Об утверждении Инструкции по проведению внешней комплексной оценки на соответствие субъектов здравоохранения стандартам аккредитации
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 июля 2010 года № 542. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2010 года № 6432. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 127
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 10.03.2015 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии со статьей 14 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» и в целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2009 года № 1559 «Об утверждении Правил аккредитации в области здравоохранения», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по проведению внешней комплексной оценки на соответствие субъектов здравоохранения стандартам аккредитации.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Айдарханов А.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Каирбекову С.З.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              Б. Садыков
Утверждена
приказом и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 июня 2010 года № 542
Инструкция
по проведению внешней комплексной оценки на соответствие
субъектов здравоохранения стандартам аккредитации
Сноска. Инструкция в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.02.2013 № 99 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по проведению внешней комплексной оценки на соответствие субъектов здравоохранения стандартам аккредитации (далее - Инструкция) разработана в соответствии со статьей 14 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения», в целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2009 года № 1559 «Об утверждении Правил аккредитации в области здравоохранения», детализирует проведение внешней комплексной оценки на соответствие стандартам аккредитации и распространяется на организации здравоохранения.

Денсаулық сақтау субъектілерінің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сыртқы кешендік бағалау жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 23 шілдедегі № 542 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 24 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6432 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 127 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 10.03.2015 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 14-бабына сәйкес және "Денсаулық сақтау саласында аккредиттеу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 12 қазандағы № 1559 қаулысын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Денсаулық сақтау субъектілерінің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сыртқы кешендік бағалау жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті (А.Т. Айдарханов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі С.З. Қайырбековаға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Министрдің м.а.                                    Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2010 жылғы 23 шілдедегі
№ 542 бұйрығымен
бекітілген
Денсаулық сақтау субъектілерінің аккредиттеу стандарттарына
сәйкестігіне сыртқы кешендік бағалау жүргізу жөніндегі
нұсқаулық
Ескерту. Нұсқаулық жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.02.2013 № 99 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау субъектілерінің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сыртқы кешендік бағалау жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексінің 14-бабына сәйкес, «Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 12 қазандағы № 1559 қаулысын іске асыру мақсатында әзірленді, аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сыртқы бағалау жүргізуді нақтылайды және денсаулық сақтау ұйымдарына таралады.

2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) аккредитующий орган – Комитет контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - Комитет) и его территориальные департаменты (далее - Департаменты);
2) организация здравоохранения - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
3) координатор качества – специалист службы внутреннего аудита организации здравоохранения.
3. Внешняя комплексная оценка на соответствие организаций здравоохранения стандартам аккредитации (далее - внешняя комплексная оценка) включает следующие этапы:
1) самооценки на соответствие стандартам аккредитации;
2) экспертизы документов, представляемых для прохождения процедуры аккредитации;
3) экспертной оценки соответствия организаций здравоохранения стандартам аккредитации;
4) анкетирования, интервьюирования;
5) проведения оценки соответствия стандартам аккредитации на основе балльной системы.
4. Самооценка на соответствие стандартам аккредитации проводится самостоятельно организацией здравоохранения либо с привлечением независимых медицинских экспертов.
Координатор качества организации здравоохранения составляет сводный отчет о результатах самооценки на соответствие стандартам аккредитации, по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, в целом по организации здравоохранения, в том числе отдельно в разрезе структурных подразделений, расположенных вне территории организации здравоохранения.
Результаты самооценки организации здравоохранения координатор качества вводит в информационную систему модуль «Аккредитация» Единой информационной системы здравоохранения Республики Казахстан (далее – информационная система).
5. Департамент в течение двух рабочих дней со дня получения документов организации здравоохранения проверяет полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
6. Для проведения внешней комплексной оценки аккредитующий орган создает экспертные группы и среди экспертов определяет руководителя группы.
В состав экспертной группы входят специалисты аккредитующего органа, независимые эксперты в области здравоохранения и профильные специалисты организаций здравоохранения, обученные по вопросам аккредитации в области здравоохранения.
7. Экспертная группа при проведении экспертной оценки организации здравоохранения на соответствие стандартам аккредитации заполняет оценочные листы отдельно по каждому разделу стандартов, по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.

2. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар қолданылады:
1) аккредиттеуші орган - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) және оның аумақтық департаменттері (бұдан әрі – аумақтық департаменттер);
2) денсаулық сақтау ұйымдары – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) сапа үйлестірушісі – медициналық ұйымның ішкі аудит қызметінің маманы.
3. Денсаулық сақтау ұйымдардың аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сыртқы кешенді бағалау (бұдан әрі - сыртқы кешендік бағалау) мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне өзін-өзі бағалау;
2) аккредиттеу рәсімдерін өту үшін ұсынылатын құжаттарды сараптау;
3) аккредиттеу стандарттарына сәйкестігін сараптамалық бағалау;
4) сауалнама жүргізу, сұхбат алу;
5) аккредиттеу стандарттарына сәйкестікті бағалауды балдық жүйе арқылы жүргізу.
4. Аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне өзін-өзі бағалау денсаулық сақтау ұйымы дербес немесе тәуелсіз медицина сарапшыларын тарта отырып өткізеді.
Денсаулық сақтау ұйымының сапа үйлестірушісі осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне өзін-өзі бағалау нәтижелері туралы жиынтық есепті жалпы денсаулық сақтау ұйымдары, оның ішінде денсаулық сақтау ұйымдарының аумағынан тыс орналасқан құрылымдық бөлінісінде жеке әзірлейді.
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау ұйымының өзін-өзі бағалау нәтижелерін сапа үйлестіруші ақпараттық жүйеге «Аккредиттеу» модуліне (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) енгізеді.
5. Департамент денсаулық сақтау ұйымының құжаттарын алған күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан уәжделген жазбаша бас тарту береді.
6. Сыртқы кешенді бағалау жүргізу үшін аккредиттеу органы сараптау топтар құрады және сарапшылар арасынан топ басшысын айқындайды.
Сараптау тобының құрамына денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу мәселелері бойынша оқытылған аккредиттеу органының мамандары, денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сарапшылар және денсаулық сақтау ұйымдарының бейінді мамандары кіреді.
7. Сараптау тобы денсаулық сақтау ұйымның аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне бағалау жүргізу кезінде стандарттардың әрбір бөлігі бойынша, осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке-жеке бағалау парақтарын толтырады.

8. Результаты фактической суммы набранных баллов вносятся в информационную систему.
9. Не допускается передача сведений о деятельности организации здравоохранения, о пациентах и персонале, полученных в ходе внешней комплексной оценки (в том числе, передача права ввода информации по разделу (блоку) стандартов в информационную систему) другому лицу.
10. После ввода информации в базу данных информационной системы, заполненные оценочные листы по разделам (блокам) стандартов члены экспертной группы передают руководителю группы.
11. По окончании указанных процедур отчет о работе экспертной группы руководителем экспертной группы передается в департамент.
2. Экспертиза документов, представляемых
для прохождения процедуры аккредитации
12. Департамент проводит экспертизу документов, представленных организацией здравоохранения для прохождения процедуры аккредитации.
13. По результатам экспертизы Департамент уведомляет организацию здравоохранения о сроках проведения внешней комплексной оценки или дает мотивированный отказ.
3. Экспертная оценка соответствия организаций
здравоохранения стандартам аккредитации
14. Экспертная оценка соответствия организации здравоохранения стандартам аккредитации осуществляется в соответствии с графиком, утверждаемым аккредитующим органом.
15. Перед началом экспертной оценки Департамент выдает членам экспертной группы логин и пароль для входа в информационную систему.
Информация о логине и пароле для входа в информационную систему является конфиденциальной информацией, разглашению и передаче не подлежит.
В случае обнаружения фактов передачи конфиденциальной информации эксперт немедленно отстраняется от дальнейшей процедуры аккредитации, а результаты, введенные им в информационную систему, аннулируются.
В дальнейшем указанный эксперт не допускается к аккредитации организаций здравоохранения. В случае, если эксперт является сотрудником аккредитующего органа, то руководитель аккредитующего органа решает вопрос о наложении дисциплинарного взыскания, в соответствии с законодательством о государственной службе.
В случае, если эксперт является специалистом организации здравоохранения, аккредитующий орган ставит в известность его руководство о фактах не соблюдения требований данного пункта Инструкции.
16. Перед выездом в организацию здравоохранения члены экспертной группы составляют план мероприятий по обследованию организации здравоохранения, по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
17. Оценочные листы содержат следующие графы:
1) «Измеряемые критерии» - требования критерия стандартов аккредитации;

