О внесении изменений и дополнений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 февраля 2011 года № 93 "Об утверждении Правил продления сроков службы грузовых и пассажирских вагонов и тягового подвижного состава"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2011 года № 587. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 октября 2011 года № 7266
В соответствии с подпунктом 24) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 февраля 2011 года № 93 "Об утверждении Правил продления сроков службы грузовых и пассажирских вагонов и тягового подвижного состава" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6845, опубликованный 23 апреля 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 138 (26559) следующее изменения и дополнения:
в Правилах продления сроков службы грузовых и пассажирских вагонов и тягового подвижного состава, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 дополнить подпунктами 13), 14), 15) и 16) следующего содержания:
"13) техническое обслуживание усиленного объема 8 (далее - ТОУ-8) - ремонт, выполняемый для восстановления эксплуатационных характеристик, исправности и полного ресурса (срока службы) тягового подвижного состава (далее - ТПС) путем замены, ремонта изношенных и поврежденных агрегатов, узлов, деталей и частичной заменой силовой и низковольтной электропроводки на новую, по окончании которого устанавливается новый назначенный срок службы ТПС;
14) техническое обслуживание объема 8 (далее - ТО-8) - ремонт, выполняемый для восстановления основных эксплуатационных характеристик и работоспособности (срока службы) в соответствующих межремонтных периодах путем ревизии, ремонта и замены отдельных деталей, узлов и агрегатов, регулировки и испытания, по окончании которого устанавливается новый назначенный срок службы ТПС;
15) деповской ремонт вагона (далее - ДР) - ремонт, выполняемый для восстановления исправности и частичного восстановления ресурса вагона с заменой или восстановлением составных частей ограниченной номенклатуры и контролем технического состояния составных частей;
16) капитальный ремонт с продлением срока полезного использования (далее - КРП) - контроль технического состояния всех несущих элементов конструкции вагона с восстановлением их назначенного ресурса, заменой или восстановлением любых его составных частей, включая базовые и установлением нового назначенного срока службы";

"Жүк және жолаушы вагондарының және тартқыш жылжымалы құрамның қызмет мерзімдерін ұзарту қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 26 ақпандағы № 93 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 қыркүйектегі № 587 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 19 қазанда № 7266 тіркелді
«Темір жол көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 14-бабы 2-тармағының 24) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Жүк және жолаушы вагондарының және тартқыш жылжымалы құрамның қызмет мерзімдерін ұзарту қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 26 ақпандағы № 93 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6845 тіркелген, 2011 жылғы 23 сәуірде «Казахстанская правда» газетінің № 138 (26559) басылған) өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жүк және жолаушы вагондарының және тартқыш жылжымалы құрамның қызмет мерзімдерін ұзарту қағидасында:
3-тармақ 13), 14), 15) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:
«13) көлемі 8 күшейтілген техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі - ТҚК-8) – тозған және зақымдалған агрегаттарды, тораптарды, бөлшектерді ауыстыру және күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасына ішінара ауыстыру жолымен тартым жылжымалы құрамның (бұдан әрі – ТЖҚ) пайдалану сипаттамаларын, ақаусыздығын және толық ресурсын (қызмет мерзімін) қалпына келтіру үшін орындалатын жөндеу, осы жөндеу аяқталған соң ТЖҚ-ға жаңа қызмет мерзімі белгіленеді;
14) көлемі 8 техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі – ТҚ-8) - тексеру, жеке бөлшектерді, тораптарды және агрегаттарды жөндеу және ауыстыру, реттеу және сыннан өткізу жолымен негізгі пайдалану сипаттамаларын және жұмысқа қабілеттілігін (қызмет мерзімін) тиісті жөндеу аралық кезеңдерде қалпына келтіру үшін орындалатын жөндеу, осы жөндеу аяқталған соң ТЖҚ-ға жаңа қызмет мерзімі белгіленеді;
15) вагонның деполық жөндеуі (бұдан әрі – ДЖ) - құрамдас бөлшектерінің шектелген номенклатурасын ауыстырып немесе қалпына келтіріп және құрамдас бөлшектерінің техникалық жағдайын бақылап вагонның ақаусыздығын қалпына келтіру және вагонның ресурсын ішінара қалпына келтіру үшін орындалатын жөндеу;
16) пайдалы пайдалану мерзімін ұзартумен күрделі жөндеу (бұдан әрі - КЖҰ) - белгіленген ресурсын қалпына келтіріп кез келген, негізгілерін қоса алғанда, құрамдас бөлшектерін ауыстыру немесе қалпына келтіру және жаңа қызмет ету мерзімін белгілеумен вагон құрылымының барлық негізгі элементтерінің техникалық жағдайын бақылау;»;

подпункт 9) пункта 5 изложить следующей редакции:
"9) ремонтная организация после получения акта в течение трех рабочих дней направляет в информационно-вычислительный центр железнодорожных администраций участников Соглашений Центрального совета железнодорожного транспорта (далее - ИВЦ ЖА) информацию о продлении срока службы вагонов и выпуске вагонов из ремонта. Все документы, на основании которых вагону продлен срок службы, хранятся в ремонтной организации до истечения продленного срока службы вагона.
