О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 230 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике строительства и инвестиций и инструкций по их заполнению"
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 2 августа 2011 года № 212. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 сентября 2011 года № 7162. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 12 августа 2013 года № 189
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по статистике от 12.08.2013 № 189 (вводится в действие с 01.01.2014).
В целях оптимизации государственной статистики, и исключения дублирования показателей в статистических формах общегосударственных статистических наблюдений, а также в соответствии с подпунктами 2) и  7)статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 230 «Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике строительства и инвестиций и инструкций по их заполнению» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6486, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 26 января 2011 года № 27-28 (26448-26449), от 27 января 2011 года № 29-30 (26450-26451) следующие изменения:
в пункте 1:
приложения 3 и 4 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2012 года.
Исполняющий
обязанности Председателя                   Ж. Джаркинбаев
«СОГЛАСОВАН»
Исполняющий обязанности Председателя
Агентства Республики Казахстан по делам
строительства и жилищно-коммунального
хозяйства
________________ Н.П. Тихонюк
«____» __________ 2011 года
Приложение 1 к приказу исполняющего
обязанности Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 2 августа 2011 года № 212
Мемлекеттік статистика
органдары құпиялылығына
кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі Төрағаның міндетін
атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы № 230 бұйрығына
3-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық
байқау бойынша статистикалық
нысаны
Статистическая форма
по общегосударственному
статистическому наблюдению
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 230
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz, сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт,
сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час
(нужное обвести)
1 сағат-
қа дейiн
1-2
2-4
4-8

Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 230 "Құрылыс және инвестициялар статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 212 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 5 қыркүйекте № 7162 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2013 жылғы 12 тамыздағы № 189 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Статистика агенттігі төрағасының 12.08.2013 № 189 бұйрығымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
Қолданушылардың назарына!
Осы бұйрық 2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі (4-т. қараңыз).
Мемлекеттік статистиканы оңтайландыру және жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық көрсеткіштерінің қосарлануын болдырмау мақсатында, сонымен қатар "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
"Құрылыс және инвестициялар статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 230 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6486 тіркелген, "Егемен Қазақстан" 2011 жылғы 23 сәуірдегі № 164-165 (26567), 2011 жылғы 26 сәуірдегі № 166-169 (26571) газетінде жарияланған) мынадай өзгерiстер енгізілсін:
1-тармақта:
3 және 4-қосымшалар осы бұйрықтың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның
міндетін атқарушы
Ж. Жарқынбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы Кұрылыс
және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері агенттігі
Төрағасының міндетін атқарушы
Н.П.Тихонюк
2011 жылғы
____________
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағаның міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 212 бұйрығына 1-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағаның міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 230 бұйрығына 3-қосымша
Приложение 3 к приказу исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 230
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8

