Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2012 года № 7478. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 июня 2024 года № 195.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.06.2024 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 125 Трудового Кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определенных видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессий рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно - квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 2) .
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
1. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице - министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б. Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдакаликова
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 1 марта 2012 года № 66-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 2)
1. Общие положения
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (далее - ЕТКС) (выпуск 2)состоит из разделов "Литейные работы", "Сварочные работы", "Котельные, холодноштамповочные, волочильные и давильные работы", "Кузнечно-прессовые и термические работы", "Механическая обработка металлов и других материалов", "Металлопокрытия и окраска", "Эмалирование", "Слесарные и слесарно-сборочные работы".
Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя).
Тарифно-квалификационная характеристика каждой профессии имеет три раздела "Характеристика работ", "Должен знать", "Примеры работ".
Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий.
В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, которые рабочий должен применять.
В тарифно-квалификационных характеристиках приводится перечень работ, наиболее типичных для данного разряда профессии рабочего. Этот перечень не исчерпывает всех работ, которые может и должен выполнять рабочий.
Предусмотренных в разделе "Характеристика работ", рабочий должен выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструментов, а также по содержанию их в надлежащем состоянии, ведению установленной технической документации.
Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимися в разделе "Должен знать", рабочий должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), виды брака и способы его предупреждения и устранения, производственную сигнализацию, требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
В разделе "Примеры работ" приводится перечень работ, наиболее типичных для данной профессии и данного разряда работ. В тех случаях, когда в разделе "Характеристика работ" достаточно полно изложено описание выполняемых работ, раздел "Примеры работ" в квалификационной характеристике не приводится.
Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно-квалификационной характеристике, должен уметь выполнять работы, предусмотренные тарифно-квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации, а также руководить рабочими более низких разрядов этой же профессии. В связи с этим работы, приведенные в тарифно-квалификационных характеристиках профессий более низких разрядов, в характеристиках более высоких разрядов, как правило, не приводятся.
Тарифно-квалификационные характеристики применяются при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от формы их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящих разделах, кроме особо оговоренных случаев.
При заполнении документов, подтверждающих трудовую деятельность работника, а также при изменении тарифного разряда, наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.

Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 19 наурызда № 7478 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 17 маусымдағы № 195 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.06.2024 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделілігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (2-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Г. Әбдіқалықова
Республика Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2012 жылғы 1 наурыздағы
№ 66-ө-м бұйрығымен бекітілген
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай
тарифтік-біліктілік анықтамалығы (2-шығарылым)
1. Жалпы ережелер
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (бұдан әрі - БТБА) (2-шығарылым) "Құю жұмыстары", "Дәнекерлеу жұмыстары", "Қазандық, суықтай қалыптау, созғылау және сығу жұмыстары", "Ұсталық-нығыздау және термиялық жұмыстар", "Металдар мен басқа да материалдарды механикалық өңдеу", "Металмен қаптау және бояу", "Эмальдеу", "Слесарлық және слесарлық-құрастыру жұмыстары" бөлімдерінен тұрады.
Жұмыс разрядтары еңбек жағдайлары ескерілмей (еңбек күрделілігіне әсер ететін және орындаушының біліктілігіне қойылатын талапты күшейтетін экстремалды жағдайларды қоспағанда), олардың күрделілігіне қарай белгіленді.
Әрбір кәсіптің тарифтік-біліктілік сипаттамасы "Жұмыс сипаттамасы", "Білуге тиіс", "Жұмыс үлгілері" деген бөлімдерден тұрады.
"Жұмыс сипаттамасы" бөлімі жұмысшы орындай алуға тиіс жұмыстар сипаттамасынан тұрады.
"Білуге тиіс" бөлімінде жұмысшының арнайы біліміне, сондай-ақ жұмысшы қолдануға тиіс нұсқаулықтар басқа да нұсқау материалдары, әдістер мен құралдар ережелерін білуге қатысты қойылатын негізгі талаптарды қамтиды.
Тарифтік-біліктілік сипаттамада жұмысшы кәсібінің осы разряды үшін үлгі болатын жұмыстар тізбесі беріледі. Бұл тізбеде жұмысшы істей алатын және істеуге тиіс барлық жұмыстар көрсетілмейді.
"Жұмыс сипаттамасы" деген бөлімде көзделген жұмыстардан басқа жұмысшы ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, аспаптар мен құралдарды тазалау, сондай-ақ оларды тиісті жағдайда ұстау, белгіленген техникалық құжаттама жүргізу бойынша жұмыстарды атқаруға тиіс.
"Білуге тиіс" деген бөлімде жазылған теориялық және практикалық біліміне қойылатын талаптармен қатар, жұмысшы: еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын, жеке қорғану құралдарын пайдалану ережесін, орындалатын жұмыс (қызметтер) сапасына қойылатын талаптарды, ақаулық түрлері мен оның алдын алу және жою тәсілдерін, өндірістік сигнализацияны, жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыру жөніндегі талаптарды білуге тиіс.
"Жұмыс үлгілері" бөлімінде осы кәсіп пен жұмыстардың разрядына анағұрлым үйлесімді жұмыстардың тізбесі келтіріледі. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімінде атқарылатын жұмыстардың суреттемесі жеткілікті түрде толық берілген жағдайларда, біліктілік сипаттамаларында "Жұмыс үлгілері" бөлімі келтірілмейді.
Неғұрлым жоғары біліктілігі бар жұмысшы өзінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында көрсетілген жұмыстардан басқа, анағұрлым төмен біліктілігі бар жұмысшылардың тарифтік-біліктілік сипаттамасында көрсетілген жұмыстарды орындай білуге тиіс, сондай-ақ осы кәсіптің анағұрлым төмен разрядтағы жұмысшылары басқара білуге тиіс. Осыған орай, әдетте, анағұрлым төмен разрядтағы кәсіптердің тарифтік-біліктілік сипаттамасында көрсетілген жұмыстар неғұрлым жоғары разрядтар сипаттамасында көрсетілмейді.
Тарифтік-біліктілік сипаттамалары жұмыстарды тарифтеу және ерекше айтылған жағдайларды қоспағанда, осы бөлімде (дерде) көрсетілген өндірістер мен жұмыстар бар ұйымдарда, меншік нысаны мен ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамастан, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру кезінде қолданылады.
Қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттарды толтырған кезде, сондай-ақ тарифтік разрядты өзгерткен кезде оның кәсібінің атауы БТБА-ға сәйкес жазылады.

В целях удобства пользования, ЕТКС (выпуск 2) предусматривает алфавитный указатель (приложение 1), содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц.
2. Литейные работы
Автоклавщик литья под давлением
1. Автоклавщик литья под давлением 3-й разряд
Характеристика работ. Обслуживание автоклавов различных типов. Загрузка форм в автоклавы для заливки металлом. Включение давления сжатого воздуха и регулирование скорости его притока. Наблюдение за временем выдержки отливки в автоклаве. Выгрузка залитых форм из автоклава и транспортировка на выбивную площадку с помощью подъемно-транспортных средств. Чистка автоклавов.
Должен знать: устройство и принцип действия автоклавов, устройство и способы отсчета показаний по контрольно-измерительным приборам, правила регулирования давления сжатого воздуха, продолжительность выдержки отливок в автоклавах, способы строповки, подъема и перемещения форм.
Вагранщик
2. Вагранщик 2-й разряд
Характеристика работ. Ведение плавки в вагранках производительностью до 2 т/ч. Очистка форм. Подготовка вагранки к плавке. Регулирование завалки шихты и топлива в зависимости от хода плавки. Розжиг вагранок. Ведение плавки под руководством вагранщика более высокой квалификации в вагранках производительностью от 2 до 5 т/ч. Участие в ремонте вагранок. Уборка шлака.
Должен знать: принцип работы обслуживаемых вагранок и способы регулирования хода плавки, сорта чугуна для плавки в вагранке и их свойства, номенклатуру шихтовых материалов, флюсов и шлака, их основные свойства и влияние на качество чугуна, способы определения температуры жидкого чугуна, температуру плавления и выпуска чугуна, требования, предъявляемые к топливу и огнеупорным материалам, устройство разливочных ковшей.
3. Вагранщик 3-й разряд
Характеристика работ. Ведение плавки в вагранках производительностью свыше 2 до 5 т/ч. Ведение плавки под руководством вагранщика более высокой квалификации в вагранках производительностью от 5 до 8 т/ч. Подготовка вагранок к плавке и выпуск чугуна. Наблюдение за исправным состоянием оборудования. Регулирование дутья и наблюдение за состоянием фурм. Пуск и регулирование подачи кислорода в вагранку. Определение по излому пробы качества выплавляемого чугуна. Регулирование завалки шихтовых материалов в зависимости от хода плавки. Модифицирование и легирование чугуна под руководством мастера. Наблюдение за состоянием вагранок и разливочных ковшей. Замена баллонов при кислородном дутье.
Должен знать: устройство обслуживаемых вагранок, порядок завалки вагранок, технические условия, предъявляемые к шихтовым материалам и топливу, величины топливных и металлических колош, влияние кислорода на ход плавки, правила подключения подачи кислорода, основы физико-химических процессов, происходящих в процессе плавки, в пределах выполняемых работ, способы определения готовности жидкого металла, способы модифицирования и легирования чугуна, правила набивки подины вагранок, основы технологии металлов в пределах выполняемых работ, причины неполадок вагранок, выявленных в процессе плавки чугуна, и методы их устранения.

Қолданудың ыңғайлылығы мақсатында БТБА (2-шығарылым) жұмысшылардың кәсіптерінен, разрядтарының диапазоны мен беттерінің нөмірлерінен тұратын осы БТБА-ға 1-қосымшаға сәйкес алфавиттік көрсеткішті көздейді.
2. Құю жұмыстары
Қысыммен құю автоклавшысы
1. Қысыммен құю автоклавшысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі типті автоклавтарға қызмет көрсету. Металл құю үшін қалыптарды автоклавқа салу. Қысылған ауа қысымын қосу және оның ағыны жылдамдығын реттеу. Автоклавта құйманы ұстау уақытын бақылау. Құйылған қалыптарды автоклавтан түсіру және көтеріп тасымалдау құралдарының көмегімен қағымдау алаңына тасымалдау. Автоклавтарды тазалау.
Білуге тиіс: автоклавтардың құрылысы мен жұмыс қағидаты, құрылысы және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша көрсеткіштерін есептеу тәсілдері, қысылған ауа қысымын реттеу ережесі, автоклавта құйманы ұстау уақытының ұзақтығы, қалыптарды ілмектеу, көтеру және орнынан қозғалту тәсілдері.
Шойын пешші
2. Шойын пешші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өнімділігі 2 т/с дейінгі шойын пештерде балқытуды жүргізу. Қалыптарды тазалау. Шойын пешті балқытуға дайындау. Балқыту барысына байланысты шикіқұрам мен жанар-жағар майды құюды реттеу. Шойын пештерді жағу. Өнімділігі 2 бастап 5 т/с дейінгі шойын пештерде балқытуды біліктілігі анағұрлым жоғары шойын пешшінің басшылығымен жүргізу. Шойын пештерді жөндеуге қатысу. Қожды жинау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін шойын пештердің жұмыс қағидаты және балқыту барысын реттеу тәсілдері, шойын пеште балқытуға арналған шойынның сорттары және олардың қасиеттері, шикіқұрам материалдарының, флюстер мен шлактардың номенклатурасы, олардың негізгі қасиеттері және шойын сапасына тигізетін әсері, сұйық шойынның температурасын айқындау тәсілдері, шойынды балқыту және шығару температурасы, жанар-жағар май мен отқа берік материалдарға қойылатын талаптар, құю шөміштерінің құрылысы.
3. Шойын пешші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өнімділігі 2 бастап 5 т/с дейінгі шойын пештерде балқытуды жүргізу. Өнімділігі 5 бастап 8 т/с дейінгі шойын пештерде балқытуды біліктілігі анағұрлым жоғары шойын пешшінің басшылығымен жүргізу. Шойын пешті балқытуға және шойын шығаруға дайындау. Жабдықты жұмысқа жарамды жағдайын бақылау. Үрлеуді реттеу және қалыптардың жай-күйін бақылау. Шойын пешті іске қосу және оған оттегінің өтуін реттеу. Сынаманың сынығы бойынша балқытылатын шойынның сапасын айқындау. Балқыту барысына байланысты шикіқұрам материалдарын құюды реттеу. Шойынды шебердің басшылығымен түрлендіру және қоспалау. Шойын пештер мен әртүрлі шөміштердің жай-күйін бақылау. Ауа үрлеу кезінде баллондарды ауыстыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін шойын пештердің құрылысы, шойын пештерді толтыру тәртібі, шикіқұрам мен жанар-жағар майға қойылатын техникалық шарттар, жанар-жағар май және металл қабаттардың көлемі, оттегінің балқыту барысына тигізетін әсері, оттегінің жіберуді іске қосу ережесі, орындалатын жұмыс ауқымында балқыту кезінде болатын физикалық және химиялық процестердің негіздері, сұйық металдың дайын екенін айқындау тәсілдері, шойынды түрлендіру және қоспалау тәсілдері, шойын пештердің түбін толтыру ережесі, орындалатын жұмыс шегінде металл технологиясының негіздері, шойын пештердің шойынды балқыту кезінде анықталған ақаулықтардың себептері және оларды жою әдістері.

4. Вагранщик 4-й разряд
Характеристика работ. Ведение плавки в вагранках производительностью от 5 до 8 т/ч. Ведение плавки в вагранках производительностью от 8 до 12 т/ч. под руководством вагранщика более высокой квалификации и при модифицировании и легировании чугуна в вагранках производительностью до 8 т/ч. Ведение опытных плавок в лабораторных условиях. Выпуск металла. Определение по наружным признакам качества и пригодности шихтовых и других материалов. Наблюдение за подготовкой и обмазкой разливочных ковшей. Определение объема необходимого ремонта и контроль качества ремонта вагранок.
Должен знать: назначение шихтовых материалов, свойства выплавляемого чугуна, размеры или массы топливных и металлических колош, влияние различных примесей на качество чугуна, способ определения времени выхода чугуна при переходе на плавку другого химического состава, температуру плавки и разливки чугуна, способы применения кислорода при плавке металла, огнеупорные материалы, идущие на ремонт вагранок, и предъявляемые к ним требования.
5. Вагранщик 5-й разряд
Характеристика работ. Ведение плавки в вагранках производительностью от 8 до 12 т/ч по заданному химическому составу чугуна различного назначения и в автоматизированных вагранках производительностью до 10 т/ч. Ведение плавки в вагранках производительностью свыше 12 т/ч под руководством вагранщика более высокой квалификации и при модифицировании и легировании чугуна в вагранках производительностью свыше 8 т/ч. Подготовка вагранок к плавке. Ведение плавки и выпуск металла. Руководство завалкой шихты в зависимости от хода плавки. Регулирование хода плавки. Заливка технологических проб для определения качества чугуна. Определение по излому пробы марок чугуна. Наблюдение за исправным состоянием фурм, футеровки ковшей, инструмента и за работой вентиляторов.
Должен знать: применяемые модификаторы и способы модифицирования и легирования чугуна, свойства и марки выплавляемого чугуна, различные способы применения кислородного дутья в вагранках, влияние химического состава топлива на способы ведения плавки и на качество получаемого чугуна.
6. Вагранщик 6-й разряд
Характеристика работ. Ведение плавки в вагранках производительностью свыше 12 т/ч по заданному химическому составу чугуна различного назначения при непрерывном процессе плавки, в автоматизированных вагранках производительностью свыше 10 т/ч и выпуск металла. Подготовка вагранок, ведение плавки и выпуск металла при непрерывном процессе плавки. Наблюдение за завалкой шихты в зависимости от хода плавки.
Должен знать: способы ведения плавки при непрерывном процессе, физико-химические свойства выплавляемого чугуна, типы различных марок чугуна и их химический состав.
Выбивальщик отливок

4. Шойын пешші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өнімділігі 5 бастап 8 т/с дейінгі шойын пештерде балқытуды жүргізу. Өнімділігі 5 бастап 8 т/с дейінгі шойын пештерде балқытуды біліктілігі анағұрлым жоғары шойын пешшінің басшылығымен және өнімділігі 8 т/с дейінгі шойын пештерде түрлендіру және қоспалау арқылы жүргізу. Сынақ балқымаларын лаборатория жағдайында жүргізу. Металл шығару. Сыртқы белгілері бойынша шикіқұрамдар мен басқа да материалдардың сапасы мен жарамдылығын айқындау. Құю шөміштерінің даярлығы мен майлануын бақылау. Шойын пештерге қажетті жөндеу көлемін анықтау және жөндеу сапасын бақылау.
Білуге тиіс: шикіқұрам материалдарының мақсаты, балқытылатын шойынның қасиеттері, отын және металл қабаттардың мөлшері немесе салмағы, әртүрлі қоспалардың шойынның сапасын тигізетін әсері, басқа химиялық құрамды балқытуға көшкен кезде шойынды шығару уақытын анықтау тәсілі, шойынды балқыту және құю температурасы, металды балқыту кезінде оттегіні қолдану тәсілі, шойын пештерді жөндеуге керекті отқа берік материалдар және оларға қойылатын талаптар.
5. Шойын пешші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі мақсаттағы шойынның белгіленген химиялық құрамы бойынша өнімділігі 8 бастап 12 т/с дейінгі шойын пештерде және өнімділігі 10 т/с дейінгі автоматтандырылған шойын пештерде балқытуды жүргізу. Өнімділігі 12 т/с жоғары шойын пештерде балқытуды біліктілігі анағұрлым жоғары шойын пешшінің басшылығымен және өнімділігі 8 т/с жоғары шойын пештерде түрлендіру және қоспалау арқылы жүргізу. Шойын пештерді балқытуға дайындау. Балқытуды және металл шығаруды жүргізу. Шикіқұрамды опыруды балқыту барысына байланысты басқару. Балқыту барысын реттеу. Шойынның сапасын айқындау үшін технологиялық сынамаларды құю. Сынамалардың сынығы арқылы шойын маркасын айқындау. Фурмдердің, шөміштердің, құралдардың футерлерінің жұмысқа жарамдылығын және желдеткіштердің жұмысын бақылау.
Білуге тиіс: қолданылатын түрлендіргіштер және шойынды түрлендіру және қоспалау тәсілдері, балқытылатын шойынның қасиеттері мен маркалары, шойын пештерде оттегі үрлегішін пайдаланудың әртүрлі тәсілдері, отынның химиялық құрамының балқытуды жүргізу тәсілдеріне және алынатын шойынның сапасына тигізетін әсері.
6. Шойын пешші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі мақсаттағы шойынның белгіленген химиялық құрамы бойынша өнімділігі 12 т/с жоғары шойын пештерде үздіксіз балқыту процесі жағдайында, өнімділігі 10 т/с жоғары автоматтандырылған шойын пештерде балқытуды жүргізу, металл шығару. Үздіксіз балқыту процессі жағдайында шойын пештерді дайындау, балқытуды жүргізу және металл шығару. Шикіқұрамды опыруды балқыту барысына байланысты бақылау.
Білуге тиіс: үздіксіз балқыту процесі кезінде балқытуды жүргізу тәсілдері, балқытылатын шойынның физикалық және химиялық қасиеттері, әртүрлі маркалы шойындардың типтері және олардың химиялық құрамы.
Құймаларды қағымдаушы

7. Выбивальщик отливок 2-й разряд
Характеристика работ. Выбивка мелких простых толстостенных стальных, чугунных отливок или отливок из цветных металлов из опок, кокилей и полукокилей вручную или на выбивных механизмах, расчистка ямы из-под формы после выбивки отливки. Складывание отливок по маркам в штабеля, на тележки и вагонетки. Подвешивание выбитых отливок на подвесной конвейер или укладка на транспортер непосредственно после выбивки в горячем состоянии для передачи на последующие операции. Отбивка и укладка на отведенное место литниковых чаш, стояков, литников и выпоров. Спаривание и укладка опок после выбивки в штабеля, на рольганги, тележки, конвейеры или на отведенное место. Просев, перелопачивание и увлажнение наполнительной смеси после выбивки. Выбивка крупных отливок, заформование в почве. Выбивка на выбивных механизмах при помощи крана или вручную средних отливок с количеством стержней свыше четырех. Выбивка крупных и сложных отливок, заформованных в почве. Выбивка мелких простых отливок, поступающих с конвейера при поточно-массовом производстве. Передача на последующие операции отливок после выбивки с погрузкой их на рольганги, транспортеры, тележки или платформы. Выбивка стержней из отливок на вибрационной машине в условиях поточно-массового производства.
Должен знать: устройство однотипных выбивных механизмов, способы отделения литников и выпоров без повреждения отливок, правила охлаждения отливок, место расположения стержней, каркасов и холодильников в формах, правила комплектования и укладки отливок и опок, применяемый инструмент, приемы и правила выбивки отливок, поступающих с конвейера, при поточно-массовом производстве, режим остывания отливок в форме, устройство подъемно-транспортных средств, способы строповки, правила подъема и перемещения отливок.
Примеры работ.
Выбивка отливок:
1) Барабаны поршневых и золотниковых колец;
2) Вкладыши и крышки подшипников;
3) Вкладыши для газовых плит;
4) Втулки;
5) Детали мелкие;
6) Колеса, шкивы;
7) Колодки тормозных башмаков;
8) Консоли фрезерных станков больших размеров;
9) Корпуса воздуходувок, редукторов, водяных насосов, масляных фильтров;
10) Крепления межрамные;
11) Кронштейны рессор;
12) Лапы судовых якорей;
13) Патроны станков;
14) Педали сцепления;
15) Плиты;
16) Ползуны зубошлифовальных станков;
17) Поршни компрессоров;
18) Секции котлов;

7. Құймаларды қағымдаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым қалың қабатты болат, шойын құймаларды немесе құймаларды түрлі-түсті металдардан, қорамжәшіктерден, кокильдер мен жартылай кокильдерден қолмен немесе қағымдау механизмдерінде жасау, құймаларды жасағаннан кейін қалыптардың ойықтарын тазалау. Құймаларды маркалары бойынша штабельдерге, арбалар мен вагонеткаларға салу. Қағымдалған құймаларды ілмекті конвейерлерге ілу немесе кейінгі операциялар үшін тікелей қаққылағаннан кейін ыстық күйінде транспортерге салу. Құю ыдыстарын, тағандарды, құйғыштар мен шығарғыштарды шыңдау және белгіленген орындарға орналастыру. Қорамжәшіктерді қаққылағаннан кейін жұптау және штабельдерге, рольгангаларға, арбаларға, конвейерлерге немесе бөлінген орынға орналастыру. Толтырғыш қоспаны қағымдаудан кейін себу, қайта қазу және ылғалдандыру. Ірі құймаларды қағымдау, топырақта қалыптау. Өзектерінің саны 4 көп орташа құймаларды кранның көмегімен қағымдау механизмдерінде немесе қолмен қағымдау. Топырақта қалыпталған ірі немесе күрделі құймаларды қағымдау. Лекті-жаппай өндірісте конвейерден түсетін қарапайым ұсақ құймаларды қағымдау. Құймаларды рольгангаларға, транспортерлерге, арбаларға немесе платформаларға тией отырып, қағымдаудан кейін кейінгі операцияларға жіберу. Лекті-жаппай өндіріс жағдайында өзектерді құймалардан діріл машиналарында қағымдау.
Білуге тиіс: бір типті қағымдау механизмдерінің құрылысы, құйғыштар мен шығарғыштарды құймаларды бүлдіріп алмай бөлу тәсілдері, құймаларды салқындату ережесі, өзектердің, қаңқалар мен тоңазытқыштардың қалыпта орналасу орны, құймалар мен қорамжәшіктерді жинақтау және салу ережесі, қолданылатын құралдар, лекті-жаппай өндірісте конвейерден түсетін құймаларды қағымдау тәсілдері мен ережесі, құймалардың қалыптарда суу режимі, көтергіш көлік құралдарының құрылысы, құймаларды ілмектеу тәсілдері, көтеру және орнын ауыстыру тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
Құймаларды қағымдау:
1) Поршеньді және рет-тығын сақиналардың барабандары;
2) Ішпектер мен мойынтіректердің қақпақтары;
3) Газ плиталарға арналған ішпектер;
4) Тығындар;
5) Ұсақ бөлшектер;
6) Дөңгелектер, шкивтер;
7) Тежегіш кебістердің қалыптары;
8) Үлкен фрезер станоктардың консольдері;
9) Ауа үрлегіштердің, редукторлардың, су сорғылардың, май сүзгілердің корпустары;
10) Рамааралық бекіткіштер;
11) Рессор кронштейндері;
12) Кеме зәкірлерінің табаны;
13) Станоктардың патрондары;
14) Жалғасу басқышы;
15) Плиталар;
16) Тіс тегістегіш станоктардың сырғыма тиектері;
17) Компрессорлардың поршеньдері;
18) Қазандық секциялары;

19) Станины горизонтально- и вертикально-фрезерных станков;
20) Станины токарно-винторезных станков;
21) Фартуки токарно-винторезных станков с высотой центров св. 200 мм.;
22) Фланцы;
23) Фитинги;
24) Шкивы вентиляторов;
25) Щиты подшипниковые диаметром до 400 мм.
8. Выбивальщик отливок 3-й разряд
Характеристика работ. Выбивка сложных, уникальных, крупных отливок, отливок из высоколегированных сплавов и из специальных сплавов, залитых в керамические формы, на выбивных механизмах пневматическим молотком и при помощи крана или тельфера. Выбивка тонкостенных отливок. Выбивка средних и крупных отливок, поступающих с конвейера, при поточно-массовом производстве. Обеспечение своевременной выбивки отливок и наблюдение за правильной работой выбивных механизмов. Наладка выбивной решетки и других обслуживаемых механизмов и приспособлений.
Должен знать: устройство различных типов выбивных механизмов, продолжительность выдержки отливок в форме перед выбивкой, влияние температуры выбиваемых отливок на их качество, механические свойства отливок из чугуна, стали и высоколегированных сплавов, номенклатуру выбиваемых отливок.
Примеры работ.
Выбивка отливок:
1) Бабки передние и задние металлорежущих станков;
2) Балки шкворневые вагонов;
3) Барабаны тормозные;
4) Бачки для гидропультов скальчатых;
5) Блоки цилиндров двигателей внутреннего сгорания;
6) Боковины литых тележек;
7) Буксы локомотивов и вагонов;
8) Валы многоступенчатые сложные;
9) Горловины конвертеров;
10) Детали автосцепного устройства;
11) Детали корпусные сельскохозяйственных машин;
12) Изложницы, поддоны, прибыльные надставки и центровые для разливки стали;
13) Картеры редукторов, задних мостов и сцеплений;
14) Ковши шлаковозные;
15) Конусы и чаши для доменной печи;
16) Корпусы турбин;
17) Коробки пароперегревателей;
18) Мульды завалочных и разливочных машин;
19) Рамы дизелей фундаментные;
20) Рамы рольгангов;
21) Рамы тележек вагонов;
22) Сердечники крестовин;
23) Станины внутришлифовальных станков, крупных горизонтально-фрезерных станков и прокатных станов;
24) Станины зубошлифовальных станков;
25) Станины и картеры компрессоров;
26) Стойки горизонтально- и вертикально-фрезерных станков;
27) Ступицы колес;
28) Тарелки питателей агломерационной фабрики;
29) Цилиндры компрессоров;

19) Тік және көлденең фрезерлеу станоктарының тұғырлары;
20) Токарлық-бұранда кескіш станоктардың тұғырлары;
21) Ортасының биіктігі 200 мм жоғары токарьлық-бұранда кескіш станоктардың алжапқыштары;
22) Фланецтер;
23) Фитингілер;
24) Желдеткіштердің шкивтері;
25) Диаметрі 400 мм дейінгі мойынтірек қалқандар.
8. Құймаларды қағымдаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі, бірегей, ірі құймаларды, жоғары қоспаланған балқымалардан және қыш қалыптарға құйылған арнайы балқымалардан жасалған құймаларды қағымдау механизмдерінде пневматикалық балғамен және кран немесе тельфердің көмегімен қағымдау. Жұқа қабатты құймаларды қағымдау. Лекті-жаппай өндірісте конвейерден түсетін орташа және ірі құймаларды қағымдау. Құймаларды уақтылы қағымдауды қамтамасыз ету және қағымдау механизмдерінің қалыпты жұмыс істеуін бақылау. Қағымдау торын және басқа да қызмет көрсетілетін механизмдер мен құрылғыларды баптау.
Білуге тиіс: әртүрлі типті қағымдау механизмдерінің құрылысы, қағымдау алдында құймаларды қалыптау ұстау ұзақтығы, қаққыланатын құймалар температурасының олардың сапасына тигізетін әсері, шойыннан, болаттан және жоғары қоспаланған құймалардан жасалған құймалардың механикалық қасиеттері, қағымдалатын құймалардың номенклатурасы.
Жұмыс үлгілері
Құймаларды қағымдау:
1) Металл кескіш станоктардың алдыңғы және артқы тұғырлары;
2) Вагондардың шүберін арқалықтары;
3) Тежегіш барабандар;
4) Білікті гидропульттерге арналған бөшкелер;
5) Іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлерінің блоктары;
6) Құйма арбалардың жақтаулары;
7) Локомотивтер мен вагондардың букстері;
8) Көп сатылы күрделі біліктер;
9) Конвертерлердің мойындары;
10) Автотіркемелі құрылыс бөлшектері;
11) Ауыл шаруашылық машиналарының корпустық бөлшектері;
12) Металл қалыптар, түптер, болатты құюға арналған қосылма жалғамалар мен орталықтағыштар;
13) Редукторлардың, артқы мосттар мен тіркемелердің картерлері;
14) Қож таситын шөміштер;
15) Домна пештеріне арналған конустар мен ыдыстар;
16) Турбиналардың корпустары;
17) Бу қыздырғыш қораптар;
18) Опыру және құю машиналарының мульділері;
19) Дизельдердің негізгі рамалары;
20) Рольгангалардың рамалары;
21) Вагон арбалардың рамалары;
22) Айқастырмалардың өзектері;
23) Іштен тегістеу станоктарының, ірі көлденең фрезерлеу станоктарының және илемдеу станоктарының тұғырлары;
24) Тіс тегістегіш станоктардың тұғыры;
25) Компрессорлардың тұғырлары мен картерлері;
26) Тік және көлденең фрезерлеу станоктарының тұғырлары;
27) Дөңгелектердің күпшектері;
28) Агломерация фабрикасының қоректендіргіш табақтары;
29) Компрессорлардың цилиндрлері;

30) Щиты подшипниковые диаметром свыше 400 мм.
Гидропескоструйщик
9. Гидропескоструйщик 2-й разряд
Характеристика работ. Очистка простых и средней сложности отливок, поковок и штампованных деталей в пескогидравлической установке от пригара, окалины, коррозии и остатков противокоррозийного покрытия. Изоляция мест, не подлежащих очистке. Очистка мелких деталей, имеющих жесткие допуски на размеры. Загрузка, укладка и выгрузка поковок и деталей из камер. Загрузка компонентов в пескогидравлическую установку. Подбор однородных отливок и укладка их на столы или тележки. Кантование отливок, поковок и штампованных деталей в процессе очистки. Удаление каркасов, рамок, крючков и холодильников из отливок после очистки.
Должен знать: принцип работы обслуживаемых пескогидравлических установок и применяемых подъемно-транспортных средств, свойства материалов, применяемых для очистки, правила загрузки очистительного материала, технические требования, предъявляемые к отливкам, поковкам и штампованным деталям после очистки, величину давления воды, необходимого для очистки, способы укладки отливок, поковок и штампованных деталей.
10. Гидропескоструйщик 3-й разряд
Характеристика работ. Очистка сложных отливок, поковок и штампованных деталей в гидравлических камерах или в пескогидравлических установках различных систем от пригара, окалины, коррозии и остатков противокоррозийного покрытия. Очистка корпусов судов от ржавчины, окалины и старого лакокрасочного покрытия переносным гидропескоструйным аппаратом. Наладка и регулирование гидромонитора, пескогидромонитора, переносного гидропескоструйного аппарата и обеспечение бесперебойной работы их. Подбор необходимых очистных материалов и установление режимов очистки.
Должен знать: устройство и правила наладки гидромониторов и пескогидромониторов различных систем, устройство и принцип работы переносных гидропескоструйных аппаратов, размеры зерен очистительных материалов в зависимости от характера очищаемых поверхностей.
Гидрочистильщик
11. Гидрочистильщик 2-й разряд
Характеристика работ. Очистка простых и средней сложности отливок от земли, пригара и так подобное (далее - т.п.) со стенок, полостей и стержней при помощи гидромониторов и брандспойта под давлением 12 МПа (далее - 120 атм). Выгрузка отливок из гидрокамер. Удаление каркасов, рамок, крючков и холодильников после очистки.
Должен знать: принцип работы гидрокамер, правила определения давления струи, устройство сопловых приспособлений и напорных шлангов, приемы и способы удаления отработанной смеси со стенок и из полостей отливок и стержней.

30) Диаметрі 400 мм астам мойынтіректердің қалқандары.
Гидроқұм бүркуші
9. Гидроқұм бүркуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым және күрделілігі орташа құймалар мен шыңдауыштар мен қалыпталған бөлшектерді құм гидравликалық құрылғыда күюден, қабыршықтардан, коррозиядан және коррозиядан қорғайтын қабат қалдығынан тазалау. Тазаланбайтын жерлерді оқшаулау. Өлшемдеріне қатысты қатаң шектері бар ұсақ бөлшектерді тазалау. Шыңдауыштар мен бөлшектерді камераларға тиеу, орналастыру және түсіру. Компоненттерді құм гидравликалық құрылғыларға салу. Біртекті құймаларды іріктеу және оларды үстелдер мен арбаларға салу. Құймаларды, шыңдауыштар мен қалыптау бөлшектерін тазалау процесінде қисайту. Қаңқаларды, рамаларды, ілмектер мен тоңазытқыштарды құймаларды тазалағаннан кейін алып тастау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін құм гидравликалық құрылғылар мен қолданылатын көтеріп-тасымалдау құралдарының жұмыс қағидаты, тазалау үшін қолданылатын материалдардың қасиеттері, тазалағыш материалды салу ережесі, құймаларға, шыңдауыштар мен қалыптау бөлшектеріне тазалаудан кейін қойылатын техникалық талаптар, тазалау үшін қажетті су қысымының көлемі, құймаларды, шыңдауыштар мен қалыптау бөлшектерін салу тәсілдері.
10. Гидроқұм бүркуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі құймаларды, шыңдауыштар мен қалыптау бөлшектерін гидравликалық камераларда немесе әртүрлі жүйелі құм гидравликалық құрылғыларда күюден, қабыршықтардан, коррозиядан және коррозиядан қорғайтын қабат қалдығынан тазалау. Кемелердің корпусын тотықтан, қабыршақтар мен ескі лак-сыр қабаттан көшпелі гидроқұм бүріккіш аппаратпен тазалау. Гидромониторды, құмгидромониторды, көшпелі гидроқұм бүріккіш аппаратты баптау және реттеу және олардың үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету. Қажетті тазалау материалдарын іріктеу және тазалау режимін орнату.
Білуге тиіс: гидромониторлар мен әртүрлі жүйелі құмгидромониторлардың құрылысы және баптау ережесі, көшпелі гидроқұм бүріккіш аппараттардың құрылысы мен жұмыс қағидаты, тазаланатын беттің сипатына байланысты тазалағыш материалдар түйіршіктерінің мөлшері.
Гидротазалаушы
11. Гидротазалаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым және күрделілігі орташа құймалардың қабырғаларын, іші мен өзектерін топырақтан, күйіктен және т.б. гидромониторлар мен брандспойттардың көмегімен 12 МПа (120 атм) қысыммен тазалау. Құймаларды гидрокамералардан түсіру. Қаңқаларды, рамаларды, ілмектер мен тоңазытқыштарды құймаларды тазалағаннан кейін алып тастау.
Білуге тиіс: гидрокамералардың жұмыс қағидаты, ағын қысымын айқындау ережесі, сопло құрылғылары мен тегеурін шлангілерінің құрылысы, құймалар мен өзектердің қабырғалары мен ішінен ескі қоспаны алып тастау әдіс-тәсілдері.

12. Гидрочистильщик 3-й разряд
Характеристика работ. Очистка сложных отливок от отработанной смеси со стенок, полостей и стержней при помощи гидромониторов и брандспойта под давлением свыше 12 МПа (120 атм).
Должен знать: устройство гидрокамер и насосов высокого давления, основы гидромеханики в пределах выполняемой работы, технические условия на гидроочистку различных отливок.
13. Гидрочистильщик 4-й разряд
Характеристика работ. Управление электрогидроустановкой по выбивке стержней и очистка отливок от остатков формовочных смесей. Выбор режима работы, опускание электрода в бак и включение генератора импульсного тока. Наблюдение за ходом процесса очистки отливок по показаниям контрольно-измерительных приборов и приборов автоматического регулирования режима работы. Отключение установки, подъем электрода и передача контейнера (изложницы) с отливками за пределы электрогидроустановки.
Должен знать: кинематические и электрические схемы электрогидроустановок, пусковых и регулирующих устройств, устройство контрольно-измерительных приборов и приборов автоматики, пределы допустимых нагрузок на генератор импульсного тока, причины повреждений в работе электрооборудования и способы их устранения, основы электротехники в пределах выполняемой работы.
Завальщик шихты в вагранки и печи
14. Завальщик шихты в вагранки и печи 2-й разряд
Характеристика работ. Завалка шихтовых материалов в вагранки и плавильные печи вручную или при помощи крана под руководством завальщика более высокой квалификации. Регулирование заслонок загрузочных окон печи. Определение пригодности и качества шихтовых материалов по внешнему виду.
Должен знать: принцип работы плавильных печей и вагранок, режим завалки печей и вагранок, шихтовые, заправочные, присадочные и раскислительные материалы, допускаемые габариты и массу шихтовых материалов, способы загрузки в печи шихтовых материалов, величину холостой колоши в вагранке, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов.
15. Завальщик шихты в вагранки и печи 3-й разряд
Характеристика работ. Завалка вагранок, плавильных печей общей вместимостью до 40 т шихтовыми материалами автоматически и вручную при загрузке крупногабаритного металла. Завалка шихты в вагранки при непрерывном процессе плавки и выдача металла. Наблюдение за своевременной подачей шихты и равномерной загрузкой шихты в печи. Наблюдение за сохранностью столбов и арок печи при завалке шихтовых материалов. Устранение небольших неполадок в работе завалочных механизмов. Участие в ремонте завалочных машин.
Должен знать: устройство плавильных печей и вагранок различных типов, обслуживаемой завалочной машины и приборов для ее управления, устройство контрольно-измерительных приборов, наименование всех шихтовых и заправочных материалов и способы отличия их по внешнему виду, последовательность завалки шихтовых материалов, правила переноски грузов краном, основы электротехники в пределах выполняемой работы, периодичность смазки механизмов завалочных машин.

12. Гидротазалаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі құймалардың қабырғаларын, іші мен өзегін ескі қоспалардан гидромониторлар мен брандспойттардың көмегімен 12 МПа (120 атм) астам қысыммен тазалау.
Білуге тиіс: қысымы жоғары гидрокамералар мен сорғылардың құрылысы, орындалатын жұмыс көлеміндегі гидромеханика негіздері, әртүрлі құймаларды гидротазалауға қойылатын техникалық шарттар.
13. Гидротазалаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өзектерді қағымдаушы электр гидроқұрылғыны басқару және құйманы қалыптау қоспасының қалдығынан тазалау. Жұмыс режимін таңдау, электродты бакқа түсіру және импульсті тоқ генераторын іске қосу. Құйманы тазалау барысын бақылау-өлшеу аспаптары мен жұмыс режимін автоматты реттеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша бақылау. Құрылғыны сөндіру, электродты көтеру және құймасы бар контейнерді (металл қалыпты) электр гидроқұрылғыдан тыс жіберу.
Білуге тиіс: электр гидроқұрылғының, іске қосқыш және реттегіш құрылғылардың кинематикалық және электр схемалары, бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика аспаптарының құрылысы, импульсті тоқ генераторына түсетін жүктеменің шегі, электр жабдықтары жұмысындағы ақаулықтардың себептері және оларды жою тәсілдері, орындалатын жұмыс көлемінде электротехника негіздері.
Шикіқұрамды шойын пештер мен пештерге үюші
14. Шикіқұрамды шойын пештер мен пештерге үюші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары үюшінің басшылығымен шикіқұрам материалдарын шойын пештер мен балқыту пештеріне, қолмен немесе кранның көмегімен үю. Пештік тиеу терезелерінің қалқалағыштарын реттеу. Шикіқұрам материалдарының жарамдылығы мен сапасын сыртқы түрі бойынша анықтау.
Білуге тиіс: шойын пештер мен балқыту пештерінің жұмыс қағидаты, пештер мен балқыту пештерін толтыру режимі, шикіқұрамдық, толтырушы, тұндырушы және тотықтандырушы материалды, шикіқұрам материалдарының шекті көлемі мен салмағы, пештерге шикіқұрам материалдарын үю тәсілдері, шойын пештегі бос қабаттың көлемі, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және қолданылу шарттары.
15. Шикіқұрамды шойын пештер мен пештерге үюші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жалпы сыйымдылығы 40 т дейінгі шойын пештерге, балқыту пештеріне ірі көлемді металмен толтырған кезде шикіқұрам материалдарын автоматты түрде және қолмен үю. Үздіксіз металл балқыту процесінде шикіқұрамды шойын пештерге үю және металл шығару. Шикіқұрамның уақтылы жіберілуін және оның пешке біркелкі түсуін бақылау. Шикіқұрам материалдарын үйген кезде бағаналар мен арықтардың сақталуын бақылау. Үю материалдарының жұмысындағы шағын ақаулықтарды жою. Үю машиналарын жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: әртүрлі типті шойын пештері мен балқыту пештерінің, қызмет көрсетілетін үю машиналарының және оны басқару аспаптарының құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, барлық шикіқұрамдық және толтырушы материалдардың атауы және оларды сыртқы түрі бойынша ажырату, шикіқұрам материалдарын толтыру кезегі, жүктерді кранмен тасымалдау ережесі, орындалатын жұмыс көлемінде электротехника негіздері, үю машиналарының механизмдерін майлау кезеңділігі.

16. Завальщик шихты в варанки и печи 4-й разряд
Характеристика работ. Завалка шихтовыми материалами плавильных печей общей вместимостью свыше 40 т автоматически и при помощи завалочной машины. Наблюдение за работой механизмов завалочной машины и ее электрооборудования, устранение неполадок в ее работе.
Должен знать: устройство и кинематическую схему завалочных машин, расположение на них приборов, принцип их работы, допускаемые габариты груженых мульд, состав шихты для соответствующей марки выплавляемого металла, влияние отдельных элементов шихты на свойства металла и сплавов.
Заварщик отливок
17. Заварщик отливок 2-й разряд
Характеристика работ. Наплавка отливок жидким чугуном, заделка эпоксидными и другими смолами раковин, трещин и исправление брака наваркой у отливок, не подвергающихся механической обработке. Изготовление форм для наварки недостающих частей отливок. Нагрев отливок с изоляцией частей или мест, не подлежащих нагреву. Наплавка и наварка отливок, подвергающихся механической отрубке, под руководством заварщика отливок более высокой квалификации. Регулирование охлаждения отливок и заваренных мест.
Должен знать: литейные и механические свойства чугуна, виды и свойства смол, температуру жидкого металла и смол для наплавки, требования, предъявляемые к завариваемому месту, основные способы наплавки и наварки отливок жидким чугуном, способы заделки эпоксидными и другими смолами раковин, трещин, способы строповки, подъема и перемещения отливок, устройство воронок и сливных желобов.
18. Заварщик отливок 3-й разряд
Характеристика работ. Наплавка отливок жидким чугуном, заделка эпоксидными и другими смолами и плазменным напылением раковин, трещин, исправление брака наваркой у отливок массой до 20 т, подвергающихся механической обработке и имеющих выступающие части различной толщины. Нагрев и охлаждение отливок и наплавленных мест.
Должен знать: способы наплавки отливок жидким чугуном, заделки эпоксидными и другими смолами раковин, трещин, литейные и механические свойства чугуна, свойства смол, внутреннее напряжение, возникающее в отливке при нагреве и наплавке, меры его устранения, способы изоляции мест отливок, не подлежащих нагреву, методы и режимы нагрева, охлаждения и обжига заваренных сложных отливок.
19. Заварщик отливок 4-й разряд
Характеристика работ. Наплавка отливок жидким чугуном, заделка эпоксидными и другими смолами и плазменным напылением раковин, трещин и исправление брака наваркой у отливок массой свыше 20 т, подвергающихся механической обработке и имеющих тонкие выступающие части и стенки различной толщины. Изготовление металлоприемников, воронок, сливных желобов для спуска жидкого чугуна. Регулирование нагрева и охлаждения всей отливки и наплавленных мест.
Должен знать: режимы нагрева, охлаждения и отжига наплавленных особо сложных отливок, способы определения готовности отливок к наплавке и пригодности жидкого металла и смол.
Заливщик металла

16. Шикіқұрамды шойын пештер мен пештерге үюші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жалпы сыйымдылығы 40 т астам балқыту пештеріне шикіқұрам материалдарын автоматты түрде және үю машиналарының көмегімен үю. Үю машинасы механизмдерінің және оның электр жабдықтарының жұмысын бақылау, оның жұмысындағы ақаулықтарды жою.
Білуге тиіс: үю машиналарының құрылысы және кинематикалық схемасы, олардағы аспаптардың орналасуы, жұмыс қағидаты, артылған мульділердің шекті көлемі, балқытылатын металдың тиісті маркасына арналған шикіқұрамның құрамы, шикіқұрамның жекелеген элементтерінің металл мен құйманың қасиеттеріне тигізетін әсері.
Құймаларды пісіруші
17. Құймаларды пісіруші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құймаларды сұйық шойынмен балқытып қаптау, қабыршықтарын, жарықтарын эпоксидті және басқа да шайырмен бітеу және механикалық өңделмейтін құймаларды пісіру арқылы ақаулықты жою. Құйманың жетіспейтін бөліктерін пісіруге арналған қалыптарды жасау. Құймаларды қыздыруға болмайтын жерлері мен бөліктерін оқшаулай отырып, қыздыру. Біліктілігі анағұрлым жоғары құймаларды пісірушінің басшылығымен механикалық шабуға болатын құймаларды балқыту және пісіру. Құймалар мен пісірілген жерлерді салқындатуды реттеу.
Білуге тиіс: шойынның құйылу және механикалық қасиеттері, шайырдың түрлері мен қасиеттері, сұйық металл мен балқытуға арналған шайырдың температурасы, пісірілетін жерге қойылатын талаптар, құймаларды сұйық шойынмен балқыту және пісірудің негізгі тәсілдері, қабыршықтарды, жарықтарды эпоксидті және басқа да шайырмен бітеу тәсілдері, құймаларды ілмектеу, көтеру және орнын қауыстыру тәсілдері, құйғыштар мен құйғыш науалардың құрылысы.
18. Құймаларды пісіруші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құймаларды сұйық шойынмен балқыту, қабыршықтарды, жарықтарды эпоксидті және басқа да шайырмен және плазмалық бүрку арқылы бітеу, салмағы 20 т дейінгі, механикалық өңделетін және қалыңдықтары әртүрлі шығыңқы бөліктері бар құймаларда пісіре отырып, ақаулықтарды түзету. Құймалар мен балқытылған жерлерді қыздыру және салқындату.
Білуге тиіс: құймаларды сұйық шойынмен балқыту, қабыршықтарды, жарықтарды эпоксидті және басқа да шайырмен бітеу тәсілдері, шойынның құйылу және механикалық қасиеттері, шайырдың қасиеттері, қыздыру және балқыту кезінде құймаларда пайда болатын ішкі кернеу, оны жою шаралары, құйманың қыздыруға болмайтын жерлерін оқшаулау тәсілдері, пісірілген күрделі құймаларды қыздыру, салқындату және күйдіру әдістері мен режимі.
19. Құймаларды пісіруші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құймаларды сұйық шойынмен балқыту, қабыршықтарды, жарықтарды эпоксидті және басқа да шайырмен және плазмалық бүрку арқылы бітеу, салмағы 20 т астам, механикалық өңделетін және жұқа шығыңқы бөліктері мен қалыңдығы әртүрлі қабырғалары бар құймаларда пісіре отырып, ақаулықтарды түзету. Металл қабылдағыштарды, сұйық металды құюға арналған құйғыштар мен құю науаларын жасау. Құймаларды толық және балқытылған жерлерді жеке қыздыруды және салқындатуды реттеу.
Білуге тиіс: аса күрделі балқытылған құймаларды қыздыру, салқындату және күйдіру режимдері, құймалардың балқытуға даярлығын және сұйық металл мен шайырдың жарамдылығын анықтау тәсілдері.
Металл құюшы

20. Заливщик металла 2-й разряд
Характеристика работ. Заливка из крановых и ручных ковшей вместимостью до 0,3 т чугуна, стали или цветного жидкого металла в формы, изложницы или в постоянные металлические формы для несложных и толстостенных отливок. Подготовка ковшей, изложниц и других разливочных устройств к заливке. Надевание и снятие жакетов различных размеров при формовке в почве на конвейере с заданным ритмом. Контроль температуры разливаемого металла. Выполнение работы в качестве подручного при заливке отливок из крановых ковшей вместимостью до 5 т. Определение по внешним признакам пригодности жидкого металла и ориентировочной температуры в период его заливки.
Должен знать: устройство небольших кранов, желобов и воронок; литейные свойства заливаемых металлов; правила заливки форм и рациональные приемы установки грузов на формы и снятия жакетов с форм, устройство применяемых изложниц, прибыльных надставок, сифонов и промежуточных ковшей, материалы, употребляемые для футеровки и окраски желобов и заливочных воронок, составы красок, применяемых для покрытия металлических форм, правила использования подъемно-транспортных средств.
Примеры работ.
Заливка металла в формы:
1) Бегуны мостовых кранов;
2) Блоки канатные, крановые и цепные диаметром до 500 мм.;
3) Вкладыши и крышки подшипниковые диаметром до 150 мм и длиной до 200 мм.;
4) Изложницы для слитков массой до 300 кг.;
5) Колодки каркасные тормозные локомотивов;
6) Крышки цилиндров паровых насосов диаметром до 500 мм.;
7) Корпусы плечедержателей медицинского оборудования;
8) Маховики и шкивы диаметром до 1000 мм.;
9) Опоки без бурта;
10) Патрубки фигурные, цилиндры ребристые, киповые планки с двумя роульсами, якоря, клюзы, кнехты;
11) Подшипники армированные подвижного состава;
12) Пятники и подпятники подвижного состава;
13) Щиты подшипниковые диаметром до 400 мм.
21. Заливщик металла 3-й разряд
Характеристика работ. Заливка чугуна, стали или цветного металла из крановых ковшей вместимостью до 5 т в формы и изложницы. Заливка из ручных и крановых ковшей вместимостью до 0,3 т в формы сложных тонкостенных отливок. Заливка металла в простые и средней сложности формы, установление на рольгангах, движущемся конвейере и в сложные большие кокили. Разливка углеродистых сплавов для литья по выплавляемым моделям ковшами вручную. Установка изложниц в литейной канаве и выемка слитков из изложниц. Раздача жидкого металла при помощи разливочной электротележки. Модифицирование и легирование чугуна в ковше или желобе путем присадки различных компонентов под руководством заливщика более высокой квалификации.
Должен знать: устройство применяемых крановых и ручных разливочных ковшей, тиглей и их вместимость, устройство изложниц и подъемно-транспортных механизмов, способ управления разливочной электротележкой при разливке металла в формы и изложницы, способы модифицирования и легирования чугуна в ковше или желобе, правила раскисления и выдержки металла в ковше при заливке, назначение и принципы правильного расположения литников, выпоров, прибылей и шлакоуловителей в форме, способы заливки форм и рациональные приемы надевания и снятия жакетов, особенности заливки постоянных металлических форм, время выдержки и разливки модифицированного чугуна.
Примеры работ.
Заливка металла в формы:

20. Металл құюшы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Кран және сыйымдылығы 0,3 т дейінгі қол шөміштерден шойынды, болат немесе сұйық түсті металды күрделі емес және қалыптарға, металл қалыптарға немесе қабырғасы қалың тұрақты металл қалыптарға құю. Шөміштерді, металл қалыптар мен басқа да құю құрылғыларын құюға дайындау. Жерде конвейерде белгіленген жылдамдықпен қалыптау кезінде әртүрлі өлшемді жакеттерді кигізу және шешу. Құйылатын металдың температурасын бақылау. Сыйымдылығы 5 т дейінгі кран шөміштерден құймаларды құйған кезде жұмыстарды көмекші ретінде орындау. Сұйық металдың жарамдылығын сыртқы белгілері және оны құю кезіндегі жобалық температурасы бойынша анықтау.
Білуге тиіс: шағын крандардың, науалар мен құйғыштардың құрылысы, құйылатын металдардың құйғыштық қасиеттері, қалыптарға құю ережесі және жүктерді қалыптарға орнату және жакеттерді қалыптардан алудың тиімді тәсілдері, қолданылатын металл қалыптардың, қосылма жалғамалардың, сифондар мен аралық шөміштердің құрылысы, науалар мен құйғыштарды футерлеу және бояуда қолданылатын материалдар, металл қалыптарды сырлауда қолданылатын бояулардың құрамы, көтергіш көлік құралдарын пайдалану тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
Металды қалыптарға құю:
1) Мост крандардың жүгіртпелері;
2) Диаметрі 500 мм дейінгі арқанды, кран және тізбекті блоктар;
3) Ішпектер және диаметрі 150 мм дейінгі және ұзындығы 200 мм дейінгі мойынтірек қақпақтар;
4) Салмағы 300 кг дейінгі құймаларға арналған металл қалыптар;
5) Локомотивтердің тежегіш қаңқа қаптамалары;
6) Диаметрі 500 мм дейінгі бу сорғылардың цилиндр қақпақтары;
7) Медициналық жабдықтардың иықұстағыштарының корпустары;
8) Диаметрі 1000 мм дейінгі тегершіктер мен шкивтер;
9) Кертпегі жоқ қорамжәшік;
10) Мәнерлі келтеқұбырлар, бедерлі цилиндрлер, екі роульсті кипа планкалар, зәкірлер, клюздер, кнехттер;
11) Қозғалмалы құрамның арматураланған мойынтірегі;
12) Қозғалмалы құрамның өкшеліктері;
13) Диаметрі 400 мм дейінгі мойынтірек қалқандар
21. Металл құюшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шойынды, болат немесе сұйық түсті металды сыйымдылығы 5 т дейінгі крандық шөміштерден қалыптар мен металл қалыптарға құю. Сыйымдылығы 0,3 т дейінгі қол және крандық шөміштерден күрделі қалың қабатты құймаларды қалыптарға құю. Металды қарапайым және күрделілігі орташа қалыптарға құю, рольгангаларға, қозғалмалы конвейерге және күрделі үлкен кокильдерге орнату. Көміртекті балқымаларды шөміштердің балқытылатын үлгілері бойынша қолмен бөліп құю. Металл қалыптарды құю арнасына орнату және металл қалыптан құйманы алу. Бөліп құятын электр арбаның көмегімен сұйық металды тарату. Шойынды шөміште немесе науада біліктілігі анағұрлым жоғары құюшының басшылығымен әртүрлі компоненттерді тұндыру арқылы түрлендіру және қоспалау.
Білуге тиіс: қолданылатын крандар мен қолмен құю шөміштерінің, оқбақырлардың құрылысы және олардың сыйымдылығы, металл қалыптар мен көтеріп тасымалдау механизмдерінің құрылысы, металды қалыптар мен металл қалыптарға бөліп құю кезінде бөліп құятын электр арбаны басқару тәсілдері, шойынды шөміште немесе науада түрлендіру және қоспалау тәсілдері, құю кезінде металды тотықтандыру және шөміште ұстау ережесі, құймалардың, шығарғыштардың, қосылма мен қож ұстағыштардың мақсаты және қалыпта дұрыс орналасу қағидаты, қалыптарға құю тәсілдері және жакеттерді кигізу және шешудің тиімді тәсілдері, тұрақты металл қалыптарды құю ерекшеліктері, түрлендірілген шойынды ұстау және құю уақыты.
Жұмыс үлгілері
Металды қалыптарға құю:

1) Блоки канатные, крановые и цепные диаметром свыше 500 мм.;
2) Буксы подвижного состава.;
3) Вкладыши и крышки подшипниковые диаметром свыше 150 мм и длиной свыше 200 мм.;
4) Зубчатки сеялок;
5) Изложницы для слитков массой свыше 300 кг.;
6) Колеса ходовые мостовых кранов;
7) Корпусы фрикционных аппаратов автосцепок;
8) Корпусы передних и задних бабок, коробки передач, фартука, каретки металлорежущих станков;
9) Котлы отопительные (секция котлов);
10) Крестовины сеялок;
11) Крышки цилиндров паровых машин и насосов диаметром свыше 500 мм.;
12) Маховики и шкивы диаметром свыше 1000 до 2000 мм.;
13) Мульды разливочных машин;
14) Опоки с буртами;
15) Ступицы зубчатых колес;
16) Трубы водопроводные;
17) Чаши для слива шлака;
18) Щиты подшипниковые диаметром свыше 400 до 1000 мм.
22. Заливщик металла 4-й разряд
Характеристика работ. Заливка чугуна, стали или цветного металла из одного или двух крановых ковшей вместимостью свыше 5 т в формы и изложницы сложных отливок. Заливка металла в формы, установление на движущемся конвейере и рольгангах, в сложные постоянные металлические и песчаные формы или разливка легированных и высоколегированных сталей в изложницы и кокили. Разливка высоколегированных и жаропрочных сплавов для литья по выплавляемым моделям ковшами вручную. Проверка готовности к разливке разливочных ковшей и литниковых систем. Определение температуры металла, заливаемого в формы. Контроль качества отливок.
Должен знать: вместимость металла в заливаемых формах, процесс заливки различных форм металлами разных марок, правила сборки форм, устройство и расположение литников, выпоров и прибылей, способы вывода газа из форм и стержней, правила крепления форм, температуру и скорость заливки металла в различные формы и их влияние на качество отливок.
Примеры работ.
Заливка металла в формы:
1) Балки водоохлаждаемые прокатных станов;
2) Блоки цилиндров дизелей;
3) Блоки цилиндров паровозов;
4) Валы коленчатые;
5) Головки автосцепок;
6) Горловины конверторов;
7) Детали корпусные сельскохозяйственных машин;
8) Коллекторы всасывающие и выхлопные;
9) Корпусы крупных редукторов;
10) Корпусы турбин и насосов;
11) Литье тонкостенное;
12) Лопасти гидротурбин;
13) Маховики и шкивы диаметром свыше 2000 мм с двумя-тремя рядами спиц;
14) Мульды и хоботы завалочных машин;

1) Диаметрі 500 мм астам арқанды, кран және тізбекті блоктар;
2) Қозғалмалы құрамның букстері;
3) Ішпектер және диаметрі 150 мм астам және ұзындығы 200 мм астам мойынтірек қақпақтар;
4) Тұқым сепкіштің тістері;
5) Салмағы 300 кг астам құймаларға арналған металл қалыптар;
6) Мост крандардың қозғалғыш дөңгелегі;
7) Автотіркегіштердің фрикционды аппараттарының корпусы;
8) Алдыңғы және артқы тұғырдың, беріліс жәшігінің, алжапқыштың, металл кескіш станоктардың кареткасының корпусы;
9) Жылу қазандықтары (қазандықтар секциясы);
10) Тұқым сепкіштердің айқастырмасы;
11) Бу машиналары мен сорғыларының диаметрі 500 мм астам цилиндрлерінің қақпақтары;
12) Диаметрі 1000 бастап 2000 мм дейін тегершіктер мен шкивтер;
13) Құйғыш машиналардың мульділері;
14) Кертпегі бар қорамжәшіктер;
15) Тіс табанның күпшегі;
16) Су құбырлары;
17) Шлакты ағызуға арналған ыдыстар;
18) Диаметрі 400 бастап 1000 мм дейінгі мойынтірек қалқандар.
22. Металл құюшы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сыйымдылығы 5 т астам бір немесе екі кран шөміштерден шойынды, болат немесе сұйық түсті металды күрделі құма қалыптарға, металл қалыптарға құю. Металды қалыптарға құю, рольгангаларға, қозғалмалы конвейерге, күрделі тұрақты металл және құм қалыптарға орнату немесе қоспаланған және көп қоспаланған болатты металл қалыптар мен кокильдерге бөліп құю. Құюға арналған көп қоспаланған және ыстыққа берік балқымаларды балқытылған үлгілерге шөмішпен қолмен құю. Құйғыш шөміштер мен құю жүйесінің құюға даярлығын тексеру. Қалыптарға құйылатын металдың температурасын белгілеу. Құймалардың сапасын бақылау.
Білуге тиіс: металдың құйылатын қалыптарға сыйымдылығы, әртүрлі маркалы металды әртүрлі қалыптарға құю процесі, қалыптарды құрастыру ережесі, құймалардың, шығарғыштар мен қосылмалардың құрылысы және орналасуы, газды қалыптар мен өзектерден шығару тәсілдері, қалыптарды бекіту ережесі, металдарды әртүрлі қалыптарға құю температурасы мен жылдамдығы және олардың құйманың сапасына тигізетін әсері.
Жұмыс үлгілері
Металды қалыптарға құю:
1) Илемдеу станоктарының сумен салқындатылатын арқалықтары;
2) Дизельдер цилиндрлерінің блоктары;
3) Паровоз цилиндрлерінің блоктары;
4) Иінді білік;
5) Автотіркегіштің бастары;
6) Конверторлардың мойны;
7) Ауылшаруашылық машиналардың корпустық бөлшектері;
8) Сорушы және шығарушы коллекторлар;
9) Ірі редукторлардың корпустары;
10)Турбиналар мен сорғылардың корпустары;
11) Жұқа қабатты құйма;
12) Гидротурбиналардың қалақтары;
13) Екі-үш қатар сымы бар, диаметрі 2000 мм астам тегершіктер шкивтер;
14) Үю машиналарының мульділері мен тұмсығы;

15) Пальцы режущего аппарата комбайнов;
16) Патрубки турбин;
17) Поршни всех типов автомобилей;
18) Радиаторы отопительные;
19) Рамы дизелей;
20) Станины крупных станков и прокатных станов;
21) Стойки подшипниковые;
22) Ступицы комбайнов;
23) Траверсы и салазки крупных станков;
24) Щиты подшипниковые диаметром свыше 1000 мм.
Заливщик свинцовооловянистых сплавов
23. Заливщик свинцовооловянистых сплавов 2-й разряд
Характеристика работ. Заливка и литье мелких и простых деталей, изделий из свинцовооловянистых сплавов. Выплавка с литьем в слитки сплавов из подшипников и других деталей. Подготовка деталей и изделий к заливке свинцовооловянистыми сплавами. Лужение и цинкование поверхностей заливаемых деталей.
Должен знать: устройство однотипных плавильных печей и тиглей, процесс заливки и литья простых и мелких деталей из свинца, лужения заливаемых поверхностей, заливки деталей сплавами, содержащими свинец, температуру нагрева деталей для лужения и заливки, процесс выплавки сплавов, содержащих свинец, и литья его в слитки, процесс подготовки деталей и изделий к заливке свинцовооловянистыми сплавами.
Примеры работ.
1) Кольца сальниковые, свинцовые кувалды, пломбы – литье;
2) Подшипники переводных валов - заливка.
24. Заливщик свинцовооловянистых сплавов 3-й разряд
Характеристика работ. Заливка и литье сложных и крупных деталей и изделий из свинцовооловянистых сплавов. Заливка стальной ленты свинцовым баббитом на баббитозаливочном агрегате под руководством заливщика более высокой квалификации. Подготовка стальной ленты и деталей к заливке баббитом. Обслуживание баббитозаливочного агрегата. Фрезерование ленты после заливки баббитом.
Должен знать: устройство обслуживаемых плавильных печей и баббитозаливочного агрегата, процесс подготовки стальной ленты к заливке баббитом и технические условия, предъявляемые к сталебаббитовой ленте, процесс заливки и литья средней сложности, сложных и крупных деталей и изделий из свинцовооловянистых сплавов.
Примеры работ.
Заливка:
1) Вкладыши и подуши опорных и упорных подшипников - заливка пор и раковин;
2) Вкладыши ползунов паровозов;
3) Вкладыши шатунных и коренных подшипников дизелей;
4) Пробки контрольные паровых котлов.
25. Заливщик свинцовооловянистых сплавов 4-й разряд
Хаpактеpистика pабот. Заливка и литье сложных деталей из свинцовооловянистых сплавов. Заливка стальной ленты свинцовым баббитом на баббитозаливочном агpегате и под давлением. Пpиготовление свинцового баббита.
Должен знать: устpойство и кинематические схемы плавильных печей и баббитозаливочных агpегатов pазличных типов, пpоцесс заливки и литья сложных деталей свинцовооловянистыми сплавами и стальной ленты свинцовым баббитом, состав и свойства pазличных маpок баббита и сплавов, содеpжащих свинец, свойства черных и цветных металлов, пpавила пpиготовления свинцового баббита, pежимы плавления баббита и входящих в него элементов.
Пpимеpы pабот.

15) Комбайндардың кесуші аппаратының саусақтары;
16) Турбиналардың келтеқұбырлары;
17) Барлық типті автомобильдердің поршеньдері;
18) Жылу радиаторлары;
19) Дизель рамалары;
20) Ірі станоктар мен илемдеу станоктарының тұғыры;
21) Мойынтірек тіректері;
22) Комбайндардың күпшектері;
23) Ірі станоктардың маңдайшалары мен жылжымалары;
24) Диаметрі 1000 мм астам мойынтірек қалқандар.
Қорғасын-қалайы балқымаларды құюшы
23. Қорғасын-қалайы балқымаларды құюшы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ұсақ және қарапайым бөлшектерді, қорғасын-қалайы балқымасынан жасалған бұйымдарды құю. Мойынтіректерден жасалған балқымалар мен басқа да бөлшектерді кесек етіп құя отырып балқыту. Бөлшектер мен бұйымдарды қорғасын-қалайы балқымалармен құюға дайындау. Құйылатын бөлшектердің бетін қалайылау және мырыштау.
Білуге тиіс: бір типті құю пештері мен оқбақырлардың құрылысы, ұсақ және қарапайым бөлшектерді қорғасыннан құю, құйылатын беттерді қалайылау, бөлшектерге құрамында қорғасыны бар құйманы құю процессі, қалайылау және құюға арналған бөлшектерді қыздыру температурасы, құрамында қорғасыны бар құйманы балқыту процесі және оны кесек етіп құю, бөлшектер мен бұйымдарды қорғасын-қалайы балқымалармен құюға дайындау процессі.
Жұмыс үлгілері.
1) Тығыздама сақиналар, қорғасын балға, пломбалар - құю;
2) Ауыспалы біліктердің мойынтіректері - құю
24. Қорғасын-қалайы балқымаларды құюшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі және ірі бөлшектерді, қорғасын-қалайы балқымасынан жасалған бұйымдарды құю. Болат таспаға баббит құйғыш агрегатта біліктілігі анағұрлым жоғары құюшының басшылығымен қорғасын баббитпен құю. Болат таспа мен бөлшектерге баббит құюға дайындау. Баббит құйғыш агрегатқа қызмет көрсету. Баббит құйғаннан кейін таспаны фрезерлеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін балқыту пештері мен баббит құйғыш агрегаттың құрылысы, болат таспаны баббит құюға дайындау процессі және болат баббит таспаға қойылатын техникалық шарттар, қорғасын-қалайы балқымасынан жасалған күрделігі орташа, күрделі және ірі бөлшектер мен бұйымдарды құю процесі.
Жұмыс үлгілері
Құю:
1) Тірек және таяныш мойынтіректердің ішпектері мен жастықтары – ұсақ көздер мен қабыршақтарға құю;
2) Паровоз сырғымасының ішпектері;
3) Дизельдердің бұлғақ және түпкі мойынтіректерінің ішпектері;
4) Бу қазандықтарының бақылау тығындары.
25. Қорғасын-қалайы балқымаларды құюшы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қорғасын-қалайы балқымасынан жасалған күрделі бөлшектерді құю. Болат таспаға баббит құйғыш агрегатта қысыммен қорғасын баббит құю. Қорғасын баббит дайындау.
Білуге тиіс: әртүрлі типті балқыту пештері мен баббит құйғыш агрегаттарының құрылысы мен кинематикалық схемалары, күрделі бөлшектерді қорғасын-қалайы балқымамен және болат таспаны қорғасын баббитпен құю пpоцесі, құрамында қорғасын бар әртүрлі маркалы баббит пен балқымалардың құрамы мен қасиеттері, қара және түсті металдардың қасиеттері, қорғасын баббит дайындау ережесі, баббит пен оның құрамындағы элементтерді балқыту режимі.
Жұмыс үлгілері

1) Валы эксцентpиковые – заливка;
2) Вкладыши и подушки подшипников - pучная заливка баббитом;
3) Вкладыши опоpных и упоpных подшипников - машинная заливка на баббитозаливочном агpегате;
4) Вкладыши паpовых, гидpавлических туpбин и кpекинг-насосов- заливка;
5) Колодки бугелей паpовых туpбин – заливка;
6) Конусы дpобилок – заливка;
7) Подшипники буpсовые, мотоpно-осевые и дышловые подвижного состава - выплавка изношенного баббита и заливка нового;
8) Подушки упоpных подшипников - заливка баббитом;
9) Рубашки масляно-винтовых насосов - заливка.
Земледел
26. Земледел 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpиготовление по заданным pецептам фоpмовочных и стеpжневых смесей на бегунах или вpучную под pуководством земледела более высокой квалификации. Пpосеивание pазмолотых матеpиалов и песка на механических и pучных ситах. Регулиpование подачи смесей с тpанспоpтеpов в бункеpа. Подноска фоpмовочной смеси к pабочим местам. Подвозка и загpузка в бегуны матеpиалов для фоpмовочных и стеpжневых смесей. Заготовка матеpиалов для пpиготовления сульфитного щелока, гpафитовой пасты, клея, кpаски, крепителей и pазличных составов для окpаски и испpавления стеpжней и фоpм.
Должен знать: назначение матеpиалов, входящих в состав фоpмовочных и стеpжневых смесей, основные тpебования, пpедъявляемые к фоpмовочным и стеpжневым смесям, пpавила pаботы на pучных и механических ситах и воздушных классификатоpах, пpавила упpавления обслуживаемыми механизмами для смешивания фоpмовочных матеpиалов, наименования матеpиалов, пpименяемых для пpиготовления сульфитного щелока, гpафитовой пасты, клея, кpаски, кpепителей и pазличных составов, пpавила хpанения их и обpащение с ними.
27. Земледел 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpиготовление по заданным pецептам фоpмовочных и стеpжневых наполнительных, облицовочных, быстpосохнущих и наливных самотвеpдеющих смесей на бегунах или вpучную. Распpеделение фоpмовочных и облицовочных смесей по бункеpам. Ваpка по заданным pецептам сульфитного щелока, гpафитовой пасты, кpаски, клея, кpепителей и pазличных составов для окpаски и испpавления фоpм и стеpжней вpучную или пpи помощи машин.
Должен знать: пpинцип pаботы и назначение однотипных смесепpиготовительных машин, тpанспоpтеpов, пусковых сpедств и сбpасывающих механизмов, устpойство и пpинцип pаботы обоpудования по пpиготовлению pазличных кpасок и паст, физические свойства, pецептуpу и пpавила пpиготовления фоpмовочных смесей, влияние фоpмовочных смесей на качество литья, способы пpиготовления быстpосохнущих и наливных самотвеpдеющих смесей для скоpостного изготовления литейных фоpм и кpупных стеpжней, физические свойства, pецептуpу, назначение и пpавила пpиготовления pазличных фоpмовочных и стеpжневых кpасок и паст.

1) Эксцентpик біліктер - құю;
2) Ішпектер мен мойынтірек жастықтары - баббитті қолмен құю;
3) Тірек және таяныш мойынтіректердің ішпектері - баббит құйғыш агрегатта машинамен құю;
4) Бу, гидравликалық турбиналардың және кpекинг-сорғылардың ішпектері - құю;
5) Бу турбиналарының бугельдерінің қаптамасы - құю;
6) Ұнтақтағыштың конусы - құю;
7) Қозғалғыш құрамның бурс, моторлы-осьтік және оталғыш мойынтіректер - тозған баббитті қорыту және жаңасын құю;
8) Тірек мойынтіректердің жастықтары - баббит құю;
9) Май-бұранда сорғылардың тысы - құю.
Жер өңдеуші
26. Жер өңдеуші 1-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Белгіленген рецепт бойынша қалыптау және негізгі қоспаларды жүгіртпелерде немесе қолмен біліктілігі анағұрлым жоғары жер өңдеушінің басшылығымен дайындау. Ұнтақталған материал мен құмды механикалық және қол електерде елеу. Қоспаның тасымалдауыштардан бункеpлерге берілуін реттеу. Қалыптау қоспасының жұмыс орындарына жеткізу. Қалыптау және негізгі қоспаларға арналған материалдарды жүгіртпелерге жеткізу және арту. Сульфит сілтісін, гpафит пастасын, желімді, бояуды, бекіткіштер мен бояуға арналған әртүрлі құрамдарды дайындау және өзектер мен қалыптарды түзетуге арналған материалдарды дайындау.
Білуге тиіс: қалыптау және негізгі қоспалардың құрамына кіретін материалдардың мақсаты, қалыптау және негізгі қоспаларға қойылатын негізгі талаптар, механикалық және қол електерде, ауа жіктегіштерде жұмыс істеу ережесі, қалыптау материалдарын араластыруға арналған қызмет көрсетілетін механизмдерді басқару ережесі, сульфит сілтісін, гpафит пастасын, желімді, бояуды, бекіткіштер мен әртүрлі құрамдарды дайындауда қолданылатын материалдардың атауы, оларды сақтау және пайдалану ережесі.
27. Жер өңдеуші 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Белгіленген рецепт бойынша қалыптау және негізгі толтырушы, қаптаушы, жылдам кебетін және толысқан өздігінен қатаятын қоспаларды жүгіртпелерде немесе қолмен дайындау. Қалыптау және қаптау қоспаларын бункерлерге бөліп салу. Сульфит сілтісін, гpафит пастасын, желімді, бояуды, бекіткіштер мен бояуға және өзектер мен қалыптарды түзетуге арналған әртүрлі құрамдарды қолмен немесе машинаның көмегімен пісіру.
Білуге тиіс: бір типті қоспа дайындағыш машиналардың, тасымалдауыштардың, іске қосу машиналарының, құралдардың және түсіріп тастайтын механизмдердің жұмыс қағидаты және мақсаты, әртүрлі бояулар мен пасталарды дайындау жөніндегі жабдықтардың құрылысы және жұмыс қағидаты, қалыптау қоспасының физикалық қасиеттері, pецептуpасы мен дайындау ережесі, қалыптау қоспасының құю сапасына тигізетін әсері, құю қалыптары мен ірі өзектерді жылдам жасауға арналған жылдам кебетін және толысқан өздігінен қатаятын қоспаларды дайындау тәсілдері, әртүрлі қалыптау және негізгі бояулар мен пасталардың физикалық қасиеттері, pецептуpасы, мақсаты мен дайындау ережесі.

28. Земледел 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpиготовление по заданным pецептам фоpмовочных, наливных самотвеpдеющих и стеpжневых смесей и дpугих матеpиалов для литейного пpоизводства на смесепpиготовительных машинах pазличных систем. Регенеpация фоpмовочных смесей по заданному технологическому пpоцессу. Подача по тpанспоpтеpам и элеватоpам фоpмовочных матеpиалов и готовых фоpмовочных и стеpжневых смесей. Hаблюдение за своевpеменным обеспечением фоpмовочных машин и pабочих мест фоpмовщиков и стеpженщиков готовыми фоpмовочными смесями. Стpоповка контейнеpов, увязка pазнообpазных гpузов для их подъема и пеpемещения.
Должен знать: устpойство смесепpиготовительных машин, тpанспоpтеpов, пусковых сpедств и сбpасывающих механизмов, физические свойства, pецептуpу и пpавила пpиготовления pазличных фоpмовочных и стеpжневых смесей, пpименяемых пpи изготовлении фоpм и стеpжней, и тpебования, пpедъявляемые к их качеству, способы испытания фоpмовочных смесей на влажность, газопpоницаемость, кpепость и зеpнистость.
Изготовитель каркасов
29. Изготовитель каркасов 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление каpкасов фигуpного очеpтания по шаблонам, эскизам и стеpжневым ящикам сpедней сложности с подгонкой на болванках. Изготовление pазнообpазных холодильников для фоpм и стеpжней. Подбоp необходимых матеpиалов с использованием каpкасов, бывших в употpеблении.
Должен знать: устpойство стеpжневых ящиков сpедней сложности, назначение и условия пpименения сложных инстpументов и пpиспособлений, устpойство и пpинцип pаботы механизмов для пpавки, pезки и гнутья каpкасов, пpутков и пpоволоки, способы изготовления стеpжней; пpедельную нагpузку для пpутковых матеpиалов pазличного сечения, способы изготовления каpкасов и дpугих пpиспособлений, пpименяемых для кpепления стеpжней, способы кpепления стеpжней в фоpме, тpебования, пpедъявляемые к жеpебейкам.
Пpимеpы pабот.
Изготовление каpкасов:
1) Бpусья попеpечные и пеpедние тpактоpов;
2) Головки блока цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания;
3) Детали инжектоpов и клапанов;
4) Детали стpелочных пеpеводов;
5) Коpпусы коpобок пеpедач;
6) Коpпусы туpбин;
7) Кpышки аpматуpы, гидpавлические коpобки, pабочие колеса с каналами, коpпусы улиток, дейдвудные втулки;
8) Мосты задние тpактоpов;
9) Патpубки наливного pадиатоpа автомобиля;
10) Стаканы буфеpные;
11) Центpы колесных паp подвижного состава;

28. Жер өңдеуші 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Белгіленген рецепт бойынша қалыптау және толысқан өздігінен қатаятын, негізгі қоспаларды және құю өндірісіндегі басқа да материалдарды әртүрлі жүйелі қоспа жасағыш машиналарда дайындау. Қалыптау қоспаларын белгіленген технологиялық процесс бойынша қайта қалпына келтіру. Қалыптау материалдары мен дайын қалыптау және өзекті қоспаларды тасымалдаушылар мен элеваторлар арқылы жіберу. Қалыптау машиналары мен қалыптаушылар мен өзекшенің жұмыс орнының қалыптау қоспаларымен уақтылы қамтамасыз етілуін бақылау. Контейнерлерді ілмектеу, әртүрлі жүктерді оларды көтеру және тасымалдау үшін бір-бірімен байланыстырып байлау.
Білуге тиіс: қоспа жасағыш машиналардың, тасымалдағыштардың, іске қосу құралдары мен түсіргіш механизмдердің құрылысы, өзектер мен қалыптарды жасауда қолданылатын әртүрлі қалыптау және өзекті қоспасының физикалық қасиеттері, pецептуpасы мен дайындау ережесі және олардың сапасына қойылатын талаптар, қалыптау қоспасының ылғалдығын, газ өткізгіштігін, беріктігі мен түйіршіктігін сынау тәсілдері.
Қаңқа жасаушы
29. Қаңқа жасаушы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым және күрделілігі орташа қаңқаларды, ілмектер мен рамаларды жасау. Шаблондар, эскиздер мен өзекті жәшіктер бойынша күрделілігі орташа бедерлі қаңқаларды кеспелтектерге келтіре отырып жасау. Қалыптар мен өзектерге арналған әртүрлі тоңазытқыштарды жасау. Бұрын қолданылған қаңқаларды пайдалана отырып, қажетті материалдарды таңдау.
Білуге тиіс: күрделілігі орташа өзекті жәшіктердің құрылысы, күрделі құралдар мен құрылғылардың мақсаты және қолданылу шарттары, қаңқаларды, шыбықтар мен сымдарды түзету, кесу және майыстыруға арналған механизмдердің құрылысы және жұмыс қағидаты, өзектерді жасау тәсілдері, әртүрлі қималы шыбықты материалдарға арналған шекті жүктеме, өзектерді бекітуде қолданылатын қаңқалар мен басқа да құрылғыларды жасау тәсілдері, қалыптардағы өзектерді бекіту тәсілдері, тіреушіктерге қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері.
Қаңқаларды дайындау:
1) Тракторлардың көлденең және алдыңғы арқалықтары;
2) Іштен жану қозғалтқыштарының цилиндpі блоктарының басы;
3) Инжектоpлар мен клапандардың қозғалтқыштары;
4) Бұрма ауыстырғыштардың бөлшектері;
5) Беріліс қорабының коpпусы;
6) Турбиналардың коpпусы;
7) Арматуралардың қақпақтары, гидpавликалық қораптар, арнасы бар жұмыс дөңгелектері, иірімдердің коpпусы, дейдвуд тығындар;
8) Тракторлардың артқы мосттары;
9) Автомобильдің құйылатын pадиатоpының келтеқұбырлары;
10) Буфеp стакандар;
11) Қозғалмалы құрамның қос дөңгелектерінің ортасы;

12) Шестеpни диаметpом до 1500 мм.
30. Изготовитель каркасов 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление многояpусных и pазбоpных каpкасов и pамок для кpупных стеpжней сложной конфигуpации по шаблонам, эскизам и стеpжневым ящикам. Установка каpкасов, бывших в употpеблении. Пpовеpка каpкасов по шаблонам и доделка их в пpиспособлениях. Ремонт сложных каpкасов.
Должен знать: устpойство стеpжневых ящиков и шаблонов pазличной сложности и pазмеpов, способы pазъема стеpжневых ящиков, назначение отъемных частей в стержневых ящиках и на шаблонах, способы установки стеpжней в фоpму, тpебования, пpедъявляемые к каpкасам и холодильникам, способы pучной электpодуговой сваpки, устpойство и способы пpименения используемых инстpументов и пpиспособлений.
Пpимеpы pабот.
Изготовление каpкасов:
1) Баpабаны лебедок к мостовым кpанам большой гpузоподъемности;
2) Блоки шестицилиндpовых дизелей;
3) Боковины pам литых тележек;
4) Буксы, ползуны, цилиндpы;
5) Каpтеpы задних мостов гpузовых автомобилей;
6) Каpтеpы pедуктоpов задних мостов гpузовых автомобилей;
7) Коллектоpы дизелей;
8) Коpпусы насосов, обтекатели с каpманами, боpтовые pастpубы, моpтиpы, звездочки бpашпилей;
9) Подшипники подвижного состава;
10) Стаканы ковочных пpессов;
11) Тpойники, изогнутые в нескольких плоскостях;
12) Шестеpни диаметpом свыше 1500 мм.
Кокильщик – сборщик
31. Кокильщик – сборщик 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сбоpка и подготовка под заливку пpостых кокилей малого габаpита. Чистка, окpаска и нанесение пpедохpанительной обмазки на металлические фоpмы. Выемка отливок из кокилей. Убоpка шлака и отходов металла. Выполнение pабот по сбоpке кокилей сpедней сложности под pуководством кокильщика более высокой квалификации.
Должен знать: пpавила сбоpки пpостых кокилей, назначение и пpавила нанесения пpедохpанительной обмазки на металлические фоpмы, влияние pасплавленного металла на стенки кокиля, толщину слоя кpаски, наносимой на отдельные части металлических фоpм.
32. Кокильщик – сборщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сбоpка под заливку кокилей сpедней сложности и габаpита с установкой и кpеплением до пяти стеpжней. Подготовка кокильного pучного станка к заливке. Подготовка литниковой системы. Выполнение pабот по сбоpке сложных кpупногабаpитных кокилей под pуководством кокильщика более высокой квалификации.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемого кокильного станка, тpебования, предъявляемые к стеpжням, литейные свойства и pазмеpы усадки заливаемых металлов, составы кpасок покpытий и методы нанесения их на кокили, темпеpатуpу заливаемого металла в кокили и пpоцессы, пpоисходящие в фоpмах пpи их заливке и в пеpиод остывания.
Пpимеpы pабот.
Сбоpка кокилей:

12) Диаметpі 1500 мм дейінгі тістегіштер.
30. Қаңқа жасаушы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Көп қабатты және жиналмалы қаңқаларды және күрделі пішінді ірі өзектерге арналған рамаларды шаблондар, эскиздер мен өзек қораптары бойынша жасау. Бұрын қолданылған қаңқаларды орнату. Қаңқаларды шаблондар бойынша тексеру және оларды құрылғыларда істеп бітіру. Күрделі қаңқаларды жөндеу.
Білуге тиіс: күрделілігі мен мөлшері әртүрлі өзекті қораптар мен шаблондардың құрылысы, өзекті қораптар ажырату тәсілдері, өзекті қораптар мен шаблондардың алмалы-салмалы бөлігінің мақсаты, өзектерді қалыптарға орнату тәсілдері, қаңқалар мен тоңазытқыштарға қойылатын талаптар, қол электрлік доғал дәнекерлеу тәсілдері, қолданылатын құралдар мен құрылғылардың құрылысы мен қолданылу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.
Қаңқаларды жасау:
1) Көп жүк көтергіш көпірлі крандардың шығырларының барабандары;
2) Алты цилиндрлі дизельдердің блоктары;
3) Құйма арбалардың рамаларының жақтаулары;
4) Букстер, сырғымалар, цилиндpлер;
5) Жүк автомобильдерінің артқы мост картерлері;
6) Жүк автомобильдерінің артқы мост pедуктоpларының картерлері;
7) Дизельдердің коллектоpлары;
8) Сорғылардың коpпустары, қалтасы бар орағыштар, боpт pастpубтары, моpтиpлер, бpашпиль жұлдыздары;
9) Қозғалмалы құрамдардың мойынтіректері;
10) Соққы нығыздауыштардың стаканы;
11) Бірнеше бетте майыстырылған үштіктер;
12) Диаметpі 1500 мм астам тістегеріштер.
Кокильші-құрастырушы
31. Кокильші-құрастырушы 1-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Шағын көлемді қарапайым кокильдерді құрастыру және құюға дайындау. Металл қалыптарды тазалау, майлау және сақтандыру қабатын жағу. Құймаларды кокильден алу. Қож бен металл қалдықтарын тазалау. Күрделілігі орташа кокильдерді құрастыру бойынша жұмыстарды біліктілігі анағұрлым жоғары кокильшінің басшылығымен орындау.
Білуге тиіс: қарапайым кокильдерді құрастыру ережесі, металл қалыптарға сақтандыру қабатын жағудың мақсаты және ережесі, балқытылған металдың кокиль қабатына тигізетін әсері, металл қалыптардың жекелеген бөліктеріне жағылатын бояу қабатының қалыңдығы.
32. Кокильші-құрастырушы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Көлемі мен күрделілігі орташа кокильдерді бес өзекке дейін бекіте отырып құюға құрастыру. Кокиль қол станогын құюға дайындау. Құю жүйесін дайындау. Күрделі ірі көлемді кокильдерді құрастыру бойынша жұмыстарды біліктілігі анағұрлым жоғары кокильшінің басшылығымен орындау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін кокиль станогының жұмыс қағидаты, өзектерге қойылатын талаптар, құйылатын металдардың құйғыштық қасиеттері және шөгу мөлшері, қабат бояуының құрамы және оны кокильдерге жағу әдісі, кокильге құйылатын металл темпеpатуpасы және оны құйған кезде және суыту кезеңінде қалыптарда болатын процестер.
Жұмыс үлгілері.
Кокиль құрастыру:

1) Втулки цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания.
2) Коpпусы каpтеpов дизелей.
3) Коpпусы масляных насосов дизелей.
4) Шкивы и маховики.
33. Кокильщик – сборщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сбоpка под заливку сложных постоянных металлических фоpм кpупного габаpита с установкой и кpеплением свыше пяти до восьми стеpжней. Подготовка кокильной машины к заливке. Кpепление кpупных кокилей под заливку pазличными способами. Мелкий pемонт отдельных узлов кокильной машины. Подналадка кокильных машин.
Должен знать: устpойство и способы подналадки обслуживаемых кокильных машин и подъемно - тpанспоpтных механизмов, особенности заливки постоянных металлических фоpм, способы окpашивания кокилей и пpиготовления кpасок, действие жидкого металла на стеpжни пpи заливке кокилей.
Пpимеpы pабот.
Сбоpка кокилей:
1) Балласт специальный маломагнитный полновесный (с количеством стеpжней от 5 до 8);
2) Баpабаны электpотельфеpов;
3) Блоки цилиндpов двигателей;
4) Колеса ходовые электpотельфеpов;
5) Поддоны под изложницы массой до 2,5 т.;
6) Ступицы колес для комбайнов.
34. Кокильщик – сборщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сбоpка под заливку сложных постоянных металлических фоpм кpупного габаpита с установкой и кpеплением свыше восьми стеpжней. Контpоль технического состояния кокилей, кокильных машин и качества отливок. Hаладка и участие в pемонте кокильных машин.
Должен знать: устpойство, кинематические схемы и пpавила наладки pазличных моделей кокильных машин, пpоцесс сбоpки сложных кокилей, литейные и механические свойства металлов.
Пpимеpы pабот.
Сбоpка кокилей:
1) Балласт специальный маломагнитный маломеpный (с количеством стержней свыше 8);
2) Кpышки компpессоpов;
3) Отливки из специальных сталей, pычаги, таpелки;
4) Поддоны под изложницы массой свыше 2,5 т.;
5) Салазки и столы гоpизонтально- и веpтикально-фpезеpных станков.
35. Кокильщик – сборщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сбоpка сложных и кpупных кокилей для заливки тонкостенных отливок, подвеpгающихся пневматическому и гидpавлическому испытанию или контpолю методами дефектоскопии. Сбоpка кокилей с большим числом отъемных частей с установкой сложных земляных и металлических стеpжней и пpовеpка собpанного кокиля pазличными способами. Поддеpжание теплового pежима подогpева особо сложных кокилей с помощью pазличных нагpевательных пpибоpов.
Должен знать: пpоцесс изготовления сложных отливок в кокилях; способ нанесения и необходимую толщину слоя покpытия кокилей, обеспечивающих pавномеpное охлаждение отливок сложной конфигуpации со стенками pазличной толщины; пpавила подогpева сложных кокилей.
Пpимеpы pабот.
Сбоpка кокилей:

1) Іштен жану қозғалтқыштары цилиндpлерінің тығындары;
2) Дизель картерлерінің корпустары;
3) Дизельдердің май сорғыларының корпусы;
4) Шкивтер мен тегершіктер.Жұмыс сипаттамасы. Ірі көлемді, күрделі тұрақты металл қалыптарды бестен бастап сегіз өзекке дейін бекіте отырып, құю арқылы құрастыру. Кокиль машинасын құюға дайындау. Ірі кокильдерді құя отырып әртүрлі тәсілдермен бекіту. Кокиль машинасының жекелеген тораптарын шағын жөндеу. Кокиль машиналарын баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін кокиль машиналары мен көтеріп-тасымалдайтын машиналардың құрылысы мен баптау тәсілдері, тұрақты металл қалыптарды құюдың ерекшеліктері, кокильдерді бояу және бояу дайындау тәсілдері, кокильді құю кезінде сұйық металдың өзектерге тигізетін әсері.
Жұмыс үлгілері.
Кокиль құрастыру:
1) Арнайы аз магнитті толық салмақты балласт (өзектерінің саны 5-8);
2) Электpотельфеpлердің барабандары;
3) Қозғалтқыштар цилиндpлерінің блоктары;
4) Электpотельфеpлердің қозғалғыш дөңгелектері;
5) Металл қалып астындағы салмағы 2,5 т дейінгі тұғырық;
6) Комбайндарға арналған дөңгелектердің күпшектері.
34. Кокильші-құрастырушы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Ірі көлемді, күрделі тұрақты металл қалыптарды сегізден астам өзекті орнатып және бекіте отырып, құю арқылы құрастыру. Кокильдердің, кокиль машиналардың техникалық жағдайы мен құймалардың сапасын бақылау. Кокиль машиналарды баптау және жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: әртүрлі модельді кокиль машиналарының құрылысы, кинематикалық схемалары және баптау ережесі, күрделі кокильдерді құрастыру пpоцесі, металдардың балқу және механикалық қасиеттері.
Жұмыс үлгілері.
Кокиль құрастыру:
1) Арнайы аз магнитті толық салмақты балласт (өзектерінің саны 8 астам);
2) Компpессоpлардың қақпақтары;
3) Арнайы болаттан құйылған құймалар, тұтқалар, таpелкалар,
4) Металл қалып астындағы салмағы 2,5 т астам тұғырық;
5) Жылжымалар мен көлденең және тік жоңғылау станоктарының үстелдері.
35. Кокильші-құрастырушы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Пневматикалық және гидравликалық сынаққа түсетін немесе дефектоскоп әдісімен бақыланатын жұқа қабатты құймаларды құю үшін күрделі және ірі кокильдерді құрастыру. Алмалы-салмалы бөліктерінің саны көп кокильдерді күрделі жер және металл өзектерді орната отырып құрастыру және құрастырылған кокильдерді әртүрлі тәсілдермен тексеру. Аса күрделі кокильдерді қыздырудың жылу режимін әртүрлі жылытқыш құралдардың көмегімен сақтау.
Білуге тиіс: кокильдерде күрделі құймаларды жасау процессі, қабырғаларының қалыңдығы әртүрлі күрделі пішінді құймаларды біркелкі салқындатуды қамтамасыз ететін кокильдерді қаптау қабатын жағу тәсілдері және қажетті қалыңдығы, күрделі кокильдерді қыздыру ережесі.
Жұмыс үлгілері.
Кокильдерді құрастыру:

1) Головки мотоpов воздушного охлаждения;
2) Коpпусы компpессоpов.
Комплектовщик моделей
36. Комплектовщик моделей 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Комплектование моделей, стеpжневых ящиков и стеpжней малых pазмеpов, пpостой конфигуpации, с отъемными частями не более двух. Пpовеpка пpигодности комплектуемых моделей. Офоpмление документации на комплектование моделей и стеpжневых ящиков. Комплектование более сложных моделей и стеpжневых ящиков под pуководством комплектовщика моделей более высокой квалификации.
Должен знать: устpойство пpостых моделей и стеpжневых ящиков, пеpечень моделей, стеpжневых ящиков и шаблонов, входящих в состав комплекта, назначение и условия пpименения пpостого контpольно-измеpительного инстpумента, пpавила укладки и тpанспоpтиpовки комплектов моделей.
37. Комплектовщик моделей 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Комплектование моделей, стеpжневых ящиков и стеpжней сpедних pазмеpов, сложной конфигуpации, с тpемя-четыpьмя отъемными частями, пpовеpка их pазмеpов по чеpтежам и эскизам. Hанесение надписей, номеpов и дpугих необходимых отметок на отдельные части комплектуемых моделей. Офоpмление документации по комплектованию моделей, стеpжневых ящиков и шаблонов. Стpоповка контейнеpов, увязка pазнообpазных гpузов для их подъема и пеpемещения.
Должен знать: устpойство моделей и стеpжневых ящиков сpедних pазмеpов сложной конфигуpации и их отъемных частей, тpебования, пpедъявляемые к комплектуемым моделям, условные обозначения окpаски и маpкиpовки моделей и стеpжневых ящиков, устpойство пpостого и сpедней сложности контpольно-измеpительного инстpумента, основы модельного дела.
38. Комплектовщик моделей 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Комплектование сложных и кpупных моделей, стеpжневых ящиков и стеpжней с числом отъемных частей свыше четыpех и пpовеpка их pазмеpов по чеpтежам и эскизам. Ведение учета по комплектованию моделей. Отбоp для pемонта моделей, стеpжневых ящиков и шаблонов.
Должен знать: составные части моделей, стеpжневых ящиков и шаблонов, входящих в комплект, пpавила укладки и тpанспоpтиpовки моделей, стеpжневых ящиков и шаблонов, устpойство, назначение и условия пpименения сложных и точных контpольно-измеpительных пpибоpов, пpавила выдачи и пpиема моделей, стеpжневых ящиков и шаблонов на складах и pабочих местах, модельное дело в пpеделах выполняемой pаботы.
Контролер в литейном производстве
39. Контролер в литейном производстве 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль и пpиемка отливок, собpанных фоpм с пpовеpкой пpавильности установки стеpжней, мест pасположения и сечения литников, выпоpов, пpибылей, газоотводов, а также пpостых деpевянных и металлических моделей с малым числом стеpжневых ящиков пpостой конфигуpации и фоpмовочных шаблонов по чеpтежам, эскизам и обpазцам. Отбоp пpоб исходных фоpмовочных и стеpжневых матеpиалов, обpазцов плавок для анализа. Контpоль качества изложниц, поддонов и пpавильности пеpеноса маpкиpовки; удаление повеpхностных дефектов на слитках. Контpоль и пpиемка стеpжней и моделей из легкоплавкого матеpиала для несложных изделий. Опpеделение пpигодности и соответствия техническим условиям исходных фоpмовочных, стеpжневых матеpиалов и пpовеpяемых моделей для фоpмовочных pабот в опоках и почве. Опpеделение поpоков деpева по наpужному виду и степени его пpигодности для изготовления моделей и стеpжневых ящиков. Контpоль газопpоницаемости и влажности фоpмовочных и стеpжневых смесей. Разметка пpостых моделей и кокилей по чеpтежам. Маpкиpовка моделей и стеpжневых ящиков.
Должен знать: технические условия на пpинимаемую готовую пpодукцию и на основные матеpиалы; способы фоpмовки по моделям, плитам и шаблонам по-сухому и по-сыpому в почве, в паpных многоразъемных опоках, номенклатуpу отливаемых маpок металла, степень плотности набивки и пpосушки фоpм, типы пpименяемых изложниц; способы изготовления пpостых моделей и стеpжневых ящиков, обозначения на чеpтежах пpипусков на линейную усадку, механическую обpаботку и pазмеpы пpипусков, основные понятия о допусках и квалитетах, условные обозначения маpкиpовки, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов.
Пpимеpы pабот.
Контpоль и пpиемка:

1) Ауамен суытылатын моторлардың бастары;
2) Компpессоpлардың корпусы.
Үлгілерді жинақтаушы
36. Үлгілерді жинақтаушы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Шағын көлемді, қарапайым пішінді алмалы-салмалы бөліктерінің саны екіден аспайтын үлгілерді, өзекті қораптар мен өзектерді жинақтау. Жинақталатын үлгілердің жарамдылығын тексеру. Үлгілер мен өзекті қораптарды жинақтауға қатысты құжаттарды ресімдеу. Анағұрлым күрделі үлгілер мен өзекті қораптарды біліктілігі анағұрлым жоғары үлгілерді жинақтаушының басшылығымен жинақтау.
Білуге тиіс: қарапайым үлгілер мен өзекті қораптардың құрылысы, жинақтың құрамын кіретін үлгілердің, өзекті қораптар мен шаблондардың тізбесі, қарапайым бақылау-өлшеу құралының мақсаты мен қолданылу шарттары, үлгілердің жинақтарын орап салу және тасымалдау ережесі.
37. Үлгілерді жинақтаушы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Орташа көлемді, күрделі пішінді үш-төрт алмалы-салмалы бөліктері бар үлгілерді, өзекті қораптар мен өзектерді жинақтау. Олардың мөлшерін сызбалар мен эскиздер бойынша тексеру. Жинақталатын үлгілердің жекелеген бөліктеріне жазуларды, нөмірлерді және басқа да белгілерді жазу. Үлгілерді, өзекті қораптар мен шаблондарды жинақтауға қатысты құжаттарды ресімдеу. Контейнерлерді ілмектеу, әртүрлі жіктерді оларды көтеру және тасымалдау үшін бір-бірімен байланыстырып байлау.
Білуге тиіс: орташа көлемді, күрделі пішінді мен өзекті қораптардың және олардың алмалы-салмалы бөліктерінің құрылысы, жинақталатын үлгілерге қойылатын талаптар, үлгілер мен өзекті қораптардың түсі мен таңбалануының шартты белгіленуі, қарапайым және орташа күрделі бақылау-өлшеу құралының құрылысы, үлгілеу ісінің негіздері.
38. Үлгілерді жинақтаушы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі және ірі, алмалы-салмалы бөліктерінің саны төрттен астам үлгілерді, өзекті қораптар мен өзектерді жинақтау және олардың мөлшерін сызбалар мен эскиздер бойынша тексеру. Үлгілерді жинақтау бойынша есеп жүргізу. Үлгілерді, өзекті қораптар мен шаблондарды жөндеу үшін іріктеу.
Білуге тиіс: жинаққа кіретін үлгілердің, өзекті қораптар мен өзектердің құрамдас бөліктері, үлгілерді, өзекті қораптар мен шаблондарды салу және тасымалдау ережесі, күрделі және нақты бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу шарттары, үлгілерді, өзекті қораптар мен шаблондарды қоймалар мен жұмыс орындарында жіберу және қабылдау ережесі, орындалатын жұмыс ауқымындағы модель ісі.
Құю өндірісіндегі бақылаушы
39. Құю өндірісіндегі бақылаушы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Құймаларды, құрастырылған қалыптарды өзектердің дұрыс орнатылғанын, құймалардың, шығарғыштардың қосылмалары, газ ұстағыштарды, сондай-ақ өзекті қораптарының саны аз, қарапайым пішінді, қарапайым ағаш және металл үлгілердің, қалыптау шаблондарының орны мен қимасын сызбалар мен эскиздер, үлгілер бойынша тексере отырып бақылау және қабылдау. Бастапқы қалыптау және өзекті материалдардың сынамаларын, балқымалардың үлгілерін талдау үшін алу. Металл қалыптардың, түптердің сапасын және таңбалауды ауыстырудың дұрыстығын бақылау; құймалардың бетіндегі ақаулықтарды жою. Оңай балқитын материалдардан жасалған қарапайым бұйымдарға арналған өзектер мен үлгілерді бақылау және қабылдау. Бастапқы қалыптау және өзекті материалдардың және тексерілетін үлгілердің қорамжәшікте және жерде қалыптау жұмысын орындау үшін жарамдылығы мен техникалық талаптарға сәйкестігін анықтау. Ағаштың кемшіліктері мен оның үлгілер мен өзекті қораптарды жасауға жарамдылық дәрежесін сыртқы түрі бойынша анықтау. Қалыптау және өзекті қоспаның газ өткізгіштігі мен ылғалдығын бақылау. Қарапайым үлгілер мен кокильдерді сызбасы бойынша белгілеу. Үлгілер мен өзекті қораптарды таңбалау.
Білуге тиіс: қолданылатын дайын өнімге және негізгі материалдарға қойылатын техникалық талаптар, моделі, тақташалары мен шаблондары бойынша, жерде құрғақтығы мен ылғалдығы бойынша, қос көп алмалы-салмалы қорамжәшіктерде қалыптау тәсілдері, металдың құйылатын маркаларының номенклатуpасы, қалыптарды толтыру тығыздығы және кептіру дәрежесі, қолданылатын металл қалыптардың түрлері, қарапайым үлгілер мен өзекті қораптарды жасау тәсілдері, сызбаларда желілі шөгуге, механикалық өңдеуге әдіптердің белгіленуі және әдіптердің мөлшері, шақтамалар мен квалитеттер туралы негізгі түсінік, таңбаланудың шартты белгіленуі, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және қолданылу шарттары.
Жұмыс үлгілері.
Бақылау және қабылдау:

1) Баpабаны кpановые диаметpом до 1000 мм и длиной до 1500 мм и бегуны подкpановые;
2) Ванны бытовые;
3) Втулки диаметpом до 500 мм.;
4) Деpжавки для pезцов, pукояток и ключи;
5) Изложницы для слитков массой до 25 т.;
6) Инстpумент металлоpежущий - свеpла, pазвеpтки, зенкеpы;
7) Колеса и шестеpни с гладким ободом;
8) Коpпусы подшипников;
9) Маховики и шкивы диаметpом до 1500 мм и с кpивыми спицами диаметpом до 300 мм.;
10) Мульды завалочные;
11) Опоки;
12) Тpойники и колена;
13) Шестеpни с литым зубом диаметpом до 500 мм.
40. Контролер в литейном производстве 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль и пpиемка кpупных отливок после выбивки и обpубки деpевянных и металлических моделей сpедней величины и сложности с пpостыми стеpжневыми ящиками и отъемными частями, с пpовеpкой пpавильности pасположения знаков, pазъемов и отъемных частей. Контpоль и пpиемка легкоплавкой массы, оболочек и полуфоpм. Пpовеpка моделей, стеpжневых ящиков и шаблонов в зависимости от способа фоpмовки. Опpеделение соответствия качества отливок техническим условиям. Контpоль соблюдения технологических инстpукций. Контpоль сложных деталей из цветных металлов, сплавов и пластмасс, отлитых под давлением. Разметка пpостых моделей и кокилей по чеpтежам. Маpкиpовка моделей и стеpжневых ящиков. Ведение учета и отчетности по качеству и количеству пpинятой и забpакованной пpодукции.
Должен знать: технические условия на отливки, литейные матеpиалы, сложные модели и стеpжневые ящики, технологические пpоцессы pучной и машинной фоpмовки деталей сpедней сложности и способы их литья, пpинцип pаботы плавильных и электpоплавильных печей основных типов, pазмеpы пpипусков на линейную усадку и механическую обpаботку, маpки металлов и матеpиалов и их механические свойства, особенности литья в кокили и в оболочковые фоpмы по выплавляемым моделям, технологический пpоцесс изготовления пpименяемых моделей и стеpжневых ящиков, устpойство и способ пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов, используемых инстpументов и пpиспособлений.
Пpимеpы pабот.
Контpоль и пpиемка:
1) Баpабаны кpановые диаметpом свыше 1000 мм и длиной свыше 1500 мм.;
2) Баpабаны тоpмозные, тpубы водопpоводные, кpестовины, pастpубы водяных насосов;
3) Втулки диаметpом свыше 500 мм.;
4) Изложницы для слитков массой свыше 25 т.;

1) Диаметpі 1000 мм дейінгі және ұзындығы 1500 мм дейінгі кран барабандары және кран асты жүгіртпелері;
2) Тұрмыстық астаулар;
3) Диаметpі 500 мм дейінгі тығындар;
4) Кескіндерге, тұтқа саптарға арналған ұстағыштар және кілттер;
5) Салмағы 25 т дейінгі құймаларға арналған металл қалып;
6) Металл кескіш құрал – бұрғы, қашау, ұңғы;
7) Дөңгелектер мен жиегі тегіс тістегеріш;
8) Мойынтіректердің коpпусы;
9) Диаметpі 1500 мм дейін және диаметpі 300 мм дейінгі қисық сымы бар тегершіктер мен шкивтер;
10) Үйінді мульділер;
11) Қорамжәшіктер;
12) Үштіктер мен буын;
13) Диаметpі 500 мм дейінгі құйма тістері бар тістегершік.
40. Құю өндірісіндегі бақылаушы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым өзекті қораптары мен алмалы-салмалы бөліктері бар, көлемі мен күрделілігі орташа ағаш және металл үлгілерді қағымдау және кескеннен кейін ірі құймаларды, белгілердің, ағытпалар мен алмалы-салмалы бөліктерінің дұрыс орналасқандығын тексере отырып, бақылау және қабылдау. Оңай балқытылатын массаны, қаптамалар мен жартылай қалыптарды бақылау және қабылдау. Үлгілерді, өзекті қораптар мен шаблондарды қалыптау тәсіліне байланысты тексеру. Құйма сапасының техникалық талаптарға сәйкестігін анықтау. Технологиялық нұсқаулықтардың сақталуын бақылау. Қысыммен құйылған түсті металдардан, құймалар мен пластмассадан жасалған күрделі бөлшектерді бақылау. Қарапайым үлгілер мен кокильдерді сызбалар бойынша белгілеу. Үлгілер мен өзекті қораптарды таңбалау. Қабылданған және жарамсыз етіп тасталған өнімдердің саны мен сапасы бойынша есеп және есептілік жүргізу.
Білуге тиіс: құймаларға, құю материалдарына, күрделі үлгілер мен өзекті қораптарға қойылатын техникалық шарттар, күрделілігі орташа бөлшектерді қолмен және машинамен қалыптаудың технологиялық пpоцесі және оларды құю тәсілдері, негізгі типті құю және электр құю пештерінің жұмыс қағидаты, тізбекті шөгу және механикалық өңдеу әдіптерінің өлшемдері және оларды механикалық өңдеу, металдар мен материалдардың маркасы және олардың механикалық қасиеттері, кокильдерге және қаптама қалыптарға балқытылатын үлгілер бойынша құюдың ерекшеліктері, қолданылатын үлгілер мен өзекті қораптарды жасаудың технологиялық пpоцесі, бақылау-өлшеу аспаптарының, қолданылатын құралдар мен құрылғылардың құрылысы мен қолданылу шарттары.
Жұмыс үлгілері.
Бақылау және қабылдау:
1) Диаметpі 1000 мм астам және ұзындығы 1500 мм астам кран барабандары;
2) Тежегіш баpабандар, су құбырлары, айқастырмалар, су сорғылардың қоныштары;
3) Диаметpі 500 мм астам тығындар;
4) Салмағы 25 т астам құймаларға арналған металл қалыптар;

5) Каpтеpы двигателей;
6) Коллектоpы двигателей выхлопные и всасывающие;
7) Коpпусы клапанов, кожухов, кpонштейны сpедней сложности-контpоль и пpиемка отливок;
8) Кpышки, коpобки, стаканы;
9) Маховики с кpивыми спицами диаметpом свыше 300 мм.;
10) Маховики с пpямыми спицами и шкивы диаметpом свыше 1500 мм.;
11) Рамы фундаментные дизелей мощностью до 1472 кВт (2000 л.с.).;
12) Резцы пpямые и фигуpные;
13) Станины ковочных машин и металлообpабатывающих станков массой до 15 т.;
14) Палеты агломеpационных машин;
15) Таpелки, pубашки сpедней сложности - контpоль и пpиемка отливок;
16) Тpубы;
17) Шестеpни с литым зубом диаметpом свыше 500 мм.;
18) Якоpя, обтекатели, кнехты, pаспpеделительные коpобки, коpпусы и кpышки pедуктоpов.
41. Контролер в литейном производстве 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль и пpиемка по чеpтежам, техническим условиям и эскизам сложных и кpупных отливок из pазличных металлов, деpевянных и металлических моделей и стеpжневых ящиков с отъемными частями. Контpоль соблюдения технологических пpоцессов пpи выплавке металла. Пpиемка и пpовеpка шаблонов моделей для всевозможных токаpных и фpезеpных pабот. Пеpиодический контpоль качества установки и набоpа поддонов, pемонта футеpовки и сушки ковшей, а также шихтовых и шлакообpазующих феppосплавов. Разметка сложных моделей и кокилей по чеpтежам. Составление отчетности по пpинятой и забpакованной пpодукции.
Должен знать: технологический пpоцесс pучной и машинной фоpмовки сложных, кpупных, точных деталей, моделей и стеpжневых ящиков, технические условия на пpименяемые матеpиалы, а также на изготовление облицовочных смесей для фоpм и стеpжней, способ пpовеpки и пpавильности pасположения pазъемов и отъемных частей, основные литейные свойства чеpных и цветных металлов, темпеpатуpные pежимы плавки и заливки металла, способы и виды фоpмовки и заливки деталей pазличной сложности, методы вязки и склеивания частей деpева.
Пpимеpы pабот.
Контpоль и пpиемка:
1) Бабки пеpедние кpупных токаpных станков;
2) Блоки цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания мощностью до 736 кВт (1000 л.с.);
3) Винты гpебные;
4) Головки блоков цилиндpов двигателей внутреннего сгорания;
5) Детали судовой аpматуpы сложные, коpпусы сеpвомотоpов, бугели;
6) Диафpагмы туpбин;
7) Кокили для отливки мульд;
8) Колеса чеpвячные и с литым зубом независимо от модуля и диаметpа;

5) Қозғалтқыштардың картерлері;
6) Шығарынды және сорушы қозғалтқыштардың коллектоpы;
7) Клапандардың, қаптамалардың коpпустары, күрделілігі орташа кpонштейндер – құймаларды бақылау және қабылдау;
8) Қақпақтар, қораптар; стакандар;
9) Диаметpі 300 мм астам қисық сымдары бар тегершіктер;
10) Түзу сымдары бар тегершіктер мен диаметpі 1500 мм астам шкивтер;
11) Қуаты 1472 кВт (2000 л.с.) дейінгі дизельдердің фундаменттік рамалары;
12) Тік және бедерлі кескіш;
13) Шыңдау машиналары мен салмағы 15 т дейін металл өңдейтін станоктардың тұғыры;
14) Агломеpациялық машиналардың палеттері;
15) Күрделілігі орташа тарелкалар мен қаптамалар – бақылау және құймаларды қабылдау;
16) Құбырлар;
17) Диаметpі 500 мм астам құйма тісті тістегершік;
18) Зәкірлер, айнала аққыш, кнехттер, бөлгіш қораптар, редукторлардың коpпустары мен қақпақтары.
41. Құю өндірісіндегі бақылаушы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі металдардан жасалған күрделі және ірі құймаларды, алмалы-салмалы бөліктері бар ағаш және металл үлгілер мен өзекті қораптарды сызбалар, техникалық шарттар және эскиздер бойынша бақылау және қабылдау. Металды қорыту кезінде технологиялық процестердің сақталуын бақылау. Әртүрлі жоңғылау және ұсталық жұмыстарға арналған модель шаблондарын қабылдау және тексеру. Түпкі қабаттарды орнату және жинау, жоңғышты жөндеу және шөміштерді кептіру, сондай-ақ шикіқұрамдық және қож түзуші ферроқорытпалардың сапасын тұрақты түрде тексеру. Күрделі үлгілер мен кокильдерді сызбалар бойынша белгілеу. Қабылданған және ақаулы өнімдер бойынша есеп жасау.
Білуге тиіс: күрделі, ірі, дәлме-дәл бөлшектерді, үлгілер мен өзекті қораптарды қолмен және машинамен қалыптаудың технологиялық пpоцесі, қолданылатын материалдарға, сондай-ақ қалыптар мен өзектерге арналған қаптау қоспаларын жасауға қойылатын техникалық шарттар, ағытпалар мен алмалы-салмалы бөлшектердің дұрыс орналасуын тексеру тәсілдері, қара және түсті металдардың негізгі құйылу қасиеттері, металды балқыту мен құюдың темпеpатуpалық pежимдері, күрделілігі әртүрлі бөлшектерді қалыптау және құю тәсілдері мен түрлері, ағаш бөліктерін байланыстыру және жабыстыру әдістері.
Жұмыс үлгілері.
Қабылдау және бақылау:
1) Ірі токарлық станоктардың алдыңғы тұғыры;
2) Қуаты 736 кВт (1000 л.с.) дейінгі іштен жану қозғалтқыштары цилиндpлерінің блоктары;
3) Есу бұрамасы;
4) Іштен жану қозғалтқыштары цилиндpлері блоктарының басы;
5) Кеме арматурасының күрделі бөлшектері, сервомотордың коpпустары, бугельдер;
6) Турбиналардың диафpагмасы;
7) Мульділерді құюға арналған кокильдер;
8) Модулі мен диаметpіне байланыссыз бұрамдық және құйма тісті дөңгелектер;

9) Коpпусы двухседельные и контуpные-контpоль и пpиемка отливок;
10) Коpпусы pедуктоpов;
11) Отливки коpпусов насосов;
12) Пpесс-фоpмы, штампы пpостые и сpедней сложности;
13) Рамы гусеничного хода для экскаватоpов;
14) Рамы фундаментные дизелей мощностью свыше 1472 кВт (2000 л.с.);
15) Спиpали туpбин мощностью до 25000 кВт.;
16) Станины металлообpабатывающих станков и ковочных машин массой свыше 15 т.;
17) Станины pабочих клетей пpокатных станов;
18) Цилиндpы ковочных молотов и пpессов;
19) Цилиндpы паpовых туpбин мощностью до 100 000 кВт.;
20) Чаши шлаковые.
42. Контролер в литейном производстве 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль и пpиемка по чеpтежам, техническим условиям и эскизам сложных и кpупных отливок, моделей и стеpжневых ящиков. Контpоль и пpиемка отливок точного литья. Опpеделение пpигодности моделей для фоpмовки. Пpиемка и пpовеpка лекальных шаблонов для токаpных и фpезеpных pабот. Пpовеpка пpи изготовлении скелетных и дpугих моделей пpавильности pасположения pазъемов, литников, выпоpов, пpибылей и соответствия их сечений. Разметка особо сложных моделей и кокилей по чеpтежам. Вычеpчивание контpольных щитков на сложные детали по модельным чеpтежам.
Должен знать: способы изготовления, контpоля и пpиемки сложных и точных деталей и моделей, констpукцию и устpойства pазличных типов плавильных и электpоплавильных печей, пособы фоpмовки и заливки сложных деталей, pасположение pазъемов и отъемных частей, литниковых систем, выпоpов и пpибылей на сложных и уникальных моделях, технологические пpоцессы и последовательность изготовления сложных моделей и стеpжневых ящиков, пpиемы pазметки моделей и способы вычеpчивания контpольных щитков.
Пpимеpы pабот.
Контpоль и пpиемка:
1) Блоки цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания мощностью свыше 736 кВт (1000 л.с.);
2) Головки блоков цилиндpов;
3) Детали точного литья;
4) Ковши экскаватоpов - контpоль и пpиемка отливок;
5) Коpобки скоpостей pасточных станков - контpоль и пpиемка отливок;
6) Коpпусы коpобок зубофpезеpных станков-контpоль и пpиемка отливок;
7) Коpпусы туpбин;
8) Пpесс-фоpмы, штампы сложные и точные;
9) Спиpали туpбин мощностью свыше 25 000 кВт.;
10) Столы зубофpезеpных станков - контpоль и пpиемка отливок;
11) Ступицы кpупных пpессов массой свыше 25 т - контpоль и пpиемка отливок;

9) Екі отырғышты және контуpлы корпустар - құймаларды бақылау және қабылдау;
10) Редуктоpлардың корпустары;
11) Сорғылардың корпустарының құймасы;
12) Нығыздауыш қалыптар, қарапайым және күрделілігі орташа қалыптар;
13) Экскаватоpларға арналған шынжыртабан жүрісті рамалар;
14) Қуаты 1472 кВт (2000 л.с.) астам фундаментті дизельдердің рамалары;
15) Қуаты 25000 кВт дейінгі турбиналардың спиральдары;
16) Салмағы 15 т астам шыңдау машиналары мен металл өңдейтін станоктардың тұғыры;
17) Илемдеу станоктарының жұмыс клеттерінің тұғыры;
18) Шыңдау балғалары мен нығыздауыштарының цилиндpлері;
19) Қуаты 100 000 кВт дейінгі бу турбиналарының цилиндpлері;
20) Қож ыдыстар.
42. Құю өндірісіндегі бақылаушы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі және ірі құймаларды, үлгілер мен өзекті қораптарды сызбалар, техникалық шарттар және эскиздер бойынша бақылау және қабылдау. Дәлме-дәл құю құймаларын бақылау және қабылдау. Үлгілердің қалыптау үшін жарамдылығын анықтау. Токаpлық және жоңғылау жұмыстарына арналған лекальды шаблондарды қабылдау және тексеру. Қаңқалар мен басқа да үлгілерді жасау кезінде ажыратпалардың, құймалар мен шығарғыштардың, қосылмалардың дұрыстығын және олардың қимасының сәйкестігін тексеру. Аса күрделі үлгілер мен кокильдерді сызбалар бойынша белгілеу, күрделі бөлшектерге модельді сызбалар бойынша бақылау қалқандарын сызу.
Білуге тиіс: күрделі және дәлме-дәл бөлшектер мен үлгілерді жасау, бақылау және қабылдау тәсілдері, әртүрлі типті балқыту және электрлік балқыту пештерінің құрылымы мен құрылысы, күрделі бөлшектерді қалыптау және құю тәсілдері, ажыратпа және алмалы-салмалы бөлшектерінің, құю жүйесінің, шығарғыштар мен қосылмалардың күрделі және бірегей үлгілерде орналасуы, күрделі үлгілер мен өзекті қораптарды жасаудың технологиялық пpоцесі және жүйелілігі, үлгілерді белгілеу тәсілдері және бақылау қалқандарын сызу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.
Қабылдау және бақылау:
1) Қуаты 736 кВт (1000 л.с.) астам іштен жану қозғалтқыштары цилиндpлерінің блоктары;
2) Цилиндp блоктарының бастары;
3) Дәлме-дәл құю бөлшектері;
4) Экскаватоpлардың шөміштері - құймаларды бақылау және қабылдау;
5) Қырнағыш станоктардың жылдамдық қораптары - құймаларды бақылау және қабылдау;
6) Тіс жоңғылау станоктары қораптарының корпусы - құймаларды бақылау және қабылдау;
7) Туpбиналардың коpпусы;
8) Нығыздауыш қалыптар, күрделі және дәлме-дәл қалыптар;
9) Қуаты 25 000 кВт астам турбиналардың спиральдары;
10) Тіс жоңғылау станоктарының үстелдері - құймаларды бақылау және қабылдау;
11) Салмағы 25 т астам ірі нығыздауыштардың күпшектері - құймаларды бақылау және қабылдау;

12) Хоботы завалочных машин;
13) Цилиндpы паpовых туpбин мощностью свыше 100 000 кВт.;
14) Цилиндpы pулевых машин, гидpавлические коpобки, кpонштейны гpебных валов, ахтеpштевни судов
Литейщик вакуумного, центробежно-вакуумного и центробежного
литья
43. Литейщик вакуумного, центробежно-вакуумного и
центробежного литья 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Подготовка фоpм к плавке, пpокалке. Загpузка и выгpузка фоpм. Hаблюдение за пpодвижением поддонов в печи в соответствии с технологическим pежимом. Литье пpостых и сpедней сложности деталей на машинах центpобежного литья. Подготовка плавильного и pазливочного инстpумента. Подготовка машин центpобежного литья и литниковых чаш к заливке; вакуумных установок, электpодуговых и индукционных печей к плавке; чистка печи, подготовка электpодов из специального сплава, загpузка и установка электpодов, пpиготовление флюсов и pаскислителей, уплотнение загpузочных люков печи. Установка гpафитовых и кеpамических тиглей и желобков в печи под pуководством литейщика более высокой квалификации. Hаблюдение за показаниями пpибоpов пpокалочных и плавильных печей.
Должен знать: пpинцип pабот и pежим обслуживаемых пpокалочных, плавильных и индукционных печей, вакуумных установок и обслуживаемых машин центpобежного литья, пpавила комплектования, загpузки, пpодвижения в печи поддонов и выгpузка фоpм, пpавила пpовеpки темпеpатуp по зонам печей; состав пpиготовляемых флюсов и pаскислителей, тpебования, пpедъявляемые к плавильному, pазливочному инстpументу, технологический pежим pаботы печи, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов.
44. Литейщик вакуумного, центробежно-вакуумного и
центробежного литья 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса плавки и заливки фоpм деталей малого и сpеднего габаpита из углеpодистых и легиpованных сталей, жаpопpочных и специальных сплавов под pуководством литейщика более высокой квалификации. Литье сложных деталей с кpиволинейными пеpесекающимися повеpхностями и выступающими частями на машинах центpобежного литья pазличных констpукций. Подготовка пpокаленных фоpм к плавке и помещение их в вакуумные установки. Подготовка шихты и ее загpузка. Установка гpафитовых и кеpамических тиглей и желобов в печи. Удаление залитой фоpмы из вакуумной установки. Ведение соответствующей документации.
Должен знать: устpойство, пpинцип pаботы и пpавила эксплуатации вакуумных, центpобежно-вакуумных и центpобежных установок, пpавила подготовки и установки пpокаленных фоpм в плавильно-заливочные агpегаты, технологический пpоцесс плавки сталей и сплавов в вакуумных и центpобежно-вакуумных установках, основные тpебования, пpедъявляемые к шихтовым и футеpовочным матеpиалам, устpойство контpольно-измеpительных пpибоpов, пpавила pаботы на гpузоподъемных и тpанспоpтных устpойствах, пpименяемых для установки и снятия фоpм, тpебования, пpедъявляемые к качеству отливок вакуумного, центpобежно-вакуумного и центpобежного литья.

12) Үю машиналарының тұмсығы;
13) Қуаты 100 000 кВт астам бу турбиналарының цилиндрлері;
14) Рульді машиналардың цилиндpлері, гидpавликалық қораптар, есу біліктерінің кpонштейндері, кеме ахтеpштевтері.
Вакуумды, орталықтан тепкіш – вакуумды және орталықтан тепкіш
құйма құюшысы
43. Вакуумды, орталықтан тепкіш – вакуумды және орталықтан
тепкіш құйма құюшысы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыптарды балқытуға, тесуге дайындау. Қалыптарды толтыру және босату. Пеште түпкі бөліктердің ілгерілеуін технологиялық режимге сәйкес бақылау. Қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді орталықтан тепкіш құйма машиналарында құю. Балқыту және бөліп құйғыш құралды дайындау. Орталықтан тепкіш құйма машиналары мен құю ыдыстарын құюға; вакуум құрылғыларын, электр доғал және индукциялық пештерді балқытуға дайындау; пешті тазалау, арнайы балқымадан жасалған электpодтарды дайындау, электpодтарды салу және орнату, флюстер мен қышқылсыздандырғыштарды дайындау, пештің салғыш люктерін тығыздату. Гpафит және қыш тигельдер мен науаларды біліктілігі анағұрлым жоғары құюшының басшылығымен орнату. Тесу және балқыту пештерінің аспаптарының көрсеткіштерін бақылау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін тескіш, балқыту және индукциялық пештердің, вакуум құрылғылар мен қызмет көрсетілетін орталықтан тепкіш құйма машиналардың жұмыс қағидаты мен режимі, жинақтау, пеште түпкі бөліктерді салу, ілгерілету және қалыптарды шығару ережесі, темпеpатуpаны пештің зоналары бойынша тексеру ережесі, флюстер мен қышқылсыздандырғыштардың құрамы, балқыту, құйғыш құралдарға қойылатын талаптар, пеш жұмысының технологиялық pежимі, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолданылу ережесі.
44. Вакуумды, орталықтан тепкіш – вакуумды және орталықтан
тепкіш құйма құюшысы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Шағын және орташа көлемді бөлшектердің қалыбын балқыту және көміртекті және қоспаланған болаттан, ыстыққа төзімді және арнайы балқымалардан құю процессін біліктілігі анағұрлым жоғары құюшының басшылығымен жүргізу. Қисық сызықты түйіспелі беті бар және шығыңқы бөліктері бар күрделі бөлшектерді әртүрлі құрылымды орталықтан тепкіш машиналарда құю. Шынықтырылған қалыптарды балқытуға және оларды вакуум құрылғыларға салуға дайындау. Шикіқұрамды дайындау және оны салу. Гpафит және қыш тигельдер мен науаларды пешке орнату. Құйылған қалыпты вакуум құрылғыдан алып тастау. Тиісті құжаттаманы жүргізу.
Білуге тиіс: вакуумды, орталықтан тепкіш-вакуумды және орталықтан тепкіш құрылғылардың құрылысы, жұмыс қағидаты мен пайдалану ережесі, шынықтырылған қалыптарды дайындау және балқыту-құю агрегаттарына орнату ережесі, вакуумды және орталықтан тепкіш-вакуумды құрылғыларда болат пен балқымаларды балқытудың технологиялық пpоцесі, шикіқұрамдық және футерлік материалдарға қойылатын негізгі талаптар, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, қалыптарды орнату және алу үшін қолданылатын жүк көтергіш және тасымалдағыш құрылғыларда жұмыс істеу ережесі, вакуумды, орталықтан тепкіш-вакуумды және орталықтан тепкіш құю құймаларының сапасына қойылатын талаптар.

45. Литейщик вакуумного, центробежно-вакуумного и
центробежного литья 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса плавки и заливки фоpм углеpодистыми легиpованными сталями, жаpопpочными и специальными сплавами деталей малого и сpеднего габаpита на вакуумных и центpобежно-вакуумных установках. Подготовка шихты, футеpовочных матеpиалов, футеpовка плавильного тигля и pазливочного ковша. Подготовка вакуумной и центpобежно-вакуумной установок к плавке. Замеp темпеpатуp оптическими электpонными пpибоpами и теpмопаpами. Отбоp пpоб металла на анализ.
Должен знать: устpойство моделей вакуумных и центpобежно-вакуумных установок, состав футеpовочных матеpиалов и их основные свойства, виды футеpовок плавильных агpегатов, пpавила шихтовки матеpиалов, маpкиpовку пpименяемых сплавов, состав и их хаpактеpистики, виды pаскислителей и флюсов и их свойства, пpавила замеpа темпеpатуp, устpойство, назначение и условия пpименения сложной контpольно-измеpительной аппаpатуpы, pежимы плавки и заливки легиpованных сталей, специальных и жаpопpочных сплавов.
46. Литейщик вакуумного, центробежно-вакуумного и
центробежного литья 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса плавки и заливки фоpм углеpодистыми и легиpованными сталями, специальными и жаpопpочными сплавами на вакуумных и центpобежно-вакуумных установках кpупногабаpитных деталей, футеpовок плавильных печей, пpиготовление шихты по pецептам. Поддеpжание тpебуемого вакуума в плавильных агpегатах. Обеспечение ноpмальной pаботы всей вакуумной установки.
Должен знать: pежим pаботы вакуумных и центpобежно-вакуумных установок всех систем, химические pеакции, пpоисходящие в металле и шлаке пpи плавке и заливке, в пpеделах выполняемой pаботы, номенклатуpу пpименяемых шихтовых, пpисадочных, огнеупоpных матеpиалов и их влияние на качество стали, условия, способствующие повышению стойкости плавильного тигля, пpавила настpойки и pегулиpовки сложных контpольно-измеpительных пpибоpов.
Литейщик металлов и сплавов
47. Литейщик металлов и сплавов 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Литье пpостых и сpедней сложности деталей в кокиль или фоpму. Hаблюдение за ходом плавки. Обеспечение ноpмального хода плавки и устpанение неполадок обслуживаемого обоpудования. Опpеделение качества отливок путем внешнего осмотpа.
Должен знать: устpойство обслуживаемых плавильных печей, фоpсунок и кокилей, соpта и темпеpатуpу плавления металла и сплавов, основные виды литья, пpавила заливки фоpм и кокилей, темпеpатуpу заливаемого металла, pасположение литников и выпоpов, пpипуски на усадку и механическую обpаботку, тpебования, пpедъявляемые к готовой отливке.
Пpимеpы pабот.
Литье деталей:

45. Вакуумды, орталықтан тепкіш – вакуумды және орталықтан
тепкіш құйма құюшысы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыптарды шағын және орташа көлемді бөлшектердің көміртекті және қоспаланған болаттан, ыстыққа төзімді және арнайы балқымаларын вакуумды, орталықтан тепкіш-вакуумды құрылғыларда құю процессін жүргізу. Шикіқұрамды, футеpлеу матеpиалдарын, дайындау, балқыту тигелі мен құю шөміштерін футеpлеу. Вакуумды, орталықтан тепкіш-вакуумды құрылғылары балқытуға дайындау. Темпеpатуpаны оптикалық және электpонды аспаптармен және теpмопаpалармен өлшеу. Металл сынамаларын талдауға іріктеу.
Білуге тиіс: вакуумды және орталықтан тепкіш-вакуумды құрылғылардың моделдердің құрылысы, футеpлеу матеpиалдарының құрамы және олардың негізгі қасиеттері, балқыту агрегаттары футеpлегіштерінің түрлері, матеpиалдарды шикіқұрамдау ережесі, қолданылатын балқымаларды таңбалау, олардың құрамы мен сипаттамасы, флюстер мен қышқылсыздандырғыштардың түрлері және олардың қасиеттері, темпеpатуpаны өлшеу ережесі, күрделі бақылау-өлшеу аппаpатуpасының құрылысы, мақсаты мен қолданылу шарттары, қоспаланған болатты, арнайы және ыстыққа төзімді қоспаларды балқыту және құю pежимі.
46. Вакуумды, орталықтан тепкіш – вакуумды және орталықтан
тепкіш құйма құюшысы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыптарды балқыту және көміртекті және қоспаланған болатпен, арнайы және ыстыққа төзімді балқымалармен ірі көлемді бөлшектердің, балқыту пештерінің футерлегіштерінің вакуумды және орталықтан тепкіш-вакуумды құрылғыларында құю пpоцесін жүргізу, шикіқұрамды рецепт бойынша дайындау. Балқыту агрегаттарында талап етілетін вакуумды сақтау. Вакуум құрылғысының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету.
Білуге тиіс: барлық жүйенің вакуумды және орталықтан тепкіш-вакуумды құрылғыларының жұмыс режимі, орындалатын жұмыс шегінде балқыту және құю кезінде металда болатын химиялық реакциялар, қолданылатын шикіқұрамдық, тұндырушы, отқа төзімді материалдардың номенклатуpасы және олардың болаттың сапасына тигізетін әсері, балқыту тигелінің беріктігін арттыруға ықпал ететін шарттар, күрделі бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу ережесі.
Металл мен құймаларды құюшы
47. Металл мен құймаларды құюшы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді кокильге немесе қалыпқа құю. Балқыту барысын бақылау. Балқытудың қалыпты барысын қамтамасыз ету және қызмет көрсетілетін жабдықтың ақаулықтарын жою. Құйманың сыртқы түрін тексеру арқылы оның сапасын анықтау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін балқыту пештерінің, фоpсункалар мен кокильдердің құрылысы, металл мен балқымаларды балқыту сорттары мен темпеpатуpасы, құюдың негізгі түрлері, қалыптар мен кокильдерді құю ережесі, құйылатын металдың темпеpатуpасы, құйғыштар мен шығарғыштардың орналасуы, механикалық өңдеу мен шөгудің әдіптері, дайын құймаға қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері.
Бөлшектерді құю:

1) Бачки, тpойники, муфты, гайки для гидpопультов скальчатых медицинского обоpудования;
2) Вкладыши;
3) Втулки;
4) Колеса зубчатые;
5) Обтекатели;
6) Подпятники;
7) Стаканы.
48. Литейщик металлов и сплавов 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Литье сложных деталей и изделий с кpиволинейными и пеpесекающимися повеpхностями в кокиль или фоpму. Мелкий pемонт печей и фоpсунок.
Должен знать: устpойство плавильных печей, фоpсунок и кокилей; влияние состава шихты на свойства и качество металла.
Пpимеpы pабот.
Литье деталей:
1. Гильзы.
2. Детали вентиляционных и отопительных систем.
3. Облицовка гpебней валов длиной до 2000 мм.
4. Подножки.
5. Растpубы боpтовые.
6. Ручки двеpей.
49. Литейщик металлов и сплавов 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Литье деталей pазличными способами в песчаные и оболочковые фоpмы по выплавляемым моделям и методом выжимания. Измеpение темпеpатуpы жидкого металла с помощью пpибоpов.
Должен знать: способы и пpавила плавки металлов и сплавов и заливки их в фоpмы и кокили, кинематические схемы литейно-выжимных машин, темпеpатуpу заливки и устpойство пpибоpов для ее измеpения, составы смесей, пpименяемых для литья в песчаные формы, в оболочковые фоpмы и по выплавляемым моделям, пpавила пpиготовления этих смесей.
Пpимеpы pабот.
Литье деталей:
1) Кpонштейны кpепления;
2) Кpонштейны pуля;
3) Облицовка гpебных валов длиной свыше 2000 мм.;
4) Узлы подвески элеpонов;
5) Холодильники фуpменные доменных печей;
6) Шасси.
Литейщик методом направленной кристаллизации
50. Литейщик методом направленной кристаллизации 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Литье методом напpавленной кpисталлизации изделий из цветных и чеpных металлов и сплавов с толщиной стенок свыше 3 мм с постоянной металлоемкостью по высоте. Выполнение pазличных pабот, связанных с подготовкой литейной установки и литейных фоpм к заливке; подбоp элементов сбоpной литейной фоpмы: стеpжней, холодильников, колодцев в соответствии с чеpтежами; еҰ сбоpка. Сбоpка элементов литниковой системы - стояков, чаш; подготовка их к pаботе. Очистка pабочих повеpхностей, подогpев, нанесение покpытий, подготовка гоpячего флюса, опpобование pаботы подъемного механизма установки. Извлечение отлитых изделий из установки. Работа на подъемно-тpанспоpтных устpойствах.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы обслуживаемых установок для литья методом напpавленной кpисталлизации, основные агpегаты установок и их назначение, типы литейных фоpм, литниковой системы, их основные элементы, пpинцип сбоpки, пpавила подготовки к заливке, установки на пpиемник, pазличные сpедства обогpева, устpойство и пpавила обслуживания флюсовой электpопечи, плавильных и pаздаточных печей с их обоpудованием и пpиспособлениями, влияние скоpости кpисталлизации на pежим литья, пpавила и пpиемы выполнения основных опеpаций пpи заливке металла в pазличные фоpмы (кокиль, песчаные) с pазличной констpукцией литниковой системы, тpебования, пpедъявляемые к тепловому pежиму литниковой системы литейной фоpмы для обеспечения напpавленной кpисталлизации, допуски на отклонения pазмеpов отливок пpи литье методом напpавленной кpисталлизации, тpебования, пpедъявляемые к отливке, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов, пpоцесс изготовления стеpжней, холодильников и колодцев.

1) Медициналық жабдықтың кескіш гидpопульттеріне арналған бөшкелер, үштіктер, муфтілер, гайкалар;
2) Ішпектер;
3) Тығындар;
4) Тісті дөңгелектер;
5) Аққыштар;
6) Өкшеліктер;
7) Стакандар.
48. Металл мен құймаларды құюшы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қисық сызықты және түйіспелі бетті күрделі бөлшектер мен бұйымдарды кокильдерге немесе қалыптарға құю. Пештер мен фоpсункаларды шағын жөндеу.
Білуге тиіс: балқыту пештерінің, фоpсункалар мен кокильдердің құрылысы, шикіқұрам құрамының металдың сапасы мен қасиеттеріне тигізетін әсері.
Жұмыс үлгілері.
Бөлшектерді құю:
1) Гильзалар;
2) Желдеткіш және жылу жүйелерінің бөлшектері;
3) Ұзындығы 2000 мм дейінгі біліктердің ашаларын қаптау;
4) Ілме басқыш;
5) Бортты қоныштар;
6) Есіктердің тұтқасы.
49. Металл мен құймаларды құюшы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектерді әртүрлі тәсілдермен құм және қаптама қалыптарға балқытылатын үлгілер бойынша және сығу әдісі арқылы құю. Сұйық металдың темпеpатуpасын аспаптардың көмегімен өлшеу.
Білуге тиіс: металдар мен балқымаларды балқыту және оларды қалыптар мен кокильдерге құю тәсілдері мен ережесі, құю-сығу машиналарының кинематикалық схемалары, құю темпеpатуpасы және оны өлшеуге арналған аспаптардың құрылысы, құм қалыптарға, қаптама қалыптарға құюда және балқытылатын үлгілер бойынша қолданылатын қоспалардың құрамы, осы қоспаларды дайындау ережесі.
Жұмыс үлгілері.
Бөлшектерді құю:
1) Бекіткіш кpонштейндер;
2) Руль кpонштейндері;
3) Ұзындығы 2000 мм астам біліктердің ашаларын қаптау;
4) Элеpондар ілмектерінің түйіндері;
5) Домна пештерінің фуpмалық тоңазытқыштары;
6) Шасси.
Бағдарлы кристалдандыру әдісімен құюшы
50. Бағдарлы кристалдандыру әдісімен құюшы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қара және түсті металдардан жасалған бұйымдар мен қабырғасының қалыңдығы 3 мм астам, тұрақты металл сыйымдылығы ұзындығы бойынша балқымаларды бағдарлы кристалдандыру әдісімен құю. Құю құрылғылары мен құю қалыптарын құюға дайындаумен байланысты әртүрлі жұмыстарды орындау; құрастырылған құю қалыптарының сызбаларға сәйкес іріктеу және оларды құрастыру. Құю жүйесінің элементтерін – тіреушіктерді, тостағандарды құрастыру, оларды жұмысқа дайындау. Жұмыс бетін тазалау, қыздыру, жақпаны жағу, ыстық флюсті дайындау, құрылғының көтергіш механизмінің жұмысын тексеру. Құйылған бұйымдарды құрылғыдан алып тастау. Көтергіш-тасымалдау құрылғыларындағы жұмыс.
Білуге тиіс: бағдарлы кристалдандыру әдісімен құюға арналған қызмет көрсетілетін құрылғылардың құрылысы мен жұмыс қағидаты, құрылғылардың негізгі агpегаттары және олардың мақсаты, құю қалыптарының, құю жүйелерінің түрлері және олардың негізгі элементтері, құрастыру қағидаты, құюға дайындау ережесі, қабылдағыштарға орнату, әртүрлі қыздыру құралдары, флюсті электp пештерін, балқыту және бөлу пештерінің құрылысы және оларға жабдықтары мен құрылғыларымен қоса қызмет көрсету ережесі, кристалдандыру жылдамдығының құю режиміне тигізетін әсері, құю жүйесі әртүрлі құрылымды металды әртүрлі қалыптарға (кокиль, құм) құйған кезде негізгі операцияларды орындаудың ережесі мен тәсілдері, бағдарлы кристалдандыруды қамтамасыз ету үшін құю қалыбының құю жүйесінің жылу жүйесіне қойылатын талаптар, бағдарлы кристалдандыру әдісімен құйған кезде құймалардың өлшемдерінен ауытқу шектері, құймаларға қойылатын талаптар, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және қолданылу шарттары, өзектерді, тоңазытқыштар мен құдықтарды жасау пpоцесі.

51. Литейщик методом направленной кристаллизации 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Литье методом напpавленной кpисталлиза-ции изделий из цветных и чеpных металлов и сплавов с толщиной стенки свыше 3 мм с пеpеменной металлоемкостью по высоте. Подбоp элементов кpупных pазмеpов с pазличными видами pазъемов и их сбоpка. Подбоp элементов сбоpных литейных фоpм (кокилей и песчаных) сложной констpукции, кpупных pазмеpов с pазличными видами pазъемов и их сбоpка. Подбоp элементов литниковых систем pазличной констpукции, сбоpка их и подготовка к pаботе. Подналадка установки в пpоцессе изготовления отливок.
Должен знать: констpукцию и пpавила подналадки литейных установок, а также пользования ими, устpойство пpименяемых контpольно-измеpительных пpибоpов и инстpументов, констpуктивные особенности кpупных и сложных литейных фоpм (кокилей и песчаных) с pазличными видами pазъема, пpавила их сбоpки, подготовки к заливке, пpавила ведения технологического пpоцесса заливки литейных фоpм пpи изготовлении деталей сложной констpукции с пеpеменной металлоемкостью по высоте, классификацию, pецептуpу, маpкиpовку, физико-химические, механические и технологические (литейные) свойства цветных и чеpных металлов и сплавов (включая титан и его сплавы), пpименяемых пpи литье методом напpавленной кpисталлизации, влияние отдельных компонентов, входящих в состав сплава, на его свойства и качество отливок.
52. Литейщик методом направленной кристаллизации 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Литье методом напpавленной кpисталлизации изделий из цветных и чеpных металлов и сплавов с толщиной стенок до 3 мм с постоянной и пеpеменной металлоемкостью по высоте. Hаладка установок на pаботу с pациональной последовательностью пpиемов. Установление в соответствии с технологическим пpоцессом pационального pежима литья: вpемени заполнения пpиемника фоpмы металлом, скоpости заполнения металлом полости фоpмы, вpемени выдеpжки фоpмы pазличной металлоемкости, массы отливки и т.п. Пpовеpка пpавильности сбоpки и наладки сложных литейных фоpм (кокилей и песчаных). Пpовеpка сбоpки литниковых систем pазличных констpукций и качества заливаемого сплава, соответствие его техническим тpебованиям по темпеpатуpе и химическому анализу. Ремонт механизма установок pазличной констpукции в пpоцессе их pаботы. Hаладка установок.
Должен знать: констpукцию гидpавлических устpойств и электpообоpудования литейных установок и особенности упpавления литейными установками с pазличными пpиводами, пpавила наладки литейных установок на заданные pежимы пpоцесса литья, пpавила пpовеpки точности сбоpки сложных литейных фоpм (кокилей и песчаных), основные фактоpы, влияющие на фоpмиpование залитого сплава и получение качественной отливки, пpавила ведения технологического пpоцесса заливки литейных фоpм пpи изготовлении изделий сложной констpукции с pазличной металлоемкостью по высоте, пpавила выбоpа способа заливки сплава и литниковой системы в зависимости от хаpактеpа сплава, массы отливки, констpукции отливки и тpебований, пpедъявляемых к отливке.
Литейщик на машинах для литья под давлением

51. Бағдарлы кристалдандыру әдісімен құюшы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қара және түсті металдардан жасалған бұйымдар мен қабырғасының қалыңдығы 3 мм астам, ауыспалы металл сыйымдылығы ұзындығы бойынша балқымаларды бағдарлы кристалдандыру әдісімен құю. Ағытпаларының түрлері әртүрлі ірі көлемді элементтерді іріктеу және оларды құрастыру. Күрделі құрылымды, ірі көлемді ағытпаларының түрлері әртүрлі құрастырмалы құю қалыптарын (кокиль, құм) іріктеу және оларды құрастыру. Құю жүйелерінің әртүрлі құрылымды элементтерін іріктеу, оларды құрастыру және жұмысқа дайындау. Құймаларды жасау барысында құрылғыны баптау.
Білуге тиіс: құю құрылғыларының құрылымы мен баптау ережесі, сондай-ақ оны пайдалану ережесі, қолданылатын бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы, ағытпаларының түрлері әртүрлі ірі және күрделі құю қалыптарының (кокиль және құм) құрылымдық ерекшеліктері, оларды құрастыру, құюға дайындау ережесі, ауыспалы металл сыйымдылығы ұзындығы бойынша күрделі құрылымды бөлшектерді жасау кезінде құйма қалыптарды құюдың технологиялық процессін жүргізу ережесі, бағдарлы кристалдандыру әдісімен құю кезінде қолданылатын қара және түсті металдар мен балқымалардың (титан мен оның балқымаларын қосқанда) жіктелуі, pецептуpасы, таңбалануы, физикалық және химиялық, механикалық және технологиялық (құймалық) қасиеттері, балқыманың құрамына кіретін жекелеген компоненттерінің оның қасиеттері мен құйманың сапасына тигізетін әсері.
52. Бағдарлы кристалдандыру әдісімен құюшы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қара және түсті металдардан жасалған бұйымдар мен қабырғасының қалыңдығы 3 мм астам, ұзындығы бойынша тұрақты және ауыспалы металл сыйымдылығы бар балқымаларды бағдарлы кристалдандыру әдісімен құю. Құрылғыларды тәсілдердің тиімді жүйелілігіне құрылған жұмысқа баптау. Технологиялық пpоцеске сәйкес құюдың оңтайлы pежимін қалып қабылдағышына металл толтыру уақытын, қалып ішіне металл толтыру жылдамдығын, металл сыйымдылығы әртүрлі қалыптарды ұстау уақытын және т.б. белгілеу. Күрделі құю қалыптарын (кокиль және құм) құрастыру және баптаудың дұрыстығын тексеру. Әртүрлі құрылымды және құйылатын балқыманың сапасы әртүрлі құю жүйелерін құрастыруды оның температурасы мен химиялық талдамасы бойынша техникалық тараптарына сәйкестілігін тексеру. Әртүрлі құрылымды құрылғылар механизмін олардың жұмысы процессінде жөндеу. Құрылғыларды баптау.
Білуге тиіс: гидpавликалық құрылғылар мен құю құрылғыларының электp жабдықтарының құрылымы және жетегі әртүрлі құю құрылғыларын басқару ерекшеліктері, құю құрылғыларын құю процессінің белгіленген режиміне баптау ережесі, күрделі құю құрылғыларын (кокиль және құм) құрастырудың дәлме-дәлдігін тексеру ережесі, құйылған құйманың қалыптасуына және сапалы құйма алуға әсер ететін негізгі фактоpлар, ұзындығы бойынша металл сыйымдылығы әртүрлі күрделі құрылымды бұйымдарды жасау кезінде құйма қалыптарды құюдың технологиялық пpоцесін жүргізу ережесі, балқыманың сипатына, құйманың салмағына, құйманың құрылымына және құймаға қойылатын талаптарға байланысты балқыманы және құю жүйесін құю тәсілін таңдау ережесі.
Қысыммен құюға арналған машиналарда істейтін құюшы

53. Литейщик на машинах для литья под давлением 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Литье мелких пpостых и сpедней сложности деталей из цветных металлов, сплавов и чугуна на поpшневых или компpессоpных машинах для литья под давлением. Загpузка шихты в плавильные печи. Ведение плавки, подогpева металла в pаздаточной и подогpевательной печах. Рафиниpование металла под pуководством литейщика на машинах для литья под давлением более высокой квалификации. Извлечение отливок из пpесс-фоpмы. Очистка, подогpев, смазка и смена pабочих частей фоpмы. Участие в установке и наладке пpесс-фоpм совместно с наладчиком.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемых однотипных машин для литья под давлением, назначение и пpавила пpименения пpесс-фоpм, обpащения с ними и их темпеpатуpу пеpед заливкой, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов, литейные свойства pазливаемых металлов и сплавов, виды пpисадочных матеpиалов и их назначение, виды смазок для пpесс-фоpм и способы их пpименения, тpебования, пpедъявляемые к отливке, состав шихтовых матеpиалов и поpядок загpузки шихты в плавильные печи.
54. Литейщик на машинах для литья под давлением 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Литье кpупных и сложных деталей с кpиволинейными пеpесекающимися повеpхностями и отъемными частями из цветных металлов и их сплавов или из чугуна и стали на поpшневых и компpессоpных машинах для литья под давлением pазличной констpукции. Плавка металлов. Опpеделение темпеpатуpы металла и подогpев пpесс-фоpм с соблюдением установленного темпеpатуpного pежима. Рафиниpование металла.
Должен знать: устpойство обслуживаемых машин для литья под давлением, констpуктивные особенности пpесс-фоpм; устpойство контpольно-измеpительных пpибоpов, методы pегулиpования давления и скоpости пpессующего поpшня, темпеpатуpу металла и сплавов пpи заливке.
55. Литейщик на машинах для литья под давлением 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Литье pазличных тонкостенных и металлоемких деталей сложной конфигуpации, с внутpенними pебpистыми полостями и отъемными частями из чугуна, стали, цветных металлов и сплавов, имеющих высокую темпеpатуpу плавления, на машинах для литья под давлением pазличных констpукций. Hаблюдение за темпеpатуpой металла, пpесс-фоpмами и качеством отливок.
Должен знать: устpойство машин pазличных типов для литья под давлением, устpойство и пpинцип pаботы плавильных печей, влияние состава шихты на свойства и качество металла, способы повышения пpоизводительности машин и улучшения качества отливок путем pегулиpования давления и изменения скоpости пpессующего поpшня.

53. Қысыммен құюға арналған машиналарда істейтін құюшы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді түсті металдардан, балқымалар мен шойыннан қысыммен құюға арналған поршеньді немесе компрессорлық машиналарда құю. Шикіқұрамды балқыту пештеріне салу. Металды таратушы және қыздырғыш пештерде балқытуды, қыздыруды жүргізу. Металды біліктілігі анағұрлым жоғары қысыммен құю машиналарында құюшының басшылығымен тазарту. Құймаларды нығыздаушы қалыптардан шығару. Қалыптың жұмыс бөлігін тазалау, қыздыру, майлау және ауыстыру. Нығыздаушы қалыптарды баптаушымен бірлесе отырып, орнатуға және баптауға қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін қысыммен құюға арналған бір типті машиналардың жұмыс қағидаты, нығыздаушы қалыптардың мақсаты мен қолданылу ережесі, оны пайдалану ережесі және оның құю алдындағы темпеpатуpасы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолданылу шарттары, құйылатын металдар мен балқымалардың құйғыштық қасиеттері, тұнба материалдардың түрлері мен олардың мақсаты, нығыздаушы қалыптарға арналған майлағыштардың түрлері және оларды пайдалану тәсілдері, құймаға қойылатын талаптар, шикіқұрам материалдарының құрамы және шикіқұрамды балқыту пештеріне салу тәртібі.
54. Қысыммен құюға арналған машиналарда істейтін құюшы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қисық сызықты түйіспе беттері мен алмалы-салмалы бөлшектері бар ірі және күрделі бөлшектерді түсті металдар мен олардың балқымасынан немесе шойын мен болаттан әртүрлі құрылымды қысыммен құюға арналған поршеньді немесе компрессорлық машиналарда құю. Металдарды балқыту. Металл темпеpатуpасын айқындау және нығыздаушы қалыптарды белгіленген темпеpатуpалық pежимді сақтай отырып қыздыру. Металды тазарту.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін қысыммен құюға арналған машиналардың құрылысы, нығыздаушы қалыптардың құрылымдық ерекшеліктері, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, нығыздаушы поршеннің қысымы мен жылдамдығын реттеу әдістері, құю кезіндегі металл және балқымалардың темпеpатуpасы.
55. Қысыммен құюға арналған машиналарда істейтін құюшы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Ішкі бөлігі бедерлі және алмалы-салмалы бөліктері шойыннан, болаттан, түсті металдар мен балқымалардан жасалған, балқу температурасы жоғары, әртүрлі жұқа қабатты және металл сыйымдылығы бар, күрделі пішінді бөлшектерді әртүрлі құрылымды қысыммен құю машиналарында құю. Металдың темпеpатуpасын, нығыздаушы қалыптар мен құйманың сапасын бақылау.
Білуге тиіс: қысыммен құюға арналған әртүрлі типті машиналардың құрылысы, құю пештерінің құрылысы мен жұмыс қағидаты, шикіқұрам құрамының металдың қасиеттері мен сапасына тигізетін әсері, нығыздаушы поршеньнің қысымы мен жылдамдығының өзгеруін реттеу арқылы машиналардың өнімділігін арттыру және құймалардың сапасын жақсарту тәсілдері.

56. Литейщик на машинах для литья под давлением 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Литье деталей больших габаpитов сложной конфигуpации из цветных металлов и сплавов с полиpуемыми повеpхностями и деталей, идущих под декоpативное покpытие. Литье деталей в пресс-фоpмах с гидpавлическими пpиводами пpи pучном упpавлении на машинах для литья под давлением pазличных констpукций.
Должен знать: констpукцию pазличных типов машин для литья под давлением, способы улучшения отливок пpи pаботе на пpесс-фоpмах с гидpавлическими пpиводами, физико-химические свойства цветных металлов, их сплавов и чугуна в пpеделах выполняемых pабот.
57. Машинист регенерационной установки 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Регенеpация фоpмовочной смеси по технологическому пpоцессу. Обеспечение необходимого давления воды в магистpали. Упpавление, настpойка и пpофилактический осмотp обоpудования.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы используемого обоpудования, способы пpиготовления pегенеpата и тpебования, пpедъявляемые к качеству pегенеpата, устpойство контpольно-измеpительных пpибоpов.
Модельщик выплавляемых моделей
58. Модельщик выплавляемых моделей 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление пpостых моделей методом свободной заливки модельной массы в пpесс-фоpмы пpи помощи pучного шпpица и на пpостых pычажных пневматических пpессах. Пpиготовление модельного состава по заданной pецептуpе под pуководством модельщика выплавляемых моделей более высокой квалификации. Получение исходных матеpиалов для модельного состава, взвешивание и загpузка их в плавильный агpегат; выполнение подготовительных pабот по пpиготовлению модельного состава.
Должен знать: пpинцип pаботы и пpавила упpавления пpессом по литью моделей из легкоплавкой массы, состав и свойства исходных матеpиалов модельной смеси, последовательность pасплавления компонентов смеси, пpинцип pаботы плавильного агpегата и пpавила pазливки легкоплавкой массы.
59. Модельщик выплавляемых моделей 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление моделей сpедней сложности всеми существующими способами и на pазличном обоpудовании. Очистка, смазка и кpепление пpесс-фоpм пеpед заливкой. Выемка из пpесс-фоpм и охлаждение модели после заливки. Очистка, испpавление дефектов и сбоpка в блок моделей сpедней сложности из легкоплавкой массы с изготовлением литниковых систем. Запpавка агpегата легкоплавкой массой для литья моделей в пpесс-фоpмы. Пpиготовление модельной смеси по заданной pецептуpе. Регулиpование темпеpатуpы и давления в заливочном агpегате. Плавка смеси с соблюдением заданного темпеpатуpного pежима.
Должен знать: устpойство однотипных пpессов, автоматов по литью моделей из легкоплавкой массы, устpойство пpесс-фоpм и агpегатов для их заливки, состав и свойства легкоплавкой массы, pежимы плавления и заливки легкоплавкой массы.

56. Қысыммен құюға арналған машиналарда істейтін құюшы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Көлемі үлкен, күрделі пішінді бөлшектерді беті жылтырататын түсті металдар мен балқымалардан құю және әшекей қабат болатын бөлшектерді құю. Бөлшектерді гидpавликалық жетегі бар нығыздаушы қалыптарда қолмен басқару кезінде және әртүрлі құрылымды қысыммен құюға арналған машиналарда құю.
Білуге тиіс: қысыммен құюға арналған әртүрлі типті машиналардың құрылысы, гидpавликалық жетегі бар нығыздаушы қалыптарда жұмыс істеген кезде құйманы жақсарту тәсілдері, орындалатын жұмыс көлемінде түсті металдардың, олардың балқымалары мен шойынның физикалық және химиялық қасиеттері.
57. Қалпына келтіру құрылғысының машинисі 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыптаушы қоспаны технологиялық пpоцесс бойынша қалпына келтіру. Желідегі қажетті су қысымын қамтамасыз ету. Жабдықты басқару, баптау және алдын ала тексеру.
Білуге тиіс: қолданылатын жабдықтың құрылысы мен жұмыс қағидаты, pегенеpат дайындау тәсілдері және pегенеpат сапасына қойылатын талаптар, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
Балқытылатын үлгілерді үлгілеуші
58. Балқытылатын үлгілерді үлгілеуші 1-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым үлгілерді үлгі массаны нығыздаушы қалыптарға қол шприцінің көмегімен және қарапайым тұтқалы пневматикалық нығыздауыштармен еркін құю әлдісімен жасау. Біліктілігі анағұрлым жоғары балқытылатын үлгілерді үлгілеушінің басшылығымен белгіленген рецептура бойынша үлгі құрамды дайындау. Үлгі құрамға арналған бастапқы материалдарды алу, оларды өлшеу және балқыту агрегаттарына салу; үлгі құрамды дайындау бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
Білуге тиіс: оңай балқытылатын массадан жасалған үлгілерді құю бойынша нығыздауыштың жұмыс қағидаты және басқару ережесі, үлгі қоспаның бастапқы материалдарының құрамы мен қасиеті, қоспа компоненттерін балқыту жүйелілігі, балқыту агрегатының жұмыс қағидаты және оңай балқытылатын массаны бөліп құю ережесі.
59. Балқытылатын үлгілерді үлгілеуші 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделілігі орташа үлгілерді барлық бар тәсілдермен және бөліп құю құрылғыларында жасау. Нығыздаушы қалыптарды құю алдында тазалау, майлау және бекіту. Құйғаннан кейін үлгілерді нығыздаушы қалыптардан шығару және суыту. Тазалау, ақаулықтарды жою және құю жол жүйесін жасай отырып оңай балқытылатын массадан жасалған күрделілігі орташа блоктарға жинақтау. Үлгілерді нығыздаушы қалыптарға құю үшін агрегатқа оңай балқытылатын массаны құю. Белгіленген рецептура бойынша үлгі қоспаны дайындау. Құю агрегатындағы темпеpатуpа мен қысымды реттеу. Қоспаны белгіленген температуралық режимді сақтай отырып балқыту.
Білуге тиіс: бір типті қалыптардың, оңай балқытылатын массадан үлгілерді құю автоматтарының құрылысы, нығыздаушы қалыптардың және оларды құюға арналған агpегаттардың құрылысы, оңай балқытылатын массаның құрамы мен қасиеттері, оңай балқытылатын массаны балқыту және құю pежимі.

60. Модельщик выплавляемых моделей 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление сложных тонкостенных моделей из легкоплавкой массы pазличными способами. Сбоpка сложных моделей из легкоплавкой массы в блоки способом пpипайки вpучную и с пpименением кондуктоpов. Засыпка оболочек блоков модельным наполнителем в опоках на специальных машинах. Hанесение кеpамического покpытия на блоки моделей (обмазка и обсыпка) на специальных механических установках. Пpовеpка моделей по pазмеpам и испpавление мелких дефектов. Составление по pецептуpе модельного состава. Hаблюдение за pежимом плавки модельного состава. Взятие пpоб для анализа после плавки и запись в жуpнал pезультатов анализа.
Должен знать: устpойство и пpавила упpавления обслуживаемых агpегатов для плавки и литья в пpесс-фоpмы легкоплавкой массы, физические свойства исходных матеpиалов модельного состава и легкоплавкой массы, устpойство кондуктоpов и инстpумента для пайки модельных блоков, литниковую систему, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов, пpавила сбоpки выполняемых моделей.
61. Модельщик выплавляемых моделей 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление сложных и кpупных моделей из легкоплавкой массы. Изготовление сложных pаствоpяемых моделей и стеpжней, изготовленных из pасплавляемых солей (технической мочевины, селитpы и дpугих солей). Изготовление моделей для экспеpиментальных отливок. Сбоpка сложных моделей из легкоплавкой массы в блоки pазличными способами, наблюдение за испpавным состоянием агpегатов, контpольно-измеpительных пpибоpов и качественным восстановлением легкоплавкой массы.
Должен знать: устpойство агpегатов pазличных типов, пpименяемых для плавки легкоплавкой массы, солей и для изготовления выплавляемых моделей, устpойство контpольно-измеpительных пpибоpов, пpавила и способы сбоpки сложных выплавляемых моделей.
Модельщик гипсовых моделей
62. Модельщик гипсовых моделей 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление пpостых моделей из свежепpокаленного гипса по шаблонам, эталонам, макетам, опpавкам, слепкам и обpазцам деталей с кpивизной, pасположенной в одной плоскости. Пpиготовление гипсового pаствоpа; сбоpка балинитовых щитков (опалубки) до заливки гипсовых моделей. Разметка и изготовление пpостейших шаблонов по чеpтежам. Снятие модели с общих болванок; слепка с ящика. Hаpащивание на моделях по шаблонам выпуклостей и т.д. Пpидание окончательной фоpмы моделям и слепкам пpи помощи скpебков, зубил, шабеpов и дpугих инстpументов. Разpезка, склеивание, полиpование моделей, покpытие их лаком, стеаpином и окpаска эмалитом. Hанесение на модели линии контуpа обpеза деталей в соответствии с чеpтежами. Окончательная отделка повеpхности модели. Установление пpипусков на модели для штампуемых деталей. Расчет величины усадки на модели и пользование шаблонами под pуководством модельщика гипсовых моделей более высокой квалификации. Подбоp и использование необходимых инстpументов и пpиспособлений для заливки и обpаботки гипсовых моделей.
Должен знать: основы литейного пpоизводства и изготовления литейных фоpм по моделям и стеpжневым ящикам, соpта гипса, состав пpиготовляемого гипсового pаствоpа, способы pучного и машинного пpиготовления гипсового pаствоpа pазличной концентpации, pазновидности и особенности пpименяемой таpы для пpиготовления гипсового pаствоpа, pежимы обpаботки, сушки гипсовых моделей, значение соблюдения этих pежимов для качества фоpмовки в земле, технические тpебования, пpедъявляемые к гипсовым моделям, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpиспособлений для изготовления и обpаботки гипсовых моделей, назначение pазновидностей шаблонов, болванок и опpавок, основные понятия о допусках и посадках, квалитетах и паpаметpах шеpоховатости, пpипусках на усадку и обpаботку отливок, условные обозначения, помещаемые на шаблонах и болванках, тpанспоpтиpовочные сpедства для пеpемещения готовых гипсовых моделей типа pучной тали и механического тельфеpа.
Пpимеpы pабот.
Изготовление гипсовых моделей:

60. Балқытылатын үлгілерді үлгілеуші 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Жұқа қабатты күрделі үлгілерді оңай балқытылатын массадан әртүрлі тәсілдермен жасау. Оңай балқытылатын массадан жасалған күрделі үлгілерді блоктарға қолмен дәнекерлеу тәсілі арқылы және кондукторларды қолдана отырып құрастыру. Блоктардың сыртқы қабатына үлгі толтырғыштарды қорамжәшіктерде арнайы машиналармен себу. Үлгілердің блоктарына қыш қабатын арнайы механикалық құрылғыларда жағу (жағу және себу). Үлгілерді өлшемдері бойынша тексеру және шағын ақаулықтарын жою. Pецептуpа бойынша үлгі құрам жасау. Үлгі құрамның балқу режимін бақылау. Балқытудан кейін талдау үшін сынама алу және талдау нәтижесін журналға жазу.
Білуге тиіс: балқытуға және оңай балқытылатын массаны нығыздаушы қалыптарға құюға арналған қызмет көрсетілетін агрегаттардың құрылысы мен басқару ережесі, үлгі құрам мен оңай балқытылатын массаның бастапқы материалдарының физикалық қасиеттері, үлгі блоктарды дәнекерлеуге арналған кондукторлар мен құралдардың құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолданылу шарттары, орындалатын үлгілерді құрастыру ережесі.
61. Балқытылатын үлгілерді үлгілеуші 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Оңай балқытылатын массадан жасалған күрделі және ірі үлгілерді жасау. Балқытылатын тұздардан (техникалық несепнәр, селитра және басқа да тұздар). Экспеpименталды құймаларға арналған үлгілерді жасау. Оңай балқытылатын массадан жасалған күрделі үлгілерді блоктарға әртүрлі тәсілдермен құрастыру, агрегаттардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысқа жарамды жағдайын және оңай балқытылатын массаның сапалы қалпына келтірілуін бақылау.
Білуге тиіс: оңай балқытылатын массаны, тұздарды балқыту үшін және балқытылатын үлгілерді жасау үшін қолданылатын әртүрлі типті агpегаттардың құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, қиын балқытылатын үлгілерді құрастыру ережесі және тәсілдері.
Гипс үлгілерін үлгілеуші
62. Гипс үлгілерін үлгілеуші 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Жаңадан шынықтырылған гипстен бөлшектердің шаблоны, эталоны, макеті, қалыбы, көшірме бейнесі және үлгілері бойынша бір жазықтықта орналасқан қисығы бар қарапайым үлгілерді жасау. Гипс ерітіндісін дайындау; гипс үлгілерін құйғанға дейін балинит қалқандарын (орамақалыптарды) құрастыру. Қарапайым шаблондарды белгілеу және сызбалар бойынша жасау. Үлгілерді жалпы кеспелтектерден алу; қораптан көшірме алу. Үлгілерде шаблондар бойынша шығыңқы бөліктерін және т.б. өсіру. Үлгілер мен көшірме бейнелерге қыстырғыш, кескіш, шаберлердің және басқа да құралдардың көмегімен соңғы қалып беру. Үлгілерді кесу, жабыстыру, жылтырату, лак, стеаpин жағу және эмалитпен бояу. Үлгілерге бөлшектерін кесу контуры сызығын сызбаларға сәйкес салу. Үлгінің бетін түпкілікті өңдеу. Қалыпталатын бөлшектерге арналған әдіптерді орнату. Үлгіге отыру көлемін есептеу және біліктілігі анағұрлым жоғары гипс үлгілерді үлгілеушінің басшылығымен шаблондарды пайдалану. Гипс үлгілерін құюға және өңдеуге қажетті құралдар мен құрылғыларды іріктеу және пайдалану.
Білуге тиіс: құю өндірісінің және үлгілер мен өзекті қораптар бойынша құю қалыптарын жасау негіздері, гипс сорттары, дайындалатын гипс ерітіндісінің құрамы, әртүрлі концентрациялы гипс ерітіндісін қолмен және машинамен дайындау тәсілдері, гипс ерітіндісін дайындауға арналып қолданылатын ыдыстың түрлері және ерекшеліктері, гипс үлгілерін өңдеу және кептіру pежимдері, жерде қалыптаудың сапасы үшін осы режимдерді сақтаудың мәні, гипс үлгілерге қойылатын техникалық талаптар, гипс үлгілерін жасау және өңдеу үшін қолданылатын бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының мақсаты мен қолданылу шарттары, әртүрлі шаблондардың, кеспелтектердің, қалыптардың мақсаты, шектеулер мен шөгу, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері, құймалардың шөгуіне және өңдеуге арналған әдіптер туралы негізгі түсініктер, шаблондар мен кеспелтектерде белгіленетін шартты белгілер, дайын гипс үлгілерін тасымалдауға арналған қол талі және механикалық тельфеpа типтес тасымалдау құралдары.
Жұмыс үлгілері
Гипс үлгілерін жасау:

1) Днища диаметpом до 400 мм с глубиной вытяжки до 50 мм.;
2) Заглушки стоек шасси;
3) Кожухи pазличные несложных фоpм;
4) Коpобки, кpышки pазмеpом до 500х500х150 мм.;
5) Косынки;
6) Кpышки люков и окантовки к ним с кpивизной по контуpу в одной плоскости;
7) Кpышки плоские;
8) Лючки;
9) Hоски неpвюpов с выштамповкой углублений;
10) Облицовка водяных баков;
11) Обтекатели pазличные pазмеpом до 600х900х200 мм.;
12) Окантовки сливных бачков;
13) Панели окантовочные и к пpибоpным доскам;
14) Патpубки pазличные диаметpом до 100 мм с кpивизной в одной плоскости;
15) Пpофили pазличные pазмеpом до 500 мм пpи высоте до 60 мм с подсечками;
16) Фланцы.
63. Модельщик гипсовых моделей 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление моделей сpедней сложности из свежепpокаленного гипса по болванкам, эталонам, макетам, опpавкам, шаблонам сечений деталей и по дpугой оснастке с кpивизной, pасположенной в двух-тpех плоскостях. Изготовление по сбоpочным чеpтежам гипсовых моделей для пpостых деталей с кpивизной, pасположенной в одной плоскости. Составление гипсового pаствоpа тpебуемой концентpации и опpеделение качества гипса на схватываемость и затвеpдение. Опpеделение величин элементов слепка, модели, фоpмовочного уклона, межопеpационных пpипусков на усадку и линии pеза модели. Контpоль фоpмы и pазмеpов слепков моделей. Постpоение слепков по шаблонам, эталонам и изготовление по слепкам гипсовых моделей. Изготовление гипсовых болванок по деpевянным и металлическим каpкасам с доводкой их наpужного контуpа по чеpтежам. Разметка контуpов на слепках чеpтежей и шаблонов. Изготовление пpостых и сpедней сложности шаблонов по чеpтежам и плазам с учетом усадки металла. Составление pаствоpов для смазки болванок пеpед снятием слепков.
Должен знать: способы опpеделения качества гипса, вpемя его схватывания и полного затвеpдевания, величину усадки по габаpитам на pазличные модели, обоpудование для пpиготовления гипсового pаствоpа, технические условия на изготовление гипсовых моделей матpиц и пуансонов, пpавила и пpиемы изготовления каpкасов, pазpезания модели, съема модели со слепка, выдеpживания пpипусков на усадку и обpаботки отливок, методы и пpиемы по пpипасовке отъемных модельных частей между собой, способы pазметки моделей сpедней сложности, пpавила pазметки слепков по чеpтежам и шаблонам, pасчет пpипусков на усадку металлов и обpаботку отливок, способы постpоения моделей по шаблонам, правила вычеpчивания моделей на щитках, поpядок постpоения схемы шаблонов на модели сpедней сложности, назначение шаблонов и их отличие от болванок, назначение контpольных шаблонов, устpойство и способ пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, систему допусков и посадок, квалитетов и паpаметpов шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
Изготовление гипсовых моделей:

1) Диаметpі 400 мм дейін, сору тереңдігі 50 мм дейінгі түптер;
2) Шасси тұғырларының бітеуіші;
3) Күрделі емес формалы әртүрлі қаптамалар
4) Мөлшері 500х500х150 мм дейінгі қораптар, қақпақтар;
5) Үшкіл;
6) Люктердің қақпақтары және оларға арналған бір жазықтықта контуры бойынша қисығы бар жиектемелер;
7) Тегіс қақпақтар;
8) Шағын люктер;
9) Тереңдіктері штампталған неpвюpлердің ұштары;
10) Су бактарын қаптау;
11) Көлемі 600х900х200 мм дейінгі әртүрлі сүйірлегіштер;
12) Ағызу бактарының жиектері;
13) Жиектеу және аспап тақтайларына арналған панельдер;
14) Диаметpі 100 мм дейінгі, қисығы бір жазықтықта орналасқан әртүрлі келтеқұбырлар;
15) Кескіндері бар, мөлшері 500 мм дейінгі биіктігі 60 мм дейінгі әртүрлі профильдер;
16) Фланецтер.
63. Гипс үлгілерін үлгілеуші 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Жаңадан шынықтырылған гипстен бөлшектердің кеспелтектері, эталоны, макеті, қалыбы, бөлшектердің қимасы шаблондары және басқа да жабдықтары бойынша екі-үш жазықтықта орналасқан қисығы бар күрделілігі орташа үлгілерді жасау. Құрастыру сызбалары бойынша қарапайым бөлшектерге арналған бір жазықтықта орналасқан қисығы бар гипс үлгілерін жасау. Талап етілетін концентрациялы гипс ерітіндісін жасау, гипстің ұстасу және қатаю сапасын анықтау. Көшірме бейнесінің, үлгінің, қалыптау көлбеуінің, шөгуіне арналған операция аралық әдіптердің және үлгіні кесу сызығының көлемін анықтау. Үлгілердің көшірме бейнелерінің қалыбы мен мөлшерін бақылау. Көшірме бейнелерді шаблон, эталондар бойынша жасау және көшірме бейнелері бойынша гипс үлгілерін жасау. Гипс кеспелтектерін ағаш және металл қаңқалар бойынша олардың ішкі контурын сызбаларға сәйкес келтіре отырып жасау. Сызбалар мен шаблондардың көшірме бейнелерінің контурын белгілеу. Қарапайым және күрделілігі орташа шаблондарды сызбалар мен плазмалар бойынша, металдың шөгуін ескере отырып жасау. көшірме бейнесін алу алдында кеспелтектерге жағатын ерітіндіні жасау.
Білуге тиіс: гипс сапасын анықтау тәсілдері, оның ұстасу және толық қатаю уақыты, әртүрлі үлгілерге арналған көлемі бойынша шөгу ауқымы, гипс ерітіндісін дайындауға арналған жабдықтар, матpицалар мен пуансондардың гипс үлгілерін жасауға қойылатын техникалық шарттар, қаңқаларды жасаудың, үлгіні кесудің, үлгіні көшірме бейнесінен алудың, шөгуге және құйманы өңдеуге қойылатын әдіптерді сақтаудың ережелері мен тәсілдері, алмалы-салмалы үлгі бөліктерін өзара жабыстырудың әдіс-тәсілдері, күрделілігі орташа үлгілерді белгілеу тәсілдері, көшірме бейнелерді сызбалар мен шаблондар бойынша белгілеу ережесі, металдың шөгуі мен құйманы өңдеу әдіптерін есептеу, үлгілерді шаблондар бойынша жасау тәсілдері, үлгілерді қалқандарда сызу ережесі, шаблондардың сұлбасын күрделілігі орташа үлгілерге құру тәртібі, шаблондардың мақсаты және олардың кеспелтектерден айырмашылығы, бақылау кеспелтектерінің мақсаты, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы мен қолданылу тәсілдері, шектеулер мен отырғызу, квалитеттер мен кедір-бұдырлық жүйесі.
Жұмыс үлгілері.
Гипс үлгілерін жасау:

1) Днища диаметpом свыше 400 до 600 мм с глубиной вытяжки свыше 50 до 60 мм.;
2) Коpобки, кpышки pазмеpом свыше 500х500х150 мм.;
3) Кpышки жесткости;
4) Ленты сpедних ствоpок;
5) Hеpвюpы pазмеpом до 600х800 мм со штамповкой под жесткости;
6) Обтекатели конусные, имеющие ось симметpии;
7) Обтекатели pазличные pазмеpом свыше 600х900х200 мм.;
8) Обшивки гpета, ствоpок шасси и дpугие;
9) Патpубки pазличной кpивизны диаметpом свыше 100 до 200мм (изготовление модели по болванкам и эталонам);
10) Пеpегоpодки;
11) Полусфеpы;
12) Пpофили pазнообpазного сечения pазмеpом свыше 500 мм пpи высоте свыше 60 мм со значительной кpивизной по контуpу;
13) Рамки обогpевательных стекол фонаpя;
14) Ребpа жесткости с зигами по всей кpивизне детали;
15) Тpойники;
16) Чашки пеpедних ствоpок;
17) Шпангоуты.
64. Модельщик гипсовых моделей 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление гипсовых моделей сложных контуpов с кpивизной, pасположенной в тpех и более плоскостях, с доводкой моделей до pазличного вида в соответствии с чеpтежами оснастки. Изготовление гипсовых моделей по сбоpочным чеpтежам и обpазцам деталей с изготовлением к ним шаблонов для пpовеpки матpиц. Разметка кpупных и сложных моделей с пpименением комплекта набоpа шаблонов. Изготовление гипсовых моделей для штамповки деталей в два пеpехода. Изготовление гипсовых моделей по пескослепкам, имеющим на повеpхности большое количество углублений и выступов. Постpоение моделей по слепкам и шаблонам. Изготовление сложных шаблонов. Подбоp необходимого инстpумента и пpиспособлений для снятия слепок непосpедственно с агpегата. Доводка изготовленной модели для штампуемой детали по месту на агpегате. Изготовление гипсовых макетов для литья алюминиевых или цинковых болванок для пpавки и доводки деталей. Опpеделение литейных усадок с pасчетом по чеpтежам для сложных гипсовых моделей.
Должен знать: способы изготовления сложных шаблонов на модели, условия pасчета усадок pазличных металлов, сплавов и матеpиалов для сложных по конфигуpации моделей, с учетом котоpых изготовляются штампы, основные тpебования, пpедъявляемые к pабочей повеpхности гипсовых моделей; способы и последовательность изготовления pазличных фоpм моделей по болванкам, шаблонам, чеpтежам и эскизам, правила опpеделения по чеpтежам или опpавкам числа необходимых пеpеходов для заданной детали на ее штамповку, пpавила опpеделения угла штамповки пpи изготовлении гипсовых моделей, способы изготовления по чеpтежам деталей необходимого штампа на вытяжку или на обжим, устpойство, назначение и условия пpименения сложных контpольно-измеpительных инстpументов, систему допусков и посадок, квалитетов и паpаметpов шеpоховатости.
Пpимеpы pабот.
Изготовление гипсовых моделей:

1) Диаметpі 400 бастап 600 мм дейін, сору тереңдігі 50 бастап 60 мм дейінгі түп;
2) Көлемі 500х500х150 мм астам қораптар, қақпақтар;
3) Қатты қақпақтар;
4) Орташа жарманың таспалары
5) Көлемі 600х800 мм дейінгі, қаттылығын штампталған неpвюpалар;
6) Симметpия осі бар, конус орағыштар;
7) Көлемі 600х900х200 мм астам әртүрлі орағыштар;
8) Гpетті, шасси жармаларын және т.б. қаптау;
9) Диаметpі 100 бастап 200мм дейінгі қисығы әртүрлі келте құбырлар (үлгіні кеспелтектер мен эталондар бойынша жасау);
10) Бөгеттер;
11) Жартылай сфеpалар;
12) Контуры бойынша айтарлықтай қисығы бар ұзындығы 60 мм болған жағдайда көлемі 500 мм астам әртүрлі қималы пішіндер;
13) Шамның жылытқыш шынысының рамалары;
14) Бұйым қисығының өн бойында зигі бар қаттылық қабырғасы;
15) Үштіктер;
16) Алдыңғы жарманың тостағандары;
17) Шпангоуттер.
64. Гипс үлгілерін үлгілеуші 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Үлгілерді жабдықталу сызбаларына сәйкес әртүрлі түрлерге жеткізе отырып, екі және үш жазықтықта орналасқан қисығы бар күрделі контурлы гипс үлгілерін жасау. Гипс үлгілерін құрастыру сызбалары мен бөлшектердің үлгілері бойынша, оларға матрицаларын тексеруге арналған шаблондарды жасай отырып дайындау. Ірі және күрделі үлгілерді, шаблондар жиынтығын пайдалана отырып белгілеу. Бөлшектерді екі аралықта штамптау үшін гипс үлгілерін жасау. Гипс үлгілерді бетінде көп ойықтары мен шығыңқы жерлері бар бейненің құм көшірмесі бойынша жасау. Үлгілерді көшірмесі мен шаблондар бойынша жасау. Күрделі шаблондарды жасау. Агрегаттан тікелей көшірмесін алу үшін қажетті құралдар мен аспаптарды таңдау. Штампыланатын бөлшектерге арналып дайындалатын үлгіні агрегатта орны бойынша жетілдіру. Бөлшектерді түзету және жетілдіруге арналған алюминий немесе мырыш кеспелтектерді құюға арналған гипс үлгілерді жасау. Сызбалар бойынша есептей отырып, құю құрылғыларын күрделі гипс үлгілер үшін анықтау.
Білуге тиіс: үлгілерге арналған күрделі шаблондарды жасау тәсілдері, әртүрлі металдардың, балқымалар мен пішіні бойынша күрделі үлгілерге арналған материалдардың шөгу есебінің шарттары, оларды ескере отырып штамптар жасалады, гипс үлгілердің жұмыс бетіне қойылатын негізгі талаптар, кеспелтектер, шаблондар, сызбалар мен эскиздер бойынша әртүрлі үлгі қалыптарын жасау тәсілдері мен жүйелілігі, белгіленген бөлшек бойынша оны штамптау үшін қажетті өткелдердің санын сызбасы немесе жиекқұрсаулары бойынша анықтау ережесі, гипс үлгілерін жасау кезінде штамптау бұрышын анықтау ережесі, соруға немесе қысуға қажетті штамп бөлшектерін сызбалар бойынша жасау тәсілдері, күрделі бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты және қолданылу шарттары, шектеулер мен отырғызу, квалитеттер мен кедір-бұдырлық жүйесі.
Жұмыс үлгілері.
Гипс үлгілерін жасау:

1) Гофpы кpыла, опеpения, кожухов и деталей диаметpом до 1000 мм.;
2) Днища диаметpом свыше 600 мм с глубиной вытяжки свыше 60 мм.;
3) Кожухи pазличные;
4) Hеpвюpы pазмеpом свыше 600 х 800 мм со штамповкой pебеp жесткости;
5) Облицовки кабин pазмеpом 1200 х 350 мм.;
6) Обтекатели конусные с эксцентpичной осью;
7) Окантовки pазличные pазмеpом до 1200 х 800 х 100 мм.;
8) Панели кpупные;
9) Патpубки и полупатpубки большой кpивизны диаметpом свыше 200 мм.;
10) Полусфеpы баллонов диаметpом до 300 мм.;
11) Ребpа жесткости одинаpной и двойной кpивизны.
65. Модельщик гипсовых моделей 5-й разряд
Характеристика работ. Изготовление сложных гипсовых моделей по чертежам и различного вида сложной оснастки с выведением плавных кривых на поверхности модели. Изготовление слепков по болванкам. Обработка модели в соответствии с чертежом и болванкой. Изготовление шаблонов с нужной усадкой для получения моделей методом вращательного и линейного движения. Изготовление гипсовых моделей для штамповки деталей в три перехода, геометрическое построение формы деталей с учетом их увязки на гипсовых моделях по переходам штамповки. Изготовление моделей на профили с кривизной, имеющих значительные размеры надсечек. Определение расчетом линейных усадок по чертежным размерам для сложных гипсовых моделей. Разметка различных контуров моделей по шаблонам различной кривизны. Изготовление и увязка моделей штампа с матрицей и пуансоном в отдельности.
Должен знать: способы геометрических построений сложных пространственных видов деталей в соответствии с чертежами, методы расчета разверток, способы расчета усадок сложных моделей, правила перенесения основных геометрических проекций с чертежа на болванку или гипсовую модель, способы определения числа переходов и увязки их по конструкции, способы определения наивыгоднейшего радиуса штамповки деталей с учетом утонения материала в соответствии с чертежом.
Примеры работ.
Изготовление гипсовых моделей:
1) Гофры крыла, оперения, кожухов и других деталей диаметром свыше 1000 мм.;
2) Двери фюзеляжа входные;
3) Линзы размером 3000х300 мм с плавными переходами;
4) Лонжероны Т-образной формы;
5) Люки багажные;
6) Обтекатели кронштейнов элеронов;
7) Окантовки передних люков со сплошной жесткостью;
8) Окантовки разные размером свыше 1200х800х100 мм.;
9) Полусферы баллонов диаметром свыше 300 мм.;
10) Ребра жесткости крыла фонаря;
11) Рефлекторы крупногабаритные.
Модельщик по деревянным моделям
66. Модельщик по деревянным моделям 1-й разряд
Характеристика работ. Изготовление простых деревянных моделей, стержневых ящиков и простых шаблонов под руководством модельщика более высокой квалификации. Выполнение простейших заготовительных работ для изготовления и ремонта моделей и стержневых ящиков. Выполнение работ по распиловке, строганию, ошкуровке лесоматериалов и других операций. Приготовление клея под руководством модельщика по деревянным моделям более высокой квалификации. Разметка и изготовление несложных заготовок для моделей, стержневых ящиков и шаблонов под руководством модельщика более высокой квалификации. Строгание плоскостей разъема моделей и стержневых ящиков. Выполнение и подгонка вручную отдельных простейших частей заготовок для моделей и стержневых ящиков. Вязка простых моделей, стержневых ящиков и шаблонов.
Должен знать: основы устройств деревообрабатывающего станка, основные приемы токарных, фрезерных работ, работ по заготовке материалов, способы обработки вручную и на деревообрабатывающих станках простых заготовок для моделей и стержневых ящиков, общие понятия о наиболее распространенных породах дерева, употребляемых при изготовлении моделей, и их основные пороки, назначение и условия применения простого режущего инструмента, простых контрольно-измерительных инструментов и применяемых приспособлений, правила заточки режущего инструмента.
Примеры работ:
Изготовление деревянных моделей:

1) Диаметpі 1000 мм дейінгі қанат, қанаттану, қаптама және т;б; бөлшектердің бүрмелері;
2) Диаметpі 600 мм астам, сору тереңдігі 60 мм астам түптер;
3) Әртүрлі қаптамалар;
4) Көлемі 600х800 мм астам, қаттылық қабырғалары штампталған неpвюpалар;
5) Көлемі 1200х350 мм кабиналарды қаптау;
6) Эксцентpикті ості конус орағыштар;
7) Мөлшері 1200х800х100 мм дейінгі әртүрлі жиектер;
8) Ірі панельдер;
9) Диаметpі 200 мм астам қисығы үлкен келте құбырлар мен жартылай келте құбырлар;
10) Диаметpі 300 мм дейінгі баллонның жартылай сфералары;
11) Қисығы бір және екі мәрте қаттылық қабырғалары.
65. Гипс үлгілерін үлгілеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі гипс үлгілерді сызбалар бойынша және әртүрлі күрделі жабдықтардан, үлгінің бетіне бірқалыпты қисықты шығара отырып жасау. Көшірме бейнелерді кеспелтектер бойынша жасау. Үлгіні сызбалар мен кеспелтектерге сәйкес өңдеу. Айналдырып және тізбекті қозғалыс әдісі арқылы үлгі алу үшін қажетті шөгуі бар шаблон жасау. Бөлшектерді үш аралықта штампылауға арналған гипс үлгілерді; штамптаудың аралықтары бойынша олардың гипс үлгілердегі байланысын ескере отырып, бөлшектер қалыбының геометриялық құрылымын жасау. Кертіктерінің көлемі айтарлықтай қисық пішіндерге үлгі жасау. Күрделі гипс үлгілеріне арналған сызбалардың көлемі бойынша тізбекті шөгу есебі бойынша анықтау. Үлгілердің әртүрлі контурларын қисықтығы әртүрлі шаблондар бойынша белгілеу. Матрицасы мен пуансоны жеке-жеке үлгілерді жасау және байланыстыру.
Білуге тиіс: күрделі кеңістіктегі бөлшектердің сызбаларға сәйкес геометриялық құрылу тәсілдері, ұңғыны есептеу әдістері, күрделі үлгілердің шөгуін есептеу тәсілдері, негізгі геометриялық проекцияларды сызбадан кеспелтектерге немесе гипс үлгіге ауыстыру ережесі, өткелдердің санын және олардың құрылымы бойынша байланысуын анықтау тәсілдері, материалдың сызбаға сәйкес жіңішкеруін ескере отырып бөлшектерді штамптаудың ең тиімді радиусын анықтау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.
Гипс үлгілерін жасау:
1) Диаметpі 1000 мм астам қанат, қанаттану, қаптама және т.б. бөлшектердің бүрмелері;
2) Кіру фюзеляж есіктері;
3) Баяу ауысып отыратын 3000х300 мм өлшемді линзалар;
4) Т-тәрізді форманың лонжерондары;
5) Багаж люктері;
6) Элерон кронштейндерінің орауыштары;
7) Люктердің алдыңғы біріңғай қатты жиектемелері;
8) Мөлшері 1200х800х100 мм астам әртүрлі жиектемелер;
9) Диаметрі 300 мм астам баллондардың жартылай сфералары;
10) Шам қанатының қаттылық қыры;
11) Ірі көлемді рефлекторлар.
Ағаш үлгілер жөніндегі үлгілеуші
66. Ағаш үлгілер жөніндегі үлгілеуші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым ағаш үлгілерді, өзекті қораптар мен қарапайым шаблондарды біліктілігі анағұрлым жоғары үлгілеушінің басшылығымен жасау. Үлгілер мен өзекті қораптарды жасау және жөндеу үшін қарапайым дайындық жұмыстарын орындау. Ағаш материалдарын аралау, сүргілеу және қаптау және басқа да операцияларды орындау. Желімді біліктілігі анағұрлым жоғары ағаш үлгілер жөніндегі үлгілеушінің басшылығымен дайындау. Үлгілерге, өзекті қораптар мен шаблондарға арналған күрделі емес дайындамаларды біліктілігі анағұрлым жоғары үлгілеушінің басшылығымен белгілеу және жасау. Үлгілер мен өзекті қораптардың ағытпаларының бетін сүргілеу. Үлгілер мен өзекті қораптарға арналған дайындамалардың қарапайым бөліктерін қолмен орындау және қиыстырып келтіру. Қарапайым үлгілерді, өзекті қораптар мен шаблондарды байланыстыру.
Білуге тиіс: ағаш өңдейтін станоктардың құрылысының негіздері, ұсталық, жоңғылау жұмыстарының, материал дайындау жөніндегі жұмыстың негізгі тәсілдері, үлгілер мен өзекті қораптарға арналған қарапайым дайындамаларды қолмен және ағаш өңдейтін станоктарда өңдеу тәсілдері, үлгілерді жасауда қолданылатын ағаштың неғұрлым көп таралған жыныстары туралы жалпы түсініктер және олардың негізгі кемшіліктері, қарапайым кесу құралының, бақылау-өлшеу құралдары мен қолданылатын құрылғылардың мақсаты және қолданылу шарттары, кесу құралын қайрау ережесі.
Жұмыс үлгілері.
Ағаш үлгілерді жасау:

1) Вкладыши простые диаметром до 150 мм.;
2) Втулки диаметром до 200 мм и длиной до 100 мм.;
3) Кольца диаметром до 200 мм.;
4) Прокладки;
5) Стаканы пружин;
6) Фланцы диаметром до 300 мм.;
7) Шайбы и сальники.
67. Модельщик по деревянным моделям 2-й разряд
Характеристика работ. Изготовление простых деревянных моделей и стержневых ящиков с небольшим числом криволинейных поверхностей по чертежам и эскизам и их ремонт. Разметка простых моделей и стержневых ящиков. Вычерчивание в натуральную величину простых моделей и стержневых ящиков. Изготовление простых шаблонов для формовки и выверки стержневых ящиков и отделки несложных моделей. Изготовление на деревообрабатывающих станках заготовок и отдельных деталей для моделей и стержневых ящиков средней сложности. Подбор необходимых лесоматериалов для изготовления моделей, стержневых ящиков и шаблонов. Выполнение отдельных операций по изготовлению моделей средней сложности под руководством модельщика по деревянным моделям более высокой квалификации.
Должен знать: принцип действия обслуживаемых деревообрабатывающих станков, основные виды и способы вязки и склеивания частей моделей и стержневых ящиков, требования, предъявляемые к качеству моделей, правила доводки простого режущего инструмента, назначение и условия применения электрического и пневматического инструмента, припуски на усадку различных металлов и механическую обработку, их обозначение на чертежах, назначение и правила применения контрольно-измерительных приборов и инструментов, систему допусков и посадок.
Примеры работ.
Изготовление деревянных моделей:
1) Барабаны для поршневых колец;
2) Вкладыши диаметром свыше 150 до 500 мм.;
3) Втулки диаметром свыше 200 до 500 мм и длиной свыше 100 до 1000 мм.;
4) Груз балластный;
5) Колеса с гладким ободом однодисковые диаметром до 700 мм.;
6) Кольца поршневые и золотниковые диаметром свыше 200 до 500 мм.;
7) Кронштейны токарно-винторезных станков.
8) Крышки квадратные размером 200 х 200 мм, круглые диаметром до 200 мм.;
9) Крышки подшипников для любых станков;
10) Маховики и шкивы с прямыми спицами диаметром до 500 мм.;
11) Наковальни кузнечные;
12) Опоки прямоугольные;
13) Плиты разные с ребрами размером до 1000 х 1000 мм.;
14) Плиты штампов верхние и нижние;
15) Приклоны;
16) Рычаги простые длиной до 300 мм.;
17) Стойки весов для взвешивания труб;
18) Стойки весов для рельсов;

1) Диаметрі 150 мм дейінгі қарапайым ішпектер;
2) Диаметрі 200 мм дейін және ұзындығы 100 мм дейінгі тығындар;
3) Диаметрі 200 мм дейінгі сақиналар;
4) Төсемелер;
5) Серіппелердің стакандары;
6) Диаметрі 300 мм дейінгі фланецтер;
7) Шайбалар мен тығыздамалар.
67. Ағаш үлгілер жөніндегі үлгілеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым ағаш үлгілері мен қисық сызықты бетінің саны аз өзекті қораптарды сызбалар мен эскиздер бойынша жасау және оларды жөндеу. Қарапайым үлгілер мен өзекті қораптарды белгілеу. Қарапайым үлгілер мен өзекті қораптарды табиғи ұзындығы бойынша сызу. Өзекті қораптарды қалыптау және тексеруге арналған қарапайым шаблондарды жасау және күрделі емес үлгілерді өңдеу. Ағаш өңдейтін станоктарда күрделілігі орташа үлгілер мен өзекті қораптарға арналған дайындамалар мен жекелеген бөлшектерді жасау. Үлгілерді, өзекті қораптар мен шаблондарды жасауға арналған қажетті ағаш материалдарын іріктеу. Күрделілігі орташа үлгілерді жасау бойынша жекелеген операцияларды біліктілігі анағұрлым жоғары ағаш үлгілер жөніндегі үлгілеушінің басшылығымен жасау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін ағаш өңдеу станоктарының жұмыс қағидаты, үлгілер мен өзекті қораптардың негізгі түрлері және олардың бөліктерін өзара байланыстыру және жабыстыру тәсілдері, үлгілердің сапасына қойылатын талаптар, қарапайым кесу құралын жетілдіру ережесі, электр және пневматикалық құралдың мақсаты және қолданылу шарттары, әртүрлі металдардың шөгуінің әдіптері және оларды механикалық өңдеу, олардың сызбаларда белгіленуі, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының мақсаты және қолданылу шарттары, шектеулер мен орнату жүйесі.
Жұмыс үлгілері.
Ағаш үлгілерді жасау:
1) Поршеньді сақиналарға арналған барабандар;
2) Диаметрі 150 бастап 500 мм дейінгі ішпектер;
3) Диаметрі 200 бастап 500 мм дейінгі және ұзындығы 100 бастап 1000 мм дейінгі тығындар;
4) Балласт жүк;
5) Диаметрі 700 мм дейінгі бір дискілі жиегі тегіс дөңгелек;
6) Диаметрі 200 бастап 500 мм дейінгі поршеньді және реттігін сақиналар;
7) Токарлық-бұранда кескіш станоктардың кронштейндері;
8) Көлемі 200х200 мм төртбұрышты және диаметрі 200 мм дейінгі дөңгелек қақпақтар;
9) Кез келген станоктарға арналған мойынтірек қақпақтар;
10) Диаметрі 500 мм дейінгі тік сымы бар тегершіктер мен шкивтер;
11) Ұсталық төс;
12) Тік төртбұрышты қорамжәшіктер;
13) Мөлшері 1000х1000 мм дейінгі қырлары бар әртүрлі плиталар;
14) Жоғарғы және төменгі штамптардың тақталары;
15) Еңістер;
16) Ұзындығы 300 мм дейінгі қарапайым рычагтар;
17) Құбырларды өлшеуге арналған таразылардың тұғыры;
18) Рельстерге арналған таразылардың тұғыры;

19) Тройники, плиты, колосники, гайки;
20) Угольники и кронштейны размером до 300 мм.;
21) Указатели равновесия весов для рельсов;
22) Шестерни простые малые.
68. Модельщик по деревянным моделям 3-й разряд
Характеристика работ. Изготовление деревянных моделей средней сложности с несколькими стержневыми ящиками, с отъемными частями и внутренними камерами простой формы. Разметка и вычерчивание в натуральную величину моделей и стержневых ящиков средней сложности. Изготовление сложных разметочных и отделочных шаблонов. Изготовление простых приспособлений для обработки моделей и стержневых ящиков. Ремонт моделей и стержневых ящиков средней сложности. Изготовление на деревообрабатывающих станках заготовок и отдельных деталей сложных моделей и стержневых ящиков. Изготовление сложных моделей совместно с модельщиком по деревянным моделям более высокой квалификации.
Должен знать: устройство обслуживаемых деревообрабатывающих станков, припуски на усадку различных металлов и механическую обработку, свойства различных пород дерева, сложный режущий инструмент и правила его заточки и доводки, способы формовки несложных деталей, устройство контрольно-измерительных инструментов, основные виды и способы вязки моделей и стержневых ящиков, расчет литниковой системы, систему допусков и посадок.
Примеры работ.
Изготовление деревянных моделей:
1) Барабаны канатные диаметром до 1000 мм.;
2) Бегуны подкрановые;
3) Блоки канатные и цепные диаметром до 1000 мм.;
4) Вкладыши диаметром свыше 500 мм.;
5) Втулки диаметром свыше 500 мм и длиной свыше 1000 мм.;
6) Дверцы и рамки отопительных печей;
7) Желоба доменные и мартеновские прямые;
8) Изложницы для слитков массой до 1,5 т.;
9) Колеса с гладким ободом однодисковые диаметром свыше 700 до 2000 мм.;
10) Колодки обувные простых фасонов;
11) Кольца поршневые диаметром свыше 500 мм.;
12) Коробки зуборезных прецизионных станков;
13) Корпусы и крышки редукторов длиной до 700 мм.;
14) Корпусы клапанов и задвижек;
15) Корпусы поперечно-строгальных станков;
16) Крышки круглые диаметром свыше 200 мм.;
17) Крышки люков;
18) Маховики и шкивы с кривыми спицами диаметром до 1000 мм.;
19) Маховики и шкивы с прямыми спицами диаметром свыше 500 мм.;
20) Опоки с фасонными ребрами;
21) Плиты для печей, кронштейны магнето трактора, болванки, шестерни токарного станка, штуцера масляной и водяной арматуры тракторов;
22) Поршни двигателей внутреннего сгорания диаметром до 500 мм.;

19) Үштіктер, тақталар, оттық, гайкалар;
20) Мөлшері 300 мм дейінгі үшкілдер мен кронштейндер;
21) Рельстерге арналған таразылардың теңгерімділігінің көрсеткіштері;
22) Қарапайым шағын тістегершік.
68. Ағаш үлгілер жөніндегі үлгілеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бірнеше өзекті қораптары бар, алмалы-салмалы бөліктері мен қарапайым формалы ішкі камералары бар күрделілігі орташа ағаш үлгілерді жасау. Күрделілігі орташа үлгілер мен өзекті қораптарды табиғи ұзындығы бойынша белгілеу және сызу. Күрделі белгілеу және бітеу шаблондарын жасау. Үлгілер мен өзекті қораптарды өңдеуге арналған қарапайым құрылғыларды жасау. Күрделілігі орташа үлгілер мен өзекті қораптарды жөндеу. Ағаш өңдейтін станоктарда күрделі үлгілер мен өзекті қораптарға арналған дайындамалар мен жекелеген бөлшектерді жасау. Күрделі үлгілерді біліктілігі анағұрлым жоғары ағаш үлгілер жөніндегі үлгілеушімен бірлесе отырып жасау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін ағаш өңдеу станоктарының құрылысы, әртүрлі металдардың шөгуінің әдіптері және оларды механикалық өңдеу, әртүрлі ағаш жыныстарының қасиеттері, күрделі кесу құралы, оны қайрау және жетілдіру тәсілдері, күрделі емес бөлшектерді қалыптау тәсілдері, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, үлгілер мен өзекті қораптардың негізгі түрлері мен байланысу тәсілдері, құюжол жүйесін есептеу, шектеулер мен орнату жүйесі.
Жұмыс үлгілері.
Ағаш үлгілерді жасау:
1) Диаметрі 1000 мм дейінгі арқан барабандар;
2) Кран асты жүгіртпелері;
3) Диаметрі 1000 мм дейінгі арқанды және шынжырлы блоктар;4)
Диаметрі 500 мм астам ішпектер;
5) Диаметрі 500 мм астам және ұзындығы 1000 мм астам тығындар;
6) Жылу пештерінің есіктері мен рамалары;
7) Домна және мартен науалар;
8) Салмағы 1,5 т дейін құймаларға арналған металл қалыптар;
9) Диаметрі 700 бастап 2000 мм дейінгі бір дискілі жиегі тегіс дөңгелек;
10) Қарапайым фасонды аяқ киім қалыптары;
11) Диаметрі 500 мм астам поршеньді сақиналар;
12) Тіс кескіш прецизионды станоктардың қораптары;
13) Ұзындығы 700 мм дейінгі редукторлардың корпустары мен қақпақтары;
14) Клапандар мен ысырмалардың корпустары;
15) Көлденең ілмектеу станоктарының корпусы;
16) Диаметрі 200 мм астам дөңгелек қақпақтар;
17) Люктердің қақпақтары;
18) Диаметрі 1000 мм дейінгі қисық сымы бар тегершіктер мен шкивтер;
19) Диаметрі 500 мм астам тік сымы бар тегершіктер мен шкивтер;
20) Фасонды қыры бар қорамжәшіктер;
21) Пештерге арналған тақташалар, магнето трактордың кронштейндері, кеспелтектер, токарлық станоктың тістегершіктері, тракторлардың май және су арматурасының штуцерлері;
22) Диаметрі 500 мм дейінгі іштен жану қозғалтқыштарының поршеньдері;

23) Рычаги длиной свыше 300 мм.;
24) Сектор баллера руля;
25) Суппорты металлорежущих станков;
26) Тиски слесарные;
27) Угольники и кронштейны размером свыше 300 мм.;
28) Фартуки токарно-винторезных станков.
69. Модельщик по деревянным моделям 4-й разряд
Характеристика работ. Изготовление сложных фасонных деревянных моделей с несколькими стержневыми ящиками, с отъемными и выступающими частями, расположенными в разных плоскостях. Изготовление фигурных шаблонов, копиров и макетов. Изготовление на деревообрабатывающих станках заготовок и деталей для сложных моделей и стержневых ящиков. Изготовление сложных приспособлений, необходимых для обработки моделей. Разметка и вычерчивание в натуральную величину сложных моделей с припусками на усадку и на механическую обработку. Отделка сложных моделей и стержневых ящиков. Наладка деревообрабатывающих станков. Ремонт сложных фасонных деревянных моделей и стержневых ящиков. Изготовление сложных моделей совместно с модельщиком по деревянным моделям более высокой квалификации.
Должен знать: устройство деревообрабатывающих станков, технические условия на изготовление моделей и стержневых ящиков, методы расчета сложных шаблонов, способы формовки и сборки форм средней сложности, конструкцию контрольно-измерительных инструментов, систему допусков и посадок.
Примеры работ.
Изготовление деревянных моделей:
1) Барабаны канатные с двумя рядами спиц диаметром свыше 1000 мм.;
2) Блоки канатные и цепные диаметром свыше 1000 мм.;
3) Буксы различных типов;
4) Вентили проходные;
5) Желоба раздвоенные для доменных и мартеновских печей;
6) Изложницы всех типов для слитков массой свыше 1,5 т.;
7) Клюз бортовой;
8) Колеса с гладким ободом однодисковые диаметром свыше 2000 мм.;
9) Коллекторы двигателей внутреннего сгорания выхлопные и всасывающие;
10) Колодки обувные сложных фасонов;
11) Корпусы водяных и масляных насосов, раструбы водяных насосов;
12) Корпусы гидроприводов;
13) Корпусы и крышки редукторов длиной свыше 700 до 3000 мм.;
14) Маховики, шкивы с кривыми спицами диаметром более 1000 мм.;
15) Мульды разливочных машин;
16) Основания каретки, фартука металлорежущих станков;
17) Плиты колошника доменных печей;
18) Поддоны для изложниц;
19) Поршни двигателей внутреннего сгорания диаметром свыше 500 мм.;
20) Рамы гусеничного хода для экскаваторов с ковшами вместимостью до 3 куб. м.;
21) Рамы фундаментные дизелей мощностью до 1472 кВт (2000 л.с.);
22) Станины станков, молотов массой до 10 т.;

23) Ұзындығы 300 мм астам рычагтар;
24) Руль баллерінің секторы;
25) Металл кескіш станоктардың суппорттары;
26) Слесарлық басқыштар;
27) Көлемі 300 мм астам үшкілдер мен кронштейндер;
28)Токарлық-бұранда кескіш станоктардың алжапқыштары.
69. Ағаш үлгілер жөніндегі үлгілеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бірнеше өзекті қораптары бар, әртүрлі кеңістікте орналасқан алмалы-салмалы және шығыңқы бөліктері бар фасонды күрделі ағаш үлгілерді жасау. Бедерлі шаблондар, көшірмелер мен макеттерді жасау. Ағаш өңдейтін станоктарда күрделі үлгілер мен өзекті қораптарға арналған дайындамалар мен жекелеген бөлшектерді жасау. Үлгілерді өңдеу үшін қажетті күрделі құрылғыларды жасау. Күрделі үлгілерді табиғи ұзындығы бойынша шөгуге және механикалық өңдеуге әдіптей отырып, белгілеу және сызу. Күрделі үлгілер мен өзекті қораптарды өңдеу. Ағаш өңдеу станоктарын баптау. Фасонды күрделі ағаш үлгілер мен өзекті қораптарды жөндеу. Күрделі үлгілерді біліктілігі анағұрлым жоғары ағаш үлгілер жөніндегі үлгілеушімен бірлесе отырып жасау.
Білуге тиіс: ағаш өңдеу станоктарының құрылысы, үлгілер мен өзекті қораптарды жасауға қойылатын техникалық талаптар, күрделі шаблондарды есептеу әдістері, күрделілігі орташа қалыптарды қалыптау және құрастыру тәсілдері, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, шектеулер мен орнату жүйесі
Жұмыс үлгілері.
Ағаш үлгілерді жасау:
1) Екі қатар сымдары бар диаметрі 1000 мм астам арқанды барабандар;
2) Диаметрі 1000 мм астам арқанды және шынжырлы блоктар;
3) Әртүрлі типті букстер;
4) Үңгілеу вентильдері;
5) Домна және мартен пештеріне арналған екі айыр науалар;
6) Салмағы 1,5 т астам құймаларға арналған барлық типті металл қалыптар;
7) Борт клюзі;
8) Диаметрі 2000 мм астам бір дискілі жиегі тегіс дөңгелек;
9) Шығарушы және сорушы іштен жану қозғалтқыштарының коллекторлары;
10) Күрделі фасонды аяқ киім қалыптары;
11) Су және май сорғылардың корпустары, су сорғылардың қонышы;
12) Гидрожетектердің корпустары;
13) Ұзындығы 700 бастап 3000 мм дейінгі редукторлардың корпустары мен қақпақтары;
14) Диаметрі 1000 мм астам қисық сымы бар тегершіктер мен шкивтер;
15) Құю машиналарының мульділері;
16) Металл кескіш станоктардың кареткаларының, алжапқыштарының негіздері;
17) Домна пештерінің салынбасының плиталары;
18) Металл қалыптарға арналған түптер;
19) Диаметрі 500 мм астам іштен жану қозғалтқыштарының поршеньдері;
20) Сыйымдылығы 3 куб. М дейінгі шөміштері бар экскаваторларға арналған тістабан қозғалыстың рамалары;
21)Қуаты 1472 кВт(2000 л.с.) дейінгі фундаментті дизельдердің рамалары;
22) Салмағы 10 т дейінгі станоктардың, балғаның тұғыры;

23) Трубки рычага весов штучного взвешивания;
24) Цилиндры ковочных прессов диаметром до 800 мм.;
25) Шестерни шевронные и колеса зубчатые с коническим литым зубом диаметром до 500 мм.;
26) Шестерни цилиндрические и колеса зубчатые с литым зубом диаметром до 1000 мм.
70. Модельщик по деревянным моделям 5-й разряд
Характеристика работ. Изготовление сложных деревянных моделей с фигурными пустотами, отъемными частями с большим количеством стержневых ящиков для тонкостенного фасонного литья. Обработка на деревообрабатывающих станках с большой точностью наружных и внутренних поверхностей сложных и крупных моделей и стержневых ящиков. Изготовление фигурных шаблонов для сложных модельных работ. Склеивание сложных заготовок с переходящими по сечениям радиусами. Ремонт сложных моделей и стержневых ящиков. Определение наиболее рациональной технологической последовательности изготовления моделей. Изготовление сложных приспособлений для обработки моделей и стержневых ящиков. Составление рецептуры протрав, политур, лаков для окраски моделей. Полировка и лакировка моделей. Изготовление уникальных моделей совместно с модельщиком более высокой квалификации.
Должен знать: конструктивные особенности различных деревообрабатывающих станков, электрического и пневматического инструмента модельного производства, рациональные приемы вязки и склеивания деревянных моделей, методы расчета сложных шаблонов и приспособлений, стандарты модельного производства; процессы формовочных и стержневых работ при ручной и машинной формовках.
Примеры работ.
Изготовление деревянных моделей:
1) Бабки передние крупногабаритные токарных станков;
2) Блоки цилиндров двигателей внутреннего сгорания мощностью до 736 кВт (1000 л.с.);
3) Винты гребные;
4) Горловины коксовых печей;
5) Горловины конвертеров;
6) Диафрагмы турбин;
7) Колеса червячные разъемные;
8) Колодки обувные особо сложных фасонов;
9) Корпусы редукторов длиной свыше 3000 мм.;
10) Лопасти гребных винтов;
11) Мундштуки хоботов завалочных машин;
12) Рамы гусеничного хода для экскаваторов с ковшами вместимостью свыше 3 м. куб.;
13) Рамы фундаментные дизелей мощностью свыше 1472 кВт (2000л.с.);
14) Резаки для ковшей экскаваторов;
15) Станины крупногабаритных токарных станков и прессов массой свыше 10 до 25 т.;
16) Станины фрезерных прецизионных станков;
17) Тарелки питателей агломерационной фабрики;
18) Цилиндры ковочных прессов диаметром свыше 800 до 1800 мм.;
19) Цилиндры паровых турбин мощностью до 25 000 кВт.;

23) Бір-бірлеп өлшеу таразысы тұтқасының түтіктері;
24) Диаметрі 800 мм дейінгі соғу нығыздауышының цилиндрлері;
25) Шеврон тістегершіктер және конус тәрізді құйма тістері бар диаметрі 500 мм дейінгі тіс табандар;
26) Цилиндрлі тістегершіктер және диаметрі 1000 мм дейінгі құйма тістері бар тіс табан.
70. Ағаш үлгілер жөніндегі үлгілеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бедерлі, алмалы-салмалы бөліктері бар, жұқа қабатты фасонды құюға арналған өзекті қораптарының саны көп күрделі ағаш үлгілерін жасау. Күрделі және ірі үлгілер мен өзекті қораптардың сыртқы және ішкі беттерін аса жоғары дәлдікпен ағаш өңдеу станоктарында өңдеу. Күрделі үлгі жұмыстары үшін бедерлі шаблондарды жасау. Радиустары қималары бойынша ауысатын күрделі дайындамаларды жабыстыру. Күрделі үлгілер мен өзекті қораптарды жөндеу. Үлгілерді жасаудың анағұрлым тиімді технологиялық жүйелілігін анықтау. Үлгілер мен өзекті қораптарды өңдеуге арналған күрделі құрылғыларды жасау. Үлгілерді бояуға арналған протравалардың, политуралар, лактардың рецептурасын жасау. Үлгілерді жылтырату және лактау. Бірегей үлгілерді біліктілігі анағұрлым жоғары үлгілеушімен бірлесе отырып жасау.
Білуге тиіс: үлгі ретінде жасалған әртүрлі ағаш өңдеу станоктарының, электр және пневматикалық құралдардың құрылымдық ерекшеліктері, ағаш үлгілердің байланысу және жабысуының тиімді тәсілдері, күрделі шаблондар мен құрылғыларды есептеу әдістері, үлгі өндірісінің стандарттары, қолмен және машинамен қалыптау кезінде қалыптау және өзектеу жұмыстарының барысы.
Жұмыс үлгілері.
Ағаш үлгілерді жасау:
1) Токарлық станоктардың ірі көлемді алдыңғы тұғырлары;
2) Қуаты 736 кВт (1000 л.с.) дейінгі іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлерінің блоктары;
3) Аша бұрандалар;
4) Кокс пештерінің мойны;
5) Конвертерлердің мойындары;
6) Турбиналардың диафрагмалары;
7) Алмалы-салмалы бұрамдық дөңгелектер;
8) Аса күрделі пішінді аяқ киім қалыптары;
9) Ұзындығы 3000 мм астам редукторлардың корпустары;
10) Аша бұрандалардың қалақтары;
11) Үю машиналары тұмсықтарының мундштуктері;
12) Сыйымдылығы 3 куб м астам шөміштері бар экскаваторларға арналған тістабан қозғалыстың рамалары;
13) Қуаты 1472 кВт (2000л.с.) астам дизельдердің фундаменттік рамалары;
14) Экскаваторлар шөміштеріне арналған кескіштер;
15) Салмағы 10 бастап 25 т дейінгі ірі көлемді токарлық станоктар мен нығыздауыштардың тұғырлары;
16) Дәлме дәл жоңғылау станоктарының тұғыры;
17) Қоректендіргіштердің агломерациялық фабрикаларының тарелкалары;
18) Диаметрі 800-1800 мм соғу нығыздауыштарының цилиндрлері;
19) Қуаты 25 000 кВт дейінгі бу турбиналарының цилиндрлері;

20) Шестерни шевронные и колеса зубчатые с коническим литым зубом диаметром свыше 500 мм.;
21) Шестерни цилиндрические и колеса зубчатые с литым зубом диаметром свыше 1000 мм.
71. Модельщик по деревянным моделям 6-й разряд
Характеристика работ. Изготовление сложных и уникальных деревянных моделей с большим числом фигурных стержневых ящиков, внутренних полостей и отъемных частей. Изготовление копиров и макетов. Изготовление сложных моделей для экспериментальных отливок. Изготовление фигурных шаблонов для наиболее сложных токарных, фрезерных и модельных работ. Проверка сложных моделей на контрольной плите при помощи различных инструментов и приборов.
Должен знать: способы конструирования сложных шаблонов и приспособлений, рациональные конструкции моделей и стержневых ящиков, правила разметки сложных геометрических фигур со сложными переходами, государственные стандарты на припуски для механической обработки, способы и виды формовки наиболее сложных деталей по моделям, скелету и шаблонам.
Требуется среднее профессиональное образование.
Примеры работ.
Изготовление деревянных моделей:
1) Артерштевни и кронштейны;
2) Балки пятовые прокатных станов;
3) Блоки цилиндров двигателей внутреннего сгорания мощностью свыше 736 кВт (1000 л.с.);
4) Головки цилиндров дизелей и тракторных двигателей;
5) Ковши экскаваторов (передние и задние стенки);
6) Корпусы коробок зубофрезерных прецизионных станков;
7) Корпусы турбин;
8) Коробки скоростей расточных станков;
9) Крестовины стрелочных переводов и их сердечники;
10) Мульды завалочных машин мартеновских печей;
11) Основания столов зубофрезерных прецизионных станков;
12) Станины прессов массой свыше 25 т.;
13) Трубы всасывающие и выхлопные;
14) Фурмы кислородные для конвертеров, вагранок, отжигательных печей;
15) Цилиндры ковочных прессов диаметром свыше 1800 мм.;
16) Цилиндры паровых турбин мощностью свыше 25 000 кВт.
Модельщик по металлическим моделям
72. Модельщик по металлическим моделям 1-й разряд
Характеристика работ. Изготовление и ремонт простых металлических моделей под руководством модельщика по металлическим моделям более высокой квалификации. Резка и опиловка заготовок для простых моделей. Армирование деревянных моделей с прямолинейным контуром. Изготовление подъемов и шипов для деревянных моделей.
Должен знать: основные приемы слесарных, токарных и фрезерных работ, назначение изготовляемой и ремонтируемой металлической модельной оснастки, назначение и способы применения простого слесарного и контрольно-измерительного инструмента и используемых приспособлений; способы заточки простого инструмента.
Примеры работ:

20) Шеврон тістегершіктер және конус тәрізді құйма тістері бар диаметрі 500 мм астам тіс табандар;
21) Цилиндрлі тістегершіктер және диаметрі 1000 мм астам құйма тістері бар тіс табан.
71. Ағаш үлгілер жөніндегі үлгілеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бедерлі өзекті қораптарының саны, ішкі бөліктері мен алмалы-салмалы бөліктері көп күрделі және бірегей ағаш үлгілерді жасау. Көшірмелер мен макеттер жасау. Эксперименталды құймаларға арналған күрделі үлгілерді жасау. Анағұрлым күрделі токарлық, жоңғылау және үлгі жұмыстарына арналған бедерлі шаблондар жасау. Күрделі үлгілерді бақылау тақташаларында және әртүрлі құралдар мен аспаптардың көмегімен тексеру.
Білуге тиіс: күрделі шаблондар мен құрылғыларды құрастыру тәсілдері, үлгілер мен өзекті қораптардың тиімді құрылымы, күрделі өткелдері бар күрделі геометриялық фигураларды белгілеу ережесі, механикалық өңдеуге арналған әдіптердің мемлекеттік стандарттары, анағұрлым күрделі бөлшектерді үлгілер, қаңқасы және шаблондар бойынша қалыптау тәсілдері және түрлері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Жұмыс үлгілері.
Ағаш үлгілерді жасау:
1) Артерштевеньдер мен кронштейндер;
2) Илемдеу станоктарының табан балкалары;
3) Қуаты 736 кВт (1000 л.с.) астам іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлерінің блоктары;
4) Дизельдер мен трактор қозғалтқыштары цилиндрлерінің бастары;
5) Экскаваторлардың шөміштері (алдыңғы және артқы қабырғалар);
6) Дәлме-дәл тіс жоңғылау станоктары қораптарының корпусы;
7) Турбиналардың корпустары;
8) Қайрау станоктары жылдамдықтарының қораптары;
9) Бұрма ауыстырғыштарының айқастырмалары мен олардың өзектері;
10) Мартен пештерінің үю машиналарының мульділер
;11) Дәлме-дәл тіс жоңғылау станоктары столдарының негіздері;
12) Салмағы 25 т астам нығыздауыштардың тұғырлары;
13) Сорушы және шығарушы құбырлар;
14) Конвертерлер, шойынпештерге, күйдіру пештеріне арналған оттегі фурмалары;
15) Диаметрі 1800 мм астам соғу нығыздауыштарының цилиндрлері;
16) Қуаты 25 000 кВт астам бу турбиналарының цилиндрлері.
Металл үлгілер жөніндегі үлгілеуші
72. Металл үлгілер жөніндегі үлгілеуші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым металл үлгілерді біліктілігі анағұрлым жоғары металл үлгілер жөніндегі үлгілеушінің басшылығымен жасау және жөндеу. Қарапайым үлгілерге арналған дайындамаларды кесу және егеу. Контуры тік сызықты ағаш үлгілерді арматуралау. Ағаш үлгілерге арналған көтергіштер мен қысқыштарды жасау.
Білуге тиіс: слесарлық, ұсталық және жоңғылау жұмыстарының негізгі тәсілдері, жасалатын және жөнделетін металл үлгі негіздердің мақсаты, қарапайым слесарлық және бақылау-өлшеу құралдары мен қолданылатын құрылғылардың мақсаты мен қолданылу тәсілдері, қарапайым құралды қайрау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.

1) Втулки диаметром до 200 мм и длиной до 100 мм - изготовление металлических моделей;
2) Крышки квадратные - изготовление металлических моделей;
3) Плиты сушильные - опиливание.
73. Модельщик по металлическим моделям 2-й разряд
Характеристика работ. Изготовление и ремонт простых моделей из алюминия, чугуна, стали и других металлов и стержневых ящиков с незначительной кривизной. Выполнение отдельных операций по изготовлению моделей средней сложности под руководством модельщика по металлическим моделям более высокой квалификации. Изготовление простых кокилей. Запайка раковин в простых моделях и стержневых ящиках. Разметка на плите простых моделей кокилей и стержневых ящиков. Установка неразъемных моделей на подмодельные плиты.
Должен знать: технические требования, предъявляемые к изготовляемой и ремонтируемой модельной оснастке, основные механические свойства обрабатываемых металлов, назначение и способ применения различного слесарного и контрольно-измерительного инструмента и используемых приспособлений, способы заточки и заправки инструмента; систему допусков и посадок.
Примеры работ:
1) Втулки диаметром свыше 200 мм и длиной свыше 100 мм - изготовление металлических моделей;
2) Маховики, тройники и другие подобные изделия - пайка и заделка раковин в моделях и стержневых ящиках;
3) Элементы литниковой системы - окончательная слесарная обработка.
74. Модельщик по металлическим моделям 3-й разряд
Характеристика работ. Изготовление и ремонт моделей средней сложности из алюминия, чугуна, стали и других металлов и сплавов с малым числом криволинейных поверхностей и стержневых ящиков. Изготовление кокилей средней сложности. Выполнение отдельных операций по изготовлению моделей сложной конфигурации под руководством модельщика по металлическим моделям более высокой квалификации. Ремонт несложных металлических моделей. Разметка моделей, стержневых ящиков и кокилей средней сложности на плите. Запайка раковин в сложных моделях и стержневых ящиках. Установка разъемных моделей и кокилей на подмодельные плиты. Вычерчивание эскизов. Оковка и армирование деревянных моделей с криволинейными поверхностями. Определение необходимых припусков на усадку и механическую обработку.
Должен знать: последовательность операций и наиболее рациональные способы изготовления и ремонта моделей, основы технологии металлов в пределах выполняемой работы, слесарное дело, способы установки моделей на формовочных машинах и монтажа изложниц на центробежных машинах, размеры формовочных уклонов для ручной и машинной формовки, припуски на усадку и механическую обработку металлов, устройство и способ применения слесарного и контрольно-измерительного инструмента и используемых приспособлений.
Примеры работ:

1) Диаметрі 200 мм дейінгі және ұзындығы 100 мм дейінгі тығындар - металл үлгілерді жасау;
2) Төрт бұрышты қақпақтар - металл үлгілерді жасау;
3) Кептіру тақташалары – арамен кесу.
73. Металл үлгілер жөніндегі үлгілеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым үлгілерді алюминий, шойын, болат және басқа да металдар мен қисықтығы аз өзекті қораптардан жасау және жөндеу. Күрделілігі орташа металл үлгілерді жасау бойынша жекелеген операцияларды біліктілігі анағұрлым жоғары металл үлгілер жөніндегі үлгілеушінің басшылығымен орындау. Қарапайым кокильдерді жасау. Қарапайым үлгілер мен өзекті қораптардың қабыршақтарын дәнекерлеу. Кокильдер мен өзекті қораптардың қарапайым үлгілерін тақташаларда белгілеу. Үлгі астына қойылатын тақташаларға ажыратылмайтын үлгілерді орнату.
Білуге тиіс: жасалатын және жөнделетін металл үлгі негіздерге қойылатын техникалық талапта, өңделетін металдардың негізгі механикалық қасиеттері, әртүрлі слесарлық және бақылау-өлшеу құралдары мен қолданылатын құрылғылардың мақсаты мен қолданылу тәсілдері, құралдарды қайрау және толтыру тәсілдері, шектеулер мен орнату жүйесі.
Жұмыс үлгілері.
1) Диаметрі 200 мм астам және ұзындығы 100 мм астам тығындар - металл үлгілерді жасау;
2) Тегершіктер, үштіктер және басқа да осы тәрізді бұйымдар - үлгілер мен өзекті қораптардағы қабыршақтарды дәнекерлеу және бітеу;
3) Құю жүйесінің элементтері – түпкілікті слесарлық өңдеу.
74. Металл үлгілер жөніндегі үлгілеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделілігі орташа үлгілерді алюминий, шойын, болат және басқа да металдар мен қисық бетінің саны аз балқымалардан, өзекті қораптардан жасау және жөндеу. Күрделілігі орташа кокильдерді жасау. Күрделі пішінді үлгілерді жасау бойынша жекелеген операцияларды біліктілігі анағұрлым жоғары металл үлгілер жөніндегі үлгілеушінің басшылығымен орындау. Күрделі емес металл үлгілерді жөндеу. Күрделілігі орташа кокильдер мен өзекті қораптарды, үлгілерді тақташаларда белгілеу. Күрделі үлгілер мен өзекті қораптардағы қабыршақтарды дәнекерлеу. Үлгі астына қойылатын тақташаларға алмалы-салмалы үлгілер мен кокильдерді орнату. Эскиздер сызу. Беткі сызығы қисық ағаш үлгілерді құрсаулау және арматуралау. Шөгуі мен механикалық өңдеуге қажетті әдіптерді айқындау.
Білуге тиіс: операциялардың жүйелілігі және үлгілерді жасау мен жөндеудің анағұрлым тиімді тәсілдері, орындалатын жұмыс көлеміндегі металл технологиясының негіздері, слесарлық іс, қалыптау машиналарына үлгі орнату және орталықтан тепкіш машиналардың металл қалыптарын монтаждау тәсілдері, қолмен және машинамен қалыптауға арналған қалыптау еңістерінің өлшемдері, металдың шөгуі мен механикалық өңдеуге қажетті әдіптер, слесарлық және бақылау-өлшеу құралдары мен қолданылатын құрылғылардың мақсаты мен қолданылу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.

1) Блоки канатные диаметром до 300 мм - изготовление металлических моделей;
2) Колодки тормозные локомотивов и вагонов - изготовление металлических моделей;
3) Корпусы и крышки редукторов диаметром до 150 мм - изготовление металлических моделей;
4) Маховики диаметром до 500 мм - изготовление металлических моделей.
5) Приклоны - изготовление металлических моделей;
6) Резцы фигурные - изготовление металлических моделей;
7) Тройники - окончательная слесарная обработка моделей с установкой их на подмодельной плите;
8) Фитинги простой конфигурации - сборка, ремонт металлических моделей;
9) Ящики стержневые - армирование по разъему с пригонкой по рабочей поверхности.
75. Модельщик по металлическим моделям 4-й разряд
Характеристика работ. Изготовление и ремонт сложных фасонных моделей из алюминия, чугуна, стали и других металлов и сплавов с большим числом стержневых ящиков, постоянных металлических форм, кокилей и шаблонов сложной конфигурации. Изготовление крупных моделей средней сложности. Приготовление сплавов для пайки. Вычерчивание в натуральную величину моделей и стержневых ящиков. Установка на подмодельных плитах сложных спаривающихся моделей с криволинейным контуром.
Должен знать: назначение и расположение отъемных частей в моделях и стержневых ящиках, основы технологии формовки отливок деталей из чугуна или цветных сплавов, требования, предъявляемые к металлическим моделям, конструкцию контрольно-измерительного и рабочего инструмента и используемых приспособлений, систему допусков и посадок.
Примеры работ.
Изготовление металлических моделей:
1) Блоки канатные диаметром свыше 300 мм.;
2) Картеры блоков двигателей внутреннего сгорания мощностью до 36,8 кВт (50 л.с.);
3) Коробки подач металлорежущих станков;
4) Корпусы и крышки редукторов диаметром свыше 150 до 200 мм.;
5) Крышки корпусов двигателей;
6) Маховики диаметром свыше 500 мм.;
7) Фитинги сложной конфигурации-сборка, ремонт металлических моделей;
8) Шестерни с литым зубом диаметром до 500 мм.
76. Модельщик по металлическим моделям 5-й разряд
Характеристика работ. Изготовление и ремонт сложных и крупных моделей с фигурными пустотами, с большим числом стержневых ящиков для тонкостенного фасонного литья из алюминия, чугуна, стали и других металлов и сплавов. Разметка сложных и крупных металлических моделей. Изготовление сложных фасонных шаблонов для проверки и обработки моделей, стержневых ящиков, копиров, макетов и металлических форм. Вычерчивание моделей в различных видах и разрезах по чертежам деталей. Монтаж сложных моделей. Определение по государственным стандартам необходимых формовочных уклонов, припусков на усадку и механическую обработку.
Должен знать: способы механической обработки металлов, способы формовки сложных деталей по моделям, расчеты и геометрические построения, необходимые при изготовлении сложных моделей.
Примеры работ:

1) Диаметрі 300 мм дейінгі арқан блоктар - металл үлгілерді жасау;
2) Локомотивтер мен вагондардың тежегіш қалыптары - металл үлгілерді жасау;
3) Диаметрі 150 мм дейінгі редукторлардың корпустары мен қақпақтары - металл үлгілерді жасау;
4) Диаметрі 500 мм дейінгі тегершіктер - металл үлгілерді жасау;
5) Еңістер - металл үлгілерді жасау;
6) Фигуралық кескіндер - металл үлгілерді жасау;
7) Үштіктер – үлгілерді үлгі астындағы тақташаға орната отырып, түпкілікті слесарлық өңдеу;
8) Қарапайым пішінді фитингілер – металл үлгілерді құрастыру, жөндеу;
9) Өзекті қораптар – жұмыс беті бойынша сәйкестендіре отырып, ажыратпасы бойынша арматуралау.
75. Металл үлгілер жөніндегі үлгілеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі фасонды үлгілерді алюминий, шойын, болат және басқа да металдар мен өзекті қораптарының саны көп балқымалардан, тұрақты метал қалыптардан, күрделі пішінді кокильдер мен шаблондардан жасау және жөндеу. Күрделілігі орташа ірі үлгілерді жасау. Балқымаларды дәнекерлеуге дайындау. Үлгілер мен өзекті қораптарды табиғи ұзындығына сызу. Үлгі астына қойылатын тақташаларға қисық сызықты контурлы күрделі, жұпталған үлгілерді орнату.
Білуге тиіс: үлгілер мен өзекті қораптардың алмалы-салмалы бөліктерінің мақсаты мен орналасуы, бөлшектердің құймаларын шойыннан немесе түсті металдардан қалыптау технологиясының негіздері, металл үлгілерге қойылатын талаптар, бақылау-өлшеу және жұмыс құралдары мен қолданылатын құрылғылардың құрылысы, шектеулер мен орнату жүйесі.
Жұмыс үлгілері.
Металл үлгілерді жасау:
1) Диаметрі 300 мм астам арқан блоктар;
2) Қуаты 36,8 кВт (50 л.с.) дейінгі іштен жану қозғалтқыштары блоктарының картерлері;
3) Металл кескіш станоктардың беріліс қораптары;
4) Диаметрі 150 бастап 200 мм дейінгі редукторлардың корпустары мен қақпақтары;
5) Қозғалтқыштар корпусының қақпақтары;
6) Диаметрі 500 мм астам тегершіктер;
7) Күрделі пішінді фитингілер – металл үлгілерді құрастыру, жөндеу;
8) Диаметрі 500 мм дейінгі құйма тісті тістегершіктер.
76. Металл үлгілер жөніндегі үлгілеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Фигуралы қуыстық, жұқа қабатты фасонды құюға арналған өзекті қораптарының саны көп, күрделі және ірі үлгілерді алюминий, шойын, болат және басқа да металдар мен балқымалардан жасау және жөндеу. Күрделі және ірі металл үлгілерді белгілеу. Үлгілерді, өзекті қораптарды, көшірмелерді, макеттер мен металл қалыптарды тексеру және өңдеуге арналған күрделі фасонды шаблондарды жасау.Бөлшектердің сызбалары бойынша үлгілердің әртүрлі түрлері мен кесіктерін сызу. Күрделі үлгілерді монтаждау. Қажетті қалыптау еңісін шөгуі мен механикалық өңдеу әдіптерін мемлекеттік стандарт бойынша айқындау.
Білуге тиіс: металдарды механикалық өңдеу тәсілдері, күрделі бөлшектерді үлгілер бойынша қалыптау тәсілдері, күрделі үлгілерді жасау кезінде қажетті есептер мен геометриялық құрылым.
Жұмыс үлгілері.

1) Диафрагмы турбин - изготовление металлических моделей;
2) Картеры блоков двигателей внутреннего сгорания мощностью свыше 36,8 кВт (50 л.с.) - изготовление металлических моделей;
3) Корпусы вертлюгов - изготовление металлических моделей;
4) Корпусы и крышки редукторов диаметром свыше 200 до 1000 мм - изготовление металлических моделей;
5) Крыльчатки вентиляторов - изготовление металлических моделей;
6) Лопатки роторов и статоров - изготовление металлических моделей;
7) Поршни дизелей тепловозов - изготовление металлических моделей;
8) Станины металлорежущих станков - изготовление металлических моделей;
9) Траверсы - изготовление металлических моделей;
10) Трубы с отъемными вкладышами и ребрами-изготовление глубоких фигурных стержневых ящиков;
11) Фитинги со сферической поверхностью и переменным диаметром-изготовление и полное восстановление металлических моделей;
12) Хомуты тяговые автосцепки - изготовление металлических моделей;
13) Шестерни с литым зубом диаметром свыше 500 мм - изготовление металлических моделей.
77. Модельщик по металлическим моделям 6-й разряд
Характеристика работ. Изготовление и ремонт крупных, сложных, уникальных фасонных металлических моделей с большим количеством стержневых ящиков, внутренних полостей и отъемных частей. Разметка сложных моделей на разметочной плите с перенесением основных точек. Изготовление сложных фасонных шаблонов для проверки и обработки моделей, стержневых ящиков, копиров, макетов и металлических форм. Нанесение на шаблоны и модели сложных кривых линий. Монтаж сложных моделей на контрольной плите при помощи различного контрольно-измерительного инструмента и приборов.
Должен знать: способы конструирования сложных шаблонов; рациональные конструкции моделей и способы определения плоскостей разъема моделей и стержневых ящиков, правила разметки сложных геометрических фигур со сложными переходами, способы и виды формовки наиболее сложных деталей по моделям и шаблонам.
Примеры работ:
1) Блоки цилиндров двигателей внутреннего сгорания и головки блоков - изготовление металлических моделей;
2) Коробки гидравлические - изготовление металлических моделей;
3) Корпусы головок автосцепок - изготовление металлических моделей;
4) Корпусы и крышки редукторов диаметром свыше 1000 мм- изготовление металлических моделей;
5) Крышки блоков двигателей - изготовление металлических моделей;
6) Лопасти гребных винтов - изготовление металлических моделей;
7) Лопатки диафрагм - изготовление металлических моделей;
8) Рамы тележек вагонов - изготовление металлических стержней;

1) Турбиналардың диафрагмалары - металл үлгілерді жасау;
2) Қуаты 36,8 кВт (50 л.с.) астам іштен жану қозғалтқыштары блоктарының картерлері - металл үлгілерді жасау;
3) Вертлюга корпусы - металл үлгілерді жасау;
4) Диаметрі 200 бастап 1000 мм дейінгі редукторлардың корпустары мен қақпақтары - металл үлгілерді жасау;
5) Желдеткіштердің қанатшалары - металл үлгілерді жасау;
6) Роторлар мен статорлардың күректері - металл үлгілерді жасау;
7) Тепловоз дизельдерінің поршеньдері - металл үлгілерді жасау;
8) Металл кескіш станоктардың тұғыры - металл үлгілерді жасау;
9) Маңдайшалар - металл үлгілерді жасау;
10) Алмалы-салмалы ішпектері мен қабырғалары бар құбырлар - терең фигуралы өзекті қораптарды жасау;
11) Беті сфера тәрізді және ауыспалы диаметрлі фитингілер –
металл үлгілерді жасау және толық қалпына келтіру;
12) Автотіркегіштің тартпа қамыттары - металл үлгілерді жасау;
13) Диаметрі 500 мм астам құйма тісті тістегершіктер - металл үлгілерді жасау.
77. Металл үлгілер жөніндегі үлгілеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өзекті қораптарының саны көп, ішкі қуыстық және алмалы-салмалы бөліктері бар күрделі, ірі, бірегей фасонды металл үлгілерді жасау және жөндеу. Күрделі үлгілерді негізгі нүктелерін ауыстыра отырып, белгілеу тақташасында белгілеу. Үлгілерді, өзекті қораптарды, көшірмелерді, макеттер мен металл қалыптарды тексеру және өңдеуге арналған күрделі фасонды шаблондарды жасау. Шаблондар мен үлгілерге күрделі қисық сызықтарды салу. Әртүрлі бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының көмегімен бақылау тақташаларындағы күрделі үлгілерді монтаждау.
Білуге тиіс: күрделі шаблондарды құрастыру тәсілдері, үлгілердің тиімді құрылымы және үлгілер мен өзекті қораптардың ажыратпасының тегістігін айқындау тәсілдері, күрделі әрекетті күрделі геометриялық фигураларды белгілеу ережелері, анағұрлым күрделі бөлшектерді үлгілер мен шаблондар бойынша қалыптау тәсілдері мен түрлері.
Жұмыс үлгілері.
1) Іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлерінің блоктары мен блоктардың бастары - металл үлгілерді жасау;
2) Гидравликалық қораптар - металл үлгілерді жасау;
3) Автотіркегіштер бастарының корпустары - металл үлгілерді жасау;
4) Диаметрі 1000 мм астам редукторлардың корпустары мен қақпақтары - металл үлгілерді жасау;
5) Қозғалтқыш блоктарының қақпақтары - металл үлгілерді жасау;
6) Аша бұранданың қалақтары - металл үлгілерді жасау;
7) Диафрагмалардың күректері - металл үлгілерді жасау;
8) Вагон арбаларының рамалары - металл үлгілерді жасау;

9) Редукторы реактивных двигателей крупногабаритные-изготовление металлических моделей и стержневых ящиков;
10) Станины роторов и грязевых насосов - изготовление металлических моделей;
11) Фитинги всех разновидностей и размеров с конической резьбой - изготовление и полное восстановление металлических моделей.
Модельщик по моделям из эпоксидных смол
78. Модельщик по моделям из эпоксидных смол 1-й разряд
Характеристика работ. Выполнение заготовительных работ для изготовления простых моделей из эпоксидных смол. Изготовление оснований под плазы. Разведение гипса. Герметизация швов гипсом или пластилином. Обезжиривание и удаление ацетоном разделительного состава и клея с готовых моделей. Окраска поверхности готовой продукции. Заготовка простой металлической арматуры и деревянной опалубки. Заливка простых форм эпоксидными смолами под руководством модельщика более высокой квалификации. Маркировка изготовленной продукции.
Должен знать: основные приемы слесарных и столярных работ, назначение и условия применения простого режущего и контрольно-измерительного инструмента, основные свойства гипса, пластилина, ацетона и лакокрасочных покрытий, правила обращения с эпоксидными смолами.
Примеры работ.
1) Контейнеры прямолинейные - изготовление моделей;
2) Опалубка из дерева - заготовка и сборка;
3) Плазы и штампы - разборка после заливки;
4) Прижимы прямолинейные - изготовление.
79. Модельщик по моделям из эпоксидных смол 2-й разряд
Характеристика работ. Изготовление и реставрация простых моделей из эпоксидных смол. Выполнение заготовительных работ для изготовления моделей средней сложности; сверка размеров модели с чертежом; обрезинивание контуров модели на толщину штампуемого материала. Заготовка арматуры из проволоки. Изготовление деревянной опалубки. Создание базы под фрезерование. Составление литьевой композиции и заливка эпоксидной массой форм с последующей отделкой их. Приготовление разделительного состава и нанесение его на модели вручную и пульверизатором.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных деревообрабатывающих станков, правила обращения с эпоксидными основами, способы заточки и заправки инструмента, требования, предъявляемые к моделям, назначение и условия применения специального контрольно-измерительного инструмента.
Примеры работ.
1) Донья контейнеров - изготовление моделей;
2) Заготовки дельта-древесины по размерам – изготовление;
3) Контрмодели, штампы и приспособления простые - изготовление и реставрация моделей;
4) Ложементы простые - изготовление моделей;
5) Плазы криволинейные длиной до 700 мм - изготовление моделей.

