Об утверждении Единой программы профессиональной подготовки стажеров
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 36. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2012 года № 7451.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.09.2018 № 1437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 9 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.09.2018 № 1437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Единую программу профессиональной подготовки стажеров согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Б. Имашев
"Согласовано"
Председатель Республиканской
нотариальной палаты
__________________ А.Б. Жанабилова
31 января 2012 года
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 января 2012 года № 36
Единая программа
профессиональной подготовки стажеров
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.09.2018 № 1437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Единая программа профессиональной подготовки стажеров (далее - программа) разработана на основании пункта 9 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" и является обязательной для всех стажеров.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.09.2018 № 1437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Организация стажировки в государственной нотариальной конторе осуществляется территориальным органом юстиции, у частного нотариуса – территориальной нотариальной палатой.
2-1. Стажер проходит стажировку у нотариуса, утвержденного решением Правления нотариальной палаты.
Сноска. Единая программа дополнена пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 10.10.2012 № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Тағылымдамадан өтушілердің кәсіби дайындығының бірыңғай бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 36 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 29 ақпанда № 7451 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 24.09.2018 № 1437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабының 9-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 24.09.2018 № 1437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Тағылымдамадан өтушілердің кәсіби дайындығының бірыңғай бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетінің Төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн он күнтізбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
Б. Имашев
"Келісілді"
Республикалық нотариаттық
палатаның Төрағасы
2012 жылғы 31 қаңтар
____________ Ә.Б. Жанәбілова
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2012 жылғы 31 қаңтардағы
№ 36 бұйрығына
1-қосымша
Тағылымдамадан өтушілердің кәсіби дайындығының бірыңғай бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 24.09.2018 № 1437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Тағылымдамадан өтушілердің кәсіби дайындығының Бірыңғай бағдарламасы (бұдан әрі - бағдарлама) "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 9-тармағы негізінде әзірленді және тағылымдамадан өтушілердің барлығына міндетті болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 24.09.2018 № 1437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тағылымдаманы ұйымдастыруды мемлекеттік нотариаттық кеңседе әділет органы, жекеше нотариустарда аумақтық нотариаттық палата жүзеге асырады.
2-1. Тағылымдамадан өтуші Нотариаттық палатаның басқармасының шешімімен бекітілген нотариуста тағылымдамадан өтеді.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2012.10.10 № 342 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

3. Программа, рассчитанная на один календарный год, состоит из теоретической подготовки и практических навыков.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.09.2018 № 1437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Практические навыки включают:
занятия по ведению нотариального делопроизводства;
подготовки проектов нотариальных документов;
подготовки итогового отчета о прохождении стажировки.
Глава 2. Содержание программы
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.09.2018 № 1437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Теоретическая подготовка стажера осуществляется путем самостоятельного изучения нормативных правовых актов, перечень которых утверждается территориальной нотариальной палатой.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра юстиции РК от 10.10.2012 № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Приобретение практических навыков:
1) приобретение необходимых практических навыков при ведении делопроизводства включает рассмотрение следующих вопросов:
подготовка служебных документов;
прием, регистрация и отправление документов;
контроль за исполнением документов;
составление номенклатуры дел;
разрешение жалоб и обращений;
ведение журналов входящей и исходящей корреспонденции;
ведение книги учета наследственных дел;
ведение книги учета заявок по принятию мер к охране наследственного имущества;
ведение алфавитной книги наследственных дел;
ведение алфавитной книги учета завещаний;
ведение алфавитной книги учета запрещений отчуждения жилых домов (квартир) и арестов, наложенных на жилые дома (квартиры);
составление статистической отчетности;
ведение реестра для регистрации нотариальных действий (изучение форм реестров и требований к ним; порядок регистрации в реестрах на бумажном и электроном носителях);
хранение и использование печати, бланков, удостоверительных штампов нотариуса;
оформление документов, предназначенных для действий за границей;
формирование и хранение документов, а также подготовка к передаче их в архив нотариуса:
подготовка дел к последующей сдаче в частный нотариальный архив (государственный архив);
отбор документов постоянного и временного хранения;
порядок описи дел постоянного хранения;
порядок уничтожения документов;
2) стажер присутствует при совершении нотариальных действий и лично составляет проекты следующих нотариальных документов:
сделок, подлежащих государственной регистрации (договор дарения квартиры, жилого и нежилого помещения, земельного участка, автотранспортного средства; договор купли - продажи квартиры, жилого и нежилого помещения, земельного участка, автотранспортного средства);
договоров залога имущества, подлежащих регистрации (квартиры, жилого и нежилого помещения, автотранспортного средства);
доверенностей, действующих на территории Республики Казахстан, а так же за ее границей;
свидетельств о праве на наследство по завещанию и по закону;
завещаний;
свидетельств о факте нахождения гражданина в живых;
свидетельств о факте нахождения гражданина в определенном месте;
свидетельств о праве собственности на долю в общем имуществе супругов, выдаваемых по их заявлению;
свидетельств о праве собственности на долю в общем имуществе супругов, выдаваемые пережившим супругам;
соглашений о разделе наследственного имущества;
актов о морском протесте;
актов о протесте векселя в неплатеже и в неакцепте;
актов протеста о недатировании акцепта;
свидетельств о передаче заявления;
свидетельств о принятии на хранение документов;
постановлений об отказе в совершении нотариальных действий;
постановлений об отложении и приостановлении нотариальных действий;

