Об утверждении перечня услуг и операции, относящиеся к аэропортовской деятельности
Совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 5 марта 2011 года № 119 и Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 3 марта 2011 года № 81-ОД. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан от 1 апреля 2011 № 6857. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 июля 2017 года № 515 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 августа 2017 года № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.07.2017 № 515 и Министра национальной экономики РК от 14.08.2017 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 65 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый перечень услуг и операций, относящихся к аэропортовской деятельности.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Адимолда Р.О.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Бектурова А.Г. и Заместителя председателя агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Смагулова К.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
естественных монополий
_________ Н. Алдабергенов
Министр
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
___________ А. Кусаинов
Утвержден
совместным приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
от 3 марта 2011 года № 81-ОД
и Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 5 марта 2011 года № 119
Перечень
услуг и операции, относящиеся к аэропортовской деятельности
1. Обеспечение взлета и посадки воздушного судна, включая:
1) предоставление взлетно-посадочной полосы, рулежных дорожек, перронов;

"Әуежай қызметіне жататын қызметтер және операциялар тізбесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2011 жылғы 3 наурыздағы № 81-НҚ және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 5 наурыздағы № 119 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 1 сәуірде № 6857 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2017 жылғы 31 шілдедегі № 515 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 14 тамыздағы № 302 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.07.2017 № 515 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.08.2017 № 302 бірлескен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Әуежай қызметіне жататын қызметтер және операциялар тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Р.Ө. Әдимолда) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі А.Ғ. Бектұровқа және Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары Қ.М. Смағұловқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігінің төрағасы
___________ Н. Алдабергенов
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрі
_____________Ә. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2011 жылғы 3 наурыздағы
№ 81-НҚ және
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2011 жылғы 5 наурыздағы
№ 119 бірлескен бұйрықтарымен
бекітілген
Әуежай қызметіне қатысты қызметтер мен операциялар тізімі
1. Әуе кемесінің ұшу мен қонуын қамтамасыз ету, қоса алғанда:
1) ұшу-қону жолағын, рульдік жолдар, перрондар беру;

2) обеспечение содержания и эксплуатации аэродрома;
3) светотехническое обеспечение аэродрома;
4) орнитологическое обеспечение безопасности полетов в районе аэропорта;
5) предоставление оперативных изменений аэронавигационной информации и аэронавигационной обстановки по основным направлениям полетов воздушных судов из аэропорта (в тех случаях когда выполняется аэропортом);
6) осмотр правильности расчетов потребного количества авиационного горюче-смазочного материала с учетом ветрового режима по маршрутам полетов (в тех случаях, когда выполняется аэропортом);
7) радиотехническое обеспечение (в тех случаях, когда выполняется аэропортом);
8) метеорологическое обеспечение (в тех случаях, когда выполняется аэропортом);
9) диспетчерское обслуживание подхода и аэродромное диспетчерское обслуживание (в тех случаях, когда выполняется аэропортом);
10) аварийно-спасательное и противопожарное обеспечение полетов в районе аэропорта;
11) предоставление места стоянки воздушному судну на аэродроме в течение трех часов после посадки для пассажирских и шести часов для грузовых и грузопассажирских сертифицированных типов воздушных судов при наличии грузов (почты), подлежащих обработке (погрузке и/или выгрузке) в аэропорту посадки;
12) предоставление места стоянки в течение трех часов после посадки для грузовых и грузопассажирских сертифицированных типов воздушных судов, при отсутствии груза (почты), подлежащих обработке;
13) другие услуги, предусмотренные технологией аэродромного обслуживания воздушного судна от момента посадки до момента остановки по месту стоянки и обратно, за исключением обеспечения авиационной безопасности в зоне аэродрома.
2. Обеспечение авиационной безопасности, включая:
1) досмотр пассажиров, ручной клади, багажа, членов экипажей воздушных судов гражданской авиации;
2) обеспечение пропускного и внутриобъектового режимов в аэропорту;
3) предполетный досмотр воздушного судна, грузов, почты и бортового питания;
4) поддержание готовности сил и средств аэропорта к действиям по пресечению актов незаконного вмешательства;
5) охрана воздушных судов на стоянках, исключающая возможность проникновения в воздушное судно посторонних лиц;
6) исключение возможности незаконного провоза оружия, боеприпасов, взрывчатых, радиоактивных, отравляющих, легковоспламеняющихся предметов и веществ, запрещенных к перевозке воздушным транспортом;
7) введение особых мер предосторожности при перевозке оружия и боеприпасов, обеспечивающих их перевозку в багаже в разряженном состоянии, в изолированных от пассажиров отсеках воздушного судна;

2) әуеайлақты күту мен пайдалануды қамтамасыз ету;
3) әуеайлақты жарықтехникалық қамтамасыз ету;
4) әуежай аймағында ұшу қауіпсіздігін орнитологиялық қамтамасыз ету;
5) әуенавигациялық ақпараттардың және әуе кемесінің әуежайдан ұшуының негізгі бағыты бойынша әуенавигациялық жағдайдың оперативті өзгерісін жеткізу;
6) ұшу бағыты бойынша желдің режимін есепке алып, авиациялық жанар-жағармай материалдарының қажетті мөлшерін дұрыс есептеуін тексеріп шығу; (соның ішінде әуежаймен орындалған жағдайда);
7) радиотехникалық қамтамасыз етуді (соның ішінде әуежаймен орындалған жағдайда);
8) метеорологиялық қамтамасыз ету (соның ішінде әуежаймен орындалған жағдайда);
9) жақындау жолда диспетчерлік қызмет көрсету және әуеайлақтың диспетчерлік қызмет көрсету (соның ішінде әуежаймен орындалған жағдайда);
10) әуежай ауданында авария және өрт апаттарын алдын-алу шараларымен қамтамасыз ету.
11) Жолаушылық әуе кемесіне қонғаннан кейін үш сағат және жүк пен жүкжолаушылық сертификаттаған әуе кемелеріне қону әуежайында өңдеуге (тиеуге және/немесе) түсіруге жататын жүк (почта) болу кезінде алты сағат ішінде тұрақ орнын беру;
12) жүк және жүкжолаушылық сертификатталған әуе кемелерінің түрлері қонғаннан кейін, өңдеуге жататын жүк (почта) болу кезінде үш сағат ішінде тұрақ орнын беру;
13) Әуеайлақ зонасында авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді қоспағанда қону мезетінен бастап тоқтау мезетіне дейін әуе кемесіне әуеайлақтық қызмет көрсету технологиясында көзделген басқа қызметтер.
2. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, қоса алғанда:
1) жолаушыларды, қол жүктерін, багаждарды, азаматтық авиациясы әуе кемелерінің экипаждары мүшелерін;
2) әуежайдың өткізу және ішкі объектілік режимдерін қамтамасыз ету;
3) әуе кемесін, пошта мен борт қорларын ұшу алдында тексеру;
4) әуежай күшін және құралдарын заңсыз араласу актілерін бөгеу бойынша әрекеттерге дайындықта ұстау;
5) әуе кемелеріне бөтен тұлғалардың өтуін болдырмайтын тұрақтарда әуе кемелерін күзету;
6) әуе кемесімен тасымалдауға тиым салынған қару, оқ-дәрілер, жарылғыш, радиоактивті, улы, тез тұтанғыш құралдар мен заттарды алып жүру мүмкіндігін болдырмау;
7) әуе кемесінің жолаушылардан бөлек бөлігінде оғы алып тасталынған күйде оларды багажда тасымалдауды қамтамасыз ететін қару мен оқ-дәрілерді тасымалдау кезінде сақтықтың ерекше шарасын енгізу;

