Об утверждении Правил оказания жилищной помощи
Решение маслихата Зыряновского района Восточно-Казахстанской области от 16 апреля 2010 года N 28/7-IV. Зарегистрировано управлением юстиции Зыряновского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 27 мая 2010 года за N 5-12-108. Утратило силу - письмо маслихата Зыряновского района от 29 марта 2012 года № 2/11-V
Сноска. Утратило силу - письмо маслихата Зыряновского района от 29.03.2012 № 2/11-V.
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», статьей 97 Закона Республики Казахстана от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», на основании Постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи», маслихат Зыряновского района РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания жилищной помощи.
2. Признать утратившими силу решение маслихата Зыряновского района «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи на оплату за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи» от 23 апреля 2009 года № 19/6-IV (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5-12-85, опубликовано 11 июня 2009 года в газете «Заря Востока» № 24).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель сессии             В. Выходцев
Секретарь маслихата
Зыряновского района             Г. Денисова
Приложение
к решению маслихата
Зыряновского районного
от 16 апреля 2010 года № 28/7-IV
Правила оказания жилищной помощи
1. Общие положения
1. В Правилах оказания жилищной помощи (далее Правила) используются следующие основные понятия:
доля предельно-допустимых расходов - отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи в месяц на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем к совокупному доходу семьи в процентах;
совокупный доход семьи - общая сумма доходов, полученных семьей за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
орган управления объектом кондоминиума - физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по содержанию объекта кондоминиума;
уполномоченный орган - исполнительный орган района, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий назначение жилищной помощи.

Тұрғын үй көмегін көрсету Ережелерін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зырян аудандық мәслихатының 2010 жылғы 16 сәуірдегі N 28/7-IV шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Зырян аудандық әділет басқармасында 2010 жылғы 27 мамырда N 5-12-108 тіркелді. Күші жойылды - Зырян аудандық мәслихатының 2012 жылғы 29 наурыздағы № 2/11-V хаты
Ескерту. Күші жойылды - Зырян аудандық мәслихатының 2012.03.29 № 2/11-V хаты.
«Қазақстан Республикасында жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабы, «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 97 бабының 2 тармағы, «Тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы» 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысына сәйкес, Зырян ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Ұсынылған тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі бекітілсін.
2. «Тұрғын үй көмегін, тұрғын үйді ұстау, коммуналдық қызметтерді тұтыну және байланыс қызметтерін көрсету Ережелерін бекіту туралы» 2009 жылғы 23 сәуірдегі № 19/6-ІV (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5-12-85 тіркелген, 2009 жылғы 11 шілдеде № 24 «Заря Востока» газетінде жарияланған) Зырян ауданының мәслихаты шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Сессия төрағасы                  В. Выходцев
Зырян ауданының
мәслихат хатшысы                Г. Денисова
Зырян аудандық мәслихатының
2010 жылғы 16 сәуірдегі № 28/7-ІV
шешіміне қосымша
Тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі
1. Жалпы ережелері
1. Тұрғын үй көмегін көрсету ережесінде (ары қарай Ереже) келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
шекті жол берілетін шығыстар үлесі - шекті жол берілетін қатынас деңгейінің шығыстар үлесі айына отбасыға күрделі жөндеуге және (немесе) кондоминиум объектілерінің жалпы мүлігіне күрделі жөндеуге қаражатын жинау жарнасы, коммуналдық қызметті тұтыну және телефонға абоненттік төлемақының өсу бөлігіндегі байланыс қызметіне, телекоммуникация жүйесіне қосылған шығыстары отбасының орташа айлық жиынтық кірісіне пайызбен қатынасы;
отбасының жиынтық табысы - тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірілген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы алған кірістердің жалпы сомасы;
кондоминиум объектілерінің басқару органы – кондоминиум объектілерін ұстау жөніндегі функцияны жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
уәкілетті орган – тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын ауданның атқарушы органы.

2. Жилищная помощь назначается при превышении фактических расходов семьи на оплату содержания жилой площади жилья и потребления коммунальных услуг над долей предельно допустимых затрат на эти цели. При этом фактические расходы семьи учитывается в пределах социальных норм.
Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 11 %.
3. Расходы семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из выше указанных направлений.
4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи на эти цели.