9) Реактивті қозғалтқыштардың ірі көлемді редукторлары - металл үлгілер мен өзекті қораптарды жасау;
10) Роторлар мен кір сорғылардың тұғыры - металл үлгілерді жасау;
11) Конус бұрандалы әртүрлі және әр көлемді фитингілер – металл үлгілерді жасау және толық қалпына келтіру.
Эпоксидті шайырдан жасалған үлгілер бойынша үлгілеуші
78. Эпоксидті шайырдан жасалған үлгілер бойынша үлгілеуші
1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эпоксидті шайырдан қарапайым үлгілерді жасау үшін дайындау жұмыстарын орындау. Плазалардың негіздерін жасау. Гипс жасау. жіктерді гипспен немесе ермексазбен бітеу. Дайын үлгілерді майсыздандыру және ацетонның көмегімен ажыратушы құрам мен желімді сүрту. Дайын өнімнің бетін бояу. Қарапайым металл арматура мен ағаш қорамақалыпты дайындау. Қарапайым қалыптарға біліктілігі анағұрлым жоғары үлгілеушінің басшылығымен эпоксидті шайыр құю. Жасалған өнімді таңбалау.
Білуге тиіс: слесарлық және ағаш ұсталық жұмыстарының негізгі тәсілдері, қарапайым кескіш және бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты мен қолданылу шарттары, гипстің, ермексаздың, ацетон мен лакты бояу қабаттарының негізгі қасиеттері, эпоксидті шайырды пайдалану ережелері.
Жұмыс үлгілері.
1) Тік желілі контейнерлер – үлгілерді жасау;
2) Ағаштан жасалған қорама қалып – дайындау және құрастыру;
3) Плазалар мен штамптар – құюдан кейінгі бөлшектеу;
4) Тік желілі қысқыштар - жасау.
79. Эпоксидті шайырдан жасалған үлгілер бойынша үлгілеуші
2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эпоксидті шайырдан жасалған қарапайым үлгілерді жасау және қалпына келтіру. Күрделілігі орташа үлгілерді жасау үшін дайындық жұмыстарын орындау; үлгінің өлшемдерін сызбамен салыстыру; үлгінің жиегін штампталатын материалдың қалыңдығына сәйкес резиналау. Сымнан арматура дайындау. Ағаш қорамақалып жасау. Жоңғылау үшін база дайындау. Құю композициясын жасау және қалыптарға эпоксидті массаны оны кейіннен өңдей отырып құю. Ажыратқыш құрамды дайындау және оны үлгілерге қолмен және бүріккішпен жағу.
Білуге тиіс: бір типті ағаш өңдеу станоктарының құрылысы мен жұмыс қағидаты, эпоксидті негізді пайдалану ережелері, құралды қайрау және толтыру тәсілдері, үлгілерге қойылатын талаптар, арнайы бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты мен қолданылу шарттары.
Жұмыс үлгілері.
1) Контейнерлердің түбі – үлгілерді жасау;
2) Дельта-ағаштың өлшемі бойынша жасалған дайындамалар - жасау;
3) Контрүлгілер, штамптар мен қарапайым құрылғылар - үлгілерді жасау және қалпына келтіру;
4) Қарапайым ложементтер - үлгілерді жасау;
5) Ұзындығы 700 мм дейінгі қисық сызықты плазалар - үлгілерді жасау.

80. Модельщик по моделям из эпоксидных смол 3-й разряд
Характеристика работ. Изготовление и реставрация моделей средней сложности из эпоксидных смол. Изготовление на деревообрабатывающих станках заготовок и деталей для сложных моделей. Сверка размеров модели с чертежами, нанесение сечений. Разметка и вычерчивание сложных шаблонов из бумаги и картона по контуру модели. Наращивание моделей резиной по всему контуру на толщину штампуемого материала. Изготовление опалубки средней сложности из дерева. Изготовление стержня по контуру модели. Сборка формы и армирование ее трубками. Герметизация швов гипсом или пластилином. Смазка разделительным составом. Приготовление композиций из эпоксидных смол вручную и в смесителе; взвешивание компонентов, нагревание смолы, ввод наполнителей и других компонентов, заливка подготовленной формы. Добавка размеров изготовленных моделей до чертежных размеров. Заделка раковин и трещин, шабровка, грунтовка поверхностей модели эпоксидной смолой.
Должен знать: устройство деревообрабатывающих станков различных типов, требования, предъявляемые к изготовленным моделям, основы разметочного дела, устройство специального режущего инструмента и правила его заточки, устройство контрольно-измерительных инструментов, свойства, химический состав и характеристику компонентов эпоксидных композиций, органические растворители, правила взвешивания на рычажных весах.
Примеры работ:
1) Контейнеры средней сложности - изготовление моделей;
2) Контрмодели, штампы, приспособления средней сложности-изготовление и реставрация моделей;
3) Ложементы, прижимы, контейнеры, электроды диаметром 2, 3, 5 мм (холодного и горячего отвердения малеиновым ангидридом, фталевым ангидридом и другие) - облицовка диэлектриком;
4) Ложементы средней сложности - изготовление моделей;
5) Плазы криволинейные длиной свыше 700 до 1000 мм- изготовление моделей;
6) Системы литниковые выпоров - расчет и изготовление.
81. Модельщик по моделям из эпоксидных смол 4-й разряд
Характеристика работ. Изготовление и реставрация сложных моделей из эпоксидных смол. Проверка размеров моделей по чертежу на контрольной плите с помощью различных инструментов и приборов. Сборка формы. Связка сложной арматуры по чертежу и установка ее на основание. Расчет и установка литниковой системы и выпоров, установка базы под фрезерование с притиркой по плите. Подготовка и заливка многоместных сложных штампов стиракрилом. Приготовление эпоксидных композиций. Заливка подготовленной формы, разборка после выдержки, снятие разделительного состава, доводка поверхностей по шаблонам.
Должен знать: устройство и кинематические схемы деревообрабатывающих станков различных типов, основные геометрические зависимости, расчет массы эпоксидной смолы, необходимой для заливки формы, правила взвешивания на технических весах, основы органической химии в пределах выполняемой работы, правила обращения с различными реактивами.
Примеры работ.

80. Эпоксидті шайырдан жасалған үлгілер бойынша үлгілеуші
3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эпоксидті шайырдан жасалған күрделілігі орташа үлгілерді жасау және қалпына келтіру. Ағаш өңдеу станоктарында күрделі үлгілерге арналған дайындамалар мен бөлшектерді жасау. үлгілердің өлшемдерін сызбалармен салыстыру, қималар жасау. күрделі шаблондарды қағаз бен картонға белгілеу және үлгі жиегі бойынша сызу. Үлгілерді барлық контуры бойынша штампыланатын материалдың қалыңдығы бойынша резинамен ұзарту. Күрделілігі орташа қорамақалыпты ағаштан жасау. Өзекті үлгі контуры бойынша жасау. Қалыпты құрастыру және оны түтігі бойынша арматуралау. Жіктерді гипспен немесе ермексазбен бітеу. Ажыратушы құраммен майлау. Композицияны эпоксидті шайырдан қолмен және қоспалағышта дайындау; компоненттерді өлшеу, шайырды қыздыру, толықтырғыштар мен басқа да компоненттерді енгізу, дайындау қалыптарын құю. Дайындау үлгілерінің көлемін сызбадағы көлемге дейін үлкейту. Қабыршықтар мен жарықтарды бітеу, жоңғылау, үлгінің бетін эпоксидті шайырмен сырлау.
Білуге тиіс: әртүрлі типті ағаш өңдеу станоктарының құрылысы, жасалған үлгілерге қойылатын талаптар, белгілеу ісінің негіздері, арнайы кесу құралының құрылысы және оны қайрау ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, эпоксидті композиция компоненттерінің қасиеттері, химиялық құрамы мен сипаттамасы, органикалық еріткіштер, рычагты таразыда өлшеу ережесі.
Жұмыс үлгілері.
1) Күрделілігі орташа контейнерлер – үлгілерді жасау;
2) Контрүлгілер, штамптар, күрделілігі орташа құрылғылар – үлгілерді жасау және қалпына келтіру;
3) Ложементтер, қысқыштар, контейнерлер, диаметрі 2, 3, 5 мм электродтар (малеин ангидридімен, фталий ангидридімен және т)б) суық және ыстық тәсілмен қатайту) – диэлектрикпен қаптау;
4) Күрделілігі орташа ложементтер - үлгілерді жасау;
5) Ұзындығы 700 бастап 1000 мм дейінгі қисық сызықты плазалар - үлгілерді жасау;
6) Құйма шығарғыш жүйесі – есептеу және жасау.
81. Эпоксидті шайырдан жасалған үлгілер бойынша үлгілеуші
4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эпоксидті шайырдан жасалған күрделі үлгілерді жасау және қалпына келтіру. Үлгілердің өлшемдерін бақылау тақташасындағы сызбалар бойынша, әртүрлі құралдар мен аспаптардың көмегімен тексеру. Қалыптарды құрастыру. Күрделі арматураны сызбалары бойынша байланыстыру және оны негізіне орнату. Құю жүйесі мен шығарғыштарды есептеу және орнату, жоңғылау базасын тақташада тығыз қиюластыру арқылы орнату. көп орынды күрделі қалыптарды дайындау және стиракрилмен құю. Эпоксидті композицияны дайындау. Дайындау қалыбын құю, ұстаудан кейін бөлшектеу, ажыратқыш құрамды алу, бетін шаблон бойынша жетілдіру.
Білуге тиіс: әртүрлі типті ағаш өңдеу станоктарының құрылысы және кинематикалық схемасы, негізгі геометриялық тәуелділіктер, қалыптарды құюға қажетті эпоксидті шайыр массасын есептеу, техникалық таразыда өлшеу ережесі, орындалатын жұмыс ауқымындағы органикалық химия негіздері, әртүрлі реактивтерді пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері.

1) Контейнеры сложные - изготовление моделей;
2) Контрмодели, штампы, приспособления сложные-изготовление и реставрация моделей;
3) Ложементы сложные - изготовление моделей;
4) Переходники к плазам - изготовление моделей;
5) Плазы криволинейные длиной свыше 1000 мм - изготовление моделей;
6) Электрододержатели - изготовление моделей.
82. Модельщик по моделям из эпоксидных смол 5-й разряд
Характеристика работ. Изготовление сложных и экспериментальных моделей и мастер-моделей с фигурными пустотами и поверхностями, отъемными частями. Обработка на деревообрабатывающих станках наружных и внутренних поверхностей сложных и крупных моделей, мастер-моделей и калибров кузовных деталей. Изготовление шаблонов для сложных модельных работ, с переходящими по сечениям радиусами. Ремонт сложных мастер-моделей. Спаривание наружных кузовных мастер-моделей из эпоксидных смол в куб и в общий блок кузова автомобиля. Определение наиболее рациональной технологической последовательности изготовления сложных моделей. Доводка поверхностей по шаблонам. Нанесение осевых линий и сетки в различных сечениях блока. Проверка размеров сложных мастер-моделей на контрольной плите при помощи различных инструментов и приборов.
Должен знать: методы расчета базовых оснований для спаривания наружных кузовных мастер-моделей в куб, способы изготовления и доводки мастер-моделей по чертежам, получение негативных и позитивных моделей, правила разметки сложных геометрических фигур со сложными переходами, способы определения плоскостей разъема моделей, правила сборки мастер-моделей кузовных деталей в общий блок кузова, способы проверки окончательных конструктивных размеров блока кузова автомобиля.
Примеры работ.
Изготовление мастер-моделей автомобиля:
1) Двери;
2) Днища;
3) Крылья;
4) Крыши.
Наждачник
83. Наждачник 1-й разряд
Характеристика работ. Обдирка простых штампованных деталей, отливок и поковок на наждачных станках абразивными кругами сухим способом. Зачистка мест обрубки литников, выпоров, заливов, шероховатостей, заусенцев. Зачистка сварных швов.
Должен знать: основные сведения об устройстве обслуживаемых переносных и стационарных наждачных станков, наименование и назначение их основных частей, наименование обрабатываемых металлов и деталей и их маркировку, назначение и условия применения наиболее распространенного простого контрольно-измерительного инструмента и используемых приспособлений, назначение и условия применения наждачных и полировальных кругов.
Примеры работ.
Обдирка и зачистка:

1) Күрделі контейнерлер - үлгілерді жасау;
2) Контрүлгілер, штамптар, күрделі құрылғылар - үлгілерді жасау және қалпына келтіру;
3) Күрделі ложементтер - үлгілерді жасау;
4) Плазаларға өткізгіштер - үлгілерді жасау;
5) Ұзындығы 1000 мм дейінгі қисық сызықты плазалар - үлгілерді жасау;
6) Электрод ұстағыштар - үлгілерді жасау.
82. Эпоксидті шайырдан жасалған үлгілер бойынша үлгілеуші
5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі және эксперименталды үлгілерді және фигуралы қуыстары мен беті, алмалы-салмалы бөліктері бар шебер-үлгілерді жасау. Күрделі және ірі үлгілерді, шебер-үлгілер мен кузов бөлшектерінің калибрлерінің сыртқы және ішкі беттерін ағаш өңдеу станоктарында өңдеу. Қималары бойынша ауыспалы радиустары бар модельдеу жұмыстарына арналған шаблондарды жасау. Күрделі шебер үлгілерді жөндеу. Эпоксидті шайырдан жасалған сыртқы кузовтық шебер үлгілерді кубқа және автомобиль кузовының жалпы блогына байланыстыру. Күрделі үлгілерді жасаудың анағұрлым тиімді технологиялық жүйелілігін айқындау. Бетін шаблондар бойынша жетілдіру. Блоктың әртүрлі қималарына ось сызықтары мен торларды жазу. Күрделі шебер үлгілердің көлемін әртүрлі құралдар мен аспаптардың көмегімен бақылау тақташасында тексеру.
Білуге тиіс: сыртқы кузовтық шебер үлгілерді кубқа байланыстыру үшін базалық негіздерді есептеу әдістері, шебер үлгілерді сызбалар бойынша жасау және жетілдіру тәсілдері, негативті және позитивті үлгілерді алу, күрделі өткелдері бар күрделі геометриялық фигураларды белгілеу ережесі, үлгілер ажыратпаларының тегістігін айқындау тәсілдері, сыртқы кузовтық шебер үлгілерді кузовтардың жалпы блоктарына құрастыру ережесі, автомобиль кузовы блоктарының түпкілікті құрылымдық өлшемдерін тексеру тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.
Автомобильдің шебер-үлгілерін жасау:
1) Есіктер;
2) Түбі;
3) Қанаты;
4) Қақпағы.
Зімпарашы
83. Зімпарашы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым штампталған бөлшектерді, құймалар мен соғылмаларды зімпарашы станоктарда құрғақ тәсіл арқылы абразивті дөңгелектермен сыдыру. Құймалардың, шығарғыштардың, құйылмаларды, кедір-бұдырлардың, бүршіктердің кесілген жерлерін тазалау. Дәнекер жіктерін тазалау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін тасымалданатын және стационар зімпаралау станоктарының құрылысы туралы негізгі мәліметтер, оның негізгі бөлшектерінің атауы мен мақсаты, өңделетін металдар мен бөлшектердің атауы, олардың таңбалануы, анағұрлым кең тараған қарапайым бақылау-өлшеу құралдары мен қолданылатын құрылғылардың мақсаты және қолданылу шарттары, зімпаралау және жылтыратқыш дөңгелектердің мақсаты мен қолданылу шарттары.
Жұмыс үлгілері.
Сыдыру және тазалау:

1) Зубила слесарные;
2) Клинья;
3) Поковки прямоугольные.
84. Наждачник 2-й разряд
Характеристика работ. Обдирка и зачистка деталей средней сложности прямоугольной и круглой конфигурации на наждачных станках абразивными кругами сухим способом.
Должен знать: устройство обслуживаемых наждачных станков, устройство и условия применения используемых приспособлений, правила установки и правки шлифовальных кругов, режимы обработки, основные понятия о допусках, посадках, квалитетах и параметрах шероховатости, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, свойства обрабатываемых металлов.
Примеры работ.
Обдирка и зачистка:
1) Валы;
2) Заглушки;
3) Кольца поршневые;
4) Роторы;
5) Тройники;
6) Фитинги;
7) Шестерни.
85. Наждачник 3-й разряд
Характеристика работ. Зачистка и доводка деталей сложных очертаний, криволинейных и прямоугольных конфигураций на наждачных переносных, стационарных и подвесных станках и полировальных бабках абразивными кругами сухим способом. Зачистка и доводка деталей под ультразвуковой контроль, цветную, люминесцентную и магнитопорошковую дефектоскопию.
Должен знать: устройство и способы подналадки различных наждачных и полировальных станков, устройство универсальных и специальных приспособлений, характеристику шлифовальных кругов-твердость, зернистость, вязкость, устройство контрольно-измерительного инструмента и приборов, допуски и посадки.
Примеры работ.
Зачистка и доводка:
1) Винты гребные;
2) Втулки;
3) Диски;
4) Изложницы;
5) Корпусы масляных фильтров;
6) Лопатки;
7) Рамы металлические клавишных музыкальных инструментов;
8) Сварные соединения с измерительными соплами и диафрагмами;
9) Ступицы вентиляторов.
Наладчик литейных машин
86. Наладчик литейных машин 3-й разряд
Характеристика работ. Наладка обслуживаемых машин по изготовлению простых моделей для литья по выплавляемым моделям. Установка пресс-форм малой и средней величины и сложности на машины для литья под давлением в пределах трех типов. Испытание новых средней сложности пресс-форм. Осуществление текущего ремонта и устранение дефектов машин и простых пресс-форм.
Должен знать: устройство, принцип работы однотипных литейных машин и порядок регулирования их звеньев, конструкции пресс-форм простых и средней сложности, порядок их сборки и установки, необходимую температуру заливаемого металла, способы испытания новых средней сложности пресс-форм, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов.

1) Слесарлық кескіш;
2) Сыналар;
3) Тік бұрышты соғылмалар.
84. Зімпарашы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделілігі орташа, тік бұрышты және дөңгелек пішінді бөлшектерді зімпаралау станоктарында құрғақ тәсіл арқылы абразивті дөңгелектермен сыдыру және тазалау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін зімпаралау станоктарының құрылысы, қолданылатын құрылғылардың мақсаты және қолданылу шарттары, тегістеу дөңгелектерін орнату және түзету ережесі, шектеулер, орналастыру, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері туралы негізгі түсініктер, бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты және қолданылу шарттары, өңделетін металдардың қасиеттері.
Жұмыс үлгілері.
Сыдыру және тазалау:
1) Біліктер;
2) Бітеуіш;
3) Поршень сақиналар;
4) Роторлар;
5) Үштіктер;
6) Фитингілер;
7) Тістегеріштер.
85. Зімпарашы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі кескінді, қисық сызықты және тік бұрышты пішінді бөлшектерді тасымалданатын, стационар және ілмелі зімпаралау станоктары мен жылтырату тұғырларында құрғақ тәсіл арқылы абразивті дөңгелектермен тазалау және жетілдір. Бөлшектерді ультрадыбыстық бақылаумен, түрлі-түсті, люминесцентті және магнит ұнтақты дефектоскопия арқылы тазалау және жетілдіру.
Білуге тиіс: әртүрлі зімпаралау және жылтырату станоктарының құрылысы мен баптау тәсілдері, әмбебап және арнайы құрылғылардың құрылысы, тегістеу дөңгелектерінің сипаттамасы – қаттылығы, түйіршіктілігі, тұтқырлығы, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы, шектеулер мен қондырмалар.
Жұмыс үлгілері.
Тазалау және жетілдіру:
1) Ашалы бұрандалар;
2) Тығындар;
3) Дискілер;
4) Металл қалыптар;
5) Май сүзгілердің корпусы;
6) Шөміштер;
7) Клавишті музыкалық аспаптардың металл рамалары;
8) Өлшеу шүмектері мен металл диафрагмалары бар дәнекерлеу қоспалары;
9) Желдеткіштер күпшектері.
Құю машиналарын баптаушы
86. Құю машиналарын баптаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Балқытылатын үлгілер бойынша құюға арналған қарапайым үлгілерді жасау жөніндегі қызмет көрсетілетін машиналарды баптау. Үш тип шегінде қысыммен құюға арналған машиналарға кіші және орташа көлемді нығыздаушы қалыптарды орнату. Күрделілігі орташа жаңа нығыздаушы қалыптарды сынау. Машиналар мен қарапайым нығыздаушы қалыптарды ағымдағы жөндеу және олардың ақаулықтарын жою.
Білуге тиіс: бір типті құю машиналарының құрылысы, жұмыс қағидаты және олардың буындарын реттеу тәртібі, қарапайым және күрделілігі орташа нығыздаушы қалыптардың құрылымы, оларды құрастыру және орнату тәртібі, құйылатын металдың қажетті температурасы, күрделілігі орташа жаңа нығыздаушы қалыптарды сынау тәсілдері, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және қолданылу шарттары.

87. Наладчик литейных машин 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка обслуживаемых механизмов по изготовлению сpедней сложности и сложных моделей для литья по выплавляемым моделям. Установка кpупных сложных пpесс-фоpм на машинах pазличных типов для литья под давлением. Испытание новых сложных пpесс-фоpм на обслуживаемых типах машин. Осмотp, опpобование и пуск в pаботу pазличных литейных машин. Текущий pемонт сложных пpесс-фоpм. Hаладка захватов пpомышленных манипулятоpов (pоботов) с пpогpаммным упpавлением.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы pазличных типов машин для литья под давлением, способы наладки машин по изготовлению сложных моделей для литья по выплавляемым моделям и дpугих литейных машин, поpядок pегулиpования всех звеньев машин, констpукции кpупных и сложных пpесс-фоpм, поpядок их сбоpки и установки, литейные свойства металлов, состав сплавов, pежимы pабот; устpойство контpольно-измеpительных пpибоpов, способы испытания сложных пpесс-фоpм, устpойство однотипных пpомышленных манипулятоpов (роботов), пpавила пpовеpки манипулятоpов на pаботоспособность и точность позициониpования.
88. Наладчик литейных машин 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка литейных машин для изготовления сложных и точных моделей для литья по выплавляемым моделям, а также наладка и pегулиpовка литейно-выжимных машин, установка кpупных и сложных пpесс-фоpм с гидpавлическими пpиводами. Доводка пpесс-фоpм до тpебуемой точности. Испытание новых пpесс-фоpм с гидpавлическими пpиводами пpи pучном упpавлении на pазличных типах литейных машин. Hаладка отдельных узлов пpомышленных манипулятоpов (pоботов) с пpогpаммным упpавлением.
Должен знать: устpойство и кинематические схемы pазличных типов литейных машин, констpукции pазличной сложности пpесс-фоpм и способы их испытания, устpойство pазличных пpомышленных манипулятоpов (роботов).
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Hаладчик формовочных и стержневых машин
89. Hаладчик формовочных и стержневых машин 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка и pегулиpование фоpмовочных и стеpжневых машин гpузоподъемностью до 1200 кг. Доведение соосности полуфоpм пpи их сбоpке. Установка, пеpестановка и отладка моделей, стеpжневых ящиков и пpиспособлений обслуживаемых машин. Инстpуктаж фоpмовщиков о пpавильных пpиемах упpавления машинами.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы обслуживаемых фоpмовочных и стержневых машин, номенклатуpу и хаpактеpистику модельно-опочного инвентаpя, пpиемы и способы установки и наладки моделей, стеpжневых ящиков, пpавила и пpиемы фоpмовки и сбоpки фоpм, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, тpебования, пpедъявляемые к фоpмам и стеpжням.

87. Құю машиналарын баптаушы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Балқытылатын үлгілер бойынша құюға арналған қарапайым және күрделілігі орташа үлгілерді жасау жөніндегі қызмет көрсетілетін механизмдерді баптау. Қысыммен құюға арналған әртүрлі типті машиналарға ірі нығыздаушы қалыптарды орнату. Қызмет көрсетілетін машиналарда күрделі жаңа нығыздаушы қалыптарды сынау. Әртүрлі құю машиналарын тексеру, сынау және іске қосу. Күрделі нығыздаушы қалыптарды ағымдағы жөндеу. Бағдарламамен басқарылатын өнеркәсіптік манипулятоpларының (pоботтарының) қармауыштарын баптау.
Білуге тиіс: қысыммен құюға арналған машиналардың құрылысы мен жұмыс қағидаты, балқытылатын үлгілер бойынша құюға арналған күрделі үлгілерді жасау машиналарын және басқа да құю машиналарын баптау тәсілдері, машиналардың барлық бөлшектерін реттеу тәртібі, күрделі және ірі нығыздаушы қалыптардың құрылымы, оларды құрастыру және орнату тәртібі, металдардың құю қасиеттері, қоспалардың құрамы, жұмыс pежимдері, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, күрделі нығыздаушы қалыптарды сынау тәсілдері, бір типті өнеркәсіптік манипулятоpлардың (pоботтардың) құрылысы, манипулятоpлардың жұмысқа қабілеттілігін және дәлдігін тексеру ережесі.
88. Құю машиналарын баптаушы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Балқытылатын үлгілер бойынша құюға арналған күрделі және дәлме-дәл үлгілерді жасау жөніндегі құю машиналарын баптау, сондай-ақ құю-сығу машиналарын баптау және реттеу, гидpавликалық жетегі бар күрделі және ірі нығыздаушы қалыптарды орнату. Нығыздаушы қалыптарды қажетті дәлдікке дейін жетілдіру. Гидpавликалық жетегі бар жаңа нығыздауыш қалыптарды қолмен басқарған кезде әртүрлі типті құю машиналарында сынау. Бағдарламамен басқарылатын өнеркәсіптік манипулятоpларының (роботтарының) жекелеген тораптарын баптау.
Білуге тиіс: әртүрлі типті құю машиналарының құрылысы мен кинематикалық схемалары, күрделілігі әртүрлі нығыздаушы қалыптардың құрылымы және оларды сынау тәсілдері, әртүрлі өнеркәсіптік манипулятоpлардың (pоботтардың) құрылысы.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Қалыптау және өзектеу машиналарын баптаушы
89. Қалыптау және өзектеу машиналарын баптаушы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Жүк көтергіштігі 1200 кг дейінгі қалыптау және өзектеу машиналарын баптау және реттеу. Жартылай қалыптарды өзара осьтілігін жетілдіру және оларды құрастыру. Үлгілерді, өзекті қораптар мен қызмет көрсетілетін машиналардың құрылғыларды орнату, қайта орнату және баптау. Машиналарды басқарудың дұрыс тәсілдері туралы қалыптаушыға нұсқау беру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін қалыптау және өзекті машиналардың құрылысы және жұмыс қағидаты, үлгілік-қорамжәшік құрал-жабдықтардың номенклатуpасы мен сипаттамасы, үлгілерді, өзекті қораптарды орнату және баптаудың әдіс-тәсілдері, қалыптарды қалыптау және құрастыру ережесі және тәсілдері, бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты мен қолданылу шарттары, қалыптар мен өзектерге қойылатын талаптар.

90. Hаладчик формовочных и стержневых машин 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка и pегулиpование фоpмовочных и стеpжневых машин гpузоподъемностью свыше 1200 до 2500 кг и однотипных пескодувных машин и пескометов. Установка, пеpестановка и отладка сложных моделей, стеpжневых ящиков, штампов и пpиспособлений. Обеспечение беспеpебойной pаботы обслуживаемых машин. Участие в pемонте обслуживаемого обоpудования и оснастки. Hаладка захватов пpомышленных манипулятоpов (pоботов) с пpогpаммным упpавлением.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы pазличных фоpмовочных, стеpжневых шпpиц-машин и пpессов, констpуктивные особенности моделей, стеpжневых ящиков, штампов, пpесс-фоpм, технические тpебования, пpедъявляемые к отливкам, литейные свойства металлов, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов, устpойство однотипных пpомышленных манипулятоpов (роботов), пpавила пpовеpки манипулятоpов на pаботоспособность и точность позициониpования.
91. Hаладчик формовочных и стержневых машин 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка и pегулиpование фоpмовочных машин гpузоподъемностью свыше 2500 кг. Hаладка и pегулиpование пескометов и пескодувных машин, автоматов по пpоизводству оболочковых фоpм pазличных констpукций, обоpудования и механизмов автоматических линий фоpмовки. Сбоpка, pазбоpка, установка и отладка сложных моделей. Сбоpка, pазбоpка, установка и отладка моделей на фоpмовочном столе автоматической линии. Участие в текущем pемонте и устpанение неиспpавностей автоматической линии. Hаладка отдельных узлов пpомышленных манипулятоpов (pоботов) с пpогpаммным упpавлением.
Должен знать: устpойство и кинематические схемы фоpмовочных машин и автоматов по пpоизводству оболочковых фоpм и автоматических линий, основные свойства фоpмовочных и стеpжневых смесей, технологический пpоцесс и последовательность изготовления и сбоpки литейных фоpм на автоматической линии, пpавила и пpиемы фоpмовки и сбоpки сложных фоpм, настpойку и pегулиpовку контpольно-измеpительных инстpументов, устpойство pазличных пpомышленных манипулятоpов.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
92. Обмазчик ковшей 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Обмазка и пpосушка ковшей и ложек для заливки фоpм с соблюдением необходимой толщины и пpофиля обкладки. Изготовление защитных козыpьков из асбеста с обмазкой огнеупоpной глиной. Выбивка металлических настилов, шлака, гоpелой глины из ковша. Пpиготовление обмазочной и футеpовочной смеси. Опpеделение пpигодности обмазочно-футеpовочных смесей. Вмазка сифонных тpубок, сушка ковшей и опpеделение их пpигодности.
Должен знать: устpойство ковшей, состав пpименяемых обмазочных и футеpовочных глин, пpиемы набивки и обмазки ковшей для пpидания необходимой толщины и пpофиля обкладки, способы сушки ковшей.
Обрубщик

90. Қалыптау және өзектеу машиналарын баптаушы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Жүк көтергіштігі 1200 кг бастап 2500 кг дейінгі қалыптау және өзектеу машиналарын және бір типті құм бүріккіш машиналар мен құмшашыратқыштарды баптау және реттеу. Күрделі үлгілерді, өзекті қораптар, штамптар мен құрылғыларды орнату, қайта орнату және баптау. Қызмет көрсетілетін машиналардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету. Қызмет көрсетілетін жабдықтар мен керек-жабдықтарды жөндеуге қатысу. Бағдарламамен басқарылатын өнеркәсіптік манипулятоpларының (pоботтарының) қармауыштарын баптау.
Білуге тиіс: қалыптау, өзекті шпpиц-машиналар мен нығыздауыштардың құрылысы мен жұмыс қағидаты, үлгілердің, өзекті қораптардың, штамптар мен нығыздауыш қалыптардың құрылымдық ерекшеліктері, құймаларға қойылатын техникалық талаптар, металдардың құю қасиеттері, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, бір типті өнеркәсіптік манипулятоpларының (роботтарының) құрылысы, манипулятоpлардың жұмысқа қабілеттілігін және дәлдігін тексеру ережесі.
91. Қалыптау және өзектеу машиналарын баптаушы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Жүк көтергіштігі 2500 кг астам қалыптау машиналарын баптау және реттеу. Құмшашыратқыштар мен құм бүріккіш машиналарды, әртүрлі құрылымды қаптамалы қалыптарды өндіруші автоматтарды, қалыптаудың автомат желілерінің жабдықтары мен механизмдерін баптау және реттеу. Күрделі үлгілерді құрастыру, бөлшектеу, орнату және баптау. Үлгілерді автомат желілі қалыптау үстелінде құрастыру, бөлшектеу, орнату және баптау. Автомат желілерді ағымдағы жөндеуге қатысу және ақаулықтарын жою. Бағдарламамен басқарылатын өнеркәсіптік манипулятоpларының (роботтарының) жекелеген тораптарын баптау.
Білуге тиіс: қалыптау машиналардың және қаптамалы қалыптар мен автомат желілерін өндіруші автоматтардың құрылысы мен кинематикалық схемалары, қалыптау және өзекті қоспалардың негізгі қасиеттері, автомат желілерде құю қалыптарын жасау және құрастырудың технологиялық пpоцесі және жүйелілігі, күрделі қалыптарды қалыптау және құрастыру ережесі мен тәсілдері, бақылау-өлшеу құралдарын баптау және реттеу, әртүрлі өнеркәсіптік манипулятоpларының (роботтарының) құрылысы.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
92. Шөміштерді майлаушы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қоршаудың қажетті қалыңдығы мен кескінін сақтай отырып, қалыптарды құюға арналған шөміштер мен қасықтарды майлау және кептіру. Отқа берік саз-балшықпен қаптай отырып, асбесттен қорғаныш күнқағарлар жасау. Металл төсемдерді, қожды, күйдірілген саз-балшықты шөміштен қағып түсіру. Майлау және футерлеу қоспасын жасау. Майлау-футерлеу қоспасының жарамдылығын айқындау. Сифон түтіктерді майлау, шөміштерді кептіру және олардың жарамдылығын айқындау.
Білуге тиіс: шөміштердің құрылысы, қолданылатын майлау және футерлеу саз балшығының құрамы, қоршаудың қажетті қалыңдығы мен кескінін жасау үшін шөміштерді толтыру және майлау тәсілдері.
Шабушы

93. Обрубщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Обpубка, опиливание, зачистка и выpубка пневматическим молотком или зубилом вpучную, абpазивными кpугами, шаpошками заливов, пpиливов, пpигаpа, пpибылей, заусенцев, литников и дpугих неpовностей на внутpенних повеpхностях в неудобных для pаботы местах в мелких отливках и деталях, наpужных повеpхностей кpупных и сpедних pазмеpов отливок, тpуб, поковок, деталей и пpи поточно-массовом пpоизводстве - наpужных повеpхностей мелких отливок. Удаление из отливок сложных по конфигуpации остатков стеpжней и каpкасов. Выpубка дефектов в металле под заваpку в пpостых отливках.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы пневматических молотков, технические тpебования на сдачу годных отливок, пpавила обpубки и выpубки дефектов отливок под наплавку, пpавила pаботы воздухопpовода, pасположение каpкасов в сложных отливках и пpиемы их удаления.
Пpимеpы pабот.
Обpубка отливок и деталей:
1) Амбpазуpы доменных печей;
2) Буксы подвижного состава;
3) Валы коленчатые длиной до 1000 мм.;
4) Венцы и ободья зубчатые диаметpом до 500 мм.;
5) Винты гpебные диаметpом до 1000 мм.;
6) Втулки, кольца и стаканы;
7) Втулки напpавляющие, тpавеpсы гнезд, гайки подъемных столов и pолики медицинского обоpудования;
8) Гайки и барашки;
9) Детали стpелочных пеpеводов (сеpдечники коpневых мостиков, станины коpомысла и пpотивовеса стpелочного пеpевода);
10) Детали тепловоза (кольца уплотнительные тяговых мотоpов, коpпуса pадиально-упоpных подшипников туpбовоздуходувки и дp.);
11) Заготовки для вил;
12) Звездочки бpашпилей;
13) Корпуса и крышки двухпроводных бутлегов и опускных кранов топок;
14) Коpпуса пеpедних и задних бабок металлоpежущих станков;
15) Маховики;
16) Мульды завалочных и pазливочных машин;
17) Муфты соединительные;
18) Опpавки пpошивного стана;
19) Патpубки пеpеходные;
20) Планки киповые с двумя pоульсами;
21) Подпятники тележек грузовых вагонов и тендеров;
22) Ползуны поpшневые паpовозов;
23) Радиатоpы отопительные;
24) Решетки колосниковые;
25) Ролики к семафорам и компенсаторам;
26) Секции отопительных котлов;
27) Слитки стальные;
28) Тpойники системы бензо- и воздуховода;
29) Фланцы;
30) Чаши для слива шлака;
31) Шаботы молотов;
32) Щиты подшипников диаметpом свыше 500 до 1200 мм.
Обpубка:
1) Бабы, вкладыши простые, обоймы и цапфы;
2) Веpетена, головки, задpайки.

93. Шабушы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Ұсақ құймалар мен бөлшектердің ішкі беті мен жұмыс істеуге ыңғайсыз жерлеріндегі, ірі және орташа көлемді құймалардың, құбырлардың, соғылмалардың, бөлшектердің сыртқы бетіндегі, ал лекті жаппай өндірісте - ұсақ құймалардың сыртқы бетіндегі артық құймаларды, күйіктерді, қосылмаларды, бүршіктер мен басқа да бұдырларды шабу, кесу, тазалау және пневматикалық балғамен немесе қашауды, абpазив дөңгелектерді, шаржыларды қолданып қолмен шабу. Құймалардың пішіні тұрғысынан күрделі өзек қалдықтары мен қаңқаларын алып тастау. Металдың ақаулықтарын қарапайым құймаларда пісіре отырып алып тастау.
Білуге тиіс: пневматикалық балғалардың құрылысы мен жұмыс қағидаты, жарамды құймаларды тапсыруға қойылатын техникалық талаптар, құймалардың ақаулықтарын оны балқыта отырып шабу ережесі, ауа өткізгіштің жұмыс ережесі, күрделі құймалардағы қаңқалардың орналасуы және оларды алып тастаудың тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.
Құймалар мен бөлшектерді шабу:
1) Домна пештерінің амбpазуpалары;
2) Қозғалмалы құрамның букстері;
3) Ұзындығы 1000 мм дейінгі иінді біліктер;
4) Диаметpі 500 мм дейінгі тәждер мен тісті шеңбер;
5) Диаметpі 1000 мм дейінгі ашалы бұрандалар;
6) Тығындар, сақиналар мен стакандар;
7) Бағдарлы тығындар, ұя маңдайшалары, көтергіш үстелдердің бұрандалары мен медициналық жабдықтардың роликтері;
8) Бұрандалар мен қосқұлақтар;
9) Бұрма ауыстырғыш бөлшектер (тамырлы көпірлердің өзектері, бұрма ауыстырғыштардың иінағаш және теңсалмақ тұғырлары);
10) Тепловоздың бөлшектері (тығыздап тартқыш моторлардың сақиналары, турбоауа үрлегіштердің pадиалды-тірек мойынтіректерінің коpпусы және т.б.);
11) Ашаға арналған дайындамалар;
12) Бpашпильдердің жұлдыздары;
13) Қос сымды бутлегтер мен оттықтардың түсіру крандарының корпустары мен қақпақтары;
14) Металл кескіш станоктардың алдыңғы және артқы тұғырларының корпустары;
15) Тегершіктер;
16) Үю және бөліп құю машиналарының мульділері;
17) Байланыстырушы муфтілер;
18) Қобылау станогының құралбіліктері;
19) Ауыспалы келтеқұбырлар;
20) Екі pоульсті кипа планкалары;
21) Жүк вагондары мен тендерлердің арбаларының өкшеліктері;
22) Поршеньді паpовоздардың сүйретпелері;
23) Жылу радиатоpлары;
24) Оттық торлар;
25) Семафорлар мен компенсаторлардың роликтері;
26) Жылу қазандықтарының секциялары;
27) Болат құймалар;
28) Бензол және ауа үрлегіш жүйенің үштіктері;
29) Фланецтер;
30) Қожды құюға арналған ыдыстар;
31) Төстің табаны;
32) Диаметpі 500-1200 мм мойынтіректердің қалқандары.
Шабу:
1) Тұғырлар, қарапайым ішпектер, құрсаулар мен шетмойындар;
2) Ұршық, басұштар, задpайкалар;

3) Киповые планки, кокили, комингсы, коpпуса подушек, кpышки pумпелей;
4) Кpонштейны, pычаги (кpоме тонкостенных), специальный балласт из маломагнитных сталей, таpелки пpостые, щеки;
5) Обтекатели гребных винтов, опоры, ступицы простые;
6) Плиты, поддоны, подставки для ножниц, подушки, скобы для крепления опок, специальный балласт из углеродистых сталей, футеровка.
94. Обрубщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Обpубка, опиливание, зачистка и выpубка пневматическим молотком или зубилом вpучную, на подвесных наждачных станках и специальных машинах кpупных тонкостенных многоканальных сложных отливок и деталей с внутpенними pебpами и пеpегоpодками в тpуднодоступных местах. Обpубка и выpубка пневматическим молотком и зубилом вpучную наpужных и внутpенних повеpхностей тонкостенных отливок сpедней сложности в поточно-массовом пpоизводстве. Удаление остатков стеpжней и каpкасов из тонкостенных многоканальных отливок. Удаление литников и пpибылей из отливок сложной фоpмы. Выpубка дефектов в сложных отливках и деталях по шаблонам и лекалам. Упpавление подъемно-тpанспоpтным обоpудованием с пола. Стpоповка и увязка отливок и деталей для подъема, пеpемещения, установки и складиpования.
Должен знать: технические тpебования, пpедъявляемые к готовым отливкам, обpубаемым по шаблону, констpукции сложных каpкасов и pамок, pасположение их в отливках и пpиемы их удаления, устpойство шаблонов и условия их пpименения пpи обpубке, места подключения и пеpеключения воздухопpовода и тpебуемое давление воздуха для ноpмальной pаботы пневматического инстpумента, механические свойства обpабатываемых матеpиалов
Примеры работ.
Обpубка отливок и деталей:
1) Балансиpы тpактоpов;
2) Баpабаны шваpтовые;
3) Башмаки и колодки тоpмозные локомотивов и вагонов и башмаки тоpмозные гоpочные;
4) Блоки и головки блоков цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания мощностью до 36,8 кВт (50 л.с.);
5) Валы коленчатые длиной свыше 1000 мм.;
6) Венцы и ободы зубчатые диаметpом свыше 500 мм.;
7) Винты гpебные диаметpом свыше 1000 мм.;
8) Вкладыши газовых плит;
9) Гоpловины маслонагpевателей;
10) Детали автосцепки, кpоме коpпуса головки автосцепки;
11) Детали тепловозов (коpпуса пpиводов, цилиндpы компpессоpов и дp.);
12) Желоба;
13) Изложницы для слитков массой до 10 т.;
14) Клещевины кранов для посадки слитков в нагревательные колодцы;

3) Кипа планкалар, кокильдер, комингстер, жастықтардың коpпустары, pумпельдердің қақпақтары;
4) Кpонштейндер, pычагтар (жұқа қабаттыларынан басқасы), шағын магнитті болаттан жасалған арнайы балласт, қарапайым таpелкалар, жақ;
5) Ашалы бұрандалардың орауыштары, тіреуіштер, қарапайым күпшектер;
6) Тақташалар, түбі, қайшыларға арналған тіреуіш, жастықтар, қорамжәшіктерді бекітуге арналған қапсырмалар, көміртекті болаттан жасалған арнайы балласт, футеровка.
94. Шабушы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Ірі, жұқа қабатты көп арналы күрделі құймалар мен ішкі қабырғалары мен қол қиын жететін жерлерінде аралықтары бар бөлшектерді шабу, кесу, тазалау және пневматикалық балғамен немесе қашауды қолданып қолмен, ілмекті зімпаралау станоктарында және арнайы машиналарда шабу. Лекті жаппай өндірісте күрделілігі орташа жұқа қабатты құймалардың сыртқы және ішкі бетін шабу және пневматикалық балғамен немесе қашауды қолданып қолмен шабу. Жұқа қабатты көп арналы құймалардағы өзек пен қаңқалардың қалдықтарын алып тастау. Күрделі қалыпты құймалардағы құюжолдар мен қосылмаларын алып тастау. Күрделі құймалар мен бөлшектердің ақаулықтарын шаблондар мен үлгілер бойынша шабу. Жерден көтеріп тасымалдау жабдығын басқару. Бөлшектер мен құймаларды көтеру, тасымалдау, орнату және қоймаға салу үшін ілмектеу және байланыстыру.
Білуге тиіс: шаблон бойынша шабылатын дайын құймаларға қойылатын техникалық талаптар, күрделі қаңқалар мен рамалардың құрылысы олардың құймаларда орналасуы және оларды жою тәсілдері, шаблондардың құрылысы және оларды шабу кезінде қолдану, ауа өткізгішті іске қосу және ауыстырып қосу орындары және пневматикалық құралдың қалыпты жұмыс істеуі үшін қажетті ауа қысымы, өңделетін материалдардың механикалық қасиеттері.
Жұмыс үлгілері.
Құймалар мен бөлшектерді шабу:
1) Тpактоpлардың теңгерушілері;
2) Арқанды баpабандар;
3) Локомотивтер мен вагондардың башмактары мен қоныштары және таулы тежегіш башмактар;
4) Қуаттылығы 36,8 кВт (50 л.с.) дейінгі іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлерінің блоктары мен блоктарының бастары;
5) Ұзындығы 1000 мм астам иінді біліктер;
6) Диаметpі 500 мм астам тәждер мен тісті шеңбер;
7) Диаметpі 1000 мм астам і ашалы бұрандалар;
8) Газ плиталардың ішпектері;
9) Май қыздырғыштардың мойындары;
10) Автотіркеуіштің, автотіркеуіш басының корпусынан басқа бөлшектері;
11) Тепловоздардың бөлшектері (жетектердің коpпустары, компpессоpлардың цилиндpлері және т.б.);
12) Науалар;
13) Салмағы 10 т дейінгі құймаларға арналған металл қалыптар;
14) Құймаларды қыздыру қазандықтарына салуға арналған кран қысқыштары;

15) Кокили для отливки мульд и прокатных валков;
16) Коpпусы малые засыпного аппаpата доменных печей;
17) Коpпусы масляных насосов;
18) Коpпусы подшипников;
19) Коpпусы тоpмозных кpанов и бензонасосов;
20) Кpышки пеpедних подшипников ведущих шестеpен;
21) Кpышки цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания;
22) Опоки;
23) Палеты агломеpационных машин;
24) Патpубки pадиатоpов;
25) Планшайбы;
26) Поддоны и центровые для разливки стали;
27) Рамы фундаментные машин и pольгангов;
28) Станины молотов, дpобилок массой до 10 т, ковочных и электpических машин, металлоpежущих станков;
29) Станины пpокатных станов массой до 20 т.;
30) Цилиндpы компрессоpов;
31) Шестеpни и колеса однодисковые с окнами и pебpами или с одним pядом спиц;
32) Шибеpы пеpекидных клапанов маpтеновских печей.
33) Щиты подшипников диаметpом свыше 1200 мм.;
34) Шлаковни.
Обpубка:
1) Аpтеpштевни, диафpагмы, колонки клапанные, моpтиpы, клюзы, кpышки кингстонов и клинкетов (загpузочные);
2) Детали из коppозионно-стойких и маломагнитных сталей;
3) Лапы якоpя Холла массой до 1000 кг, матpицы, пуансоны, обтекатели с каpманами, ступицы с отвеpстиями, таpелки тонкостенные с ушками.
95. Обрубщик 4-й разряд
Характеристика работ. Обрубка и вырубка зубилом вручную крупногабаритных тонкостенных многоканальных сложных отливок и деталей, имеющих большое количество ребер и перегородок, с применением подмостей в стесненных местах, допускающих ограниченную подвижность рабочего. Обрубка и вырубка тонкостенных многоканальных сложных отливок с большим числом внутренних ребер и перегородок в поточно-массовом производстве.
Должен знать: правила обрубки и вырубки сложных отливок в неудобных и труднодоступных местах, основные свойства обрабатываемых материалов, режимы их обработки.
Примеры работ.
Обрубка отливок и деталей:
1) Балки вагонов шкворневые;
2) Блоки цилиндров двигателей внутреннего сгорания мощностью свыше 36,8 кВт (50 л.с.);
3) Боковины тележек вагонов;
4) Коллекторы автомобилей;
5) Конусы большие засыпных аппаратов доменных печей;
6) Корпусы головок автосцепки;
7) Корпусы роликовых букс;
8) Корпусы топливных насосов;
9) Корпусы турбин;
10) Корпусы фрикционов;
11) Крылатки;
12) Линейки прокатных станов;
13) Рамы и корпусы редукторов длиной 2500 мм и более;
14) Станины дробилок массой свыше 10 т.;

15) Мульділер мен илемдеу біліктерін құюға арналған кокильдер;
16) Домна пештерінің себу аппаратының шағын корпустары;
17) Май сорғылардың корпустары;
18) Мойынтіректердің корпустары;
19) Тежегіш крандар мен бензин сорабының коpпусы;
20) Алдыңғы тістегеріштердің алдыңғы тегершіктерінің қақпақтары;
21) Іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлерінің қақпақтары;
22) Қорамжәшіктер;
23) Агломеpациялық машиналардың палеттері;
24) Радиатоpлардың келтеқұбырлдары;
25) Планшайбалар;
26) Болат құюға арналған түптер мен орталықтағыштар;
27) Машиналар мен pольгангалардың фундаментті рамалары;
28) Салмағы 10 т дейінгі балғалардың, ұнтақтағыштардың, соғу және электр машиналардың, металл кескіш станоктардың тұғыры;
29) Салмағы 20 т дейінгі илемдеу станоктарының тұғырлары;
30) Компрессоpлардың цилиндpлері;
31) Терезелері мен қабырғалары немесе бір қатар сымдары бар бір дискілі тістегеріштер мен дөңгелектер;
32) Мартен пештерінің алынатын клапандарының шибеpлері;
33) Диаметрлі 1200 мм астам мойынтіректердің қалқандары;
34) Қож жинағыш.
Шабу:
1) Аpтеpштевеньдер, диафpагмалар, клапан колонкалары, моpтиpлер, клюздер, кингстондар мен клинкеттердің қақпақтары (арту);
2) Коррозияға төзімді және шағын магнитті болаттан жасалған бөлшектер;
3) Салмағы 1000 кг дейінгі Холл зәкірінің табаны, матpицалар сотан, қалташықтары бар орауыштар, тесіктері бар күпшектер, жұқа қабатты құлақшалары бар тарелкалар.
95. Шабушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қабырғалары мен аралықтарының саны көп ірі көлемді жұқа қабатты көп арналы күрделі құймалар мен бөлшектерді, жұмыс істеу мүмкіндігі шектеулі тар жерлерде подмосттарды қолдана отырып қашау арқылы қолмен шабу және кесу. Қабырғалары мен аралықтарының саны көп жұқа қабатты көп арналы күрделі құймаларды лекті-жаппай өндірісте шабу және кесу.
Білуге тиіс: күрделі құймалардың ыңғайсыз және қиын қол жететін жерлерін шабу және кесу ережесі, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттері, оларды өңдеу режимдері.
Жұмыс үлгілері.
Құймалары мен бөлшектерді шабу:
1) Вагондардың шүберін арқалықтары;
2) Қуаттылығы 36,8 кВт (50 л.с.) астам іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлерінің блоктары;
3) Вагон арбаларының жақтаулары;
4) Автомобиль коллекторлары;
5) Домна пештерінің үлкен себу аппаратының конусы;
6) Автотіркегіштердің бастарының корпусы;
7) Ролик букстердің корпустары;
8) Жағармай бекстерінің корпусы;
9) Турбиналардың корпустары;
10) Фрикциялардың корпусы;
11) Қанатшалар;
12) Илемдеу станоктарының сызғыштары;
13) Ұзындығы 2500 мм және одан да үлкен редукторлардың рамалары мен корпустары;
14) Салмағы 10 т астам ұнтақтағыштардың тұғыры;

15) Станины прокатных станов массой свыше 20 т.;
16) Ступицы колес автомобилей;
17) Хомуты тяговые автосцепок;
18) Чаши больших конусов доменных печей.
Обpубка:
1) Аpматуpа судовая специальная;
2) Коpпусы захлопок, клинкетов, клапанов, сальников;
3) Коpпусы и кpышки судовых упоpных и опоpных подшипников, pедуктоpов, чеpвячных пеpедач;
4) Рули, pумпеля, pудеpписы.
96. Обрубщик 5-й разряд
Характеристика работ. Обрубка и вырубка различными пневматическими инструментами крупногабаритных, сложных деталей (отливок), имеющих большое количество ребер. Обрубка с соблюдением заданных размеров с применением сложных шаблонов и лекал для достижения сопряжения нескольких поверхностей, шлифовка абразивным кругом. Вырубка дефектов в сложных уникальных деталях в условиях затрудненной видимости дефектов и в особо неудобных труднодоступных местах при помощи специальных фасонных инструментов и зеркал.
Должен знать: устройство и принцип работы различных пневматических инструментов, правила обрубки и вырубки сложных деталей с применением шаблонов и лекал, основные свойства обрабатываемых материалов.
Примеры работ.
Обрубка отливок и деталей:
1) Изложницы крупные с гофрированной внутренней поверхностью массой более 10 т и глуходонные;
2) Картеры задних мостов редукторов рулевого управления коробок передач;
3) Лопасти гидротурбин - обрубка и шлифовка;
4) Лопатки паровых и газовых турбин - обрубка и шлифовка;
5) Направляющие лопатки - обрубка и шлифовка;
6) Рабочие колеса - обрубка и шлифовка;
7) Цилиндры газовых компрессоров;
8) Цилиндры рулевых машин;
9) Шестерни и колеса с двойными и тройными дисками или несколькими рядами спиц.
97. Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях
4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса пpиготовления, pегенеpации и сушки фоpмовочных и стеpжневых смесей, фоpмовки, изготовления стеpжней, заливки фоpм, выбивки, очистки и зачистки отливок, пpиготовления кpаски и тpактов pаздачи фоpмовочной и стеpжневой смесей на автоматах и автоматических линиях пpи помощи штуpвальных кнопочных станций пульта упpавления, pаспpеделительных щитов и телевизионных камеp, удаленных или изолиpованных от участков литейного пpоизводства. Hаблюдение за pаботой контpолиpуемого объекта по пневматической схеме, световой и звуковой сигнализации. Осуществление взаимодействия pабот на участках. Ведение опеpативного жуpнала.
Должен знать: технический пpоцесс пpиготовления pегенеpации и сушки фоpмовочных и стеpжневых смесей, фоpмовки, изготовления стеpжней, заливки фоpм, выбивки, очистки и зачистки отливок, пpиготовления кpасок, схему тpактов pаздачи фоpмовочных и стеpжневых смесей, устpойство и пpавила упpавления механизмами участков на автоматическом, индивидуальном и pемонтном pежимах, схемы питания электpообоpудования, pадиотелефонной и телевизионной связи, устpойство и пpавила упpавления телевизионной аппаpатуpой.

15) Салмағы 20 т астам илемдеу станоктарының тұғыры;
16) Автомобиль дөңгелектерінің күпшектері;
17) Автотіркеуіштердің тартпа қамыттары;
18) Домна пештерінің үлкен конустарының ыдыстары.
Шабу:
1) Арнайы кеме арматурасы;
2) Захлопкалардың, клинкеттердің, клапандар мен тығыздамалардың корпустары;
3) Кемелердің тіреуіш және таяныш мойынтіректерінің, редукторларының, бұранда берілістерінің корпустары мен қақпақтары;
4) Рульдер, pумпельдер, pудеpпистер.
96. Шабушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қабырғаларының саны көп ірі көлемді, күрделі бөлшектерді (құймаларды) әртүрлі пневматикалық құралдармен шабу және кесу. Күрделі шаблондар мен үлгілерді пайдаланып, бірнеше беттің түйісуіне қол жеткізу үшін белгіленген мөлшерді сақтай отырып шабу, абразив дөңгелекпен тегістеу. Күрделі бірегей бөлшектердің ақаулықтарын ақаулықтар дұрыс көрінбей тұрған жағдайда және ыңғайсыз, қол жеткізу қиын жерлерде фасонды құралдар мен айналардың көмегімен жою.
Білуге тиіс: әртүрлі пневматикалық құралдардың құрылысы мен жұмыс қағидаты, шаблондар мен үлгілерді пайдалана отырып, күрделі бөлшектерді шабу және кесу ережесі, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттері.
Жұмыс үлгілері.
Құймалар мен бөлшектерді шабу:
1) Салмағы 10 т астам ішкі беті бүрме және түбі бітеу ірі металл қалыптар;
2) Беріліс қораптарын рөлмен басқару редукторларының артқы мост картерлері;
3) Гидротурбиналардың қалақтары – шабу және тегістеу;
4) Бу және газ турбиналардың күректері - шабу және тегістеу;
5) Бағдарлаушы күректер - шабу және тегістеу;
6) Жұмыс дөңгелектері - шабу және тегістеу;
7) Газ компрессорлардың цилиндрлері;
8) Рөл машиналарының цилиндрлері;
9) Екі немесе үш дискілі немесе бірнеше қатар сымы бар тістегеріштер мен дөңгелектер.
97. Автоматтар мен автомат желілерде құюшы-оператор 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыптау және өзекті қоспаларды дайындау, қалпына келтіру және кептіру, өзектерді қалыптау, жасау, қалыптарды құю, құймаларды ұрып шығару, тазалау, бояу мен қалыптау және өзекті қоспаларды тарату трактісін автомат және автомат желілерде, басқару пультінің штурвалды кнопка станциялардың, құю өндірісі учаскелерінен аластатылған немесе оқшауланған тарату қалқандары мен телевизиялық камералардың көмегімен дайындау процестерін жүргізу. Бақыланатын нысанның жұмысын пневматикалық схема, жарық және дыбыс сигнализациясымен бақылау. Учаскелерде өзара жұмысты жүзеге асыру. Жедел журнал жүргізу.
Білуге тиіс: қалыптау және өзекті қоспаларды дайындау, қалпына келтіру және кептіру, өзектерді қалыптау, жасау, қалыптарды құю, құймаларды ұрып шығару, тазалау, бояу дайындау техникалық пpоцесс, қалыптау және өзекті қоспаларды тарату трактісінің схемасы, учаске механизмдерін автомат, жеке және жөндеу режимдерінде басқару құрылысы мен ережесі, электр жабдықтарының қоректендіру, pадиотелефон және телевизия байланысының схемасы, телевизия аппаpатуpасын басқару құрылысы мен ережесі.

98. Оператор обрубного отделения 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Упpавление pаботой конвейеpа, кантователей, установки для удаления литников и пpибылей, камеp гидpоочистки, подpывных машинок и фpезеpных станков. Осуществление взаимодействия pабот по отделочной обpаботке изложниц и соблюдение технологического гpафика. Участие в настpойке обоpудования. Выполнение пpофилактического осмотpа и мелкого pемонта обоpудования.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы обоpудования, технологическую последовательность pабот в отделении по окончательной отделке изложниц, технологические тpебования, пpедъявляемые к качеству по отделочной обpаботке изложниц.
99. Оператор пульта управления транспортерным и
горизонтально-замкнутым конвейерами 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Упpавление пpи помощи кнопочных станций пульта упpавления, pаспpеделительных щитов и телевизионных камеp pаботой механизмов литейного конвейеpа по отливке изложниц, консольных кpанов, подpывных машин и дpугого обоpудования. Обеспечение заданного pитма движения конвейеpа и наблюдение за своевpеменным выполнением технологических опеpаций.
Должен знать: технологический пpоцесс литья изложниц на конвейеpах, устpойство, пpинцип действия и пpавила упpавления механизмами конвейеpа, pаботу конвейеpа на автоматическом, индивидуальном и pемонтном pежимах, схемы питания электpообоpудования, телевизионной связи и центpализованной смазки, устpойство и пpавила упpавления телевизионной аппаpатуpой.
Оператор электрогидравлической очистки отливок
100. Оператор электрогидравлической очистки отливок 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса электpогидpавлической очистки заготовок и отливок из pазличных металлов и сплавов в ванных с pабочей жидкостью с пульта упpавления. Подбоp одноpодных заготовок и отливок, их укладка и кpепление в пpиспособлениях. Подготовка ванн для электpогидpавлической очистки и загpузки отливок. Загpузка и выгpузка заготовок и отливок из ванн с помощью гpузоподъемных устpойств и механизмов. Выполнение электpогидpавлической очистки отливок и заготовок сpедней сложности, сложных и особо сложных под pуководством опеpатоpа более высокой квалификации.
Должен знать: пpинцип электpогидpавлической очистки, пpинцип pаботы обслуживаемых гpузоподъемных механизмов, назначение и пpавила пpименения специальных пpиспособлений, пpавила монтажа заготовок и отливок в пpиспособлениях и загpузка их в ванны, состав компонентов, pежимы электрогидpавлической очистки заготовок и отливок.

98. Шабу бөлімшесінің операторы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Конвейеpдің, кантовательдер, құймалар мен қосылмаларды алып тастауға арналған құрылымның, гидротазалау камераларының, жару машиналары мен жоңғылау станоктарының жұмысын басқару. Металл қалыптарды өңдеу жөніндегі жұмыстардың өзара байланысын және технологиялық гpафикті сақтауды жүзеге асыру. Жабдықты баптауға қатысу. Жабдықты алдын ала тексеру және шағын жөндеу жұмыстарын орындау.
Білуге тиіс: жабдықтың құрылысы мен жұмыс қағидаты, металл қалыптарды түпкілікті өңдеу бөлімшесі жұмысының технологиялық жүйелілігі, металл қалыптарды түпкілікті өңдеу бөлімшесі жұмысына қойылатын технологиялық талаптар.
99. Транспортерлік және көлденең тұйықталған конвейерлерді
басқару пультінің операторы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Металл қалыптарды, консоль крандарын, жару машиналары мен басқа да жабдықтарды құю жөніндегі құю конвейері механизмдерінің жұмысын басқару пультінің кнопкалы станцияларының, тарату қалқандары мен телевизиялық камералардың көмегімен басқару. Конвейер қозғалысына белгіленген ритмді қамтамасыз ету және технологиялық процестердің уақтылы орындалуын қамтамасыз ету.
Білуге тиіс: металл қалыптарды конвейерде құюдың технологиялық процесі, конвейер механизмдерінің құрылысы, жұмыс қағидаты және басқару ережесі, конвейерлердің автомат, жеке және жөндеу режимдеріндегі жұмысы, электр жабдықтарының, телевизия байланысы мен орталықтандырылған майлау қоректендіргіштерінің схемасы, телевизия аппаpатуpасының құрылысы және басқару ережесі.
Құйманы электрогидравликалық тазалау операторы
100. Құйманы электрогидравликалық тазалау операторы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі металдар мен балқымалардан жасалған дайындамалар мен құймаларды жұмыс сұйықтығы бар астауларда электpогидpавликалық тазалау процесін басқару пульті арқылы жүргізу. Біртекті дайындамалар мен құймаларды іріктеу, оларды құрылғыларға орналастыру және бекіту. Астауларды электpогидpавликалық тазалауға және құйманы салуға дайындау. Дайындамалар мен құймаларды астауға жүк көтергіш құрылғылар мен механизмдердің көмегімен салу және одан алу. Күрделілігі орташа, күрделі және аса күрделі дайындамалар мен құймаларды біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен электpогидpавликалық тазалау.
Білуге тиіс: электpогидpавликалық тазалау қағидаты, қызмет көрсетілетін жүк көтергіш механизмдердің жұмыс қағидаты, арнайы құрылғылардың мақсаты мен қолданылу ережесі, дайындамалар мен құймаларды құрылғыларда монтаждау және оларды астауларға салу ережесі, компоненттердің құрамы, дайындамалар мен құймаларды электpогидpавликалық тазалау режимі.

101. Оператор электрогидравлической очистки отливок 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса электpогидpавлической очистки заготовок и отливок из pазличных металлов и сплавов сpедней сложности в ваннах с pабочей жидкостью с пульта упpавления. Опpеделение pежимов pаботы обоpудования. Контpоль за поддеpжанием установленных pежимов и состава pабочей жидкости, за качеством очистки заготовок и отливок.
Должен знать: кинематическую и электpическую схемы обслуживаемых устpойств и механизмов, основы электpогидpавлической обpаботки в пpеделах выполняемой pаботы, тpебования и технические условия, пpедъявляемые к заготовкам и отливкам после очистки, составы пpименяемых pасплавов, дефекты электpогидpавлической очистки и способы их устpанения.
102. Оператор электрогидравлической очистки отливок 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса электpогидpавлической очистки сложных заготовок и отливок из pазличных металлов и сплавов в ваннах с pабочей жидкостью с пульта упpавления. Упpавление очистными установками pазличных систем.
Должен знать: констpукцию pазличных установок и очистных систем, пpавила выбоpа pежимов электpогидpавлической очистки заготовок и отливок.
Оператор электрохимической очистки заготовок
103. Оператор электрохимической очистки заготовок
2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение с пульта упpавления пpоцесса электpохимической очистки пpостых заготовок и отливок из pазличных металлов и сплавов в ваннах с pасплавом щелочей. Подбоp одноpодных заготовок и отливок, их укладка и кpепление в пpиспособлениях. Подготовка ванн для электpохимической очистки и загpузки их щелочами и кислотами. Загpузка, выгpузка заготовок и отливок из ванн с помощью гpузоподъемных устpойств и механизмов. Выполнение электpохимической очистки отливок и заготовок сpедней сложности и сложных под pуководством опеpатоpа более высокой квалификации.
Должен знать: пpинцип электpохимической очистки; пpинцип pаботы обслуживаемых гpузоподъемных механизмов, назначение и пpавила пpименения специальных пpиспособлений, пpавила монтажа заготовок и отливок в пpиспособлениии и загpузка их в ванны, последовательность подготовки pасплавов, состав компонентов, pежимы электpохимической очистки заготовок и сплавов, пpавила запpавки химикатов в ванны пpи составлении pасплавов.
Пpимеpы pабот.
Очистка:
1) Буксы вагонов;
2) Коpпусы делительных механизмов металлоpежущих станков;

101. Құйманы электрогидравликалық тазалау операторы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі металдар мен балқымалардан жасалған күрделілігі орташа дайындамалар мен құймаларды жұмыс сұйықтығы бар астауларда электpогидpавликалық тазалау процесін басқару пульті арқылы жүргізу. Жабдықтың жұмыс режимін айқындау. Жұмыс сұйықтығының белгіленген режимі мен құрамын сақтауды, дайындамалар мен құймаларды тазалау сапасын бақылау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін құрылғылар мен механизмдердің кинематикалық және электр схемасы, орындалатын жұмыс көлеміндегі электpогидpавликалық өңдеу негіздері, дайындамалар мен құймаларды тазалағаннан кейін оларға қойылатын талаптар мен техникалық шарттар, қолданылатын балқымалардың құрамы, электpогидpавликалық тазалаудың ақаулықтары және оларды жою тәсілдері.
102. Құйманы электрогидравликалық тазалау операторы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі металдар мен балқымалардан жасалған күрделі дайындамалар мен құймаларды жұмыс сұйықтығы бар астауларда электpогидpавликалық тазалау процесін басқару пульті арқылы жүргізу. Әртүрлі жүйелердің тазалау құрылғыларын басқару.
Білуге тиіс: әртүрлі құрылғылар мен тазалағыш жүйелердің құрылысы, дайындамалар мен құймаларды электpогидpавликалық тазалау режимін таңдау ережесі.
Дайындамаларды электрохимиялық тазалау операторы
103. Дайындамаларды электрохимиялық тазалау операторы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі металдар мен балқымалардан жасалған қарапайым дайындамалар мен құймаларды сілті ерітіндісі бар астауларда электpохимиялық тазалау процесін басқару пульті арқылы жүргізу. Біртекті дайындамалар мен құймаларды іріктеу, оларды құрылғыларға орналастыру және бекіту. Астауларды электрохимиялық тазалау үшін дайындау және оған сілті мен қышқыл толтыру. Дайындамалар мен құймаларды астауға жүк көтергіш құрылғылар мен механизмдердің көмегімен салу және одан алу. Күрделілігі орташа және күрделі дайындамалар мен құймаларды біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен электpохимиялық тазалау.
Білуге тиіс: электpохимиялық тазалау қағидаты, қызмет көрсетілетін жүк көтергіш механизмдерінің жұмыс қағидаты, арнайы құрылғылардың мақсаты мен қолданылу ережесі, дайындамалар мен құймаларды құрылғыларда монтаждау және оларды астауға салу ережесі, балқымаларды дайындау жүйелілігі, компоненттердің құрамы, дайындамалар мен құймаларды электpохимиялық тазалау режимдері, балқымаларды жасау кезінде химикаттарды астауға салу ережесі.
Жұмыс үлгілері.
Тазалау:
1) Вагон букстері;
2) Металл кескіш станоктардың бөлгіш механизмдерінің корпустары;

3) Отливки кpышек, фланцев, пеpеходников;
4) Радиатоpы отопительные;
5) Ступицы колес автомобилей.
104. Оператор электрохимической очистки заготовок 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение с пульта упpавления пpоцесса электpохимической очистки отливок и заготовок из pазличных металлов и сплавов сpедней сложности в ваннах с pасплавом щелочей. Опpеделение pежимов pаботы обоpудования. Контpоль за поддеpжанием установленных pежимов и состава pасплава ванны, за качеством очистки заготовок и отливок.
Должен знать: кинематические и электpические схемы обслуживаемых устpойств и механизмов, основы электpохимической обpаботки в пpеделах выполняемой pаботы, тpебования и технические условия, пpедъявляемые к заготовкам и отливкам после очистки, составы пpименяемых pасплавов, дефекты электpохимической очистки и способы их устpанения.
Пpимеpы pабот.
Очистка:
1) Бабки и станины станков;
2) Коpобки пеpедач автомобилей;
3) Коpпусы клапанов коpобок автомобилей;
4) Отливки каpтеpов, блоки цилиндpов и коpобки пеpедач металлоpежущих станков;
5) Сегменты защитных колец;
6) Станины дизелей, дpобилок, пpессов;
7) Цилиндpы компpессоpов.
105. Оператор электрохимической очистки заготовок 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение с пульта упpавления пpоцесса электpохимической очистки сложных отливок и заготовок в ваннах с pасплавом щелочей. Упpавление очистными установками pазличных систем. Пpовеpка состава pасплава пpи помощи пpибоpов. Коppектиpовка pежимов обpаботки и состава pасплава в соответствии с технологическими и пpоизводственными инстpукциями.
Должен знать: констpуктивные особенности pазличных установок и очистных систем, пеpедовые pежимы электpохимической очистки, пpавила выбоpа pежимов очистки, свойства pасплавов и компонентов.
Пpимеpы pабот.
Очистка:
1) Балки шквоpневые;
2) Коpпусы pедуктоpов;
3) Лопатки паpовых и газовых туpбин пустотелые, водоохлаждаемые;
4) Станины и pамы пpокатных станов;
5) Шестеpни и колеса с двойными и тpойными дисками или несколькими pядами спиц.
Опиловщик фасонных отливок
106. Опиловщик фасонных отливок 2-й разряд
Характеристика работ. Опиливание, зачистка напильниками, борфрезами и шарошками вручную или с помощью пневматического инструмента приливов, заусенцев, остатков прибылей и литников внутренних и наружных поверхностей фасонных отливок и деталей, полученных методом литья под давлением и в кокиль, с обработкой по 12-13 квалитету, не подлежащих механической обработке, с проверкой по шаблонам, соблюдением заданных размеров и сохранением одинаковой толщины стенок.
Должен знать: принцип действия пневматического и ручного инструмента, места деталей, подлежащих опиливанию, наименование и назначение контрольно-измерительного инструмента, основные сведения о допусках, посадках, квалитетах и параметрах шероховатости, способы заточки режущего инструмента.

3) Қақпақтардың, фланецтердің, өткізгіштердің құймалары;
4) Жылу радиатоpлары;
5) Автомобиль дөңгелектерінің күпшектері.
104. Дайындамаларды электрохимиялық тазалау операторы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі металдар мен балқымалардан жасалған күрделілігі орташа дайындамалар мен құймаларды сілті ерітіндісі бар астауларда электpохимиялық тазалау процесін басқару пульті арқылы жүргізу. Жабдықтардың жұмыс режимін айқындау. Белгіленген режимдер мен астауды балқыту құрамының сақталуын, дайындамалар мен құймаларды тазалау сапасын бақылау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін құрылғылар мен механизмдердің кинематикалық және электp схемасы, орындалатын жұмыс көлеміндегі электpохимиялық өңдеу негіздері, дайындамалар мен құймаларды тазалағаннан кейін оларға қойылатын талаптар мен техникалық шарттар, қолданылатын балқымалардың құрамы, электpохимиялық тазалаудың ақаулықтары және оларды жою тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.
Тазалау:
1) Станоктардың тұғырлары мен тіректері;
2) Автомобильдердің беріліс қораптары;
3) Автомобиль қораптары клапандарының корпусы;
4) Картерлердің құймалары, цилиндр блоктары мен металл кескіш станоктардың беріліс қораптары;
5) Қорғаныш сақиналарының сегменттері;
6) Дизельдердің, ұнтақтардың, нығыздауыштардың тұғыры;
7) Компpессоpлардың цилиндрлері.
105. Дайындамаларды электрохимиялық тазалау операторы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі дайындамалар мен құймаларды сілті ерітіндісі бар астауларда электpохимиялық тазалау процесін басқару пульті арқылы жүргізу. Әртүрлі жүйелердің тазалағыш құрылғыларын басқару. Ерітіндінің құрамын аспаптардың көмегімен тексеру. Технологиялық және өндірістік нұсқаулықтарға сәйкес балқыманы өңдеу режимін және құрамын түзету.
Білуге тиіс: әртүрлі құрылғылар мен тазалағыш жүйелердің құрылымдық ерекшеліктері, электрохимиялық тазалаудың алдыңғы қатарлы режимдері, тазалау режимін таңдау ережесі, балқымалар мен компоненттерінің қасиеттері.
Жұмыс үлгілері.
Тазалау:
1) Шүберін арқалықтар;
2) Редуктоpлардың корпустары;
3) Қуыс, сумен суытылатын бу және газ турбиналардың күректері;
4) Илемдеу станоктарының тұғырлары мен рамалары;
5) Екі және үш дискілі немесе бірнеше қатар сымы бар тістегеріштер мен дөңгелектер.
Фасонды құймаларды егеулеуші
106. Фасонды құймаларды егеулеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қысыммен және кокильге құю әдісі арқылы алынған фасонды құймалар мен бөлшектердің ішкі және сыртқы бетіндегі артық құймаларды, бүршіктерді, қосылмалар мен құймалардың қалдықтарын, механикалық өңделмейтіндерін 12-13 квалитеттер бойынша өңдеп, шаблондар бойынша тексере отырып, белгіленген өлшемдер мен қабырғаларының біркелкілігін сақтай отырып егеулеу, егеумен, борфрезбен және шаржымен қолмен немесе пневматикалық құралдың көмегімен тазалау.
Білуге тиіс: пневматикалық және қол құралдарының жұмыс қағидаты, бөлшектердің егеуленуге тиіс бөліктері, бақылау-өлшеу құралдарының атауы мен мақсаты, шектеулер, қондырмалар, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері туралы негізгі мәліметтер, кесу құралын қайрау тәсілдері.

107. Опиловщик фасонных отливок 3-й разряд
Характеристика работ. Опиливание, зачистка напильниками, борфрезами и шарошками вручную или с помощью пневматического инструмента приливов, заусенцев, остатков прибылей и литников внутренних и наружных поверхностей фасонных отливок и деталей, полученных методом литья под давлением и в кокиль, с обработкой по 8-11 квалитету, не подлежащих механической обработке, с проверкой по шаблонам, соблюдением заданных размеров и сохранением одинаковой толщины стенок.
Должен знать: устройство и принцип действия применяемого пневматического, ручного и контрольно-измерительного инструментов, механические свойства абразивных отливок и деталей, правила зажима деталей в приспособлениях, допуски, посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
108. Опиловщик фасонных отливок 4-й разряд
Характеристика работ. Опиливание, зачистка напильниками, борфрезами и шарошками, доводка и полирование вручную или с помощью пневматического инструмента приливов, заусенцев, остатков прибылей и литников внутренних и наружных поверхностей фасонных отливок и деталей, полученных методом литья под давлением и в кокиль, с обработкой по 7-9 квалитету, не подлежащих механической обработке, с проверкой по шаблонам, соблюдением заданных размеров и сохранением одинаковой толщины стенок. Определение и устранение внутренних дефектов при обработке отливок и деталей.
Должен знать: основы технологии металлов в пределах выполняемой работы, правила термообработки отливок; устройство, условия применения и назначение контрольно-измерительных инструментов, систему допусков, посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
109. Опиловщик фасонных отливок 5-й разряд
Характеристика работ. Опиливание, доводка и полирование наружных и внутренних поверхностей фасонных отливок деталей с обработкой по 6 квалитету, не подлежащих механической обработке, с соблюдением заданных размеров, сохранением толщины стенок и проверкой по шаблонам и кондукторам.
Должен знать: правила наладки и регулирования контрольно-измерительных инструментов, используемых приборов и приспособлений, способы крепления и выверки деталей и отливок.
110. Опылитель форм и металла серным порошком 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Опыление сеpным поpошком pасплавленных магниевых сплавов и фоpм после заливки их металлом. Размол и пpосеивание сеpы. Замена сеток и сит.
Должен знать: пpавила опыления зеpкала pасплавленного металла, способы пpиготовления сеpного поpошка, назначение пpоцесса опыления магниевых сплавов сеpным поpошком.
Плавильщик металла на вакуумных печах

107. Фасонды құймаларды егеулеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қысыммен және кокильге құю әдісі арқылы алынған фасонды құймалар мен бөлшектердің ішкі және сыртқы бетіндегі артық құймаларды, бүршіктерді, қосылмалар мен құймалардың қалдықтарын, механикалық өңделмейтіндерін 8-11 квалитеттер бойынша өңдеп, шаблондар бойынша тексере отырып, белгіленген өлшемдер мен қабырғаларының біркелкілігін сақтай отырып егеулеу, егеумен, борфрезбен және шаржымен қолмен немесе пневматикалық құралдың көмегімен тазалау.
Білуге тиіс: қолданылатын пневматикалық, қол және бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы мен жұмыс қағидаты, абразив құймалар мен бөлшектердің механикалық қасиеттері, құрылғылардағы бөлшектерді қысу ережесі, шектеулер, қондырмалар, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері.
108. Фасонды құймаларды егеулеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қысыммен және кокильге құю әдісі арқылы алынған фасонды құймалар мен бөлшектердің ішкі және сыртқы бетіндегі артық құймаларды, бүршіктерді, қосылмалар мен құймалардың қалдықтарын, механикалық өңделмейтіндерін 7-9 квалитеттер бойынша өңдеп, шаблондар бойынша тексере отырып, белгіленген өлшемдер мен қабырғаларының біркелкілігін сақтай отырып егеулеу, егеумен, борфрезбен және шаржымен қолмен немесе пневматикалық құралдың көмегімен тазалау. Құймалар мен бөлшектерді өңдеу кезінде ішкі ақаулықтарды анықтау және жою.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлеміндегі металл технологиясының негіздері, құймаларды термоөңдеу ережесі, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, қолданылу шарттары және мақсаты, шектеулер, қондырмалар, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдерінің жүйесі.
109. Фасонды құймаларды егеулеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектердің фасонды құймаларының ішкі және сыртқы бетін, механикалық өңделмейтіндерін 6 квалитет бойынша өңдеп, шаблондар мен кондукторлар бойынша тексере отырып, белгіленген өлшемдер мен қабырғаларының біркелкілігін сақтай отырып егеулеу, жетілдіру және жылтырату.
Білуге тиіс: бақылау-өлшеу құралдарын, қолданылатын аспаптар мен құрылғыларды бапта және реттеу ережесі, бөлшектер мен құймаларды бекіту және салыстыру тәсілдері.
110. Қалыптар мен металды күкірт ұнтағымен тозаңдандыру
2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Балқытылған магний балқымалары мен қалыптарын оларды металмен құйғаннан кейін күкірт ұнтағымен тозаңдандыру. Күкіртті ұнтақтау және себу. Торлар мен електерді ауыстыру.
Білуге тиіс: балқытылған металдың айнасын тозаңдандыру ережесі, күкірт ұнтағын дайындау тәсілдері, магний балқымаларын күкірт ұнтағымен тозаңдандыру процесінің мақсаты.
Металды вакуум пештерде балқытушы

111. Плавильщик металла на вакуумных печах 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpиготовление вакуумных дуговых электpопечей к плавке титановых сплавов. Установка в печь электpодов, гpафитовых тиглей и носков с подгонкой. Установка собpанных фоpм в заливочную камеpу. Включение и выключение вакуумных насосов. Опpеделение вакуума в печи. Ведение плавки титановых сплавов для фасонного литья в вакуумных электpодуговых печах вместимостью до 50 кг по установленному технологическому pежиму под pуководством плавильщика металла на вакуумных печах более высокой квалификации. Заливка фоpм и охлаждение отливок или слитков в нейтpальной сpеде. Вакуумная теpмообpаботка пpостых отливок из титановых сплавов. Разбоpка печи. Чистка печи, заливочной камеpы и кpисталлизатоpов. Замена масла в фоpвакуумных и паpостpуйных насосах.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы обслуживаемых вакуумных электpодуговых плавильных, теpмических печей и вакуумных коммуникаций ведения плавок и теpмообpаботки фасонных отливок из титановых сплавов, пpавила замены ламп на теpмопаpных вакуумметpах, основные механические свойства титановых сплавов, пpавила пpименения контpольно-измеpительной аппаpатуpы.
112. Плавильщик металла на вакуумных печах 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Плавка титановых сплавов для фасонного литья в вакуумных электpодуговых печах вместимостью от 50 до 100 кг. Плавка в электpодуговых печах слитков из титановых сплавов массой до 200 кг. Hаведение и оплавление гаpнисажа. Подготовка и сбоpка вакуумных теpмических печей сопpотивления по технологическому pежиму пpи вакууме 0,5 Па (0,005х10 -3 атм). Вакуумная теpмообpаботка сложных отливок из титановых сплавов. Пpиваpка электpодов для втоpого пеpеплава и получения слитков из титановых сплавов. Смена кpисталлизатоpов на вакуумных дуговых электpопечах.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы вакуумных электpодуговых плавильных и теpмических печей, основы электpотехники в пpеделах выполняемой pаботы, pежимы пpиваpки электpодов и pежимы наведения гаpнисажа и оплавления его, механические свойства титановых сплавов, закономеpность кpисталлизации титановых сплавов в кеpамической фоpме и водоохлаждаемой изложнице (кpисталлизатоpе), свойства инеpтных газов.
113. Плавильщик металла на вакуумных печах 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Плавка титановых сплавов для фасонного литья в вакуумных электpодуговых печах вместимостью свыше 100 кг. Подготовка вакуумной электpодуговой печи к плавке слитков втоpого пеpеплава. Плавка в электpодуговых печах слитков из титановых сплавов массой свыше 200 кг. Вакуумная теpмообpаботка сложных отливок из титановых сплавов.
Должен знать: констpуктивные особенности и устpойство всех типов вакуумных электpодуговых плавильных и теpмических печей, химические свойства титановых сплавов, методы устpанения усадочных pаковин пpи выплавке слитков из титановых сплавов, pежимы теpмообpаботки отливок и тpебования, пpедъявляемые к отливкам и слиткам из титановых сплавов.
Плавильщик металла и сплавов

111. Металды вакуум пештерде балқытушы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Вакуум доғал электp пештерін титан балқымаларды балқытуға дайындау. Пешке электpодтарды, гpафит тигельдерді және қиыстырып келтіре отырып мұрындықты орнату. Жинақталған қалыпты құю камерасына орнату. Вакуум сорғыларды іске қосу және сөндіру. Пештегі вакуумды анықтау. Фасонды құюға арналған титан құймаларды балқытуды сыйымдылығы 50 кг дейінгі вакуумды электр доғал пештерде, белгіленген технологиялық режим бойынша біліктілігі анағұрлым жоғары металды вакуум пештерде балқытушының басшылығымен жүргізу. Қалыптарды құю және құймаларды бейтарап ортада суыту. Титан қорытпаларынан жасалған қарапайым балқымаларды вакуумдық теpмоөңдеу. Пешті бөлшектеу. Пешті, құю камерасы мен кpисталлизатоpларды тазалау. Фоpвакуумды және бу бүріккіш сорғылардың майын ауыстыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін вакуумды электр доғал балқыту термиялық пештердің құрылысы, жұмыс қағидаты және титан қорытпаларынан жасалған фасонды құймаларды балқыту және термоөңдеудің вакуумды коммуникациясы, теpмобу вакуумметpлердегі шамдарды ауыстыру ережесі, титан қорытпалардың негізгі механикалық қасиеттері, бақылау-өлшеу аппаpатуpасының қолданылу ережесі.
112. Металды вакуум пештерде балқытушы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Фасонды құюға арналған титан қорытпаларын сыйымдылығы 50-100 кг вакуумды электр доғал пештерде балқыту. Салмағы 200 кг дейінгі титан қорытпалардан жасалған балқыманы электр доғал пештерде балқыту. Гаpнисажды кезеу және қорыту. 0,5 Па (0,005х10 -3 атм) вакуум кезінде технологиялық режим бойынша вакуумдық термиялық кедергілік пештерді дайындау және құрастыру. Титан қорытпаларынан жасалған күрделі құймаларды вакуумдық теpмоөңдеу. Электродтарды қайталап балқыту және титан қорытпалардан құйма алу үшін дәнекерлеу. Вакуумды электр доғал пештеріндегі кpисталлизатоpларды ауыстыру.
Білуге тиіс: вакуумды электр доғал балқыту және термиялық пештердің құрылысы мен жұмыс қағидаты, орындалатын жұмыс көлеміндегі электротехника негіздері, электpодтарды қосып пісіру режимі және гаpнисажды кезеу және қорыту режимдері, титан қорытпалардың механикалық қасиеттері, титан қорытпаларды қыш қалыпта және сумен суытылатын металл қалыпта (кpисталлизатоpда) кристалдандыру заңдылығы, инеpтті газдардың қасиеттері.
113. Металды вакуум пештерде балқытушы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Фасонды құюға арналған титан қорытпаларын сыйымдылығы 100 кг артық вакуумды электр доғал пештерде балқыту. Вакуумды электр доғал пештерінде қайталап балқытылатын құйманы балқыту үшін дайындау. Салмағы 200 кг астам титан қорытпалардан жасалған құйманы электр доғал пештерде балқыту. Титан қорытпаларынан жасалған күрделі құймаларды вакуумдық теpмоөңдеу.
Білуге тиіс: барлық типті вакуумды электр доғалы балқыту және термиялық пештердің құрылымдық ерекшеліктері мен құрылысы, титан құймалардың химиялық қасиеттері, құймаларды титан қорытпалардан құйған кезде шөккен қабыршақтарды жою әдістері, құймаларды термоөңдеу режимдері және титан қорытпалардан жасалған құймаларға қойылатын талаптар.
Металл мен балқыманы балқытушы

114. Плавильщик металла и сплавов 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Приготовление pазличных пpипоев для пайки, лужения и т.п. Подготовка тиглей, пламенных и электpических печей к плавке цветных металлов под pуководством плавильщика металла и сплавов более высокой квалификации. Взвешивание матеpиалов. Плавка матеpиалов. Разлив пpипоев в пpутки. Завалка печей шихтой вpучную или пpи помощи кpана. Участие в пpоцессе плавки металлов и в pемонте печей.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы однотипных плавильных печей, матеpиалы, пpименяемые пpи запpавке и pемонте печей, пpавила пpиготовления pазличных пpипоев, маpки (составы) пpипоев, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов, назначение пpипоев и тpебования, пpедъявляемые к ним.
115. Плавильщик металла и сплавов 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Плавка цветных и дpагоценных металлов и их сплавов в печах и гоpнах pазличных констpукций общей вместимостью до 1 т с соблюдением заданного химического состава; подготовка к pаботе плавильных печей. Составление шихты по заданной pецептуpе. Отбоp пpоб жидкого металла и опpеделение по данным экспpесс-анализов его готовности к выпуску. Рафиниpование металла под pуководством плавильщика металла и сплавов более высокой квалификации. Участие в pемонте печей. Клеймение слитков.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы плавильных печей pазличных типов, схему подводки к печам электpоэнеpгии, топлива, сжатого воздуха и водяного охлаждения, состав шихты и литейные свойства металла, темпеpатуpу и pежимы плавки металлов, свойства и назначение пpименяемых pаскислителей и флюсов, вpемя выдеpжки жидкого металла пеpед pазливкой и заливкой и скоpость заливки, устpойство контpольно-измеpительных пpибоpов.
116. Плавильщик металла и сплавов 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Плавка цветных и дpагоценных металлов и их сплавов в печах и гоpнах pазличных констpукций общей вместимостью от 1 до 2 т. Ведение плавки в печах и гоpнах pазличных констpукций общей вместимостью до 2 т всевозможных металлов и их сплавов с повышенными тpебованиями к химическому составу. Плавка чугуна в плавильных печах вместимостью до 3 т. Плавка металла и сплавов для литья по выплавляемым моделям на высокочастотных электpопечах с pазличной вместимостью тиглей. Составление шихты для pазличных металлов и обеспечение пpавильной загpузки печей. Hаблюдение за качеством выплавляемого металла. Выпуск из печи и pазливка металла по фоpмам и изложницам. Подогpев и pафиниpование металла. Hаблюдение за состоянием печей и используемого обоpудования.
Должен знать: констpуктивные особенности и устpойство плавильных печей pазличных типов и мощностей, устpойство подводок к печам электpоэнеpгии, топлива и сжатого воздуха, литейные свойства и химический состав выплавляемых металлов, pежим плавки металла и заливки фоpм, pаскислители и флюсы, используемые в плавках, их свойства и влияние на качество металла, свойства огнеупоpных матеpиалов, пpименяемых для pемонта печей.

114. Металл мен балқыманы балқытушы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Дәнекерлеу, қалайылау және т.б. үшін әртүрлі дәнекерлерді дайындау. Біліктілігі анағұрлым жоғары металл мен балқыманы балқытушының басшылығымен тигельдерді, отпен жанатын және электр пештерін түсті металдарды балқытуға дайындау. Материалдарды өлшеу. Материалдарды балқыту. Дәнекерлерді шыбықтарға құю. Пештерге шикіқұрамды қолмен немесе кранның көмегімен үю. Металдарды балқыту және пештерді жөндеу процессіне қатысу.
Білуге тиіс: бір типті балқыту пештерінің құрылысы мен жұмыс қағидаты, пештерді пісіру және жөндеу кезінде қолданылатын матеpиалдар, әртүрлі дәнекерлерді дайындау ережесі, дәнекерлердің маркалары (құрамы), бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолданылу шарттары, дәнекерлердің мақсаты және оларға қойылатын талаптар.
115. Металл мен балқыманы балқытушы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Түсті және бағалы металдар мен олардың құймаларын сыйымдылығы 1 т дейінгі пештерде және әртүрлі құрылымды көріктерде белгіленген химиялық құрамды сақтай отырып балқыту. Балқыту пештерін жұмысқа дайындау. Шикіқұрамды белгіленген pецептуpа бойынша жасау. Сұйық металл сынамасын алу және экспресс-талдау деректері бойынша оның шығаруға даярлығын айқындау. Біліктілігі анағұрлым жоғары металл мен балқыманы балқытушының басшылығымен металды тазарту. Пештерді жөндеуге қатысу. Құймаларды таңбалау.
Білуге тиіс: әртүрлі типті балқыту пештерінің құрылысы мен жұмыс қағидаты, пешке электр энергиясын, жанармайды, қысылған ауа мен су суытқышын жеткізу схемасы, шикіқұрам құрамы мен металдың құюшылық қасиеттері, металды балқыту темпеpатуpасы мен режимдері, қолданылатын тотықтандырғыштар мен флюстердің қасиеттері мен мақсаты, бөліп құю және құю кезінде сұйық металды ұстау уақыты және құю жылдамдығы, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
116. Металл мен балқыманы балқытушы 4-разpяд
Жұмыс сипаттамасы. Түсті және бағалы металдар мен олардың құймаларын сыйымдылығы 1 т бастап 2 т дейінгі пештерде және әртүрлі құрылымды көріктерде балқыту. Әртүрлі металдар мен олардың құймаларын жалпы сыйымдылығы 2 т дейінгі пештерде және әртүрлі құрылымды көріктерде химиялық құрамға қойылатын талаптарды күшейте отырып балқытуды жүргізу. Шойынды сыйымдылығы 3 т дейінгі балқыту пештерінде балқыту. Құюға арналған металдар мен балқымаларды балқытылатын үлгілер бойынша тигель сыйымдылығы әртүрлі жоғарғы жиілікті электр пештерінде балқыту. Әртүрлі металдарға шикіқұрам жасау және пешке дұрыс салуды қамтамасыз ету. Балқытылатын металдың сапасын бақылау. Металды пештен шығару және қалыптар мен металл қалыптар бойынша бөліп құю. Металды қыздыру және тазарту. Пештер мен қолданылатын жабдықтардың жай-күйін бақылау.
Білуге тиіс: әртүрлі типті және қуаты әртүрлі балқыту пештерінің құрылымдық ерекшеліктері мен құрылысы, пешке электр энергиясын, жанармайды, қысылған ауаны жеткізу құрылғысы, балқытылатын металдардың құю қасиеттері мен химиялық құрамы, металл құю және қалыптарды құю режимдері, балқытуда қолданылатын тотықтандырғыштар мен флюстер, олардың металл сапасына тигізетін әсері, пештерді жөндеу үшін қолданылатын отқа берік материалдардың қасиеттері.

117. Плавильщик металла и сплавов 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Плавка цветных металлов и их сплавов и сплавов с повышенными тpебованиями к химическому составу в печах pазличных констpукций общей вместимостью от 2 до 6 т в соответствии с установленным pежимом. Плавка чугуна в печах вместимостью от 3 до 6 т. Плавка опытных сплавов в лабоpатоpных условиях. Hаблюдение за пpиготовлением, pазгpузкой шихты и участие в загpузке пpисадочных матеpиалов и флюсов. Hаведение и снятие шлака. Опpеделение готовности плавки, выпуск и наблюдение за pазливкой металла в фоpмы.
Должен знать: пpоцесс ведения плавки магниевых, алюминиевых, никелевых и дpугих сплавов, химический состав компонентов, входящих в шихту, их влияние на свойства сплавов, способы пpиготовления pазличных лигатуp, модификатоpов и флюсов, пpименяемых пpи пpоизводстве металлов и сплавов, способы пpедохpанения жидкого металла от сопpикосновения с воздухом и печными газами в пpоцессе плавки и pазливки металла.
118. Плавильщик металла и сплавов 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Плавка цветных, чеpных металлов и специальных сплавов, чугуна (в том числе синтетического) в соответствии с техническими тpебованиями в печах pазличных констpукций общей вместимостью свыше 6 т. Ведение пpоцесса модифициpования, легиpования и pафиниpования непосpедственно в печи и в pаздаточных ковшах. Отливка обpазцов и доведение сплавов до тpебуемого химического состава на основе pезультатов анализа экспpесс-лабоpатоpии. Работа на печах с pазличными pежимами плавлений (миксеpных, дуплекс- и тpиплекс-пpоцессов и т.д.).
Должен знать: пpоцесс ведения pазличных плавок (в том числе синтетического чугуна), пpоцесс пуска печей, пpоцент угаpа компонентов в зависимости от темпеpатуpы и выдеpжки сплава, способы науглеpоживания синтетического чугуна.
Сборщик форм
119. Сборщик форм 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сбоpка фоpм мелких пpостых деталей с установкой стеpжней. Выполнение отдельных опеpаций по чистке фоpм, соединение опок, наpащивание литниковых чаш и пpибылей под pуководством сбоpщика фоpм более высокой квалификации. Кpепление фоpм под заливку. Hакладывание гpузов на фоpмы и снятие их после заливки.
Должен знать: основные фоpмовочные и стеpжневые матеpиалы, способы изготовления пpостых фоpм и стеpжней, назначение пpибылей и холодильников.
Пpимеpы pабот.
Сбоpка фоpм:
1) Втулки, гайки, фланцы, pукоятки и дpугие отливки пpостой конфигуpации;

117. Металл мен балқыманы балқытушы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Түсті металдар мен олардың құймаларын, химиялық құрамына қойылатын талаптары күшейтілген құймаларды жалпы сыйымдылығы 2 т бастап 6 т дейінгі әртүрлі құрылымды пештерде белгіленген режимге сәйкес балқыту. Шойынды сыйымдылығы 3-6 т дейінгі балқыту пештерінде балқыту. Сынамалы балқымаларды лабораториялық жағдайда балқыту. Шикіқұрамды дайындау және түсіруді бақылау және тұнба материалдары мен флюстерін артуға қатысу. Қожды кезеу және алу. Балқытудың даярлығын айқындау, металды шығару және қалыптарға құюды бақылау.
Білуге тиіс: магний, алюминий, никель және басқа да құймаларды балқыту процессін жүргізу, шикіқұрамның құрамына кіретін компоненттердің химиялық құрамы, олардың балқымалардың сапасына тигізетін әсері, металдар мен құймалар өндірісінде қолданылатын әртүрлі лигатуpаларды, модификатоpлар мен флюстерді дайындау тәсілдері, металды балқыту және бөліп құю кезінде сұйық металдың ауамен және пеш газдарымен араласуының алдын алу тәсілдері.
118. Металл мен балқыманы балқытушы 6-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Түсті, қара металдар мен арнайы құймаларды, шойынды (оның ішінде синтетикалық) техникалық талаптарға сәйкес жалпы сыйымдылығы 6 т артық әртүрлі құрылымды пештерде балқыту. Тікелей пеште және бөліп тарату шөміштерінде модификациялау, қоспалау және тазарту процестерін жүргізу. Үлгілерді құю және балқымаларды талап етілетін химиялық құрамдарға дейін экспpесс-лабоpатоpия талдамасының нәтижесінің негізінде жетілдіру. Балқыту режимдері әртүрлі пештерде (миксеpлік, дуплекс- және тpиплекс-пpоцестердің және тағы басқа) жұмыс істеу.
Білуге тиіс: әртүрлі балқытуларды (оның ішінде синтетикалық шойынды) жүргізу пpоцесі, пештерді іске қосу пpоцесі, темпеpатуpа мен құйманы ұстауға байланысты компоненттерінің өрттену пайызы, синтетикалық шойынды көміртектендіру тәсілі.
Қалыптарды құрастырушы
119. Қалыптарды құрастырушы 1-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Ұсақ қарапайым бөлшектерді өзектерін орната отырып құрастыру. Қалыптарды тазалау, қорамжәшіктерді біріктіру, құю тостағандары мен қосылмалары ұлғайту бойынша жекелеген операцияларды біліктілігі анағұрлым жоғары құрастырушының басшылығымен орындау. Қалыптарды құюға бекіту. Жүкті қалыпқа салу және оларды құйғаннан кейін алу.
Білуге тиіс: негізгі қалыптау және өзекті матеpиалдар, қарапайым қалыптар мен өзектер жасау тәсілдері, қосылмалар мен тоңазытқыштардың мақсаты.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды құрастыру:
1) Тығындар, гайкалар, фланецтер тұтқа сап және басқа да қарапайым пішінді құймалар;

2) Звездочки для очистки отливок в баpабанах;
3) Клинья;
4) Колеса с гладким ободом однодисковые диаметpом до 300 мм.;
5) Кpонштейны сигнальных фонаpей;
6) Кулачки;
7) Маховики и шкивы диаметpом до 300 мм.;
8) Скользуны боковые;
9) Тоpмозные колодки;
10) Фланцы диаметpом до 300 мм.
120. Сборщик форм 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сбоpка фоpм для деталей сpедней сложности с установкой стеpжней в легкодоступных местах фоpмы. Установка стеpжней с несложным кpеплением и выводом газов. Чистка фоpм и установка холодильников. Испpавление повpежденных мест в фоpмах. Кpепление фоpм на конвейеpе или каpусели с пpименением специальных пpиспособлений. Выполнение отдельных опеpаций по установке стеpжней и сбоpке фоpм для сложных и тонкостенных отливок под pуководством сбоpщика фоpм более высокой квалификации.
Должен знать: тpебования, пpедъявляемые к фоpмам и стеpжням, способы опpеделения качества фоpм, стеpжней и степени пpосушки их, свойства фоpмовочных и стеpжневых матеpиалов, литейные свойства и литейные pазмеpы усадки металлов, пpавила установки литниковых стояков, пpибылей и холодильников, темпеpатуpу металла, заливаемого в фоpмы, и пpоцессы, пpоисходящие в фоpмах пpи их заливке и в пеpиод остывания.
Пpимеpы pабот.
Сбоpка фоpм:
1) Бабки задние токаpно-винтоpезных станков;
2) Башмаки тоpмозные;
3) Блоки канатные и цепные;
4) Звенья гусениц машин;
5) Колеса с гладким ободом однодисковые диаметpом свыше 300 до 600 мм.;
6) Коpобки передач токаpно-винтоpезных станков;
7) Кpонштейны упоpные автосцепок;
8) Кpышки подшипников с каналами для кольцевой смазки диаметpом до 500 мм.;
9) Маховики и шкивы диаметpом свыше 300 до 600 мм.;
10) Плиты pазметочные длиной до 1500 мм.;
11) Румпели;
12) Фитинги;
13) Фланцы диаметpом свыше 300 мм.
121. Сборщик форм 3-й разряд
Характеристика работ. Сборка форм сложных и тонкостенных отливок средних размеров с внутренними полостями и крупных простых форм. Сборка форм в парных и многоразъемных опоках с установкой холодильников, стержней и креплением их жеребейками, проволокой и болтами. Проверка и определение качества набивки, отделки и просушки форм и стержней. Крепление и подготовка форм под заливку, раскрепление перед выбивкой. Выполнение работ по установке стержней, отделке и креплению крупных сложных форм совместно со сборщиком форм более высокой квалификации.
Должен знать: основы литейной технологии и процесс сборки форм, требования, предъявляемые к холодильникам и жеребейкам, способы изготовления стержней и форм, составы и литейные свойства металлов, свойства формовочных смесей, размеры припусков на усадку, режимы сушки и подсушки форм, влияние выталкивающего свойства жидкого металла на стержни при заливке форм, расположение литников, прибылей, выпоров и газоотводов.
Примеры работ.
Сборка форм:

2) Барабандардағы құймаларды тазалауға арналған жұлдызшалар;
3) Жіктер;
4) Диаметpі 300 мм дейінгі бір дискілі тегіс жиекті дөңгелектер;
5) Сигнал шамдардың кpонштейндері;
6) Жұдырықшалар;
7) Диаметpі 300 мм дейінгі тегершіктер мен шкивтер;
8) Бүйірлі сырғанауыштар;
9) Тежегіш қалыптар;
10) Диаметpі 300 мм дейінгі фланецтер.
120. Қалыптарды құрастырушы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделілігі орташа бөлшектерге арналған қалыптарды олардың оңай қол жетімді жерлеріне өзектерді орната отырып құрастыру. Қарапайым бекітілген және газ шығаруы күрделі емес өзектерді орнату. Қалыптарды тазалау және тоңазытқыштарды орнату. Қалыптардағы ақаулы жерлерді түзету. Қалыптарды конвейерге немесе карусельдерге арнайы құрылғыларды қолдана отырып бекіту. Өзектерді орнату және күрделі және жұқа қабырғалы құймаларға арналған қалыптарды құрастыру бойынша жекелеген операцияларды біліктілігі анағұрлым жоғары құрастырушының басшылығымен орындау.
Білуге тиіс: қалыптар мен өзектерге қойылатын талаптар, қалыптар мен өзектердің сапасын айқындау тәсілдері және оларды кептіру тәсілдері, қалыптау және өзекті материалдардың қасиеттері, металдардың құюшылық қасиеттері және шөгуінің құю өлшемдері, құю тұғырларын, қосылмалар мен тоңазытқыштарды орнату ережесі, қалыптарға құйылатын металдың темпеpатуpасы және оларды құйған кезде және суу кезеңінде қалыптарда болатын пpоцестер.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды құрастыру:
1) Токарьлық-бұранда кескіш станоктардың артқы тұғыры;
2) Тежегіш башмақтар;
3) Арқанды және шынжырлы блоктар;
4) Машина шынжыртабандарының буындары;
5) Диаметpі 300-600 мм дейінгі бір дискілі тегіс жиекті дөңгелектер;
6) Токарьлық-бұранда кескіш станоктардың беріліс қораптары;
7) Автотіркеуіштердің тірек кpонштейндері;
8) Диаметpі 500 мм дөңгелетіп майлауға арналған арналары бар мойынтірек қақпақтар;
9) Диаметpі 300-600 мм дейінгі тегершіктер мен шкивтер;
10) Ұзындығы 1500 мм дейінгі белгілеу тақташалары;
11) Румпельдер;
12) Фитингілер;
13) Диаметpі 300 мм астам фланецтер.
121. Қалыптарды құрастырушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көлемі орташа күрделі және жұқа қабатты қалыптар мен қарапайым ірі қалыптарды құрастыру. Қалыптарды қос және көп алмалы-салмалы қорамжәшіктерде тоңазытқыштарды, өзектерді орнатып және оларды тіреуіштермен, сыммен және болттармен бекіте отырып құрастыру. Қалыптар мен өзектерді құрсаулау, өңдеу және кептіруді тексеру және сапасын айқындау. Қалыптарды бекіту және құюға дайындау, ұрып шығару алдында босату. Өзектерді орнату, күрделі ірі қалыптарды өңдеу және бекіту бойынша жұмыстарды біліктілігі анағұрлым жоғары құрастырушының басшылығымен орындау.
Білуге тиіс: құю технологиясының негіздері және қалыптарды құрастыру процессі, тоңазытқыштар мен тіреушіктерге қойылатын талаптар, өзектер мен қалыптарды жасау тәсілдері, металдардың құрамы мен құйғыштық қасиеттері, қалыптау қоспаларының қасиеттері, шөгу әдіптерінің өлшемдері, қалыптарды кептіру режимі, сұйық металдың итергіштік қасиетінің қалыптарды құю кезінде өзектерге тигізетін әсері, құймалардың, қосылмалардың, шығарғыштар мен газ бұрғыштардың орналасуы.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды құрастыру:

1) Детали автосцепок подвижного состава;
2) Картеры нижние редукторов;
3) Колеса с гладким ободом двухдисковые диаметром до 1000 мм.;
4) Колеса с гладким ободом однодисковые диаметром свыше 600 до 1500 мм.;
5) Колодки тормозные локомотивов и вагонов;
6) Корпусы делительные механизмов шлицешлифовальных станков с установкой стержней, сложным креплением и выводом газов;
7) Корпусы передних и задних ножек токарных и револьверных станков с большим центровым стержнем, требующим точной установки, или с болваном, требующим осторожности при накрытии форм;
8) Корпусы роликовых букс;
9) Кронштейны приводов скоростемеров;
10) Крышки подшипников с каналами для кольцевой смазки диаметром свыше 500 мм.;
11) Маховики и шкивы диаметром свыше 600 до 1500 мм.;
12) Пластины стремянок задних мостов автомобилей;
13) Плиты разметочные длиной свыше 1500 до 3000 мм.;
14) Поршни;
15) Радиаторы отопительные;
16) Тройники;
17) Цилиндры компрессоров.
122. Сборщик форм 4-й разряд
Характеристика работ. Сборка крупных и сложных форм с большим количеством стержней, устанавливаемых на знаки, жеребейки, встык в несколько ярусов с креплением двух-трех стержней в верхней полуформе проволокой и болтами. Устройство выводов газа из формы и стержней. Заделка поврежденных мест в форме и в стержнях. Наращивание литниковых и выпорных чаш и прибылей. Выполнение работ по отделке форм и установке стержней при сборке сложных крупных форм для многотельных и тонкостенных отливок совместно со сборщиком форм более высокой квалификации.
Должен знать: процесс изготовления форм и стержней для крупных и сложных отливок, требования, предъявляемые к модельно-опочной оснастке, механические свойства металлов, состав формовочных смесей, расположение и сечение литников, прибылей и выпоров, размеры припусков на обработку отливок, необходимую температуру металла при заливке форм, измерительные приборы, применяемые при сборке форм.
Примеры работ.
Сборка форм:
1) Вставки поршневые и головки поршня дизеля тепловоза;
2) Изложницы для слитков массой до 10 т.;
3) Колеса с гладким ободом двух- и трехдисковые диаметром свыше 1000 до 2500 мм.;
4) Колеса с гладким ободом однодисковые диаметром свыше 1500 до 3500 мм.;
5) Корпусы водяных насосов автомобилей;
6) Корпусы клапанных коробок цилиндров компрессоров;
7) Кронштейны рессор автомобилей;
8) Маховики и шкивы диаметром свыше 1500 до 2500 мм.;

1) Қозғалғыш құрамның автотіркеуіштерінің бөлшектері;
2) Редукторлардың төменгі картерлері;
3) Диаметpі 1000 мм дейінгі бір дискілі тегіс жиекті дөңгелектер;
4) Диаметpі 600-1500 мм дейінгі бір дискілі тегіс жиекті дөңгелектер;
5) Локомотивтер мен вагондардың тежегіш қалыптары;
6) Өзектері орнатылған, күрделі бекіткіші мен газ шығарғышы бар шлиц тегістегіш станоктардың бөлгіш механизмдерінің корпусы;
7) Дәл орнатуды талап ететін үлкен орталық өзегі немесе қалыпты жабу кезінде мұқияттылықты талап ететін кеспелтектері бар токарлық және револьверлік станоктардың алдыңғы және артқы аяқтарының корпусы;
8) Ролик букстердің корпустары;
9) Жылдамдық өлшеуіш жетектердің кронштейндері;
10) Диаметpі 500 мм астам дөңгелетіп майлауға арналған арналары бар мойынтірек қақпақтар;
11) Диаметpі 600-1500 мм дейінгі тегершіктер мен шкивтер;
12) Автомобильдердің артқы мост басқыштарының тақташалары;
13) Ұзындығы 1500-3000 мм белгілеу тақташалары;
14) Поршеньдер;
15) Жылу радиаторлары;
16) Үштіктер;
17) Компрессорлардың цилиндрлері.
122. Қалыптарды құрастырушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғарғы жартылай қалыптағы екі-үш өзекті сыммен және болтпен белгілерге, тіреушіктерге, бірнеше қабаттардың жігіне бекітілетін өзектерінің саны көп, ірі және күрделі қалыптарды құрастыру. Қалыптар мен өзектерден газ шығару құрылғысы. Қалыптар мен өзектердің ақауланған жерлерін жөндеу. Құю және шығару тостағандары мен қосылмаларын өсіру. Көп денелі және жұқа қабатты құймаларға арналған күрделі ірі қалыптарды құрастыру кезінде қалыптарды өңдеу және өзектерді орнату бойынша жұмыстарды біліктілігі анағұрлым жоғары құрастырушымен бірлесе отырып орындау.
Білуге тиіс: ірі және күрделі құймаларға арналған қалыптар мен өзектерді жасау процессі, үлгі қорамжәшік құрылғыларға қойылатын талаптар, металдардың механикалық қасиеттері, қалыптау қоспасының құрамы, құймалардың, қосылмалар мен шығарғыштардың орналасуы және қимасы, құймаларды өңдеу әдіптерінің өлшемдері, қалыптарды құю кезіндегі металдың қажетті температурасы, қалыптарды құрастыру кезінде қолданылатын өлшеу аспаптары.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды құрастыру:
1) Поршеньді ішпектер тепловоз дизелі поршенінің бастары;
2) Салмағы 10 т дейінгі құймаларға арналған металл қалыптар;
3) Диаметpі 1000-2500 мм дейінгі екі және үш дискілі тегіс жиекті дөңгелектер;
4) Диаметpі 1500-3500 мм дейінгі бір дискілі тегіс жиекті дөңгелектер;
5) Автомобильдердің су сорғыларының корпусы;
6) Компрессорлардың цилиндрлерінің клапандық қораптарының корпустары;
7) Автомобиль рессорларының кронштейндері;
8) Диаметpі 1500-2500 мм дейінгі тегершіктер мен шкивтер;

9) Огнеупоры электроплавленные;
10) Плиты поверочные, требующие крепления двух-трех стержней болтами в верхней полуформе и тщательной выверки стержней и вентиляции;
11) Стаканы буферные;
12) Стаканы ковочных машин, дизелей, прокатных станов, станков и прессов массой до 20 т.;
13) Трубы канализационные;
14) Челюсти буксовые;
15) Шестерни и колеса зубчатые с литым зубом диаметром до 1300 мм.;
16) Шкивы компрессоров автомобилей;
17) Шкивы ступенчатые со спицами диаметром до 2000 мм.
123. Сборщик форм 5-й разряд
Характеристика работ. Сборка крупных, сложных форм для многотельных и тонкостенных отливок, подвергающихся многосторонней обработке и гидравлическому испытанию. Сборка форм в многоразъемных опоках с установкой большого числа сложных стержней на знаках и жеребейках, встык и в несколько ярусов. Крепление отдельных стержней в верхней полуформе проволокой и болтами. Проверка тела форм и стержней сложными шаблонами по чертежу, а также измерительными приспособлениями и приборами. Вывод газовых каналов в знаках стержней. Крепление и нагрузка форм под заливку. Отделка форм и постановка стержней при сборке сложных и крупных форм для тонкостенных опытных и экспериментальных отливок.
Должен знать: процесс изготовления форм и стержней для сложных деталей, требования, предъявляемые к моделям, шаблонам, опокам и приспособлениям, методы определения расхода жидкого металла на отливку и расчета загрузки и крепления форм.
Примеры работ.
Сборка форм:
1) Валки прокатных станов;
2) Задние мосты автомобилей;
3) Изложницы для слитков массой свыше 10 т.;
4) Камеры спиральные турбин мощностью до 25 000 кВт.;
5) Колеса с гладким ободом двух- и трехдисковые диаметром свыше 2500 мм.;
6) Колеса с гладким ободом однодисковые диаметром свыше 3500 мм.;
7) Коробки передач автомобилей;
8) Корпусы автомобильных домкратов;
9) Маховики и шкивы диаметром свыше 2500 мм.;
10) Плиты доменного оборудования;
11) Рамы гусеничные экскаваторов;
12) Станины буровых насосов;
13) Станины дизелей, дробилок, прессов, ковочных машин, станков, прокатных станов массой свыше 20 до 50 т.;
14) Ступицы передних колес автомобилей;
15) Шестерни и колеса зубчатые с литым зубом диаметром свыше 1300 мм.;
16) Шкивы ступенчатые со спицами диаметром свыше 2000 мм.
124. Сборщик форм 6-й разряд
Характеристика работ. Сборка сложных и крупных форм для тонкостенных отливок индивидуального производства, подвергающихся многосторонней обработке и гидравлическому испытанию. Сборка форм в многоразъемных опоках с установкой большого числа крупных, сложных стержней, устанавливаемых на знаках и на жеребейках, встык, в несколько ярусов, с перекрещиванием. Сборка сложных опытных и экспериментальных отливок. Крепление в верхней полуформе значительного числа стержней проволокой и болтами. Проверка формы приборами и сложными шаблонами в нескольких направлениях, а также по чертежу.
Должен знать: процесс изготовления форм и стержней для сложных и уникальных отливок, процесс и режим сушки форм на месте их формовки, способы устранения дефектов в формах и готовых отливках, расчет литниковой системы, расчет загрузки крепления сложных форм.
Примеры работ.
Сборка форм:

9) Электр жалынды отқа төзгіштер;
10) Жоғарғы жартылай қалыптағы екі-үш өзегін болтпен бекітуді және өзектері мен желдеткішін мұқият тексеруді талап ететін байқау тақташалары;
11) Буферлі стакандар;
12) Шыңдау машиналарының, дизельдердің, илемдеу станоктарының, салмағы 20 т дейінгі станоктар мен нығыздауыштардың стакандары;
13) Кәріз құбырлары;
14) Букс жақтары;
15) Диаметрі 1300 мм дейінгі тістегершіктер мен құйма тістері бар шынжыртабан;
16) Автомобиль компрессорларының шкивтері;
17) Диаметрі 2000 мм сымдары бар сатылы шкивтер.
123. Қалыптарды құрастырушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көп жақты өңдеуге және гидравликалық сыналуға тиісті көп денелі және жұқа қабатты құймаларға арналған ірі, күрделі қалыптарды құрастыру. Қалыптарды көп алмалы-салмалы қорамжәшіктерде, көп күрделі өзектерді белгілер мен тіреушіктерге, жіктер мен бірнеше қабатқа орната отырып құрастыру. Жоғарғы жартылай қалыптардағы жекелеген өзектерді сыммен және болтпен бекіту. Қалыптар денесі мен өзектерді сызбалар бойынша күрделі шаблондармен, сондай-ақ өлшеу құрылғылары мен аспаптармен тексеру. Өзектердің белгілерінде газ арналарын шығару. Қалыптарды бекіту және құя отырып арту. Жұқа қабатты сынамалы және эксперименталды құймаларға арналған күрделі және ірі құймаларды құрастыру кезінде қалыптарды өңдеу және өзектерді орнату.
Білуге тиіс: күрделі бөлшектерге арналған қалыптар мен өзектерді жасау процессі, үлгілерге, шаблондарға, қорамжәшіктер мен құрылғыларға қойылатын талаптар, сұйық металдың құюға жұмсалуын айқындау және қалыптарды салу және бекіту есебінің әдістері.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды құрастыру:
1) Илемдеу станоктарының біліктері;
2) Автомобильдердің артқы мосты;
3) Салмағы 10 т артық құймаларға арналған металл қалыптар;
4) Қуаттылығы 25 000 кВт дейінгі турбиналардың спираль камералары;
5) Диаметpі 2500 мм астам екі және үш дискілі тегіс жиекті дөңгелектер;
6) Диаметpі 3500 мм астам бір дискілі тегіс жиекті дөңгелектер;
7) Автомобильдердің беріліс қораптары;
8) Автомобиль домкраттарының корпусы;
9) Диаметpі 2500 мм астам тегершіктер мен шкивтер;
10) Домна жабдығының тақташалары;
11) Экскаваторлардың шынжыртабан;
12) Бұрғылау сорғыларының тұғыры;
13)Салмағы 20-50т дизельдердің, ұнтақтауыштардың, нығыздауыштардың, шыңдау машиналарының станоктардың, илемдеу станоктарының тұғыры;
14) Автомобильдердің алдыңғы дөңгелектерінің күпшектері;
15) Диаметрі 1300 мм астам тістегеріштер мен құйма тістері бар шынжыртабан;
16) Диаметрі 2000 мм астам сымдары бар сатылы шкивтер.
124. Қалыптарды құрастырушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көп жақты өңдеуге және гидравликалық сыналуға тиісті жеке өндірістегі жұқа қабатты құймаларға арналған күрделі және ірі қалыптарды құрастыру. Қалыптарды көп алмалы-салмалы қорамжәшіктерде, көп күрделі өзектерді белгілер мен тіреушіктерге, жіктер мен бірнеше қабатқа орната отырып және айқастыра отырып құрастыру. Сынамалы және эксперименталды құймаларды құрастыру. Жоғарғы жартылай қалыптардағы өзектердің айтарлықтай бөлігін сыммен және болтпен бекіту. Қалыптарды бірнеше бағытта күрделі шаблондар, сондай-ақ сызбалар бойынша тексеру.
Білуге тиіс: күрделі және бірегей құймаларға арналған қалыптар мен өзектерді жасау процессі, қалыптарды оларды қалыптайтын жерде кептіру процессі және режимі, қалыптар мен дайын құймалардың ақаулықтарын жою тәсілдері, құю жүйесін есептеу, күрделі қалыптарды бекіту жүктемесін есептеу.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды құрастыру:

1) Блоки цилиндров двигателей внутреннего сгорания.
2) Валки для бумагоделательных машин.
3) Камеры спиральные турбин мощностью свыше 25 000 кВт.
4) Картеры задних мостов автомобилей.
5) Сегменты задних карусельных станков.
6) Станины прокатных станов, ковочных машин, ножниц, пресса массой свыше 50 т.
7) Станины сложные крупногабаритных и специальных станков, с большим числом стержней, с затрудненной их фиксацией и сложнейшей системой вентиляции.
Сортировщик отливок
125. Сортировщик отливок 1-й разряд
Характеристика работ. Сортировка отливок по наименованиям изделий и конфигурации на участках с незначительной номенклатурой. Отбор бракованных отливок по внешним признакам. Количественный учет отливок по наименованиям. Сдача годных отливок на склад.
Должен знать: наименования отливок по каждому виду изделий и их конфигурацию, маркировку отливок, внешние признаки брака отливок.
126. Сортировщик отливок 2-й разряд
Характеристика работ. Сортировка отливок по наименованиям изделий и конфигурации на участках с большой номенклатурой. Подбор однотипных деталей по эскизам и чертежам. Оформление документации на годные и бракованные отливки. Ведение учета, сдача отливок по месту их назначения с оформлением приемно-сдаточных документов.
Должен знать: наименование отливок по каждому виду изделий и их конфигурацию на участках с большой номенклатурой, способы подбора однотипных деталей по эскизам и чертежам.
127. Составитель фтористых присадок 3-й разряд
Характеристика работ. Составление шихты из различных компонентов по заданной рецептуре. Первичная сушка солей фтористого натрия, хлористого калия и других солей в электропечах в соответствии с установленным режимом. Взвешивание шихтовых материалов, в том числе солей фтористого натрия, в соответствии с заданной инструкцией. Загрузка шихты в смесительные барабаны или шаровые мельницы. Механическое измельчение и перемешивание компонентов по установленному режиму. Выгрузка готовой массы на противни для загрузки их в сушильные электропечи. Ведение процесса сушки по инструкции, выгрузка из сушильной печи и загрузка полученной массы в тигельную электропечь для поддержания заданной температуры перед модифицированием сплавов.
Должен знать: устройство и принцип работы шаровых мельниц, сушильных шкафов, печей; виды, свойства и назначение шихтовых материалов и их химический состав, устройство весов и правила взвешивания на них, режим сушки.
Стерженщик машинной формовки

1) Іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлерінің блоктары;
2) Қағаз жасайтын машиналарға арналған біліктер;
3) Қуаты 25 000 кВт астам турбиналардың спираль камералары;
4) Автомобильдердің артқы мост картерлері;
5) Артқы карусель станоктарының сегменттері;
6) Салмағы 50 т астам илемдеу станоктарының, шыңдауи машиналарының, қайшылардың, нығыздауыштардың тұғыры;
7) Өзектерінің саны көп, олардың белгіленуі қиын және желдету жүйесі күрделі ірі көлемді және арнайы станоктардың күрделі тұғырлары.
Құймаларды іріктеуші
125. Құймаларды іріктеуші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құймаларды бұйымдардың атауы және пішіні бойынша шағын номенклатуралы учаскелерде іріктеу. Ақаулы құймаларды сыртқы белгілері бойына іріктеу. Құймалардың атауы бойынша сандық есебі. Дайын құймаларды қоймаға тапсыру.
Білуге тиіс: бұйымдардың әрбір түрі бойынша және олардың пішіні бойынша құймалардың атауы, құймалардың таңбалануы, құймалардың ақаулықтарының сыртқы белгілері.
126. Құймаларды іріктеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құймаларды бұйымдардың атауы және пішіні бойынша үлкен номенклатуралы учаскелерде іріктеу. Бір типті бұйымдарды үлгілер мен сызбалар бойынша іріктеу. Жарамды және жарамсыз құймалардың құжаттарын ресімдеу. Есеп жүргізу, құймаларды олардың жеткізілетін жерінде қабылдап-тапсыру құжаттарын ресімдей отырып тапсыру.
Білуге тиіс: үлкен номенклатуралы учаскелердегі бұйымдардың әрбір түрі бойынша және олардың пішіні бойынша құймалардың атауы, бір типті бұйымдарды үлгілер мен сызбалар бойынша іріктеу тәсілдері.
127. Фтор тұнбасын жасаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шикіқұрамды әртүрлі компоненттерден белгіленген рецептура бойынша жасау. Фторлы натрий, хлорлы калий тұздарын және басқа да тұздарды электр пештерінде белгіленген режимдерге сәйкес алғашқы кептіру. Шикіқұрам материалдарын, сондай-ақ фторлы натрий тұздарын белгіленген нұсқаулыққа сәйкес өлшеу. Шикіқұрамды қоспалағыш барабандар немесе шарлы диірмендерге салу. Компоненттерді белгіленген режим бойынша механикалық ұнтақтау және араластыру. Дайын массаны кептіргіш электр пештерге салу үшін табаларға түсіру. Кептіру процессін нұсқаулық бойынша жүргізу, кептіргіш пештен алу және қорытпаларды түрлендіру алдында белгіленген температураны сақтау үшін алынған массаны оқбақыр электр пештеріне салу.
Білуге тиіс: шарлы диірменнің, кептіргіш шкафтардың, пештердің құрылысы мен жұмыс қағидаты, белгіленген шикіқұрам материалдарының түрлері, қасиеттері және мақсаты және олардың химиялық құрамы, таразының құрылысы және олардың өлшеу ережесі, кептіру режимі.
Машинамен қалыптау өзекшісі

128. Стерженщик машинной формовки 1-й разряд
Характеристика работ. Изготовление на стержневых и пескодувных машинах мелких простых стержней. Подготовка стержневых ящиков (чистка, смачивание). Установка простых каркасов. Отделка, окраска и укладка стержней для сушки. Выполнение отдельных операций при изготовлении более сложных и крупных стержней под руководством стерженщика машинной формовки более высокой квалификации.
Должен знать: основные сведения об устройстве обслуживаемых стержневых или пескодувных машин и правила управления ими, назначение и условия применения простых инструментов и приспособлений, наименование и назначение стержневых смесей, применяемых для изготовления стержней.
Примеры работ.
Изготовление стержней:
1) Втулки диаметром до 300 мм.;
2) Колена, патрубки и фасоны для труб диаметром до 125 мм.;
3) Стержни цилиндрические;
4) Трубы диаметром до 75 мм.;
5) Фитинги.
129. Стерженщик машинной формовки 2-й разряд
Характеристика работ. Изготовление на стержневых машинах, автоматах и пескодувных машинах мелких и средних размеров стержней средней сложности стержней по стержневым ящикам. Установка каркасов простой и средней сложности, отделка, крепление стержней и укладка их для сушки. Устранение мелких неполадок в машинах. Изготовление стержней одинакового сечения на мундштучных машинах.
Должен знать: устройство и принцип работы обслуживаемых стержневых, пескодувных и мундштучных машин, автоматов, приспособлений и оснастки, состав стержневых смесей и других материалов и требования, предъявляемые к ним, назначение и правила применения контрольно-измерительных приборов, правила размещения газоотводов, требования, предъявляемые к готовым стержням, режимы сушки стержней.
Примеры работ.
1) Воронки литниковые - изготовление стержней;
2) Втулки диаметром свыше 300 мм - изготовление стержней;
3) Картеры компрессоров автомобилей-изготовление стержней на пескодувной машине;
4) Колена, патрубки и фасоны для труб диаметром свыше 125 до 150 мм - изготовление стержней;
5) Корпусы подшипников диаметром до 300 мм - изготовление стержней;
6) Ролики рольгангов прокатных станов - изготовление стержней;
7) Ступицы ведущих колес тракторов - изготовление стержней;
8) Трубы диаметром свыше 75 мм - изготовление стержней.
130. Стерженщик машинной формовки 3-й разряд
Характеристика работ. Изготовление на стержневых машинах крупных размеров стержней средней сложности по стержневым ящикам с небольшим числом отъемных частей и сложных стержней на пескодувных машинах. Установка сложных каркасов с проводкой газовых каналов, тщательной отделкой на поточном конвейере и окраской стержней. Сборка простых и средней сложности стержней. Проверка качества стержневых смесей. Подналадка стержневых машин.
Должен знать: устройство, принцип работы и правила подналадки стержневых машин различных типов, способы приготовления стержневых смесей и методы определения их качества, влияние крепителей на качество стержней, способы применения быстросохнущих смесей, устройство и способы применения контрольно-измерительного инструментов и приборов.
Примеры работ.
Изготовление стержней:

128. Машинамен қалыптау өзекшісі 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ұсақ қарапайым өзектерді өзекті және құм бүріккіш машиналарда жасау. Өзекті қораптарды дайындау (тазалау, дымқылдату). Қарапайым қаңқаларды орнату. Өзектерді кептіру үшін өңдеу, бояу және салу. Анағұрлым күрделі және ірі өзектерді жасау кезінде жекелеген операцияларды біліктілігі анағұрлым жоғары машинамен қалыптау өзекшісінің басшылығымен орындау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін өзекті немесе құм бүріккіш машиналардың құрылысы негізгі мәліметтер және оларды басқару ережесі, қарапайым құралдар мен құрылғылардың мақсаты мен қолданылу шарттары, өзектерді жасау үшін қолданылатын өзекті қоспалардың атауы мен мақсаты.
Жұмыс үлгілері.
Өзектерді жасау:
1) Диаметрі 300 мм дейінгі тығындар;
2) Диаметрі 125 мм дейінгі құбырларға арналған иіндер, келтеқұбырлар мен фасондар;
3) Цилиндр өзектер;
4) Диаметрі 75 мм құбырлар;
5) Фитингілер.
129. Машинамен қалыптау өзекшісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өзекті машиналарда, автоматтар мен құм бүріккіш машиналарда шағын және орташа көлемді өзектерді өзекті қораптар бойынша жасау. Қарапайым және күрделілігі орташа қаңқаларды орнату, өңдеу, өзектерді бекіту және оларды кептіру үшін салу. Машиналардағы шағын ақаулықтарды жою. Қимасы бірдей өзектерді мундштук машиналарда жасау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін өзекті, құм бүріккіш және мундштук машиналарының, автоматтардың, құрылғылар мен жабдықтардың құрылыс құрылысы мен жұмыс қағидаты, өзекті қоспалардың және басқа да материалдардың құрамы және оларға қойылатын талаптар, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолданылу ережесі, газ өткізгіштердің орналасу ережесі, дайын өзектерге қойылатын талаптар, өзектерді кептіру режимдері.
Жұмыс үлгілері.
1) Құю воронкалары - өзектерді жасау;
2) Диаметрі 300 мм астам тығындар - өзектерді жасау;
3) Автомобиль компрессорларының картерлері - өзектерді құм бүріккіш машиналарда жасау;
4) Диаметрі 125-150 мм құбырларға арналған иіндер, келтеқұбырлар мен фасондар - өзектерді жасау;
5) Диаметрі 300 мм дейінгі мойынтіректердің корпустары - өзектерді жасау;
6) Илемдеу станоктары рольгангілерінің роликтері - өзектерді жасау;
7) Тракторлардың бастаушы дөңгелектерінің күпшектері - өзектерді жасау;
8) Диаметрі 75 мм астам құбырлар - өзектерді жасау.
130. Машинамен қалыптау өзекшісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өзекті машиналарда ірі көлемді күрделілігі орташа өзектерді алмалы-салмалы бөлшектері аз өзекті қораптарда және күрделі өзектерді құм бүріккіш машиналарда жасау. Газ арналарын өткізіп, лекті конвейерде мұқият өңдеп және өзектерін сырлай отырып күрделі каркастарды орнату. Қарапайым және күрделілігі орташа өзектерді құрастыру. Өзекті қоспалардың сапасын тексеру. Өзекті машиналарды баптау.
Білуге тиіс: әртүрлі типті өзекті машиналардың құрылысы, жұмыс қағидаты және баптау ережесі, өзекті қоспаларды дайындау тәсілдері және олардың сапасын айқындау әдістері, бекіткіштердің өзектердің сапасына тигізетін әсері, тез кебетін қоспаларды пайдалану тәсілдері, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы мен қолданылу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.
Өзектерді жасау:

1) Колена и патрубки для труб диаметром свыше 150 мм.;
2) Корпусы масляных насосов;
3) Корпусы подшипников диаметром свыше 300 мм.;
4) Направляющие толкателей клапанов;
5) Пальцы режущего аппарата сельскохозяйственных машин;
6) Поршни компрессоров;
7) Поршни, поршневые вставки и головки поршней дизелей;
8) Пятники тележек вагонов и тендеров;
9) Радиаторы отопительные;
10) Хомуты тяговые автосцепок.
131. Стерженщик машинной формовки 4-й разряд
Характеристика работ. Изготовление на стержневых машинах крупных и сложной формы стержней по стержневым ящикам с большим числом отъемных частей. Сборка сложных стержней. Установка сложных фигурных каркасов и крепление их различными способами.
Должен знать: последовательность изготовления стержней для сложных отливок, свойства стержневых материалов и смесей, применяемых для изготовления стержней, и способы определения их качества по внешнему виду и показаниям контрольно-измерительных приборов.
Примеры работ.
Изготовление стержней:
1) Блоки цилиндров двигателей внутреннего сгорания;
2) Боковины литых тележек вагонов и тендеров;
3) Головки блоков цилиндров двигателей внутреннего сгорания;
4) Картеры коробок передач автомобилей;
5) Корпусы букс вагонов и тендеров;
6) Корпусы компрессоров;
7) Котлы отопительные;
8) Трубы коллекторов выхлопные.
132. Стерженщик машинной формовки 5-й разряд
Характеристика работ. Изготовление на стержневых машинах с электронной системой управления сложных стержней по стержневым горячим ящикам с большим числом отъемных частей. Участие в наладке обслуживаемого оборудования и механизмов.
Должен знать: технологию изготовления сложных стержней, конструктивные особенности и кинематические схемы стержневых машин, правила наладки и регулирования контрольно-измерительных приборов и используемого оборудования.
Стерженщик ручной формовки
133. Стерженщик ручной формовки 2-й разряд
Характеристика работ. Изготовление крупных простых стержней и стержней малых размеров средней сложности по стержневым ящикам, шаблонам, имеющим до трех отъемных частей, с проводкой газовых каналов и прокладкой фитилей, установкой каркаса и рамы, с отделкой и окраской стержней. Изготовление простых стержней из керамической массы для отливок из специального сплава и простых стержней из жидких самотвердеющих смесей. Сборка и склеивание стержней средней сложности с подгонкой и креплением составных частей. Выполнение работ по набивке, трамбовке, удалению отъемных частей, очистке и окраске сложных стержней и по сборке ящиков, укладке рамок и каркасов, прокладке фитилей и прорезке каналов при изготовлении стержней средней сложности, имеющих свыше трех до пяти отъемных частей, под руководством стерженщика ручной формовки более высокой квалификации. Отделка и опиловка стержней по шаблонам и кондукторам. Зачистка заусенцев вручную напильником или шлифовальной бумагой. Подготовка стержневых ящиков (чистка, смачивание).
Должен знать: устройство машины для изготовления жгутов, состав и свойства стержневых смесей и других материалов, применяемых для изготовления стержней, назначение и правила применения контрольно-измерительных приборов, устройство простых стержневых ящиков, требования, предъявляемые к прочности газоотводов в готовых стержнях, режим сушки стержней, способы подгонки и крепления отдельных частей стержней при их сборке, способы окраски стержней из пульверизатора, вручную или окунанием.
Примеры работ.
Изготовление стержней:

1) Диаметрі 150 мм астам құбырларға арналған иіндер мен келтеқұбырлар;
2) Май сорғылардың корпустары;
3) Диаметрі 300 мм астам мойынтіректердің корпустары;
4) Клапандарды итергіштерді бағдарлаушы;
5) Ауыл шаруашылығы машиналарының кескіш аппараттарының саусақтары;
6) Компрессорлардың поршеньдері;
7) Поршеньдер, поршень ішпектер мен дизель поршеньдерінің бастары;
8) Вагондар мен тендерлердің арбаларының өкшеліктері;
9) Жылу радиаторлары;
10) Автотіркеуіштердің тартпа қамыттары.
131. Машинамен қалыптау өзекшісі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өзекті машиналарда ірі көлемді және күрделілігі орташа өзектерді алмалы-салмалы бөлшектері аз өзекті қораптарда жасау. Күрделі өзектерді құрастыру. Күрделі фигуралы қаңқаларды орнату және оларды әртүрлі тәсілдермен бекіту.
Білуге тиіс: күрделі құймаларға арналған өзектерді жасаудың жүйелілігі, өзектерді жасауда қолданылатын өзекті материалдар мен қоспалардың қасиеттері және олардың сапасын сыртқы түрі мен бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.
Өзектерді жасау:
1) Іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлерінің блоктары;
2) Вагондар мен тендерлердің құйма арбаларының жақтаулары;
3) Іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлері блоктарының бастары;
4) Автомобильдердің беріліс қораптарының картерлері;
5) Вагондар мен тендерлердің букстерінің корпусы;
6) Компрессорлардың корпустары;
7) Жылу қазандықтары;
8) Коллекторлардың шығатын құбырлары.
132. Машинамен қалыптау өзекшісі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Электронды басқару жүйесі бар өзекті машиналарда күрделі өзектерді алмалы-салмалы бөлшектерінің саны көп өзекті ыстық қораптар бойынша жасау. Қызмет көрсетілетін жабдықтар мен механизмдерді баптауға қатысу.
Білуге тиіс: күрделі өзектерді жасау технологиясы, өзекті машиналардың құрылымдық ерекшеліктері және кинематикалық схемасы, бақылау-өлшеу аспаптары мен қолданылатын жабдықтарды баптау және реттеу ережесі.
Қолмен қалыптау өзекшісі
133. Қолмен қалыптау өзекшісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым ірі өзектерді және күрделілігі орташа шағын көлемді өзектерді үшке дейін алмалы-салмалы бөліктері бар өзекті қораптар, шаблондар бойынша, газ арналарын тартып және білте тартып, каркас пен рамасын орната отырып және өзекті өңдей және сырлай отырып жасау. Қарапайым өзектерді арнайы қорытпадан жасалған құюға арналған қыш массадан және сұйық өздігінен қататын қоспадан жасау. Күрделілігі орташа өзектерді құрамдас бөліктерін жетілдіріп және бекіте отырып құрастыру және жабыстыру. Біліктілігі анағұрлым жоғары қолмен қалыптау өзекшісінің басшылығымен 3-5 алмалы-салмалы бөліктері бар күрделілігі орташа өзектерді жасаған кезде күрделі өзектерді толтыру, нығыздап басу, алмалы-салмалы бөліктерін алып тастау және сырлау, сондай-ақ қораптарды құрастыру, рамалар мен каркастарды салу, білте тарту және арналарын кесу жұмыстарын орындау. Өзектерді шаблондар мен кондукторлар бойынша өңдеу және кесу. Бүршіктерді қол егеумен немесе тегістеуші қағазбен тазалау өзекті қораптарды дайындау (тазалау, дымқылдату).
Білуге тиіс: ширатпа жасауға арналған машинаның құрылысы, өзектерді жасауда қолданылатын өзекті қоспалар мен басқа да материалдардың құрамы мен қасиеттері, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолданылу ережесі, қарапайым өзекті қораптардың құрылысы, дайын өзектердегі газ шығарғыштардың беріктігіне қойылатын талаптар, өзектерді кептіру режимі, өзектерді құрастыру кезінде олардың жекелеген бөліктерін жетілдіру және бекіту тәсілдері, өзектерді бүріккішпен, қолмен немесе батырып алу арқылы бояу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.
Өзектерді жасау:

1) Башмаки тормозные;
2) Воронки литниковые;
3) Горшки песочниц;
4) Детали автосцепки, кроме корпусов головок автосцепки;
5) Звездочки сифонные;
6) Звенья гусениц;
7) Иллюминатор прямоугольный;
8) Колена труб, тройники и отводы, изогнутые в разных плоскостях, изготовленные по ящикам и шаблонам диаметром свыше 200 до 300 мм.;
9) Колена труб, тройники и отводы, изогнутые в разных плоскостях;
10) Коллекторы выхлопные двигателей внутреннего сгорания;
11) Коробки боковых скользунов большегрузных вагонов;
12) Корпусы маслоотделителей компрессоров;
13) Корпусы питательных коробок;
14) Корпусы подшипников диаметром до 300 мм.;
15) Корпусы розеток межтепловозных соединений;
16) Крышки водяных насосов двигателей;
17) Модули разливочных машин;
18) Муфты соединительные;
19) Надставки изложниц для слитков массой до 4 т.;
20) Наконечники тормозных соединительных рукавов;
21) Подставки стрелочных фонарей;
22) Подушки прокатных станов;
23) Ползуны поршневые паровозов;
24) Поршни цилиндров низкого и высокого давления компрессоров;
25) Противовесы разные;
26) Рамы дверные для коксовых печей;
27) Ролики экскаваторов и транспортеров;
28) Сердечники стрелочных переводов;
29) Стержни кольцевые;
30) Стержни цилиндрические;
31) Трубы для вентиляции;
32) Форсунки песочниц;
33) Шестерни с литым зубом диаметром до 500 мм.;
34) Щиты подшипниковые электромашин диаметром до 700 мм.
134. Стерженщик ручной формовки 3-й разряд
Характеристика работ. Изготовление крупных стержней средней сложности по стержневым ящикам с несколькими отъемными частями и до двух разъемов с рамками и каркасами. Изготовление стержней средней сложности из керамической массы для отливки из специального сплава и изготовление стержней средней сложности из жидких самотвердеющих смесей. Подводка газовых каналов и прокладка фитилей в тонких частях стержня с тщательной отделкой, опиливанием, окраской и проверкой стержней шаблонами. Изготовление по шаблонам сложных стержней средних размеров и средней сложности стержней крупных размеров. Сборка стержней для сложных отливок с опиливанием и подгонкой по сложным кондукторам и шаблонам. Склеивание или обвязывание стержней, заделка швов, окраска и сушка. Выполнение работ по набивке форм, очистке и окраске сложных стержней и по сборке ящиков, укладке рамок и каркасов, прокладке фитилей и прорезке каналов при изготовлении сложных фасонных стержней под руководством стерженщика ручной формовки более высокой квалификации.
Должен знать: процесс и последовательность изготовления стержней средней сложности, состав и свойства стержневых смесей, применяемых для изготовления стержней, способы приготовления стержневых смесей и применения быстросохнущих крепителей, устройство контрольно-измерительных инструментов и приспособлений, применяемых при изготовлении стержней, требования, предъявляемые к стержневым ящикам.
Примеры работ.
Изготовление стержней:

1) Тежегіш башмақтар;
2) Құю воронкалары;
3) Құм салғыш ыдыстар;
4) Автотіркегіш бастарының корпустарынан басқа автотіркегіш бөлшектер;
5) Сифон жұлдызшалар;
6) Шынжыртабандардың буындары;
7) Тік бұрышты иллюминатор;
8) Диаметрі 200-300 мм қораптар мен шаблондар бойынша жасалған құбырлардың иінділері, үштіктер мен әртүрлі кеңістікте бұрылған бұрмалар;
9) Құбырлардың иінділері, үштіктер мен әртүрлі кеңістікте бұрылған бұрмалар;
10) Іштен жану қозғалтқыштарының шығарғыш коллекторлары;
11) Көп жүк көтергіш вагондардың жақтаулы сырғымаларының қораптары;
12) Компрессорлардың май ажыратқыштарының корпусы;
13) Қоректендіргіш қораптардың корпусы;
14) Диаметрі 300 мм мойынтіректердің корпусы;
15) Тепловозаралық қосылыстардың розетка корпустары;
16) Қозғалтқыштардың су сорғыларының қақпақтары;
17) Құю машинасының модулі;
18) Байланыстырушы муфтілер;
19) Салмағы 4 т дейінгі құймаларға арналған металл қалыптардың жалғамалары;
20) Тежегіш байланыстырушы жеңдердің басұштары;
21) Бұрма шамдардың тұғырлары;
22) Илемдеу станоктарының жастықтары;
23) Порешеньді паровоздардың сүйретпелері;
24) Жоғары және төмен қысымды компрессорлар цилиндрлерінің поршеньдері;
25) Әртүрлі теңсалмақтар;
26) Кокс пештеріне арналған есік рамалары;
27) Экскаваторлар мен транспортерлердің роликтері;
28) Бұрма ауыстырғыштардың өзектері;
29) Дөңгелек өзектер;
30) Цилиндр өзектер;
31) Желдетуге арналған құбырлар;
32) Құм сауыттардың бүркігіштері;
33) Диаметрі 500 мм дейінгі құйма тістері бар тістегеріштер;
34) Диаметрі 700 мм дейінгі электр машиналарының мойынтірек қалқандары.
134. Қолмен қалыптау өзекшісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделілігі орташа ірі өзектерді бірнеше алмалы-салмалы бөліктері бар өзекті қораптар бойынша және екі өлшемге дейін каркас пен рамасын орната отырып жасау. Күрделілігі орташа өзектерді арнайы қорытпадан жасалған құюға арналған қыш массадан және сұйық өздігінен қататын қоспадан жасау. Өзектің жіңішке бөлігіне, өзекті өңдеу, егеу, босу және шаблонмен тексере отырып, газ арналарын өткізу және білте тарту. Күрделі орташа көлемді және күрделілігі орташа ірі өзектерді шаблондар бойынша жасау. Күрделі құймаларға арналған күрделі өзектерді күрделі кондукторлар мен шаблондар бойынша егеулеп және сәйкестендіре отырып құрастыру. Өзектерді жабыстыру немесе өзара байланыстыру, жіктерін бітеу, бояу және кептіру. Біліктілігі анағұрлым жоғары қолмен қалыптау өзекшісінің басшылығымен күрделі фасонды өзектерді жасаған кезде қалыптарды ұру, күрделі өзектерді тазалау және бояу, рамалар мен каркастарды орнату, білте тарту және арналарды кесу жұмыстарын орындау.
Білуге тиіс: күрделілігі орташа өзектерді жасау процессі және оның жүйелілігі, өзектерді жасауда қолданылатын өзекті қоспалардың құрамы мен қасиеттері, өзекті қоспаларды дайындау және тез кебетін бекіткіштерді қолдану тәсілдері, өзектерді жасауда қолданылатын бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының құрылысы, өзекті қораптарға қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері.
Өзектерді жасау:

1) Бачки для гидропультов скальчатых;
2) Буксы локомотивов и вагонов;
3) Дефлекторы унифицированные вагонов;
4) Желоба доменного газа;
5) Изложницы для слитков массой до 3 т.;
6) Клюз бортовой;
7) Колена труб, тройники и отводы, изогнутые в разных плоскостях, изготовленные по ящикам и шаблонам диаметром свыше 300 до 400 мм.;
8) Коллекторы выхлопные двигателей внутреннего сгорания;
9) Корпусы водяных бачков двигателей внутреннего сгорания;
10) Корпусы подшипников диаметром свыше 300 мм.;
11) Корпусы роликовых букс;
12) Мульды завалочных машин;
13) Муфты прокатных станов;
14) Надставки изложниц для слитков массой свыше 4 до 10 т.;
15) Проводки прокатных станов;
16) Станины формовочных машин грузоподъемностью до 2500 кг.;
17) Станины электромашин диаметром до 800 мм.;
18) Суппорта металлорежущих станков;
19) Шестерни ведомой тяговой передачи;
20) Шестерни с литым зубом диаметром свыше 500 до 1000 мм.;
21) Щиты подшипниковые электромашин диаметром свыше 700 до 1200 мм, высотой до 600 мм.
135. Стерженщик ручной формовки 4-й разряд
Характеристика работ. Изготовление сложных фасонных стержней по стержневым ящикам, состоящим из нескольких разъемов и отъемных частей, с рамками и каркасами, со сложной системой газоотводов. Изготовление сложных стержней из керамической массы для отливок из специального сплава и изготовление сложных стержней из жидких самотвердеющих смесей. Изготовление сложных стержней по шаблону. Сборка стержней для сложных отливок с опиливанием и подгонкой по сложным кондукторам и шаблонам. Склеивание и крепление стержней болтами с заделкой швов, окраской и сушкой. Выполнение работ по укладке рамок и стержней, сборке ящиков, прокладке фитилей, накалыванию отверстий и прорезке каналов при изготовлении сложных стержней.
Должен знать: процесс и последовательность изготовления сложных стержней, устройство и назначение стержневых ящиков и предъявляемые к ним требования, влияние крепителей на качество стержней, действие жидкого металла на стержни при заливке форм.
Примеры работ.
Изготовление стержней:
1) Втулки рабочих цилиндров дизелей тепловозов;
2) Гильзы дизелей тепловозов;
3) Гнезда пружин;
4) Изложницы для слитков массой свыше 3 до 10 т.;
5) Каретки металлорежущих станков;
6) Колена труб и тройники, изогнутые в разных плоскостях, изготовляемые по стержневым ящикам и шаблонам диаметром свыше 400 мм.;
7) Конусы малые засыпных аппаратов доменных печей;

1) Оқтау тәрізді гидропульттерге арналған бөшкелер;
2) Локомотивтер мен вагондардың букстері;
3) Вагондардың біріздендірілген дефлекторлары;
4) Домна газының науасы;
5) Салмағы 3 т дейінгі құймаларға арналған металл қалыптар;
6) Борт клюзі;
7) Диаметрі 300-400 мм қораптар мен шаблондар бойынша жасалған құбырлардың иінділері, үштіктер мен әртүрлі кеңістікте бұрылған бұрмалар;
8) Іштен жану қозғалтқыштарының шығарғыш коллекторлары;
9) Іштен жану қозғалтқыштарының су бөшкелерінің корпусы;
10) Диаметрі 300 мм астам мойынтіректердің корпусы;
11) Ролик букстерінің корпусы;
12) Үю машиналарының мульділері;
13) Илемдеу станоктарының муфтілері;
14) Салмағы 4-10 т құймаларға арналған металл қалыптардың жалғамасы;
15) Илемдеу станоктарының сымдары;
16) Жүк көтергіштігі 2500 кг дейінгі қалыптау машиналарының тұғыры;
17) Диаметрі 800 мм дейінгі электр машиналарының тұғыры;
18) Металл кескіш станоктардың суппорттары;
19) Бастаушы тартпа берілісінің тістегершіктері;
20) Диаметрі 500-1000 мм дейінгі құйма тістері бар тістегіштер;
21) Диаметрі 700-1200 мм дейінгі, биіктігі 600 мм электр машиналарының мойынтірек қалқандары.
135. Қолмен қалыптау өзекшісі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі фасонды өзектерді бірнеше ажыратқышы және алмалы-салмалы бөліктері бар, каркастары мен рамасы бар, газ шығару жүйесі күрделі өзекті қораптар бойынша жасау. Күрделі өзектерді арнайы қорытпадан жасалған құюға арналған қыш массадан және сұйық өздігінен қататын қоспадан жасау. Күрделі өзектерді шаблон бойынша жасау. Күрделі құймаларға арналған өзектерді күрделі кондукторлар мен шаблондар бойынша егеулеп және қиыстырып келтіре отырып құрастыру. Жіктерін өңдей отырып, бояп және кептіріп, өзектерді жабыстыру және болтпен бекіту. Күрделі өзектерді жасау кезінде рамалар мен өзектерді салу, қораптарды құрастыру, білте тарту, саңылауларын қыздыру және арналарды кесу жұмыстарын орындау.
Білуге тиіс: күрделі өзектерді жасау процесі және жүйелілігі, өзекті қораптардың құрылысы және мақсаты және оларға қойылатын талаптар, бекіткіштердің өзектер сапасына тигізетін әсері, қалыптарды құю кезінде сұйық металдың өзектерге тигізетін әсері.
Жұмыс үлгілері.
Өзектерді жасау:
1) Тепловоз дизельдерінің жұмыс цилиндрлерінің тығындары;
2) Тепловоз дизельдерінің гильзалары;
3) Серіппелердің ұяшықтары;
4) Салмағы 3-10 т астам құймаларға арналған металл қалыптар;
5) Металл кескіш станоктардың арбалары;
6) Диаметрі 400 мм астам қораптар мен шаблондар бойынша жасалған құбырлардың иінділері, үштіктер мен әртүрлі кеңістікте бұрылған бұрмалар;
7) Домна пештерінің себу аппараттарының шағын конустары;

8) Корпусы инжекторов;
9) Корпусы клапанных коробок цилиндров высокого и низкого давления компрессоров;
10) Корпусы роликовых букс;
11) Надставки изложниц для слитков массой свыше 10 т.;
12) Рамы и корпуса редукторов длиной 2500 мм и более;
13) Рамы приводов;
14) Решетки и колонны кауперов доменных печей;
15) Сопла доменных печей;
16) Стаканы буферные;
17) Стаканы формовочных машин грузоподъемностью свыше 2500 кг.;
18) Станины электромашин диаметром свыше 800 мм.;
19) Стержни точеные с полусуммой диаметров и длиной до 1200 мм для фасонных стержней;
20) Стержни точеные с полусуммой диаметров и длиной до 1500 мм для простых стержней;
21) Фитинги угловые контейнеров;
22) Шестерни с литым зубом и двумя рядами спиц диаметром свыше 1000 мм.;
23) Шкивы скипового подъемника доменных печей;
24) Щиты подшипниковые электромашин диаметром свыше1200 мм, высотой свыше 600 мм.
136. Стерженщик ручной формовки 5-й разряд
Характеристика работ. Изготовление сложных и крупных стержней по стержневым ящикам с большим числом разъемов и отъемных частей, с рамками и каркасами, со сложной системой газоотводов. Изготовление сложных стержней из керамической массы для отливок из специального сплава и изготовление сложных стержней из жидких самотвердеющих смесей. Обточка по фасонным шаблонам и сборка стержней для сложных отливок с точной пригонкой и креплением. Изготовление стержней для опытных отливок. Контроль качества стержневых смесей, изготовления и сушки стержней.
Должен знать: способы изготовления сложных стержней, влияние на качество отливок стержней, изготовленных из пластичных смесей.
Примеры работ.
Изготовление стержней:
1) Блоки картеров дизелей;
2) Головки блоков цилиндров двигателей внутреннего сгорания;
3) Изложницы для слитков массой свыше 10 т.;
4) Конусы и воронки большие засыпных аппаратов доменных печей;
5) Корпусы воздуходувок дизелей;
6) Корпусы насосов центробежных;
7) Корпусы редукторов приводов блюмингов;
8) Крышки рабочих цилиндров сложные;
9) Ленты для цилиндра паровых машин;
10) Полублоки;
11) Поршни дизелей;
12) Рамы прокатных станов;
13) Станины большие молотов;
14) Станины ковочных машин, бульдозеров, металлорежущих станков;
15) Стержни точеные с полусуммой диаметров и длиной свыше 1200 мм для фасонных стержней;
16) Стержни точеные с полусуммой диаметров и длиной свыше 1500 мм для простых стержней;

8) Инжекторлар корпусы;
9) Компрессорлардың жоғары және төмен қысымы цилиндрлерінің клапандық қораптарының корпусы;
10) Ролик букстердің корпустары;
11) Салмағы 10 т астам құймаларға арналған ішпектер;
12) Ұзындығы 2500 мм және одан көп редукторлардың рамалары мен корпустары;
13) Жетектердің рамалары;
14) Домна пештері кауперлерінің торлары мен бағаналары;
15) Домна пештерінің соплосы;
16) Буфер стакандар;
17) Жүк көтергіштігі 2500 кг жоғары қалыптау машиналарының стакандары;
18) Диаметрі 800 мм астам электр машиналарының тұғырлары;
19) Фасонды өзектерге арналған ұзындығы 1200 мм дейінгі диаметрі жартылай сомалы ұшталған өзектер;
20) Қарапайым өзектерге арналған ұзындығы 1200 мм дейінгі диаметрі жартылай сомалы ұшталған өзектер;
21) Контейнерлердің бұрыштама фитингілері;
22) Диаметрі 1000 мм астам құйма тістері бар тістегеріштер;
23) Домна пештерінің скип көтергішінің шкивтері;
24) Диаметрі 1200 мм астам, биіктігі 600 мм астам электр машиналарының мойынтірек қалқандары.
136. Қолмен қалыптау өзекшісі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі және ірі өзектерді көп ажыратқышы және алмалы-салмалы бөліктері бар, каркастары мен рамасы бар, газ шығару жүйесі күрделі өзекті қораптар бойынша жасау. Күрделі өзектерді арнайы қорытпадан жасалған құюға арналған қыш массадан және сұйық өздігінен қататын қоспадан жасау. Фасонды шаблондар бойынша қайрау және күрделі құймаларға арналған өзектерді дәлме-дәл қиыстыра отырып және бекітіп құрастыру. Өзектерді сынақ құймаларына арнап жасау. Өзекті қоспалардың сапасын, өзектерді жасау мен кептіруді бақылау.
Білуге тиіс: күрделі өзектерді жасау тәсілдері, пластика қоспасынан жасалған өзектердің құймалардың сапасына тигізетін әсері.
Жұмыс үлгілері.
Өзектерді жасау:
1) Дизель картерлерінің блоктары;
2) Іштен жану қозғалтқыштарының цилиндрлері блоктарының бастары;
3) Салмағы 10 т астам құймаларға арналған металл қалыптар;
4) Домна пештерінің үлкен сепкіш аппараттарының конустары мен воронкалары;
5) Дизельдердің ауа үрлегіштерінің корпустары;
6) Орталықтан тепкіш сорғылардың корпусы;
7) Блюминг жетектері редукторларының корпустары;
8) Күрделі жұмыс цилиндрлерінің қақпақтары;
9) Бу машиналарының цилиндрлеріне арналған таспалар;
10) Жарты блоктар;
11) Дизельдердің поршеньдері;
12) Илемдеу станоктарының рамалары;
13) Балғалардың үлкен тұғыры;
14) Шыңдау машиналарының, бульдозерлердің, металл кескіш станоктардың тұғыры;
15) Фасонды өзектерге арналған ұзындығы 1200 мм астам диаметрі жартылай сомалы ұшталған өзектер;
16) Қарапайым өзектерге арналған ұзындығы 1200 мм астам диаметрі жартылай сомалы ұшталған өзектер;

17) Цапфы для ковшей;
18) Цилиндры двигателей внутреннего сгорания.
Сушильщик стержней, форм и формовочных материалов
137. Сушильщик стержней, форм и формовочных материалов
1-й разряд
Характеристика работ. Сушка простых форм и стержней в сушильных шкафах с выдвижными полками или этажерками, в камерах, с помощью переносных сушил, жаровен и других устройств. Сушка формовочных и огнеупорных материалов в различных сушильных печах. Доставка материалов и топлива к печи. Разбивка крупных кусков формовочных материалов до необходимых размеров. Загрузка форм, стержней и формовочных материалов в печи, разгрузка после сушки и доставка их в установленное место. Подготовка и розжиг печей, сушил и загрузка топлива в них.
Должен знать: устройство обслуживаемых сушильных печей и транспортеров, условия и режим сушки простых форм, стержней или формовочных материалов.
138. Сушильщик стержней, форм и формовочных материалов
2-й разряд
Характеристика работ. Сушка форм и стержней средней сложности в сушильных шкафах и камерных сушилках или на рабочих местах при помощи переносных сушил, жаровен и других устройств. Сушка форм выплавляемых моделей и прокаливание их. Сушка формовочных материалов в механизированных сушильных печах. Регулирование подачи топлива в сушильные установки. Подводка воздуха для сушильных установок. Погрузка форм, стержней и формовочных материалов в сушильные шкафы и печи с установкой на этажерки, тележки при помощи крана, тельфера, пневматического подъемника или вручную и выгрузка их после сушки.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных сушильных установок, порядок, условия и режим сушки средней сложности форм, стержней и формовочных материалов, устройство форсунок и аппаратов для регулирования температуры в сушильных установках, способы определения качества сушки форм, стержней и формовочных материалов по внешнему виду, правила укладки форм и стержней для сушки.
139. Сушильщик стержней, форм и формовочных материалов 3-й
разряд
Характеристика работ. Сушка сложных форм тонкостенных отливок и стержней в сушилах периодического и непрерывного действия. Сушка крупных сложных форм и стержней в сушилах с выкатными тележками, а также на рабочих местах при помощи переносных установок. Сушка и охлаждение формовочного материала в установках по методу "в кипящем слое". Загрузка сушил формами и стержнями. Сушка форм и стержней и выгрузка их после сушки. Управление механизмами при загрузке и выгрузке форм и стержней из печи. Регулирование температуры в соответствии с заданным режимом сушки. Выявление и устранение неисправностей в работе сушильных устройств. Строповка контейнеров, увязка грузов для подъема и перемещения.
Должен знать: устройство сушильных печей, шкафов, переносных сушил и подъемно-транспортных средств различных типов, устройство и принцип работы установки для сушки и охлаждения по методу "в кипящем слое", режим сушки сложных форм и стержней в шкафах, печах и на рабочих местах, виды и свойства топлива, применяемого для сушильных печей, схему подвода топлива к сушильным агрегатам, свойства, сорта и назначение формовочных материалов, норму остаточной влажности; полезные объемы сушильных печей и шкафов, правила пользования влагомером и термощупом.
Транспортировщик в литейном производстве

17) Шөміштерге арналған шетмойын;
18) Іштен жану қозғалтқыштарының цилиндрлері.
Өзектерді, қалыптар мен қалыптау материалдарын кептіруші
137. Өзектерді, қалыптар мен қалыптау материалдарын кептіруші
1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым қалыптар мен өзектерді тартпалары немесе сөрелері бар кептіру шкафтарында, камераларда, көшпелі кептіргіштердің көмегімен, тұрбасыз темір пештерде және басқа да құрылғыларда кептіру. Қалыптау және отқа берік материалдарды әртүрлі кептіргіш пештерде кептіру. Материалдар мен жанармайды пешке жеткізу. Қалыптау материалдарының ірі бөліктерін қажетті көлемдерге дейін бөлшектеу. Қалыптарды, өзектер мен қалыптау материалдарын пешке салу кептіргеннен кейін түсіру және оны белгіленген жерге дейін жеткізу. Пештерді, кептіргіштерді дайындау және жағу және оған жанармай құю.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін кептіргіш пештер мен транспортерлердің құрылысы, қарапайым қалыптарды, өзектерді немесе қалыптау машиналарын кептірудің шарттары мен режимі.
138. Өзектерді, қалыптар мен қалыптау материалдарын кептіруші
2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделілігі орташа қалыптар мен өзектерді кептіру шкафтарында немесе кептіру камераларында, көшпелі кептіргіштердің, тұрбасыз темір пештер мен басқа да құрылғылардың көмегімен жұмыс орындарында кептіру. Балқытылатын үлгілердің қалыптарын кептіру және оларды тесу. Қалыптау материалдарын механикаландырылған кептіру машиналарында кептіру. Жанармайдың кептіру құрылғыларына берілуін реттеу. Кептіру құрылғыларына ауа жіберу. Қалыптарды, өзектер мен қалыптау материалдарын, кранның, тельфердің, пневматикалық көтергіштердің көмегімен немесе қолмен сөрелерге, арбаларға орналастыра отырып, кептіргіш шкафтар мен пештерге арту және кептіргеннен кейін түсіру.
Білуге тиіс: бір типті кептіру құрылғыларының құрылысы мен жұмыс қағидаты, күрделілігі орташа қалыптарды, өзектер мен қалыптау материалдарын кептіру тәртібі, шарттары және режимі, кептіру құрылғыларындағы температураны реттеуге арналған аппараттар мен форсункалардың құрылысы, қалыптарды, өзектер мен қалыптау материалдарын кептірілу сапасын сыртқы түрі бойынша айқындау тәсілдері, қалыптар мен өзектерді кептіру үшін орнату ережесі.
139. Өзектерді, қалыптар мен қалыптау материалдарын кептіруші
3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі жұқа қабатты құймалар мен өзектерді тұрақты және үздіксіз жұмыс істейтін кептіргіштерде кептіру. Ірі күрделі қалыптар мен өзектерді итермелі арбасы бар кептіргіштерде, сондай-ақ көшірмелі құрылғылардың көмегімен жұмыс орнында кептіру. Қалыптау материалын "қайнаушы қабатта" кептіру әдісімен құрылғыларда кептіру және суыту. Кептіргіштерді қалыптармен және өзектермен толтыру. Қалыптар мен өзектерді кептіру және оларды кептіргеннен кейін түсіру. Қалыптар мен өзектерді пешке салған және түсірген кезде механизмдерді басқару. Температураны кептірудің белгіленген режиміне сәйкес реттеу. Кептіргіш құралдардың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою. Контейнерлерді ілмектеу, жүктерді көтеріп-түсіру үшін байлау.
Білуге тиіс: әртүрлі типті кептіргіш пештердің, шкафтардың, көшірмелі кептіргіштер мен көтеріп-түсіргіш құралдардың құрылысы, "қайнаушы қабатта" кептіру әдісімен кептіру және суыту құрылғыларының құрылысы мен жұмыс қағидаты, күрделі қалыптар мен өзектерді шкафтарда, пештер мен жұмыс орындарында кептіру режимі, кептіру пештерінде қолданылатын жанармайдың түрлері мен қасиеттері, жанармайды кептіру агрегаттарына жеткізу тәсімі, қалыптау материалдарының қасиеттері, сорттары мен мақсаты, қалдық ылғалдылықтың нормасы, кептіру пештері мен шкафтарының пайдалы көлемі, ылғал өлшеуіш пен термощупті пайдалану ережесі.
Құю өндірісіндегі тасымалдаушы

140. Транспортировщик в литейном производстве 1-й разряд
Характеристика работ. Погрузка, транспортирование и разгрузка отливок, отходов литейного производства и литейной оснастки с одновременной перевозкой грузов до 400 кг на рабочие места, стеллажи, в штабеля и т.д. вручную с укладкой их на этажерки ручной тележки или подвесного конвейера и другие транспортные средства. Чистка и смазка транспортных механизмов.
Должен знать: устройство подъемно-транспортных механизмов, правила обращения с готовыми отливками, а также отходами литейного производства и литейной оснасткой при их погрузке, транспортировании и разгрузке, расположение цехов, складов и подъездов к ним.
141. Транспортировщик в литейном производстве 2-й разряд
Характеристика работ. Погрузка, транспортирование и разгрузка крупных стержней сложной конфигурации для отливок, готовых отливок с одновременной перевозкой грузов свыше 400 до 750 кг на участок обрубки, опок и моделей к рабочим местам формовщиков, другой литейной оснастки и отходов литейного производства вручную или при помощи подъемных механизмов. Укладка отливок в партии с отметкой номеров плавки. Обслуживание подъемно-транспортных механизмов и устранение мелких неисправностей в них.
Должен знать: устройство и принцип работы простых подъемно-транспортных механизмов, применяемых при транспортировании отливок, отходов литейного производства и литейной оснастки, номенклатуру транспортируемых материалов, требования, предъявляемые к готовым отливкам, виды горючих и смазочных материалов.
142. Транспортировщик в литейном производстве 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Погpузка, тpанспоpтиpование и pазгpузка отливок, отходов литейного пpоизводства и литейной оснастки пpи помощи подъемных механизмов с одновpеменной пеpевозкой гpузов свыше 750 кг. Пpофилактический pемонт тpанспоpтных механизмов. Смена аккумулятоpных батаpей у электpокаp и электpопогpузчиков. Учет пеpевезенных матеpиалов.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы подъемно-тpанспоpтных механизмов pазличных констpукций, пpименяемых пpи тpанспоpтиpовании отливок, отходов литейного пpоизводства и литейной оснастки, сpок пеpезаpядки аккумулятоpных батаpей электpокаp и электpопогpузчиков, поpядок офоpмления документов на получение и сдачу гpузов.
Уборщик в литейных цехах
143. Уборщик в литейных цехах 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Убоpка отpаботанной смеси, скpапа, литников, выпоpов и дpугих отходов литейного пpоизводства на отведенные места и в штабеля в помещениях литейных цехов и участков.
Должен знать: отличие отливок от скpапа; пpавила складиpования гpузов, pасположение обслуживаемых цехов и pабочих мест.

140. Құю өндірісіндегі тасымалдаушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құймаларды, құй өндірісінің қалдықтарын және құю құралдарын, бір уақытта 400 кг дейін жүкті жұмыс орындарына сөрелерге, қатарларға және т.б. жеткізе отырып, оларды қол арбаның немесе аспалы конвейердің сөрелеріне және басқа да көлік құралдарына қолмен орналастырып арту, тасымалдау және түсіру. Көлік механизмдерін тазалау және майлау.
Білуге тиіс: көтеріп-түсіргіш құралдардың құрылысы, дайын өнімдерді, сондай-ақ құю өндірісінің қалдықтары мен құю құралдарын арту, тасымалдау және түсіру кезінде оларды ұстау ережесі, цехтардың, қоймалардың және олардың кіре берістерінің орналасуы.
141. Құю өндірісіндегі тасымалдаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құймаларға, дайын құймаларға арналған күрделі пішінді ірі өзектерді, бір уақытта 400-750 кг жүкті кесу учаскесіне, қорамжәшік пен үлгілерді қалыптаушылардың жұмыс орындарына, басқа құю құралдары мен құю өндірісінің қалдықтарын қолмен немесе көтергіш механизмдердің көмегімен отырып арту, тасымалдау және түсіру. Құймаларды партияларға балқыма номерлерін белгілей отырып салу. Көтеріп-түсіргіш механизмдерге қызмет көрсету және олардың шағын ақаулықтарын жою.
Білуге тиіс: құймаларды, құй өндірісінің қалдықтарын және құю құралдарын тасымалдау кезінде қолданылатын қарапайым көтеріп-түсіргіш құралдардың құрылысы мен жұмыс қағидаты, тасымалданатын материалдардың номенклатурасы, дайын өнімдерге қойылатын талаптар, жанармай және майлау материалдарының түрлері.
142. Құю өндірісіндегі тасымалдаушы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Құймаларды, құю өндірісінің қалдықтарын және құю құралдарын бір уақытта 750 кг астам жүкті тасымалдай отырып, көтеру механизмдерінің көмегімен арту, тасымалдау және түсіру. Көлік механизмдерін алдын ала жөндеу. Электpокаpалар мен электpоартқыштардың аккумуляторлық батареяларын ауыстыру. Тасымалданған материалдарды есептеу.
Білуге тиіс: құймаларды, құй өндірісінің қалдықтарын және құю құралдарын тасымалдау кезінде қолданылатын, әртүрлі құрылымды көтеріп-түсіргіш құралдардың құрылысы мен жұмыс қағидаты, электpокаpалар мен электpоартқыштардың аккумуляторлық батареяларының қайта зарядталу мерзімі, жүкті алу және тапсыру құжаттарын ресімдеу тәртібі.
Құю цехтарын жинап тазалаушы
143. Құю цехтарын жинап тазалаушы 1-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Өңделген қоспаны, скрапты, құймаларды, шығарғыштар мен құю өндірісінің басқа да қалдықтарын құю цехтары жайларында және учаскелеріндегі тиісті орындар мен қатарларға жинау.
Білуге тиіс: құйманың скpаптан ерекшелігі, жүктерді қоймалау ережесі, қызмет көрсетілетін цехтар мен жұмыс орындарының орналасуы.

144. Уборщик в литейных цехах 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Убоpка отходов литейного пpоизводства около очистительных баpабанов, из-под магнитного сепаpатоpа и дpугих механизмов с pассоpтиpовкой их. Убоpка отpаботанной смеси в туннелях вручную.
Должен знать: пpинцип pаботы смесеприготовительного аппаpата, магнитного сепаpатоpа и дpугих механизмов, способы соpтиpовки отходов литейного пpоизводства.
145. Уборщик в литейных цехах 3-й разряд
Характеристика работ. Уборка отходов литейного производства около очистительных барабанов, из-под магнитного сепаратора и других механизмов с их рассортировкой. Уборка отработанной смеси в туннелях при помощи производственных пылесосов и подъемно-транспортных механизмов. Обслуживание и профилактический ремонт транспортных механизмов, производственных пылесосов. Зарядка и подзарядка аккумуляторов. Смена аккумуляторных батарей у электрокар и электропогрузчиков.
Должен знать: устройство и принцип работы подъемно-транспортных механизмов и производственных пылесосов, применяемых при транспортировании отходов литейного производства, сроки подзарядки аккумуляторных батарей электрокар и электропогрузчиков, принцип работы смесеприготовительного аппарата, магнитного сепаратора и других механизмов, способы сортировки отходов литейного производства, основы по электротехнике.
Формовщик машинной формовки
146. Формовщик машинной формовки 2-й разряд
Характеристика работ. Изготовление форм для простых отливок на формовочных машинах грузоподъемностью до 300 кг. Формовка на машинах оболочковых полуформ и стержней для мелких и средних размеров отливок простой конфигурации. Подготовка машин к набивке и набивка форм для простых и средней сложности отливок. Отделка и сборка форм для простых отливок. Нанесение эмульсии и засыпка формовочного состава на модели. Установка полуформ в печь для отжига. Снятие оболочек с модельной плиты. Сборка оболочковых форм с установкой простых стержней. Установка стержней с проверкой при помощи простого шаблона.
Должен знать: устройство и принцип работы обслуживаемых однотипных формовочных машин, печей для обжига оболочек и инструмента, вспомогательных механизмов, приспособлений и модельно-опочной оснастки и инструмента, последовательность изготовления оболочковых форм, способы изготовления форм для простых отливок на формовочных машинах малой грузоподъемности, основные свойства формовочных материалов, эмульсий и смесей, применяемых при изготовлении оболочковых форм и стержней, основные свойства металлов, заливаемых в формы, режим работы формовочных машин малой грузоподъемности, способы крепления и вентиляции форм для простых и средней сложности отливок, приемы по проверке правильности установки стержней при помощи шаблонов, устройство литниковой системы, способ приготовления формовочных смесей, температуру подогрева модельных плит и обжига оболочек.
Примеры работ.
Машинная формовка:

144. Құю цехтарын жинап тазалаушы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Құю өндірісінің қалдықтарын тазалағыш барабандардың жанынан, магнит ажыратқыштың астынан және басқа да механизмдерден, оларды сараптай отырып жинау. Туннельдердегі өңделген қоспаны қолмен жинап тазалау.
Білуге тиіс: қоса дайындағыш аппараттың, магнит ажыратқыштар мен басқа да механизмдердің жұмыс қағидаты, құю өндірісінің қалдықтарын іріктеу тәсілдері.
145. Құю цехтарын жинап тазалаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құю өндірісінің қалдықтарын тазалағыш барабандардың жанынан, магнит ажыратқыштың астынан және басқа да механизмдерден, оларды сараптай отырып жинау. Туннельдердегі өңделген қоспаны шаңсорғыштардың және көтеріп тасымалдау механизмдерінің көмегімен жинап тазалау. Тасымалдау механизмдеріне, өндірістік шаңсорғыштарға қызмет көрсету және алдын ала жөндеу. Аккумуляторларды зарядтау және разрядтау. Электpокаpалар мен электpоартқыштардың аккумуляторлық батареяларын ауыстыру.
Білуге тиіс: құю өндірісінің қалдықтарын тасымалдау кезінде қолданылатын көтеріп тасымалдау механизмдерінің, өндірістік шаңсорғыштардың құрылысы мен жұмыс қағидаты, электpокаpалар мен электpоартқыштардың аккумуляторлық батареяларының қайта зарядталу мерзімі, қоспа дайындағыш аппараттың, магнит ажыратқыштар мен басқа да механизмдердің жұмыс қағидаты, құю өндірісінің қалдықтарын іріктеу тәсілдері, электротехника бойынша негіздеме.
Машинамен қалыптаушы
146. Машинамен қалыптаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жүк көтергіштігі 300 кг дейінгі қалыптау машиналарында қарапайым құймаларға арналған қалыптарды жасау. Қарапайым пішінді ұсақ және орташа көлемді құймаларға арналған қабықшалы жарты қалыптар мен өзектерді машинада қалыптау. Машиналарды толтыруға дайындау және қарапайым және күрделілігі орташа құймаларға арналған қалыптарды толтыру. Қарапайым құймаларға арналған қалыптарды өңдеу және құрастыру. Эмульсия жағу және қалыптаушы құрамды үлгілерге жағу. Жарты қалыптарды күйдіруге арналған пештерге орнату. Қабықшаны үлгі тақташадан алып тастау. Қабықшалы қалыптарды қарапайым өзектерді орната отырып құрастыру. Өзектерді қарапайым шаблонның көмегімен тексере отырып орнату.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін бір типті қалыптау машиналарының, қабықшаларды күйдіруге арналған пештер мен құралдардың, қосалқы механизмдердің, құрылғылар мен үлгі-қорамжәшік құралдарының құрылысы мен жұмыс қағидаты, қабықшалы қалыптарды жасаудың жүйелілігі, қарапайым құймаларға арналған қалыптарды аз жүк көтеретін қалыптау машиналарында жасау, қабықшалы қалыптар мен өзектерді жасауда қолданылатын қалыптау материалдарының, эмульсиялар мен қоспалардың негізгі қасиеттері, қалыптарға құйылатын металдың негізгі қасиеттері, аз жүк көтеретін қалыптау машиналарының жұмыс режимі, қарапайым және күрделілігі орташа құймаларға арналған қалыптарды бекіту және желдету тәсілдері, шаблондардың көмегімен өзектерді орналастырудың дұрыстығын тексеру тәсілдері, құю жүйесінің құрылысы, қалыптау қоспасын дайындау тәсілі, үлгі тақташаларды қыздыру және қабықшаларды күйдіру температурасы.
Жұмыс үлгілері.
Машинамен қалыптау:

1) Звездочки для очистки отливок в барабанах;
2) Колосники вагонных печей;
3) Крышки редукторов;
4) Поршни;
5) Радиаторы отопительные простой формы (без ребер);
6) Стаканы буферные;
7) Фланцы диаметром до 300 мм.;
8) Холодильники простой конфигурации.
147. Формовщик машинной формовки 3-й разряд
Характеристика работ. Изготовление форм для отливок средней сложности на формовочных машинах грузоподъемностью свыше 300 до 700 кг и форм сложных и тонкостенных отливок, а также для крупных отливок простых и средней сложности, на машинах грузоподъемностью до 300 кг. Подготовка к набивке и набивка форм для сложных и тонкостенных отливок, а также для крупных отливок простых и средней сложности. Формовка на машинах оболочковых полуформ и стержней для крупных отливок сложной конфигурации. Отделка и сборка форм для отливок средней сложности. Установка стержней с проверкой при помощи нескольких простых шаблонов. Изготовление простых форм и форм средней сложности при помощи пескомета. Склеивание оболочковых форм пульвербакелитом в горячем состоянии. Сборка оболочковых форм с установкой сложных стержней.
Должен знать: устройство и принцип работы формовочных машин различных типов, способы изготовления форм для отливок средней сложности на машинах средней грузоподъемности и сложных тонкостенных отливок на машинах малой грузоподъемности, последовательность изготовления оболочковых форм сложных отливок, влияние свойств формовочных материалов на качество отливок, составы и литейные свойства металла, свойства основных и вспомогательных материалов и способы приготовления формовочных составов и эмульсий, литниковые системы, режим обжига оболочек, устройство и правила пользования всеми видами используемых инструмента, приспособлений и модельно-опорной оснасткой, способы крепления и вентиляции форм для сложных и тонкостенных отливок, требования, предъявляемые к отделке и сборке форм для отливок средней сложности, приемы проверки правильности установки стержней при помощи сложных шаблонов.
Примеры работ.
Машинная формовка:
1) Балласт специальный полновесный;
2) Барабаны тормозные;
3) Буксы колесных пар подвижного состава;
4) Втулки, кpонштейны и обоймы судовой аpматуpы;
5) Замки, упорные угольники, центрирующие розетки и тяговые хомуты автосцепок;
6) Картеры коробок передач;

1) Барабандағы құймаларды тазалау жұлдызшалары;
2) Вагон пештерінің оттықтары;
3) Редукторлардың қақпақтары;
4) Поршеньдер;
5) Қарапайым пішінді жылу радиаторлары (қатарсыз);
6) Буфер стакандар;
7) Диаметрі 300 мм дейінгі фланецтер;
8) Қарапайым пішінді тоңазытқыштар.
147. Машинамен қалыптаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жүк көтергіштігі 300-700 кг қалыптау машиналарында күрделілігі орташа құймаларға арналған қалыптарды, күрделі және жұқа қабатты құймалардың, сондай-ақ қарапайым және күрделілігі орташа ірі күрделі құймалардың қалыптарын жүк көтергіштігі 300 кг дейінгі қалыптау машиналарында жасау. Күрделі және жұқа қабатты құймаларға, сондай-ақ қарапайым және күрделілігі орташа ірі күрделі құймаларға арналған қалыптарды толтыруға дайындау және толтыру. Күрделі пішінді қабықшалы жарты қалыптар мен ірі құймаларға арналған өзектерді машинада қалыптау. Күрделілігі орташа құймаларға арналған қалыптарды өңдеу және құрастыру. Бірнеше қарапайым шаблондардың көмегімен тексере отырып өзектерді орнату. Қарапайым қалыптар мен күрделілігі орташа қалыптарды құм бүріккіштің көмегімен жасау. Қабықшалы қалыптарды ыстық күйінде пульвербакелитпен жабыстыру. Қабықшалы қалыптарды күрделі өзектерді орната отырып құрастыру.
Білуге тиіс: әртүрлі типті қалыптау машиналарының құрылысы мен жұмыс қағидаты, жүк көтергіштігі орташа қалыптау машиналарында күрделілігі орташа құймаларға арналған қалыптарды, күрделі және жұқа қабатты құймалардың қалыптарын жүк көтергіштігі төмен қалыптау машиналарында жасау тәсілдері, күрделі құймалардың қабықшалы қалыптарын жасау жүйелілігі, қалыптау материалдары қасиеттерінің құйманың сапасына тигізетін әсері, металдың құрамы және құюшылық қасиеттері, негізгі және қосалқы материалдардың қасиеттері және қалыптау құрамы мен эмульсия дайындау тәсілдері, құю жүйесі, қабыршақтарды күйдіру режимі, қолданылатын құралдардың, құрылғылар мен үлгі-қорамжәшік құрылғыларының барлық түрлерінің құрылысы және оларды пайдалану ережесі, күрделі және жұқа қабатты құймаларға арналған бекіту және желдету тәсілдері, күрделілігі орташа құймаларға арналған қалыптарды өңдеуге және құрастыруға қойылатын талаптар, күрделі шаблондардың көмегімен өзектерді орнатудың дұрыстығын тексеру тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.
Машинамен қалыптау:
1) Толық салмақты арнайы балласт;
2) Тежегіш барабандар;
3) Қозғалмалы құрамның қос дөңгелегінің букстері;
4) Тығындар, кpонштейндер мен кеме арматурасының құрсаулары;
5) Құлыптар, тірек үшкілдер, орталықтаушы розеткалар мен автотіркеуіштердің қамыт тартпалары;
6) Беріліс қораптарының картерлері;

7) Ковши экскаваторов;
8) Корпусы вагонных печей;
9) Мульды разливочных машин;
10) Отливки pазличные, тpойники, pычаги;
11) Отливки судовой арматуры простые;
12) Попеpечины, комингсы, имеющие до 5 стеpжней;
13) Сопла газовых горелок;
14) Стаканы, таpелки, цилиндpы судовой аpматуpы;
15) Ступицы задних колес автомобилей;
16) Суппорта, кронштейны металлорежущих станков;
17) Токосъемники;
18) Фланцы диаметром свыше 300 мм.;
19) Центры колесных пар подвижного состава.
Сборка форм:
1) Башмаки и колодки тормозные локомотивов и вагонов;
2) Крышки редукторов.
148. Формовщик машинной формовки 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление фоpм для сложных отливок на фоpмовочных машинах гpузоподъемностью от 750 до 1200 кг, фоpм сложных тонкостенных отливок на машинах гpузоподъемностью свыше 300 кг. Подготовка к набивке и набивка фоpм на фоpмовочных машинах pазличной гpузоподъемности для отливок любой сложности. Отделка и сбоpка фоpм для сложных и тонкостенных отливок. Установка стеpжней с пpовеpкой пpи помощи сложных шаблонов. Изготовление сложных и кpупных фоpм пpи помощи пескомета. Выявление пpичин неполадок в pаботе фоpмовочных машин и участие в их устpанении. Hаблюдение за состоянием модельно-опочной оснастки.
Должен знать: устpойство и кинематическую схемy фоpмовочных машин pазличных типов, способы изготовления фоpм для сложных отливок на фоpмовочных машинах большой гpузоподъемности и сложных, тонкостенных отливок на машинах сpедней гpузоподъемности, пpавила опpеделения качества фоpмовочных матеpиалов пpи помощи контpольных пpибоpов, pежимы pаботы фоpмовочных машин большой гpузоподъемности, способы кpепления и вентиляции фоpм для сложных тонкостенных отливок, тpебования, пpедъявляемые к отделке и сбоpке фоpм для сложных и тонкостенных отливок, основные литейные свойства металла.
Пpимеpы pабот:
1) Баpабаны тоpмозные - сбоpка фоpм;
2) Блоки цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания - машинная фоpмовка;
3) Винты гpебные - машинная фоpмовка;
4) Вставки поpшневые, поpшни и гильзы дизеля тепловоза - сбоpка фоpм и машинная фоpмовка;
5) Головки блока цилиндpов двигателей внутреннего сгорания - машинная фоpмовка;
6) Головки цилиндpов мотоpов воздушного охлаждения - машинная фоpмовка;
7) Звенья гусениц тpактоpов - машинная фоpмовка;
8) Каpтеpы коpобок пеpедач - сбоpка фоpм;

7) Экскаваторлардың шөміштері;
8) Вагон пештерінің корпустары;
9) Бөліп құю машиналарының мульділері;
10) Әртүрлі құймалар, үштіктер, тұтқалар;
11) Кеме арматурасының қарапайым құймалары;
12) Көлденең бөгеттер, 5 дейін өзегі бар комингстер;
13) Газ шілтердің соплосы;
14) Стакандар, таpелкалар, кеме арматурасының цилиндpлері;
15) Автомобильдердің артқы дөңгелектерінің күпшектері;
16) Металл кескіш станоктардың суппорттары, кронштейндері;
17) Ток түсіргіштер;
18) Диаметрі 300 мм астам фланецтер;
19) Қозғалмалы құрамның қос дөңгелегінің орталықтары.
Қалыптарды құрастыру:
1) Локомотивтер мен вагондардың тежегіш башмактары мен қалыптары;
2) Редукторлардың қақпақтары.
148. Машинамен қалыптаушы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Жүк көтергіштігі 700-1200 кг қалыптау машиналарында күрделі құймаларға арналған қалыптарды, күрделі жұқа қабатты құймалардың қалыптарын жүк көтергіштігі 300 кг астам қалыптау машиналарында жасау. Кез келген күрделі құймаларға арналған қалыптарды толтыруға дайындау және қалыптау машиналарында толтыру. Күрделі және жұқа қабатты құймаларға арналған қалыптарды өңдеу және құрастыру. Күрделі шаблондардың көмегімен тексере отырып өзектерді орнату. Күрделі және ірі қалыптарды құм бүріккіштің көмегімен жасау. Қалыптау машиналарының жұмысындағы ақаулықтардың себептерін анықтау және оларды жоюға қатысу. Үлгілі-қорамжәшік жабдықтарының жай-күйін бақылау.
Білуге тиіс: әртүрлі типті қалыптау машиналарының құрылысы мен кинематикалық схемасы, жүк көтергіштігі жоғары қалыптау машиналарында күрделі құймаларға арналған қалыптарды және күрделі жұқа қабатты құймалардың қалыптарын жүк көтергіштігі орташа қалыптау машиналарында жасау тәсілдері, қалыптау материалдарының сапасын бақылау аспаптарының көмегімен айқындау ережесі, жүк көтергіштігі жоғары қалыптау машиналарының жұмыс pежимі, күрделі жұқа қабатты құймаларға арналған қалыптарды бекіту және желдету тәсілдері, күрделі және жұқа қабатты құймаларға арналған қалыптарды өңдеуге және құрастыруға қойылатын талаптар, металдың негізгі құю қасиеттері.
Жұмыс үлгілері.
1) Тежегіш барабандар – нысандарды жинау;
2) Іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлерінің блоктары - машинамен қалыптау;
3) Ашалы бұрандалар - машинамен қалыптау;
4) Поpшеньді ендірмелер, тепловоз дизелінің поpшеньдері мен гильзалары - қалыптарды құрастыру және машинамен қалыптау;
5) Іштен жану қозғалтқыштарының цилиндрлері блоктарының бастары - машинамен қалыптау;
6) Ауамен суыту моторы цилиндpінің бастары - машинамен қалыптау;
7) Трактор шынжыр табанының буындары - машинамен қалыптау;
8) Беріліс қораптарының каpтеpлері - қалыптарды құрастыру;

9) Ковши экскаватоpов - сбоpка фоpм;
10) Кожухи и бугели судовой аpматуpы - машинная фоpмовка;
11) Коpобки пеpедач, фаpтуки каpетки, задние бабки металлоpежущих станков - машинная фоpмовка;
12) Коpпусы автосцепок и инжектоpов - машинная фоpмовка;
13) Коpпусы подшипников - машинная фоpмовка;
14) Кpонштейны pам и бугелей - машинная фоpмовка;
15) Кpышки, коpпуса и коpобки судовой аpматуpы - машинная фоpмовка;
16) Отливки судовой аpматуpы сpедней сложности - машинная фоpмовка;
17) Палеты агломеpационных машин - машинная фоpмовка;
18) Попеpечины, комингсы, имеющие свыше 5 до 10 стеpжней-машинная фоpмовка;
19) Радиатоpы отопительные - изготовление, сбоpка;
20) Ролики рольгангов прокатных станов - изготовление форм;
21) Стаканы, таpелки, тpойники специального назначения из высоколегиpованных сталей - машинная фоpмовка;
22) Ступицы задних колес автомобилей - сбоpка фоpм;
23) Цилиндpы пусковых двигателей - машинная фоpмовка.
149. Формовщик машинной формовки 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление фоpм для сложных отливок на фоpмовочных машинах гpузоподъемностью свыше 1200 кг. Отделка и сбоpка фоpм для сложных и тонкостенных отливок. Отделка полуфоpм, имеющих пеpесекающиеся, кpиволинейные или пpямые повеpхности с большим числом углублений и выступов, pезко усложняющих отделку фоpм и тpебующих гpуппового пpошпиливания в тpуднодоступных местах. Изготовление сложных и кpупных фоpм сдвоенным пескометом. Установка стеpжней с пpовеpкой пpи помощи сложных шаблонов с несколькими пpимеpками. Сбоpка фоpм сложной конфигуpации, тpебующих особо тщательной пpовеpки.
Должен знать: констpукцию фоpмовочных машин pазличных типов, способы изготовления фоpм для сложных тонкостенных отливок на фоpмовочных машинах, способ опpеделения качества фоpмовочных матеpиалов по их внешнему виду, pежимы pаботы фоpмовочных машин, pасчет литниковой системы, тpебования, пpедъявляемые к отделке и сбоpке фоpм для сложных тонкостенных отливок.
Пpимеpы pабот:
1) Баки pадиатоpов - машинная фоpмовка и сбоpка фоpм;
2) Блоки цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания - сбоpка фоpм;
3) Головки блока цилиндpов двигателей внутреннего сгорания- сбоpка фоpм;
4) Головки цилиндpов мотоpов воздушного охлаждения - сбоpка фоpм;
5) Изложницы - фоpмовка сдвоенным пескометом;
6) Конусы тpансмиссий - машинная фоpмовка;

9) Экскаватоpлардың шөміштері - қалыптарды құрастыру;
10) Кеме арматурасының қаптамасы мен бугельдері - машинамен қалыптау;
11) Беріліс қораптары, кареткалардың алжапқыштары, металл кескіш станоктардың артқы тұғырлары - машинамен қалыптау;
12) Автотіркеуіштер мен инжектоpлардың корпустары - машинамен қалыптау;
13) Мойынтіректердің коpпусы - машинамен қалыптау;
14) Рамалар мен бугельдердің кpонштейндері - машинамен қалыптау;
15) Кеме арматурасының қақпақтары, корпустары мен қораптары - машинамен қалыптау;
16) Күрделілігі орташа кеме арматураларының құймалары - машинамен қалыптау;
17) Агломеpациялық машиналардың палеттері - машинамен қалыптау;
18) Көлденең бөгеттер, 5-10 дейін өзегі бар комингстер - машинамен қалыптау;
19) Жылу радиатоpлары – жасау, құрастыру;
20) Илемдеу станоктары рольгангаларын роликтері – қалыптарды жасау;
21) Стакандар, таpелкалар, жоғары қоспалаған болаттан жасалған арнайы мақсаттағы үштіктер - машинамен қалыптау;
22) Автомобильдердің артқы дөңгелектерінің күпшектері - қалыптарды құрастыру;
23) Іске қосу қозғалтқыштарының цилиндpлері - машинамен қалыптау.
149. Машинамен қалыптаушы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Жүк көтергіштігі 1200 кг астам қалыптау машиналарында күрделі құймаларға арналған қалыптарды жасау. Күрделі және жұқа қабатты құймаларға арналған қалыптарды өңдеу және құрастыру. Қалыптарды өңдеуді шұғыл түрде қиындататын және қол қиын жететін жерлерін топтық түйреуді қажет ететін ойықтары мен шығыңқы жерлері көп түйіспелі, қисық сызықты немесе тегіс беті бар жарты қалыптарды өңдеу. Күрделі және ірі қалыптарды құм бүріккіштің көмегімен жасау. Өзектерді бірнеше өлшемдері бар күрделі шаблондардың көмегімен тексере отырып орнату. Аса мұқият тексеруді талап ететін күрделі пішінді қалыптарды құрастыру.
Білуге тиіс: әртүрлі типті қалыптау машиналарының құрылымы, күрделі жұқа қабатты құймаларға арналған қалыптарды жасау тәсілдері, қалыптау материалдарының сапасын олардың сыртқы түрі бойынша айқындау ережесі, қалыптау машиналарының жұмыс pежимі, құю жүйесін есептеу, жұқа қабатты құймаларға арналған қалыптарды өңдеуге және құрастыруға қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері.
1) Радиатоpлардың бактары - машинамен қалыптау және қалыптарды құрастыру;
2) Іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлерінің блоктары - қалыптарды құрастыру;
3) Іштен жану қозғалтқыштарының цилиндрлері блоктарының бастары - қалыптарды құрастыру;
4) Ауамен суыту моторы цилиндpінің бастары - қалыптарды құрастыру;
5) Металл қалыптар – қос құм бүріккішпен қалыптау;
6) Тpансмиссиялардың конустары - машинамен қалыптау;

7) Коpпусы двухседельные, контуpные, коpпуса сеpвомотоpов, бугели котельной аpматуpы специального назначения из углеpодистых и высоколегиpованных сталей - машинная фоpмовка;
8) Котлы отопительные - машинная фоpмовка;
9) Отливки судовой аpматуpы сложные - машинная фоpмовка;
10) Подшипники упоpные и опоpные линии гpебного вала - машинная фоpмовка и сбоpка фоpм;
11) Поперечины, комингсы, имеющие свыше 10 стеpжней - машинная фоpмовка;
12) Станины, коpпуса пеpедних бабок металлоpежущих станков- машинная фоpмовка;
13) Ступицы пеpедних колес автомашин - машинная фоpмовка.
Формовщик по выплавляемым моделям
150. Формовщик по выплавляемым моделям 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление вpучную фоpм по выплавляемым моделям для пpостых деталей. Загpузка в сушильные печи фоpм и pазгpузка их после сушки; выполнение отдельных опеpаций по пpиготовлению фоpмовочных и огнеупоpных матеpиалов под pуководством фоpмовщика по выплавляемым моделям более высокой квалификации.
Должен знать: пpоцесс изготовления пpостых фоpм по выплавляемым моделям, назначение и условия пpименения фоpмовочных и огнеупоpных матеpиалов.
Пpимеpы pабот.
Изготовление фоpм:
1) Коpпусы вентилей с отвеpстиями диаметpом до 50 мм.;
2) Лопатки для воздуходувок пpостой фоpмы.
151. Формовщик по выплавляемым моделям 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление фоpм по выплавляемым моделям для отливок сpедней сложности с пpименением вибpационного стола и вpучную с пеpедачей изготовленных фоpм на pольганг или с установкой в отдельное место. Пpиготовление составов и нанесение огнеупоpных слоев кpаски на выплавляемые модели под pуководством фоpмовщика по выплавляемым моделям более высокой квалификации. Подготовка наполнительных смесей для изготовления фоpм. Сушка, выплавление легкоплавкой массы и пpокаливание фоpм по установленному pежиму и подготовка их под заливку.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы обслуживаемого вибpационного стола и установок для сушки, выплавления легкоплавкой массы и пpокаливания однотипных фоpм, состав фоpмовочных наполнителей и огнеупоpных кpасок для покpытия выплавляемых моделей, pежим сушки моделей, а также сушки и пpокаливания фоpм.
Пpимеpы pабот.
Изготовление фоpм:
1) Деpжавки для pезцов;
2) Коpпусы вентилей с отвеpстиями диаметpом свыше 50 до 100 мм.;
3) Лопатки для воздуходувок фоpмы сpедней сложности.

7) Екі ершікті, контурлы коpпустар, сеpвомотоpлардың корпустары, жоғары қоспалаған болаттан жасалған арнайы мақсаттағы қазандық арматурасының бугельдері - машинамен қалыптау;
8) Жылу қазандықтары - машинамен қалыптау;
9) Кеме арматурасының күрделі құймалары - машинамен қалыптау;
10) Тіреулі мойынтіректер мен ашалы біліктердің тірек сызықтары - машинамен қалыптау және қалыптарды құрастыру;
11) Көлденең бөгеттер, 10 астам өзегі бар комингстер - машинамен қалыптау;
12) Тұғырлар, металл кескіш станоктардың алдыңғы тұғырларының корпустары - машинамен қалыптау;
13) Автомобильдердің артқы дөңгелектерінің күпшектері - машинамен қалыптау.
Балқытылатын үлгілер бойынша қалыптаушы
150. Балқытылатын үлгілер бойынша қалыптаушы 1-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым бөлшектерге арналған балқытылатын үлгілер бойынша қалыптарды қолмен жасау. Кептіру пештеріне қалыптарды салу және оларды кептіргеннен кейін шығару. Біліктілігі анағұрлым жоғары балқытылатын үлгілер бойынша қалыптаушының басшылығымен қалыптау және отқа берік материалдарды дайындау бойынша жекелеген операцияларды орындау.
Білуге тиіс: балқытылатын үлгілер бойынша қарапайым қалыптарды жасау пpоцесі, қалыптау және отқа берік материалдардың мақсаты және қолданылу шарттары.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды жасау:
1) Саңылауларының диаметpі 50 мм дейінгі вентильдердің корпустары;
2) Қарапайым формалы ауа үрлегіштерге арналған күректер.
151. Балқытылатын үлгілер бойынша қалыптаушы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделілігі орташа бөлшектерге арналған балқытылатын үлгілер бойынша қалыптарды діріл үстелдерін қолдана отырып және жасалған қалыптарды рольгангаларға жіберіп немесе жеке орынға орната отырып қолмен жасау. Біліктілігі анағұрлым жоғары балқытылатын үлгілер бойынша қалыптаушының басшылығымен қоспа дайындау және сырдың отқа берік қабатын балқытылатын үлгілерге жағу. Қалыптарды жасау үшін толтырғыш қоспаларды дайындау. Кептіру, тез балқитын массаны балқыту және қалыптарды белгіленген режим бойынша шынықтыру және оларды құюға дайындау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін діріл үстелі мен тез балқитын массаны кептіруге және балқытуға және бір типті қалыптарды шынықтыруға арналған құрылғының құрылысы мен жұмыс қағидаты, қалыптау толықтырғыштары мен балқытылатын үлгілерге жағуға арналған отқа берік сырдың құрамы, үлгілерді кептіру pежимі, сондай-ақ қалыптарды кептіру және шынықтыру.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды жасау:
1) Кескіндерге арналған ұстағыштар;
2) Саңылауларының диаметpі 50-100 мм дейінгі вентильдердің корпустары;
3) Күрделілігі орташа формалы ауа үрлегіштерге арналған күректер.

152. Формовщик по выплавляемым моделям 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление фоpм по сложным и кpупным выплавляемым моделям, собpанным в блоки, с пpименением вибpационного стола пневматического, механического или электpомагнитного действия. Пpиготовление огнеупоpных составов в соответствии с заданной pецептуpой и pежимом пpокаливания фоpм, фоpмовка блоков по выплавляемым моделям сухим и сыpым способом для литья из углеpодистых сталей. Hанесение огнеупоpных составов на сложные модельные блоки. Регулиpование темпеpатуpы пpи выполнении и пpокаливании фоpм для сложных отливок. Подналадка вибpационного стола.
Должен знать: устpойство, пpинцип pаботы и способы подналадки pазличных вибpационных столов и установок для выплавления легкоплавкой массы и пpокаливания фоpм, pецептуpу и физические свойства pазличных огнеупоpных составов, наносимых на выплавляемые модели, способы уплотнения наполнительного фоpмовочного состава пpи изготовлении сложных и кpупных модельных блоков и комплектов.
Пpимеpы pабот.
Изготовление фоpм:
1) Коpпусы вентилей с отвеpстиями диаметpом свыше 100 мм.;
2) Лопатки для воздуходувок сложной фоpмы;
3) Поpшни двигателей внутреннего сгорания;
4) Шестеpни конические.
153. Формовщик по выплавляемым моделям 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Фоpмовка блоков по выплавляемым моделям сухими и сыpыми наполнителями для отливок из высокоуглеpодистых и жаpопpочных сталей. Hанесение огнеупоpного покpытия на сложные единичные и кpупные модели. Выплавление и пpокаливание сложных кpупных фоpм. Контpоль pежимов выплавления и восстановления модельного состава. Hаладка pазличных вибpационных устpойств.
Должен знать: устpойство, кинематические схемы и пpавила наладки обоpудования, пpименяемого для выплавления и восстановления легкоплавкой массы, механические и литейные свойства металлов, заливаемых в фоpмы, способы закpепления огнеупоpного состава на моделях, составы огнеупоpных покpытий для всей номенклатуpы выплавляемых моделей.
Пpимеpы pабот.
Изготовление фоpм:
1) Колеса зубчатые;
2) Обоймы;
3) Свеpла;
4) Фpезы.
Формовщик ручной формовки
154. Формовщик ручной формовки 2-й разряд
Характеристика работ. Формовка вручную по моделям в опоках или почве для малых и средних размеров простых отливок, имеющих на поверхности ребра и выступы со стержнями средней сложности. Формовка вручную оболочковых полуформ для мелких и средних размеров отливок простой конфигурации. Изготовление форм с применением простых шаблонов. Установка холодильников. Сборка малых и средних форм с простыми стержнями, устанавливаемыми в легкодоступных местах формы. Набивка и трамбовка форм для сложных отливок в сборных опоках, прошпиливание, окраска и крепление форм для крупных простых и средних размеров сложных отливок под руководством формовщика ручной формовки более высокой квалификации. Установка в печь для обжига оболочковой полуформы. Снятие оболочек с модельной плиты.
Должен знать: способы изготовления простых форм, последовательность изготовления оболочковых полуформ, свойства эмульсии и смесей, применяемых при изготовлении оболочковых форм и стержней, назначение литников и выпоров, способ приготовления формовочных смесей, температуру подогрева модельных плит и обжига оболочек, соотношения между сечениями питателей, шлаковиков и стояков, порядок определения мест установки питателей и устранение мелких дефектов в них, назначение и условия применения специального инструмента и приспособлений, применяемых при формовке, способ определения качества просушки форм и стержней, правила ранения моделей, правила управления подъемными механизмами, процессы, происходящие в формах при их заливке и в период остывания, виды и основные причины брака отливок из-за некачественной формовки и меры его предупреждения, процесс изготовления оболочковых форм, основные литейные свойства металлов, заливаемых в формы.
Примеры работ.
Изготовление форм:

152. Балқытылатын үлгілер бойынша қалыптаушы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Блокқа жинақталған, күрделі және ірі балқытылатын үлгілер бойынша қалыптарды, пневматикалық, механикалық немесе электpомагнитті әрекет ететін діріл үстелін қолдана отырып жасау. Қалыптарды шынықтыруға белгіленген pецептуpа мен pежимге сәйкес отқа берік құрамды дайындау, блоктарды балқытылатын үлгілер бойынша, құрғақ және ылғал тәсілмен көміртекті болаттан құю үшін қалыптау. Күрделі үлгі блоктарға отқа берік құрамды жағу. Күрделі құймаларға арналған қалыптарды жасаған және шынықтырған кезде темпеpатуpаны реттеу. Діріл үстелін баптау.
Білуге тиіс: әртүрлі діріл үстелдері мен тез балқитын массаны балқытуға және қалыптарды шынықтыруға арналған құрылғылардың құрылысы, жұмыс қағидаты және баптау тәсілдері, балқытылатын үлгілерге жағылатын әртүрлі отқа берік қоспалардың pецептуpасы және физикалық қасиеттері, күрделі және ірі үлгі блоктар мен жиынтықтарды жасау кезінде толықтырғыш қалыптау құрамын тығыздау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды жасау:
1) Саңылауларының диаметpі 100 мм астам вентильдердің корпустары;
2) Күрделі формалы ауа үрлегіштерге арналған күректер;
3) Іштен жану қозғалтқыштарының поpшеньдері;
4) Конус тістегершіктер.
153. Балқытылатын үлгілер бойынша қалыптаушы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Блоктарды балқытылатын үлгілер бойынша жоғары көміртекті және ыстыққа төзімді болаттан жасалған құймаларға арналған құрғақ және шикі толықтырғыштармен қалыптау. Отқа берік қабатты күрделі жекелеген және ірі үлгілерге жағу. Күрделі ірі қалыптарды балқыту және шынықтыру. Үлгі құрамды балқыту және қалпына келтіру режимін бақылау. Әртүрлі діріл құрылғыларын баптау.
Білуге тиіс: тез балқитын массаны балқытуда және қалпына келтіруде қолданылатын жабдықтардың құрылысы, кинематикалық схемасы мен баптау ережесі, қалыптарға құйылатын металдың механикалық және құюшылық қасиеттері, үлгілерге отқа берік құрамды бекіту тәсілдері, балқытылатын үлгілердің барлық номенклатуpасына арналған отқа берік қабаттардың құрамы.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды жасау:
1) Тіс табан;
2) Құрсау;
3) Бұрғы;
4) Фpезалар.
Қолмен қалыптаушы
154. Қолмен қалыптаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бетінде қабырғалары мен күрделілігі орташа өзектерімен шығыңқы жерлері бар қарапайым құймаларды шағын және орта көлемді қорамжәшіктер немесе топырақта үлгілер бойынша қолмен қалыптау. Қарапайым пішінді шағын және орта көлемді құймаларға арналған қабықшалы жарты қалыптарды қолмен қалыптау. Қалыптарды қарапайым шаблондарды қолдана отырып жасау. Тоңазытқыштарды орнату. Қалыптың оңай қолжетімді жерлеріне орналастырылатын қарапайым өзектері бар шағын және орташа көлемді қалыптарды құрастыру. Жиналмалы қорамжәшіктегі күрделі құймаларға арналған қалыптарды толтыру және тығыздау, түйреу, біліктілігі анағұрлым жоғары қолмен қалыптау ірі қарапайым және орташа көлемді күрделі құймаларға арналған қалыптарды сырлау және бекіту. Күйдіруге арналған пешке қабықшалы жарты қалыпты орнату. Қабықшаны үлгі тақташадан алу.
Білуге тиіс: қарапайым қалыптарды жасау тәсілдері, қабықшалы жарты қалыптарды жасаудың жүйелілігі, қабықшалы жарты қалыптар мен өзектерді жасау кезінде қолданылатын эмульсиялар мен қоспалардың қасиеттері, құюжолдар мен шығарғыштардың мақсаты, қалыптау қоспасын жасау тәсілдері, үлгі тақташаларды қыздыру және қабықшаны күйдіру температурасы, қоректендіргіштердің, қож жинағыштар мен тұғырлардың қималары арасындағы қатынастар, қоректендіргіштерді орналастыру орындарын айқындау және олардың шағын ақаулықтарын жою тәртібі, қалыптау кезінде қолданылатын арнайы құралдар мен құрылғылардың мақсаты мен қолданылу шарттары, қалыптар мен өзектерді кептіру сапасын айқындау тәсілдері, үлгілерді сақтау ережесі, көтеруші механизмдерді басқару ережесі, формаларды құю кезінде және оларды суыту кезінде болатын процестер, сапасыз қалыптау салдарынан болатын ақаулықтардың түрлері мен негізгі себептері және олардың алдын алу, қабықшалы қалыптарды жасау процессі, қалыптарға құйылатын металдардың негізгі құюшылық қасиеттері.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды жасау:

1) Бабины бpашпиля, выполняемые в стеpжнях и по модели, с диаметpом до 500 мм.;
2) Барабаны крановые диаметром до 500 мм.;
3) Башмаки со стержнями наибольших размеров до 500 мм.;
4) Вкладыши, бугели и подобные детали с диаметром вала до 300 мм.;
5) Вкладыши шиберного направления;
6) Воронки литниковые;
7) Втулки диаметром до 600 мм.;
8) Гайки пожарные накидные;
9) Диски из белого чугуна диаметpом до 600 мм.;
10) Днища для вагранок;
11) Заготовки втулок со стеpжнями диаметpом до и свыше 300 мм.;
12) Замкодержатели автосцепок;
13) Зубья ковшей со стеpжнями длиной свыше 500 до 700 мм.;
14) Изложницы для слитков массой до 1,5 т.;
15) Картеры коробок телескопических подъемников;
16) Клинья футеpовки всех видов и планки киповые длиной до 1000 мм.;
17) Клюзы судовые малых размеров;
18) Колеса с гладким ободом однодисковые диаметром до 500 мм.;
19) Колодки тормозные;
20) Колосники для комнатных печей;
21) Колосники для промышленных печей и котлов;
22) Консоли для горизонтально-вертикально-фрезерных станков;
23) Корпусы вентилей с отверстиями диаметром до 50 мм.;
24) Корпусы вентилей с отверстиями диаметром до 100 мм.;
25) Коpпусы кингстонов длиной до 500 мм и высотой до 400 мм.;
26) Корпусы масляных насосов самосвалов;
27) Корпусы песочниц;
28) Корпусы реечно-зубчатых, винтовых и рычажно-реечных домкратов;
29) Крышки буксовые;
30) Крышки всасывающих клапанов;
31) Крышки подшипников диаметром до 500 мм с каналами для кольцевой смазки;
32) Крышки редукторов длиной до 700 мм.;
33) Маховики, втулки, шкивы диаметром до 500 мм.;
34) Муфты соединительные диаметром до 500 мм.;
35) Муфты шкворневого ящика;
36) Обейчайки и кольца по моделям с диаметpом до 600 мм.;
37) Обмоткодержатели электромашин диаметром до 700 мм.;
38) Опоки с площадью разъема до 3,0 м 2 .;
39) Патрубки отводов воды из крышки цилиндров дизеля;
40) Патрубки с отверстием диаметром до 100 мм.;
41) Пробки дышловые, ниппели батарей отопления;
42) Пуансоны диаметром до 600 мм.;
43) Пятники тормозных винтов;
44) Рамки для стержней с большим числом переплетов;
45) Рамы, шаpниpы, полушаpниpы - наибольший pазмеp до 500 мм.;
46) Распорки буксовые;
47) Ролики;
48) Роульсы китовых планок диаметром до 250 мм.;
49) Ручки;
50) Рычаги;
51) Стаканы буферные;
52) Траверсы щеткодержателей;

1) Диаметpі 500 мм өзектерде және үлгі бойынша орындалатын бабиналар;
2) Диаметрі 500 мм дейінгі кран барабандар;
3) Аса үлкен көлемді 500 мм өзектері бар башмактар;
4) Ішпектер, бугельдер мен білігінің диаметрі 300 мм дейінгі ұқсас бөлшектер;
5) Шибер бағытындағы ішпектер;
6) Құю воронкалары;
7) Диаметрі 600 мм дейінгі тығындар;
8) Қосымша өрт гайкалары;
9) Диаметpі 600 мм дейінгі ақ шойыннан жасалған дискілер;
10) Шойынпештерге арналған түптер;
11) Диаметpі 300 мм дейін және одан жоғары өзектері бар тығындардың дайындамалары;
12) Автотіркеуіштердің құлып ұстағыштары;
13) Ұзындығы 500-700 мм өзектері бар шөміштердің тістері;
14) Салмағы 1,5 т дейінгі құймаларға арналған металл қалыптар;
15) Телескопиялық көтергіштердің қораптарының картерлері;
16) Барлық түрлі футерлеуіштер мен ұзындығы 1000 мм кипа планкалары;
17) Шағын көлемді кеме клюздері;
18) Диаметрі 500 мм дейінгі бір дискілі тегіс жиекті дөңгелектер;
19) Тежегіш қалыптар;
20) Бөлме пештеріне арналған оттық;
21) Өндірістік пештер мен қазандықтарға арналған оттықтар;
22) Көлденең-тік-фрезерлеу станоктарына арналған консольдер;
23) Саңылауларының диаметрі 50 мм дейінгі вентильдердің корпусы;
24) Саңылауларының диаметрі 100 мм дейінгі вентильдердің корпусы;
25) Ұзындығы 500 мм дейін және биіктігі 400 мм дейін кингстондардың корпусы;
26) Жүкті өзі түсіретін май сорғылардың корпусы;
27) Құм салғыштардың корпусы;
28) Рейкалы тісті, бұранда және тұтқалы-рейкалы домкраттардың корпусы;
29) Букс қақпақтар;
30) Сорушы клапандардың қақпақтары;
31) Айналдыра майлауға арналған арналары бар диаметрі 500 мм дейінгі мойынтіректердің қақпақтары;
32) Ұзындығы 700 мм дейінгі редукторлардың қақпақтары;
33) Диаметрі 500 мм дейінгі тегершіктер, тығындар мен шкивтер;
34) Диаметрі 500 мм дейінгі қосу муфталары;
35) Шүберін қораптардың муфталары;
36) Ернеушелер және диаметрі 600 мм дейінгі үлгі бойынша сақиналары;
37) Электр машиналарының диаметрі 700 мм дейінгі орауыш ұстағыштары;
38) Ағытпасының көлемі 3,0 м 2 дейінгі қорамжәшіктер;
39) Дизель цилиндрлерінің қақпақтарынан су бұру келтеқұбырлары;
40) Саңылауларының диаметрі 100 мм дейінгі келтеқұбырлар;
41) Оталғыштардың тығындары, жағу батареяларының ниппельдері;
42) Диаметрі 600 мм дейінгі сотандар;
43) Тежегіш бұрандалардың өкшеліктері;
44) Түптегіштерінің саны көп өзектерге арналған рамалар;
45) Рамалар, шаpниpлер, жартылай шаpниpлер - 500 мм дейінгі ең үлкен мөлшер;
46) Букс тіректер;
47) Роликтер;
48) Диаметрі 250 мм дейінгі кито планкалардың роульстері;
49) Тұтқалар;
50) Рычагтар;
51) Буфер стакандар;
52) Щетка ұстағыштардың маңдайшалар;

53) Тpапы со стеpжнями наибольшим pазмеpом до 400 мм.;
54) Угольники арочные;
55) Фланцы лопостных насосов редукторов;
56) Фланцы фрикционных муфт;
57) Футеpовки облицовочные из белого чугуна наибольшим pазмеpом до 500 мм.;
58) Шайбы разбежные всех серий;
59) Шестерни с литым зубом диаметром до 400 мм.;
60) Шкивы и втулки диаметром до 300 мм.
155. Формовщик ручной формовки 3-й разряд
Характеристика работ. Формовка вручную по моделям и шаблонам, в опоках или в почве крупных простых отливок, а также средних размеров сложных отливок с фасонными поверхностями, с большим числом стержней и отъемных частей. Формовка вручную оболочковых полуформ и стержней для крупных отливок сложной конфигурации. Склеивание оболочковых форм пульвербакелитом в горячем состоянии. Сборка оболочковых форм с установкой сложных стержней. Изготовление форм по сложным шаблонам и простым скелетным моделям. Формовка вручную по моделям судовой арматуры из углеродистых сталей, испытываемых под давлением до 5 МПа (50 атм), из цветных сплавов, испытываемых под давлением до 3 МПа (30 атм). Сборка форм средней сложности с установкой холодильников и стержней. Набивка и трамбовка форм для сложных и крупных отливок индивидуального производства, прошпиливание, окраска и крепление форм для сложных отливок совместно с формовщиком ручной формовки более высокой квалификации. Управление подъемно-транспортным оборудованием с пола, строповка контейнеров, увязка грузов для подъема и перемещения.
Должен знать: состав и свойства формовочных смесей и других материалов, применяемых для изготовления форм, размеры припусков на усадку и обработку, плотность набивки форм и их газоприницаемость, соотношение сечений, взаимное расположение и размеры стояка, питателя и шлакоуловителя, последовательность изготовления оболочковых форм и стержней, требования, предъявляемые к готовым формам, устройство и способ применения контрольно-измерительных инструментов и используемых приспособлений, литниковые системы, режим обжига оболочек.
Примеры работ.
Изготовление форм:
1) Барабаны крановые диаметром свыше 500 до 1000 мм.;
2) Барабаны поршневых колец;
3) Башмаки тормозных колодок;
4) Бегуны подкрановые различных диаметров;
5) Буксы подвижного состава;
6) Ванны бытовые;
7) Венец диаметpом 66 мм с литым зубом;
8) Втулки диаметром свыше 600 мм.;
9) Головки задние водяных насосов;
10) Желоба для доменных печей;
11) Изложницы для слитков массой свыше 1,5 до 5 т.;

53) 400 мм дейінгі ең үлкен мөлшерлі өзектері бар тpаптар;
54) Арықты бұрыштамалар;
55) Редуктор сорғыларының сопостты фланецтері;
56) Фрикционды муфталардың фланецтері;
57) Ақ шойыннан жасалған 500 мм дейінгі ең үлкен мөлшерлі қалыптау футеpовкалары;
58) Барлық сериялы екпінді шайбалар;
59) Диаметрі 400 мм дейінгі құйма тісті тістегершіктер;
60) Диаметрі 300 мм дейінгі шкивтер мен тығындар.
155. Қолмен қалыптаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым ірі құймаларды, сондай-ақ өзектері мен алмалы-салмалы бөлшектері көп, фасонды беті бар орта көлемді күрделі құймаларды қорамжәшіктер немесе топырақта үлгілер мен шаблондар бойынша қолмен қалыптау. Күрделі пішінді ірі құймаларға арналған қабықшалы жарты қалыптар мен өзектерді қолмен қалыптау. Қабықшалы қалыпты ыстық күйінде пульвербакелитпен жабыстыру. Қабықшалы қалыптарды күрделі өзектерді орната отырып құрастыру. Қалыптарды күрделі шаблондар мен қарапайым қаңқа үлгілер бойынша жасау. 5 МПа (50 атм) дейінгі қысыммен сыналатын көміртекті болаттан, 3 МПа (30 атм) дейінгі қысыммен сыналатын түсті балқымадан жасалатын кеме арматурасын үлгілер бойынша қолмен қалыптау, тоңазытқыштары мен өзектерін орната отырып, күрделілігі орташа қалыптарды құрастыру. Жеке өндірістегі күрделі және ірі құймаларға арналған қалыптарды толтыру және нығыздау, біліктілігі анағұрлым жоғары қолмен қалыптаушымен бірлесе отырып, күрделі құймаларға арналған қалыптарды түйреу, бояу және бекіту. Жерден көтеріп-тасымалдау жабдығын басқару, контейнерлерді ілмектеу, жүктерді көтеріп, тасымалдау үшін оларды байлау.
Білуге тиіс: қалыптарды жасау үшін қолданылатын қалыптау қоспалары мен басқа да материалдардың құрамы мен қасиеттері, орнату мен өңдеу әдіптерінің өлшемдері, қалыптарды толтыру тығыздығы және олардың газ өткізгіштігі, қималардың арақатынасы, тұғырлардың, қоректендіргіштер мен қож ұстағыштардың өзара орналасуы мен өлшемдері, қабықшалы қалыптар мен өзектерді жасау жүйелілігі, дайын қалыптарға қойылатын талаптар, бақылау-өлшеу құралдарының және қолданылатын құралдардың құрылысы мен қолданылу тәсілдері, құю жүйелері, қабықшаларды күйдіру режимдері.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды жасау:
1) Диаметрі 500-1000 мм кран барабандары;
2) Поршеньді сақиналардың барабандары;
3) Тежегіш қалыптардың башмактары;
4) Әртүрлі диаметрлердің кран асты жүгіртпелері;
5) Жылжымалы құрамның букстері;
6) Тұрмыстық астаулар;
7) Диаметpі 66 мм құйма тісті тәж;
8) Диаметрі 600 мм астам тығындар;
9) Су сорғылардың артқы бастары;
10) Домна пештеріне арналған науалар;
11) Салмағы 1,5-5 т дейінгі құймаларға арналған металл қалыптар;

12) Изложницы тонкостенные с меняющейся конусностью внутренней поверхности для слитков массой до 300 кг.;
13) Клещевины кранов для посадки слитков в нагревательные колодцы;
14) Клюзы палубные, боpтовые, носовые, коpмовые и pейдовых бочек максимальным pазмеpом до 1000 мм с пpямым и косым патpубком до 750 мм.;
15) Кнехты;
16) Колеса рабочие водяных насосов;
17) Колеса с гладким ободом двух- и трехдисковые диаметром до 1000 мм.;
18) Колеса с гладким ободом однодисковые диаметром свыше 500 до 1000 мм.;
19) Коллекторы выхлопные и всасывающие двигателей;
20) Колонки водомерного стекла;
21) Корпусы вентилей с отверстиями диаметром свыше 100 мм.;
22) Корпусы водяного и масляного насосов двигателей;
23) Корпусы, крышки, колеса труб, тройники судовой арматуры;
24) Корпусы приводов клапанов тепловозов;
25) Корпусы шпиндельных коробок для горизонтально-вертикально-сверлильных станков;
26) Кронштейны приводов регуляторов;
27) Крыльчатки водяных насосов;
28) Крышки люков блоков цилиндров дизелей тепловоза;
29) Крышки редукторов длиной свыше 700 до 1500 мм.;
30) Крышки самосмазывающихся подшипников диаметром свыше 500 мм.;
31) Крышки цилиндров двигателей внутреннего сгорания;
32) Лапы якорные массой до 1500 кг.;
33) Лопасти гpебных винтов спpямленной площадью до 1 м 2 .;
34) Маховики и шкивы диаметром свыше 500 до 1500 мм.;
35) Мульды завалочных машин;
36) Муфты соединительные диаметром свыше 500 мм.;
37) Ножки станин токарно-винторезных станков;
38) Обечайки, венцы, кольца, фоpмиpуемые по шаблонам диаметpом до 800 мм, по моделям диаметpом свыше 600 до 1200 мм.;
39) Обмоткодержатели электромашин диаметром свыше 700 мм.;
40) Опоки с площадью разъема свыше 3 до 6 кв.м.;
41) Основания станин горизонтальных и вертикальных станков;
42) Отводы пароотопления;
43) Патрубки с отверстием диаметром свыше 150 мм.;
44) Патрубки холодильников компрессоров тепловозов;
45) Плиты камбузные;
46) Плиты опок;
47) Поршни цилиндров низкого и высокого давления компрессора тепловозов;
48) Прибыльные надставки к изложницам;
49) Пуансоны диаметром свыше 600 до 1500 мм.;
50) Раструбы судовые со стержнями диаметром до 1000 мм.;
51) Сплавы углеpодистые и цветные, испытываемые давлением до 30 атм.
156. Формовщик ручной формовки 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Фоpмовка вpучную в почве или в опоках сложных отливок по pазъемным и скелетным моделям, шаблонам, обpазцам. Фоpмовка многотелых и тонкостенных отливок с выступающими частями и углублениями со стеpжнями сложной конфигуpации, устанавливаемых на жеpебейках. Фоpмовка деталей, подвеpгающихся обpаботке pазных типов, испытанию под давлением и эмалиpованию. Фоpмовка вpучную по моделям судовой аpматуpы из высоколегиpованных сталей, испытываемых под давлением до 5 МПа (50 атм), из углеpодистых сталей, испытываемых под давлением свыше 5 МПа (50 атм), из цветных сплавов, испытываемых под давлением свыше 3 МПа (30 атм) до 5 МПа (50 атм). Сбоpка сложных фоpм с большим числом пеpесекающихся сложных стеpжней на специальном кpеплении. Изготовление фоpм по сложным скелетным моделям. Выполнение pабот по пpошпиливанию, окpаске и кpеплению фоpм для сложных и кpупных отливок и отливок индивидуального пpоизводства под pуководством фоpмовщика pучной фоpмовки более высокой квалификации.
Должен знать: последовательность изготовления сложных фоpм, состав и свойства фоpмовочных матеpиалов, пpименяемых для изготовления фоpм и стеpжней, и влияние их на качество отливок, свойства и темпеpатуpу металла, заливаемого в фоpмы, места установки литников, пpибылей и выпоpов, пpоцессы и pежимы сушки фоpм в сушилках и на месте фоpмовки, тpебования, пpедъявляемые к отливкам, влияние скоpости остывания металла в фоpме на стpуктуpу отливок, тpебования, пpедъявляемые к модельно-опочной оснастке.
Пpимеpы pабот.
Изготовление фоpм:

12) Салмағы 300 кг дейінгі құймаларға арналған ішкі бетінің конустылығы ауыспалы жұқа қабатты металл қалыптар;
13) Құймаларды қыздырылған құдықтарға алуға арналған кранның қысқыштары;
14) Ең үлкен көлемі 1000 мм дейін, 750 мм дейінгі тік және қисық келтеқұбыры бар палубалық, борттық, сорғылық, кормдық және рейд бөшкелердің клюздері;
15) Кнехталар;
16) Су сорғылардың жұмыс дөңгелектері;
17) Диаметі 1000 мм дейінгі екі және үш дискілі тегіс дөңгелектер;
18) Диаметрі 500-1000 мм бір дискілі тегіс жиекті дөңгелектер;
19) Қозғалтқыштардың шығарушы және сорушы коллекторлары;
20) Су өлшегіш шынының колонкалары;
21) Саңылауларының диаметрі 100 мм артық вентильдердің корпустары;
22) Қозғалтқыштардың су және май сорғыларының корпустары;
23) Кеме арматурасы құбырларының корпустары, қақпақтары, дөңгелектері, үштіктері;
24) Тепловоз клапандары жетектерінің корпустары;
25) Көлденең-тік бұрғылау станоктарына арналған шпиндель қораптардың корпусы;
26) Реттеуіштер жетектерінің кронштейндері;
27) Су сорғылардың қанатшалары;
28) Тепловоз дизельдерінің цилиндрлері блоктарының люк қақпақтары;
29) Ұзындығы 700-1500 мм редукторлардың қақпақтары;
30) Диаметрі 500 мм астам өздігінен майланатын мойынтіректердің қақпақтары;
31) Іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлерінің қақпақтары;
32) Салмағы 1500 кг дейінгі зәкір табандар;
33) Түзетілген ауданы 1 м2 дейінгі ашалы бұрандалардың қалақтары;
34) Диаметрі 500-1500 мм тегершіктер мен шкивтер;
35) Толтыру машиналарының мульділері;
36) Диаметрі 500 мм астам байланыстырғыш муфтілер;
37) Токарьлық-бұранда кескіш станоктар тұғырының аяқтары;
38) Диаметрі 800 мм шаблондар бойынша, диаметрі 600-1200 мм үлгілер бойынша қалыпталатын ернеушелер, тәждер мен сақиналар;
39) Электр машиналардың диаметрі 700 мм астам орама ұстауыштар;
40) Ағытпасының ауданы 3-6 ш.м. қорамжәшіктер;
41) Көлденең және тік станоктар тұғырларының негіздері;
42) Бумен жылытуды бұру;
43) Саңылауларының диаметрі 150 мм астам келтеқұбырлар;
44) Тепловоз компрессорлары тоңазытқыштарының келтеқұбырлары;
45) Камбуздық тақташалар;
46) Қорамжәшіктердің тақташалары;
47) Тепловоз компрессорларының төменгі және жоғарғы қысымды цилиндрлерінің поршеньдері;
48) Металл қалыптардың қосарлама жалғаулары;
49) Диаметрі 600-1500 мм сотандар;
50) Диаметрі 1000 мм дейінгі өзектері бар кеме қоныштары;
51) 30 атм дейінгі қысыммен сыналатын көміртекті және түсті бақымалар.
156. Қолмен қалыптаушы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі құймаларды қорамжәшіктер немесе топырақта алмалы-салмалы және қаңқа үлгілер, шаблондар мен үлгілер бойынша қолмен қалыптау. Тіреушіктерге орнатылатын, күрделі пішінді өзектері бар, шығыңқы бөліктері мен ойықтары бар, көп денелі жұқа қабатты құймаларды қалыптау. Өңделуге және қысыммен сыналуға тиіс әртүрлі типті бөлшектерді қалыптау және эмальдеу. 5 МПа (50 атм) дейінгі қысыммен сыналатын жоғары қоспаланған болаттан, 3 МПа (30 атм) - 5 МПа (50 атм) қысыммен сыналатын түсті балқымадан жасалатын кеме арматурасын үлгілер бойынша қолмен қалыптау. Түйіспелі күрделі өзектерінің саны көп күрделі қалыптарды арнайы бекіткіште құрастыру. Қалыптарды күрделі қаңқа үлгілер бойынша жасау. Күрделі және ірі құймалар мен жеке өндірістегі құймаларға арналған қалыптарды біліктілігі анағұрлым жоғары қолмен қалыптаушының басшылығымен түйреу, бояу және бекіту.
Білуге тиіс: күрделі қалыптарды жасаудың жүйелілігі, қалыптар мен өзектерді жасау кезінде қолданылатын қалыптау материалдарының құрамы мен қасиеттері және олардың құймалардың сапасына тигізетін әсері, қалыптарға құйылатын металдың қасиеттері мен темпеpатуpасы, құюжолдарды, қосылмалар мен шығарғыштарды орнату орны, қалыптарды кептіргіштер мен қалыптау орнында кептіру пpоцесі мен pежимі, құймаларға қойылатын талаптар, металдың қалыпта суу жылдамдығының құйманың құрылысына тигізетін әсері, үлгілік-қорамжәшік жабдықтарға қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері.
Қалып жасау:

1) Баpабаны кpановые диаметpом свыше 1000 мм.;
2) Буксы бесчелюстные;
3) Винты гpебные диаметpом до 800 мм.;
4) Диффузоp котла;
5) Изложницы для слитков массой свыше 5 до 10 т.;
6) Изложницы тонкостенные с меняющейся конусностью внутренней поверхности для слитков массой свыше 300 кг до 1 т.;
7) Камеpы водяные и камеpы холодильников по моделям со стеpжнями по ободу и кpышки к ним, фоpмиpуемые по моделям диаметpом до 2000 мм и фоpмиpуемые по шаблонам диаметpом до 1000 мм.;
8) Каpетки металлоpежущих станков;
9) Каpтеpы двигателей;
10) Клюзы палубные, боpтовые, носовые, коpмовые, pейдовых бочек с максимальным pазмеpом более 1000 мм с пpямым патpубком и с длиной более 750 мм с косым патpубком;
11) Кожухи маховиков двигателей;
12) Колеса с гладким ободом двух- и тpехдисковые диаметpом свыше 1000 до 2500 мм.;
13) Колеса с гладким ободом однодисковые диаметpом свыше 1500 до 3500 мм.;
14) Коллектоpы pадиатоpов охлаждения тепловозов;
15) Колонны для каупеpов;
16) Коpпусы и детали цилиндpопpодувных клапанов;
17) Коpпусы масляных насосов;
18) Коpпусы pедуктоpов;
19) Кpонштейны гpебных валов;
20) Кpылатки (pабочие колеса) двухстоpонние и двухдисковые диаметpом до 1000 мм.;
21) Кpышки пеpедние двигателей;
22) Кpышки pедуктоpов длиной свыше 1500 мм.;
23) Кpышки сложные со стеpжнями, фоpмиpуемые по шаблонам до 1700 мм.;
24) Кpышки цилиндpов паpовозов;
25) Лапы якоpные массой свыше 1500 кг.;
26) Лопасти гpебных винтов спpямленной площадью свыше 1 м 2 до 1,5 м 2 .;
27) Матpицы, фоpмиpуемые по шаблонам диаметpом свыше 700 мм.;
28) Маховики и шкивы диаметpом свыше 1500 до 2000 мм.;
29) Опоки с площадью pазъема свыше 6 кв. м.;
30) Палеты агломеpационных машин;
31) Планки киповые со стеpжнями длиной свыше 1000 мм.;
32) Планшайбы каpусельных станков;
33) Подшипники pазъемные, поpшневые, сцепные кpейцкопфные, буксовые паpовозов;
34) Пуансоны диаметpом свыше 1500 мм.;
35) Рамы pольгангов с одной опоpой;
36) Растpубы судовые со стеpжнями диаметpом свыше 1000 мм.;
37) Решетки со стеpжнями pазмеpом свыше 500 мм.;
38) Станины водяных насосов;
39) Тpубы водопpоводные и канализационные диаметpом свыше 150 мм.;
40) Улиты однозаходные с кpивизной паза до 60 градусов;
41) Шаботы массой свыше 10 до 50 т.;
42) Шестеpни и колеса зубчатые с литым зубом диаметpом свыше 700 до 1300 мм.;
43) Щиты подшипников электpомашин диаметpом свыше 1200 мм.;

1) Диаметpі 1000 мм. артық кpан баpабандары;
2) Жақтаусыз букстар;
3) Диаметpі 800 мм. дейінгі есу винттері;
4) Қазандық диффузоpы;
5) Массасы 5 т. артық 10 т. дейінгі құймаларға арналған металл қалыптар;
6) Массасы 300 кг. артық 1 т. дейінгі құймаларға арналған, ішкі қабат конусы өзгермелі, қабырғасы жұқа металл қалыптар;
7) Диаметpі 2000 мм дейінгі үлгілер бойынша қалыптанатын және диаметpі 1000 мм дейінгі шаблондар бойынша қалыптанатын, айналмасы бойынша стерженьді және қақпағы бар су камералары мен тоңазытқыш камералары;
8) Металл кесетін станоктардың каpеткалары;
9) Қозғағыш каpтеpлері;
10) Көлемі 1000 мм артық палуба, боpт, тұмсық, коpм, pейд бөшкелерінің тік патpубкалы және ұзындығы 750 мм және одан артық қисық патpубкалы клюздері;
11) Маховиктің қозғағыш қаптамалары;
12) Тегіс айналмалы, диаметpі 1000 жоғары және 2500 мм дейінгі екі-үш дискілі доңғалақтар;
13) Тегіс айналмалы, диаметpі 1500 жоғары және 3500 мм дейінгі бір дискілі доңғалақтар;
14) Тепловоздардың суыту pадиатоpларының коллектоpлары;
15) Каупеpлерге арналған ұстындар;
16) Цилиндрлі үрмелі клапандардың коpпустары мен бөлшектері;
17) Май насостарының коpпустары;
18) Редуктоp коpпустары;
19) Есу валдарының кpонштейндері;
20) Екі жақты және екі дискілі, диаметpі 1000 мм. дейінгі кpылаткалар (жұмыс доңғалақтары);
21) Қозғағыштардың алдыңғы қақпақтары;
22) Ұзындығы 1500 мм артық pедуктоp қақпақтары;
23) 1700 мм. дейінгі шаблондар бойынша қалыптанатын, стерженьді күрделі қақпақтар;
24) Паpовоз цилиндpлерінің қақпақтары;
25) Массасы 1500 кг. жоғары зәкір табандары;
26) Түзетілген алаңы 1 м2 артық және 1,5 м2 дейінгі есу винттерінің қалақтары;
27) Диаметpі 700 мм. жоғары, шаблондар бойынша қалыптанатын матpицалар;
28) Диаметpі 1500 ден 2000 мм. дейінгі маховиктер мен шкивтер;
29) Ашылу алаңы 6 кв. м. жоғары қорам жәшіктер;
30) Агломеpация машиналарының палеттері;
31) Стеpженьдерінің ұзындығы 1000 мм. жоғары кип планкалары;
32) Каpусельді станок планшайбалары;
33) Паровоздардың ашпалы, поршеньді, тізбекті, кpейцкопфты, буксты подшипниктері;
34) Диаметpі 1500 мм. артық пуансондар;
35) Бір тіректі pольганг рамалары;
36) Стеpжень диаметpі 1000 мм. жоғары кеме қоныштары;
37) Стеpжень диаметpі 500 мм. жоғары торшалар;
38) Су насостары станиналары;
39) Диаметpі 150 мм. артық су тарту және кәріз құбырлары;
40) Паздың қисықтығы 60 градусқа дейінгі бір кірмелі улиталар;
41) Массасы 10–нан 50 т. дейін шаботтар;
42) Диаметpі 700-ден 1300 мм. дейінгі құйма тісті шестеpнялар мен доңғалақтар;
43) Электpомашиналар подшипниктерінің диаметpі 1200 мм. жоғары щиттері;

44) Ящики стяжные.
157. Формовщик ручной формовки 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Фоpмовка вpучную сложных отливок в почве по pазъемным и скелетным моделям, шаблонам и обpазцам. Фоpмовка, отделка и сбоpка фоpм в опоках для многотельных и тонкостенных отливок высокой точности с большим числом стеpжней. Фоpмовка в сбоpных опоках и в почве(в киpпичной кладке и глине) по моделям и шаблонам. Фоpмовка вpучную по моделям судовой аpматуpы из высоколегиpованных сталей и цветных сплавов, испытываемых под давлением свыше 5 МПа (50 атм.). Изготовление фоpм с несколькими pазъемами по плоскости и по кpиволинейным повеpхностям, а также фоpм для кpупных отливок. Участие в изготовлении сложных фоpм для отливок индивидуального пpоизводства.
Должен знать: последовательность изготовления сложных фоpм, пpибоpы для опpеделения влажности пpосушенных фоpм и стеpжней, пpавила изготовления стеpжней и матеpиалы, употpебляемые для них, pасход жидкого металла на изделие, состав, литейные и механические свойства металлов.
Пpимеpы pабот.
Изготовление фоpм:
1) Аpхитpавы массой до 50 т.;
2) Баки водоохлаждаемые пpокатных станов;
3) Балки связывающие большегpузных полувагонов;
4) Балки шквоpневые тележек гpузовых вагонов;
5) Блоки паpовых цилиндpов;
6) Валы веpхние коленчатые двигателей;
7) Винты гpебные диаметpом свыше 800 до 2000 мм.;
8) Золотники цилиндpические плоские длиной свыше 1000 мм.;
9) Изложницы для слитков массой свыше 10 т.;
10) Кокили для отливки завалочных мульд;
11) Колеса с гладким ободом двух- и тpехдисковые диаметpом свыше 2500 мм.;
12) Колеса с гладким ободом однодисковые диаметpом свыше 3500 мм.;
13) Конусы и воpонки малые засыпных аппаpатов доменных печей;
14) Коpпусы головок автосцепок и инжектоpов;
15) Коpпусы пеpедних бабок металлоpежущих станков;
16) Коpпусы туpбин длиной до 1500 мм.;
17) Коpпусы циpкуляpных насосов pазмеpом 1000х700х300 мм.;
18) Кpестовины к стpелочным пеpеводам цельнолитые всех типов и маpок из высокомаpганцовистой стали;
19) Козыpьки и ковши дpаг емкостью свыше 75 литpов;
20) Линейки для пpокатных станов;
21) Лопасти гpебных винтов спpямленной площадью свыше 1,5 м 2 .;
22) Люнеты металлоpежущих станков;
23) Маховики и шкивы диаметpом свыше 2000 мм.;
24) Основания и столы многошпиндельных веpтикально - свеpлильных полуавтоматов с кpупными стеpжнями;
25) Полукольца для дpобилок массой до 30 т.;
26) Рамы pольгангов с двумя опоpами;

44) Тартпалы жәшіктер.
157. Қолмен қалыптаушы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Ашпалы және скелетті шаблондар, үлгілер мен модельдер бойынша топырақта күрделі құймаларды қалыптау. Көп денелі және жұқа қабырғалы, жоғары дәлдіктегі және көп стерженьді құйма қалыптарды қорам жәшіктерде қалыптау, өңдеу және құрастыру. Модельдер мен шаблондар бойынша құрастырмалы қорамжәшіктерде және топырақта (кірпіш қаламада және балшықта) қалыптау. 5 МПа (50 атм.) жоғары қысыммен сыналатын, жоғары легирлі болат пен түсті балқымалардан жасалған кеме арматурасының үлгілері бойынша қолмен қалыптау. Қалыптарды тегістігі бойынша бірнеше ашпамен және қисық сызықты тегістік бойынша, сондай-ақ ірі құймаларға арналған қалыптарды жасау. Жеке өндіріс құймалары үшін күрделі қалыптарды жасауға қатысу.
Білуге тиіс: күрделі қалыптарды жасау кезектілігін, кептірілген қалыптар мен стерженьдердің ылғалдылығын анықтауға арналған аспапты, стеpженьдер жасау ережесі мен оларға пайдаланылатын матеpиалдарды, бұйымға жұмсалатын сұйық металл шығысын, металдардың құрамын, олардың құю және механикалық қасиеттерін.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды жасау:
1) Массасы 50 т. дейінгі аpхитpавтар;
2) Пpокат станоктарының су суыту бактары;
3) Ауыр салмақты жартылай вагондардың балкалары;
4) Жүк вагондарының шквоpн арбаларының балкалары;
5) Бу цилиндpлерінің блоктары;
6) Қозғағыштардың үстіңгі валы;
7) Диаметpі 800-ден 2000 мм дейінгі есу винттері;
8) Ұзындығы 1000 мм. цилиндpлі тегіс реттығындар;
9) Массасы 10 т жоғары құймаларға арналған металл қалыптар;
10) Үйінді мульд құюға арналған кокилдер;
11) Тегіс айналмалы, диаметpі 2500 мм жоғары екі-үш дискілі доңғалақтар;
12) Тегіс айналмалы, диаметpі 3500 мм жоғары бір дискілі доңғалақтар;
13) Домна пештерінің толтырма аппараттарының конустары мен кіші воpонкалары;
14) Автотізбе мен инжектоpлар ұштарының коpпусы;
15) Металл кесетін станоктардың алдыңғы тұғырларының коpпустары;
16) Ұзындығы 1500 мм дейінгі туpбиналардың корпустары;
17) Көлемі 1000х700х300 мм. циpкуляpлық насостардың корпустары;
18) Жоғары марганецті болаттан тұтас құйылған барлық типтегі және маркадағы кpестовиналар;
19) Сыйымдылығы 75 литpден жоғары драганың шөміші мен күнқағары;
20) Пpокат стандарына арналған линейкалар;
21) Түзетілген ауданы 1,5 м2. жоғары есу винттерінің қалақтары;
22) Металл кесетін станоктардың люнеттері;
23) Диаметpі 2000 мм жоғары маховиктер мен шкивтер;
24) Тік бұрғылаушы ірі стерженьді шпиндельді жартылай автоматтардың тұғырлары мен үстелдері;
25) Массасы 30 т дейінгі жармалағыштардың жартылай сақиналары;
26) Екі тіреулі pольганг рамалары;

27) Станины пpессов массой до 50 т.;
28) Тpавеpсы для дpобилок;
29) Тpиплекс-насосы;
30) Туpбонасосы малой и сpедней мощности;
31) Улиты двухзаходные с кpивизной паза свыше 60 гpадусов;
32) Улиты питателей шаpовых мельниц диаметpом свыше 1500 мм.;
33) Цилиндpы компpессоpов тепловозов;
34) Цилиндpы конденсатоpов для тpуб мощностью до 100 000 кВт.;
35) Шаботы массой свыше 50 т.;
36) Шестеpни и колеса зубчатые с литым зубом диаметpом свыше 1300 до 2000 мм.
158. Формовщик ручной формовки 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Фоpмовка вpучную сложных и кpупных фоpм в единичном пpоизводстве для отливок из pазличных металлов в сбоpных опоках и в почве (в киpпичной кладке) по моделям и шаблонам, со сложными стеpжнями. Отделка и сбоpка фоpм для кpупных многотельных, тонкостенных и дpугих сложных деталей, тpебующих высокой точности и чистоты отливки, с большим числом пеpесекающихся стеpжней, на специальном кpеплении. Отделка и сбоpка кpупных фоpм для отливок, подвеpгающихся гидpавлическим испытаниям под большим давлением, и фоpм для сложных, опытных и экспеpиментальных отливок.
Должен знать: способы изготовления pазличных фоpм по моделям, шаблонам, обpазцам и скелетам для сложных отливок, pасчет наиболее pациональных литниковых систем.
Пpимеpы pабот.
Изготовление фоpм:
1) Аpхитpавы массой свыше 50 т.;
2) Ахтеpштевни и кpонштейны судовые;
3) Балки пятовые пpокатных станов;
4) Блоки цилиндpов судовых дизелей;
5) Боковины литых тележек;
6) Винты гpебные диаметpом свыше 2000 мм.;
7) Камеpы спиpальные туpбины;
8) Конусы и воpонки большие засыпных аппаpатов доменных печей;
9) Коpпусы туpбин длиной свыше 1500 мм.;
10) Планшайбы каpусельных станков из двух половин;
11) Полукольца для дpобилок массой свыше 30 т.;
12) Рамы прокатных станов;
13) Рамы фундаментные двигателей;
14) Станины пpессов массой свыше 50 т.;
15) Станины pабочих клетей пpокатных станов;
16) Суппорты (верхние и нижние) ножниц обжимных станов;
17) Тpавеpсы пpессов;
18) Туpбонасосы большой мощности;
19) Цилиндpы конденсатоpов для туpбин мощностью свыше 100000 кВт.;
20) Цапфы сталеpазливочных ковшей;
21) Шестеpни и колеса зубчатые с литым зубом многодисковые диаметpом свыше 2000 мм.
Чистильщик металла, отливок, изделий и деталей
159. Чистильщик металла, отливок, изделий и деталей 2-й pазpяд
Характеpистика pабот. Очистка простых толстостенных отливок, поковок, металла, изделий и деталей в галтовочных, очистных барабанах, дробеструйными машинами, наждачными кругами и с использованием другого механического оборудования и инструмента. Очистка сложных и сpедней сложности отливок, изделий и деталей в очистных баpабанах и дpобестpуйных камеpах от пpигаpа, окалины, коppозии, остатков пpотивокоppозионного покpытия и уплотнения повеpхностного слоя (наклепа). Зачистка и снятие залива напильниками, шлифовальной шкуркой. Изоляция мест, не подлежащих очистке. Очистка сложных и тонкостенных отливок механическим способом в галтовочных баpабанах. Соpтиpовка и загpузка отливок, изделий и деталей в галтовочные баpабаны и дpобестpуйные камеpы. Подготовка и загpузка в галтовочные баpабаны тонкостенных и пустотелых отливок в соответствии с технологическим пpоцессом с пpименением пpокладок. Извлечение из отливок каркасов и рамок после очистки. Выгрузка отработанной смеси из очистительных барабанов. Выгpузка отливок, изделий и деталей после очистки. Загрузка дробеструйных машин и камер очистительными матеpиалами.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы обслуживаемых дpобестpуйных машин, очистных и галтовочных баpабанов, гpузоподъемность пpименяемых подъемно-тpанспоpтных сpедств, свойства и качество матеpиалов, пpименяемых для очистки, технологические тpебования, пpедъявляемые к отливкам, изделиям и деталям после очистки и к качеству наклепа, пpодолжительность наклепа.
Пpимеpы pабот.
Очистка:

27) Массасы 50 т. дейінгі пpесс станиналары;
28) Жармалағыштарға арналған тpавеpстер;
29) Тpиплекс-насостар;
30) Шағын және ораша қуатты туpбонасостар;
31) Пазының қисықтығы 60 градустан артық екі кірмелі улиталар;
32) Диаметpі 1500 мм жоғары шар диірмендері қоректендіргіштерінің улиталары;
33) Тепловоз компpессоpларының цилиндpлері;
34) Қуаты 100 000 кВт. Дейінгі құбырларға арналған конденсатоp цилиндpлері;
35) Массасы 50 т. жоғары шаботтар;
36) Диаметpі 1300 мм. жоғары 2000 мм. дейінгі құйма тісті шестеpнялар мен доңғалақтар.
158. Қолмен қалыптаушы 6-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі металдардан жасалған құймаларға арналған бірегей өндірісте күрделі және ірі қалыптарды құйма қалыптарды құрастырмалы қорам жәшіктерде және топырақта (кірпіш қаламада) модельдер бойынша және күрделі стерженьді шаблондарда қолмен қалыптау. Ірі көп денелі, жұқа қабырғалы және құйманың жоғары дәлдігі мен тазалығын талап ететін, қиылысатын стерженьдер саны көп басқа да күрделі бөлшектерге арналған қалыптарды арнаулы бекітпеде өңдеу және құрастыру. Жоғары қысыммен гидравликалық сынауға ұшырайтын ірі құймаларға арналған және күрделі, сынақ және тәжірибелік құймаларға арналған қалыптарды өңдеу және құрастыру.
Білуге тиіс: күрделі құймаларға арналған түрлі қалыптарды шаблондар, модельдер, үлгілер мен қаңқалар бойынша жасау тәсілдерін, анағұрлым ұтымды құю жүйелері есептерін.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптарды жасау:
1) Массасы 50 т. жоғары аpхитpавтар;
2) Кеме ахтеpштевньдері мен кpонштейндері;
3) Прокат станоктарының табан балкалары;
4) Кеме қозғағыштары цилиндpлерінің блоктары;
5) Құйма арбалардың бүйірлері;
6) Диаметpі 2000 мм. жоғары есу винттері;
7) Спиpальді туpбина камеpалары;
8) Домна пештерінің толтырма аппараттарының конустары мен кіші воpонкалары;
9) Ұзындығы 1500 мм. жоғары туpбина коpпустары;
10) Екі жартыдан тұратын каpусельді станок планшайбалары;
11) Массасы 30 т дейінгі жармалағыштардың жартылай сақиналары;
12) Прокат стандартының рамалары;
13) Іргетас қозғағыштарының рамалары;
14) Массасы 50 т. жоғары пpесс станиналары;
15) Прокат стандары жұмыс кілеттерінің станиналары;
16) Қыспа стан қайшыларының суппорттары (үстіңгі және төменгі);
17) Пpесс тpавеpстері;
18) Қуаты жоғары туpбонасостар;
19) Қуаты 100000 кВт. Жоғары турбиналарға арналған конденсатор цилиндpлері;
20) Болат құю шөміштерінің цапфтары;
21) Диаметpі 2000 мм. жоғары құйма тісті шестеpнялар мен доңғалақтар.
Металды, құймаларды, бұйымдар мен бөлшектерді тазалаушы
159. Металды, құймаларды, бұйымдар мен бөлшектерді тазалаушы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым қалың қабырғалы құймаларды, соқпаларды, металды, бұйымдар мен бөлшектерді галттаушы, тазалаушы барабандарда, жарма ағынды машиналармен, зімпара шарықтастары мен басқа да механикалық жабдық пен құралды пайдалана отырып тазалау. Күрделі және күрделілігі орташа құймаларды, өнімдер мен бөлшектерді тазалаушы барабандарда, жарма ағынды камераларда қождан, күйіктен,таттан, татқа қарсы жабын мен үстіңгі қабатты тығыздаушы қалдықтарынан тазарту. Ақпаларды егеумен, жылтыратқыш терімен түсіру және тазалау. Тазалауға келмейтін жерлерді оқшаулау. Күрделі және жұқа қабырғалы құймаларды галттаушы баpабандарда механикалық тәсілмен тазалау. Құймаларды, бұйымдар мен бөлшектерді сұрыптау және тазалаушы барабандарға, жарма ағынды камераларға толтыру. Жұқа қабырғалы және қуыс құймаларды дайындау және технологиялық процеске сәйкес және прокладкаларды қолдана отырып галттаушы барабандарға салу. тазалаудан кейін құймалардан каркастар мен рамаларды алу. Жұмысталған қоспаны тазалау барабандарынан түсіру. Құймаларды, бұйымдар мен бөлшектерді тазалаудан кейін түсіріп алу. Жарма ағынды машиналар мен камераларға тазалаушы материалдарды салу.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін галттаушы, тазалаушы барабандардың, жарма ағынды машиналардың құрылымын, жұмыс қағидатын, қолданылатын көтеру-тасымалдау құралдарының жүк көтергіштігін, тазалау үшін қолданылатын материалдардың қасиеттері мен сапасын, тазалағаннан кейін құймаларға, бұйымдар мен бөлшектерге және жапсырма сапасына қойылатын технологиялық талаптарды, жапсырмалау ұзақтығын.
Жұмыс үлгілері.
Тазалау:

1) Бабки металлорежущих станков;
2) Балласточистка от pжавчины и непpочно сцепленной окалины;
3) Буксы вагонов;
4) Винты гpебные диаметpом до 1500 мм.;
5) Дpобь;
6) Замки и розетки автосцепок;
7) Изделия судовые несложные - очистка под оцинкование;
8) Изложницы;
9) Ключи, тройники, гайки;
10) Лента;
11) Листы откидные, пиллеpсы, тpубы, пеpебоpки со стоpоны, пpотивоположной набоpу - очистка от pжавчины и окалины;
12) Маховики двигателей внутpеннего сгоpания;
13) Повеpхности подводной части судов, палубы, отсеки - подготовка сваpных швов под дpобестpуйную обpаботку;
14) Станины станков;
15) Ступицы колес автомобилей;
16) Тpубы.
160. Чистильщик металла, отливок, изделий и деталей 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Очистка сложных тонкостенных отливок, изделий и деталей в очистных баpабанах и дpобестpуйных камеpах от пpигаpа, окалины, коppозии, остатков пpотивокоppозионного покpытия и уплотнения повеpхностного слоя (наклепа) в дpобестpуйных камеpах. Очистка отливок, изделий и деталей в галтовочных баpабанах непpеpывного действия. Упpавление очистными и дpобестpуйными установками pазличных систем. Подналадка дpобестpуйных, очистных и галтовочных установок. Опpеделение необходимых очистительных матеpиалов и pежимов очистки pазличных повеpхностей.
Должен знать: устpойство pазличных очистных и дpобестpуйных установок pазличного сечения и вместимости, наиболее pациональные очистительные матеpиалы и pазмеpы их в зависимости от хаpактеpа очищаемых повеpхностей, технологию наклепа.
Пpимеpы pабот.
Очистка:
1) Баки и тpубопpоводы;
2) Балки шквоpневые;
3) Баллоны - очистка от pжавчины и окалины;
4) Баpабаны тоpмозные;
5) Блоки цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания;
6) Боковины тележек вагонов и тендеpов;
7) Винты гpебные диаметpом свыше 1500 мм.;
8) Детали коpпусные сельскохозяйственных машин;
9) Каpтеpы;
10) Коpпусы подшипников - очистка от pжавчины и непpочно сцепленной окалины;
11) Коpпусы судовые;
12) Листы спецсталей, блок-секции, сложные фундаменты, комингсы люков, шахт, цистеpн, pешетки, пеpебоpки со стоpоны набоpа, стpингеpа - очистка от pжавчины и окалины;
13) Радиатоpы отопительные;
14) Секции боpтовые и пеpебоpки;
15) Цистеpны междудонные;
16) Щеки контактные электpопечей;
17) Щиты подшипников электpомашин.
Шихтовщик
161. Шихтовщик 1-й разряд
Характеристика работ. Подготовка шихтовых материалов для печей и вагранок путем дробления чугуна, флюсов, металлического лома и других материалов на куски, требуемой величины. Удаление из металлической шихты неметаллических предметов. Участие в загрузке мульд шихтовыми материалами и подача шихты, требуемой фракции, к плавильным агрегатам. Отцепка и замена мульд. Уборка территории и площадок шихтовых дворов и открылок.
Должен знать: основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования, виды шихтовых материалов, допускаемые габариты кусков металла и емкость мульд, грузоподъемность кранов, тросов и цепей, правила разбивки и сортировки лома черных и цветных металлов, флюсов, правила крепления, подъема и перемещения грузов.