8) охрана объектов авиатопливообеспечения;
9) координация деятельности служб авиационной безопасности эксплуатантов в зоне аэропорта.
3. Дополнительные услуги по авиационной безопасности, включая:
1) досмотр и обеспечение пропусками сотрудников и транспортных средств сторонних организаций, проходящих в зону ограниченного доступа;
2) обеспечение содержания дорог для въезда транспортных средств;
3) сопровождение лиц в контролируемой зоне по запросу.
4. Противопожарное обеспечение в районе аэропорта сторонним организациям, включая:
1) предоставление персонала;
2) предоставление технических средств;
3) предоставление материалов для тушения пожаров.
5. Предоставление места стоянки воздушному судну сверх трех часов после посадки для пассажирских и шести часов для грузовых и грузопассажирских сертифицированных типов воздушных судов при наличии грузов (почты), подлежащих обработке (погрузке и/или выгрузке) в аэропорту посадки:
1) подготовка места стоянки;
2) предоставление места стоянки воздушному судну сверх трех часов после посадки для пассажирских и шести часов для грузовых и грузопассажирских сертифицированных типов воздушных судов при наличии грузов (почты), подлежащих обработке (погрузке и/или выгрузке) в аэропорту посадки.
6. Предоставление места стоянки воздушному судну на базовом аэродроме, включая:
1) подготовка места стоянки;
2) предоставление места стоянки воздушному судну на базовом аэродроме.
7. Предоставление рабочего места (площади) для регистрации пассажиров, включая:
1) подготовка рабочих мест для регистрации пассажиров;
2) предоставление места с необходимым оборудованием и средствами связи для осуществления регистрации пассажиров;
3) предоставление части мест общего пользования в терминале для осуществления регистрации пассажиров.
8. Обслуживание пассажиров – услуга, предоставляемая в соответствии с технологией обслуживания в случае, когда регистрация пассажиров осуществляется аэропортом, включая:
1) регистрацию пассажиров, взвешивание и оформление багажа;
2) оформление сверхнормативного багажа;
3) составление центровочного графика;
4) выявление наличия свободных мест;
5) проведение итогов регистрации;
6) предварительное и окончательное составление сводной загрузочной ведомости, оформление рейсовой документации;
7) передачу документов экипажу, в том числе пакета контрольных талонов и квитанции разовых сборов по рейсу;
8) контроль загрузки воздушного судна;
9) передачу сведений о грузовых отсеках самолета для загрузки;
10) накопление и сопровождение пассажиров до воздушного судна;

8) авиақамтамасыз ету объектілерін күзету;
9) әуежай аймағына пайдаланушылардың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жұмысын ұйымдастыру.
3. Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі қосымша қызметтер, қоса алғанда:
1) қызметкер мен өту рұқсаты шектеулі аймаққа өтетін коммерциялық ұйымдардың көлік құралдарын тексеру және рұқсатнамалармен қамтамасыз ету;
2) көлік құралының өтуі үшін жолдарды күтуді қамтамасыз ету;
3) бақылау жүргізілетін зонада өтініш арқылы тұлғаларды алып жүру;
4. Басқа ұжымдардың әуежай аймағын өртке қарсы қамтамасыз ету, қоса алғанда:
1) персоналды ұсыну;
2) техникалық құрал-жабдықтарды беру;
3) өртті сөндіруге арналған материалдар беру;
5. Әуе кемесіне қонғаннан кейін үш сағаттан және жүк пен жүкжолаушылық сертификаттаған әуе кемелеріне қону әуежайында өңдеуге (тиеуге және/немесе) түсіруге жататын жүк (почта) болу кезінде алты сағаттан тыс тұрақ орнын беру:
1) тұрақ орнын дайындау;
2) Жолаушылық әуе кемесіне қонғаннан кейін үш сағаттан және жүк пен жүкжолаушылық сертификаттаған әуе кемелеріне қону әуежайында өңдеуге (тиеуге және/немесе) түсіруге жататын жүк (почта) болу кезінде алты сағаттан тыс тұрақ орнын беру;
6. Әуе кемесіне базалық әуеайлақтан тұрақ орнын беру, қоса алғанда:
1) тұрақ орнын дайындау;
2) әуе кемесіне базалық әуеайлақтан тұрақ орнын беру.
7. Жолаушыларды тіркеу үшін жұмыс орнын (алаңдар) беру, қоса алғанда:
1) жолаушыларды тіркеуді жүзеге асыру үшін жұмыс орнын дайындау;
2) жолаушыларды тіркеуді жүзеге асыру үшін қажетті жабдықтар және байланыс құралдары бар орын беру;
3) жолаушылады тіркеуді жүзеге асыру үшін терминалдағы жалпы қолданыс орнының бөлігін беру.
8. Жолаушыларға қызмет көрсету – жолаушыларды тіркеуді әуежай жүзеге асыратын жағдайда қызмет көрсету технологиясына сәйкес көрсетілетін қызметтер, қоса алғанда:
1) жолаушыларды тіркеу, багажды өлшеу мен рәсімдеу;
2) нормативтен тыс багажды рәсімдеу;
3) орталықтанған кесте құру;
4) бос орынның бар болуын анықтау;
5) тіркеу қорытындысын жүргізу;
6) тиеу жинақтық ведомствосын алдын-ала және нақты құру, рейстік құжаттамаларды рәсімдеу;
7) құжаттарды, соның ішінде бақылау талондар пакетін және рейс бойынша бір мәртелік жинақ квитанцияларын экипажға беру;
8) әуе кемесіне тиеуді бақылау;
9) тиеу үшін ұшақтың жүк бөлігі туралы мағлұмат беру;
10) жолаушыларды жинақтау және әуе кемесіне дейін алып жүру;

11) проверку количества пассажиров после посадки в воздушное судно;
12) встречу и сопровождение прибывающих пассажиров до аэровокзала;
13) погрузку, разгрузку и транспортировка багажа, а также выдачу багажа;
14) предоставление, содержание и обслуживание привокзальной площади и зон аэровокзала: вестибюля, справочно-информационной зоны, помещения и зон ожидания, помещений дополнительного обслуживания пассажиров (комнаты матери и ребенка, комнаты религиозных обрядов, медпункта, туалета);
15) информационное обеспечение пассажиров;
16) предоставление багажных тележек пассажирам.
9. Обслуживание пассажиров – услуга, предоставляемая в соответствии с технологией обслуживания при условии, что регистрация пассажиров осуществляется авиакомпанией самостоятельно, включая:
1) взвешивание и оформление багажа;
2) оформление сверхнормативного багажа;
3) накопление пассажиров;
4) встречу и сопровождение прибывающих пассажиров до аэровокзала;
5) погрузку, разгрузку и транспортировку багажа, а также выдачу багажа;
6) предоставление, содержание и обслуживание привокзальной площади и зон аэровокзала: вестибюля, справочно-информационной зоны, помещения и зон ожидания, помещений дополнительного обслуживания пассажиров (комнаты матери и ребенка, комнаты религиозных обрядов, медпункта, туалета), за пользование которыми отдельная плата не взимается);
7) информационное обеспечение пассажиров;
8) предоставление багажных тележек пассажирам.
10. Предоставление залов длительного пребывания для пассажиров, членов экипажа, включая:
1) предоставление помещения;
2) предоставление обслуживающего персонала;
3) обслуживание пассажиров в зале длительного пребывания.
11. Обработка груза – услуга, предоставляемая в соответствии с технологией обслуживания при обработке прибывающих и убывающих грузов и почты, включая:
1) таможенный контроль и уведомление получателей грузов (на международных перевозках);
2) санитарный контроль (на международных перевозках);
3) взвешивание и маркировка;
4) сортировку на складе, включая сортировку по грузополучателям, оформление документации;
5) комплектование по рейсам, включая комплектацию в контейнеры и на поддоны, раскомплектование;
6) кратковременное хранение груза не более двадцати четырех часов;
7) погрузку - выгрузку на погрузочно-разгрузочные средства для транспортировки к воздушному судну и обратно;
8) транспортировку к воздушному судну и обратно;
9) контроль загрузки и разгрузки грузов в/из воздушного судна;
10) погрузку - выгрузку в воздушное судно и обратно;
11) перевозку и доставку полетной документации с борта воздушного судна;

