Об оказании социальной помощи отдельным категориям граждан
Постановление акимата Сарыкольского района Костанайской области от 25 марта 2011 года № 89. Зарегистрировано Управлением юстиции Сарыкольского района Костанайской области 19 апреля 2011 года № 9-17-114. Утратило силу постановлением акимата Сарыкольского района Костанайской области от 24 апреля 2013 года № 159
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Сарыкольского района Костанайской области от 24.04.2013 № 159.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 56 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьей 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним", статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", на основании решения Сарыкольского районного маслихата от 24 декабря 2010 года № 214 "О районном бюджете Сарыкольского района на 2011-2013 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9-17-106 опубликованное 27 января 2011 года в газете "Сарыколь") акимат Сарыкольского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить следующие виды социальных выплат из местного бюджета:
1) единовременные:
социальная помощь на погребение несовершеннолетних детей из малообеспеченных семей в размере пятнадцатикратного месячного расчетного показателя;
социальная помощь больным заразной формой туберкулеза, выписанным из специализированной противотуберкулезной медицинской организации по окончании лечения, на дополнительное питание, без учета доходов в размере десяти месячных расчетных показателей;
социальная помощь на погребение умерших безработных, в семье которых среднедушевой доход ниже прожиточного минимума, в размере двадцатикратного месячного расчетного показателя;
социальная помощь инвалидам всех категорий на оперативное лечение по фактическим затратам, но не более пятидесятикратного месячного расчетного показателя;
социальная помощь ко Дню Победы - участникам и инвалидам Великой Отечественной войны в размере 5 000 тенге;
социальная помощь семьям (гражданам), имеющим среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
2) ежемесячная дополнительная социальная помощь участникам, инвалидам Великой Отечественной войны в размере четырех месячных расчетных показателей;

Жеке санаттағы азаматтарға әлеуметтік көмек көрсету туралы
Қостанай облысы Сарыкөл ауданы әкімдігінің 2011 жылғы 25 наурыздағы № 89 қаулысы. Қостанай облысы Сарыкөл ауданының Әділет басқармасында 2011 жылғы 19 сәуірде № 9-17-114 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Сарыкөл ауданы әкімдігінің 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 159 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Сарыкөл ауданы әкімдігінің 24.04.2013 № 159 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет Кодексінің 56-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген тұлғаларға берілетін жеңілдіктер мен әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі Заңының 20-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 31-бабына, "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі Заңының 16-бабына сәйкес, "Сарыкөл ауданының 2011-2013 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы" Сарыкөл аудандық мәслихатының 2010 жылғы 24 желтоқсандағы № 214 шешімінің негізінде (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 9-17-106 нөмірімен тіркелген, "Сарыкөл" газетінде 2011 жылы 27 қаңтарда жарияланған) Сарыкөл ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жергілікті бюджеттен әлеуметтік көмектің келесі түрлері анықталсын:
1) біржолғы:
аз қамтылған отбасылардың кәмелетке толмаған балаларын жерлеуге он бес есе айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде әлеуметтік көмек;
туберкулездің жұқпалы түрімен ауыратын медициналық түберкулезге қарсы мамандандырылған ұйымдарынан шығарылған емделудің аяқталуына қарай қосымша тамақтануына табысына қарамастан он есе айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде әлеуметтік көмек;
жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен табысы бар отбасылардың қайтыс болған жұмыссыздарды жерлеуге жиырма есе айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде әлеуметтік көмек;
барлық санаттағы мүгедектерге нақты шығындар бойынша жедел емделуге әлеуметтік көмек, бірақ елу есе айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен артық емес;
Жеңіс күніне әлеуметтік көмек - Ұлы Отан соғысының қатысушыларына және мүгедектеріне 5 000 теңге мөлшерінде;
жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен табысы бар отбасыларға (азаматтарға) он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде әлеуметтік көмек;
2) Ұлы Отан соғысына қатысушыларға, мүгедектерге төрт айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде қосымша ай сайынғы әлеуметтік көмек.

