Об утверждении Правил использования спортивных сооружений
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2011 года № 02-02-18/59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2011 года № 6953. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 324
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 12.10.2015 № 324.
В соответствии с подпунктом 17) статьи 23 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", пункта 14 Положения о Министерстве туризма и спорта Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 апреля 2006 года № 329, и в целях дальнейшего совершенствования использования спортивных сооружений, а также установления соответствия их классу и категории при эксплуатации ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования спортивных сооружений.
2. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 14 августа 2009 года № 01-01-07/141 "Правила использования спортивных сооружений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5788, опубликованный в газетах "Заң газеті" от 23 октября 2009 года № 162 (1585), "Юридическая газета" от 23 октября 2009 года № 162).
3. Комитету по спорту Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (Канагатов Е.Б.) в установленном порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета по спорту Министерства туризма и спорта Республики Казахстан Канагатова Е.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Т. Ермегияев
Утверждены
приказом Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 14 апреля 2011 года № 02-02-18/59
Правила использования спортивных сооружений
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования спортивных сооружений (далее - Правила) регламентируют использование спортивных сооружений по оказанию физкультурно-оздоровительных и спортивных услуг, в зависимости от параметров сооружений и их оснащенности.
2. По назначению спортивные сооружения подразделяются на спортивно-зрелищные (демонстрационные), учебно-тренировочные (спортивно-технические) и физкультурно-оздоровительные.

Спорт ғимараттарын пайдалану ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2011 жылғы 14 сәуірдегі N 02-02-18/59 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 13 мамырда N 6953 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 324 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 12.10.2015 № 324 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» Заңының 23-бабының 17) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 26 сәуірдегі № 329 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі туралы ереженің 14-тармағына сәйкес және спорт ғимараттарын пайдалануды одан әрі жетілдіру, сондай-ақ, пайдалану кезінде оларды сыныптары мен санаттарына сәйкестендіру үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Спорт ғимараттарын пайдалану ережесі бекітілсін.
2. «Спорт ғимараттарын пайдалану ережелері» Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2009 жылғы 14 тамыздағы № 01-01-07/141 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5788 болып тіркеліп, 2009 жылғы 23 қазандағы № 162 (1585) «Заң газеті», 2009 жылғы 23 қазандағы № 162 «Юридическая газета» газеттерінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт комитеті (Е.Б. Қанағатов) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын және оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт комитетінің төрағасы Е.Б. Қанағатовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Т. Ермегияев
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
2011 жылғы 14 сәуірдегі
№ 02-02-18/59 бұйрығымен
бекітілген
Спорт ғимараттарын пайдалану ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Спорт ғимараттарын пайдалану ережесі (бұдан әрі - Ереже) дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық қызмет көрсету жөніндегі спорт ғимараттарын және оларды жарақтандыру мен ғимараттардың параметрлеріне байланысты спорттық қызметтерді пайдалануды реттейді.
2. Спорттық ғимараттар өздерінің мақсатына қарай спорттық-думанды (көрсетілімдік), оқу-жаттығу (спорттық-техникалық) және дене шынықтыру-сауықтыру болып бөлінеді.

К спортивно-зрелищным относятся сооружения, имеющие число зрительских мест в помещении - 500 и более, на открытом воздухе - 1500 и более, представляющие собой трибуны или отдельные ряды, предназначенные для обзора проходящих спортивных соревнований.
К учебно-тренировочным относятся все сооружения для гребного, парусного, лыжного, горнолыжного, санно-бобслейного, стрелкового, конькобежного, конного (за исключением ипподромов), вело-шоссейного, шахматного и шашечного спорта, независимо от наличия зрительских мест.
К физкультурно-оздоровительным относятся сооружения, предназначенные для занятий граждан физическими упражнениями и спортом.
Физкультурно-оздоровительные услуги осуществляются на всех сооружениях, где занятия не требуют специальной подготовки и не представляют опасности для жизни и здоровья занимающихся.
