О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 марта 2011 года № 94. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2011 года № 6900
В соответствии с подпунктом 19) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5191, опубликованный в "Юридической газете" от 30 мая 2008 года № 81), следующие изменения и дополнения:
в Типовых правилах проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в высших учебных заведениях, утвержденных указанным приказом:
в пунктах 51525657 слова "(докторант, магистрант)", "(докторанты, магистранты)" исключить;
в пункте 58 цифры "51, 52 и 56" заменить цифрами "39, 43, 52, 53, 54, 56 и 57";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. В случае получения студентом по государственному экзамену по дисциплине "История Казахстана" оценки "неудовлетворительно", он на платной основе вновь записывается на эту дисциплину, повторно посещает все виды учебных занятий в следующем академическом периоде или летнем семестре, выполняет требования текущего контроля, получает допуск и пересдает государственный экзамен.";
часть третью пункта 95 исключить;
в пункте 102 после слов "оформляется" дополнить словами "на основании пункта 97 настоящих Правил";
дополнить пунктом 111-1 следующего содержания:
"111-1. При тестовой форме сдача государственного экзамена по специальности проводится на академический поток (или группу).";
в пункте 131 после слов "об оценках" дополнить словами "государственных экзаменов,";
в пункте 147:
после слова "выдается" дополнить словом "бесплатно";
после слов "с приложением" дополнить словами "в месячный срок со дня защиты дипломной работы (проекта)";
в пункте 174:
после слов "повышения" дополнить словами "в этот же период промежуточной аттестации";

"Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттау жүргізудің үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 16 наурыздағы № 94 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 25 сәуірде № 6900 тіркелді
«Білім туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттау жүргізудің үлгі ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2008 жылғы 21 сәурдегі № 5191 тіркелген және «Заң газетінің» 2008 жылғы 30 мамырдағы № 81 (1481) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орындарындағы білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттаудың үлгі ережесінде:
51525657-тармақтардағы «(докторант, магистрант)», «(докторанты, магистранты)» деген сөздер алынып тасталсын;
58-тармақта «51, 52 және 56» деген сандар «39, 43, 52, 53, 54, 56 және 57» деген сандармен ауыстырылсын;
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«85. Студент «Қазақстан тарихы» пәні бойынша мемлекеттік емтиханнан «қанағаттанарлықсыз» баға алған жағдайда, ол ақылы түрде келесі академиялық кезеңде немесе жазғы семестрде осы пәнге жазылып оның барлық оқу сабақтарына қайта қатысып, ағымдық бақылау талаптарын орындап, мемлекеттік емтиханға жолдама алады және оны тапсырады.»;
95-тармақтың үшінші бөлігін алынып тасталсын;
102-тармақта «ресімделіп» деген сөзден кейін «осы Ереженің 97-тармағының негізінде» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 111-1-тармақпен толықтырылсын:
«111-1. Мамандықтар бойынша тестілеу нысанында мемлекеттік емтиханды тапсыру кезінде академиялық лекке (немесе топқа) өткізіледі.»;
131-тармақта «бағалары туралы» деген сөздердің алдынан «мемлекеттік емтихан» деген сөздермен толықтырылсын;
147-тармақта:
«беріледі» деген сөздің алдынан «ақысыз» деген сөздермен толықтырылсын;
«қосымшасымен» деген сөздің алдынан «дипломдық жұмысты (жобасын) қорғау күнінен бастап бір ай мерзімде» деген сөзбен толықтырылсын;
174-тармақта:
«жоғарылату үшін» деген сөзден кейін «осы аралық аттестаттау кезеңінде» деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить пунктом 178-1 следующего содержания:
"178-1. Обучающемуся, выполнившему программу курса в полном объеме, но не набравшему минимальный переводной балл, с целью повышения своего среднего балла успеваемости, предоставляется возможность в летнем семестре повторно изучить отдельные дисциплины на платной основе и повторно сдать по ним экзамены.";
в пункте 181 цифры "51, 52 и 56" заменить цифрами "173, 174, 178";
в пункте 185 слова "и рассмотрения магистерских диссертаций" заменить словами "магистратуры и докторантуры";
пункты 186187 изложить в следующей редакции:
"186. Кандидатуры Председателей ГАК руководитель вуза до 1 ноября представляют в уполномоченный орган в области образования:
по специальностям магистратуры - с ученой степенью, или ученым званием, соответствующих профилю выпускаемых специалистов, и, не работающих в данной организации;
по специальностям докторантуры - с ученой степенью, или ученым званием, соответствующих профилю выпускаемых специалистов, и, не работающих в данной организации.
