Об утверждении Инструкции о приеме, регистрации, учете, в том числе в электронном формате, и рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 12 сентября 2011 года № 83. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2011 года № 7293. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89
Сноска. Утратил силу приказом Генерального прокурора РК от 19.09.2014 № 89 (вводится в действие с 01.01.2015).
В целях обеспечения единого порядка приема, учета, в том числе в электронном формате, и рассмотрения заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях, руководствуясь подпунктом 4-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О Прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о приеме, регистрации, учете, в том числе в электронном формате, и рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях.
2. Признать утратившим силу приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 26 "Об утверждении Инструкции о приеме, регистрации, учете, в том числе в электронном формате, и рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6888, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 23.04.2011 г., № 138 (26559)).
3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, его официальное опубликование и направить субъектам правовой статистики и специальных учетов для исполнения.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2012 года.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан                       А. Даулбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель
Верховного Суда
Республики Казахстан
_____________ Б. Бекназаров
13 октября 2011 года
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_______________ Н. Абыкаев
10 октября 2011 года
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по борьбе с экономической
и коррупционной преступностью
(финансовой полиции)
_______________ К. Кожамжаров

Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды форматта және қарау жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2011 жылғы 12 қыркүйектегі № 83 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 11 қарашада № 7293 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас прокурорының 2014.09.19 № 89 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге ақпаратты қабылдаудың, тіркеудің, есепке алудың, соның ішінде электронды форматта және қараудың бірыңғай тәртібін қамтамасыз ету мақсатында, «Прокуратура туралы» Қазақстан Республикасы Заңы 11-бабының 4-1) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды форматта және қарау жөніндегі Нұсқаулық бекітілсін.
2. «Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды форматта және қарау жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 26 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6888 тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінің 2011 жылғы 21 маусымдағы № 260-263 (26661) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін, оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін және құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілеріне орындау үшін жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитеттің Төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры                             А. Дауылбаев
«КЕІЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Жоғарғы Соты Төрағасы
_____________Б. Бекназаров
13 қазан 2011 ж.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
__________________Н. Әбіқаев
10 қазан 2011 ж.
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес
агенттігінің (қаржы полициясы)
Төрағасы
___________________Қ. Қожамжаров

17 сентября 2011 года
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов
16 сентября 2011 года
Министр обороны
Республики Казахстан
_______________ А. Джаксыбеков
14 сентября 2011 года
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________ Б. Жамишев
2011 года
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
______________ В. Божко
7 октября 2011 года
Утверждена приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 12 сентября 2011 года № 83
Инструкция
о приеме, регистрации, учете, в том числе в электронном
формате, и рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной
информации о преступлениях, происшествиях
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция устанавливает единый порядок приема, регистрации, учета, в том числе в электронном формате, и рассмотрения заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях органами уголовного преследования, а также приема, регистрации, учета и рассмотрения жалоб о привлечении лица к уголовной ответственности по делам частного обвинения в районных и приравненных к ним судах (далее - Инструкция).
При осуществлении электронной регистрации органы уголовного преследования и прокуратуры, суды по делам частного обвинения, руководствуются Инструкцией по ведению единого карточного учета заявлений и сообщений о преступлениях, уголовных дел, результатов их расследования и судебного рассмотрения (Единая унифицированная статистическая система), утвержденной приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 июня 2005 года № 27, зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3704 (далее - приказ ГП РК № 27), а также настоящей Инструкцией.
Регистрация заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях органами уголовного преследования производится в бумажных документах или в электронном формате, с действующим порядком их учета и выставления соответствующих информационных учетных документов.
2. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) прием информации о преступлениях, происшествиях - действие должностного лица, обладающего полномочиями по принятию заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях;
2) регистрация, в том числе в электронном формате, информации о преступлениях, происшествиях - фиксация в Книге учета заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях (далее - КУЗИ) согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, кратких данных по содержанию информации о преступлениях, происшествиях и других данных, присвоение номера каждому поступающему заявлению, сообщению и иной информации о преступлениях, происшествиях;

17 қазан 2011 ж.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_____________Қ. Қасымов
16 қыркүйек 2011 ж.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
________________Ә. Жақсыбеков
14 қыркүйек 2011 ж.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________________Б. Жәмішев
"__"_____________ 2011 ж.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
_____________________В. Божко
7 қазан 2011 ж.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2011 жылғы 12 қыркүйек
№ 83 бұйрығымен бекітілген
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды,
шағымдарды және өзге ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу,
соның ішінде электронды форматта және қарау жөніндегі
Нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық қылмыстық қудалау органдарының қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге ақпаратты қабылдауының, тіркеуінің, есепке алуының, соның ішінде электронды форматта және қарауының, сондай-ақ аудандық және соларға теңестірілген соттарда жеке айыптау істері бойынша адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту жөніндегі шағымдарды қабылдауының, тіркеуінің, есепке алуының және қарауының бірыңғай тәртібін белгілейді (бұдан әрі – Нұсқаулық).
Электронды тіркеуді жүзеге асыру кезінде қылмыстық қудалау және прокуратура органдары, жеке айыптау істері жөніндегі соттар Нормативтік құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тізілімінде № 3704 санымен тіркелген Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2005 жылғы 17 маусымдағы № 27 бұйрығымен (бұдан әрі – ҚР БП № 27 бұйрығы) бекітілген Қылмыстар туралы өтініштер мен хабарламаларды, қылмыстық істерді, олардың тергелу және сотта қаралу нәтижелерін бірыңғай карточкалық есепке алу негізінде жүргізу жөніндегі Нұсқаулықты (Бірыңғай біріздендірілген статистикалық жүйе), сондай-ақ осы Нұсқаулықты басшылыққа алады.
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты тіркеуді қылмыстық қудалау органдары қағаз нұсқасында немесе электрондық форматта оларды есепке алу мен тиісті ақпараттық есепке алу құжаттарын қоюдың қолданыстағы тәртібі бойынша жүргізеді.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) қылмыстар, оқиғалар туралы ақпаратты қабылдау – қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге де ақпаратты қабылдау жөніндегі уәкілеттікке ие лауазымды тұлғаның іс-әрекеті;
2) қылмыстар, оқиғалар туралы ақпаратты тіркеу, соның ішінде электронды тіркеу – осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес, Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты есепке алу кітабында (бұдан әрі – ӨАЕК) қылмыстар, оқиғалар және өзге де деректер туралы ақпараттың мазмұны бойынша қысқаша мәліметтерді бекіту, қылмыстар, оқиғалар туралы келіп түсетін әрбір өтінішке, хабарламаға және өзге де ақпаратқа нөмір беру;

3) учет информации о преступлениях, происшествиях - фиксирование сведений по приему и рассмотрению информации о преступлениях, происшествиях и их отражение в отчетности;
4) рассмотрение информации о преступлениях, происшествиях - проведение должностным лицом (в пределах своей компетенции) по зарегистрированному заявлению, сообщению о преступлениях проверочных мероприятий и принятие процессуального решения по нему, в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее - УПК РК);
5) учетно-регистрационная дисциплина - обязательное соблюдение всеми субъектами установленных норм и правил, регламентирующих порядок приема, регистрации, учета и рассмотрения заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, порядка и сроков выставления информационных учетных документов;
6) укрытое от регистрации заявление, сообщение о преступлении - это заявление, сообщение, содержащее признаки какого-либо состава преступления, не зарегистрированное в КУЗИ лицом, получившим его непосредственно, или лицом, ответственным за его регистрацию;
7) укрытое от учета преступление - это преступление, по которому, несмотря на наличие поводов, и достаточных оснований к возбуждению уголовного дела, предусмотренных статьей 177 УПК РК, органами уголовного преследования не приняты меры к постановке его на учет;
Преступление не является укрытым, когда органом уголовного преследования в связи с неготовностью результатов отдельных проверочных действий (заключения экспертизы, актов налоговых проверок, международных поручений либо других актов ревизий) по истечении допустимого срока УПК РК доследственной проверки, при отсутствии признаков состава преступления принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела, и прокурору направлено ходатайство о его отмене.
Подлежит исключению из числа укрытых преступлений, уголовное дело о котором в последующем прекращено по реабилитирующим основаниям или вынесен оправдательный приговор. В случае отмены этих решений, преступления вновь ставятся органами уголовного преследования и прокурором на учет как укрытые;
8) заведомо ложное обращение о преступлении - это сообщение физического или юридического лица заведомо ложных сведений о якобы готовящемся или совершенном преступлении, инициированное из корыстных побуждений. При этом обращение должно быть адресовано только органам, имеющим право возбудить уголовное дело в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан и должностным лицам, являющимся их сотрудниками, и зарегистрировано в КУЗИ.
В случае выявления факта регистрации заведомо ложного обращения о преступлении, прокурором или органом уголовного преследования принимаются меры для незамедлительного прекращения проверочных мероприятий и принятия по данному заявлению решения об отказе в возбуждении уголовного дела по реабилитирующим основаниям;

