Об утверждении Инструкции по проведению военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2010 года № 325. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2010 года № 6407. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года № 939
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 18.11.2015 № 939 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Во исполнение статьи 60 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Инструкцию по проведению военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Начальнику Департамента тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего Приказа в Министерстве юстиции и его официальное опубликование.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    С. Баймаганбетов
"Согласовано"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_________Ж. Доскалиев
27 июля 2010 года
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 июля 2010 года № 325
Инструкция
по проведению военно-врачебной экспертизы
в органах внутренних дел
Глава 1. Общие положения
1. Военно-врачебная экспертиза проводится военно-врачебными комиссиями (далее - ВВК) для установления годности по состоянию здоровья к воинской службе кандидатов, поступающих на службу и обучение в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов, лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, курсантов и слушателей специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов в соответствии со статьей 60 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2010 года № 44 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения об органах военно-врачебной экспертизы" (далее - Правила), приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2010 года № 132 "Об утверждении Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел" (далее - Требования), (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6175).

Ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 27 шілдедегі N 325 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 23 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6407 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істері министрінің 2015 жылғы 18 қарашадағы № 939 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істері министрінің 18.11.2015 № 939 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Халықтың денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің 60-бабын орындау үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. Ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Тыл департаментінің бастығы осы бұйрықты Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    С. Баймағанбетов
«Келісілді»
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
____________ Ж. Досқалиев
2010 жылғы 27 шілде
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2010 жылғы 27 шілдедегі
№ 325 бұйрығына
1-қосымша
Ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік
сараптама өткізу жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әскери-дәрігерлік сараптаманы «Халықтың денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің 60-бабына, «Әскери-дәрігерлік сараптама өткізу ережесін және Әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қаңтардағы № 44 қаулысына (бұдан әрі - Ереже), «Адамдардың ішкі істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 31 наурыздағы № 132 бұйрығына (бұдан әрі - Талаптар) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6175 болып тіркелген) сәйкес қызметке және құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарына оқуға үміткерлердің, құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларының денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамдылығын анықтау үшін әскери-дәрігерлік комиссиялар (бұдан әрі - ӘДК) жүргізеді.

2. Нагрузка штатной ВВК полного состава составляет не более двух с половиной тысяч медицинских освидетельствований за год, число освидетельствованных за рабочий день одним врачом-специалистом ВВК с учетом лиц, возвращающихся после обследований, не должно превышать в мирное время 25 человек, а при окончательном освидетельствовании в специальных (военных) учебных заведениях правоохранительных органов и в военное время - 50 человек.
Глава 2. Медицинское освидетельствование
3. Направление на медицинское освидетельствование согласно приложению 1 к Инструкции, в военно-врачебной комиссии производится кадровыми службами правоохранительных органов, а также военной прокуратуры, органов дознания и следствия для определения годности:
к службе в правоохранительных органах;
к поступлению в специальные (военные) учебные заведения;
прохождению дальнейшей службы в правоохранительных органах.
Кадровые службы изучают военные билеты и приписные удостоверения граждан, поступающих на воинскую службу, и направляют их в ВВК при наличии отметки о постановке на воинский учет и отметки о годности к воинской (строевой) службе.
4. Направление действительно для освидетельствования в ВВК в течение тридцати календарных дней со дня выдачи.
5. При выявлении у лиц рядового и начальствующего состава, находящихся на лечении в ведомственном медицинском учреждении (подразделении), при определившимся врачебно-экспертном исходе тяжелых хронических заболеваний, последствий травм с выраженными функциональными нарушениями, неблагоприятным прогнозом, начальники медицинских учреждений (подразделений) информируют кадровые службы справкой в произвольной форме о целесообразности направления на медицинское освидетельствование в ВВК указанных лиц.
6. Освидетельствование лиц проводится врачами-специалистами ВВК органов внутренних дел: офтальмологом, отоларингологом, неврологом, хирургом, терапевтом, психиатром, дерматовенерологом, стоматологом, женщин дополнительно-гинекологом.
Освидетельствуемые направляются к другим врачам-специалистам организаций здравоохранения для проведения обследований (консультаций).
При освидетельствовании проводится флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки, клинический развернутый анализ крови, общий анализ мочи (полный), анализ крови на вирус иммунодефицита человека (далее ВИЧ) по показаниям, серологические реакции на сифилис, электрокардиографическое исследование кандидатам в покое и с нагрузкой, поступающим в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов и лицам старше 30-летнего возраста, измерение внутриглазного давления - лицам старше 40 лет, функциональные и лабораторные исследования (для лиц женского пола лабораторное исследование мазка на степень чистоты).

2. Толық құрамды штаттық ӘДК-нің жүктемесі бір жылда екі жарым мыңнан аспайтын медициналық куәландыруды құрайды, ӘДК-нің бір дәрігер-маманының бір жұмыс күнінде куәландырған адамдарының саны зерттеулерден кейін келген адамдарды ескере отырып, бейбіт уақытта 25 адамнан, ал құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарында түпкілікті куәландыру кезінде және соғыс уақытында 50 адамнан аспауы тиіс.
2-тарау. Медициналық куәландыру
3. Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес әскери-дәрігерлік комиссияға медициналық куәландыруға құқық қорғау органдарының, сондай-ақ әскери прокуратураның, анықтау және тергеу органдарының кадр қызметтері:
құқық қорғау органдарындағы қызметке;
арнайы (әскери) оқу орындарына оқуға түсуге;
құқық қорғау органдарында одан әрі қызмет өткеруге жарамдылығын айқындау үшін жүргізеді.
Кадр қызметтері әскери қызметке түсуші азаматтардың әскери билеттері мен әскери тіркеу куәліктерін зерделейді және олар әскери (саптық) қызметке жарамды болып әскери есепте тұрған жағдайда ғана ӘДК-ге жібереді.
4. Жолдама ӘДК-де куәландыру үшін берілген күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жарамды.
5. Ведомстволық медициналық мекемеде (бөліністе) емделудегі қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда ауыр созылмалы аурулар, айқын функциялық бұзылулары бар зардаптар, қолайсыз болжамдар анықталған жағдайда медициналық мекемелердің (бөліністердің) бастықтары көрсетілген адамдарды ӘДК-ге медициналық куәландыруға жіберудің мақсатқа сай болуы туралы еркін түрде жазылған анықтамамен кадр қызметтеріне хабарлайды.
6. Адамдарды куәландыруды ішкі істер органдары ӘДК дәрігер-мамандары: офтальмолог, отоларинголог, невролог, хирург, терапевт, психиатр, дерматовенеролог, стоматолог, әйелдер үшін қосымша - гинеколог жүргізеді.
Куәландырылушылар тексерілу (консультация) үшін басқа дәрігер-мамандарға жіберіледі.
Куәландыру кезінде кеуде қуысы органдарын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу, қанды клиникалық толық талдау, зәрдің жалпы (толық) талдауы, қанды адамның қорғаныш тапшылығы жұқпасына талдау (бұдан әрі - АҚТЖ), мерез ауруына серологиялық реакция, құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарына түсетін және 30 жастан асқан адамдарға тыныштықта және жүктеме кезінде электрокардиографиялық зерттеу, 40 жастан асқан адамдарға көз ішінің қан қысымын өлшеу, функциялық және зертханалық зерттеулер (әйел адамдар үшін тазалық дәрежесіне жағындыны зертханалық тексеру) жүргізіледі.

ВВК, имеющие в своем составе психофизиологическую лабораторию, психофизиологическую группу (далее - ПФЛ, ПФГ), проводит психодиагностическое обследование по формам согласно приложениям 2 и 3 к настоящей Инструкции, после медицинского освидетельствования экспертами врачами ведущих специальностей следующим контингентам:
гражданам, поступающим на службу;
гражданам, поступающим на воинскую службу;
лицам, поступающим в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов;
лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов при перемещении по службе, в том числе на вышестоящую должность, выезде в загранкомандировки;
лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, состоящим на диспансерном учете у психиатра поликлиники по его направлению.
Тестовые задания и Инструкции освидетельствуемым предоставляются на государственном или русском языках.
Психофизиологическому обследованию врачом функциональной диагностики подлежат:
лица, поступающие на должности водителей специального автомототранспорта;
лица, поступающие на оперативную службу;
лица, свидетельствуемые по второй графе Требований.
Результаты функциональной диагностики: внимания, памяти, эмоциональной устойчивости и другие особенности функционального состояния центральной нервной системы, кардиореспираторного состояния, вестибулярного аппарата, а также выявление склонности к совершению правонарушений, в том числе и коррупционного характера, должны находить отражение в психологических характеристиках для кадрового аппарата.
Психодиагностическое обследование кандидатов, принимаемых на службу, поступающих на учебу, лиц рядового и начальствующего состава, направлено на определение интеллектуальной продуктивности, установление основных черт и особенностей характера (личности) обследуемых, которые могут оказывать как положительное, так и отрицательное влияние на выполнение кандидатом его служебных обязанностей, обязанностей воинской службы.
В психологических характеристиках описываются мотивы поступления на службу (учебу), уровень и особенности интеллекта, самооценка, коммуникативные качества, эмоционально-волевые качества, направленность личности (социальные и поведенческие установки), другие личностные качества (система интерперсональных отношений, поведенческие реакции в различных ситуациях).
Указанные выводы имеют рекомендательный характер и должны учитывать степень соответствия индивидуальных психологических и психофизиологических качеств кандидата критериям психологической пригодности к основным видам деятельности или обучению. В случае существенного расхождения профессиональной пригодности кандидата по данным психофизиологического и психологического обследований, вывод устанавливается комиссионно, с участием врача функциональной диагностики, психолога и начальника ПФЛ.
Психологическая характеристика вносится в справку о медицинском освидетельствовании по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
В кадровые службы подразделений, специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов передаются подробные заключения, содержащие развернутую психологическую характеристику (без использования специальной психологической терминологии) кандидата и один из следующих выводов о его профессиональной пригодности к конкретному виду деятельности:
Вывод "рекомендуется" (полностью соответствует требованиям предполагаемой должности) выносится в отношении лиц, у которых выявлены индивидуальные особенности, которые обеспечивают оптимальную адаптацию к условиям и характеру предстоящей деятельности, включая экстремальные ситуации. Для этих лиц прогнозируется успешность службы и низкая вероятность развития отклоняющегося (ненормативного) поведения или профессиональных заболеваний. Эффективность и надежность их оперативно-служебной деятельности в основном определяется уровнем существующей профессиональной подготовкой или выработкой устойчивых профессиональных навыков.
Вывод «не рекомендуется» выносится в отношении лиц:
индивидуальные особенности которых не позволяют надежно прогнозировать успешность службы на предполагаемой должности или обучения даже при качественной профессиональной подготовке и высокой мотивации к службе в связи с быстрым истощением функциональных резервов из-за постоянного перенапряжения;
имеющих выраженные признаки дезадаптации с высокой вероятностью развития заболеваний, низкую мотивацию к службе или учебе, негативные личностные особенности, асоциальные формы поведения;
имеющих низкий уровень профессионально значимых психологических и психофизиологических качеств, сниженные резервы функциональных систем.
Начальник ПФЛ, эксперты психологи, эксперт врач функциональной диагностики являются экспертами специалистами с высшим психологическим или медицинским образованием с подготовкой по психологии.

Өз құрамында психофизиологиялық зертханасы, психофизиологиялық тобы (бұдан әрі – ПФЗ, ПФТ) бар ӘДК осы Нұсқаулыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жетекші мамандықтағы сарапшы дәрігерлердің медициналық куәландыруынан кейін мына контингенттерге:
қызметке түсетін азаматтарға;
әскери қызметке түсетін азаматтарға;
құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарына түсетін адамдарға;
қызмет бойынша, оның ішінде жоғары тұрған лауазымға ауысу, ұзақ уақытқа шетелдік іссапарға шығу кезінде құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына;
емхананың психиатрында диспансерлік есепте тұрған құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына оның жолдамасы бойынша міндетті психодиагностикалық зерттеу жүргізеді.
Куәландырушыларға тест тапсырмалары мен нұсқаулықтар мемлекеттік немесе ресми тілдерде беріледі.
Функциялық диагностика дәрігерінің психофизиологиялық зерттеуіне:
арнайы автомотокөлік жүргізушілері лауазымына түсетін адамдар;
жедел қызметке түсетін адамдар;
Талаптардың екінші бағаны бойынша куәландырылатын адамдар жатады.
Назардың, естің, эмоциялық тұрақтылықтың функциялық диагностика нәтижелері және орталық нерв жүйесі функциялық жай-күйінің, кардиореспираторлық жай-күйдің, вестибуляторлық аппараттың басқа да ерекшеліктері, сондай-ақ құқық бұзушылықтар, оның ішінде сыбайлас жемқорлық сипаттағы құқық бұзушылықтар жасауға бейімділік кадр аппаратына арналған психологиялық мінездемеде көрініс табуы тиіс.
Қызметке қабылданатын, оқуға түсетін кандидаттарды, қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды психодиагностикалық зерттеу зияткерлік өнімділігін анықтауға, кандидаттың оның қызметтік міндеттерін, әскери қызмет міндеттерін орындауға оң да, теріс те әсер етуі мүмкін зерттелушілердің мінез-құлқының (жеке тұлғаның) негізгі белгілері мен ерекшеліктерін анықтауға бағытталған.
Психологиялық мінездемелерде қызметке (оқуға) түсу себептері, зияткерлік деңгейі мен ерекшеліктері, өзін өзі бағалауы, коммуникативтік қасиеттері, эмоциялық-ерік қасиеттері, жеке тұлғаның бағыттылығы (әлеуметтік және мінез-құлық бағдары), жеке басының басқа да қасиеттері (интердербес қарым-қатынастар жүйесі, түрлі жағдайлардағы мінез-құлық реакциялары) жазылады.
Көрсетілген қорытындылар ұсынымдық сипатқа ие және кандидаттың жеке психологиялық және психофизиологиялық қасиеттерінің қызметтің немесе оқудың негізгі түрлеріне психологиялық жарамдылық өлшемдеріне сәйкес келу дәрежесін ескеруі тиіс. Психофизиологиялық және психологиялық зерттеулердің деректері бойынша кандидаттың кәсіби жарамдылығында елеулі қайшылықтар болған жағдайда қорытынды функциялық диагностика дәрігерінің, психологтың және ПФЗ бастығының қатысуымен комиссиялы түрде белгіленеді.
Психологиялық мінездеме осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық куәландыру туралы анықтамаға енгізіледі.
Құқық қорғау органдары бөліністерінің, арнайы (әскери) оқу орындарының кадр аппараттарына кандидаттың толық психологиялық мінездемесін (арнайы психологиялық терминологияны пайдаланбай) қамтитын егжей-тегжейлі қорытындылар және қызметтің нақты түріне оның кәсіби жарамдылығы туралы мынадай қорытындылардың бірі беріледі:
«Ұсынылады» (көзделген лауазым талаптарына толық сәйкес келеді) деген қорытынды қысылтаяң жағдайларды қоса алғанда алдағы қызметтің жағдайлары мен сипатына оңтайлы бейімделуін қамтамасыз ететін жеке ерекшеліктері анықталған адамдарға қатысты шығарылады. Бұл адамдар үшін қызметтің табысты болуы және ауытқымалы (нормадан тыс) мінез-құлықтың немесе кәсіби аурулардың дамуының төмен ықтималдылығы болжанады. Олардың жедел-қызметтік жұмысының тиімділігі мен сенімділігі негізінен қазіргі кәсіби даярлығының деңгейімен немесе тұрақты кәсіби дағдылардың пайда болуымен айқындалады.
«Ұсынылмайды» деген қорытынды:
жеке ерекшеліктері тіпті сапалы кәсіптік даярлығы және қызметке деген жоғары мотивациясы болған кездің өзінде ұдайы шамадан тыс жүктеменің болуынан функционалдық резервтерінің тез түгесілуіне байланысты көзделген лауазымдағы немесе оқудағы қызметтік табысын сенімді болжауға мүмкіндік бермейтін адамдарға;
аурулардың дамуының жоғары ықтималдылығымен айқын дезадаптация белгілері, қызметке немесе оқуға қанағаттанарлықсыз мотивациясы, жеке басының теріс ерекшеліктері, мінез-құлықтың әлеуметке жат нысандары бар адамдарға;
кәсіби маңызды психологиялық және психофизиологиялық қасиеттерінің деңгейі төмен, функциялық жүйелерінің резервтері төмендеген адамдарға қатысты шығарылады.
ПФЗ бастығы, сарапшы психологтар, функциялық диагностиканың сарапшы дәрігері жоғары психологиялық немесе медициналық білімі, психология бойынша дайындығы бар сарапшы мамандар болып табылады.

Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 30.09.2013 № 580 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.09.2014 № 601 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для медицинского освидетельствования в штатных ВВК заполняется: акт медицинского освидетельствования по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции на граждан, поступающих на службу, лицам рядового и начальствующего состава, лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, выезжающих в местности с неблагоприятными климатическими условиями, выезде в загранкомандировки, членам семей лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов.
На лиц, поступающих в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов - карта медицинского освидетельствования поступающего на учебу по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
8. В нештатных постоянно действующих ВВК акт медицинского освидетельствования не оформляется. Свои заключения госпитальная ВВК заносит в медицинскую карту стационарного больного, гарнизонная ВВК - в медицинскую карту амбулаторного больного или медицинскую книжку военнослужащего.
1. Медицинское освидетельствование граждан, поступающих на
службу в правоохранительные органы
9. Кандидаты, поступающие на службу с оформленным направлением кадровой службы для медицинского освидетельствования представляют в ВВК:
1) медицинскую карту амбулаторного больного, характеризующую состояние здоровья не менее, чем за 5 последних лет из организаций здравоохранения по месту жительства, работы, учебы или службы, а в случае отсутствия ее - справку от участкового терапевта с указанием причин (утеря, не заводилась, поскольку не обращался);
2) справки о состоянии на диспансерном учете из психоневрологических, наркологических, кожно-венерологических, противотуберкулезных диспансеров сроком давности не более 3-х месяцев.
Справки и выписки оформляются на бланках организаций здравоохранения и заверяются печатями, предоставляются в полном объеме по требованию ВВК.
Предоставляемые гражданами врачебные справки и другие медицинские документы, характеризующие состояние здоровья или наличие у него заболеваний, не освобождают его от дополнительных обследований. При сомнении в объективности сведений о медицинском наблюдении за гражданином, ВВК уточняет их путем дополнительных запросов.
По заявлению граждан, признанных не годными к поступлению в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов, после оглашения результатов, медицинским регистратором возвращаются лично освидетельствованному медицинская карта амбулаторного больного и медицинские документы (прививочная карта).

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2013 № 580 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2014.09.10 № 601 (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
7. Медициналық куәландыру үшін штаттық ӘДК-де: қызметке түсетін азаматтарға, құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерге, ұзақ уақытқа шетелдік іссапарларға шығу кезінде, құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының отбасы мүшелеріне осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық куәландыру актісі;
құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарына түсетіндерге – осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқуға түсушінің медициналық куәландыру картасы толтырылады.
8. Штаттық емес тұрақты жұмыс істейтін ӘДК медициналық куәландыру актісін толтырмайды. Өз қорытындыларын госпитальдік ӘДК стационарлық науқастың медициналық картасына, гарнизондық ӘДК – амбулаторлық науқастың медициналық картасына немесе әскери қызметшінің медициналық кітапшасына енгізеді.
1. Құқық қорғау органдарына қызметке түсуші азаматтарды медициналық куәландыру
9. Қызметке түсушілер медициналық куәландырудан өту үшін кадр қызметі ресімдеген жолдамамен бірге ӘДК-ге:
1) тұрғылықты жері, жұмыс, оқу немесе қызмет орны бойынша медициналық мекемелерден кемінде соңғы 5 жылдағы денсаулық жағдайын сипаттайтын амбулаторлық науқастың медициналық картасын, ал ол болмаған жағдайда – себептері (жоғалған, ашылмаған, келмеуіне байланысты және т.б.) көрсетілген анықтама;
2) ескіру мерзімі 3 айдан көп емес психоневрологиялық, наркологиялық, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы күрес диспансерлерден диспансерлік есепте тұрғаны туралы анықтамалар.
Анықтамалар мен үзінділер денсаулық сақтау ұйымдарының бланкілерінде ресімделеді және мөрлермен расталады, ӘДК-нің талап етуі бойынша толық көлемде ұсынылады.
Азаматтар ұсынған дәрігерлік анықтамалар мен денсаулық жағдайын немесе оның ауруының бар екенін сипаттайтын басқа да медициналық құжаттар оны қосымша тексерулерден босатпайды. Азаматты медициналық бақылау туралы мәліметтерге күмән туындаған жағдайда ӘДК оларды қосымша сұрау салулар арқылы нақтылайды.
Құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарына қызметке түсуге жарамсыз деп танылған азаматтардың өтініші бойынша нәтижелерді жариялағаннан кейін медициналық тіркеуші қолдарына: амбулаторлық науқастың медициналық картасын және медициналық құжаттарын (егу картасын) қайтарады.

Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 30.09.2013 № 580 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Граждане, поступающие на службу из числа военнослужащих, уволенных с воинской службы без ограничения годности в срок не более 3-х месяцев до момента освидетельствования в ВВК, при наличии достаточных данных о медицинском наблюдении в представленных медицинских книжках солдат срочной службы либо офицерских медицинских книжках, справки не представляют.
11. Граждане, поступающие на службу, представляют результаты исследований на бланках, заверенных печатями организаций здравоохранения, проводивших исследования, действительные в течение 1 месяца.
Флюорографическое исследование органов грудной клетки действительно в течение 6 месяцев.
По медицинским показаниям могут проводиться дополнительные исследования.
12. Экспертное заключение должно основываться на точном диагнозе заболевания.
Диагноз следует формулировать в соответствии с общепринятой классификацией болезней, с отражением в нем этиологии и патогенеза, нозологической формы заболевания, клинико-морфологических изменений, характера и степени функциональных нарушений, степени компенсации или стадии болезни на день освидетельствования, характера и результатов проведенного лечения. В начале указывается основное заболевание, увечье, затем заболевания, этиопатогенетически связанные с основным заболеванием, далее все остальные, независимо от того, являются они основанием для ВВК к применению соответствующих статей Требований или не являются.
13. В ходе медицинского освидетельствования в ВВК граждане, поступающие на службу, направляются на амбулаторное, стационарное обследование в медицинские организации здравоохранения, с их согласия, для уточнения диагноза заболевания или излечения данного заболевания.
В случае отказа от обследования экспертами - врачами ВВК выносится установленный или предполагаемый диагноз.
14. При медицинском освидетельствовании граждан, поступающих на службу из числа ранее уволенных из органов внутренних дел, национальной безопасности, Внутренних войск, Вооруженных Сил по болезни, освобожденных от срочной службы по болезни, в отношении которых врачебными комиссиями при ДДО, УДО, ОДО пересмотрено заключение о категории годности, ВВК изучает представленные кадровым аппаратом военно-учетные и медицинские экспертные документы, проводит дополнительные исследования, консультации ведущих специалистов по профилю основного заболевания. На указанных лиц, признанных ВВК годными к службе в конкретной должности, оформляется и регистрируется заключение согласно приложению 7 к настоящей Инструкции. Акт медицинского освидетельствования с медицинскими экспертными документами, рассмотренными в ВВК, а также справка направляется в Центральную военно-врачебную комиссию (далее - ЦВВК) для утверждения.

Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2013 № 580 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. ӘДК-де куәландыру сәтіне дейін 3 айдан аспайтын мерзімде жарамдылығы шектеусіз әскери қызметтен босатылған әскери қызметшілер қатарынан қызметке түсетін азаматтар ұсынылған мерзімді қызметтегі солдаттардың медициналық кітапшаларында не офицерлік медициналық кітапшаларында медициналық бақылау туралы деректер болған жағдайда анықтамалар ұсынбайды.
11. Қызметке түсуші азаматтар зерттеу нәтижелерін зерттеуді жүргізген денсаулық сақтау ұйымдарының мөрлерімен расталған бланкілерде ұсынады.
Кеуде қуысының органдарын флюорографиялық зерттеу 6 ай бойы жарамды.
Медициналық көрсетімдер бойынша қосымша тексерулер жүргізілуі мүмкін.
12. Сараптама қорытындысы аурудың дәл диагнозына негізделген болуы тиіс.
Диагнозды аурулардың жалпы қабылданған жіктелуіне сәйкес тұжырымдау керек, онда аурудың этиологиясы мен патогенезін, нозологиялық нысанын, клиникалық-морфологиялық өзгерістерін, функциялық бұзылулардың сипаты мен дәрежесін, компенсация дәрежесін немесе куәландыру күніндегі аурудың сатысын, жүргізілген емнің сипаты мен нәтижелерін көрсету қажет. Алдымен негізгі ауру, мертігу көрсетіледі, содан соң негізгі аурумен этиопатогенетикалық байланысты аурулар, содан кейін Талаптардың тиісті баптарын қолдану үшін ӘДК-ге негіз беруіне немесе бермеуіне қарамастан, қалған барлық аурулар көрсетіледі.
13. ӘДК-де куәландыру барысында қызметке түсетін азаматтар аурудың диагнозын нақтылау немесе осы ауруды емдеу үшін олардың келісімімен ведомстволық медициналық мекемелерге, денсаулық сақтау ұйымдарына амбулаторлық, стационарлық тексеруге жіберіледі.
Тексеруден бас тартқан жағдайда қорытынды анықталған немесе болжалатын диагноз бойынша шығарылады.
14. ҚІД, ҚІБ, ҚІб жанындағы дәрігерлік комиссиялар жарамдылық санаты туралы қорытындыны қайта қараған, ауруы бойынша бұрын ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарынан, ішкі әскерлерден, Қарулы Күштерден босатылғандар, ауруы бойынша мерзімді қызметтен босатылғандар санынан қызметке түсетіндерді куәландыру кезінде ӘДК кадр аппараттары ұсынған әскери-есептік және медициналық сараптама құжаттарын зерделейді, қосымша тексерулер, негізгі ауруының бейіні бойынша жетекші мамандардың консультацияларын жүргізеді. ӘДК нақты лауазымдағы қызметке жарамды деп таныған көрсетілген адамдарға осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес қорытынды ресімделеді және тіркеледі. ӘДК-де қаралған медициналық сараптама құжаттарымен бірге медициналық куәландыру актісі, сондай-ақ анықтама бекіту үшін Орталық әскери-дәрігерлік комиссияға (бұдан әрі - ОӘДК) жіберіледі.

15. Гражданам, поступающим на службу в подразделения фельдъегерской службы, освидетельствуемым по второй графе Требований на должности водителей автомототранспорта, проводится исследование вестибулярного аппарата, а поступающим на службу в подразделения противопожарной службы - спирография.
16. Заключения в отношении поступающих на службу выносятся в соответствии с пунктами расписания по одной из граф Требований, соответствующей указанному в Направлении виду деятельности (конкретной должности, специальности), по разделу "поступающие". В военное время заключение о годности граждан, поступающих на службу выносятся по разделу "рядовой и начальствующий состав".
17. В случае не годности гражданина, поступающего на службу, в должности, по специальности, указанной в направлении на освидетельствование, по согласованию с кадровыми службами ВВК одновременно выносит заключение о годности его к службе в подразделении и виде деятельности (в конкретной должности, по специальности), прохождение службы в которой возможно без ущерба для здоровья.
18. По результатам медицинского освидетельствования итоговое заключение ВВК записывается в акт медицинского освидетельствования, книгу протоколов заседаний военно-врачебной комиссии и в справку о медицинском освидетельствовании, для лиц рядового и начальствующего состава дополнительно в амбулаторную карту. Указываются все выявленные при освидетельствовании заболевания и физические недостатки в порядке экспертной значимости.
19. Граждане, поступающие на службу, признанные ВВК годными к службе по графам первой и второй Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, годны к несению службы в любых климатических условиях.
20. В случае если у гражданина выявляется заболевание, препятствующее поступлению на службу, которое при целенаправленном оперативном или консервативном лечении может быть излечено, выносится заключение "временно не годен". В ходе освидетельствования эксперт-врач, специалист разъясняет освидетельствованному целесообразность рекомендуемого лечения. Такое же заключение выносится в случае выявления острого заболевания, вызывающего временную нетрудоспособность поступающего на службу.
21. Не подлежат медицинскому освидетельствованию лица, признанные ранее ВВК Министерства внутренних дел, Министерства обороны, Комитета национальной безопасности не годными к воинской службе с исключением с воинского учета.
22. Справка о медицинском освидетельствовании оформляется в ВВК не позднее 3-х рабочих дней с момента вынесения заключения и выдается работнику кадровой службы с отметкой на титульном листе акта медицинского освидетельствования (дата, роспись, разборчиво фамилия, номер служебного удостоверения).
Освидетельствование лиц поступающих на службу в правоохранительные органы, в тех случаях, когда для вынесения заключений о категории годности не требуется стационарное и дополнительное обследование, проводится в течение 5-и рабочих дней.

15. Автомотокөлік жүргізушілері лауазымына фельдъегерлік қызмет бөліністеріне қызметке түсетін азаматтарға, сондай-ақ Талаптардың екінші бағаны бойынша куәландырылушыларға вестибулярлық аппараттың; ал өртке қарсы қызмет бөліністеріне қызметке түсушілерге спирографиялық тексеру жүргізіледі.
16. Қызметке түсетіндерге қатысты қорытындылар «қызметке түсетіндер» бөлімі бойынша жолдамада көрсетілген қызмет (нақты лауазым, мамандық) түріне сәйкес келетін бағандардың бірі бойынша кесте тармақтарына сәйкес шығарылады. Соғыс уақытында қызметке түсетіндердің жарамдылығы туралы қорытынды «қатардағы және басшы құрам» бөлімі бойынша шығарылады.
17. Куәландыруға жолдамада көрсетілген лауазымда мамандығы бойынша қызметке түсетін азамат жарамсыз болған жағдайда кадр аппаратымен келісім бойынша ӘДК бір мезгілде денсаулығы үшін зиян келтірмейтін қызмет өткеру мүмкін болатын бөліністегі қызметке және қызмет түріне (нақты лауазымда, мамандығы бойынша) оның жарамды екені туралы қорытынды шығарады.
18. Куәландыру нәтижелері бойынша ӘДК-нің ақырғы қорытындысы медициналық куәландыру актісіне, әскери-дәрігерлік комиссия отырыстарының хаттамалары кітабына және медициналық куәландыру туралы анықтамаға, қатардағы және басшы құрамдағы адамдар үшін қосымша амбулаторлық картаға жазылады. Куәландыру кезінде анықталған барлық аурулары мен дене кемістіктері сараптамалық маңызды ретінде көрсетіледі.
19. ӘДК Адамдардың ішкі істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптардың бірінші, екінші бағандары бойынша қызметке жарамды деп таныған қызметке түсетін азаматтар кез келген климаттық жағдайларда қызмет өткеруге жарамды.
20. Егер азаматта қызметке түсуге кедергі келтіретін, мақсатты бағытталған оперативтік немесе консервативтік емдегенде жазылуы мүмкін ауру анықталған жағдайда «уақытша жарамсыз» деген қорытынды шығарылады. Куәландыру барысында сарапшы-дәрігер, маман куәландырылушыға ұсынылатын емнің мақсатқа сай екенін түсіндіреді. Осындай қорытынды қызметке түсушінің уақытша еңбекке жарамсыздығын тудыратын жіті ауру анықталған жағдайда да шығарылады.
21. Бұрын Ішкі істер министрлігінің, Қорғаныс министрлігінің, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ӘДК әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз деп таныған адамдар медициналық куәландыруға жатпайды.
22. Медициналық куәландыру туралы анықтама ӘДК-де қорытынды шығарылған сәттен бастап 3 жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей ресiмделедi және медициналық куәландыру актiсiнiң титул парағына белгi (күнi, қолы, тегi анық жазылып, қызметтiк куәлік нөмірі) қойылып, кадр аппаратының қызметкерiне берiледi.
Жарамдылық санаты туралы қорытындылар шығару үшін стационарлық және қосымша тексеру талап етілмейтін жағдайларда құқық қорғау органдарына қызметке түсетін адамдарды куәландыру 5 жұмыс күнінің ішінде жүргізіледі

Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2013 № 580 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Медицинское освидетельствование граждан, поступающих в
специальные (военные) учебные заведения правоохранительных
органов
23. Медицинское освидетельствование для определения годности к поступлению в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов, проводится:
1) лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов;
2) военнослужащим Внутренних войск;
3) гражданам, уволенным в запас по окончании срочной службы;
4) гражданам, окончившим общеобразовательную школу.
24. Граждане, поступающие в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов на очную форму обучения, в том числе лица рядового и начальствующего состава, военнослужащие Внутренних войск и военно-следственных подразделений МВД (далее - ВВ и ВСП МВД), проходят предварительное медицинское освидетельствование в ВВК органов внутренних дел и окончательное медицинское освидетельствование в внештатных временно действующей военно-врачебной комиссии (далее - ВВВК) специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов.
Результаты предварительного медицинского освидетельствования оформляются картой медицинского освидетельствования, карты кандидатов признанных годными по состоянию здоровья к поступлению в специальные (военные) учебные заведения и их медицинские карты амбулаторного больного передаются в кадровую службу с отметкой в книге протоколов заседаний ВВК (дата, роспись, фамилия разборчиво, телефон).
Медицинское освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, поступающих на заочную форму обучения, проводится согласно Правилам и Требованиям.
25. До начала предварительного освидетельствования ВВК запрашивает и изучает медицинские документы, кроме того, медицинскую карту ребенка, прививочную карту.
Кандидатам проводится флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки, клинический развернутый анализ крови, общий анализ мочи (полный), серологические реакции на сифилис, ВИЧ, электрокардиографическое исследование, функциональные и лабораторные исследования, необходимые для достоверной диагностики заболеваний.
Лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, поступающие на очную форму обучения, предоставляют медицинские карты амбулаторного больного с данными медицинских наблюдений не менее чем за три года.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2013 № 580 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу
орындарына түсетін азаматтарды куәландыру
23. Құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарына түсуге жарамдылығын анықтау үшін медициналық куәландырудан:
1) құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары;
2) ішкі әскерлердің әскери қызметшілері;
3) мерзімді қызмет аяқталғаннан кейін запасқа босатылған азаматтар;
4) орта мектепті бітірген азаматтар өтеді.
24. Құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарына күндізгі оқыту нысаны бойынша түсетін азаматтар, оның ішінде қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, ІІМ Ішкі әскерлерінің және әскери-тергеу бөліністерінің (бұдан әрі – ІІМ ІӘ және ӘТБ) әскери қызметшілері алдын ала медициналық куәландыруды ішкі істер органдарының ӘДК-де және түпкілікті медициналық куәландыруды құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орындарының Уақытша жұмыс істейтін әскери-дәрігерлік комиссиясында (бұдан әрі - УӘДК) өтеді.
Алдын ала куәландыру нәтижелері медициналық куәландыру картасымен ресімделеді, денсаулық жағдайы бойынша арнайы (әскери) оқу орындарына түсуге жарамды деп танылған үміткерлердің карталары және амбулаторлық науқастың медициналық карталары ӘДК отырыстарының хаттамалары кітабында белгі жасала отырып (күні, қолы, тегі анық жазылып, телефон) кадр аппаратына беріледі.
Сырттай оқыту нысанына түсетін құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын куәландыру Ережеге және Талаптарға сәйкес жүргізіледі.
25. Алдын ала куәландыру басталғанға дейін ӘДК 5-тарауда санамаланған медициналық құжаттарды және сонымен қатар баланың медициналық картасын, егу картасын сұратады және зерделейді.
Үміткерлерге кеуде қуысы органдарына флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу, қанды клиникалық толық талдау, зәрдің жалпы (толық) талдауы, мерезге, АҚТЖ-ға серологиялық реакциялар, электрокардиографиялық зерттеу, аурулардың шынайы диагностикасы үшін қажетті функциялық және зертханалық зерттеулер жүргізіледі.
Күндiзгi оқыту нысанына түсетiн құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары кемінде үш жыл бұрынғы медициналық тексеріс деректері бар амбулаторлық науқастың медициналық картасын ұсынады.

Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 30.09.2013 № 580 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Медицинское освидетельствование лиц, поступающих в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов, проводится врачами-специалистами: терапевтом, хирургом, невропатологом, психиатром, офтальмологом, отоларингологом, дерматовенерологом и стоматологом. Женщины осматриваются гинекологом. При наличии показаний освидетельствуемые направляются на обследование (консультацию) к другим специалистам.
27. Данные исследования при предварительном освидетельствовании заносятся соответственно в карты медицинского освидетельствования.
Данные исследования должны быть полными, допускаются только общепринятые сокращения медицинских терминов.
28. Предварительное освидетельствование проводится не раньше, чем за 4 месяца до вступительных экзаменов.
29. Заключения ВВК поступающим на очную форму обучения выносятся по разделу "поступающие" по соответствующим графам Требований:
по первой графе на кандидатов, поступающих на все другие факультеты;
по второй графе - выносятся заключения на кандидатов, поступающих на факультеты, готовящие специалистов оперативной службы правоохранительных органов, службы дорожной полиции органов внутренних дел, противопожарной службы;
по третьей графе - на факультет, готовящий специалистов государственного пожарного надзора.
30. В случае, когда у кандидатов по результатам медицинского освидетельствования установлены заболевания или физические недостатки, при наличии которых, пунктами Требований по разделу "поступающие", предусматривается индивидуальная оценка годности, они признаются не годными к поступлению.
31. При наличии у лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов заболеваний, которые по пунктам Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, по разделу "сотрудники", предусматривают годность к службе в строю или вне строя индивидуально - признаются годными к поступлению на очную форму обучения.
32. На лиц рядового и начальствующего состава, поступающих на очную форму обучения на факультет, готовящий специалистов государственного пожарного надзора, заключения выносятся по графе третьей Требований, по разделу "сотрудники".
При наличии заболеваний, которые по пунктам Требований предусматривают годность к службе в строю или вне строя индивидуально, они признаются годными к поступлению на учебу.

Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2013 № 580 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарына түсетін адамдарды куәландыруды ӘДК дәрігер-мамандар: терапевтің, хирургтің, невропатологтың, психиатрдың, офтальмологтың, отоларингологтың, дерматовенерологтың және стоматологтың міндетті тексеруімен жүргізеді. Әйелдерді гинеколог қарайды. Көрсетімдер болған жағдайда куәландырылушылар тексеру (консультациялар) үшін басқа мамандарға жіберіледі.
27. Алдын ала куәландыру кезіндегі тексеру деректері тиісінше медициналық куәландыру картасына енгізіледі.
Тексеру деректері толық болуы тиіс, жалпы қабылданған медициналық терминдерді қысқартуға ғана рұқсат етіледі.
28. Алдын ала куәландыру қабылдау емтихандарына дейін кемінде 4 ай бұрын жүргізіледі.
29. Күндізгі оқыту нысанына түсетіндерге ӘДК қорытындысы Талаптардың тиісті бағандары бойынша «оқуға түсетіндер» бөлімі бойынша шығарылады:
бірінші баған бойынша басқа барлық факультеттерге түсетін кандидаттарға;
екінші баған бойынша қорытындылар жол полициясы қызметінің, өртке қарсы қызметтің және ішкі істер органдары, басқа құқық қорғау органдары жедел қызметтерінің мамандарын дайындайтын факультеттерге түсетін кандидаттарға;
үшінші баған бойынша мемлекеттік өрт қадағалау мамандарын дайындайтын факультеттерге түсетіндерге шығарылады.
30. Үміткерлерде «оқуға түсетіндер» бөлімі бойынша Талаптардың тармақтарында жарамдылықты жеке бағалау көзделген аурулар немесе дене кемістіктері анықталған жағдайда олар түсуге жарамсыз деп танылады.
31. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарында «қызметкерлер» бөлімі бойынша Адамдардың ішкі істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптардың тармақтары бойынша саптағы немесе саптан тыс қызметке жарамдылық көзделетін аурулар болған жағдайда олар күндізгі оқыту нысанына түсуге жарамды деп танылады.
32. Мемлекеттік өрт қадағалау мамандарын дайындайтын факультетке күндізгі оқыту нысанына түсетін қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға қорытынды «қызметкерлер» бөлімі бойынша Талаптардың үшінші бағаны бойынша шығарылады.
Талаптардың тармақтары бойынша саптағы немесе саптан тыс қызметке жарамдылық көзделетін аурулар болған жағдайда олар оқуға түсуге жарамды деп танылады.

33. В военное время поступающие в учебные заведения правоохранительных органов из числа гражданской молодежи освидетельствуются по графе первой Требований по разделу "поступающие", лица рядового и начальствующего состава - по графе третьей по разделу "сотрудники".
В случае, когда у лиц из числа гражданской молодежи установлены заболевания или физические недостатки, при наличии которых пунктами Требований предусматривается индивидуальная оценка годности, а у лиц рядового и начальствующего состава - годность к службе в строю или вне строя индивидуально, годность к поступлению в военное время рассматривается индивидуально.
34. Заключения предварительного медицинского освидетельствования заносятся в книгу протоколов заседаний ВВК, а на лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, признанных не годными к поступлению на учебу - в медицинскую карту амбулаторного больного с указанием данных, обосновывающих диагноз и заключение.
Протоколы заседаний подписываются председателем и членами комиссии и скрепляются печатью.
35. Окончательное медицинское освидетельствование проводится в специальных (военных) учебных заведениях правоохранительных органов ВВВК.
В случае, если поступающим на очную форму обучения при предварительном освидетельствовании не проводилось психодиагностическое обследование, то это обследование проводится ПФЛ, ПФГ в территориальных штатных ВВК, ЦВВК.
36. Поступающие на очную форму обучения, с их согласия, по заключению врача-специалиста, направляются на дополнительное амбулаторное обследование.
Если для установления диагноза заболевания требуется стационарное обследование, кандидат признается негодным к поступлению в специальное (военное) учебное заведение с обоснованием предполагаемого диагноза.
Допускаются сокращения в описании объективного исследования в отсутствии патологии.
37. Заключения на лиц, признанных не годными к поступлению в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов, утверждаются подписью председателя и печатью штатной территориальной ВВК и только после этого заносятся в книгу протоколов заседаний ВВК по форме согласно приложению 8 к настоящей Инструкции, а на лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, признанных не годными к поступлению на учебу - в медицинскую карту амбулаторного больного с указанием данных, обосновывающих диагноз и заключение.
38. Председатели ВВВК специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов по завершении медицинского освидетельствования кандидатов в течение 5-и рабочих дней направляют в ЦВВК отчет о проведении окончательного медицинского освидетельствования (номер и дата, состав и организация медицинского освидетельствования, объем проведенных дополнительных исследований, общее количество медицинских освидетельствованных, в том числе по областям республики, число незавершенных освидетельствований с указанием причин, число не годных к поступлению на учебу, замечания и предложения по предварительному освидетельствованию и оформлению медицинской документации), список кандидатов, признанных ВВВК по состоянию здоровья не годными к поступлению на учебу по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции. Карты медицинского освидетельствования на лиц, признанных не годными к поступлению, в эти же сроки направляются в ЦВВК.

33. Соғыс уақытында құқық қорғау органдарының оқу орындарына азаматтық жастар қатарынан түсетіндер «оқуға түсетіндер» бөлімі бойынша Талаптардың бірінші бағаны бойынша, қатардағы және басшы құрамдағы адамдар – «қызметкерлер» бөлімі бойынша үшінші баған бойынша куәландырылады.
Азаматтық жастар қатарындағы адамдарда Талаптардың тармақтарымен жарамдылықты жеке бағалау, ал қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда – саптағы немесе саптан тыс қызметке жарамдылық жеке көзделетін аурулар немесе дене кемістіктері анықталған жағдайда түсуге жарамдылық соғыс уақытында жеке қаралады.
34. Алдын ала куәландыру қорытындысы ӘДК отырыстарының хаттамалары кітабына, ал оқуға түсуге жарамсыз деп танылған құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына, сонымен қатар амбулаторлық науқастың медициналық картасына диагнозды негіздейтін деректер көрсетіле отырып, енгізіледі.
Отырыстар хаттамаларына комиссия төрағасы мен мүшелері қол қояды және мөрмен бекітіледі.
35. Түпкілікті куәландыру құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орнының уақытша жұмыс істейтін әскери-дәрігерлік комиссиясында (бұдан әрі - УӘДК) жүргізіледі.
Егер күндізгі оқыту нысанына түсетіндерге алдын ала куәландыру кезінде психодиагностикалық зерттеу жүргізілмеген жағдайда, онда бұл зерттеуді ПФЗ, ПФТ аумақтық ӘДК-де, ОӘДК-де жүргізеді.
36. Күндізгі оқыту нысанына түсетіндер олардың келісімімен дәрігер-маманның қорытындысы бойынша қосымша амбулаторлық тексеруге жіберіледі.
Егер аурудың диагнозын анықтау үшін ұзақ уақыт стационарлық тексеру қажет болса, болжанатын диагнозға негізделіп, кандидат арнайы (әскери) оқу орнына түсуге жарамсыз деп танылады.
Патология болмаған жағдайда тексеруді объективті сипаттау үшін қысқартуларға рұқсат етіледі.
37. Құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарына түсуге жарамсыз деп танылған адамдарға қорытындылар штаттық аумақтық ӘДК төрағасының қолымен және мөрімен бекітіледі және содан соң ғана осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша УӘДК отырыстарының хаттамалары кітабына енгізіледі, ал оқуға түсуге жарамсыз деп танылған құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына қорытындылар, сонымен қатар диагнозды негіздейтін деректер көрсетіле отырып, амбулаторлық науқастың медициналық картасына енгізіледі.
38. Құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орындарының УӘДК төрағасы талапкерлерді куәландыру аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде ОӘДК-ге түпкілікті куәландырудың өткізілгені туралы есеп (нөмірі және күні, куәландыру құрамы және ұйымдастыру, жүргізілген қосымша зерттеулер көлемі, куәландырылғандардың және республиканың облыстары бойынша жалпы саны, себептерін көрсете отырып, аяқталмаған куәландырылулардың саны, оқуға түсуге жарамсыздар саны, алдын ала куәландыру және медициналық құжаттаманы ресімдеу бойынша ескертулер мен ұсыныстар және т.б.), осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық жағдайы бойынша УӘДК оқуға түсуге жарамсыз деп таныған кандидаттардың тізімін жібереді. Түсуге жарамсыз деп танылғандардың медициналық куәландыру карталары осы мерзімдерде ОӘДК-ге жіберіледі.

39. Результаты анализа, проведенного по возвращенным картам, ВВК, проводившие предварительное медицинское освидетельствование, представляют в ЦВВК в годовом отчете.
3. Медицинское освидетельствование лиц рядового и
начальствующего состава правоохранительных органов
40. Медицинское освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, направленных на ВВК, в тех случаях, когда для вынесения заключений о категории годности не требуется стационарное и дополнительное обследование, проводится в течение 5 рабочих дней.
Лицам, увольняемым из правоохранительных органов, прослужившим 25 и более лет, проводится стационарное обследование в срок не более 14-ти календарных дней. Более тщательное обследование в отношении лиц, страдающих психическими, онкологическими и другими тяжелыми заболеваниями, а также при не определившемся исходе заболевания, производится в условиях стационара.
Результаты стационарного обследования оформляются для ВВК, направившей освидетельствуемого, подробной выпиской из медицинской карты стационарного больного.
41. Лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов направляются на медицинское освидетельствование со служебной характеристикой.
В служебной характеристике отражаются сведения о влиянии состояния здоровья лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов на исполнение им служебных обязанностей по занимаемой должности, мнение о целесообразности сохранения его на службе и возможности перемещения на другую должность.
Служебную характеристику готовит руководитель подразделения правоохранительных органов, в которых указанный сотрудник проходит службу.
42. Кадровая служба представляет в ВВК на лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, получивших в период службы увечья, имеющиеся в личном деле акты или справки об обстоятельствах получения увечья, а в их отсутствии проводит служебное расследование, которое осуществляется инспектором кадровой службы в сроки, установленные законодательством о труде с соблюдением приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 марта 2009 года № 74-п "Об утверждении форм документов связанных с несчастным случаем на производстве" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов № 5614).
43. В случае выявления у лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, курсанта и слушателя тяжелого онкологического, психического и иных заболеваний, а также при письменном отказе от очного медицинского освидетельствования, кадровая служба, ходатайствует о вынесении заключения о категории годности и причинной связи заболевания, увечья указанного лица с записью в направлении на ВВК "прошу освидетельствовать заочно".

39. Қайтарылған карталар бойынша жүргізілген талдау нәтижелерін алдын ала куәландыруды жүргізген ӘДК жылдық есепте ОӘДК-ге ұсынады.
3. Құқық қорғау органдарының қатардағы және
басшы құрамдағы адамдарын куәландыру
40. ӘДК-ге жіберілген құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын куәландыру жарамдылық санаты туралы қорытынды шығару үшін стационарлық және қосымша зерттеу қажет етілмеген жағдайларда, 5 жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Құқық қорғау органдарынан босатылатын, 25 және одан көп жыл қызмет өткерген адамдарға күнтізбелік 14 күннен аспайтын мерзімде стационарлық тексеру жүргізіледі. Психикалық, онкологиялық және басқа да ауыр ауру түрлерімен ауыратын, сондай-ақ ауру анықталмаған кезде адамдар бұдан ұзағырақ тексерілуі мүмкін.
Куәландырылушыны жіберген ӘДК үшін стационарлық тексеру нәтижелері стационарлық науқастың медициналық картасынан жан-жақты көшірме үзіндімен ресімделеді.
41. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары куәландырылуға қызметтік мінездемемен жіберіледі.
Қызметтік мінездемеде құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының денсаулық жағдайының оның атқарып отырған лауазымы бойынша қызметтік міндеттерін орындауына әсері туралы мәліметтер, оны қызметте қалдырудың мақсаттылығы және басқа лауазымға ауыстыру мүмкіндігі туралы пікір көрсетілуі тиіс.
Қызметтік мінездемені көрсетілген қызметкер қызмет өткеретін құқық қорғау органдары бөлінісінің басшысы дайындайды.
42. Кадр қызметі қызмет кезеңінде мертігу алған құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының жеке ісіндегі мертігу алудың мән-жайлары туралы актілерді немесе анықтамаларды міндетті түрде ӘДК-ге ұсынады, ал олар болмаған жағдайда қызметтік тергеу жүргізеді, оны кадр қызметінің инспекторы «Өндірістегі жазатайым оқиғамен байланысты құжаттардың нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 3 наурыздағы № 74-б бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілердің тізілімінде № 5614 болып тіркелген) сақтай отырып, еңбек туралы заңнамада белгіленген мерзімде жүзеге асырады.
43. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарында, курсантта және тыңдаушыда ауыр онкологиялық, психикалық және өзге де аурулар анықталған жағдайда, сондай-ақ іштей медициналық куәландырудан жазбаша бас тартылған жағдайда кадр аппараты ӘДК-ге жолдамада «сырттай куәландыруды сұраймын» деген жазбамен көрсетілген адамның жарамдылық санаты және аурудың, мертігудің себепті байланысы туралы қорытынды шығару туралы өтініш етеді.

44. Медицинское освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов проводится с обязательным обследованием врачами-специалистами: терапевтом, хирургом, невропатологом, психиатром, офтальмологом, отоларингологом, дерматовенерологом, стоматологом. Женщины - гинекологом.
Проводится флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки, клинический развернутый анализ крови, общий анализ мочи (полный), серологические реакции на сифилис, электрокардиографическое исследование, измерение внутриглазного давления лицам старше 40 лет, функциональные и лабораторные исследования с целью достоверной диагностики заболеваний (для лиц женского пола лабораторное исследование мазка на степень чистоты).
45. При медицинском освидетельствовании лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, члены ВВК изучают все медицинские документы освидетельствуемого: медицинскую карту, выписку из медицинской карты, с данными очередных медицинских обследований и обращений за медицинской помощью, не менее чем за последние 3 года, тщательно собрав клинико-экспертный анамнез, запрашивают медицинские документы из лечебных учреждений.
Запрашиваются из кадровых служб и архивных учреждений, ДДО, УДО, ОДО, воинских частей, других учреждений и организаций личные (пенсионные) дела, медицинские документы, материалы служебных проверок, административного расследования, дознания, уголовного дела, характеристики, архивные справки, выписки из приказов, актов, протоколов и другие документы. Проводится анализ содержащихся в перечисленных документах сведений, которые учитываются при вынесении экспертного заключения.
46. Заключение о категории годности лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов ВВК выносит с учетом подразделения и вида деятельности (конкретной должности, специальности) по соответствующей графе Требований по разделу "сотрудники".
47. В случаях, когда у лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, имеющих выслугу менее 25 лет или 12,5 лет (при наличии гражданского стажа не менее 12,5 лет и достижении установленного возраста состояния на службе) и занимающих должности, перечисленные в первой и второй графах Требований, выявляются заболевания, по которым предусмотрено заключение "не годен к военной службе в мирное время, ограниченно годен второй степени в военное время" либо "годность определяется индивидуально", с учетом изложенного письменного мнения руководителя кадровой службы о целесообразности дальнейшего использования, при функциональной сохранности и при установленном заболевании, возможности трудоустройства на других должностях и соответствующих изменений в направлении ВВК выносит заключение о годности к службе по графам третьей, четвертой Требований, если служба на предложенных должностях не окажет негативного влияния на течение заболевания.
В этом случае выносится заключение в следующей редакции: "Годен к службе вне строя в мирное время, ограниченно годен первой степени в военное время", "Годен к службе в качестве (указать конкретную должность)".

44. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын куәландыруды ӘДК дәрігер-мамандар: терапевтің, хирургтің, невропатологтың, психиатрдың, офтальмологтың, отоларингологтың, дерматовенерологтың және стоматологтың міндетті түрде тексеруімен өткізеді. Әйелдерді гинеколог қарауы тиіс.
Ауруларды шынайы диагностикалау мақсатында кеуде қуысы органдарының флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеуі, қанның толық клиникалық талдауы, жалпы (толық) зәр талдауы, мерезге серологиялық реакциялар, электрокардиографикалық зерттеу, 40 жастан асқан адамдарда көз ішінің қан қысымын өлшеу, функциялық және зертханалық зерттеулер (әйелдер үшін тазалық дәрежесіне жағындыны зертханалық талдау) жүргізіледі.
45. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын медициналық куәландыру кезінде ӘДК мүшелері куәландырылушының барлық медициналық құжаттарымен: медициналық картасымен, медициналық картасынан үзінді көшірмемен, кезекті медициналық тексерулер деректерімен және кемінде соңғы 3 жыл ішіндегі медициналық көмек туралы өтініштерімен танысуы тиіс, клиникалық-сараптама анамнезін мұқият жинап, емдеу мекемелерінен медициналық құжаттарды сұратуы тиіс.
Кадр аппараттары мен мұрағаттық мекемелерден, ҚІД, ҚІБ, ҚІб, әскери бөлімдерден, басқа мекемелер мен ұйымдардан жеке (зейнеткерлік) істер, медициналық құжаттар, қызметтік тексерістер, әкімшілік тергеу, анықтау, қылмыстық іс материалдары, мінездемелер, мұрағаттық анықтамалар, бұйрықтардан, актілерден, хаттамалардан үзінділер және басқа құжаттар сұратылады. Санамаланған құжаттардағы мәліметтерге талдау жүргізіледі, олар сараптама қорытындысын шығару кезінде ескеріледі.
46. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының жарамдылық санаты туралы қорытындыны ӘДК «қызметкер» бөлімі бойынша Талаптардың тиісті бағаны бойынша бөліністі және қызмет түрін (нақты лауазымды, мамандықты) ескере отырып шығарады.
47. Еңбек сіңірген жылдары көп, бірақ 25 жылдан кем немесе 12,5 жыл болатын (кемінде 12,5 жыл азаматтық өтілі болса және қызметте болудың белгіленген жасына жеткен) және Талаптардың бірінші және екінші бағандарында санамаланған лауазымдарды атқаратын құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарында «бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында екінші дәрежелі шектеулі жарамды» не «жарамдылығы жеке анықталады» деген қорытынды көзделетін аурулар анықталған жағдайда функциялық сақталған жағдайда және анықталған ауруымен одан әрі пайдаланудың мақсатқа сай болуы туралы, басқа лауазымдарға еңбекке орналастыру мүмкіндігі және жолдамадағы тиісті өзгерістер туралы кадр аппаратының пікірін ескере отырып, егер ұсынылған лауазымдардағы қызмет аурудың ағымына кері әсерін тигізбейтін болса, ӘДК үшінші, төртінші бағандар бойынша қызметке жарамдылығы туралы қорытынды шығарады.
Бұл жағдайда қорытынды мынадай редакцияда шығарылады: «Бейбіт уақытта саптан тыс қызметке жарамды, соғыс уақытында бірінші дәрежелі шектеулі жарамды», «(Нақты лауазымы көрсетілсін) ретінде қызметке жарамды».

48. Освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, направляемых в командировку в зарубежные страны с неблагоприятным жарким климатом, и членов их семей проводится в случаях, если длительность командировки превышает 3 месяца.
Заключение о направлении в заграничную командировку лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, членов их семей сроком до 6 месяцев выдается медицинской организацией ведомства.
49. Курсанты и слушатели специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов освидетельствуются ВВК тех органов внутренних дел, на территории которых располагаются учебные заведения.
Начальник медицинской службы данного учебного заведения представляет в ВВК медицинские экспертные документы на освидетельствуемых и непосредственно сам участвует в работе комиссии.
50. Заключения на курсантов и слушателей в течение всего периода обучения (кроме слушателей Академии и факультетов, готовящих специалистов государственного пожарного надзора) выносятся:
1) по графе второй Требований - на курсантов и слушателей организаций образования, готовящих специалистов пожарной службы, службы дорожной полиции и оперативной службы;
2) по графе первой Требований - на курсантов и слушателей остальных специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов.
В случае, когда при медицинском освидетельствовании у курсантов и слушателей первого года обучения выявляются заболевания, при наличии которых пунктами Требований по соответствующим разделам предусматривается индивидуальная оценка годности, они признаются не годными к обучению.
При изменениях в состоянии здоровья курсантов и слушателей первого курса, ВВК выносит заключение только о нуждаемости в освобождении от службы или отпуске по болезни по графам первой и второй Требований. Заключение о годности их к дальнейшему обучению и заключение о годности к службе по графам первой и второй Требований выносится, при наличии оснований, по истечении срока освобождения от службы по состоянию здоровья, отпуска по болезни.
При медицинском освидетельствовании курсантов, начиная со второго года (курса) обучения, ВВК решает вопрос о годности к службе по графам первой, второй, третьей Требований в зависимости от профиля учебного заведения и факультета.
В случае признания их годными к воинской службе или службе вне строя по графам первой, второй, третьей - одновременно выносится заключение о годности к дальнейшему обучению по графе Требований, соответствующей профилю учебного заведения и факультета.

48. Климаты қолайсыз ыстық шет елдерге іссапарға жіберілетін құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын және олардың отбасы мүшелерін куәландыру, егер іссапардың ұзақтығы 3 айдан асатын болса, жүргізіледі.
Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын, олардың отбасы мүшелерін 6 айға дейінгі мерзімге шетелдік іссапарға жіберу туралы қорытындыны ведомстволық емдеу-профилактикалық мекемесі береді.
49. Құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушылары аумағында оқу орындары орналасқан ішкі істер органдарының ӘДК-де куәландырылады.
Осы оқу орнының медициналық қызметінің бастығы ӘДК-ге куәландырылушылардың медициналық сараптама құжаттарын ұсынады және комиссияның жұмысына тікелей өзі қатысады.
50. Курсанттар мен тыңдаушыларға қорытынды (Академияның және мемлекеттік өрт қадағалау мамандарын дайындайтын факультеттердің тыңдаушыларынан басқа) оқудың барлық кезеңі ішінде:
1) Талаптардың екінші бағаны бойынша - өртке қарсы қызметтің, жол полициясы қызметінің және жедел қызмет мамандарын дайындайтын білім беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушыларына;
2) Талаптардың бірінші бағаны бойынша – құқық қорғау органдарының қалған арнайы (әскери) оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларына шығарылады.
Медициналық куәландыру кезінде оқудың бірінші жылындағы курсанттар мен тыңдаушыларда тиісті бөлімдер бойынша Талаптардың тармақтарында жарамдылықты жеке бағалау көзделген аурулар анықталса, олар оқуға жарамсыз деп танылады.
Бірінші курстың курсанттары мен тыңдаушыларының денсаулық жағдайындағы уақытша сипаттағы өзгерістер болған жағдайда ӘДК Талаптардың бірінші және екінші бағандары бойынша қызметтен босатылуға немесе ауруы бойынша демалысқа мұқтаждығы туралы ғана қорытынды шығарады. Талаптардың бірінші және екінші бағандары бойынша олардың одан әрі оқуға жарамдылығы туралы және қызметке жарамдылығы туралы қорытынды денсаулық жағдайы бойынша қызметтен босату, ауруы бойынша демалыс мерзімі аяқталғаннан кейін негіздемелер болғанда шығарылады.
Оқудың екінші жылынан (курсынан) бастап курсанттарды куәландыру кезінде ӘДК оқу орнының және факультеттің бейініне қарай Талаптардың бірінші, екінші, үшінші бағандары бойынша қызметке жарамдылық туралы мәселені шешеді. Олар кестенің бірінші, екінші, үшінші бағандары бойынша әскери қызметке немесе саптан тыс қызметке жарамды деп танылған жағдайда бір мезгілде оқу орны мен факультеттің бейініне сәйкес келетін Талаптардың бағаны бойынша одан әрі оқуға жарамдылығы туралы қорытынды шығарылады.

Сноска. Пункт 50 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 30.09.2013 № 580 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Решение о годности к службе слушателей академий из числа лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов выносится по графе третьей Требований по разделу "сотрудники".
52. Результаты медицинского освидетельствования лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, курсантов и слушателей врачами-специалистами и заключение ВВК записываются в акт медицинского освидетельствования, книгу протоколов заседаний военно-врачебной комиссии, а когда они признаются не годными - в медицинскую карту амбулаторного больного, медицинскую книжку. Заключение оформляется справкой о медицинском освидетельствовании или свидетельством о болезни по форме согласно приложению 10 к настоящей Инструкции.
53. Заключение о нуждаемости лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов в отпуске по болезни или освобождении от исполнения служебных обязанностей выносится в случаях, предусмотренных Требованиями (как завершающий этап восстановительного лечения).
54. В военное время лечение лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов заканчивается в медицинском учреждении. В случае, когда срок, по истечении которого лица рядового и начальствующего состава могут приступить к исполнению служебных обязанностей, не превышает 3-х месяцев, ВВК выносит заключение о нуждаемости в продолжении лечения в медицинском учреждении. Если этот срок превышает 3 месяца, ВВК выносит заключение о временной не годности лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов к службе с повторным освидетельствованием через 3-6 месяцев.
55. Академический отпуск предоставляется слушателям (курсантам) приказом начальника специального (военного) учебного заведения правоохранительных органов только на основании заключения ЦВВК или ВВК Департамента внутренних дел области (далее - ДВД) в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 124 "Об утверждении Правил предоставления академических отпусков обучающимся в организациях образования" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5192).
Во всех случаях, когда в связи с обострением психических заболеваний, последствий травм, ВВК выносит заключение об ограничении годности, не годности к службе в правоохранительных органах в формулировках "Годен к службе вне строя в мирное время, ограниченно годен первой степени в военное время", "Не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен второй степени в военное время", "Не годен к воинской службе с исключением с воинского учета", в этих случаях академические отпуска не предоставляются.
Слушатели (курсанты) старших курсов, отчисленные на основании заключения ВВК "Годен к службе вне строя в мирное время, ограниченно годен первой степени в военное время. Не годен к обучению в специальном (военном) учебном заведении правоохранительных органов", возможно продолжение службы на неоперативных должностях в подразделениях правоохранительных органов и восстановление в учебные заведения по заочной форме при условии обязательного медицинского освидетельствования в ВВК.

Ескерту. 50-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2013 № 580 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
51. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қатарынан Академия тыңдаушыларының қызметке жарамдылығы туралы шешім «қызметкерлер» деген бөлім бойынша Талаптардың үшінші бағаны бойынша шығарылады.
52. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын, курсанттар мен тыңдаушыларды дәрігер-мамандардың куәландыру нәтижелері және ӘДК қорытындысы медициналық куәландыру актісіне, әскери-дәрігерлік комиссия отырыстарының хаттамалары кітабына жазылады, ал олар жарамсыз деп танылғанда - амбулаторлық науқастың медициналық картасына, медициналық кітапшасына жазылады. Қорытынды медициналық куәландыру туралы анықтамамен немесе осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауру туралы куәлікпен ресімделеді.
53. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының ауруы бойынша демалысқа немесе қызметтік міндеттерін орындаудан босатылуға мұқтаждығы туралы қорытынды Талаптарда көзделген жағдайларда (қалпына келтіру емінің аяқталу сатысы ретінде) шығарылады.
54. Соғыс уақытында құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының емделуі медициналық мекемеде аяқталуы тиіс. Қатардағы және басшы құрамдағы адам қызметтік міндеттерін атқаруға кірісе алатын мерзім 3 айдан аспайтын болса, ӘДК емделуді медициналық мекемеде жалғастыруға мұқтаждығы туралы қорытынды шығарады. Егер бұл мерзім 3 айдан асатын болса, ӘДК 3-6 айдан кейін қайта куәландырудан өткізіп, құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының қызметке уақытша жарамсыздығы туралы қорытынды шығарады.
55. Тыңдаушыларға (курсанттарға) академиялық демалыс «Білім беру ұйымдарында оқитындырға академиялық демалыстар беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 124 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5192 болып тіркелген) сәйкес тек ОӘДК-нің немесе облыстың Ішкі істер департаменті (бұдан әрі – ІІД) ӘДК-нің қорытындысы негізінде құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орны бастығының бұйрығымен беріледі.
Созылмалы немесе жіті психикалық аурулардың, жарақаттардың зардаптары асқынуына байланысты ӘДК құқық қорғау органдарында қызметке жарамдылығын шектеу, жарамсыздығы туралы «Бейбіт уақытта саптан тыс қызметке жарамды, соғыс уақытында бірінші дәрежелі шектеулі жарамды», «Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында екінші дәрежелі шектеулі жарамды», «Әскери есептен шығарыла отырып, әскери қызметке жарамсыз» деген тұжырыммен қорытынды шығарған барлық жағдайларда академиялық демалыстар берілмейді.
ӘДК-нің «Бейбіт уақытта саптан тыс қызметке жарамды, соғыс уақытында бірінші дәрежелі шектеулі жарамды. Құқық қорғау органдарының оқу орнында оқуға жарамсыз» деген қорытындысының негізінде оқудан шығарылған жоғары курстардың тыңдаушылары (курсанттары) құқық қорғау органдарының бөліністерінде жедел емес лауазымдарда қызметін жалғастырған жағдайда оқуды сырттай нысан бойынша, бірақ кемінде бір жылдан кейін, сырттай нысан бойынша оқу орнына қайта қабылданар алдында міндетті түрде ӘДК-ден медициналық куәландырылған жағдайда жалғастыра алады.

