О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 229 "Об утверждении статистических форм и инструкций по их заполнению общегосударственных статистических наблюдений по статистике труда и занятости населения"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 сентября 2011 года № 256. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2011 года № 7223. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 1 ноября 2012 года № 303
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по статистике от 01.11.2012 № 303 (вводится в действие с 01.01.2013).
В целях оптимизации государственной статистики, и исключения дублирования показателей в статистических формах общегосударственных статистических наблюдений, а также в соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 229 «Об утверждении статистичеких форм и инструкций по их заполнению общегосударственных статистических наблюдений по статистике труда и занятости населения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6506) следующие изменения:
приложения 561314 изложить в редакции согласно приложениям 1234 к настоящему приказу.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2012 года.
Председатель                               А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной
защиты населения
__________ Г.Абдыкаликова
"__"_________ 2011 года
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 14 сентября 2011 года № 256
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами
государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының міндетін
атқарушының

"Еңбек және халықты жұмыспен қамтылу статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 229 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 14 қыркүйектегі № 256 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 30 қыркүйекте № 7223 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 1 қарашадағы № 303 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Статистика агенттігі Төрағасының 2012.11.01 № 303 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Мемлекеттік статистиканы оңтайландыру және жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық көрсеткіштерінің қайталануын болдырмау мақсатында, сонымен қатар «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Еңбек және халықты жұмыспен қамтылу статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 229 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6506 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
561314-қосымшалар осы бұйрықтың 1234-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     Ә. Смайылов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Г.Әбдіқалықова
2011 жылғы 21 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2011 жылғы 14 қыркүйектегі № 256
бұйрығына 1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының міндетін
атқарушының

2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 229 бұйрығына
5-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по
общегосударственному статистическому
наблюдению
Приложение 5 к приказу
исполняющего обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике от 24
августа 2010 года № 229
Аумақтық органға
тапсырылады
Представляется
территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға
жұмсалған уақыт, сағат (қажеттісін
қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, час (нужное обвести)
1
сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40
сағаттан
артық
более 40
часов
Статистикалық нысанды
www.stat.gov.kz сайтынан
алуға болады
Статистическую форму можно
получить на сайте
www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық
деректерді уақытылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру әкімшілік құқық
бұзушылық болып табылады және Қазақстан Республикасының қолданыстағы
заңнамасына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных
статистических данных в соответствующие органы государственной статистики
являются административными правонарушениями и влекут за собой ответственность в
соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Статистикалық
нысан коды 1191104
Код статистической
формы 1191104
Еңбек бойынша есеп
Отчет по труду
1-Е
1-Т
Жылдық
Годовая
Есепті кезең   _ _    _ _ _ _  жыл
Отчетный период |_|_|    |_|_|_|_| год
«Шағын кәсіпорынның қызметі туралы» индексі 2-ШК, статистикалық нысаны
бойынша есепті есеп беретіндерден басқа заңды тұлғалар және (немесе)
олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют все юридические лица и (или) их структурные и обособленные
подразделения, кроме отчитывающихся по статистической форме «О деятельности
малого предприятия», индекс 2-МП
Тапсыру мерзімі - 12 ақпан.
Срок представления - 12 февраля.
КҰЖЖ коды
Код ОКПО
БСН коды
код БИН
1. Негізгі жұмыс топтары бойынша есепті жылға орташа жұмысшылардың тізімдік саны және жалақы қоры туралы деректерді көрсетіңіз
Укажите данные о списочной численности работников в среднем за отчетный год и фонде заработной платы по основным группам занятий
Жол
коды
Код
строки
Көрсеткіштер
атауы
Наименование
показателей
Есепті жылға
орташа
жұмысшылардың
тізімдік
саны, адам
Списочная
численность
работников в
среднем за
отчетный год,
человек
Жұмысшылардың
нақты саны
(орташа
жалақыны
есептеу үшін
қабылданған),
адам
Фактическая
численность
работников
(принимаемая
для исчисления
средней
заработной
платы), человек
Жұмысшылардың
жалақы қоры,
мың теңге
(ондық
белгімен)
Фонд заработной
платы работников,
тысяч тенге (с
десятичным
знаком)
Бір жұмысшының
орташа айлық
атаулы
жалақысы, теңге
Среднемесячная
номинальная
заработная плата
одного работника,
тенге
бар-
лығы
всего
одан
әйелдер
из нее
женщин
барлығы
всего
одан
әйелдер
из нее
женщин
барлығы
всего
одан
әйелдерге
есептел-
гені
из него
начислено
женщинам
барлығы
всего
әйел-
дердің
женщин
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Ұйымдар
бойынша
барлығы
Всего по
организации
2
ұйымдардың
басшыларын
қоса,
барлық
деңгейдегі
билік және
басқару
органдар-
ының
басшылары
(өкілдері)
руководители
(представи-
тели)
органов
власти и
управления
всех
уровней,
включая
руководителей
организации
3
біліктілік
деңгейі
жоғары
мамандар
специалисты
высшего
уровня
квалификации
4
біліктілік
деңгейі
орта
мамандар
специалисты
среднего
уровня
квалификации
5
ақпарат
дайындау-
мен,
құжаттама-
ларды
ресімдеу-
мен, есеп
жүргізумен
және
қызмет
көрсетумен
айналысатын
жұмысшылар
служащие,
занятые
подготовкой
информации,
оформлением
документации
, учетом и
обслуживанием
6
қызмет
көрсету,
коммуналдық
қызметтер-
ді ұсыну,
сауда және
ұқсас
қызмет
түрлері
саласының
жұмысшылары
работники
сферы
обслуживания,
предоставле-
ния
коммунальных
услуг,
торговли и
родственных
видов
деятельности
7
ауыл,
орман,
аңшылық,
балық
өсіру және
балық
аулау
шаруашы-
лықтарының
білікті
жұмысшылары
квалифициро-
ванные
работники
сельского,
лесного,
охотничьего
хозяйств,
рыбоводства
и
рыболовства
8
өндірістік
кәсіпорын-
дардың,
көркем
кәсіптердің,
құрылыстың,
көліктің,
байланыстың,
геология
мен жер
қойнауын
барлаудың
білікті
жұмысшылары
квалифициро-
ванные
рабочие
промышленных
предприятий,
художествен-
ных
промыслов,
строительства,
транспорта,
связи,
геологии и
разведки
недр
9
қондырғы-
лар мен
машиналар-
дың
оператор-
лары,
аппаратшы-
лары,
машинис-
тері мен
слесарь-
құрастыру-
шылар
операторы,
аппаратчики,
машинисты
установок и
машин и
слесари-
сборщики
10
біліксіз
жұмысшылар
неквалифици-
рованные
рабочие

2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 229 бұйрығына
5-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Приложение 5 к приказу
исполняющего обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике от 24 августа 2010 года № 229
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттісін қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды
www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте
www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақытылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями и влекут за собой ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Статистикалық нысан коды 1191104
Код статистической формы 1191104
Еңбек бойынша есеп
Отчет по труду
1-Е
1-Т
Жылдық
Годовая
Есепті кезең   _ _     _ _ _ _  жыл
Отчетный период |_|_|    |_|_|_|_| год
«Шағын кәсіпорынның қызметі туралы» индексі 2-ШК, статистикалық нысаны бойынша есепті есеп беретіндерден басқа заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют все юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, кроме отчитывающихся по статистической форме «О деятельности малого предприятия», индекс 2-МП
Тапсыру мерзімі - 12 ақпан.
Срок представления - 12 февраля.
КҰЖЖ коды
Код ОКПО
БСН коды
код БИН
1. Негізгі жұмыс топтары бойынша есепті жылға орташа жұмысшылардың тізімдік саны және жалақы қоры туралы деректерді көрсетіңіз
Укажите данные о списочной численности работников в среднем за отчетный год и фонде заработной платы по основным группам занятий
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателей
Есепті жылға орташа жұмысшылардың тізімдік саны, адам
Списочная численность работников в среднем за отчетный год, человек
Жұмысшылардың нақты саны (орташа жалақыны есептеу үшін қабылданған), адам
Фактическая численность работников (принимаемая для исчисления средней заработной платы), человек
Жұмысшылардың жалақы қоры,  мың теңге (ондық белгімен)
Фонд заработной платы работников, тысяч тенге  (с десятичным знаком)
Бір жұмысшының орташа айлық атаулы жалақысы, теңге
Среднемесячная номинальная заработная плата одного работника, тенге
барлығы
всего
одан әйелдер
из нее женщин
барлығы
всего
одан әйелдер
из нее женщин
барлығы
всего
одан әйелдерге есептелгені
из него начислено женщинам
барлығы
всего
әйелдердің
женщин
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Ұйымдар бойынша барлығы
Всего по организации
2
ұйымдардың басшыларын қоса, барлық деңгейдегі билік және басқару органдарының басшылары (өкілдері)
руководители (представители) органов власти и управления всех уровней, включая руководителей организации
3
біліктілік деңгейі жоғары мамандар
специалисты высшего уровня  квалификации
4
біліктілік деңгейі орта мамандар
специалисты среднего уровня квалификации
5
ақпарат дайындаумен, құжаттамаларды ресімдеумен, есеп жүргізумен және қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылар
служащие, занятые подготовкой  информации, оформлением документации, учетом и обслуживанием
6
қызмет көрсету, коммуналдық қызметтерді ұсыну, сауда және ұқсас қызмет түрлері саласының жұмысшылары
работники сферы обслуживания,  предоставления коммунальных услуг, торговли и родственных  видов деятельности
7
ауыл, орман, аңшылық, балық өсіру және балық аулау шаруашылықтарының білікті жұмысшылары
квалифицированные работники сельского, лесного, охотничьего хозяйств, рыбоводства и рыболовства
8
өндірістік кәсіпорындардың, көркем кәсіптердің, құрылыстың, көліктің, байланыстың, геология мен жер қойнауын барлаудың білікті жұмысшылары
квалифицированные рабочие промышленных предприятий, художественных промыслов, строительства, транспорта, связи, геологии и разведки недр
9
қондырғылар мен машиналардың операторлары, аппаратшылары, машинистері мен слесарь-құрастырушылар
операторы, аппаратчики, машинисты установок и машин и слесари-сборщики
10
біліксіз жұмысшылар
неквалифицированные рабочие

от 14 сентября 2011 года № 256
Приложение 6
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 229
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет по труду»
(код 1191104, индекс 1-Т, периодичность годовая)
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет по труду» (код 1191104, индекс 1-Т, периодичность годовая).
2. Следующие определения используются при заполнении статистических форм по труду:
1) списочная численность работников - численность лиц, принятых по трудовому договору, независимо от срока его заключения;
2) фактическая численность работников (принимаемая для исчисления средней заработной платы) – численность работников списочного состава за вычетом отдельных категорий работников, имеющих формальное прикрепление к работе (лица, находящиеся в отпусках по беременности и родам, по уходу за ребенком и другие);
3) фонд заработной платы работников (оплаты труда) – начисленные организациями суммарные денежные средства, а также средства в натуральной форме, переведенные в денежную единицу для оплаты труда работников (должностные оклады (тарифные ставки), доплаты, надбавки, премии и иные выплаты стимулирующего и компенсирующего характера), с учетом налогов и других удержаний (подоходный налог, обязательные пенсионные взносы)), независимо от источника их финансирования и срока их фактических выплат;
4) рабочее время – время, в течение которого работник в соответствии с актами работодателя и условиями трудового договора выполняет трудовые обязанности (функции);
5) неполное рабочее время – время, которое меньше нормальной продолжительности, установленной Трудовым кодексом Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, в том числе:
неполный рабочий день, то есть уменьшение нормы продолжительности ежедневной работы (рабочей смены);
неполная рабочая неделя, то есть сокращение числа рабочих дней в рабочей неделе;
одновременное уменьшение нормы продолжительности ежедневной работы (рабочей смены) и сокращение числа рабочих дней в рабочей неделе;
6) число отработанных человеко-часов – фактически отработанное всеми работниками предприятия время, как в течение нормального периода работы, так и отработанное сверхурочно;

2011 жылғы 14 қыркүйектегі № 256
бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы № 229
бұйрығына 6-қосымша
«Еңбек бойынша есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
(коды 1191104, индексі 1-Е, кезеңділігі жылдық)
1. Жалпы ережелер
1. Бұл Нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Еңбек бойынша есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1191104, 1-Е индексі, кезеңділігі жылдық) толтыруды нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар еңбек бойынша статистикалық нысандарды толтыру мақсатында қолданылады:
1) қызметкерлердің тізімдік саны – шартты жасасу мерзіміне байланыссыз еңбек шарты бойынша қабылданған адамдар саны;
2) жұмысшылардың нақты саны (орташа жалақыны есептеу үшін алынатын) – жұмысқа формалды тіркелуі бар жұмысшылардың жекелеген санаттары шегерілген тізімдік құрамдағы жұмысшылардың саны (жүктілік және босану бойынша, балаға күтім жасау бойынша және басқа да демалыстарда жүрген адамдар);
3) қызметкерлердің жалақы қоры (еңбегіне ақы төлеу) - олардың қаржыландыру көзі мен оларды нақты төлеу мерзіміне байланыссыз жұмысшыларға еңбекақы төлеу үшін ұйымдардың есептеген жиынтық ақшалай қаражатының, ақшалай бірлікке айналдырылған заттай түрдегі қаражаттар (табыс салығы, жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарнасы) ескерілген, ұйымның жұмысшылардың еңбегіне есептелген ақы төлеу үшін есептелген жиынтық ақшалай қаражаттары (лауазымдық айлықақылар (тарифтік мөлшерлемелер)), қосымша төлемдер, үстеме ақылар, сыйлықақылар және өзге де ынталандыру мен өтемдік сипаттағы төлемдер) жатады.
4) жұмыс уақыты – жұмыс берушінің актілері мен жеке еңбек шартының талаптарына сәйкес жұмысшының еңбек міндеттерін (функция) атқаратын уақытының ағымы;
5) толық емес жұмыс күнi – Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек Кодексінде белгiленген қалыпты ұзақтықтан аз уақыт, оның iшiнде:
толық емес жұмыс күнi, яғни күнделiктi жұмыс (жұмыс ауысымы) ұзақтығының нормасын азайту;
толық емес жұмыс аптасы, яғни жұмыс аптасындағы жұмыс күндерiнiң санын қысқарту;
бiр мезгiлде күнделiктi жұмыс (жұмыс ауысымы) ұзақтығының нормасын азайту және жұмыс аптасындағы жұмыс күндерiнiң санын қысқарту толық емес жұмыс уақыты болып есептеледi;
6) жұмыспен өтелген адам-сағат саны кәсіпорынның барлық жұмысшылармен нақты істелген жұмыстың қалыпты кезең аралығында және одан тыс істелген жұмыс уақытын сипаттайды;

7) основной вид деятельности – вид деятельности, добавленная стоимость которого превышает добавленную стоимость любого другого вида деятельности, осуществляемого субъектом;
8) вторичный вид деятельности – вид деятельности, помимо основного, который осуществляется с целью производства продуктов для третьих лиц;
9) вспомогательный вид деятельности – вид деятельности, который осуществляется для поддержки основного вида деятельности объекта, обеспечивая товарами и услугами краткосрочного характера, предназначенными для потребления этим объектом;
10) движение рабочей силы – прием на работу и выбытие работников, характеризующие изменение списочной численности работников за отчетный период.
3. Статистические формы по труду в органы статистики представляют все юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, кроме малых предприятий, занимающихся предпринимательской деятельностью (отчитывающихся по статистической форме «Отчет о деятельности малого предприятия», индекс 2-МП) по месту своего нахождения, независимо от их принадлежности и формы собственности.
Головная организация представляет статистическому органу по месту своего нахождения статистические формы по труду без данных по своим структурным и обособленным подразделениям, расположенным на территории других областей и отчитывающимся по месту их нахождения соответствующим территориальным статистическим органам.
В случае, если структурные и обособленные подразделения не располагают сведениями для заполнения статистических форм по труду, то сведения по каждому такому структурному и обособленному подразделению заполняются на отдельном бланке головной организацией и направляются в эти структурные и обособленные подразделения для последующего представления ими статистических форм по месту их нахождения в территориальные статистические органы в установленные сроки.
4. Статистические формы по труду заполняются юридическими лицами и (или) их структурными и обособленными подразделениями строго за установленный календарный отчетный период времени: месяц, квартал и год. Статистическая форма «Отчет по труду» (индекс 1-Т, периодичность месячная) заполняется за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца, статистическая форма «Отчет по труду» (индекс 1-Т, периодичность квартальная) - за период с первого числа первого месяца квартала по последнее число (включительно) третьего месяца отчетного квартала, статистическая форма «Отчет по труду» (индекс 1-Т, периодичность годовая) - за период с 1 января по 31 декабря (включительно).
Данные заполняются на основании актов работодателя и унифицированных форм первичной учетной документации: приказов (распоряжений) о приеме работника на работу, переводе на другую работу, расторжении, прекращении трудового договора, табеля учета использования рабочего времени, расчетно-платежных ведомостей.
В табеле учета использования рабочего времени отметки о причинах неявок на работу, о неполном рабочем дне, о сверхурочной работе и других отступлениях от установленного режима работы отражаются только на основании соответствующих документов (листы нетрудоспособности, приказы (распоряжения) о простое, справки о выполнении государственных и общественных обязанностей).

