Вопросы имущественного найма (аренды) объектов коммунальной собственности
Постановление Атырауского областного акимата от 27 октября 2010 года № 275. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 6 декабря 2010 года за № 2576. Утратило силу - постановлением Атырауского областного акимата от 23 января 2013 года № 22
Сноска. Утратило силу - постановлением Атырауского областного акимата от 23.01.2013 № 22
В соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 1 июля 1999 года за № 409 и со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Условия предоставления в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности (далее - Условия).
2. Акимам города Атырау и районов, Управлению финансов Атырауской области, исполнительным органам, финансируемым из местного бюджета, являющимися органами государственного управления коммунальных государственных предприятий, обеспечить неукоснительное соблюдение Условий.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Ажгалиеву А.Т. - заместителя акима области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2010 года.
Аким области                       Б. Рыскалиев
Утверждены
постановлением акимата области
от 27 октября 2010 года №_275
Условия
предоставления в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности
1. Общие положения
1. Условия предоставления в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности (далее - Условия) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан и определяет основные принципы, порядок предоставления в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности.
2. Под нижеприведенными терминами понимается следующее:
1) наймодатель – лицо, уполномоченное собственником сдавать имущество внаем;
2) наниматель - сторона в договоре имущественного найма (аренды), получившая во временное владение и пользование имущество за определенную плату (физические и юридические лица);
3) имущественный наем (аренда) - предоставление одной стороной (наймодателем) другой стороне (нанимателю) за плату имущества во временное владение и пользование;
4) договор имущественного найма (аренды) - договор, по которому наймодатель обязуется предоставить нанимателю имущество за плату во временное владение и пользование;

Коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру мәселелері
Атырау облысы әкімдігінің 2010 жылғы 27 қазандағы № 275 қаулысы. Атырау облыстық Әділет департаментінде 2010 жылғы 6 желтоқсанда № 2576 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 2013 жылғы 23 қаңтардағы № 22 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 2013.01.23 № 22 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 шілдедегі № 409 Азаматтық кодексіне және Қазақстан Республикасының 2001 жылы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына сәйкес облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру шарттары (бұдан әрі - Шарттары) бекітілсін.
2. Атырау қаласы және аудандар әкімдері, Атырау облысы Қаржы басқармасы, коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың мемлекеттік басқару органдары болып табылатын, облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар Шарттардың бұлжытпай сақталуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары А.Т. Әжіғалиеваға жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап пайда болған қатынастарға таратылады.
Облыс әкімі                                      Б. Рысқалиев
Облыс әкімдігінің
2010 жылғы 27 қазандағы № 275
қаулысымен бекітілген
1. Коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру шарттары
1. Жалпы ережелер
1. Коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру шарттары Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру тәртібі мен негізгі қағидаларын белгілейді.
2. Төменде келтірілген терминдер келесідей түсіндіріледі:
1) жалға беруші - меншік иесі атынан мүлікті жалға беруге уәкілетті тұлға;
2) жалға алушы - белгіленген төлемге мүлікті уақытша иеленуге және пайдалануға алушы (жеке және заңды тұлға) жалдау шартындағы тарап;
3) мүліктік жалдауға (жалға) беру - бір тараппен (жалға берушімен) екінші тарапқа (жалдаушыға) төлем үшін мүлікті уақытша иеленуге және пайдалануға беру;
4) жалдау шарты - Жалға беруші жалгерге төлем үшін мүлікті уақытша иеленуге және пайдалануға беруге міндеттеген шарт;

5) балансодержатель - государственная организация, на балансе которого находится имущество на праве оперативного управления или хозяйственного ведения;
6) объект имущественного найма (аренды) - коммунальное имущество, в том числе: недвижимое имущество, помещения, здания, сооружения, оборудование и иное имущество, находящиеся на балансе государственных учреждений, в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий.
3. При передаче в имущественный наем памятников архитектуры, истории и культуры в договор имущественного найма дополнительно включаются положения, направленные на сохранность объекта, как памятника архитектуры, истории и культуры.
Расчетные ставки арендной платы определяются с учетом региональных условий и утверждаются наймодателем.
4. Сдача в имущественный найм (аренду) объектов, находящихся на балансе государственных учреждений и коммунальных государственных предприятий, финансируемых из городского и районных бюджетов, осуществляется государственными органами, определенными для этой цели акиматами соответствующих районов и города Атырау, а государственных учреждении и коммунальных государственных предприятии финансируемых из областного бюджета - Управлением финансов Атырауской области посогласованию с балансодержателем.
При сдаче в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся в хозяйственном ведении коммунальных государственных предприятий, в качестве Наймодателя выступают коммунальные государственные предприятия на праве хозяйственного ведения.
Казенные коммунальные государственные предприятия могут быть Наймодателем, только при согласии их уполномоченного органа.
При сдаче объектов в имущественный наем (аренду) коммунальными государственными предприятиями, размер арендной платы должен быть не меньше суммы, определенной в порядке указанном в главах 7 и 8.
5. Если Наймодателем установлена арендная плата за пользование государственным имуществом, то Наниматель освобождается от уплаты других платежей по объекту аренды за исключением оплаты коммунальных услуг.
Государственные учреждения и коммунальные государственные предприятия, финансируемые из местного бюджета, осуществляют аренду объектов, находящихся на балансе государственных учреждений или коммунальных государственных предприятий, финансируемых из местного бюджета, по нулевой ставке арендной платы на условиях оплаты коммунальных услуг, платежей на обслуживание объекта.
2. Порядок рассмотрения заявок на имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности

5) баланс ұстаушы – балансында жедел басқару немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы мүлкі бар мемлекеттік ұйым;
6) мүліктік жалдауға (жалға) беру объектісі коммуналдық мүлік, оның ішінде: мемлекеттік мекемелердің балансындағы, коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың шаруашылық жүргізуіндегі немесе жедел басқаруындағы жылжымайтын мүлік, орын-жайлар, ғимараттар, имараттар, жабдықтар мен өзге де мүліктер;
3. Сәулет, тарих және мәдениет ескерткiштерiн мүлiктiк жалға беру кезiнде мүлiктiк жалға беру шартына объектiнi сәулет, тарих және мәдениет ескерткiшi ретiнде сақтауға бағытталған ережелер қосымша қосылады.
4. Баланс ұстаушымен келісім бойынша қалалық және аудандық бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер және коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар балансындағы объектілерді мүліктік жалдауға (жалға) беру тиісті Атырау қаласы мен аудандар әкімдіктері осы мақсат үшін белгіленген мемлекеттік органдар, ал облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мен коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындарды – Атырау облысы Қаржы басқармасы жүзеге асырады.
Коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың шаруашылық жүргізуіндегі объектілерді жалға беруде Жалға беруші ретінде шаруашылықты жүргізу құқығымен коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қатысады.
Қазыналық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар тек олардың уәкілетті органының келісімімен Жалға беруші болуы мүмкін.
Коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) бергенде, жалдау ақысының мөлшері 7 және 8 бөлімдерде көрсетілген, белгіленген тәртіптегі сомадан кем болмауы керек.
5. Егер мемлекеттік мүлікті пайдаланғаны үшін жалдау ақысы Жалға берушімен белгіленген болса, онда Жалға алушы коммуналдық қызметке төлемді қоспағанда, жалдау объектісі бойынша басқа төлемдерден босатылады.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мен коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер немесе коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар балансындағы объектілерді жалдау ақысының нөлдік мөлшерлемесі бойынша коммуналдық қызметтерге төлем, объектіге қызмет көрсетуге төлемдер төлеу талабымен жалдауға беруді жүзеге асырады.
2. Коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) алу өтінімдерді қарау тәртібі