187. В состав ГАК на правах ее членов входят:
по специальностям магистратуры - лица с ученой степенью, или ученым званием или академической степенью, соответствующие профилю выпускаемых специалистов (в состав ГАК для профильной магистратуры могут быть включены также высококвалифицированные специалисты, соответствующие профилю выпускаемых специалистов);
по специальностям докторантуры – лица с ученой степенью, или ученым званием и академической степенью, соответствующие профилю выпускаемых специалистов.";
в пункте 203 после слов "вуза" дополнить словами "на основании представления Председателя ГАК.";
пункт 205 изложить в следующей редакции:
"205. После проверки в соответствии с пунктом 204 настоящих Правил диссертационные работы докторантов проходят экспертизу. С этой целью назначается эксперт из числа членов диссертационного совета, квалификация (ученая или академическая степень) которого соответствует профилю защищаемой диссертационной работы.";
дополнить пунктом 205-1 следующего содержания:
"205-1. График защиты магистерских диссертаций утверждается в соответствии с академическим календарем. При этом в день допускается к защите не более 6-8 магистрантов.
Защита магистерской диссертации проводится на открытом заседании ГАК с участием не менее 2/3 ее членов.
Продолжительность защиты одной магистерской диссертации не должна быть менее 50 минут. Для защиты магистерской диссертации магистрант выступает с докладом перед ГАК не менее 15 минут.";
пункт 206 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 178-1-тармақпен толықтырылсын:
«178-1. Курстың бағдарламасын толық көлемде орындаған, бірақ ең төменгі көшіру балын ала алмаған білім алушыларға өз үлгерімінің орташа балын көтеру мақсатында жазғы семестрде ақылы негізде жекелеген пәндерді қайта оқуға және сол пәндер бойынша қайта емтихан тапсыруға мүмкіндік беріледі.»;
181-тармақта «51, 52 және 56» деген сандар «173, 174, 178» деген сандармен ауыстырылсын;
185-тармақта «және магистрлік диссертацияларды талқылау» деген сөздер «білім алушыларға» деген сөздермен ауыстырылсын;
186187-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«186. Жоғары оқу орнының жетекшісі МАК төрағасына кандидатураларды 1 қарашаға дейін білім беру саласындағы уәкілетті органға ұсынады:
магистратура мамандықтары бойынша – шығаратын мамандарының бейініне сәйкес келетін ғылыми дәрежесі, немесе ғылыми атағының болуы және осы ұйымдарда жұмыс істемеуі;
докторантура мамандықтары бойынша – шығаратын мамандарының бейініне сәйкес келетін ғылыми дәрежесі, немесе ғылыми атағының болуы және осы ұйымдарда жұмыс істемеуі.
187. МАК құрамына оның мүшелерінің құқықтарымен бірдей мыналар кіреді:
магистратура мамандықтары бойынша - шығаратын мамандарының бейініне сәйкес келетін ғылыми дәрежесі, немесе ғылыми атағы немесе академиялық дәрежесі бар тұлғалар (бейіндік магистратура үшін құрылған МАК-тың құрамына, сондай-ақ шығаратын мамандарының бейініне сәйкес келетін жоғары білікті мамандар);
докторантура мамандықтары бойынша - шығаратын мамандарының бейініне сәйкес келетін ғылыми дәрежесі, немесе ғылыми атағы немесе академиялық дәрежесі бар тұлғалар.»;
203-тармақта «ЖОО» деген сөздерден кейін «МАК төрағасының ұсынуы негізінде» деген сөздермен толықтырылсын;
205-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«205. Осы Ереженің 204-тармағына сәйкес жүргізілетін тексеруден кейін докторанттардың диссертациялық жұмыстары сараптамадан өтеді. Осы мақсатта біліктілігі (ғылыми немесе академиялық дәрежесі) қорғалатын диссертациялық жұмыстың бейініне сәйкес келетін диссертациялық кеңес мүшелерінің арасынан сарапшы тағайындалады.»;
мынадай мазмұндағы 205-1-тармақпен толықтырылсын:
«205-1. Магистрлік диссертацияларды қорғау кестесі академиялық күнтізбеге сәйкес бекітіледі. Осыған сәйкес, қорғауға күніне кемінде 6-8 магистрант жіберіледі.
