Об утверждении Методики по проведению газового мониторинга для каждой секции полигона твердых бытовых отходов
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 12 января 2012 года № 6-Ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2012 года № 7411. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 378.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 14.09.2021 № 378 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 25.01.2016 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пункта 5 статьи 305 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику по проведению газового мониторинга для каждой секции полигона твердых бытовых отходов.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 25.01.2016 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту управления отходами производства и потребления обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и последующее опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
Н. Ашим
Утверждена
приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 12 января 2012 года № 6-Ө
Методика
по проведению газового мониторинга для каждой секции полигона
твердых бытовых отходов
1. Настоящая методика по проведению газового мониторинга для каждой секции полигона твердых бытовых отходов (далее - Методика) предназначена для получения объективных данных с установленной периодичностью за количеством и качеством газовых эмиссий и их изменением на полигоне твердых бытовых отходов (далее - полигон).
2. Газовый мониторинг начинается до начала эксплуатации полигона и продолжается до завершения процесса биологического разложения отходов. В случае новых полигонов устанавливается природный фоновый уровень метана и углекислого газа. Этот уровень устанавливается до начала эксплуатации полигона.

Тұрмыстық қатты қалдықтар полигонының әрбір секциясы үшін газ мониторингін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 12 қаңтардағы № 6-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 ақпанда № 7411 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 378 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 14.09.2021 № 378 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.01.2016 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 305-бабы 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тұрмыстық қатты қалдықтар полигонының әрбір секциясы үшін газ мониторингін жүргізу жөніндегі әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.01.2016 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару департаменті осы бұйрықтың белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін және кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Н. Әшім
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің
2012 жылғы 12 қаңтардағы
№ 6-ө бұйрығымен бекітілген
Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының әрбір секция бойынша газ
мониторингін жүргізу әдістемесі
1. Осы Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонның әрбір секция үшін газ мониторингін жүргізу әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) қатты тұрмыстық қалдықтар полигонында (бұдан әрі - полигон) белгіленген мезгіл аралығында газ эмиссияларының саны мен сапасы және олардың өзгерісінің нақты деректерін алу үшін арналған.
2. Газ мониторингі полигонды пайдаланудың алдында басталады және қалдықтардың биологиялық ыдырау үдерісі аяқталғанға дейін жалғасады. Жаңа полигондар жағдайында метан мен көмірқышқыл газының табиғи фондық деңгейі белгіленеді. Бұл деңгей полигонды пайдалану басталғанға дейін белгіленеді.

3. Газовый мониторинг проводится:
в толще отходов, где можно определить количество и состав образуемого газа;
на поверхности полигона и санитарно-защитной зоне объекта для того, чтобы выявить случаи неконтролируемого выхода газа на поверхность.
4. Для газа внутри тела полигона рекомендуется установить, по меньшей мере, одну контрольную точку для мониторинга газа на секцию полигона, оборудованного противофильтрационным экраном. На полигонах, не имеющих противофильтрационного экрана, контрольные точки устанавливаются с плотностью одна контрольная точка на один гектар площади, заполненной отходами.
5. Скважины построенные в толще отходов, служат целям мониторинга уровня концентрации газа и его движения в теле полигона. Эти скважины строятся отдельно от системы сбора и выпуска газа и используются как контрольные точки для определения уровня разложения отходов и влияния на окружающую среду.
6. Расположение контрольных точек мониторинга газа за пределами толщи отходов зависит от конкретного полигона. Факторы, которые необходимо принять во внимание при выборе местоположения этих точек, включают:
1) состав и объем образуемого газа;
2) геологические условия территории;
3) тип отходов;
4) меры, сдерживающие распространение газа;
5) противофильтрационный экран или верхний изолирующий слой;
6) близость к зданиям и сооружениям полигона;
7) коэффициент фильтрации отходов.
7. Рекомендуется устанавливать скважины для мониторинга на расстоянии минимум 20 метров от тела отходов. Глубина скважин должна равняться максимальной глубине залегания отходов в теле полигона.
8. Методы организации сети наблюдений для газового мониторинга полигонов приведены в Приложения 1 к настоящей методике.
9. При отборе проб атмосферного воздуха проводятся наблюдения метеорологических параметров:
1) скорость и направление ветра;
2) температура окружающего воздуха;
3) атмосферное давление;
4) влажность;
5) облачный покров (при морских исследованиях);
6) высота волн (волнение) и направление волн (при морских исследованиях).
10. Отбор проб осуществляется путем аспирации определенного объема атмосферного воздуха через поглотительный прибор, заполненный жидким или твердым сорбентом для улавливания веществ, или через аэрозольный фильтр, задерживающий содержащиеся в воздухе частицы.
11. Измерения производятся на стационарных или передвижных постах, укомплектованных оборудованием для проведения отбора проб воздуха и автоматическими газоанализаторами для непрерывного определения концентраций вредных примесей.
12. При наблюдениях за уровнем загрязнения атмосферы используются следующие режимы отбора проб:

