О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года № 467 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций с юридическими и физическими лицами в филиалах Национального Банка Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июня 2010 года № 61. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2010 года № 6351. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 247
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования порядка ведения кассовых операций в филиалах Национального Банка Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года № 467 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций с юридическими и физическими лицами в филиалах Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2685) внести следующие дополнения и изменения:
в Правилах ведения кассовых операций с юридическими и физическими лицами в филиалах Национального Банка Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 дополнить подпунктами 5-1) и 6-1) следующего содержания:
"5-1) финансовая автоматизированная система транспорта информации (далее - ФАСТИ) - специальный канал связи, обладающий необходимой защитой от несанкционированного доступа к отправляемой документации;";
"6-1) подразделение учета монетарных операций - подразделение центрального аппарата Национального Банка, осуществляющее отражение в бухгалтерском учете эмиссионно-кассовых операций;";
в пункте 6 слова "филиале Национального Банка" заменить словом "Центре";
части первую и вторую пункта 11 после слов "в филиале Национального Банка" дополнить словами "или подразделении учета монетарных операций";
в части второй пункта 16 слова "клиентов-физических" заменить словом "физических";
часть первую пункта 18 после слов "(приложение 3 к настоящим Правилам)" дополнить словами ", подписывает объявление на взнос наличных денег";
в пункте 25 слова "клиентов-физических" заменить словом "физических";
пункт 30 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Выдача наличных денег расходной кассой клиентам-юридическим лицам, имеющим банковский (-ие) счет (-а) в филиале Национального Банка или подразделении учета монетарных операций, осуществляется на основании договоров на кассовое обслуживание, заключенных между филиалом Национального Банка и указанными юридическими лицами.
Выдача наличных денег юридическим, не имеющим банковского (-их) счета (-ов) в филиале Национального Банка или подразделении учета монетарных операций, и физическим лицам осуществляется без заключения договора на кассовое обслуживание.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарында заңды және жеке тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 26 желтоқсандағы № 467 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 25 маусымдағы N 61 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 26 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6351 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 247 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 247 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарында кассалық операциялар жүргізу тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарында заңды және жеке тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу ережесін бекіту туралы» 2003 жылғы 26 желтоқсандағы № 467 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2685 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарында заңды және жеке тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу ережесінде:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) және 6-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«5-1) қаржылық автоматтандырылған ақпарат тасымалдау жүйесі (бұдан әрі - ҚААТЖ) - жіберілетін құжаттамаға рұқсатсыз кіруден қажетті қорғанышы бар арнайы байланыс арнасы;»;
«6-1) монетарлық операцияларды есепке алу бөлімшесі - Ұлттық Банк орталық аппаратының эмиссиялық-кассалық операцияларды бухгалтерлік есепте көрсетуді жүзеге асыратын бөлімшесі;»;
6-тармақта «Ұлттық Банктің филиалында» деген сөздер «Орталықта» деген сөзбен ауыстырылсын;
11-тармақтың бірінші және екінші бөліктері «филиалында» деген сөзден кейін «немесе монетарлық операцияларды есепке алу бөлімшесінде» деген сөздермен толықтырылсын;
16-тармақтың екінші бөлігінде «тұлға клиенттерден» деген сөздер «тұлғалардан» деген сөзбен ауыстырылсын;
18-тармақтың бірінші бөлігінде «жазба жасайды» деген сөздерден кейін «, қолма-қол ақша салуға арналған хабарландыруға қол қояды» деген сөздермен толықтырылсын;
25-тармақта «тұлға клиенттен» деген сөздер «тұлғалардан» деген сөзбен ауыстырылсын;
30-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Ұлттық Банктің филиалында немесе монетарлық операцияларды есепке алу бөлімшесінде банк шоты (шоттары) бар заңды тұлға клиенттерге шығыс кассасының қолма-қол ақша беруі Ұлттық Банктің филиалы мен көрсетілген заңды тұлға арасында жасалған кассалық қызмет көрсету шарттары негізінде жүзеге асырылады.