3. Бағдарлама бір күнтізбелік жылға арналған теоретикалық дайындық пен практикалық дағдылардан тұрады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 24.09.2018 № 1437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Практикалық дағдылар:
нотариаттық іс жүргізу туралы сабақтардан;
нотариаттық құжаттардың жобаларын дайындаудан;
тағылымдамадан өту туралы қорытынды есепті дайындаудан тұрады.
2-тарау. Бағдарламаның мазмұны
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 24.09.2018 № 1437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тағылымдамадан өтушінің теориялық дайындығы тізбесін аумақтық нотариаттық палата бекіткен нормативтік құқықтық актілерді өз бетінше зерделеу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2012.10.10 № 342 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
6. Практикалық дағдыларды игеру:
1) іс жүргізу барысында қажетті практикалық дағдыларды игеру келесі мәселелерді қарастырады:
қызметтік құжаттарды әзірлеу;
құжаттарды қабылдау, тіркеу мен жолдау;
құжаттардың орындалуын бақылау;
істер номенклатурасын жасау;
шағымдар мен өтініштерді шешу;
кіріс және шығыс хат-хабарлар журналдарын жүргізу;
мұрагерлік істердің есеп кітабын жүргізу;
мұрагерлік мүлікті қорғау жөніндегі шаралар қабылдау бойынша өтінімдердің есеп кітабын жүргізу;
мұрагерлік істер алфавиттік кітабын жүргізу;
өсиеттерді есепке алудың алфавиттік кітабын жүргізу;
тұрғын үйлерді (пәтерлерді) меншіктен шығаруға, тұрғын үйлерді (пәтерлерді) тұтқындауға тыйым салудың алфавиттік есеп кітабын жүргізу;
статистикалық есептілік жасау;
нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған тізілім жүргізу (тізілімнің нысандары мен оларға қойылатын талаптарды зерделеу, қағаз бетінде және электрондық тасымалдағыштардағы тізілімдерде тіркеу тәртібі);
нотариустың мөрін, бланкілерді, куәландыратын мөртаңбаларды сақтау мен қолдану;
шетелдегі іс-әрекеттерге арналған құжаттарды ресімдеу;
құжаттарды қалыптастыру және сақтау, сондай-ақ оларды нотариустың мұрағатына беруге әзірлеу;
істерді бұдан әрі жекеше нотариаттық мұрағатқа (мемлекеттік мұрағатқа) тапсыруға дайындау;
тұрақты және уақытша сақталатын құжаттарды іріктеу;
тұрақты сақталатын істер тізімдемесінің тәртібі;
құжаттарды жою тәртібі;
2) тағылымдамадан өтуші нотариаттық іс-әрекеттерді жасауға қатысады және келесі нотариалдық құжаттардың жобаларын жасайды:
мемлекеттік тіркеуге жататын мәмілелер (пәтер, тұрғын және тұрғын емес жайды, жер учаскесін, автокөлік құралын сыйға тарту шарты; пәтер, тұрғын және тұрғын емес жайды, жер учаскесін, автокөлік құралын сату - сатып алу шарты);
тіркеуге жататын мүлікті (пәтер, тұрғын және тұрғын емес жайды, жер учаскесін, автокөлік құралын) кепілге беру шарты;
Қазақстан Республикасының аумағында және шетелде күші бар сенімхаттар;
өсиет бойынша және заң бойынша мұра құқығы туралы куәлік;
өсиетхат;
азаматты тірі деп тану фактісі туралы куәлік;
азаматты белгілі бір жерде табу фактісі туралы куәлік;
өтініш бойынша берілетін, жалпы мүліктегі ерлі-зайыптылардың ортақ меншігіндегі үлеске меншік құқығы туралы куәлік;
артында қалған жұбайына берілетін, ерлі-зайыптылардың ортақ меншігіндегі жалпы мүліктегі үлеске меншік құқығы туралы куәлік;
мұрагерлік мүлікті бөлу туралы келісім;
теңіз наразылығы туралы акт;
вексельді төлемеу және акцептемеу наразылығы туралы акт;
акцептің күнін белгілемеу туралы наразылық актісі;
өтінішті беру туралы куәлік;
құжаттарды сақтауға қабылдау туралы куәлік;
нотариаттық іс-әрекеттерді жасаудан бас тарту туралы қаулы;
нотариаттық іс-әрекетті кейінге қалдыру және тоқтата тұру туралы қаулы;

