О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 83 "Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность страховой (перестраховочной) организации"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 июля 2010 года № 106. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2010 года № 6381. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 240 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 марта 2006 года № 83 "Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4218) следующие изменения:
в Правилах расчета коэффициентов, характеризующих убыточность страховой (перестраховочной) организации, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) заработанная страховая премия - часть страховой премии, относящаяся к истекшей части срока действия полиса;
2) полисный год - период между датой начала срока действия и датой окончания срока действия полиса;
3) расходы на урегулирование - сумма дополнительных расходов страховой (перестраховочной) организации по приобретению услуг (услуг оценщиков и юридических услуг), связанных с осуществлением страховых выплат;
4) чистая заработанная страховая премия - часть страховой премии, относящаяся к истекшей части срока действия полиса, без учета доли перестраховщика;
5) чистая сумма выплат - сумма страховых выплат без учета доли перестраховщика;
6) понесенные убытки - включают в себя страховые выплаты, расходы на урегулирование, а также изменение в резервах убытков за период расчета;
7) чистая сумма изменений в резервах убытков - изменения в резервах убытков без учета доли перестраховщика;

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін есептеу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы № 83 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 15 шілдедегі № 106 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 11 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6381 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 240 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының «Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін есептеу ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 наурыздағы № 83 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4218 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін есептеу ережесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Ережелерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақысы - сақтандыру полисінің қолдану мерзімінің уақыты өткен бөлігіне қатысты сақтандыру сыйлықақысының бөлігі;
2) полистік жыл - сақтандыру полисінің қолданылу мерзімі басталған күн мен қолданылу мерзімі аяқталған күн арасындағы кезең;
3) реттеуге арналған шығыстар - сақтандыру төлемдерін жүзеге асырумен байланысты бағалаушылар қызметі мен заң қызметін сатып алу бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қосымша шығыстарының сомасы;
4) таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақысы - сақтандыру полисінің қолдану мерзімінің уақыты өткен бөлігіне қатысты қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген сақтандыру сыйлықақысының бөлігі;
5) төлемдердің таза сомасы - қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген сақтандыру төлемдерінің сомасы;
6) шеккен шығындар - сақтандыру төлемдері, реттеуге арналған шығыстар, сондай-ақ есептеу кезеңіндегі шығындар резервтеріндегі өзгерістер;
7) шығындар резервтеріндегі өзгерістердің таза сомасы - қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындар резервтеріндегі өзгерістер;

8) расходы - расходы по выплате комиссионного вознаграждения, налоговые сборы, взносы в АО "Фонд гарантирования страховых выплат", административные расходы и прочие, за исключением расходов на урегулирование.";
в пункте 9:
в абзаце первом слова "размеру подписанных" заменить словами "сумме чистых заработанных страховых";
в абзаце втором слово "Подписанные" заменить словами "Чистые заработанные страховые";
приложение изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Исполняющий обязанности
Председателя                               К. Кожахметов
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 15 июля 2010 года № 106
"Приложение
к Правилам расчета коэффициентов,
характеризующих убыточность страховой
(перестраховочной) организации
Отчет о расчете комбинированного коэффициента
страховой (перестраховочной) организации
________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
по состоянию на "1" ____________ 20 ___ года
(в тысячах тенге)
Наименование классов
страхования
Зарабо-
танные
страховые
премии
Выплаты
Изменения
в резервах
убытков
В
с
е
г
о
Чистая
сумма
зарабо-
танных
премий
В
с
е
г
о
Чистая
сумма
выплат
В
с
е
г
о
Чистая
сумма
изме-
нений в
резервах
убытков
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Обязательное страхование
1.1
страхование гражданско-
правовой ответственности
владельцев транспортных
средств
1.2
страхование гражданско-
правовой ответственности
перевозчика перед
пассажирами
1.3
страхование в
растениеводстве
1.4
страхование гражданско-
правовой ответственности
частных нотариусов
1.5
экологическое страхование
1.6
страхование гражданско-
правовой ответственности
аудиторских организаций
1.7
страхование гражданско-
правовой ответственности
туроператора и турагента
1.8
страхование гражданско-
правовой ответственности
владельцев объектов,
деятельность которых
связана с опасностью
причинения вреда третьим
лицам
1.9
страхование гражданско-
правовой ответственности
работодателя за
причинение вреда жизни и
здоровью работника при
исполнении им трудовых
(служебных) обязанностей

8) шығыстар - комиссиялық сыйақыны төлеу, бюджетке салықтарды және басқа міндетті төлемдерді төлеу, «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» АҚ-на жарналарды төлеу бойынша шығыстар, реттеуге жұмсалатын шығыстарды қоспағанда әкімшілік және басқа шығыстар.»;
9-тармақта:
бірінші абзацтағы «қол қойылған сыйлықақылар мөлшеріне» деген сөздер «таза еңбекпен өтелген сақтандыру сыйлықақылары сомасына» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы «Қол қойылған» деген сөздер «Таза еңбекпен өтелген сақтандыру» деген сөздермен ауыстырылсын;
қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден еткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш. Қарақұлова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) Қазақстан
Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау
шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрағаның
міндетін атқарушы                          Қ. Қожахметов
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2010 жылғы 15 шілдедегі № 106 қаулысына
қосымша
«Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін
есептеу ережесіне қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қиыстырылған коэффициентін есептеу туралы есеп ___________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20__жылғы «1»____жағдай бойынша
Сақтандыру сыныптарының атауы
Еңбекпен өтелген сақтандыру сыйлықақылары
Төлемдер
Шығындар резервтеріндегі өзгерістер
Реттеуге арналған шығыстар
Шығы стар
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілген шығындардың көрсеткіші, % ((5)+(7)+(9))/(3)
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындардың көрсеткіші, % ((6)+(8)+ (9))/(4)
Шығындардың көрсеткіші, % (10)/(4)
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілген құрама коэффициент, % (11)+(13)
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген құрама коэффициент, % (12)+(13)
Барлығы
Еңбекпен өтелген сыйлықақылардың таза сомасы
Барлығы
Төлем дердің таза сомасы
Барлығы
Шығындар резервтеріндегі өзгерістердің таза сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
Міндетті сақтандыру
х
х
х
х
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
х
х
х
х
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
х
х
х
х
1.3
өсімдік шаруашылығындағы сақтандыру
х
х
х
х
1.4
жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х
х
х
1.5
экологиялық сақтандыру
х
х
х
х
1.6
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
х
х
х
х
1.7
туроператордың және турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
х
х
х
х
1.8
қызметі үшінші тұлғаға зиян келтіру қаупімен байланысты болатын объект иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
х
х
х
х
1.9
қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
х
х
х
х

