О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстана от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 марта 2011 года № 105. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 28 марта 2011 года № 6848. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 декабря 2022 года № ҚР ДСМ-158.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 13.12.2022 № ҚР ДСМ-158 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 23 Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 5946, опубликованный в собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов республики Казахстан № 7, 2010 года), следующие изменения:
Методику формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту стратегического развития Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Токежанов Б.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Юридическому Департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Курмангалиеву А.Д.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра
Э. Байжунусов
Приложение
к приказу и.о. Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 марта 2011 года № 105
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 ноября 2009 года № 801
Методика
формирования тарифов и планирования затрат
на медицинские услуги, оказываемые
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи

"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгертулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011 жылғы 1 наурыздағы № 105 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 25 наурызда № 6848 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 13 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-158 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.12.2022 № ҚР ДСМ-158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі 23-бабы Кодексіне сәйкес Бұйырамын:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5946, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған 2010 жылғы № 7) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдістемесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Стратегиялық даму департаменті (Б.Т. Төкежанов) заңнамамен белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеуден кейін осы бұйрықтың ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Д.Д. Құрманғалиеваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Е. Байжүнісов
Тегiн медициналық көмектiң
кепiлдiк берiлген көлемiнiң
шеңберiнде көрсетiлетiн
медициналық қызметтерге
тарифтер жасау мен шығындарды
жоспарлау әдiстемесiне қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 26 қарашадағы
№ 801 бұйрығымен бекітілген
Тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген
көлемiнiң шеңберiнде көрсетiлетiн медициналық қызметтерге
тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдiстемесi

1. Основные положения
1. Настоящая Методика формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - Методика) разработана в соответствии со статьей 23 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. Настоящая Методика устанавливает механизм по определению тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по следующим формам предоставления медицинской помощи:
1) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП);
2) консультативно-диагностическая помощь;
3) скорая медицинская помощь, санитарная авиация;
4) стационарная помощь;
5) стационарозамещающая помощь.
3. В настоящей Методике используются следующие понятия:
подушевой норматив - установленная норма затрат, пересматриваемая ежегодно в расчете на одного человека для обеспечения конкретного объема медицинских услуг;
половозрастной поправочный коэффициент - это коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения;
тарификатор - перечень тарифов на оказываемые медицинские услуги;
тариф – стоимость оказания медицинской помощи за один пролеченный случай в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную, стационарозамещающую помощь; за один вызов в организациях, оказывающих скорую медицинскую помощь, санитарной авиации;
тариф стационарной помощи – это интегральная стоимостная характеристика медико-экономических протоколов за один пролеченный случай;
медико-экономические протоколы – это группы заболеваний, объединяющие сходные клинические состояния и методы лечения, характеризуемые устойчивыми сочетаниями кодов болезней и оперативных вмешательств и обладающие сходной стоимостью и стоимостной характеристикой медицинских затрат с детальным описанием входящих функциональных (по структурным подразделениям) и структурных (по статьям затрат) компонентов;
предельные объемы стационарной помощи - определяемые уполномоченным органом в области здравоохранения годовые объемы стационарной помощи в разрезе областей, городов Астана и Алматы;
коэффициент затратоемкости услуг – отражает соотношение стоимости конкретной услуги к средней стоимости всех видов услуг;
базовый тариф тарификатора – это стоимость первичного приема врача терапевта (врача общей практики);
коммунальные и прочие расходы (далее – КПР) – это расходы, которые включают коммунальные и прочие расходы: отопление, электроэнергия, горячая и холодная вода, затраты на повышение квалификации медицинских работников, оплата банковских услуг, услуги связи, приобретение канцелярских товаров, командировочные расходы, текущий ремонт, аренда помещения для размещения стационара, приобретение хозяйственных товаров, мягкого инвентаря и прочих товаров и услуг. К КПР применяются индивидуальные, повышающие коэффициенты.

1. Негiзгi ережелер
1. Осы тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiнiң шеңберiнде көрсетiлетiн медициналық қызметтерге шығындарды жоспарлау мен тарифтер жасау әдiстемесi (бұдан әрi - Әдiстеме) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегi Кодексiнiң 23-бабына сәйкес әзiрленген.
2. Осы Әдістеме тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде көрсетілетін мынадай медициналық қызметтерге берілетін тарифтерді белгілеу бойынша механизімен айқындайды:
1) бастапқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі - БМСК);
2) консультациялық-диагностикалық көмек;
3) жедел медициналық көмек;
4) стационарлық көмек;
5) стационарды алмастыратын медициналық көмек
3. Осы әдiстемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
жан басына шаққандағы норматив – медициналық қызметтердiң нақты көлемiн қамтамасыз ету үшiн жыл сайын бiр адамға есептелiп, қайта қаралатын шығындардың белгiленген нормасы;
жасы-жынысы бойынша түзету коэффициентi – бұл, тұрғындардың жасы-жынысы бойынша әр түрлi санатына медициналық көмектi тұтыну деңгейiндегi айырмашылықтарды ескеретiн коэффициент;
тарификатор – көрсетiлетiн медиициналық қызметтерге арналған тарифтер тiзбесi;
тариф - стационарлық, стационар алмастыратын көмек көрсететін ұйымдардағы бір рет емделген жағдайға медициналық қызмет көрсету, консультациялық-диагностикалық ұйымдарда, медициналық-санитариялық алғашқы көмек, жедел медициналық көмек пен санитариялық авиация ұйымдарында көрсетілген қызметтер құны;
стационарлық көмек тарифі (СКТ) – бұл бір емделген жағдайға медициналық-экономикалық хаттаманың интегралдық құндық сипаттамасы;
медициналық-экономикалық хаттамалар – сырқаттар коды мен операциялық араласудың тұрақты үйлесуімен сипатталатын ұқсас клиникалық жағдай мен емдеу әдістерін біріктіретін және функционалдық (құрылымдық бөлімшелері бойынша) және құрылымдық (шығындар тармағы бойынша) компоненттеріне кіретін толық жете суреттелген медициналық шығынның ұқсас құны мен құндық сипаттамасына ие сырқаттар тобы;
стационарлық көмектiң шектi көлемi – облыстар, Астана және Алматы қалаларының бөлігінде денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейтiн сала бөлiгiнде стационарлық көмектiң жылдық көлемдерi;
қызметтердiң шығын көлемi коэффицентi – нақты қызметтер құнының барлық қызметтердiң орташа құнына қатынасын көрсетедi;
тарификатордың базалық тарифi - бұл терапевт дәрiгерiнiң (жалпы тәжiрибе дәрiгерi) бастапқы қабылдау құны.
коммуналдық және басқа шығыстар (бұдан әрі - КБШ) – бұл шығыстар, оның жылыту, электоэнергия, ыстық және суық су, медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру шығындары, банк қызметтердің ақы төлеуақысы, байланыс қызметтері, канцеляр тауарларын сатып алу, іссапар шығыстары, ағымды жөндеу, стационарды орналастыруға арналған орын жайларды жалға алу, шаруашылық тауарларды, жұмсақ мүккәмалдарды, және басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алу. КБШ-ға жеке, коэффициенттерді арттыру қолданылады.

2. Основные этапы расчета тарифов
4. Администратор бюджетных программ определяет:
плановый объем потребления медицинских услуг по формам помощи на планируемый период;
необходимый объем ресурсов для возмещения затрат медицинских организаций на оказание медицинской помощи. Планирование затрат по видам помощи осуществляется на основании действующих нормативов расходов, утвержденных законодательством Республики Казахстан.
3. Формирование тарифов на медицинские услуги
5. Для организаций здравоохранения, оказывающих ПМСП, тарифом является подушевой норматив, обслуживаемой территории и (или) прикрепления граждан с учетом права свободного выбора медицинской организации, который рассчитывается путем деления общего объема средств, предусмотренного государственного бюджета на количество прикрепленного населения в соответствии со статистическими данными и половозрастной поправочный коэффициент (Приложение 1).
6. Половозрастной поправочный коэффициент отражает относительное распределение по полу и возрасту бюджетных средств, предназначенных для оказания амбулаторно-поликлинической помощи.
7. Для организаций здравоохранения, оказывающих консультативно-диагностическую помощь, тарифом является базовый тариф тарификатора, который определяется путем деления объема средств за оказание консультативно–диагностической помощи на произведение среднего коэффициента затратоемкости услуги и планируемое количество оказания медицинских услуг в организациях, оказывающих консультативно-диагностическую помощь.
8. Коэффициент затратоемкости исчисляется как отношение стоимости конкретной услуги к стоимости базового тарифа.
9. Тарифы вызова скорой медицинской помощи и санитарной авиации определяются как отношение объема средств, предусмотренного государственного бюджета к количеству вызовов. При этом тариф на санитарную авиацию состоит из двух компонентов: медицинская часть, транспортная составляющая тарифа.
10. Тарифы организациям здравоохранения, оказывающим стационарную помощь, формируются путем суммации всех фактических расходов, связанных с оказанием медицинских услуг (заработная плата работников организаций здравоохранения, дополнительные денежные выплаты в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, социальные отчисления в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, приобретение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и расходных материалов, приобретение продуктов питания для пациентов, а также коммунальные и прочие расходы, включающие расходы на отопление, электроэнергию, горячую и холодную воду, затраты на повышение квалификации медицинских работников, оплату банковских услуг, услуг связи, приобретение канцелярских товаров, командировочные расходы, текущий ремонт, аренду помещения для размещения стационара, приобретение медицинской техники в лизинг, приобретение хозяйственных товаров, мягкого инвентаря и прочих товаров и услуг).

