О внесении изменения и дополнения в решение маслихата города Астаны от 21 апреля 2010 года № 344/46-IV "О Правилах оказания дополнительной социальной помощи отдельным категориям граждан города Астаны в связи с празднованием 65-ой годовщины Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов"
Решение маслихата города Астаны от 29 июля 2010 года N 381/50-IV. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 31 августа 2010 года N 646. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 3 марта 2011 года № 435/58-IV
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 03.03.2011 № 435/58-IV
Рассмотрев предложение акимата города Астаны, руководствуясь законами Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан" маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Астаны от 21 апреля 2010 года № 344/46-IV "О Правилах оказания дополнительной социальной помощи отдельным категориям граждан города Астаны в связи с празднованием 65-ой годовщины Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 21 мая 2010 года за № 631, опубликовано в газетах "Вечерняя Астана" № 59 от 25 мая 2010 года, "Астана акшамы" № 54 от 25 мая 2010 года) следующие изменение и дополнение:
в Правилах оказания дополнительной социальной помощи отдельным категориям граждан города Астаны в связи с празднованием 65-ой годовщины Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов, утвержденных указанным решением:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) единовременных денежных выплат отдельным категориям граждан.";
дополнить пунктом 27 следующего содержания:
"27. Единовременные денежные выплаты также осуществляются гражданам, ранее не получившим единовременную материальную помощь из средств республиканского бюджета за внесенный вклад в Победу в Великой Отечественной войне, ставшим на учет в Городской филиал г. Астана Республиканского государственного казенного предприятия "Государственный центр по выплате пенсий Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (далее - ГЦВП) после 1 апреля 2010 года из следующих категорий в размерах:

Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 21 сәуірдегі № 344/46-ІV «1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысы Жеңісінің 65 жылдығын мерекелеуге байланысты Астана қаласы азаматтарының жекелеген санаттарына қосымша әлеуметтік көмек көрсету ережесі туралы» шешіміне өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 29 шілдедегі № 381/50-IV Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2010 жылғы 31 тамызда нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 646 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2011.03.03 N № 435/58-IV шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2011.03.03 N № 435/58-IV шешімімен.
Астана қаласының әкімдігінің ұсынысын қарап, Қазақстан Республикасының «Ұлы Отан соғысына қатысушыларға, мүгедектеріне және оларға теңестірілген тұлғаларға жеңілдіктер беру және әлеуметтік қорғау туралы» 1995 жылғы 28 сәуірдегі, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы, «Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі заңдарына сәйкес, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 21 сәуірдегі № 344/46-ІV «1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысы Жеңісінің 65 жылдығын мерекелеуге байланысты Астана қаласы азаматтарының жекелеген санаттарына қосымша әлеуметтік көмек көрсету ережесі туралы» шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2010 жылғы 21 мамырда № 631 болып тіркелген, 2010 жылғы 25 мамырдағы № 59 «Вечерняя Астана», 2010 жылғы 25 мамырдағы № 54 «Астана ақшамы» газеттерінде жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген шешіммен мақұлданған 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысы Жеңісінің 65 жылдығын мерекелеуге байланысты Астана қаласы азаматтарының жекелеген санаттарына қосымша әлеуметтік көмек көрсету ережесінде:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) азаматтардың жекелеген санаттарына біржолғы ақшалай төлемдер.»;
мынадай мазмұндағы 27-тармақпен толықтырылсын:
«27. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске үлесін қосқаны үшін республикалық бюджет қаражатынан біржолғы материалдық көмекті бұрын алмаған, «Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығы» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының Астана қалалық филиалына (бұдан әрі - ЗТМО) 2010 жылғы 1 сәуірден кейін есепке тұрған төмендегідей санаттардағы азаматтарға да мынадай көлемде біржолғы ақшалай төлемдер төлеу жүзеге асырылады:

1) 65 000 (шестьдесят пять тысяч) тенге:
военнослужащим, проходившим службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и флота в период первой мировой, гражданской, Великой Отечественной войн, партизанам и подпольщикам гражданской и Великой Отечественной войн;
военнослужащим действующей армии и флота, партизанам и подпольщикам первой мировой, гражданской, Великой Отечественной войн, а также рабочим и служащим соответствующих категорий, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период первой мировой, гражданской, Великой Отечественной войн на фронте, в районе военных действий, на прифронтовых участках железных дорог, на сооружении оборонительных рубежей, военно-морских баз и аэродромов, и приравненных по пенсионному обеспечению к военнослужащим;
военнослужащим, а также лицам начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, проходившим в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лицам вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавшим штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, либо находившимся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лицам, которые в период Великой Отечественной войны находились в составе частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг;
лицам, принимавшим участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований;
2) 25 000 (двадцать пять тысяч) тенге:
работникам спецформирований Народного комиссариата путей сообщения, Народного комиссариата связи, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно-подъемного состава авиации, Народного комиссариата рыбной промышленности бывшего Союза ССР, морского и речного флота, летно-подъемного состава Главсевморпути, переведенных в период Великой Отечественной войны на положение военнослужащих и выполнявших задачи в интересах действующей армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также членов экипажей судов транспортного флота, интернированных в начале Великой Отечественной войны в портах других государств;
гражданам, работавшим в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденным медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Житель блокадного Ленинграда";
бывшим несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
военнослужащим, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте;
лицам, начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте;