11) әуе кемесіне отырғызғаннан кейін жолаушылардың санын тексеру;
12) ұшып келген жолаушыларды күтіп алу және әуевокзалына дейін алып жүру;
13) багаж тиеу, түсіру және тасымалдау, сондай-ақ багажды тапсыру;
14) вокзал жанындағы алаңдары және әуевокзал зонасы: вестибюль, анықтама-ақпараттық аймақтарды, ғимараттар және күту аймағын, жолаушыларға қосымша қызмет көрсету ғимараттарын (ана мен бала бөлмесі, діни рәсімдер бөлмесі, медпункт, әжетхана) беру, күтіп ұстау және қызмет көрсету;
15) жолаушыларды ақпараттық қамтамасыз ету;
16) жолаушыларға багаж арбаларын беру.
9. Жолаушыларға қызмет көрсету – жолаушыларды тіркеуді авиакомпания өз бетімен іске асыратын жағдайда қызмет көрсету технологиясына сәйкес көрсетілетін қызметтер, мыналарды қоса алғанда:
1) багажды өлшеу мен ресімдеу;
2) нормативтен тыс багаж ресімдеу;
3) жолаушылар жинау;
4) ұшып келген жолаушыларды күтіп алу және аэровокзалға дейін сүйемелдеу;
5) багаж тиеу, түсіру және тасымалдау, сондай-ақ багажды беру;
6) вокзал маңындағы алаңдар және аэровокзал аймағындағы: вестибюль, анықтама-ақпараттық аймақтарды, үй-жайлар және күту аймағын, жолаушыларға қосымша қызмет көрсету үй-жайларын (ана мен бала бөлмесі, діни рәсімдер бөлмесі, медпункт, әжетхана) беру, күтіп ұстау және қызмет көрсету;
7) жолаушыларды ақпараттық қамтамасыздандыру;
8) жолаушыларға багаж арбасын беру.
10. Жолаушыларға, экипаж мүшелеріне ұзақ мерзімде тұруға арналған залдар беру;
1) үй-жайлар беру;
2) персоналын беру;
3) ұзақ мерзім залында жолаушыларға қызмет көрсету;
11. Жүкті өңдеу – келіп түскен және жөнелтілген жүктер мен пошталарды өңдеу кезінде қызмет көрсету технологиясына сәйкес көрсетілетін қызмет, қоса алғанда:
1) кедендік бақылау және жүк қабылдап алушыларды ескерту (халықаралық тасымалдауда);
2) санитарлық бақылау (халықаралық тасымалдауларда);
3) өлшеу және маркерлеу;
4) жүк алушылар бойынша сорттауды қоса алғанда қоймада сорттау, құжаттамалар рәсімдеу;
5) контейнерлерге және түпқоймаларға іріктеуді, бөліп іріктеуді қоса алғанда рейстер бойынша іріктеу;
6) жүкті жиырма төрт сағаттан артық емес аз мерзімге сақтау;
7) әуе кемесіне және кері тасымалдау үшін тиеу-түсіру құралына тиеу-түсіру;
8) әуе кемесіне және кері тасымалдау;
9) әуе кемесіне/ әуе кемесінен тиеу мен түсіруді бақылау;
10) әуе кемесіне және кері тиеу-түсіру.
11) әуе кемесінің бортынан ұшу құжаттамаларын тасу және жеткізу;

12) составление, подпись, доставку, согласование, регистрацию документов в соответствии с внутренними правилами аэропорта и регламентами международных организаций или по собственному требованию перевозчика;
13) предоставление складских площадей для средств пакетирования грузов;
14) хранение и обработка средств пакетирования грузов в соответствии с установленными требованиями Международной организацией гражданской авиации (ИКАО);
15) предоставление складов и оборудования для обслуживания грузов;
16) предоставление груза по требованию государственных органов для физического досмотра;
17) выдачу груза грузополучателю или агенту после получения надлежащего разрешения государственных органов;
18) уведомление грузополучателя или агента о прибытии отправленных партий груза в соответствии с действующими инструкциями аэропорта, предоставление грузовой документации грузополучателю или агенту;
19) принятие/подготовку груза (трансфертного, транзитного) для дальнейшей перевозки;
20) проверку поступающей почты по почтовым документам;
21) обработку трансфертной почты по сопровождающим почтовым документам;
22) передачу входящей/исходящей почтовой документации.
12. Хранение груза свыше двадцати четырех часов, включая:
1) прием груза;
2) хранение груза;
3) выдача груза.
13. Предоставление места площади для размещения рекламы, включая:
1) предоставление площади;
2) предоставление персонала.
14. Обеспечение авиационными горюче-смазочными материалами воздушное судно – услуга, предоставляемая в соответствии с технологией обслуживания, включая:
1) организацию обеспечения авиационным горюче-смазочным материалом;
2) анализ качества авиационного горюче-смазочного материала;
3) прием, слив и выдачу авиационного горюче-смазочного материала;
4) предоставление персонала (оператора) и технических передвижных и/или стационарных средств для заправки воздушного судна авиационным горюче-смазочным материалом.
15. Услуги по хранению горюче-смазочных материалов и спецжидкостей:
1) прием горюче-смазочных материалов;
2) анализ качества горюче-смазочных материалов
3) хранение горюче - смазочных материалов;
4) отпуск горюче - смазочных материалов.
16. Обслуживание воздушного судна по транзитной форме технического обслуживания – инженерно-авиационное обеспечение и подготовка воздушного судна к полету согласно регламенту технического обслуживания по типу воздушного судна, а также оформление необходимой документации, включая:
1) оперативное текущее обслуживание воздушного судна;
2) предоставление регламента по техническому обслуживанию, технологических указаний, инструкций по оперативному техническому обслуживанию, справочников, каталогов и других необходимых документов по каждому типу воздушного судна;