При проведении диагностирования технического состояния вагонов устанавливается объем ремонта и новый назначенный срок службы. Установленный общий срок службы вагонов, с учетом продления, не превышает полуторного назначенного срока службы, указанного в технических условиях (далее - ТУ) завода-изготовителя на базовый вагон.
При предоставлении разработчиком ТУ на КРП обоснованных материалов, общий срок службы, с учетом продления, допускается превышать полуторный назначенный срок службы, указанный в ТУ завода-изготовителя на базовый вагон, но не более удвоенного, если это предусмотрено ТУ на КРП.
Для вагонов, срок службы которых по ТУ завода-изготовителя составляет 40 лет, срок службы продлевается при КРП, при этом общий срок службы вагонов, с учетом продления, не превышает полуторного назначенного срока службы, указанного в ТУ завода-изготовителя на базовый вагон.
Отсчет нового срока службы вагона устанавливается с даты выдачи технического решения о продлении срока службы вагонов (далее - Техническое решение). Работы, назначенные по Техническому решению, выполняются в течение 6 месяцев со дня выдачи Технического решения.
Деповской и капитальный ремонты вагонам с истекшим сроком службы выполняется после диагностирования их технического состояния по Техническому решению, при этом продлеваемый срок службы не превышает 5 лет, общий установленный срок службы вагонов, с учетом продления, не превышает полуторного назначенного срока службы, указанного в Технических условиях (далее - ТУ) завода-изготовителя на базовый вагон";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Для проведения работ по продлению срока службы пассажирского вагона собственником вагона подается заявка в ремонтную организацию.
Ремонтной организацией заявка рассматривается в течение десяти рабочих дней. В случае отказа в проведении ремонта с продлением срока службы пассажирского вагона дается мотивированный ответ заявителю в течение трех рабочих дней.
Решение о продлении срока службы для пассажирского вагона принимается в зависимости от фактического срока службы, при этом суммарный срок службы:

5-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«9) жөндеуші ұйым актіні алған соң үш жұмыс күні ішінде Темір жол көлігі орталық кеңесі келісімдеріне қатысушы темір жол әкімшіліктерінің ақпараттық-есептеу орталығына (бұдан әрі – ТӘ АЕО) вагонның қызмет ету мерзімін ұзарту және вагондардың жөндеуден шығарылғаны туралы ақпаратты жібереді. Вагонның қызмет ету мерзімі ұзартылғаны жөніндегі барлық құжаттар вагонның ұзартылған қызмет ету мерзімі аяқталғанға дейін жөндеуші ұйымда сақталады.
Вагондардың техникалық жағдайына диагностика жүргізу кезінде жөндеу көлемі және жаңа қызмет ету мерзімі белгіленеді. Вагонның белгіленген жалпы қызмет ету мерзімі, ұзартуды ескергенде, шығарушы зауыттың базалық вагонға арналған техникалық шарттарында (бұдан әрі – ТШ) көрсетілген белгіленген қызмет ету мерзімінің біржарымдық мөлшерінен аспайды.
ТШ-ны әзірлеуші КЖҰ-ға негізделген материалдар ұсынғанда, жалпы қызмет ету мерзімі, ұзартуды ескергенде, егер бұл КЖҰ ТШ-да ескертілсе шығарушы зауыттың базалық вагонға арналған ТШ-да көрсетілген белгіленген қызмет ету мерзімінің біржарымдық мөлшерінен асуына мүмкіндік береді.