1) 65 000 (алпыс бес мың) теңге:
бірінші дүниежүзілік, азамат, Ұлы Отан соғыстары кезеңінде майдандағы армия мен флот құрамына кірген әскери бөлімдерде, штабтар мен мекемелерде қызмет еткен әскери қызметшілерге, азамат және Ұлы Отан соғыстарының партизандары мен астыртын күрес жүргізушілеріне;
бірінші дүниежүзілік, азамат, Ұлы Отан соғыстарында майдандағы армия мен флоттың әскери қызметшілеріне, партизандары мен астыртын күрес жүргізушілеріне, сондай-ақ бірінші дүниежүзілік, азамат, Ұлы Отан соғыстары кезеңінде майданда, ұрыс қимылдары жүргізілген аудандарда, майдан маңындағы темір жол учаскелерінде, қорғаныс шептерінің, әскери-теңіз базалары мен аэродромдардың құрылыстарында жаралануы, контузия алуы, зақымдануы немесе ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болып қалған әрі зейнетақымен қамсыздандырылуы жағынан әскери қызметшілерге теңестірілген тиісті санаттағы жұмысшылар мен қызметшілерге;
майдандағы армия бөлімдерінің әскери қызметшілері үшін белгіленген жеңілдік шарттарымен зейнетақы тағайындау үшін еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін қосып есептелген қалалардың Ұлы Отан соғысы кезінде қорғанысына қатысып, әскери қызметті атқарған әскери қызметшілерге, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдарына;
Ұлы Отан соғысы кезінде майдандағы армия құрамына кірген  әскери бөлімдерде, штабтар мен мекемелерде штаттық қызмет атқарған Кеңес Армиясының, Әскери-Теңіз Флотының, бұрынғы КСР Одағының ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік әскерлері мен органдарының ерікті жалдамалы құрамының адамдарына, не тиісті кезеңдерде майдандағы армия бөлімдерінің әскери қызметшілері үшін белгіленген жеңілдікті шарттарда зейнетақы тағайындау үшін 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін еңбек сіңірген жылдарына қосып есептелген қалалардың қорғанысына қатысқан адамдарға;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде майдандағы армия мен флоттың құрамына кірген әскери бөлімдердің, штабтар мен мекемелердің құрамында полк баласы (тәрбиеленушісі) және юнга ретінде болған адамдарға;
екінші дүниежүзілік соғыс жылдарында шет елдердің аумағында партизан отрядтары, астыртын топтар мен басқа да антифашистік құрамалар құрамында фашистік Германия мен оның одақтастарына қарсы ұрыс қимылдарына қатысқан адамдарға;
2) 25 000 (жиырма бес мың) теңге:
бұрынғы КСР Одағы Қатынас жолдары халық комиссариаты, Байланыс халық комиссариаты арнайы құрамаларының, кәсіпшілік және көлік кемелерінің жүзу құрамы мен авиацияның ұшу-көтеру құрамының, Балық өнеркәсібі халық комиссариатының, теңіз және өзен флотының, Солтүстік теңіз жолдары бас басқармасының ұшу-көтеру құрамының Ұлы Отан соғысы кезінде әскери қызметшілер жағдайына ауыстырылған және ұрыс майдандарының тылдағы шептері, флоттардың оперативтік аймақтары шегінде майдандағы армия мен флот мүдделеріне орай міндеттер атқарған қызметкерлеріне, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының бас кезінде басқа мемлекеттердің порттарында тұтқындалған көлік флоты кемелері экипаждарының мүшелеріне;
қоршаудағы кезеңде Ленинград қаласының кәсіпорындарында, мекемелері мен ұйымдарында жұмыс істеген және «Ленинградты қорғағаны үшін» медалімен немесе «Қоршаудағы Ленинград тұрғыны» белгісімен наградталған азаматтарға;
екінші дүниежүзілік соғыс кезінде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерьлердің, геттолардың және басқа да еріксіз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындарына;
бұрынғы КСР Одағын қорғау кезінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы немесе майданда болуына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болып қалған әскери қызметшілерге;
қызметтік міндеттерін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан не майданда болуына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болып қалған бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдарына;