2. Тарифтердi есептеудiң негiзгi кезеңдерi
4. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен:
жоспарлы кезеңге арналған көмектің түрлері бойынша медициналық қызметтерді тұтынудың жоспарлы көлемі;
медициналық ұйымдардың медициналық көмек көрсетуге арналған шығындарын өтеу үшiн ресурстардың қажеттi көлемi айқындалады. Көмектiң түрлерi бойынша шығындарды жоспарлау Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекiтiлген қолданыстағы нормативтiк шығыстардың негiзiнде жүзеге асырылады.
3. Медициналық қызметтерге тарифтер жасау
5. Бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсететін ұйымдар үшін тариф жан басына шаққандағы норматив болып табылады, қызмет көрсетілетін аймақ және (немесе) медициналық ұйымды өз еркімен таңдауға құқығы ескеріліп бекітілген азаматтар, мемлекеттік бюджетте қаралған қаражаттардың жалпы көлемін бекітілген тұрғындар санына, статистикалық деректер мен жасы-жынысы бойынша түзету коэффицентіне сәйкес бөлу арқылы есептеледі. (1-қосымша).
6. Жасы - жынысы бойынша түзету коэффицентi, амбулаториялық-емханалық көмек көрсетуге арналған бюджеттiк қаражаттарды жынысы және жас шамасы бойынша салыстырмалы бөлудi көрсетедi.
7. Консультациялық-диагностикалық көмек көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдарына арналған тариф, консультациялық-диагностикалық көмекті көрсету үшін қаражат көлемін қызметтердiң шығын көлемiнің коэффицентi мен консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін ұйымдардағы медициналық қызмет көрсетуге жоспарланған санға бөлу арқылы айқындалатын тарификатордың базалық тарифi болып табылады.
8. Шығын көлемi коэффицентi нақты қызметтер құнының базалық тариф құнынына қатынасындай есептеледi.
9. Жедел медициналық жәрдем мен санитариялық авиацияны шақырту тарифі, мемлекеттiк бюджетте қаралған, қаражаттар көлемiнiң шақыртулар санына қатынасы ретінде айқындалады.
10. Стационарлық көмек көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдары үшiн тарифтер медициналық қызметтердi көрсетуге байланысты барлық фактiлiк шығыстардың (денсаулық сақтау ұйымдарындағы қызметкерлердiң еңбекақысы, қосымша ақшалай ақы төлеудлер Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексіне сәйкес әлеуметтің ақша аударымдары салық кодексiне сәйкес, дәрiлiк заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және шығыстық материалдарды сатып алу, пациенттерге азық-түлiк сатып алу, сондай-ақ жылу, электр энергиясы, ыстық және суық суға шығындардан тұратын коммуналдық және басқада шығыстар, медициналық қызметкерлердің біліктілігін арттыруға шығындар, банк қызметтері, байланыс қызметтерін төлеуге, кеңсе тауарларын сатып алуға шығындар, іссапар шығыстары, ағымдағы жөндеу, стационарды орналастыру үшін үй-жайды жалға алу шығындары, лизингке медициналық техниканы сатып алу, шаруашылық заттарын, жұмсақ мүкәммалдар және басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алу) қосындысы арқылы қалыптастырылады.

11. Тариф за пролеченные случаи стационарозамещающего лечения составляет 1/4 от фонда заработной платы, оплачиваемых за пролеченные случаи стационарного лечения.
Оплата коммунальных и прочих расходов при оказании стационарозамещающего лечения на дому не производится.
Оплата коммунальных и прочих расходов при лечении в дневном стационаре производится из расчета 1/6 от среднерегионального тарифа на коммунальные и прочие расходы.
Оплата расходов за пролеченные случаи стационарозамещающего лечения на лекарственные средства, изделия медицинского назначения и медицинские услуги оказываются по фактическим расходам, с учетом результатов контроля качества и объема оказанной медицинской помощи.
Оплата за оказанный объем услуг специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи осуществляемой в форме консультативно-диагностической помощи производится по базовому тарифу, определяемому путем деления предусмотренных финансовых средств соответствующих бюджетов на планируемое количество оказания медицинских услуг с учетом коэффициентов затратоемкости.
3.1 Расчет расходов на обновление основных фондов
12. Расходы по планированию лизингового платежа для пилотных организаций здравоохранения, участвующих в проекте внедрения по приобретению медицинской техники в лизинг определяются согласно формуле:
Расходы ЛП = Офакт.средств стац. х ЛПгод / Оплан.средств стац.
где:
ЛПгод – годовая сумма расходов на погашение лизинговых платежей пилотной организации здравоохранения, оказывающей стационарную медицинскую помощь, согласно договору финансового лизинга;
Офакт.средств стац. – сумма средств, фактически полученных от оказания стационарной помощи пилотной организацией здравоохранения, участвующей в закупе медицинской техники на условиях лизинга;
Оплан.средств стац. – сумма средств, планируемых получить от оказания стационарной помощи пилотной организацией здравоохранения, участвующей в закупе медицинской техники на условиях лизинга.
13. Годовые расходы организации здравоохранения, предусмотренные на обновление основных средств посредством приобретения медицинской техники в лизинг, не должны превышать суммы годового лизингового платежа, определенного договором между лизингодателем и лизингополучателем.
14. Средства, направленные на возмещение лизинговых платежей, используются только в рамках договоров финансового лизинга, заключенных с организацией, созданной Правительством Республики Казахстан, основным предметом деятельности которой является организация и проведение закупок медицинской техники для дальнейшей передачи организациям здравоохранения на условиях финансового лизинга.

11. Стационарды алмастыратын емдеудің емделіп шыққан жағдайына тариф стационарлық емдеудің емделіп шыққан жағдайына төленетін жалақы қорынын 1/4 құрайды.
Үйде стационарды алмастыратын емдеуді көрсету кезінде коммуналдық және өзге де шығыстарды ақы төлеуақысы жүргізілмейді.
Күндізгі стационарда емдеу кезінде коммуналдық және басқа шығыстардың ақы төлеуі орта өңірлік тарифтен коммуналдық және басқа шығыстарға 1/6 есептеуден жүргізіледі.
Дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық қызметтерге стационарды алмастыратын емдеудің емделіп шыққан жағдайына шығыстардың ақы төлеуі көрсетілген медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылаудың нәтижелерін ескере отырып, нақты шығыстар бойынша көрсетіледі.
Консультациялық-диагностикалық көмек шығыны көлемінің коэффициентін ескере отырып медициналық қызметтерді көрсетудің жоспарланған санына сәйкес бюджеттің көзделген қаржы қаражатын бөлу жолымен айқындайтын базалық тариф бойынша жүргізіледі консультациялық-диагностикалық көмек нысанында жүзеге асырылатын мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек қызметтерінің көрсетілген көлеміне ақы төлеу.
3.1 Негізгі қорларды жаңартуға шығыстарды есептеу
12. ЛТ шығыстары = Кстац.нақт.қараж. х ЛТжыл/Кстац. жоспар.қараж.
мұнда:
ЛТжыл – қаржылық лизинг келісімшартына сәйкес стационарлық медициналық көмек көрсететін пилоттық денсаулық сақтау ұйымдарының лизингтік төлемдерін өтеуге арналған шығыстарының жылдық сомасы;
Кстац.нақт.қараж. – медициналық техниканы лизинг шарттарында сатып алуға қатысатын пилоттық денсаулық сақтау ұйымының қаржылық лизинг шарттарында сатып алынған медициналық техникамен стационарлық көмек көрсетуден іс жүзінде алған қаражатының сомасы;
Кстац. жоспар қараж.– медициналық техниканы лизинг шарттарында сатып алуға қатысатын пилоттық денсаулық сақтау ұйымының қаржылық лизинг шарттарында сатып алынған медициналық техникамен стационарлық көмек көрсетуден алуға жоспарлаған қаражатының сомасы;
ЛТ – лизингтік төлем.
13. Лизингке медициналық техниканы сатып алу арқылы негізгі қаражатты жаңартуға көзделген денсаулық сақтау ұйымдарының жылдық шығыны лизинг беруші мен лизингке алушы арасындағы шартпен анықталған жылдық лизинг ақы төлеуі сомасынан артық болмауы тиіс.
14. Лизингтік төлемдерді өтеуге бағытталған бюджет қаражаты Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған, медициналық техниканы кейіннен денсаулық сақтау ұйымдарына қаржылық лизинг шарттарында беру үшін сатып алу қызметінің негізгі мәні болып табылатын ұйыммен жасалған қаржылық лизинг шартының шеңберінде ғана пайдаланылады.