7) қызметтің негізгі түрі – қосылған құны субъект жүзеге асыратын қызметтің кез келген басқа түрінің қосылған құнынан асатын қызмет түрі;
8) қызметтің қайталама түрі – үшінші тұлғалар үшін өнімді өндіру мақсатында жүзеге асырылатын, негізгіден басқа қызмет түрі;
9) қызметтің көмекші түрі – осы объект қолдануы үшін арналған қысқа мерзімді сипаттағы тауар және қызметтермен қамтамасыз ете отыра, объектінің негізгі қызмет түрлерін қолдау үшін жүзеге асырылатын қызмет түрі жүзеге асырады.
3. Еңбек бойынша статистикалық нысандарды статистика органдарына (индексі 2-ШК «Шағын кәсіпорынның қызметі туралы» статистикалық нысаны бойынша есеп беретіндер) барлық заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері меншіктің иелігі мен нысанына қарамастан өзінің тұрған жері бойынша тапсырады.
Басты ұйым есепті өзінің тұрған жеріндегі статистика органдарына басқа облыстар аумағында орналасқан және олардың тұрған жері бойынша еңбек бойынша статистикалық нысандарды тиісті аумақтық статистикалық органдарға есеп беретін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің деректерінсіз ұсынады.
Егер құрылымдық және оқшауланған бөлімшелерде еңбек бойынша статистикалық нысандарды толтыру үшін мәліметтер болмаса, онда әрбір мұндай құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері бойынша мәліметті басты ұйым осындай бланкіде толтырады және мұны келесі жолы бекітілген мерзімде статистикалық нысандарды тұратын жері бойынша статистика органдарына құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсыруы үшін жолданады.
4. Заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері Еңбек бойынша статистикалық нысандары қатаң түрде белгіленген күнтізбелік есепті кезең уақытына толтырады: ай, тоқсан және жыл. «Еңбек бойынша есеп» статистикалық нысаны (индексі 1-Е, айлық мерзімдегі) есепті айдың бірінші күнінен соңғы (қоса санағанда) күні кезеңіне, «Еңбек бойынша есеп» статистикалық нысаны (индексі 1-Е, тоқсандық мерзімдегі) бірінші айының бірінші күнінен есепті тоқсанның үшінші айының соңғы күніне (қоса санағанда), «Еңбек бойынша есеп» статистикалық нысаны (индексі 1-Е, жылдық мерзімдегі) 1 қаңтардан 31 желтоқсан (қоса) кезеңіне толтырылады.
Деректер жұмыс берушінің актілері және бастапқы есеп құжаттамасының біріздендірілген нысандары: жұмысшыны жұмысқа қабылдау, басқа жұмысқа ауыстыру, еңбек шартын бұзу, тоқтату туралы бұйрықтар (өкімдер), жұмыс уақытын пайдалану есебінің табельдері, есеп айырысу-төлем тізімдемелерінің негізінде толтырылады.
Жұмыс уақытын пайдалану есебінің табелінде жұмысқа келмеу себептері, толық емес жұмыс күні туралы, мерзімнен тыс жұмыс туралы және басқа белгіленген жұмыс тәртіптерінен ауытқулар туралы белгілер еңбекке жарамсыздық қағаздары, бос тұрып қалу туралы бұйрықтар (өкімдер), мемлекеттік және қоғамдық міндеттерді атқарғаны туралы анықтамалар негізінде ғана көрсетіледі.

5. При передаче структурных и обособленных подразделений из одного юридического лица в другое, в течение отчетного периода, из статистических форм по труду передавшего юридического лица, указанные данные исключаются за период с начала года и включаются в отчет того юридического лица, в состав которого были приняты эти структурные и обособленные подразделения, также с начала года.
При изменении организационно-правовой формы хозяйствования юридического лица, данные по новому статусу юридического лица учитываются с месяца, в котором произошло это изменение, данные за предыдущие месяцы с начала года по прежнему статусу из статистических форм по труду не исключаются.
6. При выявлении ошибок и других искажений в статистических формах по труду, исправление отчетных данных юридическими лицами производится после обнаружения ошибки или искажения в нарастающих итоговых данных последующих отчетов.
2. Численность работников
7. В списочной численности учитываются все работники, которые числятся в списках организации в отчетном периоде, выполняющие работу по определенной специальности, квалификации или должности с исполнением актов работодателя.
8. В списочную численность включаются работники:
1) фактически явившиеся на работу, включая и тех, которые не работали по причине простоя;
2) принятые на работу с испытательным сроком в целях проверки соответствия квалификации работника поручаемой работе. Эти работники включаются в списочную численность с начала действия трудового договора;
3) принятые на работу на неполный рабочий день или неполную рабочую неделю по условиям трудового договора, работники, которым, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, устанавливается сокращенная продолжительность рабочего времени (работники, не достигшие восемнадцатилетнего возраста; работники, занятые на тяжелых работах, работах с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда; инвалиды первой и второй групп), а также лица, занятые на общественных началах (без начисления заработной платы).
В списочной численности работники, принятые на работу на неполный рабочий день или неполную рабочую неделю, а также лица, занятые на общественных началах (без начисления заработной платы), учитываются за каждый календарный день как целые единицы;
4) находящиеся в служебных командировках, если за ними сохраняется заработная плата в данной организации, включая работников, находящихся в краткосрочных служебных командировках за границей;
5) заключившие трудовой договор с организацией о выполнении работы на дому личным трудом (надомные работники).
Надомными работниками считаются лица, заключившие трудовой договор с работодателем о выполнении работы на дому личным трудом со своими материалами и с использованием своего оборудования, инструментов и приспособлений или выделяемых работодателем либо приобретаемых за счет средств работодателя.
В списочной численности работников надомные работники учитываются за каждый календарный день как целые единицы;

5. Есепті кезең ішінде құрылымдық және оқшауланған бөлімшелер бір заңды тұлғадан екінші тұлғаға берілген жағдайда, берген тұлғаның еңбек туралы статистикалық есептілігінде көрсетілген деректер жыл басынан бергі кезең үшін алып тасталынады да, осы құрылымдық және оқшауланған бөлімшелер құрамына кірген тұлғаның есебіне дәл солай жыл басынан бастап енгізіледі.
Заңды тұлғаның шаруашылықты жүргізуді ұйымдастыру-құқықтық нысандары өзгерген жағдайда, тұлғаның жаңа статусы бойынша деректер осы өзгеріс болған айдан бастап есептелінеді, бұрынғы статусы бойынша жыл басынан бергі айлардағы деректер Еңбек бойынша статистикалық нысандардан шығарылмайды.
6. Еңбек жөніндегі есептілікте қателер және басқа бұрмалаушылықтар анықталған жағдайда, тұлғалар есептік деректерді түзетуді бұдан кейінгі есептердің өспелі қорытынды деректерінде қателер немесе бұрмалаушылықтар табылғаннан кейін жүргізеді.
2. Жұмысшылардың саны
7. Тізімдік санда жұмыс берушінің актісін орындай отырып, жұмысты белгілі бір лауазымы немесе біліктілігі, мамандығы бойынша орындайтын есепті кезеңде ұйымның тізімінде саналатын барлық жұмысшылар ескеріледі.
8. Тізімдік құрамға енгізілетін жұмысшылар:
1) нақты жұмысқа келгендер және бос тұрып қалу себебі бойынша жұмыс істемегендерді қоса;
2) қызметкердің оған тапсырылатын жұмысқа сәйкестігін тексеру мақсатында жұмысқа сынақ мерзімімен қабылданғандар. Бұл жұмысшылар тізімдік санға еңбек шартын бастағаннан бастап енгізіледі.
3) еңбек шартының талаптары бойынша толық емес жұмыс күніне немесе толық емес жұмыс аптасына жұмысқа қабылданғандар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы белгіленген жұмысшылар (он сегiз жасқа толмаған жұмысшылар; ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауiптi жұмыстарда iстейтiн жұмысшылар; бiрiншi және екiншi топтардағы мүгедектер), сондай-ақ қоғамдық бастамаларда жұмыс істейтін адамдар (жалақы есептелмейтін).
Толық емес жұмыс күніне немесе толық емес жұмыс аптасына жұмысқа қабылданған жұмысшылардың, сондай-ақ қоғамдық бастамаларда жұмыс істейтін адамдардың (жалақы есептелмейтін) тізімдік санында әрбір күнтізбелік күн бүтін бірлік ретінде есептеледі;
4) қызмет бабындағы іссапарларда жүргендер, сондай-ақ шетелдерде қызмет бабындағы қысқа мерзімді іссапарларда жүрген қызметкерлерді қоса, егер оларға сол ұйымдағы жалақысы сақталатын болса;
5) жұмыс берушімен жұмысты үйінде (үйде жұмыс iстейтiн жұмысшылар) жеке еңбегімен орындау туралы еңбек шартын жасағандар.
Жұмыс берушiмен жұмысты өз материалдарымен және өзiндiк немесе жұмыс берушi бөлiп беретiн не жұмыс берушi қаражаты есебiнен сатып алынатын жабдықтарды, құрал-саймандар мен құрылғыларды пайдаланып, үйде жеке еңбегiмен орындау туралы еңбек шартын жасасқан адамдар үйде жұмыс iстейтiн жұмысшылар деп есептеледi.
Үйде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың тізімдік санында әрбір күнтізбелік күн бүтін бірлік ретінде есептеледі;

6) временно работающие (по нарядам) за пределами организации, если они получают заработную плату в данной организации;
7) временно привлекаемые на работу из других организаций, если за ними не сохраняется заработная плата по месту основной работы;
8) направленные для выполнения работ вахтовым методом;
9) принятые для замещения временно отсутствующих работников (ввиду болезни, отпуска по беременности и родам, отпуска по уходу за ребенком);
10) студенты (учащиеся), обучающиеся в организациях образования, проходящие производственную практику в организации и зачисленные на рабочие места или должности;
11) студенты дневных отделений высших учебных заведений и аспиранты, привлеченные научно-исследовательскими секторами высших учебных заведений для выполнения работ, если они зачислены на штатные должности;
12) рабочие и специалисты других стран, работающие на совместных предприятиях, а также иностранная рабочая сила – иностранные граждане и лица без гражданства, нанимаемые работодателем за пределами страны для осуществления трудовой деятельности на территории республики.
9. В списочный состав включаются также работники, временно отсутствующие в организации:
1) не явившиеся на работу по болезни (в течение всего периода болезни до возвращения на работу в соответствии с листами временной нетрудоспособности или до выбытия по инвалидности);
2) не явившиеся на работу в связи с выполнением государственных или общественных обязанностей;
3) направленные в служебные командировки длительного характера, в том числе в целях выполнения строительных, монтажных и наладочных работ;
4) направленные с отрывом от работы в организации образования, для повышения или переподготовки квалификации, если за ними сохраняется заработная плата;
5) находящиеся в ежегодных оплачиваемых трудовых отпусках, ежегодных оплачиваемых дополнительных трудовых отпусках;
6) находящиеся в отпусках по беременности и родам, в отпусках в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), в отпусках без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет;
7) находящиеся в отпусках без сохранения заработной платы по соглашению сторон трудового договора на основании заявления работника;
8) находящиеся в учебном отпуске для подготовки и сдачи зачетов и экзаменов, выполнения лабораторных работ, подготовки и защиты дипломной работы (проекта) с сохранением полностью или частично заработной платы;
9) обучающиеся в организациях образования и находящиеся в отпусках без сохранения заработной платы, а также работники, поступающие в организации образования и находящиеся в отпуске без сохранения заработной платы для сдачи вступительных экзаменов по соглашению сторон трудового договора на основании заявления работника;

6) ұйымнан тыс жерлерде уақытша жұмыс істейтіндер (жүктелім бойынша), егер олар жалақыны осы ұйымнан алатын болса;
7) басқа ұйымдардан жұмысқа уақытша тартылғандар, егер олардың жалақысы негізгі жұмыс орны бойынша сақталмайтын болса;
8) жұмысты вахталық әдіспен орындау үшін жіберілген жұмысшылар;
9) уақытша жұмыста жоқ жұмысшылардың (ауырғанына, жүктілігі және босануы бойынша демалыста, сәбиге күтім жасау бойынша демалыста) орнына қабылданғандар;
10) ұйымда өндірістік практика өткізіп жүрген және жұмыс орнына немесе лауазымға қабылданған, білім беру мекемелерінде оқитын студенттер (оқушылар);
11) жоғары оқу орындарының ғылыми-зерттеу секторлары жұмысқа тартқан жоғары оқу орындарының күндізгі бөлім студенттері мен аспиранттары, егер олар штаттық лауазымға қабылданған болса;
12) бірлескен кәсіпорындарда жұмыс істейтін басқа елдердің жұмысшылары мен мамандары, сондай-ақ шетел жұмысшы күштері – республика аумағында еңбек әрекетін жүзеге асыру үшін жұмыс беруші елден тысқары жалдаған шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар.
9. Сондай-ақ тізімдік құрамға ұйымда уақытша жоқ болған жұмысшылар да кіреді:
1) ауруына байланысты жұмысқа келмегендер (уақытша еңбекке жарамсыздық қағазына сәйкес жұмысқа шыққанға дейін ауырған бүкіл кезеңіне немесе мүгедектікке шыққанға дейін);
2) мемлекеттік немесе қоғамдық міндеттерді орындауға байланысты жұмысқа шықпағандар;
3) ұзақ мерзімді қызметтік іссапарға жіберілгендер, соның ішінде құрылыс, монтаждау және реттеу жұмыстарын орындау мақсатында жіберілгендер;
4) біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау үшін білім беру ұйымдарына немесе білім беру қызметімен айналысуға құқығы бар білім беру ұйымдарына өндірістен қол үзіп жіберілгендер, егер олардың жалақысы сақталатын болса;
5) ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысында, ақы төленетін жыл сайынғы қосымша еңбек демалысында жүргендер;
6) жүктілігі және босануы бойынша, баланы (балаларды) тууға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала үш жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты жалақы сақталмайтын демалыстарда жүргендер;
7) еңбек шарты тараптарының келiсiмi бойынша жұмысшылардың өтiнiшi негiзiнде оған жалақы сақталмайтын демалыста жүрген адамдар;
8) сынақтар мен емтихандарға дайындалу және оларды тапсыру, зертханалық жұмыстарды орындау, дипломдық жұмысты (жобаны) дайындау мен қорғау үшiн оқу демалыстарында жүргендер;
9) бiлiм беру ұйымдарында оқып жүрген, жалақы сақталмайтын демалыста жүрген адамдар, сондай-ақ бiлiм беру ұйымдарына түсетін және түсу емтихандарын тапсыру үшін еңбек шарты тараптарының келiсiмi бойынша қызметкердiң өтiнiшi негiзiнде оған жалақы сақталмайтын демалыста жүрген жұмысшылар;

10) отсутствующие в связи с простоем производства;
11) имеющие выходной день согласно графикам сменности, утвержденным актами работодателя, принятыми по согласованию с представителями работников;
12) получившие день отдыха за работу в выходные и праздничные дни;
13) совершившие прогулы, включая работников, подвергнутых административному аресту за административные правонарушения;
14) находящиеся под следствием до вынесения приговора суда.
10. Не включаются в списочную численность работники:
1) принятые на работу по совместительству из других организаций.
К работникам, выполняющим работы по совместительству, относятся лица, выполняющие другую регулярную оплачиваемую работу на условиях трудового договора в свободное от основной работы время.
Работник, выполняющий работу по совместительству в организации, с которой он уже состоит в трудовых отношениях (по месту основной работы) или имеющий две, полторы ставки, учитывается в списочной численности работников данной организации как один человек (целая единица);
2) выполняющие работы по договорам гражданско-правового характера.
К лицам, выполняющим работы по договорам гражданско-правового характера, относятся лица, принятые по договору только на время выполнения определенного, конкретного объема работ (разовых, специальных хозяйственных), осуществляемых без подчинения внутреннему трудовому распорядку организации;
3) временно направленные на работу в другую организацию, если за ними не сохраняется заработная плата по месту основной работы;
4) направленные работодателями на учебу в организации образования с отрывом от работы, получающие стипендию за счет средств этих организаций;
5) привлеченные для работы в организации на основании взаимодействия с уполномоченным органом по вопросам занятости;
6) собственники данной организации, не получающие заработную плату.
11. Списочная численность работников на начало (конец) отчетного периода является показателем численности работников списочного состава организации на определенную дату отчетного периода: на первое или последнее число месяца, включая принятых и исключая выбывших в этот день работников.
12. Для определения списочной численности работников, в среднем за определенный период, ведется ежедневный учет численности работников списочного состава, который уточняется на основании актов работодателя (приказов, распоряжений о приеме, переводе работников на другую работу и прекращении трудового договора). Численность работников списочного состава за каждый день должна соответствовать данным табеля учета использования рабочего времени работников.

10) өндірістің бос тұрып қалуына байланысты жоқ қызметкерлер;
11) жұмыс берушiнiң қызметкерлер өкiлдерiмен келiсе отырып қабылданған актiлерiнде бекiтiлген ауысымдық кестеге сәйкес демалыс күндері бар жұмысшылар;
12) демалыс немесе мереке (жұмыс істемейтін) күндеріндегі жұмыс үшін қосымша демалыс күнін алғандар;
13) әкімшілік құқық бұзғаны үшін әкімшілік қамауға алынған жұмысшыларды қоса, себепсіз жұмысқа шықпағандар;
14) сот өкімі шыққанға дейін тергеуде жатқандар.
10. Қызметкерлердің тізімдік құрамына қосылмайтындар:
1) басқа ұйымдардан қоса атқарушылық бойынша жұмысқа қабылданғандар.
Қоса атқарушылық бойынша жұмыс істейтін жұмысшыларға негізгі жұмыс уақытынан бос уақытта еңбек шарты тараптарының келiсiмi бойынша басқа тұрақты ақы төленетін жұмыс орындайтындар жатады.
Еңбек қатынастарында тұрған (негізі жұмыс орны бойынша) немесе екі, бір жарым ставкасы бар қоса атқарушылық бойынша жұмыс атқаратын жұмысшылар бір адам (бүтін бірлік) ретінде сол ұйымның жұмысшыларының тізімдік санына қосылады;
2) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыс істейтін адамдар.
Жұмысты азаматтық-құқықтық шарт бойынша орындайтын адамдарға (яғни ұйымның тізімдік құрамында тұрмайтындарға) ұйымның ішкі тәртібіне бағынбай жүзеге асырылатын, белгілі бір жұмысты (бір жолғы, арнаулы шаруашылық, жұмыстың нақты бір көлемін орындау үшін) орындау мерзіміне ғана шарт бойынша қабылданғандар жатады;
3) басқа ұйымға уақытша жұмысқа жіберілгендер, егер олардың негізгі жұмыс орнындағы жалақысы сақталмайтын болса;
4) білім беру ұйымдарына жұмыстан қол үзіп оқуға жіберілген, жұмыс берушінің қаражаты есебінен стипендия алатындар жұмысшылар;
5) жұмыспен қамту мәселелері бойынша өкілетті органдармен өзара іс-қимыл негізінде ұйымға жұмыс істеу үшін тартылғандар.
6) жалақы алмайтын сол ұйымның меншік иелері.
11. Есепті кезеңнің басына (соңына) жұмысшылардың тізімдік саны ұйымның тізімдік құрамы санының көрсеткіші болып табылады: айдың бірінші немесе соңғы күні, сол күні қабылданғандармен кеткен жұмысшыларды қоспағанда.
12. Белгіленген кезең ішінде жұмысшылардың орташа тізімдік санын анықтау үшін тізімдік құрамдағы жұмысшылар санының күн сайынғы есебі жүргізіледі, ол жұмыс берушінің актілері негізінде нақтыланады (қабылдау, жұмысшыларды басқа жұмысқа ауыстыру және еңбек шартын тоқтату туралы бұйрықтар мен өкімдер). Тізімдік құрамдағы қызметкерлердің әр күнгі саны жұмысшылардың жұмыс уақытын пайдалануын есепке алу табелінің деректеріне сәйкес болуы қажет.