3. Пайдалану бағыттары бойынша негізгі капиталға салынған инвестициялар
көлемін көрсетіңіз, мың теңгемен
Укажите объем инвестиций в основной капитал по направлениям использования, в тысячах тенге
Жол
с
т
р
о
к
и
Көрсеткіш
атауы
Наименование
показателя
ЭҚЖЖ*
коды
Код по
ОКЭД*
Барлығы
Всего
соның ішінде:
в том числе:
республи-
калық
бюджет
республи-
канский
бюджет
жергі-
лікті
бюджет
местный
бюджет
меншікті
қаражат
собствен-
ные
средства
шетел
инвес-
тиция-
лары
иностран-
ные
инвес-
тиции
қарыз
қара-
жаты
заемные
средства
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1
Негізгі
капиталға
салынған
инвестициялар
Инвестиции в
основной капитал
х
оның ішінде
пайдалану
бағыттары
бойынша
в том числе по
направлениям
использования
2
Тұрғын үй
құрылысына
салынған
инвестициялар
Инвестиции в
жилищное
строительство
х
_____________________
ұнда және бұдан әрі Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
Здесь и далее Общий классификатор видов экономической деятельности
4. Пайдалану бағыттары бойынша жаңа негізгі кұралдардың пайдалануға берілуін
және құрылысқа салынған инвестицияларды көрсетіңіз, мың теңгемен
Укажите ввод в эксплуатацию новых основных средств и инвестиции в строительство по
направлениям использования, в тысячах тенге
Жол
с
т
р
о
к
и
Көрсеткіш
атауы
Наименование
показателя
ЭҚЖЖ
коды
Код
по
ОКЭД
Жаңа
негізгі
құрал-
дарды
пайда-
лануға
беру
Ввод в
эксплу-
атацию
новых
основных
средств
Құрылысқа салынған инвестициялар
Инвестиции в строительство
құрылыс-
монтаж
жұмыстары
строитель-
но-монтаж-
ные работы
үйлер мен
ғимарат-
тарды
күрделі
жөндеу
жұмыстары
работы по
капиталь-
ному
ремонту
зданий и
сооружений
объект
құрылы-
сына
байла-
нысты
маши-
налар,
жабдық-
тар,
құрал-
сайман-
дар,
мүкәммал
машины,
оборудо-
вание,
инстру-
мент,
инвентарь,
связан-
ные со
строитель-
ством
объекта
объект
құрылы-
сына
байла-
нысты
өзге де
шығындар
прочие
затраты,
связанные
со строи-
тельством
объекта
құрылысқа
арналған
жобалау-
іздестіру
жұмыстары
проектно-
изыска-
тельские
работы для
строи-
тельства
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1
Барлығы
Всего
х
оның ішінде
пайдалану
бағыттары
бойынша
в том числе по
направлениям
использования
5. Қаржылық емес активтердің жекелеген түрлеріне бағытталған инвестициялар
көлемін көрсетіңіз, мың теңге
Укажите объем инвестиций, направленный в  отдельные виды нефинансовых активов,
в тысячах тенге
Жол
с
т
р
о
к
и
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Барлығы
Всего
соның ішінде:
в том числе:
респу-
бликалық
бюджет
респу-
бликанский
бюджет
жергі-
лікті
бюджет
местный
бюджет
меншікті
қаражат
собственные
средства
шетел
инвести-
циялары
иностран-
ные
инвестиции
қарыз
қаражаты
заемные
средства
А
Б
1
2
3
4
5
6
1
Ғылыми-зерттеу және
тәжірибе-құрылыс
жұмыстарына жұмсалған
шығындар
Затраты на научно-
исследовательские и
опытно-конструкторские
работы
2
Әдеби-көркем
туындылар мен
ойын-сауық
бағдарламаларының
түпнұсқаларын жасау
және сатып алуға
жұмсалған шығындар
Затраты на создание и
приобретение оригиналов
литературно-художествен-
ных произведений и
развлекательных программ
3
Персоналды арнайы
даярлау және
біліктілігін
арттыруды қоса, білім
беруге жұмсалған
шығындар
Расходы на образование,
включая специальную
подготовку и повышение
квалификации персонала
4
Персоналға
медициналық қызмет
көрсету, сақтандыру
және еңбегін қорғауға
жұмсалған шығындар
Расходы  на медицинское
обслуживание,
страхование и охрану
труда персонала
5
Гудвилл, тауарлық
белгілер, титулдық
және баспа құқықтары,
лицензиялар, франшиз,
авторлық құқықтар,
патенттер мен өзге де
өндірістік меншікке,
пайдалану және қызмет
көрсету құқықтарын
құру және сатып алуға
жұмсалған шығындар
Затраты на создание и
приобретение гудвилла,
товарных знаков,
титульных и издатель-
ских прав, лицензий,
франшиз, авторских прав,
патентов и других прав
на промышленную
собственность, права на
услуги и эксплуатацию
6
Жер мен табиғатты
пайдалану
объектілерін сатып
алуға жұмсалған
шығындар
Затраты на приобретение
земли и объектов
природопользования
7

3. Пайдалану бағыттары бойынша негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемін көрсетіңіз, мың теңгемен
Укажите объем инвестиций в основной капитал по направлениям использования, в тысячах тенге
Жол №
№ строки
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
ЭҚЖЖ * коды
Код по ОКЭД*
Барлығы
Всего
соның ішінде:
в том числе:
республикалық бюджет
республиканский бюджет
жергілікті бюджет
местный бюджет
меншікті қаражат
собственные средства
шетел инвестициялары
иностранные инвестиции
қарыз қаражаты
заемные средства
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1
Негізгі капиталға салынған инвестициялар
Инвестиции в основной капитал
х
оның ішінде пайдалану бағыттары бойынша
в том числе по направлениям использования
2
Тұрғын үй құрылысына салынған инвестициялар
Инвестиции в жилищное строительство
4. Пайдалану бағыттары бойынша жаңа негізгі кұралдардың пайдалануға берілуін және құрылысқа салынған инвестицияларды көрсетіңіз, мың теңгемен
Укажите ввод в эксплуатацию новых основных средств и инвестиции в строительство по направлениям использования, в тысячах тенге
Жол №
№ строки
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
ЭҚЖЖ коды
Код по ОКЭД
Жаңа негізгі құралдарды пайдалануға беру
Ввод в эксплуатацию новых основных средств
Құрылысқа салынған инвестициялар
Инвестиции в строительство
құрылыс-монтаж жұмыстары
строительно-монтажные работы
үйлер мен ғимараттарды күрделі жөндеу жұмыстары
работы по капитальному ремонту зданий и сооружений
объект құрылысына байланысты машиналар, жабдықтар, құрал-саймандар, мүкәммал
машины, оборудо-вание, инструмент, инвентарь, связан-ные со строитель-ством объекта
объект құрылысына байланысты өзге де шығындар
прочие затраты, связанные со строительством объекта
құрылысқа арналған жобалау-іздестіру жұмыстары
проектно-изыскательские работы для строительства
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1
Барлығы
Всего
х
оның ішінде пайдалану бағыттары бойынша
в том числе по направлениям использования
5. Қаржылық емес активтердің жекелеген түрлеріне бағытталған инвестициялар көлемін көрсетіңіз, мың теңге
Укажите объем инвестиций, направленный в отдельные виды нефинансовых активов, в тысячах тенге
Жол №
№ строки
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Барлығы
Всего
соның ішінде:
в том числе:
республикалық бюджет
республиканский
бюджет
жергілікті бюджет
местный бюджет
меншікті қаражат
собственные средства
шетел инвестициялары
иностранные инвестиции
қарыз қаражаты
заемные средства
А
Б
1
2
3
4
5
6
1
Ғылыми-зерттеу және тәжірибе-құрылыс жұмыстарына жұмсалған шығындар
Затраты на научно-исследовате ьские и опытно-конструктор кие работы
2
Әдеби-көркем туындылар мен ойын-сауық бағдарламаларының түпнұсқаларын жасау және сатып алуға жұмсалған шығындар
Затраты на создание и приобретение оригиналов литературно-художественных произведений и развлекательных программ
3
Персоналды арнайы даярлау және біліктілігін арттыруды қоса, білім беруге жұмсалған шығындар
Расходы на образование, включая специальную подготовку и повышение квалификации персонала
4
Персоналға медициналық қызмет көрсету, сақтандыру және еңбегін қорғауға жұмсалған шығындар
Расходы на медицинское обслуживание, страхование и охрану труда персонала
5
Гудвилл, тауарлық белгілер, титулдық және баспа құқықтары, лицензиялар, франшиз, авторлық құқықтар, патенттер мен өзге де өндірістік меншікке, пайдалану және қызмет көрсету құқықтарын құру және сатып алуға жұмсалған шығындар
Затраты на создание и приобретение гудвилла, товарных знаков, титульных и издательских прав, лицензий, франшиз, авторских прав, патентов и других прав на промышленную собственность, права на услуги и эксплуатацию
6
Жер мен табиғатты пайдалану объектілерін сатып алуға жұмсалған шығындар
Затраты на приобретение земли и объектов природопользования
7