5. Поставщики коммунальных услуг представляют в ГУ «Отдел экономики и бюджетного планирования» Зыряновского района тарифы на коммунальные услуги, их изменения, согласованные с уполномоченным органом по регулированию естественных монополий по Восточно-Казахстанской области (ежеквартально).
2. Условия предоставления жилищной помощи
6. Не имеют права на получение жилищной помощи семьи:
1) имеющие на праве собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем;
2) имеющие в составе трудоспособных лиц, которые не работают, не учатся, не служат в армии и не зарегистрированы в уполномоченном органе по вопросам занятости, за исключением:
лиц, осуществляющих уход за инвалидами первой и второй групп, детьми-инвалидами в возрасте до 18 лет, лицами старше восьмидесяти лет;
лиц, состоящих на учете в туберкулезном, онкологическом, психоневрологических диспансерах, не имеющих группы инвалидности;
матерей, занятых воспитанием ребенка в возрасте до трех лет, а так же занятых воспитанием четырех и более несовершеннолетних детей.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением маслихата Зыряновского района от 20.06.2011 № 37/7-IV (вводится в действие по  истечении 10 календарных дней после опубликования).
3) имеющие в составе лиц, состоящих в законном браке, которые не знают (не указывают) местонахождение супруга и не обращались по этому вопросу в правоохранительные органы;
4) если родители разведены и не подали иск о взыскании алиментов на проживающих с ними детей.
7. Семьи, в которых безработные члены семьи без уважительных причин отказались от предложенной работы или трудоустройства, самовольно прекратившие участие в общественных работах, обучение или переобучение, теряют право на получение жилищной помощи на шесть месяцев.

2. Тұрғын үй көмегі отбасының тұрғын ауданды ұстау мен коммуналдық қызметтерді тұтынуға ақы төлеудің нақты шығындары, осы мақсаттарға шекті жол берілетін шығыстар үлесінен артқанда тағайындалады. Сондағы отбасының нақты шығындары әлеуметтік нормалардың шегінде есепке алынады.
Тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметті тұтыну ақысының рұқсат етілген шекті шығын үлесі отбасының жиынтық табысының 11 % мөлшерінде белгіленеді.
3. Тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданған отбасы (азаматтар) шығыны жоғарыда аталғанның әрқайсысы бойынша сома шығыны анықталады.
4. Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектілерінің жалпы мүлігіне күрделі жөндеуге қаражатын жинау жарнасы және (не) күрделі жөндеу, коммуналдық қызметті тұтыну және телефонға абоненттік төлемақының өсу бөлігіндегі байланыс қызметі, осы мақсатқа арналған отбасының шығын дәрежесі шекті жол берілетін нормаларының аясында телекоммуникация жүйесіне қосылған сомасы арасындағы айырмашылық болып анықталады.
5. Коммуналды қызметті жеткізушілер Шығыс Қазақстан облысы бойынша табиғи монополияны реттеу жөніндегі уәкілетті органдармен келісіп (тоқсан сайын) коммуналды қызметтің тарифі мен өзгерістерін «Зырян ауданының экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі» ММ ұсынады.
2. Тұрғын үй көмегін беру шарттары
6. Тұрғын үй көмегін алуға құқығы жоқ отбасылар:
1) меншігінде бір тұрғын үйлері бар (пәтер, үй) немесе жалға беретін бөлмелері барлар;
2) отбасында еңбекке жарамды тұлғалары бар, егерде олар жұмыс істемесе, оқымаса, қарулы күштер қатарында болмаса және уәкілетті органдарда тіркелмесе, қоспағанда:
бірінші және екінші топтағы мүгедектерге, 18 жасқа дейінгі мүгедек-балаларға күтім көрсетіп отырған тұлғаларды, сексен жастан асқан тұлғаларға;
мүгедектік тобы жоқ туберкулез, онкология, психоневрологиялық диспансерде есепте тұрған тұлғаларды;
үш жасқа дейін баласын күтумен сонымен қатар, төрт және одан да көп кәмелетке толмаған балаларды тәрбиелеп отырған аналарды.
