Об утверждении Инструкции по приему квалификационного экзамена и выдачи квалификационного свидетельства судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 16 марта 2011 года № 113. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2011 года № 6837. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 августа 2013 года № 288
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 29.08.2013 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по приему квалификационного экзамена и выдачи квалификационного свидетельства судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы.
2. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 23 июля 2010 года № 218 "Об утверждении Инструкции по приему квалификационного экзамена для присвоения квалификации судебного эксперта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6412, опубликованный в "Казахстанской правде" от 10.11.2010 г., № 300-302 (26361-26363).
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Р. Тусупбеков
Утверждена
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 16 марта 2011 года № 113
Инструкция
по приему квалификационного экзамена и выдачи квалификационного
свидетельства судебного эксперта на право производства
определенного вида судебной экспертизы
1. Настоящая Инструкция по приему квалификационного экзамена и выдачи квалификационного свидетельства судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон) и детализирует условия приема квалификационного экзамена и выдачи квалификационного свидетельства судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы.
2. Для сдачи квалификационного экзамена лицо, претендующее на право производства определенного вида судебной экспертизы, представляет в орган судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан следующие документы:
1) копия удостоверения личности;

Біліктілік емтиханын қабылдау және сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізуге құқық беретін сот сарапшысының біліктілік куәлігін беру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2011 жылғы 16 наурыздағы № 113 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 18 наурызда № 6837 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2013 жылғы 29 тамыздағы № 288 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 29.08.2013 № 288 бұйрығымен (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Біліктілік емтиханын қабылдау және сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізуге құқық беретін сот сарапшысының біліктілік куәлігін беру жөніндегі Нұсқаулық бекітілсін.
2. «Сот сарапшысы біліктілігін беру үшін біліктілік емтиханын қабылдау жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 23 шілдедегі № 218 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6412 болып тіркелген, «Казахстанская правда» газетінде 10.11.2010 ж. № 300-302 (26361-26363) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2011 жылғы 16 наурыздағы
№ 113 бұйрығымен
бекітілген
Біліктілік емтиханын қабылдау және сот сараптамасының белгілі
бір түрін жүргізуге құқық беретін сот сарапшысының
біліктілік куәлігін беру жөніндегі Нұсқаулық
1. Осы біліктілік емтиханын қабылдау және сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізуге құқық беретін сот сарапшысының біліктілік куәлігін беру жөніндегі Нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді, біліктілік емтиханын қабылдау және сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізуге құқық беретін сот сарапшысының біліктілігі куәлігін берудің шарттарын нақтылайды.
2. Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына үміткер адам біліктілік емтиханын тапсыру үшін, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органына келесі құжаттарды ұсынады:
1) жеке куәлік көшірмесін;

2) заявление в произвольной форме;
3) копию диплома о высшем образовании (при наличии ученой степени и ученого звания-копии дипломов) (нотариально засвидетельствованные в случае непредставления оригиналов для сверки);
4) письменный отзыв руководителя по итогам специальной профессиональной подготовки;
5) отчет о прохождении специальной профессиональной подготовки;
6) автобиографию;
7) две фотографии (размер - 3 х 4);
8) представление руководителя территориального подразделения органа судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 12.01.2012 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Квалификационные экзамены проводятся согласно графику и плану, утвержденному руководителем органа судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Лицо, претендующее на право производства определенного вида судебной экспертизы, уведомляется о дате сдачи квалификационного экзамена за один месяц до приема квалификационных экзаменов.
5. Квалификационные экзамены проводятся в 2 этапа на государственном или русском языках по выбору претендента:
1) проверка знаний в форме компьютерного тестирования по уголовно-процессуальному, гражданско-процессуальному праву, криминалистике, административному праву, Закону. Данный этап проводится для лиц, претендующих на право получения первоначальной экспертной специальности.
Лицо, претендующее на право производства определенного вида судебной экспертизы, считается прошедшим тестирование, если количество правильных ответов составляет 70 и более % от общего числа заданных вопросов;
2) проверка знаний по экзаменационным билетам по определенному виду судебной экспертизы, включает в себя три вопроса.
При положительном ответе на два и более вопросов, лицо, претендующее на право производства определенного вида судебной экспертизы, считается прошедшим экзамен.
При отрицательном результате тестирования лицо, претендующее на право производства определенного вида судебной экспертизы, ко второму этапу сдачи квалификационных экзаменов не допускается.
6. В ходе проведения тестирования не допускается использование претендентом вспомогательных документов (справочная, специальная литература), а также аудиозаписей и средств связи.
7. Квалификация судебного эксперта присваивается по определенному виду судебной экспертизы по результатам голосования Комиссии.
8. Результаты объявляются в день сдачи квалификационных экзаменов и отражаются в протоколе заседания Комиссии.