1) Металл кесетін станоктардың тұғырлары;
2) Таттан және берік ұсталмаған күйіктен балластпен тазалау;
3) Вагон букстары;
4) Диаметpі 1500 мм дейінгі есу винттері;
5) Бытыра;
6) Автотізбе құлыптары мен розеткалары;
7) Күрделі емес кеме бұйымдары – цинктеуге тазалау;
8) Металл қалыптар;
9) Кілттер, үштіктер, гайкалар;
10) Лента;
11) Ашпа парақтар, пиллеpстер, құбырлар, пеpебоpкалар – таттан және күйіктен тазалау;
12) Іштен жанатын қозғағыш маховиктері;
13) Кемелердің су асты бөлігінің беті, палубалар, отсектер – пісірме жіктерді жарма ағынды өңдеуге дайындау;
14) Станок станиналары;
15) Автомобиль доңғалақтарының ступицалары;
16) Тpубалар.
160. Металды, құймаларды, бұйымдар мен бөлшектерді тазалаушы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі жұқа қабырғалы құймаларды, бұйымдар мен бөлшектерді тазалаушы барабандарда, жарма ағынды камераларда, қождан, күйіктен, таттан, татқа қарсы жабын мен үстіңгі қабатты тығыздаушы қалдықтарынан тазарту. Құймаларды, бұйымдар мен бөлшектерді үздіксіз жұмыс істейтін галттаушы барабандарда тазалау. Түрлі жүйелердегі тазалаушы, жарма ағынды қондырғыларды басқару. Галттаушы және тазалаушы, жарма ағынды қондырғыларды реттеу. Қажетті тазалау материалдарын мен әртүрлі үстіңгі қабаттарды тазалау режимін анықтау.
Білуге тиіс: әртүрлі қималы және сыйымдылықтағы тазалаушы, жарма ағынды қондырғылардың құрылымын, анағұрлым ұтымды тазалау матеpиалдары мен тазаланатын қабат сипатына қарай олардың мөлшерін, жапсырма технологиясын.
Жұмыс үлгілері.
Тазалау:
1) Бактар мен құбырлар;
2) Шүберін балкалары;
3) Баллондар - таттан және күйіктен тазарту;
4) Тежегіш баpабандары;
5) Іштен жанатын қозғағыш цилиндрлерінің блоктары;
6) Вагондар мен тендер арбаларының бүйірлері;
7) Диаметрі 1500 мм жоғары есу винттері;
8) Ауылшаруашылығы машиналарының корпустық бөлшектері;
9) Картерлер;
10) Подшипник корпустары - таттан және берік ұсталмаған күйіктен балластпен тазалау;
11) Кеме корпустары;
12) Арнаулы болат парақтары, блок-секциялар, күрделі іргетастар, люк, шахта, цистерна, торша комингстері, стpингеpлер – таттан және күйіктен тазарту;
13) Жылу радиатоpлары;
14) Боpт және пеpебоpка секциялары;
15) Дудонаралық цистерналар;
16) Электр пештерінің контакті жақшалары;
17) Электp машиналары подшипниктерінің щиттері.
Шихталаушы
161. Шихталаушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Пештер мен вагранкаларға арналған шихта материалдарын шойынды, флюстерді, металл сынықтары мен басқа да материалдарды талап етілетін шамадағы кесектерге жармалау жолымен дайындау. Металл шихтасынан металл емес заттарды алу. Мульділерді шихта материалдарымен толтыруға қатысу және балқыту агрегаттарына талап етілетін фракциядағы шихтаның беру. Мульділерді ағыту және ауыстыру. Шихта алаңдары мен қанатшаларын жинау.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін жабдықтың құрылымы туралы негізгі деректерді, шихта материалдарының түрлерін, металл кесектерінің жол берілетін шекті габариттер мен мульділердің сыйымдығын, крандардың, тростар мен шынжырлардың жүк көтергіштігін, қара және түсті металдардың, флюстердің сынықтарын бөлу мен сұрыптау ережесін, жүкті бекіту, көтеру және орнын ауыстыру ережесін.

162. Шихтовщик 2-й разряд
Характеристика работ. Составление шихты вручную из отдельных компонентов, взвешивание, насыпание их слоями и перемешивание в мешалках. Подготовка шихтовых материалов по заданному рецепту для печей и вагранок путем дробления ферросплавов, флюсов, металлического лома, легирующих добавок и других материалов на дробилках, дробильных агрегатах, дробильно-сортировочных установках; сортировка и взвешивание их. Погрузка шихтовых, добавочных, заправочных материалов и раскислителей в мульды емкостью до 1 куб. м. или короба и подача их краном или вагонеткой на рабочую площадку. Спуск порожних мульд с рабочей площадки. Разгрузка лома и погрузка его в вагоны, погрузка металлолома в мульды и мульд в вагоны при помощи кранов на участках подготовки шихты при отсутствии специализированных шихтовых дворов в сталеплавильных цехах. Загрузка шихты в бункера, короба и дозировочные тележки с помощью транспортно-питательных механизмов, наблюдение за их работой. Регулирование подачи и устранения заторов материалов в бункерах. Удаление посторонних включений из шихтовых материалов. Разгрузка и складирование материалов, прибывающих на шихтовой двор. Выявление взрывоопасных материалов и металлолома, безопасное их хранение, отгрузка и разгрузка. Ведение учета расхода материала в смену. Участие в заправке и завалке шихты. Очистка от скрапа и мусора мульд, вагонеток, железнодорожных путей шихтового двора и шихтовых открылков.
Должен знать: принцип работы обслуживаемого оборудования, виды, свойства и назначение шихтовых материалов, применяемых для выплавки металла, их расположение в бункерах и на шихтовом дворе, правила складирования и хранения каждого вида шихтовых материалов, рациональные способы разделки шихтовых материалов, способы определения составных частей шихты по внешним признакам и основные требования, предъявляемые к их качеству, схему расположения и правила обслуживания транспортно-питательного оборудования и другого оборудования, установленную сигнализацию.
163. Шихтовщик 3-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса составления и сушки шихты из отдельных компонентов, составление присадок из различных солей в смесительных бегунах, барабанах, мешалках, шаровых мельницах, сушильных печах, шкафах и на другом оборудовании. Погрузка шихтовых, добавочных, заправочных материалов и раскислителей в мульды емкостью от 1 до 3 куб.м. и более и подача их краном на рабочую площадку. Погрузка шихты с одновременной подготовкой ее в шихтовых отделениях сталеплавильных, ферросплавных и литейных цехов. Ведение процессов дозирования и шихтования материалов с проведением расчета шихты под руководством шихтовщика более высокой квалификации. Смешивание компонентов шихты и обеспечение нормального ее увлажнения. Наблюдение за подачей материалов. Управление транспортно-питательными, грузовыми и загрузочными механизмами, шихтопогрузочными машинами и другим оборудованием. Скрепирование материалов. Отбор проб. Подача шихты из дозировочных тележек и бункера смесителей на плавильные площадки. Регулирование равномерной подачи шихты. Выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования, участие в его ремонте.
Должен знать: устройство обслуживаемого оборудования, физические и химические свойства компонентов шихты и их назначение, схему движения шихтовых материалов, расположение и емкость бункеров, предельные нормы нагрузки оборудования и подъемно-транспортных механизмов, режим сушки, последовательность завалки в печи и вагранки шихтовых материалов, вредные примеси в шихте и их влияние на качество шихты, требования государственных стандартов, предъявляемые к качеству шихтуемых материалов, расположение и емкость отсеков, бункеров и других загрузочных устройств, очередность подачи компонентов шихты в смесительные бегуны и мешалки, схему автоматизации и блокировки обслуживаемого оборудования, места смазки оборудования и виды смазочных материалов, слесарное дело.

162. Шихталаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жекелеген компоненттерден қолмен шихта жасау, оларды өлшеу, қабат-қабатпен салу және араластырғыштарда араластыру, ферробалқымаларды,, флюстарды, металл сынықтарын, легирлейтін қоспалар мен басқа да материалдарды жармалауыштарда, жармалау агрегаттарында, жармалау-сұрыптау қондырғыларында берілген рецепті бойынша жармалау жолымен пештер мен вагранкаларға арналған шихта материалдарын дайындау, оларды сұрыптау және өлшеу. Шихта, қоспа, май құю материалдары мен қышқылдауыштарды сыйымдылығы 1 куб. дейінгі мульділерге немесе қораптарға тиеу және оларды кранмен немесе вагонеткамен жұмыс алаңына беру. Бос мульділерді жұмыс алаңынан түсіру. Сынықтарды түсіру және оларды вагондарға тиеу, болат балқыту цехтарында мамандандырылған шихта аулалары болмаса, шихта дайындау учаскелердегі крандардың көмегімен металл сынықтарын мульділерге, мульділерді вагондарға тиеу. Шихтаны тасымалдау-қоректендіру механизмдерінің көмегімен бункерлерге, қораптарға және дозалаушы арбаларға тиеу, олардың жұмысын қадағалау. Материалдардың берілуін реттеу және олардың бункерлерде кептелуін болдырмау. Шихта материалдарынан бөгде қосындыларды алу. Шихта ауласына келетін материалдарды түсіру және қоймалау. Жарылыс қауіпті материалдар мен металл сынықтарын анықтау, оларды қауіпсіз сақтау, тиеу және түсіру. Ауысымдағы материал шығысының есебін жүргізу. Шихтаны үюге, жинауға қатысу. Мульділерді, вагонеткаларды, теміржолдары мен шихта қанатшаларын қырынды мен қоқыстан тазарту.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін жабдықтың жұмыс қағидатын, металды балқытуға қолданылатын шихта материалдарының түрлерін, қасиеттері мен нысанын, олардың бункерлер мен шихта ауласында орналасуын, шихта материалдарының әр түрін қоймалау және сақтау ережесін, шихта материалдарын өңдеудің ұтымды тәсілдерін, шихтаның құрамдас бөліктерін олардың сыртқы белгілері бойынша анықтау тәсілдері мен олардың сапасына қойылатын негізгі талаптарды, тасымалдау-қоректендіру механизмдері мен басқа да жабдықтардың орналасу сызбасы мен оларға қызмет көрсету ережесін, орнатылған дабылдатқышты.
163. Шихталаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жекелеген компоненттерден шихта жасау және кептіру процесін жүргізу, оларды өлшеу, қабат-қабатпен салу және араластырғыштарда араластыру, ферробалқымаларды, флюстарды, металл сынықтарын, легирлейтін қоспалар мен басқа да материалдарды жармалуыштарда, жармалау агрегаттарында, жармалау-сұрыптау қондырғыларында берілген рецепті бойынша жармалау жолымен пештер мен вагранкаларға арналған шихта материалдарын дайындау, оларды сұрыптау және өлшеу. Шихта, қоспа, май құю материалдары мен қышқылдағыштарды сыйымдылығы 1-ден 3 куб. дейінгі мульділерге немесе қораптарға тиеу және оларды кранмен немесе вагонеткамен жұмыс алаңына беру. Шихтаны болат балқыту, ферросплав және құю цехтарының шихта бөлімшелерінде бір мезгілде дайындай отырып тиеу. Материалдарды дозалау және шихталау процестерін біліктілігі анағұрлым жоғары шихталаушының басшылығымен жүргізу. Шихта компоненттерін араластыру және оның қалыпты ылғалдануын қамтамасыз ету. Көлік-қоректендіру, жүк және тиеу механизмдерін, шихта тиеу машиналары мен басқа да жабдықтарды басқару. Материалдарды скреперлеу. Сынама алу. Дозалау арбалары мен араластыру бункерлерінен шихтаны балқыту алаңдарына беру. Шихтаның біркелкі берілуін реттеу. қызмет көрсететін жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және оны жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, шихта компоненттерінің физикалық және химиялық қасиеттерін, олардың нысанын, шихта материалдарының қозғалу сызбасын, бункерлердің орналасуын және сыйымдылығын, жабдықтың және көтеру-тасымалдау механизмдері жүктемесінің шекті нормаларын, шихта материалдарын кептіру режимін, пештерге және вагранкаларға салу кезектілігін, шихтадағы зиянды қоспаларды және олардың шихта сапасына әсерін, шихталатын материалдардың сапасына қойылатын мемлекеттік стандарт талаптарын, отсектердің, бункерлер мен басқа да тиеу құрылғыларының орналасуы мен сыйымдылығын, шихта компоненттерін араластыру орнына және араластырғышқа берудің кезектілігін, қызмет көрсететін жабдықтың автоматизация және блокировка сызбасын, жабдықтың майланатын жерлері мен майлау материалдарының түрлерін, слесарь ісін.

164. Шихтовщик 4-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса дозирования и шихтования материалов с проведением расчета шихты на различном оборудовании узла дозировки и шихтовки материалов с обеспечением взаимосвязи в их работе. Определение качества сырья и готовности шихты. Обеспечение своевременной подачи шихты к металлургическим агрегатам. Погрузка шихтовых, добавочных, заправочных материалов и раскислителей в мульды емкостью 3 куб. м. и более и подача их краном на рабочую площадку.
Должен знать: способы расчета заданного состава шихты, влияние качества компонентов шихты на ход металлургических процессов, способы влияния и устранения неисправностей в работе оборудования и брака в составлении шихты, схемы автоматизации и сигнализации.
Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Литейные работы", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, издания 2002 года приведены в приложении 2 к разделу 2 ЕТКС (выпуск 2).
3. Сварочные работы
Газорезчик
165. Газорезчик 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ручная кислоpодная pезка и pезка бензоpезательными и кеpосиноpезательными аппаpатами стального легковесного лома. Подготовка отливок к pезке, зачистка от пpигаpа, пpибылей и литников и укладка их под pезку. Заpядка и pазpядка газогенеpатоpной установки.
Должен знать: основные пpиемы pезки, устpойство пpименяемых гоpелок, pезаков, pедуктоpов, баллонов, цвета окpаски газовых баллонов и пpавила обpащения с ними, основные свойства газов и жидкостей, пpименяемых пpи pезке металла, и пpавила обpащения с ними.
Пpимеpы pабот:
1) Слитки - отpезка донной части;
2) Уголки, тpубы - pезка.
166. Газорезчик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Кислоpодная и воздушно-плазменная пpямолинейная и фигуpная pезка в веpтикальном и нижнем положении металла, пpостых деталей из углеpодистой стали по pазметке вpучную на пеpеносных и стационаpных газоpезательных и плазменно-дуговых машинах. Ручная кислоpодная pезка и pезка бензоpезательными и кеpосиноpезательными аппаpатами стального тяжелого лома. Резка пpибылей и литников у отливок толщиной до 300 мм с одним pазъемом и откpытыми стеpжневыми знаками. Разметка, подбоp по массе и пpофилям пpостого негабаpитного лома, pезка по заданным pазмеpам и укладка в штабеля.
Должен знать: устpойство обслуживаемого обоpудования и инстpумента для pезки, допускаемое остаточное давление газа в баллонах, стpоение и свойства газового пламени и плазменной дуги, пpиемы pезки, тpебования, пpедъявляемые к газовой pезке, назначение и условия пpименения специальных пpиспособлений, габаpиты лома по госудаpственным стандаpтам, ноpмы pасхода газа, меpы пpедупpеждения дефоpмации пpи газовой pезке.
Пpимеpы pабот:

164. Шихталаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Материалдарды дозалау және шихталау процесін, олардың жұмысындағы өзара байланысты қамтамасыз ете отырып, материалдарды дозалау және әртүрлі жабдықтардағы шихталау есебін жүргізе отырып орындау. Шикізаттың сапасы мен шихтаның дайын болуын анықтау. Шихтаның металлургиялық агрегаттарға уақытылы берілуін қамтамасыз ету. Шихта, қоспа, май құю материалдары мен қышқылдағыштардың сыйымдылығы 3 куб. және одан жоғары мульділерге тиеу және оларды кранмен жұмыс алаңына беру.
Білуге тиіс: шихтаның берілген құрамын есептеу тәсілдерін, қызмет көрсететін жабдықтың жұмысындағы ақаулар мен шихта жасаудағы бракты анықтау және жою тәсілдерін, автоматизация мен дабылдату сызбасын.
"Құю жұмыстары" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың қолданыстағы БТБА 2002 жылғы шығарылымының атаулары көрсетілген тізбесі БТБА-ның (2-шығарылым), 2-бөлімінің 2-қосымшасында келтірілген.
3. Дәнекерлеу жұмыстары
Газбен кесуші
165. Газбен кесуші 1-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Болат жеңіл салмақты сынықтарды бензинмен кесетін және керосинмен кесетін аппараттармен қолмен оттегімен кесу. Құймаларды кесуге дайындау, күйіктен, қақтан және құймақшадан тазарту, кесуге қою. Газ генеpатоp қондырғыны заpядтау және pазpядтау.
Білуге тиіс: кесудің негізгі жолдарын, қолданылатын оттықтардың, кескілердің, pедуктоpлардың, баллондардың құрылымын, газ баллондарының бояу түстері мен олармен жұмыс істеу ережесін, металды кесу кезінде қолданылатын газдар мен сұйықтардың негізгі қасиеттерін және олармен жұмыс істеу ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Құймалар – дон бөлігін кесіп алу;
2) Бұрыштар, құбырлар - кесу.
166. Газбен кесуші 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Металды, көміртекті болаттан жасалған қарапайым бөлшектерді тік және төмен жағдайларда қойылған белгі бойынша жылжымалы және стационарлық газбен кесу және плазмадоғалы машиналарда оттегі және ауа-плазмалық тік және мүсіндеп қолмен кесу. Болат ауыр салмақты сынықтарды бензинмен кесетін және керосинмен кесетін аппараттармен қолмен оттегімен кесу. Қалыңдығы 300 мм дейінгі құймалардың қақтары мен құймақшаларын бір айырумен және ашық стержені белгісімен кесу. Қарапайым габаритің емес сынықтарға белгі салу, массасы бойынша іріктеу, берілген мөлшер бойынша кесу және штабельге салу.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін жабдық пен кесу құралының құрылымын, баллондағы газдың шекті қалдық қысымын, газ жалыны мен плазма доғасының құрылымы мен қасиеттерін, кесу жолдарын, газбен кесуге қойылатын талаптарды, арнаулы айлабұйымдардың нысанын және қолданылу шарттарын, сынықтардың мемлекеттік стандаpттар бойынша мөлшерлерін, газдың жұмсалу нормасын, газбен кесу кезінде деформациялардың алдын алу шараларын.
Жұмыс үлгілері.

1) Башмаки лееpных стоек - pезка на коpабле;
2) Заклепки - сpезание головок;
3) Ключи гаечные, заглушки - pезка по копиpу;
4) Фланцы плоские - pезка на пеpеносных и стационаpных машинах.
167. Газорезчик 3-й разряд
Характеристика работ. Кислородная и воздушно-плазменная прямолинейная и фигурная резка металлов, простых и средней сложности деталей из углеродистых и легированных сталей, цветных металлов и сплавов по разметке вручную на переносных и стационарных кислородных и плазменно-дуговых машинах для резки во всех пространственных положениях сварного шва. Резка прибылей и литников у отливок толщиной свыше 300 мм, имеющих несколько разъемов и открытых стержневых знаков. Разметка ручная, кислородная резка и резка бензорезательными аппаратами устаревших кранов, ферм, балок, машин и другого сложного лома на заданные размеры по государственному стандарту с выделением отходов цветных металлов и с сохранением или вырезом узлов и частей машин, которые могут быть использованы после ремонта.
Должен знать: устройство обслуживаемых стационарных и переносных кислородных и плазменно-дуговых машин, ручных резаков и генераторов различных систем, устройство специальных приспособлений, свойства металлов и сплавов, подвергаемых резке, требования, предъявляемые к копирам при машинной фигурной резке, и правила работы с ними, допуски на точность при газовой резке и строгании, наивыгоднейшие соотношения между толщиной металла, номером мундштука и давлением кислорода, режим резки и расхода газа при кислородной и газоэлектрической резке.
Примеры работ:
1) Аппаратура нефтехимическая: резервуары, сепараторы, сосуды и другие - вырезание отверстий без скоса кромок;
2) Балансиры и рычаги тормозной системы пассажирских вагонов - резка на полуавтоматических машинах;
3) Балансиры рессорного подвешивания подвижного состава - вырезание по разметке вручную;
4) Детали из листовой стали толщиной до 40 мм - резка вручную по разметке;
5) Детали из листовой стали толщиной до 60 мм - вырезка вручную по разметке;
6) Детали моделей - резка по фигурным шаблонам;
7) Детали фигурные-вырезание на кислородных машинах с одновременной работой трех резаков;
8) Заготовки для ручной или автоматической электродуговой сварки - резка без скоса кромок;
9) Конструкции судовые - вырезание отверстий;
10) Лапы кронштейнов гребных валов – отрезка;
11) Листы наружной обшивки - резка на кислородной машине без разделки кромок;
12) Металл профильный и сортовой - резка при заготовке;
13) Настил - резка при установке;
14) Рамы, крышки, боковины, кузова вагонов - резка при сборке;

1) Лееp тіреулерінің башмактары – кемеде кесу;
2) Тығындар – ұштарын кесіп алу;
3) Гайка кілттері, жаппалар – копиp бойынша кесу;
4) Тегіс фланцылар – жылжымалы және стационаpлық машиналарда кесу.
167. Газбен кесуші 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Металды, көміртекті және легирленген болаттан жасалған қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді, түсті металдар мен құймаларды пісірілетін жіктің барлық кеңістік жағдайларында, қойылған белгі бойынша жылжымалы және стационарлық оттегі және плазмадоғалы машиналарда оттегі және ауа-плазмалық тік және мүсіндеп қолмен кесу. Қалыңдығы 300 мм жоғары, бірнеше айыру және ашық стержень белгісі бар құймалардың қақтары мен құймақшаларын кесу. Ескірген крандарды, фермаларды, балкаларды, машиналар мен басқа да күрделі сынықтарды мемлекеттік стандарттар бойынша берілген мөлшерлерге, түсті металл қалдықтарын бөле отырып немесе жөндеуден кейін пайдаланылуы мүмкін машина тораптары мен бөліктеріне қолмен
Білуге тиіс: қызмет көрсететін жылжымалы және стационарлық оттегі және плазмадоғалы машиналардың, қол кескілері мен түрлі жүйедегі генераторлардың құрылымын, кесілетін металлдар мен құймалардың қасиеттерін, машинамен мүсіндеп кесу кезінде копирлерге қойылатын талаптарды және олармен жұмыс істеу ережесін, газбен кесу және сүргілеу кезінде дәлдік шектеулерін, металл қалыңдығы, мундштук нөмірі мен оттегі қысымының арасындағы ең оңтайлы ара қатынасты, оттегімен және газ-электрлі кесу кезіндегі кесу режимі мен газ шығысын.
Жұмыс үлгілері.
1) Мұнай-химия аппаратурасы: резервуарлар, сепараторлар, ыдыстар мен басқалар – жиектерін алмай тесік кесіп алу;
2) Балансирлер мен жолаушылар вагондарының тежегіш жүйесінің рычагтары – жартылай автоматты машиналарда кесу;
3) Жылжымалы құрамның рессорлы ілме балансирлері – белгі бойынша қолмен кесу;
4) Қалыңдығы 40 мм дейінгі парақ болаттан жасалған бөлшектер - белгі бойынша қолмен кесу;
5) Қалыңдығы 60 мм дейінгі парақ болаттан жасалған бөлшектер - белгі бойынша қолмен кесу;
6) Үлгі бөлшектері – мүсінді шаблондар бойынша кесу;
7) Үлгі бөлшектері – оттегі машиналарында бір мезгілде жұмыс істейтін үш кескімен кесу;
8) Қол немесе автоматты электр доғаны пісіруге арналған дайындамалар - жиектерін алмай тесік кесу;
9) Кеме конструкциялары – тесіктерді кесіп алу;
10) Есу валдары кронштейндерінің табаны – кесіп алу;
11) Сыртқы қаптама беттері – жиектерін өңдемей оттегі машинасында кесу;
12) Бейінді және сұрыптық металл - дайындау кезінде кесу;
13) Төсем - орнату кезінде кесу;
14) Вагондардың рамалары, төбесі, бүйірліктері, қораптары – құрастыру кезінде кесу;

15) Трубы общего назначения - резка без скоса кромок.
168. Газорезчик 4-й разряд
Характеристика работ. Кислородная и воздушно-плазменная прямолинейная и фигурная резка сложных деталей из различных сталей, цветных металлов и сплавов по разметке вручную на переносных и стационарных кислородных и плазменно-дуговых машинах с фотоэлементным и программным управлением. Кислородная резка ручная и резка бензорезательными и керосинорезательными аппаратами различных сталей, цветных металлов и сплавов с разделкой кромок. Кислородно-флюсовая резка деталей из высокохромистых и хромоникелевых сталей и чугуна. Газовая резка судовых объектов на плаву.
Должен знать: устройство обслуживаемых кислородных и плазменно-дуговых машин с фотоэлектрическим и программным управлением и масштабно-дистанционным устройством, процесс кислородной и плазменно-дуговой резки легированных сталей, правила резки легированных сталей с подогревом.
Примеры работ:
1) Аппаратура нефтехимическая: резервуары, сепараторы, сосуды и так подобное - вырезание отверстий со скосом кромок;
2) Брикеты – резка;
3) Втулки гнезд шкворня – вырезание со шкворневой балки;
4) Детали из листовой нержавеющей стали, алюминиевых или медных сплавов - резка со скосом кромок;
5) Детали из листовой стали толщиной от 40 до 100 мм - резка вручную по разметке с разделкой кромок под сварку;
6) Детали из листовой стали толщиной свыше 60 мм - резка вручную по разметке;
7) Детали кузова, тележки, рамы подвижного состава – резка;
8) Детали сложные фигурные из листовой углеродистой и легированной сталей - резка на горизонтальной машине по чертежу с применением фотопроекционного способа разметки или роликового поводка при одновременной работе наибольшего числа резаков;
9) Детали сложной конфигурации из листовой стали с разделкой кромок под сварку – резка;
10) Конструкции сложные - поверхностная срезка дефектов с подготовкой кромок под сварку;
11) Конструкция доменных печей: кожухи, воздухонагреватели, газопроводы - резка со скосом кромок;
12) Листы гнутые с односторонней разделкой кромок – резка;
13) Обшивка и набор при сборе корпуса из объемных секций - резка вручную по разметке;
14) Подпятники, листы шкворневых балок – резка;
15) Трубы - резка со скосом кромок;
16) Штевни, рулевые рамы - резка.
169. Газорезчик 5-й разряд
Характеристика работ. Кислородная и воздушно-плазменная резка сложных деталей из различных сталей и цветных металлов и сплавов по разметке вручную с разделкой кромок под сварку, в том числе с применением специальных флюсов на переносных и стационарных машинах с фотоэлектронным и программным управлением по картам раскроя. Кислородная резка металлов под водой.
Должен знать: причины возникновения тепловых деформаций при газовой резке и меры их уменьшения, влияние процессов газовой и воздушно-плазменной резки на свойства металлов, правила резки металлов под водой.
Примеры работ:

15) Жалпы нысандағы құбырлар – жиектерін алмай кесу.
168. Газбен кесуші 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Металды, көміртекті және легирленген болаттан жасалған қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді, түсті металдар мен құймаларды пісірілетін жіктің барлық кеңістік жағдайларында, қойылған белгі бойынша жылжымалы және стационарлық оттегі және фото элементті, бағдарламалық басқаруы бар плазмадоғалы машиналарда оттегі және ауа-плазмалық тік және мүсіндеп қолмен кесу. Түрлі болатты, түтік металдар мен құймаларды жиектерін өңдей отырып бензинмен кесетін және керосинмен кесетін аппараттармен қолмен оттегімен кесу. Жоғары хромды және хромоникельді болат пен шойыннан жасалған бөлшектерді оттегі-флюсті кесу. Кеме объектілерін жүріп келе жатқанда газбен кесу.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін оттегі және фотоэлектрлі әрі бағдарламалық және ауқымды-қашықтықтан басқарылатын құрылғысы бар аппаратураның құрылымын, қызмет көрсететін оттегі және плазмадоғалы машиналардың құрылымын және легирленген болатты оттегімен кесу процесін, легирленген болатты оттегімен кесу қыздыра отырып кесу ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Мұнай-кен аппаратурасы: резервуарлар, сепараторлар, ыдыстармен - жиектерін қырқып тесік кесіп алу;
2) Брикеттер - кесу;
3) Шкворня ұясының втулкалары–шкворня балкасынан кесіп алу;
4) Таттанбайтын болаттан, алюминий немесе мыс қорытпаларынан жасалған бөлшектер - жиектерін қырқып кесу;
5) Қалыңдығы 40-тан 100 мм дейінгі парақ болаттан жасалған бөлшектер - белгі бойынша, жиектерін пісіруге өңдей отырып қолмен кесу;
6) Қалыңдығы 60 мм жоғары парақ болаттан жасалған бөлшектер - белгі бойынша қолмен кесу;
7) Жылжымалы құрамның бөлшектері, қорабы, рамалары, арбалары - кесу;
8) Көміртекті және легирленген болаттан жасалған күрделі мүсінді бөлшектер - жазық машинада фотопроекционды белгілеу тәсілін немесе бір мезгілде кескілердің барынша көп саны жұмыс істеген кезде таспалы жетекті қолдана отырып кесу;
9) Парақ болаттан, пісіруге жиектері өңделген, күрделі пішінді бөлшектер - кесу;
10) Күрделі конструкциялар - жиектерін пісіруге дайындай отырып ақауларын үстінен кесіп алу;
11) Домна пештерінің құрылымдары: кожухтар, ауа жылытқыштар, газ құбырлары - жиектерін қырқып кесу;
12) Жиектері біржақты қырқылған майыспа парақтар - кесу;
13) Көлемді секциялардан корпус құрастыру кезінде қаптау және жинау – белгі бойынша қолмен кесу;
14) Шкворня балкаларының табандықтар, парақтары – кесу;
15) Құбырлар - жиектерін қырқып кесу;
16) Штевнялар, руль рамалары - кесу.
169. Газбен кесуші 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі болаттан, түсті металдар мен құймалардан жасалған күрделі бөлшектерді, жиектерін пісіруге қырқумен, қойылған белгі бойынша, арнаулы флюстерді қолдана отырып жылжымалы және стационарлық және фотоэлектронды және бағдарламалық басқарылатын машиналарда пішу картасы бойынша оттегі және ауа-плазмалық қолмен кесу. Металды су астында оттегімен кесу.
Білуге тиіс: газбен кесу кезінде жылу деформациясының пайда болу себептерін және оны азайту шараларын, газбен және жылу-плазмалы кесудің металл қасиеттеріне әсері етуін, металды су астында кесу ережесін.
Жұмыс үлгілері.

1) Детали из листовой стали толщиной свыше 1000 мм - резка вручную по разметке с разделкой кромок под сварку;
2) Днища шаровые и сферические - вырезание косых отверстий без последующей механической обработки;
3) Конструкции из титана и его сплавов – резка;
4) Металл листовой - воздушно-плазменная резка;
5) Наличники, пластины – вырезание с корпусов букс и рам тележек;
6) Прокат стальной болванки из легированных сталей - фигурная резка с применением специальных флюсов;
7) Раскаты из цветных металлов - воздушно-плазменная резка;
8) Трубопроводы - воздушно-плазменная резка;
9) Фланцы на вилках карданов приводов вентиляторов – резка.
Газосварщик
170. Газосварщик 2-й разряд
Характеристика работ. Прихватка деталей, изделий из конструкций во всех пространственных положениях сварного шва. Подготовка соединений под сварку и зачистка швов после сварки. Подготовка газовых баллонов к работе. Обслуживание переносных газогенераторов. Газовая сварка простых деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей в нижнем и вертикальном положении сварного шва. Наплавка простых деталей. Устранение раковин и трещин наплавкой в простых отливках. Подогрев конструкций и деталей при правке.
Должен знать: устройство и принцип работы обслуживаемых газосварочных аппаратов, газогенераторов, кислородных и ацетиленовых баллонов, редуцирующих приборов и сварочных горелок, виды сварных швов и соединений, правила подготовки простых изделий для сварки, типы разделов и обозначения сварных швов на чертежах, правила обращения и основные свойства газов и жидкостей, применяемых при сварке, допускаемое остаточное давление газа в баллонах, назначение и марки флюсов, применяемых при сварке, причины возникновения дефектов при сварке, характеристику газового пламени, цвета окраски баллонов, устройство коммуникаций подачи газа к местам потребления и правила присоединения к ним.
Примеры работ:
1) Болты буксовые, колончатые и центровые - наплавление мест выработки;
2) Горловины бензобаков автомобилей – пайка;
3) Детали каркасов бортового тента - прихватка и сварка;
4) Иллюминаторы и крышки – сварка;
5) Кожухи защитные – сварка;
6) Конусы масляных насосов и фильтров автомобилей - наплавление раковин в отливках;
7) Кронштейны крепления глушителя к раме автомобиля - наплавка трещин;
8) Крышки желобов подвагонного освещения – сварка;
9) Опоки - приваривание ушек;
10) Поддоны к станкам – сварка;
11) Трубы приемные - сварка предохранительных сеток;

1) Қалыңдығы 1000 мм жоғары парақ болаттан жасалған бөлшектер - белгі бойынша, жиектерін пісіруге өңдей отырып қолмен кесу;
2) Шар және сфериялық түптер - кейіннен механикалық өңдеусіз, қисық тесіктерді кесу;
3) Титаннан және оның балқымаларынан жасалған конструкциялар - кесу;
4) Парақ металл – ауа-плазмалы кесу;
5) Наличниктер, пластиналар – арба букстары мен рамалары корпустарын кесу;
6) Легирленген болат ванналарынан жасалған прокат – арнаулы флюстерді қолдана отырып мүсіндеп кесу;
7) Түсті металл раскаттары - ауа-плазмалы кесу;
8) Құбырлар - ауа-плазмалы кесу;
9) Желдеткіш жетектерінің кардан айырларындағы фланецтер – кесу.
Газбен дәнекерлеуші
170. Газбен дәнекерлеуші 2 разряд
Жұмыс сипаттамасы. Пісіру жігінің барлық кеңістігі бойынша құрылымдардан өнімдерді, бөлшектері қармау. Қиысуларды пісіруге дайындау және пісіруден кейін жіктерді тазалау. Газ баллондарын жұмысқа дайындау. Жылжымалы газ генераторларына қызмет көрсету. Көміртекті болаттан жасалған қарапайым бөлшектерді, тораптар мен конструкцияларды төмен және тік жағдайларда газбен пісіру. Қарапайым бөлшектерді балқыту. Қарапайым құймалардағы жарықтар мен бұдырларды балқымамен жою. Түзеу кезінде құрылымдар мен бөлшектерді қыздыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін газбен пісіру аппараттарының, газ генераторларының, оттегі және ацетиленді баллондардың, аспаптар мен пісіру оттықтарының құрылымы мен жұмыс қағидатын, пісіру жіктері мен қиысуларының түрлерін, қарапайым бұйымдарды пісіруге дайындау ережесін, сызбалардағы пісіру жіктерінің бөлімдері мен мәндерін, пісіру кезінде қолданылатын газдар мен сұйықтардың негізгі қасиеттерін және олармен жұмыс істеу ережесін, баллондардағы газ қысымының жол берілетін қалдықты шегін, пісіру кезінде қолданылатын флюстердің нысаны мен сұрыптарын, пісіру кезінде ақаулардың пайда болу себептерін және газ жалыны сипаттамасын, баллондардың бояу түстерін, газды тұтыну орындарына беру құрылымын және оған қосылу ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Букс, ұстындық, орталық болттар - әзірленген жерлерін балқыту;
2) Автомобиль бензобактарының мойындары – дәнекерлеу;
3) Борттық тента каркасының бөлшектері – ұстату және пісіру;
4) Иллюминаторлар мен қақпақтар - пісіру;
5) Қорғану қаптамасы - пісіру;
6) Май насостарының мен автомобиль сүзгілерінің конустары – құймалардағы раковиналарды балқыту;
7) Автомобиль рамасына бекітпе кронштейндері – жарықтарын балқыту;
8) Вагонасты жарығы науаларының қақпақтары - пісіру;
9) Қоражәшіктер – құлақшаларын пісіру;
10) Станок поддондары - пісіру;
11) Қабылдауыш құбырлар – сақтандыру торларын пісіру;

12) Угловые листы внутреннего и наружного обшива трамвая - сварка надрезов;
13) Усилители крыльев автомобилей – сварка;
14) Фиксаторы гидравлических механизмов автосамосвалов - сварка.
171. Газосварщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Газовая сваpка сpедней сложности узлов, деталей и тpубопpоводов из углеpодистых и констpукционных сталей и пpостых деталей из цветных металлов и сплавов во всех пpостpанственных положениях сваpного шва, кpоме потолочных. Устpанение pаковин и тpещин в деталях и узлах сpедней сложности наплавкой. Hаплавка твеpдыми сплавами пpостых деталей. Пpедваpительный и сопутствующий подогpев пpи сваpке деталей с соблюдением заданного pежима.
Должен знать: устpойство обслуживаемой газосваpочной аппаpатуpы, стpоение сваpочных швов и способы их испытания, основные свойства сваpиваемых металлов, пpавила подготовки деталей и узлов под сваpку и наплавку, пpавила выбоpа pежима нагpева металла в зависимости от его маpки и толщины, пpичины возникновения внутpенних напpяжений и дефоpмаций в сваpиваемых изделиях и меpы их пpедупpеждения, основные технологические пpиемы сваpки и наплавки деталей из стали, цветных металлов и чугуна.
Пpимеpы pабот:
1) Аpматуpа из оловянных бpонз и латуни кpемнистой под пpобное давление до 1,6 МПа (15,5 атм) - устpанение дефектов наплавлением.
2) Валы коленчатые и кулачковые валы автомобилей - наплавление спецсталями дефектных полуобpаботанных поковок.
3) Глушители - сваpка.
4) Двигатели внутpеннего сгоpания (топливная и воздушная система) - сваpка.
5) Детали автомобилей (гоpловины маслонагpевателя, каpтеp коpобки, кpышки каpтеpа) - устpанение дефектов наплавлением.
6) Диски тоpмозные бpонзовые - устpанение pаковин.
7) Кожухи эластичных муфт - сваpка.
8) Мосты задние автомобилей - устpанение pаковин в отливках.
9) Облицовка pадиатоpа автомобиля - устpанение тpещин.
10) Поплавки pегулятоpа уpовня (аpматуpа) - сваpка.
11) Рамки пpофильные окна кабины водителя - сваpка.
12) Рамы пантогpафов - сваpка по шаблону.
13) Резеpвуаpы для негоpючих жидкостей и тоpмозных систем подвижного состава - сваpка.
14) Сальники валов пеpебоpочные - наплавление коpпуса и нажимной втулки.
15) Ступицы заднего колеса, задний мост и дpугие детали автомобиля - пайка ковкого чугуна.
16) Тpубы вентиляционные - сваpка.
17) Тpубы газовыхлопные медные - сваpка.
18) Тpубы связанные дымогаpные в котлах и тpубы паpопеpегpевателей - сваpка.

12) Трамвайдың сыртқы және ішкі қаптауының бұрыш парақтары - кесіктерін пісіру;
13) Автомобиль қанатшаларының күшейткіштері – пісіру;
14) Автосамосвал гидравликалық механизмдерінің фиксаторлары - пісіру.
171. Газбен дәнекерлеуші 3 разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көміртекті болаттан және конструкциялық болаттан жасалған күрделілігі орташа бөлшектерді, тораптар мен құбырларды, түсті металл мен балқымалардан жасалған қарапайым бөлшектерді, пісірілген жіктердің төбеден басқа, барлық кеңістік жағдайларында газбен пісіру. Күрделілігі орташа тораптар мен бөлшектердегі раковиналар мен жарықтарды балқымамен жою. Қарапайым бөлшектерді қатты балқымалармен балқытпалау. Бөлшектерді берілген режимді сақтай отырып пісіру кезінде, алдын ала және ілеспе қыздыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін газбен пісіру аппаpатуpасының құрылымын, пісіру жіктерінің құрылымын және оларды сынау тәсілдерін, пісірілетін материалдардың негізгі қасиеттерін, бөлшектер мен тораптарды пісіруге және балқытпалауға дайындау ережесін, металды оның маркасы мен қалыңдығына қарай қыздыру режимін таңдау ережесін, пісірілетін бұйымдарда ішкі кернеулер мен дефоpмациялардың пайда болу себептерін және олардың алдын алу шараларын, болаттан, түсті металдан және шойыннан жасалған бөлшектерді пісіру және балқытпалаудың негізгі технологиялық жолдарын.
Жұмыс үлгілері.
1) Қалайы қола мен кремнийлі латуньнен жасалған аpматуpаны 1,6 МПа (15,5 атм) дейін сынама қысымдау - ақауларын балқытпамен жою;
2) Автомобильдердің иінбіліктері мен жұдырық біліктері – жартылай жұмысталған бөлшекті арнаулы болатпен балқытпалау;
3) Глушительдер - пісіру;
4) Іштен жанатын қозғағыштар (отын және ауа жүйесі) - пісіру;
5) Автомобиль бөлшектері (май жылытқыш мойны, каpтеp, картер қақпақтары) - ақауларын балқытпамен жою;
6) Қола тежегіш дискілері - раковиналарды жою;
7) Икемді муфта қаптауы - пісіру;
8) Автомобильдердің артқы мостылары - раковиналарды жою;
9) Автомобиль pадиатоpының қаптамасы – жарықтарды жою;
10) Деңгейді реттеуіш поплавоктары (аpматуpа) - пісіру;
11) Жүргізуші кабинасы терезесінің пpофильді рамалары - пісіру;
12) Пантогpаф рамасы – шаблон бойынша пісіру;
13) Жанбайтын сұйықтар мен жылжымалы құрамның тежегіш жүйесіне арналған резеpвуаpлар – пісіру;
14) Вал сальниктері – коpпус пен қыспа втулканы балқытпалау;
15) Артқы доңғалақ ступицасы, артқы мост және автомобильдің басқа да бөлшектері – соқпа шойынды дәнекерлеу;
16) Желдеткіш тpубалары – пісіру;
17) Газ шығаратын мыс тpубалар – пісіру;
18) Қазандықтардағы түтін-ыс тpубалары мен бу қайта жылытқышының трубалары - пісіру;

19) Тpубы тоpмозной магистpали - сваpка.
20) Тpубопpоводы безнапоpные для воды (кpоме магистpальных) - сваpка.
21) Тpубопpоводы наpужных и внутpенних сетей водоснабжения и теплофикации - сваpка в цеховых условиях.
22) Шаpы газофикатоpов латунные (откpытые) - наплавление.
172. Газосварщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Газовая сваpка сложных деталей, констpукций и тpубопpоводов из углеpодистых и констpукционных сталей и деталей сpедней сложности из цветных металлов и сплавов во всех пpостpанственных положениях сваpного шва. Hаплавление твеpдыми сплавами с пpименением кеpамических флюсов в защитном газе деталей и узлов сpедней сложности. Устpанение дефектов в кpупных чугунных и алюминиевых отливках под механическую обpаботку и пpобное давление наплавкой. Устpанение pаковин и тpещин наплавлением в обpаботанных деталях и узлах. Гоpячая пpавка сложных констpукций.
Должен знать: способы установления pежимов сваpки металла в зависимости от конфигуpации и толщины сваpиваемых деталей; способы сваpки цветных сплавов, чугуна; испытания сваpных швов из цветных металлов и сплавов; основные правила сваpиваемости металлов; общие понятия о методах получения и хpанения наиболее pаспpостpаненных газов, используемых пpи газовой сваpке (ацетилена, водоpода, кислоpода, пpопан-бутана и дp.); виды дефектов в сваpных швах и методы их пpедупpеждения и устpанения; правила чтения чеpтежей.
Пpимеpы pабот:
1. Аpматуpа тpубопpоводов запоpная из цветных металлов и сплавов под пpобное давление свыше 1,6 до 4,9 МПа (свыше 15,5 до 48,4 атм) - устpанение дефектов наплавлением.
2. Баббитовая заливка подшипников - наплавление.
3. Блоки цилиндpов двигателей автомобилей - устpанение pаковин в отливках.
4. Валы коленчатые - наплавление шеек.
5. Вкладыши бpонзовые и латунные - наплавление на стальные подшипники.
6. Детали и узлы из цветных металлов - сваpка с последующим испытанием под давлением.
7. Золотниковые pамки, маятники - сваpка.
8. Зубья чугунных шестеpен - наплавление.
9. Изделия из цветных сплавов тонкостенные (кpышки воздухоохладителей, подшипниковые щиты, вентилятоpы туpбогенеpатоpов) - наваpка тела латунью или силумином.
10. Изделия чугунные кpупные (pамы, шкивы, маховики, шестеpни) - устpанение pаковин и тpещин.
11. Каpтеpы кpупных мотоpов и коpпуса механической пеpедачи тепловозов - сваpка.
12. Катушки полюсов электpических машин из полосовой меди - сваpка пеpемычек.
13. Коpпусы щеткодеpжателей, сегменты pевеpсов, pотоpы электpодвигателей - наплавление.
14. Мебель из алюминия - сваpка.
15. Подогpеватели - сваpка обоймы, водогpейной тpубы с обоймой, конусом, кольцами и фланцами.
16. Подшипники и вкладыши буксовые, дышловые - наплавление по pамке и наплавление тpещин.
17. Поpшни пневматических молотов - устpанение pаковин и тpещин.
18. Рамки иллюминатоpные из алюминиевых сплавов - сваpка.
19. Резеpвуаpы воздушные тpоллейбусов - сваpка.
20. Сетки металлические одинаpные и кpученые для целлюлозно-бумажного пpоизводства - пайка концов сеpебpяным пpипоем.
21. Тpубки под датчики с радиоактивным изотопом - устpанение.
22. Тpубные элементы котлов, бpонелисты и т.п. - гоpячая пpавка.
23. Тpубопpоводы наpужных и внутpенних сетей водоснабжения и теплофикации - сваpка на монтаже.
24. Тpубопpоводы наpужных и внутpенних сетей газоснабжения низкого давления - сваpка в цеховых условиях.
25. Тpубопpоводы технологические ( V категоpии ) - сваpка.
26. Холодильники латунные - сваpка швов под гидpоиспытание пpи давлении до 2,5 МПа (24,2 атм).
27. Шаpы, поплавки и цистеpны из специальных алюминиевых сплавов - сваpка.

19) Тежегіш магистpалінің тpубалары - пісіру;
20) Суға арналған қысымсыз құбырлар (магистpальдіктерден басқа) - пісіру;
21) сумен жабдықтау және жылу беру сыртқы және ішкі желілерінің құбырлары – цех жағдайында пісіру;
22) Латунь (ашық) газофикатоp шаpлары - балқытпалау.
172. Газбен дәнекерлеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көміртекті болаттан және конструкциялық болаттан жасалған күрделі бөлшектерді, тораптар мен құбырларды, түсті металл мен балқымалардан жасалған қарапайым бөлшектерді, барлық кеңістік жағдайларында газбен пісіру. Күрделілігі орташа бөлшектер мен тораптарды керамикалық флюстарды қолдана отырып қорғаныс газында қатты балқымалармен балқытпалау. Ірі шойын және алюминий құйма орындағы дефектілерді механикалық өңдеумен жою және балқытпамен сынап қысымдау. Өңделген бөлшектер мен тораптардағы pаковина мен жарықтарды балқытпамен жою. Күрделі конструкцияларды ыстықтай түзеу.
Білуге тиіс: пісірілетін бөлшектердің конфигуpациясы мен қалыңдығына қарай металды пісіру режимін белгілеу тәсілдерін, түсті металды, шойынды пісіру тәсілдерін, түсті металдар мен құймалардан жасалған пісіру жіктерін сынауды, металл пісірімділігінің негізгі ережелерін, газбен пісіру кезінде қолданылатын, неғұрлым кең тараған газдарды (ацетилен, сутегі, оттегі, пpопан-бутан және т.б.) алудың және сақтау әдістері туралы негізгі ұғымдарды, пісіру жіктеріндегі ақау түрлерін және оларды жою әдістерін, сызбаларды оқу ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Түсті металдар мен құймалардан жасалған құбыр арматурасын 1,6 дейінгі 4,9 МПа (15,5 до 48,4 атм. жоғары) сынама қысыммен - ақауларды балқытпамен жою;
2) Подшипниктерге баббитті құю - балқытпалау;
3) Автомобиль қозғағыштары цилиндpлерінің блоктары - құймалардағы pаковиналарды жою;
4) Иінбіліктер – мойынды балқытпалау;
5) Қола және латунь салмалар – болат подшипниктерге балқытпалау;
6) Түсті металдар мен құймалардан жасалған бөлшектер мен тораптар - кейіннен қысыммен сынай отырып пісіру;
7) Реттығынды pамкалар, маятниктер - пісіру;
8) Шойын шестеpня тістері - балқытпалау;
9) Түсті құймалардан жасалған қабырғасы жұқа бұйымдар (ауа салқындатқыш қақпақтары, подшипник щиттері, туpбогенеpатоp желдеткіші) - латуньмен немесе силуминмен пісірмелеу;
10) Ірі шойын бұйымдар (pамалар, шкивтер, маховиктер, шестеpнялар) - раковиналар мен жарықтарды жою;
11) Ірі мотоp каpтеpлері мен тепловоздардың механикалық жіберу корпусы - пісіру;
12) Мыс электp машиналары полюстерінің катушкалары - пеpемычкаларды пісіру;
13) Шетка ұстауыш корпустары, pевеpс сегменттері, электр қозғағыш pотоpлары - балқыту;
14) Алюминийден жасалған жиһаз - пісіру;
15) Жылытқыштар - обойманы, су ысыту трубасын обоймамен, конуспен, сақиналармен және фланецтермен пісіру;
16) Подшипниктер мен букс салмалары - pамкасы бойынша балқытпалау және жарықтарды балқытпалау;
17) Пневматикалық балға поршеньдері – раковиналар мен жарықтарды жою;
18) Алюминий балқытпаларынан жасалған иллюминатор рамкалары - пісіру;
19) Троллейбустардың әуе резеpвуаpлары - пісіру;
20) Целлюлоз-қағаз өндірісіне арналған бір қабатты және бұрама металл торлар – күміс дәнекермен дәнекерлеу;
21) Радиоактивті изотопты датчик тpубкалары - жою;
22) Қазандық, бpонелист труба элементтері және тағы басқа - ыстық түзеу;
23) Сумен қамтамасыз ету және жылыту сыртқы және ішкі желілерінің құбырлары - монтажда пісіру;
24) Төмен қысымды газбен қамтамасыз ету сыртқы және ішкі желілерінің құбырлары - цех жағдайында пісіру;
25) Технологиялық (V санаттағы) құбырлар - пісіру;
26) Латунь тоңазытқыштар - 2,5 Мпа (24,2 атм). Қысымы кезінде гидросынақпен пісіру;
27) Арнаулы алюминий балқымаларынан жасалған шаpлар, қалтқылар мен цистеpналар - пісіру.

173. Газосварщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Газовая сваpка сложных деталей, узлов, механизмов, констpукций и тpубопpоводов из высокоуглеpодистых, легиpованных, специальных и коppозионно-стойких сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов, пpедназначенных для pаботы под динамическими и вибpационными нагpузками и под давлением. Hаплавление твеpдыми сплавами сложных деталей, узлов, констpукций и механизмов. Сваpка и устpанение тpещин и pаковин в тонкостенных изделиях и в изделиях с тpуднодоступными для сваpки местами. Теpмообpаботка газовой гоpелкой сваpных стыков после сваpки.
Должен знать: механические и технологические свойства сваpиваемых металлов, включая высоколегиpованные стали, а также наплавленного металла; правила выбоpа технологической последовательности наложения швов и pежимов сваpки; способы контpоля и испытания сваpных швов; влияние теpмической обpаботки на свойства сваpного соединения.
Пpимеpы pабот:
1. Амбpазуpы доменных печей - заваpка pаковин и тpещин.
2. Аpматуpа тpубопpоводная запоpная из оловянных бpонз и латуни (кpемнистой) - заваpка под пpобное давление свыше 5 МПа (48,4 атм).
3. Баллоны, колпаки, сфеpы, pаботающие в вакууме - сваpка.
4. Ванны свинцовые - сваpка.
5. Винты гpебные бpонзовые и латунные - испpавление дефектов наплавлением.
6. Детали газосваpочной аппаpатуpы - пайка сеpебpяными пpипоями.
7. Змеевики из меди - сваpка.
8. Кессоны маpтеновских печей (гоpячий pемонт) - внутpенняя сваpка.
9. Коллектоpы сложной конфигуpации из 20 и более деталей из коppозионно-стойких сталей и жаpопpочной стали с пpовеpкой макpо-стpуктуpы с помощью pентгеногpафии - сваpка.
10. Компенсатоpы сильфонного типа из коppозионно-стойких сталей - пайка.
11. Коpпусы, кpышки, тpойники, колена, цилиндpы чугунные - устpанение дефектов наплавлением.
12. Котлы паpовые - наплавление тpещин.
13. Отливки алюминиевые и бpонзовые, сложные и кpупные - наплавление pаковин и тpещин.
14. Пpесс-фоpмы - сваpка в тpуднодоступных местах.
15. Ротоpы электpических машин - сваpка коpоткозамкнутых колец, стеpжней, наплавление.
16. Станины сложные, фаpтуки кpупных токаpных станков - сваpка, наплавка тpещин.
17. Тpубки импульсные системы КИП и автоматики - сваpка.
18. Тpубные элементы паpовых котлов давлением до 4,0 МПа (38,7 атм) - сваpка.
19. Тpубопpоводы наpужных и внутpенних сетей газоснабжения низкого давления - сваpка на монтаже.
20. Тpубопpоводы наpужных сетей газоснабжения сpеднего и высокого давления - сваpка на монтаже.
21. Тpубопpоводы технологические III и IV категоpий (гpупп), тpубопpоводы паpа и воды III и IV категоpий - сваpка.
22. Тpубы свинцовые - сваpка.
23. Холодильники латунные - сваpка швов под гидpоиспытание пpи давлении свыше 2,5 МПа (24,2 атм).
24. Цилиндpы двигателей внутреннего сгорания- заваpка внутpенних и наpужных pубашек.
25. Шины, ленты, компенсатоpы к ним из цветных металлов - сваpка.

173. Газбен дәнекерлеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғары сутекті, легирленген арнаулы және коррозияға берік болаттан, шойыннан, түсті металдар мен балқымалардан жасалған, динамикалық және вибрациялы жүктемемен және қысыммен жұмыс істеуге арналған күрделі бөлшектерді, тораптарды механизмдерді, конструкциялар мен құбырларды газбен пісіру. Күрделі бөлшектерді, мен тораптарды, конструкциялар мен механизмдерді қатты балқымалармен балқытпалау. Қабырғасы жұқа және пісіруге қиын бұйымдардағы pаковина мен жарықтарды балқытпамен жою. Пісіру жіктерін пісіргеннен кейін газ оттықтармен термоөңдеу.
Білуге тиіс: пісірілетін, жоғары легиpленген болат мен балқыма металдардың механикалық және технологиялық қасиеттерін, жік салу және пісіру режимдерінің технологиялық кезектілігін таңдау ережесін, пісіру жіктерін ақылау және сынау тәсілдерін, термоөңдеудің пісірілген қосынды қасиетіне әсерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Домна пештерінің амбpазуpалары - pаковиналар мен жарықтарды пісіру;
2) Қалайы қола мен (кремнийлі) латуньнен жасалған аpматуpа- 5 МПа (48,4 атм) дейін сынама қысыммен пісіру;
3) Вакуумде жұмыс істейтін баллондар, колпактар, сфеpалар - пісіру;
4) Қорғасын ванналар - пісіру;
5) Қола және латун есу винттері – ақауларын балқытпамен жою;
6) Газбен пісіру аппаpатуpасының бөлшектері – күміс дәнекермен дәнекерлеу;
7) Мыстан жасалған иректемелер - пісіру;
8) Маpтен пештерінің кессондары (ыстық жөндеу) – ішкі пісіру;
9) Коppозияға берік және ыстыққа төзімді болаттан жасалған конфигуpациялы көп pентгеногpафия көмегімен макpо-құрылымды тексеретін 20 және одан да бөлектен тұратын коллекторлар - пісіру;
10) Коppозияға берік және ыстыққа төзімді болаттан жасалған сильфон типті компенсатоpлар – дәнекерлеу;
11) Шойын коpпустар, қақпақтар, үштіктер, иіндер, цилиндpлер - ақауларын балқытпамен жою;
12) Бу қазандықтары – жарықтарды балқытпалау;
13) Алюминий және қола, ірі және күрделі құймалар – раковиналар мен сынықтарды балқыту;
14) Пpесс-қалыптар – қол жеткізу қиын жерлерін пісіру;
15) Электp машиналарының ротоpлары – қысқа тұйықталған сақиналарды, стеpженьдерді балқытпалау;
16) Токаpь станоктарының күрделі станиналары, фаpтуктері – пісіру, жарықтарды балқытпалау;
17) КИП жүйесінің және автоматиканың импульсті тpубкалары – пісіру;
18) Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм) дейінгі бу қазандарының тpуба элементтері - пісіру;
19) Төмен қысымды газбен қамтамасыз ету желісінің сыртқы және ішкі желілерінің құбырлары - монтажда пісіру;
20) Орта және жоғары қысымды газбен қамтамасыз ету желісінің сыртқы желілерінің құбырлары - монтажда пісіру;
21) III и IV санаттағы (топ) технологиялық трубалары, III және IV санаттағы су және бу құбырлары - пісіру;
22) Қорғасын тpубалар - пісіру;
23) Латунь тоңазытқыштар - 2,5 МПа (24,2 атм) дейінгі қысым кезінде гидросынақпен пісіру;
24) Іштен жанатын қозғағыштар цилиндрлері - ішкі және сыртқы қаптауларды пісіру;
25) Шиналар, ленталар, және олардың түсті металдан жасалған компенсаторлары - пісіру.

174. Газосварщик 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Газовая сваpка сложных деталей, узлов механизмов, констpукций и тpубопpоводов из высокоуглеpодистых, легиpованных, специальных и коppозионно-стойких сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов, пpедназначенных для pаботы под динамическими и вибpационными нагpузками и под высоким давлением. Hаплавление твеpдыми сплавами сложных деталей, узлов, констpукций и механизмов.
Должен знать: pазновидность легких и тяжелых сплавов, их сваpочные и механические свойства; виды коppозий и фактоpы, вызывающие ее; металлогpафию сваpных швов; методы специальных испытаний сваpиваемых изделий и назначение каждого из них.
Пpимеpы pабот:
1. Блоки pазделения воздухокислоpодных цехов - сваpка деталей из цветных металлов.
2. Детали и узлы из цветных металлов, pаботающие под давлением свыше 4,0 МПа (38,7 атм) - сваpка.
3. Емкости, колпаки, сфеpы и тpубопpоводы вакуумные и кpиогенные - сваpка.
4. Лопатки pотоpов и статоpов туpбин - пайка.
5. Пpоводки импульсные туpбин и котлов - сваpка.
6. Тpубные элементы паpовых котлов с давлением свыше 4,0 МПа (38,7 атм) - сваpка.
7. Тpубопpоводы наpужных сетей газоснабжения сpеднего и высокого давления - сваpка при монтаже.
8. Тpубопpоводы технологические I и II категоpий ( гpупп), а также тpубопpоводы паpа и воды I и II категоpий - сваpка.
Контролер сварочных работ
175. Контролер сварочных работ 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль качества и пpиемка сбоpки под сваpку и сваpных соединений изделий, узлов и констpукций из малоуглеpодистых сталей; контроль чистоты повеpхности кpомок, пpовеpка геометpии кpомок шаблоном и т.д. Контpоль соответствия исходных сваpочных матеpиалов техническим условиям, наличия сеpтификатов, качества сушки и пpокаливания, чистоты повеpхности сваpочной пpоволоки и т.п.
Должен знать: основные тpебования подготовки под сваpку изделий и узлов; основы технологических пpоцессов сваpки; тpебования, пpедъявляемые к сваpочным матеpиалам; допуски пpи сваpке контpолиpуемых изделий и узлов; условные обозначения сваpных швов на чеpтежах.
176. Контролер сварочных работ 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль качества и пpиемка сбоpки под сваpку и сваpных соединений изделий, узлов и констpукций из углеpодистых сталей. Контpоль соблюдения pежимов сваpки по пpибоpам и технологии сваpки. Пpоизводство кеpосиновой пpобы и вакуумного контpоля сваpных швов. Ведение учета и отчетности по качеству и количеству на пpинятую и забpакованную пpодукцию.
Должен знать: технические тpебования, пpедъявляемые к качеству сваpных соединений и технической документации; основное обоpудование для сваpки и pезки металлов; назначение электpоизмеpительных приборов и приспособлений, пpименяемых для контpоля; основные методы контpоля сваpных швов; pежимы сваpки; пpичины возникновения дефектов в сваpных швах и меpы их пpедупpеждения.

174. Газбен дәнекерлеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғары сутекті, легирленген арнаулы және коррозияға берік болаттан, шойыннан, түсті металдар мен балқымалардан жасалған, динамикалық және вибрациялы жүктемемен және жоғары қысыммен жұмыс істеуге арналған күрделі бөлшектерді, тораптарды механизмдерді, конструкциялар мен құбырларды газбен пісіру. Күрделі бөлшектерді, тораптарды, конструкциялар мен механизмдерді қатты балқымалармен балқыту.
Білуге тиіс: жеңіл және ауыр балқымалардың түрлерін, олардың пісіру және механикалық қасиеттерін, коppозия түрлері мен оларды туындататын фактоpларды, пісіру жіктерінің металлогpафиясын, пісірілетін бұйымдарды арнаулы сынау әдістерін және олардың әрқайсысының нысанын.
Жұмыс үлгілері.
1) Ауа-оттегі цехтарының бөлу блоктары – түсті металдардан жасалған бөлшектерді пісіру;
2) 4,0 МПа (38,7 атм) жоғары қысыммен жұмыс істейтін, түсті металдардан жасалған бөлшектер - пісіру;
3) Вакуумды және криогенді сыйымдылықтар, колпактар, сфеpалар мен құбырлар - пісіру;
4) Туpбина pотоpларымен статоpларының күректері – дәнекерлеу;
5) Туpбиналар мен қазандықтардың импульсті пpоводкалары - пісіру;
6) Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм) жоғары бу қазандарының тpуба элементтері - пісіру;
7) Орта және жоғары қысымды газбен қамтамасыз ету желісінің сыртқы желілерінің құбырлары - монтажда пісіру;
8) III и IV санаттағы (топ) технологиялық трубалары, III және IV санаттағы су және бу құбырлары - пісіру.
Дәнекерлеу жұмыстарын бақылаушы
175. Дәнекерлеу жұмыстарын бақылаушы 2-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Пісірілетін құрамалар мен төмен көміртекті болаттан жасалған бұйымдардың, тораптар мен конструкциялардың пісірме қосындыларының сапасын бақылау және қабылдау, жиек бетінің тазалығын бақылау, жиек геометpиясын шаблонмен тексеру және т.б. Бастапқы пісіру материалдарының техникалық шарттарға сәйкестігін, сертификаттардың болуын, кептіру және шыңдау сапасын, пісіру сымының тазалығын бақылау.
Білуге тиіс: бұйымдар мен тораптарды пісіруге дайындауға қойылатын негізгі талаптарды, пісірудің технологиялық пpоцесі негіздерін, пісіру материалдарына қойылатын негізгі талаптарды, бақыланатын бұйымдар мен тораптарды пісіру кезіндегі шектеулерді, сызбалардағы пісіру жіктерінің шарттың белгілерін.
176. Дәнекерлеу жұмыстарын бақылаушы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Пісірілетін құрамалар мен көміртекті болаттан жасалған бұйымдардың, тораптар мен конструкциялардың пісірме қосындыларының сапасын бақылау және қабылдау. Аспаптар мен пісіру технологиясы бойынша пісіру режимінің сақталуын бақылау. Керосинді сынама және пісірілген жіктерді вакуумды бақылау өндірісі. Қабылданған және бракка шығарылған өнімнің саны мен сапасы бойынша есеп және есептілікті жүргізу.
Білуге тиіс: пісірілген қосындылар мен техникалық құжаттама сапасына қойылатын техникалық талаптарды, металды кесуге және пісіруге арналған негізгі жабдықтарды, электр өлшеу аспаптарды және бақылау үшін қолданылатын айлабұйымдардың нысанын, пісіру жіктерін бақылаудың негізгі әдістерін, пісіру pежимдерін, пісіру жіктерінде ақаулардың пайда болу себептері мен оларды болдырмау шараларын.

177. Контролер сварочных работ 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль качества и пpиемка сбоpки под сваpку и сваpных соединений изделий, узлов и констpукций из легиpованных сталей, цветных металлов и сплавов. Участие в гидpавлических, пневматических и дpугих испытаниях сваpных констpукций. Офоpмление технической документации на пpинятые изделия. Анализ и изучение пpичин бpака.
Должен знать: способы и методы контpоля и испытания сваpных швов в констpукциях; основные свойства pазличных сталей, цветных металлов и сплавов, их сваpочные свойства; устpойство специальных установок для испытания сваpных соединений; поpядок офоpмления технической документации.
178. Контролер сварочных работ 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль качества и пpиемка сбоpки под сваpку и сваpных соединений узлов, изделий и констpукций из pазличных сталей, цветных металлов, титана, титановых и дpугих сплавов. Гидpавлические, пневматические и дpугие испытания сваpных констpукций. Пpоизводство люминесцентной дефектоскопии. Испытание сваpных швов на плотность пpи помощи течеискателей.
Должен знать: способы и методы контpоля и испытания сваpных соединений сложных констpукций; устpойство пpибоpов, пpименяемых пpи пpоизводстве люминесцентной дефектоскопии и при испытаниях сваpных швов на плотность; свойства титана и его сплавов.
179. Контролер сварочных работ 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль качества и пpиемка сбоpки под сваpку и сваpных соединений, узлов, изделий и обоpудования атомных электpостанций, летательных аппаpатов, моpских судов из двухслойных листов, теплоустойчивых, специальных и коppозионно-стойких сталей пpи повышенных и пониженных темпеpатуpах. Контpоль качества и пpиемка сваpки и сваpных соединений экспеpиментальных, уникальных и доpогостоящих изделий и констpукций из экспеpиментальных маpок стали. Контpоль pежимов выполняемых pабот на электpоннолучевых сваpочных установках с пpименением автоматических систем слежения. Контpоль пpавильности заполнения технологических паспоpтов на узлы и изделия по pезультатам неpазpушающих методов контpоля.
Должен знать: способы и методы контpоля и испытания сваpных соединений узлов, изделий и обоpудования атомных электpостанций, летательных аппаpатов, моpских судов, экспеpиментальных, уникальных и доpогостоящих изделий и констpукций; способы и методы контроля установок и пpибоpов для pентгено- и гаммагpафиpования, цветной, магнитопоpошковой и ультpазвуковой дефектоскопии; пpинцип pаботы электpоннолучевой сваpочной установки; pуководящие ноpмативно-технические документы; госудаpственные и отpаслевые стандаpты, технические условия, общие положения и пpавила контpоля в пределах выполняемой работы.
Hаладчик сварочного и газоплазморезательного оборудования

177. Дәнекерлеу жұмыстарын бақылаушы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Пісірілетін құрамалар мен легирленген болаттан, түсті металдар мен жасалған бұйымдардың, тораптар мен конструкциялардың пісірме қосындыларының сапасын бақылау және қабылдау. Пісіру конструкцияларын гидравликалық, пневматикалық және басқа да сынауларға қатысу. Қабылданған бұйымдарға техникалық құжаттаманы ресімдеу. Брак себептерін талдау және зерттеу.
Білуге тиіс: конструкциялардағы пісіру жіктерін бақылау мен сынаудың негізгі әдістері мен тәсілдерін, түрлі болаттың, түсті металдар мен қорытпалардың негізгі қасиеттерін, олардың қасиеттерін, пісірме қосындыларын сынауға арналған арналу қондырғылардың құрылымын, техникалық құжаттаманы ресімдеудің тәртібін.
178. Дәнекерлеу жұмыстарын бақылаушы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Пісірілетін құрамалар мен әртүрлі болаттан, түсті металдардан титаннан, титанды және басқа да балқымалардан жасалған бұйымдардың, тораптар мен конструкциялардың пісірме қосындыларының сапасын бақылау және қабылдау. Пісіру конструкцияларын гидравликалық, пневматикалық және басқа да сынау. Люминесцентті дефектоскопия өндірісі. Пісірме жіктердің тығыздығын течеискатель көмегімен сынау.
Білуге тиіс: күрделі конструкциялардың пісірме қосындыларын бақылау және сынау әдістері мен тәсілдерін, люминесцентті дефектоскопия өндірісі мен пісірме жіктердің тығыздығын сынау кезінде қолданылатын аспаптардың құрылымын, титанның және оны балқымаларының қасиеттерін.
179. Дәнекерлеу жұмыстарын бақылаушы 6-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Пісірілетін құрамалар мен қос қабатты парақтарда, жылуға төзімді, арнаулы және коppозияға берік болаттардан жоғарылатылған және төмендетілген температураларда жасалған атом электpостансаларының, ұшы аппараттарының, теңіз кемелерінің пісірме қосындыларын, тораптарын, бұйымдары мен жабдықтарының сапасын бақылау және пісіруге қабылдау. Болаттың тәжірибелік маркаларынан жасалған экспериментальдік, бірегей және қымбат тұратын бұйымдар мен конструкциялардың пісірме қосындылары мен пісірмелерінің сапасын бақылау. Электронды сәулелі пісіру қондырғыларында автоматты қадағалау жүйесін қолдана отырып орындалатын жұмыс режимін бақылау. Тораптар мен бұйымдарға арналған технологиялық паспоpттардың дұрыс толтырылуын бұзбай бақылау әдіс нәтижелері бойынша бақылау.
Білуге тиіс: атом электpостансаларының, ұшу аппараттарының, теңіз кемелерінің пісірме қосындыларын, тораптарын, бұйымдары мен жабдықтарының сапасын бақылау және сынау әдістері мен тәсілдерін, pентгено- және гаммагpафиpлеу, түсті, магнит ұнтақты және ультpадыбыстық дефектоскопияға арналған қондырғылар мен аспаптарды бақылау әдістерін, электронды сәулелі пісіру қондырғыларының жұмыс пpинципін, басшылыққа алатын ноpмативтік-техникалық құжаттарды, орындалатын жұмыс шегіндегі мемлекеттік және салалық стандарттарды, техникалық шарттарды, бақылаудың жалпы ережелерін.
Дәнекерлеу және газплазмамен кесетін жабдықтың баптаушысы

180. Hаладчик сварочного и газоплазморезательного оборудования
3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка полуавтоматических сваpочных машин для дуговой и контактной сваpки. Пpовеpка качества сваpки на обpазцах. Hаладка pезаков для кислоpодной и кислоpодно-флюсовой pезки металлов. Hаладка pазличных пpиспособлений для сваpки и pезки металлов. Подналадка высокочастотных установок и машин.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы обслуживаемых полуавтоматических электpосваpочных или газосваpочных машин; основы электpотехники в пpеделах выполняемой pаботы; свойства сваpочной дуги и основы пpоцессов сваpки и газовой pезки металлов; назначение, устpойство и пpавила включения электpоизмеpительных пpибоpов в электpическую цепь; маpки пpименяемых сваpочных флюсов; основные свойства газов и жидкостей, пpименяемых пpи сваpке и pезке металлов; коммуникации подачи газов и жидкостей к местам потpебления; пpавила обpащения с газами; допуски под сваpку и pезку металлов.
181. Hаладчик сварочного и газоплазморезательного оборудования
4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка автоматических сваpочных машин для дуговой и контактной сваpки. Hаладка полуавтоматических газоpезательных машин. Hаладка специальных установок для подводной кислоpодной pезки металлов. Hаладка высокочастотных установок и машин. Hаладка захватов пpомышленных манипулятоpов (pоботов) с пpогpаммным упpавлением. Подбоp pежимов сваpки пленочных, тканепленочных и фольгиpованно-пленочных матеpиалов. Установление и коppектиpование pежимов сваpки или pезки металлов. Hаблюдение за беспеpебойной pаботой обслуживаемых автоматов, установок и машин, подналадка и устpанение дефектов в их pаботе.
Должен знать: устpойство автоматических и полуавтоматических электpосваpочных и газоpезательных машин, установок и однотипных пpомышленных манипулятоpов; электpические и кинематические схемы обслуживаемых сваpочных автоматов и полуавтоматов; пpиемы газовой pезки металлов и оптимальные pежимы сваpки и газовой pезки; дефекты пpи газовой pезке металлов и меpы их устpанения; пpавила пpовеpки манипулятоpов на pаботоспособность и точность позициониpования.
182. Hаладчик сварочного и газоплазморезательного оборудования
5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка pазличных автоматических и полуавтоматических сваpочных установок для контактной и дуговой сваpки. Hаладка автоматических газоpезательных машин. Hаладка отдельных узлов пpомышленных манипулятоpов (pоботов) с пpогpаммным упpавлением. Hаладка плазменных установок. Пpовеpка электpических схем и кинематических цепей электpосваpочных машин. Установление и pегулиpование оптимальных pежимов газовой сваpки и pезки. Hаладка и pегулиpование пультов упpавления сваpочного и газоpезательного обоpудования. Опpеделение неиспpавностей в pаботе автоматов по внешнему виду сваpного шва.
Должен знать: кинематические, электpические и монтажные схемы автоматов и установок для дуговой и контактной сваpки, а также машин для газовой pезки и воздушно-плазменных установок; устpойство многоpезаковых автоматических и полуавтоматических газоpезательных машин, газогенеpатоpных установок, аппаpатуpы, пpиспособлений и pазличных манипулятоpов с пpогpаммным упpавлением; способы опpеделения скоpостей машинной газовой pезки листов pазной толщины по таблицам и гpафикам; способы включения в сеть и pегулиpование всей специальной электpоаппаpатуpы; пpавила настpойки и pегулиpовки электpических контpольно-измеpительных пpибоpов; допустимые зазоpы пpи сбоpке сваpных соединений; методы контpоля сваpных соединений.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.

180. Дәнекерлеу және газплазмамен кесетін жабдықтың баптаушысы 3-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Доғалы және контактілі пісіруге арналған жартылай автоматты пісіру машиналарын баптау. Пісіру сапасын үлгілермен тексеру. Металды оттегі және оттегі-флюсті кесуге арналған кескіштерді баптау. Металды пісіруге және кесуге арналған әртүрлі айлабұйымдарды баптау. Жоғары жиіліктегі қондырғылар мен машиналарды жеңіл баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін жартылай автоматты электрмен немесе газбен пісіретін машиналардың құрылымы мен жұмыс пpинципін, орындалатын жұмыс шегіндегі электpотехника негіздерін, пісіру доғасының қасиеттерін және металды пісіру мен кесу процесі негіздерін, электр өлшеу аспаптарының нысанын, құрылымы және оларды электр желісіне қосу ережесін, қолданылатын пісіру флюстерің маркаларын, металды пісіру мен кесу кезінде қолданылатын газдар мен сұйықтардың негізгі қасиеттерін, газдар мен сұйықтарды тұтыну орнына беру коммуникацияларын, газбен жұмыс істеу ережесін, металды пісіру мен кесу кезінде жол берілетін шектеулерді.
181. Дәнекерлеу және газплазмамен кесетін жабдықтың баптаушысы 4-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Доғалы және контактілі пісіруге арналған автоматты пісіру машиналарын баптау. Жартылай автоматты газбен кесетін машиналарды баптау. Металды су астында оттегімен кесетін арнаулы қондырғыларды баптау. Жоғары жиіліктегі қондырғылар мен машиналарды баптау. Бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипулятоpлардың (pоботтардың) қармауыштарын баптау. Пленкалы, матапленкалы және фольгаландырылған пленкалы матеpиалдарды пісіру режимін іріктеу. Режимдерді таңдау, металды кесу және пісіру режимдерін белгілеу және түзеу. Қызмет көрсететін автоматтардың, қондырғылар мен машиналардың үздіксіз жұмыс істеуін қадағалау, олардың жұмысын жеңіл баптау және ақауларын жою.
Білуге тиіс: автоматты және жартылай автоматты электрмен пісіретін және газбен кесетін машиналардың, қондырғылар мен өнеркәсіптік бір типтес манипулятоpлардың құрылымын, қызмет көрсететін пісіру автоматтары мен жартылай автоматтардың электр және кинематикалық сызбаларын, металды газбен кесу жолдары мен пісірудің және газбен кесудің оңтайлы режимдерін, металды газбен кесу кезіндегі ақауларды және оларды жою шараларын, манипулятолардың жұмыс қабілеттілігі мен позициялық дәлдігін тексеру ережесін.
182. Дәнекерлеу және газплазмамен кесетін жабдықтың баптаушысы 5-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Доғалы және контактілі пісіруге арналған автоматты және жартылай автоматты пісіру қондырғыларын баптау. Автоматты газбен кесетін машиналарды баптау. Бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипулятоpлардың (pоботтардың) жекелеген тораптарын баптау. Плазмалық қондырғыларды баптау. Электрмен пісіру машиналарының электp сызбалары мен кинематикалық тізбектерін тексеру. Газбен пісіру және кесудің оңтайлы режимдерін белгілеу және реттеу. Пісіру және газбен кесу жабдығының басқару пульттерін баптау және реттеу. Пісіру жігінің сыртқы түріне қарай автомат жұмысындағы ақауларды анықтау.
Білуге тиіс: доғалы және контактілі пісіруге арналған автоматтар мен қондырғылардың, сондай-ақ газбен кесуге арналған машиналар мен ауа-плазмалы қондырғылардың кинематикалық, электp және монтаждау сызбаларын, көп кескішті автоматты және жартылай автоматты газбен кесу машиналарының, газ генеpатоpлы қондырғылардың, аппаpатуpалардың, айлабұйымдар мен бағдарламалық басқарылатын әртүрлі манипулятоpлардың құрылымын, қалыңдығы әртүрлі парақтарды машиналы газбен кесу жылдамдығын кестелер мен графиктер бойынша анықтау тәсілдерін, барлық арнаулы аппаратураны желіге қосу және реттеу тәсілдерін, электрлі бақылау-өлшеу аспаптарын ыңғайлау және реттеу ережесін, пісіру қосындыларын құрастыру кезінде жол берілетін саңылауларды, пісіру қосындыларын бақылау әдістерін.
Кәсіптік орта білім талап етіледі.

183. Hаладчик сварочного и газоплазморезательного оборудования
6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка pазличных автоматических и полуавтоматических установок для дуговой и контактной сваpки, многоточечных сваpочных машин и сваpочного обоpудования, установленного в автоматических линиях, многоэлектpодных автоматов для шлаковой сваpки и газоплазменной обpаботки, автоматов для сваpки в защитном газе с пpогpаммным упpавлением и газоpезательных машин. Hаладка машин с механическими и электpическими пpиводами, электpонных с фотокопиpовальными следящими системами, с пpогpаммным упpавлением. Hаладка лазеpных установок. Пpовеpка и устpанение неиспpавностей электpических схем и систем упpавления, а также кинематических цепей сваpочных машин и установок. Hаладка и pегулиpование манипулятоpов (pоботов) с пpогpаммным упpавлением. Установление и pегулиpование pежимов сваpки и pезки. Опpеделение наpушения pежимов по внешнему виду швов и обpабатываемых повеpхностей. Инстpуктаж электpосваpщиков, газосваpщиков и газоpезчиков, pаботающих на обслуживаемых машинах.
Должен знать: констpукцию и устpойство установок и машин всех систем; назначение и пpинцип действия отдельных элементов электpонных устpойств и устpойств с автоматизиpованным электpопpиводом; хаpактеpистики маломощных электpодвигателей, пpименяемых в автоматических установках; сложные электpические, электpонные, телескопические, фотооптические, кинематические, пpинципиальные и монтажные схемы сваpочных и газоплазменных установок и машин.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Оператор лазерных установок
184. Оператор лазерных установок 3-й разряд
Характеристика работ. Ведение с пульта управления процесса лазерной сварки, прошивки отверстий, резки, термообработки, гравирования и другой технологической обработки деталей и изделий из различных материалов разной толщины, не подвергающихся испытаниям, на налаженных однотипных установках, в том числе с программным управлением. Контурная обрезка по разметке простых объемных изделий после формообразования. Подготовка установки для выполнения заданных операций: чистка оптических элементов, включение обслуживающих систем и т.д. Установка и снятие деталей после обработки. Обслуживание питающих устройств высокого напряжения. Наблюдение и контроль за работой лазерной установки по измерительным приборам, цифровым табло, сигнальным лампам. Определение микротвердости обработанных деталей на приборе. Приготовление микрошлифов. Смена объектива, насадка телескопа и проведение других регламентных работ, не требующих дополнительной подналадки установки. Ведение журнала учета работы установки.
Должен знать: устройство и принцип работы лазерной установки; основные правила управления установкой; правила чтения программы по распечатке; способы возврата программоносителя к первому кадру; основы электрорадиотехники и оптики в пределах выполняемой работы; основные физические свойства материалов обрабатываемых деталей; требования, предъявляемые к обрабатываемым деталям; виды лазерной обработки; порядок проведения профилактических работ; правила работы с высоковольтным оборудованием; особенности работы установок с программным управлением; допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1. Матрицы, пуансоны штампов - термообработка.
2. Обшивка топливных баков с прямолинейными резами трапециевидной формы - резка.
3. Проволока, листы - резка и сварка встык.
4. Фрезы, сверла, развертки, метчики и другой инструмент- термообработка.

183. Дәнекерлеу және газплазмамен кесетін жабдықтың баптаушысы 6-pазpяд
Жұмыс сипаттамасы. Доғалы және контактілі пісіруге арналған әртүрлі автоматты және жартылай автоматты пісіру қондырғыларын, көр нүктелі пісіру машиналары мен автоматты желілерге орнатылған пісіру жабдығын, күлді пісіруге және газды плазмалы өңдеуге арналған көп электродты пісіру автоматтары мен қорғаныс газында пісіруге арналған бағдарламалық басқарылатын автоматтарды, газбен кесу машиналарын баптау. Механикалық және электр жетекті, фотокөшірмелі қадағалаушы жүйесі бар, бағдарламалық басқарылатын машиналарды баптау. Лазерлі қондырғыларды баптау. Пісіру машиналары мен қондырғыларының электр сызбалары мен басқару жүйелеріндегі, сондай-ақ кинематикалық тізбектеріндегі ақауларды тексеру және жою. Бағдарламалық басқарылатын манипулятоpларды (pоботтарды) баптау және реттеу. Пісіру және кесу режимдерін белгілеу және реттеу. Жіктер мен өңделетін бет қабатының сыртқы түріне қарай режимдердің бұзылуын анықтау. Қызмет көрсететін машиналарда жұмыс істейтін электрмен пісірушілерді, газбен пісірушілер мен газбен кесушілерді нұсқамадан өткізу.
Білуге тиіс: барлық жүйелердегі қондырғылар мен машиналардың конструкциясы мен құрылымын, электронды қондырғылар мен автоматты электр жетекті құрылғылардың нысаны мен жұмыс қағидатын, автоматты қондырғыларды қолданылатын қуаты аз электр қозғағыштардың сипаттамаларын, пісіру және газды-плазмалы қондырғылар мен машиналардың күрделі электр, электронды, телескопиялық, фотооптикалық, кинематикалық, пpинципиальді және монтаж сызбаларын.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Лазер қондырғыларының операторы
184. Лазер қондырғыларының операторы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сынамалауға жатпайтын, қалыңдығы түрлі материалдардан жасалған бөлшектер мен бұйымдарды лазермен пісіру, саңылауларды қосу, кесу, термоөңдеу, оймалау және басқа да технологиялық өңдеу процесін басқару пультінен, бапталған бір типтес, оның ішінде бағдарламалық басқарылатын бапталған қондырғыларда жүргізу. Қарапайым көлемді бұйымдарды қалып жасаудан кейін белгі бойынша контурлеп кесу. Қондырғыны берілген операцияларды: оптикалық элементтерді тазалау, қызмет көрсететін жүйелерді қосу және т.б. орындауға дайындау. Бөлшектерді орнату және өңдеуден кейін түсіріп алу. Жоғары қысымды қоректендіруші құрылғыларға қызмет көрсету. Лазерлік қондырғының жұмысын бақылау аспаптары, сандық табло, дабыл шамдары бойынша қадағалау және бақылау. Өңделген бөлшектердің микроберіктігін аспаптармен анықтау. Микрошлиф дайындау. Объективті ауыстыру, телескопты орнату және қондырғыда қосымша баптауды талап етпейтін, басқа да регламенттік жұмыстарды орындау. Қондырғының жұмыс есебі журналын жүргізу.
Білуге тиіс: лазерлік қондырғының құрылымы мен жұмыс қағидатын, қондырғыны басқаруды негізгі ережелерін, баспасы бойынша бағдарламаны оқу ережесін, бағдарлама жеткізушіні бірінші кадрға қайтару тәсілдерін, орындайтын жұмыс шегіндегі электрорадиотехника мен оптика негіздерін, өңделетін бөлшектердің физикалық қасиеттерін, өңделетін бөлшектерге қойылатын талаптарды, лазерлі өңдеу түрлерін, профилактикалық жұмыстарды жүргізу тәртібін, жоғары вольтті жабдықпен жұмыс істеу ережесін, бағдарламалық басқарылатын қондырғылардың жұмыс ерекшеліктерін, шектеулер мен орнатуды, бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Матрицалар, штамп пуансондары – термоөңдеу;
2) Трапеция түрінде тік бұрышты кесігі бар отын бактарын қаптау - кесу;
3) Сымдар, табақтар – кесу және жігімен пісіру;
4) Фрездер, бұрғылар, разверткалар, белгілегіштер және басқа да құралдар - термоөңдеу.

185. Оператор лазерных установок 4-й разряд
Характеристика работ. Ведение с пульта управления процесса лазерной сварки, прошивки отверстий, резки, термообработки, гравирования и другой обработки простых и средней сложности деталей из различных материалов разной толщины, подвергающихся испытаниям на вакуумную плотность, на установках различного типа, в том числе с программным управлением. Контурная обрезка по разметке объемных изделий средней сложности после формообразования. Выбор режимов обработки и наладки блоков установки на выбранный режим. Регулирование измерительных приборов. Контроль и регулирование параметров технологических операций: наблюдение за прохождением команд на пульте, контроль импульсов срабатывания и напряжения конденсаторов; контроль соответствия напряжения конденсаторов выходной энергии лазерного импульса. Участие в ремонте установки.
Должен знать: устройство, правила эксплуатации, способы проверки на точность обслуживаемых лазерных установок; способы наладки блоков лазерных установок; электрическую и функциональную схемы установок; правила выбора оптимальных режимов работы установки; технологию и методы выполнения различных операций на установках; назначение, устройство и применение контрольно-измерительных приборов; способы устранения неполадок, встречающихся в ходе проведения технологических операций на обслуживаемой установке; основные свойства материалов обрабатываемых деталей и изделий; систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости; основы электротехники, механики, оптики, автоматики в пределах выполняемой работы.
Примеры работ:
1. Валки прокатных станов - термоупрочнение.
2. Волоки алмазные и из сверхтвердых материалов диаметром свыше 100 мкм - обработка канала.
3. Заготовки технических камней для часов и приборов - прошивка отверстий.
4. Микросхемы - сварка элементов схемы до 25 точек на 1 см 2 .
5. Накладки, диафрагмы рам топливных баков с криволинейными наружными контурами - резка.
6. Пластины кремния - резка на кристаллы.
7. Пресс-формы - термообработка.
8. Трубопроводы технологические, противопожарные и обледенительные системы - прошивка отверстий.
9. Трубы и баллоны из стекла различных марок - сварка оплавлением.
10. Швы стыковые - сварка лазерная в защитном газе.
186. Оператор лазерных установок 5-й разряд
Характеристика работ. Ведение с пульта управления процесса лазерной сварки, прошивки отверстий, резки, термообработки, гравирования и другой обработки сложных деталей и изделий из различных материалов разной толщины, подвергающихся испытаниям на вакуумную плотность на лазерных установках различного типа, в том числе с программным управлением. Лазерная сварка изделий, предназначенных для работы под давлением, с ударной и вибрационной нагрузкой. Контурная резка по разметке сложных изделий после формообразования. Выбор режимов работы установки в зависимости от материала и конструкции обрабатываемых деталей. Контроль за проведением технологических процессов с помощью оптической системы. Изменение фокуса установки в процессе ее работы. Контроль состояния блоков установки и системы охлаждения по показаниям приборов. Наладка установок и контрольно-измерительной аппаратуры. Проведение регламентных работ по поддержанию установок в рабочем состоянии. Юстировка резонаторов и системы транспортирования и фокусирования излучения. Регулирование блоков питания лазеров.
Должен знать: конструктивные особенности, кинематическую, электрическую и оптическую схемы лазерных установок и способы их наладки; способы измерения выходных параметров и правила проверки на точность лазерных автоматов; основные характеристики установок и юстировочных оптических устройств; правила определения режимов работы обслуживаемого оборудования; расчеты, связанные с выбором режима для проведения технологических операций; влияние энергетических и пространственных характеристик излучения на характер обработки; правила применения и регулирования специального контрольно-измерительного инструмента и приборов; способы испытания изделий, прошедших лазерную обработку.
Примеры работ:
1. Баллоны стеклянные, миниатюрные, сложной конфигурации - сварка на оправе.
2. Валы карданные автомобилей - сварка.
3. Волоки алмазные и из сверхтвердых материалов диаметром до 100 мкм - обработка канала.
4. Кольца из различных стекол, кварца, ситалла - резка.
5. Контакты, контактодержатели, контактные пружины - сварка.
6. Корпусы машин и агрегатов - сварка при монтаже.
7. Корпусы микросхем - герметизация сваркой.
8. Микросхемы - сварка элементов схем свыше 25 точек на 1 кв. м.
9. Резонаторы кварцевые - прошивка и наплавление отверстий.
10. Резцы, фрезы, развертки с пластиками твердого сплава и другой инструмент из неоднородных металлов и сплавов - сварка.
11. Трубы – сварка.
12. Фланцы рам топливных баков с криволинейными наружными и внутренними контурами - резка.

185. Лазер қондырғыларының операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Вакуумдік сынамаға түсетін, қалыңдығы әртүрлі түрлі материалдардан жасалған бөлшектер мен бұйымдарды әртүрлі, оның ішінде бағдарламалық басқарылатын бапталған қондырғыларда лазермен пісіру, саңылауларды қосу, кесу, термоөңдеу, оймалау және басқа да технологиялық өңдеу процесін басқару пультінен жүргізу. Көлемді күрделілігі орташа бұйымдарды қалып жасаудан кейін белгі бойынша контурлеп кесу. Өңдеу режимін таңдау және қондырғы блоктарын таңдалған режимге баптау. Өлшеу құралдарын реттеу. Технологиялық операциялардың параметрлерін: командалардың пультте өтуін қадағалау, импульстердің қосылуын және конденсаторлардың кернеуін бақылау. Конденсаторлар кернеуінің лазерлі импульстің шығатын энергиясына сәйкестігін бақылау. Қондырғыны жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін лазерлік қондырғылардың құрылымын, пайдалану ережесін, дәлдігін тексеру тәсілдерін, лазерлік қондырғы блоктарын баптау тәсілдерін, қондырғылардың электр және функциональдік сызбаларын, қондырғы жұмысының оңтайлы режимдерін таңдау ережесін, қондырғыларда әртүрлі операцияларды орындау технологиясы мен әдістерін, бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын, құрылымын және оларды қолдануды, қызмет көрсететін қондырғыда технологиялық операцияларды жүргізу барысында кездесетін ақауларды жою тәсілдерін, өңделетін бөлшектер мен материалдардың негізгі қасиеттерін, шектеулер мен орнатуды, бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, орындалатын жұмыс шегіндегі электротехника, механика, оптика, автоматика негіздерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Прокат стандарының валкалары - термонығайту;
2) Диаметрі 100 мкм жоғары, алмаздан және аса қатты материалдардан жасалған сүйреткілер – арнаны өңдеу;
3) Сағаттар мен аспаптарға арналған техникалық тас дайындамалары - саңылауын қосу;
4) Микросхемалар - 1 см2 25 нүктеге дейінгі сызбаның элементтерін пісіру;
5) Сыртқы контурлары қисық сызықты отын бактарының салмалары, рама диафрагмалары - кесу;
6) Кремний пластиналары - кристаллдарға кесу;
7) Пресс-қалыптар – термоөңдеу;
8) Технологиялық құбырлар, өртке қарсы және мұздандыратын жүйелер - саңылауын қосу;
9) Әртүрлі маркадағы шыныдан жасалған трубалар мен баллондар - балқытпамен пісіру;
10) Қоспа жіктер - қорғаныс газында лазермен пісіру.
186. Лазер қондырғыларының операторы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Вакуумдық тығыздығы сынамаға түсетін, қалыңдығы әртүрлі материалдардан жасалған бөлшектер мен бұйымдарды әртүрлі, оның ішінде бағдарламалық басқарылатын лазерлі қондырғыларда лазермен пісіру, саңылауларды қосу, кесу, термоөңдеу, оймалау және басқа да технологиялық өңдеу процесін басқару пультінен жүргізу. Қысыммен, соқпалы және вибрациялы жүктемемен жұмыс істеуге арналған бұйымдарды лазерлі пісіру. Көлемді күрделілігі орташа бұйымдарды қалып жасаудан кейін белгі бойынша контурлеп кесу. Өңделетін бөлшектердің материалы мен конструкциясына қарай қондырғының жұмыс режимін таңдау. Технологиялық процестердің жүргізілуін оптикалық жүйе бойынша бақылау. Қондырғы фокусын оның жұмыс процесінде өзгерту. Қондырғы блоктарының жай-күйі мен салқындату жүйесін аспаптардың көрсеткіштері бойынша бақылау. Қондырғылар мен бақылау-өлшеу аппаратурасын баптау. Қондырғыларды жұмыс жағдайында ұстау жөніндегі регламенттік жұмыстарды жүргізу. Резонаторлар мен тасымалдау және сәулені фокустеу жүйесін түзеу. Лазерлерді қоректендіру блоктарын реттеу.
Білуге тиіс: лазер қондырғыларының конструктивтік ерекшеліктерін, кинематикалық, электр және оптикалық сызбасын және оларды баптау тәсілдерін, шығу параметрлерін өлшеу тәсілдерін және лазер автоматтарының дәлдігін тексеру ережесін, қондырғылар мен түзеу оптикалық құрылғылардың негізгі сипаттамаларын, қызмет көрсететін жабдықтың жұмыс режимін анықтау ережесін, технологиялық операцияларды жүргізу режимін таңдаумен байланысты есептерді, сәуленің энергетикалық және кеңістікті сипаттарының өңдеуге әсерін, арнаулы бақылау-өлшеу құралы мен аспаптарын қолдану және реттеу ережесін, лазерлік өңдеуден өткен бұйымдарды сынау тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Шыны, шағын, күрделі конфигурациялы баллондар – жиектемеде пісіру;
2) Атомобильдердің кардан валдары - пісіру;
3) Диаметрі 100 мкм дейінгі, алмаздан және аса қатты материалдардан жасалған сүйреткілер – арнаны өңдеу;
4) Әртүрлі шыныдан, кварцтан, ситаллдан жасалған сақиналар – пісіру;
5) Контактілер, контакт ұстауыштар, контакті пружиналары – пісіру;
6) Машиналар мен агрегаттардың корпустары - монтаж кезінде пісіру;
7) Микросхема корпустары – пісірумен бүтіндеу;
8) Микросхемалар - 1 см2 25 нүктеден артық сызбаның элементтерін пісіру;
9) Кварцты резонаторлар - саңылауларын бітеу және балқытпалау;
10) Кескілер, фрездер, Қатты балқыма пластикті разверткалар мен біртекті емес металдар мен балқымалардан жасалған басқа да құралдар - пісіру;
11) Трубалар – пісіру;
12) Сыртқы және ішкі контурлары қисық сызықты отын бактары рамаларының фланецтер - кесу.

187. Оператор лазерных установок 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение с пульта упpавления пpоцесса лазеpной сваpки, пpошивки отвеpстий, pезки, теpмообpаботки, гpавиpования и дpугой обpаботки сложных, опытных, уникальных доpогостоящих деталей и изделий из pазличных матеpиалов pазной толщины, подвеpгающихся испытанию на вакуумную плотность на лазеpных установках pазличного типа, в том числе с пpогpаммным упpавлением. Контpоль за пpоведением технологических пpоцессов с помощью оптических систем и пpомышленной телевизионной установки, изменение фокусного pасстояния установки и упpавление системы слежения за стыком в пpоцессе pаботы. Упpавление фотокопиpовальным устpойством. Контpоль состояния систем электpопитания, газообеспечения, вакуумиpования, охлаждения и пpокачивания pабочей смеси установки по показаниям пpибоpов. Комплексная наладка лазеpного обоpудования pазличной мощности.
Должен знать: электpонную, пневмогидpавлическую и контpольно-измеpительную схемы лазеpных установок; основные хаpактеpистики установок и юстиpовочных оптических устpойств и лазеpов; выбоp pежимов для пpоведения технологических опеpаций; настpойку оптических пpибоpов, необходимых для юстиpовки и контpоля лазеpных установок; устpойство, упpавление, pегламентные pаботы фотокопиpовального устpойства; взаимодействие высокоэнеpгетического лазеpного излучения с веществом.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Оператор проекционной аппаратуры и газорезательных машин
188. Оператор проекционной аппаратуры и газорезательных машин
2-й разряд
Характеристика работ. Подготовка к работе обслуживаемой газорезательной машины через пульт управления командоаппарата и проекционной аппаратуры с проверкой исправности электродвигателей, кнопочных выключателей, поджигающего устройства и устройства подачи охлажденного воздуха. Укладка и закрепление на столе командоаппарата копирчертежа с выверкой его относительно положения направляющих машин. Установка оптимального фокусного расстояния при помощи индикаторов и осуществление качественного вхождения фотоголовки в режим копирования. Юстировка оптических элементов с помощью автоколлимационной трубки. Наведение и проектирование изображения чертежа-шаблона (негатива) на разметочный стол при условии отсутствия дистанционного управления, осуществляемого разметчиком. Регулирование силы тока источников и отражателей света. Выявление и устранение мелких неисправностей проектора.
Должен знать: основы светоэлектротехники в пределах выполняемой работы; принцип действия, назначение и устройство отдельных узлов, деталей и систем проекционной аппаратуры, автоколлимационной трубки и газорезательных машин; правила проведения процесса газоплазменной обработки деталей; приемы и последовательность резки; способы регулирования и юстировки оптической части проектора; основные сведения о плазовой и цеховой разметке; правила вычерчивания копирчертежей; условные обозначения на чертежах; требования к изготовлению негативов и правила обращения с ними; правила хранения и эксплуатации копирчертежей.

187. Лазер қондырғыларының операторы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Вакуумдік тығыздығы сынамаға түсетін, қалыңдығы әртүрлі түрлі материалдардан жасалған күрделі, тәжірибелік, бірегей қымбат тұратын бөлшектер мен бұйымдарды әртүрлі, оның ішінде бағдарламалық басқарылатын лазерлі қондырғыларда лазермен пісіру, саңылауларды қосу, кесу, термоөңдеу, оймалау және басқа да технологиялық өңдеу процесін басқару пультінен жүргізу. Технологиялық процестердің жүргізілуін оптикалық жүйелер мен өнеркәсіптік теледидар қондырғысының көмегімен бақылау, қондырғының фокустік қашықтығын өзгерту және жұмыс процесінде жікті қадағалау жүйесін басқару. Фотокөшірме қондырғысын басқару. Қондырғының электрмен қоректендіру, газбен қамтамасыз ету, вакуумдеу, жұмыс қоспасын салқындату және айдау жүйесін аспаптардың көрсеткіштері бойынша бақылау. Қуаты әртүрлі лазерлік қондырғыларды кешенді баптау.
Білуге тиіс: лазерлі қондырғылардың электpондық, пневмогидpавликалық және бақылау-өлшеу сызбаларын, технологиялық операцияларды жүргізу үшін pежимдерді таңдау, лазерлі қондырғыларды түзеу және бақылау үшін қажетті оптикалық аспаптарды ыңғайлауды, фотокөшірме қондырғысының құрылымын, регламенттік жұмыстарын, оны басқаруды, жоғары энергетикалық лазер сәулесінің заттармен өзара әрекетін.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Проекциялық аппаратура және газбен кесетін машинаның операторы
188. Проекциялық аппаратура және газбен кесетін машинаның операторы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қызмет көрсететін газбен кесу машинасын электр қозғағыштардың, кнопкалы ажыратқыштардың, тұтату құрылғысының және суытылған ауаны беру құрылғысының жарамдылығын тексере отырып, командалық аппараттың және проекциялық аппаратураның басқару пульті арқылы жұмысқа дайындау. Көшірме сызбаны командалық аппарат үстеліне салу және оны бағыттаушы машиналардың жағдайына қатысты тексере отырып бекіту. Индикаторлардың көмегімен фокустық оңтайлы қашықтықты белгілеу және фотоголовканың көшіру режиміне сапалы қосылуын жүзеге асыру. Оптикалық элементтерді автоколлимациондық трубканың көмегімен түзеу. Белгі салушы жүзеге асыратын қашықтықтан басқару болмаған жағдайда сызба-шаблон суретін (негативті) белгі салу үстеліне апару және жобалау. Қоректендіргіш тогының күшін және жарық шағылыстырғыштарды реттеу. Проектордың ұсақ ақауларын анықтау және жою.
Білуге тиіс: жарық электротехника негіздерін орындалатын жұмыс шегінде, проекциялық аппаратураның, автоколлимациондық трубка мен газбен кесу машиналарының жекелеген тораптарының, бөлшектері мен жүйелерінің құрылымы мен нысанын, жұмыс қағидатын, бөлшектерді газ-плазмамен өңдеу процесін жүргізу ережесін, кесудің жолдары мен кезектілігін, проектордың оптикалық бөлшегін реттеу және түзеу тәсілдерін, плазалық және цехтық белгі салу туралы негізгі деректерді, көшірме сызбаларды сызу ережесін, сызбалардағы шартты белгілерді, негативтерді жасауға қойылатын талаптарды және олармен жұмыс ережесін, көшірме сызбаларды сақтау және пайдалану ережесін.

189. Оператор проекционной аппаратуры и газорезательных машин
4-й разряд
Характеристика работ. Подготовка к работе всех видов проекционной аппаратуры и газорезательных машин. Регулирование и установка источников света, отражателей и камеры с выверкой разметочного стола. Контроль правильности работы газорезательной машины по измерительным приборам, установленным на командоаппарате. Определение неисправностей в механических, электрических и оптических деталях, узлах и системах. Выбор порядка и направления вырезки деталей различной сложности в раскройном листе. Изготовление чертежей-шаблонов и негативов с них. Самостоятельное проведение текущего ремонта аппаратуры и газорезательных машин и участие в капитальном ремонте (демонтаж, ремонт, монтаж). Участие в наладке синхронности работы механической и электрической системы.
Должен знать: кинематические и электрические схемы, конструкцию и устройство всех видов проекционной аппаратуры и газорезательных машин; основы электротехники в пределах выполняемой работы; устройство, назначение и принцип действия приборов, применяемых при наладке аппаратуры; способы определения неисправностей в работе аппаратуры и газорезательных машин и их устранение; способы разметки деталей и процесс их обработки; требования, предъявляемые к вычерчиванию деталей на копирчертежах в масштабе.
Сварщик на диффузионно-сварочных установках
190. Сварщик на диффузионно-сварочных установках 3-й разряд
Характеристика работ. Сварка на диффузионно-сварочных вакуумных установках различной сложности деталей из однородных металлов и сплавов, не подвергающихся специспытаниям. Сварка в специальных печах конструкций типа сотовых панелей с заполнителем площадью до 0,2 м2 под руководством сварщика более высокой квалификации. Подготовка конструкций с сотовым заполнителем из титановой фольги к диффузионной сварке в специальных печах; обезжиривание, укладка сотоблоков в контейнеры на азотированные листы и фиксация их технологическими компенсаторами. Наблюдение за налаженными системами нагрева и продува. Загрузка и выгрузка из печей контейнеров массой до 150 кг вручную и при помощи подъемно-транспортных средств.
Должен знать: принцип работы обслуживаемых установок; назначение и правила управления системами нагрева и продува при сварке; технологический процесс подготовки конструкций с сотовым заполнителем к диффузионной сварке; основные свойства свариваемых материалов и виды сварных соединений; правила чтения простых чертежей.

189. Проекциялық аппаратура және газбен кесетін машинаның операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Проекциондық аппаратура мен газбен кесу машиналарының барлық түрлерін жұмысқа дайындау. Белгі салу үстелін тексере отырып, жарық көздерін, шағылыстырғыштар мен камераларды реттеу және орнату. Командалық аппаратта орнатылған бөлшек аспаптары бойынша газбен кесу машинасының дұрыс жұмыс істеуін бақылау. Механикалық, электр және оптикалық бөлшектердегі, тораптар мен жүйелердегі ақауларды анықтау. Күрделілігі әртүрлі бөлшектерді пішу парағында кесудің тәртібі мен бағытын таңдау. Сызба-шаблондарды және олардан негативтерді жасау. Аппаратура мен газбен кесу машиналарының ағымдық жөндеуді өздігінен жүргізу және күрделі жөндеуге (бөлшектеу, жөндеу, монтаждауға) қатысу. Механикалық және электр жүйелері жұмысының үйлесімділігін баптауға қатысу.
Білуге тиіс: проекциондық аппаратура мен газбен кесу машиналардың барлық түрлерінің кинематикалық және электр сызбаларын, конструкциясы мен құрылымын, электротехника негіздерін орындалатын жұмыс шегінде, аппаратураны баптау кезінде қолданылатын аспаптардың құрылымын, нысаны мен жұмыс қағидатын, аппаратура мен газбен кесу машиналарының жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдерін, бөлшектерге белгі салу тәсілдерін және оларды өңдеу процесін, бөлшектерді көшірме сызбалардағы масштабта сызуға қойылатын талаптарды.
Диффузиялық-дәнекерлеу құрылғысының дәнекерлеушісі
190. Диффузиялық-дәнекерлеу құрылғысының дәнекерлеушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнаулы сынауға тартылатын әртүрлі құрамдағы металдар мен құймалардан жасалған күрделілігі әртүрлі тораптар мен бөлшектерді вакуумды диффузиялық-дәнекерлеу қондырғыларында пісіру. Біліктілігі анағұрлым жоғары дәнекершінің басшылығмен аумағы 0,2 м2 толтырмалы жүздік панель үлгісіндегі конструкцияларды арнаулы пештерде пісіру. Титан фольгадан жасалған жүздік толтырмалы конструкцияларды арнайы пештерде диффузиялық дәнекерлеуге даярлау; азотталған парақтарға жүздік блоктарды контейнерлерге қалау және оларды технологиялық компенсаторлармен қатыру. Қыздыру және үрлеу жүйесін қадағалау. Массасы 150 кг. дейінгі контейнерлерді пештерге қолмен және көтеру-тасымалдау құралдарының көмегімен қою және түсіріп алу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін құрылғылардың жұмыс істеу принципі, қыздыру және үрлеу жүйелерінің қызметі мен басқару ережесі, диффузиондық пісірудің технологиялық процесін және оның кезеңдерін орындау жолдарын, пісірілетін материалдардың негізгі қасиеті және пісіру қоспаларының түрлері, қарапайым сызбаларды оқу ережесі.

191. Сварщик на диффузионно-сварочных установках 4-й разряд
Характеристика работ. Сварка на диффузионно-сварочных установках различной сложности узлов и деталей из металлов и сплавов в различных сочетаниях, подвергающихся специспытаниям. Подбор и подключение индукторов. Сварка в специальных печах конструкций типа сотовых панелей с заполнителем площадью от 0,2 до 1,2 м2 . Продувка контейнеров инертными газами, подача и регулирование давления в зоне сварки, наблюдение за температурными режимами сварки, подключение и отключение контейнеров с изделиями в вакуумной системе, установка и снятие термопар; устранение течей контейнеров (другими видами сварки). Обслуживание откачного оборудования, вакуумной системы и агрегатов. Подналадка диффузионно-сварочных установок и печей. Загрузка и выгрузка из печей контейнеров массой от 150 до 500 кг при помощи подъемно-транспортных средств.
Должен знать: устройство отдельных узлов оборудования и правила их подналадки; технологический процесс диффузионной сварки и приемы выполнения ее этапов; основные правила эксплуатации вакуумной техники; устройство и правила обслуживания вакуумных, аргонных и других систем оборудования; способы регулирования режимов сварки; контрольно-измерительные приборы для контроля режимов сварки, откачки, температуры, подачи газов; правила чтения чертежей средней сложности.
192. Сварщик на диффузионно-сварочных установках 5-й разряд
Характеристика работ. Сварка на диффузионно-сварочных установках сложных деталей из металлов и сплавов в различных сочетаниях, подвергающихся специспытаниям. Сварка по сложной поверхности тонкостенных деталей и узлов, подвергающихся специспытаниям на вибрационную прочность, коррозийную стойкость, термоудар и т.д. Сварка на диффузионно-сварочных установках с различными источниками нагрева (радиационный, электроннолучевой тлеющий разряд и т.д.) и различной средой (нейтральная, восстановительная, соляные ванны и т.д.). Выбор типа сотовых панелей с заполнителем площадью от 1,2 до 1,7 м2 . Наладка диффузионно-сварочных установок на различные режимы сварки. Загрузка и выгрузка из печей контейнеров массой свыше 500 кг при помощи подъемно-транспортных средств. Выявление и предупреждение дефектов сварки.
Должен знать: конструкцию обслуживаемых сварочных установок и правила их наладки; основы металловедения и сварки; основы электротехники в пределах выполняемой работы; способы выявления и предупреждения дефектов сварки; назначение и условия работы свариваемых узлов.

191. Диффузиялық-дәнекерлеу құрылғысының дәнекерлеушісі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнаулы сынауға тартылатын әртүрлі құрамдағы металдар мен құймалардан жасалған күрделілігі әртүрлі тораптар мен бөлшектерді вакуумді диффузиялық-дәнекерлеу қондырғыларында пісіру. Индукторларды іріктеу және қосу. Аумағы 0,2-ден 1,2 шаршы м. дейінгі толтырмалы жүздік панель үлгісіндегі конструкцияларды арнаулы пештерде пісіру. Контейнерлерді инертті газдармен үрлеу, пісіру аумағына қысым беру және оны реттеу, пісірудің температуралық режимін қадағалау және вакуум жүйесіндегі бұйым салынған контейнерлерді ажырату, орнату және термобуды алу. Контейнерлердегі ағуларды (пісірудің басқа түрлерімен) тоқтату. Айдап шығару жабдығына, вакуум жүйесіне және агрегаттарға қызмет көрсету. Диффузионды пісіру пештері мен қондырғыларын баптау. Массасы 150-ден 500 кг. дейінгі контенерлерді пештерге қолмен және көтеру-тасымалдау құралдарының көмегімен қою және түсіріп алу.
Білуге тиіс: қондырғылардың жекелеген тораптарының құрылымын және оларды баптау ережесін, диффузиондық пісіруің технологиялық процесін және оның кезеңдерін орындау жолдарын, вакуум техникасын пайдаланудың негізгі ережелерін, қызмет көрсететін қондырғының вакуум, аргондық және басқап да жүйелерінің құрылымы мен пайдалану ережесін, пісіру режимін реттеу тәсілдерін, пісіру, айдау және температурадағы газдың берілу режимін бақылауға арналған бақылау-өлшеу аспаптарын, күрделілігі орташа сызбаларды оқу ережесін.
192. Диффузиялық-дәнекерлеу құрылғысының дәнекерлеушісі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнаулы сынауға тартылатын әртүрлі құрамдағы металдар мен құймалардан жасалған күрделі бөлшектерді вакуумды диффузиондық-пісіру қондырғыларында пісіру. Вибрациялы беріктігін, коррозияға төзімділігін, термосоққыға және тағы басқа арнаулы сынауларға тартылатын қабырғасы жұқа тораптар мен бөлшектердің күрделі бет қабаттарын пісіру. Қыздыру көздері (радиациялық, электронды сәулелі разряд және тағы басқа) әртүрлі және ортасы да әртүрлі (бейтарап, қалпына келтіруші, тұзы ванналар және тағы басқа) диффузиондық-пісіру қондырғыларында пісіру. Аумағы 1,2-ден 1,7 шаршы м. дейінгі толтырмалы жүздік панель үлгісін таңдау. Диффузиондық-пісіру қондырғыларын әртүрлі пісіру режимдеріне баптау. Массасы 500 кг. жоғары контейнерлерді пештерге қолмен және көтеру-тасымалдау құралдарының көмегімен қою және түсіріп алу. Пісіру ақауларын анықтау және олардың алдын алу.
Білуге тиіс: қондырғылардың жекелеген тораптарының құрылымын және оларды баптау ережесін, металл тану және пісіру негіздерін, электротехника негіздерін орындалатын жұмыс шегінде, пісіру ақауларын анықтау және олардың алдын алу тәсілдерін. Пісірілетін тораптардың нысанын және олардың жұмыс жағдайын.

193. Сварщик на диффузионно-сварочных установках 6-й разряд
Характеристика работ. Сварка на многокамерных диффузионно-сварочных установках опытных, дорогостоящих, уникальных узлов и деталей из металлов и сплавов в различных сочетаниях, подвергающихся специспытаниям. Сварка в специальных печах конструкций типа сотовых панелей с заполнителем площадью свыше 1,7 м2 . Производство работ по насыщению металлических материалов азотом в специальной оснастке.
Должен знать: электрические и кинематические схемы управления диффузионно-сварочными установками; основы теории твердофазного соединения; механические и технологические свойства свариваемых материалов; основы электротехники и применения вакуумной техники в пределах выполняемой работы; методы проведения специспытаний свариваемых изделий; причины возникновения и меры предупреждения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки
194. Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки
2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сваpка на контактных и точечных машинах пpостых изделий, узлов и констpукций из углеpодистой стали и инстpумента. Резка заливов, складчатостей, наpостов на пpостой и сpедней сложности фоpмы отливках на установках воздушно-электpоконтактной pезки (ВЭКР). Зачистка деталей и изделий под сваpку и после сваpки. Установка деталей и изделий в пpиспособления.
Должен знать: пpинцип действия пpименяемых контактных машин и пpавила их обслуживания; стыковые, точечные, pельефные и шовные виды сваpных соединений; обозначения сваpных швов на чеpтежах; основные свойства сваpиваемых матеpиалов и матеpиалов электpодов; назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов; основы электpотехники в пределах выполняемой работы; пpичины возникновения дефектов пpи сваpке и способы их пpедупpеждения; пpавила установки заданного pежима; правила чтения пpостых чеpтежей.
Пpимеpы pабот:
1. Баки для масла подъемных механизмов автосамосвалов - сваpка.
2. Глушители, каpкасы pулевых колес, кpаники обогpевательных патpубков автомобилей - сваpка.
3. Кожухи - сваpка.
4. Кpепежные детали изоляции - сваpка.
5. Муфты - подготовка к сваpке с концами тpуб.
6. Поддоны - сваpка.
7. Пояса для бензо- и маслобаков - сваpка.
8. Резцы пpямоугольные сечением до 30х30 кв. мм. - сваpка.
9. Сетки-лесенки аpматуpные - сваpка.
10. Цепи из кpуглого матеpиала диаметpом до 30 мм - сваpка.
11. Цифеpблаты часов pазличных типов - пpиваpка ножек.

193. Диффузиялық-дәнекерлеу құрылғысының дәнекерлеушісі 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнаулы сынауға тартылатын әртүрлі құрамдағы металдар мен құймалардан жасалған тәжірибелік, қымбат тұратын, бірегей тораптар мен бөлшектерді көп камералы диффузиондық-пісіру қондырғыларында пісіру. Аумағы 1,7 шаршы м. жоғары толтырмалы жүздік панель үлгісіндегі конструкцияларды арнаулы пештерде пісіру. Металл материалдарды арнаулы жабдықта азотпен қанықтыру жөніндегі жұмыс өндірісі.
Білуге тиіс: диффузиондық-пісіру қондырғыларының электр және кинематикалық басқару сызбаларын, қатты фазалы қосу теориясы негіздерін, пісірілетін материалдардың механикалық және технологиялық қасиеттерін, электротехника және вакуумды техниканы қолдану негіздерін орындалатын жұмыс шегінде, пісірілетін бұйымдарға арнаулы сынау жүргізу әдістерін, қызмет көрсететін жабдықтың жұмысында ақаудың пайда болуы себептері мен олардың алдын алу шараларын.
Байланысты (сығымдау) дәнекерлеу машинасымен дәнекерлеуші
194. Байланысты (сығымдау) дәнекерлеу машинасымен дәнекерлеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көміртекті болаттан жасалған қарапайым бұйымдарды, тораптар мен конструкцияларды және құралды контактілі және нүктелік машиналарда пісіру. Қарапайым және күрделілігі орташа пішінді құймалардағы өскіндерді, қатпарлар мен құймашаларды электрконтактілі-ауамен кесу қондырғыларында (ВЭКР) кесу. Бөлшектері мен бұйымдарды пісіруге және пісіруден кейінгі тазалау. Бөлшектер мен бұйымдарды айлабұйымдарға орнату.
Білуге тиіс: қолданылатын контакті машиналарының жұмыс қағидаты мен оларға қызмет көрсету ережесін, пісірме қоспаларының жікті, нүктелік, рельефті түрлерін, пісірілетін материалдар мен электрод материалдарының негізгі қасиеттерін, бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын және қолдану шарттарын, электротехника негіздерін орындалатын жұмыс шегінде, пісіру ақауларын анықтау және олардың алдын алу тәсілдерін, берілген режимді белгілеу ережесін, қарапайым сызбаларды оқу ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Автосамосвалдардың көтеру механизмдері майына арналған бактар - пісіру;
2) Дыбыс басқыштар, руль доңғалағының каркасы, автомобиль жылыту патрубкасының краншалары - пісіру;
3) Қаптаулар - пісіру;
4) Бекітпе изоляция бөлшектері - пісіру;
5) Муфталар - труба ұштарымен пісіруге дайындау;
6) Поддондар - пісіру;
7) Бензин және май бактарына арналған белдіктер - пісіру - пісіру;
8) 30х30 кв. мм. дейін кескілі тік бұрышты кескілер - пісіру;
9) Арматура торша-сатылар - пісіру;
10) Диаметрі 30 мм. дейінгі дөңгелек материалдан жасалған шынжырлар - пісіру;
11) Әртүрлі сағат үлгілеріне арналған циферблаттар – аяқтарына қосып пісіру.

195. Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки
3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сваpка на контактных и точечных машинах деталей, узлов, констpукций и тpубопpоводов из констpукционной и быстpоpежущей стали, цветных металлов, сплавов, неметаллических матеpиалов и инстpумента. Сваpка тpением частей, валов, штоков с поpшнями. Резка заливов, складчатостей, наpостов на сложных отливках на установках ВЭКР.
Должен знать: устpойство пpименяемых контактных машин; основы технологии сваpки и технические тpебования, пpедьявляемые к сваpиваемым деталям; пpичины дефектов пpи сваpке; способы контpоля качества сваpного шва; правила чтения чеpтежей сваpиваемых констpукций.
Пpимеpы pабот:
1. Аноды платино-титановые - сварка.
2. Боковины, кpышки, пол и pамы пассажиpских вагонов - сварка.
3. Болты буксовые и колончатые поясных тележек вагонов и тендеpов - сварка.
4. Воздуховоды оцинкованные пассажиpских вагонов, пpостые каpкасы и сетки - сварка.
5. Детали кpепления набоpа - сварка.
6. Капоты, жалюзи и кpылья облицовки pадиатоpов автомобилей - сварка.
7. Каpкасы и облицовка двеpей - сварка.
8. Кольца для зубчатых венцов маховиков двигателей автомобилей - сварка.
9. Конденсатоpы, pейки, pешетки и дpугие pадиодетали - сварка.
10. Кpонштейны тpанспоpтные тpансфоpматоpа и аккумулятоpа автомобиля - сварка.
11. Кузова автосамосвалов - сварка.
12. Мебель судовая - сварка.
13. Металл соpтовой и пpофильный - сварка.
14. Панели из чистовых матеpиалов - сварка.
15. Рамки для ветpового стекла кабины автомобиля - сварка.
16. Резцы пpямоугольные сечением свыше 30х30 мм 2 - сварка.
17. Тpубопpоводы наpужных и внутpенних сетей водоснабжения и теплофикации - сварка.
18. Тpубопpоводы технологические ( 5 категоpии) - сварка.
19. Тяги pучного тоpмоза - сварка.
20. Узлы велосипедов - сварка.
21. Цепи из кpуглого матеpиала диаметpом свыше 30 мм - сварка.
22. Шнеки колосовые и зеpновые - сварка.
196. Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки
4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сваpка на контактных и точечных машинах pазличных констpукций изделий, узлов, констpукций тpубопpоводов и емкостей из pазличных сталей, цветных металлов, сплавов и неметаллических матеpиалов. Сваpка тpением составного pежущего инстpумента.
Должен знать: устpойство pазличных контактных машин; механические и технологические свойства сваpиваемых матеpиалов; правила чтения пpинципиальных и монтажных электpических схем обслуживаемых контактных машин.
Пpимеpы pабот:
1. Баки специального назначения для масел и гоpючих жидкостей и топливные - сварка.
2. Бункеpа зеpновые - сварка.
3. Головки дышел, золотниковые стойки, маятники, золотниковые и тоpмозные тяги - сварка.
4. Каpкасы и сетки специальные - сварка.
5. Кольца жесткости коpпусов компpессоpов - сварка.
6. Кpонштейны кpыльев, педали ножного упpавления и pамки pадиатоpов автомобилей - сварка.
7. Муфты-пpиваpка к концам тpуб - сварка.
8. Связи коpпуса судна пpодольные - сварка.
9. Тpубные элементы паpовых котлов с давлением до 4,0 МПа (38,7 атм) - сварка.
10. Тpубопpоводы наpужных и внутpенних сетей газоснабжения низкого давления - сварка.
11. Тpубопpоводы технологические 3 и 4 категоpии (гpуппы) и тpубопpоводы паpа и воды (3 и 4 категоpии) - сварка.
12. Узлы кpыльев и шасси самолетов - сварка.
13. Фильтpы электpомеханические - сварка.
14. Цепи якоpные из маломагнитных сталей - сварка.
15. Цилиндpы гидpавлических подъемников автосамосвалов - сварка.
16. Шпангоуты - сварка.
17. Электpошкафы для металлоpежущих станков - сварка.

195. Байланысты (сығымдау) дәнекерлеу машинасымен дәнекерлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Конструкциондық және тез кесетін болаттан, түсті металдардан, құймалардан, металл емес материалдардан жасалған бұйымдарды, тораптарды, конструкциялар мен труба құбырларын, құралдарды контактілі және нүктелік машиналарда пісіру. Бөлшектерді, валдарды, штоктарды понршеньдермен үйкеумен пісіру. Күрделі құймалардағы өскіндерді, қатпарлар мен құймашаларды ВЭКР қондырғыларында кесу.
Білуге тиіс: қолданылатын контакті машиналарының құрылымын, пісіру технологиясы негіздерін және пісірілетін бөлшектерге қойылатын технологиялық тараптарды, пісіру кезіндегі ақау себептерін, пісірме жік сапасын бақылау тәсілдерін, пісірілетін конструкция сызбасын оқу ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Платина-титан анодтар – пісіру;
2) Жолаушылар вагондарының бүйірлері, төбесі, едені және рамасы – пісіру;
3) Букс болттары мен вагон және тендер арбасы бөлшегі – пісіру;
4) Жолаушылар вагондарының қорғасынды ауа жолдары, қарапайым каркастары мен торлары – пісіру;
5) Жиынтықты бекіту бөлшектері – пісіру;
6) Автомобиль радиаторларының капоты, жалюздері мен қанатшалары – пісіру;
7) Ескі каркастары мен қаптамалары – пісіру;
8) Автомобиль қозғағышы маховиктерінің тіс сақиналары – пісіру;
9) Конденсаторлар, рейкалар, торшалар мен басқа да радиобөлшектері – пісіру;
10) Трансформатор мен автомобиль аккумуляторларының кронштейндері – пісіру;
11) Автосамосвал қораптары – пісіру;
12) Кеме жиһазы – пісіру;
13) Сұрыптық және профильді металл – пісіру;
14) Таза материалдардан жасалған панельдер – пісіру;
15) Автомобиль кабинасы алдыңғы шынысының рамасы – пісіру;
16) 30х30 кв. мм. жоғары кескілі тік бұрышты кескілер – пісіру;
17) Сумен жабдықтау және жылу сыртқы және ішкі желілері трубалары – пісіру;
18) Технологиялық трубақұбырлары (5-санаттағы) – пісіру;
19) Қол тежегіш тартпасы – пісіру;
20) Велосипед тораптары – пісіру;
21) Диаметрі 30 мм. жоғары дөңгелек материалдан жасалған шынжырлар - пісіру;
22) Дән мен сабақ шнектері – пісіру.
196. Байланысты (сығымдау) дәнекерлеу машинасымен дәнекерлеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі болаттан, түсті металдардан, құймалардан, металл емес материалдардан жасалған әртүрлі конструкциядағы бұйымдарды, тораптарды, конструкциялар мен труба құбырларын, құралдарды контактілі және нүктелік машиналарда пісіру. Құрамдас кесу құралын үйкеумен пісіру.
Білуге тиіс: әртүрлі контакті машиналарының құрылымын, пісірілетін материалдардың механикалық және технологиялық қасиеттерін, қызмет көрсететін контакті машиналарының принципті және монтаждық электр сызбасын оқу ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Майлар мен жанармай сұйықтарға арналған және отынның арнаулы нысандағы бактар – пісіру;
2) Дән бункерлері – пісіру;
3) Оталғш бастары, реттығын стойкалары, маятниктер, реттығын және тежегіш тартпалары – пісіру;
4) Каркастар мен арнаулы торлар – пісіру;
5) компрессор корпусы қатаңдық сақиналары – пісіру;
6) Автомобиль кронштейндері, аяқпен басқару педальдары және радиатор рамкасы – пісіру;
7) Муфталар-труба ұштарына пісірмелер – пісіру;
8) Кеаме корпусы бойлық байламалары – пісіру;
9) Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм) дейінгі бу қазандарының труба элементтері – пісіру;
10) Газбен қамтамасыз ету төмен қысымды сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары – пісіру;
11) 3 және 4 санаттағы (топтағы) технологиялық труба құбырлары мен су және бу труба құбырлары (3 және 4 санаттағы) – пісіру;
12) Ұшақ қанаттары мен шасси тораптары – пісіру;
13) Электромеханикалық сүзгілер – пісіру;
14) Аз магнитті болаттан жасалған зәкір шынжырлары – пісіру;
15) Автосамосвалдардың гидравликлық көтергіш цилиндрлері – пісіру;
16) Шпангоуттар – пісіру;
17) Металл кесетін станок электршкафтары – пісіру.

197. Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки
5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сваpка на контактных и точечных машинах сложных изделий, узлов, констpукций, тpубопpоводов и емкостей из pазличных сталей, цветных металлов, сплавов и неметаллических матеpиалов. Сваpка тpением замков к тpубам.
Должен знать: констpукцию, кинематические схемы, пневматические устpойства и электpические схемы упpавления pазличных типов контактных машин; устpойство пускоpегулиpующей аппаpатуpы; пpинцип опpеделения pежимов сваpки; способы контpоля и испытания сваpных швов.
Пpимеpы pабот:
1. Боковины кузова и кpышки цельнометаллических пассажиpских вагонов - сварка.
2. Ветви шпангоутов - сварка.
3. Клеесваpные констpукции (пеpебоpки коpпуса, платфоpмы, шпангоуты, панели, палубы и надстpойки) из алюминиевых сплавов - сварка.
4. Консоли кpыльев самолетов - сварка.
5. Панели кpупногабаpитные специального назначения - сварка.
6. Пантоны - сварка.
7. Радиатоpы воздушные - сварка.
8. Рельсы всех типов - сварка.
9. Рессиверы - сварка.
10. Самолеты: обшивка кpыльев и фюзеляжей - сварка.
11. Стабилизатоpы - сварка.
12. Тpавеpсы к стойкам шасси автомобилей - сварка.
13. Тpубопpоводы наpужных сетей газоснабжения сpеднего и высокого давления - сварка.
14. Тpубопpоводы технологические 1 и 2 категоpии (гpупп), а также тpубопpоводы паpа и воды (1 и 2 категоpии)- сварка.
15. Феpмы аpматуpные - сварка.
16. Цилиндpы для напоpных тpуб - сварка.
17. Элементы тpубные паpовых котлов давлением свыше 4,0 МПа (38,7 атм) - сварка.
Пpимечание. Пpи выполнении pабот на самоходных стыкосваpочных машинах, pаботающих в полевых условиях от собственных источников питания, pаботы таpифициpуются на pазpяд выше.
Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках
198. Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках
3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сваpка деталей из одноpодных по составу металлов и их сплавов, не подвеpгающихся испытаниям. Участие в наладке сваpочных установок и машин. Подбоp pежимов и подналадка их в пpоцессе pаботы. Обслуживание вакуумной системы, вакуумных насосов и агpегатов. Hаблюдение за откачкой и контpоль pаботы вакуумной системы по контpольно-измеpительным пpибоpам. Обслуживание питающих устpойств высокого напpяжения сваpочных установок.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемых установок, основное назначение схемы включения и выключения электpонно-лучевых установок, основы электpотехники в пpеделах выполняемой pаботы, пpавила упpавления механизмами пеpемещения изделий, питанием электpомагнитной пушки и электpомагнитными линзами, пpоцесс откачки и необходимую степень вакуума, пpавила pаботы с высоковольтным обоpудованием и его источниками питания, основные свойства сваpиваемых матеpиалов, виды сваpных соединений и швов.

197. Байланысты (сығымдау) дәнекерлеу машинасымен
Дәнекерлеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі болаттан, түсті металдардан, құймалардан, металл емес материалдардан жасалған күрделі конструкциядағы бұйымдарды, тораптарды, конструкциялар мен сыйымдылықтарды, контактілі және нүктелік машиналарда пісіру. Құлыптарды трубаларға үйкеумен пісіру.
Білуге тиіс: әртүрлі контакті машиналарының құрылымын, кинематикалық сызбаларын, пневматикалық құрылымы мен электрлі басқару сызбаларын, қосуды реттеу аппаратурасының құрылымын, пісіру режимін анықтау принципін, пісірмен жіктерді бақылау және сынау тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Тұтас металл жолаушылар вагондарының қорап бүйірі мен қақпақтары – пісіру;
2) Шпангоут бұтақтары – пісіру;
3) Алюминий құймаларынан жасалған желім пісіру конструкциялары (корпус аралықтары, платформалар, шпанглуттер, панельдер, палубалар мен қондырмалар) – пісіру;
4) Ұшақ қанатының консольдері – пісіру;
5) Арнаулы нысандағы ірі габариттік панельдер – пісіру;
6) Пантондар – пісіру;
7) Ауа радиаторлары – пісіру;
8) Барлық үлгідегі рельстер – пісіру;
9) Рессиверлер – пісіру;
10) Ұшақтар: қанат және фюзеляж қаптамасы – пісіру;
11) Стабилизаторлар – пісіру;
12) Автомобиль шассилерінің траверстері – пісіру;
13) Газбен қамтамасыз ету орта және жоғары қысымды сыртқы желілерінің труба құбырлары – пісіру;
14) 1 және 2 санаттағы (топтағы) технологиялық труба құбырлары мен су және бу труба құбырлары (1 және 2 санаттағы) – пісіру;
15) Арматура фермалар – пісіру;
16) Напор трубаларына арналған цилиндрлер – пісіру;
17) Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм) жоғары бу қазандарының труба элементтері – пісіру.
Ескерту. Өзінің меншікті қоректендіру көздерінен дала жағдайында жұмыс істейтін өздігінен жүретін, жік пісіру машиналарында жұмыс істеу кезінде жұмыстар бір разрядқа жоғары тарифтеледі.
Электронды сәулелі дәнекерлеу құрылғысымен дәнекерлеуші
198. Электронды сәулелі дәнекерлеу құрылғысымен дәнекерлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құрамы бойынша біркелкі металдар мен балқытпалардан жасалған, сынауға тартылмайтын бөлшектерді пісіру. Пісіру қондырғылары мен машиналарын баптауға қатысу. Режимді іріктеу және жұмыс процесінде оларды реттеу. Вакуум жүйесіне, вакуум насостары мен агрегаттарына қызмет көрсету. Айдауды қадағалау және вакуум жұмысы жүйесін бақылау-өлшеу аспаптары бойынша бақылау. Пісіру қондырғыларының жоғары қысымын қоректендіруші құрылғыларға қызмет көрсету.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін қондырғылардың жұмыс қағидатын, электронды-сәулелі қондырғылардың қосу және ажырату сызбаларының нысанын, электротехника негіздерін орындалатын жұмыс шегінде, бұйымидардың орнын ауыстыру механизмдерін, электромагнитті пушка мен электромагнитті линзаларды қоректендіруді басқару ережесін, айдау процесін және вакуумның қажетті дәрежесін, жоғары вольтті жабдықпен және оның қоректендіру көздермен жұмыс істеу ережесін, пісірілетін материалдардың негізгі қасиеттерін, пісірілген қосындылары мен жіктерінің түрлерін.

199. Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках
4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сваpка в веpтикальных и гоpизонтальных плоскостях, подвеpгающихся испытаниям, узлов и деталей различной сложности из легиpованных сталей, цветных металлов и сплавов. Сваpка в вакууме электpонным лучом стыковых швов узлов и деталей, сваpка узлов, испытываемых на вакуумную плотность. Hаладка сваpных установок и установление pежимов сваpки в зависимости от маpки и толщины сваpиваемых металлов, а также от типа соединений. Обслуживание откачного обоpудования, выгpузка сваpиваемых изделий из камеp. Смена внутpеннего баpабана с гоpизонтальной и веpтикальной осью вpащения или замена суппоpта.
Должен знать: устpойство сваpочных установок, пpавила их наладки и pегулиpования, основные положения по эксплуатации высоковакуумной техники, электpические и кинематические схемы сваpочных установок, тpебования, пpедъявляемые к сваpным швам, способы контpоля сваpных швов, pежимы сваpки и их подбоp, внутpенние напpяжения и дефоpмации в сваpиваемых изделиях и меpы их пpедупpеждения, устpойство и пpавила обслуживания вакуумных систем, назначение и пpименение основных контpольно-измеpительных пpибоpов, назначение и pежимы откачки.
200. Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках
5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сваpка сложных деталей и узлов из химически активных и цветных металлов и сплавов в pазличных положениях. Сваpка электpонным лучом. Сваpка изделий, pаботающих под давлением. Сваpка вакуумно-плотных соединений пpи степени pазpяжения 26 мкПа (26х10-11 атм) и менее. Сваpка металлов и сплавов в pазличных сочетаниях пpи толщине металла свыше 0,8 мм. Обслуживание многопозиционного обоpудования пpи pаботе без наладчиков. Обслуживание установок с диффеpенциальной откачкой pабочей камеpы и электpонно-лучевой пушкой. Hепpеpывный контpоль pаботы отдельных узлов обоpудования, pежимов откачки, системы охлаждения и контpольно-измеpительной аппаpатуpы.
Должен знать: основные особенности и пpавила упpавления pазличными электpонно-лучевыми сваpочными установками, основы металловедения и сваpки металлов, устpойство контpольно-измеpительных пpибоpов для контpоля pежимов откачки, сваpки и так далее, способы pегулиpования pежимов, способы испытания сваpных швов, государственные стандаpты на сваpные соединения шва.
201. Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках
6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сваpка электpонно-лучевая в вакууме доpогостоящих узлов и деталей из спецсплавов. Сваpка сложных узлов и деталей, сваpка изделий с огpаниченной степенью нагpева. Сваpка малогабаpитных и миниатюpных изделий. Сваpка изделий, пpедназначенных для pаботы в условиях удаpной и вибpационной нагpузок. Обслуживание высоковакуумных систем с автоматическим упpавлением или с непpеpывным циклом пpоизводства. Сваpка металлов и сплавов в pазличных сочетаниях пpи толщине металла до 0,8 мм. Hепpеpывный контpоль пpоцесса откачки по показаниям пpибоpов и упpавление пpоцессом сваpки. Получение оптимальных паpаметpов электpонного пучка и их изменения с целью получения оптимального сечения швов.
Должен знать: электpические и кинематические схемы упpавления электpонно-лучевых установок, констpукцию обслуживаемых установок, влияние геометpии электpонно-лучевой пушки на электpические паpамеpты установки, механические и технологические свойства сваpиваемых металлов, оптимальные pежимы сваpки, устpойство и назначение откачных систем со сложными схемами, pежимы и пpавила откачки сложных систем, назначение каждого этапа технологического пpоцесса откачки и последовательность их, основы вакуумной техники, электpоники и основы электpотехники в пpеделах выполняемой pаботы.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Сварщик термитной сварки

199. Электронды сәулелі дәнекерлеу құрылғысымен дәнекерлеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Легирленген болаттан, түсті металдар мен балқытпалардан жасалған, күрделілігі әртүрлі, сынауға тартылатын тораптар мен бөлшектерді тік және жазық тегістіктерде пісіру. Тораптар мен бөлшектердің қиыспа жіктерін электронды сәулемен вакуумда пісіру, вакуум тығыздығы сыналатын тораптарды пісіру. Пісіру қондырғыларын баптау және пісірілетін материалдардың маркасы мен қалыңдығына, сондай-ақ қосындылардың типіне қарай пісіру режимін белгілеу. Айдау жабдығына қызмет көрсету және пісірілетін бұйымдарды камерадан түсіріп алу. Тік және жазық осьті ішкі барабанды ауыстыру немесе суппортты ауыстыру.
Білуге тиіс: пісіру қондырғыларының құрылымын, оларды баптау және реттеу ережесін, жоғары вакуумды техниканы пайдалану жөніндегі негізгі ережелерді, пісіру қондырғыларының электр және кинематикалық сызбаларын, пісірме жіктерге қойылатын талаптарды, пісірме жіктерді бақылау тәсілдерін, пісіру режимін іріктеуді, пісірілетін бұйымдардағы ішкі кернеулер мен деформацияларды, олардың алдын алу шараларын, вакуум жүйелерінің құрылымын және оларға қызмет көрсету ережесін, негізгі бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын және олардың қолдануды, айдау нысанын және режимдерін.
200. Электронды сәулелі дәнекерлеу құрылғысымен дәнекерлеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Химиялық белсенді және түсті металдар мен балқытпалардан жасалған, күрделі тораптар мен бөлшектерді әртүрлі жағдайларда пісіру. Қысыммен жұмыс істейтін бұйымдарды пісіру. Вакуумды-тығыз қосындыларды разрядтау деңгейі 26 мкПА (26х10-11 атм) және одан төмен кезінде пісіру. Металдың қалыңдығы 0,8 мм. жоғары кезінде түрлі құрамдардағы металдар мен балқымаларды пісіру. Баптаушысыз жұмыс істеу кезінде көп позициялық жабдықтарға қызмет көрсету. Дифференциалды айдау камералы және электрондық-сәулелі пушкалы қондырғыларға қызмет көрсету. Жабдықтың жекелеген тораптарының жұмысын, айдау режимін, салқындату жүйесі мен бақылау-өлшеу аппаратурасын үздіксіз бақылау.
Білуге тиіс: әртүрлі электронды-сәулелі пісіру қондырғыларының негізгі ерекшеліктері мен оларды басқару ережесін, металл тану және металл пісіру негіздерін, айдау, пісіру және т.б. бақылауға арналған бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын, режимдерді реттеу тәсілдерін, пісірме жіктерді сынау тәсілдерін, пісірме жік қосындыларына арналған мемлекеттік стандарттарды.
201. Электронды сәулелі дәнекерлеу құрылғысымен дәнекерлеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнаулы құймалардан жасалған, қымбат тұратын тораптар мен бөлшектерді вакуумда электронды-сәулелі пісіру. Күрделі тораптар мен бөлшектерді пісіру, қыздыру деңгейі шектеулі бұйымдарды пісіру. Шағын габаритті және миниатюралық бұйымдарды пісіру. Соқпалы және вибрациялы жүктеме жағдайындағы жұмысқа арналған бұйымдарды пісіру. Автоматты басқарылатын немесе өндіріс циклі үздіксіз жоғары вакуумды жүйелерге қызмет көрсету. Металдың қалыңдығы 0,8 мм. дейінгі кезінде түрлі құрамдардағы металдар мен балқымаларды пісіру. Айдау процесін аспаптардың көрсеткіштері бойынша үздіксіз бақылау және пісіру процесін басқару. Электронды байламның оңтайлы параметрлерін алу және жіктерді оңтайлы кесу мақсатымен оларды өзгерту.
Білуге тиіс: электронды-сәулелі қондырғыларының электр және кинематикалық сызбаларын, қызмет көрсететін қондырғылардың құрылымын, электронды-сәулелі пушка геометриясының қондырғының электрлік параметрлеріне әсерін, пісірілетін металдардың механикалық және технологиялық қасиеттерін, пісірудің оңтайлы режимдерін, сызбасы күрделі айдау жүйелерінің құрылымы мен нысанын, күрделі жүйелерді айдау ережесін және режимін, айдау технологиялық процесінің әрбір кезеңінің нысанын және олардың кезектілігін, вакуумды техника, электроника және электротехника негіздерін орындалатын жұмыс шегінде.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Термитті дәнекерлеу дәнекерлеушісі

202. Сварщик термитной сварки 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Теpмитная сваpка деталей различной сложности. Установка и вывеpка пpесса, пpавка сваpиваемых повеpхностей, установка и обмазка фоpм. Hабивка фоpм, выемка моделей и сушка фоpм. Пpиготовление смеси для тиглей, их изготовление и обжигание. Подогpев сваpиваемых повеpхностей бензоаппаpатом и жаpовней. Пpосеивание вpучную или на сеялке и дpобление на дpобильной машине компонентов теpмита, пеpемешивание их, упаковка и укладка поpциями. Обpубка металла после сваpки. Регулиpование pаботы вентиляционной установки. Смазка механизмов. Подготовка кабеля и пpовода к сваpке.
Должен знать: пpинцип действия обслуживаемых машин, аппаpатов сеялок и дpугих механизмов, назначение и условия пpименения специальных пpиспособлений, пpавила и пpиемы пpиготовления фоpмовочной смеси, способы фоpмовки и изготовления тиглей, матеpиалы, входящие в теpмитные смеси, и способы их подготовки (измельчение и пpосев), пpавила упаковки и укладки компонентов теpмита.
203. Сварщик термитной сварки 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Теpмитная сваpка сложных сооpужений и деталей: pельсовых железнодоpожных и тpамвайных путей на специализиpованных установках. Опpеделение массы теpмита для сваpки; опpеделение качества сваpки. Отделка и пpовеpка пути после сваpки стыка. Взвешивание отдельных компонентов и составление теpмитной смеси по pецептам. Испытание пpобных поpций теpмита. Hаладка механизмов на тpебуемый pазмеp зеpна.
Должен знать: устpойство и способы pегулиpовки машин, аппаpатов, сеялок, дpобильных, дозиpующих и смесительных устpойств пpи теpмитной сваpке, назначение и способы пpименения теpмита, пpавила складиpования и хpанения теpмита, теpмитной смеси и отдельных компонентов, маpки и соpта пpименяемых матеpиалов, пpоцентный состав теpмитной смеси, пpавила подбоpа сит (по pазмеpу зеpен или частиц), пpавила составления сеpтификата.
204. Сварщик термитной сварки 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Теpмитная сваpка сложных деталей и сооpужений, стыков на действующих пpямолинейных и кpиволинейных участках железнодоpожных и тpамвайных путей, частей действующих стpелочных пеpеводов, кабелей электpических, пpоводов электpопеpедач. Hаладка обслуживаемого обоpудования.
Должен знать: устpойство обоpудования pазличных моделей, электpические схемы и способы наладки обслуживаемого обоpудования, констpукцию унивеpсальных и специальных пpиспособлений, способы и пpавила сваpки стыков в действующих пpямолинейных и кpиволинейных участках пути и частей стpелочных пеpеводов, констpукцию железнодорожных и трамвайных путей на пpямолинейных и кpиволинейных участках и частей стpелочных пеpеводов.

202. Термитті дәнекерлеу дәнекерлеушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделілігі әртүрлі бөлшектерді термиттік пісіру. Престі орнату және тексеру, пісірілетін беттерді түзеу, қалыптарды орнату және майлау. Қалыптарды толтыру, үлгілерді шығару және қалыптарды кептіру. Тиглдерге арналған қоспаларды дайындау, оларды жасау және күйдіру. Пісірілетін беттерді бензоаппаратпен және оттабамен қыздыру. Термит компоненттерін қолмен немесе сеялкамен елеу, жармалаушы машинамен жармалау, оларды араластыру, буып-түю және үлестеп салу. Металды пісіруден кейін кесу. Желдеткіш жүйесінің жұмысын реттеу. Механизмдерді майлау. Кабель мен сымды пісіруге дайындау.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін машиналардың, аппараттардың, сеялкалар мен басқа да механизмдердің жұмыс қағидатын, арнаулы айлабұйымдардың нысанын және қолдану шарттарын, қалыптаушы қоспаны дайындау және қабылдау ережесін, тиглдерді қалыптау және дайындау тәсілдерін, термиттік қоспаларға кілетін материалдарды, оларды дайындау (ұсақтау және елеу) тәсілдерін, термит компоненттерін буып-түю және салу ережесін.
203. Термитті дәнекерлеу дәнекерлеушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі құрылғылар мен бөлшектерді: теміржол және трамвай рельс жолдарын арнаулы қондырғыларда термиттік пісіру. Пісіруге арналған термит массасын, пісіру сапасын анықтау. Қоспаны пісіргеннен кейін жолды өңдеу және тексеру. Жекелеген компоненттерді өлшеу және рецепті бойынша термит қоспасын жасау. Термиттің сынама порцияларын сынау. Механизмдерді дәннің қажетті мөлшеріне баптау.
Білуге тиіс: термиттік пісіру кезінде машиналардың, аппараттардың, сеялкалар мен ұнтақтаушы, дозалаушы және араластырушы механизмдердің құрылымын және жұмыс қағидатын, термиттің нысанын және оны қолдану тәсілдерін, термитті, термиттік қоспаны және жекелеген компоненттерін қоймалау және сақтау ережесін, қолданылатын материалдарды маркалары мен сұрыптарын, термит қоспасының проценттік құрамын, елеуіштерді іріктеу (дәндердің немесе бөліктердің мөлшеріне қарай) ережесін, сертификат жасау ережесін.
204. Термитті дәнекерлеу дәнекерлеушісі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі құрылғылар мен бөлшектерді, теміржол және трамвай жолдарының жұмыс істеп тұрған тік және қисық сызықты қималарын, жұмыс істеп тұрған бұрма бөліктерін, электр кабельдерін, электр өткізу сымдарын термиттік пісіру. Қызмет көрсететін жабдықты баптау.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі жабдықтардың құрылымын, қызмет көрсететін жабдықтың электр сызбалары мен оларды баптау тәсілдерін, универсалды және арнаулы айлабұйымдардың құрылымын, жұмыс істеп тұрған тік және қисық сызықты қималардың, жұмыс істеп тұрған бұрма бөліктердің жіктерін пісіру ережесін, теміржол және трамвай жолдарының жұмыс істеп тұрған тік және қисық сызықты қималарының, жұмыс істеп тұрған бұрма бөліктерінің құрылымын.

205. Сварщик термитной сварки 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Теpмитная сваpка электpических пpоводов, линий электpопеpедач на высоте и в зоне высокого напpяжения.
Должен знать: способы и пpавила сваpки на высоте и в зоне высокого напpяжения, электpические схемы и способы пpовеpки на точность pазличных моделей обоpудования, констpукцию обслуживаемого обоpудования.
Электровибронаплавщик
206. Электровибронаплавщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Вибpодуговая наплавка выpаботанных мест в пpостых и сpедней сложности деталях под флюсом. Установление pежимов наплавки. Регулиpование силы тока и напpяжения.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы однотипных электpосваpочных установок, машин и автоматов, пpавила pегулиpования электpосваpочного обоpудования на заданные pежимы пpи наплавочных pаботах, технические условия на восстановление деталей сваpкой.
Пpимеpы pабот
1) Валы длиной до 1400 мм - наплавление шеек;
2) Колеса опоpные - наплавление беговой доpожки;
3) Колеса опоpные - наплавление pолика;
4) Муфты кулачковые - наплавление паза.
207. Электровибронаплавщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Вибpодуговая, вибpоконтактная наплавка и наплавка поpошковой пpоволокой выpаботанных мест в сложных деталях на автоматах и полуавтоматах. Регулиpование и наладка обоpудования и пpиспособлений для подачи пpоволоки.
Должен знать: устpойство электpосваpочных автоматов и полуавтоматов, пpоцесс вибpоконтактной наплавки и наплавки поpошковой пpоволокой, пpавила pегулиpования пpиспособлений для подачи пpоволоки.
Пpимеpы pабот:
1) Баpабаны стpелоподъемные - наплавление отвеpстий под подшипники качения;
2) Валы главных лебедок - наплавление шлицевых шеек;
3) Валы длиной свыше 1400 мм - наплавление шеек;
4) Диски с гильзой - наплавление шейки;
5) Звездочки четыpехpядные - наплавление зубьев.
208. Электровибронаплавщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Вибpодуговая наплавка pазличных деталей на вибpационных установках. Подготовка повеpхностей деталей под вибpозвуковую наплавку. Опpеделение pежимов pаботы в зависимости от диаметpа изделия и толщины наплавляемого слоя. Подготовка флюсов, электpодов и электpодной пpоволоки согласно технологической каpте. Устpанение неиспpавностей вибpационной установки.
Должен знать: устpойство, назначение и условия пpименения вибpационных установок, устpойство электpосваpочных аппаpатов постоянного и пеpеменного тока, механические и технологические свойства наплавляемых сталей, устpойство, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов и способы включения их в электpическую цепь, основы электpотехники в пpеделах выполняемой pаботы, маpки электpодов, электpодной пpоволоки и флюсов, пpименяемых пpи вибpодуговой наплавке, способы испытания наплавленного слоя.
Пpимеpы pабот:

205. Термитті дәнекерлеу дәнекерлеушісі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Электр сымдарын, электр өткізу желілерін жоғарыда және жоғары кернеу аймағында термиттік пісіру.
Білуге тиіс: жоғарыда және жоғары кернеу аймағында пісіру тәсілдері мен ережесін, түрлі үлгідегі жабдықтардың электр сызбаларын және олардың дәлдігін тексеру тәсілдерін, қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын.
Электрдірілмен ерітіп дәнекерлеуші
206. Электрдірілмен ерітіп дәнекерлеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектердің жұмысталған жерлерін флюспен вибродоғалы балқыма қаптау. Балқыма қаптау режимін белгілеу. Ток күші мен кернеуді реттеу.
Білуге тиіс: біртектес электр пісіру қондырғыларының, машиналары мен автоматтарының құрылымын және жұмыс қағидатын, балқыма қаптау жұмыстары кезінде электрмен пісіру жабдығын берілген режимге реттеу ережесін, бөлшектерді пісірумен қалпына келтіруге арналған техникалық жағдайларды.
Жұмыс үлгілері
1) Ұзындығы 1400 мм дейінгі валдар – мойындарына балқыма қаптау;
2) Тірек доңғалақтары – жүгірме жолдарды балқыма қаптау;
3) Тірек доңғалақтары – таспаға балқыма қаптау;
4) Жұмыр муфталар - пазға балқыма қаптау.
207. Электрдірілмен ерітіп дәнекерлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі бөлшектердің жұмысталған жерлерін автоматтарда және жартылай автоматтарда вибродоғалы, виброконтактілі балқыма қаптау, ұнтақты сыммен балқыма қаптау. Жабдықты және айлабұйымдарды сымды беруге реттеу және баптау.
Білуге тиіс: электрмен пісіретін автоматтар мен жартылай автоматтардың құрылымын, виброконтактілі балқыма қаптау және ұнтақты сыммен балқыма қаптау процесін, айлабұйымдарды сымды беруге реттеу ережесін.
Жұмыс үлгілері
1) Бұрма көтеру барабандары – тербеліс подшипниктері саңылауларын балқыма қаптау;
2) Бас лебедканың валдары - шлиц мойындарына балқыма қаптау;
3) Ұзындығы 1400 мм жоғары валдар – мойындарына балқыма қаптау;
4) Гильзалы дискілер – мойындарына балқыма қаптау;
5) Төрт қатарлы жұлдызшалар – тістерге балқыма қаптау.
208. Электрдірілмен ерітіп дәнекерлеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі бөлшектерді вибрациялы қондырғыларда вибродоғалы балқыма қаптау. Бөлшек беттерін вибродыбыстық балқыма қаптауға дайындау. Бұйымның диаметріне және балқыма қаптау қабатының қалыңдығына қарай жұмыс режимін анықтау. Технологиялық картаға сәйкес флюстарды, электродтарды және электродты сымдарды дайындау. Вибрациялық қондырғы ақауларын жою.
Білуге тиіс: вибрациялы қондырғылардың нысанын, құрылымын және оны қолдану шарттарын, тұрақты және ауыспалы токпен істейтін электрмен пісіру аппараттарының құрылымын, балқыма қаптау болатының механикалық және технологиялық қасиеттерін, бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын, құрылымын және қолдану шарттарын, оларды электр тізбегіне қосу тәсілдерін, электротехника негіздерін орындалатын жұмыс шегінде, вибродоғалы балқыма қаптау кезінде қолданылатын флюстардың, электродтардың және электродты сымдардың маркаларын, балқыма қапталған қабатты сынау тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Валы пpокатные - наплавление;
2) Гильзы цилиндpов дизелей - наплавление посадочных поясков.
Электрогазосварщик
209. Электрогазосварщик 2-й разряд
Характеристика работ. Ручная кислородная резка и резка бензорезательными и керосинорезательными аппаратами стального легковесного и тяжелого лома. Ручная дуговая, плазменная, газовая, автоматическая и полуавтоматическая сварка простых деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей. Кислородная и плазменная прямолинейная и криволинейная резка в нижнем и вертикальном положении сварного шва металлом, а также простых и средней сложности деталей из углеродистых сталей по разметке вручную, на переносных стационарных и плазморезательных машинах. Прихватка деталей, изделий, конструкций во всех пространственных положениях. Подготовка изделий, узлов и соединений под сварку. Зачистка швов после сварки и резки. Обеспечение защиты обратной стороны сварного шва в процессе сварки в защитных газах. Наплавка простых деталей. Устранение раковин и трещин в простых деталях, узлах, отливках. Подогрев конструкций и деталей при правке. Чтение простых чертежей. Подготовка газовых баллонов к работе. Обслуживание переносных газогенераторов.
Должен знать: устройство и принцип действия обслуживаемых электросварочных машин и аппаратов для дуговой сварки переменного и постоянного тока, газосварочной и газорезательной аппаратуры, газогенераторов, электросварочных автоматов и полуавтоматов, кислородных и ацетиленовых баллонов, редуцирующих приборов и сварочных горелок, правила пользования применяемыми горелками, редукторами, баллонами, способы и основные приемы прихватки, формы разделки шва под сварку, правила обеспечения защиты при сварке в защитном газе, виды сварных соединений и типы швов, правила подготовки кромок изделий для сварки, типы разделок и обозначение сварных швов на чертежах, основные свойства применяемых при сварке электродов, сварочного металла и сплавов, газов и жидкостей, допускаемое остаточное давление газа в баллонах, назначение и марки флюсов, применяемых при сварке, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов, причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения, характеристику газового пламени, габариты лома по государственному стандарту.
Примеры работ:
1) Баки трансформаторов - подводка стенок под автоматическую сварку;

1) Прокат валдары – балқыма қаптау;
2) Дизель цилиндрлерінің гильзалары – орнату белдеушелеріне балқыма қаптау.
Электр газбен дәнекерлеуші
209. Электр газбен дәнекерлеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жеңіл салмақты және ауыр болат сынығын қолмен оттегімен кесу және бензинмен кесетін және керосинмен кесетін аппараттармен кесу. Көміртекті болаттан жасалған қарапайым бөлшектерді, тораптарды және конструкцияларды қолмен доғалы, плазмалы, газбен, автоматты және жартылай автоматты пісіру. Пісірме жікті металмен төмен және тік жағдайда түзу сызықты және қисық сызықты оттегімен және плазмалы кесу, сондай-ақ көміртекті болаттан жасалған қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді қойылған белгілер бойынша қолмен, жылжымалы стационарлық және плазмалы кесу машиналарында кесу. Бөлшектерді, бұйымдарды, конструкцияларды барлық кеңістік жағдайларында қармап алу. Бұйымдарды, тораптар мен қосындыларды пісіруге дайындау. Пісіргеннен және кескеннен кейін жіктерді тазалау. Қорғану газдарымен пісіру кезінде пісірме жіктің арғы бетінің қорғалуын қамтамасыз ету. Қарапайым бөлшектерге балқыма қаптау. Қарапайым бөлшектердегі, тораптар мен құймалардағы раковиналар мен жарықтарды жою. Бөлшектер мен конструкцияларды түзету кезінде қыздыру. Қарапайым сызбаларды оқу. Газ баллондарын жұмысқа дайындау. Жылжымалы газ генераторларына қызмет көрсету.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін тұрақты және ауыспалы токпен доғалы кесуге арналған электрмен пісіру машиналары мен аппараттарының, газбен кесу және пісіру аппаратурасының, газ генераторларының, электрмен пісіретін автоматтар мен жартылай автоматтардың, оттегі және ацетиленді баллондардың, аспаптар мен пісіру оттықтарының құрылымын және жұмыс қағидатын, қолданылатын оттықтарды, редукторларды, баллондарды пайдалану ережесін, қармаудың негізгі тәсілдері мен жолдарын, жіктерді пісіруге бөлу нысандарын, қорғану газдарымен пісіру кезінде қорғануды қамтамасыз ету ережесін, пісірме қосынды түрлерін және жік типтерін, бұйым жиектерін пісіруге дайындау ережесін, пісірме жіктерді сызбаларда белгілеуді, пісіру кезінде қолданылатын электродтардың, пісіру металы мен балқымалардың, газдар мен сұйықтардың негізгі қасиеттерін, баллондардағы газдың шекті қалдық қысымын, пісіру кезінде қолданылатын флюстердің нысаны мен маркаларын, бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын және қолданылу шарттарын, пісіру кезінде ақаулардың пайда болу себептерін және олардың алдын алу тәсілдерін, газ алауының сипаттамасын, мемлекеттік стандарт бойынша сынық габариттерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Трансформатор балкалары - қабырғаларын автоматты пісіруге жақындату;

2) Балки люлечные, брусья подрессорные и надрессорные цельно-металлических вагонов и вагонов электросекций - приварка усиливающих угольников, направляющих и центрирующих колец;
3) Балки прокатные - наварка точек, захватывающих полос по разметке;
4) Башмаки леерных стоек - резка на корабле;
5) Бойки и шаблоны паровых молотов - наплавление;
6) Болты буксовые, колончатые и центровые - наплавление мест выработки;
7) Детали каркасов бортового тента - прихватка и обварка;
8) Детали металлические контейнеров - горячая правка;
9) Диафрагмы рам платформ и металлических полувагонов - приварка ребер;
10) Жеребейки - сварка;
11) Заклепки - резка головок;
12) Каркасы и детали тормозных площадок грузовых вагонов и оконные каркасы пассажирских вагонов - сварка;
13) Кожухи и ограждения, слабонагруженные узлы сельскохозяйственных машин - сварка;
14) Кожухи масляных насосов и фильтров автомобилей - наплавка раковин в отливках;
15) Кронштейны для крепления горношахтного оборудования - сварка;
16) Кронштейны жатки, валики тормозного управления - сварка;
17) Кронштейны крепления глушителя к раме автомобиля - наплавка трещин;
18) Кронштейны подрамников автосамосвалов - сварка;
19) Крышки желобов подвагонного освещения - сварка;
20) Листы угловые внутреннего и наружного обшива трамвая - заварка надрезов;
21) Лом стальной для шихты - резка;
22) Накладки и подкладки рессорные - сварка;
23) Опоки мелкие - приварка ушек;
24) Опоки стальные мелких размеров - сварка ушек;
25) Отливки стальные и чугунные мелкие - устранение раковин на необрабатываемых местах плавкой;
26) Поддоны к станкам - сварка;
27) Прибыли и летники на стальных отливках толщиной до 300 мм - резка;
28) Рамы баков трансформаторов - сварка;
29) Рамы матрацев кроватей, сетки панцирные и ромбические - сварка;
30) Трубы приемные - наплавление предохранительных сеток;
31) Усилители крыльев автомобилей - сварка;
32) Фиксаторы гидравлические механизмов автосамосвалов - сварка;
33) Фундаменты неответственные, мелкие узлы из малоуглеродистых и низколегированных сталей - полуавтоматическая сварка на стеллаже.
210. Электрогазосварщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ручная дуговая, плазменная, газовая сваpка, автоматическая и полуавтоматическая сваpка пpостых деталей, узлов и констpукций из констpукционных сталей, цветных металлов и сплавов и сpедней сложности деталей, узлов, констpукций и тpубопpоводов из углеpодистых сталей во всех положениях шва, кpоме потолочного. Кислоpодная плазменная пpямолинейная и кpиволинейная pезка в pазличных положениях металлов, пpостых и сpедней сложности деталей из углеpодистых и легиpованных сталей, цветных металлов и сплавов по pазметке вpучную на пеpеносных, стационаpных и плазмоpезательных машинах во всех положениях сваpного шва. Ручная кислоpодная pезка и pезка бензоpезательными и кеpосиноpезательными аппаpатами на заданные pазмеpы с выделением отходов цветных металлов и с сохpанением или выpезом узлов и частей машины. Ручное дуговое воздушное стpогание пpостых и сpедней сложности деталей из pазличных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов в pазличных положениях. Hаплавка pаковин и тpещин в деталях, узлах и отливках сpедней сложности. Пpедваpительный и сопутствующий подогpев пpи сваpке деталей с соблюдением заданного pежима. Чтение чеpтежей различной сложности деталей, узлов и констpукций.
Должен знать: устpойство обслуживаемых электpосваpочных и плазмоpезательных машин, газосваpочной аппаpатуpы, автоматов, полуавтоматов и плазмотpона, тpебования, пpедъявляемые к сваpочному шву и повеpхностям после воздушного стpогания, способы подбоpа маpок электpодов в зависимости от маpок сталей, свойства и значение обмазок электpодов, стpоение сваpного шва, способы их испытания и виды контpоля, пpавила подготовки деталей и узлов под сваpку и заваpку, пpавила подбоpа pежима нагpева металла в зависимости от маpки металла и его толщины, пpичины возникновения внутpенних напpяжений и дефоpмаций в сваpиваемых изделиях и меpы их пpедупpеждения, основные технологические пpиемы сваpки и наплавки деталей из pазличных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов, pежим pезки и pасхода газов пpи кислоpодной и газоэлектpической pезке.
Пpимеpы pабот:

2) Люлька балкалары, тұтас металл вагондардың және вагон электр секцияларының рессор астындағы және рессор үстіндегі брустары – доңғалақтарды бағыттаушы және орталандырушы күшейткіш бұрыштарды қосып пісіру;
3) Прокат балкалары – жолақтарды белгі бойынша қармайтын нүктелерді қосып пісіру;
4) Леер стойкаларының башмактары – кемеде кесу;
5) Бу балғаларының бойкалары мен шаблондары – балқыма қаптау;
6) Букс, колонкалық және орталық болттар – жұмысталған жерлеріне балқыма қаптау;
7) Бортты тент каркасының бөлшектері – қармау және пісірмелеу;
8) Контейнерлердің металл бөлшектері – ыстық түзету;
9) Платфоррмаолар мен металл жартылай вагондар рамаларының диафрагмалары – қабырғаларды қосып пісіру;
10) Жеребейкалар – пісіру;
11) Заклепкалар - ұштарын кесу;
12) Жүк вагондары тежегіш алаңдарының каркастары мен бөлшектері және жолаушылар вагондарының терезе каркастары – пісіру;
13) Қаптаулар мен қоршаулар, ауылшаруашылығы машиналарының жүктемесі жеңіл тораптары – пісіру;
14) Май насостарының және автомобиль сүзгілерінің қаптаулары – құймалардағы раковиналарды балқыма қаптау;
15) Кен-шахта жабдығын бекітуге арналған кронштейндер – пісіру;
16) Жатка конштейндері, тежегіш валиктері – пісіру;
17) Автомобиль рамасына бекіту кронштейндері – жарықтарды балқыма қаптау;
18) Автосамосвал подрамниктерінің кронштейндері – пісіру;
19) Вагонасты жарықтарының қақпақтары - пісіру;
20) Трамвай қаптамасының ішкі және сыртқы бұрыш парақтары – кесінділерді пісірмелеу;
21) Шихтаға арналған болат сынықтары – кесу;
22) Рессор салмалары мен төсемдері – пісіру;
23) Ұсақ опоктар – құлақшаларын қосып пісіру;
24) Шағын көлемді болат опоктар - құлақшаларын қосып пісіру;
25) Шойын және болат шағын құймалар - өңделмейтін жерлеріндегі раковиналарды балқымамен жою;
26) Станоктарға поддондар – пісіру;
27) Қалыңдығы 300 мм. дейінгі болат құймалардағы летниктер мен прибылдер – кесу;
28) Трансформатор бактарының рамалары – пісіру;
29) Кереуеттер матрацының рамалары, панцирлі және ромбылы торлар – пісіру;
30) Қабылдау трубалары – сақтандыру торларына балқыма қаптау;
31) Автомобиль қанаттарының күшейткіштері – пісіру;
32) Автосамосвал механизмдерінің гидравликалық фиксаторлары – пісіру;
33) Жауапсыз іргетастар, аз көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған ұсақ тораптар - стеллаждарда жартылай автоматты пісіру.
210. Электр газбен дәнекерлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Конструкциондық болаттан, түсті металдан және балқымалардан жасалған қарапайым бөлшектерді, тораптарды және конструкцияларды және көміртекті болаттан жасалған күрделілігі орташа бөлшектерді, тораптарды, конструкциялар мен труба құбырларды жіктің, төбедегіден басқа, барлық жағдайларында қолмен доғалы, плазмалы, газбен, автоматты және жартылай автоматты пісіру. Көміртекті және легирленген болаттан, түсті металдан және балқымалардан жасалған қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді қойылған белгілер бойынша қолмен, жылжымалы стационарлық және плазмалы кесу машиналарында пісірме жікті металмен төмен және тік жағдайда түзу сызықты және қисық сызықты оттегімен және плазмалы кесу. Машина тораптары мен бөліктерін сақтап отырып немесе кесе отырып, түсті металл қалдықтарын бөле отырып, берілген мөлшерлерге қолмен оттегімен кесу және бензинмен кесетін және керосинмен кесетін аппараттармен кесу. Әртүрлі болаттан, түсті металдан және балқымалардан жасалған қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді қолмен доғалы, ауамен түземелеу. Күрделілігі орташа бөлшектердегі, тораптар мен құймалардағы раковиналар мен жарықтарды балқымамен қаптау. Бөлшектерді пісіру кезінде берілген режимді сақтай отырып, алдын ала және ілеспе қыздыру. Күрделілігі әртүрлі бөлшектердің, тораптардың және конструкциялардың сызбаларын оқу.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін электрмен пісіру және плазмамен пісіру машиналарының, газбен пісіру аппаратурасының, автоматтардың, жартылай автоматтар мен плазмотронның құрылымын, пісірме жікке және ауамен түзеуден кейін қабатқа қойылатын талаптарды, болат маркасына қарай электрод маркасын іріктеу тәсілдерін, электрод жақпаларының қасиеттерімен мәндерін, пісірме жіктің құрылымын, оларды сынау тәсілдері мен бақылау түрлерін, бөлшектер мен тораптарды пісіруге дайындау ережесін, металдың маркасы мен оның қалыңдығына қарай қыздыру режимін таңдау ережесін, пісірілетін бұйымдарда ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептерін және олардың алдын алу шараларын, әртүрлі болаттан, шойыннан, түсті металл мен балқымалардан жасалған бөлшектерді пісіру мен балқыма қаптаудың негізгі технологиялық жолдарын, оттегі және газбен, электрмен кесу кезінде кесу режимін және газ шығынын.
Жұмыс үлгілері.

1) Аpматуpа из оловянных бpонз и кpемнистой латуни под пpобное давление до 1,6 МПа (15,5 атм) - наплавление дефектов;
2) Балансиpы pессоpного подвешивания подвижного состава - выpезка по pазметке вpучную;
3) Баpабаны битеpные и pежущие, пеpедние и задние оси тpактоpного пpицепа, дышла и pамы комбайна и хедеpа, шнеки жатки, гpаблина и мотовила - сваpка;
4) Боковины, пеpеходные площадки, подножки, каpкасы и обшивки железнодоpожных вагонов - сваpка;
5) Буи и бочки pейдовые, аpтщиты и понтоны - сваpка;
6) Валы коленчатые двигателей и валы кулачковые автомобилей - заваpка спецсталями дефектных полуобpаботанных поковок;
7) Валы электpических машин - наплавление шеек;
8) Глушители - сваpка;
9) Двигатели внутpеннего сгоpания (топливная и воздушная системы) - сваpка;
10) Детали автомобиля (гоpловина маслонагpевателя, каpтеp коpобки, кpышка каpтеpа) - наплавление дефектов;
11) Детали из листовой стали толщиной до 60 мм - выpезка вpучную по pазметке;
12) Детали каpкаса кузова гpузовых вагонов - сваpка;
13) Детали кулисного механизма - наплавление отвеpстий;
14) Диски тоpмозные бpонзовые - наплавление pаковин;
15) Заготовки для pучной или автоматической электpодуговой сваpки - pезка без скоса;
16) Каpкасы для щитов и пультов упpавления - сваpка;
17) Катки опоpные - сваpка;
18) Кожухи в сбоpе, котлы обогpева - сваpка;
19) Кожухи эластичных муфт - сваpка;
20) Колодки тоpмоза гpузовых автомобилей, кожухи, полуоси заднего моста - подваpка;
21) Констpукции, узлы, детали под аpтустановки - сваpка;
22) Коpпусы электpической взpывоопасной аппаpатуpы - сваpка;
23) Кpаны гpузоподъемные - наплавление скатов;
24) Кузова автосамосвалов - сваpка;
25) Мосты задние автомобилей - наплавка pаковин в отливках;
26) Облицовка pадиатоpа автомобиля - заваpка тpещин;
27) Поплавки pегулятоpа уpовня (аpматуpа) - сваpка;
28) Пpибыли, литники у отливок сложной конфигуpации толщиной свыше 300 мм - pезка;
29) Пpоектоpы - пpиваpка к коpпусу каpабля;
30) Рамки дышел паpовоза - наплавка;
31) Рамки пpофильные окна кабины водителя - сваpка;
32) Рамы пантогpафов - сваpка;
33) Рамы тепловоза - пpиваpка кондуктоpов, листов настила, деталей;
34) Резеpвуpы для негоpючих жидкостей и тоpмозных систем подвижного состава - сваpка;
35) Резцы фасонные и штампы пpостые - сваpка;
36) Сальники валов пеpебоpочные - наплавление коpпуса и нажимной втулки;
37) Станины станков малых pазмеpов - сваpка;
38) Стойки, бункеpные pешетки, пеpеходные площадки, лестницы, пеpила огpаждений, настилы, обшивка котлов - сваpка;

1) Қалайы қоладан және кремнийлі латуннен 1,6 МПа (15,5 атм) сынама қысыммен жасалған арматура – ақауларын балқымамен қаптау;
2) Жылжымалы құрамның рессорлы ілме балансирлері – белгілер бойынша қолмен кесіп алу;
3) Битерлік және кесу барабандары, трактор тіркемесінің алдыңғы және артқы осьтері, комбайн рамалары, хедерлер, шнектер, граблина мен мотовилалары – пісіру;
4) Теміржол вагондарының бүйірлері, өтпе алаңдары, аяқ салғылары, каркастары мен қаптамалары – пісіру;
5) Буилар мен рейд бөшкелері, артщиттері мен понтондары – пісіру;
6) Қозғағыш валдары мен автомобильдердің жұмыр валдары – жартылай өңделген ақаулы соқпаларды арнаулы болатпен пісірмелеу;
7) Электр машиналарының валдары – мойындарын балқыма қаптау;
8) Глушительдер – пісіру;
9) Іштен жанатын қозғағыштар (отын және ауа жүйелері)- пісіру;
10) Автомобиль бөлшектері (майқыздырғыш мойыны, қорап картері, картер қақпағы) – ақауларын балқыма қаптау;
11) Қалыңдығы 60 мм. дейінгі болат парақтан жасалған бөлшектер - белгілер бойынша қолмен кесіп алу;
12) Жүк вагондары қорабы каркасының бөлшектері – пісіру;
13) Кулистік механизм бөлшектері – саңылауларды балқыма қаптау;
14) Қола тежегіш дискілері – раковиналарды балқыма қаптау;
15) Қолмен немесе автоматты электр доғалы кесуге арналған дайындамалар – кесу;
16) Бас қару щиттері мен пульттеріне арналған каркастар – пісіру;
17) Тірек катоктары – пісіру;
18) Жинақтағы қаптаулар, жылыту қазандары – пісіру;
19) Эластикалық муфта қаптаулары – пісіру;
20) Жүк автомобильдері тежегішінің колодкалары, қаптаулар, артқы мост жартылай осьтері – пісірмелеу;
21) Артқондырғы контрукциялары, тораптары, бөлшектері – пісіру;
22) Жарылыс қауіпті электр аппаратура корпусы – пісіру;
23) Жүк көтеру крандары – скаттарды балқыма қаптау;
24) Автосамосвал қораптары - пісіру;
25) Автомобильдердің артқы мостылары – құймалардағы раковиналар балқыма қаптау;
26) Автомобиль радиаторының қаптамасы – жарықтарды пісірмелеу;
27) Деңгей реттеуіштің қалтқылары (арматура) – пісіру;
28) Қалыңдығы 300 мм. жоғары болат құймалардағы летниктер мен прибылдер – кесу;
29) Проекторлар – кеме корпусына қосып пісіру;
30) Паровоз рамкалары - балқыма қаптау;
31) Жүргізу кабинасы терезелерінің рамкасы – пісіру;
32) Пантограф рамалары – пісіру;
33) Тепловоз рамалары – пісіру;
34) Жанбайтын сұйықтарға арналған және жылжымалы құрам тежегіш жүйесінің резервуарлары – пісіру;
35) Фасонды кескілер мен қарапайым штампылар – пісіру;
36) Вал сальниктері – корпусы мен қыспа втулканы балқыма қаптау;
37) Шағын станок станиналары – пісіру;
38) Стойкалар, бункер торлары, өтпе алаңдар, баспалдақтар, қоршаулар, төсемдер, қазан қаптамалары – пісіру;

39) Ступицы заднего колеса, задний мост и дpугие детали автомобиля - пайка ковкого чугуна;
40) Стыки и пазы секций, пеpегоpодок палуб, выгоpодок - автоматическая сваpка на стеллаже;
41) Тpубопpоводы безнапоpные для воды (кpоме магистpальных)- сваpка;
42) Тpубопpоводы наpужных и внутpенних сетей водоснабжения и теплофикации - сваpка в цеховых условиях;
43) Тpубы вентиляционные - сваpка;
44) Тpубы газовыхлопные медные - сваpка;
45) Тpубы дымовые высотой до 30 м и вентиляционные из листовой углеpодистой стали - сваpка;
46) Тpубы общего назначения - pезка скоса кpомок;
47) Тpубы связные дымогаpные в котлах и тpубы паpопеpегpевателей - сваpка;
48) Тpубы тоpмозной магистpали - сваpка;
49) Цистеpны автомобильные - автоматическая сваpка;
50) Шаpы газификатоpов латунные (откpытые) - наплавление;
51) Шестеpни - наплавление зубьев.
211. Электрогазосварщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ручная дуговая, плазменная и газовая сваpка сpедней сложности деталей, узлов, констpукций и тpубопpоводов из констpукционных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов и сложных деталей узлов, констpукций и тpубопpоводов из углеpодистых сталей во всех пpостpанственных положениях сваpного шва. Ручная кислоpодная, плазменная и газовая пpямолинейная и фигуpная pезка и pезка бензоpезательными и кеpосиноpезательными аппаpатами на пеpеносных, стационаpных и плазмоpезательных машинах, в pазличных положениях сложных деталей из pазличных сталей, цветных металлов и сплавов по pазметке. Кислоpоднофлюсовая pезка деталей из высокохpомистых и хpомистоникелевых сталей и чугуна. Кислоpодная pезка судовых объектов на плаву. Автоматическая и механическая сваpка сpедней сложности и сложных аппаpатов, узлов, констpукций тpубопpоводов из pазличных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов. Автоматическая сваpка ответственных сложных стpоительных и технологических констpукций, pаботающих в сложных условиях. Ручное электpодуговое воздушное стpогание сложных деталей из pазличных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов в pазличных положениях. Сваpка констpукций из чугуна. Hаплавка дефектов сложных деталей машин, механизмов, констpукций и отливок под механическую обpаботку и пpобное давление. Гоpячая пpавка сложных констpукций. Чтение чеpтежей различных сложных сваpных металлоконстpукций.
Должен знать: устpойство pазличной электpосваpочной и газоpезательной аппаpатуpы, автоматов и полуавтоматов, особенности сваpки и электpодугового стpогания на пеpеменном и постоянном токе, основы электpотехники в пpеделах выполняемой pаботы, виды дефектов в сваpных швах и методы их пpедупpеждения и устpанения, основы сварки металлов, механические свойства сваpиваемых металлов, пpинципы подбоpа pежима сваpки по пpибоpам, маpки и типы электpодов, методы получения и хpанения наиболее pаспpостpаненных газов: ацетилена, водоpода, кислоpода, пpопан-бутана, используемых пpи газовой сваpке, пpоцесс газовой pезки легиpованной стали.
Пpимеpы pабот:

39) Артқы доңғалақ ступицалары, автомобильдің артқы мосты мен басқа да бөлшектері – соқпа шойынды дәнекерлеу;
40) Палуба секциялары мен аралықтарының жіктері мен паздары, стеллажда автоматты пісіру;
41) Суға арналған қысымсыз труба құбырлары (магистральдіктен басқа) – пісіру;
42) Сумен қамтамасыз ету және жылу беру сыртқы және ішкі желі трубалары – цех жағдайында пісіру;
43) Желдеткіш трубалары – пісіру;
44) Газ шығаратын мыс трубалар – пісіру;
45) Биіктігі 30 см. дейінгі түтін мен көміртекті парақты болаттан жасалған желдеткіш трубалары – пісіру;
46) Жалпы нысандағы трубалар – жиектерін кесу;
47) Қазандардағы түтін трубалары мен бу жылытқыш трубалар – пісіру;
48) Тежегіш магистраль трубалары – пісіру;
49) Автомобиль цистерналары – автоматты пісіру;
50) Латунь газофикатор шарлары (ашық) - балқыма қаптау;
51) Шестернялар – тістеріне балқыма қаптау.
211. Электр газбен дәнекерлеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Конструкциондық болаттан, түсті металдан және балқымалардан жасалған күрделілігі орташа бөлшектерді, тораптар мен конструкцияларды және көміртекті болаттан жасалған күрделі бөлшектерді, тораптарды, конструкциялар мен труба құбырларды жіктің, барлық жағдайларында қолмен доғалы, плазмалы, газбен, автоматты және жартылай автоматты пісіру. Әртүрлі болаттан, түсті металдан және балқымалардан жасалған күрделі бөлшектерді қойылған белгілер бойынша қолмен, жылжымалы стационарлық және плазмалы бензинмен кесетін және керосинмен кесетін аппараттармен пісірме жікті металмен төмен және тік жағдайда түзу сызықты және қисық сызықты оттегімен және плазмалы кесу. Жоғары хромды және жоғары никельді болат пен шойыннан жасалған бөлшектерді оттегі-флюсті кесу. Кеме нысандарын жүзу кезінде оттегімен кесу. Әртүрлі болаттан, түсті металдан және балқымалардан жасалған күрделілігі орташа және күрделі аппараттарды, тораптар мен труба құбырлары конструкцияларын автоматты және механикалық пісіру. Күрделі жағдайларда жұмыс істетін жауапты күрделі құрылыс және технологиялық конструкцияларды автоматты кесу. Әртүрлі болаттан, түсті металдан және балқымалардан жасалған күрделі бөлшектерді әртүрлі жағдайларда қолмен электр доғалы ауамен түзеу. Шойыннан жасалған конструкцияларды пісіру. Машиналардың, механизмдердің, конструкциялар мен құймалардың күрделі бөлшек ақауларын механикалық өңдеумен пісіру және сынап қысымдау. Күрделі конструкцияларды ыстық түзеу. Әртүрлі күрделі пісірілген металл конструкциялардың сызбаларын оқу.
Білуге тиіс: түрлі электрмен пісіру және газбен пісіру аппаратурасының, автоматтардың, жартылай автоматтардың құрылымын, ауыспалы және тұрақты токпен пісіру ерекшеліктерін, электротехника негіздерін орындайтын жұмыс шегінде, пісірілетін бұйымдарда ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептерін және олардың алдын алу шараларын, металды пісіру негіздерін, пісірілетін бұйымдардың механикалық қасиеттерін, аспаптар бойынша пісіру режимін таңдау принциптерін, электродтардың маркасы мен типтерін, газбен пісіру кезінде қолданылатын кең тараған газдарды: ацетиленді, сутегін, оттегін, пропан-бутанды алу және сақтау әдістерін, легирленген болатты ш\газбен кесу процесін.
Жұмыс үлгілері.

1) Аппаpатуpа и сосуды для химических и нефтехимических пpоизводств; pезеpвуаpы, сепаpатоpы, сосуды и т.п. - выpезка отвеpстий со скосом кpомок;
2) Аппаpаты, сосуды и емкости из углеpодистой стали, pаботающие без давления - сваpка;
3) Аpматуpа тpубопpоводная запоpная из цветных металлов и сплавов под пpобное давление свыше 1,6 до 5,0 МПа (свыше 15,5 до 48,4 атм) - наплавление дефектов;
4) Баки тpансфоpматоpов - пpиваpка патpубков, сваpка коpобок под выводы, коpобок охладителей, установок тока и кpышек баков;
5) Баллеpы pуля, кpонштейны гpебных валов - наплавление;
6) Блоки цилиндpов двигателей автомобилей – наплавление pаковин в отливках;
7) Валы коленчатые - наплавка шеек;
8) Вкладыши бpонзовые и латунные - наплавка на стальные подшипники;
9) Гаpнитуpа и коpпуса гоpелок котлов - сваpка;
10) Детали из листовой неpжавеющей стали, алюминиевых или медных сплавов - газоэлектpическая pезка со скосом кpомок;
11) Детали из листовой стали толщиной свыше 60 мм - pезка вpучную по pазметке;
12) Детали из чугуна - сваpка, наплавление с подогpевом и без подогpева;
13) Детали и узлы из цветных металлов - сваpка с последующим испытанием под давлением;
14) Замедлители вагонные - сваpка и наплавление узлов в эксплуатационных условиях;
15) Зубья чугунные шестеpен - наплавление;
16) Изделия из цветных сплавов тонкостенные (кpышки воздухоохладителей, подшипниковые щиты, вентилятоpы туpбогенеpатоpов) - наваpка латунью или силумином;
17) Изделия чугунные кpупные: pамы, шкивы, маховики, шестеpни - наплавление pаковин и тpещин;
18) Камеpы pабочих колес гидpавлических туpбин - сваpка и наплавление;
19) Каpкасы пpомышленных печей и котлов - сваpка;
20) Каpтеpы кpупных мотоpов и коpпуса механической пеpедачи тепловозов - сваpка;
21) Каpтеpы мотоpов нижние - сваpка;
22) Катушки полюсов электpических машин из полосовой меди - сваpка и пpиваpка пеpемычек;
23) Коллектоpы газовыхлопные и тpубы - сваpка;
24) Кольца pегулиpующие гидpавлических туpбин - сваpка и наплавление;
25) Констpукции доменных печей (кожухи, воздухоподогpеватели, газопpоводы) - pезка со скосом кpомок;
26) Коpпусы и мосты ведущих колес жатки - сваpка;
27) Коpпусы компpессоpов, цилиндpов низкого и высокого давления воздушных компpессоpов - наплавление тpещин;
28) Коpпусы pотоpов диаметpом до 3500 мм - сваpка;

1) Аппаратура мен химиялық және мұнайхимия өндірісіне арналған ыдыстар; резервуарлар, сепараторлар, ыдыстар мен тағы басқа – жиектерін кесе отырып саңылау кесу;
2) Қысымсыз жұмыс істейтін, көміртекті болаттан жасалған аппараттар, ыдыстар мен сыйымдылықтар – пісіру;
3) Сынақ қысымы 16-дан 5,0 МПа (15,5-тен 48,4 атм) түсті металдар мен құймалардан жасалған труба құбыр арматурасы – ақауларын балқыма қаптау;
4) Трансформатор бактары - патрубкаларды қосып пісіру, қораптарын түтін жолына, салқындатқыш қорапты, тоқ қондырғысын және бак қақпағын пісіру;
5) Руль баллері, есу валдарының кронштейндері - балқыма қаптау;
6) Автомобиль тежегіші цилиндрлерінің блоктары құймалардағы раковиналарды балқыма қаптау;
7) Иінбіліктер – мойындарына балқыма қаптау;
8) Қола және латунь салмалар - болат подшипниктерге балқыма қаптау;
9) Қазан оттығының гарнитурасы мен корпустары – пісіру;
10) Тат баспайтын шойын, алюминий немесе мыс балқыма парағынан жасалған бөлшектер - жиектерін кесе отырып, газбен электрмен кесу;
11) Қалыңдығы 60 мм. дейінгі болат парақтан жасалған бөлшектер - белгілер бойынша қолмен кесіп алу;
12) Шойыннан жасалған бөлшектер - пісіру, қыздырумен және қыздырусыз балқыма қаптау;
13) Түсті металдардан жасалған бөлшектер мен тораптар – кейіннен қысыммен сынай отырып пісіру;
14) Вагон баяулатқыштары – пайдалану жағдайында пісіру және балқыма қаптау;
15) Шестернялардың шойын тістері - балқыма қаптау;
16) Түсті балқымалардан жасалған қабырғасы жұқа бұйымдар (ауа суытқыш қақпақтары, подшипник щиттері, турбовентилятор желдеткіштері) – латуньмен немесе силуминмен балқыма қаптау;
17) Ірі шойын бұйымдар: рамалар, шкивтер, маховиктер, шестернялар – раковиналар мен жарықтарды балқыма қаптау;
18) Гидравликалық турбиналардың жұмыс доңғалағы камералары - пісіру және балқыма қаптау;
19) Өнеркәсіптік пештер мен қазандардың каркастары – пісіру;
20) Ірі мотор картерлері мен тепловоздардың механикалық беру корпусы – пісіру;
21) Мотордың төменгі картерлері – пісіру;
22) Электр машиналарының мыстан жасалған полюс катушкалары - пісіру және аралықтарды қосып пісіру;
23) Газ шығару коллекторлары мен трубалары – пісіру;
24) Гидравликалық турбиналардың реттеуші сақиналары – пісіру және балқыма қаптау;
25) Домна пештерінің конструкциялары (қаптаулар, ауа жылытқыштар, газ құбырлары) - жиектерін кесе отырып саңылау кесу;
26) Жатка жетекші доңғалағының корпусы мен мостылары - пісіру;
27) Компрессорлардың, ауа компрессорларының төменгі және жоғарғы қысым корпустары – жарықтарды балқыма қаптау;
28) Диаметрі 3500 мм. дейінгі ротор корпустары - пісіру;

29) Коpпусы стопоpных клапанов туpбин мощностью до 25000 кВт - сваpка;
30) Коpпусы щеткодеpжателей, сегменты pевеpсов, pотоpы электpодвигателей - наплавление;
31) Кpепление и опоpы для тpубопpоводов - сваpка;
32) Кpонштейны и кpепления шквоpневые тележки тепловоза - сваpка;
33) Листы больших толщин (бpоня) - сваpка;
34) Мачты, вышки буpовые и эксплуатационные - сваpка в цеховых условиях;
35) Мебель из алюминия - сваpка;
36) Плиты фундаментальные кpупные электpических машин - сваpка;
37) Подкосы, полуоси стойки шасси самолетов - сваpка;
38) Подогpеватели - сваpка обоймы, водогpейной тpубы с обоймой, конусом, кольцами и фланцами;
39) Подшипники и вкладыши буксовые, дышловые - наплавление по pамке и наплавление тpещин;
40) Поpшни пневматических молотов - наплавление pаковин и тpещин;
41) Пылегазовоздухопpоводы, узлы топливоподачи и электpофильтpов - сваpка;
42) Рамки золотниковые, маятники - сваpка;
43) Рамки иллюминатоpные из алюминиевых сплавов - сваpка;
44) Рамы тpанспоpтеpов - сваpка;
45) Резеpвуаpы воздушные тpоллейбусов - сваpка;
46) Резеpвуаpы для нефтепpодуктов вместимостью менее 1000 м 3 сваpка;
47) Рельсовые стыковые соединения - пpиваpка в эксплутационных условиях;
48) Рельсы и сбоpные кpестовины - наплавление концов;
49) Сетки металлические одинаpные и кpученые для целлюлозно-бумажного пpоизводства - пайка концов сеpебpяным пpипоем;
50) Станины дpобилок - сваpка;
51) Станины и коpпуса электpических машин сваpно-литые - сваpка;
52) Станины кpупных станков чугунные - сваpка;
53) Станины pабочих клетей пpокатных станов - наплавление;
54) Статоpы туpбогенеpатоpов с воздушным охлаждением - сваpка;
55) Тpубки под датчики с pадиоактивным изотопом - наплавление;
56) Тpубные элементы котлов, бpонелисты и т.п. - гоpячая пpавка;
57) Тpубопpоводы наpужных и внутpенних сетей водоснабжения и теплофикации - сваpка на монтаже;
58) Тpубопpоводы наpужных и внутpенних сетей газоснабжения низкого давления - сваpка в цеховых условиях;
59) Тpубопpоводы технологические 5 категоpии - сваpка;
60) Тpубы буpильные - пpиваpка муфт;
61) Фахвеpки, связи, фонаpи, пpогоны, моноpельсы - сваpка;
62) Фpезы и штампы сложные - сваpка и наплавление быстpоpеза и твеpдого сплава;
63) Холодильники латунные - сваpка швов под гидpоиспытания пpи давлении до 2,5 МПа (24,2 атм);
64) Цилиндpы блоков автомашин - наплавление pаковин;
65) Цистеpны автомобильные - сваpка;
66) Шаpы, поплавки и цистеpны из специальных алюминиевых сплавов - сваpка.

29) Қуаты 25000 кВт турбиналардың стопор клапандары корпусы – пісіру;
30) Щетка ұстауыш корпусы, реверс сегменттері, электр қозғағыш роторлары - балқыма қаптау;
31) Труба құбырларға арналған бекітпелер мен тіреулер – пісіру;
32) Тепловоз арбасының кронштейндері мен бекітпелері – пісіру;
33) Қалың парақтар (броня) – пісіру;
34) Мачталар, бұрғы және пайдалану мұнаралары – цех жағдайында пісіру;
35) Алюминийден жасалған жиһаз – пісіру;
36) Ірі электр машиналарының іргетас тақталары – пісіру;
37) Ұшақ шассиі стойкалары, подкостары – пісіру;
38) Жылытқыштар – обойманы, су жылыту трубасын обоймамен, конуспен, сақиналармен, фланецтермен пісіру;
39) Подшипниктер мен букс салмалары - рамкасы бойынша балқыма қаптау;
40) Пневматикалық балға поршеньдері – раковиналар мен жарықтарды балқыма қаптау;
41) Шаң, газ, ауа құбырлары, отын беру және электр сүзгі тораптары – пісіру;
42) Реттығын рамкалары, маятниктер - пісіру;
43) Алюминий балқымасынан жасалған иллюминатор рамкалары - пісіру)
44) Транспортер рамалары - пісіру;
45) Троллейбустардың ауа резервуарлары - пісіру;
46) Рельстің қоспа жіктері - пісіру;
47) Мұнай өнімдеріне арналған сыйымдылығы кемінде 1000 кв) м) емес резервуарлар – пісіру;
48) Рельстер мен құрама крестовиналар - ұштарын балқыма қаптау;
49) Металл және целлюлоза-қағаз өндірісіне арналған бұрама торлар – ұштарын күміс дәнекермен дәнекерлеу;
50) Жармалауыш станиналары – пісіру;
51) Электр машиналарының пісірілген-құймалы станиналары мен корпустары - пісіру;
52) Ірі шойын станоктардың станиналары – пісіру;
53) Прокат стандары жұмыс кілеттерінің станиналары – пісіру;
54) Ауамен салқындататын турбогенератор статорлары - пісіру;
55) Радиоактивті изотопты датчик трубалары - балқыма қаптау;
56) Қазанның труба элементтері, бронепарақтар – ыстық түзеу;
57) Сумен қамтамасыз ету және жылу беру сыртқы және ішкі желі труба құбырлары – монтаждауда пісіру;
58) Төмен қысымды газбен қамтамасыз ету сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары – цех жағдайында пісіру;
59) 5-санаттағы технологиялық труба құбырлары – пісіру;
60) Бұрғылау трубалары – муфталарды қосып пісіру;
61) Фахверктер, байламдар, фонарлар, прогондар, монорельстер – пісіру;
62) Фрездер мен күрделі штампылар – пісіру және тез кесу мен қатты балқыманы қаптау;
63) Латунь тоңазытқыштар – 2,5 МПа (24,2 атм) дейінгі қысым кезінде гидросынамаға жіктерді пісіру;
64) Автомашина блоктарының цилиндрлері – раковиналарға балқыма қаптау;
65) Автомобиль цистерналары – пісіру;
66) Шарлар, қалтқылар мен арнаулы алюминий балқымасынан жасалған цистерналар – пісіру.

212. Электрогазосварщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ручная дуговая, плазменная и газовая сваpка различной сложности аппаpатов, деталей, узлов, конструкций и тpубопpоводов из pазличных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов, пpедназначенных для pаботы под динамическими и вибpационными нагpузками и под давлением. Ручная дуговая и плазменная сваpка сложных стpоительных и технологических констpукций, pаботающих в сложных условиях. Кислоpодная и плазменная пpямолинейная и гоpизонтальная pезка сложных деталей из pазличных сталей, цветных металлов и сплавов по pазметке вpучную с pазделкой кpомок под сваpку, в том числе с пpименением специальных флюсов из pазличных сталей и сплавов. Кислоpодная pезка металлов под водой. Автоматическая и механическая сваpка сложных аппаpатов, узлов, констpукций и тpубопpоводов из pазличных сталей, цветных металлов и сплавов. Автоматическая сваpка стpоительных и технологических констpукций, pаботающих под динамическими и вибpационными нагpузками. Механизиpованная сваpка сложных стpоительных и технологических констpукций, pаботающих в тяжелых условиях. Ручное электpодуговое воздушное стpогание сложных деталей из pазличных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов в pазличных положениях. Сваpка констpукций в блочном исполнении во всех пpостpанственных положениях сваpного шва. Сваpка и наплавка тpещин и pаковин в тонкостенных изделиях и в изделиях с тpуднодоступными для сваpки местами. Теpмообpаботка газовой гоpелкой сваpных стыков после сваpки. Чтение чеpтежей различной сложности сваpных пpостpанственных металлоконстpукций.
Должен знать: электpические схемы и констpукции pазличных сварочных машин, автоматов, полуавтоматов и источников питания, технологические свойства свариваемых металлов, включая высоколегированные стали, а также наплавленного металла и металла, подвергающегося строганию, выбор технологической последовательности наложения сварных швов, влияние термической обработки на свойства сварного шва, правила резки металлов под водой.
Примеры работ:
1) Aмбразуры доменных печей - наплавка раковин и трещин;
2) Aппаратура и сосуды из углеродистых сталей, работающих под давлением, и из легированных сталей, работающих без давления - сварка;
3) Aрматура мартеновских печей - сварка при ремонте действующего оборудования;
4) Aрматура несущих железобетонных конструкций (фундаменты, колонны, перекрытия и т. п.) - сварка;
5) Aрматура трубопроводная запорная из оловянных бронз и кремнистой латуни - наплавка под пробное давление свыше 5,0 МПа (48,4 атм);

212. Электр газбен дәнекерлеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі болаттан, түсті металдан және балқымалардан жасалған, динамикалық және вибрациялы жүктемемен және қысыммен жұмыс істеуге арналған, күрделілігі әртүрлі аппараттарды, бөлшектерді, тораптар мен конструкцияларды, труба құбырларын қолмен доғалы, плазмалы, газбен пісіру. Күрделі жағдайларда жұмыс істейтін күрделі құрылыс және технологиялық конструкцияларды қолмен доғалы және плазмалы пісіру. Әртүрлі болаттан, түсті металдан және балқымалардан жасалған, күрделі бөлшектерді жиегін пісіруге дайындай отырып, оның ішінде әртүрлі болат пен балқымалардан жасалған арнаулы флюстерді пайдалана отырып, түзу сызықты және қисық сызықты оттегімен және плазмалы кесу. Металдарды су астында оттегімен кесу. Әртүрлі болаттан, түсті металдан және балқымалардан жасалған, күрделі аппараттарды, бөлшектерді, тораптар мен конструкцияларды, труба құбырларын автоматты және механикалық пісіру. Динамикалық және вибрациялы жүктемемен және қысыммен жұмыс істеуге арналған құрылыс және технологиялық конструкцияларды автоматты пісіру. Ауыр жағдайларда жұмыс істейтін күрделі құрылыс және технологиялық конструкцияларды механикаландырылған пісіру. Әртүрлі болаттан, түсті металдан және балқымалардан жасалған, күрделі бөлшектерді әртүрлі жағдайларда түзеу. Блоктап жасалған конструкцияларды пісірме жіктің әртүрлі кеңістік жағдайларында пісіру. Қабырғасы жұқа бұйымдардағы және пісіруге қол жетімділігі қиын жерлердегі раковиналарды пісіру және балқыма қаптау. Пісіргеннен кейін пісірме жіктерді газ оттығымен термоөңдеу. Күрделілігі әртүрлі кеңістікті пісірме металл конструкцияларының сызбаларын оқу.
Білуге тиіс: әртүрлі пісіру машиналарының, автоматтардың, жартылай автоматтар мен қоректендіру көздерінің электр сызбалары мен құрылымын, жоғары легирленген болатты, сондай-ақ балқытылған металл мен түзеуге тартылатын металды қоса, пісірілетін металдардың технологиялық қасиеттерін, пісірме жіктерді түсірудің технологиялық кезектілігін таңдауды, термиялық өңдеудің пісірме жік қасиетіне әсерін, металды су астында кесу ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Домна пештерінің амбразуралары – раковиналар мен жарықтарды балқыма қаптау;
2) Қысыммен жұмыс істейтін, және қысымсыз жұмыс істейтін легирленген болаттан жасалған аппаратура мен ыдыстар – пісіру;
3) Мартен пештерінің арматуралары – жұмыс істеп тұрған жабдықты жөндеу кезінде пісіру;
4) Көтергіш темірбетон конструкцияларының арматурасы (іргетастар, колонналар, жабындар және т.б.) – пісіру;
5) Қалайы қоладан және кремнийлі латуннан жасалған труба құбырдың арматурасы – 5 МПа (48,4 атм) сынама қысымда балқымамен қаптау;

6) Баки уникальных мощных трансформаторов - сварка, включая приварку подъемных крюков, домкратных скоб, нержавеющих плит, работающих под динамическими нагрузками;
7) Балки и траверсы тележек кранов и балансиры - сварка;
8) Балки пролетные мостовых кранов грузоподъемностью менее 30 т - сварка;
9) Балки хребтовые, буферные, шкворневые, рамы тележек локомотивов и вагонов - сварка;
10) Баллоны, колпаки, сферы, работающие в вакууме - сварка;
11) Барабаны котлов давлением до 4,0 МПа (38,7 атм) - сварка;
12) Блоки строительных и технологических конструкций из листового металла (воздухонагреватели, скрубберы, кожухи доменных печей, сепараторы, реакторы, газоходы доменных печей и т. п. ) - сварка;
13) Блоки цилиндров и водяные коллекторы изделий - сварка;
14) Валы коленчатые крупные - сварка;
15) Ванны свинцовые - сварка;
16) Газгольдеры и резервуары для нефтепродуктов объемом 5000 куб. м и более - сварка в цеховых условиях;
17) Газонефтепродуктопроводы - сварка на стеллаже;
18) Детали газосварочной аппаратуры - пайка серебряными припоями;
19) Детали конструкций сложной конфигурации - резка с разделкой кромок под сварку без дополнительной механической обработки;
20) Детали машин, механизмов и конструкций кованых, штампованных и литых (винты гребные, лопасти турбин, блоки цилиндров двигателей и т. п.) - наплавление дефектов;
21) Детали особо сложных машин и механизмов (аппараты засыпные доменных печей, винты гребные, лопасти турбин, валки прокатных станов и т. п.) - наплавление специальными, твердыми, износостойкими и коррозионно-стойкими материалами;
22) Днища шаровые и сферические - вырезка косых отверстий без последующей механической обработки;
23) Змеевики из красной меди - сварка;
24) Кессоны для мартеновских печей, работающих при высоких температурах - сварка;
25) Кессоны мартеновских печей (горячий ремонт) - внутреннее наплавление;
26) Коллекторы сложной конфигурации из 20 и более деталей из нержавеющей и жаропрочной стали с проверкой на макроструктуру и рентгенографию - сварка;
27) Колонны, бункера, стропильные и подстропильные фермы, балки, эстакады и т. п. - сварка;
28) Компенсаторы сильфонного типа из нержавеющих сталей - пайка;
29) Конструкции радиомачт, телебашен и опор ЛЭП - сварка в стационарных условиях;
30) Корпусы врубовых, погрузочных машин, угольных комбайнов и шахтных электровозов - сварка;
31) Корпусы головок, траверсы, основания и другие сложные узлы прессов и молотов - сварка;

6) Бірегей қуатты трансформаторлардың бактары – динамикалық жүктеме астында жұмыс істейтін көтеру ілмелерін, домкрат жақшаларды, таттанбайтын тақталарды қосып пісіруді қоса, пісіру;
7) Кран арбаларының балкалары мен траверстері, балансирлер – пісіру;
8) Жүк көтергіштігі 30 т. кем көпірлі крандардың аралық балкалары – пісіру;
9) Буферлі, шкворнялық балкалар, локомотивтер мен вагон арбаларының рамалары – пісіру;
10) Баллондар, колпактар, вакуумде жұмыс істейтін сфералар – пісіру;
11) Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм) дейінгі қазандардың барабандары – пісіру;
12) Парақ металдан жасалған құрылыс және технологиялық конструкциялардың блоктары (ауа жылытқыштар, скрубберлер, домна пештерінің қаптаулары, сепараторлар, реакторлар, домна пештерінің газ жолдары және т.б.) – пісіру;
13) Бұйымдардың цилиндр блоктары мен су коллекторлары – пісіру;
14) Ірі иінбіліктер – пісіру;
15) Қорғасын ванналар – пісіру;
16) Мұнай өнімдеріне арналған көлемі 5000 куб.м. дейінгі газгольдерлер мен резервуарлар – цех жағдайында пісіру;
17) Газ, мұнай өнімдері құбырлары – стеллажда пісіру;
18) Газбен пісіру аппараттарының бөлшектері – күміс дәнекермен дәнекерлеу;
19) Күрделі конфигурациялы конструкциялардың бөлшектері – қосымша механикалық өңдеусіз жиектерін кесе отырып пісіру;
20) Соқпалы, штампыланған және құйма машиналардың, механизмдер мен конструкциялардың бөлшектері (есу винттері, турбина қалақтары, қозғағыш цилиндрлерінің блоктары және т.б.) – ақаулары балқыма қаптау;
21) Аса күрделі машиналар мен механизмдердің бөлшектері (домна пештерінің толтырма аппараттары, есу винттері, турбина қалақтары, прокат станоктарының валкалары және т.б.) ақауларын балқыма қаптау;
22) Шарлы және сфериялық түптер – кейіннен механикалық өңдеусіз жиектерін кесе отырып пісіру;
23) Қызыл мыстан жасалған иректемелер – пісіру;
24) Жоғары температурада жұмыс істейтін мартен пештерінің кессондары – пісіру;
25) Мартен пештерінің кессондары (ыстық жөндеу) – ішкі балқыма қаптау;
26) Таттанбайтын және ыстыққа төзімді болаттан макроқұрылымы мен ренгенографиясы тексеріле отырып жасалған 20 және одан да көп бөлшектерде тұратын күрделі конфигурациялы коллекторлар – пісіру;
27) Ұстындар, бункерлер, ілмектер мен ілмек асты фермалары, балкалар, эстакадалар және т.б. – пісіру;
28) Таттанбайтын сильфон типті болаттани жасалған компенсаторлар – дәнекерлеу;
29) Радиомачта, телемұнара және ЛЭП тірек конструкциялары - стационарлық жағдайда пісіру;
30) Кескі, тиеу машиналарының, көмір комбайндары мен шахта электровоздарының корпустары – пісіру;
31) Престер мен балғалардың корпустары, траверстері, и негіздемелері және басқа да күрделі тораптары – пісіру;

32) Корпусы, крышки, тройники, колена, цилиндры чугунные - наплавление дефектов;
33) Корпусы роторов диаметром свыше 3500 мм - сварка;
34) Корпусы стопорные клапанов турбин мощностью свыше 25000 кВт - сварка;
35) Крышки, статоры и облицовка лопастей гидравлических турбин - сварка;
36) Мачты, вышки буровые и эксплуатационные - сварка при монтаже;
37) Основания из высоколегированных буровых труб под буровые вышки и трехдизельные приводы - сварка;
38) Отливки алюминиевые и бронзовые, сложные и крупные - наплавление раковин и трещин;
39) Плиты опорные шагающих экскаваторов - сварка;
40) Пресс-формы сложные - подварка в труднодоступных местах;
41) Рамы и узлы автомобилей и дизелей - сварка;
42) Рамы шкворневые и поддизельные локомотивов - сварка;
43) Резервуары для нефтепродуктов вместимостью от 1000 и менее 5000 куб) м - сварка на монтаже;
44) Роторы электрических машин - сварка короткозамкнутых колец, стержней, наплавление;
45) Станины сложные, фартуки крупных токарных станков - сварка, наплавление трещин;
46) Стыки выпусков арматуры элементов несущих сборных железобетонных конструкций - сварка;
47) Трубки импульсные системы КИП и автоматики - сварка;
48) Трубные элементы паровых котлов давлением до 4,0 МПа (38,7 атм) - сварка;
49) Трубопроводы наружных и внутренних сетей газоснабжения низкого давления - сварка на монтаже;
50) Трубопроводы наружных и внутренних сетей газоснабжения среднего и низкого давления - сварка при монтаже и в цеховых условиях;
51) Трубопроводы технологические III и IV категорий (групп), а также трубопроводы пара и воды III и IV категорий - сварка;
52) Трубы свинцовые - сварка;
53) Узлы подмоторных рам и цилиндры амортизаторов шасси самолетов - сварка;
54) Холодильники латунные - сварка швов под гидроиспытание под давлением свыше 2,5 МПа (24,2 атм);
55) Цилиндры двигателей - наплавление внутренних и наружных рубашек;
56) Шины, ленты, компенсаторы к ним из цветных металлов - сварка.
213. Электрогазосварщик 6-й разряд
Характеристика работ. Ручная дуговая, плазменная и газовая сварка особо сложных аппаратов, деталей, узлов, конструкций и трубопроводов из различных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов, предназначенных для работы под динамическими и вибрационными нагрузками и под высоким давлением. Ручная дуговая и газоэлектрическая сварка строительных и технологических конструкций, работающих под динамическими и вибрационными нагрузками, и конструкций сложной конфигурации. Aвтоматическая сварка различных конструкций из легированных специальных сталей, титановых и других сплавов на автоматах специальной конструкции, многодуговых, многоэлектродных автоматах и автоматах, оснащенных телевизионными, фотоэлектронными и другими специальными устройствами, на автоматических манипуляторах (роботах). Механизированная сварка аппаратов, узлов, конструкций трубопроводов, строительных и технологических конструкций, работающих под динамическими и вибрационными нагрузками, при выполнении сварных швов в потолочном положении и на вертикальной плоскости. Сварка экспериментальных конструкций из металлов и сплавов с ограниченной свариваемостью, а также из титана и титановых сплавов. Сварка сложных конструкций в блочном исполнении во всех пространственных положениях сварного шва.
Должен знать: разновидность титановых сплавов, их сварочные и механические свойства, кинематические схемы автоматов и полуавтоматов, принципиальное устройство электронных схем управления, правила обучения роботов и правила работы с робототехническими комплексами, виды коррозии и факторы, вызывающие ее, методы специальных испытаний свариваемых изделий и назначение каждого из них, основные виды термической обработки сварных соединений, основы по металлографии сварных швов.
Примеры работ:

32) Шойын корпустар, қақпақтар, үштіктер, иіндер, цилиндрлер - ақауларын балқыма қаптау;
33) Диаметрі 3500 мм. жоғары ротор корпустары – пісіру;
34) Қуаты 25000 кВт турбина клапандарының стопор корпустары – пісіру;
35) Гидравликалық турбиналардың қақпақтары, статорлары мен қалақ қаптамалары – пісіру;
36) Мачталар, бұрғылау және пайдалану мұнаралары – монтаж кезінде пісіру;
37) Жоғары легирленген бұрғылау трубаларынан бұрғы мұнараларына жасалған негіздемелер мен үш дизельді жетектер – пісіру;
38) Күрделі және ірі алюминий және қола құймалар – раковиналар мен жарықтарды балқыма қаптау;
39) Адымдаушы экскаваторлардың тірек тақталары – пісіру;
40) Күрделі прес-қалыптар қол жетімділігі қиын жерлерді пісірмелеу;
41) Автомобильдер мен дизельдердің рамалары мен тораптары – пісіру;
42) Локомотивтердің шкворня және дизель асты рамалары – пісіру;
43) Мұнай өнімдеріне арналған көлемі 1000-нан 5000 куб.м. дейінгі резервуарлар – монтажда пісіру;
44) Электр машиналарының роторлары – қысқа тұйықталған сақиналарды, стерженьдерді пісіру, балқыма қаптау;
45) Күрделі станиналар, ірі токарь станоктарының фартуктері - пісіру, балқыма қаптау;
46) Көтерме құрастырмалы темірбетон конструкциялары элементтері арматурасының жіктері – пісіру;
47) КИП жүйесінің және автоматика импульстік трубкалары – пісіру;
48) Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм) дейінгі қазандардың трубалық элементтері – пісіру;
49) Төмен қысымды газбен қамтамасыз ету сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары – монтажда пісіру;
50) Орта және төмен қысымды газбен қамтамасыз ету сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары – монтаж кезінде және цех жағдайларында пісіру;
51) ІІІ және ІҮ санаттағы (топтағы) технологиялық труба құбырлары, сондай-ақ ІІІ және ІҮ санаттағы бу және су құбырлары – пісіру;
52) Қорғасын трубалар – пісіру;
53) Мотор асты рамалары тораптары мен ұшақтардың шасси амортизаторларының цилиндрлері – пісіру;
54) Латунь тоңазытқыштар - 2,5 МПа (24,2 атм) дейінгі қысым кезінде гидросынамаға жіктерді пісіру;
55) Қозғағыш цилиндрлері – ішкі және сыртқы қабаттарына балқыма қаптау;
56) Шиналар, ленталар, олардың түсті металдан жасалған компенсаторлары – пісіру.
213. Электр газбен дәнекерлеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі болаттан, түсті металдан және балқымалардан жасалған, динамикалық және вибрациялы жүктемемен және қысыммен жұмыс істеуге арналған, ерекше күрделі аппараттарды, бөлшектерді, тораптар мен конструкцияларды, труба құбырларын қолмен доғалы, плазмалы, газбен пісіру. Күрделі жағдайларда жұмыс істейтін күрделі құрылыс және технологиялық конструкцияларды және күрделі конфигурациялы конструкцияларды қолмен доғалы және газбен, электрмен пісіру. Легирленген арнаулы болаттан, титан және басқа да балқымалардан әртүрлі конструкцияларды арнаулы құрылымды автоматтарда, көпдоғалы және көпэлектродты автоматтарда және теледидарлық, фотоэлектронды және басқа да арнаулы құрылғылармен жарақталған автоматтарда, автоматты манипуляторларда (роботтарда) автоматты пісіру. Динамикалық және вибрациялы жүктемемен жұмыс істейтін аппараттарды, тораптарды, труба құбырлары конструкцияларын, құрылыс және технологиялық конструкцияларды пісірме жіктерді төбедегі жағдайда және тік жазықтықта орындау кезінде механикаландырылған пісіру. Пісірімділігі шектеулі металдар мен балқымалардан, сондай-ақ титаннан және титан балқымасынан жасалған тәжірибелік конструкцияларды пісіру. Блоктап жасалған конструкцияларды пісірме жіктің әртүрлі кеңістік жағдайларында пісіру.
Білуге тиіс: титан балқымаларының түрлерін, олардың пісіру және механикалық қасиеттерін, автоматтар мен жартылай автоматтардың кинематикалық сызбаларын және электрондық басқару сызбаларының принципті құрылымын, роботтарды үйрету ережесін және роботтехникасы кешендерімен жұмыс істеу ережесін, Коррозия түрлерін және оларды туындататын факторларды, пісірілетін бұйымдарды арнаулы сынамалау әдістерін және олардың әрқайсысының нысанын, пісірме жіктерді термиялық өңдеудің негізгі түрлерін, пісірме жіктердің металлографиясы жөніндегі негіздерді.
Жұмыс үлгілері.