2 - бөлімнің 6 -
жолынан ақпараттық-
коммуникациялық
технологияларға
арналған жабдықты
сатып алуға жұмсалған
шығындар
из строки 6 раздела 2
затраты на приобретение
оборудования для
информационно-коммуника-
ционных технологиий
8
2 - бөлімнің 11 -
жолынан өз күшімен
жасалған бағдарла-
малық қамтамасызету
мен деректер қорын
жасауға шығындар
из строки 11 раздела 2
затраты на создание
программного обеспечения
и баз данных
собственными силами
Атауы                                     Мекен-жайы
Наименование ________________             Адрес ___________________
_________________            Тел.: ___________________
Электрондық почта мекен-жайы
Адрес электронной почты ___________________________________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя _________________ Тел. ______________
Басшы                              (Аты-жөні, тегі, қолы)
Руководитель _________________      (Ф.И.О., подпись) _____________
Бас бухгалтер                    (Аты-жөні,тегі, қолы)
Главный бухгалтер _______________ (Ф.И.О., подпись) _______________
М.О.
М.П.
Приложение 2 к приказу исполняющего
обязанности Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 2 августа 2011 года № 212
Приложение 4 к приказу исполняющего
обязанности Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 230
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет об инвестиционной деятельности»
(код 0371104, индекс 1-инвест, периодичность годовая)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет об инвестиционной деятельности» (код 0371104, индекс 1-инвест, периодичность годовая).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) оборудование для информационно-коммуникационных технологий – затраты на приобретение вычислительной техники и оргтехники, оборудования систем связи, аппаратуры для визуального и акустического отображения информации, хранения информации;
2) оригиналы литературно-художественных произведений и развлекательных программ - затраты на приобретение и создание оригиналов фильмов, звукозаписей, рукописей, магнитных лент, моделей, на которых записаны или воплощены театральные представления, программы радио и телевидения, музыкальные исполнения, спортивные соревнования, литературные и художественные произведения и другие;

2-бөлімнің 6-жолынан ақпараттық-коммуникациялық технологияларға арналған жабдықты сатып алуға жұмсалған шығындар
из строки 6 раздела 2 затраты на приобретение оборудования для информационно-коммуникационных технологиий
8
2-бөлімнің 11-жолынан өз күшімен жасалған бағдарламалық қамтамасыз ету мен деректер қорын жасауға шығындар
из строки 11 раздела 2 затраты на создание программного обеспечения и баз данных собственными силами
Атауы Мекен-жайы
Наименование____________________ Адрес ______________________
____________________ Тел.:________________
Электрондық почта мекен-жайы
Адрес электронной почты ___________________________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя _____________________ Тел.____________
Басшы ____________________________ fs24(Т.А.Ә., қолы)
Руководитель (Ф.И.О., подпись)_________________
Бас бухгалтер (Т.А.Ә., қолы)
Главный бухгалтер (Ф.И.О., подпись) ________________
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі Төрағаның
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 212 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі Төрағаның
міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 230 бұйрығына 4-қосымша
"Инвестициялық қызмет туралы есеп" жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру
жөніндегі нұсқаулық (коды 0371104, индексі 1-инвест,
кезеңділігі - жылдық)
1. Осы Нұсқаулық "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7-тармақшасына сәйкес әзірленген және "Инвестициялық қызмет туралы есеп" (коды 0371104, индексі - 1-инвест, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар үшін жабдықтар - есептеуіш техникалары мен оргтехниканы, байланыс жүйелері жабдықтарын, ақпаратты визуалды және акустикалық көрсету, ақпаратты сақтау үшін аспаптарын сатып алуға кеткен шығындар;
2) әдеби-көркем шығармалар және ойын-сауық бағдарламалары түпнұсқалары – фильмдер, дыбыс жазбалары, қолжазбалар, магниттік таспалар, театр қойылымдары жазылған және көрініс тапқан үлгілер, радио және теледидар бағдарламалары, музыкалық орындаулар, спорт жарыстары, әдебиет және көркем шығарма туындылары және өзгелердің түпнұсқаларын құруға және сатып алуға кеткен шығындар;