Списочная численность работников, в среднем за отчетный месяц, исчисляется путем суммирования численности работников списочного состава за каждый календарный день отчетного месяца, то есть с 1 по 30 или 31 число (для февраля - по 28 или 29 число), включая праздничные (нерабочие) и выходные дни, и деления полученной суммы на число календарных дней отчетного месяца.
Численность работников списочного состава за выходной или праздничный (нерабочий) день принимается равной списочной численности работников за предшествующий рабочий день. При наличии двух или более выходных или праздничных (нерабочих) дней подряд численность работников списочного состава за каждый из этих дней принимается равной численности работников списочного состава за рабочий день, предшествовавший выходным и праздничным (нерабочим) дням.
13. Списочная численность работников, в среднем за месяц, в организациях, работавших неполный месяц (в организациях, вновь образованных, ликвидированных, имеющих сезонный характер производства), определяется путем деления суммы численности работников списочного состава за все дни работы организации в отчетном месяце, включая выходные и праздничные (нерабочие) дни за период работы, на общее число календарных дней в отчетном месяце.
14. Списочная численность работников, в среднем за квартал, определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации в квартале и деления полученной суммы на три.
15. Списочная численность работников, в среднем за период с начала года по отчетный месяц включительно, определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации, истекшие за период с начала года по отчетный месяц включительно и деления полученной суммы на число месяцев за период с начала года.
16. Списочная численность работников, в среднем за год, определяется путем суммирования средней численности работников в среднем за все месяцы отчетного года и деления полученной суммы на 12.
17. Если организация работала неполный год (сезонный характер работы или образована после января месяца отчетного года), то списочная численность работников, в среднем за год, определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации и деления полученной суммы на 12.
3. Фактическая численность работников
18. Для получения фактической численности работников (принимаемой для исчисления средней заработной платы) из численности работников списочного состава исключаются следующие категории работников:

Есепті айдағы жұмысшылардың орташа тізімдік саны мереке (жұмыс істемейтін) және демалыс күндерін қоса есепті айдың әрбір күнтізбелік күндегі, яғни айдың 1-нен 30 немесе 31 (ақпан айы үшін - 28 немесе 29-ын қоса) күнін қоса, тізімдік құрамның жұмысшылар санын қосу және алынған соманы айдағы күнтізбелік күндер санына бөлу жолымен есептеледі.
Демалыс немесе мереке (жұмыс істемейтін) күнгі тізімдік құрамдағы жұмысшылар саны соның алдындағы жұмыс күнгі жұмысшылардың тізімдік санына тең деп қабылданады. Қатарынан екі немесе одан да көп демалыс немесе мереке (жұмыс істемейтін) күндер болса, осы күндердің әрқайсысындағы тізімдік құрамдағы жұмысшылар саны әлгі демалыс немесе мереке (жұмыс істемейтін) күндердің алдындағы жұмыс күнгі тізімдік құрамдағы жұмысшылар санымен теңдей етіп алынады.
13. Толық ай істемеген ұйымдардағы (пайдалануға жаңадан құрылған, таратылған, өндірістің маусымдық сипаты бар ұйымдардағы) жұмысшылардың орташа тізімдік саны ұйымның есепті айдағы барлық жұмыс күндеріндегі, жұмыс кезеңіндегі демалыс және мереке (жұмыс істемейтін) күндерді қоса, тізімдік құрамдағы жұмысшылар санының қосындысын есепті айдағы күнтізбелік күндердің жалпы санына бөлу жолымен анықталады.
14. Тоқсан ішіндегі жұмысшылардың орташа тізімдік саны ұйымның тоқсандағы жұмыс істеген барлық айларындағы жұмысшылардың орташа тізімдік санын қосу және алынған санды үшке бөлу жолымен анықталады.
15. Жыл басынан бастап есепті айды қоса есептеген кезеңдегі жұмысшылардың орташа тізімдік саны жыл басынан бастап есепті айды қоса есептеген кезеңдегі барлық өткен айлардағы жұмысшылардың орташа айлық санын қосу және жыл басынан бергі кезең ішінде ұйымның жұмыс істеген айларының санына әлгі қосындыны бөлу жолымен анықталады.
16. Жұмысшылардың орташа жылдық тізімдік саны есепті жылдың барлық орташа айларындағы жұмысшылардың орташа санын қосу және алынған қосындыны 12-ге бөлу жолымен анықталады.
17. Егер ұйым толық жыл істемесе (жұмыс сипаты маусымдық немесе пайдалануға есептік жылдың қаңтарынан кейін құрылған), онда жұмысшылардың орташа жылдық тізімдік саны ұйымның жұмыс істеген барлық айларындағы жұмысшылардың орташа тізімдік санын қосып, алынған қосындыны 12-ге бөлу жолымен анықталады.
3. Жұмысшылардың нақты саны
18. Жұмысшылардың нақты санын алу үшін (орташа жалақыны есептеу үшін алынатын) тізімдік құрамдағы жұмысшылар санынан мынадай санаттағы жұмысшылар шығарылып тасталады:

1) находящиеся в отпусках по беременности и родам, в отпусках в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), в отпусках без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет;
2) находящиеся в отпусках без сохранения заработной платы по соглашению сторон трудового договора на основании заявления работника;
3) обучающиеся в организациях образования и находящиеся в отпусках без сохранения заработной платы, а также работники, поступающие в организации образования и находящиеся в отпуске без сохранения заработной платы для сдачи вступительных экзаменов по соглашению сторон трудового договора на основании заявления работника;
4) направленные в служебные командировки длительного характера, в том числе в целях выполнения строительных, монтажных и наладочных работ, если за ними не сохраняется заработная плата.
19. Работники, принятые по совместительству, либо принятые (переведенные) на неполный рабочий день или неполную рабочую неделю в фактической численности работников учитываются расчетно и их численность определяется путем деления числа отработанных человеко-часов в отчетном месяце на установленную продолжительность рабочего времени за месяц.
20. Лица, привлеченные для работы в организации по договорам гражданско-правового характера, в фактической численности работников учитываются за каждый календарный день как целые единицы.
21. Надомные работники в фактической численности работников учитываются за каждый календарный день как целые единицы.
22. Лица, привлеченные для работы в организации на основании взаимодействия с уполномоченным органом по вопросам занятости, в фактической численности работников учитываются за каждый календарный день как целые единицы, если им производится начисление заработной платы за выполненную ими работу.
23. Порядок исчисления фактической численности, в среднем за период (принимаемой для исчисления средней заработной платы), по организациям, работавшим неполный месяц (квартал, год), аналогичен порядку исчисления списочной численности, в среднем за период, изложенному в пунктах 12 – 17 настоящей Инструкции.
4. Персонал, занятый в основной и вторичной
деятельности организации
24. В процессе производства товаров и услуг, производственные единицы осуществляют основной, вторичный и вспомогательный виды деятельности.
25. К персоналу, занятому в основной деятельности организации, относятся работники, занятые непосредственно на производстве основного продукта (товаров или услуг) и побочных продуктов, неизбежно получаемых наряду с основным, которые реализуются другим организациям или предприятиям.

1) жүктілігі және босануы бойынша, баланы (балаларды) тууға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала үш жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты жалақы сақталмайтын еңбек демалыстарында жүргендер;
2) еңбек шарты тараптарының келiсiмi бойынша жұмысшының өтiнiшi негiзiнде жалақы сақталмайтын демалыста жүрген адамдар;
3) бiлiм беру ұйымдарында оқып жүрген, жалақы сақталмайтын демалыста жүрген адамдар, сондай-ақ бiлiм беру ұйымдарына түсетін және түсу емтихандарын тапсыру үшін еңбек шарты тараптарының келiсiмi бойынша жұмысшылардың өтiнiшi негiзiнде оған жалақы сақталмайтын демалыста жүрген жұмысшылар;
4) соның ішінде құрылыс, монтаждау және реттеу жұмыстарын орындау мақсатында қызметтік ұзақ мерзімге іссапарға жіберілгендер, егер олардың жалақысы сақталмаса;
19. Қоса атқарушылық бойынша қабылданған не толық емес жұмыс күніне немесе толық емес жұмыс аптасына қабылданған (ауыстырылған) жұмысшылар жұмысшылардың нақты санында есепті саналады және олардың саны есепті айдағы істелген адам-сағатты бір айдағы жұмыс уақытының белгіленген ұзақтығына бөлу жолымен анықталады;
20. Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыс істеу үшін ұйымға тартылған жұмысшылардың әрбір күнтізбелік күні бүтін бірлік ретінде есептеледі.
21. Үйде жұмыс iстейтiн жұмысшылар жұмысшылардың нақты санында әрбір күнтізбелік күні бүтін бірлік ретінде есептеледі.
22. Жұмыспен қамту мәселесі жөнінде уәкілетті органдармен өзара іс-қимыл жасау негізінде ұйымда жұмыс істеу үшін ұйымға тартылған адамдар олардың атқарған жұмысы оларға үшін еңбекақы аудару жүргізілген жағдайда әрбір күнтізбелік күнге бүтін бірлік ретінде жұмысшылардың нақты санында есептеледі.
23. Толық емес ай (тоқсан, жыл) жұмыс істеген ұйымдар бойынша кезең ішінде орташа алғанда нақты санды есептеу тәртібі (орташа жалақыны есептеу үшін қабылданған) осы Нұсқаулықтың 12-17-тармақтарында айтылған, кезең ішіндегі орташа алғанда тізімдік санды есептеу тәртібіне ұқсас.
4. Ұйымның негізгі және қосымша қызметінде жұмыс
істейтін персонал
24. Тауарлар мен қызмет көрсету өндірісі процесінде өндірістік бірліктер негізгі, қайталама және қосымша қызмет түрлерін жүзеге асырады.
25. Ұйымның негізгі қызметінде жұмыспен қамтылған қызметкерлерге негізгі өнім (тауарлар немесе қызмет көрсету) және басқа ұйымдарға немесе кәсіпорындарға өткізілуі негізгімен қатар сөзсіз алынатын жанама өнімдер өндірісінде тікелей жұмыспен қамтылған жұмысшылар жатады.

26. К персоналу, занятому во вторичной деятельности организации, относятся работники, занятые выполнением работ, относящихся к другим (кроме основного) видам деятельности.
27. Персонал, осуществляющий вспомогательный вид деятельности, обеспечивает условия для ведения основного вида деятельности. Персонал, осуществляющий вспомогательный вид деятельности, учитывается в составе персонала, занятого в основной деятельности организации.
5. Категории персонала и классификация занятий
28. В статистических формах по труду численность работников распределяется на две основные категории: рабочие и служащие.
29. К рабочим относятся лица, непосредственно занятые в процессе создания материальных ценностей, производства продукции (услуг, работ), а также занятые ремонтом, перемещением грузов, перевозкой пассажиров, оказанием материальных услуг.
30. К служащим относятся лица, осуществляющие административно-хозяйственные, управленческие, инженерно-технические, экономические функции, а так же занятые подготовкой и оформлением документации, учетом и контролем, хозяйственным обслуживанием и другими аналогичными работами.
31. Все занятые в организации работники, в соответствии с Государственным Классификатором занятий Республики Казахстан, утвержденного постановлением Госстандарта Республики Казахстан от 16 октября 1999 года № 22, классифицируются (распределяются) по следующим основным группам занятий:
1) руководители (представители) органов власти и управления всех уровней, включая руководителей организаций;
2) специалисты высшего уровня квалификации;
3) специалисты среднего уровня квалификации;
4) служащие, занятые подготовкой информации, оформлением документации, учетом и обслуживанием;
5) работники сферы обслуживания, предоставления коммунальных услуг, торговли и родственных видов деятельности;
6) квалифицированные работники сельского, лесного, охотничьего хозяйств, рыбоводства и рыболовства;
7) квалифицированные рабочие промышленных предприятий, художественных промыслов, строительства, транспорта, связи, геологии и разведки недр;
8) операторы, аппаратчики, машинисты установок и машин, слесари-сборщики;
9) неквалифицированные рабочие.
6. Фонд заработной платы
32. Организации в статистических формах по труду показывают начисленный фонд заработной платы для оплаты труда работников.
33. В фонде заработной платы учитываются все выплаты, как в денежной, так и в натуральной форме, переведенные в денежную единицу.
34. Денежные суммы, начисленные к выплате, показываются в соответствии с платежными документами, по которым с работниками были произведены расчеты по заработной плате, включая денежные суммы, начисленные работникам за неотработанное время (ежегодный отпуск, праздничные дни). Указанные суммы приводятся «брутто» (без вычета налогов и других удержаний).

26. Ұйымның қайталама қызметінде жұмыспен қамтылған жұмысшыларға қызметтің басқа (негізгіден басқа) түрлеріне жататын жұмыстарды орындайтын жұмысшылар жатады.
27. Қызметтің көмекші түрін жүзеге асыратын жұмысшы қызметтің негізгі түрін жүргізу үшін жағдайларды қамтамасыз етеді. Қызметтің көмекші түрін жүзеге асыратын жұмысшы ұйымның негізгі қызметінде жұмыспен қамтылған жұмысшылар құрамында есепке алынады.
5. Персоналдың санаты және қызметтердің жіктеуіші
28. Еңбек бойынша статистикалық нысандарда жұмысшылар саны негізгі екі санатқа бөлінеді: жұмысшылар және қызметшілер.
29. Жұмысшыларға материалдық құндылықтарды құру, өнімдер (қызмет, жұмыс) өндіру процесіне тікелей қатысатын, сондай-ақ жөндеу, жүк алып өту, жолаушылар тасымалдау, материалдық қызмет көрсетумен айналысатын адамдар жатады.
30. Қызметшілерге әкімшілік-шаруашылық, басқарушылық, инженерлік-техникалық, экономикалық функцияларын, сондай-ақ құжаттарды рәсімдеумен және дайындаумен, шаруашылық қызмет көрсетулер мен бақылауды қоса, басқа жұмыстармен айналысатын адамдар жатады.
31. Қазақстан Республикасы Мемстандартының 1999 жылғы 16 қазандағы № 22 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы қызметтерінің мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес ұйымдағы барлық жұмыспен қамтылған қызметкерлер келесі негізгі қызмет топтары бойынша жіктеледі (бөлінеді):
1) ұйым басшыларын қоса барлық деңгейдегі билік органдары мен басқармалардың басшылары (өкілдері);
2) біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар;
3) біліктілігі орта деңгейдегі мамандар;
4) ақпараттар дайындаумен, құжаттамаларды ресімдеумен, есеп жүргізу және қызмет көрсетумен айналысатын қызметшілер;
5) қызмет көрсету, коммуналдық қызмет көрсету, сауда саласының және тектес қызметтің осы тектес түрлерінің қызметкерлері;
6) ауыл, орман, аңшылық шаруашылықтарындағы, балық өсіру және балық аулаудағы білікті қызметкерлер;
7) өндірістік кәсіпорындардың, көркем кәсіптердің, құрылыстың, көліктің, байланыстың, геология мен жер қойнауын барлаудың білікті жұмысшылары;
8) құрылғылар мен машиналардың операторлары, аппаратшылары, машинистер және слесарь-құрастырушылар;
9) біліктілігі жоқ жұмысшылар.
6. Жалақы қоры
32. Ұйымдар еңбек бойынша статистикалық нысанында қызметкерлер еңбегіне ақы төлеу үшін есептелген жалақы қорын көрсетеді.
33. Жалақы қорында ақша да, сондай-ақ ақша бірлігіне ауыстырылған заттай ақы төлеу нысанындағы барлық төлемдер ескеріледі.
34. Төлеу үшін есептелген ақшалай сомалар, жұмысшыларға жұмыс істелмеген уақытқа (жыл сайынғы демалыс, мерекелік күндер) төлеу үшін есептелген ақшалай сомаларды қоса, жұмысшылармен жалақысы бойынша есеп айырысатын төлем құжаттарына сәйкес көрсетіледі. Көрсетілген сомалар «бруттоға» (салықтар мен басқа да ұстап қалуларды есептемегенде) келтіріледі.