Шығарушы зауыттың ТШ бойынша қызмет ету мерзімі 40 жылды құрайтын вагондар үшін қызмет ету мерзімі КЖҰ-да ұзартылады, бұл ретте вагонның жалпы қызмет ету мерзімі, ұзартуды ескергенде, шығарушы зауыттың базалық вагонға арналған ТШ-да көрсетілген белгіленген қызмет ету мерзімінің біржарымдық мөлшерінен аспайды.
Вагонның жаңа қызмет ету мерзімі вагонның қызмет ету мерзімін ұзарту туралы техникалық шешім (бұдан әрі – Техникалық шешім) берілген күннен бастап белгіленеді. Техникалық шешім бойынша белгіленген жұмыстар Техникалық шешім берілген күнінен бастап 6 ай ішінде орындалады.
Қызмет ету мерзімі өткен вагондарға деполық және күрделі жөндеу жүргізу олардың техникалық жағдайын Техникалық шешім бойынша диагностикадан өткізген соң орындалады, бұл ретте ұзартылған қызмет ету мерзімі 5 жылдан аспайды, вагондардың жалпы белгіленген қызмет ету мерзімі, ұзартуды ескергенде, шығарушы зауыттың базалық вагонға арналған техникалық шарттарында (бұдан әрі - ТШ) көрсетілген қызмет ету мерзімінің біржарымдық мөлшерінен аспайды.»;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Жолаушылар вагонының қызмет ету мерзімін ұзарту бойынша жұмыстарды жүргізу үшін вагон иесі жөндеуші ұйымға өтінімді береді.
Жөндеуші ұйым өтінімді он жұмыс күні ішінде қарайды. Жолаушылар вагонының мерзімін ұзартумен жөндеу жүргізуден бас тартқан жағдайда өтінім берушіге үш жұмыс күн ішінде дәлелді жауап береді.
Жолаушылар вагоны үшін қызмет ету мерзімін ұзарту туралы шешім нақты қызмет мерзіміне қарай қабылданады, бұл ретте қызмет ету мерзімі:

при капитальном ремонте с учетом продления до 5 лет, не превышает 33 года;
при капитально-восстановительном ремонте с учетом продления до 16 лет, не превышает 44 года";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Ремонтная организация для проведения ремонта с продлением срока службы пассажирского вагона, рассматривает фактический отработанный срок службы и назначает объем ремонтных работ.
Ремонтная организация по результатам осмотра пассажирского вагона оформляет Акт о проведении работ по продлению срока службы (далее - Акт о проведении работ) согласно приложению 3 к настоящим Правилам с заполнением пункта 2 Акта о проведении работ.
Акт о проведении работ составляется в двух экземплярах. Один экземпляр выдается собственнику вагона, как основание на дальнейшую эксплуатацию, второй экземпляр хранится в ремонтной организации.
По пассажирским вагонам, предназначенным для служебного пользования и технического обслуживания железнодорожной инфраструктуры, решение о продлении срока службы принимается независимо от фактического срока службы и производится на срок 16 лет.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Основанием для выполнения капитального ремонта (далее - КР), технического обслуживания ТОУ-8, ТО-8 ТПС, модернизации, переоборудования для работы с путевыми машинами и механизмами, а также переоборудования с продлением срока службы является договор на производство капитального ремонта, технического обслуживания ТОУ-8, ТО-8 ТПС, заключаемый между собственником ТПС и ремонтной организацией.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Новый срок службы назначается как после проведения КР, так и после технического обслуживания усиленного объема ТОУ-8, технического обслуживания ТО-8, модернизации, переоборудования для работы с путевыми машинами и механизмами, а также переоборудования в подвижной состав не участвующий в перевозках пассажиров.
После проведения ремонтных работ принимается новый назначенный срок службы ТПС согласно нормативам назначенных новых сроков службы ТПС, прошедших КР, ТОУ-8, ТО-8 или модернизацию (приложение 7 к настоящим Правилам)";
пункты 17 и 18 исключить;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. По окончании ремонтных работ, ремонтная организация присваивает к серии ТПС буквенное обозначение в виде буквы "Р", а к серии модернизированных ТПС в виде буквы "К"".
в приложении 5 заголовок изложить в следующей редакции:
"Акт № ____ приемки тягового подвижного состава после капитального ремонта, технического обслуживания (ТОУ-8, ТО-8) и модернизации";
дополнить приложением 7 согласно приложению к настоящему приказу.