3) отбасы құрамында заңды некеде тұратын адам бар болса, бірақ зайыбының қазіргі тұрғылықты жерін білмегендердің (көрсетпесе) және құқық қорғау органдарына бұл туралы мәлімдемегендердің;
4) егер ата-аналары ажырасқан болса, өздерімен бірге тұратын балаларына алимент өндіру туралы өтініш бермегендердің тұрғын үй көмегін алу құқықтары жоқ.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді - Зырян аудандық мәслихатының 2010.06.20 № 37/7-IV (жарияланғаннан кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Ұсынылған жұмыстан немесе жұмысқа орналасудан себепсіз бас тартқан және өз еркімен қоғамдық жұмысқа қатысуды, оқуды немесе қайта оқуды тоқтатқан жұмыссыздар тұрғын үй көмегін алу құқығынан алты айға дейін айырылады.

8. Для назначения жилищной помощи заявитель обращается в уполномоченный орган с заявлением и представляет следующие документы:
копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
копию правоустанавливающего документа на жилище;
копию книги регистрации граждан;
документы, подтверждающие доходы семьи;
счет о размере целевого взноса на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
счет о размере ежемесячных взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, предъявляемый органом управления объекта кондоминиума, на основании сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, согласованной с местным исполнительным органом (жилищной инспекцией), утвержденной на общем собрании собственников и нанимателей (поднанимателей) квартир и заверенный печатью, подписью руководителя органа управления объекта кондоминиума;
счета на потребление коммунальных услуг;
квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
счет о размере арендной платы за пользование жилищем, предъявленный местным исполнительным органом.
9. Право на жилищную помощь с учетом затрат на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума сохраняется в течение шести месяцев после подписания акта выполненных работ.
10. Получатели жилищной помощи ежеквартально представляют документы, подтверждающие доходы семьи, квитанции - счета на потребление коммунальных услуг за квартал, предшествующий кварталу обращения.
11. По результатам рассмотрения представленных документов уполномоченным органом составляется договор-заявление на семью, куда вносятся доход семьи и коммунальные платежи. Договор-заявление подписывается представителем семьи или лицом, выступающим от имени семьи и представителем уполномоченного органа.
12. Основанием для предоставления жилищной помощи является решение уполномоченного органа.
13. Расходы по электроснабжению, газоснабжению, содержанию жилья и обслуживанию лифтов берутся в расчет по квитанциям - счетам, средние за квартал, предшествующий кварталу обращения. Расходы по теплоснабжению, водоснабжению, канализации, мусороудалению, услугам связи берутся по тарифам услугодателей.
Размер компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам определяется как разница между действующей абонентской платой и абонентской платой, действующей в сентябре 2004 года.

8. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін өтініш беруші уәкілетті органға өтініш береді және келесі құжаттарды ұсынады:
өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
тұрғын үйге құқық беретін құжаттың көшірмесі;
азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі;
отбасының табысын растайтын құжаттар;
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған нысаналы жарнаның мөлшері туралы шот;
жергілікті атқарушы органмен (тұрғын үй инспекциясымен) келісілген, пәтерлердің меншік иелері мен жалдаушыларының (қосымша жалдаушылардың) жалпы жиналысында бекітілген кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған шығыстар сметасы негізінде кондоминиум объектісін басқару органы ұсынатын және мөрмен, кондоминиум объектісін басқару органы басшының қолымен расталған кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шот;
коммуналдық қызметтерді тұтыну шоттары;
телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот.
9. Кондоминиум объектілерінің жалпы мүлігінің күрделі жөндеуіне шыққан шығыны есебімен тұрғын үй көмегіне құқық орындалған жұмыс актісіне қол қойғаннан кейін алты ай ішінде сақталады.
10. Тұрғын үй көмегін алушылар өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсанға отбасының табысын растайтын құжаттарды, коммуналдық қызметтер жөніндегі анықтамаларды әр тоқсан сайын тапсырады.
11. Тапсырылған құжаттарды тексеру қорытындысы бойынша үй иегерінен отбасына сауалнама - өтініш толтырылады. Сауалнама - өтінішке отбасы өкілінің немесе отбасының атынан келіп отырған тұлғаның және уәкілетті орган өкілінің қолы қойылады.
12. Уәкілетті органның шешімі тұрғын үй көмегін тағайындаудың негізі болып табылады.
13. Электр жүйесімен, газбен, канализациямен, жылумен, қоқыс шығару, су құбырымен қамтамасыз ету және үй-жайды ұстау шығындары коммуналдық қызметтер туралы анықтамалар (түбіртектер) бойынша өтініш жасағанның алдындағы тоқсандағы орташа есеппен есептеледі. Электр жүйесімен, газбен, канализациямен, жылумен, қоқыс шығару, су құбырымен қамтамасыз ету қызмет көрсетушілердің тарифтері бойынша алынады.