56. ВВК устанавливает продолжительность отпуска в зависимости от характера и тяжести заболевания, увечья.
В мирное время, согласно Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел "временно негоден" (далее - категория "Г") отпуск предоставляется на 30 суток и продлевается, при благоприятном прогнозе гарантирующем восстановление трудоспособности, не более чем на 30 суток, в случаях, предусмотренных отдельными пунктами Требований, лицу рядового и начальствующего состава правоохранительных органов.
57. В случаях, когда по медицинским показаниям трудоспособность не восстановится, заключение ВВК о нуждаемости лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов в категории "Г" или о его временной не годности к службе не выносится, а решается вопрос о категории годности к воинской службе.
58. При увольнении со службы лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов заключение о нуждаемости в категории "Г" не выносится.
59. В военное время заключение о нуждаемости лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов в категории "Г" не выносится.
60. ВВК выносит заключение о нуждаемости в категории "Г", лиц рядового состава правоохранительных органов и членов его семьи для продолжения лечения, переводе из одного медицинского учреждения в другое, а также заключение о нуждаемости лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава правоохранительных органов, уволенного со службы по достижении предельного возраста состояния на службе, по состоянию здоровья или в связи с организационно-штатными мероприятиями, при общей продолжительности службы 25 лет и более в стационарном лечении, если это связано с переездом его к месту лечения.
В случае, если лицо рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, уволенное со службы по достижении предельного возраста состояния на службе, по состоянию здоровья или в связи с организационно-штатными мероприятиями, при общей продолжительности службы 25 лет и более, члены его семьи, при следовании на лечение в медицинские учреждения здравоохранения, ведомственные медицинские, военно-медицинские или санаторно-курортные учреждения, а лицо рядового и начальствующего состава, кроме того, при следовании в категорию "Г" или к месту жительства, нуждается в сопровождающих, ВВК выносит заключение об этом и указывает их количество.

56. ӘДК аурудың, мертігудің сипаты мен ауырлығына қарай демалыстың ұзақтығын белгілейді.
Бейбіт уақытта құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына Адамдардың ішкі істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға сәйкес «уақытша жарамсыздық» (бұдан әрі - Г санаты) 30 тәулікке беріледі және еңбек қабілетінің қалпына келуіне кепілдік беретін жақсы болжам жасалған, Талаптардың жекелеген тармақтарында көзделген жағдайда 30 тәуліктен аспайтын мерзімге ұзартылады.
57. Медициналық көрсетімдер бойынша қызметтік міндеттерін атқару қалпына келмейтін жағдайларда Г санаты немесе оның қызметке уақытша жарамсыздығы бойынша құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының демалысқа мұқтаждығы туралы ӘДК-нің қорытындысы шығарылмайды, әскери қызметке жарамдылық санаты туралы мәселе шешіледі.
58. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары қызметтен босатылған кезде Г санатына мұқтаждығы туралы қорытынды шығарылмайды.
59. Соғыс уақытында құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының Г санатына мұқтаждығы туралы қорытынды шығарылмайды.
60. ӘДК құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының және олардың отбасы мүшелерінің емделуді жалғастыруы, бір медициналық мекемеден екіншісіне ауысуы үшін Г санатына мұқтаждығы туралы қорытынды, сондай-ақ егер бұл оның емдеу мекемесі орналасқан жерге қоныс аударуына байланысты болса, қызметінің жалпы ұзақтығы 25 және одан көп жыл болса, қызметте болудың шекті жасына жетуіне байланысты, денсаулық жағдайына немесе ұйымдастырушылық-штаттық іс-шараларға байланысты қызметтен босатылған құқық қорғау органдарының орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамының стационарлық емделуге мұқтаждығы туралы қорытынды шығарады.
Егер құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамы, оның отбасы мүшелері, қызметінің жалпы ұзақтығы 25 және одан көп жыл болса, қызметте болудың шекті жасына жетуіне байланысты, денсаулық жағдайына немесе ұйымдастырушылық-штаттық іс-шараларға байланысты қызметтен босатылған құқық қорғау органдарының орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамы денсаулық сақтау жүйесінің медициналық мекемелеріне, ведомстволық медициналық, әскери-медициналық немесе санаторлық-курорттық мекемелерде емделуге баруы кезінде, ал қатардағы және басшы құрамдағы адамы, сонымен қатар, Г санаты бойынша демалысқа немесе тұрғылықты жеріне баруы кезінде ілесіп жүрушілерді қажет етсе, ӘДК бұл туралы қорытынды шығарады және олардың санын көрсетеді.

61. Курсантам и слушателям специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов с пониженным весом при индексе массы тела (далее - ИМТ) менее 18,5 кг/м2, которые получают бесплатное питание, ВВК выносит заключение о предоставлении дополнительного питания в пределах половины предусмотренных для них норм продовольственного пайка на срок три месяца.
Курсантам и слушателям, имеющим рост 190 см и выше, ВВК выносит заключение о предоставлении дополнительного питания в пределах половины предусмотренных для них норм продовольственного пайка на срок три месяца.
Показанием для вынесения заключения являются жалобы на ухудшение самочувствия, ощущение голода, отсутствие чувства насыщения после приема пищи, а также отрицательная динамика веса тела. ВВК выносит заключение в редакции: "Предоставить дополнительное питание в пределах половины нормы суточного продовольственного пайка (указать срок) с ____, по____".
62. Приказы кадровых служб об увольнений сотрудников по состоянию здоровья принимаются на основании справок из ВВК.
63. Если гражданин, проходивший службу, ставит вопрос об определении или пересмотре заключения ВВК о категории годности к службе в правоохранительных органах, воинской службе на момент увольнения (независимо от причины и времени увольнения), кадровая служба по месту его жительства направляет в ЦВВК, ВВК ДВД, выносившую заключение данному лицу о категории годности к воинской службе его заявление, личное, а на пенсионера и пенсионное дело, медицинские документы, имеющиеся на руках заявителя, или полученные из организаций здравоохранения. На гражданина, уволенного со службы по состоянию здоровья вследствие психического расстройства, кроме того, представляется заключение специализированного медицинского учреждения об изменении или снятии ранее установленного диагноза психического расстройства, по которому (на основании заключения ВВК) он был уволен со службы.
Если в результате изучения полученных документов будет установлено, что имеются основания для удовлетворения просьбы гражданина, заключение ВВК оформляется протоколом заседания комиссии по форме согласно приложению 11 к настоящей Инструкции, подписывается председателем комиссии и всеми ее членами, скрепляется печатью и хранится в делах ВВК. Копия протокола заседания ВВК направляется для сведения в ЦВВК.
Заключение ВВК оформляется в 3-х экземплярах, подписывается начальником ВВК и передается в кадровый аппарат, направивший документы гражданина.
64. Если у освидетельствуемого имеется заболевание, не предусмотренное Требованием, ВВК выносит заключение по пункту, который наиболее соответствует заболеванию освидетельствуемого и его фактической годности к службе. Заключение при этом выносится в редакции: "Применительно к Приложению (№) графы (номер) Требований" и далее текст, предусмотренный приложением заключения.

61. Дене массасы индексінде (бұдан әрі - ДСИ) 18,5 кг/м2 төмен, тегін тамақ алатын аз салмақты құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларына ӘДК олар үшін көзделген азық-түлік үлесі нормаларының жартысы шегінде үш айдан аспайтын мерзімге қосымша тамақ беру туралы қорытынды шығарады.
Бойы 190 см және одан биік курсанттар мен тыңдаушыларға ӘДК олар үшін көзделген азық-түлік үлесі нормаларының жартысы шегінде үш айдан аспайтын мерзімге қосымша тамақ беру туралы қорытынды шығарады.
Өзін нашар сезіну, аштықты сезіну, тамақтанғаннан кейін тоюды сезінбеуіне шағымдану, сондай-ақ дене салмағының кері динамикасы қорытынды шығару үшін көрсетім болып табылады. ӘДК мынадай редакцияда қорытынды шығарады: «(Мерзімін көрсету) бастап (мерзімін көрсету) дейін тәуліктік азық-түлік үлесі нормаларының жартысы шегінде қосымша тамақ берілсін».
62. Қызметкерлерді денсаулық жағдайы бойынша қызметтен босату туралы кадр қызметтерінің бұйрықтары ӘДК анықтамаларының негізінде қабылданады.
63. Егер қызмет өткеруші азамат жұмыстан босатылу кезінде (жұмыстан босатылу себебі мен уақытына қарамастан) құқық қорғау органдарындағы қызметке, әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау немесе ӘДК-нің қорытындысын қайта қарау туралы мәселе қойса, кадр аппараты оның тұрғылықты жері бойынша осы адамға әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарған ОӘДК-ге, облыстың, қаланың ІІД ӘДК-ге оның өтінішін, жеке ісін, ал зейнеткерге зейнеткерлік ісін, өтініш иесінің қолындағы немесе медициналық мекемелерден алынған медициналық құжаттарын жібереді. Психикалық бұзылулар салдарынан денсаулық жағдайына байланысты қызметтен босатылған азаматқа, сонымен қатар, ол бойынша (ӘДК қорытындысының негізінде) қызметтен босатылған белгіленген психикалық бұзылулар диагнозының өзгеруі немесе алынуы туралы мамандандырылған медициналық мекеменің қорытындысы ұсынылады.
Егер алынған құжаттарды зерделеу нәтижесінде азаматтың өтінішін қанағаттандыруға негіз бар екені анықталса, ӘДК қорытындысы осы Нұсқаулыққа 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді, оған комиссия төрағасы және оның барлық мүшелері қол қояды, мөрмен бекітіледі және ӘДК істерінде сақталады. ӘДК отырысы хаттамасының көшірмесі мәлімет үшін ОӘДК-ге жіберіледі.
ӘДК қорытындысы 3 данада ресімделеді, ӘДК бастығы қол қояды және азаматтың құжаттарын жіберген кадр аппаратына беріледі.
64. Егер куәландырылушыда Талаптарда көзделмеген ауру болса, ӘДК куәландырылушының ауруына және оның қызметке іс жүзіндегі жарамдылығына барынша сәйкес келетін тармақ бойынша қорытынды шығарады. Қорытынды бұл ретте мынадай редакцияда шығарылады: «Талаптардың ______ бағанының ___ бабына қатысты» және одан әрі осы баппен қарастырылған қорытындының мәтіні.

65. На лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, освидетельствуемых по пунктам Требований, предусматривающим индивидуальную оценку годности к службе, ВВК выносит заключение в одной из формулировок:
1) «годен к службе вне строя в мирное время, ограниченно годен первой степени в военное время»;
2) «не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен второй степени в военное время».
В случае, если у лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов диагностируется несколько заболеваний, отягощающих друг друга (на основании трех и более приложений Требований), предусматривающих категорию годности к службе «В инд», ВВК выносит заключение по совокупности заболеваний «годен к службе вне строя в мирное время, ограниченно годен первой степени в военное время».
Сноска. Пункт 65 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2013 № 580 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. ВВК выносят и другие заключения о категорий годности к воинской службе согласно пункту 2 Требований.
Глава 2. Определение причинной связи заболеваний, увечий
(ранений, травм, контузий) у лиц рядового и начальствующего
состава правоохранительных органов, курсантов и слушателей
специальных (военных) учебных заведений
67. Причинная связь - это экспертная категория, определяющая время и обстоятельство получения увечья и заболевания лицом рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, курсантом и слушателем специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов или гражданином, призванным на военные сборы в период службы, учебы, которая устанавливается военно-врачебными комиссиями, а также причину наступившей впоследствии инвалидности, которая устанавливается медико-социальной экспертизой (далее - МСЭ).
68. Лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, курсантам и слушателям, гражданам, призванным на воинские сборы, которым в ходе медицинского освидетельствования установлен экспертный диагноз, ВВК также определяет причинную связь полученных этими лицами заболеваний, увечий.
69. ЦВВК в соответствии с Законами Республики Казахстан "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним", "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" и "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей", настоящей Инструкцией, устанавливает причинную связь увечий бывшим лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, курсантам и слушателям специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов и лицам, призывавшимся на военные сборы, по их заявлениям, ходатайству кадровых служб подразделений, внутренних войск, командиров войсковых частей и органов социальной защиты населения, по военно-учетным и медицинским экспертным документам, представленным заявителем, перечисленными органами, либо найденным в Государственных архивах бывшего СССР, подтверждающих факт увечья в указанный период.

65. Талаптардың қызметке жарамдылықты жеке бағалауды көздейтін тармақтары бойынша куәландырушы құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына ӘДК мына тұжырымдардың бірінде қорытынды шығарады:
1) «бейбіт уақытта саптан тыс қызметке жарамды, соғыс уақытында бірінші дәрежелі шектеулі жарамды»;
2) «бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында екінші дәрежелі шектеулі жарамды».
Егер құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары бірін-бірі ауырлататын (Талаптардың үш және одан көп қосымшалары негізінде), қызметке жарамдылығы «Жеке тәртіппен» санатын көздейтін бірнеше ауру анықталған жағдайда, ӘДК аурулардың жиынтығы бойынша «бейбіт уақытта саптан тыс қызметке жарамды, соғыс уақытында жарамдылығы бірінші сатыдағы шектеулі» қорытындысын шығарады.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2013 № 580 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
66. ӘДК Талаптардың 2-тармағына сәйкес әскери қызметке жарамдылығы санаты туралы басқа да қорытындылар шығарады.
2-тарау. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы
құрамдағы адамдарының, арнайы (әскери) оқу орындарының
курсанттары мен тыңдаушыларының ауруларының, мертігулерінің
(жаралануының, жарақаттарының, контузияларының) себепті
байланысын анықтау
67. Себепті байланыс – бұл құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының, құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орындарының курсанты мен тыңдаушысының немесе әскери жиынға шақырылған азаматтың қызмет, оқу кезеңінде мертігуі мен ауруының уақытын және оны алуының мән-жайын айқындайтын, әскери-дәрігерлік комиссия белгілейтін, сондай-ақ медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі – МӘС) белгілейтін мүгедектік салдарынан болған себепті айқындайтын сараптамалық санат.
68. Медициналық куәландыру барысында сараптамалық диагноз белгіленген құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына, курсанттар мен тыңдаушыларға және әскери жиынға шақырылған азаматтарға ӘДК осы адамдардың алған ауруларының, мертігулерінің себепті байланысын міндетті түрде айқындайды.
69. «Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне және оларға теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен оларды әлеуметтiк қорғау туралы», «Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы» және «Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің мәртебесі және оларды әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына, осы Ережеге сәйкес ОӘДК құқық қорғау органдарының бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына, құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларына және әскери жиынға шақырылған адамдарға олардың өтініштері, бөліністердің, ішкі әскерлердің, әскери бөлімдер командирлерінің және халықты әлеуметтік қорғау органдарының өтінімдері бойынша, өтініш иесі, санамаланған органдар ұсынған, не бұрынғы КСРО-ның Мемлекеттік мұрағаттарынан табылған, көрсетілген кезеңдегі мертігу фактісін растайтын әскери-есептік және медициналық сараптама құжаттары бойынша мертігудің себепті байланысын анықтайды.

70. Розыск архивных документов, подтверждающих прохождение службы, пребывание в действующей армии на фронтах Великой Отечественной войны, участие в других вооруженных конфликтах, боевых операциях, а также факт увечья и заболевания производят кадровые службы правоохранительных органов, внутренних войск, ДДО, УДО, ОДО.
71. Для установления причинной связи заболеваний, увечий, подлежат рассмотрению в ЦВВК следующие документы:
1) военно-учетные документы, в которых имеются данные о результатах освидетельствования ВВК в период прохождения действительной воинской службы или при увольнении из Вооруженных Сил (военный билет, красноармейская книжка, свидетельство об освобождении от воинской обязанности, приписное свидетельство, выписка из приказа об убытии на лечение);
2) военно-медицинские документы, подтверждающие факт увечья и заболевания (свидетельство о болезни, справка о ранении, контузии, травме и заболевании, справки архивов о факте и результатах лечения в военно-лечебных учреждениях);
3) другие документы, прямо или косвенно подтверждающие прохождение службы в Вооруженных Силах, пребывание на лечении, освидетельствование ВВК;
4) документы, косвенно подтверждающие факт увечья и заболевания (выписки из приказов по части, копии боевых, служебных, партийных характеристик, аттестаций, наградных листов, материалы судов);
5) документы военных и гражданских лечебных учреждений, подтверждающие обращение военнослужащего, лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов за медицинской помощью, с указанием времени и причин обращения;
6) действующие и архивные акты МСЭ;
7) данные увечий и заболеваний по материалам специальных проверок;
8) акт об обстоятельствах получения увечья (ранения, травмы, контузии) по форме согласно приложению 12 к настоящей Инструкции.
72. ЦВВК рассмотрев документы, в каждом конкретном случае принимает решение:
1) оформить заключение о причинной связи увечья и заболевания;
2) запросить дополнительные материалы;
3) провести медицинское обследование, судебно-медицинскую экспертизу, освидетельствование во врачебной комиссии ДДО, УДО, ОДО;
4) дать разъяснение по существу вопроса;
5) направить документы по принадлежности.
73. Результаты рассмотрения документов с подробным обоснованием причинной связи увечья и заболевания оформляются протоколом заседания военно-врачебной комиссии, заносятся в книгу заочных заключений, подписываются председателем и всеми членами комиссии и скрепляются гербовой печатью.
74. Документы, кроме военно-учетных, использованные в обоснование заключения ВВК подлежат хранению в архиве.

70. Қызмет өткергенін, Ұлы Отан соғысы майдандарында сол кездегі армияда болғанын, басқа да қарулы қақтығыстарға, жауынгерлік операцияларға қатысқанын, сондай-ақ мертігу және ауру фактісін растайтын мұрағаттық құжаттарды іздеуді құқық қорғау органдарының, ішкі әскерлердің және кадр қызметтері, ҚІД, ҚІБ, ҚІб жүргізеді.
71. Аурулардың, мертігулердің себепті байланысын анықтау үшін ОӘДК-де мынадай құжаттар қарауға жатады:
1) іс жүзінде әскери қызметті өткеру кезеңінде немесе Қарулы Күштерден босатылу кезінде ӘДК-нің куәландыру нәтижелері туралы деректер бар әскери-есептік құжаттар (әскери билет, қызыл армия кітапшасы, әскери міндеттен босату туралы куәлік, тіркеу куәлігі, емделуге кету туралы бұйрықтан үзінді және т.б.);
2) мертігу және ауру фактісін растайтын әскери-медициналық құжаттар (ауру туралы куәлік, жаралану, контузия, жарақаттану және ауруы туралы анықтама, әскери-емдеу мекемелердегі емделу фактісі және нәтижелері туралы мұрағаттардың анықтамалары);
3) Қарулы Күштерде қызмет өткергенін, емдеуде болғанын, ӘДК-нің куәландыруын тікелей немесе жанама растайтын басқа да құжаттар;
4) мертігу және ауру фактісін жанама растайтын құжаттар (бөлім бойынша бұйрықтардан үзінділер, жауынгерлік, қызметтік, партиялық мінездемелердің, аттестациялардың, наградтау парақтарының, сот материалдарының көшірмелері);
5) өтініш білдірген уақыты мен себептерін көрсете отырып, әскери қызметшінің, құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының медициналық көмек көрсетуге өтініш білдіргенін растайтын әскери және азаматтық емдеу мекемелерінің құжаттары;
6) МӘС-тің қолданыстағы және мұрағаттық актілері;
7) арнайы тексерістердің материалдары бойынша мертігулер мен аурулардың деректері;
8) жарақат туралы анықтама.
72. ОӘДК құжаттарды қарап, әрбір нақты жағдайда:
1) мертігу мен аурудың себепті байланысы туралы қорытынды ресімдеу;
2) қосымша материалдар сұрату;
3) медициналық тексеру, сот-медициналық сараптама, ҚІД, ҚІБ, ҚІб дәрігерлік комиссиясында куәландыру жүргізу;
4) мәселенің мәні бойынша түсіндірме беру;
5) тиесілігі бойынша құжаттарды жіберу туралы шешім қабылдайды.
73. Мертігудің және аурудың себепті байланысын жан-жақты негіздей отырып, құжаттарды қарау нәтижелері әскери-дәрігерлік комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді, сырттай қорытындылар кітабына енгізіледі, төраға мен комиссияның барлық мүшелері қол қояды және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
74. Әскери-есептік құжаттардан басқа ӘДК қорытындысын негіздеуде пайдаланылған құжаттар мұрағатта сақтауға жатады.

75. Для МСЭ оформляется заключение в произвольной форме на бланке ВВК определившей причинную связь, в единственном экземпляре, с указанием обосновывающих принятое решение документов, за подписью начальника ЦВВК, а в отсутствии его - заместителем, которое заверяется гербовой печатью.
76. Если у лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов выявлено несколько заболеваний, увечий или их последствий, полученных (возникших) при различных обстоятельствах, ВВК выносит заключение о причинной связи раздельно.
77. В случае, когда в используемых ВВК для установления причинной связи в документах не указан диагноз заболевания, но указан номер приложения Требований, ВВК в своем заключении о причинной связи указывает наименования болезней, которые предусматривались этим пунктом.
78. В тех случаях, когда в рассматриваемом документе неточно указан диагноз заболевания, увечья, а в постановляющей части делается ссылка на данный диагноз, ВВК в своем заключении указывает диагноз, не меняя его первоначальной формулировки, а затем уточненный диагноз.
79. Если в медицинских документах лиц, в отношении которых определяется причинная связь, указаны только отдельные симптомы заболевания, то ВВК правомочна решать вопрос причинной связи этого заболевания.
80. При наличии у бывших лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов явных последствий телесных повреждений (отсутствие конечности, органа, дефекты костей, обширные рубцы после ранений, наличие инородных тел), полученных при обстоятельствах указанных в акте об обстоятельствах получения увечья (ранения, контузии, травмы) и представленных военно-учетных и медицинских документов, подтверждающих хотя бы косвенно факт получения телесного повреждения в период, относящийся к указанным событиям, кадровые службы ДДО, УДО, ОДО, направившие в ВВК документы, либо ВВК, рассматривающая их, направляет для установления характера давности и точной локализации повреждений на освидетельствование судебно-медицинским экспертом.
ЦВВК для определения характера и давности явных последствий телесных повреждений проводит комиссионный осмотр, данные заносятся в протокол и подписываются лицами, проводившими его.
81. При наличии данных, указывающих на ранение в области головы, шеи или одновременно полученных множественных осколочных ранений любой локализации, ВВК выносит одновременно заключение по имеющейся контузии.
82. Свидетельские показания не служат основанием для установления у бывших лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов факта перенесенного заболевания или контузии.

75. МӘС үшін қорытынды қабылданған шешімді негіздейтін құжаттар көрсетіліп, себепті байланысты анықтаған ӘДК-нің бланкісінде нысан бойынша жалғыз данада ресімделеді, ОӘДК төрағасы қол қояды, ол болмаған жағдайда оның орынбасары қол қояды, қорытынды елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
76. Егер құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамында бірнеше ауру, мертігу немесе түрлі жағдайларда алған (туындаған) олардың зардаптар анықталса, онда ӘДК себепті байланыс туралы қорытындыны бөлек шығарады.
77. Себепті байланысты анықтау үшін ӘДК-де пайдаланылатын құжаттарда аурудың диагнозы көрсетілмеген, бірақ куәландыру сәтінде қолданыста болған бұйрықтың тармағымен Талаптардың қосымшасы көрсетілген жағдайда ӘДК себепті байланыс туралы өзінің қорытындысында осы тармақпен көзделген аурулардың атауларын көрсетеді.
78. Қаралатын құжатта аурудың, мертігудің нақты диагнозы дәл көрсетілмеген, ал қаулы бөлімінде осы диагнозға сілтеме жасалған жағдайда, ӘДК өзінің қорытындысында диагнозды бастапқы тұжырымын өзгертпей көрсетеді, сонан соң нақтыланған диагнозды көрсетеді.
79. Егер себепті байланысы анықталатын адамдардың медициналық құжаттарында аурудың жекелеген белгілері ғана көрсетілген болса, онда ӘДК осы аурудың себепті байланысы мәселесін шешуге құқылы.
80. Құқық қорғау органдарының бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдарында осы Нұсқаулықта көрсетілген жағдайларда алған дене жарақатының айқын көрінетін зардаптары (аяқ-қолының, органының болмауы, сүйек кемістігі, жарақаттан кейінгі көлемді тыртықтар, бөгде денелердің болуы) бар болса және көрсетілген оқиғаларға жататын кезеңдерде дене жарақатын алудың жанама фактісінің болуын растайтын әскери-есептік және медициналық құжаттар ұсынылған болса, ӘДК-ге құжаттарды жіберген кадр аппараттары, ҚІД, ҚІБ, ҚІб не оларды қарастырушы ӘДК жарақаттану сипатын, ескілігін және дәл орнын анықтау үшін сот-медициналық сараптаманың куәландыруына жібереді.
ОӘДК айқын көрінетін дене жарақаттарының сипаты мен ескілігін анықтау үшін комиссиялық тексеру жүргізеді, деректер хаттамаға енгізіледі және оны жүргізген адамдар қол қояды.
81. Басындағы, мойнындағы жарақатты немесе бір уақытта алған кез келген жердегі көптеген жарқыншақ жарақаттарды көрсететін деректер бар болса, ӘДК бір уақытта бар контузия бойынша қорытынды шығарады.
82. Куәгерлік көрсетімдер құқық қорғау органдарының бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдарында ауырған аурулары немесе контузиялары фактісін анықтау үшін негіз бола алмайды.

83. Если рассмотренные ВВК документы не содержат сведений, необходимых для вынесения постановления о причинной связи заболевания, увечья, запрашиваются дополнительно военно-учетные, медицинские экспертные документы из соответствующих учреждений и архивов.
84. При заболеваниях и увечье - ВВК принимаются заключения о причинной связи в соответствующей редакции главы 4 Правил.
85. Если лицу рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, военнослужащему ВВ и ВСП, проходившему воинские сборы, получившему при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы) увечье, по окончании амбулаторного или стационарного лечения не выдавалась справка о степени тяжести повреждения здоровья, ВВК по заявлению указанных лиц, ходатайствам кадровых служб, УДО, ОДО, оформляет заключение о степени тяжести увечья протоколом.
Заключение в этом случае выносится при наличии соответствующих записей в медицинской карте амбулаторного больного (медицинской книжке), медицинской карте стационарного больного, в других медицинских экспертных документах, а также справках кадровых служб и обстоятельства получения увечья.
Заключение оформляется справкой по форме согласно приложению 13 к настоящей Инструкции с указанием лечебных учреждений и сроков лечения в каждом из них. Номер и дата выдачи справки должны соответствовать номеру и дате протокола заседания.
86. Перед вынесением заключения о причинной связи заболевания, увечья, приведшего лицо рядового и начальствующего состава правоохранительных органов к смерти, ВВК изучает следующие материалы: медицинские документы ведомственных медицинских и военно-медицинских учреждений, медицинских учреждений других министерств и ведомств, данные медицинского освидетельствования за период службы, справки (акты), материалы служебного расследования кадровых служб об обстоятельствах получения увечья, протоколы судебно-медицинского (патологоанатомического) исследования, копию свидетельства о смерти, выписку из приказа об исключении из списка личного состава.
87. Заключение ВВК о причинной связи заболевания, увечья, приведшего к смерти лицо рядового и начальствующего состава правоохранительных органов в период службы, либо в течение 1 года после увольнения со службы, оформляется по форме протоколом заседания комиссии в книге заочных заключений, подписывается председателем и всеми членами комиссии и скрепляется гербовой печатью.
Все документы и копии военно-учетных документов, на основании которых вынесено заключение о причинной связи увечья, заболевания, хранятся в делах ВВК, проводивших заочное освидетельствование.
Заключение печатается на бланке ВВК в одном экземпляре, подписывается начальником, а в отсутствии его - заместителем, скрепляется гербовой печатью.
Заключение высылается (передается) в орган, направивший ходатайство об установлении причинной связи.

83. Егер ӘДК қараған құжаттарда аурудың, мертігудің себепті байланысы туралы қаулы шығару үшін қажетті мәліметтер болмаса, тиісті мекемелер мен мұрағаттардан әскери-есептік, медициналық сараптама құжаттары қосымша сұратылады.
84. Аурулар болған жағдайда ӘДК себепті байланыс туралы қорытындыны Ереженің 4-тарауының тиісті редакциясында қабылдайды.
85. Егер қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде мертігу алған құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамына, әскери жиындардан өтуші азаматқа амбулаторлық немесе стационарлық емдеудің соңында денсаулығына келген зиянның ауырлық дәрежесі туралы анықтама берілмесе, ӘДК көрсетілген адамдардың өтініші, кадр қызметтерінің, ҚІБ, ҚІб қолдаухаттары және т.б. бойынша мертігудің ауырлық дәрежесі туралы қорытындыны хаттамамен ресімдейді.
Бұл жағдайда қорытынды амбулаторлық науқастың медициналық картасында (медициналық кітапшасында), стационарлық науқастың медициналық картасында, басқа да медициналық сараптама құжаттарында, сондай-ақ кадр қызметтерінің анықтамаларында тиісті жазбалар мен мертігу алудың мән-жайлары болған кезде шығарылады.
Қорытынды емдеу мекемелері мен олардың әрқайсысында емделу мерзімі көрсетіле отырып, ресімделеді. Анықтаманың нөмірі мен берілген күні отырыс хаттамасының нөмірі мен күніне сәйкес келуі тиіс.
86. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының өліміне әкеп соққан аурудың, мертігудің себепті байланысы туралы қорытынды шығарар алдында ӘДК мына материалдарды: ведомстволық медициналық және әскери-медициналық мекемелердің, басқа министрліктер мен ведомстволардың медициналық мекемелерінің медициналық құжаттарын, қызмет өткеру кезеңіндегі медициналық куәландыру деректерін, анықтамаларды (актілерді), мертігу алудың мән-жайлары туралы кадр қызметтерінің қызметтік тергеу материалдарын, сот-медициналық (патологиялық-анатомиялық) зерттеудің хаттамаларын, қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесін, жеке құрамның тізімінен алып тастау туралы бұйрықтың үзіндісін зерделейді.
87. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының қызмет кезеңінде не қызметтен босатылғаннан кейінгі 1 жыл ішінде өліміне әкеп соққан аурудың, мертігудің себепті байланысы туралы ӘДК-нің қорытындысы комиссия отырысы хаттамасының нысаны бойынша сырттай қорытындылар кітабында ресімделеді, комиссия төрағасы және комиссияның барлық мүшелері қолы қояды және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
Мертігудің, аурудың себепті байланысы туралы қорытынды шығаруға негіз болған барлық құжаттар мен әскери-есептік құжаттардың көшірмелері сырттай куәландыру жүргізген ӘДК-нің істерінде сақталады.
Қорытынды комиссияның бланкісінде бір данада басылады, оған бастық, ал ол болмағанда оның орынбасары қол қояды, елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
Қорытынды себепті байланысты анықтау туралы қолдаухат жіберген органға жіберіледі (беріледі).

88. Причинную связь заболевания, увечья, приведшего к смерти лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, штатная ВВК определяет по обращению начальника органа, командира воинской части, кадровых служб подразделений, ДДО, УДО, ОДО, органов прокуратуры.
Глава 3. Медицинское освидетельствование и порядок определения
причинной связи увечий и заболеваний у лиц рядового и
начальствующего состава правоохранительных органов, бывших лиц
рядового и начальствующего состава правоохранительных органов,
пострадавших от радиационных воздействий
89. Медицинское освидетельствование и порядок определения причинной связи увечий и заболеваний у лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, проходящих службу с радиоактивными веществами, источниками ионизирующего излучения, компонентами ракетного топлива, источниками электромагнитных полей, (далее - РВ, ИИИ, КРТ, источниками ЭМП), проводится в соответствии с Правилами.
90. Причинная связь увечий, заболеваний с радиационными катастрофами на атомных объектах и их последствиями, испытаниями, учениями и проведением иных работ, связанных с любыми видами ядерных установок, включая ядерное оружие и космическую технику, а также в других случаях, квалифицированных как радиационная авария (далее - радиационное воздействие), определяется в соответствии с Законами Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" и "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей".
91. Причинная связь заболеваний с радиационными воздействиями определяется ЦВВК:
1) у лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов;
2) у бывших лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов;
3) у военнообязанных, призванных на специальные сборы во внутренних войсках и привлеченных к выполнению работ, связанных с ликвидацией аварий на атомных объектах и их последствий;
4) у военнообязанных, ранее призывавшихся на специальные сборы во внутренние войска и привлекавшихся к выполнению работ, связанных с ликвидацией аварий на атомных объектах и их последствий.
92. Лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, пострадавшие от радиационного воздействия, на медицинское обследование и освидетельствование для определения причинной связи увечья, заболевания направляются кадровыми службами подразделений, командиром воинской части (кадровым аппаратом), а бывшие лица рядового и начальствующего состава и военнослужащие - кадровыми службами ДДО, УДО, ОДО, органами социальной защиты населения. Причинная связь увечий, заболеваний определяется по заявлениям лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, в том числе и бывших.

88. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының өліміне әкеп соққан аурудың, мертігудің себепті байланысын штаттық ӘДК орган бастығының, әскери бөлім командирінің, бөліністердің кадр қызметтерінің, ҚІД, ҚІБ, ҚІб, прокуратура органдарының өтініштері бойынша анықтайды.
3-тарау. Радиациялық әсерлерден зардап шеккен құқық қорғау
органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын, құқық
қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы бұрынғы
адамдарын куәландыру және мертігулері мен ауруларының себепті
байланысын айқындау тәртібі
89. Радиоактивтік заттармен, иондалған сәуле шашу көздерімен, зымыран отыны компоненттерімен, электомагниттік көздерімен (бұдан әрі - РЗ, ИСШ, ЗОК, ЭМӨ) қызмет өткерген құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын медициналық куәландыру және мертігуі мен ауруларының себепті байланысын айқындау тәртібі Ережеге сәйкес жүргізіледі.
90. Атомдық объектілердегі радиациялық апаттарға және олардың зардаптарына, сынақтарға, оқуларға және ядролық қару мен ғарыш техникасын қоса алғанда, ядролық қондырғылардың кез келген түріне байланысты өзге де жұмыстарды жүргізумен, сондай-ақ радиациялық авария ретінде сараланған басқа жағдайларда (бұдан әрі - радиациялық әсер) алынған мертігулер мен аурулардың себепті байланысы «Семей сынақ ядролық полигонындағы ядролық сынақтарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау» және «Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің мәртебесі және оларды әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасының заңдарына және басқа да заңнамалық актілерге сәйкес айқындалады.
91. ОӘДК радиациялық әсерлер ауруларының:
1) құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарында;
2) құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы бұрынғы адамдарында;
3) ішкі әскерлердегі арнайы жиындарға шақырылған және атомдық объектілердегі аварияларды және олардың зардаптарын жоюға байланысты жұмыстарға тартылған әскери міндеттілерде;
4) ішкі әскерлердегі арнайы жиындарға шақырылған және атомдық объектілердегі аварияларды және олардың зардаптарын жоюға байланысты жұмыстарға бұрын тартылған әскери міндеттілерде себепті байланысын айқындайды.
92. Радиациялық әсерден зардап шеккен құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын мертігудің, аурудың себепті байланысын анықтау үшін медициналық тексеруге және куәландыруға бөліністердің кадр қызметтері, әскери бөлім командирі (кадр аппараты), ал қатардағы және басшы құрамдағы бұрынғы адамдар мен әскери қызметшілерді кадр қызметтері, ҚІБ, ҚІб, халықты әлеуметтік қорғау органдары жібереді. Мертігудің, аурудың себепті байланысы, сонымен қатар құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, оның ішінде бұрынғылардың өтініштері бойынша айқындалуы мүмкін.