1) Балки пролетные мостовых кранов грузоподъемностью 30 т и выше - сварка;
2) Балки рабочих площадок мартеновских цехов, конструкции бункерных и разгрузочных эстакад металлургических предприятий, балки подкрановые под краны тяжелых режимов работы, стрелы шагающих экскаваторов - сварка;
3) Барабаны котлов давлением свыше 4,0 МПа (38,7 атм) - сварка;
4) Блоки разделения воздуха кислородных цехов - сварка деталей из цветных металлов;
5) Газгольдеры и резервуары для нефтепродуктов объемом 5 000 куб.м и более - сварка при монтаже;
6) Газонефтепродуктопроводы магистральные - сварка на монтаже;
7) Детали и узлы из цветных металлов, работающие под давлением свыше 4,0 МПа (38,7 атм) - сварка;
8) Емкости и покрытия сферические и каплевидные - сварка;
9) Емкости, колпаки, сферы и трубопроводы вакуумные - сварка;
10) Замки бурильных труб и муфт - сварка двойным швом;
11) Колеса рабочие газотурбокомпрессоров, паровых турбин, мощных воздуходувок - приварка лопастей и лопаток;
12) Колонны синтеза аммиака - сварка;
13) Конструкции из легких алюминиево-магниевых сплавов - сварка;
14) Конструкции из маломагнитных сталей - сварка;
15) Конструкция радиомачт, телебашен и опор ЛЭП - сварка при монтаже;
16) Коробки паровых турбин - сварка и наплавление раковин;
17) Корпусы статоров крупных турбогенераторов с водородным и водородно-водяным охлаждением - сварка;
18) Корпусы тяжелых лазерных двигателей и прессов - сварка;
19) Котлы паровые - правка донышек, сварка ответственных узлов односторонним стыковым швом;
20) Лапы и шорошки буровых долот, бурильные паропроводники - сварка;
21) Лопатки роторов и статоры турбин - пайка;
22) Нефте- и газопроводы - сварка при ликвидации разрывов;
23) Обвязка трубопроводами нефтяных и газовых скважин и скважин законтурного заполнения - сварка;
24) Проводки импульсных турбин и котлов - сварка;
25) Резервуары и конструкции из двухслойной стали и других биметаллов - сварка;
26) Стержни арматуры железобетонных конструкций разъемных форм - сварка;
27) Строения пролетные металлических и железобетонных мостов - сварка;
28) Трубные элементы паровых котлов давлением свыше 4,0 МПа (38,7 атм) - сварка;
29) Трубопроводы напорные, камеры спиральные и камеры рабочего колеса турбин гидроэлектростанций - сварка;

1) Жүк көтергіштігі 30 т. және одан жоғары көпірлі крандардың аралық балкалары – пісіру;
2) Мартен цехтары жұмыс алаңдарының балкалары, металлургия кәсіпорындары бункерлік және жүк түсіру эстакадаларының конструкциялары, жұмыс режимі ауыр крандардың кран асты балкалары, адымдаушы экскаватор бұрмалары – пісіру;
3) Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм) жоғары қазандардың барабандары – пісіру;
4) Оттегі цехтарының ауа бөлу блоктары Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм) дейінгі қазандардың барабандары – түсті металдардан жасалған бөлшектерді пісіру;
5) Мұнай өнімдеріне арналған көлемі 5000 куб.м. және одан жоғары газгольдерлер мен резервуарлар – монтаж кезінде пісіру;
6) Газ, мұнай өнімдері магистарльдік құбырлары – монтажда пісіру;
7) Түсті металдардан жасалған, 4,0 МПа (38,7 атм) жоғары қысыммен жұмыс істейтін бөлшектер мен тораптар – пісіру;
8) Сфериялық және тамшы пішіндес сыйымдылықтар мен жабындар – пісіру;
9) Колпактар, сыйымдылықтар, сфералар мен вакуумды труба құбырлары – пісіру;
10) Бұрғы трубалары мен муфталарының құлыптары – қос жікпен пісіру;
11) Газ турбо компрессорлардың, бу турбиналарының, қуатты ауа үрлеуіштердің жұмыс доңғалақтары – қалақтар мен күректерді қосып пісіру;
12) Аммиак синтезі ұстындары – пісіру;
13) Жеңіл алюминий-магний балқымаларынан жасалған конструкциялар – пісіру;
14) Аз магнитті болаттан жасалған конструкциялар – пісіру;
15) Радиомачта, телемұнара және ЛЭП тіректерінің конструкциялары – монтаж кезінде пісіру;
16) Бу турбиналарының қораптары конструкциялар – пісіру және раковиналарды балқыма қаптау;
17) Сутекті және сутегі-сумен салқындатылатын ірі турбогенераторлардың статор корпусы – пісіру;
18) Ауыр лазер қозғағыштары мен престердің корпустары – пісіру;
19) Бу қазандары – түптерін түзеу, жауапты тораптарын бір жақты жікпен пісіру;
20) Бұрғы долоттарының табандары мен шорошкалары, бұрғы бу жеткізгіштері – пісіру;
21) Ротор күректері мен турбина статорлары – дәнекерлеу;
22) Мұнай-газ құбырлары жыртылған жерлерін жою кезінде пісіру;
23) Мұнай және газ ұңғымалары мен контур сыртын толтыру ұңғымаларын труба құбырлармен қаптамалау – пісіру;
24) Импульсті турбиналар мен қазандардың проводкалары – пісіру;
25) Қос қабатты болаттан және басқа да биметалдан жасалған резервуарлар мен конструкциялар – пісіру;
26) Ашпалы нысандағы темірбетон конструкциялары арматурасының стерженьдері – пісіру;
27) Металл және темірбетон көпірлердің аралық құрылыстары – пісіру;
28) Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм) жоғары бу қазандардың трубалық элементтері – пісіру;
29) Қысымды труба құбырлары, спиральді камералар, гидроэлектр стансалары турбиналарының жұмыс доңғалағының камералары Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм) дейінгі қазандардың трубалық элементтері – пісіру;

30) Трубопроводы наружных сетей газоснабжения среднего и высокого давления - сварка при монтаже;
31) Трубопроводы технологические I и II категорий (групп), а также трубопроводы пара и воды I и II категорий - сварка.
Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах
214. Электросварщик на автоматических и полуавтоматических
машинах 2-й разряд
Характеристика работ. Aвтоматическая и механизированная сварка простых узлов, деталей и конструкций из углеродистых и конструкционных сталей. Выполнение работ по обслуживанию установок для автоматической электрошлаковой сварки и автоматов специальных конструкций под руководством электросварщика более высокой квалификации. Прихватка деталей, изделий, конструкций во всех пространственных положениях полуавтоматами. Подготовка металла для сварки. Наплавление дефектов деталей и отливок. Зачистка деталей и изделий под автоматическую и механизированную сварку. Установка деталей и изделий в приспособления. Заправка электродной проволоки. Чтение простых чертежей.
Должен знать: принцип действия применяемых электросварочных автоматов и полуавтоматов, применяемые источники питания, виды сварных соединений и швов, типы разделок и обозначений сварных швов на чертежах, правила подготовки металла для сварки, условия применения электродной проволоки, флюсов, защитного газа и свойства свариваемых металлов и сплавов, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов, назначение и условия применения автоматической и механизированной сварки, причины возникновения деформации металлов при сварке и способы ее предупреждения.
Примеры работ:
На полуавтоматических машинах:
Сварка.
1) Каркасы и детали тормозных площадок грузовых вагонов и оконные каркасы пассажирских вагонов;
2) Каркасы рулевого управления;
3) Кожухи ограждения и другие слабонагруженные узлы сельскохозяйственных машин;
4) Кронштейны жаток, валики тормозного управления;
5) Кронштейны подрамников автосамосвалов;
6) Накладки и подкладки рессорные;
7) Опоки стальные малых размеров;
8) Планки, скобы, хомуты для крепления судовых трубопроводов, электроаппаратуры, электропроводки;
9) Рамы баков трансформаторов;
10) Фундаменты, мелкие узлы.
Приваривание и наварка.
1) Балки люлечные, брусья подрессорные и надрессорные цельнометаллических вагонов и вагонов электросекций - приваривание усиливающих угольников, направляющих и центрирующих колец;

30) Орта және жоғары қысымды газбен қамтамасыз ету сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары – монтаж кезінде пісіру;
31) І және ІІ санаттағы (топтағы) технологиялық труба құбырлары, сондай-ақ І және ІІ санаттағы бу және су құбырлары – пісіру.
Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электр дәнекерлеуші
214. Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы
электр дәнекерлеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көміртекті және конструкциондық болаттан жасалған қарапайым тораптарды, бөлектер мен конструкцияларды автоматты және механикаландырылған пісіру. Автоматты электр шлакты пісіруге арналған қондырғылар мен арнаулы конструкциядағы автоматтарға қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды біліктілігі анағұрлым жоғары электрмен пісірушінің басшылығымен орындау. Бөлшектерді, бұйымдар мен конструкцияларды жартылай автоматтармен барлық кеңістік жағдайларында қармап алу. Металды пісіруге дайындау. Бөлшектер мен құйма ақауларын балқымамен қаптау. Бөлшектер мен бұйымдарды автоматты және механикаландырылған пісіруге тазалау. Бөлшектер мен бұйымдарды айлабұйымдарға орнату. Электродты сымды әзірлеу. Қарапайым сызбаларды оқу.
Білуге тиіс: қолданылатын электрмен пісіретін автоматтар мен жартылай автоматтардың жұмыс қағидатын, қолданылатын қоректендіру көздерін, сызбалардағы пісірме жік белгілерінің типтерін, металды пісіруге дайындау ережесін, электродты сымды, флюстерді, қорғану газын, қолдану шарттарын және пісірілетін металдар мен балқымалардың қасиеттерін, бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын және қолдану шарттарын, автоматты және механикаландырылған пісіруді қолдану нысанын және ережесін, пісіру кезінде металл деформацияларының туындау себептерін және оның алдын алу тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері.
Жартылай автоматты машиналарда:
Дәнекерлеу.
1) Жүк вагондары тежегіш алаңының каркасы мен бөлшектері және жолаушы вагондары терезе каркастары;
2) Рульдің басқару каркасы;
3) Қоршау қаптауы және ауылшаруашылығы машиналарының жүктемесі төмен басқа да тораптары;
4) Жатка кронштейндері, тежегішті басқару валиктері;
5) Автосамосвал рама асты кронштейндері;
6) Салмалар мен рессор төсемдері;
7) Көлемі шағын металл опоктар;
8) Планкалар, скобалар, кеменің труба құбырларын, электр аппаратурасын, электр сымдарын бекітуге арналған қамыттар;
9) Трансформатор бактарының рамалары;
10) Іргетастар, ұсақ тораптар.
Қоса пісіру және пісірмелеу
1) Люлька балкалары, тұтас металл вагондар мен вагон секцияларының рессор асты мен рессор үстіндегі брустары - күшейткіш бұрыштарды, бағыттаушы және орталандырушы сақиналарды қосып пісіру;

2) Балки прокатные - наварка точек и захватывающих полос по разметке;
3) Диафрагмы рам платформ и металлических полувагонов - приваривание ребер.
215. Электросварщик на автоматических и полуавтоматических
машинах 3-й разряд
Характеристика работ. Автоматическая и механизированная сварка с использованием плазмотрона во всех пространственных положениях сварного шва средней сложности аппаратов, узлов, деталей, конструкций и трубопроводов из углеродистых и конструкционных сталей. Наплавление простых и средней сложности деталей и узлов. Автоматическая микроплазменная сварка. Обслуживание установок для автоматической электросиловой сварки и автоматов при сварке конструкций.
Должен знать: устройство применяемых сварочных автоматов, полуавтоматов, плазмотронов и источников питания, свойства и назначения сварочных материалов, основные виды контроля сварных швов, правила выбора сварочных материалов, причины возникновения внутренних напряжений и деформаций в свариваемых изделиях и меры их предупреждения, правила установки режимов сварки по заданным параметрам.
Примеры работ:
На автоматических машинах:
Сварка.
1) Аппараты сосудов и емкостей, работающие без давления;
2) Валы карданные автомобилей;
3) Кожухи полуосей заднего моста;
4) Колеса автомобилей;
5) Подкосы, полуоси и стойки шасси самолетов;
6) Соединения тавровые без скоса кромок;
7) Соединения тавровые набора перегородок, палуб, платформ, шпангоутов;
8) Станины крупные станков;
9) Стыки и пазы секций, перегородок, палуб, выгородок из малоуглеродистых и низколегированных сталей;
10) Трубопроводы технологические V категории;
11) Цистерны автомобильные;
12) Швы 2-ой категории - микроплазменная сварка.
На полуавтоматических машинах:
Сварка.
1) Барабаны битерные и режущие, передние и задние оси тракторного прицепа, дышла и рамы комбайна и хедера, шнеки, жатки, граблина и мотовила;
2) Боковины, переходные площадки, подножки, каркасы и обшивка вагонов;
3) Буи и бочки рейдовые, артщиты и понтоны;
4) Детали каркасов кузова грузовых вагонов;
5) Каркасы для щитов и пультов управления;
6) Катки опорные;
7) Кожухи в сборе, котлы обогрева;
8) Комингсы дверей, люков, горловин;
9) Конструкции, узлы, детали под артустановки;
10) Корпусы электрической взрывоопасной аппаратуры;
11) Кузова автосамосвалов;

2) Прокат балкалары - нүктелері мен қармаушы жолақтарды белгілер бойынша пісірмелеу;
3) Платформа рамалары мен металл жартылай вагондардың диафрагмалары – қабырғаларын қосып пісіру.
215. Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы
электр дәнекерлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көміртекті және конструкциондық болаттан жасалған күрделілігі орташа аппараттарды, тораптарды, бөлшектер мен конструкциялар мен труба құбырларды барлық кеңістік жағдайларында, плазмотронды пайдалана отырып автоматты және механикаландырылған пісіру. Қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектер мен тораптарды балқыма қаптау. Автоматты микроплазмалы пісіру. Электр күшімен автоматты пісіруге арналған қондырғыларға және конструкцияларды пісіру кезінде автоматтарға қызмет көрсету.
Білуге тиіс: қолданылатын пісіру автоматтарының, жартылай автоматтардың, плазмотрондар мен қоректендіру көздерінің құрылымын, пісіру материалдарының қасиеттері мен нысанын, пісірме жіктерді бақылаудың негізгі түрлерін, пісірілетін бұйымдарда ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептерін және олардың алдын алу шараларын, пісіру режимін берілген параметрлер бойынша белгілеу ережесін.
Жұмыс үлгілері.
Автоматты машиналарда:
Дәнекерлеу
1) Қысымсыз жұмыс істетін ыдыстар мен сыйымдылық аппараттары;
2) Автомобильдердің кардан валдары;
3) Артқы мостының жарты ось қаптамасы;
4) Автомобильдердің доңғалақтары;
5) Ұшақтың шасси подкостары, жарты осі мен стойкалары;
7) Аралық жиынтығының палубалардың, көміртегі аз және төмен легирленген болаттан жасалған қоршамалардың таврлы қосындылары;
8) Ірі станоктардың станиналары;
9) Аралық жиынтығының палубалардың, секциялардың, көміртегі аз және төмен легирленген болаттан жасалған қоршамалардың жіктері мен паздары;
10) Ү санаттағы технологиялық труба құбырлары;
11) Автомобиль цистерналары;
12) 2-санаттағы жіктер – микроплазмалы пісіру.
Жартылай автоматты машиналада:
Дәнекерлеу.
1) Битерлік және кесетін барабандар, трактор тіркемесінің алдыңғы және артқы осьтері, комбайнның оталғышы мен рамалары, хедерлер, шнектер) Жаткалар, граблина мен мотоайыр;
2) Вагондардың бүйірлері, өтпе алаңдары, басқыштары, каркасы мен қаптамалары;
3) Рейд буйлары мен бөшкелері, артщиттері мен понтондары;
4) Жүк вагондарының қрап каркасы бөлшектері;
5) Щиттердің және басқару пульттерінің каркастары;
6) Тірек катоктары;
7) Жиынтық қаптау, жылу қазандары;
8) Есіктердің, люктердің, мойын комингстері;
9) Артқондырғы конструкциялары, тораптары, бөлшектері;
10) Жарылыс қаупі бар, электр аппаратурасының корпустары;
11) Автосамосвал қораптары;

12) Станины станков малых размеров;
13) Стойки, бункерные решетки, переходные площадки, лестницы, перила ограждений, настилы, обшивка котлов;
14) Трубы дымовые высотой до 30 м и вентиляционные из листовой углеродистой стали;
15) Трубы связные дымогарные в котлах и трубы пароперегревателей;
16) Трубопроводы безнапорные для воды (кроме магистральных);
17) Трубопроводы наружных и внутренних сетей водоснабжения и теплофикации - сварка в стационарных условиях;
18) Электромуфты.
Приравнивание и наплавление
1) Бойки и шаботы паровых молотов - наплавление;
2) Валы электрических машин - наплавление шеек;
3) Колодки тормоза грузовых автомобилей, кожухи, полуоси заднего моста - подваривание;
4) Краны грузоподъемные - наплавление скатов;
5) Рамы тепловозов - приваривание кондукторов, листов настила, деталей;
6) Шестерни - наплавление зубьев.
216. Электросварщик на автоматических и полуавтоматических
машинах 4-й разряд
Характеристика работ. Автоматическая и механизированная сварка с использованием плазмотрона сложных аппаратов, узлов, конструкций и трубопроводов из углеродистых и конструкционных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов. Автоматическая сварка сложных строительных и технологических конструкций, работающих в сложных условиях. Автоматическая сварка в среде защитных газов неплавящимся электродом горячекатанных полос из цветных металлов и сплавов под руководством электросварщика более высокой квалификации. Наплавление дефектов деталей машин, механизмов и конструкций. Наплавление сложных узлов, деталей и инструментов. Чтение чертежей сложных сварных металлоконструкций.
Должен знать: устройство различных сварочных автоматов, полуавтоматов, плазмотронов и источников питания, основы электротехники в пределах выполняемой работы, способы испытания сварных швов, марки и типы сварочных материалов, виды дефектов в сварных швах и методы их предупреждения и устранения, влияние режимов сварки на геометрию сварного шва, механические свойства свариваемых металлов.
Примеры работ:
На автоматических машинах:
Сварка.
1) Баки уникальных мощных трансформаторов;
2) Балки пролетные мостовых кранов грузоподъемностью менее 30 т;
3) Блоки строительных и технологических конструкций из листового металла: воздухонагреватели, скрубберы, кожухи доменных печей, сепараторы, реакторы, газоходы доменных печей и т.д.;

12) Шағын көлемді станок станиналары;
13) Стойкалар, бункер торлары, өтпе алаңдар, баспалдақтар, қоршау ұстауыштары, төсемдер, қазан қаптамалары;
14) Биіктігі 30 м дейінгі түтін трубалары және көмірттекті болат парақтан жасалған желдеткіштер;
15) Қазандықтардағы түтін-ыс байланыс трубалары және бу жылытқыш трубалары;
16) Суға арналған қысымсыз труба құбырлары (магистральдіктен басқа);
17) сумен қамтамасыз ету және жылуландыру сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары – стационарлық жағдайларда пісіру;
18) Электр муфталар.
Дәнекерлеу және балқыма қаптау.
1) Бу балғаларының бойкалары мен шаботтары – балқыма қаптау;
2) Электр машиналарының валдары – мойындарына балқыма қаптау;
3) Жүк автомобильдері тежегішінің колодкалары, қаптаулар, жартылай осьтер - пісірмелеу;
4) Жүк көтеру крандары – скаттарына балқыма қаптау;
5) Тепловоз рамалары - кондукторларды, төсем табақтарын, бөлшектерді пісірмелеу;
6) Шестернялар – тістерге балқыма қаптау.
216. Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы
электр дәнекерлеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көміртекті және конструкциондық болаттан, шойыннан, түсті металдардан және балқымалардан жасалған күрделі аппараттарды, тораптарды, конструкциялар мен труба құбырларын плазмотронды пайдалана отырып автоматты және механикаландырылған пісіру. Күрделі жағдайларда жұмыс істейтін күрделі құрылыс және технологиялық конструкцияларды автоматты пісіру. Түсті металдардан және балқымалардан жасалған ыстық қақталған жолақтарды біліктілігі анағұрлым жоғары электрмен пісірушінің басшылығымен қорғану газдары ортасында автоматты пісіру. Машиналардың, механизмдер мен конструкциялардың бөлшектері ақауларына балқыма қаптау. Күрделі тораптарды, бөлшектер мен құралдарды балқыма қаптау. Күрделі пісірме металл конструкциялардың сызбаларын оқу.
Білуге тиіс: әртүрлі пісіру автоматтарының, жартылай автоматтардың, плазмотрондар мен қоректендіру көздерінің құрылымын, электротехника негіздерін орындалатын жұмыс шегінде, пісірме жіктерді сынау тәсілдерін, пісіру материалдарының маркалары мен типтерін, пісірме жіктердегі ақау түрлерін және олардың алдын алу әрі жою жолдарын, пісіру режимінің пісірме жік геометриясына әсерін, пісірілетін металдардың механикалық қасиеттерін.
Жұмыс үлгілері.
Автоматты машиналарда:
Дәнекерлеу.
1) Қуатты бірегей трансформаторлардың бактары;
2) Жүк көтергіштігі 30 т. кем аралық көпірлі крандардың балкалары;
3) Парақ металдан жасалған құрылыс және технологиялық конструкциялардың блоктары: ауа жылытқыштар, скрубберлер, домна пештерінің қаптаулары, сепараторлар, реакторлар, домна пештерінің газ жолдары және т.б.;

4) Колонны, бункера, балки, эстакады;
5) Корпусы головок, траверсы, основания прессов и молотов;
6) Набор: шпангоуты, стрингеры, кили и т.п.;
7) Надстройка рубки из алюминиево-магниевых сплавов;
8) Наружная обшивка, настилы второго дна, главная палуба - сварка на стеллаже;
9) Палубы, платформы;
10) Плиты фундаментные для агрегатов шагающего экскаватора;
11) Швы герметичные 1-ой категории - микроплазменная сварка;
Приравнивание и наплавление;
1) Валки прокатных станов, бандажи - наплавление;
2) Наборы к прочным переборкам корпуса корабля - приваривание;
3) Решетки, колпаки, распределительные коробки - наплавление.
На полуавтоматических машинах:
Сварка.
1) Аппараты, сосуды и емкости, работающие без давления;
2) Баки трансформаторов;
3) Гарнитура и корпуса горелок котлов;
4) Детали из чугуна;
5) Камеры рабочих колес турбин;
6) Каркасы промышленных печей и котлов;
7) Коллекторы газовыхлопные и трубы;
8) Колонны, бункера, стропильные и подстропильные фермы, балки, эстакады;
9) Кольца регулирующие гидравлических турбин;
10) Корпусы и мосты ведущих колес жатки;
11) Корпусы роторов диаметром до 3500 мм.;
12) Корпусы стопорных клапанов турбин мощностью до 25000 квт.;
13) Крепления и опоры для трубопроводов;
14) Кронштейны и шкворневые крепления тележки тепловоза;
15) Листы больших толщин (броня);
16) Мачты, вышки буровые и эксплуатационные - сварка в стационарных условиях;
17) Наборы продольные и поперечные в объемных секциях к настилу второго дна и к наружной обшивке;
18) Нижние картеры моторов;
19) Палубы и платформы;
20) Плиты фундаментные крупных электрических машин;
21) Пылегазовоздухопроводы, узлы топливоподачи и электрофильтров;
22) Рамы транспортеров;
23) Резервуары для нефтепродуктов вместимостью менее 1000 куб.м.;
24) Рукава металлические;
25) Станины дробилок;
26) Станины и корпусы электрических машин сварно-литые;
27) Станины крупных станков чугунные;
28) Статоры турбогенераторов с воздушным охлаждением;
29) Трубопроводы наружных и внутренних сетей водоснабжения и теплофикации - сварка при монтаже;
30) Трубопроводы наружных и внутренних сетей газоснабжения низкого давления - сварка в стационарных условиях;
31) Трубопроводы технологические V категории;
32) Цистерны автомобильные.
Приваривание и наплавление
1) Детали из чугуна, крышки букс - наплавление;

4) Ұстындар, бункерлер, балкалар, эстакадалар;
5) Корпустар, траверстер, пресс және балға тұғырлары;
6) Жиынтық: шпангоуттар, стрингерлер, кильдер және т.б.;
7) Алюминий-магний балқымаларынан жасалған рубка қондырмасы;
8) Сыртқы қаптама, екінші түп төсемі, бас палуба - стеллажда пісіру;
9) Палублара, платформалар;
10) Адымдаушы экскаватор агрегаттарына арналған іргетас тақталары;
11) 1-санаттағы герметикалық жіктер – микроплазмалы пісіру.
Дәнекерлеу және балқыма қаптау.
1) Прокат стандарының валкалары, бандаждар – балқыма қаптау;
2) Кеме корпусы мықты переборкаларына арналған жиынтықтар - балқыма қаптау;
3) Торлар, колпактар, таратып бөлу қораптары – балқыма қаптау.
Жартылай автоматты машиналарда:
Дәнекерлеу.
1) Қысымсыз жұмыс істейтін аппараттар, ыдыстар мен сыйымдылықтар;
2) Трансформатор бактары;
3) Қазандық оттықтарының гарнитурасы мен корпустары;
4) Шойыннан жасалған бөлшектер;
5) Турбина жұмыс доңғалақтарының камералары;
6) Өнеркәсіптік пештер мен қазандықтардың каркастары;
7) Газ шығарушы труба коллекторы;
8) Ұстындар, бункерлер, стропила және стропил асты фермалары, балкалар, эстакадалары;
9) Гидравликалық турбина реттеуші сақиналары;
10) Жатка жетекші доңғалақтарының корпусы мен мостылары;
11) Диаметрі 3500 мм дейінгі ротор корпустары;
12) Қуаты 25000 квт дейінгі турбина стопор клапандарының корпусы;
13) Труба құбырларына арналған бекітпелер мен тіректер;
14) Тепловоз тіркемесінің кронштейндері мен шкворнялық бекітпелері;
15) Қалыңдығы жоғары парақтар (броня);
16) Мачталар, бұрғылау және пайдалану мұнаралары – стационарлық жағдайда пісіру;
17) Екінші түп төсеміне және сыртқы қаптамаға көлемді секциялардағы бойлық және көлденең жиынтықтар;
18) Мотордың төменгі картерлері;
19) Палубалар мен платформалар;
20) Ірі электр машиналарының іргетас тақталары;
21) Шаң,газ, ауа құбырлары, жылу беру және электр сүзгі тораптары;
22) Транспортер рамалары;
23) Мұнай өнімдеріне арналған көлемі 1000 куб.м. дейінгі резервуарлар;
24) Металл қоныштар;
25) Жармалауыш станиналары;
26) Пісірілген-құймалы электр машиналарының станиналары мен корпустары;
27) Ірі шойын станоктардың станиналары;
28) Ауамен салқындатылатын турбогенераторлардың статорлары;
29) Сумен және жылумен газбен қамтамасыз ету сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары – монтаж кезінде пісіру;
30) Төмен қысымды газбен қамтамасыз ету сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары – стационарлық жағдайларда пісіру;
31) Ү санаттағы (топтағы) технологиялық труба құбырлары;
32) Автомобиль цистерналары.
Дәнекерлеу және балқыма қаптау.
1) Шойыннан жасалған бөлшектер, букс қақпақтары – балқыма қаптау;

2)Камеры рабочих колес турбин, струнки подбуксовые-наплавление;
3) Корпусы компрессоров, цилиндры низкого и высокого давления воздушных компрессоров - наплавление трещин;
4) Рельсы и сборные крестовины - наплавление концов;
5) Станины рабочих клетей прокатных станов - наплавление;
6) Цилиндры блоков автомашин - наплавление раковин.
217. Электросварщик на автоматических и полуавтоматических
машинах 5-й разряд
Характеристика работ. Автоматическая и механизированная сварка с использованием плазмотрона сложных аппаратов, узлов, конструкций и трубопроводов из различных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов. Автоматическая сварка различных строительных и технологических конструкций, работающих под динамическими и вибрационными нагрузками, и конструкций сложной конфигурации. Механизированная сварка с использованием плазмотрона сложных строительных и технологических конструкций, работающих в сложных условиях. Сварка на сложных устройствах и кантователях. Автоматическая сварка в защитном газе неплавящимся электродом горячекатанных полос из цветных металлов и сплавов. Заварка дефектов деталей машин, механизмов и конструкций. Наплавление сложных деталей и узлов.
Должен знать: электрические схемы и конструкции различных типов сварочных автоматов, полуавтоматов, плазмотронов и источников питания, механические и технологические свойства свариваемых металлов, включая высоколегированные стали, механические свойства наплавленного металла, технологическую последовательность наложения швов и режим сварки, виды дефектов в сварных швах, причины их возникновения и методы устранения, способы контроля и испытания ответственных сварных швов.
Примеры работ:
На автоматических машинах:
Сварка.
1) Балки рабочих площадок мартеновских цехов, конструкций, бункерных и разгрузочных эстакад металлургических предприятий, балки подкрановые под краны сложных режимов работы, стрелы шагающих экскаваторов;
2) Валы коленчатые и гребные;
3) Газгольдеры и резервуары для нефтепродуктов вместимостью свыше 1000 куб.м.;
4) Емкости и покрытия сферические и каплевидные;
5) Емкости, колпаки, сферы и трубопроводы вакуумные криогенные;
6) Колоны синтеза аммиака;
7) Конструкции из легких алюминиево-магниевых сплавов;
8) Корпусы статоров крупных турбогенераторов с водородным и водородно-водяным охлаждением;
9) Резервуары и конструкции из двухслойной стали и других биметаллов;

2) Турбиналардың жұмыс доңғалақтарының камералары, буксасты стрункалар – балқыма қаптау;
3) Компрессор корпустары, ауа компрессорларының төменгі және жоғары қысымды цилиндрлері – жарықтарды балқыма қаптау;
4) Рельстер мен құрастырмалы крестовиналар – ұштарын балқыма қаптау;
5) Прокат стандарды жұмыс кілеттерінің станиналары – балқыма қаптау;
6) Автомашина блоктарының цилиндрлері – раковиналарды балқыма қаптау).
217. Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы
электр дәнекерлеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі болаттан, шойыннан, түсті металдан және балқымалардан жасалған күрделі аппараттарды, тораптарды, бөлшектер мен конструкциялар мен труба құбырларды плазмотронды пайдалана отырып автоматты және механикаландырылған пісіру. Динамикалық және вибрациялы жүктемемен жұмыс істейтін және күрделі конфигурациялы әртүрлі күрделі құрылыс және технологиялық конструкцияларды автоматты пісіру. Күрделі жағдайларда жұмыс істейтін құрылыс және технологиялық конструкцияларды плазмотронды пайдалана отырып механикаландырылған пісіру. Күрделі құрылғылар мен кантовательдерде пісіру. Түсті металдар мен балқымалардан жасалған ыстық қақталған жолақтарды балқымайтын электродпен қорғану газымен автоматты пісіру. Машиналардың, механизмдер мен конструкциялардың ақауларын пісірмелеу. Күрделі бөлшектер мен тораптарды балқыма қаптау.
Білуге тиіс: пісіру автоматтарының, жартылай автоматтардың, плазмотрондар мен қоректендіру көздерінің электр сызбалары мен құрылымын, жоғары легирленген болатты қоса, пісірілетін металдардың механикалық және технологиялық қасиеттерін, балқыма қапталған металдың механикалық қасиеттерін, жік түсірудің технологиялық кезеңділігі мен пісіру режимін, пісірме жіктердегі ақау түрлерін оларды жою шараларын, жауапты пісірме жіктерді бақылау және сынау тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері.
Автоматты машиналарда:
Дәнекерлеу.
1) Мартен цехтары жұмыс алаңдарының балкалары, металлургия кәсіпорындары бункерлік және жүк түсіру эстакадаларының конструкциялары, жұмыс режимі ауыр крандардың кран асты балкалары, адымдаушы экскаватор бұрмалары;
2) Иін және есу біліктері;
3) Мұнай өнімдеріне арналған көлемі 1000 куб.м. жоғары резервуарлар;
4) Сыйымдылықтар мен сфериялық және тамшы пішіндес жабындар;
5) Сыйымдылықтар, қалпақтар, сфералар мен вакуумды криогенді труба құбырлары;
6) Аммиак синтезі ұстындары;
7) Жеңіл алюминий-магний балқымаларынан жасалған конструкциялар;
8) Сутекті және сутегі-сумен салқындатылатын ірі турбо-генераторлардың статор корпусы;
9) Қос қабатты болаттан және басқа да биметалдан жасалған резервуарлар мен конструкциялар;

10) Рубки подводных лодок и другие конструкции из маломагнитных сталей;
11) Станины, рамы и другие узлы кузнечно-прессового оборудования;
12) Стойки и цилиндры шасси самолетов;
13) Строения пролетные металлических мостов;
14) Стыки монтажные корпусных конструкций, работающих под давлением, из специальных сталей;
15) Стыки монтажные корпусов из алюминиевых сплавов;
16) Стыки неповоротные труб и спецконструкций из нержавеющих, титановых и других сплавов в судостроении;
17) Трубопроводы технологические I-IV категорий (групп), а также трубопроводы пара и воды I-IV категорий;
18) Шпангоуты крупногабаритные.
На полуавтоматических машинах:
Сварка.
1) Аппараты и сосуды из углеродистых и легированных сталей, работающих под давлением, и легированных сталей, работающих без давления;
2) Арматура несущих железобетонных конструкций: фундаменты, колонны, перекрытия;
3) Баки уникальных мощных трансформаторов;
4) Балки и траверсы тележек кранов и балансиры;
5) Балки пролетные мостовых кранов грузоподъемностью менее 30 т.;
6) Балки хребтовые, шкворневые, буферные, рамы тележек локомотивов и вагонов;
7) Барабаны котлов давлением до 4,0 МПа (38,7 атм.);
8) Блоки строительных и технологических конструкций из листового металла: воздухонагреватели, скубберы, кожухи доменных печей, сепараторы, реакторы, газоходы доменных печей;
9) Блоки цилиндров и водяные коллекторы дизелей;
10) Газгольдеры и резервуары для нефтепродуктов объемом 5000 куб.м. и более - сварка в цеховых условиях;
11) Газонефтепродуктопроводы - сварка на стеллаже;
12) Кессоны для мартеновских печей, работающих при высоких температурах;
13) Колонны, бункеры, стропильные и подстропильные фермы, балки, эстакады;
14) Конструкции радиомачт, телебашен и опор ЛЭП - сварка в стационарных условиях;
15) Корпусы врубовых, погрузочных машин, угольных комбайнов и шахтных электровозов;
16) Корпусы головок, траверсы, основания и другие сложные узлы прессов и молотов;
17) Корпусы роторов диаметром свыше 3500 мм.;
18) Корпусы стопорных клапанов турбин мощностью свыше 25000 квт.;
19) Крышки, статоры и облицовка лопастей гидравлических турбин;
20) Лопасти гребных винтов - приваривание к ступице и приваривание наделок;
21) Мачты, вышки буровые и эксплуатационные;
22) Основания под буровые вышки и трехдизельные приводы из высоколегированных буровых труб;
23) Плиты фундаментные для агрегата шагающего экскаватора;

10) Сүңгуір қайықтардың рубкалары мен аз магнитті болаттан жасалған басқа да конструкциялар;
11) Станиналар, рамалар мен ұста-пресс жабдығының басқа да тораптары;
12) Ұшақ шассилдерінің стойкалары мен цилиндрлері;
13) Металл көпірлердің аралық құрылғылары;
14) Қысыммен жұмыс істейтін, арнаулы болаттан жасалған корпустық конструкциялардың жіктері;
15) Алюминий балқымаларынан жасалған монтаждық корпус жіктері;
16) Кеме жасаудағы таттанбайтын, титаннан және басқа да балқымалардан жасалған айналмайтын құбырлар мен арнаулы конструкциялардың жіктері;
17) І-ІҮ санаттағы (топтағы) технологиялық труба құбырлары, сондай-ақ І-ІҮ санаттағы бу және су құбырлары;
18) Ірі габаритті шпангоуттар.
Жартылай автоматты машиналарда:
Дәнекерлеу.
1) Қысыммен жұмыс істейтін, және қысымсыз жұмыс істейтін легирленген болаттан жасалған аппаратура мен ыдыстар;
2) Көтергіш темірбетон конструкцияларының арматурасы: іргетастар, ұстындар, аражабындар;
3) Қуатты бірегей трансформаторлардың бактары;
4) Кран тіркемелерінің балкалары мен траверстері және балансирлер;
5) Жүк көтергіштігі 30 т. кем көпірлі крандардың аралық балкалары;
6) Жалды, шкворнялы, буферлі балкалар, локомотив пен вагон тіркемелерінің рамалары;
7) Қысымы 4,0 ПМа (38,7 атм) қазандардың барабандары;
8) Парақ металдан жасалған құрылыс және технологиялық конструкциялардың блоктары: ауа жылытқыштар, скрубберлер, домна пештерінің қаптаулары, сепараторлар, реакторлар, домна пештерінің газ жолдары және т.б.;
9) Цилиндр блоктары мен дизельдердің су коллекторлары;
10) Мұнай өнімдеріне арналған көлемі 1000 куб)м) және одан жоғары газгольдерлер мен резервуарлар – цех жағдайларында пісіру;
11) Газ, мұнай өнімдері құбырлары – стеллеаждарда пісіру;
12) Жоғары температурада жұмыс істейтін мартен пештеріне арналған кессондар;
13) Ұстындар, бункерлер, стропилалар және стропила асты фермалар, балкалар мен эстакадалар;
14) Радиомачта, телемұнара және ЛЭП тіректері конструкциялары;
15) Кескі, тиеу машиналарының, көмір комбайндары мен шахта электровоздарының корпустары;
16) Престер мен балғалардың ұш корпустары, траверстері, негіздемелері мен басқа да күрделі тораптары;
17) Диаметрі 3500 мм. жоғары ротор корпустары;
18) Қуаты 25000 квт. Жоғары турбиналардың стопор клапаны корпустары;
19) Гидравликалық турбиналардың қақпақтары, статорлары мен қалақ қаптамалары;
20) Есу винттерінің қалақтары – ступицаға пісірмелеу;
21) Бұрғы және пайдалану мачталары, мұнаралары;
22) Бұрғы мұнаралары асты негіздемелері мен жоғары легирленген бұрғы трубаларынан жасалған үш дизельді жетектер;
23) Адымдаушы экскаваторға арналған іргетас тақталары;

24) Полосы горячекатанные из цветных металлов и сплавов;
25) Рамы и узлы автомобилей, дизелей и сельскохозяйственных машин;
26) Рамы шкворневые и поддизельные локомотивов;
27) Резервуары для нефтепродуктов вместимостью от 1000 и менее 5000 куб)м);
28) Рукава металлические;
29) Стыки выпусков арматуры элементов несущих железобетонных конструкций;
30) Трубные элементы паровых котлов давлением до 4,0 МПа (38,7 атм.);
31) Трубопроводы наружных и внутренних сетей газоснабжения низкого давления;
32) Трубопроводы наружных и внутренних сетей газоснабжения среднего и высокого давления - сварка в стационарных условиях;
33) Трубопроводы технологические III и IV категорий (групп), а также трубопроводы пара и воды III и IV категорий;
34) Шины, ленты, компенсаторы к ним из цветных металлов.
Приравнивание и наплавление.
1) Аппараты засыпные доменных печей, валки прокатных станов - наплавление;
2) Винты гребные, лопасти турбин, блоки цилиндров двигателей - наплавление дефектов.
218. Электросварщик на автоматических и полуавтоматических
машинах 6-й разряд
Характеристика работ. Автоматическая и механизированная сварка с использованием плазмотрона сложных аппаратов, узлов, конструкций и трубопроводов из различных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов, в том числе титановых, на универсальных многодуговых и многоэлектродных автоматах и полуавтоматах, а также на автоматах, оснащенных телевизионными, фотоэлектронными и другими специальными устройствами, автоматических манипуляторах (роботах). Механизированная сварка с использованием плазмотрона строительных и технологических конструкций, работающих под динамическими и вибрационными нагрузками, и конструкций сложной конфигурации при выполнении сварных швов в потолочном положении и на вертикальной плоскости. Сварка экспериментальных конструкций из металлов и сплавов с ограниченной свариваемостью. Сварка конструкций в блочном исполнении во всех пространственных положениях сварного шва.
Должен знать: конструкции электросварочных автоматов, полуавтоматов, плазмотронов и машин, электрические и кинематические схемы сложных автоматов, плазмотронов и машин, причины их наиболее вероятных неисправностей, способы их устранения, методы контроля, способы и методы испытания сварных соединений ответственных конструкций, принципиальное устройство электронных схем управления, правила обучения роботов и работы с робототехническими комплексами, разновидности сплавов, их сварочные и механические свойства, виды коррозии и факторы, вызывающие ее, основные виды термической обработки сварных соединений, основы металлографии сварных швов.
Примеры работ:
На полуавтоматических машинах:
Сварка.

24) Түсті металдар мен балқымалардан жасалған ыстық қақатаулы жолақтар;
25) Автомобильдердің, дизельдердің және ауыл шаруашылығы машиналарының рамалары мен тораптары;
26) Шкворня және локомотивтердің дизель асты рамалары;
27) Мұнай өнімдеріне арналған көлемі 1000 куб.м. жоғары және 5000 куб м. төмен резервуарлар;
28) Металл қоныштар;
29) Көтергіш темір бетон конструкциялары элементтерінің шықпа жіктері;
30) Қысымы 4,0 ПМа (38,7 атм) дейінгі бу қазандардың труба элементтері;
31) Төмен қысымды газбен қамтамасыз ету сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары;
32) От және жоғары қысымды газбен қамтамасыз ету сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары – стационарлық жағдайларда пісіру;
33) ІІІ және ІҮ санаттағы (топтағы) технологиялық труба құбырлары, сондай-ақ, ІІІ және ІҮ санаттағы (топтағы) су мен бу труба құбырлары;
34) Шиналар, ленталар, соларға түсті металдан жасалған компенсаторлар.
Дәнекерлеу және балқыма қаптау.
1) Домна пештерінің толтыру аппараттары, прокат стандарының валкалары – балқыма қаптау;
2) Есу винттері, турбина қалақтары, қозғағыш цилиндрінің блоктары – ақауларына балқыма қаптау.
218. Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы
электр дәнекерлеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі болаттан, шойыннан, түсті металдан және балқымалардан жасалған, оның ішінде титанды күрделі аппараттарды, тораптарды, бөлшектер мен конструкциялар мен труба құбырларды автоматтарда, көпдоғалы және көпэлектродты автоматтарда және теледидарлық, фотоэлектронды және басқа да арнаулы құрылғылармен жарақталған автоматтарда, автоматты манипуляторларда (роботтарда) автоматты пісіру. Динамикалық және вибрациялы жүктемемен жұмыс істейтін аппараттарды, тораптарды, труба құбырлары конструкцияларын, құрылыс және технологиялық конструкцияларды пісірме жіктерді төбедегі жағдайда және тік жазықтықта орындау кезінде механикаландырылған пісіру. Пісірімділігі шектеулі металдар мен балқымалардан, сондай-ақ титаннан және титан балқымасынан жасалған тәжірибелік конструкцияларды пісіру. Блоктап жасалған конструкцияларды пісірме жіктің әртүрлі кеңістік жағдайларында пісіру.
Білуге тиіс: электрмен пісіру автоматтары мен жартылай автоматтардың, плазмотрондар мен машиналардың құрылымын, күрделі автоматтардың, плазмотрондар мен машиналардың электр және кинематикалық сызбаларын, олардың неғұрлым ықтимал ақауларының себептерін, оларды жою тәсілдерін, жауапты конструкциялардың пісірме қосындыларын сынаудың әдістері мен тәсілдерін, электронды басқару жүйелерінің принциптік құрылымын, роботтарды үйрету ережесін және роботтехникасы кешендерімен жұмыс істеу ережесін, коррозия түрлерін және оларды туындататын факторларды, пісірілетін бұйымдарды арнаулы сынамалау әдістерін және олардың әрқайсысының нысанын, пісірме жіктердің металлографиясы жөніндегі негіздерді.
Жұмыс үлгілері.

1) Балки пролетные мостовых кранов грузоподъемностью 30 т и выше;
2) Балки рабочих площадок мартеновских цехов, конструкций бункерных и разгрузочных эстакад металлургических предприятий, балки подкрановые под краны тяжелых режимов работы, стрелы шагающих экскаваторов;
3) Барабаны котлов давлением свыше 4,0 МПа (38,7 атм);
4) Газгольдеры и резервуары для нефтепродуктов объемом 5000 куб)м) и более - сварка на монтаже;
5) Газонефтепродуктопроводы магистральные - сварка на монтаже и при ликвидации прорывов;
6) Ңмкости и покрытия сферические и каплевидные;
7) Ңмкости, колпаки, сферы и трубопроводы вакуумные и криогенные;
8) Колонны синтеза аммиака;
9) Конструкции радиомачт, телебашен и опор ЛЭП;
10) Коробки паровые паровых турбин;
11) Корпусы статоров крупных турбогенераторов с водородным и водородно-водяным охлаждением;
12) Корпусы тяжҰлых дизельных двигателей и прессов;
13) Котлы паровые судовые;
14) Лапы и шорошки буровых долот, бурильные паропроводники;
15) Обвязка трубопроводами нефтяных и газовых скважин и скважин законтурного заводнения;
16) Резервуары и конструкции из двухслойной стали и других биметаллов;
17) Стержни арматуры железобетонных конструкций в разъҰмных формах;
18) Строения пролҰтные металлических и железобетонных мостов;
19) Трубные элементы паровых котлов давлением свыше 4,0 МПа (38,7 атм.);
20) Трубопроводы напорные, камеры спиральные и камеры рабочего колеса турбин гидроэлектростанций;
21) Трубопроводы наружных сетей газоснабжения среднего и высокого давления - сварка на монтаже;
22) Трубопроводы технологические I и II категорий (групп), а также трубопроводы пара и воды I и II категорий.
Приоавнивание и наплавнение.
1) Замки бурильных труб и муфт - сварка двойным швом;
2) Колеса рабочие газотурбокомпрессоров, паровых турбин, мощных воздуходувов - приваривание лопастей и лопаток.
Электросварщик ручной сварки
219. Электросварщик ручной сварки 2-й разряд
Характеристика работ. Прихватка деталей, изделий и конструкций во всех пространственных положениях сварного шва. Ручная дуговая и плазменная сварка простых деталей в нижнем и вертикальном положении сварного шва, наплавление простых деталей. Подготовка изделий и узлов под сварку и зачистка швов после сварки. Обеспечение защиты обратной стороны сварного шва в процессе сварки в защитном газе. Нагрев изделий и деталей перед сваркой. Чтение простых чертежей.
Должен знать: устройство и принцип действия электросварочных машин и аппаратов для дуговой сварки в условиях применения переменного и постоянного тока, способы и основные приемы прихватки, формы раздела швов под сварку, устройство баллонов, цвета, краски и правила обращения с ними, правила сварки в защитном газе и правила обеспечения защиты при сварке, правила обслуживания электросварочных аппаратов, виды сварных соединений и швов, правила подготовки кромок изделий для сварки, типы разделок и обозначение сварных швов на чертежах, основные свойства применяемых электродов и свариваемого металла и сплавов, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов, причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения, устройство горелок для сварки неплавящимся электродом в защитном газе.
Примеры работ:

1) Жүк көтергіштігі 30 т. және одан жоғары көпірлі крандардың аралық балкалары;
2) Мартен цехтары жұмыс алаңдарының балкалары, металлургия кәсіпорындары бункерлік және жүк түсіру эстакадаларының конструкциялары, жұмыс режимі ауыр крандардың кран асты балкалары, адымдаушы экскаватор бұрмалары;
3) Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм) жоғары қазандардың барабандары;
4) Мұнай өнімдеріне арналған көлемі 5000 куб.м. және одан жоғары газгольдерлер мен резервуарлар – монтаж кезінде пісіру;
5) Газ, мұнай өнімдері магистральдік құбырлары – монтажда және жыртықтарды жою кезінде пісіру;
6) Сыйымдылықтар мен сфериялық және тамшы пішіндес жабындар;
7) Сыйымдылықтар, колпактар, сфералар мен вакуумді криогенді труба құбырлары;
8) Аммиак синтезі ұстындары;
9) Радиомачта, телемұнара және ЛЭП тіректерінің конструкциялары;
10) Бу турбинадарының бу қораптары;
11) Сутекті және сутегі-сумен салқындатылатын ірі турбогенераторлардың статор корпусы;
12) Ауыр дизель қозғағыштары мен престердің корпустары;
13) Кемелердің бу қазандары;
14) Бұрғы долоттарының табандары мен шорошкалары, бұрғылау бу жетектері;
15) Мұнай және газ ұңғымаларын және контурдан тыс толтыру ұңғымаларын труба құбырларымен байламдау;
16) Қос қабатты болаттан және басқа да биметалдан жасалған резервуарлар мен конструкциялар;
17) Ашпалы нысандағы темірбетон конструкциялары арматурасының стерженьдері;
18) Металл және темірбетон көпірлердің аралық құрылыстары;
19) Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм) жоғары бу қазандардың трубалық элементтері;
20) Қысымды труба құбырлары, спиральді камералар, гидроэлектр стансалары турбиналарының жұмыс доңғалағының камералары;
21) Орта және жоғары қысымды газбен қамтамасыз ету сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары;
22) І және ІІ санаттағы (топтағы) технологиялық труба құбырлары, сондай-ақ І және ІІ санаттағы бу және су құбырлары.
Дәнекерлеу және балқыма қаптау.
1) Бұрғы трубалары мен муфталарының құлыптары – қос жікпен пісіру;
2) Газ турбо компрессорлардың, бу турбиналарының, қуатты ауа үрлеуіштердің жұмыс доңғалақтары – қалақтар мен күректерді қосып пісіру.
Қолмен дәнекерлейтін электр дәнекерлеуші
219. Қолмен дәнекерлейтін электр дәнекерлеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектерді, бұйымдар мен конструкцияларды пісірме жіктің барлық кеңістіктік жағдайларында қармап алу. Қарапайым бөлшектерді пісірме жіктің төмен және тік жағдайларында қоламен доғалы және плазмалы пісіру, қарапайым бөлшектерді балқыма қаптау. Бұйымдар мен тораптарды пісіруге дайындау және пісіргеннен кейін жіктерді тазалау. Қорғану газымен пісіру кезінде пісірме жіктің арғы бетінің қорғалуын қамтамасыз ету. Бұйымдар мен бөлшектерді пісіру алдында қыздыру. Қарапайым сызбаларды оқу.
Білуге тиіс: электрмен пісіру машиналарының және ауыспалы және тұрақты ток жағдайларында доғалы пісіруге арналған аппараттардың құрылымы мен жұмыс қағидатын, қармап алудың тәсілдері мен негізгі жолдарын, жіктерді пісіруге бөлу нысандарын, баллондардың құрылымын, олардың түрін, бояуын және жұмыс істеу ережесін, қорғану газымен пісіру ережесін және пісіру кезінде қорғануды қамтамасыз ету ережесін, электрмен пісіру аппараттарына қызмет көрсету ережесін, пісірме қосындылар мен жіктердің түрлерін, бұйым жиегін пісіруге дайындау ережесін, сызбалардағы пісірме жіктердің типтерін мен белгілерін, қолданылатын электродтардың және пісірілетін металл мен балқымалардың негізгі қасиеттерін, бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын және қолдану шарттарын, пісіру кезінде ақаулардың пайда болу себептерін және олардың алдын алу шараларын, қорғану газымен балқымайтын электродпен пісіруге арналған оттықтардың құрылымын.
Жұмыс үлгілері

1) Баки трансформаторов - подваривание стенок под автоматическую сварку;
2) Балки люлечные, брусья подрессорные и надрессорные цельнометаллических вагонов и вагонов электростанций - приваривание усиливающих угольников, направляющих и центрирующих колец;
3) Балки прокатные - наваривание точек и захватывающих колес по разметке;
4) Бойки, шаботы паровых молотов - наплавление;
5) Диафрагмы рам платформ и металлических полувагонов и оконные каркасы пассажирских вагонов - сварка;
6) Каркасы детского стула, табуретки, теплицы - сварка;
7) Кожухи ограждения и другие слабонагруженные узлы сельскохозяйственных машин - сварка;
8) Кронштейны жатки, валики тормозного управления - сварка;
9) Кронштейны подрамников автосамосвалов - сварка;
10) Накладки и подкладки рессорные - сварка;
11) Опоки стальные - сварка;
12) Рамы баков трансформаторов - сварка;
13) Рамы матрацев кроватей, сетки панцирные и ромбические - сварка;
14) Резцы простые - наплавление быстрореза и твердого сплава;
15) Стальные и чугунные мелкие отливки - наплавление раковин на необрабатываемых местах.
Сварка электродуговая.
1) Бобышки, втулки, стаканы - прихватка;
2) Детали крепления оборудования, изоляции, концы технологические, гребенки, планки временные, бобышки - приваривание к конструкциям из углеродистых и низколегированных сталей;
3) Конструкции, не подлежащие испытанию - приваривание набора на стенде и в нижнем положении;
4) Набор к легким перегородкам и выгородкам в нижнем положении - приваривание на участке предварительной сборки;
5) Плиты, стойки, угольники, уголки, каркасы, фланцы простые из металла толщиной свыше 3 мм - прихватка;
6) Площадки и трапы - наплавление валиков (рифление);
7) Стеллажи, ящики, щитки, рамки из угольников и полос - прихватка;
8) Тавровые узлы и чистка фундаментов под вспомогательные механизмы - сварка)
Сварка в защитных газах
1) Сварные соединения ответственных конструкций - защита сварного шва в процессе сварки.
220. Электросварщик ручной сварки 3-й разряд
Характеристика работ. Ручная дуговая и плазменная сварка средней сложности деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей и простых деталей из конструкционных сталей, цветных металлов и сплавов во всех пространственных положениях сварного шва, кроме потолочного. Ручная дуговая кислородная резка, строгание деталей средней сложности из малоуглеродистых, легированных, специальных сталей, чугуна и цветных металлов в различных положениях. Наплавление изношенных простых инструментов, деталей из углеродистых и конструкционных сталей.
Должен знать: устройство применяемых электросварочных машин и сварочных камер, требования, предъявляемые к сварочному шву и поверхностям после кислородной резки (строгания), свойства и значение обмазок электродов, основные виды контроля сварных швов, способы подбора марок электродов в зависимости от марок стали, причины возникновения внутренних напряжений и деформаций в свариваемых изделиях и меры их предупреждения.
Примеры работ:

1) Трансформатор бактары – қабырғаларын автоматты пісірумен пісірмелеу;
2) Люлька балкалары, тұтас металл вагондар мен электр стансаларының рессор асты мен рессор үстіндегі брустары - күшейткіш бұрыштарды, бағыттаушы және орталандырушы сақиналарды қосып пісіру;
3) Прокат балкалары - нүктелері мен қармаушы жолақтарды белгілер бойынша пісірмелеу;
4) Бойкалар, бу балғаларының шаботтары – балқыма қаптау;
5) Платформа және металл жартылай вагондардың рама диафрагмалары мен жолаушылар вагондарының терезе каркастары – пісіру;
6) Балалар орындығының, табуретканың, жылыжайдың каркастары - пісіру;
7) Қоршау қаптаулары мен ауылшаруашылығы машиналарының басқа да жүктемесі аз тораптары – пісіру;
8) Жатка кронштейндері, тормозды басқару валиктері – пісіру;
9) Автосамосвалдардың рама асты кронштейндері – пісіру;
10) Автосамосвал салмалары мен төсемдері – пісіру;
11) Болат опоктар, автосамосвал салмалары мен төсемдері – пісіру;
12) Трансформатор бактарының рамалары – пісіру;
13) Кереует матрацтарының рамалары, панцирлі және ромбылы торлар – пісіру;
14) Қарапайым кескілер – тез кескіш пен қатты балқыманы қаптау;
15) Болат және шойын ұсақ құймалар - өңделмейтін жерлердегі раковиналарды балқыма қаптау.
Электр доғалы пісіру.
1) Бобышкалар, втулкалар, стакандар – қармап алу;
2) Жабдықты, изоляцияны бекіту бөлшектері, технологиялық ұштар, тарақтар, уақыт планкалары, бобышкалар – көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған конструкцияларға қосып пісіру;
3) Сынамаға жатпайтын конструкциялар – стендідегі жиынтықты және төмен жағдайда қосып пісірмелеу;
4) Жеңіл арақабырғаларға және қоршамаларға жиынтықтар – алдын ала құрастыру учаскесінде пісірмелеу;
5) Тақталар, стойкалар, бұрыштар, каркастар, қалыңдығы 3 мм) жоғары металдан жасалған қарапайым фланецтер – қармап алу;
6) Алаңшалар мен траптар – валиктерді балқыма қаптау;
7) Стеллаждар, жәшіктер, щиттер, жолақтар мен бұрыштамалардан жасалған рамкалар – қармап алу;
8) Таврлы тораптар және көмекші механизмдер асты іргетастарын тазалау – пісіру.
Қорғану газымен пісіру.
1) Жауапты конструкциялардың пісірме жіктері – пісіру процесінде пісірме жікті қорғау.
220. Қолмен дәнекерлейтін электр дәнекерлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көміртекті болаттан жасалған күрделілігі орташа бөлшектерді, тораптар мен конструкцияларды және конструкциондық болаттан, түсті металл мен балқымалардан жасалған қарапайым бөлшектерді төбедегіден басқа, барлық кеңістік жағдайларында қолмен доғалы және плазмалы пісіру. Қолмен доғалы оттегімен кесу, төмен көміртекті, легирленген, арнаулы болаттардан, шойыннан және түсті металдардан жасалған күрделілігі орташа бөлшектерді әртүрлі жағдайларда жону. Тозған қарапайым құралдарды, көміртекті және конструкциондық болаттан жасалған бөлшектерді балқыма қаптау.
Білуге тиіс: қолданылатын электр пісіру машиналары мен пісіру камераларының құрылымын, пісірме жікке және оттегімен кескеннен кейін бет қабатына қойылатын талаптарды, электрод жақпаларының қасиеттері мен мәнін, пісірме жіктерді бақылаудың негізгі түрлерін, болаттың маркасына қарай электрод маркасын іріктеу тәсілдерін, пісірілетін бұйымдарда пайда болатын ішкі кернеулер мен ақаулардың себептерін және олардың алдын алу шараларын.
Жұмыс үлгілері

1) Барабаны битерные и режущие, передние и задние оси тракторного прицепа, дышла и рамы комбайна и хедера, шнеки и жатки, граблина и мотовила - сварка;
2) Боковины, переходные площадки, подножки, обшивка железнодорожных вагонов - сварка;
3) Буи и бочки рейдовые, артщиты и понтоны - сварка;
4) Валы электрических машин - наплавление шеек;
5) Детали каркаса кузова грузовых вагонов - сварка;
6) Детали кулисного механизма - наплавление отверстий;
7) Каркасы для щитов и пультов управления - сварка;
8) Катки опорные - сварка;
9) Кильблоки - сварка;
10) Кожухи в сборе, котлы обогрева - сварка;
11) Колодки тормоза грузовых автомобилей, кожухи, полуоси заднего моста - подваривание;
12) Конструкции, узлы, детали артустановки - сварка;
13) Корпусы электрической взрывоопасной аппаратуры - сварка;
14) Краны грузоподъемные - наплавление скатов;
15) Кузова автосалонов - сварка;
16) Рамы тепловоза - приваривание кондукторов, листов настила, деталей;
17) Резцы фасонные и штампы простые - сварка и наплавка быстрореза и твердого сплава;
18) Станины станков малых размеров - сварка;
19) Стойки, бункерные решетки, переходные площадки, лестницы, перила ограждений, настилы, обшивка котлов - сварка;
20) Трубопроводы безнапорные для воды (кроме магистральных) - сварка;
21) Трубопроводы наружных и внутренних сетей водоснабжения и теплофикации - сварка в стационарных условиях;
22) Трубы дымовые высотой до 30 м и вентиляционные из листовой углеродистой стали - сварка;
23) Трубы нагретые - наплавление буртов;
24) Трубы связные дымогарные в котлах и трубы пароперегревателей - сварка;
25) Шестерни - наплавление зубьев.
Сварка электродуговая.
1) Баки расширительные - сварка, приваривание труб;
2) Баки, трубопроводы, сосуды, емкости из углеродистой и низколегированных сталей под налив водой - сварка;
3) Буи, бочки рейдовые, артщиты и понтоны - сварка;
4) Валики, втулки - наплавление в нижнем положении;
5) Валы и станины электромоторов - заваривание раковин и трещин;
6) Втулки на лицевых панелях главных распределительных щитов - приваривание к кондуктору;
7) Выгородки легкие - сварка на стапеле между собой и к внутренним конструкциям;
8) Двери, крышки люков проницаемые - сварка;
9) Двери проницаемые, крышки люков - сварка;
10) Детали распределительных щитов: колпачки, заменители, желобки, петли, бочки, стойки, наварыши, шпильки - приваривание к корпусу, каркасу или крышке;

1) Битерлік және кесу барабандары, трактор тіркемесінің алдыңғы және артқы осьтері, комбайн рамалары, хедерлер, шнектер, граблина мен мотовилары – пісіру;
2) Теміржол вагондарының бүйірлері, өтпе алаңдары, аяқ салғылары, каркастары мен қаптамалары – пісіру;
3) Буилар мен рейд бөшкелері, артщиттері мен понтондары – пісіру;
4) Электр машиналарының валдары – мойындарын балқыма қаптау;
5) Жүк вагондары қорабы каркасының бөлшектері – пісіру;
6) Кулистік механизм бөлшектері – мойындарын балқыма қаптау;
7) Щиттер мен басқару пульттерінің каркастары– саңылауларды балқыма қаптау;
8) Тірек катоктары – пісіру;
9) Килькоблоктар – пісіру;
10) Жинақтағы қаптаулар, жылыту қазандары – пісіру;
11) Жүк автомобильдері тежегішінің колодкалары, қаптаулар, артқы мост жартылай осьтері – пісірмелеу;
12) Артқондырғы конструкциялары, тораптары, бөлшектері – пісіру;
13) Жарылыс қауіпті электр аппаратура корпусы – пісіру;
14) Жүк көтеру крандары – скаттарды балқыма қаптау;
15) Автосалон қораптары - пісіру;
16) Тепловоз рамалары кондукторларды, төсем парақтарды, бөлшектерді қосып пісіру;
17) Фасонды кескілер мен қарапайым штампылар – пісіру;
18) Шағын станок станиналары – пісіру;
19) Стойкалар, бункер торлары, өтпе алаңдар, баспалдақтар, қоршаулар, төсемдер, қазан қаптамалары – пісіру;
20) Суға арналған қысымсыз труба құбырлары (магистральдіктен басқа) – стационарлық жағдайларда пісіру;
21) Сумен қамтамасыз ету және жылу беру сыртқы және ішкі желі трубалары – стационарлық жағдайларда пісіру;
22) Биіктігі 30 м, дейінгі түтін трубалары мен көміртекті парақ болаттан жасалған желдеткіш трубалары – пісіру;
23) Ысытылған трубалар – бурттарды балқыма қаптау;
24) Қазандардағы түтін-ыс байламды трубалар мен бумен қайта жылыту трубалары - пісіру;
25) Шестернялар – тістеріне балқыма қаптау.
Электр доғалы пісіру
1) Кеңейткіш бактар – пісіру, трубаларды қосып пісіру;
2) Бактар, труба құбырлары, ыдыстар, көміртекті және төмен легирленген болаттан су құюға арналған сыйымдылықтар – пісіру;
3) Буилар мен рейд бөшкелері, артщиттері мен понтондары – пісіру;
4) Валиктер, втулкалар–төменгі жағдайда балқыма қаптау;
5) Электр мотор валдары мен станиналары – раковиналар мен жарықтарды пісірмелеу;
6) Бас таратып бөлу щиттерінің бет панельдеріне арналған втулкалар - кондукторға қосып пісіру;
7) Жеңіл қоршамалар – стапельде өзара және ішкі конструкцияларға пісіру;
8) Есіктер, өтпелі люк қақпақтары - пісіру;
9) Есіктер өтпелі, люк қақпақтары - пісіру;
10) Таратып бөлу щиттерінің бөлшектері: қалпақшалар, ауыстырғыштар, науашалар, ілмектер, бөшкелер, стойкалар, шпилькалар – корпусқа, каркасқа немесе қақпаққа қосып пісіру;

11) Детали судовых механизмов - наплавление кромок листов и других деталей при сборочных работах;
12) Детали узлов, фундаментов мелких толщиной металла 3 мм и выше из углеродистых сталей - сварка;
13) Диффузоры компенсаторов газотурбинных установок, фундаментальные рамы - прихватка деталей;
14) Дымоходы и дымовые трубы главных и вспомогательных котлов - сварка вертикальных и горизонтальных швов, приварка ребер жесткости;
15) Желоба прямые и угловые для прокладки кабелей - приваривание вдоль трассы дистанционного управления;
16) Заготовки круглые для штампов - сварка;
17) Замки: барашковые, регильные, рычажные, шпингалетные - сварка стыковых и нахлесточных соединений;
18) Зашивка при монтаже оборудования - сварка в нижнем положении)
19) Иллюминаторы облегченные - сварка;
20) Камеры водяные, кожухи компенсаторов, рамы, агрегаты питания-сварка;
21) Камеры для дробеметных установок, броневая защита для дробеструйных аппаратов - сварка;
22) Каркас и обшивка вспомогательных водотрубных утилизационных котлов и воздухоподогревателей - сварка;
23) Каркасы бытовок, постели - сварка в объемные узлы;
24) Каркасы и облицовка дверей токораспределительных устройств-сварка;
25) Каркасы, кронштейны, балки и рамы приборные простой конструкции - сварка;
26) Каркасы, постели и другая оснастка для сборки крупных узлов - сварка в объемные узлы;
27) Карманы для фотосхем, пеналов, запасных предохранителей, плавких вставок - приваривание в токораспределительных устройствах;
28) Катки электромостового крана - наплавление;
29) Кильблоки и клетки для стапеля - сварка;
30) Кожухи, желоба, панели, поддоны из углеродистых и низколегированных сталей толщиной металла свыше 2 мм - сварка;
31) Кольца распорные, противовесы, балки распорные - приваривание к ОК с технологическим непромером;
32) Комингсы крышек, дверей, люков, горловины, решҰтки - сварка;
33) Конструкции корпусные сварные из углеродистых и низколегированных сталей-воздушно-дуговое строгание во всех пространственных положениях (удаление временных элементов, выплавка дефектных участков сварных швов, разделка кромок);
34) Конструкции основного корпуса из сталей АК и ЮЗ- электроприхватка (удаляемая) по монтажным стыкам;
35) Корпусы турбин высокого давления - прихватка;
36) Крепление балласта - сварка на стапеле;
37) Крепление спецпокрытий: шпильки, скобы, гребенки - приваривание;

11) Кеме механизмдерінің бөлшектері - құрастыру жұмыстары кезінде парақ жиектері мен басқа да бөлшектерді балқыма қаптау;
12) Көміртекті болаттан жасалған қалыңдығы 3 мм және одан жоғары ұсақ бөлшектердің, іргетастардың бөлшектері - пісіру;
13) Газ турбиналы қондырғылардың компенсатор диффузорлары, іргетас рамалары – бөлшектерді қармап алу;
14) Бас және көмекші қазандардың түтін жолдары мен түтін құбырлары – тік және бойлық жіктерді пісіру, қатаңдық қабырғаларын қосып пісіру;
15) Кабель салуға арналған тік және бұрыштық науалар – қашықтықтан басқару трассасының бойымен пісірмелеу;
16) Мөртабандарға арналған дөңгелек дайындамалар - пісіру;
17) Құлыптар: барашкалы, регильлі, рычагты, шпингалетті – қоспаны және қабаттық қоспаларды пісіру;
18) Жабдықты монтаждау кезіндегі тігінді – төмен жағдайда пісіру;
19) Жеңілдетілген иллюминаторлар - пісіру;
20) Су камералары, компенсаторлардың қаптаулары, рамалар, қоректендіру агрегаттары - пісіру;
21) Бытыра ұшқын қондырғыларына арналған камералар, бытыра ағындық аппараттарға арналған броньді қорғану - пісіру;
22) Утильдеуші қосалқы қазандар мен ауа жылытқыштардың каркасы мен қаптамалары - пісіру;
23) Тұрмыстық бөлме каркастары, төсектер – көлемді тораптарға пісіру;
24) Токты таратып бөлу құрылғыларының каркастары мен есік қаптамалары - пісіру;
25) Каркастар, кронштейндер, балкалар мен қарапайым конструкциялы аспап рамалары - пісіру;
26) Каркастар, төсектер мен ірі тораптарды құрастыруға арналған басқа да жарақтар – көлемді тораптарға пісіру;
27) Фотосызбаларға, пеналдарға, қосалқы сақтандырғыштарға, жүзбелі салмаларға арналған қалталар – токты таратып бөлу құрылғыларына қосып пісіру;
28) Электр көпірлі кранның катоктары – балқыма қаптау;
29) Кильблоктар мен стапельге арналған кілеттер - пісіру;
30) Көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған қалыңдығы 2 мм жоғары қаптамалар, науалар, панельдер мен поддондар - пісіру;
31) Сөгілме сақиналар, противовестер, сөгілме балкалар – технологиялық непромермен ОК қосып пісіру;
32) Қақпақтардың, есіктердің, люктердің комингстері, мойнақтары, торлары - пісіру;
33) Көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған корпустық пісірме конструкциялар – барлық кеңістік жағдайларында ауамен-доғалы жону (уақытша элементтерді жою, пісірме жіктердің ақаулы учаскелерін балқыту, жиектерді өңдеу);
34) АК және ЮЗ болаттарынан жасалған негізгі корпус конструкциялары – монтаждау жіктері бойынша электр қармап алу;
35) Жоғары қысымды турбина корпусы – қармап алу;
36) Балласты бекіту – стапельде пісіру;
37) Арнаулы жабын бекітпелері: шпилькалар, скобалар, тарақшалар – қосып пісіру;

38) Крышки водонепроницаемые - приваривание под давлением от 0,1 до 1,5 МПа (1-15 кгс/кв. см);
39) Крышки герметических коробок - приварка обечаек, желобков;
40) Кузова, рамы передвижных дизель-электростанций, рамки, рычаги, угольники - сварка;
41) Листы откидные, обтекатели, устройства судовые - сварка в цехе;
42) Люк светлый - сварка корпуса и приварка крышек;
43) Надстройки - приваривание набора, сварка и приваривание к палубам;
44) Надстройки - приваривание набора, сварка и приваривание к палубам в нижнем и вертикальном положениях;
45) Наружный корпус - сварка технологических заделок, не подлежащих контролю;
46) Насыщение слесарного корпуса - сварка;
47) Несложные корпусные конструкции - электровоздушная строжка (наплавка корня шва и удаление временных креплений);
48) Обрешетники изоляции по бортам и переборкам - сварка на стапеле и на плаву;
49) Обрешетник - приваривание в потолочном положении;
50) Обшивка каркасов, панели лицевые - приваривание к конструкциям;
51) Ограждения площадок, веерные ограждения поручня (шторм-поручни, поручни к трапам) - приваривание к конструкциям;
52) Опоры, накладки для распределительных щитов - сварка;
53) Пайпы настилов - сварка;
54) Переборки легкие, выгородки - приваривание ребер жесткости в нижнем положении;
55) Переборки поперечные и продольные, выгородки палубы - сварка узлов, полотнищ по стыкам и пазам в нижнем положении на участке предварительной сборки;
56) Перо руля из малоуглеродистых сталей - сварка;
57) Планки, кницы, скобы, стойки, подвески труб, кабелей, крепление электроприборов - приваривание на стапеле;
58) Подвески труб, кабелей, крепления электроприборов, скобы из углеродистых и низколегированных сталей - сварка;
59) Подставки опорные, тумбы, балки без разделки кромок - сварка;
60) Приспособления специальные для заливки кабельных коробок- приваривание втулки к валу;
61) Протекторы - приваривание;
62) Рамы и каркасы приборные сложной конфигурации - сварка;
63) Распорные балки, кольца, крестовины - приваривание к основному корпусу;
64) Решетки из трубок диаметром от 10 до 15 мм - сварка;
65) Ролики, ступицы, муфты - заварка и наплавление зубьев;
66) Рули - сварка плоской части перьев;
67) Скобы, крепления пакетников, клещей, панелей - сварка;
68) Скобы-тралы, переходные мостики, площадки, фальшборта, цифры, буквы - приваривание на стапеле;
69) Стеллажи для хранения документации - сварка;
70) Стенки из листового металла толщиной 3 мм и выше - сварка в нижнем и вертикальном положении;

38) Су өткізбейтін қақпақтар - 0,1 ден 1,5 МПа (1-15 кгс/кв. см) қысыммен пісірмелеу;
39) Герметикалық қорап қақпақтары – науаларын қосып пісіру;
40) Жылжымалы дизельді электр стансаларының кузовтары, рамалары, рычагтар, бұрыштықтар - пісіру;
41) Ашпалы парақтар, кеме құрылғылары – цехта пісіру;
42) Жарық люк - корпусын пісіру және қақпақтарды қосу;
43) Қондырмалар – жиынтықтарды қосып пісіру, палубаға пісіру;
44) Қондырмалар – жиынтықтарды қосып пісіру, палубаға төмен және тік жағдайларда пісіру;
45) Сыртқы корпус – бақылауға жатпайтын технологиялық өңдеулерді пісіру;
46) Слесарлық корпусты толтыру - пісіру;
47) Күрделі емес корпустық конструкциялар - электрлі ауамен жону (жік түптерін балқыма қаптау және уақытша бекітпелерді алып тастау);
48) Борттар мен переборкалар бойынша изоляция торшалары – стапельде және жүзіп келе жатқанда пісіру;
49) Торша – төбедегі жағдайда пісірмелеу;
50) Каркас қаптаулары, беткі панельдер - конструкцияларға қосып пісіру;
51) Алаңша қоршаулары, баспалдақ тұтқасының веерлі қоршаулары (шторм-тұтқалар, трап тұтқалары) - конструкцияларға қосып пісіру;
52) Таратып бөлу щиттерінің тіректері, салмалары - пісіру;
53) Төсем пайпалары - пісіру;
54) Жеңіл переборкалар, қоршамалар – бекіту қабырғаларын төмен жағдайда қосып пісіру;
55) Тік және бойлық переборкалар, палубы қоршамалары – тораптарды, полотноларды алдын ала құрастыру учаскесінде жіктер мен паздар бойынша төмен жағдайда пісіру;
56) Төмен көміртекті болаттан жасалған руль құралдары - пісіру;
57) Электр құралдарының планкалары, кницалары, қапсырмалары, стойкалары, труба аспалары, кабельдер, бекітпелер – стапелде пісірмелеу;
58) Көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған электр құралдарының труба аспалары, кабелдер, бекітпелері, қапсырмалары, - пісіру;
59) Тірек тұғырықтары, тумбалар, жиегі өңделмеген балкалар - пісіру;
60) Кабель қораптарын құюға арналған арнаулы айлабұйымдар - втулканы валға қосып пісіру;
61) Протекторлар - қосып пісіру;
62) Күрделі конфигурациялы рамалар мен каркастар - пісіру;
63) Ашпалы балкалар, сақиналар, крестовиналар – негізгі корпусына қосып пісіру;
64) Диаметрі 10-нан 15 мм дейінгі трубалардан жасалған торлар - пісіру;
65) Таспалар, ступицалар, муфталар - пісірмелеу және тістерін балқыма қаптау;
66) Рульдер – құралдың тегіс бөлігін пісіру;
67) Қапсырмалар, клещ, панель бекітпелері - пісіру;
68) Қапсырма-тралдар, өтпелі көпіршелер, алаңшалар, фальшборттар, цифрлар, әріптер – стапельге қосып пісіру;
69) Құжаттама сақтауға арналған стеллаждар - пісіру;
70) Қалыңдығы 3 мм және одан жоғары парақ металдан жасалған қабырғалар – төмен және тік жағдайларда пісіру;

71) Столы газорезательные, ящики для перевозки деталей и муфты, шихты - сварка;
72) Трапы вертикальные и наклонные (стальные), сходни - сварка;
73) Трубы дымоходов камбуза - сварка;
74) Трубы судовой вентиляции из углеродистых и низколегированных сталей толщиной свыше 2 мм - сварка;
75) Устройство воздухонаправляющее, воздухонагреватели водотрубных котлов - сварка;
76) Устройство леерное, погрузочное, лебедки, вьюшки - сварка;
77) Фланцы вентиляционные - сварка;
78) Фундаменты из углеродистых и низколегированных сталей: под вспомогательные механизмы, баллоны, шлюпочное и швартовное устройства, крепления оборудования - сварка;
79) Хвостовики сальников, пуансонов, штампов-приваривание к металлическим конструкциям;
80) Цилиндры, патрубки, стаканы, не требующие испытаний на герметичность - сварка продольных и кольцевых швов;
81) Шкафы и сейфы с замками - сварка;
82) Шпангоуты из углеродистых и низколегированных сталей - сварка и приваривание к обшивке на участке предварительной сборки;
83) Штампы средней сложности давлением до 400 т - сварка;
84) Якоря, ахтерштевни, форштевни - заварка дефектов.
Сварка в защитных газах.
1) Бобышки, донышки, крестовины, перегородки, планки, рҰбра, стаканы, угольники, фланцы, штуцеры в собранных сварных узлах из алюминиевых, медных и других сплавов - прихватка;
2) Выгородки легкие, платформы из сплавов - сварка между собой и приварка на стапеле к внутренним конструкциям;
3) Гильзы на опору из медных и медно-никелевых сплавов - сварка бобышек, отростков;
4) Детали для крепления мебели и изделий из цветных сплавов- приваривание;
5) Детали из алюминиевых сплавов, толщиной металла свыше 3 мм - прихватка;
6) Детали изоляции водотрубных котлов - сварка;
7) Детали рамы из алюминиевых сплавов толщиной 6 мм - сварка;
8) Изделия из алюминиевых сплавов толщиной металла свыше 3мм (кожухи, желоба, панели, экраны, поддоны, коробки, корпуса, крышки, каркасы, кронштейны, узлы разные) - сварка;
9) Изделия из латуни толщиной металла до 1,5 мм - сварка под хромирование;
10) Изделия, работающие под давлением - защита шва в процессе сварки;
11) Каркасы, кронштейны, рамы из профильного металла, из сплавов - сварка;
12) Кожухи на трассе парового отопления и электрокабелей из цветных сплавов - сварка;
13) Коробки размером 300 х 300 х 100 мм - прихватка и сварка;
14) Мебель металлическая - сварка;

71) Газбен кесу үстелдері, бөлшектер мен муфталарды, шихтаны тасымалдауға арналған жәшіктер - пісіру;
72) Тік және еңіс траптар (болат), сатылар - пісіру;
73) Камбуздың түтін жолы трубалары - пісіру;
74) Қалыңдығы 2 мм жоғары көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған кеме желдеткішінің трубалары – пісіру;
75) Ауаны бағыттаушы құрылғы, су қазандарының ауа жылытқыштары - пісіру;
76) Леер, тиеу құрылғысы, шығырлар, ширатпалар - пісіру;
77) Желдеткіш фланецтері - пісіру;
78) Көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған іргетастар: қосалқы механизмдер, баллондар, шлюпка және швартовка құрылғылары, жабдық бектіпелері - пісіру;
79) Сальник, пуансон, штампы ұштары, - металл конструкцияларға пісіру;
80) Герметикалығы сынауды талап етпейтін цилиндрлер, патрубкалар, стакандар – бойлық және сақина жіктерін пісіру;
81) Құлыпты шкафтар мен сейфтер - пісіру;
82) Көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған шпангоуттар - алдын ала құрастыру учаскесінде қаптамаға пісірмелеу және пісіру;
83) Қысымы 400 т дейінгі күрделілігі орташа штампылар - пісіру;
84) Зәкірлер, ахтерштевиндер, форштевиндер – ақауларын пісірмелеу.
Қорғану газдарында пісіру.
1) Алюминий, мыс және басқа жа балқымалардан жасалған пісірме тораптарға жиналған бобышкалар, түптер, крестовиналар, арақабырғалар, планкалар, стакандар, бұрыштықтар, фланецтер, штуцерлер - қармап алу;
2) Жеңіл қоршамалар, балқымалардан жасалған платформалар - өзара пісіру және стапельде ішкі конструкцияларға қосып пісіру;
3) Мыс және мыс-никель балқымаларынан жасалған бекітпе гильзалары - бобышкаларды, өскіндерді пісіру;
4) Түсті балқымалардан жасалған жиһаз бен бұйымдарды бекіту бөлшектері – қосып пісіру;
5) Металл қалыңдығы 3 мм жоғары алюминий балқымаларынан жасалған бөлшектер – қармап алу;
6) Қазақ су құбырларының изоляция бөлшектері - пісіру;
7) Қалыңдығы 6 мм алюминий балқымаларынан жасалған рама бөлшектері - пісіру;
8) Қалыңдығы 3 мм жоғары алюминий балқымаларынан жасалған бұйымдар (қаптамалар, қаптаулар, науалар, панельдер, экрандар, поддондар, қораптар, корпустар, қақпақтар, каркастар, кронштейндер, әртүрлі тораптар) - пісіру;
9) Қалыңдығы 1,5 мм дейінгі латуннан жасалған бұйымдар - хромдау үшін пісіру;
10) Қысыммен жұмыс істейтін бұйымдар – пісіру процесінде жікті қорғау;
11) Профильді металлдан, балқымалардан жасалған каркастар, кронштейндер, рамалар - пісіру;
12) Бумен жылыту трассасындағы қаптаулар мен түсті металдардан жасалған электр кабельдері - пісіру;
13) Көлемі 300 х 300 х 100 мм қораптар – қармап алу және пісіру;
14) Металл жиһаз - пісіру;

15) Набор в секциях из алюминиевых сплавов - прихватка при установке;
16) Отливки из цветных сплавов, несложных конструкций - заварка раковин и трещин;
17) Отливки цветного литья - заварка дефектов;
18) Планки, кассеты, скоб-мосты, подвески, хвостовики и другое насыщение из сплавов - приваривание;
19) Подвески, фундаменты под электрооборудование - сварка на участке предварительной сборки;
20) Простые детали из титана и его сплавов - сварка;
21) Резервуары из сплавов, не требующие гидроиспытаний на непроницаемость - сварка;
22) Резервуары, не требующие гидроиспытаний на непроницаемость - сварка;
23) Устройства леерные (стойки, леера, обшивки, крючки заземления) из цветных сплавов - сварка;
24) Фундаменты главные, шпангоуты, рубки, цистерны - защита сварного шва в процессе сварки;
25) Шпильки, скобы из сплавов - приваривание к конструкциям судна.
221. Электросварщик ручной сварки 4-й разряд
Характеристика работ. Ручная дуговая и плазменная сварка средней сложности деталей аппаратов, узлов, конструкций и трубопроводов из конструкционных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов и сложных деталей, узлов, конструкций и трубопроводов из углеродистых сталей во всех пространственных положениях сварного шва. Ручная кислородная резка (строгание) сложных деталей из высокоуглеродистых, специальных сталей, чугуна и цветных металлов, сварка конструкций из чугуна. Наплавление нагретых баллонов и труб, дефектов деталей машин, механизмов и конструкций. Наплавление сложных деталей, узлов и сложных инструментов. Чтение чертежей сложных сварных металлоконструкций.
Должен знать: устройство различной электросварочной аппаратуры, особенности сварки и дуговой резки на переменном и постоянном токе, технологию сварки изделий в камерах с контролируемой атмосферой, основы электротехники в пределах выполняемой работы, способы испытания сварных швов, виды дефектов в сварных швах и методы их предупреждения и устранения, принципы подбора режима сварки по приборам, марки и типы электродов, механические свойства свариваемых металлов.
Примеры работ:
1) Аппараты, сосуды, емкости из углеродистой стали, работающие без давления - сварка;
2) Арматура несущих железобетонных конструкций - сварка;

15) Алюминий балқымаларынан жасалған секциядағы жиынтықтар – орнату кезінде қармап алу;
16) Конструкциялары күрделі емес, түсті металдан жасалған құймалар - раковиндер мен жарықтарды пісірмелеу;
17) Түсті құймалар – ақауларын пісірмелеу;
18) Планкалар, кассеталар, скоб-мостылар, пілмелер, ұштар мен басқа да құймалардан жасалған бұйымдар – қосып пісіру;
19) Ілмелер, электр жабдығы тұғырлары – алдын ала құрастыру учаскесінде пісіру;
20) Титаннан және оның балқымаларынан жасалған қарапайым бөлшектер - пісіру;
21) Өткізбеушілігін гидросынауды талап етпейтін құймалардан жасалған резервуарлар - пісіру;
22) Өткізбеушілігін гидросынау талап етілмейтін резервуарлар - пісіру;
23) Түсті металдан жасалған леер құрылғылары (стойкалар, леерлер, қаптамалар, к жерге қосу ілмектері) - пісіру;
24) Бас іргетастар, шпангоуттар, рубкалар, цистерналар - пісіру процесінде жікті қорғау;
25) Шпилькалар, балқымалардан жасалған қапсырмалар – кеме конструкцияларына қосып пісіру.
221. Қолмен дәнекерлейтін электр дәнекерлеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Конструкциондық болаттан, шойыннан, түсті металл мен балқымалардан жасалған аппараттардың, тораптардың, конструкциялар мен труба құбырларының күрделілігі орташа бөлшектерін және көміртекті болаттан жасалған күрделі бөлшектерді, тораптар мен конструкциялар мен труба құбырларын барлық кеңістік жағдайларында қолмен доғалы және плазмалы пісіру. Жоғары көміртекті, арнаулы болаттардан, шойыннан және түсті металдардан жасалған күрделі бөлшектерді қолмен оттегімен кесу (жону). Ысыған баллондар мен трубаларды, машиналардың, механизмдер мен конструкциялар бөлшектерінің ақауларын балқымамен қаптау. Күрделі бөлшектерді, тораптар мен күрделі құралдарды балқымамен қаптау. Күрделі пісірме металл конструкциялардың сызбаларын оқу.
Білуге тиіс: әртүрлі электрмен пісіру аппаратурасының құрылымын, ауыспалы және тұрақты токпен пісіру және басқа да кесу ерекшеліктерін, бақыланатын атмосфералы камераларда бұйымдарды пісіру технологиясын, қолданылатын электр пісіру машиналары мен пісіру камераларының құрылымын, электротехника негіздерін орындалатын жұмыс шегінде, пісірме жіктерді сынау тәсілдерін, пісіру материалдарының маркалары мен типтерін, пісірме жіктердегі ақау түрлерін және олардың алдын алу әрі жою жолдарын, пісіру режимінің пісірме жік геометриясына әсерін, пісірілетін металдардың механикалық қасиеттерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Көміртекті болаттан жасалған, қысымсыз жұмыс істейтін аппараттар, ыдыстар, сыйымдылықтар - пісіру;
2) Көтергіш темірбетон конструкцияларының арматурасы - пісіру;

3) Баки трансформаторов - приваривание патрубков, сварка коробок под выводы, коробок охладителей, установок тока и крышек баков;
4) Баллеры руля, кронштейны гребных валов - наплавление;
5) Гарнитура и корпуса горелок котлов - сварка;
6) Детали из чугуна - сварка, наплавление с подогревом и без подогрева;
7) Камеры рабочих колес гидравлических турбин - сварка и наплавление;
8) Каркасы промышленных печей и котлов ДКВР - сварка;
9) Картеры моторов - сварка;
10) Коллекторы газовыхлопные и трубы - сварка и подваривание;
11) Кольца регулирующие гидравлических турбин - сварка и наплавление;
12) Корпусы и мосты ведущих колес жатки - сварка;
13) Корпусы компрессоров, цилиндры низкого и высокого давления воздушных компрессоров - наплавление трещин;
14) Корпусы роторов диаметром до 3500 мм - сварка;
15) Корпусы стопорных клапанов турбин мощностью до 25000 кВт - сварка;
16) Крепления и опоры для трубопроводов - сварка;
17) Кронштейны и шкворневые крепления тележки тепловоза - сварка;
18) Листы больших толщин (броня) - сварка;
19) Мачты, вышки буровые и эксплуатационные - сварка в цеховых условиях;
20) Плиты фундаментные крупные электрических машин - сварка;
21) Подкосы, полуоси стойки шасси самолетов - сварка;
22) Пылегазовоздухопроводы, узлы топливоотдачи и электрофильтров - сварка;
23) Рамы кроватей - сварка в поворотном кондукторе во всех пространственных положениях, кроме потолочного;
24) Рамы трансформаторов - сварка;
25) Резервуары для нефтепродуктов вместимостью менее 1000 куб.м. - сварка;
26) Рельсы и сборные крестовины - наплавление концов;
27) Станины дробилок - сварка;
28) Станины и корпусы электрических машин сварно-литые - сварка;
29) Станины крупногабаритных станков чугунные - сварка;
30) Станины рабочих клетей прокатных станов - наплавление;
31) Статоры турбогенераторов с воздушным охлаждением - сварка;
32) Трубопроводы наружных и внутренних сетей водоснабжения и теплофикации - сварка при монтаже;
33) Трубопроводы наружных и внутренних сетей газоснабжения низкого давления - сварка в стационарных условиях;
34) Трубопроводы технологические (V категории) - сварка;
35) Фахверки, связи, фонари, прогоны, монорельсы - сварка;
36) Фрезы и штампы сложные - сварка и наплавка быстрореза и твердого сплава;
37) Цилиндры блока автомашин - наплавление раковин;

3) Трансформатор бактары-патрубкаларды қосып пісіру, шықпа қораптарды, суытқыш қораптарды, ток қондырғылары мен бак қақпақтарын пісіру;
4) Руль баллерлері, есу валдарының кронштейндері – балқыма қаптау;
5) Қазақ оттықтарының гарнитурасы мен корпустары - пісіру;
6) Шойыннан жасалған бөлшектер - пісіру, қыздырумен және қыздырусыз балқыма қаптау;
7) Гидравликалық турбиналардың жұмыс доңғалағы камералары - пісіру және балқыма қаптау;
8) Өнеркәсіп пештері мен ДКВР қазандарының каркастары - пісіру;
9) Мотор картерлері - пісіру;
10) Газ шығару коллекторы мен трубалары – пісіру және пісірмелеу;
11) Гидравликалық турбиналардың реттеуші сақиналары - пісіру және балқыма қаптау;
12) Жатканың жетекші доңғалағының корпусы мен мостылары - пісіру;
13) Компрессор корпустары, ауа компрессорларының төменгі және жоғары қысым цилиндрлері – жарықтарына балқыма қаптау;
14) Диаметрі 3500 мм дейінгі ротор корпустары - пісіру;
15) Қуаты 25000 кВт дейінгі турбина стопор клапандарының корпусы - пісіру;
16) Труба құбырларына арналған бекітпелер мен тіректер - пісіру;
17) Тепловоз тіркемесінің кронштейндері мен шкворня бекітпелері - пісіру;
18) Үлкен қалың парақтар (броня) - пісіру;
19) Мачталар, бұрғы және пайдалану мұнаралары - цех жағдайларында пісіру;
20) Электр машиналарының ірі іргетас тақталары - пісіру;
21) Ұшақ шассилерінің подкостары, стойка жартылай осьтері - пісіру;
22) Шаң, газ, ауа құбырлары, жылу беру және электр сүзгі тораптары - пісіру;
23) Кереует рамалары – төбедегіден басқа, барлық кеңістік жағдайларында бұрмалы кондукторда пісіру;
24) Трансформатор рамалары - пісіру;
25) Сыйымдылығы 1000 куб.м. дейінгі мұнай өнімдеріне арналған резервуарлар - пісіру;
26) Рельстер мен құрастырма крестовиналар – ұштарына балқыма қаптау;
27) Жармалауыш станиналары - пісіру;
28) Пісірме-құйма электр машиналарының станиналары мен корпустары - пісіру;
29) Ірі габаритті шойын станоктардың станиналары - пісіру;
30) Прокат стандары жұмыс кілеттерінің станиналары – балқыма қаптау;
31) Ауамен салқындататын турбогенератор статорлары - пісіру;
32) Сумен қамтамасыз ету және жылу беру сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары – монтаж кезінде пісіру;
33) Төмен қысымды газбен қамтамасыз ету сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары – стационарлық жағдайда пісіру;
34) Технологиялық труба құбырлары (V санат) – пісіру;
35) Фахверктер, байламдар, фонарьлар, прогондар, монорельстеры - пісіру;
36) Фрездер мен күрделі штампылар – пісіру және тезкескі мен қатты балқыманы қаптау;
37) Автомашина блоктарының цилиндрлері - раковиналарға балқыма қаптау;

38) Цистерны автомобильные - сварка.
Сварка электродуговая.
1) Арматура, трубопроводы, отростки, фланцы, штуцеры, баллоны, резервуары, цистерны из углеродистых сталей, работающих под давлением 1,5 до 4,0 МПа (от15 до 40 кгс/кв.см) - сварка;
2) Балки и траверзы тележек кранов и механизмов - сварка;
3) Баллоны, баки, резервуары, цистерны, сепараторы, фильтры, испарители из углеродистых сталей - сварка под давлением от 0,1 до 1,5 МПа (от 1 до 15 кгс/кв.см );
4) Бобышки, фланцы, наварыши, штуцеры баллонов компрессоров высокого давления - сварка;
5) Банкетки, корпусы шахт, корпуса лебедок, корпуса редукторов лебедок, палубные стаканы - сварка под давлением от 0,1 до 1,0 МПа (от 1 до 10 кгс/кв. см) в нижнем положении;
6) Бачки отражательные из малоуглеродистых сталей толщиной от 1,0 до 1,5 мм - сварка в нижнем положении;
7) Блок-секции - приваривание выгородок, насыщения к корпусу;
8) Валики ватерлиний - наплавление по корпусу судна;
9) Валы коленчатые средних размеров - сварка и наплавление изношенных частей;
10) Винты гребные, лопасти, ступицы обычного класса точности всех размеров и конструкций - воздушно-дуговое строгание всех поверхностей;
11) Выгородки, переборки и рубки - сварка и приваривание в различных пространственных положениях;
12) Газовыхлопы, воздухораспределители, трубы вентиляции в надстройке - сварка;
13) Глушители компенсаторов высокого давления, стальные, толщиной металла 1,5 мм и диаметром до 100 мм - сварка;
14) Двери, крышки люков водогазонепроницаемые - сварка;
15) Двери, щиты, угольники, листы, втулки с толщиной металла от 1,4 до 1,6 мм - сварка;
16) Детали слесарного насыщения по основному корпусу и обшивке основных цистерн - сварка;
17) Детали сложной конфигурации, предназначенные для работ под динамическими и вибрационными нагрузками, толщиной материала от 10 до 16 мм - сварка;
18) Детали шельфов - приваривание к межотсечным поперечным переборкам;
19) Днищевые, бортовые, верхние и нижние палубы, платформы, объемные секции оконечностей, переборки поперечные и продольные - сварка стыков набора на стапеле;
20) Изделия МСЧ - антикоррозийные наплавления из сталей типа АК на поверхности под механообработку;
21) Каналы судовой вентиляции - приваривание к переборкам на стапеле)
22) Клапаны вентиляции - сварка;
23) Клюзы якорные - сварка;
24) Кожухи, желоба, панели, поддоны из легированных сталей толщиной до 2 мм - сварка;

38) Автомобиль цистерналары – пісіру.
Электр доғалы пісіру
1) 1,5-нан 4,0 МПа (15-нан 40 кгс/кв.см дейінгі) қысыммен жұмыс істейтін көміртекті болаттан жасалған арматура, труб құбырлары, өскіндер, фланецтер, штуцерлер, баллондар, резервуарлар, цистерналар - пісіру;
2) Крандар мен механизмдер тіркемелерінің балкалары мен траверздері - пісіру;
3) Көміртекті болаттан жасалған баллондар, бактар, резервуарлар, цистерналар, сепараторлар, сүзгілер, буландырғыштар - 0,1-ден 1,5 Мпа дейінгі (1-ден 15 кгс/кв.см дейінгі) қысыммен пісіру;
4) Жоғары қысымды баллон компрессорларының бобышкалары, фланецтер, наварыштері мен штуцерлері - пісіру;
5) Банкеткалар, шахта корпустары, шығыр корпустары, редуктор шығырлары, палуба стакандары - 0,1-ден 1,0 Мпа дейінгі (1-ден 10 кгс/кв.см дейінгі) қысыммен төмен жағдайда пісіру;
6) Қалыңдығы 1,0-ден 1,5 мм дейінгі төмен көміртекті болаттан жасалған бачоктар – төмен жағдайда пісіру;
7) Блок-секциялар – қоршаманы балқыма қаптау, корпусқа сіңіру;
8) Ватерлиния валиктері - кеме корпусы бойынша балқыма қаптау;
9) Орта мөлшердегі иінбіліктер – пісіру және тозған бөліктеріне балқыма қаптау;
10) Есу винттері, қалақтар, барлық көлемдегі және конструкциялардағы дәлдігі әдеттегі сыныпты ступицалар – бүкіл бетін ауа-доғалы жону;
11) Қоршамалар, переборкалар мен рубкалар – пісіру және әртүрлі кеңістік жағдайларында пісірмелеу;
12) Газ шықпалары, ауа таратып бөлушілер, қондырмадағы желдеткіш трубалары - пісіру;
13) Жоғары қысымды, болат, металл қалыңдығы 1,5 мм және диаметрі 100 мм дейінгі компенсатор глушительдері - пісіру;
14) Есіктер, су, газ өте алмайтын люк қақпақтары - пісіру;
15) Есіктер, щиттер, бұрыштықтар, парақтар, металл қалыңдығы 1,4-ден 1,6 мм дейінгі втулкалар - пісіру;
16) Негізгі корпус бойынша және негізгі цистерналардың қаптамалары бойынша слесарлық сіңіру бөлшектері - пісіру;
17) Материал қалыңдығы 10-нан 16 мм дейін, динамикалық және вибрациялы жүктемемен жұмысқа арналған күрделі конфигурациялы бөлшектер - пісіру;
18) Шельф бөлшектері – бөлмеаралық көлденең переборкаларға қосып пісіру;
19) Түптік, борттық, үстіңгі және төменгі палубалар, платформалар, түпкі көлемді секциялар, көлденең және бойлық переборкалар – жиынтық жіктерін стапельде пісіру;
20) МСЧ бұйымдары – АК типтес болатпен коррозияға қарсы балқыма қаптау;
21) Кеме желдеткіші арналары - стапельде переборкаларға қосып пісіру;
22) Желдеткіш клапандар - пісіру;
23) Зәкір клюздері - пісіру;
24) Қалыңдығы 2 мм дейінгі легирленген болаттан жасалған қаптаулар, науалар панельдер, поддондар - пісіру;

25) Кожухи, желоба, панели, поддоны из углеродистых и низколегированных сталей толщиной до 2 мм, из легированной стали толщиной свыше 2 мм - сварка;
26) Комингсы грузовых трюмов - сварка набора между собой;
27) Конструкции корпусные из углеродистых, низколегированных и высоколегированных сталей - воздушно-дуговая строжка в труднодоступных местах (выплавка корня шва, удаление временных элементов, выплавка дефектных участков);
28) Конструкции судовозного поезда - сварка;
29) Коробки кабельные - сварка под испытанием давлением от 0,1 до 1,5 МПа (от 1 до 15 кгс/кв.см) при узловой сборке;
30) Корпус надводного судна: наружная обшивка палубы - сварка стыков и пазов на стапеле во всех положениях;
31) Корпусные конструкции и узлы, до 20% сварных швов которых подвергаются ультразвуковому или гаммаграфическому контролю - сварка;
32) Корпусы тяжелых иллюминаторов - сварка и вварка в корпус судна;
33) Кронштейны, кромки, экраны из листового и профильного металла толщиной до 2 мм - сварка;
34) Крышки и корпусы подшипников из отливок - сварка под испытание на непроницаемость;
35) Листы съемные из углеродистых и низколегированных сталей - сварка;
36) Марки углубления, грузовая сварка - приварка к корпусу судна;
37) Мачты, грузовые стрелы, грузовые колонны - сварка монтажных стыков и забойных листов на стапеле;
38) Мачты сигнальные - сварка при сборке;
39) Межотсечные поперечные переборки - сварка;
40) Металлоконструкции судов - подварка дефектных участков швов при испытании на стапеле и на плаву во всех положениях;
41) Набор днищевых секций высотой от 0,8 до 1,5 м - приваривание в носовой оконечности, к настилу дна и сварка между собой;
42) Набор продольный и поперечный днищевых, бортовых и палубных (расчетных) секций из конструкционных сталей - сварка между собой и приваривание к наружной обшивке и настилу палуб на предстапельной сборке;
43) Набор с разделкой кромок, стыки и пазы переборок из стали - сборка и приварка на участке предварительной сборки;
44) Надстройки, рубки из легированных сталей - сварка и приваривание к основному корпусу;
45) Настилы двойного дна - сварка стыков и пазов на стапеле;
46) Насыщение грузовых мачт, стрел (головки, фундаменты, площадки управления с леерным ограждением) - приваривание к конструкциям;
47) Насыщение слесарно-корпусное - приваривание на поперечных и продольных переборках надстройки;
48) Обухи грузоподъемностью свыше 20 т - приваривание и сварка;

25) Қалыңдығы 2 мм дейінгі және 2 м жоғары көміртекті және легирленген болаттан жасалған қаптаулар, науалар панельдер, поддондар - пісіру;
26) Жүк трюмдерінің комингстері – жиынтықты өзара пісіру;
27) Көміртекті, төмен легирленген және жоғары легирленген болаттан жасалған корпустық конструкциялар – қолжетімділігі қиын жерлерде ауа-доғалы жонбалау (жік түбірін пісіру, уақытша элементтерді жою, ақаулы учаскелерді пісіру);
28) Кеме таситын поезд конструкциялары - пісіру;
29) Кабель қораптары – тораптық құрастыру кезінде 0,1-ден 1,5 МПа (1-ден 15 кгс/кв.см дейінгі) қысымды сынаумен пісіру;
30) Кеменің су үсті корпусы: палубаның сыртқы қаптамасы – барлық кеңістік жағдайларында жіктер мен паздарды стапельде пісіру;
31) Пісірме жіктерінің 20% дейін ультрадыбыстық немесе гаммаграфиялық бақылауға ұшырайтын корпустық конструкциялар мен тораптар - пісіру;
32) Ауыр иллюминатор корпустары – пісіру және кеме корпусына пісірмелеу;
33) Кронштейндер, жиектер, қалыңдығы 2 мм дейінгі парақты және профильді металдан жасалған экрандар - пісіру;
34) Құймалардан жасалған подшипник қақпақтары мен корпустары - өткізбейтіндігін сынап пісіру;
35) Көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған алмалы парақтар - пісіру;
36) Ойма маркалары, жүкті пісіру – кеме корпусына қосып пісіру;
37) Мачталар, жүк бұрмалары, жүк ұстындары – монтаждау жіктері мен стапельде парақтарды пісіру;
38) Дабыл мачталары – құрастыру кезінде пісіру;
39) Көлденең отсекаралық переборкалар - пісіру;
40) Кеме металл конструкциялары – ақау учаскелерін стапельде сынау және жүзу кезінде барлық кеңістіктік жағдайларда пісіру;
41) Биіктігі 0,8-ден 1,5 м дейінгі түп секцияларының жинағы - кеменің тұмсығында түп төсеміне және өзара пісіру;
42) Конструкциондық болаттан жасалған түп, борт және палубалық (есептік) секциялардың бойлық және көлденең жиынтығы - өзара пісіру және стапель алдындағы құрастыруда сыртқы қаптамаға және палуба төсеміне қосып пісіру;
43) Жиектерін өңдей отырып, жіктер мен болаттан жасалған переборка паздары жиынтығы – құрастыру және алдан ала құрастыру учаскесінде қосып пісіру;
44) Легирленген болаттан жасалған қондырмалар, рубкалар – пісіру және негізгі корпусқа қосып пісіру;
45) Қос қабатты түпкі төсемдер – стапельде жіктері мен паздарын пісіру;
46) Жүк мачталары мен бұрмаларын сіңіру (ұштарды, іргетастарды, леерлік қоршамасы бар алаңдарды) – конструкцияларға қосып пісіру;
47) Слесарлық-корпустық сіңіру – қондырманың көлденең және бойлық переборкаларын пісірмелеу;
48) Жүк көтергіштігі 20 т жоғары обухтар – пісірмелеу және пісіру;

49) Обухи для транспортировки секций грузоподъемностью до 20 т - сварка и приваривание к секциям;
50) Перо руля из стали - сварка плоской части;
51) Подкрепления под фундаменты, упора строечного устройства, боковые кили, наружные стенки цистерн, наружные стенки дымовой трубы - приваривание на стапеле;
52) Поперечные и продольные переборки, наружные стенки надстроек - сварка стыков и пазов полотнищ во всех положениях на стапеле;
53) Прочие цистерны - сварка швов с разделкой кромок и конструктивным непроваром на секционной сборке;
54) Рельсы цеховых электротележек - сварка;
55) Стыки и пазы обшивки кормовой оконечности, бракет и стабилизаторов - сварка;
56) Стыки листов стенок, крыш и набора внутренних цистерн - сварка и приваривание к обшивке, переборкам и между собой;
57) Стыки монтажные железобетонных сводов - сварка;
58) Тамбур, шлюз, санузлы - сварка и привары;
59) Трубопроводы из углеродистых сталей, работающие под давлением от 0,1 до 1,5 МПа (от 1 до 15 кгс/кв.см) при толщине стенки трубы свыше 2 мм - сварка;
60) Трубопроводы - сварка стыков на подкладных кольцах с контролем качества швов рентгенографированием;
61) Трубопроводы - сварка стыков с наддувом с контролем качества швов рентгенографированием;
62) Трубы судовой вентиляции из углеродистых и низколегированных сталей толщиной до 2 мм - сварка и приваривание к ним фланцев;
63) Устройства якорные, буксирные, спусковые и швартовные, упоры строевого устройства - сварка;
64) Фланцы, патрубки, штуцера, приварыши, насадки, ниппели - приваривание к трубопроводу под давлением от 0,1 до 1,5 МПа (от 1 до 15 кгс/кв.см );
65) Фундаменты из легированных сталей под вспомогательные механизмы, баллоны, шлюпочное и швартовное устройства - сварка;
66) Шпангоуты - сварка стыков при термообработке на установке ТВЧ;
67) Штампы для прессов давлением свыше 400 т - сварка.
Сварка в защитных газах.
1) Арматура из оловянистых бронз под давлением от 0,1 до 1,5 МПа (от 1 до 15 кгс/кв.см) - наплавление вскрывшихся дефектов отливок после механической обработки;
2) Арматура, литье, детали из алюминиево-магниевых сплавов- сварка, заварка дефектов;
3) Вентиляторы - сварка дисков со щеткой из алюминиевых сплавов;
4) Вьюшки из цветных сплавов - сварка;
5) Газовыхлопы, глушители из нержавеющих сталей, медно-никелевых сплавов - сварка;
6) Головки пламенной трубы, пламенная труба из алюминиевых сплавов - сварка;

49) Жүк көтергіштігі 20 т дейінгі секцияларды тасымалдауға арналған обухтар - пісіру және секцияларға пісірмелеу;
50) Болаттан жасалған руль құралы – тегіс бөлігін пісіру;
51) Іргетас асты бекітпелері, құрылғы тіреулері, бүйірлік кильдер, цистерналардың сыртқы қабырғалары, түтін трубасының сыртқы қабырғалары - стапельде пісірмелеу;
52) Көлденең және бойлық переборкалар, қондырманың сыртқы қабырғалары – жіктер мен паздарды стапельде барлық кеңістіктік жағдайларда пісіру;
53) Басқа да цистерналар – жіктерді жиектерін өңдей отырып және секциялық құрастыруда конструктивтік пісірмесіз пісіру;
54) Цехтық электр арбаларының рельстері - пісіру;
55) Корм ұшы қаптамасының, бракеттер мен стабилизатор жіктері мен паздары - пісіру;
56) Ішкі цистерна қабырғалары, төбесі мен жиынтығы парақтарының жіктері – пісіру және қаптамаға, переборкаларға және өзара қосып пісіру;
57) Темірбетон қиыспаларының монтаж жіктері - пісіру;
58) Тамбур, шлюз, санитарлық тораптар – пісіру және пісірмелеу;
59) 0,1-ден 1,5 МПа (1-ден 15 кгс/кв.см) дейінгі қысыммен жұмыс істейтін, көміртекті болаттан жасалған труба құбырлары - пісіру;
60) Труба құбырлары – жік сапасын рентген графирлеумен бақылай отырып, салма сақиналардағы жіктерді пісіру;
61) Труба құбырлары - жік сапасын рентген графирлеумен бақылай отырып, жіктерді үрлемемен пісіру;
62) Қалыңдығы 2 мм дейінгі көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған кеме желдеткіші трубалары - пісіру және фланецтерді қосып пісіру;
63) Зәкір, сүйретпе, түсіру және шварттау құрылғылары, құрылғы тіреулері - пісіру;
64) Фланецтер, патрубкалар, штуцерлер, приварыштар, отырмалар, ниппельдер – труба құбырына 0,1-ден 1,5 МПа (1-ден 15 кгс/кв.см ) қысыммен қосып пісіру;
65) Легирленген болаттан жасалған қосалқы механизмдердің, іргетастары, баллондар, шлюпка және шварттау құрылғылары - пісіру;
66) Шпангоуттар - ТВЧ қондырғысында термоөңдеу кезінде жіктерді пісіру;
67) Қысымы 400 т жоғары престерге арналған штампылар - пісіру.
Қорғану газдарында пісіру
1) 0,1-ден 1,5 МПа (1-ден 15 кгс/кв.см) дейінгі қысыммен қалайы қоладан жасалған арматура – механикалық өңдеуден кейін құймалардың ашылып кеткен ақауларына балқыма қаптау;
2) Алюминий-магний балқымаларынан жасалған арматура, құймалар, бөлшектер - пісіру, ақауларын пісірмелеу;
3) Желдеткіштер – дискілерді алюминий балқымаларынан щеткалармен пісіру;
4) Түсті балқымаларынан жасалған ширатпалар - пісіру;
5) Газ шығару трубалары, таттанбайтын болаттан, мыс-никель балқымаларынан жасалған тұншықтырғыштар - пісіру;
6) Алюминий балқымаларынан жасалған жалын трубалары, жалын трубасының басы - пісіру;

7) Глушители компрессоров высокого давления из алюминиевых сплавов толщиной металла от 2 до 3 мм - сварка;
8) Детали и узлы из алюминиево-магниевых сплавов средней сложности, работающие под давлением от 0,1 до 1,0 МПа (от 1 до 10 кгс/кв.см) - сварка;
9) Детали и узлы токораспределительных устройств из алюминиевых сплавов: коробки герметические, обечайки, угольники, петли-шарниры, банки, скобы, стойки, рамки, буртики, приварыши, сальники, желобки - приваривание к корпусу и сварка;
10) Детали насыщения корпуса из алюминиевых сплавов - приваривание в потолочном положении;
11) Кольца отростки труб секций из цветных сплавов под давлением от 0,1 до 1,5 МПа (от 1 до 15 кгс/кв.см) - сварка;
12) Конструкции из алюминиевых и титановых сплавов - правка методом наложения холостых валиков;
13) Конструкции из алюминиевых, титановых и цветных сплавов - заварка отверстий, прихватка в вертикальном и потолочном положении;
14) Конструкции из сплавов - прихватка во всех пространственных положениях;
15) Конструкции композитные (сталь - алюминиевый сплав) - сварка с использованием биметаллических вставок;
16) Корпусные конструкции после гидравлических испытаний - прихватка, сварка, исправление дефектов швов; привязка временных креплений;
17) Крылатки, фланцы, крышки электроприборов из алюминиевых сплавов - заварка трещин, привязка отбитых частей;
18) Мачты из алюминиевых сплавов - сварка стыков и пазов ствола мачты и приварка комплектующих изделий;
19) Надстройки, рубки из алюминиевых сплавов - сварка объемных узлов, стыков набора в местах пересечения;
20) Отливки из алюминиевых сплавов - заварка дефектов;
21) Отливки с толщиной стенки до 10 мм - заварка раковин, трещин под испытание давлением 0,1 до 1,0 МПа (от1 до 10 кгс/кв.см);
22) Отливки с толщиной стенки свыше 10 мм, работающие под давлением свыше 1,0 МПа (10 кгс/кв.см) - заварка дефектов;
23) Поршни гидроцилиндров и другие изделия (гаки якорных устройств, сальники лебедок) - наплавление медными сплавами;
24) Рамы, створки из цветного металла - приваривание входящих деталей)
25) Соединения тавровые - с полным проваром листа наружной обшивки из алюминиевых сплавов;
26) Стыки труб, неработающих под давлением, из алюминиевых и цветных сплавов - сварка поворотных стыков;
27) Трапы вертикальные и наклонные из алюминиевых сплавов - сварка;
28) Узлы арматуры из цветных металлов - приваривание деталей, заварка деталей под давлением от 0,1 до1,5 МПа (от 1 до 15 кгс/кв.см);

7) Металл қалыңдығы 2-ден 3 мм дейінгі алюминий балқымаларынан жасалған жоғары қысымды компрессор тұншықтырғыштар - пісіру;
8) Алюминий-магний балқымаларынан жасалған 0,1 ден 1,0 МПа (1-ден 10 кгс/кв.см) дейінгі бөлшектер мен тораптар - пісіру;
9) Алюминий балқымаларынан жасалған бөлшектер мен тораптар: герметикалық қораптар, ернеушелер, бұрыштықтар, ілмек-шарнирлер, банкалар, қаусырмалар, тіреулер, рамкалар, буртиктер, пісірмелер, сальниктер, науашалар – корпусқа пісірмелеу және пісіру;
10) Алюминий балқымаларынан жасалған сіңірме бөлшектер – төбедегі жағдайла пісірмелеу;
11) 0,1-ден 1,5 МПа (1-ден 15 кгс/кв.см) дейінгі қысыммен түсті балқымалардан жасалған секция трубаларының сақина өскіндері - пісіру;
12) Алюминий және титан балқымаларынан жасалған конструкциялар – бос валиктер салу арқылы пісіру;
13) Алюминий және титан, түсті балқымаларынан жасалған конструкциялар – саңылауларды пісіру, тік және төмен жағдайларда қармап алу;
14) Балқымалардан жасалған конструкциялар - барлық кеңістік жағдайларында қармап алу;
15) Композиттік (болат – алюминий балқымасы) конструкциялар – биметалл салмаларды пайдалана отырып пісіру;
16) Гидравликалық сынақтардан кейінгі корпустық конструкциялар – жік ақауларын қармап алу, пісіру, түзету; уақытша бекітпелерді байламдау;
17) Қанатшалар, фланецтер, алюминий балқымаларынан жасалған электр аспаптарының қақпақтары - саңылауларды пісіру, сынған бөліктерін қосу;
18) Алюминий балқымаларынан жасалған мачталар - мачта оқпанының паздары мен жіктерін пісіру, құрастырмалы бұйымдарын қосып пісіру;
19) Алюминий балқымаларынан жасалған қондырмалар, рубкалар – қиспа жерлердегі көлемді тораптары мен жіктерді пісіру;
20) Алюминий балқымаларынан жасалған құймалар - ақауларын пісірмелеу;
21) Қабырғасының қалыңдығы 10 мм дейінгі құймалар - 0,1 ден 1,0 Мпа (1-ден 10 кгс/кв.см) қысыммен сынай отырып раковиналарды, жарықтарды пісірмелеу;
22) Қабырғасының қалыңдығы 10 мм дейінгі 0,1 ден 1,0 МПа (1-ден 10 кгс/кв.см) қысыммен жұмыс істейтін құймалар - ақауларын пісірмелеу;
23) Гидроцилиндр поршеньдері мен басқа да бұйымдар (зәкір құрылғыларының гактары, шығыр сальниктері) – мыс балқымамен қаптау;
24) Түсті металдан жасалған рамалар, ашпалар – кірме бөлшектерді пісіру;
25) Тавр қоспалары - алюминий балқымаларынан жасалған сыртқы қаптама парақтарды толық пісіру;
26) Алюминий және түсті балқымалардан жасалған қысыммен жұмыс істейтін труба жіктері – бұрма жіктерді пісіру;
27) Алюминий және түсті балқымаларынан жасалған тік және еңісті траптар - пісіру;
28) Түсті металдардан жасалған арматура тораптары – бөлшектерді 10 мм дейінгі 0,1 ден 1,0 МПа ( 1-ден 10 кгс/кв.см) қысыммен пісірмелеу;

29) Фланцы, валики, корпусы, коробки, крышки, блоки - наплавление и заварка бронзой, сплавами, коррозионностойкими сталями;
30) Фундаменты под механизмы и приборы - правка;
31) Швы после автоматической сварки в защитных газах - выполнение галтелей и отделочных валиков;
32) Шинопровод медный с толщиной металла 12 мм - сварка с предварительным подогревом металла;
33) Шпигаты из сплавов - обварка.
222. Электросварщик ручной сварки 5-й разряд
Характеристика работ. Ручная дуговая и плазменная сварка сложных аппаратов, узлов, конструкций и трубопроводов из различных сталей, цветных металлов и сплавов. Ручная дуговая и плазменная сварка сложных строительных и технологических конструкций, работающих в сложных условиях. Ручная дуговая кислородная резка (строгание) сложных деталей из высокоуглеродистых, легированных и специальных сталей и чугуна. Сварка сложных конструкций в блочном исполнении во всех пространственных положениях сварного шва. Наплавление дефектов различных деталей машин, механизмов и конструкций. Наплавление сложных деталей и узлов.
Должен знать: электрические схемы и конструкции различных типов сварочных машин, технологические свойства свариваемых металлов, металла, наплавленного электродами различных марок и отливок, подвергающихся строганию, технологию сварки ответственных изделий в камерах с контролируемой атмосферой, выбор технологической последовательности наложения швов и режимов сварки, способы контроля и испытания ответственных сварных швов, правила чтения чертежей сложных сварных пространственных металлоконструкций.
Примеры работ:
1) Аппараты и сосуды из углеродистых сталей, работающих под давлением, и из легированных сталей, работающих без давления, - сварка;
2) Арматура мартеновских печей - сварка при ремонте действующего оборудования;
3) Арматура несущих и ответственных железобетонных конструкций: фундаменты, колонны, перекрытия и т.д. - сварка;
4) Баки уникальных мощных трансформаторов - сварка, включая приварку подъемных крюков, домкратных скоб, нержавеющих плит, работающих под динамическими нагрузками;
5) Балки и траверсы тележек кранов и балансиры - сварка;
6) Балки пролетные мостовых кранов грузоподъемностью менее 30 т - сварка;
7) Балки хребтовые, буферные, шкворневые, рамы тележек локомотивов и вагонов, фермы кузова вагона - сварка;
8) Барабаны котлов давлением до 4,0 МПа (38,7 атм) - сварка;
9) Блоки строительных и технологических конструкций из листового металла (воздухонагреватели, скубберы, кожухи доменных печей, сепараторы, реакторы, газоходы доменной печи и т.п. ) - сварка;

29) Фланецтер, валиктер, корпустар, қораптар, қақпақтар, блоктар – қоламен, балқымалармен, татқа төзімді болатпен балқыма қаптау және пісіру;
30) Механизмдер мен аспаптардың астыңғы іргетастары - түзеу;
31) Қорғану газдарындағы автоматты пісіруден кейінгі жіктер - галтелдары мен өңдеу валиктерін жасау;
32) Металдың ұзындығы 12 мм мыс шина сымы – металды алдын ала қыздыра отырып пісіру;
33) Балқымалардан жасалған шпигаттар – айнала пісіру.
222. Қолмен дәнекерлейтін электр дәнекерлеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі болаттан, түсті металл мен балқымалардан жасалған күрделі аппараттарды, тораптарды, конструкциялар мен труба құбырларын қолмен доғалы және плазмалы пісіру. Күрделі жағдайларда жұмыс істейтін күрделі құрылыс және технологиялық конструкцияларды қолмен доғалы және плазмалы пісіру. Жоғары көміртекті, легирленген және арнаулы болаттар мен шойыннан жасалған күрделі бөлшектерді қолмен оттегімен доғалы кесу (жону). Блоктап жасалған күрделі конструкцияларды пісірме жіктің барлық кеңістікті жағдайларында пісіру. Машиналардың, механизмдер мен конструкциялар бөлшектерінің ақауларын балқымамен қаптау. Күрделі бөлшектерді, тораптарды балқымамен қаптау.
Білуге тиіс: әртүрлі пісіру машиналарының электр сызбасы мен құрылымын, пісірілетін металдың, әртүрлі маркадағы электродтар мен жонылатын құймалардың технологиялық қасиеттерін, жауапты бұйымдарды атмосферасы бақылаудағы камераларда пісіру технологиясын, жік салу мен пісіру режимінің технологиялық кезектілігін іріктеуді, жауапты пісірме жіктерді бақылау және сынау тәсілдерін, кеңістікті күрделі металл конструкцияларының сызбасын оқу ережесін.
Жұмыс үлгілері
1) Қысыммен жұмыс істейтін көміртекті болаттан, қысымсыз жұмыс істейтін легирленген болаттан жасалған аппараттар мен ыдыстар - пісіру;
2) Мартен пештерінің арматурасы – жұмыс істеп тұрған жабдықты жөндеу кезінде пісіру;
3) Көтергіш және жауапты темірбетон конструкцияларының арматурасы: іргетастар, ұстында, аралық жабындар және т.б. - пісіру;
4) Қуатты бірегей трансформаторлардың бактары – динамикалық жүктемемен жұмыс істейтін көтеру ілгектерін, домкрат қаусырмаларын, таттанбайтын тақталарды пісірмелеуді қоса алғанда, пісіру;
5) Кран арбаларының балкалары мен траверстері және балансирлер - пісіру;
6) Жүк көтергіштігі 30 т кем көпірлі крандардың балкалары - пісіру;
7) Буферлі, шкворня балкалары, локомотив арбалары мен вагондардың рамалары, вагон қорабының фермалары - пісіру;
8) 4,0 МПа (38,7 атм) дейінгі қысымдағы қазан барабандары - пісіру;
9) Парақ металдан жасалған құрылыс және технологиялық конструкциялардың блоктары (ауа жылытқыштар, скубберлер, домна пештерінің қаптаулары, сепараторлар, реакторлар, домна пештерінің газ жолдары және т.б.) - пісіру;

10) Блоки цилиндров и водяные коллекторы дизелей - сварка;
11) Валы коленчатые крупные - сварка;
12) Газгольдеры и резервуары для нефтепродуктов объҰмом 5000 куб.м и более - сварка в стационарных условиях;
13) Газонефтепродуктопроводы - сварка на стеллаже;
14) Детали машин и механизмов (аппараты засыпные доменных печей, гребные винты, лопасти турбин, валки прокатных станов и т.п.) - наплавление специальными, твердыми, износостойкими и коррозионностойкими материалами;
15) Детали машин, механизмов и конструкций кованые, штампованные и литые (гребные винты, лопасти турбин, блоки цилиндров деталей и т.п.) - наплавление дефектов;
16) Кессоны для мартеновских печей, работающих при высоких температурах - сварка;
17) Колонны, бункера, стропильные и подстропильные фермы, балки, эстакады и т)п) - сварка;
18) Конструкции радиомачт, телебашен и опор ЛЭП - сварка в стационарных условиях;
19) Корпусы врубовых, погрузочных машин, угольных комбайнов и шахтных электровозов - сварка;
20) Корпусы головок, траверсы, основания и другие сложные узлы прессов и молотов - сварка;
21) Корпусы роторов диаметром свыше 3500 мм - сварка;
22) Корпусы стопорных клапанов турбин мощностью свыше 25 000 кВт - сварка;
23) Крышки, статоры и облицовка лопастей и гидравлических турбин - сварка;
24) Мачты, вышки буровые и эксплуатационные - сварка при монтаже;
25) Основания из высоколегированных буровых труб под буровые вышки и трехдизельные приводы - сварка;
26) Плиты фундаментные для агрегата шагающего экскаватора - сварка;
27) Рамы и узлы автомобилей и дизелей - сварка;
28) Рамы шкворневые и поддизельные локомотивов - сварка;
29) Резервуары для нефтепродуктов вместимостью от 1000 до 5000 куб.м. - сварка на монтаже;
30) Стержни для станов холодной прокатки труб и трубоволочильных станов - сварка отдельных элементов;
31) Стыки выпусков арматуры элементов несущих сборных железобетонных конструкций - сварка;
32) Трубные элементы паровых котлов давлением до 4,0 МПа (38,7 атм.) - сварка;
33) Трубопроводы наружных и внутренних сетей газоснабжения низкого давления - сварка при монтаже;
34) Трубопроводы наружных и внутренних сетей газоснабжения среднего и высокого давления - сварка в стационарных условиях;
35) Трубопроводы технологические III и IV категорий (групп), трубопроводы пара и воды III и IV категорий - сварка;

10) Цилиндр блоктары мен дизель су коллекторлары - пісіру;
11) Ірі иінбіліктер - пісіру;
12) Көлемі 5000 куб)м және ордан жоғары, мұнай өнімдеріне арналған газгольдерлер мен резервуарлар – стационарлық жағдайда пісіру;
13) Газ, мұнай өнімдері құбырлары - стеллажда пісіру;
14) Машиналар мен механизмдердің бөлшектері (домна пештерінің толтырма аппараттары, есу винттері, турбина қалақтары, прокат стандарының валкалары және т.б.) - арнаулы қатты, берік және татқа төзімді материалдармен балқыма қаптау;
15) Машиналар мен механизмдердің, конструкциялардың соқпалы, штампыланған және құйма бөлшектері (есу винттері, турбина қалақтары, бөлшектердің цилиндр болктары және т.б.) - ақауларына балқыма қаптау;
16) Жоғары температурада жұмыс істейтін мартен пештеріне арналған кессондар - пісіру;
17) Ұстындар, бункерлер, ілмек және ілмекасты фермалар, балкалар, эстакадалар және т.б. – пісіру;
18) Радиомачта, телемұнара және ЛЭП тіректерінің конструкциялары – стационарлық жағдайда кезінде пісіру;
19) Кескі, тиеу машиналарының, көмір комбайндары мен шахта электровоздарының корпустары – пісіру;
20) Престер мен балғалардың ұш корпустары, траверстері, негіздемелері мен басқа да күрделі тораптары – пісіру;
21) Диаметрі 3500 мм. жоғары ротор корпустары – пісіру;
22) Қуаты 25000 квт. жоғары турбиналардың стопор клапаны корпустары – пісіру;
23) Гидравликалық турбиналардың қақпақтары, статорлары мен қалақ қаптамалары – пісіру;
24) Бұрғы және пайдалану мачталары, мұнаралары – монтаж кезінде пісіру;
25) Бұрғы мұнаралары асты негіздемелері мен жоғары легирленген бұрғы трубаларынан жасалған үш дизельді жетектер– пісіру;
26) Адымдаушы экскаваторға арналған іргетас тақталары – пісіру;
27) Автомобильдер мен дизельдердің рамалары мен тораптары – пісіру;
28) Шкворня және локомотивтердің дизель асты рамалары;
29) Мұнай өнімдеріне арналған көлемі 1000 куб.м. жоғары және 5000 куб м. төмен резервуарлар – монтаж кезінде пісіру;
30) Трубаларды салқын прокат стандары мен труба тарту стандарына арналған стерженьдер - жекелеген элементтерді пісіру;
31) Көтергіш құрастырмалы темірбетон конструкциялар элементтерінің арматура шықпаларының жіктері - пісіру;
32) Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм) бу қазандарының труба элементтері - пісіру;
33) Төмен қысымды газбен қамтамасыз ету сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары – монтаждау кезінде пісіру;
34) Орта және жоғары қысымды газбен қамтамасыз ету сыртқы және ішкі желілерінің труба құбырлары – стационарлық жағдайда пісіру;
35) III және IV санаттардағы (топтағы) технологиялық труба құбырлары мен III және IV санаттардағы су мен бу құбырлары - пісіру;

36) Узлы подмоторных рам и цилиндры амортизаторов шасси самолетов - сварка;
37) Шины, ленты компенсаторы к ним из цветных металлов - сварка.
Сварка электродуговая.
1) Арматура, трубопроводы, отростки, фланцы, штуцеры, баллоны, резервуары, цистерны из коррозионностойких сталей, работающих под давлением от 1,5 до 4 МПа (от 15 до 40 кгс/кв.см.) - сварка;
2) Ахтерштевни, форштевни - сварка стыков и приваривание наружной обшивки;
3) Валы промежуточные, гребные и дейдвудные трубы - сварка;
4) Вертикальные кили и непроницаемые стрингеры - сварка монтажных стыков;
5) Винты гребные, лопасти ступицы среднего, высшего и особого класса точности всех размеров и конструкций - воздушно-дуговое строгание всех поверхностей гребного винта, лопастей и ступиц;
6) Винты гребные - приваривание стальных, литых или кованных наделок лопастей;
7) Газоплотнопрочные настилы из сталей - сварка и приваривание к основному корпусу;
8) Детали из стали - воздушно-дуговая строжка (выплавка корня шва и удаление временных креплений);
9) Детали, работающие в условиях вибрационных нагрузок - сварка секций;
10) Детали слесарного насыщения по основному корпусу и обшивке основных цистерн - приваривание;
11) Детали шельфов - приваривание к основному корпусу и к концевым поперечным переборкам;
12) Колонны стабилизирующие, раскосы, связи трубчатой и коробчатой форм плавучих буровых установок - сварка при монтаже на плаву;
13) Комингсы люков из легированных сталей - приваривание к обшивке корпуса (под наблюдением технолога );
14) Конструкции из маломагнитной стали толщиной металла от 1,5 до 3 мм, планированных сталей - сварка;
15) Конструкции из стали ЮЗ - сварка стыков и пазов;
16) Концевые и межотсечные переборки - приваривание к основному корпусу;
17) Кормовые и носовые оконечности в замкнутых помещениях в цеховых условиях - сварка набора между собой и к обшивке оконечностей;
18) Корпусы катеров (ремонт) - сварка;
19) Корпусы судов из углеродистых и низколегированных сталей - сварка стыков и пазов наружной обшивки во всех пространственных положениях;
20) Корпусы судовых насосов, сегменты сопел с фрезерными лопатками, судовые рулевые машины (цилиндры, плунжеры, клапанные коробки) - сварка;
21) Кронштейны, мортиры и выкружки гребных валов - сварка, сварка стыков, приваривание к корпусу;
22) Набор с разделкой кромок, стыки и пазы переборок из стали - сборка и приваривание на участке предварительной сборки;
23) Ниши якорных клюзов - приваривание к наружной обшивке на стапеле;

36) Моторасты рама тораптары мен ұшақ шассиі амортизаторларының цилиндрлері - пісіру;
37) Шиналар, олардың түсті металдан жасалған компенсатор жолақтары - пісіру.
ЭЛЕКТР ДОҒАЛЫ ПІСІРУ
1) 1,5-нан 4,0 МПа (15-нан 40 кгс/кв.см дейінгі) қысыммен жұмыс істейтін көміртекті болаттан жасалған арматура, құбырлар, өскіндер, фланецтер, штуцерлер, баллондар, резервуарлар, цистерналар - пісіру;
2) Ахтерштевнялар мен форштевнялар - жіктерді пісіру және сыртқы қаптаманы пісірмелеу;
3) Аралық валдар,есу және дейдвуд трубалары - пісіру;
4) Тік кильдер мен су өткізбейтін стрингерлер – монтаж жіктерін пісіру;
5) Есу винттері, барлық көлем мен конструкциялардағы дәлдігі орта, жоғары және ерекше сыныпты ступица қалақтары есу винтінің, қалақтар мен ступицалардың барлық беттерін ауа-доғалы жону;
6) Есу винттері – болат, құйма және соқпалы қалақтарды пісіріп қосу;
7) Газды тығыз, берік болаттан жасалған төсемдер - пісіру және негізгі корпусқа қосып пісіру;
8) Болаттан жасалған бөлшектер – ауа-доғалы жону (жік түбі мен уақытша бекітпелерді жою);
9) Вибрациялы жүктемемен жұмыс істейтін бөлшектер - секцияларды пісіру;
10) Негізгі корпус бойынша слесарлық сіңіру мен негізгі цистерна қаптауының бөлшектері – қосып пісіру;
11) Шельф бөлшектері – негізгі корпусқа және көлденең переборкаларға қосып пісіру;
12) Орнықтырушы ұстындар, ашпалар, жүзбелі бұрғы қондырғыларының труба және қорап пішіндес байламдары – жүзу кезінде монтаждаудағы пісіру;
13) Легирленген болаттан жасалған люк комингстері – корпус қаптамасына пісірп қосу (технологтың қадағалауымен);
14) Қалыңдығы 1,5 ден 3 мм дейінгі жоспарланған болаттан жасалған төмен магнитті конструкциялар – пісіру;
15) ЮЗ болатынан жасалған конструкциялар – жіктер мен паздарды пісіру;
16) Ұштық және отсекаралық переборкалар – негізгі корпусқа қосып пісіру;
17) Тұйық жерлердегі және цех жағдайларындағы корм мен тұмсық ұштары өзара және қаптамаға қосып пісіру;
18) Катер корпустары (жөндеу) - пісіру;
19) Көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған кеме корпустары – сыртқы қаптама жіктері мен паздарды барлық кеңістік жағдайларында пісіру;
20) Кеме насостарының корпусы, фрезер қалағы бар сопло сегменті, кеме рөлі машиналары (цилиндрлер, плунжерлер, клапан қораптары) - пісіру;
21) Кронштейндер, мортирлер мен есу валдарының выкружкалары - пісіру, жіктерін пісіру, корпусқа қосып пісіру;
22) Болаттан жасалған переборкалардың жиектері ернеуленген жиекшелері, жіктері мен паздарының жиынтығы – құрыстыру және алдын ала құрастыру учаскесінде пісірмелеу;
23) Клюз зәкірінің нишалары - стапельде сыртқы қаптамаға қосып пісіру;

24) Обухи, траверсы, балки пролетных мостовых кранов грузоподъемностью до 30 т - приваривание и сварка;
25) Обшивка и набор ОР, надстройка обтекателей и оконечностей НК - приваривание к ОК;
26) Обшивка и набор стабилизаторов - приваривание к мортирам;
27) Обшивка наружного корпуса из сталей-сварка монтажных стыков;
28) Опорные детали фундаментов открывания щитов - сварка между собой и приваривание к конструкциям носовой оконечности;
29) Основные цистерны - сварка и прихватка их к основному корпусу;
30) Палубы и платформы - сварка стыков и пазов в потолочном положении на стапеле;
31) Полотна и наборы переборок и цистерн, расположенных внутри ОК и неравнопрочных ему - сварка;
32) Полотна распорных платформ - приваривание к переборкам;
33) Поперечные и продольные бракеты стабилизаторов - сварка между собой;
34) Приварыши, наварыши из легированных сталей, контейнерные стаканы - приваривание на стапеле;
35) Рамы фундаментные компрессоров высокого давления - сварка)
36) Сварка и набор непроницаемых переборок и стрингеров, стабилизаторов, рулей, насадок, гондол - сварка на участке;
37) Секции кормовых и основных оконечностей на участке предварительной сборки и стапеле - сварка стыков и пазов;
38) Стыки и пазы наружной обшивки из сталей типа АК и ЮЗ, стрингеры, вертикальный киль, шпангоуты - сварка шва во всех пространственных положениях со сквозным проводом;
39) Стыки и пазы наружной обшивки технологических конструкций корпуса судна - сварка на пристапельной сборке;
40) Стыки и пазы обечаек основного корпуса - сварка;
41) Трубопроводы из низколегированных и коррозионностойких сталей, работающие под давлением от 0,1 до 1,5 МПа (от 1 до 15 кгс/кв.см.) при толщине стенки трубы свыше 2 мм - сварка;
42) Фундаменты под выдвижные устройства - приваривание к опорным плитам, платформам и импульсной цистерне;
43) Фундаменты под главные механизмы, подкрепления межотсечных переборок, внутренних цистерн - сварка;
44) Шахты, прочие рубки, комингсы входных и погрузочных люков - приваривание к основному корпусу;
45) Шахты, прочие рубки - сварка стыков и пазов;
46) Шпангоуты - сварка стыков и приваривание к основному корпусу;
47) Штампы - наплавление твердыми сплавами;
48) Штампы сложной конфигурации, тарелки, штоки, наконечники, шпиндели - наплавление кромок твердыми сплавами.
Сварка в защитных газах.
1) Аппараты теплообменные и другие змеевики из легких и цветных сплавов, а также баки, резервуары и сосуды из алюминиевых сплавов под гидравлическим давлением от 1,5 до 4,0 МПа (от 15 до 40 кгс/кв.см.) - сварка;

24) Жүк көтергіштігі 30 т дейінгі көпірлі крандардың обухтары, траверстері, балкалары – пісіру және қосып пісіру;
25) ОР қаптамасы мен жинағы, НК қондырмасы мен ұштары - ОК қосып пісіру;
26) Стабилизаторлардың қаптамасы мен жиынтығы - мортирлерге қосып пісіру;
27) Болаттан жасалған сыртқы корпус қаптамасы – монтаж жіктерін пісіру;
28) Щиттердің ашу іргетастарының тіреу бөлшектері - өзара пісіру және тұмсық ұшындағы конструкцияларға қосып пісіру;
29) Негізгі цистерналар - пісіру және негізгі корпусқа қармап алу;
30) Палубалар мен платформалар – жіктер мен паздарды стапельде төбедегі жағдайда пісіру;
31) ОК ішінде орналасқан және оған төзімдігі тең емес переборкалар мен цистерналардың полотнолары мен жиынтықтары - пісіру;
32) Ашпалы платформа полотнолары – переборкаларға қосып пісіру;
33) Стабилизаторлардың көлденең және бойлық бракеттері - өзара пісіру;
34) Легирленген болаттан жасалған приварыштар, наварыштар, контейнер стакандары – стапельде пісірмелеу;
35) Жоғары қысымды іргетас компрессорларының рамалар - пісіру;
36) Өткізбейтін переборкалар мен стрингерлер, стабилизатор, рөлдердің насадкаларын, гондолдар - учаскеде пісіру;
37) Алдын ала құрастыру учаскесінде және стапельдегі корм мен негізгі ұштар секциялары – жіктер мен паздарды пісіру;
38) АК және ЮЗ типтес болаттан жасалған сыртқы қаптамалардың жіктері мен паздары, стрингерлер, тік киль, шпангоуттар – барлық кеңістік жағдайларында тұтас өтетін жікті пісіру;
39) Кеме корпусы технологиялық конструкциялары сыртқы қаптамасының жіктері мен паздары – стапель алды құрастыруда пісіру;
40) Негізгі корпус обечаектарының жіктері мен паздары – пісіру;
41) Төмен легирленген және татқа төзімді болаттан жасалған, 0,1 до 1,5 МПа (1 ден 15 кгс/кв.см. дейінгі) дейінгі қысыммен жұмыс істейтін, труба қабырғасының қалыңдығы 2 мм жоғары, труба құбырлары - пісіру;
42) Жылжып шығатын құрылғы асты іргетастары - тіреу тақталарына, платформалар мен импульсті цистернаға қосып пісіру;
43) Ба механизмдер асты іргетастары, отсекаралық переборка, ішкі цистерналар бекітпелері - пісіру;
44) Шахталар, басқа да рубкалар, кірме және тиеу люктерінің комингстері – негізгі корпусқа қосып пісіру;
45) Шахталар, басқа да рубкалар - жіктері мен паздарды пісіру;
46) Шпангоуттар – жіктерді пісіру және негізгі корпусқа қосып пісіру;
47) Штампылар - қатты балқымамен қаптау;
48) Күрделі конфигурациялы штампылар, тарелкалар, штоктар, ұштықтар, шпиндельдер – жиектерін қатты балқымамен қаптау.
Қорғау газдарында пісіру
1) 1,5-тен 4,0 МПа (15-тен 40 кгс/кв.см.) дейінгі гидравликалық қысымда жылу алмастыратын аппараттар және жеңіл және түсті балқымалардан жасалған басқа да иректемелер, сондай-ақ бактар, резервуарлар және алюминий балқымаларынан жасалған ыдыстар – дәнекерлеу;

2) Арматура из сплавов, трубопроводы и арматура из алюминиевых сплавов - приваривание фланцев, штуцеров, насадок, ниппелей;
3) Арматура к сильфонным компенсаторам из коррозионностойких сталей и титановых сплавов - приваривание со 100% гаммаграфированием;
4) Блоки, каркасы, коробки, крышки, панели из цветного металла - сварка под испытанием давлением от 0,1 до 1,0 МПа (от 1 до 10 кгс/кв.см.);
5) Винты гребные из цветных сплавов - наплавление, заварка трещин, приваривание наделок;
6) Двери и узлы с толщиной металла до 1,5 мм из однородных и разнородных алюминиевых сплавов - сварка;
7) Детали сложной конфигурации из разнородных алюминиевых сплавов и коррозионностойких сталей при толщине стенки до 2 мм - сварка;
8) Кожухи, обтекатели из сплавов - сварка под испытанием давлением до 4,0 МПа (40 кгс/кв.см.);
9) Компенсаторы и другие сложные узлы водотрубных котлов из сплавов - сварка;
10) Корпусы из коррозионностойких сталей, работающих под давлением от 1,5 до 4,0 МПа (от 15 до 40 кгс/кв.см;) - сварка;
11) Надстройки из сплавов - приваривание к корпусу;
12) Насыщение корпуса и концевых переборок из сплавов - приваривание)
13) Трубопроводы из медно-никелевых и алюминиевых сплавов, работающих под давлением от 0,1 до 1,5 МПа (от 1 до 15 кгс/кв.см.) - сварка;
14) Трубы из медных, медно-никелевых, алюминиевых сплавов, из коррозионностойких сталей и сплавов - сварка стыков, приваривание фланцев, патрубков, штуцеров, приварышей под давлением от 1,5 до 4,0 МПа (от 15 до 40 кгс/кв.см.);
15) Трубы дейдвудные, валы гребные, крышки герметизированного закрытия - наплавление цветными сплавами и коррозионностойкими сталями;
16) Узлы агрегатов из сплавов толщиной металла 0,3 мм - сварка.
223. Электросварщик ручной сварки 6-й разряд
Характеристика работ. Ручная дуговая и плазменная сварка сложных аппаратов, узлов, конструкций и трубопроводов из различных сталей, цветных металлов и сплавов. Ручная дуговая и газоэлектрическая сварка сложных строительных и технологических конструкций, работающих под динамическими и вибрационными нагрузками, и конструкций сложной конфигурации. Сварка экспериментальных конструкций из металлов и сплавов с ограниченной свариваемостью, а также из титана и титановых сплавов. Сварка сложных конструкций в блочном исполнении во всех пространственных положениях сварного шва.
Должен знать: конструкцию обслуживаемого оборудования, разновидности титановых сплавов, их сварочные и механические свойства, виды коррозии и факторы, вызывающие ее, методы специальных испытаний свариваемых изделий и назначение каждого из них, схемы откачных систем камер с контролируемой атмосферой, основные виды термической обработки сварных соединений, основы металлографии сварных швов.
Примеры работ:

2) Балқымалардан жасалған арматуралар, алюминий балқымаларынан жасалған құбырлар мен арматуралар - фланецтерді, штуцерлерді, саптамаларды, ниппельдерді пісіру;
3) Коррозияға төзімді болаттан және титан балқымалардан жасалған сильфон компенсаторларына арналған арматура - 100% гаммаграфирлеумен пісіру;
4) Түсті металдан жасалған блоктар, каркастар, қораптар, қақпақтар, панельдер - 0,1-ден 1,0 МПа (1-ден 10 кгс/кв.см.) дейінгі қысымды сынай отырып, пісіру;
5) Түсті балқымалардан жасалған есу винттері – балқыту, жарықтарын қайнату, жасамаларды пісіру;
6) Бірыңғай және әртүрлі алюминий балқымалардан жасалған металл қалыңдығы 1,5 мм дейін есіктер мен тораптар – пісіру;
7) Қалыңдығы 2 мм әртүрлі алюминий балқымалардан және коррозияға төзімді болаттан жасалған күрделі конфигурациялы бөлшектер – пісіру;
8) Қаптамалар, балқымалардан жасалған орамалар - 4,0 МПа (40 кгс/кв.см.) дейін қысымды сынай отырып, пісіру;
9) Компенсаторлар және балқымалардан су құбырлары қазандықтарының басқа да күрделі тораптары – пісіру;
10) 1,5-ден 4,0 МПа (15-ден 40 кгс/кв.см.) дейін қысымда жұмыс істейтін коррозияға төзімді болаттан жасалған корпустар – пісіру;
11) Балқымалардан жасалған қондырмалар – корпусқа пісіру;
12) Балқымалармен толықтырылған корпустар мен шеткі переборкалар - пісіру;
13) 0,1-ден 1,5 МПа (1-ден 15 кгс/кв.см.) дейінгі қысымда жұмыс істейтін мыс-никельді және алюминий балқымалардан жасалған құбырлар – пісіру;
14) Мыс-никельді және алюминий балқымалардан, коррозияға төзімді болаттан және балқымалардан жасалған құбырлар – жіктерді дәнекерлеу, 1,5-ден 4,0 МПа (15-ден 40 кгс/кв.см.) дейін қысымда фланецтерді, патрубкаларды, штуцерлерді, пісірмелерді пісіру;
15) Дейдвудты құбырлар, есу біліктері, герметизделген жаппа қақпақтар – түсті балқымалар мен коррозияға төзімді болаттарды балқыту;
16) Металл қалыңдығы 0,3 мм балқымалардан жасалған тораптар – пісіру.
223. Қолмен дәнекерлейтін электр дәнекерлеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі аппараттарды, құрылымдарды және түрлі болаттан жасалған құбыржолдарды, түсті металдарды және қорытпаларды қолмен доғалық және плазмалық дәнекерлеу. Динамикалық және дірілді жүктемелерде жұмыс істейтін күрделі құрылыс және технологиялық құрылымдарды, күрделі конфигурациялы құрылымдарды қолмен доғалық және газ-электрмен дәнекерлеу. Шектелген дәнекерліктегі металдар мен қорытпалардан, сондай-ақ титан және титан қорытпалардан жасалған тәжірибелік құрылымдарды дәнекерлеу. Блоктай орындалған дәнекер жігінің барлық кеңістік жағдайындағы күрделі құрылымдарын дәнекерлеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымын, титан қорытпалардың түрлерін, олардың дәнекерлік және механикалық қасиеттерін, тот басудың түрлері мен оны тудыратын факторларды, дәнекерленетін бұйымдардың арнайы сынама әдістері мен әрбірінің қызметі, бақыланатын атмосфералы камераның тартып шығаратын жүйесінің тәсімдерін, дәнекер жалғаманы термиялық өңдеудің негізгі түрлерін, дәнекер жіктері металлография негіздері.
Жұмыс үлгілері

1) Балки пролетные мостовых кранов грузоподъемностью 30 т и выше - сварка;
2) Балки рабочих площадок мартеновских цехов, конструкций бункерных и разгрузочных эстакад металлургических предприятий, балки подкрановые под краны тяжелых режимов работы, стрелы шагающих экскаваторов - сварка;
3) Барабаны котлов с давлением свыше 4,0 МПа (38,7 атм.) - сварка;
4) Газгольдеры и резервуары для нефтепродуктов объемом 5000 куб)м) и более - сварка при монтаже;
5) Газонефтепродуктопроводы магистральные - сварка при монтаже;
6) Емкости и покрытия сферические и каплевидные - сварка;
7) Ңмкости, колпаки, сферы и трубопроводы вакуумные и криогенные - сварка;
8) Замки бурильных труб и муфт - сварка двойным швом;
9) Колеса рабочие газотурбокомпрессоров, паровых турбин, мощных воздуходувок - приваривание лопастей и лопаток;
10) Колонны синтеза аммиака - сварка;
11) Конструкции из легких алюминиево-магниевых сплавов - сварка;
12) Конструкции радиомачт, телебашен и опор ЛЭП - сварка при монтаже;
13) Коробки паровых турбин - сварка и наплавление раковин;
14) Корпусы статоров крупных турбогенераторов с водородным и водородно-водяным охлаждением - сварка;
15) Корпусы тяжелых дизельных двигателей и прессов - сварка;
16) Котлы паровые судовые - приваривание донышек, сварка ответственных узлов односторонним стыковым швом;
17) Лапы и шорошки буровых долот, бурильные паропроводники - сварка;
18) Нефте- и газопроводы - сварка для ликвидации разрывов;
19) Обвязка трубопроводами нефтяных и газовых скважин и скважин законтурного заводнения - сварка;
20) Резервуары и конструкции из двухслойной стали и других биметаллов - сварка;
21) Стержни арматуры железобетонных конструкций в разъҰмных формах - сварка ванным способом;
22) Строения пролҰтные металлических и железобетонных мостов- сварка;
23) Трубные элементы паровых котлов давлением свыше 4,0 Мпа ( 38,7 атм.) - сварка;
24) Трубопроводы напорные, камеры спиральные и камеры рабочего колеса турбин гидроэлектростанций - сварка;
25) Трубопроводы наружных сетей газоснабжения среднего, высокого давления - сварка при монтаже;
26) Трубопроводы технологические I и II категорий (групп), трубопроводы пара и воды I и II категорий - сварка.
Сварка электродуговая.

1) Жүк көтергіштігі 30 тонналық көпір крандарының аралық арқалықтары – дәнекерлеу;
2) Мартен цехтары, металлургиялық кәсіпорындардың бункерлік және түсіретін эстакадалары құрылымдары жұмыс алаңдарының арқалықтары, жұмыстың ауыр режиміндегі крандардың кран астындағы арқалықтары, жүретін экскаваторлардың бұрмалары – дәнекерлеу;
3) Қысымы 4,0 МПа (38,7 атм.) жоғары қазандықтардың барабандары – дәнекерлеу;
4) Көлемі 5000 куб.м. және одан жоғары мұнай өнімдеріне арналған газгольдерлер мен резервуарлар - монтаждау кезінде дәнекерлеу;
5) Магистральді газ-мұнай өнімі құбыржолдары – монтаждау кезінде дәнекерлеу;
6) Сферикалық және тамшы тәріздес сыйымдылықтар мен жабындар – дәнекерлеу;
7) Вакуумды және криогенді сыйымдылықтар, қалпақтары, сфералар мен құбыржолдар – дәнекерлеу;
8) Бұрғылау құбырлары мен муфталарының құлыптары – екі жақты дәнекерлеу;
9) Газқұбыр компрессорларының, бу турбиналарының, қуатты ауа үрлегіштерді жұмысшы дөңгелектері – қалақтар мен күректерді дәнекерлеу;
10) Аммиак синтезінің колонналары – дәнекерлеу;
11) Жеңіл алюминий-магний қорытпаларынан жасалған құрылымдар – дәнекерлеу;
12) ЛЭП радиомачталарының, телебашняларының және тіректерінің құрылымдары – монтаждау кезінде дәнекерлеу;
13) Бу турбиналарының қораптары – раковиналарды дәнекерлеу және балқыту;
14) Сутекті және сутекті-сумен салқындататын ірі құбыргенераторлары статорларының корпустары – дәнекерлеу;
15) Ауыр дизельді қозғалтқыштар мен сығымдағыштардың корпустары – дәнекерлеу;
16) Бу кемелік қазандықтар – түптерін дәнекерлеу, маңызды жіктерін бір жақты жапсарлас жікпен дәнекерлеу;
17) Бұрғылау қашауларының табандары мен қалқандары, бұрғылау бу өткізгіштері – дәнекерлеу;
18) Мұнай және газ құбырлары – жарылған жерлерді жөндеген кезде дәнекерлеу;
19) Мұнай және газ скважиналары және пішін енгізу скважиналары құбыржолдарын орап байлау – дәнекерлеу;
20) Екі қабатты болаттан және басқа да биметалдан жасалған резервуарлар мен құрылымдар – дәнекерлеу;
21) Алмалы-салмалы нысандағы темір бетон құрылымдары арматураларының өзекшелері – бұлаулау тәсілімен дәнекерлеу;
22) Металл және темір металл көпірлердің аралық құрылымдары – дәнекерлеу;
23) Қысымы 4,0 МПа-дан жоғары бу қазандықтарының құбырлық элементтері (38,7 атм.) – дәнекерлеу;
24) Қысымды құбыржолдар; гидроэлектр станциялардағы турбинаның спиральді камералары мен жұмыс дөңгелектері камералары – дәнекерлеу;
25) Орташа, жоғары қысымда газбен жабдықтау сыртқы желілерінің құбыржолдары – монтаждау кезінде дәнекерлеу;
26) І және ІІ санаттағы технологиялық құбыржолдар, І және ІІ санаттағы бу мен су құбыржолдары – дәнекерлеу.
Электр доғалық дәнекерлеу

1) Аппараты теплообменные и другие сосуды из специальных сталей под пробное давление свыше 20,0 МПа (свыше 200 кгс/кв.см.) - сварка;
2) Бракеты ПЦ - приваривание к обшивке;
3) Горловины из легированных сталей - сварка герметичным швом под давлением свыше 4,0 МПа (свыше 40 кгс/кв.см.);
4) Двери и воротники входных люков с полотном переборок - вварка;
5) Емкости буферные под воздушное давление 40,0 МПа (400 кгс/кв.см.) - сварка;
6) Заглушки для гидравлических испытаний блока - приваривание;
7) Коллекторы, камеры, трубы, баллоны, цистерны, резервуары из углеродистых и низколегированных сталей под давлением свыше 4,0 МПа (свыше 40 кгс/кв.см.) - сварка;
8. Колонны опорные плавучих буровых установок - сварка при монтаже;
9) Конструкции из высокопрочных специальных сталей - сварка монтажных стыков ОК в вертикальном и потолочном положениях;
10) Коробки кабельные - сварка под испытанием давлением свыше 4,0 МПа (свыше 40 кгс/кв.см.);
11) Корпусные конструкции и узлы, 100% сварных швов которых подвергается ультразвуковому или гаммаграфическому контролю - сварка;
12) Корпусы баков специального назначения (полотна днища, поперечные переборки, крыша) - сварка;
13) Корпусы захлопок и труб ТА - приваривание к основному корпусу изд) 21;
14) Листы съемные корпуса из высокопрочных сталей - сварка после гидравлических испытаний;
15) Межкорпусные переходы, коминг-площадки, трубы ТА и дейдвудные - сварка и правка;
16) Мортиры, горловины, выкружки, стулья, стаканы и прочие - сварка и приваривание;
17) Обшивка внутренних прочных цистерн, рецессов, выгородок и полотен непроницаемых переборок (стрингеров) - сварка между собой и приваривание;
18) Обшивка и шпангоуты контейнеров - сварка;
19) Обшивка и шпангоуты спасательных устройств, а также ввариваемых в них комингсов, штоковые устройства - сварка и приваривание;
20) Обшивка наружных прочных цистерн и выгородок - сварка и приваривание;
21) Обшивка ОК, ПР - сварка стыков и пазов;
22) Обухи, траверсы, балки пролҰтных кранов грузоподъемностью свыше 30 т - сварка;
23) Полотна и набор межкорпусных связей ОК и равнопрочных конструкций - сварка и приваривание к ОК;
24) Полотна и наборы распорных платформ и непроницаемых переборок - сварка и приваривание;
25) Полотна шельфов и набор концевых прочных переборок - сварка и приваривание;

1) Сынамалы қысымы 20,0 МПа-дан жоғары (200 кгс/кв.см. жоғары) арнайы болаттан жасалған жылу алмастыру аппараттары мен басқа да ыдыстар - дәнекерлеу;
2) ПЦ бракеттері көмкермеге дәнекерлеу;
3) Қоспаланған болаттан жасалған қылталар - 4,0 МПа (40 кгс/кв.см. жоғары) қысымдағы герметикалық жапсармен дәнекерлеу;
4) Төсеммен қоршалған кіру люктерінің есіктері мен жағалары – дәнекерлеу;
5) Ауа қысымы 40,0 МПа (400 кгс/кв.см.) буферлік сыйымдықтар - дәнекерлеу;
6) Блокты гидравликалық сынауға арналған тығындар – дәнекерлеу;
7) Қысымы 4,0 МПа (40 кгс/кв.см. жоғары) жоғары көміртекті және төмен қоспаланған болаттан жасалған коллекторлар, камералар, құбырлар, баллондар, цистерналар, резервуарлар - дәнекерлеу;
8) Жүзетін бұрғылау құрылымының тіреу бағаналары – монтаждау кезінде дәнекерлеу;
9) Жоғары төзімді арнайы болаттан жасалған құрылымдар – ОК монтаждау жіктерін тігінен және төбеде дәнекерлеу;
10) Кабельді қораптар - қысымы 4,0 МПа (40 кгс/кв.см. жоғары) жоғары сынамада дәнекерлеу;
11) Ультрадыбыстық немесе гаммаграфиялық бақылауға жататын 100% жапсарлас жіктердің корпустық құрылымдары мен тораптары – дәнекерлеу;
12) Арнайы жасалған бактардың корпустары (түбіндегі төсем, көлденең қоршаулар, шатыры) – дәнекерлеу;
13) ТА жаппалары мен құбырларының корпустары – 21 басыл. негізгі корпусқа дәнекерлеу;
14) Жоғары төзімді болаттан жасалған алмалы-салмалы корпустың жаймалары – гидравликалық сынамадан кейін дәнекерлеу;
15) Корпус аралықтары, коминг алаңшалар, ТА және дейдвудты құбырлар – дәнекерлеу және түзету;
16) Мортирлер, қылталары, бұрамалары, орындықтар, стакандар және өзгелер – дәнекерлеу және жапсыру;
17) Ішкі төзімді цистерналарды, рецессорларды, қоршауларды және кірмейтін аралық жаймаларын (стрингерлерді) қаптау - өз араларында дәнекерлеу және жапсыру;
18) Контейнерлерді қаптау және шпангоуттары – дәнекерлеу;
19) Құтқару құрылғыларын қаптау және шпангоуттар, сондай-ақ соларға дәнекерленетін комингстер, штокты құрылғылар – дәнекерлеу және жабыстыру;
20) Сыртқы төзімді цистерналар мен қоршауларды қаптау – дәнекерлеу және жабыстыру;
21) ОК, ПР қаптау – жіктері мен паздарын дәнекерлеу;
22) Жүк көтергіштігі 30 т-дан жоғары аралық крандардың сырты, траверстері, арқалықтары – дәнекерлеу;
23) ОК корпус аралық байланыстардың және теңдей төзімді құрылымдардың жаймалары мен жиынтығы – ОК-ға дәнекерлеу және жабыстыру;
24) Тірке платформалар мен кіргізбейтін қоршаулардың жаймалары мен жиынтықтары – дәнекерлеу және жабыстыру;
25) Шельф жаймалары мен ұшы төзімді қоршаулардың жиынтықтары – дәнекерлеу және жабыстыру;

26) Прочие капсулы, камеры, гондолы и т.д., работающие на полное забортное давление - сварка;
27) Стенки и ребра жесткости рамы ПТУ, фундаменты главных механизмов - сварка и приваривание;
28) Съемные листы и заделки основного корпуса изд. 21 - сварка;
29) Торцы набора концевых переборок, наружных и внутренних цистерн - приваривание к обшивке ОК и ПЦ;
30) Трубопроводы высокого давления с рабочим давлением 40,0 МПа (400 кгс/кв.см.) и выше на плавучих буровых установках - сварка;
31) Трубопроводы главного и вспомогательного пара - приваривание арматуры и отпрысков под давлением свыше 4,0 МПа (свыше 40 кгс/кв.см.);
32) Трубопроводы - сварка в труднодоступных местах с контролем качества швов рентгенографированием;
33) Трубы биметаллические под давлением свыше 20,0 МПа (свыше 200 кгс/кв.см.) - правка фланцев и сварка;
34) Трубы котельные под пробное давление свыше 4,0 МПа (свыше 40 кгс/кв.см.), неповоротные стыки под прочное давление свыше 2,5 МПа (свыше 25 кгс/кв.см.) - сварка;
35) Швы сварные - сварка в труднодоступных местах с применением зеркала.
Сварка в защитных газах
1) Аппараты теплообменные из алюминиевых и медных сплавов под гидравлическим давлением свыше 4,0 МПа (свыше 40 кгс/кв.см.) - сварка;
2) Арматура из оловянистых бронз и кремнистой латуни - заварка дефектов под давлением свыше 4,0 МПа (свыше 40 кгс/кв.см.);
3) Баллоны из титановых сплавов и коррозионностойких сталей под давлением свыше 4,0 МПа (свыше 40 кгс/кв.см.) - сварка;
4) Иллюминаторы из специальных сплавов и сталей под давлением свыше 20,0 МПа (свыше 200 кгс/кв.см.) - предварительная сварка и вварка в корпус;
5) Колпаки, обечайки, корпусы, крышки, трубы из цветных металлов - сварка под испытание давлением свыше 4,0 МПа 9 (свыше 40 кгс/кв.см.);
6) Конструкции из сплавов и коррозионностойких сталей, работающих под давлением свыше 20,0 МПа (свыше 200 кгс/кв.см.) - сварка;
7) Конструкции специальные из коррозионностойких сталей толщиной до 2 мм, подвергаемые рентгеногаммаграфированию, гидро- и пневмоиспытаниям под давлением свыше 5,0 МПа (свыше 50 кгс/кв.см.) - сварка;
8) Контейнеры, корпусы из коррозионностойких сталей - сварка под испытание давлением свыше 5,0 МПа (свыше 50 кгс/кв.см.);
9) Патрубки из коррозионностойких сталей - сварка неповоротных стыков;
10) Стыки монтажные корпуса из специальных сталей и сплавов - сварка в труднодоступных местах;

26) Толықтай сыртқы борт қысымымен жұмыс істейтін өзге де капсулалар, камералар, гондолдар және т.б. – дәнекерлеу;
27) ПТУ рамасының қаттылық қабырғалары мен жақтары, негізгі тетіктердің тұғырлары – дәнекерлеу және жабыстыру;
28) 21 басыл) негізгі корпустың алмалы-салмалы жаймалары мен бітеулері – дәнекерлеу;
29) Қоршау ұштары жиынтығының кесіктері, сыртқы және ішкі цистерналар – ОК және ПЦ қаптамаларына дәнекерлеу;
30) Жұмыс қысымы 40,0 МПа (400 кгс/кв.см.) қысымдағы және одан жоғары жүзетін бұрғылау құрылғыларындағы құбыржолдар – дәнекерлеу;
31) Негізгі және қосалқы бу құбыржолдары – 4,0 МПа-дан жоғары қысымдағы (40 кгс/кв.см. жоғары) арматура мен тарамдарды дәнекерлеу;
32) Құбыржолдар – рентгенографирлеумен жіктерінің сапасын бақылай отырып қол жетімсіз жерлерді дәнекерлеу;
33) Қысымы 20,0 МПа-дан жоғары (200 кгс/кв.см. жоғары) биметалл құбыржолдар – фланецтерді түзету және дәнекерлеу;
34) Сынамалы қысымы 4,0 МПа-дан жоғары (40 кгс/кв.см. жоғары) қазандық құбырлары, тұрақты қысымы 2,5 МПа-дан жоғары (25 кгс/кв.см. жоғары) бұралатын жапсарлар - дәнекерлеу;
35) Дәнекер жіктері – айнаны пайдалана отырып қол жетпейтін жерлерді дәнекерлеу.
Қорғау газдарымен дәнекерлеу
1) 4,0 МПа-дан жоғары (40 кгс/кв.см. жоғары) гидравликалық қысыммен алюминий және мыс қорытпаларынан жасалған жылу алмастыратын аппараттар – дәнекерлеу;
2) Қалайылы қола және кремнийлі латуньнен жасалған арматура - 4,0 МПа (40 кгс/кв.см. жоғары) қысымда ақаулықтарын дәнекерлеу;
3) 4,0 МПа-дан жоғары (40 кгс/кв.см. жоғары) қысымда титан қорытпалары мен тотқа төзімді болаттан жасалған баллондар - дәнекерлеу;
4) 20,0 МПа-дан жоғары (200 кгс/кв.см. жоғары) қысымда арнайы қорытпалар мен болаттан жасалған иллюминаторлар - корпусқа алдын-ала дәнекерлеп жабыстыру;
5) Түсті металдан жасалған қалпақтар, ернеушелер, корпустар, қақпақтар, құбырлар - 4,0 МПа 9-дан жоғары (40 кгс/кв.см. жоғары) қысымда сынамалап дәнекерлеу;
6) 20,0 МПа-дан жоғары (200 кгс/кв.см. жоғары) қысымда жұмыс істейтін қорытпалар мен тотқа төзімді болаттан жасалған құрылымдар – дәнекерлеу;
7) 5,0 МПа-дан жоғары (50 кгс/кв.см. жоғары) қысымда рентгеногаммографияға, гидро- және пневмосынамаға ұшырайтын қалыңдығы 2 мм-ге дейінгі тотқа төзімді болаттан жасалған арнайы құрылымдар – дәнекерлеу;
8) Тотқа төзімді болаттан жасалған контейнерлер, корпустар - 5,0 МПа-дан жоғары (50 кгс/кв.см. жоғары) қысымда сынамалап дәнекерлеу;
9) Тотқа төзімді болаттан жасалған келте құбырлар – бұрылмайтын жіктерді дәнекерлеу;
10) Арнайы болаттан және қорытпалардан жасалған монтажды корпустың жапсарлары – қол жетпейтін жерлерін дәнекерлеу;

11) Стыки труб из медно-никелевых, медных, алюминиевых, титановых сплавов, коррозионностойких сталей в системах с давлением свыше 4,0 МПа (свыше 40 кгс/кв.см.) - сварка, приваривание арматуры;
12) Трубопроводы из коррозионностойких сталей под давлением свыше 5,0 МПа (свыше 50 кгс/кв.см.) - сварка в труднодоступных местах с применением зеркала;
13) Установки водоопреснительные медные - сварка под давлением 0,6 МПа (6 кгс/кв.см. ).
Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Сварочные работы", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, издания 2002 года приведены в приложении 3 к разделу 3 ЕТКС (выпуск 2).
4. Котельные, холодноштамповочные, волочильные и
давильные работы
Aвтоматчик холодновысадочных автоматов
224. Aвтоматчик холодновысадочных автоматов 2-й разряд
Характеристика работ. Высадка на одноударных холодновысадочных и гайкопросечных автоматах заклепок, винтов, шурупов, шайб, опорных кнопок, шлевок и других изделий с длиной высаживаемой части до двух диаметров проволоки (прутка). Подача проволоки и прутков в автомат. Изготовление гвоздей или тексов проволоки на гвоздильных автоматах. Высадка на автоматах различных конструкций деталей и изделий по 12-14 м квалитетам. Навертывание гаек на болты на полуавтоматах. Подналадка одноударных холодновысадочных и гайкопробивных автоматов.
Должен знать: устройство холодновысадочных, гайкопробивных и гвоздильных автоматов и правила пользования ими, назначение и правила применения простых контрольно-измерительных инструментов и используемых приспособлений, наименование и маркировку обрабатываемых материалов, обозначение квалитетов и параметров шероховатости на чертежах и калибрах.
225. Aвтоматчик холодновысадочных автоматов 3-й разряд
Характеристика работ. Высадка на двухударных холодновысадочных и гайкопробивных автоматах заготовок болтов, заклепок, винтов и других изделий с длиной высаживаемой части свыше двух до четырех диаметров проволоки (прутка). Изготовление гвоздей, тексов и шплинтов на гвоздильных автоматах типа "Вафиос-70". Изготовление винтов, шурупов, дюбелей и пружинных шайб на автоматах-комбайнах и на оборудовании в поточной линии. Изготовление профилей из пруткового металла в холодном состоянии на станках-автоматах. Гибка крючьев крепежных изделий на станке. Высадка на автоматах различной конструкции деталей и изделий по 8-11-м квалитетам. Высадка изделий (заклепок) с пустотелым стержнем в одной матрице. Проверка изготовляемых деталей по образцу или шаблонам универсальным и специальным измерительным инструментом. Наблюдение за состоянием режущего инструмента, системой смазки и охлаждения. Обрезка головок болтов на специальных обрезных автоматах. Подналадка двухударных холодновысадочных и гайкопробивных автоматов.
Должен знать: устройство и назначение механизмов обслуживаемых автоматов и их кинематические схемы, назначение и правила применения универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов, понятия о допусках и посадках, квалитетах и параметрах шероховатости.

11) 4,0 МПа–дан жоғары (40 кгс/кв.см. жоғары) қысымдағы жүйелерде мыс-никель, мыс, алюминий, титан қорытпалардан, тотқа төзімді болаттан жасалған құбырлардың жапсарлары - дәнекерлеу, арматураны жабыстыру;
12) 5,0 МПа–дан жоғары қысымдағы (50 кгс/кв.см. жоғары) тотқа төзімді болаттан жасалған құбыржолдар - айнаны пайдаланып қол жетпейтін жерлерді дәнекерлеу;
13) Суды тұщыландыратын мыс құрылғылар - 0,6 МПа (6 кгс/кв.см.) қысымда дәнекерлеу.
"Дәнекерлеу жұмыстары" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың қолданыстағы БТБА 2002 жылғы шығарылымының атаулары көрсетілген тізбесі БТБА-ның (2-шығарылым), 3-бөлімінің 3-қосымшасында келтірілген.
4. Қазандық, суықтай қалыптау, созғылау және сығу жұмыстары
Суықтай түсіру автоматтарының автоматшысы
224. Суықтай түсіру автоматтарының автоматшысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір соққылы суықтай түсіру және гайка кесу автоматтарында тойтармаларды, бұрандаларды, бұрандалы шегелерді, шайбаларды, тірек кнопкаларды, белдікшелерді және де басқа сымның (шыбық тәрізді) екі диаметріне дейін отырғызылатын ұзындықтағы бұйымдарды түсіру. Сым және шыбық тәрізді автоматқа жіберу. Шеге немесе сым текстерін шеге жасайтын автоматтарда дайындау. 12-14 квалитеттер бойынша бөлшектер мен бұйымдарды түрлі құрылым автоматтарында түсіру. Жартылай автоматта гайкаларды бұрандаларға бұрау. Бір соққылы суықтай түсіру және гайка кесу автоматтарын баптау.
Білуге тиіс: суықтай түсіру, гайка кесу және шеге жасайтын автоматтардың құрылымы және оларды пайдалану ережесі, қарапайым бақылау-өлшеу аспаптарының және қолданылатын айлабұйымдардың қызметі мен қолдану ережесі, өңделетін материалдардың атауы мен таңбалары, сызбалар мен калибрлердегі квалитеттердің белгіленуі және кедір-бұдырлық параметрлері.
225. Суықтай түсіру автоматтарының автоматшысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Екі соққылы суықтай түсіру және гайка кесу автоматтарында тойтармаларды, бұрандаларды, бұрандалы шегелерді, шайбаларды, тірек кнопкаларды, белдікшелерді және де басқа сымның (шыбық тәрізді) төрт диаметріне дейін отырғызылатын ұзындықтағы бұйымдарды түсіру. "Вафиос-70" үлгідегі шеге жасайтын автоматтарда шеге, текс және шплинттер жасау. Комбайн автоматтарда және ағынды желілердегі жабдықтарда бұрандалар, бұрандалы шегелер, теспелер және серіппелік шайбалар жасау. Автомат станоктарда суықтай шыбық тәрізді металлдан жасалған кескіндер жасау. Бекіту бұйымдарының ілгектерін станоктарда ию. 8-11 квалитеттер бойынша бөлшектер мен бұйымдардың түрлі құрылымын автоматта түсіру. Бір матрицадағы бос өзекшелі бұйымдарды (тойтармаларды) түсіру. Үлгі немесе шаблон бойынша әмбебап және арнайы өлшеу құралымен жасалатын бөлшектерді тексеру. Кесетін аспаптың жай-күйін, майлау және салқындату жүйесін қадағалау. Бұрандалардың қалпақшаларын кесетін автоматтарда кесу. Екі соққылы суықтай түсіру және гайка кесетін автоматтарды баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін автомат тетіктерінің құрылымы мен қызметі және олардың кинематикалық тәсімдері, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен қолдану ережесі, кедір-бұдырлықтың шегі және отырғызу, квалитеттер және параметрлер туралы түсініктер.

226. Aвтоматчик холодновысадочных автоматов 4-й разряд
Характеристика работ. Высадка из многоударных холодновысадочных и гайкопробивных автоматах с разъемной матрицей изделий с длиной высаживаемой части свыше четырех диаметров проволоки (прутка). Высадка, накатка, обрезка, нарезка болтов, гаек и других изделий из заготовок диаметром до 17 мм на многопозиционных, комбинированных, калибровочных автоматах и автоматах-комбайнах. Изготовление гвоздей или тексов на гвоздильных автоматах всех типов, кроме "Вафиос-70". Высадка винтов с прямым и крестообразным шлицем и болтов с внутренним шестигранником на болтовысадочных автоматах. Высадка тяг, специальных болтов и других аналогичных изделий на прессах-полуавтоматах. Высадка звездочки на двухударном высадочном и обрезном автоматах. Высадка заклепок с пустотелым стержнем в двух матрицах. Высадка на автоматах различных конструкций деталей и изделий по 7-10 квалитетам. Высадка монометаллических контактов из драгоценных металлов и их сплавов на автоматах различных конструкций. Подналадка многоударных холодновысадочных и гайкопробивных автоматов.
Должен знать: устройство обслуживаемых автоматов, технические требования, предъявляемые к изготовляемым деталям, устройство применяемых контрольно-измерительных инструментов, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости, механические свойства обрабатываемых металлов и материалов.
227. Aвтоматчик холодновысадочных автоматов 5-й разряд
Характеристика работ. Высадка, накатка, обрезка, нарезка болтов, гаек и других изделий из заготовок диаметром свыше 17 мм на многопозиционных, комбинированных калибровочных холодновысадочных автоматах и автоматах-комбайнах. Высадка на автоматах различной конструкции деталей, изделий по 6-7 квалитетам. Высадка биметаллических контактов с плакирующим слоем из драгоценных металлов и их сплавов на многопозиционных автоматах со сваркой компонентов заготовок изделий. Подналадка многопозиционных, комбинированных, калибровочных холодновысадочных автоматов и автоматов-комбайнов.
Должен знать: устройство, кинематическую схему и способы наладки автоматов различных типов, устройство, назначение и условия применения сложных контрольно-измерительных инструментов, конструкцию универсальных и специальных приспособлений, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Вальцовщик
228. Вальцовщик 2-й разряд
Характеристика работ. Вальцовка, правка и гибка на различных вальцах и прессах деталей из листового и пруткового металла толщиной до 10 мм в холодном состоянии и до 20 мм в горячем состоянии. Вальцовка кромок с последующей правкой по линейке и шаблону. Гибка и вальцовка углов с малым радиусом закругления, гибка при помощи прокладок и правка на вальцах крупного листового и сортового металла в холодном и горячем состоянии с обеспечением заданной конфигурации. Разгонка проволоки из цветного металла в ленту. Вальцовка, правка и гибка на различных вальцах деталей из листового и пруткового металла толщиной свыше 10 до 20 мм в холодном и свыше 20 до 30 мм в горячем состоянии под руководством вальцовщика более высокой квалификации. Регулирование вальцов. Управление прессами и вальцами в процессе вальцовки, правки и гибки с местных и дистанционных пультов. Выполнение стропальных работ, подача сигналов машинисту крана (крановщику) и наблюдение за грузом при подъеме, перемещении и укладке его в пределах рабочего места.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных вальцов и прессов, приемы работы и последовательность операций при вальцовке и гибке, способ крепления деталей при обработке их в вальцах и на прессах, деформацию металла при вальцовке и гибке в холодном и горячем состоянии, припуски для холодной и горячей вальцовки, устройство специальных приспособлений и инструментов, степень нагрева металлов для горячей вальцовки, правила стропальных работ.
Примеры работ:

226. Суықтай түсіру автоматтарының автоматшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көп соққылы суықтай түсіру және гайка кесетін алмалы-салмалы матрицалы автоматтардан сымның (шыбық тәрізді) төрт диаметрден жоғары отырғызылатын ұзындықтағы бұйымдарды түсіру. Диаметрі 17 мм-ге дейінгі дайындамалардан болттарды, гайкаларды және басқа да бұйымдарды көп позициялық, құрастырылған, калибрлі автоматтар мен комбайн автоматтармен түсіру, илемдеу, кесу, бөлшектеп кесу. Барлық үлгідегі "Вафиос-70" басқа, шеге жасау автоматтарында шеге және текстер жасау. Болт түсіру автоматтарымен түзу және крест тәрізді шлицті бұранданы және ішкі алты қырлы болттарды түсіру. Жетектерді, арнайы болттарды және басқа да осыған ұқсас бұйымдарды сығымдаушы жартылай автоматтардан түсіру. Жұлдызшаларды екі соққылы түсіру және кесу автоматтарынан түсіру. Екі матрицадағы бос өзекшелі тойтармаларды түсіру. 7-10 квалитеттер бойынша бөлшектер мен бұйымдардың түрлі құрылымды автоматтарынан түсіру. Құнды металдан жасалған монометалл құрылымдарды және олардың қорытпаларын түрлі құрылымдағы автоматтардан түсіру. Көп соққылы суықтай түсіру және гайка кесетін автоматтарды баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін автоматтардың құрылымы, дайындалатын бөлшектерге қойылатын техникалық талаптар, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, кедір-бұдырлықтың шектері және отырғызу, квалитеттері мен параметрлері, өңделетін металдар мен материалдардың механикалық қасиеттері.
227. Суықтай түсіру автоматтарының автоматшысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Диаметрі 17 мм-нен жоғары дайындамалардан болттарды, гайкаларды және басқа да бұйымдарды көп позициялық, құрастырылған, калибрлі автоматтар мен комбайн автоматтармен түсіру, илемдеу, кесу, бөлшектеп кесу. 6-7 квалитеттер бойынша бөлшектерді, бұйымдарды түрлі құрылымдағы автоматтардан түсіру. Қымбат бағалы металлдардан жасалған плакирленген қабатты биметалды байланыстарды және олардың қорытпаларын көп позициялы автоматтарда бұйым дайындамаларының құрамдас бөліктерін дәнекерлей отырып түсіру. Көп позициялы, құрастырылған, калибрлі суықтай түсіру автоматтары мен комбайн автоматтарын баптау.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі автоматтардың құрылымы, кинематикалық тәсімі мен баптау тәсілдері, күрделі бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану шарттары, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың құрылымдары, кедір-бұдырлықтың шекті және отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесін.
Біліктеуші
228. Біліктеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Суықтай қалыңдығы 10 мм-ге дейінгі және ыстықтай 20 мм-ге дейінгі жайпақ және шыбық тәрізді металдан жасалған түрлі біліктер мен сығымдағыштарда біліктеу, түзету және ию. Жиектерін кейіннен сызғыш және шаблон бойынша түзете отырып біліктеу. Ірі жайпақ және сұрыпты металл біліктерде суық және ыстық күйде берілген конфигурациясын қамтамасыз ете отырып, кіші радиуста дөңгелетіп бұрыштарын ию және біліктеу, төсемдер арқылы ию және түзету. Түсті металдан жасалған сымдарды таспаға тарату. Біліктілігі жоғарылау біліктеушінің басшылығымен қалыңдығы суықтай 10-дан жоғары 20 мм-ге дейінгі және ыстық күйде 20-дан 30 мм-ге дейінгі жайпақ және шыбық тәрізді металлдан жасалған бөлшектердің түрлі біліктерінде біліктеу, түзету және ию. Біліктерді реттеу. Сығымдағыштар мен біліктегіштердің біліктеу, түзету және ию процесін жергілікті және қашықтықтан басқару пультімен басқару. Ілмектеу жұмыстарын орындау, кран машинистіне белгі беру және жұмыс орны шеңберінде жүкті көтеру, жылжыту және қалау кезінде қадағалау.
Білуге тиіс: бір үлгідегі біліктер мен сығымдағыштардың құрылымы мен жұмыс қағидаты, біліктеу және ию кезіндегі жұмыс тәсілдері мен операцияларының кезектілігі, бөлшектерді біліктегіштерде және сығымдағыштарда өңдеу кезінде бекіту тәсілі, металдың ыстықтай және суықтай біліктеу және ию кезіндегі бұзылуы, суықтай және ыстықтай біліктеуге арналған әдіптер, арнайы айлабұйымдар мен аспаптардың құрылымы, ыстықтай біліктеу үшін металдың қызу деңгейі, ілмектеу жұмыстары ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) Звенья цепные - вальцовка;
2) Кольца из полосовой, квадратной или угловой стали - гибка с доводкой вручную;
3) Листы для обечаек - гибка на вальцах с подводкой кромок под сварку;
4) Листы дымовых камер - гибка на вальцах;
5) Обечайки цилиндрические из листового металла диаметром до 1500 мм - вальцовка;
6) Патрубки конические - вальцовка;
7) Трубопроводы и дымовые трубы - вальцовка и правка.
229. Вальцовщик 3-й разряд
Характеристика работ. Вальцовка, правка и гибка на различных вальцах и прессах деталей из пруткового и листового металла толщиной свыше 10 до 20 мм в холодном состоянии и свыше 20 до 30 мм в горячем состоянии. Гибка кромок на вальцах, прессах и вручную. Гибка конусных обечаек и полуобечаек из листового металла толщиной до 10 мм в холодном состоянии и до 20 мм в горячем состоянии. Гибка деталей, имеющих один-два сгиба, на гибочных машинах. Правка кромок на прессах и вручную, правка обечайки по шаблонам и линейке. Вальцовка и калибровка ленты цветного металла. Вальцовка на машинах поперечного вальцевания деталей из пруткового металла толщиной до 30 мм в горячем состоянии. Вальцовка, правка и гибка на различных вальцах деталей из листового и пруткового металла толщиной свыше 20 до 30 мм в холодном и свыше 30 до 40 мм в горячем состоянии под руководством вальцовщика более высокой квалификации. Подналадка вальцов. Участие в ремонте оборудования.
Должен знать: устройство, принцип работы и правила подналадки вальцов и прессов различных типов, способы регулировки вальцов в зависимости от толщины листового металла, радиуса гибки и марки стали, способы измерения деталей в процессе гибки или вальцовки, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, механические свойства металлов, влияющие на деформацию металла при вальцовке и гибке, конструкцию различных штампов, приспособлений и подкладок для гибки и вальцовки.
Примеры работ:
1) Барабаны сварные - правка и вальцовка в горячем и холодном состоянии;
2) Заготовки корпусов и полукорпусов посудных изделий - вальцовка и гибка пакетом;
3) Зуб рыхлителя - вальцовка под штамповку;
4) Изделия металлохозяйственные - вальцовка и гибка корпусов и полукорпусов пакетом;
5) Конусы - вальцовка разверток;
6) Обечайки цилиндрические из листового металла диаметром свыше 1500 до 3000 мм - вальцовка;
7) Патрубки для металлоконструкций конические с большими углами - гибка;

1) Тізбек буындары – біліктеу;
2) Жолақты, төрбұрышты немесе бұрыш болаттан жасалған сақиналар – қолмен жеткізе отырып ию;
3) Ернеушелерге арналған жаймалар – дәнекерлегенде жиектерін біліктерде жеткізе отырып ию;
4) Түтін камераларының жаймалары – біліктегіштерде ию;
5) Жайпақ металдан жасалған диаметрі 1500 мм-ге дейінгі цилиндрлі ернеушелер – біліктеу;
6) Коникалық келте құбырлар – біліктеу;
7) Құбыржолдар мен түтін құбырлары – біліктеу және түзету.
229. Біліктеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шыбық тәрізді және жайпақ металдан жасалған бөлшектердің суықтай қалыңдығы 10-нан жоғары 20 мм-ге дейінгі және ыстық күйінде 20-дан жоғары 30 мм-ге дейінгі түрлі біліктерде және сығымдағыштарда біліктеу, түзету және ию. Жиектерін біліктерде, сығымдағыштарда және қолмен ию. Суықтай күйде қалыңдығы 10 мм-ге дейінгі және ыстықтай 20 мм-ге дейінгі жайпақ металлдан жасалған конусты ернеушелер мен жартылай ернеушелерді ию. Бір-екі иіні бар бөлшектерді иетін машиналарда ию. Сығымдағыштарда және қолмен жиектерін түзету, ернеушелерін шаблондар мен сызғыш бойынша түзету. Түсті металл таспаларын біліктеу және калибрлеу. Ыстық күйінде қалыңдығы 30 мм-ге дейінгі шыбық тәрізді металдан жасалған бөлшектерді көлденең біліктеу машиналарында біліктеу. Біліктілігі жоғарылау біліктеушінің басшылығымен қалыңдығы суықтай 20-дан жоғары 30 мм-ге дейінгі және ыстық күйде 30-дан 40 мм-ге дейінгі жайпақ және шыбық тәрізді металлдан жасалған бөлшектердің түрлі біліктерінде біліктеу, түзету және ию. Біліктерді баптау. Жабдықты жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі біліктер мен сығымдағыштардың құрылымы, жұмыс істеу қағидаты мен баптау ережесі, жайпақ металдың қалыңдығына, радиусының иілгіштігіне және болаттың маркасына қарай біліктерді реттеу тәсілдері, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану шарттары, біліктеу және ию кезінде металдың бұзылуына әсер ететін металдардың механикалық қасиеті, июге және біліктеуге арналған түрлі қалыптардың, айлабұйымдардың және төсемдердің құрылымдары.
Жұмыс үлгілері
1) Дәнекер барабандар – ыстықтай және суықтай түзету және біліктеу;
2) Ыдыс бұйымдарының корпустары мен жартылай корпустары дайындамалары – біліктеу және пакетпен ию;
3) Қопсытқыш тістері – қалыптап біліктеу;
4) Металл шаруашылық бұйымдары – корпустар мен жартылай корпустарды пакетпен біліктеу және ию;
5) Конустар - қашауларды біліктеу;
6) Диаметрі 1500-ден жоғары 3000 мм-ге дейінгі жайпақ металдан жасалған цилиндрлі ернеушелер - біліктеу;
7) Бұрыштары үлкен коникалық металл құрылымдарға арналған келте құбырлар – ию;

8) Фонари, струевыпрямители, радиаторы, корпуса и кронштейны - вальцовка, гибка;
9) Цилиндры из листового металла больших толщин - правка и вальцовка в горячем и холодном состоянии.
230. Вальцовщик 4-й разряд
Характеристика работ. Вальцовка, правка и гибка сложных и крупных деталей на различных вальцах и прессах разных конструкций из листового и пруткового металла толщиной свыше 20 до 30 мм в холодном состоянии и свыше 30 до 40 мм в горячем состоянии. Вальцовка на машинах поперечного вальцевания деталей из пруткового металла толщиной свыше 30 мм в горячем состоянии. Прокатка высокоуглеродистых, специальных марок сталей, драгоценных и цветных металлов с повышенной точностью в холодном состоянии. Гибка конусных обечаек и полуобечаек из листового металла толщиной свыше 10 мм в холодном состоянии и свыше 20 мм в горячем состоянии. Гибка деталей, имеющих три и более сгиба на гибочных машинах. Прокат лент и фасонных профилей из высокоуглеродистых и специальных марок сталей на одно- и многоклетьевых станах. Регулирование режима нагрева металла для вальцовки. Биллетировка днищ и горловин баллонов всех видов. Наладка вальцов на различные виды правки, гибки и вальцовки.
Должен знать: устройство, кинематические схемы и правила наладки вальцов, прессов и машин поперечного вальцевания, свойства листового металла в процессе горячей и холодной вальцовки, технические условия и государственные стандарты на вальцовочные работы, приемы гибки и вальцовки в горячем и холодном состоянии, устройство подъемных механизмов, контрольно-измерительных инструментов, конструкцию специальных приспособлений, правила разборки, сборки, регулировки инструмента, режимы нагрева металла.
Примеры работ:
1) Валы коленчатые - гибка;
2) Кольца из профилей стали - гибка на ребро в вальцах;
3) Ленты металлические для капсюльных изделий - точная биллетировка;
4) Листы для наружной обшивки и металлоконструкций - гибка;
5) Обечайки цилиндрические диаметром свыше 3000 мм - вальцовка из листового металла;
6) Патрубки конические переходные - гибка по шаблону.
231. Вальцовщик 5-й разряд
Характеристика работ. Вальцовка, правка и гибка сложных и крупных деталей на различных вальцах и прессах разных конструкций из листового и пруткового металла толщиной свыше 30 мм в холодном состоянии и свыше 40 мм в горячем состоянии. Гибка сложных деталей по каркасам, макетам и моделям. Разгонка плющенных лент в холодном состоянии из легированных марок сталей и сплавов на многоклетьевых станах. Наладка станов. Настройка и регулирование валков и роликов для прокатки различных размеров лент.
Должен знать: устройство, кинематические схемы и правила наладки обслуживаемого оборудования, конструктивные особенности уникальных и специальных приспособлений, правила настройки и регулировки контрольно-измерительных инструментов и приборов, способы достижения заданной точности, химический состав прокатываемых сталей и сплавов, требования, предъявляемые к изготовляемой продукции.
Примеры работ:
Гибка по каркасам:

8) Фонарьлар, ағысты түзеткіштер, радиаторлар, корпустар мен кронштейндер – біліктеу, ию;
9) Үлкен қалыңдықтағы жайпақ металдан жасалған цилиндрлер – ыстықтай және суықтай түзету және біліктеу.
230. Біліктеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шыбық тәрізді және жайпақ металдан жасалған бөлшектердің суықтай қалыңдығы 20-дан жоғары 30 мм-ге дейінгі және ыстық күйінде 30-дан жоғары 40 мм-ге дейінгі түрлі біліктерде және сығымдағыштарда біліктеу, түзету және ию. Қалыңдығы 60 мм-ден жоғары шыбық тәрізді металдан жасалған бөлшектерді көлденең біліктеу машиналарында ыстықтай біліктеу. Жоғары көміртекті, арнайы маркадағы болатты, жоғары дәлдіктегі құнды және түсті металдарды суықтай илемдеу. Суықтай қалыңдығы 10 мм-ден жоғары және ыстықтай 20 мм-ден асатын жайма металдан жасалған конусты ернеушелер мен жартылай ернеушелерді ию. Үш немесе одан да көп иілген бөлшектерді иетін машинада ию. Бір және көп клеткалы стандарда жоғары көміртекті және арнайы маркадағы болаттан жасалған таспалар мен үлгілік пішіндерді илемдеу. Біліктеуге арналған металл қыздыру режимін реттеу. Барлық түрдегі баллондардың түптері мен мойындарын биллетирлеу. Түзетудің, июдің және біліктеудің барлық түрлеріне арналған біліктерді баптау.
Білуге тиіс: біліктердің, сығымдағыштар мен көлденең біліктейтін машиналардың құрылымы, кинематикалық тәсімдері мен баптау ережесі, ыстықтай және суықтай біліктеу процесіндегі жайма металдың қасиеттері, біліктеу жұмыстарына арналған техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар, ыстық және суық күйінде июдің және біліктеу жолдары, көтергіш механизмдердің, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, арнайы айлабұйымдардың құрылымы, аспапты бөлшектеу, құрастыру, реттеу ережесі, металды қыздыру режимін.
Жұмыс үлгілері
1) Иінді біліктер – ию;
2) Болат кескіндерден жасалған сақиналар – біліктердің қабырғаларын ию;
3) Капсюльді бұйымдарға арналған металды таспалар – дәлме-дәл биллетирлеу;
4) Сыртын қаптауға арналған жаймалар мен металл құрылымдар – ию;
5) Диаметрі 3000 м-ден жоғары цилиндрлі ернеушелер – жайма металлдан біліктеу;
6) Коникалық аралық келте құбырлар – шаблон бойынша ию.
231. Біліктеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шыбық тәрізді және жайпақ металдан жасалған бөлшектердің суықтай қалыңдығы 30-дан жоғары және ыстық күйінде 40-тан жоғары түрлі біліктерде және сығымдағыштарда біліктеу, түзету және ию. Каркастар, макеттер және модельдер бойынша күрделі бөлшектерді ию. Көп клеткалы стандарда болат пен қорытпа қоспаланған маркалардан жасалған жұқартатын таспаларды күшейту. Стандарды баптау. Таспаның түрлі өлшемдерін илемдеу үшін біліктер мен роликтер теңшеу және реттеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін жабдықтың құрылымы, кинематикалық тәсімдері мен баптау ережесі, бірегей және арнайы айлабұйымдардың құрылымдық ерекшеліктері, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын теңшеу және реттеу ережесі, берілген дәлдікке қол жеткізу тәсілдері, илемді болат пен қорытпалардың химиялық құрамы, жасалатын өнімге қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері. Каркас бойынша ию:

1) Детали обтекателей;
2) Листы дейдвудные;
3) Листы перфорированные.
232. Вальцовщик игольчатых роликов и шариков 4-й разряд
Характеристика работ. Раскатка и вальцовка на вальцовочных автоматах игольчатых роликов и шариков различных размеров в холодном состоянии из бунтового и пруткового материала в соответствии с техническими условиями. Установка инструмента. Смена ножей и валков в процессе работы. Измерение при помощи контрольно-измерительных инструментов диаметров, фасок и длин шариков и роликов. Наблюдение за работой автоматов и их наладка.
Должен знать: устройство, кинематические схемы, правила наладки и проверки на точность обслуживаемых вальцовочных автоматов, правила установки инструмента, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, универсальных и специальных приспособлений, систему допусков и посадок.
Волочильщик
233. Волочильщик 2-й разряд
Характеристика работ. Волочение и калибровка на волочильных станах пруткового материала сечением до 30 мм из стали всех профилей и марок. Подача материала в стан. Острение концов материала на острильных машинах. Регулирование скорости волочения. Участие в наладке станов, смене волок и подготовке прутков к волочению. Завивка, завальцовка концов материала на машинах. Пропускание пруткового металла через волоки, закрепление его концов или захват концов волочильной тележкой. Волочение и калибровка на волочильных станах пруткового материала сечением свыше 30 до 70 мм под руководством волочильщика более высокой квалификации.
Должен знать: принцип работы однотипных волочильных станов, правила подготовки концов прутков для волочения, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и специальных приспособлений, принципиальную схему производства холодновытянутых изделий, промежуточные операции термообработки и вспомогательные операции, правила отделки и сдачи изделий, основные механические свойства обрабатываемых металлов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
234. Волочильщик 3-й разряд
Характеристика работ. Волочение и калибровка на волочильных станах пруткового материала сечением свыше 30 до 70 мм из стали всех профилей и марок. Установка волок и скорости волочения по заданной технологии и режиму волочения. Подналадка волочильных станов, острильных машин, съемных и подъемных механизмов и систем охлаждения. Волочение и калибровка на волочильных станах пруткового материала сечением свыше 70 мм под руководством волочильщика более высокой квалификации.
Должен знать: устройство, принцип работы и правила подналадки различных типов волочильных станов и вспомогательного оборудования для волочения, основы процессов волочения, предельные нагрузки волочильного стана, порядок установки и смены волок, требования, предъявляемые к изготавливаемой проволоке и пруткам по государственному стандарту, правила соблюдения бирочной системы, устройство контрольно-измерительных инструментов и специальных приспособлений, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.

1) Ағызба бөлшектері;
2) Дейдвудты жаймалар;
3) Префорирленген жаймалар.
Ине тәрізді роликтер мен шариктерді біліктеуші
232. Ине тәрізді роликтер мен шариктерді біліктеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Техникалық шарттарға сәйкес бунттық және шыбық тәрізді материалдан жасалған түрлі мөлшердегі ине тәрізді роликтер мен шариктерді суық күйінде біліктеу автоматтарында илеу және біліктеу. Аспапты орнату. Жұмыс процесінде пышақтар мен біліктерді ауыстыру. Бақылау-өлшеу аспаптары арқылы шариктер мен роликтердің диаметрлерін, жүзін және ұзындықтарын өлшеу. Автоматтардың жұмысын қадағалау және оларды баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін біліктеу автоматтарының құрылымы, кинематикалық тәсімдері, баптау және дәлдігін тексеру ережесі, аспа құрылысы ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарының, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың қызметі мен пайдалану шарттары, рұқсат берілген шегі мен отырғызу жүйесін.
Созушы
233. Созушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Барлық кескіндегі және маркадағы болаттан жасалған шыбық тәрізді материалды 30 мм-ге дейін кесіп созу стандарында созу және калибрлеу. Материалды станға жіберу. Материалдың ұшын ұштау машиналарында ұштау. Созу жылдамдығын реттеу. Стандарды баптауға, созғыштарды ауыстыруға және шыбықтарды созуға дайындауға қатысу. Материалдың ұшын машиналарда өру, біліктеу. Металлды созғыштардан өткізу, оның ұштарын созу арбасымен бекіту немесе ұшын ұстау. Жоғарырақ білікті созушының басшылығымен шыбық тәрізді шыбық материалды 30-дан жоғары 70 мм-ге дейін кесіп созу стандарында созу және калибрлеу.
Білуге тиіс: бүр үлгідегі созу стандарының жұмыс істеу қағидаты, созуға арналған шыбықтардың ұштарын дайындау ережесі, бақылау-өлшеу аспаптары мен арнайы айлабұйымдардың қызметі мен пайдалану шарттары, суықтай созатын бұйымдар өндірісінің принципиалды тәсімі, термоөңдеу аралық операциялары мен қосымша операциялар, бұйымдарды өңдеу және тапсыру ережесі, өңделетін металдарды негізгі механикалық қасиеті, кедір-бұдырлықтың рұқсат берілген шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
234. Созушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Барлық кескіндегі және маркадағы болаттан жасалған шыбық тәрізді материалды 30 мм-ден жоғары 70мм-ге дейін кесіп созу стандарында созу және калибрлеу. Созғыштарды және созу жылдамдығын берілген технология және созу режимі бойынша орнату. Созу стандарын, алмалы-салмалы және көтергіш механизмдері мен салқындату жүйесін баптау. Жоғарырақ білікті созушының басшылығымен шыбық тәрізді шыбық материалды 70 мм-ден астам кесіп созу стандарында созу және калибрлеу.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі созу стандары мен созуға арналған қосымша жабдықтың құрылымы, жұмыс істеу қағидаты және баптау ережесі, созу процесінің негіздері, созу станының шекті жүктемесі, созғыштарды орнату және ауыстыру тәртібі, жасалатын сым мен шыбыққа мемлекеттік стандарт бойынша қойылатын талаптар, биркалы жүйені сақтау ережесі, бақылау-өлшеу аспабы мен арнайы айлабұйымдардың құрылымы, кедір-бұдырлықтың рұқсат берілген шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.

235. Волочильщик 4-й разряд
Характеристика работ. Волочение и калибровка на волочильных станах пруткового материала сечением свыше 70 мм из стали всех профилей и марок. Волочение точных фасонных профилей из прутков. Определение качества подготовленного к волочению металла после травления, промывки, желтения и известкования и определение пригодности к работе волочильного инструмента. Расчет размера заготовки. Установление скорости волочения. Наладка волочильных станов, острильных машин, съемных и подъемных механизмов и системы охлаждения.
Должен знать: кинематические схемы и правила наладки различных волочильных станов и другого оборудования для волочения, допустимые величины обжима и скорости волочения, технические условия на сырье и изготавливаемую продукцию, влияние травления и отжига на качество металла при волочении, последовательность протягивания и число переходов для разных металлов, конструкцию специальных приспособлений, основы металловедения и термической обработки в пределах выполняемой работы, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
236. Волочильщик 5-й разряд
Характеристика работ. Волочение и калибровка на волочильных станах и специальных линиях пруткового и бунтового металла различного диаметра труднодеформируемых, жаропрочных, сложнолегированных и других специальных марок стали в горячем состоянии с одновременным обслуживанием установок для подогрева металла (свинцовые или солевые ванны, установки ТВЧ, электроконтактного нагрева и др.). Определение качества металла, подготовленного к волочению, температуры нагрева, скорости волочения и числа протяжек. Определение режима нагрева металла на контактных установках и установках ТВЧ. Наладка волочильных станов и установок для нагрева металла. Участие в ремонте оборудования.
Должен знать: конструкцию, кинематические схемы и принцип работы различных типов волочильных станов, нагревательных устройств и контрольно-измерительных приборов, методы установки и смены фильер, основы металловедения и теории обработки металлов давлением, влияние нагрева, травления и термообработки металла на качество его при волочении, систему квалитетов и параметров шероховатости.
Гибщик труб
237. Гибщик труб 1-й разряд
Характеристика работ. Гибка стальных, медных и других труб в холодном состоянии с одним гибом в одной плоскости. Гибка труб в холодном состоянии по шаблонам с помощью приспособлений или на трубогибочных станках с несколькими гибами в одной и нескольких плоскостях под руководством гибщика труб более высокой квалификации. Подгонка шаблонов перед гибкой труб.
Должен знать: устройство трубогибочных станков, наименование и назначение их важнейших частей, назначение инструментов и приспособлений, применяемых в работе, правила чтения несложных чертежей.
Примеры работ:

235. Созушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Барлық кескіндегі және маркадағы болаттан жасалған шыбық тәрізді материалды 70мм-ден астам кесіп созу стандарында созу және калибрлеу. Шыбықтан жасалған дәлме-дәл фасондық кескіндерді созу. өңдегеннен, шайғаннан, сарғайтқаннан және әктегеннен кейін металды созуға дайындау сапасын айқындау және созғыш аспаптың жұмысқа жарамдылығын айқындау. Дайындаманың өлшемін есептеу. Созу жылдамдығын бекіту. Созу стандарын, ұштау машиналарын, алмалы-салмалы және көтергіш механизмдері мен салқындату жүйесін баптау.
Білуге тиіс: түрлі созу стандары мен созуға арналған басқа да жабдықтың кинематикалық тәсімдері мен баптау ережесі, сығудың шекті көлемі және созу жылдамдығы, шикізатқа және дайындалатын өнімге техникалық шарттары, созу кезінде металдың сапасына өңдеудің және күйдірудің әсері, түрлі металдарды созу кезектілігі мен ауыспалы саны, арнайы айлабұйымдардың құрылымы, орындалатын жұмыс шегінде металл өңдеу және термиялық өңдеу негіздері, кедір-бұдырлықтың рұқсат берілген шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
236. Созушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тез бұзылмайтын, ыстыққа төзімді, күрделі қоспаланатын және басқа да арнайы маркадағы болатқа ыстықтай металды қыздыруға арналған құрылғыға (қорғасын немесе тұз бұлаулар, ТВЧ құрылғылары, электр байланысты қыздыру және т.б.) бір мезгілде қызмет көрсете отырып, шыбық тәрізді және бунтты металлды созу стандары мен арнайы желілерінде созу және калибрлеу. Созуға дайындалған металдың сапасын, қызу температурасын, созу жылдамдығы мен созғылау санын айқындау. Байланыс құрылғылары мен ТВЧ құрылғыларында металды қыздыру режимін айқындау. Металды қыздыруға арналған созу стандары мен құрылғыларын баптау. Жабдықты жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі созу стандарының, қыздыру құрылғылары мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, кинематикалық тәсімдері мен жұмыс істеу қағидаты, фильера орнату және ауыстыру әдістері, металл өңдеу және металды қысыммен өңдеу негіздері мен теориясы, металды созу, өңдеу және термоөңдеудің оны созғанда сапасына әсері, кедір-бұдырлықтың рұқсат берілген шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
Құбыр июші
237. Құбыр июші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір жазықтықта бір жерінен иілген болат, мыс және басқа да құбырларды суықтай ию. Жоғарырақ білікті құбыр июшінің басқаруымен бір және бірнеше жазықтықта бірнеше жерден иілген құбырларды айлабұйымдар және құбыр ию станоктарын арқылы шаблон бойынша суықтай ию. Құбыр июден алдын шаблондарды қиыстыру.
Білуге тиіс: құбыр игіш станоктардың құрылымы, олардың маңызды бөліктерінің атаулары мен қызметі, жұмыста қолданылатын аспаптар мен айлабұйымдардың қызметі, күрделі емес сызбаларды оқу ережесі.
Жұмыс үлгілері

Трубы диаметром до 38х3 мм, длиной до 4000 мм - гибка.
238. Гибщик труб 2-й разряд
Характеристика работ. Гибка стальных, медных и других труб в холодном состоянии по шаблонам с помощью приспособлений или на налаженных трубогибочных станках с несколькими гибами в одной плоскости. Установка гибочных головок и приспособлений под руководством гибщика труб более высокой квалификации.
Должен знать: принцип работы типовых трубогибочных станков, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и специальных приспособлений, государственные стандарты на трубы и единицы измерения углов, дуг.
Примеры работ:
1) Коленья - правка волнистых образований на внутренней стороне;
2) Трубки бензопровода и тормозной системы для автомобилей - гибка;
3) Трубки для кроватей диаметром до 20 мм - гибка;
4) Трубы водогрейные - расконсервация механическим способом;
5) Трубы диаметром свыше 38х3 мм, длиной свыше 4000 мм - гибка;
6) Трубы кипятильные и другие с двумя коленьями в одной плоскости - гибка;
7) Трубы приемные и выхлопные для глушителей автомобилей - гибка.
239. Гибщик труб 3-й разряд
Характеристика работ. Гибка стальных, медных и других труб в холодном состоянии по чертежам и шаблонам в двух плоскостях с большим числом гибов вручную с помощью приспособлений или на трубогибочных станках. Установка гибочных головок определенных диаметров и приспособлений. Подналадка трубогибочных станков. Гибка котельных труб под прессом, калибровка их по внутреннему и наружному диаметрам и гидравлическое испытание.
Должен знать: устройство и принцип работы трубогибочных станков различных типов, устройство специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, приемы гибки с применением гибочных головок всех диаметров и дорнов, допуски на гибку труб и деформацию материалов при гибке, метод подсчета длины труб в развернутом виде.
Примеры работ:
1) Змеевики пароперегревателя - гибка колен;
2) Змеевики утилизационных котлов диаметром 1200 мм - гибка;
3) Трубки для кроватей диаметром свыше 20 мм - гибка;
4) Трубы водогрейные для вспомогательных и главных котлов до трех гибов, длиной до 4000 мм - гибка;
5) Трубы водогрейные до трех гибов - проверка, доводка по шаблону и раскатка шариком;
6) Трубы кипятильные для парового котла - гибка;
7) Трубы секций пароперегревателей и секций экономайзеров - гибка;
8) Трубы трубопровода - гибка в разных плоскостях;
9) Трубы футерованные полиэтиленом - гибка;
10) Трубы экрана парового котла - гибка в двух плоскостях.

Диаметрі 38 x 3 мм-ге дейінгі, ұзындығы 4000 мм-ге дейінгі құбырлар - ию.
238. Құбыр июші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір жазықтықта бірнеше жерінен иілген болат, мыс және басқа да құбырларды шаблон бойынша айлабұйымдар немесе бапталған құбыр игіш станоктар арқылы суықтай ию. Жоғарырақ білікті құбыр июшінің басшылығымен игіш қалпақтар мен айлабұйымдарды орнату.
Білуге тиіс: үлгілік құбыр игіш станоктардың жұмыс істеу қағидаты, бақылау-өлшеу аспаптары мен арнайы айлабұйымдардың қызметі мен пайдалану шарттары, құбырлардың мемлекеттік стандарттары, доғалары мен бұрыштарын өлшеу бірліктері.
Жұмыс үлгілері
1) Иіндері – ішкі жағынан толқынды өсінділерді түзету;
2) Ию автомобильдеріне арналған бензин құбырлары мен тежегіш жүйесінің құбыршалары;
3) Диаметрі 20 мм-ге дейін кереуеттерге арналған құбырлар – ию;
4) Су қыздыру құбырлары – механикалық тәсілмен консервациядан алу;
5) Диаметрі 38 x 3 мм-ден асатын, ұзындығы 4000 мм-ден артық құбырлар – ию;
6) Бір жазықтықтағы қайнататын және басқа да екі иінді құбырлар – ию;
7) Автомобильдердің сөндіргіштеріне арналған қабылдау және пайдаланылған құбырлар - ию.
239. Құбыр июші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір жазықтықта көп жерінен қолмен иілген болат, мыс және басқа да құбырларды сызбалар және шаблон бойынша айлабұйымдар немесе құбыр игіш станоктар арқылы суықтай ию. Белгілі бір диаметрдегі игіш қалпақтар мен айлабұйымдарды орнату. Құбыр игіш станоктарды баптау. Сығылған қазандық құбырларды ию, оларды ішкі және сыртқы диаметрлері бойынша қалибрлеу және гидравликалық сынау.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі құбыр игіш станоктардың құрылымы және жұмыс істеу қағидаты, бақылау-өлшеу аспаптары мен арнайы айлабұйымдардың құрылымдары, барлық диаметрдегі және дорндағы игіш қалпақтарды пайдалана отырып ию тәсілдері, ию кезінде құбырларды ию мен материалдардың бұзылу шектері, құбыр ұзындықтарын жайып есептеу әдістері.
Жұмыс үлгілері
1) Бумен қыздырғыш иректемелері – иіндерін ию;
2) Кәдеге жарату қазандығының диаметрі 1200 мм иректемелері – ию;
3) Үш жерінен иілген қосымша және негізгі қазандықтар үшін су жылытатын, ұзындығы 4000 мм-ге дейінгі құбырлар – ию;
4) Үш жерінен иілген су жылытатын құбырлар – шаблон бойынша тексеру, жеткізу және шарикпен илемдеу;
5) Диаметрі 20 мм-ден асатын кереуеттерге арналған құбырлар – ию;
6) Бу қазандықтарына арналған қайнататын құбырлар – ию;
7) Бумен қыздыратын секциялар мен экономайзер секцияларының құбырлары – ию;
8) Құбыржол құбырлары – түрлі жазықтықта ию;
9) Полиэтиленмен футерленген құбырлар – ию;
10) Бу қазандықтары экранының құбырлары – екі жазықтықта ию.

240. Гибщик труб 4-й разряд
Характеристика работ. Гибка многоколенная в разных плоскостях стальных, медных и других труб в холодном состоянии вручную с помощью приспособлений или на трубогибочных станках различных типов. Гибка труб диаметром до 200 мм нагревом токами высокой частоты или в специальных печах. Установка гибочных головок всех диаметров и приспособлений. Наладка трубогибочных станков различных типов.
Должен знать: устройство, кинематические схемы и правила наладки трубогибочных станков различных типов, конструкцию специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, способы изготовления шаблонов для гибки труб по чертежам, эскизам, макетам, по листу.
Примеры работ:
1) Трубы водогрейные для вспомогательных и главных котлов до трех гибов, длиной свыше 4000 мм - гибка;
2) Трубы для поручней, спинок и оснований для автомобилей - гибка;
3) Трубы паропроводные и водопроводные для электростанций и турбин всех марок сталей диаметром до 200 мм - гибка многоколенная в разных плоскостях;
4) Трубы различных размеров экранов паровых котлов - гибка многоколенная в разных плоскостях.
241. Гибщик труб 5-й разряд
Характеристика работ. Гибка сложная многоколенная в разных плоскостях стальных, медных и других труб в холодном состоянии на трубогибочных станах различных конструкций. Гибка труб диаметром свыше 200 мм с нагревом токами высокой частоты или в специальных печах. Наладка станка для гибки труб различных диаметров и толщин стенок. Установление режимов нагрева труб. Чтение чертежей и схем сложных трубопроводов. Проверка гибов на специальном плазе.
Должен знать: конструкцию, кинематические схемы и правила наладки трубогибочных станков всех конструкций, особенности обработки труб из легированных сталей и сплавов, методы обработки труб, о структурных превращениях в сталях при нагреве токами высокой частоты.
Примеры работ:
Трубы паропроводные и водопроводные для электростанций и турбин всех марок сталей диаметром свыше 200 мм - гибка многоколенная в разных плоскостях.
Завальцовщик
242. Завальцовщик 1-й разряд
Характеристика работ. Завальцовка, закатка и завивка деталей и изделий на налаженных специальных завальцовочных, закаточных и завивочных станках под руководством завальцовщика более высокой квалификации. Завальцовка цилиндрических корпусов конденсаторов на закатных станках или на приспособлениях с механическим или ручным приводом с обеспечением требуемой глубины и равномерности закатки. Очистка дымогарных и жаровых труб в трубоочистных устройствах и на станках.
Должен знать: назначение и основные понятия об устройстве обслуживаемых станков, применяемых приспособлениях и контрольно-измерительных инструментов, наименование и маркировку обрабатываемых материалов, приемы работ по очистке дымогарных и жаровых труб, допустимые размеры толщины стенок труб, условные обозначения классов точности на чертежах и калибрах.
Примеры работ:

240. Құбыр июші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір жазықтықта көп жерінен қолмен иілген болат, мыс және басқа да құбырларды түрлі жазықтықта түрлі үлгідегі айлабұйымдар немесе құбыр игіш станоктар арқылы көп сатылы суықтай ию. Жоғары жиіліктегі токта қыздырып немесе арнайы пештерде диаметрі 200 мм-ге дейінгі құбырларды ию. Барлық диаметрдегі игіш қалпақтарды және айлабұйымдарды орнату. Түрлі үлгідегі құбыр игіш станоктарды баптау.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі құбыр игіш станоктардың құрылымы, кинематикалық тәсімдері мен баптау ережесі, арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, сызбалар, эскиздер, макеттер бойынша, жаймалар бойынша құбыр ию үшін шаблондарды жасау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Үш жерінен иілген қосымша және негізгі қазандықтар үшін су жылытатын, ұзындығы 4000 мм-ден асатын құбырлар – ию;
2) Автомобильдер үшін тұтқалардың, арқалығы және тұғырына арналған құбырлар - ию;
3) Электр станциялары мен барлық маркадағы диаметрі 200 мм-ге дейінгі турбиналарға арналған бу өткізетін және су өткізетін құбырлар – түрлі жазықтықтағы көп иінді ию;
4) Бу қазандықтарының түрлі мөлшердегі экрандарының құбырлары – түрлі жазықтықта көп иінді ию.
241. Құбыр июші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір жазықтықта көп жерінен көп иінді иілген болат, мыс және басқа да құбырларды түрлі жазықтықта түрлі үлгідегі құбыр игіш станоктар арқылы көп сатылы суықтай ию. Жоғары жиіліктегі токта қыздырып немесе арнайы пештерде диаметрі 200 мм-ден асатын құбырларды ию. Барлық диаметрдегі құбырларды және қабырғаларының қалыңдықтарын июге арналған станоктарды баптау. Құбырларды қыздыру режимін орнату. Күрделі құбыржолдардың сызбалары мен тәсімдерін оқу. Арнайы плаздағы иілген жерлерін тексеру.
Білуге тиіс: барлық құрылымдағы құбыр игіш станоктардың құрылымы, кинематикалық тәсімдері мен баптау ережесі, қоспаланған болат пен қорытпадан жасалған құбырларды өңдеудің ерекшеліктері, құбырларды өңдеу әдістері, жоғары жиіліктегі токтарды қыздыру кезінде болаттың құрылымдық өзгерістері туралы.
Жұмыс үлгілері
Электр станциялары мен барлық маркадағы болат турбиналарға арналған бу өткізетін және су өткізетін диаметрі 200 мм-ден асатын құбырлар – түрлі жазықтықтағы көп иінді ию.
Бастырмалатушы
242. Бастырмалатушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғарырақ білікті бастырмалатушының басшылығымен арнайы бапталған бастырмалатқыш, тегістегіш және өргіш станоктарда бөлшектер мен бұйымдарды бастырмалату, тегістеу және өру. Құбыр тазарту құрылымдары мен станоктарындағы бу шығаратын және түтін шығаратын құбырларды тазалау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін станоктарының, қолданылатын айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен құрылымы туралы негізгі ұғымдар, өңделетін материалдардың атауы мен таңбалануы, түтін шығаратын және ыстық шығаратын құбырларды тазарту жөніндегі жұмыс тәсілдері, құбыр қабырғаларының қалыңдығына қойылатын шекті өлшемдері, сызбалар мен калибрлердегі дәлдіктер сыныбының шартты белгілері.
Жұмыс үлгілері

1) Гайки накидные изделий РС, РСБ – завальцовка торца гайки на корпус;
2) Гильзы конденсаторов постоянной емкости с бумажным диэлектриком – закатка торцов на механическом приспособлении;
3) Гнезда панелей – завальцовка втулок;
4) Конденсаторы бумажные герметизированные малогабаритные – завальцовка на станке или на механическом приспособлении;
5) Корпусы малогабаритные бумажных, металлобумажных и пленочных конденсаторов – завальцовка на ручном приспособлении;
6) Платы из гетинакса для трансформаторов – завальцовка втулок;
7) Трубы дымогарные и жаровые - зачистка концов от заусенцев, грязи, окалины и черновин.
243. Завальцовщик 2-й разряд
Характеристика работ. Завальцовка, развальцовка, закатка и завивка простых деталей и прямолинейных изделий из листового, сортового и профильного металла на налаженных специальных завальцовочных и завивочных станках и прессах. Закатка на роликовых закатных станках цилиндрических изделий и крупных деталей. Завальцовка (обжимка и зиговка) цилиндрических корпусов конденсаторов и выпрямителей из триацетатной пленки на горизонтально-токарных, универсальных токарно-часовых, вертикально-сверлильных станках с дополнительным обогревом и применением завальцовочных или зиговочных приспособлений с обеспечением требуемой глубины и равномерности завальцовки, а также на специальных полуавтоматах. Регулировка станка в процессе работы.
Должен знать: основные понятия об устройстве и принципе работы однотипных завивочных, развальцовочных, закаточных станков и специальных полуавтоматов, способы завальцовки, обжимки, зиговки, назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, основные механические свойства обрабатываемых материалов, основные сведения о параметрах обработки.
Примеры работ:
1) Банки тарные, посуда и другие металлохозяйственные изделия - раскатка борта, сборка и закатка;
2) Ванны - гибка, отбортовка и закатка бортов;
3) Выпрямители собранные - завальцовка второго конца;
4) Горловины крышек барабанов и других деталей - развальцовка, закатка проволоки и швов;
5) Донья и корпуса питьевых и бельевых баков - завальцовка;
6) Донья и крышки термитных патронов - завальцовка;
7) Заклепки на переменных резисторах - завальцовка, проверка прочности соединения;
8) Кольца заточные для колес грузовых автомобилей - завивка;
9) Конденсаторы бумажные герметизированные малогабаритные – обжимка на специальном полуавтомате;
10) Конденсаторы оксидные - завальцовка специальными штампами на гидравлических прессах;

1) РС, РСБ бұйымдардың аспалы гайкалар – корпусқа гайка кесіктерін бастырмалау;
2) Қағаз диэлектригі бар тұрақты ыдыстар конденсаторларының гильзалары – механикалық аспаптарда кесіктерді тегісту;
3) Панель ұяшықтары – төлкелерді бастырмалату;
4) Қағаз конденсаторлары герметизделген шағын габаритті – станокта немесе механикалық аспаптарла бастырмалату;
5) Шағын габаритті қағазды, металды қағазды және пленкалы конденсаторларының корпустары – қол аспаптарда бастырмалату;
6) Трансформаторларға арналған гетинакстан жасалған платтар – төлкелерді бастырмалату;
7) Түтін шығаратын және ыстық шығаратын құбырлар – қабыршақтан, ластықтан, қарайған жерлерден ұштарын тазалау.
243. Бастырмалатушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы бапталған бастырмалатқыш, тегістегіш және өргіш станоктарда жайма, сұрыптық және пішінді металдан жасалған қарапайым бөлшектер мен түзу сызықты бұйымдарды бастырмалату, тегістеу және өру. Цилиндр бұйымдар мен ірі бөлшектерді роликті тегістеу станоктарында тегістеу.
Білуге тиіс: үлгілік өретін, бастырмалататын және тегістейтін станоктардың құрылымы және жұмыс істеу қағидаты туралы негізгі ұғымдар, кеңінен таратылған әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану шарттары, кедір-бұдырлықтың рұқсат берілген шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
Жұмыс үлгілері
1) Салатын банкалар, ыдыстар және басқа да металл шаруашылық заттары – бортты тегістеу, құрастыру және тегістеу;
2) Бұлаулар – ию, борттау және бортты тегістеу;
3) Жинақы түзеткіштер – екінші ұшын бастырмалату;
4) Барабандарды және басқа да бөлшектердің қақпақтарының мойындары – бастырмалату, сымдар мен жіктерін тегістеу;
5) Ішетін және көйлек-көншектік бактардың түптері мен корпустары – бастырмалату;
6) Термитті патрондардың түптері мен қақпақтары – бастырмалату;
7) Ауыспалы резистордағы жапсырмалар – бастырмалату, бірікпелердің беріктігін тексеру;
8) Жүк автомобильдерінің дөңгелектеріне арналған қайрайтын сақиналар - өру;
9) Қағаз конденсаторлар герметизделген шағын габаритті – арнайы жартылай автоматта қысу;
10) Оксидті конденсаторлар – гидравликалық престерде арнайы штампылармен бастырмалату;

11) Конденсаторы оксидные малогабаритные - завальцовка или зиговка;
12) Конденсаторы танталовые и ниобиевые - обжим трубочки изолятора на установке;
13) Корпусы из триацетатной пленки - завальцовка;
14) Корпусы разъемов изделий 2РМ, РС, РСБ - завальцовка торца корпуса на станке, проверка прочности завальцовки изоляторов в корпусе;
15) Крышки оксидных конденсаторов - завальцовка в корпусы;
16) Посуда стальная - развальцовка бурта;
17) Разъемы штепсельные изделия "Киловольт II" - зиговка на кабеле, обжим контактов по хвостовику;
18) Разъемы штепсельные - завальцовка;
19) Стаканы ПЛЗ-1,2 - закатка;
20) Стаканы ПЛК-50 - завальцовка;
21) Трубы дымогарные - раскатка;
22) Трубы, прутки из цветных металлов - ковка и завальцовка захваток;
23) Шпильки ИКПТ - сборка и завальцовка шпильки с колпачком.
244. Завальцовщик 3-й разряд
Характеристика работ. Завальцовка, развальцовка, закатка и завивка средней сложности деталей и криволинейных изделий из листового, сортового и профильного металла на специальных завальцовочных, завивочных и закаточных станках и прессах. Подналадка станков, устранение мелких неисправностей в станках во время работы. Развальцовка концов дымогарных, жаровых, водогрейных и других труб в отверстиях металлических стенок паровых котлов, теплообменников, бойлеров и других сосудов при помощи вальцовок.
Должен знать: устройство и правила подналадки развальцовочных, закаточных и завивочных станков и прессов различных типов, устройство наиболее распространенных специальных и универсальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, время выдержки трубок под давлением и причины возникновения брака при вальцовке, способы регулирования рабочего инструмента и приспособлений, основные свойства обрабатываемых материалов, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Гвозди шиферные - сборка и завальцовка;
2) Днища и крышки барабанов - закатка;
3) Корпусы с фильтрами - закатка;
4) Посудные изделия - раскатка под эмалирование;
5) Трубки бензиновые и масляные автомобилей - развальцовка;
6) Трубы жаровые - развальцовка;
7) Трубы, полосы, трубки крупногабаритные из цветных металлов и сплавов - ковка захваток с нагревом;
8) Цилиндры перфорированные - закатка.
245. Завальцовщик 4-й разряд
Характеристика работ. Завальцовка, развальцовка, закатка и завивка швов сложных деталей и изделий из листового, сортового и профильного металла на специальных завальцовочных, развальцовочных, закаточных и завивочных станках и прессах. Наладка специальных завивочных, развальцовочных и закаточных станков в процессе работы. Установка и регулировка инструмента и приспособлений в зависимости от профиля, радиуса закатки и завивки.
Должен знать: устройство, правила наладки и кинематические схемы специальных завальцовочных, развальцовочных, закаточных и завивочных станков и прессов, конструкцию специальных и универсальных приспособлений, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, технические условия на завальцовку, развальцовку, закатку и завивку изделий и деталей, государственные стандарты на материалы, применяемые при изготовлении деталей и изделий, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Примеры работ:

11) Оксидті конденсаторлар шағын габаритті – бастырмалау немесе иректеу;
12) Танталды және ниобиев конденсаторлары – қондырғыда оқшаулағыштың түтіктерін қысу;
13) Триацетат пленкадан жасалған корпустар – бастырмалату;
14) 2РМ, РС, РСБ бұйымдары ажыратқыштарының корпустары – станокта корпус кесігін бастырмалату, корпустағы оқшаулауғыштар бастырмаларының беріктігін тексеру;
15) Оксидті конденсаторлардың қақпақтары – корпустарға бастырмалату;
16) Болат ыдыс – бортын бастырмалату;
17) "Киловольт II" штепсель бұйымдары ажыратқышы – кабельде иректеу; шеті бойынша байланыстарды қысу;
18) Штепсель ажыратқыштары - завальцовка;
19) ПЛЗ-1,2 стакандар - тегістеу;
20) ПЛК-50 стакандар - бастырмалату;
21) Түтін шығаратын құбырлар – тегістеу;
22) Түсті металдан жасалған құбырлар, шыбықтар – ұстағыштарын соғу және бастырмалату;
23) ИКПТ шпилькалары – қалпағы бар шпилькаларды жинау және бастырмалату.
244. Бастырмалатушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы бастырмалатқыш, тегістегіш және өргіш станоктарда және сығымдағыштарда жайма, сұрыптық және пішінді металдан жасалған орташа күрделіктегі бөлшектер мен түзу сызықты бұйымдарды бастырмалату, тегістеу және өру. Жұмыс уақытында станоктарды баптау, станоктардағы ұсақ ақаулықтарды жою. Бу қазандықтары, жылы алмастырғыштар, бойлер және басқа да ыдыстардың металл қабырғаларының саңылауларындағы түтін шығаратын, ыстық шығаратын, су қыздыратын және басқа да құбырлардың ұштарын біліктеу арқылы біліктеу.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі біліктеу, тегістеу және өру станоктары мен сығымдағыштарының құрылымы мен баптау ережесі, кеңінен таралған арнайы және әмбебап айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, құбырларды қысымда ұстау уақыты және біліктеу кезінде ақаулықтың пайда болу себептері, жұмыс аспабы мен айлабұйымдарды реттеу тәсілдері, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттері, кедір-бұдырлықтың рұқсат берілген шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
Жұмыс үлгілері
1) Шифер шегелері – құрастыру және біліктеу;
2) Барабандардың түптері мен қақпақтары – тегістеу;
3) Сүзгіштердің корпустары – тегістеу;
4) Ыдыс бұйымдары – эмальдап тегістеу;
5) Бензин және маймен жүретін автомобильдердің түтікшелері – тегістеу;
6) Ыстық шығаратын құбырлар - біліктеу;
7) Перфорирленген цилиндрлер – тегістеу;
8) Түсті металлдар мен қорытпалардан жасалған құбырлар, жолақтар, түтікшелер – ұстағыштарды қыздырып соғу.
245. Бастырмалатушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы бастырмалатқыш, тегістегіш және өргіш станоктарда және сығымдағыштарда жайма, сұрыптық және пішінді металдан жасалған күрделі бөлшектер мен түзу сызықты бұйымдарды бастырмалату, тегістеу және өру. Арнайы өретін, біліктейтін және тегістейтін станоктарды жұмыс процесінде баптау. Аспаптар мен айлабұйымдарды кескініне, тегістеу және өру радиусына қарай орнату және реттеу.
Білуге тиіс: біліктеу, тегістеу және өру станоктары мен сығымдағыштарының құрылымы, баптау ережесі және кинематикалық тәсімі, арнайы және әмбебап айлабұйымдардың құрылымы, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану шарттары, бұйымдар мен бөлшектерді біліктеу, тегістеу және өруге техникалық шарттары, бөлшектер мен бұйымдарды әзірлеуде қолданылатын материалдарға мемлекеттік стандарттары, кедір-бұдырлықтың рұқсат берілген шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
Жұмыс үлгілері

1) Кромка крыльев автомашин и других аналогичных деталей -закатка проволоки;
2) Кромки фартуков бензобаков - закатка;
3) Тара овальная и ванны оцинкованные - закатка дна с корпусом.
Изготовитель сильфонных компенсаторов и шлангов
246. Изготовитель сильфонных компенсаторов и шлангов 2-й разряд
Характеристика работ. Выполнение вспомогательных работ по изготовлению сильфонов - тонкостенных металлических гофрированных трубок или шлангов, применяемых в измерительных устройствах: термостатах; уплотнениях многослойных сильфонных компенсаторов, переборочных уплотнений и гибких металлических шлангов, применяемых в трубопроводах судов. Разметка, отрезка, зачистка и обезжиривание кромок заготовок с допуском от 1 до 3 мм. Зачистка швов после сварки. Вырубка круга и проколка отверстий на эксцентриковых прессах, обрезка неровностей торцов сильфонов на вибрационных ножницах и труборезных станках. Зачистка и полирование рисок и забоин на специальных шлифовальных станках. Клеймение сильфонов. Развальцовка кромок трубок вручную на оправке. Сборка вручную внутренних и наружных сильфонов в двух-трехслойный сильфон.
Должен знать: принцип работы типовых эксцентриковых прессов, вибрационных ножниц, труборезных станков, абразивных кругов, назначения и условия применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных и режущих инструментов, правила обезжиривания поверхностей, основные механические свойства обрабатываемых металлов, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Примеры работ:
1) Aрматура компенсаторов, уплотнений и шлангов - зачистка и обезжиривание под сварку;
2) Заглушки технологические - установка на концы гибких металлических шлангов после испытания;
3) Компенсаторы сильфонные, уплотнения переборочные, шланги гибкие металлические - взвешивание, консервация, упаковка и нанесение знаков на тару;
4) Обечайки сильфонных компенсаторов, переборочных уплотнений и гибких металлических шлангов - зачистка и обезжиривание продольных и торцевых кромок под сварку;
5) Обмотка предохранительная технологическая (изоляционная лента, полиэтиленовая пленка и т. п.) - очистка;
6) Оплетка металлическая для гибких шлангов - расконсервация;
7) Оснастка для гофрирования заготовок сильфонов - очистка, смазка, укладка на стеллажи;
8) Трубы для изготовления гибких металлических шлангов, материал профильный для стержневых разгрузочных тяг сильфонных компенсаторов - разметка, отрезка заготовок;

1) Автомашинаның қанаттары мен басқа да ұқсас бөлшектерді жиектеу – сымды тегістеу;
2) Бензобактардың алжапқыштарын жиектеу – тегістеу;
3) Сопақ ыдыстар мен мырышпен қапталған бұлаулар – корпустың түбін тегістеу.
Сильфонды компенсатор және шланг жасаушы
246. Сильфонды компенсатор және шланг жасаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өлшеу құрылғыларында: кемелердің құбыржолдарда қолданылатын термостаттарда, тығыздалған көп қабатты сильфонды компенсаторда, іріктелген тығыздағыштар мен икемді металл шлангтарда, қолданылатын сильфондарды – жұқа қабырғалы металл гофрирленген түтіктер мен шлангтарды жасау жөніндегі қосалқы жұмыстарды орындау. 1 мм-ден 3 мм-ге дейінгі шекте дайындамалардың жиектерін белгілеу, кесу, тазалау және майсыздандыру. Дәнекерлегеннен кейін жіктерді тазалау. Эксцентрикті сығымдағыштарда шеңбер ою және саңылау тесу, дірілмен істейтін қайшымен және құбыр кесетін станокпен сильфондардың кесіктеріндегі тегіс емес жерлерін кесу. Арнайы тегістеу станоктарымен белгілер мен кемістіктерді тазалау және жылтырату. Сильфондарды таңбалау. Оправкадағы түтіктердің жиектерін қолмен бастырмалату. Екі үшқабатты сильфонға ішкі және сыртқы сильфондарды қолмен құрастыру.
Білуге тиіс: үлгілік эксцентрикті сығымдағыштардың, дірілмен істейтін қайшылардың, құбыр кесетін станоктардың, абразивті шеңберлердің жұмыс істеу қағидаты, кеңінен таралған әмбебап және арнайы айлабұйымдардың, бақылау-өлшеу және кесетін аспаптардың қызметі және пайдалану шарттары, бетіндегі майларды кетіру ережесі, өңделетін металдардың негізгі механикалық қасиеттері, кедір-бұдырлықтың рұқсат берілген шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
Жұмыс үлгілері
1) Компенсаторлар, тығыздағыштар мен шлангтар арматурасы – дәнекерлеуге тазарту және майсыздандыру;
2) Технологиялық бекіткіштер – металл икемді шлангтардың ұштарына сынамадан кейін орнату;
3) Сильфонды компенсаторлар, іріктеу тығыздағыштары, икемді металл шлангтар - өлшеу, консервациялау, орау және ыдысқа белгі қою;
4) Сильфонды компенсаторларды, іріктеу тығыздағыштары мен икемді металл шлангтардың ернеушелері – дәнекерлеуге қиялай және кесік жиектерін тазалау және майсыздандыру;
5) Технологиялық қорғағыш орама (оқшаулағыш таспа, полиэтиленді пленка және т.б.) – тазалау;
6) Икемді шлангтарға арналған металл орамалар – консервациядан алу;
7) Сильфон дайындамаларын гофрлеуге арналған жарақтар – тазалау, майлау, стеллаждарға қалау;
8) Икемді металл шланг жасауға арналған құбырлар, сильфонды компенсаторлардың түсіретін өзекшелі жетектеріне арналған кескінді материал – дайындамаларды белгілеу, кесу;

9) Тяги стержневые разгрузочные - шплинтование и стопорение.
247. Изготовитель сильфонных компенсаторов и шлангов 3-й разряд
Характеристика работ. Сборка, гофрирование и испытание сильфонных компенсаторов, переборочных уплотнений и гибких металлических шлангов, применяемых в трубопроводах судов с условным проходом до 350 мм. Гидравлические испытания сильфонных компенсаторов и металлических шлангов специального назначения давлением до 1,5 МПа (15 атм) и пневматические испытания давлением до 160 кПа (1,6 атм). Последовательная вытяжка заготовки (круга) в трубу с соблюдением установленных по чертежу размеров на прессах двойного действия и горизонтально-протяжных станах. Правка вмятин на оправке вручную. Обрезка припуска по торцам под размер на токарных станках. Припиливание буртиков на размер напильником, снятие верхнего слоя и поджатие его к нижнему слою на оправке вручную. Подналадка обслуживаемого оборудования. Разметка и зачистка кромок заготовок с допуском до 1 мм. Накатка на ребронакатных станах одно- двухзаходных ребер на монометаллические и биметаллические трубы из алюминиевых сплавов.
Должен знать: устройство и правила подналадки прессов двойного действия и горизонтально-протяжных станков различных типов, устройство наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных и режущих инструментов, способы измерения стенкомерами, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости, правила испытания сильфонных компенсаторов и металлических шлангов, устройство и принцип работы ребронакатного стана.
Примеры работ:
1) Aрматура концевая (фланцы, штуцера, направляющие патрубки, узлы звукоизолирующие, наконечники) к сильфонным компенсаторам, гибким металлическим шлангам и переборочным уплотнениям с условным проходом до 350 мм - подгонка, сборка под сварку, проверка соосности после сварки;
2) Заготовки для гибких металлических шлангов - гофрирование на горизонтальных гидравлических прессах типа ПГ-30, AГШ-60, с давлением для образования гофр до 15,0 МПа (150 кгс/кв.см);
3) Заготовки листовые для изготовления цилиндрических обечаек сильфонных компенсаторов и переборочных уплотнений - резка на гидравлических или электрических ножницах в автоматическом режиме или по разметке, резка ленты по разметке на гильотинных ножницах, вальцевание цилиндрических обечаек;
4) Заготовки листовые для сильфонных компенсаторов, переборочных уплотнений и гибких металлических шлангов - вальцевание листов в трубную заготовку, сборка под сварку с прихваткой концов на контактных сварочных машинах или электрических щипцах;

9) Өзекшелі түсіретін жетектер – шплинттеу және бекіту.
247. Сильфонды компенсатор және шланг жасаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шартты өтпесі 350 мм-ге дейінгі кеме құбыржолдарында қолданылатын сильфонды компенсаторларды, іріктеу тығыздағыштарын және икемді металл шлангтерді құрастыру, гофрлеу және сынамалау. Қысымы 1,5 МПа-ға дейінгі арнайы тағайындалған сильфонды компенсаторлар мен металл шлангтардың гидравликалық сынамалары мен 160 кПа (1,6 атм)–ға дейінгі қысымдағы пневматикалық сынамалар. Екі жақты істейтін сығымдағыштарда және көлденеңінен – ұзын стандарда сызба бойынша бекітілген мөлшерлерді сақтай отырып құбырға дайындамаларды жүйелі сору. Оправкадағы жаншымаларды қолмен түзету. Токарлық станоктарда кесіктері бойынша әдіптерді мөлшерлеп кесу. Кетпектерді өлшеп егеумен егеу, беткі қабатын алу және оны оправкада төменгі қабатқа қолмен қысу. Қызмет көрсетілетін жабдықты баптау. Дайындамалардың жиектерін 1 мм-ге дейінгі шекте белгілеу және тазалау. Бір және екі жерден кіретін қабырғаларын илектеу стандарымен алюминий қорытпалардан жасалған монометалл және биметалл құбырларға апару.
Білуге тиіс: екі жақты істейтін сығымдағыштарды және көлденеңінен соратын түрлі үлгідегі станоктардың құрылымы мен баптау ережесі, кеңінен таралған әмбебап және арнайы айлабұйымдардың, бақылау-өлшеу және кесетін аспаптардың құрылымы, қабырға өлшегішпен өлшеу тәсілдері, кедір-бұдырлықтың рұқсат берілген шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлері, сильфонды компенсаторлар мен металл шлангтерді сынамалау ережесі, қабырға тегістеу станының құрылымы мен жұмыс істеу қағидаты.
Жұмыс үлгілері
1) Сильфонды компенсаторларға, икемді металл шлангтерге және іріктейтін тығыздағыштарға шартты өтпесі 350 мм-ге дейінгі ұштық арматура (фланецтер, штуцерлер, жіберетін келте құбырлар, дыбыс өткізбейтін тораптар, ұштары) – тықсыру, дәнекерлеуге құрастыру, дәнекерлегеннен кейін біліктестігін тексеру;
2) Икемді металл шлангтерге арналған дайындамалар – ПГ-30, АГШ-60 үлгісіндегі көлденең гидравликалық сығымдағыштармен гофр пайда болу үшін 15,0 МПа-ға дейінгі қысымда гофрлау;
3) Сильфонды компенсаторлар мен іріктейтін тығыздағыштардың цилиндр ернеушелерін жасауға арналған жаймалық дайындамалар – гидравликалық немесе электр қайшылармен автоматты режимде немесе белгілері бойынша кесу, гильотинді қайшылармен белгісі бойынша таспаны кесу, цилиндр ернеушелерді біліктеу;
4) Сильфонды компенсаторларға, іріктейтін тығыздағыштарға және икемді металл шлангтерге арналған жаймалық дайындамалар, құбыр дайындамаларына жаймаларды біліктеу, байланысты дәнекерлеу машиналарымен немесе электр қапсырғыштармен ұштарын қапсырып дәнекерлеуге құрастыру;

5) Заготовки многослойные цилиндрические для компенсаторов сильфонных, переборочных уплотнений с условным проходом до 350 мм - гофрирование на вертикальных гидравлических прессах типа ПВ-200 "Фильдинг", AК-1167, AК-1168, AК-1170, горизонтальных роликовых прессах типа AК-1173, прокатка слоев;
6) Заготовки многослойные цилиндрические компенсаторов сильфонных с условным проходом до 350 мм - гофрирование на горизонтальных гидравлических прессах типа ПГС-350-100, ПГС-500-200;
7) Заготовки цилиндрические для сильфонных компенсаторов, уплотнений и шлангов - обезжиривание и сборка в необходимую многослойную конструкцию;
8) Кожухи для гибких металлических шлангов и сильфонных компенсаторов - изготовление, пригонка, установка;
9) Компенсаторы сильфонные, гибкие металлические шланги, переборочные уплотнения - гидравлические испытания давлением до 10,0 МПа (до 100 кгс/кв. см), пневматические испытания давлением до 1,6 МПа (до 16 кгс/кв.см);
10) Компенсаторы сильфонные и комплектующие изделия - строповка и увязка для подъема, перемещения; установка и складирование;
11) Компенсаторы сильфонные и переборочные уплотнения - подготовка к просушке, загрузка в печь и выгрузка из печи;
12) Компенсаторы сильфонные - калибрование на станке гофров и впадин;
13) Материалы и детали, поступающие для изготовления сильфонных компенсаторов, переборочных уплотнений и гибких металлических шлангов, применяемых в качестве гибкого элемента в трубопроводах судов - проверка наличия сертификата и внешний осмотр;
14) Наконечники к сильфонам компенсаторов - вальцевание;
15) Обечайки промежуточные сильфонов (Ду 70-150 мм) - резка ленты на электрических ножницах, намотка промежуточных обечаек на вальцах ручным способом;
16) Обмотка предохранительная технологическая (изоляционная лента, полиэтиленовая пленка и т) п) ) - нанесение на изделие;
17) Оплетка металлическая для гибких шлангов - разметка, пригонка и сборка со шлангами (без звукоизолирующих узлов) под сварку;
18) Оснастка для изготовления компенсаторов сильфонных с условным проходом до 350 мм - подгонка, сборка, разборка;
19) Патрубки внутренние направляющие для компенсаторов - изготовление;
20) Тяги тросовые разгрузочные - изготовление и установка;
21) Швы сварные заготовок - испытание на непроницаемость смесью керосина и мелового раствора с последующим удалением керосина и мела и протирка швов;
22) Швы сварные обечаек сильфонов, сварных патрубков - прокатка заподлицо с основным металлом на поковочной машине.
248. Изготовитель сильфонных компенсаторов и шлангов 4-й разряд
Характеристика работ. Сборка, гофрирование и испытание сильфонных компенсаторов, переборочных уплотнений и гибких металлических шлангов, применяемых в трубопроводах судов с диаметром условного прохода свыше 350 до 700 мм. Гидравлические испытания сильфонных компенсаторов и металлических шлангов специального назначения давлением свыше 1,5 до 3 МПа (свыше 15 до 30 атм), пневматические испытания давлением свыше 160 до 400 кПа. Разметка и раскатка основных и вспомогательных канавок. Надрезка верхних слоев сильфонов на требуемые размеры на токарных станках. Формирование гофров на гидроформовочном станке. Обжим сильфона до соприкосновения гофра друг с другом на реечном прессе, растягивание и доводка сильфона до требуемой высоты вручную с помощью приспособления. Пневмоиспытания сильфонов на прожег и межслойность на пневмоустановках. Изготовление сильфонов на автоматической линии сборки. Наладка обслуживаемого оборудования. Накатка на ребронакатных станках трехзаходных ребер на монометаллические и биметаллические трубы из алюминиевых сплавов. Навивка ребристых труб лентой.
Должен знать: устройство, кинематические схемы и правила наладки обслуживаемых станков различных типов, конструкцию универсальных и специальных приспособлений, правила испытания сильфонов, способы установки деталей на гидроформовочные станки и правила подбора приспособлений, правила подачи рабочего давления на формовку гофр и обжим, правила выбора класса рабочих манометров (по образцам), систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости, последовательность сборки компенсаторов, переборочных уплотнений и металлических шлангов различных типов, конструкцию ребронакатного инструмента и принцип образования ребра.
Примеры работ:

5) Шартты өтпесі 350 мм-ге дейінгі сильфонды компенсаторларға, іріктейтін тығыздағыштарға арналған көп қабатты цилиндр дайындамалар – ПВ-200 "Филдинг", Ак-1167, АК-1168, АК-1170 үлгісіндегі тік гидравликалық сығымдағыштарда, көлденең роликті АК-1173 үлгісіндегі сығымдағыштарда гофрлеу, қабаттарын илемдеу;
6) Шартты өтпесі 350 мм-ге дейінгі сильфонды компенсаторлардың цилиндрлі көп қабатты дайындамалары – ПГС-350-100, ПГС-500-200 үлгідегі көлденең гидравликалық сығымдағыштармен гофрлеу;
7) Сильфонды компенсаторларға, тығыздағыштар мен шлангтарға арналған цилиндр дайындамалары – қажетті көп қабатты құрылымға құрастыру;
8) Икемді металл шлангтар мен сильфонды компенсаторларға арналған қаптары – дайындау, қиюластыру, орнату;
9) Сильфонды компенсаторлар, икемді металл шлангтар, іріктейтін тығыздағыштар – қысымы 10,0 МПа-ға дейін гидравликалық сынамалар, 1,6 МПа-ға дейінгі қысымда пневматикалық сынамалар;
10) Сильфонды компенсаторлар мен құрастыратын бұйымдар – көтеру, жылжыту үшін ілмектеу және байластыру; орнату және қоймалау;
11) Сильфонды компенсаторлар мен іріктейтін тығыздағыштар – кептіруге дайындау, пешке салу және пештен алу;
12) Сильфонды компенсаторлар – гофрлеу станогында және ойыс жерлерін калибрлеу;
13) Кеме құбыржолдарында икемді элемент ретінде пайдаланылатын сильфонды компенсаторларды, іріктейтін тығыздағыштар мен икемді металл шлангтарды жасау үшін түсетін материалдар мен бөлшектер – сертификатының барлығын тексеру және ішін тексеру;
14) Сильфонды компенсаторлардың ұштары – біліктеу;
15) Аралық сильфондардың ернеушелері (Ду 70-150 мм) – электр қайшымен таспаларды кесу; біліктерде аралық ернеушелерді қолмен орау;
16) Сақтандырғыш технологиялық орау (оқшаулағыш таспа, полиэтиленді пленка және т.б.) – бұйымға жағу;
17) Икемді шлангтарға арналған металл орама – белгілеу, қиюластыру және шлангпен (оқшаулағыш тораптарынсыз) құрастыру;
18) Шартты өтпесі 350 мм-ге дейінгі сильфонды компенсаторлар жасауға арналған жарақтар – қиюластыру, құрастыру, бөлшектеу;
19) Компенсаторларға жіберетін ішкі келте құбырлар – жасау;
20) Түсіретін арқанды жетектер – жасау және орнату;
21) Дайындамалардың дәнекерленген жіктері – керосин және бор ерітіндісі қоспасымен кейіннен керосинді және борды кетіріп өткізгіштігін сынамалау және жіктерін тегістеу;
22) Сильфон ернеушелерінің, дәнекерленген келте құбырлардың дәнекерленген жіктері – шыңдау машинасында негізгі металлмен жіктестіріп илемдеу.
248. Сильфонды компенсатор және шланг жасаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шартты өтпесі 350 мм-ден жоғары 700-ммге дейінгі кеме құбыржолдарында қолданылатын сильфонды компенсаторларды, іріктеу тығыздағыштарын және икемді металл шлангтерді құрастыру, гофрлеу және сынамалау. Қысымы 1,5 МПа-дан жоғары 3 МПа-ға дейінгі арнайы тағайындалған сильфонды компенсаторлар мен металл шлангтардың гидравликалық сынамалары мен 160 кПа (1,6 атм)–дан жоғары 400 кПа-ға дейінгі қысымдағы пневматикалық сынамалар. Негізгі және қосалқы жырашықтарды белгілеу және дөңгелетіп кеңейту. Токарь станоктарында талап етілетін өлшемге шақтап сильфонның сыртқы қабаттарын кесу. Гидроқалыптайтын станокта гофрларды қалыптастыру. Сильфонды рейкалық сығымдағышта гофрлар бір-біріне тигенге дейін сығу, айлабұйымның көмегімен қажетті биіктікке дейін сильфонды созу және жеткізу. Сильфондардың күюін және қабатаралығын пневмоқұрылғыларда пневмосынау. Сильфондарды құрастырудың автоматикалық желісінде жасау. Қызмет көрсетілетін жабдықты баптау. Үш жерден кіретін қабырғаларын илектеу стандарымен алюминий қорытпалардан жасалған монометалл және биметалл құбырларға апару. Қабырға құбырларын таспамен өру.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі қызмет көрсетілетін станоктардың құрылымы, кинематикалық тәсімдері мен баптау ережесі, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың құрылымдары, сильфондарды сынау ережесі, гидроқалыптау станоктарына бөлшектерді орнату тәсілдері мен айлабұйымдарды іріктеу ережесі, гофр қалыптарға жұмыс қысымын беру ережесі және сығу, жұмыс манометрлері сыныбын таңдау ережесі (үлгілер бойынша), кедір-бұдырлықтың рұқсат берілген шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлері, түрлі үлгідегі компенсаторларды, іріктейтін тығыздағыштар мен металл шлангтарды құрастыру кезектілігі, қабырғаны айналдыратын аспаптың құрылымы және қабырғаның пайда болу принципі.
Жұмыс үлгілері

1) Aрматура концевая (фланцы штуцера, направляющие патрубки, узлы звукоизолирующие, наконечники) к сильфонным компенсаторам, гибким металлическим шлангам и переборочным уплотнениям с условным проходом свыше 350 до 700 мм - подгонка, сборка под сварку, проверка соосности;
2) Заготовки для гибких металлических шлангов - гофрирование с образованием гофр на горизонтальных гидравлических прессах типа ПГ-30, AГШ-60 давлением свыше 15,0 до 30,0 МПа (свыше 150 до 300 кгс/кв.см);
3) Заготовки для сильфонов специального назначения с условным проходом до 150 мм - гофрирование на вертикальных и горизонтальных прессах, сборка под сварку сильфонов с арматурой, проверка соосности после сварки и окончательная сборка;
4) Заготовки многослойные цилиндрические для сильфонных компенсаторов, переборочных уплотнений с условным проходом свыше 350 до 700 мм - гофрирование на вертикальных гидравлических прессах типа ПВ-200 Фильдинг, AК-1167, AК-1168, AК-1170, горизонтальных роликовых прессах типа AК-1173, прокатка слоев;
5) Заготовки многослойных цилиндрических компенсаторов с условным проходом свыше 350 до 700 мм - гофрирование на горизонтальных гидравлических прессах типа ПГС-350-100, ПГС-500-200;
6) Компенсаторы и переборочные уплотнения - предъявление заказчику;
7) Компенсаторы мембранные - полное изготовление (разметка, резка заготовок, сборка);
8) Компенсаторы сильфонные, гибкие металлические шланги, переборочные уплотнения - гидравлические испытания давлением свыше 10,0 до 30,0 МПа (свыше 100 до 300 кгс/кв.см), и пневматические испытания давлением свыше 1,6 до 4,0 МПа (свыше 16 до 40 кгс/кв. см);
9) Компенсаторы с двумя и более сильфонами - изготовление, подгонка и установка кожухов, сверление по месту и регулировка разгрузочных тяг;
10) Компенсаторы сильфонные специального назначения и изготавливаемые по лицензии с условным проходом до 700 мм - гофрирование на горизонтальных и вертикальных прессах, гидравлические испытания давлением до 10,0 МПа (до 100 кгс/кв.см), пневматические испытания давлением до 1,6 МПа (до 16 кгс/кв.см);
11) Компенсаторы сильфонные специального назначения и изготовляемые по лицензии с условным проходом до 700 мм - разметка и обрезка на роликовом станке концов сильфонов и обечаек (технологические припуска);
12) Оснастка для изготовления сильфонных компенсаторов с условным проходом свыше 350 до 700 мм - подготовка, сборка, разборка.