Телекоммуникация қызметіне абоненттік төлем тарифін көтеру үстем ақысының көлемі әлеуметтік қорғалған азаматтарға 2004 жылдың қыркүйегінен күші бар абоненттік төлем және күші бар абоненттік төлем арасындағы айырмашылық болып анықталады.

14. В случае отсутствия в домах централизованного отопления, размер оплаты за отопление рассчитывается из начисленной суммы за электроэнергию согласно социальным нормам, не имеющим газа, сумму оплаты за электроэнергию считать эквивалентной сумме оплаты за газ согласно тарифов услугодателей.
15. С целью поддержки семей, в состав которых входят пенсионеры, инвалиды, дети-инвалиды, круглые сироты, опекаемые, четверо и более несовершеннолетних детей, при расчете жилищной помощи доход корректируется (вычитается) на два месячных расчетных показателя, установленного на соответствующий период времени законодательным актом Республики Казахстан.
16. Семьям, претендующим на назначение жилищной помощи, при начислении в расчет принимаются следующие ограничения:
1) заявитель находится в законном браке, но супруг не прописан по данному адресу - учитываются доходы обоих супругов и жилищная помощь назначается по адресу ходатайствующего о жилищной помощи супруга;
2) у заявителя прописан ребенок до 18 лет, родители которого прописаны в другом месте - ходатайствующий должен представить также справку о доходах родителей ребенка.
17. Жилищная помощь назначается с месяца, в котором подано заявление со всеми необходимыми документами.
При ежеквартальном обращении заявитель предоставляет в уполномоченный орган на сверку подлинники всех документов.
Документы для назначения жилищной помощи принимаются до 25 числа последнего месяца текущего квартала.
18. При повторном обращении жилищная помощь назначается за квартал независимо от времени представления документов в текущем квартале. В случае, если документы в текущем квартале не предоставлены, начисление жилищной помощи осуществляется с месяца обращения.
19. Получатели жилищной помощи должны в течение 10 дней информировать уполномоченный орган о любых изменениях, влияющих на право назначения и размер получаемого пособия.
3. Размер жилищной помощи
20. Размер жилищной помощи рассчитывается как разница между фактическим платежом собственника (нанимателя) за содержание жилья и потребление коммунальных услуг в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами, и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.
Формула для определения размера жилищной помощи:
П = МСПЖ – (t, х, д);
где П – размер жилищной помощи;
МСПЖ – максимальная социальная плата за жилье;
t – норматив расхода на оплату жилья (=11%);
д – совокупный доход семьи.
4. Нормативы содержания жилища и потребления коммунальных услуг

14. Газы жоқтарға қызмет көрсетушілердің тарифіне сәйкес газ төлемі эквиваленттік сомада, үйде орталықтандырылған жылу жүйесі болмаған жағдайда жылу және ыстық су ақыларының мөлшері электроэнергияға есептелген сомадан әлеуметтік нормаға сәйкес есептеледі.
15. Жалғыз басты зейнеткерлерді, мүгедектерді, бірге тұратын жалғыз басты зейнеткерлерді, бірге тұратын зейнеткер мен мүгедекті және жалғыз тұратын ерлі-зайыпты зейнеткерлерді және мүгедектердің отбасыларын, сондай-ақ құрамында жетім балалары бар отбасыларды қолдау мақсатында, тұрғын үй көмегін есептегенде және құқығын анықтаған кезде, олардың табыстары Қазақстан Республикасының сол уақыт кезеңіне сәйкес бекітілген заңнамалық актілерімен екі айлық есептік көрсеткішке түзетіледі (шегеріледі).
16. Тұрғын үй көмегіне үміткер отбасыларына тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде келесі шектеулер есепке алынады:
1) өтініш беруші заңды некеде болса, бірақ зайыбы сол мекен - жай бойынша тіркелмеген болса, ерлі - зайыптылардың екеуінің де табыстары есептеледі және жәрдемақы өтініш берушінің мекен - жайы бойынша тағайындалады;
2) өтініш берушінің үйінде 18 жасқа дейінгі бала тіркелген болса, ал ата-анасы басқа мекен - жайда тіркелсе, онда өтініш беруші ол баланың ата-анасының табыстары туралы анықтама тапсыруы қажет.