12) құжаттарды тиісті тәртіппен ішкі ережеге және халықаралық ұйымдардың регламентіне немесе тасымалдаушының өз талаптары бойынша сәйкес құру, қол қою, өткізу, келісу, тіркеу;
13) жүктерді пакеттеу құралы үшін қойма алаңдарын беру;
14) Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) белгілеген талаптарына сәйкес жүкті сақтау және пакеттеу құралдарын өңдеу;
15) жүктерге қызмет көрсету үшін қоймалар мен жабдықтар беру;
мемлекеттік органдардың талаптары бойынша жеке тексеру үшін жүктерді беру;
16) мемлекеттік органдардың талаптары бойынша жеке тексеру үшін жүктерді беру;
17) мемлекеттік органдардың тиісті рұқсатын алғаннан кейін белгіленген тәртіп бойынша жүк алушыға немесе агентке жүкті беру;
18) қолданыстағы нұсқаулыққа сәйкес жіберілген жүк партиясының келгені туралы жүк алушыны немесе агентті хабардар ету, жүк алушыға немесе агентке жүк құжаттамасын беру;
19) одан әрі тасымалдау үшін жүктерді (трансферттік, транзиттік) қабылдау/дайындау;
20) пошталық құжаттар бойынша келген пошталарды тексеру;
21) трансферттік поштаны алып жүруші пошталық құжат бойынша өңдеу;
22) кіріс/шығыс пошталық құжаттарды беру.
12. Жүкті жиырма төрт сағаттан аса сақтау, қоса алғанда;
1) жүкті қабылдау;
2) жүкті сақтау;
3) жүкті беру.
13. Жарнамаларды орналастыруға орын беру; қоса алғанда:
1) орын беру;
2) персонал беру.
14. Әуе кемесін авиациялық жанар-жағармаймен қамтамасыз ету – қызмет көрсету технологиясына сәйкес көрсетілетін қызмет, қоса алғанда:
1) авиациялық жанар-жағармаймен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
2) авиациялық жанар-жағармай материалы сапасының анализі;
3) авиациялық жанар-жағармай материалын қабылдау, құю және жіберу;
4) әуе кемесіне авиациялық жанар-жағармай материалын құю үшін қызметкер (оператор) және техникалық жылжымалы және/немесе стационарлық құрал беру;
15. Авиациялық жанар-жағармай материалдарын сақтау бойынша қызметтер:
1) авиациялық жанар-жағармай материалын қабылдау;
2) авиациялық жанар-жағармай материалы сапасын талдау;
3) жанар-жағармай материалын сақтау;
4) жанар-жағармай материалын жіберу;
16. Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетудің транзиттік формасы бойынша қызмет көрсету – инженерлік-авиациялық қамтамасыз ету және әуе кемесінің типі бойынша техникалық қызмет көрсету регламентіне сай әуе кемесін ұшуға дайындау, сондай-ақ қажетті құжаттамалар рәсімдеу,қоса алғанда:
1) әуе кемесіне ағымдағы оперативті қызмет көрсету;
2) техникалық қызмет көрсету регламентін, технологиялық нұсқаулар, оперативті техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты, анықтамаларды, каталогтар мен әуе кемесінің әрбір типі бойынша басқа қажетті құжаттар беру;

3) осуществление оперативного внешнего осмотра воздушного судна, в том числе пассажирского салона, кухонь, туалетных комнат;
4) внесение в бортовой журнал сведений о проведении оперативного осмотра воздушного судна;
5) внесение в бортовой журнал замечаний о дефектах, выявленных во время осмотра воздушного судна;
6) проверка поверхности воздушного судна перед вылетом на отсутствие льда;
7) оформление документации о готовности воздушного судна к вылету.
17. Обеспечение встречи - выпуска воздушного судна – инженерно-авиационное обеспечение полетов воздушных судов по обязательному комплексу работ, предусмотренных регламентом технического обслуживания по обеспечению встречи - выпуска воздушного судна, включая:
1) прием воздушного судна на место стоянки;
2) установку стояночных колодок под колеса шасси;
3) уборку стояночных колодок;
4) заземление воздушного судна;
5) установление связи с экипажем по самолетному переговорному устройству или радиосвязи между перроном и кабиной экипажа;
6) контроль запуска двигателя;
контроль выруливания воздушного судна с места стоянки;
установку (снятие) фиксаторов шасси, заглушек двигателей, чехлов различных датчиков.
18. Посадка/высадка пассажиров – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление трапа;
2) установку трапа;
3) контроль посадки/высадки пассажиров агентом по обслуживанию пассажиров;
4) уборку трапа.
19. Доставка пассажиров – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление транспортного средства для доставки пассажиров к/от воздушного судна;
2) сопровождение пассажиров агентом по обслуживанию пассажиров;
3) отгон транспортного средства.
20. Обеспечение пассажиров и экипаж воздушного судна бортовым питанием – услуга, предоставляемая при обеспечении воздушного судна бортпитанием, включая:
1) прием и выгрузку с борта воздушного судна съемного оборудования и бортовой посуды;
2) загрузку на транспортные средства, доставка в комплекс (цех) бортового питания и выгрузка съемного оборудования и бортовой посуды;
3) погрузку бортпитания на транспортные средства в комплексе (цехе) бортпитания;
4) обеспечение специальным автотранспортом (автолифт и др.);
5) доставку бортпитания к воздушному судну;
6) передачу и погрузку бортпитания на борт воздушного судна.
21. Персональное обслуживание и сопровождение пассажиров – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление помещения;
2) предоставление транспортного средства (микроавтобус);
3) сопровождение агентом по обслуживанию пассажиров;

3) әуе кемесін, соның ішінде жолаушылық салонды, асхананы, әжетхана бөлмелерін оперативті ішкі тексеруді іске асыру;
4) әуе кемесіне оперативті тексеру жүргізу туралы борттық мәліметтер журналына енгізу;
5) борттық мәліметтер журналына әуе кемесін тексеру кезінде анықталған ақаулар туралы ескертулер енгізу;
6) ұшу алдында әуе кемесінің үстінде мұздың жоқтығын тексеру;
7) әуе кемесінің ұшуға дайындығы туралы құжаттамалар рәсімдеу.
17. Әуе кемесін күтіп алуды – жөнелтуді қамтамасыз ету - әуе кемесін күтіп алуды – жөнелтуді қамтамасыз ету жөніндегі техникалық қызмет көрсету регламентінде көзделген міндетті жұмыстар жинағы бойынша әуе кемесінің ұшуын инженерлік–авиациялық қамтамасыз ету, қоса алғанда:
1) әуе кемесін тұрақ орнына қабылдау;
2) шасси дөңгелегінің астына тұрақ қалып орнату;
3) тұрақ қалыптарын тазарту;
4) әуе кемесінің жерге қону;
5) ұшақтың сөйлесу құралы немесе перрон және экипаж кабинасы арасындағы радио байланыс арқылы экипажбен байланыс орнату;
6) қозғалтқышты жіберуді бақылау;
7) әуе кемесінің тұрақ орнынан жермен жүруін бақылау;
8) шасси фиксаторын, қозғалтқыш қақпағын, түрлі датчиктердің тыстары орнату (алып тастау);
18. Жолаушыларды отырғызу/түсіру – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) трапты беру;
2) трапты орнату;
3) жолаушыларға қызмет көрсету агентінің жолаушыларды отырғызуын/түсіруін бақылау;
4) трапты жинау.
19. Жолаушыларды жеткізу – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) жолаушыларды әуе кемесіне/әуе кемесінен жеткізу үшін көлік құралын беру;
2) жолаушыларға қызмет көрсету агентінің жолаушыларды алып жүру;
3) көлік құралын алып кетуді;
20. Жолаушылар мен әуе кемесінің экипаждарын борт қорымен қамтамасыз ету - әуе кемесін борт тамағымен қамтамасыз ету кезінде көрсетілетін қызмет, қоса алғанда:
1) әуе кемесінің бортына алынбалы жабдықтар мен борт ыдыстарын қабылдау және түсіру;
2) көлік құралына тиеу, борт тамағын кешенге (цех) жеткізу және алынбалы жабдықтар мен борттық ыдыстарды түсіру;
3) көлік құралына борт тамағы кешенінен (цех) борт тамағын тиеу;
4) арнайы автокөлікпен қамтамасыз ету (автолифт және т.б.)
5) әуе кемесіне борт тамағын жеткізу;
6) әуе кемесінің бортына борт тамағын беру және тиеу.
21. Жолаушыларды жеке-дара алып жүру – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) үй-жайларды беру;
2) көлік құралын беруді (шағын автобус);
3) жолаушыларға қызмет көрсету агентінің алып жүру;