3) қылмыстар, оқиғалар туралы ақпаратты есепке алу – қылмыстар, оқиғалар туралы ақпаратты қабылдау және қарау жөніндегі мәліметтерді бекіту және оларды есепте бейнелеу;
4) қылмыстар, оқиғалар туралы ақпаратты қарау – лауазымды тұлғаның (өз құзыреті шегінде) қылмыстар туралы тіркелген өтініш, хабарлама бойынша тексеру іс-шараларын өткізу және Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс-жүргізу кодексіне (бұдан әрі – ҚР ҚІЖК) сәйкес ол бойынша іс жүргізу шешімдерін қабылдау;
5) есепке алу-тіркеу тәртібі – барлық құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерінің қылмыстар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарау тәртібін, ақпараттық есепке алу құжаттарын қоюдың тәртібі мен мерзімдерін реттейтін белгіленген нормалар мен ережелерді міндетті түрде сақтауы;
6) қылмыстар туралы өтініштерді, хабарламаларды тіркеуден жасыру – бұл қандайда бір қылмыс құрамының белгісін қамтитын өтінішті, хабарламаны тікелей алған тұлғаның немесе оның тіркелуіне жауапты тұлғаның ӨАЕК-на оны тіркемеуі;
7) есепке алудан жасырылған қылмыс – бұл ҚР ҚІЖК 177-бабымен көзделген қылмыстық істі қозғауға себептердің және жеткілікті негіздердің болуына қарамастан, қылмыстық қудалау органдарының оны есепке алуға шаралар қабылдамағаны жөніндегі қылмыс;
Қылмыстық қудалау органы қосымша тергеу тексерісінің ҚР ҚІЖК-мен рұқсат етілген мерзімі өткеннен кейін жекелеген тексеру әрекеттері нәтижелерінің (сараптама қорытындысы, салық тексерулерінің актілері, халықаралық тапсырмалар не басқа да тексеру актілері) дайын болмауына байланысты қылмыс құрамының белгілері болмағанда қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы шешім қабылдаса және прокурорға оны тоқтату туралы қолдаухат жіберсе, қылмыс жасырылған болып саналмайды.
Қылмыстық ісі кейіннен ақтайтын негіздер бойынша қысқартылған немесе ақтау үкімі шығарылған қылмыстар жасырылғандардың қатарынан алып тастауға жатады. Аталған шешімдердің күші жойылған жағдайда қылмыстар жасырылған ретінде қылмыстық қудалау органымен және прокурормен қайта есепке қойылады;
8) қылмыс туралы көрінеу жалған өтініш – бұл пайдакүнемдік ниетпен ұйымдастырылып, дайындалып жатқан сияқты немесе жасалған қылмыс туралы жеке немесе заңды тұлғаның көрінеу жалған мәліметтерді хабарлауы. Соның ішінде өтініш тек Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңдарына сәйкес қылмыстық іс қозғауға құқығы бар органдарға және олардың қызметкерлері болып табылатын лауазымды тұлғаларға жолданған болуы және ӨАЕК-нда тіркелген болуы тиіс.
Қылмыс туралы көрінеу жалған өтініштің тіркелген фактісі анықталған жағдайда прокурор немесе қылмыстық қудалау органы тексеру іс-шараларын дереу қысқартып, осы өтініш бойынша ақтайтын негіздермен қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы шешімді қабылдауға шаралар қабылдайды;

9) КУЗИ - документ строгой отчетности, содержащий сведения о зарегистрированных информациях, заявлениях и сообщениях о преступлениях, происшествиях и принятых по ним процессуальных решениях.
10) к основным нарушениям учетно-регистрационной дисциплины следует отнести:
укрытие от регистрации заявлений, сообщений о преступлениях сотрудниками органов уголовного преследования, полученных непосредственно от физических и юридических лиц;
укрытое от регистрации заявление, сообщение о преступлении;
укрытое от учета преступление путем непринятия мер к регистрации в КУЗИ, в том числе:
прямое укрытие должностного лица от регистрации, заявления, сообщения и иной информации о преступлении, путем отказа в приеме или уничтожения заявления и сообщения о преступлении;
необоснованное возбуждение административного дела;
списание материалов проверки в номенклатурное дело;
необоснованная передача в суд материалов по делам частного обвинения;
не выделение из уголовного дела материалов проверки и непринятия решения о возбуждении уголовного дела по фактам, имеющим признаки другого состава преступления;
необоснованное приобщение материала доследственной проверки к другому материалу и непринятия по нему решения о возбуждении уголовного дела при наличии признаков состава преступления;
необоснованного вынесения постановления об отказе в возбуждении уголовного дела по реабилитирующим основаниям;
отметки в КУЗИ без фактического направления по территориальности (подследственности), а также отметки в КУЗИ без фактического приобщения к ранее зарегистрированному уголовному делу (материалу).
3. Вся информация о преступлениях, происшествиях, в зависимости от ее содержания, подразделяется на заявления, сообщения, жалобы и иную информацию о преступлениях, происшествиях, которые могут быть поданы как в письменной, так и в устной форме.
Письменными являются: заявления граждан; явка с повинной; заявления юридических лиц; письменное сообщение должностного лица государственного органа или лица, осуществляющего управленческие функции в организации; рапорт о непосредственном обнаружении сведений о преступлении должностными лицами и органами, правомочными возбудить уголовное дело. Письменное заявление должно быть подписано лицом, от которого оно исходит.
Заявитель предупреждается об уголовной ответственности за заведомо ложный донос, о чем на заявлении производится отметка, удостоверенная подписью заявителя, непосредственно обратившегося в орган уголовного преследования.
Заявления, сообщения и иные информации о преступлениях, происшествиях, поступающие в органы уголовного преследования, подлежат рассмотрению в порядке, установленном УПК РК.

9) ӨАЕК – қылмыстар, оқиғалар жөніндегі тіркелген ақпараттар, өтініштер мен хабарламалар туралы және олар бойынша қабылданған іс жүргізу шешімдері туралы мәліметтерді қамтитын қатаң есептілік құжаты.
10) есепке алу-тіркеу тәртібін бұзудың негізіне мыналарды жатқызу қажет:
қылмыстық қудалау органдары қызметкерлерінің тікелей жеке және заңды тұлғалардан алған қылмыстар туралы өтініштерді, хабарламаларды тіркеуден жасыруы;
қылмыс туралы өтінішті, хабарламаны тіркеуден жасыруы;
ӨАЕК-на тіркеуге шаралар қабылдамау арқылы қылмысты есепке алудан жасыру, соның ішінде:
лауазымды тұлғаның қылмыс туралы өтінішті, хабарламаны қабылдаудан бас тартуы немесе жоюы арқылы қылмыс туралы өтінішті, хабарламаны және өзге де ақпаратты тіркеуден тікелей жасыруы;
әкімшілік істі негізсіз қозғауы;
тексеру материалдарын номенклатуралық іске шығаруы;
жеке айыптау істері бойынша материалдарды сотқа негізсіз беруі;
қылмыстық істен тексеру материалдарын бөліп алмауы және басқа қылмыс құрамының белгілері бар фактілер бойынша қылмыстық іс қозғау туралы шешім қабылдамауы;
тергеуге дейінгі тексеру материалын басқа материалға негізсіз қосу және ол бойынша қылмыс құрамының белгілері бар болғанда қылмыстық істі қозғау туралы шешім қабылдамауы;
ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы негізсіз қаулы шығаруы;
аумақтық тиесілігіне (тергеуде болуына) қарай іс жүзінде жіберілмесе де, ол туралы ӨАЕК-нда белгілеу, сондай-ақ бұрын тіркелген қылмыстық іске (материалға) іс жүзінде тіркелмесе де, ол туралы ӨАЕК-нда белгілеуі.
3. Қылмыстар, оқиғалар туралы барлық ақпарат мазмұнына қарай қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерге, хабарламаларға, шағымдарға және өзге де ақпараттарға бөлінеді, олар ауызша да, жазбаша да берілуіне болады.
Жазбаша өтініштерге мыналар жатады: азаматтардың өтініштері; кінәсін мойындап келу; заңды тұлғалардың өтініштері; мемлекеттік органның лауазымды тұлғасының немесе ұйымда басқару қызметтерін жүзеге асыратын тұлғаның жазбаша хабарламасы; қылмыстық істі қозғауға құқылы лауазымды тұлғаның және органдардың қылмыс туралы мәліметтерді тікелей анықтағаны жөніндегі баянаты. Жазбаша өтінішке, оны жолдаған тұлға қол қоюы керек.
Өтініш беруші көрінеу жалған сөз тасығаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылатыны туралы ескертіледі, ол туралы қылмыстық қудалау органына тікелей жүгінген өтініш берушінің қолымен расталған өтінішке белгі қойылады.
Қылмыстық қудалау органына келіп түсетін қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпараттар ҚР ҚІЖК белгіленген тәртіпте қарастырылуы тиіс.

4. В КУЗИ подлежат регистрации заявления, сообщения и иные информации, в которых усматриваются признаки какого-либо состава преступления, предусмотренного Уголовным кодексом Республики Казахстан (далее - УК РК), а также другие сведения о происшествиях.
После регистрации и проведения проверки по ним принимается одно из процессуальных решений, предусмотренных статьей 185 УПК РК.
5. К иной информации относятся: информации о действиях противоправного характера, поступившие по телефону (телефаксу), телеграфу, в виде срабатывания сигналов охранной сигнализации, а также по ведомственным каналам радиосвязи дежурных нарядов органов уголовного преследования, в том числе, исходящие от:
1) лечебных учреждений об обращении граждан с травмами, повреждениями, заболеваниями, происхождение которых может быть результатом преступления;
2) подразделений миграционной полиции об утрате гражданами удостоверений личности и паспортов при обстоятельствах, указывающих на признаки преступления;
3) правоохранительных и иных государственных органов о подозрении в совершении преступления и совершенном преступлении;
4) других организаций, учреждений (различных форм собственности), общественных объединений граждан и иных физических лиц по обстоятельствам, вызывающим подозрение о преступлении.
К другим сведениям о происшествиях относятся: сообщения физических и юридических лиц об авариях, эпизотиях, пожарах, стихийных бедствиях и несчастных случаях с людьми.
6. Орган уголовного преследования, ведущий КУЗИ, вносит иную информацию, в которой усматривается признаки какого-либо преступления в КУЗИ в соответствии с информацией, поступившей в порядке части первой пункта 5 настоящей Инструкции с указанием канала связи, откуда поступило сообщение.
Иная информация о преступлениях, происшествиях подлежит предварительной проверке с целью выявления наличия либо отсутствия состава преступления, в случае неподтверждения списывается в номенклатурное дело "Материалы, списанные в наряд, по неподтвердившимся сообщениям о совершенных преступлениях" (далее - номенклатурное дело) по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, о чем делается отметка в графе 6 КУЗИ.
Факт осуществления проверки должен иметь документальное подтверждение в форме рапорта должностного лица, проводившего проверочные действия, а также письменного опроса заявителя (-ей), очевидца (-ев), с визой руководства органа уголовного преследования о согласии с принятым решением, изложенным в рапорте.

