Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, хозяйственно-питьевому водоснабжению, местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июля 2010 года № 554. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2010 года № 6414. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 145 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, хозяйственно-питьевому водоснабжению, местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства здравоохранения Республики Казахстан Садыкова Б.Н.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Доскалиев
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 июля 2010 года № 554
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам,
хозяйственно-питьевому водоснабжению, местам культурно-бытового
водопользования и безопасности водных объектов"
1. Общие положения
1. Настоящие санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов" (далее – Правила) содержат санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению безопасности питьевой воды, к выбору земельного участка, к источникам водоснабжения, эксплуатации систем централизованного горячего водоснабжения, зонам санитарной охраны и санитарно-защитной полосы, к условиям отведения сточных вод.

"Су көздеріне, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 554 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 23 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6414 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 145-бабының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Су көздеріне, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындарына, су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (К.С. Оспанов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Жауапты хатшысы Б.Н. Садықовқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                      Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 28 шілдедегі
№ 554 бұйрығымен бекітілді
«Су көздеріне, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» cанитариялық ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Су көздеріне, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі (бұдан әрі – Ереже) сумен жабдықтау көздерін ластанудан қорғауға, ауыз сумен жабдықтау көздерін санитариялық қорғаныш аймақтарының шектерін айқындауға, жер учаскесін орналастыруға, таңдауға, ғимараттарға, үй-жайларды жабдықтауға, суды дезинфекциялауға, сондай-ақ сумен жабдықтау объектілеріндегі персоналдың еңбек жағдайларын ұйымдастыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды қамтиды.

2. Настоящие Правила распространяются на объекты водоснабжения (централизованные и нецентрализованные системы питьевого, хозяйственно-питьевого водоснабжения, системы централизованного горячего водоснабжения).
3. В настоящих Правилах использованы следующие термины и определения:
1) питьевое водоснабжение - деятельность, направленная на обеспечение потребителей питьевой водой, включающая в себя выбор, охрану источников и сооружений водоснабжения, проектирование, строительство, эксплуатацию систем водоснабжения, забор, подготовку, хранение, подачу к местам потребления и реализацию питьевой воды;
2) централизованная система водоснабжения (далее - водопровод) - комплекс устройств, сооружений и трубопроводов, предназначенных для забора, подготовки или без нее, хранения, подачи к местам потребления питьевой воды и открытый для общего пользования;
3) коли-фаги - бактериальные вирусы, способные лизировать кишечную палочку формировать зоны лизиса (бляшки) через 18 часов при температуре плюс 37оС на питательном агаре;
4) общие колиформные бактерии (далее - ОКБ), грамотрицательные, оксидазоотрицательные, не образующие спор палочки, способные расти на дифференциальных лактозных средах, ферментирующие лактозу до кислоты, альдегида и газа при температуре плюс 37оС в течение 24 - 48 часов;
5) общее микробное число (далее - ОМЧ) - общее число мезофильных аэробных и факультативно анаэробых микроорганизмов, способных образовывать колонии на питательном агаре при температуре 37оС в течение 24 часов;
6) сульфитредуцирующие клостридии - спорообразующие анаэробные палочковидные бактерии, редуцирующие сульфиты до сульфидов;
7) термотолерантные колиформные бактерии (далее - ТКБ) - бактерии, обладающие признаками общих колиформных бактерий, а так же способные ферментировать лактозу до кислоты, альдегида и газа при температуре 44оС в течение 24 часов;
8) патогенные бактерии кишечной группы - возбудители кишечных инфекционных заболеваний семейства Enterobacteriaceae;
9) энтеровирусы (кишечные вирусы) - род рибонуклеиновокислотносодержащие вирусы, обитающие преимущественно в желудочно-кишечном тракте человека и животных, вызывающие инфекционные заболевания;
10) водозаборное сооружение - комплекс сооружений и устройств забора воды из водных объектов для ее подачи потребителю;
11) нецентрализованное водоснабжение - сооружения, предназначенные для забора питьевой воды без подачи ее к местам расходования, открытые для общего пользования или находящиеся в индивидуальном пользовании;
12) зона санитарной охраны (далее – ЗСО) - специально выделяемая территория вокруг источника водоснабжения и водопроводных сооружений, на которой должен соблюдаться установленный режим с целью охраны источника водоснабжения (открытого и подземного), водопроводных сооружений и окружающей их территории от загрязнения для предупреждения ухудшения качества воды;

2. Осы Ереже сумен жабдықтау объектілеріне (орталықтандырылған және орталықтандырылмаған ауызсу, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелері, орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйелері) қолданылады.
3. Осы Ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ауыз сумен жабдықтау – тұтынушыларды ауыз сумен жабдықтауға бағытталған, сумен жабдықтау көздері мен құрылыстарын таңдау, қорғау, жобалау, құрылысын жүргізу, сумен жабдықтау жүйелерін пайдалану, ауыз суды жинау, дайындау, сақтау, тұтыну орындарына жеткізу және сатуды қамтитын қызмет.
2) сумен жабдықтаудың орталықтандырылмаған жүйесі (бұдан әрі – су құбыр) - ауыз суды жинау, дайындау немесе дайындықсыз, сақтау, тұтыну орындарына жеткізу және жалпы пайдалануға ашық құрылғылардың, ұрылыстар мен су құбырлардың кешені;
3) коли-фаги – E.coli-ді лизирлеу және қоректендіргіш агарда плюс 370С температура барысында, 18 сағаттан кейін лизис аймақтарын (түйіндіктер) қалыптастыру қабілеті бар бактериалдық вирустар;
4) жалпы колиформдық бактериялар (бұдан әрі – ЖКБ), грам теріс, оксидаза теріс, спора құрмайтын, дифференциалдық лактозалық орталарда өсе алатын, плюс 370С температурасы барысында 24-48 сағат ішінде лактозаны қышқыл, альдегид және газға дейін ферменттейтін таяқша;
5) жалпы микробтық сан (бұдан әрі – ЖМС) - қоректендіргіш агарда плюс 370С температура барысында 24 сағат ішінде колония құруға қабілетті мезофильдік аэробты және факультативтік анаэробты микроағзалардың жалпы саны;
6) сульфитредуцирлеуші клостридиялар – сульфиттерді сульфидке дейін редуцирлеуші спорақұрғыш анаэробты таяқша тәрізді бактериялар;
7) термотолерантты колиформдық бактериялар (бұдан әрі – ТКБ) – жалпы колиформдық бактериялардың белгілеріне ие, сонымен қатар, плюс 440С (плюс минус 0,50С) температурасы барысында 24 сағат ішінде лактозаны қышқыл, альдегид және газға дейін ферменттей алатын бактериялар;
8) ішек тобының патогенді бактериялары – Enterobacteriaceae тұқымдас ішек жұқпалы ауруларын қоздырушылар;
9) энтеровирустар (ішек вирустары) – адам мен жануарлардың көбіне асқазан-ішек жолдарында мекендейтін, инфекциялық ауруларды тудыратын рибонуклеинқышқылқұрамды вирустардың түрі;
10) су жинағыш құрылыс – суды тұтынушыларға жеткізу мақсатында су нысандарынан су жинайтын құрылыстар мен құрылғылардың кешені;
11) орталықтандырылмаған сумен жабдықтау – суды шығындау орындарына бермей, жинауға арналған, жалпы пайдаланымға ашық немесе жеке пайдаланымдағы құрылыстар;
12) санитариялық қорғаныш аймағы (бұдан әрі – СҚА) – сумен жабдықтау және суқұбыр құрылыстарының айналасында арнайы бөлінетін аумақ, онда сумен жабдықтау көздерін (ашық және жерасты), суқұбыр құрылыстары мен қоршаған аумақтарды су сапасының нашарлауының алдын алу үшін қорғау мақсатында белгіленген тәртіп орындалуы тиіс;

13) каптаж - инженерно-техническое сооружение, обеспечивающее на естественном выходе подземных вод вскрытие и вывод их на поверхность земли с целью использования;
14) родник (ключ) - естественный сосредоточенный выход подземной воды на поверхность земли;
15) скважина - устройство, предназначенное для подъема подземных вод на поверхность земли;
16) трубчатый колодец - сооружение для забора подземных вод в виде цилиндрических вертикальных каналов, стенки которых закреплены обсадными трубами;
17) шахтный колодец - вертикальная горная выработка, глубина которой больше поперечного сечения, созданная для забора подземных вод в целях водоснабжения, осушения горных пород и отвода с поверхности земли атмосферных и поверхностных вод;
18) горячее водоснабжение – снабжение горячей водой жилых домов, организаций для бытовых и производственных нужд комплексом специального оборудования и устройств;
19) система горячего водоснабжения - комплекс оборудования: источник тепла, водоподготовительная аппаратура, водонагреватели, трубопроводы, транспортирующие воду, устройства для регулирования и контроля температуры воды;
20) бак-аккумулятор – емкость для накопления воды;
21) деаэрация – удаление из воды растворенных в ней газов;
22) теплоснабжение – обеспечение теплом жилых домов, организаций посредством отопления, вентиляции, горячей воды;
23) централизованная система горячего водоснабжения – система нагрева воды на тепловой электростанции, которая передается потребителям по трубам;
24) закрытая система теплоснабжения - система теплоснабжения, при которой вода для горячего водоснабжения нагревается в водонагревателях (бойлерах);
25) открытая система теплоснабжения - система теплоснабжения с непосредственным разбором воды из тепловой сети на горячее водоснабжение;
26) система теплоснабжения с отдельными сетями горячего водоснабжения - характеризуется непосредственным нагревом воды централизованного хозяйственно-питьевого водоснабжения при отсутствии связи между системами отопления и горячего водоснабжения;
27) безнапорные воды – подземные воды, имеющие давление у верхней поверхности водоносного горизонта на уровне атмосферного давления;
28) межень – ежегодно повторяющееся сезонное стояние низких (меженных) уровней воды в реках и озерах;
29) напорные воды – подземные воды, перемещающиеся под давлением, превышающим атмосферное давление у верхней поверхности водоносного горизонта;
30) санитарно-защитная полоса – территория, прилегающая к водоводу хозяйственно-питьевого водоснабжения на всем его протяжении и предназначенная для предотвращения загрязнения воды в нем;

13) каптаж (ашу) – жерасты суларын пайдалану мақсатында, олардың табиғи шығу орындарында, ашылып, жер бетіне шығарылуын қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрылыс;
14) бұлақ (бастау) – жерасты суларының жер бетіне табиғи жинақталып шығуы;
15) ұңғыма - жерасты суларын жер бетіне шығаруға арналған құрылғы;
16) құбыр құдық – жерасты суларын қабырғалары шеген құбырмен бекітілген цилиндрлік тік арналар түрінде жинауға арналған құрылыс;
17) шахталық құдық – тереңдігі көлденең тіліктен артық, сумен жабдықтау мақсатында, жер асты суларын жинауға арналған тік кен қазбасы;
18) ыстық сумен жабдықтау – бұл тұрғын үйлерді, ұйымдарды тұрмыстық және өндірістік қажеттіліктер үшін, арнайы жабдық пен құрылғылардың кешенімен жабдықтау;
19) ыстық сумен жабдықтау жүйесі – бұл мынадай жабдықтардың кешені: жылу көзі, су дайындағыш аппаратура, суқыздырғыштар, су тасымалдайтын суқұбырлар, су температурасын реттеу және бақылауға арналған құрылғылар;
20) бак-аккумулятор – су жинауға арналған ыдыс;
21) деаэрация – судан онда еріген газдарды жою;
22) жылумен қамтамасыз ету - тұрғын үйлерді, ұйымдарды жылыту, желдету, ыстық су көмегімен жылумен қамтамасыз ету;
23) ыстық сумен жабдықтаудың орталықтандырылған жүйесі – бұл жылу электр станциясындағы тұтынушыларға құбыр бойымен таратылатын суды жылыту жүйесі;
24) жылумен қамтамасыз етудің жабық жүйесі - жылумен қамтамасыз ету жүйесі, оның барысында ыстық сумен жабдықтауға арналған су суысытқыштарда (бойлерлерде) қыздырылады;
25) жылумен қамтамасыз етудің ашық жүйесі – жылу желісіндегі суды ыстық сумен жабдықтауға тікелей бөлетін жылумен қамтамасыз ету жүйесі;
26) жеке ыстық сумен жабдықтау желілері бар жылумен қамтамасыз ету жүйесі – жылу жүйесі мен ыстық сумен жабдықтау арасында байланыс болмаған жағдайда, орталықтандырылған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау суының тікелей қыздырылуымен сипатталады;
27) тегеурінсіз сулар – атмосфералық қысым деңгейінде сулы қат-қабаттың сыртқы бетінде қысымы бар жерасты сулары;
28) саба – өзен мен көлдердегі судың жылда қайталанып тұратын маусымдық төмен деңгейде тұруы;
29) тегеурінді сулар - сулы қат-қабаттың сыртқы бетіндегі атмосфералық қысымнан жоғары қысым астында орын ауыстыратын жерасты сулары;
30) санитариялық-қорғаныш жолағы - шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау сутартқышының бойымен жақын орналасқан, ондағы судың ластануының алдын алуға арналған аумақ;

31) защищенные подземные воды - межпластовые воды (напорные и безнапорные), имеющие в пределах всех поясов ЗСО сплошную водоупорную кровлю, исключающую возможность местного питания из вышележащих недостаточно защищенных водоносных горизонтов;
32) недостаточно защищенные подземные воды - подземные (грунтовые) воды первого от поверхности земли безнапорного водоносного горизонта, получающего питание на площади его распространения;
33) бьеф – часть водоема, реки, канала, расположенная по течению выше водозаборного сооружения (плотины, шлюза) или ниже его;
34) водоохранная зона – территория, примыкающая к водным объектам и водохозяйственным сооружениям, на которой устанавливается специальный режим хозяйственной деятельности для предотвращения загрязнения, засорения и истощения вод;
35) водоохранная полоса – территория шириной не менее 35 метров в пределах водоохранной зоны, прилегающая к водному объекту, на которой устанавливается режим ограниченной хозяйственной деятельности;
36) водопользование – использование водных ресурсов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, для удовлетворения собственных нужд и (или) коммерческих интересов физических и юридических лиц;
37) меженный уровень – ежегодно повторяющийся сезонный уровень стояния воды в реках;
38) ориентировочные допустимые уровни веществ в воде (далее – ОДУ) – разработанные на основе расчетных методов прогноза токсичности и применимые только на стадии предупредительного санитарного надзора за проектируемыми или строящимися организациями, очистными сооружениями;
39) пульпа – отходы производства, имеющие рыхлую (мягкую) консистенцию;
40) предельно-допустимая концентрация (далее – ПДК) – максимальное количество вредного вещества в единице объема или массы, которое при ежедневном воздействии в течении неограниченного времени не вызывает болезненных изменений в организме и неблагоприятных наследственных изменений у потомства;
41) предельно-допустимый сброс (далее – ПДС) – количество допустимых сбросов в водные объекты сточных вод, которое не окажет вредного воздействия на состояние водоема и качества воды;
42) рекреация - водный объект или его участок с прилегающим к нему берегом, используемый для массового отдыха, туризма и спорта;
43) сель – грязевые или грязекаменные потоки, внезапно возникающие в руслах горных рек вследствие резкого паводка;
44) селезащита – мероприятия, специальные сооружения, предназначенные для защиты населенного пункта, строений от разрушения селевым потоком;
45) створ – участок реки, на котором располагаются сооружения гидроузла;

31) қорғалған жерасты сулары – қорғанысы жеткіліксіз жоғарыда жатқан сулы қат-қабаттардан жергілікті қоректену мүмкіндігін болдырмайтын, барлық ЗСО белдіктері шегінде тегіс сутірек жабыны бар қат-қабат аралық сулар (тегеурінді және тегеурінсіз);
32) жеткілікті қорғалмаған жерасты сулары – қоректенуін таралу аумағынан алатын жер бетінен бірінші орналасқан тегеурінсіз сулы қат-қабаттың жерасты (грунтты) сулары;
33) бъеф – су қойма, өзен, арналардың ағыс бойынша су жинағыш құрылысынан жоғары (бөгет, шлюздер) немесе төмен орналасқан бөлігі;
34) су қорғау аймағы – су нысандары мен су шаруашылық құрылыстарға жақын орналасқан аумақ, онда сулардың ластануы, қоқыстануы мен сарқылуының алдын алуға арналған шаруашылық қызметтің арнайы тәртібі орнатылады;
35) су қорғау жолағы – су нысандары мен су шаруашылық құрылыстарға жақын орналасқан, шектеулі шаруашылық қызмет тәртібі орнатылған су қорғау аймағы шегіндегі ені кем дегенде 20 метр (бұдан әрі – м) аумақ;
36) су пайдалану – жеке қажеттіліктерді және (немесе) жеке және заңды тұлғалардың коммерциялық мүдделерін қанағаттандыру мақсатында, Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіпте су қорларын пайдалану;
37) сабалық деңгей - өзендердегі судың жылда қайталанып тұратын маусымдық деңгейі;
38) судағы заттардың жол берілген болжамды деңгейлері (бұдан әрі – БЖБД) – уыттылықты болжаудың есептік әдістерінің негізінде жасалып, жобаланатын немесе салынатын ұйымдарды, тазалау құрылыстарын алдын ала ескертіп, санитариялық қадағалау кезеңінде ғана қолданылатын деңгейлер;
39) қойыртпақ – борпылдақ (жұмсақ) консистенциялы өндірістің қалдықтары;
40) рұқсат етілген шекті шоғырланушылық (бұдан әрі – РШШ) – көлем немесе масса бірлігінде, шектеусіз уақыт бойына күн сайын әсер ету барысында, ағзада аурушаң өзгерістер мен болашақ ұрпағында жағымсыз тұқымқуалаушылық өзгерістерді тудырмайтын зиянды заттардың ең көп мөлшері;
41) рұқсат етілген шекті түсіріліс (бұдан әрі – РШТ) – ағынды сулардың су объектілеріне, су қойма жағдайы мен су сапасына зиянды әсер етпейтіндей, жол берілген түсірілістердің саны;
42) рекреация – жаппай демалыс, туризм және спортқа арналған, жақын орналасқан жағасы бар су объектісі немесе оның учаскесі;
43) сел – таулы өзендердің арнасында күрт тасқын салдарынан пайда болатын балшық немесе балшық-тасты ағындар;
44) селден қорғау - елді мекенді, құрылыстарды сел ағынымен бұзылудан қорғауға арналған іс-шаралар, арнайы құрылыстар;
45) тұстама – су деңгейінің көтерілуін қамтамасыз ететін және оның тегеурінін қабылдайтын гидроторап құрылыстары орналасатын өзен учаскесі;

46) урез – линия пересечения водной поверхности реки, озера или искусственного водоема с поверхностью суши;
47) водоем первой категории – поверхностные водные объекты, используемые в качестве источника в качества источника централизованного или нецентрализованного водного хозяйственно-питьевого водоснабжения;
48) водоем второй категории – поверхностные водные объекты, используемые для массового отдыха, туризма и спорта, а так же находящиеся в черте населенных пунктов;
49) магистральный канал - искусственное сооружение, предназначенное для переброски воды из одного бассейна в другой, а так же из одной речной системы в другую;
50) бассейн – искусственный водоем для плавания;
51) выплывы – канал с водой для заплыва в ванну бассейна из душевых;
52) красная линия – условная граница, отделяющая проезжую часть улицы, проезда, магистрали, площади от территории застройки;
53) обходная дорожка – дорожка вдоль бортов ванны бассейна;
54) площадь зеркала воды – площадь водной поверхности бассейна в квадратных метрах;
55) расходомер – прибор для замера расхода воды;
56) рециркуляция – многократное использование воды с очисткой, дезинфекцией и одновременным пополнением убыли свежей водой.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению
безопасности питьевой водой
4. Настоящие Правила применяются в отношении питьевой воды, подаваемой системами централизованного водоснабжения и предназначенной для потребления населением в питьевых и бытовых целях, для использования в процессах переработки продовольственного сырья и производства пищевых продуктов, их хранения и торговли, а также для производства продукции, требующей применения воды питьевого качества.
5. Показатели, характеризующие региональные особенности химического состава питьевой воды, устанавливаются индивидуально для каждой системы водоснабжения (микробиологические и паразитологические показатели качества питьевой воды) в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
6. При возникновении на водопроводе аварийных ситуаций или технических нарушений, которые приводят или могут привести к ухудшению качества питьевой воды и условий водоснабжения населения, организация, осуществляющая эксплуатацию системы водоснабжения принимают меры по их устранению и информированию государственных органов санитарно-эпидемиологической службы на соответствующих территориях.
7. Организация (лаборатория), осуществляющая производственный контроль качества питьевой воды немедленно информирует государственные органы санитарно-эпидемиологической службы на соответствующих территориях о каждом результате лабораторного исследования проб воды не соответствующего гигиеническим нормативам.

46) кемер - өзен, көл немесе жасанды су қойманың сулы бетінің құрлық бетімен қиылысу сызығы;
47) бірінші санаттағы суқойма – орталықтандырылған немесе орталықтандырылмаған су шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көзі ретінде пайдаланылатын үстіртін су объектілері;
48) екінші санаттағы суқойма - жаппай демалыс, туризм және спортқа арналған, елді мекендер шегінде орналасқан үстіртін су объектілері;
49) магистральдық арна – суды бір бассейннен екіншісіне және бір өзен жүйесінен басқасына ауыстыруға арналған жасанды құрылыс;
50) бассейн – жүзуге арналған жасанды суқойма;
51) жүзіп шығу орны – себезгіден бассейн ваннасына сүңгуге арналған суы бар арна;
52) қызыл жолақ – көше, жол, магистраль, алаңдардың жүру бөлігін құрылыс аумағынан бөлетін шартты шекара;
53) бұрма жол – бассейн ваннасының ернеуі бойындағы жол;
54) су айнасының ауданы – бассейн су бетінің шаршы метрмен берілген ауданы;
55) шығын өлшеуіш – су шығынын өлшеуге арналған құрал;
56) кері айналым – суды тазалау, зарарсыздандыру, сонымен қатар таза судың шығынын толтырумен бірге бірнеше рет пайдалану.
2. Халықты ауыз сумен жабдықтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
4. Осы ереже орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйелерімен берілетін, халықтың ауызсу ретінде және тұрмыстық мақсатта пайдалануына, тағамдық шикізатты қайта өңдеу және тағамдық өнімдерді өндіру, оларды сақтау және сату процестерінде пайдалануға, сондай-ақ, ауызсу сапасына ие судың қолданылуын талап ететін өнімдерді өндіруге арналған ауыз суға қатысты қолданылады.
5. Ауыз судың химиялық құрамының аймақтық ерекшеліктерін сипаттайтын көрсеткіштер сумен жабдықтаудың әрбір жүйесі үшін осы ережеге 1-қосымшаға сәйкес жеке белгіленеді (ауызсу сапасының микробиологиялық және паразитологиялық көрсеткіштері).
6. Суқұбырда ауызсу сапасының және халықты сумен жабдықтау жағдайының нашарлауына әкелетін немесе әкелуі мүмкін апатты жағдайлар немесе техникалық бұзылулар орын алған жағдайда, сумен жабдықтау жүйесін пайдаланатын ұйым оларды жою және сәйкес аумақтардағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарын хабарлау бойынша шара қолданады.
7. Ауызсу сапасына өндірістік бақылау жүргізетін ұйым (зертхана) гигиеналық нормативтерге сәйкес келмейтін су сынамаларын зертханалық зерттеудің әрбір нәтижесі туралы сәйкес аумақтардағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарына бірден хабарлайды.