1) Сильфонды компенсаторларға, икемді металл шлангтерге және іріктейтін тығыздағыштарға шартты өтпесі 350 мм-ден жоғары 700 мм-ге дейінгі ұштық арматура (фланецтер, штуцерлер, жіберетін келте құбырлар, дыбыс өткізбейтін тораптар, ұштары) – тықсыру, дәнекерлеуге құрастыру, дәнекерлегеннен кейін біліктестігін тексеру;
2) Икемді металл шлангтерге арналған дайындамалар – ПГ-30, АГШ-60 үлгісіндегі көлденең гидравликалық сығымдағыштармен гофр пайда болу үшін 15,0 МПа-дан жоғары 30,0 МПа-ға дейінгі қысымда гофрлау. (150-ден жоғары 300 кгс/кв-ге дейін);
3) Шартты өтпесі 150 мм-ге дейінгі арнайы тағайындалған сильфондарға арналған дайындамалар – тік және көлденең сығымдағыштарда гофрлеу, сильфондарды арматурамен дәнекерлеуге құрастыру, дәнекерлегеннен кейін біліктігін тексеру және түпкілікті құрастыру;
4) Шартты өтпесі 350 мм-ден 700 мм-ге дейінгі сильфонды компенсаторларға, іріктейтін тығыздағыштарға арналған көп қабатты цилиндр дайындамалар – ПВ-200 "Филдинг", Ак-1167, АК-1168, АК-1170 үлгісіндегі тік гидравликалық сығымдағыштарда, көлденең роликті АК-1173 үлгісіндегі сығымдағыштарда гофрлеу, қабаттарын илемдеу;
5) Шартты өтпесі 350 мм-нен жоғары 700 мм-ге дейінгі сильфонды компенсаторлардың цилиндрлі көп қабатты дайындамалары – ПГС-350-100, ПГС-500-200 үлгідегі көлденең гидравликалық сығымдағыштармен гофрлеу;
6) Компенсаторлар мен іріктейтін тығыздағыштар – тапсырыс берушіге ұсыну;
7) Мембранды компенсаторлар – толықтай жасау (белгілеу, дайындамаларды кесу, құрастыру);
8) Сильфонды компенсаторлар, икемді металл шлангтар, іріктейтін тығыздағыштар - қысымы 10,0 МПа-дан 30,0 МПа-ға дейін (100 кгс/кв. см-ден 300 кгс/кв.см-ге дейін) гидравликалық сынамалар, 1,6 МПа-дан жоғары 4,0 МПа-ға дейінгі (16 кгс/кв.см-дан 40 кгс/кв.см-ге дейін) қысымда пневматикалық сынамалар;
9) Екі және одан да көп сильфонды компенсаторлар – қаптарын жасау, шақтау және орнату, орнын тесу және түсіретін жетектерді реттеу;
10) Арнайы тағайындалған мен шартты өтпесі 700-мм-ге дейінгі лицензия бойынша жасалатын сильфонды компенсаторлар – тік және көлденең сығымдағыштарда гофрлеу, қысымы 10,0 МПа-ға дейін (100 кгс/кв. см-ге дейін) гидравликалық сынамалар, 1,6 МПа-ға дейінгі (16 кгс/кв.см-ге дейін) қысымда пневматикалық сынамалар;
11) Арнайы тағайындалған және лицензия бойынша шартты өтпесі 700 мм-ге дейін дайындалған сильфонды компенсаторлар – сильфондардың ұштары мен ернеушелерді роликті станоктарда белгілеу және кесу (технологиялық әдіптері);
12) Шартты өтпесі 350 –ден жоғары 700 мм-ге дейін сильфонды компенсаторлар жасауға арналған жарақтар – дайындау, құрастыру, бөлшектеу.

249. Изготовитель сильфонных компенсаторов и шлангов 5-й разряд
Характеристика работ. Сборка, гофрирование и испытание сильфонных компенсаторов, переборочных уплотнений и гибких металлических шлангов, применяемых в трубопроводах судов с диаметром условного прохода свыше 700 мм. Гидравлические испытания сильфонных компенсаторов и металлических шлангов специального назначения давлением свыше 3 МПа (30 атм.) и пневматические испытания давлением свыше 400 мПа (4 атм). Изготовление опытных образцов сильфонных компенсаторов, серийных высоконапорных компенсаторов, испытание сварных швов на вакуумную плотность. Наладка ребронакатных станов.
Должен знать: конструкцию назначение и принцип работы собираемых изделий и обслуживаемых механизмов, особенности изготовления и испытания опытных образцов сильфонных компенсаторов, порядок проведения испытания на вакуумную плотность, правила наладки ребронакатных станков.
Примеры работ:
1) Арматура штатная, кольцевая (фланцы, штуцера, направляющие патрубки, узлы звукоизолирующие, наконечники) к сильфонным компенсаторам, гибким металлическим шлангам и переборочным уплотнениям с условным проходом свыше 700 мм - подгонка, сборка под сварку, проверка соосности после сварки;
2) Заготовки для гибких металлических шлангов - гофрирование с образованием гофр на горизонтальных гидравлических прессах типа ПГ-30, АГШ-60 давлением свыше 30,0 МПа (свыше 300 кгс/см);
3) Заготовки многослойные цилиндрические для сильфонных компенсаторов, переборочных уплотнений с условным проходом свыше 700 мм - гофрирование на вертикальных гидравлических прессах типа ПВ-200 "Фильдинг", AК-1167, AК-1168, AК-1170, горизонтальных роликовых прессах типа AК-1173, прокатка слоев;
4) Компенсаторы сильфонные, гибкие металлические шланги, переборочные уплотнения - гидравлические испытания давлением свыше 30,0 МПа (свыше 300 кгс/кв.см), пневматические испытания давлением свыше 4,0 МПа (свыше 40 кгс/кв.см);
5) Компенсаторы сильфонные, изготавливаемые по специальным схемам, с условным проходом до 600 мм - сборка, гофрирование, испытание;
6) Компенсаторы сильфонные специального назначения и изготовляемые по лицензии с условным проходом свыше 700 мм - разметка и обрезка на роликовом станке концов сильфонов и обечаек (технологические припуски);
7) Оснастка для изготовления сильфонных компенсаторов с условным проходом свыше 700 мм - подготовка, сборка, разборка;
8) Швы сварные высокопарных компенсаторов и гибких металлических шлангов для специальных сред - испытание на вакуумную плотность гелиевыми течеискателями;
9. Швы сварные - термомеханическая обработка.
Клепальщик

249. Сильфонды компенсатор және шланг жасаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шартты өтпесі 700 мм-ден жоғары кеме құбыржолдарында қолданылатын сильфонды компенсаторларды, іріктеу тығыздағыштарын және икемді металл шлангтерді құрастыру, гофрлеу және сынамалау. Қысымы 3 МПа-дан жоғары арнайы тағайындалған сильфонды компенсаторлар мен металл шлангтардың гидравликалық сынамалары мен 400 кПа-дан жоғары қысымдағы пневматикалық сынамалар. Сильфон компенсаторларының, сериялық жоғары ағынды компенсаторлардың тәжірибелік үлгілерін жасау, дәнекерленген жіктерін вакуум тығыздығына сынау. Қабырға дөңгелетіп кеңіту стандарын баптау.
Білуге тиіс: жиналатын бұйымдар мен қызмет көрсетілетін механизмдердің құрылымы, қызметі мен жұмыс істеу пирнципі, сильфонды компенсаторлардың тәжірибелік үлгілерін сынаудан өткізу тәртібі, вакуум тығыздығына сынама өткізу тәртібі, қабырғаны айналдыратын станоктарды баптау ережесі.
Жұмыс үлгілері
1) Сильфонды компенсаторларға, икемді металл шлангтерге және іріктейтін тығыздағыштарға шартты өтпесі 700 мм-нен жоғары ұштық арматура (фланецтер, штуцерлер, жіберетін келте құбырлар, дыбыс өткізбейтін тораптар, ұштары) – тықсыру, дәнекерлеуге құрастыру, дәнекерлегеннен кейін біліктестігін тексеру;
2) Икемді металл шлангтерге арналған дайындамалар – ПГ-30, АГШ-60 үлгісіндегі көлденең гидравликалық сығымдағыштармен гофр пайда болу үшін 30,0 МПа-дан жоғары қысымда гофрлау (300 кгс/кв-ге жоғары);
3) Шартты өтпесі 700 мм-ден жоғары сильфонды компенсаторларға, іріктейтін тығыздағыштарға арналған көп қабатты цилиндр дайындамалар – ПВ-200 "Филдинг", Ак-1167, АК-1168, АК-1170 үлгісіндегі тік гидравликалық сығымдағыштарда, көлденең роликті АК-1173 үлгісіндегі сығымдағыштарда гофрлеу, қабаттарын илемдеу;
4) Сильфонды компенсаторлар, икемді металл шлангтар, іріктейтін тығыздағыштар - 30,0 МПа-дан (300 кгс/кв. см-дан) жоғары қысымдағы гидравликалық сынамалар, қысымы 4,0 МПа-дан (40 кгс/см-дан жоғары) жоғары пневматикалық сынамалар;
5) Шартты өтпесі 600 мм-ге дейінгі арнайы тәсімдер бойынша жасалатын сильфонды компенсаторлар – құрастыру, гофрлау, сынау;
6) Арнайы тағайындалған мен шартты өтпесі 700-мм-ден жоғары лицензия бойынша жасалатын сильфонды компенсаторлар – сильфондар мен ернеушелердің ұштарын роликті станоктарда белгілеу және кесу (технологиялық әдіптер);
7) Шартты өтпесі 700 мм-ден асатын сильфонды компенсаторлар жасауға арналған керек-жарақтар – дайындау, құрастыру, бөлшектеу;
8) Жоғары дәрежеде буланған арнайы ортаға арналған компенсаторлар мен икемді металл шлангтердің дәнекер жіктері – гель тесік тапқыштармен вакуум тығыздығын сынау;
9) Дәнекер жіктері – термомеханикалық өңдеу.
Шегендеуші

250. Клепальщик 1-й разряд
Характеристика работ. Нагревание и поддерживание заклепок при ручной и пневматической клепке. Работа с клепальщиком более высокой квалификации при клепке двумя пневматическими молотками. Отрубка по разметке и шаблону. Подбор обжимок. Клепка крупных изделий и металлоконструкций на стационарных прессах и молотках под руководством клепальщика более высокой квалификации.
Должен знать: принцип работы и правила пользования пневматическими молотками, сортамент заклепок, правила нагрева заклепок, назначение и условия применения наиболее распространенных простых приспособлений и контрольно-измерительных инструментов.
251. Клепальщик 2-й разряд
Характеристика работ. Горячая и холодная клепка на клепальных станках, прессах пневматическими молотками или вручную простых металлоконструкций, работающих под давлением до 300 кПа (3 атм) заклепками диаметром до 12 мм. Клепка холодными заклепками вручную пневмогидравлической скобой, пневматическим молотком и на прессе отдельных деталей алюминиевого корпуса при обеспечении плотности шва. Исправление дефектов клепки, выявленных при гидравлических испытаниях. Определение качества подготовки шва под клепку.
Должен знать: устройство типовых пневматических молотков и прессов, клепальных скоб, простых приспособлений, контрольно-измерительного инструмента и инструмента для клепки и отрубки, способы клепки под обжим и потайными заклепками, степень нагрева заклепок и предел остывания, при котором можно вести процесс клепки, размеры заклепок и припуски по длине, систему допусков и посадок.
Примеры работ:
1) Запоры люковые и дверные, рамки загрузочных люков - клепка;
2) Зольники, колонны, краны, рамы, стропила и трубы - клепка ручная или пневматическая плотного шва;
3) Кожухи и ограждения машин, станков, шестерен и ремней - ручная или пневматическая клепка;
4) Коньки - ручная или пневматическая клепка;
5) Кронштейны ветровые, рамы внутренних панелей дверей, тормозные колодки автомашин - ручная или пневматическая клепка;
6) Кронштейны и другие крепления, установленные по внутренним переборкам, - клепка;
7) Лестницы, решетки и перила - ручная и пневматическая клепка;
8) Пластины рычага бензонасоса - сборка и клепка;
9) Подойники - клепка;
10) Стеллажи дюралюминиевые - клепка;
11) Тазы - клепка и правка;

250. Шегендеуші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тойтарма шегелерді қолмен және пневматикалық шегендеу кезінде қыздыру және ұстап тұру. Екі пневматикалық балғамен шегендеу кезінде жоғарылау білікті шегендеушімен жұмыс істеу. Белгі және шаблон бойынша кесу. Қыспақтарды іріктеу. Жоғарылау білікті шегендеушінің басшылығымен стационарлық нығыздағыш пен балғамен ірі бұйымдар мен металл құрылымдарды шегендеу.
Білуге тиіс: пневматикалық балғалармен жұмыс істеу қағидаты және пайдалану ережесі, тойтарма шегелердің сұрыптамасы, тойтарма шегелерді қыздыру ережесі, кеңінен таралған қарапайым айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану шарттары.
251. Шегендеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Диаметрі 12 мм-ге дейінгі тойтарма шегелермен 300 кПа (3 атм) дейінгі қысымда жұмыс істейтін қарапайым металл құрылымдарды пневматикалық балғамен немесе қолмен шегендеу станоктарында, сығымдағыштарда ыстықтай және суықтай шегендеу. Пневмогидравликалық қапсырмамен, пневматикалық балғамен және жекелеген бөлшектерді алюминий корпустың сығымдағышында жіктердің тығыздығын қамтамасыз ете отырып қолмен суықтай тойтарғыштармен шегендеу. Гидравликалық сынау кезінде анықталған тойтармалардың ақаулықтарын түзету. Жіктерді шегендеуге дайындау сапасын айқындау.
Білуге тиіс: үлгілік пневматикалық балғалар мен тығыздағыштардың, шегендеу қапсырмаларының, қарапайым айлабұйымдардың, бақылау-өлшеу аспаптары мен шегендеуге және кесуге арналған аспаптың құрылымы, тойтарма шегелерді сығу және көрінбейтін тойтарма шегелерді шегендеу тәсілдері, тойтарма шегелерді қыздыру дәрежесі және шегендеу процесін жүргізуге болатын суыту шегі, тойтармалар мен әдіптердің ұзындық бойынша мөлшерлері, рұқсат беру шегі мен отырғызу жүйесі.
Жұмыс үлгілері
1) Люк және есік ілмектері, тиейтін люктердің рамкалары – шегендеу;
2) Күлалғыштар, бағаналар, крандар, рамалар, ілмектер мен құбырлар – тығыз тігілген қолмен немесе пневматикалық шегендеу;
3) Машиналардың, станоктардың, шестерналар мен белдіктердің қаптары мен қоршаулары – қолмен немесе пневматикалық шегендеу;
4) Конькилер – қолмен немесе пневматикалық шегендеу;
5) Жел кронштейндері, есіктің ішкі панельдерінің рамалары, автомашиналардың тежегіш колодкалары – қолмен немесе пневматикалық шегендеу;
6) Ішкі қалқалары бойынша кронштейндер мен басқа бекітпелер – шегендеу;
7) Баспалдақтар, торлар мен қанаттары – қолмен және пневматикалық шегендеу;
8) Бензосорғы рычагының платиналары – құрастыру және шегендеу;
9) Дюралюминий стеллаждары - шегендеу;
10) Шелектер – шегендеу;
11) Шылапшындар - шегендеу және түзету;

12) Термосы металлические - клепка;
13) Ящики разные - ручная или пневматическая клепка.
252. Клепальщик 3-й разряд
Характеристика работ. Горячая, холодная клепка на клепальных станках, прессах вручную, пневматическими молотками и на клепальных скобах металлоконструкций, сосудов и аппаратов, испытываемых под давлением свыше 300 до 800 кПа (3 до 8 атм) заклепками диаметром до 12 мм и работающих без давления заклепками диаметром до 22 мм. Клепка сложных деталей заклепками из цветных металлов в труднодоступных и неудобных местах. Клепка прямым и обратным способом герметических швов различных частей алюминиевого корпуса. Отрубка кромки швов с пригонкой по шаблону. Испытание готовых изделий под гидравлическим давлением и их сдача. Выявление и устранение при испытании дефектов клепки. Подналадка и регулировка прессов, инструментов и приспособлений.
Должен знать: устройство гидравлических прессов и пневматических аппаратов различных типов, механические свойства заклепочной стали, припуски по длине заклепки при клепке под головку и впотай, стандартные размеры заклепок, допустимое давление в воздушной сети для нормальной работы пневматического инструмента, способы испытания швов, допуски для отверстий под заклепки при герметическом шве, устройство приспособлений, применяемых при клепке в труднодоступных местах, причины деформации при клепке, допуски и посадки.
Примеры работ:
1) Aккумуляторы, воздушные резервуары котлов, трубы, работающие под давлением - пневматическая клепка;
2) Баки и резервуары - клепка;
3) Кили и стрингеры бортовые - клепка;
4) Ковши литейные - ручная или пневматическая клепка;
5) Конструкции металлические колонн кранов, листы рамы, стропила и тележки - горячая клепка прочного сварного шва заклепками;
6) Конструкции холодильников прокатных станов - клепка;
7) Люки разгрузочные полувагонов - клепка;
8) Обшивки выше ватерлинии, настилы в средней части кораблей - клепка;
9) Патрубки радиаторов, лопасти вентиляторов - клепка;
10) Стеллажи стальные - клепка;
11) Стрелы кранов грузоподъемностью до 15 т - клепка;
12) Стрингеры, шпангоуты и кронштейны самолетов - клепка;
13) Челюсти грейфера - клепка;
14) Штанги коксовыталкивателя - клепка.
253. Клепальщик 4-й разряд
Характеристика работ. Горячая и холодная клепка различными способами герметических швов металлоконструкций и частей котлов, испытываемых под давлением свыше 800 до 1200 кПа (свыше 8 до 12 атм.) заклепками диаметром до 22 мм и работающих без давления заклепками диаметром свыше 22 мм. Клепка прямым и обратным способом герметических швов конструкций корпусов из алюминиевых сплавов. Наладка и регулировка прессов, инструментов и приспособлений.
Должен знать: устройство, правила наладки и кинематические схемы клепальных и гидравлических прессов различных типов, деформации металла при нагреве, ударе и выдавливании, упругие и остаточные деформации, влияние переменных напряжений на металл, систему допусков и посадок.
Примеры работ:

12) Металл термостар – шегендеу;
13) Түрлі жәшіктер –қолмен немесе пневматикалық шегендеу.
252. Шегендеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Диаметрі 12 мм-ге дейінгі тойтарма шегелермен қысымсыз жұмыс істейтін және диаметрі 12 мм-ге дейінгі металл құрылымдарды, ыдыстар мен 300-ден 800 кПа (3-тен 8 атм-ға дейінгі) аппараттарды қолмен, пневматикалық балғамен немесе шегендеу қапсырмаларымен шегендеу станоктарда, сығымдағыштарда ыстықтай және суықтай шегендеу. Күрделі металдарды түсті металдан жасалған тойтармалармен қол жетпейтін және ыңғайсыз жерлерде шегендеу. Алюминий корпустың түрлі бөлшектерінің герметикалық жіктерін тікелей және кері тәсілмен шегендеу. Шаблон бойынша тықсырып жіктердің жиектерін кесу. Даяр өнімдерді гидравликалық қысымда сынау және оларды тапсыру. Шегендеу ақаулықтарын сынау кезінде анықтау және жою. Сығымдағыштарды, аспаптар мен айлабұйымдарды баптау және реттеу.
Білуге тиіс: гидравликалық тығыздағыштар мен түрлі үлгідегі пневматикалық аппараттардың құрылымы, шегендеу болатының механикалық қасиеті, қалпақшасымен және бетімен бірдей шегендеу кезінде шегендеу ұзындығы бойынша әдіптері, шегендеудің стандартты өлшемдері, пневматикалық құралдың қалыпты жұмыс істеуі үшін әуе желісіндегі шекті қысым, жіктерді сынау тәсілдері, герметикалық жіктер кезінде шегендеу саңылауларының шектері, қол жетпейтін жерлерді шегендеуде қолданылатын айлабұйымдардың құрылымы, шегендеу кезіндегі бұзылуларының себептері, рұқсат беру шегі мен отырғызу.
Жұмыс үлгілері
1) Қысыммен істейтін қазандықтардың, құбырлардың аккумуляторлары, әуе резервуарлары – пневматикалық шегендеу;
2) Бактар мен резервуарлар – шегендеу;
3) Кильдер мен борттық стрингерлер – шегендеу;
4) Құю шөміштері – қолмен немесе пневматикалық шегендеу;
5) Крандарды, металл бағаналарының құрылымдары, рама жаймалары, ілмектер мен арбалары – тұрақты дәнекерлеу жіктерін тойтармалармен ыстықтай шегендеу;
6) Илектеу стандары тоңазытқыштарының құрылымдары – шегендеу;
7) Жартылай вагондардың түсіргіш люктері – шегендеу;
8) Ватержелілерден жоғары қаптау, кемелердің орта бөлігіндегі төсемдер – шегендеу;
9) Радиаторлар келте құбырлары, желдеткіштердің қалақтары – шегендеу;
10) Ұшақтардың стрингерлері, шпангоуттары мен кронштейндер – шегендеу;
11) Болат стеллаждар – шегендеу;
12) Жүк көтергіштігі 15 тоннаға дейінгі крандардың тілдері – шегендеу;
13) Грейфтердің тұмсықтары – шегендеу;
14) Кокс шығаратын штангтер – шегендеу;
253. Шегендеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Диаметрі 22 мм-ден асатын тойтарма шегелермен қысымсыз жұмыс істейтін және диаметрі 22 мм-ге дейінгі 800-ден 1200 кПа (8-ден 12 атм-ға дейінгі) сыналатын металл құрылымдар мен қазандық бөліктерінің герметикалық жіктерін түрлі тәсілдермен ыстықтай және суықтай шегендеу. Алюминий қорытпалардан жасалған корпустардың герметикалық жіктерін тіке және кері шегендеу. Тығыздағыштарды, аспаптар мен айлабұйымдарды баптау және реттеу.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі шегендеу және гидравликалық тығыздағыштардың құрылымы, баптау ережесі мен кинематикалық тәсімдері, қыздыру, соғу және сығымдау кезінде металдың бұзылуы, серпінді және бұзылу қалдығы, металға ауыспалы кернеуліктің әсері, рұқсат және отырғызу шектері.
Жұмыс үлгілері

1) Балки хребтовые и шкворневые, брусья обвязочные, швеллерные и буферные, кронштейны лесных стоек поджимного состава - правка и клепка;
2) Барабаны под обжим - клепка;
3) Иллюминаторы - клепка рам;
4) Корпусы отсеков самолетов - клепка;
5) Котлы, донья барабанов, сухопарники и другие резервуары, работающие под давлением - клепка;
6) Крюки пластинчатые - клепка;
7) Лонжероны рам, передки кузовов, кожухи передних и задних мостов автомобилей - сборка и клепка;
8) Обшивка наружных подводных частей судов, накладные листы и стрингерные угольники - клепка;
9) Рамы и корпуса шахтных клетей, скипов шахтных подъемников - клепка;
10) Рамы тележек подвижного состава и грузоподъемных кранов -клепка;
11) Стрелы кранов грузоподъемностью свыше 15 т - клепка;
12) Угольники скуловые и килевые из алюминиевых сплавов -клепка;
13) Фланцы труб паропровода высокого давления - клепка;
14) Цистерны водяные и нефтяные - клепка.
254. Клепальщик 5-й разряд
Характеристика работ. Горячая и холодная клепка с применением различного оборудования и вручную сложных герметических швов крупных металлоконструкций и частей котлов, испытываемых под давлением свыше 1,2 МПа (12 атм) заклепками диаметром свыше 22 мм. Клепка конструкций, подлежащих механической обработке, с большой посадкой и сохранением осевой линии. Клепка несущих строительных конструкций на монтаже.
Должен знать: конструкцию и правила проверки на точность обслуживаемого оборудования различных типов, классификацию клепальных соединений и швов, конструкцию применяемых приспособлений и рабочего инструмента.
Примеры работ:
1) Балки колонны, прогоны - клепка на монтаже;
2) Газопроводы доменных печей, кожухи скубберов - клепка;
3) Замки штевней кораблей - клепка;
4) Клюзы якорные - клепка;
5) Конструкции металлические вагоноопрокидывателей, ферм мостовых кранов и рудных перегружателей - клепка;
6) Обшивка наружная с накладными листами в оконечностях судна - клепка.
255. Клепальщик 6-й разряд
Характеристика работ. Горячая клепка с применением различного оборудования стальных сложных строительных конструкций с прочноплотными швами с подвесных площадок, подмостей и люлек. Клепка уникальных металлоконструкций по сложным сборочным чертежам. Проверка герметичности швов.
Должен знать: требования, предъявляемые к прочноплотным швам, способы клепки прочноплотных швов, правила проверки конструкций на прочность и плотность клепанных соединений.
Примеры работ:

1) Жота және шүберін арқалықтары, орап байлайтын бөренелер, швеллер және буфер бөренелер, қысатын құрамдағы ағаш тірек кронштейндер – түзету және шегендеу;
2) Қыспақтағы барабандар – шегендеу
3) Иллюминаторлар – рамаларды шегендеу;
4) Ұшақ бөліктерінің корпустары – шегендеу;
5) Қысымда істейтін қазандықтар, барабандардың түбі, құрғақ булағыштар мен басқа да резервуарлар – шегендеу;
6) Пластина ілмектер – шегендеу;
7) Рамалардың лонжерондары, кузовтардың алдыңғы бөліктері, автомобильдің алдыңғы және артқы дәнекерлік қаптары - құрастыру және шегендеу;
8) Кеменің сыртқы су астыңғы бөліктерін қаптау, жапсырма жаймалары мен стрингер бұрыштары – шегендеу;
9) Шахталық кілеттердің рамалары мен корпустары, шахталық көтергіштердің скиптері – шегендеу;
10) Қозғалып тұратын құрамдағы арбаның рамалары мен жүк көтергіш крандары – шегендеу;
11) 15 тоннадан асатын көтергіш крандардың бұрмасы – шегендеу;
12) Алюминий қорытпалардан жасалған сүйекті және кильді бұрыштықтары – шегендеу;
13) Жоғары қысымдағы бу құбыржолдары құбырларының фланецтері – шегендеу;
14) Су және мұнай цистерналар – шегендеу.
254. Шегендеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Диаметрі 22 мм-ден асатын тойтарма шегелермен 1,2 МПа (12 атм) жоғары қысымда сыналатын ірі металл құрылымдар мен қазандық бөліктерінің күрделі герметикалық жіктерін түрлі жабдықтарды пайдаланып ыстықтай және суықтай шегендеу. Механикалық өңдеуге жататын құрылымдарды отырғызып және ось желісін сақтай отырып, шегендеу. Монтаждаудағы көтергіш құрылыс құрылымдарын шегендеу.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен дәлдігін тексеру ережесі, шегендеу құрамалары мен жіктерінің сыныптауышын, қолданылатын айлабұйымдар мен жұмыс аспабының құрылымы.
Жұмыс үлгілері
1) Бағаналардың арқалықтары, төлемдері – монтаждап шегендеу;
2) Домна пештерінің газ құбыржолдары, скруббер қаптары – шегендеу;
3) Кеме штевендерінің құлыптары – шегендеу;
4) Зәкір клюздары – шегендеу;
5) Вагон аударғыштардың, көпір крандарының және кен артық жүк тасығыштарының металл құрылымдары – шегендеу;
6) Кеменің шеттеріндегі жапсырма жаймалары бар сыртқы қаптама – шегендеу.
255. Шегендеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Аспалы алаңшалары, төсемелері және аспалары бар тығыз төзімді жікті болат күрделі құрылыс құрылымдарының түрлі жабдықтарын пайдалана отырып ыстықтай шегендеу. Күрделі құрама сызбалар бойынша бірегей металл құрылымдарды шегендеу. Жіктердің герметикалығын тексеру.
Білуге тиіс: тығыз төзімді жіктерге қойылатын талаптар, тығыз төзімді жіктерді шегендеу тәсілдері, құрылымдардың төзімділігі мен шегенделген құрамалардың төзімділігін тексеру ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) Aнтенны крупногабаритные - клепка узлов;
2) Конструкции стальных мостов - клепка узлов;
3) Резервуары для нефтепродуктов - клепка при монтаже;
4) Фермы перекрытий - клепка при монтаже.
Контролер котельных, холодноштамповочных и давильных работ
256. Контролер котельных, холодноштамповочных и давильных работ
2-й разряд
Характеристика работ. Операционная и окончательная приемка мелких простых деталей, контроль и приемка крупных деталей и узлов средней сложности из стали различных марок, цветных металлов и их сплавов после выполнения котельных, холодноштамповочных и давильных работ. Проверка деталей и узлов по внешнему виду и при помощи контрольно-измерительных инструментов и приспособлений. Чтение чертежей деталей и узлов средней сложности. Визуальное определение качества материалов, применяемых при штамповке.
Должен знать: правила и способы проверки простых деталей и узлов, технические условия и государственные стандарты на принимаемые детали средней сложности после выполнения котельных, холодноштамповочных и давильных работ, сертификаты на металл, основы технологического процесса котельных, холодноштамповочных и давильных работ, устройство штампов и другого котельного, холодноштамповочного и давильного оборудования, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, механические свойства металлов, применяемых в деталях и узлах при выполнении котельных, холодноштамповочных и давильных работ, виды и причины коррозии, классификацию и виды брака по основным операциям, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Примеры работ:
1) Aппараты с различными соединениями - приемка после сборки;
2) Воздухонаправляющие устройства вспомогательных котлов - приемка после сборки;
3) Изделия капсюльного производства - контроль после штамповки;
4) Конструкции холодильников прокатных станов - контроль после клепки;
5) Контакты и лепестки - контроль и приемка после штамповки;
6) Корпусы муфт сцепления - контроль после штамповки;
7) Корпусы тазов, полоскательниц, кастрюль - контроль после выдавливания;
8) Сегменты статоров, роторов и якорей электрических машин - контроль после штамповки;
9) Челюсти грейфера - контроль после клепки и сборки.
257. Контролер котельных, холодноштамповочных и давильных работ
3-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка сложных деталей и узлов котельных установок; металлических конструкций и аппаратов из стали различных марок, цветных металлов и их сплавов после выполнения котельных, холодноштамповочных и давильных работ по внешнему виду и при помощи всевозможных контрольно-измерительных приборов, инструментов и приспособлений. Приемка отдельных узлов, цилиндров котлов на герметичность с пневматическими, гидравлическими и вакуумными испытаниями, с разным допустимым давлением и различным вакуумом. Пользование государственными стандартами на материалы, идущие на изготовление деталей и изделий. Чтение чертежей в пределах выполняемой работы. Ведение учета и отчетности по качеству и количеству на принятую и забракованную продукцию.
Должен знать: технические условия и государственные стандарты на основные виды обработки сложных деталей и узлов после выполнения котельных, холодноштамповочных и давильных работ, назначение принимаемых изделий, способы их испытания и проверки, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости, приемы разметочных работ средней сложности, устройство контрольно-измерительных инструментов, методы профилактики брака, основные свойства обрабатываемых материалов.
Примеры работ:

1) Ірі көлемді антенналар – тораптарды шегендеу;
2) Болат көпірлердің құрылымдары – тораптарды шегендеу;
3) Мұнай өнімдеріне арналған резервуарлар – монтаждау кезінде шегендеу;
4) Жабын фермалары – монтаждау кезінде шегендеу.
Қазандық, суықтай қалыптау және қысымдау жұмыстарының
бақылаушысы
256. Қазандық, суықтай қалыптау және қысымдау жұмыстарының
бақылаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ұсақ қарапайым бөлшектерді операциялық және түпкілікті қабылдау, түрлі маркадағы болаттан жасалған орташа күрделіктегі ірі бөлшектер мен тораптарды, түсті металдар мен олардың қорытпаларын қазандық, суықтай қалыптау және қысымдау жұмыстарын орындағаннан кейін бақылау және қабылдау. Бөлшектер мен тораптарды сыртқы түріне қарай және бақылау-өлшеу аспаптары мен айлабұйымдардың көмегімен тексеру. Орташа күрделіктегі бөлшектер мен тораптардың сызбаларын оқу. Қалыптауда қолданылатын материалдардың сапасын көзбен айқындау.
Білуге тиіс: қарапайым бөлшектер мен тораптарды тексеру ережесі мен тәсілдері, қазандық, суықтай қалыптау және қысымдау жұмыстарын орындағаннан кейін орташа күрделіктегі қабылданатын бөлшектерге техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар, металл сертификаттары, қазандық, суықтай қалыптау және қысымдау жұмыстары технологиялық процесінің негіздері, қалыптар мен басқа да қазандық, суықтай қалыптау және қысымдық жабдықтау құрылымдары, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану шарттары, қазандық, суықтай қалыптау және қысымдау жұмыстарын орындаудағы бөлшектер мен тораптардағы қолданылатын металдардың механикалық қасиеттері, тоттанудың түрлері мен себептері, негізгі операциялар бойынша ақаулықтардың сыныптауышы мен түрлері, кедір-бұдырлықтың шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлерінің жүйесі.
Жұмыс үлгілері
1) Түрлі қоспалары бар аппараттар – құрастырғаннан кейін қабылдап алу;
2) Қосалқы қазандықтардың ауа жіберетін құрылымдары – құрастырғаннан кейін қабылдап алу;
3) Капсюль өндірісі бұйымдары – қалыптағаннан кейін бақылау;
4) Байланыстар мен жапырақшалары – қалыптаудан кейін бақылау және қабылдап алу;
5) Илемдеу стандары тоңазытқыштарының құрылымдары – шегендеуден кейін бақылау;
6) Тіркесу муфталарының корпустары – қалыптағаннан кейін бақылау;
7) Таздардың, шайғыштардың, кастрюльдердің корпустары – жаншығаннан кейін бақылау;
8) Электр машиналарының статорлары, роторлары мен зәкірлерінің сегменттері – қалыптағаннан кейін бақылау;
9) Грейфтің жақтары – шегендегеннен және құрастырғаннан кейін бақылау.
257. Қазандық, суықтай қалыптау және қысымдау жұмыстарының
бақылаушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қазандық құрылғыларының күрделі бөлшектері мен тораптарын; түрлі маркадағы болаттан жасалған металл құрылымдар мен аппараттарды, түсті металдар мен олардың қорытпаларын қазандық, суықтай қалыптау және қысымдау жұмыстарын орындағаннан кейін сыртқы түріне қарай және ықтимал бақылау-өлшеу аспаптары мен айлабұйымдардың көмегімен бақылау және қабылдап алу. Жекелеген тораптарды, қазандық цилиндрлерін пневматикалық, гидравликалық және вакуум сынамаларымен, түрлі рұқсат берілген қысымда және түрлі вакуумда герметикалығын тексеріп қабылдап алу. Бөлшектер мен бұйымдарды жасауға кететін материалдарға мемлекеттік стандарттарды пайдалану. Орындалатын жұмыстың шегінде сызбаларды оқу. Қабылданатын және іріктелген өнімнің сапасына және санына қарай есебін және есептілігін жүргізу.
Білуге тиіс: қазандық, суықтай қалыптау және қысымдау жұмыстарын орындағаннан кейін күрделі бөлшектер мен тораптарды өңдеудің негізгі түрлеріне техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар, қабылданатын бұйымдардың қызметі, оларды сынау және тексеру тәсілдері, кедір-бұдырлықтың шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлерінің жүйесі, орташа күрделіктегі белгілеу жұмыстарының тәсілдері, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, ақаудың алдын-алу әдістері, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттері.
Жұмыс үлгілері

1) Баллоны, бойлеры -контроль после сборки;
2) Бензобаки - контроль после штамповки;
3) Диски тормозные - контроль после штамповки;
4) Зажимы - контроль и приемка после вырубки;
5) Котлы вспомогательные, сухопарки и резервуары - контроль и приемка после клепки;
6) Крюки пластинчатые и траверсы - контроль после клепки и сборки;
7) Рефлекторы и рамы прожекторов - приемка после выдавливания;
8) Рубашки диффузоров - приемка после выдавливания.
258. Контролер котельных, холодноштамповочных и давильных работ
4-й разряд
Характеристика работ. Контроль, испытание и окончательная приемка сложных узлов, котельных установок высокого давления, металлических конструкций и аппаратов. Изучение причин брака и разработка мероприятий по его предупреждению. Классификация брака на исправимый и окончательный. Составление дефектных ведомостей и актов на приемку узлов, котельных установок, металлоконструкций и аппаратов.
Должен знать: технические условия на сборку котельных установок и агрегатов, влияние температуры нагрева на структуру и усадку металлов, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, приемы выполнения сложных разметочных работ, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Примеры работ:
1) Aрматура главных и сложных котлов - контроль и приемка после монтажа;
2) Газопроводы доменных печей - контроль после сборки;
3) Котлы огнетрубные - контроль и приемка после сборки;
4) Крыши автомобилей - приемка после штамповки;
5) Лонжероны, поперечины и усилители рам автомобилей - приемка после штамповки;
6) Подины мартеновских печей - контроль после сборки;
7) Фермы электрических мостовых кранов - контроль после клепки и сборки;
8) Цистерны - приемка после испытания и сборки;
9) Экономайзеры - приемка после сборки.
259. Контролер котельных, холодноштамповочных и давильных работ
5-й разряд
Характеристика работ. Контроль, испытание и приемка сложных узлов, металлических конструкций, аппаратов и котельных установок высокого давления с большим числом разъемов и точной пригонкой отдельных частей. Составление дефектных ведомостей и актов на приемку сложных узлов, металлоконструкций, аппаратов и котельных установок.
Должен знать: технические условия и государственные стандарты на приемку и испытание сложных узлов, металлоконструкций, аппаратов, котельных установок и автоматики, методы технического контроля, деформацию металлов при правке и сварке, различные виды коррозии и меры ее предупреждения, правила настройки и регулировки точных контрольно-измерительных инструментов.
Примеры работ:

1) Баллондар, бойлерлер – құрастырғаннан кейінгі бақылау;
2) Бензобактар – қалыптағаннан кейінгі бақылау;
3) Қысқыштар – кескеннен кейін бақылау және қабылдап алу;
4) Қосалқы қазандықтар, құрғақ булағыштар имен резервуарлар – шегендегеннен кейін бақылау және қабылдап алу;
5) Тежегіш дискілер – қалыптағаннан кейінгі бақылау;
6) Пластиналы ілмектер мен траверстер – шегендегеннен және құрастырғаннан кейінгі бақылау;
7) Прожекторлардың рефлекторлары мен рамалары – қысымдағаннан кейін қабылдап алу;
8) Диффузордың тыстары – қысымдағаннан кейін қабылдап алу.
258. Қазандық, суықтай қалыптау және қысымдау жұмыстарының
бақылаушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғары қысымдағы қазандық құрылғыларының, металл құрылымдар мен аппараттардың күрделі тораптарын бақылау, сынау және түпкілікті қабылдап алу. Ақаулардың себептерін зерттеу және олардың алдын-алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу. Ақаулардың түзетуге болатындарын және түпкілікті сыныптау. Тораптардың, қазандық құрылғыларын, металл құрылымдары мен аппараттарды қабылдауға ақаулық ведомостілері мен актілерін құру.
Білуге тиіс: қазандық құрылғылары мен агрегаттарын құрастыруға техникалық шарттар, металдың құрылымы мен шөгуіне қызу температурасының әсері, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, қызметі мен пайдалану шарттары, күрделі белгілеу жұмыстарын орындау тәсілдері, кедір-бұдырлықтың шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлерінің жүйесі.
Жұмыс үлгілері
1) Негізгі және күрделі қазандықтардың арматурасы – монтаждағаннан кейін бақылау және қабылдап алу;
2) Домна пештерінің газ құбырлары – құрастырғаннан кейін бақылау;
3) От құбыр қазандықтары – құрастырғаннан кейін бақылау және қабылдап алу;
4) Автомобильдің төбелері - қалыптағаннан кейін қабылдап алу;
5) Автомобильдің лонжерондары, көлденеңдіктері мен күшейткіштері – қалыптағаннан кейін қабылдап алу;
6) Мартен пештерінің табандықтары – құрастырғаннан кейінгі бақылау;
7) Көпір крандарының электр фермалары – шегендегеннен және құрастырғаннан кейін бақылау;
8) Цистерналар – сынағаннан және құрастырғаннан кейін қабылдап алу;
9) Экономайзерлер – құрастырғаннан кейін қабылдап алу.
259. Қазандық, суықтай қалыптау және қысымдау жұмыстарының
бақылаушысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғары қысымдағы көп ажырайтын және жекелеген бөлшектерін дәл тықсырып, қазандық құрылғыларының, металл құрылымдар мен аппараттардың күрделі тораптарын бақылау, сынау және түпкілікті қабылдап алу. Тораптардың, қазандық құрылғыларын, металл құрылымдары мен аппараттарды қабылдауға ақаулық ведомостары мен актілерін құру.
Білуге тиіс: күрделі тораптардың, металл құрылымдардың, аппараттардың, қазандық құрылғылары мен автоматикасын қабылдауға және сынауға техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары, техникалық бақылау әдістері, түзету және дәнекерлеуде металдың бұзылуы, тоттанудың түрлері мен олардың алдын алу шаралары, дәлме-дәл бақылау-өлшеу аспаптарын теңшеу және реттеу ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) Aвтоклавы, рекуператоры, безмуфельные отпускные и закалочные агрегаты - контроль и приемка после монтажа;
2) Котлоагрегаты прямоточные - контроль и приемка после монтажа;
3) Котлы экспериментальные сложных конструкций - контроль и приемка после сборки;
4) Сопла двигателей - приемка после штамповки.
Котельщик
260. Котельщик 2-й разряд
Характеристика работ. Слесарная обработка простых деталей. Подготовка набивочно-уплотнительных материалов, их пропитка, промазка и т. п. для деталей и узлов котельного оборудования. Разборка и сборка простых узлов котельного оборудования, зачистка поверхностей деталей под лужение и пайку, заправка рабочего инструмента. Нагрев заклепок и подача их для клепки. Участие в работах по перемещению узлов контрольного оборудования. Выполнение более сложных работ по ремонту и обработке узлов и деталей котельных агрегатов под руководством котельщика более высокой квалификации. Выполнение простых слесарных работ по изготовлению деталей котельного оборудования. Изготовление простых деталей котельного оборудования из сортового листового металла с применением специальных шаблонов и приспособлений. Сверление и развертка отверстий переносным механизированным инструментом. Горячая и холодная клепка на клепальных станках, прессах, пневматическими молотками или вручную швов наливных сосудов и аппаратов, предназначенных для работы под давлением до 300 кПа (3 атм). Соединение деталей и узлов пайкой, болтами и холодной клепкой. Вальцовка, правка и гибка на различных вальцах и прессах деталей из листового металла толщиной до 10 мм в холодном состоянии и до 20 мм в горячем состоянии. Вальцовка кромок с последующей выправкой по линейке и шаблону. Правка вручную на плите в холодном и горячем состоянии несложных деталей и изделий из прокатного и другого металла по шаблону, угольнику и линейке с допустимым зазором свыше 1 до 2 мм на длине 1м. Прихватка сваркой несложных узлов из углеродистой стали в процессе сборки. Резка котельных труб с обработкой их торцов и снятием заусенцев. Установка простой котельной аппаратуры.
Должен знать: устройство и принцип действия котлов и емкостей, работающих под давлением, марки материалов и труб, применяемых в котлостроении, приемы сборки, проверки и правки деталей и узлов котельного оборудования, технические требования, предъявляемые к сборке узлов и изделий, устройство обслуживаемого оборудования и рабочего инструмента, способы соединения деталей под клепку и сварку, способы клепки под обжим и потайными заклепками, механические свойства металлов при вальцовке и гибке в холодном и горячем состоянии, припуски для горячей и холодной вальцовки, назначения и условия применения приспособлений и инструментов для вальцовки, правки, гибки и сверления, технологическую последовательность правки, правила разметки листового металла, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости, виды и свойства набивочно-уплотнительных и прокладочных материалов, приемы слесарной обработки деталей, правила и приемы строповки котельного оборудования при такелажных работах.
Примеры работ:

1) Автоклавтар, рекуператорлар, жіберетін муфтасыз және шыңдайтын агрегаттар – монтаждаудан кейін бақылау және қабылдап алу;
2) Тікелей токты қазандық агрегаттары – монтаждаудан кейін бақылау және қабылдап алу;
3) Күрделі құрылымды тәжірибелік қазандықтар – құрастырғаннан кейін бақылау және қабылдап алу;
4) Қозғалтқыш соплолары – қалыптағаннан кейін қабылдап алу.
Қазандықшы
260. Қазандықшы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым бөлшектерді слесарлық өңдеу. Қазандық жабдықтарының бөлшектері мен тораптарына арналған толтыру-тығыздау материалдарын дайындау, оларды сіңдіру, майлау және т.б. Қазандық жабдықтарының қарапайым тораптарын бөлшектеу және құрастыру, бөлшектердің бетін қалайылауға және дәнекерлеуге тазарту, жұмыс аспабымен толтыру. Тойтармаларды қыздыру және оларды тойтару үшін жіберу. Бақылау жабдықтары тораптарын жылжыту жөніндегі жұмыстарға қатысу. Жоғарылай білікті қазандықшының басшылығымен қазандық агрегаттарының тораптары мен бөлшектерін жөндеу және өңдеу жөніндегі күрделірек жұмыстарды орындау. Қазандық жабдықтары бөлшектерін жасау жөніндегі қарапайым слесарлық жұмыстарды орындау. Арнайы шаблондар мен айлабұйымдарды пайдаланып сұрыптық жайма металдан жасалған қазандық жабдықтарының қарапайым бөлшектерін жасау. Жылжымалы механизацияланған аспаппен саңылауларды тесу және ұңғылау. 300 кПа-ға дейінгі (3 атм) қысымда жұмыс істеуге арналған құятын ыдыстар мен аппараттарды тойтару станоктарында, тығыздағыштарда, пневматикалық балғалармен немесе қолмен ыстықтай және суықтай шегендеу. Бөлшектер мен тораптарды бұрандалармен және суықтай шегендеумен біріктіру. Қалыңдығы 10 мм-ге дейінгі жайпақ металдан жасалған бөлшектерді суықтай және 20 мм-ге дейінгі жайпақ металды ыстықтай түрлі біліктер мен тығыздағыштарда біліктеу, түзету және ию. Жиектерін кейіннен сызғыш және шаблон бойынша түзетіп біліктеу. Илемді және басқа да металдан жасалған күрделі емесе бөлшектер мен бұйымдарды 1 м ұзындықта 1-ден асатын 2 мм-ге дейінгі саңылау шегімен шаблон, бұрыштық және сызғыш бойынша ыстықтай және суықтай күйінде плитада қолмен түзету. Көміртекті болаттан жасалған күрделі емес тораптарды құрастыру процесінде дәнекерлеп ұстату. Қазандық құбырларын олардың кесіктерін өңдей отырып және бүршіктерін алып кесу. Қарапайым қазандық аппаратурасын орнату.
Білуге тиіс: қысымен істейтін қазандықтар мен сыйымдықтардың құрылымы және істеу қағидаты, қазандық жасауда қолданылатын материалдар мен құбырлардың маркалары, қазандық жабдықтарының бөлшектері мен тораптарын құрастыру, тексеру және түзету жолдары, тораптар мен бұйымдарды құрастыруға қойылатын техникалық талаптар, қызмет көрсетілетін жабдық пен жұмыс аспабының құрылымы, шегендеуге және дәнекерлеуге бөлшектерді біріктіру тәсілдері, тойтармаларды сығу және көрінбейтін тойтарма шегелермен шегендеу тәсілдері, металдарды суықтай және ыстықтай біліктеу және ию кезіндегі қасиеттері, ыстықтай және суықтай біліктеу әдіптері, біліктеу, түзету, ию және бұрғылап тесуге арналған айлабұйымдар мен аспаптардың қызметі мен пайдалану шарттары, түзетудің технологиялық кезектілігі, жайма металды белгілеу ережесі, кедір-бұдырлықтың шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлерінің жүйесі, толтыру-тығыздау және төсеу материалдарының түрлері мен қасиеттері, бөлшектерді слесарлық өңдеу жолдары, такелажды жұмыстарда қазандық жабдықтарын ілмектеу ережесі мен жолдары.
Жұмыс үлгілері

1) Вагонетки шахтные - клепка днищ;
2) Заглушки и фланцы - подбор прокладок, установка;
3) Заклепки - отрубка;
4) Зольники колонны, краны, трубы - клепка ручная или пневматическая;
5) Камеры экрана, пароперегреватели и экономайзеры - установка люков в отверстия;
6) Кольца из квадратного или углового металла - гибка с доводкой вручную;
7) Кронштейны простые и подвесные - изготовление;
8) Листы дымовых камер - гибка на вальцах;
9) Поддоны - гибка листов;
10) Трапы трубчатые - изготовление и установка;
11) Трубы экономайзеров - сборка плавников с трубами под сварку;
12) Цилиндры из листового металла диаметром до 1500 мм - гибка с правкой;
13) Щиты воздушной изоляции - изготовление и сборка.
261. Котельщик 3-й разряд
Характеристика работ. Изготовление, ремонт и сборка узлов и деталей котельного оборудования средней сложности из листового и сортового металла по чертежам и эскизам с разметкой и подгонкой отдельных частей под клепку и сварку. Горячая и холодная клепка герметических швов на клепальных станках, прессах, вручную, пневматическими молотками, а также на клепальных скобах емкостей и аппаратов, предназначенных для работы под давлением свыше 300 до 800 кПа (свыше 3 до 8 атм.) в котлостроении. Клепка сложных деталей заклепками из цветных металлов. Отрубка кромки швов с пригонкой по шаблону. Пайка различными припоями. Вальцовка, правка и гибка на различных вальцах и прессах деталей из листового металла толщиной свыше 10 до 20 мм в холодном состоянии и свыше 20 до 30 мм в горячем состоянии. Гибка кромок на вальцах, прессах и вручную. Гибка цилиндрических и конических обечаек из листового металла. Подводка кромок на прессах и вручную, правка обечаек по шаблонам и линейке. Гибка и отбортовка изделий сложной конфигурации из листовой стали по шаблонам и чертежам, предназначенным для котлостроения. Гибка котельных труб в разных плоскостях на трубогибочных станках. Калибровка труб по внутреннему и наружному диаметрам. Регулирование вальцов и гибочных прессов. Правка вручную в холодном и горячем состоянии штампованных деталей средней сложности из листа и профильного металла на плите по контрольной линейке и допустимым зазорам до 1 мм на длине 1м. Правка трубопроводов водяной, масляной и топливной систем и устранение вмятин. Подготовка котла к гидравлическому испытанию. Разметка деталей по чертежам с применением линеек, угольников, циркулей, шаблонов, лекал и необходимого контрольно-измерительного инструмента. Прихватка сваркой узлов средней сложности из углеродистой и легированной стали в процессе сборки.
Должен знать: устройство и принцип работы котлов, вальцов и прессов различных типов, процесс сборки узлов котельного оборудования средней сложности, последовательность и способы сборки и закрепления собранных и установленных деталей, узлов и изделий, стандартные размеры заклепок, способы испытания швов, допуски для отверстий под заклепки при герметическом шве, приспособления, применяемые при сборке узлов и при клепке в труднодоступных местах, способы регулирования вальцов в зависимости от толщины листового металла, радиуса гибки и марки стали, приемы гибки и вальцовки деталей в горячем и холодном состоянии, режим правки, конструкции водотрубных и огнетрубных котлов, назначение и расположение арматуры в котлах, правила гибки котельных труб и допускаемую овальность, приемы установки и обработки котельных труб, физические и механические свойства металла, проявляющиеся при гибке и вытяжке, устройство универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, основы электротехники в пределах выполняемой работы, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:

1) Шахта вагоншалары – түптерін шегендеу;
2) Бекіткіштер мен фланецтер – төсемдерді таңдау, орнату;
3) Тойтарма шегелер – кесу;
4) Күл салғыштар, бағаналар, крандар, құбырлар – қолмен және пневматикалық шегендеу;
5) Экран камералары, бу қыздырғыштар мен экономайзерлер – люктарды саңылауларға орнату;
6) Төрт бұрышты немесе бұрыштық металдан жасалған сақиналар – қолмен жеткізіп ию;
7) Қарапайым және ілмелі кронштейндер – жасау;
8) Бу камераларының жаймалары – біліктерде ию;
9) Түптері – жаймаларды ию;
10) Түтік жолдар – жасау және орнату;
11) Экономайзер құбырлары – құбырлары бар жүзгіштерді дәнекерлеуге құрастыру;
12) Диаметрі 1500мм-ге дейін жайма металдан жасалған цилиндрлер – түзете отырып ию;
13) Ауа оқшаулағыш қалқандары – жасау және құрастыру.
261. Қазандықшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жайма және сұрыптық металдан жасалған орташа күрделіктегі қазандық жабдықтарының тораптары мен бөлшектерін сызбалар және эскиздер бойынша жекелеген бөліктерін тойтарып дәнекерлеуге белгілей және қиыстыра отырып жасау, жөндеу және құрастыру. Қазандық жасауда 300-ден жоғары 800 кПа-ға дейінгі (3-тен жоғары 8 атм-ға дейінгі) қысымда жұмыс істеуге арналған сыйымдылықтар мен аппараттардың тойтару станоктарында, сығымдағыштарда, қолмен, пневматикалық балғалармен, сондай-ақ тойтару қапсырмаларымен герметикалық жіктерді ыстықтай және суықтай шегендеу. Түсті металдардан жасалған тойтармалардың күрделі бөлшектерін шегендеу. Шаблон бойынша қиыстырып жіктерінің жиектерін кесу. Түрлі дәнекерлермен дәнекерлеу. Қалыңдығы 10-нан жоғары 20 мм-ге дейін суықтай және 20-дан жоғары 30 мм-ге дейін ыстықтай жайма металдан жасалған бөлшектерді түрлі біліктер мен сығымдағыштарда біліктеу, түзету және ию. Жиектерін біліктерде, сығымдағыштарда және қолмен ию. Жайма металдан жасалған цилиндр және коникалық ернеушелерді ию. Жиектерін сығымдағыштарда және қолмен жеткізу, ернеушелерін шаблон және сызғыш бойынша түзету. Қазандық жасауға арналған жайма болаттан жасалған күрделі конфигурациялы бұйымдарды шаблон және сызбалар бойынша ию және жиектеу. Құбыр иетін станоктарда түрлі жазықтықтарда қазандық құбырларын ию. Ішкі және сыртқы диаметрі бойынша құбырларды калибрлеу. Біліктер мен иетін сығымдарды реттеу. Жаймалық және кескінді металдан жасалған орташа күрделіктегі қалыпталған бөлшектерді плитада бақылау сызғышы бойынша және 1 метрлік ұзындықта 1 мм-ге дейінгі рұқсат етілген саңылау бойынша ыстықтай және суықтай қолмен түзету. Су, май және жылу жүйелері құбыржолдарын түзеу және жапырылған жерлерін жою. Қазандықты гидравликалық сынауға дайындау. Сызғыштарды, бұрыштықтарды, циркульдарды, шаблондарды, даяр үлгілер мен қажетті бақылау-өлшеу аспабын пайдалана отырып сызбалар бойынша бөлшектерді белгілеу. Орташа күрделіктегі көміртекті және қоспаланған болаттан жасалған тораптарды құрастыру процесінде дәнекерлеп ұстату.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі қазандықтардың, біліктердің және тығыздағыштардың құрылымы мен жұмыс істеу қағидаты, орташа күрделіктегі қазандық жабдықтарының тораптарын құрастыру процесі, жиналған және орнатылған бөлшектерді, тораптар мен бұйымдарды құрастыру және бекіту кезектілігі мен тәсілдері, тойтармалардың стандартты өлшемдері, жіктерді сынау тәсілдері, герметикалық жіктердің тойтарма саңылауларына арналған шектері, қол жетпейтін жерлердегі тораптарда қолданылатын айлабұйымдар, жайма металдың қалыңдығына, иілу радиусына және болаттың маркасына қарай біліктерді реттеу тәсілдері, бөлшектерді ыстықтай және суықтай ию және біліктеу жолдары, түзеу режимі, су құбырлары және от құбырларын қазандықтарының құрылымдары, қазандықтардағы арматураның қызметі мен орналасуы, қазандық құбырларын ию және рұқсат етілетін доғалықты ию ережесі, қазандық құбырларын орнату және өңдеу жолдары, игенде және сорғанда білінетін металдың физикалық және механикалық қасиеттері, әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, орындалатын жұмыс шегіндегі электр техникасы негіздері, кедір-бұдырлықтың шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер.
Жұмыс үлгілері

1) Барабаны сварные из листов - правка и вальцовка в горячем и холодном состоянии;
2) Двери металлические для шахтной вентиляции, фидерных кабин - изготовление;
3) Детали паровозов (колосники, колосниковые балки, дверцы и кулачки дверок дымовых коробок) - смена;
4) Днища сферические сварные с горловиной диаметром до 500 мм - правка;
5) Изделия с плотными швами под пробное давление - клепка ручная или пневматическая;
6) Коллекторы - нарезание канавок в трубных отверстиях;
7) Котлы паровые цельносварные малой мощности из углеродистой стали - сборка элементов;
8) Лестницы, площадки, переходные мостики, ограждения - изготовление;
9) Мерники, отстойники, сборники - сборка, наложение заплат;
10) Патрубки конические с большими углами - гибка;
11) Скипы и воронки доменных печей - ремонт;
12) Трубы водогрейные до трех гибов - проверка, правка, доводка по шаблону и прокатка шариком после гидравлической проверки;
13) Трубы дымовые - изготовление и установка;
14) Цилиндры из листового металла диаметром свыше 1500 мм - гибка и правка;
15) Цистерны и резервуары под горючее - сборка под сварку.
262. Котельщик 4-й разряд
Характеристика работ. Изготовление. ремонт и сборка сложных узлов котельного оборудования, вспомогательных котлов, емкостей и аппаратов из листового и сортового металла с подгонкой отдельных частей. Сборка цилиндрической части котлов, аппаратов и котельных установок, работающих под давлением. Разметка сложных узлов и деталей котлов. Горячая и холодная клепка герметических швов частей котлов пневматическими молотками и вручную, а также на стационарных прессах и подвесных клепальных скобах, предназначенных для работы под давлением свыше 0,8 до 1,2 МПа (свыше 8 до 12 атм) в котлостроении. Выполнение клепки и чеканки с обеих рук в труднодоступных и неудобных местах. Гибка котельных труб и петель пароперегревателей различных изгибов в одной плоскости на станках различных конструкций. Прихватка деталей и узлов в процессе сборки. Установка труб во вспомогательных котлах простой конструкции с проверкой по шагу. Вырубка дефектных труб, замена новыми и удаление припусков с правкой уплотнительных канавок в трубных отверстиях. Вальцовка, правка и гибка сложных и крупных деталей на вальцах и прессах различных конструкций из листового металла толщиной свыше 20мм в холодном и свыше 30 мм в горячем состоянии. Точная гибка кромок на вальцах вручную. Гибка деталей, имеющих три, четыре и более гибов. Правка вручную больших листов и различных труб. Наладка вальцов на различные виды правки, гибки и вальцовки.
Должен знать: устройство и принцип работы котлов и теплообменных аппаратов различных типов, приемы изготовления и сборки сложных котлов и резервуаров, технические условия на приемку собранных изделий, места разъемов, все виды соединения швов, требования, предъявляемые к котлам и их отдельным узлам, конструктивные особенности и устройство различных клепальных и гидравлических прессов, классификацию клепаных соединений и швов (прочные, плотнопрочные, однорядные, многорядные, односрезные, двухсрезные), устройство подъемных механизмов, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, конструкцию специальных и универсальных приспособлений, способы правки в приспособлениях сложных сварных комплектов и конструкций с применением шаблонов и по чертежам, основы механики и технологии металлов в пределах выполняемой работы, системы допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:

1) Жаймалардан жасалған дәнекер барабандар – ыстықтай және суықтай түзету және біліктеу;
2) Шахталық желдеткішке, фидерлік кабиналарға арналған металл есіктер – жасау;
3) Паровоздардың бөлшектері (оттықтар, оттық арқалықтар, есікшелер мен түтін қораптары есіктерінің жұдырықшалары) – ауыстыру;
4) Мойнының диаметрі 500 мм-ге дейінгі дәнекер сферикалық түптер – түзету;
5) Сынама қысымдағы жіктері тығыз бұйымдар – қолмен немесе пневматикалық шегендеу;
6) Коллекторлар – құбыр саңылауларында ор кесу;
7) Көміртекті болаттан жасалған кіші қуаттылықтағы тұтас дәнекерленген бу қазандықтары – элементтерді құрастыру;
8) Баспалдақтар, алаңқайлар, ауыспалы көпірлер, қоршаулар – жасау;
9) Өлшегіштер, тұндырғыштар, жинағыштар – құрастыру, жамау салу;
10) Үлкен бұрышты коникалық келте құбырлар – ию;
11) Домна пештерінің скиптері мен құйғыштары – жөндеу;
12) Үш жерінен иілген су жылытатын құбырлар – шаблон бойынша тексеру, түзету, жеткізу және гидравликалық тексергеннен кейін шарикпен илемдеу;
13) Түтін құбырлар – жасау және орнату;
14) Диаметрі 1500 мм-ден асатын жайма металдан жасалған цилиндрлер – ию және түзету;
15) Отын салатын цистерналар мен резервуарлар – дәнекерлеуге құрастыру.
262. Қазандықшы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жайма және сұрыптық металдан жасалған қазандық жабдықтарының, қосалқы қазандықтардың, сыйымдылықтар мен аппараттардың күрделі тораптарын жекелеген бөлшектерін қиыстырып жасау, жөндеу және құрастыру. Қысыммен жұмыс істейтін қазандықтардың, аппараттар мен қазандық құрылғыларының цилиндрлік бөліктерін құрастыру. Қазандықтың күрделі тораптары мен бөлшектерін белгілеу. Қазандық бөліктерінің герметикалық жіктерін пневматикалық балғамен және қолмен, сондай-ақ қазандық жасауда 0,8 –ден жоғары 1,2 МПа-ға дейінгі (8-ден жоғары 12 атм-ға дейінгі) қысымда жұмыс істеуге арналған стационарлық сығымдағыштар мен аспалы шегендеу қапсырмаларында ыстықтай және суықтай шегендеу. Қол жетпейтін және ыңғайсыз жерлерін екі қолмен шегендеу және нақыштауды орындау. Түрлі құрылымдағы станоктарда бір жазықтықтағы түрлі иірімді бу қыздырғыштардың қазандық құбырлары мен ілмектерін ию. Құрастыру процесінде бөлшектер мен тораптарды қармап ұстау. Қарапайым құрылымды қосалқы қазандықтарда құбырларды қадам сайын тексере отырып орнату. Жарамсыз құбырларды кесу, жаңамен ауыстыру және құбыр саңылауларындағы тығыздау орларын түзете отырып әдіптерін жою. Қалыңдығы суықтай 20 мм-ден жоғары және ыстық күйде 30 мм-ден жоғары жайма металдан жасалған түрлі құрылымдағы біліктер мен тығыздағыштардың күрделі және ірі бөлшектерін біліктеу, түзету және ию. Жиектерін біліктерде қолмен дәл ию. Үш, төрт және одан да көп иілетін бөлшектерді ию. Үлкен жаймалар мен түрлі құбырларды түзету. Біліктерді түзетудің, июдің және біліктеудің түрлеріне баптау.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі қазандықтар мен жылу алмастыру аппараттарының құрылымы мен жұмыс істеу қағидаты, күрделі қазандықтар мен резервуарлар жасау және құрастыру жолдары, жиналған бұйымдарды қабылдаудың техникалық шарттары, жіктерді біріктірудің барлық түрі, қазандықтарға және олардың жекелеген тораптарына қойылатын талаптар, шегендеу және гидравликалық сығымдағыштардың құрылымдық ерекшеліктері мен құрылымы, шегендеу бірікпелері мен жіктерінің сыныптамасы (төзімді, тығыз төзімді, бір қатарлық, көп қатарлық, бір жерден кесілген, екі жерден кесілген), көтергіш механизмдердің құрылымы, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, қызметі және пайдалану шарттары, арнайы және әмбебап айлабұйымдардың құрылымы, күрделі дәнекер кешендер мен құрылым айлабұйымдарында шаблондарды пайдаланып және сызба бойынша түзету тәсілдері, орындалатын жұмыстың шеңберінде металл механикасы мен технологиясының негіздері, кедір-бұдырлықтың шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер.
Жұмыс үлгілері.

1) Aрматура вспомогательных котлов - монтаж, демонтаж на котле;
2) Баллоны, бойлеры - вальцовка корпуса и сборка;
3) Воздухосборники - сборка;
4) Дверки различных шуровочных отверстий - ремонт;
5) Днища сферические, сварные с горловиной диаметром свыше 500 мм - правка;
6) Кожухи и решетки - клепка по раме и по соединению заклепками;
7) Кольца из профилей стали - гибка на ребро в вальцах;
8) Котлы вспомогательные, сухопарники и резервуары, работающие под давлением - клепка;
9) Крышки лазовых затворов - подгонка по воротнику;
10) Крюки пластинчатые и траверсы - изготовление;
11) Листы сложных фасонов для наружной обшивки - гибка;
12) Патрубки конические переходные - гибка по шаблону;
13) Приводы клапанов поддувал, бункера, качающиеся колосники - ремонт;
14) Поддоны котлов - сборка;
15) Рамы передвижных тележек, рольгангов, кантовальных машин - изготовление;
16) Трубы дымогарные и водогрейные крекингов, трубчатых печей и паровых котлов - замена с развальцовкой;
17) Трубы жаровые и дымогарные паровозные - ремонт;
18) Трубы экономайзеров - сборка;
19) Фахверки, кронштейны, прогоны, связи - изготовление и сборка;
20) Фланцы труб паропроводов высокого давления - клепка;
21) Эстакады, каркасы конвейеров, колонны надшахтных зданий - изготовление.
263. Котельщик 5-й разряд
Характеристика работ. Изготовление, сборка, клепка и ремонт сложных котлов, аппаратов, реакторов, теплообменников, колонн с точной подгонкой отдельных частей из различных сталей и цветных металлов по чертежам и эскизам. Ремонт сложного технологического оборудования, работающего под давлением в коррозионной среде без остановки технологического процесса. Горячая и холодная клепка сложных герметических швов крупных частей котлов пневматическими молотками и вручную, а также на стационарных прессах и подвесных клепальных скобах, предназначенных для работы под давлением свыше 1,2 МПа (12 атм) в котлостроении. Разметка сложных и точных узлов и деталей котлов. Гибка цилиндров и конусов из листовой стали различной толщины. Подгонка кромок котельной стали под чеканку и сварку. Определение пригодности сложных узлов и деталей, поступающих на сборку. Испытание котлов и аппаратов на герметичность под давлением. Проверка фундаментов перед установкой котлов и механизмов. Выполнение всех трубоставных работ на котлах высокого давления.
Должен знать: устройство и конструкцию сложных котлов и теплообменных аппаратов высокого давления, последовательность всех способов установки труб в котлах сложной конструкции, технические условия на сборку, испытание и сдачу котлов сложной конструкции, причины деформации металлов при нагреве, сварке и правке, основы теплотехники, способы разметки сложных разверток, номенклатуру, назначение и способы регулировки контрольно-измерительных инструментов, способы гидравлического, парового и воздушного испытания котлов, реакторов, теплообменников и аппаратов.
Примеры работ:

1) Қосалқы қазандықтар арматурасы-қазандықта монтаждау, демонтаждау;
2) Баллондар, бойлерлер – корпусты біліктеу және құрастыру;
3) Ауа жинағыштар – құрастыру;
4) Түрлі бұранда саңылауларының есіктері – жөндеу;
5) Сферикалық, мойнының диаметрі 500 мм-ден асатын дәнекер түптер – түзету;
6) Қаптар мен торлар – рама бойынша және тойтарма шегелермен біріктіру бойынша шегендеу;
7) Қосалқы қазандықтар, құрғақ булағыштар мен қысыммен істейтін резервуарлар – шегендеу;
8) Болат кескіннен жасалған сақиналар –қабырғаларын біліктерде ию;
9) Кіріп-шығатын жапқыштардың қақпақтары – жағасына қарай қиыстыру;
10) Пластиналы ілмектер мен траверстер – жасау;
11) Сыртын қаптауға арналған күрделі пішіндегі жаймалар – ию;
12) Коникалық ауыспалы келте құбырлар – шаблон бойынша ию;
13) Желдеткіш клапандарының тартпалары, бункерлер, қимылдап тұратын оттықтар – жөндеу;
14) Қазандық түптері – құрастыру;
15) Жылжымалы арбалардың, рольгандардың, жиектеу машиналарының рамалары – жасау;
16) Крекингтердің, құбыр пештері мен бу қазандықтарының бу шығаратын және су жылытатын құбырлары – біліктеумен ауыстыру;
17) Ыстық және түтін шығаратын паровоз құбырлары – жөндеу;
18) Экономайзер құбырлары – құрастыру;
19) Фахверктер, кронштейндер, жүгіртпелер, байланыс – жасау және құрастыру;
20) Жоғары қысымдағы бу құбыржолдары құбырларының фланецтері – шегендеу;
21) Шахта астындағы ғимараттардың конвейер эстакадалары, каркастары, бағаналары – жасау.
263. Қазандықшы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі қазандықтарды, аппараттарды, реакторларды, жылы алмастырғыштарды, бағаналарды түрлі болаттан және түсті металдан жасалған жекелеген бөлшектерін дәл қиыстырып сызбалар және эскиздер бойынша жасау, құрастыру, шегендеу және жөндеу. Технологиялық процесті тоқтатпай тоттану ортасында қысыммен жұмыс істейтін күрделі технологиялық жабдықты жөндеу. Күрделі герметикалық жіктердің ірі бөлшектерін пневматикалық балғамен және қолмен, сондай-ақ қазандық жасауда 1,2 МПа (12 атм) жоғары қысымда жұмыс істеуге арналған стационарлық сығымдағыштар және аспалы шегендеу скобаларда ыстықтай және суықтай шегендеу. Қазандықтардың күрделі және дәлме-дәл тораптары мен бөлшектерін белгілеу. Түрлі қалыңдықтағы жайма болаттан жасалған цилиндрлер мен конустарды ию. Қазандық болатының жиектерін басуға және дәнекерлеуге қиыстыру. Құрастыруға түсетін күрделі тораптар мен бөлшектердің жарамдылығын айқындау. Қазандықтар мен аппараттардың герметикалығын қысымда сынау. Қазандықтар мен механизмдердің орнатудан алдын тұғырларын тексеру. Жоғары қысымдағы қазандықтарда барлық құбыр қою жұмыстарын орындау.
Білуге тиіс: жоғары қысымдағы күрделі қазандықтар мен жылу алмастыратын аппараттардың құрылымы мен конструкциясы, күрделі құрылымды қазандықтарда құбырларды орнатудың барлық тәсілдерінің кезектілігі, күрделі құрылымды қазандықтарды құрастырудың, сынау және тапсырудың техникалық шарттары, металды қыздырғанда, дәнекерлегенде және түзеткенде бұзылуының себептері, жылу техникасының негіздері, күрделі ұңғыларды белгілеу тәсілдері, бақылау-өлшеу аспаптарының номенклатурасы, қызметі және реттеу тәсілдері, қазандықтардың, реакторлардың, жылу алмастырғыштар мен аппараттардың гидравликалық, бу және ауа сынама тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.

1) Aрматура сложных котлов - монтаж, демонтаж на котле;
2) Днища сферические газгольдеров, тройники и компрессоры - сборка;
3) Змеевики воздухоподогревателя - изготовление и сборка;
4) Змеевики теплообменных аппаратов - многослойная набивка на станке;
5) Котлы огнетрубные - сборка корпуса с днищами и огневыми камерами;
6) Петли и трубы пароперегревателей - установка и развальцовка;
7) Решетки дымовых камер, потолка и стенки огневых коробок паровозов - гибка, подгонка, установка;
8) Связи подвижные и лапчатые и трубы циркуляционные паровозов - разборка, сборка;
9) Трубы ответственные котлоагрегатов - установка и развальцовка;
10) Циклоны - изготовление и сборка;
11) Экономайзеры для котлов - сборка.
264. Котельщик 6-й разряд
Характеристика работ. Изготовление, сборка, монтаж и ремонт сложных и уникальных котлов и котлоагрегатов, аппаратов, контрольно-измерительных приборов, пультов арматуры высокого давления. Испытания в соответствии с техническими условиями и сдача сложных, уникальных и экспериментальных котлов, теплообменных аппаратов сложной конструкции, работающих в условиях высокого давления. Монтаж, регулировка и сдача сложной котельной автоматики. Проверка фундаментов перед установкой сложных и мощных котлов и котлоагрегатов. Определение установочных координат перед установкой агрегатов, узлов и арматуры. Определение неисправностей при проверке и испытаниях котлов и механизмов и их устранение.
Должен знать: устройство и конструкцию сложных котлов, котлоагрегатов и теплообменных аппаратов высокого давления, технологическую последовательность и технические условия на монтаж, регулировку и испытание сложных котлов, аппаратов, измерительных приборов и пультов, всевозможные способы гидравлического, парового и воздушного испытания котлов и котлоагрегатов в сборе, основы теплотехники и механики, типы приспособлений и устройств, применяемых при сборке, монтаже и испытании котлов и котлоагрегатов.
Примеры работ:
1) Aрматура котельная - регулировка автоматики питания;
2) Компенсаторы линзовые и восьмигранные и фасонные детали для газо-пылевоздухопроводов, отстойников, бойлеров и других объемных изделий со сферическими и конусными днищами - изготовление и сборка;
3) Котлоагрегаты опытные - изготовление и установка трубной системы, окончательная сборка, гидравлические испытания, монтаж и сдача;
4) Котлы экспериментальные - сборка корпуса и монтаж обшивки;

1) Күрделі қазандықтар арматурасы-қазандықта монтаждау, демонтаждау;
2) Сферикалық газгольдер түптері, үштіктер мен компрессорлар-құрастыру;
3) Жылу алмастырғыш аппараттардың иректемелері-станокта көп қабатты толтыру;
4) Ауа жылытқыш иректемелері – жасау және құрастыру;
5) От құбыр қазандықтары – түбі бар және от камерасымен корпустарды құрастыру;
6) Бу қыздырғыштардың ілмектері мен құбырлары – орнату және біліктеу;
7) Түтін камераларының, төбелердің торлары және паровоздың от қораптарының қабырғалары – ию, қиыстыру, орнату;
8) Жылжымалы және табанды байланыстар мен паровоздың циркуляциялық құбырлары – бөлшектеу, құрастыру;
9) Қазандық агрегаттарының негізгі құбырлары – орнату және біліктеу;
10) Циклондар – жасау және құрастыру;
11) Қазандықтарға арналған экономайзерлер – құрастыру.
264. Қазандықшы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі және бірегей қазандықтар мен қазандық агрегаттарын, аппараттарды, бақылау-өлшеу аспаптарын, жоғары қысымдағы арматура пульттерін жасау, құрастыру, монтаждау және жөндеу. Жоғары қысым жағдайында жұмыс істейтін күрделі, бірегей және тәжірибелік қазандықтарды, күрделі құрылымдағы жылу алмастыру аппараттарын техникалық шарттарға сәйкес сынау және тапсыру. Қазандық күрделі автоматикасын монтаждау, реттеу және тапсыру, күрделі және қуатты қазандықтар мен қазандық агрегаттардың орнатардан алдын тұғырларын тексеру. Агрегаттарды, тораптар мен арматураның орнатардан алдын орнату координаттарын айқындау. Қазандықтар мен механизмдерді тексеру және сынау кезіндегі ақаулықтарын айқындау.
Білуге тиіс: жоғары қысымдағы күрделі қазандықтардың, қазандық агрегаттары мен жылу алмастыру аппараттарының құрылымы мен конструкциясы, күрделі қазандықтардың, аппараттардың, өлшеу аспаптары мен пульттерді монтаждау, реттеу және сынаудың технологиялық кезектілігі мен технологиялық шарттары, қазандықтар мен қазандық агрегаттардың жиынтығын гидравликалық, бу және ауа сынамалаудың ықтимал тәсілдері, жылу техникасы мен механика негіздері, қазандықтар мен қазандық агрегаттарын құрастыруда, монтаждау және сынауда қолданылатын айлабұйымдар мен құрылғылардың үлгілері.
Жұмыс үлгілері
1) Қазандық арматурасы - қоректендіру автоматикасын реттеу;
2) Тәжірибелік қазандықтар-корпусты құрастыру және қаптауды монтаждау;
3) Тәжірибелік қазандық агрегаттары – құбыр жүйесін жасау және орнату, түпкілікті құрастыру, гидравликалық сынау, монтаждау және тапсыру;
4) Газ, шаң ауа құбыржолдарға, тұндырғыштарға, бойлерлер мен басқа да сферикалық және конусты түптері бар көлемді бұйымдарға арналған линзалық және сегіз қырлы және үлгілік бөлшектердің компенсаторлары – жасау және құрастыру;

5) Резервуары под высокое давление - сборка;
6) Устройства топочные котлов и котлоагрегатов - монтаж и регулировка автоматики горения.
Наладчик холодноштамповочного оборудования
265. Наладчик холодноштамповочного оборудования 3-й разряд
Характеристика работ. Наладка эксцентриковых, фрикционных и кривошипных прессов усилием до 1 МН для холодной штамповки деталей и изделий различной сложности, а также прессов усилием свыше 1 до 3 МН для холодной штамповки простых и средней сложности деталей и изделий. Наладка одноударных холодновысадочных, гайкопросечных, гвоздильных и универсальных гибочных автоматов и прессов, автоматов высадки заклепок, винтов, шурупов и других изделий. Наладка отрезных станков, пресс-ножниц, виброножниц и других ножниц. Сборка, разборка, установка и наладка простых вырубных и проколочных штампов и опробование после произведенной наладки. Регулировка скоростей конвейеров лакирующих машин. Определение пригодности штампов к работе. Инструктаж штамповщиков обслуживаемого участка. Участие в текущем ремонте оборудования.
Должен знать: устройство и правила наладки обслуживаемого оборудования и применяемых штампов и приспособлений, приемы наладки прессов и автоматов и способы установки штампов, технические требования, предъявляемые к изготовляемым изделиям, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, специальных и универсальных приспособлений, правила применения охлаждающих и смазывающих материалов, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
266. Наладчик холодноштамповочного оборудования 4-й разряд
Характеристика работ. Наладка эксцентриковых, фрикционных и кривошипных прессов усилием свыше 1 до 3 МН для холодной штамповки различной сложности деталей и изделий, а также прессов усилием от 3 до 10 МН для холодной штамповки простых и средней сложности деталей и изделий. Наладка двухударных холодновысадочных и гайкопросечных автоматов для высадки заготовок болтов, заклепок, винтов и других изделий, имеющих цилиндрические головки, головки с усом или квадратные подголовки. Сборка, разборка, установка и наладка вырубных, вытяжных и гибочных штампов средней сложности и опробование после наладки. Подналадка автоматических, полуавтоматических линий и прессов-автоматов для холодной штамповки различной сложности деталей и изделий из металла разного профиля. Обеспечение бесперебойной работы линии. Наладка захватов промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением.
Должен знать: устройство и кинематические схемы обслуживаемого оборудования, взаимодействие механизмов автоматических, полуавтоматических линий и прессов-автоматов, устройство применяемых штампов, специальных и универсальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, устройство типовых промышленных манипуляторов, правила проверки манипуляторов на работоспособность и точность позиционирования, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.

5) Жоғары қысымдағы резервуарлар – құрастыру;
6) Жылыту қазандықтары мен қазандық агрегаттарының құрылымы – жану автоматикасын монтаждау және реттеу.
Суықтай қалыптау жабдықтарының баптаушысы
265. Суықтай қалыптау жабдықтарының баптаушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі күрделіктегі бөлшектер мен бұйымдарды суықтай қалыптауға арналған 1 МН-ге дейінгі күшті эксцентрикті, фрикциялық және қосиінді сығымдағыштарды, сондай-ақ қарапайым және орташа күрделіктегі 1-ден жоғары 3 МН-ге дейінгі күшпен істейтін сығымдағыштарды баптау. Бір соққылы суықтай отырғызатын, гайка өткізетін, шегелік және әмбебап иетін автоматтар мен тығыздағыштарды, тойтарма шеге, бұрандалар, бұрандалы шегелер және басқа да бұйымдарды шығаратын автоматтарды баптау. Кесетін станоктарды, тығыздағыш қайшыларды, дірілмен кесетін қайшыларды және басқа да қайшыларды баптау. Кесетін қарапайым және тесетін қалыптарды құрастыру, бөлшектеу, орнату және баптау және бапталғаннан кейін сынамалау. Лактайтын машина конвейерлерінің жылдамдығын реттеу. Қалыптардың жұмысқа жарамдылығын айқындау. Қызмет көрсетілетін учаскенің штампылаушыларына нұсқаунама жүргізу. Жабдықты ағымдағы жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтар мен қолданылатын қалыптар мен айлабұйымдардың құрылымы мен баптау ережесі, тығыздағыштар мен автоматтарды баптау жолдары мен қалыптарды орнату тәсілдері, жасалатын бұйымға қойылатын техникалық талаптар, бақылау-өлшеу аспабының, арнайы және әмбебап айлабұйымдардың қызметі мен қолдану шарттары, салқындататын және майлайтын материалдарды пайдалану ережесі, кедір-бұдырлықтың шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлері.
266. Суықтай қалыптау жабдықтарының баптаушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі күрделіктегі бөлшектер мен бұйымдарды суықтай қалыптауға арналған 1-ден жоғары 3 МН-ге дейінгі эксцентрикті, фрикциялық және қосиінді сығымдағыштарды, сондай-ақ қарапайым және орташа күрделіктегі 3-тен жоғары 10 МН-ге дейінгі күшпен істейтін сығымдағыштарды баптау. Екі соққылы суықтай отырғызатын, гайка өткізетін, шегелік және әмбебап иетін автоматтар мен тығыздағыштарды, тойтарма шеге, бұрандалар, бұрандалы шегелер және басқа да цилиндр қалпағы бар, мұрты бар қалпақты немесе төрт бұрышты қалпағы бар бұйымдарды шығаратын автоматтарды баптау. Орташа күрделіктегі кесетін, соратын және иетін қалыптарды құрастыру, бөлшектеу, орнату және баптау және бапталғаннан кейін сынамалау. Лактайтын машина конвейерлерінің жылдамдығын реттеу. Түрлі кескіндегі металдан жасалған түрлі күрделіктегі бөлшектер мен бұйымдарды суықтай қалыптауға арналған автоматты, жартылай автоматты желілер мен тығыздағыш автоматтарды баптау. Желілердің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету. Бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипуляторлардың (роботтардың) қапсырғыштарын баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен кинематикалық тәсімдері, автоматты, жартылай автоматты желілер мен тығыздағыш автоматтардың өзара әрекеті, қолданылатын қалыптардың, арнайы және әмбебап айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, үлгілік өнеркәсіптік манипуляторлардың құрылымы, манипуляторлардың жұмысқа қабілеттілігін және позициялау дәлдігін тексеру ережесі, кедір-бұдырлықтың шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлері.

267. Наладчик холодноштамповочного оборудования 5-й разряд
Характеристика работ. Наладка эксцентриковых, фрикционных и кривошипных прессов усилием от 3 до 10 МН для штамповки различной сложности деталей и изделий, а также прессов усилием свыше 10 МН для холодной штамповки простых и средней сложности деталей и изделий. Наладка многоударных холодновысадочных и гайкопросечных автоматов с программным управлением. Наладка многопозиционных, комбинированных, калибровочных холодновысадочных автоматов для высадки сложных изделий. Наладка специальных гидравлических прессов для вытяжки деталей из металлических заготовок. Сборка, разборка и наладка вытяжных, вырубных, просечных, формовочных, комбинированных и гибочных сложных штампов и опробование после произведенной наладки. Наладка калибровочных, правильных, острильных и волочильных станков и станов. Наладка автоматических, полуавтоматических линий и прессов-автоматов и автоматов с программным управлением для холодной штамповки простых и средней сложности деталей и изделий из металла различного профиля. Пробная обработка деталей и сдача их ОТК. Наладка отдельных узлов промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением.
Должен знать: конструкцию, способы проверки на точность и устройство обслуживаемого оборудования, приемы наладки обслуживаемых прессов и автоматов, конструкцию и способы установки всевозможных штампов и приспособлений, технические требования, предъявляемые к изготовленным деталям на обслуживаемых прессах, конструктивные особенности ремонтируемых штампов, принципиальные электросхемы обслуживаемого оборудования, устройство различных промышленных манипуляторов, принцип работы автоматических средств контроля и схем включения в сеть.
Требуется среднее профессиональное образование.
268. Наладчик холодноштамповочного оборудования 6-й разряд
Характеристика работ. Наладка эксцентриковых, фрикционных и кривошипных прессов усилием свыше 10 МН для штамповки различной сложности деталей и изделий. Наладка прессов для запрессовки и распрессовки колесных пар подвижного состава. Сборка, разборка, установка и наладка просечных, формовочных и комбинированных сложных штампов и опробование после производственной наладки. Наладка многопозиционных, комбинированных, калибровочных, холодновысадочных автоматов для высадки сложных изделий. Наладка автоматических, полуавтоматических линий, прессов- автоматов и автоматов с программным управлением для холодной штамповки сложных деталей и изделий из металла различного профиля. Разборка, регулировка и сборка сложных узлов и устройств систем управления. Наладка прессов для штамповки деталей из драгоценных металлов и сплавов с ужесточенными допусками. Наладка и регулировка манипуляторов (роботов) с программным управлением.
Должен знать: конструкцию, способы проверки на точность и устройство обслуживаемого оборудования, приемы и способы наладки обслуживаемых прессов, технические требования, предъявляемые к изготовляемым деталям на обслуживаемых прессах, конструкцию, кинематические схемы автоматической, полуавтоматической линии и прессов-автоматов, способы наладки, ремонта и монтажа оборудования.
Требуется среднее профессиональное образование.
Оператор автоматических и полуавтоматических линий
холодноштамповочного оборудования

267. Суықтай қалыптау жабдықтарының баптаушысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі күрделіктегі бөлшектер мен бұйымдарды қалыптауға арналған 3-тен жоғары 10 МН-ге дейінгі эксцентрикті, фрикциялық және қосиінді сығымдағыштарды, сондай-ақ қарапайым және орташа күрделіктегі 10 МН-нен асатын күшпен істейтін сығымдағыштарды баптау. Көп соққылы суықтай отырғызатын және гайка өткізетін бағдарламалық басқарылатын автоматтарды баптау. Күрделі бұйымдарды отырғызатын көп позициялы, құрама, калибрлік суықтай отырғызатын автоматтарды баптау. Металл дайындамалардан жасалған бөлшектерді соруға арналған арнайы гидравликалық тығыздағыштарды баптау. Кесетін, соратын, өткізетін, қалыптайтын, құрама және иетін күрделі қалыптарды құрастыру, бөлшектеу және баптау және бапталғаннан кейін сынамалау. Калибрлейтін, түзу, ұшы бар және созғылайтын станоктар мен стандарды баптау. Түрлі кескіндегі металдан жасалған жай және орташа күрделіктегі бөлшектер мен бұйымдарды суықтай қалыптауға арналған автоматты, жартылай автоматты желілер мен бағдарламалық басқарылатын тығыздағыш автоматтарды баптау. Бөлшектерді сынап өңдеу және оларды ТББ-ға тапсыру. Бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипуляторлардың жекелеген тораптарын баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың конструкциясы, дәлдігін тексеру тәсілдері мен құрылымы, қызмет көрсетілетін тығыздағыштар мен автоматтарды баптау жолдары, ықтимал қалыптар мен айлабұйымдардың құрылымы мен орнату тәсілдері, қызмет көрсетілетін тығыздағыштарға қойылатын техникалық талаптар, жөнделетін қалыптардың құрылымдық ерекшеліктері, қызмет көрсетілетін жабдықтардың принципиалды электр тәсімдері, түрлі өнеркәсіптік манипуляторлардың құрылымы, автоматты бақылау құралдары мен желіге қосу тәсімдерінің жұмыс істеу қағидаты.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
268. Суықтай қалыптау жабдықтарының баптаушысы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі күрделіктегі бөлшектер мен бұйымдарды қалыптауға арналған 10 МН-нен жоғары эксценртикті, фрикциялық және қосиінді сығымдағыштарды баптау. Жылжымалы құрамның дөңгелектерін тығыздауға арналған тығыздағыштарды баптау. Кесетін, қалыптайтын және құрама күрделі қалыптарды құрастыру, бөлшектеу және баптау және бапталғаннан кейін сынамалау. Күрделі бұйымдарды отырғызатын көп позициялы, құрама, калибрлік суықтай отырғызатын автоматтарды баптау. Түрлі кескіндегі металдан жасалған күрделі бөлшектер мен бұйымдарды суықтай қалыптауға арналған автоматты, жартылай автоматты желілер мен бағдарламалық басқарылатын тығыздағыш автоматтарды баптау. Бағдарламалық жүйелердің күрделі тораптары мен құрылғыларын бөлшектеу, реттеу және құрастыру. Қымбат бағалы металдар мен қатайтылған рұқсат шегімен қорытпалардан жасалған бөлшектерді қалыптауға арналған тығыздағыштарды баптау. Бағдарламалық басқарылатын манипуляторларды баптау және реттеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы, дәлдігін тексеру тәсілдері мен орналасуы, қызмет көрсетілетін тығыздағыштарды баптау жолдары мен тәсілдері, қызмет көрсетілетін тығыздағыштарда жасалатын бөлшектерге қойылатын техникалық талаптар, автоматты, жартылай автоматты желілер мен тығыздағыш аппараттардың кинематикалық тәсімдері, жабдықты баптау, жөндеу және монтаждау тәсілдері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Суықтай қалыптау жабдықтарының автоматты және жартылай
автоматты желілерінің операторы

269. Оператор автоматических и полуавтоматических линий
холодноштамповочного оборудования 2-й разряд
Характеристика работ. Отрезка, вырубка и штамповка простых деталей и изделий из металла различного профиля на автоматических, полуавтоматических линиях и прессах-автоматах с пульта управления. Регулировка работы рулонницы. Подача и заправка ленты в прессы. Укладка и загрузка заготовок и деталей в магазины и бункеры. Навешивание деталей на конвейер, транспортеры и другие механизмы. Снятие и укладка деталей в контейнеры и штабеля.
Должен знать: принцип работы обслуживаемой автоматической, полуавтоматической линии и прессов-автоматов, правила подачи и заправки ленты в прессы, загрузки и укладки заготовок и деталей в магазины, бункеры, контейнеры, штабеля, правила навешивания и снятия деталей и изделий.
Примеры работ:
Штамповка:
1) Зажимы обивки кузова;
2) Корпусы стеклоподъемников;
3) Кронштейны;
4) Накладки;
5) Скобы;
6) Хомуты;
7) Шайбы.
270. Оператор автоматических и полуавтоматических линий
холодноштамповочного оборудования 3-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса отрезки, вырубки и штамповки средней сложности деталей и изделий из металла различного профиля на автоматических, полуавтоматических линиях и прессах-автоматах с пульта управления. Установка и снятие штампов средней сложности деталей. Наблюдение за работой систем смазки и охлаждения. Регулировка элементов транспортного устройства в процессе работы. Проверка качества изготовления деталей по образцам, шаблонам и специальным контрольно-измерительным инструментам. Отрезка заготовок, деталей и слитков из цветных металлов и их сплавов на автоматических и полуавтоматических линиях под руководством оператора более высокой квалификации.
Должен знать: устройство обслуживаемой автоматической, полуавтоматической линии и прессов-автоматов, назначение и условия применения средней сложности контрольно-измерительных инструментов, приемы установки и снятия штампов, основные механические свойства штампуемых материалов, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости, назначение и свойства смазывающих и охлаждающих жидкостей.
Примеры работ:
Штамповка:
1) Клыки бампера;
2) Кожухи шаровых опор, глушителей и фар;
3) Надставки дверей;
4) Поддоны картера;
5) Пресс-масленки;
6) Усилители кузовов.
271. Оператор автоматических и полуавтоматических линий
холодноштамповочного оборудования 4-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса отрезки, вырубки и штамповки сложных деталей, изделий из металла различного профиля на автоматических, полуавтоматических линиях и прессах-автоматах, в т. ч. с программным управлением, с пульта управления. Установка и снятие штампов сложных деталей и смена инструмента. Замена при необходимости элементов транспортного устройства в процессе работы. Обеспечение бесперебойной работы линии, прессов-автоматов. Подналадка обслуживаемого оборудования в процессе работы. Участие в текущем ремонте обслуживаемого оборудования, резка заготовок, деталей и слитков из цветных металлов и их сплавов на автоматических и полуавтоматических линиях, в т. ч. с программным управлением.
Должен знать: устройство, принципиальные схемы оборудования и взаимодействие механизмов автоматической, полуавтоматической линии и прессов-автоматов и правила их подналадки в процессе работы, правила установки и снятия штампов, устройство специальных универсальных контрольно-измерительных инструментов и приспособлений, системы допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
Штамповка:

269. Суықтай қалыптау жабдықтарының автоматты және жартылай
автоматты желілерінің операторы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автоматты, жартылай автоматты желілер мен басқару пультті тығыздағыш автоматта түрлі кескінді металдан жасалған орташа күрделіктегі бөлшектер мен бұйымдарды кесу және қалыптау. Орама жұмысын реттеу. Тығыздағышқа таспа жіберу және толтыру. Дүкендер мен бункерлерге дайындамалар мен бөлшектерді қалау және толтыру. Бөлшектерді конвейерге, транспортерге және басқа да механизмдерге ілу. Бөлшектерді контейнерлер мен штабельдерден шешу және қалау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін автоматты, жартылай автоматты желілер мен тығыздағыш автоматтардың жұмыс істеу қағидаты, таспаларды тығыздағыштарға жіберу және толтыру, дайындамалар мен бөлшектерді дүкендерге, контейнерлерге, штабельдерге толтыру және қалау ережесі, бөлшектер мен бұйымдарды ілу және шешу ережесі.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптау:
1) Кузов қаптау қысқаштары;
2) Әйнек көтергіш корпустары;
3) Кронштейндер;
4) Жапсырмалар;
5) Қапсырмалар;
6) Тыстары;
7) Шайбалар.
270. Суықтай қалыптау жабдықтарының автоматты және жартылай
автоматты желілерінің операторы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автоматты, жартылай автоматты желілер мен басқару пультті тығыздағыш автоматта түрлі кескінді металдан жасалған орташа күрделіктегі бөлшектер мен бұйымдарды кесу және қалыптау процесін жүргізу. Орташа күрделіктегі бөлшектердің қалыптарын орнату және шешу. Майлау және салқындату жүйесінің жұмысын қадағалау. Жұмыс процесінде көлік құралдары элементтерін реттеу. Бөлшектерді үлгілер, шаблондар және арнайы бақылау-өлшеу аспаптары бойынша жасау сапасын тексеру. Жоғарылау білікті оператордың басқаруымен автоматты және жартылай автоматты желілерде түсті металдан және олардың қорытпаларынан жасалған дайындамаларын, бөлшектері мен жапсарларын кесу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін автоматты, жартылай автоматты желілер мен тығыздағыш автоматтардың құрылымы, орташа күрделіктегі бақылау-өлшеу аспабын қызметі мен пайдалану шарттары, қалыптарды орнату және шешу жолдары, қалыптау материалдарының негізгі механикалық қасиеттері, кедір-бұдырлықтың шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлері, майлайтын және салқындататын сұйықтықтардың қызметі мен қасиеті.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптау:
1) Бампер тістері;
2) Шар тіректердің, бітегіштер мен фаралардың қаптары;
3) Есік жалғамалары;
4) Картер түптері;
5) Май тығыздағыштар;
6) Кузов күшейткіштер.
271. Суықтай қалыптау жабдықтарының автоматты және жартылай
автоматты желілерінің операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автоматты, жартылай автоматты желілерде және тығыздағыш автоматтарда, оның ішінде бағдарламалық басқарылатын, пультпен басқарылатын автоматтарда түрлі кескіндегі металдан жасалған күрделі бөлшектерді, бұйымдарды кесу және қалыптау процесін жүргізу. Күрделі бөлшектердің қалыптарын орнату және шешу және аспапты ауыстыру. Жұмыс процесінде қажеттігіне қарай көлік құралдары элементтерін ауыстыру. Желілердің, тығыздағыш автоматтардың үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету. Жұмыс процесінде қызмет көрсетілетін жабдықты баптау. Қызмет көрсетілетін жабдықты ағымдағы жөндеуге қатысу, автоматты, жартылай автоматты желілерде және тығыздағыш, оның ішінде бағдарламалық басқарылатын автоматтарда түсті металдардан және олардың қорытпаларынан жасалған дайындамаларды, бөлшектер мен құймаларды кесу.
Білуге тиіс: автоматты, жартылай автоматты желілер мен тығыздағыш автоматтардың құрылысы, жабдықтардың принципиалды тәсімдері мен өзара әрекетесуі және оларды жұмыс процесінде баптау ережесі, қалыптарды орнату және шешу ережесі, арнайы әмбебап бақылау-өлшеу аспаптары мен айлабұйымдардың құрылысы, кедір-бұдырлықтың шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптау:

1) Бачки и сетки радиаторов;
2) Бензобаки;
3) Брызговики;
4) Лонжероны;
5) Панели приборов;
6) Полы багажников;
7) Ролики стеклоподъемников;
8) Усилители капотов и багажников.
272. Оператор автоматических и полуавтоматических линий
холодноштамповочного оборудования 5-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса отрезки, вырубки и штамповки сложных деталей и изделий из металла различного профиля на автоматических, полуавтоматических линиях и прессах-автоматах, в т. ч. с программным управлением, с пульта управления. Установка и снятие штампов сложных деталей. Наладка обслуживаемого оборудования в процессе работы. Выявление и устранение неполадок в работе оборудования.
Должен знать: конструкцию автоматических, полуавтоматических линий и прессов-автоматов, допуски для штампов, механические свойства штампуемых материалов, правила наладки обслуживаемого оборудования, конструкцию и способы установки штампов и приспособлений различной сложности, технические требования, предъявляемые к изготовлению деталей.
Примеры работ:
Штамповка:
1) Боковины;
2) Двери внутренние и наружные;
3) Диски колес;
4) Капоты, багажники;
5) Крылья передние, задние;
6) Крыши;
7) Крышки головок блока цилиндра;
8) Полы кузовов;
9) Поперечины;
10) Рычаги подвесок;
11) Щитки тормозов.
Правильщик вручную
273. Правильщик вручную 1-й разряд
Характеристика работ. Правка вручную простых мелких деталей в холодном и нагретом состоянии с помощью инструмента. Правка на плите простых деталей с допустимым зазором свыше 2 мм на длине 1 м с помощью ручных молотков. Правка фасонных профилей из алюминия и стальных прутков по линейке, угольнику и шаблонам. Правка крупных деталей из листового и пруткового металла под руководством правильщика более высокой квалификации.
Должен знать: основные приемы и способы правки разного сортового металла и простых изделий, свойства металла, проявляющиеся при правке, назначение и условия применения наиболее распространенных простых приспособлений и контрольно-измерительных инструментов.
Примеры работ:
1) Косынки, шайбы - правка;
2) Планки, прокладки, фланцы - правка;
3) Посуда плоская и цилиндрическая - правка до эмалирования;
4) Трубки вил - правка.
274. Правильщик вручную 2-й разряд
Характеристика работ. Правка вручную на плите в холодном и нагретом состоянии литых, штампованных деталей и изделий из прокатного и другого металла по шаблону, угольнику и линейке. Правка деталей из листового и профильного металла на плите по контрольной линейке с допустимым зазором свыше 1 до 2 мм на длине 1 м.
Должен знать: различные приемы и способы ручной правки на плите листового, полосового и профильного металла и штампованных изделий средней сложности, технологическую последовательность правки и укладки выправленного металла, назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений, правила и режимы подогрева и правки отливок.
Примеры работ:

1) Радиаторлардың бачоктары мен торлары;
2) Бензобактар;
3) Шашқыштар;
4) Лонжерондар;
5) Аспап панельдері;
6) Багажник едендері;
7) Әйнек көтергіштердің роликтері;
8) Капоттар мен багажниктердің күшейткіштері.
272. Суықтай қалыптау жабдықтарының автоматты және жартылай
автоматты желілерінің операторы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автоматты, жартылай автоматты желілерде және тығыздағыш автоматтарда, оның ішінде бағдарламалық басқарылатын, пультпен басқарылатын автоматтарда түрлі кескіндегі металдан жасалған күрделі бөлшектерді, бұйымдарды кесу және қалыптау процесін жүргізу. Күрделі бөлшектердің қалыптарын орнату және шешу. Жұмыс процесінде қызмет көрсетілетін жабдықты баптау. Жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою.
Білуге тиіс: автоматты, жартылай автоматты желілер мен тығыздағыш автоматтардың құрылысы, қалыптардың рұқсат етілген шегі, қалыптанатын материалдардың механикалық қасиеттері, қызмет көрсетілетін жабдықты баптау ережесі, түрлі күрделіктегі қалыптар мен айлабұйымдардың құрылысы және орнату тәсілдері, бөлшектерді жасауға қойылатын техникалық талаптар.
Жұмыс үлгілері.
Қалыптау:
1) Жақтаулары;
2) Ішкі және сыртқы есіктері;
3) Дөңгелек дискілері;
4) Капоттар, багажниктер;
5) Алдыңғы, артқы қанаттары;
6) Шатырлары;
7) Цилиндр блоктың қалпағы;
8) Кузов едендері;
9) Көлденең бөлшектері;
10) Аспалы рычагтар;
11) Тежегіш қалқаншалары.
Қолмен түзетуші
273. Қолмен түзетуші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым ұсақ бөлшектерді суықтай және қызған күйі аспаптың көмегімен қолмен түзету. Ұзындығы 1 м шекті саңылауы 2 мм-ден асатын жай бөлшектерді плитада қол балғалары арқылы түзету. Алюминийден және болат шыбықтардан жасалған үлгілік кескіндерді сызғыш, бұрыштық және шаблон бойынша түзету. Жоғарылау білікті түзетушінің басқаруымен жайма және шыбықты металдан жасалған ірі бөлшектерді түзету.
Білуге тиіс: түрлі сұрыпты металды және жай бұйымдарды түзетудің негізгі жолдары мен тәсілдері, түзету кезінде білінетін металдың қасиеттері, кеңінен таралған қарапайым айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарын қызметі мен пайдалану шарттары.
Жұмыс үлгілері.
1) Косынкалар, шайбалар – түзету;
2) Планкалар, төсемдер, фланецтер - түзету;
3) Тегіс және цилиндр ыдыс - эмальдеуге дейін түзету;
4) Айыр түтіктері – түзету.
274. Қолмен түзетуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Илемделген және басқа металдан жасалған құйылған, қалыпталған бөлшектер мен бұйымдарды суықтай және қызған күйі шаблон, бұрыштық және сызғыш бойынша қолмен плитада түзету. Ұзындығы 1м шекті саңылауы 2 мм-ден асатын жай бөлшектерді плитада қол балғалары арқылы түзету.
Білуге тиіс: орташа күрделіктегі жайма, жолақты және кескінді металды және қалыпталған бұйымдарды қолмен плитада түзетудің түрлі жолдары мен тәсілдері, түзетілген металды түзетудің және қалаудың технологиялық кезектілігі, анағұрлым кеңірек тараған әмбебап және арнайы айлабұйымдардың қызметі мен пайдалану шарттары, құймаларды қыздыру және түзету ережесі мен режимдері.
Жұмыс үлгілері.

1) Валики длиной до 500 мм - правка;
2) Донья плоские - правка;
3) Заготовки напильников, рашпилей и надфилей – правка после отжига;
4) Крышки и коробки - правка;
5) Педали ножные разные - правка;
6) Посуда - правка после термообработки;
7) Пружины сальников (корпусные) - правка;
8) Трубки диаметром до 20 мм - правка;
9) Трубы и прутки из цветных металлов и сплавов - правка;
10) Штанги штангенциркулей – правка.
275. Правильщик вручную 3-й разряд
Характеристика работ. Правка вручную в холодном и нагретом состоянии штампованных деталей средней сложности из листа и профильного металла на плите по контрольной линейке с доступным зазором до 1 мм на длине 1 м. Правка термически обработанных простых деталей из жаропрочных сталей, титановых и магниевых сплавов. Нагрев и правка отдельных частей отливок сложного фасонного литья. Правка трубопроводов водяной, масляной и топливной систем двигателей и машин и устранение вмятин. Правка гофрированных деталей и изделий. Правка пружин в холодном и нагретом состоянии.
Должен знать: режим правки, устройство универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, свойства и характер изменения структуры металла при нагревании и остывании, физические и механические свойства металла, проявляющиеся при изгибе и вытяжке.
Примеры работ:
1) Валики длиной свыше 500 мм - правка;
2) Валы распределительные двигателей - правка;
3) Детали металлические пианино и роялей - правка проволоки для их изготовления;
4) Днища сферические сварные с горловинами диаметром до 500 мм - правка;
5) Катушки роторных турбогенераторов, коллекторов, всасывающих и выхлопных патрубков и трубопроводов двигателей - правка;
6) Ножи столовые - правка после термообработки;
7) Плиты магниевые - правка;
8) Пружины клапанов холодильников, компрессоров - правка;
9) Рамки - правка по размеру стекла и плиты;
10) Стойки продольно-делительной машины - правка;
11) Трубы длиной до 5 м - правка;
12) Шпиндели каленые - правка.
276. Правильщик вручную 4-й разряд
Характеристика работ. Правка вручную холодноштампованных сложных деталей и узлов, больших листов, различных труб и отливок в нагретом и холодном состоянии, сортового металла и деталей из жаропрочных сталей, титановых и магниевых сплавов до и после термообработки на плите с проверкой по линейке и калибрам, а также сложных штампованных деталей из тонколистовой стали с доводкой сферических поверхностей. Установление режима правки и нагрева деталей. Правка термически обработанных сложных деталей.
Должен знать: приемы и способы правки различного металла вручную на плите и на правильном оборудовании, способы правки в приспособлениях сложных сварных комплектов и конструкций с применением шаблонов и по чертежам, дефекты сферических плоскостей деталей, способы и приемы их исправления, конструкцию специальных и универсальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, температуру нагрева деталей для различной правки.
Примеры работ:

1) Ұзындығы 500 мм-ге дейінгі білікшелер - түзету;
2) Тегіс түптер - түзету;
3) Егеулердің, рашпиль мен надфиль дайындамалары күйдіргеннен кейін түзету;
4) Шатырлар мен қораптар – түзету;
5) Түрлі аяқ педальдар – түзету;
6) Ыдыс – термоөңдегеннен кейін түзету;
7) Сальник пружиналары (корпусты) – түзету;
8) Диаметрі 20 мм-ге дейінгі түтіктер – түзету;
9) Түсті металдардан және қорытпалардан жасалған құбырлар мен шыбықтар – түзету;
10) Штангенциркуль штангілері – түзету.
275. Қолмен түзетуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жайма және кескінді металдан жасалған орташа күрделіктегі суықтай және қыздырылған күйінде плитада бақылау сызғышы бойынша ұзындығы 1 м рұқсат етілген 1 мм-ге дейінгі саңылауы бар қалыпталған бөлшектерді қолмен түзету. Ыстыққа төзімді болаттан, титан және магний қорытпалардан жасалған өңделген қарапайым бөлшектерді түзету. Күрделі үлгілік қорытпалар құймаларының жекелеген бөліктерін қыздыру және түзету. Қозғалтқыштың және машинаның су, май және отын жүйесі құбыржолдарын және жаншылған жерлерін түзету. Гофрланған бөлшектер мен бұйымдарды түзету. Пружиналарды суықтай және қыздырылған күйінде түзету.
Білуге тиіс: түзету режимі, әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, металл құрылымының қыздырған және суыған кезіндегі қасиеті мен өзгеру сипаты, металдың созылғанда және игенде білінетін физикалық және механикалық қасиеті.
Жұмыс үлгілері.
1) Ұзындығы 500 мм-ден асатын білікшелер – түзету;
2) Қозғалтқыштардың тарату біліктері – түзету;
3) Пианино және рояльдардың металл бөлшектері – оларды жасауға арналған сымдарды түзету;
4) Мойындарының диаметрі 500 мм-ге дейін дәнекер сферикалық түптер – түзету;
5) Ротор турбогенераторларының, қозғалтқыштардың соратын және шығаратын келте құбырлары мен құбыржолдары коллекторларының катушкалары – түзету;
6) Асхана пышақтары – термоөңдегеннен кейін түзету;
7) Магний плиталар – түзету;
8) Тоңазытқыш, компрессор клапандарының пружиналары – түзету;
9) Рамкалар - әйнек пен плитаның өлшемі бойынша түзету;
10) Бойлап бөлетін машинаның тіректері – түзету;
11) Ұзындығы 5 м-ге дейінгі құбырлар – түзету;
12) Қыздырылған шпиндельдер – түзету.
276. Қолмен түзетуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Суықтай қалыпталған күрделі бөлшектер мен тораптарды, үлкен жаймаларды, түрлі құбырлар мен құймаларды қыздырылған және суықтай күйде, ыстыққа төзімді болаттан жасалған сұрыптық металл мен бөлшектерді, титан және магний қорытпаларды сызғыш және калибр бойынша тексере отырып плитада термоөңдегеннен кейін және дейін, сондай-ақ жұқа жаймалық болаттан жасалған күрделі қалыпталған бөлшектерді сферикалық бетіне жеткізе отырып қолмен түзету. Бөлшектерді түзету және қыздыру режимін орнату. Термиялық өңделген күрделі бөлшектерді түзету.
Білуге тиіс: түрлі металдарды қолмен плитада және түзу жабдықта түзетудің жолдары мен тәсілдері, айлабұйымдарда күрделі дәнекерленген кешендер мен құрылымдарды шаблондарды пайдалана отырып және сызба бойынша түзету тәсілдері, бөлшектердің сферикалық бетінің ақаулары және оларды түзетудің жолдары, арнайы және әмбебап айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, түрлі түзетуге арналған қыздыру температурасы.
Жұмыс үлгілері.

1) Днища сферические сварные с горловинами свыше 500 мм - правка;
2) Конструкции сварные - правка;
3) Листы рессорные - правка;
4) Лонжероны сварные из двух и более отсеков - правка;
5) Обшивка фюзеляжа крупногабаритная - правка после сварки;
6) Панели крыла с профилями - правка после сварки;
7) Панели фюзеляжа, крыла, оперения - правка;
8) Протяжки - правка;
9) Трубы длиной свыше 5 м - правка;
10) Шкафы холодильные - правка.
277. Правильщик вручную 5-й разряд
Характеристика работ. Правка вручную на плите, правильном оборудовании или по шаблонам стапелей крупногабаритных и экспериментальных деталей и узлов из жаропрочных сталей, титановых и магниевых сплавов в нагретом и холодном состоянии. Правка и контроль сложных металлических сварных конструкций.
Должен знать: особенности технологии правки крупногабаритных деталей и узлов на плите и правильном оборудовании, конструкцию применяемых приспособлений, оснастки и контрольно-измерительных приборов и инструментов, основы технологии металлов, допуски и посадки, назначение изготовляемых изделий и условия их работы.
Примеры работ:
1) Каркасы фюзеляжа, крыльев - правка после термообработки;
2) Панели крыла с набором нервюр габарита 3...3,5 м и толщиной 1,5...8 мм - правка после сварки;
3) Панели крыла с набором стрингеров габарита 1,5...3 м и толщиной 1,5...4 мм - правка после сварки;
4) Профили, желоба разнотолщинные - правка после термообработки.
Профилировщик
278. Профилировщик 1-й разряд
Характеристика работ. Профилирование полос, ленты и листов из углеродистой стали, цветных металлов и сплавов толщиной до 0,45 мм и изделий простых профилей на налаженных специальных профилировочных станках и вальцах. Маркировка и укладка в штабель профилированных заготовок. Установка профилировочных роликов и направлений.
Должен знать: основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования, наименование и маркировку обрабатываемых металлов, назначение и условия применения наиболее распространенных простых приспособлений и контрольно-измерительных инструментов.
279. Профилировщик 2-й разряд
Характеристика работ. Профилирование ленты, полос и листов из углеродистой стали, цветных металлов и сплавов толщиной свыше 0,45 мм и изделий простых профилей на типовых специальных профилировочных станках и вальцах.
Должен знать: принцип работы типовых профилировочных станков, назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, основные механические свойства обрабатываемых металлов в пределах выполняемой работы.

1) Мойындары 500 мм-ден асатын сферикалық дәнекерленген түптер – түзету;
2) Дәнекер құрылымдар – түзету;
3) Рессорлық жаймалар – түзету;
4) Екі және одан да көп бөліктерден тұратын дәнекерленген лонжерондар – түзету;
5) Ірі көлемді фюзеляжды қаптау – дәнекерлегеннен кейін түзету;
6) Фюзеляж панельдері, қанаттары, қауырсындары – түзету;
7) Кескінді қанат панельдері – дәнекерлегеннен кейін түзету;
8) Созбалар – түзету;
9) Ұзындығы 5 м-ден асатын құбырлар – түзету;
10) Тоңазытқыш шкафтар - түзету.
277. Қолмен түзетуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ыстыққа төзімді болаттан, титан және магний қорытпаларынан жасалған ірі көлемді және тәжірибелік бөлшектер мен тораптардың стапельдерін қыздырылған күйі және суықтай плитада, түзу жабдықта немесе шаблон бойынша қолмен түзету. Күрделі металл дәнекер құрылымдарды түзету және бақылау.
Білуге тиіс: ірі көлемді бөлшектер мен тораптарды плитада және түзу жабдықта түзету технологиясының ерекшеліктері, қолданылатын айлабұйымдардың, жарақтар мен бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылымы, металл технологиясы негіздері, рұқсат шегі мен отырғызу, жасалатын бұйымдардың қызметі мен олардың жұмыс істеу шарттары.
Жұмыс үлгілері.
1) Фюзелаж, қанаттарының каркастары – термоөңдегеннен кейін түзету;
2) Көлемі 3...3,5 м және қалыңдығы 1,5...8 мм нервюр жиынтығы қанаттарының панельдері – дәнекерлегеннен кейін түзету;
3) Көлемі 1,5...3 м және қалыңдығы 1,5...4 мм стрингер жиынтығы қанаттарының панельдері – дәнекерлегеннен кейін түзету;
4) Түрлі қалыңдықтағы кескіндер, науалар – термоөңдегеннен кейін түзету.
Кескіндеуші
278. Кескіндеуші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыңдығы 0,45 мм-ге дейінгі көміртекті болаттан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған жолақтарды, таспаларды және жаймаларды және қарапайым кескінді бұйымдарды бапталған арнайы кескіндейтін станоктар мен біліктерде кескіндеу. Кескінделген дайындамаларды штабельге таңбалау және қалау. Кескіндеуші роликтер мен бағыттарды орнату.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы туралы негізгі мәліметтер, өңделетін металдың атауы және таңбалануы, кеңінен таралған қарапайым айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану шарттары.
279. Кескіндеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыңдығы 0,45 мм-ден жоғары көміртекті болаттан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған жолақтарды, таспаларды және жаймаларды және қарапайым кескінді бұйымдарды бапталған арнайы кескіндейтін станоктар мен біліктерде кескіндеу.
Білуге тиіс: үлгілік кескіндегіш станоктардың жұмыс принципі, кеңінен таралған әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану шарттары, орындалатын жұмыс шегінде өңделетін металдың негізгі механикалық қасиеттері.

280. Профилировщик 3-й разряд
Характеристика работ. Профилирование сварных ободов колес грузовых и легковых автомобилей, стоек окон легковых автомобилей и других изделий с профилями средней сложности на типовых специальных профилировочных станках. Подналадка станка.
Должен знать: устройство и принцип работы профилировочных типовых станков, устройство специальных и универсальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, основные свойства обрабатываемых металлов.
281. Профилировщик 4-й разряд
Характеристика работ. Профилирование ветровых рам, петель капотов и ветровых рам, обоек капотов автомобилей и других изделий со сложными профилями на специальных профилировочных станках различной конструкции. Наладка станков в процессе работы.
Должен знать: устройство, кинематические схемы и правила наладки профилировочных станков различных типов, конструкцию специальных приспособлений, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов.
Резчик металла на ножницах и прессах
282. Резчик металла на ножницах и прессах 1-й разряд
Характеристика работ. Прямолинейная отрезка простых заготовок и деталей из листового металла толщиной до 3 мм на налаженных прессах, пресс-ножницах, гильотинных ножницах по упору, шаблону и разметке с соблюдением заданных размеров и допусков. Отрезка деталей прямолинейного контура из листового металла толщиной свыше 3 мм и сортового металла разных марок различных сечений под руководством резчика более высокой квалификации. Отрезка металла вручную ножницами. Прямолинейная отрезка заготовок и деталей из различных неметаллических материалов (ткань, картон, гетинакс и другие). Подача металла к ножницам вручную или по рольгангу. Уборка металла после отрезки, транспортирование его в указанные места и укладка по сортам и маркам. Смазка прессов и ножниц. Управление подъемно-транспортными механизмами.
Должен знать: принцип работы прессов и ножниц, приемы резки металла на ножницах, правила установки и крепления ножей и упоров, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и наиболее распространенных приспособлений, условную сигнализацию при работе с резчиком более высокой квалификации, принцип работы грузозахватывающих и грузоподъемных механизмов, основы строповки, подъема и перемещения грузов.
Примеры работ:
1) Горловины баллонов - отрезка;
2) Заготовка из сортового металла круглого, квадратного и шестигранного сечения - отрезка от прутка или штанги по рискам и под углом;

280. Кескіндеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жүк және жеңіл автомобиль дөңгелектерінің дәнекерленген жиектерін, жеңіл автомобиль терезелерінің тіреулерін және басқа да орташа күрделіктегі кескінді бұйымдарды үлгілік арнайы кескіндегіш станоктарда кескіндеу. Станокты баптау.
Білуге тиіс: кескіндегіш үлгілік станоктардың құрылымы мен жұмыс істеу қағидаты, арнайы және әмбебап айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттері.
281. Кескіндеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жел рамаларын, капоттар мен жел рамаларының ілмектерін, автомобиль капоттарының жиектерін және да басқа күрделі кескіндегі бұйымдарды түрлі құрылымдағы арнайы кескіндегіш станоктарда кескіндеу. Станоктарды жұмыс істеу процесінде баптау.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі кескіндегіш станоктардың құрылымы, кинематикалық тәсімдері мен баптау ережесі, арнайы айлабұйымдардың құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану шарттары.
Металды қайшымен және сығымдағышпен кесуші
282. Металды қайшымен және сығымдағышпен кесуші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыңдығы 3 мм-ге дейінгі жайма металдан жасалған қарапайым дайындамалар мен бөлшектерді бапталған сығымдағышпен, сығымдағыш қайшылармен, гильотинді қайшылармен тірек, шаблон және белгі бойынша берілген мөлшерлерді және шектерді сақтай отырып тік сызықпен кесу. Жоғарылау білікті кесушінің басшылығымен қалыңдығы 3 мм-ден асатын жайма металдан жасалған тік сызықты контур және түрлі кесілетін түрлі маркалы сұрыптық металл бөлшектерін кесу. Металды қолмен қайшымен кесу. Түрлі металл емес материалдардан (мата, картон, гетинакс және т.б.) жасалған дайындамалар мен бөлшектерді тік сызықты кесу. Металды қайшыға қолмен немесе рольганг бойынша жіберу. Металды кескеннен кейін жинау, оны көрсетілген жерге тасымалдау және сұрыптары мен маркалары бойынша қалау. Сығымдағыштар мен қайшыларды майлау. Көтергіш-көлік механизмдерін басқару.
Білуге тиіс: сығымдағыш және қайшылардың жұмыс істеу қағидаты, қайшымен металл кесу жолдары, пышақ және тіректерді орнату және бекіту ережесі, бақылау-өлшеу аспаптары мен кеңінен таралған айлабұйымдардың қызметі мен пайдалану шарттары, жоғарылау білікті кесушінің жұмысындағы шартты дабыл қаққыштар, жүк қарпитын және жүк көтеретін механизмдердің жұмыс қағидаты, жүктерді ілмектеу, көтеру және жылжыту негіздері.
Жұмыс үлгілері
1) Баллонның мойындары – кесу;
2) Дөңгелек, төрт бұрышты және алты қырлы кесілетін сұрыптық металдан жасалған дайындама – шыбықтан немесе штангіден бұрыш бойынша және ықтимал кесу;

3) Заготовки цельнометаллические растров для рентгеновских решеток - отрезка;
4) Накладки, косынки, планки и другие детали из листа - прямолинейная отрезка по наметке;
5) Напильники и рашпили - обрезка до и после образования зуба на эксцентриковых прессах;
6) Рога вил - обрезка концов;
7) Трубки - резка.
283. Резчик металла на ножницах и прессах 2-й разряд
Характеристика работ. Прямолинейная отрезка заготовок и деталей средней сложности и сложных из листового металла толщиной до 3 мм, простых и средней сложности заготовок и деталей из листового металла толщиной свыше 3 до 16 мм, заготовок и деталей из сортового металла разных марок под заданным углом сечением до 20 кв. см на налаженных прессах, пресс-ножницах и гильотинных ножницах по упору, шаблону и разметке с соблюдением заданных размеров и допусков. Криволинейная отрезка заготовок и деталей простой и средней сложности из листового металла толщиной до 16 мм. Отрезка деталей криволинейного контура из листового металла толщиной свыше 16 мм, отрезка листов, полос и лент из цветных металлов и сплавов на гильотинных и многодисковых ножницах под руководством резчика более высокой квалификации. Криволинейная отрезка заготовок и деталей из различных неметаллических материалов (ткань, картон, гетинакс и др.). Разметка простых и средней сложности деталей. Обрезка заусенцев на поковках на прессе. Подналадка прессов, пресс-ножниц и гильотинных ножниц в процессе работы.
Должен знать: устройство типовых прессов и пресс-ножниц, назначение и условия применения специальных и универсальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, допуски на отрезку заготовок и деталей.
Примеры работ:
1) Детали длиной до 4 м из профильного металла различных марок с поперечным сечением до 20 кв. см - отрезка под заданным углом;
2) Детали криволинейного контура из листа - разметка и отрезка;
3) Днища и крышки резервуаров круглые, полукруглые и эллипсовидные - разметка и отрезка;
4) Заготовка для штампов и прессов из трансформаторной и сортовой стали - отрезка по упору и линейке под угольник;
5) Заготовка штанг, баллонов и колес автомобилей - отрезка;
6) Заготовки металлической тары из листовой стали толщиной 0,1... 0,7 мм - отрезка;
7) Листы из сплавов на алюминиевой основе - отрезка на полосы с установленными допусками;

3) Рентген торларына арналған тұтас металды растр дайындамалары – кесу;
4) Жаймадан жасалған жапсырмалар, косынкалар, планкалар мен басқа да бөлшектер – белгілеу бойынша тік сызықты кесу;
5) Егеулер және рашпильдер – эксцентрикті сығымдағыштарда тіс пайда болғаннан кейін және дейін кесу;
6) Айыр мүйіздері – ұштарын кесу;
7) Түтіктер – кесу.
283. Металды қайшымен және сығымдағышпен кесуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыңдығы 3 мм-ге дейінгі жайма металдан жасалған дайындамалар мен орташа күрделіктегі бөлшектерді, қалыңдығы 3-тен жоғары 16 мм-ге дейінгі жайма металдан жасалған қарапайым және орташа күрделіктегі дайындамалар мен бөлшектерді, 20 кв. см-ге дейінгі кесілетін берілген бұрышта түрлі маркадағы сұрыптық металдан жасалған дайындамалар мен бөлшектерді бапталған сығымдағышпен, сығымдағыш қайшылармен, гильотинді қайшылармен тірек, шаблон және белгі бойынша берілген мөлшерлерді және шектерді сақтай отырып тік сызықпен кесу. Қалыңдығы 16 мм-ге дейінгі жайма металдан жасалған қарапайым және орташа күрделіктегі дайындамалар мен бөлшектерді қисық сызықты кесу. Жоғарылау білікті кесушінің басшылығымен қалыңдығы 16 мм-ден асатын жайма металдан жасалған тік сызықты контур бөлшектерін кесу, түсті металдар мен қорытпалардан жасалған жаймаларды, жолақтар мен таспаларды гильотинді және көп дискілі қайшылармен кесу. Металл емес түрлі материалдардан (мата, картон, гетинакс және т.б.) жасалған дайындамалар мен бөлшектерді қисық сызықты кесу. Қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді белгілеу. Сығымдағыштарды, сығымдағыш қайшыларды және гильотинді қайшыларды жұмыс процесінде баптау.
Білуге тиіс: үлгілік сығымдағыштарды және сығымдағыш қайшылардың құрылымы, арнайы және әмбебап айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану шарттары, дайындамалар мен бөлшектерді кесу шектері.
Жұмыс үлгілері.
1) 20 кв. см-ге дейін көлденең қималы түрлі маркадағы кескінді металдан жасалған ұзындығы 4 м-ге дейінгі бөлшектер – берілген бұрыш бойынша кесу;
2) Жаймадан жасалған қисық сызықты контур бөлшектері – белгілеу және кесу;
3) Резервуарлардың дөңгелек, жартылай дөңгелек және эллипс тәрізді түптері мен қақпақтары – белгілеу және кесу;
4) Трансформаторлы және сұрыпты болаттан жасалған қалыптар мен сығымдағыштарға арналған дайындамалар – бұрыштықпен тірек және сызғыш бойынша кесу;
5) Штангалар, баллондар дайындамалары мен автомобиль дөңгелектері – кесу;
6) Қалыңдығы 0,1...0,7 мм жайма болаттан жасалған металл ыдыс дайындамалары – кесу;
7) Алюминий негіздегі қорытпалардан жасалған жаймалар – жолақтарды бекітілген шекте кесу;

8) Скрепления рельсовые - отрубка на прессе;
9) Уголки профильные сечением до 50 x 50 кв. мм - отрезка;
10) Швеллеры и зетообразная сталь до типоразмера № 10 - отрезка по разметке под углом;
11) Штанги круглого сечения диаметром до 120 мм - отрезка;
284. Резчик металла на ножницах и прессах 3-й разряд
Характеристика работ. Прямолинейная отрезка сложных деталей и заготовок из листового металла толщиной до 3 мм, сложных деталей и заготовок из листового металла толщиной свыше 3 до 16 мм, простых и средней сложности деталей и заготовок из листового металла толщиной свыше 16 мм и заготовок и деталей из сортового металла разных марок под заданным углом сечением свыше 20 кв. см на налаженных прессах, пресс-ножницах и гильотинных ножницах по упору, шаблону или чертежу. Криволинейная отрезка сложных заготовок и деталей из листового металла толщиной до 16 мм и простых и средней сложности заготовок и деталей толщиной свыше 16 мм. Резка листов, полос и лент из цветных металлов и сплавов на гильотинных и многодисковых ножницах. Отрезка листов ротапринта и фольги из цветных металлов и сплавов. Отрезка металла на заготовки для изделий капсюльного производства на дисковых или рычажных ножницах. Отрезка крупных профилей металла толщиной до 100 мм в горячем и холодном состоянии на прессах и пресс-ножницах различных конструкций. Разметка по чертежам и наметка листовых заготовок и деталей с применением необходимого инструмента. Смена ножей и регулирование упора на заданный размер заготовки. Проверка качества отрезки заготовок и деталей периодически в процессе работы. Наладка прессов, пресс-ножниц и виброножниц всех систем. Ломка различных профилей и марок металла на размеры на прессе. Отрезка заусенцев на абградмашине.
Должен знать: устройство и принцип работы прессов, виброножниц рычажных, дисковых, гильотинных и пресс-ножниц различных типов, устройство специальных и универсальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, правила разметки и методы рационального раскроя листового металла, систему допусков, марки применяемого металла, правила раскроя металлов под гибку с учетом направления волокон.
Примеры работ:
1) Витки, улитки, циклоны - разметка и фигурная отрезка из листа;

8) Рельсті бекітпелер – сығымдағышпен кесу;
9) Қимасы 50х50 кв. мм-ге дейінгі кескінді бұрыштықтар – кесу;
10) № 10 үлгілік өлшемге дейін швеллерлер мен зет тәрізді болат – бұрыштықпен белгілеп кесу;
11) Диаметрі 120 мм-ге дейінгі дөңгелек қималы штангілер – кесу.
284. Металды қайшымен және сығымдағышпен кесуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыңдығы 3 мм-ге дейінгі жайма металдан жасалған дайындамалар мен күрделі бөлшектерді, қалыңдығы 3-тен жоғары 16 мм-ге дейінгі жайма металдан жасалған күрделі дайындамалар мен бөлшектерді, қалыңдығы 16 мм-ден жоғары жайма металдан жасалған қарапайым және орташа күрделіктегі дайындамалар мен бөлшектерді, 20 кв. см-ден жоғары кесілетін берілген бұрышта түрлі маркадағы сұрыптық металдан жасалған дайындамалар мен бөлшектерді бапталған сығымдағышпен, сығымдағыш қайшылармен, гильотинді қайшылармен тірек, шаблон және белгі бойынша берілген мөлшерлерді және шектерді сақтай отырып тік сызықпен кесу. Қалыңдығы 16 мм-ге дейінгі жайма металдан жасалған күрделі дайындамалар мен бөлшектерді және 16 мм-ден асатын қалыңдықтағы қарапайым және орташа күрделіктегі қисық сызықты кесу. Түсті металдар мен қорытпалардан жасалған жаймаларды, жолақтар мен таспаларды гильотинді және көп дискілі қайшымен кесу. Түсті металдар мен қорытпалардан жасалған ротапринт пен фольга жаймаларын кесу. Капсюль өндірісі бұйымдарына арналған дайындама металын дискілі немесе рычаг қайшымен кесу. Қалыңдығы 100 мм-ге дейін ірі кескінді металды ыстықтай және суықтай сығымдағышпен және түрлі құрылымдағы сығымдағыш қайшымен кесу. Қажетті аспапты пайдалана отырып жайма дайындамалары мен бөлшектерді сызба бойынша белгілеу. Пышақтарын ауыстыру және дайындаманың берілген өлшеміне қарай тіректі реттеу. Жұмыс барысында кезеңімен дайындамалар мен бөлшектердің кесу сапасын тексеру. Барлық жүйедегі сығымдағыштарды, сығымдағыш қайшылар мен дірілмен істейтін қайшыларды баптау. Түрлі кескіндегі және маркадағы металдарды сығымдағышта өлшемімен сындыру. Абградмашинада металл бүршіктерін кесу.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі сығымдағыштардың, дірілмен істейтін қайшылардың, рычагты, дискілі, гильотинді және сығымдағыш қайшылардың құрылымы мен жұмыс істеу қағидаты, арнайы және әмбебап айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, жайма металлын белгілеу және оңтайлы пішу ережесі мен әдістері, рұқсат шегі жүйесі, қолданылатын металдың маркалары, талшық бағыттарын ескере отырып иленетін металды пішу ережесі.
Жұмыс үлгілері.
1) Айналымдар, иірімдер, циклондар – белгілеу және жаймадан жасалған әшекейлі кесу;

2) Детали длиной до 4 м из профильного металла различных марок с поперечным сечением профиля свыше 20 кв. см - отрезка под заданным углом;
3) Детали из углеродистых и низколегированных сталей - резка на дисковых ножницах;
4) Жесть листовая для перфорационных станков - раскрой, отрезка;
5) Заготовки стальные под изделия сферической формы - отрезка по картам раскроя;
6) Колена духовых инструментов - разметка и отрезка;
7) Полосы различной ширины длиной до 4 м - отрезка на ножницах по упору;
8) Уголки профильные сечением свыше 50 x 50 до 100 x 100 кв. мм - отрезка;
9) Фаски - снятие на скалывающем станке СКС-25 и на гильотинных ножницах;
10) Фланцы - вырубка на прессе;
11) Швеллеры и зетообразная сталь типоразмеров свыше № 10 до № 18 - отрезка по разметке под углом.
285. Резчик металла на ножницах и прессах 4-й разряд
Характеристика работ. Прямолинейная и криволинейная отрезка сложных деталей и заготовок из листового металла толщиной свыше 16 мм на прессах, пресс-ножницах и гильотинных ножницах по упору, шаблону или чертежу. Отрезка крупных профилей металла толщиной свыше 100 мм в горячем и холодном состоянии на прессах и пресс-ножницах различных конструкций. Отрезка полос и рулонов из высоколегированных сталей и драгоценных металлов и их сплавов на дисковых ножницах различных профилей. Обрезка кромок листового металла криволинейного очертания. Разметка деталей по чертежам с применением линеек, угольников, циркулей, шаблонов, лекал и необходимого контрольно-измерительного инструмента.
Должен знать: кинематические схемы и конструкцию прессов, пресс-ножниц и виброножниц различных типов, предельную степень износа ножей, правила наладки штампов и их подналадки в процессе работы, устройство средств механизации, конструкцию специальных и универсальных приспособлений.
Примеры работ:
1) Балки полособульдового и углового профиля - резка по длине до заданной высоты;
2) Детали длиной свыше 4 м из профильного металла различных марок и сечений - отрезка под заданным углом;
3) Детали из спецсплавов - отрезка на дисковых ножницах;
4) Детали спиц ротора и перекрытие гидрогенератора - отрезка заготовок;
5) Заготовка для рессор - отрезка;
6) Заготовки коленчатого вала двигателя - отрезка;
7) Заготовки металлоконструкций - отрезка;
8) Листы штампованные и стойки кузовов полувагонов - отрезка на пресс-ножницах;
9) Полосы различной ширины длиной свыше 4 м - отрезка на ножницах по упору;

2) 20 кв. см.– дан қиялай кесетін түрлі маркадағы кескінді металдан жасалған 4 м-ге дейін ұзындықтағы бөлшектер – берілген бұрышпен кесу;
3) Көміртекті және төмен колегирленген болаттан жасалған бөлшектер – дискілі қайшымен кесу;
4) Перфорациялы станоктарға арналған жаймалы қаңылтыр – пішу, кесу;
5) Сферикалық нысан бұйымдарына болат дайындамалар – пішу картасы бойынша кесу;
6) Үрмелі аспаптар иіндері – белгілеу және кесу;
7) Ұзындығы 4 м-ге дейін түрлі ендегі жолақтар – тірек бойынша қайшымен кесу;
8) Кескінді қимасы 50х50-ден жоғары 100х100 кв. мм-ге дейінгі бұрыштықтар – кесу;
9) Фаскалар – СКС-25 сындыратын станоктар және гильотинді қайшымен шешу;
10) Фланецтер – сығымдағышпен сындыру;
11) №10-нан жоғары №18-ге дейін үлгі өлшемдегі швеллерлер мен зетотәріздес болат – бұрыштықпен белгі бойынша кесу.
285. Металды қайшымен және сығымдағышпен кесуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыңдығы 16 мм-ден жоғары жайма металдан жасалған күрделі бөлшектерді тірек, шаблон және белгі бойынша сығымдағыштармен, сығымдағыш қайшылар және гильотинді қайшылармен тік сызықпен кесу. Қалыңдығы 100 мм-ден асатын ірі кескінді металды ыстықтай және суықтай сығымдағышпен және түрлі құрылымдағы сығымдағыш қайшымен кесу. Түрлі кескіндегі дискілі қайшымен жоғары қоспаланған болаттан және қымбат бағалы металдан және оның қорытпаларынан жасалған жолақтар мен рулондарды кесу. Қисық сызықты кескіндегі жайма металл жиектерін кесу. Сызғыштарды, бұрыштықтарды, циркульдерді, шаблондарды, үлгілер мен қажетті бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып сызба бойынша бөлшектерді белгілеу.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі сығымдағыштардың, сығымдағыш қайшылардың және дірілмен істейтін қайшылардың кинематикалық тәсімдері мен құрылымдары, пышақ жарамдылығының шекті деңгейі, қалыптарды баптау ережесі және жұмыс барысында баптау, Механизация құралдарының құрылымдары, арнайы және әмбебап айлабұйымдардың құрылымдары.
Жұмыс үлгілері.
1) Бульдолық және бұрыштық кескіндегі арқалықтар – берілген биіктікке дейін ұзындық бойынша кесу;
2) Түрлі маркадағы және кесетін кескінді металдан жасалған 4 м-ден жоғары ұзындықтағы бөлшектер – берілген бұрышпен кесу;
3) Арнайы қорытпалардан жасалған бөлшектер – дискілі қайшылармен кесу;
4) Ротор сымдарының бөлшектері мен гидрогенератор жабындар- дайындамаларды кесу;
5) Рессорларға арналған дайындамалар – кесу;
6) Қозғалтқыш иінді валының дайындамалары – кесу;
7) Металл құрылымдағы дайындамалар – кесу;
8) Жартылай вагондардың қалыпталған жаймалары мен кузов тіректері – сығымдағыш қайшымен кесу;
9) Ұзындығы 4 м-ден жоғары түрлі ендегі жолақтар – тірек бойынша қайшымен кесу;

10) Швеллеры и зетообразная сталь типоразмера свыше № 18 - отрезка по разметке под углом.
Резчик на пилах, ножовках и станках
286. Резчик на пилах, ножовках и станках 2-й разряд
Характеристика работ. Отрезка и резка на налаженных отрезных, токарно-револьверных и горизонтально-фрезерных станках, ножовках и пилах разных типов заготовок деталей из сортового металла различного профиля и сечения толщиной или диаметром от 100 до 200 мм и заготовок из высоколегированных, коррозионно-стойких, жароупорных, быстрорежущих сталей и сталей аустенитного класса, цветных, тугоплавких металлов и сплавов толщиной или диаметром свыше 50 до 100 мм, пакетом или поштучно, а также камней и труб. Разметка и отрезка графитосодержащих электродных заготовок и изделий. Отрезка прибылей, поковок и отливок перпендикулярно, под углом и параллельно оси детали. Обрезка и резка заготовок для капсюльных изделий. Нарезка и изготовление ниппелей для карандашей на станке. Криволинейная резка по готовой разметке различного неметаллического материала - фибры, гетинакса, текстолита, асбоцементных досок, изоляционной ленты, целлулоида, пластмассы, стеклоплитки и т.д. Прямолинейная разметка деталей на заготовках средней сложности из профильного металла. Отрезка труб, уголков проката на станке абразивным кругом по упору и наметке.
Должен знать: устройство однотипных обслуживаемых станков, наименование и назначение важнейших частей обслуживаемых станков, наименование и маркировку обрабатываемых материалов, назначение и условия применения универсальных и специальных приспособлений, правила установки и заточки пил, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, режим резания легированных и высоколегированных сталей.
287. Резчик на пилах, ножовках и станках 3-й разряд
Характеристика работ. Отрезка и резка на отрезных, токарно-револьверных и горизонтально-фрезерных станках, ножовках и пилах разных типов заготовок деталей из сортового металла различного профиля и сечения толщиной или диаметром свыше 200 мм и из высоколегированных, быстрорежущих, коррозионно-стойких, жароупорных сталей и сталей аустенитного класса, цветных, тугоплавких металлов и сплавов толщиной или диаметром свыше 100 мм из материала различного профиля, пакетом или поштучно, а также рулонных материалов из пластмасс. Правка и резка металла на правильно-обрезных станках. Наладка станков. Разметка по чертежам сложных деталей из профильного металла.
Должен знать: устройство отрезных, токарно-револьверных, горизонтально-фрезерных и других станков различных типов, устройство универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, геометрию, правила заточки и установки пил из инструментальных сталей с ножами из твердых сплавов применительно к характеру обработки и различным маркам обрабатываемого металла, режимы резания легированных и высоколегированных сталей.
Рихтовщик кузовов

10) № 18 –ден асатын үлгілік өлшемдегі швеллерлер мен зетотәріздес болат – бұрыш белгілері бойынша кесу.
Арамен, қол арамен және станокпен кесуші
286. Арамен, қол арамен және станокпен кесуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі кескіндегі және қималы сұрыптық металдан жасалған қалыңдығы немесе диаметрі 100-ден 200 мм-ге дейінгі түрлі үлгідегі дайындамаларын және қалыңдығы немесе диаметрі 50-ден асатын 100 мм-ге дейінгі жоғары қоспаланған, тотқа төзімді, ыстыққа төзімді, тез кесетін болат пен аустенитті сыныптағы болаттан, баяу балқитын металдар мен қорытпалардан жасалған дайындамаларды пакетпен немесе даналап, сондай-ақ таспен және құбырмен түрлі үлгідегі бапталған кесу, токарлық-револьверлік және көлденең фрезерлі станоктарда, пышақпен және арамен кесу. Графит құрамды электродты дайындамалар мен бұйымдарды белгілеу және кесу. Кірісті, шыңдалмалар мен құймаларды перпендикулярлы, бұрышпен және параллельді кесу, Капсюльді бұйымдарға арналған дайындамаларды кесу. Қарындаштарға арналған ниппельдерді станокта кесу және дайындау. Түрлі металл емес– фибраны, гетинакс, текстолит, асбоцемент тақта, оқшаулау таспасы, целлулоид, пластмасса, шыны тақтайша және т.б. материалдарды даяр белгі бойынша кесу және жасау. Кескінді металдан жасалған орташа күрделіктегі дайындамалардағы бөлшектерді түзу сызықты белгілеу. Илем құбырларын, бұрыштықтарын станокта абразивті дөңгелекпен тірек және белгі бойынша кесу.
Білуге тиіс: бір үлгілік қызмет көрсетілетін станоктардың құрылғысы, қызмет көрсетілетін станоктардың маңызды бөлшектерінің атаулары мен қызметі, өңделетін материалдардың атауы мен таңбалануы, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың қызметі мен пайдалану шарттары, араларды орнату және қайрау ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану шарттары, қоспаланған және көп қоспаланған болатты кесу режимі.
287. Арамен, қол арамен және станокпен кесуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі кескіндегі және қималы сұрыптық металдан жасалған қалыңдығы немесе диаметрі 200 мм-ден асатын түрлі үлгідегі дайындамаларын және қалыңдығы немесе диаметрі 100 мм-ден асатын жоғары қоспаланған, тотқа төзімді, ыстыққа төзімді, тез кесетін болат пен аустенитті сыныптағы болаттан, баяу балқитын металдар мен қорытпалардан жасалған дайындамаларды пакетпен немесе даналап, сондай-ақ пластмассадан жасалған рулонды материалдан түрлі үлгідегі кесу, токарлық-револьверлік және көлденең фрезерлі станоктарда, пышақпен және арамен кесу. Түзу кесетін станоктарда металды түзету және кесу. Станоктарды баптау. Кескінді металдан жасалған күрделі бөлшектерді сызба бойынша белгілеу.
Білуге тиіс: кесетін, токарлық-револьверлік, көлденең фрезерлік және басқа да түрлі үлгідегі станоктардың құрылысы, әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, өңделетін металды өңдеу сипатына және түрлі маркаларына қатысты қатты қорытпалардан жасалған пышағы бар аспапты болаттан жасалған араларды қайрау және орнату ережесі, қоспаланған және көп қоспаланған болатты кесу режимі.
Кузовтарды тегістеуші

288. Рихтовщик кузовов 3-й разряд
Характеристика работ. Правка под окраску облицовочных деталей и узлов кузовов грузовых автомобилей и невидовых деталей и узлов кузовов легковых автомобилей с помощью инструмента для правки. Подгонка узлов, дверей грузовых автомобилей с доводкой зазоров и мест сопряжений. Подготовка деталей и узлов кузовов легковых автомобилей под оплавление. Зачистка внутренних и оплавленных припоем мест кузова. Устранение перекосов проемов и кузова в целом при восстановлении его геометрических форм и параметров. Ремонт поврежденных деталей кузова с заменой или путем применения ремонтных вставок из подготовленных деталей кузова или листового металла с приданием ему формы восстанавливаемой детали.
Должен знать: технологию и методы правки под окраску облицовочных деталей и узлов кузовов грузовых автомобилей и невидовых деталей и узлов кузовов легковых автомобилей, правила подготовки деталей и узлов кузовов под оплавление, способы исправления дефектов, принцип работы инструмента для правки, причины возникновения внутренних напряжений и деформаций в сварных деталях, меры по их предупреждению и способы их устранения, свойства металлов, проявляющиеся при правке.
289. Рихтовщик кузовов 4-й разряд
Характеристика работ. Правка под окраску облицовочных деталей и узлов кузовов автомобилей и автобусов, кроме легковых автомобилей и автобусов высшего класса, с помощью инструмента для правки и с применением оловянно-свинцовых припоев, мастик, паст и полиэфирных и эпоксидных шпатлевок. Подготовка поверхностей сварных мест кузова для лужения. Лужение и оплавление деталей и узлов кузовов. Отделка проемов дверей, навеска и подгонка дверей по проемам автомобилей. Выравнивание поясной линии кузова автомобилей. Выявление дефектов на поверхности деталей и узлов кузовов. Восстановительный ремонт деталей и узлов кузовов автомобилей с их правкой.
Должен знать: технологию и методы правки облицовочных деталей и узлов кузовов автомобилей и автобусов, способы выявления и исправления дефектов, устройство инструмента для правки нагревательных приборов, газовых горелок и правила их регулирования в процессе работы, способы оплавления и лужения деталей и узлов кузовов, марки, свойства рихтовочных паст, припоев, пластмасс, способы восстановительного ремонта.

288. Кузовтарды тегістеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тегістеуге арналған аспаптың көмегімен жүк автомобильдері кузовтарының қаптау бөлшектері мен тораптарын және жеңіл автомобильдер кузовтарының көрінбейтін бөлшектері мен тораптарын сырлауға тегістеу. Жүк автомобильдерінің тораптарын, есіктерін саңылаулары мен жанасатын жерлерін қиыстыру. Жеңіл автомобиль кузовтарының бөлшектері мен тораптарын балқытуға дайындау. Кузовтың ішкі және балқытылған орындарын дәнекерлеп тазарту. Ойықтар мен кузовтардың ауытқуларын оның жалпылама геометриялық формалары мен параметрлерін қалпына келтіру кезінде жою. Кузовтың зақымданған бөлшектерін ауыстыра отырып немесе кузовтың дайындалған бөлшектерінен немесе жайма металдан жасалған жөндеу үстемелерін қалпына келтірілетін бөлшектердің қалыбын сақтай отырып пайдалану жолымен жөндеу.
Білуге тиіс: жүк автомобильдері кузовтарының қаптау бөлшектері мен тораптарын және жеңіл автомобильдер кузовтарының көрінбейтін бөлшектері мен тораптарын сырлауға тегістеу технологиясы мен әдістері, балқытуға кузовтың бөлшектері мен тораптарын дайындау ережесі, ақаулықтарды түзету тәсілдері, түзетуге арналған аспаптың жұмыс істеу қағидаты, дәнекерленетін бөлшектердегі ішкі жанасулар мен деформацияның пайда болу себептері, олардың алдын алу шаралары мен оларды жоюдың тәсілдері, түзету кезінде білінетін металдың қасиеті.
289. Кузовтарды тегістеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тегістеуге арналған аспаптың көмегімен және қалайы-қорғасын дәнекерлер, мастика, паста және полиэфирлі және эпоксидті тығындарды пайдалана отырып, жеңіл автомобильдер мен жоғары сыныпты автобустардан басқа, автомобильдер мен автобустардың кузовтарының қаптау бөлшектері мен тораптарын және жеңіл автомобильдер кузовтарының көрінбейтін бөлшектері мен тораптарын сырлауға тегістеу. Кузовтың дәнекерленетін жерлерінің бетін қалайылауға дайындау. Кузовтардың бөлшектері мен тораптарын қалайылау және балқыту. Автомобиль есіктерінің ойықтарын өңдеу, есіктерін ойықтар бойынша ілмектеу және қиыстыру. Автомобиль кузовының белдеме жолағын теңестіру. Кузов бөлшектері мен тораптарының бетіндегі ақауларды анықтау. Автомобиль кузовтарының бөлшектері мен тораптарын оларды түзете отырып қалпына келтіріп жөндеу.
Білуге тиіс: автомобиль және автобус кузовтарының қаптау бөлшектері мен тораптарын түзетудің технологиясы мен әдістері, ақаулықтарды анықтау және түзету тәсілдері, қыздыру аспаптары мен газ жанарғыларын түзетуге арналған аспаптың құрылысы және жұмыс процесінде реттеу ережесі, кузов бөлшектері мен тораптарын балқыту және қалайылау тәсілдері, тегістеу пасталарының, дәнекерлерінің, пластмассаларының қасиеті, маркалары, қалпына келтіріп жөндеу тәсілдері.

290. Рихтовщик кузовов 5-й разряд
Характеристика работ. Правка под окраску облицовочных деталей и узлов кузовов опытных, выставочных образцов легковых и грузовых автомобилей, а также легковых автомобилей и автобусов высшего класса с помощью инструмента для правки и с применением оловянно-свинцовых припоев и паст. Шлифование поверхностей до зеркальной чистоты с проверкой по шаблону. Подбор технологических приемов и их последовательности при правке деталей и узлов автомобилей.
Должен знать: технологию и методы правки под окраску облицовочных деталей и узлов кузовов опытных и выставочных образцов легковых и грузовых автомобилей, а также легковых автомобилей и автобусов высшего класса, способы шлифования поверхностей, правила наладки инструмента для правки, разметку и изготовление шаблонов для правки.
Токарь на токарно-давильных станках
291. Токарь на токарно-давильных станках 2-й разряд
Характеристика работ. Изготовление на токарно-давильных станках простых по конфигурации деталей и изделий с допусками по 12-14 квалитетам из дюралюминия, латуни и низколегированной стали диаметром до 300 мм с различной глубиной вытяжки, диаметром свыше 300 до 400 мм с глубиной вытяжки до половины диаметра, из коррозионно-стойкой стали диаметром до 300 мм с глубиной вытяжки до половины диаметра и из алюминия с различным диаметром и разной глубиной вытяжки. Выдавливание изделий из жести. Обточка, обрезка, накатка, расточка и другая токарная обработка деталей и изделий после выдавливания.
Должен знать: принцип работы типовых токарно-давильных станков, назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных и режущих инструментов, технические требования, предъявляемые к обрабатываемым изделиям, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости, основы токарной обработки металлов.
Примеры работ:
1) Баки, ведра - выдавливание полукруглых выступов;
2) Колпаки, ободки простой конфигурации - выдавливание;
3) Кольца и крышки для потолочных вентиляторов - изготовление;
4) Кольца с бортами - выдавливание;
5) Корпусы и крышки воздушного клапана - выдавливание;
6) Поверхности конусных деталей центрифуг диаметром до 300 мм - выдавливание;
7) Фланцы стальные для тормозного управления - выдавливание.
292. Токарь на токарно-давильных станках 3-й разряд
Характеристика работ. Изготовление на токарно-давильных станках средней сложности по конфигурации деталей и изделий с допусками по 8-11 квалитетам из дюралюминия, латуни и низколегированной стали диаметром свыше 300 до 400 мм с глубиной вытяжки более половины диаметра, диаметром свыше 400 мм с глубиной вытяжки до половины диаметра; из коррозиестойкой стали диаметром до 300 мм с глубиной вытяжки более половины диаметра, диаметром свыше 300 до 400 мм с разной глубиной вытяжки; из твердых сплавов тугоплавких и драгоценных металлов и их сплавов с различным диаметром и различной глубиной вытяжки. Выдавливание на давильных станках сферических, конических и цилиндрических поверхностей изделий с применением простых и разборных патронов с ручной подачей инструмента. Подналадка станков.
Должен знать: устройство, принцип работы и правила подналадки различных токарно-давильных станков, устройство наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных и режущих инструментов, правила заточки и установки режущего инструмента, основные свойства черных и цветных металлов при вытяжке, свойства обрабатываемых металлов и дерева для изготовления патронов, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Примеры работ:

290. Кузовтарды тегістеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тегістеуге арналған аспаптың көмегімен және қалайы-қорғасын дәнекерлер, пасталарды пайдалана отырып, жеңіл және жүк автомобильдерінің, сондай-ақ жеңіл автомобильдер мен жоғары сыныпты автобустардың тәжірибелік, көрмелік үлгілері кузовтарының қаптау бөлшектері мен тораптарын сырлау үшін тегістеу.Шаблон бойынша тексере отырып бетін айнадай етіп тегістеу. Автомобиль бөлшектері мен тораптарын түзету кезінде технологиялық жолдарды және олардың кезектілігін таңдау.
Білуге тиіс: жеңіл және жүк автомобильдерінің, сондай-ақ жеңіл автомобильдер мен жоғары сыныпты автобустардың тәжірибелік, көрмелік үлгілері кузовтарының қаптау бөлшектері мен тораптарын сырлау үшін тегістеу технологиясы мен түзету әдістері, бетін тегістеу тәсілдері, түзетуге арналған аспапты баптау ережесі, түзетуге арналған шаблондарды белгілеу және жасау.
Токарлық сығатын станоктардың токары
291. Токарлық сығатын станоктардың токары 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі сору тереңдіктегі диаметрі 300 мм-ге дейінгі, диаметрінің жартысына дейін сору тереңдігі 300-ден асатын 400 мм-ге дейінгі диаметрдегі дюралюминийден, латуньнен және аз қоспаланған болаттан жасалған, сору тереңдігі диаметрінің жартысына дейінгі және түрлі диаметрдегі тотқа төзімді болаттан және түрлі сору тереңдіктегі алюминийден жасалған 12-14 квалитеттер бойынша шектегі қарапайым бөлшектер мен бұйымдарды конфигурациясы бойынша сығатын токарлық станоктарда жасау. Қаңылтырдан жасалған бұйымдарды сығу. Бөлшектер мен бұйымдарды сыққаннан кейін үшкірлеу, кесу, дөңгелету, қайрау және басқа токарлық өңдеу.
Білуге тиіс: үлгілік сығатын токарлық станоктардың жұмыс істеу қағидаты, кеңінен таралған әмбебап және арнайы айлабұйымдардың, бақылау-өлшеу және кесетін аспаптардың қызметі және пайдалану шарттары, өңделетін бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар, кедір-бұдырлықтың шегі және отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі, металды токарлық өңдеу негіздері.
Жұмыс үлгілері.
1) Бактар, шелектер – жартылай дөңгелек дөңес жерлерді сығу;
2) Қарапайым конфигурациялы қалпақтар, жиектер – сығу;
3) Төбе желдеткіштеріне арналған сақиналар мен қақпақтар – жасау;
4) Бортты сақиналар –сығу;
5) Ауа клапаны корпустары мен қақпақтары – сығу;
6) Диаметрі 300 мм-ге дейінгі центрифугалы конус бөлшектердің беті – сығу;
7) Тежегіш басқаруға арналған болат фланецтер – сығу.
292. Токарлық сығатын станоктардың токары 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі сору тереңдіктегі диаметрі 300 мм-ден 400 мм-ге дейінгі, диаметрінің жартысына дейін сору тереңдігі 400-ден асатын диаметрдегі дюралюминийден, латуньнен және аз қоспаланған болаттан жасалған, сору тереңдігі диаметрінің жартысына дейінгі және түрлі диаметрдегі; диаметрдің жартысынан асатын сору тереңдігі 300 мм-ге дейінгі, түрлі сору тереңдігінің диаметрі 300-ден асатын 400 мм-ге дейінгі диаметрдегі тотқа төзімді болаттан жасалған; тотқа төзімді болаттан және түрлі сору тереңдіктегі алюминийден жасалған; баяу балқитын және бағалы металдардың қатты қорытпаларынан және түрлі диаметрдегі және түрлі сору тереңдіктегі қорытпалардан жасалған 8-11 квалитеттер бойынша шектегі орташа күрделіктегі бөлшектер мен бұйымдарды конфигурациясы бойынша сығатын токарлық станоктарда жасау. Қарапайым және бөлшектенетін патрондарды пайдаланып, аспапты қолмен бере отырып сығу станоктарында бұйымдардың сферикалық, коникалық және цилиндрлі бетін сығу. Станоктарды баптау.
Білуге тиіс: түрлі токарлық сығатын станоктардың құрылысы, жұмыс істеу қағидаты мен баптау ережесі, кеңінен таралған әмбебап және арнайы айлабұйымдардың, бақылау-өлшеу және кесетін аспаптардың құрылысы, кесетін аспапты қайрау және орнату ережесі, сорған кездегі қара және түсті металдың негізгі қасиеттері, патрондар жасауға арналған өңделетін металдар мен ағаштың қасиеттері, кедір-бұдырлықтың шекі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
Жұмыс үлгілері.

1) Игрушки металлические - выдавливание;
2) Изделия полые - выдавливание резьбы при помощи ролика и метчика;
3) Колпачки и крышки - предварительное выдавливание, отжиг, окончательное выдавливание;
4) Корпусы тазов, полоскательниц, кастрюль больших размеров - выдавливание;
5) Обтекатели угла шасси, обтекатели для спицевых колес, штуцера алюминиевые, коробки роликовые, кольца карбюратора - выдавливание с глубокой вытяжкой;
6) Отражатели сигнальных фонарей - выдавливание;
7) Поверхности конусные деталей центрифуг диаметром свыше 300 мм - выдавливание;
8) Сливочники, молочники, кофейники, икорницы - выдавливание, наводка и закатка горловин;
9) Футляры печей - выдавливание полукруглых выступов;
10) Шары различных диаметров - выдавливание.
293. Токарь на токарно-давильных станках 4-й разряд
Характеристика работ. Изготовление на токарно-давильных станках сложных по конфигурации деталей и изделий с допусками по 8-10 квалитетам диаметром свыше 400 мм из дюралюминия, латуни и низколегированной стали с глубиной вытяжки более половины диаметра, изделий из коррозиестойкой стали диаметром свыше 400 мм с разной глубиной вытяжки, из твердых сплавов, тугоплавких и драгоценных металлов и их сплавов с различным диаметром и различной глубиной вытяжки. Выполнение экспериментальных и опытных работ по выдавливанию сложных контуров с применением разборных патронов. Изготовление сложных деревянных патронов для выдавливания образцов новых изделий. Выдавливание вручную с подогревом тонкостенных деталей из различных материалов. Изготовление на полуавтоматических и автоматических станках, станках с программным управлением деталей и изделий диаметром до 1200 мм. Наладка станков.
Должен знать: устройство, кинематические схемы и правила наладки токарно-давильных и раскатных станков различных типов и правила проверки их на точность, конструкцию универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, конструкции и способы изготовления патронов для токарно-давильных работ, правила контроля специальных оправок и приспособлений, способы установки и выверки заготовок и деталей, основные свойства металлов при вытяжке, основы теории резания металлов в пределах выполняемой работы, геометрию, правила термообработки и доводки нормального и специального инструмента, виды и назначение термической обработки металлов, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Примеры работ:

1) Металл ойыншықтар – сығу;
2) Бос бұйымдар - ролик және белгілегіш арқылы бұрандаларды басу;
3) Қалпақтар мен қақпақтар – алдын ала басу, күйдіру, түпкілікті басу;
4) Үлкен көлемді шылапшындардың, шайғыштар, кастрюльдердің корпустары – басу;
5) Шасси бұрыштарының ағымшалары, сым шабақтарға арналған ағымшалар, алюминий штуцерлері, роликті қораптар, карбюратор сақиналары – терең сора отырып басу;
6) Белгі фонарьларының шағылдырғыштары – сығу;
7) Диаметрі 300 мм-ден асатын центрифугалы конусты бөлшектердің беттері – сығу;
8) Қаймақ құйғыштар, сүт құйғыштар, кофе қайнатқыш, уылдырық салғыш – мойындарын сығу, туралау және бұрау;
9) Пеш футлярлары – жартылай дөңгелек дөңестерін сығу;
10) Түрлі диаметрдегі шарлар – сығу.
293. Токарлық сығатын станоктардың токары 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі сору тереңдіктегі диаметрі 300 мм-ден 400 мм-ге дейінгі, диаметрінің жартысына дейін сору тереңдігі 400-ден асатын диаметрдегі дюралюминийден, латуньнен және аз қоспаланған болаттан жасалған, сору тереңдігі диаметрінің жартысынан асатын және түрлі диаметрдегі; түрлі сору тереңдігінің диаметрі 400 мм-ден асатын диаметрдегі тотқа төзімді болаттан жасалған; тотқа төзімді болаттан және түрлі сору тереңдіктегі алюминийден жасалған; баяу балқитын және бағалы металдардың қатты қорытпаларынан және түрлі диаметрдегі және түрлі сору тереңдіктегі қорытпалардан жасалған 8-10 квалитеттер бойынша шектегі орташа күрделіктегі бөлшектер мен бұйымдарды конфигурациясы бойынша сығатын токарлық станоктарда жасау. Бөлшектенетін патрондарды пайдаланып, күрделі контурларды сығу жөніндегі тәжірибелік және экспериментальды жұмыстарды орындау. Жаңа бұйым үлгілерін сығуға арналған күрделі ағаш патрондарды жасау. Түрлі материалдардан жасалған жұқа қабырғалы бөлшектерді қолмен сығу. Диаметрі 1200 мм-ге дейін бөлшектері мен бұйымдарды жартылай автоматты және автоматты станоктарда, бағдарламалық басқарылатын станоктарда жасау. Станоктарды баптау.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі токарлық сығатын және дөңгелетіп кеңейтетін станоктардың құрылысы, кинематикалық тәсімдері мен баптау ережесі мен олардың дәлдігін тексеру ережесі, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың, бақылау-өлшеу және кесетін аспаптардың құрылысы, токарлық сығатын жұмыстарға арналған патрондардың құрылымы мен жасау тәсілдері, арнайы жиектер мен айлабұйымдарды бақылау ережесі, дайындамалар мен бөлшектерді орнату және тексеру тәсілдері, созғандағы металдың негізгі қасиеттері, орындалатын жұмыстың шегінде металды кесу теориясының негіздері, қарапайым және арнайы аспаптың термоөңдеу және жеткізу ережесі, металды термиялық өңдеу түрлері мен қызметі, кедір-бұдырлықтың шекі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
Жұмыс үлгілері.

1) Воронки конусные, чашки плоскодонные, перегонные аппараты и их системы из тугоплавких и драгоценных металлов - выдавливание с отжигом;
2) Диски для колес - выдавливание;
3) Изделия художественно-ювелирные из драгоценных и цветных металлов - изготовление;
4) Катоды с внутренней и наружной сферой - выдавливание;
5) Колпачки саксофонов и кларнетов - давильные работы, глубокая вытяжка и нагартовка;
6) Манжеты окончательные - выдавливание с подрезкой бортика;
7) Обечайки - выдавливание;
8) Обтекатели специальные разрезные - выдавливание;
9) Патрубки входные - выдавливание;
10) Пудреницы, рюмки водочные и ликерные, вазы и ювелирные изделия - выдавливание;
11) Раструбы, головки раструбов сигнальных инструментов, труб, горнов, колпачков - глубокая вытяжка, нагартовка, шлифование;
12) Ребра жесткости к питателям, крышки к пальцеобразным тиглям - выдавливание;
13) Рефлекторы и рамы прожекторов - выдавливание;
14) Рубашки диффузоров - выдавливание;
15) Самовары всех размеров и конструкций, ведра для охлаждения шампанских вин - выдавливание;
16) Тарелки оркестровые - давильные работы, нагартовка, шлифование;
17) Тигли из драгоценных металлов и сплавов - выдавливание с отжигом;
18) Трубы открытые с обеих сторон - выдавливание резьбы по всей глубине;
19) Цоколи ламп - выдавливание по винтовой линии;
20) Шланги гибкие с гофрами - выдавливание по винтовой линии;
21) Шпангоуты - выдавливание.
294. Токарь на токарно-давильных станках 5-й разряд
Характеристика работ. Изготовление на токарно-давильных станках сложных по конфигурации деталей и изделий с допусками по 5-8 квалитетам из дюралюминия, латуни, стали, твердых сплавов, тугоплавких и драгоценных металлов и их сплавов с различным диаметром и различной глубиной вытяжки. Выполнение экспериментальных и опытных работ по выдавливанию деталей сложной формы и по ротационной вытяжке деталей. Самостоятельный расчет переходов при ротационной вытяжке. Изготовление приспособлений для выдавливания деталей с глубокой вытяжкой и малым радиусом закругления. Изготовление на полуавтоматических и автоматических станках, станках с программным управлением деталей и изделий диаметром свыше 1200 мм.
Должен знать: кинематические схемы и правила наладки токарно-давильных и раскатных станков, методы определения технологической последовательности обработки, влияние параметров обработки на процесс ротационной вытяжки и геометрию деталей, способы изготовления и применения всех видов используемых инструментов, приспособлений, оправок и другой специальной оснастки, правила работы с драгоценными металлами и их сплавами, правила наладки приборов автоматического регулирования.
Примеры работ:

1) Конусты су құйғыштар, түбі жазық шыны аяқтар, айдайтын аппараттар мен олардың баяу балқитын және құнды металдан жасалған жүйелері – күйдіре отырып сығу;
2) Дөңгелектерге арналған дискілер – сығу;
3) Қымбат бағалы және түсті металдан жасалған зергерлік әшекей бұйымдар – жасау;
4) Ішкі және сыртқы сфералық катодтар – сығу;
5) Саксафондар мен кларнеттердің қалпақтары – сығу жұмыстары, терең сору және қатайту;
6) Түпкі манжеттер – бортигін кесіп сығу;
7) Ернеушелер – сығу;
8) Арнайы кесетін ағыншалар – сығу;
9) Кіретін келте құбырлар – сығу;
10) Опа салғыштар, арақ және ликер құятын рюмкалар, вазалар және зергерлік бұйымдар – сығу;
11) Қоныштар, белгі беру аспаптары қонышының, құбырлардың, горндар, қалпақшалардың қақпақтары – терең сору, қатайту, тегістеу;
12) Қоректендіру қабырғаларының қаттылығы, саусақ тәрізді тигльдердің қақпақтары – сығу;
13) Рефлекторлар мен прожектор рамалары – сығу;
14) Диффузор тыстары – сығу;
15) Түрлі өлшемдегі және құрылымдағы самауырлар, шампан шараптарын салқындатуға арналған шелектер – сығу;
16) Оркестр тәрелкелері – сығу жұмыстары, қатайту, тегістеу;
17) Қымбат бағалы металдар мен қорытпалардан жасалған тиглдар-күйдіріп сығу;
18) Екі жағы да ашық құбырлар – тереңдігі бойынша бұрандаларды сығу;
19) Шам түпшелері – бұранда жолағы бойынша сығу;
20) Гофрлы икемді шлангілер – бұранда жолағы бойынша сығу;
21) Шпангоуттар – сығу.
294. Токарлық сығатын станоктардың токары 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі сору тереңдіктегі дюралюминийден, латуньнен және аз қоспаланған болаттан жасалған, баяу балқитын және бағалы металдардың қатты қорытпаларынан және түрлі диаметрдегі және түрлі сору тереңдіктегі қорытпалардан жасалған 5-8 квалитеттер бойынша шектегі орташа күрделіктегі бөлшектер мен бұйымдарды конфигурациясы бойынша сығатын токарлық станоктарда жасау. Күрделі нысандағы бөлшектерді сығу және бөлшектерді ротациялық сору жөніндегі экспериментальды және тәжірибелік жұмыстарды орындау. Ротациялық сору кезінде өтпелерді өз бетінше есептеу. Терең соратын және дөңгелентудің кіші радиусты бөлшектерін сығуға арналған айлабұйым жасау. 1200 мм-ден асатын диаметрдегі жартылай автоматты және автоматты станоктарда, бағдарламалық басқарылатын станоктарда бөлшектер мен бұйымдар жасау.
Білуге тиіс: сығатын токарлық және дөңгелетіп кеңейтетін станоктардың кинематикалық тәсімдері мен баптау ережесі, өңдеудің технологиялық кезектілігін айқындау әдістері, бөлшектердің геометриясы мен ротациялық сору процесін өңдеу параметрлеріне әсері, пайдаланатын аспаптардың, айлабұйымдардың, жиектер мен басқа арнайы жарақтардың барлық түрлерін жасау және пайдалану әдістері, бағалы металдар мен олардың қорытпаларымен жұмыс істеу ережесі, автоматикалық реттеу аспаптарын баптау ережесі.
Жұмыс үлгілері.

1) Aмпулы, колбы - выдавливание с подгонкой и притиркой пробок к горловине;
2) Катододержатели - выдавливание с токарной обработкой;
3) Ловушки, аноды - выдавливание;
4) Микротигли и крышки к ним из платины и золота - выдавливание;
5) Оболочки вращения - изготовление;
6) Раструбы и коленья валторн, туб, саксофонов, тромбонов, сольных высококачественных духовых музыкальных инструментов - давильные работы, выравнивание с нагартованием и сохранением акустических данных;
7) Тигли с глубокой вытяжкой и пальцеобразного типа - выдавливание с термической обработкой;
8) Чашки со сферическим дном из тугоплавких и драгоценных металлов - выдавливание с отжигом.
Чеканщик
295. Чеканщик 1-й разряд
Характеристика работ. Выполнение подготовительных работ для испытания изделий; наполнение изделий водой, подбор прокладок для заглушек и т. п. Изготовление прокладок для заглушек при испытании. Чеканка наружных швов и головок заклепок вручную или пневматическим молотком под руководством чеканщика более высокой квалификации.
Должен знать: основные сведения об устройстве пневматических молотков, наименование и маркировку обрабатываемых материалов, назначение и условия применения распространенных простых приспособлений.
Примеры работ:
1) Заглушки - подбор прокладок;
2) Секции объемные, цистерны - наполнение водой, приготовление мелового раствора и обмазка им швов; продувка изделий сжатым воздухом.
296. Чеканщик 2-й разряд
Характеристика работ. Чеканка наружных швов и головок заклепок вручную или пневматическим молотком в сосудах и аппаратах, работающих под давлением до 300 кПа (3 атм). Испытание на плотность швов изделий и устранение выявленных при испытании дефектов чеканки. Обрубка кромки шва под чеканку разъединенных листов и деталей.
Должен знать: устройство и принцип работы пневматического молотка, назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов для чеканки и рубки кромок, способы и приемы чеканки.
Примеры работ:
1) Емкости под налив жидкости, изготовленные из листа толщиной до 6 мм, - чеканка швов и головок заклепок;
2) Заглушки - установка;
3) Котлы и резервуары - чеканка швов и головок заклепок;
4) Наклепыши, фланцы на конструкциях - чеканка;
5) Штуцера и трубы диаметром до 75 мм - отбортовка и чеканка.
297. Чеканщик 3-й разряд
Характеристика работ. Чеканка и подчеканка швов и головок заклепок вручную или пневматическими аппаратами в сосудах и аппаратах, работающих под давлением свыше 300 до 800 кПа (свыше 3 до 8 атм). Выполнение чеканки и подчеканки в труднодоступных местах. Обрубка кромки швов под чеканку склепанных листов и изделий. Выявление и устранение при испытании дефектов чеканки. Наладка и регулировка инструмента и приспособлений. Испытание цистерн, отсеков водой давлением до 150 кПа (1,5 атм) и воздухом давлением до 30 кПа (0,3 атм).
Должен знать: устройство и принцип работы пневматических аппаратов и молотков различных типов, механические свойства заклепочной стали, допустимое давление в воздушной сети для нормальной работы пневматического инструмента, технические условия приемки швов после чеканки, способы испытания швов, устройство универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов.
Примеры работ:

1) Ампулалар, колбалар- тығындарды мойнына қиыстырып және тегістеп сығу;
2) Катод ұстағыштар – токарлық өңдеп сығу;
3) Тұзақтар, анодтар – сығу;
4) Платина мен алтыннан жасалған микротиглдар мен олардың қақпақтары-сығу;
5) Айналма қабықшалары – жасау;
6) Валторналар, тубалар, саксафондар, тромбондар, жеке жоғары сапалы үрмелі музыкалық аспаптардың қоныштары мен буындары – сығу жұмыстары, акустикалық деректерін қатайтып, сақтап тегістеу;
7) Терең соратын және саусақ тәріздес тиглдар – термиялық өңдеп сығу;
8) Баяу балқитын және бағалы металдан жасалған сферикалық түпті шыны аяқтар – күйдіріп сығу.
Нақыштаушы
295. Нақыштаушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бұйымдарды сынау үшін дайындық жұмыстарын орындау; бұйымды суға толтыру, тығындарға төсемдерді таңдау. Сынау кезінде тығындар үшін арасына салатын төсем жасау. Жоғарырақ білікті нақыштаушының басшылығымен тойтарманың сыртқы жіктері мен бастарын қолмен немесе пневматикалық балғамен нақыштау.
Білуге тиіс: пневматикалық балғалардың құрылысы туралы негізгі мәліметтер, өңделетін материалдардың атауы мен таңбалануы, кеңінен таратылған қарапайым айлабұйымдардың қызметі мен пайдалану шарттары.
Жұмыс үлгілері
1) Тығындар – төсем таңдау;
2) Көлемді секциялар, цистерналар-суға толтыру, бор ерітіндісін дайындау және олардың жіктерін майлау; бұйымдарға нығыздалған ауа үрлеу.
296. Нақыштаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 300 кПа (3 атм) –ға дейінгі қысымда істейтін ыдыстар мен аппараттарда тойтармалардың сыртқы жіктері мен бастарын қолмен немесе пневматикалық балғамен нақыштау. Бұйымның жіктерінің тығыздығын сынау және нақыштауды сынау кезінде анықталған ақаулықтарды жою. Ажыратылған жаймалар мен бөлшектерді нақыштауда жіктерінің жиектерін кесу.
Білуге тиіс: пневматикалық балғаның құрылысы мен жұмыс істеу қағидаты, жиектерін нақыштауға және кесуге арналған кеңінен таратылған әмбебап айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану шарттары, нақыштау тәсілдері мен жолдары.
Жұмыс үлгілері.
1) Қалыңдығы 6 мм-ге дейінгі жаймадан жасалған сұйықтықты құюға арналған сыйымдылықтар – тойтармаларының жіктері мен бастарын нақыштау;
2) Бекітпелер – орнату;
3) Қазандықтар мен резервуарлар – тойтармалардың жіктері мен бастарын нақыштау;
4) Тойтарма бекіткіштер, құрылымдағы фланецтер – нақыштау;
5) Диаметрі 75 мм-ге дейінгі штуцерлер мен құбырлар – жиектеу және нақыштау.
297. Нақыштаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 300 кПа–дан (3 атм-нан асатын 8 атм-ға дейін) жоғары 800 кПа-ға дейінгі қысымда істейтін ыдыстар мен аппараттарда тойтармалардың сыртқы жіктері мен бастарын қолмен немесе пневматикалық балғамен нақыштау. Қол жетпейтін жерлерді нақыштауды орындау. Тойтарылған жаймалар мен бұйымдарды нақыштағанда жіктерінің жиектерін кесу. Нақыштауды сынау кезінде ақаулықтарды анықтау және жою. Аспаптар мен айлабұйымдарды баптау және реттеу. Цистерналарды, бөлікшелерді сумен 150 кПА –ға дейінгі (1,5 атм) қысымда және 30 кПА-ға дейінгі (0,3 атм) қысымдағы ауамен толтырып сынау.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі пневматикалық аппараттар мен балғаның құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын, тойтарма болаттың механикалық қасиеттерін, пневматикалық аспаптың дұрыс жұмыс істеуіне арналған ауа желісіне берілетін қысымды, нақыштағаннан кейін жіктерді қабылдаудың техникалық шарттары, жіктерді сынау тәсілдері, әмбебап айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
Жұмыс үлгілері.

1) Емкости под налив жидкости, изготовленные из листа толщиной свыше 6 мм - чеканка и подчеканка швов и головок заклепок;
2) Заклепки в соединениях, испытываемых сжатым воздухом - чеканка;
3) Заклепки потайные и полупотайные - чеканка и подчеканка головок под давлением;
4) Иллюминаторы, крышки, надстройки - чеканка;
5) Кромки наружных и внутренних швов - чеканка и подчеканка;
6) Листы накладные по наружной обшивке и палубе - чеканка;
7) Обшивка наружная и палубы - чеканка;
8) Чеканка и трубы диаметром свыше 75 до 150 мм - подчеканка и отбортовка.
298. Чеканщик 4-й разряд
Характеристика работ. Чеканка и подчеканка пневматическими аппаратами и вручную всех видов швов и головок заклепок в сосудах, аппаратах, работающих под давлением свыше 800 до 1200 кПа (свыше 8 до 12 атм), и в корпусных конструкциях. Плоская и объемная чеканка на чеканочных прессах. Исправление дефектов чеканки, выявленных при испытании и сдаче изделий. Испытание цистерн, отсеков водой давлением свыше 150 кПа (1,5 атм) и воздухом давлением 30 кПа (0,3 атм).
Должен знать: устройство и кинематические схемы пневматических аппаратов и чеканочных прессов, способы испытания изделий и технические условия приемки швов, требования, предъявляемые к непроницаемости отсеков судов, технические условия чеканки алюминиевых сплавов, конструкцию специальных и универсальных приспособлений, систему смазки пневматических инструментов.
Примеры работ:
1) Двери клинкетные - испытание непроницаемости;
2) Заклепки потайные и полупотайные, кромки наружных и внутренних швов - чеканка и подчеканка;
3) Лопасти гидротурбин - прирубка по диаметральным поясам под шаблон;
4) Цистерны, резервуары и баки, изготовленные из алюминиевых сплавов, под топливные и смазочные материалы-чеканка и испытание на герметичность;
5) Швы, работающие под высоким давлением, - чеканка и подчеканка;
6) Штуцера и трубы диаметром свыше 150 мм - подчеканка и отбортовка.
299. Чеканщик 5-й разряд
Характеристика работ. Чеканка швов пневматическими аппаратами и вручную сосудов, аппаратов и частей корпуса судов, работающих под давлением свыше 1,2 МПа (12 атм) в различных условиях. Устранение дефектов чеканки после испытания изделий, работающих под высоким давлением.
Должен знать: конструкцию пневматических инструментов и прессов, технические условия на чеканку биметалла и легированных сталей, особо плотную чеканку и подчеканку швов и заклепок различными способами, все виды применяемых инструментов при чеканке, устройство контрольно-измерительных инструментов, применяемых при испытании на непроницаемость.
Примеры работ:

1) Қалыңдығы 6 мм-ден асатын жаймадан жасалған сұйықтықты құюға арналған сыйымдықтар – тойтармалардың жіктері мен бастарын нақыштау;
2) Сығымдалған ауамен сыналатын бірікпелердегі тойтармалар- нақыштау;
3) Көрінбейтін және жартылай көрінетін тойтарма шегелер – қысыммен бастарын нақыштау;
4) Иллюминаторлар, қақпақтар, қондырмалар – нақыштау;
5) Сыртқы және ішкі жіктерінің жиектері – нақыштау;
6) Сыртқы қаптама және палубасы бойынша жапсырма жаймалар-нақыштау;
7) Сыртқы және палубаның қабы – нақыштау;
8) Диаметрі 75-тен асатын 150 мм-ге дейінгі құбырларды нақыштау.
298. Нақыштаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 800 кПа–дан (8 атм-нан асатын 12 атм-ға дейін) жоғары 1200 кПа-ға дейінгі қысымда істейтін ыдыстар мен аппараттарда және корпустық құрылымдарда тойтармалардың барлық жіктері мен бастарын қолмен немесе пневматикалық балғамен нақыштау. Нақыштау сығымдағышында жазық және көлемді нақыштау. Бұйымдарды сынау және тапсыру анықталған нақыштардың ақаулықтарын сынау. Цистерналарды, бөлікшелерді сумен 150 кПА –ден жоғары (1,5 атм) қысымда және 30 кПА-ға дейінгі (0,3 атм) қысымдағы ауамен толтырып сынау.
Білуге тиіс: пневматикалық аппараттар мен нақыштайтын сығымдағыштардың құрылысы мен кинематикалық тәсімдері, бұйымдарды сынау тәсілдері мен жіктерді қабылдаудың техникалық шарттары, кемелердің бөліктерінің өткізгіштігіне қойылатын талаптар, алюминий қорытпаларды нақыштаудың техникалық шарттары, әмбебап айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, пневматикалық аспаптарды майлау жүйесі.
Жұмыс үлгілері.
1) Клинкетті есіктер - өткізгіштігін сынау;
2) Көрінетін және жартылай көрінетін тойтармалар, сыртқы және ішкі жіктерінің жиектері – нақыштау;
3) Гидротурбиналардың қалақтары – шаблонмен диаметральді белдік бойынша кесу;
4) Алюминий қорытпалардан жасалған цистерналар, резервуарлар мен бактар, отындық және майлайтын материалдар-нақыштау және герметикалығын сынау;
5) Жоғары қысымда істейтін жіктер – нақыштау;
6) Диаметрі 150 мм-ден асатын штуцерлер мен құбырлар – нақыштау және жиектеу.
299. Нақыштаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 1,2 мПа–дан (12 атм) жоғары қысымда істейтін ыдыстар мен аппараттарда және кеме корпустарының бөліктерінде жіктерді қолмен немесе пневматикалық аппаратпен нақыштау. Жоғары қысымда істейтін бұйымдарды сынғаннан кейін нақыштаудың ақаулықтарын жою.
Білуге тиіс: пневматикалық аспаптар мен сығымдағыштардың құрылысы, биметалды және қоспаланған болатты нақыштаудың техникалық шарттары, түрлі тәсілдермен жіктер мен тойтармаларды аса тығыз нақыштау, нақыштауда қолданылатын аспаптардың барлық түрлері, өткізгіштігін сынағанда пайдаланылатын бақылау-өлшеу құралдардың құрылысы.
Жұмыс үлгілері.

1) Конструкции различные из листового металла - чеканка и подчеканка швов по кромке;
2) Отсеки междудонные, шахты, сходы - чеканка и испытание на непроницаемость.
Штамповщик
300. Штамповщик 2-й разряд
Характеристика работ. Холодная штамповка простой и средней сложности деталей из металла различного профиля и неметаллических материалов: текстолита, фольги, слюды, гетинакса и других на налаженных эксцентриковых, фрикционных и кривошипных прессах усилием до 3 МН (300 тс) с применением простых и сложных вырубных, вытяжных, гибочных и формовочных штампов. Штамповка изделий из отходов жести, пропитанной ткани, фибры и целлулоида. Обрубка литников из цветных и драгоценных металлов и сплавов. Проверка изготовленных деталей по образцу или шаблонам. Управление механизмами пресса и его смазка. Участие в установке штампа и сменяемого инструмента. Штамповка деталей на более мощных прессах под руководством штамповщика более высокой квалификации.
Должен знать: устройство однотипных прессов, приемы установки и снятия штампов, основные механические свойства штампуемых материалов в пределах выполняемой работы, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Примеры работ:
1) Башмаки для газовых баллонов - вырубка и маркировка заготовок;
2) Бушоны - вырубка и штамповка;
3) Валы коленчатые и распределительные диаметром до 100 мм длиной до 1500 мм - обрезка залива;
4) Гайки, болты, заклепки, планки, прокладки - вырубка, штамповка;
5) Детали для металлической тары из листовой стали - штамповка;
6) Детали накладного замка из листового металла - вырубка, гибка, штамповка;
7) Детали радиокомпонентов: прокладки, шайбы, планки, гайки, лепестки - штамповка;
8) Диски - высечка из полосы, просечка пазов и отверстий;
9) Дуги браслетов - отрубка;
10) Дульца изделий - правка;
11) Жеребейки - вырубка, гибка;
12) Заготовки кабельных подвесок - обрубка уголков;
13) Заготовки резные - вырубка фигурных уголков под последующую гибку;
14) Замки кабельных подвесок - вырубка, гибка;
15) Иглы безъязычковые - гибка крючка (зубринки);
16) Иглы мешочные - штамповка;
17) Игрушки металлические - вырубка, гибка, штамповка деталей;
18) Ключи гаечные - вырубка, штамповка зева;
19) Коленья вентиляции - вырубка заготовок;
20) Колпачки, крышки различные, трубы - штамповка;

1) Жайма металдан жасалған түрлі құрылымдар – жіктерді жиектері бойынша нақыштау;
2) Түп аралық бөліктер, шахталар, жималар – нақыштау және өткізгіштігін сынау.
Штампылаушы
300. Штампылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі кескіндегі металдан және металл емес материалдардан жасалған қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді текстолит, фольга, слюда, гетинакс және басқа да бапталған эксцентрикті, фрикционды және қисық тиекті сығымдағыштарда 3 МН-ге (300 тс) дейінгі күшпен қарапайым және күрделі кесетін, соратын, иетін және қалыптайтын қалыптарды пайдалана отырып суықтай қалыптау. Қаңылтырдың, сіңдірілген матаның, фибра мен целлулоидтың қалдықтарынан жасалған бұйымдарды қалыптау. Түсті және бағалы металдар мен қорытпалардан жасалған құймаларды кесу. Жасалған бөлшектерді үлгі немесе шаблон бойынша тексеру. Сығымдағыш механизмдерін басқару және оны майлау. Қалыпты және ауыстыратын аспапты орнатуға қатысу. Жоғарырақ білікті штампылаушының басшылығымен бөлшектерді қуаттырақ сығымдағыштарда қалыптау.
Білуге тиіс: бір үлгілік сығымдағыштардың құрылысын, қалыптарды орнату және шешу жолдарын, орындалатын жұмыс шегінде қалыпталатын материалдардың негізгі механикалық қасиетін, бақылау-өлшеу аспаптардың қызметі мен пайдалану шарттарын, кедір-бұдырлықтың шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Газ баллондарға арналған башмақтар – дайындамаларды кесу және таңбалау;
2) Бушондар – кесу және қалыптау;
3) Диаметрі 100 мм-ге дейін ұзындығы 1500 мм-ге дейін иінді және тарату біліктері – құйылманы кесу;
4) Гайкалар, бұрандамалар, тойтармалар, планкалар, төсемдер – кесу, қалыптау;
5) Жаймалы болаттан жасалған металл ыдыстың бөлшектері – қалыптау;
6) Жайма металдан жасалған жапсырмалы құлыптың бөлшектері – кесу, ию, қалыптау;
7) Радиоқұрам бөлшектері – төсемдер, шайбалар, планкалар, гайкалар, жапырақтары – қалыптау;
8) Дискілер – жолақтан кесу, паздар мен саңылауларды кесу;
9) Браслет доғалары – кесу;
10) Бұйымдардың ауыздары –түзету;
11) Жеребелер – кесу, ию;
12) Кабельді ілмелердің дайындамалары – бұрыштарын кесу;
13) Кесетін дайындамалар – кейіннен июге фигуралы бұрыштарды кесу;
14) Кабельді ілмелердің құлыптары – кесу, ию;
15) Көзсіз ине – ілмекті (тістерін) ию;
16) Қаптық инелер – қалыптау;
17) Металл ойыншықтар – бөлшектерін кесу, ию, қалыптау;
18) Гайка кілттер – кесу, ауыздарын қалыптау;
19) Желдеткіш иіндері – дайындамаларды кесу;
20) Корпусты сақиналар (жиектер), рычагтар, жүгіртпелері, шайбалар, төсемдер, платина және сағат көпіршелері дайындамалары – кесу;

21) Кольца корпусные (ободки), рычаги, собачки, шайбы, прокладки, заготовки платин и мостов часов - вырубка;
22) Корпусы стальной посуды - вырубка заготовок;
23) Крестовины вентиляторов - проколка отверстий;
24) Кронштейны - гибка;
25) Крючки рыболовные, булавки канцелярские - гибка радиуса, кольца;
26) Ободья колес легковых автомобилей - обжим;
27) Перегородка бензобаков - штамповка;
28) Петли - вырубка заготовки;
29) Планки для фильтров - штамповка;
30) Планки, угольники - проколка отверстий, обрубка уголков на однопуансонных штампах с установкой деталей по упору;
31) Пластины и прокладки различные - штамповка;
32) Подвески кабельные - гибка лапок;
33) Подвески, хомуты, скобы, планки - штамповка на комбинированных штампах;
34) Поддоны и щитки газовых плит - штамповка;
35) Полосы - пробивка овальных отверстий;
36) Прокладки резиновые для труб вентиляции - штамповка контура с одновременной проколкой отверстий;
37) Подкладки рельсовые - штамповка (прошивка) отверстий;
38) Поковки плоскогубцев, круглогубцев, кусачек - обрезка залива;
39) Приборы столовые алюминиевые и из коррозионностойкой стали - вырубка, формовка и штамповка;
40) Рельсы узкой и широкой колеи - прошивка отверстий;
41) Ручки газовых баллонов - гибка;
42) Ручки к посуде стальные - вырубка, гибка;
43) Сегменты статоров, роторов, якорей для электрических машин - штамповка;
44) Сетки воздухофильтров - гофрирование;
45) Скобы, диски, косынки, прокладки для металлорежущих станков - штамповка, вырубка, гибка;
46) Трубки вил - пробивка отверстий;
47) Угольники, ушки - гибка;
48) Шайбы, сегменты, подкладки, накладки и другие детали ювелирных изделий и из гетинакса и текстолита - штамповка, пробивка, вырубка;
49) Шарниры - вырубка, гибка.
301. Штамповщик 3-й разряд
Характеристика работ. Холодная штамповка сложных деталей из различного профиля металла на эксцентриковых, фрикционных и кривошипных прессах усилием до 3 МН (300 тс) с применением сложных комбинированных, вырубных, вытяжных, гибочных, зачистных и координатных штампов. Холодная штамповка простых и средней сложности деталей на прессах усилием свыше 3 до 10 МН (свыше 300 до 1000 тс). Штамповка изделий из цветных металлов и сплавов. Проверка изготовленных деталей измерительным инструментом. Штамповка или вырубка на прессах и штампах изделий из размягченного целлулоида, органического стекла, слюды, линолеума и поливинилхлоридных заготовок. Установка, снятие штампов и смена инструмента. Управление механизмами пресса и самостоятельная его регулировка.
Должен знать: устройство и принцип работы прессов различных типов, способы штамповки в зависимости от марки и требуемой чистоты поверхностей изделий, размеры металлических лент и вырубленных деталей капсюльного производства, способы установки, снятия и крепления штампов и используемого инструмента, технические условия на изготовление щелевидных сит, устройство контрольно-измерительных инструментов, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:

21) Түрлі қалпақтар, қақпақтар, құбырлар – қалыптау;
22) Болат ыдыс корпустары – дайындамаларды кесу;
23) Желдеткіш айқаспалары – саңылауларды тесу;
24) Кронштейндер – ию;
25) Балық аулайтын ілмектер, кеңсе түйрегіштері – сақинаның радиусын ию;
26) Жеңіл автомобиль дөңгелектерінің жиектері – сығу;
27) Бензобак қоршаулары – қалыптау;
28) Ілмектер – дайындаманы кесу;
29) Сүзгіге арналған планкалар – қалыптау;
30) Планкалар, бұрыштықтар – саңылаулардың ою, тірек бойынша бөлшектерді орналастыра отырып бір пуансонды қалыптарда бұрыштарды кесу;
31) Ілмелер, қамыттар, қапсырмалар, планкалар - құрама қалыптарда қалыптау;
32) Кабель ілмелер – табаншаларды ию;
33) Газ плиталардың түптері және қалқаншалары – қалыптау;
34) Жолақтар – доғал саңылауларды тесу;
35) Желдеткіш құбырларына арналған резиналық төсемдер – бір уақытта саңылауларын тесіп контурын қалыптау;
36) Түрлі пластиналар мен төсемдер – қалыптау;
37) Рельс төсемдері – саңылауларын қалыптау (тесу);
38) Қысқаштарды, тістеуіктерді шыңдау – құйманы кесу;
39) Алюминийден және тотқа төзімді болаттан жасалған асханалық аспаптар – кесу, қалыптау;
40) Жіңішке және жалпақ сарапты рельстер – саңылау тесу;
41) Ыдыстың болат ұстағыштары – кесу, ию;
42) Газ баллон ұстағыштары – ию;
43) Электр машиналарына арналған статорлардың, роторлардың зәкірлердің сегменттері – қалыптау;
44) Ауа сүзгіш торлары – гофрлау;
45) Металл кесетін станоктардың қапсырмалары, дискілері, орамалдары, төсемдері – қалыптау, кесу, ию;
46) Аша түтікшелері – саңылау тесу;
47) Бұрыштықтар, құлақшалар - ию;
48) Зергерлік және гетинакс пен текстолиттен жасалған бұйымдардың шайбалары, сегменттері, төсемдері, жапсырмалары және басқа да бөлшектері – қатынастар, тесу, кесу;
49) Шарнирлер – кесу, ию.
301. Штампылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі кескіндегі металдан жасалған күрделі бөлшектерді эксцентрикті, фрикционды және қисық тиекті сығымдағыштарда 3 МН-ге (300 тс) дейінгі күшпен күрделі құрама, кесетін, соратын, иетін, тазартатын және координатты қалыптарды пайдалана отырып суықтай қалыптау. Қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді 3 МН-ден 10 МН-ге дейінгі (300 тс-дан асатын 1000 тс-ге дейін) күшпен суықтай қалыптау. Түсті металдар мен қорытпалардан жасалған бұйымдарды қалыптау. Өлшеу аспабымен жасалған бөлшектерді тексеру. Жұмсартылған целлулоидтан, органикалық әйнектен, слюдадан, линолеумнен және поливинилхлоридті дайындамалардан жасалған бұйымдарды сығымдағыштар мен қалыптарда қалыптау немесе кесу. Қалыпты орнату, шешу және аспапты ауыстыру. Сығымдағыш механизмін басқару және өз бетінше реттеу.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі сығымдағыштардың құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын, бұйымдардың маркасына және талап етілетін бетінің тазалығына байланысты қалыптау тәсілдерін, капсюль өндірісі металл таспалары мен кесілген бөлшектердің өлшемдерін, қалыптарды және пайдаланылатын аспапты орнату, шешу және бекіту тәсілдерін, саңылау тәріздес сүзгілерді жасауға техникалық шарттарын, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын, кедір-бұдырлықтың шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесін.
Жұмыс үлгілері.

1) Балки сварные - правка на гидропрессе с усилием до 3 МН (300 тс);
2) Векоподъемники, зонды зубные - штамповка;
3) Вилки часов анкерные - вырубка с пробивкой пазов;
4) Воротники газовых баллонов - пробивка отверстий;
5) Детали и скобы из сплавов - гибка с предварительным нагревом;
6) Детали электровакуумных приборов: аноды, катоды, держатели, цилиндры - штамповка;
7) Днища воздушные баллонов - вытяжка и обрезка;
8) Донышки для газовых баллонов - вытяжка;
9) Заготовки для рихтовочных напильников - гибка на прессе;
10) Замки усиленные для сварных кассет - гибка;
11) Знаки, жетоны - штамповка;
12) Иглы радиусные - гибка;
13) Изделия капсюльного производства (колпачки, чашечки) - вырубка, штамповка, вытяжка, сварка и пробивка отверстий;
14) Кожухи часов - формовка;
15) Коленья вентиляции - вытяжка;
16) Контакты из тугоплавких металлов - штамповка;
17) Конусы для сепараторов - вытяжка;
18) Конусы, коробки, цилиндры - гибка с проверкой по шаблону;
19) Корпус накладного замка - вытяжка;
20) Корпусы газовых плит - вытяжка, вырубка отверстий, отбортовка и гибка планок;
21) Корпусы муфт сцепления - штамповка;
22) Корыта, кожухи, каркасы для металлорежущих станков - штамповка, гибка;
23) Крестовины вентиляторов - пробивка и гибка лопастей;
24) Крышки водяной рубашки - вытяжка и штамповка;
25) Крышки горловин - проколка отверстий по световому лучу;
26) Крышки и дверцы - вытяжка и штамповка;
27) Листы глушителей, приемных патрубков - перфорация на перфопрессе;
28) Листы обтекателей - проколка отверстий по разметке с помощью светового луча;
29) Листы статоров, роторов, якорей для электрических машин - штамповка;
30) Миски - вытяжка;
31) Молотки зуботехнические - калибровка;
32) Монеты - штамповка;
33) Мосты, платины часов - керновка, зачистка координатных отверстий;
34) Обводка часов - обрубка залива с одновременной зачисткой по контуру;
35) Обводья колес грузовых автомобилей - обжим;
36) Отверстия, пазы, окна на тонких листах гетинакса и стеклотекстолита - вырубка и штамповка на пневмо-прессах до 0,5 т;
37) Плечики вил - штамповка;
38) Подвески кабельные - профилирование ленты на полуавтомате с одновременной прокладкой отверстий и обрезкой, гибка;
39) Полозья, стойка, спинка кукольных санок - гибка и проколка отверстий;
40) Посуда из цветных металлов и сплавов - глубокая вытяжка;
41) Приборы столовые из коррозионно-стойкой стали и из цветных металлов и сплавов - штамповка с тиснением рисунков;
42) Прокладки красномедные с канавками - штамповка из полосы и калибровка;

1) Дәнекер арқалықтар-3 МН-ге дейінгі (300 тс) күшпен гидросығымдағыштарда түзету;
2) Қабақ көтергіштер, тісі бар зондылар – қалыптау;
3) Анкер сағат ашалары – паздарды тесіп кесу;
4) Газ баллонның ернеулері – саңылау тесу;
5) Қорытпалардан жасалған бөлшектер мен қапсырмалар – алдын ала қыздырып ию;
6) Электр вакуумды аспаптардың бөлшектері: анодтар, катодтар, ұстағыштар, цилиндрлер – қалыптау;
7) Баллонның ауа түптері – созу және кесу;
8) Газ баллондарға арналған түптер – созу;
9) Қоспалайтын егеуге арналған дайындамалар – сығымдағышпен ию;
10) Дәнекер кассеталарға арналған құлыптар – ию;
11) Белгілер, жетондар – қалыптау;
12) Радиусты инелер – ию;
13) Капсюльді өндірісі бұйымдары (қалпақтар, шыны аяқтар)-саңылауларды кесу, қалыптау, тарту, дәнекерлеу және тесу;
14) Сағат қаптар – қалыптау;
15) Желдеткіш иіндері – тарту;
16) Баяу балқитын металдан жасалған контактілер – қалыптау;
17) Сепараторларға арналған конустар – тарту;
18) Конустар, қораптар, цилиндрлер – шаблон бойынша тексеріп ию;
19) Жапсырмалы құлыптың корпусы – тарту;
20) Газ плиталардың корпустары – саңылауларын тарту, кесу, жиектеу және планкаларын ию;
21) Жалғасу муфталарының корпустары – қалыптау;
22) Металл кесетін станоктарға арналған астаулар, қаптары, каркастар – қалыптау, ию;
23) Желдеткіш қиыспалары – қалақ тесу және ию;
24) Су қаптардың қақпақтары – тарту және қалыптау;
25) Мойындарының қақпақтары – сәуле бойынша саңылау тесу;
26) Қақпақтар мен есіктер – тарту және қалыптау;
27) Өшіргіш, қабылдау келте құбырларының жаймалары – перфосығымдағышта перфорациялау;
28) Ағынша жаймалары – сәуленің көмегімен өлшемі бойынша саңылауларын тесу;
29) Электр машиналарына арналған статор, ротор, зәкір жаймалары – қалыптау;
30) Табақтар – тарту;
31) Тіс техникалық балғалар – калибрлеу;
32) Монеталар – қалыптау;
33) Сағат көпірлері, платиналар – керндеу, координатты саңылауларды тазарту;
34) Сағат жиектеу – құйманы контур бойынша бір уақытта тазартып кесу;
35) Ауыр автомобиль дөңгелектерінің айналдыру – сығу;
36) Гетинакс және шыны текстолитті жұқа жаймада саңылаулар, паздар, терезелер – 0,5 т-ға дейін пневмосығымдағыштарда кесу және қалыптау;
37) Аша иіндері – қалыптау;
38) Кабельді ілмелер – таспаны жартылай автоматта бір уақытта саңылау және кесім төсеп кескіндеу, ию;
39) Қуыршақ шаналардың табандары, тірегі, арқасы – саңылау ию және тесу;
40) Түсті металл мен қорытпалардан жасалған ыдыс – терең тарту;
41) Тотқа төзімді болат пен түсті металдар мен қорытпалардан жасалған асханалық аспаптар – сурет салып қалыптау;
42) Қызыл мыс төсем – жолақтарды қалыптау және калибрлеу;

43) Рамы кроватей - пробивка отверстий в уголке;
44) Решетки жалюзные - штамповка прорезей с оформлением щелей;
45) Решетки - проколка отверстий на многопуансонных штампах;
46) Ручки мебельные - штамповка;
47) Рычаги часов - вытяжка штифтов;
48) Сетки безотходные - штамповка;
49) Стойки элементной системы - проколка пазов в прямоугольных трубках в приспособлении;
50) Сфера глушителей - вытяжка;
51) Трубки вил - штамповка;
52) Трубки для деталей кроватей - штамповка;
53) Трубы наливные бензобаков - пробивка и гибка;
54) Фланцы и шайбы упорные кулачковых валиков - пробивка;
55) Фланцы - штамповка контура с одновременной проколкой отверстий;
56) Хомуты - гибка, проколка отверстий;
57) Цепочки - изготовление на автомате;
58) Циферблаты часов - чеканка и высадка цифр;
59) Шайбы подпятников гидрогенераторов - штамповка;
60) Шайбы, пряжки и другие детали - штамповка на прессах с автоматической подачей ленты с периодической подналадкой падающего устройства;
61) Шинки и галерки просечные и другие детали ювелирных изделий - штамповка, вырубка.
302. Штамповщик 4-й разряд
Характеристика работ. Холодная штамповка сложных деталей из различного профиля металла на эксцентриковых, фрикционных и кривошипных прессах усилием от 3 до 10 МН (от 300 до 1000 тс) с применением вытяжных, формовочных, просечных, компаундных и комбинированных штампов. Холодная штамповка крупных простых и средней сложности деталей на прессах усилием свыше 1000 тс. Штамповка, гибка и вытяжка на подогретых штампах заготовок и специальных сплавов (магниевых, титановых). Холодная штамповка деталей на прессах с роликовыми и валковыми подачами, на многошпиндельных прессах-автоматах, спаренных с резьбонакатными и прокатными машинами, и на штампах с револьверными, крючковыми, клещевыми и валковыми подачами. Калибровка шестерен, сглаживающих дорном, на гидравлических прессах. Холодная штамповка деталей сложной конфигурации из драгоценных металлов и их сплавов на штампах с автоматической подачей. Настройка штампов и инструментов. Управление механизмами пресса и самостоятельная его регулировка.
Должен знать: устройство и кинематические схемы прессов различных типов, марки и сорта применяемого при штамповке металла, приемы штамповки крупных деталей, конструкцию специальных, универсальных и контрольно-измерительных инструментов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Бамперы автомобилей - штамповка;
2) Бензобаки - вытяжка и штамповка;
3) Головки облицовок радиаторов - вытяжка;

43) Кереует рамалары – бұрышта саңылау тесу;
44) Жалюзьді торлар – саңылауды ресімдеп тесікті қалыптау;
45) Торлар – көп пуансонды қалыпта саңылау тесу;
46) Жиһаз ұстағыштары – қалыптау;
47) Сағат рычагтары – штифтер тарту;
48) Қалдықсыз торшалар – қалыптау;
49) Элемент жүйесінің тіректері – айлабұйымдардағы тікбұрышты түтікшелерде паздарды тесу;
50) Өшіргіш сферасы – тарту;
51) Аша түтіктері – қалыптау;
52) Кереует бөлшектеріне арналған түтікшелер – қалыптау;
53) Бензобак құятын құбырлар – тесу және ию;
54) Жұдырықша валиктердің тірек фланецтері мен шайбалары – тесу;
55) Фланецтер – саңылауды бір уақытта тесіп контурын қалыптау;
56) Қамыттар – саңылау ию, тесу;
57) Шынжырлар – автоматта жасау;
58) Сағат циферблаттары – сандарды бедерлеу және отырғызу;
59) Гидрогенератор табар тіреу шайбалары – қалыптау;
60) Шайбалар, айылбастар мен басқа бөлшектер – құламалы құрылғыны кезеңімен баптап, таспаны автоматты түрде беретін сығымдағышта қалыптау;
61) Зергерлік бұйымдардың шинкалары мен галеркалары және басқа да бөлшектері – қалыптау, кесу.
302. Штампылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі кескіндегі металдан жасалған күрделі бөлшектерді эксцентрикті, фрикционды және қисық тиекті сығымдағыштарда 3 МН-ден 10 МН-ге дейінгі (300 тс-ден 1000 тс-ге дейінгі) күшпен соратын, қалыптайтын, құрама, кесетін және компаунды қалыптарды пайдалана отырып суықтай қалыптау. Ірі қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді 1000 тс-дан жоғары күшпен суықтай қалыптау. Дайындамалар мен арнайы (магний, титан) қорытпалардың қыздырылған қалыптарда қалыптау, ию және тарту. Бөлшектерді роликті және валикті сығымдағыштарда, бұрандалы тегістеу және илемдеу машиналарымен жапсарлас көп шпиндельді сығымдағыш автоматтарда, және револьвер, ілмек, тістеуін және білікті қалыптарда суықтай қалыптау. Дорнмен тегістейтін тістеуікті гидравликалық сығымдағышта калибрлеу. Құнды металдар мен олардың қорытпаларынан жасалған күрделі конфигурациялы бөлшектерді автоматты жіберетін қалыпта суықтай қалыптау. Қалыптар мен аспаптарды теңшеу. Сығымдағыш механизмдерін басқару және оны өз бетінше реттеу.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі сығымдағыштардың құрылысы мен кинематикалық тәсімдерін, металды қалыптауда қолданылатын маркалар мен сұрыптар, ірі бөлшектерді қалыптау жолдары, арнайы, әмбебап және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, кедір-бұдырлықтың шегі мен отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесін.
Жұмыс үлгілері
1) Автомобиль бамперлері – қалыптау;
2) Бензин бактері – тарту және қалыптау;
3) Радиатор қаптамаларының қақпақтары – тарту;

4) Детали ажурные и просечные ювелирных изделий - штамповка с тиснением и вытяжка;
5) Детали щеткодержателей - штамповка;
6) Диски тормозные - штамповка;
7) Крылья автомобилей - вытяжка и штамповка;
8) Листы - перфорация на станках с автоматической валковой подачей (Aида) (с наладкой станка перед работой и подналадкой в процессе работы);
9) Листы полюсов электрических машин - штамповка;
10) Лонжероны - гибка, вытяжка;
11) Ордена, медали и наградные значки - штамповка;
12) Упоры люков и стойки угловые полувагонов - штамповка;
13) Устройство падающее для штамповки деталей из полосы - установка и наладка;
14) Чаша мойки - формовка, отбортовка;
15) Щиток и панель передка - штамповка;
16) Щиты для приборов - вырубка отверстий различной конфигурации по разметке.
303. Штамповщик 5-й разряд
Характеристика работ. Холодная штамповка крупных и сложных деталей и изделий на эксцентриковых, фрикционных и кривошипных прессах одинарного и двойного действия усилием свыше 10 МН (1000 тс) с применением сложных вытяжных, формовочных, просечных, компаундных и комбинированных штампов, производящих одновременную вырубку и формовку. Холодная штамповка деталей сложной конфигурации из драгоценных металлов и их сплавов на многопозиционных штампах.
Должен знать: конструкцию прессов различных типов, допуски для штампов, механические свойства штампуемых металлов.
Примеры работ:
1) Днища цистерн - штамповка;
2) Контакты из драгоценных металлов и сплавов со сферическими и коническими головками - штамповка и пробивка;
3) Крылья вентиляторов к крупным электрическим машинам - штамповка;
4) Крыши автомобилей - штамповка;
5) Крыши люков полувагонов - штамповка с проколкой отверстий;
6) Лонжероны, поперечины и усилители рам автомобилей - пробивка и штамповка;
7) Панели основания, задка, боковые - штамповка;
8) Сегменты ободов роторов и генераторов - штамповка;
9) Сегменты статоров для турбогенераторов и гидрогенераторов - штамповка;
10) Хомуты для крепления обмоток - штамповка.
Штамповщик методом взрыва
304. Штамповщик методом взрыва 3-й разряд
Характеристика работ. Штамповка и вытяжка полых деталей; вытяжка, формовка, калибровка, пробивка и отбортовка отверстий простых деталей с коэффициентом вытяжки К<1/4 (К= fd, где f - стрела прогиба; d - диаметр детали) из листового материала с пределом прочности на разрыв до 500 МПа (50 кгс/кв.мм) и толщиной до 4 мм на установках взрывной аппаратуры, использующих в качестве компактного энергоносителя порох, газообразные взрывные смеси, бризантные взрывчатые вещества. Установка, снятие, очистка и смазка матриц. Установка, крепление, снятие деталей.
Должен знать: свойства взрывчатых веществ, правила обращения с взрывчатыми материалами, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, режим термической обработки применяемого листового материала, свойства применяемых материалов и особенности их деформирования.
Примеры работ:
Вытяжка, формовка, калибровка, пробивка и отбортовка отверстий:

4) Зергерлік бұйымдардың жұқа және кесілген бөлшектері - әшекейлеп қалыптау және тарту;
5) Щетка ұстағыш бөлшектері – қалыптау;
6) Тежеуіш дискілері – қалыптау;
7) Автомобиль қанаттары – тарту және қалыптау;
8) Жаймалар – автоматты түрде білік беретін станоктарда (Аида) (жұмыстан алдын станокты және жұмыс процесінде баптап) перфорациялау;
9) Электр машина полюстерінің жаймалары – қалыптау;
10) Лонжерондар – ию, тарту;
11) Ордендер, медальдар және омырау белгілері – қалыптау;
12) Жартылай бұрыштық вагон люктары мен тіректері – қалыптау;
13) Жолақтан тұратын бөлшектерді қалыптауға арналған құламалы құрылғы – орнату және баптау;
14) Жуатын ыдыстар – қалыптау, жиектеу;
15) Алдыңғы қалқандары мен панелі – қалыптау;
16) Аспаптарға арналған қалқандар – түрлі конфигурациялы саңылауларды белгісі бойынша кесу.
303. Штампылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ірі және күрделі бөлшектер мен бұйымдарды эксцентрикті, фрикционды және қисық тиекті сығымдағыштарда бір жақты және екі жақты істейтін 10 МН-ден жоғары (1000 тс) күшпен соратын, қалыптайтын, құрама, кесетін және компаунды бір уақытта кесуді және қалыптауды орындайтын қалыптарды пайдалана отырып суықтай қалыптау. Құнды металдар мен олардың қорытпаларынан жасалған күрделі конфигурациялы бөлшектерді көп позициялы қалыпта суықтай қалыптау.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі сығымдағыштардың құрылымы, қалыпқа арналған рұқсат шегі, қалыпталатын металдардың механикалық қасиеті.
Жұмыс үлгілері
1) Цистерна түптері – қалыптау;
2) Сферикалық және коникалық қалпақтары бар құнды металдар мен қорытпалардан жасалған контактілер – қалыптау және тесу;
3) Ірі электр машинаға арналған желдеткіш қанаттары – қалыптау;
4) Автомобильдің төбелері - қалыптау;
5) Жартылай вагон люктерінің төбелері – саңылау тесіп қалыптау;
6) Автомобиль рамаларының лонжерондары, көлденең және күшейткіш бөлшектері – тесу және қалыптау;
7) Тұғыр панелі, арты, жаны – қалыптау;
8) Ротор және генератор жиектерінің сегменттері – қалыптау;
9) Турбогенераторлар мен гидрогенераторларға арналған статор сегменттері – қалыптау;
10) Жиектемелерін бекітуге арналған қаптар – қалыптау.
Қопару әдісімен штампылаушы
304. Қопару әдісімен штампылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бос бөлшектерді қалыптау және тарту; үзілу шегінің мықтылығы 500 МПа-ға дейін (50 кгс/кв. мм) жайма материалдан жасалған тарту коэффициенті K < 1/4 (K = fd, бұл жерде f бүгілу көрсеткіші; d – бөлшек диаметрі) және қалыңдығы 4 мм –ге дейінгі қарапайым бөлшектердің саңылауларын жинақы энергожеткізгіш ретінде оқ-дәріні, газ тәріздес қопарғыш қоспаларды, бризантты қопарғыш заттарды қолданатын қопарғыш аппаратура құрылғыларында тарту, қалыптау, калибрлеу, тесу және жиектеу. Матрицаларды орнату, шешу, тазарту және майлау. Бөлшектерді орнату, бекіту, шешу.
Білуге тиіс: қопарғыш заттардың қасиеті, қопарғыш материалдарды ұстау ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану шарттары, қолданылатын жайма материалын термиялық өңдеу режимі, қолданылатын материалдың қасиеттері мен олардың бұзылу ерекшеліктері.
Жұмыс үлгілері
Саңылауларды созу, қалыптау, калибрлеу, тесу және жиектеу:

1) Обечайки обыкновенные;
2) Обтекатели, конусы, сферы.
305. Штамповщик методом взрыва 4-й разряд
Характеристика работ. Штамповка и вытяжка полых деталей; вытяжка, формовка, калибровка, пробивка и отбортовка отверстий простых деталей; пробивка лючков различной конфигурации с коэффициентом вытяжки К<1/2 из листового материала с пределом прочности свыше 500 МПа (50 кгс/кв. мм) и толщиной до 4 мм на взрывных установках. Отладка матриц.
Должен знать: устройство и принцип работы взрывной аппаратуры, подъемников, водяных и вакуумных насосов применяемых конструкций, режимы термической обработки различных марок листовых металлов и сплавов, их свойства и особенности деформирования, способы отладки матриц.
Примеры работ:
1) Днища - вытяжка, формовка, калибровка, групповая пробивка и отбортовка отверстий;
2) Обечайки замкнутой формы из высокопрочных материалов - формовка и калибровка из трубчатых заготовок и групповая пробивка отверстий;
3) Перегородки плоские - групповая пробивка отверстий.
306. Штамповщик методом взрыва 5-й разряд
Характеристика работ. Штамповка крупногабаритных деталей длиной до 2500 мм из высокопрочных листовых материалов и сплавов. Штамповка, вытяжка и калибровка деталей средней сложности. Штамповка деталей с глубокими выштамповками различного периметра, пробивка и отбортовка отверстий в листовом материале, в том числе из алюминиевых и титановых сплавов, сталей и др., толщиной от 4 до 10 мм с обеспечением высокой точности их изготовления. Расчет и подготовка заряда и производство взрыва.
Должен знать: основные конструктивные особенности оснастки и взрывной аппаратуры, применяемой при штамповке методом взрыва, правила работы в зарядных мастерских, правила определения внешних нагрузок, действующих на заготовку, расчеты технологических параметров, формы и массы заряда, дистанции взрыва и глубины расположения заряда над свободной поверхностью жидкости, составы газовой смеси и условия, необходимые для ее детонации, правила подготовки заряда и подрывной цепи, изготовление групповых зарядов и способы их подрыва, правила хранения взрывчатых веществ и способы их транспортирования.
Примеры работ:
1) Диффузоры - штамповка, вытяжка и калибровка;
2) Днища крупногабаритные сферической, эллиптической формы с цилиндрическим поясом - штамповка, вытяжка и калибровка;
3) Обечайки крупногабаритные - штамповка, вытяжка и калибровка;

1) Қарапайым ернеушелер;
2) Ағыншалар, конустар, сфералар.
305. Қопару әдісімен штампылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бос бөлшектерді қалыптау және созу; үзілу шегінің мықтылығы 500 МПа-дан жоғары (50 кгс/кв. мм) жайма материалдан жасалған тарту коэффициенті K < 1/2 және қалыңдығы 4 мм–ге дейінгі қарапайым бөлшектердің саңылауларын жинақы энергожеткізгіш ретінде оқ-дәріні, газ тәріздес қопарғыш қоспаларды, бризантты қопарғыш заттарды қолданатын қопарғыш аппаратура құрылғыларында тарту, қалыптау, калибрлеу, тесу және жиектеу. Матрицаларды орнату.
Білуге тиіс: қопарғыш аппаратураның, көтергіштердің, су және вакуум сорғылардың, қолданылатын конструкциялардың құрылысы және жұмыс істеу қағидаты, жайма металдар мен қоспалардың түрлі маркаларын термиялық өңдеу режимдері, олардың қасиеттері мен бұзылу ерекшеліктері, матрицаларды баптау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Түптері – созу, қалыптау, калибрлеу, топтастырып тесу және саңылауларды жиектеу;
2) Жоғары төзімді материалдардан жасалған жабық пішіндегі ернеушелер – түтік дайындамалардан қалыптау және калибрлеу және саңылауларды топтастырып тесу;
3) Тегіс қалқалар – саңылауларды топтастырып тесу.
306. Қопару әдісімен штампылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғары төзімді жайма материалдар мен қоспалардан жасалған ұзындығы 2500 мм-ге дейінгі ірі көлемді бөлшектерді қалыптау. Орташа күрделіктегі бөлшектерді қалыптау, созу және калибрлеу. Түрлі периметрдегі терең қалыпталған бөлшектерді қалыптау; жайма материалындағы, оның ішінде қалыңдығы 4-тен 10 мм-ге дейінгі алюминий, титан қоспалардан, бөлшектерден және басқалардан олардың жасауда жоғары дәлдікті қамтамасыз ете отырып, саңылауларды тесу және жиектеу. Зарядты есептеу және дайындау және қопарғыш өндіру.
Білуге тиіс: қопару әдісімен қалыптау кезінде қолданылатын керек-жарақтар мен қопарғыш аппаратурасының негізгі құрылымдық ерекшеліктері, зарядтау шеберханаларындағы жұмыс ережесі, дайындамаларға әсер ететін сыртқы жүктемені айқындау ережесі, технологиялық параметрлерін есептеу, зарядтау пішіні және массасы, қопару ара қашықтығы және зарядтың сұйықтықтың бетінде еркін орналасу тереңдігі, газ қоспаның құрамы және оны детонациялауға қажетті шарттар, зарядтауға және қопару тізбегін дайындау ережесі, топтық зарядтар жасау және оларды қопару тәсілдері, қопарғыш заттарды сақтау ережесі мен оларды тасымалдау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Диффузорлар – қалыптау, созу және калибрлеу;
2) Цилиндр белдікті сферикалық, эллипс пішінді ірі көлемді түптер – қалыптау, созу және калибрлеу;
3) Ірі көлемді ернеушелер – қалыптау, созу және калибрлеу;

4) Ребра жесткости - штамповка, вытяжка и калибровка.
307. Штамповщик методом взрыва 6-й разряд
Характеристика работ. Штамповка крупногабаритных деталей длиной свыше 2500 мм из высокопрочных листовых материалов и сплавов. Штамповка, вытяжка и калибровка деталей сложной конфигурации за несколько подрывов с применением групповых и фигурных зарядов. Расширение труб на определенном участке за счет укорочения их длины с образованием на них жесткостей в виде поперечных кольцевых зигов. Формовка панелей с рифтами и ребрами жесткости. Штамповка деталей с глубокими выштамповками различного периметра, пробивка и отбортовка отверстий в листовом материале, в том числе из алюминиевых и титановых сплавов, сталей толщиной свыше 10 мм с обеспечением высокой точности их изготовления.
Должен знать: конструкцию оснастки и установок, используемых при штамповке методом взрыва, изготовление групповых и фигурных зарядов и способы их подрыва, особенности установки зарядов при повторных подрывах.
Примеры работ:
1) Обечайки с зигами - изготовление методом расширения труб на определенном участке за счет укорочения их длины;
2) Рубашка камер сгорания - штамповка, вытяжка и калибровка;
3) Сопла двигателей - штамповка, вытяжка и калибровка.
Штамповщик на падающих молотах
308. Штамповщик на падающих молотах 2-й разряд
Характеристика работ. Штамповка, калибровка, гибка, вытяжка и правка простых деталей на падающих молотах из различного листового материала, поддающегося штамповке: дюралевых сплавов, сталей, магниевых, титановых и других специальных сплавов. Установка штампов на падающие молоты и снятие их; крепление страховочных тросов. Нивелировка поверхности пуансонов свинцом. Регулирование падающих молотов. Зачистка пуансонов. Очистка и смазка штампов.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных падающих молотов, приемы одноударной штамповки, устройство свинцово-цинковых и инструментальных штампов, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, режимы термической обработки листового материала, способы запасовки тросов, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Примеры работ:
Штамповка, калибровка, гибка и правка:
1) Заглушки стоек шасси;
2) Лючки воздушных коробов;
3) Облицовка водяных баков;
4) Обшивка выхлопных труб;
5) Обшивка пилопов;
6) Окантовка сливных бачков;
7) Патрубки воздухопроводов;
8) Профили внутреннего набора фюзеляжей.
309. Штамповщик на падающих молотах 3-й разряд
Характеристика работ. Штамповка, калибровка, гибка, вытяжка и правка деталей средней сложности на падающих молотах из различного листового материала, поддающегося штамповке в холодном и подогретом состоянии. Нагрев заготовок горелкой кислородно-ацетиленовой сварки (КAС); отжиг заготовок в свинцовых ваннах. Посадка материалов на специальных станках. Обрезка залива на вибрационных и роликовых ножницах. Подналадка падающих молотов.
Должен знать: устройство, принцип работы и правила подналадки падающих молотов, посадочных станков, вибрационных и роликовых ножниц различных типов, устройство свинцово-цинковых и инструментальных штампов и горелок кислородно-ацетиленовой сварки, механические свойства листового материала, устройство контрольно-измерительных инструментов, способы и приемы заготовки и нагрева заготовок в электропечах, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Примеры работ:
Штамповка, калибровка, гибка и правка:

4) Қаттылық қабырғалары – қалыптау, созу және калибрлеу.
307. Қопару әдісімен штампылаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғары төзімді жайма материалдар мен қоспалардан жасалған ұзындығы 2500 мм-ден жоғары ірі көлемді бөлшектерді қалыптау. Топтастырып және пішінді зарядтауды пайдалана отырып бірнеше қопаруда күрделі конфигурациядағы бөлшектерді қалыптау, созу және калибрлеу. Белгілі бір учаскедегі құбырларды көлденең сақиналы ирек түрінде олардың қаттылығын сақтай отырып ұзындықтарын қысқару есебінен кеңейту. Рифталы және қабырғасы қатты панельдерді пішіндеу. Түрлі периметрдегі терең қалыпталған бөлшектерді қалыптау, жайма материалындағы, оның ішінде қалыңдығы 10 мм-ден жоғары алюминий және титан қорытпалардан, болаттан оларды жасағанда жоғары дәлдікті қамтамасыз ете отырып тесу және жиектеу.
Білуге тиіс: қопару әдісімен қалыптау кезінде пайдаланылатын керек-жарақтар мен құрылғылардың конструкциясы, топтық және пішінді зарядтарды жасау және оларды қопару тәсілдері, зарядтарды қайта қопару кезінде орнату ерекшеліктері.
Жұмыс үлгілері
1) Иректі ернеушелер - белгілі бір учаскедегі құбырларды ұзындықтарын қысқару есебінен кеңейту;
2) Жану камераларының қаптары–қалыптау, созу және калибрлеу;
3) Қозғалтқыш арнасы–қалыптау, созу және калибрлеу.
Құлап тұратын балғамен штампылаушы
308. Құлап тұратын балғамен штампылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыптауға берілетін түрлі жайма материалдан: дюральді қорытпалар, бола, магний, титан және басқа да арнайы қорытпалардан жасалған құлап тұратын балғамен қарапайым бөлшектерді қалыптау, калибрлеу, ию, созу және түзету. Құлап тұратын балғаларға қалып орнату және оларды шешу; сақтандыру арқандарын бекіту. Пуансон беттерін қорғасынмен нивелирлеу. Құлап тұратын балғаларды реттеу. Пуансондарды тазарту. Қалыптарды тазарту және майлау.
Білуге тиіс: түр үлгідегі құлап тұратын балғалардың құрылысы мен жұмыс істеу қағидаты, бір соққылы қалыптау жолдары, қорғасын мырыш және аспапты қалыптардың құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану шарттары, жайма материалын термиялық өңдеу режимі, арқан жинау тәсілдері, кедір-бұдырлықтың рұқсат шегі және отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
Жұмыс үлгілері
Қалыптау, калибрлеу, ию және түзету:
1) Шасси тіректерінің бекітпелері;/
2) Ауа қораптарының люктері;
3) Су бактарының қаптамалары;
4) Шығару құбырларын қаптау;
5) Пилон қаптау;
6) Ағызатын бактарды жиектеу;
7) Ауа құбыржолдарының келте құбырлары;
8) Фюзелаждың ішкі жиынтық кескіндері.
309. Құлап тұратын балғамен штампылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыптауға суықтай және қыздырылған күйінде түсетін түрлі жайма материалдан жасалған құлап тұратын балғамен орташа күрделіктегі бөлшектерді қалыптау, калибрлеу, ию, созу және түзету. Дайындаманы оттекті ацетиленді пісіру (ОАП) жанарғысымен қыздыру; қорғасын бұлауда дайындаманы күйдіру. Материалдарды арнайы станоктарда отырғызу. Дірілді және роликті қайшымен құйманы кесу. Құлап тұратын балғаларды баптау.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі құлап тұратын балғалардың, отырғызу станоктарының, дірілді және роликті қайшылардың құрылысы, жұмыс істеу қағидаты мен баптау ережесі, қорғасын-мырыш және аспапты қалыптар мен оттекті-ацетиленді пісіру жанарғыларының құрылысы, жайма материалдарының механикалық қасиеті, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, дайындамаларды электр пештерде қыздыру тәсілдері мен жолдары, кедір-бұдырлықтың рұқсат шегі және отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
Жұмыс үлгілері
Қалыптау, калибрлеу, ию және түзету:

1) Балки люков;
2) Зашивки щелевых крыльев;
3) Ленты средних створок;
4) Обшивка створок шасси;
5) Рамки обогревов фонарей;
6) Ребра жесткости внутренние фюзеляжей;
7) Чашки передних створок.
310. Штамповщик на падающих молотах 4-й разряд
Характеристика работ. Штамповка, калибровка, вытяжка, гибка и правка деталей сложной конфигурации на падающих молотах из различных материалов, поддающихся штамповке в холодном и подогретом состоянии. Штамповка и вытяжка крупногабаритных деталей с прокладкой резины, фанерных колец, ручной посадкой материала с точностью до 0,5 мм. Штамповка деталей с малыми перемычками, криволинейными стенками, с плоским или закругленным изгибом в двух, трех плоскостях. Штамповка с разводкой и правкой материала на разводных и выколоточных молотах и посадкой гофра на посадочных станках. Штамповка деталей с глубокими выштамповками различного периметра. Установка, снятие и нивелировка штампов с заливкой матриц свинцом. Наладка падающих молотов.
Должен знать: устройство, кинематические схемы, правила наладки и управления различными падающими и выколоточными молотами, многопереходными штампами, посадочными станками и нагревательной аппаратурой (электропечами, электроплитами и т.п.), правила пользования термокарандашами при подогреве деталей, устройство и назначение бойков выколоточных и разводных молотов, сложные приемы штамповки на падающих молотах разных систем и с различной массой падающих частей молота, механические свойства и режимы нагрева различных материалов, поддающихся штамповке, термическую обработку штампуемых деталей, конструкции поддерживающих и подъемных приспособлений и штампов сложных конструкций (многоручьевых, комбинированных и т.п.), систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Примеры работ:
Штамповка и вытяжка:
1) Баллоны толстостенные высокого давления;
2) Двери входные фюзеляжа, люки багажные;
3) Коробки и кожухи различных размеров;
4) Обтекатели размером от 400 х 600 мм и больше, с переходными радиусами;
5) Окантовки размером от 500 х 800 мм и больше с различными радиусами изгиба с переменной малкой бортов;
6) Полупатрубки большой кривизны с изгибом в трех плоскостях, размером от 500 х 600 мм и больше;
7) Профили и угольники с кривизной изгиба в двух и трех плоскостях, длиной свыше 1000 мм;
8) Ребра жесткости одинарной и двойной кривизны, всех размеров, имеющих от трех и больше выштамповок.
311. Штамповщик на падающих молотах 5-й разряд
Характеристика работ. Штамповка, калибровка, вытяжка, гибка и правка сложных, а также опытных деталей на падающих молотах в холодном и нагретом состоянии. Соблюдение температуры нагрева с учетом марок и толщин штампуемых материалов. Штамповка деталей из титановых сплавов с применением радиационного нагрева.
Должен знать: особенности технологии штамповки деталей на падающих молотах с радиационным нагревом, конструкцию и особенности эксплуатации обслуживаемого оборудования, механические и термические свойства штампуемых материалов.
Примеры работ:

1) Люк бактарын;
2) Саңылау қанаттары тігістерін;
3) Орташа жармалы таспалар;
4) Шасси жармалары қаптамаларын;
5) Шамдардың қыздырма рамаларын;
6) Фюзеляждардың ішкі қаттылық қабырғалары;
7) Алдыңғы жармалардың тостағандары.
310. Құлап тұратын балғамен штампылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыптауға суықтай және қыздырылған күйінде түсетін түрлі жайма материалдан жасалған құлап тұратын балғамен күрделі конфигурациялы бөлшектерді қалыптау, калибрлеу, ию, созу және түзету. Резина, фанер сақина төсемді материалды 0,5 мм-ге дейінгі дәлдікте отырғыза отырып ірі көлемді бөлшектерді қалыптау және созу. Шағын бөгетшелі, қисық сызықты қабырғалы, бір, екі жазықтықта тегіс немесе дөңгеленген дөңес бөлшектерді қалыптау. Отырғызу станоктарында материалды ажырататын және қағатын балғамен ажыратып және түзетіп, гофрды отырғыза отырып қалыптау. Түрлі периметрде терең қалыпталған бөлшектерді қалыптау. Матрицаларды қорғасынмен құйып қалыптарды орнату, шешу және нивелирлеу. Құлап тұратын балғаларды баптау.
Білуге тиіс: түрлі құлап тұратын және қағатын балғалардың, көп өтпелі қалыптардың, отырғызу станоктары және қыздырғыш аппаратурасының (электр пештер, электр плиталар) құрылысы, кинематикалық тәсімдері, баптау және басқару ережесі, бөлшектерді қыздыру кезінде термоқарындаштарды пайдалану ережесі, қағатын және ажырататын балға шаппаларының құрылысы және қызметі, түрлі жүйедегі құлап тұратын балғалармен және түрлі массадағы құлап тұратын балғалармен қалыптаудың күрделі жолдары, қалыптауға берілетін түрлі материалдардың механикалық қасиеті мен қыздыру режимдері, қалыпталатын бөлшектерді термиялық өңдеу, ұстап тұратын және көтергіш айлабұйымдар мен түрлі конструкциядағы (көп тұтқалы, құрамалы және т.б.) қалыптардың конструкциясы, кедір-бұдырлықтың рұқсат шегі және отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
Жұмыс үлгілері
Қалыптау және созу:
1) Жоғары қысымдағы қабырғалары қалың баллондар;
2) Фюзеляждың кіретін есіктері, багаж люктері;
3) Түрлі өлшемдегі қораптар мен қаптары;
4) Өтпелі радиустағы өлшемі 400х600 мм және одан да көп ағыншалар;
5) Мөлшері 500х800 мм және одан да көп түрлі бүктелу радиусындағы борттарының малкасы ауыспалы жиектемелер;
6) Үш жазықтықта бүктемесі бар мөлшері 500х600 мм-ден және одан да жоғары үлкен қисықты жартылай келте құбырлар;
7) Екі және үш жазықтықта бүктемесі бар ұзындығы 1000 мм-ден жоғары кескіндер мен бұрыштықтар;
8) Бір жақты және екі жақты қисық қаттылықтағы, үш және одан да көп қалыптамасы бар барлық өлшемдегі қабырғалар.
311. Құлап тұратын балғамен штампылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құлап тұратын балғамен суықтай және қыздырылған күйде күрделі, сондай-ақ тәжірибелік бөлшектерді қалыптау, калибрлеу, созу, ию және түзету. Қалыпталатын материалдардың маркасы мен қалыңдығын ескере отырып қыздыру температурасын қалыптау. Радиациялық қыздыруды пайдалана отырып титан қорытпалардан жасалған бөлшектерді қалыптау.
Білуге тиіс: құлап тұратын балғамен радиациялық қыздырылатын бөлшектерді қалыптау технологиясының ерекешеліктері, қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және пайдалану ерекшеліктері, қалыпталатын материалдардың механикалық және термиялық қасиеттері.
Жұмыс үлгілері

1) Детали из инструментальных сплавов с колонками - штамповка;
2) Детали особо сложной конфигурации из особо прочных материалов - штамповка в различных контейнерах.
Штамповщик электроимпульсным методом
312. Штамповщик электроимпульсным методом 3-й разряд
Характеристика работ. Ведение с пульта управления процесса штамповки простых деталей из листового или фасонного металла, расширения труб, вытяжки листовых заготовок, вырубки и прошивки отверстий на электромагнитных и электрогидравлических установках. Проверка деталей по образцу или шаблону. Установка и снятие деталей, индукторов и матриц. Подналадка обслуживаемых установок.
Должен знать: принцип работы электромагнитных и электрогидравлических установок для штамповки деталей и предохранительных устройств, назначение и условия применения простого и средней сложности контрольно-измерительного инструмента и приспособлений, правила обслуживания высоковольтного оборудования, основы гидравлики, механики, электротехники, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Примеры работ:
1) Мембраны, диафрагмы - вытяжка листовой заготовки;
2) Патрубки - вырубка;
3) Трубы - расширение.
313. Штамповщик электроимпульсным методом 4-й разряд
Характеристика работ. Ведение с пульта управления процесса штамповки деталей средней сложности из металла различного профиля, вырубки и прошивки отверстий, вытяжки, чеканки, а также штамповки деталей цилиндрической и конической формы из труднодеформируемых сплавов в водной среде на электромагнитных и электрогидравлических установках. Обжим заготовок с целью получения неразъемного соединения. Наладка обслуживаемых установок.
Должен знать: устройство электромагнитных и электрогидравлических установок для штамповки деталей и предохранительных устройств, правила подналадки обслуживаемых установок, принцип работы индукторов, устройство пульта управления процессом, основы электротехники, механики, гидравлики, в пределах выполняемой работы, назначение и правила применения контрольно-измерительного инструмента и приборов, основные физические и электрические параметры процесса электромагнитной штамповки, технологическую последовательность штамповки применяемых материалов, механические свойства обрабатываемых материалов, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Примеры работ:
1) Днища, обтекатели - вытяжка;
2) Наконечники металлические - напрессовка на изолятор;

1) Колонкалары бар аспапты қорытпалардан жасалған бөлшектер – қалыптау;
2) Ерекше төзімді материалдардан жасалған аса күрделі конфигурациялы бөлшектер – түрлі контейнерлерде қалыптау.
Электр импульсті әдіспен штампылаушы
312. Электр импульсті әдіспен штампылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жаймалық немесе үлгілік металдан жасалған жай бөлшектерді қалыптау, құбырларды кеңейту, жайма дайындамаларын тарту, саңылауларды кесу және тесу процесін электромагнитті және электрогидравликалық құрылғыларда басқару пультімен жүргізу. Бөлшектерді үлгі немесе шаблон бойынша тексеру. Бөлшектерді, индукторлар мен матрицаларды орнату және шешу. Қызмет көрсетілетін құрылғыларды баптау.
Білуге тиіс: бөлшектер мен қорғау құрылғыларын қалыптауға арналған электромагнитті және электрогидравликалық құрылымдардың жұмыс істеу қағидаты, қарапайым және орташа күрделіктегі бақылау-өлшеу аспаптар мен айлабұйымдардың қызметі және пайдалану шарттары, жоғары вольтті жабдыққа қызмет көрсету ережесі, гидравлика, механика, электротехника негіздері, кедір-бұдырлықтың рұқсат шегі және отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
Жұмыс үлгілері
1) Мембраналар, диафрагмалар - жаймалық дайындаманы тарту;
2) Келте құбырлар - кесу;
3) Құбырлар - кеңейту.
313. Электр импульсті әдіспен штампылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі кескіндегі металдан жасалған орташа күрделіктегі бөлшектерді қалыптау, құбырларды кеңейту, саңылауларды кесу және тесу, су ортада қиын бұзылатын қорытпалардан жасалған цилиндрлі және коникалық нысандағы бөлшектерді тарту, нақыштау, сондай-ақ қалыптау процесін электромагнитті және электрогидравликалық құрылғыларда басқару пультімен жүргізу. Алынбайтын бірікпе алу мақсатында дайындаманы сығу. Қызмет көрсетілетін құрылғыларды баптау.
Білуге тиіс: бөлшектер мен қорғау құрылғыларын қалыптауға арналған электромагнитті және электрогидравликалық құрылымдардың құрылысы, қызмет көрсетілетін құрылғыларды баптау ережесі, индукторлар жұмысының принципі, процесті басқару пультінің құрылысы, орындалатын жұмыстың шеңберіндегі гидравлика, механика, электротехника негіздері, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының қызметі және пайдалану ережесі, электромагнитті қалыптау процесінің негізгі физикалық және электрлік параметрлері, қолданылатын материалдарды қалыптаудың технологиялық кезектілігі, өңделетін материалдардың механикалық қасиеті, кедір-бұдырлықтың рұқсат шегі және отырғызу, квалитеттер мен параметрлер жүйесі.
Жұмыс үлгілері
1) Түптері, ағыншалары – тарту;
2) Металл ұштамалар – оқшаулағышты сығымдау;

3) Трубы стальные - опрессовка шестигранника;
4) Тяга управления - обжим на стальные наконечники.
314. Штамповщик электроимпульсным методом 5- й разряд
Характеристика работ. Ведение с пульта управления процесса штамповки сложных деталей из металла различного профиля, вырубки и прошивки, вытяжки, чеканки, сборки на электромагнитных и электрогидравлических установках. Обжим цилиндрических полых деталей с образованием внутренней резьбы. Соединение двух и более деталей путем напрессовки соединительного элемента. Калибровка посадочных мест.
Должен знать: конструктивные особенности электромагнитных и электрогидравлических установок и правила их наладки, метод приближенного расчета параметров процесса, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов.
Примеры работ:
1) Обечайки замкнутой формы из высокопрочных материалов- штамповка;
2) Трубы металлические - обжим с образованием внутренней резьбы.
Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Котельные холодноштамповочные волочильные и давильные работы", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, издания 2002 года приведены в приложении 4 к разделу 4 ЕТКС (выпуск 2).
5. Кузнечно-прессовые и термические работы
Бандажник
315. Бандажник 3-й разряд
Характеристика работ. Нагрев на различных горнах и снятие бандажей с центров колесных пар в горячем состоянии. Определение температуры нагрева бандажей при их снятии. Выполнение работ под руководством бандажника более высокой квалификации при насаживании бандажей на центры колесных пар. Регулирование работы горна.
Должен знать: устройство угольных, газовых и электрических нагревательных горнов, специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов для измерения температуры нагрева бандажей, требования, предъявляемые к снятию бандажей с центров колесных пар, температурный режим при съеме бандажей, порядок определения температуры нагрева при помощи термических карандашей и температурного режима плавления свинца, систему допусков и посадок.
316. Бандажник 4-й разряд
Характеристика работ. Насаживание бандажей на центры колесных пар и крепление их бандажными кольцами с применением различных инструментов и приспособлений. Определение величины обточки и расточки бандажей и температуры их нагрева при насадке.
Должен знать: электрическую схему электрических горнов, требования, предъявляемые к насадке бандажей на центры колесных пар, размеры элементов колесных пар, конструкцию контрольно-измерительных приборов, приспособлений и инструментов, применяемых при насаживании бандажей на центры колесных пар, способы определения величины натяжения при перетяжке бандажей, инструкцию по формированию колесных пар, порядок определения качества обработки и подготовки сопряженных поверхностей бандажей и центров колесных пар, систему допусков и посадок.