3.2 Расчет расходов на повышение квалификации
15. Планирование расходов на повышение квалификации медицинских работников осуществляется для пилотных организаций здравоохранения Республики Казахстан, предоставляющих стационарную и стационарозамещающую помощь (кроме инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза) по следующим показателям:
1) количество медицинских работников организаций здравоохранения Республики Казахстан, предоставляющих стационарную и стационарозамещающую помощь (кроме инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза) по данным статистических форм;
2) объем средств, запланированных на повышение квалификации медицинских и фармацевтических работников в плановом году;
3) предельные объемы стационарной и лимиты стационарозамещающей помощи (кроме случаев лечения инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза);
4) условная единица измерения для стационарной и стационарозамещающей помощи – пациент, который применяется при расчете на повышение квалификации медицинских работников.
16. Расходы на повышение квалификации медицинских работников организаций, оказывающих стационарную и стационарозамещающую помощь, определяются последовательно по следующим формулам:
1) Шаг 1:
= Kn, где,
Nn – количество медицинских работников, в организациях здравоохранения для региона "n", предоставляющих стационарную и стационарозамещающую помощь (кроме инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза). Источник информации – статистические формы.
N – общее количество медицинских, в государственных организациях здравоохранения Республики Казахстан, предоставляющих стационарную и стационарозамещающую помощь (кроме инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза). Источник информации – статистические формы.
Kn – доля медицинских, региона "n", в организациях здравоохранения для региона "n", предоставляющих стационарную и стационарозамещающую помощь (кроме инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза);
2) Шаг 2: Kn*M=Mn, где,
Kn – доля медицинских работников, региона "n", в организациях здравоохранения для региона "n", предоставляющих стационарную и стационарозамещающую помощь (кроме инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза).
M – общее количество медицинских и фармацевтических работников, работающих в организациях здравоохранения Республики Казахстан, предоставляющих стационарную и стационарозамещающую помощь (кроме инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза), которые должны пройти повышение квалификации в плановом году.
Mn – количество медицинских и фармацевтических работников, работающих в организациях здравоохранения региона "n", предоставляющих стационарную и стационарозамещающую помощь (кроме инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза) которые должны пройти повышение квалификации в плановом году;

3.2 Біліктілікті арттыруға шығындарды есептеу
15. Медициналық қызметкерлердің біліктілігін арттыру шығындарын жоспарлау мынадай көрсеткіштер бойынша стационар және стационарды алмастыратын көмекті (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) ұсынатын Қазақстан Республикасы денсаулық сақтаудың пилоттық ұйымдары үшін жүзеге асырылады:
1) осы статистикалық нысандар бойынша стационар және стационарды алмастыратын көмекті (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) ұсынатын Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық және фармацевтикалық қызметкерлер саны;
2) жоспарлы жылда медицина және фармацевтика қызметкерлердің біліктілігін жоспарланған қаражат көлемі;
3) стационардың шекті көлемі және стационарды алмастыратын көмектің шегі (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы);
4) стационар және стационарды алмастыратын көмекке арналған шартты өлшем бірлігі – медициналық қызметкер біліктілігін арттыруға есептеме кезінде пациент қолданылады.
16. Стационар және стационарды алмастыратын көмек көрсететін ұйымдардың медицина және фармацевтика қызметкерлерінің біліктілігін арттыру шығыстары мынадай формула бойынша бірізділікпен анықталады:
Nn
1) 1-қадам: ---- = Kn, мұндағы,
N
Nn – стационар және стационарды алмастыратын көмекті (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) ұсынатын "n" өңір үшін денсаулық сақтау ұйымдарындағы медициналық және фармацевтикалық қызметкерлер саны. Ақпарат дереккөзі – статистикалық нысандар.
N – стационар және стационарды алмастыратын көмекті (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) ұсынатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарындағы медициналық және фармацевтикалық қызметкерлер жалпы саны. Ақпарат дереккөзі – статистикалық нысандар.
Kn – стационар және стационарды алмастыратын көмекті (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) ұсынатын "n" өңір үшін денсаулық сақтау ұйымдарындағы медициналық және фармацевтика қызметкерлер үлесі. Ақпарат дереккөзі – статистикалық нысандар.
2) 2-қадам: Kn*M=Mn, мұндағы,
Kn – стационар және стационар алмастыратын көмекті (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) ұсынатын "n" өңір үшін денсаулық сақтау ұйымдарындағы медицина және фармацевтика қызметкерлер үлесі.
M – стационар және стационарды алмастыратын көмекті (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) ұсынатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарындағы медицина және фармацевтика қызметкерлер жалпы саны.
Mn – жоспарлы жылда біліктілікті арттырудан өтетін стационар және стационарды алмастыратын көмекті (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) ұсынатын олар жоспарлы жылда біліктілігін артыруда өтуге тиіс "n" өңір үшін денсаулық сақтау ұйымдарындағы медициналық және фармацевтикалық қызметкерлер саны.

3) Шаг 3: C*Mn=Sn, где,
C – сумма средств, предусмотренная в бюджете на плановый год, на повышение квалификации 1 курсанта.
Mn – количество медицинских и фармацевтических работников, работающих в организациях здравоохранения региона "n", предоставляющих стационарную и стационарозамещающую помощь (кроме инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза), которые должны пройти повышение квалификации в плановом году.
Sn – сумма средств, предусмотренная в бюджете на плановый год на финансирование расходов, связанных с повышением квалификации медицинских и фармацевтических работников, для региона "n";
4) Шаг 4:
= Tn, где,
Sn – сумма средств, предусмотренная в бюджете на плановый год на финансирование расходов, связанных с повышением квалификации медицинских и фармацевтических работников, для региона "n".
Ln – условный предельный объем помощи, который определяется по формуле: Zn+
, где,
Zn – предельный объем стационарной помощи (за исключением случаев инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза) для региона "n", утверждаемый уполномоченным органом в области здравоохранения.
Xn – лимиты стационарозамещающей помощи (за исключением случаев инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза) для региона "n", утверждаемый уполномоченным органом в области здравоохранения.
Tn – объем средств, выплачиваемый на 1 предельный объем стационарной помощи (за исключением случаев инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза) для региона "n";
5) Шаг 5: Pn=
, где,
Pn – объем средств, выплачиваемый на 1 лимит стационарозамещающей помощи (за исключением случаев инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза) для региона "n".
Tn – объем средств, выплачиваемый на 1 предельный объем стационарной помощи (за исключением случаев инфекционных заболеваний, психических расстройств и туберкулеза) для региона "n".
4. Планирование затрат на медицинские услуги
17. Планирование затрат на медицинские услуги осуществляется на основе анализа и оценки деятельности системы здравоохранения в целом и организаций здравоохранения по следующим показателям:
объем медицинской помощи по видам (за 3-х летний период) в целом по региону и по каждой организации здравоохранения в отдельности;
количество койко-дней в стационаре, средняя продолжительность пребывания на койке, работа койки в разрезе организаций здравоохранения;
объемы медицинских услуг, оказанных за счет бюджетных средств и других источников, в том числе за счет платных услуг;
численность работающего персонала, уровень оплаты труда;
оснащенность оборудованием и их использование, обеспеченность мягким инвентарем и прочее, степень их износа;
состояние зданий и сооружений, необходимость в проведении текущего, капитального ремонта.

