О Правилах проведения собрания (схода) местного сообщества в Актюбинской области
Решение маслихата Актюбинской области от 9 апреля 2010 года № 295. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 4 мая 2010 года № 3331. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 11 декабря 2013 года № 174
Сноска. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 11.12.2013 № 174.
В соответствии с пунктом 2 статьи 39-3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» областной маслихат РЕШАЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения собрания (схода) местного сообщества в Актюбинской области.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель сессии                   Секретарь
областного маслихата             областного маслихата
Б. АМАНБАЕВ                       Б. УРДАБАЕВ
Утверждены
решением областного маслихата
от 09 апреля 2010 года № 295
Правила проведения собрания (схода) местного сообщества в Актюбинской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения собрания (схода) и принятие решений местного сообщества в Актюбинской области разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 39-3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан».
2. В административно-территориальных единицах области для обсуждения вопросов местного значения могут проводиться собрания (сходы) местного сообщества, которые являются одной из форм прямого волеизъявления граждан.
3. В работе собраний (сходов) принимают участие граждане, зарегистрированные в установленном порядке по месту жительства на территории административно-территориальной единицы, в границах которой осуществляется местное самоуправление.
2. Порядок созыва
4. Собрание (сход) местного сообщества созывается по мере необходимости, по инициативе жителей соответствующей территории и/или по инициативе органов местного самоуправления соответствующих административно-территориальных единиц.
В городах собрание (сход) могут созываться по:
микрорайонам, улицам, домам;
населенным пунктам, находящимся в их административном подчинении.
5. Собрание (сход) считается правомочным при участии не менее половины жителей соответствующей территории (микрорайона, улицы, домов).
Также могут проводиться собрания (сходы) представителей жителей населенных пунктов, улиц, домов, которые будут правомочными при участии в них не менее двух третей представителей. Норма представительства определяется органами местного самоуправления.

Ақтөбе облысында жергілікті қоғамдастықтың жиналыс (жиын) өткізу Қағидасы туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2010 жылғы 9 сәуірдегі № 295 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2010 жылғы 4 мамырда № 3331 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облыстық мәслихатының 2013 жылғы 11 желтоқсандағы № 174 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облыстық мәслихатының 11.12.2013 № 174 шешімімен.
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 Заңының 39-3 бабының 2-тармағына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Қосымша беріліп отырған Ақтөбе облысында жергілікті қоғамдастықтың жиналыс (жиын) өткізу Қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың                   Облыстық
сессия төрағасы                мәслихаттың хатшысы
Б.АМАНБАЕВ                       Б.ОРДАБАЕВ
2010 жылғы 9 сәуірдегі № 295
облыстық мәслихаттың шешімімен
бекітілген
Ақтөбе облысында жергілікті қоғамдастықтың жиналыс (жиын) өткізу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақтөбе облысында жергілікті қоғамдастықтың жиналыс (жиын) өткізу Қағидасы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 Заңының 39-3 бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Азаматтардың тікелей өз еркін білдіру түрінің бірі болып табылатын, жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу үшін жергілікті қоғамдастықтың жиналысы (жиыны) облыстың әкімшілік-аумақтық бөліністерінде өткізілуі мүмкін.
3. Жергілікті өзін-өзі басқару жүзеге асырылатын әкімшілік-аумақтық бөлініс шекарасының аумағында тұрғылықты жері бойынша белгіленген тәртіппен тіркелген азаматтар жиналыс (жиын) жұмысына қатыса алады.
2. Шақыру тәртібі
4. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысы (жиыны) қажеттілігіне қарай тиісті аумақтың тұрғындарының бастамасымен және/немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің жергілікті өзін-өзі басқару органдарының бастамасымен шақырылады.
Қалаларда жиналыс (жиын) шақырылуы мүмкін:
шағын аудандар, көшелер, үйлер;
олардың әкімшілік бағынысындағы елді мекендер бойынша.
5. Тиісті аумақтың (шағын ауданның, көшелердің, үйлердің) тұрғындарының кем дегенде жартысы қатысқан кезде жиналыс (жиын) заңды болып есептеледі.
Сондай-ақ өкілдерінің кем дегенде үштен екісі қатысқан кезде заңды болып табылатын, елді мекендердің, көшелердің, үйлердің тұрғындарының өкілдерінің жиналысы (жиыны) өткізілуі мүмкін. Өкілдік мөлшерін жергілікті өзін-өзі басқару органдары айқындайды.