2) еркін нысандағы арызын;
3) жоғары білімі туралы дипломның (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариат куәландырылған) көшірмесін (ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы болған жағдайда - дипломдардың көшірмелерін);
4) арнайы кәсіби даярлығының нәтижесі жөніндегі тәлімгердің жазбаша пікірін;
5) арнайы кәсіби даярлықтан өткендігі жөніндегі есебін;
6) өмірбаянын;
7) екі фотосуретін (көлемі – 3х4);
8) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органы аумақтық бөлімшесі басшысының ұсынымын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2012.01.12 № 5 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Біліктілік емтиханы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органының басшысы бекіткен кестеге және жоспарға сәйкес жүргізіледі.
4. Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына үміткер адам, біліктілік емтиханын тапсыратын күн туралы біліктілік емтиханын қабылдаудан бір ай бұрын хабардар етіледі.
5. Біліктілік емтиханы 2 кезеңде, үміткердің таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілінде жүргізіледі:
1) Қылмыстық іс жүргізушілік, азаматтық іс жүргізушілік құқық бойынша, криминалистика, әкімшілік құқық, Заң бойынша компьютерлік тестілеу нысанындағы білімін тексеру. Аталған кезең алғашқы сарапшылық мамандық алу құқына үміткер адамдар үшін жүргізіледі.
Егер дұрыс жауаптардың саны қойылған сұрақтардың жалпы санының 70 және одан да көп %-ын құраса, сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына үміткер адам тестілеуден өтті деп саналады;
2) сот сараптамасының белгілі бір түрі бойынша білімін тексеретін емтихан, билеттерге үш сұрақ кіреді.
Екі және одан да көп сұрақтарға дұрыс жауап берген кезде, сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына үміткер адам емтиханнан өтті деп саналады.
Тестілеу нәтижесі теріс болған жағдайда, сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына үміткер адам біліктілік емтиханын тапсырудың екінші кезеңіне жіберілмейді.
6. Тестілеуден өту кезінде үміткердің көмекші құжаттарды (анықтамалық, арнайы әдебиеттерді), сондай-ақ аудиожазбалар мен байланыс құралдарын пайдалануына жол берілмейді.
7. Сот сараптамасының белгілі бір түрі бойынша сот сарапшысының біліктілігі Комиссияның дауыс беру нәтижесі бойынша беріледі.
8. Нәтижелері біліктілік емтиханын тапсырған күні жарияланады және Комиссия отырысының хаттамасында көрсетіледі.