4. ӨАЕК-на Қазақстан Республикасының Қылмыстық Кодексімен (бұдан әрі – ҚР ҚК) көзделген қандайда бір қылмыс құрамының белгілері көрінетін өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпарат, сондай-ақ оқиғалар туралы басқа да мәліметтер тіркелуге жатады.
Тіркеліп, тексеру өткізілгеннен кейін, олар бойынша ҚР ҚІЖК 185-бабымен көзделген іс жүргізу шешімдерінің біреуі қабылданады.
5. Өзге ақпаратқа: телефон (телефакс), телеграф арқылы, күзет сигнализациясының дабылы қосылған түрде, сондай-ақ қылмыстық қудалау органдары кезекші нарядтары радиобайланыстарының ведомстволық арналары бойынша келіп түскен құқыққа қарсы сипаттағы әрекеттер туралы хабарламалар жатады, соның ішінде:
1) қылмыстың салдарынан туындауы мүмкін жарақаттармен, зақымдармен, аурулармен түскен азаматтардың жүгінулері туралы емдеу мекемелерінен;
2) қылмыстың белгілерін білдіретін жағдайларға байланысты азаматтардың жеке куәліктерін және төлқұжаттарын жоғалту жөніндегі көші-қон полициясының бөлімшелерінен;
3) қылмыс жасады деген күдікпен және жасалған қылмыс туралы құқық қорғау және басқа да мемлекеттік органдардан;
4) қылмыс туралы күдік тудыратын жағдайлар бойынша басқа ұйымдардан, мекемелерден (түрлі меншік нысанында), азаматтардың және басқа да жеке тұлғалардың қоғамдық бірлестіктерінен келіп түскен мәліметтер жатады.
Оқиғалар туралы басқа да мәліметтерге: авариялар, жануар індеттері, өрттер, табиғи зілзалалар және адамдармен болған жазатайым оқиғалар туралы жеке және заңды тұлғалардың хабарламалары жатады.
6. ӨАЕК-н жүргізетін қылмыстық қудалау органы қылмыстың қандайда бір белгілері көрінетін басқа да ақпаратты осы Нұсқаулықтың 5-тармағындағы бірінші бөлігінің негізінде келіп түскен ақпаратқа сәйкес хабарламаны жіберген байланыс арнасын көрсету арқылы ӨАЕК-на енгізеді.
Қылмыстар, оқиғалар туралы өзге де ақпарат қылмыс құрамының бар екенін немесе жоқтығын анықтау мақсатында алдын ала тексеруге жатады, дәлелденбеген жағдайда осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысанда, «Жасалған қылмыстар туралы дәлелденбеген хабарламалар бойынша нарядқа шығарылған материалдар» номенклатуралық ісіне (бұдан әрі – номенклатуралық іс) жатқызылады, ол туралы ӨАЕК-ның 6-бағанында белгі жасалады.
Тексеруді жүзеге асыру фактісі тексеру әрекеттерін жүргізген лауазымды тұлғаның баянаты нысанында, сондай-ақ өтініш берушімен, көрген адаммен жүргізілген жазбаша сауалнама арқылы құжаттамалық расталуы қажет. Сонымен қатар аталған сауалнамада қылмыстық қудалау органы басшысының баянатта көрсетілген қабылданған шешіммен келісетіні туралы қолы қойылуы қажет.

При проверке иной информации о преступлениях, происшествиях в порядке досудебного производства, в случае ее неподтверждения списывается в номенклатурное дело с указанием в графе 6 либо принимаются меры административного производства с указанием в графе 7 КУЗИ.
Если иная информация о преступлениях, происшествиях подтверждается, то тогда принимается одно решение, предусмотренное статьей 185 УПК РК, и производится соответствующая запись в графе 11 КУЗИ.
Устное заявление, сообщение, заявленное при производстве следственного действия и в ходе судебного разбирательства, вносится в протокол и учитывается соответствующим органом уголовного преследования. В иных случаях составляется отдельный протокол, который подписывается заявителем и должностным лицом, принявшим заявление. Заявитель предупреждается об уголовной ответственности за заведомо ложный донос по статье 351 УК РК, о чем в протоколе делается отметка, удостоверенная подписью заявителя.
2. Прием заявлений, сообщений и иной информации о
преступлениях, происшествиях
7. Поступающие заявления, сообщения и иные информации о любом готовящемся или совершенном преступлении, вне зависимости от места и времени совершения, подследственности, а также полноты сообщаемых сведений и формы представления, принимаются в любом органе уголовного преследования. Органами уголовного преследования, имеющими дежурные части, прием обращений осуществляется круглосуточно.
Иная информация, поступившая в несколько органов, где имеются территориальные подразделения, проверяется с выездом на место происшествия с одновременной регистрацией в каждом органе. В случае подтверждения сведений, содержащие криминальный характер, передача материалов производится в соответствии со статьей 192 УПК РК.
8. Заявителю, непосредственно обратившемуся в орган уголовного преследования, в том числе участковому инспектору, ими выдается талон-уведомление с уникальным номером по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
Сотрудник дежурной части или должностное лицо, на которое возложены обязанности по приему и регистрации заявлений, сообщений о преступлениях, заполняет бумажную форму талона-уведомления с уникальным номером, отрывную часть выдает заявителю и заполняет бумажную форму карточки ЗС-1 и передает ее сотруднику, который в течение 24 часов формирует карточку в электронном формате. Реквизиты карточки формы ЗС-1 заполняются в порядке, установленном приказом ГП РК № 27. На основании сведений карточки формы ЗС-1 автоматически формируется запись в электронном КУЗИ.
В уникальном номере талона-уведомления первой парой обозначается год регистрации заявления, сообщения, второй парой - код области, городов Астана и Алматы, третьей парой - код района (города), четвертой парой - код ведомства, девятой цифрой - резервный номер и последними цифрами (5 знаков) порядковый номер талона-уведомления.
Талон-уведомление состоит из двух частей: корешка талона-уведомления, который остается в органе уголовного преследования, зарегистрировавшего заявление, сообщение, а также отрывного талона-уведомления, который выдается заявителю. Оригиналы корешков талонов-уведомлений являются документами строгой отчетности, которые определяются ведомственными приказами.
Часть первая талона-уведомления носит уникальный номер, фамилию, имя, отчество заявителя либо наименование учреждения, краткое содержание заявления или сообщения, номер и дату регистрационной записи в КУЗИ, подпись, должность, фамилию и инициалы сотрудника органа уголовного преследования, принявшего заявление и дату принятия заявления или сообщения, время, дата и подпись получившего талон-уведомление.
Часть вторая талона-уведомления (отрывной талон) также содержит уникальный номер, фамилию, имя, отчество заявителя либо наименование учреждения, должность, фамилию и инициалы сотрудника, наименование, адрес и служебный телефон органа уголовного преследования, принявшего заявление, номер и дата регистрационной записи в КУЗИ с разъяснением о том, что принятие решения по заявлению или сообщению будет принято в сроки, установленные уголовно-процессуальными законами Республики Казахстан, дата и подпись сотрудника органа уголовного преследования, выдавшего талон-уведомление.