8. В случаях, связанных с явлениями природного характера или с аварийными ситуациями, устранение которых осуществляется немедленно, допускаются временные отклонения от гигиенических нормативов качества питьевой воды только по показателям химического состава, влияющим на органолептические свойства.
9. Одновременно с принятием решения о временном отступлении от гигиенических нормативов утверждается план мероприятий по обеспечению населения альтернативной питьевой водой, соответствующего гигиеническим нормативам со сроками их выполнения и объемами финансирования.
10. Население информируется о введении отклонений от гигиенических нормативов качества питьевой воды, сроков их действия, а также о рекомендациях по использованию питьевой воды.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к
нормативам качества питьевой воды
11. Питьевая вода должна быть безопасна в эпидемическом и радиационном отношении, безвредна по химическому составу, и иметь благоприятные органолептические свойства.
12. Качество питьевой воды соответствует гигиеническим нормативам перед ее поступлением в распределительную сеть, а также в точках водоразбора наружной и внутренней водопроводной сети.
13. Безопасность питьевой воды в эпидемическом отношении определяется ее соответствием нормативам по микробиологическим и паразитологическим показателям, согласно приложения 1 к настоящим Правилам, определение которых приводится в каждой пробе.
14. При обнаружении в пробе питьевой воды термотолерантных колиформных бактерий и (или) общих колиформных бактерий, и (или) колифагов проводится повторное исследование и определение хлоридов, азота аммонийного, нитратов и нитритов.
15. При обнаружении в повторно взятых пробах воды общих колиформных бактерий в количестве более 2 в 100 миллилитров (далее - мл) и (или) термотолерантных колиформных бактерий, и (или) колифагов проводится исследование проб воды для определения патогенных бактерий кишечной группы и (или) энтеровирусов.
16. Исследования питьевой воды на наличие патогенных бактерий кишечной группы и энтеровирусов проводится также по эпидемиологическим показаниям.
17. Исследования воды на наличие патогенных микроорганизмов проводятся в лабораториях, имеющих разрешение на работу с возбудителями соответствующей группы патогенности и лицензию на указанный вид деятельности.
18. Безвредность питьевой воды по химическому составу определяется ее соответствием нормативам по показателям содержания вредных химических веществ, наиболее часто встречающихся в природных водах, веществ антропогенного происхождения, вредных химических веществ, поступающих и образующихся в воде в процессе ее обработки в системе водоснабжения, вредных химических веществ, поступающих в источники водоснабжения в результате хозяйственной деятельности человека согласно приложения 2 к настоящим Правилам.

8. Бірден жойылуы мүмкін емес табиғи сипаттағы құбылыстармен немесе апаттық жағдайлармен байланысты жағдайларда ауызсу сапасының тек органолептикалық қасиеттерге әсер ететін химиялық құрамның көрсеткіштері бойынша гигиеналық нормативтерден уақытша ауытқулар жол берілуі мүмкін.
9. Гигиеналық нормативтерден уақытша шегіну туралы шешім қабылдануымен қатар халықты гигиеналық нормативтерге сәйкес келетін балама ауызсумен жабдықтау бойынша іс-шаралар жоспары олардың орындалу мерзімдері мен қаржыландыру көлемдерімен бірге бекітіледі.
10. Ауызсу сапасының гигиеналық нормативтерінен ауытқулардың, олардың пайдалану мерзімдерінің енгізілуі туралы, сондай-ақ, ауыз суды пайдалану жөнінде нұсқаулар жөнінде халыққа хабарланады.
3. Ауызсу сапасына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар мен нормативтер
11. Ауызсу эпидемиялық және радиациялық тұрғыдан қауіпсіз, химиялық құрамы бойынша зиянсыз және жағымды органолептикалық қасиеттерге ие болуы тиіс.
12. Ауызсудың сапасы оның таратқыш желіге түсер алдында, сонымен қатар, сыртқы және ішкі суқұбыр желісінің су талдау нүктелерінде гигиеналық нормативтерге сәйкес келуі тиіс.
13. Ауызсудың эпидемияға қатысты қауіпсіздігі оның микробиологиялық және паразитологиялық көрсеткіштер бойынша нормативтерге сәйкес келуімен анықталады, осы ережеге 1-қосымшаға сәйкес, аталған көрсеткіштер әр сынамада тексеріледі.
14. Ауызсу сынамасында термотолерантты колиформдық бактериялар және (немесе) жалпы колиформдық бактериялар, және (немесе) колифагтар анықталған жағдайда, қайта зерттеу өткізіліп, хлорид, аммоний азоты, нитраттар мен нитриттер анықталады.
15. Қайта алынған су сынамаларында жалпы колиформдық бактериялар 100 миллилитрде (бұдан әрі – мл) 2-ден артық табылса, және (немесе) термотолерантты колиформдық бактериялар, және (немесе) колифагтар табылса, ішек тобындағы патогенді бактерияларды және (немесе) энтеровирустарды анықтау үшін, су сынамалары зерттеуден өткізіледі.
16. Ауызсуды ішек тобындағы патогенді бактериялар мен энтеровирустарға зерттеулер, сонымен қатар, эпидемиологиялық көрсетулер бойынша сәйкес өткізіледі.
17. Суды патогенді микроорганизмдерге зерттеулер тек патогендіктің сәйкес тобының қоздырғыштарымен жұмыс жасауға рұқсаты бар және аталған қызмет түріне лицензия алған зертханаларда ғана өткізіледі.
18. Ауызсудың химиялық құрамы бойынша зиянсыздығы оның табиғи суларда неғұрлым жиі кездесетін зиянды химиялық заттар, антропогендік жынысты заттар, суды, сумен жабдықтау жүйесінде өңдеу барысында келіп түсетін және қалыптасатын зиянды химиялық заттардың, осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес адамның шаруашылық қызметінің нәтижесінде сумен жабдықтау көздеріне келіп түсетін зиянды химиялық заттар құрамының көрсеткіштері бойынша нормативтерге сәйкестігімен анықталады.

19. При обнаружении в питьевой воде нескольких химических веществ, относящихся к 1 и 2 классам опасности и нормируемых по санитарно-токсикологическому признаку вредности, сумма отношений, обнаруженных концентраций каждого из них в воде предельно допустимой концентрации (далее - ПДК) составляет не больше 1.
Расчет ведется по формуле:
С1 факт С2 факт Сп факт
------- + ------- +....+ ------- </= 1
С1 доп С2 доп Сп доп
где С1, С2, Сп - концентрации индивидуальных химических веществ 1 и 2 класса опасности: факт - фактическая, доп - допустимая.
20. Органолептические свойства воды определяются показателями согласно таблицы 3, а также показателями веществ, оказывающих влияние на органолептические свойства, согласно таблиц 1 и 2 приложения 2 к настоящим Правилам.
21. Не допускается присутствие в питьевой воде различимых невооруженным глазом водных организмов и поверхностной пленки.
22. Радиационная безопасность питьевой воды определяется ее соответствием нормативам по показателям общей (a и b - активности, согласно таблицы 4 приложения 2 к настоящим Правилам).
23. Идентификация присутствующих в воде радионуклидов и измерение их индивидуальных концентраций проводится при превышении нормативов общей активности. Оценка обнаруженных концентраций проводится в соответствии с действующими нормами радиационной безопасности.
24. Юридические и физические лица, эксплуатирующие объекты водоснабжения, осуществляют контроль качества питьевой воды в аккредитованных производственных лабораториях, либо в других лабораториях, имеющих лицензию на указанный вид деятельности.
25. Организация, осуществляющая эксплуатацию водопровода, разрабатывает рабочую программу производственного контроля качества воды (далее - рабочая программа), которая согласовывается с государственным органом санитарно-эпидемиологической службы на соответствующей территории.
26. Контроль за показателями питьевой воды проводится для каждой системы водоснабжения, на основании результатов оценки состава воды источников водоснабжения, а также технологии производства питьевой воды в системе водоснабжения и проводится в два этапа: расширенные исследования и исследования по рабочей программе.
27. При разработке расширенных исследований организацией, осуществляющей эксплуатацию системы водоснабжения, анализируются следующие материалы:
1) государственная статистическая отчетность организаций, также официальные данные о составе и объемах сточных вод, поступающих в источники водоснабжения выше места водозабора в пределах их водосборной территории;

19. Ауызсуда қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарына жататын және зияндылығының санитариялық-уыттылық белгісі бойынша мөлшерленетін бірнеше химиялық заттар анықталған жағдайда, олардың әрқайсысының суда анықталған қатынастарының рұқсат етілген шекті шоғырланудың (бұдан әрі – РШШ) мөлшері 1-ден аспауы тиіс.
Есептеулер мынадай формула бойынша жүргізіледі:
С1 нақ      С2 нақ           Сп нақ
------- + -------- +......+ ------- </= 1
С1 ж.б      С2 ж.б           Сп ж.б
мұндағы С1, С2, Сп - қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарына жататын жеке химиялық заттардың шоғырлануы: нақ – нақты, ж.б – жол берілген.
20. Судың органолептикалық қасиеттері осы санитариялық ережеге 2-қосымшадағы 3-кестеге сәйкес көрсеткіштер ретінде және осы Ережеге 2-қосымшадағы 1 және 2-кестелерге сәйкес органолептикалық қасиеттерге әсер ететін заттардың көрсеткіштері ретінде анықталады.
21. Ауызсуда қорғалмаған көзбен көрінетін су ағзаларының және жұқа қабық бетінің болуына жол берілмейді.
22. Ауызсудың радиациялық қауіпсіздігі оның көрсеткіштер бойынша нормативтеріне сәйкестігімен анықталады (осы санитариялық ережеге 2-қосымшадағы 4-кестеге сәйкес a және b – активтілігі).
23. Судағы радионуклеидтерді сәйкестендіру және олардың жеке шоғырлануын өлшеу жалпы нормативтердің активтілігінің артуы кезінде жүргізіледі. Анықталған шоғырлануды бағалау радиациялық қауіпсіздіктің қолданыстағы нормаларына сәйкес жүргізіледі.
24. Сумен жабдықтау объектілерін пайдаланатын заңды және жеке тұлғалар ауызсу сапасының бақылауын аккредитацияланған өндірістік зертханаларда немесе көрсетілген қызмет түріне лицензиясы бар басқа зертханаларда жүргізуі тиіс.
25. Суқұбырдың пайдаланылуын жүзеге асыратын ұйым су сапасын өндірістік бақылаудың жұмыс бағдарламасын әзірлейді (бұдан әрі – бағдарлама) ол тиісті аумақтағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органымен келісіледі.
26. Тұрақты өндірістік бақылаудан өткізілуі тиіс ауызсудың бақыланатын көрсеткіштерін таңдау, сумен жабдықтау көздерінің су құрамын бағалаудың нәтижелері, сондай-ақ, сумен жабдықтау жүйесіндегі ауызсуды өндіру технологиясы негізінде, сумен жабдықтаудың әрбір жүйесіне арнап жүргізіледі және екі кезеңде өткізіледі: кеңейтілген зерттеулер және жұмыс бағдарламасы бойынша зерттеулер.
27. Бірінші кезеңде сумен жабдықтау жүйесін пайдаланатын ұйымның кеңейтілген зерттеулерді әзірлеуі барысында келесі материалдар талданады:
1) ұйымдардың мемлекеттік статистикалық есептілігі, сонымен қатар, сумен жабдықтау көздеріне су жинау аумағы шегіндегі су жинау орындарынан жоғары тұсынан келіп түсетін ағынды сулардың құрамы мен көлемі туралы ресми мәліметтер;

2) качество поверхностных, подземных вод и питьевой воды в системе водоснабжения органами охраны окружающей среды, гидрометеослужбы, геологии и использования недр, организациями по результатам осуществляемого ими мониторинга качества воды и производственного контроля;
3) результаты санитарно-эпидемиологических обследований организаций, осуществляющих хозяйственную деятельность и являющихся источниками загрязнения поверхностных и подземных вод, а также по результатам исследований качества вод в местах водопользования населения и в системе водоснабжения;
4) об ассортименте и валовом объеме пестицидов и агрохимикатов, применяемых на территории водосбора (для поверхностного источника) и в пределах зоны санитарной охраны (для подземного источника) органов управления и организаций сельского хозяйства.
28. На основании проведенного анализа составляется санитарно-эпидемиологическая характеристика конкретного источника водоснабжения по микробиологическим показателям и химическому составу.
29. Расширенные исследования воды проводятся по составленному перечню химических веществ, а также по показателям согласно таблицы 1 приложения 2 к настоящим Правилам.
30. Для системы водоснабжения, использующей реагентные методы обработки воды, при проведении расширенных исследований перед подачей воды в распределительную сеть дополнительно включают показатели согласно таблицы 2 приложения 2 к настоящим Правилам.
31. Расширенные лабораторные исследования воды проводятся в местах водозабора системы водоснабжения, а при наличии обработки воды или смешения воды различных водозаборов - перед подачей питьевой воды в распределительную сеть.
32. Минимальное количество исследуемых проб воды в зависимости от типа источника водоснабжения, позволяющее обеспечить равномерность получения информации о качестве воды в течение года, принимается: для подземных источников - 4 пробы в год, отбираемых в каждый сезон, для поверхностных источников - 12 проб в год, отбираемых ежемесячно.
33. Для получения полной и достоверной информации о химическом составе воды и динамике концентраций присутствующих в ней веществ, количество исследуемых проб воды и их периодичность увеличиваются.
34. Государственные органы санитарно-эпидемиологической службы анализируют результаты расширенных исследований химического состава воды по каждой системе водоснабжения и с учетом оценки санитарно-гигиенических условий питьевого водопользования населения и эпидемиологической обстановки на территории определяется потенциальная опасность присутствующих в воде химических веществ для здоровья населения.
На основании проведенной оценки разрабатываются предложения по перечню контролируемых показателей, количеству и периодичности отбора проб питьевой воды для постоянного производственного контроля.

2) қоршаған ортаны қорғау органдарының, гидрометеоқызметтің, су қорлары, геология және жер қойнауын пайдалану басқармасының, ұйымдардың су сапасын мониторингілеуі және өндірістік бақылауының нәтижелері бойынша сумен жабдықтау жүйесіндегі жер беті, жер асты сулары мен ауызсудың сапасы;
3) шаруашылық қызметті жүзеге асыратын және жерүсті, жерасты суларының ластану көздері болып табылатын ұйымдардың санитариялық-эпидемиологиялық зерттеулерінің нәтижелері, сонымен қатар, халықтың суды пайдалану және сумен жабдықтау жүйелеріндегі су сапасы зерттеулерінің нәтижелері;
4) ауылшаруашылық ұйымдары мен басқару органдарының санитарлық қорғаныс аймағы шегіндегі (жер асты көздері үшін) сужинау аумағында (жер бетіндегі көздер үшін) қолданылатын пестицидтер мен агрохимикаттардың ассортименті және жалпы көлемі туралы.
28. Өткізілген талдау негізінде сумен жабдықтаудың нақты көзінің микробиологиялық көрсеткіштері және химиялық құрамы бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сипаттамасы құрылады.
29. Судың кеңейтілген зерттеулері химиялық заттардың жасалған тізімі бойынша және осы Ережеге 2-қосымшадағы 1-кестеге сәйкес көрсеткіштер бойынша жүргізіледі.
30. Суды өңдеудің реагенттік әдістерін пайдаланатын сумен жабдықтау жүйелері үшін, судың таратқыш желіге берілуі алдында кеңейтілген зерттеулерін өткізу барысында, осы Ережеге 2-қосымшадағы 2-кестеге сәйкес көрсеткіштерді де қосады.
31. Судың кеңейтілген зертханалық зерттеулері сумен жабдықтау жүйесінің су жинау орындарында, ал су өңделген жағдайда немесе түрлі су жинау орындарының суын араластыру барысында – ауызсуды таратқыш желіге берер алдында өткізіледі.
32. Жыл бойына судың сапасы туралы ақпарат алудың біркелкілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін сумен жабдықтау көздерінің түріне байланысты, зерттелетін су сынамаларының ең аз мөлшері ретінде саналады: жер асты көздері үшін – бір жылда әр маусым сайын таңдалатын 4 сынама; жер бетіндегі көздер үшін – бір жылда ай сайын таңдалатын 12 сынама.
33. Судың химиялық құрамы мен оның құрамындағы заттардың шоғырлануының динамикасы туралы толық және нақты ақпарат алу қажет болған жағдайда, зерттелетін су сынамаларының саны және олардың мерзімділігі ұлғаяды.
34. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары судың химиялық құрамының кеңейтілген зерттеулерінің нәтижелерін әрбір сумен жабдықтау жүйесі бойынша талдайды және халықтың ауызсуды пайдалануының санитариялық-эпидемиологиялық жағдайын және аумақтағы эпидемиологиялық жағдайды ескере отырып, су құрамындағы химиялық заттардың халық денсаулығына төндіретін әлеуетті қаупі анықталады.
Жүргізілген бағалау негізінде бақыланатын көрсеткіштер тізімі, мөлшері және тұрақты өндірістік бақылауға арналған ауызсу сынамаларын таңдау мерзімділігі бойынша ұсыныстар әзірленеді.

35. Перечень документов при разработке рабочей программы:
1) пояснительная записка, содержащая информацию о водоисточнике, технологии водоподготовки, используемых реагентах, сведения о транспортировке и распределении воды, готовности производственной лаборатории к проведению работ, наличии нормативно-технической документации по подготовке питьевой воды;
2) паспорт водопровода;
3) перечень контролируемых показателей качества воды;
4) методики определения контролируемых показателей;
5) план точек отбора проб воды в местах водозабора, перед подачей воды в распределительную сеть водопровода (в резервуаре чистой воды) и в пунктах водоразбора наружной и внутренней сети водопровода;
6) периодичность отбора проб, перечень показателей, определяемых в исследуемых пробах воды;
7) календарные графики отбора проб воды.
36. Для системы водоснабжения, имеющей несколько водозаборов, рабочая программа составляется для каждого водозабора. Для подземных водозаборов, объединенных общей зоной санитарной охраны и эксплуатирующих один водоносный горизонт, составляется одна рабочая программа.
37. Количество исследуемых проб воды и периодичность их отбора определяются для каждой системы водоснабжения индивидуально.
38. В рабочей программе предусматриваются проведение ежемесячного анализа результатов контроля качества воды и определяется порядок передачи информации по результатам контроля органу санитарно-эпидемиологической службы.
39. Организация, осуществляющая эксплуатацию системы водоснабжения в соответствии с рабочей программой, контролирует качество воды в местах водозабора, перед поступлением в распределительную сеть, в точках водоразбора наружной и внутренней водопроводной сети.
40. Отбор проб в распределительной сети проводят из уличных водоразборных устройств на наиболее возвышенных и тупиковых ее участках, из кранов внутренних водопроводных сетей всех домов, имеющих подкачку и местные водонапорные баки.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к выбору земельного
участка под строительство сооружений для нецентрализованного
хозяйственно-питьевого водоснабжения
41. Для нецентрализованного хозяйственно-питьевого водоснабжения используются подземные воды. Их использование осуществляется путем устройства специального оборудования водозаборных сооружений (скважин без разводящей сети, шахтных и трубчатых колодцев, каптажей родников).
42. Скважины без разводящей сети, колодцы и каптажи родников устраиваются для обеспечения групп населения и хозяйственно-бытовых объектов питьевой водой.
43. Выбор места для устройства скважин, колодцев и каптажей родников производится на основании геологических и гидрогеологических данных.

35. Ауызсудың сапасын бақылаудың жұмыс бағдарламасын әзірлеу кезінде төмендегілерді қамтиды:
1) мыналарды қамтитын түсіндірме хат: су көзі туралы ақпарат, су дайындау технологиясы, пайдаланылатын реагенттер, олардың сәйкестілік сертификаттары, суды тасымалдау және бөліп тарату туралы мәліметтер, өндірістік зертхананың жұмыстарды өткізуге дайындығы, ауызсуды дайындау бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманың болуы;
2) су құбыр паспорты,
3) су сапасының бақыланатын көрсеткіштерінің тізімі;
4) бақыланатын көрсеткіштерді анықтау әдістемесі;
5) суды су құбырдың таратқыш желісіне (таза су резервуарында) берілуі алдында су жинау орындарындағы және суқұбырдың сыртқы және ішкі желісінің су талдау орындарындағы су сынамаларын алу нүктелерінің жоспары;
6) сынамалардың таңдалу мерзімділігі, зерттелетін су сынамаларында анықталатын көрсеткіштердің тізбесі;
7) су сынамаларын алудың күнтізбелік кестелері.
36. Бірнеше су жинау орындары бар сумен жабдықтау жүйелері үшін, жұмыс бағдарламасы әр су жинау орны үшін жасалады. Жалпы санитарлық қорғаныш аймағымен біріктірілген және бір сулы көкжиекті пайдаланатын жер асты су жинау орындары үшін бір жұмыс бағдарламасы жасалады.
37. Зерттелетін су сынамаларының мөлшері және оларды алу мерзімділігі сумен жабдықтаудың әр жүйесі үшін анықталады.
38. Жұмыс бағдарламасында су сапасын бақылаудың нәтижелеріне ай сайын талдау өткізу қарастырылады және бақылау нәтижелері бойынша ақпараттарды санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органына жіберу тәртібі белгіленеді.
39. Жұмыс бағдарламасы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органына келісу үшін жіберіледі, жергілікті атқару органымен бекітіледі.
40. Сумен жабдықтау жүйелерін жұмыс бағдарламасымен сәйкес пайдаланатын ұйым судың таратқыш желіге (таза су резервуарында) берілуі алдында су жинау орындарындағы және су құбырдың сыртқы және ішкі желісінің су талдау нүктелеріндегі судың сапасын бақылайды.
4. Орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға арналған құрылыстардың құрылысын салуға жер учаскесін таңдауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
41. Орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жерасты сулары пайдаланылады. Оларды пайдалану су жинау құрылыстарының арнайы жабдығын орнату арқылы жүзеге асырылады (таратушы жүйелері жоқ ұңғымалар, шахталық және құбырлық құдықтар, бұлақтарды ашу).
42. Тарату тораптары жоқ ұңғымалар, құдықтар және бұлақтарды ашу тұрғындар тобын және шаруашылық-тұрмыстық объектілерін ауыз сумен жабдықтау үшін ұйымдастырылады.
43. Ұңғымаларды, құдықтарды және бұлақты ашу құрылғылары үшін орын таңдау геологиялық және гидрогеологиялық мәліметтердің негізінде белгіленген тәртіппен жүргізілуге тиіс.