3. Газ мониторингі:
пайда болған газдың мөлшері мен құрамын анықтауға болатын қалдықтардың қабатында;
жер бетіне газдардың бақылаусыз шығу жағдайларын анықтауға болатын полигонның бетіне және объектінің санитарлық-қорғау аймағында жүргізіледі.
4. Полигон бойының ішінде газдар үшін сүзгіге қарсы экранмен жабдықталған полигонның секциясына газ мониторингі үшін бір бақылау нүктесін орнату ұсынылады. Сүзгіге қарсы экраны жоқ полигондарда бақылау нүктелері қалдықтармен толтырылған алаңның бір гектарына бір бақылау нүкте тығыздығымен орнатылады.
5. Қалдықтар қабатына салынған мониторинг ұңғымалары газ шоғырының деңгейін және оның полигон бойында қозғалуына мониторинг жүргізу мақсаты үшін қызмет етеді. Бұл ұңғымалар газды жинақтау және шығару жүйесінен бөлек салынады және тек қалдықтардың ыдырау деңгейін және қоршаған ортаға әсерін анықтау үшін бақылау нүктелері ретінде қолданылады.
6. Қалдықтар қабатынан тыс жерлерге газ мониторингінің бақылау нүктелерін орналастыру нақты полигондарға байланысты. Осы нүктелерді орналасу орындарын таңдаған кезде ескеру қажет факторлар:
1) түзілетін газдың құрамы мен көлемі;
2) аймақтың геологиялық жағдайы;
3) қалдықтардың типі;
4) газдың таралуын басатын шаралар;
5) сүзгіге қарсы экран немесе жоғарғы оқшаулағыш қабат;
6) полигон ғимараттары мен құрылыстарына жақындылығы;
7) қалдықтар сүзгілеу коэффициенті.
7. Қалдықтар бойынан 20 метр қашықтықта мониторинг ұңғымаларын орналастыру ұсынылады. Ұңғымалардың тереңдігі қалдықтардың полигон бойында жатқан барынша тереңдігіне тең болу тиіс.
8. Полигондардың газ мониторингіне арналған бақылау желісін ұйымдастыру әдістері осы әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес келтірілген.
9. Атмосфералық ауа сынамаларын алған кезде метеорологиялық параметрлерді бақылау жүргізіледі:
1) желдің жылдамдығы мен бағыты;
2) қоршаған ортаның температурасы;
3) атмосфералық қысым;
4) ылғалдылық;
5) бұлт қабаты (теңіз зерттеулері кезінде);
6) толқынның биіктігі (толқындау) және толқынның бағыты (теңіз зерттеулері кезінде).
10. Сынаманы сұрыптау заттарды ұстауға арналған сұйық немесе қатты сорбенттермен толтырылған жұту құралдар, немесе ауадаға бөлшектерді ұстап қалатын аэрозольды сүзгілер арқылы атмосфералық ауаның белгілі көлемін аспирациялық жолмен орындалады.
11. Өлшемдер зиянды қоспалар шоғырын үздіксіз анықтау үшін автоматтандырылған газоанализаторлар және ауаның сынамаларын жинақтауға арналған қондырғылармен жабдықталған стационарлы немесе жылжымалы бекеттерде жүргізіледі.
12. Атмосфераның ластану деңгейін бақылау кезінде сынамаларды сұрыптаудың мынадай режимдері пайдаланады:

1) разовый, продолжающийся 20-30 минут;
2) дискретный, при котором в один поглотительный прибор или на фильтр через равные промежутки времени в течение суток отбирают несколько (от 3 до 8) разовых проб;
3) суточный, при котором отбор в один поглотительный прибор или на фильтр производится непрерывно в течение суток.
13. Для отбора проб воздуха используются электроаспираторы или воздухоотборники согласно Приложениям 2 и 3 к настоящей методике.
14. Сразу после отбора поглотительные приборы закрываются заглушками из полиэтилена и вкладывают в термос в полиэтиленовом мешке (герметично закрытым, во избежание конденсации в нем влаги), слоем сорбента вниз. Пробы на диоксид серы и сероводород предохраняются от попадания света. При температуре воздуха выше 25 С пробы на диоксид серы помещаются в холодильник или в широкогорлый термос, в котором находятся кусочки льда (20-30 % объема термоса), помещенные в полиэтиленовые мешочки и герметично запаянные.
15. Параметры отбора проб воздуха и сроки их хранения определяется согласно Приложении 4 к настоящей методике.
16. Методы анализа проб приведены в Приложении 5 к настоящей методике.
17. По результатам обследования проводится анализ фактического состояния атмосферного воздуха.
Замеренные концентрации загрязняющих веществ в атмосферном воздухе сопоставляются с контрольными значениями концентраций.
Усредненные за сутки значения концентрации сопоставляются со среднесуточными значениями предельно допустимых концентраций для населенных мест.
В случае выявления превышения нормативов качества атмосферного воздуха по какому-либо загрязняющему веществу, устанавливается причина превышения.
18. Результаты проведения обследования состояния атмосферного воздуха оформляются в виде отчета по форме производственного экологического контроля, утвержденной приказом Министра охраны окружающей среды от 14 февраля 2013 года № 16-ө "Об утверждении Требований к отчетности по результатам производственного экологического контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8376).
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.01.2016 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Отчетность сдается ежеквартально, в течение 10 рабочих дней после отчетного квартала в областные территориальные управления охраны окружающей среды.
Квартальный отчет содержит:
1) краткие сведения о природопользователе;
2) краткие сведения о подрядной организации или структуре, осуществляющей мониторинг;

1) бірреттік, 20-30 минут жалғасатын;
2) дискретті, онда бір жұту құралдары немесе сүзгіге бірдей уақыт аралығында бір тәлік ішінде бірнеше (3 тен 8 дейін) бірреттік сынамалар алынады;
3) тәуліктік, мұнда бір жұту құралдары немесе сүзгі сынамасы үздіксіз тәулік бойы жүргізіледі.
13. Ауа сынамаларын алу үшін электраспираторлар немесе ауасұрыптағыштар осы әдістеменің 2 және 3-қосымшаға сәйкес пайдаланылады.
14. Сынама жүргізілген соң жұту құралдарды полиэтиленнен жасалған бітеуішпен жабылады және полиэтиленді қапшықта (ылғалдың конденсациясы жүргізілмеу үшін) сорбент қабатымен төмен термосқа орнатылады. Күкірт қос тотығы мен күкіртті сутек сынамаларын күн түсуден қорғау керек. Ауа температурасы 250С астам болса күкірт қос тотығына сынама тоңазытқышқа немесе полиэтиленды қапқа орнатылған және герметикалық жабық мұздардың тілімдері бар (термос көлемінің 20-30%) кең ауызды термосқа орнатылу керек.
15. Ауа сынамаларын алу параметрлері және оларды сақтау мерзімдері осы әдістеменің 4-қосымшасына сәйкес анықталады.
16. Сынама талдау әдістері осы әдістеменің 5-қосымшасына сәйкес келтірілген.
17. Зерттеу нәтижесі бойынша атмосфералық ауаның нақты жай-күйіне талдау жүргізіледі.
Атмосфералық ауада ластаушы заттардың өлшенген шоғырлары шоғырдың бақылау мәнімен салыстырылады.
Тәулік бойы орташа шоғырдың мәні елді мекендер үшін шекті жол берілетін шоғырдың орташа тәуліктік мәнімен салыстырылады.
Ластаушы заттар бойынша атмосфералық ауа сапасының нормасынан арттыру байқалған жағдайда арттыру себебі анықталады.
18. Атмосфералық ауаның жай-күйіне бақылау жүргізу нәтижелері "Өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша есептемеге қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 14 наурыздағы № 16-ө бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8376 болып тіркелген) бекітілген өндірістік экологиялық бақылау нысаны бойынша есеп түрінде ресімделеді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.01.2016 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Есеп тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде қоршаған ортаны қорғаудың облыстық аумақтық басқармасына тапсырылады.
Кварталдық есепте мыналар болады:
1) табиғат пайдалану туралы қысқаша мәліметтер;
2) мониторинг жүзеге асырған мердігер ұйым немесе құрылым туралы қысқаша мәліметтер;