2. Виды и категории спортивных сооружений
3. В зависимости от использования спортивные сооружения подразделяются на следующие виды:
1) акватория (спортивная) - специально обозначенная водная поверхность, на которой проводится учебно-тренировочный процесс и соревнования по гребным и парусным видам спорта;
2) стрельбище - комплекс, состоящий из открытых или крытых (полуоткрытых) сооружений для различных видов стрельбы;
3) стенд стрелковый - сооружение для стендовой (спортивно-охотничьей) стрельбы в составе круглого и траншейного или совмещенного стенда;
4) стрелковый тир - крытое или открытое сооружение для стрельбы из боевого или спортивного оружия;
5) универсальный спортивно-зрелищный (демонстрационный) зал (Дворец спорта) - крытое сооружение (крытая арена) на 1000 и более зрителей. Размеры основной площадки зрительного зала позволяют проводить все виды ручных игр, либо вмещают хоккейную коробку с размерами, определяемыми правилами соревнований. Универсальность достигается за счет трансформации;
6) бильярдный стол - стол с бортами и шестью подвесными к углам и посреди длинных краев лузами, состоит из двух круглых четырехугольников (квадратов), устанавливается и укрепляется по уровню и обтягивается сукном, без шва;
7) велодром - крытое сооружение, включающее велотрек и места для зрителей на 3000 и более мест;
8) велотрек - объемное крытое или открытое сооружение, включающее полотно с наклоненными по расчету виражами, зону тихой езды и помещения обслуживания. Возможно размещение трибун для зрителей;
9) поле для гольфа - относительно ровный участок земли площадью не менее 50 гектаров, с 18-ю лунками и тренировочной зоной;
10) гребной канал - искусственное сооружение с дистанцией 220 метров и наличием "прямой" и "обратной" воды, и необходимыми обслуживающими сооружениями;

Көрермендер саны үйдің ішінде - 500 және одан да көп, ашық ауада - 1500 және одан да көп мінбелері немесе жеке қатарлары бар және өткізілетін спорттық жарыстарды көруге арналған ғимараттар спорттық-думанды ғимараттарға жатады.
Есу, желкен, шаңғы, тау шаңғысы, шана-бобслей, ату, конькимен сырғанау, ат спорты (ипподромдардан басқа), тас жолдағы велосипед, шахмат және дойбы спортына арналған, көрермендерге арналған орындарының болуына қарамастан, оқу-жаттығу түріне жатады.
Азаматтардың дене жаттығуларымен және спортпен шұғылдануына арналған ғимараттар дене шынықтыру-сауықтыру ғимараттарына жатады.
Дене шынықтыру-сауықтыру қызметтері арнайы дайындықтарды қажет етпейтін және шұғылданушылардың өміріне және денсаулығына қауіп келтірмейтін жаттығуларды өткізуге арналған барлық ғимараттарда жүзеге асырылады.
2. Спорт ғимараттарының түрлері мен санаттары
3. Пайдалануына қарай спорт ғимараттары келесі түрлерге бөлінеді:
1) акваторий (спорттық) – арнайы белгіленген судың беті. Онда оқу-жаттығу үдерісі мен есу және желкенді спорт түрлерінен жарыстар өткізіледі;
2) ату алаңы - әртүрлі атыс спорты түріне арналған ашық немесе жабық (жартылай жабылған) ғимараттардан тұратын кешен;
3) ату стенді – құрамында дөңгелек және траншейлік немесе біріктірілген стенд атуға арналған (спорттық-аңшылық) ғимарат;
4) ату тирі - әскери немесе спорттық қарудан атуға арналған жабық немесе ашық ғимарат;
5) әмбебап спорттық думанды (көрсетілімдік) залы (Спорт сарайы) - 1000 және одан да көп көрермендерге арналған жабық ғимарат (жабық арена). Көрермендер залы бар негізгі алаңның көлемі қолмен ойналатын барлық спорт түрлерін өткізуге мүмкіндік береді. Жарыс ережелерімен айқындалған көлемге хоккей қораптары да сияды. Әмбебаптыққа тасымалдау есебінен қол жеткізіледі;
6) бильярд үстелі – бұрыштары және ұзын шетінің ортасында орналасқан алты аспалы лузалары бар борттармен бірге үстел, екі шеңберлі төртбұрышты (квадрат) болады, тігісі жоқ шұғамен тартылады және ұзына бойы бекітіледі;
7) велодром - велотректі қоса алғанда 3000 және одан да көп көрерменге арналған жабық ғимарат;
8) велотрек – айналманы есепке алғанда, қиыс салынған, жай жүруге арналған еңістеу жабық немесе көлемді жабық немесе ашық ғимарат және қызмет көрсету бөлмесі. Көрермендерге арналған мінбелері болуы мүмкін;
9) гольфқа арналған алаң – 50 гектардан кем емес тегіс жерге орналасқан, 18 шұңқыры және жаттығу аймағы бар алаң;
10) есу арнасы - 220 м қашықтықтағы, «тура» және «кері қайту» сулары және тиісті қызмет көрсету құрылыстары бар жасанды ғимарат;

