Об утверждении Правил первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана в центрах временного размещения и сроков их пребывания в центрах временного размещения
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 октября 2011 года № 570. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2011 года № 7310. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 328-Ө-М
Сноска. Приказ утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.07.2013 № 328-Ө-М (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 24 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О миграции населения», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана в центрах временного размещения и сроки их пребывания в центрах временого размещения.
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2011 года № 134 «Об утверждении Правил пребывания оралманов и членов их семей в центре временного размещения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6908, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 21 июля 2011 года № 225 (26646)).
3. Комитету миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Нокин П.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Тыныбекова К. С. и Комитет миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Нокин П.К.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-майор милиции                      К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 28 октября 2011 года № 570
Правила
первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по
их желанию, до присвоения статуса оралмана в центрах
временного размещения и сроки их пребывания в центрах
временного размещения
1.Общие положения

Этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталықтарында алғашқы қоныстандыру қағидаларын және олардың уақытша орналастыру орталықтарында болу мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 28 қазандағы № 570 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 28 қарашада N 7310 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 328-ө-м бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.07.2013 № 328-ө-м бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңының 24-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталықтарында алғашқы қоныстандыру қағидалары және олардың уақытша орналастыру орталықтарында болу мерзімдері бекітілсін.
2. «Оралмандар мен олардың отбасылары мүшелерінің уақытша орналастыру орталығында болу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 30 наурыздағы № 134бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылы 24 сәуірде № 6908 болып тіркелген, 2011 жылы 21 шілдеде «Егемен Қазақстан» газетінде № 225 (26646) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы комитеті (П.К. Нокин):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жариялауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция полковнигі Қ.С.Тыныбековке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы комитетіне (П.К. Нокинге) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
милиция генерал-майоры                          Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2011 жылғы 28 қазандағы
№ 570 бұйрығымен
бекітілген
Этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерін оралман
мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша
орналастыру орталықтарында алғашқы қоныстандыру қағидалары
және олардың уақытша орналастыру орталықтарында
болу мерзімдері.
1. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса оралмана в центрах временного размещения и сроки их пребывания в центрах временного размещения (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 24 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года «О миграции населения» и определяют порядок первичного расселения и срок пребывания этнических казахов и членов их семей в центрах временного размещения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) центр временного размещения (далее - Центр) - жилище, предназначенное для временного проживания этнических казахов и членов их семей до получения статуса оралмана;
2) уполномоченный орган по вопросам миграции населения - государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции регулирование миграционных процессов и координацию работы в области миграции населения;
3) этнический казах - иностранец или лицо без гражданства казахской национальности, постоянно проживающий за рубежом.
2. Порядок первичного расселения этнического казаха и членов
его семьи в Центре и срок их пребывания
3. Для первичного расселения в Центре этнический казах подает заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в территориальное подразделение уполномоченного органа по вопросам миграции населения (далее – территориальное подразделение).
Заявление рассматривается территориальным подразделением в день его подачи.
4. Заявление регистрируется в журнале регистрации первичного расселения этнического казаха и членов его семьи в Центре по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. После рассмотрения заявления территориальным подразделением выдается направление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и регистрируется в журнале регистрации первичного расселения этнического казаха и членов его семьи в Центре.
6. Этнический казах и члены его семьи расселяются в Центре в течение пяти рабочих дней после получении направления.
7. При несоблюдении срока расселения в Центре этнический казах и члены его семьи теряют право на расселение. При этом за ними сохраняется право повторной подачи заявления на первичное расселение в Центре.
8. При отсутствии свободных койко-мест в Центре в принятии заявления и его регистрации не отказывается.
В этом случае этнический казах и члены его семьи зачисляются в резерв, формируемый территориальным подразделением в порядке очередности подачи заявления, без выдачи направления.
9. При освобождении койко-мест в Центре территориальное подразделение выдает направление этническому казаху и членам его семьи для расселения в Центре в порядке очередности.

1. Осы Этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерін оралман мәртебесін алғанға дейін олардың қалауы бойынша уақытша орналастыру орталықтарында алғашқы қоныстандыру қағидалары және олардың уақытша орналастыру орталықтарында болу мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) «Халықтың көшi-қоны туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңының 24-бабының 1-тармағына сәйкес әзiрлендi және этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерiн уақытша орналастыру орталықтарында алғашқы қоныстандыру тәртiбiн және болу мерзімдерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) уақытша орналастыру орталығы (бұдан әрі – Орталық) - этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерiнің оралман мәртебесін алғанға дейін уақытша тұруына арналған тұрғын үй.
2) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган - өз құзыреті шегінде және көші-қон процестерін реттеуді халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестріуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) этникалық қазақ – шетелдік немесе шетелде тұрақты тұратын ұлты қазақ, азаматтығы жоқ, адам.
2. Этникалық қазақ пен олардың отбасы мүшелерін Орталықта
алғашқы қоныстандыру тәртібі және олардың болу мерзімі
3. Орталыққа алғашқы қоныстандыру үшін этникалық қазақ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлінісіне өтініш береді.
Өтінішті аумақтық бөлініс оны берген күні қарайды.
4. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелерін Орталыққа алғашқы қоныстандырды тiркеу журналында тiркеледi.
5. Өтінішті қарағаннан кейін аумақтық бөлініс осы Қағидаларға3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдама береді және ол этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелерiн Орталықта алғашқы қоныстандыруды тіркеу журналында тіркеледі.
6. Жолдаманы алғаннан кейін этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелері бес жұмыс күні iшiнде Орталыққа орналастырылады.
7. Орталыққа қоныстандыру мерзімі сақталмаған жағдайда, этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелері қоныстану құқығын жоғалтады. Бұл ретте олардың Орталыққа алғашқы қоныстандыруға қайта өтініш беру құқығы сақталады.
8. Орталықта бос төсек-орын болмған кезде өтініш қабылдаудан және оны тіркеуден бас тартылмайды.
Бұл жағдайда этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелері өтініш беру кезектілігі тәртiбiнде аумақтық бөлініс қалыптастыратын резервке жолдама бермей қабылданады.
9. Орталықта төсек-орын босаған кезде аумақтық бөлініс жергілікті атқарушы органы кезектiлiк тәртiбiмен Орталыққа қоныстандыру үшін этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелеріне жолдама бередi.