3) программное обеспечение и базы данных – это:
затраты хозяйствующих субъектов, на создание и приобретение программного обеспечения и баз данных;
затраты, связанные с разработкой и получением (приобретением) авторских прав на программное обеспечение;
затраты разработчиков программного обеспечения, связанные с его обслуживанием, развертыванием, конфигурированием;
4) затраты на создание и приобретение гудвилла, товарных знаков, титульных и издательских прав, лицензий, франшиз, авторских прав, патентов и прав на промышленную собственность, права на услуги и эксплуатацию – это расходы на создание и приобретение объектов интеллектуальной собственности;
5) затраты на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы – расходы респондентов, направленные на выполнение научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ;
6) ввод в эксплуатацию новых основных средств - стоимость законченных строительством и введенных в действие зданий и сооружений производственного и непроизводственного назначения, машин и оборудования, транспортных средств всех видов;
7) земля (земельные участки) и объекты природопользования (водные ресурсы, недра и некультивируемые леса) – затраты респондентов на приобретение в собственность земельных участков и объектов природопользования;
8) средства местного бюджета - средства, выделяемые из местного бюджета на возвратной и безвозвратной основе, включая средства заимствования местных исполнительных органов, грантов, трансфертов;
9) рабочий, продуктивный и племенной скот - затраты на приобретение взрослого рабочего, продуктивного и племенного стада, включая расходы на его доставку, а также затраты на выращивание в хозяйстве молодняка продуктивного и рабочего скота, переводимого в основное стадо;
10) разведка недр и оценка запасов полезных ископаемых - совокупность затрат по разведке месторождений нефти, природного газа и других полезных ископаемых и последующей оценке разведанных месторождений;
11) заемные средства - денежные средства, не принадлежащие хозяйствующему субъекту, но временно находящиеся в его распоряжении и используемые наравне с его собственными. К ним также относятся кредиты банков-резидентов, кредиты банков-нерезидентов (иностранные банки, находящиеся на территории Казахстана);
12) инвестиции, направленные на охрану окружающей среды - затраты, направленные на охрану окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов:
затраты на проведение мероприятий по вводу в эксплуатацию и реконструкции сооружений очистки сточных вод;
затраты на проведение мероприятий по вводу в эксплуатацию сооружений для очистки коммунально-бытовых, ливневых стоков;
затраты на проведение мероприятий по улучшению состояния поверхностных водоисточников;
затраты на проведение мероприятий по охране земельных ресурсов;
затраты на проведение мероприятий по созданию особоохраняемых природных территорий;

3) бағдарламалық қамтамасыз ету және дерек қорлар – бұл:
шаруашылық субъектілерінің бағдарламалық қамтамасыз ету және дерек қорларын құруға және сатып алуға кеткен шығындар;
бағдарламалық қамтамасыз етуге авторлық құқықты әзірлеумен және алумен (сатып алумен) байланысты шығындар;
бағдарламалық қамтамасыз етуге қызмет көрсетумен, өрістетумен, конфигурациялаумен байланысты әзірлеушілердің шығындары;
4) гудвилл, тауар белгілерін, титулдық және баспа құқықтарын, лицензиялар, франшизалар, авторлық құқықтар, патенттер және өнеркәсіптік меншікке өзге құқықтар, қызмет көрсету және пайдалануға беру құқықтарын жасауға және сатып алуға кеткен шығындар – зияткерлік меншік объектілерін құруға және сатып алуға жұмсалған шығындар;
5) ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-құрылымдық жұмыстарға жұмсалған шығындар - респонденттердің ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-құрылымдық жұмыстарына бағытталған шығындары;
6) жаңа негізгі қаражаттарды пайдалануға беру - құрылысы біткен және пайдалануға берілген өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы ғимараттар мен имараттар, машиналар мен жабдықтар, көлік құралдарының барлық түрлерінің құны;
7) жер (жер учаскелері) және табиғатты пайдалану объектілері (су ресурстары, кен және культивацияланбайтын ормандар) – респонденттердің жер учаскелері мен табиғи пайдалану объектілерін меншігіне сатып алуына кеткен шығындар;
8) жергілікті бюджеттің қаражаты - қайтарылу және қайтарылмас негізінде жергілікті бюджеттен бөлінген қаражат, жергілікті атқарушы органдарының қарыз қаражаттарын, гранттарын, трансферттерін қоса;
9) жұмысқа, өнім алуға пайдаланылатын және асыл тұқымды мал - жұмысқа жегілетін, өнім беретін және асыл тұқымды ересек малды сатып алуға кеткен шығындар, оларды жеткізу шығындарын қоса; ақысыз негізде алынған малды шаруашылыққа жеткізу бойынша шығындар; өнім беретін және жұмысқа жегілетін малдың негізгі табынға қосылатын төлдерін шаруашылықта өсіру бойынша шығындар;
10) кенді барлау және пайдалы қазбалар қорларын бағалау – мұнай кен орындарын, табиғи газ және өзге пайдалы қазбаларды барлау және табылған кен орындарын келесі бағалау бойынша шығындар жиынтығы;
11) қарыз қаражаты - шаруашылық жүргізуші субъектіге тиісті емес, бірақ оның иелігінде болатын және оның өз қаражатымен бірдей пайдаланылатын ақша қаражаттары. Оларға сонымен қоса резидент банктердің несиелері, резидент емес банктердің (Қазақстан аумағында орналасқан шетелдік банктер) несиелері жатады;
12) қоршаған ортаны қорғауға бағытталған инвестициялар - қоршаған ортаны қорғауға және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануға бағытталған шығындар:
ақаба суларды тазалауға арналған ғимараттарды іске қосу және қайта құруға арналған іс-шараларды өткізуге жұмсалған шығындар;
коммуналдық-тұрмыстық, нөсер ағындарын тазалауға арналған ғимараттарды іске қосу бойынша іс-шараларды өткізуге жұмсалған шығындар;
жер үсті су көздерінің жағдайын жақсартуға арналған іс-шараларға жұмсалған шығындар;
жер ресурстарын қорғауға жұмсалған шығындар;
табиғаты ерекше қорғалатын аумақтарды құру бойынша іс-шараларға жұмсалған шығындар;