1.10
иные виды (классы)
страхования
2
Добровольное личное
страхование
2.1
страхование жизни
2.2
аннуитетное страхование
2.3
страхование к наступлению
определенного события в
жизни
2.4
страхование жизни с
участием страхователя в
инвестиционном доходе
страховщика
2.5
страхование от несчастных
случаев
2.6
страхование на случай
болезни
2.7
иные виды (классы)
страхования
3
Добровольное
имущественное страхование
3.1
страхование
автомобильного транспорта
3.2
страхование
железнодорожного
транспорта
3.3
страхование воздушного
транспорта
3.4
страхование водного
транспорта
3.5
страхование грузов
3.6
страхование имущества, за
исключением пунктов

1.10
өзге де сақтандыру түрлері (сыныптары)
х
х
х
х
2
Ерікті жеке сақтандыру
х
х
х
х
2.1
өмірді сақтандыру
х
х
х
х
2.2
аннуитеттік сақтандыру
х
х
х
х
2.3
өмірдегі белгілі бір жағдайдың болуын сақтандыру
х
х
х
х
2.4
сақтанушының сақтандырушыны инвестициялық кіріспе қатысуымен өмірді сақтандыру
х
х
х
х
2.5
жазатайым жағдайлардан сақтандыру
х
х
х
х
2.6
аурулардан сақтандыру
х
х
х
х
2.7
өзге де сақтандыру түрлері (сыныптары)
х
х
х
х
3
Ерікті мүліктік сақтандыру
х
х
х
х
3.1
автомобиль көлігін сақтандыру
х
х
х
х
3.2
теміржол көлігін сақтандыру
х
х
х
х
3.3
әуе көлігін сақтандыру
х
х
х
х
3.4
су көлігін сақтандыру
х
х
х
х
3.5
жүктерді сақтандыру
х
х
х
х
3.6

3.1-3.5 настоящего отчета
3.7
страхование гражданско-
правовой ответственности
владельцев автомобильного
транспорта
3.8
страхование гражданско-
правовой ответственности
владельцев воздушного
транспорта
3.9
страхование гражданско-
правовой ответственности
владельцев водного
транспорта
3.10
страхование гражданско-
правовой ответственности,
за исключением классов,
указанных в пунктах
3.7-3.9 настоящего отчета
3.11
страхование займов
3.12
ипотечное страхование
3.13
страхование гарантий и
поручительств
3.14
страхование от прочих
финансовых убытков
3.15
страхование судебных
расходов
3.16
иные виды (классы)
страхования
4
По всему страховому
портфелю
продолжение таблицы
Расходы
на уре-
гулиро-
вание
Рас-
ходы
Пока-
затель
убытков
с учетом
доли
пере-
страхов-
щика, %
((5)+(7)+
(9))/(3)
Пока-
затель
убытков
без учета
доли
пере-
страхов-
щика, %
((6)+(8)+
(9))/(4)
Пока-
затель
затрат,
%
(10)/(4)
Комбини-
рованный
коэффи-
циент с
учетом
доли пере-
страхов-
щика, %
(11)+(13)
Комбини-
рованный
коэффи-
циент
без учета
доли пере-
страхов-
щика, %
(12)+(13)
9
10
11
12
13
14
15
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета __________ дата ___________
Актуарий                            __________ дата ___________
Главный бухгалтер или лицо,
уполномоченное на подписание отчета __________ дата ___________
Исполнитель                         __________ дата ___________
Телефон: _________________________
Место для печати"

осы есептің 3.1-3.5-тармақтар қоспағанда, мүлікті сақтандыру
х
х
х
х
3.7
автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х
х
х
3.8
әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х
х
х
3.9
су көлік иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х
х
х
3.10
осы есептің 3.7-3.9-тармақтарда көрсетілген сыныптарды қоспағандағы, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру
х
х
х
х
3.11
заемдарды сақтандыру
х
х
х
х
3.12
ипотекалық сақтандыру
х
х
х
х
3.13
кепілдіктер мен кепілдемелерді сақтандыру
х
х
х
х
3.14
өзге қаржылық шығындардан сақтандыру
х
х
х
х
3.15
сот шығыстарын сақтандыру
х
х
х
х
3.16
өзге де сақтандыру түрлері (сыныптары)
х
х
х
х
4
Сақтандыру портфелінің барлығы бойынша
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға ____ күні ___
Актуарий ___________ күні ________
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға ____ күні ____
Орындаушы _______ күні _________
Телефон: ____________
Мөр орны»