6. Заявки на имущественный наем (аренду) объектов могут подавать любые юридические и физические лица. Заявки подаются Наймодателю по форме согласно приложениям 1 и 2.
7. Рассмотрение поступивших заявок и принятие решений по ним производится в месячный срок, если законодательством не предусмотрено иное.
8. Поступившие заявки о предоставлении объектов в имущественный наем (аренду) рассматриваются при наличии следующих документов:
1) для юридических лиц - нотариально заверенной копии учредительных документов, копий свидетельства о государственной регистрации юридического лица, а также документа, удостоверяющего полномочия их представителей;
2) для физических лиц - копии паспорта или иного удостоверяющего личность документа, свидетельства о регистрации налогоплательщика, а для частных предпринимателей, кроме того, копии соответствующего документа;
3) по отдельным объектам Наймодатель вправе требовать технико-экономическое обоснование потребности в объекте или плана работы по его использованию;
4) для иностранных юридических лиц - копий учредительных документов с нотариально заверенным переводом на русском или казахском языке.
9. По результатам рассмотрения заявки и предоставленных документов Наймодатель принимает одно из следующих решений:
1) о сдаче объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению, на срок не более одного года, с правом пролонгации;
2) о проведении тендерного отбора Нанимателя по данному объекту, на срок не более трех лет;
3) об отказе с указанием причин в письменном виде.
При наличии двух или более заявок, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым к заявителям, сдача объекта в имущественный наем (аренду) возможна только по итогам тендера.
Предоставление в имущественный наем (аренду) объектов от года до трех лет производится на тендерной основе.
3. Порядок проведения тендера
10. В качестве организатора тендера выступает тендерная комиссия, либо по поручению наймодателя - организатор тендера.
11. При принятии решения о проведении тендера Наймодатель:
1) определяет срок приема заявок, дату и место проведения тендера, его условия, а также критерии выбора победителя тендера;
2) утверждает тендерную документацию;
3) формирует тендерную комиссию;
4) принимает гарантийные взносы;
5) утверждает протоколы заседания тендерной комиссии;
6) обеспечивает заключение договора аренды с победителем тендера;
7) по окончании тендера возвращает участникам тендера гарантийные взносы, за исключением случаев, установленных пунктом 24 настоящего раздела;
8) осуществляет иные функции, необходимые для проведения тендера.

6. Кез-келген заңды және жеке тұлғалар объектілерді мүліктік жалдауға (жалға) өтінім бере алады. Өтінімдер 1 және 2 қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Жалға берушіге беріледі.
7. Егер заңнамаларда өзге көзделмесе, келіп түскен өтінімдер бір ай мерзімде қаралады және олар бойынша шешім қабылданады.
8. Объектілерді мүліктік жалдауға (жалға) беру туралы өтінімдер келесі құжаттары болған жағдайда қаралады:
1) заңды тұлғалар үшін - нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының көшірмесі, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі, сондай-ақ олардың өкілдерінің өкілеттігін растайтын құжат;
2) жеке тұлғалар үшін - төлқұжаттың немесе өзге де жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, салық төлеушінің тіркелгені туралы куәлік, ал жеке кәсіпкерлер үшін олардан басқа, тиісті құжаттың көшірмесі;
3) жекелеген объектілер бойынша Жалға беруші объектінің қажеттілігінің техника–экономикалық негіздемесін немесе оны пайдаланудың жұмыс жоспарын талап етуге құқылы;
4) шетелдік заңды тұлғалар үшін - қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған құрылтайшы құжаттарының көшірмесі;
9. Берілген құжаттар мен өтінімді қарау нәтижесінде Жалға беруші мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) шарттың мерзімін ұзарту құқығымен, бірақ бір жылдан аспайтын мерзімге объектіні мақсатты бағыты бойынша мүліктік жалдауға (жалға) беру туралы;
2) үш жылдан аспайтын мерзімге осы объекті бойынша Жалға алушыны тендерлік таңдауды өткізу туралы;
3) себептері жазбаша түрде көрсетілген бас тарту туралы;
Өтінім берушіге қойылатын талаптарды қанағаттандыратын екі немесе одан да көп өтінім болса, объектіні мүліктік жалдауға (жалға) тек тендер қорытындысы бойынша берілуі мүмкін.
Жылдан астам мерзімге (үш жылға дейін) объектілерді мүліктік жалдауға (жалға) беру тендерлік негізде жүргізіледі.
3. Тендер өткізу тәртібі
10. Тендердi ұйымдастырушы ретiнде тендерлiк комиссия не жалға берушiнiң тапсырмасы бойынша тендерді ұйымдастырушы әрекет етедi.
11. Тендер өткізу туралы шешім қабылдау кезінде Жалға беруші:
1) тендер өткізетін күн мен орынды, оның талаптарын, сондай-ақ тендер жеңімпазын таңдау өлшемдерін белгілейді;
2) тендерлік құжаттаманы бекітеді;
3) тендерлік комиссиясын қалыптастырады;
4) кепілдік жарналарды қабылдайды;
5) тендерлік комиссиясы отырысының хаттамаларын бекітеді;
6) тендер жеңімпазымен жалға беру шартын жасасуды қамтамасыз етеді;
7) тендер аяқталғаннан кейін тендерге қатысушыларға осы бөлімнің 24-тармағымен белгіленгенінен басқа жағдайда, кепілдік жарналарын қайтарады;
8) тендер өткізу үшін өзге де қажетті функцияларды жүзеге асырады.

12. В состав тендерной комиссии включаются представители Наймодателя, балансодержателя и иных заинтересованных организаций, а также могут привлекаться независимые специалисты и эксперты.
Председателем комиссии является представитель Наймодателя.
13. Состав комиссии утверждается приказом Наймодателя.
14. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) разрабатывает и утверждает условия проведения тендера, основным из которых является минимальная ставка арендной платы, которая не может быть ниже ставки арендной платы, устанавливаемой для аналогичных объектов при передаче в имущественный наем (аренду) по целевому назначению, требования к его участниками;
2) определяет победителя тендера;
3) подписывает протокол о результатах тендера.
15. Наймодатель обеспечивает публикацию извещения о проведении тендера в средствах массовой информации не менее чем за 15 дней до проведения тендера.
16. Извещение о проведении тендера должно содержать:
1) наименование Наймодателя и его место нахождение;
2) сведения о сдаваемом в имущественный наем (аренду) объекте;
3) срок аренды;
4) адрес, время начала и окончания приема заявок на участие в тендере;
5) размер, сроки и порядок внесения гарантийного взноса;
6) условия тендера и критерии выбора победителя;
7) дата, время и место проведения тендера;
8) сведения о порядке оформления участия в тендере;
9) перечень документов, необходимых для участия в тендере;
10) адрес, сроки и условия получения тендерной документации и ознакомления с объектом тендера;
11) другая информация по усмотрению Наймодателя.
17. Тендерная документация должна содержать следующие основные разделы:
1) сведения об объекте тендера;
2) требования по содержанию заявки и представляемых вместе с ней документов;
3) условия, сроки и порядок проведения тендера;
4) критерии выбора победителя тендера;
5) проект договора аренды;
6) форма заявки на участие в тендере.
18. Регистрация участников тендера производится со дня публикации извещения о проведении тендера и заканчивается за один день до дня проведения тендера.
19. Для участия в тендере претенденту в установленные Наймодателем сроки необходимо представить:
1) заявку, содержащую согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению договора имущественного найма (аренды);
2) предложения по использованию объекта и ставке арендной платы, но не ниже минимальной ставки установленной тендерной комиссией в запечатанном конверте;
3) юридические лица – копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации), учредительных документов (учредительный договор и устав) и свидетельства налогоплательщика (нотариально заверенные в случае непредставления оригиналов для сверки); физические лица - копии свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, документа, удостоверяющего личность физического лица и свидетельства налогоплательщика (нотариально заверенные в случае непредставления оригиналов для сверки)";