4) отгон транспортного средства.
22. Персональное сопровождение багажа, грузов и почты – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление технических средств (багажный трактор, багажные тележки, паллеты) и персонала;
2) сопровождение от и до воздушного судна;
3) отгон технических средств.
23. Доставка экипажа – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление технических средств (автобус, микроавтобус), персонала;
2) доставку к/от воздушного судна;
3) отгон технических средств.
24. Буксировка – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая предоставление:
1) технических средств (водило для воздушного судна и/или тягач);
2) подсоединение/отсоединение буксировочного водила к воздушному судну и к тягачу;
3) технический состав (с необходимой гарнитурой);
4) отгон технических средств по окончании буксировки.
25. Внутренняя уборка – комплекс работ, предусмотренных технологией уборки пассажирских салонов, участков дверей, передней и задней кабины, отсеков экипажей, залов, баров, буфетов, кухонь, санузлов (туалетов), гардеробов, окон, грузовых отсеков, вестибюлей, включая:
1) очистка пепельниц;
2) сбор мусора в воздушном судне;
3) удаление мусора из карманов спинок кресел и с верхних багажных полок;
4) протирка столиков;
5) очистка и приведение в порядок пассажирских кресел и сопутствующего оборудования;
6) очистка полов (ковров и окружающих поверхностей);
7) влажная уборка поверхностей и оборудования в бортовых буфетах, кухнях и туалетах;
8) удаление различных загрязнений, вызванных проявлением воздушной болезни, рассыпанными продуктами, пролитыми продуктами и пятнами;
9) вывоз и утилизация мусора.
26. Обслуживание санузлов (туалетов) воздушных судов – обеспечение комплекса работ по обслуживанию санузлов (туалетов) воздушного судна, включая слив (опорожнение, очистку, промывку) и дозаправку санузлов (туалетов), удаление и утилизацию отходов, включая:
1) предоставление спецмашины для слива отходов и заправки технической водой санузлов (туалетов);
2) предоставление персонала (оператора);
3) подгон спецмашины к воздушному судну и подсоединение оператором технологических шлангов спецмашины к системе воздушного судна;
4) слив и промывка приемного бака воздушного судна в соответствии с технологическими указаниями по данному типу воздушного судна или по указанию эксплуатанта;
5) дозаправка приемных баков воздушного судна технической водой с последующим добавлением химических пакетов;

4) көлік құралын алып кету.
22. Багаж, жүк және поштаны жеке-дара алып жүру – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) техникалық құралдар (багаждық трактор, багаждық арбалар, паллеттер) мен персонал беру;
2) әуе кемесіне және дейін алып жүру;
3) техникалық құралдарды алып кету.
23. Экипаж жеткізу – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) техникалық құралдар (автобус, шағын автобус), қызметкер беру;
2) әуе кемесіне/әуе кемесінен жеткізу;
3) техникалық құралдарды алып кету.
24. Буксирлеу – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, беруді қоса алғанда:
1) техникалық құралдар (әуе кемесі және/немесе сүйретпе үшін су құралы);
2) буксирлеу су құралын әуе кемесі мен тягачқа жалғау/ажырату;
3) техникалық құрам (қажетті гарнитурамен);
4) буксирлеу аяқталғанда техникалық құралды алып кетуді.
25. Ішкі тазалау – жолаушылар салонын, есік учаскелерін, алғы және артқы кабиналарды, экипаждар, залдар, барлар, буфеттер, асханалар, санузелдер (әжетханалар), терезелер бөліктерін, жүк бөліктерін, вертибюлаларды тазалау технологиясында көзделген жұмыстар жиынтығы, қоса алғанда:
1) күл сауыттарды тазарту;
2) әуе кемесіндегі қоқысты жинау;
3) орындықтың арқа қалталарынан және жоғарыдағы багаж орындарынан қоқыстарды жою;
4) орындықтарды жуу;
5) жолаушылар орындықтары мен жалғаспалы жабдықтарды тазалау және тәртіпке келтіру;
6) еденді тазалау (кілемдерді және айналадағы шалағайларды);
7) борттық буфеттердегі, асхана мен әжетханадағы жабдықтардың үстін және жабдықтарын ылғалдап тазалау;
8) әуе ауруынан, азық-түліктердің шашылуынан, азық-түліктердің төгілуінен және дақтардан болған түрлі ластануларды жою;
9) қоқысты шығару және пайдаға асыру.
26. Әуе кемесінің санузелдеріне (әжетханаларына) қызмет көрсету - әуе кемесінің санузелдеріне (әжетханаларына) құюды (босату, тазалау, жуу) және санузелдер (әжетханалар) жеткізуді, қалдықтарды жою мен пайдаға асыруды қоса алғанда, қызмет көрсету бойынша жұмыстар жиынтығының қамтамасыз ету, қоса алғанда:
1) санузелдер (әжетханалар) қалдығын құю үшін және техникалық сумен толтыру үшін арнайы машина беру;
2) персоналды (оператор) ұсыну;
3) әуе кемесіне арнайы машина алып бару және оператордың арнайы машинаның технологиялық шлангісін әуе кемесінің жүйесіне жалғауы;
4) әуе кемесінің қабылдау бөшкесіне әуе кемесінің берілген типі бойынша технологиялық нұсқауға сәйкес немесе пайдаланушының нұсқауы бойынша құю және жуып тазалау;
5) әуе кемесінің қабылдау бөшкелерін кейін химиялық пакеттер қосумен техникалық сумен толтыру;