Сотқа дейін іс жүргізу тәртібінде қылмыстар, оқиғалар туралы өзге де ақпаратты тексеру кезінде аталған жайт дәлелденбеген жағдайда, ол ӨАЕК-ның 6-бағанында көрсету арқылы номенклатуралық іске шығарылады немесе 7-бағанында белгілеу арқылы әкімшілік іс жүргізу шаралары қолданылады.
Егер қылмыстар, оқиғалар туралы өзге де ақпарат дәлелденген жағдайда, ҚР ҚІЖК 185-бабымен көзделген шешімнің біреуі қабылданады және ӨАЕК-ның 11-бағанында тиісті жазба жасалады.
Тергеу әрекеттерін жүргізу кезінде және сот талқылауы барысында берілген ауызша өтініштер, хабарламалар хаттамаға енгізіліп, тиісті қылмыстық қудалау органымен ескеріледі. Басқа жағдайларда өтініш берушінің және өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның қол қойған жеке хаттамасы жасалады. Өтініш беруші көрінеу жалған сөз тасығаны үшін ҚР ҚК 351-бабы бойынша қылмыстық жауаптылыққа тартылатыны туралы ескертіледі, ол туралы хаттамада өтініш берушінің қолымен куәландырылған белгі қойылады.
2. Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді,
хабарламаларды және өзге де ақпаратты қабылдау
7. Кез келген дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыс туралы түсіп жатқан өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпараттар жасалған орнына, уақытына, тергеуде болуына, сонымен қатар хабарланатын мәліметтердің толықтығына және ұсынылу түріне қарамастан, кез келген қылмыстық қудалау органында қабылданады. Кезекші бөлімдері бар қылмыстық қудалау органдары өтініштерді тәулік бойы қабылдайды.
Аумақтық бөлімшелері бар бірнеше органға келіп түскен өзге де ақпарат әрбір органда бір мезгілде тіркеле отырып, оқиға болған жерге шығу арқылы тексеріледі. Криминалдық сипаттағы деректерді қамтитын мәліметтер расталған жағдайда, материалдарды беру ҚР ҚІЖК 192-бабына сәйкес жүргізіледі.
8. Қылмыстық қудалау органына, соның ішінде учаскелік инспекторға тікелей жүгінген өтініш берушіге, осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысанда бірегей нөмірлі талон-хабарлама беріледі.
Қылмыстар туралы өтініштер мен хабарламаларды қабылдау және тіркеу міндеттері жүктелген кезекші бөлімнің қызметкері немесе лауазымды тұлға бірегей нөмірлі талон-хабарламаның қағаз жүзіндегі нысанын толтырады, жыртылмалы бөлігін өтініш иесіне береді және ЗС-1 карточкасының қағаз жүзіндегі түрін толтырып, оны 24 сағат ішінде карточканы электронды форматта қалыптастыратын қызметкерге береді. ЗС-1 нысанды карточканың деректемелері ҚР БП № 27 бұйрығымен белгіленген тәртіпте толтырылады. ЗС-1 нысанды карточка мәліметтерінің негізінде электронды ӨАЕК-нда жазба автоматты түрде қалыптастырылады.
Талон-хабарламаның бірегей нөміріндегі бірінші жұбында өтінішті, хабарламаны тіркеген жыл белгіленеді, екінші жұбында облыстың, Астана және Алматы қалаларының коды, үшінші жұбында аудан (қала) коды, төртіншісінде ведомство коды, тоғызыншы сан болып резервтік нөмірі және соңғы сандармен (5 белгі) талон-хабарламаның реттік нөмірі көрсетіледі.
Талон-хабарлама екі бөлімнен: өтінішті, хабарламаны тіркеген қылмыстық қудалау органында қалатын талон-хабарламаның түбіртегінен, сондай-ақ өтініш иесіне берілетін жыртылмалы талон-хабарламадан тұрады. Талон-хабарламалар түбіртектерінің түпнұсқалары ведомстволық бұйрықтармен белгіленетін қатаң есептілік құжаттары болып табылады.  Талон-хабарламаның бірінші бөлігінде бірегей нөмір, өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты немесе мекеменің атауы, өтініштің немесе хабарламаның қысқаша мазмұны, ӨАЕК-ндағы тіркелген жазбасының нөмірі мен күні, өтінішті қабылдаған қылмыстық қудалау органы қызметкерінің қолы, лауазымы, аты-жөні және өтініштің немесе хабарламаның қабылданған күні, талон-хабарламаны қабылдаған тұлғаның қолы, уақыты және күні белгіленеді.
Талон-хабарламаның екінші бөлігінде (жыртылмалы талон) сол сияқты бірегей нөмір, өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты немесе мекеменің атауы, қызметкердің лауазымы, аты-жөні, өтінішті қабылдаған қылмыстық қудалау органының атауы, мекенжайы және қызметтік телефоны, өтініш немесе хабарлама бойынша қабылданған шешімдер Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу заңдарында белгіленген мерзімдерде қабылданатындығы туралы түсініктеме беру арқылы ӨАЕК-ндағы тіркеу жазбасының нөмірі мен күні, талон-хабарламаны берген қылмыстық қудалау органы қызметкерінің қолы мен күні қамтылады.

На обороте отрывного талона-уведомления указаны адрес Интернет-ресурса http://service.pravstat.kz, номера телефонов: 1012 (SMS-сервиса), 8 800-080-7777 (со стационарного), 1414 (с мобильного), по которым заявителю можно получить соответствующую информацию и телефон органа уголовного преследования, принявшего заявление.
На письменном обращении или в протоколе явки с повинной ставится регистрационный штамп согласно приложению 4 к настоящей Инструкции. Регистрационный штамп органа включает в себя наименование, дату регистрации, порядковый номер, фамилию, имя, отчество и подпись должностного лица, принявшего информацию.
9. По поступившим заявлениям, сообщениям о преступлениях, происшествиях на номер 102, по результатам осмотра места совершения преступления, происшествия следственно-оперативной группой, ее руководителем отбирается заявление от потерпевшего и выдается талон-уведомление.
10. Заявления, сообщения и иные информации о преступлениях, происшествиях, о которых дежурным подразделениям дорожной полиции, таможенной службы, государственной службы охраны, противопожарной службы, специальных приемников, изоляторов временного содержания, центра временной адаптации и детоксикации, центров воспитания, приемников-распределителей, адаптации, изоляции и реабилитации несовершеннолетних, исправительных учреждений, следственных изоляторов, воинских частей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан стало известно в связи с несением службы, передаются в дежурные части соответствующего органа по территориальности (подследственности).
11. При обращении в орган уголовного преследования заявитель может пользоваться любым языком, которым он владеет. Ответ о принятом решении дается на языке обращения.
3. Регистрация и учет, в том числе в электронном формате,
заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях,
происшествиях
12. Любое (письменное или устное) обращение о совершенном или готовящемся преступлении, подлежит регистрации в установленном настоящей Инструкцией порядке.
Проверка обращения проводится только после регистрации ее в КУЗИ. Заявление, сообщение о преступлении, происшествии, зарегистрированное в журнале входящей корреспонденции, в течение суток с момента его поступления подлежит регистрации в КУЗИ.
13. Принятие решения, в том числе процессуального, предусмотренного статьей 185 УПК РК, осуществляется только по материалам, зарегистрированным в КУЗИ.
14. Исчисление срока рассмотрения информации о преступлениях, происшествиях производится на основании статьи 184 УПК РК с соблюдением требований пункта 12 настоящей Инструкции со дня ее поступления в орган уголовного преследования.

Жыртылмалы талон-хабарламаның теріс жағында Интернет-ресурстың мекенжайы: http://service.pravstat.kz, телефон нөмірлері: 1012 (SMS-сервис), 8 800 080-7777 (стационардан), 1414 (ұялыдан) көрсетілген, осы телефондар арқылы өтініш иесі тиісті ақпаратты және өтінішті қабылдаған қылмыстық қудалау органының телефонын ала алады.
Жазбаша өтініште немесе кінәсін мойындап келу хаттамасында осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес тіркеу штампы қойылады. Органның тіркеу штампында атауы, тіркелу күні, реттік нөмірі, ақпаратты қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні мен қолы қамтылады.
9. 102 нөміріне келіп түскен қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер, хабарламалар бойынша, шұғыл-тергеу тобының қылмыс, оқиға болған жерді тексеру нәтижелеріне қарай оның жетекшісі жәбірленушіден өтінішті алып, оған талон-хабарламаны ұсынады.
10. Жол полициясының, кеден қызметінің, мемлекеттік күзет қызметінің, өртке қарсы қызметтің, арнайы қабылдағыштардың, уақытша ұстау изоляторларының, уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының, тәрбиелеу орталықтарының, қабылдағыш-бөлгіштердің, кәмелетке толмағандарды бейімдеу, оқшаулау және оңалту орталықтарының, түзету мекемелерінің, тергеу изоляторларының, Қарулы күштердің әскери бөлімдерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құрмаларының кезекші бөлімшелеріне қызмет атқару барысында мәлім болған қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпараттар аумақтық тиесілігіне (тергеуде болуына) қарай тиісті органның кезекші бөлімдеріне жолданады.
11. Қылмыстық қудалау органына жүгінген кезде өтініш беруші өзі білетін кез келген тілді пайдалана алады. Қабылданған шешім туралы жауап жүгінген тілде беріледі.
3. Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды,
шағымдарды және өзге де ақпаратты тіркеу және есепке алу,
соның ішінде электрондық форматта есепке алу
12. Жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыс туралы кез келген өтініш (жазбаша немесе ауызша) осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіпте тіркелуі керек.
Өтінішті тексеру оның ӨАЕК-нда тіркелгенінен кейін ғана жүргізіледі. Кіріс құжаттарының журналында тіркелген қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер, хабарламалар келіп түскен кезінен бастап тәулік ішінде ӨАЕК-нда тіркелуге жатады.
13. ҚР ҚІЖК 185-бабымен көзделген шешімдерді, соның ішінде іс жүргізу шешімдерін қабылдау, тек ӨАЕК-нда тіркелген материалдар бойынша жүзеге асырылады.
14. Қылмыстар, оқиғалар туралы ақпаратты қарау мерзімін есептеу оның қылмыстық қудалау органына келіп түскен күнінен бастап осы Нұсқаулықтың 12-тармағының талаптарын сақтау арқылы ҚР ҚІЖК184-банының негізінде жүргізіледі.

15. Заявление, сообщение о преступлении, направленное по территориальности (подследственности), снимается с учета и подлежит регистрации в органе уголовного преследования, получившем его. При возврате материала производится отметка в КУЗИ по первоначальной регистрации заявления, сообщения. Срок рассмотрения исчисляется с момента поступления обращения обратно в орган уголовного преследования, получивший его по территориальности (подследственности), при этом предметы и документы, обнаруженные при осмотре места происшествия, местности или помещения либо представленные организациями, должностными лицами или гражданами, подлежат одновременной передаче. В случае поступления в органы прокуратуры заявления об укрытом преступлении, оно подлежит регистрации в КУЗИ органов прокуратуры и по нему принимается процессуальное решение либо направляется в орган, укрывший преступление от учета для рассмотрения и принятия решения.
При поступлении нескольких заявлений, сообщений и иной информации по одному и тому же факту, преступление учитывается один раз. Орган следствия и дознания повторные заявления, сообщения приобщает к уголовному делу (к материалу) с регистрацией в КУЗИ, но с обязательной отметкой в КУЗИ о приобщении к первоначальному заявлению.
В случае поступления повторного заявления, сообщения по одному факту преступления, но содержащего сведения о другом криминальном факте, регистрация последнего должна производиться самостоятельно. Поступившие повторные заявления, сообщения и иные информации об одном и том же преступлении, по которому ранее проведена проверка и принято процессуальное решение об отказе в возбуждении уголовного дела, а также не приведены новые доводы, по резолюции руководства органа уголовного преследования или должностного лица без регистрации в КУЗИ приобщаются к материалу отказного производства без рассмотрения.
При поступлении коллективного заявления присваивается один регистрационный номер с указанием в графе "Сведения о лице, сообщившем о преступлении" - "коллективная".
16. Если регистрация обращения по каким-либо причинам была задержана, то в КУЗИ наряду со временем поступления информации в данный орган указывается время первичного поступления к сотруднику, которому поручено рассмотрение обращения. В таких случаях срок рассмотрения обращения исчисляется со времени поступления в орган уголовного преследования.
17. КУЗИ подлежат заведению районными (городскими), городов Астана, Алматы и областными и приравненными к ним органами уголовного преследования, органами прокуратуры, в том числе специальными и уполномоченными прокурорами отдельно, включая их центральные аппараты.
Реквизиты КУЗИ заполняются в соответствии с содержанием их граф, с соблюдением хронологии и порядковой нумерации. Данные о заявителе, сведения о сообщаемом преступлении, движении обращения и принятом решении подлежат исчерпывающему изложению. Для обеспечения конфиденциальности при регистрации заявлений, сообщений о преступлениях, допускается указание в КУЗИ инициалов, обратившегося лица, без изложения содержания и данных о заявителе.
КУЗИ подлежат хранению в дежурных частях или соответствующих подразделениях органов уголовного преследования и заполняются должностными лицами, ответственными за регистрацию заявлений, сообщений о преступлениях. Листы КУЗИ нумеруются, прошиваются и скрепляются печатью.