12. Тендерлік комиссияның құрамына Жалға берушінің, баланс ұстаушының және өзге де мүдделі ұйымдардың өкілдері кіреді, сондай-ақ тәуелсіз мамандар мен сарапшылар да тартылуы мүмкін.
Жалға берушінің өкілі комиссия төрағасы болып табылады.
13. Комиссияның құрамы Жалға берушінің бұйрығымен бекітіледі.
14. Тендерлік комиссия келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) мақсатты бағыты бойынша мүліктік жалдауға (жалға) беру кезінде ұқсас объектілер үшін белгіленген жалдау ақысы мөлшерлемесінен төмен болмайтын, негізгісі жалдау ақысының төмен мөлшерлемесі болып табылатын тендер өткізу шарттарын, оған қатысушыларға қойылатын талаптарды
дайындайды және бекітеді;
2) тендер жеңімпазын анықтайды;
3) тендер нәтижесі туралы хаттамаға қол қояды.
15. Жалға беруші тендер өткізуге дейін кемінде 15 күн бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында тендер өткізу туралы хабарландыру жариялауды қамтамасыз етеді.
16. Тендер өткізу туралы хабарламаға келесі мәліметтер енгізіледі:
1) Жалға беруші атауы және оның орналасқан жері;
2) мүліктік жалдауға (жалға) берілетін объекті туралы мәлімет;
3) жалдау мерзімі;
4) тендерге қатысуға өтінім қабылдаудың басталу, аяқталу мерзімі, мекенжайы;
5) кепілдік жарна салудың тәртібі, мерзімі және көлемі;
6) тендер шарттары және жеңімпазды таңдау өлшемдері;
7) тендер өткізу орны, күні, уақыты;
8) тендерге қатысуды ресімдеу тәртібі туралы мәліметтер;
9) тендерге қатысу үшін қажетті құжаттар тізбесі;
10) тендерлік құжаттаманы алу және тендер объектісімен танысу мерзімдері, шарттары мен мекенжайы;
11) Жалға берушінің ұйғаруы бойынша басқа да ақпарат.
17. Тендерлік құжаттама мынадай негізгі бөлімдерден тұруы тиіс:
1) тендер объектісі туралы мәліметтер;
2) өтінімнің және онымен бірге ұсынылатын құжаттардың мазмұны бойынша талаптар;
3) тендерді өткізу мерзімі, тәртібі мен талаптары;
4) тендер жеңімпазын таңдау өлшемдері;
5) жалдау шартының жобасы;
6) тендерге қатысуға өтінімнің үлгісі.
18. Тендерге қатысушыларды тіркеу тендерді өткізу туралы хабарлама шыққаннан кейін жүргізіледі және тендер өткізуге бір күн қалғанда аяқталады.
19. Тендерге қатысуға ниет білдірген үміткер Жалға берушімен белгіленген мерзімде мынадай құжаттарды тапсыруы тиіс:
1) үміткердің тендерге қатысуға берген келісімі бар және оның тендер шарттарын орындау және мүліктік жалдау шартын жасасу жөніндегі өзінің міндеттемелері мазмұндалған өтінім;
2) жабық конвертте берілген объектіні пайдалану және тендер комиссиясы белгілеген ең төменгі мөлшерлемеден кем емес жалдау төлемінің мөлшерлемесі бойынша ұсыныстары;
3) заңды тұлғалар – мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің, құрылтай құжаттарының (құрылтай шарты мен жарғы) және салық төлеуші куәлігінің (салыстыру үшін түпнұсқаларын ұсынбаған жағдайда нотариалды куәландырылған) көшірмелерін; жеке тұлғалар-жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, жеке басын куәландыратын құжаттың және салық төлеуші куәлігінің (салыстыру үшін түпнұсқаларын ұсынбаған жағдайда нотариалды куәландырылған) көшірмелері;

4) копию платежного поручения (квитанцию), подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
5) сведения об отсутствии задолженности перед бюджетом, более чем за три месяца, предшествующие дате вскрытия конвертов с тендерными заявками;
20. Заявки на имущественные наем (аренду) объектов могут подавать любые юридические и физические лица.
21. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки и порядке, указанные в извещении о проведении тендера, на депозитный счет Наймодателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Размер гарантийного взноса устанавливается Наймодателем.
23. Гарантийный взнос участника тендера, победившего в тендере и заключившего договор аренды, относится в счет причитающихся платежей по договору имущественного найма (аренды).
24. Гарантийный взнос не возвращается Наймодателем:
1) участнику тендера – если он откажется от своего предложения или изменит его до истечения срока тендера;
2) победителю - в случае его отказа от заключения договора аренды на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не позднее 10 банковских дней со дня окончания тендера, а если деньги поступили на счет Наймодателя после проведения тендера, то в течение 10 банковских дней со дня их поступления.
25. Участники тендера могут внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право на участие в тендере на один объект.
26. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в тендере, производятся при наличии полного комплекта требуемых документов.
27. Основаниями для отказа в регистрации лиц, желающих принять участие в тендере, являются:
1) представление неполного комплекта требуемых документов;
2) наличие задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет.
28. Участник тендера может:
1) участвовать в тендере лично или через своих представителей на основании соответствующим образом оформленной доверенности;
2) бесплатно получать дополнительные сведения, уточнения по выставленному на тендер объекту;
3) предварительно осматривать объект;
4) обращаться в суд при нарушении его прав.
29. Если на момент окончания срока приема заявок (за исключением второго и последующих тендеров) зарегистрировано не более одной заявки, тендер признается несостоявшимся.
30. В день проведения тендера, на заседании тендерная комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и оглашает их предложения. Перед вскрытием конвертов комиссия проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.
При вскрытии конвертов и оглашении предложений имеют право присутствовать участники тендера или их надлежащим образом оформленные уполномоченные представители.

4) кепілдік салымның аударылғандығын растайтын, төлем тапсырмасының көшірмесі;
5) тендерлік өтінім салынған конверттерді ашу күніне дейінгі үш айдан астам уақыт бұрын бюджет алдында берешегі жоқ екендігі туралы мәліметтер;
20. Объектілерді мүліктік жалдауға (жалға) алуға өтінімді кез келген заңды және жеке тұлғалар бере алады.
21. Тендерге қатысушылар тендер өтетіні туралы хабарламада көрсетілген мөлшерде, мерзімде және тәртіпте, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жалға берушінің депозиттік есеп шотына кепілдік жарна салады.
22. Кепілдік жарна мөлшерін Жалға беруші белгілейді.
23. Тендерді жеңіп және мүліктік жалдау шартын жасаған тендерге қатысушының кепілдік жарнасы мүліктік жалдауға (жалға) беру шарты бойынша тиісті төлем шотына жатқызылады.
24. Жалға берушіден кепілдік жарна:
1) егер тендерге қатысушы тендердiң мерзiмi өткенге дейiн өз ұсынысынан бас тартса немесе оны өзгертсе;
2) тендер жеңімпазының ұсыныстарына жауап беретін жалдау шартын жасасудан бас тартқан тендер жеңімпазына қайтарылмайды;
Барлық қалған жағдайларда кепілдік жарна тендер аяқталғаннан кейін 10 банктік күннен кешіктірілмей, ал егер ақша жалға берушінің есепшотына тендер өткен соң түскен болса, онда ол түскен күнінен бастап 10 банктік күн ішінде қайтарылады.
25. Тендерге қатысушылар кепілдік жарнаның кез келген санын енгізе алады, бұл орайда бір кепілдік жарна бір объектіге тендерге қатысу құқығын береді.
26. Тендерге қатысуға тілек білдіруші тұлғалардың өтінімдерін қабылдау және тіркеу талап етілген құжаттардың толық жинағы болған жағдайда жүргізіледі.
27. Тендерге қатысуға ниет білдірген тұлғаларды тіркеуден бас тарту үшін мыналар негіз болып табылады:
1) талап етілетін құжаттар жинағын толық ұсынбау;
2) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегінің болуы.
28. Тендерге қатысушы:
1) тендерге жеке өзі немесе тиісті түрде ресімделген сенімхат негізінде өзінің өкілдері арқылы қатыса алады;
2) тендерге шығарылған объекті бойынша нақтылау, қосымша мәліметтерді тегін ала алады;
3) объектіні алдын-ала қарай алады;
4) құқықтары бұзылса сотқа арыздана алады;
29. Егер өтінімдер қабылдау мерзімінің аяқталу сәтінде бір ғана өтінім тіркелген болса, (екінші және келесі тендерлерді қоспағанда) тендер өтпеген деп танылады.
30. Тендер өтетін күні отырыста тендерлік комиссия тендерге қатысушылардың ұсыныстары салынған конверттерді ашады және олардың ұсыныстарын жариялайды. Конверттерді ашар алдында комиссия олардың бүтіндігін тексереді, бұл тендер комиссиясы отырысының хаттамасында көрсетіледі.
Конверттерді ашу және ұсыныстарды жариялау кезінде тендерге қатысушылардың немесе олардың тиісті түрде ресімделген уәкілетті өкілдерінің қатысуына құқықтары бар.