11) база гребная - комплекс сооружений для занятий гребным и парусным видами спорта;
12) крытая конькобежная дорожка - крытое отапливаемое сооружение с искусственным льдом и длиной дорожки не менее 250 метров. Возможно устройство мест для зрителей;
13) комплексная спортивная площадка - плоскостное сооружение, оборудование и разметка которого позволяют попеременно вести различные спортивные игры и занятия;
14) база, учебно-тренировочный центр сборных команд - комплекс, включающий в себя спортивные сооружения, медико-восстановительный центр, спальные корпуса, пищеблок и учреждения досуга для обеспечения проведения длительных сборов;
15) площадка спортивная - плоскостное сооружение для определенного вида игр и занятий, оборудованное раздевалками и душевыми;
16) спортивная арена - спортивное ядро с трибунами на открытом воздухе - 1500 человек, в помещении - от 500 человек;
17) управление (объединение) спортсооружений, спортивный комбинат, физкультурно-оздоровительный комбинат - организационная форма объединения различных спортивных сооружений, независимо от особенностей территориального размещения в единый хозяйственный комплекс в интересах обеспечения эффективной работы;
18) комплекс спортивных сооружений - группа однотипных и различных по типам объемных и плоскостных сооружений для учебно-тренировочной работы и соревнований, размещенных на одной территории и связанных единством управления;
19) спортивный зал - крытое спортивное сооружение длиной не менее 18 метров, шириной не менее 9 метров и высотой не менее 5 метров (при меньших размерах употребляется наименование "помещение спортивного назначения"). Сооружение встроено в здание спортивного или другого назначения. Возможно устройство мест для зрителей;
20) спортивный комплекс - отдельно стоящее здание, основным элементом которого является спортивный зал. Число залов не ограничено. Возможно устройство мест для зрителей. В сочетании с залом (залами) может размещаться плавательный бассейн;
21) манеж спортивный (футбольный, легкоатлетический, конный) - крытое отдельно стоящее или встроенное сооружение, удовлетворяющее по размерам требованиям учебно-тренировочного процесса и правилам соревнований в видах спорта, использующих в качестве основных плоскостные сооружения больших размеров (поля, спортивные ядра). Возможно устройство мест для зрителей;
22) поле для спортивной игры или занятий (футбольное, регбийное, бейсбольное, хоккея с мячом и на траве, конкурное, метаний, стрельбы из лука) - плоскостное сооружение для определенного вида игр и занятий, в котором игровое поле попеременно используется для нескольких видов игр;

11) есу базасы - есу және желкенді спорт түрлерімен шұғылдануға арналған ғимараттар кешені;
12) жабық конькимен жүгіру жолы - жасанды мұзы бар жылытылатын және сөренің ұзындығы кемінде 250 м. Көрермендерге арналған орындар салынуы мүмкін;
13) кешенді спорт алаңдары – жазық ғимараттар, олардың жарақтандырылуы және белгіленуі кезектесе отырып, түрлі спорт ойындары мен жаттығулар өткізуге мүмкіндік береді;
14) құрама командалардың базалары, құрама командалардың оқу-жаттығу орталықтары - бұл кешенде спорт ғимараттары, дәрігерлік-қалпына келтіру орталығы, жатын корпустар, ас блогі және ұзақ жиындарды қамтамасыз ететін қызмет мекемелері спорт ғимараттары болады;
15) спорт алаңдары – жекелеген спорт ойындары түрлері мен арнайы шешінетін және жуынатын орындары бар шұғылдануға арналған жазық құрылыстар;
16) спорт аренасы - мінбелері бар ашық спорт алаңы - ашық алаңда 1500 адам, үйдің ішінде - 500 адам;
17) спорт ғимараттарының басқармасы (бірлестіктер, спорт комбинаты, денешынықтыру-сауықтыру комбинаты) – түрлі спорт ғимараттарының жұмыс тиімділігін қамтамасыз етуді біріктіретін ұйым, аумақтық орналастыру ерекшелігіне қарамастан бірыңғай шаруашылық кешен;
18) спорт ғимараттарының кешені - оқу-жаттығу жұмыстары және жарыстарға арналған бір үлгідегі көлемді жазық ғимараттар тобы. Олар бір аумақта орналасады және бір жерден басқарылады;
19) спорт залы – ұзындығы кемінде 18 метр, ені 9 метр және биіктігі 5 метр жабық спорт ғимараты (көлемі шағын болған жағдайда «спортқа арналған жай» деген атау қолданылады), белгілі жаттығу (арнайы мамандандырылған) немесе барлық спорт түріне арнап жабдықталған. Құрылыс спорт ғимаратына немесе басқа мақсатқа арнап ғимаратқа қоса салынады. Көрермендерге арналған орындары болуы мүмкін;
