О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 февраля 2011 года № 44. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2011 года № 6790
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5191, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 30 мая 2008 года № 81 (1481) следующие дополнения и изменения:
В пункте 1 приказа:
в подпункте 1) после слова "правила" дополнить словом "проведения".
В Типовых правилах текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, утвержденных указанным приказом:
в наименовании:
после слова "правила" дополнить словом "проведения";
в пункте 1:
слово "Правила" заменить словами "Типовые правила";
по всему тексту:
слова "департаментом", "департаментами", "департаментов" заменить словами "управлением", "управлениями", "управлений";
в пункте 2:
в подпункте 3) знак "." заменить на знак ";";
дополнить подпунктом 4) в следующей редакции:
"4) экстерн – лицо, не имеющее возможности обучаться в общеобразовательных организациях образования по состоянию здоровья и временно проживающий за рубежом, а также не завершивший своевременно обучение в организациях общего среднего образования";
в пункте 13:
второе предложение исключить;
в пункте 36:
часть первую изложить в следующей редакции:
"В организациях образования:
областей, города республиканского значения, столицы, на базе которых создан ПП ЕНТ, председателем ГК назначаются руководители вузов или управления образования областей, города республиканского значения, столицы;
районных центров, на базе которых создан ПП ЕНТ, председателем ГК назначаются заместитель акима района (города) или заведующий районным (городским) отделом образования.";
в пункте 37:
подпункт 1) исключить;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

"Білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және қорытынды аттестаттаудың үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 10 ақпандағы № 44 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 25 ақпанда № 6790 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. «Білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және қорытынды аттестаттаудың үлгі ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 тіркелген, 2008 жылғы 30 мамырдағы № 81 (1481) «Заң газеті» газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Бұйрықтың 1-тармағында:
1) тармақшасында «аттестаттаудың» деген сөз «аттестаттау жүргізудің» деген сөзбен ауыстырылсын.
осы бұйрықпен бекітілген Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және қорытынды аттестаттаудың үлгі ережесінде:
атауында:
«аттестаттаудың» деген сөз «аттестаттау жүргізудің» деген сөзбен ауыстырылсын.
1-тармақта:
«ережесі» деген сөз «үлгі ережесі» деген сөзбен ауыстырылсын.
бүкіл мәтін бойынша:
«департаменттері», «департаменттерінің», «департаментімен» деген сөздер «басқармалары», «басқармаларының», «басқармаларымен» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
3) тармақшада «.» белгісі «;» белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) экстерн - денсаулығына байланысты жалпы білім беру ұйымдарында оқуға мүмкіндігі жоқ және шетелде уақытша тұратын, сондай-ақ жалпы орта білім беру ұйымдарында оқуын уақытылы аяқтамаған тұлғалар.»;
13-тармақта:
екінші сөйлем алынып тасталсын;
36-тармақта:
бірінші бөлік мынадай мазмұнда жариялансын:
«Білім беру ұйымдарында:
облыстардың, астана, республикалық маңызы бар қалалардың базасындағы ҰБТӨП-терде мемлекеттік комиссияның төрағасы болып жоғары оқу орындарының немесе облыстардың, астана, республикалық маңызы бар қалалардың білім басқармасының басшылары тағайындалады;
аудан орталықтарында орналасқан ҰБТӨП-терде мемлекеттік комиссияның төрағасы болып аудан (қала) әкімдерінің орынбасарлары немесе аудандық (қалалық) білім бөлімдерінің меңгерушілері тағайындалады»;
37-тармақта:
1) тармақша алынып тасталсын.