15. Аумақтық тиесілігіне (тергеуде болуына) қарай жолданған қылмыс туралы өтініш, хабарлама есептен алынады және оны қабылдаған қылмыстық қудалау органында тіркелуге жатады. Материалды қайтарған кезде өтініштің, хабарламаның бастапқы тіркелгені бойынша ӨАЕК-нда белгі қойылады. Өтінішті қарау мерзімі аумақтық тиесілігіне (тергеуде болуына) қарай оны қабылдаған қылмыстық қудалау органына қайта келіп түскен кезінен бастап есептеледі, соның ішінде оқиға болған орынды, аймақты немесе үй-жайды қарау кезінде табылған немесе ұйымдармен, лауазымды тұлғалармен не азаматтармен ұсынылған заттар мен құжаттар бір мезгілде тапсырылуға жатады. Прокуратура органдарына жасырылған қылмыс туралы өтініш келіп түскен жағдайда, ол прокуратура органдарының ӨАЕК-нда тіркелуі қажет және ол бойынша іс жүргізу шешімі қабылданады немесе қылмысты жасырған органға қарау және шешім қабылдау үшін жіберіледі.
Бір ғана қылмыстық дерек бойынша бірнеше өтініш, хабарлама, шағым және өзге де ақпарат келіп түскен жағдайда, қылмыс бір рет есепке алуға жатады. Тергеу және анықтау органы қайталап түскен өтініштер мен хабарламаларды ӨАЕК-нда тіркеп, қылмыстық іске (материалға) қоса тіркейді, бірақ ӨАЕК-дағы бастапқы тіркеу нөміріне тіркелу туралы белгісін қояды.
Бір ғана қылмыстық дерек бойынша, бірақ басқа криминалдық дерек туралы мәліметтерді қамтитын өтініш, хабарлама қайталап түскен жағдайда, соңғысы бөлек тіркеледі.
Бұрын тексеру жүргізіліп, қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы іс жүргізу шешімі қабылданып қойған, сондай-ақ жаңа дәлелдер келтірілмеген бір ғана қылмыс бойынша өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпараттар қайталап келіп түскен жағдайда, олар қылмыстық қудалау органы басшылығының немесе лауазымды тұлғаның бұрыштамасы бойынша ӨЕАК-нда тіркелусіз бас тарту өндірісінің материалына қарастырусыз тіркелінеді.
Ұжымдық өтініш келіп түскен кезде «Қылмыс туралы хабарлаған тұлға жөнінде мәліметтер» деген бағанда – «ұжымдық» деп көрсету арқылы бір тіркеу нөмірі беріледі.
16. Егер өтінішті тіркеу қандайда бір себептермен тоқтатылған болса, онда ӨАЕК-нда осы органға ақпараттың келіп түскен уақытымен қатар өтінішті қарау тапсырылған қызметкерге бастапқы түскен уақыты көрсетіледі. Мұндай жағдайларда өтінішті қарау мерзімі қылмыстық қудалау органына бастапқы түсу мерзімінен бастап есептеледі.
17. ӨАЕК-н аудандық, (қалалық), Астана, Алматы қалаларының, облыстық және соларға теңестірілген қылмыстық қудалау органдары, прокуратура органдары, соның ішінде жеке мамандандырылған және уәкілетті прокурорлар, сондай-ақ олардың орталық аппараттары жүргізе алады.
ӨАЕК-ның деректемелері хронологиясын және нөмірлеу тәртібін сақтау арқылы олардың бағандарының мазмұнына сәйкес толтырылады. Өтініш беруші туралы деректер, хабарланатын қылмыс туралы, өтініштің қозғалыстары мен қабылданған шешім туралы толыққанды мәліметтер баяндалуға жатады. Қылмыстар туралы өтініштерді, хабарламаларды тіркеу кезінде құпиялылықты қамтамасыз ету үшін ӨАЕК-нда мазмұны мен өтініш беруші туралы деректерді баяндамай, жүгінген тұлғаның аты-жөнінің басқы әріптерін көрсетуге болады.
ӨАЕК қылмыстық қудалау органдарының кезекші бөлімдерінде немесе тиісті құрылымдық бөлімшелерінде сақталуы тиіс және қылмыстар туралы өтініштерді, хабарламаларды тіркеуге жауапты лауазымды тұлғалармен толтырылады. ӨАЕК-нің парақтары нөмірленеді, тігіледі және мөрмен бекітіледі.

18. Оконченные КУЗИ, корешки талонов-уведомлений, номенклатурные дела, передаются для хранения в канцелярию, секретариат. Срок хранения КУЗИ - 5 лет, корешков талонов-уведомлений и номенклатурного дела - 3 года.
19. Начальник органа уголовного преследования, должностные лица подразделений дежурной части, и исполнители обеспечивают регистрацию обращений о преступлениях.
Регистрация обращений о преступлениях, поступивших в органы прокуратуры, осуществляется должностным лицом, на которое возложена эта обязанность.
20. Материалы, по которым приняты решения об отказе в возбуждении уголовного дела, подлежат регистрации в Журнале учета отказных материалов, который заводится органом уголовного преследования.
Материалы отказного производства хранятся в архивах органов уголовного преследования, которыми принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела.
4. Рассмотрение заявлений, сообщений и иной информации о
преступлениях, происшествиях
21. Рассмотрение обращения, зарегистрированного согласно требованиям настоящей Инструкции в соответствии с УПК РК, обеспечивается органами уголовного преследования и прокурором.
22. Анонимное заявление, сообщение подлежит регистрации в КУЗИ только после его предварительной оперативной проверки по рапорту должностного лица (в случае подтверждения сведений о совершенном преступлении) с соответствующей визой начальника органа уголовного преследования.
Начальник органа уголовного преследования либо должностное лицо, его замещающее после регистрации анонимного заявления, сообщения в КУЗИ, в зависимости от его содержания, принимает одно из решений:
1) дает письменное указание:
о проверке заявлений, сообщений, если в них содержатся данные о готовящемся или совершенном преступлении;
о передаче заявлений, сообщений в соответствующие подразделения для использования в оперативных целях;
2) при отсутствии оснований для оперативной проверки, списывает заявление, сообщение в номенклатурное дело.
3) направляет анонимное обращение по подследственности или территориальности для проведения соответствующей проверки, если в них содержатся сведения о готовящихся или совершенных преступлениях.
23. Решение по материалу, зарегистрированному в КУЗИ, принимается в сроки, установленные статьей 184 УПК РК.
Продление срока рассмотрения заявлений, сообщений о преступлениях, производится по мотивированному рапорту лица, осуществляющего проверку, на основаниях, указанных в статье 184 УПК РК: для получения дополнительных сведений, истребования документов или иных материалов, проведения осмотра места происшествия, экспертизы.
В случае обоснованности изложенных в рапорте оснований, срок доследственной проверки продлевается резолюцией на рапорте начальником органа дознания, начальником следственного отдела, а в центральных аппаратах - председателями комитетов или начальниками департаментов либо лицами, их замещающими.
При продлении сроков доследственной проверки выставляется карточка формы ЗС-2 и уведомляется прокурор. В уведомлении указываются основания продления. В случае отмены прокурором принятого решения по материалу повторное решение должно быть принято в срок - не более 1 месяца.