35. Суммы, начисленные за оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска, оплачиваемые ежегодные дополнительные трудовые отпуска, показываются в отчетном месяце в сумме, приходящейся на дни отпуска в этом месяце. Суммы, причитающиеся за дни отпуска в следующем месяце, включаются в отчет следующего месяца. При этом суммы по выплачиваемым пособиям на оздоровление делению не подлежат, и показываются в полном размере в отчетном месяце.
36. Премии (носящие регулярный или периодический характер), начисленные по итогам работы за месяц, квартал, полугодие и год, учитываются в полном размере в соответствующем отчетном периоде.
37. В фонд заработной платы включаются:
1) заработная плата, начисленная работникам за выполненную работу или отработанное время по тарифным ставкам, должностным окладам, по сдельным расценкам, в процентах и долях от дохода, независимо от форм и систем оплаты труда, принятых в организации;
2) выплаты стимулирующего характера:
надбавки к тарифным ставкам и должностным окладам (за выслугу лет, стаж работы, профессиональное мастерство, знание государственного языка, ученые степени, дипломатический ранг и другие);
премии (носящие регулярный или периодический характер, независимо от источника их выплаты);
единовременные (разовые) премии независимо от источника их выплаты;
вознаграждения по итогам работы за год;
другие выплаты и поощрения, определенные коллективными договорами или актами работодателей;
3) компенсационные выплаты, связанные с режимом работы и условиями труда:
выплаты за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска;
доплаты за условия труда (за работу на тяжелых физических работах и работах с вредными условиями труда, а также за особые условия труда);
доплаты за работу в ночное время;
оплата работы в выходные и праздничные (нерабочие) дни;
оплата сверхурочной работы;
доплаты работникам, постоянно занятым на подземных работах, за нормативное время их передвижения в шахте (руднике) от ствола к месту работы и обратно;
полевое довольствие работникам, занятым на геологоразведочных, топографо-геодезических и других полевых работах;
выплаты к заработной плате взамен суточных в случаях, когда постоянная работа протекает в пути или имеет разъездной характер, либо в связи со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков в размерах, установленных коллективным договором, трудовым договором и (или) актом работодателя;
выплаты за вахтовый метод работы, выплачиваемые при выполнении работ вахтовым методом за каждый календарный день пребывания в местах производства работ в период вахты, а также за фактические дни нахождения в пути от места расположения организации к месту работы и обратно, предусмотренные графиком работы;

35. Ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалыстарына, ақы төленетін жыл сайынғы қосымша еңбек демалыстарына есептелген сомалар осы айдың демалыс күндеріне келетін сомада ғана есепті айда көрсетіледі. Келесі айдағы демалыс күндері үшін есептелетін сома келесі айдың есебіне кіреді. Сонымен бірге сауықтыруға төленетін жәрдемақы бойынша сомалар бөлінбейді және есепті айда толық көлемде көрсетіледі.
36. Ай, тоқсан, жартыжылдық, жылдық жұмыстың қорытындысы бойынша есептелген сыйақылар (тұрақты және мезгілдік сипаттағы) тиісті есепті кезеңде толық көлемде есептеледі.
37. Жалақы қорына қосылатындар:
1) жұмысшыларға орындалған жұмыс немесе жұмыс істелген уақыт үшін тарифтік мөлшерлемелер, лауазымдық айлықақылар, түскен табыстан пайызбен және үлеспен келісімді бағаламалар бойынша ұйымда қабылданған еңбекақы төлеудің нысандары мен жүйелеріне тәуелсіз есептелген жалақы;
2) ынталандыру сипатындағы төлемдер:
тарифтік мөлшерлемелер мен лауазымдық айлықақыларға үстеме ақылар (еңбек сіңірген жылдары, жұмыс өтілі, кәсіби шеберлігі, мемлекеттік тілді білуі, ғылыми дәрежесі, дипломатиялық рангі және тағы басқалар);
сыйлықақылар (олардың төлем көздеріне тәуелсіз тұрақты немесе мерзімді сипаттағы);
төлем көздеріне байланысты емес біржолғы сыйлықақылар;
бір жылдық жұмыс қорытындысы бойынша сыйлықақылар;
ұжымдық шартпен немесе жұмыс берушінің актілерімен анықталған басқа да төлемдер мен көтермелеулер;
3) жұмыс режимі мен еңбек жағдайларына байланысты өтемдік төлемдер:
экологиялық апат және радиациялық қатер аймақтарында тұрғаны үшін төлемдер;
еңбек жағдайлары үшін қосымша төлемдер (ең негізгі еңбек жағдайында, сондай-ақ өте ауыр және өте зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істегені үшін);
түнгі уақытта жұмыс істегені үшін қосымша төлемдер;
демалыс және мереке (жұмыс істемейтін) күндеріндегі жұмыстарға ақы төлеу;
жұмыс кезінен тыс уақыттағы жұмысқа ақы төлеу;
жер астындағы жұмыстарда ұдайы болатын қызметкерлерге шахтадағы (рудниктегі) оқпаннан жұмыс орнына дейін және кейін қайтатын нормативтік уақыт үшін қосымша төлемдер;
геологиялық барлау, топографиялық-геодезиялық және басқа дала жұмыстарында істейтін қызметкерлерге далалық қаражат;
тұрақты жұмысы жол үстінде өтетін немесе жол жүру сипаты бар немесе қызмет көрсету учаскелері шегінде қызметтік жол жүрумен байланысты белгіленген мөлшерде тәуліктік ақының орнына жалақыға қосылатын төлемақылар;
жұмыс кестесінде көзделген, вахта кезеңінде жұмысты вахталық әдіспен орындау кезінде жұмыс жүргізу орындарында болған әрбір күнтізбелік күнге, сондай-ақ ұйымның орналасқан жерінен жұмыс істейтін жерге дейінгі жолдағы және кері қайту жолындағы нақты күндерге төленетін үстеме ақылар;

4) оплата за неотработанное время:
оплата ежегодных трудовых и дополнительных трудовых отпусков, денежная компенсация за неиспользованный отпуск;
ежегодное пособие на оздоровление к отпуску (материальная помощь к отпуску);
оплата специальных перерывов в работе, оплата льготных часов подростков;
оплата рабочего времени работников, привлекаемых к выполнению государственных или общественных обязанностей;
оплата простоев не по вине работника;
оплата за время вынужденного прогула;
суммы, выплачиваемые работникам за счет средств организации, вынужденно работавшим неполное рабочее время;
оплата рабочего времени по основному месту работы работникам, направленным для повышения и переподготовки квалификации с отрывом от работы в организации образования;
5) другие денежные суммы, начисленные к выплате:
суммы доплат за совмещение должностей (расширение зоны обслуживания) или выполнение обязанностей временно отсутствующего работника, без освобождения от своей основной работы;
суммы доплат между прежней заработной платой и заработной платой на новой работе, в случаях утраты трудоспособности в связи с трудовым увечьем, профессиональным заболеванием или иным повреждением здоровья, полученным в связи с исполнением трудовых обязанностей;
гонорар работникам, состоящим в списочном составе работников редакций газет, журналов и иных средств массовой информации;
процентное или комиссионное вознаграждение, независимо от того, выплачивается ли оно дополнительно к тарифной ставке (окладу) или является основной оплатой, в частности, штатным брокерам;
оплата труда студентов (учащихся), обучающихся в организациях образования, проходящих производственную практику в организации и зачисленных на рабочие места или должности;
суммы, начисленные за выполненную работу лицам, привлеченным для работы в организации, на основании взаимодействия с уполномоченным органом по вопросам занятости;
все виды выплат военнослужащим и сотрудникам органов внутренних дел, получаемые ими в связи с исполнением обязанностей воинской службы;
оплата труда лиц, не состоящих в списочном составе работников организации, выполняющих работы (услуги) по заключенным договорам гражданско-правового характера. При этом размер средств на оплату труда этих работников определяется из сметы на выполнение работ (услуг) по этому договору и платежных документов.

4) жұмыс істелмеген уақытқа ақы төлеу:
жыл сайынғы еңбек және қосымша еңбек демалыстарына ақы төлеу, пайдаланылмаған демалыс үшін ақшалай төленетін өтемақы;
демалысқа сауықтыру үшін жыл сайынғы жәрдемақы (демалысқа материалдық көмек);
жұмыстағы арнаулы үзілістерге ақы төлеу, жасөспірімдердің жеңілдікті сағаттарына ақы төлеу;
мемлекеттік немесе қоғамдық міндеттерді орындауға тартылған жұмысшылардың жұмыс уақытына ақы төлеу;
жұмысшылардың кінәсынан болмаған бос тұрып қалуларға ақы төлеу;
амалсыздан жұмыссыз жүрген уақыт үшін ақы төлеу;
жұмыс уақытын амалсыздан толық істемеген жұмысшыларға ұйым қаражаты есебінен төленетін сомалар;
білім беру ұйымдарына немесе білім беру қызметімен айналысуға құқығы бар ұйымдарға, өндірістен қол үзіп біліктілігін арттыру және қайта даярлау үшін жіберілген жұмысшыларға негізгі жұмыс орны бойынша есептелген жалақы;
5) төлеу үшін есептелген басқа да ақшалай сомалары:
өзінің негізгі жұмысынан босатылмастан қызметтерді қоса атқарғаны (қызмет көрсету аймақтарын кеңейткені) немесе жұмыста уақытша болмаған жұмысшының міндеттерін орындағаны үшін төленетін қосымша ақы сомалары;
еңбек міндеттерін орындауға байланысты алған еңбек жарақатынан, кәсіби аурудан немесе денсаулығына өзге де зақым келуден еңбекке жарамдылығын жоғалтқан жағдайларда бұрынғы жалақысы мен жаңа жұмысындағы жалақысының арасындағы айырмашылықты төлеу сомасы;
газет, журнал және өзге де бұқаралық ақпарат құралдарының редакциялары қызметкерлерінің тізімдік құрамында тұрған жұмысшыларға төленетін қаламақы;
тарифтік мөлшерлемеге (айлықақыға) қосымша төленетіндігіне немесе негізгі ақы төлеу болып табылатындығына байланыссыз пайыздық немесе комиссиялық сыйақылар, атап айтқанда, штаттағы делдалдарға;
ұйымда өндірістік практикадан өтіп жүрген және жұмыс орындарына немесе лауазымдарға алынған, білім беру ұйымдарында оқитын студенттердің (оқушылардың) еңбегіне ақы төлеу;
жұмыспен қамту мәселесі бойынша уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасасу негізінде ұйымда жұмыс істеу үшін тартылған адамдардың орындаған жұмыстары үшін есептелген сомалар;
әскери қызметтегі міндеттерін орындауға байланысты алатын әскери қызметшілер мен ішкі істер органдарының қызметкерлеріне төленетін төлемдердің барлық түрлері;
ұйым қызметкерлерінің тізімдік құрамында тұрмайтын, жұмысты (қызмет көрсетуді) азаматтық-құқықтық шарт жасасу бойынша орындайтын адамдардың еңбегіне ақы төлеу. Мұның өзінде бұл жұмысшылардың еңбегіне ақы төлеу қаражатының көлемі осы шарт бойынша жұмысты (қызмет көрсетуді) орындау сметасы төлем құжаттарынан анықталады.

38. Среднемесячная номинальная заработная плата одного работника определяется путем деления суммы начисленного фонда заработной платы на фактическую численность работников и на количество месяцев в периоде.
7. Затраты на рабочую силу, не учитываемые
в фонде заработной платы
39. Организации в статистических формах по труду также показывают выплаты и расходы, связанные с содержанием рабочей силы, не учитываемые в фонде заработной платы.
40. Основные расходы на рабочую силу включают:
расходы организации по обеспечению работников жильем;
расходы организации на социальную защиту работников;
расходы организации на профессиональную подготовку (обучение работников);
расходы на проведение культурных мероприятий, а также по организации отдыха и развлечений;
расходы организации на рабочую силу, не отнесенные к вышеперечисленным группам;
налоги, связанные с использованием рабочей силы.
41. К расходам организации по обеспечению работников жильем относятся:
стоимость жилья, переданного в собственность работникам;
безвозмездные субсидии, предоставленные работникам на жилищное строительство или приобретение жилья, разница между рыночной стоимостью квартиры, реализованной организацией работнику, и суммой, уплаченной работником;
другие расходы (включая аренду), то есть суммы, уплаченные организацией в порядке возмещения расходов работников по оплате жилого помещения (квартирной платы, места в общежитии, найма) и коммунальных услуг, сверх предусмотренных расходов.
42. К расходам организации на социальную защиту работников относятся:
1) социальные отчисления;
2) страховые платежи (взносы), уплачиваемые организацией по договорам добровольного медицинского страхования работников и членов их семей (при наличии);
3) суммы компенсации работникам, выплачиваемые в результате расторжения трудового договора при их высвобождении (увольнении), в связи с ликвидацией организации, сокращением численности или штата работников;
4) социальные пособия, выплачиваемые за счет средств работодателя по временной нетрудоспособности в связи с общим заболеванием, трудовым увечьем и профессиональным заболеванием, по беременности и родам, а также социальные пособия лицам, усыновившим (удочерившим) ребенка (детей);
5) материальная помощь, оказываемая работнику в разовом порядке в случаях, не связанных с работой, выполненной этим работником (на свадьбу, при рождении ребенка, для проведения платной медицинской операции, на погребение и другие выплаты не массового характера, при наличии документального подтверждения);

38. Бір жұмысшының орташа айлық атаулы жалақысы жалақының есептелген қорының сомасын жұмысшылардың нақты санына және есепті кезеңдегі айлар санына бөлу жолымен анықталады.
7. Жалақы қорында есептелмейтін жұмыс күшіне
жұмсалған шығындар
39. Еңбек бойынша статистикалық нысандарын ұйымдастыруда, сондай-ақ еңбекақы қорында есептелмейтін жұмыс күшін ұстаумен байланысты төлемдер мен шығыстар көрсетіледі.
40. Жұмыс күшіне жұмсалған негізгі шығыстарға қосылатындар:
жұмысшыларды тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша ұйымның шығыстары;
жұмысшыларды әлеуметтік қорғауға арналған ұйымның шығыстары;
жұмысшыларды кәсіби даярлауға (қызметкерлерді оқытуға) ұйымның шығыстары;
мәдени іс-шараларды өткізуге және демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыруға жұмсалған шығыстар;
жоғарыда келтірілген топтарға жатпайтын жұмыс күшіне ұйымның өзге де шығыстары;
жұмыс күшін пайдаланумен байланысты салықтар.
41. Жұмысшыларды тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі ұйымның шығыстарына мыналар жатады:
жұмысшылардың меншігіне берілген тұрғын үйдің құны;
жұмысшыларға тұрғын үй құрылысына немесе тұрғын үйді сатып алуына берілетін ақысыз демеуқаржылар, жұмысшыға ұйымның сатқан пәтерлерінің нарықтық құнымен жұмысшы төлеген соманың арасындағы айырмашылығы;
басқа да шығыстар (жалға беруді қоса), яғни жұмысшылардың шығыстарын өтеу тәртібінде, (пәтерлік ақы, жатақханадағы орын, жалдау) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша ұйыммен төленетін сомалардан тыс шығыстары.
42. Жұмысшыларды әлеуметтік қорғауға арналған ұйымның шығыстарына мыналар жатады:
1) әлеуметтік аударымдар;
2) жұмысшылардың және олардың отбасы мүшелерін ерікті медициналық сақтандыру шарты бойынша (болған жағдайда) ұйымның төлейтін сақтандыру төлемдері (жарналары);
3) ұйымның (заңды тұлғаның) таратылуына, жұмыс берушінің (жеке тұлғаның) қызметін тоқтатуына, қызметкерлер санының немесе штатының қысқартылуға байланысты еңбек шартын бұзу нәтижесінде оларды шығару (босату) кезінде жұмысшыларға төленетін өтемақы сомалары;
4) жалпы сырқаттануына, еңбек жарақатына немесе кәсіби ауруына, жүктілігі мен босануына байланысты еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша жұмыс берушінің қаражаты есебінен төленетін әлеуметтік жәрдемақылар, сондай-ақ бала асырап алған адамдарға төленетін әлеуметтік жәрдемақылар;
5) бұл жұмысшының орындаған жұмысына байланысты емес жағдайларда, жұмысшыға (үйлену тойына, бала туылған кезде, ақылы медициналық операция жасау үшін, жерлеуге және құжатпен расталған жағдайда жаппай сипаты жоқ басқа да төлемдер) бір жолғы тәртіппен көрсетілетін материалдық көмек;

6) выплаты работнику, связанные с возмещением вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья по вине работодателя, при условии отсутствия выплат работнику страхового возмещения;
7) расходы на проведение оздоровительных и других мероприятий (оплата организациям различного рода услуг здравоохранения, оказываемых работникам, за счет средств работодателя);
8) другие расходы организации на социальную защиту работников, включающие:
материальную помощь, оказываемую лицам, не работающим в данной организации (пенсионерам, инвалидам, семьям погибших работников);
страховые платежи (взносы) по договорам личного, имущественного и иного страхования, заключенным организацией в пользу своих работников, уплачиваемые за счет средств работодателя;
другие расходы.
43. К расходам организации на профессиональную подготовку (обучение работников) (кроме расходов на заработную плату, указанных в восьмом абзаце подпункта 4) пункта 37 настоящей Инструкции) относятся:
оплата учебных отпусков, предоставляемых работникам, обучающимся в вечерних и заочных организациях образования, в заочной аспирантуре, а также поступающим в аспирантуру;
стипендии студентам и учащимся, направленным работодателем (организацией) на обучение в учебные заведения, выплачиваемые за счет средств организации по соглашению сторон;
другие расходы на обучение (включая расходы на тренинги и другие образовательные мероприятия).
44. К расходам на проведение культурных мероприятий, а также по организации отдыха и развлечений относятся:
расходы на проведение культурно-просветительных мероприятий;
оплата организациям различного рода услуг туризма и отдыха, оказываемых работникам за счет средств работодателя;
другие расходы по организации отдыха и развлечений.
45. К расходам организации на рабочую силу, не отнесенным к вышеперечисленным группам, относятся:
1) суммы, полученные в виде грантов, предоставленных международными или иностранными некоммерческими и благотворительными организациями;
2) авторские вознаграждения, выплачиваемые по договорам на создание, издание и иное использование произведений науки, литературы, искусства, изобретений, по соглашению сторон (кроме сумм, указанных в абзаце третьем подпункта 5) пункта 37 настоящей Инструкции);
3) компенсации при служебных командировках в пределах и сверх выделенных сумм (включая суточные за время нахождения в командировке, расходы к месту назначения и обратно, расходы по найму жилого помещения);
4) компенсации расходов работникам, связанных с переводом на работу в другие местности по соглашению сторон;

6) жұмыс берушінің кінәсінен алған жарақатына немесе денсаулығына өзге де зақым келсе, келтірілген зиянды өтеуге байланысты жұмысшыға сақтандыру өтеуі төленбеген жағдайда төленетін төлемақылар;
7) сауықтыру және басқа да іс-шараларды жүргізуге арналған шығыстар (жұмыс берушінің қаражаты есебінен қызметкерлерге денсаулық сақтау қызметтерінің әр түрін көрсететін ұйымдарға ақы төлеу);
8) қызметкерлерді әлеуметтік қорғауға арналған ұйымның басқа да шығыстарына мыналар кіреді:
осы ұйымда жұмыс істемейтін адамдарға (зейнеткерлерге, мүгедектерге, қаза тапқан қызметкерлердің отбасыларына) көрсетілетін материалдық көмек;
жұмыс берушінің қаражаты есебінен ұйымдардың өз жұмысшыларының пайдасы үшін жасасқан жеке басты, мүлікті және өзге де сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру төлемдері (жарналары);
басқа да шығыстар.
43. Жұмысшыларды оқытуға байланысты ұйымның шығыстары (осы Нұсқаулықтың 37-тармағы 4) тармақшасының сегізінші абзацында көрсетілген жалақыға арналған шығыстардан басқа):
кешкі және сырттай білім беру ұйымдарында, аспирантурада сырттай оқитын, сондай-ақ аспирантураға түсетін жұмысшыларға берілетін оқу демалыстарына ақы төлеу;
жұмыс берушінің (ұйымдардың) оқу орындарына оқуға жіберген студенттер мен оқушыларға тараптардың келісімі бойынша ұйымның қаражаты есебінен төленетін стипендиялар;
оқытуға арналған басқа шығыстар (тренинг, білім беру іс-шаралары шығыстарын қосқанда).
44. Мәдени іс-шараларды өткізуге және демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыруға жұмсалған шығыстарға:
мәдени-ағарту іс-шараларын жүргізуге арналған шығыстар;
жұмысшыларға жұмыс берушінің қаражаты есебінен көрсетілетін туризм және демалыс қызметтерінің әр түрін көрсететін ұйымдарға ақы төлеу;
демалыс және ойын-сауықты ұйымдастыру бойынша басқа да шығыстар жатады.
45. Ұйымның бұрын келтірілген жіктелген топтарға жатпайтын, жұмыс күштерін ұстауға арналған басқа шығыстарына:
1) халықаралық немесе шетелдік коммерциялық емес және қайырымдылық ұйымдары берген, грант түрінде алынған сомалар;
2) тараптардың келісімі бойынша ғылым, әдебиет, өнер, өнертабыс шығармаларын жасауға, басуға және өзге де пайдалануға шарт бойынша төленетін авторлық сыйақылар (осы Нұсқаулықтың 37-тармағы 5) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген сомалардан басқа);
3) қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар және одан тыс бөлінген сомалар (іссапарда болған уақыттағы тәуліктік ақыны қоса, тағайындалған жерге дейін бару және қайту шығыстары, тұрғын үй-жайды жалдау бойынша шығыстар);
4) тараптардың келісімі бойынша жұмысшылардың басқа жердегі жұмысқа ауыстырылуына байланысты шығыстарының өтемақылары;