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

"5) организует охрану общественного порядка во время проведения ЕНТ, а также применение металлоискателей при запуске на тестирование и устройства подавителей сигналов сотовых телефонов во время тестирования.";
пункт 46 исключить;
в пункте 47:
слова "мобильные средства (пейджер, сотовые телефоны)" заменить словами "средства связи";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. В случае нарушения выпускником пункта 47 данных Правил Представитель Министерства составляет акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории выпускника, нарушившего правила поведения в аудитории по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, принимает решение об аннулировании результатов тестирования и удаления выпускника из аудитории.";
в пункте 52:
слова "бланки ответов" заменить словами "копии листов ответов";
в пункте 56:
слова "в течение суток" заменить словами "в течение одного дня";
слова "согласно Инструкции" исключить;
слова "документы, удостоверяющие" заменить словами "документ, удостоверяющий";
в пункте 57:
слова "в его отсутствие – заместитель председателя апелляционной комиссии" исключить;
пункт 60 исключить;
в пункте 61:
часть вторую исключить;
пункт 64 исключить;
в пункте 74 слова "протокол экзамена" заменить словами "Протокол экзамена и итоговых оценок за курс обучения на основного среднего и общего среднего уровня образования по форме согласно приложению 3 к Правилам (далее - Протокол)";
дополнить главой 7 следующего содержания:
"7. Аттестация экстернов в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования".
87. Обучение в форме экстерната в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования (далее - обучение в форме экстерната), предусматривает самостоятельное изучение обучающимися общеобразовательных учебных программ общего среднего образования, а также дистанционное обучение для детей граждан Республики Казахстан, временно проживающих за рубежом.
88. При обучении в форме экстерната проведение аттестации и итоговой аттестации осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
89. Решение о допуске экстерна к итоговой аттестации принимается педагогическим советом организации образования.
90. Заявление для прохождения аттестации подается не позднее, чем за три месяца до ее начала. Приказ о допуске лиц к аттестации в форме экстерната издается в конце учебного года организациями образования.
91. За курс средней школы экстерны аттестуются по предметам, перечень которых указан в аттестате об общем среднем образовании.
Аттестация по физкультуре, трудовому обучению, начальной военной подготовке не проводится, а в документе об образовании производится запись "не изучалась" (ось).

«5) ҰБТ-ны өткізу кезеңінде қоғамдық тәртіпті сақтауды, сондай-ақ мектеп бітірушілерді тестілеуге жіберу кезінде металл іздегішті және тестілеу кезінде ұялы байланыс телефондарының сигналдарын басатын құрылғыларды пайдалануды ұйымдастырады.»;
46-тармақ алынып тасталсын;
47-тармақта:
«ұтқыр байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар)» деген сөздер «байланыс құралдары» деген сөзбен алмастырылсын;
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«48. Бітіруші осы Ереженің 47-тармағын бұзған жағдайда Министрлік өкілі осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысанда ҰБТ-да қолдануға тыйым салынған заттарды алып қою және үстінен түсу туралы актісін жасайды, оның тест нәтижелерін жою және мектеп бітірушіні аудиториядан шығару туралы шешім қабылдайды.»;
52-тармақта:
«жауап бланкісін» деген сөздер «жауап парағының көшірмесін» деген сөздермен ауыстырылсын;
56-тармақта:
«тәулік бойы» деген сөздер «бір күн бойы» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Нұсқаулыққа сәйкес» деген сөздер алынып тасталсын;
57-тармақта «ол жоқ болған жағдайда төрағаның орынбасары» деген сөздер алынып тасталсын;
60-тармақ алынып тасталсын;
61-тармақта:
екінші бөлік алынып тасталсын;
64-тармақ алынып тасталсын;
74-тармақта «емтихан хаттамасына» деген сөз «осы ереженің 3-қосымшасына сәйкес Жалпы орта білім берудің негізгі орта, жоғары орта деңгейіндегі емтихан және қорытынды бағалардың хаттамасына (бұдан әрі - Хаттама)» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-бөліммен толықтырылсын:
«7. Жалпы орта білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстерндерді аттестаттау».
87. Жалпы орта білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқыту (бұдан әрі – экстернат нысанында оқыту) оқушылардың негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын өз бетінше меңгеруін, сондай-ақ шетелде уақытша тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының балалары үшін қашықтан оқытуды қарастырады.
88. Экстернат нысанында оқыту кезінде аттестаттауды және қорытынды аттестаттауды жүргізу осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
89. Экстернге қорытынды аттестаттауға рұқсат беру туралы шешім білім беру ұйымының педагогикалық кеңесінде қабылданады.