18. Аяқталған ӨАЕК, талон-хабарламалардың түбіртектері, номенклатуралық істер кеңсеге, хатшылыққа сақталуға жіберіледі. ӨАЕК-ның сақталу мерзімі – 5 жыл, талон-хабарламалар түбіртектерінің және іс номенклатурасының сақталу мерзімі – 3 жыл.
19. Қылмыстық қудалау органының басшысы, кезекші бөлім бөлімшелерінің лауазымды тұлғалары және орындаушылар қылмыстар туралы өтініштердің тіркелуін қамтамасыз етеді.
Прокуратура органдарына келіп түскен қылмыстар туралы өтініштерді тіркеуді осы міндет жүктелген лауазымды тұлға жүзеге асырады.
20. Қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы шешім қабылданған материалдар қылмыстық қудалау органдары бастап жүргізетін Бас тарту материалдарын есепке алу журналында тіркелуге жатады.
Бас тарту өндірісінің материалдары қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы шешім қабылдаған қылмыстық қудалау органының мұрағаттарында сақталады.
4. Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді,
хабарламаларды және өзге де ақпаратты қарау
21. ҚР ҚІЖК сәйкес осы Нұсқаулықтың талаптарына сай тіркелген өтініштердің қаралуын қылмыстық қудалау органдары мен прокурор қамтамасыз етеді.
22. Жасырын өтініштер, хабарламалар алдын ала шұғыл тексерілгеннен кейін ғана, қылмыстық қудалау органы бастығының тиісті қолы бар лауазымды тұлғаның баянаты бойынша (қылмыстың жасалғандығы туралы мәлімет дәлелденген жағдайда) ӨАЕК-нда тіркелуге жатады.
Қылмыстық қудалау органының бастығы немесе оны ауыстыратын лауазымды тұлға жасырын өтінішті, хабарламаны ӨАЕК-нда тіркегеннен кейін, оның мазмұнына қарай келесі шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) жазбаша нұсқама береді:
егер өтініште және хабарламада дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыс туралы деректер қамтылса, оларды тексеру туралы;
шұғыл мақсаттарда пайдалану үшін тиісті бөлімшелерге өтініштер мен хабарламаларды жіберу туралы;
2) шұғыл тексеру жүргізуге негіздеме болмаған жағдайда өтініштер мен хабарламаларды номенклатуралық іске шығарады.
3) егер жасырын өтініште дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыс туралы мәліметтер қамтылса, ол тиісті тексеру жүргізу үшін тергеуде болуына немесе аумақтық тиесілігіне қарай жіберіледі.
23. ӨАЕК-нда тіркелген материал бойынша шешім ҚР ҚІЖК 184-бабымен белгіленген мерзімдерде қабылданады.
Қылмыстар туралы өтініштерді, хабарламаларды қарау мерзімін ұзарту, ҚР ҚІЖК 184-бабында көрсетілген негіздер бойынша тексеруді жүзеге асыратын тұлғаның негізді баянатына қарай: қосымша мәліметтер алу, құжаттарды немесе басқа материалдарды талап ету, оқиға болған орынды тексеру, сараптама жүргізу үшін жүзеге асырылады.
Баянатта баяндалған негіздер орынды болған жағдайда, тергеуге дейінгі тексерудің мерзімі анықтау органы бастығының, тергеу бөлімі бастығының, ал орталық аппараттарда – комитеттер төрағасының немесе департаменттер бастықтарының немесе оларды ауыстыратын тұлғалардың баянаттағы бұрыштамасымен ұзартылады.
Тергеуге дейінгі тексерудің мерзімі ұзартылғанда 3С-2 нысанды статистикалық карточкасы қойылады және прокурор хабардар етіледі. Хабарлауда мерзімнің ұзартылу негізі көрсетіледі. Материал бойынша қабылдаған шешімнің прокурормен күші бұзылған жағдайда, шешімді қайта қабылдау 1 айдан кешіктірілмей жүзеге асырылуы тиіс.

24. Иная информация о преступлениях, происшествиях, содержащиеся криминальные сведения, зарегистрированная в КУЗИ, требующая дополнительной проверки, служит поводом для:
1) выезда на место происшествия;
2) принятия мер по обеспечению сохранности следов, кино - фотосъемки, видеозаписи;
3) проведения оперативно-розыскных мероприятий;
4) опроса потерпевших, свидетелей.
25. По результатам проверки иной информации о преступлениях, происшествиях, зарегистрированной в КУЗИ принимается одно из решений:
1) при отсутствии признаков преступления, в том числе при вынесении постановлении об отказе в возбуждении уголовного дела и наличии признаков административного правонарушения - о применении к виновному мер административного воздействия;
2) в случае неподтверждения информации или при отсутствии признаков преступления, причинения вреда здоровью человека или материального ущерба гражданину, организаций или государству - о списании материалов проверки в номенклатурное дело.
26. В целях полного и всестороннего контроля за порядком приема, регистрации, учета и разрешения заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях субъектами создается комиссия, осуществляющая сверки учетно-регистрационных материалов. Деятельность комиссии регламентируется в ведомственном порядке и обеспечивается начальником органа уголовного преследования.
5. О приеме, регистрации, учете и рассмотрении жалоб по делам
частного обвинения
27. Прием, регистрация, учет и результат рассмотрения жалоб по делам частного обвинения в порядке требований УПК РК и настоящей Инструкции ведется районными и приравненными к ним судами в электронном формате согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
28. Прием жалоб, поступивших в канцелярию суда по почте, телеграфу, факсимильной связью либо нарочно, осуществляется в соответствии с ведомственными актами, регулирующими порядок ведения делопроизводства.
29. Если поданная жалоба не соответствует требованиям, указанным в статье 390 УПК РК, судья предлагает заявителю привести ее в соответствие с указанными требованиями и устанавливает для этого срок. В случае неисполнения указания, судья своим постановлением отказывает в принятии жалобы к производству и уведомляет об этом заявителя. В случае соблюдения отмеченных требований, судья, рассмотрев жалобу в течение 3-х суток, выносит постановление:
1) о принятии жалобы к своему производству;
2) о передаче жалобы по подследственности или подсудности;
3) об отказе в принятии жалобы к производству.
6. Надзор и контроль за соблюдением порядка приема,
регистрации, учета, в том числе в электронном формате, и
рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о
преступлениях, происшествиях

24. Криминалдық мәліметтерді қамтитын, қосымша тексеруді қажет ететін ӨАЕК-нда тіркелген қылмыстар, оқиғалар туралы басқа да ақпарат:
1) оқиға болған жерге шығуға;
2) іздердің, кино-фото түсірілімнің, бейнежазбаның сақталуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдауға;
3) шұғыл-іздестіру шараларын өткізуге;
4) жәбірленушілерден, куәгерлерден сұрақ-жауап алуға себеп болады.
25. ӨАЕК-нда тіркелген қылмыстар, оқиғалар туралы өзге де ақпаратты тексеру нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің біреуі қабылданады:
1) қылмыстың белгілері болмаған жағдайда, соның ішінде қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған кезде және әкімшілік құқық бұзушылықтың белгілері бар болғанда – кінәлі адамға әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану туралы;
2) ақпарат дәлелденбеген жағдайда немесе қылмыстың белгілері болмағанда, адамның өміріне залал келтірілгенде немесе азаматқа, ұйымға немесе мемлекетке материалдық залал келтірілгенде – тексеру материалдарын номенклатуралық іске шығару туралы.
26. Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу және шешу тәртібін толық және жан-жақты бақылау мақсатында, субъектілер есепке алу-тіркеу материалдарына салыстыруды жүзеге асыратын комиссия құрады. Комиссияның қызметі ведомстволық тәртіпте регламенттеледі және қылмыстық қудалау органының бастығымен қамтамасыз етіледі.
5. Жеке айыптау істері бойынша шағымдарды қабылдау,
тіркеу, есепке алу және қарау туралы
27. ҚР ҚІЖК және осы Нұсқаулық талаптарының тәртібінде жеке айыптау істері бойынша шағымдарды қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарау нәтижелері осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес электродық форматта аудандық және соларға теңестірілген соттармен жүргізіледі.
28. Сот кеңсесіне пошта, телеграф, факсимильдік байланыс бойынша не қолма-қол келіп түскен шағымдарды қабылдау, іс жүргізуді іске асыру тәртібін реттейтін ведомстволық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
29. Егер берілген шағым ҚР ҚІЖК 390-бабында көрсетілген талаптарға сәйкес келмесе, судья өтініш берушіге оларды көрсетілген талаптарға сәйкестендіруді ұсынады және оның мерзімін белгілейді. Нұсқау орындалмаған жағдайда, судья өз қаулысымен шағымды іс жүргізуге қабылдаудан бас тартады және ол жайында өтініш берушіні хабардар етеді. Белгіленген талаптар орындалған жағдайда, судья шағымды 3 тәулік ішінде қарап:
1) шағымды өзінің іс жүргізуіне қабылдау туралы;
2) шағымды тергелуі немесе сотталуы бойынша беру туралы;
3) шағымды іс жүргізуге қабылдаудан бас тарту туралы қаулы шығарады.
6. Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды,
шағымдарды және өзге де ақпаратты қабылдау,
тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды форматта
және қарау тәртібін сақтауды қадағалау және бақылау