5) компенсация работнику материальных затрат (без сумм оплаты труда) за использование личных автомобилей в служебных целях по соглашению сторон;
6) суммы среднего заработка, сохраняемые по месту основной работы взамен суточных и квартирных за работниками, направленными в служебные командировки длительного характера, в том числе в целях выполнения строительных, монтажных и наладочных работ;
7) стоимость выданной специальной одежды, обуви и других средств индивидуальной защиты, мыла и других моющих средств, обезвреживающих средств, молока и лечебно-профилактического питания или возмещение затрат работникам за приобретенные ими специальную одежду, обувь и другие средства индивидуальной защиты, в случае невыдачи их администрацией организации;
8) стоимость питания и продуктов, безвозмездно предоставленных работникам или суммы денежной компенсации за их возмездное предоставление;
9) оплата организацией (полностью или частично) стоимости питания (в столовых, буфетах, в виде талонов);
10) стоимость безвозмездно выдаваемых предметов (включая форменную одежду, обмундирование), остающихся в личном постоянном пользовании или сумма льгот в связи с их продажей по пониженным ценам;
11) оплата проезда к месту работы транспортом общего пользования, специальными маршрутами, ведомственным транспортом;
12) другие затраты на рабочую силу.
46. Налоги, связанные с использованием рабочей силы, включают:
социальный налог;
расходы, связанные с привлечением иностранной рабочей силы.
8. Использование календарного фонда времени
7. Календарный фонд времени работников состоит из числа отработанных работниками человеко-дней (человеко-часов), числа дней неявок на работу по различным причинам и числа праздничных и выходных человеко-дней.
Показатели использования календарного фонда времени работников заполняются на основании данных учета рабочего времени работников. При этом причины неявок на работу должны быть подтверждены соответствующими документами.
48. В число отработанных человеко-дней (человеко-часов) входят:
1) фактически отработанное время всеми работниками, включая отработанное неполное рабочее время; сверхурочное и отработанное в праздничные (нерабочие) и выходные (по графику) дни;
2) человеко-дни работников, работавших по нарядам своей организации в другой организации;
3) человеко-дни работников, находящихся в служебных командировках.
49. По лицам, привлеченным для работы в организации по договорам гражданско-правового характера, принятым на работу с неполной рабочей неделей, а также занятым на общественных началах (без начисления заработной платы), в числе отработанных человеко-дней и отработанных человеко-часов указывается фактически отработанное ими время.

5) тараптардың келісімі бойынша жұмысшыға жеке автомобилін қызмет мақсатында пайдаланғаны үшін материалдық шығыстардың (еңбек ақының сомаларынсыз) өтемақысы;
6) соның ішінде құрылыс, монтаждау және реттеу жұмыстарын орындау мақсатында қызметтік ұзақ мерзімге іссапарға жіберілген жұмысшылардың және тәуліктік пәтер ақыларының орнына негізгі жұмыс орны бойынша сақталатын орташа жалақысының сомалары;
7) жұмысшыларға берілген арнаулы киім мен аяқ киімнің және басқа жеке қорғану құралдарының, сабын және басқа жуу құралдарының, зарарсыздандыру құралдарының, сүттің және емдеу-профилактикалық тамақтанудың құны немесе ұйым әкімшілігі оларды бермеген жағдайда қызметкерлердің өздері сатып алған арнаулы киім мен аяқ киім және басқа жеке қорғану құралдары үшін шығыстарын өтеу;
8) жұмысшыларға ақысыз ұсынылған тамақтандыру мен өнімдердің құны немесе оларды ақылы ұсынғандығы үшін ақшалай өтемақының сомасы;
9) ұйымның тамақтандыру құнын (толықтай немесе ішінара) төлеуі, соның ішінде (талондар түрінде асханаларда, буфеттерде);
10) ақысыз берілетін, кейіннен тұрақты жеке пайдалануында қалатын заттардың (арнаулы киімді, киім-кешекті қоса) құны немесе оларды төмендетілген бағамен сатуға байланысты жеңілдіктер сомасы;
11) жұмыс орнына қоғамдық көлікпен, арнаулы бағыттағы көліктермен, ведомстволық көлікпен жүргеніне ақы төлеу;
12) жұмыс күшіне жұмсалған басқа да шығыстар жатады.
46. Жұмыс күшін пайдаланумен байланысты салықтарға жататындар:
әлеуметтік салық;
шетел жұмыс күшін тартумен байланысты шығыстар.
8. Уақыттың күнтізбелік қорын пайдалану
47. Жұмысшылар уақытының күнтізбелік қоры жұмысшылардың жұмыспен өтеген адам-күн (адам-сағат), түрлі себептер бойынша жұмысқа келмеген күндер саны және мереке мен демалыс адам-күн санынан тұрады.
Жұмысшылар уақытының күнтізбелік қорын пайдалану көрсеткіштері жұмысшылардың жұмыс уақытын есепке алу деректері негізінде толтырылады. Сонымен қатар жұмысқа келмеу себебі тиісті құжаттармен расталуы керек.
48. Жұмыспен өтелген адам-күн (адам-сағат) санына кіретіндер:
1) жұмыспен өтелген толық емес жұмыс уақытын қоса алғанда барлық жұмысшылардың нақты жұмыспен өтелген уақыты; үстеме және жұмыспен өтелген мереке (жұмыс) және демалыс (кесте бойынша) күндері;
2) ұйымның жүктелімі бойынша басқа ұйымда жұмыс істейтін қызметкерлердің адам-күн саны;
3) қызметтік іссапарда жүрген қызметкерлердің адам-күні.
49. Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт бойынша ұйымға жұмыс істеу үшін тартылған, толық емес жұмыс аптасына қабылданған адамдар, сондай-ақ қоғамдық бастамаларда жұмыс істейтін адамдардың (жалақы есептелмейтін) жұмыспен өтелген адам-күн және жұмыспен өтелген адам-сағаттың ішінде нақты жұмыспен өтелген уақыты көрсетіледі.

50. В число неявок на работу человеко-дней входят:
1) оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска (включая дополнительные трудовые отпуска), которые исчисляются в календарных днях без учета праздничных и выходных дней, приходящихся на дни трудового отпуска, независимо от применяемых режимов и графиков работы; дополнительные оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска работникам согласно списку производств, цехов, профессий и должностей, а также перечню тяжелых работ, работ с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск;
2) учебные отпуска для подготовки и сдачи зачетов и экзаменов, выполнения лабораторных работ, подготовки и защиты дипломной работы (проекта) с сохранением полностью или частично заработной платы;
3) неявки по болезни, включающие только рабочие дни в период болезни (без выходных и праздничных нерабочих дней), оформленные листами нетрудоспособности, выданными в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, независимо от того, оплачены эти дни или нет;
4) неявки с разрешения администрации, включающие неявки на работу по уважительным личным причинам;
5) неявки в связи с простоем производства, включающие человеко-дни простоев работников, которые весь рабочий день (смену) не работали по причинам экономического, технологического, организационного, иного производственного или природного характера и не были временно переведены на другую работу. К неявкам в связи с простоем производства относят также человеко-дни невыходов на работу, разрешенную администрацией в связи с простоем на предприятии;
6) другие неявки, разрешенные законодательством, включающие человеко-дни неявок работников, освобожденных временно от работы в связи с выполнением государственных или общественных обязанностей на период одного дня или более; человеко-дни неявок на работу в связи с карантином или уходом за больными, оформленными листами нетрудоспособности выданными в установленном законодательством Республики Казахстан порядке; человеко-дни работников, отвлеченных на устранение последствий стихийных бедствий; человеко-дни неявок на работу работников, находящихся под следствием до решения суда; отпуска в связи с рождением ребенка (детей), усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), которые исчисляются в календарных днях без учета праздничных и выходных дней, приходящихся на дни отпуска и включают отпуска по беременности и родам; отпуска работникам, усыновившим или удочерившим новорожденного ребенка (детей); отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет; человеко-дни неявок лиц, занятых на общественных началах (без начисления заработной платы);

50. Жұмысқа келмеген адам-күн санына кіретіндер:
1) жұмыстың қабылданған режимдері мен кестелерінен тәуелсіз еңбек демалысы күндеріне келетін күнтізбелік күндердегі мереке және демалыс күндерін есептемей ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалыстары (қосымша еңбек демалыстарын қоса отырып); қосымша төленетін жыл сайынғы еңбек демалыстары жұмысшыларға өндірістің, цехтың, кәсіптері мен лауазымдарының тізіміне сәйкес, сондай-ақ ауыр жұмыс, зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті еңбек жағдайындағы жұмыстарда, қосымша ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысы тізбесіне сәйкес есептеледі;
2) сынақтар мен емтихандарға дайындалу және оларды тапсыру, зертханалық жұмыстарды орындау, дипломдық жұмысты (жобаны) дайындау мен қорғау үшiн толық немесе жартылай жалақының сақталуымен оқу демалыстарына жүргендер;
3) ауруға байланысты күндерге төленгені немесе төленбегеніне қарамастан Қазақстан Республикасының заңнамаларымен бекітілген тәртіппен берілген еңбекке жарамсыздығы туралы қағаздарымен рәсімделген ауырған кезеңіндегі тек жұмыс күндерін (демалыс және мерекелік жұмыс емес күндер) қосатын жұмысқа келмеуі;
4) дәлелді себептермен жұмысқа келмеуді қосатын әкімшіліктің рұқсатымен жұмысқа келмеу;
5) жұмысшылардың тоқтап қалу адам-күнін қосатын өндірістің тоқтауына байланысты жұмысқа келмеу экономикалық, технологиялық, ұйымдастырушылық басқа да өндірістік немесе табиғи сипаттағы бүкіл жұмыс күні (ауысымы) жұмыс істемеу немесе уақытша басқа жұмысқа ауыстырылмады. Өндірістің тоқтап қалуына байланысты жұмысқа келмеуге, кәсіпорында жұмыстың тоқтауына байланысты әкімшіліктің рұқсаты мен жұмысқа шықпаудың адам-күні кіреді;
6) бір немесе одан да көп кезеңде мемлекеттік және қоғамдық міндеттерді орындаумен байланысты жұмыстан уақытша босатылған жұмысшылардың жұмысқа шықпауы адам-күнін қосатын Қазақстан Республикасы заңнамалармен рұқсат етілген басқа да жұмысқа шықпауы; Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіппен берілген еңбекке жарамсыздығы туралы қағаздарымен рәсімделген ауру адамды күтімі немесе карантинге байланысты жұмысқа шықпау адам-күні, табиғат апаттарын ауыздықтауға тартылған адам-күні; соттың шешіміне дейін тергеуде болған қызметкерлер; баланы (балаларды) тууға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты еңбек демалыс күндеріне келетін мереке және демалыс күндерін есепке алмай, күнтізбелік күнге есептелетін демалыс күндері және жүктілік және туу бойынша демалыс қосылады; жүктілігі және босануы бойынша, баланы (балаларды) тууға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала үш жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты жалақы сақталмайтын демалыстағы қызметкерлер; қоғамдық бастамаларда жұмыс істейтін адамдардың (жалақы есептелмейтін) жұмысқа шықпау адам-күні;

7) неявки, связанные с нарушением трудовой дисциплины, включающие человеко-дни работников, отсутствовавших на работе без уважительной причины в течение трех и более часов подряд за один рабочий день (рабочую смену); человеко-дни неявок работников, подвергнутых административному аресту за административные правонарушения, а также человеко-дни работников, не допущенных администрацией к работе вследствие появления на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов) (независимо от того, произошло ли это в начале работы, в течение рабочего дня или к концу работы);
8) число праздничных и выходных дней, включающих общие выходные и праздничные дни, а также праздничные и выходные дни, приходящиеся на период ежегодных отпусков, на дни болезни и на другие дни неявок. На непрерывных производствах или на производствах, остановка работы которых в выходные дни невозможна по производственно-техническим условиям или вследствие необходимости постоянного непрерывного обслуживания населения, в число выходных человеко-дней включаются предоставленные дни работникам согласно графикам сменности, утвержденным актами работодателя, принятыми по согласованию с представителями работников.
9. Движение рабочей силы
51. В численность принятых включаются лица, зачисленные в отчетном периоде в данную организацию приказом (распоряжением) о приеме на работу.
52. В численность выбывших включаются все работники, оставившие работу в данной организации, независимо от оснований (расторжение трудового договора по инициативе работника или администрации, соглашение сторон, призыв или поступление на военную службу, перевод работника с его согласия в другую организацию), уход или перевод которых оформлен приказом (распоряжением), а также выбывшие в связи со смертью.
53. Численность выбывших распределяется по следующим причинам выбытия:
1) в связи с сокращением численности персонала или ликвидацией предприятия;
2) по причине текучести (по собственному желанию, за прогул);
В численность выбывших по собственному желанию включаются работники, расторгнувшие трудовой договор по своей инициативе. В численность уволенных по собственному желанию включаются также работники, расторгнувшие трудовой договор по соглашению сторон.
В численность работников уволенных за прогул включаются работники, уволенные за нарушение трудовой дисциплины (в том числе в связи с отсутствием на работе без уважительной причины в течение трех и более часов подряд за один рабочий день (рабочую смену); вследствие появления работника на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов), а также за повторное неисполнение или ненадлежащее исполнение работником без уважительных причин трудовых обязанностей, если он имеет дисциплинарное взыскание.
3) по другим причинам.
В их число включаются уволенные работники по всем причинам, кроме вышеуказанных. Это выбывшие в порядке перевода в другие организации, в связи с истечением срока договора или выполнения работ; в связи с переходом на учебу, призывом на военную службу, уходом на пенсию, переходом на инвалидность, по болезни. В число выбывших по другим причинам относятся лица, уволенные, как несоответствующие занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации; показавшие отрицательный результат работы в период испытательного срока; уволенные в соответствии с судебным актом, исключающим возможность дальнейшей работы.

7) еңбек тәртібін бұзуға байланысты жұмысқа шықпау жұмысшылардың адам-күнін қосатын бір күннің (жұмыс ауысымы) ішінде қатарынан үш немесе одан да көп сағат дәлелсіз себептермен жұмыста болмауы; әкімшілік құқық бұзғаны үшін әкімшілік қамауға алынған жұмысшылардың жұмысқа шықпау адам-күні, сондай-ақ алкогольдік, нашақорлық, психотропты, уытқұмарлықпен (осыларға ұқсас) (бұның жұмыс уақытының басында, ортасында, соңында болғанына қарамастан) мас болу жағдайында әкімшіліктің жұмысқа жібермеуі;
8) барлық демалыс және мереке күндерін қосатын мереке және демалыс күндерінің саны, сондай-ақ жыл сайынғы еңбек демалыстары кезеңінде келетін мереке және демалыс күндері, ауырған және басқа жұмысқа шықпаған күндер. Үздіксіз өндірістегі немесе өндірістегі өндірістік-техникалық жағдайлар немесе халыққа тұрақты үздіксіз қызмет көрсету салдарынан демалыс күндері жұмысты тоқтату мүмкін емес күндер, жұмыс берушiнiң жұмысшылар өкiлдерiмен келiсе отырып қабылданған актiлерiнде бекiтiлген ауысымдық кестеге сәйкес жұмысшыларға берілген демалыс адам-күн қосылады.
9. Жұмыс күшінің қозғалысы
51. Жұмысқа қабылданған адамдар санына есепті кезеңде осы ұйымға жұмысқа қабылдау туралы бұйрықпен (өкіммен) есепке алынғандар.
52. Жұмыстан шыққандар санына негіздемесіне қарамастан (қызметкердің немесе әкімшіліктің бастамасы бойынша еңбек шартын бұзу, тараптардың келісімі, әскери қызметке шақырылу немесе түсуі, жұмысшылардың келісімі бойынша басқа және тағы басқа ауысуы), бұйрықпен (өкіммен) рәсімделген кету немесе ауысу, сондай-ақ қаза табуына байланысты шығуы кіреді.
53. Жұмыстан шыққандардың саны келесі шығу себептерге байланысты бөлінеді:
1) персоналдардың санының қысқаруына байланысты және кәсіпорынның жойылуына байланысты;
2) тұрақтамау себептері бойынша (өз еркімен, жұмысқа себепсіз шықпау);
Өз еркімен жұмыстан шыққан жұмысшылар санына өз бастамасы бойынша еңбек шартын бұзған жұмысшылар жатады. Өз еркімен жұмыстан шыққан жұмысшылар санына сондай-ақ еңбек шартын тараптардың келісімі бойынша бұзған жұмысшылар жатады.
3) өзге де себептер.
Олардың қатарына жоғарыда көрсетілген себептерден басқа себеппен шыққан жұмысшылар қосылады. Бұл ауысу тәртібімен шарт мерзімінің бітуі немесе жұмыстың орындалуына байланысты басқа ұйымға ауысқандар, оқуға кетуге, әскери қызметке шақырылу, зейнеткерлікке шығу, ауруы бойынша мүгедектікке өтуге байланысты кеткен жұмысшылар. Басқа себептер бойынша жұмыстан шыққандарға жеткіліксіз біліктіліктің болу себептеріне байланысты атқаратын лауазымына немесе атқаратын қызметіне сәйкес болмау; сынақ мерзімі кезеңінде жұмыста теріс нәтиже көрсеткендер; одан әрі жұмыс істеуге мүмкіндігінен айырылған сот актісіне сәйкес жұмыстан босатылғандар.