90. Аттестаттаудан өту үшін өтінішті, ол басталғанға дейін 3 айдан кешіктірмей беруге болады. Тұлғаны экстернат нысанында аттестаттауға жіберу туралы білім беру ұйымының бұйрығы оқу жылының аяғында шығарылады.
91. Экстерндер орта мектеп курсы үшін жалпы орта білімі туралы аттестатта көрсетілген пәндер тізбесі бойынша аттестатталады.
Дене тәрбиесі, еңбекке баулу, алғашқы әскери дайындық бойынша аттестаттау өткізілмейді, ал білімі туралы құжатта «оқылған жоқ» деген жазу жазылады.

92. Результаты аттестации экстернов фиксируются в протоколе с пометкой "Экстернат".
93. Выпускникам 11 (12) классов, выезжавшим на учебу за рубеж по линии международного обмена школьниками и окончившим там образовательные учреждения, необходимо пройти итоговую аттестацию за 11 класс в организациях образования Республики Казахстан. С учетом отметок по предметам, изучавшимся за рубежом, годовых и итоговых оценок, полученных в предыдущих классах в организациях образования и после прохождения итоговой аттестации им выдается аттестат об общем среднем образовании.";
приложения 2 и 3 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования (Каримжанов Б.С.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Сарыбекова М.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жумагулов
Приложение 1
к Приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 10 февраля 2011 года № 44
" Приложение 2
к Типовым правилам
проведения текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации обучающихся в
организациях образования, реализующих
общеобразовательные учебные программы
начального, основного среднего,
общего среднего образования
Форма
АКТ
обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории
выпускника, нарушившего правила поведения в аудитории
_________________________________________________________________
(наименование ПЕНТ)
"____"_________________ 201____г. _______ч. _____ мин.
Представитель Министерства ___________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Дежурный по аудитории ________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
У выпускника: Ф.И.О ________________________, ИКТ ____________
из аудитории № _____, место № _____, вариант № ________ во время
тестирования обнаружили ________________________________________,
________________________________________________________________
(марка сотового телефона, количество и при необходимости другие имеющиеся
данные, шпаргалка с содержанием данных и т.д.)
что является нарушением пункта 47 Типовых правил проведения
текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой
аттестации обучающихся в организациях образования, реализующих
общеобразовательные учебные программы начального, основного
среднего, общего среднего образования.
Учитывая данный факт постановили:
изъять экзаменационный материал;
удалить из аудитории № __ и аннулировать результаты тестирования
выпускника: Ф.И.О. _________________, ИКТ _______________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(подпись и ФИО лиц, составивших настоящий акт)
с актом ознакомлен:
________________________________________________________________
(подпись и ФИО выпускника)
с актом ознакомлен:
________________________________________________________________
(подпись и ФИО руководителя ППЕНТ)
М.П.
(печать ППЕНТ)
Дата:___________
Приложение 2
к Приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 10 февраля 2011 года № 44
" Приложение 3
к Типовым правилам
проведения текущего контроля
успеваемости, промежуточной
аттестации обучающихся в организациях
образования, реализующих
общеобразовательные учебные программы
начального, основного среднего,
общего среднего образования
Форма
ПРОТОКОЛ
экзамена и итоговых оценок за курс обучения на основного
среднего и общего среднего уровня образования
по _________________________________ в __________________ школы
№ __________________ города (села) ______________ района _______
области Республики Казахстан ___________________________________
Ф.И.О. председателя экзаменационной комиссии ___________________
Ф.И.О. экзаменатора ____________________________________________
Ф.И.О. ассистентов _____________________________________________
Пакет с материалами для экзамена, присланный из управления
образования, вскрыт в ___________ час. ________________ мин.
В нем оказался налицо необходимый для ведения экзамена следующий
материал (пакет с материалами прилагается к протоколу).
На экзамен явились _______________________________ обучающиеся
_______________________________________________________________
(фамилии и имена не явившихся обучающиеся)
_______________________________________________________________
Экзамен начался в __________ час. ___________ мин.
Экзамен закончился в ___________ час. ______________ мин.

92. Экстерндерді аттестаттау нәтижесі хаттамаға «экстернат» деген белгімен түсіріледі.