9. Комиссия в течении 15 рабочих дней выдает претенденту, прошедшему квалификационный экзамен, квалификационное свидетельство на право производства определенного вида судебной экспертизы по форме, согласно приложению № 1 к настоящей Инструкции. При получении дополнительной экспертной специальности оформляется дополнение к квалификационному свидетельству по форме, согласно приложению № 2 к настоящей Инструкции.
10. При принятии Комиссией отрицательного решения, повторная сдача квалификационного экзамена допускается через 3 месяца.
11. Комиссия ходатайствует перед руководителем органа судебной экспертизы о рассмотрении вопроса соответствия занимаемой должности, в случае если претендент не сдает повторный экзамен.
12. Споры, возникающие при проведении квалификационных экзаменов квалификационной комиссией Министерства юстиции Республики Казахстан, рассматриваются в судебном порядке.
Приложение № 1
к Инструкции по приему
квалификационного экзамена
и выдачи квалификационного свидетельства
судебного эксперта на право производства
определенного вида судебной экспертизы
форма
МИНИСТЕРСТВО ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
КВАЛИФИКАЦИОННОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО
НА ПРАВО ПРОИЗВОДСТВА СУДЕБНОЙ ЭКСПЕРТИЗЫ № _____
Настоящее свидетельство выдано ________________________________
_______________________________________________________________
(Ф.И.О.)
в том, что ему (ей) решением квалификационной комиссии
Министерства юстиции Республики Казахстан от "__" ________ 20__ г.
присвоена квалификация судебного эксперта с правом производства
судебной экспертизы по специальности ________________________________
_______________________________________________________________
М.П.                                           ПРЕДСЕДАТЕЛЬ
КВАЛИФИКАЦИОННОЙ
КОМИССИИ
СЕКРЕТАРЬ
г. Астана "__" __________ 20__ г.               Рег. № __________
Приложение № 2
к Инструкции по приему
квалификационного экзамена
и выдачи квалификационного свидетельства
судебного эксперта на право производства
определенного вида судебной экспертизы
форма
Дополнение к квалификационному свидетельству № _____
Выдано ________________________________________________________
_______________________________________________________________
(Ф.И.О.)
В том, что ему (ей) решением квалификационной комиссии
Министерства юстиции Республики Казахстан от "__" ________ 20__ г.
присвоена квалификация судебного эксперта с правом производства
судебной экспертизы по специальности ________________________________
_______________________________________________________________
М.П.                                           ПРЕДСЕДАТЕЛЬ
КВАЛИФИКАЦИОННОЙ
КОМИССИИ
СЕКРЕТАРЬ
г. Астана "__" __________ 20__ г.               Рег. № __________

9. Комиссия 15 жұмыс күні ішінде біліктілік емтиханынан өткен сот үміткерге, осы Нұсқаулыққа № 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізуге құқық беретін біліктілік куәлігін береді. Қосымша сарапшылық мамандықты алу кезінде біліктілік куәлігіне қосымша осы Нұсқаулыққа № 2-қосымшаға сәйкес нысанда рәсімделеді.
10. Комиссия теріс шешім қабылдаған жағдайда, біліктілік емтиханын қайта тапсыруға 3 айдан кейін жол беріледі.
11. Егер үміткер біліктілік емтиханын қайта тапсыра алмаған жағдайда, Комиссия сот сараптамасы органы басшысының алдына оның атқарып отырған лауазымына сәйкес еместігін шешу туралы өтініш етеді.
12. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің біліктілік комиссиясының біліктілік емтихандарын өткізу кезінде туындайтын даулар сот тәртібімен қаралады.
Біліктілік емтиханын қабылдау
және сот сараптамасының белгілі
бір түрін жүргізуге құқық
беретін сот сарапшысының
біліктілік куәлігін беру
жөніндегі Нұсқаулыққа
№ 1-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ СОТ САРАПТАМАСЫН ЖҮРГІЗУГЕ ҚҰҚЫҚ БЕРЕТІН
БІЛІКТІЛІК КУӘЛІГІ №_____
Осы куәлік ____________________________________________________
_____________________________________________________________ берілді
(Т.А.Ә.)
себебі, оған Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі біліктілік комиссиясының «____» __________ 20 ____ ж. шешімімен сот сараптамасын жүргізуге құқық беретін сот сарапшысы біліктілігі ___________________________________________ мамандық бойынша берілді.
М.О.                                          БІЛІКТІЛІК
КОМИССИЯСЫНЫҢ
ТӨРАҒАСЫ
ХАТШЫСЫ
Астана қ. «__» ____________ 20 ____ ж.        Тіркеу № ________
Біліктілік емтиханын қабылдау
және сот сараптамасының
белгілі бір түрін жүргізуге
құқық беретін сот
сарапшысының біліктілік
куәлігін беру жөніндегі
Нұсқаулыққа № 2-қосымша
нысан
№_____БІЛІКТІЛІК КУӘЛІГІНЕ ҚОСЫМША
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________ берілді
(Т.А.Ә.)
Себебі, оған оған Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі біліктілік комиссиясының «____» __________ 20 ____ ж. шешімімен сот сараптамасын жүргізуге құқық беретін сот сарапшысы біліктілігі ___________________________________________ мамандық бойынша берілді.
М.О.                                          БІЛІКТІЛІК
КОМИССИЯСЫНЫҢ
ТӨРАҒАСЫ
ХАТШЫСЫ
Астана қ. «__» ____________ 20 ____ ж.        Тіркеу № ________