31. Тендерная комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. В случае, если представленные предложения не соответствуют требованиям, содержащимся в тендерной документации, указанные предложения не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такую заявку, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.
32. Участники тендера (их представители) не имеют права присутствовать при обсуждении и оценке предложений.
33. Решения тендерной комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих членов комиссии, при равенстве голосов голос председателя тендерной комиссии является решающим.
34. Заседания тендерной комиссии являются правомочными, если на них присутствуют не менее двух третей членов тендерной комиссии.
35. Победителем тендера признается участник тендера, предложивший, по решению тендерной комиссии, наибольшую сумму арендной платы за объект и отвечающий всем требованиям, содержащимся в тендерной документации.
36. Заключение тендерной комиссии, оформляется протоколом, который подписывается всеми членами тендерной комиссии и утверждается Наймодателем.
Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.
37. В протоколе должны содержаться следующие данные:
1) состав тендерной комиссии;
2) наименование объекта;
3) техническая характеристика объекта;
4) условия тендера;
5) сведения об участниках тендера и их предложения;
6) список участников тендера;
7) предлагаемые ставки арендной платы;
8) победитель тендера;
9) обязательства сторон по подписанию договора аренды.
38. На основании протокола о результатах тендера с победителем заключается договор аренды на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
4. Договор имущественного найма (аренды)
39. Договор имущественного найма (аренды) с Нанимателем заключается в срок не более 10 (десяти) календарных дней со дня подписания протокола тендера или принятия Наймодателем решения о предоставлении объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению, после чего в срок не более 30 (тридцати) календарных дней балансодержатель передает объект Нанимателю по акту приема-передачи.
40. В случае отказа победителя заключить договор имущественного найма (аренды) объекта тендера на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, Наймодатель вправе определить победителя из числа оставшихся участников тендера (если число оставшихся не менее двух) либо принять решение о проведении нового тендера.

31. Тендерлік комиссия ұсынып отырған ұсыныстардың тендерлік құжаттамада көрсетілген талаптарға сәйкестігін тексереді. Ұсынылып отырған ұсыныстар тендерлік құжаттамада көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, көрсетілген ұсыныстар одан әрі қарауға жатпайды және мұндай өтінім берген тұлға тендерге қатысушы мәртебесін жоғалтады, бұл тендерлік комиссия отырысының хаттамасында көрсетіледі.
32. Тендерге қатысушылардың (олардың өкілдерінің) ұсыныстарды талқылау және бағалау кезінде қатысуға құқықтары жоқ.
33. Тендерлік комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жай көпшілік дауысымен қабылданады, дауыстар тең болған жағдайда, тендерлік комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
34. Тендерлік комиссияның отырыстары, егер оларға тендерлік комиссия мүшелерінің үштен екісі қатысса, заңды деп саналады.
35. Тендер құжаттамасын мазмұндалған барлық талаптарға сай келетін және объект үшін ең жоғары жалдау ақысын ұсынған тендерге қатысушы тендерлік комиссиясының шешімі бойынша тендер жеңімпазы болып танылады.
36. Тендерлік комиссияның қорытындысы хаттамамен рәсімделеді, оған барлық тендер комиссиясының мүшелері қол қояды және Жалға беруші бекітеді.
Тендер жеңімпазын белгілейтін хаттамаға, сондай-ақ тендерді жеңіп алушы тұлға да қол қояды.
37. Хаттамада мынадай мәліметтер болуы керек:
1) тендерлік комиссияның құрамы;
2) объектінің атауы;
3) объектінің техникалық сипаттамасы;
4) тендер шарттары;
5) тендерге қатысушылар мен олардың ұсыныстары туралы мәліметтер;
6) тендерге қатысушылар тізімі;
7) ұсынылған жалдау ақы мөлшерлемелері;
8) тендер жеңімпазы;
9) жалдау шартына қол қою бойынша тараптардың міндеттемелері болуы қажет.
38. Жеңімпазбен жалдау шарты тендер нәтижелері туралы хаттама негізінде тендер жеңімпазының ұсыныстарына жауап беретін шарттармен жасалады.
4. Мүліктік жалдауға (жалға) беру шарты
39. Жалға алушымен тендер хаттамасына қол қойылған күннен бастап немесе жалға беруші мақсатты бағыты бойынша объектіні мүліктік жалдауға (жалға) беру туралы шешімі қабылданғаннан кейін 10 күнтізбелік күнде жалдау шарты жасалады, содан кейін 30 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде баланс ұстаушы жалға алушыға объектіні қабылдау-табыстау актісі бойынша береді.
40. Тендер жеңімпазының ұсыныстарына жауап беретін талабымен жеңімпаз тендер объектісінің жалдау шартын жасасудан бас тартса, Жалға беруші қалған тендерге қатысушылар ішінен жеңімпазды анықтауға (егер қалғандар саны екеуден кем болмаса,) немесе жаңа тендер өткізуге шешім қабылдауға құқылы.

41. Договор аренды обязательно должен содержать следующие положения:
1) характеристика объекта;
2) срок предоставления Нанимателю сданного в аренду имущества и срок действия договора;
3) порядок, размер и сроки внесения платы за пользование нанятым имуществом;
4) требования к Нанимателю:
содержать объект в надлежащем порядке, не совершать действий, способных вызвать повреждение объекта или расположенных в нем инженерных коммуникаций;
поддерживать имущество в исправном состоянии, производить за свой счет текущий ремонт и нести расходы по содержанию имущества, если иное не установлено законодательством или договором;
не осуществлять без предварительного письменного разрешения Наймодателем перепланировки или переоборудования объекта, расположенных нем сетей и коммуникаций;
допускать на объект и на прилегающий к нему земельный участок представителей Наймодателя, служб санитарного надзора и других государственных органов, контролирующих соблюдение законодательства и иных норм, касающихся порядка использования и эксплуатации зданий, в установленные ими сроки устранять зафиксированные нарушения;
вносить арендную плату в размере, сроки и порядке, установленные договором;
возвратить объект в установленный договором срок в удовлетворительном состоянии;
использовать объект в соответствии с условиями договора;
в случае повреждения объекта по своей вине, обеспечить его ремонт за свой счет;
исполнение иных обязательств, предусмотренные законодательством или договором аренды;
5) требования к Наймодателю:
обеспечить передачу балансодержателем Нанимателю по акту приема-передачи объект в установленный договором срок;
не совершать действий, препятствующих Нанимателю владеть и пользоваться объектом в установленном договором порядке;
6) основания и условий досрочного расторжения договора:
ликвидация Нанимателя как юридического лица;
нарушения Нанимателем условий договора аренды;
по требованию Наймодателя или Нанимателя, в случаях предусмотренных законодательным актами или договором;
иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан или договором.
42. Договор имущественного найма (аренды) недвижимого имущества, заключенный на срок свыше одного года, подлежит государственной регистрации.
43. При передаче в имущественный наем (аренду) памятников архитектуры, истории и культуры в договор имущественного найма (аренды) дополнительно включаются положения, направленные на сохранность объекта как памятника архитектуры, истории и культуры.
44. Плата устанавливается за все нанятое имущество в целом или отдельно по каждой из его составных частей в твердой сумме платежей, вносимых периодически или единовременно, что оговаривается в договоре аренды.