8. Жиналған балдардың нақты сомаларының нәтижелері ақпараттық жүйеге енгізіледі.
9. Сыртқы кешендік бағалау кезінде алынған денсаулық сақтау ұйымның қызметі туралы, пациенттер мен персонал туралы мәліметтерді (оның ішінде стандарттардың бөлігі (блогы) бойынша ақпаратты ақпараттық жүйеге енгізу құқығын) басқа адамға беруге жол берілмейді.
10. Ақпаратты ақпараттық жүйенің дерекқор базасына енгізгеннен кейін стандарттардың тараулары (блоктары) бойынша толтырылған бағалау парақтарын сараптау тобының мүшесі басшысына тапсырады.
11. Көрсетілген рәсімдер аяқталғаннан кейін сараптау тобының жұмысы туралы бағалауды сараптау тобының басшысы департаментке тапсырады.
2. Аккредиттеу рәсімінен өту үшін ұсынылатын құжаттарға
сараптау жүргізу
12. Департамент аккредиттеу рәсімдерін өту үшін денсаулық сақтау ұйымдары ұсынатын құжаттарға сараптама жүргізеді.
13. Департамент сараптама нәтижесі бойынша денсаулық сақтау ұйымдарын сыртқы кешендік бағалау мерзімдері туралы хабардар етеді немесе уәжделген бас тартуды береді.
3. Денсаулық сақтау ұйымдарының аккредиттеу стандарттарына
сәйкестігін сараптамалық бағалау
14. Денсаулық сақтау ұйымының аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сараптамалық бағалау аккредиттеуші орган бекіткен кестеге сәйкес жүзеге асырылады.
15. Сараптамалық бағалауды бастар алдында Департамент сараптау тобының мүшесіне ақпараттық жүйеге кіру үшін логин және пароль береді.
Ақпараттық жүйеге кіруге арналған логин және пароль туралы ақпарат құпия ақпарат болып табылады және жариялау мен таратуға жатпайды.
Құпия ақпаратты фактілері анықталған жағдайда сарапшы одан әрі аккредиттеу рәсімінен дереу босатылады, оның ақпараттық жүйеге енгізген нәтижелері күшін жояды.
Одан әрі көрсетілген сарапшы денсаулық сақтау ұйымды аккредиттеуге жіберілмейді. Егер сарапшы аккредиттеуші органның қызметкері болып табылса, онда аккредиттеуші органның басшысы мемлекеттік қызмет туралы заңнамаға сәйкес тәртіптік жаза қолдану туралы мәселені шешеді.
Егер сарапшы денсаулық сақтау ұйымының маманы болып табылса, онда аккредиттеуші орган оның басшылығына Нұсқаулықтың осы тармағының талаптарын сақтамау фактісі туралы хабарлайды.
16. Сараптау тобы денсаулық сақтау ұйымға барар алдында осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық сақтау ұйымын тексеру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлейді.
17. Бағалау парақтары мынадай бағандарды қамтиды:
1) «Өлшенетін өлшемдер» - аккредиттеу стандарттары өлшемдерінің талаптары;

2) «Источник информации» - основные виды документов, которые подлежат изучению;
3) «Достижения в деятельности организации» - описываются определенные положительные достижения, успехи (сильные стороны) в организации здравоохранения (например: удовлетворенность персонала условиями работы, соблюдение пациентами режима нахождения в стационаре, поддержка и развитие у персонала организации вежливого и внимательного отношения к посетителям и пациентам);
4) «Направления в деятельности организации, требующие улучшения» - фиксируются выявленные несоответствия стандартам аккредитации (слабые стороны);
5) «Баллы по критериям от 0 до 5» - соответствие критерию стандарта аккредитации эксперт оценивает соответствующим баллом.
В случае неприменимости отдельного критерия стандарта для оценки деятельности организации здравоохранения в силу ее специфики в соответствующей графе фиксируется отметка «критерий стандарта не применим для данной организации». При подсчете средней оценки по стандарту данный критерий не учитывается.
Оценка соответствия стандартам аккредитации на основе расчета баллов проводится в порядке, установленными настоящими правилами.
4. Проведение анкетирования и интервьюирования
18. Анкетирование пациентов и персонала проводится по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
19. Выборка респондентов происходит путем случайного отбора. Количество респондентов из числа медицинского персонала должно быть не менее 5 % штатных сотрудников организации здравоохранения и не менее 5% из числа лиц, находящихся на стационарном лечении или обратившихся за медицинской помощью на момент анкетирования.
В анкетах для опроса респондентов указывается номер соответствующего критерия стандарта аккредитации и дата анкетирования.
20. Число респондентов для интервьюирования при оценке соответствующих критериев стандарта определяется в каждом конкретном случае индивидуально, но не менее 3 человек.
21. При проведении интервьюирования вопросы должны быть конкретными, исходя из содержания критерия стандарта, изложенными в понятной для респондента форме и исключающими двоякое толкование.
5. Проведение оценки соответствия стандартам аккредитации
на основе балльной системы
22. Оценка соответствия стандартам аккредитации проводится на основе бальной системы, включающей баллы от 0 до 5. Балльная шкала позволяет оценить измеряемый критерий, и применяется для оценки деятельности всех структурных подразделений организации здравоохранения (оценка управления, обеспечения качества и безопасности медицинской помощи, структуры, профессионализма персонала). Шкала оценок (баллов) соответствия стандартам аккредитации представлена в приложении 5 к настоящей Инструкции.

2) «Ақпарат көзі» - зерделеуге жататын құжаттардың негізгі түрлері;
3) «Ұйым қызметіндегі жетістіктер атауы» - денсаулық сақтау ұйымындағы белгілі бір оң жетістіктер сипатталады (күшті жақтары) (мысалы: қызметкерлердің жұмыс жағдайымен қанағаттануы, пациенттердің стационарда болу тәртібін сақтауы, қызметкерлердің келушілер мен пациенттерге сыпайы және ұқыпты қарауын ұйымдастыруды қолдау және дамыту);
4) «Жақсартуды талап ететін ұйым қызметіндегі бағыттары» - аккредиттеу стандарттарына анықталған сәйкессіздіктер белгіленеді (әлсіз жақтары);
5) «0-5-ке дейінгі критерийлер бойынша балдар» - сарапшы аккредиттеу стандартының критерийіне сәйкестікті тиісті баллмен бағалайды.
Денсаулық сақтау ұйымының қызметін бағалау үшін стандарттың жеке критерийлері қолданылмаған жағдайда, оның өзіндік ерекшелігіне қарай тиісті бағанда «осы ұйым үшін стандарт критерийі қолданылмайды» деген белгі қойылады. Стандарт бойынша орташа бағаны есептеу кезінде аталған критерий есепке алынбайды.
Балдардың есептеу негізінде аккредиттеу стандарттарына сәйкестікке бағалау осы бекітілген қағидаларға сәйкес белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
4. Сауалнама жүргізу және сұхбат алу
18. Пациенттер мен персоналдарға сауалнама жүргізу осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама бойынша жүргізіледі.
19. Медицина персоналдарының ішінен респонденттердің саны денсаулық сақтау ұйымының штат қызметкерлерінің санынан 5 %-ға кем болмауы және стационарлық емдеудегі немесе сауалнама жүргізу сәтінде медициналық көмекке жүгінгендердің санынан 5 %-ға кем болмауы тиіс.
Респонденттерге сауалнама жүргізуге арналған сауалнамаларда аккредиттеу стандартының тиісті критерийінің нөмірі және сауалнама жүргізу күні көрсетіледі.
20. Стандарттың тиісті критерийлерін бағалау кезінде сұхбат жүргізу үшін респонденттердің саны әрбір нақты жеке жағдайда анықталады, бірақ кемінде 3 адам болады.
21. Сұхбат жүргізу кезінде сұрақтар екі жақты түсіндіруді болдырмайтындай және респондент үшін түсінікті нысанда жазылған стандарт критерийінің мазмұнына қарай нақты болуы тиіс.
5. Аккредиттеу стандарттарына сәйкестікті бағалауды балдық
жүйе негізінде жүргізу
22. Аккредиттеу стандарттарына сәйкестікті бағалау 0-ден 5-ке дейінгі балдарды қамтитын балдық жүйе негізінде жүргізіледі. Балдық шкала өлшенетін өлшемді бағалауға мүмкіндік береді және денсаулық сақтау ұйымдарының барлық құрылымдық бөлімшелерінің қызметін бағалау үшін қолданылады (басқару, медициналық көмектің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету, құрылымы, қызметкерлердің кәсіптілігін бағалау). Аккредиттеу стандарттарына сәйкестік бағаларының (балдарының) шкаласы осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес ұсынылған.

23. По каждому стандарту высчитывается средняя оценка:
сумма баллов по критериям стандарта, деленная на количество критериев в стандарте.
Средняя оценка по стандарту = k1+k2+k3+k4+k5/C, где
k1, k2, k3, k4, k5 – баллы по критериям стандартов
С – количество критериев в стандарте
Данные вносятся в итоговую таблицу оценок (баллов), согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
24. В ходе внешней комплексной оценки организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь, изучаются медицинские карты в случаях:
летальных исходов;
фактов возникновения внутрибольничных инфекций;
осложнений течения заболеваний, в том числе послеоперационные;
повторных госпитализаций по одному и тому же заболеванию в течение одного месяца вследствие некачественного предыдущего лечения;
выборочно случаи необоснованной госпитализации (1-3 дня пребывания).
На уровне оказания первичной медико-санитарной помощи изучаются медицинские карты в случаях:
смерти на дому лиц трудоспособного возраста, детей и подростков;
первичного выхода на инвалидность пациентов с болезнями системы кровообращения (артериальная гипертензия, ишемическая болезнь сердца);
запущенных форм онкологических заболеваний и туберкулеза;
младенческой смертности;
материнской смертности.
На уровне оказания скорой медицинской помощи изучается медицинская документация в случаях:
повторных вызовов по тому же заболеванию в течение суток;
смерти в присутствии бригады;
расхождения диагнозов бригады скорой помощи и приемного покоя стационаров по госпитализированным больным.
На основании анализа проведенного исследования каждый критерий стандарта оценивается по указанной шкале, с учетом результатов обследования всех структурных подразделений.
Результаты оценок по каждому стандарту согласовываются всеми членами группы экспертов.
25. Для организации здравоохранения, осуществляющей стационарную помощь и имеющей в структуре поликлиническое отделение, оценка клинической деятельности данного структурного подразделения осуществляется по стандартам аккредитации для организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь (разделы (блоки) С, D).
26. Для организации здравоохранения, осуществляющей консультативно-диагностическую помощь и имеющей в структуре отделение дневного стационара, оценка клинической деятельности данного структурного подразделения осуществляется по стандартам аккредитации для организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь.
27. Оценка организаций здравоохранения восстановительного лечения и медицинской реабилитации осуществляется по стандартам аккредитации для организаций, оказывающих стационарную помощь.