3) социальная помощь молодежи из семей с доходами ниже прожиточного минимума, для возмещения расходов, связанных с получением технического и профессионального образования, послесреднего образования, высшего образования, за исключением лиц, являющихся обладателями государственных образовательных грантов и (или) получателями иных выплат из государственного бюджета направленных на оплату обучения в организациях образования. Помощь оказывается в размере стоимости годового обучения перечисляемого двумя долями в течение учебного года.
2. Определить уполномоченным органом по назначению и выплате социальной помощи государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ акимата Сарыкольского района" (далее - уполномоченный орган).
3. Определить перечень необходимых документов для назначения социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан согласно приложению.
4. Определить, что:
1) решение уполномоченного органа о назначении или об отказе в назначении социальной помощи принимается с учетом рекомендации комиссии для выплат социальной помощи отдельным категориям граждан;
2) ежемесячная социальная помощь участникам и инвалидам Великой Отечественной войны назначается с месяца подачи заявления и прекращается в связи со смертью заявителя или его выбытия за пределы территории района.
5. Уполномоченный орган производит зачисление денежных сумм на счета заявителей не позднее пятнадцати календарных дней после вынесения решения комиссии о назначении социальной помощи.
6. Выплата социальной помощи осуществляется путем перечисления денежных средств на банковский счет получателя социальной помощи, через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций.
7. Финансирование социальной помощи производить по бюджетной программе "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решению местных представительных органов".
8. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима района Дутпаева С.М.
9. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2011 года.
Аким Сарыкольского района                  К. Габдулин
СОГЛАСОВАНО
Начальник ГУ
"Отдел занятости и социальных
программ акимата Сарыкольского района"
________________ Ю. Кондриков
Начальник ГУ
"Отдел финансов акимата
Сарыкольского района"
_____________ Т. Лысяк
Начальник ГУ
"Управление экономики и
бюджетного планирования акимата
Сарыкольского района"
_______________ И. Насыров
Приложение
к постановлению акимата
от 25 марта 2011 года № 89
Перечень
необходимых документов для назначения социальной помощи

3) Білім ұйымдарында оқуды төлеу үшін бағытталған мемлекеттік бюджеттен басқа да төлемдер алатын, мемлекеттік білім гранттарына ие болған тұлғалардан басқа, табысы ең төменгі күнкөрістен кем отбасыларының жастарына, техникалық, кәсіптік, орта білім және жоғары білім алуына байланысты шығындарын өтеу үшін әлеуметтік көмек. Көмек 2 үлеспен аударылатын оқу жылының ағымында оқудың бір жылдық құны мөлшерінде көрсетіледі.
2. "Сарыкөл ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - уәкілетті орган) әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу бойынша уәкілетті орган болып анықталсын.
3. Мұқтажды азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек тағайындау үшін қажетті құжаттардың тізбесі қосымшаға келісе анықталсын.
4. Анықталсын:
1) әлеуметтік көмекті тағайындау туралы немесе тағайындаудан бас тарту туралы уәкілетті органның шешімі азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмекті төлеу үшін комиссияның ұсынысын ескере отырып қабылданады;
2) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне ай сайынғы әлеуметтік көмек өтініш берген айдан бастап тағайындалады және өтініш берушінің қайтыс болуына немесе оның аудан аумағының шегінен кетуіне байланысты тоқтатылады.
5. Уәкілетті орган әлеуметтік көмекті тағайындау туралы комиссия шешім шығарғаннан кейін күнтізбелік он бес күнінен кешіктірмей өтініш берушілердің есепшотына ақшалай соманы аударуды жүргізеді.
6. Әлеуметтік көмекті төлеу екінші деңгейлі банктер немесе банктік операциялардың тиісті түрлеріне лицензиялары бар ұйымдары арқылы әлеуметтік көмек алушының банктік есеп шотына ақшалай қаражаттарды аудару жолымен жүзеге асырылады.
7. Әлеуметтік көмекті қаржыландыру "Жергілікті уәкiлеттi органдардың шешімі бойынша азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек" бюджеттік бағдарламасы бойынша жасалсын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары С.М. Дүтпаевқа жүктелсін.
9. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған іс-әрекеттерге таратылады.
Сарыкөл ауданының әкімі                    Қ. Ғабдулин
КЕЛIСIЛДI
"Сарыкөл ауданы әкiмдiгiнiң
жұмыспен қамту және әлеуметтiк
бағдарламалар бөлiмi" ММ бастығы
______________ Ю. Кондриков
"Сарыкөл ауданы әкiмдiгiнiң
қаржы бөлiмi" ММ бастығы
_______________ Т. Лысяк
"Сарыкөл ауданы әкiмдiгiнiң
экономика және бюджеттiк жоспарлау
бөлiмi" ММ бастығы
______________ I. Насыров
Әкiмдiктің
2011 жылғы 25 наурыздағы
№ 89 қаулысына қосымша
Әлеуметтік көмекті тағайындау үшін қажетті құжаттар тiзбесi