17. Тұрғын үй көмегі барлық қажетті құжаттарымен өтініш берген айдан бастап тағайындалады.
Толық емес айға тұрғын үй көмегін алу құқығы туындаған кезде, тұрғын үй көмегі сол айдан кейінгі айдан бастап тағайындалады.
Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін құжаттар ағымдағы тоқсанның соңғы айының 25-жұлдызына дейін қабылданады.
18. Тұрғын үй көмегін қайта алуға өтініш берсе ағымдағы тоқсанда ұсынылған құжаттардың уақытына қарамастан тоқсанға тағайындалады.
19. Тұрғын үй көмегін алушылар 10 күн ішінде алынатын жәрдемақының мөлшеріне және тағайындау құқығына әсер ететін кез-келген өзгерістер туралы уәкілетті органға хабарлауы тиіс.
3. Тұрғын үй көмегінің мөлшері
20. Тұрғын үй көмегінің мөлшері меншік иесінің (жалгердің) өтемдік шараларымен қамтамасыз етілетін нормалар шегінде тұрғын үйді ұстау мен коммуналдық қызметтерді тұтынғаны үшін төленген нақты және отбасының осы мақсаттарға арналған рұқсат етілген шекті шығындар мөлшері арасындағы айырымы ретінде есептеледі.
Тұрғын үй көмегінің мөлшерін белгілеу формуласы:
П = ТҮТЕЖӘТ -(t, x, д);
П - тұрғын үй көмегінің мөлшері;
ТҮТЕЖӘТ - тұрғын үйге төленетін ең жоғарғы әлеуметтік төлем;
t - тұрғын үй төлемінің нормативтік шығыны (=11%);
д - отбасының жиынтық табысы.
4. Тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтерді
пайдалану нормативтері

21. При расчете размера жилищной помощи учитываются следующие нормы:
1) площади:
для одиноко проживающих граждан – 30 кв.м.;
для семьи из 2-х человек – 30 кв.м.;
для семьи из 3-х и более человек - по 15 кв.м. на каждого, но не более 60 кв.м.;
2) эксплуатационные расходы на предоставляемые услуги (оплата КСК) - 30 кв.м.;
3) расход газа на 1 человека в месяц – 4,0 кг.;
4) потребление электроэнергии:
на 1 человека – 90 кВт.
5. Исчисление совокупного дохода граждан (семьи),
претендующих на получение жилищной помощи
22. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов членов семьи на момент подачи заявления, кроме:
1) государственной адресной социальной помощи;
2) ежемесячного государственного пособия на детей до 18 лет;
3) жилищной помощи;
4) единовременного пособия на погребение;
5) единовременного государственного пособия в связи с рождением ребенка;
6) единовременной материальной помощи, выплачиваемой местными исполнительными органами в размере, не превышающем десятикратного размера месячного расчетного показателя;
7) алиментов, выплачиваемых одним из членов семьи на лиц, не проживающих в данной семье;
8) натуральных видов помощи, оказанных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
средств передвижения (кресло-коляска) и других средств реабилитации, выделенных инвалидам;
9) бесплатного питания и помощи, оказываемой в организациях образования в соответствии с законодательством об образовании;
10) средств, предусмотренных законодательными актами по вопросам миграции населения, оралманам на возмещение расходов по проезду к постоянному месту жительства и провозу имущества (в том числе скота), приобретение жилья по месту прибытия и выплату единовременных пособий.
23. При начислении жилищной помощи семьям, имеющим в своем составе студентов, обучающихся на договорной основе очной формы обучении в высших и средних специальных учебных заведениях, совокупный доход семьи не может быть меньше размера ежемесячной оплаты за обучение.
24. Совокупный доход семьи исчисляется без учета алиментов в случаях, когда плательщик:
1) не работает и имеет задолженность по выплате алиментов или местонахождение его неизвестно;
2) находится в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания;
3) находится на излечении либо на учете в туберкулезном, психоневрологическом диспансерах (стационарах), лечебно-трудовом профилактории (ЛТП);
4) выбыл на постоянное место жительства в государства, с которыми Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения.
Сноска. Пункт 24 в редакции решения маслихата Зыряновского района от 20.06.2011 № 37/7-IV (вводится в действие по истечении 10  календарных дней после опубликования).