20) спорт кешені - жеке тұрған ғимарат, оның негізгі элементі - спорт залы болып табылады. Залдардың санына шек қойылмайды. Көрермендерге арналған орындары болу мүмкін. Залмен (залдармен) бірге жүзу бассейні де орналасуы мүмкін;
21) спорт манежі (футбол, жеңіл атлетика, ат спорты) - оқу-жаттығу үдерісінің талаптарына және спорт түрлері бойынша жарыстардың ережелері мен талаптарын қанағаттандыратын жабық тұрған немесе қоса салынған ғимараттар, олар жазық және негізгі үлкен мөлшердегі (алаң, спорттық ядро) ғимараттар ретінде пайдаланылады. Көрермендер үшін орындар салынуы мүмкін;
22) спорт ойындары немесе жаттығуларына арналған алаң (футбол, регби, бейсбол, допты және көгалдағы хоккей, конкурлық, лақтыру, садақ ату) – жекелеген ойын түрлері мен жаттығуға ойын алаңын бірнеше спорт түріне кезектесе пайдаланудың мүмкіндігі бар алаң;

23) трасса спортивная (легкоатлетическая, кроссовая, горнолыжная, санная, бобслейная, лыжероллерная, велосипедная, биатлонная, лыжная, для ориентирования на местности) - регламентированное правилами соревнований и требованиями учебно-тренировочного процесса расстояние между двумя конечными точками дистанции;
24) плавательный бассейн (бассейны) для спортивного плавания, водного поло, прыжков в воду или синхронного плавания - открытое и крытое сооружение с основной ванной размером не менее предусмотренного правилами соревнований. Возможно сочетание условий для нескольких видов спорта в одной ванне и устройство мест для зрителей;
25) спортивное ядро - футбольное (игровое) поле, окаймленное беговой дорожкой, номинального размера, если длина дорожки по линии измерения равна 400 метрам и радиусы поворота - 36 метрам. В составе ядра - беговая дорожка и легкоатлетические сектора;
26) стадион - комплекс, включающий в себя спортивную арену;
27) конькобежная дорожка с естественным льдом - сезонное плоскостное сооружение с круговой дорожкой длиной не менее 250 метров;
28) тир - сооружение, у которого перекрытие заменено полеперехватами, полностью исключающими выход пули за пределы данного сооружения;
29) база лыжная - комплекс сооружений, включающих раздевальные, лыжехранилище и другие обслуживающие помещения и трассы для занятий или катания. В состав трасс может входить лыжный стадион, участок для старта и финиша не менее 400 метров в длину и 100 метров в ширину - с судейским павильоном, трибунами для зрителей;
30) трамплин для прыжков на лыжах - объемное сооружение, включающее гору разгона (в виде эстакады), гору приземления, рассчитанное в соответствии с правилами и нормами международной федерации лыжного спорта и оборудованное техническими устройствами для учебно-тренировочной работы и соревнований при одновременном обеспечении безопасных условий эксплуатации;
31) эллинг - помещение для хранения и ремонта спортивных судов. Наиболее целесообразна транспортная связь между эллингом и плотом для причаливания, спуска судов на воду и посадки в них занимающихся;
32) яхт-клуб - комплекс сооружений на берегу крупного водоема для занятий парусным спортом.
4. Спортивные сооружения, указанные в пункте 3 настоящих Правил, подразделяются на четыре категории:
высшая категория - основные параметры спортивных сооружений по размерам и оснащению соответствуют требованиям международных федераций по видам спорта, и позволяют обеспечить учебно-тренировочную работу спортсменов высшей квалификации или проведение международных соревнований (чемпионат мира, Европы, чемпионат Содружества Независимых Государств, кубковые соревнования) или спортивные сооружения или помещения, пригодные для занятий физкультурно-оздоровительной, спортивной деятельностью, оснащенные современным спортивным оборудованием, соответствующим международным требованиям;
1-я категория - основные параметры спортивных сооружений по размерам и оснащению позволяют обеспечить учебно-тренировочную работу спортсменов высшей квалификации или проведение республиканских соревнований (чемпионат республики, области, города);
2-я категория - основные параметры спортивных сооружений по размерам и оснащению позволяют обеспечить условия массовых физкультурно-оздоровительных и спортивных занятий или массовых соревнований;
3-я категория - параметры сооружения позволяют обеспечить ведение физкультурно-оздоровительной работы.