1. Общими документами для назначения социальной помощи являются:
заявление лица, обратившегося за социальной помощью;
копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
документ, подтверждающий место жительства заявителя;
копия свидетельства налогоплательщика;
копия социального индивидуального кода;
копия документа, подтверждающего открытие банковского счета.
Для заявителя, являющегося законным представителем несовершеннолетнего ребенка - копия документа, подтверждающего наличие указанного статуса.
2. Документы, предъявляемые для назначения отдельных видов социальной помощи:
1) ко Дню победы и ежемесячной дополнительной социальной помощи
инвалидам и участникам Великой Отечественной войны:
копия удостоверения инвалида или участника Великой Отечественной войны в случае, если данный гражданин не состоит на учете в государственном учреждении "Отдел занятости социальных программ акимата Сарыкольского района";
2) больным заразной формой туберкулеза, выписанным из специализированной противотуберкулезной медицинской организации по окончанию лечения на дополнительное питание:
справка из соответствующего медицинского учреждения, подтверждающая нахождение больного на лечении;
копия свидетельства о рождении ребенка (для несовершеннолетних детей);
3) инвалидам всех категорий на медицинское лечение независимо от дохода:
документы, подтверждающие стоимость лечения;
4) социально-защищаемым категориям населения, имеющим среднедушевой доход в месяц ниже прожиточного минимума:
справка, подтверждающая сведения о доходах за квартал, предшествующий кварталу обращения;
5) на погребение умерших несовершеннолетних детей из малообеспеченных семей:
копия свидетельства о смерти или справка о смерти, выписка из актовой записи о рождении ребенка;
справка, подтверждающая сведения о доходах за квартал, предшествующий кварталу обращения;
Если погребение осуществлено членами семьи умершего, заявитель представляет копию документа, подтверждающего родственные отношения.
Если погребение осуществлено не членами семьи умершего, заявитель представляет копию документа из ритуальной службы, подтверждающего осуществление погребения;
6) на погребение умерших безработных, в семье которых средне душевой доход ниже прожиточного минимума:
копия свидетельства о смерти или справка о смерти;
справка из уполномоченного органа по вопросам занятости о регистрации умершего в качестве безработного.
Если погребение осуществлено членами семьи умершего, заявитель представляет копию документа, подтверждающего родственные отношения.
Если погребение осуществлено не членами семьи умершего, заявитель представляет копию документа из ритуальной службы, подтверждающего осуществление погребения;