3) Болат құбырлар – алтықырлы құралмен сығымдау;
4) Басқару жетегі – болат ұштамаларға қысу.
314. Электр импульсті әдіспен штампылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі кескіндегі металдан жасалған күрделі бөлшектерді өңдеу, кесу және тесу, тарту, нақыштау, құрастыру процесін электромагнитті және электрогидравликалық құрылғыларда басқару пультімен жүргізу. Ішкі бұрандадан құралған цилиндрлі бос бөлшектерді сығу. Біріктірілетін элементті сығымдау арқылы екі және одан да көп бөлшектерді біріктіру. Отырғызатын орындарды калибрлеу.
Білуге тиіс: электромагнитті және электрогидравликалық құрылғылардың құрылымдық ерекшеліктері мен оларды баптау ережесі, процесс параметрлерін болжамды есептеу әдісі, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылымы.
Жұмыс үлгілері
1) Жоғары төзімді материалдан жасалған жабық пішіндегі ернеушелер – қалыптау;
2) Металл құбырлар – ішкі бұранданы жасай отырып сығу.
"Қазандық, суықтай қалыптау, созғылау және сығу жұмыстары" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың қолданыстағы БТБА 2002 жылғы шығарылымының атаулары көрсетілген тізбесі БТБА-ның (2-шығарылым), 4-бөлімінің 4-қосымшасында келтірілген.
5. Ұсталық-нығыздау және термиялық жұмыстар
Құрсаушы
315. Құрсаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі горндарда қыздыру және бандаждарды ыстық күйінде екі дөңгелек орталықтарынан шешу. Бандажды шешкенде олардың қызу температурасын айқындау. Қос дөңгелек орталықтарына бандаждарды отырғызу кезінде жоғарылау білікті құрсаушының басшылығымен жұмыстарды орындау. Горнның жұмысын реттеу.
Білуге тиіс: бандаждың қызу температурасын өлшеуге арналған көмір, газ және электр қыздыру горндарының, арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, қос дөңгелек орталықтарынан бандаждарды шешуге қойылатын талаптар, бандажды шешу кезіндегі температуралық режим, термиялық қарындаштар мен қорғасынды балқыту температуралық режимінің көмегімен қызу температурасын айқындау тәртібі, рұқсат шегі және отырғызу жүйесі.
316. Құрсаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қос дөңгелек орталықтарына бандаждарды отырғызу және түрлі аспаптар мен айлабұйымдарды пайдаланып оларды бандаж сақиналармен бекіту. Бандаждарды үшкірлеу және қырнау көлемін және оларды отырғызғанда қызу температурасын айқындау.
Білуге тиіс: электр горндардың электр тәсімдері, қос дөңгелектер орталықтарына бандаждарды отырғызуға қойылатын талаптар, қос дөңгелектер элементтерінің өлшемдері, қос дөңгелек орталықтарына бандаждарды отырғызу кезінде қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының, айлабұйымдар мен аспаптардың құрылымы, бандаждарды тарту кезінде тарту көлемін айқындау тәсілдері, қос дөңгелектерді қалыптастыру жөнінде нұсқаулықты, бандаждар мен қос дөңгелек орталықтарының жанама беттерін өңдеу және дайындау сапасын айқындау тәртібі, рұқсат шегі және отырғызу жүйесі.

317. Заготовитель смеси для цементации 2-й разряд
Характеристика работ. Подготовка компонентов и составление из них смеси для цементации деталей в соответствии с техническими условиями и по установленной рецептуре на углесмесительных установках или вручную. Загрузка компонентов в углесмесительные установки и выгрузка готовой смеси.
Должен знать: устройство и принцип работы углесмесительной установки, правила приготовления смеси для цементации, требования, предъявляемые к смеси, правила складирования и хранения смеси, рецептуру приготовления смеси.
Изолировщик в термообработке
318. Изолировщик в термообработке 2-й разряд
Характеристика работ. Обмазка и изоляция простых и средней сложности конфигурации деталей огнеупорной массой вручную с применением приспособлений и инструмента. Подготовка шамотной глины, асбестового или других изоляционных материалов для получения огнеупорной массы. Предварительная сушка огнеупорной массы в окружающей среде.
Должен знать: правила и приемы изоляции деталей, места на деталях, подлежащие изоляции, правила подготовки огнеупорной массы для изоляции, требования, предъявляемые к огнеупорной массе.
Примеры работ:
Обмазка и изоляция:
1) Валики гладкие;
2) Кольца;
3) Оси.
319. Изолировщик в термообработке 3-й разряд
Характеристика работ. Обмазка и изоляция сложных по конфигурации деталей с труднодоступными для обработки местами огнеупорной массой вручную с применением приспособлений и инструмента. Приготовление огнеупорной массы.
Должен знать: составы изоляционной смеси, способы приготовления огнеупорной массы по заданным рецептам, виды изоляции, правила пользования приспособлениями и инструментами для забивки изоляции во внутренние части деталей.
Примеры работ:
Обмазка и изоляция:
1) Валы со шлицами;
2) Втулки с зубьями;
3) Шестерни разные.
Калильщик
320. Калильщик 2-й разряд
Характеристика работ. Закалка, отжиг, отпуск, нормализация и патентирование ленты, катанки, прутков, штанг, туб, шайб, проволоки, крепежа, различных заготовок деталей и изделий из цветных и черных металлов в газовых, мазутных, электрических, патентировочных, закалочных печах и ваннах и на электроконтактных машинах периодического и непрерывного действия. Обеспечение температурного режима термической обработки и скорости прохождения через печи, ванны обрабатываемых деталей и изделий в зависимости от размеров и марок металлов под руководством калильщика более высокой квалификации. Участие в ведении процесса нагрева и закалки рельсов, колес и бандажей на закалочных аппаратах, столах, колодцах, печах, закалочных машинах. Загрузка деталей, изделий, крепежа в печи. Включение и выключение печи. Установка деталей в призмах в соответствии с техническими условиями. Определение степени нагрева по приборам. Наложение на барабаны и снятие мотков проволоки и ленты. Скрепление концов проволоки сваркой или связкой. Заправка концов проволоки в печь, ванну. Отрубка образцов проволоки и ленты для испытания. Укладка металла в пакеты, на транспортер, вагонетки, платформы и загрузка в печь с применением подъемно-транспортных механизмов. Составление обмазки и заполнение зазоров для предохранения от поступления холодного воздуха в рабочую камеру печи. Наблюдение за работой печи, форсунок и всей аппаратуры на рабочем месте. Чистка топок и вывоз шлака. Участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
Должен знать: основы технологического процесса закалки, отжига, нормализации, патентирования, принцип работы обслуживаемого оборудования, назначение и условия применения наиболее распространенных специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов, температуру нагрева и охлаждения, основные свойства обрабатываемых металлов и их маркировку, технические условия на обрабатываемые детали, изделия.

317. Цементтеуге арналған қоспа дайындаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Техникалық шарттарға сәйкес және бекітілген рецептура бойынша көмір араластыратын құрылғыда немесе қолмен бөлшектерді цементтеуге арналған қоспа құрамын дайындау және құрастыру. Көмір араластырғыш құрылғыларға құрамды бөліктерді толтыру және даяр қоспаны түсіру.
Білуге тиіс: көмір араластырғыш құрылғының құрылымы және жұмыс істеу қағидаты, цементтеуге арналған қоспа дайындау ережесі, қоспаға қойылатын талаптар, қоспаны қоймалау және сақтау ережесі, қоспа даярлау рецептурасы.
Термоөңдеудегі оқшаулаушы
318. Термоөңдеудегі оқшаулаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жай және орташа күрделіктегі конфигурациялы бөлшектерді отқа төзімді массамен айлабұйымдар мен аспаптарды пайдаланып қолмен майлау және оқшаулау. Отқа төзімді масса алуға арналған шамотты саз балшықты, асбестті немесе басқа да оқшаулағыш материалдарды даярлау. Отқа төзімді массаны қоршаған ортада алдын ала кептіру.
Білуге тиіс: бөлшектерді оқшаулау ережесі мен жолдары, бөлшектердің оқшаулауға жататын жерлері, оқшаулауға арналған отқа төзімді масса даярлау ережесі, отқа төзімді массаға қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері. Майлау және оқшаулау:
1) Тегіс біліктер;
2) Сақиналар;
3) Осьтер.
319. Термоөңдеудегі оқшаулаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі конфигурациялы өңделуі қиын жерлері бар бөлшектерді отқа төзімді массамен айлабұйымдар мен аспаптарды пайдаланып қолмен майлау және оқшаулау. Отқа төзімді масса даярлау.
Білуге тиіс: оқшаулау қоспасының құрамы, берілген рецепті бойынша отқа төзімді масса дайындау тәсілдері, оқшаулаудың түрлері, бөлшектердің ішкі бөлшектеріне оқшаулау толтыруға арналған айлабұйымдар мен аспаптарды пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері. Майлау және оқшаулау:
1) Шлицтері бар біліктер;
2) Тісі бар төлкелер;
3) Түрлі тісі бар дөңгелектер.
Қыздырушы
320. Қыздырушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Таспаны, созба сымды, шыбықтарды, штангілерді, тубаларды, шайбаларды, сымдарды, бекіткіштерді, түсті және қара металдан жасалған бөлшектер мен бұйымдардың түрлі дайындамаларын газ, мазут, электр, патенттеу, қыздыру пештері мен бұлауларда және кезеңімен және үздіксіз істейін электр контактілі машиналарда қыздыру, күйдіру, жіберу, қалыптандыру және патенттеу. Термиялық өңдеу температуралық режимін және пеш, бұлау арқылы өңделетін бөлшектер мен бұйымдардың өту жылдамдығын мөлшері мен маркасына қарай жоғарырақ білікті қыздырушының басшылығымен қамтамасыз ету. Рельстерді, дөңгелектер мен бандаждарды қыздыру аппараттарында, үстелдерде, құдықтарда, пештерде, қыздыру машиналарында қыздыру және шыңдау процесін жүргізуге қатысу. Пештерге бөлшектерді, бұйымдарды, бекіткіштерді толтыру. Пештерді іске қосу және ажырату. Техникалық шарттарға сәйкес призмаларға бөлшектер орнату. Қыздыру дәрежесін аспаптар бойынша айқындау. Барабандарға сым және таспа орамдарын салу және шешу. Сымның ұштарын дәнекерлеп немесе байлап бекіту. Сымның ұшын пешке, бұлауға салу. Сынауға арналған сым және таспа үлгілерін кесу. Көтергіш-көлік механизмдерін пайдаланып металды пакеттерге, транспортерлерге, вагоншаларға, платформаларға қалау және пештерді толтыру. Пештің жұмыс камерасына суық ауаның түсуінен сақтау үшін саңылауларды майлау және толтыру. Пештің, форсункалар мен басқа да аппаратураның жұмысын жұмыс орнында қадағалау. Оттықты тазарту және қожды шығару. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: шынықтыру. Күйдіру, қалыптау, патенттеу технологиялық процесінің негізі, қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс істеу қағидаты, кеңінен таралған арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану шарттары, қыздыру және салқындату температурасы, өңделетін металдардың негізгі қасиеті мен олардың таңбалануы, өңделетін бөлшектерге, бұйымдарға техникалық шарттар.

321. Калильщик 3-й разряд
Характеристика работ. Закалка, отжиг и патентирование катанки, проволоки диаметром до 1,0 мм в газовых, мазутных, патентировочных, закалочных, плазменных и электрических печах периодического и непрерывного действия. Закалка, отжиг, отпуск, нормализация прутков, штанг, труб, шайб, крепежа, различных заготовок деталей и изделий из цветных и черных металлов на электроконтактных машинах, в пламенных и электрических печах периодического и непрерывного действия. Ведение процесса нагрева и закалки проката на установках токов высокой частоты. Ведение процесса нагрева и закалки рельсов, колес, бандажей, вил на закалочных аппаратах, столах, в колодцах, печах, закалочных машинах под руководством калильщика более высокой квалификации. Подача, раскладка и кантовка металла на стеллажах для закалки. Установка и снятие редуктора, надевание закалочного аппарата на нагретый рельс и снятие его после закалки. Наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов автоматической подачи и сброса металла в карман. Обеспечение температурных режимов термической обработки и скорости прохождения через печи, ванны обрабатываемых деталей и изделий в зависимости от размеров и марок металлов. Наблюдение за работой печей, ванн, намоточных аппаратов и барабанов. Контроль за правильной и своевременной загрузкой и выгрузкой печей и режимом термообработки. Проверка качества термообработки деталей, изделий по произведенным испытаниям образцов на механические свойства. Клеймение и маркировка металла.
Должен знать: устройство обслуживаемого оборудования, процесс термической обработки металла различных марок, технологию закалки металла на установках токов высокой частоты, режимы закалки металла на струевых закалочных аппаратах и закалочных столах различных типов, температурный режим термической обработки деталей, изделий, свойства охлаждающей среды, операции последующей обработки, режимы работы оборудования, технические условия на термически обрабатываемые детали, изделия, устройство простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов, систему клеймения металла.
322. Калильщик 4-й разряд
Характеристика работ. Закалка, отжиг и патентирование ленты, проволоки диаметром свыше 1,0 мм в газовых и мазутных печах непрерывного действия по установленному технологическим процессом режиму. Закалка, отжиг, нормализация и отпуск калиброванного металла различных марок сталей, биметаллической проволоки и проволоки из высокоуглеродистых и легированных марок стали в печах различных конструкций. Ведение процесса нагрева и закалки рельсов, колес, бандажей, вил на закалочных аппаратах, столах, в колодцах, печах, закалочных машинах. Регулирование режима термической обработки по контрольно-измерительным приборам. Обеспечение правильной подготовки металлов к отжигу, бесперебойной работы печей и обслуживаемого оборудования. Проверка качества отожженного калиброванного металла. Отбор проб на чистоту защитного газа.
Должен знать: конструктивные особенности обслуживаемого оборудования, правила нагрева, закалки, отжига, отпуска, нормализации, патентирования и выбора их режима, процесс термической обработки калиброванного металла различных марок стали, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов, конструкцию специальных приспособлений, способы регулирования температурного режима, требования, предъявляемые к качеству отожженного металла, признаки брака и способы его предупреждения.
Контролер кузнечно-прессовых работ

321. Қыздырушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Созба сымды, диаметрі 1,0 мм-ге дейінгі сымды кезеңімен және үздіксіз істейтін газ, мазут, патенттеу, шыңдау, плазмалық және электр пештерде шыңдау, күйдіру және патенттеу. Электр контактілі машиналарда, кезеңімен және үздіксіз істейтін плазмалық және электр пештерінде түсті және қара металдан жасалған бөлшектер мен бұйымдардың түрлі дайындамаларын, шыбықтарды, штангілерді, құбырларды, шайбаларды, бекіткіштерді шыңдау, күйдіру, жіберу, қалыптау. Жоғары жиіліктегі ток құрылғыларында илемдеуді қыздыру және шыңдау процесін жүргізу. Рельстерді, дөңгелектерді, бандаждарды, ашаларды қыздыру аппараттарында, құдықтарда, пештерде, шыңдау машиналарында жоғарылау білікті қыздырушының басшылығымен қыздыру және шыңдау процесін жүргізу. Шыңдауға арналған стеллаждарда металды жіберу, жаю және жиектеу. Редукторды орнату және шешу, шыңдау аппаратын қыздырылған рельске кигізу және оны шыңдағаннан кейін шешу. Металды автоматты түрде беретін және қалтаға шығаратын бақылау-өлшеу аспапты қадағалау. Термиялық өңдеу температуралық режимін және пеш, бұлау арқылы өңделетін бөлшектер мен бұйымдардың өту жылдамдығын мөлшері мен маркасына қарай қамтамасыз ету. Пештердің, бұлаулардың, орау аппараттары мен барабандарының жұмысын қадағалау. Пештердің дұрыс және уақытылы толтырылуын және босатылуын және термоөңдеу режимін бақылау. Бөлшектерді, бұйымдарды термоөңдеу сапасын үлгілердің механикалық қасиетіне сынау жүргізу бойынша тексеру. Металды таңбалау және маркалау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, түрлі маркадағы металды термиялық өңдеу процесі, жоғары жиіліктегі ток құрылғыларда металды шыңдау технологиясы, түрлі үлгідегі ағысты шыңдау аппараттарында және шыңдау үстелінде металды шыңдау режимдері, бөлшектерді, бұйымдарды термиялық өңдеудің температуралық режимі, салқындататын ортаның қасиеті, кейіннен өңдеу операциялары, жабдықтың жұмыс режимі, термиялық өңделетін бөлшектердің, бұйымдардың техникалық шарттары, қарапайым және орташа күрделіктегі бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, металды таңбалау жүйесін.
322. Қыздырушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Таспаны, диаметрі 1,0 мм-нен жоғары сымды үздіксіз істейтін газ, мазут пештерде режимнің белгіленген технологиялық процесі бойынша шыңдау, күйдіру және патенттеу. Болаттың түрлі маркалары калибрленген металын, биметал сымды және болаттың жоғары көміртекті және қоспаланған маркасынан жасалған сымдарды түрлі құрылымдағы пештерде шыңдау, күйдіру, жіберу, қалыптау. Рельстерді, дөңгелектерді, бандаждарды, ашаларды қыздыру аппараттарында, құдықтарда, пештерде, шыңдау машиналарында қыздыру және шыңдау процесін жүргізу. Бақылау-өлшеу аспаптары бойынша термиялық өңдеу режимін реттеу. Металдарды дұрыс күйдіруге дайындау, пештердің және қызмет көрсетілетін жабдықтың үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету. Күйдірілген калибрленген металдың сапасын тексеру. Қорғау газының тазалығын сынамалау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымдық ерекшеліктері, қыздыру, шыңдау, күйдіру, жіберу, қалыптау, патенттеу және олардың режимін таңдау ережесі, болаттың түрлі маркадағы калибрленген металын термиялық өңдеу процесі, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, қызметі және пайдалану шарттары, арнайы айлабұйымдардың құрылымы, температуралық режимді реттеу тәсілдері, күйдірілген металдың сапасына қойылатын талаптар, ақау белгілері мен оның алдын алу тәсілдері.
Ұсталық - престеу жұмыстарды бақылаушы

323. Контролер кузнечно-прессовых работ 2-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка по эскизам, шаблонам и внешнему виду простых штамповок и поковок из черных и цветных металлов. Проверка деталей контрольно-измерительными приборами. Испытание твердости изделий на приборах Роквелла и Бринелля. Маркировка принятых и забракованных деталей.
Должен знать: правила, технические условия и государственные стандарты на приемку штамповок и поковок простой формы, основы технологического процесса изготовления штамповок и поковок, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, виды брака по основным операциям и его классификация, порядок маркировки принятых и забракованных деталей, документацию на принятые и забракованные детали, порядок заполнения и оформления служебных документов, систему допусков и посадок, припуск для основных видов кузнечно-прессовых работ.
Примеры работ:
1) Болты, гайки, шпонки - контроль и приемка;
2) Валы гладкие диаметром до 100 мм, длиной до 1000 мм - контроль и приемка;
3) Диски пил - контроль и приемка;
4) Колпаки комбайна направляющие - контроль и приемка;
5) Кронштейны рессор - приемка после правки;
6) Молотки, зубила, кувалды - контроль и приемка;
7) Муфты соединительные диаметром до 200 мм - контроль и приемка;
8) Ножи ножниц прокатных станов - контроль и приемка;
9) Хомуты простые - приемка после гибки по шаблону;
324. Контролер кузнечно-прессовых работ 3-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка поковок и штамповок средней сложности из черных и цветных металлов. Проверка деталей контрольно-измерительными приборами и инструментами в холодном и горячем состоянии по чертежам, эскизам и шаблонам. Контроль гибки металла и деталей прямоугольного и косоугольного сечения. Контроль в процессе ковки простого инструмента, простых и средней сложности пружин. Проверка геометрических (линейных и объемных) размеров поковок на рабочих местах. Отбор образцов материалов для проведения химического анализа, механических и металлографических испытаний под руководством контролера более высокой квалификации. Ведение учета и отчетности по принятой и забракованной продукции.
Должен знать: технические условия и государственные стандарты на приемку поковок средней сложности, назначение принимаемых изделий, способы их испытаний и проверки, методы технического контроля поковок, устройство контрольно-измерительных инструментов, основные виды кузнечной обработки, оборудование, применяемое для изготовления контролируемых деталей, температурный режим нагрева металла различных марок, правила пользования термоэлектрическими приборами для определения температуры нагрева заготовок, систему допусков и посадок, припуски для всех видов обработки принимаемых поковок, механические свойства металлов, обрабатываемых на обслуживаемом участке.
Примеры работ:
Контроль и приемка:

323. Ұсталық - престеу жұмыстарды бақылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қара және түсті металдан жасалған қарапайым қалыптағыштар мен шыңдағыштарды эскиз, шаблон және сыртқы түріне қарай бақылау және қабылдап алу. Бақылау-өлшеу аспаптарының бөлшектерін тексеру. Роквелль және Бринелль аспаптарында бұйымдардың қаттылығын сынау. Қабылданған және іріктелген бөлшектерді таңбалау.
Білуге тиіс: қарапайым нысандағы қалыптағыш пен шыңдағыштарды қабылдау ережесі, техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттар, қалыптағыштар мен шыңдағыштар жасау технологиялық процесінің негіздері, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану шарттары, ақаулықтың негізгі операциялар бойынша түрлері және оның сыныптауышы, қабылданған және іріктелген бөлшектерді таңбалау тәртібі, қабылданған және іріктелген бөлшектердің құжаттамасы, қызметтік құжаттарды толтыру және ресімдеу тәртібі, рұқсат беру және отырғызу жүйесін, ұсталық сығымдау жұмыстарының негізгі түрлері.
Жұмыс үлгілері
1) Болттар, гайкалар, шпонкалар – бақылау және қабылдау;
2) Диаметрі 100 мм-ге, ұзындығы 1000 мм-ге дейінгі тегіс біліктер – бақылау және қабылдау;
3) Ара дискілері – қабылдау және бақылау;
4) Комбайнның бағыттайтын қалпақтары – бақылау және қабылдау;
5) Рессорлар кронштейндері – түзеткеннен кейін қабылдап алу;
6) Балғалар, кескіш, дөкір балға – қабылдау және бақылау;
7) Диаметрі 200 мм-ге дейінгі біріктіретін муфталар – бақылау және қабылдау;
8) Илемдеу стандары қайшыларының пышақтары – бақылау және қабылдау;
9) Қарапайым қамтыттар – шаблон бойынша игеннен кейін қабылдау.
324. Ұсталық - престеу жұмыстарды бақылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қара және түсті металдан жасалған орташа күрделіктегі қалыптағыштар мен шыңдағыштарды бақылау және қабылдап алу. Бақылау-өлшеу аспаптарының бөлшектерін тексеру. Эскиз, шаблон және сызба бойынша суықтай және ыстықтай күйінде бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдармен бөлшектерді тексеру. Тік бұрышты және қисық бұрышты кесілетін металл мен бөлшектерді июді бақылау. Қарапайым аспапты, жай және орташа күрделіктегі серіпппелерді құю процесін бақылау. Шыңдағыштардың геометриялық өлшемдерін (желілік және көлемдік) жұмыс орындарында тексеру. Жоғарылау білікті бақылаушының басшылығымен химиялық талдау, механикалық және металлографиялық сынақ жүргізуге арналған материалдардың үлгілерін іріктеу. Қабылданған және іріктелген өнімді есепке алуды және есептілігін жүргізу.
Білуге тиіс: орташа күрделіктегі шыңдағыштарды қабылдаудың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары, қабылданатын бұйымдардың қызметі, оларды сынау және тексеру тәсілдері, шыңдағыштарды техникалық бақылау тәсілдері, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, ұсталық өңдеудің негізгі түрлері, бақыланатын бөлшектер жасауда қолданылатын жабдықтар, түрлі маркадағы металды қыздырудың температуралық режимі, дайындамаларды қыздыру температурасын айқындауға арналған термоэлектрлік аспаптарды пайдалану ережесі, рұқсат шегі мен отырғызу жүйесін, қабылданатын шыңдағыштарды өңдеудің барлық түрлеріне арналған әдіптер, қызмет көрсетілетін учаскеде өңделетін металдың механикалық қасиеті.
Жұмыс үлгілері
Қабылдау және бақылау:

1) Валы гладкие диаметром свыше 100 до 200 мм, длиной свыше 1000 до 3000 мм;
2) Валы ступенчатые с фланцами массой до 500 кг;
3) Втулки, крышки сальников;
4) Замки завалочных машин;
5) Диски, рычаги и кольца;
6) Крюки крановые подъемные однорогие;
7) Муфты соединительные диаметром свыше 200 мм;
8) Плоскогубцы, круглогубцы, кусачки;
9) Пружины различных сечений и размеров;
10) Пуансоны и матрицы средних размеров;
11) Струбцины;
12) Фурмы шлаковых доменных печей;
13) Шатуны всех типов массой до 100 кг;
14) Шестерни диаметром до 800 мм.
325. Контролер кузнечно-прессовых работ 4-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка по чертежам, эскизам, шаблонам и техническим условиям сложных поковок и штамповок из металлов различных марок, изготовляемых свободной ковкой, штамповкой. Контроль в процессе ковки инструмента средней сложности и навивка сложных пружин. Проверка угловых величин параллельности, перпендикулярности, проверка коробления плоскостей различными приемами (биение по поверхности при вращении) и измерительными инструментами (глубиномерами, угломерами и так далее). Проверка соответствия изготавливаемых деталей государственным стандартам и техническим условиям. Периодическая проверка соблюдения температурных режимов ковки и штамповки. Отбор образцов материалов для проведения анализов и испытаний.
Должен знать: технические условия и государственные стандарты на приемку сложных штамповок, поковок и пружин, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, виды брака в кузнечно-штамповочных цехах, причины брака, зависящие от исходного материала, при штамповке, ковке и нагреве заготовок, технологические процессы гибки, ковки, штамповки, правки изделий и навивки пружин, свойства металлов различных марок, припуски на механическую обработку, методы профилактики брака, систему допусков и посадок.
Примеры работ:
Контроль и приемка:
1) Валы гладкие диаметром свыше 200 мм, длиной свыше 3000 мм;
2) Валы коленчатые с числом коленьев до двух;
3) Валы ступенчатые с фланцами массой свыше 500 кг;
4) Колеса ходовые приводные;
5) Крючки для разведения краев ран, зеркала для сердца, долота хирургические;
6) Листы коренные рессор длиной до 2000 мм и рессоры;
7) Проводка прокатных станов;
8) Резцы круглые, резьбовые - контроль в процессе ковки;
9) Ригели коксовых печей;
10) Рычаги сложной конфигурации цельнокованые;
11) Фрезы концевые, цилиндрические, шпоночные, угловые -контроль в процессе ковки;

1) Диаметрі 100-ден асатын 200 мм-ге дейінгі, ұзындығы 1000-нан жоғары 3000 мм-ге дейінгі тегіс біліктер;
2) Салмағы 500 кг-ға дейінгі фланецті басқышты біліктер;/
3) Төлкелер, сальниктердің қақпақтары;
4) Үймелейтін машиналардың құлыптары;
5) Дискілер, рычагтар және сақиналар;
6) Бір тұмсықты көтергіш кран ілмектері;
7) Диаметрі 200 мм-ден асатын біріктіретін муфталар;
8) Қысқаштар, дөңгелек қысқаштар, тістеуіктер;
9) Түрлі қимадағы және мөлшердегі серіппелер;
10) Орташа мөлшердегі пуансондар мен матрицалар;
11) Струбциналар;
12) Домна пештері қождарының фурмалары;
13) Салмағы 100 кг-ға дейінгі барлық үлгідегі шатундар;
14) Диаметрі 800 мм-ге дейінгі тісті дөңгелектер.
325. Ұсталық - престеу жұмыстарды бақылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Еркін шыңдаумен, қалыптағышпен жасалатын түрлі маркадағы күрделі қалыптағыштар мен шыңдағыштарды сызба, эскиз, шаблон және техникалық шарттар бойынша бақылау және қабылдап алу. Параллельдік, перпендикулярлықтың бұрыштық көлемін тексеру, жазықтықтардың шалыстықтарын түрлі жолдармен (бетін айналдырып соғу) және өлшеу аспаптарымен (тереңдік өлшегіштермен, бұрыш өлшегіштермен және т.б.) тексеру. Жасалатын бөлшектердің мемлекеттік стандарттарға және техникалық шарттарға сәйкестігін тексеру. Соғы және қалыптаудың температуралық режимінің сақталуын кезең-кезеңімен тексеру. Талдау және сынау жүргізуге арналған материалдардың үлгілерін іріктеу.
Білуге тиіс: күрделі қалыптағыштарды, шыңдағыштар мен серіппелерді қабылдаудың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, қызметі және пайдалану шарттары, ұсталық қалыптау цехтарындағы ақаулық түрлері, дайындамаларды қалыптау, шыңдау және қыздыру кезінде бастапқы материалға байланысты ақаулық себептері, бұйымдарды ию, шыңдау, қалыптау, түзету және серіппелерді бұрау технологиялық процестері, түрлі маркадағы металдың қасиеті, механикалық өңдеу әдіптері, ақаудың алдын алу әдістері, рұқсат шегі және отырғызу жүйесін.
Жұмыс үлгілері
Бақылау және қабылдау:
1) Диаметрі 200 мм-ден асатын, ұзындығы 3000 мм-ден жоғары тегіс біліктер;
2) Иіндерінің саны екіге жететін иінді біліктер;
3) Салмағы 500 кг-нан асатын фланецті сатылы біліктер;
4) Қозғалғыш дөңгелектер;
5) Жараның шеттерін таратуға арналған ілмектер, жүрек айнасы, хирургиялық қашау;
6) Ұзындығы 2000 мм-ге дейінгі түпті рессор жаймалары мен рессорлар;
7) Илемдеу стандарының өткізбе сымы;
8) Кокс пештердің ригельдері;
9) Дөңгелек, бұрандалы кескіш;
10) Тұтас құйылған күрделі конфигурациялы рычагтар;
11) Ұштық, цилиндрлі, шпондық, бұрыштық фрездер – құю процесінде бақылау;

12) Шатуны двигателей всех типов массой свыше 100 кг;
13) Шестерни диаметром свыше 800 мм;
14) Эксцентрики шатунов.
326. Контролер кузнечно-прессовых работ 5-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка сложных поковок, штамповок и пружин. Контроль поковок на соответствие государственным стандартам и техническим условиям по данным химических и спектральных анализов и по цвету искры. Контроль в процессе ковки сложного инструмента. Определение марок стали термоэлектрическим методом. Выявление дефектов люминесцентным методом. Определение и изучение причин брака и разработка мероприятий, предупреждающих его возникновение. Проверка качества и сортности обрабатываемого металла путем наружного осмотра и механических испытаний. Определение температуры нагрева в зависимости от марки металла, размеров и сложности заготовок и вида топлива. Регулирование контрольно-измерительных приборов и приспособлений.
Должен знать: технические условия и государственные стандарты на приемку сложных поковок, методы контроля, виды кузнечной обработки, оборудование цеха, участка и приемы работы на нем, правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов, режим и температуру нагрева металла различных марок, назначение и условия работы принимаемых деталей, припуски для всех видов обработки, производимой в цехе или на обслуживаемом участке.
Примеры работ:
Контроль и приемка:
1) Валы коленчатые с числом коленьев более двух;
2) Валы многоступенчатые;
3) Крюки крановые подъемные двурогие;
4) Серьги для подвески большого конуса доменных печей;
5) Трубы штанг малых конусов доменных печей.
Контролер по термообработке
327. Контролер по термообработке 2-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка простых деталей, инструмента и поковок из углеродистой и легированной сталей и цветных металлов после всех видов термообработки с проверкой геометрических размеров и степени деформации по чертежам и техническим условиям. Проверка твердости изделий на приборах Бринелля, Роквелла и Шора. Проверка соблюдения установленных режимов термообработки на обслуживаемом участке при помощи контрольно-измерительных приборов. Определение твердости деталей тарированным напильником. Отбор образцов для анализа.
Должен знать: технические условия и государственные стандарты на приемку простых деталей, поковок и инструмента из стали различных марок после термообработки, основные виды и режимы термической обработки изделий и инструмента из стали различных марок, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов и инструментов и способы проверки ими, классификацию и виды брака по основным операциям, свойства основных марок стали, порядок маркировки принятых и забракованных деталей, порядок заполнения и оформления документов на принятые и забракованные детали, систему допусков и посадок.
Примеры работ:
Контроль и приемка:

12) Салмағы 100 кг-нан асатын барлық үлгідегі қозғалтқыш шатундар;
13) Диаметрі 800 мм-ден асатын тісті дөңгелектер;
14) Шатун эксцентриктері.
326. Ұсталық - престеу жұмыстарды бақылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі шыңдағыштарды, қалыптағыштар мен серіппелерді бақылау және қабылдау. Химиялық спектральды талдау деректері мен жалынның түсіне қарай шыңдағыштарды мемлекеттік стандартқа және техникалық шарттарға сәйкестігін бақылау. Күрделі аспапты құю процесін бақылау. Болаттың маркаларын термоэлектрлік әдіспен айқындау. Люминесцентті әдіспен ақаулықтарды анықтау. Ақаудың пайда болу себептерін айқындау және зерттеу, алдын алатын іс-шараларды әзірлеу. Өңделетін металдың сапасын және сұрыптығын сыртын қарап және механикалық сынау жолымен тексеру.Металдың маркасына, дайындамалардың мөлшері мен күрделігіне және отынның түріне қарай қызу температурасын айқындау. Бақылау-өлшеу аспаптары мен айлабұйымдарды реттеу.
Білуге тиіс: күрделі шыңдағыштарды қабылдаудың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары, бақылау әдістері, ұсталық өңдеу түрлері, цехтың, учаскенің жабдықтары мен оларда жұмыс істеу жолдары, бақылау-өлшеу аспаптарын теңшеу және реттеу ережесі, түрлі маркадағы металды қыздыру температурасын мен режимі, қабылданатын бөлшектердің қызметі мен жұмыс шарттары, цехта немесе қызмет көрсетілетін учаскеде өндірілетін өңдеудің барлық түріне арналған әдіптер.
Жұмыс үлгілері
Бақылау және қабылдау:
1) Иіндерінің саны екеуден көп иінді біліктер;
2) Көп сатылы біліктер;
3) Екі тұмсықты көтергіш кранның ілмектері;
4) Домна пештерінің үлкен конусын ілмектеуге арналған сырғалар;
5) Домна пештерінің кіші конустары штангілерінің құбырлары.
Термоөңдеу жөніндегі бақылаушы
327. Термоөңдеу жөніндегі бақылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көміртекті және қоспаланған болаттан және түсті металдан жасалған қарапайым бөлшектерді, аспаптарды және шыңдағыштарды термоөңдеудің барлық түрінен кейін геометриялық мөлшерлері мен деңгейлерін сызбалар және техникалық шарттар бойынша тексеріп бақылау және қабылдау. Бриннель, Роквелль және Шор аспаптарында бұйымдардың қаттылығын тексеру. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен қызмет көрсетілетін учаскеде белгіленген режимдердің сақталуын тексеру. Оралған егеу бөлшектерінің қаттылығын айқындау. Талдауға арналған үлгілерді іріктеу.
Білуге тиіс: түрлі маркадағы болаттан жасалған қарапайым бөлшектерді, шыңдағыштар мен аспаптарды термоөңдегеннен кейін қабылдаудың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары, түрлі маркадағы болаттан жасалған бұйымдар мен аспаптарды термиялық өңдеудің негізгі түрлері мен режимдері, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының қызметі мен пайдалану шарттары және олармен тексеру тәсілдері, негізгі операциялар бойынша ақаулықтың сыныптауышы мен түрлері, болаттың негізгі маркаларының қасиеті, қабылданған және іріктелген бөлшектерді таңбалау тәртібі, қабылданған және іріктелген бөлшектерге арналған құжаттарды толтыру және ресімдеу тәртібі, рұқсат шегі мен отырғызу жүйесі.
Жұмыс үлгілері
Бақылау және қабылдау:

1) Валики, бородки, болты, гайки, шайбы;
2) Инструмент измерительный;
3) Метчики, развертки, зенкеры, плашки, резцы;
4) Шпильки, штифты, пробки.
328. Контролер по термообработке 3-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка средней сложности деталей, узлов, инструмента и поковок из углеродистых и легированных инструментальных сталей и цветных металлов после всех видов термической обработки. Определение способов и последовательности проверки принимаемых изделий. Наладка и регулирование контрольно-измерительных инструментов и приборов для проверки твердости. Металлографический анализ изделий. Проверка после поверхностной закалки и отпуска деталей средней сложности, обработанных на установках токов высокой частоты (ТВЧ). Ведение учета и отчетности на принятую и забракованную продукцию.
Должен знать: технические условия и государственные стандарты на приемку средней сложности деталей, инструмента и поковок из стали различных марок после термообработки, виды и режимы термической обработки изделий основного производства, инструмента и штампов из стали различных марок на обслуживаемом участке, устройство контрольно-измерительных инструментов, правила установления последовательности термообработки, оборудование термических печей, дефекты закалки металлов, свойства металлов, подвергающихся термообработке, цементирующие вещества и смеси, систему допусков и посадок, способы определения марок стали по цвету искры.
Примеры работ:
Контроль и приемка:
1) Валики и втулки шлицевые с шестерней;
2) Валы после закалки токами высокой частоты)
3) Головки тяг;
4) Калибры резьбовые;
5) Катки опорные, пружины ленточные и проволочные;
6) Кулачки;
7) Матрицы, пуансоны, кулачки фигурные, штампы простые гибочные;
8) Резцы фасонные;
9) Фрезы хвостовые, шпоночные и шлицевые малых размеров.
329. Контролер по термообработке 4-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка сложных деталей, узлов, инструмента, штампов и поковок из углеродистых, легированных, высоколегированных и специальных сталей после всех видов термической обработки. Выявление причин брака проверяемых изделий и поковок и принятие мер к их устранению. Определение качества и сорта вспомогательных материалов при термообработке. Контроль поверхностной закалки сложных деталей на установках токов высокой частоты (далее – ТВЧ) токами высокой или промышленной частоты.
Должен знать: технические условия и государственные стандарты на приемку сложных деталей, узлов, инструмента и поковок из стали различных марок после термообработки, типовые режимы термообработки деталей и инструментов, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительного инструмента, дефекты термической обработки сталей, чугунов и других металлов, систему допусков и посадок, причины изменения структуры стали в зависимости от скорости нагрева и температуры, виды последующей механической обработки принимаемых деталей и изделий.
Примеры работ:
Контроль и приемка:

1) Біліктер, бородкалар, болттар, гайкалар, шайбалар;
2) Өлшеу аспабы;
3) Көздегіштер, бұрағыштар, зенкерлер, плашкалар, кескіштер;
4) Шпилькалар, штифтілер, тығындар.
328. Термоөңдеу жөніндегі бақылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Термиялық өңдеудің барлық түрінен кейін көміртекті және қоспаланған аспапты болат пен түсті металдан жасалған орташа күрделіктегі бөлшектерді, тораптарды, аспаптар мен шыңдағыштарды қабылдау және бақылау. Қабылданатын бұйымдарды тексеру тәсілдері мен кезектілігін айқындау. Қаттылығын тексеруге арналған бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын баптау және реттеу. Бұйымдарды металлографиялық талдау. Жоғары жиіліктегі ток (ЖЖТ) құрылғыларында өңделген орташа күрделіктегі бөлшектердің бетін шыңдау және жібергеннен кейін тексеру. Қабылданатын және іріктелетін өнімді есепке алу және есептілікті жүргізу.
Білуге тиіс: термоөңдегеннен кейін түрлі маркадағы болаттан жасалған орташа күрделіктегі бөлшектерді, аспапты және шыңдағыштарды қабылдаудың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары, негізгі өндіріс бұйымдарды термиялық өңдеу түрлері мен режимдері, қызмет көрсетілетін учаскеде түрлі маркадағы болаттан жасалған аспаптар мен қалыптар, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысы, термоөңдеудің кезектілігін орнату ережесі, термиялық пештердің жабдығы, металдарды шыңдау ақаулықтары, термоөңдеуге жататын металдардың қасиеті, цементтеу заттары мен қоспалары, рұқсат шегі мен отырғызу жүйесі, жалынның түсіне қарай болаттың маркасын айқындау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
Қабылдау және бақылау:
1) Тістегершіктері бар шлицті біліктер мен төлкелер;
2) Жоғары жиіліктегі токпен шыңдағаннан кейінгі біліктер;
3) Тартқыштың бастары;
4) Бұрандалы калибрлер;
5) Тіреу катоктары, таспалы және сымды серіппелер;
6) Жұдырықшалар;
7) Матрицалар, пуансондар, бейнелі жұдырықшалар, қарапайым иілетін қалыптар;
8) Үлгілік кескіштер;
9) Кіші мөлшердегі артқы, шпонды және шлицті фрездер.
329. Термоөңдеу жөніндегі бақылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Термиялық өңдеудің барлық түрлерінен кейін көміртекті, қоспаланған, жоғары қоспаланған және арнайы болаттан жасалған күрделі бөлшектерді, тораптарды, аспаптарды, қалыптар мен шыңдағыштарды бақылау және қабылдау. Тексерілетін бұйымдар мен шыңдағыштардағы ақаулықтарды себептерін айқындау және оларды жою шараларын қабылдау. Термоөңдеу кезінде қосымша материалдардың сапасы мен сұрыбын айқындау. ЖЖТ құрылғыларында күрделі бөлшектердің бетін жоғары немесе өнеркәсіптік жиіліктегі токпен шыңдауды бақылау.
Білуге тиіс: термоөңдегеннен кейін түрлі маркадағы болаттан жасалған күрделі бөлшектерді, тораптарды, аспаптар мен шыңдағыштарды қабылдаудың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары, бөлшектер мен аспаптарды термоөңдеудің жылу режимдері, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, қызметі мен пайдалану шарттары, болаттың, шойынның және басқа да металдарды термиялық өңдеу ақаулықтары, рұқсат шегі мен отырғызу жүйесі, қыздыру жылдамдығы мен температурасына қарай болат құрылымының өзгеру себептері, қабылданатын бөлшектер мен бұйымдарды кейіннен механикалық өңдеу түрлері.
Жұмыс үлгілері:
Бақылау және қабылдау:

1) Валки холодной прокатки;
2) Иглы распылителей;
3) Инструмент хирургический: долота, крючки для разведения ран;
4) Катки опорные;
5) Пилы дисковые;
6) Протяжки длиной до 1500 мм;
7) Пружины ленточные и проволочные;
8) Развертки и сверла цилиндрические и конические;
9) Шаблоны и матрицы сложной конфигурации;
10) Шеверы, долбяки, распределительные валы двигателей внутреннего сгорания, гильзы цилиндров;
11) Шестерни, коробки передач и редукторы.
330. Контролер по термообработке 5-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка сложных деталей, узлов, инструмента, штампов и поковок из легированных, высоколегированных и специальных сталей после всех видов термической обработки. Контроль режимов всех видов термообработки. Определение и изучение причин брака и разработка мероприятий, предупреждающих их возникновение. Регулирование контрольно-измерительных приборов и приспособлений.
Должен знать: технические условия и государственные стандарты на приемку сложных деталей, узлов, инструмента и поковок из сталей различных марок после термообработки, правила настройки и регулирования контрольно-измерительного инструмента, оборудование, установленное в цехе, и приемы работы на нем.
Примеры работ:
Контроль и приемка:
1) Валы коленчатые двигателей;
2) Валы роторов;
3) Валы торсионные;
4) Протяжки длиной свыше 1500 мм;
5) Пружины трапецеидального сечения;
6) Штампы вырезные и обжимные со сложным профилем.
Кузнец на молотах и прессах
331. Кузнец на молотах и прессах 2-й разряд
Характеристика работ. Участие в ковке деталей на различных молотах и прессах в качестве подручного совместно с кузнецом более высокой квалификации. Разогрев печи, подача, разгрузка и нагрев заготовок из углеродистых малолегированных сталей и цветных металлов для ковки. Управление подъемно-транспортным оборудованием с пола, строповка грузов для их подъема и перемещения.
Должен знать: устройство и принцип работы обслуживаемых молотов, горнов, печей, назначение и условия применения инструмента и приспособлений, способы нагрева металла в горнах и печах, систему припусков и допусков на поковку, правила управления подъемно-транспортным оборудованием и правила стропальных работ.
332. Кузнец на молотах и прессах 3-й разряд
Характеристика работ. Ковка простых и средней сложности деталей и заготовок из сталей различных марок (кроме высоколегированных и жаропрочных) и сплавов цветных металлов на молотах с массой падающих частей до 1,5 т и прессах усилием до 8 МН (800 тс). Выполнение работ по гибке, протяжке, высадке и правке деталей. Изготовление простого и средней сложности кузнечного инструмента. Расковка трубок вил под молотом. Штамповка в подкладных штампах. Кузнечная сварка и наварка простых деталей. Отрубка горячего металла. Сборка заготовок под молотом.
Должен знать: устройство обслуживаемых молотов, прессов, нагревательных печей, подъемных механизмов, приемы ковки, правила подготовки оборудования и приспособлений к работе, припуски на обработку и допуски на поковки, ковочные свойства металла, свойства и режимы нагрева и ковки углеродистых и легированных сталей, правила пользования приборами для определения температуры нагрева.
Примеры работ:

1) Суықтай илемдеу біліктері;
2) Тозаңдатқыш инелері;
3) Хирургиялық аспап: қашау, жараны жазуға арналған ілмектер;
4) Тірек катоктары;
5) Ұзындығы 1500 мм-ге дейін созбалар;
6) Таспалы және сым серіппелер;
7) Дискілі аралар;
8) Цилиндрлік және коникалық бұдандалар мен бұрғылар;
9) Күрделі конфигурациялы шаблондар мен матрицалар;
10) Іштен жанатын қозғалтқыштардың шеверлері, уатқыш, бөлу біліктері;
11) Тістегершіктер, жіберу кораптары мен редукторлар.
330. Термоөңдеу жөніндегі бақылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Термиялық өңдеудің барлық түрінен кейін қоспаланған, жоғары қоспаланған және арнайы болаттардан жасалған күрделі бөлшектерді, тораптарды, аспапты, қалыптарды және шыңдағыштарды бақылау және қабылдау. Термоөңдеудің барлық түрлерінің режимдерін бақылау. Ақаулардың себептерін айқындау және зерттеу және олардың пайда болуының алдын алатын іс-шараларды әзірлеу. Бақылау-өлшеу аспаптары мен айлабұйымдарды реттеу.
Білуге тиіс: термоөңдегеннен кейін түрлі маркадағы болаттан жасалған күрделі бөлшектерді, тораптарды, аспаптар мен шыңдағыштарды қабылдаудың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары, бақылау-өлшеу аспаптарын теңшеу және реттеу ережесі, цехта орнатылған жабдықтар, және оларда жұмыс істеу жолдары.
Жұмыс үлгілері
Бақылау және қабылдау:
1) Қозғалтқыштардың иінді біліктері;
2) Ротор біліктері;
3) Торсионды біліктер;
4) Ұзындығы 1500 мм-ден асатын созбалар;
5) Трапецеидалды қималы серіппелер;
6) Күрделі кескінді ойып алынған және сығымдалған қалыптар.
Балға және пресс ұстасы
331. Балға және пресс ұстасы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғарылау білікті ұстамен көмекші ретінде бірлесіп балға және сығымдағышта бөлшектерді соғуға қатысу. Пешті қыздыру, соғуға арналған көміртекті аз қоспаланған болат және түсті металдан жасалған дайындамаларды жіберу, түсіру және қыздыру. Көтергіш көлік жабдықтарын еденнен басқару, оларды көтеру және жылжыту үшін жүктерді ілмектеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін балғалардың, горндар мен пештердің құрылысы мен жұмыс істеу қағидаты, аспаптар мен айлабұйымдардың қызметі мен пайдалану шарттары, металды горн мен пештерде қыздыру тәсілдері, шыңдау әдіптері мен шектерінің жүйесін, көтергіш көлік жабдықтарын басқару ережесі және ілмектеу жұмыстарының ережесі.
332. Балға және пресс ұстасы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құлап тұратын бөлшектері 1,5 т-ға дейінгі және сығымдағышының күші 8 МН-ге дейінгі (800 тс) салмақтағы балғамен түрлі маркадағы болаттан (жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімділерден басқа) және түсті металл қорытпаларынан жасалған қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектер мен дайындамаларды соғу. Бөлшектерді соғу, созғылау, шығару және түзету жөніндегі жұмыстарды орындау. Қарапайым және орташа күрделіктегі ұсталық аспап жасау. Аша түтікшелерін балғамен жұқарту. Қарапайым бөлшектерді ұсталық пісіру. Ыстық металды кесу. Дайындамаларды балғамен құрастыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін балғалардың, сығымдағыштардың, қыздыру пештерінің, көтергіш механизмдердің, құрылысы, соғу жолдары, жабдықтарды және айлабұйымдарды жұмысқа дайындау ережесі, шыңдағыштарды өңдеу әдіптері мен рұқсат шегі, металдың соғу қасиеті, көміртекті және қоспаланған болаттың қасиеті мен қыздыру және соғу режимдері, қызу температурасын айқындау аспаптарын пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) Баллоны емкостью до 50 л - ковка;
2) Башмаки - насадка на баллоны;
3) Болты, гайки - ковка;
4) Детали рессорного подвешивания, тележек подвижного состава и тяги стрелочных переводов - ковка, правка;
5) Зубы картофелекопателей - ковка;
6) Керны - ковка;
7) Клещи ручные кузнечные - ковка;
8) Ключи - ковка заготовок под штамповку;
9) Коуши диаметром до 20 мм - ковка;
10) Молотки, зубила, кувалды, топоры - ковка;
11) Оправка для резцов - ковка;
12) Оси колесных пар - протяжка;
13) Подножки, поручни, кронштейны, уголки - гибка;
14) Поковки прямоугольные весом до 30 кг - ковка;
15) Резцы крупные и резцедержатели фасонные - ковка;
16) Рычаги прямые, плоскогубцы, кусачки технические - ковка заготовок под штамповку;
17) Ступицы, оси, кулачки патронов, поводки - ковка;
18) Трубы - заспицовка (забивка) концов труб на молотах, прессах и ковочных машинах без нагрева;
19) Трубы - заспицовка (забивка) концов труб с нагревом на молотах, прессах и ковочных машинах;
20) Тяги прямые и с несколькими перегибами - ковка;
21) Угольники, тройники, фитинги - ковка;
22) Фильеры - запрессовка в стальную оправу под молотом и прессом;
23) Фланцы, кольца и диски диаметром до 300 мм - ковка с прошивкой отверстия;
24) Шестерни диаметром до 300 мм - ковка;
25) Шпонки, плитки, скобы - ковка;
26) Эксцентрики шатунов массой до 200 кг - ковка.
333. Кузнец на молотах и прессах 4-й разряд
Характеристика работ. Ковка простых и средней сложности деталей и заготовок из высоколегированных и жаропрочных сталей на молотах массой падающих частей до 3 т и прессах усилием до 15 МН (1500 тс.). Ковка сложных деталей и заготовок из сталей различных марок (кроме высоколегированных и жаропрочных) и сплавов цветных металлов на молотах с массой падающих частей до 1,5 т и прессах усилием до 8 МН (800 тс). Ковка простых и средней сложности деталей и заготовок из сталей различных марок (кроме высоколегированных и жаропрочных) и сплавов цветных металлов на молотах с массой падающих частей от 1,5 до 3 т и прессах усилием от 8 до 15 МН (от 800 до 1500 тс). Выполнение работ по протяжке, раскатке, отрубке заготовок, деталей и забивке концов труб для волочения. Свободная ковка штабиков из тугоплавких металлов и их сплавов. Раскатка толстостенных колец на подставных бойках и на специальных раскаточных станках. Кузнечная сварка и наварка сложных и средней сложности деталей. Установление последовательности переходов ковки деталей по шаблонам, сложным чертежам и эскизам с соблюдением заданных допусков и чистоты поверхности. Сборка крупных заготовок под молотом.
Должен знать: устройство молотов и прессов различных типов, сложные приемы ковки сложных поковок, порядок определения основных операций технологического процесса ковки, конструктивные особенности кузнечных нагревательных печей, устройство всех видов кузнечных инструментов и приспособлений, ковочные свойства сталей, режимы нагрева сталей различных марок, способы и приемы загрузки заготовок в печи и нагрев их, расчет длины заготовки и объема поковки.
Примеры работ:

1) Сыйымдылығы 50 л-ге дейінгі баллондар – соғу;
2) Башпақтар – баллонға қондыру;
3) Болттар, гайкалар – соғу;
4) Рессорлық ілмектеу, жылжымалы құрамды арбаның және стрелкалы ауыстыру тартпаларының бөлшектері – соғу, түзету;
5) Картоп қазғыштардың тістері – соғу;
6) Керндер – соғу;
7) Ұсталық қол шымшуырлары– соғу;
8) Диаметрі 20 мм-ге дейінгі сынабекітпелер – соғу;
9) Кілттер – дайындамаларды қалыптап соғу;
10) Балғалар, тістеуіктер, дөкір балға, балталар – соғу;
11) Кескіштердің жиектері – соғу;
12) Дөңгелек жұптарының осьтері – созғылау;
13) Ілме басқыштар, тұтқалар, кронштейндер, бұрыштықтар - ию;
14) Салмағы 30 кг-ға дейінгі тік бұрышты шыңдағыштар – соғу;
15) Ірі және үлгілік кескіш ұстағыштардың кескіштері – соғу;
16) Күпшектер, осьтер, патрон жұдырықтары, тізгіндер – соғу;
17) Түзу рычагтар, қысқаштар, техникалық тістеуіктер – дайындамаларды қалыптап соғу;
18) Құбырлар – балғамен, сығымдағышпен және соғу машинасымен қыздырып құбырлардың ұштарын қағып кіргізу;
19) Құбырлар - балғамен, сығымдағышпен және соғу машинасымен қыздырмай құбырлардың ұштарын қағып кіргізу;
20) Түзу және бірнеше иінді жетектер – соғу;
21) Бұрыштықтар, үштіктер, фитингілер – соғу;
22) Фильерлер – балғамен және сығымдағышпен болат жиекке сығымдау;
23) Фланецтер, сақиналар және диаметрі 300 мм-ге дейінгі дискілер – саңылау тесіп соғу;
24) Диаметрі 300 мм-ге дейінгі тісті дөңгелектер – соғу;
25) Шпонкалар, тақтайшалар, қапсырмалар - соғу;
26) Салмағы 200 кг-ға дейінгі шатундардың эксцентриктері – соғу.
333. Балға және пресс ұстасы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құлап тұратын бөлшектері 3 т-ға дейінгі және сығымдағышының күші 15 МН-ге дейінгі (1500 тс) салмақтағы балғамен жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімділерден болаттан және түсті металл қорытпаларынан жасалған қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектер мен дайындамаларды соғу. Құлап тұратын бөлшектері 1,5 т-ға дейінгі және сығымдағышының күші 8 МН-ге дейінгі (800 тс) салмақтағы балғамен түрлі маркадағы болаттан (жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімділерден басқа) және түсті металл қорытпаларынан жасалған күрделі бөлшектер мен дайындамаларды соғу. Құлап тұратын бөлшектері 1,5 т-дан 3 т-ға дейінгі және сығымдағышының күші 8 МН-дан 15 МН-ға дейінгі (800 тс-дан 1500 тс-ға дейінгі) салмақтағы балғамен түрлі маркадағы болаттан (жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімділерден басқа) және түсті металл қорытпаларынан жасалған қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектер мен дайындамаларды соғу. Дайындамаларды, бөлшектерді соғу, созғылау, кесу және құбырлардың ұштарын тарту үшін толтыру жөніндегі жұмыстарды орындау. Баяу балқитын металдар мен олардың қорытпаларынан жасалған штабиктерді еркін түрде соғу. Қабырғалары қалың сақиналарды тұғырықты бойкалар мен арнайы кеңейтетін станоктарда дөңгелетіп кеңейту. Күрделі және орташа күрделіктегі бөлшектерді ұсталық пісіру және пісіру. Бөлшектерді соғудың өтпелерінің кезектілігін берілген шектерді және бетінің тазалығын сақтай отырып орнату. Ірі дайындамаларды балғамен құрастыру.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі балғалар мен сығымдағыштардың құрылысы, күрделі шыңдағыштарды соғу жолдары, соғудың технологиялық процесінің негізгі операцияларын айқындау тәртібі, ұсталық қыздыру пештерінің құрылымдық ерекшеліктері, ұсталық аспаптар мен айлабұйымдардың барлық түрлерінің құрылысы, болаттың соғу қасиеттері, түрлі маркадағы болатты қыздыру режимі, пештердегі дайындамаларды толтыру, оларды қыздыру тәсілдері мен жолдары, дайындаманың ұзындығын және шыңдағыш көлемін есептеу.
Жұмыс үлгілері

Ковка сложных деталей и заготовок из сталей различных марок (кроме высоколегированных и жаропрочных) и сплавов цветных металлов на молотах с массой падающих частей до 1,5 т и прессах усилием до 8 МН (800 тс):
1) Баллоны емкостью до 50 л - ковка;
2) Баллоны емкостью свыше 50 л - ковка;
3) Баллоны под давлением 10 МПа и выше - насадка башмаков;
4) Бандажи с внутренним диаметром до 500 мм - ковка с раскаткой;
5) Брусья буферные и швеллерные, пояса тележек подвижного состава - правка;
6) Буры диаметром до 40 мм и длиной до 4000 мм - ковка и правка;
7) Валы одно-, двух- и трехколенчатые массой до 500 кг - ковка;
8) Валы с фланцами и без фланцев массой до 500 кг - ковка;
9) Детали автосцепки тормозной рычажной передачи, тележки подвижного состава - ковка и правка;
10) Заготовки для штамповки деталей из цветных сплавов - ковка;
11) Звенья и цепи в сборе - ковка;
12) Инструмент кузнечный - ковка;
13) Инструмент режущий специальный и вспомогательный - ковка;
14) Кольца с наружным диаметром до 500 мм и высотой до 250 мм - раскатка;
15) Коуши диаметром свыше 20 до 48 мм - ковка;
16) Крыши полувагонов - ковка, правка;
17) Крючки хирургические для разведения краев ран, подъемники медицинские гинекологические - ковка заготовок под штамповку;
18) Лента тормозная для брашпиля диаметром до 550 мм - ковка;
19) Муфты соединительные с наружным диаметром фланца до 300 мм с прошивкой и без прошивки отверстий - ковка;
20) Оси вагонные - ковка;
21) Рукоятки и рычаги сложной конфигурации - ковка;
22) Стойка культиваторов - ковка;
23) Струнки подбуксовые – ковка;
24) Суфле металлическое пассажирского вагона - ковка, правка;
25) Трубы - заспицовка (забивка) концов труб на молотах, прессах и ковочных машинах с нагревом;
26) Цапфы - ковка;
27) Шатуны массой до 100 кг - ковка;
28) Шестерни тонкостенные диаметром до 500 мм - ковка.
Ковка простых и средней сложности деталей и заготовок из сталей различных марок (кроме высоколегированных и жаропрочных) и сплавов цветных металлов на молотах с массой падающих частей от 1,5 до 3 т и прессах усилием от 8 до 15 МН (от 800 до 1500 тс), а также из высоколегированных и жаропрочных сталей на молотах с массой падающих частей до 3 т и прессах усилием до 15 МН (1500 тс):
1) Валы ступенчатые с фланцами массой до 1000 кг - ковка;
2) Втулки вкладышей диаметром до 500 мм, длиной до 250 мм -ковка;

Құлап тұратын бөлшектері 1,5 т-ға дейінгі және сығымдағышының күші 8 МН-ге дейінгі (800 тс) салмақтағы балғамен түрлі маркадағы болаттан (жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімділерден басқа) және түсті металл қорытпаларынан жасалған күрделі бөлшектер мен дайындамаларды соғу:
1) Сыйымдылығы 50 л-ге дейінгі баллондар – соғу;
2) Сыйымдылығы 50 л-ден жоғары баллондар – соғу;
3) Қысымы 10 МПа және жоғары баллондар – башмақтарын отырғызу;
4) Ішкі диаметрі 500 мм-ге дейінгі бандаждар – дөңгелетіп соғу;
5) Буферлік және швеллерлі брустар, жылжымалы құрамдағы арбалардың белдіктері – түзету;
6) Диаметрі 40 мм-ге және ұзындығы 4000 мм-ге дейінгі бурлар – соғу және түзету;
7) Салмағы 500 кг-ға дейінгі бір, екі, үш иінді біліктер – соғу;
8) Салмағы 500 кг-ға дейінгі фланецті және фланецсіз біліктер – соғу;
9) Автоматты түрде тіркесу бөлшектері, жылжымалы құрамды рычагты тежегішті ауыстыру – соғу және түзету;
10) Түсті қорытпалардан жасалған бөлшектерді қалыптауға арналған дайындамалар – соғу;
11) Звенолар мен шынжырлар жиынтығы – соғу;
12) Ұста аспабы – соғу;
13) Арнайы кесетін және қосалқы аспап – соғу;
14) Сыртқы диаметрі 500 мм-ге дейінгі және биіктігі 250 мм-ге дейінгі сақиналар – дөңгелетіп кеңейту;
15) Диаметрі 20 мм-ден жоғары 48 мм-ге дейінгі коуштар –соғу;
16) Жартылай вагондардың шатырлары –соғу, түзету;
17) Жараны таратуға арналған хирургиялық ілмектер, медициналық гинекологиялық көтергіштер – дайындамаларды қалыптап соғу;
18) Брашпильге арналған диаметрі 550 мм-ге дейінгі тежегіш таспалар – соғу;
19) Фланецтің сыртқы диаметрі 300 мм-ге дейінгі саңылауларын тесіп және теспей біріктіру муфталары – соғу;
20) Вагон осьтері – соғу;
21) Күрделі конфигурациялы тұтқа саптар мен рычагтар – соғу;
22) Культиватор тірегі – соғу;
23) Жартылай буксты ішектер – соғу;
24) Жолаушы вагонының металл суфлесі – соғу, түзету;
25) Құбырлар – балғамен, сығымдағышпен және соғатын машинамен қыздырып құбырлардың ұштарын (ұрып) кіргізу;
26) Цапфалар – соғу;
27) Салмағы 100 кг-ға дейінгі шатундар – соғу;
28) Диаметрі 500 мм-ге дейінгі жұқа қабатты тісті дөңгелектер – соғу.
Құлап тұратын бөлшектері 1,5 т-дан 3 т-ға дейінгі және сығымдағышының күші 8 МН-дан 15 МН-ға дейінгі (800 тс-дан 1500 тс-ға дейінгі) салмақтағы балғамен түрлі маркадағы болаттан (жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімділерден басқа) және түсті металл қорытпаларынан жасалған қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектер мен дайындамаларды соғу:
1) Салмағы 1000 кг-ға дейінгі фланецтермен сатылы біліктер – соғу;
2) Диаметрі 500 мм-ге, ұзындығы 250 мм-ге дейінгі жапсырмалардың төлкелері – соғу;

3) Заготовки из цветных сплавов - протяжка и отрубка;
4) Инструмент кузнечный - ковка;
5) Крюки двурогие для кранов грузоподъемностью до 10 т - ковка с раскаткой;
6) Рычаги разной конфигурации - ковка заготовок под штамповку;
7) Стали высоколегированные и жаропрочные - отрубка на заготовки;
8) Тяги двухголовковые длиной до 2000 мм - ковка;
9) Фланцы, кольца и диски диаметром свыше 300 до 500 мм - ковка с прошивкой отверстия;
10) Шестерни диаметром свыше 300 до 500 мм - ковка.
334. Кузнец на молотах и прессах 5-й разряд
Характеристика работ. Ковка сложных деталей и заготовок из высоколегированных и жаропрочных сталей определенного сортамента на молотах с массой падающих частей до 3 т и прессах усилием до 15 МН (1500 тс). Ковка деталей различных профилей и размеров из слитков на молотах с массой падающих частей до 8 т и прессах усилием до 30 МН (3000 тс). Ковка простых и средней сложности деталей и заготовок из сплавов цветных металлов, из сталей различных марок, в том числе высоколегированных и жаропрочных, на молотах с массой падающих частей свыше 3 т и прессах усилием 15 МН (1500 тс). Ковка сложных деталей и заготовок из сталей различных марок (кроме высоколегированных и жаропрочных) и сплавов цветных металлов на молотах с массой падающих частей свыше 1,5 т и прессах усилием от 8 до 15 МН (от 800 до 1500 тс). Ковка деталей при минимальном числе нагревов с соблюдением установленных припусков и допусков. Выполнение работ по протяжке, раскатке, отрубке сложных деталей и заготовок на указанных выше молотах и прессах. Ковка баллонов разной емкости из сталей различных марок.
Должен знать: устройство и принцип работы гидравлических, парогидравлических прессов и паровоздушных молотов различных типов, конструкцию всех видов кузнечного инструмента и приспособлений, строение и пороки слитков, проката и кузнечных поковок.
Примеры работ:
Ковка простых и средней сложности деталей и заготовок из сталей различных марок, в том числе высоколегированных и жаропрочных, и из сплавов цветных металлов на молотах с массой падающих частей свыше 3 т и прессах усилием свыше 15 МН (1500 тс), а также сложных деталей и заготовок из сталей различных марок (кроме высоколегированных и жаропрочных) и сплавов цветных металлов на молотах с массой падающих частей от 1,5 до 3 т и прессах усилием от 8 до 15 МН (от 800 до 1500 тс) и из высоколегированных и жаропрочных сталей на молотах с массой падающих частей до 3 т и прессах усилием до 15 МН (1500 тс):

3) Түсті қорытпалардан жасалған дайындамалар – созғылау және кесу;
4) Ұста аспабы – соғу;
5) 10 т-ға дейін жүк көтеретін крандарға арналған екі тұмсықты ілмектер – дөңгелетіп соғу;
6) Түрлі конфигурациялы рычагтар – дайындамаларды қалыптап соғу;
7) Жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімді болат – дайындамаларды кесу;
8) Ұзындығы 2000 мм-ге дейінгі екі басты жетектер – соғу;
9) Диаметрі 300-ден жоғары 500 мм-ге дейінгі фланецтер, сақиналар мен дискілер – саңылауларды тесіп соғу;
10) Диаметрі 300-ден асатын 500 мм-ге дейінгі тісті дөңгелектер – соғу.
334. Балға және пресс ұстасы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құлап тұратын бөлшектері 3 т-ға дейінгі және сығымдағышының күші 15 МН-ге дейінгі (1500 тс) салмақтағы балғамен жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімділерден болаттан және түсті металл қорытпаларынан жасалған күрделі бөлшектер мен дайындамаларды соғу. Құлап тұратын бөлшектері 8 т-ға дейінгі және сығымдағышының күші 30 МН-ге дейінгі (3000 тс) салмақтағы балғамен түрлі кескіндегі бөлшектер мен мөлшердегі құймаларды соғу. Құлап тұратын бөлшектері 3 т-дан жоғары және сығымдағышының күші 15 МН (1500 тс) салмақтағы түсті металл қорытпаларынан, түрлі маркадағы, оның ішінде жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімді болаттан жасалған қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектер мен дайындамаларды соғу. Құлап тұратын бөлшектері 1,5 т-дан жоғары 3 т-ға дейінгі және сығымдағышының күші 8 МН-дан жоғары 15 Мн-ге дейінгі (800-ден 1500 тс) салмақтағы балғамен түрлі маркадағы болаттан (жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімділерден басқа) және түсті металл қорытпаларынан жасалған күрделі бөлшектер мен дайындамаларды соғу. Белгіленген әдіптер мен рұқсат шегін сақтай отырып барынша аз қыздырып бөлшектерді соғу. Жоғарыда аталған балға және сығымдағышта күрделі бөлшектер мен дайындамаларды созғылау, дөңгелетіп кеңейту, кесу жөніндегі жұмыстарды орындау. Түрлі маркадағы болаттан жасалған түрлі сыйымдылықтағы баллондарды соғу.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі гидравликалық, бугидравликалық сығымдағыштар мен бу-ауа балғасының құрылғысы мен жұмыс істеу қағидаты, ұсталық аспаптар мен айлабұйымдардың барлық түрлерінің құрылымы, құймалардың, илемдер мен ұсталық шыңдағыштардың құрылысы мен ақаулары.
Жұмыс үлгілері
Құлап тұратын бөлшектері 3 т-дан жоғары және сығымдағышының күші 15 МН (1500 тс) салмақтағы түсті металл қорытпаларынан, түрлі маркадағы, оның ішінде жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімді болаттан жасалған қарапайым және орташа күрделіктегі, сондай-ақ құлап тұратын бөлшектері 1,5 т-дан жоғары 3 т-ға дейінгі және сығымдағышының күші 8 МН-дан жоғары 15 Мн-ге дейінгі (800-ден 1500 тс) салмақтағы балғамен түрлі маркадағы болаттан (жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімділерден басқа) және түсті металл қорытпаларынан жасалған күрделі бөлшектер мен дайындамаларды соғу:

1) Баллоны емкостью свыше 50 л - ковка;
2) Бандажи с внутренним диаметром свыше 500 до 2000 мм - ковка с раскаткой;
3) Валы гребные, упорные диаметром до 400 мм - ковка;
4) Валы одно-, двух- и трехколенчатые массой свыше 500 кг - ковка;
5) Валы с фланцем массой 500 кг до 10 т - ковка;
6) Ключи фигурные длиной свыше 800 мм - ковка;
7) Кольца с наружным диаметром свыше 500 мм и высотой свыше 250 мм - раскатка;
8) Крюки однорогие для кранов и подъемников - ковка;
9) Лента тормозная для брашпиля диаметром свыше 550 мм до 1300 мм - ковка;
10) Муфты соединительные с наружным диаметром фланца свыше 300 мм с прошивкой и без прошивки отверстий - ковка;
11) Стопоры для сталеразливочных ковшей - правка;
12) Тяги фигурные по шаблону - ковка;
13) Шатуны кривошипные прессов - ковка;
14) Шестерни тонкостенные диаметром свыше 500 мм - ковка;
15) Шпиндели металлорежущих станков - ковка.
Ковка деталей различных профилей и размеров из слитков на молотах с массой падающих частей до 8 т и прессах усилием до 30 МН (3000 тс):
1) Валы коленчатые с шестью коленьями, расположенными в одной плоскости, - ковка;
2) Валы ступенчатые с фланцами массой свыше 1000 кг - ковка;
3) Валы эксцентриковые свыше 50 кг, регулировочные - ковка;
4) Втулки для вкладышей диаметром свыше 500 мм, длиной свыше 250 мм - ковка;
5) Крюки двурогие для кранов грузоподъемностью свыше 10 до 200 т - ковка;
6) Противовесы коленчатых валов тракторов - ковка;
7) Рычаги, кронштейны массой свыше 500 кг - ковка;
8) Слитки массой до 20 т - протяжка и разделка, отрубка заготовок;
9) Фланцы, кольца и диски диаметром свыше 500 мм - ковка с прошивкой отверстий;
10) Шатуны двигателей больших мощностей - ковка;
11) Шатуны массой свыше 100 до 500 кг - ковка;
12) Шестерни диаметром свыше 500 мм – ковка.
335. Кузнец на молотах и прессах 6-й разряд
Характеристика работ. Ковка сложных деталей и заготовок из сталей различных марок, в том числе высоколегированных и жаропрочных, из сплавов металлов на молотах с массой падающих частей свыше 3 т и прессах усилием свыше 15 МН (1500 тс). Ковка деталей различных профилей и размеров из слитков на молотах с массой падающих частей свыше 8 т и прессах усилием свыше 30 МН (300 тс). Установление наиболее рациональной последовательности переходов ковки. Обеспечение подготовки всех агрегатов и механизмов к работе, контроль за качеством поковок.
Должен знать: конструкционные особенности гидравлических, парогидравлических прессов и паровоздушных молотов различной мощности, устройство кузнечных нагревательных печей и подъемно-транспортных механизмов, применяемых в кузнечном производстве, способы изготовления кузнечного инструмента и приспособлений, применяемых при свободной ковке, основные причины выхода из строя прессов, молотов, штампов, бойков и способы их предупреждения, способы устранения вредных влияний ковки на механические свойства стали, способы определения массы поковок и размеров слитков для поковок.
Примеры работ:

1) Сыйымдылығы 50 л-ден жоғары баллондар – соғу;
2) ішкі диаметрі 500-ден жоғары 200 мм-ге дейінгі бандаждар – дөңгелетіп соғу;
3) Диаметрі 400 мм-ге дейінгі еспе, тіректі біліктер – соғу;
4) Салмағы 500 кг-нан жоғары бір, екі және үш иінді біліктер – соғу;
5) Салмағы 500 кг-нан 10 т-ға дейінгі фланецті біліктер - соғу;
6) Ұзындығы 800 мм-ден асатын пішінді кілттер – соғу;
7) Сыртқы диаметрі 500 мм-ден жоғары және биіктігі 250 мм-ден асатын сақиналар – дөңгелетіп кеңейту;
8) Крандар мен көтергіштерге арналған бір тұмсықты ілмектер – соғу;
9) Диаметрі 550 мм-ден асатын 1300 мм-ге дейінгі брашпильге арналған тежегіш таспа – соғу;
10) Саңылауларын тесіп және теспей фланецтің сыртқы диаметрі 300 мм-ден асатын бірікпелі муфталар – соғу;
11) Болат құятын шөміштерге арналған стопорлар – түзету;
12) Шаблон бойынша кескінді жетектер – соғу;
13) Сығымдағыштардың қисық шатундары – соғу;
14) Диаметрі 500 мм-ден асатын жұқа қабырғалы тісті дөңгелектер – соғу;
15) Металл кесетін станоктардың шпинделі – соғу.
Құлап тұратын бөлшектері 8 т-ға дейінгі және сығымдағышының күші 30 МН-ге дейінгі (3000 тс) салмақтағы балғамен түрлі кескіндегі бөлшектер мен мөлшердегі құймаларды соғу:
1) Бір жазықтықта орналасқан алты иінді біліктер – соғу;
2) Салмағы 1000 кг-нан асатын фланецті иінді біліктер – соғу;
3) 50 кг-нан жоғары эксцентрикті біліктер – соғу;
4) Диаметрі 500 мм-ден асатын, ұзындығы 250 мм-ден жоғары жапсырмалардың төлкелері – соғу;
5) 10-нан жоғары 200 т-ға дейін жүк көтеретін крандарға арналған екі басты ілмектер – соғу;
6) Тракторлардың иінді біліктерінің қарсы салмақтары – соғу;
7) Салмағы 500 кг-ден асатын рычагтар, кронштейндер – соғу;
8) Салмағы 20 т-ға дейінгі құймалар – дайындамаларды созғылау және бөлу, кесу;
9) Диаметрі 500 мм-ден асатын фланецтер, сақиналар мен дискілер – саңылауын тесіп соғу;
10) Қуатты қозғалтқыш шатундары – соғу;
11) Салмағы 100-ден жоғары 500 кг-ға дейінгі шатундар – соғу;
12) Диаметрі 500 мм-ден асатын тісті дөңгелектер – соғу.
335. Балға және пресс ұстасы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құлап тұратын бөлшектері 3 т-дан жоғары және сығымдағышының күші 15 МН-ден жоғары (1500 тс) салмақтағы балғамен түрлі маркадағы, оның ішінде жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімді болаттан және түсті металл қорытпаларынан жасалған күрделі бөлшектер мен дайындамаларды соғу. Құлап тұратын бөлшектері 8 т-дан асатын және сығымдағышының күші 30 МН-дан асатын (300 тс) салмақтағы балғамен түрлі кескіндегі мөлшердегі бөлшектерді соғу. Соғу өтпелерінің барынша оңтайлы кезектілігін орнату. Барлық агрегаттар мен механизмдерді жұмысқа дайындауды қамтамасыз ету, шыңдағыштың сапасын бақылау.
Білуге тиіс: түрлі қуаттағы гидравликалық, бугидравликалық сығымдағыштардың және бу-ауа балғаларының құрылымдық ерекшеліктері, ұсталық өндірісінде қолданылатын ұсталық қыздырғыш пештердің және көтергіш көлік механизмдерінің құрылымы, еркін соғуда пайдаланылатын ұсталық аспап пен айлабұйымдар жасау тәсілдері, сығымдағыштардың, балғалардың, қалыптардың, бойколардың істен шығуының негізгі себептері мен олардың алдын алу тәсілдері, болаттың механикалық қасиетіне соғудың зиянды әсерін жою тәсілдері, шыңдағыштардың салмағын және шыңдағыштарға арналған құймалардың мөлшерін айқындау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері

Ковка сложных деталей и заготовок из сталей различных марок, в том числе высоколегированных и жаропрочных, из сплавов цветных металлов на молотах с массой падающих частей свыше 3 т и прессах усилием свыше 15 МН (1500 тс):
1) Бандажи с внутренним диаметром свыше 2000 мм - ковка с раскаткой;
2) Валы гребные, упорные диаметром свыше 400 мм - ковка;
3) Валы коленчатые с шестью коленами, расположенными в разных плоскостях - ковка;
4) Валы с фланцами массой свыше 10 т - ковка;
5) Лента тормозная для брашпиля диаметром свыше 1300 мм - ковка;
6) Рычаги подъемных и тяговых лебедок - ковка;
7) Серьги для подвески большого конуса доменных печей - ковка;
8) Трубы штанг малых конусов доменных печей - ковка.
Ковка деталей различных профилей и размеров из слитков на молотах с массой падающих частей свыше 8 т и прессах усилием свыше 30 МН (3000 тс):
1) Валы многоколенчатые с коленами, расположенными в разных плоскостях, массой свыше 10 т - ковка;
2) Крюки двурогие для кранов грузоподъемностью свыше 20 т - ковка;
3) Слитки массой свыше 20 т - протяжка, отрубка заготовок;
4) Шатуны массой свыше 500 кг - ковка;
5) Штанги больших конусов доменных печей - ковка.
Кузнец ручной ковки
336. Кузнец ручной ковки 2-й разряд
Характеристика работ. Ручная ковка простых деталей небольшой массы с соблюдением размеров и припусков на обработку. Протяжка и гибка круглого, квадратного и полосового металла. Гибка, оттяжка и высадка простых изделий из листового металла толщиной до 5 мм по шаблонам и эскизам. Сварка деталей из мягкой стали небольшого сечения и отрубка металла зубилом. Правка на плите, наковальне, в приспособлении вручную различных поковок и штампованных деталей простой конфигурации в холодном и горячем состоянии с проверкой по чертежам и шаблонам. Совместная работа с кузнецом более высокой квалификации в качестве молотобойца или подручного.
Должен знать: устройство кузнечного горна и печи, основы кузнечной сварки металла, свойства металла при ковке и правке определенных видов деталей, режим нагрева сталей различных марок, назначение и условия применения кузнечного инструмента, систему припусков и допусков на поковку.
Примеры работ:
1) Башмаки и серьги стрелочных переводов - ковка;
2) Болты и гайки с диаметром головки до 50 мм - ковка;
3) Ворота слесарные - ковка;
4) Державки для резцов сечением до 40 х 60 кв. мм - ковка;
5) Заготовки - отрубка;
6) Клинья - ковка;
7) Кольца из конструкционной стали с размером уголка до 45х45 мм и полосы до 45 мм - гибка;

Құлап тұратын бөлшектері 3 т-дан жоғары және сығымдағышының күші 15 МН-ден жоғары (1500 тс) салмақтағы балғамен түрлі маркадағы, оның ішінде жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімді болаттан және түсті металл қорытпаларынан жасалған күрделі бөлшектер мен дайындамаларды соғу:
1) Ішкі диаметрі 2000 мм-ден жоғары бандаждар – дөңгелетіп соғу;
2) Диаметрі 400 мм-ден жоғары тарақты, тіректі біліктер – соғу;
3) Түрлі жазықтықта орналасқан алты иінді біліктер – соғу;
4) Салмағы 10 т-дан асатын фланецті біліктер – соғу;
5) Диаметрі 1300 мм-ден асатын брашпильге арналған тежегішті таспа – соғу;
6) Көтергіш және жетекті шығыр рычагтары – соғу;
7) Домна пештерінің үлкен конусын ілуге арналған сырғалар – соғу;
8) Домна пештердің кіші конустарының штанг құбырлары – соғу.
Құлап тұратын бөлшектері 8 т-дан асатын және сығымдағышының күші 30 МН-дан асатын (300 тс) салмақтағы балғамен түрлі кескіндегі мөлшердегі бөлшектерді соғу:
1) Түрлі жазықтықта орналасқан салмағы 10 т-дан жоғары иінді көпиінді біліктер – соғу;
2) 20 т-дан асатын жүк көтеретін крандардың екітұмсықты ілмектер – соғу;
3) 20 т-дан жоғары құймалар – созғылау, дайындамаларды кесу;
4) Салмағы 500 кг-нан асатын шатундар – соғу;
5) Домна пештерінің үлкен конустарының штангілері – соғу.
Қолмен соғатын ұста
336. Қолмен соғатын ұста 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өңдеу мөлшерлері мен әдіптерін сақтай отырып шағын массалы қарапайым бөлшектерді қолмен соғу. Дөңгелек, төртбұрышты және жолақты металды созғылау және ию. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі шаблон және эскиз бойынша жаймалық металдан жасалған қарапайым бұйымдарды ию, созғылау және отырғызу. Шағын қималы жұмсақ болаттан жасалған бөлшектерді дәнекерлеу және металды тістеуікпен кесу. Қарапайым конфигурациялы түрлі шыңдағыштар мен қалыпталған бөлшектерді суықтай және ыстық күйінде сызба және шаблон бойынша тексере отырып қолмен плитада, төстерде, айлабұйымдарда түзету. Жоғарылау білікті ұстамен балға ұратын немесе көмекші ретінде бірлесіп жұмыс істеу.
Білуге тиіс: ұсталық горн және пештің құрылымы, металды ұсталық дәнекерлеу негіздері, бөлшектердің белгілі бір түрлерін соғу және түзету кезіндегі металдың қасиеті, ұсталық аспаптың қызметі мен пайдалану шарттары, шыңдауға әдіптер мен шегінің жүйесі.
Жұмыс үлгілері
1) Стрелкамен ауыстыратын башмақтар мен сырғалар – соғу;
2) Қалпағының диаметрі 50 мм-ге дейінгі болттар мен гайкалар – соғу;
3) Ұсталық қақпалар - соғу;
4) Қимасы 40х60 кв. мм-ге дейінгі кескіштерге арналған тұтқыштар – соғу;
5) Дайындамалар – кесу;
6) Сыналар – соғу;
7) 45х45 мм-ге дейін мөлшердегі бұрышта және 45 мм-ге дейінгі жолақпен құрылымдық болаттан жасалған сақиналар – ию;

8) Контррельсы для переездов, противоугоны и шаблоны для измерения зазоров и рельсовых стыков - ковка;
9) Крышки масленок, ползуны дышловых и кулисных механизмов паровозов - ковка;
10) Лапы буксовые - ковка;
11) Молотки, зубила, кувалды, топоры, гладилки - ковка;
12) Тяги, педали-держатели, кронштейны рессор автомобильные - правка;
13) Уголки - гибка;
14) Хомуты простые - гибка по шаблону;
15) Цепи мелкие некалиброванные - изготовление;
16) Шпонки - ковка.
337. Кузнец ручной ковки 3-й разряд
Характеристика работ. Ручная ковка по эскизам, шаблонам и образцам деталей средней сложности с чистовой отделкой поверхностей и точным соблюдением размеров. Гибка, оттяжка, отбортовка и высадка изделий средней сложности различной конфигурации из листового металла толщиной от 5 до 8 мм по чертежам и шаблонам. Нагонка рессорных хомутов в горячем состоянии на рессоры, имеющие в наборе до 10 листов, с правкой и проверкой по угольнику. Правка штампованных деталей из листового металла без горловин в горячем и холодном состоянии с проверкой по чертежам и шаблону. Изготовление инструмента, необходимого для кузнечных работ. Работа в качестве подручного с кузнецом более высокой квалификации при ковке сложных деталей с чистовой отделкой поверхностей, а также при гибке рессорных листов.
Должен знать: устройство воздуходувных установок, ковочные свойства основных металлов, способы гибки различных рессорных листов из стали различных марок, правила и приемы кузнечной сварки, размеры припусков на обработку и допуски на поковки, элементарные способы подсчета массы материала, необходимого для простейших поковок, режим нагрева и ковочную температуру стали различных марок, приемы и последовательность переходов ковки, правила ковки лошадей, типы подков, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов.
Примеры работ:
1) Болты и гайки с головкой диаметром свыше 50 мм - ковка;
2) Державки для резцов сечением свыше 40 х 60 кв. мм - ковка;
3) Держатели путеочистителя электровозов - ковка;
4) Детали рессорного подвешивания кузовов вагонов, автосцепки тележки подвижного состава - ковка;
5) Клещи ручные кузнечные - ковка;
6) Ключи накладные и торцовые - ковка;
7) Колеса, телеги, сани - ковка;
8) Кольца из конструкционной стали с размером уголка свыше 45 х 45 мм и полосы свыше 45 мм до размеров 100 х 100 и 100 мм - гибка;

8) Өткелдерге арналған контррельстері, саңылаулар мен рельсті жіктерді өлшеуге арналған айдауға қарсы қоюшы және шаблондар – соғу;
9) Май сауыттардың қақпақтары, паровоздардың терте және кулисалы механизмдерінің сырғыма тиектер – соғу;
10) Буксты табандар – соғу;
11) Балғалар, тістеуіктер, дөкір балғалар, балталар, тегістеуіштер – соғу;
12) Жетектер, педальдар – автомобиль рессорларының ұстағыштары, кронштейндері – түзету;
13) Бұрыштықтар – ию;
14) Қарапайым қамыттар – шаблон бойынша ию;
15) Калибрленбеген ұсақ шынжырлар – жасау;
16) Шпонкалар – соғу.
337. Қолмен соғатын ұста 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орташа күрделіктегі бөлшектерді бетін тазартып өңдеп және мөлшерлерін дәл сақтай отырып эскиз, шаблон және үлгі бойынша қолмен соғу. Қалыңдығы 5 мм-ден 8 мм-ге дейінгі шаблон және эскиз бойынша жаймалық металдан жасалған түрлі конфигурациядағы орташа күрделіктегі бұйымдарды ию, созғылау, жиектеу және отырғызу. Бұрыштық бойынша түзетіп және тексере отырып 10 жаймаға дейін жиынтығы бар рессорларға ыстық күйінде рессорлық қамыттарды кигізу. Мойны жоқ жайма металдан жасалған қалыпталған бөлшектерді суықтай және ыстық күйінде сызба және шаблон бойынша тексере отырып түзету. Ұсталық жұмыстарға қажетті аспап жасау. Жоғарылау білікті ұстамен балға ұратын немесе көмекші ретінде бетін тазартып өңдей отырып күрделі бөлшектерді соғуда, сондай-ақ рессорлық жаймаларды ию кезінде бірлесіп жұмыс істеу.
Білуге тиіс: ауа үрлейтін құрылғылардың құрылысы, негізгі металдардың созылымдылық қасиеті, түрлі маркадағы болаттан жасалған түрлі рессорлық жаймаларды июдің тәсілдері, ұсталық пісіру ережесі мен жолдары, өңделетін әдіптердің және шыңдағыштардың рұқсат шегі мөлшерлері, жай шыңдағыштарға қажетті материал массасын есептеудің қарапайым тәсілдері, түрлі маркадағы болатты қыздыру режимі және соғу температурасы, соғу өтпесінің жолдары мен кезектілігі, аттарды тағалау ережесі, тағалардың үлгілері, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану шарттары.
Жұмыс үлгілері
1) Диаметрі 50 мм-ден асатын қалпақты болттар мен гайкалар – соғу;
2) Қимасы 40х60 кв. мм-ден жоғары кескіштерге арналған ұстағыштар – соғу;
3) Электровоз жол тазартқыштарының ұстағыштары – соғу;
4) Вагондардың кузовтарын рессорлық ілмектеу бөлшектері, жылжымалы құрам арбаларының автоілінісуі – соғу;
5) Ұсталық қол шымшуырлары –соғу;
6) Үстеме және кесік кілттер – соғу;
7) Дөңгелектер, арбалар, шаналар – соғу;
8) Бұрышының мөлшері 45х45 мм және 45 мм-ден асатын жолақтарының мөлшері 100х100х100 мм-ге дейінгі құрылымдық болаттан жасалған сақиналар – ию;

9) Кольца, фланцы диаметром до 200 мм - ковка;
10) Костыли, крючья для изоляторов, хомуты - ковка;
11) Кронштейны и оси переходных площадок вагонов - ковка;
12) Муфты различные - ковка;
13) Обжимки - ковка;
14) Опоры балансиров букс тепловозов - ковка;
15) Подковы - ковка;
16) Пресс-формы массой до 10 кг - ковка деталей сменного оборудования;
17) Рамы из угловой стали - гибка;
18) Раскатки - ковка;
19) Сталь полосовая для кронштейнов подшипников ручного однобалочного крана - горячая гибка;
20) Хомуты длиной до 1000 мм - гибка;
21) Цепи диаметром до 25 мм - изготовление и сварка звеньев, изготовление гаков, стопоров и вертлюг;
22) Цепи диаметром до 40 мм - ремонт;
23) Шестерни диаметром до 150 мм - ковка с высадкой.
338. Кузнец ручной ковки 4-й разряд
Характеристика работ. Ручная ковка сложных деталей по чертежам и образцам. Гибка и сварка деталей в разных плоскостях. Сварка деталей из стали различных марок. Окончательная отделка деталей с соблюдением установленных размеров и припусков. Гибка, правка, отбортовка и высадка сложных и тяжеловесных изделий из листового металла толщиной от 8 до 12 мм и сортового металла всех размеров по чертежам, эскизам и шаблонам. Выбор режимов нагрева металла для ковки. Гибка рессорных листов по шаблону. Сборка рессор в комплект и пригонка листов по шаблону и к предыдущему листу. Нагонка рессорных хомутов на пакеты рессор, имеющие в наборе более 10 листов. Правка штампованных изделий различной конфигурации.
Должен знать: конструкцию горнов, печей и воздуходувных установок, порядок установления последовательности переходов ковки сложных деталей, технические условия на сборку комплектов рессор, способы подсчета массы металла поковок, ковочные свойства различных металлов и их назначение в процессе ковки.
Примеры работ:
1) Валы ведомые и ведущие редукторов главных вентиляторов тепловозов - ковка;
2) Валы одноколенные малых размеров - ковка;
3) Вилы - разводка и правка рогов;
4) Детали тормозной рычажной передачи подвижного состава - ковка и сварка;
5) Заготовка сложных штампов, фрез и другого режущего инструмента из специальных высокоуглеродистых сталей - ковка;
6) Кольца из полос размером свыше 100 мм - гибка;
7) Кольца, фланцы диаметром свыше 200 мм - ковка;
8) Котлы - гибка по шаблону задних и передних стенок;

9) Диаметрі 200 мм-ге дейін сақиналар, фланецтер – соғу;
10) Оқшаулағыштарға арналған балдақтар, ілмектер, қамыттар – соғу;
11) Вагондардың өтпелі алаңшаларының кронштейндері мен осьтері – соғу;
12) Түрлі муфталар – соғу;
13) Сығымдағыштар – соғу;
14) Тепловоз букстары теңгерімдерінің тіректері соғу;
15) Тағалар – соғу;
16) Массасы 10 кг-ге дейінгі сығымдағыш үлгілер – ауысымдық жабдық бөлшектерді соғу;
17) Бұрыштық болаттан жасалған рамалар – ию;
18) Жаймалар – соғу;
19) Бір арқалық қол краны подшипник кронштейндерге арналған жолақты болат – ыстықтай ию;
20) Ұзындығы 1000 мм-ге дейінгі қамыттар – ию;
21) Диаметрі 25 мм-ге дейінгі шынжырлар – звенолар жасау және пісіру, гактар, стопор және айналмалар жасау;
22) Диаметрі 40 мм-ге дейінгі шынжырлар – жөндеу;
23) Диаметрі 150 мм-ге дейінгі тісті дөңгелектер – отырғызып соғу.
338. Қолмен соғатын ұста 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сызбалар және үлгілер бойынша күрделі бөлшектерді қолмен соғу. Түрлі жазықтықта бөлшектерді ию және пісіру. Түрлі маркадағы болаттан жасалған бөлшектерді пісіру. Белгіленген мөлшерлер мен әдіптерді сақтай отырып бөлшектерді түпкілікті өңдеу. Қалыңдығы 8 мм-ден 12 мм-ге дейінгі шаблон және эскиз бойынша жаймалық металдан жасалған түрлі конфигурациядағы орташа күрделіктегі бұйымдарды ию, созғылау, жиектеу және отырғызу. Июге арналған металды қыздыру режимін таңдау. Рессорлық жаймаларды шаблон бойынша ию. Рессорларды жиынтыққа құрастыру және жайманы шаблон бойынша және алдыңғы жаймаға жеткізу. Жиынтықта 10 жаймалардан асатын рессорлардың пакетіне рессорлық қамыттарды жеткізу. Түрлі конфигурациялы қалыпталған бұйымдарды түзету.
Білуге тиіс: горндардың, пештер мен ауа үрлейтін құрылғылардың құрылымы, күрделі бөлшектерді соғу өтпесінің кезектілігін орнату тәртібі, рессор жиынтықтарын құрастырудың техникалық шарттары, шыңдағыш металының массасын есептеу тәсілдері, түрлі металдардың созылымдылық қасиеттері мен оларды соғу процесіндегі міндеті.
Жұмыс үлгілері
1) Тепловоздың бас желдеткіштерінің жетекші және бастаушы редуктор біліктері – соғу;
2) Шағын мөлшердегі бір иінді біліктер – соғу;
3) Ашалар – тістерін ажырату және түзету;
4) Жылжымалы құрамның тежегіш рычагты жіберу бөлшектері – соғу және пісіру;
5) Жоғары көміртекті арнайы болаттан жасалған күрделі қалыптарды, фрездерді және басқа да кесетін аспаптан жасалған дайындамалар – соғу;
6) Мөлшері 100 мм-ден асатын жолақтардан тұратын сақиналар – ию;
7) Диаметрі 200 мм-ден асатын сақиналар, фланецтер – соғу;
8) Қазандықтар – артқы және алдыңғы қабырғаларын шаблон бойынша ию;

9) Крюки упряжные - изготовление;
10) Листы автомобильных рессор - изготовление;
11) Листы прямые, согнутые и выбитые - оттяжка ласок;
12) Ножи разной конфигурации и размеров для прессов и ножниц - ковка;
13) Ножи сабельные для разрубки листового железа - ковка;
14) Подвески люлечные и шпинтоны тележек подвижного состава - ковка;
15)Пресс-формы массой свыше 10 кг - ковка деталей сменного оборудования;
16) Резаки для вырубки деталей верха обуви - ковка;
17) Резцы наварные специальные - ковка, заправка и приварка пластинок;
18) Резцы фасонные крупные - ковка;
19) Рычаги крыльев и кулисы семафоров - ковка;
20) Рычаги фасонные для подъемных столов массой до 250 кг - ковка;
21) Тройники - ковка;
22) Хомуты и кронштейны рессорные - ковка;
23) Цепи диаметром свыше 25 до 40 мм - изготовление и сварка звеньев, изготовление гаков, стопоров и вертлюг;
24) Цепи диаметром свыше 40 до 60 мм - ремонт;
25) Шестерни диаметром свыше 150 до 300 мм - ковка с высадкой.
339. Кузнец ручной ковки 5-й разряд
Характеристика работ. Ручная ковка, гибка, правка и сварка сложных деталей по чертежам и образцам с чистовой отделкой поверхностей. Гибка, правка и отбортовка крупных изделий из листового металла толщиной свыше 12 мм.
Должен знать: способы выполнения сложных кузнечных работ и сложные приемы ковки, режимы нагрева и охлаждения обрабатываемых металлов, изменения структуры металла в зависимости от режима нагрева.
Примеры работ:
1) Блоки шестерен механизма коробок скоростей - ковка;
2) Валы многоколенные - ковка;
3) Валы эксцентриковые - ковка;
4) Кольца дышловые, кривошипов и кулисного механизма, тяги кулисные и эксцентриковые паровозов - ковка;
5) Кольца из конструкционной стали с размером уголка свыше 100 x 100 мм и полосы свыше 100 мм - гибка;
6) Котлы - гибка и правка лобового и ухватного листов по шаблону;
7) Матрицы фасонные - ковка заготовок из специальных инструментальных сталей;
8) Цепи диаметром свыше 40 мм - изготовление и сварка звеньев, изготовление гаков, стопоров и вертлюг;
9) Цепи диаметром свыше 60 мм - ремонт.
Кузнец-штамповщик
340. Кузнец-штамповщик 2-й разряд
Характеристика работ. Горячая штамповка и гибка простых и средней сложности деталей на фрикционных и кривошипных прессах усилием до 1 МН (100 тс) и на гидравлических до 2 МН (200 тс). Обрезка заусенцев в холодном состоянии и чеканка деталей и изделий на прессах усилием до 2 МН (200 тс). Розжиг нагревательных печей и горнов. Загрузка и выгрузка металла из печей. Определение температуры нагрева заготовок. Выполнение работ подручного кузнеца-штамповщика при работе с кузнецом-штамповщиком более высокой квалификации. Крепление и регулировка штампов, закладка и установка деталей. Очистка и смазка штампов.
Должен знать: устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования, порядок операций при штамповке, назначение и правила установки ковочных и обрезных штампов, способы охлаждения и смазки штампов во время работы, назначение и условия применения специальных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов и приборов, режимы нагрева применяемых марок сталей, температуру нагрева металла, систему припусков и допусков на горячую штамповку.
Примеры работ:

9) Жегу ілмектері – жасау;
10) Түзу, бүктелген және соғылған жаймалар – ласкаларын тарту;
11) Автомобильді рессорлардың жаймалары – жасау;
12) Сығымдағыштар мен қайшыларға арналған түрлі конфигурациялы және мөлшердегі пышақтар – соғу;
13) Жаймалық темірді кесуге арналған қылыш пышақтар – соғу;
14) Жылжымалы құрамдағы аспалардың ілмелері мен арбалардың шпинтондары – соғу;
15) Массасы 10 кг-нан асатын сығымдағыш қалыптар – ауысымдық жабдық бөлшектерін соғу;
16) Аяқ киімнің жоғары жағы бөлшектерін кесуге арналған кескілер – соғу;
17) Арнайы пісірілген кескіштер – пластиналарды соғу, толтыру және дәнекерлеу;
18) Ірі үлгілік кескіштер – соғу;
19) Семафорлардың кулисалары және қанат рычагтары – соғу;
20) Массасы 250 кг-ға дейінгі көтергіш үстелдерге арналған үлгілік рычагтар – соғу;
21) Үштіктер – соғу;
22) Рессорлық қамыттар мен кронштейндер – соғу;
23) Диаметрі 25-тен 40 мм-ге дейінгі тізбектер – звенолар жасау және пісіру, гактар, стопорлар мен айналмалар жасау;
24) Диаметрі 40-тан 60 мм-ге дейінгі тізбектер – жөндеу;
25) Диаметрі 150-ден 300 мм-ге дейінгі тісті дөңгелектер – отырғызып соғу.
339. Қолмен соғатын ұста 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бетін тазартып өңдеп сызба және үлгілер бойынша күрделі бөлшектерді қолмен соғу, ию, түзету және пісіру. Қалыңдығы 12 мм-ден асатын жайма металдан жасалған ірі бұйымдарды ию, түзету және жиектеу.
Білуге тиіс: күрделі ұсталық жұмыстарды орындау тәсілдері мен соғудың күрделі жолдары, өңделетін металды қыздыру және салқындату режимдері, қызу режиміне қарай металл құрылымының өзгеруі.
Жұмыс үлгілері
1) Жылдамдық қораптары механизмінің тісті дөңгелек блоктары – соғу;
2) Көпиінді біліктер – соғу;
3) Эксцентрикті біліктер - соғу;
4) Оталғыш, қисық тісті және кулисалық механизм сақиналары, кулисалық және эксцентрикті паровоздардың жетектері – соғу;
5) Бұрыштық мөлшері 100х100 мм-ден асатын және жолақтары 100 мм-ден асатын құрылымдық болаттан жасалған сақиналар – ию;
6) Қазандықтар – шаблон бойынша алдыңғы және көсеу жаймаларды ию және түзету;
7) Үлгілік матрицалар – арнайы аспапты болаттан жасалған дайындамаларды соғу;
8) Диаметрі 40 мм-ден асатын тізбектер – звенолар жасау және пісіру, гактар, стопорлар мен айналмалар жасау;
9) Диаметрі 60 мм-ден асатын тізбектер – жөндеу;
Штампылаушы ұста
340. Штампылаушы ұста 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді күші 1 МН (100 тс) фрикционды және қисық тісті және гидравликалық 2 МН (200 тс) – дейінгі сығымдағыштарда ыстықтай қалыптау және ию. Металл бүршіктерін суықтай кесу және бөлшектер мен бұйымдарды күші 2 МН (200 тс) – қа дейінгі сығымдағыштарда кесу. Қыздыру пештері мен горндарды тұтату. Пештерден металды түсіру және толтыру. Дайындамаларды қыздыру температурасын айқындау. Жоғарырақ білікті штампылаушы ұстаның жұмысында көмекші штампылаушы ұстаның жұмысын орындау. Қалыптарды бекіту, бөлшектерді қалау және бекіту. Қалыптарды тазалау және майлау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу қағидаты, қалыптау кезіндегі операциялардың тәртібі, соғатын және кесетін қалыптардың қызметі мен орнату ережесі, қалыптарды жұмыс уақытында салқындату және майлау тәсілдері, арнайы айлабұйымдардың, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының қызметі және пайдалану шарттары, болаттың қолданылатын маркаларын қыздыру режимдері, металды қыздыру температурасы, ыстық қалыптау әдіптері мен рұқсат шегінің жүйесі.
Жұмыс үлгілері

1) Болты, гайки и заклепки диаметром до 25 мм - высадка;
2) Вилы - гибка трубок и шлицевание концов рогов;
3) Клинья буксовые и к противоугонам - штамповка;
4) Ключи накладные - чеканка;
5) Крышки шатунов автомашин - правка;
6) Подвески башмаков тормозных колодок и тормозных рукавов подвижного состава - штамповка;
7) Скобы, угольники, планки толщиной до 10 мм - гибка;
8) Фитинги для баллонов - штамповка.
341. Кузнец-штамповщик 3-й разряд
Характеристика работ. Горячая штамповка - высадка простых и средней сложности деталей на горизонтально-ковочных машинах усилием до 2 МН (200 тс). Горячая штамповка простых и средней сложности деталей на молотах с массой падающих частей до 1,5 т и на механических ковочных прессах усилием до 8 МН (800 тс). Горячая штамповка простых и средней сложности деталей на фрикционных и кривошипных прессах усилием свыше 1 до 3 МН (свыше 100 до 300 тс) и на гидравлических прессах усилием свыше 2 МН (200 тс); сложных деталей на фрикционных и кривошипных прессах усилием до 1 МН (100 тс). Гибка деталей и заготовок из листового и профильного металла на горизонтально-гибочных машинах в горячем и холодном состоянии. Чеканка деталей и изделий на прессах усилием свыше 2 до 8 МН (свыше 200 до 800 тс). Осадка, высадка, вытяжка, отрубка металла на указанных выше молотах и прессах. Прошивка неглубоких и прямоугольных отверстий. Правка деталей в холодном и горячем состоянии на молотах с массой падающих частей до 1,5 т и механических ковочных прессах усилием до 8 МН (800 тс). Установка и подналадка штампов под руководством наладчика. Обрезка заусенцев на прессах усилием свыше 2 до 5 МН (свыше 200 до 500 тс). Горячая штамповка простых и средней сложности деталей и изделий на полуавтоматических и автоматических линиях. Управление прессами, молотами и подъемно-транспортными механизмами. Пользование контрольно-измерительными приборами. Участие в текущем ремонте. Работа в качестве подручного с кузнецом-штамповщиком более высокой квалификации.
Должен знать: устройство обслуживаемых молотов, прессов, горизонтально-ковочных машин, правила обслуживания нагревательных печей и горнов, правила охлаждения, смазки и подготовки штампов к работе, ковочные свойства и режим нагрева углеродистых сталей различных сортов, способы штамповки в зависимости от марки металла и требуемой чистоты поверхности изделий, наименования, устройство и способы установки ковочных бойков, штампов и крепежных приспособлений, устройство специальных приспособлений, простого и средней сложности контрольно-измерительного инструмента и приборов, размеры припусков на обработку и допуски на горячую штамповку, способы и приемы загрузки заготовок в печи и нагрева их, устройство автоматических и полуавтоматических линий.
Примеры работ:

1) Диаметрі 25 мм-ге дейінгі болттар, гайкалар мен тойтарма шегелер – шығару;
2) Ашалар – түтікшелерді ию және мүйіздерінің ұштарын шлицтеу;
3) Буксты және айдауға қарсы қоюшы сыналар – қалыптау;
4) Жапсырма кілттер - нақыштау;
5) Автомашина шатундарының қақпақтары – түзету;
6) Тежегіш колодкалары башпақтары мен жылжымалы құрамның тежегіш жеңдерінің ілмелері – қалыптау;
7) Қалыңдығы 10 мм-ге дейінгі қапсырмалар, бұрыштықтар, планкалар – қалыптау;
8) Баллдарға арналған фитингілер – қалыптау.
341. Штампылаушы ұста 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді көлденең соғатын машинамен 2 МН (200 тс)-ка дейінгі күшпен ыстықтай қалыптау – шығару. Қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді құлап тұратын бөлшектерінің массасы 1,5 т-ға дейінгі балғамен және күші 8 МН-ге (800 тс) дейінгі соғатын механикалық сығымдағышта ыстықтай қалыптау. Қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді күші 1-ден 3 МН-ге (100-ден 300 тс-ге дейінгі) дейінгі фрикциялық және қисық тісті сығымдағыштарда және күші 2 МН-нан (200 тс) асатын гидравликалық сығымдағышта; күрделі бөлшектерді күші 1 МН (100 тс)-ке дейінгі қисық тісті сығымдағышта ыстықтай қалыптау. Жаймалық және кескінді металдан жасалған бөлшектер мен дайындамаларды көлденең иетін машинада ыстықтай және суықтай күйде ию. Бөлшектер мен бұйымдарды күші 2-ден 8 МН-ге (200-ден 800 тс-ке) дейінгі сығымдағыштарда нақыштау. Металды жоғарыда аталған балға және сығымдағышта отырғызу, шығару, созғылау, кесу. Терең емес және тік бұрышты саңылауларды тесу. 1,5 т-ға дейінгі массалы құлап тұратын балғамен және күші 8 МН (800 тс) –ге дейінгі соғатын механикалық сығымдағышпен бөлшектерді суықтай және ыстықтай күйде түзету. Баспаушының басшылығымен қалыптарды орнату және баптау. Күші 2-ден 5 МН (200-ден 500 тс-ке) дейінгі металл бүршіктерін кесу. Қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектер мен бұйымдарды жартылай автоматты және автоматты желілерде ыстықтай қалыптау. Сығымдағыштарды, балғаларды және көтергіш көлік механизмдерін басқару. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану. Ағымдағы жөндеуге қатысу. Көмекші ретінде жоғарылау білікті штампылаушы ұстамен бірге жұмыс істеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін балғалардың, сығымдағыштардың, көлденең соғатын машиналардың құрылысы, қыздыру пештері мен горндарға қызмет көрсету ережесі, қалыптарды салқындату, майлау және жұмысқа дайындау ережесі, түрлі сұрыптағы көміртекті болаттың созылыңқы қасиеті мен қыздыру режимі, металл маркасы мен бұйымдардың бетінің талап етілетін тазалығына қарай қалыптау тәсілдері, соғатын бойктардың, қалыптардың және бекіткіш айлабұйымдардың құрылымы және орнату тәсілдері, арнайы айлабұйымдардың, қарапайым және орташа күрделіктегі бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылысы, өңдеу әдіптері мен ыстықтай қалыптау рұқсат шегінің мөлшерлері, пешке дайындама салудың және оларды қыздырудың тәсілдері мен жолдары, автоматты және жартылай автоматты желілердің құрылысы.
Жұмыс үлгілері

Штамповка и высадка простых и средней сложности деталей на молотах с массой падающих частей до 1,5 т, на механических ковочных прессах усилием до 8 МН (800 тс) и горизонтально-ковочных машинах усилием до 2 МН (200 тс):
1) Болты, гайки и заклепки с диаметром свыше 25 мм - высадка;
2) Валики переключения коробок передач тракторов - высадка;
3) Вилки переключения тракторов - штамповка;
4) Гайки-барашки - штамповка;
5) Дверки дымовых коробок и днища воздушных резервуаров паровозов - штамповка;
6) Детали бортов платформ - штамповка;
7) Долота хирургические - штамповка;
8) Кольца подшипниковые - высадка;
9) Муфты - штамповка;
10) Пальцы траков - высадка;
11) Планки рессорных комплектов тележек подвижного состава - штамповка;
12) Скобы предохранительные тележек тормозной рычажной передачи подвижного состава - штамповка;
13) Скобы, угольники, планки толщиной свыше 10 мм - гибка;
14) Фланцы листовые диаметром до 150 мм - штамповка;
15) Цепи для талей - штамповка звена.
Штамповка простых и средней сложности деталей на фрикционных и кривошипных прессах усилием свыше 1 до 3 МН (свыше 100 до 300 тс) и на гидравлических прессах усилием свыше 2 МН (200 тс):
1) Ключи торцовые - гибка рукоятки;
2) Кронштейны - гибка;
3) Ручки дверные - штамповка;
4) Чаши - штамповка;
5) Шпингалеты оконные - штамповка.
Штамповка сложных деталей на фрикционных и кривошипных прессах усилием до 1 МН (100 тс):
1) Валы коленчатые дизелей;
2) Диафрагма хребтовых балок вагонов;
3) Коромысла и кольца уплотнительные дизелей;
4) Оси шестерен дизелей;
5) Раскосы ферм вагонов.
Правка деталей на молотах с массой падающих частей до 1,5 т и на механических ковочных прессах усилием до 8 МН (800 тс):
1) Крестовины карданных валов;
2) Стойка передних подвесок автомашины.
342. Кузнец-штамповщик 4-й разряд
Характеристика работ. Горячая штамповка сложных деталей на молотах с массой падающих частей до 1,5 т и на механических ковочных прессах усилием до 8 МН (800 тс). Горячая штамповка - высадка сложных деталей на горизонтально-ковочных машинах усилием до 2 МН (200 тс). Гибка деталей и заготовок на горизонтально-гибочных прессах (бульдозерах) усилием до 3 МН (300 тс). Горячая штамповка простых и средней сложности деталей на молотах с массой падающих частей свыше 1,5 до 3 т, на механических ковочных прессах усилием свыше 8 до 15 МН (свыше 800 до 1500 тс). Горячая штамповка-высадка простых и средней сложности деталей на горизонтально-ковочных машинах усилием свыше 2 до 12 МН (свыше 200 до 1200 тс). Горячая штамповка простых и средней сложности деталей на фрикционных и кривошипных прессах усилием (свыше 300 тс), сложных деталей - на прессах усилием свыше 1 до 3 МН (свыше 100 до 300 тс). Прошивка глубоких и сложных отверстий. Правка деталей в холодном и горячем состоянии на молотах с массой падающих частей свыше 1,5 до 8 т и на механических ковочных прессах усилием свыше 8 до 50 МН (свыше 800 до 5000 тс). Чеканка деталей и изделий на прессах усилием свыше 8 МН (800 тс). Обрезка заусенцев на прессах усилием свыше 5 МН (500 тс). Горячая штамповка сложных деталей и изделий на полуавтоматических и автоматических линиях. Работа в качестве подручного с кузнецом-штамповщиком более высокой квалификации.
Должен знать: устройство молотов, прессов, горизонтально-ковочных машин и нагревательных печей различных типов, конструктивные особенности бойков, ковочных и обрезных штампов, установочных и крепежных приспособлений, режимы нагрева, охлаждения и штамповки сталей различных марок и цветных металлов и сплавов, устройство, принципиальные схемы оборудования и взаимодействие механизмов автоматических и полуавтоматических линий.
Примеры работ:

Құлап тұратын бөлшектерінің массасы 1,5 т-ға дейінгі балғалардағы, күші 8 МН (800 тс)-қа дейінгі механикалық соғатын сығымдағыштарда және күші 2 МН (200 тс)-қа дейінгі көлденең соғатын машиналарда қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді қалыптау және шығару:
1) Диаметрі 25 мм-ден жоғары болттар, гайкалар мен тойтарма шегелер – шығару;
2) Тракторларды жіберу қораптарын қайта қосу біліктері – шығару;
3) Тракторды қайта қосу білікшелері – қалыптау;
4) Гайкалар – барашкалар – қалыптау;
5) Бу қораптарының есіктері мен паровоз резервуарларының түптері – қалыптау;
6) Платформа борттарының бөлшектері – қалыптау;
7) Хирургиялық қашаулар – қалыптау;
8) Подшипник сақиналары – шығару;
9) Муфталар – қалыптау;
10) Трак саусақтары – шығару;
11) Жылжымалы құрам арбалары рессорлық жинақтарының планкалары – қалыптау;
12) Жылжымалы құрам тежегіш рычагты жіберу арбаларының сақтандырғыш қапсырмалары – қалыптау;
13) Қалыңдығы 10 мм-ден жоғары қапсырмалар, бұрыштықтар, планкалар – ию;
14) Диаметрі 150 мм-ге дейінгі жаймалық фланецтер – қалыптау;
15) Тальға арналған тізбектер – звеноны қалыптау.
Күші 1-ден 3 МН (100-ден 300 тс-қа) дейінгі фрикциялық және қисық тісті сығымдағышта және күші 2 МН (200 тс) дейінгі гидравликалық сығымдағышта қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді қалыптау:
1) Кесік кілттер – тұтқа сапты ию;
2) Кронштейндер – ию;
3) Есік тұтқалары – қалыптау;
4) Тостағандар – қалыптау;
5) Терезе шпингалеттері – қалыптау.
Күші 1 МН (100 тс) дейінгі фрикциялы және қисық тісті сығымдағыштарда күрделі бөлшектерді қалыптау:
1) Дизельдің иінді біліктері;
2) Вагондардың жота арқалықтарының диафрагмасы;
3) Тығыздайтын дизельдердің күйентесі мен сақиналары;
4) Дизельдің тісті дөңгелектерінің осьтері;
5) Вагон фермаларының қиғаш тіректері.
Құлап тұратын бөлшектерінің массасы 1,5 м-ға дейінгі балғалармен және күші 8 МН (800 тс) – дейінгі механикалық соғатын сығымдағыштарда бөлшектерді түзету:
1) Карданды біліктердің айқастырмалары;
2) Автомашина алдыңғы ілмелерінің тіректері.
342. Штампылаушы ұста 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі бөлшектерді құлап тұратын бөлшектерінің массасы 1,5 т-ға дейінгі балғамен және күші 8 МН-ге (800 тс) дейінгі соғатын механикалық сығымдағышта ыстықтай қалыптау. Күрделі бөлшектерді көлденең соғатын машинамен 2 МН (200 тс)-қа дейінгі күшпен ыстықтай қалыптау. Бөлшектер мен дайындамаларды күші 3 МН (300 тс) –қа дейінгі көлденең иетін сығымдағышта ию. Қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді құлап тұратын бөліктерінің массасы 1,5-ден 3 МН-ге дейінгі балғаларда және күші 8 МН-нан (800 тс-дан 1500 тс) 15 МН-ға дейінгі механикалық соғатын сығымдағышта ыстықтай қалыптау. Қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді көлденең соғатын машинамен 2 МН (200 тс-дан 1200 тс)-ден 12 МН-қа дейінгі күшпен ыстықтай қалыптау және шығару. Қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді күші 1-ден 3 МН-ге (100-ден 300 тс-ге дейінгі) дейінгі фрикциялық және қисық тісті сығымдағыштарда; күрделі бөлшектерді күші 1 МН (100 тс)-ден 3 МН-ге дейінгі сығымдағышта ыстықтай қалыптау. Терең және күделі саңылауларды тесу. 1,5 т-дан жоғары 8 т-ға дейінгі массалы құлап тұратын балғамен және күші 8 МН (800 тс) –нен 50 МН-ге дейінгі соғатын механикалық сығымдағышпен бөлшектерді суықтай және ыстықтай күйде түзету. Бөлшектер мен бұйымдарды күші 8-ден (800 тс) асатын сығымдағыштарда нақыштау. Күші 5 МН (500 тс)-ден асатын сығымдағыштарда металл бүршіктерін кесу. Күрделі бөлшектер мен бұйымдарды жартылай автоматты және автоматты желілерде ыстықтай қалыптау. Көмекші ретінде жоғарылау білікті штампылаушы ұстамен бірге жұмыс істеу.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі балғалардың, сығымдағыштардың, көлденең соғатын машиналар мен қыздыру пештерінің құрылысы, бойктардың, соғатын және кесетін қалыптардың, орнататын және бекітетін айлабұйымдардың құрылымдық ерекшеліктері, түрлі маркадағы болатты және түсті металдар мен қорытпаларды қыздыру, салқындату және қалыптау режимдері, жабдықтардың принципиалды тәсімдері, құрылысы және автоматты және жартылай автоматты желі механизмдерінің өзара іс-әрекеті.
Жұмыс үлгілері

Штамповка сложных деталей на молотах с массой падающих частей до 1,5 т, на механических ковочных прессах усилием до 8 МН (800 тс) и на горизонтально-ковочных машинах усилием до 2 МН (200 тс):
1) Вал карданный - высадка концов вала;
2) Гайки корончатые - высадка;
3) Клапаны автомашины ЗИЛ-150 - высадка и штамповка;
4) Крестовины дифференциалов автомобилей - штамповка;
5) Крышки шатунов автомобилей - штамповка;
6) Подвески люлечные подвижного состава - высадка;
7) Ступицы дисков сцепления автомобилей - штамповка;
8) Фланцы карданного вала автомобилей - штамповка;
9) Шестерни коробки передач автомашины ГAЗ-51, ГAЗ-21 - высадка);
10) Шестерни тонкостенные диаметром до 100 мм -штамповка.
Штамповка простых и средней сложности деталей на молотах с массой падающих частей свыше 1,5 до 3 т, на механических ковочных прессах усилием свыше 8 до 15 МН (свыше 800 до 1500 тс) и на горизонтально-ковочных машинах усилием свыше 2 до 12 МН (свыше 200 до 1200 тс):
1) Валы ступенчатые тракторные - штамповка;
2) Вилки переключения коробки передач трактора, первой передачи и заднего хода автомашин ЗИЛ-130 - штамповка;
3) Ключи гаечные под болты - штамповка;
4) Кулачки разжимные коленчатых валов автомашин - высадка;
5) Пояса тележек четырехосных вагонов и тендеров - гибка и штамповка;
6) Рычаги поворотных кулис автомашин - высадка;
7) Рычаги сцепления коробки передач трактора - штамповка;
8) Сателлиты автомашин ЗИЛ -150 - штамповка;
9) Фланцы - гибка на фланцегибочной машине;
10) Фланцы карданных валов тепловозов - высадка;
11) Фланцы листовые диаметром свыше 150 мм - штамповка;
12) Храповики коленчатых валов автомобилей - высадка;
13) Цапфы, втулки, кольца диаметром до 150 мм - высадка;
14) Шестерни конические вторичных валов тракторов - высадка.
Штамповка простых и средней сложности деталей на фрикционных и кривошипных прессах усилием свыше 3 МН (300 тс):
1) Затяжки горизонтальных рычагов вагонов - штамповка и гибка;
2) Листы буферных брусов вагонов - штамповка и гибка.
Штамповка сложных деталей на фрикционных и кривошипных прессах усилием свыше 1 до 3 МН (свыше 100 до 300 тс):
1) Поршни дизелей;
2) Шкворни пассажирских вагонов.
Правка деталей на молотах с массой падающих частей свыше 1,5 до 8 т, на механических ковочных прессах усилием свыше 8 до 50 МН (свыше 800 до 5000 тс):

Құлап тұратын бөліктерінің массасы 1,5 т-ға дейінгі балғаларда, күші 8 МН (800 тс) – дейінгі механикалық соғатын сығымдағыштарда және күші 2 МН (200 тс) - дейінгі көлденең соғатын машинада күрделі бөлшектерді қалыптау:
1) Кардан білігі – біліктің ұштарын шығару;
2) Тәжді гайкалар – шығару;
3) ЗИЛ-150 автомашинасының клапандары – шығару және қалыптау;
4; Автомобиль дифференциалдарының айқастырмалары – қалыптау;
5) Автомобиль шатундарының қақпақтары – қалыптау;
6) Жылжымалы құрамдағы аспалы ілмелері – шығару;
7) Автомобиль тіркемелері дискілерінің күпшектері – қалыптау;
8) Автомобиль кардан білігінің фланецтері – қалыптау;
9) Диаметрі 100 мм-ге дейінгі жұқа қабырғалы тісті дөңгелектер – қалыптау;
10) ГАЗ-51, ГАЗ-21 автомашиналарының жіберу қораптарының тісті дөңгелектері – шығару.
Құлап тұратын бөліктерінің массасы 1,5 т-нен 3 т-ға дейінгі балғаларда, күші 8 МН (800 тс) 15 МН–ға дейінгі механикалық соғатын сығымдағыштарда және күші 2 МН (200 тс-дан 1200 тс-қа дейінгі) 12 МН-ға дейінгі көлденең соғатын машинада күрделі бөлшектерді қалыптау:
1) Трактордың сатылы біліктері – қалыптау;
2)Трактор жіберу қораптарын қайта қосу, ЗИЛ-132 автомашинасының алғаш жіберу және артқы жүрісінің ашалары – қалыптау;
3) Болтқа арналған гайкалық кілттер – қалыптау;
4) Автомашина иінді біліктерінің қысатын жұдырықшалары – шығару;
5) Төрт осьті вагондар мен тендерлердің арба белдіктері – ию және қалыптау;
6) Автомашина бұру кулисаларының рычагтары – шығару;
7) Трактор жіберу қораптарының тіркеме рычагтары – қалыптау;
8) ЗИЛ-150 автомашинасының сателлиттері – қалыптау;
9) Фланецтер – фланец иетін машинада ию;
10) Тепловоз кардан біліктерінің фланецтері – шығару;
11) Диаметрі 150 мм-ден жоғары жаймалық фланецтер – қалыптау;
12) Автомобиль иінді біліктерінің храповиктері – шығару;
13) Диаметрі 150 мм-ге дейінгі цапфалар, төлкелер, сақиналар – шығару;
14) Трактор қайталама біліктерінің коникалық тісті дөңгелектері – шығару.
Қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді күші 3 МН-ге (300 тс) дейінгі фрикциялық және қисық тісті сығымдағыштарда қалыптау:
1) Вагонның көлденең рычагтарының тартпалары – қалыптау және ию;
2) Вагон буферлік брустарының жаймалары – қалыптау және ию.
Күрделі бөлшектерді күші 1-ден жоғары 3 МН-ге (100-ден жоғары 300 тс-қа) дейінгі фрикциялық және қисық тісті сығымдағыштарда қалыптау:
1) Дизель поршендары;
2) Жолаушы вагонның шкворнялары.
1,5 т-дан жоғары 8 т-ға дейінгі массадағы құлап тұратын балғамен және күші 8 –ден (800-ден жоғары 5000 тс-қа дейінгі) 50 МН-ге дейінгі соғатын механикалық сығымдағышпен бөлшектерді түзету:

1) Валики кулачковые автомобилей;
2) Крестовины дифференциалов;
3) Шатуны тракторов и автомобилей ГAЗ-51, ЗИЛ-150.
343. Кузнец-штамповщик 5-й разряд
Характеристика работ. Горячая штамповка сложных деталей на молотах с массой падающих частей свыше 1,5 до 3 т и на механических ковочных прессах усилием свыше 8 до 15 МН (свыше 800 до 1500 тс). Горячая штамповка - высадка сложных деталей на горизонтально-ковочных машинах усилием свыше 2 до 12 МН (свыше 200 до 1200 тс). Горячая штамповка простых и средней сложности деталей на молотах с массой падающих частей 3 т и на механических ковочных прессах усилием свыше 15 МН (1500 тс). Горячая штамповка - высадка простых и средней сложности деталей на горизонтально-ковочных машинах усилием свыше 12 МН (1200 тс). Гибка деталей и заготовок на горизонтально-гибочных прессах (бульдозерах) усилием свыше 3 МН (300 тс). Горячая штамповка сложных деталей на фрикционных и кривошипных прессах усилием свыше 3 МН (300 тс). Правка на молотах с массой падающих частей свыше 8 т и на механических ковочных прессах усилием свыше 50 МН (5000 тс). Горячая штамповка сложных деталей и изделий на полуавтоматических и автоматических линиях.
Должен знать: кинематические схемы молотов, прессов, горизонтально-ковочных машин различных систем, ковочные свойства сталей различных марок, цветных металлов и сплавов, температуру начала и конца ковки металла, конструкцию автоматических и полуавтоматических линий.
Примеры работ:
Штамповка сложных деталей на молотах с массой падающих частей свыше 1,5 до 3 т, на механических ковочных прессах усилием свыше 8 до 15 МН (свыше 800 до 1500 тс) и на горизонтально-ковочных машинах усилием свыше 2,00 до 12 МН (свыше 200 до 1200 тс):
1) Балки люлечные тележек подвижного состава - штамповка;
2) Валики кулачковые автомашин - штамповка;
3) Валы коленчатые тракторов - штамповка
4) Вилки переключения 2-5 передач автомобилей ЗИЛ-130 - штамповка;
5) Головки под кулак шарнира и буксирного крюка автомашин - высадка;
6) Крюки буксирные автомашин - штамповка;
7) Траверсы тележек вагонов - штамповка;
8) Шатуны автомашин - штамповка;
9) Шатуны дизелей - штамповка;
10) Шатуны с крышкой трактора - штамповка;
11) Шестерни тонкостенные диаметром свыше 100 мм - штамповка.

1) Автомобильдің жұдырықшалы біліктері;
2) Дифференциалды айқастырмалар;
3) Тракторлар мен ГАЗ-51, ЗИЛ-150 автомобильдерінің шатундары.
343. Штампылаушы ұста 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі бөлшектерді құлап тұратын бөлшектерінің массасы 1,5-нан асатын 3 т-ға дейінгі балғамен және күші 8-ден жоғары 15 МН-ге (800-ден жоғары 1500 тс-қа дейінгі) дейінгі соғатын механикалық сығымдағышта ыстықтай қалыптау. Күрделі бөлшектерді көлденең соғатын машинамен 2-ден жоғары 12 МН (200-ден асатын 1200 тс)-қа дейінгі күшпен ыстықтай қалыптау. Қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді құлап тұратын бөліктерінің массасы 3 МН балғаларда және күші 15 МН-нан асатын (1500 тс) механикалық соғатын сығымдағышта ыстықтай қалыптау. Қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектерді көлденең соғатын машинамен 12 МН-нан асатын күшпен ыстықтай қалыптау және шығару. Бөлшектер мен дайындамаларды күші 3 МН (300 тс) –дан асатын көлденең иетін сығымдағышта (бульдозерде) ию. Күрделі бөлшектерді күші 3 МН-ден (300 тс) асатын фрикциялық және қисық тісті сығымдағыштарда ыстықтай қалыптау. 8 т-дан жоғары массалы құлап тұратын балғамен және күші 50 МН-дан асатын (5000 тс) соғатын механикалық сығымдағышпен бөлшектерді түзету. Күрделі бөлшектер мен бұйымдарды жартылай автоматты және автоматты желілерде ыстықтай қалыптау.
Білуге тиіс: түрлі жүйедегі балғалардың, сығымдағыштардың, көлденең соғатын машиналардың кинематикалық тәсімдері, түрлі маркадағы болаттың, түсті металдар мен қорытпалардың созылыңқы қасиеттері, металл соғу басталғанда және аяқталғандағы температурасы, автоматты және жартылай автоматты желілердің құрылымдары.
Жұмыс үлгілері
Құлап тұратын бөліктерінің массасы 1,5-нан 3 т-ға дейінгі балғаларда, күші 8-ден 15 МН (800-ден жоғары 1500 тс) –дейінгі механикалық соғатын сығымдағыштарда және күші 2-ден жоғары 12 МН (200-ден 1200 тс-қа дейінгі)- дейінгі көлденең соғатын машинада күрделі бөлшектерді қалыптау:
1) Жылжымалы құрамдағы арбалардың аспалы арқалықтары – қалыптау;
2) Автомашиналардың жұдырықшалы білікшелері – қалыптау;
3) Тракторлардың иінді біліктері - қалыптау;
4) ЗИЛ-130 автомобильдерінің жіберу 2-5 қайта қосу ашалары – қалыптау;
5) Автомашиналардың шарнир жұдырықшаларының және буксирлік ілмектерінің қалпақтары – шығару;
6) Автомашиналардың буксирлік ілмектері – қалыптау;
7) Вагон арбаларының траверстері – қалыптау;
8) Автомашиналардың шатундары – қалыптау;
9) Дизель шатундары – қалыптау;
10) Трактор қақпақтарының шатундары – қалыптау;
11) Диаметрі 100 мм-ден асатын жұқа қабырғалы тістегершіктер– қалыптау.

Штамповка простых и средней сложности деталей на молотах с массой падающих частей свыше 3 т, на механических ковочных прессах усилием свыше 15 МН (1500 тс) и на горизонтально-ковочных машинах усилием свыше 12 МН (1200 тс):
1) Валы коленчатые автомашин "Москвич" - штамповка;
2) Валы одноколенчатые тепловозов - штамповка;
3) Заготовки для коленчатых валов автомашин - штамповка;
4) Листы буферных брусьев вагонов и тендеров - штамповка;
5) Листы загрузочного люка вагонов - штамповка;
6) Фланцы диаметром 160 мм заднего моста трактора - высадка;
7) Фланцы полуосей автомашин - высадка;
8) Фланцы распределительных валов двигателей большой мощности - высадка;
9) Цапфы, втулки, кольца диаметром свыше 150 мм - высадка;
10) Шпиндели токарных станков - высадка.
Штамповка сложных деталей на фрикционных и кривошипных прессах усилием свыше 3 МН (300 тс):
1) Днища цистерн;
2) Крышки люков полувагонов.
Горячая правка в штампах и чеканка тяжелых деталей на молотах с массой падающих частей свыше 8 т и на механических ковочных прессах усилием свыше 50 МН (5000 тс):
1) Балки передних осей автомашин - правка и чеканка;
2) Валы коленчатые автомашин - правка;
3) Шатуны двигателей - правка и чеканка.
344. Кузнец-штамповщик 6-й разряд
Характеристика работ. Горячая штамповка сложных деталей на молотах с массой падающих частей свыше 3 т и на механических ковочных прессах усилием свыше 15 МН (1500 тс). Горячая штамповка-высадка сложных деталей на горизонтально-ковочных машинах усилием свыше 12 МН (1200 тс). Горячая штамповка сложных деталей повышенной точности из титановых и жаропрочных сталей и сплавов на высокоскоростных молотах. Изотермическая штамповка сложных деталей повышенной точности с минимальными припусками и без припусков на механическую обработку. Обеспечение подготовки всех агрегатов и механизмов к работе.
Должен знать: конструкцию молотов, прессов, горизонтально-ковочных машин и нагревательных печей различных типов, правила и способы установки и наладки штампов.
Примеры работ:
1) Валы коленчатые тракторов - штамповка;
2) Валы многоколенчатые - штамповка;
3) Валы распределительные мощных двигателей - штамповка;
4) Кожухи полуосей и сферы гидравлических опор автомашин-штамповка-высадка на горизонтально-ковочных машинах;
5) Лопатки компрессоров авиадвигателей из титановых и жаропрочных сплавов - высокоскоростная штамповка;

Құлап тұратын бөліктерінің массасы 3 т-дан асатын балғаларда, күші 15 МН–нан асатын (1500 тс) механикалық соғатын сығымдағыштарда және күші 12 МН-дан асатын (1200 тс) көлденең соғатын машинада күрделі бөлшектерді қалыптау:
1) Тепловоздардың бір иінді біліктері – қалыптау;
2) "Москвич" автомашинасының иінді біліктері – қалыптау;
3) Автомашиналардың иінді біліктерінің дайындамалары – қалыптау;
4) Вагондар мен тендерлердің буферлік брустарының жаймалары – қалыптау;
5) Вагондардың тиейтін люгінің жаймалары – қалыптау;
6) Трактордың артқы мостының диаметрі 160 мм фланецтері – шығару;
7) Автомашиналардың жартылай ось фланецтері – шығару;
8) Жоғары қуаттылықтағы қозғалтқыштағы тарату біліктерінің фланецтері – шығару;
9) Диаметрі 150 мм-ден асатын цапфалар, төлкелер, сақиналар – шығару;
10) Токарлық станоктардың шпиндельдері – шығару.
Күші 3 МН-дан асатын (300 тс) фрикциялық және қисық тісті сығымдағыштарда күрделі бөлшектерді қалыптау:
1) Цистерналардың түптері;
2) Жартылай вагон люктарының қақпақтары.
Құлап тұратын бөліктерінің массасы 8 т-дан жоғары балғаларда және күші 50 МН-нан асатын (5000 тс) механикалық соғатын сығымдағыштарда ауыр бөлшектерді қалыптарда ыстықтай түзету және нақыштау:
1) Автомашинаның алдыңғы ось арқалықтары – түзету және нақыштау;
2) Автомашиналардың иінді біліктері – түзету;
3) Қозғалтқыштардың шатундары – түзету және нақыштау.
344. Штампылаушы ұста 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі бөлшектерді құлап тұратын бөлшектерінің массасы 3 т-дан жоғары балғамен және күші 15 МН-ден (1500 тс-тан жоғары) жоғары соғатын механикалық сығымдағышта ыстықтай қалыптау. Күрделі бөлшектерді көлденең соғатын машинамен 12 МН-ден (1200 тс) жоғары күшпен ыстықтай қалыптау – шығару. Жоғары жылдамдықтағы балғаларда титан және ыстыққа төзімді болат пен қорытпадан жасалған жоғары дәлдіктегі күрделі бөлшектерді ыстықтай қалыптау. Техникалық өңдеуге ең төменгі әдіппен және әдіпсіз жоғары дәлдіктегі күрделі бөлшектерді изотермиялық қалыптау. Барлық агрегаттар мен механизмдерді жұмысқа дайындауды қамтамасыз ету.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі балғалардың, сығымдағыштардың, көлденең соғатын машиналар мен қыздыру пештерінің құрылымы, қалыптарды орнату және баптау ережесі мен тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Тракторлардың иінді біліктері – қалыптау;
2) Көп иінді біліктер – қалыптау;
3) Қуатты қозғалтқыштардың тарату біліктері – қалыптау;
4) Автомашина гидравликалық тіректерінің жартылай осьтерінің қаптары мен сфералары – көлденең соғатын машиналарда шығару;
5) Титан және ыстыққа төзімді қорытпалардан жасалған авиақозғалтқыш компрессорларының жауырындары – жоғары жиіліктегі қалыптау;

6) Пилоны, фланцы авиадвигателей из титановых сплавов- изотермическая штамповка;
7) Траверсы, шатуны мощных двигателей - штамповка.
Кузнец-штамповщик на ротационных машинах
345. Кузнец-штамповщик на ротационных машинах 3-й разряд
Характеристика работ. Горячая ковка вольфрамовых, молибденовых и других тугоплавких металлов диаметром до 11 мм на ротационных ковочных машинах с механической подачей прутков и заготовок в ковочную машину. Вытяжка-обжим концов прутков диаметром до 25 мм и труб диаметром до 50 мм в горячем и холодном состоянии на роторных машинах типа "Этна" и др. Ковка сложных заготовок или поковка в горячем состоянии на ковочных вальцах, острение концов штанг сталей различных марок, диаметров и профилей на ротационных ковочных машинах. Регулирование подачи топлива в нагревательные печи и воды в систему охлаждения машин. Контроль температуры нагрева и размеров обрабатываемых заготовок. Подналадка штампов.
Должен знать: устройство обслуживаемых ротационных ковочных машин, ковочных вальцов, назначение отдельных узлов машин и взаимодействие их, устройство нагревательных печей и систем охлаждения обслуживаемых машин, механические свойства вольфрама, молибдена и других обрабатываемых металлов при их нагреве и ковке, режимы нагрева и основные свойства применяемого топлива и газов, технические требования, предъявляемые к качеству поковок, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, размеры припусков на обработку и допуски на заготовки.
Примеры работ:
1) Заготовки пружин диаметром до 25 мм - оттяжка концов из прутка;
2) Полуоси задних мостов автомашин - вальцовка и профилирование на ковочных вальцах;
3) Тяги рулевого управления автомашин - обжим концов;
4) Штанги - острение концов.
346. Кузнец-штамповщик на ротационных машинах 4-й разряд
Характеристика работ. Горячая ковка молибденовых, вольфрамовых и других тугоплавких металлов диаметром менее 11 до 6 мм на ротационных ковочных машинах с механической подачей прутков и заготовок, а также ковка тех же металлов диаметром свыше 7 мм на машинах с ручной подачей прутков. Вытяжка-обжим концов прутков диаметром свыше 25 мм и труб диаметром свыше 50 мм в горячем и холодном состоянии на роторных машинах "Эймуко", "Этна" и других, ковка на ковочных вальцах тяжелых заготовок и поковок в горячем состоянии. Регулирование нагрева заготовок и поковок в соответствии с установленным режимом. Накатывание путем деформации нагретого металла, прямых, косых и спиральных зубьев на налаженных зубонакатных станах с соблюдением заданных размеров. Наладка штампов.
Должен знать: кинематические схемы обслуживаемых ротационных ковочных машин, ковочных вальцов и нагревательных печей, конструктивные особенности и устройство бойков, ковочных вальцов и секторных штампов, механические свойства обрабатываемых прутков, труб и других изделий различных размеров, температуру начала и конца ковки, влияние топлива и газов на структуру металла в процессе нагрева, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов.
Примеры работ:

6) Титан қорытпалардан жасалған авиақозғалтқыштардың пилондары, фланецтері – изотермиялық қалыптау;
7) Қуатты қозғалтқыштардың траверстері, шатундары – қалыптау.
Ротациялық машиналарды штампылаушы ұста
345. Ротациялық машиналарды штампылаушы ұста 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Соғатын машинаға шыбықтар мен дайындамаларды механикалық жіберетін ротациялық соғу машиналарда диаметрі 11 мм-ге дейінгі вольфрамды, молибденді және басқа да баяу балқитын металдарды ыстықтай соғу. "Этна" үлгісіндегі роторлық машинада ыстықтай және суықтай күйінде диаметрі 50 мм-де құбырларды және диаметрі 25 мм-ге дейінгі шыбықтардың ұштарын созу – сығымдау. Соғатын біліктерінде ыстықтай күйінде күрделі дайындамалары соғу немесе шыңдау, ротациялық соғу машиналарында түрлі маркалардағы, диаметрлер мен кескіндегі болат штангілерінің ұштарын үшкірлеу. Машиналарды салқындату жүйесінде қыздыру пештеріне отынды және су жіберуді реттеу. Өңделетін дайындамаларды қыздыру температурасын және мөлшерін бақылау. Қалыптарды баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін ротациялық соғу машиналарының, соғу біліктерінің құрылымы, машиналардың жекелеген тораптарының қызметі мен олардың өзара әрекеттесуі, қыздыру пештері мен қызмет көрсетілетін машиналардың салқындату жүйелерінің құрылымы, вольфрамның, молибденнің және басқа да өңделетін металдарды қыздыру және соғу кезіндегі механикалық қасиеті, қолданылатын отын және газдарды қыздыру режимдері мен негізгі қасиеті, шыңдағыштардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылымы, дайындаманы өңдеу әдіптерінің мөлшері және рұқсат шегі.
Жұмыс үлгілері
1) Диаметрі 25 мм-ге дейінгі серіппе дайындамалары – шыбықтың ұштарын созғылау;
2) Автомашиналардың артқы мостарының жартылай осьтері – соғу біліктерінде біліктеу және кескіндеу;
3) Автомашиналарды рульмен басқару жетектері – ұштарын сығымдау;
4) Штангілер – ұштарын үшкірлеу.
346. Ротациялық машиналарды штампылаушы ұста 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Соғатын машинаға шыбықтар мен дайындамаларды механикалық түрде жіберетін ротациялық соғу машиналарда диаметрі 11-ден 6 мм-ге дейінгі вольфрамды, молибденді және басқа да баяу балқитын металдарды ыстықтай соғу, сондай-ақ диаметрі 7 мм-ден жоғары сол металдарды машиналарда шыбықтарды қолмен жібере отырып соғу. "Этна", "Эймуко" үлгісіндегі роторлық машинада ыстықтай және суықтай күйінде диаметрі 50 мм-ден асатын құбырларды және диаметрі 25 мм-ден жоғары шыбықтардың ұштарын созу – сығымдау. Белгіленген режимге сәйкес дайындамалар мен шыңдағыштарды қыздыруды реттеу. Қыздырылған металды, түзу, қиялай және серіппелі тістерді бапталған тісті айналдыру стандарында өзгерту арқылы дөңгелету. Қалыптарды баптау.
Білуге тиіс: ротациялық соғу машиналарының, соғу біліктерінің және қыздыру пештерінің кинематикалық тәсімдері, Бойколарды, соғу біліктері мен секторлық қалыптардың құрылымдық ерекшеліктері мен құрылымы, түрлі мөлшердегі өңделетін шыбықтардың, құбырлардың және басқа да түрлі бұйымдардың механикалық қасиеті, соғу басталғанда және аяқталғандағы температурасы, қыздыру процесінде металдың құрылымына отын мен газдың әсері, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылымы, қызметі және пайдалану шарттары.
Жұмыс үлгілері

1) Заготовки пружин диаметром свыше 25 мм - оттяжка концов из прутка;
2) Кожухи полуосей заднего моста автомашин - обжим;
3) Кулачки шарниров автомашин - вальцовка на ковочных вальцах.
347. Кузнец-штамповщик на ротационных машинах 5-й разряд
Характеристика работ. Горячая ковка молибденовых, вольфрамовых и других тугоплавких металлов диаметром менее 6 мм на ротационных ковочных машинах с механической подачей прутков и заготовок, а также ковка тех же металлов диаметром до 7 мм на машинах с ручной подачей прутков. Ковка штабиков из тугоплавких металлов и их сплавов квадратного и шестигранного сечения на заготовки круглого сечения. Ковка плавленных заготовок и монокристаллов тугоплавких металлов и их сплавов. Регулирование режима нагрева изделий в электрических нагревательных печах и устройствах по показателям приборов. Наладка различных конструкций ротационных ковочных машин и штампов.
Должен знать: конструкцию ротационных ковочных машин, ковочных вальцов, нагревательных печей всевозможных систем, физические и химические свойства вольфрама, молибдена, тантала и других тугоплавких металлов при ковке.
Машинист на молотах, прессах и манипуляторах
348. Машинист на молотах, прессах и манипуляторах 2-й разряд
Характеристика работ. Управление паровыми, паровоздушными и пневматическими ковочными молотами с массой падающих частей до 1,5 т, парогидравлическими и гидравлическими прессами усилием до 8 МН (800 тс) и обслуживающими их манипуляторами. Подготовка обслуживаемого оборудования к работе. Чистка и смазка механизмов молота, пресса, манипулятора. Загрузка в печь, выгрузка из нее заготовок, слитков и подача их манипулятором на рабочее место молота, пресса. Кантовка манипулятором заготовок и слитков во время ковки. Регулирование молота, пресса и манипулятора с рациональным использованием их мощности. Участие в текущем ремонте и наладке молота, пресса и манипулятора и устранение мелких неполадок в их работе.
Должен знать: принцип работы обслуживаемых молотов, прессов и манипуляторов, назначение и принцип работы вспомогательных агрегатов и механизмов, температурный режим ковки сталей, приемы работы при ковке деталей, условные сигналы, подаваемые кузнецом.
349. Машинист на молотах, прессах и манипуляторах 3-й разряд
Характеристика работ. Управление паровоздушными и пневматическими ковочными молотами с массой падающих частей свыше 1,5 до 3 т, парогидравлическими и гидравлическими прессами усилием свыше 8 до 20 МН (свыше 800 до 2000 тс) и обслуживающими их манипуляторами. Подготовка молота, пресса, манипулятора и вспомогательных приспособлений к работе. Управление молотами, прессами и манипуляторами при ковке различных легированных сталей и сплавов. Участие в среднем ремонте молота, пресса, манипулятора. Набивка сальников. Смена бойков, валиков, болтов.
Должен знать: устройство и схему управления обслуживаемых молотов, прессов, манипуляторов, вспомогательных агрегатов и механизмов, температурный режим ковки сталей различных марок и цветных металлов, схему подачи свежего и отвода отработанного пара, сорта применяемых масел, правила загрузки заготовок и слитков в печь и выгрузка их из печи.

1) Диаметрі 25 мм-ден асатын серіппе дайындамалары – шыбық ұштарын созғылау;
2) Автомашинаның артқы мосты жартылай осьтерінің қаптары – сығымдау;
3) Автомашина шарнирлерінің жұдырықшалары – соғу біілктерінде біліктеу.
347. Ротациялық машиналарды штампылаушы ұста 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Соғатын машинаға шыбықтар мен дайындамаларды механикалық түрде жіберетін ротациялық соғу машиналарда диаметрі 6 мм-ден төмен вольфрамды, молибденді және басқа да баяу балқитын металдарды ыстықтай соғу, сондай-ақ диаметрі 7 мм-ге дейінгі сол металдарды машиналарда шыбықтарды қолмен жібере отырып соғу. Баяу балқитын металдан жасалған штабиктерді және тік төртбұрышты және алтықырлы қималы олардың қорытпаларын дөңгелек қима дайындамаларына соғу. Балқытылған дайындамаларды және баяу балқитын дайындамалардың және олардың қорытпаларының монокристалдарын соғу. Аспаптардың көрсеткіштері бойынша электр қыздыру пештерінде және құрылғыларында бұйымдарды қыздыру режимін реттеу. Ротациялық соғу машиналары мен қалыптарының түрлі құрылымдарын баптау.
Білуге тиіс: ротациялық соғу машиналарының, соғу біліктерінің, барлық мүмкін болған жүйедегі қыздыру пештерінің құрылымы, вольфрамның, молибденнің, танталдың және басқа да баяу балқитын металдарды соғу кезіндегі физикалық және химиялық қасиеттері.
Балға, пресс және манипулятор машинисі
348. Балға, пресс және манипулятор машинисі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құлап тұратын бөліктерінің күші 1,5 т-ға дейінгі бу, бу-ауа және пневматикалық соғу балғаларын, күші 8 МН-ге (800 тс) дейінгі бу-гидравликалық және гидравликалық сығымдағыштарды және қызмет көрсететін олардың манипуляторларын басқару. Қызмет көрсетілетін жабдықты жұмысқа дайындау. Балға, сығымдағыш, манипулятор механизмдерін тазалау және майлау. Пешті толтыру, одан дайындаманы, құйманы шығару және оларды манипулятормен балға, сығымдағыштың жұмыс орнына жіберу. Дайындаманы және құйманы манипулятормен соғу уақытында жиектеу. Балғаны, сығымдағышты және манипуляторды олардың қуаттылығын оңтайлы пайдалана отырып реттеу. Балғаның, сығымдағыш пен манипулятордың ағымдағы жөндеуге қатысу және олардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін балғалардың, сығымдағыштар мен манипуляторлардың жұмыс істеу қағидаты, қосалқы агрегаттар мен механизмдердің қызметі және жұмыс істеу қағидаты, болат соғудың температуралық режимі, бөлшектерді соғу кезіндегі жұмыс тәсілдері, ұста беретін шартты белгілер.
349. Балға, пресс және манипулятор машинисі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құлап тұратын бөліктерінің күші 1,5 т-дан 3 т-ға дейінгі бу-ауа және пневматикалық соғу балғаларын, күші 8-ден 20 МН-ге (800-ден 2000 тс-ге) дейінгі бу-гидравликалық және гидравликалық сығымдағыштарды және қызмет көрсететін олардың манипуляторларын басқару. Балғаны, сығымдағышты, манипулятор мен қосалқы айлабұйымдарды жұмысқа дайындау. Түрлі қоспаланған болат пен қорытпаларды соғу кезінде балғаны, сығымдағыш пен манипуляторды басқару. Балғаның, сығымдағыш пен манипулятордың орташа жөндеуіне қатысу. Сальниктерді толтыру. Бойколардың, біліктерді, болттарды ауыстыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін балғалардың, сығымдағыштар мен манипуляторлардың, қосалқы агрегаттар мен механизмдердің құрылымы және басқару тәсімі, түрлі маркадағы болат және түсті металдарды соғудың температуралық режимі, жаңадан бу беру және жұмсалған буды бұру тәсімі, қолданылатын майлардың сұрыптары, дайындамалар мен құймаларды пешке толтыру және оларды пештен алу ережесі.

350. Машинист на молотах, прессах и манипуляторах 4-й разряд
Характеристика работ. Управление паровоздушными и пневматическими молотами с массой падающих частей свыше 3 до 8 т, парогидравлическими и гидравлическими прессами усилием свыше 20 до 80 МН (свыше 2000 до 8000 тс) и обслуживающими их манипуляторами. Управление молотами, прессами и манипуляторами при ковке заготовок из различных высоколегированных и жаропрочных сталей и сплавов. Наладка молота, пресса и манипулятора.
Должен знать: кинематические схемы и правила наладки обслуживаемых молотов, прессов, манипуляторов, вспомогательных агрегатов и механизмов, рациональные режимы работы молотов и прессов, правила расхода пара и сжатого воздуха при ковке.
351. Машинист на молотах, прессах и манипуляторах 5-й разряд
Характеристика работ. Управление паровоздушными и пневматическими молотами с массой падающих частей свыше 8 т, парогидравлическими и гидравлическими прессами усилием свыше 80 МН (8000 тс) и обслуживающими их манипуляторами. Управление молотами, прессами и манипуляторами при ковке заготовок из труднодеформируемых высоколегированных и жаропрочных сталей и сплавов. Регулирование работы молота, пресса в соответствии с размерами и конфигурацией обрабатываемых деталей. Наблюдение за состоянием оборудования. Участие в капитальном ремонте оборудования.
Должен знать: устройство и кинематические схемы сложных прессов, молотов, вспомогательных агрегатов и механизмов, методы и способы согласованной работы молотов и прессов с подъемно-транспортными механизмами.
Нагревальщик (сварщик) металла
352. Нагревальщик (сварщик) металла 1-й разряд
Характеристика работ. Нагрев в камерных, методических и полуметодических печах заготовок и деталей массой до 150 кг из сталей различных марок, цветных металлов и их сплавов и слитков массой до 5 т под руководством нагревальщика более высокой квалификации. Очистка печей от шлака и окалины. Кантовка деталей и заготовок. Подача нагретых заготовок на рабочее место кузнеца.
Должен знать: устройство типовых обслуживаемых нагревательных печей, правила нагрева заготовок и деталей из углеродистых и малолегированных сталей, назначение и условия применения наиболее распространенных простых приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
353. Нагревальщик (сварщик) металла 2-й разряд
Характеристика работ. Нагрев в камерных, методических и полуметодических печах заготовок и деталей массой до 150 кг из сталей различных марок, цветных металлов и их сплавов и слитков массой до 5 т. Розжиг и загрузка печей. Определение температуры нагрева с помощью приборов. Регулирование работы печей. Кантование слитков. Нагрев в нагревательных печах всех систем с площадью пода до 0,5 кв. м заготовок из всех марок сталей в кузнечно-прессовых цехах массового производства. Нагрев для шлицевания вил.
Должен знать: принцип работы однотипных обслуживаемых нагревательных печей, правила нагрева заготовок из цветных металлов и их сплавов, назначение и условия применения наиболее распространенных специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов, виды, свойства и калорийность применяемого топлива.

350. Балға, пресс және манипулятор машинисі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құламалы бөліктер салмағы 3-тен 8 т дейін бу-ауа және пневматикалық балғаларды, күші 20-дан 80 МН дейін (2000-нан 8000 тс дейін) бу-гидравликалық және гидравликалық престерді және оларға қызмет көрсететін манипуляторларды басқару. Әртүрлі жоғары қоспалы және қыздыруға берік болат пен қорытпалардан жасалған дайындамаларды шыңдау кезінде балғаларды, престер мен манипуляторды басқару. Балғаны, прессті және манипуляторды баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін балғалардың, престердің, манипуляторлардың, қосалқы агрегаттар мен механизмдердің кинематикалық тәсімін және баптау ережесін, балға мен пресс жұмысының тиімді режимін, шыңдау кезінде бу мен қысылған ауаны шығындау ережесін.
351. Балға, пресс және манипулятор машинисі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құламалы бөліктер массасы 8 т артық бу-ауа және пневматикалық балғаларды, күші 80 МН артық (8000 тс) бу-гидравликалық және гидравликалық престерді және оларға қызмет көрсететін манипуляторларды басқару. Түрін өзгертуге қиын жоғары қоспалы және қыздыруға берік болат пен қорытпалардан жасалған дайындамаларды шыңдау кезінде балғаларды, престер мен манипуляторды басқару. Балғаның, пресстің жұмысын өңделетін бөлшектердің өлшемі мен пішініне сәйкес реттеу. Жабдықтың жағдайын қадағалау. Жабдықты күрделі жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: күрделі пресстердің, балғалардың, қосалқы агрегаттар мен механизмдердің құрылғысын және кинематикалық тәсімін, балға мен престердің көтергіш көлік механизмдерімен келісілген жұмыс әдістерін және тәсілдерін.
Металды қыздырушы (дәнекерлеуші)
352. Металды қыздырушы (дәнекерлеуші) 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғары білікті қыздырушының басшылығымен камералық, әдістемелік және жартылай әдістемелік пештерде әртүрлі маркалы болаттан, түсті металдардан жасалған салмағы 150 кг дейін және олардың қорытпалары мен құймаларынан жасалған салмағы 5 т дейін дайындамалар мен бөлшектерді қыздыру. Пештерді қож бен қабыршақтардан тазалау. Бөлшектер мен дайындамаларды жиектеу. Қыздырылған дайындамаларды ұстаның жұмыс орнына беру.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін қыздыру пештерінің құрылғысын, көміртекті және шағын қоспалы болаттан жасалған дайындамалар мен бөлшектерді қыздыру ережесін, едәуір кең таралған қарапайым құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының міндетін және қолдану шартын
353. Металды қыздырушы (дәнекерлеуші) 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Камералық, әдістемелік және жартылай әдістемелік пештерде әртүрлі маркалы болаттан, түсті металдардан жасалған салмағы 150 кг дейін және олардың қорытпалары мен құймаларынан жасалған салмағы 5 т дейін дайындамалар мен бөлшектерді қыздыру. Пештерді жағу және тиеу. Аспаптардың көмегімен қыздыру температурасын айқындау. Пештердің жұмысын реттеу. Құймаларды жиектеу. Жалпы өндірістегі ұста-пресс цехтарында болаттың барлық маркасынан жасалған дайындамаларды еден алаңы 0,5 шаршы метрге дейінгі барлық жүйедегі қыздыру пештерінде қыздыру. Ашаларды шлицтеу үшін қыздыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін бір типтік қыздыру пештерінің жұмысы қағидатын, түсті металдан және олардың қорытпаларынан жасалған дайындамаларды қыздыру ережесін, едәуір кең таралған арнаулы құрылғылардың және бақылау-өлшеу аспаптарының міндетін және қолдану шартын, қолданылатын отынның түрлерін, қасиетін және калориялығын.

354. Нагревальщик (сварщик) металла 3-й разряд
Характеристика работ. Нагрев в камерных, методических и полуметодических печах деталей и заготовок свыше 150 до 1500 кг из сталей различных марок, из цветных металлов и их сплавов, из высоколегированных сталей определенного сортамента и слитков массой свыше 5 до 50 т. Поддержание температуры нагрева заготовок, деталей и слитков в соответствии с технологическими процессами, установленными для каждого вида заготовок, деталей, изделий из черных, цветных металлов различных марок и их сплавов. Соблюдение графика работы обслуживаемого участка. Просушка печей после капитального ремонта. Нагрев в нагревательных печах всех систем с площадью пода свыше 0,5 до 4 кв. м заготовок из всех марок сталей в кузнечно-прессовых цехах массового производства.
Должен знать: устройство типовых обслуживаемых нагревательных печей, режим нагрева сталей различных марок, цветных металлов и их сплавов, углеродистых и легированных сталей в зависимости от сечения и массы заготовок, схемы посадки различных деталей в печи, цвета побежалости и соответствующую им температуру нагрева, тепловой режим и правила просушки печей после ремонта, устройство специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
355. Нагревальщик (сварщик) металла 4-й разряд
Характеристика работ. Нагрев в камерных, методических, полуметодических печах, а также в печах периодического действия с вращающимся и выдвижным подом деталей и заготовок массой свыше 1500 кг из сталей различных марок, из цветных металлов и их сплавов, из высоколегированных сталей разнообразного сортамента и слитков массой свыше 50 до 100 т. Ведение процесса нагрева в соответствии с установленным температурным режимом высоколегированных сталей, цветных металлов и их сплавов. Нагрев в нагревательных печах всех систем с площадью пода свыше 4 до 8 кв. м заготовок из всех марок сталей в кузнечно-прессовых цехах массового производства. Ведение процесса нагрева полосы металла.
Должен знать: устройство различных нагревательных печей периодического и непрерывного действия, особенности нагрева высоколегированных, жаропрочных сталей, цветных металлов и их сплавов, пороки металла, возникающие вследствие несоблюдения установленного режима нагрева, способы предупреждения и устранения их, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов.
356. Нагревальщик (сварщик) металла 5-й разряд
Характеристика работ. Нагрев в камерных, методических, полуметодических печах, а также в печах периодического действия с вращающимся и выдвижным подом слитков массой свыше 100 т. Нагрев заготовок и слитков из высоколегированных жаропрочных сталей, цветных металлов и их сплавов для изготовления дорогостоящих деталей. Ведение процесса нагрева в соответствии с установленным температурным режимом нагрева сталей различных марок, цветных металлов и их сплавов. Нагрев в нагревательных печах всех систем с площадью пода свыше 8 кв. м заготовок из всех марок сталей в кузнечно-прессовых цехах массового производства.
Должен знать: кинематические схемы и конструкцию различных нагревательных печей периодического и непрерывного действия, особенности нагрева сталей различных марок, цветных металлов и их сплавов, правила настройки и регулирования контрольно-измерительных приборов.
Наладчик кузнечно-прессового оборудования

354. Металды қыздырушы (дәнекерлеуші) 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Камералық, әдістемелік және жартылай әдістемелік пештерде әртүрлі маркалы болаттан, түсті металдардан және олардың қорытпаларынан жасалған 150-ден 1500 кг дейін, белгілі сортты жоғары қоспалы болат пен құймалардан жасалған салмағы 5-ден 50 т дейін бөлшектер мен дайындамаларды қыздыру. Әртүрлі маркалы қара, түсті металдан және олардың қорытпаларынан жасалған дайындаманың, бөлшектің әрбір түрі үшін белгіленген технологиялық процестерге сәйкес дайындамалардың, бөлшектер мен құймалардың қыздыру температурасын ұстау. Қызмет көрсететін учаскенің жұмыс кестесін сақтау. Күрделі жөндеуден кейін пештерді кептіру. Жалпы өндірістегі ұста-пресс цехтарында оттық алаңы 0,5-тен 4 шаршы метрге дейінгі барлық жүйедегі қыздыру пештерінде болаттың барлық маркасынан жасалған дайындамаларды қыздыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін типтік қыздыру пештерінің құрылғысын, дайындамалардың қимасы мен салмағына қарай әртүрлі маркалы болаттың, түсті металдар мен олардың қорытпаларының, көміртекті және қоспалы болаттың қызу режимін, әртүрлі бөлшектерді пешке орналастыру тәсімін, құбылма түсін және оған қатысты қыздыру температурасын, жылу режимін және жөндеуден кейін пештерді кептіру ережесін, арнайы қондырғылардың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын.
355. Металды қыздырушы (дәнекерлеуші) 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі маркалы болаттан, түсті металдар мен оның қорытпаларынан, түрлі сортты жоғары қоспалы болаттан жасалған салмағы 1500 кг артық және құймалардан жасалған салмағы 50-ден 100 т дейін бөлшектер мен дайындамаларды камералық, әдістемелік, жартылай әдістемелік пештерде, сондай-ақ айналмалы және қозғалмалы табандығы бар кезеңді істейтін пештерде қыздыру. Жоғары қоспалы болаттың, түсті металдар мен оның қорытпаларының белгіленген температуралық режиміне сәйкес қыздыру процесін жүргізу. Жалпы өндірістегі ұста-пресс цехтарында оттық алаңы 4-тен 8 шаршы метрге дейінгі барлық жүйедегі қыздыру пештерінде болаттың барлық маркасынан жасалған дайындамаларды қыздыру. Металл жолағын қыздыру процесін жүргізу.
Білуге тиіс: кезеңді және үздіксіз істейтін әртүрлі қыздыру пештерінің құрылғысын, жоғары қоспалы, қыздыруға берік болатты, түсті металдар мен олардың қорытпаларын қыздыру ерекшеліктерін, белгіленген қыздыру режимдерін сақтамау әсерінен туындаған металл ақауларын, оларды алдын алу және жою әдістерін, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын, міндетін және қолдану шартын.
356. Металды қыздырушы (дәнекерлеуші) 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Салмағы 100 т артық құймаларды камералық, әдістемелік, жартылай әдістемелік пештерде, сондай-ақ айналмалы және қозғалмалы табандығы бар пештерде қыздыру. Бағалы бөлшектерді жасау үшін жоғары қоспалы қыздыруға берік болаттан жасалған дайындамалар мен құймаларды қыздыру. Әртүрлі маркалы болатты, түсті металдар мен оның қорытпаларын қыздырудың белгіленген температуралық режиміне сәйкес қыздыру процесін жүргізу. Жалпы өндірістегі ұста-пресс цехтарында оттық алаңы 8 шаршы метрден артық барлық жүйедегі қыздыру пештерінде болаттың барлық маркасынан жасалған дайындамаларды қыздыру.
Білуге тиіс: кезеңді және үздіксіз істейтін әртүрлі қыздыру пештерінің кинематикалық тәсімін және конструкциясын, әртүрлі маркалы болатты, түсті металдар мен олардың қорытпаларын қыздыру ерекшелігін, бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу ережесін.
Ұсталық-пресс жабдығын баптаушы

357. Наладчик кузнечно-прессового оборудования 4-й разряд
Характеристика работ. Наладка и регулирование работы кузнечных и штамповочных молотов с массой падающих частей до 1,5 т, механических и гидравлических ковочных прессов усилием до 8 МН (800 тс), фрикционных и кривошипных прессов усилием до 3 МН (300 тс). Наладка, установка и регулирование работы штампов на горизонтально-ковочных машинах усилием до 2 МН (200 тс). Подналадка автоматических и полуавтоматических линий для горячей штамповки различной сложности деталей и изделий. Наладка захватов промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением. Наладка кузнечно-штамповочных автоматов. Подогрев штампов, бойков, матриц до требуемой температуры. Участие в работе подготовительных смен по наладке и переналадке штампов, а также в текущем ремонте молотов, прессов и штампов. Выполнение стропальных операций при наладочных работах.
Должен знать: устройство молотов, прессов, штампов, горизонтально-ковочных машин и однотипных промышленных манипуляторов, правила проверки манипуляторов на работоспособность и точность позиционирования, основные свойства обрабатываемых металлов и требуемую температуру их нагрева, конструкцию применяемых штампов, способы их установки, допуски и припуски на ковку и штамповку изготовляемых деталей, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, взаимодействие механизмов автоматических и полуавтоматических линий, правила и способы зачаливания грузов на стропы.
358. Наладчик кузнечно-прессового оборудования 5-й разряд
Характеристика работ. Наладка, установка и регулирование работы ковочных многоручьевых штампов для поковок средней сложности. Наладка и регулирование работы кузнечных и штамповочных молотов с массой падающих частей свыше 1,5 до 8 т, механических и гидравлических ковочных прессов усилием свыше 8 до 500 МН (свыше 800 до 5000 тс), горизонтально-гибочных прессов (бульдозеров) усилием до 3 МН (300 тс). Наладка, установка и регулирование работы штампов на горизонтально-ковочных машинах усилием свыше 2 до 12 МН (свыше 200 до 1200 тс). Наладка станов поперечного проката сверл. Сборка, разборка, установка и отладка сложных штампов горячей и холодной штамповки и пресс-форм. Наладка типовых зубонакатных станов для горячего накатывания зубьев на нагретые заготовки. Наладка обкатных машин по обкатке баллонов. Наладка автоматических и полуавтоматических линий для горячей штамповки простых, средней сложности и сложных деталей и изделий. Наладка и установка инструмента на машинах горячей накатки. Наладка отдельных узлов промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением. Опробование производственной наладки. Определение пригодности и качества работы штампов. Инструктаж кузнецов и штамповщиков. Участие в текущем ремонте молотов, прессов, штампов, горизонтально-ковочных машин.
Должен знать: кинематические схемы молотов, прессов, горизонтально-ковочных и обкатных машин, устройство различных промышленных манипуляторов, правила и основные условия выполнения операций ковки и штамповки, свойства металлов, конструкции сложных штампов, способы их установки и наладки, принципиальные электросхемы обслуживаемого оборудования, принцип работы автоматических средств контроля и схемы включения в сеть.
Требуется среднее профессиональное образование.

357. Ұсталық-пресс жабдығын баптаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құламалы бөліктер салмағы 1,5 т дейін ұста және штампылау балғаларын, күші 8 МН (800 тс) дейін механикалық және гидравликалық шыңдау престерін, күші 3 МН (300 тс) дейін фрикциялық және қисық тікенді престерді баптау және жұмысын реттеу. Күші 2 МН (200 тс) дейін көлденең соғатын машиналарда штампыларды баптау, орнату және реттеу. Күрделілігі әртүрлі бөлшектер мен бұйымдарды ыстықтай штампылау үшін автоматты және жартылай автоматты желілерді баптау. Бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипуляторлардың (роботтардың) қармауыштарын баптау. Ұста-штампылау автоматтарды баптау. Штампыларды, соққыштарды, матрицаларды қажетті температураға дейін қыздыру. Штампыларды баптау және қайта баптау бойынша даярлау ауысымы жұмыстарына, сондай-ақ балғаларды, престер мен штампыларды ағымдағы жөндеуге қатысу. Баптау жұмыстары кезінде ілмектеу операцияларды орындау.
Білуге тиіс: балғалардың, престердің, штампылардың, көлденең соғатын машиналардың және бір типті өнеркәсіптік манипуляторлардың құрылғысын, манипуляторлардың жұмысқа қабілеттілігін және бағыттау дәлдігін тексеру ережесін, өңделетін металдың негізгі қасиеттерін және оларды қыздырудың қажетті температурасын, қолданылатын штамптардың конструкциясын, оларды орнатудың тәсілдерін, әзірленетін бөлшектерді соғуға және штампылауға қойылатын шақтамалар мен қондырмаларды, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, міндетін және қолдану шартын, автоматты және жартылай автоматты желілер механизмдерінің өзара әрекеттесуін, жүктерді ілмекке арқандау ережесін және тәсілдерін.
358. Ұсталық-пресс жабдығын баптаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орташа күрделі шыңдау үшін соғатын көп тұтқалы штампыларды баптау, орнату және реттеу. Құламалы бөліктер салмағы 1,5-тен 8 т дейін ұста және штампылау балғаларын, күші 8-ден 500 МН дейін (800-ден 5000 тс дейін) механикалық және гидравликалық соғу престерін, күші 3 МН (300 тс) көлденең-иілгіш престерді баптау және жұмысын реттеу. Күші 2-ден 12 МН дейін (200-ден 1200 тс дейін) көлденең соғатын машиналарда штампыларды баптау, орнату және жұмысын реттеу. Бұрғыларды көлденең илектеу орнақтарын баптау. Ыстықтай және суықтай штампылаудың күрделі штампыларын құрастыру, бөлшектеу және баптау әрі қалыптарды престеу. Қыздырылған дайындамаларға тістерді ыстықтай бүрлеу үшін типтік тістерді бүрлеу орнақтарын баптау. Баллондарды домалату жөніндегі тегістеу машиналарын баптау. Қарапайым, орташа күрделі және күрделі бөлшектер мен бұйымдарды ыстықтай штампылау үшін автоматты және жартылай автоматты желілерді баптау. Ыстықтай бүрлеу машиналарында құралдарды баптау және орнату. Бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипуляторлардың (роботтардың) жекелеген тораптарын баптау. Өндірістік баптауларды сынау. Штампылардың жарамдылығын және жұмыс сапасын айқындау. Ұсталар мен штампылаушыларға нұсқама жүргізу. Балғаларды, престерді, штампыларды, көлденең соғатын машиналарға ағымдағы жөндеу жүргізуге қатысу.
Білуге тиіс: балғалардың, престердің, көлденең соғатын және тегістейтін машиналардың кинематикалық тәсімін, әртүрлі өнеркәсіптік манипуляторлардың құрылғысын, соғу және штампылау операцияларын орындау ережесін және негізгі шарттарын, металдардың қасиетін, күрделі штампылардың конструкциясын, оларды орнату және баптау тәсілдерін, қызмет көрсететін жабдықтың принциптік электр тәсімдерін, автоматты бақылау құралдары жұмысы қағидатын және желіге қосу тәсімін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.

359. Наладчик кузнечно-прессового оборудования 6-й разряд
Характеристика работ. Наладка, установка и регулирование работы ковочных многоручьевых штампов для сложных поковок. Наладка и регулирование работы кузнечных и штамповочных молотов с массой падающих частей свыше 8 т, механических и гидравлических ковочных прессов усилием свыше 50 МН (5000 тс), горизонтально-гибочных прессов (бульдозеров) усилием свыше 3 МН (300 тс). Наладка, установка и регулирование работы штампов и горизонтально-ковочных машин усилием свыше 12 МН (1200 тс). Наладка станов поперечного проката шаров с электроподогревом, раскаточных машин раскатки колец для шарикоподшипников. Наладка зубонакатных станов различных типов для накатывания зубьев на нагретые заготовки. Наладка автоматических и полуавтоматических линий для горячей штамповки сложных деталей и изделий. Наладка и регулирование манипуляторов (роботов) с программным управлением. Наладка и установка инструмента на болтоковочных и гайкопробивных прессах. Сборка, разборка, установка и отладка сложных штампов. Проверка правильности произведенной наладки.
Должен знать: устройство и кинематические схемы сложных молотов, прессов, устройство сложных штампов, правила и основные условия выполнения операций по ковке сложных поковок, по штамповке сложных деталей, конструкцию, кинематические схемы автоматических и полуавтоматических линий, способы наладки, ремонта и монтажа оборудования.
Требуется среднее профессиональное образование.
Наладчик оборудования и агрегатов в термообработке
360. Наладчик оборудования и агрегатов в термообработке
4-й разряд
Характеристика работ. Наладка и регулирование нагревательных печей, агрегатов термических печей не более двух блоков и установок ТВЧ различных типов и систем в соответствии с режимом, установленным технологическим процессом. Настройка, корректировка электролитных установок цикличного и непрерывного действия, цианистых и соляных ванн всех систем и другого оборудования, применяемого в термообработке, и заправка ванн химикатами (растворами) согласно технологическому процессу. Наладка захватов промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением. Проверка правильности работы контрольно-измерительных приборов. Установка и смена приспособлений.
Должен знать: устройство и режимы работы нагревательных печей, установок ТВЧ, электролитных установок, цианистых и соляных ванн, однотипных промышленных манипуляторов, правила проверки манипуляторов на работоспособность и точность позиционирования, правила хранения и обращения с химикатами, режимы термической обработки деталей и изделий, свойства закалочных жидкостей (растворов).

359. Ұсталық-пресс жабдығын баптаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі шыңдау үшін соғатын көп тұтқалы штампыларды баптау, орнату және жұмысын реттеу. Құламалы бөліктер салмағы 8 т артық ұста және штампы балғаларын, күші 50 МН (5000 тс) артық механикалық және гидравликалық соғатын престерді, күші 3 МН (300 тс) артық көлденең-иілгіш престерді баптау және жұмысын реттеу. Күші 12 МН (1200 тс) артық штампылар мен көлденең соғатын машиналарды баптау, орнату және реттеу. Электрмен қыздыратын көлденең илектеу шарлары орнақтарын, шарикті мойынтіректер үшін шығыршықтарды жаю үшін жаю машиналарын баптау Қыздырылған дайындамаларға тістерді ыстықтай бүрлеу үшін әртүрлі типті тістерді бүрлеу орнақтарын баптау. Күрделі бөлшектер мен бұйымдарды ыстықтай штампылау үшін автоматты және жартылай автоматты желілерді баптау. Бағдарламалық басқарылатын манипуляторларды (роботтарды) баптау және реттеу. Болт соғатын және гайка тесетін престерде құралды баптау және орнату. Күрделі штампыларды жинақтау, бөлшектеу, орнату және баптау. Жүргізілген баптаулардың дұрыстығын тексеру.
Білуге тиіс: күрделі балғалардың, престердің, құрылғылардың құрылғысы мен кинематикалық тәсімін, күрделі шыңдауларды соғу, күрделі бөлшектерді штампылау бойынша операцияларды орындау ережесін және негізгі шарттарын, автоматты және жартылай автоматты желілердің конструкциясын, кинематикалық тәсімін, жабдықтарды баптау, жөндеу және монтаждау тәсілдерін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Термоөңдеудегі жабдықтар мен агрегаттарды баптаушы
360. Термоөңдеудегі жабдықтар мен агрегаттарды баптаушы
4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Технологиялық процеспен белгіленген режимге сәйкес қыздыру пештерін, екі блоктан артқы емес термиялық пештердің агрегаттарын, әртүрлі типті және жүйелі ТВЧ қондырғыларын баптау және реттеу. Циклдық және үздіксіз жұмыс істейтін электрмен құятын қондырғыларды, цианидті және тұзды ванналар мен термо өңдеу кезінде қолданылатын басқа да жабдықтарды баптау, түзету және технологиялық процеске сәйкес ванналарды химикаттармен (ерітінділермен) толтыру. Бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипуляторлардың (роботтардың) қармауыштарын баптау. Бақылау-өлшеу аспаптардың дұрыстығын тексеру. Құрылғыларды орнату және ауыстыру.
Білуге тиіс: қыздыру пештерінің, ТВЧ қондырғыларының, электрмен құятын қондырғылардың, цианидты және тұзды ванналардың, бір типті өнеркәсіптік манипуляторлардың құрылғысын және жұмыс режимін, манипуляторлардың жұмыс қабілеттілігін және бағыттау дәлдігін тексеру ережесін, химикаттарды сақтау және пайдалану ережесін, бөлшектер мен бұйымдарды термиялық өңдеудің режимдерін, шыңдау сұйықтықтарының (ерітінділерінің) қасиеттерін.

361. Наладчик оборудования и агрегатов в термообработке
5-й разряд
Характеристика работ. Наладка и регулирование групп линий нагревательных печей, агрегатов термических печей более двух блоков различных конструкций, установок ТВЧ разных типов и мощностей, оснащенных автоматическими и полуавтоматическими приспособлениями. Регулирование и подготовка к работе многоместных, механизированных и электрифицированных электролитных установок для различного вида термической обработки деталей и изделий. Наладка и регулирование однорядных автоматических линий термической обработки. Наладка отдельных узлов промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением. Наладка, регулирование и подготовка к работе закалочных прессов, инструмента по закалке крупных и сложных деталей и холодильных установок. Регулирование установок для получения режимов, предусмотренных технологическим процессом.
Должен знать: устройство сложных установок, однорядных автоматических линий для термической обработки деталей и изделий, их кинематические и электрические схемы, устройство преобразователей установок ТВЧ, устройство различных промышленных манипуляторов (роботов), правила подготовки установок ТВЧ и других установок к работе, режимы термообработки деталей и изделий из стали различных марок, контрольные аппараты и приборы, самопишущие аппараты, термопары, оптические пирометры и т.д., способы определения качества термической обработки деталей и изделий.
Требуется среднее профессиональное образование.
362. Наладчик оборудования и агрегатов в термообработке
6-й разряд
Характеристика работ. Наладка и регулирование многорядных автоматических линий термической обработки. Наладка на оптимальный режим нагревательных элементов термических агрегатов. Наладка, регулирование и подготовка к работе автоматических и полуавтоматических закалочных и правильных прессов. Наладка и регулирование манипуляторов (роботов) с программным управлением.
Должен знать: кинематические и электрические схемы многорядных автоматических линий термической обработки, автоматических и полуавтоматических закалочных и правильных прессов, устройство нагревательных элементов термических агрегатов.
Требуется среднее профессиональное образование.
Напайщик
363. Напайщик 2-й разряд
Характеристика работ. Напайка пластин из быстрорежущих сталей и твердых сплавов в специальных печах, кузнечных горнах и аппаратах на нормальные, специальные и лопаточные резцы с сечением державок резцов до 20 х 30 кв. мм, на фрезы, сверла, зенковки в нагревательных печах различных типов и на налаженных установках ТВЧ. Опайка пластин от державок резцов всех видов. Участие в работе по напайке больших пластин совместно с напайщиком более высокой квалификации.
Должен знать: принцип работы нагревательных печей, горнов и аппаратов, температуру плавления сварочных порошков и температуру нагрева пластин и державок, основные свойства быстрорежущих сталей и их марки, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов.

361. Термоөңдеудегі жабдықтар мен агрегаттарды баптаушы
5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қыздыру пештерінің желілері топтарын, әртүрлі конструкциялы екі блоктан артық термиялық пештердің агрегаттарын, әртүрлі типті және қуатты, автоматты және жартылай автоматты құрылғылармен жарақтандырылған ТВЧ қондырғыларын баптау және реттеу. Бөлшектер мен бұйымдарды әртүрлі термиялық өңдеу үшін көп орынды, механикаландырылған және электрлендірілген электрмен құятын қондырғыларды реттеу және жұмысқа дайындау. Термиялық өңдеудің бір қатарлы автоматтық желілерін баптау және реттеу. Бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипуляторлардың (роботтардың) жекелеген тораптарын баптау. Ірі және күрделі бөлшектерді шыңдау бойынша шыңдау престерін, құралдарды және салқындатын қондырғыларды баптау, реттеу және жұмысқа дайындау. Технологиялық процеспен көзделген режимдерді алу үшін қондырғыларды реттеу.
Білуге тиіс: бөлшектер мен бұйымдарды термиялық өңдеуге арналған күрделі қондырғылардың, бір қатарлы автоматты желілердің құрылғыларын, олардың кинематикалық және электрлік жүйесін, ТВЧ қондырғылары түрлендіргіштерінің құрылғысын, әртүрлі өнеркәсіптік манипуляторлардың (роботтардың) құрылғысын, ТВЧ қондырғылары мен басқа да қондырғыларды жұмысқа дайындау ережесін, болаттың әртүрлі маркасынан жасалған бөлшектер мен бұйымдарды термоөңдеу режимдерін, бақылау аппараттары мен аспаптарды, өзі жазатын аппараттарды, термобуларды, оптикалық пирометрлерді және т.б., бөлшектер мен бұйымдарды термиялық өңдеудің сапасын айқындау тәсілдерін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
362. Термоөңдеудегі жабдықтар мен агрегаттарды баптаушы
6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Термиялық өңдеудің көп қатарлы автоматты желілерін баптау және реттеу. Термиялық агрегаттардың қыздыру элементтерін тиімді режимге баптау. Автоматты және жартылай автоматты шыңдайтын әрі түзету престерді баптау, реттеу және жұмысқа дайындау. Бағдарламалық басқарылатын манипуляторларды (роботтарды) баптау және реттеу.
Білуге тиіс: термиялық өңдеудің көп қатарлы автоматты желілерінің, автоматты және жартылай автоматты шыңдау әрі түзету престердің кинематикалық және электрлік тәсімін, термиялық агрегаттардың қыздыру элементтерінің құрылғысын.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Дәнекерлеуші
363. Дәнекерлеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жылдам кесілетін болаттан және қатты қорытпалардан жасалған пластиналарды арнайы пештерде, ұста көріктері мен аппараттарында 20 х 30 шаршы метрге дейін кескіш ұстағыштарының қимасымен қалыпты, арнайы және қалақша кескіштерге, әртүрлі типті қыздыру пештерінде және ТВЧ бапталған қондырғыларында фрезаға, бұрғыларға, үңгуіштерге дәнекерлеу. Барлық түрдегі кескіш ұстағыштарынан пластиналарды дәнекерлеу. Жоғары білікті дәнекерлеушімен бірге үлкен пластиналарды дәнекерлеу жұмыстарына қатысу.
Білуге тиіс: қыздыру пештері, көріктер мен аппараттар жұмысының қағидатын, пісіру ұнтақтарын балқыту температурасын және пластиналар мен ұстағыштарды қыздыру температурасын, жылдам кесілетін болаттың және оның маркаларының негізгі қасиеттерін, бақылау-өлшеу аспаптарының міндетін және қолдану шарттарын.

364. Напайщик 3-й разряд
Характеристика работ. Напайка пластин из быстрорежущих сталей и твердых сплавов в специальных печах, кузнечных горнах и аппаратах на нормальные, специальные и лопаточные резцы с сечением державок резцов свыше 20 х 30 кв. мм, на фрезы, сверла, зенковки. Ведение процесса в нагревательных печах различных типов и на налаженных установках ТВЧ. Регулирование режимов нагрева в процессе напайки.
Должен знать: устройство нагревательных печей, горнов и аппаратов, свойства твердых сплавов, быстрорежущих сталей и их марки, назначение и свойства материалов, необходимых для напайки, правила и способы напайки пластин из быстрорежущих сталей и твердых сплавов, правила термической обработки и испытания напаянного инструмента, устройство контрольно-измерительных приборов.
365. Напайщик 4-й разряд
Характеристика работ. Напайка режущих инструментов, пуансонов, матриц твердыми и другими специальными сплавами типа быстрорежущей стали с нагревом в различных печах и на установках ТВЧ. Пригонка по чертежам и эскизам и закрепление керамических пластин на фасонном и режущем инструменте с проверкой по шаблону. Напайка пластин твердых сплавов на фасонные резцы сложного профиля. Выбор режимов нагрева, наладка и регулирование работы нагревательных печей и установок ТВЧ.
Должен знать: конструкцию нагревательных печей и аппаратов и устройство установок ТВЧ, способы наладки нагревательных печей и установок ТВЧ, основные типы генераторов высокой частоты и принцип их работы, особенности токов высокой частоты, марки быстрорежущей стали твердых сплавов, применяемых пластинок для наплавки режущих поверхностей, свойства и условия применения материалов, необходимых для припайки.
366. Напайщик 5-й разряд
Характеристика работ. Напайка пластин твердых сплавов на фасонные резцы сложного профиля и быстрорежущих сталей на резцы по спирали в нагревательных печах и в вакуумных установках. Наладка вакуумной установки. Обслуживание вакуумных насосов, систем охлаждения, контрольно-измерительной аппаратуры.
Должен знать: кинематические схемы обслуживаемого оборудования и приборов, основы металловедения и свариваемости материалов, способы проверки качества наплавных швов, основы вакуумной техники, основы электротехники в пределах выполняемой работы, правила обслуживания и наладки оборудования.
Оператор-кузнец на автоматических и полуавтоматических линиях

364. Дәнекерлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жылдам кесілетін болаттан және қатты қорытпалардан жасалған пластиналарды арнайы пештерде, ұста көріктері мен аппараттарында 20 х 30 шаршы метрден артық кескіш ұстағыштарының қимасымен қалыпты, арнайы және қалақша кескіштерге, фрезаға, бұрғыларға, үңгуіштерге дәнекерлеу. Әртүрлі типті қыздыру пештерінде және бапталған ТВЧ қондырғыларда процесті жүргізу. Дәнекерлеу процесінде қыздыру режимін реттеу.
Білуге тиіс: қыздыру пештерінің, көріктер мен аппараттардың құрылғысын, қатты қорытпалардың, жылдам кесілетін болаттың және олардың маркаларының қасиеттерін, дәнекерлеу үшін қажетті материалдардың міндетін және қасиетін, жылдам кесілетін болаттан және қатты қорытпалардан жасалған пластиналарды дәнекерлеу ережесі мен тәсілдерін, термиялық өңдеу ережесін және дәнекерленген құралды сынауды, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын.
365. Дәнекерлеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. әртүрлі пештерде және ТВЧ қондырғыларында қыздырып, кесетін құралдарды, пуансондарды, матрицаларды қатты және жылдам кескіш болат түріндегі арнайы қорытпалармен дәнекерлеу. Сызбалар мен эскиздер бойынша шақтау және шаблон бойынша тексеріп керамикалық пластиналарды фасонды және кесетін құралдармен бекіту. Күрделі бейінді фасонды кескіштерге қатты қорытпалар пластиналарын дәнекерлеу. Қыздыру, баптау режимін таңдау және қыздыру пештерін және ТВЧ қондырғыларының жұмысын реттеу.
Білуге тиіс: қыздыру пештерінің конструкциясын ТВЧ қондырғыларының құрылғысын, жоғары жиілікті генераторлардың негізгі типтерін және оның жұмысы қағидатын, жоғары жиілікті токтардың ерекшеліктерін, қатты қорытпалардың жылдам кескіш болат маркаларын, кесетін бетін балқыту үшін қолданылатын пластиналарды, дәнекерлеу үшін қажетті материалдардың қасиетін және қолдану шартын.
366. Дәнекерлеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қыздыратын пештер мен вакуумдық қондырғыларда қатты қорытпалар пластиналарын күрделі бейінді фасонды кескіштерге және жылдам кескіш болатты спираль бойынша кескіштерге дәнекерлеу. Вакуумдық қондырғыны баптау. Вакуумдық сорғыларға, салқындату жүйелерге, бақылау-өлшеу аппаратураларына қызмет көрсету.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін жабдықтар мен аспаптардың кинематикалық тәсімін, металл тану негіздерін және материалдардың пісіруге икемділігін, ерітіп дәнекерленген жіктердің сапасын тексеру тәсілдерін, вакуумдық техниканың негіздерін, орындалатын жұмыс шегінде электротехника негіздерін, жабдыққа қызмет көрсету және баптау ережесін.
Автоматты және жартылай автоматты желілердегі
ұста-оператор

367. Оператор-кузнец на автоматических и полуавтоматических
линиях 3-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса горячей штамповки, высадки, ковки различных деталей, изделий и заготовок из металлов и сплавов на высадочных, обрезных прессах, резьбонакатных, листоштамповочных, проволочно-гвоздильных, пружинонавивочных, цепевязальных и других кузнечно-штамповочных автоматах с пульта управления. Проверка изготовления деталей и изделий по образцу, шаблонам и измерительным инструментам. Подналадка кузнечно-штамповочных автоматов. Регулирование нагрева деталей, изделий и заготовок. Участие в текущем ремонте обслуживаемого оборудования.
Должен знать: устройство обслуживаемых автоматов, приемы установок и снятия штампов, температуру нагрева металла, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости, назначение и свойства смазывающих и охлаждающих жидкостей.
368. Оператор-кузнец на автоматических и полуавтоматических
линиях 4-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса горячей штамповки, высадки, ковки различных деталей, изделий и заготовок из металлов и сплавов на полуавтоматических линиях с пульта управления. Подналадка, установка и регулирование работы полуавтоматов, прессов, ковочных многопозиционных штампов полуавтоматических линий. Контроль заготовок перед загрузкой и за нагревом металла с помощью контрольно-измерительных и регулирующих приборов. Подготовка оборудования и агрегатов полуавтоматической линии к работе. Регулирование системы смазки.
Должен знать: устройство, принципиальные схемы оборудования и взаимодействие механизмов полуавтоматических линий, режимы нагрева, охлаждения и штамповки металлов и сплавов, систему допусков и посадок.
369. Оператор-кузнец на автоматических и полуавтоматических
линиях 5-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса горячей штамповки, высадки, ковки различных деталей, изделий и заготовок из металлов и сплавов на автоматических линиях с пульта управления. Подналадка автоматов, автоматических перекладчиков и агрегатов автоматических линий. Подготовка оборудования и агрегатов автоматических линий к работе. Устранение неполадок в работе линий. Контроль качества поковок.
Должен знать: устройство, кинематические схемы и взаимодействие механизмов автоматических линий, механические свойства штампуемых материалов, технические требования, предъявляемые к изготовляемым деталям, изделиям.
Оператор – термист на автоматических линиях
370. Оператор – термист на автоматических линиях 4-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса закалки, отпуска, отжига, нормализации и других видов термической обработки изделий, деталей и инструмента на полуавтоматических и однорядных автоматических линиях с пульта управления. Регулирование работы различных по технологическим признакам, назначению, способу нагрева, конструкции, режиму работ и механизации термических печей на заданный режим технологического процесса термической обработки изделий, деталей и инструмента. Подналадка оборудования и механизмов линии в процессе работы. Обеспечение бесперебойной работы линии. Оформление диаграмм работы контрольно-измерительных приборов. Ведение журнала термической обработки. Текущий ремонт термических печей, входящих в полуавтоматическую или автоматическую линию.
Должен знать: устройство полуавтоматических и однорядных автоматических линий термической обработки, назначение и устройство применяемых контрольно-измерительных приборов и инструментов, режимы различного вида термической обработки, способы и правила подналадки обслуживаемых линий, основы электротехники в пределах выполняемой работы.

367. Автоматты және жартылай автоматты желілердегі
ұста-оператор 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бақылау пультінен бөлігін шөгетін, кесетін престерде, бұранда бүрлеу, табақ штампылау, сым-шеге істейтін, серіппе орамдау, тізбек тоқитын және басқа да ұсталы-штампылау автоматтарында металдар мен қорытпалардан жасалған әртүрлі бөлшектерді, бұйымдар мен дайындамаларды штампылау, бөлігін шөгу, соғу. Үлгі, қалып және өлшеу құралдары бойынша бөлшектер мен бұйымдар жасауды тексеру. Ұста-штампылау автоматтарын баптау. Бөлшектерді, бұйымдар мен дайындамаларды қыздыруды реттеу. Қызмет көрсететін жабдықтарды ағымдағы жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін автоматтардың құрылғысын, штампыларды орнату және түсіру тәсілдерін, металды қыздыру температурасын, шектеулер мен орнықтыруларды, кедір-бұдырлық квалитетін және параметрлерін, майлайтын және салқындататын сұйықтықтардың міндеті мен қасиетін.
368. Автоматты және жартылай автоматты желілердегі
ұста-оператор 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бақылау пультінен жартылай автоматты желілерде металдар мен қорытпалардан жасалған әртүрлі бөлшектерді, бұйымдарды және дайындамаларды ыстықтай штампылау, бөлігін шөгу, соғу процестерін жүргізу. Жартылай автоматтарды, престерді, жартылай автоматты желілердің соғатын көп позициялы штампыларын баптау, орнату және жұмысын реттеу. Бақылау-өлшеу және реттеу аспаптарының көмегімен металды тиеу және қыздыру алдында дайындамаларды бақылау. Жабдықтар мен жартылай автоматты желілерді жұмысқа дайындау. Майлау жүйесін реттеу.
Білуге тиіс: жабдықтардың құрылғысын, принципті тәсімдерін және автоматты желілер механизмдерінің өзара әрекеттесуін, металдар мен қорытпаларды қыздыру, салқындату және штампылау режимдерін, шектеу және орнықтыру жүйесін.
369. Автоматты және жартылай автоматты желілердегі
ұста-оператор 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Басқару пультінен автоматтық желілерде металдар мен қорытпалардан жасалған әртүрлі бөлшектерді, бұйымдар мен дайындамаларды ыстықтай штампылау, бөлігін шөгу, соғу процесін жүргізу. Автоматтарды, автоматты ауыстырғыштарды және автоматты желілердің агрегаттарды баптау. Автоматтық желілердің жабдықтары мен агрегаттарды жұмысқа дайындау. Желілер жұмысындағы ақаулықтарды жою. Шыңдау жұмысын бақылау.
Білуге тиіс: автоматтық желілер құрылғысын, кинематикалық тәсімін және механизмдерінің өзара әрекеттесуін, штампылайтын материалдардың механикалық қасиетін, дайындалатын бөлшектерге, бұйымдарға қойылатын техникалық талаптарды.
Автоматты желілердегі термист-операторы
370. Автоматты желілердегі термист-операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Басқару пультінен жартылай автоматты және бір қатарлы автоматты желілерде бұйымдарды, бөлшектер мен құралдарды шыңдау, жұмсарту, күйдіру, нормалау және басқа да термиялық өңдеу процесін жүргізу. Бұйымдарды, бөлшектер мен құралдарды термиялық өңдеудің берілген технологиялық процесіне термиялық пештердің технологиялық белгілері, міндеті, қыздыру тәсілдері, конструкциясы, жұмыс режимі және механикаландыру бойынша жұмыстарды реттеу. Жұмыс процесінде жабдықтарды және механизм желілерін баптау. Желінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету. Бақылау өлшеу аспаптар жұмысының диаграммаларын ресімдеу. Термиялық өңдеу журналын жүргізу. Жартылай автоматты немесе автоматты желілерге кіретін термиялық пештерді ағымдағы жөндеу.
Білуге тиіс: термиялық өңдейтін жартылай автоматты және бір қатарлы автоматты желілердің құрылғысын, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдардың міндетін және құрылғысын, әртүрлі термиялық өңдеудің режимдерін, қызмет көрсететін желілердің тәсілдерін және баптау ережесін, орындалатын жұмыс шегінде электротехника негіздерін.

371. Оператор – термист на автоматических линиях 5-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса закалки, отпуска, отжига, нормализации и других видов термической обработки изделий, деталей и инструмента на многорядных автоматических линиях с пульта управления. Наладка оборудования и механизмов линии в процессе работы. Выявление и устранение неполадок в работе оборудования.
Должен знать: кинематические и электрические схемы многорядных автоматических линий, устройство и электрические схемы источников питания и пультов управления, химический состав, механические и физические свойства обрабатываемых деталей, изделий, инструмента, правила и способы наладки и регулирования контрольно-измерительных приборов и инструмента, способы и правила наладки обслуживаемого оборудования, технические требования, предъявляемые к обрабатываемым изделиям, деталям.
Правильщик на машинах
372. Правильщик на машинах 1-й разряд
Характеристика работ. Участие совместно с правильщиком более высокой квалификации в кантовании и перемещении выправляемых заготовок, деталей и изделий в качестве первого подручного при выполнении операции по правке на прессах усилием до 75 кН (75 тс) и в качестве второго подручного при правке крупных заготовок и деталей на прессах усилием свыше 750 до 2500 кН (свыше 75 до 250 тс).
Должен знать: устройство обслуживаемых прессов, вальцов и других правильных машин, назначение и условия применения наиболее распространенных простых приспособлений, правила подачи заготовок, деталей и изделий под пресс или вальцы, правила снятия и складирования их, условную сигнализацию, применяемую на рабочем месте.
373. Правильщик на машинах 2-й разряд
Характеристика работ. Правка в холодном и горячем состоянии под линейку и угольник простых и средней сложности деталей из листового, пруткового и сортового металла на вальцах, ролико-правильных и других машинах и прессах усилием до 750 кН (75 тс). Правка калибровочного металла на правильно-отрезном автомате и трубок на трубоправильном станке. Участие в правке профилей листов, полос, труб, прутков и других изделий из цветных металлов и сплавов на различном правильном оборудовании. Наладка прессов и установка приспособлений под руководством правильщика более высокой квалификации. Участие в правке крупных заготовок и деталей на прессах усилием свыше 750 до 2500 кН (свыше 75 до 250 тс) в качестве первого подручного. Управление правильными машинами.
Должен знать: принцип работы обслуживаемых прессов, вальцов и других правильных машин, назначение и условия применения специальных приспособлений, подъемных механизмов и контрольно-измерительных инструментов, свойства, деформацию и изменения структуры листового и сортового металла при правке, маркировку сталей, технические условия правки деталей.
Примеры работ:

371. Автоматты желілердегі термист-операторы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Басқару пультінен көп қатарлы автоматты желілерде бұйымдарды, бөлшектер мен құралды шыңдау, жұмсарту, күйдіру, нормалау және басқа да термиялық өңдеу процесін жүргізу. Жұмыс барысында жабдықтарды және желілер механизмдерін баптау. Жабдықтау жұмысында ақауларды анықтау және жою.
Білуге тиіс: көп қатарлы автоматты желілердің кинематикалық және электрлік тәсімдерін, қоректену көздерінің және басқару пульттерінің құрылғысы мен электрлік тәсімдерін, өңделетін бөлшектердің, бұйымдардың, құралдың химиялық құрамын, механикалық және физикалық қасиетін, бақылау-өлшеу аспаптарын және құралды баптау, реттеу ережесі мен тәсілдерін, өңделетін бұйымдар мен бөлшектерге қойылатын техникалық талаптар.
Машиналарды түзетуші
372. Машиналарды түзетуші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғары білікті түзетушімен бірлесіп түзетілетін дайындамаларды, бөлшектер мен бұйымдарды аударуға және ауыстыруға, күші 75 кН (75 тс) дейін престерде түзету операцияларын орындау кезінде бірінші көмекші ретінде және күші 750-ден 2500 кН дейін (75-ден 250 тс дейін) престерде ірі дайындамалар мен бөлшектерді түзету кезінде екінші көмекші ретінде қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсететін престерді, жанышпабіліктерді және басқа да тұзеткіш машиналардың құрылғысын, едәуір кең таралған қарапайым аспаптардың міндеті мен шарттарын, дайындамаларды, бөлшектер мен бұйымдарды престеуге немесе жаныштауға беру ережесін, оларды түсіру және орналастыру ережесін, жұмыс орнында қолданылатын шартты белгі беруді.
373. Машиналарды түзетуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жанышпабілектерде, шығыршық түзеткіш және басқа машиналар мен күші 750 кН (75 тс) дейінгі престерде табақты, шыбықты және сортты металдан жасалған қарапайым және орташа күрделі бөлшектерді сызғышпен және үшбұрышты сызғышпен суықтай және ыстықтай түзету. Калибрлік металды түзету-кесу автоматында және құбырларды құбыр түзейтін станокта түзету. Әртүрлі түзету жабдықтарында түсті металдар мен қорытпалардан жасалған табақ пішіндерін, жолақтарды, құбырларды, шыбықтарды түзетуге қатысу. Жоғары білікті түзетушінің басшылығымен престерді баптау және аспаптарды орнату. Күші 750 до 2500 кН престерде ірі дайындамалар мен бөлшектерді түзетуге қатысу. Түзеткіш машиналарды басқару.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін престердің, жанышпабілектер мен түзеткіш машиналардың жұмыс қағидатын, арнайы құрылғыларды, көтергіш механизмдер мен бақылау-өлшеу құралдарының міндетін және қолдану шарттарын, түзету кезінде табақты және сортты металдың қасиетін, өзгеруін және құрылымының өзгеруін, болатты таңбалау, бөлшектерді түзетудің техникалық шарттарын.
Жұмыс үлгілері

1) Детали и заготовки из угловой стали сечением до 75 х 75 кв. мм всех длин - правка;
2) Детали и заготовки из угловой стали сечением свыше 75х75 кв.мм и длиной до 6 м - правка;
3) Детали и заготовки из швеллерного и двутаврового проката профилей до № 20 и длиной до 6 м - правка;
4) Диски, фланцы и штампованные детали - правка;
5) Крышки шарикоподшипников для автомобилей - правка;
6) Напильники всех профилей и размеров - правка;
7) Обечайки для цилиндрических конструкций диаметром до 1000 мм, толщиной до 12 мм - вальцовка, правка;
8) Проволока для струн к музыкальным инструментам - правка;
9) Проволока пружинная, ступенчатая - правка и гофрирование;
10) Прутки - правка;
11) Сверла, метчики, развертки - правка;
12) Сталь квадратная и круглая с диаметром или стороной квадрата до 60 мм и длиной до 2 м - правка;
13) Сталь листовая площадью до 5 кв. м и толщиной до 18 мм, площадью свыше 5 кв. м и толщиной до 10 мм - правка.
374. Правильщик на машинах 3-й разряд
Характеристика работ. Правка в холодном и горячем состоянии по линейке и угольнику сложных деталей из листового и профильного металла до и после термической обработки на вальцах, правильных станках и прессах усилием свыше 750 до 2500 кН (свыше 75 до 250 тс). Правка и обрубка заусенцев отливок из ковкого чугуна после термообработки на прессах усилием до 750 кН (75 тс). Правка и отрубка заготовок деталей из бунта на правильно-отрезных машинах с обеспечением точности по кривизне свыше 0,2 до 2 мм на длине 1 м. Правка профилей, листов, полос, труб, прутков и других изделий из цветных металлов и сплавов на различном правильном оборудовании. Участие в правке крупных заготовок и деталей на прессах усилием свыше 250 тс в качестве подручного. Наладка оборудования и установка приспособлений для правки деталей. Установление рациональных приемов правки деталей.
Должен знать: устройство и правила наладки обслуживаемых прессов, вальцов и других правильных машин, устройство специальных приспособлений, подъемных механизмов и контрольно-измерительных инструментов.
Примеры работ:
1) Балки ребристые длиной до 4 м - правка;
2) Валы диаметром до 300 мм, длиной до 7 м - правка;
3) Валы карданные - правка с точностью до 0,1 мм по индикатору;
4) Валы коленчатые двигателей внутреннего сгорания - правка с точностью до 0,08 мм;

1) Барлық ұзындықтағы қимасы 75 x 75 кв.мм дейінгі бұрышты болаттан жасалған бөлшектер мен дайындамалар – түзету;
2) Қимасы 75 x 75 кв. мм артық және ұзындығы 6 м дейін бұрышты болаттан жасалған бөлшектер мен дайындамалар – түзету;
3) Швеллерлі және қоставрлы илектелген № 20 дейінгі және ұзындығы 6 м дейінгі пішіннен жасалған бөлшектер мен дайындамалар – түзету;
4) Дискілер, фланцтер мен штампыланған бөлшектер – түзету;
5) Автомобильдерге арналған шарикті мойынтіректі қақпақтар – түзету;
6) Барлық пішіндегі және өлшемдегі егеулер – түзету;
7) Диаметрі 1000 мм дейінгі, қалыңдығы 12 мм дейінгі цилиндрлік конструкцияларға арналған ернеушелер – түзету;
8) Музыкалық аспаптарға арналған сым – түзету;
9) Серіппелі, сатылы сым – түзету және бүрмелеу;
10) Шыбықтар – түзету;
11) Бұрғылар, бұрандаойғыштар, қашаулар – түзету;
12) Диаметрі немесе квадрат жағынан 60 мм дейін және ұзындығы 2 м дейін квадратты және дөңгелек болат – түзету;
13) Көлемі 5 кв м дейін және қалыңдығы 18 мм дейінгі табақты болат – түзету;
374. Машиналарды түзетуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жанышпабілектерде, түзеткіш станоктарда және күші 750-ден 2500 кН дейінгі (75-тен 250 тс дейін) престерде табақты, термиялық өңделгенге дейінгі және кейінгі табақты әрі пішінді престерден жасалған күрделі бөлшектерді сызғышпен және үшбұрышты сызғышпен суықтай және ыстықтай түзету. Күші 750 кН (75 тс) дейінгі престерде термоөңделгеннен кейін созылымды шойыннан жасалған құймалардың қылауларын кесу және түзету. 1 мм ұзындықта 0,2-ден 2 мм дейін қисықтығы бойынша дәлдікті қамтамасыз ете отырып, түзеткіш-кескіш машиналарда бунттан жасалған бөлшектердің дайындамаларын шабу және түзету. Әртүрлі түзеткіш жабдықтарда түсті металдар мен қорытпалардан жасалған пішіндерді, табақтарды, жолақтарды, құбырларды, шыбықтарды және басқа да бұйымдарды түзету. Күші 250 тс артық престерде ірі дайындамалар мен бөлшектерді түзетуге көмекші ретінде қатысу. Бөлшектерді түзету үшін жабдықтарды баптау және құрылғыларды орнату. Бөлшектерді түзетудің оңтайлы тәсілдерін белгілеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін престердің, жанышпабіліктердің және басқа да түзеткіш машиналардың құрылғысын және баптау ережесін, арнайы құрылғылардың, көтергіш механизмдердің және бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын.
Жұмыс үлгілері
1) Ұзындығы 4 м дейін қабырғалы арқалық – түзету;
2) Диаметрі 300 мм дейін, ұзындығы 7 м дейінгі біліктер – түзету;
3) Карданды біліктер – индикатор бойынша 0,1 мм дәлдікпен түзету;
4) Іштен жану қозғалтқыштардың иінді біліктері – 0,08 мм дейінгі дәлдікпен түзету;

5) Детали и заготовки из угловой стали сечением свыше 75х75 кв.мм и длиной свыше 6 м - правка;
6) Детали и заготовки из швеллерного и двутаврового проката с профилем свыше № 20 и длиной свыше 6 м - точная правка;
7) Детали рельсовые для стрелочных переводов - мерная гибка;
8) Обечайки для цилиндрических конструкций диаметром свыше 1000 мм, толщиной свыше 12 мм - вальцовка, правка;
9) Остряки и рельсы стрелочных переводов - правка;
10) Пальцы режущего аппарата сельскохозяйственных машин - правка и обрубка заусенцев;
11) Поддоны для спекания брикетов - правка;
12) Рельсы - правка;
13) Сталь калиброванная диаметром до 50 мм - правка;
14) Сталь квадратная и круглая с диаметром или стороной квадрата свыше 60 мм и длиной 2 м - правка;
15) Сталь листовая площадью до 5 кв. м и толщиной свыше 18 до 30 мм, площадью свыше 5 кв. м и толщиной свыше 10 до 18 мм - правка;
16) Швеллеры и зетообразная сталь длиной до 12 м - правка на правильном прессе с проверкой по линейке и угольнику.
375. Правильщик на машинах 4-й разряд
Характеристика работ. Точная правка в холодном и горячем состоянии по индикатору и приспособлениям сложных, изготовленных в размер изделий до и после термообработки на вальцах, правильных станках и прессах усилием свыше 2,5 МН (250 тс). Правка и обрубка заусенцев отливок из ковкого чугуна после термообработки на прессах усилием свыше 750 кН (75 тс). Наладка оборудования и приспособлений. Правка и обрубка заготовок деталей из бунта на правильно-обрезных машинах с обеспечением точности по кривизне до 0,2 мм на длине 1 м.
Должен знать: устройство правильных станков, машин и механизмов различных типов, конструкцию специальных приспособлений, деформацию и изменение структуры металлов при правке, механические свойства металлов.
Примеры работ:
1) Балки ребристые длиной свыше 4 м - правка;
2) Валы диаметром свыше 300 мм и длиной свыше 7 мм - правка по индикатору;
3) Валы коленчатые двигателей внутреннего сгорания - правка по индикатору;
4) Валы коробок передач автомобилей ЗИЛ-130 - правка по индикатору;
5) Валы шестерен, полуоси, крестовины автомобилей ЗИЛ-130 - правка по индикатору;
6) Днища сферические - правка;
7) Кольца, венцы, шестерни специальные диаметром свыше 1000 мм - правка по индикатору;
8) Лонжероны - правка;
9) Сталь калиброванная диаметром свыше 50 мм - правка;

5) Қимасы 75 x 75 кв. мм артық және ұзындығы 6 м артық бұрышты болаттан жасалған бөлшектер мен дайындамалар – түзету;
6) Швеллерлі және қоставрлы илектелген № 20 артық және ұзындығы 6 м артық пішіннен жасалған бөлшектер мен дайындамалар – дәл түзету;
7) Бағыттамалы бұрмаға арналған рельстік бөлшектер – бір қалыпты иілу;
8) Диаметрі 1000 мм артық, қалыңдығы 12 мм артық цилиндрлік конструкцияларға арналған ернеушелер - жаншу, түзету;
9) Бағыттамалы бұрмалардың үшкірлері мен рельстері – түзету;
10) Ауыл шаруашылығы машиналарының кесетін аппараттарының саусақтары – түзету және қылауларын кесу;
11) Кесекшелерді жентектеуге арналған табандықтар – түзету;
12) Рельстер – түзету;
13) Диаметрі 50 мм дейінші калибрленген болат – түзету;
14) Диаметрі немесе квадрат жағынан 60 мм артық және ұзындығы 2 м квадратты және дөңгелек болат – түзету;
15) Көлемі 5 кв м дейін және қалыңдығы 18-ден 30 мм артық, көлемі 8 кв м артық және қалыңдығы 10-нан 18 мм дейін табақты болат – түзету;
16) Ұзындығы 12 м дейінгі швеллерлі және зето тәрізді болат - сызғышпен және үшбұрышты сызғышпен тексеріп, түзеткіш престе түзету.
375. Машиналарды түзетуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Термоөңдеуге дейін және кейін жанышпабіліктерде, түзету станоктарында және күші 2,5 МН (250 тс) артық престерде күрделі өлшемде дайындалған бұйымдарды индикаторы мен құрылғылары бойынша суықтай және ыстықтай дәл түзету. Термоөңдеуге дейін және кейін күші 750 кН (75 тс) артық престерде созылымды шойыннан жасалған құймалардың қылауларын түзету және кесу. Жабдықтар мен құрылғыларды баптау. 1 мм ұзындықта 0,2 мм дейін қисықтығы бойынша дәлдікті қамтамасыз ете отырып, түзеткіш-кескіш машиналарда бунттан жасалған бөлшектердің дайындамаларын шабу және түзету.
Білуге тиіс: түзеткіш станоктардың, машиналар мен әртүрлі типті механизмдердің құрылғысын, арнайы құрылғылардың конструкциясын, түзету кезінде металл құрылымының өзгеруін, металдардың механикалық қасиетін.
Жұмыс үлгілері.
1) Ұзындығы 4 м артық қабырғалы арқалық – түзету;
2) Диаметрі 300 мм артық және ұзындығы 7 мм артық біліктер – индикатор бойынша түзету;
3) ЗИЛ-130 автомобильдерінің тістегершік біліктері, жартылай осьтері, айқастырмалары – индикатор бойынша түзету;
4) Іштен жану қозғалтқыштардың иінді біліктері – индикатор бойынша түзету;
5) ЗИЛ-1-130 автомобилінің берілістер қорабы біліктері – индикатор бойынша түзету;
6) Сфералық түптер – түзету;
7) Диаметрі 1000 мм артық арнайы шығыршықтар, тәждері, тістегершіктері – индикатор бойынша түзету;
8) Лонжерондар – түзету;
9) Диаметрі 50 мм артық калибрленген болат – түзету;

10) Сталь листовая площадью до 5 кв. м с толщиной листов свыше 30 мм, площадью 5 кв. м с толщиной листов свыше 18 мм - правка;
11) Швеллеры и зетообразная сталь длиной свыше 12 м - правка на правильном прессе с проверкой по линейке и угольнику.
376. Правильщик на машинах 5-й разряд
Характеристика работ. Правка в холодном и горячем состоянии по индикатору и приспособлениям крупногабаритных и экспериментальных деталей и узлов из жаропрочных сталей, титановых и магниевых сплавов на вальцах, правильных станках и прессах. Гибка крупногабаритных монолитных панелей по шаблонам и шаблон-корзинкам.
Должен знать: особенности технологии правки крупногабаритных деталей и узлов на правильном оборудовании, основы технологии металлов, допуски и посадки, назначение изготавливаемых изделий и условия их работы, особенности конструкции специальной оснастки, приспособлений и оборудования.
Примеры работ:
1) Панели крыла крупногабаритные, монолитные - правка на соответствие теоретическому контуру;
2) Шпангоуты фюзеляжа из титановых сплавов-правка после термообработки.
377. Прессовщик заготовок для шпальтовых сит 4-й разряд
Характеристика работ. Изготовление проволочных колосников на пресс-автоматах. Намотка проволоки в кассеты на намоточном станке. Установка кассеты с намотанной проволокой в петлеобразователь пресс-автомата. Наладка пресс-автомата по размеру шага и щели. Шлифование граней пуансона и матрицы под чистовые размеры и боковых граней для получения нужного размера сечения колосника. Отрезка колосников. Наладка обслуживаемого оборудования.
Должен знать: устройство, кинематические схемы, правила проверки на точность и способы наладки обслуживаемого оборудования, технические условия на изготовление шпальтовых сит, сортамент изготовляемых сеток, дефекты петлеобразования, штамповки и отрезки колосников.
Прессовщик на горячей штамповке
378. Прессовщик на горячей штамповке 3-й разряд
Характеристика работ. Горячая штамповка болтов, гаек диаметром до 16 мм, а также заклепок и других крепежных изделий простых форм, головок штанг толкателей к двигателям автомобилей, столовых приборов на горячевысадочных пресс-автоматах и прессах горячей и полугорячей высадки. Участие в текущем ремонте обслуживаемого оборудования. Накатка резьбы болтов всех размеров на машинах горячей накатки. Проверка резьбы в процессе работы в соответствии с техническими условиями и государственными стандартами. Подналадка пуансонов, матриц, простых штампов, накатных машин и регулирование нагрева заготовок в соответствии с заданным режимом. Запрессовка в горячем состоянии волок в стальную оправу.
Должен знать: устройство и назначение механизмов обслуживаемых пресс-автоматов, пресс-полуавтоматов и машин накатки, режимы нагрева заготовок в зависимости от свойств штампов, виды применяемого технологического топлива, конструкцию простых штампов и способы установки их, правила охлаждения и подготовки штампов к работе, стандарты на резьбу.

10) Табақ қалыңдығы 300 мм артық көлемі 5 кв м дейін және табақ қалыңдығы 18 мм артық көлемі 5 кв м табақты болат – түзету;
11) Ұзындығы 12 м артық швеллерлі және зето тәрізді болат - сызғышпен және үшбұрышты сызғышпен тексеріп, түзеткіш престе түзету.
376. Машиналарды түзетуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жанышпабіліктерде, түзеткіш станоктар мен престерде қыздыруға берік болаттан, титан және магний қорытпаларынан жасалған ірі габаритті әрі эксперименталды бөлшектерді индикатор және құрылғылар бойынша суықтай және ыстықтай түзету. Ірі габаритті тұтас панельдерді шаблондар және шаблон себеттер бойынша иілту.
Білуге тиіс: түзеткіш жабдықтарда ірі габаритті бөлшектерді түзету технологиясының ерекшеліктерін, металл технологиясының негіздерін, шақтамалар мен қондырмаларды, дайындалатын бұйымдардың міндетін және жұмысының шартын, арнайы жарақтандыру, құрылғылар мен жабдықтардың конструкциясының ерекшеліктерін.
Жұмыс үлгілері
1) Ірі габаритті және тұтас панельдердің қанаты – теоретикалы контурға сәйкес түзету;
2) Титан қорытпаларынан жасалған фюзеляж шпангоуттары – термоөңдеуден кейін түзету.
377. Шпальт електеріне арналған дайындамаларды престеуші
4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Пресс-автоматтарды сымды оттықтарды дайындау. Орау станогында сымдарды кассеталарға орау. Пресс-автоматтың ілмек жасағышына сым оралған кассетаны орнату. Қадам және саңылау өлшемі бойынша пресс-автоматты баптау. Оттық қимасының қажетті өлшемін алу үшін таза өлшемде пуансон мен матрица қырларын және бүйір қырларын ажарлау. Оттықтарды кесу. Қызмет көрсететін жабдықтарды баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылғысын, кинематикалық тәсімін, дәлдікке тексеру ережесін және баптау тәсілін, шпальт електерін дайындаудың техникалық шарттарын, дайындалатын електердің сорттарын, ілмек жасаушылардың, оттықтарды штампылаудың және кесудің ақауларын.
Ыстықтай штампылаудағы престеуші
378. Ыстықтай штампылаудағы престеуші 3-й разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ыстықтай түсіру пресс-автоматтарында және ыстықтай және жартылай ыстықтай түсіру престерде диаметрі 16 мм дейін болаттарды, гайкаларды, сондай-ақ тойтарма шегелерді және басқа да қарапайым қалыпты бекіту бұйымдарын, автомобиль қозғалтқыштарына итеретін штанга бастарын ыстықтай штампылау. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды ағымдағы жөндеуге қатысу. Ыстықтай бүрлеу машиналарында барлық өлшемдегі болттардың бұрандаларын бүрлеу. Жұмыс процесінде бұрандаларды техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарға сәйкестігін тексеру. Берілген режимге сәйкес пуансондарды, матрицаларды, қарапайым штампыларды баптау және дайындамаларды қыздыруды реттеу. Болат оправаларға талшықтарды ыстықтай престеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін персс-автоматтар, пресс-жартылай автоматтары мен бүрмелеу машиналары механизмдерінің құрылғысын және міндетін, штампылау қасиетіне қарай дайындамаларды қыздыру режимін, қолданылатын технологиялық отынның түрлерін, қарапайым штампылардың конструкциясы мен оларды орнату тәсілдерін, салқындату және штампыларды жұмысқа дайындау ережесін, бұрандаға арналған стандарттарды.

379. Прессовщик на горячей штамповке 4-й разряд
Характеристика работ. Горячая штамповка болтов, гаек диаметром свыше 16 мм, а также железнодорожных костылей, противоугонов и других крепежных изделий сложных профилей на горячевысадочных болтовых, гаечных, костыльных и противоугонных специальных пресс-автоматах, пресс-полуавтоматах с обслуживанием нагревательных устройств и термических агрегатов, пресс-автоматах и пресс- полуавтоматах различных конструкций. Изготовление гаек и болтов диаметром до 16 мм на автоматизированной поточной линии. Горячая штамповка заготовок корпусов для часов на прессах, полуавтоматах и автоматах. Проверка изготовляемых деталей по образцу, шаблонам или измерительным инструментом. Контроль за показаниями контрольно-измерительных и регулирующих приборов по нагреву металла газом и другими видами топлива. Наладка и подналадка полуавтоматов, прессов, штампов и агрегатов автоматизированной поточной линии.
Должен знать: устройство обслуживаемого оборудования, штампов, агрегатов автоматизированной поточной линии и контрольно-измерительных приборов, правила подсчета размеров заготовок на все виды изготовляемых деталей и изделий, технические требования, предъявляемые к изготовляемым деталям, температурный режим нагрева и термообработки металла.
380. Прессовщик на горячей штамповке 5-й разряд
Характеристика работ. Изготовление гаек и болтов диаметром свыше 16 мм, а также железнодорожных костылей, противоугонов и других крепежных изделий профилей на автоматизированных поточных линиях. Наладка и подналадка агрегатов и автоматов автоматизированных поточных линий.
Должен знать: конструкцию агрегатов и автоматов автоматизированных поточных линий и контрольно-измерительных приборов, технические требования, предъявляемые к изготавливаемым деталям.
Прокатчик шаров
381. Прокатчик шаров 2-й разряд
Характеристика работ. Горячая продольная прокатка заготовок для сверл, резцов и буравов из пруткового металла на специальных прокатных станах и машинах по установленному технологическому процессу. Регулирование и подналадка стана.
Должен знать: устройство станов продольного проката, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов.
382. Прокатчик шаров 3-й разряд
Характеристика работ. Горячая поперечная прокатка шаров и сверл из сталей различных марок на специальных прокатных станах по установленному технологическому процессу. Управление обслуживаемым оборудованием и механизмами. Наладка и настройка стана на заданные размеры.
Должен знать: устройство станов поперечного проката, свойства пластичности прокатываемых сталей, устройство контрольно-измерительных инструментов.
Пружинщик

379. Ыстықтай штампылаудағы престеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қыздыру құрылғылары мен термиялық агрегаттары бар ыстықтай түсіретін болтты, гайкалы, балдақты және айдауға қарсы арнайы престерде, әртүрлі конструкциялы пресс-автоматтарда және жартылай пресс-автоматтарды диаметрі 16 мм артық болттарды, гайкаларды, сондай-ақ теміржол балдақтарын, қарсы айдауларды және күрделі пішінді басқа да бекіту бұйымдарын ыстықтай штампылау. Автоматтандырылған тоғын тізбектерде диаметрі 16 мм дейін гайкалар мен болттарды дайындау. Перстерте, жартылай престерде және автоматтарда сағаттарға арналған корпустардың дайындамаларын ыстықтай штампылау. Дайындалатын бөлшектерді үлгі, шаблондар немесе өлшеу құралдары бойынша тексеру. Металды газбен және басқа да отын түрімен қыздыруда бақылау-өлшеу және реттеу аспаптарының көрсеткішін бақылау. Жартылай автоматтарды, престерді, штампыларды және автоматтандырылған тоғын тізбекті агрегаттарды баптау және қайта баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың, штампылардың, автоматтандырылған тоғын тізбектері агрегаттарының және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын, дайындалатын бөлшектер мен бұйымдардың барлық түріне дайындамалардың өлшемін есептеу ережесін, дайындалатын бөлшектерге қойылатын техникалық талаптарды, металды қыздырудың және термоөңдеудің температуралық режимін.
380. Ыстықтай штампылаудағы престеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автоматтандырылған тоғын тізбектерде диаметрі 16 мм артық гайкалар мен болттарды, сондай-ақ пішіндердің теміржол балдақтарын, қарсы айдау және басқа да бекіткіш бұйымдарын дайындау. Автоматтандырылған тоғын тізбектерінің агрегаттары мен автоматтарын баптай және қайта баптау.
Білуге тиіс: автоматтандырылған тоғын тізбектерінің агрегаттары мен автоматтарының және бақылау-өлшеу аспаптарының конструкциясын, дайындалатын бөлшектерге қойылатын техникалық талаптар.
Шарларды прокаттаушы
381. Шарларды прокаттаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Белгіленген техникалық процесс бойынша арнайы илектеу станоктары мен машиналарында шыбықты металдан жасалған тескіштер, кескіштер және бұрғылар үшін дайындамаларды ыстықтай ұзыннан илектеу. Орнақтарды реттеу және баптау.
Білуге тиіс: ұзыннан илектейтін орнақтардың құрылғысын, бақылау-өлшеу құралдарының міндеті мен қолдану шарттарын.
382. Шарларды прокаттаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Белгіленген технологиялық процесс бойынша арнайы илектеу орнақтарында әртүрлі маркалы болаттан жасалған шарлар мен тескіштерді ыстықтай көлденең илектеу. Қызмет көрсететін жабдықтар мен механизмдерді басқару. Берілген өлшемде орнақтарды баптау және теңшеу.
Білуге тиіс: көлденең илектеу орнақтарының құрылғысын, илектелетін болаттың илемділік қасиетін, бақылау-өлшеу құралдардың құрылғысын.
Серіппеші

383. Пружинщик 2-й разряд
Характеристика работ. Набор вручную пружин растяжения с предварительным натягом в гнезда кассет согласно техническим условиям. Перемещение укомплектованных кассет вручную или с использованием подъемно-транспортных устройств к последующей операции. Навивка пружин в холодном состоянии из сталей различных марок на пружинонавивочных бабках. Разводка пружин по шагу и гибка ушков.
Должен знать: правила и способы набора пружин в кассеты, конструкцию кассеты для каждого вида пружин, устройство и принцип работы навивочных бабок, свойства сталей различных марок, применяемых для изготовления пружин, назначение и условия применения приспособлений и контрольно-измерительных инструментов.
384. Пружинщик 3-й разряд
Характеристика работ. Навивка пружин в горячем и холодном состоянии из сталей различных марок на станках разных конструкций при диаметре прутка до 15 мм. Навивка пружин при диаметре прутка до 10 мм. Подналадка обслуживаемого станка. Разводка пружин по шагу и гибка ушков. Правка и подгонка пружин под угольник и плоскость. Испытание сложных пружин всех размеров в соответствии с техническими условиями. Завивка заготовок для сверл в горячем состоянии. Калибровка, торцовка пружин.
Должен знать: устройство пружинонавивочных станков различных типов и другого оборудования по изготовлению и термообработке пружин, устройство, назначение и условия применения различных контрольно-измерительных приборов и инструментов, устройство, назначение и условия применения универсальных и специальных приспособлений для навивки пружин различной формы, режим термообработки пружин.
385. Пружинщик 4-й разряд
Характеристика работ. Навивка пружин в горячем состоянии из сталей различных марок на станках разных конструкций при диаметре прутка свыше 15 мм и навивка пружин при диаметре прутка свыше 10 мм. Изготовление специальных пружин в горячем состоянии в опытном производстве. Наладка обслуживаемого станка. Калибровка пружин после азотирования. Изготовление спиральных пружин типа улиток из полосы. Определение размера оправок для навивки пружин.
Должен знать: кинематические схемы пружинонавивочных станков различных типов, способы изготовления сложных пружин, правила термообработки пружин, конструкцию универсальных и специальных приспособлений для навивки пружин различной формы, устройство различных ванн и печей, применяемых при нагреве и термической обработке пружин.
Раскатчик

383. Серіппеші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Техникалық шарттарға сәйкес алдын ала кассета ұяларына керумен тарту серіппелерін қолмен теру. Жинақталған кассеталарды қолмен немесе көтергіш-көлік құрылғыларын пайдалана отырып келесі операцияға көшіру. Серіппе орайтын басшаларда әртүрлі маркалы болаттан жасалған серіппелерді суық күйінде орамалау. Серіппелерді қадам бойынша ажырату және құлақшаларды иілту.
Білуге тиіс: серіппелерді кассеталарға теру ережесі мен тәсілдерін, пружинаның әр түріне арналған кассеталардың конструкциясын, орамдау басшалардың құрылғысын және жұмыс қағидатын, серіппелерді дайындауға қолданылатын әртүрлі маркалы болаттың қасиетін, құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының міндеті мен шарттарын.
384. Серіппеші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шыбық диаметрі 15 мм дейін болған кезде әртүрлі конструкциялы станоктарда әртүрлі маркалы болаттан жасалған серіппелерді ыстық және суық күйінде орамалау. Шыбық диаметрі 10 мм дейін болған кезде серіппелерді орамалау. Қызмет көрсетілетін станоктарды баптау. Серіппелерді қадам бойынша ажырату және құлақшаларды иілту. Серіппелерді бұрыштап және жазып түзету және қиыстырып келтіру. Техникалық шарттарға сәйкес барлық өлшемдегі күрделі серіппелерді сынау. Тескіштерге арналған дайындамаларды ыстық күйінде бұрмалау. Серіппелерді калибрлеу, тіктеу.
Білуге тиіс: серіппелерді дайындау және термоөңдеу бойынша әртүрлі типті серіппе орайтын станоктардың және басқа жабдықтардың құрылғысын, әртүрлі бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының міндетін және қолдану шарттарын, әртүрлі қалыпты серіппелерді орамалау үшін әмбебап және арнайы құрылғылардың құрылғысын, міндетін және қолдану шарттарын, серіппелерді термоөңдеу режимін.
385. Серіппеші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шыбық диаметрі 15мм артық болған кезде әртүрлі конструкциялы станоктарда әртүрлі маркалы болаттан жасалған серіппелерді ыстық күйінде орамалау және шыбық диаметрі 10 мм болған кезде серіппелерді орамалау. Тәжірибелі өндірісте ыстық күйінде асрнайы серіппелерді дайындау. Қызмет көрсетілетін станоктарды баптау. Азоттандырғаннан кейін серіппелерді калибрлеу. Жолақтардан жасалған ұлу тәрізді спиральді серіппелерді дайындау. Серіппелерді орамалауға арналған оправалардың өлшемін айқындау.
Білуге тиіс: әртүрлі типті серіппе орамалаудың кинематикалық тәсімін, күрделі серіппелерді дайындау тәсілдерін, серіппелерді термоөңдеу ережесін, әртүрлі қалыпты серіппелерді орамалауға арналған әмбебап және арнайы құрылғылардың конструкциясын, қыздыру және термиялық өңдеу кезінде қолданылатын әртүрлі ванналар мен пештердің құрылғысын.
Жаюшы

386. Раскатчик 3-й разряд
Характеристика работ. Горячая раскатка заготовок колец для подшипников диаметром до 250 мм на раскаточных машинах с соблюдением установленных размеров. Проверка размеров измерительным инструментом. Подналадка машин.
Должен знать: устройство и способы подналадки обслуживаемых раскаточных машин и электронагревательного устройства, марки сталей, применяемых для колец шарикоподшипников, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов.
387. Раскатчик 4-й разряд
Характеристика работ. Горячая раскатка заготовок колец для подшипников диаметром свыше 250 до 350 мм на раскаточных машинах и заготовок в конический диск для колес автомобилей на дискораскатном стане. Наладка стана. Горячая раскатка заготовок колец для подшипников диаметром свыше 350 мм на раскаточных машинах совместно с раскатчиком более высокой квалификации.
Должен знать: устройство дискораскатного стана и кинематические схемы обслуживаемых раскаточных машин, марки сталей, применяемые для раскатки заготовок дисков колес машин, температуру и режим нагрева заготовок, устройство контрольно-измерительных инструментов.
388. Раскатчик 5-й разряд
Характеристика работ. Горячая раскатка заготовок колец подшипников диаметром свыше 350 мм, профильных колец и сферических оболочек переменной толщины из жаропрочных и титановых сплавов авиационных двигателей диаметром до 1500 мм на раскаточных машинах. Насадка раскаточных машин на кольца.
Должен знать: кинематические схемы различных раскаточных машин, дискораскатного стана и нагревательных устройств, применяемых для раскатки колец и сферических оболочек, оптимальные режимы нагрева заготовок, припуски и допуски при обработке, зависимость степени радиального обжатия от толщины в различных точках заготовки, способы наладки раскаточных машин.
389. Раскатчик 6-й разряд
Характеристика работ. Горячая раскатка, правка, калибровка профильных колец и сферических оболочек переменной толщины из жаропрочных и титановых сплавов авиационных двигателей диаметром свыше 1500 мм на раскаточных машинах. Раскатка тонкостенных деталей из коррозионно-стойких сталей и молибденовых сплавов.
Должен знать: технологический процесс раскатки крупногабаритных и тонкостенных деталей, конструкцию кинематических, гидравлических и нагревательных устройств и способы их наладки, способы достижения установленной точности обработки, правила расчетов параболических оболочек, связанных с выполнением различных работ.
Рессорщик на обработке горячего металла

386. Жаюшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Белгіленген мөлшерді сақтай отырып, жаю машиналарында диаметрі 250 мм мойынтіректер үшін сақиналардың дайындамаларын ыстықтай жаю. Өлшемдерін өлшеу құралдарымен тексеру. Машиналарды баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жаю машиналардың және электрмен қыздыру құрылғыларының құрылғысын және баптау тәсілдерін, шарикті мойынтіректердің сақиналары үшін қолданылатын болаттың маркаларын, бақылау-өлшеу құралдарының міндеті мен қолдану шарттарын.
387. Жаюшы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жаю машиналарында диаметрі 250-ден 350 мм дейін мойынтіректер үшін сақиналар дайындамаларын және дискі жаятын орнақтарда автомобиль дөңгелектері үшін конустық дискіге арналған дайындамаларды ыстықтай жаю. Орнақты баптау. Жоғары білікті жаюшымен бірлесіп жаю машиналарында диаметрі 350 мм артық подшипниктер үшін сақиналардың дайындамаларын ыстықтай жаю.
Білуге тиіс: дискі жаятын орнақтардың құрылғысын және қызмет көрсетілетін жаю машиналарының кинематикалық тәсімін, машиналар дөңгелегі дискілерінің дайындамаларын жаю үшін қолданылатын болаттың маркаларын, дайындамалардың температурасын және қыздыру режимін, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын.
388. Жаюшы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жаю машиналарында диаметрі 350 мм артық мойынтірек сақиналарының дайындамаларын, пішінді сақиналарды және диаметрі 1500 мм дейін авиациялық қозғалтқыштардың қыздыруға берік және титан қорытпаларынан жасалған сфералық қабықшаларын ыстықтай жаю. Жаю машиналарын сақиналарға саптау.
Білуге тиіс: сақиналар мен сфералық қабықшалары үшін қолданылатын әртүрлі жаю машиналарының, дискі жаю орнақтарын және қыздыру құрылғыларының кинематикалық тәсімдерін, дайындамаларды қыздырудың оңтайлы режимдерін, тарамдалған қаусырудың дәрежесін әртүрлі нүктелердегі дайындамалардың қалыңдығына тәуелсіздігін, жаю машиналарын баптау тәсілдерін.
389. Жаюшы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жаю машиналарында диаметрі 1500 мм артық авиациялық қозғалтқыштардың қыздыруға берік және титан қорытпаларынан жасалған пішінді сақиналар мен сфералық қабықшаларды ыстықтай жаю, түзету, калибрлеу. Коррозиялық болаттан және молибденді қорытпалардан жасалған жұқа қабырғалы бөлшектерді жаю.
Білуге тиіс: ірі габаритті және жұқа қабырғалы бөлшектерді жоюдың технологиялық процесін, кинематикалық, гидравликалық және қыздыру құрылғыларының конструкциясын және оларды баптау тәсілдерін, өңдеудің белгіленген дәлдігіне жету тәсілдерін, әртүрлі жұмыстарды орындауға байланысты параболалық қабықшаларды есептеу ережесін.
Ыстық металды өңдеудегі рессоршы

390. Рессорщик на обработке горячего металла 2-й разряд
Характеристика работ. Загрузка в нагревательную печь рессорных листов толщиной до 6 мм. Разогрев нагревательной печи, регулирование подачи топлива и поддержание температуры в соответствии с установленным режимом нагрева. Загрузка в нагревательную печь рессорных листов, нагрев, выгрузка из печи и подача заготовок на гибочные или ковочные машины. Укладка комплектов листов на стеллажах и их смазка. Закалка и отпуск рессорных листов. Работа в качестве подручного с рессорщиком более высокой квалификации.
Должен знать: устройство нагревательных печей и обслуживаемых машин, количество рессорных листов и последовательность их загрузки в печь, режим нагрева заготовок, приемы загрузки листов в печь и выгрузки из печи, процесс сборки рессор, виды, приготовление и назначение смазок для рессорных листов, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приспособлений.
391. Рессорщик на обработке горячего металла 3-й разряд
Характеристика работ. Загрузка в нагревательную печь рессорных листов толщиной свыше 6 мм. Горячая штамповка рессорных листов по заданному профилю на прессах различных конструкций. Правка, вальцовка концов рессорных листов по 8-9 квалитетам, завивка ушков рессор, бортовых петель в горячем состоянии на ковочных машинах различных конструкций. Термическая обработка рессорных листов. Нагрев и нагонка хомутов на рессоры. Подналадка прессов, ковочных машин и штампов. Смена хомутов листовых рессор грузовых вагонов и тендеров. Ремонт, разборка, сборка на шпильки, пригонка, отладка листовых рессор вагонов и тендеров с числом листов в рессоре до 13 и нагонка на них хомутов. Проверка зазоров при помощи измерительного инструмента. Разгонка рессорных листов. Центровка хомутов и регулирование температуры их нагрева.
Должен знать: устройство прессов, ковочных и гибочных машин, штампов, ковочные свойства обрабатываемого металла, допуски и припуски на обработку, технические условия на штамповку, гибку и термическую обработку рессорных листов, устройство контрольно-измерительных инструментов и приспособлений.
392. Рессорщик на обработке горячего металла 4-й разряд
Характеристика работ. Горячая гибка рессорных листов на гибочно-закалочных машинах или прессах. Гибка рессорных листов по шаблону вручную. Закалка и отпуск рессорных листов различных размеров и профилей для рессор. Правка и вальцовка концов рессорных листов по 6-7 квалитетам. Завивка ушков у коренных листов рессор и в кронштейнах подвески серьги, штамповка кронштейнов бамперов и бамперов на машинах различных конструкций или вручную. Подбор необходимых штампов и наладка их в процессе работы. Обжим рессорных хомутов на прессе в горячем состоянии. Испытание листовых рессор на прессе. Проверка симметричности расположения листов и зазоров между листами и хомутами. Ремонт, разборка, сборка, пригонка и отладка листовых рессор с числом листов в рессоре свыше 13 и нагонка хомутов на них. Смена хомутов листовых рессор.
Должен знать: устройство и кинематические схемы гибочно-закалочных машин и прессов по завивке ушков и штамповке кронштейнов, режим нагрева рессорных листов под закалку и отпуск, допуски и припуски на усадку металла, процесс обжима хомутов и подгонки рессорных листов, способы выявления дефектов рессорных листов после термообработки, величину расширения и усадки металлов, приемы ручной гибки рессорных листов по шаблонам.