6) после проведения работ отсоединение технологических шлангов, закрытие технологических лючков, заслонов и отгон спецмашины.
27. Заправка питьевой водой – комплекс услуг по обеспечению заправки воздушного судна питьевой водой, включая:
1) подготовку, очистку и фильтрацию питьевой воды;
2) предоставление документа на соответствие воды санитарным нормам;
3) предоставление спецмашины с персоналом (оператором);
4) подгон спецмашины оператором к воздушному судну;
5) подсоединение технологических шлангов к системе воздушного судна;
6) заправку водяных баков воздушного судна;
7) отсоединение технологических шлангов, закрытие кранов, лючков и заслонок;
8) отгон спецтехники от воздушного судна.
28. Подача электроэнергии к воздушному судну – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление спецтехники или стационарного источника для подачи электроэнергии с персоналом (оператором);
2) подгон спецтехники к воздушному судну;
3) подключение технологических кабелей к воздушному судну;
4) подачу электроэнергии и контроль параметров выдаваемого спецтехникой или стационарным источником напряжения на борту воздушного судна;
5) определение объема потребляемой электроэнергии;
6) отсоединение кабелей;
7) отгон от воздушного судна спецтехники после проведения работ.
29. Кондиционирование воздушного судна: предоставление комплекса операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление спецмашины для кондиционирования воздушного судна с персоналом (оператором);
2) проведение кондиционирования кабины воздушного судна до необходимой температуры;
3) после проведения работ отгон спецмашины.
30. Очистка от снега и льда с воздушного судна – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) подготовку спецжидкости в зависимости от температуры наружного воздуха;
2) предоставление спецтехники для удаления обледенения с поверхностей воздушного судна с персоналом (оператором);
3) предоставление специальных стремянок;
4) удаление снега и льда с поверхностей воздушного судна;
5) после проведения работ отгон спецтехники.
31. Заправка авиадвигателей маслом - комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) подготовку масла для заправки авиадвигателя;
2) предоставление документа, подтверждающего качество и соответствие масла техническим требованиям;
3) предоставление спецмашины для заправки масла;
4) предоставление технического персонала (оператора);
5) подготовку двигателя и маслобака для заправки;
6) проверку количества масла в баке воздушного судна;

6) технологиялық шлангілерді ажырату, технологиялық люктерді, жапқыштарды жабу және арнайы машинаны алып кету жұмыстарын жүргізгеннен кейін.
27. Ауыз суды толтыру - әуе кемесін ауыз сумен толтыруды қамтамасыз ету бойынша қызметтер жиынтығы, қоса алғанда:
1) ауыз суды дайындауды, тазалау мен фильтрлеу;
2) судың санитарлық нормаларға сәйкестілігінің құжаттарын беру;
3) персоналмен (оператор) арнайы машина беру;
4) оператордың арнайы машинаны әуе кемесінен алып кету;
5) технологиялық шлангілерді әуе кемесінің жүйесіне жалғау;
6) әуе кемесінің су бөшкелерін толтыру;
7) технологиялық шлангіні ажыратуды, крандарды, люктер мен жапқыштарды жабу;
8) арнайы машинаны әуе кемесінен алып кету.
28. Әуе кемесіне электрэнергиясын беру – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) электрэнергиясын қызметкермен беру үшін арнайы техника немесе стационарлық қуат көзін беру;
2) арнайы техниканы әуе кемесіне айдап бару;
3) әуе кемесіне технологиялық кабелдер қосу;
4) электрэнергия беруді және беріп жатқан арнайы техниканың немесе әуе кемесі бортындағы стационарлы қуат кернеу тоғының параметрлерін бақылау;
5) тұтынып жүрген электрэнергиясының көлемін анықтау;
6) кабелдерді ажырату;
7) жұмыс жүргізгеннен кейін арнайы машинаны әуе кемесінен алып кету;
29. Әуе кемесін кондиционерлеу – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) әуе кемесін кондиционерлеу үшін персонал (оператормен) арнайы машина беру;
2) әуе кемесінің кабинасын қажетті температураға кондиционерлеу жүргізу;
3) арнайы машинаны алып кету жұмысын жүргізгеннен кейін.
30. Әуе кемесін қар мен мұздан тазарту – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) сыртқы ауаның температурасына қарай арнайы сұйықтық дайындау;
2) әуе кемесі үстінің мұздануын персонал (оператормен) жою үшін арнайы техника беру;
3) арнайы баспалдақтар беру;
4) әуе кемесінің үстіндегі қар мен мұзды жою;
5) арнайы машинаны алып кету жұмысын жүргізгеннен кейін.
31. Авиақозғалтқышқа май құю – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) қозғалтқышты толтыру үшін май дайындауды;
2) майдың сапасы мен техникалық талаптарға тиістілігін растайтын құжаттар беру;
3) май құю үшін арнайы машина беру;
4) техникалық персонал (оператор) беру;
5) толтыру үшін қозғалтқыш пен май бөшкесін дайындау;
6) әуе кемесінің бөшкесіндегі майдың мөлшерін тексеру;

7) дозаправку необходимого количества масла в маслобак под контролем сертифицированного специалиста или экипажа;
8) закрытие горловины маслобака, лючков доступа;
9) отгон спецмашины от воздушного судна;
10) оформление документации.
32. Заправка системы кислородом – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление специального агрегата для заправки системы кислородом;
2) предоставление документа, подтверждающего качество и соответствие кислорода техническим требованиям;
3) предоставление технического персонала (оператора);
4) проверку герметичности системы;
5) проверку давления в кислородных баллонах;
6) заправку кислородных баллонов воздушного судна в соответствии с технологическими указаниями на данный тип воздушного судна под контролем сертифицированного специалиста или экипажа;
7) после проведения работ отсоединение и отгон специального агрегата от воздушного судна;
8) оформление документации.
33. Заправка воздушного судна азотом или сжатым воздухом – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление спецмашины или специального агрегата для заправки воздушного судна азотом или сжатым воздухом;
2) предоставление технического состава (оператора);
3) проверку наличия давления в баллонах;
4) установку у воздушного судна агрегата и подсоединение шланга к воздушному судну;
5) заправку системы до необходимого значения;
6) после проведения работ отсоединение шланга и отгон спецмашины (специального агрегата) от воздушного судна;
7) оформление документации.
34. Проверка и дозаправка гидросистемы – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) подготовку гидрожидкости для дозаправки гидросистемы воздушного судна;
2) предоставление документа, подтверждающего качество и соответствие гидрожидкости техническим требованиям;
3) предоставление автотранспорта для передвижения специального приспособления (агрегата) для воздушного судна;
4) предоставление технического состава (оператора);
5) установку специального приспособления (агрегата) у воздушного судна, подсоединение технологических шлангов и дозаправку гидросистемы;
6) после проведения работ отсоединение технологических шлангов и отгон специального приспособления (агрегата) от воздушного судна;
7) оформление документации.
35. Обеспечение воздушного запуска авиадвигателей – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление специальной установки воздушного запуска авиадвигателей;
2) предоставление технического состава (оператора);