21. Тұрғын үй көмегін есептеу кезінде келесі әлеуметтік норма қолданылады:
1) ауданы:
жалғыз тұратын азаматтар үшін – 30 ш.м. ;
екі адамнан тұратын отбасылар үшін – 30 ш.м. ;
үш немесе одан да көп адамдардан тұратын отбасылар үшін - әр адамға 15 ш.м., бірақ 38.52 ш.м. аспауы керек;
2) Ұсынылған қызметке пайдалану шығыны (ЖПК төлемі) – 30 ш.м.;
3) Айына 1 адамға газдың шығыны – 4,0 кг;
4) Электроэнергияны тұтыну, бір кісіге 90 кВт.
5. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер
азаматтардың (отбасылардың) жиынтық табысын есептеу
22. Отбасының жиынтық табыстарын есептегенде табыстардың келесі түрлерінен басқа барлық түрлері есептеледі:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек;
2) 18 жасқа дейінгі балаларға мемлекеттік жәрдемақы;
3) тұрғын үй көмегі;
4) қайтыс болған адамды жерлеуге төленетін бір жолғы жәрдемақы;
5) бала тууына байланысты төленетін бір жолғы мемлекеттік жәрдемақы;
6) он есе мөлшердегі айлық есептік көрсеткіш көлемінен аспайтын жергілікті орындаушы органмен төленетін біржолғы материалдық көмек;
7) отбасының бір мүшесі алимент төлесе және ол отбасында тұрмаса;
8) Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкес көрсетілген нақты көмек түрлері:
Дәрі-дәрмек препараты;
Шипажай-курорттық емі;
Протездік-ортопедтік бұйымдар (дайындау және жөндеу);
Жылжу заттары (кресло-арбалар) және мүгедектерге бөлінген оңалту заттары;
9) Білім беру туралы заңдылықтарға сәйкес білім беру мекемелерінде көрсетілген тегін тамақтандыру мен көмек;
10) халықты, оралмандарды көшіп қондыру мәселесі жөніндегі заңдылық актілерімен қарастырылған қаражаттар тұрғылықты орындарына жол ақысы шығынын қайтару және мүлікті жеткізу (соның ішінде мал), келген жерлерінде тұрғын үй алу және біржолғы жәрдемақы төлеу;
11) асырап алушылардың табыстары асырап алынушылардың табыстарына қосылмайды.
23. Отбасы құрамында жоғары және арнаулы орта оқу орындарының күндізгі нысанында шарт негізінде оқитын студенттері бар отбасыларына тұрғын үй көмегін есептеу кезінде, оқуға ай сайын төленетін ақы мөлшері отбасының жиынтық табысынан кем болмауы тиіс.
24. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде келесі жағдайларда алименттер есептелмейді:
1) жұмыс істемесе және алименттерді төлеу бойынша берешегі бар немесе оның орналасқан мекені белгісіз болса;
2) бас бостандығынан айыру орындарында немесе уақытша ұстау изоляторында болса:
3) туберкулез немесе психоневрологиялық диспансерлерде (стационарларда), еңбекпен емдеудің алдын- алу (ЕЕАА) емделіп жатса немесе есепте болса;
4) Қазақстан Республикасына тиісті келісімі жоқ мемлекеттерде тұрақты тұруға кеткен жағдайда.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - Зырян аудандық мәслихатының 2010.06.20 № 37/7-IV (жарияланғаннан кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

25. В составе семьи следует учитывать лиц, зарегистрированных в соответствии с действующим законодательством, по постоянному месту жительства органами юстиции. Совокупный доход исчисляется путем суммирования доходов всех членов семьи и других лиц, зарегистрированных по данному адресу, за квартал, предшествующий кварталу обращения.
26. При единовременном получении дохода в расчетном периоде, причитающегося к выплате более чем за один квартал, в совокупном доходе учитывается вся сумма полученного дохода.
27. Для жителей сельской местности доход от личного подсобного хозяйства (за исключением доходов от дачных участков, приусадебных участков, огородов) при наличии одной головы взрослого поголовья скота учитывается в размере двух месячных расчетных показателей в квартал, при наличии трех и более голов взрослого поголовья скота учитывается в размере пяти месячных расчетных показателей.
6. Порядок предоставления жилищной помощи
семьям (гражданам), проживающим в частных домостроениях
с местным отоплением
28. Жилищная помощь семьям (гражданам), проживающим в частном домостроении с местным отоплением, предоставляется один раз в год.