Магистрлік диссертацияларды қорғау МАК-тың ашық кеңесінде оның 2/3 кем емес мүшелерінің қатысуымен өткізіледі.
Бір магистрлік диссертацияны қорғау ұзақытығы 50 минуттан аспауы қажет. Магистрант магистрлік диссертациясын қорғау үшін МАК-тың алдында 15 минуттық баяндамамен сөз сөйлейді.»;
206-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"206. Защита диссертационных работ магистрантов осуществляется на заседании ГАК, докторантов – на заседании диссертационного совета.";
пункты 207208209210211 исключить;
в абзаце шестом пункта 212:
слово "оппонента" заменить словом "рецензента";
после слова "заключение" дополнить буквой "о";
слова "с указанием оценки ("отлично", "хорошо", "удовлетворительно", "неудовлетворительно") и" исключить;
в части второй слова "экспертной комиссией" заменить словами "выпускающей кафедрой";
пункт 213 исключить;
в пункте 215:
слова "диссертационного совета по защите магистерских диссертаций" заменить словами "ГАК";
после слов "с приложением" дополнить словами "в тридцатидневный срок со дня защиты магистерской диссертации.";
в части второй слова "диссертационного совета" заменить словами "ГАК";
пункт 216 изложить в следующей редакции:
"216. По завершении итоговой аттестации магистрантов Председатель ГАК составляет отчет о результатах итоговой аттестации магистрантов и в двухнедельный срок представляет его руководителю вуза.";
в пункте 217:
в части второй цифру "7" заменить цифрой "11";
в пункте 218 слова "и Председателем диссертационного совета по защите магистерских диссертаций" исключить;
в пункте 221 слова "по каждой специальности" заменить словами "по специальности или группе специальностей";
дополнить пунктом 221-1 следующего содержания:
"221-1. Защита докторских диссертаций осуществляется на заседании диссертационного совета.";
в пункте 226:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"не менее 3 публикаций по теме диссертации в научных изданиях, рекомендованных Комитетом, 1 в международном научном журнале, имеющем по данным информационной базы компании Томсон Рейтер (ISI Web of Knowledge, Thomson Reuters) ненулевой импакт-фактор, 3 (трех) в материалах международных конференций, в том числе 1 (одной) в материалах зарубежных конференций";
абзац пятый исключить;
в абзаце шестом слово "оппонентов" заменить словом "рецензентов";
пункт 229 исключить;
в пункте 230 слова "не более трех" заменить словами "не более трех-четырех";
пункт 231 изложить в следующей редакции:

«206. Магистранттардың диссертациялық жұмыстарын қорғауы МАК-тың кеңесінде, докторанттардың қорғауы – диссертациялық кеңестерде жүзеге асырылады.»;
207208209210211-тармақтар алынып тасталсын;
212-тармақта:
алтыншы абзацта «бір» деген сөзден кейін «рецензенттің» деген сөздермен толықтырылсын;
«бағасы («өте жақсы», «жақсы», «қанағаттанарлық» немесе «қанағаттанарлықсыз»)» деген сөздер алынып тасталсын;
екінші бөлігінде «сараптама комиссиясы» деген сөздер «/және бітіруші кафедрасы» деген сөздермен ауыстырылсын;
213-тармақ алынып тасталсын;
215-тармақта:
«магистрлік диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық» деген сөздер «МАК» деген сөзбен ауыстырылсын;
«қосымшасымен бірге» деген сөздерден кейін «магистерлік диссертация қорғау күнінен бастап бір ай мерзімде»;
екінші бөлігінде «Диссертациялық кеңестің» деген сөздер «МАК» деген сөзбен ауыстырылсын;
216-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«216. Магистранттардың қорытынды аттестаттауы аяқталғаннан кейін МАК төрағасы магистранттардың қорытынды аттестаттауының нәтижелері туралы есеп жасайды және оны екі апталық мерзімде жоғары оқу орнының басшысына ұсынады.»;
217-тармақта:
екінші бөлігінде «7» деген сан «11» деген санмен ауыстырылсын;
«сараптама комиссиясының қорытындысына,» деген сөздер алынып тасталсын;