7) май бөшкесіне сертификатталған маман немесе экипаждың бақылауымен қажетті май толтыру;
8) май бөшкенің, кіру люктерінің аузын жабу;
9) арнайы машинаны әуе кемесінен алып кету;
10) Құжаттамалар рәсімдеу.
32. Жүйені оттегімен толтыру – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) жүйені оттегімен толтыру үшін арнайы агрегат беру;
2) cапа мен оттегінің техникалық талаптарға тиістілігін растайтын құжаттар беру;
3) техникалық персонал (оператор) беру;
4) жүйенің саңылаусыздығын тексеру;
5) ауа баллондарының қысымын тексеру;
6) әуе кемесінің ауа баллондарын осы әуе кемесінің технологиялық көрсеткішіне сәйкес сертификатталған маманның немесе экипаждың бақылауында толтыру;
7) арнайы агрегатты әуе кемесіне ажырату мен айыру жұмыстарын жүргізгеннен кейін;
8) Құжаттамалар рәсімдеу.
33. Әуе кемесін азотпен немесе сығылған ауамен толтыру – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) әуе кемесін азот немесе сығылған ауамен толтыру үшін арнайы машина немесе арнайы агрегат беру;
2) техникалық құрам (оператор) беру;
3) баллондарда қысымның болуын тексеру;
4) әуе кемесіне агрегат орнату және шлангіні әуе кемесіне жалғау;
5) жүйені қажетті мөлшерге дейін толтыру;
6) әуе кемесінен шлангіні ажырату және арнайы машинаны (арнайы агрегатты) алып кету жұмысын жүргізгеннен кейін;
7) құжаттамалар рәсімдеу.
34. Гидрожүйені тексеру және толтыру – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) әуе кемесінің гидрожүйесін толтыру үшін гидросұйықтық дайындау;
2) гидросұйықтықтың сапасын және техникалық талаптарға тиістілігін растайтын құжаттар беру;
3) әуе кемесіне арнайы құрылғыны (агрегат) жылжыту үшін арнайы көлік беру;
4) техникалық құрам (оператор) беру;
5) әуе кемесіне арнайы құрылғы орнату, технологиялық шлангілер мен гидрожүйесін құюды жалғау;
6) технологиялық шлангілерді жалғау және арнайы құрылғыны (агрегат) әуе кемесінен айыру жұмысын жүргізгеннен кейін;
7) құжаттамалар рәсімдеу.
35. Авиақозғалтқыштың әуе жіберуін қамтамасыз ету – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) авиақозғалтқыштың арнайы әуе жіберу қондырғысын беру;
2) техникалық құрам (оператор) беру;

3) установку воздушного запуска у воздушного судна;
4) подсоединение установки воздушного запуска к воздушному судну;
5) запуск установки воздушного запуска и контроль необходимых параметров, в том числе отсутствие течи топлива, масла и пожара;
6) отсоединение установки воздушного запуска от воздушного судна, закрытие панели запуска авиадвигателей;
7) после проведения работ отгон установки воздушного запуска от воздушного судна.
36. Стоянка в ангаре – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление ангара;
2) обеспечение ангара освещением и отоплением;
3) предоставление стояночных колодок под колеса шасси;
4) обеспечение электропитанием воздушного судна и наземного оборудования;
5) обеспечение безопасности воздушного судна.
37. Штурманское обеспечение полетов – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление персонала (штурмана);
2) предоставление необходимых технических средств для оказания услуги.
38. Предоставление навигационных расчетов – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление персонала;
2) предоставление технических средств для выполнения навигационных расчетов.
39. Составление флайт-планов – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление персонала;
2) предоставление технических средств для составления флайт-плана.
40. Аренда сборников аэронавигационной информации – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление персонала;
2) сборников аэронавигационной информации и технических средств для обеспечения оказания услуги.
41. Аренда радионавигационных карт – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) предоставление персонала;
2) предоставление технических средств для обеспечения оказания услуги.
42. Расчет потребного количества авиационного горюче-смазочного материала с учетом прогнозируемого ветра – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) произведение расчета потребного количества авиационного горюче-смазочного материала с учетом прогнозируемого ветра персоналом аэропорта;
2) предоставление технических средств для обеспечения оказания услуги.
43. Предполетный медицинский осмотр членов экипажа – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания, включая:
1) визуальный осмотр членов экипажа;
2) осмотр членов экипажа с использованием технических средств;
3) предоставление соответствующих документов (регистрация) о прохождении осмотра членов экипажа.

3) әуе жіберу қондырғысын әуе кемесіне орнат;
4) әуе жіберу қондырғысын әуе кемесіне жалғау;
5) әуе жіберу қондырғысын жіберу және қажетті құралдарды бақылау, соның ішінде отынның, майдың ағуы мен өрт болдырмау;
6) әуе жіберу қондырғысын әуе кемесінен ажырату, авиа қозғалтқышты жіберу панелін жабу;
7) әуе жіберу қондырғысын әуе кемесінен айыру жұмысын жүргізгеннен кейін.
36. Ангардан тұрақ – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) ангар беру;
2) ангарды жарық және жылумен қамтамасыз ету;
3) шасси доңғалағының астына тұрақ қалпын беру;
4) әуе кемесін қуат көзімен және жер беті қызмет көрсетумен қамтамасыз ету;
5) әуе кемесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
37. Ұшуға штурмандық қызмет көрсету – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) персонал (штурман) беру;
2) қызмет көрсетуге қажетті техникалық құралдар беру.
38. Навигациялық есеп беру – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) персоналды беру;
2) навигациялық есепті орындау үшін техникалық құралдар беру.
39. Флайт-жоспар құру – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) персоналды беру;
2) флайт-жоспар құру үшін техникалық құралдар беру.
40. Әуенавигациялық ақпараттар жинағын жалға беру – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) персоналды беру;
2) әуенавигациялық ақпараттар жиынтығы мен қызмет көрсету үшін техникалық құралдар беру.
41. Радионавигациялық картаны жалға беру – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) персоналды беру;
2) қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін техникалық құралдар беру.
42. Болжамдалған желді есепке алып авиациялық жанар-жағармай материалының қажетті мөлшерінің есебі – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) әуежай персоналымен болжамдалған желді есепке алып авиациялық жанар-жағармай материалының қажетті мөлшерінің есебін жүргізу;
2) қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін техникалық құралдар беру.
43. Экипаж мүшелерін медициналық тексеру – қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) экипаж мүшелерін визуалды тексеру;
2) техникалық құралдарды пайдалану арқылы экипаж мүшелеріне тексеру жүргізу;
3) экипаж мүшелерінің тексеруден өткендігі туралы тиісті құжаттар (тіркеу) беру;

44. Вывоз и утилизация мусора от воздушного судна – комплекс операций, включая:
1) предоставление персонала (оператора);
2) технических средств для обеспечения оказания услуги.
45. Санитарная обработка съемного оборудования и бортовой посуды по каждому типу воздушного судна, включая:
1) предоставление персонала (оператора);
2) предоставление технических средств для обеспечения оказания услуги.
46. Предоставление технического персонала (оператора):
1) предоставление персонала (оператора) для обеспечения комплекса операций, предусмотренных технологией обслуживания воздушного судна;
2) предоставление технических средств для работы оператора.
47. Предоставление специальных технических и транспортных средств – комплекс операций, предусмотренных технологией обслуживания воздушного судна, включая:
1) предоставление персонала (оператора);
2) предоставление технических и транспортных средств.
48. Обеспечение беспошлинной торговли:
1) организация доставки товаров для осуществления беспошлинной торговли;
2) осуществление деятельности по беспошлинной торговле.
49. Предоставление в аренду помещений аэропорта, используемых в целях обеспечения перевозочного процесса коммерческим организациям, включая:
1) предоставление площади;
2) предоставление иных основных средств.
50. Предоставление в аренду помещений аэропорта государственным организациям, включая:
1) предоставление площади;
2) предоставление иных основных средств.
51. Предоставление метеорологического обеспечения заказным (чартерным) авиарейсам, включая:
1) предоставление персонала;
2) предоставление помещения.
52. Предсменный медицинский осмотр сторонним организациям, участвующим в процессе обеспечения авиаперевозок, включая:
1) визуальный осмотр работников предприятий;
2) осмотр работников предприятий с использованием технических средств;
3) предоставление соответствующих документов (регистрация) о прохождении осмотра работниками предприятий и выдача допуска к работе.
53. Упаковка багажа, включая:
1) подготовка места для упаковки багажа;
2) предоставление установки по упаковке багажа;
3) обеспечение упаковочным материалом для упаковки багажа;
4) обеспечение упаковки багажа.
54. Осмотр на пригодность ветродрома сторонним организациям, находящимся в районе аэродрома, включая:
1) визуальный осмотр ветродрома;
2) запись в журнале "Состояние летного поля".
55. Техническое и линейное обслуживание воздушного судна, включая:
1) техническая помощь;
2) техническая поддержка;
3) техническое обслуживание;
4) линейное обслуживание.
56. Техническое обслуживание и ремонт авиационной техники, включая:

44. Әуе кемесінен қоқыс шығару және пайдаға асыру – операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) персоналды (оператор), беру;
2) қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін техникалық құралдар беру;
45. Әуе кемесінің әрбір түрі бойынша алынбалы жабдықтар мен борт ыдыстарын санитарлық өңдеу, қоса алғанда:
1) персоналды (оператор),беру;
2) қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін техникалық құралдар беру.
46. Техникалық қызметшіл (оператор) беру:
1) әуе кемесіне қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығын қамтамасыз ету үшін қызметшіл (оператор) беру;
2) оператордың жұмысы үшін техникалық құралдар беру.
47. Арнайы техникалық және көлік құралдарын беру - әуе кемесіне қызмет көрсету технологиясында көзделген операциялар жиынтығы, қоса алғанда:
1) персонал (оператор) беру;
2) техникалық және көлік құралдарын беру.
48. Алымсыз сауданы қамтамасыз ету.
1) алымсыз сауданы іске асыру үшін тауар жеткізуді ұйымдастыру;
2) алымсыз сауда қызметін іске асыру;
49. Коммерциялық ұйымдарға тасымалдау процессін қамтамасыз ету мақсатында пайдаланатын әуежай жайларын жалға беру:
1) алаң беруді;
2) басқа негізгі құралдарды беруді қоса алғанда.
50. Мемлекеттік ұйымдарға әуежай жайларын жалға беру:
1) алаң беруді;
2) басқа негізгі құралдарды беруді қоса алғанда.
51. Тапсырыс (келісімді) авиарейстерді метеорологиялық қамтамасыз етуді беру, қоса алғанда:
1) персоналды беру;
2) жай беру.
52. Авиатасымалдау процессін қамтамасыз етуде қатысатын басқа ұйымдарға ауысу алдында медициналық қарау:
1) кәсіпорын жұмыскерлерін көзбен шолып қарау;
2) кәсіпорын жұмыскерлерін техникалық құралдармен қолданып қарау;
3) кәсіпорын жұмыскерлерінің қарау бойынша өткені туралы тиісті құжаттарды беру және жұмысқа рұқсат беру.
53. Жүк буып түю, қоса алғанда:
1) жүкті буып түю үшін орын дайындау;
2) жүкті буып түюге қондырғыны беру;
3) жүкті буып түюге арналған материалмен қамтамасыз ету;
4) жүк буып түюді қамтамасыз ету.
54. Әуеайлық маңында орналасқан жел айлығы жарамдылығын басқа ұйымдармен қарау, қоса алғанда:
1) тікұшақты көзбе-көз қарау;
2) "Ұшу жолағының жағдайы" журналындағы жазба.
55. Әуе кемелеріне техникалық және желілік қызмет көрсету, қоса алғанда:
1) техникалық көмек;
2) техникалық қолдау;
3) техникалық қызмет көрсету;
4) желілік қызмет көрсету.
56. Техникалық қызмет көрсету және авиациялық техниканы жөндеу, соның ішінде:

1) оперативное техническое обслуживание;
2) периодическое техническое обслуживание;
3) техническое обслуживание и ремонт компонентов воздушного судна.
57. Услуга по изготовлению и реализации азота, кислорода и сжатого воздуха, и ремонт баллонов, включая:
1) изготовление сырья (азота, кислорода и жатого воздуха);
2) заправка баллонов материалом (азота, кислорода и жатого воздуха);
3) освидетельствование баллонов.
58. Метрологические услуги по поверки оборудования, включая:
1) поверка средств измерительных приборов воздушного судна;
2) обеспечение оборудованием для поверки.
59. Сопровождение воздушного судна, включая:
1) предоставление персонала;
2) предоставление спецтранспорта оборудованными средствами связи для обеспечения безопасности при рулении от рулежных дорожек до мест стоянок.
60. Очистка ветродрома сторонних организаций, находящихся на территории аэропорта, включая:
1) предоставление персонала;
2) предоставление технических средств для обеспечения оказания услуг.
61. Пользование объектами инфраструктуры аэропорта, а именно в разрезе комплекса аэродрома – услуга, предоставляемая в соответствии с технологией обслуживания воздушного судна на перроне, включая:
1) предоставление перрона техническим средствам для обеспечения посадки или высадки пассажиров в/из воздушного судна;
2) предоставления перрона транспортным средствам для доставки пассажиров к/от воздушного судна;
3) предоставление перрона специальным техническим и транспортным средствам для технического обслуживания воздушного судна.
62. Аварийно-спасательное обеспечение вертолетов, предоставляется при взлете и посадке вертолетов вне аэродрома, включая:
1) предоставление комплекса аварийно-спасательного обеспечения.

1) жедел техникалық қызмет көрсету;
2) мерзімділік техникалық қызмет көрсету;
3) техникалық қызмет көрсету және әуе кемелерінің компоненттерін жөндеу.
57. Азотты, оттегіні және қысылған ауаны жасап шығару және сату қызметі, баллондарды жөндеу, қоса алғанда:
1) шикізат жасап шығару (азот, оттегі және қысылған ауа);
2) баллондарға шикізат құю (азот, оттегі және қысылған ауа);
3) баллондарды куәландыру.
58. Жабдықтарды тексеру бойынша метеорологиялық қызмет көрсету, қоса алғанда:
1) әуе кемелерінің өлшем құрал жабдықтарын тексеру;
2) тексеріс үшін жабдықтармен қамтамасыз ету.
59. Әуе кемелерін сүйемелдеу, қоса алғанда:
1) персоналды беру;
2) рульдеу кезінде қауіпсіздікпен қамтамасыз ету үшін рулежді жолдан тұраққа дейін байланыс құралдарымен жабдықталған арнайы машина ұсыну.
60. Әуежай алаңында орналасқан басқа ұйымдардың жел аяғын тазалау, қоса алғанда:
1) персоналды беру;
2) қызмет көрсету үшін техникалық жабдықтар беру.
61. Әуежайдың инфрақұрылымдық объектілерін пайдалану, нақты әуежай кешенінің шегінде - әуе кемесіне перронда технологиялық қызмет көрсетуге сәйкес ұсынған қызмет, қоса алғанда:
1) жолаушыларды әуе кемесінен/әуе кемесіне шығару немесе отырғызу үшін перронды техникалық құралдарға ұсыну;
2) жолаушыларды әуе кемесіне/әуе кемесінен әуежайға жеткізу үшін перронды көлік құралына беру;
3) Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету үшін перронды арнайы техникалық және көлік құралдарына беру.
62. Тікұшақты авариялық-құтқарумен қамтамасыз ету әуеайлақтан тыс жерде ұшу-қону кезінде ұсынылады, қоса алғанда:
1) авариялық-құтқарумен қамтамасыз ету кешенді ұсынылады.