23) спорттық жол (жеңіл атлетикалық, кросс, тау шаңғысы, шана, бобслей, шаңғы роллерлі, велосипед, биатлон, шаңғы, маңайды бағдарлау үшін) - жарыстардың реттелген ережелері мен оқу-жаттығу үдерісінің талаптарына сәйкес қашықтықтың екі аралығындағы жол;
24) спорттық жүзуге, су добына, суға секіруге немесе үйлесімді жүзуге арналған жүзу бассейні (бассейндер) - жарыс ережелерінде қарастырылғаннан кем емес негізгі өлшемді ваннасы бар ашық және жабық ғимараттар. Бір ваннада спорттың бірнеше түріне жағдайлар жасалуы мүмкін. Көрермендерге арналған орындар болуы мүмкін;
25) спорттық ядро - жан-жағы жүгіру жолдарымен белгіленген футбол (ойын) алаңы, жолдың өлшемі 400 метр және бұрылу радиусы 36 метрге тең болса қалыпты деп есептеледі. Ядроның құрамында жүгіру жолы және жеңіл атлетика секторы болады;
26) стадион - спорттық аренасы бар кешен;
27) табиғи мұздан жасалған конькимен жүгіру жолы – ұзындығы  250 метрден кем емес, айналымды жолы бар маусымдық жазық ғимарат;
28) тир - аталған ғимараттың шекарасынан, оқтың өтіп кетуін толық ұстап қалатын жабыны бар алаңмен ауыстырылған ғимарат;
29) шаңғы базасы - жаттығуға немесе сырғанауға арналған қызмет көрсететін жайлары, трассалары, шаңғыларды сақтайтын және жуынатын орындары бар ғимараттар кешені. Трассаның құрамында шаңғы стадионы, жарыстың сөресі мен мәре учаскесінің ұзындығы 400 м, ені 100 м, төрешілер павильоны, көрермендерге арналған мінбелері болады;
30) шаңғымен секіруге арналған тұғыр - жылдамдық алу биіктігі (әдетте эстакада түрінде), жерге түсу биіктігін қоса алғанда, шаңғы спортынан халықаралық федерацияның ережелері мен нормаларына сәйкес және оқу-жаттығу жұмыстары мен жарыстарға арналған техникалық құрал-жабдықтармен жарақтандырылған көлемді ғимарат. Пайдаланудың қауіпсіз шарттарын бір мезгілде қамтамасыз ету қажет;
31) эллинг - спорттық кемелерді сақтауға және жөндеуге арналған үй-жай. Эллинг пен кемелердің жағаға келіп тоқтауын, спортпен шұғылданғанда оған отырғызуға арналған көлік байланысы болғаны дұрыс;
32) яхта клубы - желкенді спортпен шұғылдануға арналған ірі су қоймаларының жағалауындағы ғимараттар кешені.
4. Осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген спорттық ғимараттар төрт санатқа бөлінеді:
жоғарғы санатқа - ғимараттардың негізгі көлемі және жарақтандыруына қарай параметрлері спорт түрлерінен халықаралық федерациялардың талаптарына сәйкес келетін және жоғары білікті спортшылардың оқу-жаттығу жұмыстарын немесе халықаралық ережелер бойынша жарыстар өткізуге мүмкіндік беретін (әлем, Еуропа чемпионаттары, ТМД чемпионаты, кубок жарыстары және т.б.) немесе дене шынықтыру-сауықтыру, спорттық қызметпен шұғылдануға лайықты тиісті халықаралық талаптарға жауап беретін, заманауи спорттық жарақтандырылған спорт ғимараттары мен үймереттер;
1-ші санатқа - өзінің көлемі және жарақтандырылуы бойынша негізгі параметрлері көпшілік разрядты спортшылардың оқу-жаттығу жұмыстарын немесе республикалық жарыстарды өткізуге (республика, облыс, қала чемпионаттары) мүмкіндік беретін ғимараттар;
2-ші санатқа - өзінің көлемі және жарақтандырылуы бойынша негізгі параметрлері бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық жаттығуларға немесе жаппай жарыстар өткізуге мүмкіндік беретін ғимараттар;
3-ші санатқа - ғимараттың параметрлері дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын жүргізуге мүмкіндік береді.

5. Высшая категория спортивным сооружениям присваивается и утверждается Комитетом по спорту Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее - Комитет по спорту), первые, вторые и третьи категории - областными, городов Астаны и Алматы управлениями туризма, физической культуры и спорта (далее - областные (городские) управления).