93. Заключения ЦВВК о причинной связи увечий, заболеваний с радиационными воздействиями принимается на основании:
1) у лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов:
военного билета;
медицинской карты амбулаторного больного;
медицинской книжки;
выписок из медицинских карт стационарного больного с данными амбулаторного или стационарного обследования;
сведениями о характере течения заболевания с указаниями диагноза, частоты и длительности рецидивов;
справки (акты), выданные кадровыми службами подразделений, воинской частью с указанием продолжительности прохождения службы в правоохранительных органах действительной воинской службы в воинских частях, дислоцируемых на территориях (определены вышеуказанным законом), подвергшихся загрязнению радиоактивными веществами;
материалов служебного расследования в случаях, квалифицированных как радиационная авария;
карты санитарно-гигиенической характеристики условий труда и рабочего места специалиста с указанием продолжительности и сроков работы с источниками ионизирующего излучения, дозы облучения;
2) у бывших лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, а также военнообязанных, ранее призывавшихся на специальные сборы:
военного билета, личного дела, пенсионного дела;
выписок из медицинских карт стационарного, амбулаторного больного;
документов, подтверждающих факт прохождения службы, действительной воинской службы (сборов) в воинских частях, дислоцированных на территориях (определены вышеуказанным законом), подвергшихся загрязнению радиоактивными веществами (с указанием сроков), а также документов, подтверждающих случай, квалифицированный как радиационная авария;
карты санитарно-гигиенической характеристики условий труда и сроков работы с источниками ионизирующего излучения и дозы облучения.
94. Ответственное лицо, направившее гражданина для определения причинной связи увечий, заболеваний, представляет в ВВК заверенную справку, подтверждающую прохождение им службы (сборов) в условиях радиационного воздействия.
95. Диагнозы острых и хронических заболеваний, возникших в результате ядерных катастроф, а также связанных с отдаленными последствиями радиоактивного воздействия устанавливаются только после стационарного обследования в Республиканском реабилитационном центре для ликвидаторов последствий аварии на Чернобыльской АЭС при госпитале инвалидов Отечественной войны Республики Казахстан.
При отсутствии в штатах врача радиолога-токсиколога, требуется обязательное экспертное заключение Центрального межведомственного экспертного Совета.

93. Радиациялық әсерлері бар мертігудің, аурулардың себепті байланысы туралы ОӘДК-нің қорытындысы:
1) құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарында:
әскери билеті;
амбулаторлық науқастың медициналық картасы;
медициналық кітапшасы;
стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді және амбулаторлық немесе стационарлық тексерудің басқа деректері;
диагнозы көрсетілген ауру ағымының сипаты, жиілігі мен қайталану ұзақтығы туралы мәліметтер;
радиоактивтік заттармен ластануға ұшыраған аумақтарда (жоғарыда көрсетілген заңда белгіленген) орналасқан құқық қорғау органдарында қызмет өткерудің, әскери бөлімдерде болған әскери қызметінің ұзақтығы көрсетілген бөліністердің кадр қызметтері, әскери бөлім берген анықтамалар (актілер);
радиациялық авария ретінде сараланған жағдайларда қызметтік тергеудің материалдары;
иондалатын сәулелену көздерімен жұмыстың ұзақтығы мен мерзімдері, сәулелену мөлшері көрсетілген маманның еңбек жағдайының және жұмыс орнының санитарлық-гигиеналық сипаттама карталары;
2) құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы бұрынғы адамдарында, сондай-ақ бұрын арнайы жиындарға шақырылған әскери міндеттілерде:
әскери билеті, жеке ісі, зейнеткерлік ісі;
стационарлық, амбулаторлық науқастың медициналық карталарынан үзінділер;
радиоактивтік заттармен ластануға ұшыраған аумақтарда (жоғарыда көрсетілген заңда белгіленген) орналасқан әскери бөлімдерде қызмет өткеру, міндетті әскери қызмет өткеру (мерзімін көрсете отырып) фактісін растайтын құжаттар, сондай-ақ радиациялық авария ретінде сараланған жағдайды растайтын құжаттар;
иондалатын сәулелену көздерімен жұмыс мерзімдері мен еңбек жағдайының санитарлық-гигиеналық сипаттама картасы негізінде қабылданады.
94. Азаматты мертігудің, аурудың себепті байланысын анықтау үшін жіберген жауапты адам ӘДК-ге оның радиациялық әсері бар жағдайларда қызмет өткергенін (жиында болғанын) растайтын анықтама ұсынады.
95. Ядролық апаттар нәтижесінде пайда болған, сондай-ақ қашықтағы радиоактивтік әсерлердің салдарларына байланысты жіті және созылмалы аурулардың диагноздары Қазақстан Республикасы Ұлы Отан соғысы мүгедектерінің госпиталі жанындағы Чернобыль АЭС-тегі аварияның зардаптарын жоюшыларға арналған Республикалық оңалту орталығында стационарлық тексеруден өткеннен кейін ғана белгіленеді.
Штаттарда радиолог-токсиколог дәрігер болмаған жағдайда Орталық ведомствоаралық сарапшылар кеңесінің міндетті сараптамалық қорытындысы талап етіледі.

96. Перечень заболеваний, подлежащих рассмотрению определен  постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 января 2004 года № 34 "Об утверждении перечня заболеваний, связанных с воздействием ионизирующих излучений, и Правил установления причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений".
97. Причинную связь заболеваний у лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, военнообязанных, бывших лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, привлекавшихся к выполнению работ, связанных с ликвидацией последствий Чернобыльской катастрофы, участвовавших в испытаниях ядерного оружия на территории бывшего СССР, а также у перечисленных категорий лиц, находившихся в ситуациях, квалифицированных, как радиационная авария, устанавливается независимо от величины дозы облучения, медицинского анамнеза до указанных событий, продолжительности периода от указанных событий до наступления вредных последствий, если они могли быть вызваны неблагоприятными факторами, возникшими вследствие непосредственного участия в перечисленных ситуациях, либо если не подтверждено отсутствие такой связи.
98. Заключение о причинной связи увечий, заболеваний перечисленных категорий граждан принимается в соответствующей редакции главы 4 Правил.
99. Заключение ВВК о причинной связи увечий и заболеваний оформляется протоколом заседания комиссии, заносится в книгу заочных заключений, подписывается председателем и всеми членами комиссии и скрепляется гербовой печатью.
100. Все документы и копии военно-учетных документов, на основании которых вынесено постановление о причинной связи увечья, заболевания хранятся в делах ВВК, проводивших заочное освидетельствование.
101. Заключение печатается на бланке комиссии в одном экземпляре, подписывается начальником, а в отсутствии его заместителем, скрепляется гербовой печатью.
102. Оформленное документально заключение ВВК высылается (передается) в отдел МСЭ по месту жительства лица. Органы и граждане, направившие в ВВК документы для рассмотрения (кроме органов социальной защиты населения), своевременно уведомляются о направлении заключения в отдел МСЭ по месту жительства лица.
Глава 4. Медицинское освидетельствование лиц рядового и
начальствующего состава правоохранительных органов, членов их
семей для определения возможности прохождения службы
(проживания) по состоянию здоровья в местностях с
неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан
103. Медицинское освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов и членов их семей для определения возможности прохождения службы (проживания) по состоянию здоровья в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан и в зарубежных странах с неблагоприятным жарким климатом при наличии медицинских противопоказаний проводится штатными ВВК в соответствии с Перечнем согласно приложению 14 к настоящей Инструкции.

96. Қарастыруға жататын аурулардың тізбесі «Иондалатын сәулелердің әсеріне байланысты аурулардың тізбесін және Иондалатын сәулелердің әсері бар аурулармен себепті байланысты анықтау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 13 қаңтардағы № 34 қаулысымен айқындалған.
97. Чернобыль АЭС-тегі апаттың зардаптарын жоюға байланысты жұмыстарды орындауға тартылған, бұрынғы КСРО аумағында ядролық қаруды сынауға қатысқан құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, әскери міндеттілердің, құқық қорғау органдарының бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, сондай-ақ радиациялық авария ретінде сараланған оқиғаларда болған санамаланған адамдар санаттарының ауруларының себепті байланысы олардың сәулелену мөлшерінің көлеміне, көрсетілген оқиғаларға дейінгі медициналық анамнезіне, көрсетілген оқиғаларда зиянды салдарлар басталғанға дейінгі кезеңнің ұзақтығына қарамастан, егер олар санамаланған оқиғаларға тікелей қатысу салдарларынан туындаған қолайсыз факторлардан пайда болса не мұндай байланыстың жоқтығы расталмаса, анықталады.
98. Азаматтардың санамаланған санаттарының мертігуі мен ауруларының себепті байланысы туралы қорытынды Ереженің 4-тарауының тиісті редакциясында қабылданады.
99. Мертігулер мен аурулардың себепті байланысы туралы ӘДК-нің қорытындысы комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді, сырттай қорытындылар кітабына енгізіледі, комиссия төрағасы мен комиссияның барлық мүшелері қол қояды және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
100. Мертігудің, аурудың себепті байланысы туралы қаулы шығаруға негіз болған барлық құжаттар мен әскери-есептік құжаттардың көшірмелері сырттай куәландыру жүргізген ӘДК-нің істерінде сақталады.
101. Қорытынды комиссияның бланкісінде бір данада басылады, оған бастық, ал ол болмаған жағдайда орынбасары қол қояды, елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
102. ӘДК-нің ресімделген қорытындысы адамның тұрғылықты жері бойынша МӘС бөліміне жіберіледі (беріледі). Қарау үшін ӘДК-ге құжаттар жіберген органдар (халықты әлеуметтік қорғау органдарынан басқа) мен азаматтар қорытындының адамның тұрғылықты жері бойынша МӘС бөліміне жіберілгені туралы хабардар етіледі.
4-тарау. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы
құрамдағы адамдарын және олардың отбасы мүшелерін денсаулығына
байланысты Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары
қолайсыз жерлерінде қызмет өткеру (тұру) мүмкіндігін анықтау
үшін медициналық куәландыру
103. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын, олардың отбасы мүшелерін денсаулығына байланысты Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерінде қызмет өткеру (тұру) мүмкіндігін айқындау үшін медициналық куәландыруды осы Нұсқаулыққа 14-қосымшаға сәйкес Тізбе бойынша штаттық ӘДК жүргізеді.

104. При медицинском освидетельствовании ВВК руководствуются Перечнем медицинских противопоказаний к прохождению службы, воинской службы лицами рядового и начальствующего состава и проживанию членов их семей в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан согласно приложению 15 к настоящей Инструкции.
Лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов и члены их семей освидетельствуются хирургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, отоларингологом, психиатром, а женщины - также и гинекологом. Врачи других специальностей привлекаются к медицинскому освидетельствованию по показаниям. Дети до 14 лет освидетельствуются только педиатром. До начала медицинского освидетельствования проводятся флюорографическое исследование органов грудной клетки, клинические анализы крови и мочи, по показаниям электрокардиография и дополнительные исследования.
105. Лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, слушатели специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов, перемещаемые для прохождения службы, воинской службы в местности с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан, а также члены их семей проходят медицинское освидетельствование ВВК для определения возможности прохождения службы, воинской службы (проживания) в этих местностях по направлениям кадровых аппаратов, командиров войсковых частей, начальников специальных (военных) учебных заведений.
106. К членам семьи лица рядового и начальствующего состава, которые направляются на медицинское освидетельствование, относятся супруги, их несовершеннолетние дети, совершеннолетние дети - учащиеся, состоящие на иждивении лица рядового и начальствующего состава служащих органов внутренних дел, других правоохранительных органов, а также дети-инвалиды первой и второй группы. Остальные, состоящие на иждивении лиц рядового и начальствующего состава и проживающие вместе с ними члены семьи - близкие родственники - инвалиды первой и второй групп; указанного контингента и их супруги направляются на медицинское освидетельствование лишь в случаях, когда они по состоянию здоровья нуждаются в постоянном постороннем уходе и не имеют других близких родственников.
Нуждаемость в постоянном постороннем уходе определяется МСЭ.
107. При медицинском освидетельствовании лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, слушателей специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов, а также членов их семей, направляемых для прохождения службы (проживания) в местности с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан, ВВК определяет только наличие или отсутствие медицинских противопоказаний.

104. Медициналық куәландыру кезінде ӘДК қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерінде қызмет, әскери қызмет өткеруіне және олардың отбасы мүшелерінің тұруына Медициналық қарсы көрсетімдер тізбесін басшылыққа алады.
Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын және олардың отбасы мүшелерін терапевт, хирург, невропатолог, офтальмолог, отоларинголог, психиатр, ал әйелдерді, сонымен қатар, гинеколог куәландырады. Басқа мамандықтағы дәрігерлер медициналық куәландыруға көрсетімдер бойынша тартылады. 14 жасқа дейінгі балаларды тек педиатр куәландырады. Медициналық куәландыру басталғанға дейін кеуде клеткасы органдарының флюорографиялық зерттеуі, қан мен зәрдің клиникалық талдауы, көрсетімдер бойынша электрокардиография және қосымша зерттеулер жүргізіледі.
105. Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерінде қызмет, әскери қызмет өткеру үшін ауыстырылатын құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары, құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орындарының тыңдаушылары, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері сол жерлерде қызмет, әскери қызмет өткеру (тұру) мүмкіндігін анықтау үшін кадр аппараттарының, әскери бөлім командирлерінің, арнайы (әскери) оқу орындары бастықтарының жолдамалары бойынша ӘДК-нің медициналық куәландыруынан өтеді.
106. Медициналық куәландырылуға жіберілетін қатардағы және басшы құрамдағы адамның отбасы мүшелеріне әйелі (зайыбы), олардың кәмелетке толмаған балалары, ішкі істер органдарының, басқа да құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының асырауындағы кәмелетке толған оқушы балалары, сондай-ақ І және ІІ топтағы мүгедек балалары жатады. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың асырауында тұрған басқа адамдар және олармен бірге тұратын отбасы мүшелері - қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың және олардың әйелдерінің ата-аналары, І және ІІ топтағы мүгедек әкесі мен анасы; көрсетілген контингенттің және олардың әйелдерінің аға-інілері, апа-қарындастары, сіңлілері, ата-әжесі денсаулық жағдайларына байланысты ұдайы күтімді қажет ететін болса және басқа жақын туыстары болмаған жағдайларда ғана медициналық куәландыруға жіберіледі.
Ұдайы күтімге қажеттілікті МӘС айқындайды.
107. Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерінде қызмет өткеру (тұру) үшін жіберілетін құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын, құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орындарының тыңдаушыларын, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерін медициналық куәландыру кезінде ӘДК тек медициналық қарсы көрсетімдердің бар-жоғын ғана анықтайды.

108. Лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, проходящие службу в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан и заявившие о наличии у них заболеваний, препятствующих службе в этих местностях, направляются на медицинское освидетельствование. Вопрос о возможности прохождения ими службы в указанных местностях решается ВВК в том случае, если при медицинском освидетельствовании они будут признаны годными к воинской службе или годными к службе вне строя в мирное время. Члены семей этих лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, проживающих совместно с главой семьи или отдельно, направляются на медицинское освидетельствование ВВК только для решения вопроса о возможности проживания в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан. На лиц рядового и начальствующего состава, признанных не годными к воинской службе, оформляется свидетельство о болезни и передается в кадровую службу, направивший их.
109. Кадровые службы оформляют выдачу направлений на медицинское освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, (членов их семей), проходящих службу в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан.
110. В направлении кадровых служб указывается цель медицинского освидетельствования лица рядового и начальствующего состава, - определение годности его к службе, воинской службе в конкретной должности и возможности прохождения службы по состоянию здоровья в конкретной местности Республики Казахстан.
111. В ВВК с направлением представляются:
1) на лицо рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, - медицинская карта амбулаторного больного (медицинская книжка) и подробные заключения врачей ведомственных медицинских, военно-медицинских учреждений, организаций здравоохранения об имеющихся у него заболеваниях, особенностях их течения, эффективности проводимого лечения;
2) на членов семьи лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов - данные обследования, лечения и длительного (не менее 12 месяцев) наблюдения лечебных (лечебно-профилактических) учреждений о течении заболевания; при тяжелых быстро прогрессирующих заболеваниях (опухоли, болезни крови) срок наблюдения не устанавливается.
112. Если при направлении лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов в местность с неблагоприятными климатическими условиями, решается вопрос о нуждаемости члена семьи в лечении и наблюдении в специализированном лечебном (лечебно-профилактическом) учреждении, в обучении, воспитании в специальных организациях образования (школы-интернаты, детские сады) ВВК запрашивают из органов здравоохранения (образования) сведения о возможности (невозможности) оказания специализированной медицинской помощи или обучения, воспитания в той местности.

108. Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерінде қызмет өткеріп жүрген және осы жерлердегі қызметке кедергі келтіретін өздерінде ауру бар екенін мәлімдеген құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары медициналық куәландыруға жіберіледі. Егер олар медициналық куәландыру кезінде әскери қызметке жарамды немесе бейбіт уақытта саптан тыс қызметке жарамды деп танылған болса, олардың көрсетілген жерлерде қызмет өткеру мүмкіндігі туралы мәселені ӘДК шешеді. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының отбасы иесімен бірге немесе бөлек тұратын отбасы мүшелері ӘДК-ге медициналық куәландыруға Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерінде тұру мүмкіндігі туралы мәселені шешу үшін ғана жіберіледі. Әскери қызметке жарамсыз деп танылған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға ауру туралы куәлік ресімделеді және оларды жіберген кадр аппаратына беріледі.
109. Кадр қызметтері Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерінде қызмет өткеріп жүрген құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына (олардың отбасы мүшелеріне) медициналық куәландыруға жолдамалар беруді негізді ресімдейді.
110. Кадр қызметтерінің жолдамаларында қатардағы және басшы құрамдағы адамды медициналық куәландыру мақсаты – оның нақты лауазымда қызметке, әскери қызметке жарамдылығын және денсаулығы бойынша Қазақстан Республикасының нақты бір жерінде қызмет өткеру мүмкіндігін анықтау көрсетіледі.
111. ӘДК-ге жолдамамен бірге:
1) құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамына - амбулаторлық науқастың медициналық картасы (медициналық кітапшасы) және оның аурулары, олардың ағымының ерекшеліктері, жүргізілетін емнің тиімділігі туралы ведомстволық медициналық, әскери-медициналық мекемелердің, денсаулық сақтау ұйымдары дәрігерлерінің жан-жақты қорытындылары;
2) құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының отбасы мүшелеріне - аурудың ағымы туралы емдеу (емдеу-профилактикалық) мекемелерінің тексеру, емдеу және ұзақ уақыт (12 айдан кем емес) бақылауының деректері; жылдам өршитін ауыр аурулар (ісіктер, қан ауруы және т.б.) кезінде бақылау мерзімі белгіленбейді.
112. Егер құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамын климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерге жіберу кезінде отбасы мүшелерінің мамандандырылған емдеу (емдеу-профилактикалық) мекемесінде ұзақ емделуге және бақылауда болуға, арнайы білім беру ұйымдарында (мектеп-интернаттарда, балабақшаларда және т.б) оқуға, тәрбиеленуге мұқтаждығы туралы мәселе шешілетін болса, ӘДК сол жерде мамандандырылған медициналық көмек көрсету немесе оқыту, тәрбиелеу мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы денсаулық сақтау (білім беру) органдарынан мәліметтер сұратады.

113. Медицинское освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов и членов их семей производится с учетом результатов проводимого на месте лечения и медицинского наблюдения за последние 1-2 года.
114. Заключение ВВК о наличии у лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов (членов его семьи) медицинских противопоказаний к прохождению службы (проживанию) в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан, выносится лишь в тех случаях, когда исчерпаны все возможности оказания медицинской помощи в ведомственных медицинских, военно-медицинских учреждениях, учреждениях здравоохранения и когда перемещение лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов или переезд члена его семьи в другие местности Республики Казахстан признается мерой сохранения их здоровья.
115. Члены семей лиц рядового и начальствующего состава, проходящих службу или перемещаемых для прохождения службы в местности, направляются на медицинское освидетельствование ВВК кадровыми службами в случаях, когда имеются медицинские обоснованные заключения о необходимости лечения и наблюдения в специализированном лечебном (лечебно-профилактическом) учреждении или по заключению медико-педагогических комиссий дети нуждаются в обучении или воспитании в специальных организациях образования (дошкольных), (детских садах-интернатах), отсутствующих в тех местностях, куда перемещается или где проходит службу лицо рядового и начальствующего состава правоохранительных органов.
116. Сведения о наличии и месте расположения соответствующих лечебных (лечебно-профилактических) учреждений, специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов, а также специальных лечебных (лечебно-профилактических) учреждений для лечения детей с различными заболеваниями и дефектами развития ВВК получает по запросу в учреждениях министерства образования и здравоохранения.
117. При медицинском освидетельствовании лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов ВВК определяет:
1) категорию годности к службе (в случае признания годными к воинской службе наличие или отсутствие медицинских противопоказаний для прохождения службы по состоянию здоровья в указанном в направлении районе);
2) срочность перемещения (в течение 1-3 месяцев, по окончании зимнего или летнего периода обучения).
118. При медицинском освидетельствовании членов семей лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов ВВК определяет:
1) наличие или отсутствие медицинских противопоказаний для проживания по состоянию здоровья в указанном в направлении районе;

113. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын және олардың отбасы мүшелерін медициналық куәландыру сол жерде соңғы 1-2 жылда жүргізілген емдеу және медициналық бақылау нәтижелері ескеріле отырып, жүргізіледі.
114. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамның (оның отбасы мүшелерінің) Қазақстан Республикасының климаты қолайсыз жерлерінде қызмет өткеруге (тұруға) қарсы көрсетімдері туралы ӘДК-нің қорытындысы ведомстволық медициналық, әскери-медициналық мекемелерде, денсаулық сақтау мекемелерінде медициналық көмек көрсетудің барлық мүмкіндіктері таусылған жағдайларда және қатардағы және басшы құрамдағы адамның орын ауыстыруы немесе оның отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының басқа жерлеріне орын ауыстыруы денсаулық сақтау шарасы болып табылған жағдайда ғана шығарылады.
115. Қызмет өткеруші немесе бір жерде қызмет өткеру үшін ауыстырылған қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың отбасы мүшелерін кадр қызметтері ӘДК-ге медициналық куәландыруға ұзақ емделудің, мамандандырылған емдеу (емдеу-профилактикалық) мекемелер бақылауының немесе медициналық-педагогикалық комиссияның қорытындысы бойынша арнайы ұйымдарда тәрбиеленуінің (мектепке дейінгі), (балабақша-интернаттарда) қажеттілігі туралы және бұл мекемелер құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары орын ауыстыратын жерлерде жоқ екені туралы негізделген медициналық қорытынды болған жағдайларда ғана жібереді.
116. Тиісті емдеу (емдеу-профилактикалық) мекемелерінің, құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орындарының, сондай-ақ түрлі аурулары мен дамуында кемістік бар балаларды емдеуге арналған арнайы емдеу (емдеу-профилактикалық) мекемелерінің болуы және орны туралы мәліметтерді ӘДК Білім және ғылым, Денсаулық сақтау министрліктерінен сұрау салу арқылы алады.
119. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын медициналық куәландыру кезінде ӘДК мыналарды:
1) қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке жарамдылық санатын, жарамды деп танылған жағдайда жолдамада көрсетілген ауданда денсаулық жағдайы бойынша қызмет өткеру үшін медициналық қарсы көрсетімдердің барын немесе жоғын;
2) орын ауыстырудың шұғылдығын (1-3 ай ішінде, қысқы немесе жазғы оқу кезеңінің аяқталуы бойынша) анықтайды.
118. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының отбасы мүшелерін медициналық куәландыру кезінде ӘДК мыналарды:
1) жолдамада көрсетілген ауданда денсаулық жағдайы бойынша тұруға медициналық қарсы көрсетімдердің бары немесе жоғын;

2) нуждаемость в лечении и наблюдении в специализированном лечебном (лечебно-профилактическом) учреждении, в обучении, воспитании в организации образования, отсутствующем в тех районах, куда перемещается или где проходит службу лицо рядового и начальствующего состава правоохранительных органов;
3) их транспортабельность (основанием для принятия заключения о не транспортабельности является такое нарушение функции организма, когда транспортировка больного, независимо от расстояния и вида транспорта, может повлечь за собой резкое ухудшение состояния здоровья или смертельный исход);
4) область, город, где может быть оказана специализированная медицинская помощь;
5) срочность перемещения главы семьи (в течение 1-3 месяцев, по окончании зимнего или летнего периода обучения).
119. Заключение ВВК в отношении лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов или членов его семьи, реализация которого влечет за собой перемещение лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов в другую местность по состоянию здоровья, регистрируется в книге протоколов заседаний военно-врачебной комиссии, оформляется свидетельством о болезни, которое подлежит утверждению в ЦВВК.
Заключение ВВК согласно приложению 16 к настоящей Инструкции записывается в медицинскую карту амбулаторного больного (медицинскую книжку) освидетельствуемого. Кадровой службе, командиру (начальнику) или кадровому органу, направившему лицо рядового и начальствующего состава правоохранительных органов или члена его семьи на ВВК, передается справка или утвержденное вышестоящей ВВК свидетельство о болезни.
Свидетельство о болезни с неутвержденным заключением вышестоящей ВВК возвращается в составившую его комиссию с изложением оснований и с соответствующими указаниями.
120. Вышестоящей ВВК по показаниям проводится контрольное обследование и медицинское освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов и членов их семей.
121. Реализация заключения, утвержденного вышестоящей ВВК, о нуждаемости лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов к новому месту службы или заключения о не направлении его в тот или иной район страны производится решением соответствующих начальников правоохранительных органов, командиров (начальников).
Глава 5. Медицинское освидетельствование лиц рядового и
начальствующего состава правоохранительных органов,
членов их семей, выезжающих в зарубежные страны с
неблагоприятным жарким климатом
122. Медицинское освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, проходящих воинскую службу по контракту и членов их семей для установления возможности прохождения службы (проживания) по состоянию здоровья в зарубежных странах с неблагоприятным жарким климатом производится штатными ВВК.
При необходимости лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов и члены их семей освидетельствуются после стационарного обследования в ведомственных медицинских, военно-медицинских учреждениях, организациях здравоохранения.

2) құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамы орын ауыстыратын немесе қызмет өткеретін аудандарда жоқ мамандандырылған емдеу (емдеу-профилактикалық) мекемелерінде ұзақ емделу және бақылауында болу, арнайы білім беру ұйымдарында оқуға, тәрбиеленуге мұқтаждығын;
3) олардың тасымалдануын (ара қашықтыққа және көлік түріне қарамастан ауруды тасымалдау денсаулық жағдайының күрт нашарлауына немесе өлімге әкеп соғуы мүмкін болатындай организм функцияларының бұзылуы тасымалданбайтыны туралы қорытынды қабылдау үшін негіз болады);
4) мамандандырылған медициналық көмек көрсетілуі мүмкін облыс, қаланы;
5) отбасы иесін ауыстырудың шұғылдығын (1-3 ай ішінде, қысқы немесе жазғы оқу кезеңі аяқталғаннан кейін) анықтайды.
119. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына және олардың отбасы мүшелеріне қатысты құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының басқа жерге орын ауыстыруына әкеп соғатын ӘДК-нің қорытындысы әскери-дәрігерлік комиссия отырыстарының хаттамалары кітабында тіркеледі, ОӘДК-де бекітуге жататын ауру туралы куәлікпен ресімделеді.
ӘДК қорытындысы осы Нұсқаулыққа 16-қосымшаға сәйкес куәландырылушының амбулаторлық науқастың медициналық картасына (медициналық кітапшасына) жазылады. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын немесе олардың отбасы мүшелерін ӘДК-ге жіберген кадр аппаратына, командирге (бастыққа) немесе кадр органына анықтама немесе жоғары тұрған ӘДК бекіткен ауру туралы куәлік беріледі.
Жоғары тұрған ӘДК-нің қорытындысымен бекітілмеген ауру туралы куәлік қандай себептен бекітілмегені жазыла отырып және тиісті нұсқаулармен бірге оны жазған комиссияға қайтарылады.
120. Жоғары тұрған ӘДК көрсетімдер бойынша құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына және олардың отбасы мүшелеріне қорытынды тексеру және медициналық куәландыру жүргізеді.
121. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамын жаңа қызмет орнына ауыстыру қажеттігі немесе оны еліміздің белгілі бір ауданына жібермеу туралы жоғары тұрған ӘДК бекіткен қорытындыны іске асыру құқық қорғау органдарының тиісті бастықтарының, командирлерінің (бастықтарының) шешімімен жүргізіледі.
5-тарау. Қолайсыз ыстық климатты шет елдерге шығатын құқық
қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын,
олардың отбасы мүшелерін медициналық куәландыру
122. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын және олардың отбасы мүшелерін денсаулығы бойынша климаты қолайсыз ыстық шет елдерде қызмет өткеру (тұру) мүмкіндігін анықтау үшін медициналық куәландыруды штаттық ӘДК жүргізеді.
Қажет болғанда құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары және олардың отбасы мүшелері ведомстволық медициналық, әскери-медициналық мекемелерде, денсаулық сақтау ұйымдарында стационарлық емделуден кейін куәландырылады.

123. Лица рядового и начальствующего состава и члены их семей, выезжающие в зарубежные страны с неблагоприятным жарким климатом, освидетельствуются хирургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, отоларингологом, стоматологом, дерматовенерологом, психиатром, а женщины осматриваются гинекологом.
Врачи других специальностей привлекаются к медицинскому освидетельствованию по показаниям. Дети до 14 лет освидетельствуются только педиатром.
Освидетельствуемым проводятся исследования крови и мочи, определяется группа и резус-принадлежность крови (только лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов), анализ крови на вирус иммунодефицита человека (с выдачей установленного сертификата), рентгенологическое исследование органов грудной клетки (детям в возрасте до 12 лет не проводится), электрокардиография (при необходимости с нагрузочными пробами), исследование сахара в крови, измерение внутриглазного давления (лицам старше 40 лет), а также по показаниям другие исследования (рентгенологические, лабораторные, инструментальные).
124. Члены семей лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов представляют в ВВК справки из областных психоневрологического, противотуберкулезного и кожно-венерологического диспансеров. Без указанных справок медицинское освидетельствование не производится.
125. При медицинском освидетельствовании ВВК руководствуются Перечнем медицинских противопоказаний, который утверждается уполномоченным органом в области здравоохранения, для лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, членов их семей, выезжающих в зарубежные страны с неблагоприятным жарким климатом.
126. Результаты медицинского освидетельствования вносятся в акт медицинского освидетельствования, книгу протоколов заседаний военно-врачебной комиссии и оформляются справкой о состоянии здоровья лица, выезжающего в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом. Справка для выездного дела составляется в двух экземплярах и передается в кадровый аппарат, направивший освидетельствуемого.
127. Заключение штатной ВВК на лиц высшего начальствующего состава, генералов правоохранительных органов и членов их семей о годности или не годности к службе (проживанию) в зарубежной стране с неблагоприятным жарким климатом подлежат утверждению в ЦВВК. Заключение ВВК в этом случае оформляется справкой о состоянии здоровья лица, выезжающего в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом по форме согласно приложению 17 к настоящей Инструкции, в 3-х экземплярах. При этом 3 экземпляра указанной справки, вместе с актом медицинского освидетельствования и другими медицинскими экспертными документами направляются в ЦВВК.

123. Қолайсыз ыстық климатты шет елдерге шығатын қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды, олардың отбасы мүшелерін хирург, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, психиатр, ал әйелдерді, сонымен қатар, гинеколог куәландырады.
Басқа мамандықтардың дәрігерлері медициналық куәландыруға көрсетімдер бойынша тартылады. 14 жасқа дейінгі балаларды тек педиатр куәландырады.
Куәландырушыларға қан және зәр зерттеулері жүргізіледі, қанның тобы мен резус тиесілігі (тек ішкі істер органдарының, басқа да құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына) анықталады, адамның қорғаныш тапшылығы жұқпасына қан талдауы (белгіленген сертификат беріле отырып) жасалады, кеуде клеткасы органдарының рентгенологиялық зерттеуі (12 жасқа дейінгі балаларға жасалмайды), электрокардиография (қажет болғанда жүктемелік сынаулармен), қандағы қантты зерттеу, көздің ішкі қан қысымын өлшеу (40 жастан асқан адамдарға), сондай-ақ көрсетімдер бойынша басқа да (рентгенологиялық, зертханалық, аспаптық және өзге) зерттеулер жүргізіледі.
124. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының отбасы мүшелері ӘДК-ге психоневрологиялық, туберкулезге қарсы және тері-венерологиялық диспансерлерден анықтамалар ұсынады. Көрсетілген анықтамаларсыз медициналық куәландыру жүргізілмейді.
125. Медициналық куәландыру кезінде ӘДК қолайсыз ыстық климатты шет елдерге шығатын құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары, олардың отбасы мүшелері үшін уәкілетті орган бекітетін Медициналық қарсы көрсетімдер тізбесін басшылыққа алады.
126. Медициналық куәландыру нәтижелері медициналық куәландыру актісіне, әскери-дәрігерлік комиссия отырыстарының хаттамалары кітабына енгізіледі және қолайсыз ыстық климатты шет елдерге шығатын адамның денсаулығы туралы анықтамамен ресімделеді. Шығу ісіне арналған анықтама екі данада жасалады және куәландырылушыны жіберген кадр аппаратына беріледі.
127. Құқық қорғау органдарының жоғары басшы құрамдағы адамдарына, генералдарының және олардың отбасы мүшелеріне қолайсыз ыстық климатты шет елдердегі қызметке (тұруға) жарамдылығы немесе жарамсыздығы туралы штаттық ӘДК-нің қорытындысы ОӘДК-де бекітуге жатады. ӘДК қорытындысы мұндай жағдайда осы Нұсқаулыққа 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолайсыз ыстық климатты шет елге шығатын адамның денсаулығы туралы анықтамамен 3 данада ресімделеді. Бұл ретте көрсетілген анықтаманың 3 данасы да медициналық куәландыру актісімен және басқа да медициналық сараптама құжаттарымен бірге ОӘДК-ге жіберіледі.