5 жылға дейін ұзартуды ескергенде, күрделі жөндеу кезінде жалпы 33 жылдан аспайды;
16 жылға дейін ұзартуды ескергенде, күрделі-қалпына келтіру жөндеу кезінде жалпы 44 жылдан аспайды»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Жолаушылар вагондары қызмет ету мерзiмiн ұзартумен жөндеу жұмыстарын жүргiзу үшін жөндеу ұйымдары нақты істен шыққан қызмет ету мерзімін көздейді және жөндеу жұмыстарының көлемін тағайындайды.
Жолаушылар вагонын тексеру нәтижелерi бойынша жөндеу ұйымы осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес қызметтiң мерзiмiн ұзарту жөнiндегі жұмыстар жүргiзу туралы актiнiң (бұдан әрi - акті) 2-тармағын толтырумен ресiмдейдi.
Жұмыстарды жүргiзу туралы актi екі данада жасалады. Бір данасы вагонның иесіне одан әрі пайдалану негізі ретінде беріледі, ал екінші данасы жөндеу ұйымында сақталады.
Қызметтiк пайдалану үшін арналған жолаушылар вагондары және темір жол инфрақұрылымына техникалық қызмет көрсету бойынша қызмет ету мерзiмiн ұзарту туралы шешiм нақты қызмет ету мерзiмiне қарамастан қабылданады және 16 жыл мерзiмiне жасалады.»;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Күрделі жөндеуді (бұдан әрi - КЖ), ТЖҚ-ға ТҚК-8, ТҚ-8 техникалық қызмет көрсетуді, жаңғыртуды, жол машиналарымен және механизмдерімен жұмыс істеу үшін қайта жабдықтауды, сондай-ақ қызмет ету мерзімін ұзартып қайта жабдықтауды орындау үшін ТЖҚ иесі мен жөндеуші ұйым арасында жасалатын шарт негіз болып табылады.».
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«16. Жаңа қызмет ету мерзімі КЖ орындалғаннан кейін де, күшейтілген көлемдегі ТҚК-8, ТҚ-8, жаңғыртудан, жол машиналарымен және механизмдерімен жұмыс істеу үшін қайта жабдықтаудан, сондай-ақ жолаушыларды тасымалдауға қатыспайтын жылжымалы құрамды қайта жабдықтаудан кейін де белгіленеді.».
Жөндеу жұмыстарын жүргізгеннен кейін КЖ, ТҚК-8, ТҚ-8 немесе жаңғыртудан өткен тартқыш жылжымалы құрамға белгіленген жаңа қызмет мерзімінің нормативтеріне сәйкес (осы Қағидағы 7-қосымша) ТЖҚ жаңа белгіленген қызмет ету мерзімі қабылданады»;
17 және 18-тармақтар алып тасталсын;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«22. Жөндеу жұмыстары аяқталған соң жөндеуші ұйым ТЖҚ сериясына «Р» әрпі түріндегі, ал жаңғыртылған ТЖҚ сериясына «К» әрпі түріндегі әріптік белгіні тағайындайды.»;
5-қосымшаның атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Тартқыш жылжымалы құрамын күрделі жөндеуден, техникалық қызмет көрсету (ТҚК-8, ТҚ-8) және жаңғыртудан кейін қабылдаудың № ____ актісі»;
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 7-қосымшамен толықтырылсын.

2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Барменкулов А.Н.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дуйсебаева А.Ж.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Камалиев
Приложение 7
к Правилам продления сроков службы
грузовых и пассажирских вагонов и
тягового подвижного состава
Нормативы назначенных новых сроков службы ТПС, прошедших
КР, ТОУ-8, ТО-8 или модернизацию
Тип и серия ТПС
Новый назначенный срок
службы с момента КР,
ТО или модернизации
Объем ремонта или
модернизации
1. Тепловозы магистральные
1.
ТЭ10 всех модификаций
15
переоборудование в
рельсосмазыватель
2.
ТЭП70, ТЭ10 всех
модификаций, а также
переоборудованные в
рельсосмазыватель, для
работы с путевыми машинами
и снегоочистителями
15
модернизация с выполнением
КР, заменой силовой и
низковольтной электропроводки
на новую, сменой
дизель-генераторной установки
и вспомогательного
оборудования на новые
7
КР с заменой силовой и
низковольтной электропроводки
на новую
6
ТОУ-8 с частичной заменой
силовой и низковольтной
электропроводки на новую
3
ТО-8
2. Тепловозы маневровые
1.