13) расходы на многолетние насаждения и плодово-ягодные культуры - затраты по насаждению и выращиванию многолетних культур. К многолетним культурам относятся плодово-ягодные насаждения всех видов, озеленительные и декоративные насаждения, защитные и другие лесные полосы, искусственные насаждения ботанических садов, которые многократно и непрерывно используются;
14) строительно-монтажные работы - затраты на строительные работы по возведению зданий и сооружений, расширению, реконструкции и техническому перевооружению, а также работы по монтажу энергетического, технологического и другого оборудования;
15) подрядный способ строительства - способ, при котором строительство осуществляется физическим или юридическим лицом, которое выполняет работы или услуги по договору подряда и (или) государственному контракту;
16) хозяйственный способ строительства - способ, при котором строительство осуществляется собственными силами заказчика или инвестора;
17) проектно-изыскательские работы для строительства - затраты, направленные на проектно-изыскательские работы (включая работы для строительства будущих лет и затраты по разработке технико-экономических обоснований), осуществляемые за счет инвестиций в основной капитал, а также авторский надзор проектных организаций, экспертизы проектов;
18) расходы на медицинское обслуживание, страхование и охрану труда персонала - затраты по организации эффективной работы каждого работника, с целью улучшения условий жизни и труда, включают:
расходы на обеспечение работников жильем;
расходы на социальную защиту работников (страховые платежи (взносы), уплачиваемые организацией по договорам добровольного медицинского страхования, оплата больничных листов нетрудоспособности, расходы на проведение оздоровительных и других мероприятий);
расходы на обеспечение безопасности жизни и здоровья работников в процессе трудовой деятельности, включающие в себя правовые, социально-экономические, организационно-технические, санитарно-эпидемиологические, лечебно-профилактические, реабилитационные и иные мероприятия;
расходы на проведение культурных мероприятий, а также по организации отдыха и развлечений;
19) расходы на образование, включая специальную подготовку и повышение квалификации персонала - все расходы предприятий и организаций, связанные с обучением работников (семинары, тренинги, вузовское и после вузовское обучение и другие) и повышением их квалификации;
20) инвестиции в основной капитал - вложения средств с целью получения инвесторами экономического, социального или экологического эффекта в случае нового строительства, расширения, а также реконструкции и модернизации объектов, которые приводят к увеличению первоначальной стоимости объекта, а также на приобретение машин, оборудования, транспортных средств, на формирование основного стада, многолетних насаждений;