23. Әрбір стандарт бойынша орташа бал есептеледі: стандарттағы критерийлер санына бөлінген стандарт критерийлері бойынша балдардың сомасы.
Стандарт бойынша орташа баға = k1+k2+k3+k4+k5/C, мұнда:
k1+k2+k3+k4+k5 - стандарт критерийлер бойынша балдар
С – стандарттағы критерийлердің саны
Деректер осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес бағалардың (балдардың) қорытынды кестесіне енгізіледі.
24. Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымына сыртқы кешендік бағалау барысында мынадай жағдайларда медициналық карталар зерделенеді:
өлім жағдайы;
ауруханаішілік инфекциялық аурулардың туындау фактілері;
аурудың асқынуы, соның ішінде операциядан кейінгі асқынулар;
алдыңғы емдеуді сапасыз жүргізудің салдарынан сол бір ауруы бойынша бір айдың ішінде қайтадан емдеуге жатқызылуы;
негізсіз емдеуге жатқызудың таңдалған жағдайлары (1-3 күн болу).
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету деңгейінде мынадай жағдайда медициналық карталар зерделенеді:
еңбекке жарамды жастағы тұлғалардың, жасөспірімдер мен балалардың үйде қайтыс болуы;
қан айналым жүйесінің ауруы бойынша пациенттердің алғаш мүгедектікке шығуы (артериялық гипертензия, жүректің ишемиялық ауруы);
онкологиялық аурулар мен туберкулездің асқынған түрі;
нәресте өлімі;
ана өлімі.
Жедел медициналық көмек көрсету деңгейінде мынадай жағдайда медициналық құжаттар зерделенеді:
тәулік ішіндегі бір ауру түрі бойынша қайта шақырулар;
бригаданың көзінше болған өлім жағдайы;
жедел жәрдем бригадасы мен науқасты емдеуге жатқызған стационардың қабылдау бөлімі диагноздарының сәйкес келмеуі.
Жүргізілген зерттеулерді талдау негізінде стандарттың әрбір критерийі барлық құрылымдық бөлімшелердің зерттеу қорытындысының есебімен, көрсетілген шкала бойынша бағаланады.
Бағалардың нәтижелері әрбір стандарт бойынша барлық сараптау тобының мүшелерімен келісіледі.
25. Стационарлық көмекті жүзеге асыратын және құрылымында емханалық бөлімшесі бар денсаулық сақтау ұйымдары үшін осы құрылымдық бөлімшенің клиникалық қызметін бағалау амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдар үшін аккредиттеу стандарттары бойынша жүзеге асырылады (С, D тараулары (блоктары).
26. Консультациялық-диагностикалық көмекті жүзеге асыратын және құрылымында күндізгі стационар бөлімшесі бар денсаулық сақтау ұйымдары үшін осы құрылымдық бөлімшенің клиникалық қызметін бағалау амбулаториялық–емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдар үшін аккредиттеу стандарттары бойынша жүзеге асырылады.
27. Қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту денсаулық сақтау ұйымдарын бағалау стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдар үшін аккредиттеу стандарттары бойынша жүзеге асырылады.

28. Оценка диагностических центров осуществляется по стандартам аккредитации для организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь.
29. По окончании оценки информация вводится в информационную систему отдельно по каждому структурному подразделению организации здравоохранения, в том числе отдельно в разрезе структурных подразделений, расположенных вне территории организации.
Фактическая сумма баллов по каждому критерию стандарта является основой для расчета коэффициентов соответствия по каждому разделу стандартов аккредитации и для стандартов в целом, которые рассчитываются информационной системой автоматически.
30. Объективность оценки соответствия и достоверность расчета баллов по каждому стандарту удостоверяются личной подписью членов экспертной группы, указываются фамилия, имя, отчество (при наличии), а также дата проведения оценки.
6. Заключительные положения
31. Организация здравоохранения, набравшая по результатам внешней комплексной оценки от 3,0 до 3,99 баллов, соответствует критериям стандартов от 60% до 80%. При наборе от 4,0 до 5,0 баллов достигает от 80% до 100% соответствия критериям стандартов.
32. По завершению экспертной оценки проводится заключительное собрание с участием персонала организации здравоохранения, на котором экспертами предоставляется сводные сведения основных результатов экспертной оценки по каждому из разделов (блоков) стандартов.
33. По результатам проведенной внешней комплексной оценки в организации здравоохранения составляется план мероприятий по устранению несоответствий требованиям стандартов аккредитации, выявленных при внешней комплексной оценке, по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
34. Руководитель экспертной группы в течение двух рабочих дней после окончания внешней комплексной оценки формирует окончательный отчет по форме согласно приложению 8 к настоящей Инструкции и направляет его в Департамент.
35. Департамент направляет отчет в Комитет для принятия решения о выдаче либо отказе в выдаче свидетельства об аккредитации организации здравоохранения.
36. Организации здравоохранения, прошедшей аккредитацию, в течение 10 рабочих дней после вынесения аккредитующим органом соответствующего решения выдается свидетельство об аккредитации.
Приложение 1
к Инструкции по проведению
внешней комплексной оценки
субъектов здравоохранения на
соответствие стандартам аккредитации
форма
Сводный отчет о результатах самооценки
на соответствие стандартам аккредитации
Наименование организации здравоохранения: ____________________
(полное наименование организации здравоохранения)
Юридический адрес: ____________________________________________
Руководитель организации здравоохранения: _____________________
Ответственное лицо за проведение самооценки: __________________
Дата проведения: ______________________________________________
Наименование стандарта
Среднее значение оценки
Обоснование оценки
Ф.И.О., подпись ответственного за раздел стандарта лица
I Раздел (блок) «А». «Руководство»
1.0. Этические нормы организации

28. Диагностикалық орталықтарды бағалау амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары үшін аккредиттеу стандарттары бойынша жүзеге асырылады.
29. Бағалау аяқталғаннан кейін ақпарат денсаулық сақтау ұйымының әрбір құрылымдық бөлімшесі бойынша жеке, оның ішінде медициналық ұйымдардың аумағынан тыс орналасқан құрылымдық бөлімшелер бөлінісінде жеке ақпараттық жүйеге енгізіледі.
Стандарттың әрбір критерийі бойынша балдардың нақты соммасы аккредиттеу стандарттарының әрбір бөлімі бойынша сәйкес коэфиценттерді есептеу үшін және ақпараттық жүйе арқылы автоматты түрде есептейтін жалпы стандарттар үшін негіз болып табылады.
30. Әрбір стандарт бойынша сәйкестікті бағалаудың объективтілігі және балдарды есептеу дәйектілігі сараптау тобы мүшелерінің жеке қолымен куәландырылады, оның тегі, аты, әкесінің аты, (бар болса) сондай-ақ бағалау жүргізген күні көрсетіледі.
6. Қорытынды ережелер
31. Сыртқы кешендік бағалау жүргізу нәтижелері бойынша 3,0-ден 3,99-ға дейін балл жинаған денсаулық сақтау ұйымы 60 %-дан 80 %-ға дейін стандарттар критерийлеріне сәйкес келеді. 4,0-ден 5,0-ге дейін балл жинаған кезде стандарттардың критерийлеріне сәйкес 80 %-дан 100 %-ға дейін жетеді.
32. Сараптамалық бағалау аяқталғаннан кейін денсаулық сақтау ұйымының персоналдарының қатысуымен қорытынды жиналыс өткізіледі, онда сарапшылар стандарттың әрбір бөлімі (блогы) бойынша негізгі сараптамалық бағалау нәтижелерінің жиынтық мәліметтерін ұсынады.
33. Денсаулық сақтау ұйымында жүргізілген сыртқы кешендік бағалау нәтижелері бойынша осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, сыртқы бағалау негізінде анықталған аккредиттеу стандартының талаптарына сәйкессіздігіне жою бойынша іс-шаралар жоспары әзірленеді.
34. Сараптау тобының басшысы сыртқы кешендік бағалау аяқталғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық есеп құрастырады және оны департаментке жолдайды.
35. Департамент денсаулық сақтау ұйымын аккредиттеу туралы куәлік беру немесе бас тарту туралы шешім қабылдау үшін Комитетке есеп жолдайды.
36. Аккредиттеуден өткен денсаулық сақтау ұйымдары аккредиттеуші орган тиісті шешім шығарғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде аккредиттеу туралы куәлік береді.
"Денсаулық сақтау субъектілерінің
аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне
сыртқы кешенді бағалау жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа"
1-қосымша
нысан
Аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне өзін-өзі бағалау өткізу
нәтижелері туралы жиынтық есеп
Денсаулық сақтау ұйымның атауы: ____________________________________
(денсаулық сақтау ұйымдарының толық
атауы)
Заңды мекенжайы: ___________________________________________________
Денсаулық сақтау ұйымның басшысы: __________________________________
Өзін-өзі бағалауды өткізуге жауапты адам: _____________________________________________________________________
Өткізілетін күні: ___________________________________________________
Стандарттың атауы
Бағаның орташа мәні
Бағаның негіздемесі
Әр бөлімге жауапты адамның Т.А.Ә, қолы
1.
«А» бөлімі (блогы.) «Басшылық»
2.
1.0 Ұйымның этикалық нормалары
3.