3) 3-қадам: C*Mn=Sn, мұндағы,
C – 1 курсант біліктілігін жоспарлығы жылға бюджетте көзделген қаражат сомасы.
Mn – жоспарлы жылда біліктілікті арттырудан өтетін стационар және стационарды алмастыратын көмекті (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) ұсынатын олар жоспарлы жылда біліктілігін артыруда өтугі тиіс "n" өңірдің денсаулық сақтау ұйымдарындағы жұмыс істейтін медицина және фармацевтика қызметкерлер саны.
Sn – "n" өңірі үшін медициналық және фармацевтикалық қызметкерлер біліктілігін арттырудан байланысты шығындарды қаржыландыруға жоспарлы жылдағы бюджетте көзделген қаражат сомасы.
Sn
4) 4-қадам: ----= Tn, мұндағы,
Ln
Sn – "n" өңірі үшін медициналық және фармацевтикалық қызметкерлер біліктілігін арттырудан байланысты шығындарды қаржыландыруға жоспарлы жылдағы бюджетте көзделген қаражат сомасы.
Xn
Ln – көмектің шартты шекті көлемі, ол Zn+ ----, формуласы
6
бойынша анықталады, мұндағы:
Zn – денсаулық сақтау саласында уәкілетті орган бекітетін "n" өңірі үшін стационарлық көмектің (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) шекті көлемі.
Xn – денсаулық сақтау саласында уәкілетті орган бекітетін "n" өңірі үшін стационарды алмастырушы арттыруды (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) шегі.
Tn – "n" өңірі үшін стационарлық көмектің (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) 1 лимитке көлеміне төленетін қаражат көлемі.
Tn
5) 5-қадам: Pn= ----, мұндағы,
6
Pn – "n" өңірі үшін стационарды алмастырушы көмектің (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) 1 лимитке төленетін қаражат көлемі.
Tn – "n" өңірі үшін стационарлық көмектің (инфекциялық аурулар, психикалық бұзылыстар мен туберкулезден басқасы) 1 лимитке көлеміне төленетін қаражат көлемі.
4. Медициналық қызметтерге шығындарды жоспарлау
17. Медициналық шығындарды жоспарлау, денсаулық сақтау жүйесінің және денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін мынадай көрсеткіштер бойынша талдау мен бағалау негізінде жүзеге асырылады:
тұтас алғанда өңір бойынша және әрбір денсаулық сақтау ұйымының аурулардың түрлері бойынша медициналық көмектің түрлері (3 жылдық кезең үшін);
сырқаттардың стационарда болған күндерінің, төсек орындарының саны, төсекте болудың орташа ұзақтығы, төсек орынның денсаулық сақтау ұйымы тұрғысында жұмыс істеуі;
бюджеттік қаражаттың және басқа да көздердің, соның ішінде ақылы қызметтердің есебінен көрсетілген медициналық қызметтердің көлемдері;
жұмыс істейтін қызметкерлер құрамының саны; еңбекақы төлеудің деңгейі;
медициналық жабдықпен жарақтандырылуы және олардың пайдаланылуы, медициналық жиһазбен, жұмсақ мүкәммалмен және басқалармен қамтамасыз етілуі, олардың тозу дәрежесі;
ғимараттар мен құрылыстардың жай-күйі, жөндеу қажеттілігі.

18. На основе анализа с учетом статистических данных и отраслевых справочников (справочник медицинских услуг; справочник операций и манипуляций; справочник медико-экономических тарифов; перечень лекарственных средств и изделий медицинского назначения), утвержденных уполномоченным органом в области здравоохранения определяются:
1) планируемый объем медицинской помощи, который должен быть оказан на уровне организаций ПМСП;
2) планируемое количество вызовов скорой медицинской помощи;
3) планируемое количество специализированных консультативных и диагностических услуг, в том числе стоматологических;
4) предельные объемы стационарной помощи (случаев госпитализации);
5) планируемое количество пролеченных случаев стационарозамещающей помощи;
6) осуществляется регулирование объемов медицинской помощи, оказываемых в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
5. Формирования дополнительного компонента к тарифу
первичной медико-санитарной помощи
19. Система планирования затрат на оказание ПМСП направлена на выполнение следующих задач:
1) определение стимулирующей составляющей подушевого норматива для финансирования организаций ПМСП за достигнутые результаты, направляемые на материальное поощрение медицинских работников;
2) повышение квалификации медицинских работников ПМСП;
3) совершенствование системы внутреннего менеджмента и мотивации сотрудников, что в свою очередь повлияет на повышение качества оказываемых услуг и создание более эффективной организационной структуры организаций ПМСП.
20. Основными принципами построения системы подушевого финансирования с элементами оплаты по результатам деятельности являются:
1) взаимосвязь стимулов и возможностей организаций ПМСП, направленная на результат и процесс;
2) гарантированные выплаты организациям ПМСП на покрытие текущих расходов в рамках предоставления гарантированного объема медицинской помощи, а также и дополнительные стимулирующие выплаты за достигнутые (качественные) результаты работы;
3) охват всех организаций ПМСП, работающих по принципу смешанного приема или общей врачебной практики;
4) результаты деятельности организаций (качество и эффективность) должны оцениваться через систему специально установленных индикаторов, соответствующих определенным критериям. Оценка индикаторов должна проводиться периодически и по итогам оценки должны начисляться и производиться выплаты организациям. Система индикаторов и их оценка должны быть связанны с системой мониторинга деятельности ПМСП и информационными системами.

18. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен белгіленген, (медициналық қызметтер анықтамасы, операциялар мен манипуляциялар анықтамасы, медициналық-экономикалық тарифтер анықтамасы, емдік құралдар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар тізімдемесі) талдаудың негізінде статистикалық деректер мен салалық анықтамалар ескеріле отырып, мыналар анықталады:
1) БМСК деңгейінде көрсетілуі тиіс медициналық көмектің жоспарланып отырған көлемі;
2) жедел медициналық көмекті шақырудың жоспарланған саны;
3) мамандандырылған диагностикалық, соның ішінде стоматологиялық қызметтердің жоспарланып отырған мөлшері;
4) стационарлық көмектің шекті көлемдері;
5) стационарды алмастыратын көмектің емделіп шыққан жағдайының жоспарланып отырған мөлшері.
6) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемін реттеу.
5. Бастапқы медициналық-санитариялық көмектің тарифіне
қосымша компонентті құру
19. Ұсынылып отырған БМСК көрсетуге жұмсалған шығындарды өтеу жүйесі мына міндеттерді орындауға бағытталған:
1) медицина қызметкерлерін материалдық арттыру бағытталатын жеткен нәтижелерге БМСК ұйымдарын қаржыландыру үшін жан басына шаққандағы анықтау нормативін ынталандыру үшін құрам анықтау;
2) БМСК медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру;
3) БМСК көрсетушілерге ішкі менеджмент пен қызметкерлер уәждемесінің жүйесін жетілдіру, бұл өз кезегінде МСАК ұйымдары көрсететін қызметтер сапасының артуына және неғұрлым тиімді ұйымдастырушылық құрылымды құруға ықпал етеді;
20. Қызмет нәтижесі бойынша ақы төлеу элементтері бар жан басына шаққандағы қаржыландыру жүйесін құрудың негізгі қағидаттары мыналар болып табылады:
1) нәтиже мен үдеріс бағытталған БМСК ұйымдарының стимулы мен мүмкіндіктерінің өзара байланысы;
2) БМСК ұйымдарына тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету шеңберіндегі ағымдағы шығыстарды жабуға жұмсалатын кепілді ақы төлемдері, сондай-ақ қол жеткізілген жұмыс (сапалы) нәтижесі үшін төленетін қосымша ынталандыру ақшалай төлемдер;
3) аралас қабылдау немесе жалпы дәрігерлік практика қағидаттары бойынша жұмыс істейтін барлық БМСК ұйымдарын қамту;
4) ұйымдар қызметінің нәтижесі (сапасы мен тиімділігі) белгілі бір өлшемдерге сәйкес арнайы белгіленген индикаторлар жүйесі арқылы бағалануы тиіс. Индикаторды бағалау кезең-кезеңмен өткізілуі керек және бағалау қорытындысы бойынша ұйымдарға төлемдер есептеліп төленуі шарт. Индикаторлар жүйесі мен оларды бағалау МСАК қызметінің мониторингі жүйесімен және ақпараттық жүйелермен байланысты болуға тиіс.