ЧМЭ, ТЭМ всех модификаций
15
модернизация с выполнением
КР, заменой силовой и
низковольтной электропроводки
на новую, сменой
дизель-генераторной установки
и вспомогательного
оборудования на новые
10
КР с заменой силовой и
низковольтной электропроводки
на новую
7
ТОУ-8 с частичной заменой
силовой и низковольтной
электропроводки на новую
3
ТО-8
3. Электровозы
1.
ВЛ всех модификаций
20
модернизация с выполнением
КР, заменой основных узлов,
электрического оборудования и
аппаратов, модернизацией
электрической схемы и системы
управления
15
переоборудование в
рельсосмазыватель
7
КР с заменой силовой и
низковольтной электропроводки
на новую
6
ТОУ-8 с частичной заменой
силовой и низковольтной
электропроводки на новую
2.
ВЛ всех модификаций, а
также переоборудованные в
рельсосмазыватель
3
ТО-8
4. Электропоезда
1.
ЭР, ЭД всех модификаций
9
КР с заменой силовой и
низковольтной электропроводки
на новую
7
ТОУ-8 с частичной заменой
силовой и низковольтной
электропроводки
5. Дизель-поезда
1.
ДР всех модификаций
12
модернизация с выполнением
КР, заменой силовой и
низковольтной электропроводки
на новую, сменой
дизель-генераторной установки
и вспомогательного
оборудования на новые
9
КР с заменой силовой и
низковольтной электропроводки
на новую
7
ТОУ-8 с частичной заменой
силовой и низковольтной
электропроводки

2. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (Ә.Н.Барменқұлов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі А.Ж.Дүйсебаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Б. Камалиев
Жүк және жолаушылар вагондарының
және тартқыш жылжымалы құрамының
қызмет мерзімдерін ұзарту қағидасына
7-қосымша
КЖ, ТҚК-8, ТҚ-8 немесе жаңғыртудан өткен тартқыш жылжымалы құрамға белгіленген жаңа қызмет мерзімінің нормативтері
ТЖҚ, үлгісі мен сериясы
КЖ, ТҚ көрсетуден немесе жаңғыртудан өткен сәттен басталатын жаңа белгіленген қызмет ету мерзімі
Жөндеу немесе жаңғырту көлемі
1. Магистральдық тепловоздар
1.
Барлық түрлендірудегі ТЭ10
15
рельсмайлағыш етіп қайта жабдықтау
2.
Барлық түрлендірудегі, сондай-ақ жол машиналарымен және қар тазалағыштармен жұмыс істеу үшін рельсмайлағыш етіп қайта жабдықталған ТЭП70, ТЭ10
15
КЖ орындап, күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасына ауыстырып, дизель-генераторлық қондырғы мен қосымша жабдықтарды жаңасымен ауыстырып жаңғырту
7
күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасына ауыстырып КЖ
6
күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасына ішінара ауыстырып ТҚК-8
3
ТҚ-8
2. Маневрлік тепловоздар
1.
Барлық түрлендірудегі ЧМЭ, ТЭМ
15
КЖ орындап, күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасына ауыстырып, дизель-генераторлық қондырғы мен қосымша жабдықтарды жаңасымен ауыстырып жаңғырту
10
күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасына ауыстырып КЖ
7
күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасына ішінара ауыстырып ТҚК-8
3
ТҚ-8
3. Электровоздар
1.
Барлық түрлендірудегі ВЛ
20
КЖ орындап, негізгі тораптарды, электр жабдықтарды және аппарттарды аусытырып, элетр схемасын және басқару жүйесін жаңғыртып жаңғырту
15
рельсмайлағыш етіп қайта жабдықтау
7
күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасына ауыстырып КЖ
6
күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасына ішінара ауыстырып ТҚК-8
2.
Барлық түрлендірудегі, сондай-ақ рельсмайлағыш етіп қайта жабдықталған ВЛ
3
ТҚ-8
4. Электр поездар
1.
Барлық түрлендірудегі ЭР, ЭД
9
күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасымен ауыстырып КЖ
7
күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасымен ішінара ауыстырып ТҚК-8
5. Дизель поездар
1.
Барлық түрлендірудегі ДР
12
КЖ орындап, күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасымен ауыстырып, дизель-генераторлық қондырғы мен қосымша жабдықтарды жаңасымен ауыстырып жаңғырту
9
күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасымен ауыстырып КЖ
7
күш қуатты және төмен вольтты электр сымдарын жаңасымен ішінара ауыстырып ТҚК-8