2.0. Управление
3.0. Стратегическое и оперативное планирование
4.0. Общее управление
5.0. Управление рисками и повышение качества
Среднее значение баллов по всем разделам (блокам) _________
Среднее значение баллов по стандарту _______________________
Руководитель организации здравоохранения _____________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
М.П.                     _________(подпись)    «___»______ 20___г.
Приложение 2
к Инструкции по проведению внешней
комплексной оценки субъектов
здравоохранения на соответствие
стандартам аккредитации
форма
Оценочный лист для проведения оценки
соответствия стандартам аккредитации
организаций здравоохранения
Наименование раздела (блока): _______________________
Измеряемые критерии
Источник информации
Достижения в деятельности организации
Направления в деятельности организации, требующие улучшения
Баллы по критериям от 0 до 5
№ 1.0 наименование стандарта _________________________________________________________________________
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
Среднее значение баллов по критериям стандартов (стандарту)
Среднее значение баллов по всем разделам (блокам) А, В, С, Д, Е
Ф.И.О., подпись руководителя и экспертов
Приложение 3
к Инструкции по проведению
внешней комплексной оценки субъектов
здравоохранения на соответствие
стандартам аккредитации
форма
План мероприятий по обследованию организации
здравоохранения
Мероприятие
Дата, период времени с ___ч. до ____ч.
Ф.И.О. эксперта
Ответственный сотрудник из числа персонала (указывается должность)
Документация необходимая для изучения экспертной группой (при наличии)
Приложение 4
Инструкции по проведению
внешней комплексной оценки
субъектов здравоохранения
на соответствие стандартам
форма
АНКЕТА
для руководителей организаций здравоохранения и их
заместителей при проведении процедуры аккредитации
Уважаемые коллеги!
Просим Вас ответить на вопросы предлагаемой анкеты. Ваше мнение обязательно будет учтено нами в дальнейшей работе.
1. Наименование организации ___________________________________________________
(заполняется по желанию)
2. Приходилось ли Вам участвовать при проведении процедуры аккредитации:
а) да*
б) нет
* пожалуйста, укажите, в чем проявилось Ваше участие? (проведение самооценки, внешней комплексной оценки и др.)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. С какими сложностями Вам приходилось сталкиваться в процессе проведения процедуры аккредитации?
а) недостаточное количество экспертов в группе
б) недостаточные знания экспертов по проведению аккредитации
в) слабая работа службы внутреннего аудита
г) конфликтные ситуации с экспертами
д) другое
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

2.0. Басқару
4.
3.0. Стратегиялық және жедел жоспарлау
5.
4.0. Жалпы басқару
6.
5.0. Қауіптерді басқару және сапаны жоғарлату
Барлық бөлімдері бойынша балдардың орташа мәні (блоктар бойынша)
_____________________________________________________________________
Стандарт бойынша балдардың орташа мәні ______________________________
Денсаулық сақтау ұйымның басшысы:____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
М.О. ______________________          «___»____________ 20____ ж
(қолы)
"Денсаулық сақтау субъектілерінің
аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне
сыртқы кешенді бағалау жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа"
2-қосымша
нысан
Денсаулық сақтау ұйымдарының аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне бағалау жүргізу үшін бағалау парағы
Бөлімдердің (блоктардың) атауы:
Өлшенетін критерийлер
Ақпарат көзі
Ұйымның қызметіндегі жетістіктер
Жақсартуды талап ететін ұйымдардың қызметіндегі бағыттар
Критерийлер бойынша 0-ден 5-ке дейін балдар
1.0 Стандарттың атауы
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
Cтандарттардың критерийлері бойынша балдардың орташа мәні:
А, В, С, Д, Е барлық бөлімдері (блоктар) бойынша балдардың орташа мәні
Т.А.Ә. басшының және сарапшының қолы _____________________________
"Денсаулық сақтау субъектілерінің
аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне
сыртқы кешенді бағалау жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа"
3-қосымша
нысан
Денсаулық сақтау ұйымдарын зерттеп–қарау жөніндегі іс–шаралар жоспары
Іс-шара
Күні, уақыт аралығы ____ сағаттан бастап _____ сағатқа дейін
Сарапшының Т.А.Ә.
Персоналдың ішінен жауапты қызметкер (лауазымы көрсетіледі)
Сарапшылар тобын зерделеу үшін қажетті құжаттама (бар болған жағдайда)
"Денсаулық сақтау субъектілерінің
аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне
сыртқы кешенді бағалау жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа"
4-қосымша
нысан
Аккредиттеу рәсімін жүргізу кезінде денсаулық сақтау
ұйымдарының басшыларына және олардың орынбасарларына арналған
сауалнама
Құрметті әріптестер!
Сізді ұсынылып отырған сауалнаманың сұрақтарына жауап беруді сұраймыз. Сіздің ой-пікірлеріңізді алдағы уақытта міндетті түрде ескеретін боламыз.
1. Ұйымның атауы ___________________________________________________
(тілегі бойынша толтырылады)
2. Сіз аккредиттеу рәсімін жүргізуге қатыстыңыз ба:
а) иә
б) жоқ
Қатысқан кезде сіз қандай міндет атқардыңыз? (өзін–өзі бағалау, сыртқы кешенді бағалауды жүргізу және т.б.) _____________________________________________________________________
3. Аккредиттеу рәсімін жүргізу процесінде қандай қиындықтар болды?
а) топтағы сарапшылар санының жетіспеушілігі
б) аккредиттеуді жүргізетін сарапшылардың білімдерінің жетіспеушілігі
в) ішкі аудит қызметі жұмысының нашарлығы
г) сарапшылармен келіспеушілік жағдайлары
д) басқалар
_____________________________________________________________________

4. Участие медицинского персонала в проведении процедуры аккредитации:
а) весь мед. персонал
б) только сотрудники службы внутреннего аудита
в) только руководство мед. организации
г) другое
__________________________________________________________________
5. Считаете ли Вы, что проведение процедуры аккредитации положительно влияет на качество оказания медицинских услуг?
а) да
б) нет
в) другое*
* пожалуйста, укажите свои комментарии
__________________________________________________________________
6. Как Вы оцениваете работу экспертов по проведению внешней комплексной оценке:
а) хорошо
б) не на должном уровне
в) другое*
* пожалуйста, укажите свои комментарии
___________________________________________
7. Каким качеством, на Ваш взгляд, должен обладать эксперт по аккредитации?
(Вы можете отметить несколько пунктов)
а) наличие хороших навыков в составлении документов, отчетов
б) умение ясно и точно формулировать комментарии с учетом потребностей клиента
в) умение работать в команде
г) ориентированность на результат при переговорах и разрешении конфликтных ситуаций
д) соблюдение этических норм поведения во взаимоотношениях
е) соблюдение конфиденциальности информации
ж) наличие устойчивости и контроля в стрессовых ситуациях
з) объективность
и) другое*
* пожалуйста, напишите свои комментарии
8. Какие меры были приняты Вами по устранению выявленных несоответствий стандартам аккредитации:
а) устранение несоответствий внутренними ресурсами*
б) обращение в вышестоящие инстанции (акиматы и т.д.)*
в) другое (спонсоры, пожертвования и т.д.)*
* пожалуйста, укажите принятые меры
________________________________________________________________
9. Как Вы считаете, какие стимулы могут быть для медицинских организаций, к прохождению аккредитации?
а) размещение государственного заказа
б) дифференцированное финансирование
в) дополнительное финансирование по обучению
г) уменьшение количества плановых проверок
д) другое
_________________________________________________________________
10. Ваши пожелания по работе экспертной группы
__________________________________________________________________
Анкета
для сотрудников организаций здравоохранения
Уважаемые коллеги!
Благодарим Вас за то, что согласились заполнить нашу анкету. Ваше мнение для нас очень важно. Надеемся, что Вам будет интересно ответить на наши вопросы.

4. Ұйымдағы медицина персоналының аккредиттеу рәсімін жүргізуге қатысуы:
а) медицина персоналының барлығы
б) тек ішкі аудит қызметі жұмысының қызметкерлері
в) тек медициналық ұйымның басшылығы
г) басқалар
_____________________________________________________________________
5. Сіз аккредиттеу рәсімін жүргізу медициналық қызметтер көрсету сапасына оңтайландыруға ықпал етеді деп санайсыз ба?
а) иә
б) жоқ
в) басқалар
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз
_____________________________________________________________________
6. Сыртқы кешенді бағалау жүргізу бойынша сарапшылардың жұмысын қалай бағалайсыз?
а) жақсы
б) тиісті деңгейде
в) басқалар
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
7. Сіздің ойыңызша сыртқы кешенді бағалау жүргізетін, аккредиттеу жөніндегі сарапшы қандай болуы тиіс? (Сіз бірнеше тармақты белгілей аласыз)
а) құжаттарды, есептерді дайындау бойынша жақсы біліктіліктерінің болуы;
б) клиенттің сұранысын ескере отырып, түсіндіру әрекетін анық және дәл тұжырымдай білу біліктілігі;
в) командада жұмыс істей білу біліктілігі;
г) даулы оқиғаларды шешу және келіссөздер жүргізу кезінде нәтижелікке бағдарлау;
д) өзара қарым-қатынас кезінде этикалық нормаларды сақтау;
е) ақпараттың құпиялығын сақтау;
ж) стресс жағдайларында тұрақтылық пен бақылаудың болуы;
з) іс-шаралар мен қарым-қатынастардағы әділдік;
и) басқалар
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
8. Сіз аккредиттеу стандарттарына анықталған сәйкессіздіктерді жою бойынша қандай шаралар қабылдадыңыз:
а) сәйкессіздіктерді ішкі ресурстармен жою
б) жоғары инстанцияларға жүгіну (әкімдіктер және т.б.)
в) басқалар (спонсорлар, қайырымдылықтар және т.б.)
* қабылданған шараларды көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
9. Сіз аккредиттеу рәсімінен өткен медициналық ұйымдар үшін қандай ынталандыру шаралары болуы керек деп ойлайсыз?
а) мемлекеттік тапсырысты орналастыру
б) сараланған қаржыландыру
в) оқыту бойынша қосымша қаржыландыру
г) жоспарлы тексерулер санын азайту
д) жергілікті бюджеттен субсидиялау
е) басқалар
_____________________________________________________________________
10. Медициналық көмек көрсету сапасын жақсарту бойынша Сіздің тілектеріңіз: __________________________________________________________________________________________________________________________________________
Медициналық ұйымдардың қызметкерлерге арналған сауалнама
Құрметті әріптестер!
Біздің сауалнамамызды толтыруға келісім бергеніңіз үшін алғысымызды білдіреміз. Сіздің пікіріңіз біз үшін өте маңызды. Біздің сұрақтарымызға жауап беру Сізге қызықты болады деген сенімдеміз.