21. Дополнительный компонент к тарифу на оказание первичной медико-санитарной помощи – дополнительная составляющая к тарифу первичной медико-санитарной помощи, учитывающая результаты деятельности организации первичной медико-санитарной помощи.
22. Индикаторы, отражающие приоритетные направления развития ПМСП и соответственно деятельности организаций, через которые административно-бюджетные программы (далее – АБП) будут производить оценку качества и эффективности деятельности организаций ПМСП, устанавливает Министерство здравоохранения Республики Казахстан (далее - Министерство).
23. Бюджет организаций ПМСП складывается из гарантированной части финансирования, покрывающей текущие затраты на предоставление гарантированного объема ПМСП прикрепленному населению, и переменной стимулирующей части, размер которой будет зависеть от результатов работы, оцененных через систему установленных индикаторов.
24. Разработка системы дополнительного компонента к тарифу ПМСП строится на определении правил и процедур для каждого из следующих параметров системы:
1) составляющие финансирования:
определение общего объема финансирования и его распределение на базовый и стимулирующий объемы, включающие затраты на повышение квалификации и стимулирование труда с учетом дифференцированной оплаты;
2) индикаторы деятельности поставщиков ПМСП для стимулирующей составляющей:
установление критериев отбора индикаторов;
определение оптимального количества приоритетных индикаторов;
установление периодичности и правил пересмотра индикаторов;
3) оценка индикаторов и определение размера стимулирующих выплат для каждого поставщика ПМСП:
систематизация сбора и обработки необходимых данных по индикаторам;
определение правил оценки индикаторов и установления размеров выплат на основании оценки индикаторов;
установление периодичности предоставления поставщикам ПМСП отчетов по результатам оценки индикаторов;
4) выплаты:
установление периодичности выплат стимулирующей составляющей и приоритетных направлений использования средств;
5) принятие управленческих решений (ПМСП и АБП).
25. Индикаторы оценки достигнутых результатов работы организации ПМСП и определение размера выплат по стимулирующей составляющей проводится ежеквартально (Приложение 2).
26. Система оценки индикаторов строится на оценке сравнительных данных настоящего с предыдущим годами. Такой подход позволяет оценить, что в настоящее время добивается система региона в целом, и каков вклад каждой организации. На основании системы оценки индикаторов определяются размеры стимулирующих выплат для организаций ПМСП в соответствии с достижением тех или иных значений по индикаторам.

21. Бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсету үшін тарифке қосымша компонент - бастапқы медициналық-санитариялық көмекті ұйымдастыру қызметінің нәтижесін ескеретін медициналық-санитариялық алғашқы көмектің тарифіне қосымша компонент.
22. БМСК және тиісті ББӘ арқылы БМСК ұйымдары қызметінің сапасы мен тиімділігін бағалайтын ұйымдар қызметін дамытудың басым бағыттарын көрсететін индикаторларды Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) белгілейді.
23. БМСК ұйымдарының бюджеті бекітіліп берілген тұрғындарға МСАК кепілдік берілген көлемін көрсетуге жұмсалатын ағымдағы шығындарды жабатын қаржыландырудың кепілді бөлігінен және мөлшері белгіленген индикаторлар жүйесі арқылы бағаланған жұмыстың нәтижесіне қарай белгілі болатын ауыспалы ынталандыру бөлігінен қалыптасады.
24. БМСК тарифіне қосымша компоненттерді құру жүйесін әзірлеу, мынадай жүйенің параметрлерінен әрқайсысы үшін ережелер мен рәсімдерді айқындаумен құрылады:
1) қаржыландыруды құрамдастырушы:
жалпы қаржыландыру көлемін белгілеу және оны сараланған ақы төлеуді ескере отырып, біліктілікті арттыру және еңбекті ынталандыру шығындарынан қоса отырып қаржыландырудың жалпы көлемін анықтау және оны базалық ынталандыру көлемдерін бөлу;
2) ынталандыру құрамдастырушы үшін БМСК өнім беруші қызметінің индикаторлары:
индикаторларды іріктеу өлшемдерін белгілеу;
басымды индикаторлардың оңтайлы санын анықтау;
индикаторларды қайта қарау кезеңділігі мен ережесін анықтау;
3) әрбір БМСК өнім беруші үшін төленетін ынталандыру төлемдерінің индикаторларын бағалау және мөлшерін белгілеу:
индикаторлар бойынша қажетті деректер жинауды және өңдеуді жүйеге келтіру;
индикаторларды бағалау негізінде индикаторларды бағалау тәртібін және төлемдерін мөлшерін белгілеу;
индикаторларды бағалау нәтижесі бойынша БМСК жеткізушілерге ұсынылатын кезеңділігін белгілеу;
4) төлемдер:
ынталандырушы құрамдастырушы төлемдер мерзімділігі және қаражатты пайдаланудың басым бағыттарын белгілеу;
5) басқарушылық шешімдерді қабылдау (БМСК және ББӘ).
25. Индикаторларды бағалау мен ынталандыру құрастырушы бойынша төлемдердің мөлшерін айқындау тоқсан сайын жүргізіледі.
26. Индикаторларды бағалау жүйесі осы және алдыңғы жылдардың салыстырмалы деректерін бағалаумен құрылады. Мұндай әдіс қазіргі уақытта өңірдің жүйесі тұтастай неге қол жеткізгенін және әрбір ұйымның үлесі қандай екенін бағалауға мүмкіндік береді. Индикаторларды бағалау жүйесінің негізінде индикаторлар бойынша қандай да бір мәніне қол жеткізуге сәйкес БМСК ұйымдары үшін ынталандыру төлемдерінің мөлшері белгіленеді.

27. На основании оценки индикаторов составляются ежеквартальные отчеты и производится условная оценка деятельности ПМСП в целом и условное ранжирование организаций ПМСП (относительно хорошо и относительно слабо работающие). Данная информация используется на уровне Покупателя и Поставщиков ПМСП для принятия управленческих решений и помогает определить приоритетные направления для усовершенствования, как отдельных организаций ПМСП, так и системы в целом.
28. Органы управления здравоохранения областей, городов Астаны, Алматы осуществляют экспертную оценку сложившихся уровней средних величин по каждому индикатору и определяют меры, направленные на достижение оптимальных средних величин.
29. Комиссией по оценке результатов и начислению выплат администраторами бюджетных программ окончательно утверждаются размеры стимулирующей составляющей организациям ПМСП за отчетный период (квартал).
30. Администраторы бюджетных программ производят стимулирующие выплаты в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
31. Для достижения максимального управляющего воздействия рекомендуется стимулирующие выплаты направлять на премирование сотрудников организаций ПМСП в соответствии с условиями Трудового Кодекса и коллективного договора.
32. Внедрение системы подушевого финансирования ПМСП с дополнительным компонентом к тарифу предполагает расширение роли и функций организаций, вовлеченных в данный процесс.
33. Распределение основных функций и полномочий осуществляется следующим образом:
1) Министерство осуществляет:
общее управление при формировании системы дополнительного компонента к тарифу ПМСП;
нормативно-правовое регулирование: периодическое усовершенствование модели дополнительного компонента к тарифу ПМСП;
решение вопросов внутри секторальной координации;
2) администраторы бюджетных программ осуществляют:
внедрение системы дополнительного компонента к тарифу ПМСП на уровне региона;
управление и координацию деятельностью участников системы на уровне региона;
учреждение Комиссии по оценке результатов и начислению выплат;
внедрение единых информационных систем;
проведение мониторинга внедрения и анализ системы;
подготовка рекомендаций по усовершенствованию системы и внесение предложений Министерству;
3) организации ПМСП осуществляют:
основную деятельность в рамках оказания ГОБМП;
внедрение информационных систем в рамках единой информационной системы здравоохранения;
принятие управленческих решений и совершенствование системы непрерывного повышения качества медицинских услуг;
эффективное управление и использование средств по гарантированным и стимулирующим выплатам;
предоставление необходимой отчетности;

27. Индикаторларды бағалау негізінде тоқсан сайынғы есептеме құрастырылады және БМСК қызметін тұтастай және шартты бағалау мен БМСК ұйымдарының шартты белгілі бір тәртіпте (біршама жақсы және біршама нашар жұмыс істейтіндер) жүргізіледі. Осы ақпарат басқарушылық шешім қабылдау үшін БМСК Сатып алушылар мен Өнім берушілер деңгейінде пайдаланылады және БМСК жеке ұйымдары ретінде сондай-ақ, тұтастай жетілдіру үшін басым бағыттарды айқындауға көмектеседі.
28. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының органдары әрбір индикатор бойынша орташа шаманың құрылған деңгейіне сараптамалық бағалауды жүзеге асырады және оңтайлы орташа шамаға жетуге бағытталған шараларды айқындайды.
29. Нәтижелерді бағалау және ББӘ төлемдері жөніндегі комиссия есепті кезеңге (тоқсан) БМСК ұйымдарына ынталандыру құрамының мөлшерін нақты бекітеді.
30. Бюджет бағдарламасының әкімшілері (бұдан әрi - ББӘ) Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес ынталандыру төлемдерін жасайды.
31. Ең жоғары басқарушылық ықпалына жету үшін ынталандыру ақы төлеулерді Еңбек кодексі және ұжымдық шарт талаптарына сәйкес БМСК ұйымдарының қызметкерлеріне сыйақыға жіберу ұсынылады.
32. Тарифке қосымша компоненті бар МСАК жан басына шаққандағы қаржыландыру жүйесін енгізу осы үдеріске тартылған ұйымдардың рөлі мен функцияларын кеңейтуді көздейді.
33. Негізгі функциялар мен өкілеттіктерді бөлу мынадай түрде жүзеге асырылады:
1) Министрлік жүзеге асырады:
БМСК тарифіне қосымша компонент жүйесін қалыптастыру кезінде жалпы басқаруды;
Нормативтік - құқықтық реттеуді: жүйеге қатысушылар жүйесі мен өкілеттіктерінің жұмыс істеу ережесін белгілеуді; индикаторлар пакетін бекітуді және қайта қарауды; БМСК тарифіне қосымша компонент моделдерін кезең-кезеңімен жетілдіруді;
ішкі секторалдық үйлестіру мәселелерін шешуді жүзеге асырады;
2) ББӘ мыналарды жүзеге асырады:
өңір деңгейінде БМСК тарифіне қосымша компонент жүйесін енгізуді;
өңір деңгейінде жүйеге қатысушылардың қызметін басқару мен үйлестіруді;
нәтижелерді бағалау және төлемдерді есептеу бойынша Комиссия құрылуды;
бірыңғай ақпараттық жүйелерді енгізуді;
енгізу мониторингін және жүйені талдауды жүргізеді, жүйені жетілдіру жөнінде ұсыным әзірлейді және Министрлікке ұсыныс енгізуді;
3) БМСК ұйымдары жүзеге асырады:
ТМККК көрсету шеңберінде негізгі қызметті;
бірыңғай денсаулық сақтау жүйесінің шеңберінде ақпараттық жүйелерді енгізуді;
басқарушылық шешімдерді қабылдауды және медициналық қызметтердің сапасын үздіксіз арттыру жүйесін жетілдіруді;
кепілді және ынталандыру төлемдері бойынша қаражатты тиімді басқару мен пайдалануды;
қажетті есеп беруді ұсынуды;