218-тармақта «және магистрлық диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестің»  деген сөздер алынып тасталсын;
221-тармақта «әрбір мамандығы бойынша» деген сөздер «мамандық бойынша немесе мамандықтар тобы бойынша» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 221-1-тармақпен толықтырылсын:
«221-1. Докторлық диссертацияларды қорғау диссертациялық кеңесте жүзеге асырылады»;
226-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелеріне ұсынылған диссертацияның ғылыми нәтижелері кем дегенде 7 (жеті) жарияланымда, оның ішінде кем дегенде 3 (үшеуі) Комитет ұсынған ғылыми басылымда, 1 (біреуі) Томсон Рейтер (ISI Web of Knowledge, Thomson Reuters) компаниясының ақпараттық базасының деректері бойынша нөлдік емес импакт-факторға ие немесе Scopus компаниясының деректер базасына кіретін халықаралық ғылыми журналда, 3 (үшеуі) халықаралық конференция материалында, оның ішінде 1 (біреуі) шетелдік конференция материалында жариялануы тиіс;»;
бесінші абзацты алынып тасталсын;
алтыншы абзацта «оппоненттің» деген сөз «рецензенттің» деген сөзбен ауыстырылсын;
229-тармақ алынып тасталсын;
230-тармақтағы «үштен кем емес» деген сөздер «үш-төрттен кем емес» деген сөздермен ауыстырылсын;
231-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"231. Результаты защиты докторской диссертации оформляются стенограммой.
По итогам защиты докторской диссертации диссертационный совет принимает одно из двух решений:
1) присудить докторанту ученую степень доктора философии или по профилю по соответствующей специальности и ходатайствовать перед Комитетом о проведении заключительной экспертизы;
2) отказать в присуждении докторанту ученой степени доктора философии или по профилю по соответствующей специальности.";
в пункте 232 слова "по защите докторской диссертации" заменить словами "о присуждении ученой степени доктора философии или по профилю";
подпункт 5) пункта 233 исключить;
пункты 235236237 изложить в следующей редакции:
"235. По результатам комплексного экзамена докторантов Председатель ГАК составляет отчет об его результатах и в месячный срок представляют его руководителю вуза.
236. Отчет о результатах комплексного экзамена докторантов включает таблицы и пояснительную записку.
В таблице 2 отражаются показатели, приведенные в приложении 11 к настоящим Правилам.
В пояснительной записке отражаются:
1) уровень подготовки докторов по данной специальности в высшем учебном заведении;
2) характеристика знаний обучающихся, выявленных на комплексном экзамене;
3) анализ качества подготовки докторов по данной специальности;
4) недостатки в подготовке докторов;
5) конкретные рекомендации по дальнейшему совершенствованию подготовки докторов.
237. Отчет о результатах комплексного экзамена докторантов подписывается Председателем ГАК, обсуждается и утверждается на заседании ученого совета вуза.";
пункт 238 исключить;
дополнить пунктом 239-1 следующего содержания:
"239-1. Ежегодно диссертационный совет в январе текущего года представляет в уполномоченный орган в области образования отчет о результатах защиты докторской диссертации, который включает таблицы и пояснительную записку.
В таблицах 3, 4 отражаются показатели, приведенные в приложении 11 к настоящим Правилам.
В пояснительной записке отражаются:
1) соответствие тем докторских диссертаций современному состоянию науки, техники, культуры и запросам производства;
2) качество выполнения докторских диссертаций.";
пункт 240 изложить в следующей редакции:
"240. К результатам защиты докторской диссертации докторантов прилагается список докторантов, защитивших докторскую диссертацию с указанием ФИО, специальности и номера, выданного диплома. Список подписывается руководителем организации образования.";

«231. Докторлық диссертацияны қорғау нәтижелері стенограммамен ресімделеді.