1. Вы:      Мужчина __               Женщина __
2. Ваш возраст: 22-30 лет ___ 31-45 лет ___ старше 45 лет __
3. Образование: высшее ___ средне-спец. ____
4. Ваш профессиональный стаж:
до 5 лет __ от 6 до 10 лет __ от 11 до 15 лет __ от 15 до 20 лет __ от 20 и выше __
5. Ваша квалификационная категория (при наличии):
высшая ______ первая __ вторая __
6. Есть ли у Вас ученая степень? нет __ да __ (какая?) ____________
7. Что является Вашими основными мотивациями в работе?*
а) возможность профессионального роста
б) удовлетворение от результатов работы
в) деньги
г) другое
* можно отметить несколько пунктов
8. Принимали ли Вы участие в научных конференциях, круглых столах, семинарах по вопросам аккредитации медицинских организаций?
да __ нет __
9. Насколько полезным участие в этих мероприятиях было лично для Вас?
а) полезным*
б) польза в них была, но незначительная
в) эти мероприятия никак не отразились на моей профессиональной деятельности
г) другое*_______________________________________
* пожалуйста, напишите свои комментарии
10. В получении каких знаний и навыков по вопросам аккредитации Вы чувствуете потребность?
(Вы можете отметить несколько пунктов)
а) более подробно изучать процедуру проведения
- самооценки
- внешней комплексной оценки*
б) более подробно изучать отдельные критерии стандартов аккредитации
в) другое*
11. Приходилось ли Вам участвовать при проведении процедуры аккредитации:
а) да*
б) нет
* пожалуйста, укажите, в чем проявилось Ваше участие? (проведение самооценки, внешней комплексной оценки и др.)
_________________________________________________________________
12. С какими сложностями Вам приходилось сталкиваться в процессе проведения процедуры аккредитации?
а) недостаточное количество экспертов в группе
б) недостаточные знания экспертов по проведению аккредитации
в) слабая работа службы внутреннего аудита
г) конфликтные ситуации с экспертами
д) другое*
* пожалуйста, напишите свои комментарии ___________________________
13. Считаете ли Вы, что процедура аккредитации положительно сказывается на качестве оказания медицинских услуг?
а) да*
б) нет
в) другое*
* пожалуйста, укажите свои замечания

1. Сіз:                 Еркек __                            Әйел ___
2. Сіздің жасыңыз: 22-30 жас ___ 31-45 жас ___ 45 жастан жоғары  ___
3. Біліміңіз:                    жоғары ___        орта-арнайы   ___
4. Сіздің кәсіби жұмыс өтіліңіз:
5 жылға дейін __ 6 жылдан 10 жылға дейін __ 11 жылдан 15 жылға дейін __ 15 жылдан 20 жылға дейін __ 20 жылға дейін және одан жоғары  ____
5. Сіздің медициналық санатыңыз:   жоғары __ бірінші __ екінші  ____
6. Сіздің ғылыми дәрежеңіз бар ма?      жоқ __ иә     __ (қандай?)
_____________________________________________________________________
7. Сіздің жұмыстағы негізгі уәждемеңіз?
а) кәсіби өсу мүмкіндігі
б) жұмыс нәтижелері қызықтырады
в) ақша
г) басқалар
* Бірнеше тармақты белгілеуге болады.
8. Сіз медициналық ұйымдарды аккредиттеу мәселелері бойынша ғылыми конференцияларға, дөңгелек үстелдерге, семинарларға қатыстыңыз ба?
иә __     жоқ __
9. Бұл іс-шараларға қатысу Сіз үшін қаншалықты пайдалы болды?
а) пайдалы
б) пайдасы болды, бірақ елеулі емес
в) бұл іс-шаралар менің кәсіби қызметіме ешқандай әсер етпеді
г) басқалар
* Өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз
_____________________________________________________________________
10. Сіз аккредиттеу мәселелері бойынша қандай білім және дағдылар қажет деп ойлайсыз? Сіз қандай бағытта оқығыңыз келеді? (Сіз бірнеше тармақты белгілей аласыз)
а) сыртқы кешендік бағалау жүргізу рәсімін егжей-тегжейлі зерделеу;
б) аккредиттеу рәсімін жүргізу бойынша жеке мәселелерді егжей-тегжейлі зерделеу;
в) оқыту әдістері (каскадтық, қашықтан оқыту және т.б.)
г) басқа
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
11. Сіз аккредиттеу рәсімін жүргізуге қатыстыңыз ба:
а) иә
б) жоқ
Қатысқан кезде сіз қандай міндеттерді атқардыңыз? (өзін – өзі бағалау, сыртқы кешенді бағалау жүргізу және т.б.) _____________________________________________________________________
12. Аккредиттеу рәсімін жүргізу процесі кезінде қандай қиындықтар болды?
а) топтағы сарапшылар санының жетіспеуі
б) аккредиттеу рәсімін жүргізу бойынша сарапшылардың білімдерінің жетіспеушілігі
в) ішкі аудит қызметі жұмысының нашарлығы
г) сарапшылармен келіспеушілік оқиғалары
д) басқалар
өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
13. Сіз аккредиттеу рәсімін жүргізу медициналық қызметтер көрсету сапасына оң әсері етеді деп ойлайсыз ба?
а) иә
б) жоқ
в) басқалар
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________

14. Считаете ли Вы, что создание благоприятной рабочей среды для медицинских работников повысит качество предоставляемых медицинских услуг?
а) да
б) нет
в) другое __________________________________________________
15. Если «да», то это можно достичь (Вы можете отметить несколько пунктов) при:
а) полной укомплектованности медицинским персоналом
б) заработной платой на достойном уровне
в) наличии стратегии урегулирования конфликтов
г) наличии программы повышения квалификации
д) наличии здоровых и безопасных условий работы
е) другое
16. Как Вы характеризуете руководителя организации здравоохранения:
а) обладает хорошими организаторскими способностями
б) обладает слабыми организаторскими способностями*
в) другое*
* пожалуйста, укажите свои комментарии _________________________
17. Как Вы оцениваете работу службы внутреннего аудита своей организации?
а) хорошо
б) не на должном уровне*
в) другое*
* пожалуйста, укажите свои комментарии
___________________________________________
18. Ваши пожелания по улучшению качества медицинских услуг
__________________________________________________________________
_______________
Анкета
по изучению удовлетворенности пациентов, обратившихся
за стационарной медицинской помощью
Просим Вас ответить максимально честно и подробно на вопросы предлагаемой анкеты. Ваше мнение для нас очень важно. В случае отсутствия приемлемого ответа, сформулируйте свой ответ.
Наименование организации __________________________________________
1. Пол М __ Ж __                          2. Возраст ______
3. Ваша оценка качества получаемой медицинской помощи:
а) отлично
б) хорошо
в) удовлетворительно*
г) плохо*
* пожалуйста, укажите свои комментарии
__________________________________
4. Если Вас не удовлетворяет качество медицинской помощи, укажите, что именно:
а) квалификация врачей
б) квалификация среднего медицинского персонала
в) обеспечение лекарствами
г) качество диагностических исследований
д) недостаточное внимание со стороны мед. персонала
е) грубое отношение медицинского персонала
ж) другое
5. Опишите проблему, с которой Вам пришлось столкнуться в медицинской организации, и которая требует немедленного решения для повышения качества мед. услуг:
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________
6. Приходилось ли Вам использовать личные денежные средства при лечении в медицинской организации?
а) да
б) нет
в) другое ________________________________________________