44. Место для устройства колодцев и каптажей родников выбирается на незагрязненном возвышенном участке, удаленном не менее чем на 50 метров (далее - м) выше по потоку грунтовых вод от существующих или возможных источников загрязнения: уборных, выгребных ям, складов удобрений и ядохимикатов, промышленных организаций, канализационных сооружений, старых заброшенных колодцев, скотных дворов, мест захоронения людей и животных.
45. Водозаборные сооружения не допускается устанавливать на участках затапливаемых паводковыми водами, в пониженных, заболоченных местах, местах подвергаемых оползням и другим видам деформации почвы ближе 30 м от магистралей с интенсивным движением транспорта.
46. Колодцы располагаются на расстоянии не далее 100 м от жилых зданий.
47. При оборудовании водозаборных сооружений используются материалы (фильтры, защитные сетки, детали насосов и другие), реагенты и малогабаритные очистные устройства для хозяйственно-питьевого водоснабжения, разрешенные к применению в Республике Казахстан.
5. Санитарно-эпидемиологические требования
к скважинам и трубчатым колодцам
48. Конструкция скважины должно позволять проводить замеры уровня и дебита воды, отбор проб и ремонтно-восстановительные работы.
49. Конструкция оголовка (надземная часть) скважины выполняется с обеспечением полной герметизации, исключающую проникание в межтрубное и затрубное пространство скважины поверхностной воды и загрязнений.
50. На прилегающей территории предусматриваются зоны санитарной охраны скважины и проводятся мероприятия по охране подземных вод от загрязнения.
51. Для устройства трубчатых колодцев используются водоносные горизонты, защищенные с поверхности водонепроницаемыми породами. Оголовок трубчатого колодца находится выше поверхности земли на 0,8-1,0 м2, герметично закрывается, имеет кожух и сливную трубу, снабженную крючком для подвешивания ведра.
6. Санитарно-эпидемиологические требования к шахтным колодцам
52. Шахтный колодец устраивается для забора воды из первого безнапорного водоносного горизонта. Колодец представляет собой шахту круглой или квадратной формы, включающую оголовок, ствол и водоприемную часть.
53. Стенки шахты выполняются плотными, без щелей, хорошо изолирующими колодец от проникновения поверхностного стока и верховодки.
54. Для облицовки стенок колодца используются бетонные или железобетонные кольца, камень, кирпич, дерево. Облицовка стенок колодца выполняется из камня (кирпича), не окрашивающим воду и не содержащим примесей.
55. При устройстве срубов используются разрешенные породы древесины.

44. Құдықтарды және бұлақты ашу құрылғылары үшін орын ластанған немесе ластануы мүмкін мынадай көздерден келетін жер асты суларының тасқынан 50 метрге (бұдан әрі - м) жоғары алыстатылған, ластанбаған биіктеу учаскеде таңдайды: әжетханалар, қоқыс төгілетін орын, тыңайтқыштардың және улы химикаттардың қоймалары, өндірістік ұйымдар, канализациялық құрылыстар, ескі қараусыз қалған құдықтар, мал қоралар, адамдарды және жануарларды көметін орындар.
45. Су жинау құрылыстарын мыналарда орнатуға жол берілмейді: тасқын су басатын учаскелерге, төменгі, батпақ жерлерге; көшкін және топырақтың пішінін өзгертетін басқа түрлері болатын жерлерге; көліктің қарқынды қозғалысы бар магистральдан 30 м жақын жерлерге.
46. Құдықтар тұрғын үйлерден 100 м алыс қашықтықта орналасуы тиіс.
47. Су жинау құрылыстарын жабдықтау барысында Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдар (сүзгіштер, қорганыш торлар, сорғыштардың бөлшектері және басқалар), реагенттер және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға арналған шағын габаритті тазартқыш қондырғылар пайдаланылады.
5. Ұңғымаларға және құбырлық құдықтарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
48. Ұңғыманың құрылымы судың дебиттерін өлшеу, сынамалар алу және жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге мүмкіндік береді.
49. Ұңғыма басының (жердің үстіндегі бөлігі) құрылымы ластануларды және беткі судың ұңғымадағы құбыр аралық және құбыр сыртындағы кеңістігіне енуін болдырмайтын толық саңылаусыздықты қамтамасыз етуге тиіс.
50. Іргелес жатқан аумақта ұңғыманың санитариялық қорғаныш аймағы көзделеді және жерасты суларын ластанудан қорғау жөнінде шаралар жүргізіледі.
51. Құбырлық құдықтарды орнату үшін үстінен су өткізбейтін жыныстармен қорғалған су жиектері пайдаланылады.
Құбырлық құдықтың басы жер бетінен 0,8-1,0 м-ге жоғары болуға, саңылаусыз жабылуға, қаптамасы және шелекті іліп қою үшін ілмекпен жабдықталған төгетін құбыры болуға тиіс.
6. Шахталық құдықтарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
52. Шахталық құдық алғашқы тегеурінсіз сулы қат-қабаттан су алу үшін орнатылады. Басын, бағанын және су өткізбейтін бөлігін қамтитын құдықтың дөңгелек немесе төртбұрыш формалы шахтасы болады.
53. Шахтаның қабырғалары тығыз, саңылаусыз болуы тиіс, құдық беткі ағындардың және қалқыма сулардың енуінен жақсы оқшаулануы тиіс.
54. Құдықтың қабырғаларын әрлеу үшін бетондалған немесе темір бетондалған сақина, тас, кірпіш, тал қолданылады. Құдықтың қабырғаларын қаптауға суды боямайтындай және қоспаларсыз арналған тас қажет.
55. Шегендерді орнату кезінде ағаштардың рұқсат етілген жыныстары пайдаланылады.

56. Для подъема воды из шахтных колодцев используются насосы различных конструкций (ручных и электрических). Допускается устройство ворота с одной или двумя ручками, ворота с колесом для одной или двух ведер, "журавля" с прочно прикрепленным ведром.
7. Санитарно-эпидемиологические требования к каптажам родников
57. Каптажи предназначаются для сбора выклинивающихся на поверхность подземных вод из восходящих или нисходящих родников (ключей). Забор воды из восходящего родника осуществляется через дно каптажной камеры, из нисходящего родника - через отверстия в стене камеры.
58. Территория вблизи колодца (каптажа) ограждается, благоустраивается, содержится в чистоте.
59. Не допускается в радиусе ближе 20 м от колодца (каптажа) стирка белья, мытье машин и различных предметов, водопой животных.
60. Для подъема воды из колодца используются общественные ведра, насосы. Не допускается подъем воды из колодца (каптажа) ведрами, приносимыми населением, черпать воду из общественного ведра, приносимыми из дома ковшами.
61. Для защиты колодцев от замерзания используются чистая солома, сено, стружка, которые не должны попадать в колодец (каптаж). Не допускается использование для этих целей навоза, стекловаты и других синтетических материалов.
62. Не реже одного раза в год проводится чистка колодца (каптажа) от заиливания и наносов породы, текущий ремонт крепления, оборудования.
63. После каждой чистки и ремонта проводится дезинфекция колодца (каптажа).
Очистка, промывка и дезинфекция с последующим составлением акта проводится при ухудшении качества воды, а также при регистрации инфекционной заболеваемости, связанной с водным фактором передачи.
64. Для дезинфекции колодцев используются средства, разрешенные к применению в Республике Казахстан.
65. Колодцы с непригодной для питьевых нужд водой используются для стирки белья, мытья машин и различных предметов или ликвидируются.
66. Если не удалось выявить и (или) ликвидировать причину ухудшения качества воды по микробиологическим показателям вода в колодце (каптаже) постоянно обеззараживается. При стойком химическом загрязнении воды принимается решение о ликвидации колодца.
8. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации систем централизованного горячего водоснабжения
67. В процессе водоподготовки используются разрешенные реагенты и конструкционные материалы. Не допускается превышение гигиенических нормативов остаточного содержания используемых реагентов в воде.
68. Не допускается применение в системах централизованного горячего водоснабжения контрольно-измерительных приборов с ртутным заполнением.

56. Шахталық құдықтардан суды көтеру үшін әртүрлі құрылымы бар (қолмен және электрлік) сорғыштар пайдаланылады. Бір немесе екі тұтқасы бар қақпа, бір немесе екі шелекке арналған дөңгелегі бар қақпа, мықты бекітілген шелегі бар «қол шығар ағашын» қондыруға болады.
7. Бұлақтарды ашуға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
57. Каптаждар сызашықтарды қайнар немесе тұма бұлақтардан (көздерден) үстіңгі қабатқа жинау үшін арналған. Қайнар бұлақтан су алу каптаждық камераның түбінен, тұма бұлақтан су алу – камера қабырғасының тесігі арқылы жүзеге асады.
58. Құдыққа (каптажға) жақын маңдағы аумақ қоршалады, жабдықталады, тазалықта сақталады.
59. Құдықтан (каптаждан) 20 м жақын радиуста кір жууға, машина және әртүрлі заттарды жууға, жануарларды суаруға болмайды.
60. Құдықтан суды көтеру үшін қоғамдық шелектер, сорғыштар пайдаланылады. Құдықтан (каптаждан) суды тұрғындардың әкелетін шелектерімен көтеруге болмайды; үйден әкелінген шөміштерді қоғамдық шелекке батырып су алуға жол берілмейді.
61. Құдықтарды қатып қалудан қорғау үшін таза сабан, пішен, жаңқа пайдаланылады, олар құдыққа (каптажға) түспеуі тиіс. Бұл мақсаттар үшін тезек, шыны мақта және басқа синтетикалық материалдарды қолдануға жол берілмейді.
62. Жылына бір рет құдықты (каптажды) жыныстардың толып кетуінен және үйілуінен тазарту, ағымдағы бекіту, нығайту жөндеу жүргізіледі.
63. Әрбір тазартудан және жөндеуден кейін құдықты (каптажды) зарарсыздандыру жүргізіледі.
Судың сапасы нашарлағанда, сонымен қатар су факторларымен берілетін жұқпалық аурулар тіркелген жағдайда, осы санитариялық ережеге 7-қосымшаға сәйкес кейінгі акт толтырумен тазарту, жуу және зарарсыздандыру жүргізіледі.
64. Құдықтарды дезинфекциялау үшін Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген заттар пайдаланылады.
65. Ауыз су қажеттілігіне жарамсыз суы бар құдықтарды жояды.
66. Егер су сапасының нашарлаған себептері микробиологиялық көрсеткіштер бойынша анықталмаса және (немесе) жойылмаса, құдықтағы (каптаждағы) су тұрақты залалсыздандырылады. Су тұрақты химиялық ластанған жағдайда құдықты жою туралы шешім қабылданады.
8. Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйелерін күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
67. Су дайындау үрдісінде қолданылатын реагенттер және құрылымдық материалдар Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілуге тиіс. Қолданылатын реагенттердің судағы қалдық мөлшері гигиеналық нормативтерден аспауы тиіс.
68. Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйелерінде сынап толтырылған бақылау-өлшегіш аспаптарын қолдануға жол берілмейді.

69. Температура горячей воды в местах водоразбора независимо от применяемой системы теплоснабжения допускается не ниже плюс 60оС и не выше плюс 75оС. Для систем горячего водоснабжения из оцинкованных труб при закрытой системе теплоснабжения допускается температура воды не ниже плюс 50оС и не выше плюс 60оС. В этих условиях после проведения ремонтных работ или устранения аварийных ситуаций в системах поддерживается температура на уровне плюс 75оС в течение 48 часов.
70. Лабораторно-производственный контроль качества воды на всех этапах подготовки и подачи ее населению проводится лабораторией организации, осуществляющей эксплуатацию системы горячего водоснабжения или по договору с другой лабораторией, имеющей лицензию на право выполнения этих исследований.
71. Государственный санитарно-эпидемиологический надзор за качеством воды централизованных систем горячего водоснабжения осуществляется выборочно в местах поступления исходной воды перед поступлением в сеть и в распределительной сети.
72. Тепловая мощность источника тепла обеспечивает расчетные тепловые нагрузки системы горячего водоснабжения с учетом перспективы развития населенных пунктов.
73. Возможность применения различных систем горячего водоснабжения определяется проектной организацией, исходя из качества исходной воды, санитарно-гигиенических требований к воде в точках водоразбора и технико-экономических обоснований. При проектировании следует отдавать предпочтение к закрытым системам теплоснабжения или системам с отдельными сетями горячего водоснабжения.
74. В целях обеспечения эпидемической безопасности горячей воды, при открытых системах теплоснабжения проводится деаэрация при температуре не менее плюс 100оС.
75. Конструкция баков-аккумуляторов в системах горячего водоснабжения должна исключать аварийные ситуации, попадание внутрь баков загрязнений через выхлопные устройства, а также выноса осадков из нижней части баков в сеть горячего водоснабжения. Установка баков-аккумуляторов горячей воды в жилых кварталах не допускается.
Баки-аккумуляторы, расположенные вне территории нахождения источника тепла ограждаются высотой не менее 2,5 м, расстояние от стен резервуаров - не менее 10 м. Не допускается доступ посторонних лиц к бакам.
Внутренняя поверхность баков-аккумуляторов защищается от коррозии путем нанесения покрытий, разрешенных к применению в Республики Казахстан.
76. Не допускается прокладка тепловых сетей по территории кладбищ, свалок, скотомогильников, земледельческих полей орошения, полей ассенизации и других участков, представляющих опасность химического или биологического загрязнения горячей воды.

69. Су жинау орындарындағы ыстық судың температурасы, жылумен жабдықтаудың қолданылатын жүйелеріне қарамастан, плюс 60оС төмен және плюс 75оС жоғары болмауға тиіс. Мырышпен қапталған құбырлардағы ыстық сумен жабдықтау жүйелері үшін жылумен қамтудың жабық жүйелері жағдайында судың температурасы плюс 50оС төмен және плюс 60оС жоғары болмауға тиіс. Бұндай жағдайларда жүйелердегі жөндеу жұмыстарын немесе апаттық жағдайларды жоюды жүргізгеннен кейін, 48 сағат бойы температураны плюс 75оС деңгейде ұстауы тиіс.
70. Суды дайындаудың және халыққа жеткізудің барлық кезеңдерінде судың сапасын зертханалық-өндірістік бақылау ыстық сумен жабдықтау жүйелерін пайдаланатын ұйымның зертханаларымен немесе осы зерттеулерді жүргізу құқығына лицензиясы бар және белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
71. Ыстық сумен жабдықтаудың орталықтандырылған жүйелеріндегі судың сапасына мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау бастапқы судың келіп түскен орындарында желіге және үлестіруші торапқа түспестен бұрын таңдаулы түрде жүзеге асады.
72. Жылу көзінің жылулық қуаттылығы елді мекендерді дамытудың келешегін ескере отырып, ыстық сумен жабдықтау жүйелерінің есептік жылулық күшін қамтамасыз етуге тиіс.
73. Ыстық сумен жабдықтаудың әртүрлі жүйелерін қолдану мүмкіндігі бастапқы судың сапасын, су бөлгіш нүктелеріндегі суға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптарды және техникалық-экономикалық негіздерді басшылыққа ала отырып, жобалық ұйыммен анықталады. Жобалау барысында жылумен қамтамасыз етудің жабық жүйелеріне немесе ыстық сумен жабдықтаудың жеке желілері бар жүйелеріне ерекше көңіл бөлген жөн.
74. Ыстық судың эпидемиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жылумен қамтудың ашық жүйелері жағдайында плюс 100оС кем емес температурада ауасыздандыру жүргізіледі.
75. Ыстық сумен жабдықтау жүйелеріндегі бак-аккумуляторлардың құрылымы апаттық жағдайларды, газ шығару қондырғылары арқылы бак ішінің ластануын, сонымен қатар бактың төменгі бөлігіндегі тұнбалардың ыстық сумен жабдықтау желілеріне шығып қалуын болдырмауға тиіс. Ыстық судың бак-аккумуляторларын тұрғын үй аудандарында орналастыруға жол берілмейді. Жылу көзі бар аумақтан тыс орналасқан бак-аккумуляторлар кемінде 2,5 м биіктікпен қоршалады, қашықтығы - резервуарлардың қабырғаларынан 10 м кем емес. Бөгде адамдардың бактерге кіруіне тиым салынады.
Бак-аккумуляторлардың ішкі беті Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жабындыларды қою тот басудан қорғалады.
76. Жылулық желілер, жылумен қамтуды салу тәсіліне және жүйесіне қарамастан, қорымдардың, қоқыс тастайтын жердің, мал қорымының, егіншілікті суару, ассенизация егістіктері аумақтарының бойымен және ыстық судың химиялық және биологиялық ластану қаупін тудыратын басқа учаскелерде жүргізілмеуі тиіс.

77. Прокладка тепловых сетей горячего водоснабжения в каналах совместного с сетями бытовой и производственной канализации не допускается.
78. Не допускается соединение сетей горячего водоснабжения с трубопроводами иного назначения.
79. Отвод воды из сетей горячего водоснабжения в канализацию проводится с разрывом струи и осуществляется через воронку, раковину или приямок.
80. Территория вдоль трассы сооружаемой сети заблаговременно очищается и подготавливается для прокладки. Ликвидируемые выгребные ямы до начала работ очищаются, дезинфицируются и засыпаются чистым грунтом.
81. В целях предупреждения возможного загрязнения систем гoрячего водоснабжения предусматриваются меры по защите отдельных ее элементов при их изготовлении, хранении, транспортировке и монтаже.
82. Новые тепловые сети систем теплоснабжения, связанные с ними системы отопления независимо от вида системы теплоснабжения, а также после капитального ремонта, аварийно-восстановительных работ подвергаются гидропневматической промывке с последующей дезинфекцией.
Дезинфекция осуществляется заполнением хозяйственно-питьевой водой с содержанием активного хлора в дозе 75-100 миллиграммов на кубический дециметр (далее - мг/дм3) при времени контакта не менее 6 часов.
83. Скорость водо-воздушной смеси при промывке должна превышать расчетную не менее чем на 0,5 метров в секунду (далее - м/сек) на каждом промывочном участке.
Сброс промывных вод, содержащих остаточный хлор, осуществляется в канализационную сеть населенного пункта, при ее отсутствии на рельеф местности или в водоем при условии соблюдения санитарно-эпидемиологических требований к охране поверхностных вод от загрязнения.
84. Промывка и дезинфекция считается законченной при соответствии результатов двукратных (последовательных) лабораторных исследований проб воды санитарно-эпидемиологическим требованиям к качеству воды централизованных систем питьевого водоснабжения.
85. Сети открытых систем теплоснабжения и горячего водоснабжения, диаметром до 200 миллиметров (далее – мм) и протяженностью до 1 километра (далее – км), а также системы отопления и вентиляции, калориферами, греющими панелями, дезинфицируются путем промывки горячей водой, имеющей температуру не ниже плюс 85-90оС.
86. В открытых системах теплоснабжения после окончания отопительного периода системы отопления подлежат ревизии, ремонту и промывке гидропневматическим способом с последующим заполнением водопроводной водой, содержащей ингибиторы коррозии, которая перед отопительным сезоном подлежит сбросу в канализационную сеть.

77. Ыстық сумен жабдықтаудың жылулық желілерін тұрмыстық және өндірістік кәріздеу желілерімен біріккен каналдарға салуға жол берілмейді.
78. Ыстық сумен жабдықтау желілерін басқа мақсатқа тағайындалған суқұбырларымен байланыстыруға жол берілмейді.
79. Ыстық сумен жабдықтау желілерінен суды кәрізге бұру ағыстарды ажыратумен жүргізіледі және май құйғыш, раковина немесе шұқырша арқылы жүзеге асады.
80. Салынатын желінің трасса бойындағы аумағы күні бұрын тазартылады және салынуға дайындалады. Қазылған қоқыс төгілетін жойлатын шұңқырлар жұмыстың басталуына дейін тазартылады, дезинфекцияланады және таза топырақ себіледі, трассаға жақын орналасады.
81. Ыстық сумен жабдықтау жүйелерінің ластану мүмкіндігін алдын ала сақтандыру мақсатында оларды дайындау, сақтау, тасымалдау және монтаждау барысында оның жеке элементтерін қорғау бойынша шаралар қарастырылады.
82. Жылу беру жүйелерімен байланысты жылумен қамту жүйелерінің жаңа жылу желілері жылумен қамту жүйелерінің түріне қарамастан, сонымен қатар күрделі жөндеу, апаттық-қалпына келтіру жұмыстарынан кейін кейіннен дезинфекциялау арқылы гидропневматикалық жуылады.
Дезинфекция жанасу уақыты 6 сағаттан кем емес уақытта кубтық дециметрге (бұдан әрі – мг/дм3) 75-100 миллиграмм дозасымен белсенді хлоры бар шаруашылық-ауыз сумен толтырумен жүзеге асады.
83. Жуу барысында су-ауалық қоспаның жылдамдығы әрбір жуу учаскесінде есептікті секундына 0,5 метрге (бұдан әрі – м/сек) асыруға тиіс.
Қалдық хлоры бар жуғыш суларды елді-мекендердің кәріз желісіне, ол болмаған жағдайда жердің бет-бедеріне немесе үстіңгі беттегі суды ластанудан қорғауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтаған жағдайда су қоймаларына жібереді.
84. Жылумен жабдықтаудың ашық жүйелеріндегі, сонымен қатар ыстық сумен жабдықтау жүйелеріндегі жылу желілерін жуу және дезинфекциялау тиісті лицензиясы бар мамандандырылған ұйыммен, сапасын бақылау өндірістік зертханамен жүргізіледі.
85. Жылумен және ыстық сумен жабдықтаудағы ашық жүйелердің диаметрі 200 миллиметрге дейін (бұдан әрі - мм) және ұзындығы 1 километрге дейін (бұдан әрі - км) желілерін, сонымен қатар калориферлері, қыздырғыш панельдері бар жылыту және желдету жүйелері хлорлауға емес, температурасы плюс 85-90оС-тан төмен емес ыстық сумен жуу арқылы дезинфекциялауға жол беріледі.
86. Жылыту жүйесінің жылу беру маусымы аяқталғаннан кейін жылумен жабдықтаудың ашық жылыту жүйелері тексерілуге, жөнделуге және жылу беру маусымының алдында кәріз желісіне жіберілетін, тотығудың ингибиторын қамтитын, кейіннен су құбырының сумен толтыру арқылы гидропневматикалық тәсілмен жуылуы тиіс.