10. Заполнение статистической формы «Отчет по труду»
(индекс 1-Т, периодичность годовая)
54. Статистическая форма заполняется за отчетный год.
55. В разделе 1 все занятые в организации работники распределяются по основным группам занятий в соответствии с Государственным Классификатором занятий Республики Казахстан, утвержденного постановлением Госстандарта РК от 16 октября 1999 года № 22.
56. В разделе 2, помимо основной деятельности, расписываются все осуществляемые виды деятельности.
57. В строках 5-8 раздела 4, если один и тот же работник в течение отчетного года несколько раз переводился на работу на неполное рабочее время, более одного раза временно не работал в связи с простоем производства или находился в отпуске без сохранения заработной платы, то он показывается один раз за отчетный год.
58. По строкам 1-14 раздела 6 указываются сведения по работникам списочного состава.
Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
59. Арифметико-логический контроль:
1) В разделе 1. «Данные о списочной численности работников в среднем за отчетный год и фонде заработной платы по основным группам занятий», в разделе 2. «Данные о списочной численности работников в среднем за отчетный год и фонде заработной платы по видам экономической деятельности», в разделе 3. «Данные о списочной численности работников в среднем за отчетный год и фонде заработной платы по категориям работников» предусмотрено:
графа 7 = графа 5*1000 / (графа 3*12) по каждой строке
графа 8 = графа 6*1000 / (графа 4*12) по каждой строке
2) Раздел 1. Данные о списочной численности работников в среднем за отчетный год и фонде заработной платы по основным группам занятий:
строка 1 = сумма строк 2-10 по графам 1-6
3) Раздел 5. Данные о составе списочной численности работников на конец отчетного года:
строка 1 = сумма строк 2-6
4) Раздел 6. Данные об использовании календарного фонда времени работников:
строка 5 = сумма строк 6-10, 12, 13
5) Раздел 7. Информация об обучении и повышении квалификации работников (за отчетный год):
строка 1 = сумма строк 2, 3 для каждой графы
6) Раздел 8. Данные о движении рабочей силы и наличии вакансий:
графа 1 > или = сумма граф 2, 3 для каждой строки
строка 1 + строка 2 – строка 6 = строка 10 для каждой графы
строка 6 = сумма строк 7-9 для каждой графы
7) Раздел 9. Данные о затратах на рабочую силу:
строка 1 = строка 2 + строка 14
строка 2 = сумма строк 3, 4, 7, 8, 11
строка 14 = сумма строк 15, 19, 27, 31, 32, 33
строка 15 = сумма строк 16-18
строка 19 = сумма строк 20-26
строка 27 = сумма строк 28-30

10. «Еңбек бойынша есеп» (индексі 1-Е, жылдық мерзімдегі)
статистикалық нысанын толтыру
54. Статистикалық нысан есепті жылға толтырылады.
55. 1-бөлімде ұйымда барлық жұмыспен қамтылғандар Қазақстан Республикасы Мемстандартының 1999 жылғы 16 қазандағы № 22 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы қызметтерінің мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес келесі негізгі қызмет топтары бойынша бөлінеді.
56. 2-бөлімде негізгі қызметпен қатар барлық іске асыратын қызмет түрлері жазылады.
57. 4-бөлімнің 5-8-жолдарында егер бір қызметкер есепті жыл ішінде бірнеше рет толық емес жұмыс уақытына ауысса, өндірістің тоқтап қалуына байланысты бір реттен көп уақытша жұмыс істемесе немесе жалақының сақтауынсыз еңбек демалысында болған болса, онда ол есепті жылда бір рет көрсетіледі.
58. 6-бөлімнің 1-14-жолдарында тізімдік құрамның қызметкерлері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Ескерту: Х-бұл позиция толтырылмайды.
59. Арифметика-логикалық бақылау:
1) «Негізгі жұмыс топтары бойынша есепті жылға қызметкерлердің орташа тізімдік саны және жалақы қоры туралы деректер» 1-бөлімінде, «Экономикалық қызмет түрлері бойынша есепті жылға қызметкерлердің орташа тізімдік саны және жалақы қоры туралы деректер» 2-бөлімінде, «Қызметкерлердің санаттары бойынша есепті жылға қызметкерлердің орташа тізімдік саны және жалақы қоры туралы деректер» 3-бөлімінде қарастырылған:
7-баған = 5-баған *1000 / (3-баған *12) әр жол үшін
8-баған = 6-баған *1000 / (4-баған *12) әр жол үшін
2) 1-бөлім. Негізгі жұмыс топтары бойынша есепті жылға жұмысшылардың орташа тізімдік саны және жалақы қоры туралы деректер:
1-жол = 1-6 бағандар бойынша 2-10-жолдардың қосындысы
3) 5-бөлім. Есепті жылдың соңындағы жұмысшылардың тізімдік санының құрамы туралы деректер:
1-жол = 2-6-жолдардың қосындысы
4) 6-бөлім. Жұмысшылардың күнтізбелік уақыт қорын пайдалануы туралы деректер:
5-жол = 6-10, 12, 13-жолдардың қосындысы
5) 7-бөлім. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру және оқытылуы туралы ақпарат (есепті жылға):
1-жол = әр баған үшін 2, 3-жолдардың қосындысы
6) 8-бөлім. Жұмыс күшінің қозғалысын және бос орындардың бары туралы деректер:
1-баған > немесе = әрбір жол үшін 2, 3-бағандардың қосындысы,
1-жол + 2-жол – 6-жол = 10-жол әрбір баған бойынша
6-жол = әрбір баған бойынша 7-9-жолдардың қосындысы
7) 9-бөлім. Жұмыс күшіне жұмсалған шығындар туралы деректер.
1-жол = 2-жол + 14-жол
2-жол = 3, 4, 7, 8, 11-жолдардың қосындысы
14-жол = 15, 19, 27, 31, 32, 33-жолдардың қосындысы
15-жол = 16-18-жолдардың қосындысы
19-жол = 20-26-жолдардың қосындысы
27-жол = 28-30-жолдардың қосындысы

строка 33 = сумма строк 34-35
8) Между разделами:
строка 1 раздела 1 = строка 1 раздела 2 = строка 1 раздела 3
строка 1 графа 5 раздела 1 = строка 2 раздела 9
строка 10 графа 1 раздела 8 = строка 1 раздела 5.
Конфиденциальность
гарантируется
органами государственной
статистики
Приложение 3 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 14 сентября 2011 года № 256
Приложение 13 к приказу
исполняющего обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 24 августа 2010 года № 229
Статистическая форма по
общегосударственному
статистическому наблюдению
Представляется
территориальному
органу
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, час
(нужное обвести)
до 1
часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40
часов
Статистическую форму
можно получить на
сайте www.stat.gov.kz
Код статистической
формы 1232102
Анкета выборочного обследования
занятости населения
Т-001
Квартальная
__               __  __  __  __
Отчетный период |__| квартал год |__||__||__||__|
Опрашиваются члены домашних хозяйств в возрасте 15 лет и старше
Срок представления - февраль, май, август, ноябрь
1. Наименование территории (населенного пункта) _____________________
__  __ __ __ __  __ __ __ __
2. Код населенного пункта по КАТО*.. ....|__||__||__||__||__||__||__||__||__|
___
3. Код типа населенного пункта (1 - город, 2 - село)..............|__|
4. Проспект, улица, площадь, переулок _______________________________
___ __ __ __
5. № дома................................................|__||__||__||__|
___ __ __ __
6. № квартиры ...........................................|__||__||__||__|
___ __ __ __
7. № домашнего хозяйства.................................|__||__||__||__|
__ __ __ __ __ __
8. Код выборки                                    |__||__||__||__||__||__|
9. Респондент 1 _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
__  __        __ __
10. Дата проведения интервью число |__||__| месяц |__||__|
__ __ __ __
год |__||__||__||__|
11. Интервьюер _____________________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество)                (подпись)
*) Классификатор административно-территориальных объектов ГК РК 11-2009
Сведения о домашнем хозяйстве и его членах
1. Сколько человек проживает в Вашем домашнем хозяйстве?
(вопрос задается только респонденту, опрошенному первым)
Всего _________ человек
DH_PROZHIV*
из них в возрасте:

33-жол = 34-35-жолдардың қосындысы.
Бөлімдер арасы:
1-бөлімнің 1-жолы = 2-бөлімнің 1-жолы = 3-бөлімнің 1-жолы
1-бөлімнің 5-бағаны 1-жолы = 9-бөлімнің 2-жолы
8-бөлімнің 1-бағаны 10-жолы = 5-бөлімнің 1-жолы.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2011 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 256 бұйрығына 3-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасы міндетін
атқарушысының
2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 229 бұйрығына
13-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Аумақтық органға тапсырылады
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттісін қоршаңыз)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1
более 40
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kzсайтынан алуға болады
Статистикалық нысан коды
1232102
Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеу сауалдамасы
Т-001
Тоқсандық
_          _ _ _ _
Есепті кезең |_| тоқсан |_|_|_|_| жыл
15 және одан жоғары жастағы үй шаруашылығының мүшелерінен сұралады.
Табыс ету мерзімі – ақпан, мамыр, тамыз, қараша.
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _
2. АӘОЖ бойынша елді мекеннің коды*..............|_|_|_|_|_|_|_|_|
_
3. Елді мекен типінің коды (1-қала, 2-ауыл)....................|_|
4. Даңғыл, көше, алаң, тұйық көше_________________________________
_ _ _ _
5. Үйдің №................................................|_|_|_|_|
_ _ _ _
6. Пәтердің №.............................................|_|_|_|_|
_ _ _ _
7. Үй шаруашылығының №...................................|_|_|_|_|
_ _ _ _ _ _
8. Іріктеу коды.......................................|_|_|_|_|_|_|
9. 1-респондент ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_ _       _ _        _ _ _ _
10. Сұхбаат жүргізу күні күні |_|_| айы |_|_| жылы |_|_|_|_|
11. Интервьюер_____________________________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты)          (қолы)
* Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші ҚР МК 11-2009
Үй шаруашылығы және оның мүшелері туралы мәліметтер
1. Сіздің үй шаруашылығыңызда қанша адам бар?
(сұрау тек бірінші сұралған респондентке беріледі)
Барлығы _________ адам
DH_PROZHIV*
олардан жастары:

1. 0-5 лет ______ человек, в том числе мужчины _____ человек, женщины _____ человек
2. 6-9 лет ______ человек, в том числе мужчины _____ человек, женщины _____ человек
3. 10-14 лет ______ человек, в том числе мужчины _____ человек, женщины _____ человек
4. 15 лет ______ человек
5. 16-72 лет ______ человек
6. 73 года и старше ______ человек
Внимание: Номер респондента, вопросы 2-8 заполняются интервьюером согласно
Контрольной карточке состава домохозяйства (код_____, индекс Т-002,
периодичность квартальная)
Переход к
вопросу

1. 0-5 жастағылары ______ адам, оның ішінде еркектер ______адам, әйелдер ______ адам
2. 6-9 жастағылары ______ адам, оның ішінде еркектер ______ адам, әйелдер ______ адам
3. 10-14 жастағылары ______ адам, оның ішінде еркектер ______ адам, әйелдер ______ адам
4. 15 жастағылар ______ адам
5. 16-72 жастағылар ______ адам
6. 73 жастағы және одан асқан _____ адам
Назар салыңыз: 2-8 сұрақтарда респонденттің нөмірін Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасына (коды_____, индексі Т-002, кезеңі тоқсандық) сәйкес интервьюер толтырады
Сұраққа көшу

21. Деятельность
экстерриториальных организаций и
органов
21
21
21
21
21
43
Интервьюер, проставьте код вида
экономической деятельности*
ORB_OTRASL
43
43. Какую должность Вы занимали или по какой профессии работали на прошлой
неделе (в чем состояла Ваша деятельность)?
(ПРИВЕДИТЕ ПОДРОБНОЕ СЛОВЕСНОЕ ОПИСАНИЕ)
__________________________________________________________
1 респондент |__________________________________________________________|
__________________________________________________________
2 респондент |__________________________________________________________|
__________________________________________________________
3 респондент |__________________________________________________________|
__________________________________________________________
4 респондент |__________________________________________________________|
__________________________________________________________
5 респондент |__________________________________________________________|
Интервьюер, проставьте код по
Классификатору занятий*
ORB_PROFES
44

21. Аумақтан тыс ұйымдардың және органдардың қызметі
21
21
21
21
21
43
Интервьюер, экономикалық қызмет түрінің кодын қойыңыз*
ORB_OTRASL
43
43. Өткен аптада Сіз қандай лауазымға ие болдыңыз немесе қандай мамандық бойынша жұмыс істедіңіз?
(ТОЛЫҒЫРАҚ АУЫЗША СИПАТТАМА КЕЛТІРІҢІЗ)
_____________________________________________
1-респондент |_____________________________________________|
_____________________________________________
2-респондент |_____________________________________________|
_____________________________________________
3-респондент |_____________________________________________|
_____________________________________________
4-респондент |_____________________________________________|
_____________________________________________
5-респондент |_____________________________________________|
Интервьюер, қызметтер жіктеуіші бойынша кодты қойыңыз*
ORB_PROFES
44

21. Деятельность
экстерриториальных организаций и
органов
21
21
21
21
21
60
Интервьюер, проставьте код вида
экономической деятельности
DRB_OTRASL
60
60. Какую должность Вы занимали или по какой профессии работали дополнительно
(в чем состояла Ваша дополнительная деятельность)?
(ПРИВЕДИТЕ ПОДРОБНОЕ СЛОВЕСНОЕ ОПИСАНИЕ)
_____________________________________________________________
1 респондент |_____________________________________________________________|
_____________________________________________________________
2 респондент |_____________________________________________________________|
_____________________________________________________________
3 респондент |_____________________________________________________________|
_____________________________________________________________
4 респондент |_____________________________________________________________|
_____________________________________________________________
5 респондент |_____________________________________________________________|
Интервьюер, проставьте код по
Классификатору занятий
DRB_PROFES
61

21. Аумақтан тыс ұйымдардың және органдардың қызметі
21
21
21
21
21
60
Интервьюер, экономикалық қызмет түрінің кодын қойыңыз
DRB_OTRASL
60
60. Өткен аптада Сіз қандай қосымша лауазымға ие болдыңыз немесе қандай мамандық бойынша жұмыс істедіңіз (Сіздің қосымша жұмысыңыз неден тұрды)
(ТОЛЫҒЫРАҚ АУЫЗША СИПАТТАМА КЕЛТІРІҢІЗ)
_____________________________________________
1-респондент |_____________________________________________|
_____________________________________________
2-респондент |_____________________________________________|
_____________________________________________
3-респондент |_____________________________________________|
_____________________________________________
4-респондент |_____________________________________________|
_____________________________________________
5-респондент |_____________________________________________|
Интервьюер, қызметтер жіктеуіші бойынша кодты қойыңыз
DRB_PROFES
61

21. Деятельность
экстерриториальных организаций и
органов
21
21
21
21
21
76
Интервьюер, проставьте код вида
экономической деятельности
PRD_OTRASL
76
76. По какой профессии Вы работали или какую должность занимали на последнем
месте работы?
(ПРИВЕДИТЕ ПОДРОБНОЕ СЛОВЕСНОЕ ОПИСАНИЕ)
___________________________________________________________
1 респондент |___________________________________________________________|
___________________________________________________________
2 респондент |___________________________________________________________|
___________________________________________________________
3 респондент |___________________________________________________________|
___________________________________________________________
4 респондент |___________________________________________________________|
___________________________________________________________
5 респондент |___________________________________________________________|
Интервьюер, проставьте код по
Классификатору занятий
PRD_PROFES
77

21. Аумақтан тыс ұйымдардың және органдардың қызметі
21
21
21
21
21
76
Интервьюер, экономикалық қызмет түрінің кодын қойыңыз
PRD_OTRASL
76
76. Сіз соңғы жұмыс орныңызда қандай мамандық бойынша жұмыс істедіңіз немесе қандай лауазымға ие болдыңыз?
(ТОЛЫҒЫРАҚ АУЫЗША СИПАТТАМА КЕЛТІРІҢІЗ)
___________________________________________
1-респондент |___________________________________________|
___________________________________________
2-респондент |___________________________________________|
___________________________________________
3-респондент |___________________________________________|
___________________________________________
4-респондент |___________________________________________|
___________________________________________
5-респондент |___________________________________________|
Интервьюер, қызметтер жіктеуіші бойынша кодты қойыңыз
PRD_PROFES
77

2. Другой член домашнего
хозяйства
OTVET_LICO
2
2
2
2
2
БЛАГОДАРИМ ВАС ЗА ПОНИМАНИЕ И СОТРУДНИЧЕСТВО!
Приложение 1
к статистической форме
«Анкета выборочного обследования
занятости населения»
(код 1232102, индекс Т-001,
периодичность квартальная)
ДЛЯ ЗАМЕТОК
_____________________________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Приложение 4
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 14 сентября 2011 года № 256
Приложение 14
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 229
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Анкета выборочного обследования занятости населения»
(код 1232102, индекс Т-001, периодичность квартальная)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета выборочного обследования занятости населения» (код 1232102, индекс Т-001, периодичность квартальная).

2. Үй шаруашылығының басқа мүшесі
OTVET_LICO
2
2
2
2
2
ТҮСІНІСТІГІҢІЗ БЕН ЫНТЫМАҚТАСТЫҒЫҢЫЗ ҮШІН АЛҒЫС АЙТАМЫЗ!
«Халықтың жұмыспен қамтылуын
іріктеп зерттеу сауалдамасы»
(коды 1232102, индексі Т-001,
кезеңділігі тоқсандық)
статистикалық нысанына
1-қосымша
БЕЛГІЛЕУ ҮШІН
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2011 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 256 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 229 бұйрығына
14-қосымша
«Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеу сауалдамасы» (коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Бұл нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеу сауалдамасы» (коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру тәртібін нақтылайды.