3) итоговый отчет о прохождении стажировки включает:
сведения о месте, сроках и порядке прохождения стажировки, теоретической подготовке, приобретенных навыках, необходимых при совершении нотариальных действий и ведении делопроизводства;
образцы нотариальных документов, собственноручно составленных стажером за время стажировки, подписанные стажером и руководителем стажировки.
7. Стажер ежеквартально заслушивается о ходе прохождения стажировки на заседаниях правления территориальной нотариальной палаты.
По окончании стажировки руководитель стажировки готовит заключение, в котором отражается уровень прохождения программы профессиональной подготовки стажером. Данное заключение направляется руководителем стажировки в территориальную нотариальную палату для последующего его рассмотрения на заседании, с участием стажера и руководителя стажировки.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.09.2018 № 1437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Приобретение практических навыков в единой нотариальной информационной системе осуществляется стажером в демо-версии.
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 января 2012 года № 31
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан:
1. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 августа 2003 года N 169 "Об утверждении Положения о стажерах нотариусов и признании утратившими силу некоторых нормативных правовых актов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2468 и опубликованный в "Юридической газете" от 12 сентября 2003 года).
2. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 7 мая 2004 года N 127 "О внесении дополнения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 августа 2003 года N 169 "Об утверждении Положения о стажерах нотариусов и признании утратившими силу некоторых нормативных правовых актов", зарегистрированный за N 2468" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 2842).
3. Подпункт 1) пункта 1 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 4 ноября 2004 года № 325 "О внесении изменений в некоторые приказы, а также о признании утратившими силу некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3191).

3) тағылымдамадан өту туралы қорытынды есеп:
тағылымдамадан өтетін орын, мерзімдері мен тәртібі, нотариаттық іс-әрекеттерді жасау және іс қағаздарын жүргізу кезінде қажетті теоретикалық дайындығы, игерген дағдылары туралы мәліметтерді;
тағылымдамадан өту кезінде тағылымдамадан өтуші өз қолымен жасаған, тағылымдамадан өтуші және тағылымдама жетекшісі қол қойған нотариаттық құжаттардың үлгілерін қамтиды.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2012.10.10 № 342 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
7. Тағылымдамадан өтуші әр тоқсан сайын аумақтық нотариаттық палатаның басқарма отырыстарында тағылымдаманың барысы туралы баяндайды.
Тағылымдама аяқталған соң тағылымдама жетекшісі тағылымдамадан өтушінің кәсіби дайындық бағдарламасынан өту деңгейі көрсетілген қорытындыны әзірлейді. Бұл қорытындыны тағылымдама жетекшісі аумақтық нотариаттық палатаға жолдайды, бұдан әрі ол тағылымдамадан өтуші мен тағылымдама жетекшісінің қатысуымен қарастырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 24.09.2018 № 1437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Тағылымдамадан өтуші бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйедегі практикалық дағдыларды игеруін демо-нұсқада жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2012 жылғы 31 қаңтардағы
№ 36 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі:
1. "Нотариустардың сынақтан өтушілері туралы ережені бекіту және кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2003 жылғы 20 тамыздағы N 169 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2468 болып тіркелген және 2003 жылғы 12 қыркүйектегі "Заң газетінде" жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрiнiң 2003 жылғы 20 тамыздағы N 169 "Нотариустардың сынақтан өтушілері туралы ережені бекіту және кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп тану туралы" тіркеу N 2468 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2004 жылғы 7 мамырдағы N 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2842 болып тіркелген).
3. "Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2004 жылғы 4 қарашадағы N 325 бұйрығының 1 тармағы 1) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3191 болып тіркелген)

4. Подпункт 1) пункта 1 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 20 апреля 2010 года № 129 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6185 и опубликованный в "Казахстанской правде" от 27 ноября 2010 года).
5. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 марта 2005 года N 101 "Об утверждении Положения о кадровом резерве и проведении конкурса на замещение вакантной должности нотариуса" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 3547 и опубликованный в "Юридической газете" от 23 июня 2005 года).

4. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 20 сәуірдегі № 129 бұйрығының 1 тармағы 1) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 6185 болып тіркелген және 2010 жылғы 27 қарашадағы "Казахстанская правда" газетінде жарияланған).
5. "Кадрлық резерв және нотариустың бос лауазымына орналасуға конкурс өткізу туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 31 наурыздағы N 101 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3547 болып тіркелген және 2005 жылғы 23 маусымда "Заң газетінде" жарияланған).