87. В период ежегодных профилактических ремонтов отключение систем горячего водоснабжения не должно превышать 15 суток. На период ремонта объекты повышенной эпидемической значимости (объекты общественного питания, пищевой промышленности, дошкольные и общеобразовательные организации, а также больничные организации) подлежат обеспечению горячей водой от других источников тепла или от собственных резервных источников.
88. Баки-аккумуляторы подлежат периодической очистке от осадков и обрастания.
89. Противонакипная обработка воды осуществляется химическими и физическими методами.
90. Для противокоррозионной защиты трубопроводов и оборудования применяются реагенты, разрешенные к применению в Республике Казахстан.
91. Силикатная обработка проводится путем введения жидкого натриевого стекла (силиката натрия) в водопроводную воду.
92. При использовании подземных вод, содержащих ионы двухвалентного железа в количестве более 0,5 мг/л, производится обезжелезивание воды.
93. В период сезонных отключений, после ремонта и присоединения новых систем теплоснабжения допускается отступление от санитарно-эпидемиологических требований к качеству воды централизованных систем питьевого водоснабжения по показателям цветности до плюс 70оС и содержанию железа до 1 мг/л в системах горячего водоснабжения, присоединенных к открытым системам теплоснабжения.
94. Не допускаются поступление горячей воды в сети хозяйственно-питьевого водоснабжения и разбор горячей воды из систем отопления.
95. Лабораторный производственный контроль качества горячей воды осуществляется:
1) в закрытых системах теплоснабжения - в местах поступления исходной воды (водопроводной) и после водонагревателей;
2) в открытых системах теплоснабжения - в местах поступления исходной воды (водопроводной или воды источника), после водоподготовки (подпиточная вода) и перед поступлением в сеть горячего водоснабжения;
3) в системах теплоснабжения с отдельными сетями горячего водоснабжения - в местах поступления исходной воды (водопроводной) и после водонагревателей.
96. В распределительной сети осуществляется выборочный лабораторный производственный контроль за качеством горячей воды.
97. Производственный лабораторный контроль качества горячей воды включает определения следующих показателей: температура (оС), цветность (градусы), мутность (мг/л), запах (баллы), реакция рН, железо (мг/л), остаточное количество реагентов, применяемых в процессе подготовки воды (мг/л), допустимое содержание химических веществ, вымывание которых возможно из материала труб горячего водоснабжения (медь, цинк и другие элементы в мг/л), микробиологические.

87. Жыл сайын жүргізілетін алдын алу жөндеу жұмыстары кезеңінде ыстық сумен жабдықтау жүйелерін 15 күннен артық ажыратуға болмайды. Эпидемиялық маңыздылығы жоғары нысандар (қоғамдық тамақтану, тағамдық өнеркәсіп, мектепке дейінгі және жалпы білім беру ұйымдарының, сонымен қатар ауруханалық ұйымдардың нысандары) жөндеу кезеңінде жылудың басқа көздерінен немесе меншікті қордағы көздерден алынатын ыстық сумен қамтамасыз етілуге тиіс.
88. Бак-аккумуляторлар тұнбалардан және шөп басып кетуден қайта-қайта тазартылуға тиіс.
89. Суды қаққа қарсы өңдеу химиялық және физикалық әдістермен жүзеге асырылады.
90. Су құбырларын және жабдықтарды тотығуға қарсы қорғау үшін суды Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген реагенттер пайдаланады.
91. Силикатты өңдеу сұйық натрийлі әйнекті (натрий силикатын) суқұбырлық суға салумен жүргізіледі.
92. Мөлшері 0,5 мг/л көп емес екі валентті темірдің иондары бар жерасты суларын пайдалану кезінде суды темірсіздендіру жүргізілуі тиіс.
93. Маусымдық жылу беру кезеңінде жөндеуден және жылумен қамтудың жаңа жүйелерін қосқаннан кейін тиісті аумақтардағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының келісімі бойынша жылумен қамтудың ашық жүйелеріне қосылған ыстық сумен жабдықтау жүйелеріндегі темірдің құрамы 1 мг/л дейін және түстілігінің көрсеткіші плюс 70оС дейінгі көрсеткіштер бойынша ауыз судың орталықтандырылған жүйелеріндегі судың сапасына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды орындамауға жол беріледі.
94. Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау желілеріне ыстық судың келіп түсуіне және жылу беру жүйелерінен ыстық суды таратуға жол берілмейді.
95. Ыстық судың сапасын зертханалық өндірістік бақылау:
1) жылумен қамтудың жабық жүйелерінде – бастапқы судың (суқұбырлық) келіп түскен орындарында және су қыздырғыштардан кейін;
2) жылумен қамтудың ашық жүйелерінде – бастапқы судың (су құбыры немесе су көздері) келіп түскен орындарында, суды дайындағаннан кейін (қоректендіргіш су) және ыстық сумен жабдықтау желісіне түсер алдында;
3) ыстық сумен жабдықтаудың жеке желілері бар жылумен қамту жүйелерінде – бастапқы судың (суқұбырлық) келіп түскен орындарында және су қыздырғыштардан кейін жүзеге асырылады.
96. Ыстық судың сапасына зертханалық өндірістік бақылау мемлекеттік санитариялық қызмет органдарымен келісілген нүктелердегі үлестіргіш тораптарда жүзеге асырылады.
97. Ыстық судың сапасын өндірістік зертханалық бақылау мына төмендегі көрсеткіштерді қамтиды: температурасы (оС); түсі (градус), лайлылығы (мг/л), иісі (балл), рН реакциясы, темір (мг/л), су дайындау процесінде қолданылатын реагенттердің қалдық мөлшері (мг/л), ыстық сумен жабдықтау құбырларының (мыс, мырыш және басқа элементтер мг/л-мен) материалынан жуылуы мүмкін химиялық заттардың жол берілетін мөлшері, микробиологиялық.

9. Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию
ЗСО и санитарно-защитной полосы
98. На стадии проекта планировки или генерального плана застройки населенного пункта, при выборе источника водоснабжения решается возможность организации ЗСО и указывается на схемах планировочных ограничений.
99. ЗСО предусматриваются у источников водоснабжения и на водопроводных сооружениях, подающих воду на хозяйственно-питьевые нужды из поверхностных и подземных источников.
100. Проект ЗСО является составной частью проекта хозяйственно-питьевого водоснабжения и разрабатываться одновременно. Для действующих водопроводов, не имеющих установленных зон санитарной охраны, проект ЗСО разрабатывается специально.
101. ЗСО состоит из трех поясов:
1) первого пояса (строгого режима) включает территорию расположения водозабора, водопроводных сооружений и служит для защиты места водозабора и водозаборных сооружений от загрязнения и повреждения;
2) второго пояса охраны водоисточника (зона ограничений) и третьего пояса (зона дальней охраны) включают территорию, предназначенную для предупреждения микробиологического и химического загрязнения воды источников водоснабжения хозяйственно-питьевого назначения. Санитарно-защитной полосой водоводов обеспечивается защита водопроводной воды хозяйственно-питьевого назначения от загрязнения.
102. В каждом из трех поясов ЗСО источников и водопроводных сооружений и в пределах санитарно-защитной полосы водоводов хозяйственно-питьевого водоснабжения, соответственно их назначению, устанавливается специальный режим и определяется комплекс мероприятий, направленных на предупреждение ухудшения качества воды.
103. Организации ЗСО и санитарно-защитной полосы предшествует разработка ее проекта, который включает:
1) определение границ зоны и составляющих ее поясов;
2) план мероприятий по улучшению санитарного состояния территории ЗСО и предупреждению загрязнения источника;
3) правила и режим хозяйственного использования территорий трех поясов ЗСО.
104. На водопроводах с подрусловым водозабором ЗСО организовывается как для поверхностного источника водоснабжения.
105. Установленные границы ЗСО и составляющих ее поясов, санитарно-защитной полосы водоводов пересматриваются в случаях, возникших (предстоящих) изменений эксплуатации источников водоснабжения (в том числе производительности водозаборов подземных вод) или местных санитарно-эпидемиологических условий.

9. СҚА және санитариялық-қорғаныш жолақтарын жобалауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
98. Елді-мекеннің құрылысын жоспарлау жобасының немесе негізгі жоспарының сатысында сумен жабдықтау көзін таңдау кезінде СҚА ұйымдастырудың мүмкіндігі қаралады және жоспарлық шектеулер сұлбаларында көрсетіледі.
99. СҚА сумен жабдықтау көздерінде және шаруашылық-ауыз су қажеттілігіне жер бетіндегі және жерастындағы көздерден су жеткізетін суқұбырлық құрылыстарда қарастырылады.
100. СҚА жобасы шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жобасының құрамдық бөлігі болуға тиіс және бір уақытта жетілдіріледі. Белгіленген санитариялық қорғаныш аймақтары жоқ қолданыстағы су құбырлары үшін СҚА жобасы арнайы әзірленуге тиіс.
101. СҚА үш белдеуден тұрады:
1) бірінші белдеу (қатал режим) су жинау, суқұбырлық құрылыстардың орналасқан жерінің аумағын қамтиды және су жинау орындарын және суқұбырлық құрылыстарын ластанудан және бүлінуден қорғау үшін қызмет етеді;
2) су көздерінін екінші белдеуін қорғау (шектеу зонасы) және үшінші белдеу (шалғай қорғау зонасы) шаруашылық-ауыз суға арналған сумен жабдықтау су көздерінің микробиологиялық және химиялық ластануын алдын алуға арналған аумақты қамтиды. Сутартқыштардың санитариялық-қорғаныш жолағы шаруашылық-ауыз суға қолдануға арналған суқұбырлық суды ластанудан қорғайды.
102. Бұлақтардың және суқұбырлық құрылыстардың СҚА үш белдеулерінің әрқайсысында және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау сутартқыштарының санитариялық-қорғаныш жолағының шегінде, олардың қолданылуына сәйкес, арнайы режим белгіленеді және су сапасының нашарлағанын алдын алуға бағытталған шаралар жиыны анықталады.
103. Жобаны әзірлеудің алдында СҚА және санитариялық-қорғаныш жолағы ұйымдастырылады, жоба мыналарды:
1) аймақтар шегін және оның белдеулерінің құрауыштарын анықтауды;
2) СҚА аумағының санитариялық жағдайын жақсарту және бұлақтардың ластануын алдын ала ескерту бойынша шаралардың жоспарын;
3) СҚА үш белдеулерінің аумақтарын шаруашылық пайдаланудың ережесі және режимін қамтиды.
104. Арналық сужинағышы бар суқұбырларында СҚА-ды сумен жабдықтаудың беткі көздеріне арналғандай етіп ұйымдастырады.
105. СҚА және оның белдеулерін құрауыштардың, сутартқыштардың санитариялық-қорғаныш жолағының белгіленген шекараларын сумен жабдықтау көздерін пайдалануда пайда болған (болатын) өзгерістер жағдайларында (соның ішінде жерасты суларындағы су жинаудың өнімділігі) немесе жергілікті санитариялық эпидемиологиялық жағдайда қарап шығады. СҚА жаңа шекараларын жобалау және бекіту бастапқы тәртіппен жүргізіледі.

10. Санитарно-эпидемиологические требования к установлению
ЗСО подземного источника водоснабжения
106. Границы первого пояса ЗСО подземного источника водоснабжения устанавливаются от одиночного водозабора (скважина, шахтный колодец, каптаж) или от крайних водозаборных сооружений группового водозабора на расстоянии 30 м – при использовании защищенных подземных вод, 50 м – недостаточно защищенных подземных вод.
107. В границы пояса ЗСО инфильтрационных водозаборов включается прибрежная территория между водозабором и поверхностным источником водоснабжения, если расстояние между ними менее 150 м.
108. Для водозаборов при искусственном пополнении запасов подземных вод граница первого пояса устанавливается как для подземного недостаточно защищенного источника водоснабжения, на расстоянии не менее 50 м от водозабора и не менее 100 м от инфильтрационных сооружений (бассейнов, каналов и другие).
109. При определении границ второго и третьего поясов учитывается приток подземных вод из водоносного горизонта к водозабору, который происходит только из области питания водозабора.
110. Для инфильтрационного водозабора подземных вод и для поверхностного водоема питающего его, необходимо устанавливать второй и третий пояса ЗСО.
111. Определение границ второго и третьего поясов ЗСО подземных источников водоснабжения для различных гидрогеологических условий проводится гидрогеологическими расчетами.
11. Санитарно-эпидемиологические требования к установлению
ЗСО поверхностного источника водоснабжения
112. Граница первого пояса ЗСО поверхностного источника хозяйственно-питьевого водоснабжения устанавливается в следующих пределах:
1) для водотоков (реки, каналы) вверх по течению – на расстоянии не менее 200 м от водозабора, вниз по течению - не менее 100 м от водозабора, по прилегающему к водозабору берегу - не менее 100 м от линии уреза воды при летне-осенней межени.
В направлении к противоположному от водозабора берегу при ширине реки или канала менее 100 м - вся акватория и противоположный берег шириной 50 м от линии уреза воды при летне-осенней межени, при ширине реки или канала более 100 м - полоса акватории шириной не менее 100 м от водозабора;
2) на водозаборах ковшевого типа в границы первого пояса должна включаться вся акватория ковша;
3) для водоемов (водохранилища, озера) граница первого пояса должна устанавливаться в зависимости от местных санитарных и гидрологических условий, но не менее 100 м во всех направлениях по акватории водозабора и по прилегающему к водозабору берегу от линии уреза воды при летне-осенней межени.

10. Жерасты су көзінің суымен жабдықтаудың СҚА белгілеуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
106. Жерасты су көзін сумен қамтитын СҚА бірінші белдеу шекаралары оңашаланған бас тоғандардан (ұңғыма, шахталық құдық, жиғы) немесе топталған су бөгетінің бас тоған құрылысы шегінен қорғалған жер асты суларын, 50 м жеткіліксіз қорғалған жер асты суларын пайдалану кезінде 30 м қашықтықта орнатылады.
107. Сіңіретін бас тоғандардың СҚА шекарасының белдеуіне бас тоған арасындағы жағалау аумағы және сумен қамтитын көз беті, егерде олардың аралығы 150 м кем емес болса қамтиды.
108. Жерасты суларының қорын жасанды толтыру кезінде бас тоғандарға арналған бірінші белдеу шекарасы бас тоғаннан 50 м кем емес және сіңіретін құрылыстардан кемінде 100 м аралықта (су алаптары, каналдар және басқалар) орнатылады.
109. Екінші және үшінші белдеулер шекарасын анықтау кезінде, сулылық деңгей жиегінен бас тоғанға жерасты суларының құйылымы бас тоғанның қорек аймағынан шығатыны есепке алынады.
110. Жер асты суларын сіңіретін бас тоған үшін және оны қоректендіретін суқоймасы беті үшін, осы санитариялық ереженің 13-тарауына сәйкес СҚА екінші және үшінші белдеуін орнату қажет (екінші және үшінші белдеулер шекарасы).
111. Әртүрлі гидрогеологиялық есептеулер үшін жерасты су көзінің суымен жабдықтаудың СҚА-ның екінші және үшінші белдеулерінің шекараларын айқындау гидрогеологиялық есептеулердің әдістеріне сәйкес жүргізіледі.
11. Жерүсті су көзінің суымен жабдықтаудың СҚА белгілеуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
112. Жерүсті су көзінің шаруашылық-ауызсуымен жабдықтаудың СҚА бірінші белдеу шекарасы мынадай шектермен орнатылады:
1) су ағыстары үшін (өзендер, каналдар) ағысы бойынша жоғары – бас тоғаннан 200 м кем емес, бас тоғаннан 100 м кем емес ағысы бойынша төмен, бас тоғанға жағаның жалғасып жатуы бойынша – жаз-күзгі сабасы кезінде су кемері шегінен 100 м кем емес аралықта.
Бас тоғаннан жағаға қарсы беттегі бағытта өзен немесе каналдың ені 100 м кем емес – жаз-күзгі сабасы кезінде су кемері шегінен 50 м енді барлық айдын және қарсы беттегі жаға, 100 м артық енді өзен және каналдар – бас тоғаннан 100 м кем емес енді айдын жолақ;
2) шөміш түріндегі су жинау орнының бірінші белдеу шекарасына барлық шөміш айдыны кіруге тиісті;
3) суқоймалары үшін (бөген, өзен) бірінші белдеу шекарасы жергілікті санитариялық және гидрологиялық жағдайға байланысты, бірақ 100 м кем емес су жинау қоймасы бойынша барлық бағыттарда және жаз-күзгі сабасы кезінде су кемері шегінен су жинауға жататын жағаға орнатылған болуға тиісті.

113. Границы второго пояса ЗСО водотоков (реки, канала) и водоемов (водохранилища, озера) определяются в зависимости от природных, климатических и гидрологических условий.
114. Граница второго пояса ЗСО на водотоке в целях микробного самоочищения составляет:
1) вверх по течению, исходя из скорости течения воды, усредненной по ширине и длине водотока или на отдельных его участках и времени протекания воды от границы пояса до водозабора при среднемесячном расходе воды летне-осенней межени 95 % обеспеченности не менее 5 суток для IА, Б, В, Г и IIА климатических районов и не менее 3 суток для остальных климатических районов;
2) ниже по течению - не менее 250 м от водозабора с учетом исключения влияния ветровых обратных течений;
3) боковые границы - от уреза воды при летне-осенней межени располагаются на расстоянии: при равнинном рельефе местности - не менее 500 м, при гористом рельефе местности - до вершины первого склона, обращенного в сторону источника водоснабжения, но не менее 750 м при пологом склоне и не менее 1000 м при крутом.
115. Граница второго пояса ЗСО на водоемах удаляется по акватории во все стороны от водозабора на расстоянии 3 км - при наличии нагонных ветров до 10 % и 5 км - при наличии нагонных ветров более 10 %.
116. В отдельных случаях, с учетом конкретной санитарно-эпидемиологической ситуации и при соответствующем обосновании, территория второго пояса увеличивается.
117. Границы третьего пояса ЗСО поверхностных источников водоснабжения на водотоке вверх и вниз по течению совпадают с границами второго пояса, боковые границы проходят по линии водоразделов в пределах 3 - 5 километров включая притоки.
12. Санитарно-эпидемиологические требования к установлению
ЗСО водопроводных сооружений
118. ЗСО водопроводных сооружений хозяйственно-питьевого назначения, расположенных вне территории водозабора, представлена первым поясом (строгого режима), для водоводов - санитарно-защитной полосой.
119. Граница первого пояса ЗСО водопроводных сооружений принимается на расстоянии:
1) от стен запасных и регулирующих емкостей, фильтров и контактных осветлителей - не менее 30 м;
2) от водонапорных башен - не менее 10 м;
3) от остальных помещений (отстойники, реагентное хозяйство, склад хлора, насосные станции и другие) - не менее 15 м.
120. Ширину санитарно-защитной полосы следует принимать по обе стороны от крайних линий водопровода:
1) при отсутствии грунтовых вод - не менее 10 м при диаметре водоводов до 1000 мм и не менее 20 м при диаметре водоводов более 1000 мм;

113. Ағын сулардың (өзендер, каналдар) және суқоймалары (бөген, өзен) СҚА екінші белдеу шекаралары табиғаттық, климаттық және гидрологиялық жағдайларына байланысты анықталуға тиісті.
114. Ағын судағы СҚА екінші белдеу шекарасының микробтық өздігінен тазаруы мақсатында тазартылуға тиісті:
1) судың ағысымен жоғары қарай ағын судың ені мен ұзындығының немесе оның жеке учаскедегі орташаланған жылдамдығын және белдік шегінен су жинау орнына дейінгі судың ағу уақытын ескере отырып, жаз-күзгі сабаның орташа айлық су шығынын IА, Б, В, Г және IIА климаттық аудандары үшін кем дегенде 5 тәулік және қалған климаттық аудандар үшін 3 тәулік бойына 95% қамтамасыз етілуі барысында;
2) ағыс бойынша төмен – сужинағыштан 250 м кем емес, кері ағыстарға желдің әсерін қоса есепке алғанда;
3) бүйір шекаралары - жаз-күзгі сабасы кезінде су кемері шегінен аралықта болуға тиісті: жазық рельефті жер – 500 м кем емес, таулы рельефті жер – сумен қамту көздері жаққа айналған бірінші баурайдың шыңына дейін, 750 м кем емес жамылғы баурайда және тікте 1000 м кем емес.
115. Суқоймасының СҚА екінші белдеу шекарасы айдын бойынша барлық жағынан сужинағыштан 3 км аралықта – жел бөгеті болған жағдайда 10% дейін және 5 км - желбөгет бар болған кезде 10% артығырақ.
116. Жекеленген жағдайларда, нақты санитариялық–эпидемиологиялық жағдайларды есепке ала отырып және сәйкесетін негіздемелерде екінші белдеу аумағын мемлекеттік санитариялық–эпидемиологиялық қызмет органдарымен келісіп ұлғайтуға болады.
117. Ағын судағы жоғары және төмен ағыс бойынша жерүсті су көзінің суымен жабдықтаудың СҚА үшінші белдеу шекарасы, екінші белдеу шекарасымен тура келеді, бүйір шекаралары – суайрық сызығы бойынша салаларды қоса алғанда 3-5 шақырым шегінде өтуге тиіс.
12. Су құбыр құрылыстарының СҚА белгілеуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
118. Су жинайтын аумақтан тыс орналасқан шаруашылық–ауыз суға арналған су құбыры құрылыстарының СҚА, бірінші белдеумен (қатал тәртіпті) әкеліп өткізілген, сутартқыштар үшін – қорғаныш жолағымен.
119. Суқұбыры құрылыстарының СҚА бірінші белдеу шекарасы аралықта қабылданады:
1) қордағы және реттейтін сыйымдылықтар, сүзгіштер және жанасатын мөлдірлеуіштердің қабырғасынан - 30 м кем емес;
2) тегеуірінді су мұнарасынан - 10 м кем емес;
3) қалған ғимараттардан (тұндырғылар, реагенттік шаруашылық, хлор қоймасы, насостық станциялар және басқалар) - 15 м кем емес;
120. Санитариялық-қорғаныш жолағының енін суқұбыры шегінің шетінен барлық жағынан қабылдау қажет:
1) грунтты сулар болмаған жағдайда – 10 м кем емес, сутартқыштар 1000 м дейін диаметрде және 1000 мм көбірек сутартқыштар 20 м аз емес диаметрде;

2) при наличии грунтовых вод - не менее 50 м вне зависимости от диаметра водовода.
121. При наличии расходного склада хлора на территории водопроводных сооружений размеры санитарно-защитной зоны до жилых и общественных зданий следует принимать не менее 300 м.
13. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
территории ЗСО подземных источников водоснабжения
122. Территория первого пояса ЗСО подземных источников водоснабжения планируется для отвода поверхностного стока за ее пределы, озеленяется, ограждается и обеспечивается охраной. Вход лиц, не имеющих отношение к эксплуатации водопроводных сооружений, на территорию первого пояса и на территорию водопроводных сооружений не допускается. Ограждение территории первого пояса водозаборов на территории населенных пунктов выполняется железобетонной или стальной сеткой, вне территории населенных пунктов - колючей проволокой, высотой 1,6-2,5 м. Дорожки к сооружениям имеют твердое покрытие.
123. Площадки станций водоподготовки, насосных станций, резервуаров и водонапорных башен с ЗСО имеют глухое ограждение высотой 2,5 м. Допускается ограждение высотой 2 м - глухое и на 0,5 м – из колючей проволоки или металлической сетки.
124. Для площадок сооружений забора подземной и поверхностной воды, насосных станций первого подъема и подкачки необработанной воды, а так же для площадок сооружений хозяйственно-питьевого водопровода, размещаемых на территории организаций, имеющих ограждение и сторожевую охрану, тип ограждений принимается с учетом местных условий.
125. К зданиям и сооружениям водопровода, расположенным вне населенных пунктов и организаций, а так же в пределах первого пояса ЗСО водозаборов предусматриваются подъезды и проезды с облегченным усовершенствованным покрытием.
126. Не допускается на территории первого пояса ЗСО источников хозяйственно-питьевого водоснабжения (поверхностного и подземного) посадка высокоствольных деревьев, все виды строительства, не имеющие непосредственного отношения к эксплуатации, реконструкции и расширению водопроводных сооружений, в том числе прокладка трубопроводов различного назначения, размещение жилых и хозяйственно-бытовых зданий, проживание людей, применение ядохимикатов и удобрений.
127. Здания водозаборных сооружений оборудуются канализацией с отведением сточных вод в ближайшую систему бытовой или производственной канализации. При отсутствии канализации устраиваются водонепроницаемые приемники нечистот и бытовых отходов, расположенные в местах, исключающих загрязнение территории ЗСО.