93. Оқушылардың халықаралық алмасу желісінде шетелде оқуға баратын және сол жақта білім беру мекемелерін аяқтайтын 11(12) сыныпты бітірушілер, міндетті түрде Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарында 11 (12)-сынып үшін қорытынды емтиханнан өту қажет. Шетелде оқыған пәндерден алған бағаларын есепке ала отырып, алдыңғы сыныптарда алған жылдық және қорытынды бағалары негізінде және қорытынды аттестаттаудан өткеннен кейін оларға жалпы орта білім туралы аттестат беріледі.»;
Ереженің 2 және 3-қосымшалары осы Ереженің 1 және 2-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Б.С. Кәрімжанов):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.Н. Сарыбековке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2011 жылғы 10 ақпандағы
№ 44 бұйрығына 1-қосымша
«Бастауыш, негізгі орта,
жалпы орта білімнің білім
беретін оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарындағы білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдық бақылаудың, оларды
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізудің үлгі
ережесіне 2-қосымша
Нысан
Аудиторияда тәртіп сақтау ережесін бұзған мектеп бітірушіні аудиториядан шығару және тыйым салынған заттың тәркіленуі туралы
АКТ
___________________________________________________________
(ҰБТӨП атауы)
«___»_________________201_____ж. _______сағ. ________мин.
Министрлік өкілі __________________________________________
(аты-жөні)
Аудитория кезекшісі _______________________________________
(аты-жөні)
Тестілеу уақытында мектеп бітірушіден: Аты-жөні______________________________________, ТЖК_____________, аудитория №______, орын №______, нұсқа №______ Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және қорытынды аттестаттаудың үлгі ережесінің 47-тармағының және Ұлттық бірыңғай тестілеуді ұйымдастыру және өткізу нұсқаулығының 125-тармағының бұзылғандығын дәлелдейтін төмендегі заттар табылды: ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұялы телефонның маркасы, саны және мәліметтері бар шпаргалка және т.б.)
Осы фактіні есепке алып қаулы етілді:
- Емтихан материалдарын алу;
- Бітірушіні: Аты-жөні________________, ТЖК_____________ №_____ аудиториядан шығару және емтихан материалдарын жою.
Осы дәлелді ескере отырып, бітірушіден табылған заттар мен оның емтихан материалдары алынды және өзі аудиториядан шығарылды.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(осы актіні құрған тұлғалардың аты-жөні және қолдары)
актпен таныстым:
_____________________________________________________________________
(мектеп бітірушінің аты-жөні және қолы)
актпен таныстым:
_____________________________________________________________________
(ҰБТӨП жетекшісінің аты-жөні және қолы)
Мерзімі: _______________
М.О.
(ҰБТӨП мөрі)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2011 жылғы 10 ақпандағы
№ 44 бұйрығына 2-қосымша
«Бастауыш, негізгі орта,
жалпы орта білімнің білім
беретін оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарындағы білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдық бақылаудың, оларды
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізудің үлгі
ережесіне 3-қосымша
Нысан
ЕМТИХАН ҚҰЖАТТАМАСЫ
Жалпы орта білім берудің негізгі орта, жоғарғы орта деңгейіндегі емтихан және қорытынды бағалардың
ХАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы _____________________ облысының ______________ қаласының (селосының) ___________ ауданының _________ №______ мектебі ____ сыныбы _____________________ пәнінен ___________________
Емтихан комиссиясы төрағасының Т.А.Ә. _______________________________
Емтихан алушының Т.А.Ә. _____________________________________________
Ассистенттердің Т.А.Ә. ______________________________________________
Білім басқармасы жіберген емтиханға арналған материалдары бар пакет ______ сағ _______мин. ашылды.
Онда емтихан жүргізу үшін қажетті мынадай материалдар бар (пакет ішіндегі материалдар хаттамаға қоса тігіледі).
Емтиханға ________________________________________ оқушы қатысты.
_____________________________________________________________________
(келмей қалған оқушының тегі және аты)
_____________________________________________________________________
Емтихан______________сағат_____________минутта басталды.
Емтихан______________сағат_____________минутта аяқталды.