30. Начальник органа уголовного преследования или лицо его замещающее обеспечивает соблюдение установленной процедуры приема, регистрации, в том числе в электронном формате, и рассмотрения заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях.
Для полного и всестороннего контроля за порядком приема, регистрации, учета, в том числе в электронном формате, и рассмотрения заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях в центральных, областных, городских, районных и приравненных к ним органах уголовного преследования создаются комиссии по контролю за состоянием учетно-регистрационной дисциплины, деятельность которых регламентируется приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан "Об утверждении Типового положения о комиссии по контролю за учетно-регистрационной дисциплиной органов уголовного преследования" от 6 января 2006 года № 8 (зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4090).
31. Надзор за законностью приема, регистрации, учета, в том числе в электронном формате, и рассмотрения заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях осуществляют надзирающие и уполномоченные прокуроры.
Приложение 1 к Инструкции о приеме,
регистрации, учете, в том числе
в электронном формате, и рассмотрении
заявлений, сообщений, жалоб и иной
информации о преступлениях, происшествиях
форма
Основание ____________________
Срок хранения ________________
КНИГА
учета заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях,
происшествиях (далее - КУЗИ)
_________________________________________________
(наименование органа уголовного преследования)
Начата "___"____________20__ г.
Окончена "___"__________20__г.
Инвентарный № _____________________
(Печатается на обороте титульного листа данной книги)
Форма Книги учета заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях (КУЗИ) единая для всех органов уголовного преследования и является документом строгой отчетности и заполняется в одном экземпляре.
КУЗИ оформляется, регистрируется и брошюруется в соответствии с правилами делопроизводства.
КУЗИ хранится в дежурной части органа уголовного преследования.
Записи в КУЗИ производятся от руки авторучкой, без сокращений.
Исправление не допускается. Ошибочные записи зачеркиваются и удостоверяются подписью должностного лица дежурной части.
Передача заявления исполнителю для проведения проверки и исполнения без регистрации в КУЗИ категорически запрещается.
По окончании КУЗИ сдается в ведомственный архив для последующего хранения в установленном порядке в течение 5 лет.
Содержание граф Книги учета заявлений, сообщений и иной
информации о преступлениях, происшествиях
п/п
Дата
регистрации
заявления,
сообщения и
иной
информации, о
преступлении,
происшествии
(число, месяц,
год, часы,
минуты) \Дата
фактического
поступления
заявления,
сообщения и
иной информации
в орган либо
должностному
лицу (число,
месяц, год,
часы, минуты)
Сведения о
лице,
сообщившем о
преступлении,
происшествии
(ф.и.о., адрес,
телефон,
заявителя,
адрес, телефон,
наименование
организации,
предприятия,
учреждения),
ф.и.о.
дежурного
(диспетчера),
пульта
централизован-
ной охраны,
медицинского
учреждений
Краткое
содержание
информации,
заявления,
сообщения о
преступлении,
происшествии
(время,
место,
обстоятель-
ства)
Состав
оперативно-
следственной
группы и время
выезда на место
происшествия, а
также сил и
средств
Результат
предварительной
проверки:
информация не
подтвердилась,
номер
номенклатурного
дела, количество
листов
проверочного
материала, Ф.И.О.
должностного
лица,
проводившего
проверку.
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Меры
администра-
тивного
воздействия
(дата
составления
протокола,
постановления
и вид
наказания).
Квалификация
администра-
тивного
правонаруше-
ния
Предварительная
квалификация,
статья УК. Кем,
кому и когда
поручено
рассмотрение
заявления,
сообщения и иной
информации,
содержащиеся
сведения
криминального
характера
Подпись лица,
получившего
заявления,
сообщения и
иной
информации,
содержащиеся
сведения
криминального
характера для
исполнения.
Дата и время
получения
(фамилия и
должность
указать
разборчиво)
Дата и сроки
продления
рассмотрения
заявления,
сообщения и
иной
информации,
направлено
уведомление
прокурору о
продлении срока
(исходящий
номер, дата)
Результат проверки:
информация
подтвердилась, решение
по заявлению,
сообщению и иной
информации в
соответствии со ст.185
УПК РК, статья УК РК,
номер возбужденного
уголовного дела,
перечень изъятых
вещественных
доказательств, дата
вынесения
постановления об
отказе в возбуждении
уголовного дела, меры
административного
воздействия (дата
составления протокола,
постановления, вид
наказания),
регистрационный номер,
исходящий номер,
орган, куда направлен
материал для
расследования по
подследственности, по
делам частного
обвинения - по
подсудности
7
8
9
10
11
Приложение 2
к Инструкции о приеме, регистрации,
учете, в том числе в электронном формате,
и рассмотрении заявлений, сообщений и
иной информации о преступлениях, происшествиях
форма
Основание _____________________
Срок хранения _________________
НОМЕНКЛАТУРНОЕ ДЕЛО № ___________
Материалы, списанные в наряд, по неподтвердившимся сообщениям о
совершенных преступлениях
___________________________________________________
(наименование органа уголовного преследования)
Начато "____"_____________20_____г.
Окончено "____"_____________20____г.
Инвентарный № ____________ том № _______
Содержание граф номенклатурного дела
п/п
Наименование документа
Количество страниц
1
2
3
Приложение 3
к Инструкции о приеме, регистрации, учете,
в том числе в электронном формате,
и рассмотрении заявлений и сообщений
и иной информации о преступлениях, происшествиях
форма
ТАЛОН-ХАБАРЛАМА
(түбіртек)
ТАЛОН-УВЕДОМЛЕНИЕ
(корешок) /___/___/___/___/___/___/___/___/
(карточканың саны\номер карточки)
Өтініш \заявление, хабарлама
\сообщение
__________________________________
(өтініш берушінің аты-жөні
\фамилия, инициалы заявителя)
__________________________________
(мекеме атауы \ наименование
организации)
қабылданды\принято.
Өтініш, хабарламаның қысқаша
мазмұны\краткое содержание
заявлений, сообщений
__________________________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________
Қылмыстар, оқиғалар туралы
өтініштерді, хабарламаларды және
өзге де ақпаратты есепке алу
кітабындағы тіркеу жазбасының
нөмірі мен күні\номер и дата
регистрационной записи в Книге
учета заявлений, сообщений и иной
информации о преступлениях,
происшествиях
№ ____«____»_________20_____ж.\г.
Өтінішті, хабарламаны қабылдаған
қызметкердің лауазымы,
аты-жөні, қолы\должность, Ф.И.О.,
подпись сотрудника, принявшего
заявление, сообщение
__________________________________
__________________________________
__________________________________
______________
(қолы\подпись)
Талон-хабарламаны қабылдаушының
қолы\подпись получившего
талон-уведомление
_________«___» cағ \час «___» мин.
«____»_________________20___ж.\г.
Интернет желісінің мекен жайы:
http:\\service.pravstat.kz
Адрес Интернет ресурса:
http:\\service.pravstat.kz
SMS бойынша хабарласу 1012 телефон
нөмірі арқылы
1012 номер телефона SMS сообщения
Телефон бойынша 8 800-080-7777
нөмірі арқылы
Со стационарного телефона по
номеру 8 800-080-7777
Ұялы телефон бойынша 1414 нөмірі
арқылы
С мобильного телефона по номеру
1414
Өтінішті қабылдаған қылмыстық ізге
түсу органының
телефон нөмірі ___________________
Номер телефона органа уголовного
преследования,
принявшего заявления: ____________
ТАЛОН-ХАБАРЛАМА
(жыртылмалы талон)
ТАЛОН-УВЕДОМЛЕНИЕ
(отрывной талон) /__/___/___/___/___/___/___/___/
(карточканың саны\номер
карточки)
Өтініш \ заявление, хабарлама
\сообщение
________________________________
(өтініш берушінің аты-жөні \
фамилия, инициалы заявителя)
________________________________
(мекеме атауы \ наименование
организации)
қабылданды \принято.
Қабылдаған\принял_______________
(лауазымы, аты-жөні\ должность,
фамилия и инициалы)
________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
(орган атауы, мекенжайы және
қызметтік телефоны \
наименование органа, адрес и
служебный телефон)
________________________________
Қылмыстар, оқиғалар туралы
өтініштерді, хабарламаларды және
өзге де ақпаратты есепке алу
кітабындағы тіркеу жазбасының
нөмірі мен күні \номер и дата
регистрационной записи в Книге
учета заявлений, сообщений и
иной информации о преступлениях,
происшествиях
№___«___»____________20____ж.(г)
Ескерту \примечание:
Өтініш, хабарлама бойынша шешім
қылмыстық-іс жүргізу заңында
белгіленген мерзімде
қабылданатын болады \ решение по
заявлению, сообщению будет
принято в сроки, установленные
уголовно-процессуальным законом
«___»______________20____ж.\ г.
________________________
(қолы \ подпись)
Интернет желісінің мекен жайы:
http:\\service.pravstat.kz
Адрес Интернет ресурса:
http:\\service.pravstat.kz
SMS бойынша хабарласу 1012
телефон нөмірі арқылы
1012 номер телефона SMS
сообщения
Телефон бойынша 8 800-080-7777
нөмірі арқылы
Со стационарного телефона по
номеру 8 800-080-7777
Ұялы телефон бойынша 1414 нөмірі
арқылы
С мобильного телефона по номеру
1414
Өтінішті қабылдаған қылмыстық
ізге түсу органының
телефон нөмірі _________________
Номер телефона органа уголовного
преследования,
принявшего заявления: _________
Приложение 4
к Инструкции о приеме, регистрации,
учете, в том числе в электронном формате,
и рассмотрении заявлений, сообщений и
иной информации о преступлениях, происшествиях
форма
ОБРАЗЕЦ ШТАМПА
регистрации заявлений и сообщений о преступлениях
_______________________________________________________________
(наименование органа)
"____"_____________20___г. № _________
Дежурный _________________________________(подпись, фамилия)
Приложение 5
к Инструкции о приеме, регистрации, учете, в том
числе в электронном формате, и рассмотрении
заявлений, сообщений, жалоб и иной информации
о преступлениях, происшествиях
п\п
Дата
поступле-
ния жалобы
по делам
частного
обвинения
Поступила от
органов
следствия и
дознания,
прокурора,
судов по
территориа-
льности
Фамилия,
имя,
отчество
лица, в
отношении
которого
подана
жалоба в
порядке
ст.390
УПК РК
Фамилия,
имя,
отчество
судьи
Срок
доработки
в порядке
ст.391
УПК РК
Результат
рассмотре-
ния судом
жалобы о
преступле-
нии в
порядке
ст.391 УПК
РК
Дата
вынесения
постановле-
ния по
ст.391 УПК
РК
1
2
3
4
5
6
7
8