41. Жалдау шартында міндетті түрде мынадай ережелер болуы тиіс:
1) объектінің сипаттамасы;
2) жалға берілген мүліктің Жалға алушыға тапсырған мерзімі мен шарттың қолдану мерзімі;
3) жалға алынған мүлікті пайдалану ақысын төлеу тәртібі, мерзімі және мөлшері;
4) Жалға алушыға қойылатын талаптар:
объектіні тиісті тәртіпте ұстау, объектіге немесе онда орналасқан инженерлік коммуникацияларға зақым келтіруі мүмкін әрекеттерді жасамау;
егер өзге заңдарда немесе шартта көзделмесе, мүлікті дұрыс жағдайда ұстау, өз есебінен ағымдағы жөндеу жүргізу және мүлікті күту бойынша шығындарды көтеру;
Жалға берушінің алдын-ала жазбаша рұқсатынсыз объектіні, онда орналасқан желілер мен коммуникацияларды қайта жоспарлау мен қайта жабдықтауды жүзеге асырмау;
Жалға берушінің, санитарлық қадағалау қызметінің және ғимараттарды пайдалану мен күтіп ұстау тәртібіне қатысты заңнама мен өзге де нормалардың сақталуын бақылайтын басқа да мемлекеттік органдар өкілдерінің объектіге және оған іргелес жер учаскесіне кіруге рұқсат беру, көрсетілген бұзушылықтарды олар белгіленген мерзімде жою;
шартта белгіленген тәртіпте, мерзімде және көлемде жалдау ақысын төлеу;
объектіні шартта белгіленген мерзімде қанағаттанарлық жағдайда қайтару;
объектіні шарт талаптарына сәйкес пайдалану;
объектіні өз кінәсімен бүлдірген жағдайда, оның жөндеуін өз есебінен қамтамасыз ету.
жалдау шартында немесе заңнамаларда көзделген өзге де міндеттемелерді орындау.
5) Жалға берушіге қойылатын талаптар:
шартта белгіленген мерзімде объектінің қабылдау-табыстау актісі бойынша баланс ұстаушымен Жалға алушыға беруді қамтамасыз ету;
Жалға алушыға шартта белгіленген тәртіппен объектіні иеленуге және пайдалануға кедергі келтіретін әрекет жасамау;
6) шартты мерзімінен бұрын бұзудың талаптары мен негіздері;
Жалға алушыны заңды тұлға ретінде таратылуы;
Жалға алушының жалға беру шартының талаптарын бұзуы;
заңнамалық актілер немесе шартта көзделген жағдайда, Жалға беруші мен Жалға алушы талаптары бойынша;
Қазақстан Республикасының заңнамаларында немесе шартта көзделген өзге жағдайларда.
42. Бір жылдан астам мерзімге жылжымайтын мүлікке жасалатын мүліктік жалдау шарты мемлекеттік тіркеуге жатады.
43. Мүліктік жалдауға (жалға) сәулет, тарих және мәдениет ескерткіштерін беру кезінде жалдау шартына объектілерді сәулет, тарих және мәдениет ескерткіштері ретінде сақтауға бағытталған ережелер қосымша қосылады.
44. Барлық жалданған мүлікке тұтас немесе оның әр құрамды бөлек бөліктері бойынша төлемнің кезеңдеп немесе бір жолғы төленетін төлем тұрақты сомасында белгіленеді, бұл жалдау шартында алдын-ала келісіледі.

45. Ставки арендной платы за пользование имуществом могут изменяться не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено договором аренды.
46. При сдаче в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, арендная плата перечисляется в соответствующий местный бюджет по месту нахождения объекта.
При сдаче в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся в хозяйственном ведении коммунальных государственных предприятий, арендная плата зачисляется в доход предприятий.
47. Передача объекта аренды производится балансодержателем Нанимателю с участием Наймодателя (или представителя городского, районного акимата или акима (заместителя акима) по территориальной принадлежности объекта) по акту приема-передачи, в котором указываются:
1) место и дата составления акта;
2) состав представителей организаций, осуществляющих акт приема-передачи;
3) номер и дата подписания договора аренды, размер площади и местонахождение объекта;
4) техническое состояние передаваемого объекта, с перечнем выявленных неисправностей, с приложением фото или видеоматериалов объекта;
5) подписи представителей, заверенные печатями сторон.
5. Порядок расчетов и определения размера арендной платы за использование объектов коммунальной собственности
48. Используемые при расчете и определении размера арендной платы показатели и их применение корректируются по мере их изменения и введения в действие новых нормативных правовых актов.
49. При передаче объектов, находящихся на балансе государственных учреждений коммунальной собственности, назначение которых связано с оказанием услуг населению в сфере жилищно-коммунального, культурно-спортивного, бытового назначения, годовая арендная плата может устанавливаться Наймодателем от первоначальной балансовой стоимости объекта в следующем порядке:
для объектов, первоначальная балансовая стоимость которых от 1,0 миллиона тенге до 10,0 миллиона тенге в размере 0,3-1,0 процента от первоначальной балансовой стоимости объекта;
для объектов первоначальная балансовая стоимость которых от 10,0 миллионов тенге до 100,0 миллионов тенге в размере 0,1-0,3 процента от первоначальной балансовой стоимости объекта;
для объектов первоначальная балансовая стоимость которых от 100,0 миллионов тенге и более в размере 0,01-0,1 процента от первоначальной балансовой стоимости объекта.
6. Арендная плата за использование имущества
коммунальной собственности
50. В арендную плату за пользование нежилым помещением и оборудованием не включается платежи за коммунальные услуги, отчисления на текущий ремонт, платежи за обслуживание помещений и оборудования. Эти платежи оплачиваются арендаторами непосредственно обслуживаемым службам. В арендную плату за пользование государственным нежилым помещением и оборудованием не более одного года не включаются оплата налогов (налог на добавленную стоимость, подоходный налог и другие),а также стоимость права землепользования или арендная плата земельного участка, относящегося к арендуемым помещениям.