14. Медицина қызметкерлері үшін қолайлы жұмыс ортасын құру көрсетілетін медициналық қызметтер сапасын арттырады деп санайсыз ба?
а) иә
б) жоқ
в) басқалар
15. Егер «иә» деген жауап берсеңіз, оған қалай қол жеткізуге болады (Сіз бірнеше тармақты көрсете аласыз):
а) медицина персоналымен толық жасақталу
б) жеткілікті деңгейде еңбекақы төлеу
в) дауларды реттеу стратегиялары қарастырылған
г) пәнаралық қатынастар
д) біліктілікті арттыру бағдарламасы қолданыста;
е) жұмыста қолайлы және қауіпсіз жағдайлар жасау
ж) басқалар
* бір мамандық ішінде және бірнеше мамандықтар арасында ынтымақтастық қағидаттарындағы қарым-қатынас.
16. Сіз медициналық ұйымның басшысына қандай мінездеме бересіз?
а) жақсы ұйымдастыру қабілетін меңгерген
б) ұйымдастыру қабілеті нашар
в) басқалар
өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
17. Сіз ішкі аудит қызметінің жұмысын қалай бағалай аласыз?
а) жақсы
б) тиісінше деңгейде емес
в) басқалар
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз
_____________________________________________________________________
18. Медициналық қызметтердің сапасын жақсарту бойынша Сіздің тілектеріңіз: _____________________________________________________________________
Стационарлық медициналық көмек алуға келген пациенттердің
қанағаттануын зерделеу бойынша жүргізілетін сауалнама
Ұсынылып отырған сауалнаманың сұрақтарына Сіздің барынша әділ және толық жауап беруіңізді сұраймыз. Сіздің пікіріңіз біз үшін өте маңызды. Сізге ұсынылған жауап нұсқалары ұнамаса, өз жауабыңызды жазыңыз.
Ұйымның атауы _______________________________________________________
1. Жынысы          Еркек __   Әйел __
2. Жасы ______
3. Сіз алынып жатқан медициналық көмек сапасын қалай бағалайсыз?
а) өте жақсы
б) жақсы
в) қанағаттанарлық
г) нашар
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
4. Егер медициналық көмек сапасы Сізді қанағаттандырмаса, нақты себебін көрсетіңіз:
а) дәрігерлердің біліктілігі
б) орта медицина персоналының біліктілігі
г) дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету
д) диагностикалық зерттеулердің сапасы
е) медицина персоналының тарапынан тиісті көңіл бөлінбеуі
ж) медицина персоналының дөрекі қарым-қатынасы
з) басқалар
5. Медициналық ұйымда Сіз өзіңіз кез болған медициналық қызметтер сапасын арттыру үшін шұғыл шешім қабылдауды қажет ететін проблеманы көрсетіңіз:
_____________________________________________________________________
6. Медициналық ұйымда емделу кезінде Сізге өз ақшаңызды жұмсауға тура келді ме?
а) иә
б) жоқ
в) басқа

7. Если «да», то личные средства использовались для:
а) оплаты услуг специалистов
б) оплаты пребывания в медицинской организации
в) оплаты обследования
г) приобретения лекарственных средств
д) приобретения расходных материалов (шприцы, системы, бинты и т.д.)
е) другое*
* пожалуйста, укажите Ваши комментарии
___________________________________________
8. Лечащий врач информировал Вас о лечении, которое Вам необходимо?
а) да
б) нет
в) другое*
* пожалуйста, укажите Ваши замечания
__________________________________________
9. Учитывает ли лечащий врач Ваши предпочтения при назначении обследования и лечения?
а) да
б) нет
в) другое
10. Информировали ли Вас о возможных побочных эффектах лекарственных средств?
а) да
б) нет
в) другое
11. Есть ли у Вас желание выбрать другого лечащего врача?
а) да*
б) нет
в) другое*
* пожалуйста, укажите Ваши замечания
__________________________________________
12. Знаете ли Вы свои обязанности при получении медицинской помощи?
а) да
б) нет
в) другое
13. Знаете ли Вы свои права при получении медицинской помощи?
а) да
б) нет
в) другое
14. Знаете ли Вы, куда обращаться при нарушении Ваших прав?
а) да
б) нет
в) другое
15. Вы удовлетворены результатами лечения в стационаре?
а) да
б) нет*
в) другое*
* пожалуйста, укажите Ваши замечания
__________________________________________
16. Ваши пожелания по улучшению обслуживания и предоставлению
качественных медицинских услуг:__________________________
Анкета
по изучению удовлетворенности пациентов, обратившихся
за амбулаторно-поликлинической помощью
Просим Вас ответить максимально честно и подробно на вопросы предлагаемой анкеты. Ваше мнение для нас очень важно. В случае отсутствия приемлемого ответа сформулируйте свой ответ.
Наименование организации _______________________________________
1. Пол М __ Ж __                   2. Возраст ______
3. Ваша оценка качества получаемой медицинской помощи:
а) отлично
б) хорошо
в) удовлетворительно*
г) плохо*
* пожалуйста, укажите свои замечания
__________________________________
4. Если Вас не удовлетворяет качество медицинской помощи, укажите, что именно:
а) квалификация врачей
б) квалификация среднего медицинского персонала
в) обеспечение лекарствами
г) качество диагностических исследований
д) недостаточное внимание со стороны мед. персонала
е) грубое отношение медицинского персонала
ж) другое

7. Егер «иә» деп жауап берсеңіз, ақшаңызды неге жұмсадыңыз:
а) мамандардың қызметіне ақы төлеу
б) медициналық ұйымда болуға ақы төлеу
в) зерттеп–қарауға ақы төлеу
г) дәрілік заттарды сатып алу
д) шығыс материалдарын сатып алу (шприцтер, системалар, бинттер және т.б.)
е) басқалар*
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
8. Сізге қандай ем қажет екенін емдеуші дәрігеріңіз түсіндіреді ме?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз
_____________________________________________________________________
9. Емдеуші дәрігеріңіз зерттеп-қарау және емдеуді тағайындау кезінде Сіздің өтінішіңізді ескереді ме?
а) иә
б) жоқ
в) басқа*
10. Сізге дәрілік препараттарды тағайындаған кезде, оның жанама әсерлері туралы хабарлайды және қандай белгілер туралы Сіз дәрігерге хабарлауға тиіссіз?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
11. Сіздің басқа емдеуші дәрігерге ауысқыңыз келе ме?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз
_____________________________________________________________________
12. Медициналық көмек алу кезінде Сіз өз құқықтарыңызды білесіз бе?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
13 Құқықтарыңыз бұзылған кезде Сіз қайда жүгіну керек екенін білесіз бе?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
14. Егер Сізге ұнамайтын жағдайлар болса, көрсетілетін қызмет туралы шағым жазар ма едіңіз?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
15. Стационарлық емдеу нәтижелері Сізді қанағаттандырды ма:
а) иә
б) жоқ
в) басқа
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз
16. Медициналық қызметтерді көрсету сапасын жақсарту бойынша Сіздің тілектеріңіз:
_____________________________________________________________________
Амбулаториялық-емханалық көмек алуға жүгінген пациенттердің қанағаттануын зерделеу бойынша жүргізілетін сауалнама
Ұсынылып отырған сауалнаманың сұрақтарына Сіздің барынша әділ және толық жауап беруіңізді сұраймыз. Сіздің пікіріңіз біз үшін өте маңызды. Сізге ұсынылған жауап нұсқалары ұнамаса, өз жауабыңызды жазыңыз.
Ұйымның атауы _______________________________________________________
1. Жынысы        Еркек __    Әйел __
2. Жасы ____
3. Сіз алынатын медициналық көмек сапасын қалай бағалайсыз?
а) өте жақсы
б) жақсы
в) қанағаттанарлық
г) нашар
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
4. Егер медициналық көмек сапасы Сізді қанағаттандырмаса, нақты себебін көрсетіңіз:
а) дәрігерлердің біліктілігі
б) орта медицина персоналының біліктілігі
г) дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету
д) диагностикалық тексерулердің сапасы
е) медицина персоналының тарапынан тиісті көңіл бөлінбеуі
ж) медицина персоналының дөрекі қарым-қатынасы
з) басқалар

5. Опишите проблему, с которой Вам пришлось столкнуться в медицинской организации, которая требует немедленного решения для повышения качества медицинских услуг:
__________________________________________________________________
________
6. Приходилось ли Вам использовать личные денежные средства при обследовании и лечении в медицинской организации?
а) да
б) нет
в) другое
7. Если «да», то личные средства использовались для:
а) оплаты услуг специалистов
б) оплаты обследования
в) приобретения расходных материалов (шприцы, системы, бинты и т.д.)
г) другое*
* пожалуйста, укажите Ваши комментарии
_________________________________________________________________
8. Информировал ли Вас лечащий врач о лечении, которое Вам необходимо?
а) да
б) нет
в) другое*
* пожалуйста, укажите Ваши комментарии
________________________________________________________________
9. Учитывает ли лечащий врач Ваши предпочтения при назначении обследования и лечения?
а) да
б) нет
в) другое
10. Когда Вам назначают лекарственные препараты, то информируют о возможных побочных эффектах и о каких симптомах Вы должны сообщить врачу:
а) да
б) нет
в) другое
11. Есть ли у Вас желание выбрать другого лечащего врача?
а) да*
б) нет
в) другое*
* пожалуйста, укажите Ваши комментарии
__________________________________________
12. Знаете ли Вы свои обязанности при получении медицинской помощи?
а) да
б) нет
в) другое
13. Знаете ли Вы свои права при получении медицинской помощи?
а) да
б) нет
в) другое
14. Знаете ли Вы, куда обращаться при нарушении Ваших прав?
а) да
б) нет
в) другое
15. Вы удовлетворены результатами лечения?
а) да
б) нет*
в) другое*
* пожалуйста, укажите Ваши комментарии
__________________________________________
16. Ваши пожелания по улучшению обслуживания и предоставлению
качественных медицинских услуг:__________________________
Анкета
по изучению удовлетворенности пациентов, обратившихся
за скорой медицинской помощью
Просим Вас ответить максимально честно и подробно на вопросы предлагаемой анкеты. Ваше мнение для нас очень важно. В случае отсутствия приемлемого ответа сформулируйте свой ответ.
Наименование организации _________________________________________
1. Пол М __ Ж __
2. Возраст ______
3. Ваша оценка качества получаемой медицинской помощи:
а) отлично
б) хорошо
в) удовлетворительно*
г) плохо*
* пожалуйста, укажите свои комментарии
________________________________________________________________