2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) код - номер варианта ответа;
2) домашнее хозяйство - экономический субъект, состоящий из одного или более физических лиц, проживающих совместно, объединяющих полностью или частично свои доходы и имущество и совместно потребляющих товары и услуги.
3) дополнительная работа - работа по совместительству, выполняемая на постоянной, временной, сезонной основе, другая работа по контракту или случайные, разовые подработки, работа на индивидуальной основе, предпринимательская деятельность без образования юридического лица, работа по найму у отдельных граждан;
4) наемные (оплачиваемые) работники - лица, работающие по договору найма, предусматривающему оплату (вознаграждение) в виде оклада, премии, надбавок и тому подобное, либо в натуральной форме;
5) неоплачиваемые семейные работники - лица, работающие без вознаграждения на предприятии (в хозяйстве), управляемом родственным лицом;
6) основная деятельность - определенная работа в течение обследуемой недели, с целью получения вознаграждения (личного или семейного дохода) в денежном или натуральном виде. Для лиц, имеющих работу, но временно не работающих, однако не потерявших связь с ней и имеющих заверения в возможности вернуться к ней после окончания периода действия непредвиденных обстоятельств или наличия даты возвращения на работу – эта работа остается основной;
7) подходящая работа (занятие) - удовлетворение собственных требований респондента при выборе работы, таких как размер оплаты труда, условий или режима работы, обеспечение социальных гарантий и тому подобное;
8) работодатели - лица, управляющие своим собственным предприятием или занимающиеся независимой предпринимательской деятельностью в каком-либо виде экономической деятельности и имеющие одного или нескольких наемных работников;
9) респондент - физическое или юридическое лицо и его структурные и обособленные подразделения, представляющие данные по объекту статистического наблюдения в соответствии со статистической методологией;
10) самостоятельная занятость - занятость, при которой размер вознаграждения напрямую зависит от дохода, получаемого от производства (реализации) товаров и услуг (где собственное потребление рассматривается как часть дохода);
11) самостоятельные работники - лица, которые работая самостоятельно или с одним или несколькими партнерами, занимаются деятельностью на основе самостоятельной занятости и не нанимают на постоянной основе работников;
12) супервайзер – сотрудник территориального департамента статистики, обеспечивающий проведение обследований домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров;

2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) код - жауап нұсқасының нөмiрi.
2) үй шаруашылығы – бір немесе одан да көп жеке адамдардан құралған, бірге тұратын, өз табыстары мен мүлкін толықтай немесе ішінара біріктіретін және тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді бірлесіп тұтынатын экономикалық субъект.
3) қосымша жұмыс - тұрақты, уақытша, маусымдық негізде орындалатын қоса атқарушылық бойынша жұмыс, келісім бойынша немесе кездейсоқ басқа жұмыс, бір реттік қосымша табыс, жеке негіздегі жұмыс, заңды тұлға құрылмаған кәсіпкерлік қызмет, жекелеген азаматтарда жалданып істелген жұмыс болуы мүмкін.
4) жалдамалы (ақы төленетін) қызметкерлер - айлықақы, сыйлықақы, үстемеақы және тағы сол сияқты немесе заттай нысанда ақы төлеу (сыйақы) қарастырылған жалдану шарты бойынша жұмыс істейтін адамдар.
5) отбасының ақы төленбейтін қызметкерлері - туысы басқаратын кәсіпорында (шаруашылықта) әдетте сыйақысыз жұмыс істейтін адамдар.
6) негізгі қызмет - сыйақыны (жеке немесе отбасылық табысты) ақшалай немесе заттай түрде алу мақсатында зерттелетін апта ішіндегі белгілі бір жұмыс. Жұмысы болғанмен уақытша жұмыс істемейтін, алайда одан байланысын үзбеген және оған оқыс жағдайлар кезеңі аяқталғаннан кейін оралуға уәде берілсе немесе жұмысқа қайта келу күні, айы, жылы белгілі болса, мұндай жұмыс негізгі болып қала береді.
7) ыңғайлы жұмыс (қызмет) - респонденттің жұмыс таңдаған кезде еңбекке ақы төлеу мөлшері, жұмыстың жағдайлары немесе тәртібі, әлеуметтік кепілдіктердің қамтамасыз етілуі, тағы сол сияқты өз талаптарын қанағаттандыруы.
8) жұмыс берушілер - өзінің жеке экономикалық кәсіпорнын басқаратын немесе экономикалық қызметтің әйтеуір бір түрінде тәуелсіз кәсіпкерлікпен шұғылданатын және бір немесе бірнеше жалдамалы қызметкерлері бар адамдар.
9) респондент - статистикалық байқау объектісі бойынша деректер беретін жеке немесе заңды тұлға, оның құрылымдық бөлімшелері (филиалдары, өкілдіктері) не оның учаскелері немесе олардың топтары.
10) өз бетінше жұмыспен қамтылғандар - бұл сыйақы мөлшері тікелей тауарлар мен қызметтерді өндіруден (өткізуден) (бұл жерде өзінің тұтынуы табыс бөлшегі ретінде қаралады) түскен табысқа байланысты жұмыспен қамтылу.
11) өз бетінше жұмыс істейтін жұмысшылар - өз бетінше немесе бір я бірнеше серіктеспен жұмыс істейтін, өз бетінше жұмыспен қамтылу негізінде қызмет істейтін және қызметкерлерді тұрақты негізде жалдамайтын адамдар.
12) супервайзер - үй шаруашылығы зерттеуін жүргізетін, интервьюердің жұмысын бақылайтын аумақтық статистика департаменті қызметкері.

13) члены кооператива - лица, являющиеся членами трудового кооператива, занимающегося предпринимательской деятельностью.
3. Периодом обследования является серединный месяц каждого квартала, то есть февраль, май, август и ноябрь, а критической (обследуемой) неделей устанавливается предпоследняя неделя отчетного месяца.
4. Статистическая форма заполняется на каждое отдельно взятое домохозяйство (семью), попавшее в выборку. Члены домохозяйства, в отличие от семьи, могут не состоять в отношениях родства. Не допускается объединение в одном бланке статистической формы записи информации по респондентам, относящимся к разным домашним хозяйствам, даже если они проживают в пределах одного помещения. Если по одному и тому же адресу проживают две или три разные семьи (родственные или неродственные) или же появилась «вновь созданная» молодая семья, то на них заполняются разные (отдельные) бланки статистической формы.
Статистическая форма заполняется с учетом лиц, отсутствующих продолжительное время:
студентов и учащихся всех учебных заведений, проживающих по месту учебы;
находящихся в командировке в других населенных пунктах или за рубежом шесть месяцев и более;
военнослужащих срочной службы в Вооруженных Силах, проживающих в казармах и военных зонах;
находящихся на лечении в больницах (шесть месяцев и более);
осужденных к наказанию в виде лишения свободы, проживающих в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
всех выбывших за шесть месяцев и более до обследуемой недели.
Статистическая форма заполняется на всех членов семьи в возрасте 15 лет и старше, каждому из них лицо, уполномоченное на проведение опроса (далее – интервьюер), присваивает порядковый номер в соответствии с Контрольной карточкой состава домохозяйства (код 1856102, индекс Т-002, периодичность квартальная). Если число опрашиваемых в домохозяйстве превышает 5 человек, то на данное домохозяйство заполняются два и более бланков статистической формы, на титульном листе которых делается пометка «Продолжение». Респондентам в этих статистических формах номера присваиваются в последовательном порядке. То есть, на втором бланке статистической формы вместо Респондент № 1 следует вписать Респондент №6, вместо Респондент № 2 – Респондент № 7 и так далее.
Фамилия, имя, отчество респондента, записанного первым, приводится полностью без сокращения (в том числе и на статистических формах с пометкой «Продолжение»).
При интервью зачитываются вопросы и делаются соответствующие отметки в перечисленных вариантах ответов или они записываются в статистическую форму. Код варианта ответа респондента обводится кружком.
Все ответы записываются со слов опрашиваемых, представление подтверждающих документов не требуется. Ответы на поставленные вопросы статистической формы могут быть получены как непосредственно от самих респондентов, так и от совместно проживающих взрослых членов семьи, если последние могут дать исчерпывающие ответы на все вопросы статистической формы.
При проведении интервью интервьюер зачитывает респондентам вопросы так, как они приведены в вопроснике и не отклоняется от приведенной формулировки вопроса.
Особое внимание при проведении опроса интервьюер обращает на подсказы в графе «Переход к вопросу», где указан номер вопроса, к которому обращается после того или иного выбранного варианта ответа.

13) кооператив мүшелері - кәсіпкерлік қызметпен айналысатын, еңбек кооперативінің мүшесі болып табылатын адамдар.
3. Зерттеу кезеңі әрбір тоқсанның ортасындағы айда жүргізіледі, яғни ақпан, мамыр, тамыз және қараша, ал сыни (зерттелетін) аптаға есепті айдағы соңғы аптаның алдындағы апта бекітіледі.
4. Статистикалық нысан іріктеуге түскен әрбір жеке үй шаруашылығына (отбасына) толтырылады. Үй шаруашылығы мүшелерінің отбасынан айырмашылығы туысқандық қатынаста болмауы да мүмкін. Статистикалық нысанның бір бланкісіне әртүрлі үй шаруашылықтарына жататын респонденттер жөніндегі ақпарат жазбаларын біріктіруге болмайды, тіпті олар бір үйде бірге тұрса да. Егер бір мекенжайда екі немесе үш әртүрлі отбасы (туысқан не туысқан емес болса да бәрібір) тұрып жатса немесе жаңадан пайда болған «жас отбасы» отау құрса, онда оларға статистикалық нысанның басқа (бөлек) бланкілері толтырылады.
Статистикалық нысан ол жерде ұзақ уақыт бойы тұрмаған мынадай адамдарға толтырылмайды:
барлық оқу орындарының оқитын жері бойынша тұратын студенттері мен оқушыларына;
басқа елді мекендерде немесе шетелдерде алты ай және одан да көп уақыт іссапарда жүргендерге;
Қарулы Күштердің казармалары мен әскери аймақтарында мерзімді қызметте жүрген әскери қызметшілерге;
ауруханаларда емделуге жатқандарға (алты ай және одан да көп);
қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде тұратын бас еркінен айырылу жазасына кесілгендерге;
зерттелу аптасына дейінгі алты ай және одан көп бұрын кеткендердің бәріне.
Статистикалық нысанның бланкісі отбасының 15 және одан жоғары жастағы барлық мүшелеріне толтырылады, пікіртерімді жүргізіуге өкілетті тұлға (бұдан әрі - интервьюер) олардың әрқайсысына сұрау барысында Үй шаруашылығының құрамының бақылау карточкасы (коды 1856102, индексі Т-002, кезеңділігі тоқсандық) сәйкес реттік нөмірін береді. Егер үй шаруашылығында сұралатындардың саны 5 адамнан асса, онда ол үй шаруашылығына екі немесе одан көп статистикалық нысан толтырылады, олардың титулдық бетіне "Жалғасы" деген белгі соғылады. Бұл статистикалық нысандардағы респонденттерге нөмірлер тізбектік тәртіппен беріледі. Яғни статистикалық нысанның екінші бланкісінде № 1-Респонденттің орнына № 6-Респондент, № 2-Респонденттің орнына № 7-Респондент, тағы сол сияқты деп жазу керек.
Бірінші жазылған респонденттің тегі, аты, әкесінің аты қысқартусыз толық келтіріледі (соның ішінде "Жалғасы" деген белгі соғылған статистикалық нысандарда да).
Сұхбат кезінде сұрақтар оқылып беріледі, жауаптардың әртүрлі нұсқаларына тиісті белгілер соғылып, олар статистикалық нысанға жазылады. Респонденттің жауап нұсқасының коды дөңгелектеп қоршалады.
Барлық жауаптар сұралғандардың сөздері бойынша жазылады, оларды растайтын құжаттар талап етілмейді. Статистикалық нысанда қойылған сұрақтардың жауаптарын респонденттердің тікелей өздерінен де, егер статистикалық нысанның барлық сұрақтарына толық жауап бере алатын болса, отбасының бірге тұратын ересек мүшелерінен де алуға болады.
Сұхбатты жүргізу кезінде интервьюер респонденттерге сұрақтарды сұрақнамада қалай келтірілсе, сұрақтың келтірілген тұжырымынан өзгертпей оқып беру керек екеніне айрықша көңіл бөлу керек.
Сұрау жүргізген кезде "Сұраққа көшу" бағанындағы сөйлемге айырықша назар аудару керек, онда жауаптың әйтеуір бір таңдап алынған нұсқасынан кейін қойылатын сұрақтың нөмірі көрсетілген.

5. Вопросы 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 раздела «Сведения о домашнем хозяйстве и его членах» заполняются интервьюером в соответствии с Контрольной карточкой состава домохозяйства (код 1856102, индекс Т-002, периодичность квартальная). В случае если респондент временно выбыл из домашнего хозяйства, то заполнение данного раздела обязательно. В вопросе 2 код записывается на основании строк 14-17 Контрольной карточки.
6. Раздел I. Экономическая активность (вопросы касаются прошлой недели):
1) при заполнении вопросов 13, 14, 15, 19, 20, 21 выясняется, выполнял ли респондент в период обследуемой недели какую-нибудь работу или имел какое-либо занятие для получения натурального или денежного дохода. Это может быть постоянная, временная, случайная и другая работа, работа через органы занятости населения, индивидуальная трудовая деятельность, оказание различного рода услуг, работа на личном подворье, приусадебном участке, если на нее затрачен хотя бы один час в неделю;
2) вопрос 13 является агрегирующим (сводным) критерием определения экономической активности респондента в обследуемую неделю и методически увязан с ответами на вопросы 14, 15, 19, 20, 21. Если респондент указал «Да» в этих вопросах, то и в вопросе 13 должно быть «Да»;
Для респондента, ответившего, что в обследуемую неделю он находится в трудовом отпуске или отпуске без содержания, беременности или по уходу за ребенком и другое, поставить ответ «Да», так как он имеет фактическое прикрепление к работе и является занятым, но временно отсутствующим, и дать ответы в разделе II, а также указать причину временного отсутствия в вопросе 37.
3) при заполнении вопроса 14 учесть, что к «работе дома» относится любой вид деятельности с целью получения денежного или натурального вознаграждения, исключая работу на личном подворье (приусадебном, дачном участке);
4) вопросы 17 и 18 задаются при ответе «Да» на вопрос 15. Ответы на эти вопросы характеризуют использование и потребление продукции, полученной на личном подворье (приусадебном, дачном участке). Эти вопросы задаются только респонденту, опрошенному первым;
5) в вопросе 21 учесть, что в случайные и временные заработки также включаются работы, полученные через органы занятости населения. Лицо, зарегистрированное в органах занятости в качестве безработного, но выполнявшее в обследуемую неделю какую-нибудь работу, в том числе общественную, относится на текущий момент к временно занятому;
6) вопрос 22 заполняется при наличии ответа «Да» хотя бы на один из вопросов 13, 14, 15, 19, 20, 21 данного раздела.

5. «Үй шаруашылығы және оның мүшелері туралы мәліметтер» бөліміндегі 2-7-сұрақтарды, интервьюер Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасына (коды 1856102, индексі Т-002, кезеңділігі тоқсандық) сәйкес толтырылады. Егер респондент уақытша үй шаруашылығынан шықса, осы бөлім міндетті түрде толтырылады. 2-ші сұрақтың коды бақылау карточкасының 14-17 жолдарына сәйкес жазылады.
6. 1-бөлім. Экономикалық белсенділік (сұрақтар өткен аптаға қатысты):
1) 13, 14, 15, 19, 20, 21-сұрақтарды толтыру кезінде зерттелетін апта ішінде респонденттің заттай не ақшалай табыс табу үшін белгілі бір жұмыс атқарғанын немесе қандай да бір кәсіппен шұғылданғанын анықтайды. Ол ең болмағанда аптасына бір сағат жұмсалса да, тұрақты, уақытша, кездейсоқ және басқа жұмыс, уәкілетті органдар арқылы жұмыс, дара еңбек қызметі, түрлі қызметтер көрсету, жеке ауладағы, үй іргесіндегі учаскедегі жұмыс болуы мүмкін;
2) 13-сұрақ респонденттің зерттелетін аптадағы экономикалық белсенділігін анықтауды біріктіретін (жиынтық) өлшемі болып табылады және 14, 15, 19, 20, 21-сұрақтардың жауаптарына әдістемелік байланыста. Егер респондент бұл сұрақтарға "Иә" деп жауап берсе, онда 13-сұрақта да "Иә" деген жауап болуы керек.
Зерттелетін аптада еңбек немесе ақысыз демалыста, жүктілігіне немесе бала күтіміне, тағы басқа байланысты жұмыста болмадым деп жауап берген адамдар үшін "Иә" деген жауап жазылуға тиіс, өйткені ол шын мәнінде жұмысқа тіркелген, бірақ уақытша жұмыста болмаған, сондықтан ІІ бөлімде жауабы жазылып, 37-сұрақта уақытша жұмыс орнында бола алмау себебін көрсетуге тиіс.
3) 14-ші сұрақты толтыру кезінде «үйдегі жұмысқа» ақшалай немесе заттай табыс табу үшін жеке ауладағы жұмыстан басқа (үй іргесіндегі учаскеде, саяжайда) кез-келген қызмет түрі жатады.
4) 17 және 18-сұрақтар - 15-сұраққа "Иә" деген жауап алынғанда қойылады. Бұл сұрақтың жауаптары жеке аулада (үй іргесіндегі учаскеде, саяжайда) алынған өнімді пайдалануды және тұтынуды сипаттайды. Бұл сұрақтар бірінші сұралған респондентке ғана қойылады.
5) 21-сұрақта кездейсоқ және уақытша тапқан табыстар, сондай-ақ жұмыспен қамту мәселесі жөніндегі өкілетті органы арқылы алынған жұмыстар да қосылады. Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелген адамдар, бірақ зерттеу аптасында қандай да бір жұмысты орындап жүрген, соның ішінде қоғамды жұмыстарда жүргендер ағымдағы сәтте уақытша жұмыспен қамтылғандарға жатады.
6) осы бөлімнің 22-ші сұрақ 13, 14, 15, 19, 20, 21-сұрақтардың ең болмағанда біреуіне "Иә" деп жауап берген респонденттерге толтырылады.