128. Непосредственно перед выездом в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом по направлению кадрового аппарата проводится медицинское обследование врачом-терапевтом и врачами-специалистами ведомственного лечебно-профилактического учреждения с целью уточнения состояния здоровья лиц, выезжающих в командировку.
129. Освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов и членов их семей непосредственно перед выездом в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом проводится в ЦВВК.
130. Лица, выезжающие в командировку свыше 3-х месяцев в зарубежные страны с неблагоприятным жарким климатом с детьми, представляют в ВВК из организаций здравоохранения по месту наблюдения ребенка карту профилактических прививок с указанием проведенных профилактических прививок и планируемых прививок в календарном году выезда.
131. В отношении детей, которым не сделаны профилактические прививки в сроки согласно календаря прививок, а также имеющих медицинские противопоказания, ВВК выносит заключение о негодности к проживанию в зарубежных странах с неблагоприятным жарким климатом.
132. Порядок проведения профилактических прививок лицу, выезжающему в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом определяется меняющейся эпидемической обстановкой в этой стране, сведения о которой каждый раз уточняются в эпидемиологическом отделе территориального органа здравоохранения.
Проведенные необходимые профилактические прививки против карантинных заболеваний оформляются международным сертификатом о прививках, который выдается по требованию.
При наличии у освидетельствуемого заболеваний, являющихся противопоказанием для проведения профилактических прививок против карантинных заболеваний (желтая лихорадка, холера), ВВК выносит заключение о не годности к службе (проживанию) в зарубежной стране с неблагоприятным жарким климатом.
133. В результате медицинского освидетельствования лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов ВВК принимаются заключения следующего содержания:
1) при отсутствии противопоказаний: "По состоянию здоровья противопоказаний к направлению в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом нет";
2) при наличии противопоказаний: "Направление в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом противопоказано".
134. В результате медицинского освидетельствования членов семей лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов ВВК принимаются следующие заключения:
1) при отсутствии противопоказаний: "По состоянию здоровья противопоказаний к проживанию в зарубежной стране с неблагоприятным жарким климатом нет";

128. Қолайсыз ыстық климатты шет елге шығар алдында іссапарға шығушы адамдардың денсаулық жағдайын нақтылау үшін кадр аппаратының жолдамасы бойынша ведомстволық емдеу-профилактикалық мекеменің терапевт-дәрігері және дәрігер-мамандары медициналық тексеруден өткізеді.
129. Қолайсыз ыстық климатты шет елдерге шығатын құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын және олардың отбасы мүшелерін медициналық куәландыру, сондай-ақ ОӘДК-де жүргізіледі.
130. Қолайсыз ыстық климатты шет елдерге 3 айдан астам мерзімге іссапарға балаларымен шығатын адамдар ӘДК-ге баланы бақылау орны бойынша денсаулық сақтау ұйымынан жасалған профилактикалық егулер мен шығатын күнтізбелік жылда жоспарланған егулер көрсетілген профилактикалық егулер картасын ұсынады.
131. Қазақстан Республикасындағы қолданыстағы егулер күнтізбесімен бекітілген мерзімдерде профилактикалық егулер жасалмаған, сондай-ақ медициналық қарсы көрсетімдері бар балаларға қатысты ӘДК қолайсыз ыстық климатты шет елдерде тұруға жарамсыздық туралы қорытынды шығарады.
132. Қолайсыз ыстық климатты шет елдерге шығатын адамға профилактикалық егулер жүргізу тәртібі сол елдегі эпидемиялық жағдайдың өзгеруіне байланысты анықталады, ол туралы мәліметтер аумақтық денсаулық сақтау органының эпидемиялық бөлімінде әрдайым нақтыланады.
Карантиндік ауруларға қарсы жүргізілген қажетті профилактикалық егулер халықаралық сертификатпен ресімделеді, ол куәландырылушыға беріледі.
Куәландырылушыда карантиндік ауруларға қарсы профилактикалық егулер жүргізуге қарсы көрсетімдер бар болса (сары безгек, тырысқақ және т.б.), ӘДК қолайсыз ыстық климатты шет елдердегі қызметке (тұруға) жарамсыздық туралы қорытынды шығарады.
133. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын медициналық куәландыру нәтижесінде ӘДК мынадай мазмұндағы қорытындылар шығарады:
1) қарсы көрсетімдер болмаған кезде: «Денсаулық жағдайы бойынша қолайсыз ыстық климатты шетелдерге жіберуге қарсы көрсетімдер жоқ»;
2) қарсы көрсетімдер бар болған кезде: «Қолайсыз ыстық климатты шетелдерге жіберуге қарсы көрсетімдер бар».
134. Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, отбасы мүшелерін медициналық куәландыру нәтижесінде ӘДК мына мазмұндағы қорытындылар қабылдайды:
1) қарсы көрсетімдер болмаған кезде: «Денсаулық жағдайы бойынша қолайсыз ыстық климатты шет елдерге тұруға қарсы көрсетімдер жоқ»;

2) при наличии противопоказаний: "Проживание в зарубежной стране с неблагоприятным жарким климатом противопоказано".
135. Заключение ВВК о возможности выезда лица рядового и начальствующего состава членов его семьи в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом действительно в течение 6-ти месяцев со дня медицинского освидетельствования. Если в течение указанного срока выезд освидетельствованного не состоялся или до выезда, независимо от времени медицинского освидетельствования, в состоянии его здоровья произошли изменения, медицинское освидетельствование проводится повторно.
136. Освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов и членов их семей, выезжающих в другие государства сроком до 6-ти месяцев, кроме зарубежных стран с неблагоприятным жарким климатом, производится ведомственными лечебно-профилактическими учреждениями, а в случае отсутствия в штате необходимого специалиста, они привлекаются из организаций здравоохранении.
Глава 6. Оформление медицинских экспертных документов
137. При проведении военно-врачебной экспертизы в штатных ВВК оформляется акт медицинского освидетельствования согласно Приложения 5 настоящей Инструкции:
1) лицам, поступающим на службу в правоохранительные органы;
2) лицам рядового и начальствующего состава (в том числе освидетельствуемых заочно) при определении годности к дальнейшему прохождению службы, службе в подразделениях и видах деятельности (в конкретной должности, по специальности);
3) лицам рядового и начальствующего состава и членам их семей, направленных для определения возможности прохождения службы (проживания) по состоянию здоровья в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан и в зарубежных странах с неблагоприятным жарким климатом;
4) слушателям и курсантам специальных (военных) учебных заведений, а также освидетельствуемым после академических отпусков.
Нештатные ВВК акт медицинского освидетельствования не составляют, врачи-эксперты записывают данные обследования в медицинской карте стационарного (амбулаторного) больного с пометкой "для ВВК".
Паспортная часть акта медицинского освидетельствования заполняется лично освидетельствуемым и заверяется его подписью. Сроки службы записываются с указанием месяца начала и окончания ее. Оформляются ответы на вопросы всех пунктов и их правильность проверяется медрегистратором ВВК.
В медицинской части акта медицинский регистратор заносит все записи (изменения) в военном билете, приписном свидетельстве о категории годности к воинской службе и в служебном удостоверении сотрудника.
Все разделы медицинской части акта медицинского освидетельствования заполняются врачами-специалистами - членами ВВК. Записывается подробный клинико-экспертный анамнез, данные объективного исследования, результаты дополнительных исследований, обосновывающих установленный диагноз.
Акту медицинского освидетельствования присваивается номер, регистрируется заключение ВВК в книге протоколов заседаний.

2) қарсы көрсетімдер бар болған кезде: «Қолайсыз ыстық климатты шет елдерде тұруға қарсы көрсетімдер бар».
135. Қатардағы және басшы құрамдағы адамның, оның отбасы мүшелерінің қолайсыз ыстық климатты шет елдерге шығу мүмкіндігі туралы ӘДК қорытындысы медициналық куәландырылған күннен бастап 6 ай ішінде жарамды. Егер көрсетілген мерзім ішінде куәландырылушы шықпаған болса немесе шыққанға дейін медициналық куәландыруға қарамастан, оның денсаулық жағдайында өзгерістер болса, медициналық куәландыру қайтадан өткізілуі тиіс.
136. Қолайсыз ыстық климатты шет елдерден басқа мемлекетке 6 ай мерзімге шығушы құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын, олардың отбасы мүшелерін куәландыруды ведомстволық емдеу-профилактикалық мекемелері, ал штатта қажетті маман болмаған жағдайда шетелге ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді іссапарларға, туристік сапарларға шығатын және медициналық көрсетімдері бойынша шетелден қызметке жіберілген адамдар мен олардың отбасы мүшелері үшін қажетті мамандар денсаулық сақтау ұйымдарынан тартылады.
6-тарау. Медициналық сараптамалық құжаттарды ресімдеу
137. Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу кезінде штаттық ӘДК-де осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес мынадай құжаттар ресімделеді: медициналық куәландыру актісі:
1) құқық қорғау органдарындағы қызметке түсетін адамдарға;
2) одан әрі қызмет өткеруге, бөліністер мен қызмет түрлеріндегі қызметке (нақты лауазымда, мамандығы бойынша) жарамдылығын анықтау кезінде қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға (оның ішінде сырттай куәландырылушыларға);
3) денсаулық жағдайы бойынша Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерінде және қолайсыз ыстық климатты шет елдерде қызмет өткеру (тұру) мүмкіндігін анықтау үшін жіберілген қатардағы және басшы құрамдағы адамдар мен олардың отбасы мүшелеріне;
4) арнайы (әскери) оқу орындарының тыңдаушылары мен курсанттарына, сондай-ақ академиялық демалыстан кейін куәландырылушыға ресімделеді.
Штаттық емес әскери-дәрігерлік комиссиялар медициналық куәландыру актісін толтырмайды, сарапшы-дәрігерлер зерттеу деректерін науқастың (амбулаторлық) стационарлық медициналық картасына «ӘДК үшін» деген белгімен жазады.
Медициналық куәландыру актісінің паспорттық бөлігін куәландырылушы жеке өзі толтырады және қолымен растайды. Қызмет мерзімдері міндетті түрде оның басталу және аяқталу айын көрсете отырып жазылады. Барлық тармақтардың сұрақтарына жауаптар берілуі және олардың дұрыстығын ӘДК-нің медициналық тіркеушісі тексеруі тиіс.
Медициналық бөлігіне медициналық тіркеуші әскери қызметке жарамдылық санаты туралы әскери билеттегі, тіркеу куәлігіндегі және қызметкердің қызметтік куәлігіндегі барлық жазбаларды (өзгерістерді) енгізеді.
Медициналық куәландыру актісінің медициналық бөлігінің барлық бөлімдерін ӘДК мүшелері - дәрігер-мамандар толтырады. Белгіленген диагнозды негіздейтін толық клиникалық-сараптамалық анамнез, объективті зерттеулердің деректері, қосымша зерттеулердің нәтижелері жазылады.
Медициналық куәландыру актісіне нөмір беріледі, ӘДК қорытындысы отырыстардың хаттамалары кітабында тіркеледі.

138. Карта медицинского освидетельствования поступающего на учебу в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов по очной форме обучения, оформляется штатными ВВК.
Карты медицинского освидетельствования лиц, признанных не годными по пунктам расписания (в том числе возвращенные из учебных заведений), хранятся в ВВК, проводившей предварительное медицинское освидетельствование в течение 3-х лет.
139. Книга протоколов заседаний военно-врачебной комиссии ведется секретарем, а в его отсутствие одним из членов комиссии во всех штатных и нештатных ВВК раздельно для:
1) поступающих на службу, лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов членов их семей, курсантов и слушателей специальных (военных) учебных заведений;
2) поступающих на воинскую службу по контракту, военнослужащих Внутренних войск и членов их семей, курсантов и слушателей военных учебных заведений, граждан, призванных на военные сборы во внутренних войсках;
3) лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов и лиц из числа гражданской молодежи, поступающих в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов.
Книга протоколов заседаний ВВК используется для составления статистических отчетов о медицинском освидетельствовании.
Каждый протокол имеет порядковый номер, исчисляемый от начала текущего года и дату открытия и закрытия его.
Записи в книге протоколов ВВК должны быть полными, соответствовать установленной форме. Нештатные ВВК в графе "диагнозы заболеваний и их причинная связь" книги протоколов заседаний госпитальной (гарнизонной ВВК) указывают номер медицинской карты стационарного (амбулаторного) больного.
В книге протоколов заседаний ВВК, поступающих в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов делается отметка о предварительном медицинском освидетельствовании, здесь же работники кадрового аппарата расписываются в получении карт после освидетельствования.
В книге протоколов заседаний ВВВК специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов разрешается вести краткие записи. В отношении лиц, признанных ВВВК не годными к поступлению по хроническим заболеваниям и физическим недостаткам, указываются кроме установленного диагноза, диагноз и наименование ВВК освидетельствовавшей кандидата предварительно.
Протокол заседания ВВК подписывается председателем комиссии (лицом, проводившим заседание комиссии), всеми членами комиссии (не менее трех), принимавшими участие в заседании и секретарем комиссии (медрегистратор) в день заседания комиссии, скрепляется гербовой печатью, после чего протокол является оформленным документом, имеющим юридическую силу.
В специальных (военных) учебных заведениях правоохранительных органов протокол подписывается председателем и секретарем комиссии.

138. Құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орнының күндізгі оқыту бөліміне оқуға түсушінің медициналық куәландыру картасын штаттық ӘДК ресімдейді.
Кестенің тармақтары бойынша жарамсыз деп танылған адамдардың (оның ішінде оқу орындарынан қайтарылғандар) медициналық куәландыру карталары алдын ала медициналық куәландыру жүргізген ӘДК-де 3 жыл бойы сақталады.
139. Әскери-дәрігерлік комиссия отырыстарының хаттамалары кітабын барлық штаттық және штаттық емес ӘДК-де хатшы, ал ол болмаған кезде кез келген комиссия мүшесі:
1) қызметке түсушілер, құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары, олардың отбасы мүшелері, арнайы (әскери) оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушылары;
2) келісім-шарт бойынша әскери қызметке түсушілер, ішкі әскерлердің әскери қызметшілері және олардың отбасы мүшелері, арнайы (әскери) оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушылары, ішкі әскерлердегі әскери жиындарға шақырылған азаматтар;
3) құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарына түсетін құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары және азаматтық жастар қатарындағы адамдар үшін жеке жүргізеді.
ӘДК отырыстарының хаттамалары кітабы медициналық куәландыру туралы статистикалық есептер құру үшін пайдаланылады.
Әрбір хаттаманың ағымдағы жылдың басынан бастап есептелетін реттік нөмірі, оның ашылған және аяқталған күні болады.
ӘДК хаттамаларының кітабындағы жазбалар толық, белгіленген нысанға сәйкес болуы тиіс. Штаттық емес ӘДК госпитальдік (гарнизондық) ӘДК отырыстарының хаттамалары кітабында «ауру диагноздары және олардың себепті байланысы» бағанында стационарлық (амбулаторлық) науқастың медициналық картасының нөмірін көрсетеді.
Құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарына түсетіндерді ӘДК отырыстарының хаттамалары кітабында алдын ала медициналық куәландыру туралы белгі қойылады, осы жерге кадр аппаратының қызметкерлері куәландырудан кейін карталарды алғаны туралы қол қояды.
Құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орындарының УӘДК отырыстарының хаттамалары кітабында қысқа жазбалар жүргізуге рұқсат беріледі. УӘДК созылмалы ауруларына және дене кемістігі бойынша оқуға түсуге жарамсыз деп таныған адамдарға қатысты құжатта белгіленген диагноздан басқа кандидатты алдын ала куәландырған ӘДК-нің атауы мен диагнозы көрсетілуі тиіс.
ӘДК отырысының хаттамасына комиссия төрағасы (комиссия отырысын өткізген адам), отырысқа қатысқан комиссияның барлық мүшелері (үшеуден кем емес) және комиссия хатшысы (медициналық тіркеуші) комиссия отырысы күні қол қояды, елтаңбалы мөрмен бекітіледі, содан кейін хаттама заңды күші бар ресімделген құжат болып табылады.
Құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарында хаттамаға комиссия төрағасы мен хатшысы қол қояды.

140. Электронный учет ведется в ВВК на каждого освидетельствованного (в том числе рассмотренного по медицинским экспертным документам), так же ведется учет психофизиологических обследований в ПФЛ, ПФГ.
При всех повторных обследованиях предыдущие данные дополняются.
141. Свидетельство о болезни оформляется в мирное время во всех ВВК, кроме ВВВК специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов, на признанных не годными к воинской службе с исключением с воинского учета, не годными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными второй степени в военное время, не годными к прохождению службы (проживанию) в местностях с неблагоприятными климатическими условиями, при необходимости (только для членов семей) лечении, наблюдении в специализированных лечебных учреждениях, в обучении или воспитании в специализированных организациях образования более 1 года, а также в случае их нетранспортабельности, если реализация заключения ВВК влечет за собой перемещение лица рядового и начальствующего состава правоохранительных органов к новому месту службы:
1) лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов;
2) военнослужащим и лицам, проходящим военные сборы во внутренних войсках;
3) курсантам и слушателям специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов;
4) членам семей лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, проходящих службу по контракту.
В военное время свидетельство о болезни составляется лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, признанным не годными к воинской службе, ограниченно годными второй степени, не годными к воинской службе с переосвидетельствованием через 6-12 месяцев.
Свидетельства о болезни, составляемые в нештатных ВВК на лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов подлежат утверждению в вышестоящих ВВК. На лиц высшего начальствующего состава и генералов, офицеров внутренних войск, не выслуживших установленного срока состояния на воинской службе и военнослужащих срочной службы, самовольно оставивших часть подлежат утверждению в ЦВВК.
Свидетельства о болезни составляются штатными ВВК в мирное время в 4-х экземплярах, нештатными ВВК в 5-ти экземплярах (5-й экземпляр остается в ВВК, утвердившей заключение нештатной ВВК). 3 экземпляра свидетельства о болезни передаются под роспись на титульном листе акта медицинского освидетельствования в соответствующий кадровый аппарат (1 экземпляр для приобщения к личному делу, 2-й экземпляр - к пенсионному делу, 3-й - к воинскому личному делу военного комиссариата по месту жительства), четвертый экземпляр остается в акте медицинского освидетельствования ВВК.
В военное время свидетельство о болезни составляются в 3-х экземплярах.
Свидетельство о болезни на руки освидетельствованному не выдается. На свидетельствах о болезни, составленных на лиц с психическими расстройствами, злокачественными новообразованиями, венерическими заболеваниями, больных СПИДом, ВИЧ-инфицированных, в верхнем поле лицевой стороны каждого экземпляра ВВК ставит штамп следующего содержания: "снимать копии, выдавать на руки, разглашать сведения запрещается".
С указанных свидетельств о болезни могут быть сняты копии или выданы дубликаты в случае их утраты только по запросу правоохранительных органов, медицинских учреждений, органов социальной защиты населения, ДДО, ОДО, УДО только в одном экземпляре.
Заключение о категории годности, оформленное ВВК в свидетельстве о болезни, действительно в течение 6 месяцев. Если заключение не реализовано в срок, или в состоянии здоровья освидетельствованного, продолжающего состоять на службе, произошли существенные изменения, освидетельствование производится вновь.
В свидетельстве о болезни выносится заключение о причинной связи в отношении всех установленных в ходе освидетельствования заболеваний, в случае различных формулировок - раздельно. По последствиям увечий в ВВК предоставляется справка, либо заключение служебного расследования о факте и обстоятельствах полученного повреждения здоровья, при этом в свидетельстве о болезни после соответствующей формулировки о причинной связи записывается номер и дата составления документа с указанием места его хранения (в деле №, в акте медицинского освидетельствования).
Свидетельства о болезни, подлежащие рассмотрению в вышестоящей ВВК для утверждения заключения о категории годности и заключения о причинной связи заболеваний, увечий (ранений, травм, контузий), направляются в соответствующие комиссии в срок не позднее 5-ти дней с момента регистрации в книге протоколов заседаний ВВК вместе с актом медицинского освидетельствования и медицинскими экспертными документами, характеризующими установленные заболевания.
В составлении свидетельств о болезни не используются латинские обозначения, сокращение терминов и слов в описаниях, кроме общепринятых. Неоговоренные исправления в свидетельстве о болезни не допускаются.

140. ӘДК-де электрондық есеп әрбір куәландырылушыға (оның ішінде медициналық сараптамалық құжаттар бойынша қаралғанға) жүргізіледі, сондай-ақ ПФЗ, ПФТ-да психофизиологиялық зерттеулердің есебі жүргізіледі.
Барлық қайта жүргізілген зерттеулерде алдыңғы деректер толықтырылады.
141. Ауру туралы куәлік бейбіт уақытта құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орындарының УӘДК-ден басқа барлық ӘДК-де әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз деп танылғандарға, бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында екінші дәрежелі шектеулі жарамды, климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерде қызмет өткеруге (тұруға) жарамсыз, мамандандырылған емдеу мекемелерінде ұзақ уақыт (1 жылдан астам) емделу, бақылауында болу, мамандандырылған білім беру ұйымдарында оқу немесе тәрбиелеу, арнайы мекемелерде тәрбиелену қажет болған жағдайда (тек отбасы мүшелері үшін), сондай-ақ егер ӘДК қорытындысын іске асыру құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының жаңа қызмет орнына ауысуына әкеп соқса, олар тасымалданылмайтын жағдайларда:
1) құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына;
2) әскери қызметшілер мен ішкі әскерлерде әскери жиындардан өтуші адамдарға;
3) құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларына;
4) келісім-шарт бойынша қызмет өткеруші құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, отбасы мүшелеріне ресімделеді.
Соғыс уақытында ауру туралы куәлік әскери қызметке жарамсыз, екінші дәрежелі шектеулі жарамды, әскери қызметке жарамсыз деп танылған құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына, ІІМ-нің ІӘ және ӘТБ әскери қызметшілеріне 6-12 айдан кейін қайта куәландырыла отырып, ресімделеді.
Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына штаттық емес ӘДК-де толтырылатын ауру туралы куәлік жоғары тұрған ӘДК-де бекітуге жатады. Жоғары басшы құрамдағы адамдар мен генералдарға, әскери қызметте болудың белгіленген мерзімін өткермеген ішкі әскерлердің офицерлеріне және бөлімнен өз бетімен кетіп қалған мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерге куәлік ОӘДК-де бекітуге жатады.
Ауру туралы куәліктерді бейбіт уақытта штаттық ӘДК 4 данада, штаттық емес ӘДК 5 данада (5-ші данасы штаттық емес ӘДК-нің қорытындысын бекіткен ӘДК-де қалады) толтырылады. Ауру туралы куәліктің үш данасы медициналық куәландыру актісінің титул парағына қол қойдыра отырып, тиісті кадр аппаратына (1 данасы жеке іске, 2-данасы зейнеткерлік іске, 3-данасы тұрғылықты жері бойынша әскери комиссариаттың әскери жеке ісіне тігу үшін) беріледі, төртінші данасы ӘДК-нің медициналық куәландыру актісінде қалдырылады.
Соғыс уақытында ауру туралы куәліктер 3 данада жасалады.
Ауру туралы куәлік куәландырылушының қолына берілмейді. Психикалық аурулары, қатерлі ісік аурулары, соз аурулары бар, АҚТЖ, ЖТҚТ жұқтырған адамдарға толтырылған ауру туралы куәліктердің әр данасының ішкі жағындағы жоғарғы жағында мынадай мазмұндағы мөртаңба қойылады: «көшірмесін түсіруге, қолға беруге, мәліметтерді таратуға тыйым салынады».
Көрсетілген ауру туралы куәліктерден көшірмелер немесе телнұсқалар тек олар жоғалған жағдайларда ғана құқық қорғау органдарының, медициналық мекемелердің, халықты әлеуметтік қорғау органдарының, ҚІД, ҚІБ, ҚІб сұрау салуы бойынша бір данада беріледі.
Ауру туралы куәлікте ӘДК ресімдеген жарамдылық санаты туралы қорытынды 6 ай ішінде жарамды. Егер қорытынды мерзім ішінде іске асырылмаса немесе қызмет өткеруін жалғастырып жүрген куәландырылушының денсаулық жағдайында елеулі өзгерістер болса, куәландыру қайтадан жүргізіледі.
Ауру туралы куәлікте куәландыру барысында анықталған барлық ауруларға қатысты міндетті түрде аурудың себепті байланысы туралы қаулы шығарылады, әртүрлі тұжырымдар болған жағдайда бөлек шығарылады. Мертігулердің зардаптары бойынша ӘДК-ге анықтама не денсаулығына зиян келтіру фактісі мен оның мән-жағдайлары туралы қызметтік тергеу қорытындылары ұсынылуы тиіс, бұл ретте ауру туралы куәлікте себепті байланыс туралы тиісті тұжырымнан кейін құжаттың сақталу орны көрсетіле отырып, толтырылған күні мен нөмірі жазылады (№ істе, медициналық куәландыру актісінде және т.б.).
Жарамдылық санаты туралы қорытындыны және аурудың, мертігудің, (жараланудың, жарақаттардың, контузиялардың) себепті байланысы туралы қорытындыны бекіту үшін жоғары тұрған ӘДК-нің қарауына жататын ауру туралы куәліктер тиісті комиссияларға ӘДК отырыстарының хаттамалары кітабында тіркелген сәттен бастап 5 күннен кешіктірілмейтін мерзімде медициналық куәландыру актісімен және анықталған ауруларды сипаттайтын медициналық сараптама құжаттарымен бірге жіберіледі.
Ауру туралы куәліктерді толтыруда латын белгілерін пайдалануға, жалпы қабылданғандардан басқа терминдер мен сөздерді қысқартуға тыйым салынады. Ауру туралы куәлікте түсінік берілмеген түзетулерге рұқсат етілмейді.

142. Справка о медицинском освидетельствовании, оформляется во всех других случаях, по результатам медицинского освидетельствования:
1) лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, признанным ВВК годными к службе вне строя в мирное время, ограниченно годными первой степени в военное время, годными к воинской службе, годными к службе в конкретной должности, специальности;
2) поступающим на службу в правоохранительные органы;
3) поступающим в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов на очную форму обучения по результатам предварительного освидетельствования, а также освидетельствуемым после академических отпусков;
4) лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов и членам их семей, признанным годными к прохождению службы (проживанию) в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан;
5) лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, курсантам, нуждающимся в освобождении от служебных обязанностей, обязанностей воинской службы, отпуске по болезни.
На лиц рядового и начальствующего состава, признанных ВВК годными к службе, справка оформляется в 3-х экземплярах и направляется в соответствующий кадровый аппарат для приобщения: 1 экземпляр - к личному делу, 2 экземпляр - к пенсионному делу, 3 экземпляр - к воинскому личному делу.
Нештатные ВВК на лиц, нуждающихся в отпуске по болезни, освобождении от служебных обязанностей, обязанностей воинской службы составляют справку в 2-х экземплярах. Второй экземпляр направляется в вышестоящую территориальную ВВК для контроля. В остальных случаях справка оформляется в 1 экземпляре.
ВВК, имеющая в своем составе ПФЛ (ПФГ), вносит в справку о медицинском освидетельствовании психологическую характеристику.
В военное время, признанным годными к воинской службе, справка составляется в 2-х экземплярах, во всех других случаях - в 1 экземпляре.
В военное время нештатные ВВК справки на контроль в вышестоящую ВВК не направляют.
Справка о медицинском освидетельствовании оформляется в ВВК в течении 3-х рабочих дней со дня регистрации заключения в книге протоколов заседаний и действительна для лиц рядового и начальствующего состава правоохранительных органов и для поступающих на службу в правоохранительные органы в течение 6-и месяцев.
Работникам кадровых аппаратов не допускается сообщать установленные диагнозы, описанную психологическую характеристику освидетельствованному, его родственникам и лицам, не имеющим отношения к решению вопроса о зачислении кандидата на службу.
Заключение о годности поступающих в специальные (военные) учебные заведения правоохранительных органов могут быть реализованы в срок не более 4-х месяцев со дня вынесения заключения.

142. Медициналық куәландыру туралы анықтама медициналық куәландыру нәтижелері бойынша барлық жағдайларда:
1) ӘДК бейбіт уақытта саптан тыс қызметке жарамды, соғыс уақытында бірінші дәрежелі шектеулі жарамды, әскери қызметке жарамды, нақты лауазымда, мамандықта қызметке жарамды деп таныған құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына;
2) құқық қорғау органдарындағы қызметке түсетіндерге;
3) алдын ала куәландыру нәтижелері бойынша құқық қорғау органдары арнайы (әскери) оқу орындарының күндізгі оқыту нысанына түсетіндерге, сондай-ақ академиялық демалыстардан кейін куәландырылушыларға;
4) Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерінде қызмет өткеруге (тұруға) жарамды деп танылған құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына және олардың отбасы мүшелеріне;
5) ауруы бойынша қызметтік міндеттерінен, әскери қызмет міндеттерінен босатылуына, демалыс алуға мұқтаж құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына, курсанттарына ресімделеді.
ӘДК қызметке жарамды деп таныған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға анықтама 3 данада ресімделеді және тиісті кадр аппаратына істерге: 1 данасы жеке іске, 2-данасы зейнеткерлік іске, 3-данасы әскери жеке іске тігу үшін жіберіледі.
Ауруы бойынша демалысқа, қызметтік міндеттерінен босатылуға, әскери қызмет міндеттерінен босатылуға мұқтаж адамдарға штаттық емес ӘДК 2 данада анықтама толтырады. Екінші данасы жоғары тұрған аумақтық ӘДК-ге бақылау үшін жіберіледі. Қалған жағдайларда анықтама 1 данада ресімделеді.
Өз құрамында ПФЗ, (ПФТ) бар ӘДК міндетті түрде медициналық куәландыру туралы анықтамаға психологиялық мінездеме енгізеді.
Соғыс уақытында әскери қызметке жарамды деп танылғандарға анықтама 2 данада, басқа барлық жағдайларда 1 данада жасалады.
Соғыс уақытында штаттық емес ӘДК жоғары тұрған ӘДК-ге бақылау үшін анықтамалар жібермейді.
Медициналық куәландыру туралы анықтама қорытынды отырыстар хаттамаларын тіркеу кітабында тіркелген күннен бастап ӘДК-де 3 жұмыс күні мерзімінде ресімделеді және құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамындағы адамдары мен құқық қорғау органдарына қызметке түсетіндер үшін 6 ай ішінде жарамды.
Кадр аппараттарының қызметкерлеріне анықталған диагноздарды, жазылған психологиялық мінездемені куәландырылушыға, оның туысқандарына және кандидатты қызметке қабылдау туралы мәселені шешуге қатысы жоқ адамдарға хабарлауға тыйым салынады.
Құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарына түсетіндердің жарамдылығы туралы қорытынды ол шығарылған күннен бастап 4 айдан аспайтын мерзімде іске асырыла алады.