13) көпжылдық екпе ағаштар және жеміс-жидек дақылдарына жұмсалған шығындар - көпжылдық дақылдарды егу және өсіру бойынша шығындар. Көпжылдық дақылдарға жеміс-жидек ағаштарының барлық түрлері, көгалдандыратын және сәндік ағаштар, қорғауға арналған және басқа да орман алқаптары, көп рет немесе үздіксіз қолданылатын ботаникалық бақтардың жасанды ағаштары жатады;
14) құрылыс-монтаж жұмыстары – ғимараттар мен имараттарды салу, кеңейту, қайта құру, техникалық қайта жарақтандыру жұмыстарына; сонымен қоса энергетикалық, технологиялық және басқа да жабдықтарды монтаждау жұмыстарына кеткен шығындар;
15) құрылыс салудың мердігерлік әдісі - мердігерлік және (немесе) мемлекеттік келісім-шарт бойынша жұмыстар немесе қызметтерді орындайтын жеке немесе заңды тұлғаның күшімен жүзеге асырылатын құрылыс салу әдісі;
16) құрылыс салудың шаруашылық әдісі - құрылыс тапсырыс берушінің немесе инвестордың өз күшімен жүзеге асатын әдісі;
17) құрылыс үшін жобалау-іздестіру жұмыстары - негізгі капиталға салынған инвестициялар есебінен жобалау-іздестіру жұмыстарына бағытталған (болашақтағы құрылыс жұмыстары мен техникалық-экономикалық негіздерді әзірлеу шығындарын қоса есептегенде) шығындар, сонымен бірге жобалау ұйымдарының авторлық қадағалауы, жобалар сараптамасы шығындары;
18) қызметкерлерге медициналық қызмет көрсетулерге, сақтандыруға және еңбекті қорғауына кеткен шығындар – өмір және еңбек жағдайларын жақсарту мақсатында әр қызметкердің тиімді жұмысын ұйымдастыру бойынша шығындар:
қызметкерлерді тұрғын үймен қамтамасыз етуге кеткен шығындар;
қызметкерлерді әлеуметтік қорғауға кеткен шығындар (ерікті медициналық сақтандыру келісім-шарттары бойынша ұйыммен төленетін сақтандыру төлемдері (салымдары), еңбекке жарамсыздық жөнінде аурулық парақшасын төлеу, сауықтыру және өзге шараларды жүргізуге кеткен шығындар);
құқықтық, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдастырушылық-техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық, емдік-сауықтыру, оңалту және өзге шараларды қамтитын еңбек қызметі процесінде өмір қауіпсіздігін және қызметкерлердің денсаулығын қамтамасыз етуге кеткен шығындар;
мәдени шараларын өткізу мен демалыс және ойын-сауықты ұйымдастыру бойынша шығындар;
19) қызметкерлердің біліктілігін арттыру және арнайы дайындықпен қоса білім беруге жұмсалатын шығындар - қызметкерлерді оқытумен және біліктілігін арттырумен байланысты кәсіпорындар мен ұйымдардың шығындары жатады (семинарлар, тренингтер, жоғары оқу орнындағы және жоғары оқудан кейінгі оқыту және басқалар);
20) негізгі капиталға салынған инвестициялар - жаңа құрылысқа, кеңейтуге, сонымен қоса объектінің бастапқы құнының көбеюіне әкелетін объектілерді қайта құру мен жаңартуға, машина, құрал-жабдықтарды, көлік құралдарын сатып алуға, негізгі табынды, көпжылдық екпелерді қалыптастыруға бағытталған инвестордың экономикалық, әлеуметтік және экологиялық әсерді алу мақсатында қаражаттарды салуы;

21) машины, оборудование, инструмент, инвентарь, не связанные со строительством объекта - затраты на приобретение (в том числе по лизингу) транспортных средств, оборудования, мебели, инструмента и инвентаря, не связанных со строительством объекта, а также затраты по капитальному ремонту машин и оборудования;
22) машины, оборудование, инструмент, инвентарь, связанные со строительством объекта - затраты на приобретение машин, транспортных средств, оборудования, компьютеров, мебели, инструмента и инвентаря, предусмотренных в сметах на строительство, связанных со строительством объекта;
23) прочие затраты, не связанные со строительством объекта - затраты на работы по рекультивации земель, ликвидации последствий деятельности угольных шахт (ликвидация впадин, озер, болот после оседания почвы и другое) и другие затраты, не связанные со строительством объекта, кроме перечисленных в строках 7-11 раздела 2;
24) прочие затраты, связанные со строительством объекта - затраты, предусмотренные в сметах на строительство, связанные со строительством объекта.
К прочим затратам относятся следующие виды затрат:
разбивка основных осей зданий и сооружений;
проведение геодезических наблюдений за перемещением и деформациями зданий и сооружений;
аренда строительных машин;
отдельные виды затрат, не учтенных сметными нормативами;
25) средства республиканского бюджета - средства, выделяемые из республиканского бюджета на возвратной и безвозвратной основе, включая внешние правительственные займы;
26) работы по капитальному ремонту жилых, нежилых зданий и сооружений - затраты по капитальному ремонту нежилых, жилых зданий и сооружений, увеличивающие первоначальную стоимость объекта. При капитальном ремонте производится смена изношенных конструкций и деталей или замена их на более прочные и экономичные, улучшающие эксплуатационные возможности ремонтируемого объекта;
27) инвестиции в жилищное строительство - затраты на строительство индивидуальных и многоквартирных жилых домов, общежитий, жилых зданий для социальных групп;
28) иностранные инвестиции - инвестиции, непосредственно вкладываемые зарубежными инвесторами (физическими и юридическими лицами), другими государствами, иностранными банками (иностранные банки, находящиеся не на территории Казахстана) и иностранными компаниями.
3. Статистическая форма представляется юридическими лицами и (или) их структурными и обособленными подразделениями по месту своего нахождения, если ему юридическим лицом делегированы полномочия по сдаче статистической формы. Если структурное и обособленное подразделение не имеет таких полномочий, статистическую форму представляет юридическое лицо в разрезе своих структурных и обособленных подразделений, с указанием их местонахождения.
Юридические лица, осуществляющие инвестирование на территории двух и более областей, представляют статистическую форму, выделяя информацию по каждой территории на отдельных бланках, то есть данные отражают по месту инвестирования.