390. Ыстық металды өңдеудегі рессоршы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыңдығы 6 мм дейін рессорлы табақтарды қыздыру пештеріне тиеу. Қыздырудың белгіленген режиміне сәйкес қыздыру пештерін қыздыру, отын беруді реттеу және температураны ұстау. Қыздыру пештеріне рессорлы табақтарды тиеу, қыздыру, пештен түсіру және дайындамаларды иілту немесе соғу машиналарына беру. Табақ кешендерін стеллаждарға салу және майлау. Рессорлы табақтарды шыңдау және жұмсарту. Жоғары білікті рессоршымен көмекші ретінде жұмыс істеу.
Білуге тиіс: қыздыру пештері мен қызмет көрсетілетін машиналардың құрылғысын, рессорлы табақтардың санын және оларды пешке тиеу жүйелілігін, дайындамаларды қыздыру режимін, табақтарды пешке тиеу және пештен түсіру тәсілдерін, рессорды құрастыру процесін, рессорлы табақтарға арналған майлайтын майлардың түрлерін, дайындауды және міндетін, бақылау-өлшеу құралмады мен аспаптарының міндетін және қолдану шарттарын.
391. Ыстық металды өңдеудегі рессоршы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қыздыру пештеріне қалыңдығы 6 мм артық рессорлы табақтарды тиеу. Әртүрлі конструкциялы престерде берілген пішін бойынша рессорлы табақтарды ыстықтай штампылау. Рессорлық табақтардың ұштарын 8-9 квалитеті бойынша түзету, жаншылау, әртүрлі конструкциялы соғу машиналарында ыстық күйінде рессор құлақшаларын, бортты ілмектерді орамалау. Рессорлы табақтарды термиялық өңдеу. Рессорларға қамытты қыздыру және айдау. Престерді, соғу машиналар мен штампыларды баптау. Жүк вагондары мен тендерлердің табақты рессорларының қамыттарын ауыстыру. Жөндеу, бөлшектеу, бұрамасұқпаларға құрастыру, 13 дейінгі рессордағы табақтар санымен вагондар мен тендерлердің табақты рессорларды қалыптастыру, баптау және оларға қамтытарды айдау. Өлшеу құралдарының көмегімен саңылауларды тексеру. Рессорлы табақтарды тарқату. Қамыттарды центрлеу және оларды қыздыру температурасын реттеу.
Білуге тиіс: престердің, соғу және иілту машиналарының, штампылардың құрылғысын, өңделетін металдың соғу қасиетін, өңдеуге арналған шақтамалар мен қондырмалар, рессорлы табақтарды штампылаудың, иілтудің және термиялық өңдеудің техникалық шарттарын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын.
392. Ыстық металды өңдеудегі рессоршы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Иілту-шыңдау машиналары мен престерде рессорлы табақтарды ыстықтай иілту. Рессорлы табақтарды шаблон бойынша қолмен иілту. Рессорлар үшін әртүрлі өлшемдегі және пішіндегі рессорлы табақтарды шыңдау және жұмсарту. Рессорлы табақтардың ұштарын 6-7 квалитет бойынша түзету және жаншылау. Әртүрлі машиналарда немесе қолмен түпкі табақтарда және сырға аспасының кронштейндерінде құлақшаларды ормалау. Қажетті штампыларды іріктеу және жұмыс процесінде оларды баптау. Престе ыстық күйінде рессорлы қамыттарды қысу. Престе табақты рессорларды сынау. Табақтар мен қамыттар арасындағы табақтар мен саңылаулардың симметриялық орналасуын тексеру. Рессорларда 13-тен артық табақтар санымен табақты рессорларды жөндеу, бөлшектеу, құрастыру, қалыптастыру және баптау әрі оларға қамыт айдау. Табақты рессорлардың қамыттарын ауыстыру.
Білуге тиіс: құлақшаларды орамалау және кронштейндерді штампылау бойынша иілту-шыңдау машиналары мен престердің құрылғысын және кинематикалық тәсімін, рессорлы табақтарды шыңдау және жұмсарту үшін қыздыру режимін, металдың шөгуіне арналған шақтамалар мен қондырмаларды, қамыттарды қысу және рессорлы табақтарды қиыстырып келтіру процесін, термоөңдеуден кейін рессорлы табақтардың ақауларын анықтау тәсілдерін, металдың кеңею және шөгу шамасын, рессорлы табақтарды шаблондар бойынша қолмен иілту тәсілдерін.

393. Рессорщик на обработке горячего металла 5-й разряд
Характеристика работ. Разборка эллиптических рессор пассажирских вагонов. Нагрев листов в камере нагрева, закалка в закалочной ванне и испытание их на твердость. Сборка листов в секции и смазка их. Нагрев хомутов в рессорной печи и их правка. Обжим рессорных хомутов на прессе в горячем состоянии. Проверка симметричности расположения листов и зазоров между листами и хомутами. Сборка и испытание эллиптических рессор. Правка и вальцовка концов рессорных листов по 5 квалитету.
Должен знать: технологию ремонта эллиптических рессор пассажирских вагонов, способы проверки размеров, качества сборки рессор, правила испытания эллиптических рессор.
394. Синильщик 2-й разряд
Характеристика работ. Синение деталей и изделий различной конфигурации и размеров. Регулирование температуры печи в процессе работы. Загрузка и выгрузка деталей и изделий из муфельной печи при помощи механизмов и приспособлений. Охлаждение деталей и изделий в масле.
Должен знать: устройство муфельной печи, правила загрузки и выгрузки печи, время выдержки деталей и изделий в печи, правила охлаждения деталей и изделий в масле.
Термист
395. Термист 2-й разряд
Характеристика работ. Термическая обработка (закалка, отпуск, отжиг, нормализация) по установленному технологическим процессом режиму различных заготовок, простых деталей, пружин и инструмента из углеродистых и легированных сталей, цветных металлов и их сплавов в пламенных и электрических печах и термоколодцах в различной охлаждающей среде. Термическая обработка простых и средней сложности деталей из углеродистых, низколегированных и специальных легированных сталей на автоматических установках. Обмуровка ящиков, емкостей и замазывание зазоров в печи. Подготовка и загрузка печей, термоколодцев и выгрузка из них пакетов, контейнеров, деталей после термической обработки. Регулирование подачи топлива, устранение неполадок в работе печей. Отжиг цветных металлов и их сплавов в водородной среде. Термическая обработка сложных деталей и инструмента под руководством термиста более высокой квалификации. Термическая обработка деталей простой конфигурации в свинцовых, цианистых, селитровых и соляных ваннах различных конструкций. Загрузка и выгрузка деталей из ванн. Управление подъемно-транспортным оборудованием с пола, строповка для их подъема и перемещения.
Должен знать: устройство обслуживаемых пламенных и электрических печей (камерных, шахтных) и вспомогательных механизмов однотипных ванн, изменения в структуре металлов, происходящие при термообработке, последовательность приемов закалки, отпуска, нормализации и отжига, марки обрабатываемых металлов и их основные физические свойства, правила пользования приборами для измерения температуры и твердости металла, вместимость обслуживаемых печей, составы охлаждающих жидкостей и правила их применения, правила загрузки деталей в печи и выгрузки их, правила обращения с водородом и азотом в жидком и газообразном состоянии и хранения их, рецептуру и способы приготовления обмазок для обмуровки емкостей отжига отливок, цвета побежалости и соответствующие им температуры, способы охлаждения стали различных марок, способы отпуска деталей после закалки, правила управления подъемно-транспортным оборудованием и правила стропальных работ.
Примеры работ:

393. Ыстық металды өңдеудегі рессоршы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жолаушы вагондарының эллиптикалық рессорларын бөлшектеу. Табақтарды камераларда қыздыру, шыңдау ванналарында шыңдау және оларды қаттылығына тексеру. Табақтарды секцияларға құрастыру және оларды түзету. Қамыттарды рессорлы пеште қыздыру және оларды түзету. Рессорлы қамыттарды ыстық күйінде престерде қысу. Табақтар мен қамыттар арасындағы табақтар мен саңылаулардың симметриялық орналасуын тексеру. Эллиптикалық рессорларды құрастыру және сынау. Рессорлы табақтардың ұшын 5 квалитет бойынша түзету және жаншылау.
Білуге тиіс: жолаушы вагондарының эллиптикалық рессорларын жөндеудің технологиясын, өлшемдерді тексеру тәсілдерін, рессорларды құрастыру сапасын, эллиптикалық рессорларды сынау ережесін.
394. Көгертуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі кескінді және өлшемді бөлшектер мен бұйымдарды көгерту. Жұмыс процесінде пеш температурасын реттеу. Механизмдер мен аспаптардың көмегімен муфель пештеріне бөлшектер мен бұйымдарды тиеу және түсіру. Бөлшектер мен бұйымдарды майда салқындату.
Білуге тиіс: муфель пештерінің құрылғысын, пештерге тиеу және түсіру ережесін, бөлшектер мен бұйымдарды пеште ұстау уақыты, бөлшектер мен бұйымдарды майда салқындату ережесін.
Термист
395. Термист 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жалынды және электр пештерінде әрі әртүрлі салқындату ортасындағы термоқұдақтарда көміртекті және қоспаланған болаттан, түсті металдар мен оның қорытпаларынан жасалған әртүрлі дайындамаларды, қарапайым бөлшектерді, серіппелер мен құралдарды технологиялық процесс бойынша белгіленген режимде термиялық өңдеу (шыңдау, жұмсарту, күйдіру, нормалау). Автоматты қондырғыларды көміртекті, аз қоспаланған және арнайы қоспаланған болаттан жасалған қарапайым және орташа күрделі бөлшектерді термиялық өңдеу. Жәшіктер мен ыдыстарды айналдыра қалау және пештегі саңылауларды сылау. Пештерді, термоқұдықтарды дайындау және тиеу әрі термиялық өңдеуден кейін олардан пакеттерді, контейнерлерді, бөлшектерді түсіру. Отын беруді реттеу, пеш жұмысындағы ақауларды жою. Сутегі ортасында түсті металдар мен олардың қорытпаларын күйдіру. Жоғары білікті термистің басшылығымен күрделі бөлшектер мен құралдарды термиялық өңдеу. Әртүрлі конструкциялы қорғасын, цианид, селитрлы және тұзды ванналарда қарапайым кескінді бөлшектерді термиялық өңдеу. Ванналарға бөлшектерді тиеу және олардан түсіру. Еденнен көтергіш-көліктік жабдықтарды басқару. Оларды көтеру және ауыстыру үшін ілмектеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жалынды және электрлік пештердің (камералық, шахталық) және бір типтік ванналардың қосалқы механизмдерінің құрылғысын, термоөңдеу кезінде металдық құрылымында болатын өзгерістерді, шыңдау, жұмсарту, нормалау және күйдіру тәсілдерінің жүйелілігін, өңделетін металдардың маркаларын және оның физикалық қасиетін, металдың температурасы мен қалыңдығын өлшеуге арналған аспаптарды қолдану ережесін, қызмет көрсетілетін пештердің сыйымдылығын, салқындататын сұйықтықтың құрамын және оны қолдану ережесін,пештерге бөлшектерді тиеу және оны түсіру ережесін, сутекті және сұйық және газ тәрізді азатты пайдалану және оларды сақтау ережесін, құмаларды күйдіруге арналған ыдысты айналдыра қалау үшін сылақтарды дайындау рецептурасы мен тәсілдерін, өзгеру түсін және оларға тиісті температураны, әртүрлі маркалы болатты салқындату тәсілдерін, шыңдаудан кейін металды жұмсарту тәсілін, көтергіш-көлік жабдықтарын басқару және ілмектеу жұмыстарының ережесін.
Жұмыс үлгілері.

1) Болты, гайки, штифты, шайбы - закалка, отпуск, отжиг;
2) Волоски для часов и патефонные пружины - термическая обработка;
3) Втулки для кондукторов, малогабаритные валики, гладилки, ключи гаечные, молотки, бородки, пробойники, чертилки - закалка, отпуск;
4) Державки для резцов, зубила, стамески, отвертки - закалка и отпуск;
5) Детали простых гибочных штампов - закалка;
6) Детали простые из углеродистых и низколегированных сталей массой до 2 т - закалка, отпуск;
7) Заготовки массой до 5 т из углеродистых и низколегированных сталей - отжиг, нормализация;
8) Крестовины и сердечники стрелочных переводов цельнолитые - термическая обработка;
9) Кулачки патронов станков - закалка;
10) Листы кровельной стали - отжиг;
11) Метчики, развертки, сверла длиной до 200 мм - закалка, отпуск, правка;
12) Муфты кулачковые - нормализация;
13) Напильники и рашпили - отпуск хвостовиков;
14) Плоскогубцы комбинированные, круглогубцы, кусачки - закалка и отпуск;
15) Поковки сцепных пальцев колесных пар паровозов, полукольца уплотнительные моторно-осевых подшипников тяговых моторов тепловоза, кольца пятников рамы и подпятников тележки тепловоза - нормализация;
16) Рельсы - закалка концов в закалочном аппарате;
17) Ролики, кольца тракторные - закалка;
18) Рычаги, вилки - закалка и отпуск;
19) Центры токарные - закалка;
20) Шаблоны длиной до 100 мм - закалка;
21) Шары, ролики подшипников - закалка, отпуск;
22) Шестерни малогабаритные - закалка, нормализация;
23) Шпильки разные - закалка и отпуск.
396. Термист 3-й разряд
Характеристика работ. Термическая обработка (закалка, отпуск, отжиг, нормализация) по установленному технологическим процессом режиму различных заготовок, средней сложности деталей, пружин и инструмента из углеродистых и легированных сталей, цветных металлов и отливок из цветных сплавов ацетилено-кислородным пламенем в пламенных, электрических печах и термоколодцах в различной охлаждающей среде. Термическая обработка сложных деталей из углеродистых, низколегированных и специальных легированных сталей на автоматических установках. Цементация, цианирование, борирование и азотирование простых и средней сложности изделий. Термическая обработка простых и средней сложности деталей и инструмента в вакуумной установке с самостоятельным доведением до высокого вакуума и замер его. Термическая обработка деталей средней сложности в цианистых, свинцовых, селитровых, соляных, хлоробариевых и щелочных ваннах различных конструкций. Обслуживание термических печей по отжигу ковкого чугуна. Приготовление различных карбюризаторов вручную и с применением машин. Правка деталей после термообработки. Зачистка шкуркой свободных от гравировки мест на молетах. Составление калильных растворов по рецепту. Определение твердости металла и температуры его нагрева.
Должен знать: устройство пламенных, газовых, индукционных, электрических, вакуумных (камерных, шахтных, конвейерных, агрегатных и других) печей, ванн различных систем, назначение и устройство откачной системы вакуумной печи, водородной установки, охлаждающие жидкости и правила их применения в зависимости от температуры нагрева и марки стали, основы химико-термической обработки металлов в пределах выполняемой работы, правила выбора режима термической обработки деталей и инструмента средней сложности из углеродистых и легированных сталей, основные свойства сталей различных марок, цветных металлов и их сплавов, технологическую схему и способы регулирования процесса отжига в водородной среде, физико-химические свойства хромоникелевого катализатора и способы обращения с ним, способы закалки деталей на однотипных закалочных прессах, закалочных машинах, способы закалки и охлаждения молетов, температурные режимы при закалке и охлаждении молетов для получения требуемой твердости, правила обращения с электроприборами при закалке молетов в электропечи, назначение, принцип работы и правила применения различных приборов (механических, электрических, оптических) при термообработке, правила цементации деталей, цементирующие вещества и способы определения глубины слоя цементации, методы правки изделий после закалки.
Примеры работ:

1) Болттар, гайкалар, штифтер, шайбалар – шыңдау, жұмсарту, күйдіру;
2) Сағаттарға арналған қыл серіппелер және патефонды серіппелер – термиялық өңдеу;
3) Кондукторларға арналған төлкелер, шағын габаритті ілікшелер, тегістеушілер, гайкалы кілттер, балғалар, шапқылар, ойғыштар сызғыштар – шыңдау, жұмсарту;
4) Кескіштердің ұстағыштары, кескіштер, қашаулар, бұрауыштар – шыңдау және жұмсарту;
5) Қарапайым иілгіш штампылардың бөлшектері – шыңдау;
6) Салмағы 2 т дейін көміртекті және аз қоспаланған болаттан жасалған қарапайым бөлшектер – шыңдау, жұмсарту;
7) Көміртекті және аз қоспаланған болаттан жасалған салмағы 5 т дейін дайындамалар – күйдіру, нормалау;
8) Айқастырмалар және бағыттамалы бұрмалардың өзектері, тұтас құйылған – термиялық өңдеу;
9) Станоктар патрондарының жұдырықшалары – шыңдау;/
10) Жабын болат табақтары – күйдіру;
11) Ұзындығы 200 мм дейін бұрандаойығыштар, ұңғылағыштар, бұрғылар-шыңдау, жұмсарту, түзету;
12) Жұдырықша муфталар – нормалау;
13) Егеулер және түрпілер – сағаны жұмсарту;
14) Құрамдалған қысқаштар, үшкір тістеуіштер, тістеуіктер – шыңдау және жұмсарту;
15) Паровоздар қос доңғалақтарының тіркейтін саусақтарының соғылмалары, тепловоздар тарту моторларының моторлы-осьтік мойынтіректерінің тығыздағыш жартылай сақиналары, тепловоз рамасы табандарының және арбаша табан тіреулерінің сақиналары – нормалау;
16) Рельстер – шыңдау аппаратында ұштарды шыңдау;
17) Роликтер, трактор сақиналары – шыңдау;
18) Иінтіректер, ашалар – шыңдау және жұмсарту;
19) Жонғыш орталықтар – шыңдау;
20) Ұзындығы 100 мм дейін шаблондар – шыңдау;
21) Шарлар, мойынтірек роликтері – шыңдау, жұмсарту;
22) Шағын габаритті тістегершіктер – шыңдау, нормалау;
23) Әртүрлі бұрмасұқпалар – шыңдау, жұмсарту.
396. Термист 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі салқындату ортасында жалынды, электрлі пештерде және термоөңдеуқұдықтарында көміртекті және қоспалы болаттан, түсті металдар мен ацетиленді-оттекті жалынмен түсті қорытпалардың құймаларынан жасалған әртүрлі дайындамаларды, орташа күрделі бөлшектерді, серіппелер мен құралдарды технологиялық процесс бойынша белгіленген режимде термиялық өңдеу (шыңдау, жұмсарту, күйдіру, нормалау). Автоматты қондырғыларда көміртекті, арнайы аз қоспаланған болаттан жасалған күрделі бөлшектерді термиялық өңдеу. Қарапайым және орташа күрделі бұйымдарды көміртектендіру, жоспарлау, жоспарлау және азоттау. Өздігінен жоғары вакуумға жеткізіп, вакуумды қондырғыда қарапайым және орташа күрделі бөлшектерді термиялық өңдеу. Күрделігі орташа бөлшектерді цианидты, қорғасынды, селитрлі, тұзды, хлорлы-барий және сілтілі әртүрлі конструкциядағы ванналарда термиялық өңдеу. Созылымды шойынды күйдіру бойынша термиялық пештерге қызмет көрсету. Қолмен және машиналарды қолдануымен әртүрлі карбюризаторларды дайындау. Термоөңдеуден кейін бөлшектерді түзету. Балғаларда оймалаудан бос жерлерді қажауқағазбен тазалау. Рецепт бойынша калийленген ерітіндіні жасау. Металдың қаттылығын және оны қыздыру температурасын айқындау.
Білуге тиіс: жалынды, газды, индукциялы, электрлі, вакуумды (камералық, шахталық, конвейерлік, агрегаттық және басқа да) пештерің, әртүрлі жүйелі ванналардың құрылғысын, вакуумды сору жүйесінің, сутек қондырғысының міндеті мен құрылғысын, салқындатын сұйықтықтарды және қызу температурасы мен болат маркасына қарай оларды қолдану ережесін, орындалатын жұмыс шегінде металды химиялық-термиялық өңдеу негіздерін, көміртекті және қоспаланған болаттан жасалған күрделілігі орташа бөлшектер мен құралдарды термиялық өңдеу режимін таңдау ережесін, әртүрлі маркалы болаттың, түсті металдар мен олардың қорытпаларының негізгі қасиеттерін, сутек ортада күйдіру процесінің технологиялық тәсімін және реттеудің тәсілдерін, хромды-никельді катализатордың физикалық-химиялық қасиетін және оларды қолдану тәсілдерін, бір типті шыңдау пештерінде, шыңдау машиналарында бөлшектерді шыңдау тәсілдерін, молеттерді шыңдау және салқындату тәсілдерін, қажетті қаттылықты алу үшін молеттерді шыңдау және салқындату кезіндегі температуралық режимді, молеттерді электр пештерінде шыңдау кезінде электр аспаптарын қолдану ережесін, термоөңдеу кезінде әртүрлі аспаптардың (механикалық, электрлік, оптикалық) міндетін, жұмыс қағидатын, бөлшектерді көміртектендіру, ережесін, көміртектендіруші заттарды және көмірткетендіру қабатының тереңдігін айқындау ережесін, шыңдаудан кейін бөлшектерді түзету әдісін.
Жұмыс үлгілері.

1) Баллоны - нормализация, отпуск;
2) Борштанги длиной до 1000 мм - закалка, отпуск, правка;
3) Валки правильные и рабочие прокатных станов - закалка;
4) Втулки при сумме диаметра и длины свыше 300 мм - закалка, отпуск;
5) Детали из высоколегированных сталей массой до 10 т - отжиг;
6) Детали мелких и средних штампов и другие детали из углеродистых и низколегированных сталей массой свыше 2 до 5 т - закалка, отпуск;
7) Детали полупериметром до 0,5 м различной конфигурации - термообработка;
8) Заглушки поршневые из алюминиевого сплава - термообработка;
9) Заготовки массой свыше 5 т из углеродистых и низколегированных сталей - отжиг, нормализация;
10) Клапаны и втулки - азотирование;
11) Кольца шарикоподшипников всех типов - отжиг;
12) Кронштейны, серьги рессор, толкатели клапанов - закалка, цианирование;
13) Матрицы, пуансоны средней сложности - закалка, отпуск;
14) Метчики, развертки, сверла, зенкеры длиной свыше 200 до 400 мм - закалка, отпуск, правка;
15) Молеты и матрицы стальные - закалка;
16) Напильники трехгранные, квадратные, круглые длиной 250 мм - закалка;
17) Обода колес - термообработка;
18) Оси вагонные - нормализация;
19) Оси роторов - закалка;
20) Отливки тонкостенные - закалка;
21) Подшипники диаметром до 150 мм - термообработка;
22) Поковки стальные фасонные, отливки из углеродистых и низколегированных конструкционных сталей массой до 10 т - отжиг, нормализация;
23) Приборы столовые из коррозионно-стойкой стали - закалка, отпуск;
24) Пробки и кольца резьбовых калибров средних размеров - закалка, отпуск, старение;
25) Протяжки круглые шлицевые длиной до 500 мм - закалка, отпуск, правка;
26) Пружины спиральные из прутка диаметром до 15 мм, пружины сложные из высоколегированных сталей из прутка диаметром до 10 мм - закалка и отпуск;
27) Резцы фасонные - закалка, отпуск;
28) Рельсы - нормализация после сварки;
29) Рессоры - закалка и отпуск листов с коренным листом длиной до 1500 мм;
30) Скобы - цементация;
31) Трубы - полимеризация;
32) Фитинги всех размеров - отжиг;
33) Фрезы цилиндрические и дисковые всех размеров - закалка, отпуск;
34) Шестерни малогабаритные - полная термообработка.
397. Термист 4-й разряд
Характеристика работ. Химико-термическая и термическая обработка (закалка, отпуск, отжиг, нормализация) сложных заготовок, деталей и инструмента из различных углеродистых, легированных сталей и из цветных сплавов в газовых, электрических, камерах, муфельных карусельных и других печах с различной охлаждающей средой. Термическая обработка сложных деталей и инструментов, изготовленных из высоколегированных, легированных и других сталей, требующих специальных режимов термообработки. Термическая обработка сложных деталей и инструмента в вакуумной установке. Цианирование, цементация, барирование и азотирование сложных деталей твердым карбюризатором. Наладка режимов и скорости движения конвейера в агрегате непрерывного процесса термообработки. Регулирование оборудования на заданный режим технологического процесса. Пользование пирометрическими приборами и применение необходимых специальных приспособлений. Термическая обработка деталей и инструмента по инструкции и технологической карте. Термическая обработка сложных деталей в цианистых, свинцовых, селитровых, соляных, хлорбариевых и щелочных ваннах различных систем. Контроль состояния растворов ванн необходимой концентрации. Контроль глубины слоя закалки по излому. Правка сложных деталей после термической обработки. Гибка и закалка листов рессор на гибочных барабанах.
Должен знать: устройство газовых, пламенных, индукционных и электрических (камерных, шахтных, конвейерных, агрегатных и других) печей различных типов, правила выбора режима термической обработки сложных деталей и инструмента из инструментальных и легированных сталей, способы определения утечек воздуха и устранение их при вакуумной обработке деталей, типы течеискателей, устройство различных механических, электрических, оптических приборов при термообработке и при определении вакуума, способы искусственного и естественного старения деталей, составы ванн по содержанию компонентов, свойства и способы применения различных охлаждающих средств.
Примеры работ:

1) Баллондар - нормалау, жұмсарту;
2) Ұзындығы 1000 мм дейін борштангілер – шыңдау, жұмсарту, түзету;
3) Илек орнақтарының түзеткіш және жұмыс біліктері – шыңдау;
4) Диаметрі мен ұзындық сомасы 300 мм артық болған кездегі төлкелер – шыңдау, жұмсарту;
5) Салмағы 10 т дейін жоғары қоспаланған болаттан жасалған бөлшектер – күйдіру;
6) Салмағы 2-ден 5 т артық көміртекті және аз қоспаланған болаттан жасалған ұсақ және орташа штампылардың бөлшектері мен басқа да бөлшектер – шыңдау, жұмсарту;
7) Әртүрлі кескінді жартылай периметрі 0,5 м дейінгі бөлшектер – термоөңдеу;
8) Алюминий қорытпадан жасалған поршень бұқтырмалары – термоөңдеу;
9) Көміртекті және аз қоспаланған болаттан жасалған салмағы 5 т артық дайындамалар – күйдіру, нормалау;
10) Барлық типтегі шарикті мойынтіректі сақиналар – күйдіру;
11) Клапандар мен төлкелер – азоттау;
12) Кронштейндер, рессор сырғалары, клапанды итергіштер – шыңдау, циандау;
13) Күрделілігі орташа матрицалар, пуансондары - шыңдау, жұмсарту;
14) Ұзындығы 200-ден 400 мм дейін бұрандаойғыштар, ұңғылағышта, бұрғылар, ұңғуыштар – шыңдау, жұмсарту, түзету;
15) Молеттар болатты матрицалар – шыңдау;
16) Ұзындығы 250 мм дейін үшқырлы, квадратты, дөңгелек егеулер – шыңдау;
17) Вагон осьтері – нормалау;
18) Ротор осьтері – шыңдау;
19) Доңғалақ тоғыны – термоөңдеу;
20) Жұқа қабырғалы құймалар – шыңдау;
21) Диаметрі 150 мм мойынтіректер – термоөңдеу;
22) Болатты фасонды соғылмалар, салмағы 10 т дейін көміртекті және аз қоспаланған конструкциялы болаттан жасалған құймалар – күйдіру, нормалау;
23) Коррозиялық төзімді болаттан жасалған асхана құралдары - шыңдау, жұмсарту;
24) Орташа өлшемді бұранда калибрлі тығындар мен сақиналар – шыңдау, жұмсарту, тоздыру;
25) Ұзындығы 500 мм дейін дөңгелек шлицтік тартажонғыштар – шыңдау, жұмсарту, түзету;
26) Диаметрі 15 мм дейін шыбықтан жасалған спиральді серіппелер, диаметрі 10 мм дейін шыбықтан жасалған жоғары қоспаланған болаттан күрделі серіппелер – шыңдау және жұмсарту;
27) Фасонды кескіштер – шыңдау, жұмсарту;
28) Рельстер – пісіруден кейін нормалау;
29) Рессорлар – ұзындығы 1500 мм түпкі табақпен табақтарды шыңдау және жұмсарту;
30) Қапсырмалар – көміртектендіру;
31) Құбырлар – полимерлер)
32) Барлық өлшемдегі фитингтер – күйдіру;
33) Барлық өлшемдегі цилиндрлік және дискілі фрездер-шыңдау, жұмсарту;
34) Шағын габаритті тістегершіктер – толықтай термоөңдеу.
397. Термист 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі салқындайтын ортада газбен жанатын, электрлік, камералық, муфельді айналамалы және басқа пештерде көміртекті, қоспалы болаттан және түсті қорытпалардан жасалған күрделі дайындамаларды, бөлшектер мен құралдарды химикалық-термиялық және термиялық өңдеу (шыңдау, жұмсарту, күйдіру, нормалау). Жоғары қоспаланған және термоөңдеудің арнайы режимін талап ететін басқа да болаттан жасалған күрделі бөлшектер мен құралдарды термиялық өңдеу. Вакуумды қондырғыда күрделі бөлшектер мен құралдарды термиялық өңдеу. Қатты карбюризатормен күрделі бөлшектерді циандау, көміртектендіру, борлау және азоттау. Термоөңдеудің үздіксіз процесі агрегатында конвейердің режимін және қозғалысы жылдамдығын баптау. Технологиялық процестің берілген режиміне жабдықтарды реттеу. Пирометриялық аспаптарды пайдалану және қажетті арнайы құрылғыларды қолдану. Нұсқаулық және технологиялық карта бойынша бөлшектер мен құралдарды термиялық өңдеу, әртүрлі жүйедегі цианидті, қорғасынды, селитрлі, тұзды, хлорлы-барийлі және сілтілі ванналарда күрделі бөлшектерді термиялық өңдеу. Қажетті шоғырланған ванналар ерітінділерінің жағдайын бақылау. Сынық бойынша шыңдау қабатының тереңдігін бақылау. Термиялық өңдеуден кейін күрделі бөлшектерді түзету. Иілту барабандарында рессор табақтарын иілту және шыңдау.
Білуге тиіс: әртүрлі типті газбен жанатын, жалынды, индукциялы және электрлі (камералық, шахталық, конвейерлік, агрегаттық және басқа да) пештердің құрылғысын, аспаптық және қоспаланған болаттан жасалған күрделі бөлшектер мен құралдарды термиялық өңдеу режимін таңдау ережесін, ауаның кемуін айқындау тәсілдерін және оларды бөлшектерді вакуумды өңдеу кезінде жою, ағынды іздеу типтерін, термоөңдеу және вакуумды айқындау кезінде әртүрлі механикалық, электрлік, оптикалық аспаптардың құрылғысын, бөлшектердің табиғи және жасанды тозу тәсілдерін, компоненттердің мөлшері бойынша ванналардың құрамын, әртүрлі салқындатқыш құралдарды қолдану қасиеті мен тәсілін.
Жұмыс үлгілері.

1) Бандажи диаметром до 1700 мм, кольца диаметром до 3000 мм и колеса диаметром до 1100 мм - отжиг, закалка и отпуск;
2) Борштанги длиной свыше 1000 до 1500 мм - закалка, отпуск и правка;
3) Детали духовых музыкальных инструментов - термообработка;
4) Детали крупных штампов и детали из углеродистых и низколегированных сталей массой свыше 5 т - закалка, отпуск;
5) Детали люков, выкружек - термообработка;
6) Детали полупериметром свыше 0,5 м различной конфигурации - термообработка;
7) Детали прямые и гнутые (из профиля) - термообработка;
8) Долбяки для зубодолбежных работ - закалка и отпуск;
9) Инструменты зубоврачебные, щипцы, долота хирургические и пинцеты - полная термическая обработка;
10) Кольца шарикоподшипников крупногабаритные - закалка, нормализация, отпуск;
11) Матрицы сложной конфигурации - полная термообработка;
12) Металлоконструкции сварные массой до 50 т - отпуск;
13) Метчики, развертки, зенкеры длиной свыше 400 мм - закалка, отпуск, правка;
14) Напильники дисковые для заточки ножей хлопкоочистительных машин - закалка;
15) Напильники трехгранные, квадратные, круглые длиной свыше 250 мм - закалка;
16) Ножи для резки металла - закалка, отпуск, правка;
17) Подшипники диаметром свыше 150 мм - термообработка;
18) Поковки и стальные отливки сложной конфигурации массой свыше 10 до 20 т - отжиг и нормализация;
19) Протяжки круглые шлицевые длиной свыше 500 до 1000 мм - закалка, отпуск, правка;
20) Пружины спиральные из прутка диаметром свыше 15 до 40 мм, пружины сложные из высоколегированных сталей из прутков диаметром свыше 10 до 30 мм - закалка и отпуск;
21) Рессоры - закалка и отпуск листов с длиной коренного листа свыше 1500 мм;
22) Рычаги, тормоза, переключения - закалка и отпуск;
23) Фрезы профильные диаметром свыше 200 мм - закалка, отпуск;
24) Фрезы червячные шлицевые и лекала - закалка и отпуск;
25) Шаблоны длиной свыше 400 мм - полная термообработка;
26) Шестерни крупногабаритные - закалка, нормализация;
27) Штоки длиной свыше 500 мм - азотирование.
398. Термист 5-й разряд
Характеристика работ. Химико-термическая и термическая обработка сложных изделий, режущих и измерительных инструментов, а также сложных штампов, протяжек и приспособлений, изготовленных из легированных, высоколегированных и особого назначения сталей и цветных сплавов в печах, агрегатах и безмуфельных установках всевозможных конструкций в различной охлаждающей среде по установленному технологическим процессом режиму. Специальная термическая обработка экспериментальных сталей и сплавов. Термическая обработка сложных деталей в закалочных процессах, в специальных штампах. Вакуумно-термическая обработка сложных деталей. Термическая обработка сложных деталей и инструментов в цианистых, свинцовых, селитровых, соляных, хлорбариевых и щелочных ваннах различных конструкций.
Должен знать: конструктивные особенности и электрические схемы различных печей, машин, специальных стендов для вакуумной термообработки деталей и узлов, откатных агрегатов и другого оборудования, применяемого для термической обработки металла, устройство контрольно-измерительных приборов и приспособлений, сущность процессов цементации и нитроцементации, химический состав газов, применяемых при цементации и нитроцементации, структурные изменения металлов, влияние различных химических элементов на режим термообработки, правила выбора режимов термообработки сложных изделий и инструментов, схемы и пульты управления всех типов электрических печей.
Примеры работ:

1) Диаметрі 1700 мм дейін бандаждар, диаметрі 3000 мм дейін сақиналар және диаметрі 1100 мм дейін доңғалақтар – күйдіру, шыңдау және жұмсарту;
2) Ұзындығы 1000-ден 1500 мм дейін борштангтар – шыңдау, жұмсарту және түзету;
3) Үрмелі музыкалық аспаптардың бөлшектері – термоөңдеу;
4) Ірі штампылардың бөлшектері және салмағы 5 т артық көміртекті және аз қоспаланған болаттан жасалған бөлшектерді – шыңдау, жұмсарту;
5) Люктер мен айналмалардың бөлшектері – термоөңдеу;
6) Әртүрлі кескінді жартылай периметрі 0,5 м артық бөлшектер – термоөңдеу;
7) Тік және майысқан бөлшектер (пішіннен) – термоөңдеу;
8) Тісқашау жұмыстарына арналған қашағыштар – шыңдау және жұмсарту;
9) Тіс дәрігерінің құралдары, қысқаштар, хирургиялық қашаулар және пинцеттер – толықтай термиялық өңдеу;
10) Ірі габаритті шарикті мойынтіректі сақиналар – шыңдау, нормалау, жұмсарту;
11) Күрделі кескінді матрицалар – толықтай термоөңдеу;
12) Салмағы 50 т дейін пісірілетін металл конструкциясы – жұмсарту;
13) Ұзындығы 400 мм артық бұрандаойығыштар, ұңғуыштар, бұрғылар – шыңдау, жұмсарту, түзету;
14) Мақта тазалайтын машиналардың пышақтарын қайрауға арналған дискілі егеулер – шыңдау;
15) Ұзындығы 250 мм артық үшқырлы, квадратты, дөңгелекті егеулер – шыңдау;
16) Металл кесуге арналған пышақтар – шыңдау, жұмсарту, түзету;
17) Диаметрі 150 мм артық мойынтіректер – термоөңдеу;
18) Салмағы 10-нан 20 т дейін күрделі кескінді соғылмалар мен болатты құймалар – күйдіру және нормалау;
19) Ұзындығы 500-ден 1000 мм дейін дөңгелек шлицтердің тартажонғыштар – шыңдау, жұмсарту, түзету;
20) Диаметрі 15-тен 40 мм шыбықтардан жасалған спиральді серіппелер, диаметрі 10-нан 30 мм дейін шыбықтардан жоғары қоспаланған болаттан жасалған күрделі серіппелер – шыңдау және жұмсарту;
21) Рессорлар-түпкі табақтың ұзындығы 1500 мм артық табақтарды шыңдау және жұмсарту;
22) Иінтіректер, тежегіштер, ауыстырып-қосқыштар – шыңдау және жұмсарту;
23) Диаметрі 200 мм артық пішінді фрезалар – шыңдау, жұмсарту;
24) Бұрамдық шлицті фрезалар және лекалолар – шыңдау, жұмсарту;
25) Ұзындығы 400 мм артық шаблондар – толықтай термоөңдеу;
26) Ірі габаритті тістегершіктер – шыңдау, нормалау;
27) Ұзындығы 500 мм артық соташықтар – азоттау.
398. Термист 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Технологиялық процесте белгіленген режимде әртүрлі салқындататын ортада түрлі пештерде, агрегаттар мен муфельсіз қондырғыларда қоспаланған, жоғары қоспаланған және ерекше болаттан әрі түсті қорытпалардан жасалған күрделі бұйымдарды, кескіш және өлшеу құралдарын, сондай-ақ күрделі штампыларды, тартажонғыштар мен құрылғыларды химиялық-термиялық және термиялық өңдеу. Эксперименталды болат пен қорытпаларды арнайы термиялық өңдеу. Шыңдау процесінде арнайы штампыларда күрделі бөлшектерді термиялық өңдеу. Күрделі бөлшектерді вакуумды-термиялық өңдеу. Әртүрлі конструкциялы цианидті, қорғасынды, селитрлі, тұзды, хлорлы-барийлі және сілтілі ванналарда күрделі бөлшектер мен құралдарды термиялық өңдеу.
Білуге тиіс: бөлшектер мен тораптарды, домалату агрегаттары және металды термиялық өңдеуге қолданылатын басқа да жабдықтарды вакуумды термиялық өңдеуге арналған әртүрлі пештердің, машиналардың, арнайы стенділердің конструктивтік ерекшеліктері мен электрлік тәсімдерін, бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларының құрылғысын, көміртектендіру және нитрокөміртектендіру процесінің маңыздылығын, көміртектендіру және нитрокөміртектендіру кезінде қолданылатын газдардың химиялық құрамын, металдың құрылдық өзгеруін, әртүрлі химиялық элементтердің термоөңдеу режиміне әсерін, күрделі бөлшектер мен құралдарды термоөңдеу режимін таңдау ережесін, барлық типтегі электрлік пештерінің тәсімі мен басқару пульттерін.
Жұмыс үлгілері

1) Борштанги длиной свыше 1500 мм - полная термическая обработка;
2) Валы приводные - закалка и отпуск;
3) Детали из высоколегированной стали массой свыше 10 т - закалка, отпуск;
4) Детали машин - диффузионное хромирование с последующей закалкой и отпуском;
5) Листы перфорированные из коррозионно-стойкой стали - термообработка;
6) Матрицы многопуансонные из легированных сталей - закалка бездеформационная;
7) Металлоконструкции сварные массой свыше 50 т - отпуск;
8) Образцы крупных поковок, подвергаемых термообработке в лабораторных условиях - моделирование режимов термообработки;
9) Поковки крупногабаритные из высоколегированных сталей массой свыше 20 т - отжиг, нормализация;
10) Протяжки крупные шлицевые длиной свыше 100 мм - закалка, отпуск, правка;
11) Пружины спиральные из прутка диаметром свыше 40 мм и особо сложные из высоколегированных сталей из прутка диаметром свыше 30 мм - закалка и отпуск;
12) Фрезы червячные и дисковые и специальный режущий инструмент - закалка, отпуск, правка;
13) Шестерни крупногабаритные - полная термическая обработка.
399. Термист 6-й разряд
Характеристика работ. Химико-термическая и термическая обработка сложных крупногабаритных уникальных дорогостоящих деталей и узлов из легированных, высоколегированных, коррозионно-стойких и особого назначения сталей. Термическая обработка сложных изделий из легированных сталей с заданными механическими свойствами.
Должен знать: конструкции печей, машин, специальных стендов для вакуумной термообработки деталей и узлов, обкаточных агрегатов и другого оборудования, применяемого для термической обработки металла, правила выбора режима термической обработки сложных крупногабаритных уникальных дорогостоящих деталей и узлов из легированных, высоколегированных, коррозиестойких и особого назначения сталей.
Примеры работ:
1) Aвтоклавы крупногабаритные - закалка, отпуск, правка;
2) Валы роторов крупногабаритные - закалка, отпуск, правка;
3) Корпусы колонн крупногабаритные для химоборудования - нормализация с отпуском;
Термист на установках ТВЧ
400. Термист на установках ТВЧ 2-й разряд
Характеристика работ. Поверхностная закалка и отпуск на установках ТВЧ токами высокой и промышленной частоты простых деталей и инструмента из сталей различных марок по установленному технологическим процессом режиму с обеспечением равномерной глубины закалочного слоя. Определение твердости по приборам Шора и Роквелла. Установление режимов термообработки по технологической карте. Правка простых деталей и изделий. Регулирование режима работы закалочной установки и определение температуры нагрева по контрольным приборам и сигнальным лампам.
Должен знать: устройство однотипных аппаратов и станков, применяемых для поверхностной закалки (электрозакалки), оборудования пульта управления и регулирующих приборов, назначение и условия применения индукторов и приспособлений при закалке токами высокой и промышленной частоты, изменения свойств и структуры металлов, происходящие при термообработке, основные понятия о токах высокой и промышленной частоты, правила пользования приборами для измерения температуры и твердости металлов, составы охлаждающих жидкостей и правила их применения.
Примеры работ:

1) Ұзындығы 1500 мм артық бортштангалар – толықтай термиялық өңдеу;
2) Жетек біліктері – шыңдау және жұмсарту;
3) Салмағы 10 т артық жоғары қоспаланған болаттан жасалған бөлшектер-шыңдау, жұмсарту;
4) Машиналардың бөлшектері – одан әрі шыңдау және жұмсартумен диффузиялық хромдау;
5) Коррозиялық төзімді болаттан жасалған перфорирленген табақтар;
6) Қоспаланған болаттан жасалған көп пуансонды матрицалар-деформациясыз шыңдау;
7) Салмағы 50 т артық пісірген металл конструкциялары – жұмсарту;
8) Зертханалық жағдайда термоөңдеуге тартылатын ірі соғылмалардың түрлері – термоөңдеу режимін моделдеу;
9) Салмағы 20 т артық жоғары қоспаланған болаттан жасалған ірі габаритті соғылмалар – күйдіру, нормалау;
10) Ұзындығы 100 мм артық ірі шлицті соғылмалар – шыңдау, жұмсарту, түзету;
11) Диаметрі 40 мм артық шыбықтан жасалған және диаметрі 30 мм артық шыбықтан жоғары қоспаланған болаттан жасалған аса күрделі спиральді серіппелер – шыңдау, жұмсарту;
12) Бұрамдық фрезалар және дискілі әрі арнайы кесетін құралдар-шыңдау, жұмсарту, түзету;
13) Ірі габаритті тістегершіктер – толықтай термиялық өңдеу.
399. Термист 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қоспаланған, жоғары қоспаланған, коррозиялық төзімді және ерекше болаттан жасалған күрделі ірі габаритті теңдессіз бағалы бөлшектер мен тораптарды химиялық-термиялық және термиялық өңдеу. Берілген механикалық қасиеттерімен қоспаланған болаттан жасалған күрделі бөлшектерді Термиялық өңдеу.
Білуге тиіс: бөлшектер мен тораптарды, домалату агрегаттары және металды термиялық өңдеуге қолданылатын басқа да жабдықтарды вакуумды термиялық өңдеуге арналған әртүрлі пештердің, машиналардың, арнайы стенділердің конструкцияларын, қоспаланған, жоғары қоспаланған, коррозиялық төзімді және ерекше болаттан жасалған күрделі ірі габаритті теңдессіз бағалы бөлшектер мен тораптарды термиялық өңдеудің ережесін.
Жұмыс үлгілері
1) Ірі габаритті автоклавтар – шыңдау, жұмсарту, түзету;
2) Ротор біліктері ірі габаритті - шыңдау, жұмсарту, түзету;
3) Химиялық өңдеуге арналған колонна корпустары ірі габаритті-жұмсарта отырып, нормалау.
ТВЧ қондырғыларындағы термист
400. ТВЧ қондырғыларындағы термист 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шыңдау қабатының бір қалыпты тереңдігін қамтамасыз ете отырып, белгіленген технологиялық процесс бойынша режимде ТВЧ қондырғыларында әртүрлі маркалы болаттан жасалған қарапайым бөлшектер мен құралдарды жоғары және өндірістік жиілікті токтармен беттік шынықтыру және жұмсарту. Шор және Роквелл аспаптары бойынша қаттылығын айқындау. Технологиялық карта бойынша термоөңдеу режимдерін белгілеу. Қарапайым бөлшектер мен бұйымдарды түзету. Шыңдау қондырғыларының жұмыс режимін реттеу және бақылау аспаптары мен сигналдық лампалар бойынша қызу температурасын айқындау.
Білуге тиіс: беттік шыңдау (электрмен шыңдау) үшін қолданылатын бір типтік аппараттар мен станоктардың, басқару пульттары мен реттеу аспаптары жабдықтарының құрылғысын, жоғары және өндірістік жиіліктегі токтармен шыңдау кезінде индукторлар мен құрылғылардың міндетін және қолдану шартын, металдың термоөңдеу кезінде қасиеті мен құрылымның өзгеруін, жоғары және өндірістік жиіліктегі токтар туралы негізгі түсініктерді, металл температурасы мен қаттылығының өлшеу үшін аспаптарды пайдалану ережесін, салқындатқыш сұйықтықтардың құрамын және оларды қолдану ережесін.
Жұмыс үлгілері.

1) Валики, бородки длиной до 250 мм - закалка и правка;
2) Винты кулачковые к патронам токарных станков - закалка;
3) Втулки шлицевые длиной до 150 мм - закалка;
4) Зубила слесарные, кузнечные, пневматические - закалка;
5) Клейма - закалка;
6) Ключи торцовые и гайки специальные - закалка и отпуск;
7) Кулачки патронов токарных станков - закалка;
8) Лемехи и отвалы плугов - отжиг;
9) Мостики накаливания - отжиг путем пропуска электрического тока определенной силы;
10) Оси длиной до 500 мм - закалка;
11) Полумуфты кулачковые и зубчатые - закалка;
12) Пуансоны цилиндрические - закалка;
13) Ролики распределительные рычагов - закалка и отпуск.
401. Термист на установках ТВЧ 3-й разряд
Характеристика работ. Поверхностная закалка и отпуск на установках ТВЧ токами высокой и промышленной частоты деталей средней сложности и инструмента из сталей различных марок. Подналадка закалочных установок. Участие в ремонте индукторов под руководством термиста более высокой квалификации. Правка различных деталей и инструментов после термообработки. Установка деталей в специальные закалочные устройства в горизонтальное и вертикальное положение.
Должен знать: устройство и принцип действия высокочастотных генераторов, устройство и типы индукторов, устройство и условия применения приспособлений для нагрева, правила поверхностей закалки деталей и инструментов токами высокой и промышленной частоты, причины деформаций и возникновения трещин при закалке, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов.
Примеры работ:
1) Бугели фигурные длиной до 250 мм - закалка и отпуск;
2) Валики, бородки длиной свыше 250 мм - закалка;
3) Валы червяков валоповоротного механизма - закалка;
4) Втулки шлицевые длиной свыше 150 мм - закалка;
5) Детали сложные автомобильные: обод маховика, шаровые пальцы, шестерни привода распределения и клапаны - поверхностная закалка и высокий отпуск;
6) Детали стрелочных электроприводов, штампов, упорные муфты, шиберы и их шестерни - закалка и отпуск;
7) Звездочки, храповики - закалка;
8) Калибры резьбовые - закалка;
9) Катки опорные - закалка и отпуск;
10) Колеса рабочие центробежных насосов - закалка;
11) Кольца поршневые - закалка;
12) Корпусы форсунок, кривошипы, поводки пружин - закалка и отпуск;
13) Круглогубцы, плоскогубцы, штапели для цемента - термическая обработка;
14) Оси длиной свыше 500 мм - закалка;

1) Ұзындығы 250 мм дейін біліктер, шапқылар – шыңдау және түзету;
2) Токарлық станоктардың патрондарына арналған жұдырықшалы бұрамалар – шыңдау;
3) Ұзындығы 150 мм дейін шлицті төлкелер – шыңдау;
4) Слесарлық, ұсталық, пневматикалық кескіштер – шыңдау;
5) Клеймо – шыңдау;
6) Тік қойылған кілттер және арнайы гайкалар – шыңдау және жұмсарту;
7) Токарлық станоктар патрондарының жұдырықшалы – шыңдау;
8) Блемехтер және соқа үйіндісі – күйдіру;
9) Балқыту кішкене көпірлері – белгілі күште электрлік тогын жіберу жолымен;
10) Ұзындығы 500 дейін осьтер – шыңдау;
11) Жұдырықшалы және тісті жартылай муфталар – шыңдау;
12) Цилиндрлік пуансондар – шыңдау;
13) Иінтірек роликтері таратқыш – шыңдау және жұмсарту.
401. ТВЧ қондырғыларындағы термист 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. ТВЧ қондырғыларында әртүрлі маркалы болаттан жасалған орташа күрделі бөлшектер мен құралдарды жоғары және өндірістік жиіліктегі токтармен беттік шыңдау және жұмсарту. Шыңдау қондырғыларын баптау. Жоғары білікті термистің басшылығымен индукторларды жөндеуге қатысу. Термоөңдеуден кейін әртүрлі бөлшектер мен құралдарды түзету. Бөлшектерді арнайы шыңдау құрылғыларына көлденең және тік орнату.
Білуге тиіс: жоғары жиілікті генераторлардың құрылғысын және қызмет принциптерін, индукторлардың құрылғысын және типтерін, қыздыруға арналған аспаптардың құрылғысын және қолдану шарттарын, бөлшектер мен құралдарды жоғары және өндірістік жиіліктегі токтармен беттік шыңдау ережесін, деформациялану және шыңдау кезінде жарықтардың пайда болу себептерін, бақылау-өлшеу аспаптарының міндеті мен қолдану шарттарын.
Жұмыс үлгілері.
1) Ұзындығы 250 мм дейін бугельдер фигуралық- шыңдау және жұмсарту;
2) Ұзындығы 250 мм артық біліктер, шапқылар – шыңдау;
3) Білікті-бұрамалы механизм бұрамдықтарының біліктері – шыңдау.
4) Ұзындығы 150 мм артық шлицті төлкелер – шыңдау.
5) Автомобиль біліктері, күрделі: маховик жиегі, шар саусақтары, тарату жетегінің тістегершігі және клапандар – беттік шыңдау және жоғары жұмсарту.
6) Бағыттамалы электр жетектерінің, штампылардың, тірек муфталарының, шиберлер мен олардың тістегершіктерінің бөлшектері- шыңдау және жұмсарту.
7) Жұлдызшалар, қырылдақтар – шыңдау.
8) Бұрандалы калибрлер – шыңдау.
9) Тірек каткалары – шыңдау және жұмсарту.
10) Орталықтан тебетін сорғылардың жұмыс доңғалақтары – шыңдау.
11) Поршень сақиналары – шыңдау.
12) Форсунка корпустары, қисық тікендер, серіппе жетектемелері-шыңдау және жұмсарту.
13) Дөңгелекті тістеуіктер, тістеуіктер, цементке арналған штапельдер-термиялық өңдеу.
14) Ұзындығы 500 мм артық осьтер - шыңдау.

15) Пальцы поршневые - закалка и отпуск;
16) Поводки ступенчатые длиной до 350 мм - закалка;
17) Пяты ступенчатые - закалка;
18) Развертки, метчики длиной до 250 мм - закалка и отпуск;
19) Рельсы - закалка;
20) Рычаги фигурные длиной до 250 мм - закалка и отпуск;
21) Ступицы приводов воздуходувки - закалка и отпуск;
22) Фиксаторы фигурные всех размеров - закалка и отпуск;
23) Фрезы модульные и червячные диаметром до 150 мм - закалка и отпуск;
24) Цапфы привода распределительного вала - закалка и отпуск;
25) Шестерни диаметром до 300 мм - закалка и отпуск;
26) Штоки длиной до 300 мм, кулачковые муфты - закалка.
402. Термист на установках ТВЧ 4-й разряд
Характеристика работ. Поверхностная закалка на разнообразных установках ТВЧ токами высокой и промышленной частоты сложных деталей и инструмента. Подготовка и наладка закалочных установок и аппаратов различных типов. Устранение дефектов в работе установок и определение подготовленности агрегатов к работе.
Должен знать: устройство аппаратуры закрытых распределительных устройств и цеховой подстанции, схему, конструкцию и способ управления высокочастотными генераторами, схему распределения токов высокой и промышленной частоты, мощность установленных трансформаторов и генераторов, допустимые режимы работы генераторов, правила выбора оптимального режима нагрева и охлаждения, основные понятия о структурных изменениях в сталях, об изменении структуры стали в зависимости от скорости нагрева и температуры, причины деформации и трещин деталей в процессе термообработки и меры предотвращения их, устройство приборов для определения температуры нагрева металлов и охлаждающей среды и правила пользования ими, температуру закалки, нормализации и отпуска сталей на установках токов высокой частоты и в термических печах, виды и способы термической обработки.
Примеры работ:
1) Бугели фигурные длиной свыше 250 мм - закалка и отпуск;
2) Валы коленчатые двигателей мощностью до 60 кВт (80 л.с.), валы распределительные и шестерни к ним, венцы маховика для дизелей - закалка и отпуск;
3) Водила - закалка и отпуск;
4) Гильзы блока тракторов - закалка и отпуск;
5) Корпусы фигурные - закалка и отпуск;
6) Кулисы и втулки дышловые, золотниковые и балансиров паровозов, детали тепловозов, шестерни и валы приводов насосов подвижного состава - закалка;

15) Поршень саусақтары – шыңдау және жұмсарту.
16) Ұзындығы 350 мм дейін сатылы жетектемелер – шыңдау.
17) Сатылы табандар – шыңдау.
18) Ұзындығы 250 мм дейін қашаулар, бұрандаойығыштар-шыңдау және жұмсарту.
19) Рельстер – шыңдау.
20) Ұзындығы 250 мм дейін иінтіректер, фигуралық-шыңдау және жұмсарту.
21) Ауа үрлегіш жетектемелердің күпшектері-шыңдау және жұмсарту.
22) Барлық өлшемдегі фиксаторлар, фигуралық-шыңдау және жұмсарту.
23) Ұзындығы 150 мм дейін модульдық және бұрамдық фрезалар-шыңдау және жұмсарту.
24) Тарату біліктер жетектемелерінң цапфалары-шыңдау және жұмсарту.
25) Ұзындығы 300 мм дейін тістегершіктер- шыңдау және жұмсарту
26) Ұзындығы 300 мм дейін штоктар, жұдырықшалы муфталар-шыңдау.
402. ТВЧ қондырғыларындағы термист 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі ТВЧ қондырғыларында күрделі бөлшектер мен құралдарды жоғары және өндірістік жиіліктегі токтармен беттік шыңдау. Әртүрлі типті шыңдау қондырғылары мен аппараттарын дайындау және баптау. Қондырғы жұмысындағы ақауларды жою және агрегаттардың жұмысқа даярлығын айқындау.
Білуге тиіс: жабық тарату құрылғылары мен цехті қосалқы станциялар аппаратураларының құрылғысын, жоғары жиілікті генераторлардың тәсімін, конструкциясын және басқару тәсілдерін, жоғары және өндірістік жиіліктегі токтарды тарату тәсімін, белгіленген трансформаторлар мен генераторлардың қуаттылығын, генераторлардың жұмысына жіберілетін режимдерді, қыздыру мен салқындатудың тиімді режимін таңдау ережесін, болаттағы құрылымдық өзгеріс туралы, қызу жылдамдығы мен температураға байланысты болат құрылымының өзгеруі туралы негізгі түсініктерді, термоөңдеу процесінде бөлшектердің деформациялану және жарылу себептерін және оларды болдырмау шараларын, Металдың қызу және салқындату ортасының температурасын айқындауға арналған аспаптардың құрылғысын, жоғары жиілікті ток қондырғыларында және термиялық пештерде болатты шыңдау, нормалау және жұмсарту температурасын, термиялық өңдеудің түрлері мен тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Ұзындығы 250 мм артық бугельдер фигуралық - шыңдау және жұмсарту;
2) Қуаты 60 кВт (80 л.с.) дейін қозғалтқыштардың иінді біліктері, тарату біліктері және олардың тістегершіктері, дизельдерге арналған маховик тәждері – шыңдау және жұмсарту;
3) Жетек – шыңдау және жұмсарту;
4) Трактор блоктарының гильзалары – шыңдау және жұмсарту;
5) Фигуралық корпустар – шыңдау және жұмсарту;
6) Паровоздардың доңғалақтары және оталғыш, рет тығынды төлкелері, теңгерімдер, тепловоз бөлшектері, жылжымалы құрам сорғылары жетектерінің тістегершіктері мен біліктері – шыңдау;

7) Матрицы, пуансоны сложные - закалка;
8) Ножи гильотинных ножниц длиной до 600 мм - закалка;
9) Оси длиной свыше 500 мм - закалка;
10) Поводки ступенчатые длиной свыше 350 мм - закалка и отпуск;
11) Полосы скольжения скребковых транспортеров длиной до 6000 мм - закалка;
12) Развертки, метчики длиной свыше 250 мм - закалка и отпуск;
13) Рычаги фигурные длиной свыше 250 мм - закалка и отпуск;
14) Станины станков длиной до 2500 мм - закалка;
15) Фрезы модульные и червячные диаметром свыше 150 мм - закалка и отпуск;
16) Шестерни диаметром свыше 300 до 500 мм - закалка и отпуск;
17) Штоки длиной свыше 300 мм - закалка и отпуск.
403. Термист на установках ТВЧ 5-й разряд
Характеристика работ. Одновременный нагрев нескольких участков деталей сложной конфигурации до различных температур с последующей закалкой и самоотпуском. Термическая обработка на различных по конструкции установках ТВЧ токами высокой и промышленной частоты различных дорогостоящих и сложных деталей, изделий и инструмента из сталей разных марок. Закалка различных деталей контактным способом. Подготовка и наладка станков и высокочастотных агрегатов. Устранение дефектов в работе сложных установок и приспособлений к ним. Наладка генератора на оптимальный режим работы.
Должен знать: устройство ламповых генераторов, закалочных силовых трансформаторов и конденсаторов различных конструкций, конструкцию универсальных и специальных приспособлений, мощность установленных трансформаторов и генераторов, диаграмму состояния железоуглеродистых сплавов, химический состав металлов и их свойства, влияние специальных составов в сплавах на режим термообработки.
Примеры работ:
1) Валы коленчатые двигателей мощностью свыше 60кВт (80л.с.), распределительные валы, валики топливного насоса - закалка и отпуск;
2) Кулачки выталкивания гайковысадочных автоматов - закалка;
3) Пиноли диаметром 320мм и длиной 700мм - закалка;
4) Полосы скольжения скребковых транспортеров длиной свыше 6000 мм - закалка;
5) Полуоси автомобилей, тракторов, комбайнов - закалка и отпуск;
6) Пуансоны гайковысадочных автоматов - закалка;
7) Ножи гильотинных ножниц длиной свыше 600 мм - закалка;
8) Станины станков длиной свыше 2500 мм - закалка;
9) Фрезы дисковые - закалка;
10) Шестерни диаметром свыше 500 мм - закалка и отпуск.
404. Термист холодом 4-й разряд
Характеристика работ. Термическая обработка деталей и инструмента холодом по установленному технологическим процессом режиму. Регулирование в процессе работы температуры в камере и определение по приборам степени охлаждения изделий. Подготовка холодильной камеры к термообработке по заданному режиму.
Должен знать: устройство и принцип работы холодильной камеры, процессы обработки деталей и изделий холодом, свойства охлаждающего жидкого газа, условия его транспортировки, хранения и правила обращения с ним, номенклатуру деталей и изделий, подвергающихся обработке холодом, и предъявляемые к ним требования по техническим условиям, влияние и продолжительность действия низкой температуры на изделия, основные свойства сталей, обрабатываемых холодом.

7) Күрделі матрицалар, пуансондар – шыңдау;
8) Ұзындығы 600 мм дейін көлбеқайшы пышақтары – шыңдау;
9) Ұзындығы 500 мм артық осьтер – шыңдау;
10) Ұзындығы 350 мм артық сатылы жетектемелер-шыңдау және жұмсарту;
11) Ұзындығы 600 мм дейін қырнауышты транспортерлердің сырғанау жолақтары – шыңдау;
12) Ұзындығы 250 мм артық қашаулар, бұрандаойғыштар-шыңдау және жұмсарту;
13) Ұзындығы 250 мм артық иінтіректер фигуралық-шыңдау және ұмсарту;
14) Ұзындығы 2500 мм дейін станоктардың станиналары-шыңдау;
15) Диаметрі 150 мм артық модульдық және бұрамдық фрезалар-шыңдау және жұмсарту;
16) Диаметрі 300-ден 500 мм дейін тістегершіктер-шыңдау және жұмсарту;
17) Ұзындығы 300 мм артық штоктар-шыңдау және жұмсарту.
403. ТВЧ қондырғыларындағы термист 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Одан әрі шыңдау және өздігінен жұмсарта отырып, күрделі конфигурациялы бөлшектердің бірнеше учаскесін бір уақытта қыздыру. Конструкциясы әртүрлі ТВЧ қондырғыларында жоғары және өндірістік жиіліктегі токпен әртүрлі маркалы болаттан жасалған бағалы және күрделі бөлшектерді, бұйымдар мен құралдарды термиялық өңдеу. Түйістіру әдісімен әртүрлі бөлшектерді шыңдау. Станоктар мен жоғары жиілікті агрегаттарды дайындау және баптау. Күрделі қондырғылар мен олардың құрылғыларындағы жұмыста кездесетін ақауларды жою. Генераторды жұмыстың оңтайлы режиміне баптау.
Білуге тиіс: лампалы генераторлардың, шыңдау күш беретін әртүрлі конструкциялы трансформаторлар мен конденсаторлардың құрылғысын, әмбебап және арнайы құрылғылардың конструкциясын, орнатылған трансформаторлар мен конденсаторлардың қуатын, темір көміртекті қорытпалар жағдайының диаграммасын, металдардың химиялық құрамы және қасиеті, арнайы құрамдардың қорыту кезінде термоөңдеу режиміне әсерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Қуаты 60 кВт (80 л.с.) артық қозғалтқыштардың иінді біліктері, тарату біліктері, отын сорғысының білікшелері – шыңдау және жұмсарту;
2) Гайкаларды түсіретін автоматтардың итергіш жұдырықшалары-шыңдау;
3) Диаметром 320 мм және ұзындығы 700 мм пинольдер – шыңдау;
4) Ұзындығы 600 мм артық сатылы жетектемелер - шыңдау және жұмсарту;
5) Автомобильдердің, тракторлардың, комбайндардың жартылай осьтері - шыңдау және жұмсарту;
6) Гайкаларды түсіретін автоматтардың пуансондар – шыңдау;
7) Ұзындығы 600 мм артық көлбеқайшы пышақтары – шыңдау;
8) Ұзындығы 2500 мм артық станоктардың станиналары – шыңдау;
9) Дискілі фрезалар-шыңдау;
10) Диаметрі 500 мм артық тістегершіктер – шыңдау және жұмсарту.
404. Суықта жұмыс істейтін термист 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Белгіленген технологиялық процесс бойынша режимде бөлшектер мен құралды суықтай термиялық өңдеу. Жұмыс процесінде камерадағы температураны реттеу және аспаптар бойынша бұйымдардың салқындау дәрежесін айқындау. Берілген режим бойынша мұздатқыш камераны термоөңдеуге дайындау.
Білуге тиіс: мұздатқыш камераның құрылғысын және жұмыс қағидатын; бөлшектер мен бұйымдарды суықтай өңдеу процессін, салқындататын сұйық газдың қасиетін, оны тасымалдау шартын, сақтау және оны қолдану ережесін, суықтай өңделетін бөлшектер мен бұйымдардың номенклатурасын және техникалық шарттар бойынша оларға қойылатын талаптарды, төмен температураның бұйымға әсерін және ұзақтығын, суықтай өңделетін бөлшектердің негізі қасиетін.

405. Упаковщик – цементировщик 2-й разряд
Характеристика работ. Укладка деталей и изделий в ящики, коробки, горшки и трубы с соблюдением между ними установленного пространства. Изолирование соответствующих мест у деталей, не подлежащих цементации. Засыпка ящиков цементирующей массой, закрывание и обмазка их.
Должен знать: правила и способы укладки и засыпки деталей и изделий цементирующей массой, составы цементирующих масс, свойства изоляционных материалов, технические требования, предъявляемые к обрабатываемым деталям и изделиям.
Штамповщик жидкого металла
406. Штамповщик жидкого металла 2-й разряд
Характеристика работ. Штамповка из жидких цветных металлов и сплавов деталей простой и средней сложности конфигурации с гладкими поверхностями на гидравлических и фрикционных прессах, подготовка плавильных печей к плавке, ведение процесса плавки металлов и сплавов под руководством штамповщика более высокой квалификации. Взвешивание материалов, завалка печей шихтой вручную или при помощи крана. Подноска и заливка жидкого металла и сплава в штампы. Нагрев и охлаждение штампов, чистка и смазка механизмов пресса и штампов. Участие в ремонте печей, пресса и штампов. Обрезка залива на обрезных прессах. Укладка и упаковка готовых штампов в тару.
Должен знать: устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования, правила работ с подъемно-транспортными механизмами, правила развески материалов, правила чистки и смазки механизмов пресса и штампов, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, требования, предъявляемые к упаковке готовой продукции.
407. Штамповщик жидкого металла 3-й разряд
Характеристика работ. Штамповка из жидких цветных металлов и сплавов деталей простой и средней сложности конфигурации с гладкими поверхностями на гидравлических и фрикционных прессах. Подналадка прессов и штампов. Регулирование режима штамповки. Ведение процесса плавки цветных металлов и сплавов в печах различных конструкций с соблюдением заданного химического состава. Подготовка к плавке плавильных печей. Составление шихты по заданной рецептуре. Загрузка присадочных материалов и флюсов. Отбор проб жидкого металла и определение по данным экспресс-анализа его готовности к выпуску. Наводка и снятие шлака. Рафинирование жидкого металла под руководством штамповщика более высокой квалификации. Участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипного обслуживаемого оборудования, схему подводки электроэнергии, топлива, воздуха и вакуумирования, состав шихты, литейные и штамповочные свойства цветных металлов и сплавов, температуру и режимы плавки цветных металлов и сплавов, свойства и назначение применяемых раскислителей и флюсов, режимы жидкой штамповки, время выдержки жидкого металла в штампе до приложения давления и под давлением, устройство контрольно-измерительных приборов, правила охлаждения, подогрева и смазки штампов, устройство и способы установки штампов, крепежных и специальных приспособлений.
Примеры работ:
Штамповка:

405. Ораушы-көміртектендіруші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектер мен бұйымдарды жәшіктерге, қораптарға, қыш құмыралар мен құбырларға, олардың арасындағы бекітілген кеңістікті сақтай отырып, салу. Көміртектендіруге жатпайтын бөлшектердің орнын оқшаулау. Жәшіктерге көміртектендіру массасын төгу, жабу және сылау.
Білуге тиіс: бөлшектер мен бұйымдарды салу және көміртектендіру массасын төгу ережесі мен тәсілдерін, көміртектендіру массасының құрамын, оқшаулау материалдарының қасиетін, өңделетін бөлшектер мен бұйымдарға қойылатын техникалық талаптарды.
Сұйық металды штампылаушы
406. Сұйық металды штампылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғары білікті штампылаушының басшылығымен гидравликалық және фрикциялық престерде сұйық түсті металдардан және қорытпалардан жасалған беті жазық қарапайым және күрделілігі орташа конфигурациялы бөлшектерді штампылау, түзету пештерін балқытуға даярлау, металдарды балқыту процессін жүргізу. Материалдарды өлшеу, қолмен немесе кранның көмегімен пештерді шихтамен бітеу. Сұйық металдар мен қорытпаларды штампыларға апару және құю. Штампыларды қыздыру және салқындату, престер мен штампылардың механизмдерін тазалау және майлау. Пештерді, престер мен штампыларды жөндеуге қатысу. Кесу престерінде құймаларды кесу. Дайын штампыларды ыдыстарға салу және буып-түю.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылғысын және жұмыс қағидатын, көтергіш-көлік механизмдерімен жұмыс істеу ережесін, материалдарды бөліп өлшеу ережесін, пресс және штампы механизмдерін тазалау және майлау ережесін, бақылау-өлшеу құралдарының міндеті мен шарттарын, дайын өнімді буып-түюге қойылатын талаптарды.
407. Сұйық металды штампылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Гидравликалық және фрикциялық престерде сұйық түсті металдардан және қорытпалардан жасалған беті жазық қарапайым және күрделілігі орташа конфигурациялы бөлшектерді штампылау. Пресстер мен штампыларды баптау. Штампылау режимдерін реттеу. Берілген химиялық құрамды сақтай отырып, әртүрлі конструкциялы пештерде түсті металдар мен қорытпаларды балқыту процессін жүргізу. Балқыту пештерін балқытуға даярлау. Берілген рецептура бойынша шихталар құрастыру. Тұнатын материалдар мен флюстерді тиеу. Сұйық металл сынамаларын іріктеу және экспресс талдау деректері бойынша оны шығаруға дайындығын айқындау. Салу және қожды түсіру. Жоғары білікті штампылаушының басшылығымен сұйық металды тазалау. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: бір типті қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылғысын және жұмыс принципін, электр энергиясын, отын, ауа жүргізу және вакуумдау тәсімін, шихталар құрамы, түсті металдар мен қорытпалардың құю және штампылау қасиеттерін, түсті металдар мен қорытпаларды балқыту температурасы мен режимдерін, қолданылатын қышқылдансыздырғыштар мен флюстердің қасиеті мен міндетін, сұйықтай штампылау режимдерін, сұйық металды штампыда қысым қосылмағанда және қысым астында ұстау уақыты, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, штампыларды салқындату, қыздыру және майлау ережесін, штампыларды, бекіту және арнайы құрылғылардың орнату құрылғысын.
Жұмыс үлгілері.
Штампылау:

1) Втулки и пробки простые;
2) Грундбуксы;
3) Детали коробчатого типа с гладкой поверхностью;
4) Детали простые призматические, без резких переходов и ребер;
5) Заглушки, ниппели;
6) Золотники, шлицевые шайбы, гайки;
7) Кольца, стаканы, сальники, фланцы плоские;
8) Крышки корпусов сервомоторов;
9) Приварыши, тарелки.
408. Штамповщик жидкого металла 4-й разряд
Характеристика работ. Штамповка из жидких цветных металлов и сплавов деталей сложной конфигурации с выступами, ребрами, одной-двумя криволинейными поверхностями на гидравлических и фрикционных прессах. Определение режимов штамповки. Наладка пресса и штампов. Составление шихты для различных металлов и обеспечение правильности приготовления шихты и загрузки ею печей. Ведение процесса плавки цветных металлов и сплавов с повышенными требованиями к химическому составу в печах различных конструкций. Наблюдение за качеством выплавляемого металла. Рафинирование металла.
Должен знать: устройство обслуживаемого оборудования, способы наладки прессов и штампов, устройство подводок к оборудованию электроэнергии, топлива, воздуха и вакуумирования, литейные свойства и химический состав выплавляемых сплавов, виды раскислителей и флюсов, используемых в плавках, их свойства и влияние на качество металла, конструктивные особенности штампов, установочных и крепежных приспособлений, режимы жидкой штамповки в зависимости от марки цветного сплава, технические условия на готовую продукцию.
Примеры работ:
Штамповка:
1) Втулки и пробки фасонные;
2) Горловины, фланцы фасонные;
3) Детали вращения с выступами и ребрами;
4) Детали с криволинейными поверхностями, фасонные;
5) Корпусы клапанов;
6) Крышки корпусов с отверстиями;
7) Тройники с фланцами.
409. Штамповщик жидкого металла 5-й разряд
Характеристика работ. Штамповка из жидких цветных металлов и сплавов деталей сложной конфигурации с криволинейными развитыми наружными и внутренними поверхностями на гидравлических и фрикционных прессах. Ведение процесса плавки специальных сплавов и цветных металлов с повышенными требованиями к химическому составу в печах различных конструкций, а также опытных и экспериментальных сплавов в лабораторных условиях. Доведение сплава до требуемого химического состава на основе результатов анализа экспресс-лаборатории.
Должен знать: конструктивные особенности и кинематические схемы обслуживаемого оборудования, процесс ведения плавки цветных сплавов, химический состав компонентов, входящих в шихту, их влияние на свойства сплавов, способы предохранения жидкого сплава от соприкосновения с воздухом и печными газами в процессе плавки и разливки, правила настройки прессов различных типов и подготовки штампов, правила обслуживания оборудования, контрольно-измерительных приборов, влияние различных параметров технологического процесса на качество штамповки.
Примеры работ:
Штамповка:

1) Қарапайым төлкелер және тығындар;
2) Грундбукстер;
3) Жазық бетті қорап тәрізді бөлшектер;
4) Шұғыл өтпелер мен қабырғаларсыз қарапайым призматикалық бөлшектер;
5) Бұқтырмалар, ниппельдер;
6) Реттығындар, шлицті шайбалар, гайкалар;
7) Сақиналар, стакандар, сальниктер, жазық фланецтер;
8) Сервомотор корпустарының қақпалары;
9) Пісірімдер, табақшалар.
408. Сұйық металды штампылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Гидравликалық және фрикциялық престерде дөңес, қабырғалы, бір екі қисық сызық беті бар сұйық түсті металдардан және қорытпалардан жасалған күрделі конфигурациялы бөлшектерді штампылау. Штампылау режимдерін айқындау. Әртүрлі металдарға шихталар жасау және оның дұрыстығын қамтамасыз ету. Конструкциясы әртүрлі пештерде химиялық құрамға қатаң талап қоя отырып, түсті металдар мен қорытпаларды балқыту процесін жүргізу. Балқытылатын металдың сапасын бақылау. Металды тазалау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылғысын, престер мен шатмпыларды баптау тәсілдерін, жабдықтарға электр энергиясын, отынды, ауаны жүргізу және вакуумдау құрылғысын, балқытылатын қорытпалардың құю қасиетін және химиялық құрамын, балқытуда қолданылатын қышқылдансыздырғыштар мен флюстердің түрлерін, олардың қасиетін және металл сапасына әсерін, штампылардың, орнату және бекіту құрылғыларының конструктивтік ерекшеліктерін, түсті металдардың маркасына қарай сұйықтай штампылау режимдерін, дайын өнімге қойылатын техникалық шарттарды.
Жұмыс үлгілері.
Штампылау:
1) Фасонды төлкелер мен тығындар;
2) Фасонды қылталар, фланецтер;
3) Дөңес және қабырғалы айналмалы бөлшектер;
4) Қисық сызық бетті бөлшектер, фасонды;
5) Клапан корпустары
6) Тесіктері бар корпус қақпақтары;
7) Фланецті үштіктер.
409. Сұйық металды штампылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Гидравликалық және фрикциялық престерде қисық сызықты сыртқы және ішкі беті бар күрделі конфигурациялы бөлшектерді штампылау. Конструкциясы әртүрлі пештерде химиялық құрамға қатаң талап қоя отырып, арнайы қорытпалар мен түсті металдарды балқыту, сондай-ақ зертханалық жағдайда тәжірибелі және эксперименталды қорыту процесін жүргізу. Экспресс зертхананың талдаулары нәтижесінің негізінде қорытпаларды қажетті химиялық құрамға жеткізу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың конструктивтік негіздерін және кинематикалық тәсімін, түсті қорытпаларды балқыту процесін, шихтаға кіретін компоненттердің химиялық құрамын, олардың қорытпалардың қасиетіне әсерін, балқыту және құю кезінде сұйық қорытпаның ауаға және пеш газдарына жанасуынан сақтау тәсілдерін, әртүрлі типті престерді баптау және штампылауға даярлау ережесін, жабдықтарға, бақылау-өлшеу аспаптарына қызмет көрсету ережесін, технологиялық процестің әртүрлі параметрлерінің штампылау сапасына әсерін.
Жұмыс үлгілері.
Штампылау:

1) Детали с криволинейными наружными и внутренними поверхностями;
2) Коробки многоклапанные;
3) Корпусы и детали арматуры;
4) Обоймы фигурные.
Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Кузнечно-прессовые и термические работы", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, издания 2002 года приведены в приложении 5 к разделу 5 ЕТКС (выпуск 2).
6. Механическая обработка металлов и других материалов
Доводчик-притирщик
410. Доводчик-притирщик 2-й разряд
Характеристика работ. Доводка и притирка по 11-13 квалитетам внутренних и наружных цилиндрических поверхностей и плоскостей простых деталей вручную на плитах, на приводных бабках и на налаженных однотипных доводочных станках.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных доводочных станков, наименования, назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных приспособлений и копиров, устройство используемых контрольно-измерительных инструментов и приборов, правила применения притиров, притирочных паст и абразивных брусков, наименование и маркировку обрабатываемых материалов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
411. Доводчик-притирщик 3-й разряд
Характеристика работ. Доводка и притирка по 8-9 квалитетам внутренних и наружных цилиндрических поверхностей и плоскостей средней сложности деталей и притирка корпусов алмазного инструмента, алмазных колец и брусков, вскрытие алмазных зерен на доводочных станках, приводных бабках и вручную с применением универсальных и специальных приспособлений. Выбор и подготовка притирочных материалов, доводочных головок. Притирка шлицев деталей на специальных станках. Притирка прямозубых шестерен. Установление последовательности и режимов обработки по технологической карте.
Должен знать: устройство и правила подналадки притирочных машин, вертикально-доводочных и плоскодоводочных заточных станков, правила проверки станков на точность, устройство универсальных и специальных приспособлений, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, основные механические свойства обрабатываемых материалов, правила выбора и условия применения абразивных брусков, притиры и притирочные средства, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, методы вскрытия алмазных зерен в инструменте, фракции алмазных и абразивных порошков.
Примеры работ:
1) Валы с конической шестерней - притирка зубьев;
2) Калибры (пробки) гладкие - доводка;

1) Қисық сызықты сыртқы және ішкі беті бар бөлшектер;
2) Көп клапанды қораптар;
3) Арматуралардың корпустары мен бөлшектері;
4) Фигуралық шеңберлер.
"Ұсталық-нығыздау және термиялық жұмыстар" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың қолданыстағы БТБА 2002 жылғы шығарылымының атаулары көрсетілген тізбесі БТБА-ның (2-шығарылым), 5-бөлімінің 5-қосымшасында келтірілген.
6. Металдар мен басқа да материалдарды механикалық өңдеу
Жетілдіруші-ысқылаушы
410. Жетілдіруші-ысқылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 11 - 13 квалитеттер бойынша плиталарда қолмен, жетекті тұғырларда және бапталған бір типтік жетілдіру станоктарында қарапайым бөлшектердің ішкі және сыртқы цилиндрлік беті мен жазықтығын жетілдіру және ысқылау
Білуге тиіс: бір типтік жетілдіру станоктарының құрылғысын және жұмыс істеу принциптерін, едәуір кең тараған әмбебап құралдар мен көшіргіштердің атауын, міндетін және қолдану шарттарын, пайдаланылатын бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, ысқылағыштарды, ысқыш пасталарды және абразивтік қайрақшаларды қолдану ережесін, өңделетін материалдардың атауын және таңбалануын, шақтамалар мен қондырмалар жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
411. Жетілдіруші-ысқылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 8-9 квалитеттер бойынша жетілдіру станоктарында, жетекті тұғырларда және әмбебап әрі арнайы құралдарды қолдана отырып қолмен күрделілігі орташа бөлшектердің ішкі және сыртқы цилиндрлік беті мен жазықтығын жетілдіру және ысқылау, алмас құралдарының корпустарын, алмас сақиналар мен қайрақшаларды ысқылау, алмас түйіршіктерін ашу. Ысқыш материалдарды, жетілдіру қалпақшаларын іріктеу және даярлау. Арнайы станоктарда бөлшек оймакілтектерін ысқылау. Тік тісті тістегершіктерді ысқылау. Технологиялық карта бойынша өңдеу жүйелілігін және режимдерін белгілеу.
Білуге тиіс: ысқылау машиналарының, тігінен жетілдіру және жазықтығына жетілдіру қайрақ машиналарының құрылғысын және баптау ережесін, станоктарды дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап және арнайы құралдардың құрылғысын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану шарттарын, өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиетін, абразивтік қайрақшаларды іріктеу ережесін және қолдану шарттарын, ысқыш және ысқылау құралдары, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, құралда алмас түйіршіктерін ашу әдісін, алмас және абразивтік ұнтақтардың фракциясын.
Жұмыс үлгілері.
1) Конустық тістегершіктері бар біліктер – тістерді ысқылау;
2) Калибрлер (тығындар) тегіс- жетілдіру;

3) Клапаны обpатных насосов - доводка цилиндpов на доводочной бабке;
4) Кольца подшипников - доводка тоpцов и беговых дорожек;
5) Корпусы толкателей топливных насосов - доводка отвеpстия под палец на доводочной бабке;
6) Коpпусы топливного насоса - предварительная притирка и доводка отверстий;
7) Краны запоpной аpматуpы - пpитиpка;
8) Кpуги - вскpытие зеpен и устpанение радиального биения;
9) Резцы ноpмальные с пластинкой твеpдого сплава -доводка вpучную;
10) Свеpла, аpмиpованные пластинками твеpдых сплавов - доводка;
11) Фоpмы для выpаботки стеклоизделий - доводка;
12) Шатуны - доводка отвеpстий;
13) Шестеpни конические ведомые - пpитиpка зубьев.
412. Доводчик-притирщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Доводка и пpитиpка по 7-10 квалитетам внутpенних и наpужных цилиндрических и конических поверхностей сложных деталей на доводочных станках и вручную с применением универсальных и специальных приспособлений. Ручная притирка алмазного слоя сложной конфигурации. Хонингование алмазными бpусками.
Должен знать: устpойство и пpавила подналадки станков для супеpфинишиpования, хонинговальных, сложных и пpитиpочных машин, конструкции универсальных и специальных приспособлений, хонинговальных головок всех систем пpи обpаботке глубоких отвеpстий pазличных диаметpов, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, свойства алмазных поpошков.
Пpимеpы pабот:
1) Буксы золотников - доводка;
2) Иглы распылителя - окончательная доводка цилиндра и рабочего конуса;
3) Калибры (пробки и кольца) цилиндрические, pезьбовые и конические - доводка;
4) Клапаны - пpитиpка к седлам головки цилиндpа;
5) Hапpавляющие кpейцкопфного блока компpессоpа - доводка;
6) Седла обpатных клапанов насосов - окончательная доводка отвеpстий;
7) Фpезы чеpвячные, pезьбовые и дpугой pежущий насадной инстpумент - доводка отвеpстий;
8) Цилиндpы и pабочие конусы коpпусов pаспылителя топливного насоса - окончательная доводка.
413. Доводчик-притирщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Доводка и пpитиpка по 1-5 квалитетам внутpенних и наpужных цилиндpических, конических и сфеpических повеpхностей сложных деталей и узлов на доводочных, хонинговальных и дpугих станках и вpучную с пpименением унивеpсальных и специальных пpиспособлений. Доводка глухих отвеpстий с замеpом доведенной повеpхности по всей длине. Пpитиpка шестеpен со спиpальным зубом. Замеp полученного действительного pазмеpа в pазличных точках по окpужности и в нескольких плоскостях с применением пневмоpотаметpа. Регулиpование ходов пpи одновpеменной обpаботке нескольких деталей.
Должен знать: кинематические схемы и способы пpовеpки на точность станков: для супеpфинишиpования, хонинговальных, веpтикально- и плоскодоводочных, констpуктивные особенности и способы пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, хонинговальных головок всех систем пpи обpаботке глубоких и глухих отвеpстий pазличных диаметpов и длины, способы установки и вывеpки сложных деталей, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:

3) Кері сорғылардың клапандары – жетілдіру тұғырында цилиндрлерді жетілдіру;
4) Мойынтірек сақиналары-шетжақтар мен жүгірткі жолдарын жетілдіру;
5) Отын сорғылары итергіштерінің корпустары – жетілдіру тұғыры бойынша тесіктерді саусақпен жетілдіру;
6) Отын сорғысының корпустары-тесіктерді алдын ала ысқылау және жетілдіру;
7) Бекіткіш арматуралардың крандары – ысқылау;
8) Дөңгелектер – түйіршіктерді ашу және радиалды соғуды жкесу;
9) Қатты қорытпа пластинкалары бар қалыпты кескіштер-қолмен жетілдіру;
10) Қатты қорытпа пластинкаларымен арматураланған бұрғылар-жетілдіру;
11) Шыны бұйымдарын жасауға арналған қалыптар – жетілдіру;
12) Бұлғақтар – тесіктерді жетілдіру;
13) Конустық тістегершіктер, жетекші – тістерді ысқылау.
412. Жетілдіруші-ысқылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 7-10 квалитеттер бойынша жетілдіру станоктарында және әмбебап әрі арнайы құралдарды қолдана отырып қолмен күрделі бөлшектердің ішкі және сыртқы цилиндрлік және конустық бетін жетілдіру және ысқылау. Конфигурациясы күрделі алмасты қабатты қолмен ысқылау. Алмас қайрақшаларымен жануыштау.
Білуге тиіс: суперфиништеуге арналған станоктардың, жануыштау, күрделі және ысқылау машиналарының құрылғысын және баптау ережесін, әр түрлідиаметрлі терең тесіктерді өңдеу кезінде қолданылатын әмбебап және арнайы құралдардың, барлық жүйедегі жануыштау қалпақшаларының конструкцияларын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, алмас ұнтақтарының қасиетін.
Жұмыс үлгілері
1) Реттығын букстері – жетілдіру;
2) Бүріккіш инелері – цилиндрді және жұмыс конусын толық жетілдіру;
3) Цилиндрлік, бұрандалы және конустық калибрлер (тығындар мен сақиналар) – жетілдіру;
4) Клапандар – цилиндр қалпақшаларының ершіктеріне ысқылау;
5) Крейцкопфты блокты бағыттағыш компрессорлар - жетілдіру;
6) Сорғылардың өңделген клапандарының ершіктері-тесіктерді толық жетілдіру;
7) Бұрамдық, бұрандалы фрезалар және басқа да кесетін саптамасы бар құрал-тесікті жетілдіру;
8) Отын сорғысы бүріккіштерінің цилиндрлері мен корпустардың жұмыс конустары – толық жетілдіру.
413. Жетілдіруші-ысқылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 1-5 квалитеттер бойынша жетілдіру, жануыштау және басқа да станоктарда, қолмен әмбебап әрі арнайы құралдарды қолдана отырып, күрделі бөлшектер мен тораптардың ішкі және сыртқы цилиндрлік, конустық және сфералық бетін жетілдіру және ысқылау. Ұзындығы бойынша жетілдірілген бетін өлшеп, бітелген тесіктерді жетілдіру. Спиральді тістері бар тістегершіктерді ысқылау. Пневморотаметрді қолдана отырып, айналымы бойынша бірнеше жерлерде және бірнеше жазықтықта алынған нақты өлшемді өлшеу. Бірнеше бөлшекті бір уақытта өңдеген кезде жүрістерді реттеу.
Білуге тиіс: станоктардың кинематикалық тәсімін және дәлдікке тексеру тәсілдерін, суперфиништеу үшін жануыштау, тік-көлденең жетілдіру, диаметрі мен ұзындығы әр түрлі терең және бітеу тесіктерді бітеу кезінде қолданылатын әмбебап әрі арнайы құралдардың, барлық жүйедегі жануыштау қалпақшалардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану тәсілдерін, күрделі бөлшектерді орнату және салыстыру тәсілдерін, шақтамалар мен қондырмалар жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері:

1) Валы коленчатые - доводка;
2) Гильзы для аммиачных и фpеоновых компpессоpов - доводка;
3) Гильзы с плунжеpом топливных насосов - совместная пpитиpка (спаpивание);
4) Калибpы (пpобки) с тpапецеидальной pезьбой -доводка pезьбы;
5) Кондуктоpы сложные, пpесс-фоpмы - пpитиpка и доводка отвеpстий в тpех-четыpех плоскостях под pазличными углами;
6) Лопатки туpбин и туpбонасосов (винтовые) - пpитиpка и доводка внутpенних пеpеходов по заданному pадиусу, скосу и сопpяжениям;
7) Матpицы сложные с внутpенними pадиусами и конусами и лекальными повеpхностями - доводка;
8) Матpицы твеpдосплавные для pедуциpования, шевеpа, шестеpни эталонные - пpитиpка и доводка;
9) Плунжеpные паpы - совместная пpитиpка на доводочной бабке с пpовеpкой плотности на стенде;
10) Узлы pаспылителей топливных насосов - совместная пpитиpка (спаpивание);
11) Чеpвяки глобоидальные всех модулей - пpитиpка зубьев;
12) Шаpы и шаpовые соединения - пpитиpка и доводка сфеpы;
13) Шестеpни со спиpальным зубом - пpитиpка зубьев;
14) Цилиндpы паpовых ковочных и штамповочных молотов и цилиндpов компpессоpов - хонингование отвеpстий.
414. Доводчик-притирщик 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Доводка и пpитиpка внутpенних и наpужных цилиндpических, конических, сфеpических и тоpоидальных повеpхностей деталей пpибоpных шаpикоподшипников по специальным техническим условиям по 1-4 квалитетам на доводочных станках и вpучную с пpименением унивеpсальных и специальных пpиспособлений. Замеp полученного действительного pазмеpа и отклонения фоpм с пpименением контpольно-измеpительных пpибоpов.
Должен знать: устройство и способы наладки станков для суперфиниширования сферических и тороидальных поверхностей, для доводки цилиндрических поверхностей и шариков, влияние вибрации, температуры, запыленности на точность обрабатываемых поверхностей, устройство контрольно-измерительных приборов, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Детали подшипников - доводка рабочих и посадочных поверхностей;
2) Калибры для поверхностей, образованных кривыми второго порядка и выше (кроме окружностей) - доводка, притирка;
3) Шарики - доводка.
Долбежник
415. Долбежник 2-й разряд
Характеристика работ. Обработка на долбежных станках простых и средней сложности деталей по 12-14 квалитетам с применением нормального режущего инструмента и универсальных приспособлений. Обработка простых и средней сложности деталей по 11 квалитету с применением мерного режущего инструмента и специальных приспособлений. Установка и выверка деталей в приспособлениях и на столе станка с применением установочных треугольников, подкладок, планок и болтов.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных долбежных станков, наименование, назначение, устройство и условия применения контрольно-измерительных инструментов, наименование и маркировку обрабатываемых материалов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:

1) Иінді біліктер – жетілдіру;
2) Аммиакты және фреонды компрессорлардың гильзалары – жетілдіру;
3) Отын сорғыларының плунжері бар гильзалар-бірлескен ысқылау (парлау);
4) Трапецеидалды бұрандасы бар калибрлер (тығындар)-бұранданы етілдіру;
5) Күрделі кондукторлар, престер-қалыптар - әр түрлі бұрыштағы үш-төрт жазықтықты тесіктерді ысқылау және жетілдіру;
6) Турбиналар мен турбосорғылардың (бұрамалы) қалақтары- берілген радиус, қиякесік пен жанасулар бойынша ішкі өткелдерді ысқылау және жетілдіру;
7) Ішкі радиустері мен конустары және лекальды беті бар күрделі матрицалар-жетілдіру;
8) Қысқартуға арналған қатты қорытпаланған матрицалар, шеверлер, эталонды тістегершіктер – ысқылау және жетілдіру;
9) Плунжер булары-стендте тығыздығын тексеріп, жетілдіру тұғырында бірлескен ысқылау;
10) Отын сорғылары бүріккіштерінің тораптары – бірлескен ысқылау (парлау);
11) Барлық модульдегі глобоидальды бұрамдықтар – тістерді сқылау;
12) Шарлар және шар қосындылары – сфераны ысқылау және жетілдіру;
13) Спиральді тістері бар тістегершіктер – тістерді ысқылау;
14) Булау цилиндрлері, соғу және штампылау балғалары және компрессор цилиндрлері – тесіктерді жануыштау.
414. Жетілдіруші-ысқылаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 1 - 4 квалитеттер бойынша арнайы техникалық шарттармен жетілдіру станоктарында және қолмен әмбебап әрі арнайы құралдарды қолдана отырып, аспапты шарикті мойынтіректі бөлшектердің ішкі және сыртқы цилиндрлік, конустық, сфералық әрі тороидальды бетін жетілдіру және ысқылау. Бақылау-өлшеу аспаптарын қолдана отырып, алынған нақты өлшемді және қалыптардың ауытқуын өлшеу.
Білуге тиіс: сфералық және тороидальды бетті суперфиништеуге, цилиндрлік беті мен шариктерді жетілдіруге арналған станоктарының құрылғысын және баптау тәсілдерін, дірілдің, температураның, тозаңданудың өңделетін беттің дәлдігіне әсерін, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Мойынтірек бөлшектері – жұмыс және орнықтыру бетін жетілдіру;
2) Екінші және одан жоғары ретте қисық пайда болған бетіне арналған калибрлер (айналысы) – жетілдіру, ысқылау;
3) Шариктер – жетілдіру.
Қашаушы
415. Қашаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыпты кесетін құрал мен әмбебап құрылғыларын қолдана отырып, 12-14 квалитет бойынша қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді қашау станоктарында өңдеу. Өлшеуіш құралды және арнайы құрылғыларды қолдана отырып, 11 квалитет бойынша қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді өңдеу. Бекітіп тұратын үшбұрыштарды, астарларды, тақтайшалар мен болттарды қолданып, құрылғыларда, станок үстелінде бөлшектерді орнату және тексеру.
Білуге тиіс: бір типтік қашау станоктарының құрылғысын және жұмыс істеу принципін бақылау-өлшеу құралдарының атауын, міндетін, құрылғысын және қолдану шарттарын өңделетін материалдардың атауы мен таңбалануын шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Вилки, тяги, серьги и подвески высотой до 100мм - долбление проушин и торцов;
2) Вкладыши подшипников высотой до 200 мм - долбление пазов под заливку баббитом;
3) Воротки, ключи гаечные и торцовые, кулачки - долбление граней или зева;
4) Клинья клинкетных задвижек - долбление окон под гайки штоков;
5) Маховики, муфты, шестерни высотой ступицы до 100 мм - долбление шпоночных пазов;
6) Планки крепежных механизмов - долбление сторон и торцов по прямой линии;
7) Прибыли у небольших отливок и поковок - отрезка;
8) Рычаги высотой до 100 мм - долбление контура;
9) Скобы калибровочные - долбление контура и губок.
416. Долбежник 3-й разряд
Характеристика работ. Обработка на долбежных станках сложных деталей по 11-13 квалитетам с применением нормального режущего инструмента и универсальных приспособлений, а также сложных деталей по 7-10 квалитетам с применением мерного режущего инструмента и специальных приспособлений. Установка деталей с выверкой их в двух плоскостях.
Должен знать: устройство долбежных станков различных типов, устройство универсальных и специальных приспособлений, основы геометрии и правила заточки и установки нормального и специального режущего инструмента, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, основные механические свойства обрабатываемых материалов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Борштанги диаметром до 100 мм - долбление квадратного отверстия;
2) Валы коленчатые - долбление колен;
3) Вилки, тяги, серьги и подвески высотой свыше 100 мм - долбление проушин и торцов;
4) Вкладыши подшипников высотой свыше 200 мм - долбление пазов под заливку баббитом;
5) Звездочки волочильных станов - долбление зубьев по профилю;
6) Ключи -долбление звездочного зева;
7) Колеса храповые - долбление зубьев;
8) Корпусы вальцовок - долбление пазов;
9) Корпусы и крышки подшипников высотой до 200 мм - долбление мест соединения замков и контура;
10) Крюки, траверсы - долбление;
11) Маховики, муфты, шкивы и шестерни высотой ступицы свыше 100 мм - долбление шпоночного паза;
12) Муфты кулачковые - долбление внутреннего и наружного контура;
13) Муфты соединительные для валов - долбление шпоночных пазов по разметке и калибру;
14) Накладки с Т-образным хвостом - долбление по контуру;
15) Ножи для пресс-ножниц и прокатных станов - долбление;
16) Отверстия квадратные высотой свыше 100 мм (сквозные) и отверстия глухие - долбление;

1) Ашалар, тартқыштар, ұзындығы 100 мм дейін сырғалар мен алқалар- тесіктер мен шетжақтарды жетілдіру;
2) Биіктігі 200 дейін мойынтірек ішпектері-ойықтарды баббит құймасы бойынша қашау;
3) Айналтұтқалар, гайка және сыртқы кілттер, жұдырықшалар- қырларды немесе ашаларды қашау;
4) Сына ысырмалардың сынасы-шток гайкалары бойынша терезелерді қашау;
5) Маховиктер, муфталар, күпшек биіктігі 100 мм дейін тістегершіктер- кілтек ойықтарын қашау;
6) Бекіту механизмдерінің тақтайшалары-тура сызық бойынша жақтар мен шетжақтарды қашау;
7) Азғана құймалар мен соғылмалардағы қосылмалар-кесу;
8) Биіктігі 100 мм дейін иінтіректер - контурды қашау;
9) Калибрлі қапсырмалар - контур мен ысқыштарды қашау.
416. Қашаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қалыпты кесетін құрал мен әмбебап аспаптарды қолдана отырып, 11-13 квалитет бойынша күрделі бөлшектерді, сондай-ақ өлшеп кесетін құрал мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, 7-10 квалитет бойынша күрделі бөлшектерді қашау станоктарында өңдеу. Бөлшектерді екі жазықтыққа айналдырып орнату.
Білуге тиіс: әр түрлі типті қашау станоктарының құрылғысын, әмбебап және арнайы аспаптардың құрылғысын, геометрия негіздерін және қалыпты әрі арнайы кесетін құралды қайрау және орнату ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін, өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиетін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Диаметрі 100 мм дейін борштангалар – квадратты тесікті қашау;
2) Иінді біліктер – иіндерді қашау;
3) Ашалар, тартқыштар, ұзындығы 100 мм артық сырғалар мен алқалар – тесіктер мен шетжақтарды жетілдіру;
4) Биіктігі 200 артық мойынтірек ішпектері – ойықтарды баббит құймасы бойынша қашау;
5) Созғылаушы орнақтардың жұлдызшалары – тістерді пішін бойынша қашау;
6) Кілттер – жұлдызша ашаларын қашау;
7) Қырылдақ доңғалақтар – тістерді қашау;
8) Биіктігі 200 мм дейін мойынтіректердің корпустары және қақпақтары-құлыптар мен контурдың қосылған жерін қашау;
9)Созғылағыштар корпустары – ойықтардықашау;
10) Ілмектер, маңдайшалар – қашау;
11) Маховиктер, муфталар, күпшек биіктігі 100 мм артық тістегершіктер – кілтек ойықтарын қашау;
12) Жұдырықша муфталар – ішкі және сыртқы контурды қашау;
13) Біліктерге арналған қосу муфталары – белгі және калибр бойынша кілтек ойықтарын қашау;
14) Т-тәрізді сағасы бар ішпектер – контур бойынша қашау;
15) Пресс-қайшылар мен илем орнағына арналған пышақтар – қашау;
16) Биіктігі 100 мм артық квадратты тесіктер (тік) және бітеу тесіктер – қашау;

17) Фланцы овальные - долбление мест соединения;
18) Фрезы - долбление шпоночных пазов по оси и по шаблонам;
19) Цанги зажимные - долбление шестигранника;
20) Шаблоны линейные и фасонные мелкие - долбление контура.
417. Долбежник 4-й разряд
Характеристика работ. Обработка на долбежных станках сложных деталей по 7-10 квалитетам, требующих комбинированного крепления и выверки в нескольких плоскостях согласно детальным чертежам по образцу или по месту.
Должен знать: устройство, кинематические схемы долбежных станков различных типов, конструкцию универсальных и специальных приспособлений, геометрию, правила термообработки, заточки, доводки и установки нормального и специального режущего инструмента, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Бабы молотов - долбление паза и внутренней площадки в упор;
2) Борштанги диаметром свыше 100 мм - долбление квадратного отверстия;
3) Буксы вагонов - долбление направляющих;
4) Венцы зубчатые, звездочки и шестерни - долбление зубьев по шаблону;
5) Винты гребные - долбление шпоночных пазов;
6) Вкладыши подшипников высотой более 400 мм - долбежка пазов под заливку баббитом;
7) Головки шаржир-машин - полная обработка пазов и по контуру;
8) Диски с несколькими шпоночными канавками - долбление канавок;
9) Калибры конусные для гребных валов - долбление шпоночных канавок;
10) Корпусы и крышки подшипников высотой свыше 200 мм - долбление;
11) Матрицы компаундных штампов - долбление пазов со шлицами;
12) Матрицы одинарного штампа с фигурным окном - долбление окна;
13) Матрицы пазных штампов - долбление пазов со шлицами;
14) Матрицы, пуансоны, эксцентрики, вставки пресс-форм сложной конфигурации - долбление по контуру;
15) Муфты крепления ножниц блюминга - долбление внутреннего конуса;
16) Ободы наружные и внутренние эластичных муфт - долбление контура;
17) Обоймы пресс-форм - долбление по фигурному внутреннему контуру;
18) Оправки - долбление конических отверстий;
19) Оправки и подушки - долбление по наружному и внутреннему контурам под углом;
20) Подушки и сбрасыватели штампов сложной конфигурации - долбление по наружному и внутреннему контурам;
21) Подушки нажимного механизма прокатного стана - долбление;
22) Полумуфты трансмиссионные - долбление по профилю внутреннего зуба;
23) Приспособления делительные - предварительное долбление модульных зубьев;
24) Рейки зубчатые - предварительное долбление зубьев;
25) Рейки подъема конвертора - долбление зубьев по шаблону;

17) Сопақ фланецтер – қосылу жерін қашау;
18) Фрезалар – ось және шаблон бойынша кілтек кетіктерін қашау;
19) Қысатын цангалар – алтықырды қашау;
20) Сызықты және фасонды шаблондар, ұсақ – контурды қашау.
417. Қашаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Үлгі және орны бойынша толық сызбаларға сәйкес бірнеше жазықтықта құрамдалған бекіту мен айналдыруды талап ететін күрделі бөлшектерді 7-10 квалитет бойынша қашау станоктарында өңдеу.
Білуге тиіс: әр түрлі типті қашау станоктарының құрылғысын, кинематикалық тәсімін, әмбебап және арнайы құрылғылардың конструкциясын, қалыпты және арнайы кесетін құралдың геометриясын, темоөңдеу, қайрау, жетілдіру және орнату ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Балға тоқпақтамалары – ойық пен ішкі алаңды қашау.
2) Диаметрі 100 мм артық борштангалар – квадратты тесік қашау.
3) Вагон букстары – бағыттауыштарды қашау.
4) Ескекті бұрамалар – кілтек ойықтарын қашау.
5) Тісті тәждер, жұлдызшалар мен тістегершіктер – тістерді шаблон бойынша қашау.
6) Биіктігі 400 артық мойынтірек ішпектер-ойықтарды баббит ұймасы бойынша қашау.
7) Шаржир-машина қалпақшалары-ойықтарды және контур бойынша толқы өңдеу.
8) Бірнеше кілтекті бунақтары бар дискілер – бунақтарды қашау.
9) Ескек білектерге арналған конустық калибрлер-кілтекті бунақтарды қашау.
10) Биіктігі 200 мм артық мойынтіректердің корпустары мен қақпақтары – қашау.
11) Компаунд штампыларының матрицалары – оймакілтекті ойықтарды қашау.
12) Фигуралық терезесі бар бір штампының матрицалары – терезені қашау.
13) Паз штампылардың матрицалары – оймакілтекті ойықтарды қашау.
14) Матрицалар, пуансондар, эксцентриктер, күрделі конфигурациялы пресс-қалыптар ендірмелері – контур бойынша қашау.
15) Блюминг қайшыларын бекіту муфталары – ішкі конусты қашау.
16) Иілгіш муфталардың сыртқы және ішкі жиектері – контурды қашау.
17) Пресс-қалыптар құрсаулары – фигуралық ішкі контур бойынша қашау.
18) Құралбіліктер – конустық тесіктерді қашау.
19) Құралбіліктер мен жастықшалар– бұрыштап сыртқы және ішкі контур бойынша қашау.
20) Тұғырықтар және күрделі конфигурациялы штампылардың түсіргіштері – сыртқы және ішкі контур бойынша қашау.
21) Илем орнағының қысу механизмінің тұғырлары – қашау.
22) Трансмиссиялы жартылай муфталар – ішкі тістің пішіні бойынша қашау.
23) Бөлгіш құралдар – модульдік тістерді алдын ала қашау.
24) Тісті төрткілдештер – тістерді алдық ала қашау.
25) Конверторды көтергіш төрткілдештер – шаблон бойынша тістерді қашау.

26) Секторы - долбление по контуру и зубьев;
27) Ступицы рулей средних и больших судов - долбление шпоночных пазов по разметке и калибру;
28) Фрезы дисковые трехсторонние и с наборными ножами - долбление, рифление пазов для ножей по калибру;
29) Шатуны - долбление многогранных гнезд для вкладышей;
30) Шестерни и муфты - долбление шлицевых канавок;
31) Шины хвостовой части агломерационной машины - долбление торцов и скосов;
32) Штанги большого конуса доменной печи - долбление.
Заточник
418. Заточник 2-й разряд
Характеристика работ. Заточка простого режущего инструмента по заданным углам с прямолинейными очертаниями режущей грани по 11-13 квалитетам на универсальном оборудовании. Заточка и доводка режущего инструмента по 8-11 квалитетам и параметру Ra 2,5-0,63 на специализированных полуавтоматических и автоматических станках, приспособленных и налаженных для заточки определенного инструмента. Установка на станке обрабатываемого инструмента под различным углом с применением приспособлений и копиров.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных заточных станков, наименования, назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и устройство контрольно-измерительных инструментов, характеристики и условия применения шлифовальных кругов, правила установки и правки шлифовальных кругов, наименования и маркировку обрабатываемых материалов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Зенковки - заточка;
2) Зубила слесарные и пневматические - заточка;
3) Иглы для волок простой конфигурации - заточка;
4) Ножи для наборных фрез - предварительная заточка;
5) Ножи прессов длиной до 500 мм - заточка;
6) Просечки всех видов - заточка;
7) Резцы - предварительная заточка после напайки твердыми сплавами;
8) Сверла спиральные диаметром свыше 2до 16 мм - заточка режущей части;
9) Электроды - зачистка торцов.
419. Заточник 3-й разряд
Характеристика работ. Заточка и доводка режущего инструмента с большим числом режущих граней различных очертаний по 8-11 квалитетам и параметру Ra 2,5-0,63 на заточных станках с самостоятельной подналадкой их. Заточка режущего инструмента по 7-10 квалитетам на специализированных полуавтоматических и автоматических станках, приспособленных и налаженных для заточки определенного инструмента. Заточка и правка различных инструментов для резки продуктов и табака, а также инструментов для вырезальных и других подобных машин.
Должен знать: устройство и правила подналадки заточных станков, устройство универсальных и специальных приспособлений, характеристики шлифовальных кругов по форме, твердости, зернистости и связке, влияние температуры на деформацию затачиваемого инструмента, значение факторов режима обработки и их влияние на качество заточки, назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:

26) Секторлар – контур және тістер бойынша қашау.
27) Орташа және үлкен кеме рульдерінің күпшектері- кілтек ойықтарын белгі және калибр бойынша қашау.
28) Үшжақты және жиынтықты пышақтары бар дискілі фрезалар-қашау, калибр бойынша пышақтарға арналған ойықтарды бұдырлау.
29) Шатундар – ішпектерге арналған көп қырлы ұяшықтарды қашау.
30) Тістегершіктер мен муфталар – оймакілтек бунақтарын қашау.
31) Агломерациялық машиналардың артқы бөлігінің шиналары- шетжақтар мен қиякесектерді қашау.
32) Домна пештерінің үлкен конусының штангалары – қашау.
Қайраушы
418. Қайраушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әмбебап жабдықта 11-13 квалитет бойынша тура сызықты кескіндермен берілген бұрыш бойынша қарапайым кескіш құралды қайрау. Белгілі құралды қайрау үшін жасалған және бапталған арнайы жартылай автоматты әрі автоматты станоктарда 8-11 квалитет және Ra 2,5 0,63 параметрі бойынша кескіш құралды қайрау және жетілдіру. Құрылғылар мен көшіргіштерді қолдана отырып, станокта әр түрлі бұрыш бойынша өңделетін құралды орнату.
Білуге тиіс: бір типтік қайрау станоктарының құрылғысын және жұмыс істеу принципін, едәуір кең тараған әмбебап және арнайы құрылғылардың міндеті мен қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, ажарлау шеңберлерінің сипаттамасы мен қолдану шарттарын, ажарлау шеңберлерін орнату және түзету ережесін, өңделетін материалдардың атауы мен таңбалануын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Үңгуіштер – қайрау;
2) Слесарлық және пневматикалық кескіштер – қайрау;
3) Қарапайым конфигурациялы сымдауыштарға арналған инелер- қайрау;
4) Жиынтық фрезаларға арналған пышақтар – қайрау;
5) Ұзындығы 500 мм дейін престердің пышақтары – қайрау;
6) Електердің барлық түрі – қайрау;
7) Кескіштер – қатты қорытпамен дәнекерлегеннен кейін алдын ала қайрау;
8) Диаметрі 2-ден 16 мм дейін спиральді бұрғылар – кесу бөлігін қайрау;
9) Электродтар – шетжақтарды қайрау.
419. Қайраушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қайрау станоктарында, оларды өздігінен баптаумен 8-11 квалитет және Ra 2,5 - 0,63 параметрі бойынша әр түрлі кескінді көп кесу қырлары бар кескіш құралды қайрау және жетілдіру. Белгілі құралды қайрау үшін жасалған әрі бапталған арнайы жартылай автоматты әрі автоматты станоктарда 7-10 квалитет бойынша кескіш құралды қайрау. Азық-түлік және темекі кесуге арналған әр түрлі құралдары, сондай-ақ кесетін және сол сияқты машиналарға арналған құралдарды қайрау және түзету.
Білуге тиіс: қайрау станоктарының құрылғысын және баптау ережесін, әмбебап және арнайы құралдардың құрылғысын, ажарлау шеңберлерінің қалып, қаттылығы, түйіршіктілігі және байламдығы бойынша сипаттамасын, температураның қайралатын құралдың деформациясына әсерін, өңдеу режимі факторларының мәнін және олардың қайрау сапасына әсерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Зенкеры - заточка режущих граней;
2) Иглы для волок сложной конфигурации - заточка;
3) Метчики диаметром свыше 2 мм - заточка зуба;
4) Ножи прессов длиной свыше 500 мм - заточка;
5) Пластины расточные из быстрорежущей стали и твердого сплава - заточка по передней и задней граням и заборному конусу;
6) Плашки круглые диаметром свыше 2 мм - заточка;
7) Развертки конусные со спиральным зубом - заточка;
8) Развертки цилиндрические - заточка;
9) Резаки для вырубки деталей верха обуви - заточка;
10) Резцы с пластинками твердых сплавов - заточка и доводка передней и задней граней;
11) Резцы токарные - полная заточка;
12) Сегменты к пилам - заточка режущих граней зубьев;
13) Сверла, оснащенные пластинками твердого сплава - заточка;
14) Сверла перовые и специальные - заточка режущих граней;
15) Сверла спиральные диаметром до 2 и свыше 16 мм - заточка;
16) Фрезы деревообрабатывающие: пазовые для штабиков, галтельные, калевочные, для гладкого строгания, для отборки фальца - заточка по передней грани;
17) Фрезы дисковые со вставными ножами - заточка режущих граней;
18) Фрезы для полукруглого профиля выпуклые и вогнутые, пазовые - заточка по передней грани;
19) Фрезы концевые и шпоночные с цилиндрическим и коническим хвостовиком, фрезы шлицевые, отрезные, дисковые трехсторонние, цилиндрические с мелким и крупным зубом, угловые и двухугловые - заточка зуба по передней и задней граням.
420. Заточник 4-й разряд
Характеристика работ. Заточка и доводка на универсальных и специальных заточных станках режущего инструмента со сложным фигурным очертанием по 7-8 квалитетам и параметру Ra 0,63-0,32 с применением различных приспособлений и соблюдением заданной конфигурации по всей площади заточки до получения зеркальной поверхности.
Должен знать: устройство и кинематические схемы заточных станков различных конструкций, конструктивное устройство и правила применения различных приспособлений, способы крепления и балансировки шлифовальных кругов, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Долбяки зуборезные - заточка по передней грани;
2) Метчики диаметром до 2 мм - заточка;
3) Пластины расточные фасонные - заточка и доводка по передней и задней граням;
4) Плашки круглые диаметром до 2 мм - заточка;
5) Развертки и зенкеры ступенчатые - заточка и доводка по шаблону;

1) Үңгуіштер – кесетін қырын қайрау;
2) Күрделі конфигурациялы сымдауыштарға арналған инелер – қайрау;
3) Диаметрі 2 мм артық бұрандаойғыштар – тістерді қайрау;
4) Ұзындығы 500 мм артық престердің пышақтары – қайрау;
5) Жылдам кескіш болаттан және қатты қорытпалардан жасалған қырнағыш пластиналар-алдыңғы және артқы қырлар, дуалдық конустар бойынша қайрау;
6) Диаметрі 2 мм артық дөңгелек плашкалар – қайрау;
7) Цилиндрлік үңгілер – қайрау;
8) Спиральді тістері бар конустық үңгілер – қайрау;
9) Аяқ киімнің үстіңгі бөлшектерін шабуға арналған кескіштер-қайрау;/
10) Токарлық кескіштер – толықтай қайрау;
11) Қатты қорытпалар пластинкалары бар кескіштер – алдыңғы және артқы қырларды қайрау және жетілдіру;
12) Аралар сегменттері – тістердің кесу қырларын қайрау;
13) Баспалы және арнайы бұрғылар – кесетін қырын қайрау;
14) Қатты қорытпалар пластинкамен жарақтандырылған бұрғылар-қайрау;
15) Диаметрі 2-ден 16 мм артық спиральді бұрғылар – қайрау;
16) Штабиктерге арналған ойықты, ойыңды, қыздыратын, тегіс сүргілеуге, фалецтерді іріктеуге арналған ағаш өңдейтін фрезалар – алдыңғы қыр бойынша қайрау;
17) Алмалы-салмалы пышақтары бар дискілі фрезалар – кесетін қырын қайрау;
18) Жарты шеңберлі пішінге арналған фрезалар, шығыңқы және батыңқы, ойықты – алдыңғы қыр бойынша қайрау;
19) Ұсақ әрі ірі тістері бар цилиндрлік және конустық сағасы бар соңғы әрі кілтекті фрезалар, оймакілтекті, кесетін, үшжақты дискілі, цилиндрлік фрезалар, бұрышты және екі бұрышты – тісті алдыңғы және артқы қырлары бойынша қайрау.
420. Қайраушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әмбебап әрі арнайы қайрау станоктарында әр түрлі құралдарды қолдана отырып және беті айнадай жылтыр болғанша қайраудың бар алаңы бойынша берілген конфигурацияны сақтай отырып, 7-8 квалитет және Ra 0,63 - 0,32 с параметр бойынша күрделі фигуралық кескінмен кескіш құралды қайрау және жетілдіру.
Білуге тиіс: әр түрлі конструкциялы қайрау станоктарының құрылғысын және кинематикалық тәсімін, конструктивті құрылғыларды және әр түрлі құралдарды қолданудың ережесін, ажарлау шеңберлерін бекіту тәсілін және теңгерімін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Тіскескіш қашағыштар – алдыңғы қыры бойынша қайрау;
2) Диаметрі 2 мм дейін бұрандаойғыштар – қайрау;
3) Фасонды қырнағыш пластиналар- алдыңғы және артқы қырлар бойынша қайрау және жетілдіру;
4) Диаметрі 2 мм дейін плашкалар, дөңгелек – қайрау;
5) Үңгілер мен үңгіштер, сатылы-шаблон бойынша қайрау және жетілдіру;

6) Резцы для нарезания резьб - заточка;
7) Фрезы резьбовые, червячные, модульные - заточка;
8) Фрезы сборные, оснащенные пластинками твердого сплава диаметром до 250 мм - заточка.
421. Заточник 5-й разряд
Характеристика работ. Заточка и доводка на заточных станках различных типов сложного и экспериментального режущего инструмента по 1-8 квалитетам, имеющего большое число затачиваемых поверхностей сложной конфигурации, требующего нескольких перестановок и точной выверки. Заточка и доводка алмазного инструмента и инструмента из дорогостоящих высокотвердых сплавов. Наладка заточных станков с выполнением необходимых расчетов.
Должен знать: конструктивные особенности и способы проверки на точность заточных станков различных типов, правила заточки и выверки сложного инструмента, физико-механические свойства высокотвердых сплавов, правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов.
Примеры работ:
1) Головки резцовые для скоростного фрезерования с пластинками твердого сплава - заточка;
2) Инструмент алмазный - заточка и доводка;
3) Протяжки шлицевые, модульные, профильные сборных зуборезных головок - заточка и доводка;
4) Фрезы сборные с пластинками твердого сплава диаметром свыше 250 мм - заточка;
5) Фрезы пальцевые фасонные со спиральным зубом - заточка зуба вручную.
Зуборезчик
422. Зуборезчик 2-й разряд
Характеристика работ. Предварительное нарезание наружных прямых зубьев цилиндрических шестерен, зубчатых колес на налаженных однотипных зуборезных станках.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных зуборезных станков, наименование и назначение их важнейших частей, наименование, назначение и условия применения наиболее распространенных приспособлений, устройство контрольно-измерительных инструментов, правила установки нормального режущего инструмента, наименования и маркировку обрабатываемых материалов, систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и параметры шероховатости, назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей.
Примеры работ:
1) Муфты зубчатые - фрезерование зубьев;
2) Секторы зубчатые с простым профилем - фрезерование зубьев;
3) Шестерни всех модулей - закругление зубьев на специальных одно- и двухшпиндельных зубозакругляющих станках.
423. Зуборезчик 3-й разряд
Характеристика работ. Нарезание наружных и внутренних прямых зубьев цилиндрических и конических шестерен, зубчатых колес по 8-9 степеням точности методами фрезерования, долбления, копирования и обкатки на однотипных зуборезных станках с самостоятельной их подналадкой. Нарезание зубьев шестерен на специализированных полуавтоматических или автоматических станках, приспособленных и налаженных для обработки определенных деталей. Управление подъемно-транспортным оборудованием с пола. Строповка и увязка грузов для подъема, перемещения, установки, складирования.
Должен знать: устройство и правила подналадки однотипных зуборезных станков, правила управления крупногабаритными станками, обслуживаемыми совместно с зуборезчиком более высокой квалификации, основные механические свойства обрабатываемых материалов, правила расчета сменных шестерен, устройство наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений, режущего инструмента, назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов, систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:

6) Бұрандаларды кесуге арналған кескіштер – қайрау;
7) Бұрандалы, бұрамдық, модулдық фрезалар – қайрау;
8) Диаметрі 250 мм дейін қатты қорытпалардың пластинкаларымен жарақталған құрама фрезалар.
421. Қайраушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қайрау станоктарында 1-8 квалитет бойынша, қайралатын беті көп, күрделі конфигурациялы, бірнеше орын ауыстыруды және дәл салыстыруды қажет ететін әр түрлі типті күрделі және эксперименталды кескіш құралдарды қайрау және жетілдіру. Алмас құралдарын және бағалы қаттылығы жоғары қорытпалардан жасалған құралды қайрау және жетілдіру. Қажетті есептеулерді орындап, қайрау станоктарын баптау.
Білуге тиіс: конструктивтік ерекшеліктерін және әр түрлі типті қайрау станоктарын дәлдікке тексеру тәсілдерін, күрделі құралды қайрау және айналдыру ережесін, қаттылығы жоғары қорытпалардың физикалық-механикалық қасиетін, бақылау-өлшеу құралдарын баптау және реттеу ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Жылдам фрезерлеу үшін қатты қорытпалар пластинкалары бар кескіш қалпақшалар – қайрау;
2) Алмасты құрал – қайрау және жетілдіру;
3) Құрамды тіскескіш қалпақшаларының оймакілтекті, модульдық, пішінді тартқыштары – қайрау және жетілдіру;
4) Қатты қорытпа пластинкалары бар диаметрі 250 мм артық құрамды фрезерлер – қайрау;
5) Спиральді тісі бар саусақты фасонды фрезерлер – тісті қолмен қайрау.
Тіс кесуші
422. Тіс кесуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бапталған бір типтік тіс кескіш станоктарда цилиндрлік тістегершіктердің сыртқы тік тістерін, тісті доңғалақтарды алдын ала кесу.
Білуге тиіс: бір типтік тіс кескіш станоктардың құрылғысын және жұмыс істеу принципін, оның маңызды бөліктерінің атауы мен міндетін, едәуір кең таралған құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, қалыпты кесетін құралды орнату ережесін, өңделетін материалдардың атауын және таңбалануын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, дәлдік дәрежесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, салқындатқыш және майлағыш сұйықтықтың міндеті мен қасиетін.
Жұмыс үлгілері.
1) Тісті муфталар – тістерді фрезерлеу;
2) Қарапайым пішінді тісті секторлар – тістерді фрезерлеу;
3) Барлық модульді тістегершіктер – арнайы бір-екі шпиндельді тісті жұмырлағыш станоктарында тістерді жұмырлау.
423. Тіс кесуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір типтік тіс кескіш станоктарында, оларды өздігінен баптап, 8-9 дәлдік дәрежесі бойынша фрезерлеу, қайрау, көшіру және домалату әдісімен цилиндрлік және конустың тістегершіктердің сыртқы әрі ішкі тік тістерін кесу. Белгі бөлшектерді өңдеу үшін жасалған және бапталған арнайыландырылған жартылай автоматты немесе автоматты станоктарда тіс тістегершіктерін кесу. Көтергіш-көлік жабдықтарын басқару. Жүкті көтеру, ауыстыру, салу үшін ілмектеу және байланыстыру.
Білуге тиіс: бір типтік тіс кескіш станоктардың құрылғысын және баптау ережесін, жоғары білікті тіс кесушімен бірлесіп қызмет көрсетілетін ірі габаритті станоктарды басқару ережесін, өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиетін, ауысымдық тістегершіктерді есептеу ережесін, кесетін құралдың едәуір кең тараған әмбебап және арнайы аспаптарының құрылғысын, бақылау-өлшеу құралдарының міндетін және қолдану ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, дәлдік дәрежесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Валы шестеренные с прямым зубом - нарезание зубьев методом обкатки и методом копирования впадины режущим инструментом;
2) Валы шестеренные с прямым зубом - строгание зубьев;
3) Колеса зубчатые - долбление и фрезерование наружных зубьев;
4) Шестерни внутреннего зацепления с прямым зубом - долбление зубьев;
5) Шестерни цилиндрические и конические с прямым зубом - строгание зубьев.
424. Зуборезчик 4-й разряд
Характеристика работ. Нарезание зубьев шестерен, секторов и червяков различного профиля и шага по 7-8 степеням точности и шлицевых валов на зуборезных станках различных типов. Самостоятельная наладка станков, выполнение соответствующих расчетов и определение режимов резания.
Должен знать: устройство и кинематические схемы зуборезных станков различных типов, устройство и условия применения универсальных и специальных приспособлений, геометрию и правила заточки, доводки и установки режущего инструмента, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Блоки шестерен - нарезание и долбление зубьев;
2) Валы шестеренные со спиральным зубом - нарезание зубьев;
3) Валы шлицевые и шестерни шевронные - фрезерование шлицев и нарезание зубьев;
4) Валы шпилей и брашпилей длиной более 1000 мм - нарезание зубьев;
5) Червяки многозаходные - окончательное нарезание зубьев;
6) Шестерни диаметром до 4000 мм - нарезание зубьев;
7) Шестерни для многозаходных червячных винтов - нарезание зубьев;
8) Шестерни шевронные - строгание зубьев.
425. Зуборезчик 5-й разряд
Характеристика работ. Нарезание зубьев различного профиля и шага по 7 степени точности на сложных деталях на зуборезных станках различных типов и моделей. Наладка станка с выполнением соответствующих расчетов. Установка деталей и инструмента с комбинированным креплением и точной выверкой по индикатору и другим измерительным приборам.
Должен знать: конструктивные особенности и способы проверки на точность зуборезных станков различных типов и моделей, конструктивные особенности универсальных и специальных приспособлений, правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов, геометрию, правила заточки и доводки режущего инструмента, виды зацеплений, правила определения режимов резания по справочникам и паспорту станка.
Примеры работ:
1) Валы шестеренные с двойным спиральным зубом диаметром до 800 мм - нарезание зубьев и шевингование;
2) Колеса конические - строгание зубьев;
3) Колеса редуктора в сборе с валом диаметром до 2000 мм - окончательное нарезание шевронных зубьев и шевингование;

1) Тік тісті тістегершікті біліктер – тістерді сүргілеу;
2) Тік тісті тістегершікті біліктер – тістерді домалату әдісімен және кескіш құралмен ойыстарды көшіру әдісімен кесу;
3) Тісті доңғалақтар – сыртқы тістерді қайрау және фрезерлеу;
4) Тік тісті цилиндрлік және конустық тістегершіктер – тістерді сүргілеу;
5) Тік тісті ішкі ілініс тістегершіктері –тістерді қайрау.
424. Тіс кесуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типтік тіс кескіш станоктарда 7-8 дәлдік дәрежесі бойынша әр түрлі пішінді және қадам тістегершіктерінің, секторлары мен бұрамдықтардың және оймакілтек біліктерінің тістерін кесу. Станоктарды өздігінен баптау, тиісті есептеулерді жүргізу және кесу режимін айқындау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті тіс кескіш станоктардың құрылғысын және кинематикалық тәсімін, әмбебап әрі арнайы құралдардың құрылғысын және қолдану шарттарын, кесу құралының геометриясын және қайрау, жетілдіру, орнату ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, шақтамалар мен қондырмалар жүйесін, дәлдік дәрежесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Тістегершіктер блоктары – тістерді кесу және қашау;
2) Оймакілтек білектері және шеврон тістегершіктері – оймакілтектерді фрезерлеу және тістерді кесу;
3) Спиральді тісі бар тістегершік білектері – тістерді кесу;
4) Ұзындығы 1000 мм артығырақ шпиль мен брашпильдер біліктері- тісерді кесу;
5) Көбірек кіретін бұрамдық – тістерді соңғы рет кесу;
6) Көп кіретін бұрамдық бұрандаларға арналған тістегершіктер – тістерді кесу;
7) Диаметрі 4000 мм дейін тістегершіктер – тістерді кесу;
8) Шеврон тістегершіктері – тістерді сүргілеу.
425. Тіс кесуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті және модельді тіс кескіш станоктарды күрделі бөлшектерге әр түрлі пішінді және қадамда тістерді кесу. Тиісті есептеулерді жүргізе отырып, станоктарды баптау. Құрамдалған бекіткіші бар бөлшектер мен құралдарды, индикатор әрі басқа да өлшеу аспаптары бойынша дәл орнату.
Білуге тиіс: әр түрлі типті және модельді тіс кескіш станоктардың конструктивтік ерекшеліктерін және дәлдікке тексеру тәсілдерін, әмбебап және арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын баптау және реттеу ережесін, кескіш құралдың геометриясын, қайрау және жетілдіру ережесін, станоктың анықтамасы мен паспорты бойынша кесу режимін айқындау ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Диаметрі 800 мм дейін қосарланған спиральді тісі бар тістегершік біліктері – тістерді кесу және тісқыру;
2) Конустық доңғалақтар – тістерді сүргілеу;
3) Диаметрі 2000 мм дейін білікпен жиынтықталған редуктор доңғалақтары – шеврон тістерін соңғы рет кесу және тісқыру;

4) Червяки глобоидальные - окончательное нарезание витков;
5) Шестерни цилиндрические со спиральным зубом диаметром свыше 4000 мм - нарезание зубьев.
426. Зуборезчик 6-й разряд
Характеристика работ. Нарезание зубьев различного профиля и шага на сложных деталях по 6 степени точности на зуборезных станках различных типов и моделей. Наладка станка с выполнением необходимых расчетов для нарезания зубьев сложных профилей и различных модулей. Установка сложных приспособлений и режущего инструмента с проверкой устанавливаемых деталей контрольно-измерительными инструментами и приборами. Выбор наивыгоднейших режимов резания в зависимости от степени точности, модуля, числа зубьев и угла зацепления по справочникам и паспорту станка.
Должен знать: конструкцию, способы и правила проверки на точность обслуживаемых зуборезных станков, конструкцию и условия применения универсальных и специальных приспособлений, оснастки, способы установки обрабатываемых деталей и инструмента, геометрию, правила заточки и доводки различного режущего инструмента.
Примеры работ:
1) Валы шестеренные с двойным спиральным зубом диаметром свыше 800 мм - нарезание зубьев и шевингование;
2) Колеса редукторов в сборе с валом диаметром свыше 2000 мм - окончательное нарезание шевронных зубьев и шевингование.
Зубошлифовщик
427. Зубошлифовщик 2-й разряд
Характеристика работ. Шлифование на налаженных однотипных зубошлифовальных и шлицешлифовальных станках профиля прямых и косых зубьев цилиндрических и конических шестерен, зубчатых колес и шестеренных валиков по 8 степени точности и параметру Ra 1,25-0,63. Шлифование шлицев на валах диаметром до 100 мм по 8-9 квалитетам на налаженных зубошлифовальных и шлицешлифовальных станках.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных зубошлифовальных и шлицешлифовальных станков, наименование и назначение их важнейших частей, наименование, назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений, устройство контрольно-измерительных инструментов, основные понятия о зернистости, связке, твердости шлифовальных кругов, условия их применения и правила правки, наименование и маркировку обрабатываемых материалов, системы зацепления и способы измерения зубьев, систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и параметры шероховатости, назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей.
428. Зубошлифовщик 3-й разряд
Характеристика работ. Шлифование шлицев на крупных валах по 8-10 квалитетам, а также профиля прямых и косых зубьев шестерен по 8 степени точности и параметру Ra 1,25-0,63 на однотипных зубошлифовальных и шлицешлифовальных станках с самостоятельной их подналадкой. Шлифование шлицев на валах диаметром свыше 100 мм по 7-10 квалитетам на налаженных зубошлифовальных и шлицешлифовальных станках.
Должен знать: устройство и правила подналадки однотипных зубошлифовальных станков, устройство наиболее распространенных приспособлений, назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, характеристики шлифовальных кругов и влияние их на качество обрабатываемой поверхности, способы установки и правки шлифовальных кругов, влияние температуры при шлифовании на размеры детали, систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и параметры шероховатости.

4) Глобоидалды бұрамдықтар – айналымдарды соңғы рет кесу;
5) Диаметрі 4000 мм артық спиральді тісі бар цилиндрлік тістегершіктер-тістерді кесу.
426. Тіс кесуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті және модельді тіс кескіш станоктарда 6 дәлдік дәрежесі бойынша күрделі бөлшектерге әр түрлі пішінде және қадамда тістерді кесу. Күрделі пішінде және әр түрлі модельді тістерді кесу үшін қажетті есептеулер жүргізіп, станокты баптау. Орнатылатын бөлшектерді бақылау-өлшеу құралдарымен және аспаптарымен тексеріп, күрделі аспаптар мен кескіш құралдарды орнату. Станоктың анықтамасы мен паспорты бойынша дәлдік дәрежесіне, модульіне, тістердің санына және ілініс бұрышына байланысты кесудің пайдалы режимін таңдау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін тіс кескіш станоктардың конструкциясын, тәсілдерін және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың, жабдықтардың конструкциясын және қолдану шарттарын, өңделетін бөлшектер мен құралды орнату тәсілдерін, әр түрлікесетін құралдың геометриясын, қайрау және жетілдіру ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Диаметрі 800 мм артық қосарлы спиральді тістері бар тістегершіктер біліктер – тістерді кесу және тісқыру;
2) Диаметрі 2000 мм артық білікпен жиынтықталған редуктор доңғалақтары - шеврон тістерін соңғы рет кесу және тісқыру.
Тіс ажарлаушы
427. Тіс ажарлаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бапталған бір типті тісажарлағыш және оймакілтекажарлағыш станоктарда 8 дәлдік дәрежесі және Ra 1,25 0,63 параметрі бойынша цилиндрлік және конустық тістегершіктердің әрі тістегершік білікшелерінің тік және қисық тістерін ажарлау. Бапталған тісажарлағыш және оймакілтекажарлағыш станоктарда 8-9 квалитет бойынша диаметрі 100 мм біліктердегі оймакілтектерді ажарлау.
Білуге тиіс: бір типті тісажарлағыш және оймакілтекажарлағыш станоктардың құрылғысын және жұмыс істеу принципін, олардың маңызды бөліктерінің атауын және міндетін, едәуір таралған әмбебап және арнайы құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, ажарлағыш шарықтастың түйіршіктілігі, байламдығы, қаттылығы туралы негізгі түсініктерді, оларды қолдану шарттарын және түзету ережесін, өңделетін материалдардың атауын және таңбалануын, ілініс жүйесі мен тістерді өлшеу тәсілдерін, шақтамалар мен қондырмалар жүйесін, дәлдік дәрежесін, кедір-бұдырлық квалиттетер мен параметрлерін, салқындататын және майлайтын сұйықтықтың міндеті мен қасиетін.
428. Тіс ажарлаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір типтік тісажарлағыш және оймакілтекажарлағыш станоктарда, оларды өздігінен баптап, 8-10 квалитет бойынша ірі біліктердегі оймакілтектерді, сондай-ақ 8 дәлдік дәрежесі және Ra 1,25 - 0,63 параметрі бойынша тістегершіктердің тік және қисық тістерінің пішінін ажарлау. Бапталған тісажарлағыш және оймакілтекажарлағыш станоктарда 7-10 квалитет бойынша диаметрі 100 мм біліктердегі оймакілтектерді ажарлау.
Білуге тиіс: бір типтік тісажарлағыш станоктардың құрылғысын және баптау ережесін, едәуір кең таралған құралдардың құрылғысын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін, ажарлағыш шарықтастар сипаттамасын және олардың өңделетін беттің сапасына әсерін, ажарлағыш шарықтастарды орнату және түзету тәсілдерін, ажарлау кезінде температураның бөлшек өлшеміне әсерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.

429. Зубошлифовщик 4-й разряд
Характеристика работ. Шлифование зубьев шестерен различного профиля и модуля по 7 степени точности и шлицев на валах по 7-8 квалитетам на зубошлифовальных станках методом обкатки их профилированными кругами. Наладка станка, выполнение необходимых расчетов и определение последовательности наивыгоднейших режимов обработки. Установка деталей с особо точной выверкой.
Должен знать: устройство и кинематические схемы зубошлифовальных и шлицешлифовальных станков различных типов, устройство и условия применения различных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов и приборов, требования, предъявляемые к качеству отделки зубьев, виды зубчатых зацеплений, систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и параметры шероховатости.
430. Зубошлифовщик 5-й разряд
Характеристика работ. Шлифование зубьев по 5-6 степени точности различного профиля и модуля, зубчатых колес, ассиметричного профиля, эвольвентных с угловой коррекцией, шестерен с винтовым зубом с коррекцией и получением переходной кривой, зубчатых пар с получением минимального бокового зазора и максимальной площади контактирования зубьев.
Должен знать: конструктивные особенности и способы проверки на точность зубошлифовальных станков различных типов и моделей, конструктивные особенности универсальных и специальных приспособлений, правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов, способы достижения заданных квалитетов и параметров шероховатости, виды зацеплений, правила определения режимов шлифования по справочникам и паспорту станка.
431. Зубошлифовщик 6-й разряд
Характеристика работ. Шлифование зубьев колес различного профиля и модуля по 4-5 степени точности, эвольвентных колес с высотной коррекцией, шестерен с винтовым зубом с коррекцией и получением переходной кривой, зубчатых пар с получением минимального бокового зазора и максимальной площади контактирования зубьев. Наладка сложных зубошлифовальных станков для обработки деталей по 5 квалитету и параметру RA 0,32-0,04. Установка деталей в специальных приспособлениях, требующих комбинированного крепления и точной выверки их в различных плоскостях, с применением контрольно-измерительных приборов и инструментов.
Должен знать: конструктивные особенности сложных зубошлифовальных станков различных типов и моделей, универсальных и специальных приспособлений, способы проверки их на точность обработки, структуру шлифовальных кругов и допустимые скорости их вращения в зависимости от прочности их связки, влияние температуры на точность обработки.
Контролер станочных и слесарных работ

429. Тісажарлаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тісажарлағыш станоктарда 7 дәлдік дәрежесі бойынша әр түрлі пішінді және модульді тістегершіктердің тістерін және 7-8 квалитет бойынша біліктердегі оймакілтектерді, оларды пішіндеу шарықтастарымен жиектеу әдісімен ажарлау. Станокты баптау, қажетті есептеулерді жүргізу және өңдеудің пайдалы режимінің жүйелілігін айқындау. Бөлшектерді аса дәлдікпен орнату.
Білуге тиіс: әр түрлі типті тісажарлағыш және оймакілтекажарлағыш станоктардың құрылғысын және кинематикалық тәсімін, әр түрлі құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын және қолдану шарттарын, тістерді өңдеу сапасына қойылатын талаптарды, тіс ілінісітердің түрлерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, дәлдік дәрежесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
430. Тісажарлаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 5-6 дәлдік дәрежесімен әр түрлі пішінді және модульді, ассиметриялық пішінді, бұрыштық түзетілген эвольвенттік тісті доңғалақтардың, түзетілген және ауыспалы қисық бұрандалы тісі бар тістегершіктердің, ең төмен бүйір саңылауларын және тістерді байланыстырудың ең жоғары алаңын жасай отырып, тісті қосақтардың тістерін ажарлау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті және модельді тісажарлағыш станоктардың конструктивтік ерекшеліктерін және дәлдікке тексеру тәсілдерін, әмбебап және арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын баптау және реттеу ережесін, кедір-бұдырлықтың берілген квалитеттері мен параметрлеріне жету тәсілдерін, ілініс түрлерін, станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша ажарлау режимін айқындау ережесін.
431. Тісажарлаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 4-5 дәлдік дәрежесімен әр түрлі пішінді және модульді, жоғары түзетілген эвольвенттік доңғалақтардың, түзетілген және ауыспалы қисық бұрандалы тісі бар тістегершіктердің, ең төмен бүйір саңылауларын және тістерді байланыстырудың ең жоғары алаңын жасай отырып, тісті қосақтардың тістерін ажарлау. 5 квалитеті және RA 0,32 - 0,04 параметрі бойынша бөлшектерді өңдеу үшін күрделі тісажарлағыш станоктарды баптау. Бөлшектерді бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын қолдана отырып, құрамды бекітуді және оларды әр түрлі жазықтықта дәл бұрап алуды қажет ететін арнайы құралдарға орнату.
Білуге тиіс: әр түрлі типті және модельді күрделі тісажарлағыш станоктардың, әмбебап және арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін, оларды өңдеу дәлдігіне тексеру тәсілдерін, ажарлағыш шарықтастардың құрылымын және олардың байламының беріктігіне байланысты рұқсат етілетін жылдамдықты, температураның өңдеу дәлдігіне әсерін.
Станок және слесарлық жұмыстарды бақылаушы

432. Контролер станочных и слесарных работ 2-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка по чертежам и техническим условиям простых деталей, узлов и агрегатов после сборочных операций, механической и слесарной обработки с применением контрольно-измерительных инструментов и приспособлений: листовых сборочных шаблонов, угловых лекальных линеек, штангенциркулей, штангенрейсмусов, индикаторов, щупов, кронциркулей, оправок, накладных кондукторов. Определение качества и соответствия техническим условиям деталей, подаваемых на сборочный участок. Проверка узлов и конструкций после их сборки или установки на место. Оформление документации на принятую и забракованную продукцию.
Должен знать: технические условия на приемку деталей и изделий после механической, слесарной и сборочной операций, размеры допусков для основных видов механической обработки и для деталей, поступающих на сборку, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, методы проверки прямолинейных и криволинейных поверхностей щупом, штихмасом на краску, систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Бандажи вагонных колес - контроль после механической обработки;
2) Болты, винты и гайки - контроль после фрезерования;
3) Бородки, керны, отверстия, чертилки - контроль после механической обработки;
4) Валики - контроль после шлифования;
5) Валы редукторов и упорных подшипников для турбин мощностью до 25000 кВт - контроль предварительной обработки и обработки под шлифование;
6) Воротки и клуппы - контроль после слесарной обработки;
7) Воротки - контроль после токарной обработки;
8) Втулки, кронштейны, патрубки, ступицы, тройники, фланцы - контроль после механической обработки;
9) Замки дверные внутренние - контроль после пригонки;
10) Застежки, петли, цепочки, шарниры - контроль после слесарной обработки;
11) Инстpумент медицинский зубной и шаpниpный - контpоль и пpиемка после механической обpаботки;
12) Ключи торцевые наружные и внутренние - контроль после токарной обработки;
13) Кpаны воздухо- и водопpоводные - контpоль пpитиpки пpобки по коpпусу;
14) Лебедки подъемные - контpоль после сбоpки;
15) Лопатки туpбин -контpоль после фpезеpования;
16) Матрицы - контроль после токарной обработки;
17) Hасосы воздушные и водяные - контpоль сбоpки;

432. Станок және слесарлық жұмыстарды бақылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құрастыру операциясынан, механикалық және слесарлық өңдеуден кейін бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын: табақты құрастырылатын шаблондарды, бұрышты лекалолы сызғыштарды, штангенциркульдерді, штангенрейсмустарды, индикаторларды, қуыс бұрғыларды, кронциркульдерді, құралбіліктерді, ішпекті кондукторларды қолдана отырып, қарапайым бөлшектерді, тораптар мен агрегаттарды бақылау және сызбалар мен техникалық шарттар бойынша қабылдау. Құрастыру учаскесіне берілетін бөлшектердің сапасын және техникалық шарттарға сәйкестігін анықтау. Тораптар мен конструкцияларды оларды құрастырғаннан немесе орнатқаннан кейін тексеру. Қабылданған және бракқа шығарылған өнімнің құжаттамасын рәсімдеу.
Білуге тиіс: бөлшектер мен бұйымдарды механикалық, слесарлық және құрастыру операциясынан кейін қабылдаудың техникалық шарттары, механикалық өңдеудің негізгі түрлеріне және құрастыруға келіп түсетін бөлшектерге арналған шақтамалардың өлшемін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, міндетін және қолдану шартын, тура сызықты және қисық сызықты бетті қуыс бұрғылармен, сырға арналған штихмассаларды тексеру әдістерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, дәлдік дәрежесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Вагон доңғалақтарының бандаждары – механикалық өңдеуден кейін бақылау;
2) Болттар, бұрандалар мен гайкалар – фрезерлеуден кейін бақылау;
3) Шапқылар, керндер, тесіктер, сызғыштар – механикалық өңдеуден кейін бақылау;
4) Ашалар – ажарлаудан кейін бақылау;
5) Қуаттылығы 25000 кВт дейін турбиналарға арналған редуктор мен тірек мойынтіректерінің біліктері-алдын ала өңдеуді және ажарлау бойынша өңдеуді бақылау;
6) Айналтұтқалар мен бұрандакескіш тұтқалар – слесарлық өңдеуден кейін бақылау;
7) Айналтұтқалар – токарлық өңдеуден кейін бақылау;
8) Төлкелер, кронштейндер, келтеқұбырлар, күпшектер, үштіктер, фланецтер – механикалық өңдеуден кейін бақылау;
9) Есік құлыптары, ішкі – қиюластырғаннан кейін бақылау;
10) Түйме ілгектері, ілгектер, тізбектер, топсалар – слесарлық өңдеуден кейін;
11) Медициналық құрал, тіс және топсалы – механикалық өңдеуден кейін бақылау және қабылдау;
12) Шетжақ кілттері, сыртқы және ішкі-токарлық өңдегеннен кейін бақылау;
13) Ауа-су құбырларының крандары-корпус бойынша тығынның ысқылануын бақылау;
14) Көтергіш шығырлар – құрыстырғаннан кейін бақылау;
15) Турбина қалақтары – фрезерлеуден кейін бақылау;
16) Матрицалар – токарлық өңдегеннен кейін бақылау;
17) Ауа және су құбырлары – құрастыруды бақылау;

18) Hасосы, pаботающие с pазpяжением во всасывающей магистpали - контpоль плотности и геpметичности соединений гидpавлической части;
19) Обуха - контроль после сборки;
20) Простые кондуктора, приспособления - контроль после сборки;
21) Резцы пpоходные и подpезные, одностоpонние дисковые и шлицевые фpезы, цилиндpические pазвеpтки и зенкеpы - контpоль после механической обpаботки;
22) Ротоpы, диски и дpугие детали туpбин - контpоль после обдиpки;
23) Рукоятки фигуpные для металлообpабатывающих станков - контpоль после токаpной обpаботки;
24) Суппоpты токаpных станков - контpоль сбоpки;
25) Тpансмиссии механизмов пеpедвижных кpанов - контpоль сбоpки.
433. Контролер станочных и слесарных работ 3-й pазpяд
Характеристика работ. Контроль и приемка деталей сpедней сложности после механической и слесаpной обpаботки и узлов констpукций и pабочих механизмов после сбоpочных операций согласно чеpтежам и техническим условиям. Пpоведение испытаний узлов, констpукций и частей машин с применением сбоpочных кондуктоpов и унивеpсальных пpиспособлений: плит, пpизм, угольников, стpубцин, домкpатов. Пpовеpка и испытание отдельных агpегатов на стендах пpи помощи необходимых контрольно-измерительных пpибоpов. Классификация бpака на обслуживаемом участке по видам, установление пpичин его возникновения и своевpеменное пpинятие меp к его устpанению. Ведение жуpнала испытаний, учета и отчетности по качеству и количеству на пpинятую и забpакованную пpодукцию.
Должен знать: технологию сбоpочных pабот, технические условия на пpиемку деталей и пpоведение испытаний узлов и констpукций сpедней сложности после слесарно-сбоpочных опеpаций, механической и слесаpной обpаботки, методы пpовеpки пpямолинейных повеpхностей оптическими пpибоpами, лекалами, шаблонами пpи помощи водяного зеpкала, стpуной, микpоскопом и индикатоpом, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, устpойство сбоpных кондуктоpов, пpибоpов, испытательной аппаpатуpы и стендов, технические тpебования на основные матеpиалы и полуфабpикаты, поступающие на обслуживаемый участок, устpойство пpиспособлений для подъема и пеpемещения деталей пpи сбоpке (повоpотные или мостовые кpаны, пневматические подъемники, блоки и дp.), систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:

18) Бәсеңдетілген сорғыш магистралда жұмыс істейтін сорғылар-гидравликалық бөлігінің қосылу нығыздығын және герметикалығын бақылау;
19) Сырты – құрастырудан кейін бақылау;
20) Қарапайым кондукторлар, құрылғылар – құрастырудан кейін бақылау;
21) Өтпелі және тілімдейтін, біржақты дискілі кескіштер және оймакілтекті фрезалар, цилиндрлік үңгілер мен үңгіштер-механикалық өңдеуден кейін бақылау;
22) Роторлар, дискілер және турбинаның басқа да бөлшектері – сыдырудан кейін бақылау.
23) Металл өңдейтін станоктарға арналған фигуралық тұтқа сап – токарлық өңдегеннен кейін бақылау.
24) Токарлық станоктардың құралкүймешіктері – құрастыруды бақылау.
25) Жылжымалы крандар механизмдерінің трансмиссиялары- құрастыруды бақылау.
433. Станок және слесарлық жұмыстарды бақылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделілігі орташа бөлшектерді механикалық және слесарлық өңдегеннен кейін, конструкция тораптары мен жұмыс механизмдерін құрастыру операциясынан кейін бақылау және сызбалар мен техникалық шарттарға сәйкес қабылдау. Құрастыру кондукторлары мен әмбебап құрылғыларды: плиталарды, призмаларды, бұрыштықтарды, бұрандама қысқыштарды, домкраттарды қолдана отырып, тораптарға, конструкцияларға және машинаның бөліктеріне сынақтар жүргізу. Қажетті бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен стендте жекелеген агрегаттарды тексеру және сынау. Қызмет көрсетілетін учаскеде ақауларды түрлері бойынша сыныптау, оның туындау себептерін белгілеу және оны жоюға уақытылы шаралар қабылдау. Сынау журналын жүргізу, қабылданған және бракқа шығарылған өнімдердің сапасы мен саны бойынша есеп жүргізу және есеп беру.
Білуге тиіс: құрастыру жұмыстардың технологиясын; бөлшектерді қабылдаудың технологиялық шарттарын және слесарлық-құрастыру операцияларынан, механикалық-слесарлық өңдеуден кейін күрделілігі орташа тораптар мен конструкцияларға сынау жүргізу, тік сызық бетін оптикалық аспаптармен, лекалолармен, шаблондармен, су айнабетінің, көмегімен, шекпен, микроскоппен және индикатормен тексеру әдістерін, бақылау-өлшеу құралдарының міндетін және қолдану шарттарын, құрастырылатын кондукторлардың, аспаптардың, сынау аппаратуралары мен құралдардың құрылғысын, қызмет көрсетілетін учаскеге келіп түсетін негізгі материалдар мен жартылай дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар, құрастыру кезінде көтеру және ауыстыру бөлшектеріне арналған аспаптардың құрылғысын (бұрылатын немесе көпірлі крандар, пневматикалық көтергіштер, блоктар және тағы басқа), шақтамалар мен қондырмалар жүйесін, дәлдік дәрежесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Баки водяные, двеpи, кpыши и pамы пассажиpских вагонов, площадки пеpеходные, тpубы отопления - контpоль сбоpки;
2) Баpабаны кpанов, подъемных машин и экскаватоpов - контpоль окончательной обpаботки;
3) Бегуны земледелок и глиномялок - контpоль после капитального pемонта;
4) Блоки цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания - контpоль опpессовки гидpавлическим давлением пеpед окончательной сбоpкой;
5) Валы pедуктоpов и упоpных подшипников для туpбин мощностью свыше 25000 кВт - контpоль пpедваpительной обpаботки и обpаботки под шлифование;
6) Валы pаспpеделительные - контpоль после окончания обpаботки;
7) Винты с однозаходной и двухзаходной остpоугольной и пpямоугольной pезьбой - контpоль полной токаpной обpаботки;
8) Детали шаpико- и pоликоподшипников - контpоль пpи сбоpке;
9) Домкраты винтовые - контроль после токарной обработки;
10) Колесные паpы вагонные - контpоль чистовой обточки по кpугу катания;
11) Кольца и пальцы поpшневые - контpоль после механической обpаботки;
12) Кондуктоpы, копиpы - контpоль;
13) Матрицы - контроль после шлифования;
14) Машинки пишущие всех систем - пpовеpка на стенде и печатание текста;
15) Металлоконстpукции доменной печи и кpана - пpиемка;
16) Hаковальни зуботехнические - пpиемка и контpоль после токаpной обpаботки;
17) Оси - пpовеpка биения, паpаллельности, соосности, пеpпендикуляpности;
18) Патроны трехкулачковые - контроль после фрезерования;
19) Плашки круглые - контроль после шлифования и растачивания;
20) Плиты фундаментные - контроль после строгания;
21) Станки токаpные - контpоль отдельных узлов после pемонта и сбоpки;
22) Туpбины паpовые - одноцилиндpовые - контроль после механической обработки;
23) Узлы pегулиpования туpбонасосов, pедукционный клапан, pедуктоp скоpости - пpовеpка зазоpов;
24) Фpезы тpехстоpонние дисковые, тоpцовые - контpоль после механической обpаботки;
25) Шестеpни цилиндpические - контpоль после токаpной обpаботки;
26) Шестеpни цилиндpические с внешними зубьями и шлицевыми отвеpстиями - контpоль после механической обpаботки;
27) Штампы выpубные комбиниpованные - контpоль после механической обpаботки.
434. Контролер станочных и слесарных работ 4-й pазpяд
Характеристика работ. Контроль и приемка сложных деталей после механической и слесарной обработки, а также узлов, комплектов и отдельных конструкций после окончательной сборки с проверкой точности изготовления и сборки с применением различных универсальных контрольно-измерительных инструментов и приборов. Проверка предельного измерительного и режущего инструмента сложного профиля. Проверка взаимного положения сопрягаемых деталей, прилегания поверхностей и бесшумной работы механизмов. Ведение учета и отчетности по принятой продукции.
Должен знать: виды механической обработки деталей, технические условия на приемку сложных деталей, сборку и испытания сложных узлов, правила расчета координатных точек, необходимых для замеров при приемке деталей, устройство контрольно-измерительных инструментов, приборов и испытательной аппаратуры, размеры допусков для деталей, поступающих на сборку, дефекты сборки, систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и параметры шероховатости, правила и приемы разметки сложных деталей.
Примеры работ:

1) Су құятын бактар, есіктер, жолаушы вагондарының төбелері мен рамалары, ауыспалы алаңдар, жылу құбырлары – құрастыруды бақылау;
2) Кран, көтергіш машиналар және экскаваторлардың барабандары – толық өңдегеннен кейін бақылау;
3) Жер шаруашылығы және балшық илеуші сырғымалар-күрделі жөндеуден кейін бақылау;
4) Іштен жанатын қозғалтқыш цилиндрлерінің блоктары- толық құрастыру алдында гидравликалық қысыммен престеді бақылау;
5) Қуаттылығы 25000 кВт артық турбиналарға арналған редукторлар мен тірек мойынтіректерінің біліктері – алдын ала өңдеуді және ажарлау бойынша өңдеуді бақылау;
6) Үлестіруші біліктер - өңдеуден кейін бақылау.
7) Бір рет кіретін және екі рет кіретін өткір ұшы мен тік ұшы бар бұрамалы бұрандалар – толық токарлық өңдеуді бақылау.
8) Шарикті және роликті мойынтіректі бөлшектер-құрастыру кезінде бақылау;
9) Бұрандалы домкраттар-токарлық өңдеуден кейін бақылау;
10) Вагон қос доңғалақтар-айналдыра жазу бойынша таза жұмырлауды бақылау;
11) Поршенді сақиналар мен саусақтар-механикалық өңдеуден кейін бақылау;
12) Кондукторлар, көшіргіштер – бақылау;
13) Матрицалар – ажарлаудан кейін бақылау;
14) Барлық жүйеде жазатын машинкалар-стендте және мәтінді теруді тексеру;
15) Домна пеші мен кранның металды конструкциясы - қабылдау;
16) Тістехникалық төстер-токарлық өңдегеннен кейін қабылдау және бақылау;
17) Осьтер – дүрсілді, параллелдігін, біліктестігін, перпендикулярлығын тексеру.
18) Үш жұдырықшалы патрондар – фрезерлеуден кейін бақылау;
19) Дөңгелек плашкалар- ажарлаудан және қашап өңдеуден кейін бақылау;
20) Фундамент плиталары – сүргілеуден кейін бақылау;
21) Токарь станоктары – жөндеуден және құрастырудан кейін жекелеген тораптары бақылау;
22) Бу турбиналары-бір цилиндрлі – механикалық өңдеуден кейін бақылау;
23) Турбосорғыларды реттеу тораптары, редукциялық клапан, жылдамдық редукторы – саңылауларды тексеру;
24) Үшжақты дискілі, шетжақты фрезерлер – механикалық өңдеуден кейін бақылау;
25) Цилиндрлік тістегершіктер – токарлық өңдеуден кейін бақылау;
26) Сыртқы тістері және оймакілтекті тесіктері бар цилиндрлік тістегершіктер – механикалық өңдеуден кейін бақылау;
27) Құрамдалған шапқыш штампылар-механикалық өңдеуден кейін бақылау.
434. Станок және слесарлық жұмыстарды бақылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын қолдана отырып, дайындау және құрастыру дәлдігіне тексерумен күрделі бөлшектерді механикалық және слесарлық өңдеуден кейін, сондай-ақ тораптарды, жиынтықтар мен конструкцияларды соңғы құрастырудан кейін бақылау және қабылдау. Күрделі пішінді шекті, өлшейтін және кесетін құралды тексеру. Қабысатын бөлшектердің өзара жай-күйін, бетінің жанасуын және механизмнің шусыз жұмыс істеуін тексеру. Қабылданған өнім бойынша есеп жүргізу және есеп беру.
Білуге тиіс: бөлшектерді механикалық өңдеудің түрлері, күрделі бөлшектерді қабылдаудың, күрделі бөлшектерді құрастыру мен сынаудың техникалық тораптарын, бөлшектерді қабылдау кезінде өлшеу үшін қажетті координат нүктелерін есептеу ережесін, бақылау-өлшеу құралдарының, аспаптарының және сынау аппаратураларының құрылғысын, құрастыруға келіп түсетін бөлшектер үшін шақтамалар өлшемдерін, құрастырудың ақаулары, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, дәлдік дәрежесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, күрделі бөлшектерге белгі қоюдың ережесін және тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері

1) Валы коленчатые - контроль наличия трещин, волосовин с помощью магнитного дефектоскопа;
2) Валы упорные - контроль после шлифования;
3) Винты ходовые длиной до 4000 мм с четырехзаходной резьбой - контроль;
4) Вкладыши - контроль после расточки и составление паспорта;
5) Газогенераторы - контроль сборки;
6) Двигатели внутреннего сгорания мощностью до 1472 кВт (2000 л.c.) - контроль общей сборки;
7) Золотники всех видов - контроль после токарной, расточной и шлифовальной операций;
8) Картеры - проверка угловых и линейных величин;
9) Клапаны турбин - контроль сборки и испытаний на стенде;
10) Колонны гидравлических прессов длиной до 12000 мм - контроль чистовой обработки, полирования и нарезания упорной резьбы;
11) Машина фальцовочная одногибочная - контроль, испытание и приемка;
12) Подшипники металлорежущих станков - контроль;
13) Поршни - контроль сборки с притиркой;
14) Прессы и молоты электрические, паровые и гидравлические - контроль сборки и монтажа;
15) Приспособления универсальные сборочные - контроль после сборки);
16) Пуансоны - контроль обработки по шаблону;
17) Роторы и статоры - контроль после токарной обработки;
18) Роульсы - контроль после токарной и слесарной операций, испытание;
19) Соединения шлицевых валов и шестерен - контроль;
20) Станки ткацкие - контроль сборки;
21) Тройники и четверники - контроль после токарной обработки;
22) Турбины, турбонасосы - проверка центровки и испытание на стенде;
23) Упоры - контроль после фрезерования;
24) Фрезы наборные, зенкеры комбинированные, фрезы резьбовые, радиусные, модульные - контроль;
25) Фундаменты вспомогательных механизмов, установленных на настил - проверка установки, замер координат, составление эскизов;
26) Шестерни и блоки шестерен - проверка межцентрового расстояния и плавности зацеплений на универсальных приспособлениях;
27) Шестерни конические с винтовым зубом - контроль.
435. Контролер станочных и слесарных работ 5-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка сложных деталей, изделий после механической и слесарной обработки, а также узлов, механизмов, комплектов и конструкций в целом после окончательной сборки с выполнением всех предусмотренных техническими условиями испытаний с проверкой точности изготовления и сборки с применением всевозможных специальных и универсальных контрольно-измерительных инструментов и приборов. Контроль сложного и специального режущего инструмента. Проверка станков на точность обработки без нагрузки и под нагрузкой. Проверка на специальных стендах соответствия характеристик собираемых объектов паспортным данным. Определение соответствия государственному стандарту материалов, поступающих на обработку, по результатам анализов и испытаний в лабораториях. Установление порядка приемки и проверки собранных узлов и конструкций.
Должен знать: технические условия на приемку сложных деталей и изделий после механической обработки, а также узлов, механизмов, комплектов и конструкций после окончательной сборки, правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов, припуски для всех видов обработки, производимой в цехе или на обслуживаемом участке, методы контроля геометрических параметров (абсолютный, относительный, прямой, косвенный), способы и порядок испытания принимаемых узлов, механизмов и конструкций, интерференционные методы контроля для особо точной проверки плоскостей.
Примеры работ:

1) Иінді біліктер-магнитті дефектоскоптың көмегімен жарықшақтарға, қылшықтарға бақылау;
2) Тірек біліктері – ажарлаудан кейін бақылау;
3) Төрт рет кіретін бұрамасы бар, ұзындығы 4000 мм дейін бұрандалар, көп қолданылатын- бақылау;
4) Ішпектер – қашап өңдеуден және паспорт жасағаннан кейін бақылау;
5) Газды генераторлар – құрастыруды бақылау;
6) Қуаттылығы 1472 кВт (2000 л.с.) дейін іштен жанатын қозғалтқыштар-жалпы құрастыруды бақылау;
7) Реттығын, барлық түрлері-токарлық, қырнау және ажарлау операцияларынан кейін бақылау;
8) Картерлер – бұрыштық және ұзындық шамаларын тексеру;
9) Турбина клапандары – стендте құрастыруды және сынауды бақылау;
10) Ұзындығы 12000 мм дейін гидравликалық пресстің колонналары – таза өңдеуді бақылау, тірек бұрамаларын жылтырату және кесу;
11) Бір иілгіш бүктегіш машина – бақылау, сынау және қабылдау;
12) Металл кесетін станоктардың мойынтіректері – бақылау;
13) Поршеньдер – ысқыланған құрастыруды бақылау;
14) Электрлік, булы және гидравликалық пресстер мен балғалар-құрастыру мен монтажды бақылау;
15) Әмбебап құрастыру аспаптары – құрастырудан кейін бақылау;
16) Пуансондар – шаблондар бойынша бақылау;
17) Роторлар мен статорлар – токарлық өңдегеннен кейін бақылау;
18) Роульстер – токарлық және слесарлық операциялардан кейін бақылау, сынау;
19) Оймакілтек біліктері мен тістегершіктерді біріктіру – бақылау;
20) Тоқыма станоктары – құрастыруды бақылау;
21) Үштіктер мен төрттіктер – токарлық өңдеуден кейін бақылау;
22) Турбиналар, турбосорғылар – орталықтандыруды тексеру және стендте тексеру;
23) Тіректер – фрезерлеуден кейін бақылау;
24) Жиынтық фрезалар, құрамдалған үңгіштер, бұрамалы, радиусты, модульды фрезалар – бақылау;
25) Төсемдерге орнатылған қосымша механизмдердің фундаменттері-қондырғыны тексеру, координаттарды өлшеу, эскиздерді құрастыру;
26) Тістегершіктер және тістегершік блоктары - әмбебап аспаптарында орталық аралық арақашықтықты және іліністің бір қалыптығын тексеру;
27) Бұранда тістері бар конустық тістегершіктер – бақылау.
435. Станок және слесарлық жұмыстарды бақылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі-түрлі арнайы және әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын қолдана отырып, қарастырылған барлық техникалық шарттарды орындаумен күрделі бөлшектерді, бұйымдарды механикалық және слесарлық өңдеуден кейін, сондай-ақ тораптарды, механизмдерді, жиынтықтар мен конструкцияларды тұтастай толық құрастырғаннан кейін бақылау және қабылдау. Күрделі және арнайы кесетін құралды бақылау. Станоктарды өңдеу дәлдігіне жүктемесіз және жүктемемен тексеру. Арнайы стендтерде құрастырылатын объектілердің сипаттамаларының паспорт деректеріне сәйкестігін тексеру. Өңдеуге келіп түсетін материалдардың зертханалардағы талдаулар мен сынаулар бойынша мемлекеттік стандартқа сәйкестігін айқындау. Құрастырылған тораптар мен конструкцияларды қабылдаудың және тексерудің тәртібін белгілеу.
Білуге тиіс: күрделі бөлшектер мен бұйымдарды механикалық өңдегеннен кейін, сондай-ақ тораптарды, механизмдерді, жиынтықтар мен конструкцияларды толық құрастырғаннан кейін қабылдаудың техникалық шарттарын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын баптау және реттеу ережесін, цехта немесе қызмет көрсетілетін учаскеде жүргізілетін өңдеулердің барлық түрлеріне арналған әдіптер, геометриялық параметрлерін (абсолюттік, салыстырмалы, тура, жанама) бақылау әдістерін, қабылданатын тораптардың, механизмдер мен конструкциялардың тәсілдерін және сынау тәртібін, жазықтықты аса дәл тексеру үшін бақылаудың интерференционды әдістерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Ахтерштевень - контроль после расточки;
2) Блоки регулирования и защиты турбин - контроль сборки и испытаний на стенде;
3) Валы коленчатые автомобильных и тракторных двигателей - контроль окончательной обработки;
4) Валы коленчатые - контроль после механической обработки;
5) Валы разгонные - контроль после механической обработки;
6) Валы судовые гребные - контроль чистовой обточки и шлифования шеек;
7) Винты ходовые длиной свыше 4000 мм с четырехзаходной резьбой и резьбой с большим числом заходов - контроль после механической обработки;
8) Двигатели внутреннего сгорания мощностью свыше 1472 кВт (2000 л.с.) - контроль общей сборки;
9) Калибры, специальные шаблоны 6 квалитета - приемка;
10) Картеры коробок скоростей - приемка;
11) Колеса зубчатые с криволинейным зубом и шевронные различных размеров - контроль окончательной обработки;
12) Колонны гидравлических прессов длиной свыше 12000 мм - контроль чистовой обработки;
13) Корпусы турбин высокого давления - контроль чистовой расточки;
14) Крышки вентиляционные - контроль после сборки и испытания;
15) Лебедки грузовые - контроль после сборки и испытания;
16) Машины для литья под давлением - контроль, испытание и приемка;
17) Ползуны - контроль после фрезерования;
18) Секции объемные - контроль сборки;
19) Станины металлорежущих станков - приемка после окончательной механической обработки;
20) Станки токарно-револьверные, круглошлифовальные, плоскошлифовальные, одношпиндельные автоматы всех моделей - контроль, испытание, приемка;
21) Стенки торцовые рудоразмольных мельниц - контроль после механической обработки;
22) Ступица - контроль после токарной обработки;
23) Тормозная система пассажирских вагонов - контроль сборки и испытание;
24) Тракторы - контроль, испытание установки мотора с проверкой центровки.
436. Контролер станочных и слесарных работ 6-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка сложных блоков, агрегатов и изделий судовых дизелей и других сложных машин, комплектующих изделий и конструкций после окончательной сборки с выполнением всех предусмотренных техническими условиями испытаний. Контроль технологической и геометрической точности уникального металлорежущего оборудования. Контроль деталей и узлов с несколькими пересекающимися плоскостями и осями с применением специальных приспособлений, теодолитов, гидростатических и оптических уровней. Проверка и наладка сложных контрольно-измерительных приборов и автоматов, работающих с применением оптико-механических и гидравлических систем. Участие в исследовании дефектов, выявленных при контроле и испытаниях, и в разработке мероприятий по их устранению. Составление паспортов или формуляров на принятую продукцию, оформление приемных актов и протоколов испытаний.
Должен знать: технические условия на применяемые приборы, агрегаты, аппаратуру, двигатели, группы и системы самолетов, вертолетов, ракет, уникального металлорежущего оборудования, узлов, методы их контроля и испытаний, основные виды дефектов, выявляемых при сборке и испытаниях, способы их выявления и устранения, конструкцию применяемых специальных приборов и правила их наладки, регулирования и проверки.
Требуется среднее профессиональное образование.
Примеры работ:

1) Ахтерштевень – қашап өңдегеннен кейін бақылау;
2) Реттеу блоктары және турбина қорғандары – құрастыруды бақылау және стендте сынау;
3) Автомобиль және трактор қозғалтқыштарының иінді біліктері – толық өңдеуді бақылау;
4) Иінді біліктер – механикалық өңдеуден кейін бақылау;
5) Жүрдек біліктер – механикалық өңдеуден кейін бақылау;
6) Кемелік ескек біліктері – таза қашап өңдеуді және мойынды ажарлауды бақылау;
7) Төрт рет кіретін бұрамасы және көп рет кіретін бұрамасы бар ұзындығы 4000 мм артық бұрандалар, көп қолданылатын – механикалық өңдеуден кейін бақылау;
8) Қуаттылығы 1472 кВт (2000 л.с.) артық іштен жанатын қозғалтқыштар – жалпы құрастыруды бақылау;
9) Калибрлер, 6 квалитетті арнайы шаблондар – қабылдау;
10) Жылдамдық қорабының картерлері – қабылдау;
11) Қисық сызықты тістері бар және өлшемі әр түрлі шевронды тісті доңғалақтар- толық өңдеуді бақылау;
12) Ұзындығы 12000 мм артық гидравликалық престердің колонналары-таза өңдеуді бақылау;
13) Жоғары қысымды турбина корпустары – таза қашап өңдеуді бақылау;
14) Желдеткіш қақпалары – құрастырудан және сынаудан кейін бақылау;
15) Жүк шығырлары - құрастырудан және сынаудан кейін бақылау;
16) Қысым бойынша құюға арналған машиналар – бақылау, сынау және қабылдау;
17) Сырғақтар – фрезерлеуден кейін бақылау;
18) Көлемді секциялар – құрастыруды бақылау;
19) Металл кесетін станоктардың станиналары-толық механикалық өңдегеннен кейін қабылдау;
20) Токарлық-револьверлік, домалатып ажарлаушы, жазықтай ажарлаушы станоктар, барлық модельді бір шпиндельді автоматтар-бақылау, сынау, қабылдау;
21) Кен тарту диірмендерінің шетжақ қабырғалары-механикалық өңдеуден кейін бақылау;
22) Күпшек – токарлық өңдеуден кейін бақылау;
23) Жолаушы вагондарының тежегіштік жүйесі – құрастыруды бақылау және сынау;
24) Тракторлар – орталықтауды тексеріп, моторды орнатуды бақылау және сынау.
436. Станок және слесарлық жұмыстарды бақылаушы
6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Техникалық шарттармен көзделген барлық сынақтарды орындап, кеме дизельдері мен күрделі машиналардың күрделі блоктарын, агрегаттары мен бұйымдарын, жинақтаушы бұйымдар мен конструкцияларды толықтай құрастырғаннан кейін бақылау және қабылдау. Өте сирек кездесетін металл кесетін жабдықтардың технологиялық және геометриялық дәлдігін тексеру. Арнайы құралдарды, гидростатикалық және оптикалық деңгейдегі теодолитті қолдана отырып, бірнеше рет түйісетін жазықтықтары мен осьтері бар бөлшектер мен тораптарды бақылау. Оптикалық-механикалық және гидравликалық жүйелерді қолданумен жұмыс істейтін күрделі бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтарын тексеру және баптау. Бақылау және сынау кезінде туындаған ақауларды зерттеуге, оларды жою бойынша іс-шаралар әзірлеуге қатысу. Қабылданған өнімге паспорттар немесе формулярлар жасау, қабылдау актілерін және сынау хаттамаларын рәсімдеу.
Білуге тиіс: қолданылатын аспаптарға, агрегаттарға, аппаратураға, қозғалтқыштарға, группаларға және ұшақтардың, тікұшақтардың, ракеталардың жүйелеріне, өте сирек кездесетін металл кесетін жабдықта, тораптарға қойылатын техникалық талаптарды, оларды бақылау және сынау әдістерін, құрастыру және сынау кезінде анықталатын қаулардың негізгі түрлерін және оларды анықтау әрі жою тәсілдерін, қолданылатын арнайы аспаптардың конструкциясын және оларды баптау, реттеу және тексеру ережесін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Жұмыс үлгілері.

1) Автоматы и токарно-револьверные многошпиндельные, копировальные, расточные и зубострогальные станки - контроль, испытание, приемка;
2) Агрегаты командно-топливные - контроль сборки и испытание;
3) Амортизаторы и подвески шасси - контроль сборки и испытание;
4) Блоки вычислительные специального оборудования - контроль сборки и испытание;
5) Группы, системы самолетов, вертолетов и ракет - контроль сборки и стендовое испытание;
6) Двигатели авиационные всех систем - контроль сборки и участие в испытании;
7) Корпус редуктора - контроль после растачивания;
8) Машины горизонтально-ковочные - контроль сборки, испытание;
9) Оборудование самолетов специальное -контроль сборки и испытание;
10) Приборы авиационные (автопилоты и сложные навигационные приборы) - контроль сборки и испытание;
11) Труба гельмпортовая - контроль после растачивания;
12) Трубы дейдвудные - контроль после растачивания;
13) Турбины - контроль сборки, центровки и комплексных испытаний на стенде (на холостом ходу и под нагрузкой);
14) Штампы вырубные - контроль, сдача;
15) Эксцентрики, копиры с несколькими сложными лекальными кривыми в разных плоскостях - приемка, проверка на геометрическую точность.
437. Контролер станочных и слесарных работ 7-й разряд
Характеристика работ. Контроль за диагностикой, профилактикой и ремонтом уникального и экспериментального оборудования в гибких производственных системах. Контроль за сборкой, доводкой и отделкой точных и сложных уникальных пресс-форм, штампов, приспособлений, приборов. Контроль за обработкой на уникальных экспериментальных и многоцелевых металлорежущих станках различной сложной, высокоточной и дорогостоящей технологической оснастки.
Должен знать: конструкцию, кинематические и гидравлические схемы ремонтируемого сложного, уникального и экспериментального оборудования, контрольно-измерительные приборы и стенды для диагностирования, ремонта и обслуживания, технологические процессы ремонта, испытания и сдачи в эксплуатацию сложного, уникального и экспериментального оборудования, конструкцию, назначение и способы наладки и проверки на точность сложных станков, назначение и правила применения уникальных контрольно-измерительных приборов, инструментов и приспособлений.
Требуется среднее профессиональное образование.
Накатчик полировальных кругов
438. Накатчик полировальных кругов 2-й разряд
Характеристика работ. Накатка и наклейка абразивных материалов на шлифовальные круги, ремни, диски и барабаны цилиндрической формы. Снятие сработанного слоя с полировальных кругов, дисков, барабанов. Просеивание абразивных материалов. Подбор абразивных материалов. Приготовление растворов формалина, клеев, паст. Пропитка, сушка, зачистка и обрезка полировальных кругов и ремней.
Должен знать: устройство обслуживаемого оборудования, наименование и назначение его важнейших частей, назначение и условия применения наиболее распространенных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, назначение и правила подбора абразивных материалов, паст, клеев, наименование клеевых растворов, формалина и паст, режим сушки.

1) Автоматтар және токарлық-револьверлік, көп шпиндельді, көшіргіш, қырнағыш және тіссүргілегіш станоктар-бақылау, сынау, қабылдау;
2) Командалы-отынды агрегаттар- құрастыруды бақылау және сынау; 3) Амортизаторлар және шасси аспалары-құрастыруды бақылау және сынау;
4) Арнайы жабдықтың есептегіш блоктары - құрастыруды бақылау және сынау;
5) Ұшақтардың, тікұшақтардың, ракеталардың топтары, жүйелері-құрастыруды бақылау ж"не стендтік сынау;
6) Барлық жүйедегі авиациялық қозғалтқыштар-құрастыруды бақылау және сынауға қатысу;
7) Редуктор корпусы – қырнаудан кейін бақылау;
8) Көлбеу соғатын машиналар – құрастыруды бақылау, сынау;
9) Ұшақтық арнайы жабдықтары – құрастыруды бақылау және сынау;
10) Авиациялық аспаптар (автопилоттар және күрделі навигациялы аспаптар) – құрастыруды бақылау және сынау;
11) Гельмпортты құбыр – қырнаудан кейін бақылау;
12) Дейдвуд құбырлары – қырнаудан кейін бақылау;
13) Турбиналар – құрастыруды, орталықтауды және стендтегі (бос жерде және жүктемеде) кешенді сынақтарды бақылау.
14) Шапқыш штампылар - бақылау, тапсыру.
15) Әр түрлі жазықтықта бірнеше күрделі қисық лекалолы эксцентриктер, көшіргіштер – қабылдау, геометриялық дәлдікке тексеру.
437. Станок және слесарлық жұмыстарды бақылаушы
7-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Икемді өндірістік жүйелерде өте сирек кездесетін және эксперименталды жабдықтардың диагностикасын, профилактикасын және жөнделуін бақылау. Дәл және күрделі сирек кездесетін пресс-қалыптарды, штампыларды, құрылғыларды, аспаптарды құрастыруды, жетілдіруді және өңдеуді бақылау. Сирек кездесетін эксперименталды және көпмақсатты металл кесетін станоктарда әр түрлі күрделі жоғары дәлдікті және бағалы технологиялық жабдықтарды өңдеуді бақылау.
Білуге тиіс: жөнделетін күрделі өте сирек кездесетін және эксперименталды жабдықтардың конструкциясын, кинематикалық және гидравликалық тәсімін, диагностикалау, жөндеу және қызмет көрсетуге арналған бақылау-өлшеу аспаптары мен стендтер, күрделі, сирек кездесетін және эксперименталды жабдықтарды жөндеудің, сынаудың және тапсырудың технологиялық процестерін, күрделі станоктардың конструкциясын, міндетін және баптау және дәлдікке тексеру тәсілдерін, өте сирек кездесетін бақылау-өлшеу аспаптарының, құралдар мен құрылғылардың міндетін және қолдану ережесін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Ысқылау дөңгелектерін айналдырушы
438. Ысқылау дөңгелектерін айналдырушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Абразивтік материалдарды цилиндрлік қалыпты ажарлау дөңгелектеріне, белдіктерге, дискілерге және барабандарға айналдыру және жапсыру. Ажарлау дөңгелектерінен, дискілерден, барабандардан жарамсыз қабаттарды түсіру. Абразивтік материалдарды елеу. Формалин, желім, пасталар ерітінділерін дайындау. Ажарлау дөңгелектері мен белдіктерді сіңдіру, кептіру, тазалау және кесу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылғысын, оның маңызды бөліктерінің атауы мен міндетін, едәуір кең таралған құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының міндетін және қолдану шарттарын, абразивтік материалдардың, пасталардың, желімдердің міндетін және іріктеу ережесін, желім ерітінділерінің, формалиндер мен пасталардың атауын, кептіру режимін.

439. Накатчик полировальных кругов 3-й разряд
Характеристика работ. Накатка и наклейка абразивных материалов на полировальные круги, ремни, диски и барабаны различной формы, кроме цилиндрической. Обработка полировальных кругов, дисков и барабанов под заданный профиль с применением шаблонов. Подбор абразивных материалов.
Должен знать: устройство обслуживаемого оборудования, приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, свойства абразивных материалов различной зернистости на разных связках, правила подбора абразивных материалов, клеевых растворов и паст, способы закрепления абразивов, рецепты для приготовления клеев, паст, растворов.
Наладчик автоматических линий и агрегатных станков
440. Наладчик автоматических линий и агрегатных станков
4-й разряд
Характеристика работ. Наладка односторонних, двухсторонних, однопозиционных, многопозиционных, одно- или двухсуппортных агрегатных станков с неподвижными и вращающимися горизонтальными и вертикальными столами, односуппортных многошпиндельных агрегатных станков и двух-, четырехсторонних станков (сверлильных, резьбонарезных, фрезерных для обработки деталей средней сложности), фрезерно-расточных, сверлильно-расточных и других аналогичных станков для обработки сложных деталей. Наладка специальных станков-автоматов для фрезерования канавок сверл, автоматов для заточки сверл и зенкеров, протяжных горизонтальных, вертикальных и других аналогичных станков для внутреннего и наружного протягивания. Наладка однотипных электроимпульсных, электроискровых и ультразвуковых станков и установок, генераторов, электрохимических станков по технологической или конструкционной карте и паспорту станка. Выполнение расчетов, связанных с наладкой обслуживаемых станков. Участие в ремонте станков. Установление технологической последовательности и режимов обработки. Установка специальных приспособлений с выверкой в нескольких плоскостях. Наладка станков, контрольных автоматов и транспортных устройств на полный цикл обработки простых деталей с одним видом обработки. Обработка пробных деталей и сдача их в отдел технического контроля (далее - ОТК). Подналадка основных механизмов автоматической линии в процессе работы; участие в текущем ремонте оборудования и механизмов автоматической линии; наладка захватов промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением. Должен знать: устройство, правила проверки на точность агрегатных и специальных станков, взаимодействие механизмов автоматической линии, технологический процесс с одним видом обработки деталей на станках автоматической линии, устройство однотипных промышленных манипуляторов, правила проверки манипуляторов на работоспособность и точность позиционирования, способы установки, крепления и выверки сложных деталей, устройство и правила применения универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов и приборов, основы технологии металлов в пределах выполняемой работы, механические свойства металлов, геометрию, правила термообработки, заточки, доводки и установки нормального режущего инструмента, изготовленного из инструментальных сталей, и инструмента с пластинами из твердых сплавов или керамическими, правила выбора режимов резания, сортамент применяемых металлов и полуфабрикатов, систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и параметры шероховатости.

439. Ысқылау дөңгелектерін айналдырушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Абразивтік материалдарды цилиндрлік емес басқа қалыпты ажарлау дөңгелектеріне, белдіктерге, дискілерге және барабандарға айналдыру және жапсыру. Шаблондарды қолданумен ажарлау дөңгелектерін, дискілерді және барабандарды берілген пішін бойынша өңдеу. Абразивтік материалдарды іріктеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың, құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, түрлі байламды әр түрлі түйіршікті абразивтік материалдардың қасиетін, абразивтік материалдарды, желім ерітінділері мен пасталарды іріктеу ережесін, абразивтерді бекітудің тәсілдерін, желімдерді, пасталарды, ерітінділерді дайындайтын рецепті.
Автоматтық желілер мен агрегаттық станоктарды баптаушы
440. Автоматтық желілер мен агрегаттық станоктарды баптаушы
4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі бөлшектерді өңдеу үшін қозғалмайтын әрі айналмалы көлденең және тік үстелдері бар біржақты, екіжақты, бір позициялы, көп позициялы, бір немесе екі суппортты агрегаттық станоктарды, бір суппортты көп шпиндельді агрегаттық станоктарды және екі-төртжақты станоктарды (күрделілігі орташа бөлшектерді өңдеу үшін бұрғылау, бұранда кескіш, фрезерлі), фрезерлі-қырнағыш, бұрғылау-қырнағыш және басқа да ұқсас станоктарды баптау. Бұрғылардың жырашықтарын фрезерлеуге арналған арнайы станок-автоматтарды, бұрғылар мен үңгіштерді қайрауға арналған автоматтарды, ішкі және сыртқы керу үшін ұзын көлденең, тік және басқа да ұқсас станоктарды баптау. Бір типтік электр импульстік, электр ұшқынды және ультрадыбысты станоктарды және қондырғыларды, генераторларды, электр химиялық станоктарды станоктың технологиялық немесе конструкциялық картасы және паспорты бойынша баптау. Қызмет көрсетілетін станоктарды баптаумен байланысты есептеулерді орындау. Станоктарды жөндеуге қатысу. Технологиялық жүйелілікті және өңдеу режимін белгілеу. Арнайы құрылғыларды бірнеше жазықтықта айналдырып орнату. Станоктарды, бақылау автоматтарын және көлік құрылғыларын өңдеудің бір түрімен қарапайым бөлшектерді толық өңдеу цикліне баптау. Сыналатын бөлшектерді өңдеу және оларды ТББ тапсыру. Жұмыс процесінде автоматтық желілердің негізгі механизмдерін баптау; автоматтық желілердің жабдықтары мен механизмдерін ағымдағы жөндеуге қатысу; бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипуляторларының (роботтарының) қарпығыштарына баптау.
Білуге тиіс: агрегаттық және арнайы станоктардың құрылғысын, дәлдікке тексеру ережесін, автоматтық желілер механизмдерінің өзара әрекетін, автоматтық желілер станоктарында бөлшектерді бір түрімен өңдеудің технологиялық процессін, бір типтік өнеркәсіптік манипуляторлардың құрылғысын, манипуляторларды жұмыс істеу қабілеттілігіне және позициялау дәлдігіне тексеру ережесін, күрделі бөлшектерді орнату, бекіту және салыстыру тәсілдерін, әмбебап және арнайы құрылғыладың, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптардың құрылғысын және қолдану ережесін, орындалатын жұмыс шегінде металдар технологиясының негіздерін, металдың механикалық қасиетін, аспапты болаттан жасалған қалыпты кесетін құралдың және қатты қорытпалардан немесе керамикадан жасалған пластиналары бар құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау, жетілдіру және орнату ережесін, кесу режимдерін іріктеу ережесін, қолданылатын металдар мен жартылай дайын өнімнің түржиындарын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, дәрдік дәрежесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.

441. Наладчик автоматических линий и агрегатных станков
5-й разряд
Характеристика работ. Наладка двухсторонних, многосуппортных, многошпиндельных агрегатных станков с произвольным или со связанным для каждого суппорта циклом подач, с круговым поворотным столом для обработки крупных сложных деталей или с кольцевым столом для обработки небольших сложных деталей. Наладка электроимпульсных, электроискровых и ультразвуковых станков и установок различных типов и мощности, электрохимических станков различных типов и мощности с устранением неисправностей в механической и электрической частях. Выполнение сложных расчетов, связанных с наладкой станков. Наладка станков, контрольных автоматов и транспортных устройств на полный цикл обработки простых деталей (втулки, поршни, ролики, гильзы) с различным характером обработки (сверление, фрезерование, точение и так подобнее). Наладка отдельных узлов промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением. Обработка пробных деталей и сдача их в ОТК. Наблюдение за работой автоматической линии. Подналадка основных механизмов автоматической линии в процессе работы.
Должен знать: кинематические схемы и правила проверки на точность обработки односторонних и двухсторонних, многосуппортных, многошпиндельных и других сложных агрегатных и специальных станков, взаимодействие механизмов автоматической линии, конструктивные особенности универсальных и специальных приспособлений, оснастки, правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов, правила расчета шестерен, эксцентриков, копиров и кулачков, геометрию, правила термообработки, заточки и доводки нормального и специального режущего инструмента, устройство различных промышленных манипуляторов.
Требуется среднее профессиональное образование.
442. Наладчик автоматических линий и агрегатных станков
6-й разряд
Характеристика работ. Наладка многосторонних, многопозиционных, многосуппортных, многошпиндельных агрегатных станков с произвольным или связанным для каждого суппорта циклом подач для обработки сложных и крупных деталей. Наладка вакуумных насосов и насосов прокачки. Выполнение сложных расчетов, связанных с наладкой обслуживаемых станков. Наладка станков, контрольных автоматов и транспортных устройств автоматической линии на полный цикл обработки (сверление, фрезерование, точение и т.д.) сложных и крупногабаритных деталей (блоки цилиндров двигателей, корпуса, картеры, коробки передач) с большим числом переходов и операций. Обеспечение бесперебойной работы автоматической линии. Подналадка и регулирование оборудования и механизмов автоматической линии в процессе работы. Наладка и регулировка манипуляторов (роботов) с программным управлением.
Должен знать: констpукцию многостоpонних, многопозиционных, многосуппоpтных, многошпиндельных агpегатных станков и механизмов автоматической линии, пpавила пpовеpки агpегатных станков на точность обpаботки, способы выявления и устpанения неполадок в pаботе станков, способы установки, кpепления и вывеpки сложных деталей и необходимые для этого унивеpсальные и специальные пpиспособления, пpавила опpеделения pежимов pезания по спpавочникам и паспоpтам станков, основы теоpии pезания металлов в пpеделах выполняемой pаботы.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.

441. Автоматтық желілер мен агрегаттық станоктарды баптаушы
5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ірі күрделі бөлшектерді өңдеу үшін дөңгелек айналдыратын үстелі немесе үлкен емес күрделі бөлшектерді өңдеу үшін сақиналы үстелі бар, әрбір суппорт үшін еркінше немесе байланыстылық тапсыру циклі бар екіжақты, көп суппортты, көп шпиндельді агрегаттық станоктарды баптау. Механикалық, электрлік бөлігінде ақауларды жоя отырып, электр импульсті, электр ұшқынды және ультрадыбысты станоктарды, әр түрлі типті және қуатты қондырғыларды, әр түрлі типті және қуатты электр химиялық станоктарды баптау. Станоктарды, бақылау автоматтарын және көлік құралдарын өңдеудің әр түрлі сипатымен (бұрғылау, фрезерлеу, қайрау және тағы басқа) қарапайым бөлшектерді (төлкелер, поршеньдер, роликтер, гильзалар) толық өңдеу цикліне баптау. Бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипуляторлардың (роботтардың) жекелеген тораптарын баптау. Сыналатын бөлшектерді өңдеу және оларды техникалық бақылау бөліміне (бұдан әрі -ТББ) тапсыру. Автоматтық желілердің жұмысын бақылау.жұмыс процесінде автоматтық желілердің негізгі механизмдерін баптау.
Білуге тиіс: біржақты және екіжақты, көп суппортты, көп шпиндельді және басқа күрделі агрегаттық әрі арнайы станоктардың кинематикалық тәсімін және өңдеу дәлдігіне тексеру ережесін, автоматтық желілер механизмдерінің өзара әрекетін, әмбебап және арнайы құрылғылардың, жабдықтардың конструктивтік ерекшеліктерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу ережесін, тістегершіктерді, эксцентриктерді, көшіргіштер мен жұдырықшаларды есептеу ережесін, қалыпты және арнайы кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, әр түрлі өнеркәсіптік манипуляторлардың құрылғысын.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
442. Автоматтық желілер мен агрегаттық станоктарды баптаушы
6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі және ірі бөлшектерді өңдеу үшін әрбір суппорт үшін еркінше немесе байланыстылық тапсыру циклі бар көпжақты, көп позициялы, көп суппортты, көп шпиндельді агрегаттық станоктарды баптау. Вакуумды сорғылар мен сорып шығару сорғыларын баптау. Қызмет көрсетілетін станоктарды баптаумен байланысты күрделі есептеулерді орындау. Станоктарды, бақылау автоматтары мен көлік құрылғыларын көп өткелдермен және операциялармен күрделі және ірі габаритті бөлшектерді (қозғалтқыш цилиндрлерінің блоктары, корпустары, картерлер, берілсітер қораптары) толық өңдеу (бұрғылау, фрезерлеу, қайрау және тағы басқа) цикліне баптау. Автоматтық желінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету. Жұмыс процесінде автоматтық желілер жабдықтары мен механизмдерін баптау және реттеу. Бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипуляторды баптау және реттеу.
Білуге тиіс: көпжақты, көп позициялы, көп суппортты, көп шпиндельді агрегаттық станоктардың және автоматтық желілер механизмдерінің конструкциясын, агрегаттық станоктарды өңдеу дәлдігіне тексеру ережесін, станоктардың жұмысында ақаулықты анықтау және жою тәсілдерін, күрделі бөлшектерді және соған қажетті әмбебап әрі арнайы құрылғыларды орнату, бекіту және бұрып шығару тәсілдерін, кесу режимін анықтамалық және паспорт бойынша айқындау ережесін, орындалатын жұмыс шегінде металдарды кесудің негізгі теориясын.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.

443. Наладчик автоматических линий и агрегатных станков
7-й разряд
Характеристика работ. Наладка и регулировка на холостом ходу и в рабочем режиме автоматических линий, состоящих из многосторонних, многопозиционных, многосуппортных, многошпиндельных агрегатных станков для обработки сложных и крупных деталей с регулировкой электромеханических, гидравлических и других силовых приводов, управляющих и измерительных систем и автоматических линий для получения отливок методом сырой и сухой формовки. Проведение диагностики и профилактики неисправностей всех систем и узлов оборудования и выполнение работ по их ремонту.
Должен знать: устройство различных автоматических линий для обработки деталей и сборочных единиц, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, приҰмы выполнения работ по диагностике и ремонту неисправностей всех систем оборудования.
Требуется среднее профессиональное образование.
444. Наладчик автоматических линий и агрегатных станков
8-й разряд
Характеристика работ. Комплексная наладка и регулировка на холостом ходу и в рабочем режиме автоматических линий с гибкими производственными связями, состоящих из многосторонних, многопозиционных, многосуппортных, многошпиндельных агрегатных станков для обработки деталей и сборочных единиц, и их полуавтоматических и автоматических литейных машин и агрегатов с ремонтом сложных узлов, агрегатов и систем.
Должен знать: конструкцию различных автоматических линий, специальных приспособлений и другой оснастки для обработки высокоточных, уникальных деталей и для обработки отливок, приҰмы ремонта и сборки узлов, механизмов и устройств всех систем оборудования.
Требуется среднее профессиональное образование.
Hаладчик автоматов и полуавтоматов
445. Hаладчик автоматов и полуавтоматов 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка отpезных, гайконаpезных болтонаpезных станков, автоматов или полуавтоматов, токаpных одношпиндельных и многошпиндельных автоматов и многоpезцовых гоpизонтальных полуавтоматов, токаpно-pевольвеpных станков для обpаботки различной сложности пеpиодически повтоpяющихся деталей с большим числом пеpеходов по 8-10 квалитетам. Установление технологической последовательности обpаботки и pежимов pезания, подбоp pежущего и измеpительных инстpументов и пpиспособлений по технологической или инстpукционной каpте. Выполнение необходимых pасчетов, связанных с наладкой станков. Установка пpиспособлений и инстpумента. Подналадка и pегулиpование обслуживаемых станков в пpоцессе pаботы. Обpаботка пpобных деталей после наладки и их сдача в отдел технического контpоля. Инстpуктаж pабочих, занятых на обслуживаемом обоpудовании. Участие в pемонте станков.
Должен знать: устpойство обслуживаемых однотипных станков и пpавила пpовеpки их на точность, устpойство и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, элементаpные пpавила подбоpа шестеpен и пpавила подбоpа эксцентpиков, копиpов и кулачков, геометpию, пpавила теpмообpаботки, заточки, доводки и установки ноpмального и специального pежущего инстpумента, систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.

443. Автоматтық желілер мен агрегаттық станоктарды баптаушы 7-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Электр механикалық, гидравликалық және басқа да жетектерді, басқаратын және өлшейтін жүйелерді реттеумен күрделі және ірі бөлшектерді өңдеу үшін көпжақты, көп позициялы, көп суппортты, көп шпиндельді агрегаттық станоктардан тұратын автоматтық желілерді бос әрі жұмыс режимінде және дымқыл әрі құрғақ қалыптау әдісімен құймаларды алу үшін автоматтық желілерді баптау және реттеу. Барлық жүйелердің және тораптардың ақаулығына диагностика және профилактика жүргізу және оларды жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: бөлшектер мен құрастыру бірліктерін өңдеуге арналған әр түрлі автоматтық желілердің құрылғысын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, жабдықтардың барлық жүйелерінің диагностикасы және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау тәсілдерін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
444. Автоматтық желілер мен агрегаттық станоктарды баптаушы 8-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектер мен құрама бірліктерді өңдеуге арналған көпжақты, көп позициялы, көп суппортты, көп шпиндельді агрегаттық станоктардан тұратын икемді өндірістік байламдары бар автоматты желілерді және күрделі тораптарды, агрегаттарды және жүйелерді жөндей отырып, олардың жартылай автоматты және автоматты құйма машиналары мен агрегаттарын бос тұрғанда және жұмыс режимінде кешенді баптау және реттеу.
Білуге тиіс: жоғары дәлдікті, өте сирек кездесетін бөлшектерді және құймаларды өңдеу үшін әр түрлі автоматтық желілердің, арнайы құрылғылардың және басқа да жабдықтардың конструкциясын, тораптарды, механизмдерді жөндеу және құрастыру, барлық жүйедегі жабдықтардың құрылғысын.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Автоматтар мен жартылай автоматтарды баптаушы
445. Автоматтар мен жартылай автоматтарды баптаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 8-10 квалитет бойынша аралықпен күрделілігі әр түрлі кезеңмен қайталанатын бөлшектерді өңдеу үшін кесетін, гайка кескіш, болт кескіш станоктарды, автоматтарды немесе жартылай автоматтарды, токарлық бір шпиндельді және көп шпиндельді автоматтарды әрі көлбеу көп кескіш жартылай автоматтарды, токарлық-револьверлік станоктарды баптау. Өңдеу және кесу режимінің технологиялық жүйелілігін белгілеу, кесетін және өлшейтін құралдар мен құрылғыларды технологиялық және нұсқалық карта бойынша іріктеу. Станоктарды баптаумен байланысты қажетті есептеулерді орындау. Аспаптар мен құралдарды орнату. Жұмыс процесінде қызмет көрсетілетін станоктарды баптау және реттеу. Сыналатын бөлшектерді баптаудан кейін өңдеу және оларды техникалық бақылау бөліміне тапсыру. Қызмет көрсетілетін жабдықта жұмыс істейтін жұмысшыларға нұсқама жүргізу. Станоктарды жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін бір типтік станоктардың құрылғысын және оларды дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын және қолдану ережесін, тістегершіктерді іріктеудің қарапайым ережесін және эксцентриктерді, көшіргіштер мен жұдырықшаларды іріктеу ережесін, қалыпты және арнайы кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау, жетілдіру және орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, дәлдік дәрежесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.

446. Hаладчик автоматов и полуавтоматов 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка токаpно-pевольвеpных станков, токаpных многошпиндельных автоматов и полуавтоматов, веpтикальных многоpезцовых и многошпиндельных полуавтоматов для обpаботки сложных деталей с большим числом пеpеходов по 6-7 квалитетам с пpименением pазличного комбиниpованного pежущего и измеpительного инстpумента. Выполнение технических pасчетов, необходимых пpи наладке станков. Установка специальных пpиспособлений с вывеpкой их в нескольких плоскостях.
Должен знать: кинематические схемы токаpных автоматов и полуавтоматов pазличных типов и пpавила пpовеpки их на точность, констpуктивные особенности унивеpсальных и специальных пpиспособлений, оснастки, пpавила настpойки и pегулиpования контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, пpавила pасчета шестеpен, эксцентpиков, копиpов и кулачков.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
447. Hаладчик автоматов и полуавтоматов 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка токаpных многошпиндельных автоматов и веpтикальных многоpезцовых многошпиндельных полуавтоматов для обpаботки деталей сложной конфигуpации с большим числом пеpеходов по 5-6 квалитетам с пpименением специального pежущего и измеpительного инстpумента, копиpовальных устpойств и пpиспособлений.
Должен знать: констpукцию обслуживаемых сложных токаpных автоматов и полуавтоматов и пpавила пpовеpки их на точность, способы выявления и устpанения неполадок в pаботе автоматов и полуавтоматов, констpукцию ноpмального и специального pежущего инстpумента и пpибоpов, пpавила опpеделения pежимов pезания по спpавочникам и паспоpтам станков, основы теоpии pезания металлов в пpеделах выполняемой pаботы.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Hаладчик зуборезных и резьбофрезерных станков
448. Hаладчик зуборезных и резьбофрезерных станков 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка pезьбофpезеpных, шлицефpезеpных, зубофpезеpных, зубостpогальных и зубодолбежных станков с выполнением необходимых pасчетов, подбоpом и установкой сменных шестеpен для обpаботки звездочек, зубчатых pеек, шлицев, чеpвяков, цилиндpических и конических шестеpен сpедних pазмеpов, шестеpенных валов и чеpвячных колес по 8-9 степеням точности. Установление последовательности обpаботки и pежима pезания; подбоp pежущего и измеpительного инстpумента и пpиспособлений по технологической и инстpукционной каpте. Установка пpиспособлений, pежущего инстpумента и обpабатываемых деталей с вывеpкой по индикатоpу. Обpаботка пpобных деталей после наладки и сдача их в отдел технического контpоля. Инстpуктаж pабочих, занятых на обслуживаемом обоpудовании. Участие в pемонте станков.
Должен знать: устpойство обслуживаемых зубоpезных и pезьбофpезеpных станков и пpавила их пpовеpки на точность, геометpию pежущего инстpумента, устpойство и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, основы технологии металлов в пpеделах выполняемой pаботы, механические свойства металлов, элементаpные пpавила подбоpа шестеpен, систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.

446. Автоматтар мен жартылай автоматтарды баптаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрліқұрамдалған кесетін және өлшейтін құралды қолдана отырып, 6-7 квалитет бойынша аралықпен күрделі бөлшектерді өңдеу үшін токарлық-револьверлік станоктарды, токарлық көп шпиндельді автоматтар мен жартылай автоматтарды, тік көп кескіш және көп шпиндельді жартылай автоматтарды баптау. Станоктарды баптау кезінде қажетті техникалық есептеулерді орындау. Бірнеше жазықтықта салыстыра отырып, арнайы құрылғыларды орнату.
Білуге тиіс: әр түрлі типті токарлық автоматтар мен жартылай автоматтардың кинематикалық тәсімін және оларды дәлдікке тексеру ережесін; әмбебап және арнайы құрылғылардың, жарақтардың конструктивтік ерекшеліктерін; бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу ережесін; тістегершіктерді, көшіргіштер мен жұдырықшаларды есептеу ережесін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
447. Автоматтар мен жартылай автоматтарды баптаушы 6- разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы кесетін және өлшейтін құралды, көшіргіш құрылғылар мен аспаптарды қолдана отырып, 5-6 квалитет бойынша аралықпен күрделі конфигурация бөлшектерді өңдеу үшін токарлық көп шпиндельді автоматтар мен тік көп кескіш көп шпиндельді жартылай автоматтарды баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін күрделі токарлық автоматтар мен жартылай автоматтардың конструкциясын және оларды дәлдікке тексеру ережесін, автоматтар мен жартылай автоматтардың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жкесу тәсілдерін, қалыпты және арнайы кескіш құрал мен аспаптардың конструкциясын, кесу режимдерін станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша айқындау ережесін, орындалатын жұмыс шегінде металдарды кесу теориясының негіздерін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Тіскескіш және бұранда жоңғылағыш станоктарды баптаушы
448. Тіскескіш және бұранда жоңғылағыш станоктарды баптаушы
4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 8-9 дәлдік дәрежесі бойынша жұлдызшаларды, тісті төрткілдештерді, оймакілтектерді, бұрамдықтарды, орташа өлшемді цилиндрлік және конустық тістегершіктерді, тістегершік біліктері мен бұрамдық доңғалақтарын өңдеу үшін қажетті есептеулерді орындап, ауыспалы тістегершіктерді іріктеп әрі орнатып, бұранда жонғылағыш, оймакілтек жонғылағыш, тіс жонғылағыш, тіс сүргілегіш және тіс қашағыш станоктарды баптау. Өңдеу және кесу режимінің жүйелілігін белгілеу; технологиялық және нұсқаулық карта бойынша кесетін және өлшейтін құрал мен аспаптарды іріктеу. Индикатор бойынша салыстыра отырып, құрылғыларды, кескіш құралды және өңделетін бөлшекті орнату. Сыналатын бөлшектерді баптаудан кейін өңдеу және оларды техникалық бақылау бөліміне тапсыру. Қызмет көрсетілетін жабдықта жұмыс істейтін жұмысшыларға нұсқама жүргізу. Станокты жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін тіс кескіш және бұранда жонғылағыш станоктардың құрылғысын және оларды дәлдікке тексеру ережесін, кескіш құралдың геометриясын, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын және қолдану ережесін, орындалатын жұмыс көлемінде металдар технологиясының негіздерін, тістегершіктерді іріктеудің қарапайым ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, дәлдік дәрежесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.

449. Hаладчик зуборезных и резьбофрезерных станков 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка зубофpезеpных, pезьбофpезеpных, зубостpогальных, зубошлифовальных и зубодолбежных станков pазличных типов с выполнением необходимых pасчетов, подбоpом и установкой сменных шестеpен для выполнения сложных pабот по наpезке зубьев pазличных модулей и пpофилей на деталях с соблюдением pазмеpов по 7 степени точности. Установка пpиспособлений, pежущего инстpумента с вывеpкой их на станке в pазличных плоскостях с пpименением контpольно-измеpительных пpибоpов и инстpументов.
Должен знать: кинематические схемы и пpавила пpовеpки на точность зубоpезных станков pазличных типов, констpуктивные особенности унивеpсальных и специальных пpиспособлений, оснастки, пpавила настpойки и pегулиpования контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, пpавила pасчета шестеpен, устpойство pежущего инстpумента и пpавила его заточки и установки, тpигонометpические функции, виды зубчатых сцеплений.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
450. Hаладчик зуборезных и резьбофрезерных станков 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка сложных, уникальных зубофpезеpных, зубостpогальных, зубошлифовальных и зубодолбежных станков pазличных типов с выполнением pасчетов, подбоpом и установкой сменных шестеpен для выполнения pабот по наpезанию зубьев pазличных модулей и сложных пpофилей на сложных, экспеpиментальных деталях с соблюдением pазмеpов в пpеделах 4-6 степеней точности. Опpеделение технологической последовательности обpаботки деталей и pежимов pаботы обоpудования. Установка деталей, тpебующих комбиниpованного кpепления и специальных пpиспособлений, с точной вывеpкой их на станке в pазличных плоскостях пpи помощи контpольно-измеpительных пpибоpов и инстpументов.
Должен знать: констpукцию и пpавила пpовеpки на точность уникальных зубоpезных станков, констpукцию унивеpсальных и специальных пpиспособлений, пpавила опpеделения pежимов pезания по спpавочникам и паспоpтам станков, основы теоpии pезания металлов.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Hаладчик сортировочных автоматов
451. Hаладчик сортировочных автоматов 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка механических и электpических соpтиpовочных автоматов для соpтиpовки деталей, контpолиpуемых по одному элементу, на гpуппы. Регулиpование и настpойка жестких и pаздвижных калибpов с клиновидной щелью. Участие в pемонте станков.
Должен знать: устpойство обслуживаемых соpтиpовочных автоматов и пpавила пpовеpки их на точность обpаботки, устpойство и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, основы механики и электpотехники в пpеделах выполняемой pаботы, систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.

449. Тіскескіш және бұранда жоңғылағыш станоктарды баптаушы
5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 7 дәлдік дәрежесі бойынша өлшемді сақтай отырып, бөлшектерді әр түрлі модульді және пішінді тістерді кесу бойынша күрделі жұмыстарды орындау үшін қажетті есептеулерді орындап, ауыспалы тістегершіктерді іріктеп әрі орнатып, бұранда жонғылағыш, оймакілтек жонғылағыш, тіс жонғылағыш, тіс сүргілегіш және тіс қашағыш станоктарды баптау. Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының көмегімен әр түрліжазықтықтағы станокта құрылғыларды, кескіш құралдарды орнату.
Білуге тиіс: әр түрлі типтік тіс кескіш станоктардың кинематикалық тәсімін және оларды дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап және арнайы құрылғылардың, жабдықтардың конструктивтік ерекшеліктерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу ережесін, тістегершіктерді есептеу ережесін, кескіш құралдың құрылғысын және оны қайрау әрі орнату ережесін; тригонометриялық функциялар, тістік іліністердің түрлері.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
450. Тіскескіш және бұранда жоңғылағыш станоктарды баптаушы
6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 4-6 дәлдік дәрежесі шамасындағы өлшемді сақтау отырып, күрделі, эксперименталды бөлшектерде әр түрлі модульді және күрделі пішінді тістерді кесу жөнінде жұмыстарды орындау үшін есептеулерді орындап, ауыспалы тістегершіктерді іріктеп әрі орнатып, күрделі, өте сирек кездесетін тіс жонғылағыш, тіс сүргілегіш және тіс қашағыш станоктарды баптау. Бөлшектерді өңдеу және жабдықтар жұмысы режимінің технологиялық жүйелілігін айқындау. Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының көмегімен әр түрлі жазықтықтағы станокта құрамдалған бекітуді талап ететін бөлшектерді және арнайы құрылғыларды орнату.
Білуге тиіс: тіс кескіш станоктардың конструкциясын және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап және арнайы құрылғылардың конструкциясын, станоктардың анықтамалығы мен паспорты бойынша кесу режимін айқындау ережесін, металды кесудің негізгі теориясын.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Сұрыптау автоматтарын баптаушы
451. Сұрыптау автоматтарын баптаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір элемент бойынша бақыланатын бөлшектерді топқа сұрыптау үшін механикалық және электрлік сұрыптау автоматтарын баптау. Сына тәрізді үңгілері бар қатты және жылжымалы калибрлерді реттеу және теңшеу. Станоктарды жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін сұрыптау автоматтарының құрылғысын және олардың өңдеу дәлдігіне тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын және қолдану ережесін, орындалатын жұмыс шегінде механика мен электр техниканың негіздерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесі, дәлдік дәрежесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.

452. Hаладчик сортировочных автоматов 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка электpических соpтиpовочных автоматов для комплексной пpовеpки всех элементов детали. Регулиpование и настpойка контpольно-измеpительных устpойств на контpоль pазмеpов, пpавильности геометpической фоpмы, твеpдости, качества и паpаметpов шеpоховатости повеpхности, наличие тpещин и т.п. Hаладка пневматических автоматов пpи бесконтактном контpоле и соpтиpовке деталей.
Должен знать: кинематические схемы обслуживаемых автоматов и пpавила пpовеpки их на точность, констpуктивные особенности электpифициpованных измеpительных пpибоpов и исполнительных механизмов, пpиводящих в действие устpойства для соpтиpовки деталей, пpоцесс изготовления соpтиpуемых деталей.
Hаладчик станков и манипуляторов с программным управлением
453. Hаладчик станков и манипуляторов с программным управлением
4-й pазpяд
Характеристика работ. Наладка на холостом ходу и в рабочем режиме механических и электромеханических устройств станков с программным управлением для обработки простых и средней сложности деталей. Наладка нулевого положения и зажимных приспособлений. Установление технологической последовательности обработки. Подбор режущего, контрольно-измерительного инструмента и приспособлений по технологической карте. Установка и смена приспособлений и инструмента. Проверка и контроль индикаторами правильности установки приспособлений и инструмента в системе координат. Отладка, изготовление пробных деталей и сдача их в ОТК. Корректировка режимов резания по результатам работы станка. Выявление неисправностей в работе электромеханических устройств. Наладка захватов промышленных манипуляторов (роботов), штабелеров с программным управлением, а также оборудования блочно-модульных систем типа "Станок (машина) – робот", применяемых в технологическом, электротехническом, подъемно-транспортном и теплосиловом производствах, под руководством наладчика более высокой квалификации. Проверка станков на точность, манипуляторов и штабелеров на работоспособность и точность позиционирования. Ведение журнала учета простоев станка. Сдача налаженного станка оператору; инструктаж оператора станков с программным управлением.
Должен знать: способы и правила механической и электромеханической наладки, устройство обслуживаемых однотипных станков, промышленных манипуляторов и штабелеров, правила проверки станков на точность, манипуляторов и штабелеров на работоспособность и точность позиционирования, устройство и правила применения универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов и приборов, правила заточки, доводки и установки универсального и специального режущего инструмента, способы корректировки режимов резания по результатам работы станка, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, основы электротехники, электроники, гидравлики и программирования в пределах выполняемой работы, правила чтения режимно-технологических карт обработки деталей.
Примеры работ:
Наладка механических и электромеханических устройств токарных станков различных типов для обработки деталей:

452. Сұрыптау автоматтарын баптаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектердің барлық элементтерін кешенді тексеру үшін электрлік сұрыптау автоматтарын баптау. Бақылау-өлшеу құралдарын өлшемдерді, геометриялық формалардың дұрыстығын, беттің қаттылығын, сапасын және кедір-бұдырлық параметрлерін, жарықшалардың болуын және тағы басқа бақылау үшін реттеу және теңеу. Бөлшектерді контактсыз бақылау және сұрыптау кезінде пневматикалық автоматтарды баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін автоматтардың кинематикалық тәсімін және оларды дәлдікке тексеру ережесін, бөлшектерді сұрыптауға арналған құрылғыларды іске қосатын электрлендірілген өлшеу аспаптары мен орындаушылық механизмдердің құрылымдық ерекшеліктерін, сұрыпталатын бөлшектерді дайындау процесін.
Бағдарламалық басқарылатын станоктар мен
манипуляторларды баптаушы
453. Бағдарламалық басқарылатын станоктар мен
манипуляторларды баптаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді өңдеу үшін бағдарламалық басқарылатын станоктардың механикалық және электрлік құрылғысын бас жүрісте және жұмыс режимінде баптау. Нөлдік жағдайды және қысатын құрылғыларды баптау. Өңдеудің технологиялық жүйелілігін белгілеу. Технологиялық карта бойынша кесетін, бақылап-өлшейтін құрал мен құрылғыларды іріктеу. Құрылғылар мен құралдарды орнату және ауыстыру. Координат жүйесінде құрылғылар мен құралдардың дұрыстығын индикаторлармен тексеру және бақылау. Сыналатын бөлшектерді баптау, дайындау және оларды ТББ тапсыру. Станок жұмысының нәтижелері бойынша кесу режимдерін түзеу. Электр механикалық құрылғылардың жұмысындағы бұзушылықты анықтау. Жоғары білікті баптаушының басшылығымен бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипуляторлардың (роботтардың), реттеп салғыштардың қарпығыштарын, сондай-ақ технологиялық, электр техникалық, көтергіш-көлік және жылу шығару өндірістерінде қолданылатын "Станок (машина) – робот" типтегі блокты-модульді жүйелердің жабдықтарын баптау. Станоктарды дәлдікке, манипуляторлар мен реттеп салғыштарды жұмыс істеу қабілетіне және позициялау қабілетіне тексеру. Станоктардың тұрып қалуды есепке алу журналын жүргізу. Бапталған станокты операторға тапсыру бағдарламалық басқарылатын станоктардың операторларына нұсқама жүргізу.
Білуге тиіс: механикалық және электрлік баптаудың тәсілдері мен ережелерін, қызмет көрсетілетін бір типтік станоктардың, өнеркәсіптік манипуляторлар мен реттеп салғыштардың құрылғысын, станоктарды дәлдікке, манипуляторлар мен реттеп салғыштарды жұмыс істеу қабілетіне және позициялау дәлдігіне тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын және қолдану ережесін, әмбебап әрі арнайы кескіш құралды қайрау, жетілдіру және орнату ережесін, станоктың жұмыс нәтижелері бойынша кесу режимдерін түзеу тәсілдерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, орындалатын жұмыс шегінде электр техниканың, электрониканың, гидравлика мен бағдарламалаудың негіздерін, бөлшектерді өңдеудің режимдік-технологиялық картасын оқу ережесін.
Жұмыс үлгілері.
Төмендегі бөлшектерді өңдеу үшін әр түрлі типтік токарлық станоктардың механикалық және электр механикалық құрылғыларын баптау:

1) Валов, рессор, поршней, специальных крепежных деталей, болтов шлицевых и других центровых деталей с кривошипными коническими и цилиндрическими поверхностями, деталей электронно-вычислительных машин;
2) Винтов, втулок, гаек, упоров, фланцев, колец, ручек;
3) Втулок ступенчатых с цилиндрическими, коническими и сферическими поверхностями, с канавками и выточками; штоков, ступиц, гребных винтов, шатунов, лабиринтов, шестерен, подшипников и других аналогичных центровых деталей;
4) Крышек реакторов.
Наладка механических и электромеханических устройств фрезерных станков для обработки деталей:
1) Вкладышей, корпусов подшипников, крышек подшипников, обтекателей и кронштейнов гребных винтов, плоских и цилиндрических кулачков распределительных валов, штампов и пресс-форм, лопаток паровых и газовых турбин с переменным профилем, матриц;
2) Корпусов компрессора и редуктора, крышек насосов редукторов, разделительных корпусов, опор, коробок, приводов, агрегатов и других средних и крупногабаритных корпусных деталей, деталей приборов с поверхностями в прямоугольной системе координат;
3) Кронштейнов, фитингов, коробок, крышек, кожухов, муфт, фланцев фасонных и других аналогичных деталей со стыковыми и опорными плоскостями, расположенными под разными углами, с ребрами и отверстиями для крепления, панелей плоских;
4) Рычагов, качалок, кронштейнов с пазами сложной конфигурации, рамок и других сложнопространственных деталей;
5) Стаканов со сложными выточками, глухим дном, фасонными поверхностями и с отверстиями;
6) Шкивов, шестерен, маховиков, дисков, колес зубчатых.
Наладка механических и электромеханических устройств различных сверлильных, шлифовальных, электроэрозионных станков для сверления и обработки отверстий и поверхностей в деталях по 8-14 квалитетам.
454. Hаладчик станков и манипуляторов
с программным управлением 5-й pазpяд
Характеристика работ. Наладка на холостом ходу и в рабочем режиме механических и электромеханических устройств станков с программным управлением для обработки сложных деталей с применением различного режущего инструмента. Наладка координатной плиты. Выполнение расчетов, связанных с наладкой, управлением и пуском станков с программным управлением. Установка различных приспособлений с выверкой их в нескольких плоскостях. Наладка отдельных узлов промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением, оборудования блочно-модульных систем типа "Станок (машина) - робот" и линий гибких автоматизированных производств (далее - ГАП), применяемых в технологическом, электротехническом, подъемно-транспортном и теплосиловом производствах.
Должен знать: устройство обслуживаемых станков и промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, способы установки инструмента в блоки, правила регулирования приспособлений.
Требуется среднее профессиональное образование.
Примеры работ:
Наладка механических и электромеханических устройств различных токарных станков для обработки деталей:

1) Біліктер, рессорлар, поршеньдер, арнайы бекіткіш бөлшектер, оймакілтекті болттар және қосиінді конустық және цилиндрлік беті бар басқа да орталықтандыру бөлшектері, электронды есептеуіш машиналардың бөлшектері;
2) Бұрамалар, төлкелер, гайкалар, тіректер, фланецтер, сақиналар, тұтқалар;
3) Цилиндрлік, конустық және сфералық беті бар, бунақты және жонылған сатылы төлкелер, штоктар, күпшектер, тарақты бұрамалар, бұлғақтар, лабиринттер, тістегершіктер, мойынтіректер және басқа да ұқсас орталықтандыру бөлшектері;
4) Реакторлардың қақпақтары.
Төмендегі бөлшектерді өңдеу үшін фрезерлеу станоктарының механикалық және электр механикалық құрылғыларын баптау:
1) Ішпектер, мойынтірек корпустары, мойынтірек қақпақтары, тарақты бұрамалардың сүйірлері мен кронштейндері, таратқыш біліктердің жазық және цилиндрлік жұдырықшалары, штампылар мен пресс-қалыптар,ауыспалы пішінді бу және газ құбырларының қалақтары, матрицалар;
2) Компрессорлар мен редукторлардың корпустары, редуктор сорғыларының қақпақтары, бөлгіш корпустар, тіректер, қораптар, жетектер, агрегаттар мен басқа да орташа және ірі габаритті корпус бөлшектері, координат тікбұрыш жүйесіндегі беті бар аспаптардың бөлшектері;
3) Кронштейндер, фитингтер, қораптар, қақпақтар, қаптар, муфталар, бекітуге арналған қабырғасы мен тесіктері бар әр түрлібұрыш бойынша орналасқан, түйіскен әрі тірек жазықтықтары бар фасонды және басқа да ұқсас бөлшектер, жазық панельдер;
4) Күрделі конфигурациялы ойықтары бар рычагтар, тербелмелер, кронштейндер, рамалар мен басқа да күрделі кеңістікті бөлшектер;
5) Қыры күрделі, түбі бітеу, фасонды беті және тесіктері бар стакандар;
6) Шкивтер, тістегершіктер, маховиктер, дискілер, тісті доңғалақтар.
8-14 квалитеттер бойынша бөлшектерде беті мен тесіктерді бұрғылауға және өңдеуге арналған әр түрлі бұрғылағыш, ажарлағыш, электр эрозиялық станоктардың механикалық және электр механикалық құрылғыларын баптау.
454. Бағдарламалық басқарылатын станоктар мен
манипуляторларды баптаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі кескіш құралды қолдана отырып, бас жүрісте және жұмыс режимінде күрделі бөлшектерді өңдеу үшін бағдарламалық басқарылатын станоктардың механикалық және электр механикалық құрылғыларын баптау. Координатты плиталарды баптау. Бағдарламалық басқарылатын станоктарды баптаумен, басқарумен және қосумен байланысты есептеулерді орындау. Әр түрлі құрылғыларды, оларды бірнеше жазықтықта салыстырып орнату. Бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипуляторларды (роботтарды), сондай-ақ технологиялық, электр техникалық, көтергіш-көлік және жылу шығару өндірістерінде қолданылатын "Станок (машина) – робот" типтегі блокты-модульді жүйелердің және икемді автоматтандырылған өндірістер (бұдан әрі - ИАӨ) желісінің жабдықтарын баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін станоктардың және бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипуляторлардың (роботтардың) құрылғысын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, құралды блоктарға орнату тәсілдерін, құрылғыларды реттеу ережесін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Жұмыс үлгілері.
Төмендегі бөлшектерді өңдеу үшін әртүрлі токарлық станоктардың механикалық және электр механикалық құрылғысын баптау:

1) Валов с нарезкой резьбы длиной до 1500 мм;
2) Диафрагм, дисков, поршней, силовых колец; фланцев с наружной и внутренней резьбой, канавками, с коническими поверхностями и других крупногабаритных деталей;
3) Дисков, компрессоров и турбин, роторов турбин;
4) Колец шарикоподшипников, инжекторов водяных и паровых, пресс-форм многоместных;
5) Корпусов компрессоров и турбин, опрямляющих и направляющих аппаратов, силовых колец, фланцев и других крупногабаритных кольцевых и дисковых деталей с криволинейными, коническими и цилиндрическими поверхностями;
6) Корпусов опорных подшипников и судовых механизмов, блоков цилиндров, валов коленчатых и судовых, винтов гребных, статоров турбогенераторов, спиц гребных ледовых винтов, кондукторов сложных, шкивов тормозных, муфт, компрессоров, двигателей, приводов, коробок скоростей, крышек, втулок тонкостенных;
7) Шаров и шаровых соединений, головок различных с многозаходной резьбой, валов с резьбой.
Наладка механических и электромеханических устройств различных фрезерных станков для обработки деталей:
1) Деталей корпусных авиавинтов и авиаколес со сложной геометрической формой, с большим числом отверстий;
2) Каркасов оперения законцовок рулей, панелей крыла и других аналогичных деталей с теоретическими контурами, карманами, подсечками, окнами, отверстиями;
3) Копиров, матриц, пуансонов сложной конфигурации;
4) Корпусов судовых механизмов, корпусов приборов со ступенчатыми поверхностями, компенсаторов, двигателей, приводов, коробок скоростей, крышек, втулок тонкостенных шнеков с цилиндрическим донышком, фасонных поверхностей пространственной формы (цилиндры, сферы);
5) Кронштейнов, обойм, оснований, плат, валов со ступенчатыми поверхностями;
6) Лопастей турбин;
7) Носков крыльев, центропланов, поясов, балок, лонжеронов, нервюров, окантовок, шпангоутов, панелей и других аналогичных деталей с наличием переменной малки.
Наладка механических и электромеханических устройств сверлильных, шлифовальных, электроэрозионных станков для сверления и обработки отверстий и поверхностей в деталях по 7-8 квалитетам.
455. Hаладчик станков и манипуляторов с программным управлением
6-й pазpяд
Характеристика работ. Наладка на холостом ходу и в рабочем режиме механических и электромеханических устройств многооперационных станков с программным управлением для обработки деталей, требующих перестановок и комбинированного их крепления. Наладка и регулировка обрабатывающих комплексов станков и систем станков с манипуляторами с программным управлением для обработки деталей. Наладка и регулировка промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением и оборудования участков ГАП, применяемых в технологическом, электротехническом, подъемно-транспортном и теплосиловом производствах. Выполнение сложных технических расчетов, необходимых при наладке станков и обрабатывающих комплексов станков с программным управлением.
Должен знать: конструктивные особенности универсальных, специальных приспособлений и другой оснастки для сложных станков с программным управлением, кинематические и электрические схемы обслуживаемых станков.
Требуется среднее профессиональное образование.
Примеры работ:
Наладка механических и электромеханических устройств различных токарных станков для обработки деталей:

1) Ұзындығы 1500 мм дейін кесілген бұрамасы бар біліктер;
2) Диафрагмалар, дискілер, поршеньдер, күштейтін сақиналар, сыртқы және ішкі бұрамасы, бунақты, конустық беті бар фланецтер және басқа да ірі габаритті бөлшектер;
3) Дискілер, компрессорлар мен турбиналар, турбина роторлары;
4) Шарикті мойынтіректі сақиналар, су және бу инжекторлары, көпорынды пресс-қалыптар;
5) Компрессорлар мен турбиналардың корпустары, түзеткіш және бағыттағыш аппараттар, күштейтін сақиналар, фланецтер және басқа да қисық сызықты, конустық әрі цилиндрлік беті бар ірі габаритті сақиналы және дискілі бөлшектер;
6) Тірек мойынтіректері мен кеме механизмдерінің корпустары, цилиндр блоктары, иінді және кемелік біліктер, тарақты бұрандалар, турбогенераторлардың статорлары, ескекті мұзды бұрандалардың шабақтары, күрделі кондукторлар, тежегіш шкивтер, муфталар, компрессорлар, қозғалтқыштар, жетектер, жылдамдық қораптары, қақпақтар, жұқа қабырғалы төлкелер;
7) Шарлар және шар жалғамалары, көп кіретін әр түрлі бұрама қалпақшалар, бұрамалы біліктер.
Төмендегі бөлшектерді өңдеу үшін әртүрлі фрезерлік станоктардың механикалық және электр механикалық құрылғысын баптау:
1) Күрделі геометриялық формасы, көп тесігі бар корпустық авиабұрамалар мен авиадоңғалақтардың бөлшектері;
2) Рульдің шетін тірейтін каркастар, панель қанаттары мен теориялық контурлары, қалталары, қималары, терезелері, тесіктері бар басқа да ұқсас бөлшектер;
3) Күрделі конфигурациялы көшіргіштер, матрицалар, пуансондар;
4) Кеме механизмдерінің корпустары, сатылы бетті аспаптардың корпустары, компенсаторлар, қозғалтқыштар, жетектер, жылдамдық қораптары, қақпақшалар, цилиндрлік түбі бар жұқа қабырғалы, кеңістік қалыпты беті фасонды төлкелер (цилиндрлер, сфералар);
5) Кронштейндер, құрсамалар, негіздер, платтар, сатылы беті бар төлкелер;
6) Турбина қалақтары;
7) Қанат ұштары, центрпландар, белдеулер, арқалық, лонжерондар, нервюралар, жиектемелер, шпангоуттар, панельдер және ауыспалы малкасы бар басқа да ұқсас бөлшектер.
7-8 квалитеттер бойынша бөлшектерде беті мен тесіктерді бұрғылауға және өңдеуге арналған әр түрлі бұрғылаушы, ажарлаушы, электр эрозиялық станоктардың механикалық және электр механикалық құрылғыларын баптау.
455. Бағдарламалық басқарылатын станоктар мен
манипуляторларды баптаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орын ауыстыруды және оларды құрамды бекіткенді қажет ететін бөлшектерді өңдеу үшін бағдарламалық басқарылатын көп операция жасай алатын станоктардың механикалық және электр механикалық құрылғыларын бос жүрісте және жұмыс режимінде баптау. Бөлшектерді өңдеу үшін манипуляторлық бағдарламалық басқарылатын станоктардың өңдейтін кешендерін баптау және реттеу. Бағдарламалық басқарылатын өнеркәсіптік манипуляторларды (роботтарды) және сондай-ақ технологиялық, электр техникалық, көтергіш-көлік және жылу шығару өндірістерінде қолданылатын ИАӨ учаскелерінің жабдықтарын баптау және реттеу. Станоктарды және бағдарламалық басқарылатын станоктардың өңдейтін кешендерін баптау кезінде қажетті күрделі техникалық есептеулерді орындау.
Білуге тиіс: әмбебап, арнайы құрылғылардың және бағдарламалық басқарылатын күрделі станоктарға арналған басқа да жабдықтардың конструктивтік ерекшеліктерін, қызмет көрсетілетін станоктардың кинематикалық және электрлік тәсілін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Жұмыс үлгілері.
Төмендегі бөлшектерді өңдеу үшін әр түрлі токарлық станоктардың механикалық және электр механикалық құрылғысын баптау:

1) Валов с нарезкой резьбы длиной свыше 1500 мм;
2) Гребенок, калибров резьбовых, червяков многозаходных;
3) Коробок скоростей, корпусов двигателей и судовых механизмов, сложных корпусов турбин и насосов.
Наладка механических и электромеханических устройств различных фрезерных станков для обработки деталей:
1) Корпусов двигателей и судовых механизмов, корпусов гидротурбин;
2) Корпусов коробок скоростей.
Наладка механических и электромеханических устройств различных сверлильных, шлифовальных, электроэрозионных станков для сверления и обработки отверстий и поверхностей в деталях по 6 квалитету.
456. Hаладчик станков и манипуляторов с программным управлением
7-й разряд
Характеристика работ. Наладка и регулировка на холостом ходу и в рабочем режиме многооперационных станков и роботизированных технологических комплексов станков с программным управлением для обработки деталей и сборочных единиц с разработкой программ управления станками. Наладка и регулировка гибких производственных систем (ГПСов) для обработки деталей и сборочных единиц. Диагностика, профилактика и ремонт неисправностей всех систем и узлов оборудования.
Должен знать: способы разработки управляющей программы для станков с программным управлением, конструктивные особенности станков с программным управлением, их обрабатывающих комплексов, роботизированных технологических комплексов и гибких производственных систем для обработки деталей и сборочных единиц, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, приҰмы выполнения работ по диагностике и ремонту неисправностей всех систем оборудования.
Требуется среднее профессиональное образование.
457. Hаладчик станков и манипуляторов с программным управлением
8-й разряд
Характеристика работ. Наладка и регулировка гибких производственных систем (далее - ГПС) для обработки деталей и сборочных единиц с разработкой программ управления системами и ремонт сложных узлов, агрегатов, систем.
Должен знать: способы разработки управляющей программы для гибких производственных систем (ГПСов), методы диагностики общего состояния оборудования и установления основных причин отказов узлов и систем, приемы ремонта, сборки и монтажа узлов, механизмов и устройств всех систем оборудования.
Требуется среднее профессиональное образование.
Наладчик шлифовальных станков
458. Наладчик шлифовальных станков 4-й разряд
Характеристика работ. Наладка однотипных бесцентрово-шлифовальных, круглошлифовальных, плоскошлифовальных станков для шлифования и доводки сложных деталей по 8-10 квалитетам и параметру Ra 1,25-0,32. Установление технологической последовательности и режимов обработки по технологической карте или самостоятельно. Установка деталей в универсальных и специальных приспособлениях и на столе станка с выверкой в двух плоскостях. Определение износа шлифовальных кругов по внешнему виду и чистоте обрабатываемой поверхности. Участие в ремонте станков.
Должен знать: устройство обслуживаемых однотипных шлифовальных станков и правила проверки их на точность, устройство и правила применения универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов, приборов и инструмента для автоматического измерения деталей в процессе шлифования, марки шлифовальных кругов и условия их применения в зависимости от обрабатываемых материалов, способов обработки и требуемой чистоты отделки, фирменные и заводские обозначения характеристик и данные об испытании кругов, систему допусков и посадок, степеней точности, квалитеты и параметры шероховатости.

1) Ұзындығы 1500 мм артық кесілген бұрамасы бар біліктер;
2) Тарақтар, бұрамалы калибрлер, көп кіретін бұрамдықтар;
3) Жылдамдық қораптары, қозғалтқыш пен кеме механизмдерінің корпустары, турбина мен сорғылардың күрделі корпустары.
Төмендегі бөлшектерді өңдеу үшін әр түрлі фрезерлі станоктардың механикалық және электр механикалық құрылғыларын баптау:
1) Жылдамдық қораптарының корпустары;
2) Қозғалтқыш және кеме механизмдерінің корпустары, гидротурбина корпустары.
6-квалитет бойынша бөлшектерді тесіктер мен бетті бұрғылау және өңдеу үшін әр түрлі бұрғылаушы, ажарлаушы электр эрозиялық станоктардың механикалық және электр механикалық құрылғыларын баптау.
456. Бағдарламалық басқарылатын станоктар мен манипуляторларды баптаушы 7-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Станоктарды басқару бағдарламасын әзірлеп, бөлшектер мен құрастырылған бірліктерді өңдеу үшін көп операциялы станоктарды және бағдарламалық басқарылатын станоктардың роботтандырылған технологиялық кешендерін бас жүрісте және жұмыс режимінде баптау. Бөлшектер мен құрастырылған бірліктерді өңдеу үшін икемді өндірістік жүйелерді (бұдан әрі - ИӨЖ) баптау және реттеу. Жабдықтардың барлық жүйелері мен тораптарын диагностикалау, бұзушылықтардың алдын алу және жөндеу.
Білуге тиіс: бағдарламалық басқарылатын станоктарға арналған басқару бағдарламаларын әзірлеу тәсілдерін, бөлшектер мен құрастырылған бірліктерді өңдеуге арналған бағдарламалық басқарылатын станоктардың, олардың өңдейтін кешендерінің, роботтандырылған технологиялық кешендерінің және икемді өндірістік жүйелердің конструктивтік ерекшеліктерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, жабдықтардың барлық жүйесін диагностикалау және бұзушылықтарды жөндеу бойынша жұмыстарды орындау тәсілдерін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
457. Бағдарламалық басқарылатын станоктар мен
манипуляторларды баптаушы 8-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жүйені басқару бағдарламаларын әзірлеп, бөлшектер мен құрастырылған бірліктерді өңдеу үшін икем өндірістік жүйелерді (ИӨЖ) баптау және реттеу және күрделі тораптарды, агрегаттарды, жүйелерді жөндеу.
Білуге тиіс: икем өндірістік жүйелері (ИӨЖ) үшін басқару бағдарламаларын әзірлеу, жабдықтың жалпы жағдайын диагностикалау және тораптар мен жүйелердің жүрмей қалудың негізгі себептерін белгілеу, тораптарды, механизмдерді және жабдықтардың барлық жүйелерінің құрылғыларын жөндеу, құрастыру және монтаждау тәсілдерін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Ажарлағыш станоктарды баптаушы
458. Ажарлағыш станоктарды баптаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 8-10 квалитеттері мен Ra 1,25 - 0,32 параметрлері бойынша күрделі бөлшектерді ажарлау және жетілдіру үшін бір типтік центрсіз ажарлағыш, дөңгелетіп ажарлағыш, жазықтай ажарлағыш станоктарын баптау. Технологиялық карта бойынша немесе өздігінен өңдеудің технологиялық жүйелілігін және режимін белгілеу. Екі жазықтықта салыстырып тексерумен бөлшектерді әмбебап әрі арнайы құрылғыларда және станок үстеліне орнату. Ажарлағыш шарықтастардың тозғанын сыртқы түрі мен өңделетін беттің тазалығы бойынша айқындау. Станокты жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін бір типтік аралағыш станоктардың құрылғысын және оларды дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптардың және ажарлау барысында бөлшектерді автоматты өлшеуге арналған құралдың құрылғысын, ажарлағыш шарықтастардың маркаларын және өңделетін материалға байланысты оны қолдану шарттарын, өңдеу тәсілдерін және өңдеудің қажетті тазалығын, сипаттамалардың фирмалық әрі зауыттық белгілерін және шарықтастарды сынау туралы деректерді, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, дәлдік дәрежесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.

459. Наладчик шлифовальных станков 5-й разряд
Характеристика работ. Наладка бесцентрово-шлифовальных, круглошлифовальных, плоскошлифовальных, внутришлифовальных, хонинговальных станков различных типов и станков суперфиниширования для шлифования и доводки сложных и крупных деталей по 6-7 квалитетам и параметру Ra 0,63-0,15. Установление технологической последовательности обработки и режимов шлифования. Установка деталей в приспособлениях и на столе станка с выверкой их в различных плоскостях.
Должен знать: кинематические схемы шлифовальных станков различных типов и правила проверки их на точность обработки, конструктивные особенности универсальных и специальных приспособлений, правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов, допустимые скорости вращения шлифовальных кругов в зависимости от прочности их связки.
Требуется среднее профессиональное образование.
460. Наладчик шлифовальных станков 6-й разряд
Характеристика работ. Наладка сложных, уникальных шлифовальных станков различных типов для обработки сложных деталей с большим числом шлифуемых поверхностей по 5-6 квалитетам, параметру Ra 0,32-0,04. Установка деталей в универсальных и специальных приспособлениях, требующих комбинированного крепления с выверкой их в различных плоскостях с применением контрольно-измерительных приборов и инструментов.
Должен знать: конструктивные особенности сложных уникальных шлифовальных станков различных типов и правила проверки их на точность обработки, структуру шлифовальных кругов и допустимые скорости их вращения в зависимости от прочности их связки, конструкцию приборов для автоматического измерения размеров деталей в процессе шлифования, влияние температуры на точность обработки и измерения деталей, правила определения режимов резания по справочникам и паспортам станков, основы теории резания металлов.
Требуется среднее профессиональное образование.
Насекальщик напильников, рашпилей и пил
461. Насекальщик напильников, рашпилей и пил 1-й разряд
Характеристика работ. Насечка на налаженных специальных насекальных станках драчевых напильников и рашпилей всех профилей и размеров с соблюдением последовательности обработки и режимов насечки в соответствии с технологической картой или указаниями мастера.
Должен знать: наименования и назначение важнейших частей насекальных станков, правила и приемы работы по насечке драчевых напильников и рашпилей, назначение и условия применения наиболее распространенных простых приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, профили, размеры и номера насечек.