Сноска. Пункт 142 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 30.09.2013 № 580 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
143. Справка о степени тяжести повреждения здоровья выдается в лечебно-профилактическом учреждении ведомственного здравоохранения, проводившим лечение лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, курсантам и слушателям специальных (военных) учебных заведений правоохранительных органов, гражданину, призванного на военные сборы во внутренних войсках при условии предоставления справки (акта) о увечье, полученном при исполнении служебных обязанностей, обязанностей воинской службы. Если лица, перечисленные выше, в ходе лечения в ведомственных лечебно-профилактических учреждениях не представляли акт (справку) о получении увечья при исполнении служебных обязанностей, обязанностей воинской службы, вследствие чего справка о степени тяжести повреждения здоровья не оформляется.
ВВК по направлениям кадровых служб проводит медицинское освидетельствование лицам, продолжающим состоять на службе, и рассматривает подлинные медицинские и другие экспертные документы, подтверждающие факт и обстоятельства получения увечья.
Результаты записываются соответственно в акт медицинского освидетельствования либо оформляются протоколом заседания ВВК в книге заочных заключений.
По заключению о степени тяжести увечья в обоих случаях оформляется справка в единственном экземпляре. Номер справки соответствует регистрационному номеру акта медицинского освидетельствования либо протокола в книге заочных заключений.
В случае утраты справки, при условии действительности сроков реализации заключения, по письменному запросу кадровых служб ВВК выдает дубликат с указанием в правом верхнем углу справки: "Дубликат".
Заключение о категории годности к службе в правоохранительных органах (воинской службе) выносится только в тех случаях, когда кадровая служба ставит перед ВВК этот вопрос.
144. Справка о состоянии здоровья лица, выезжающего в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом, составляется лицам рядового и начальствующего состава правоохранительных органов, членам их семей в штатных ВВК.
Заключение по результатам медицинского освидетельствования записывается в справку в формулировках, указанных в настоящей Инструкции.
145. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 30.09.2013 № 580 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
КОРЕШОК НАПРАВЛЕНИЯ
____________________________
(фамилия, имя, отчество
____________________________
поступающего; специальное
____________________________
звание сотрудника)
Направляется на медицинское
освидетельствование для
определения ________________
(цель направления:
____________________________
годности к дальнейшей службе;
____________________________
конкретной должности;
____________________________
в отдельной местности,
____________________________
в том числе за рубежом)
Начальник кадрового
аппарата
_____________________________
(наименование органа
_____________________________
специальное звание,
_____________________________
подпись, фамилия, и.о.)
_____________________________
_____________________________
"____" ____________ 201__ г.
____________________________________
(наименование органа, выдавшего направление)
____________________________________
В __________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
Адрес комиссии _____________________
НАПРАВЛЕНИЕ № ______
Направляется на
медосвидетельствование _____________
(вписать:
____________________________________
поступающий; специальное звание;
____________________________________
фамилия, имя, отчество)
для определения ____________________
(цель направления: годности к
дальнейшей
____________________________________
службе; конкретной должности; службе
в отдельной
____________________________________
местности, в том числе за рубежом)
До этого проходил, не проходил ВВК в 201__ году
(подчеркнуть)
По поводу __________________________
Направляемый
предупрежден, что ему
необходимо представить
в комиссию паспорт,
военно-учетные
документы, имеющиеся у
него медицинские
ФОТОГРАФИЯ   документы (медицинскую
карту амбулаторного
больного, справки из
диспансеров, результаты
анализов, при
необходимости других
исследований и
консультаций и т.п.).
М.П. Начальник кадрового аппарата
____________
(указать
____________________________________
отдел, звание, фамилию и.о.)
Исполнитель ________________________
(указать должность, звание
____________________________________
____________________________________
фамилию и.о.)
телефон № ________________________
"____" ____________ 201___ г.
Приложение 2 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
____________________________________________________
____________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
Карточка учета психодиагностического обследования
_________________
(дата)
Ф.И.О. _______________________________________________ пол __________
Год рожд._________ Семейное полож.____________ Служба в армии _______
Образование ______________________ Национальность ___________________
Специальность _____________________________________________________
Прежнее место работы, должность ___________________________________
Предполагаемое место работы, должность ____________________________
Заключение ПФЛ
___________________________________________________
Заключение ВВК __________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Оборотная сторона
ММИЛ
L
F
К
1
2
3
4
5
6
7
7
9
0
16 -личностных факторов
А
В
С
Е
F
G
H
I
L
M
N
O
Q1
Q2
Q3
Q4
"Прогрессивные
матрицы"
ЦТ
Приложение 3 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
наименование военно-врачебной комиссии
ЗАКЛЮЧЕНИЕ № _______
по результатам психологического обследования
Кандидат ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
поступающего
в ___________________________________________________________________
наименование учебного заведения
I. Результаты обследования:
L
F
K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0

Ескерту. 142-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2013 № 580 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
143. Денсаулыққа келген зиянның ауырлық дәрежесі туралы анықтама, әдетте, қызметтік міндеттерін, әскери қызметтік міндеттерін орындау кезінде алған мертігу туралы анықтама (акт) ұсынған жағдайда құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына, құқық қорғау органдарының арнайы (әскери) оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларына, ішкі әскерлердегі жиындарға шақырылған азаматқа ем жүргізген ведомстволық денсаулық сақтау жүйесінің емдеу-профилактикалық мекемелерінде беріледі. Егер жоғарыда санамаланған адамдар ведомстволық емдеу-профилактикалық мекемелерінде емделу барысында қызметтік міндеттерін, әскери қызметтік міндеттерін орындау кезінде мертігу алғаны туралы анықтама (акт) ұсынбаса, онда денсаулығына келтірілген зиянның ауырлық дәрежесі туралы анықтама ресімделмейді.
Кадр аппараттарының жолдамалары бойынша ӘДК қызметте тұруды жалғастырушы адамдарға медициналық куәландыру жүргізеді және мертігу алудың фактісі мен оның мән-жайларын растайтын түпнұсқа медициналық және басқа да сараптамалық құжаттар қарайды.
Нәтижелер тиісінше медициналық куәландыру актісіне жазылады немесе ӘДК отырысының хаттамасымен сырттай қорытындылар кітабында ресімделеді.
Осы екі жағдайда да мертігудің ауырлық дәрежесі туралы қорытынды бойынша анықтама жалғыз данада ресімделеді. Анықтама нөмірі медициналық куәландыру актісінің тіркеу нөміріне не болмаса сырттай қорытындылар кітабындағы хаттаманың нөміріне сәйкес келеді.
Анықтама жоғалған жағдайда бөліністердің кадр қызметтерінің жазбаша сұрау салуы бойынша ӘДК телнұсқа береді, анықтаманың оң жақ жоғарғы бұрышында «Телнұсқа» деген белгі көрсетіледі.
Құқық қорғау органдарындағы қызметке (әскери қызметке) жарамдылық санаты туралы қорытынды, егер кадр аппараты ӘДК алдына осы мәселені қойған жағдайларда ғана шығарылады.
144. Қолайсыз ыстық климатты шетелге шығатын адамның денсаулық жағдайы туралы анықтаманы құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына, олардың отбасы мүшелеріне штаттық ӘДК-де толтырылады.
Медициналық куәландыру нәтижелері бойынша қорытынды анықтамаға осы Нұсқаулықта көрсетілген тұжырымдарда жазылады.
145. Алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2013 № 580 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Нысан
ЖОЛДАМА ТҮБІРТЕГІ
____________________________
(орналасушының тегі, аты,
____________________________
әкесінің аты;
____________________________
қызметкердің арнаулы атағы)
____________________________
(жолдау мақсаты:
____________________________
әрі қарай қызметке;
____________________________
нақты лауазымға;
____________________________
жекелеген жердегі,
____________________________
оның ішінде шетелдегі)
қызметке жарамдылығын
анықтау үшін медициналық
куәландыруға жолданады.
Кадр аппаратының бастығы
____________________________
(органның атауы,
____________________________
арнаулы атағы,
____________________________
қолы, Т.А.Ә.)
____________________________
20__ жылғы «__» ____________
___________________________________________________
(жолдаманы берген органның атауы)
___________________________________________________
___________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
___________________________________________________
Комиссияның мекен-жайы ____________________________
№ ______ЖОЛДАМА
___________________________________________________
(жазылсын: орналасушының
___________________________________________________
арнаулы атағы;
___________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________________________
(жолдау мақсаты: әрі қарай қызметке;
___________________________________________________
нақты лауазымға; жекелеген жердегі, оның ішінде
___________________________________________________
шетелдегі қызметке жарамдылығын)
анықтау үшін медициналық куәландыруға жолданады.
Бұған дейін 20__ жылы ӘДК-ден __________________________________ себепті өткен.
өтпегенін (сызып қойыңыз)
Жолданушы адам комиссияға паспортын,
әскери-есептік құжаттарын, қолында бар
медициналық құжаттарын (амбулаторлық
ФОТОСУРЕТ   медициналық картасын, диспансерлерден
анықтамаларын, талдаулардың, қажет
болғанда, басқа да зерттеулер мен
консультациялардың нәтижелері және
т.б.) ұсынуы міндетті екендігі жөнінде
ескертілді.
М.О.   Кадр аппаратының бастығы ___________________
(бөлімі,
___________________________________________________
атағы, тегі, аты-жөні көрсетіледі)
Орындаушы _________________________________________
(лауазымы, атағы,
___________________________________________________
___________________________________________________
тегі, аты-жөні көрсетіледі)
телефоны ___________________________
20____жылғы  «____» ________________
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның атауы) Психодиагностикалық тексерудің есеп карточкасы
_________________
күні
Т.А.Ә.________________________________________ жынысы __________
Туған жылы _______ Отбасы жағдайы ________ Әскери қызметі ______
Білімі __________________________ Ұлты _________________________
Мамандығы ______________________________________________________
Бұрынғы жұмыс орны, лауазымы ___________________________________
Ықтимал жұмыс орны, лауазымы ___________________________________
ПФТ-ның қорытындысы ____________________________________________
ӘДК-ның қорытындысы ____________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Сыртқы беті
ЖБЗМӘ
L
F
К
1
2
3
4
5
6
7
7
9
0
16–жеке бас факторлары
А
В
С
Е
F
G
H
I
L
M
N
O
Q1
Q2
Q3
Q4
«Прогрессивтік матрицалар»
_____________________________________________________________
ЦТ
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
___________________________________________________
Әскери-дәрiгерлiк комиссияның атауы № _______ ҚОРЫТЫНДЫ
Психологиялық зерттеу нәтижелері бойынша
Оқуға түсуші үміткердің ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы)
________________________________________________________________,
оқу орнының атауы
I. Зерттеу нәтижелері:
L
F
K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0

100
90
70
50
30
L
F
K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
ММИЛ:___________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
Сумма +К ____________________________________________________________
Тест Равена: ________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Тест Люшера:
_________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дополнительные методы: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
II. Выводы: _________________________________________________________
Начальник психофизиологической лаборатории _________________________
психолог                             _______________________
Дата __________
Приложение 4 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
____________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
Справка № _____
о медицинском освидетельствовании
__________________________________________________________
(специальное или воинское звание лицам рядового и начальствующего
состава, военнослужащим; фамилия, имя, отчество, год рождения)
_____________________________________________________________________
(место службы)
Освидетельствован ___________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
"_____"___________________ 201____ года.
Диагноз и постановление комиссии о причинной связи заболевания
(ранения, контузии, травмы, увечья):
На основании статьи __________________________________
графы ___ Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья
лиц для службы в органах внутренних дел
от "_____"_______________ 201____ года №________
Заключение ПФЛ:
Примечание:
Председатель комиссии: ________________________________________
(специальное или воинское звание, подпись, фамилия)
Начальник ПФЛ (психолог): ____________________________________
(подпись, фамилия)
Секретарь комиссии: ___________________________________________
(подпись, фамилия)
Приложение 5 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
Справку, свидетельство о болезни (ненужное зачеркнуть)
в количестве __________________ экземпляров получил.
____________ (подпись) ________________(фамилия разборчиво)
"____" ___________________ 2010 г.
_____________________________________________________________________
наименование военно-врачебной комиссии
Вновь принимаемый      Сотрудник
(ненужное зачеркнуть)
АКТ МЕДИЦИНСКОГО ОСВИДЕТЕЛЬСТВОВАНИЯ №______
Фамилия, имя, отчество ______________________________________________
Год рождения __________ Образование _________________________________
Гражданская профессия, специальность ________________________________
В Вооруженных Силах (срочная служба) служил _________ с __________ по
(да, нет)    месяц, год
_____________
месяц, год
Причина
увольнения _________________________________________________________

100
90
70
50
30
L
F
K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
ЖАЖЗ: _____________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
К+жиынтық ______________________________________________________
Равен тесті: ___________________________________________________
_________________________________________________________________
Люшер тесті: ___________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Қосымша әдiстер: _______________________________________________
II. Қорытынды: _________________________________________________
Психофизиологиялық зертхана бастығы____________
Психолог ___________________  Күні ____________
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Нысан
________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
Медициналық куәландыру туралы
№ _____ анықтама
________________________________________________________________
(қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің
________________________________________________________________
арнаулы немесе әскери атағы; тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы)
________________________________________________________________
(қызмет орны)
____________________________________________________ куәландырылды.
(әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
20_____жылғы "_____"___________________
Сырқаттың (жараланудың, контузияның, жарақаттанудың, мертігудің) себепті байланысы туралы комиссияның диагнозы мен қаулысы:
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің  20___ жылғы "___"_______________ №____ бұйрығының Аурулар мен ағза кемшіліктері кестесінің _____________________ бағанындағы ____ бап негізіндегі
ПФЗ-ның қорытындысы:
Ескертпе:
Комиссия төрағасы: _______________________________________
(арнаулы немесе әскери атағы, қолы, тегі)
ПФЗ-ның бастығы (психолог): ______________________________
(қолы, тегі)
Комиссия хатшысы: ________________________________________
(қолы, тегі)
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Нысан
______ данадан тұратын анықтаманы,
ауру туралы куәлікті (керек емесі
сызып тасталсын) алдым.
____________ (қолы) _____________
(тегі түсінікті жазылсын)
20 ______ж."____" _______________
________________________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
Жаңадан қабылданатын Қызметкер
(керек емесі сызып тасталсын)
№_______ МЕДИЦИНАЛЫҚ КУӘЛАНДЫРУ АКТІСІ
1. Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________
2. Туған жылы_____________________ Білімі_______________________
3. Азаматтық кәсібі, мамандығы, лауазымы _______________________
________________________________________________________________
4. Қарулы Күштерде (мерзімді қызмет) ________ бастап ________ дейін
қызмет өткерді _________________________________________________
(айы, жылы)      (айы, жылы)     (иә, жоқ)
Қызметтен шығу себебі __________________________________________

2. ЛОР-врач (ОТОЛАРИНГОЛОГ). Жалобы _________________________________
_____________________________________________________________________
Анамнез (какие заболевания, травмы, где лечился)
____________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дефекты речи
___________________________________________________________________
Зев, гортань
_____________________________________________________________________
Справа                 Слева
Состояние носовых ходов   _____________________ ____________________
Носовое дыхание           _____________________ ____________________
Обоняние                  _____________________ ____________________
Уши. Состояние барабанных _____________________ ____________________
перепонок
Острота слуха на шепотную _____________________ ____________________
речь
Барофункция уха           _____________________ ____________________
Функция вестибулярного аппарата (двойной опыт с вращением ОР)
__________________________
____________________________________________________________________
ДИАГНОЗ:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ф.И.О. отоларинголога, дата, подпись
_______________________________________________
3. Окулист. Жалобы
______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Анамнез (заболевания, операции, где лечился)
______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Цветоощущение (по Рабкину)
______________________________________________________
Правый глаз              Левый глаз
Острота зрения без коррекции  _______________     _________________
Острота зрения с коррекцией   _______________     _________________
Рефракция скиаскопически      _______________     _________________
Ближайшая точка ясного зрения _______________     _________________
Двигательный аппарат          _______________     _________________
Слезные пути                  _______________     _________________
Веки и конъюктивы             _______________     _________________
Положение и подвижность
глазных яблок                 _______________     _________________
Зрачки и их реакция           _______________     _________________
Оптические среды
(передние отрезки
глаз и глубокие срезы)        _______________     _________________
Глазное дно                   _______________     _________________
Поля зрения
__________________________________________________________________
Бинокулярное зрение
____________________________________________________________
ДИАГНОЗ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ф.И.О. окулиста, дата, подпись
_________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Стоматолог. Жалобы, анамнез
___________________________________________________
_____________________________________________________________________
____                          !
Формула ------------- 8 7 6 5 4 3 2 1 ! 1 2 3 4 5 6 7 8  Прикус
________________________      !
Слизистая, десны
________________________________________________________________
ДИАГНОЗ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ф.И.О. стоматолога, дата, подпись
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дерматовенеролог. Жалобы
_____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Анамнез
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Объективные данные
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ДИАГНОЗ
_____________________________________________________________________
(распространенность, форма, стадия, частота обострений)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ф.И.О. дерматовенеролога, дата, подпись
________________________________
_____________________________________________________________________

2. ЛОР-дәрігер (ОТОЛАРИНГОЛОГ). Шағымдар: ___________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Анамнез (қандай аурулармен ауырды, жарақаттар, қайда емделді) _______
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сөйлеу дефектілері___________________________________________________
Жұтқыншақ көмекей ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мұрынмен тыныс алу оң жақ______________________сол жақ_______________
Иіс сезімі: _________________________________________________________
Құлақтар. Дабыл жарғақтарының жағдайы _______________________________
Сыбырлап сөйлегендегі есту өткірлігі: _______________________________
_____________________________________________________________________
Құлақтың барофункциясы: _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Вестибулярлық аппараттың қызметі (ОС ның айналуымен екі еселік
тәжірибе) ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ДИАГНОЗ:_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Отоларингологтың Т.А.Ә., күні, қолы _________________________________
_____________________________________________________________________
3. Көз дәрігері. Шағымдар: __________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Анамнез (қандай аурулармен ауырды, операциялар, қайда емделді)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________Түстерді ажырату (Рабкин бойынша) ___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Оң жақ көзі
Сол жақ көзі
Коррекциясыз көру өткірлігі
Коррекциямен көру өткірлігі
Скиаскопиялық рефракция
Анық көрудің ең жақын нүктесі
Қозғалыс аппараты ___________________________________________________
Көз жасының жолдары _________________________________________________
Қабағы мен конъюнктивасы ____________________________________________
Көз алмаларының орналасуы мен қозғалмалылығы ________________________
Қарашықтары және олардың реакциялары ________________________________
Оптикалық орта (көздерінің алдыңғы бөліктері мен терең орта)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Көздің түбі:_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Көру аумағы _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бинокулярлық көру ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ДИАГНОЗ:_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Көз дәрігерінің Т.А.Ә., күні, қолы __________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Тіс дәрігері. Шағымдар, анамнез: _________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Формуласы ------------- 8 7 6 5 4 3 2 1 ! 1 2 3 4 5 6 7 8
Тіс түйісі___________________________________________________________
Ауыз қуысының кілегейлі қабықшасы____________________________________
_____________________________________________________________________
Қызыл иектері________________________________________________________
ДИАГНОЗ:_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тіс дәрігерінің Т.А.Ә., күні, қолы __________________________________
_____________________________________________________________________

11. Данные рентгенологического исследования, лабораторных,
функциональных и других исследований и консультаций:_________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Диагнозы заболеваний и их причинная связь
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение ВВК
На основании статьи ________________________________________ графы
_______
Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел (приказ _____________ от __________
201___ года № _______________________________________________________
(указать заключение комиссии)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________
В сопровождающем нуждается, не нуждается (ненужное зачеркнуть).
Примечание
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель комиссии:
Гербовая печать
_____________________________________________________________________
(наименование комиссии, звание, подпись, фамилия и инициалы)
Врачи-эксперты:
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
"______" _________________ 201___ г.
Приложение 6 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
______________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
______________________________________________________
(почтовый адрес)
Место
для фотокарточки
(гербовая печать ВВК)
Карта
медицинского освидетельствования поступающего на учебу
____________________________________________________________
(наименование учебного заведения, факультета)
1. Паспортные данные
1.1. Фамилия, имя, отчество _______________________________________
(лицам рядового и начальствующего состава,
_____________________________________________________________________
военнослужащим указать специальное или воинское звание)
1.2. Год рождения __________________________________________________
1.3. Постоянное место жительства ___________________________________
1.4. Отметка о категории годности в военном билете (приписном
свидетельстве) ______________________________________________________
Проверил медрегистратор ВВК _________________________________________
Справку получил ___________________________________
(подпись, фамилия и.о. разборчиво)
"____"_____________ 201___ г.
2. Медицинская часть карты
2
Предварительный отбор
Окончательный отбор
2.1
Жалобы
2.2 Анамнез (в т.ч. травмы, операции)
2.3. Данные антропометрии
Рост
Вес
Окружность груди
Динамометрия становая
Динамометрия становая

11. Рентгенологиялық зерттеудің, зертханалық, функционалдық және
басқа да зерттеулер мен консультациялардың деректері:________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сырқаттардың диагноздары мен олардың себепті байланысы ______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ӘДК-нің қорытындысы
Аурулар мен ағза кемшліктері (20____ жылғы № бұйрық) кестесі ________
бағанының ____________________бап негізінде _________________________
(комиссия қорытындысы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Еріп жүретін адамды қажет етеді, қажет етпейді (керек емесін сызып
тастаңыз)___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ескертпе_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
Елтаңбалы    ________________________________________________________
мөр        (комиссияның атауы, атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Сарапшы дәрігерлер:      ____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
20__жылғы "___"__________
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
Нысан
______________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
______________________________________________________
(пошта мекен-жайы)
фотосуретке
арналған орын
(ӘДК-нің елтаңбалы мөрі)
Оқуға түсушінің медициналық куәландыру картасы
______________________________________________
(оқу орнының, факультеттің атауы)
1. Паспорттық деректер
1.1. Тегі, аты, әкесінің аты_________________________________________
(қатардағы және басшы құрамдағы
_____________________________________________________________________
адамдар, әскери қызметшілер арнаулы немесе әскери атағын көрсетеді)
1.2. Туған жылы _____________________________________________________
1.3. Тұрақты тұратын жері____________________________________________
1.4. Әскери билеттегі (тіркеу куәлігіндегі) жарамдылық санаты туралы
белгі) ______________________________________________________________
ӘДК-нің медициналық тіркеушісі тексерді _____________________________
Анықтаманы алдым ____________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні түсінікті жазылуы тиіс)
20__ жылғы "____"_____________
2. Картаның медициналық бөлігі
Алдын ала іріктеу
Соңғы іріктеу
2.1
Шағымдар
2.2 Анамнез (о.і жарақаттанулар операциялар)
2.3. Антропометрия деректері
Бойы
Салмағы
Кеуде шеңбері
Тұлға бойы динамометриясы
Тұлға бойы динамометриясы

2.4. Данные хирургического исследования
Общее физическое развитие
Покровы тела
Лимфатические узлы
Мышечная система
Костная система, суставы
Периферические сосуды
Мочеполовая система
Анус и прямая кишка
Диагноз
Дата, подпись хирурга
2.5. Данные исследования внутренних органов
Питание
Эндокринная система
Сердце: границы
тоны
Функциональная проба
В
покое
После 15
приседа-
ний
Через 2
мин.
В
покое
После 15
приседа-
ний
Через 2
мин.
пульс
артериальное давление
Органы дыхания
Органы пищеварения
Печень
Селезенка
Почки
Диагноз
Дата, подпись терапевта
2.6. Данные исследования нервной системы
Черепно-мозговые нервы
Двигательная сфера
Рефлексы
Рефлексы
Вегетативная нервная система
Диагноз
Дата, подпись невропатолога
2.7. Данные исследования психического состояния
Память
Внимание
Мышление
Интеллект
Эмоционально-волевая сфера
Диагноз
Дата, подпись психиатра
2.8. Данные исследования органа зрения
Цветовое зрение
правого глаза -
левого глаза -
правого глаза -
левого глаза -
Острота зрения без коррекции:
правого глаза -
левого глаза -
правого глаза -
левого глаза -
С коррекцией:
правого глаза -
левого глаза -
правого глаза -
левого глаза -
Рефракция скиаскопически
правого глаза -
левого глаза -
правого глаза -
левого глаза -
Бинокулярное зрение
Ближайшая точка ясного зрения
правого глаза -
левого глаза -
правого глаза -
левого глаза -
Слезные пути
Веки и коньюнктивы
Положение и подвижность глазных
яблок
Зрачки и их реакции
Оптические среды
правого глаза -
левого глаза -
правого глаза -
левого глаза -
Глазное дно:
правого глаза -
левого глаза -
правого глаза -
левого глаза -
Диагноз
Дата подпись офтальмолога
2.9. Данные исследования ЛОР-органов
Зев, гортань
Речь
Носовое дыхание
справа -
слева -
справа -
слева -
Обоняние
справа -
слева -
справа -
слева -
Уши. Состояние барабанных
перепонок
Острота слуха на шепотную речь
Правое ухо -
Левое ухо -
Правое ухо -
Левое ухо -
Барофункция уха
справа -
слева -
справа -
слева -
Функция вестибулярного аппарата
Диагноз
Дата, подпись ЛОР-врача
2.10. Данные исследования челюстей и полости рта
Прикус
1
2
Слизистые полости рта
Десны
Зубы
Диагноз
Дата, подпись стоматолога
2.11. Данные дерматовенерологического  исследования
Диагноз
Дата, подпись дерматовенеролога
2.12. Данные гинекологического исследования
Диагноз
Дата, подпись гинеколога
2.13. Данные рентгенологических, лабораторных, других исследований и
консультаций:
3. Заключения военно-врачебных комиссий
3.1. Первичное медицинское освидетельствование
в ___________________________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
Диагноз ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение №_________ от _________________ 201___ г.
На основании статьи __________________ графы __________ Требований,
предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в
органах внутренних дел приказа МВД (МО) РК от ________ № ___________
________________ к поступлению в ____________________________________
(годен, не годен)
_____________________________________________________________________
Председатель______________________
М.П.     Секретарь_________________________

2.4. Хирургиялық зерттеудің деректері
Жалпы физикалық дамуы
Дене жамылғысы
Лимфа түйіндері
Бұлшық ет жүйесі
Сүйек жүйесі, буындар
Шеткері қан тамырлары
Несеп жыныс жүйесі
Анус және тік ішек
Диагноз
Күні, хирургтың қолы
2.5. Ішкі органдарды  зерттеу деректері
Тамақтану
Эндокриндік жүйесі
Жүрек: шекаралары
Тондары
Функциялық сынақ
Тыныштықта
15 рет отырып тұрудан кейін
2 минуттан кейін
Тыныштықта
15 рет отырып тұрудан кейін
2 минуттан кейін
пульс
артериялық қысым
Тыныс алу мүшелері
Ас қорыту мүшелері
Бауыр
Көк бауыр
Бүйрек
Диагноз
Күні, терапевтің қолы
2.6. Нерв жүйесін зерттеу деректері
Бас сүйегі-ми нервтері
Қозғалыс саласы
Рефлекстер
Рефлекстер
Вегетативтік нерв жүйесі
Диагноз
Күні, невропатологтың қолы
2.7. Психикалық жай-күйін зерттеу деректері
Есі
Зейіні
Ойлау қабілеті
Интеллекті
Эмоциялық-жігерлік саласы
Диагноз
Күні, психиатрдың қолы
2.8. Көру мүшелерін зерттеу деректері
Түр-түстерді ажырату
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Коррекциясыз көру өткірлігі:
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Коррекциямен:
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Скиаскопиялық рефракция
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Бинокулярлық көру
Анық көрудің ең жақын нүктесі
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Көз жанының жолдары
Қабақтары және коньюнктивалары
Көз алмаларының орналасуы мен қозғалмалылығы
Қарашықтар мен олардың реакциялары
Оптикалық ортасы
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Көз түбі
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Оң жақ көзі -
Сол жақ көзі -
Диагноз
Күні, офтальмологтың қолы
2.9. ЛОР-мүшелерін зерттеу деректері
Жұтқыншақ, көмекей
Сөйлеу
Мұрынмен тыныс алу
Оң жақ -
Сол жақ -
Оң жақ -
Сол жақ -
Иіс сезімі
Оң жақ -
Сол жақ -
Оң жақ -
Сол жақ -
Құлақтар
Дабыл жарғағының жағдайы
Сыбырлап сөйлегенді есту өткірлігі
Оң жақ құлағы -
Сол жақ құлағы -
Оң жақ құлағы -
Сол жақ құлағы
Құлақтың барофункциясы
Оң жақ құлағы -
Сол жақ құлағы
Оң жақ құлағы -
Сол жақ құлағы
Вестибулярлық   аппараттың функциясы
Диагноз
Күні, ЛОР-дәрігердің қолы
2.10. Жақтарды және ауыз қуысын зерттеу деректері
Тіс түйісі
Ауыз қуысының кілегейлі қабықшасы
Қызыл иектер
Тістері
Диагноз
Күні, тіс дәрігерінің қолы
2.11. Дерматовенерологиялық зерттеу деректері
Диагноз
Күні, дерматовенерологтың қолы
2.12. Гинекологиялық зерттеу деректері
Диагноз
Күні, гинекологтың қолы
2.13. Рентгенологиялық, зертханалық, басқа да зерттеулер мен консультациялардың деректері:
3. Әскери-дәрігерлік комиссиялардың қорытындысы
3.1. Бастапқы медициналық куәландыру
_____________________________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
Диагноз _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 20____жылғы _________ №_____бұйрығының
Аурулар мен физикалық кемшіліктері кестесінің бағанындағы ___________
бап негізіндегі
20____жылғы ____________ № __________ қорытынды бойынша _____________
_____________________________________________________________________
________________________________________________________ оқуға түсуге
_____________________________________________________________________
(жарамды, жарамсыз)
_____________________________________________________________________
Төраға ______________________
М.О.                          Хатшы  ______________________

3.2. Окончательное медицинское освидетельствование
Диагноз _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение № _________ от _________________ 201____ г. ВВК __________
(наименование
_____________________
учебного заведения)
На основании статьи __________________ графы __________ Требований,
предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в
органах внутренних дел, от ____________ № __________
________________ к поступлению в ____________________________________
(годен, не годен)
_____________________________________________________________________
Председатель______________________
М.П.        Секретарь_________________________
Приложение 7 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
Оформление заключений ВВК
1. По результатам освидетельствования ВВК выносит следующие
заключения:
В отношении граждан, поступающих на службу:
1) "Годен к службе в качестве _____________________________".
(указать должность);
2) "Не годен к службе в качестве ___________________________".
(указать должность);
3) "Временно не годен к службе в правоохранительных органах"
(выносится при условии обоснованного прогноза, гарантирующего
восстановление трудоспособности);
4) "Не годен к службе в правоохранительных органах" (выносится
когда у поступающего обнаруживаются заболевания, препятствующие службе
в любой должности в органах внутренних дел).
В отношении лиц, поступающих и обучающихся в специальных (военных)
учебных заведениях:
1) "Годен к поступлению в __________________________".
(указать наименование учебного заведения и факультет*)
2) "Не годен к поступлению в _______________________".
(указать наименование учебного заведения и факультет)
3) "Подлежит обследованию (лечению) с последующим
освидетельствованием".
4) "Годен к обучению в _____________________________".
(указать наименование учебного заведения и факультет)
5) "Не годен к обучению в ___________________________".
(указать наименование учебного заведения и факультет)
В отношении курсантов и слушателей учебных заведений, признанных
негодными к обучению, кроме того, выносится заключение о категории
годности к воинской службе.
В отношении лиц рядового и начальствующего состава
правоохранительных органов:

3.2. Соңғы медициналық куәландыру
_____________________________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
Диагноз______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ӘДК-нің 20___жылғы ___________ №_________бұйрығының _________________
_____________________________________________________________________
(оқу орнының атауы)
Адамдардың ішкі істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын талаптардың графасындағы ___ бап негізіндегі
20____жылғы ____________ № _________ қорытынды бойынша ______________
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________оқуға түсуге
_____________________________________________________________________
(жарамды, жарамсыз)
_____________________________________________________________________
Төраға ______________________
М.О.                          Хатшы  ______________________
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
7-қосымша
Нысан
ӘДК қорытындыларын ресімдеу
1. Куәландыру нәтижелері бойынша ӘДК мынадай қорытындылар шығарады:
Қызметке түсетін азаматтарға қатысты:
1) "_____________________________ ретінде қызметке жарамды".
(лауазым көрсетілсін)
2) "_____________________________ретінде қызметке жарамсыз".
(лауазым көрсетілсін)
3) "Құқық қорғау органдарындағы қызметке уақытша жарамсыз" (еңбекке қабілеттілігінің қалпына келуіне кепілдік беретін негізді болжам жасалған жағдайда шығарылады).
4) "Құқық қорғау органдарындағы қызметке жарамсыз" (қызметке түсушіде ішкі істер органдарында, ішкі әскерлерде кез келген лауазымдағы қызметке кедергі келтіретін ауру табылғанда шығарылады).
Арнайы (әскери) оқу орындарына түсетін және оқитындарға қатысты:
1) "__________________________ түсуге жарамды".
(оқу орнының және факультеттің атауы көрсетілсін*)
2) "_______________________түсуге жарамсыз".
(оқу орнының және факультеттің атауы көрсетілсін)
3) "Кейіннен куәландыра отырып, тексеруге (емдеуге) жатады".
4) "_____________________________ оқуға жарамды".
(оқу орнының және факультеттің атауы көрсетілсін)
5) "_____________________________ оқуға жарамсыз".
(оқу орнының және факультеттің атауы көрсетілсін)
Оқуға жарамсыз деп танылған оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларына қатысты, сонымен қатар әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарылады.
Құқық қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына қатысты:

1) "Годен к службе в правоохранительных органах в качестве
_______________________________________________".
2) "Годен к службе вне строя в мирное время, ограниченно годен
первой степени в военное время" (в военное время заключение выносится
в редакции - "ограниченно годен первой степени").
3) "Временно негоден с последующим переосвидетельствованием".
4) "Нуждается в категории "Г" сроком на _____________________".
(указать срок отпуска)
5) "Не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен
второй степени в военное время" (в военное время заключение выносится
в редакции: "ограниченно годен второй степени").
6) "Не годен к воинской службе с исключением с воинского учета".
В военное время, кроме того, выносится заключение: "Не годен
к воинской службе с медицинским переосвидетельствованием через 6-12
месяцев" (указать конкретный срок).
Приложение 8 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
КНИГА
протоколов заседаний военно-врачебной комиссии
_______________________________________________
(наименование комиссии)
п\п
Фамилия, имя,
отчество, год
рождения,
специальное или
воинское звание,
место службы,
должность, кем
направлен на
медицинское
освидетельствова-
ние
Диагноз и постановление ВВК о
причинной связи заболевания ранения,
контузии, травмы, увечья (жалобы,
краткий анамнез, краткие данные
объективного исследования при
необходимости)
Статьи и графа
Требований
предъявляемых к
соответствию
состояния здоровья
лиц для службы в
органах внутренних
дел, заключение о
категории годности
к воинской службе,
в конкретной
должности
1
2
3
4
Председатель комиссии _______________________________________________
М.П. Члены комиссии _________________________________________________
"____"_________________ 201___ г.
Приложение 9 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
СПИСОК
кандидатов, признанных военно-врачебной комиссией
учебного, военно-учебного заведения
______________________________________________________
(наименование учебного, военно-учебного заведения)
по состоянию здоровья негодными к поступлению на учебу
в 201___ году
п/п
Фамилия, имя,
отчество,
год рождения,
специальное
или
воинское звание
Наименование
военно-врачебной
комиссии МВД, ДВД,
УВД, проводившей
предварительное
медицинское
освидетельствование
Диагноз
военно-врачеб-
ной комиссии
МВД, ДВД,УВД
при
направлении
на учебу
Развернутый
диагноз
военно-вра-
чебной
комиссии
учебного,
военно-учеб-
ного
заведения
Статьи и графа
Требований
предъявляемых
к соответствию
состояния
здоровья лиц
для службы в
органах
внутренних дел
(приказ МВД РК
от 31.03.2010
г. № 132)
1
2
3
4
5
6
Председатель военно-врачебной комиссии
______________________________________________________________
(специальное или воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
"____" __________________ 201___ г.
Приложение 10 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
Свидетельство о болезни № _____
"___"________ 201___ г. _____________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
Освидетельствован по направлению ___________________________________