3) характеристику системы мониторинга (наблюдаемые компоненты и объекты, точки отбора, периодичность, анализируемые ингредиенты);
4) методику проведения мониторинга (методы отбора, хранения, транспортировки и анализа проб);
5) результаты исследований (результаты анализа проб, динамический и пространственный анализ).
20. Природопользователь также готовит в произвольной форме ежегодные отчеты по результатам газового мониторинга.
Годовой Отчет включает в себя, помимо перечисленных позиций, которые входят в квартальные отчеты, анализ динамики за три года, анализ причин увеличения или уменьшения уровня загрязнения, комплексную оценку воздействия предприятия на окружающую среду.
Приложение 1
к Методике по проведению
газового мониторинга
для каждой секции полигона
твердых бытовых отходов
Методы организации сети наблюдений
Технологический
объект
Периодичность
Объект
мониторинга
Место
размещения
точек
мониторинга
Количество
точек
Наблюдаемые
параметры
Атмосферный
воздух
1 раз в
квартал
Загрязнение
атмосферного
воздуха
На границе
санитарно
защитной зоны
полигона
4
углеводороды
(метан);
сероводород;
углерода
оксид; серы
диоксид; азота
оксид; азота
диоксид.
Приложение 2
к Методике по проведению
газового мониторинга
для каждой секции полигона
твердых бытовых отходов
Перечень и параметры оборудования для отбора проб воздуха
Вещество
Название
прибора/оборудования
Основные технические характеристики
оборудования
1
Диоксид серы
аспиратор
Предназначен для отбора проб
воздуха/газа с заданным объемным
расходом.
Позволяют отбирать пробу заданного
объема, рассчитываемого по
установленным значениям расхода и
времени прокачки при контроле
атмосферного воздуха и воздуха рабочей
зоны.
Представляет собой переносной,
многоканальный автоматический прибор,
снабженный таймером.
2
Диоксид азота
3
Сероводород
4
Оксид углерода
пластиковая бутылка
с солевым затвором
-
5
Углеводороды
Приложение 3
к Методике по проведению
газового мониторинга
для каждой секции полигона
твердых бытовых отходов
Перечень индикаторных трубок для определения ядовитых веществ
Определяемое вещество
Условное обозначение ИТ
Диапазон измеряемых концентраций, г/м3
1
Сероводород

3) мониторинг жүйелерінің сипаттамасы (бақыланатын компоненттер мен объектілер, сұрыптау нүктелері, кезеңдігі, талданатын ингредиенттер);
4) мониторинг жүргізу әдісі (сұрыптау әдістері, сынамаларды сақтау, тасымалдау және талдау);
5) зерттеу нәтижелері (сынамаларды талдау нәтижелері, динамикалық және кеңістікті талдау).
20. Табиғат пайдаланушы газ мониторингінің нәтижесі бойынша еркін түрінде жыл сайынғы есепті дайындайды.
Жылдық есеп тоқсандық есепке кіретін, аталған ұстанымдардан басқа үш жылдың ішіндегі динамиканы талдаудан, ластану деңгейінің жоғарлауы немесе азаю себебін талдаудан, қоршаған ортаға кәсіпорынның әсерін кешенді бағалаудан тұрады.
Қатты тұрмыстық қалдықтар
полигонының әрбір секция
бойынша газ мониторингін
жүргізу әдістемесіне
1-қосымша
Бақылау желісін ұйымдастыру әдістері
Технологиялық объект
Кезеңділігі
Мониторинг объектісі
Мониторинг нүктесінің орналасу орны
Саны точек
Бақылау параметрлері
Атмосфералық ауа
Тоқсанына 1 рет
Атмосфералық ауаның ластануы
Полигонның СҚА шекарасында
4
Көмірсутектер (метан);
күкіртсутек;
көміртек қос тотығы серы диоксид;
азота оксид;
азота диоксид.
Қатты тұрмыстық қалдықтар
полигонының әрбір секция
бойынша газ мониторингін
жүргізу әдістемесіне
2-қосымша
Ауа сынамаларын алуға арналған жабдықтардың тізбесі мен параметрлері
Зат
Аспап/қондырғының аталуы
Қондырғының негізгі техникалық сипаттамалары
1
Күкірт қос тотығы
аспиратор
Белгіленген көлемді шығынымен ауа/газ сынамаларын алуға арналған.
Жұмыс аймағының ауасы мен атмосфералық ауасын бақылау кезінде белгіленген шығын мен сору уақыты бойынша белгіленген көлемінің сынамаларын жүргізуге мүмкіндік жасайды.
Таймермен жабдықталған жылжымалы, көпканалды автоматтандырылған жабдық.
2
Азот қос тотығы
3
Күкіртсутек
4
Көміртек қос тотығы
Тұзды жапқышы бар пластикалық бөтелке
-
5
Көмірсутектер
Қатты тұрмыстық қалдықтар
полигонының әрбір секция
бойынша газ мониторингін
жүргізу әдістемесіне
3-қосымша
Улы заттарды анықтауға арналған индикаторлық түтіктердің тізбесі
Анықталатын зат
Шартты белгілер ИТ
Өлшенетін шоғырдың диапазоны, г/м3
1
Күкіртсутек