Ұлттық Банктің филиалында немесе монетарлық операцияларды есепке алу бөлімшесінде банк шоты (шоттары) жоқ заңды тұлғаларға және жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру кассалық қызмет көрсету шартын жасамай-ақ жүзеге асырылады.»;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"32. Выдача наличных денег клиентам-юридическим лицам, имеющим банковский (-ие) счет (-а) в филиале Национального Банка, осуществляется на основании чеков.
Выдача наличных денег банкам и клиентам-юридическим лицам. имеющим банковский (-ие) счет (-а) в подразделении учета монетарных операций, осуществляется на основании чеков и сводной ведомости на получение наличных денег.
Выдача наличных денег физическим лицам осуществляется на основании расходных кассовых ордеров.";
в пункте 34:
в части первой слова "наличие необходимого остатка денег на банковском счете клиента-юридического лица," исключить;
в части второй:
после слов "банкам", "банка", "банку" дополнить соответственно словами ", клиентам-юридическим лицам, имеющим банковский (-ие) счет (-а) в подразделении учета монетарных операций", ", клиента-юридического лица, имеющих банковский (-ие) счет (-а) в подразделении учета монетарных операций,", ", клиенту-юридическому лицу, имеющему банковский (-ие) счет (-а) в подразделении учета монетарных операций,";
слова "наличие необходимого остатка денег на банковском счете банка," исключить;
часть первую пункта 35 после слова "банка" дополнить словами "и клиентов-юридических лиц, имеющих банковский (-ие) счет (-а) в подразделении учета монетарных операций,";
в подпунктах 1) и 3) пункта 49 слова "или его банковского идентификационного кода" исключить;
дополнить пунктом 53-3 следующего содержания:
"53-3. При выдаче иностранной валюты клиентам-юридическим лицам филиалом Национального Банка в подразделение учета монетарных операций направляется по ФАСТИ расходный кассовый ордер, на основании которого работник подразделения учета монетарных операций производит авторизацию в модуле кассы.";
в подпункте 1) пункта 56 слова "с указанием его банковского идентификационного кода" исключить;
в части второй пункта 57 слова "или его банковский идентификационный код" исключить;
пункт 65 после слов "в филиале Национального Банка" дополнить словами "или подразделении учета монетарных операций";
в пункте 74 слова "клиента-банка", "банку" заменить соответственно словами "клиента-юридического лица", "клиенту-юридическому лицу";
в пункте 77 слова "на экспертизу в подразделение по работе с наличными деньгами" заменить словами "в Центр для последующей передачи в подразделение по работе с наличными деньгами для проведения экспертизы";
пункт 79 изложить в следующей редакции:
"79. На основании заключения на сомнительные банкноты и монеты. подготовленного филиалом Национального Банка или подразделением по работе с наличными деньгами, филиалом Национального Банка в двух экземплярах составляется акт экспертизы денежных знаков (приложение 12 к настоящим Правилам), один из которых подшивается в кассовых документах дня. Второй экземпляр акта экспертизы денежных знаков хранится в филиале Национального Банка в специальном заведенном деле вместе с заключением (-ями), на основании которого (-ых) он был составлен. Копия акта экспертизы денежных знаков направляется в бухгалтерию филиала. По желанию клиента, сдавшего сомнительные денежные знаки на экспертизу, ему предоставляется копия акта экспертизы денежных знаков.";
в приложении 1:
аббревиатуру "РНН" заменить аббревиатурами "БИН/ИИН";
после слов "Бухгалтер Кассир" дополнить словом "Контролер";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению;

«32. Ұлттық Банктің филиалында банк шоты (шоттары) бар заңды тұлға клиенттерге қолма-қол ақша беру чектер негізінде жүзеге асырылады.
Банктерге және монетарлық операцияларды есепке алу бөлімшесінде банк шоты (шоттары) бар заңды тұлға клиенттерге қолма-кол ақша беру чектер және қолма-қол ақша алуға арналған жиынтық ведомость негізінде жүзеге асырылады.
Жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру кассалық шығыс ордерлері негізінде жүзеге асырылады.»;
34-тармақта:
бірінші бөлікте «заңды тұлға клиенттің банктік шотындағы қажетті ақша қалдығының болуын,» деген сөздер алынып тасталсын;
екінші бөлікте:
«банктерге», «банк», «банкке» деген сөздерден кейін тиісінше «, монетарлық операцияларды есепке алу бөлімшесінде банк шоты (шоттары) бар заңды тұлға клиенттерге», «, монетарлық операцияларды есепке алу бөлімшесінде банк шоты (шоттары) бар заңды тұлға клиент», «, монетарлық операцияларды есепке алу бөлімшесінде банк шоты (шоттары) бар заңды тұлға клиентке» деген сөздермен толықтырылсын;
«банктің банк шотындағы қажетті ақша қалдығының болуын,» деген сөздер алынып тасталсын;
35-тармақтың бірінші бөлігі «банк» деген сөзден кейін «және монетарлық операцияларды есепке алу бөлімшесінде банк шоты (шоттары) бар заңды тұлға клиенттер» деген сөздермен толықтырылсын;
49-тармақтың 1) және 3) тармақшаларында «немесе оның банктік бірегейлендіру коды» деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 53-3-тармақпен толықтырылсын:
«53-3. Заңды тұлға клиенттерге шетел валютасын берген кезде Ұлттық Банктің филиалы монетарлық операцияларды есепке алу бөлімшесіне ҚААТЖ бойынша кассалық шығыс ордерін жібереді, оның негізінде монетарлық операцияларды есепке алу бөлімшесінің қызметкері касса модулінде авторизациялауды жүргізеді.»;
56-тармақтың 1) тармақшасында «банктік және бірегейлендіру коды көрсетіле отырып оның» деген сөздер алынып тасталсын;
57-тармақтың екінші бөлігінде «немесе оның банктік бірегейлендіру коды» деген сөздер алынып тасталсын;
65-тармақта «филиалында» деген сөзден кейін «немесе монетарлық операцияларды есепке алу бөлімшесінде» деген сөздермен толықтырылсын;
74-тармақта «банктің-клиенттің», «банкке» деген сөздер тиісінше «заңды тұлға клиенттің», «заңды тұлға клиентке» деген сөздермен ауыстырылсын;
77-тармақта «қолма-қол ақшамен жұмыс жүргізу бөлімшесіне сараптамаға» деген сөздер «сараптама жүргізу үшін одан әрі қолма-қол ақшамен жұмыс жүргізу бөлімшесіне беру үшін Орталыққа» деген сөздермен ауыстырылсын;
79-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«79. Ұлттық Банктің филиалы күмәнді банкноттар мен монеталарға Ұлттық Банктің филиалы немесе қолма-қол ақшамен жұмыс жүргізу бөлімшесі дайындаған қорытынды негізінде екі данада ақша белгілерін сараптау актісін (осы Ереженің 12-қосымшасы) жасайды, оның біреуі сол күнгі касса құжаттарына тігіледі. Ақша белгілерін сараптау актісінің екінші данасы соның негізінде жасалған қорытындымен (қорытындылармен) бірге Ұлттық Банктің филиалындағы арнайы жүргізілетін істе сақталады. Ақша белгілерін сараптау актісінің көшірмесі филиалдың бухгалтериясына жіберіледі. Күмәнді ақша белгілерін сараптамаға тапсырған клиенттің қалауы бойынша оған ақша белгілерін сараптау актісінің көшірмесі беріледі.»;
1-қосымшада:
«РНН» деген аббревиатура «БСН/ЖСН» деген аббревиатуралармен ауыстырылсын;
«Бухгалтер Кассир» деген сөздерден кейін «Бақылаушы» деген сөзбен толықтырылсын;
2-қосымша осы қаулының қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;

в приложениях 3 и 5:
строку "_________________________________" исключить;
банковский идентификационный код
в приложении 7:
строку "_________________________________" исключить.
банковский идентификационный код
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением абзаца тридцать пятого пункта 1 настоящего постановления, который вводится в действие со дня введения в действие подпунктов 4) и 5) пункта 4 статьи 3, части второй пункта 5 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров".