1) " _____________________________________ ретінде құқық қорғау органдарындағы қызметке жарамды".
2) "Бейбіт уақытта саптан тыс қызметке жарамды, соғыс уақытында бірінші дәрежелі шектеулі жарамды" (соғыс уақытында қорытынды мынадай редакцияда шығарылады - "бірінші дәрежелі шектеулі жарамды").
3) "Кейіннен куәландыра отырып, уақытша жарамсыз ".
4) "_____________________ мерзімге  Г санатына мұқтаж".
(демалыс мерзімі көрсетілсін)
5) "Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында екінші дәрежелі шектеулі жарамды" (соғыс уақытында қорытынды мынадай редакцияда шығарылады - "екінші дәрежелі шектеулі жарамды").
6) "Әскери есептен шығарыла отырып, әскери қызметке жарамсыз".
Соғыс уақытында, сонымен қатар, мынадай қорытынды шығарылады" 6-12 айдан кейін қайта медициналық куәландырыла отырып, әскери қызметке жарамсыз (нақты мерзімі көрсетілсін).
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
Нысан
______________________________________________
(комиссияның атауы)
әскери-дәрігерлік комиссиясы отырыстары хаттамаларының
КІТАБЫ
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы, арнаулы немесе әскери атағы, қызмет орны, лауазымы, медициналық куәландыруға кім жіберді
Диагноз және аурулардың, жарақаттанудың, контузияның, мертігудің себепті байланысы туралы ӘДК қаулысы (шағымдар, қысқаша анамнез, қажет болған жағдайда объективтік зерттеудің қысқаша деректері)
Адамдардың ішкі істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының  сәйкестігіне қойылатын талаптардың баптары мен бағаны, әскери қызметке, нақты лауазымға жарамдылық санаты туралы қорытынды
1
2
3
4
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
М.О. Комиссия мүшелері ______________________________________________
20 _____ жылғы  «____»___________
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
9-қосымша
Нысан
________________________________________________________
(оқу, әскери-оқу орнының атауы)
оқу, әскери оқу орнының әскери-дәрігерлік комиссиясы
денсаулық жағдайы бойынша 20_____жылы оқуға түсуге жарамсыз
деп таныған үміткерлердің
ТІЗІМІ
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы, арнаулы немесе әскери атағы
Бастапқы медициналық куәландыруды өткізген ІІМ, ІІД, ІІБ әскери-дәрігерлік комиссиясының атауы
Оқуға жіберу кезінде ІІМ, ІІД, ІІБ әскери-дәрігерлік комиссиясының диагнозы
Оқу, әскери оқу орны әскери-дәрігерлік комиссиясының көрістетілген диагнозы
Адамдардың ішкі істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптардың баптары мен бағаны (ҚР ІІМ-нің 2010 жылғы 31 наурыздағы № 132 бұйрығы)
1
2
3
4
5
6
Әскери-дәрігерлік комиссияның төрағасы ______________________________
(арнайы немесе әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
20___ жылғы  «______» __________________
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
10-қосымша
Нысан
Ауру туралы № _______  куәлік
20___жылғы "___"________ ____________________________________________
(әскери-дәрігерлік комисссияның атауы)
_______________________________________ жолдама бойынша куәландырылды

1. Фамилия, имя, отчество, год рождения ____________________________
2. Специальное или воинское звание _________________________________
профессия __________________________________________________________
3. Место службы, занимаемая должность ______________________________
4. С какого времени состоял на службе в Вооруженных Силах с ________
____________________________________________________________________
по______________, в МВД с ______________ по ________________________
5. Призван на действительную военную службу ________________________
6. Рост _____ см. Вес тела _____ кг. Окружность груди __________ см.
7. Жалобы:
8. Краткий анамнез:
9. Находился на исследовании и лечении: ____________________________
____________________________________________________________________
10. Данные объективного исследования:
11. Результаты специальных исследований (рентгенологических,
лабораторных, инструментальных и др. консультаций):
12. Диагноз и постановление ________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
о причинной связи заболевания (ранения, контузии, травмы, увечья):
13. Заключение _____________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
о годности к военной службе (службе в органах внутренних дел), службе
по военной специальности (службе в должности) и др.:
На основании статьи __________________________ графы _______________
Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел приказа МВД (МО) РК от ___________
201____ г. № ____________________
14. В сопровождающем нуждается, не нуждается (ненужное зачеркнуть)
__________
(количество)
М.П.                          Председатель комиссии
Секретарь
7. Акт составлен в двух экземплярах в ____ часов___ числа _____
месяца ____ года. ____________________________________________
(должности, специальное или воинское звание,
____________________________________________
фамилии и инициалы, подписи
____________________________________________
(лиц, составивших акт)
Приложение 11 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
Протокол № ________
заседания военно-врачебной комиссии
________________________________
(наименование комиссии)
"____"____________ 201____ г.
1. Рассмотрено направление, письмо, жалоба, заявление (указать номер
и дату документа, от кого поступил документ, по какому вопросу)
____________________________________________________________________
2. Рассмотрены документы (перечислить конкретные документы, имеющие
экспертную ценность для вынесения постановления ВВК о причинной связи
заболевания, ранения, контузии, травмы, увечья с указанием их даты,
номера и т.п.):

1. Тегі, аты, әкесінің аты __________________________________________
2. Арнайы және әскери атағы__________________________________________
Кәсібі_______________________________________________________________
3. Қызмет орны, атқаратын лауазымы___________________________________
4. Қай уақыттан бастап Қарулы күштер қатарында қызмет атқарған_______
_____________________________________________________________________
______________бастап___________________дейін_________________________
ІІМ-де______________бастап___________________дейін___________________
5. Мерзімді әскери қызметке________________________________шақырылған
6. Бойы________см. Салмағы______кг. Кеуде шеңбері_________________см.
7. Шағымдары:
8. Қысқаша анамнез:
9. Зерттелуде және емделуде болған:__________________________________
_____________________________________________________________________
10. Объективті зерттеудің деректері:
11. Арнайы зерттеулердің (рентгенологиялық, лабораториялық, Аспаптық
және т.б. консультациялардың) нәтижелері:
12. Диагноз және ____________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
сырқаттың (жараланудың, контузияның, жарақаттанудың, мертігудің)
себепті байланысы туралы қаулысы:
13. Әскери қызметке (ішкі істер органдарындағы қызметке), әскери
мамандық бойынша қызметке (лауазымдағы қызметке) және т.б.
жарамдылығы туралы қорытынды:________________________________________
(әскери-дәрігерлік комисссияның атауы)
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің (ҚМ-нің) 20__жылғы _____№___бұйрығының
Аурулар мен физикалық кемшіліктері кестесінің бағанындағы _______ бап негізінде
14. Ертіп жүруші адамды қажет етпейді (керек емесін сызып тастаңыз)
__________ (саны)                               М.О.
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
11-қосымша
Нысан
Әскери-дәрігерлік комиссия отырысының
№ ________ ХАТТАМАСЫ
_______________________________
(комиссияның атауы)
20____жылғы "____"____________
1. Жолдама, хат, шағым, арыз (құжаттың нөмірі мен датасы көрсетіледі, құжат кімнен келіп түсті, қандай мәселе бойынша) _____________________________________________________________________
2. Құжаттар қаралды (датасы, нөмірі және т.б. көрсетіле отырып, сырқаттың, жараланудың, контузияның, жарақаттанудың, мертігудің себепті байланысы туралы ӘДК-ның қаулысын шығару үшін сараптамалық құндылығы бар нақты құжаттар санамалану қажет):

1) акт медицинского освидетельствования ВВК _________________________
_____________________________________________________________________
(указать точное наименование комиссии)
от "____"_________ 201___ г. № _____
2) свидетельство о болезни ВВК ______________________________________
(указать наименование комиссии)
от "____"__________ 201___ г. №_____
3) справка (выписка из акта медицинского освидетельствования) ВВК
_______________________________ от "__" ______ 201____ г. № _____
(указать наименование)
4) медицинская карта амбулаторного больного (медицинская книжка) № __
_____________________________________________________________________
(указать наименование медицинского или военно-медицинского учреждения,
____________________________ с ________ г. по ____________________ г.
учреждения здравоохранения)
5) история болезни или выписка из нее ______________________________
(указать наименование медицинского или
_____________________________________________________________________
военно-медицинского учреждения, учреждения здравоохранения)
№ ____ от "___"____________ 201___ г.
6) справка начальника органа внутренних дел (командира воинской
части) об обстоятельствах получения ранения (контузии, травмы,
увечья)
от "_____"____________ 201____ г. № ______
7) справки архивов (Военно-медицинских документов, Центрального
архива МО, архивов наградных, партийных документов, штабов армий,
партизанских соединений и т.д.) от "___"__________ 201___ г.
8) свидетельство об освобождении от воинской обязанности, серия _____
№ ____ дата выдачи _________ выдано (кем) ___________________________
9) свидетельство о смерти __________________________________________
от "____" __________ 201____ г.№ ________
10) красноармейская книжка за ________201___г., выдана
(кем) ______________________________________________________________
11) военный билет сер.____ № ______ выдан "__" _______ 201____ г.
_____________________________________________ военным комиссаром
12) личное дело № __________________________________________________
(указать орган внутренних дел, номер воинской части)
13) личное воинское дело №_______________ военного комиссариата
14) пенсионное дело № _______________________________________________
(указать наименование пенсионного органа:
_____________________________________________________________________
финансовое подразделение МВД, ДВД, УВД, военного комиссариата,
отдела
_____________________________________________________________________
социальной защиты населения)

1) ________________________________________________________ ӘДК-ның
(комиссияның нақты атауы көрсетіледі)
20____жылғы "____"_________№ _____ медициналық куәландыру актісі.
2) __________________________________________________________________
(комиссияның атауы көрсетіледі)
ӘДК-ның 20___жылғы "____"__________№_____ ауру туралы куәлігі
3) __________________________________________________________________
(атауы көрсетіледі)
ӘДК-ның 20___жылғы "____"__________№_____ анықтамасы (медициналық
куәландыру актісінен үзінді).
4) __________________________________________________________________
(медициналық немесе әскери-медициналық мекеменің,
_____________________________________________________________________
(денсаулық сақтау мекемесінің атауы көрсетіледі,
амбулаторлық науқастың ________________жылдан бастап ________________
______ жылға дейінгі №___ медициналық картасы (медициналық кітапшасы)
5) __________________________________________________________________
(медициналық немесе әскери-медициналық мекеменің,
_____________________________________________________________________
денсаулық сақтау мекемесінің атауы көрсетіледі)
20___ жылғы "____"____________ №_____ ауру тарихы немесе одан үзінді.
6) Жараланудың (контузияның, жарақаттанудың, мертігудің)
мән-жайлары туралы 200___ж. "____"________ № ____ ішкі істер органы
бастығының (әскери бөлім командирінің) анықтамасы
7) Мұрағаттардың (әскери-медициналық құжаттардың, ҚМ Орталық
мұрағатының, наградалық мұрағаттардың, партия құжаттарының, армия
штабтарының, партизан құрамаларының және т.б.) 20___жылғы
"____"__________№___ анықтамалары
8) Әскери міндеттен босату туралы куәлік, сериясы ___________________
№ ______ берілген датасы __________________________ (кіммен) берілген
9) 20___жылғы "___"________________ № ___________ өлімі туралы куәлік
10) 20___жылғы "___"_________(кіммен) _______________________берілген
қызыл әскер кітапшасы
11) әскери билет, сер._______________________ № _____________________
200 ____ жылғы "_____" _____________________ әскери комиссары берген.
12)__________________________________________________________________
(ішкі істер органы, әскери бөлімнің нөмірі көрсетіледі)
№ ________ жеке ісі
13) әскери комиссариаттың №_______________ жеке әскери ісі
14) _________________________________________________________________
(зейнеткерлік органның, ІІМ-нің, ІІД-нің, ҚІІБ-нің қаржы
_____________________________________________________________________
бөлімшесінің, әскери комиссариаттың, тұрғындарды әлеуметтік қорғау
_____________________________________________________________________
бөлімшесінің атауы көрсетіледі)
_____________________________________________ № ____ зейнеткерлік ісі

15) боевая характеристика (копия) от "____" _________ 201____ г.
16) аттестация (копия) от "_____"___ ________ 201____ г.
17) копия наградного листа к ордену (медали)__________________
18) справка МСЭК сер.____ № ____ от "___" _________ 201___ г.
19) акт освидетельствования во МСЭК________________________
района ______________________________________ за 201___ г.
20) сведения из других медицинских, судебно-медицинских экспертных,
военно-учетных документов, заключений служебных расследований и
т.п. ___________
_____________________________________________________________________
21) _________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Установлено:
Фамилия _______________________________ имя _________________________
отчество _____________________________ год рождения _________________
Специальное или воинское звание __________________________________
призван (поступил по контракту) на военную службу "__"_____ 201___ г.
_____________________________________________________________________
(указать военный комиссариат, область, город, район, число, год, месяц)
поступил на службу в органы внутренних дел "___" __________ 201___ г.
4. Данные о прохождении военной службы, время и причина увольнения с
военной службы; данные о прохождении службы в органах внутренних дел;
данные о пребывании на фронте (с указанием времени вхождения воинских
частей, органов внутренних дел, в состав действующей армии),
пребывании в странах, где велись боевые действия, участии в
ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС, когда, на каком основании и
чьим приказом (указать дату и номер приказа) уволен с военной службы
(органов внутренних дел) и
др. _________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Находился на лечении в ведомственном медицинском и
военно-медицинском учреждении _______________________________________
(указать наименование (номер) учреждения и
_____________________________________________________________________
срок пребывания на лечении)
6. Освидетельствован ВВК ____________________________________________
(указать наименование ВВК, дату
_____________________________________________________________________
освидетельствования и заключения ВВК)
7. Обоснование постановления ВВК по рассматриваемому вопросу ________
8. Постановление ВВК
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

15) 20 __жылғы"__" _______ жауынгерлік мінездеме (көшірме).
16) 20 __жылғы."__" _______ аттестаттау (көшірме).
17) _______________ орденіне (медаліне) наградтау парағының көшірмесі
18) МӘСК-ның 20 __ жылғы "__" ______ сериясы_____ № ______ анықтамасы
19) ________________________________________________ аудандық МӘСК-да
20____ жылғы куәландыру актісі.
20) басқа да медициналық, сот-медициналық, сараптамалық, әскери-есеп
құжаттар мәліметтері, қызметтік тергеулердің қорытыныдылары және т.б.
_____________________________________________________________________
21) _________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Анықталды:
Тегі______________________________ аты_______________________________
Әкесінің аты _________________________ Туған жылы ___________________
Арнайы немесе әскери атағы __________________________________________
20_ж "__"____ әскери қызметке (келісім-шарт бойынша қабылданды)
шақырылды.
_____________________________________________________________________
(әскери комиссариатты, облысты, қаланы, ауданды, күнін, жылын, айын
көрсету қажет)
4. Әскери қызметті өткеру туралы деректер, әскери қызметтен босатылу
уақыты мен себебі; ішкі істер органдарында қызмет өткеру туралы
деректер; майданда болғаны туралы деректер (әскери бөлімдерге, ішкі
істер органдарына, қазіргі әскердің құрамына ену уақытын көрсете
отырып), соғыс қимылдары болған елдерде болуы, Чернобыль АЭС апатының
зардабын жоюға қатысуы, қашан, қандай негізде және кімнің бұйрығы
бойынша (бұйрықтың датасы мен нөмірі көрсетіледі) әскери қызметтен
(ішкі істер органдарынан) босатылған және т.б.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. __________________________________________________________________
(мекеменің атауы (нөмірі) және
_____________________________________________________________________
емдеуде болу мерзімі көрсетіледі)
6. ведомстволық медициналық және әскери-медициналық мекемеде емдеуде
болды.
_____________________________________________________________________
(ӘДК-ның атауы, куәландыру датасы және
_____________________________________________________________________
ӘДК-ның қорытындысы көрсетіледі)
ӘДК куәландырған
7. Қаралатын мәселе бойынша ӘДК қаулысының негіздемесі_______________
8. ӘДК-ның қаулысы___________________________________________________
_____________________________________________________________________

9. Результаты голосования членов комиссии: "ЗА" - ..., "ПРОТИВ" - ...
(Особое мнение членов комиссии прилагается к протоколу).
Председатель комиссии ________________________________________
(специальное или воинское звание,
М.П.              подпись, фамилия, инициалы)
Члены комиссии _______________________________________________
(специальное или воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Приложение к протоколу заседания ВВК __________________________
(указать наименование)
от "___" __________ 201___ г. № ______ на _____ листах (выписки из
рассмотренных документов).
Постановление ВВК _________________________________
(указать наименование)
от "___"________ 201___ г. № _____ отправлено _______________________
(указать кому отправлено, адрес,
_________________________________
дату отправки и исходящий номер)
Документы подшиты в дело № ______ том ____ с. _______ за 201___ г.
Секретарь комиссии ____________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 12 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
Утверждаю
______________________________________________
(должность, специальное или воинское звание, инициалы,
______________________________________________
фамилия и подпись начальника органа внутренних дел,
_____________________________________________
Гербовая печать          командира воинской части, утверждающего акт)
Акт №
об обстоятельствах получения увечья
(ранения, контузии, травмы).
1.___________________________________________________________________
(специальное или воинское звание, фамилия, имя, отчество,
_____________________________________________________________________
год рождения, должность, наименование органа внутренних дел,
____________________________________________________________________
номер воинской части)
2. Место получения ранения, контузии, травмы, увечья ________________
_____________________________________________________________________
(указать место получения, вид, характер и
_____________________________________________________________________
локализацию ранения, контузии, травмы, увечья)
3. Ранение (контузия, травма, увечье) получено в _________ часов
__________ числа __________ месяца _________ года.
4. Подробное описание обстоятельств получения ранения, контузии,
травмы, увечья (в произвольной форме) _______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

9. Комиссия мүшелерінің дауыс беру нәтижелері:
"қолдағандар" -..., "Қарсы болғандар" -...
(Комиссия мүшелерінің ерекше пікірі хаттамаға қоса беріледі).
Комиссия төрағасы _____________________________________________
(арнайы немесе әскери атағы, қолы, тегі
және аты-жөні)
М.О.
Комиссия мүшелері _____________________________________________
(арнайы немесе әскери атағы, қолы, тегі
және аты-жөні)
_________________________________ ӘДК отырысының ____________________
(атауы көрсетіледі)
парақтағы 20___жылғы "___" __________ № ________ хаттамасына
қосымша (қаралған құжаттардан үзінділер)
_________________________________ӘДК-нің 20___жылғы "___" ___________
(атауы көрсетіледі)
______________________ № _____ қаулысы ______________________________
(кімге жіберілгені,                      мекенжайы көрсетіледі)
___________________________________________________________ жіберілді
Жіберілген күні және шығыс нөмірі көрсетіледі _______________________
Құжаттар 20___ жылғы №_____ істің ____ томындағы _____ бетке тігілген
Комиссия хатшысы ____________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
12-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
___________________________________
(актіні бекітетін ішкі істер органы
Елтаңбалы мөртабан               ___________________________________
бастығының, әскери бөлім
___________________________________
командирінің лауазымы
___________________________________
арнайы немесе
___________________________________
әскери атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Жараланудың, контузияның, жарақаттанудың,
мертігудің мән-жайлары туралы
№ ___акт
1.___________________________________________________________________
(арнайы немесе әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты,
_____________________________________________________________________
туған жылы, лауазымы, ішкі істер органының атауы,
_____________________________________________________________________
әскери бөлімінің нөмірі)
2. Жараланған, контузия алған, жарақат алған, мертігу алған орны_____
_____________________________________________________________________
(Жараланған, контузия, жарақат, мертігу алған орны,
_____________________________________________________________________
түрі, сипаты және локализациясы көрсетіледі)
3. Жараны (контузияны, жарақаттануды, мертігуді) ______ жылы ________ айында __________ күні __________ сағат _________алған.
4. Жаралану, контузия, жарақат алу, мертігу мән-жайларының толық
сипаттамасы (еркін түрде)____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

5. Причины получения ранения (контузии, травмы, увечья) _____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Заключение об обстоятельствах получения ранения (контузии, травмы,
увечья) _____________________________________________________________
Ранение (контузия, травма, увечье) получено: а) при
_____________________________________________________________________
исполнении служебных обязанностей (обязанностей военной службы);
_____________________________________________________________________
б) в результате несчастного случая, не связанного с исполнением
_____________________________________________________________________
служебных обязанностей (обязанностей военной службы) - нужное
записать
Приложение 13 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
Угловой штамп
лечебно-профилактического
учреждения
(военно-врачебной комиссии)
СПРАВКА
_____________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество)
при исполнении служебных обязанностей _______________________ получил
(число, месяц, год)
_____________________________________________________________________
(тяжелое, легкое повреждение здоровья - указывается прописью)
ранение, контузию, травму, увечье, заболевание ______________________
(ненужное зачеркнуть)                  (указывается характер и
_____________________________________________________________________
локализация ранения, контузии, травмы, увечья или заболевания)
при ________________________________________________________________
(указываются обстоятельства наступления страхового
_____________________________________________________________________
события)
в связи с чем с "___"_________ 201___ г. по "___"_______ 201_____ г.
находился на лечении в ______________________________________________
(указывать наименование лечебно-профилактического
_____________________________________________________________________
учреждения)
Справка выдана для получения страховой суммы.
М.П.                                     Подпись начальника
лечебно-профилактического учреждения
военно-врачебной комиссии
Приложение 14 к
Инструкции по проведению
военно-врачебной
экспертизы в органах
внутренних дел
ПЕРЕЧЕНЬ
медицинских противопоказаний для лиц рядового и начальствующего
состава, военнослужащих, членов их семей, выезжающих в
зарубежные страны с неблагоприятным жарким климатом

5. Жаралану (контузия, жарақат алу, мертігу) себептері ______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Жаралану (контузия, жарақат алу, мертігу) мән-жайлары туралы
қорытынды ___________________________________________________________
а) қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) орындау кезінде;
_____________________________________________________________________
б) қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) орындаумен
байланысты емес жазатайым оқиғаның нәтижесінде
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
жаралану, контузия, жарақат алу, мертігу: керегін жазыңыз
7. Акт ____ жылы___ айы _____күні ____ сағаты _____ көрсетіліп екі данада жазылды.
____________________________________________
(акт жасаған адамдардың лауазымдары,
____________________________________________
арнайы немесе әскери атақтары,
____________________________________________
тектері мен аты-жөндері, қолдары)
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
13-қосымша
Нысан
Емдеу-профилактикалық мекеменің
(әскери-дәрігерлік комиссияның)
бұрыштама мөртаңбасы
АНЫҚТАМА
_____________________________________________________________________
(арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
Қызметтік міндеттерін орындау кезінде _______________________________
(күні, айы, жылы)
_____________________________________________________________________
(денсаулығыма ауыр, жеңіл жарақат – жазбаша түрде көрсетіледі)
жарақат, контузия, мертігу, ауру ____________________________________
(керек емесін сызып тасталсын)       (жарақаттанудың, контузияның,
_____________________________________________________________________
мертігудің немесе аурудың сипаттамасы мен оны оқшаулау көрсетіледі)
_____________________________________________________________ кезінде
(сақтандыру оқиғасының туындауының мән-жайлары көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
__________________________________________________алдым.
соған байланысты 20__жылғы «__»___ бастап 20__жылғы «__»__ аралығында
_____________________________________________________________________
(емдеу-профилактикалық мекеменің атауы
_______________________________________________________емдеуден өттім
көрсетілсін)
Анықтама сақтандыру сомасын алу үшін берілді.
М.О.                    Әскери-дәрігерлік комиссияның
емдеу-профилактикалық мекемесі
бастығының қолы
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
14-қосымша
Нысан
Климаты қолайсыз ыстық шет елдерге шығатын қатардағы және
басшы құрамдағы адамдар, әскери қызметшілер, олардың отбасы
мүшелері үшін медициналық қарсы көрсетімдер
ТІЗБЕСІ

1. Противопоказаниями к выезду в зарубежные страны с неблагоприятным жарким климатом для лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих, членов их семей являются:
1) Все острые заболевания (до полного излечения), хронические заболевания в стадии; обострения.
2) Психические заболевания, в том числе в состоянии ремиссии или компенсации;
3) Психопатии и выраженные невротические состояния;
4) Хронический алкоголизм и все формы наркомании;
5) Эпилепсия и пароксизмальные состояния различного генеза;
6) Сосудистые заболевания головного и спинного мозга при стойких нарушениях мозгового кровообращения;
7) Последствия инфекционно-вирусных болезней центральной нервной системы, органические поражения головного и спинного мозга при глубоких или умеренно выраженных нарушениях функции;
8) Последствия черепно-мозговой травмы со стойкими нарушениями функции центральной нервной системы;
9) Хронические заболевания и последствия травм периферических нервов при выраженных нарушениях движения, чувствительности и трофики;
10) Состояния после тяжелой формы вирусного гепатита, брюшного тифа, паратифов с момента клинического выздоровления;
11) Болезни эндокринной системы: тяжелые и средние формы (диффузное увеличение щитовидной железы I и II степени без нарушения ее функции не является противопоказанием к выезду). При наличии легких форм эндокринных заболеваний с неосложненным течением, а также после оперативного лечения по поводу диффузного тиреотоксического зоба или после операции по поводу узлового зоба вопрос о выезде решается индивидуально;
12) Болезни крови и кроветворных органов (при умеренных железодефицитных анемиях - вопрос о выезде решается индивидуально);
13) Активные формы туберкулеза легких и других органов (при отсутствии активности процесса в течение трех лет выезд не противопоказан);
14) Хронические заболевания легких нетуберкулезного происхождения с явлениями легочной и легочно-сердечной недостаточности II-III степени;
15) Бронхиальная астма и аллергические заболевания с частыми обострениями, требующими стационарного лечения больного;
16) Ревматизм (без порока сердца) в течение одного года после окончания лечения по поводу последнего приступа;
17) Пороки сердца, за исключением стойко компенсированной недостаточности митрального клапана;
18) Хроническая ишемическая болезнь с хронической коронарной недостаточностью II-III степени, постинфарктный кардиосклероз;
19) Заболевания мышцы сердца с пароксизмальными частыми (более 1 раза в 2 месяца) или постоянными формами нарушения сердечного ритма или нарушением кровообращения II-III степени;

1. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, әскери қызметшілер, олардың отбасы мүшелері үшін климаты қолайсыз ыстық шет елдерге шығуға қарсы көрсетімдер:
1) барлық жіті аурулар (толық емделгенге дейін), асқыну сатысындағы созылмалы аурулар.
2) Психикалық аурулар, оның ішінде ремиссиялар немесе компенсациялар жағдайындағы.
3) Психопатиялар және айқын невротикалық жай-күй.
4) Созылмалы алкоголизм және нашақорлықтың барлық нысандары.
5) Эпилепсия және түрлі генездегі пароксизмальдық жай-күй.
6) Мидың қан айналысының тұрақты бұзылулары жағдайындағы мидың және жұлынның тамыр аурулары.
7) Орталық нерв жүйесінің жұқпалы-вирустық ауруларының зардаптары, функцияларының терең немесе әлсіз байқалатын бұзылулары жағдайында мидың және жұлынның органикалық зақымдануы.
8) Орталық нерв жүйесі функцияларының тұрақты бұзылуларымен бас сүйек-ми жарақатының зардаптары.
9) Қозғалыстың, сезінудің және трофиканың айқын бұзылулары жағдайындағы перифериялық нервтердің созылмалы аурулары мен жарақаттарының зардаптары.
10) Клиникалық сауыққан сәттен бастап вирустық тұмаудың, ішсүзектің, паратифтердің ауыр нысандарынан кейінгі жай-күй.
11) Эндокриндік жүйе аурулары: ауыр және орташа нысандары (қалқанша без функциясының бұзылуынсыз оның І және ІІ дәрежелі диффуздық үлкеюі шығуға қарсы көрсетім болып табылмайды). Асқынбаған ағымымен эндокриндік аурулардың жеңіл нысандары болған жағдайда, сондай-ақ диффуздық тиреотоксиндік зоб бойынша операциялық емдеуден кейін немесе түйінді зоб себебі бойынша операциядан кейін шығу туралы мәселе жеке шешіледі.
12) Қан және қан жасаушы ағзалардың аурулары (әлсіз темір жетіспеушілігі анемияларында – шығу туралы мәселе жеке шешіледі).
13) Өкпе және басқа ағзалар туберкулезінің белсенді нысандары (үш жылда процестің белсенділігі болмаған жағдайда шығуға қарыс көрсетім жоқ).
14) ІІ-ІІІ дәрежелі өкпе және өкпе-жүрек жеткіліксіздігі көріністерімен туберкулездік емес өкпенің созылмалы аурулары.
15) Бронх демікпесі және аурудың стационарлық емделуін қажет ететін жиі асқынуларымен аллергиялық аурулар.
16) Соңғы талма себебі бойынша емделу аяқталғаннан кейін бір жыл ішіндегі ревматизм (жүрек кемістігі).
17) Митраль қақпақшаның тұрақты компенсациялы жеткіліксіздігін қоспағанда, жүрек кемістігі.
18) II-III дәрежелі созылмалы коронарлық жеткіліксіздікпен созылмалы ишемиялық ауру, инфарктіден кейінгі кардиосклероз.
19) Жүрек ырғағының бұзылуымен пароксизмалы жиі (2 айда 1 реттен көп) немесе үнемі нысандары немесе II-III дәрежелі қан айналуының бұзылуы бар жүрек бұлшық етінің аурулары.

20) Гипертоническая болезнь III стадии;
21) Язвенная болезнь желудка, двенадцатиперстной кишки в течение 3 лет после последнего обострения, подтвержденного данными клинического обследования;
22) Состояние после резекции желудка по поводу язвенной болезни желудка или двенадцатиперстной кишки;
23) Множественные полипы желудка или кишечника;
24) Хронические болезни печени с нарушением функции;
25) Хронический холецистит, желчнокаменная болезнь;
26) Хронический панкреатит, энтероколит;
27) Гастродуоденит, протекающий с ежегодными обострениями, требующими стационарного лечения больного;
28) Состояние после острого холецистита, острого панкреатита в течение одного года диспансерного наблюдения;
29) Болезни почек с нарушением функции;
30) Коллагенозы (ревматоидный артрит, системная красная волчанка, системная склеродермия, узелковый периартериит, дерматомиозит);
31) Патологические рубцы кожи, часто изъязвляющиеся, ограничивающие движение, затрудняющие ношение обуви, одежды и снаряжения;
32) Последствия повреждений, оперативных вмешательств на органах грудной или брюшной полости с выраженными и стойкими нарушениями функции органов и систем;
33) Хронические прогрессирующие болезни и последствия повреждениий костей, хрящей, мышц, суставов, часто обостряющиеся или с выраженным нарушением функции;
34) Анкилозы двух и более крупных суставов, анкилоз тазобедренного сустава (для членов семей);
35) Отсутствие всех пальцев на руке, ноге, отсутствие стопы, верхней или нижней конечности на любом уровне (для лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих); высокая ампутация бедра (для членов семей);
36) Злокачественные новообразования, независимо от стадии и результатов лечения;
37) Доброкачественные новообразования, склонные к росту, вызывающие расстройство функции органов и препятствующие движению, ношению обуви, одежды и снаряжения;
38) Заболевания и последствия повреждений периферических сосудов при нарушении кровообращения и функции конечности;
39) Грыжи паховые, бедренные, диафрагмальные, послеоперационные, подлежащие оперативному лечению;
40) Выпадение прямой кишки II стадии (для лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих);
41) Геморрой с частыми обострениями, кровотечениями, выпадением узлов, хронический парапроктит, гипертрофия предстательной железы II-III степени, эпителиальные копчиковые ходы, осложненные хроническим воспалением, дермоидные кисты параректальной клетчатки, подлежащие лечению;
42) Мочекаменная болезнь с частыми приступами и сопутствующим воспалением мочевыводящих путей;

20) III сатыдағы гипертониялық ауру.
21) Клиникалық тексерудің деректерімен расталған соңғы асқынудан кейін 3 жылдың ішінде асқазанның, ұлтабардың ойықжара ауруы.
22) асқазанның немесе ұлтабардың ойықжара ауруы себебі бойынша асқазанның резекциясынан кейінгі жай-күй.
23) Асқазанның немесе ішектің көптеген полиптері.
24) Функцияларының бұзылуымен бауырдың созылмалы аурулары.
25) Созылмалы холецистит, өттас аурулары.
26) Созылмалы панкреатит, энтероколит.
27) Аурудың стационарлық емделуін қажет ететін жыл сайын асқынулармен өтетін гастродуоденит.
28) Диспансерлік бақылаудың бір жыл бойы жіті холецистит, жіті панкреатиттен кейінгі жай-күй.
29) Функцияларының бұзылуымен бүйрек аурулары.
30) Коллагеноздар (ревматоидтық артрит, жүйелік қызылжегі, жүйелік склеродермия, түйінді периартериит, дерматомиозит).
31) Жиі жара болатын, қозғалысты шектейтін, аяқ киім, киім киюді және жарақтарды тағуды қиындататын терінің патологиялық тыртықтары.
32) Ағзалар мен жүйелердің функцияларының айқын және тұрақты бұзылуларымен кеуде немесе ішперде қуысының ағзалары зақымдарының, операциялық араласуларының зардаптары.
33) Жиі асқынатын немесе функцияларының айқын бұзылуларымен сүйектердің, шеміршектердің, бұлшық еттердің, буындардың созылмалы прогрессивтік аурулары мен зақымдануларының зардаптары.
34) Екі және одан көп ірі тамырдың анкилоздары, жамбас-сан буынының анкилозы (отбасы мүшелері үшін).
35) Қолында, аяғында барлық саусақтардың болмауы, аяқ басының, кез келген деңгейде қолының немесе аяғының болмауы (қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, әскери қызметшілер үшін); санды жоғарыдан ампутациялау (отбасы мүшелері үшін).
36) Сатысына және емдеу нәтижелеріне қарамастан, қатерлі ісіктер.
37) Өсуге бейім, ағзалардың функцияларының бұзылуын тудыратын және қозғалысқа, аяқ киім, киім киюге және жарақтар тағуға кедергі келтіретін қатерсіз ісіктер.
38) Қан айналысы мен аяқ-қол функциялары бұзылған жағдайда перифериялық тамырлардың аурулары мен бұзылуларының зардаптары.
39) Операциялық емдеуге жататын шап, сан, диафрагмалық, операциядан кейінгі жарықтар.
40) тік ішектің ІІ сатыдағы түсуі (қатардағы және басшы құрамдағы адамдар мен әскери қызметшілер үшін).
41) Жиі асқынулары, қан кетулері, түйіндердің түсуі бар геморрой, созылмалы парапроктит, қуық түбі безінің ІІ-ІІІ дәрежелі гипертрофиясы, созылмалы қабынумен ушыққан эпителиялық құйымшақ жолдары, емдеуге жататын параректалдық шелмайдың дермоидтік кисталары.
42) Жиі ұстамалары мен несеп шығару жолдарының ілеспелі қабынуы бар несеп-тас ауруы.