6. Для утверждения высшей категории в Комитете по спорту, первой, второй и третьей категории в областном (городском) управлении, руководитель спортивного сооружения:
1) подает заявление о присвоении категории спортивному сооружению, составленную в произвольной форме;
заполняет типовую форму Паспорта спортивного сооружения согласно приложению к настоящим Правилам;
2) предоставляет копию Акта технического обследования спортивного сооружения в части эксплуатационной надежности, устойчивости строительных конструкций и обеспечения необходимой степени безопасности.
7. По результатам рассмотрения представленных документов и основным характеристикам спортивного сооружения в течение 7 рабочих дней выносится решение о присвоении или об отказе в присвоении категории спортивному сооружению.
3. Использование спортивных сооружений
8. Спортивные сооружения представляют собой единую систему, подразделяющуюся по функциональному назначению на шесть групп:
1) обеспечивающие занятия по программам детских дошкольных учреждений и учебных заведений;
2) обеспечивающие занятия в процессе труда в режиме рабочего времени и после рабочего восстановления;
3) обеспечивающие подготовку к службе в вооруженных силах, процесс военной службы и поддержание физического уровня для выполнения специальных видов работ (гражданская авиация, монтаж оборудования, линии электропередач);
4) обеспечивающие лечебно-профилактическую работу среди населения (лечебно-физкультурных комплексов поликлиник, сооружения санаториев, домов отдыха, профилакториев);
5) обеспечивающие занятия физическими упражнениями в режиме отдыха;
6) обеспечивающие подготовку спортсменов высокого класса и проведение соревнований.
9. Использование спортивных сооружений детских дошкольных учреждений, учебных заведений предприятий (находящихся на территории предприятия), обеспечивающих подготовку к службе и службу в вооруженных силах, поддержание физического уровня и лечебно-профилактическую работу среди населения, определяется правилами внутреннего распорядка названных организаций.
10. Учебно-тренировочные (спортивно-технические) сооружения (специализированные спортивные базы сборных команд, учебно-тренировочные центры, сооружения детско-юношеских спортивных школ, спортивные школы олимпийского резерва, школы высшего спортивного мастерства, центры олимпийской подготовки, центры подготовки олимпийского резерва, школы-интернаты спортивного профиля, спортивные лыжные трамплины, горнолыжные и санно-бобслейные трассы, велотреки и велокольцевые трассы, тиры и стрельбища) используются в соответствии с требованиями учебно-тренировочного процесса.
Приложение
к Правилам использования
спортивных сооружений
Форма
Типовая форма Паспорта спортивного сооружения
____________________________________________________________________
наименование спортивного сооружения
Утверждена:                               Паспорт зарегистрирован
категория ____________                    _______________________
приказ № ____________                     наименование
от __ ________ 20__ года                  государственного органа
_______________________
Ф.И.О. и подпись
руководителя

5. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт комитеті (бұдан әрі – Спорт комитеті) спорт ғимараттарына жоғарғы санат береді және бекітеді, бірінші, екінші, үшінші санаттарды – облыстық, Астана мен Алматы қалаларының туризм, дене шынықтыру және спорт басқармалары (бұдан әрі – облыстық (қалалық) басқармалар) береді.
6. Спорт комитетінде жоғарғы санатты бекіту, облыстық (қалалық) басқармаларда бірінші, екінші және үшінші санаттарды бекіту үшін спорт ғимаратының басшысы:
1) спорттық ғимаратқа санат алу үшін еркін түрде жазылған өтінішті тапсырады;
2) осы Ереженің қосымшасына сәйкес спорт ғимараты паспортының үлгілік нысанын толтырады;
3) спорт ғимаратының пайдалануға беріктігі, құрылыс құрылғыларының тұрақтылығы және қауіпсіздіктің қажетті дәрежесін қамтамасыз етуге қатысты спорт ғимаратының техникалық тексеру актісінің көшірмесін тапсырады.
7. Ұсынылған құжаттарды және спорттық ғимараттардың сипаттамасын қараудың нәтижесі бойынша 7 жұмыс күн ішінде спорт ғимаратына санат беру немесе санат бермеу туралы шешім қабылданады.