6. В случаях необходимости на собрание (сход) граждан могут приглашаться руководители хозяйствующих субъектов, учреждений и иных организаций.
3. Полномочия собрания (схода) местного сообщества
7. На собрании (сходе) местного сообщества в рамках действующего законодательства Республики Казахстан могут рассматриваться:
1) вопросы благоустройства соответствующих населенных пунктов, сохранности и надлежащего использования жилищного фонда, коммунально-бытового, культурного и иного обслуживания населения, развития физической культуры и спорта, организации досуга граждан по месту жительства, охраны природы, личных подсобных хозяйств граждан;
2) предложения по вопросам, связанным с изменением в установленном законодательством порядке административно-территориального устройства, наименования и переименования населенных пунктов, улиц, площадей;
3) другие вопросы хозяйственного и социально-культурного развития, затрагивающие интересы населения соответствующей территории.
8. Собрание (сход) местного сообщества вправе обратиться с предложениями в соответствующие государственные и общественные организации, предприятия, учреждения и иные организации.
4. Порядок подготовки и проведения собрания (схода) местного сообщества
9. Подготовку и проведение собрания (схода) местного сообщества обеспечивают инициаторы проведения собрания, которые не позднее чем за десять дней до проведения собрания оповещают население определенной территории о дате, времени, месте проводимого собрания и о рассматриваемых вопросах.
10. Для ведения собрания (схода) местного сообщества открытым голосованием избирается председатель, секретарь и утверждается повестка дня.
11. На собрании (сходе) местного сообщества ведется протокол, в котором указываются дата и место проведения собрания (схода), общее число граждан, проживающих на соответствующей территории и имеющих право участвовать в собрании (сходе), или общее число представителей, количество присутствующих, фамилия, имя, отчество председателя и секретаря, приглашенных лиц, повестка дня, содержание выступлений, принятые решения, результаты голосования по ним. Протокол подписывается председателем и секретарем собрания (схода) местного сообщества.
12. Решение собрания (схода) местного сообщества принимается открытым голосованием и носят рекомендательный характер.
13. Решение считается принятым, если за него проголосовало большинство голосов от числа присутствующих на собрании (сходе) членов местного сообщества. В случае равенства голосов решающим считается мнение председателя собрания (схода).

6. Қажеттілік болған жағдайларда азаматтардың жиналысына (жиынына) шаруашылық жүргізуші субъектілердің, мекемелердің және басқа да ұйымдардың басшылары шақырылуы мүмкін.
3. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысының (жиынының) өкілеттігі
7. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысында (жиынында) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалары шеңберінде қарастырылуы мүмкін:
1) тиісті елді мекендерді абаттандыру, тұрғын үй қорының сақталуы және тиісті пайдаланылуы, тұрғындарға коммуналдық-тұрмыстық, мәдени және басқа да қызмет көрсету, дене тәрбиесі және спортты дамыту, тұрғылықты жері бойынша азаматтардың бос уақытын ұйымдастыру, табиғатты, азаматтардың жеке қосалқы шаруашылықтарын қорғау мәселелері;
2) елді мекендерді, көшелерді, алаңдарды атау және қайта атау, әкімшілік-аумақтық құрылымға белгіленген заңнамалық тәртіпте өзгертулерге байланысты мәселелер жөніндегі ұсыныстар;
3) тиісті аумақтың тұрғындарының мүдделерін қозғайтын, шаруашылық және әлеуметтік-мәдени дамудың басқа да мәселелері.
8. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысы (жиыны) тиісті мемлекеттік және қоғамдық ұйымдарға, кәсіпорындарға, мекемелерге және өзге де ұйымдарға ұсыныстар жасауға құқылы.
4. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) дайындау және өткізу тәртібі
9. Қаралатын мәселелер туралы және өтетін уақыты, мерзімі, орны туралы белгілі аумақтың тұрғындарына жиналыс өткенге дейін он күннен кешіктірмей хабарлайтын, жиналысты өткізуге бастамашылар жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) дайындауды және өткізуді қамтамасыз етеді.
10. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) жүргізу үшін ашық дауыспен төраға, хатшы сайланады және күн тәртібі бекітіледі.
11. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысында (жиынында), жиналыстың (жиынның) өтетін уақыты және орны, тиісті аумақта тұратын және жиналысқа (жиынға) қатысуға құқы бар азаматтардың жалпы саны немесе өкілдердің жалпы саны, қатысушылардың саны, төрағаның және хатшының, шақырылғандардың аты-жөні, күн тәртібі, сөйлеген сөздердің мазмұны, қабылданған шешімдер, олар бойынша дауыс беру қорытындылары көрсетілетін хаттама жүргізіледі. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысының (жиынының) төрағасы және хатшысы хаттамаға қол қояды.
12. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысының (жиынының) шешімі ашық дауыс берумен қабылданады және ұсыныс сипатында болады.
13. Жергілікті қоғамдастықтың мүшелерінің жиналысқа (жиынға) қатысқандарының санының көпшілігі дауыс берген болса, шешім қабылданған болып есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда жиналыстың (жиынның) төрағасының пікірі шешуші болып есептеледі.

14. В случае несогласия с принятым решением оно может быть обжаловано участниками собрания (схода) или иными заинтересованными лицами в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Заключительное положение
15. При проведении собрания (схода) членам местного сообщества необходимо соблюдать общественный порядок.
16. Лица, нарушившие общественный порядок несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

14. Қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда жиналысқа (жиынға) қатысушылар немесе өзге де мүдделі адамдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес шағым жасаулары мүмкін.
5. Қорытынды ереже
15. Жергілікті қоғамдастықтың мүшелері жиналыс (жиын) өткізу кезінде қоғамдық тәртіпті сақтаулары қажет.
16. Қоғамдық тәртіпті бұзған адамдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес жауапкершілікке тартылады.