2) грунт сулары бар болған кезде – сутартқыштардың диаметріне байланысты емес – 50 м аз емес.
121. Су құбыры құрылысы аумағында хлордың шығын қоймасы бар болған кезде санитариялық-қорғаныш аймағының көлемдері тұрғын үй және қоғамдық ғимаратқа дейін 300 м кем емес қабылдануы тиіс.
13. Жерасты су көздерінің суымен жабдықтаудың СҚА аумағын күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
122. Жерасты су көздерінің суымен жабдықтаудың СҚА бірінші белдеу аумағы көгалдандырылуы, қоршалуы және күзетпен қамтамасыз етілуі, жерүсті суын оның жиегінен бұру үшін жоспарлануы тиіс. Су құбыры құрылысын пайдалануға, бірінші белдеу аумағына және суқұбыры құрылысы аумағына қатысы жоқ адамдар кіруге рұқсат етілмейді. Елді мекен аумағындағы су жинағыштың бірінші белдеу аумағы темір бетонды немесе болат тормен, елді мекен аумағынан тысқары – биіктігі 1,6-2,5 м тікенек сымдармен қоршалған болуға тиісті. Құрылысқа баратын жолдардың қатты жабындары болады.
123. Сорғыш станциясы, резервуарлар және тегеуірінді су мұнарасы су дайындайтын станция алаңдары СҚА–мен 2,5 м биіктікте саңылаусыз қоршаулар бар. Саңылаусыз биіктігі 2 м және 0,5 м тікенек сымдармен немесе металл торлармен қоршауға жол беріледі. Өтпелі және әкімшілік-тұрмыстық ғимараттардан басқа, құрылыстарды қоршап жанастыру жол берілмейді.
124. Жерасты және жерүсті суын жинайтын, сорғыш станциясының бірінші көтерілуі және өңделмеген суды тартып құятын құрылыс алаңына арналған, сонымен қатар ұйымның аумағында орналасқан, қоршауы және күзет қорғанысы бар шаруашылық-ауыз суы суқұбыры құрылысы алаңына арналған, қоршау түрі жергілікті жағдай есебімен қабылданады.
125. Елді мекендерден және ұйымдардан тысқары орналасқан суқұбыры құрылысына және ғимараттарға, сонымен қатар сужинағыш СҚА бірінші белдеу шегінде жеңілдетілген жақсартылған жабындармен кіре беріс және жол бойы алдын ала қарастырылады.
126. Шаруашылық-ауыз сумен қамту (жерүсті және жерасты) су көздерінің СҚА бірінші белдеу аумағында биік ағаштар, суқұбыры құрылысын пайдалануға, реконструкциялауға және кеңейтуге тікелей қатысы жоқ құрылыстың барлық түрлері, соның ішінде әртүрлі мақсаттағы құбырлар төсеніші, тұрғын үй және шаруашылық-тұрмыстық ғимараттарда адамдарды орналастыру, улы химикаттар және тыңайтқыштарды қолдануға жол берілмейді.
127. Сужинау құрылысының ғимараты тұрмыстық және өндірістік канализациялар жүйесіне ағынды суды бұрумен кәрізденіп жабдықталады. Кәріздеу болмаған жағдайда СҚА аумағының ластануынан шығарылған орындарда орналасқан жуынды-шайынды және тұрмыстық қалдықтар су өткізбейтін қабылдағыштарда реттеледі.

128. Водозаборные сооружения, расположенные в первом поясе ЗСО оборудуются с учетом предотвращения возможности загрязнения питьевой воды через оголовки и устья скважин, люки и переливные трубы резервуаров и устройства заливки насосов.
129. В ЗСО подземных источников хозяйственно-питьевого водоснабжения проводятся следующие мероприятия:
1) выявление, тампонирование (консервирование) или восстановление всех старых, бездействующих, дефектных или неправильно эксплуатируемых скважин, представляющих опасность загрязнения водоносных горизонтов;
2) бурение новых скважин, связанное с нарушением почвенного покрова;
3) мероприятия по санитарному благоустройству территории объектов (оборудование канализацией, устройство водонепроницаемых выгребов, организация отвода поверхностного стока).
130. В ЗСО не допускается:
1) закачка отработанных вод в подземные горизонты, складирование твердых отходов и разработки недр земли;
2) размещение кладбищ, скотомогильников, полей ассенизации, полей фильтрации, навозохранилищ, силосных траншей, животноводческих и птицеводческих хозяйствующих субъектов и других объектов, обусловливающих опасность микробного, химического загрязнения подземных вод; применение удобрений и ядохимикатов; рубка леса;
3) размещение складов горюче-смазочных материалов, ядохимикатов и минеральных удобрений, накопителей хозяйственно-бытовых и промышленных сточных вод, шламохранилищ и других объектов.
14. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
территории ЗСО поверхностных источников водоснабжения и
санитарно-защитной полосы водоводов
131. В ЗСО не допускаются сброс сточных вод, в том числе сточных вод водного транспорта, а также купание, стирка белья, водопой скота другие виды водопользования, оказывающие влияние на качество воды.
132. Границы второго пояса ЗСО на пересечении дорог, пешеходных троп обозначаются столбами со специальными знаками - "Зона санитарной охраны".
133. Не допускается добыча песка, гравия и проведение дноуглубительных работ в пределах акватории ЗСО.
134. В пределах ЗСО поверхностных источников водоснабжения выполняются мероприятия согласно подпункта 3) пункта 133 настоящих Правил. Не допускаются:
1) рубка леса главного пользования и реконструкции, а также закрепление за лесозаготовительными организациями древесины на корню и лесосечного фонда долгосрочного пользования. Разрешаются только рубки ухода и санитарные рубки леса;
2) размещение стойбищ и выпас скота, использование водоема и земельных участков, лесных угодий в пределах прибрежной полосы шириной не менее 500 м в других целях, могущих привести к ухудшению качества или уменьшению количества воды источника водоснабжения;

128. СҚА бірінші белдеуінде орналасқан, су жинау құрылысы баулықтар және ұңғымалар сағасы, люктер және резервуарлардың және сорғыштар құятын қондырғы құбырлар арқылы ауыз судың ластануына жол бермеу есебінде жабдықталады.
129. Шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз ететін жерасты су көздерінің СҚА-да мынадай шаралар жүргізіледі:
1) тығындау (консервілеу) немесе барлық ескі қолданылмайтын, ақаулы немесе дұрыс пайдаланылмайтын, сулы қат-қабат ластану мүмкіндігін келтіретін ұңғымаларды анықтау;
2) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының оң қорытындысы болған кезде, кеннің үстіңгі қабатының бұзылуына байланысты жаңа ұңғымаларды бұрғылау;
3) объектілердің аумағын санитариялық абаттандыру бойынша шаралар ұйымдастыру (кәріздеумен, су өткізбейтін күресіндер қондырғылары, жер бетіндегі суағарларды бұруды).
130. СҚА-нда:
1) жер асты қат-қабаттарына пайдаланылған суларды құю, қатты қалдықтарды және жер қойнауын қазуды қоймалау;
2) бейіттерді, мал қорымдары, ассенизациялау өрісі, сүзілу өрісі, көң қоймалар, сүрлеме орлар, мал шаруашылығы және құс өсіретін шаруашылық субъектілері және жер асты суларының микробтық, химиялық ластану қауіпіне себепші болатын басқа да нысандарды орналастыру, тыңайтқыш және улыхимикаттарды пайдалану; орманды кесу;
3) жанар-жағар май материалдары, улыхимикаттар және минералдық тыңайтқыштар, шаруашылық-тұрмыстық және өнеркәсіптік ақаба сулар жинауыштар, шламқоймасы және басқа объектілерге жол берілмейді.
14. Жерүсті су көзінің суымен жабдықтаудың СҚА аумағын және сутартқыштардың санитариялық-қорғаныш жолақтарын күтіп ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
131. СҚА-нда судың сапасына әсер көрсететін ағынды сулар, соның ішінде су көлігінің ағынды сулары, сондай-ақ шомылу, кір жуу, мал суаты, суды пайдаланудың басқа түрлеріне жол берілмейді.
132. Сумен қамтамасыз ететін жер үсті көзінің СҚА бірінші  белдеуінің аумағында осы санитариялық ереженің 31, 35 және 36-тармақтарында көрсетілген іс-шаралар жүргізіле алады.
133. СҚА айдынының шегінде құм, қиыршық тас пен тереңдету жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
134. Сумен қамтамасыз ететін жерүсті су көздерінің СҚА шегінде осы Ереженің 133-тармағының 3-тармақшасына сәйкес іс-шаралар орындалады. Сондай-ақ мыналарға:
1) негізгі пайдалану мен қайта жаңартылған ормандардағы ағаш кесу, сондай-ақ тамырланған сүрек пен ұзақ мерзімді пайдаланатын кеспе ағаш қорын ағаш дайындау ұйымдарына беру. Тек күтім жасайтын және санитариялық ағаш кесуге;
2) Қотандарды орналастыру, мал жаю, жағалауға жақын 500 м-ден кем емес сумен қамтамасыз ететін көздің су сапасының нашарлауына немесе көлемінің азаюына әкелетін суқойма мен жер телімдерін басқа мақсаттарда пайдалануға;

3) сброс промышленных, сельскохозяйственных, городских и ливневых сточных вод.
135. Не допускается прокладка водоводов по территории свалок, полей ассенизации, полей фильтрации, земледельческих полей орошения, кладбищ, скотомогильников, а так же прокладка магистральных водоводов по территории промышленных и сельскохозяйственных организаций.
15. Установление ЗСО и санитарно-защитных полос
136. Установление границы поясов ЗСО зависит от:
1) вида источника водоснабжения (поверхностный или подземный);
2) характера загрязнения (химическое, микробное);
3) степени естественной защищенности от поверхностного загрязнения (для подземного источника);
4) гидрогеологических или гидрологических условий.
137. При установлении размера 2, 3 поясов ЗСО учитываются:
1) для 2 пояса - время выживаемости микроорганизмов;
2) для 3 пояса - дальность распространения химического загрязнения, принимая стабильным его химический состав в водной среде.
138. При установлении размера поясов ЗСО учитываются факторы, ограничивающие возможность распространения микроорганизмов (адсорбция, температура воды и другие), способность химических загрязнений к трансформации и снижение их концентрации под влиянием физико-химических процессов, протекающих в источниках водоснабжения (сорбция, выпадение в осадок и другие) и учитываются, если закономерность этих процессов достаточно изучена.
139. Границы второго пояса ЗСО подземного источника водоснабжения устанавливаются исходя из условий, что микробное загрязнение, поступающее в водоносный пласт за пределами второго пояса, не достигает водозабора.
140. Граница третьего пояса ЗСО, предназначенного для защиты от химических загрязнений определяется гидродинамическими расчетами.
141. Для установления ЗСО подземного и поверхностного источника водоснабжения проводится оценка состояния водного объекта (открытого и подземного) и пригодности для использования хозяйственно-питьевого назначения.
142. Данные для установления ЗСО подземного источника водоснабжения:
1) качество воды водоисточника;
2) общая гидрогеологическая характеристика территории расположения источника водоснабжения, данные по типу выбранного водоносного горизонта (артезианский - напорный, грунтовый - безнапорный), глубине (абсолютная отметка) залегания его кровли, мощности, водовмещающей породы, условия и места питания и разгрузки водоносного горизонта, водообильность горизонта (эксплуатационного запаса), о существующем и перспективном использовании горизонта для водоснабжения и других целей;
3) общие сведения о гидрогеологических условиях района (месторождения), условия питания водоносных слоев, предлагаемых к использованию для водоснабжения, топографическая, почвенная и санитарная характеристика участка водозабора, характеристика водоносного горизонта, намечаемого к эксплуатации (литологический состав, мощность, характер перекрытия, динамический уровень воды при расчете водоотбора);

3) өнеркәсіптік, ауылшаруашылық, қалалық және нөсерлік ағынды суларды жіберуге жол берілмейді.
135. Сутартқыштардың санитариялық-қорғаныш жолағының шегінде жер қыртысы мен грунттық суларды ластайтын нысандар (дәретханалар, қоқыс төгетін орлар, қи қоймалары, қоқыс қабылдағыштар және басқалар) болмауы тиіс.
15. СҚА мен санитариялық-қорғаныш жолақтарын
Белгілеуі
136. СҚА белдеулерінің шекараларын белгілеу:
1) сумен жабдықтау көзінің түріне (жерүсті немесе жерасты);
2) ластану сипаттамасына (химиялық, ағзалық);
3) үстіңгі қабатты ластанудан қорғау деңгейлеріне (жер асты көзі үшін);
4) гидрогеологиялық және гидрологиялық жағдайларға байланысты болады.
137. СҚА екінші және үшінші белдеулерінің көлемін белгілегенде, мыналар ескерілуі тиіс:
1) 2-ші белдеу үшін - микроағзалардың тіршілік етуге бейімділік уақыты;
2) 3-ші белдеу үшін – судағы химиялық құрамды тұрақты алғанда ластанудың таралу ұзақтығы;
138. СҚА белдеуінің көлемін анықтағанда, микроағзалардың таралу мүмкіндігін шектейтін (абсорбция, су температурасы және басқалары) факторлар, химиялық ластанулардың трансформацияға бейімділігі мен олардың қойырлығының сумен жабдықтау көздерінде жүретін заңдылығы толық зерттелген жағдайында химиялық-физикалық процестердің (сорбция, шөгіндінің пайда болуы) әсерінен азаюы есепке алынады.
139. Сумен қамтамасыз ететін жер асты көзінің СҚА екінші белдеуінің шекаралары екінші белдеу шегіндегі су қабатында болатын микроағзалық ластану сужинауға жетпейтін шартпен белгіленуі тиіс.
140. Химиялық ластанудан қорғауға арналған СҚА үшінші  белдеуінің шекарасы гидродинамикалық есептеулермен тиіс.
141. Сумен қамтамасыз ететін жер асты және жер үсті көзінің СҚА анықтау үшін, белгіленген тәртіппен су нысанының (ашық және жер асты) жағдайын, шаруашылық-ауыз су мақсатында пайдалануға жарамдылығын бағалау керек.
142. Сумен қамтамасыз ететін жер асты көзінің СҚА анықтау үшін мынадай мәліметтер болуы тиіс:
1) су көзінің су сапасы;
2) су көзінің орналасқан территориясының жалпы гидрогеологиялық сипаттамасы; таңдалған су қабат (артезиандық – арынды, грунттық – арынсыз) түрі бойынша мәліметтер, оның шатырының тереңдігі, күштілігі, сусыйымдылық жынысы; сулы қат-қабаттың қоректену және босатылу жағдайлары мен орны, су молдылығы (қордың іске қосылатын); сулы қат-қабаттың сумен жабдықтау және басқа мақсатта қолданылуы және келешекте пайдаланылуы;
3) Ауданның (кен орнының) гидрогеологиялық жағдайлары туралы жалпы мәліметтер, Сумен жабдықтау үшін ұсынылатын қабаттың қоректену жағдайлары, сужинау территориясының топографиялық, жер қыртысы және санитариялық сипаттамасы, іске қосылатын су қабатының сипаттамасы (литологиялық құрамы, қуаты, бөгеу сипаттамасы) су алуды есептеудегі судың динамикалық деңгейі);

4) данные о степени проницаемости слоев, перекрывающих пластов, о возможности влияния зоны питания на качество воды;
5) санитарная характеристика местности, непосредственно прилегающей к водозабору, расположение и расстояние от водозабора до возможных источников загрязнения: брошенных скважинах, поглощающих воронок, провалов, колодцев, заброшенных горных выработок, накопителей.
143. Данные для установления ЗСО поверхностного источника водоснабжения:
1) качество воды водоисточника;
2) гидрологические данные: площадь бассейна питания водозабора, режим поверхностного стока, максимальные, минимальные и средние расходы, скорость и уровень воды в месте водозабора, средние сроки ледостава и вскрытия, предполагаемый расход в источнике, данные по характеристике приливно-отливных течений;
3) общая санитарная характеристика бассейна в той его части, которая может влиять на качество воды у водозабора: характер геологического строения бассейна, почва, растительность, наличие лесов, возделываемых земель, населенных пунктов, промышленных предприятий (их число, размеры, расположение, характер производства);
4) причины, влияющие или способные влиять на ухудшение качества воды в водоисточнике, способы и места удаления твердых и жидких отбросов в районе нахождения источника, наличие бытовых, производственных стоков, загрязняющих водоем, количество отводимых сточных вод, сооружения для их очистки и места их расположения, расстояние от места спуска стоков до водозабора, наличие других возможных причин загрязнения источника (судоходство, лесосплав, водопой, зимние свалки на лед, купание, водный спорт, мелиоративные работы, использование удобрений и ядохимикатов в сельском хозяйстве);
5) характеристика самоочищающей способности водоема;
6) площадь зеркала и объем водохранилища, полезный и "мертвый" объем;
7) режим использования и обработки воды в водохранилище;
8) план водохранилища, его максимальную и минимальную глубину, характер дна, берегов, донных отложений, наличие цветения, зарастания, заиления;
9) направление господствующих ветров и течений;
10) скорость движения воды водного объекта;
11) расчеты границы ЗСО по отдельным ее поясам;
12) данные о необходимости обработки воды источника (обеззараживание, осветление, обезжелезивание и другие);
13) данные о смежных водозаборах, имеющие ту же область питания (местоположение, производительность, качество воды).
144. В состав проекта ЗСО входят текстовая часть, картографический материал и проект решения органов местного государственного управления с перечнем предусмотренных мероприятий, согласованных с землепользователями по срокам их исполнения и исполнителями.

4) Қабаттардың, бөгелетін қабаттардың өткізгіштік деңгейі, қоректену зонасының су сапасына әсер ету мүмкіндігі мәліметтері;
5) сужинауға іргелес орналасқан елді мекеннің санитариялық сипаттамасы; сужинаудан бастап ықтимал ластану көздеріне: жұмыс істемейтін ұңғымаларға, сіңіргіш шұңқырларға, ойылып түскен жерлерге, құдықтарға, ескі тау-кен орындарына, жинауыштарға дейінгі орналасу мен арақашықтық.
143. Сумен қамтамасыз ететін жер үсті көзінің СҚА анықтау үшін, келесідегідей мәліметтер болуы тиіс:
1) су көзінің су сапасы;
2) гидрологиялық мәліметтер: сужинаудың қоректену бассейнінің көлемі, үстіңгі қабаттағы ағынды режимі, максимальды, ең төменгі және орташа шығындар, сужинау орнындағы судың жылдамдығы мен деңгейі, мұзқұрсау мен ашудың орташа мерзімдері, көздегі күтілетін шығын, көтерілу-қайту ағыстарының сипаттамасы мәліметтері;
3) бассейннің сужинау тұсында су сапасына әсер ететін бөлігіндегі жалпы санитариялық сипаттама: басейннің геологиялық сипаттамасы, жер қыртысы, ормандардың, жыртылатын жерлердің, елді мекендердің бар болуы, өндірістік кәсіпорындар (олардың саны, мөлшерлері, орналасуы, өндіріс сипаттамасы);
4) су көзінің су сапасының нашарлауына әсер ететін немесе әсер ете алатын себептер, су көзінің орналасуы ауданындағы қатты және сұйық қалдықтарды жою тәсілдері мен орындары; суқойманы ластайтын тұрмыстық, өндірістік ағындылардың бар болуы, жіберілетін ағынды сулардың көлемі, оларды тазарту қондырғылары мен орналасқан жерлері; ағындыларды жіберу орнынан бастап сужинауға дейінгі арақашықтық, су көзінің ластануына әсер ететін басқа себептер (кеме қатынасы, ағаш ағызу, суат, қыста мұзға тастау, шомылу, су спорты, мелиоративтік жұмыстар, ауыл шаруашылығында тыңайтқыштар мен улы химикаттарды пайдалану);
5) суқойманың өздігінен тазару қасиетінің симаттамасы,
6) айдын мен суқойма көлемі, пайдалы және «өлі» көлем;
7) суқоймадағы су пайдалану мен өңдеу режимі;
8) суқойма жоспары, оның максимальды және ең төменгі тереңдігі, тереңдік, жағалаулар, тереңдік шөгінділердің сипаттамасы, көктенудің, шөп басудың, лайланудың бар болуы;
9) күшті желдер мен ағыстардың бағыты;
10) су нысанының қозғалысының жылдамдығы;
11) СҚА жекелеген белдеулері бойынша шекараларын анықтау;
12) көздің суын өңдеу қажеттілігі туралы мәліметтер (залалсыздандыру, мөлдірлеу, темірсіздендіру және басқалар);
13) бірдей қоректену аумағы бар аралас сужинаулар туралы мәліметтер (орналасуы, өнімділігі, су сапасы);
144. СҚА жобасына мәтіндік бөлім, картографиялық материал мен жер пайдаланушылармен орындалу мерзімдері мен орындаушылар бойынша келісілген іс-шаралар тізімімен бірге жергілікті басқару органдарының шешім жобасы кіреді.