3. Департаменту по работе с наличными деньгами (Шегенов Г.В.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Уртембаев А.К.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов и Центра кассовых операций и хранения ценностей (филиала) Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Департаменту организационной работы, внешних и общественных связей (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения от Департамент по работе с наличными деньгами заявки на опубликование принять меры к официальному опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Альжанова Б.A.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 25 июня 2010 года № 61
"О внесении дополнений и изменений
в постановление Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 26 декабря 2003 года № 467
"Об утверждении Правил ведения кассовых операций
с юридическими и физическими лицами в филиалах
o Национального Банка Республики Казахстан"
"Приложение 2
к Правилам ведения кассовых операций
с юридическими и физическими лицами в филиалах
Национального Банка Республики Казахстан
_____________________________
(наименование филиала
Национального Банка Республики Казахстан)
Опись наличных денег, сдаваемых в кассу*
№ __ от ___ _________ 20__ года
Опись к объявлению на взнос наличных денег № __ от ___ __________ 20__ года
Наименование номинала
Количество
Сумма
Банкноты годные
Банкноты ветхие
Банкноты, изъятые из обращения (старого образца) по годам
выпуска
Монеты дефектные (поврежденные)
Монеты годные
Тиыны
Всего по банкнотам
Всего по монетам
ВСЕГО:
* - указываются только сдаваемые банкноты и монеты
Итого банкнот: ________________________
(сумма цифрами и прописью)
Итого монет: __________________________
(сумма цифрами и прописью)
Клиент ________________ Фамилия и инициалы"
Подпись

3 және 5-қосымшаларда:
«___________________________» деген жол алынып тасталсын;
банктік бірегейлендіру коды
7-қосымшада:
«____________________________» деген жол алынып тасталсын.
банктік бірегейлендіру коды
2. Осы қаулы, «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабы 4-тармағының 4) және 5) тармақшалары, 9-бабы 5-тармағының екінші бөлігі қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының отыз бесінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Қолма-қол ақшамен жұмыс департаменті (Шегенов Ғ.Б.):
1) Заң департаментімен (Өртембаев А.Қ.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына және Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығына (филиалына), Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне және «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Ұйымдастыру жұмысы, сыртқы және қоғамдық байланыстар департаменті (Терентьев А.Л.) Қолма-қол ақшамен жұмыс департаментінен жариялауға өтінім алған күннен бастап үш күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауға шаралар қабылдасын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.А. Әлжановқа жүктелсін.
Ұлттық Банк Төрағасы                  Г. Марченко
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының «Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарында
заңды және жеке тұлғалармен кассалық
операциялар жүргізу ережесін бекіту туралы»
2003 жылғы 26 желтоқсандағы № 467 қаулысына
толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы»
2010 жылғы 25 маусымдағы № 61 қаулысына
қосымша
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
филиалдарында заңды және жеке тұлғалармен
кассалық операциялар жүргізу ережесіне
2-қосымша
______________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалының атауы)
20 ____ жылғы _______________ № ___
Кассаға тапсырылатын қолма-қол ақшаның тізімдемесі*
20 ___ жылғы ____ ___________ № _______ Қолма-қол ақша салуға арналған хабарландыруға тізімдеме
Номиналдың атауы
Саны
Сомасы
Жарамды банкноттар
Тозған банкноттар
Шығарылған жылдары бойынша айналыстан алынған банкноттар (ескі үлгідегі)
Ақаулы (бүлінген) монеталар
Жарамды монеталар
Тиындар
Банкноттар бойынша барлығы
Монеталар бойынша барлығы
БАРЛЫҒЫ:
* - тапсырылатын банкноттар мен монеталар ғана көрсетіледі
Банкноттардың жиынтығы: __________________________________
(сомасы цифрлармен және жазумен)
Монеталардың жиынтығы: ____________________________________
(сомасы цифрлармен және жазумен)
Клиент ________________________________________ Аты-жөні»
Қолы