45. Егер мүліктік жалдау шартында өзге көзделмесе, мүлікті пайдаланғаны үшін жалдау ақының мөлшерлемесі жылына бір реттен жиі емес өзгеруі мүмкін.
46. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер балансындағы объектілерді мүліктік жалдауға (жалға) беру кезінде жалдау ақысы объектінің орналасу орны бойынша тиісті жергілікті бюджетке аударылады.
Коммуналдық мемлекеттік кәсіпорнының шаруашылық жүргізуіндегі объектілерді мүліктік жалдауға (жалға) беру кезінде жалдау ақысы кәсіпорын кірісіне қосылады.
47. Объектіні жалға беру Жалға берушінің қатысуымен Жалға алушының немесе объектіні беру аймақтық қарамағы бойынша (немесе әкім (әкім орынбасары) немесе қалалық, аудандық әкімдіктер өкілдерімен) баланс ұстаушымен қабылдау-табыстау актісі бойынша жүргізіледі, онда мыналар көрсетіледі:
1) акт жасалған күн мен орны;
2) қабылдау-табыстау актісін жүзеге асыратын ұйым өкілдерінің құрамы;
3) жалдау шартына қол қойылған күні мен нөмірі, объект алаңының мөлшері және орналасқан жері;
4) танылған ақауларының тізбесі мен объектінің фото немесе бейнетаспа материалы қоса берілетін объектінің техникалық жағдайы;
5) тараптардың мөрлері расталған өкілдердің қолдары.
5. Коммуналдық меншік объектілерін пайдалану үшін жалдау ақысының мөлшерін анықтау мен есептесу тәртібі
48. Жалдау ақысының мөлшерін анықтағанда және есептегенде қолданылатын көрсеткіштер және олардың өзгертілуіне қарай және жаңа нормативтік құқықтық актілердің қолданысқа енгізілуі түзетіледі.
49. Коммуналдық меншіктегі мемлекеттік мекемелер балансындағы халыққа тұрғын үй-коммуналдық, мәдени-спорттық және тұрмыстық қызмет көрсету саласындағы объектілердің жылдық жалдау ақысы Жалға берушімен объектінің бастапқы баланстық құнынан келесі тәртіпте белгіленуі мүмкін:
Бастапқы баланстық құны 1,0 миллионнан 10,0 миллион теңгеге дейін объектілер үшін объектінің бастапқы баланстық құнының 0,3-1,0 пайызы;
Бастапқы баланстық құны 10,0 миллионнан 100,0 миллион теңгеге дейін объектілер үшін объектінің бастапқы баланстық құнының 0,1-0,3 пайызы;
Бастапқы баланстық құны 100,0 миллион теңге және одан да жоғары объектілер үшін объектінің бастапқы баланстық құнынан 0,01-0,1 пайызы мөлшерінде.
6. Коммуналдық меншік мүлкін пайдалану үшін жалдау ақысы
50. Тұрғын үйге жатпайтын орын-жайды және жабдықты пайдаланғаны үшін жалдау ақысына коммуналдық қызмет, ағымдағы жөндеуге аударымдар, орын-жай мен жабдықтарға қызмет көрсетудің төлемдері енгізілмейді. Бұл төлемдерді жалға алушы тікелей қызмет көрсетушілерге төлейді. Мемлекеттік тұрғын үйге жатпайтын орын-жайды және жабдықтарды бір жылдан аспайтын мерзімде пайдаланғаны үшін жалдау ақысына салық төлемі (қосымша құн салығы, табыс салығы және т.б.), сондай-ақ жерді пайдалану құқығының құны немесе жалданатын орын-жайға жататын жер учаскесінің жалдау ақысы қосылмайды.

51. Размер месячной арендной платы за использование конкретного нежилого помещения определяется на основе ставки месячного расчетного показателя и рассчитывается с учетом коэффициентов (характера пользования помещений, наличия коммуникаций, территориального расположения, вид деятельности арендатора).
Наймодатель вправе назначать индивидуальный размер ставки месячной арендной платы в случае, если в имущественный наем (аренду) предоставляется оборудование, здание (помещение) пустующее и требующее ремонта, со значительным износом, а сфера деятельности Нанимателя имеет социальное значение для населения.
52. Первоначальный (определенный на начало срока аренды) размер месячной арендной платы закрепляется соответствующим договором.
53. Стороны могут предусмотреть в договоре возложение на Нанимателя улучшения арендуемого имущества с условием зачета производственных затрат в счет оплаты арендной платы.
54. Минимальный размер арендной платы не должен быть ниже размера одного месячного расчетного показателя.
7. Определение ставки годовой арендной платы за объект государственного нежилого фонда
55. Ставка годовой арендной платы за объект государственного нежилого фонда определяется для каждого конкретного помещения с учетом престижности его территориальной зоны, наличия инженерных коммуникаций и учитывающий другие факторы.
56. Формула для определения значения ставки годовой арендной платы общей площади, сдаваемой в имущественный наем (аренду) представляется в виде:
Арендная плата = Рп х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х S где,
Рп - базовая ставка арендной платы (1\2 расчетного месячного показателя)
К1-коэффициент ускоренной амортизации;
К2-коэффициент учитывающий территориальную принадлежность здания к городу, районам;
К3-коэффициент, учитывающий престижность расположения здания;
К4-коэффициент, учитывающий техническое состояние и наличие инженерных коммуникаций здания;
К5-коэффициент, учитывающий при аренде помещения вид деятельности арендатора;
S - площадь помещения, округленная до целых квадратных метров.
Значение коэффициента К1
Продолжительность работы:
до 8 часов в сутки – 1;
до 12 часов в сутки - 1,5;
до 24 часов в сутки - 2,0.
Значение коэффициента К2
Территориальная зона:
город Атырау – 3;
районные центры – 2;
остальная территория – 1.
Значение коэффициента К3
Место расположения здания в городе:
Центральная часть города - 1,5;
Другие части города - 1,2.
* Примечание: К центральный части города Атырау относятся:
берег реки Урал, проспект Азаттык, проспект Сатпаева, улица Махамбета, улица Абая.
Значение коэффициента К4
Степень комфортности, техническое состояние, наличие инженерных коммуникаций:

51. Тұрғын үйге жатпайтын нақты орын-жайды пайдаланудың айлық жалдау ақысының мөлшері айлық есептік көрсеткішінің мөлшерлемесі негізінде анықталады және коэффициенттерді есепке алып (орын-жайды пайдалану сипаттамасы, коммуникацияның бар болуы, аймақтық орналасуы, жалға алушы қызметінің түрі) есептеледі.
Егер мүліктік жалдауға (жалға) едәуір тозған, бос тұрған және жөндеу қажет ететін жабдық, ғимарат (орын-жай) берілетін болса, ал жалға алушы қызметінің саласы тұрғындар халық үшін әлеуметтік маңызы болған жағдайда, жалға беруші айлық жалдау ақысының жеке баға мөлшерін белгілеуге құқылы.
52. Айлық жалдау ақысының алғашқы мөлшері тиісті шартпен сәйкес бекітіледі.
53. Шартта тараптар Жалға алушыға жалдау ақысы төлемі есебінен өндірістік шығындарды есептеу шартымен жалға берілген мүліктің жақсартылуын жүктеуді қарастыруы мүмкін.
54. Жалдау ақысының төменгі мөлшері бір айлық есептік көрсеткіштен төмен болмауы керек.
7. Мемлекеттік тұрғын үйге жатпайтын қор объектісінің жылдық жалдау ақысының мөлшерлемесін анықтау
55. Мемлекеттік тұрғын үйге жатпайтын қор объектісінің жылдық жалдау ақысының мөлшерлемесін әр нақты орын-жай үшін оның аумақтық аймағының мәртебесін есепке алумен, инженерлік коммуникацияларының және басқа да есепке алынатын факторлардың болуымен анықталады.
56. Мүліктік жалдауға (жалға) берілетін жалпы ауданның жылдық жалдау ақысы мөлшерлемесінің маңызын анықтау үшін формула мына түрде ұсынылады:
Жалдау ақысы=Ек х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х S
мұнда, Ек- жалдау ақысының базалық мөлшерлемесі (1/2 айлық есептік көрсеткіші)
К1-жеделдетілген амортизация коэффициенті
К2-ғимараттың қала, аудандар аумағына тиістілігін ескеретін коэффициент
К3-ғимараттың орналасқан жерінің мәртебесін ескеретін коэффициент
К4-ғимараттың техникалық жағдайын және инженерліккоммуникациясын ескеретін коэффициент
К5- орын-жайды жалға беру кезінде жалға алушының қызметінің түрін ескеретін коэффициент
S- бүтін шаршы метрлерге дейін дөгелектелген орын-жайдың ауданы
К1 коэффициентінің мәні
Жұмыс ұзақтығы:
тәулігіне 8 сағатқа дейін – 1;
тәулігіне 12 сағатқа дейін – 1,5;
тәулігіне 24 сағатқа дейін – 2,0.
К2 коэффициентінің мәні
Аумақтық аймағы:
Атырау қаласы – 3;
аудан орталықтары – 2;
қалған аумақтар – 1.
К3 коэффициентінің мәні
Қаладағы ғимараттың орналасқан жері:
қаланың орталық бөлігі – 1,5;
қаланың басқа бөлігі – 1,2.
*Ескерту: Атырау қаласының орталық бөлігіне Жайық өзенінің жағасы, Азаттық даңғылы, Сәтпаев даңғылы, Махамбет көшесі, Абай көшесі жатады.
К4 коэффициентінің мәні
Жабдықталу дәрежесі, техникалық жағдайы, инженерлік коммуникациясының болуы:

Благоустроенное (при наличии всех удобств) - 1,5;
благоустроенное (при наличие всех удобств без горячего водоснабжения) - 1,3;
Без инженерных коммуникаций (при отсутствии горячего водоснабжения, канализации, при наличии электроснабжения) - 1,2;
Здание пустующее (без необходимых коммуникаций) 1,0.
Значение коэффициента К5
Вид деятельности:
Банковская деятельность, сотовая связь – 4,0;
Торгово-коммерческая и аптечная деятельность – 4,0;
Страховая деятельность, общественное питание – 4,0;
Организация питания в школах, учебных заведениях, организациях здравоохранения, государственных учреждениях – 2,4;
Организация услуг населению: юридические, парикмахерские, стоматологические, транспортные, консультационные, фотографии, по ремонту и шитью одежды, обуви и другие виды услуг – 2,4;
Предоставление услуг связи Акционерным Обществом "Казахтелеком" – 3,2;
Производственная деятельность – 3,2;
Отделение почтовой связи – 2,0;
Республиканские предприятия и учреждения, финансируемые из республиканского бюджета – 2,0;
Коммунальные государственные предприятия – 0,4;
Общественная деятельность – 0,8;
Прочая деятельность – 2,0.
S - площадь помещения, округленная до целых квадратных метров.
Примечание: При имущественном найме (аренде) помещений, на часть площади превышающей 70 квадратных метров и при аренде отдельно стоящих зданий применяется поправочный коэффициент - 0,5.
8. Определение месячной ставки арендной платы
оборудования и транспорта:
Арендная плата = Рп х К1 х К2 х К3 х К4
Где, Рп- месячной расчетный показатель;
К1- коэффициент балансовой стоимости;
К2- коэффициент территориальной зонированности;
К3- коэффициент технического состояния;
К4- коэффициент ускоренной амортизации;
Весь диапазон объектов аренды группируются по величине балансовой стоимости и определяется для каждой строки свой соответствующий коэффициент:
Значение коэффициента К1
Балансовая стоимость:
до 100 тысячи тенге - 2,0;
от 100 до 250 тысячи тенге - 2,5;
от 250 до 750 тысячи тенге - 3,5;
от 750 до 1500 тысячи тенге - 4,0;
от 1500 до 5000 тысячи тенге – 5,0;
от 5000 до 10000 тысячи тенге - 6,0;
от 10000 до 25000 тысячи тенге - 9,0;
от 25000 до 50000 тысячи тенге - 20,0;
от 50000 до 75000 тысячи тенге - 30,0;
свыше 75000 тысячи тенге - 50,0.
Значение коэффициента К2
Территориальная зона:
город Атырау - 1,25;
районные центры - 1,0;
остальная территория - 0,75.
Значение коэффициента К3
исправные используемые - 1,5;
исправные неиспользуемые - 1,0;
неисправные - 0,25.
Значение коэффициента К4
Продолжительность использования оборудование:
до 8 часов в сутки - 1,0;

Жақсы жабдықталған (барлық жағдайы болған кезде) – 1,5;
Жақсы жабдықталған (барлық жағдайы болған кезде, бірақ ыстық сумен қамту жоқ) – 1,3;
Инженерлік коммуникацияларысыз (ыстық сумен қамту, кәріздің болмауы кезінде, бірақ электрмен қамтудың болуы) – 1,2;
Бос тұрған ғимарат (қажетті коммуникацияларсыз) – 1,0.
К5 коэффициентінің мәні
Қызмет түрі:
Банк қызметі, ұялы байланыс – 4,0;
Сауда-коммерциялық, дәріханалық қызмет – 4,0;
Сақтандыру қызметі, қоғамдық тамақтану – 4,0;
Мектептерде, оқу орындарында, денсаулық сақтау ұйымдарында, мемлекеттік мекемелерде тамақтануды ұйымдастыру – 2,4;
Халыққа қызмет көрсетуді ұйымдастыру: заң қызметін, шаштараздық, стоматологиялық, көлік қызметін, кеңес беру, фотографиялық, киімдерді, аяқ киімдерді тігу мен жөндеу және басқа да қызмет көрсету түрлері – 2,4;
"Қазақтелеком" Ашық Акционерлік Қоғамы байланыс қызметін көрсету- 3,2;
Өндірістік қызмет – 3,2;
Пошталық байланыс бөлімі – 2,0;
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын республикалық мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелер – 2,0;
Коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар – 0,4;
Қоғамдық қызмет – 0,8;
Өзге қызмет – 2,0.
S- бүтін шаршы метрлерге дейін дөгелектелген орын-жайдың ауданы
*Ескерту: Ауданның 70 шаршы метрден жоғары бөлігін асатын орын-жайды мүліктік жалдауға (жалға) беру кезінде және жеке тұрған ғимараттарды мүліктік жалға беру кезінде 0,5 түзету коэффициенті қолданылады.
8. Жабдық пен көлікті жалға ақысының айлық мөлшерлемесін анықтау
Жалдау ақысы=Ек х К1 х К2 х К3 х К4
мұнда, Ек- айлық есептік көрсеткіш
К1- баланстық құнның коэффициенті
К2- аймақтандырудың аумақтық коэффициенті
К3- техникалық жағдайының коэффициенті
К4- жеделдетілген амортизацияның коэффициенті
Жалға беру объектілерінің барлық ауқымы баланстық құны шамасы бойынша топтастырылады және әр жолы үшін өзінің тиісті коэффициенті анықталады:
К1 коэффициентінің мәні
Баланстық құны:
100 мың теңгеге дейін – 2,0;
100 мыңнан 250 мың теңгеге дейін – 2,5;
250 мыңнан 750 мың теңгеге дейін – 3,5;
750 мыңнан 1500 мың теңгеге дейін – 4,0;
1500 мыңнан 5000 мың теңгеге дейін – 5,0;
5000 мыңнан 10000 теңгеге дейін – 6,0;
10000 мыңнан 25000 мың теңгеге дейін – 9,0;
25000 мыңнан 50000 мың теңгеге дейін – 20,0;
50000 мыңнан 75000 мың теңгеге дейін – 30,0;
75000 мың теңгеден жоғары – 50,0.
К2 коэффициентінің мәні
Аумақтық аймақ:
Атырау қаласы – 1,25;
аудан орталықтары – 1,0;
қалған аумақтар – 0,75.
К3 коэффициенті мәні жөнделген пайдалануда – 1,5;
жөнделген пайдаланылмаған – 1,0;
жөнделмеген – 0,25.
К4 коэффициентінің мәні
Жабдықтарды пайдалану ұзақтығы:
тәулігіне 8 сағатқа дейін – 1,0;