145. Текстовая часть проекта содержит:
1) характеристику санитарного состояния источников водоснабжения и результатов анализов качества воды;
2) гидрологические данные (основные, параметры и их динамика во времени) - при поверхностном источнике водоснабжения или гидрогеологические данные - при подземном источнике;
3) данные, характеризующие взаимовлияние подземного источника и поверхностного водоема при наличии гидравлической связи между ними;
4) данные о перспективах строительства в районе расположения источника хозяйственно-питьевого водоснабжения - в том числе жилых, промышленных и сельскохозяйственных объектов;
5) определение границ первого, второго и третьего поясов ЗСО с соответствующим обоснованием и перечень мероприятий с указанием сроков выполнения и ответственных исполнителей с определением источников финансирования;
6) правила и режим хозяйственного использования территорий, входящих в зону санитарной охраны всех поясов.
146. Картографический материал проекта представляется в следующем объеме:
1) ситуационный план с проектированием второго и третьего поясов ЗСО и нанесением мест водозаборов и площадок водопроводных сооружений, источника водоснабжения и бассейна его питания;
2) гидрологические профили по характерным направлениям в пределах области питания водозабора - при подземном источнике водоснабжения;
3) план первого пояса ЗСО в масштабе 1:500 - 1:1000;
4) план второго и третьего поясов ЗСО, выполненный в масштабе 1:10000 - 1:25000 - при подземном водоисточнике и 1:25000 и 1:50000 - при поверхностном в масштабе с нанесением всех расположенных на данной территории объектов.
16. Санитарно-эпидемиологические требования к качеству воды для
водных объектов хозяйственно-питьевого и культурно-бытового
водопользования
147. Водоемы, в зависимости от целевого использования, делятся на две категории. К первой категории относятся водоемы, используемые в качестве источника централизованного или нецентрализованного хозяйственно-питьевого водоснабжения. Ко второй категории относятся водоемы, используемые для культурно-бытовых целей, рекреации, спорта, а также находящиеся в черте населенных пунктов.
148. Состав и свойства воды водных объектов соответствуют требованиям в створе расположенном на водотоках в одном километре выше ближайших по течению пунктов водопользования (водозабор для хозяйственно-питьевого водоснабжения, места купания, организованного отдыха, территории населенного пункта), а на непроточных водоемах и водохранилищах - в одном километре в обе стороны от пункта водопользования.

145. Жобаның мәтіндік бөлімі мыналардан тұрады:
1) су көздерінің санитариялыққ жағдайының сипаттамасы, осы санитариялық ережелермен ескерілген көлемдегі су сапасын сараптау нәтижелері;
2) сумен жабдықтау көзі бойынша – гидрологиялық мәліметтер (негізгі параметрлер мен олардың уақыт динамикасы) немесе жер асты көзі бойынша - гидрогеологиялық мәліметтер;
3) жерасты көзі мен жерүсті суқоймасы арасында гидравликалық байланыс бар жайғдайда өзара байланысты сипаттайтын мәліметтер;
4) шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көздері орналасқан аудандағы болашақ құрылыстар, соның ішінде тұрғын үйлер, өндіріс пен ауылшаруашылық нысандар туралы мәліметтер;
5) сәйкес негіздемемен бірінші, екінші, үшінші СҚА  белдеулерінің шекараларын анықтау және орындау мерзімдері және қаржыландыру көздерімен бірге жауапты орындаушылар көрсетілген іс-шаралар тізімі;
6) барлық белдеулердің санитариялық аймағына кіретін аумақтарды шаруашылық мақсатта пайдалану ережелері мен тәртібі;
146. Жобаның картографиялық материалы мына көлемде ұсынылады:
1) СҚА екінші және үшінші белдеулерінің жобалаумен және сужинау орындары мен суқұбыр құрылыстарының алаңдарын, сумен жабдықтау көзі мен оның қоректену бассейнін түсірумен бірге жасалған ситуациялық жоспар;
2) сужинаудың қоректену көлемінің шегіндегі – сумен жабдықтау көзінде ерекшелік бағыттар бойынша гидрологиялық кескіндер;
3) СҚА бірінші белдеулерінің масштабы 1:500 – 1: 1000;
4) СҚА екінші және үшінші белдеулерінінің масштабы сумен жабдықтау жер асты көздері үшін 1:10000 - 1:25000, берілген аумақта орналасқан барлық нысандарды түсіргенде жер үсті су көзі үшін – 1:25000-1:50000.
16. Шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық су пайдалану объектілерінің су сапасына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
147. Пайдалану мақсатына байланысты суқоймалар екі санатқа бөлінеді. Бірінші санатқа орталықтандырылған немесе орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз су сумен жабдықтау көзі ретінде пайдаланатын суқоймалар жатады. Екінші санатқа мәдени-тұрмыстық, рекреация, спорт мақсатында пайдаланылатын, сондай-ақ, елді мекендердің шегінде орналасқан суқоймалар жатады.
148. Мүмкін болатын ластану көздеріне жақын бірінші және екінші санаттағы су пайдалану орындары су нысандарын шаруашылық мақсатта және ауыз сумен жабдықтау және мәдени-тұрмыстық қажеттіліктерге пайдалану мүмкіндіктерінің ресми мәліметтерін есепке ала отырып мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің органдарымен белгіленеді.

149. Состав и свойства воды водоема 1 и 2 категории не должны превышать нормативы, приведенные в приложении 3 к настоящим Правилам.
150. При поступлении в водные объекты нескольких веществ с одинаковым лимитирующим признаком вредности относящихся к 1 и 2 классам опасности, и с учетом примесей, поступивших в водной объект от вышерасположенных источников, сумма отношений концентраций (С1, С2, … Сn) каждого из веществ в водном объекте к соответствующим ПДК составляет:
_С1_ + С2_ + … + _Сn < 1.
ПДК1 ПДК2 ПДКn
17. Санитарно-эпидемиологические требования к охране вод
при различных видах хозяйственной деятельности
151. Не допускается сбрасывать в водные объекты:
1) сточные воды, содержащие вещества, или продукты, трансформации веществ в воде, для которых не установлены ПДК или ориентировочные допустимые уровни, а также вещества, для которых отсутствуют методы аналитического контроля;
2) сточные воды, которые устраняются путем организации бессточных производств, рациональной технологии, максимального использования в системах оборотного и повторного водоснабжения после соответствующей очистки и обеззараживания в промышленности, городском хозяйстве и для орошения в сельском хозяйстве;
3) не обеззараженные, неочищенные или недостаточно очищенные производственные, хозяйственно-бытовые сточные воды и поверхностный сток с территорий промышленных площадок и населенных мест;
4) сточные воды, содержащие возбудителей инфекционных заболеваний.
Сточные воды, опасные в эпидемическом отношении, могут сбрасываться в водные объекты только после соответствующей очистки и обеззараживания до коли-индекса не более 1000 и индекса коли-фага не более 1000 бляшкообразующих единиц (далее – БОЕ) в кубических дециметрах (далее - дм3);
5) пульп, концентрированных кубовых остатков, осадков, образующихся в результате обезвреживания сточных вод, содержащих радионуклиды и другие, технологические и бытовые отходы;
6) утечку от нефте- и продуктопроводов, нефтепромыслов, сброс мусора, неочищенных сточных, подсланевых, балластных вод и утечек других веществ с плавучих средств водного транспорта;
7) молевой сплав леса, древесины в пучках и кошелях без судовой тяги;

149. Су объектілерінің құрамы мен қасиеттері ағыс бойынша жақын су пайдалану пунктерінен бір километр жоғары орналасқан тұстамадағы талаптарға (шаруашылық мақсатта және ауыз сумен жабдықтау сужинауы, шомылу, ұйымдасқан демалу орындары, елді мекендер территориялары) сәйкес болуы, ал ағынсыз суқоймаларда су пайдалану пунктінің екі жағынан бір километр болуы тиіс.
150. 1-ші және 2-ші санаттағы суқойма суының құрамы мен қасиеттері осы Ережеге 3-қосымшадағы нормативтерге сәйкес болуы тиіс.
151. Су объектілеріне қауіптіліктің 1 және 2-тобына жататын бірдей шектеулі зияндылығы бар бірнеше заттар түскенде және жоғары орналасқан объектілерден түскен қоспаларды есепке ала отырып, су объектісіндегі әрбір зат шоғырлануларының (С1, С2,...Сn ) ЖБШК-ның сәйкестіктеріне қатынастарының сомасы мынадай бірліктерден аспауы тиіс:
С1 + С2  +…+ Сn  Ә1.
ПДК1 ПДК2    ПДКn
17. Әртүрлі шаруашылық қызмет барысында суды қорғауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
152. Су объектілеріне мыналарды жіберуге тыйым салынады:
1) ЖБШК немесе болжамды жол берілген деңгейлер белгіленбеген заттардан немесе өнімдерден, судағы заттардың трансформацияларынан тұратын ағынды сулар. Сондай-ақ сараптамалық бақылау тәсілдері қолданылмайтын заттар;
2) ағындысыз өндірістер ұйымдастыру, тиімді технологияны, өнеркәсіпте айналмалы және қайталанатын сумен жабдықтау жүйелерінде және қалалық шаруашылықта тазарту мен залалсыздандырудан кейін максимальды пайдаланылатын және ауылшарушылығында суару үшін пайдалану арқылы ағынды суларды жою;
3) залалсыздандырылмаған, тазартылмаған немесе жеткілікті тазартылмаған, шаруашылық-тұрмыстық ағынды сулар және өнеркәсіптік алаңдардың аумақтары мен елді мекендердің үстіңгі қабатты ағындысы;
4) инфекциялық аурулардың қоздырғыштары бар ағынды сулар. Эпидемия тұрғысынан қауіпті ағынды сулар су объектілеріне тек сәйкестендірілген тазарту мен коли-индексі 1000-нан кем емес және коли-фага индексі 1000-нан кем емес текше дециметрлі түймешек құраушы бірліктерге дейін (бұдан әрі - ТҚБ) (бұдан әрі – дм3) залалсыздандырудан кейін;
5) тіндерді, қойыртылған текшелік қалдықтарды, тоспа суларды залалсыздандыру нәтижесінде пайда болған, радионуклеидтері бар шөгінділерді және басқа да технологиялық және тұрмыстық қалдықтар;
6) мұнай және өнім құбырларынан ағу, мұнай кәсіпшілігінің ысырап болуы, қоқыстың, тазартылмаған ағынды, тақтатас асты, қорыс суларының төгілуі және су көлігінің жүзетін құралдарынан басқа да заттардың ағуы;
7) ағаштың, кеме тарту күшінсіз түйінділердегі және қаптардағы ағаш материалын тізбектеп ағуы;

8) сточные воды, в водоемы, используемые для водо- и грязелечения;
9) промывные воды после очистных сооружений.
152. Не допускается загрязнение поверхностных вод при проведении строительных, дноуглубительных и взрывных работ, при добыче полезных ископаемых, прокладке кабелей, трубопроводов и других коммуникаций при проведении сельскохозяйственных и других видов работ, включая все виды гидротехнического строительства на водных объектах и (или) в водоохранных зонах.
153. В целях поддержания благоприятного водного режима поверхностных водоемов, предупреждения их от заиления и зарастания, водной эрозии почв, ухудшения условий обитания водных животных и птиц, уменьшения колебаний стока устанавливаются водоохранные зоны и полосы.
18. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям
отведения сточных вод в водные объекты
154. Требования к условиям отведения сточных вод в поверхностные водные объекты распространяются:
1) на существующие выпуски всех видов сточных вод производственных, сельскохозяйственных, жилых и общественных зданий, коммунальных, лечебно-профилактических, транспортных объектов, поверхностный сток с территорий населенных мест и производственных объектов, промышленных организаций, шахтных и рудничных вод, сбросных вод систем водяного охлаждения, гидрозолоудаления, нефтедобычи, гидровскрышных работ, сбросных и дренажных вод с орошаемых и осушаемых сельскохозяйственных территорий, в том числе обрабатываемых ядохимикатами;
2) на все проектируемые выпуски сточных вод вновь строящихся, реконструируемых и расширяемых организаций, зданий и сооружений, на которых изменяется технология производства, на все проектируемые выпуски сточных вод канализаций населенных мест и отдельно стоящих объектов.
155. Сброс сточных вод в водные объекты в черте населенных пунктов не допускается.
156. Место выпуска сточных вод располагается ниже по течению реки от границы населенного пункта и всех мест водопользования населения с учетом возможности обратного течения при нагонных ветрах. Место выпуска сточных вод в непроточные и малопроточные водоемы (озера, водохранилища) определяется с учетом санитарных, метеорологических и гидрологических условий (включая возможность обратных течений при резкой смене режима гидроэлектростанций, работающих в переменном режиме) с целью исключения отрицательного влияния выпуска сточных вод на условия водопользования населения.

8) су және шипалық балшықпен емдеу үшін пайдаланылатын суқоймаларға ағатын ағынды сулар;
9) тазарту қондырғыларынан шығатын шайынды сулар.
152. Құрылыс, тереңдету және жару жұмыстарын жүргізу, пайдалы қазбаларды өндіру, кабельдерді, құбырларды және басқа коммуникацияларды жүргізгенде, ауылшаруашылық жұмыстарын жүргізу және су нысандарындағы және (немесе) су қорғау аймақтарындағы гидротехникалық құрылыс жұмыстарын қосқанда, басқа жұмыстарды жүргізу кезінде, судың үстіңгі қабатының ластануына жол берілмейді.
153. Суқоймалардың үстіңгі қабатының қолайлы су тәртібін сақтау мақсатында, оның лайлануы мен тұнбалануы, топырақ қабаттарының су эрозиясының, су жануарлары мен құстарының тіршілік ету жағдайларының нашарлауының, ағынды су тербелістерінің азаюының алдын алу үшін, су қорғау аймақтары мен жолақтары белгіленеді.
18. Ағынды суларды су объектілеріне жіберу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
154. Ағынды суларды жерүсті су объектілеріне шығару жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар мыналарға қойылады:
1) меншік нысанына қарамастан өндірістік, ауылшаруашылық, тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардың, коммуналдық, емдеу-профилактикалық, көлік нысандарынан шығарылатын ағынды сулардың барлық түрі, елді мекендер мен өндірістік нысандар, өнеркәсіптік ұйымдар, шахта және рудалық сулардан, су салқындату жүйелерінен, гидрокүл шығарулардан, мұнай өндірісінен, гидроашу жұмыстарынан, суарылатын және құрғатылатын, соның ішінде улы химикаттармен өңделетін ауылшаруашылық территориялардан келетін ағынды және дренажды сулардан шығарылатын үстіңгі қабатты ағындылар;
2) өндірістік технологияны өзгерту мақсатында құрылысы жаңадан жүргізіліп жатқан, қайта қалпына келтірілген және құрылысы кеңейтілген ұйымдардың, ғимараттар мен құрылыстардың жобаланған ағындылары, жергілікті мекендер және жеке тұрған нысандардың канализациясынан шығарылатын жобаланған ағындылар.
155. Елді мекендер орналасқан шегінде ағынды суларды жіберуге рұқсат етілмейді.
156. Ағынды суларды жіберу орны елді мекеннің шекарасынан және желбөгеттер кезінде кері ағу мүмкіндігін есепке ала отырып, халықтың су пайдаланатын орындарынан төмен өзен ағысы арқылы орналасады. Тұнбалы және ағуы баяу суқоймаларға (өзендер, суқоймалар) ағынды суларды жіберу орны халықтың су пайдалану жағдайларына ол суларды жіберудің кері әсер етпеу мақсатымен санитариялық, метеорологиялық және гидрологиялық (ауыспалы режимде жұмыс істейтін гидроэлектростанциялардың режимі кенеттен өзгергенде кері ағу мүмкіндігін қосқанда) жағдайларын есепке ала отырып белгіленеді.

157. Сброс сточных вод в водные объекты в черте населенного пункта через существующие выпуски допускается лишь в исключительных случаях при соответствующем технико-экономическом обосновании.
158. Условия отведения сточных вод в водные объекты определяются с учетом:
1) степени возможного смешения и разбавления сточных вод водой водного объекта на участке от места выпуска сточных вод до расчетных (контрольных) створов ближайших пунктов хозяйственно-питьевого, культурно-бытового водопользования населения;
2) фонового качества воды водного объекта выше места рассматриваемого выпуска сточных вод по анализам не более двухлетней давности. При наличии других (существующих и (или) проектируемых) выпусков сточных вод между рассматриваемых и ближайшим пунктом водопользования в качестве фонового применяется уровень загрязнения воды водного объекта с учетом вклада указанных выпусков сточных вод;
3) нормативов качества воды водных объектов, настоящих санитарных правил и норм применительно к виду водопользования.
159. При отсутствии установленных нормативов водопользователи обеспечивают проведение необходимых исследований по обоснованию ПДК или ОДУ в воде водных объектов, а также методов их определения на уровне ПДК.
160. При определении кратности разбавления сточных вод в водном объекте у расчетного (контрольного) створа водопользования проводятся расчеты по среднечасовым расходам воды водного объекта и среднечасовым расходам фактического спуска сточных вод.
Расчетными гидрологическими условиями считаются: для не зарегулированных водотоков - минимальный среднесуточный расход воды года 95 % - ной обеспеченности по данным органов гидрометеослужбы, для водотоков с зарегулированным стоком - установленный расход ниже плотины (санитарный допуск) при обязательном исключении возможности обратных течений в нижнем бьефе, для озер, водохранилищ и других малопроточных водоемов - наименее благоприятный режим, определяемый путем сопоставления расчетов для ветрового воздействия, условий сработки и заполнения водохранилищ при открытом и подледном режиме.
161. В особо маловодные годы при водности наименьшего среднемесячного расхода воды менее 95 % обеспеченности условия сброса очищенных сточных вод устанавливаются на основании санитарно-эпидемиологического заключения.
162. На основании расчетов для каждого выпуска сточных вод и каждого загрязняющего вещества устанавливаются нормы ПДС веществ в водные объекты, соблюдение которых должно обеспечить нормативное качество воды в расчетном (контрольном) створе водного объекта в соответствии с требованиями настоящих санитарных правил.

157. Елді мекендер шегіндегі су объектілеріне су сағалары арқылы ағынды суларды жіберу тек ерекше жағдайларда ғана техникалық-экономикалық негізде жүзеге асырылады.
158. Су объектілеріне ағынды суларды жіберу шарттары мыналарды есепке алады:
1) ағынды суларды жіберу орнынан бастап халықтың суды шаруашылық, ауыз су, мәдени және тұрмыстық мақсатта пайдалану жақын пунктерінің есептік (бақылаулық) тұстамаларына дейінгі жер теліміндегі су нысанының ағынды сулармен қосылу және араласу мүмкіндігінің деңгейлері;
2) екі жылдық талдау бойынша ағынды суларды жіберу орнынан жоғары су объектісінің фондық су сапасы. Қарастырылатын және жақын су пайдаланатын пункт арасындағы басқа (бар және (жобадағы) ағынды сулардың көрсетілген тармақтарында фондық су сапасы ретінде ағынды сулардың көрсетілген тармақтарын есепке ала отырып су нысанының ластану деңгейі қолданылады;
3) су пайдалану түріне қолданылатын су нысанының су сапасының нормативтері, осы санитариялық ережелер мен мөлшерлер.
159. Белгіленген нормативтер жоқ жағдайда су пайдаланушылар ЖБШК немесе судағы ЖББД белгілеу бойынша қажетті зерттеулер жүргізуді, сондай-ақ оларды ЖБШК деңгейінде анықтау тәсілдерін қамтамасыз етулері тиіс.
160. Су объектісінің су пайдалану есептік (бақылаулық) тұстамасында ағынды сулардың араласу жиілігін анықтағанда судың орташа сағаттық шығыны мен ағынды сулардың іс жүзінде жіберу бойынша есептеулер жүргізіледі.
Есептік гидрологиялық жағдайлар болып мыналар есептеледі: реттелмеген су ағыстары үшін – гидрометео қызмет органдарының мәліметтері бойынша жылдың ең төменгі орташа тәуліктік су шығыны 95 % - тік қамтамасыздық; реттелген су ағыстары үшін – төменгі бьефтегі кері ағыс мүмкіндігін міндетті есепке алмағанда бөгеттен төмен белгіленген шығын; өзендер, және басқа баяу ағатын су қоймалар үшін жел әсері, ашық және мұзасты режиміндегі тайыздануы мен толуы жағдайлары үшін есептер салыстыру арқылы анықталатын қолайлы режим.
161. Ерекше су аз болған жылдары ең аз орташа тәуліктік су шығыны 95 % - тік қамтамасыздықтан кем жағдайда тазартылған ағынды суларды жіберу санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды негізінде анықталады.
162. Әр ағынды суларды шығару және әр ластайтын зат есептері негізінде су нысандарындағы ШЖБҚ нормалары анықталады. Оларды сақтау осы санитариялық ережелердің талаптарына сәйкес су объектісіндегі есептік (бақылау) тұстамасындағы судың осы санитариялық ереженің талаптарына нормативтік сапасын қамтамасыз етуі тиіс.

163. Согласование условий отведения сточных вод в водные объекты должно производиться:
1) при выборе площадки для строительства организаций, зданий, сооружений и других объектов, влияющих на состояние вод, при рассмотрении вопроса о реконструкции (расширении), техническом перевооружении организации или изменении технологии производства;
2) при рассмотрении проектов канализации, очистки, обезвреживания и обеззараживания сточных вод новых и реконструируемых (расширяемых) объектов;
3) при рассмотрении материалов специального водопользования и проектов ПДС действующих объектов.
19. Санитарно-эпидемиологические требования к размещению,
проектированию, строительству, реконструкции (техническому
переоборудованию) организаций, зданий и сооружений, влияющих на
состояние поверхностных вод
164. При размещении, проектировании, строительстве и вводе в эксплуатацию новых и реконструируемых объектов, при техническом перевооружении действующих объектов обеспечивается соблюдение ПДК загрязняющих веществ в воде водоемов и водотоков на основе использования малоотходной и безотходной технологии, систем повторного и оборотного водоснабжения, а также мероприятий по очистке, обезвреживанию и обеззараживанию сточных вод и производственных отходов, создания бессточных и безотходных производств. Не допускается ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, которые не обеспечены сооружениями для предотвращения загрязнения поверхностных и подземных вод и при отсутствии установленных ПДК и методов определения вредных веществ в воде.
165. При разработке технико-экономических обоснований и технико-экономических расчетов оценка условий отведения сточных вод и планируемых водоохранных мероприятий, согласовываются на стадии выбора площадки (трассы) под строительство.
166. Не допускается приемка в эксплуатацию объектов с недоделками, отступлениями от утвержденного проекта или состава пускового комплекса, не обеспечивающими соблюдение нормативного качества воды, а также без опробования, испытания и проверки работы всего установленного оборудования и механизмов.
167. Водопользователи проводят технологические, санитарно-технические, организационно-хозяйственные мероприятия, обеспечивающие бесперебойную работу очистных сооружений и соблюдение гигиенических нормативов качества воды водных объектов.
168. Не допускается увеличение производительности технологических агрегатов, сопровождающееся увеличением объема сточных вод и (или) концентрации содержащихся в них вредных веществ без одновременного наращивания мощности существующих сооружений для очистки сточных вод.