10. Расселение в Центре других лиц, кроме этнического казаха и членов его семьи, не допускается.
11. Срок пребывания этнического казаха и членов его семьи в Центре составляет пятнадцать календарных дней со дня получении направления.
12. Этнический казах и члены его семьи освобождают предоставленное им помещение в Центре не позднее пяти календарных дней со дня присвоения либо отказа в присвоении статуса оралмана.
Приложение 1
к Правилам первичного расселения
этнических казахов и членов их
семей, по их желанию, до присвоения
статуса оралмана в центрах
временного размещения и сроки их
пребывания в центрах временного
размещения
Форма
Начальнику Управления
миграционной полиции ДВД
_______________ области
(города)
от ____________________________
(Ф.И.О этнического казаха)
Заявление
Прошу Вас расселить меня и членов моей семьи в количестве ____
человек в Центр временного размещения до присвоения нам статуса
оралмана.
_____________                                  ______________
(Дата)                                        (подпись)
Приложение 2
к Правилам первичного расселения
этнических казахов и членов их
семей, по их желанию, до присвоения
статуса оралмана в центрах
временного размещения и сроки их
пребывания в центрах временного
размещения
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации первичного расселения этнического казаха и членов его
семьи в центре временного размещения
п/п
Дата
входящих
заявлений
Ф.И.О.
этнического
казаха
Место и
дата
рождения
Страна выхода
Номер и
дата
выдачи
направления
Начато _________________
Окончено _______________
Приложение 3
к Правилам первичного расселения
этнических казахов и членов их
семей, по их желанию, до присвоения
статуса оралмана в центрах
временного размещения и сроки их
пребывания в центрах временного
размещения
Форма
НАПРАВЛЕНИЕ № ___
Направляется для расселения в Центр временного размещения до
присвоения статуса оралмана ________________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения этнического казаха)
Члены семьи:
1. __________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
2. __________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
3. __________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
4. ___________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
5. ___________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)

10. Орталыққа этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелерінен басқа адамдарды орналастыруға тыйым салынады.
11. Этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелері Орталықта келу мерзімі жолдама алған күннен бастап он бес күнді құрайды.
12. Этникалық қазақ пен оның отбасы мүшелері оларға берілген Орталықтың үй-жайын оралман мәртебесiн алған не болмаса одан бас тартылған күннен бастап бес жұмыс күні iшiнде босатады.
Этникалық қазақтар мен
олардың отбасы мүшелерін оралман
мәртебесін алғанға дейін олардың
қалауы бойынша уақытша орналастыру
орталықтарында алғашқы қоныстандыру
қағидаларын және олардың уақытша
орналастыру орталықтарында болу
мерзімдерін бекіту туралы
1-қосымша
Нысан
____________________ облысы/қаласы
ІІД Көші-қон полициясы басқармасының
бастығына
____________________________________
(Этникалық қазақтың Т.А.Ә)
Өтiнiш
Сiзден мені және саны _____ адамнан тұратын менің отбасымның мүшелерін Уақытша орналастыру орталығына оралман мәртебесін алғанға дейін қоныстандыруды сұраймын.
___________________                                _________________
(күнi)                                          (қолы)
Этникалық қазақтар мен
олардың отбасы мүшелерін оралман
мәртебесін алғанға дейін олардың
қалауы бойынша уақытша орналастыру
орталықтарында алғашқы қоныстандыру
қағидаларын және олардың уақытша
орналастыру орталықтарында болу
мерзімдерін бекіту туралы
2-қосымша
Нысан
Уақытша орналастыру орталығына этникалық қазақ пен оның
отбасы мүшелерін алғашқы қоныстандыруды тiркеу
ЖУРНАЛЫ
р/с
Өтiнiш берушiнiң Т.А.Ә.
Туған жерi және күнi
Шыққан елi
Жолдаманың нөмiрi және берiлген күнi
________ басталды
________ аяқталды
Этникалық қазақтар мен
олардың отбасы мүшелерін оралман
мәртебесін алғанға дейін олардың
қалауы бойынша уақытша орналастыру
орталықтарында алғашқы қоныстандыру
қағидаларын және олардың уақытша
орналастыру орталықтарында болу
мерзімдерін бекіту туралы
3-қосымша
Нысан
№ _______ ЖОЛДАМА
Оралман мәртебесін алғанға дейін уақытша орналастыру Орталығына қоныстандыру үшiн ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., этникалық қазақтың туған күнi)
Отбасы мүшелерi:
1. ______________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)
2. ______________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)
3. ______________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күні, туыстық дәрежесi)
4. ______________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)
5. ______________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)

6. ___________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
Начальник Управления миграционной полиции ДВД
____________________ области (города)
_________________________________                        м.п.
(Ф.И.О.)
_________
(дата выдачи)

6. ______________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)
жолданды
________________________ облысы (қаласы)
ІІД Көшi-қон полициясы
басқармасының бастығы
________________________                     м.о.
(Т.А.Ә)
________________
(берілген күні)