3. Спорт ғимараттарын пайдалану
8. Дене шынықтыру-спорт ғимараттары бірыңғай жүйені құрайды. Ал функционалдық мақсаттарына қарай алты топқа бөлінеді. Олар:
1) балалардың мектепке дейінгі және оқу орындары бағдарламасы бойынша жаттығуды қамтамасыз ететіндер;
2) еңбек үдерісінде жұмыс уақыты режимінде және жұмыстан кейінгі қалыпқа келтіру жаттығуларын қамтамасыз ететіндер;
3) қарулы күштер қызметіне дайындықты, әскери қызмет үдерісін және арнайы жұмыс түрлерін орындау үшін (азаматтық авиация, құрал-жабдықтарды монтаждау, электр қуатын беру желілері) дене тәрбиесі деңгейін қалыпты ұстауды қамтамасыз ететіндер;
4) тұрғындар арасында емдеу-алдын алу жұмыстарын қамтамасыз ететіндер (емханалардың емдік-дене шынықтыру кабинеті, санаторийлердің, демалыс үйлерінің, шипажайлардың ғимараттары);
5) демалған кезде дене шынықтыру жаттығуларын өткізуді қамтамасыз ететіндер;
6) жоғары сыныпты спортшылардың дайындығын және жарыстарды өткізуді қамтамасыз ететіндер.
9. Балалардың мектепке дейінгі мекемелері, кәсіпорындардың, оқу орындары (кәсіпорынның аумағындағы), әскери қызметте және қарулы күштерде қызмет ету дайындығын қамтамасыз ететін, тұрғындар арасында дене шынықтыру деңгейін және емдеу-алдын алу жұмыстарын қолдау, дене шынықтыру-спорттық ғимараттарды пайдалану аталған ұйымдардың ішкі тәртібі ережелерімен айқындалады.
10. Оқу-жаттығу (спорттық-техникалық) ғимараттары (мамандандырылған құрама командалардың спорттық базалары, оқу-жаттығу орталықтары, балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі, олимпиада резервінің балалар мен жасөспірімдер мектебі, жоғары спорт шеберлігі мектебі, олимпиадалық даярлау орталығы, олимпиада резервін даярлау орталығы, спорттық бейіндегі мектеп-интернаттар, шаңғы спорты трамплиндері, тау шаңғысы және шана-бобслей жолдары, велотректер және велоайналма жолдары, тирлер мен ату алаңдары) оқу-жаттығу үдерісінің талаптарына сәйкес қолданады.
Спорт ғимараттарын пайдалану
ережелеріне қосымша
Нысан
Спорт ғимараты паспортының үлгілік нысаны
__________________________________________________________
Спорт ғимаратының атауы
Бекітілді:                          Паспорт тіркелді
____________ санат                 ____________________________
№ ____________ бұйрығы              Мемлекеттік органның атауы
20__ жылғы __ ________             ____________________________
Басшысының А.Ә.Т. және қолы

1. Общие сведения
1. Адрес (область, город, район, село,
улица, дом, номер телефона) ________________________________________
2. Организация, в ведении которой находится
данное сооружение __________________________________________________
3. Год и месяц ввода в эксплуатацию ________________________________
4. Балансовая стоимость (млн. тенге) _______________________________
5. Земельный участок (в га) ________________________________________
6. Сооружение специально построенное
или приспособленное ________________________________________________
7. Теплоснабжение (местное, централизованное) ______________________
8. Водоснабжение (городская сеть, артезианские колодцы,
скважины из под естественных водоемов) _____________________________
9. Канализационная сеть (городская, выгребная, наличие очистных
сооружений) ________________________________________________________
10. Вентиляция (естественная, вытяжная, приточная,
приточно-вытяжная) _________________________________________________
11. Электроснабжение (собственный источник,
централизованное) __________________________________________________
12. Телефонизация (количество номеров) _____________________________
13. Ограждение территории (бетон, металл, дерево) __________________
14. Дополнительные инженерно-технические службы и устройства
(холодильные установки, мачтовое освещение,
автоматическая служба) _____________________________________________
2. Основные сооружения и помещения
№ п.п.