29. Для расчета жилищной помощи семьям, проживающим в частных домостроениях с местным отоплением, учитывать социальную норму расхода угля на 1 м квадратный общей площади жилого домостроения 129,8 кг, но не более 5000 кг на дом.
30. Для расчета стоимости угля использовать средние цены по району, предоставляемые областным управлением статистики и информации по состоянию на последний месяц квартала, предшествующего кварталу расчета жилищной помощи (март, июнь, сентябрь, декабрь).
31. Норму расхода и стоимость другого вида топлива, используемого для местного отопления частного домостроения, при расчете жилищной помощи считать эквивалентной норме расхода и стоимости угля.
32. В связи с сезонностью закупки угля, всю социальную норму расхода угля на жилой дом (стоимость угля) при начислении жилищной помощи учитывать единовременно за три месяца в квартал обращения.
33. При начислении жилищной помощи семья предоставляет квитанцию (справку с кассовым чеком) на приобретение угля с указанием количества приобретенного угля и цены независимо от времени приобретения.
7. Финансирование и выплата жилищной помощи
34. Жилищная помощь оказывается за счет бюджетных средств и выплачивается один раз в квартал.
35. Выплата жилищной помощи осуществляется через банки второго уровня.

25. Әділет органдарымен тұрақты тұрғылықты жерлері бойынша қолданыстағы заңнамаға сәйкес тіркелген тұлғалар отбасы құрамында есептеледі. Отбасының жиынтық табыстары өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы отбасының барлық мүшелерінің және осы мекенжай бойынша тіркелген басқа да адамдардың табыстарын қосу жолымен есептеледі.
26. Бір тоқсаннан көп мерзімге төленетін біржолғы төлем алған кезде, жиынтық табыста алынған барлық табыс сомасы есепке алынады.
27. Ауылдық жерлерде тұратындар үшін қосалқы шаруашылықтан түскен табыс: бақша мен құс (өнім беретін тауықтар, үйректер, қаздар) болған жағдайда бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде; өнім беретін бір бас мал болған жағдайда жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде; өнім беретін екі, үш бас мал болған жағдайда он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде; өнім беретін төрт және одан да көп бас мал болған жағдайда он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
6. Жергілікті жылу жүйесімен жылытылатын жеке меншік
үй-жайларда тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларына
(азаматтарға) тұрғын үй көмегін беру тәртібі
28. Жергілікті жылу жүйесімен жылытылатын жеке меншік үй - жайларда тұратын отбасыларға (азаматтарға) арналған тұрғын үй көмегі жылына бір рет беріледі.
29. Жергілікті жылу жүйесімен жылытылатын, жеке меншік үй-жайларда тұратын отбасыларға тұрғын үй көмегін есептеген кезде тұрғын үй-жайдың тұрғын ауданының 1 шаршы метріне 129,8 кг, алайда бір үйге 5000 кг. мөлшерінен аспайтын көмір шығынының әлеуметтік нормасы есептеледі.
30. Көмір құнын есептеу үшін қала бойынша облыстық статистика басқармасы ұсынған орташа баға және тұрғын үй көмегін есептеген тоқсанның алдындағы тоқсанның соңғы айындағы жағдаймен алынған ақпарат қолданылады (наурыз, маусым, қыркүйек, желтоқсан).
31. Жергілікті жылу жүйесімен жылытылатын жеке меншік үй құрылыстарында қолданылатын басқа отын түрлерінің құны мен шығын нормасы, тұрғын үй көмегін есептегенде көмірдің құны мен шығын нормасына балама ретінде есептеледі.
32. Көмір сатып алудың маусымдылығына байланысты тұрғын үй көмегін есептеген кезде тұрғын үйге арналған көмір шығынының барлық әлеуметтік нормасы өтініш берілген тоқсандағы үш ай үшін бір рет есептеледі.
33. Тұрғын үй көмегін есептеген кезде отбасы сатып алған көмірдің бағасы мен мөлшерін растайтын (кассалық чек анықтама) түбіртектерді ұсынады.
7. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру және төлеу
34.Тұрғын үй көмегі тоқсанда бір рет бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
35. Тұрғын үй көмектерін төлеу екінші деңгейлі банктер арқылы жүзеге асырылады.