163. Су объектілеріне ағынды суларды жіберуді келісу мыналар арқылы жүзеге асуы тиіс:
1) су жағдайына әсер ететін ұйымдардың, ғимараттардың, қондырғылардың және басқа нысандардың құрылысына арналған алаңдарды таңдау, қайта салу (кеңейту) мәселесін қарастыру, ұйымның техникалық қайта жабдықталуы немесе өндіріс технологиясының өзгеруі;
2) ағынды суларды канализациялау, тазарту, залалсыздандыру және қайта салынатын (кеңейтілетін) нысандардың жобаларын қарастыру;
3) Арнайы су пайдалану материалдарын және жұмыс істейтін нысандардың ШЖБҚ жобаларын қарастыру.
19. Жерүсті суының жағдайына әсер ететін ұйымдарды, ғимараттарды және құрылыстарды орналастыруға, жобалауға, салу,  реконстукциялауға (қайта жабдықтауға) қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
164. Жаңа және реконстукцияланатын және жұмыс істейтін объектілерді орналастыру, жобалау, салу, іске қосу, техникалық қайта жабдықтауда аз қалдықты және қалдықсыз технология, қайта және айналымды сумен жабдықтау, сондай-ақ ағынды сулар мен өндірістік қалдықтарды тазарту, залалсыздандыру, ағындысыз және қалдықсыз өндірістер ашу негізінде суқоймалар мен су ағыстарындағы ластайтын заттардың ШЖБК сақтау қамтамасыз етіледі. Үстіңгі қабаттағы және жер асты суларының ластануының алдын алатын қондырғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және қайта салынатын нысандарды іске қосуға жол берілмейді.
165. Техникалық-экономикалық дәлелдемелерді және есептерді жасау кезінде ағынды суларды жіберуді және жоспарланатын су қорғау іс-шараларын бағалау құрылысқа арналған алаңды (трассаны) таңдау сатысында жүзеге асады.
166. Толық аяқталмаған, келісілген жобадан немесе судың нормативтік сапасын қамтамасыз етпейтін іске қосу кешенінің құрамынан ауытқушылықтары бар, сондай-ақ олардағы қондырғылар мен механизмдер жұмысын сынау мен тексерусіз нысандарды іске қосуға рұқсат етілмейді.
167. Су пайдаланушылар санитариялық-эпидемиялогиялық қызмет органымен келісілген тазарту қондырғыларының үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ететін және технологиялық, санитариялық-техникалық, ұйымдастырушылық-шаруашылық және су объектілерінің су сапасының гигиеналық нормативтерін сақтау іс-шараларын жүргізеді.
168. Ағынды сулардың көлемін ұлғайтатын және (немесе) ағынды суларды тазартатын қондырғылардың өнімділігін бір уақытта көбейтпеген кезде зиянды заттарды жинайтын технологиялық агрегаттардың өнімділігін арттыруға жол берілмейді.

169. Водопользователи обеспечивают систематический лабораторный контроль за работой очистных сооружений, за качеством воды водоема или водотока выше спуска сточных вод и у ближайших пунктов водопользования населения.
170. На объектах и сооружениях, подверженных авариям (нефте- и продуктопроводы, нефте- и продуктохранилища, накопители сточных вод, канализационные коллекторы и очистные сооружения, суда и другие плавучие средства, нефтяные скважины, буровые платформы, пункты заправки плавучих средств), должны быть разработаны планы ликвидации аварий, содержащие:
1) указания по оповещению заинтересованных служб и организаций;
2) перечень сооружений и территорий, подлежащих особой защите от загрязнения (водозаборы, пляжи);
3) порядок действий при возникновении аварийных ситуаций;
4) перечень требуемых технических средств и аварийного запаса обеззараживающих реагентов;
5) способ сбора и удаления загрязняющих веществ и обеззараживания территории;
6) режим водопользования в случае аварийного загрязнения водного объекта.
171. При ухудшении показателей качества воды водного объекта в контрольном пункте, а также при возникновении аварийных ситуаций водопользователи немедленно сообщают об этом в государственный орган санитарно-эпидемиологической службы.
172. На случаи аварийного загрязнения водного объекта владельцами хозяйственно-питьевых водопроводов разрабатываются планы мероприятий, согласованные с государственными органами санитарно-эпидемиологической службы.
20. Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению
радиационной безопасности питьевой воды
173. Снижение радиоактивности питьевой воды не проводится при содержании природных и искусственных радионуклидов, создающих эффективную дозу облучения менее 0,1 миллиЗиверт в/год (далее - мЗв/год). Указанная доза не будет превышена при содержании отдельных радионуклидов в воде ниже уровня вмешательства при стандартном водопотреблении 2 кг в сутки. При совместном присутствии в воде нескольких радионуклидов доза облучения населения не должна превышать 0,1 мЗв/год.
174. Радиационно-гигиеническая оценка питьевой воды включает следующие этапы:
1) определение удельной суммарной альфа- и бета-активности радионуклидов в воде, а для подземных и для приповерхностных источников и содержания радона;
2) определение удельной активности радионуклидов в питьевой воде;
3) гигиеническая оценка питьевой воды по критериям радиационной безопасности, включая и оценку доз облучения населения и/или критических групп населения.
Если содержание природных радионуклидов в питьевой воде превышает уровни вмешательства более чем в 10 раз, то использование такой воды не допускается.

169. Су пайдаланушылар тазарту қондырғыларының жұмысына, ағынды суларды шығаратын жерден және халықтың су пайдаланатын жақын жердегі пункттерінен жоғары орналасқан суқойманың немесе су ағысының су сапасына жүйелі зертханалық бақылау жүргізуді қамтамасыз етеді.
170. Апат тудыратын нысандар мен қондырғыларда (мұнай және өнім құбырлары, қоймалары, ағынды суларды жинақтаушылар, канализациялық коллекторлар мен тазарту қондырғылары, кемелер мен басқа жүзу құралдары, мұнай ұңғымалары, бұрғылау платформалары, жүзу құралдарына май құю пункттері) мынадай мәліметтер бар апатты жою жоспарлары жасалынуы тиіс:
1) қызығушылығы бар қызметтер мен ұйымдарға хабарлау нұсқаулары;
2) ластанудан арнайы қорғалатын қондырғылар мен аумақтар (су жинағыштар мен жағажайлар);
3) апаттық жағдайлар кезіндегі іс-әрекеттер тәртібі;
4) талап етілетін техникалық құралдар мен залалсыздандыратын реагенттердің апаттық қоры;
5) ластайтын заттарды жинау мен жою және аумақты залалсыздандыру тәсілі;
6) су нысанының апаттық ластануы жағдайындағы су пайдалану тәртібі.
171. Бақылау пунктіндегі су объектісінің су сапасының көрсеткіштерінің нашарлауы жағдайында, сондай-ақ апаттық жағдайлар пайда болғанда су пайдаланушылар бұл туралы мемлекеттік санитариялық-эпидемиялогиялық қызмет органына хабарлауы тиіс.
172. Су объектісінің апаттық ластануы жағдайларында шаруашылық-ауыз су су құбырларының иелері санитариялық-эпидемиялогиялық қызметтің мемлекеттік органдарымен келісілген іс-шаралар жоспарларын жасайды.
20. «Ауыз судың радиациялық қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар»
173. Ауыз су құрамында сәулененудің әсерлі мөлшері 0,1 миллиЗиверт/жылдан (бұдан әрі-мЗ/жылдан) кем емес табиғи және жасанды радионуклидтер болған кезде радиоактивтіліктің төмендуі жүргізілмейді. Су құрамында тәулігіне стандартты 2 кг су пайдаланғанда араласу деңгейінен төмен жеке радионуклидтер болған кезде көрсетілген мөлшер асырылмайды. Суда бірнеше радионуклидтер біріккен кезде халықтың сәулелену мөлшері 0,1 мЗ/жылдан кем болмауы тиіс.
174. Ауыз суды радиациялық-гигиеналық бағалауға келесі негізгі сатылар кіруі тиіс:
1) Радионуклидтердің үлестік сомалы aльфа- және бета-белсенділігін анықтау, жер асты және үстіңгі қабатты су көздері үшін радонды анықтау;
2) Ауыз судағы радионуклидтердің үлестік белсенділігін анықтау;
3) халықтың және/немесе халықтың критикалық топтарының сәуленену мөлшерлерін бағалауды қосқанда радиациялық қауіпсіздік критериялары бойынша гигиеналық бағалау;
Ауыз судағы табиғи радионуклидтер араласу деңгейлерінен 10 есе асса, ол суды пайдалануға рұқсат етілмейді.

175. Производственный радиационный контроль питьевой воды обеспечивается организацией, осуществляющей водоснабжение населения. При этом перечень радионуклидов, определяемых в питьевой воде, а также порядок контроля должен устанавливаться с учетом типа источника водоснабжения, возможных источников загрязнения воды, реального содержания радионуклидов в воде и его сезонных изменений. Объем производственного радиационного контроля устанавливается тем выше, чем выше содержание природных радионуклидов.
При проведении производственного радиационного контроля допускается определять только те радионуклиды, суммарный вклад которых в облучение населения за счет потребления питьевой воды составляет 80 % или более.
176. На станциях водоснабжения, осуществляющих отбор воды из артезианских источников, проводится радиационный контроль в местах размещения фильтров-очистителей, отстойников, аэраторов по мощности дозы гамма-излучения, а также рабочих мест по содержанию изотопов радона и их дочерних продуктов в воздухе.
177. Радиационный контроль воды (далее - контроль) проводится в местах водозабора, перед подачей ее в распределительную водопроводную сеть и в контрольных точках распределительной водопроводной сети.
178. На радиационно-загрязненных территориях устанавливается перечень контролируемых в воде радионуклидов с учетом специфики состава загрязнения.
179. Удельная активность радионуклидов определяется не реже 1 раза в квартал.
180. При осуществлении контроля проводится:
1) приготовление счетных образцов;
2) измерение общей а- и в-активности;
3) идентификация радионуклидов и измерение их индивидуальных концентраций;
4) расчет результатов измерений и погрешностей исследований;
5) оценка питьевой воды по критериям радиационной безопасности.
181. При контроле проводится:
1) определение общей альфа- и бета-активности проб воды без учета вклада радона-222 (далее - 222Rn) - с короткоживущими продуктами его распада (полоний-218, свинец-214, висмут-214, полоний-214);
2) определение удельной активности легколетучих радионуклидов (йод-131, 222Rn) при возможном присутствии их в воде;
3) при определении отдельных нормируемых радионуклидов должна выявляться Амин не выше 0,1 уровня вмешательства для воды (далее - УВвода) для данного радионуклида.
182. При проведении исследования используется единый способ концентрирования радионуклидов (выпаривание) и единые стандарты сравнения - сульфат калия (стандарт "Бета") и сульфат кальция с гомогенно распределенным плутоний-239 (далее - 239Pu) (стандарт "Альфа").

175. Ауыз суды өндірістік радиациялық бақылау халықты сумен қамтамасыз ететін ұйымдар арқылы жүргізілуі тиіс. Судағы радионуклидтердің тізімі, сондай-ақ бақылау тәртібі сумен қамтамасыз ететін көздің түрін, мүмкін болатын ластану көздерін, судағы іс жүзіндегі радионуклидтерді және олардың маусымдық өзгерулерін есепке ала отырып белгіленеді. Өндірістік радиациялық бақылау көлемі табиғи радионуклидтердің көбеюіне байланысты ұлғаяды.
Өндірістік радиациялық бақылау жүргізгенде ауыз су пайдалану кезінде халықты сәулелендірудің сомалы үлесі 80 % немесе одан жоғары радионуклидтерді ғана анықтауға жол беріледі.
176. Артезианды көздерден су алатын сумен қамтамасыз ететін станцияларда радиациялық бақылау сүзгі-тазартқыштар, тұндырғылар, гамма-сәулелену күштілігінің мөлшері бойынша аэраторлар орындарында, сондай-ақ радон изотоптары және олардың ауадағы еншілес өнімдері бар жұмыс орындарында жүргізіледі.
177. Радиациялық бақылау (бұдан әрі - бақылау) су бөлетін торапқа жіберу алдында су жинағыш орындарында және суқұбырлық торапқа жіберудің алдында жүргізілуі тиіс.
178. Радиациямен ластанған аумақтарда ластану ерекшелігін есепке алып бақыланатын радионуклидтер тізімі жасалуы тиіс.
179. Радионуклидтердің үлестік активтілігі тоқсанына 1 рет анықталуы тиіс.
180. Бақылау тәртібіне мыналарды қамтуы тиіс:
1) есептік үлгілердің дайындалуы;
2) жалпы a-белсенділігін және b-белсенділігін өлшеу;
3) радионуклидтердің ұқсастығы мен олардың жеке қойырлықтарын өлшеу;
4) өлшеу мен зерттеулер қателіктерінің нәтижелерін есептеу;
5) ауыз суды радиациялық қауіпсіздік критериялары бойынша бағалау;
181. Бақылау кезінде мыналар жүргізілуі тиіс:
1) судың сынамасының жалпы a-белсенділігін және b-белсенділігін радон-22 (ары қарай – 222 Rn) қысқа мерзімді тіршілік ететін өнімдермен (полоний-218, қорғасын-214, висмут-214, полоний-214) бірігуін есепке алмай анықтау;
2) Суда кездесу мүмкіндігінде жеңіл ұшатын радионуклидтердің (йод-131, 222Rn) үлестік белсенділігін анықтау;
3) жеке мөлшерленетін радионуклидтерді анықтағанда осы радионуклид үшін судың араласу деңгейінен (ары қарай – СДсу) 0,1 аспайтын Амин анықталуы тиіс.
182. Зерттеулер жүргізгенде радионуклидтерді концентрациялаудың бірыңғай тәсілі (булау) және калий сульфаты («Бета» стандарты) мен гомогенді бөлінген плутоний-239 (ары қарай – 239Pu) кальций сульфатын («Альфа» стандарты) салыстырудың бірыңғай стандарттары қолданылуы тиіс.

183. Радиометрические установки для измерения суммарной альфа- и бета-активности должны отвечать следующим требованиям:
1) минимальная измеряемая альфа-активность Амин(Sa) для установленных стандартов должна быть не более 0,01 Беккереля (далее - Бк);
2) минимальная измеряемая бета-активность Амин(Sв) для установленных стандартов сравнения должна быть не более 0,2 Бк;
3) разница между показателями альфа- и бета-активности при их сравнении должна быть не более 0,02 Бк.
184. При контроле используются селективные (избирательные) методы прямого измерения контролируемых радионуклидов, а так же косвенные и расчетные методы.
185. Удельная активность и погрешность измерения при доверительной вероятности 95 % (далее - Р = 0,95) являются критериями радиационной безопасности питьевой воды.
Составляющими абсолютной погрешности является случайная (статистическая) дельта - /\s и систематическая (постоянная) дельта - /\0. Полная погрешность измерения /\ определяется как:
Систематическая погрешность - /\0 оценивается исходя из следующего принципа суммирования:
где /\1 - погрешности аттестованных метрологических характеристик средств измерений, указанной в свидетельстве о поверке, /\2 - методическая погрешность подготовки счетного образца. При отсутствии в методике указания последней погрешности, она принимается равной 0,10 (10 %).
186. Для предварительной оценки соответствия питьевой воды критериям радиационной безопасности используются полученные значения удельной общей альфа- (/\а) и бета- (/\в) активности и абсолютные погрешности их определения /\а и /\в.
187. Для питьевой воды подземных источников водоснабжения одновременно с измерениями общей альфа- и бета-активности должно определяться содержание радона - по удельной активности радона (/\Rn) и абсолютной погрешности его определения /\Rn.
188. Если превышен один или оба показателя общей альфа- или бета-активности, то необходимо выполнить радионуклидный анализ.
При полном радионуклидном анализе необходимо рассчитать оценку соответствия суммарной активности и суммы активностей радионуклидов по критерию:
/\а - SКiAi<0,2
где /\а - общая альфа-активность;
Аі - измеренная удельная активность 1 радионуклида в воде;
Ki - коэффициенты, характеризующие несоответствие энергетических спектров стандарта сравнения и реальной пробы;
0,2 - эмпирический коэффициент, учитывающий присутствие в пробе воды других альфа-излучающих нуклидов на уровне не более 5 % от значения УВвода, определение которых в процессе анализа не выполнялось (например, 232Тh, 230Тh, 228Тh, с короткоживущими продуктами его распада, возможно 239+240Рu, 238Рu, 24Аm).
Если условие критерия (4) выполнено, то дальнейшие измерения не требуются.

183. Сомалы альфа белсенділігін және бета белсенділігін өлшеудің радиометриялық шарттары келесі талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) белгіленген стандарттар үшін ең төменгі өлшенетін Амин (еa) альфа-белсенділік белгіленген стандарттар үшін 0, 01 Беккерельден (ары қарай Бк) жоғары болмауы тиіс;
2) белгіленген стандарттар үшін ең төменгі өлшенетін Амин (еb) бета белсенділік белгіленген стандарттар үшін 0, 2 Бк-ден жоғары болмауы тиіс;
3) альфа-белсенділік пен бета-белсенділіктің көрсеткіштерін салыстырғанда олардың айырмасы 0, 2 Бк-ден жоғары болмауы тиіс.
184. Бақылау кезінде радионуклидтерді тікелей өлшеудің селективті (таңдамалы) тәсілдері, сондай-ақ ҚР ДСМ-і бекіткен жанама және есептік тәсілдері қолданылуы тиіс.
185. Сенімді мүмкіндігі 95 % (ары қарай - Р = 0, 95) болғанда үлестік белсенділік пен өлшеу кінәраты ауыз су қауіпсіздігінің критериялары болып табылады.
Абсолютті қателікті кездейсоқ (статистикалық) дельта -DS және жүйелі (тұрақты) дельта - D0 құрайды.
Өлшеудің жалпы қателігі төмендегідей анықталады:
Жүйелі қателік – D0 төмендегідей қосындылау принципіне байланысты анықталуы тиіс:
D1 - тексеріс куәлігінде көрсетілген өлшеу құралдарының аттестатталған метрологиялық сипаттамаларының қателігі, D2 - есептік үлгі дайындауының әдістемелік қателігі. Көрсету әдістемесінде соңғы қателік болмағанда, ол 0, 10-ға (10 %) теңеледі.
186. Радиациялық қауіпсіздік критерияларына сәйкестікті алдын- ала бағалау үшін үлестік жалпы a-белсенділігі мен b-белсенділігі SDӘнің көрсеткіштері мен оларды анықтаудың абсолютті қателері пайдаланылады.
187. Сумен қамтамасыз ететін жер асты көздерінің ауыз суы үшін жалпы a-белсенділігі мен Я-белсенділігінің өлшемдерімен бір уақытта үлесті белсенділігі (DRn) және оны анықтаудың абсолютті қателігі бойынша - радон DRn анықталуы тиіс.
188. a-белсенділігі мен b-белсенділігінің біреуінің немесе екеуінің көрсеткіші артқанда радионуклидті сараптау жасалуы тиіс.
Толық радионуклидтік сараптама жасағанда мына критерия бойынша радионуклидтердің жалпы белсенділігі мен активтіліктері санының сәйкестігін бағалауды есептеу қажет:
Da - еКі Аі Ә 0.2
Da - a-белсенділік;
Аі – судағы 1 радионуклидтің өлшенген үлестік белсенділігі;
Кі  салыстыру стандартының энергетикалық спектрлерінің және нақты сынаманың сәйкес келмейтіндігін сипаттайтын коэффициенттер (15-ші қосымша 2-ші кесте);
0, 2 – су сынамасында басқа да альфа – сәулеленуші нуклидтердің СДсу мәнінің 5 %-нен аспайтын деңгейде болатынын есепке алатын эмпирикалық коэффициент, оны анықтау талдау үдерісінде орындалмаған жағдайда (мысалы, 232Th, 230Th, 228Th, оның ыдырауындағы қысқа мерзімді өмір сүретін өнімдері 239+240Pu, 238Pu, 24Am болуы мүмкін).
Егер (4) критерий шарты орындалса, одан кейінгі өлшеулер талап етілмейді.