1. Әлеуметтік көмекті тағайындау үшін жалпы құжаттар болып табылады:
әлеуметтік көмекке өтініш жасаған тұлғаның өтініші;
өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
өтініш берушінің тұрғылықты жерін растайтын құжат;
салық төлеушінің куәлігінің көшірмесі әлеуметтік жеке кодтың көшірмесі.
банкілік есеп шоттың ашылғанын растайтын құжаттың көшірмесі.
Кәмелетке толмаған баланың заңды өкілі болып келетін, өтініш беруші үшін – көрсетілген мәртебенің бар болуын растайтын құжаттың көшірмесі.
2. Әлеуметтік көмектің жеке түрлерін тағайындау үшін ұсынылатын құжаттар;
1) Жеңіс күніне және Ұлы Отан соғысына қатысушыларға және мүгедектерге ай сайынғы қосымша әлеуметтік көмек:
Ұлы Отан соғысының қатысушының немесе мүгедегінің куәлігінің көшірмесі, егеросы азамат "Сарыкөл ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінде есепте тұрмаған жағдайда;
2) мамандандырылған туберкулезге қарсы медициналық ұйымнан емделудің аяқталуы бойынша шығарылған түберкулездің жұқпалы түрімен ауыратындарға қосымша тамақтануын;
аурудың емделуде екенін растайтын тиісті медициналық ұйымнан анықтама;
баланың тууы туралы куәлігінің көшірмесі (кәмелетке толмаған балалар үшін);
3) табысына қарамастан барлық топтағы мүгедектерге медициналық емделуге:
емделу ақысын растайтын құжаттар;
4) айына жан басына шаққандағы орташа табысы ең төмен күн көріс деңгейінен төмен табыстары бар халықтың әлеуметтік-қорғалатын топтарына;
Өтініш жасаған тоқсанның алдындағы тоқсанның табыстары туралы мәліметтерді растайтын анықтама;
5) аз қамтылған отбасылардың қайтыс болған кәмелетке толмаған балаларын жерлеуге:
қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі немесе қайтыс болғаны туралы анықтама, баланың тууы туралы актілік жазбадан үзінді;
өтініш жасаған тоқсанның алдындағы тоқсанның кірісі туралы мәліметті растайтын анықтама;
Егер жерлеу қайтыс болғанның отбасы мүшелерімен жүзеге асырылса, өтініш беруші туыстық қатынастарын растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Егер жерлеу қайтыс болғанның отбасы мүшелерімен жүзеге асырылмаса, өтініш беруші салттық қызметтен алынған жерлеуді жүзеге асырғанын растайтын құжат көшірмесін ұсынады.
6) отбасының жан басына шаққандағы орташа табытары бар қайтыс болған жұмысшыларды жерлеуге:
қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі немесе қайтыс болғаны туралы анықтама;
жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органнан қайтыс болғанның жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы анықтама;
Егер жерлеу қайтыс болғанның отбасы мүшелерімен жүзеге асырылса, өтініш беруші туыстық қатынастарын растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Егер жерлеу қайтыс болғанның отбасы мүшелерімен жүзеге асырылмаса, өтініш беруші салттық қызметтен алынған жерлеуді жүзеге асырғанын растайтын құжат көшірмесін ұсынады.

7) социальная помощь молодежи из семей с доходами ниже прожиточного минимума, для возмещения расходов, связанных с получением технического и профессионального образования, послесреднего образования, высшего образования:
документ, подтверждающий место учебы и размер оплаты обучения за учебный год, выданный соответствующим учебным заведением;
документы, подтверждающие сведения о доходах за квартал, предшествующий кварталу обращения;
документ, подтверждающий оплату за обучение, предоставляется после совершения оплаты.
3. Документы предоставляются в оригиналах и копиях для сверки. После сверки оригиналы документов возвращаются заявителю, а копии документов заверяются и формируются в дело. Оригиналы документов возвращаются заявителю в день подачи ими заявления.

7) отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен отбасылардың жастарына, техникалық, кәсіптік, орта білім және жоғарғы білім алуына байланысты шығындарын өтеу үшін әлеуметтік көмек:
тиісті оқу орнымен берілген, оқу жылына оқу төлемінің мөлшерін және оқу орнын растайтын құжат;
өтініш жасаған тоқсанның алдындағы тоқсандағы табыстары туралы мәліметтерді растайтын құжаттар;
оқу төлемін растайтын құжат, төлем жасалғаннан кейін беріледі.
3. Құжаттар салыстыру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады. Салыстырудан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтiнiш берушiге қайтарылады, ал құжаттардың көшірмелері куәландырылады және іске қалыптастырылады. Түпнұсқалар өтiнiш берушiге онымен өтініш берген күні қайтарылады.