21) объект құрылысына байланысты емес машиналар, жабдықтар, құрал-саймандар, мүкәммал - объект құрылысына байланысты емес көлік құралдарын, жабдықтарды, жиһазды, құрал-саймандар мен мүліктерді сатып алуға (соның ішінде лизинг бойынша) кеткен шығындар; сонымен қоса машиналар мен жабдықтарды күрделі жөндеу бойынша шығындар;
22) объект құрылысымен байланысты машиналар, жабдықтар, құрал-саймандар, мүкәммал - құрылыс сметаларында қарастырылған, объект құрылысына байланысты машиналарды, көлік құралдарын, жабдықтарды, компьютерлерді, жиһазды, құрал-саймандар мен мүліктерді сатып алу шығындары;
23) объект құрылысына байланысты емес өзге де шығындар – топырақ құнарлылығын қалпына келтіру, көмір шахталары қызметтерінің зардаптарын жою (топырақтың шөгуінен кейін ойпаттарды, көлдерді, батпақтарды кетіру және тағы басқалары) және басқа да объект құрылысымен байланысты емес шығындар, 2-бөлімнің 7-11 жолдарында көрсетілгеннен басқа;
24) объект құрылысына байланысты өзге шығындар - құрылыс сметаларында қарастырылған, объект құрылысына байланысты шығындар; Өзге де шығындарға келесі шығындар түрлері жатады:
ғимараттар мен имараттардың негізгі осьтерін бөлу;
ғимараттар мен имараттарды қозғалысы мен деформациясына геодезиялық бақылау жүргізу;
құрылыс машиналарын жалдау;
сметалық нормативтерде есепке алынбаған жеке шығын түрлері;
25) республикалық бюджет қаражаты - қайтарылу және қайтарылмас негізінде республикалық бюджеттен бөлінген қаражат, үкіметтің сыртқы қарыздарын қоса;
26) тұрғын және тұрғын емес ғимараттар мен имараттарды күрделі жөндеу жұмыстары - объектінің бастапқы құнын көбейтетін тұрғын және тұрғын емес үйлер мен ғимараттарды күрделі жөндеу бойынша шығындар. Күрделі жөндеу барысында тозған конструкциялар мен бөлшектерді жаңа және үнемді, олардың пайдалану мүмкіндіктерін жақсартатын жаңа конструкцияларға ауыстыру жұмыстары жатады;
27) тұрғын үй құрылысына салынған инвестициялар – жеке және көп пәтерлі тұрғын үйлердің, жатақханалардың, әлеуметтік топтарға арналған тұрғын ғимараттардың құрылысына кеткен шығындар;
28) шетел инвестициялары - шетелдік инвесторлармен (жеке және заңды тұлғалармен), басқа мемлекеттермен, шетелдік банктермен (Қазақстан аумағында орналаспаған шетелдік банктер) және шетелдік компаниялармен салынған инвестициялар;
3. Заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері статистикалық нысанды заңды тұлғамен статистикалық нысанды тапсыру бойынша өкілеттік берген жағдайда өзінің орналасқан жері бойынша тапсырады. Егер құрылымдық және оқшауланған бөлімшенің бұндай өкілеттігі жоқ болса, онда статистикалық нысанды заңды тұлға құрылымдық және оқшауланған бөлімшелер бөлінісінде, олардың орналасқан жерін көрсетіп тапсырады.
Екі және одан да көп облыстар аумағында инвестициялауды жүзеге асыратын заңды тұлға жеке бланкіде әрбір аумақ бойынша ақпаратты бөлек көрсете отырып, статистикалық нысанды тапсырады, яғни деректер инвестициялардың салынған орны бойынша көрсетіледі.

Затраты в статистической форме отражаются в фактических ценах, действующих на момент их осуществления по методу начисления, то есть независимо от фактического поступления средств. Для заполнения статистической формы необходимо использовать данные раздела «Долгосрочные активы» Типового плана счетов бухгалтерского учета, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23 мая 2007 года № 185 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4771). При этом, показатели счетов 2910, 2920, 2930 формируются согласно учетной политике предприятия, то есть предприятие самостоятельно определяет относятся ли его расходы к инвестициям.
4. В разделе 2 затраты на приобретение оборудования, требующего монтажа, отражаются по строке 5 и по строке 6 в момент его приобретения (в целом или его отдельных элементов и узлов). Стоимость работ по монтажу оборудования отражается заказчиком по строкам 2 и 3 по мере выполнения монтажных работ, то есть по мере подписания актов на выполненные работы при подрядном способе либо нарядов или накладных при хозяйственном способе.
В разделе 2 данные строки 14 выделяются из строки 1.
В разделе 3 данные строки 2 выделяются из строки 1.
В разделах 3, 4 инвестиции в основной капитал, инвестиции в строительство и ввод в эксплуатацию основных средств распределяются по видам экономической деятельности, в которые они были направлены, в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности. Данная информация распределяется в пустых строках разделов.
Данные граф 2 - 6 раздела 4 выделяются из графы 1 раздела 3.
В разделе 5 по строке 5 отражаются затраты на получение (приобретение) авторских прав на программное обеспечение, баз данных и на приобретение прав пользования землей (земельными участками) и объектами природопользования.
Примечание: Х - данная позиция не подлежит заполнению.
5. Арифметико-логический контроль:
1) раздел 2. Объем инвестиций в основной капитал:
строка 1 = сумме строк 2-13 для каждой графы;
строка 2 = сумме строк 2.1 и 2.2 для каждой графы;
графа 1= сумме граф 2- 6 для каждой строки.
2) раздел 3. Объем инвестиций в основной капитал по направлениям использования:
графа 1 = сумме граф 2- 6 для каждой строки;
строка 1 = сумме заполненных строк по направлениям использования (по всем графам);
данные по виду деятельности «68.10.1» > строки 2.
3) раздел 4. Ввод в эксплуатацию новых основных средств и инвестиции в строительство по направлениям использования:
строка 1 = сумме заполненных строк по направлениям использования (по всем графам).