4) комиссии по оценке результатов и начислению выплат осуществляют:
рассмотрение и утверждение результатов системы мониторинга и оценки индикаторов;
расчет и утверждение размера выплат по стимулирующей составляющей для каждой организации на основании оценки индикаторов за отчетный период;
контроль за выплатами;
рассмотрение обращений организаций ПМСП по спорным вопросам.
34. Определение стимулирующего компонента подушевого норматива организаций ПМСП производится по следующим процессам:
1) определение интегрированного показателя значений индикаторов каждой организации ПМСП в баллах;
2) определение суммы стимулирующей надбавки для каждой организации ПМСП в тенге.
Процесс 1: Определение интегрированного показателя значений индикаторов каждой организации в баллах:
1) по конкретному индикатору определяется значение предыдущего и текущего отчетных периодов в деятельности организации ПМСП - (Ип; Ио);
2) определяется фактическое отклонение показателя индикатора за текущий период от показателя индикатора за предыдущий период:
ФО = (Ип-Ит)/Ип,
если значение индикатора рассчитано на снижение в динамике,
если показатель по нормативу должен быть увеличен по сравнению с предыдущим, в числителе применяется разница между значением индикатора за текущий период и его значением за предыдущий период (Ит-Ип), в знаменателе используется значение индикатора за текущий период;
3) определяется отклонение индикатора (ОИ) по сравнению с нормативом отклонения (ОН) и с учетом весового коэффициента каждого индикатора (ВК) (нормы отклонения – ОН, весовые коэффициенты (ВК):
ОИ = ФО-ОН
4) вычисляется приведенный показатель индикатора за текущий период как сумма 1 и отклонения по сравнению с нормативом за текущий период с учетом коэффициента веса индикатора:
ППИ = (1+ОИ/100)*ВК
5) повторяются описанные шаги 1-4 для всех индикаторов в целом для медицинской организации;
6) суммируются значения приведенных показателей индикаторов по МО, тем самым получаем суммарный показатель МО:
СП =
ППИ
Процесс 2: Определение суммы стимулирующей надбавки для каждой организации ПМСП в тенге:

4) нәтижелерді бағалау және төлемдерді есептеу комиссиясы:
индикаторлар мониторингі және оларды бағалау жүйесінің нәтижесін қарауды және бекітуді;
есепті кезең ішінде индикаторларды бағалаудың негізінде әрбір ұйым үшін ынталандыру құрастырушы бойынша ақы төлеулердің мөлшерін есептеуді және бекітуді;
ақы төлеулерді бақылауды;
БМСК ұйымдары даулы мәселелер жөніндегі өтініштерін қарауды жүзеге асырады.
34. БМСК ұйымының жан басына шаққандағы нормативінің ынталандырушы компонентін анықтау қадамдық процессі:
1) БМСК әрбір ұйымының индикаторлар мәнінің ықпалдасқан көрсеткішін балмен анықтау;
2) БМСК әрбір ұйымы үшін ынталандыру үстемесі сомасын теңгемен анықтау.
I-процесс: Әрбір ұйымның индикаторлар мәнінің ықпалдасқан көрсеткішін анықтау:
1) нақты бір индикатор бойынша БМСК ұйымы қызметінің алдыңғы және ағымдағы есепті кезеңдерінің мәні анықталады – (Ип; Ио);
2) ағымдағы жылы индикатор көрсеткішінің нақты ауытқуына алдыңғы кезеңге индикатор көрсеткішінің нақты ауытқуы анықталады:
НА = (Иа-Иағ.)/Иа,
егер норматив бойынша көрсеткіш алдыңғымен салыстырғанда ұлғаю тиіс болса, алынды индикатордың ағымдағы кезеңі мәнімен оның алдыңғы кезеңдегі мәні (Иағ.-Иа) арасындағы айырмашылық қолданылады, бөлімдіде ағымдағы кезеңге индикатор мәні қолданылады;
3) Ауытқу нормативімен (АН) салыстырғанда және әрбір индикаторға салмақ коэффициентін (СК) есептей отырып индикатор ауытқуы (ИА) анықталады (ауытқу нормасы (АН, салмақ коэффициенті (СК):
ИА=НА-АН
4) 1 сома ретінде ағымдағы кезеңге келтірілген индикатор көрсеткіші және индикатор салмағының коэффициентін есептей отырып, ағымдағы кезең нормативімен салыстырғанда ауытқу есептеледі:
КИК=(1+АИ/100)*СК
5) Тұтастай үшін барлық индикаторларға сипатталған 1-4 қадамдар қайталанады;
6) МҰ бойынша келтірілген индикатор көрсеткіштерінің мәні қосылады, сонымен МҰ қосынды көрсеткішін аламыз:
ҚК=
КИК
II процесс: БМСК әрбір ұйымы үшін ынталандыратын үстеме сомасын анықтау, теңгемен:

1) суммируются величины суммарных показателей по всем МО:
SСП =
СП
2) вычисляется величина нормы ставки вознаграждения (далее - НСВ) за текущий период путем деления запланированной суммы вознаграждения (Ф) на текущий период на сумму величин суммарных показателей:
НСВ = Ф/SСП
3) вычисляется величина стимулирующей надбавки по каждой МО путем умножения величины суммарного показателя по каждой МО на норму ставки вознаграждения:
СН = СП*НСВ
Приложение 1
к Методике формирования тарифов
и планирования затрат на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
Половозрастные поправочные коэффициенты
Возраст
Мужчины
Женщины

1) барлық МҰ бойынша қосынды көрсеткіштердің шамасы қосылады:
SҚК=
ҚК
2) ағымды кезеңге сыйақы ставкасы нормасының (ССН) шамасы жоспарлы сыйақы сомасын (Ф) ағымдағы жылғы қосынды көрсеткіштері шамасының сомасына бөлу арқылы есептеледі:
ССН=Ф/SҚК
3) әрбір МҰ бойынша ынталандыратын үстемені әрбір МҰ бойынша ынталандыратын қосынды көрсеткішінің шамасын сыйақы ставкасы нормасына көбейту арқылы есептеледі:
ҰЫ=ҚК*ССН
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде көрсетілетін
медициналық қызметтерге
тарифтер жасау әдістемесіне
1-қосымша
Жынысы-жасы бойынша түзету коэффициенттерi
Жасы
Ерлер
Әйелдер