Докторлық диссертацияны қорғау нәтижелері бойынша диссертациялық кеңес екі шешімнің біреуін қабылдайды:
1) докторантқа философия докторы немесе тиісті мамандық бойынша бейіні жөніндегі ғылыми дәрежесін беру және Комитетке қорытынды сараптама өткізу туралы қолдау көрсету;
2) философия докторы немесе тиісті мамандық бойынша бейіні жөніндегі ғылыми дәрежесін беруден бас тарту.»;
232-тармақта «докторлық диссертацияны қорғау жөніндегі» деген сөздер «философия докторы немесе бейіні жөніндегі ғылыми дәрежесін беру туралы» деген сөздермен ауыстырылсын;
233-тармақтың бесінші абзацты алынып тасталсын;
235236237-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«235. Докторанттардың кешенді емтиханының нәтижелері бойынша МАК кеңестің төрағасы олардың нәтижелері туралы есеп жасайды және бір айлық мерзімде жоғары оқу орнының басшысына ұсынады.
236. Докторанттардың кешенді емтихандарының нәтижелері туралы есеп кестелер мен түсіндірме жазбаны қамтиды.
2 кестеге осы Ереженің 11-қосымшасында келтірілген көрсеткіштер жазылады.
Түсіндірме жазбада:
1) аталған мамандық бойынша жоғары оқу орнында докторлар даярлаудың деңгейлері;
2) кешенді емтиханда анықталған білім алушының біліміне мінездеме;
3) аталған мамандық бойынша докторларды даярлаудың сапасын талдау;
4) докторлар даярлаудағы кемшіліктер;
5) докторлар даярлауды одан әрі жетілдіру жөніндегі нақты ұсынымдамалар жөнінде мәліметтер болуы қажет.
237. Докторанттардың кешенді емтихандарының нәтижелері туралы есепті МАК төрағасы қол қояды, жоғары оқу орнының ғылыми кеңесінің отырысында талқыланады және бекітіледі.»;
238-тармақ алынып тасталсын;
239-тармақта «қорытынды аттестация» деген сөздер «кешенді емтихан» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 239-1-тармақпен толықтырылсын:
«239-1. Жыл сайын диссертациялық кеңес ағымдағы жылғы қаңтарда білім беру саласындағы уәкілетті органға кесте мен түсіндірме жазба енгізілген докторлық диссертацияларды қорғаудың нәтижелері туралы есеп береді.
3, 4 кестеде осы Ережеге 11-қосымшада келтірілген көрсеткіштер көрсетіледі.
Түсіндірме жазбада:
1) докторлық диссертациялардың ғылымның, техниканың, мәдениеттің және өндірістің қазіргі жай-күйіне сәйкестігі;
2) докторлық диссертациялардың орындалу сапасы.»;
240-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«240. Докторанттардың докторлық диссертацияны қорғау нәтижелеріне докторлық диссертацияны қорғаған докторанттардың тізімі олардың аты-жөні, мамандығы, берілген дипломның нөмірі көрсетіле отырып тіркеледі. Тізімге жоғары оқу орнының басшысы қол қояды.»;

в приложении 9 к настоящим Правилам в подпункте 4) слова "заключение экспертного совета" заменить словами "решение выпускающей кафедры", после слова "указать" дополнить словами "наименование кафедры и";
в приложении 10 к настоящим Правилам слова "Протокол № _________ решения Диссертационного совета по защите магистерских диссертаций" заменить словами: "ПРОТОКОЛ № ______ решения Государственной аттестационной комиссии".
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (Омирбаев С.М.) обеспечить в установленном порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жумагулов

Осы Ереженің 9-қосымшасында 4) тармақшада «Сараптау кеңесінің қорытындысы» деген сөздер «Бітіруші кафедрасының шешімі» деген сөздермен ауыстырылсын, «ұсынылады» деген сөздің алдынан «кафедраның атауы көрсетіледі,» деген сөздермен толықтырылсын;
Осы Ереженің 10-қосымшасындағы қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (С.М. Өмірбаев) белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Б. Жұмағұлов