Наиме-
нование
и назна-
чение
Коли-
чест-
во
Размеры
Едино-
времен-
ная про-
пускная
способ-
ность
Осве-
щен-
ность
Пок-
рытие
Дре-
наж
Элект-
ронное
табло,
электрон-
ные часы
Оснащен-
ность
радио,
телеви-
дением
Д
л
и
н
а
Ш
и
р
и
н
а
Высота
и глу-
бина
Этаж-
ность,
радиус

1. Жалпы мәліметтер
1. Мекен-жайы (облыс, қала, аудан, ауыл,
көше, үй, телефонның нөмірі)_____________________________________
2. Осы ғимарат бағыныста болатын ұйымның атауы_____________________
3. Пайдалануға берген жылы мен айы _________________________________
4. Баланстық құны (млн. теңге) _____________________________________
5. Жер телімі (гектармен) __________________________________________
6. Арнайы салынған немесе қосып салынған ғимарат_____________________
7. Жылумен жабдықтау (жергілікті, орталық) _________________________
8. Сумен жабдықтау (қалалық желісі, артезианды құдықтар, табиғи сулардың бұрғылары) _________________________________________________
9. Кәріз желісі (қалалық, қазылған, тазарту ғимараттарының болуы)
_____________________________________________________________________
10. Желдеткіш (жасанды, тартылмалы, ағылмалы, ағылмалы-тартылмалы)
_____________________________________________________________________
11. Электрмен жабдықтау (өзінің көзі, орталықтандырылған)
_____________________________________________________________________
12. Телефоны (нөмірлердің саны)______________________________________
13. Аумақты қоршау (бетон, металл, ағаш) ____________________________
14. Қосымша инженерлік-техникалық қызметтер мен қондырғылар (мұздатқыш қондырғылар, мачталық жарық беру, автоматтандырылған қызметі) ____________________________________________________________
2. Негізгі ғимараттар мен үй-жайлар
р/с №
Атауы және мақсаты
Саны
Өлшемі
Біржолғы өткізу қабілеті
Жарықтығы
Төсенім
Дренаж
Электрондық табло, электрондық сағат
Радио, теледидармен қамтылуы
Ұзындығы
Ені
Биіктігі және тереңдігі
Қабаттылығы, радиусы

5. Сооружения для зрителей
№ п.п.
Наименование и
конструктивные
особенности
Количество
Количество
рядов
Количество
мест
Количество
крючков
Количество
санитарных
приборов
Примечание
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Трибуна
Балкон
Гардероб
Туалет (мужской)
Туалет (женский)
Буфет/столовая
Фойе
Ресторан/кафе
6. Сведения о спортивном сооружении
1. Номер и дата подписания Акта государственной комиссии о приеме спортивного сооружения в эксплуатацию;
2. Планово-расчетные показатели количественного состава занимающихся и суточного режима работы спортивных сооружений:
№ п.п.
Наименование
спортивных
сооружений
Количество
занимающихся
(максимальное)
Норма
квадратных
метров на
одного
человека
Количество
часов
эксплуатации
Примечание
1
2
3
4
5
6
3. Номера и даты выдачи заключений о соответствии спортивного сооружения санитарно-гигиеническим и противопожарным нормам и требованиям;
4. Информация об имеющемся спортивном оборудовании и инвентаре (составляется в произвольной форме);
5. Информация о доступности спортивного сооружения для посещения лицам с ограниченными возможностями (составляется в произвольной форме).
7. Дополнения и замечания
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Паспорт составили:
Руководитель организации,
в ведении которой находится
спортивное сооружение ___________________
Представитель ___________________________
Специалист государственного
органа __________________________________
Дата заполнения __ ________ 20__ года

5. Көрермендерге арналған ғимарат
р/с №
Атауы және құрастыру ерекшіліктері
Саны
Қатарлардың саны
Орындардың саны
Үлмектердің саны
Санитарлық құралдардың саны
Ескерту
1.
Мінбе
2.
Балкон
3.
Киім ілгіш
4.
Дәретхана (ерлер)
5.
Дәретхана (әйелдер)
6.
Буфет/асхана
7.
Фойе
8.
Мейрамхана/дәмхана
6. Спорттық ғимарат туралы мәліметтер
1. Спорт ғимаратын пайдалануға қабылдап алу туралы мемлекеттік комиссия актісінің көшірмесі;
2. Шұғылданушылардың сандық құрамының жоспарлы-есептік көрсеткіштері және спорт ғимаратының тәуліктік жұмыс тәртібі:
р/с №
Спорт ғимаратының атауы
Шұғылданушылардың саны (барынша көбі)
Бір адамға арналған квадрат метрлердің нормасы
Пайдаланатын сағаттардың саны
Ескерту
1
2
3
4
5
6
3. Санитарлық-тазалық және өртке қарсы нормалар мен талаптарға сәйкестігі туралы қорытындылардың нөмірлері мен берілген күні.
4. Спорт мүкәммалдары мен жабдықтарының болуы туралы ақпарат (еркін түрде жазылады).
5. Мүмкіндігі шектеулі тұлғаларға арналған спорт ғимараттарына қол жетімділік туралы ақпарат (еркін түрде жазылады).
7. Толықтырулар мен ескертулер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Паспортты жасағандар:
Осы ғимарат бағынысында бар
ұйымның басшысы ____________________________
Өкілі ______________________________________
Мемлекеттік органның
маманы _____________________________________
Толтыру күні ____ _____________ 20____ жыл