5. Медициналық ұйымда Сіз өзіңіз кез болған медициналық қызметтер сапасын арттыру үшін шұғыл шешім қабылдауды қажет ететін проблеманы көрсетіңіз:
_____________________________________________________________________
6. Медициналық ұйымда емделу кезінде Сізге өз ақшаңызды жұмсадыңыз ба?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
7. Егер «иә» деп жауап берсеңіз, ақшаны қайда жұмсадыңыз:
а) мамандардың қызметіне ақы төлеу
б) медициналық ұйымда болуға ақы төлеу
в) зерттеп–қарауға ақы төлеу
г) дәрілік заттарды сатып алу
д) шығыс материалдарын сатып алу (шприцтер, системалар, бинттер және т.б.)
е) басқалар
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
8. Сізге қандай ем қажет және оның себебі туралы емдеуші дәрігеріңіз түсіндіреді ме?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
9. Емдеуші дәрігеріңіз зерттеп-қарау және емдеуді тағайындау кезінде Сіздің өтінішіңізді ескереді ме?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
10. Сізге дәрілік препараттарды тағайындаған кезде, оның жанама әсерлері туралы хабарлайды ма және қандай белгілері туралы Сіз дәрігерге хабарлауға тиіссіз?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
11. Сіздің басқа емдеуші дәрігерге ауысқыңыз келе ме?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
12. Медициналық көмек алу кезінде Сіз өз міндетіңізді білесіз бе?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
13. Медициналық көмек алу кезінде Сіз өз құқықтарыңызды білесіз бе?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
14. Құқықтарыңыз бұзылған кезде Сіз қайда жүгіну керек екенін білесіз бе?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
15. Емдеу нәтижелері Сізді қанағаттандырды ма:
а) иә
б) жоқ
в) басқа
* Сізді комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
16. Медициналық қызметтерді көрсету сапасын жақсарту бойынша Сіздің тілектеріңіз:
_____________________________________________________________________
Жедел медициналық көмек алуға келген пациенттердің
қанағаттануын зерделеу бойынша жүргізілетін сауалнама
Ұсынылып отырған сауалнаманың сұрақтарына Сіздің барынша әділ және толық жауап беруіңізді сұраймыз. Сіздің пікіріңіз біз үшін өте маңызды. Сізге ұсынылған жауап нұсқалары ұнамаса, өз жауабыңызды жазыңыз.
Ұйымның атауы ______________________________________________________
1. Жынысы       Еркек __   Әйел __
2. Жасы ____
3. Сіз алынатын медициналық көмек сапасын қалай бағалайсыз?
а) өте жақсы
б) жақсы
в) қанағаттанарлық
г) нашар
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________

4. Если Вас не удовлетворяет качество медицинской помощи, укажите, что именно:
а) квалификация врачей
б) квалификация среднего медицинского персонала
в) обеспечение лекарствами
г) качество диагностических исследований
д) недостаточное внимание со стороны мед. персонала
е) грубое отношение медицинского персонала
ж) другое
5. Опишите проблему, с которой Вам пришлось столкнуться, и которая требует немедленного решения для повышения качества мед. услуг:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
6. Приходилось ли Вам использовать личные денежные средства при вызове скорой медицинской помощи?
а) да
б) нет
в) другое
7. Если «да», то личные средства использовались для:
а) оплаты услуг специалистов
б) приобретения лекарственных средств
в) приобретения расходных материалов (шприцы, системы, бинты и т.д.)
г) другое*
* пожалуйста, укажите Ваши комментарии
___________________________________________
8. Долго ли Вы ожидали приезда машины скорой медицинской помощи:
а) да*
б) нет
в) другое*
* пожалуйста, укажите Ваши комментарии
__________________________________________
9. Объяснил ли врач/ фельдшер, какое лечение Вам необходимо и почему?
а) да
б) нет
в) другое*
* пожалуйста, укажите Ваши комментарии
__________________________________________
10. Получили ли Вы достаточно информации о возможном риске для здоровья при проведении обследования и лечения?
а) да
б) нет
11. Знаете ли Вы свои обязанности при получении медицинской помощи?
а) да
б) нет
в) другое
12.. Знаете ли Вы свои права при получении медицинской помощи?
а) да
б) нет
в) другое
13. Знаете ли Вы, куда обращаться при нарушении Ваших прав?
а) да
б) нет
в) другое
14. Вы удовлетворены результатами лечения бригады скорой медицинской помощи?
а) да
б) нет*
в) другое*
* пожалуйста, укажите Ваши комментарии
__________________________________________
15. Ваши пожелания по улучшению обслуживания и предоставлению
качественных медицинских услуг:__________________________
Приложение 5
к Инструкции по проведению
внешней комплексной оценки
субъектов здравоохранения на
соответствие стандартам аккредитации
форма
Шкала оценок (баллов) соответствия
требованиям стандартов аккредитации
Баллы
Соответствие в процентах
Соответствие критерию стандарта
Описание
0

4. Егер медициналық көмек сапасы Сізді қанағаттандырмаса, нақты себебін көрсетіңіз:
а) дәрігерлердің біліктілігі
б) орта медицина персоналының біліктілігі
г) дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету
д) диагностикалық тексерулердің сапасы
е) медицина персоналының тарапынан тиісті көңіл бөлінбеуі
ж) медицина персоналының дөрекі қарым-қатынасы
з) басқалар
5. Медициналық ұйымда Сіз өзіңіз кез болған медициналық қызметтер сапасын арттыру үшін шұғыл шешім қабылдауды қажет ететін проблеманы көрсетіңіз:
_____________________________________________________________________
6. Жедел медициналық көмек шақыру кезінде Сізге өз ақшаңызды жұмсауға тура келді ме?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
7. Егер «иә» деп жауап берсеңіз, ақшаны қайда жұмсадыңыз:
а) мамандардың қызметіне ақы төлеу
б) медициналық ұйымда болғаны үшін ақы төлеу
в) зерттеп–қарауға ақы төлеу
г) дәрілік заттарды сатып алу
д) шығыс материалдарын сатып алу (шприцтер, системалар, бинттер және т.б.)
е) басқалар
* Сізді комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
8. Жедел медициналық жәрдем көрсету көлігін Сіз ұзақ күттіңіз бе:
а) иә
б) жоқ
в) басқа
* Сізді комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________
9. Сізге қандай ем қажет және оның себебі туралы дәрігер/фельдшер түсіндірді ме?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
* Сізді комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________10. Сіз тексеру және емдеу кезінде денсаулыққа келетін қауіп туралы жеткілікті ақпарат алдыңыз ба?
а) иә
б) жоқ
11. Медициналық көмек алу кезінде Сіз өз міндетіңізді білесіз бе?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
12. Медициналық көмек алу кезінде Сіз өз құқықтарыңызды білесіз бе?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
13. Құқықтарыңыз бұзылған кезде Сіз қайда жүгіну керек екенін білесіз бе?
а) иә
б) жоқ
в) басқа
14. Жедел медициналық көмек бригадасының емдеу нәтижелері Сізді қанағаттандырды ма:
а) иә
б) жоқ
в) басқа
* өз комментарийіңізді көрсетуіңізді сұраймыз _____________________________________________________________________15. Медициналық қызметтерді көрсету сапасын жақсарту бойынша Сіздің тілектеріңіз:
_____________________________________________________________________
"Денсаулық сақтау субъектілерінің
аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне
сыртқы кешенді бағалау жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа"
5-қосымша
нысан
Аккредиттеу стандарттарына қойылатын талаптарға сәйкестіктігіне бағалау шкаласы (балдардың)
Балдар
Пайыз бойынша сәйкестігі
Стандарттың критерийлеріне сәйкестік
Сипаттау
0

0-19
Несоответствие
Отсутствуют документы, соответствующие критерию стандарта, не выполняются процессы, требуемые по критерию стандарта, персонал не осведомлен о требованиях по критерию стандарта.
1
20-39
Слабое соответствие
Имеется проект документа, соответствующий критерию стандарта, выполняется часть процесса, требуемая по критерию стандарта, и персонал осведомлен о требованиях по критерию стандарта.
2

0-19
Сәйкессіздік
Стандарт критерийлеріне сәйкес құжаттар жоқ, стандарт критерийлері бойынша талап етілетін үдерістер орындалмайды, персонал стандарт критерийлері бойынша қойылатын талаптар жөнінде хабардар етілген.
1
20-39
Әлсіз сәйкестік
Стандарт критерийлеріне сәйкес құжат жобасы бар, стандарт критерийлері бойынша талап етілетін үдерістердің бір бөлігі орындалады және персонал стандарт критерийлері бойынша хабардар етілген.
2

40-59
Частичное соответствие
Имеются документы, соответствующие критерию стандарта, но процесс не выполняется, или процесс выполняется, но нет документа, соответствующего критерию стандарта, персонал осведомлен о требованиях по критерию стандарта.
3
60-79
Хорошее соответствие
Документы, соответствующие критерию стандарта имеются, персонал осведомлен о требованиях, процессы по критерию реализованы, но выполняются не в полном объеме.
4