30. Қылмыстық қудалау органының бастығы немесе оны ауыстыратын тұлға қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты қабылдаудың, тіркеудің, соның ішінде электронды форматта және қараудың белгіленген процедураларын сақтауды қамтамасыз етеді.
Орталық, облыстық, қалалық, аудандық және соларға теңестірілген қылмыстық қудалау органдарында қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электрондық форматта және қарау тәртібін толық және жан-жақты бақылау үшін, қызметі «Қылмыстық қудалау органдарының есепке алу-тіркеу тәртібін бақылау комиссиясы жөніндегі типтік ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2006 жылғы 6 қаңтардағы № 8 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4090 тіркелген) регламенттелетін есепке алу-тіркеу тәртібінің жағдайын бақылау жөніндегі комиссия құрылады.
31. Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге де ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды форматта және қарау заңдылығын қадағалауды қадағалаушы және уәкілетті прокурорлар жүзеге асырады.
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді,
хабарламаларды, шағымдарды және өзге де
ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның
ішінде электронды форматта және қарау жөніндегі
Нұсқаулыққа 1-қосымша
нысан
Негіз ___________________
Сақталу мерзімі________________
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді,
хабарламаларды және өзге де ақпаратты есепке алу
КІТАБЫ (бұдан әрі – ӨАЕК)
_________________________________________
(қылмыстық қудалау органының атауы)
Басталуы "___"________20_____ ж.
Аяқталуы "___"__________20____ж.
Түгендеу № _____________________
(Осы кітаптың мұқаба парағының теріс жағында жазылады)
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты есепке алу кітабының нысаны (бұдан әрі – ӨАЕК) барлық қылмыстық қудалау органдары үшін бірыңғай, қатаң есептілік құжаты болып табылады және бір данада ғана толтырылады.
ӨАЕК іс жүргізу ережелеріне сәйкес ресімделеді, тіркеледі және кітапшаланады.
ӨАЕК қылмыстық қудалау органының кезекші бөлімінде сақталады.
ӨАЕК-ндағы жазбалар қаламсаппен, қысқартуларсыз қолмен жазылады. Түзетуге болмайды. Қате жазбалар сызылып, кезекші бөлімнің лауазымды тұлғасының қолымен расталады.
Өтінішті тексеру жүргізу үшін орындаушыға беруге және ӨАЕК-нда тіркеусіз орындауға қатаң тыйым салынады.
ӨАЕК аяқталуына қарай заңмен белгіленген тәртіпте 5 жыл ішінде сақталуы үшін ведомстволық мұрағатқа өткізіледі.
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды
және өзге де ақпаратты есепке алу кітабы
бағандарының мазмұны
Р/с №
Қылмыс, оқиға туралы өтінішті, хабарламаны және өзге де ақпаратты тіркеу күні (күні, айы, жылы, сағаты, минуты)/өтініштің, хабарламаның және өзге де 1 ақпараттың органға немесе лауазымды тұлғаға іс жүзінде келіп түскен күні (күні, айы, жылы, сағаты, минуты)
Қылмыс, оқиға туралы хабарлаған тұлға туралы мәліметтер (өтініш берушінің аты-жөні, мекенжайы, телефоны, ұйымның, кәсіпорынның, мекеменің мекенжайы, телефоны, атауы), орталық күзет, медицина мекемесі пульті кезекшісінің (диспетчері) аты-жөні
Қылмыс, оқиға туралы ақпараттың, өтініштің, хабарламаны  қысқаша мазмұны (уақыты, орны, себебі)
Шұғыл-тергеу тобының құрамы және оқиға болған жерге шығу уақыты, сондай-ақ жұмсалған күш пен қаражат
Алдын-ала тексеру нәтижелері: ақпарат дәлелденбеді, номенклатуралық істің нөмірі, тексеру материалы парақтарының саны, тексеру жүгізген лауазымды тұлғаның аты-жөні.
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Әкімшілік ықпал ету шаралары (хаттаманың, қаулының құрылған күні және жазалау түрі). Әкімшілік құқық бұзушылықтың дәрежесі
Алдын-ала дәрежелеу, ҚК бабы. Криминалдық сипаттағы мәліметтерді қамтитын өтінішті, хабарламаны және өзге де ақпаратты қарау кіммен, кімге және қашан тапсырылды
Криминалдық сипаттағы мәліметтерді қамтитын өтінішті, хабарламаны және өзге де ақпаратты орындау үшін алған тұлғаның қолы. Алған күні мен уақыты (тегі мен лауазымы түсінікті жазылсын)
Өтінішті, хабарламаны және өзге де ақпаратты қарау күні мен ұзарту мерзімі. Мерзімінің ұзартылуы туралы прокурорға хабарлау жолданды (шығыс нөмірі, күні)
Тексеру нәтижелері: ақпарат расталды, ҚР ҚІЖК 185-бабына, ҚР ҚК бабына сәйкес өтініш, хабарлама және өзге де ақпарат бойынша шешім, қозғалған қылмыстық істің нөмірі, алып қойылған заттай дәлелдердің тізбесі, қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған күн, әкімшілік ықпал ету шаралары (хаттаманың, қаулының құрылған күн, жазалау түрі) тіркеу нөмірі, шығыс нөмірі, материал тергеуде болуы, жеке айыптау істері, соттылығы бойынша тергелу үшін қайда жолданды
7
8
9
10
11
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді,
хабарламаларды, шағымдарды және өзге де
ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның
ішінде электронды форматта және қарау жөніндегі
Нұсқаулыққа 2-қосымша
нысан
Негіз _________________
Сақтау мерзімі _______________
№ _______ НОМЕНКЛАТУРАЛЫҚ ІС
Жасалған қылмыстар туралы нақтыланбаған хабарламалар
бойынша нарядқа шығарылған материалдар
___________________________________________________
(қылмыстық қудалау органының атауы)
Басталуы "____"_____________ 20_____ ж.
Аяқталуы "____"_____________ 20____ ж.
Түгендеу № ____________ том № _______
Номенклатуралық іс бағандарының мазмұны
Р\с №
Құжаттың атауы
Парақтар саны
1
2
3
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді,
хабарламаларды, шағымдарды және өзге де
ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның
ішінде электронды форматта және қарау жөніндегі
Нұсқаулыққа 3-қосымша
нысан
ТАЛОН-ХАБАРЛАМА
(түбіртек)
ТАЛОН-УВЕДОМЛЕНИЕ
(корешок)
/___/___/___/___/___/___/___/___/___/___/___/___/___/___/
(карточканың саны \номер карточки)
Өтініш \заявление, хабарлама \сообщение
_________________________________________
(өтініш берушінің аты-жөні \фамилия, инициалы заявителя)
________________________________________
(мекеме атауы \ наименование организации)
қабылданды\принято.
Өтініштің, хабарламаның қысқаша мазмұны \краткое содержание заявлений, сообщений
_________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты есепке алу кітабындағы тіркеу жазбасының нөмірі мен күні \номер и дата регистрационной записи в Книге учета заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях
№ _____"___"_______ 20_____ж.\ г.
Өтінішті, хабарламаны қабылдаған қызметкердің лауазымы,
аты-жөні, қолы \должность, Ф.И.О., подпись сотрудника, принявшего заявление, сообщение
_________________________________________
_________________________________________
________________
(қолы \ подпись)
Талон-хабарламаны қабылдаушының қолы \подпись получившего талон-уведомление
____________"__" cағ \час «___» мин.
"____"_______________" 20___ ж.\г.
ТАЛОН-ХАБАРЛАМА
(жыртылмалы талон)
ТАЛОН-УВЕДОМЛЕНИЕ
(отрывной талон)
/___/___/___/___/___/___/___/___/___/___/___/___/___/____/
(карточканың саны \номер карточки)
Өтініш \ заявление, хабарлама \сообщение
_____________________________________
(өтініш берушінің аты-жөні \ фамилия, инициалы заявителя)
_____________________________________
(мекеме атауы \ наименование организации)
қабылданды \принято.
Қабылдаған\принял _____________________________________
(лауазымы, аты-жөні\ должность, фамилия и инициалы)
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
(органның атауы, мекенжайы және қызметтік телефоны \ наименование органа, адрес и служебный телефон)
______________________________________
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты есепке алу кітабындағы тіркеу жазбасының нөмірі мен күні \номер и дата регистрационной записи в Книге учета заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях
№ ______"___"__________ 20____ ж.(г)
Ескерту \примечание:
Өтініш, хабарлама бойынша шешім қылмыстық іс жүргізу заңымен белгіленген мерзімдерде қабылданатын болады \ решение по заявлению, сообщению будет принято в сроки, установленные уголовно-процессуальным законом
"___"______________ 20____ ж.\ г.
_______________
(қолы \ подпись)
Интернет желісінің мекенжайы: http:\\service.pravstat.kz
Адрес Интернет ресура: http:\\service.pravstat.kz
SMS бойынша хабарласу 1012 телефон нөмірі арқылы
1012 номер телефона SMS сообщения
Телефон бойынша 8 800-080-7777 нөмірі арқылы
Со стационарного телефона по номеру 8 800-080-7777
Ұялы телефон бойынша 1414 нөмірі арқылы
С мобильного телефона по номеру 1414
Өтінішті қабылдаған қылмыстық қудалау органының телефон нөмірі _______________
Номер телефона органа уголовного преследования, принявшего заявления: _______________________________________
Интернет желісініңмекен жайы: http:\\service.pravstat.kz
Адрес Интернет ресурса: http:\\service.pravstat.kz
SMS бойынша хабарласу 1012 телефон нөмірі арқылы
1012 номер телефона SMS сообщения
Телефон бойынша 8 800-080-7777 нөмірі арқылы
Со стационарного телефона по номеру 8 800-080-7777
Ұялы телефон бойынша 1414 нөмірі арқылы
С мобильного телефона по номеру 1414
Өтінішті қабылдаған қылмыстық қудалау органының телефон нөмірі ___________
Номер телефона органа уголовного преследования, принявшего заявления: ____________________________________
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді,
хабарламаларды, шағымдарды және өзге де
ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның
ішінде электронды форматта және қарау жөніндегі
Нұсқаулыққа 4-қосымша
нысан
Қылмыстар туралы өтініштер мен хабарламаларды тіркеу
МӨРТАБАНЫНЫҢ ҮЛГІСІ
_____________________________________________________
(органның атауы)
"____"______________ 20_____ ж. № _________
Кезекші _________________________________(қолы, тегі)
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді,
хабарламаларды, шағымдарды және өзге де
ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның
ішінде электронды форматта және қарау жөніндегі
Нұсқаулыққа 5-қосымша
нысан
Р\с
Істің нөмірі
(сот)
Іс бойынша адамдарды  тегі, аты, әкесінің аты
Сотталушылардың саны
Іс жүргізуге қабылданған күні
Судьяның тегі, аты, әкесінің аты
Үкімнің (қаулының) шығарылған күні
Қылмыс туралы шағымның қаралу нәтижелері
1
2
3
4
5
6
7
8