ф. № 066/у (МКБ-10: O15)
ф. № 066/у (МКБ-10: O)
Уменьшение значения
показателя
настоящего периода
по сравнению с
предыдущим на 10 %.
Ежеквар-
тально
6
Ф 066/у
Ф 066/у
Уменьшение значения
показателя
настоящего периода
по сравнению с
предыдущим на 10 %.
Ежеквар-
тально
7
Ф 066/у
Ф 066/у
Уменьшение значения
показателя
настоящего периода
по сравнению с
предыдущим на 5 %.
Ежеквар-
тально
8
СУКМУ
Уменьшение значения
показателя
настоящего периода
по сравнению с
предыдущим на 5 %.
Ежеквар-
тально
9***
Ф066/у
Ф066/у
Уменьшение значения
показателя
настоящего периода
по сравнению с
предыдущим на 1 %.
Ежеквар-
тально
* (Примечание к индикатору 1.1.)
Перечень кодов МКБ 10 для заболеваний, при которых абсолютно
противопоказана беременность, учитываемый при расчете данного
индикатора
Код МКБ 10
Наименование болезней
1.
А15, А16, А17, А18, А19
все формы активного легочного и внелегочного
туберкулезного процесса с осложнениями, с
множественной (МЛУ) и широкой лекарственной
устойчивостью (ШЛУ) или в сочетании с сахарным
диабетом
2.
С00-С97
наличие в настоящем злокачественного новообразования
всех локализаций
3.
D60-D61
апластическая анемия
4.
D65, D68.2-9, D69.1, D69.6-9
часто рецидивирующие или тяжело протекающие пурпура и
другие геморрагические состояния
5.
F01-F03, F05.1, F06.0
органические, включая симптоматические, психические
расстройства
6.
F10.5-7, F11.5-7, F12.5-7, F13.5-7, F14.5-7, F15.5-7, F16.5-7, F17.5-7, F18.5-7, F19.5-7
психические расстройства и расстройства поведения
связанные с употреблением психоактивных веществ
7.
F20.0-2, F22
шизофрения, шизотипические и бредовые расстройства
8.
F71-F73
умственная отсталость
9.
G40-G41
эпилепсия с развитием психических нарушений
10.
В69
цистицеркоз, наследственные нервно-мышечные
заболевания
11.
G30-G32
дегенеративные заболевания ЦНС
12.
G12.2
болезнь двигательного нейрона
13.
G35
рассеянный склероз
14.
G37
другие демиелинизирующие заболевания
15.
G70, G73
миастения и миастенические синдромы
16.
G61.0, G61.8
острые (Гийена-Барре) и хронические воспалительные
демиелинизирующие заболевания, нарколепсия,
каталепсия
17.
Н46
неврит зрительного нерва
18.
Н47.0
ишемическая двухсторонняя нейропатия
19.
Н36.0
рецидивирующий гемофтальм на фоне диабетической
ретинопатии
20.
H35.0
рецидивирующий гемофтальм на фоне гипертонической
ретинопатии
21.
I01.0-2, I01.8-9
острая ревматическая лихорадка
22.
I50.0-1, I50.9
врожденные и приобретенные пороки сердца,
осложнившиеся хронической сердечной недостаточностью
III-IV ст. по NYHA и/или жизнеугрожающими нарушениями
ритма и проводимости сердца
23.

№ 066/е н. (АХЖ-10: O15)
№ 066/е н. (АХЖ-10: O)
Алдыңғымен салыстырғанда қазіргі кезеңдегі көрсеткіш мәнін 10% төмендеді
Тоқсан сайын
6
Жіберілген және қорытынды диагноздар айырмашылығының саны
Емделіп шыққан науқастар арасынан БМСК ұйымның жіберген және клиникалық қорытынды диагноздың айырмашылық жағдайының саны *100
Тіркелген тұрғындар арасынан барлық емделіп шыққан жағдайлар саны
100%
1
066/е н.
066/е н.
Алдыңғымен салыстырғанда қазіргі кезеңдегі көрсеткіш мәнін 10% төмендеді
Тоқсан сайын
7
Шұғыл айғақтармен емдеуге жатқызуды төмендету көрсеткіші
Есептілік кезеңіне тіркелген тұрғындар арасынан шұғыл айғақтар бойынша емдеуге жатқызу саны *100
Тіркелген тұрғындар арасынан барлық емделіп шыққан жағдайлар саны
100%
1
066/е н.
066/е н.
Алдыңғымен салыстырғанда қазіргі кезеңдегі көрсеткіш мәнін 5% төмендеді
Тоқсан сайын
8
Алдыңғы есептілік кезеңімен салыстырғанда дәлелденген шағымдардың жалпы саны
Есептілік кезеңіне дәлелденген шағымдар саны
Алдыңғы кезеңге дәлелденген шағымдар саны
0,5
МҚСБЖ
Алдыңғымен салыстырғанда қазіргі кезеңдегі көрсеткіш мәнін 5% төмендеді
Тоқсан сайын
9.
тіркелген тұрғындар арасынан жіберілу дереккөзіне тәуелсіз, емдеуге жатқызылған 70 жастан үлкен науқастарды емдеуге жатқызу деңгейі (диагноздарды айқындау)
Тіркелген тұрғындар арасынан 70 жастан үлкен емделіп шыққан науқастар саны *100
Есептілік кезеңге тіркелген тұрғындар арасынан 70 жастан үлкен емделіп шыққан науқастар саны
100%
0,5
066/е н.
066/е н.
Алдыңғымен салыстырғанда қазіргі кезеңдегі көрсеткіш мәнін 1% төмендеді
Тоқсан сайын
*(1.1-индикаторға ескертпе.)
Осы индикаторды есептеу кезінде ескерілетін әйелдердің жүкті болуына қарсы айғақтары болатын АХЖ-10 бойынша аурулардың тізбесі:
АХЖ-10 коды
Аурулардың атауы
1.
А15, А16, А17, А18, А19
белсенді және жайылған өкпе және өкпеден тыс туберкулезінің барлық формаларының асқынған түрлері, кең ауқымды және көптеген дәрілерге көнбейтін түрлері немесе қант диабетімен қосарланған түрлері.
2.
С00-С97
барлық жерде қазіргі кездегі қатерлі ісіктердің барлық орнығулары
3.
D60-D61
апластикалық анемия
4.
D65, D68.2-9, D69.1, D69.6-9
жиі қайталанатын немесе ауыр өтетін пурпура және басқа геморрагиялық жағдайлар
5.
F01-F03, F05.1, F06.0
органикалық, симптоматикалық, психикалық бұзылыстарды қоса
6.
F10.5-7, F11.5-7, F12.5-7, F13.5-7, F14.5-7, F15.5-7, F16.5-7, F17.5-7, F18.5-7, F19.5-7
психикалық бұзылыстар және психоактивті заттарды пайдалануына байланысты мінездерінің бұзылыстары
7.
F20.0-2, F22
шизофрения, шизотиптік және сандырақ бұзылыстары
8.
F71-F73
Ақыл-ес кемістігі
9.
G40-G41
психикалық бұзылыстар белгілермен эпилепсия
10.
В69
цистицеркоз, тұқым қуалайтын нервтік-бұлшықеттік аурулар
11.
G30-G32
ОЖЖ дегенеративті аурулары
12.
G12.2
қозғалыс нейронының ауруы
13.
G35
таралған склероз
14.
G37
басқа деменциялық аурулар
15.
G70, G73
миастения және миастениялық синдромдар
17.
Н46
көру жүйесінің невриті
18.
Н47.0
ишемиялық екі жақты нейропатия
19.
Н36.0
рецидивирующий гемофтальм на фоне диабетической ретинопатии
20.
H35.0
рецидивті гемофтальм диабеттік ретинопатии фонында, гипертониялық ретинопатия фонында
21.
I01.0-2, I01.8-9
жедел ревматоидтық қызба
22.
I50.0-1, I50.9
NYHA бойынша III-IV созылмалы жүрек жетіспеушілігімен және/немесе өмірге қауіпті жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуымен асқынған жүректің туа және жүре пайда болған кемістіктері
23.