40-59
Ішінара сәйкестік
Стандарт критерийлеріне сәйкес құжаттар бар, бірақ үдеріс орындалмайды немесе үдерістер орындалады, бірақ стандарт критерийлеріне сәйкес құжат жоқ, персонал стандарт критерийлері бойынша қойылатын талаптар жөнінде хабардар етілді.
3
60-79
Жақсы сәйкестік
Стандарттың критерийлеріне сәйкес келетін құжаттар бар, персонал қойылатын талаптар жөнінде хабардар етілген, критерийлер бойынша үдерістер іске асырылды, бірақ толық көлемде тұрақты орындалмайды.
4

80-99
Очень хорошее соответствие
Документы имеются, процессы выполняются всегда и в полном объеме, но есть отдельные несоответствия критериям стандарта.
5
100
Полное соответствие
Все требования критерия стандарта соблюдаются и есть подтверждение о непрерывном улучшении деятельности.
Критерий не применим
Приложение 6
к Инструкции по проведению
внешней комплексной оценки субъектов
здравоохранения на соответствие
стандартам аккредитации
форма
Итоговая таблица оценок (баллов) соответствия
требованиям стандартов аккредитации
Стандарты
Промежуточный
итог рейтинга (R)
Количество
критериев в разделе (C)
Среднее
значение оценки (R/C)
РАЗДЕЛ «А»: РУКОВОДСТВО
YY
1.0 Этические нормы организации
баллов по критериям стандарта
ХХ
2.0 Управление
баллов
ХХ
3.0 Стратегическое и оперативное планирование
баллов
ХХ
4.0 Общее управление
баллов
ХХ
5.0 Управление рисками и повышение качества
баллов
ХХ
РАЗДЕЛ «B»: УПРАВЛЕНИЕ РЕСУРСАМИ
YY
6.0 Управление финансами
баллов
ХХ
7.0 Информационное управление
баллов
XX
8.0 Управление человеческими ресурсами
баллов
XX
РАЗДЕЛ «C»: УПРАВЛЕНИЕ БЕЗОПАСНОСТЬЮ
YY
9.0 Безопасность здания
баллов
XX
10.0 Управление чрезвычайными ситуациями и противопожарной безопасностью
баллов
XX
11.0 Безопасное использование оборудования и расходных материалов
баллов
XX
12.0 Здоровые условия труда
баллов
XX
13.0 Безопасность продуктов питания
баллов
XX
14.0 Инфекционный контроль
баллов
XX
РАЗДЕЛ «D»: ЛЕЧЕНИЕ И УХОД ЗА ПАЦИЕНТОМ
YY
15.0 Права пациента и семьи
баллов
XX
16.0 Доступ к медицинскому обслуживанию, госпитализация, и планирование медицинского обслуживания
баллов
XX
17.0 Предоставление медицинского обслуживания и лечения
баллов
XX
18.0 Анестезия и хирургическое лечение
баллов
XX
19.0 Лабораторная служба
20.0 Служба крови
21.0 Менеджмент медикаментов
баллов
XX
22.0 Медицинская карта
баллов
XX
23.0 Качество лечения и ухода за пациентом
баллов
XX
ИТОГО:
ZZ
Приложение 7
к Инструкции по проведению
внешней комплексной оценки
субъектов здравоохранения на
соответствие стандартам аккредитации
форма
СОГЛАСОВАНО
руководитель местного органа
управления здравоохранением
областей, гг. Астана, Алматы
___________________________
(ф.и.о.) подпись ______________________ «___»___________ 20__ г.
УТВЕРЖДАЮ
руководитель организации
здравоохранения
______________________________
(ф.и.о.) подпись ____________________ «_____»___________ 20__ г.
План мероприятий
по устранению несоответствий требованиям стандартов
аккредитации, выявленных при внешней комплексной оценке
Мероприятия
Сроки выполнения
Форма завершения
Ответственные лица
Дата начала
Дата окончания
Приложение 8
к Инструкции по проведению
внешней комплексной оценки
субъектов здравоохранения на
соответствие стандартам аккредитации
Отчет о результатах внешней комплексной оценки
организации здравоохранения на соответствие
стандартам аккредитации
Наименование организации здравоохранения: ___________ ___________
Адрес организации здравоохранения: ______________________________
Руководитель организации здравоохранения: _______________________
Ф.И.О. экспертов: _______________________________________________
Период проведения внешней комплексной оценки
Результаты внешней комплексной оценки
Номер критерия стандартов
Оценка
Достижения в деятельности организации
Направления в деятельности организации, требующие улучшения
Рекомендации
1.1
1.2
Среднее значение по стандарту
Итого по всем разделам (блокам)
Ф.И.О., подпись руководителя экспертной группы
___________ «__» ______ 20 ____г.

80-99
Өте жақсы сәйкестік
Құжаттар бар, үдерістер үнемі және толық көлемде орындалады, бірақ стандарттар критерийлеріне жеке сәйкестік бар.
5
100
Толық сәйкестік
Стандарттың критерийлеріне қойылатын барлық талаптар сақталады және қызметтің үздіксіз жақсаруы туралы растау қағазы бар.
Критерий қолданылмайды.
"Денсаулық сақтау субъектілерінің
аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне
сыртқы кешенді бағалау жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа"
6-қосымша
нысан
Аккредиттеу стандарттарына қойылатын талаптарға сәйкестікке бағалардың (балдардың) қорытынды кестесі
Стандарттар
Рейтингтің аралық қорытындысы (R)
Бөлімдегі критерийлердің саны (C)
Бағалардың орташа мәні (R/C=Ave)
«А»-бөлімі: БАСШЫЛЫҚ
YY
1.0 ҰЙЫМНЫҢ ЭТИКАЛЫҚ НОРМАЛАРЫ
Стандарт критерийлері бойынша балдардың
ХХ
2.0 Басқару
балдардың
ХХ
3.0 Стратегиялық және жедел жоспарлау
балдардың
ХХ
4.0 Жалпы басқару
балдардың
ХХ
5.0 Қауіптерді басқару және сапаны арттыру
балдардың
ХХ
«B»-бөлімі: РЕСУРСТАРДЫ БАСҚАРУ
балдардың
YY
6.0 Қаржыны басқару
балдардың
ХХ
7.0 Ақпараттық басқару
балдардың
XX
8.0 Адами ресурстарды басқару
балдардың
XX
«C»-бөлімі: ҚАУІПСІЗДІКТІ БАСҚАРУ
балдардың
YY
9.0 Ғимараттың қауіпсіздігі
балдардың
XX
10.0 Төтенше жағдайларды және өртке қарсы қауіпсіздікті басқару
балдардың
XX
11.0 Жабдықты және шығыс материалдарын қауіпсіз пайдалану
балдардың
XX
12.0 Саламатты еңбек шарттары
балдардың
XX
13.0 Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі
балдардың
XX
14.0 Инфекциялық бақылау
балдардың
XX
«D»-бөлімі: ПАЦИЕНТТІ ЕМДЕУ ЖӘНЕ ОНЫ КҮТУ
балдардың
YY
15.0 Пациент және оның отбасының құқықтары
балдардың
XX
16.0 Медициналық қызмет көрсетуге қол жетімділік, емдеуге жатызу және медициналық қызмет көрсетуді жоспарлау
балдардың
XX
17.0 Медициналық қызмет көрсету және емдеуді ұсыну
балдардың
XX
18.0 Анестезия және хирургиялық емдеу
балдардың
XX
19.0 Зертханалық қызмет
балдардың
20.0 Қан қызметі
балдардың
21.0 Дәрі-дәрмек менеджменті
балдардың
XX
22.0 Медициналық карта
балдардың
XX
23.0 Пациентті емдеу және күтімінің сапасы
балдардың
XX
ЖИЫНЫ:
ZZ
"Денсаулық сақтау субъектілерінің
аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне
сыртқы кешенді бағалау жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа"
7-қосымша
нысан
«Келісілді»
Облыстардың, Астана, Алматы
қалаларының денсаулық сақтау
басқармаларының жергілікті
органдарының басшылары
________________________________
(Т.А.Ә.)
қолы _________________________ «___»_________________20_____ж
«Бекітемін»
Денсаулық сақтау ұйымының басшысы
________________________________
(Т.А.Ә.)
қолы _________________________ «___»_________________20_____ж
Сыртқы кешендік бағалау кезінде анықталған аккредиттеу
стандарттарына қойылатын талаптарға сәйкессіздіктерді жою жөніндегі іс–шаралар жоспары
Шаралар
Орындау мерзімдері
Аяқтау нысаны
Жауапты тұлғалар
Басталған күні
Аяқталған күні
"Денсаулық сақтау субъектілерінің
аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне
сыртқы кешенді бағалау жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа"
8-қосымша
Аккредиттеу стандарттарына сәйкестікке денсаулық сақтау ұйымдарының сыртқы кешендік бағалау өткізу нәтижелері жөніндегі есеп
Денсаулық сақтау ұйымның атауы: _____________________________________
Денсаулық сақтау ұйымның мекенжайы: _________________________________
Денсаулық сақтау ұйымның басшысы: ___________________________________
Сарапшының Т.А.Ә.____________________________________________________
Сыртқы кешенді бағалау өткізу кезеңі ________________________________
Сыртқы кешендік бағалау өткізу нәтижелері
Критерий №
Баға
Ұйым қызметінің жетістіктері
Жақсартуды талап ететін ұйым қызметіндегі бағыттардың атауы
Ұсынымдар
1.1
1.2
...
...
стандарт бойынша орташа мәні:
Бөлімдер () бойынша жиын
Т.А.Ә. сараптама тобы басшысының қолы ______    «__» «______» 20 ж.