лицам из числа бойцов и командного состава истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших на территории Украинской ССР, Белорусской ССР, Литовской ССР, Латвийской ССР, Эстонской ССР в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах и отрядах;
военнослужащим, в том числе уволенным в запас (отставку), проходившим военную службу в период с 22 июня 1941 года по 3 сентября 1945 года в воинских частях, учреждениях, в военно-учебных заведениях, не входивших в состав действующей армии, награжденным медалью "За Победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг." или медалью "За победу над Японией";
родителям и не вступившим в повторный брак супруге (супругу) военнослужащих, партизан, подпольщиков, погибших (пропавших без вести) во время Великой Отечественной войны;
женам (мужьям) умерших инвалидов Великой Отечественной войны, которые не вступали в другой брак;
женам (мужьям) умерших участников Великой Отечественной войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Житель блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;
женам (мужьям) военнослужащих, ставших инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, которые не вступали в другой брак;
женам (мужьям) лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, ставших инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, которые не вступали в другой брак;
женам (мужьям) лиц из числа бойцов и командного состава истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших на территории Украинской ССР, Белорусской ССР, Литовской ССР, Латвийской ССР, Эстонской ССР в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года, ставших инвалидами вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах и отрядах, которые не вступали в другой брак;

1944 жылғы 1 қаңтармен 1951 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде Украин ССР-і, Белорусь ССР-і, Литва ССР-і, Латвия ССР-і, Эстон ССР-і аумақтарында әрекет еткен жойғыш батальондардың, халықты қорғау взводтары мен жасақтарының жауынгерлері мен командалық құрамы қатарында болған, осы батальондарда, взводтар мен жасақтарда қызметтік міндеттерін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы немесе зақымдануы салдарынан мүгедек болып қалған адамдарға;
1941 жылғы 22 маусыммен 1945 жылғы 3 қыркүйек аралығындағы кезеңде майдандағы армия құрамына кірмеген әскери бөлімдерде, мекемелерде, әскери-оқу орындарында әскери қызмет өткерген, «1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысында Германияны жеңгені үшін» медалімен немесе «Жапонияны жеңгені үшін» медалімен наградталған әскери қызметшілерге, оның ішінде запасқа (отставкаға) шыққандарға;
Ұлы Отан соғысы уақытында қаза тапқан (хабарсыз кеткен) әскери қызметшілердің, партизандардың, астыртын күрес жүргізушілердің ата-аналарына және қайталап некеге отырмаған зайыбына (жұбайына);
қайтыс болған Ұлы Отан соғысы мүгедектерінің басқа некеге отырмаған әйелдеріне (күйеулеріне);
қайтыс болған Ұлы Отан соғысына қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргізушілердің, «Ленинградты қорғағаны үшін» медалімен немесе «Қоршаудағы Ленинград тұрғыны» белгісімен наградталған, жалпы ауру, еңбек жарақаты немесе басқа да себептердің (құқыққа қарсы әрекеттерді қоспағанда) салдарынан мүгедек деп танылған азаматтардың басқа некеге отырмаған әйелдеріне (күйеулеріне);
бұрынғы КСР Одағын қорғау кезінде жаралануы, контузия алуы немесе зақымдануы салдарынан немесе майданда болуына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болып қалған адамдардың басқа некеге отырмаған әйелдеріне (күйеулеріне);
қызметтік міндеттерін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы немесе зақымдануы салдарынан не майданда болуына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болып қалған КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамы адамдарының басқа некеге отырмаған әйеліндеріне (күйеулеріне);
1944 жылғы 1 қаңтармен 1951 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде Украин ССР-і, Белорусь ССР-і, Литва ССР-і, Латвия ССР-і, Эстон ССР-і аумақтарында әрекет еткен жойғыш батальондардың, халықты қорғау взводтары мен жасақтарының жауынгерлері мен командалық құрамы қатарында болған, осы батальондарда, взводтар мен жасақтарда қызметтік міндеттерін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы немесе зақымдануы салдарынан мүгедек болып қалған адамдардың басқа некеге отырмаған әйелдеріне (күйеулеріне);

3) 10 000 (десять тысяч) тенге - лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года в тылу в годы Великой Отечественной войны.
Выплата лицам, имеющим одновременно право на получение единовременной денежной выплаты по нескольким основаниям производится по одному из них на выбор.
Выплата производится до 1 октября 2010 года на основании списков граждан, относящихся к вышеуказанным категориям, предоставленных ГЦВП по состоянию на 1 июля 2010 года.".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                    М. Шекенов
И.о. секретаря маслихата
города Астаны                              А. Байгенжин

3) 10 000 (он мың) теңге - Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға, сондай-ақ Ұлы Отан соғысы жылдарында тылда 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырға дейін кемінде алты ай еңбек еткен (қызмет өткерген) адамдарға.
Біржолғы ақшалай төлемді бірнеше негіздеме бойынша бір мезгілде алуға құқығы бар тұлғаларға төлем олардың таңдауы бойынша бір негіздеме бойынша жүзеге асырылады.
Жоғарыда көрсетілген санаттарға жататын азаматтардың ЗТМО 2010 жылдың 1 шілдесіндегі жағдай бойынша ұсынған тізімдерінің негізінде 2010 жылғы 1 қазанға дейін төлем жүргізіледі».
2. Осы шешім оны алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы
мәслихаты сессиясының
төрағасы                                       М. Шекенов
Астана қаласы
мәслихат хатшысының м.а.                       А. Байгенжин