до 12 часов в сутки - 1,5;
до 24 часов в сутки - 2,0.
9. Разрешение споров
57. По всем неурегулированным настоящими Условиями вопросам стороны договора имущественного найма (аренды) руководствуются нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
58. Споры, возникающие при передаче объекта по договору имущественного найма (аренды) рассматриваются по взаимному согласию сторон или в судебном порядке.
59. За нарушение условий договора аренды стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и договором имущественного найма (аренды).
60. В случае систематического нарушения условий договора Наниматель теряет преимущественное право перед другими лицами на пролонгацию договора аренды.
Приложение 1
к Условиям предоставления в
имущественный наем (аренду) объектов
коммунальной собственности
Кому_________________________________________________________________
(указать полное наименование Наймодателя, должность и Фамилию Имя Отчество руководителя)_______________________________________________
Откого_______________________________________________________________
(указать полное наименование юридического лица или Фамилию Имя Отчество физического лица)___________________________________________
месторасположение или адрес проживания) _____________________________________________________________________
РНН _______________________________________ Телефон: ________________
(юридического или физического лица)
Заявка на имущественный наем (аренду)
Прошу Вас рассмотреть прилагаемые к настоящей заявке документы и принять решение о сдаче в имущественный наем (аренду) следующего имущества коммунальной собственности, находящегося на балансе организации (указать балансодержателя) по адресу:___________________________________________________________________________________________________________________________________
общей площадью _________________ квадрат метров или сумму объекта, для_________________________________________________________________
(указать вид деятельности) на срок с "____" ______ 20 __ года по "____" _________20 __ год ________________________________ "____" ____________ 20 __ год (подпись руководителя и печать юридического лица или подпись физического лица)
Примечание:
к заявке на имущественный наем (аренду) прилагаются:
для юридических лиц Республики Казахстан - нотариально заверенная копия устава (положения); копии свидетельства о государственной регистрации юридического лица и статистической карточки, а также документ, удостоверяющий полномочия их представителей;
для иностранных юридических лиц - копии учредительных документов с нотариально заверенным переводом на русском языке;
для физических лиц - паспорт или иной удостоверяющий личность документ и их копии, а для частных предпринимателей, кроме того, соответствующий документ и его копия.
Приложение 2
к Условиям предоставления
в имущественный наем (аренду)
объектов коммунальной собственности
Кому_________________________________________________________________
(указать полное наименование Наймодателя)
От кого______________________________________________________________
(указать полное наименование юридического лица или Фамилию Имя Отчество)____________________________________________________________
физического лица участников тендера, а также месторасположение или адрес проживания)____________________________________________________
РНН__________________________________Телефон:________________________
(юридического или физического лица)
Заявка на участие в тендере

тәулігіне 12 сағатқа дейін – 1,5;
тәулігіне 24 сағатқа дейін – 2,0.
9. Дауларды шешу
57. Жалдау шартының келісуші тараптары осы Шарттарда реттелмеген мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалар нормаларын басшылыққа алады.
58. Объектіні мүліктік жалдауға (жалға) беру кезінде шарт бойынша туындаған даулар екі тараптың өзара келісімімен немесе сот тәртібімен қаралады.
59. Жалдау шартының бұзылғаны үшін тараптар ҚР қолданыстағы заңнамалар мен жалдау шарттына сәйкес жауапты болады.
60. Шарт талаптары үнемі бұзылған жағдайда, жалдау шартын ұзартуда басқа тұлғалар алдында жалға алушы артықшылық құқығын жоғалтады.
Коммуналдық меншік объектілерін
мүліктік жалдауға (жалға) беру
шарттарына 1-қосымша
Кімге________________________________________________________________
(Жалға берушінің атауын, қызметін және басқарушының аты-жөні, тегін толық көрсету)
Кімнен_______________________________________________________________ (заңды тұлғаның атауын немесе жеке тұлғаның аты жөні, тегі, орналасу орны немесе ____________________________________________________________________ тұрғылықты мекенжайын толық көрсету)
_____________________________________________________________________
СТН_________________________________________________Телефон:_________ (заңды немесе жеке тұлға)
Мүліктік жалдауға (жалға) өтінім
Сізден осы өтінімге қоса берілген құжаттарды қарап, келесі коммуналдық меншіктегі мүлікті, төмендегі көрсетілген ұйымның балансында (баланс ұстаушысын көрсету қажет) аталған мекен жайда орналасқан мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беру туралы шешім қабылдауыңызды өтінемін:______________________________________________________________________________жалпы ауданы____________________________шаршы метр немесе объектінің құны___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________үшін (қызмет түрін көрсету)
20 жылдың "___"___________мерзімінен 20 жылдың "___"____________дейін.
______________________________ 2010 жылдың "___"____________ (басшы қолы және заңды тұлғаның мөрі немесе жеке тұлғаның қолы)
Ескерту:
жалдау өтініміне қоса беріледі: Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары үшін- жарғының (ереже) нотариалды куәландырылған көшірмесі; заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлік көшірмелері және статистикалық карточкасы көшірмелері, сондай-ақ олардың уәкілдерінің өкілділігін растайтын құжат;
шетелдік заңды тұлғалары үшін - құрылтайшы құжаттарының орыс тіліндегі аудармасымен нотариалды расталған көшірмесі;
жеке тұлғалар үшін- төлқұжат немесе өзге жеке басты куәландыратын құжат көшірмелері, ал жеке кәсіпкерлер үшін бұдан басқа тиісті құжат және оның көшірмесі.
Коммуналдық меншік объектілерін
мүліктік жалдауға (жалға) беру
шарттарына 2-қосымша       Кімге________________________________________________________________(Жалға берушінің атауын толық көрсету)
Кімнен_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауын немесе тендерге қатысушы жеке тұлғаның аты-жөні, тегі, орналасу орны немесе________________________________________________________________________________тұрғылықты мекенжайын толық көрсету)_____________________________________________________________________СТН_________________________________________________Телефон:
(заңды және жеке тұлға)
Тендерге қатысуға өтінім

1. Изучив данные по предмету тендера___________________________
(указать полное наименование организации или Фамилию Имя Отчество физического лица - участников тендера)______________________________,
желает участвовать в тендере по следующему (им) объекту (ам) тендера,
1)___________________________________________________________________
(указать наименование объекта и его адрес,
2) __________________________________________________________________ другие сведения)
Согласен(а) участвовать в тендере и внести сумму гарантийного взноса, предусмотренную условиями проведения тендера, в размере (________________________________________) тенге. (сумма прописью)
2. С условиями проведения тендера и правами участника тендера ознакомлен(а), обязуюсь выполнить условия тендера, в случае победы
заключить договор имущественного найма (аренды).
_____________________________________________________________________
(Фамилия Имя Отчество, должность)
____________________________ "____" _________ 20 __ год.
(подпись, для юридических лиц - печать)
Приложение: копия платежного документа от "____" ___________ 20 __ года.
N ______о внесении суммы гарантийного взноса в размере
(__________________________________________________________) тенге.
(сумма прописью)

1. Тендер тақырыбы бойынша мәліметтерді зерделеп _____________________________________________________________________(мекеменің атауын немесе тендерге қатысушы жеке тұлғаның аты-жөні, тегін толық көрсету) _____________________________________________________________________келесі тендер объектісі бойынша тендерге қатысуға өтініш білдіреді
1)___________________________________________________________________ (объектінің атауын және оның мекенжайын көрсету,
2)___________________________________________________________________ басқа мәліметтер)
Тендер өткізу шарттарымен көзделген
(___________________________) теңге көлемінде кепілдік жарна сомасын енгізуге және (сомасы жазумен) тендерге қатысуға келісемін.
2. Тендер өткізу шарттарымен және тендерге қатысушы құқығымен таныстым, тендер шарттарын орындауға, жеңген жағдайда мүліктік жалдау шартын жасасуға міндеттенемін. _____________________________________________________________________ (Аты-жөні, тегі, қызметі)
___________________________ 20__ жылдың "___"_________(қолы, заңды тұлғалар үшін мөрі) Қосымша: 20__жылдың "__"_________№______кепілдік жарна сомасын (__________________________________________________________________)
(сомасы жазумен) теңге мөлшерінде енгізген туралы төлем құжатының көшірмесі.