189. Вода признается соответствующей критерию если:
где Аа - измеренная удельная активность 1 радионуклида в воде, включая 222Rn;
УВi - соответствующий уровень вмешательства (УВвода) согласно действующих на территории РК нормативов;
/\Аi - абсолютная погрешность измерения удельной активности 1 радионуклида.
190. При критерии <1 устанавливаются для водоисточника местные контрольные уровни общей a и (или) в-активности, гарантирующие уровень дозы не более 0,1 микрозиверт в год (далее-мкЗв/год).
191. При ином критерии проводятся дальнейшие исследования по определению годового поступления в воду радионуклидов:
1) вода подземных источников исследуется не менее 4 раз в год, отбираемых в каждый сезон; поверхностных источников - не менее 12 раз в год ежемесячно;
2) при наличии обработки воды или смешении воды различных водозаборов, радиационный контроль проводится перед подачей ее в водопроводную сеть. Контроль содержания газообразных или с малым периодом полураспада радионуклидов (например - 222Rn), проводится в контрольных точках водопроводной сети.
192. При обнаружении в воде стабильного присутствия радионуклидов выше установленных уровней вмешательства, принимается решение о дальнейшем использовании источника питьевого водоснабжения.
193. При содержании природных и искусственных радионуклидов в питьевой воде, создающих эффективную дозу меньше 0,1 мкЗв/год не проводятся мероприятия по снижению ее радиоактивности. При совместном присутствии в воде нескольких радионуклидов сумма отношений активности радионуклида к его уровню вмешательства S (Аi/УВ1)) должна быть <1.
194. Если величины общей альфа-активности и общей бета-активности будут ниже нормативных, то вода считается не загрязненной. В случае превышения этих показателей, необходимо провести полный радионуклидный анализ воды.
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
"Об утверждении санитарных правил и норм
"Санитарно-эпидемиологические требования к
водоисточникам, хозяйственно-питьевому
водоснабжению и местам культурно-бытового
водопользования и безопасности водных объектов"
Микробиологические и паразитологические показатели
качества питьевой воды
Показатели
Единицы измерения
Нормативы
Общее микробное число 2)
Число образующих колонии
бактерий в 1 мл
Не более 50
Общие колиформные бактерии 2)
Число бактерий в 100 мл 1)
Отсутствие
Термотолерантные коли-формные
бактерии
Число бактерий в 100 мл 1)
Отсутствие
Колифаги 3)
Число бляшкообразующих единиц
(БОЕ) в 100 мл
Отсутствие
Споры сульфитредуцирующих
клостридий 4)
Число спор в 20 мл
Отсутствие
Цисты лямблий 3)
Число цист в 50 л
Отсутствие

189. Су критерийге сәйкес келеді деп танылады, егер:
Аa - 222Rn-ды қосқанда судағы 1 радионуклидтің өлшенген меншікті белсенділігі;
СДі – ҚР территориясында қолданылатын нормативтерге сәйкес араласушылықтың тиісті деңгейі (СДсу);
Аі - 1 радионуклидтің үлестік белсенділігін өлшеудегі абсолютті кінәраттылық.
190. Критерий Ә 1 болған кезде су көзі үшін жергілікті жалпы бақылау деңгейлері және (немесе) мөлшері жылына 0, 1 микрозиверттен көп болмайтын деңгейіне кепілдік беретін b-белсенділік (ары қарай – мЗв/жыл) белгіленуі тиіс.
191. Басқа критерий кезінде суға радионуклидтердің жыл бойы келіп түсуін анықтау бойынша зерттеулер жалғастырылуы тиіс:
1) жерасты көздерінің суы әрбір маусымда алына отырылып, жылына 4 реттен кем емес; жер бетіндегі көздер – ай сайын, жылына 12 реттен кем емес зерттеледі;
2) әр түрлі су тоспаларының суы араласқанда немесе суды өңдеу кезінде суқұбырлық торапқа жіберудің алдында жүргізіледі. Газ тәріздес немесе жартылай ыдырауының кезеңі аз радионуклидтерді (мысалы -222Rn) бақылау суқұбырлық торапқа жіберудің алдында жүргізіледі.
192. Суда радионуклеидтердің араласу деңгейлерінен асып кететін мөлшерінің тұрақты болуы анықталған кезде ауыз сумен жабдықтау көзін одан әрі пайдалану туралы шешім қабылдануы тиіс.
193. Ауыз суда тиімділік мөлшерін 0,1 мЗв/жылдан аз қалыптастыратын табиғи және жасанды радионуклидтер болған кезде оның радиоактивтилігін кемітетін іс-шаралар жүргізілмейді. Суда бірнеше радионуклидтер кездескен жағдайда радионуклид белсенділігінің қосындысы оның араласу деңгейіне байланысты е(Аі/СД1)Ә 1 болуы тиіс.
194. Егер жалпы a-белсенділік пен жалпы b-белсенділіктің шамалары нормативтен төмен болғанда су ластанбаған болып есептеледі. Осы көрсеткіштер артқанда судың толық радионуклидті талдауы жүргізілуі тиіс.
«Су көздеріне, шаруашылық-ауызсумен
жабдықтауға, мәдени-тұрмыстық
су пайдалану орындарына және
су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық-эпидемиологиялық ережесіне
1-қосымша
Ауыз су сапасының микробиологиялық және паразитологиялық көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Нормативтер
Жалпы микробтық сан2)
1 мл бактериялардың ортасында пайда болатын сан
кем дегенде 50
Жалпы колиформды бактериялар2)
жоқтығы
Термотолерантты коли-формды бактериялар
-
Колифагтар3)
-
20 мл
-
Лямблиялардың цисталары
50л-гі цисттердің саны
-

1) при определении термотолерантных колиформных бактерий проводится трехкратное исследование по 100 мл отобранной пробы воды;
2) превышение норматива по общим колиформным бактериям не допускается в 95 % проб, отбираемых в точках водоразбора наружной и внутренней водопроводной сети в течение 12 месяцев, при количестве исследуемых проб не менее 100 за год;
3) определение колифагов и цист лямблий проводится только в системах водоснабжения из поверхностных источников перед подачей воды в распределительную сеть;
4) определение спор сульфитредуцирующих клостридий проводится при оценке эффективности технологии обработки воды.
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
"Об утверждении санитарных правил и норм
"Санитарно-эпидемиологические требования к
водоисточникам, хозяйственно-питьевому
водоснабжению и местам культурно-бытового
водопользования и безопасности водных объектов"
Обобщенные показатели химических веществ
Таблица 1
Показатели
Единицы
измерения
Нормативы
(предельно
допустимые
концентрации -
ПДК), не более
Показатель
вредности
Класс
опасности
Обобщенные показатели
Водородный показатель
единицы рН
в пределах 6-9
Общая минерализация (сухой
остаток)
мг/л
1000 (1500)
Жесткость общая
мг-экв./л

1) термотолерантты колиформды бактерияларды анықтау кезінде 100  мл таңдап алынған су сынамасы бойынша үш мәрте зерттеу жүргізіледі;
2) жалпы колиформды бактериялар бойынша нормативтің артуы сынамада 95%, 12 айдың ішінде су жүргізетін желілердің сыртқы және ішкі суды бөлетін орындарынан алынатын, бір жылда зерттелген сынамалар саны кезінде кем дегенде 100 рұқсат етілмейді;
3) колифагтар және лямблияның цистарын анықтау бөліп тұратын желіге суды берер алдында көздердің үстінен тек сумен жабдықтау жүйелерінде өткізіледі.
4) сульфитредуцирлегіш клостридийдің спорын анықтау суды өңдеу технологиясының тиімділік бағасы кезінде өткізіледі.
«Су көздеріне, шаруашылық-ауызсумен
жабдықтауға, мәдени-тұрмыстық
су пайдалану орындарына және
су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық-эпидемиологиялық ережесіне
2-қосымша
Химиялық заттардың талдап қорытқыш көрсеткіштері
1-кесте
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Нормативтер (ЖБШК-жол берілген шекті концентрация) кем дегенде
Зияндылық көрсеткіштері
Қауіпсіздік класы
Талдап қорытқыш көрсеткіштер
Сутектік көрсеткіш
pH бірліктер
6-9 шегінде
Жалпы минералдау (құрғақ қалдық)
мг/л
1000 (1500)
Жалпы қаттылық
мг-экв./л

2,4-Д
мг/л
0,03
с.-т.
2
1) лимитирующий признак вредности вещества, по которому установлен норматив:
с.-т. - санитарно-токсикологический, орг.- органолептический;
2) величина, указанная в скобках, может быть установлена по постановлению главного государственного санитарного врача соответствующей территории для конкретной системы водоснабжения на основании оценки санитарно-эпидемиологической обстановки в населенном пункте и применяемой технологии водоподготовки;
3) нормативы у-ГХЦГ (линдан), ДДТ (сумма изомеров), 2,4-Д приняты в соответствии с рекомендациями ВОЗ.
Химические вещества, образующиеся в воде
в процессе ее обработки
Таблица 2
Показатели
Единицы
измерения
Нормативы (предельно
допустимые концентрации
- ПДК) не более
Показатель
вредности
Класс
опасности
Хлор:
остаточный свободный
мг/л

2,4-Д
мг/л
0,003
с.-т.
2
1) норматив бойынша орнатылған заттардың лимиттік зияндылық белгілері: с.-т-санитариялық-уытты, орг.-органолептикалық;
2) жақша ішінде көрсетілген көлемі, елді - мекенде санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың бағасы негізінде сумен жабдықтаудың нақты жүйесі үшін аумаққа сәйкес бас мемлекеттік санитариялық дәрігердің қаулысы және қолданыстағы су дайындау технологиясы бойынша орнатылуы мүмкін;
3) g-ГХЦГ (линдан) нормативтер, ДДТ (өлшеу соммасы), ДДҰ ұсыныстарымен сәйкес
2,4-Д қабылданды.
Оларды өңдеу барысында суда пайда болатын химиялық заттар
2-кесте
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Нормативтер (ЖБШК-жол берілген шекті концентрация) кем дегенде
Зияндылық көрсеткіштері
Қауіпсіздік класы
Хлор:
қалдық бос
мг/л

в пределах 0,3 – 0,5
Орг.
3
остаточный связанный
мг/л
в пределах 0,8 - 1,2
Орг.
3
Хлороформ (при
хлорировании воды)
мг/л
0,2
С.-т.
2
Озон остаточный
мг/л
0,3
Орг.
Формальдегид (при
озонировании воды)
мг/л
0,05
С.-т.
2
Полиакриламид
мг/л
2,0
С.-т.
2
Активированная
кремне-кислота (по Si)
мг/л
10
С.-т.
2
Полифосфаты (по РО4 ~)
мг/л
3,5
Орг.
3
Остаточные количества
алюминий- и
железо-содержащих
коагулянтов
мг/л
Показатели содержания
"Алюминий", "Железо" по
таблице 1.
1) при обеззараживании воды свободным хлором: время его контакта с водой должно составлять не менее 30 минут, связанным хлором - не менее 60 минут. Контроль за содержанием остаточного хлора производится перед подачей воды в распределительную сеть.
При одновременном присутствии в воде свободного и связанного хлора их общая концентрация не должна превышать 1,2 мг/л.
В отдельных случаях, по согласованию с территориальным управлением государственного санитарно-эпидемиологического надзора, концентрация хлора в питьевой воде может быть повышена до 1 мл/л;
2) норматив хлороформа принят в соответствии с рекомендациями ВОЗ;
3) контроль содержания остаточного озона производится после камеры смешения при обеспечении времени контакта не менее 12 минут.
Органолептические показатели качества питьевой воды
Таблица 3
Показатели
Единицы измерения
Нормативы, не более
Запах
баллы
2
Привкус
баллы
2
Цветность
градусы
20 (35)
Мутность
ЕМФ (единицы мутности по
формазину) или мг/л (по каолину)
2,6 (3,5)
1,5(2)
1) величина, указанная в скобках, может быть установлена по постановлению главного государственного санитарного врача соответствующей территории для конкретной системы водоснабжения на основании оценки санитарно-эпидемиологической обстановки в населенном пункте и применяемой технологии водоподготовки.
Показатели радиационной безопасности питьевой воды
Таблица 4
Показатели
Единицы измерения
Нормативы
Показатель вредности
Общая a
радиоактивность
Бк/л
0,1
Радиация
Общая в
радиоактивность
Бк/л
1,0
Радиация
Приложение 3
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
"Об утверждении санитарных правил и норм
"Санитарно-эпидемиологические требования к
водоисточникам, хозяйственно-питьевому
водоснабжению и местам культурно-
бытового водопользования и
безопасности водных объектов"
Гигиенические требования к составу и свойствам
воды водных объектов в местах хозяйственно-питьевого
и культурно-бытового водопользования
Показатели состава и свойства
воды водного объекта
Категории водопользования
Для централизованного или
нецентрализованного
хозяйственно-питьевого
водоснабжения (1
категория)
Для отдыха населения, а
также водоемы в черте
населенных мест (2
категория)
Взвешенные вещества
(содержание в воде взвешенных
антропогенных веществ: хлопья
гидроксидов металлов,
образующихся при очистке
сточных вод, частицы асбеста,
стекловолокна, базальта и
других регламентируются в
соответствии с пунктами 177 и
205
Содержание взвешенных веществ не должно
увеличиваться больше, чем на: 0,25 миллиграммов на
кубический дециметр (далее- мг/дм3) 0,75 мг/дм3. Для
водоемов, содержащих в межень более 30 мг/дм3
природных минеральных веществ, допускается
увеличение содержания взвешенных веществ в воде в
пределах 5,0 %. Взвеси со скоростью выпадения более
0,4 миллиметров в секунду (далее - мм/сек) для
проточных водоемов и более 0,2 мм/сек для
водохранилищ к спуску запрещаются
Плавающие примеси (вещества)
На поверхности водоема не должны обнаруживаться
плавающие пленки, пятна минеральных масел и
скопления других примесей
запахи
Вода не должна приобретать несвойственных ей запахов
интенсивностью более 1 балла, обнаруживаемых:
непосредственно или при непосредственно последующем
хлорировании или других способов обработки
окраска
не должна обнаруживаться в столбике:

0,3 – 0,5 шегінде
Орг.
3
қалдық бос
мг/л
0,8 - 1,2 шегінде
Орг.
3
Хлороформ (суды хлорлау кезінде)
мг/л
0,2
С.-т.
2
қалдық озон
мг/л
0,3
Орг.
Формальдегид (суды озондау кезінде)
мг/л
0,05
С.-т.
2
Полиакриламид
мг/л
2,0
С.-т.
2
Белсендірілген крем-қышқылы (Si бойынша)
мг/л
10
С.-т.
2
Полифосфаттар (РО4 ~ бойынша)
мг/л
3,5
Орг.
3
Алюминийдің қалдық саны және коагулянт құрамды темір
мг/л
Көрсеткіштер құрамы "Алюминий", "Темір" 1 кесте бойынша.
1) бос хлормен суды зарарсыздандыру кезіндегі сумен жанасу уақыты кем дегенде 30 минутты, байлаулы хлормен кем дегенде 60 минутты құрауы керек. Бөліп тұратын желіге суды берер алдында қалдық хлор құрамына бақылау жүргізеді.
Суда бір уақытта бос және байлаулы хлордың жоқтығы кезінде олардың жалпы концентрациясы 1,2 мг/л аспауы керек.
Кейбір жағдайларда аймақтық мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау басқармасымен сәйкес хлордың концентрациясы ауыз суда 1 мл/л дейін артуы мүмкін;
2) ДДҰ ұсыныстарына сәйкес хлороформның нормативі қабылданды;
3) Қалдық озонның құрамын бақылау араластыру камерасынан кейін  жанасу уақытын қамтамасыз ету кезінде кем дегенде 12 минут өткізіледі.
Ауыз судың органолептикалық көрсеткіш сапасы
3-кесте
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Нормативтер, кем дегенде
Иісі
баллдар
2
Жат иіс
баллдар
2
Түсі
градустар
20 (35)
Лайлылығы
ФЛБ (формазин бойынша лайлылық бірлігі ) немесе мг/л (каолин бойынша)
2,6 (3,5)
1,5 (2)
1) жақша ішінде көрсетілген көлемі, елді-мекенде санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың бағасы негізінде сумен жабдықтаудың нақты жүйесі үшін аумаққа сәйкес Бас мемлекеттік санитарлық дәрігердің қаулысы және қолданыстағы су дайындау технологиясы бойынша орнатылуы мүмкін;
Ауыз судың радиациялық қауіпсіздік көрсеткіштері
4-кесте
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Нормативтер
Зияндылық көрсеткіштері
Жалпы а-радиобелсенділік
Бк/л
0,1
Радиация
Жалпы b-радиобелсенділік
Бк/л
1,0
Радиация
«Су көздеріне, шаруашылық-ауызсумен
жабдықтауға, мәдени-тұрмыстық
су пайдалану орындарына және
су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық-эпидемиологиялық
ережесі мен нормаларына 3-қосымша
Шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық су пайдалану пункттеріндегі су объектілерінің құрамы мен қасиеттеріне қойылатын гигиеналық талаптар
Су объектісі суының құрамы мен қасиеттерінің көрсеткіштері
Су пайдалану санаттары
Орталықтандырылған және орталықтандырылмаған шаруашылық-ауызсумен жабдықтау (I санат)
Халық демалатын жердегі және елді-мекен аумағында орналасқан су қоймалары үшін (II санат)
Өлшенген заттар
(судағы өлшенген антропогендік заттардың: ағынды суларды тазалау кезінде пайда болатын гидроксид металлдың қауызының, асбест бөлшектерінің, әйнек талшықтарының, базальттың және басқалардың құрамы 177 және 205-тармақтарына сәйкес регламенттеледі.
Өлшенген заттардың құрамы: бір текше метрге 0,25 милиграмнан аспауы (бұдан әрі - 30 мг/дм3) 0,75 мг/дм3. Су қоймалары үшін табиғи минералдық құрамы 30 мг/дм3 астам болғанда өлшенген заттардың құрамы суда 5,0 % шегінде артуына жол беріледі. Ағынды су қоймалар үшін секундына 0,4 миллиметрден (бұдан әрі мм/сек) астам және су сақтау қоймалар үшін 0,2 мм/сек астам жылдамдықпен түсу кезінде жіберуге тыйым салынады.
Жүзбелі қоспалар
(заттар)
Су қоймасының бетінде жүзбелі пленкалар, минералдың майлардың дақтары анықталмауы және басқа қоспалар жиналмауы тиіс.
иісі
Суда тікелей немесе кейіннен тікелей хлорлау кезінде немесе өңдеудің басқа да тәсілдері кезінде анықталатын 1 баллдан астам қарқындылықпен оның өзіндік емес иісі болмауы тиіс.
түсі

20 сантиметров (далее – см) 10 см
Температура
Летняя температура воды в результате спуска сточных
вод не должна повышаться более чем на 3 шС по
сравнению со среднемесячной температурой самого
жаркого месяца года за последние 10 лет
Водородный показатель (рН)
Не должен выходить за пределы 6,5-8,5
Минеральный состав
Не должен превышать по сухому остатку 1000 мг/дм3, в
том числе хлоридов - 350 мг/дм3,
сульфатов - 500 мг/дм3
Растворенный кислород
Не должен быть менее 4 мг/дм3 в любой период года в
пробе, отобранной до 12 часов дня
БПК полное
не должно превышать при 20 С
3,0 мг/дм3 6,0 мг/дм3, для зон
рекреации - 4,0
ХПК
Не должно превышать
15 мг/дм3 30 мг/дм3
Возбудители заболеваний
Вода не должна содержать возбудители заболеваний
Лактозоположительные кишечные
палочки (ЛКП)
Не более 1000-50000 в
дм3, в зависимости от
класса поверхностного
водоисточника (не
распространяется на
источники
децентрализованного
хозяйственно-питьевого
водоснабжения)
в черте населенных мест
не более 5000 в дм3, для
лодочно-парусного
спорта-10000 дм3, для
купания -1000 дм3
Коли-фаги (в
бляшкообразующихся единицах)
Не более 100 в дм3 не
распространяется на
источники
децентрализованного
хозяйственно-питьевого
водоснабжения
не более 100 в дм3
Жизнеспособные яйца гельминтов
(аскарид, власоглав, токсокар,
фасциол), онкосферы тениид и
жизнеспособные цисты
патогенных кишечных простейших
Не должны содержаться в 1 кубическом дециметре
Химические вещества
Не должны содержаться в концентрациях, превышающих
ПДК и ПДУ
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 июля 2010 года № 554
Перечень некоторых приказов Министерства здравоохранения
Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года № 506 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2999, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, октябрь 2004 года, № 37-40, статья 1029; март 2009 года, № 3-8, статья 25; июль 2005 года, № 16, статья 132);
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 февраля 2005 года № 63 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию зон санитарной охраны источников водоснабжения и водопроводов хозяйственно-питьевого назначения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3492, опубликованный в "Юридической газете" от 7 декабря 2005 года, № 227-228 (961-962);

20 сантиметр (бұдан әрі – см) қатарында 10 см болмауы тиіс
Температура
Судың жазғы температурасы ағынды суды жіберу нәтижесінде соңғы 10 жылдағы ең ыстық мезгілдегі орта айлық температурамен салыстырғанда 3 С аспауы тиіс.
Сутегі көрсеткіші
(рН)
6,5-8,5 шегінен аспауы тиіс
Минералдық құрамы
Құрғақ қалдығы 1000 мг/дм3 аспауы тиіс, оның ішінде: хлоридтер - 350 мг/дм3, сульфаттар - 500 мг/дм3.
Ерітілген оттегі
Жылдың әртүрлі мезгілінде бір күннің сағат 12 дейін алынған сынамада 4 мг/дм3 кем болмауы тиіс.
Толық БКТ
20 С кезінде мынадан аспауы тиіс:
3,0 мгО2/дм3
6,0 мгО2/дм3,
рекреация
аймағында - 4,0
ХКТ
Мынадан аспауы тиіс: 15 мгО2/дм3 30 мгО2/дм3
Аурулардың қоздырғыштары
Судың құрамында ауру қоздырғыштар болмауы тиіс.
Лактозиялық оң ішек таяқшалары
Жерүсті су көзінің класына байланысты 0-50000 в дм3 аспауы тиіс (орталықтанбаған шаруашылық-ауызсумен жабдықтау көздеріне қолданылмайды)
елді-мекен жайда 5000 дм3 асырмай, қайық-желкен спорт орындары үшін 10000 дм3, шомылу орындары үшін 1000 дм3.
Коли-фагтар (бляшка-құраушы бірліктерінде)
100 в дм3 аспауы тиіс орталықтанбаған шаруашылық-ауызсумен жабдықтау көздеріне қолданылмайды
100 в дм3 аспауы тиіс
Гельминттердің өмір сүруге қабілетті жұмыртқалары, (аскарида, власоглав, токсокар, фасциол), тениид онкосфералары және патогенді ішек қарапайымдыларының өмір сүруге қабілетті цисталары
1 текше дециметрде болмауы тиіс
Химиялық заттар
РШШ-дан және РШД-ден артатын шоғырлануда болмауы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 28 шілдедегі
№ 554 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылды деп танылатын кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. «Шаруашылық-ауыз суымен жабдықтауға және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындары жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 28 маусымдағы № 506 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2999 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік мекемелер нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2004 жылы № 37-40, 1029-құжат жарияланған) бұйрығы;
2. «Су көздерінің және шаруашылық - ауыз су құбырларының санитарлық қорғау аумағын күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 18 ақпандағы № 63 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3492 болып тіркелген, «Заң газетінде» 2005 жылғы 7 желтоқсанда № 163-164 (788) жарияланған) бұйрығы;

3. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 мая 2005 года № 229 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к нецентрализованному хозяйственно-питьевому водоснабжению" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3720, опубликованный в "Юридической газете" от 2 июня 2006 года № 99-100 (1079-1080);
4. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 сентября 2006 года № 437 "О внесении дополнений и изменения в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 мая 2005 года № 229 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к нецентрализованному хозяйственно-питьевому водоснабжению" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4445, опубликованный в "Юридической газете" от 1 декабря 2006 года № 209 (1189).

3. «Орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 13 мамырдағы № 229 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3720 болып тіркелген, «Заң газетінде» 2006 жылғы 2 маусымда № 99-100 (906) жарияланған) бұйрығы;
4. «Орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 13 мамырдағы № 229 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2006 жылғы 26 қыркүйектегі № 437 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4445 тіркелген, «Заң газетінде» 2006 жылғы 1 желтоқсанда № 209 (1015) тіркелген) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.