I11.0, I12.0, I13.0-2, I13.9
гипертоническая болезнь, II-III ст. и злокачественное
течение
24.
I25
ишемическая болезнь сердца, не корригированная
(консервативными или хирургическими методами)
25.
I27.0
первичная легочная гипертензия с развитием
сердечно-легочной недостаточности
26.
I33.0, I33.9
острый и подострый эндокардит
27.
I40, I42, I46, I49, I50.0-1, I50.9
миокардиты, кардиомиопатии, осложненные хронической
сердечной недостаточностью III-IV по NYHA, после
протезирования клапанов сердца с признаками сердечной
недостаточности III-IV по NYHA и/или жизнеугрожающими
нарушениями ритма и проводимости сердца или
хроническая сердечная недостаточность III-IV ст. по
NYHA любой этиологии
28.
I49, I46
жизнеугрожающие нарушения сердечного ритма
29.
I71.0-9
аневризма и расслоение аорты
30.
I01.0-2, I01.8, I01.9, I27.0
состояние после митральной комиссуротомии с
возникновением рестеноза, сердечной недостаточностью
III-IV ст. по NYHA и/или жизнеугрожающими
нарушениеями сердечного ритма и проводимости,
наличием легочной гипертензии и обострения ревматизма
31.
J45, J96.1
бронхиальная астма, тяжелое течение,
неконтролируемая, ДН III степени
32.
J43.1
буллезная эмфизема, ДН III степени
33.
Q33.6
кистозная гипоплазия легких, распространенная форма,
тяжелое течение, ДН III степени
34.
J47
бронхоэктатическая болезнь легких, ДН III степени,
лимфангиолейомиоматоз легких, ДН III степени
35.
J84.9
идиопатический фиброзирующий альвеолит, ДН III
степени, первичная легочная гипертензия, ДН III
степени
36.
К22.2
сужение и стеноз пищевода, искусственный пищевод
37.
К21
болезни пищевода - ГЭРБ, осложненная язвой,
стриктурой, пищевод Баррета
38.
К31.2, К31.5
болезни желудка и двенадцатиперстной кишки - язвенная
болезнь, осложненная кровотечением, стеноз после
хирургического лечения
39.
К50.8
болезнь Крона в стадии обострения (в стадии ремиссии
решать в индивидуальном порядке)
40.
К71-2, К71.5, К71.7, К71.9, К74-6
острые и хронические заболевания печени в стадии
обострения, тяжелое течение; цирроз печени,
декомпенсированный
41.
К86.1, К86.6
хронический панкреатит с выраженным нарушением
секреторной функции и синдромом нарушения всасывания
тяжелой степени (стадия фиброза)
42.
N00
острый гломерулонефрит
43.
N08.3
диабетическая нефропатия IV, V ст.
** (Примечание к индикатору 2)
Перечень кодов МКБ 10 для диагнозов детской смертности (от 7
дней до 5 лет) предотвратимой на уровне ПМСП, учитываемый при
расчете данного индикатора
Код МКБ 10
Наименование болезней
1
А 02
Другие сальмонеллезные инфекции
2
А 03
Шигеллез
3
А 04
Другие бактериальные кишечные инфекции
4
А 08
Вирусные и другие уточненные кишечные инфекции
5
А 09
Диарея и гастроэнтерит предположительно инфекционного происхождения
6
J 00
Острый назофарингит
7
J 01
Острый синусит
8
J 02
Острый фарингит
9
J 03
Острый тозиллит
10
J 04
Острый ларингит и трахеит
11
J 05
Острый обструктивный ларингит и эпиглотит
12
J 06
Острые инфекции верхних дыхательных путей множественной и
неуточненной локализации
13
J 12
Вирусная пневмония, не классифицированная в других рубриках
14
J 13
Пневмония, вызванная Streptococcus pneumonie
15
J 14
Пневмония вызванная Haemephulus influenzae
(палочкой Афанасьева-Пфейффера)
16
J 15
Бактериальная пневмония, не классифицированная в других рубриках
17
J 18
Пневмония без уточнения возбудителя
18
J 20
Острый бронхит
19
J 21
Острый бронхиолит
20
J 22
Острая респираторная инфекция нижних дыхательных путей
21

I11.0, I12.0, I13.0-2, I13.9
II-III дәрежелі гипертониялық ауру, және қатерлі ағымы
24.
I25
ишемиялық жүректің ауруы, түзетуге келмейтін (консервативті немесе хирургиялық әдістермен)
25.
I27.0
өкпелік жүрек жеткіліксіздігімен қабаттасқан біріншілік өкпе гипертензиясы
26.
I33.0, I33.9
жіті және жітілеу эндокардит
27.
I40, I42, I46, I49, I50.0-1, I50.9
NYHA бойынша III-IV дәрежелі созылмалы жүрек функциясы жетіспеушілігімен және/немесе өмірге қауіпті жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуымен асқынған миокардиттер, кардиомиопатиялар және/немесе өмірге қауіпті жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуымен, NYHA бойынша III-IV дәрежелі жүрек функциясының жетіспеушілігі белгілерімен жүрек қақпақшаларын протездеуден кейін жүрек функциясының жетіспеушілігі белгілері бар миокардиттер мен кардиопатиялар
28.
I49, I46
жүрек ырғағының өмірге қауіпті бұзылыстары
29.
I71.0-9
аневризма және аорта қабаттарының ажырауы
30.
I01.0-2, I01.8, I01.9, I27.0
митралдық комиссуротомиядан кейінгі рестеноздың туындауы мен NYHA бойынша III-IV дәрежелі созылмалы жүрек функциясы жетіспеушілігімен және/немесе өмірге қауіпті жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуымен қоса өкпе гипертензиясы және ревматизмнің өршуі
31.
J45, J96.1
бронх демікпесі, ауыр ағымды, ТЖ III дәрежесі
32.
J43.1
Көпіршікті эмфизема, ТЖ III дәрежесі
33.
Q33.6
өкпенің кистозды гипоплазиясы, жайылмалы түрі, ауыр ағымды, ТЖ III дәрежесі
34.
J47
өкпенің бронхоэктазиялық ауруы, ТЖ III дәрежесі, өкпенің лимангиолеймиоматозы, ТЖ III дәрежесі
35.
J84.9
идиопатиялық фиброздаушы альвеолиті, ТЖ III дәрежесі, біріншілік өкпе гипертензиясы, ТЖ III дәрежесі
36.
К22.2
өңештің тарылуы мен стенозы
37.
К21
ойық жарасы және стриктурасымен асқынған ГЭРА- өңеш ауруы, Баррет өңеші
38.
К31.2, К31.5
асқазан, 12 елі ішек аурулары, қан кетумен асқынған ойық жарасы хирургиялық емдеуден кейінгі пайда болатын стеноз
39.
К50.8
асқыну сатысындағы Крон ауруы (сауығу сатысында жеке тәртіппен шешу)
40.
К71-2, К71.5, К71.7, К71.9, К74-6
асқыну сатысындағы жіті және созылмалы бауыр аурулары, ауыр ағымды; декомпенсация кезеңіндегі бауыр циррозы
41.
К86.1, К86.6
ауыр дәрежелі (фиброз сатысы) сіңіру бұзылысымен және айқын секреторлық функциясының бұзылуымен өтетін созылмалы панкреатит
42.
N00
жедел гломерулонефрит
43.
N08.3
IV, V сатыдағы диабет нефропатиясы.
** (2-индикаторға ескертпе)
Осы индикаторды есептеу кезінде ескерілетін БМСК деңгейіндегі бала өлім-жітімінің (7күннен 5 жасқа дейін) алдын алу диагноздарының АХЖ-10 бойынша аурулардың тізбесі:
АХЖ-10 коды
Аурулардың атауы
1
А 02
бақса сальмонеллезді инфекциялар
2
А 03
Шигеллез
3
А 04
басқа бактериялық ішек инфекциялары
4
А 08
Вирусты және басқа тұрақты ішек инфекциялары
5
А 09
инфекциялық болжады диарея мен гастроэнтерит
6
J 00
жедел назофарингит
7
J 01
жедел синусит
8
J 02
жедел фарингит
9
J 03
Жедел тозиллит
10
J 04
Жедел ларингит пен трахеит
11
J 05
Жедел обструктивтік ларингит пен эпиглотит
12
J 06
Жоғарғы тыныс алу жолдарының көптеген және анықталмаған орнығуларының инфекциялары
13
J 12
Басқа бөлімдерде жіктелмеген өкпенің вирусты қабынуы,
14
J 13
Streptococcus pneumonie тудырылған өкпе қабынуы
15
J 14
Haemephulus influenzae
(Афанасьев-Пфейффер таяқшасымен) тудырылған өкпе қабынуы
16
J 15
Басқа бөлімдерде жіктелмеген өкпенің бактериялық қабынуы,
17
J 18
Қоздырғышы анықталмаған өкпе қабынуы
18
J 20
жедел бронхит
19
J 21
жедел бронхиолит
20
J 22
Төменгі тыныс алу жолдарының респираторлық аурулары
21

K 59.1
Функциональная диарея
*** (Примечание к индикатору 9) Перечень кодов МКБ 10 для
заболеваний, учитываемых при расчете данного индикатора
Код МКБ 10
Наименование болезней
1
D 50
Железодефицитная анемия
2
E 10-E 14
Сахарный диабет
3
G 50 - G64; G 70 - G 73
Болезни нервов, нервных корешков и сплетений
4
I 10 - I 13
Артериальная гипертензия
5
I 20
Стенокардия
6
J 44
Другие хронические обструктивные болезни легких
7
M 15 – V 19
Артрозы
8
N 10, N 12, Т 15
Тубулоинтерстициальные болезни почек

K 59.1
Функционалдық диарея
*** (9-индикаторға ескертпе)
Осы индикаторды есептеу кезінде ескерілетін АХЖ-10 бойынша аурулардың тізбесі:
АХЖ-10 коды
Аурулардың атауы
1
D 50
Теміртапшылығы бар анемия
2
E 10-E 14
қантты диабет
3
G 50 - G 64;
G 70 - G 73
Нерв түбершектері мен өрімдердің аурулары
4
I 10- I 13
Артериялық гипертензия
5
I 20
Стенокардия
6
J 44
өкпенің басқа созылмалы обструктивтік аурулары
7
M 15 – V 19
Артроздар
8
N 10, N 12, Т 15
Бүйректің түтікшелер тіндерінің аурулары