Статистикалық нысанда шығындар есептеу әдісі бойынша оларды жүзеге асыру сәтіндегі нақты бағаларда, яғни нақты қаражаттың түсуіне қарамастан бейнеленеді. Статистикалық нысанды толтыру үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2007 жылғы 23 мамырдағы № 185 бұйрығымен бекітілген Бухгалтерлік есеп шоттары типтік жоспарының "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінде келтірілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 4771 болып енгізілген) деректерді қолдану қажет. Мұның өзінде, 2910, 2920, 2930 шоттары бойынша көрсеткіштер кәсіпорынның есептік саясатына сәйкес қалыптастырылады, яғни кәсіпорынның осы шығындары инвестицияларға жатады ма, жоқ па өзі анықтайды.
4. 2-бөлімде монтажды талап ететін жабдықты сатып алуға кеткен шығындар 5-жолда және 6-жолда оны сатып алу сәтінде көрсетіледі (тұтастай немесе оның жеке элементтері мен тораптары). Жабдықтарды монтаждау бойынша жұмыстар құны тапсырыс берушімен 2 және 3-жолдары бойынша, монтаждау жұмыстарының орындалуына қарай, яғни мердігерлік тәсіл кезінде орындалған жұмыстар жөніндегі актіге немесе шаруашылық тәсілі кезінде нарядқа немесе жөнелтілген құжатқа қол қойылуына қарай көрсетіледі.
2-бөлімде 14-жолдың деректері 1-жолдан бөлініп көрсетіледі.
3-бөлімде 2-жолдың деректері 1-жолдан бөлініп көрсетіледі.
3 және 4-бөлімдерде негізгі капиталға салынған инвестициялар, құрылысқа салынған инвестициялар және негізгі қаражаттарды іске қосу экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес олар бағытталған экономикалық қызмет түрлері бойынша бөлінеді. Осы ақпарат бөлімдердің бос жолдарында бөлінеді.
4-бөлімнің 2,3,4,5,6-бағандарының деректері 3-бөлімнің 1-бағанынан бөлініп көрсетіледі.
5-бөлімде 5-жол бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету, деректер қорларына авторлық құқықтарды алуға (сатып алуға) және жерді (жер учаскелерін) және табиғатты пайдалану объектілерін пайдалануға құқықтарды алуға кеткен шығындар көрсетіледі.
Ескерту: Х - аталған айқындама толтыруға жатпайды.
5. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім. Негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемі.
1-жол = 2-13-жолдар қосындысына; 2-жол = 2.1 және 2.2-жолдар қосындысына; 1-баған = 2-6-бағандардың қосындысына әрбір жол үшін;
2) 3-бөлім. Пайдалану бағыттары бойынша негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемі.
1-баған = 2-6-бағандардың қосындысына әрбір жол үшін;
1-жол = пайдалану бағыттары бойынша толтырылған жолдардың қосындысына (барлық бағандар бойынша);
"68.10.1" қызмет түрі бойынша деректер
2-жолына.
3) 4-бөлім. Пайдалану бағыттары бойынша жаңа негізгі қаражаттардың пайдалануға берілуі және құрылысқа салынған инвестициялар.
1-жол = пайдалану бағыттары бойынша толтырылған жолдардың қосындысына (барлық бағандар бойынша);

4) раздел 5. Объем инвестиций, направленный в отдельные виды нефинансовых активов:
графа 1 = сумме граф 2-6 для каждой строки.
5) межтабличный контроль:
данные строки 1 графы 1 раздела 2 должны быть идентичны данным по строке 1 графы 1 раздела 3.
строка 1 графы 2 раздела 4 = сумме строк 2, 3 графы 1 раздела 2;
строка 1 графы 3 раздела 4 = строке 4 графы 1 раздела 2;
строка 1 графы 4 раздела 4 = строке 5 графы 1 раздела 2;
строка 1 графы 5 раздела 4 = строке 13 графы 1 раздела 2;
строка 1 графы 6 раздела 4 = строке 7 графы 1 раздела 2;
строка 7 раздела 5 < строки 6 раздела 2;
строка 8 раздела 5 < строки 11 раздела 2.

4) 5-бөлім. Қаржылық емес активтердің жеке түрлеріне бағытталған инвестициялар көлемі.
1-баған = 2-6-бағандардың қосындысына әрбір жол үшін;
5) кестеаралық бақылау
2-бөлімнің 1-бағанының 1-жолындағы деректер мен 3-бөлімнің 1-бағанының 1-жолындағы деректері бірдей болуы тиіс.
4-бөлім 2-баған 1-жол = 2-бөлімнің 1-бағанының 2,3-жолдар қосындысына;
4-бөлім 3-баған 1-жол = 2-бөлімнің 1-бағанының 4-жолына;
4-бөлім 4-баған 1-жол = 2-бөлімнің 1-бағанының 5-жолына;
4-бөлім 5-баған 1-жол = 2-бөлімнің 1-бағанының 13-жолына;
4-бөлім 6-баған 1-жол = 2-бөлімнің 1-бағанының 7-жолына;
5-бөлім 7-жолы < 2-бөлімнің 6-жолы;
5-бөлім 8-жолы < 2-бөлімнің 11-жолы;