43) Часто рецидивирующие хронические гнойные эпимезотимпаниты, полипозно-гнойные синуиты;
44) Болезнь Меньера или вестибулопатии, подтвержденные при стационарном обследовании;
45) Резкое снижение слуха на оба уха (шепотная речь воспринимается на расстоянии менее 1 метра вследствие отосклероза, хронического кохлеарного неврита, адгезивного отита);
46) Высокая степень заикания, косноязычие, делающие речь невнятной;
47) Афония, выраженная охриплость голоса вследствие хронического ларингита;
48) Резко выраженные хронические ларингофарингиты;
49) Озена;
50) Склерома верхних дыхательных путей и уха;
51) Стойкое обезображивание лица и других открытых частей тела вследствие заболеваний или повреждений;
52) Пародонтит; пародонтоз генерализованный тяжелой степени;
53) Хронический язвенный и рецидивирующий афтозный стоматиты;
54) Лейкоплакия слизистой губ, полости рта;
55) Хейлит, глоссит, глоссалгия, парестезии других участков полости рта в стадии обострения;
56) Хронические заболевания конъюнктивы и слезных путей, не поддающиеся лечению;
57) Хронические и часто рецидивирующие воспалительные или дегенеративные заболевания роговой, сетчатой, сосудистой оболочки и склеры. Хронический иридоциклит, осложненная близорукость (выраженные дегенеративные изменения сетчатой оболочки, деструкция стекловидного тела, начальная катаракта);
58) Глаукома;
59) Неврит и атрофия зрительного нерва;
60) Острота зрения ниже 0,3 на каждый глаз с коррекцией аметропии не выше 8,0 Д. Для членов семей лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих возможен выезд с остротой зрения не ниже 0,3 на оба глаза с любой коррекцией;
61) Расстройство цветоощущения и бинокулярного зрения для лиц, связанных с необходимостью различать цветовые объекты и работы на транспорте;
62) Распространенные хронические часто рецидивирующие заболевания кожи (экзема, псориаз, нейродермит);
63) Заразные заболевания кожи до излечения;
64) Грибковые заболевания кожи и ее придатков, осложненные или часто рецидивирующие формы;
65) Фотодерматозы;
66) Множественные пигментные родимые пятна и сенильные кератозы;
67) Базалиома (даже после излечения);
68) Сифилис во всех стадиях, гонорея хроническая до полного излечения.
2. Противопоказаниями к выезду в зарубежные страны с неблагоприятным жарким климатом для женщин из числа лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих, членов семьи, кроме того, являются:
1) Опухоли матки, яичников или молочной железы любой этиологии, а также кистозная и узловая формы мастопатии;

43) Жиі қайталанатын созылмалы іріңді эпимезотимпаниттер, полипозды-іріңді синуиттер.
44) Стационарлық тексеру кезінде расталған Меньер ауруы немесе вестибулопатиялар.
45) Екі құлақта да есту қабілетінің күрт төмендеуі (отосклероздың, созылмалы кохлеарлық невриттің, адгезитік отиттің салдарынан сыбырлап сөйлеу бір метрден кем қашықтықта қабылданады).
46) Сөзді түсініксіз ететін кекештіктің, тіл мүкістігінің жоғарғы дәрежесі.
47) Афония, созылмалы ларингиттің салдарынан анық байқалатын дауыстың қарлығуы.
48) Күрт айқын байқалатын созылмалы ларингофарингиттер.
49) Озена.
50) Жоғарғы тыныс алу жолдары мен құлақ склеромасы.
51) Сырқаттардың немесе зақымданулардың салдарынан беттің және дененің басқа да ашық бөліктерінің тұрақты көріксізденуі.
52) Пародонтит; ауыр дәрежедегі генерализацияланған пародонтоз.
53) Созылмалы жаралы және қайталанатын афтоздық стоматиттер.
54) Ерін, ауыз қуысы сілемейлісінің лейкоплакиясы.
55) Хейлит, глоссит, глоссалгия, асқыну сатысындағы ауыз қуысының басқа да учаскелерінің парестезиясы.
56) Емдеуге жатпайтын конъюнктив пен жас жолдарының созылмалы аурулары.
57) Көздің мүйізгек, тор, тамырлы қабықшасының және склареның созылмалы және жиі қайталанатын қабыну немесе дегенеративтік аурулары. Созылмалы иридоциклит, асқынған алыстан көрмеушілік (тор қабықшасының айқын дегенеративтік өзгерістері шыны тәрізді дененің деструкциясы, бастапқы катаракта).
58) Глаукома.
59) Көру нервісінің невриті және атрофиясы.
60) Әр көздің көргіштігі коррекциямен 0,3-тен төмен, 8,0-ден жоғары емес аметропия. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің отбасы мүшелері үшін екі көзде де кез келген коррекциямен көздің көргіштігі 0,3-тен төмен емес болса, шығу мүмкін болады.
61) Түрлі-түсті объектілерді ажырта білу және көлікте жұмыс істеу қажеттілігіне байланысты адамдар үшін түр-түсті сезіну және бинокулярлық көрудің бұзылуы.
62) Терінің кең таралған созылмалы жиі қайталанатын аурулары (экзема, псориаз, нейродермит).
63) Айыққанға дейін терінің жұқпалы аурулары.
64) Терінің және оның қосалқыларының таз аурулары, асқынған немесе жиі қайталанатын нысандары.
65) Фотодерматоздар.
66) Көптеген пигменттік меңдер мен сенильдік кератоздар.
67) Базалиома (айыққанан кейін де).
68) Барлық сатыдағы сифилис, толық айыққанға дейін созылмалы гонорея.
2. Сондай-ақ қатардағы және басшы құрам адамдарының, олардың отбасы мүшелерінің арасындағы әйелдер үшін климаты қолайсыз ыстық шет елдерге шығуға қарсы көрсетімдер:
1) Жатырдың, аналық немесе сүт бездерінің кез келген этиологиядағы ісіктері, сондай-ақ мастопатияның кистозды және түйінді нысандары.

2) Хронические воспалительные заболевания женских половых органов с ежегодными обострениями, требующими систематического амбулаторного или стационарного лечения (аднекситы, периаднекситы, эндо-, пери-, параметриты);
3) Дисфункция яичников и функциональные маточные кровотечения;
4) Беременность во второй половине, а также беременность с патологическим течением при привычных выкидышах и другим отягощенным анамнезом;
5) Климакс, тяжело протекающий;
6) Последствия оперативных вмешательств на женских половых органах в течение одного года после операции.
3. Противопоказаниями к выезду в зарубежные страны с неблагоприятным жарким климатом для детей лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих, кроме того являются:
1) Отсутствие профилактических прививок в соответствии с действующих календарем; прививок.
2) Наличие заболеваний, по поводу которых они должны находиться под диспансерным наблюдением.
4. При наличии у освидетельствуемого заболеваний, являющихся противопоказанием для проведения профилактических прививок против карантинных заболеваний (желтая лихорадка, холера и др.), выносится заключение о противопоказании к выезду в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом.
5. При безуспешности проводимого в зарубежной стране с неблагоприятным жарким климатом лечения больных, неуклонном прогрессировании или частом обострении указанных в настоящем Перечне заболеваний решение об откомандировании лица рядового и начальствующего состава, военнослужащего по состоянию его здоровья или здоровья членов его семьи решается на основании консилиума врачей.
Приложение 15 к
Инструкции по проведению
военно-врачебной
экспертизы в органах
внутренних дел
ПЕРЕЧЕНЬ
медицинских противопоказаний к прохождению службы, военной
службы лицами рядового и начальствующего состава,
военнослужащими и проживанию членов их семей в местностях с
неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан
1. Местности Республики Казахстан с неблагоприятными климатическими условиями:
1) Актюбинская область - Байганинский и Октябрьский районы;
2) Алматинская область - Жамбылский, Илийский, Кегенский, Раимбекский, Талгарский, Уйгурский и Энбекши-Казахский, Панфиловский, Каратальский, Кербулакский, Талдыкорганский, Саркандский, Аксуйский, Алакольский районы, город Текели;
3) Акмолинская область - Вишневский, Селетинский, Жаксынский районы;
4) Атырауская область - Балыкшинский, Махамбетский и Эмбинский районы;
5) Восточно-Казахстанская область - город Аягуз, Зайсанский, Катон-Карагайский, Курчумский, Маркакольский, Тарбагатайский, Абайский, Аксуатский, Бескарагайский, Жанасемейский, Жарминский, Маканчинский и Чубартауский районы;

2) Жүйелі амбулаторлық немесе стационарлық емдеуді қажет ететін жыл сайынғы асқынуларымен әйелдердің жыныс ағзаларының созылмалы қабыну аурулары (аднекситтер, периаднекситтер, эндо-, пери-, параметриттер).
3) Аналық бездің дисфункциясы және функциялық жатыр қан кетулері.
4) Жүктіліктің екінші жартысы, сондай-ақ дағдылы түсік кезіндегі патологиялық ағымдағы және басқа да ауырлататын анамнезді жүктілік.
5) Ауыр өтетін климакс.
6) Операциядан кейін бір жыл ішінде әйелдің жыныс ағзаларына операциялық араласулардың зардаптары.
3. Сондай-ақ қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің балалары үшін климаты қолайсыз ыстық шет елдерге шығуға қарсы көрсетімдер:
1) Қолданыстағы егулер күнтізбесіне сәйкес профилактикалық егулердің болмауы.
2) Диспансерлік бақылауда болуы тиіс аурулардың болуы.
4. Куәландырылушыда карантиндік ауруларға қарсы профилактикалық егулер жүргізу үшін қарсы көрсетімдер болып табылатын аурулар (сары қызба, тырысқақ және т.б.) болған кезде климаты қолайсыз ыстық шет елге шығуға қарсы көрсетім туралы қорытынды шығарылады.
5. Климаты қолайсыз ыстық шет елде науқастарға жүргізілген ем қанағаттанарлықсыз болғанда, осы Тізбеде көрсетілген аурулар ұдайы үдеген немесе жиі асқынған жағдайда қатардағы және басшы құрамдағы адамды, әскери қызметшіні оның немесе оның отбасы мүшелерінің денсаулық жағдайы бойынша қызметке жіберу туралы шешім дәрігерлер консилиумының негізінде шешіледі.
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
15-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз
жерлерінде қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери
қызметшілердің қызмет, әскери қызмет өткеруіне және олардың
отбасы мүшелерінің тұруына медициналық қарсы көрсетімдердің
ТІЗБЕСІ
1. Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлері:
1) Ақтөбе облысы – Байғанин және Октябрь аудандары;
2) Алматы облысы - Жамбыл, Іле, Кеген, Райымбек, Талғар, Ұйғыр және Еңбекшіқазақ, Панфилов, Қаратал, Кербұлақ, Талдықорған, Сарқанд, Ақсу, Алакөл аудандары, Текелі қаласы;
3) Ақмола облысы - Вишнев, Сілеті, Жақсы аудандары;
4) Атырау облысы - Балықшы, Махамбет және Ембі аудандары;
5) Шығыс Қазақстан облысы – Аягөз қаласы, Зайсан, Катонқарағай, Күршім, Марқакөл, Тарбағатай, Абай, Ақсуат, Бесқарағай, Жаңасемей, Жарма, Мақаншы және Шұбартау аудандары;

6) Жамбылская область - город Жанатас, Красногорский, Курдайский, Луговской и Мойынкумский районы;
7) Западно-Казахстанская область - Тайпакский и Урдинский районы;
8) Карагандинская область - города Жезказган, Приозерск и Балхаш с территориями, находящимися в административном подчинении их городских администраций, Егиндыбулакский, Мичуринский, Талдинский, Агадырский, Джездинский и Приозерний районы;
9) Кзыл-Ординская область - город Байконур с территорией, находящейся в административном подчинении Байконурской городской администраций, Аральский, Казалинский, Кармакчинский и Чиилийский районы;
10) Мангистауская область - города Новый Узень, Форт-Шевченко и Актау с территориями, находящимися в административном подчинении их городских администраций, Бейнеуский, Ералиевский, Мангистауский районы;
11) Павлодарская область - Майский район;
12) Северо-Казахстанская область - Айыртауский район;
13) Южно-Казахстанская область - город Туркестан, Бугунский, Сарыагачский, Сузакский и Чардаринский районы.
2. Медицинские противопоказания к прохождению службы, военной службы лицами рядового и начальствующего состава, военнослужащими в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан:
1) Тиреотоксикоз любой степени тяжести;
2) Мочекаменная болезнь с наличием камней или без конкрементов, но с частыми приступами почечной колики; отсутствие одной почки, аномалии развития почек (подковообразная почка, полное удвоение лоханки и мочеточника);
3) Гипертоническая болезнь II стадии;
4) Злокачественные новообразования независимо от стадии и результатов лечения;
5) Фотодерматозы, эритематозная волчанка;
6) Резко выраженные хронические ларингофарингиты;
7) Тяжелые осложненные формы аллергических заболеваний, непрерывно рецидивирующие при отсутствии эффекта от лечения;
8) Опухоли матки, яичников или молочной железы;
9) Дисфункция яичников, сопровождающаяся климаксом или маточными кровотечениями.
3. Медицинские противопоказания к проживанию членов семей лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан:
1) Эпилепсия с частыми припадками (ежемесячно);
2) Сосудистые заболевания головного или спинного мозга и другие тяжелые органические болезни центральной нервной системы при наличии параличей или глубоких парезов, гидроцефалии, расстройства речи, зрения, нарушений статики или ходьбы; опухоли головного или спинного мозга;
3) Тяжелые формы болезней эндокринной системы, тиреотоксикоз любой степени; тяжести.

6) Жамбыл облысы – Жаңатас қаласы, Красногор, Қордай, Луговой және Мойынқұм аудандары;
7) Батыс Қазақстан облысы – Тайпақ және Орда аудандары;
8) Қарағанды облысы – қалалық әкімдіктердің әкімшілік бағынысындағы аумақтармен бірге Жезқазған, Приозерск және Балқаш қалалары, Егіндібұлақ, Мичурин, Талды, Ағадыр, Жезді және Приозерний аудандары;
9) Қызылорда облысы – Байқоңыр қалалық әкімдігіне әкімшілік бағыныстағы аудандардың аумағымен бірге Байқоңыр қаласы, Арал, Қазалы, Қармақшы және Шиелі аудандары;
10) Маңғыстау облысы – қалалық әкімдіктердің әкімшілік бағынысындағы аумақтармен бірге Жаңаөзен, Форт-Шевченко және Ақтау қалалары, Бейнеу, Ералиев, Маңғыстау аудандары;
11) Павлодар облысы - Май ауданы;
12) Солтүстік Қазақстан облысы - Айыртау ауданы;
13) Оңтүстік Қазақстан облысы - Түркістан, Бөген, Сарыағаш, Созақ және Шардара аудандары.
2. Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерінде қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің қызмет, әскери қызмет өткеруіне және олардың отбасы мүшелерінің тұруына медициналық қарсы көрсетімдер:
1) кез келген ауырлық дәрежесіндегі тиреотоксикоз.
2) тастардың болуымен немесе конкременттерсіз, бірақ жиі бүйрек шаншуы талмасымен несептасты ауру; бір бүйректің болмауы, бүйректің даму аномалиялары (таға тәрізді бүйрек, бүйрек түбекшесі мен несепағардың толықтай қосарлануы).
3) II сатыдағы гипертониялық ауру.
4) Сатысы мен емдеу нәтижелеріне қарамастан қатерлі ісіктер.
5) Фотодерматоздар, эритематоздық жегі.
6) Күрт байқалған созылмалы ларингофарингиттер.
7) Емдеуден тиімділік болмаған жағдайда үздіксіз қайталанатын аллергиялық аурулардың асқынған ауыр нысандары.
8) Жатырдың, аналық бездің немесе сүт безінің ісіктері.
9) Климакспен немесе жатырдан қан кетулермен ілесе жүретінаналық бездердің дисфункциясы.
3. Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерінде қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің отбасы мүшелерінің тұруына медициналық қарсы көрсетімдер:
1) Жиі ұстамалары бар эилепсия (ай сайын).
2) Мидың немесе жұлынның тамыр аурулары және параличтер немесе терең парездері болған жағдайда орталық нерв жүйесінің басқа да органикалық ауыр аурулары, гидроцефалия, сөйлеудің, көрудің бұзылулары, денесінің немесе жүрісінің бұзылуы; ми және жұлын ісіктері.
3) Эндокриндік жүйе ауруларының ауыр нысандары, кез келген ауырлық дәрежесіндегі тиреотоксикоз.

4) Болезни системы кровообращения с нарушением коронарного или общего кровообращения II или III степени;
5) Гипертоническая болезнь III стадии;
6) Коллагенозы (ревматоидный артрит, системная красная волчанка, системная склеродермия, узелковый периартериит, дерматомиозит);
7) Злокачественные новообразования независимо от стадии и результатов лечения;
8) Мочекаменная болезнь с наличием камней или без конкрементов, но с частыми приступами почечной колики; отсутствие одной почки, аномалии развития почек (подковообразная почка, полное удвоение лоханки и мочеточников);
9) Опухоли матки, яичников или молочной железы любой этиологии.
4. Медицинские противопоказания к прохождению службы, военной службы лицами рядового и начальствующего состава, военнослужащими в высокогорных местностях (1500 метров и более над уровнем моря):
1) Сосудистые заболевания головного и спинного мозга с преходящими расстройствами мозгового кровообращения;
2) Тиреотоксикоз любой степени тяжести;
3) Болезни кроветворной системы, медленно прогрессирующие с умеренным нарушением функции и редкими обострениями;
4) Хронические заболевания легких с нарушением функции внешнего дыхания;
5) Болезни системы кровообращения с нарушением общего или коронарного кровообращения;
6) Злокачественные новообразования независимо от стадии и результатов лечения;
7) Облитерирующий эндартериит любой степени выраженности.
5. Медицинские противопоказания к проживанию членов семей лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих в высокогорных местностях (1500 метров и более над уровнем моря):
1) Олигофрения;
2) Эпилепсия с частыми припадками (ежемесячно);
3) Маниакально-депрессивный психоз с часто повторяющимися фазами заболевания, шизофрения;
4) Органические болезни центральной нервной системы, сопровождающиеся гидроцефалией, параличами, парезами, расстройством речи, зрения, опухоли головного или спинного мозга и другие тяжелые и быстро прогрессирующие заболевания центральной нервной системы со стойкими нарушениями функции органов;
5) Болезни эндокринной системы, тиреотоксикоз любой степени тяжести;
6) Системные заболевания крови при наличии признаков прогрессирования;
7) Хронические заболевания органов дыхания с нарушением функции внешнего дыхания;
8) Болезни системы кровообращения с нарушением общего или коронарного кровообращения II и III степени;
9) Гипертоническая болезнь II или III стадии;
10) Злокачественные новообразования независимо от стадии и результатов лечения;
11) Облитерирующий эндартериит любой степени выраженности;
12) Опухоли матки, яичников или молочной железы любой этиологии.

4) Коронарлық немесе жалпы қан айналымының ІІ немесе ІІІ дәрежелі бұзылуымен қан айналу жүйесінің аурулары.
5) III сатыдағы гипертониялық ауру.
6) Коллагеноздар (ревматоидтық артрит, жүйелі қызылжегі, жүйелі склеродермия, түйінді периартериит, дерматомиозит).
7) Сатысы мен емдеу нәтижелеріне қарамастан, қатерлі ісіктер.
8) тастардың болуымен немесе конкременттерсіз, бірақ жиі бүйрек шаншуы талмасымен несептасты ауру; бір бүйректің болмауы, бүйректің даму аномалиялары (таға тәрізді бүйрек, бүйрек түбекшесі мен несепағардың толықтай қосарлануы).
9) Кез келген этиологиядағы жатырдың, аналық бездің немесе сүт безінің ісіктері.
4. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің қызмет, әскери қызмет өткеруіне медициналық қарсы көрсетімдер: (теңіз деңгейінен 1500 метр және одан жоғары):
1) Ми қан айналысының ауыспалы бұзылуларымен мидың және жұлынның тамыр аурулары.
2) Кез келген ауырлық дәрежесіндегі тиреотоксикоз.
3) Функцияларының әлсіз бұзылуымен және сирек асқынулармен баяу өршитін қан жасау жүйесінің аурулары.
4) Сыртқы тыныс алу функциясының бұзылуымен өкпенің созылмалы аурулары.
5) Жалпы және коронарлық қан айналысының бұзылуымен қан айналу жүйесінің аурулары.
6) Сатысы мен емдеу нәтижелеріне қарамастан, қатерлі ісіктер.
7) Кез келген дәрежеде көрінетін облитерациялайтын эндартериит.
5. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің отбасы мүшелерінің тұруына медициналық қарсы көрсетімдер: (теңіз деңгейінен 1500 метр және одан жоғары):
1) Олигофрения.
2) Жиі ұстамалары бар эпилепсия (ай сайын).
3) Аурудың жиі қайталанатын фазаларымен маниакальдық-депрессивтік психоз, шизофрения.
4) Гидроцефалиямен, параличтермен, парездермен, сөйлеудің, көрудің бұзылуымен ілесе жүретін орталық нерв жүйесінің органикалық аурулары, ми немесе жұлын ісіктері және ағзалардың функцияларын тұрақты бұзулары бар орталық нерв жүйесінің басқа да ауыр және жылдам өршитін аурулары.
5) Эндокриндік жүйе аурулары, кез келген ауырлық дәрежесіндегі тиреотоксикоз.
6) Өршу белгілері болған жағдайда қанның жүйелік аурулары.
7) Сыртқы тыныс алу функциясының бұзылуымен тыныс алу органдарының созылмалы аурулары.
8) Коронарлық немесе жалпы қан айналымының ІІ және ІІІ дәрежелі бұзылуымен қан айналу жүйесінің аурулары.
9) II және III сатыдағы гипертониялық ауру.
10) Сатысы мен емдеу нәтижелеріне қарамастан, қатерлі ісіктер.
11) Кез келген дәрежеде көрінетін облитерациялайтын эндартериит.
12) Кез келген этиологиядағы жатырдың, аналық бездің немесе сүт безінің ісіктері.

6. Противопоказаниями к проживанию за рубежом членов семей лиц рядового и начальствующего состава, временно проходящих службу за границей и военнослужащих, проходящих службу в войсках временно находящихся за границей, являются:
1) Психические заболевания, в том числе в состоянии ремиссии или компенсации;
2) Эпилепсия с частыми припадками (ежемесячно) или изменением личности;
3) Выраженные психопатии с антисоциальными формами поведения;
4) Наркомании и хронический алкоголизм.
Приложение 16 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
Заключение
В результате медицинского освидетельствования ВВК выносит
следующее заключение при отсутствии противопоказаний к прохождению
службы (проживанию):
"По состоянию здоровья противопоказаний к прохождению службы в ________,
воинской службы, проживанию __________ нет".
(указать область, район)
В результате медицинского освидетельствования ВВК выносит одно
из следующих заключений при наличии противопоказаний к прохождению
службы, воинской службы (проживанию):
1) "Прохождение службы в _____________________, проживание
________________________ противопоказано";
(указать область, район)
2) "Прохождение службы в _____________________, проживание
________________ противопоказано";
(указать область, район)
"рекомендуется прохождение службы в ________, воинской службы,
проживание ____________________________________";
(указать область, район)
"Перемещение (для членов семьи - главы семьи) целесообразно
осуществить в течение 1-3 месяцев, по окончании зимнего (летнего)
периода обучения";
3) "Нуждается в лечении, наблюдении в специализированном лечебном
(лечебно-профилактическом) учреждении (указать профиль учреждения)
и проживании _________________________________";
(указать область, район)
"перемещение главы семьи целесообразно осуществить в течение
1-3 месяцев, по окончании зимнего (летнего) периода обучения (заключение
выносится только для членов семей лиц рядового и начальствующего
состава)";
4) "Нуждается в воспитании (обучении) в организации образования
(дошкольном), (детский сад, школа-интернат) и проживании
________________________";
(указать область, район)
"перемещение главы семьи целесообразно осуществить в течение
1-3 месяцев, по окончании зимнего (летнего) периода обучения (заключение
выносится только для членов семей лиц рядового и начальствующего состава
правоохранительных органов)";
5) "Переезд _____________________________________
(указать область, район)
из-за не транспортабельности противопоказан (заключение выносится только
для членов семей лиц рядового и начальствующего состава)".
Приложение 17 к Инструкции
по проведению военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
форма
Угловой штамп
военно-врачебной комиссии
СПРАВКА
о состоянии здоровья лица, выезжающего в зарубежную
страну с неблагоприятным жарким климатом
Фамилия _____________________________________________________________
имя _________________________________________________________________
отчество ____________________________________________________________
Год рождения ___________________
Специальное или воинское звание (член семьи лица рядового и
начальствующего состава, военнослужащего) __________________________
(нужное записать)
Место службы (работы) _______________________________________________
____________________________________________________________________
Жалобы _____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Краткий анамнез ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Перенесенные заболевания и травмы ___________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Противопоказания для проведения профилактических прививок ___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(имеет, не имеет)
Результаты исследований:
Лабораторных ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Рентгенологических (для детей в возрасте 12 лет и
старше) _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Электрофизиологических ______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Инструментальных и других ___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Группа и резус-принадлежность крови (для лиц рядового и
начальствующего состава,
военнослужащих) ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение врачей-специалистов
Хирург:______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Терапевт: ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Невропатолог:________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Психиатр:____________________________________________________________
(в соответствии со справкой психоневрологического диспансера)
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Окулист:_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Оториноларинголог:___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дерматовенеролог:____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Стоматолог:__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Гинеколог (указать состояние молочных желез): ______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Врачи других специальностей (педиатр, уролог, эндокринолог) ________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Диагноз:_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение военно-врачебной комиссии (указать принадлежность
комиссии) ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель комиссии _______________________________________
(специальное или воинское звание,
подпись, фамилия, инициалы)
М.П.
Секретарь ___________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
"_____"____________ 201_____ г.
Почтовый адрес комиссии ______________________________________
Заключение вышестоящей военно-врачебной комиссии _____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 июля 2010 года № 325
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра внутренних дел Республики Казахстан

6. Шетелде уақытша қызмет өткеретін қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, уақытша шетелде орналасқан әскерлерде қызмет өткеретін әскери қызметшілердің отбасы мүшелерінің шетелде тұруына қарсы көрсетімдер:
1) Психикалық аурулар, оның ішінде ремиссия немесе компенсация жағдайындағы.
2) Жиі ұстамалары бар (ай сайын) немесе жеке адамның өзгерумен эпилепсия.
3) Мінез-құлықтың антиәлеуметті нысандары бар айқын психопатия.
4) Нашақорлық және созылмалы алкоголизм.
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
16-қосымша
Нысан
Қорытынды
Медициналық куәландырудың нәтижесінде қызмет өткеруге (тұруға) қарсы көрсетімдер болмаған жағдайда ӘДК мынадай қорытынды шығарады:
«Денсаулық жағдайы бойынша............ қызмет, әскери қызмет
өткеруге, _________________________ тұруға қарсы көрсетімдер жоқ».
(облыс, аудан көрсетілсін)
Медициналық куәландыру нәтижесінде қызмет, әскери қызмет өткеруге (тұруға) қарсы көрсетімдер бар болған жағдайда, ӘДК мынадай қорытындылардың бірін шығарады:
1) «________________________қызмет өткеруге қарсы көрсетімдер
(облыс, аудан көрсетілсін)
бар».
2) «________________________қызмет өткеруге қарсы көрсетімдер
(облыс, аудан көрсетілсін)
бар.
Қызметін, әскери қызметін ________________________ өткеру,
(облыс, аудан көрсетілсін)
тұру ұсынылады».
«Ауыстыруды (отбасы мүшелері үшін – отбасы иесін) 1-3 ай мерзім
ішінде қысқы (жазғы) оқу кезеңі аяқталған соң жүзеге асыру мақсатқа
сай».
3) «Ұзақ емделуді, мамандандырылған емдеу (емдеу-профилактикалық)
мекемелерінің (мекеменің бейіні көрсетілсін) бақылауында болуды және
___________________________ тұруды қажет етеді».
(облыс, аудан көрсетілсін)
Отбасы иесін ауыстыруды 1-3 ай ішінде, қысқы (жазғы) оқу кезеңі
аяқталғаннан кейін жүзеге асыру мақсатқа сай (қорытынды тек қатардағы
және басшы құрамдағы адамдар отбасы мүшелері үшін шығарылады).
4) «Білім беру ұйымында (мектепке дейінгі), (балабақша,
мектеп-интернат және т.б.) тәрбиеленуді (оқытуды) және
____________________________ тұруды қажет етеді».
(облыс, аудан көрсетілсін)
Отбасы иесін ауыстыруды 1-3 ай ішінде, қысқы (жазғы) оқу кезеңі
аяқталғаннан кейін жүзеге асыру мақсатқа сай (қорытынды тек құқық
қорғау органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары отбасы
мүшелері үшін шығарылады).
5) «Тасымалданбауына байланысты ______________________________
(облыс, аудан көрсетілсін)
көшуге қарсы көрсетім бар (қорытынды тек қатардағы және басшы
құрамдағы адамдар отбасы мүшелері үшін шығарылады).
Ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу жөніндегі нұсқаулыққа
17-қосымша
Нысан
Әскери-дәрігерлік комиссияның
бұрыштама мөртаңбасы
Қолайсыз ыстық климатты шет елге шығатын
адамның денсаулық жағдайы туралы
АНЫҚТАМА
Тегі _____________________________, Аты______________________________
Әкесінің аты ________________________________________________________
Туған жылы ________ арнаулы немесе әскери атағы (қатардағы және басшы
құрамдағы адамның, әскери қызметшінің отбасы мүшесі__________________
(керегі жазылсын)
_____________________________________________________________________
Қызмет (жұмыс)орны___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Шағымдар_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қысқаша анамнез______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ауырған сырқаттары мен жарақаттары___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Профилактикалық егулер алу үшін қарсы көрсетулер ____________________
_____________________________________________________________________
(бар, жоқ)
Мынадай зерттеулердің нәтижелері:
Зертханалық__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Рентгендік (12 жастағы және одан жасы одан үлкен балалар үшін)_______
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Электрофизиологиялық_________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Инструментальдық және басқа да_______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қан тобы және резус-тиесілігі (қатардағы және басшы құрамдағы
адамдар, әскери қызметшілер үшін_____________________________________
_____________________________________________________________________
Маман-дәрігерлердің қорытындысы
Хирург:______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Терапевт:____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Невропатолог:________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Психиатр:____________________________________________________________
(психоневрологиялық диспансердің анықтамасына сәйкес)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Көз дәрігер:_________________________________________________________
Оториноларинголог:___________________________________________________
Дерматовенеролог:____________________________________________________
Тіс дәрігері:________________________________________________________
Гинеколог (сүт бездерінің жағдайы көрсетілсін):______________________
_____________________________________________________________________
Басқа мамандықтағы дәрігерлер (педиатр, уролог, эндокринолог)________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Диагноз:_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы (комиссияның тиеслігі
көрсетілсін)_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы_____________________________________________
(арнаулы немесе әскери атағы, қолы,
тегі, аты-жөні)
М.О.               Хатшы ___________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
20___ жылғы "___"___________
Комиссияның пошталық мекен-жайы________________________________
Жоғары тұрған әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2010 жылғы 27 шілдедегі
№ 325 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің
күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

1. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 декабря 1998 года № 470 "Об утверждении Положения о военно-врачебной экспертизе и Правил медицинского освидетельствования в органах внутренних дел и Внутренних войсках МВД Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 716).
2. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 февраля 2004 года № 99 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 декабря 1998 года № 470 "Об утверждении Положения о военно-врачебной экспертизе и Правил медицинского освидетельствования в органах внутренних дел и Внутренних войсках МВД Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2727).
3. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 апреля 2008 года № 139 "О внесении изменений и дополнений в приказ МВД Республики Казахстан от 24 декабря 1998 года № 470 "Об утверждении Положения о военно-врачебной экспертизе и Правил медицинского освидетельствования в органах внутренних дел и Внутренних войсках МВД Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5212).
4. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 мая 2006 года № 237 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 декабря 1998 года № 470 "Об утверждении Положения о военно-врачебной экспертизе и Правил медицинского освидетельствования в органах внутренних дел и Внутренних войсках МВД Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4240).

1. «Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік сараптама туралы ережені және Бейбіт және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары дәрігерлік куәландыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1998 жылғы 24 желтоқсандағы № 470 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 716 болып тіркелген).
2. «Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 26 наурызда N 716 тіркелген "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары мен ішкі әскерлерінде әскери-дәрігерлік сараптамалау туралы ережелер мен Дәрігерлік куәландыру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1998 жылғы 24 желтоқсандағы N 470 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 10 ақпандағы № 99 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 2727 болып тіркелген).
3. «Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары мен ішкі әскерлерінде әскери-дәрігерлік сараптамалау туралы ережелер мен Дәрігерлік куәландыру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1998 жылғы 24 желтоқсандағы N 470 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008 жылғы 14 сәуірдегі № 139 бұйрығы (Қазақстан Респуликасының Әділет министрлігінде № 5212 болып тіркелген).
4. «Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары мен iшкi әскерлерiнде әскери-дәрiгерлiк сараптамалау туралы ережелер мен Дәрiгерлiк куәландыру ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 1998 жылғы 24 желтоқсандағы N 470 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 мамырдағы № 237 бұйрығы.