Отработанное количество дней и часов в неделю проставляется суммарно за все отмеченные работы, равно (или больше) сумме всех фактически отработанных часов, которые отражены в вопросах 16, 35, 48, 63.
При записи ответа о количестве отработанных часов все клетки в блоке должны быть заполнены (4 часа - 04, 13 часов – 13), и показатели округлены до целого числа.
При отрицательных ответах респондента на все вопросы этого раздела осуществляется переход к вопросу 64 раздела IV, где уточняется, ищет ли он работу.
7. Раздел II. Основная деятельность, то есть работа, которая была основной в течение прошлой недели:
1) вопросы этого раздела касаются основной работы (доходного занятия), которую респондент считает для себя основной (первостепенной). Если респондент, не имеющий постоянной работы, выполнял на обследуемой неделе различного рода случайные работы, в качестве основной можно указать на одну из них. В спорных случаях основная работа, это деятельность с наибольшим числом обычно отрабатываемых часов;
2) при заполнении вопроса 35 записывается примерное фактически отработанное респондентом на обследуемой неделе количество дней и часов только по его основной работе, не включая время, отработанное по совместительству как внутри одного предприятия, так и на других.
При затруднении сразу получить ответ на вопрос 35, интервьюер помогает респонденту восстановить его работу (деятельность) по каждому дню обследуемой недели.
Код 1 вопроса 36 отмечается лицами, которым законодательно установлена сокращенная продолжительность рабочего времени (занятые на тяжелых работах, работах с вредными или опасными условиями труда; работники, не достигшие 18-летнего возраста; инвалиды 1 и 2 групп), а также если продолжительность рабочего времени предусмотрена трудовым (коллективным) договором.
Если респондент на обследуемой неделе временно отсутствовал на основной работе, то в данном вопросе отмечается ответ «0» (ноль) часов и делается переход к вопросу 37, где уточняется причина его временной незанятости.
3) при заполнении вопроса 42 интервьюер уточняет у респондента, где он трудился в период опрашиваемой недели, и определяет вид деятельности, к которой относится предприятие (организация) или характер собственного дела (занятия). При этом следует руководствоваться «Пояснениями по видам экономической деятельности», приведенными в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
При наличии трудностей по отнесению организации (подразделения), где работал опрашиваемый, к определенному виду экономической деятельности надо подробно без сокращений записать место работы респондента в соответствующей графе и затем с помощью супервайзера определить вид деятельности и отметить соответствующий код (записывается не Фабрика «Рахат», а кондитерская фабрика «Рахат» или магазин (столовая, медпункт и другое) при кондитерской фабрике «Рахат»).
Самозанятым работникам (работодателям, помогающим (неоплачиваемым) работникам семейного предприятия, занятым в кооперативах, а также на личном подворье) проставляется вид деятельности в соответствии с характером (спецификой, направленностью) выполняемой ими работы или занятия;

Аптада жұмыста болған күндер мен сағаттар саны барлық белгіленген жұмыс үшін жиынтық етіп қойылады және ол бұдан кейін 16, 35, 48 және 63-сұрақтарда бейнеленетін нақты жұмыста болған сағаттардың жиынтығына тең (немесе артық) болуға тиіс.
Сағат сандары туралы жауапты жазған кезде блоктағы барлық торлар толтырылуға (4 сағат - 04, 13 сағат - 13) және көрсеткіштер толық санға дейін дөңгелектенуі тиіс.
Респондент осы бөлімнің барлық сұрақтарына жағымсыз жауап берген ретте ІV-бөлімнің 59-сұрағына көшкен жөн, онда оның қолының бос болу себептері нақтыланады.
7. ІІ бөлім. Негізгі қызмет, яғни зерттелетін аптада негізгі болған жұмыс:
1) бұл бөлімнің сұрақтары респондент өзі үшін негізгі (бірінші дәрежелі) санайтын негізгі жұмысқа (табысты кәсіпке) қатысты. Егер тұрақты жұмысы жоқ респондент зерттелетін аптада әртүрлі кездейсоқ жұмыстар атқарса, солардың біреуін негізгі ретінде көрсетуге болады. Сенімсіздік жағдайларда негізгі жұмысқа өтелген сағат саны көп қызмет кіреді.
2) 35-сұрақты толтыру кезінде сұхбат жүргізуші зерттелетін аптада респонденттің тек негізгі жұмысында нақты жұмыс істеген күндер мен сағаттарын жазады, оған сол кәсіпорын ішінде және басқа жерлерде қосымша атқарған уақытын қоспайды.
35-сұраққа респондент бірден жауап беруге қиналса, интервьюер оған зерттелетін аптаның әрбір күні бойынша оның жұмысын (қызметін) қалпына келтіруге көмектеседі.
36 сұрақтың 1-ші кодын жұмыс күні ұзақтығы заң бойынша қысқартылған (ауыр жұмыспен қамтылғандар, зиянды әрі қауіпті еңбек жағдайы; 18 жасқа толмаған жұмыскерлер; 1 және 2 топ мүгедектері) сонымен қатар жұмыс уақытының ұзақтығы еңбек шартымен (ұжымдық) қарастырылған адамдар белгілейді.
Егер респондент зерттелетін аптада негізгі жұмысында уақытша болмаса, онда бұл сұрақтың тұсына "0" (нөл) сағат жауабы қойылады және 37-ші сұраққа көшіп, оның уақытша бос жүру себебі нақтыланады.
3) 42-сұрақты толтыру кезінде респонденттен сұралатын апта кезінде қай жерде жұмыс істегенін және кәсіпорынның (ұйымның) немесе өз ісі (шаруасы) сипатының қайсы қызмет түріне жататынын нақтылау қажет. Сонымен қатар, осы Нұсқаулықтың 1-Қосымшасында келтірілген «Экономикалық қызмет түрлері бойынша түсіндірмені» басшылыққа алу керек.
Сұрақтарға жауап беруші жұмыс істеген ұйымды (бөлімшені) экономикалық қызметтің белгілі бір түріне жатқызуы қиынға түскен ретте "Ескертпе үшін" парағында респонденттің жұмыс орнын қысқартпай егжей-тегжейлі жазып, содан кейін нұсқаушының көмегімен қызмет түрін анықтау және тиісті кодын белгілеу қажет ("Рахат" фабрикасы емес, "Рахат" кондитерлік фабрикасы немесе "Рахат" кондитерлік фабрикасы жанындағы дүкен (асхана, медпункт және тағы басқа) жазылады.
Өз бетінше жұмыс істейтін қызметкерлерге (жұмыс берушілер, отбасылық кәсіпорындарда, кооперативтерде, сондай-ақ жеке ауласында (ақысыз) жұмыс істейтіндер) олар атқарған жұмыстың немесе шаруаның сипатына (өзіндік ерекшелігіне, бағытына) сәйкес қызметтің түрі қойылады.

4) при заполнении вопроса 43 учесть должность или профессию респондента, непосредственно занимаемую или исполняемую на рабочем месте основной работы, а не специальность (квалификацию), полученную в результате обучения.
Должность или профессия записывается согласно Приложению 2 к настоящей Инструкции подробно без сокращений, поскольку многие из профессий и должностей, имея одинаковое наименование, относятся к разным сферам деятельности.
Если респондент занят на разных неквалифицированных работах, надо выяснить характер выполняемой работы и записать профессию («грузчик»). Лицам, выполняющим неквалифицированную работу в сельском хозяйстве, исходя из специализации работы, записывается «рабочий растениеводства» или «рабочий животноводства». Для лиц, работающих на индивидуальной основе, указывается характер ремесла (занятия) - «пошив одежды», «сапожник», «продавец рынка», «уличный торговец», «изготовление мебели», «ремонт квартир». Для служителей культа и других лиц, занятых в религиозных организациях, записывают выполняемые функции.
5) при заполнении вопроса 45 специальность (квалификация) учитывается по самому высокому уровню учебного заведения из числа законченных респондентом. Для лиц, которым в вопросе 7 раздела «Сведения о домашнем хозяйстве и его членах» отмечены коды 1-4 (то есть окончившим только школу или не имеющим специального образования), данный вопрос не задается.
8. Раздел III. Дополнительная работа (занятие) в течение прошлой недели:
1) вопросы этого раздела касаются другой дополнительной работы (занятия), которую респондент имел в течение обследуемой недели, в целях получения заработка или дохода. Это может быть совместительство, выполняемое на постоянной, временной, сезонной основе, другая работа по контракту, случайные или разовые подработки, работа на индивидуальной основе, предпринимательская деятельность без образования юридического лица, работа по найму у отдельных граждан;
2) при заполнении вопроса 62 уточняется наличие у респондента подработки с целью получения дополнительных заработков, осуществляемых в выходные дни или в ночное время.
При положительном ответе перейти к вопросу 63, где отражается время, затраченное на выполнение этой работы. При отрицательном - осуществить переход к вопросу 83 раздела VII.
9. Раздел IV. Поиски работы (занятости) в течение 4-х последних недель.
С помощью вопросов этого раздела уточняется, ищет ли респондент работу (основную или дополнительную), готов ли в ближайшие 2-недели приступить к ней, причины поиска и возможные условия будущей работы.

4) 43-сұрақты толтыру кезінде респонденттің оқу нәтижесінде алған мамандығын (біліктілікті) емес, негізгі жұмыста тікелей атқаратын немесе жұмыс орнында шұғылданатын лауазымын немесе кәсібін көрсету ескеру қажет.
Лауазым немесе кәсіп осы нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес қысқартылмай толық жазылады, өйткені кәсіптер мен лауазымдардың көбісінің атаулары бірдей болғанмен, қызметтің әртүрлі салаларына жатады.
Егер респондент әртүрлі біліктілік талап етілмейтін жұмыстарда жүрсе, оның орындайтын жұмысының сипатын және кәсібін анықтап жазу қажет ("жүкші"). Ауылшаруашылығында біліктілік талап етілмейтін жұмыстардағы адамдарды жұмысының ерекшелігі ескеріліп, "өсімдік шаруашылығының жұмысшысы" немесе "мал шаруашылығының жұмысшысы" деп жазылады. Жеке негізде жұмыс істейтін адамдардың (өздігінше жұмыс істейтін жұмыскерлер) қол өнерінің (шаруасының) "киім тігуші", "етікші", "базардағы сатушы", "көшедегі сатушы", "жиhаз жасаушы", "пәтер жөндеуші", тағы сол сияқты сипаты көрсетілуі тиіс. Діни қызметкерлер мен діни ұйымдарда жұмыс істейтін адамдардың атқаратын қызметін көрсету қажет.
5) 45-сұрақты толтыру кезінде мамандық (біліктілік) респондент аяқтаған оқу орындары ішінен деңгейі ең жоғарғысы бойынша есептеледі. «Үй шаруашылығы және оның мүшелері туралы мәліметтер» бөлімінің 7-сұрағында 1-4 код белгілеген (яғни тек мектепті бітіргендерге немесе арнайы білімі жоқтарға) бұл сұрақ қойылмайды;
8. III бөлім. Өткен апта ішіндегі қосымша жұмыс (айналысатын іс):
1) Бөлімнің сұрақтары респонденттің зерттелетін апта ішінде жалақы немесе табыс табу мақсатында басқа қосымша жұмыс (айналысатын іс) атқарғанынына қатысты. Бұл тұрақты, уақытша, маусымдық негізде орындалатын қоса атқарушылық бойынша жұмыс, келісім бойынша немесе кездейсоқ басқа жұмыс, бір реттік қосымша табыс, жеке негіздегі жұмыс, заңды тұлға құрылмаған кәсіпкерлік қызмет, жекелеген азаматтарда жалданып істелген жұмыс болуы мүмкін;
2) 62-сұрақты толтыру кезінде респонденттің қосымша жалақы алу мақсатында демалыс күндері немесе түнгі уақытта жүзеге асырған қосымша табысының бар-жоғы нақтыланады.
Оң жауап алынғанда 63-ші сұраққа көшу қажет, онда осы жұмысты орындауға жұмсалған уақыт көрсетіледі. Теріс жауап алынғанда респонденттің жалпы қолайлы жұмыс іздеп жүргені нақтыланып, VІІ бөлімнің 83-сұрағына көшеді.
9. ІV бөлім. Соңғы 4 апта ішінде жұмыс (қызмет) іздестіру.
Осы бөлім сұрақтарының көмегімен сұхбат жүргізушіге респонденттің жұмыс (негізгі немесе қосымша) іздеп жүрген-жүрмегенін, таяудағы 2 апта ішінде оған кірісіп кете алатынын, іздестіру себебі мен болашақ жұмыстың күтілетін жағдайларын анықтап алу қажет.

10. Раздел V. Прошлая деятельность.
С помощью вопросов этого раздела уточняется работал ли респондент когда-нибудь, причины окончания работы, вид деятельности прежней работы.
11. Раздел VI. Регистрация в органе занятости населения.
С помощью вопросов этого раздела уточняется характер взаимодействия респондента с органами занятости населения.
12. Раздел VII. Источники средств существования.
Вопрос 83 позволяет выяснить источники средств существования каждого респондента в обследуемом месяце.
Вопрос 84 заполняется интервьюером после проведения опроса.
Вопрос 85 заполняется на всех членов домохозяйства и позволяет установить уровень компьютерной грамотности. Код 1 вопроса 85 отмечается лицами, которые не имеют минимального опыта работы на компьютере, код 2 вопроса 85 – отмечается лицами, владеющими минимальными навыками работы на компьютере, которые способны копировать файлы, работать с дисковыми устройствами, с компьютерными играми, код 3 вопроса 85 – отмечается лицами, владеющими базовыми навыками работы на офисных программных продуктах, код 4 вопроса 85 – отмечается лицами, обладающими богатым опытом работы с широко распространенными программами и специальным программным обеспечением.
13. По завершении опроса интервьюер проверяет статистическую форму, не пропущены ли какие-либо вопросы, и, в обязательном порядке, благодарит респондентов за их помощь и сотрудничество. За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает статистическую форму и, если все-таки обнаруживает какие-либо несоответствия, то вновь обращается в домохозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.
Приложение 1
к Инструкции по заполнению статистической
формы общегосударственного статистического
наблюдения «Анкета выборочного обследования
занятости населения»
(код 1232102, индекс Т-001,
периодичность квартальная)
Пояснения по видам экономической деятельности
для заполнения вопроса 42 «Анкеты выборочного обследования
занятости населения»
(код 1232102, индекс Т-001, периодичность квартальная)
Наименование
основного вида
экономической
деятельности
Код
Виды деятельности и услуги,
входящие в их состав
Сельское, лесное и
рыбное хозяйство

10. V бөлім. Бұрынғы қызмет.
Бұл бөлімнің сұрақтарының көмегі арқылы респонденттің бұрын жұмыс істегені, жұмысты аяқтау себептері, алдыңғы жұмысының қызмет түрі нақтыланады.
11. VI бөлім. Жұмыспен қамту мәселесі жөніндегі өкілетті органда тіркелу:
бұл бөлімнің сұрақтарының көмегі арқылы респондент пен жұмыспен қамту мәселесі жөніндегі өкілетті органның арасындағы қарым-қатынас сипаты нақтыланады.
12. VII бөлім. Күнкөріс қаражатының көздері:
83-ші сұрақ әрбір респонденттің өткен айда күнкөріс қаражатының көздерін анықтауға мүмкіндік береді.
Пікіртерімді бітірген соң интервьюер 84-ші сұрақты толтырады.
13. Пікіртерімді бітірген соң, интервьюер, қандай болса да бір бөлімдер немесе сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін статистикалық нысанды тағы да бір рет қарап шығу қажет және респонденттерге ынтымақтастығы және көмектескендері үшін міндетті түрде алғыс айтуы керек. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде статистикалық нысанды қайта қарап шығуы керек және егер қандайда бір сәйкессіздік тапса, онда қайта үй шаруашылығына баруы керек (жеке немесе телефонмен) және жеткіліксіз ақпаратты анықтау керек.
«Халықтың жұмыспен қамтылуын
іріктеп зерттеу сауалдамасы»
жалпымемлекеттік статистикалық нысанын
толтыру жөніндегі нұсқаулығына
(коды 1232102, индексі Т-001,
кезеңділігі тоқсандық)
1-қосымша
«Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеу сауалдамасының» (коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі тоқсандық) 42-ші сұрағын толтыру үшін экономикалық қызмет түрлері бойынша түсініктемелер
Экономикалық қызметтің негізгі түрлерінің атауы
Коды
Қызмет түрлері және олардың құрамына енетін қызмет көрсетулер
Ауыл, орман және балық шаруашылығы

98.2
Деятельность домашних хозяйств по производству услуг для
собственного потребления
Деятельность
экстерриториальных
организаций и
органов
99.0
Деятельность экстерриториальных организаций
Приложение 2
к Инструкции по заполнению статистической
формы общегосударственного статистического
наблюдения «Анкета выборочного обследования
занятости населения»
(код 1232102, индекс Т-001,
периодичность квартальная)
Пример заполнения вопроса 43
«Анкеты выборочного обследования занятости населения»
(код 1232102, индекс Т-001, периодичность квартальная)
Не пишется
Пишется
директор
директор школы, директор ресторана
агент
агент по продажи недвижимости, агент страховой
начальник отдела
начальник отдела в аппаратах акимов области или района,
начальник отдела на промышленном предприятии
заведующий
заведующий складом текстильной фабрики
мастер
мастер по ремонту оборудования на промышленном предприятии
оператор
оператор машинного доения, оператор по обслуживанию
компьютеров
работодатель
директор предприятия по изготовлению мебели «Турмыс»
руководитель АО по производству напитков «Сайрам»

98.2
Жеке тұтыну үшін қызметтер өндіру жөніндегі үй шаруашылықтарының қызметі
Аумақтан тыс ұйымдардың және органдардың қызметі
99.0
Аумақтан тыс ұйымдардың қызметі
«Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп
зерттеу сауалдамасы» (коды 1232102,
индексі Т-001, кезеңділігі тоқсандық)
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын толтыру жөніндегі
нұсқаулыққа 2-Қосымша
Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеу сауалдамасының» (коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі тоқсандық) 43 сұрағын толтыру мысалы
Бұлай жазуға болмайды
Дұрыс жазылуы
директор
мектеп директоры, мейрамхана директоры
агент
жылжымайтын мүлікті сату жөніндегі агент, сақтандыру агенті
бөлім бастығы
облыс немесе аудан әкімшілігінің аппаратындағы бөлім бастығы, өнеркәсіп кәсіпорнының бөлім бастығы
меңгеруші
тоқыма фабрикасының қойма меңгерушісі
шебер
өнеркәсіп кәсіпорнының жабдықтарды жөндеу жөніндегі шебері
оператор
машинамен сауу операторы, компьютерді күтіп-ұстау жөніндегі оператор
жұмыс беруші
"Тұрмыс" жиhазын жасап шығаратын кәсіпорынның директоры сусындар өндіретін «Сайрам» АҚ басшысы