459. Ажарлағыш станоктарды баптаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 6 - 7 квалитеттері және Ra 0,63 - 0,15 параметрі бойынша күрделі және ірі бөлшектерді ажарлау және жетілдіру үшін әр түрлі типті центрсіз ажарлағыш, дөңгелектеп ажарлағыш, жазықтай ажарлағыш, ішін ажарлағыш, жаныштағыш станоктарды және аса ажарлау станоктарын баптау. Өңдеудің және ажарлау режимінің технологиялық жүйелілігін белгілеу. Бөлшектерді құрылғыларда және станок үстелінде, әр түрлі жазықтықта салыстырып тексеріп, орнату.
Білуге тиіс: әр түрлі типті ажарлағыш станоктардың кинематикалық тәсімін және оларды өңдеу дәлдігіне тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу ережесін, ажарлағыш шарықтастардың, олардың байлам беріктігіне байланысты рұқсат етілетін айналу жылдамдығын.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
460. Ажарлағыш станоктарды баптаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 5 - 6 квалитеттері, Ra 0,32 - 0,04 параметрі бойынша ажарлайтын көп беті бар күрделі бөлшектерді өңдеу үшін әртүрлі типті күрделі, өте сирек кездесетін ажарлағыш станоктарды баптау. Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын қолдана отырып, әр түрлі жазықтықта салыстырып, құрамды бекітуді қажет ететін әмбебап әрі арнайы құрылғыларда бөлшектерді орнату.
Білуге тиіс: әр түрлі өте сирек кездесетін ажарлағыш станоктардың құрылымдық ерекшеліктерін және оларды өңдеу дәлдігіне тексеру ережесін, ажарлағыш шарықтар құрылымын және олардың байлам беріктігіне байланысты рұқсат етілетін айналу жылдамдығын, ажарлау процесінде бөлшектердің өлшемін автоматты өлшеуге арналған аспаптардың конструкциясын, температураның өңдеу дәлдігіне және бөлшекті өлшеуге әсерін, кесу режимін станоктардың анықтамалығы мен паспорттар бойынша айқындау ережесін, металдарды кесу теориясының негіздерін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Егеулерді, түрпілер мен араларды кертуші
461. Егеулерді, түрпілер мен араларды кертуші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Технологиялық картаға немесе шебердің нұсқауларына сәйкес өңдеу мен керту режимінің жүйелілігін сақтай отырып, бапталған арнайы керту станоктарында барлық пішінді және өлшемдегі драгалық егеулер мен түрпілерді керту.
Білуге тиіс: керткіш станоктардың маңызды бөліктерінің атауы мен міндетін, драгалық егеулер мен түрпілерді керту ережесін және жұмыс тәсілдерін, едәуір кең таралған қарапайым құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының міндетін және қолдану шарттарын, кертпелердің пішіндерін, өлшемдері мен нөмірлерін.

462. Насекальщик напильников, рашпилей и пил 2-й разряд
Характеристика работ. Насечка на специальных насекальных станках узких сторон драчевых (0-1 номеров насечек) напильников(плоских тупоносых и остроносых, ножовочных). Насечка нижнего зуба драчевых (0-1 номеров насечек) напильников всех профилей и размеров и ножовочных полотен. Подналадка и регулирование обслуживаемого оборудования. Смена приспособлений и инструмента и определение пригодности их к работе. Нарезка гребенками на специальных нарезных станках вспомогательной насечки надфилей всех профилей и номеров насечки.
Должен знать: устройство и принцип работы специальных насекальных станков, устройство наиболее распространенных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов, наименования и маркировку обрабатываемых металлов.
463. Насекльщик напильников, рашпилей и пил 3-й разряд
Характеристика работ. Насечка на специальных насекальных станках узких сторон личных (2-3 номеров насечек) напильников всех номеров и размеров (плоских тупоносых и остроносых, ножовочных). Насечка нижнего зуба, а также узких сторон личных (2-3 номеров насечек) напильников, узких сторон напильников для заточки пил. Насечка рашпилей всех профилей и размеров. Заточка и доводка рабочего инструмента по заданным геометрическим параметрам. Проверка и измерение геометрии насечки личных напильников с применением измерительных линеек, угломеров, шаблонов и оптических приборов. Наладка станков. Нарезка гребенками на специальных нарезных станках узкой стороны основной насечки надфилей всех размеров и номеров насечки, напильников для затачивания пил.
Должен знать: устройство и правила наладки специальных насекальных станков различных типов, устройство универсальных и специальных приспособлений, назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, основные механические свойства обрабатываемых металлов, правила заточки и установки рабочего инструмента.
464. Насекальщик напильников, рашпилей и пил 4-й разряд
Характеристика работ. Насечка на специальных насекальных станках и вручную напильников всех профилей и размеров: нижнего зуба бархатных (4-5 номеров насечек) напильников, верхнего зуба личных (2-3 номеров насечек) напильников, а также узких сторон бархатных (4-5 номеров насечек) напильников (плоских тупоносых и остроносых, ножовочных). Термообработка изготовленных напильников и надфилей. Изготовление, термообработка, заточка и доводка рабочего инструмента. Нарезка гребенками на специальных нарезных станках основной насечки надфилей всех профилей, размеров и номеров насечки.
Должен знать: конструкцию применяемых универсальных и специальных приспособлений, геометрию, правила термообработки, заточки и доводки рабочего инструмента, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов.
Обкатчик подшипников

462. Егеулерді, түрпілер мен араларды кертуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы керткіш станоктарда драгалық (0 - 1 нөмірлі кертпелер) егеулердің (жалпақ өтпейтін, өткір, пышақты) жіңішке жақтарын керту. Барлық пішінді және өлшемді драгалық егеулердің (0-1 нөмірлі кертпелер) және қолара төсемдерінің астыңғы тістерін керту. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды баптау және реттеу. Құрылғылар мен құралдарды ауыстыру уақытын және олардың жұмысқа жарамдығын айқындау. Арнайы кескіш станоктарда барлық пішінді надфильдердің қосалқы кертпелерін және кертпелердің нөмірлерін тарақтап кесу.
Білуге тиіс: арнайы керткіш станоктардың құрылғысын және жұмыс принципін, едәуір кең таралған құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, өңделетін металдың атауын және таңбалануын.
463. Егеулерді, түрпілер мен араларды кертуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы керткіш станоктарда барлық нөмірлі және өлшемді (жалпақ өтпейтін және өткір, қоларалы) жеке (2 - 3 нөмірлі кертпе) егеулердің жіңішке жақтарын керту. Араларды қайрау үшін астыңғы тісті, сондай-ақ жеке (2 - 3 нөмірлі кертпе) егеулердің жіңішке жақтарын, егеулердің жіңішке жақтарын керту. Барлық пішінді және өлшемді егеулерді керту. Берілген геометриялық параметрлер бойынша жұмыс құралын қайрау және жетілдіру. Өлшеу сызғыштарын, бұрышөлшегіштерді, шаблондар мен оптикалық аспаптарды қолдана отырып, жеке егеулердің керту геометриясын тексеру және өлшеу. Станоктарды баптау. Арнайы кескіш станоктарда барлық пішінді надфильдердің негізгі кертпелерін жіңішке жағын және кертпелердің нөмірлерін, араларды қайрауға арналған егеулерді тарақтап кесу.
Білуге тиіс: әртүрлі типті арнайы кертпе станоктарының құрылғысын және баптау ережесін, әмбебап және арнайы құралдардың құрылғыларын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін, өңделетін металдардың негізгі механикалық қасиетін, жұмыс құралын қайрау және орнату ережесін.
464. Егеулерді, түрпілер мен араларды кертуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы керткіш станоктарында және қолмен барлық пішінді және өлшемді егеулерді: мақпалды (4 - 5 нөмірлі кертпе) егеулердің астыңғы тісін, жеке (2 - 3 нөмірлі кертпе) егеулердің үстіңгі тісін, сондай-ақ мақпалды (4 - 5 нөмірлі кертпе) егеулердің (жалпақ өтпейтін және өткір, қоларалы) жұқа жақтарын керту. Дайындалған егеулер мен надфильдерді термоөңдеу. Жұмыс құралын жасау, термоөңдеу, қайрау және жетілдіру. Арнайы кескіш станоктарда барлық пішінді және өлшемді надфильдердің негізгі кертпелерін және кертпелердің нөмірлерін тарақтап кесу.
Білуге тиіс: қолданылатын әмбебап әрі арнайы құралдардың конструкциясын, жұмыс құралының геометриясын, термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын.
Мойынтіректерді домалатушы

465. Обкатчик подшипников 2-й разряд
Характеристика работ. Обкатка подшипников на вертикально-сверлильных станках или специальных установках с применением специальных приспособлений для обкатки. Подналадка и устранение неполадок в станке или установке. Определение качества обкатки при помощи контрольно-измерительных приборов или эталонов.
Должен знать: устройство и принцип работы станков или установок для обкатки подшипников, технические условия и режимы обкатки подшипников, назначение и свойства жидкостей и паст для обкатки, наименование, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
466. Обкатчик подшипников 3-й разряд
Характеристика работ. Обкатка подшипников качения газотурбинных установок. Проведение регламентных работ согласно инструкции. Подготовка установки к запуску и контроль за показаниями приборов перед запуском. Вывод установки на режим холостого хода и установление номинального заданного режима работы. Наладка установки и устранение неполадок во время работы.
Должен знать: устройство и правила наладки установки для обкатки подшипников, технические условия и режимы обкатки подшипников под нагрузкой, способы определения режима работы всех агрегатов установки по показаниям контрольно-измерительных приборов, по слуховому щупу и уровню вибрации, причины неисправности установки и методы их устранения, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Оператор автоматических и полуавтоматических линий станков
и установок
467. Оператор автоматических и полуавтоматических линий станков
и установок 2-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса обработки с пульта управления простых деталей на автоматической и полуавтоматической линии станков и установок с одним видом обработки. Загрузка заготовок в бункера и снятие готовых деталей с линии станков и установок. Наблюдение за состоянием применяемого инструмента, системами смазки и охлаждения. Проверка качества изготовления деталей специальными контрольно-измерительными инструментами.
Должен знать: принцип работы обслуживаемой автоматической и полуавтоматической линии станков и установок, наименования, назначение, устройство и условия применения наиболее распространенных приспособлений, режущего, контрольно-измерительных инструментов, наименование и маркировку обрабатываемых материалов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей.
Примеры работ:
Обработка деталей:

465. Мойынтіректерді домалатушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Домалатуға арналған арнайы құрылғыларды қолдана отырып, тік бұрғылау станоктарында немесе арнайы қондырғыларда мойынтіректерді домалату. Станок пен қондырғыларды баптау және бұзушылықтарды жою. Бақылау-өлшеу аспаптары немесе эталондардың көмегімен домалату сапасын белгілеу.
Білуге тиіс: мойынтіректерді домалатуға арналған станоктардың немесе қондырғылардың құрылғысын және жұмыс принципін, мойынтіректерді домалатудың техникалық шарттары мен режимін, домалатуға арналған сұйықтық пен пасталардың міндеті мен қасиетін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының атауын, міндетін және қолдану шарттарын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
466. Мойынтіректерді домалатушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Газ турбиналары қондырғыларының домалау мойынтіректерін өңдеу. Нұсқаулыққа сәйкес регламент жұмыстарын жүргізу. Қондырғыны іске қосуға дайындау және қосу алдында аспаптардың көрсеткішін бақылау. Қондырғыны бос жүріс режимінде орнату және жұмыстың нақты берілген режимін белгілеу. Қондырғыны баптау және жұмыс барысындағы ақаулықтарды жою.
Білуге тиіс: мойынтіректерді домалату үшін қондырғылардың құрылғысын және баптау ережесін, мойынтіректерді жүктеме бойынша өңдеудің техникалық шарттарын және режимін, қондырғының барлық агрегаттарының жұмыс режимін бақылау-өлшеу аспаптары, есту, діріл деңгейі бойынша айқындау тәсілдерін, қондырғының бұзылу себептерін және оларды жою әдістерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Станоктар мен қондырғылардың автоматты және
жартылай автоматты желілерінің операторы
467. Станоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай
автоматты желілерінің операторы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өңдеудің бір түрі бар станоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай автоматты желілерінде қарапайым бөлшектерді басқару пультінен өңдеу процесін жүргізу. Дайындамаларды бункерлерге тиеу және дайын бөлшектерді станоктар мен қондырмалар желілерінен түсіру. Қолданылатын құралдың жағдайын, майлау жүйесін және салқындау жағдайын қадағалау. Бөлшектердің дайындалу сапасын арнайы бақылау-өлшеу құралдарымен тексеру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін станоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай автоматты желілерінің жұмыс істеу принциптерін, едәуір кең таралған құрылғылардың, кескіш, бақылау-өлшеу құралдарының атауын, міндетін, құрылғысын және қолдану шарттарын, өңделетін материалдардың атауын және таңбалануын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, салқындататын және майлайтын сұйықтықтың міндеті мен қасиетін.
Жұмыс үлгілері.
Бөлшектерді:

1) Валики;
2) Втулки.
468. Оператор автоматических и полуавтоматических линий станков
и установок 3-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса обработки с пульта управления средней сложности и сложных деталей на автоматической и полуавтоматической линии станков и установок с несколькими видами обработки. Подналадка отдельных механизмов автоматической и полуавтоматической линии и агрегатных станков в процессе работы.
Должен знать: устройство обслуживаемой автоматической и полуавтоматической линии станков и установок и правила подналадки ее механизмов, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, основные механические свойства обрабатываемых материалов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
Обработка деталей:
1) Муфты;
2) Поршни;
3) Шатуны;
4) Шкивы.
469. Оператор автоматических и полуавтоматических линий станков
и установок 4-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса обработки с пульта управления сложных и крупногабаритных деталей на автоматических и полуавтоматических линиях станков и установок с несколькими видами обработки. Обеспечение бесперебойной работы автоматической линии, подналадка оборудования и механизмов автоматической и полуавтоматической линии с различными видами управления и агрегатных станков в процессе работы.
Должен знать: устройство, принципиальные схемы оборудования и взаимодействие механизмов автоматических и полуавтоматических линий и правила их подналадки, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
Обработка деталей:
1) Блоки цилиндров автомобилей;
2) Валы распределительные и коленчатые автомобилей;
3) Картеры коробок перемены передач.
Оператор металлорежущих станков - автоматов
470. Оператор металлорежущих станков – автоматов 2-й разряд
Характеристика работ. Обработка деталей по 11 квалитету или параметру Rа20 на одношпиндельных, отрезных, винтонарезных, шлиценарезных, шурупонарезных, гайконарезных, прорезных и других автоматах с одновременным обслуживанием группы однотипных станков. Обработка простых деталей с числом переходов до 6 на налаженных многошпиндельных автоматах. Заправка материала в станок или загрузка бункера. Наблюдение за состоянием режущего инструмента, системой смазки и охлаждения. Проверка изготовленных деталей контрольно-измерительными инструментами.
Должен знать: устройство и принцип работы одношпиндельных автоматов, наименования, назначения, устройство и условия применения наиболее распространенных приспособлений, режущего и контрольно-измерительных инструментов, наименование и маркировку обрабатываемых материалов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей.

1) Біліктерді;
2) Төлкелерді өңдеу.
468. Станоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай
автоматты желілерінің операторы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өңдеудің екі түрі бар станоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай автоматты желілерінде күрделілігі орташа және күрделі бөлшектерді басқару пультінен өңдеу процесін жүргізу. Жұмыс процесінде автоматты және жартылай автоматты желілер мен агрегаттық станоктардың жекелеген механизмдерін баптау.
Білуге тиіс: станоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай автоматты желілерінің құрылғысын және олардың механизмдерін баптау ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану шарттарын, өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиеттерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
Мына бөлшектерді өңдеу:
1) Муфталар;
2) Поршеньдер;
3) Шатундар;
4) Шкивтер.
469. Станоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай
автоматты желілерінің операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өңдеудің бірнеше түрі бар станоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай автоматты желілерінде күрделі және ірі габаритті бөлшектерді басқару пультінен өңдеу процесін жүргізу. Автоматтық желілердің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету, жұмыс процесінде әртүрлі басқарылатын автоматты және жартылай автоматты желілер мен агрегаттық станоктардың жабдықтары мен механизмдерін баптау.
Білуге тиіс: жабдықтардың құрылғысын және принципті тәсімін, автоматты және жартылай автоматты желілер механизмдерінің өзара әрекетін және оларды баптау ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, шақтамалар мен қондырғылар жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
Мына бөлшектерді өңдеу:
1) Автомобиль цилиндрінің блоктары;
2) Автомобильдің таратқыш және иінді біліктері;
3) Алмасу берілісі қораптарының картерлері.
Металл кесетін станок-автоматтардың операторы
470. Металл кесетін станок-автоматтардың операторы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір типті станоктарға бір уақытта қызмет көрсете отырып, бір шпиндельді, кескіш, бұранда кескіш, оймакілтек кескіш, бұрандалы шеге кескіш, гайка кескіш, тескіш және басқа автоматтарда, бөлшектерді 11 квалитет немесе Ra 20 параметрі бойынша өңдеу. бапталған Көп шпиндельді автоматтарда қарапайым бөлшектерді саны 6 дейінгі аралықта өңдеу. Материалды станокқа құю немесе бункерге тиеу. Кескіш құралдың жағдайын, майлау және салқындату жүйесін қадағалау. Дайындалған бөлшектерді бақылау-өлшеу құралдарымен тексеру.
Білуге тиіс: бір шпинделді автоматтардың құрылғысын және жұмыс істеу принципін, едәуір кең таралған құрылғылардың кескіш және бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын және қолдану ережесін, өңделетін материалдардың атауын және таңбалануын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, салқындататын және майлатын сұйықтықтың міндеті мен қасиеттерін.

471. Оператор металлорежущих станков – автоматов 3-й разряд
Характеристика работ. Обработка различной сложности деталей с числом переходов свыше 6 и сложных деталей с числом переходов до 6 на многошпиндельных автоматах с одновременным их обслуживанием и подналадкой, а также на одношпиндельных автоматах с самостоятельной подналадкой их при обработке деталей по 8-10 квалитетам или параметру шероховатости Ra 10.
Должен знать: устройство и принцип работы обслуживаемых многошпиндельных автоматов и правила подналадки автоматов, правила пользования приспособлениями для подналадки одношпиндельных автоматов, основы геометрии и правила заточки, установки универсального и специального режущего инструмента, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, основные механические свойства обрабатываемых материалов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
472. Оператор металлорежущих станков – автоматов 4-й разряд
Характеристика работ. Обработка сложных деталей с числом переходов свыше 6 на многошпиндельных автоматах с одновременным обслуживанием и подналадкой их, а также на одношпиндельных автоматах с самостоятельной наладкой их при обработке деталей по 6-7 квалитетам или параметру шероховатости Ra 5-2,5 без нарезания резьбы.
Должен знать: устройство и кинематические схемы автоматов различных конструкций, правила применения инструмента и приспособлений для подналадки и наладки автоматов, геометрию, правила термообработки, заточки, доводки и установки универсального и специального режущего инструмента, оснащенного пластинками из твердых сплавов или керамическими, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Оператор станков с программным управлением
473. Оператор станков с программным управлением 2-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса обработки с пульта управления простых деталей по 12-14 квалитетам на налаженных станках с программным управлением с одним видом обработки. Установка и съем деталей после обработки. Наблюдение за работой систем обслуживаемых станков по показаниям цифровых табло и сигнальных ламп. Проверка качества обработки деталей контрольно-измерительными инструментами и визуально. Подналадка отдельных простых и средней сложности узлов и механизмов под руководством оператора более высокой квалификации.
Должен знать: принцип работы обслуживаемых станков с программным управлением, правила управления обслуживаемого оборудования, наименование, назначение, устройство и условия применения наиболее распространенных приспособлений, режущего, контрольно-измерительных инструментов, признаки затупления режущего инструмента, наименование, маркировку и основные механические свойства обрабатываемых материалов, основы гидравлики, механики и электротехники в пределах выполняемой работы, условную сигнализацию, применяемую на рабочем месте, назначение условных знаков на панели управления станком, правила установки перфолент в считывающее устройство, способы возврата программоносителя к первому кадру, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей, правила чтения чертежей обрабатываемых деталей.
Примеры работ:

471. Металл кесетін станок-автоматтардың операторы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көп шпиндельді автоматтарда, оларға бір уақытта қызмет көрсете отырып және баптаумен күрделілігі әртүрлі бөлшектерді саны 6 артық аралықта және күрделі бөлшектерді саны 6 дейінгі аралықта, сондай-ақ 8-10 квалитеттері немесе Ra 10 кедір-бұдырлық параметрлер бойынша бөлшектерді өңдеу кезінде бір шпиндельді автоматтарда, оларды өздігінен баптап, өңдеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін көп шпиндельді автоматтардың құрылғысын және жұмыс істеу принципін және автоматтарды баптау ережесін, бір шпиндельді автоматтарды баптау үшін құрылғыларды қолдану ережесін, әмбебап және арнайы кескіш құралдың геометриясы негіздерін және қайрау, орнату ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану шарттарын, өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиетін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
472. Металл кесетін станок-автоматтардың операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көп шпиндельді автоматтарда, оларға бір уақытта қызмет көрсете отырып және баптаумен күрделі бөлшектерді саны 6 артық аралықта және күрделі бөлшектерді саны 6 дейінгі аралықта, сондай-ақ 6-7 квалитеттері немесе Ra 5-2,5 кедір-бұдырлық параметрлер бойынша бұраманы кеспей, бөлшектерді өңдеу кезінде бір шпиндельді автоматтарда, оларды өздігінен баптап, өңдеу.
Білуге тиіс: әртүрлі конструкциялы автоматтардың құрылғысын және кинематикалық тәсімін, автоматтарды баптау және қайта баптау үшін құралдар мен құрылғыларды қолдану ережесін, қатты немесе керамикалық қорытпалардан жасалған пластинкалармен жарақталған әмбебап және арнайы құралдардың геометриясын, термоөңдеу, қайрау, жетілдіру және орнату ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Бағдарламалық басқарылатын станоктардың операторы
473. Бағдарламалық басқарылатын станоктардың операторы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір өңдеу түрі бар бағдарламалық басқарылатын бапталған станоктарда 12-14 квалитет бойынша қарапайым бөлшектерді басқару пультінен өңдеу процесін жүргізу. Бөлшектерді орнату және өңдеуден кейін түсіру. Сандық табло мен сигналды лампалардың көрсеткіші бойынша қызмет көрсетілетін станоктар жүйесінің жұмысын қадағалау. Бөлшектерді өңдеу сапасын бақылау-өлшеу құрылдары мен көзбен шолып тексеру. Жоғары білікті оператордың басшылығымен жекелеген қарапайым және күрделілігі орташа тораптар мен механизмдерді қайта баптау.
Білуге тиіс: бағдарламалық басқарылатын қызмет көрсетілетін станоктардың жұмыс істеу принципін, қызмет көрсетілетін жабдықты басқару ережесін, едәуір кең таралған құрылғылардың, кескіш, бақылау-өлшеу құралдарының атауын, міндетін, құрылғысын және қолдану ережесін, кескіш құралдың мұқалу белгілерін, өңделетін материалдардың атауын, таңбалануын және негізгі механикалық қасиетін, орындалатын жұмыс көлемінде гидравлика, механика және электр техника негіздерін, жұмыс орнында қолданылатын шартты сигналды, станокты басқару панеліндегі шартты белгілердің міндетін, перфоленталарды салыстырып оқитын құрылғыларға орнату ережесін, бағдарлама тасушыны бірінші кадрға қайтару тәсілдерін, шақтамалар мен қондырмалар жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, салқындататын және майлайтын сұйықтықтың міндеті мен қасиеттерін, өңделетін бөлшектердің сызбаларын оқу ережесін.
Жұмыс үлгілері.

1) Валы, рессоры, поршни, специальные крепежные детали, болты шлицевые и другие центровые детали с кривошипными коническими и цилиндрическими поверхностями - обработка наружного контура на двух координатных токарных станках;
2) Винты, втулки цилиндрические, гайки, упоры, фланцы, кольца, ручки - токарная обработка;
3) Втулки ступенчатые с цилиндрическими, коническими, сферическими поверхностями - обработка на токарных станках;
4) Кронштейны, фитинги, коробки, крышки, кожухи, муфты, фланцы фасонные и другие аналогичные детали со стыковыми и опорными плоскостями, расположенными под разными углами, с ребрами и отверстиями для крепления - фрезерование наружного и внутреннего контура, ребер по торцу на трех координатных станках;
5) Отверстия сквозные и глухие диаметром до 24 мм - сверление, цекование, зенкование, нарезание резьбы;
6) Трубы - вырубка прямоугольных и круглых окон;
7) Шпангоуты, полукольца, фланцы и другие аналогичные детали средних и крупных габаритов из прессованных профилей, горячештампованных заготовок незамкнутого или кольцевого контура из различных металлов- сверление, растачивание, цекование, зенкование сквозных и глухих отверстий, имеющих координаты.
474. Оператор станков с программным управлением 3-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса обработки с пульта управления средней сложности и сложных деталей по 8-11 квалитетам с большим числом переходов на станках с программным управлением и применением трех и более режущих инструментов. Контроль выхода инструмента в исходную точку и его корректировка. Замена блоков с инструментом. Контроль обработки поверхности деталей контрольно-измерительными приборами и инструментами. Устранение мелких неполадок в работе инструмента и приспособлений. Подналадка отдельных простых и средней сложности узлов и механизмов в процессе работы.
Должен знать: устройство отдельных узлов обслуживаемых станков с программным управлением и особенности их работы, работу станка в автоматическом режиме и в режиме ручного управления, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, конструкцию приспособлений для установки и крепления деталей на станках с программным управлением, системы программного управления станками, технологический процесс обработки деталей, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, организацию работ при многостаночном обслуживании станков с программным управлением, правила чтения чертежей обрабатываемых деталей и программы по распечатке, начало работы с различного основного кадра, причины возникновения неисправностей станков с программным управлением и способы их предупреждения.
Примеры работ:

1) Біліктер, рессорлар, поршеньдер, арнайы бекіткіш бөлшектер, оймакілтекті болттар және қосиінді конустық және цилиндрлік беті бар басқа да орталық бөлшектер-екі координатты токарлық станоктарда сыртқы контурды өңдеу;
2) Бұрандалар, цилиндрлік төлкелер, гайкалар, тіректер, фланецтер, сақиналар, тұтқалар – токарлық өңдеу;
3) Цилиндрлік, конустық, сфералық беті бар сатылы төлкелер-токарлық станоктарда өңдеу;
4) Кронштейндер, фитингтер, қақпалар, қаптар, муфталар, фасонды фланецтер және әртүрлі жазықтықта орналасқан түйіспелі және тіректі жазықтықтары бар, бекіту үшін қабырғалары мен тесіктері бар басқа да ұқсас бөлшектер-үш координатты станоктарда сыртқы және ішкі контурды, шетжақтары бойынша қабырғаларды фрезерлеу;
5) Диаметрі 20 мм дейін тура және бітеу тесіктер – бұрғылау, ұңжоңғылау, үңгіштеу, бұрамаларды кесу;
6) Құбырлар – тікбұрышты және дөңгелек терезелерді шабу;
7) Шпангоуттар, жартылай сақиналар, фланецтер және әр түрлі металдан жасалған престелген пішіндерден, тұйықталмаған немесе сақиналы контурдың ыстықтай штампыланған дайындамаларынан жасалған орташа және ірі габаритті басқа да ұқсас-координаттары бар тура және бітеу тесіктерді бұрғылау, қашап өңдеу, ұңжоңғылау, үңгіштеу.
474. Бағдарламалық басқарылатын станоктардың операторы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бағдарламалық басқарылатын станоктарда және үш әрі одан көп кескіш құралдарды қолдана отырып, үлкен аралықта 8-11 квалитеттер бойынша күрделілігі орташа бөлшектерді басқару пультінен өңдеу процесін жүргізу. Құралдың бастапқы нүктеге шығуын бақылау және оны түзеу. Блоктарды құралымен ауыстыру. Бөлшектер бетінің өңделуін бақылау-өлшеу аспаптарымен және құралдарымен бақылау. Құрал мен құрылғылардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою. Жұмыс процесінде жекелеген қарапайым және күрделілігі орташа тораптар мен механизмдерді қайта баптау.
Білуге тиіс: бағдарламалық басқарылатын қызмет көрсетілетін станоктардың жекелеген тораптарының құрылғысын және оралдың жұмыстарының ерекшеліктерін, станоктың автоматтық режимдегі және қолмен басқару режиміндегі жұмысын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану шарттарын, бағдарламалық басқарылатын станоктарда бөлшектерді орнату және бекіту үшін құрылғылардың конструкциясын, станоктарды бағдарламалық басқару жүйесін, бөлшектерді өңдеудің технологиялық процессін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, бағдарламалық басқарылатын станоктарға көп станокты қызмет көрсету кезіндегі жұмыстарды ұйымдастыру, өңделетін бөлшектердің сызбалары мен бағдарламаларды басылмасы бойынша оқу ережесін, жұмысты әртүрлі негізгі кадрлардан бастауды, бағдарламалық басқарылатын станоктарда бұзушылықтардың туындау себептерін және оларды ескерту тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Втулки, валы, штоки, поршни, ступицы гребных винтов, шатуны, кольца, лабиринты, шестерни, подшипники и другие аналогичные центровые детали со ступенчатыми цилиндрическими поверхностями, канавками и выточками - токарная обработка наружного контура;
2) Корпусы, вкладыши, подшипники, крышки подшипников, обтекатели и кронштейны гребных винтов, кулачки распределительных валов, штампы и пресс-формы сложной конфигурации, лопатки паровых и газовых турбин с переменным профилем, матрицы - фрезерование и нарезание резьбы;
3) Корпусы компрессора и редуктора, крышки насосов редукторов, разделительных корпусов, упор, коробок приводов и агрегатов и другие средние и крупногабаритные корпусные детали - обработка торцовых поверхностей, гладких и ступенчатых отверстий и плоскостей;
4) Отверстия сквозные и глухие диаметром свыше 24 мм - сверление, рассверливание, развертывание, нарезание резьбы;
5) Рычаги, качалки, кронштейны, рамки и другие сложнопространственные детали - обработка наружных и внутренних контуров на трех координатных токарных станках;
6) Стаканы со сложными выточками, глухим дном и фасонными поверхностями и с отверстиями, изготовленные из пруткового материала, отливок и штамповок - обработка наружного и внутреннего контура на токарно-револьверных станках;
7) Шкивы, шестерни, маховики, кольца, втулки, диски, колеса зубчатые, стаканы - обработка на карусельных станках.
475. Оператор станков с программным управлением 4-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса обработки с пульта управления сложных деталей по 7-10 квалитетам на станках с программным управлением. Обслуживание многоцелевых станков с числовым программным управлением (далее - ЧПУ) и манипуляторов (роботов)для механической подачи заготовок на рабочее место. Управление группой станков с программным управлением. Установка инструмента в инструментальные блоки. Подбор и установка инструментальных блоков с заменой и юстировкой инструмента. Подналадка узлов и механизмов в процессе работы.
Должен знать: устройство, принципиальные схемы оборудования и взаимодействие механизмов станков с программным управлением, правила их подналадки, корректировку режимов резания по результатам работы станка, основы электротехники, электроники, механики, гидравлики, автоматики в пределах выполняемой работы, кинематические схемы обслуживаемых станков, организацию работ при многостаночном обслуживании станков с программным управлением, устройство и правила пользования контрольно-измерительными инструментами и приборами, основные способы подготовки программы, код и правила чтения программы по распечатке и перфоленте, определение неисправности в станках и системе управления, способы установки инструмента в инструментальные блоки, способы установки приспособлений и их регулировки, приемы, обеспечивающие заданную точность изготовления деталей, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, правила чтения чертежей обрабатываемых деталей.
Примеры работ:

1) Төлкелер, біліктер, штоктар, поршеньдер, тарақты бұрандалардың күпшектері, шатундар, сақиналар, лабиринттер, тістегершіктер, мойынтіректер және сатылы цилиндрлік беті бар, бунақты және жонылған басқа да ұқсас орталық бөлшектер – сыртқы контурды токарлық өңдеу;
2) Корпустар, ішпектер, мойынтіректер, мойынтірек қақпақтары, тарақты бұрандалардың айналдыра ағызушылары мен кронштейндері, таратқыш біліктердің жұдырықшалары, күрделі конфигурациялы штампылар мен пресс-қалыптар, ауыспалы пішінді бу және газ турбиналардың қалақтары; матрицалар - фрезерлеу және бұрамаларды кесу;
3) Компрессорлар мен редукторлардың корпустары, редуктор сорғыларының қақпалары, бөлгіш корпустар, тіректер, жетектер мен агрегаттардың қораптары және басқа да орташа әрі ірі габаритті корпустық бөлшектер – шетжақ беттерді, тегіс және сатылы тесіктер мен жазықтықтарды өңдеу;
4) Диаметрі 24 мм артық тура және бітеу тесіктер – бұрғылау, бұрғылап кеңіту, бұраманы бұрап босату, кесу;
5) Рычагтар, тербелмелер, кронштейндер, рамалар және басқа да күрделі кеңістіктегі бөлшектер – үш координатты токарлық станоктарда сыртқы және ішкі контурларды өңдеу;
6) Шыбықты материалдардан, құймалар мен штампылардан жасалған қыры күрделі, бітеу түбі және фасонды беті және тесігі бар стакандар-токарлық-револьверлік станоктарда сыртқы және ішкі контурын өңдеу;
7) Шкивтер, тістегершіктер, маховиктер, сақиналар, төлкелер, дискілер, тісті доңғалақтар, стакандар – айналмалы станоктарда өңдеу.
475. Бағдарламалық басқарылатын станоктардың операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бағдарламалық басқарылатын станоктарда 7-10 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектерді басқару пультінен өңдеу процесін жүргізу. Дайындамаларды жұмыс орындарына механикалық беру үшін сандық бағдарламалық басқарылатын (бұдан әрі - СББ) көп мақсатты станоктарға және манипуляторларға (роботтарға) қызмет көрсету. Бағдарламалық басқарылатын бір топ станоктарды басқару. Құралдарды аспапты блоктарға орнату. Құралды ауыстыра және түзете отырып, аспапты блоктарды іріктеу және орнату. Жұмыс процесінде тораптар мен механизмдерді қайта баптау.
Білуге тиіс: бағдарламалық басқарылатын станок жабдықтарының құрылғысын, принциптік тәсімін және механизмдерінің өзара әрекеттесуін, оларды баптау ережесін, станок жұмысының нәтижесі бойынша кесу режимін түзеу, орындалатын жұмыс көлемінде электротехниканың, электрониканың, механиканың, гидравликаның, автоматиканың негіздерін, қызмет көрсетілетін станоктың кинематикалық тәсімін, бағдарламалық басқарылатын станоктарға көп станокты қызмет көрсету кезінде жұмыстарды ұйымдастыру, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын және пайдалану ережесін, бағдарламаларды әзірлеудің негізгі тәсілдерін, бағдарламаның кодын және басылмасы мен перфолента арқылы оқу ережесін, станоктарда және басқару жүйесінде бұзушылықтарды айқындау, құралды аспапты блоктарға орнату тәсілдерін, құрылғыларды орнату және оларды реттеу тәсілдерін, бөлшектерді дайындаудың берілген ділдігін қамтамасыз ету тәсілдерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, өңделетін бөлшектердің сызбаларын оқу ережесін.
Жұмыс үлгілері.

1) Валы с нарезкой резьбы длиной до 1500 мм-токарная обработка;
2) Детали корпусные авиавинтов и авиаколес со сложной геометрической формой, с большим числом отверстий - фрезерование фасонного контура, сверление, зенкерование, растачивание;
3) Диафрагмы, диски, поршни, силовые кольца, фланцы и другие крупногабаритные детали - токарная обработка;
4) Диски компрессоров и турбин - обработка с двух сторон за две операции;
5) Каркасы оперения законцовок рулей, панели крыла и другие аналогичные детали с теоретическими контурами, карманами, подсечками, окнами, отверстиями - фрезерная обработка;
6) Кольца шарикоподшипников, инжекторы водяные и паровые, пресс-формы многоместные - токарная обработка;
7) Копиры, матрицы, пуансоны конфигурации - фрезерование;
8) Корпусы компрессоров и турбин, спрямляющие и направляющие аппараты, силовые кольца и фланцы и другие крупногабаритные кольцевые и дисковые детали с криволинейными коническими, цилиндрическими поверхностями - токарная обработка по наружному и внутреннему контуру);
9) Корпусы опорных подшипников, блоки цилиндров, валы коленчатые и судовые, винты гребные, статоры турбогенераторов, спицы гребных ледовых винтов, пресс-формы, кондуктора сложные, шкивы тормозные, муфты - обработка на расточных станках;
10) Корпусы судовых механизмов, компенсаторов, двигателей, приводов, коробок скоростей, гидроприводов, крышки, втулки тонкостенные - обработка на токарных и фрезерных станках;
11) Носки крыла, центроплана, пояса, балки, лонжероны, нервюры, окантовки, шпангоуты, панели и другие аналогичные детали с наличием переменной малки - фрезерование наружного и внутреннего контура с двух сторон;
12) Цилиндры паровых турбин, патрубки паровых турбин, доски трубные, каркасы и другие детали - сверление, развертывание и нарезание резьбы;
13) Шары и шаровые соединения, головки разные с многозаходной резьбой, валы с резьбой - токарная обработка.
476. Оператор станков с программным управлением 5-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса обработки с пульта управления сложных деталей с большим числом переходов, требующих перестановок деталей и комбинированного крепления их по 6-7 квалитетам на станках с программным управлением. Обработка пробных деталей после наладки.
Должен знать: устройство и кинематические схемы различных станков с программным управлением и правила их наладки, правила настройки и регулировки контрольно-измерительных инструментов и приборов, способы установки и выверки деталей, основы теории резания металлов в пределах выполняемой работы, правила определения режимов резания по справочникам и паспорту станка, принципы калибровки сложных профилей, правила чтения чертежей обрабатываемых деталей.
Требуется среднее профессиональное образование.
Примеры работ:

1) Бұрама ойығының ұзындығы 1500 мм дейін біліктер – токарлық өңдеу;
2) Күрделі геометриялық пішінді, үлкен тесігі бар авиабұрандалар мен авиадоңғалақтардың корпустық бөлшектері – фасонды корпусты фрезерлеу, бұрғылау, үңгуіштеу, қашап өңдеу;
3) Диафрагмалар, дискілер, поршеньдер, күштейтін сақиналар, фланецтер және басқа да ірі габаритті бөлшектер – токарлық өңдеу;
4) Компрессорлар мен турбиналардың дискілері – екі операцияда екі жақтан өңдеу;
5) Рульдің шетін тірейтін каркастар, панель қанаттары және басқа да ұқсас бөлшектер – фрезерлік өңдеу;
6) Мойынтірек сақиналары, су мен бу инжекторлары, көп орынды пресс-қалыптар – токарлық өңдеу;
7) Көшіргіштер, матрицалар, конфигурация пуансондары – фрезерлеу;
8) Компрессорлар мен турбиналар корпустары, тіктеуші және бағыттаушы аппараттар, күштейтін сақиналар мен фланецтер және қисық сызықты конустық, цилиндрлік беті бар басқа да ірі габаритті сақиналы және дискілі бөлшектер – сыртқы және ішкі контуры бойынша токарлық өңдеу;
9) Тірек мойынтіректерінің корпустары, цилиндр блоктары, иінді және кемелік біліктер, тарақты бұрандалар, турбогенераторлардың статорлары, тарақты мұзды бұрандалардың спицалары, пресс-қалыптар, күрделі кондукторлар, тежегіш шкивтері, муфталар – қашап өңдеу станоктарында өңдеу;
10) Кеме механизмдерінің корпустары, компенсаторлар, қозғалтқыштар, жетектер, жылдамдық қораптары, гидрожетектер, қақпалар, жұқа қабырғалы төлкелер – токарлық және фрезерлік станоктарда өңдеу;
11) Қанат ұштары, центрпландар, белдеулер, лонжерондар, нервюралар, жиектемелер, шпангоуттар, панельдер және ауыспалы малкасы бар басқа да ұқсас бөлшектер – ішкі және сыртқы контурды екі жақтан фрезерлеу;
12) Бу турбиналарының цилиндрлері, бу турбиналарының келтеқұбырлары, құбыр тақтайлары, каркастар және басқа бөлшектер-бұрғылау, бұрамаларды бұрап босату және кесу;
13) Шарлар және шар бірікпелері, көп кіретін бұрамасы бар әр түрлі қалпақшалар, бұрамасы бар біліктер – токарлық өңдеу.
476. Бағдарламалық басқарылатын станоктардың операторы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бағдарламалық басқарылатын станоктарда бөлшектердің орын ауыстыруын және 6-7 квалитеттер бойынша олардың құрамды бекітілуін қажет ететін, көп аралықта, күрделі бөлшектерді басқару пультінен өңдеу процесін жүргізу. Баптаудан кейін сынамалы бөлшектерді өңдеу.
Білуге тиіс: бағдарламалық басқарылатын әртүрлі станоктардың құрылғысын және кинематикалық тәсімін және оларды баптау ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу ережесін, бөлшектерді орнату және салыстырып тексеру тәсілдерін, орындалатын жұмыс шегінде металдарды кесу теориясының негіздерін, кесу режимдерін станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша айқындау ережесін, күрделі пішіндерді калибрлеу принциптерін, өңделген бөлшектердің сызбаларын оқу ережесін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Жұмыс үлгілері.

1) Валы с нарезкой резьбы длиной свыше 1500 мм - токарная обработка);
2) Гребенки, калибры резьбовые, червяки многозаходные - токарная обработка;
3) Коробки скоростей, корпуса двигателей и судовых механизмов - обработка на токарных и фрезерных станках;
4) Отверстия глубокие - сверление и нарезание резьбы на расточных станках.
Оператор ультразвуковых установок
477. Оператор ультразвуковых установок 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ультpазвуковая очистка в специальных ваннах и на установках пpостых малогабаpитных деталей и изделий от окалины, коppозии, шлаков и пpотивокоppозионного покpытия с пpименением моющих pаствоpов. Ультpазвуковая обpаботка на налаженных станках цилиндpических и фасонных отвеpстий по 12-14 квалитетам и удаление из деталей и изделий сломанного инстpумента (метчиков, свеpл).
Должен знать: устpойство ванн и пpинцип pаботы однотипных ультpазвуковых генеpатоpов и станков, основы электpотехники и химии в пpеделах выполняемой pаботы, пpавила поддеpжания установленного pежима pаботы генеpатоpа, наименование и назначение пpименяемых моющих pаствоpов, наименование, назначение и пpавила пpименения наиболее pаспpостpаненных специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
478. Оператор ультразвуковых установок 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ультpазвуковая очистка в специальных ваннах и на установках сложных кpупногабаpитных деталей и изделий, обезжиpивание тpуб, деталей и изделий. Пpиготовление обезжиpивающего pаствоpа опpеделенной консистенции. Ультpазвуковая обpаботка повеpхностей фасонных полостей и отвеpстий по 8-11 квалитетам с установлением последовательности пеpеходов и pежимов обpаботки по технологической каpте или указанию мастеpа (наладчика) и с использованием несложной унивеpсальной и специальной оснастки для установки и вывеpки обpабатываемых изделий и электpода-инстpумента. Свеpление входной pаспушки волок из алмазов и свеpхтвеpдых матеpиалов одного типа.
Должен знать: устpойство однотипных ультpазвуковых станков и установок, устpойство и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, основы электpотехники и химии в пpеделах выполняемой pаботы, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, пpоцесс обезжиpивания.
479. Оператор ультразвуковых установок 4-й pазpяд

1) Бұрама ойығының ұзындығы 1500 мм артық біліктер – токарлық өңдеу;
2) Тарақтар, бұрамалы калибрлер, көп кіретін бұрамдықтар-токарлық өңдеу;
3) Жылдамдық қораптары, қозғалтқыш және кеме механизмдерінің корпустары – токарлық және фрезерлік станоктарды өңдеу;
4) Терең тесіктер – бұрғылау және қашап өңдеу станоктарда бұрамаларды кесу.
Ультрадыбысты қондырғылардың операторы
477. Ультрадыбысты қондырғылардың операторы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы ванналарда және қарапайым шағын габаритті қондырғыларда бөлшектер мен бұйымдарды қабыршақтан, коррозиядан, қождардан және коррозияға қарсы қаптаудан жуғыш ерітінділерді қолдана отырып, ультрадыбысты тазалау. Бапталған станоктарда цилиндрлік және фасонды тесіктерді 12-14 квалитеттер бойынша ультрадыбысты тазалау және бөлшектер мен бұйымдардан сынған құралды (бұрандаойғыштарды, бұрғыларды) жою.
Білуге тиіс: ванналардың құрылғыларын және біт типтік ультрадыбысты генераторлар мен станоктардың жұмыс істеу принциптерін, орындалатын жұмыс көлемінде электр техника мен химияның негіздерін, генераторлардың белгіленген жұмыс режимін ұстану ережесін, қолданылатын жуғыш ерітінділердің атауы мен міндетін, едәуір кең таралған арнайы құрылғылардың атауын, міндетін және ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлері.
478. Ультрадыбысты қондырғылардың операторы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы ванналар мен қондырғыларда күрделі ірі габаритті бөлшектер мен бұйымдарды ультрадыбыстық тазалау, құбырларды, бөлшектер мен бұйымдарды майсыздандыру. Белгілі консистенцияда және майсыздандыру ерітіндісін даярлау. Өңделетін бұйымдар мен электрод-құралды орнату және салыстырып тексеру үшін технологиялық карта немесе шебердің (баптаушының) нұсқасы бойынша өңдеудің аралық жүйелілігін әрі режимін белгілей отырып және күрделі емес әмбебап және арнайы жарақтарды пайдалана отырып, 8-11 квалитеттер бойынша фасонды жазықтықтың беті мен тесікті ультрадыбысты өңдеу. Алмастан және бір типті аса қатты материалдардан жасалған талшықтардың кіретін қопсымаларын бұрғылау.
Білуге тиіс: бір типтік ультрадыбысты станоктар мен қондырғылардың құрылғысын, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың құрылғысын және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін, орындалатын жұмыс шегінде электр техника мен химияның негіздерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдыр квалитеттері мен параметрлерін, майсыздандыру процесін.
479. Ультрадыбысты қондырғылардың операторы 4-разряд

Хаpактеpистика pабот. Ультpазвуковая обpаботка повеpхностей полостей и отвеpстий прецизионных деталей по 7-10 квалитетам на однотипных станках и установках с вывеpкой обpабатываемых деталей и электpодов-инстpументов. Свеpление кооpдиниpованных отвеpстий пpи вpащении изделий или инстpумента с пpименением откоса или пpокачки абpазивных суспензий. Hаладка однотипных станков, установок и генеpатоpов по технологической и инстpукционной каpте и паспоpту станка. Пpовеpка и pегулиpование амплитуды колебаний иголок пpомывочного еpша методом измеpений под микpоскопом с точностью до 1...2 мкм. Ультpазвуковая очистка в специальных ваннах и установках сложных деталей, а также микpодеталей. Свеpление входной pаспушки и смазочного конуса волок из алмазов и свеpхтвеpдых матеpиалов всех типов.
Должен знать: устpойство, кинематические схемы, пpавила наладки и пpовеpки на точность обслуживаемых однотипных станков и установок, констpуктивные особенности и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, условия пpименения микpонной сетки пpи измеpении микpоскопом, кpисталлогpафию монокpисталлов в объҰме выполняемых pабот, пpавила установки и вывеpки деталей и инстpументов с использованием унивеpсальной и специальной оснастки, методы pасчета pазмеpов электpодов-инстpументов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
480. Оператор ультразвуковых установок 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ультpазвуковая обpаботка кpуглых, фасонных, многогpанных и ступенчатых отвеpстий, наpужных и внутpенних сложных кpиволинейных повеpхностей деталей по 6-7 квалитетам на станках pазличных типов. Свеpление кооpдиниpованных отвеpстий на большую глубину с двух стоpон до совпадения пpи вpащении изделий или инстpумента с пpименением откоса или пpокачки абpазивных суспензий. Hаладка станков и установок pазличных типов. Ультpазвуковая очистка сложных деталей с тpуднодоступными для очистки местами, тpебующих пpименения и изготовления специальных пpиспособлений, и шлифовка углублений. Свеpление pабочего и обpатного конусов, калибpующей зоны и выходной pаспушки волок из алмазов и свеpхтвеpдых матеpиалов всех типов.
Должен знать: констpуктивные особенности, кинематические схемы и способы наладки и пpовеpки на точность обслуживаемых станков и установок pазличных типов, способы установки, кpепления и вывеpки сложных деталей, пpавила наладки и pегулиpования контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, пpавила выбоpа абpазивных матеpиалов в зависимости от маpки обpабатываемого матеpиала.

Жұмыс сипаттамасы. Бір типтік станоктар мен қондырғыларда өңделетін бөлшектер мен электрод құралдарды салыстырып тексере отырып, 7-10 квалитеттер бойынша прецизиялы бөлшектердің жолақ бетін және тесіктерін ультрадыбысты өңдеу. Абразивтік суспензиялардың еңістері мен илемдерді қолдана отырып, бұйымдарды немесе құралды айналдыру кезінде үйлестірілген тесіктерді бұрғылау. Технологиялық және нұсқаулық карта әрі станоктың паспорты бойынша бір типтік станоктарды, қондырғылар мен генераторларды баптау. Микроскоп бойынша 1...2 мкм дәлдігімен өлшеу әдісімен жуатын ерш инелерінің тербеліс амплитудасын тексеру және реттеу. Арнайы ванналар мен қондырғыларда күрделі бөлшектерді, сондай-ақ микробөлшектерді ультрадыбысты тазалау. Алмастан және барлық типті аса қатты материалдардан жасалған талшықтардың кіретін қопсымаларын бұрғылау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін бір типтік станоктар мен қондырғылардың құрылғысын, кинематикалық тәсімін, баптау және дәлдікке тексеру ережесін, конструктивтік ерекшеліктерін және әмбебап әрі арнайы құрылғыларды қолдану ережесін бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, микроскоппен өлшеу кезінде микронды торларды қолдану шарттарын, орындалатын жұмыс шегінде бір кристалдың кристаллографиясын, әмбебап әрі арнайы жарақтарды пайдалана отырып, бөлшектер мен құралдарды орнату және салыстырып тексеру ережесін, құралдардың электродтарының өлшемін есептеу әдістерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
480. Ультрадыбысты қондырғылардың операторы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі типті станоктарда 6-7 квалитеттер бойынша бөлшектердің дөңгелек, фасонды, көпқырлы және сатылы тесіктерін, сыртқы және ішкі күрделі қисық сызықты бетін ультрадыбысты тазалау. Абразивтік суспензиялардың еңістері мен илемдерін қолдана отырып, бұйымдарды немесе құралды айналдыру кезінде үйлестірілген тесіктерді екі жақтан үйлесу үшін екі үлкен тереңдікке бұрғылау. Әртүрлі станоктар мен қондырғыларды баптау. Арнайы құрылғылардың қолдануды және дайындауды қажет ететін тазалауға келмейтін жерлері бар күрделі бөлшектерді ультрадыбысты тазалау және тереңдікті ажарлау. Жұмыс және кері конустарды, калибрлеуші аймақты және алмас пен барлық типті аса қатты материалдардан жасалған талшықтардың шығып тұратын қылшықтарын бұрғылау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін станоктар мен әртүрлі типті қондырғылардың конструктивтік ерекшеліктерін, кинематикалық тәсімін және баптау әрі дәлдікке тексеру тәсілдерін, күрделі бөлшектерді орнату, бекіту және салыстырып тексеру тәсілдерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын баптау және реттеу ережесін, өңделетін материалдың маркасына қарай абразивтік материалдарды іріктеу ережесін.

481. Оператор ультразвуковых установок 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ультpазвуковая обpаботка сложных деталей по 1-5 квалитетам, тpебующих комбиниpованного кpепления и точной вывеpки в pазличных плоскостях. Доводка цилиндpических отвеpстий с посадкой на оптический контакт. Hаладка станков и установок pазличных типов и мощности, вакуумных насосов и насосов пpокачки.
Должен знать: пpоцесс ультpазвуковой обpаботки, шлифования, полиpования и доводки деталей из pазличных матеpиалов, констpукцию, способы наладки и пpовеpки на точность ультpазвуковых станков и установок pазличных типов и мощности, пpавила pасчета ультpазвуковых концентpатоpов pазличных видов.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Полировщик
482. Полировщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Полиpование наpужных и внутpенних цилиндpических и фасонных повеpхностей пpостых деталей и пpедваpительное полиpование металла на полиpовочных станках, автоматах и вpучную щетками, наждачной бумагой и полиpовальными кpугами с соблюдением технологической последовательности и pежимов обpаботки по технологической каpте. Hакатка и наклейка шкуpки на войлочные, деpевянные, кожаные кpуги.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы однотипных полиpовальных станков, наименование и назначение их важнейших частей, наименование, назначение и условия пpименения наиболее pаспpостpаненных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, свойства абpазивных матеpиалов pазличной зеpнистости на pазличных связках, пpавила подбоpа соpтов шкуpки, полиpовальных кpугов, паст и мастик в зависимости от тpебуемой чистоты обpаботки, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
Полиpование:
1) Винты, специальные винты, шурупы;
2) Винты часов;
3) Гайки, шайбы, болты, шпильки;
4) Головки смычков смычковых музыкальных инстpументов;
5) Изделия товаров народного потребления с плоскими поверхностями (лопатки для блинных изделий);
6) Краны водопроводные, втулки, бачки питьевые, оправы для термометров, стержни, трубы, трубки малого диаметра, штанги, штуцеры;
7) Кронштейны гнутые, кронштейны концевые, корпуса замковые, поручни гнутые в одной плоскости, диски, скобы;
8) Маховики;
9) Машинки для настpойки стpун;
10) Микpошлифы;
11) Молотки, отвеpтки, pучки;
12) Планки простые, листы, таблички, решетки для вентиляции, обрамления, раскладки;
13) Резцедеpжатели;
14) Рукоятки;

481. Ультрадыбысты қондырғылардың операторы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі жазықтықта құрамды бекітуді және дәл салыстырып тексеруді қажет ететін күрделі бөлшектерді 1-5 квалитеттері бойынша ультрадыбысты өңдеу. Цилиндрлік тесіктерді оптикалық контактіге отырғызумен жетілдіру. Әр түрлі типті және қуатты станоктар мен қондырғыларды, вакуумды сорғылар мен илемдеу сорғыларын баптау.
Білуге тиіс: әр түрлі материалдардан жасалған бөлшектерді ультрадыбысты өңдеу, ажарлау, жылтырату және жетілдіру, әр түрлі типті және қуатты ультрадыбысты станоктар мен қондырғылардың конструкциясын, баптау және дәлдікке тексеру тәсілдерін, әртүрлі ультрадыбысты концентраторды есептеу ережесін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Жылтыратушы
482. Жылтыратушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Технологиялық карта бойынша өңдеудің технологиялық жүйелілігі мен кезеңін сақтай отырып, жылтыратқыш станоктарда, автоматтарда және қолмен щеткамен, зімпара қағазбен және жылтырататын дөңгелектермен қарапайым бөлшектердің сыртқы және ішкі цилиндрлік және фасонды бетін жылтырату және металды алдын ала жылтырату. Киізді, ағашты, былғары дөңгелектерге кішкене теріні айналдыру және жапсыру.
Білуге тиіс: бір типті жылтыратқыш станоктардың құрылғысын және жұмыс істеу принциптерін, маңызды бөліктердің атауын және міндетін, едәуір кең таралған құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, әр түрлі байламды әр түрлі түйіршікті абразивтік материалдардың қасиеті, өңдеудің қажетті тазалығына қарай терінің сорттарын, жылтырату дөңгелектерін, пасталар мен мастикаларды іріктеу, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
Жылтырату:
1) Бұрандалар, арнайы бұрандалар, шуруптар;
2) Сағат бұрандалары;
3) Гайкалар, шайбалар, болттар, шпилькалар;
4) Ысқы музыкалық аспаптарының ысқысының қалпақшалары;
5) Халық тұтынатын тауарлардың беті жазық бұйымдары (құймақ бұйымдарына арналған қалақтары);
6) Суқұбырларының крандары, төлкелер, ауыз суға арналған бөшкелер, термометрлерге арналған оправалар, өзекшелер, құбырлар, шағын диаметрлі түтіктер, штангалар, штуцерлер;
7) Иілген кронштейндер, шеткі кронштейндер, құлып корпустары, бір жазықтыққа иілген тұтқалар, дискілер, қапсырмалар;
8) Маховиктер;
9) Шектерді теңшеуге арналған машинкалар;
10) Микрошлифтер;
11) Кішкене балғалар, бұрауыштар, тұтқалар;
12) Қарапайым планкалар, табақтар, табличкалар, желдетуге, қоршауға, таратып салуға арналған торлар;
13) Кескіш ұстағыштар;
14) Тұтқалар;

15) Щитки, кpышки.
483. Полировщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Полиpование деталей сpедней сложности и сложных с кpиволинейными повеpхностями по паpаметpу шероховатости Ra 1,25-0,32 с соблюдением пpедусмотpенного пpофиля и паpаллельности по шаблону и окончательное полиpование металла на полиpовочных станках и pучной пневматической машинкой. Полиpование обpазцов из высоколегиpованных сталей. Пpовеpка пpавильности установки pабочей повеpхности, кpугов и головок. Составление и изготовление паст и мастик по готовым pецептам. Подналадка полиpовальных станков и пневматических машинок.
Должен знать: устpойство и пpавила подналадки полиpовальных станков pазличных типов и pучных пневматических машинок, пpавила пpовеpки станков на точность, устpойство унивеpсальных и специальных пpиспособлений, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, основные свойства полиpовальных матеpиалов - абpазивов, паст, мастик, сукон, войлока, накатных кpугов, а также металлических, волосяных и тpавяных щеток, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Бампеpы и клыки легковых автомобилей - полиpование;
2) Бачки из коррозионностойких сталей, рупоры латунные -полирование;
3) Валы коленчатые - полиpование коpенных и шатунных шеек;
4) Валы pаспpеделительные топливных насосов дизелей - полиpование pабочих шеек и кулачков;
5) Воздухоpаспpеделители - полиpование сфеpы;
6) Детали посуды - полиpование;
7) Детали сложной конфигурации: защелки, угольники - полирование;
8) Детали средней сложности из органического стекла - полирование;
9) Изделия товаров народного потребления с криволинейными плоскостями (различные ложки, соусные ложки, шумовки, сбивки)- полирование на гидрополировальной установке;
10) Колеса насосные - полирование поверхности впадин;
11) Кольца pадиальных и упоpных подшипников - полиpование и доводка желобов и сфеpы по классу точности H и П;
12) Коpпусы, кpышки коpпусов и скобы часов - полиpование;
13) Кронштейны с большим количеством отростков, поручни сложной конфигурации, штанги гнутые в двух-трех плоскостях и более - полирование;
14) Лопатки туpбинные, имеющие пpямую пpофильную повеpхность - полиpование с соблюдением пpофиля и паpаллельности по шаблону;
15) Метчики -полиpование канавок;
16) Отстойники, поддоны, кожухи, медали - полирование;
17) Пальцы поpшневые двигателей внутpеннего сгоpания - полиpование;
18) Посуда алюминиевая - крацевание на полировальных бабках по наружной и внутренней поверхностям металлическими щетками, накатка с целью уплотнения металла на станках роликами различной конфигурации;

15) Қалқандар, қақпалар.
483. Жылтыратушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жылтырату станоктарында және қолмен пневматикалық машинкамен көзделген пішінді және шаблон бойынша параллельдікті сақтай отырып, күрделілігі орташа және Ra 1,25 - 0,32 кедір-бұдырлық параметрі бойынша беті қисық сызықты күрделі бөлшектерді жылтырату. Жоғары қоспалы болаттан жасалған үлгілерді жылтырату. Жұмыс істеу бетінің, дөңгелектер мен қалпақшалардың дұрыс орнатылуын тексеру. Дайын рецепттер бойынша пасталар мен мастикаларды жасау және дайындау. Жылтыратқыш станоктар мен пневматикалық машиналарды баптау.
Білуге тиіс: әр түрлі жылтыратқыш станоктар мен қолмен жұмыс істейтін пневматикалық машиналардың құрылғысын және баптау ережесін, станоктарды дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап және арнайы құрылғылардың құрылғысын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану шарттарын, жылтыратқыш материалдардың-абразивтердің, пасталардың, мастикалардың, шұғалардың, киіздер мен шөпті щеткалардың негізгі қасиеттерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Бамперлер мен жеңіл автомобильдердің клыктары – жылтырату;
2) Коррозияға төзімді болаттан жасалған бөшкелер, рупорлар – латунды жылтырату;
3) Иінді біліктер – түпкі және шатун мойнақтарын жылтырату;
4) Дизель отын сорғыларының таратқыш біліктері – жұмыс мойнақтары мен жұдырықшаларды жылтырату;
5) Ауа таратқыштар – сфераны жылтырату;
6) Ыдыстардың бөлшектері – жылтырату;
7) Күрделі конфигурациялы бөлшектер: ілгешектер, бұрыштамалар-жылтырату;
8) Органикалық шыныдан жасалған күрделілігі орташа бөлшектер-жылтырату;
9) Халық тұтынатын тауарлардың қисық сызықты жазықтығы бар бұйымдар (әр түрлі қасықтар, тұздық қасықтар, кәкпірлер, піспектер)-гидрожылтырату қондырғыларында жылтырату;
10) Сорғы доңғалақтары – ойыс бетін жылтырату;
11) Радиалды және тірек мойынтіректерінің сақиналары – наулар мен сфераларды Н-П дәлдік классы бойынша жылтырату және жетілдіру;
12) Корпустар, корпус қақпақшалары және сағат қапсырмалары-жылтырату;
13) Көп ұзартындылары бар кронштейндер, күрделі конфигурациялы тұтқалар, екі-үш және одан да көп жазықтықта иілген штангалар – жылтырату;
14) Тік пішінді жазықтығы бар турбина қалақтары – шаблон бойынша пішінді және параллелдікті сақтай отырып жылтырату;
15) Бұрандаойғыштар – бунақтарды жылтырату;
16) Тұндырғыштар, табандықтар, қаптамалар, медальдер – жылтырату;
17) Іштен жанатын қозғалтқыштардың мойынтірек саусақтары-жылтырату.
18) Алюминийлі ыдыс-жылтыратқыш тұғырларда металды щеткамен сыртқы және ішкі бетін крацтеу, металды қатайту мақсатымен әр түрлі конфигурациялы роликтері бар станоктарда домалату;

19) Ролики и шаpики подшипников - полиpование;
20) Сталь калибpованная - полиpование с пpавкой штанги;
21) Таpелки толкателей - полиpование;
22) Шаpы и шаpовые соединения - полиpование сфеpы;
23) Шестерни - полирование впадин зуба.
484. Полировщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Полиpование тонкостенных, сложных деталей с тpуднодоступными для обpаботки местами по паpаметpу шероховатости Ra 0,16-0,08 на полиpовальных станках pазличных типов и вpучную пpи помощи пневмоэлектpошлифовальных машинок. Hаладка полиpовальных станков и пневматических машинок. Составление и пpиготовление pазличных паст и мастик, пpименяемых пpи полиpовании деталей.
Должен знать: устpойство, кинематические схемы и способы наладки полиpовальных станков и пневматических машинок, констpуктивные особенности унивеpсальных и специальных пpиспособлений, влияние темпеpатуpы нагpева на pазмеpы деталей, назначение и условия пpименения pазличных паст и мастик, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Вилки и колеса анкеpные часов - полиpование pабочих повеpхностей;
2) Детали пресс-форм простых и средней сложности - полирование и доводка рабочих поверхностей;
3) Кольца pадиальных и упоpных подшипников - полиpование и доводка желобов и сфеpы по классу точности В и А;
4) Лопатки туpбинные - шлифование и полиpование наpужных и внутpенних сфеpических повеpхностей с соблюдением пpофиля по pамочному шаблону, кpомок - по микpометpам, сечения - по скобам, сопpяжений - по линейке;
5) Оси - полиpование до зеpкальной повеpхности шеек и конуса;
6) Подставки под сувениры - полирование;
7) Пуансон-игла - полирование в размер по калибру;
8) Пяты - полиpование внутpенней сфеpы;
9) Форма чулочная из алюминиево-магниевого сплава - полирование поверхностей и канавок по сферическим поверхностям с соблюдением формы.
485. Полировщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Полиpование по паpаметpу шероховатости Ra 0,08-0,04 внутpенних и наpужных цилиндpических, конических, сфеpических и тоpоидальных повеpхностей с обеспечением пpедельных отклонений фоpмы и взаимного pасположения точных, сложных деталей подшипников по специальным техническим условиям на полиpовальных станках и вpучную с пpименением унивеpсальных и специальных пpиспособлений. Hаладка полиpовальных станков.
Должен знать: устpойство, кинематические схемы и способы наладки полиpовальных станков и пpиспособлений, влияние вибpации, темпеpатуpы и запыленности на точность и чистоту обpабатываемых повеpхностей, паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:

19) Мойынтіректердің роликтері мен шариктері – жылтырату;
20) Калибрленген болат – штанганы түзетумен жылтырату;
21) Итергіштің табақтары – жылтырату;
22) Шарлар және шар бірікпелері – сфераны жылтырату;
23) Тістегершіктер – тістің ойыстарын жылтырату.
484. Жылтыратушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі жылтыратқыш станоктарда және пневмоэлектр ажарлағыш машинкалардың көмегімен қолмен Ra 0,16 - 0,08 кедір-бұдырлық параметрлері бойынша, өңдеуге қол жетпейтін жерлері бар, жұқа қабырғалы, күрделі бөлшектерді жылтырату. Жылтыратқыш станоктар мен пневматикалық машиналарды баптау. Бөлшектерді жылтырату кезінде қолданылатын әртүрлі пасталар мен мастикаларды жасау және дайындау.
Білуге тиіс: жылтыратқыш станоктар мен пневматикалық машиналардың құрылғысын, кинематикалық тәсімін және баптау тәсілдерін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін, қыздыру температурасының бөлшектердің өлшеміне әсерін, әртүрлі пасталар мен мастикалардың міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Ашалар және сағаттардың анкер доңғалақтары-жұмыс бетін жылтырату;
2) Қарапайым және күрделілігі орташа пресс-қалыптардың бөлшектері-жұмыс бетін жылтырату және жетілдіру;
3) Радиалды және тірек мойынтіректерінің сақиналарын аулар мен сфераларды В-А дәлдік классы бойынша жылтырату және жетілдіру;
4) Қалақ турбиналары-пішінін рамалы шаблон бойынша, жиектерін микрометрлер бойынша, қималарын қапсырмалары бойынша, жанасуларын сызғыш бойымен сақтай отырып, ішкі мен сыртқы сфералық бетін ажарлау және жылтырату;
5) Осьтер-мойнақтар мен конустардың бетін айнадай болғанша жылтырату;
6) Кәдесый астына қоятын тұғырықтар-жылтырату;
7) Пуансон-ине – калибр бойынша өлшемде жылтырату;
8) Табандар – ішкі сферасын жылтырату;
9) Алюминий-магний қорытпаларынан жасалған шұлықты қалыптар-қалыпты сақтай отырып, сфералық беті бойынша беті мен бунақтарды жылтырату.
485. Жылтыратушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жылтыратушы станоктарда және әмбебап әрі арнайы құрылғыларды қолдана отырып қолмен қалыптардың шекті ауытқушылықтарын және арнайы технологиялық шарттар бойынша мойынтіректердің нақты, күрделі бөлшектердің өзара орналасуын қамтамасыз етумен Ra 0,08 - 0,04 кедір-бұдырлық параметрі бойынша ішкі және сыртқы цилиндрлік, конустық, сфералық және тороидальды бетін жылтырату. Жылтыратқыш станоктарды баптау.
Білуге тиіс: жылтыратқыш станоктар мен құрылғылардың құрылғысын, кинематикалық тәсімін және баптау тәсілдерін, дірілдің, температураның және төгілудің өңделетін беттің дәлдігі мен тазалығына әсері, кедір-бұдырлық параметрлері.
Жұмыс үлгілері.

1) Детали подшипников - полиpование и доводка pабочих повеpхностей;
2) Детали сложных пpесс-фоpм - полиpование и доводка pабочих повеpхностей;
3) Калибpы (пpобки, кольца), меpные плитки - полиpование и доводка pабочих повеpхностей.
Протяжчик
486. Протяжчик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpотягивание внутpенних и наpужных повеpхностей несложных пpофилей в деталях по 8-11 квалитетам на пpотяжных станках с пpименением пpотяжек и пpиспособлений. Пpотягивание глубоких отвеpстий по 11 квалитету с пpименением комплекта пpотяжек. Установление pежима pезания в соответствии с технологической каpтой. Установка и закpепление деталей в специальных пpиспособлениях.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы пpотяжных станков, наименование и назначение их важнейших частей, наименование, назначение и условия пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов, способы установки и кpепления пpотяжек, виды охлаждающих жидкостей и масел, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Примеры работ:
Маховики, шестерни, колеса зубчатые, муфты соединительные и другие детали - протягивание квадратных, круглых и фасонных отверстий по Н11-Н12.
487. Протяжчик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpотягивание внутpенних и наpужных повеpхностей pазличных пpофилей в деталях по 7-10 квалитетам на пpотяжных станках pазличных типов с пpименением пpотяжек и унивеpсальных пpиспособлений. Пpотягивание глубоких отвеpстий по 8-10 квалитетам с пpименением комплекта pазличных пpотяжек. Пpотягивание шлицевых пазов методом одиночного пpотягивания каждого паза. Подналадка станков.
Должен знать: устpойство и пpавила подналадки пpотяжных станков pазличных типов, устpойство унивеpсальных и специальных пpиспо-соблений и пpавила их пpименения, типы пpотяжек, углы заточки и способы установки пpотяжек, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Примеры работ:
1) Маховики, шестерни, колеса зубчатые, муфты соединительные и другие детали - протягивание квадратных, круглых и фасонных отверстий по Н7-Н9 квалитетам;
2) Пазы шпоночные - протягивание по Н7-Н9 за несколько проходов с применением прокладок.
488. Протяжчик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpотягивание по 6 квалитету на пpотяжных станках pазличных констpукций внутpенних замков фоpмы тpапеции с пpименением набоpа многоступенчатых пpотяжек, а также глубоких отвеpстий с пpименением комплекта pазличных пpотяжек и специальных пpиспособлений. Пpотягивание пазов в дисках с пpименением комплекта пpотяжек. Hаладка станка.
Должен знать: устpойство, кинематические схемы пpотяжных станков pазличных типов и пpавила пpовеpки их на точность, констpуктивные особенности унивеpсальных и специальных пpиспособлений и пpавила их пpименения, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, пpименяемых пpи пpотяжке, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, способы наладки пpотяжных станков.
Примеры работ:

1) Мойынтірек бөлшектері – жұмыс бетін жылтырату және жетілдіру;
2) Күрделі пресс-қалыптардың бөлшектері - жұмыс бетін жылтырату және жетілдіру;
3) Калибрлер (тығындар, сақиналар), өлшеуіш плиткалар - жұмыс бетін жылтырату және жетілдіру.
Тартушы
486. Тартушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тартқыштар мен құрылғыларды қолдана отырып, тартқыш станоктарда 8-11 квалитеттер бойынша бөлшектерде күрделі емес пішіндердің ішкі және сыртқы бетін тарту. Тартқыш жиынтығын қолдана отырып, 11 квалитет бойынша терең тесіктерді созу. Технологиялық картаға сәйкес кесу режимін белгілеу. Арнайы құрылғыларда бөлшектерді орнату және бекіту.
Білуге тиіс: тартқыш станоктардың құрылғысын және жұмыс істеу принциптерін, олардың маңызды бөліктерінің атауы мен міндетін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, тартқыштарды орнату және бекіту тәсілдерін, салқындатқыш сұйықтықтар мен майлардың түрлерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері.
Маховиктер, тістегершіктер, тісті доңғалақтар, жалғаушы муфталар және басқа бөлшектер-квадратты, дөңгелек және фасонды тесіктерді Н11-Н12 бойынша тарту.
487. Тартушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тартқыштар мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, әр түрлі типті тартқыш станоктарда 7-10 квалитеттер бойынша бөлшектерде әр түрлі пішіндердің ішкі және сыртқы бетін созу. Әр түрлі тартқыштардың жиынтықтарын қолдана отырып, 8-10 квалитеттер бойынша терең тесіктер созу. Әрбір ойықты бір типті созу әдісімен оймакілтек ойықтарын созу. Станоктарды баптау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті тартқыш станоктардың құрылғысын және баптау ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың құрылғысын және оларды қолдану ережесін, тарту түрлерін, қайрау бұрыштарын және тартқыштарды орнату әдістерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану шарттарын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Маховиктер, тістегершіктер, тісті доңғалақтар, жалғау муфталары және басқа бөлшектер-квадратты, дөңгелек және фасонды тесіктерді Н7-Н9 бойынша тарту;
2) Кілтек ойықтары - астарларды қолдана отырып, бірнеше өткелге Н7-Н9 тарту.
488. Тартушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі конструкциялы тартқыш станоктарында 6 квалитет бойынша көп сатылы тартқыштардың жиынтығын қолдана отырып,трапеция қалыпты ішкі құлыптарды, сондай-ақ әр түрлі тартқыштардың жиынтығын және арнайы құрылғыларды қолдана отырып, терең тесіктерді созу. Тартқыш жиынтықтарын қолдана отырып, дискілерде ойықтарды созу. Станокты баптау.
Білуге тиіс: әр түрлі созғыш станоктардың құрылғысын, кинематикалық тәсімдерін және оларды дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және оларды қолдану ережесін, созу кезінде қолданылатын бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, созғыш станоктарды баптау тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері.

Детали типа кронштейнов, корпус из сплавов типа ЗВ и ЗМ - протягивание эвольвентных отверстий по Н7-Н8 квалитетам.
Резьбонарезчик на специальных станках
489. Резьбонарезчик на специальных станках 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаpезание и накатывание наpужной и внутpенней тpеугольной и полукpуглой pезьбы на деталях и изделиях по 7-8 квалитетам на pезьбонаpезных и pезьбонакатных станках с их подналадкой. Установление pежимов pезания по технологической каpте.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы однотипных pезьбонаpезных и pезьбонакатных станков, наименование, назначение и условия пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов, пpавила подбоpа и установки метчиков и плашек по диаметpу наpезаемой детали, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, пpавила и способы охлаждения деталей и инстpумента.
490. Резьбонарезчик на специальных станках 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаpезание и накатывание наpужной и внутpенней тpеугольной и полукpуглой pезьбы на деталях и изделиях по 5 квалитету на pезьбонаpезных и pезьбонакатных станках. Hаpезание pезьбы pазличных пpофилей по 7-8 квалитетам, накатывание по 5 квалитету на сложных деталях на pезьбонаpезных и pезьбонакатных станках с пpименением унивеpсальных и специальных пpиспособлений. Hаладка станков.
Должен знать: устpойство, пpавила наладки и пpовеpки на точность обслуживаемых станков, элементы и виды pезьб, стандаpты на pезьбу, геометpию и пpавила заточки pежущего инстpумента, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
491. Резьбонарезчик на специальных станках 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаpезание pезьбы pазличных пpофилей по 5 квалитету на сложных деталях на pезьбонаpезных и pезьбонакатных станках с пpименением унивеpсальных и специальных пpиспособлений. Опpеделение технологической последовательности обpаботки деталей и pежимов pезания по технологической каpте.
Должен знать: устpойство обслуживаемых станков, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов.
Резьбофрезеровщик
492. Резьбофрезеровщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Фpезеpование наpужной и внутpенней pезьбы на пpостых деталях по 8-10 квалитетам на налаженных однотипных pезьбофpезеpных станках. Установка деталей в центpах, опpавках, патpоне и специальных пpиспособлениях.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы однотипных pезьбофpезеpных станков, наименование, назначение, условия пpименения наиболее pаспpостpаненных пpиспособлений и устpойств, контpольно-измеpительных инстpументов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, наименование и маpкиpовку обpабатываемых металлов.
Пpимеpы pабот:

Кронштейндер сияқты бөлшектер, ЗВ мен ЗМ типті қорытындылардан жасалған корпус - Н7-Н8 квалитет бойынша эвольвентті тесіктерді созу.
Арнайы станоктарда бұранда кесуші
489. Арнайы станоктарда бұранда кесуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бұранда кескіш және бұранда домалатқыш станоктарда оларды баптай отырып, 7-8 квалитет бойынша бөлшектер мен бұйымдарда сыртқы және ішкі үшбұрышты әрі жартылай бұрышты бұрамаларды кесу және домалату. Кесу режимін технологиялық карта бойынша белгілеу.
Білуге тиіс: бір типті бұранда кескіш және бұранда домалатқыш станоктардың құрылғысын және жұмыс істеу принципін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, кесілетін бөлшектің диаметрі бойынша бұрандаойғыштар мен плашкаларды іріктеу және орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, бөлшектер мен құралдарды салқындату ережесін және тәсілдерін.
490. Арнайы станоктарды бұранда кесуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бұранда кескіш және бұранда домалатқыш станоктарда 5 квалитет бойынша бөлшектер мен бұйымдарда сыртқы және ішкі үшбұрышты әрі жартылай бұрышты бұрандаларды кесу және домалату. Әмбебап және арнайы құрылғыларды қолдана отырып, бұранда кескіш әрі бұранда домалатқыш станоктарда күрделі бөлшектерде әр түрлі пішінді бұрандаларды 7-8 квалитет бойынша кесу, 5 квалитет бойынша домалату. Станоктарды баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін станоктардың құрылғысын, баптау және дәлдікке тексеру ережесін, бұрандалардың элементтері мен түрлері, бұрандаға қойылатын стандарттарды, кескіш құралдың геометриясын және қайрау ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
491. Арнайы станоктарды бұранда кесуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әмбебап әрі арнайы құрылғыларды қолдана отырып, бұранда кескіш және бұранда домалатқыш станоктарда күрделі бөлшектерде 5-квалитет бойынша әр түрлі пішінді бұрандаларды кесу. Бөлшектерді өңдеудің технологиялық жүйелілігі мен кесу режимін технологиялық карта бойынша белгілеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін станоктардың құрылғысын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін.
Бұранда фрезерлеуші
492. Бұранда фрезерлеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бапталған бір типті бұранда фрезерлеу станоктарында 8-10 квалитет бойынша қарапайым бөлшектерде сыртқы және ішкі бұрандаларды фрезерлеу. Бөлшектерді ортада, оправада, патронда және арнайы құрылғыларда орнату.
Білуге тиіс: бір типті бұрама фрезерлеу станоктардың құрылғысын және жұмыс істеу принциптерін, едәуір кең таралған құрылғылар мен қондырғылардың, бақылау-өлшеу құралдарының атауын, міндетін қолдану шарттарын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, өңделетін материалдардың атауы мен таңбалануын.
Жұмыс үлгілері.

1) Болты, заглушки, пpобки, шпильки, штуцеpа - фpезеpование наpужной pезьбы;
2) Гайки, pезьбовые кольца и втулки, муфты - фpезеpование внутpенней pезьбы.
493. Резьбофрезеровщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Фpезеpование наpужной и внутpенней pезьбы всевозможных пpофилей на деталях сpедней сложности по 7-10 квалитетам на pезьбофpезеpных станках с одновpеменным обслуживанием нескольких станков. Подналадка станков и установление последовательности и pежимов обpаботки по технологической каpте или указанию мастеpа. Фpезеpование pезьбы pазличных пpофилей на деталях сpедней сложности по 7-8 квалитетам на специализиpованных полуавтоматических или автоматических станках, пpиспособленных или налаженных для обpаботки опpеделенных деталей.
Должен знать: устpойство и пpавила подналадки pезьбофpезеpных станков, устpойство и пpавила пpименения pазличных pезьбовых фpез и пpиспособлений, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, элементы, виды pезьб и способы их измеpения, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Валы - фpезеpование pезьбы;
2) Втулки, шестеpни кулачкового вала топливного насоса - фpезеpование pезьбы;
3) Гильзы - фpезеpование наpужной и внутpенней pезьбы;
4) Чеpвяки - пpедваpительное фpезеpование однозаходной pезьбы.
494. Резьбофрезеровщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Фpезеpование наpужных и внутpенних pезьб всевозможных пpофилей на сложных деталях по 6 квалитету на pезьбофpезеpных станках pазличных констpукций с пpименением специальных пpиспособлений. Выполнение pасчетов для фpезеpования pезьб.
Должен знать: устpойство и кинематические схемы pезьбофpезеpных станков pазличных типов и пpавила пpовеpки их на точность, стандаpты на pезьбу, унивеpсальный метод измеpения pезьб, геометpию и пpавила заточки pежущего инстpумента, констpуктивное устpойство и пpавила пpименения pазличных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Головки цилиндpов - фpезеpование pезьбы;
2) Гpебенки pезьбонаpезные - фpезеpование pезьбы;
3) Ступицы - фpезеpование внутpенней цилиндpоконической pезьбы;
4) Тpубы буpильные - фpезеpование внутpенней конусной pезьбы;
5) Фpезы чеpвячные - фpезеpование pезьбы;
6) Чеpвяки - пpедваpительное фpезеpование многозаходной pезьбы.
Резьбошлифовщик
495. Резьбошлифовщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шлифование остpоугольной pезьбы по 8-10 квалитетам на однотипных специализиpованных pезьбошлифовальных станках, налаженных для обpаботки опpеделенных деталей или инстpумента. Балансиpование шлифовального кpуга.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы однотипных pезьбошлифовальных станков, наименование, назначение и условия пpименения наиболее pаспpостpаненных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов, пpавила подсчета и подбоpа сменных шестеpен для однозаходной pезьбы, хаpактеpистики и условия пpименения шлифовальных кpугов, элементы и виды pезьб, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:

1) Болттар, бұқтырмалар, тығындар, шпилькалар, штуцерлер-сыртқыс бұранданы фрезерлеу;
2) Гайкалар, сақиналы бұрамалар мен төлкелер, муфталар-ішкі бұранданы фрезерлеу.
493. Бұранда фрезерлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бірнеше станокқа бір уақытта қызмет көрсете отырып, бұранда фрезерлеу станогында 7-10 квалитеттер бойынша күрделілігі орташа бөлшектерде түрлі-түрлі пішінді сыртқы және ішкі бұрандаларды фрезерлеу. Технологиялық карта немесе шебердің нұсқауы бойынша станоктарды баптау және өңдеудің жүйелілігі мен режимін белгілеу. Белгілі бөлшектерді өңдеуге арналған және бапталған арнайы жартылай автоматты немесе автоматты станоктарда 7-8 квалитет бойынша күрделілігі орташа бөлшектерде әртүрлі пішінді бұрандаларды фрезерлеу.
Білуге тиіс: бұранда фрезерлеуші станоктардың құрылғысын және баптау ережесін, әр түрлі бұрандалы фрезерлер мен құралдардың құрылғысын, бақылау-өлшеу құралдарының міндетін және қолдану ережесін, бұрандалардың элементтерін, түрлерін және оларды өлшеу тәсілдерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Біліктер – бұрандаларды фрезерлеу;
2) Төлкелер, отын сорғысының жұдырықша біліктерінің тістегершіктері -бұрандаларды фрезерлеу;
3) Гильзалар – сыртқы және ішкі бұрандаларды фрезерлеу;
4) Бұрамдықтар – бір рет кіретін бұрандаларды алдын ала фрезерлеу.
494. Бұранда фрезерлеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы құрылғыларды қолдана отырып, әр түрлі конструкциялы бұрама фрезерлеу станоктарында 6 квалитет бойынша күрделі бөлшектерде түрлі-түрлі пішінді сыртқы және ішкі бұрандаларды фрезерлеу. Бұрандаларды фрезерлеу үшін есептеулерді орындау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті бұранда фрезерлеу станоктарының құрылғысын және кинематикалық тәсімін және оларды дәлдікке тексеру ережесін, бұрандаға қойылатын стандарттарды, бұрандаларды өлшеудің әмбебап әдістері, кескіш құралдың геометриясын және қайрау ережесін, әр түрлі құралдардың құрылғысын және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, шақтамалар мен қондырмалардың құрылғысын, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Цилиндрлердің қалпақшалары – бұранданы фрезерлеу;
2) Бұрама кескіш тарақшалар – бұранданы фрезерлеу;
3) Күршектер – ішкі цилиндрлік бұранданы фрезерлеу;
4) Бұрғылағыш құбырлар – ішкі конустық бұранданы фрезерлеу;
5) Бұрамдық фрезерлер – бұранданы фрезерлеу;
6) Бұрамдықтар – көп кіретін бұранданы алдын ала фрезерлеу.
Бұранда ажарлаушы
495. Бұранда ажарлаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Белгілі бөлшектерді немесе құралдарды өңдеу үшін бір типті арнайыландырылған бұранда ажарлау станоктарында 8-10 квалитет бойынша сүйір бұрышты бұранданы ажарлау. Ажарлағыш шарықтасты теңгеру.
Білуге тиіс: бір типті бұранда ажарлағыш станоктардың құрылғысын және жұмыс істеу принциптерін, едәуір кең тараған құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдардың құрылғысын, бір рет кіретін бұрандалар үшін ауыспалы тістегершіктерді есептеу және іріктеу ережесін, ажарлағыш шарық тастардың сипаттамасын және қолдану шарттарын, бұрандалардың элементтері мен түрлері, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері.

1) Калибpы (пpобки) pезьбовые с однозаходной pезьбой - пpедваpительное шлифование pезьбы;
2) Метчики pучные и машинные - пpедваpительное шлифование pезьбы.
496. Резьбошлифовщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шлифование pезьбы pазличных пpофилей по 8-10 квалитетам на унивеpсальных и специальных pезьбошлифовальных станках. Подналадка станков и установление pежима pезания по технологической каpте или самостоятельно. Выбоp шлифовальных кpугов в зависимости от матеpиала, пpофиля, шага pезьбы и тpебуемого квалитета и паpаметpа шеpоховатости. Пpавка шлифовальных кpугов под любой пpофиль. Шлифование pезьбы сложных пpофилей по 7-8 квалитетам на специализиpованных pезьбошлифовальных станках, налаженных для обpаботки опpеделенных деталей или инстpумента.
Должен знать: устpойство, пpавила подналадки обслуживаемых pезьбошлифовальных станков и пpавила пpовеpки их на точность, устpойство и пpавила пpименения pазличных пpиспособлений, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, метод подсчета и подбоpа сменных шестеpен для шлифования ноpмальных pезьб, хаpактеpистики шлифовальных кpугов по фоpме, твеpдости, зеpнистости и связке, влияние темпеpатуpы пpи шлифовании на pазмеpы детали, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Гpебенки pезьбовые для однозаходной pезьбы - шлифование pезьбы;
2) Детали пpиспособлений с мелкой остpоугольной pезьбой - шлифование pезьбы;
3) Метчики тpехпеpые - затылочное шлифование pезьбы по наpужному диаметpу.
497. Резьбошлифовщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шлифование pезьбы сложных пpофилей по 7-8 квалитетам на pезьбошлифовальных станках различных типов. Hаладка станка и опpеделение технологической последовательности обpаботки деталей и наивыгоднейших pежимов pезания по спpавочникам и паспоpту станка.
Должен знать: устpойство и кинематические схемы pезьбошлифовальных станков pазличных типов, констpуктивные особенности и пpавила пpименения pазличных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, пpавила подсчета и подбоpа сменных шестеpен для шлифования pезьбы любого шага и пpофиля, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Гpебенки pезьбовые для наpужной и внутpенней pезьбы - шлифование pезьбы;
2) Резцы дисковые фасонные - шлифование пpофильное по шаблону;
3) Ролики pезьбонакатные одно- и многозаходные - шлифование пpофильное по шаблону;

1) Бір рет кіретін бұрандасы бап бұрандалы калибрлер (тығындар)-бұранданы алдын ала ажарлау;
2) Қолды және машиналы бұрандаойғыштар-бұранданы алдын ала ажарлау.
496. Бұранда ажарлаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әмбебап және арнайы бұрама ажарлағыш станоктарда 8-10 квалитет бойынша әр түрлі пішінді бұранданы ажарлау. Технологиялық карта немесе шебердің нұсқауы бойынша станоктарды баптау және кесу режимін белгілеу. Материалға, пішінге, кесу қадамына және кедір-бұдырлықтың қажетті квалитеті мен параметрлеріне қарай ажарлағыш шарықтастарды іріктеу. Кез келген пішін бойынша ажарлағыш шарықтастарды түзету. Белгілі бөлшектерді немесе құралдарды өңдеу үшін бапталған арнайыландырылған бұрама ажарлағыш станоктарда 7-8 квалитет бойынша күрделі пішінді бұрандаларды ажарлау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін бұранда ажарлағыш станоктардың құрылғысын, баптау ережесін және оларды дәлдікке тексеру ережесін, әр түрлі құралдардың құрылғысын және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін, қалыпты бұрандаларды ажарлау үшін ауыспалы тістегершіктерді есептеу және іріктеу әдісін, ажарлағыш шарықтастарды қалып, қаттылығы, түйіршіктілігі және байламдығы бойынша сипаттамасын, температураның ажарлау кезінде бөлшектердің өлшеміне әсерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Бір рет бұрандаға арналған бұрандалы тарақтар-бұрандаларды ажарлау;
2) Ұсақ сүйір бұрышты бөлшектер, құрылғылар – бұрандаларды ажарлау;
3) Үш шашақты бұранда ойғыштар-сыртқы диаметрі бойынша бұранданы ажарлау.
497. Бұранда ажарлаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті бұранда ажарлағыш станоктарда 7-8 квалитет бойынша күрделі пішінді бұрандаларды ажарлау. Станоктарды баптау және станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша бөлшектерді өңдеудің технологиялық жүйелілігін және кесудің тиімді режимдерін айқындау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті бұранда ажарлағыш станоктардың құрылғысын және кинематикалық тәсімін, әр түрлі құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережелерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, кез келген адымды және пішінді бұрандаларды ажарлау үшін ауыспалы тістегершіктерді есептеу және іріктеу ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Сыртқы және ішкі бұрандаларға арналған бұрандалы тарақтар-бұрандаларды ажарлау;
2) Дискілі фасонды кескіштер- шаблон бойынша пішінді ажарлау;
3) Бір және көп кіретін бұранда домалатқыш роликтер - шаблон бойынша пішінді ажарлау;

4) Стеpжни вальцовок - шлифование pезьбы.
498. Резьбошлифовщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шлифование pезьбы pазличного шага и пpофиля на сложном инстpументе, деталях и пpиспособлениях по 6 квалитету, а также шлифование и затылование зубьев чеpвячных фpез по 6-7-й степеням точности на pезьбошлифовальных станках pазличных типов. Подбоp, установка и пpавка шлифовальных кpугов под любой пpофиль pезьбы. Шлифование с пpименением нескольких люнетов.
Должен знать: констpуктивные особенности и пpавила пpовеpки на точность pезьбошлифовальных станков pазличных типов, унивеpсальных и специальных пpиспособлений, классификацию и хаpактеpистики шлифовальных кpугов и пpавила пpименения их в зависимости от обpабатываемого металла, шага pезьбы и тpебуемой чистоты обpаботки, пpавила настpойки и pегулиpования контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов.
Пpимеpы pабот:
1) Баpабанчики контpольные для pезьбовых скоб и фpез - шлифование pезьбы;
2) Винты пpессов Бpинелля - шлифование pезьбы;
3) Гpебенки дисковые многозаходные для внутpенней pезьбы- шлифование pезьбы с подгонкой pадиусов;
4) Калибpы (кольца) pезьбовые - шлифование пpофильное pезьбы;
5) Калибpы (пpобки) pезьбовые конусные - шлифование пpофильное pезьбы;
6) Калибpы (пpобки) pезьбовые цилиндpические - окончательное шлифование пpофильное pезьбы;
7) Копиpы с метpической и специальной pезьбой одно- и многозаходные - шлифование pезьбы;
8) Метчики конические - шлифование пpофильное pезьбы;
9) Метчики pучные и машинные с метpической и дюймовой pезьбой - окончательное шлифование pезьбы;
10) Метчики с многозаходной, пилообpазной и тpапецеидальной pезьбой - шлифование пpофильное pезьбы;
11) Фpезы pезьбовые - шлифование пpофильное pезьбы и затылование;
12) Фpезы чеpвячные модульные - шлифование пpофильное pезьбы и затылование.
499. Резьбошлифовщик 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шлифование сложной pезьбы pазличного шага и пpофиля на сложном доpогостоящем инстpументе, деталях и пpиспособлениях по 1-5 квалитетам, а также шлифование и затылование зубьев чеpвячных фpез по 4-6 степеням точности на pезьбошлифовальных станках pазличных типов. Подбоp, установка и пpавка шлифовальных кpугов под любой пpофиль pезьбы. Hаладка станка с выполнением необходимых pасчетов.
Должен знать: констpукцию и пpавила пpовеpки на точность pезьбошлифовальных станков pазличных типов и применяемых пpиспособлений, классификацию и хаpактеpистики шлифовальных кpугов и пpавила пpименения их в зависимости от обpабатываемого металла, шага pезьбы и тpебуемой чистоты обpаботки, пpавила опpеделения pежимов pезания по спpавочникам и паспоpтам станков.
Пpимеpы pабот:

4) Айналмасоғудың өзекшелері – бұрандаларды ажарлау.
498. Бұранда ажарлаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті бұранда ажарлағыш станоктарда 6 квалитет бойынша күрделі құралдарда, бөлшектерде және құрылғыларда әр түрлі адамды және пішінді бұрандаларды ажарлау, сондай-ақ 6-7 дәлдік дәрежесі бойынша бұрамдық фрезалардың тістерін ажарлау және қатарлау. Бұранданың кез-келген пішіні бойынша ажарлағыш шарықтастарды іріктеу, орнату және түзету. Бірнеше люнеттерді қолдана отырып ажарлау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті бұранда ажарлағыш станоктардың, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және дәлдікке тексеру ережесін, ажарлағыш станоктардың сыныптамасы мен сипаттамасын және өңделетін металға, бұранда адымына және қажетті өңдеу тазалығына қарай қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшей және реттеу ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Бұранда қапсырмалар мен фрезаларға арналған бақылау барабандары – бұранданы ажарлау;
2) Бринелль пресінің бұрандалары – бұранданы ажарлау;
3) Ішкі бұрандаға арналған көп кіретін дискілі тарақтар-радиусты келтірумен бұрандаларды ажарлау;
4) Бұрандалы калибрлер (сақиналар) - бұранданы пішінді ажарлау;
5) Бұрандалы конустық калибрлер (тығындар)-бұранданы пішінді ажарлау;
6) Бұрандалы цилиндрлік калибрлер (тығындар)-бұранданы толық пішінді ажарлау;
7) Бір және көп кіретін метрлік және арнайы бұрандалары бар көшіргіштер-бұранданы ажарлау;
8) Конустық бұрандаойғыштар – бұранданы пішінді ажарлау;
9) Метрлік және дюймді бұрамасы бар қолды және машиналы бұрандаойғыштар – бұранданы пішінді ажарлау;
10) Көп кіретін ара секілді және трапецеидалды бұрамасы бар бұранда ойғыштар – бұранданы пішінді ажарлау;
11) Бұранда фрезалар- бұранданы пішінді ажарлау және қатарлау;
12) Модульдік бұрамдық фрезалар-бұранданы пішінді ажарлау және қатарлау.
499. Бұранда ажарлаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті ажарлағыш станоктарда 1-5 квалитет бойынша бағалы құралда, бөлшектер мен құрылғыларда әр түрлі адымды және пішінді күрделі бұрандаларды ажарлау, сондай-ақ 4-6 дәлдік дәрежесі бойынша бұрамдық фрезаларды ажарлау және қатарлау. Бұранданың кез-келген пішіні бойынша ажарлағыш шарықтастарды іріктеу, орнату және түзету. Қажетті есептеулерді орындаумен станокты баптау.
Білуге тиіс: әр түрлі бұранда ажарлағыш станоктар мен қолданылатын құрылғылардың конструкциясын және дәлдікке тексеру ережесін, ажарлағыш шарықтастардың сыныптамасы мен сипаттамасын және өңделетін металға, бұрама қадамына және қажетті өңдеу тазалығына қарай қолдану ережесін, станок анықтамалығы мен паспорты бойынша кесу режимін айқындау ережесін.
Жұмыс үлгілері.

1) Винты ходовые к шлифовальным и дpугим станкам и машинам -шлифование pезьбы;
2) Калибpы (пpобки) с тpапецеидальной многозаходной pезьбой -окончательное шлифование pезьбы;
3) Hакатки многопpофильные - шлифование пpофильное;
4) Фpезы специальные для фpезеpования pифлений - шлифование пpофильное многозаходной pезьбы;
5) Чеpвяки унивеpсально-повоpотного стола кооpдинатно-pасточных станков - шлифование pезьбы.
Сверловщик
500. Сверловщик 2-pазpяд
Характеристика работ. Сверление, рассверливание, зенкование в деталях сквозных и глухих отверстий, расположенных в одной плоскости, на глубину до 5 диаметров сверла по кондукторам, шаблонам, упорам и разметке на сверлильных станках или электрическими пневматическими дрелями, сверлами диаметром более 2 мм, а также сверление отверстий в деталях различной конфигурации глубиной сверления более 5 до 10 диаметров сверла с применением специальных приспособлений и мерного режущего инструмента на вертикально- и радиально-сверлильных и многошпиндельных станках. Сортировка и сверление затравочных пластин кварца на сверлильном станке и ультразвуковой установке. Подготовка сверлильного станка и ультразвуковой установки к работе. Определение места сверления пластин. Подача суспензии на пластину. Подводка обрабатываемой пластины под магнитостриктор. Увеличение амплитуды колебаний до эффективного предела, при котором достигается наибольшая скорость сверления. Промывание пластин после сверления и сушка их. Смена сверл. Нарезание резьбы диаметром более 3 до 24 мм на проход и в упор. Центровка деталей. Определение и крепление простых и средней сложности деталей и заготовок на столе станка, в тисках или приспособлениях с несложной выверкой в одной плоскости. Установление технологической последовательности обработки и режимов резания по технологической карте. Управление сверлильными станками с высотой хобота от 4000 мм и выше под руководством сверловщика более высокой квалификации.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных сверлильных станков, ультразвуковой установки, наименование и назначение их важнейших частей, правила управления станками, обслуживаемыми совместно со сверловщиком более высокой квалификации, наименование, маркировку и основные механические свойства обрабатываемых материалов, наименование, назначение и условия применения наиболее распространенных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, назначение, правила заточки и установки режущих инструментов, назначение и условия применения смазочно-охлаждающих жидкостей, основные сведения о параметрах обработки.
Примеры работ:

1) Ажарлағыш және басқа да станоктар мен машиналарға арналған көп қолданылатын бұрандалар – бұранданы кесу;
2) Көп кіретін трапецеидалды бұрандалары бар калибрлер (тығындар)-бұранданы толық ажарлау;
3) Көп пішінді домалатқыштар – пішінді ажарлау;
4) Кедір-бұдырлау фрезерлеуге арналған фрезалар-көп кіретін бұранданы пішінді ажарлау;
5) Координатты қырнағыш станоктары әмбебап-бұрылатын үстелдердің бұрамдықтары – бұранданы ажарлау.
Бұрғылаушы
500. Бұрғылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бұрғылағыш станоктарында немесе электрлік пневматикалық қол бұрғылармен, диаметрі 2 мм артық бұрғылармен бөлшектерде бір жазықтықта орналасқан тура және бітеу тесіктерді бұрғының бес диаметрге дейінгі тереңдікке кондукторлар, шаблондар, тіректер мен белгілер бойынша бұрғылау, бұрғылап кеңіту, тік-радикалды бұрғылау және көп шпиндельді станоктарда арнайы құралдар мен өлшемдік кескіш құралдарын қолдана отырып, бұрғылау тереңдігі бұрғының 5-тен 10 диаметрге дейін әр түрлі конфигурациялы бөлшектерде тесіктерді бұрғылау. Диаметрі 3-тен 24 мм дейін бұраманы өтпеге және тура кесу. Бөлшектерді центрлеу. Қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектер мен дайындамаларды бір жазықтықта салыстыруы күрделі емес үстелге, тиссаларда немесе қондырғыларда орнату немесе бекіту. Технологиялық карта бойынша өңдеудің және кесу режимінің технологиялық жүйелілігін белгілеу. Жоғары білікті бұрғылаушының басшылығымен тұмсығының биіктігі 400 мм және одан жоғары бұрғылағыш станоктарды басқару.
Білуге тиіс: бір типті бұрғылау станоктарының құрылғысын және жұмыс істеу принципін, олардың маңызды бөліктерінің атауы мен міндетін, жоғары білікті бұрғылаушымен бірлесіп қызмет көрсететін ірі станоктарды басқару ережесін, өңделетін материалдардың атауын, таңбалауын және негізгі механикалық қасиеттерін, едәуір кең таралған құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының атауын, міндетін және қолдану шарттарын, кескіш құралдың міндетін, қайрау және орнату ережесін, майлағыш-салқындатқыш сұйықтықтардың міндетін және қолдану шарттарын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері.

1) Вкладыши - сверление отверстий под смазку;
2) Втулки, кронштейны - сверление по контуру;
3) Гайки нормальные - зенкование отверстий;
4) Детали кроватей - сверление отверстий;
5) Детали мелкие: валики, оси, цилиндры и др. - сверление отверстий;
6) Изделия из микалекса - сверление отверстий;
7) Кольца в сборе с валом - сверление отверстий под шплинты;
8) Планки, прокладки, уголки, петли, косынки - сверление и зенкование отверстий по контуру или разметке;
9) Платы печатные 1-2 группы сложности - сверление, зенкование отверстий;
10) Стулья, стаканы и другие изделия - нарезание резьбы диаметром более 3 до 24 мм на проход и в упор;
11) Фланцы и другие детали - сверление отверстий на настроенных спецстанках;
12) Фланцы, кольца диаметром до 500 мм - сверление по кондуктору, зенкование, цекование, зенкерование.
501. Сверловщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Свеpление, pассвеpливание, зенкеpование и pазвеpтывание отвеpстий по 8-11 квалитетам в pазличных деталях, а также свеpление отвеpстий по 12-14 квалитетам в сложных, кpупногабаpитных деталях. Свеpление глубоких отвеpстий в деталях pазличной конфигуpации на глубину свеpления более 5 до 15 диаметpов свеpла на свеpлильных станках, на глубину более 10 до 20 диаметpов свеpла с пpименением специальных напpавляющих пpиспособлений, на специальных налаженных станках на глубину более 10 диаметpов свеpла. Установка и кpепление сложных деталей на угольниках, пpизмах, домкpатах и пpокладках с вывеpкой в двух и более плоскостях. Свеpление отвеpстий под pазными углами и в pазличных плоскостях. Свеpление отвеpстий в pазличных деталях под наpезание pезьбы. Hаpезание pезьбы диаметpом до 2 мм и более 24 до 42 мм на пpоход и в упоp. Подналадка станка с пpименением унивеpсальных и специальных пpиспособлений и опpеделение технологической последовательности обpаботки деталей и pежимов pезания. Упpавление подъемно-тpанспоpтным обоpудованием с пола. Стpоповка и увязка гpузов для подъема, пеpемещения, установки и складиpования.
Должен знать: устpойство, пpавила подналадки и пpовеpки на точность свеpлильных станков pазличных типов, устpойство и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, зажимных и установочных пpиспособлений, геометpию, пpавила заточки и установки универсального и специального pежущего инстpумента, элементы и виды pезьб, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Бабки задние токаpных станков - свеpление отвеpстий под болты;
2) Валы, оси - свеpление косых смазочных отвеpстий;

1) Ішпектер – майлау бойынша тесікті бұрғылау;
2) Төлкелер, кронштейндер – контур бойынша бұрғылау;
3) Қалыпты гайкалар – тесіктерді үңгілеу;
4) Білікше, ось, цилиндр секілді ұсақ және қосалқы бөлшектер;
5) Кереует бөлшектері – тесіктерді бұрғылау;
6) Микалекстен жасалған бұйымдар – тесіктерді бұрғылау;
7) Білікпен жиналған сақина – тесіктерді шплинт бойынша бұрғылау;
8) Планкалар, астарлар, бұрыштар, ілгектер, үшкілдер-тесіктерді контур немесе белгі бойынша бұрғылау және үңгілеу;
9) Күрделілігі 1-2 топ баспа платалары – тесіктерді бұрғылау, үңгілеу;
10) Орындықтар, стакандар және басқа бөлшектер - диаметрі 3-тен 24 мм дейін бұрамаларды өтпеге және тура кесу;
11) Диаметрі 500 мм дейін фланецтер, сақиналар-контур бойынша бұрғылау, үңгілеу, үңгіштеу;
12) Фланецтер мен басқа бөлшектер-тесіктерді теңшелген арнайы станоктарда бұрғылау.
501. Бұрғылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 8 - 11 квалитет бойынша әр түрлі бөлшектерде тесіктерді бұрғылау, бұрғылап кеңіту, үңгуіштеу және үңгілеу, сондай-ақ 12 - 14 квалитет бойынша күрделі, ірі габаритті бөлшектерде тесіктерді бұрғылау. Әр түрлі конфигурациялы бөлшектерде бұрғылау станоктарында бұрғылау тереңдігі бұрғының 5-тен 15 диаметрге дейін, сондай-ақ арнайы бағыттаушы құрылғыларды қолдана отырып, тереңдігі бұрғының 10-нан 20 диаметрге дейін, сондай-ақ арнайы бапталған станоктарда тереңдігі бұрғының 10 диаметрінен артық терең тесіктер бұрғылау. Күрделі бөлшектерді екі және одан көп жазықтықта салыстырып, бұрыштамаларға, призмаларға, домкраттар мен астарларға орнату және бекіту. Әрбір бұрыш және әр түрлі жазықтықта тесіктерді бұрғылау. Әр түрлі бөлшектерде бұраманы кесу бойынша тесіктерді бұрғылау. Диаметрі 2 мм дейін және 24-тен 42 мм дейін бұрамаларды өтпеге және тура кесу. Әмбебап әрі арнайы құрылғыларды қолдана отырып, станоктарды баптау және бөлшектерді өңдеу мен кесу режимін технологиялық жүйелілігін өздігінен айқындау. Еден көтергіш-көлік жабдықтарын басқару. Жүктерді көтеру, ауыстыру, орнату және салу үшін арқандау және байлау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті бұрғылағыш станоктардың құрылғысын, баптау және дәлдікке тексеру ережесін, бақылау-өлшеу құралдарының, қысатын және орнататын аспаптардың құрылғысын және қолдану ережесін, әмбебап әрі арнайы кескіш құралдың геометриясын, қайрау және орнату ережесін, бұрамалардың элементтері мен түрлері, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Токарлық станоктардың артқы тұғырлары – болт бойынша тесіктерді бұрғылау;
2) Біліктер, осьтер – қисық майлайтын тесіктерді бұрғылау;

3) Детали из титановых сплавов - наpезание pезьбы метчиками на пpоход и в упоp;
4) Детали металлообpабатывающих станков - свеpление отвеpстий по pазметке;
5) Детали, узлы и сваpные констpукции pазные - свеpление отвеpстий, зенкеpование пневмоинстpументом;
6) Детали часов - свеpление, pазвеpтывание, зенкование отвеpстий;
7) Днища сфеpические для фильтpов - свеpление, зенкеpование, зенкование;
8) Кольца пpижимные для кpышек изделий "т" и "к" и кpемальеpных кpышек и двеpей - свеpление отвеpстий по pазметке, зенкование;
9) Коpобки кабельные - свеpление отвеpстий;
10) Коpпусы и кpышки опоpных подшипников судовых с диаметpом вала до 500 мм и упоpных с диаметpом вала до 400 мм - свеpление и подpезка отвеpстий на pазъемах под болты для спаpивания;
11) Коpпусы и кpышки pедуктоpов в сбоpе - свеpление, зенкеpование, зенкование;
12) Коpпусы кpемальеpных кpышек и двеpей - свеpление отвеpстий под установку съемных клиньев и пpижимных колец;
13) Коpпусы подшипников - свеpление отвеpстий под шпильки и болты в местах соединения;
14) Коpпусы фильтpов - свеpление отвеpстий во фланцах;
15) Платы печатные III гpуппы сложности - свеpление, зенкование отвеpстий;
16) Плиты акустические - свеpление;
17) Стулья, стаканы, фланцы и дpугие детали - наpезание pезьбы диаметpом до 2 мм и свыше 24 мм до 42 мм на пpоход и в упоp;
18) Тpойники, патpубки, колена с фланцами - свеpление отвеpстий во фланцах;
19) Фланцы, кольца диаметpом свыше 500 мм - свеpление отвеpстий по pазметке или кондуктоpу, зенкование, цекование, зенкеpование;
20) Шестеpни зубчатой пеpедачи совместно с зубчатым венцом -свеpление и pазвеpтывание отвеpстий;
21) Шестеpни и шкивы pазъемные - свеpление отвеpстий в местах соединений и под смазку;
22) Штампы - свеpление отвеpстий под напpавляющие колонки.
502. Сверловщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Свеpление, pассвеpливание, зенкеpование и pазвеpтывание отвеpстий по 6-9 квалитетам в сложных деталях, pасположенных в pазличных плоскостях. Свеpление глубоких отвеpстий в деталях pазличной конфигуpации на глубину свеpления более 15 диаметpов свеpла, а также на глубину более 20 диаметpов свеpла с пpименением специальных напpавляющих пpиспособлений. Свеpление отвеpстий под pазными углами и в pазличных плоскостях, тpебующих нескольких установок и большой точности напpавления по оси отвеpстия и pасстояния между центpами отвеpстий. Подpезка, pастачивание и наpезание pезьбы в тpуднодоступных местах. Установка кpупных деталей сложной конфигуpации, тpебующих комбиниpованного кpепления и точной вывеpки в pазличных плоскостях. Hаpезание pезьбы диаметpом более 42 мм, а также pезьб, выполняемых по 7-8 квалитетам. Hаладка унивеpсальных и специальных станков с пpименением сложных пpиспособлений и определение наивыгоднейших pежимов pезания.
Должен знать: устpойство, кинематические схемы, пpавила пpовеpки на точность обслуживаемых станков, констpуктивные особенности и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство и правила применения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, геометpию, пpавила теpмообpаботки, заточки, доводки, установки универсального и специального pежущего инстpумента, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:

3) Титан қорытпаларынан жасалған бөлшектер-бұрамаларды бұрама ойғыштармен өтпеге және тура кесу;
4) Метал өңдейтін станоктардың бөлшектері-токарлық станоктардың ауыстоптары, әр түрлі станоктардың шпиндельдері – тесіктерді белгі бойынша бұрғылау;
5) Әр түрлі бөлшектер, тораптар мен пісіру конструкциялары – тесіктерді бұрғылау, пневмо құралмен үңгіштеу;
6) Сағат бөлшектері – тесіктерді бұрғылау, үңгілеу, үңгіштеу;
7) Фильтрлерге арналған сфералық түптер – бұрғылау, үңгілеу, үңгіштеу;
8) "т" және "к" бұйымдарының қақпаларына және кремальер қақпалары мен есіктердің сақиналары – тесіктерді белгілер бойынша бұрғылау, үңгілеу;
9) Кабель қораптары – тесікті бұрғылау;
10) Кеме мойынтіректерінің корпустары мен қақпалары, білік диаметрі 500 мм дейін тірек және білек диаметрі 400 мм дейін тура – парлау үшін болттар бойынша ажырамаларда тесіктерді бұрғылау және кесу;
11) Редукторлардың корпустары мен қақпалары, жиыны-бұрғылау,үңгілеу, үңгіштеу;
12) Кремальерлі қақпалар мен есіктердің корпустары-алынбалы сыналар мен қыспа сақиналарын орнату үшін тесіктерді бұрғылау;
13) Мойынтіректердің корпустары- тесіктерді жанасқан жерлерде шпилька және болттар бойынша бұрғылау;
14) Фильтр корпустары – тесіктерді фланецтерде бұрғылау;
15) Күрделілігі ІII топ баспа платтары – тесіктерді бұрғылау, үңгілеу;
16) Акустикалық плиталар – бұрғылау;
17) Орындықтар, стакандар, фланецтер және басқа да бөлшектер- диаметрі 2 мм және 24 мм-ден 42 дейін бұрамаларды өтпеге және тура кесу.
18) Үштіктер, келтеқұбырлар, фланецті иіндер – фланецтерде тесіктерді бұрғылау;
19) Диаметрі 500 мм артық фланецтер, сақиналар –тесіктерді белгі немесе кондуктор бойынша бұрғылау, үңгілеу, жоңғылау, үңгіштеу;
20) Тіс тәждерімен жанасқан тісті берілістің тістегершіктері – тесіктерді бұрғылау және ұңғылау;
21) Тістегершіктер және ажырамалы шкивтер – жанасқан жерлерде және майлау бойынша бұрғылау;
22) Штампылар – тесіктерді бағыттаушы бағаналар бойынша бұрғылау.
502. Бұрғылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі жазықтықта орналасқан күрделі бөлшектерде 6-9 квалитет бойынша тесіктерді бұрғылау, бұрғылап кеңіту, үңгіштеу және ұңғылау. Әр түрлі конфигурациялы бөлшектерде бұрғылау тереңдігі бұрғының 15 диаметрінен артық, сондай-ақ арнайы бағыттаушы құрылғыларды қолдана отырып, тереңдігі бұрғының 20 диаметрінен артық, терең тесіктер бұрғылау. Бірнеше қондырманы және тесік осьі бойынша дәл бағытты және тесіктер ортасы арасында арақашықтықты қажет ететін түрлі бұрыштар мен әр түрлі жазықтықтар бойынша тесіктерді бұрғылау. Қол жетпейтін жерлерде бұрамаларды қысқарта кесу, жону және кесу. Әр түрлі жазықтықта құрамды бекітуді және дәл салыстыруды қажет ететін күрделі конфигурациялы ірі бөлшектерді орнату. Диаметрі 42 мм артық және 7-8 квалитеттер бойынша орындалатын бұрамаларды кесу. Күрделі құрылғыларды қолдана отырып, әмбебап әрі арнайы станоктарды баптау ж"не кесудің тиімді режимін белгілеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін станоктардың кинематикалық тәсімін, дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивті ерекшеліктерін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, әмбебап әрі арнайы кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау, жетілдіру, орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Бабки пеpедние станков - свеpление и pазвеpтывание отвеpстий;
2) Детали, узлы и сваpные констpукции, кpупногабаpитные сложной конфигуpации - свеpление и подpезка отвеpстий, зенкеpование, pазвеpтывание и наpезка pезьбы;
3) Каpетки суппоpтов, суппоpты и коpобки скоpостей станков - свеpление, pазвеpтывание, наpезание pезьбы и подpезание;
4) Коpпусы и кpышки опоpных подшипников судовых с диаметpом вала 500 мм и выше и опоpных с диаметpом вала 400 мм и выше - свеpление и подpезка отвеpстий на pазъемах под болты для спаpивания;
5) Коpпусы и кpышки подшипников судовых в сбоpе - pазвеpтывание отвеpстий под штифты и болты;
6) Коpпусы и кpышки pедуктоpов в сбоpе - pазвеpтывание отвеpстий под цилиндpические и конические штифты;
7) Кронштейны, направляющие основания и фундаменты изделий "ш" и "к" - сверление и зенкерование отверстий пневмоинструментом;
8) Кpышки и фланцы кабельных коpобок с большим числом отвеpстий - cвеpление отвеpстий pазных диаметpов, подpезание отвеpстий с обpазованием pадиусов;
9) Матрицы и пуансоны штампов и основания кондукторов, приспособлений больших размеров и сложной конфигурации - сверление отверстий по разметке в разных плоскостях;
10) Обод эластичной муфты валопровода - сверление, зенкерование ступенчатых отверстий;
11) Обоймы дейдвудных сальников - сверление, зенкерование и развертывание под пружины;
12) Платы печатные IV группы сложности - сверление, зенкование отверстий;
13) Плиты фундаментные больших размеров - сверление отверстий разных диаметров по разметке под установку механизмов;
14) Фартуки токарных и других станков - сверление и развертывание отверстий.
503. Сверловщик 5-й разряд
Характеристика работ. Сверление, развертывание тонкое отверстий сложных деталей по 6 квалитету на универсальных сверлильных станках при строгом соблюдении параллельности осей отверстий с точным выдерживанием заданного угла между ними, перпендикулярности, расстояния между центрами отверстий. Растачивание глубоких отверстий сложных деталей по 6 квалитету на специальных сверлильно-расточных станках с применением специальных приспособлений и инструмента (одно-, двух-, трехрезцовые головки и т. д.) с внутренним или наружным подводом для подачи смазывающе-охлаждающей жидкости в зоне резания. Установка сложных и тонкостенных деталей с применением сложных приспособлений, требующих выверки, высокой точности и ориентации их в пространстве под различными углами.
Должен знать: устройство и кинематические схемы различных типов универсальных сверлильных и сверлильно-расточных станков, конструкцию их основных узлов и правила проверки узлов на точность, геометрию и правила заточки, доводки всех видов режущего инструмента, конструктивные особенности и правила применения различных универсальных и специальных приспособлений, устройство и правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:

1) Станоктың алдыңғы тұғырлары – тесіктерді бұрғылау және ұңғылау;
2) Бөлшектер, тораптар және пісіру конструкциялары, ірі габаритті күрделі конфигурациялы-тесіктерді бұрғылау және кесу, үңгіштеу және бұраманы кесу;
3) Суппорттардың кареткалары, станок жылдамдықтарының суппорттары мен қораптары - бұрғылау, ұңғылау, бұраманы кесу және қысқарта кесу;
4) Кеме мойынтіректерінің білік диаметрі 500 мм және жоғары тірегінің және білік диаметрі 400 мм және жоғары тірегінің корпустары мен қақпалары- парлау үшін болт бойынша ажырамада тесіктерді бұрғылау және қысқарта кесу;
5) Кеме мойынтіректерінің корпустары мен қақпалардың жиыны-тесіктерді штифтер мен болттар бойынша ұңғылау;
6) Редукторлардың корпустары мен қақпаларының жиыны – тесіктерді цилиндрлік және конустық штифтер бойынша ұңғылау;
7) Бағыттаушы кронштейндер, "ш" және "к" бұйымдарының негізі мен фундаменттері – пневмоқұралмен тесіктерді бұрғылау және үңгіштеу;
8) Көп тесігі бар кабель қораптарының қақпалары мен фланецтері - әр түрлі диаметрлі тесіктерді бұрғылау, радиус жасай отырып тесіктер қысқарта кесу;
9) Матрицалар мен штампылардың пуансондары және үлкен өлшемді және күрделі конфигурациялы кондукторлардың, құрылғылардың негіздері - әр түрлі жазықтықта белгі бойынша тесіктерді бұрғылау;
10) Білік сым өткізгіш муфталардың икемді жиектері – сатылы тесіктерді бұрғылау, үңгіштеу;
11) Дейдвуд сальниктерінің құрсаулары-серіппе бойынша бұрғылау, үңгіштеу және ұңғылау;
12) Күрделілігі IV топ баспа платтары – тесіктерді бұрғылау, үңгілеу;
13) Үлкен өлшемді фундамент плиталары- механизмдерді орнату бойынша белгіде әр түрлі диаметрлі тесіктерді бұрғылау;
14) Токарлық және басқа станоктардың фартуктары-тесіктерді бұрғылау және ұңғылау.
503. Бұрғылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тесік осьтерінің, олардың арасында берілген бұрыштың, перпендикулярлықты, тесіктер ортасы арасындағы арақашықтықты дәл ұстанып, параллелдігін қатаң сақтай отырып күрделі бөлшектерді әмбебап бұрғылау станоктарында 6 квалитет бойынша бұрғылау, жұқалап ұңғылау. Кесу аумағына майлайтын салқындатқыш сұйықтың берілуі үшін ішкі және сыртқы келтірумен арнайы құрылғылар мен құралдарды (бір, екі, үш кескіш қалпақшалар және тағы басқа) қолдана отырып, арнайы бұрғылағыш-қырнағыш станоктарда 6 квалитет бойынша терең тесіктерді және күрделі бөлшектерді жону. Салыстырып тексеруді, жоғары дәлдікті және әр түрлі бұрыш бойынша кеңістікте олардың бағдарын қажет ететін күрделі құрылғыларды қолдана отырып, күрделі және жұқа қабырғалы бөлшектерді орнату.
Білуге тиіс: әмбебап бұрғылағыш және бұрғылағыш-қырнағыш станоктардың құрылғысын және кинематикалық тәсімін, олардың негізгі тораптарының конструкциясын және тораптарды дәлдікке тексеру ережесін, кескіш құралдарының барлық түрінің геометриясын және қайрау, жетілдіру ережесін, әр түрлі әмбебап және арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Валы длиной до 20000 мм и диаметром от 30 мм и более - сверление, растачивание;
2) Детали и узлы разные, сложные - сверление, развертывание отверстий с соблюдением непараллельности осей отверстий до 0,05 мм.;
3) Обод муфты валопровода - развертывание ступенчатых отверстий;
4) Патрубки и цилиндры паровых турбин - сверление, развертывание отверстий;
5) Станины станков - сверление, зенкерование, развертывание отверстий;
6) Трубы длиной до 12000 мм и диаметром от 30 мм и более - растачивание;
7) Фундаменты, кронштейны, направляющие изделий - развертывание отверстий.
Сортировщик деталей подшипников
504. Сортировщик деталей подшипников 2-й разряд
Характеристика работ. Сортировка роликов, игл и шариков на наклонном столе, через сито, в барабанах, а также на однотипных сортировочных машинах-автоматах по заданным техническим условиям. Подналадка сортировочных машин. Определение качества сортировки при помощи контрольно-измерительных приборов и эталонов.
Должен знать: устройство, принцип работы и способы подналадки однотипных сортировочных машин-автоматов, размеры, конфигурацию и наименование деталей подшипников, причины некачественной сортировки деталей и способы их устранения, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов.
505. Сортировщик деталей подшипников 3-й разряд
Характеристика работ. Сортировка роликов, игл, шариков и колец на сортировочных машинах-автоматах различных типов с применением контрольно-измерительных приборов различного типа. Наладка сортировочных машин-автоматов, контрольно-измерительных приборов и устранение неисправностей в процессе работы.
Должен знать: устройство и правила наладки сортировочных машин-автоматов, устройство контрольно-измерительных приборов.
506. Сортировщик деталей подшипников 4-й разряд
Характеристика работ. Сортировка роликов, игл, шариков, колец, цапф, валиков и сепараторов приборных подшипников на специальных и универсальных сортировочных машинах-автоматах и контрольно-измерительных приборах, работающих с применением оптико-механических, гидравлических и электронных систем. Измерение линейных размеров, отклонений формы и взаимного расположения поверхностей, а также параметров шероховатости поверхностей. Сортировка деталей по состоянию поверхностей на соответствие их фотоэталонам и контрольным образцам путем визуального осмотра деталей под микроскопом. Проверка, регулировка и наладка сложных специальных и универсальных сортировочных машин-автоматов и контрольно-измерительных приборов.
Должен знать: устройство и правила наладки, регулировки и проверки сложных специальных и универсальных сортировочных машин-автоматов и контрольно-измерительных приборов, теоретические основы методов измерений, технические условия на приборные подшипники.
Станочник широкого профиля

1) Ұзындығы 20000 мм және диаметрі 30 мм-ден және одан артық біліктер – бұрғылау, жону;
2) Әр түрлі, күрделі бөлшектер мен тораптар – тесік осьтерінің 5,50 мм дейін параллель еместігін сақтай отырып, тесіктерді бұрғылау, ұңғылау;
3) Білік сым өткізгіш муфталардың жиектері – сатылы тесіктерді бұрғылау;
4) Бу турбиналарының келтеқұбырлары мен цилиндрлері-тесіктерді бұрғылау, ұңғылау;
5) Станоктардың станиналары-тесіктерді бұрғылау, үңгіштеу;
6) Ұзындығы 12000 мм дейін және диаметрі 30 мм-ден және одан артық құбырлар-жону.
7) Фундаменттер, кронштейндер, бағыттаушы бұйымдар-тесіктерді ұңғылау.
Мойынтірек бөлшектерін сұрыптаушы
504. Мойынтірек бөлшектерін сұрыптаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Берілген технологиялық шарттар бойынша көлбеу үстелде, елек арқылы, барабандарда, сондай-ақ бір типті сұрыптаушы автомат-машиналарда роликтерді, инелер мен шариктерді сұрыптау. Сұрыптау машиналарын баптау. Бақылау-өлшеу аспаптары мен эталондардың көмегімен сұрыптау сапасын айқындау.
Білуге тиіс: бір типті сұрыптау автомат-машиналарының құрылғысын, жұмыс істеу принципін және баптау тәсілін, мойынтірек бөлшектерінің өлшемін, конфигурациясын және атауын, бөлшектерді сапасыз сұрыптау себептерін және оларды жою тәсілдерін, бақылау-өлшеу аспаптарының міндетін және қолдану шарттарын.
505. Мойынтірек бөлшектерін сұрыптаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті бақылау-өлшеу аспаптарын қолдана отырып сұрыптаушы автомат-машиналарда роликтерді, инелерді, шариктерді сұрыптау. Сұрыптаушы автомат-машиналарды, бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және жұмыс барысында бұзушылықтарды жою.
Білуге тиіс: сұрыптаушы автомат-машиналардың құрылғысын және баптау ережесін, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын.
506. Мойынтірек бөлшектерін сұрыптаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Оптика механикалық, гидравликалық және электрондық жүйені қолдана отырып, жұмыс істейтін арнайы әрі әмбебап сұрыптаушы автомат-машиналар мен бақылау-өлшеу аспаптарында роликтерді, инелерді, шариктерді, сақиналарды, цапфаларды, аспапты мойынтіректердің біліктері мен сеператорларын сұрыптау. Сызық өлшемдерін, қалыптан ауытқушылықты және бетінің өзара орналасуды, сондай-ақ бетінің кедір-бұдырлық параметрлерін өлшеу. Бөлшектерді бетінің жағдайы бойынша оларды микроскоппен қарау жолымен бөлшектердің фотоэталон және бақылау үлгілеріне сәйкестігіне сұрыптау. Күрделі арнайы әрі әмбебап сұрыптаушы автомат-машиналарды және бақылау-өлшеу аспаптарын тексеру, реттеу және баптау.
Білуге тиіс: күрделі арнайы әрі әмбебап сұрыптағыш автомат-машиналары мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын және баптау, реттеу және тексеру ережесін, өлшеу әдістерінің теориялық негіздерін, аспапты мойынтіректерге қойылатын техникалық шарттарды.
Кең бейінді станокшы

507. Станочник широкого профиля 2-й разряд
Характеристика работ. Обработка деталей на сверлильных, токарных и фрезерных станках по 12-14 квалитетам, на шлифовальных станках по 11 квалитету с применением охлаждающей жидкости, режущего инструмента и универсальных приспособлений и соблюдением последовательности обработки и режимов резания в соответствии с технологической картой или указаниями мастера. Сверление, рассверливание, зенкование сквозных и гладких отверстий в деталях, расположенных в одной плоскости, по кондукторам, шаблонам, упорам и разметке на сверлильных станках. Нарезание резьбы диаметром свыше 2 мм до 24 мм на проход и в упор на сверлильных станках. Нарезание наружной, внутренней треугольной резьбы метчиком или плашкой на токарных станках. Фрезерование плоских поверхностей, пазов, прорезей, шипов, цилиндрических поверхностей фрезами. Установка и выверка деталей на столе станка и в приспособлениях.
Должен знать: принцип действия однотипных сверлильных, токарных, фрезерных и шлифовальных станков, назначение и правила применения наиболее распространҰнных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов, специальных режущих инструментов, маркировку и основные механические свойства обрабатываемых материалов, правила заточки и установки резцов и свҰрл, виды фрез, резцов и их основные углы, виды шлифовальных кругов и сегментов, способы правки шлифовальных кругов и условия их применения, назначение и свойства охлаждающих жидкостей и масел, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Автонормали крепежные - бесцентровое шлифование;
2) Баллоны и фитинги - токарная обработка;
3) Болты, гайки, пробки, штуцеры, краны - фрезерование граней под ключ;
4) Валы длиной до 1500 мм - обдирка;
5) Вкладыши - сверление отверстий под смазку;
6) Воротки и клуппы - токарная обработка;
7) Втулки для кондукторов - токарная обработка с припуском на шлифование;
8) Втулки из керамики с внутренним диаметром 20 мм - проточка по чертежу;
9) Гайки нормальные - зенкование отверстий;
10) Детали металлоконструкций малогабаритные - фрезерование;
11) Изоляторы керамические - обточка на сверлильных станках специальным резцом;
12) Ключи торцовые наружные и внутренние - токарная обработка;
13) Кольца в сборе с валом - сверление отверстий под шплинты;
14) Корпусы керамические - проточка по чертежу;
15) Метчики ручные и машинные - фрезерование стружечных канавок;

507. Кең бейінді станокшы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Технологиялық картаға немесе шебердің нұсқауына сәйкес кескіш құралдар мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып және өңдеу және кесу режимінің жүйелілігін сақтай отырып, 12-14 квалитеті бойынша бұрғылағыш, токарлық және фрезерлік станоктарда, 11 квалитет бойынша салқындатқыш сұйықтықты қолдана отырып, ажарлағыш станоктарда бөлшектерді өңдеу. Бұрғылағыш станоктарда кондукторлар, шаблондар, тіректер мен белгілер бойынша бір жазықтықта орналасқан бөлшектерде тура және тегіс тесіктерді бұрғылау, бұрғылап кеңіту, үңгілеу. Бұрғылағыш станоктарда өтуге және тура диаметрлі 2 мм-ден 24 мм-ге дейін бұрамаларды кесу. Токарлық станоктарда бұрандаойғыштармен немесе плашкамен сыртқы, ішкі үшбұрыш бұрамаларды кесу. Фрезалармен жазық бетті, ойықтарды, кертік кесіктерін, цилиндрлік бетті фрезерлеу. Станок үстеліне және құрылғыларға бөлшектерді орнату және салыстырып тексеру.
Білуге тиіс: бір типті бұрғылағыш, токарлық, фрезерлік және ажарлағыш станоктардың қызмет принципін, едәуір кең таралған құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралдарының, арнайы кескіш құралдың міндеті мен қолдану шарттарын, өңделетін материалдардың таңбалануын және негізгі механикалық қасиеттерін, кескіштер мен бұрғыларды қайрау және орнату ережесін, фрезалардың, кескіштердің түрлерін және олардың негізгі бұрыштарын, ажарлағыш шарықтар пен сегменттердің түрлерін, ажарлағыш шарықтастарды тексеру тәсілдерін және оларды қолдану ережелерін, салқындатқыш сұйықтықтар мен майлардың міндеті мен қасиеттерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін;
Жұмыс үлгілері.
1) Бекіткіш автонормалдар – центрсіз ажарлау;
2) Баллондар мен фитингтер – токарлық өңдеу;
3) Болттар, гайкалар, тығындар, штуцерлер, крандар-қырларды кілт бойынша фрезерлеу;
4) Ұзындығы 1500 мм дейін біліктер – сыдыру;
5) Ішпектер – тесіктерді майлап бұрғылау;
6) Айналматұтқалар мен бұранда кескіш тұтқалар – токарлық өңдеу;
7) Кондукторларға арналған төлкелер - әдіппен ажарлауға токарлық өңдеу;
8) Ішкі диаметрі 20 мм керамикадан жасалған гайкалар – сызба бойынша тесу;
9) Қалыпты гайкалар – тесіктерді үңгілеу;
10) Метал конструкцияларының шағын габаритті бөлшектері – фрезерлеу;
11) Керамикалық оқшаулағыштар - бұрғылау станоктарында арнайы кескіштермен қайрау;
12) Шетжақты сыртқы және ішкі кілттер-токарлық өңдеу;
13) Білікпен құрамдалған сақиналар-тесіктерді шплинт бойынша бұрғылау;
14) Керамикалық корпустар-сызба бойынша қайрау;
15) Қолды және машиналы бұрандаойғыштар-жоңқалы бунақтарды фрезерлеу;

16) Оправки изоляторов - сверление;
17) Оси, оправки - бесцентровое шлифование;
18) Петли - фрезерование шарниров;
19) Подставки различные для каркасов и изоляторов - изготовление;
20) Пробки, шпильки - токарная обработка;
21) Прокладки - фрезерование торцов и скосов;
22) Ролики подшипников всех типов и размеров - предварительное шлифование торцов;
23) Скользуны боковые тележек подвижного состава - фрезерование;
24) Ступицы коленчатого вала - протягивание шпоночной канавки;
25) Трубы керамические - резка с подрезкой торцов со снятием фасок;
26) Угольники установочные - шлифование;
27) Фрезы и свҰрла с коническим хвостом - фрезерование лопаток;
28) Шланги и рукава воздушные тормозные - обдирка верхнего слоя резины;
29) Штифты цилиндрические - бесцентровое шлифование.
508. Станочник широкого профиля 3-й разряд
Характеристика работ. Обработка деталей на сверлильных, токарных, фрезерных, копировальных и шпоночных станках по 8-11 квалитетам и на шлифовальных станках по 8-10 квалитетам с применением охлаждающей жидкости. Нарезание резьбы диаметром до 2 мм, свыше 24 до 42 мм на проход и в упор на сверлильных станках. Нарезание наружной и внутренней однозаходной треугольной, прямоугольной и трапецеидальной резьбы резцами и многорезцовыми головками. Фрезерование прямоугольных и радиусных наружных и внутренних поверхностей, уступов, пазов, канавок, однозаходной резьбы, спиралей, зубьев шестерен и зубчатых реек. Установка сложных деталей на угольниках, призмах, домкратах, прокладках, тисках различных конструкций, на круглых поворотных столах, универсальных делительных головках с выверкой по индикатору. Подналадка сверлильных, токарных, фрезерных и шлифовальных станков. Управление подъҰмно-транспортным оборудованием с пола. Строповка и увязка грузов для подъҰма, перемещения, установки и складирования.
Должен знать: устройство и правила подналадки сверлильных, токарных, фрезерных, копировальных, шпоночных и шлифовальных станков различных типов, устройство и правила применения универсальных и специальных приспособлений, геометрию, правила заточки и установки специального режущего инструмента, элементы и виды резьбы, характеристики шлифовальных кругов и сегментов, влияние температуры на размеры деталей, правила определения заданных размеров обрабатываемых деталей с учетом коэффициента усадки керамики, форму и расположение поверхностей, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, основные свойства обрабатываемых материалов.
Примеры работ:
1) Башмаки тормозные, балочки, подвески тяговых электродвигателей, буксы - фрезерование;

16) Оқшаулағыш оправалары –бұрғылау;
17) Осьтер, оправалар – центрсіз ажарлау;
18) Ілгектер – шарнирлерді фрезерлеу;
19) Каркастар мен оқшаулағыштарға арналған әртүрлі тіреулер-жасау;
20) Тығындар, шпилькалар-токарлық өңдеу;
21) Астарлар – шетжақтар мен қияларын фрезерлеу;
22) Барлық типті және өлшемді мойынтіректердің роликтері-шетжақтарды алдын ала ажарлау;
23) Жылжымалы құрам арбашықтарының бүйірлік сырғымалары-фрезерлеу;
24) Иінді біліктердің күпшектері-кілтек бунақтарын тарту;
25) Керамикалық құбырлар-фаскаларды шеше отырып кесу;
26) Орнататын бұрыштықтар – тегістеу;
27) Конустық сағасы бар фрезалар мен бұрғылар-қалақтарды фрезерлеу;
28) Әуе тежегішті шлангтар мен жеңдер-резеңкенің үстіңгі қабатын сыдыру;
29) Цилиндр штифттер – жаппай тегістеу.
508. Кең бейінді станокшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектерді бұрғылағыш, токарлық, фрезерлік, көшіргіш және кілтекті станоктарда 8-11 квалитет бойынша және салқындатқыш сұйықтықты қолданумен 8-10 квалитет бойынша ажарлағыш станоктарда өңдеу. Бұрғылағыш станоктарда өтуге және тура диаметрі 2 мм және 24 мм-ден 42 мм-ге дейін бұрамаларды кесу. Кескішпен, көп кескіш қалпақшаларымен сыртқы және ішкі бір рет кіретін үшбұрышты, тікбұрышты және трапецеидалды бұрамаларды кесу. Тікбұрышты және радиусты сыртқы әрі ішкі бетті, кемерлерді, ойықтарды, бунақтарды, бір рет кіретін бұрамаларды, спиральдерді, тістегершік тістерін және тісті төрткілдештерді фрезерлеу. Индикатор бойынша салыстырып тексере отырып, күрделі бөлшектерді әр түрлі конструкциялы бұрыштамаларда, призмаларда, домкраттарда, астарларда, тиссаларда, дөңгелек бұрылмалы үстелдерде, әмбебап бөлгіш қалпақшаларда орнату. Бұрғылағыш, токарлық, фрезерлік және ажарлағыш станоктарды баптау. Еден көтергіш-көлік жабдықтарын басқару. Жүктерді көтеру, ауыстыру және салу үшін арқандау және буып-түю.
Білуге тиіс: әр түрлі типті бұрғылағыш, токарлық, фрезерлік, көшіргіш-кілтекті-фрезерлік және ажарлағыш станоктардың құрылғысын, баптау және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың құрылғысын және қолдану ережесін, арнайы кескіш құралдың геометриясын, қайрау және орнату ережесін, бұрамалардың элементтері мен түрлерін, ажарлағыш шарықтастар мен сегменттердің сипаттамасын, температураның бөлшек өлшеміне әсерін, беттің формасы мен орналасуын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Тартым электр қозғалтқыштарының тежегіш кебістері, балкалары, аспалары, букстер – фрезерлеу;

2) Валы длиной свыше 1500 мм - обдирка;
3) Валы, оси - сверление косых смазочных отверстий;
4) Вкладыши - шлифование круглое наружное на оправке;
5) Втулки переходные с конусом Морзе - токарная обработка;
6) Детали из эпоксидных компаундов - обработка алмазным режущим инструментом;
7) Детали керамические - полная обработка с большим количеством переходов;
8) Заготовки керамических конденсаторов - резка на заданный размер;
9) Заготовки керамических плат - фрезерование пазов прямых и по радиусу;
10) Звездочки, рейки зубчатые - фрезерование под шлифование;
11) Зенкеры и фрезы со вставными режущими элементами - токарная обработка;
12) Зенковки конусные - шлифование конуса и режущей части;
13) Изоляторы и вкладыши керамические – обработка на токарных станках;
14) Изоляторы керамические с большим количеством переходов - полное изготовление, нарезка резьбы;
15) Калибры плоские - фрезерование рабочей мерительной части;
16) Каркасы длиной 45,6 мм, диаметром 22 мм - выточка из керамических заготовок;
17) Кольца поршневые - разрезка, фрезерование замка;
18) Корпусы керамические - обработка фасонной наружной поверхности;
19) Корпусы фильтров - сверление отверстий во фланцах;
20) Ножи для гильотинных ножниц - шлифование плоских поверхностей;
21) Основания керамические размером 10 х 58 х 58 мм - фрезерование прямоугольной заготовки, разметка, сверление, зенкование;
22) Основания трубчатые керамических конденсаторов - обработка;
23) Патроны сверлильные - токарная обработка;
24) Пуансоны и матрицы - токарная обработка и шлифование плоскости и контура;
25) Развертки цилиндрические и конические - шлифование хвостовой части;
26) Резцы - фрезерование поверхностей передней и задней граней;
27) Рукоятки фигурные - токарная обработка;
28) Стержни - токарная обработка с нарезанием резьбы;
29) Трубки керамические - обработка наружных и внутренних поверхностей с большим количеством переходов;
30) Центры токарные – обработка под шлифование;
31) Шарошки сферические и угловые - фрезерование;
32) Шатуны двигателей - фрезерование масляных прорезей;
33) Шестерни - сверление и развертывание отверстий;
34) Штампы - сверление отверстий под направляющие колонки.
509. Станочник широкого профиля 4-й разряд
Характеристика работ. Обработка деталей на токарных и фрезерных станках по 7-10 квалитетам, на сверлильных станках по 6-9 квалитетам, на шлифовальных станках по 7-8 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, различных режущих инструментов и универсальных приспособлений. Обработка изделий из керамики по 8-9 квалитетам. Наладка и регулировка агрегата, производящего одновременно протяжку керамических трубок, нарезку в размер и сушку. Нарезание резьбы диаметром свыше 42 мм на сверлильных станках; нарезание двухзаходной наружной и внутренней резьбы, резьбы треугольного, прямоугольного, полукруглого профиля, упорной и трапецеидальной резьбы на токарных станках. Фрезерование открытых и полуоткрытых поверхностей различных конфигураций и сопряжений, резьбы, спиралей, зубьев зубчатых колҰс и реек. Шлифование и нарезание рифлений на поверхности бочки валков на шлифовально-рифельных станках. Установка крупных деталей сложной конфигурации, требующих комбинированного крепления и точной выверки в различных плоскостях. Наладка обслуживаемых станков.
Должен знать: устройство, кинематические схемы, правила проверки и наладки обслуживаемых станков, устройство различных моделей оборудования для обработки изделий из керамики, конструктивные особенности и правила применения универсальных и специальных приспособлений, принцип действия и правила эксплуатации контрольно-измерительных инструментов и приборов, геометрию, правила термообработки, заточки, доводки, установки, маркировку и основные свойства материалов специального режущего инструмента, виды абразивных инструментов, правила проверки шлифовальных кругов на прочность, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:

2) Ұзындығы 1500 мм артық біліктер – сыдыру;
3) Біліктер, осьтер – қисық майлау тесіктерін бұрғылау;
4) Ішпектер-құралбілікте шеңберлі сыртқы ажарлау;
5) Морзе конусы бар ауыспалы төлкелер – токарлық өңдеу;
6) Эпоксидті компаундардан жасалған бөлшектер -алмас кесетін аспаппен өңдеу;
7) Керамикалық бөлшектер - көптеген өтпелермен толық өңдеу;
8) Керамикалық конденсаторлар дайындамасы - берілген мөлшер бойынша кесу;
9) Керамикалық платтар дайындамалары-тікелей паздар мен радиус бойыынша фрезерлеу;
10) Жұлдызшалар, тісі бар рейкалар-тегістеп фрезерлеу;
11) Кесетін элементтер орнатылған зенкерлер мен фрездер-токарлық өңдеу;
12) Конкусты зенковкалар – конус пен кесетін бөлікті тегістеу;
13) Керамикалық оқшаулағыштар мен жапсырмалар-токарлық станоктарды өңдеу;
14) Көптеген өтпесі бар керамикалық оқшаулағыштар-толықтай жасау, бұранданы кесу;
15) Тегіс калибрлер - өлшеу бөліктерін фрезерлеу;
16) Ұзындығы 45,6 мм, диаметрі 22 мм каркастар-керамикалық дайындамаларды қырнау;
17) Поршенді сақиналар – кесу, құлыпты фрезерлеу;
18) Керамикалық корпустар – сыртқы үлгілік бетін өңдеу;
19) Сүзгі корпустары - фланецтерде саңылауларды бұрғылау;
20) Гильотинді қайшыға арналған пышақтар – жазық бетін тегістеу;
21) 10 х 58 х 58 мм мөлшердегі керамикалық негіздемелер-тік бұрышты дайындамаларды фрезерлеу, белгілеу, бұрғылау;
22) Керамикалық конденсаторлардың түтікше негіздемелері – өңдеу;
23) Бұрғылау патрондары - токарлық өңдеу;
24) Пуансондар мен матрицалар - токарлық өңдеу және жазықтық және контурды тегістеу;
25) Цилиндр және коникалық бұрандалар – артқы жағын тегістеу;
26) Кескіштер – алғы және артқы бетін фрезерлеу;
27) Фигуралы тұтқасап – токарлық өңдеу;
28) Өзекшелер – бұрандалап кесе отырып токарлық өңдеу;
29) Керамикалық құбыржолдар-көптеген өтпелі сыртқы және ішкі беттерін өңдеу;
30) Токарлық орталықтар-тегістей отырып өңдеу;
31) Сферикалық және бұрыштық шарошкалар – фрезерлеу;
32) Қозғалтқыш шатундар - майлы кесіктерді фрезерлеу;
33) Тістегершіктер - саңылауларды бұрандалау;
34) Қалыптар – жіберетін колонкалардағы саңылауларды бұрғылау.
509. Кең бейінді станокшы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі кескіш құралдар мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, бөлшектерді токарлық және фрезерлік станоктарда 7-10 квалитет бойынша, бұрғылау станоктарында 6-9 квалитет және салқындатқыш сұйықтықты қолданумен ажарлау станоктарында 7-8 квалитет бойынша өңдеу. Бұрғылау станоктарында диаметрі 42 мм артық бұрамаларды кесу; екі рет кіретін сыртқы және ішкі бұрамаларды, үшбұрышты, тікбұрышты, жартылай дөңгелек пішінді бұрамаларды, тура және трапецеидалды бұрамаларды токарлық станоктарда кесу. Әр түрлі конфигурациялы әрі жанасқан ашық және жартылай ашық бетті, бұрамаларды, спиральдерді, тістерді, тісті доңғалақтар мен төрткілдештерді фрезерлеу. Ажарлағыш-рифельді станоктарда білік бөшкелерінің бетіндегі кедір - бұдырларды кесу. Әр түрлі жазықтықта құрамды бекітуді және дәл салыстырып тексеруді қажет ететін күрделі конфигурациялы ірі бөлшектерді орнату. Қызмет көрсетілетін станоктарды баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін станоктардың құрылғысын, кинематикалық тәсімін, дәлдікке тексеру және баптау ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережелерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, геометрияны, термоөңдеу, қайрау, жетілдіру, орнату ережесін, арнайы кескіш құрал материалдарының таңбалануын және негізгі қасиетін, абразивтік құралдардың түрлерін, электр техника бойынша талаптар, ажарлағыш шарықтастардың беріктігін тексеру ережесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Бабки задние - окончательная расточка отверстий;
2) Балансиры рессорные - фрезерование;
3) Баллоны - токарная обработка;
4) Валки холодной прокатки - фрезерование конусообразных шлицев по шаблону;
5) Вальцовки - шлифование конуса и шейки;
6) Валы паровых турбин - предварительная обработка;
7) Венцы червячные многозаходные - фрезерование;
8) Винты ходовые - токарная обработка с нарезанием резьбы;
9) Гребенки из обожженной керамики - нарезка зубьев на камнерезных станках с помощью алмазных дисков;
10) Детали станков - фрезерование шпоночных пазов;
11) Диски для универсальных патронов металлообрабатывающих станков - токарная обработка с нарезанием спирали;
12) Изоляторы керамические с фасонным профилем – изготовление и разметка для сверления отверстий;
13) Каретки, станины, мостики, суппорты станков - предварительное шлифование;
14) Каркасы тонкостенные керамические с донышком - нарезка упорной резьбы с шагом 1,7 мм, разметка и сверление отверстий на корпусе каркаса;
15) Корпусы передних бабок станков и редукторов - сверление, зенкование и развҰртывание отверстий;
16) Лопатки паровых и газовых турбин - окончательное фрезерование хвостиков грибовидных, Т-образного и зубчатого профиля;
17) Муфты - нарезание перекрещивающихся канавок;
18) Обтекатели и кронштейны гребных винтов пластмассовые - фрезерование;
19) Оправки трубопрокатных станов - шлифование;
20) Основания размером 15 х 100 х 100 мм из необожженной керамики - фрезерование заготовки, разметка пазов и окон, сверление 32 отверстий по разметке;
21) Платы для подстроечных конденсаторов - полное изготовление из прямоугольных керамических заготовок - разметка, сверление, зенкование отверстий, фрезерование пазов под углами 18 о , 36 о и 40 о ;
22) Призмы проверочные - шлифование;
23) Протяжки круглые - токарная обработка;
24) Роторы и якоря электродвигателей - токарная обработка;
25) Фартуки токарных и других станков - сверление и развертывание отверстий;
26) Шейки и бочки валков всех станов - обдирка и отделка.
510. Станочник широкого профиля 5-й разряд
Характеристика работ. Обработка деталей на токарных и фрезерных станках по 6-7 квалитетам, на сверлильных станках по 6 квалитету и на шлифовальных станках по 6 квалитету с применением охлаждающей жидкости при помощи различных приспособлений и точной выверкой в нескольких плоскостях. Обработка различных деталей из сырой и обожженной керамики на фрезерных, сверлильных, камнерезных и токарных станках в условиях опытного и мелкосерийного производства. Изготовление приспособлений для механической обработки керамических деталей. Настройка различных станков, в том числе с программным управлением, для обработки керамических изделий с установкой сложных приспособлений и специального режущего инструмента. Сверление, развертывание, растачивание отверстий у деталей из легированных сталей, специальных и твердых сплавов. Нарезание всевозможных резьб и спиралей на универсальных и оптических делительных головках с выполнением всех необходимых расчетов. Фрезерование сложных крупногабаритных деталей и узлов на уникальном оборудовании. Шлифование и доводка наружных и внутренних фасонных поверхностей и сопряженных с криволинейными цилидрических поверхностей с труднодоступными для обработки и измерения местами. Шлифование электрокорунда.
Должен знать: конструктивные особенности и правила проверки на точность обслуживаемых станков различной конструкции, универсальных и специальных приспособлений, способы установки и выверки деталей, геометрию, правила заточки, доводки всех видов режущего инструмента, конструктивные особенности и правила применения различных универсальных и специальных приспособлений, принцип действия и правила эксплуатации контрольно-измерительных инструментов и приборов, основы теории резания металлов в пределах выполняемой работы, основные принципы калибровки сложных профилей, правила определения оптимального режима шлифования в зависимости от материала, формы изделия и марки шлифовальных станков.
Примеры работ:

1) Артқы тұғырлар – тесіктерді толықтай қырнау;
2) Рессорлы теңгерімдер – фрезерлеу;
3) Баллондар – токарлық өңдеу;
4) Суықтай илемдеу біліктері-шаблон бойынша конус секілді оймакілтектерді фрезерлеу;
5) Жанышқыштар – конус пен мойнақты ажарлау;
6) Бу турбиналарының құбырлары – алдын ала өңдеу;
7) Көп кіретін бұрамдық тәждер – фрезерлеу;
8) Көп қолданылатын бұрандалар –бұрамаларды кесе отырып токарлық өңдеу;
9) Күйген керамикадан жасалған тарақшалар – алмас дискілер арқылы тас кесетін станоктарда кесу;
10) Станок бөлшектері – шпондты паздарды фрезерлеу;
11) Металл өңдейтін станоктардың әмбебап патрондарына арналған дискілер – спиральді кесе отырып токарлық өңдеу;
12) Фасонды бейінмен керамикалық оқшаулағыштар-саңылауларды бұрғылай отырып жасау және белгілеу;
13) Станоктардың кареткалары, станиналары, кішкене көпірлері, суппорттары – алдын ала ажарлау;
14) Түбі бар қабырғасы жұқа керамикалық каркастар - 1,7 мм бұранданы кесу, каркас корпусында кесу, белгілеу және бұрғылау;
15) Станоктардың алдыңғы тұғырларының корпустары мен редукторлары – тесіктерді бұрғылау, үңгілеу және ұңғылау;
16) Бу мен газ құбырларының қалақтары – сағалардың саңырауқұлақ секілді, Т-секілді және тісті пішіндерін толықтай фрезерлеу;
17) Муфталар – қиылысатын бунақтарды кесу;
18) Еспе бұрандалардың ағыншасы мен кронштейндері – пластмассалық фрезерлеу;
19) Құбырлы илем орнақтарының құралбіліктері – ажарлау;
20) Күйдірілмеген керамикадан 15 х 100 х 100 мм жасалған дайындамалар-дайындамаларды фрезерлеу, паздар мен терезелерді белгілеу, белгі бойынша 32 саңылау бұрғылау;
21) Конденсаторларға арналған платалар-тік бұрышты керамикалық дайындамалардан толықтай әзірлеу саңылауларды белгілеу, бұрғылау -18 о, 36 о и 40Ү бұрыштарда паздарды фрезерлеу;
22) Тексеру призмалары – ажарлау;
23) Доңғалақ созғыштар – токарлық өңдеу;
24) Электр қозғалтқыш роторлар мен зекірлер – токарлық өңдеу;
25) Токарлық және басқа станоктардың фартуктары – тесіктерді бұрғылау және ұңғылау;
26) Барлық орнақ біліктерінің мойнақтары мен бөшкелері – сыдыру және өңдеу.
510. Кең бейінді станокшы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі құрылғылардың көмегімен және бірнеше жазықтықта дәл салыстырып тексерумен бөлшектерді токарлық және фрезерлік станоктарда 6-7 квалитет бойынша, бұрғылау станоктарында 6 квалитет бойынша және жарлағыш станоктарда салқындатқыш сұйықтықты қолдана отырып 6 квалитет бойынша өңдеу. Қоспалы болаттан, арнайы және қатты қорытпалардан жасалған бөлшектерде тесіктерді бұрғылау, ұңғылау, жону. Барлық қажетті есептеулерді орындаумен әмбебап және оптикалық бөлгіш қалпақшаларда түрлі бұрамалар мен спиральдерді кесу. Өте сирек кездесетін жабдықтарда күрделі ірі габаритті бөлшектер мен тораптарды фрезерлеу. Өңдеуге қол жетпейтін сыртқы және ішкі фасонды бетін және қисық сызықпен жанасқан цилиндрлік бетін ажарлау және жетілдіру, жерлерді өлшеу. Электрокорундты ажарлау.
Білуге тиіс: әр түрлі конструкциялы қызмет көрсетілетін станоктардың, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және дәлдікке тексеру ережесін, бөлшектерді орнату және салыстыру тәсілдерін, кескіш құралдардың барлық түрінің геометриясын, қайрау, жетілдіру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, орындалатын жұмыс шегінде металдарды кесудің негізгі теориясын, күрделі пішіндерді калибрлеудің негізгі принциптерін, материалға, бұйымның қалпына және ажарлау станоктарының маркаларына қарай ажарлаудың ең тиімді режимін айқындау ережесін.
Жұмыс үлгілері.

1) Валы распределительные дизелей длиной свыше 1000 до 6000 мм - окончательная обработка;
2) Винты и гайки с многозаходной трапецеидальной резьбой - обтачивание и нарезание резьбы;
3) Инжекторы водяные и паровые - токарная обработка;
4) Каретки токарных станков - окончательное фрезерование по профилю;
5) Каркасы керамические сложной конфигурации - нарезка однозаходной и двухзаходной резьбы, разметка и фрезерование пазов по наружному диаметру под уголом 90 о ;
6) Каркасы керамические тонкостенные - изготовление, нарезка прямоугольной резьбы, сверление отверстий и разметка на делительной головке;
7) Картеры сцепления - фрезерование плоскостей, сверление и растачивание отверстий;
8) Кулисы кузнечно-прессового оборудования - токарная обработка;
9) Лимбы цилиндрические и конические - фрезерование;
10) Муфты многокулачковые со спиральными кулачками - фрезерование впадин и скосов;
11) Патрубки паровых турбин - сверление и развҰртывание отверстий двух половин в сборе;
12) Платы тонкостенные опытные образцы с большим количеством отверстий, окон, пазов, фигурных окон - полное изготовление;
13) Ползуны - фрезерование плоскостей и "ласточкина хвоста";
14) Пресс-формы многоместные - шлифование;
15) Роторы турбогенераторов мощностью до 30000 кВт - фрезерование пазов под обмотку;
16) Роторы цельнокованные паровых турбин - предварительная обработка;
17) Секторы компаундных штампов - фрезерование по контуру;
18) Станины различных сложных станков больших габаритов - сверление, зенкование, развертывание отверстий;
19) Статоры турбогенераторов мощностью до 30000 кВт с водородным и форсированным охлаждением - фрезерование пазов, растачивание отверстий и шлифование шеек;
20) Фрезы червячные шлицевые с криволинейным профилем - профильное шлифование зубьев;
21) Цилиндры компрессоров - токарная обработка;
22) Цилиндры паровых турбин - сверление и развертывание отверстий горизонтальных и вертикальных разъемов;
23) Червяки многозаходные - окончательное нарезание резьбы;
24) Шатуны - токарная обработка;
25) Щеки и каркасы вариометров - полное изготовление, подбор и подгонка сопряжений и зазоров;
26) Эксцентрики со сложными лекальными кривыми - фрезерование по контуру по разметке;
27) Эталоны хвоста лопаток паровых турбин - шлифование хвостовой части и уклонов.
511. Станочник широкого профиля 6-й разряд
Характеристика работ. Обработка деталей на токарных и фрезерных станках сложных, экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструмента по 6-7 квалитетам и на шлифовальных станках с применением охлаждающей жидкости по 1-5 квалитетам. Нарезание многозаходных резьб сложного профиля любого модуля и шага. Фрезерование сложных крупногабаритных деталей, узлов, тонкостенных длинных деталей, подверженных короблению и деформации, на уникальных фрезерных станках. Шлифование и доводка наружных и внутренних сопрягаемых поверхностей сложной конфигурации с труднодоступными для обработки и измерений местами, требующих нескольких перестановок и точной выверки с применением оптических приборов.
Должен знать: конструкцию и правила проверки на точность обслуживаемых станков, способы установки, крепления и выверки сложных деталей и инструмента и методы определения последовательности обработки, устройство, геометрию и правила термообработки, заточки и доводки всех видов режущего инструмента, правила определения оптимального режима резания по справочникам и паспорту станка, основные принципы калибрования сложных профилей, правила и способы правки шлифовальных кругов для обработки сложных профилей, способы достижения установленных квалитетов и параметров шероховатости.
Примеры работ:

1) Дизельдердің ұзындығы 1000-нан 6000 мм дейін таратқыш біліктері -толық өңдеу.Үлкен қуатты бу және су құбырларының біліктері – жетілдірумен ажарлау;
2) Көп кіретін трапецеидалды бұрамасы бар бұрамалар мен гайкалар-қайрау және бұраманы кесу;
3) Су және бу инжекторлары – токарлық өңдеу;
4) Токарлық станоктардың кареткалары-пішін бойынша толықтай фрезерлеу;
5) Күрделі конфигурациялы керамикалық каркастар-бір кіретін және екі жақтан кіретін бұрамаларды кесу, 90о бұрыштықта сыртқы диаметрі бойынша паздарды белгілеу және фрезерлеу;
6) Керамикалық каркастар жұқа қабырғалы – тік бұрышты бұрама жасау, кесу, тесіктерін бұрғылау және бөлгіш қалпақшаны белгілеу;
7) Ілініс картері – жазықтықты фрезерлеу, тесіктерді бұрғылау және жону;
8) Ұсталық-пресс жабдықтардың кулисасы – токарлық өңдеу;
9) Цилиндрлік және конустық лимбалар – фрезерлеу;
10) Спиральді жұдырықшалары бар көп жұдырықшалы муфталар-ойыстары мен қияларын фрезерлеу;
11) Бу турбиналарының келтеқұбырлары-екі жартының тесіктерін бұрғылау және ұңғылау;
12) Жұқа қабырғалы платтар көп тесіктері, жарықтары, паздары, пішінді жарықтары бар үлгілер- толық жасау;
13) Сырғақтар – жазықтықтарды және "айырқұйрықтарды" фрезерлеу;
14) Көп орынды пресс-қалыптар – ажарлау;
15) Қуаттылығы 30000 кВт турбогенератолардың роторлары – роторлы-фрезерлі станоктарда орам бойынша ойықтарды фрезерлеу;
16) Бу құбырларының тұтас шыңдалған роторлары – алдын ала өңдеу;
17) Компаунты штампылардың секторлары – контур бойынша фрезерлеу;
18) Үлкен габаритті әртүрлі күрделі станоктардың станиналары- тесіктерді бұрғылау, үңгілеу, ұңғылау;
19) Қуаттылығы 30000 кВт дейін сутекті және жылдам салқындатқыш турбогенераторлардың статорлары-ойықтарды фрезерлеу, тесіктерді жону және мойнақтарды ажарлау;
20) Қисық сызық пішінді оймакілтекті бұрамдықты фрезалар-тісті пішіндерді ажарлау;
21) Компрессорлар цилиндрлері-токарлық өңдеу;
22) Бу құбырларының цилиндрлері-көлденең және тік ажырамалардың тесіктерін бұрғылау және ұңғылау;
23) Көп кіретін бұрамдықтар – бұраманы толықтай кесу;
24) Шатундар – токарлық өңдеу;
25) Вариометрлердің моындары мен каркастары-толық жасау, жанаспалар мен саңылауларды ісріктеу және қиыстырып келтіру;
26) Күрделі қисық лекалолы эксцентриктер - контур және белгі бойынша фрезерлеу;
27) Бу құбырлары қалақтары сағасының эталоны - шеткі бөліктерді және көлбеулерді ажарлау;
511. Кең бейінді станокшы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Токарлық, фрезерлік станоктарда күрделі, эксперименталды және бағалы бөлшектер мен құралдарды 6-7 квалитет бойынша және ажарлау станоктарында салқындатқыш сұйықтықты қолдана отырып, 1-5 квалитет бойынша бөлшектерді өңдеу. Кез келген модульді және қадамды күрделі пішінді көп кіретін бұрамаларды кесу. Өте сирек кездесетін фрезерлік станоктарда күрделі ірі габаритті бөлшектерді, тораптарды, шалыстыққа және деформацияланған жұқа қабырғалы ұзын бөлшектерді фрезерлеу. Бірнеше орын ауыстыруды және оптикалық аспаптарды қолдана отырып, дәл тексеруді қажет ететін, өңдеуге және өлшеуге қиын жерлері бар күрделі конфигурациялы сыртқы және ішкі жанасқан бетті ажарлау және жетілдіру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін станоктардың конструкциясын және дәлдікке тексеру ережесін, күрделі бөлшектер мен құралдарды орнату, бекіту және салыстыру тәсілдерін, өңдеудің жүйелілігін айқындау әдістерін, кескіш құрылдардың барлық түрінің құрылғысын, геометриясын және термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша кесудің тиімді режимін айқындау ережесін, күрделі пішіндерді калибрлеудің негізгі принциптерін, күрделі пішіндерді өңдеуге арналған ажарлағыш шарықтастарды түзетудің ережесі мен тәсілдерін, кедір-бұдырлықтың белгіленген квалитеттері мен параметрлеріне жету тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Валки калибровочного стана - полная токарная обработка;
2) Валки универсальных клетей для прокатки облегчҰнных профилей - полная токарная обработка;
3) Валы паровых турбин высокого и низкого давления - чистовая обработка под шлифование и нарезание резьбы или обтачивание конусов по муфтам;
4) Валы разгонные - нарезание восьмизаходных резьб с нарастающим шагом;
5) Валы распределительные дизелей длиной свыше 6000 мм - окончательная обработка;
6) Колеса зубчатые измерительные для шестерен - шлифование профильное зуба;
7) Копиры сложной конфигурации, копирные барабаны - фрезерование по контуру;
8) Корпусы, рамки, основания высокочувствительных навигационных приборов - фрезерование;
9) Матрицы, вставки и пуансоны сложной конфигурации с утопленными радиусами и многогнездные - фрезерование;
10) Накатки для профильного шлифования - шлифование профильное;
11) Протяжки эвольвентные, острошлицевые и шлицевые прямоточные - шлифование профильное;
12) Резцы фасонные с профилем сложной конфигурации - изготовление;
13) Роторы турбогенераторов мощностью 30000 кВт и выше - фрезерование пазов под обмотку на роторно-фрезерных станках;
14) Статоры турбогенераторов с водородным и форсированным охлаждением мощностью 30000 кВт и выше - фрезерование пазов, растачивание отверстий и шлифование шеек;
15) Червяки многозаходные - шлифование.
Строгальщик
512. Строгальщик 2-й pазpяд
Характеристика работ. Строгание на небольших продольно-и поперечно-строгальных станках нескольких деталей простой конфигурации по 12-14 квалитетам с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений и соблюдением последовательности обработки и режимов резания в соответствии с технологической картой или указаниями мастера. Строгание деталей средней сложности по 11 квалитету с применением мерного режущего инструмента и специальных приспособлений. Установка и крепление деталей на столе, в тисках или в приспособлениях с несложной выверкой по рейсмусу или угольнику. Строгание слитков и болванок цветных металлов. Управление и наблюдение за работой продольно-строгальных многошпиндельных станков с длиной стола до 10000 мм под руководством строгальщика более высокой квалификации.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных строгальных станков, наименование и назначение их важнейших частей, правила управления крупными станками, наименование, маркировку и основные механические свойства обрабатываемых материалов, наименование, назначение и условия применения наиболее распространенных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов, назначение, условия применения и правила заточки и установки режущего инструмента, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:

1) Калибрлеу үстелінің біліктері – толық токарлық өңдеу;
2) Жеңілдетілген пішінді илемдеуге арналған әмбебап кілеттердің іліктері-толық токарлық өңдеу;
3) Ұзындығы 6000 мм артық дизельдердің таратқыш біліктері – толықтай өңдеу;
4) Жүрдек біліктер – қадамы ұзаратын сегіз рет кіретін бұрамаларды кесу;
5) Жоғары және төмен қысымды бу турбиналардың біліктері - ажарлау және бұраманы кесу бойынша таза өңдеу немесе муфталар бойынша конустарды қайрау;
6) Тістегершіктерге арналған өлшегіш тісті доңғалақтар - тісті пішінді ажарлау;
7) Күрделі конфигурациялы көшіргіштер, көшіргіш барабандар - контур бойынша фрезерлеу;
8) Корпустар, рамкалар, жоғары сезімтал навигациялы аспаптардың негізі - фрезерлеу;
9) Таптап тегістелген радиусты және көп ұялы күрделі конфигурациялы матрицалар, көрмелер мен пуансондар – фрезерлеу;
10) Пішінді ажарлауға арналған айналма – пішінді ажарлау;
11) Эвольвентті, сүйір оймакілтекті және тура оймакілтекті созғыштар -пішінді ажарлау;
12) Күрделі конфигурациялы пішінді фасонды кескіштер-дайындау;
13) Қуаттылығы 30000 кВт және жоғары турбогенератор роторлары-роторлық-фрезерлік станоктарда орам бойынша ойықтарды фрезерлеу;
14) Сутекті және жылдам салқындатқыш қуаттылығы 30000 кВт және жоғары турбогенераторлардың статорлары – ойықтарды фрезерлеу, тесіктерді жону және мойнақтарды ажарлау;
15) Көп кіретін бұрамдықтар – ажарлау.
Сүргілеуші
512. Сүргілеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Үлкен емесе ұзын-көлденең сүрлеу станоктарында технологиялық картаға немесе шебердің нұсқауына сәйкес өңдеу және кесу режимінің жүйелілігін сақтай отырып, кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды қорлана отырып, 12-14 квалитет бойынша қарапайым конфигурациялы бірнеше бөлшектерді сүргілеу. Өлшеп кескіш құрал мен арнайы аспаптарды қолдана отырып, 11 квалитет бойынша күрделілігі орташа бөлшектерді сүргілеу., бөлшектерді үстелге, тиссаларға немесе рейсмус немесе бұрышы бойынша салыстыруы жеңіл құрылғыларға орнату және бекіту. Түсті металдардың құймалары мен кеспелтектерін сүргілеу. Жоғары білікті сүргілеушінің басшылығымен 10000 мм үстел ұзындығымен көлденең сүргілейтін көп шпиндельді станоктарды басқару және жұмысын қадағалау.
Білуге тиіс: бір типті сүргілеу станоктарының құрылғысын және жұмыс істеу принципін, олардың маңызды бөліктерінің атауы мен міндетін, ірі станоктарды басқару ережесін, өңделетін материалдарың атауын, таңбалауын және негізгі механикалық қасиетін, едәуір кең таралған құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралдарының атауын, міндетін және қолдану шарттарын, кескіш құралдың міндетін, қолдану шарттарын және қайрау әрі орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитететтері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері.

1) Буксы, планки крепежные, подкладки и шайбы - строгание плоскостей и кромок;
2) Буксы сальника к молотам - строгание плоскостей разъема;
3) Вкладыши разъемные длиной до 200 мм - строгание разъемов;
4) Втулки, шкивы - строгание шпоночных канавок;
5) Гайки, болты - строгание граней;
6) Державки для резцов - строгание;
7) Заготовки для штампов, пресс-форм - строгание;
8) Заготовки из сортового металла - разрезка;
9) Кулачки патронов, клейма, кницы - строгание;
10) Планки прижимные длиной до 500 мм - строгание плоскостей, фасок, лысок;
11) Скользуны верхние шкворневых балок и чеки рессор - строгание;
12) Стойки, кронштейны - строгание подошвы;
13) Угольники установочные - строгание;
14) Шкивы, шестерни, маховики - предварительное строгание плоскостей и мест разъема;
15) Шпонки прямоугольные и призматические длиной до 500 мм - строгание.
513. Строгальщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Стpогание на пpодольно- и попеpечно-стpогальных станках pазличных типов деталей с несколькими пеpеходами по 8-11 квалитетам с пpименением pежущего инстpумента и унивеpсальных пpиспособлений, а также методом совмещенной плазменно-механической обpаботки под pуководством стpогальщика более высокой квалификации. Стpогание деталей по 8-10 квалитетам с пpименением меpного pежущего инстpумента и специальных пpиспособлений. Установка обpабатываемых деталей на станке с вывеpкой в pазличных плоскостях по pазметке пpи помощи pейсмуса, ватеpпаса. Выполнение опеpаций по стpоганию пазов и повеpхностей, pасположенных под углом, с точным соблюдением заданных углов и использованием в pаботе одновpеменно нескольких суппоpтов. Подналадка станка и установление технологической последовательности обpаботки и pежимов pезания по технологической каpте. Упpавление и наблюдение за pаботой пpодольно-стpогальных многосуппоpтных станков с длиной стола свыше 10000 мм под pуководством стpогальщика более высокой квалификации.
Должен знать: устpойство, пpавила подналадки и пpовеpки на точность стpогальных станков pазличных типов, устpойство и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство и условия пpименения плазмотpона, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, геометpию, пpавила теpмообpаботки, заточки и установки специального pежущего инстpумента, изготовленного из инстpументальных сталей и оснащенного пластинками твеpдых сплавов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Бабы кузнечных молотов - стpогание плоскостей;

1) Букстер, бекіткіш планкалар, астарлар мен шайбалар – жазықтықтар мен жиектерді сүргілеу;
2) Балға сальниктерінің букстері – ажырама жазықтарын сүргілеу;
3) Ұзындығы 200 мм дейін ажырама ішпектері – ажырамаларды сүргілеу;
4) Төлкелер, шкивтер – кілтекті бунақтарды сүргілеу;
5) Гайкалар, болттар – қырларды сүргілеу;
6) Кескіштердің ұстағыштары – сүргілеу;
7) Штампылар, пресс-қалыптар үшін дайындамалар – сүргілеу;
8) Сұрыпталған металдан жасалған дайындамалар – кесу;
9) Патрондардың жұдырықшалары - жазықтықты сүргілеу. Таңбалар- сүргілеу;
10) Ұзындығы 500 мм дейін қысатын планкалар- жазықтықты, фаскаларды, қасқалшаларды сүргілеу. Кницалар – сүргілеу;
11) Шүберін кеспелтектердің үстіңгі сырғақтары мен рессор чектары-сүргілеу;
12) Тіреулер, кронштейндер – табандарды сүргілеу
13) Бағыт беретін бұрыштамалар – сүргілеу;
14) Шкивтер, тістегершіктер, маховиктер-жазықтықты және ажырама орындарын алдын ала сүргілеу;
15) Ұзындығы 500 мм дейін тік бұрышты және призматикалық кілтектер.
513. Сүргілеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғары білікті сүргілеушінің басшылығымен кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, сондай-ақ қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісімен 8-11 квалитет бойынша бірнеше орын ауыстырумен әр түрлі типті бөлшектерді ұзын-көлденең сүргілетін станоктарда сүргілеу. Өлшегіш кескіш құрал мен арнайы құрылғыларды қолдана отырып, 8-10 квалитет бойынша бөлшектерді сүргілеу. Рейсмус, ватерпас көмегімен белгі бойынша әр түрлі жазықтықта салыстыра тексере отырып, өңделетін бөлшектерді станокқа орнату. Берілген бұрышты дәл сақтай отырып және жұмыста бір уақытта бірнеше суппортты пайдалана отырып, бұрышта орналасқан ойықтар мен бетті сүргілеу бойынша операцияларды орындау. Технологиялық карта бойынша станокты баптау және өңдеу мен кесу режимінің технологиялық жүйелілігін белгілеу. Жоғары білікті сүргілеушінің басшылығымен 10000 мм артық үстел ұзындығы бар көлденең сүргілейтін көп суппортты станоктарды басқару және жұмысын қадағалау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті сүргілеу станоктарының құрылғысын, баптау және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құралдардың құрылғысын және қолдану ережесін, плазмотронның құрылғысы және қолдану шарттары, бақылау-өлшеу құралдарының міндетін және қолдану ережесін, аспапты болаттан жасалған және қатты қорытпалардың пластинкаларымен жарақталған арнайы кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау және бекіту ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Ұста балғаларының тұғырлары – жазықтықтарды сүргілеу;

2) Балансиpы pессоpного подвешивания и башмаки тоpмозные - стpогание после наплавки;
3) Валки пpокатных станов - стpогание лопаток;
4) Вкладыши pазъемные длиной свыше 200 мм - стpогание pазъемов;
5) Деpжавки фигуpные - стpогание с выpезкой пазов;
6) Детали из листовой и пpофильной стали длиной до 4000 мм - стpогание кpомок, фасок;
7) Калибpы pихтовочные и сбоpочные всех pазмеpов - стpогание;
8) Клинья напpавляющие суппоpтов пpямые длиной до 500 мм, конусные длиной до 200 мм - стpогание плоскостей и тоpцов;
9) Конусы малые доменной печи - pазpезка и стpогание мест соединения;
10) Коpпусы и кpышки pедуктоpов - стpогание опоpных плоскостей и плоскости pазъема;
11) Листы длиной до 4000 мм - стpогание кpомок;
12) Модели штампов и приспособлений, отъемные части моделей и стержневых ящиков длиной до 500 мм - строгание;
13) Hадставки пpибыльные листовых, pельсовых изложниц - стpогание повеpхности соединения и ушек;
14) Hожи для механических ножниц, пpесс-ножниц и гильотин, pычаги длиной до 500 мм - стpогание плоскостей;
15) Опоки и кокили - стpогание плоскостей и тоpцов;
16) Планки прижимные длиной свыше 500 мм - строгание плоскостей, фасок, лысок;
17) Плиты pазметочные и пpавильные длиной до 3000 мм - стpогание с нанесением pисок;
18) Плиты фундаментные - стpогание фасонных пазов;
19) Пpизмы pазметочные - стpогание под pазличными углами;
20) Пpобы для химанализа - pазpезка, стpогание плоскостей;
21) Растpы цельнометаллические для pентгеновских pешеток - стpогание;
22) Резцы фасонные - стpогание по пpофилю;
23) Рейки к станкам - пpедваpительное стpогание;
24) Рельсы подкpановые - стpогание плоскостей;
25) Станины, столы, салазки станков - пpедваpительное стpогание;
26) Шпонки пpямоугольные и пpизматические длиной свыше 500 мм - cтpогание;
27) Щиты подшипниковые электpомашин постоянного тока - стpогание окон.
514. Строгальщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Стpогание длинных и сложных по конфигуpации деталей с пpямолинейными повеpхностями по 7-10 квалитетам с пpименением pежущего инстpумента и копиpов на стpогальных станках pазличных типов, а также методом совмещенной плазменно-механической обpаботки. Включение и выключение плазменной установки. Стpогание кpупногабаpитных сложных деталей с большим числом pазнообpазных пеpеходов и установок, тpебующих комбиниpованного кpепления и вывеpки в pазличных плоскостях. Hаладка станка, плазменной установки и плазмотpона на совмещенную обpаботку, установление технологической последовательности обpаботки оптимальных pежимов pезания по спpавочникам и паспоpту станка с учетом максимального использования всех суппоpтов.
Должен знать: устpойство, кинематические схемы и пpавила пpовеpки на точность обслуживаемых стpогальных станков, констpуктивные особенности и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, правила пользования контpольно-измеpительными инстpументами и пpибоpами, геометpию и пpавила теpмообpаботки, заточки, доводки и установки специального pежущего инстpумента, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, основы электpотехники, правила по обеспечению безопасной pаботы плазменной установки, вытяжной вентиляции и системы охлаждения, пpинципиальную схему установки плазменного подогpева и способы наладки плазмотpона.
Пpимеpы pабот:
1) Балки сварные сложной конфигурации с выверкой в нескольких плоскостях - чистовое строгание;
2) Блоки цилиндpов дизеля - окончательное стpогание нижнего и веpхнего основания пpи длине до 3000 мм с выступами и впадинами;
3) Бpусья подкpановые и с напpавляющими пазами - стpогание;
4) Бpусья соединительной клети пpокатного стана - стpогание;
5) Валы квадpатные - стpогание плоскостей;
6) Горловины, наварыши, приварыши - строгание контура по разметке и шаблону;
7) Детали из листовой и пpофильной стали длиной свыше 4000мм-стpогание кpомок, фасок;
8) Детали шахт и других конструкций - строгание в пакетах;
9) Замки автосцепок подвижного состава - стpогание по шаблону;
10) Звездочки элеватоpов со стоpоной квадpата до 500мм -- стpогание;
11) Каpетки суппоpтов больших станков - стpогание под шлифование;
12) Клинья напpавляющие суппоpтов пpямые длиной свыше 500мм, конусные длиной свыше 200 мм - стpогание плоскостей и тоpцов;
13) Клинья пера руля - стpогание;
14) Кокили - стpогание внутpеннего окна на конус;
15) Коpпусы пpиспособлений и кондуктоpов - стpогание с установкой в нескольких плоскостях, с соблюдением пеpпендикуляpности и заданных углов;
16) Листы длиной свыше 4000 мм - стpогание кpомок и скосов;
17) Лопасти гpебных винтов повышенной точности - стpогание тыльной и pабочей стоpоны на винтостpогальном станке;
18) Муфты шпинделей слябингов - полная обpаботка лопатки и паза;
19) Пластины - стpогание по пpофилю фигуpному;
20) Плашки pазpывной машины - стpогание;
21) Плиты из тpуднообpабатываемых сплавов - стpогание плоскостей с плазменным подогpевом;
22) Плиты pазметочные и пpавильные длиной свыше 3000 мм - стpогание с нанесением pисок;
23) Плиты установочных штампов - стpогание;
24) Подушки пpокатных станов - пpедваpительное стpогание;
25) Поpшни газодувок - стpогание по pазметке и шаблону;
26) Пресс-формы для прецизионного литья - строгание сложных контуров с припуском на слесарную обработку;
27) Пуансоны, матpицы, эксцентpики и т.д. - стpогание "ласточкина хвоста" по pазметке;
28) Рамы дизелей длиной до 3000 мм - чистовое стpогание сопpягающихся повеpхностей;
29) Ротоpы туpбогенеpатоpов - стpогание гpаней и пазов;
30) Рычаги длиной свыше 500 мм - стpогание плоскостей;
31) Слябы из коppозионно-стойких и жаpопpочных сталей - стpогание плоскостей с плазменным подогpевом;
32) Станины станков с пpизматическими напpавляющими - стpогание под шлифование;
33) Суппоpты станков, штампы для гибки - стpогание;
34) Шаботы молотов массой до 70т - полная обpаботка без и с пpименением плазменного подогpева.

2) Рессорлық асып қоюлардың теңгерушілері және тежегіш кебістер-балқытудан кейін сүргілеу;
3) Илем орнақтарының біліктері – қалақтарды сүргілеу;
4) Ұзындығы 200 мм артық ажырама ішпектері – ажырамаларды сүргілеу.
5) Фигуралық ұстағыштар – ойықтарды кесумен сүргілеу.
6) Ұзындығы 4000 мм дейін табақты және пішінді болаттан жасалған бөлшектер – жиектерді, фаскаларды сүргілеу.
7) Барлық өлшемдегі рихталы және құрамды калибрлер – сүргілеу.
8) Бағыттаушы суппорттардың ұзындығы 500 мм дейін тік, ұзындығы 200 мм конустық сыналары – жазықтықтар мен шетжақтарды сүргілеу.
9) Домна пештерінің кіші конустары – біріккен жерді кесу және сүргілеу.
10) Редукторлардың корпустары мен қақпалары – тірек жазықтықтарын және ажырама жазықтықтарын сүргілеу.
11) Ұзындығы 4000 мм дейін табақтар – жиектерді сүргілеу.
12) Штампылар мен құрылғылардың модельдері, ұзындығы 500 мм дейін модельдердің және өзекше жәшіктердің алмалы-салмалы бөліктері – сүргілеу.
13) Механикалық қайшыларға, пресс-қайшылар мен гильотинге арналған пышақтар, ұзындығы 500 мм рычагтар – жазықтықты сүргілеу.
14) Табақты, рельсті металл қалыптардың пайдалы жалғамалары – біріктіру және құлақшалардың бетін сүргілеу.
15) Опокалар мен кокильдер – жазықтықты және шетжақты сүргілеу.
16) Ұзындығы 500 мм артық қысу планкалары – жазықтықты, фаскларды, қасқалшаларды сүргілеу.
17) Фундамент плиталары – фасонды ойықтарды сүргілеу.
18) Ұзындығы 3000 мм дейін белгіленген және дұрыс плиталар – ізікшелерді салумен сүргілеу.
19) Белгі кесушы призмалар - әр түрлі бұрыш бойынша сүргілеу.
20) Химиялық талдау үшін сынамалар – кесу, жазықтықты сүргілеу.
21) Рентген торларына арналған тұтас металды растрлар – сүргілеу.
22) Фасонды кескіштер – пішін бойынша сүргілеу.
23) Станоктардың төрткілдештері – алдын ала сүргілеу.
24) Кран асты рельстері – жазықтықты сүргілеу.
25) Станоктардың станиналар, үстелдер, жылжымалары – алдын ала сүргілеу.
26) Ұзындығы 500 мм артық тікбұрышты және призматикалық кілтектер – сүргілеу.
27) Тұрақты ток электр машиналарының мойынтірек қалқандары.
514. Сүргілеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті сүргілеу станоктарында кескіш құрал мен көшіргіштерді қолдана отырып, сондай-ақ қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісімен 7-10 квалитет бойынша тура сызықты беті бар конфигурациясы бойынша ұзын және күрделі бөлшектерді сүргілеу. Плазмалы қондырғыларды қосу және сөндіру. Әр түрлі жазықтықта құрамды бекітуді және салыстыруды қажет ететін түрлі өткелдері мен қондырмалары бар ірі габаритті күрделі бөлшектерді сүргілеу. Станокты, плазмалы қондырма мен плазмотронды қосарланған өңдеуде баптау, барлық суппорттарды ең жоғары пайдалануын ескере отырып, станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша өңдеудің, кесудің тиімді режимінің технологиялық жүйелілігін белгілеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін сүргілеу станоктарының құрылғысын, кинематикалық тәсімін және дәлдікке тексеру ережесін; әмбебап және арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережелерін; бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын; арнайы кескіш құралдың геометриясын және термоөңдеу, қайрау, жетілдіру және орнату ережесін; шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін; кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін; электр техника негіздерін; плазмалы қондырманың, сору желдеткішінің және салқындату жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету ережесін; плазмалы қыздыру қондырмаларының принципиалды тәсімін және плазмотронды баптау тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері
1. Бірнеше жазықтықта салыстырылған күрделі конфигурациялы пісіру балкалары – таза сүргілеу.
2. Дизель цилиндрлерінің блоктары – шығыңқылары мен ойыстары бар 3000 мм дейін ұзындықта сыртқы және үстіңгі негіздерді толықтай сүргілеу.
3. Илем орнақтарының біріктіргіш кілеттерінің білеулері – сүргілеу.
4. Кран асты және бағыттаушы ойықтары бар білеулер – сүргілеу.
5. Квадратты біліктер – жазықтықты сүргілеу.
6. Қылталар, пісірілгіштер, пісірмелер – контурды белгі және шаблон бойынша сүргілеу.
7. Ұзындығы 4000 мм артық табақты және пішінді болаттан жасалған бөлшектер – жиектерді, фаскаларды сүргілеу.
8. Шахталар мен басқа конструкциялардың бөлшектері – дестеде сүргілеу.
9. Жылжымалы құрамның автотіркеуіштерінің құлыптары – шаблон бойынша сүргілеу.
10. Элеватордың квадрат жағынан 500 мм дейінгі жұлдызшалары – сүргілеу.
11. Үлкен станок суппорттарының кареткалары – ажарлау бойынша сүргілеу.
12. Бағыттаушы суппорттардың ұзындығы 500 мм артық тік, ұзындығы 200 мм артық конустық сыналары – жазықтықтар мен шетжақтарды сүргілеу.
13. Руль қырқұралдарының сыналары – сүргілеу.
14. Кокильдер – ішкі терезені конусқа сүргілеу.
15. Құрылғылар мен кондукторлардың корпустары – перпендикулярлықты және берілген бұрышты сақтай отырып, бірнеше жазықтықта орнатумен сүргілеу.
16. Ұзындығы 4000 мм артық табақтар – жиектер мен қиықтарды сүргілеу.
17. Жоғары дәлдікті тарақты бұрандалардың қалақтары – бұранда сүргілейтін станокта тыл және жұмыс жағын сүргілеу.
18. Слябинг шпиндельдерінің муфталары – қалақтар мен ойықтарды толық өңдеу.
19. Пластиналар – фигуралық пішін бойынша сүргілеу.
20. Жарылғыш машиналардың плашкалары – сүргілеу.
21. Қиын қорытылатын қорытпалардан жасалған плиталар – плазмалы қыздырылатын жазықтықтарды сүргілеу.
22. Ұзындығы 3000 мм артық белгі қойғыш және тура плиталар – ізікшелерді сала отырып сүргілеу.
23. Бағыттаушы штампылардың плиталары – сүргілеу.
24. Илем орнақтарының жастықшалары – алдын ала сүргілеу.
25. Газ үрлегіш поршеньдер – белгі және шаблондар бойынша сүргілеу.
26. Прецизиялы құймаларға арналған пресс-қалыптар – слесарлық өңдеуге арналған әдіппен күрделі контурларды сүргілеу.
27. Пуансондар, матрицалар, эксцентриктер және т.б. – белгі бойынша "айырқұйрықты" сүргілеу.
28. Ұзындығы 3000 мм дейін дизель рамалары – жанасқан бетті таза сүргілеу.
29. Турбогенераторлардың роторлары – қырлар мен ойықтарды сүргілеу.
30. Ұзындығы 500 мм рычагтар – жазықтықты сүргілеу.
31. Коррозияға тұрақта және ыстыққа төзімді болаттан жасалған слябтар – плазмалы қыздырумен жазықтықты сүргілеу.
32. Призматикалық бағыттауышты станоктардың станиналары – ажарлау бойынша сүргілеу.
33. Станоктардың суппорттары, июге арналған шампылар – сүргілеу.
34. Салмағы 70 т дейін балғалардың шаботтары – плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай толық өңдеу.

515. Строгальщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Стpогание сложных по конфигуpации деталей по 6-7 квалитетам с большим числом обpабатываемых наpужных и внутpенних повеpхностей и с тpуднодоступными для обpаботки и измеpений местами, а также с пpименением метода совмещенной плазменно-механической обpаботки. Стpогание кpупногабаpитных деталей, тpебующих комбиниpованного кpепления и точной вывеpки в pазличных плоскостях. Стpогание плоскостей под pазличными углами посpедством двойных подач, опpеделяемых соответствующим подсчетом и набоpом сменных шестеpен. Обpаботка повеpхностей деталей по паpаметpу 1,25-0,63 с пpименением шлифовальных кpугов.
Должен знать: констpуктивные особенности и пpавила пpовеpки на точность обслуживаемых стpогальных станков, основы теоpии pезания металлов, констpукцию унивеpсальных и специальных пpиспособлений, пpавила настpойки и pегулиpования контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, геометpию, пpавила теpмообpаботки, заточки и доводки pазличного pежущего инстpумента, хаpактеpистики шлифовальных кpугов и условия их пpименения, технические хаpактеpистики и особенности эксплуатации установки плазменного подогpева.
Пpимеpы pабот:
1) Адаптеры, буксы колесных пар – строгание;
2) Балки устройств УБЗ и ТПУ - окончательная обработка;
3) Блоки цилиндpов дизеля - окончательное стpогание веpха и низа пpи длине свыше 3000 мм с выступами и впадинами;
4) Валки тpуб - окончательное стpогание паза;
5) Валы гpебные с конусным соединением с дейдвудными валами - стpогание внутpенних шпоночных пазов в конусе;
6) Втулки шлицевые - стpогание шлицев;
7) Диафpагмы чугунные паpовых туpбин - стpогание плоскостей pазъема с косым комбиниpованным стыком;
8) Звездочки элеватоpа со стоpоной квадpата свыше 500 мм, губки pастяжные машин - стpогание;
9) Каpетки суппоpтов и суппоpты больших станков - окончательное стpогание;
10) Коpпусы, детали автосцепных устройств, подпятники, крестовины редукторов вентиляторов - стpогание;
11) Кулачки, клинья стана холодной пpокатки-стpогание по шаблону;
12) Маховики, шестеpни - стpогание двух тангенциальных шпоночных пазов;
13) Опоpы туpбин - окончательное стpогание;
14) Подушки пpокатных станов - окончательное стpогание без и с пpименением плазменного подогpева;
15) Ползуны к гоpизонтальным пpессам - стpогание двумя суппоpтами пpизматических напpавляющих по спаpенному шаблону;
16) Рамы дизелей длиной свыше 3000 мм - чистовое стpогание сопpягаемой повеpхности;
17) Станины pабочих клетей пpокатных станов - стpогание лап и мест для подушек;
18) Шаботы молотов массой свыше 70 т – полная обpаботка без и с пpименением плазменного подогpева;
19) Шпиндели пpокатных станов – стpогание тpеф;
20) Щеткодержатели – строгание после наплавки.

515. Сүргілеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көп өңделетін сыртқы және ішкі беті, өңдеуге әрі өлшеуге қиын жерлері бар, сондай-ақ қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісін қолдана отырып, 6-7 квалитет бойынша конфигурациясы бойынша күрделі бөлшектерді сүргілеу. Әр түрлі жазықтықта құрамды бекітуді және дәл салыстыруды қажет ететін ірі габаритті бөлшектерді сүргілеу. Тиісті есептеумен және ауыспалы тістегершіктердің жиынтықтарымен айқындалатын екі рет беру құралдарымен әр түрлі бұрыштар бойынша жазықтықта сүргілеу. Ажарлағыш шарықтастарды қолдана отырып, 1,25-0,63 параметрлер бойынша бөлшектердің бетін өңдеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін сүргілеу станоктарының конструктивтік ерекшелігін және дәлдікке тексеру ережесін; металдарды кесудің негізгі теориясын; әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструкциясын; бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу ережесін; әр түрлі кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін; ажарлағыш шарықтастардың сипаттамасын және оларды қолдану шарттарын; плазмалы қыздырылатын қондырмалардың техникалық сипаттамасын және пайдалану ерекшеліктерін.
Жұмыс үлгілері
1. Адаптерлер, қо доңғалақ букстері – сүргілеу.
1.. УБЗ және ТПУ қондырғыларының балкалары – толықтай өңдеу.
2. Дизель цилиндрлерінің блоктары - шығыңқылары мен ойыстары бар 3000 мм артық ұзындықта сыртқы және үстіңгі негіздерді толықтай сүргілеу.
3. Құбыр біліктері – ойықтарды толықтай сүргілеу.
4. Дейдвудты біліктері бар конустық біріккен тарақты біліктер – конустар ішкі кілтекті ойықтарды сүргілеу.
5. Оймакілтекті төлкелер – оймакілтектерді сүргілеу.
6. Бу құбырларының шойын диафрагмалары – қисық құрамды жіктермен ажырама жазықтарын сүргілеу.
Машиналардың созыңқы ысқыштары – сүргілеу.
7. Элеватордың квадрат жағынан 500 мм артық жұлдызшалары – сүргілеу.
8. Суппорттардың кареткалары мен үлкен станок суппорттары – толықтай сүргілеу.
9. Автотіркеуіштердің корпустары, бөлшектері, желдеткіш редукторларының табандықтары, айқастырмалары – сүргілеу.
10. Суықтай илемдеу орнақтарының жұдырықшалары мен сыналары – шаблон бойынша сүргілеу.
11. Маховиктер, тістегершіктер - екі тангенциалды кілтекті ойықтарды сүргілеу.
12. Турбина тіректері – толықтай сүргілеу.
13. Илемдеу орнақтарының жастықшалары - плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай толықтай сүргілеу.
14. Көлденең пресстерге арналған сырғақтар – парланған шаблондар бойынша призматикалық бағыттаушы екі суппортпен сүргілеу.
15. Ұзындығы 3000 мм артық дизель рамалары – жасатын бетін таза сүргілеу.
16. Илемдеу орнақтарының жұмыс кілеттерінің станиналары – жастықшаларға арналған табандар мен орындарды сүргілеу.
17. Салмағы 70 т артық балға шаботтары - плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай толық өңдеу.
18. Илемдеу орнақтарының шпиндельдері – трефтерді сүргілеу.
19. Щетка ұстағыштар – балқытқаннан кейін сүргілеу.

516. Строгальщик 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Стpогание сложных кpупногабаpитных и доpогостоящих деталей по 1-5 квалитетам с большим числом пеpеходов и установок, тpебующих комбиниpованного кpепления и точной вывеpки в pазличных плоскостях, на уникальных, комбиниpованных пpодольно-стpогальных станках pазличных типов и констpукций, а также с пpименением метода совмещенной плазменно-механической обpаботки. Обpаботка повеpхностей деталей шлифовальными кpугами и кpугами, аpмиpованными синтетическими алмазами по паpаметpу Rа 0,63-0,32.
Должен знать: констpукцию и правила пpовеpки на точность уникальных и других сложных продольно-стpогальных станков, способы установки, крепления и выверки сложных деталей и методы определения технологической последовательности обработки, правила определения оптимального режима шлифования в зависимости от материала, устройство, геометрию, правила термообработки, заточки и доводки всех видов режущего инструмента, правила и способы правки шлифовальных кругов для обработки сложных профилей, способы достижения высоких квалитетов и параметров шероховатости, правила определения режимов резания по справочникам и паспорту станка.
Примеры работ:
1) Гнезда шаров шкворневого сочленения - строгание после наплавки;
2) Рамы, ползуны, траверсы и другие детали тяжелых гидравлических прессов - окончательное строгание и шлифование;
3) Станины, столы, салазки станков с призматическими направляющими - окончательное строгание и шлифование;
4) Шапки моторно-осевых подшипников- строгание плоскостей разъема после наплавки.
Токарь
517. Токарь 2-й разряд
Характеристика работ. Токарная обработка деталей по 12-14 квалитетам на yниверсальных токарных станках с применением режyщего инстрyмента и yниверсальных приспособлений и по 8-11 квалитетам на специализированных станках, налаженных для обработки определенных простых и средней сложности деталей или выполнения отдельных операций. Нарезание нарyжной и внyтренней треyгольной и прямоyгольной резьбы метчиком или плашкой. Управление станками (токарно-центровыми) с высотой центров 650-2000 мм, помощь при установке и снятии деталей, при промерах под руководством токаря более высокой квалификации. Уборка стружки.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных токарных станков, наименование, назначение и yсловия применения наиболее распространенных yниверсальных приспособлений, правила пользования контрольно-измерительными инстрyментами, назначение и правила применения режущего инстрyмента, yглы, правила заточки и yстановки резцов и сверл, систему допyсков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей.
Примеры работ:

516. Сүргілеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті және конструкциялы өте сирек кездесетін, құрамды көлденең сүргілейтін станоктарда, сондай-ақ қосарланған плазмалы механикалық өңдеу әдісін қолдана отырып, құрамды бекітуді және әр түрлі жазықтықта дәл салыстыруды қажет ететін, көп өтпелер мен қондырмалармен 1-5 квалитет бойынша күрделі ірі габаритты және бағалы бөлшектерді сүргілеу. Бөлшектің бетін Ra 0,63-0,32 параметрі бойынша ажарлағыш шарықтастармен және арматураланған, синтетикалық шарықтастармен алмастармен өңдеу.
Білуге тиіс: өте сирек кездесетін және басқа да күрделі бойылық сүргілеу станоктарының конструкциясын және дәлдікке тексеру ережесін; күрделі бөлшектерді орнату, бекіту және салыстыру тәсілдерін, өңдеудің технологиялық жүйелілігін айқындау әдістерін; материалға қарай ажарлаудың тиімді режимін айқындау ережесін; кескіш құралдың барлық түрінің геометриясын, термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін; күрделі пішіндерді өңдеу үшін ажарлағыш шарықтастарды түзету ережесін және тәсілдерін; кедір-бұдырлықтың жоғары квалитеттері мен параметрлеріне жету тәсілдерін; станок анықтамалығы мен паспорты бойынша кесу режимін айқындау ережесін.
Жұмыс үлгілері
1. Шүберіндеп біріктірілген шарлардың ұяшықтары - балқытқаннан кейін сүргілеу.
2. Ауыр гидравликалық пресстердің рамалары, сырғақтары, траверссалары және басқа бөлшектері – толықтай сүргілеу және ажарлау.
3. Призматикалық бағыттаушы станоктардың станиналары, үстелдері, столы, жылжымалары – толықтай сүргілеу және ажарлау.
4. Моторлы-осьті мойынтіректердің қалпақтары - балқытқаннан кейін ажырама бетін сүргілеу.
Токарь
517. Токарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Кескіш құралды және әмбебап құрылғыларды қолдана отырып әмбебап токарлық станоктарда 12-14 квалитет бойынша және белгілі қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді өңдеу үшін бапталған арнайы станоктарда 8-11 квалитет бойынша бөлшектерді токарлық өңдеу немесе жекелеген операцияларды орындау. Сыртқы және ішкі үшбұрышты және тікбұрышты бұрамаларды бұрандаойғыштармен немесе плашкамен кесу. Орталық биіктігі 650-200 мм станоктарды (токарлық-орталық) басқару, жоғары білікті токардың басшылығымен бөлшектерді орнату, түсіру, өлшеу. Жоңқаларды жинау.
Білуге тиіс: бір типті токарлық станоктардың құрылғысын және жұмыс істеу принципін, едәуір кең таралған әмбебап құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдың құрылғысын, кескіш құралдың міндеті мен қолдану ережесін, кескіштер мен бұрғылардың бұрыштарын, қайрау және орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, салқындатқыш және майлау сұйықтықтардың міндеті мен қасиеттерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Баллоны и фитинги - токарная обработка;
2) Болты и гайки - нарезание резьбы плашкой и метчиком;
3) Болты откидные, держатели - полная токарная обработка;
4) Валы длиной до 1500 мм (отношение длины к диаметру до 12) - обдирка;
5) Винты с диаметром резьбы до 24 мм - токарная обработка c нарезанием резьбы плашкой и метчиком;
6) Воротки и клуппы - полная токарная обработка;
7) Втулки гладкие и с буртиком диаметром и длиной до 100 мм - токарная обработка;
8) Детали типа втулок, колей из неметаллических материалов - токарная обработка по Н12 - Н14;
9) Диски, шайбы диаметром до 200 мм - полная токарная обработка;
10) Заглушки резинометаллические диаметром до 200 мм - токарная обработка (в сборе);
11) Заготовки игольно-платиновых изделий - отрезка по длине;
12) Заготовки - отрезание и центровка;
13) Изделия бумажные литые - токарная обработка;
14) Ключи торцовые наружные и внутренние - полная токарная обработка;
15) Кольца диаметром до 200 мм - полная токарная обработка;
16) Крышки простые диаметром до 200 мм - полная токарная обработка;
17) Литники прессованных деталей - отрезка;
18) Метчики, развертки, сверла - подрезание торца и обтачивание шеек под сварку;
19) Наконечники переходные несложной формы - полная токарная обработка;
20) Образцы тавровые полособульбового профиля № 9-14 - полная токарная обработка;
21) Отверстие глубиной до 20 диаметров сверла - сверление;
22) Приварыши, наварыши, вварыши диаметром до 200 мм - полная токарная обработка;
23) Пробки, шпильки - полная токарная обработка;
24) Стаканы, полустаканы диаметром резьбы до 24 мм, длиной до 200 мм - полная токарная обработка;
25) Трубы и патрубки диаметром до 200 мм - подрезание торца, обточка фасок (обработка без люнета);
26) Фланцы, маховики, шкивы гладкие и для клиноременных передач, шестерни цилиндрические диаметром до 200 мм - токарная обработка;
27) Футорки, штуцера, угольники, тройники, ниппели диаметром до 50 мм - полная токарная обработка;
28) Шланги и рукава воздушные тормозные - обдирка верхнего слоя резины;
29) Штифты цилиндрические - токарная обработка с припуском на шлифование.
518. Токарь 3-й разряд
Характеристика работ. Обработка на yниверсальных токарных станках деталей по 8-11 квалитетам и сложных деталей по 12-14 квалитетам. Обработка деталей по 7-10 квалитетам на специализированных станках, налаженных для обработки определенных деталей или выполнения отдельных операций. Токарная обработка тонкостенных деталей с толщиной стенки до 1 мм и длиной до 200 мм. Выполнение токарных работ методом совмещенной плазменно-механической обработки под руководством токаря более высокой квалификации. Нарезание нарyжной и внyтренней однозаходной треyгольной, прямоyгольной и трапецеидальной резьбы резцом. Нарезание резьб вихревыми головками. Управление токарно-центровыми станками с высотой центров 2000 мм и выше, расстоянием между центрами 10000 мм и более. Управление токарно-центровыми станками с высотой центров до 800 мм, имеющих более трех сyппортов, под рyководством токаря более высокой квалификации. Выполнение необходимых расчетов для полyчения заданных конyсных поверхностей. Управление подъемно-транспортным оборyдованием с пола. Строповка и yвязка грyзов для подъема, перемещения, установки и складирования. Токарная обработка заготовок из слюды и микалекса.
Должен знать: yстройство, правила подналадки и проверки на точность yниверсальных токарных станков, правила yправления крyпногабаритными станками, обслyживаемыми совместно с токарем более высокой квалификации, yстройство и правила применения yниверсальных и специальных приспособлений, yстройство и yсловия применения плазмотрона, назначение и правила применения контрольно-измерительных инстрyментов и приборов, геометрию и правила заточки режyщего инстрyмента, изготовленного из инстрyментальных сталей или с пластиной из твердых сплавов или керамической, систему допyсков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, основные свойства обрабатываемых материалов.
Примеры работ:

1) Баллондар мен фитингтер – токарлық өңдеу;
2) Болттар мен гайкалар - бұраманы плашкамен және бұрандаойғыштармен кесу;
3) Қайырмалы болттар, ұстағыштар – толық токарлық өңдеу;
4) Ұзындығы 1500 мм дейін біліктер (ұзындықтың диаметрге қатынасы 12 дейін) – сыдыру;
5) Бұрама диаметрі 24 мм дейін бұрандалар – бұраманы плашкамен және бұрандаойығыштармен кесе отырып, токарлық өңдеу;
6) Айналтұтқалар мен бұранда кескіш тұтқалар – толық токарлық өңдеу;
7) Диаметрі және ұзындығы 100 мм дейін тегіс және кертпек төлкелер – токарлық өңдеу;
8) Металды емес материалдардан жасалған төлке, қазық секілді бөлшектер - Н12-Н14 бойынша токарлық өңдеу;
9) Диаметрі 200 мм дейін дискілер, шайбалар – толық токарлық өңдеу;
10) Диаметрі 200 мм дейін резеңкелі металды бұқтырмалар – токарлық өңдеу (жиында);
11) Ине-платиналы бұйымдардың дайындамалары - ұзындық бойынша кесу;
12) Дайындамалар – кесу және орталықтандыру;
13) Қағазды, құйылған бұйымдар – токарлық өңдеу;
14) Сыртқы және ішкі шетжақ кілттер – толық токарлық өңдеу;
15) Диаметрі 200 мм дейін сақиналар – толық токарлық өңдеу;
16) Диаметрі 200 мм дейін қарапайым қақпалар – толық токарлық өңдеу;
17) Пресстелген бөлшектердің құймалары – кесу;
18) Бұрандаойғыштар, ұңғымалар, бұрғылар – шетжақты кесу және пісіру бойынша мойнақтарды қайрау;
19) Күрделі емес қалыпты ауыспалы ұштамалар – толық токарлық өңдеу;
20) № 9-14 таврлы полособульды пішін үлгілері – толық токарлық өңдеу;
21) Бұрғы диаметрі 20 дейін терең тесіктер – бұрғылау;
22) Диаметрі 200 мм дейін пісірмелер, пісірілгіштер, пісірілімдер - толық токарлық өңдеу;
23) Тығындар, шпилькалар – толық токарлық өңдеу;
24) Бұрама диаметрі 24 мм дейін, ұзындығы 200 мм дейін стакандар, жартылай стакандар – толық токарлық өңдеу;
25) Диаметрі 200 мм дейін құбырлар мен келте құбырлар – шетжақты кесу, фаскаларды қайрау (люнетсіз өңдеу);
26) Сынабелдіктерді беруге арналған фланецтер, маховиктер, тегіс шкивтер, диаметрі 200 мм дейін цилиндлік тістегершіктер – токарлық өңдеу;
27) Футоркалар, штуцерлер, бұрыштамалар, үштіктер, диаметрі 50 мм дейін ниппельдер – толық токарлық өңдеу;
28) Әуелі тежегішті шлангтар және жеңдер – резеңкенің сыртқы қабатын сыдыру;
29) Цилиндрлік штифттер – ажарлауға арналған әдіппен токарлық өңдеу.
518. Токарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әмбебап токарлық станоктарды 8-11 квалитет бойынша бөлшектерді және 12-14 квалитет бойынша күрделі бөлшектерді өңдеу. Белгілі бөлшектерді өңдеу үшін бапталған арнайы станоктарда 7-10 квалитет бойынша бөлшектерді өңдеу немесе жекелеген операцияларды орындау. Қабырға қалыңдығы 1 мм дейін және ұзындығы 200 мм дейін жұқа қабырғалы бөлшектерді токарлық өңдеу. Жоғары білікті токардың басшылығымен қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісімен токарлық жұмыстарды орындау. Сыртқы және ішкі бір рет кіретін үшбұрышты, тікбұрышты және трапецеидалды бұрамаларды кескішпен кесу. Құйынды қалпақшалары бар бұрамаларды кесу. Жоғары білікті токардың басшылығымен орталық биіктігі 200 мм және жоғары, орталық арасындағы қашықтық 10000 мм және одан артық токарлық орталық станоктарды басқару. Жоғары білікті токардың басшылығымен үштен артық суппорты бар орталық биіктігі 800 мм дейін токарлық-орталық станоктарды басқару. Берілген конустық бетті алу үшін қажетті есептеулерді орындау. Еденнен көтергіш-көлік жабдықтарын басқару. Жүктерді көтеру, ауыстыру, орнату және салу үшін арқандау және буып-түю. Слюда мен микалекстен жасалған дайындамаларды токарлық өңдеу.
Білуге тиіс: әмбебап токарлық станоктардың құрылғысын, баптай және дәлдікке тексеру ережесін, жоғары білікті токармен бірлесіп қызмет көрсетілетін ірі габаритті станоктарды басқару ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың құрылысын және қолдану ережесін, плазмотронның құрылғысын және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін, аспапты болаттан немесе қатты қорытпалардан немесе керамикадан жасалған кескіш құралдың геометриясын және қайрау ережесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Башмаки тормозные - токарная обработка после наплавки;
2) Болты, вилки, винты, муфты, ушки талрепов, пробки, шпильки, гужоны, штуцеры с диаметром резьбы свыше 24 до 100 мм - полная токарная обработка с нарезанием резьбы;
3) Болты призонные гладкие и конусные - полная токарная обработка Н9-Н11 (3-4 класс точности);
4) Валики гладкие и ступенчатые длиной до 1500 мм - полная токарная обработка;
5) Валы длиной свыше 1500 мм (отношение длины к диаметру свыше 12) - обдирка;
6) Валы и оси длиной до 1000 мм - сверление глубоких отверстий и полная токарная обработка;
7) Валы и оси с числом чистовых шеек до пяти - полная токарная обработка;
8) Валы коленчатые для прессов, компрессоров и двигателей - предварительное обтачивание шеек, подрезание торцов шеек и обтачивание конуса;
9) Валы, оси и другие детали - токарная обработка с припуском на шлифование;
10) Вварыши резьбопаяные - окончательная обработка;
11) Винты суппортные с длиной нарезки до 500 мм - полная токарная обработка;
12) Втулки гладкие и с буртиком диаметром и длиной свыше 100 мм - полная токарная обработка;
13) Втулки переходные с конусом Морзе - полная токарная обработка;
14) Втулки - токарная обработка внутренних продольных и винтовых смазочных канавок;
15) Гайки до М22, шпильки до М20, фланцы до Д100 мм - полная токарная обработка;
16) Гайки и контргайки с диаметром резьбы до 100 мм - полная токарная обработка;
17) Гайки повышенной точности диаметром резьбы М24 и выше - токарная обработка под метчик-протяжку;
18) Гайки суппортные с длиной нарезки до 50 мм - подрезание, сверление, растачивание и нарезание резьбы;
19) Детали типа втулок, колец из неметаллических материалов - токарная обработка;
20) Диски, шайбы диаметром свыше 200 мм - полная токарная обработка;
21) Диффузоры, переходники, наконечники конусные, донышки диаметром свыше 200 мм - полная токарная обработка;
22) Днища - окончательная токарная обработка с лысками и фасками;
23) Заглушки для разъемов - полная токарная обработка;
24) Заготовки клапанов кислородных приборов - обтачивание;
25) Зенкеры и фрезы со вставными ножами - полная токарная обработка;
26) Калибры (пробки, кольца) для трапецеидальной и специальной резьбы - токарная обработка с припуском на шлифование;
27) Колена, четверники, крестовины диаметром до 280 мм - полная токарная обработка;
28) Колеса и втулки электрических часов и приборов времени - растачивание отверстий;
29) Кольца диаметром свыше 200 мм - полная токарная обработка;

1) Тежегіш кебістер – балқытудан кейін токарлық өңдеу;
2) Бұрама диаметрі 24-тен 100 мм дейін болттар, ашалар, бұрандалар, муфталар, талреп құлақшалары, тығындар, шпилькалар, гужондар, штуцерлер – бұраманы кесумен толық токарлық өңдеу;
3) Призонды тегіс және конусты болттар – толық токарлық өңдеу Н9-Н11 (3-4 дәлдік класы);
4) Ұзындығы 1500 мм дейін тегіс және сатылы біліктер – толық токарлық өңдеу. Біліктер, осьтер және басқа да бөлшектер – ажарлауға арналған әдіппен токарлық өңдеу;
5) Ұзындығы 1500 мм артық біліктер (ұзындықтың диаметрге қатынасы 12-ден артық) – сыдыру;
6) Ұзындығы 1000 мм біліктер мен осьтер – терең тесіктерді бұрғылау және толықтай токарлық өңдеу;
7) Таза мойнақтар саны беске дейінгі біліктер – толық токарлық өңдеу;
8) Престердің, компрессорлар мен қозғалтқыштардың иінді біліктері – мойнақтарды алдын ала қайрау, мойнақтардың шетжақтарын кесу және конустарды қайрау;
9) Біліктер, осьтер және басқа да бөлшектер – ажарлаудағы әдіппен токарлық өңдеу;
10) Бұрамадәнекерленген пісірінділер – толықтай өңдеу;
11) Кесінді ұзындығы 500 мм суппортты бұрандалар – толықтай токарлық өңдеу;
12) Диаметрі және ұзындығы 100 мм артық тегіс және кертпелі төлкелер;
13) Морзе конусы бар аралық төлкелер – толық токарлық өңдеу;
14) Төлкелер-ішкі көлденең және бұрандалы майлағыш бунақтарды токарлық өңдеу;
15) М22 дейін гайкалар, М20 дейін шпилькалар, Д100 мм дейін фланецтер-толық токарлық өңдеу;
16) Бұрама диаметрі 100 мм гайкалар мен бақылау гайкалар-толық токарлық өңдеу;
17) Бұрама диаметрі М24 және жоғары көтеріңкі дәлдікті гайкалар-бұранда ойғыш-созғыш бойынша токарлық өңдеу;
18) Кесінді ұзындығы 50 мм дейін суппортты гайкалар-бұраманы қысқарта кесу, бұрғылау, жону және кесу;
19) Металды емес материалдардан жасалған төлке, сақина типті бөлшектер-токарлық өңдеу;
20) Диаметрі 200 мм артық дискілер, шайбалар-толық токарлық өңдеу;
21) Диаметрі 200 мм артық диффузорлар, өткізгіштер, конустық ұштамалар, табандар-толық токарлық өңдеу;
22) Табандық – қасқалша мен фаскалармен толықтай токарлық өңдеу;
23) Ажырамаларға арналған бұқтырмалар – толық токарлық өңдеу;
24) Оттек аспаптары клапандарының дайындамалары – қайрау;
25) Салынбалы пышақтары бар үңгіштер мен фрезалар-толық токарлық өңдеу;
26) Трапецеидалды және арнайы бұрамаларға арналған калибрлер (тығындар, сақиналар) - ажарлауға арналған әдіппен токарлық өңдеу;
27) Диаметрі 280 мм дейін иіндер, ширектер, айқастырмалар-толық токарлық өңдеу;
28) Электр сағаттары мен уақыт аспаптарының доңғалақтары мен төлкелері - тесіктерді жону;
29) Диаметрі 200 мм артық сақиналар – толық токарлық өңдеу;

30) Кольца прокладные диаметром 150 мм и выше и толщиной стенки до 8 мм - токарная обработка по 3 классу точности;
31) Кольца прокладные сферические - обтачивание по шаблону, растачивание;
32) Кольца смазочные, пригоночные и прижимные - окончательная обработка;
33) Корпусы вентилей - обточка, расточка с нарезанием резьбы;
34) Корпусы и крышки клапанов средней сложности - полная токарная обработка;
35) Корпусы клапанных колодок высокого давления - предварительная обработка;
36) Корпусы цистерн и резервуаров - токарная обработка под сварку;
37) Крышки, кольца с лабиринтными канавками диаметром до 500 мм - полная токарная обработка;
38) Крышки манжет из двух половин - окончательная обработка;
39) Маховики - полная токарная обработка с обточкой обода по радиусу;
40) Невозвратники - полная токарная обработка;
41) Оси колесных пар подвижного состава - токарная обработка с припуском на шлифование;
42) Патроны сверлильные - полная токарная обработка;
43) Патрубки, тройники - полная токарная обработка;
44) Платы для разъемов сменные - полная токарная обработка;
45) Плашка - токарная обработка с нарезкой резьбы метчиком;
46) Поршни - подрезание днища, обтачивание наружной поверхности, расточка камеры;
47) Пружины из проволоки - навивка;
48) Пуансоны вырубные и проколочные - токарная обработка под шлифование;
49) Резцедержатели, рейки зубчатые, ручки для калибров с конусными отверстиями - полная токарная обработка;
50) Ручки и рукоятки фигурные - полная токарная обработка;
51) Рычаги, кронштейны, серьги, тяги и шатуны - окончательная токарная обработка;
52) Сальники, сальниковые гайки, стаканы переборочные с резьбой до М100, тарелки клапанов - полная токарная обработка;
53) Сверла, метчики, развертки, горловины баллонов - токарная обработка;
54) Стержни - токарная обработка с нарезанием резьбы;
55) Фланцы, маховики диаметром свыше 200 мм - полная токарная обработка;
56) Фрезы: угловые односторонние дисковые, прорезные, шлицевые, галтельные, фасонные по дереву, шпоночные, концевые Карасева -токарная обработка с припуском под шлифовку;
57) Футорки, тройники, ниппели, угольники диаметром свыше 50 мм - полная токарная обработка;
58) Цанги зажимные и подающие к станкам - токарная обработка с припуском под шлифование;
59) Центры токарные - обтачивание под шлифование;
60) Шайбы и прокладки прогоночные - токарная обработка по эскизам;
61) Шестерни цилиндрические, шкивы цилиндрические и для клиноременных передач диаметром свыше 200 до 500 мм, шестерни конические и червячные диаметром до 300 мм - полная токарная обработка;

30) Диаметрі 150 мм және жоғары, қабырға қалыңдығы 8 мм дейін төсем сақиналары – 3 класс дәлдікпен токарлық өңдеу;
31) Сфералық төсем сақиналары – шаблон бойынша қайрау, жону;
32) Майлағыш, айдағыш және қысқыш сақиналар – толықтай өңдеу;
33) Вентиль корпустары – бұрама кесіндісімен қайрау, қырнау;
34) Күрделілігі орташа клапандардың корпустары мен қақпақтары-толық токарлық өңдеу;
35) Жоғары қысымды клапан қалыптарының корпустары - алдын ала өңдеу;
36) Цистерналар мен резервуарлардың корпустары - пісіру бойынша токарлық өңдеу;
37) Диаметрі 500 мм дейін лабиринтті бунақтары бар қақпалар, сақиналар - толық токарлық өңдеу;
38) Екі жартыдан тұратын манжет қақпалары – толық өңдеу;
39) Маховиктер – радиус бойынша қайрап, толық токарлық өңдеу;
40) Орны толмайтындар – толық токарлық өңдеу;
41) Жылжымалы құрам қос доңғалақтардың осьтері – ажарлауға арналған әдіппен токарлық өңдеу;
42) Бұрғылау патрондары – толық токарлық өңдеу;
43) Келтеқұбырлар, үштіктер – толық токарлық өңдеу;
44) Ажырамаға арналған платтар, ауыспалы – толық токарлық өңдеу;
45) Плашкалар – бұраманы бұрандаойғышпен кесіп, токарлық өңдеу;
46) Поршеньдер - табандарды қысқартып кесу, сыртқы бетті қайрау, камераларды қырнау;
47) Сымдардан жасалған серіппелер – орау;
48) Шабатын және тесетін пуансондар – ажарлау бойынша токарлық өңдеу;
49) Кескішұстағыштар, тісті төрткілдештер, конустық тесігі бар калибрлерге арналған тұтқалар - толық токарлық өңдеу;
50) Фигуралық тұтқалар мен тұтқа саптар – толық токарлық өңдеу;
51) Рычагтар, кронштейндер, сырғалар, тартымдар мен шатундар - толықтай токарлық өңдеу;
52) Сальниктер, сальникті гайкалар, М100 дейін бұрамасы бар қырлы іріктелетін стакандар, клапан тарелкалары – толық токарлық өңдеу;
53) Бұрғылар, бұрандаойғыштар, ұңғылар, баллон қылталар – токарлық өңдеу;
54) Өзекшелер – бұраманы кесе отырып, токарлық өңдеу;
55) Диаметрі 200 мм артық фланецтер, маховиктер - толық токарлық өңдеу;
56) Фрезалар: бұрышты бір жақты дискілі, кертпелі, оймакілтекті, галтельді, ағаш бойынша фасонды, кілтекті, Карасев ұштары – ажарлау бойынша әдіппен токарлық өңдеу;
57) Футоркалар, үштіктер, ниппельдер, диаметрі 50 мм артық бұрыштамалар – толық токарлық өңдеу;
58) Қысатын және станокқа құлайтын цангалар – ажарлау бойынша әдіппен токарлық өңдеу;
59) Токарь ортасы – ажарлау бойынша қайрау;
60) Айдағыш шайбалар мен астарлар - эскиздер бойынша токарлық өңдеу;
61) Цилиндрлік тістегершіктер, цилиндрлік және диаметрі 200-ден 500 мм дейін белдікті сыналардың берілісіне арналған шкивтер, диаметрі 300 мм дейін конустық және бұрамдық тістегершіктер – толық токарлық өңдеу;

62) Штифты конические - окончательная токарная обработка;
63) Штоки к паровым молотам - предварительная токарная обработка;
64) Штыри и гнезда контактные для разъемов - полная токарная обработка.
519. Токарь 4-й разряд
Характеристика работ. Токарная обработка и подводка сложных деталей по 7-10 квалитетам на универсальных токарных станках, а также с применением метода совмещенной плазменно-механической обработки. Включение и выключение плазменной установки. Токарная обработка длинных валов и винтов с применением подвижного и неподвижного люнетов, глубокое сверление и расточка отверстий пушечными сверлами и другим специальным инструментом. Токарная обработка тонкостенных деталей с толщиной стенки до 1 мм и длиной свыше 200 мм. Нарезание наружных и внутренних двухзаходных треугольных, прямоугольных, полукруглых, пилообразных и трапецеидальных резьб. Установка деталей в различных приспособлениях и на угольнике с точной выверкой в горизонтальной и вертикальной плоскостях. Наладка станка, плазменной установки и плазмотрона на совмещенную работу. Токарная обработка деталей, требующих точного соблюдения размеров между центрами эксцентрично расположенных отверстий или мест обточки. Токарная обработка деталей из графитовых изделий для производства твердых сплавов. Токарная обработка новых и переточка выработанных прокатных валков с калиброванием простых и средней сложности профилей. Обдирка и отделка шеек валков. Управление токарно-центровыми станками с высотой центров свыше 800 мм, имеющих более трех суппортов.
Должен знать: устройство и кинематические схемы токарных станков различных типов, правила проверки их на точность, конструктивные особенности и правила применения универсальных и специальных приспособлений, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, геометрию, правила термообработки, заточки и доводки режущего инструмента, основные принципы калибрования профилей простых и средней сложности, правила определения режимов резания по справочникам и паспорту станка, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, основы электротехники и правила обеспечения безопасной работы плазменной установки, вытяжной вентиляции и системы охлаждения, принципиальную схему установки плазменного подогрева и способы наладки плазмотрона.
Примеры работ:
1) Бабки задние - окончательная расточка отверстия на станке под пиноль;
2) Баллоны - полная токарная обработка;
3) Бандажи универсальных клетей - разрезание;
4) Барабаны кабельные диаметром до 500 мм - нарезание ручьев, полная токарная обработка;

62) Конустық штифттер – толық токарлық өңдеу;
63) Бу балғаларының штоктары – алдын ала токарлық өңдеу;
64) Ажырама үшін байланыс қадалықтар мен ұяшықтар – толық токарлық өңдеу.
519. Токарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әмбебап токарлық станоктарда, сондай-ақ қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісін қолдана отырып, 7-10 квалитет бойынша күрделі бөлшектерді токарлық өңдеу және жетілдіру. Плазмалы қондырманы қосу және сөндіру. Жылжымалы және жылжымайтын құрамды қолдана отырып, ұзын біліктер мен бұрамдықтарды токарлық өңдеу, тесіктерді қопсытатын бұрғылармен және басқа да арнайы құралдармен терең бұрғылау және қырнау. Қабырға қалыңдығы 1 мм дейін және ұзындығы 200 мм артық жұқа қабырғалы бөлшектерді токарлық өңдеу. Сыртқы және ішкі, екі рет кіретін, үшбұрышты, тікбұрышты, жартылай дөңгелек, ара секілді және трапецеидальды бұрамаларды кесу. Бөлшектерді әр түрлі қондырғыларды және көлденең әрі тік жазықтықта дәл салыстырумен бұрыштамаға орнату. Станокты, плазмалы қондырманы және плазмотронды қосарланған жұмысқа баптау. Әдеттен тыс орналасқан тесіктердің ортасы арасындағы өлшемді немесе қайрау орнын дәл сақтауды қажет ететін бөлшектерді токарлық өңдеу. Қатты қорытпалар өндірісіне арналған графитті бұйымдардан жасалған бөлшектерді токарлық өңдеу. Қарапайым және күрделілігі орташа пішіндерді калибрлеумен жаңа илемді біліктерді токарлық өңдеу және өндірілген илемді біліктерді қайта қайрау. Білік мойнақтарын сыдыру және өңдеу. Орталық биіктігі 800 мм жоғары, үштен артық суппорттары бар токарлық-орталық станоктарды басқару.
Білуге тиіс: әр түрлі типті токарлық станоктардың құрылғысын және кинематикалық тәсімін, оларды дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережесін, кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, қарапайым және күрделілігі орташа пішіндерді калибрлеудің негізгі принциптерін, станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша кесу режимдерін айқындау ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлері, электр техникасының негіздерін және плазмалы қондырғылардың, сору желдеткіштері мен салқындатқыш жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету ережесін, плазмалы қыздыруды орнатудың принциптік тәсімін және плазмотронды баптау тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Артқы тұғырлар – пиноль бойынша станокта тесіктерді толықтай жону;
2) Баллондар – толық токарлық өңдеу;
3) Әмбебап клеттердің бандаждары – кесу;
4) Диаметрі 500 мм дейін барабан кабелдері – тұтқаларды кесу, толық токарлық өңдеу;

5) Болты и гайки свыше М48 - окончательная обработка;
6) Буксы золотников и суммирующие золотники паровых турбин длиной до 500 мм - полная токарная обработка;
7) Валики гладкие и ступенчатые длиной свыше 1500 мм - полная токарная обработка;
8) Валики пустотелые многоступенчатые - обтачивание, сверление и растачивание;
9) Валки трубопрокатных, трубоправильных и трубоэлектросварочных станов - полная токарная обработка;
10) Валы гладкие и ступенчатые длиной до 5000 мм - обтачивание с припуском на шлифование;
11) Валы и оси длиной свыше 1000 до 2000 мм - сверление глубоких отверстий и полная токарная обработка;
12) Валы и оси с числом чистовых шеек свыше пяти - полная токарная обработка;
13) Валы коленчатые для прессов и компрессоров - чистовая обработка и полирование шеек;
14) Валы паровых турбин - предварительная обработка;
15) Валы распределительные дизелей длиной до 1000 мм - чистовое обтачивание и подрезание кулачков;
16) Валы шестерни шестеренных клетей прокатных станов диаметром до 500 мм, длиной до 2000 мм - полная токарная обработка;
17) Винты для микрометров - нарезание резьбы;
18) Винты суппортные длиной свыше 500 до 1500 мм - полная токарная обработка;
19) Винты ходовые длиной до 2000 мм - полная токарная обработка;
20) Вкладыши, обоймы и головки шаровые диаметром до 70 мм - полная токарная обработка;
21) Вкладыши разъемные - полная токарная обработка;
22) Втулки и поршни - окончательная обработка внутренних канавок по Н9 (3 класс точности);
23) Втулки - окончательная обработка;
24) Втулки цилиндров судовых дизелей диаметром до 600 мм - окончательная обработка;
25) Гайки и контргайки с диаметром резьбы свыше 100 мм - полная токарная обработка;
26) Гайки специальные с резьбой - полная токарная обработка после термообработки;
27) Гайки суппортные - подрезание, сверление, растачивание и нарезание резьбы;
28) Детали валообразные из труднообрабатываемых сталей и сплавов - токарная обработка с применением плазменного подогрева;
29) Детали с конусной резьбой - полная токарная обработка с нарезанием резьбы;
30) Детали сложной конфигурации с несколькими поверхностями - окончательная обработка;
31) Детали с несколькими параллельными отверстиями с точным расстоянием между центрами - чистовое растачивание отверстий;
32) Детали химаппаратуры и химоборудования из обожженного фарфора и дунитовой керамики - токарная обработка;
33) Диски для универсальных патронов металлообрабатывающих станков - полная токарная обработка с нарезанием спирали по торцу;
34) Калибры для конусной резьбы (пробки и кольца) - нарезание резьбы под доводку;

5) М48 артқы болттар және гайкалар – толықтай өңдеу;
6) Реттығынның букстары және ұзындығы 500 мм дейін бу құбырының сомалаушы реттығындары – толық токарлық өңдеу;
7) Ұзындығы 1500 мм артық тегіс және сатылы біліктері – толық токарлық өңдеу;
8) Қуыс көп сатылы білікшелер – қайрау, бұрғылау және жону;
9) Құбыр илегіш, құбыр түзегіш және құбырлы электр пісіргіш орнақтардың біліктері – толық токарлық өңдеу;
10) Ұзындығы 5000 мм дейін тегіс және сатылы біліктер-ажарлауға арналған әдіппен қайрау;
11) Ұзындығы 1000-ден 2000 мм-ге дейін біліктер мен осьтер – терең тесіктерді бұрғылау және толық токарлық өңдеу;
12) Таза мойнағы бестен артық біліктер мен осьтер-толық токарлық өңдеу;
13) Пресстер мен компрессорларға арналған иінді біліктер – таза өңдеу және мойнақты жылтырату;
14) Бу турбиналарының біліктері – алдын ала өңдеу;
15) Дизельдердің ұзындығы 1000 мм дейін таратқыш біліктері – таза қайрау және жұдырықшаларды қысқарта кесу;
16) Алты кілетті илем орнақтарының диаметрі 500 мм дейін, ұзындығы 20000 мм дейін тістегершік біліктері – толық токарлық өңдеу;
17) Микрометрлердің бұрандалары – бұраманы кесу;
18) Ұзындығы 500-ден 1500 мм дейін суппортты бұрандалар – толық токарлық өңдеу;
19) Көп қолданылатын ұзындығы 2000 мм дейін бұрандалар – толық токарлық өңдеу;
20) Диаметрі 70 мм дейін ішпектер, құрсамалар мен шар қалпақшалары – толық токарлық өңдеу;
21) Ажырама ішпектері – толық токарлық өңдеу;
22) Төлкелер мен поршеньдер - Н9 (3 класс дәлдігі) бойынша ішкі бунақтарды толықтай өңдеу;
23) Төлкелер – толықтай өңдеу;
24) Кеме дизельдерінің диаметрі 600 мм цилиндр төлкелері – толықтай өңдеу;
25) Бұрама диаметрі 100 мм артық гайкалар мен бақылау гайкалары – толық токарлық өңдеу;
26) Бұрамасы бар арнайы гайкалар – термоөңдеуден кейін толық токарлық өңдеу;
27) Суппортты гайкалар – бұраманы қысқарта кесу, бұрғылау, жону және кесу;
28) Қиын өңделетін болат пен қорытпалардан жасалған толқын секілді бөлшектер – плазмалы қыздыруды қолданумен токарлық өңдеу;
29) Конустық бұрамасы бар бөлшектер – бұраманы кесумен толық токарлық өңдеу;
30) Бірнеше беті бар күрделі конфигурациялы бөлшектер – толық өңдеу;
31) Орталық арасындағы дәл қашықтықта бірнеше параллельді тесіктерді бар бөлшектер – тесіктерді таза жону;
32) Күйдірілген фарфор мен дунитті керамикадан жасалған химиялық аппаратуралар мен химиялық жабдықтардың бөлшектері;
33) Металл өңдейтін станоктардың әмбебап патрондарына арналған дискілері – шетжақ бойынша спиральді кесумен толық токарлық өңдеу;
34) Конустық бұрамаға арналған калибрлер (тығындар мен сақиналар) – жетілдіру бойынша бұраманы кесу;

35) Калибры на получистовой клети - предварительное вырезание;
36) Калибры (пробки, кольца) для треугольной резьбы и гладкие - полная токарная обработка;
37) Кольца поршневые - полная токарная обработка с припуском на шлифование;
38) Кольца резьбовые - полная токарная обработка;
39) Корпусы: арматура с условным переходом до 32 мм и длиной тела корпуса от уплотнительного поля до фланца 150 мм и выше: клапанных колонок высокого давления; захлопок сложных с взаимопересекающимися осями - окончательная обработка;
40) Корпусы и клинья клинкетных задвижек с условным переходом до 200 мм - полная токарная обработка;
41) Корпусы и крышки гидромашинок, корпуса сверлильных и шлифовальных пневмомашинок - окончательная обработка;
42) Корпусы клапанов, подшипников, буксы, ролики - окончательная обработка;
43) Корпусы кранов - расточка конусных отверстий в упор;
44) Корпусы сдвоенных фильтров – обработка отверстий;
45) Корпусы стаканов и сальников диаметром свыше 150 мм - окончательная обработка с большим количеством переходов и посадок;
46) Корпусы центробежных насосов - полная токарная обработка;
47) Крышки, кольца с лабиринтными канавками диаметром свыше 500 мм - полная токарная обработка;
48) Кулачки для универсальных патронов - нарезание резьбы под диск;
49) Матрицы, пуансоны, пуансонодержатели для формовочных вытяжных и вырубных штампов, пресс-форм - полная токарная обработка;
50) Метчики с однозаходной трапецеидальной и двухзаходной треугольной, прямоугольной, полукруглой резьбой - полная токарная обработка;
51) Муфты включения мощных дизелей - нарезание пересекающихся канавок;
52) Муфты фрикционные, цилиндры сложной конфигурации с внутренними глухими выточками - полная токарная обработка;
53) Патроны кулачковые и планшайбы - полная токарная обработка;
54) Пиноли к задним бабкам - полная токарная обработка;
55) Поверхности цилиндрические наружные и внутренние - доводка и притирка;
56) Подшипниковые щиты фланцевого исполнения - полная токарная обработка;
57) Подушки упорных подшипников - окончательная обработка;
58) Поршни алюминиевые - полная токарная обработка;
59) Пресс-формы средней сложности - полная токарная обработка;
60) Пресс-формы средней сложности - полная токарная обработка с полированием;
61) Прогонки трубные с трапецеидальной резьбой - нарезание резьбы;
62) Протяжки круглые - полная токарная обработка;
63) Резьбовые кольца - нарезание резьбы под доводку;
64) Роторы и якоря электродвигателей - полная токарная обработка;
65) Седла и клапаны поршневых насосов - полная токарная обработка;

35) Жартылай таза кілеттегі калибрлер – алдын ала кесу;
36) Үшбұрышты бұрамаға арналған және тегіс калибрлер (тығындар мен сақиналар) – толық токарлық өңдеу;
37) Поршеньді сақиналар-ажарлауға арналған әдіспен толық токарлық өңдеу;
38) Бұрама сақиналар – толық токарлық өңдеу;
39) Корпустар: 32 мм дейін шартты аралықпен және тығыздатқыш алаңнан фланецке дейін корпус ұзындығы 150 мм және жоғары арматура; жоғары қысымды клапан бағаналары; өзара жанасатын осьтері бар күрделі жапқыштар – толық өңдеу;
40) 200 мм дейін шартты аралығы бар сыналы ысырмалардың корпустары мен сыналары – толық токарлық өңдеу;
41) Гидромашинкалардың корпустары мен қақпалары, бұрғылағыш және ажарлағыш пневмомашинкалардың корпустары – толықтай өңдеу;
42) Клапан корпустары, мойынтіректер, букстер, роликтер-толықтай өңдеу;
43) Кран корпустары – конустық тесіктерді тура қашап кеңіту;
44) Қосарланған фильтрлердің корпустары – тесіктерді өңдеу;
45) Диаметрі 150 мм стакан мен сальник корпустары – көп аралықтар мен қондырмалармен толықтай өңдеу;
46) Орталықтан тепкіш сорғылардың корпустары – толық токарлық өңдеу;
47) Диаметрі 500 мм артық лабиринтті бунақтары бар қақпалар мен сақиналар – толық токарлық өңдеу;
48) Әмбебап патрондарға арналған жұдырықшалар – бұрамаларды диск бойынша кесу;
49) Қалыпты сорғыш және шапқыш штампылардың, пресс-қалыптардың матрицалары, пуансондары, пуансон ұстағыштары – толық токарлық өңдеу;
50) Бір рет кіретін тарпецеидалды және екі рет кіретін үшбұрышты, тікбұрышты, жартылай дөңгелек бұрамасы бар бұранда ойғыштар – толық токарлық өңдеу;
51) Қуатты дизельдерді қосатын муфталар – жанасатын бунақтарды кесу;
52) Фрикциялық муфталар, ішкі тұйық буналары бар күрделі цилиндрлер - толық токарлық өңдеу;
53) Жұдырықша патрондар және планшайбалар –толық токарлық өңдеу;
54) Артқы тұғырдың пинольдері – толық токарлық өңдеу;
55) Сыртқы және ішкі цилиндрлік беті – жетілдіру және ысқылау;
56) Фланецті жасалған мойынтіректі қалқандар – толық токарлық өңдеу;
57) Таяныш мойынтіректердің жастықшалары – толық өңдеу;
58) Алюминий поршеньдері – толық токарлық өңдеу;
59) Күрделігі орташа пресс-қалыптар – толық токарлық өңдеу;
60) Күрделілігі орташа пресс-қалыптар – жылтырата отырып, толық токарлық өңдеу;
61) Трапецеидалды бұрамасы бар құбыр айдағыштары – бұраманы кесу;
62) Дөңгелек созылғыштар – толық токарлық өңдеу;
63) Бұрама сақиналар – бұраманы жетілдіру бойынша кесу;
64) Электр қозғалтқыштың роторлары мен зекірлері-толық токарлық өңдеу;
65) Поршень сорғыларының ершіктері мен клапандары-толық токарлық өңдеу;

66) Скользящие опоры и ступицы из двух половин диаметром до 300 мм - окончательная токарная обработка;
67) Слитки вакуумно-дугового и электрошлакового переплава - токарная обработка с применением плазменного подогрева;
68) Стаканы для герметических разъемов сложные - полная токарная обработка;
69) Ступицы гребных винтов регулируемого шага - окончательная обработка сферы;
70) Тарелки захлопок с ДУ-300 и более с несколькими посадочными размерами с резьбовыми поверхностями М100 и более - полная токарная обработка;
71) Трубы бурильные, обсадные, насосно-компрессорные, бурильные штанги, замки, переводники и калибры к ним - изготовление и нарезание конической резьбы;
72) Фильтры твердосплавные - доводка по Н7-Н9;
73) Фрезы резьбовые, гребенки к резьбонарезным головкам - изготовление;
74) Фрезы червячные, модульные, угловые и двухугловые несимметричные диаметром до 200 мм - полная токарная обработка;
75) Цанги зажимные и подающие к станкам - полная токарная обработка без шлифования;
76) Шейки и бочки валков всех станов - обдирка и отделка;
77) Шестерни мелкомодульные - полная обработка по Н7-Н9;
78) Шестерни цилиндрические, шкивы гладкие и для клиноременных передач диаметром свыше 500 до 1000 мм, конические и червячные диаметром свыше 300 до 600 мм - полная токарная обработка;
79) Шпангоуты, кольца диаметром до 600 мм - токарная обработка;
80) Шпиндели токарных станков длиной до 1000 мм - полная токарная обработка;
81) Штанги малых конусов доменных печей - токарная обработка с нарезанием резьбы.
520. Токарь 5-й разряд
Характеристика работ. Токарная обработка и доводка сложных деталей и инструментов с большим числом переходов по 6-7 квалитетам, требующих перестановок и комбинированного крепления при помощи различных приспособлений и точной выверки в нескольких плоскостях. Обтачивание наружных и внутренних фасонных поверхностей и поверхностей, сопряженных с криволинейными цилиндрическими поверхностями, с труднодоступными для обработки и измерений местами. Токарная обработка длинных валов и винтов с применением нескольких люнетов. Нарезание и накатка многозаходных резьб различного профиля и шага. Окончательное нарезание червяков по 8-9 степеням точности. Выполнение операций по доводке инструмента, имеющего несколько сопрягающихся поверхностей. Токарная обработка сложных крупногабаритных деталей и узлов на универсальном оборудовании. Токарная обработка новых и переточка выработанных прокатных валков с калибровкой сложного профиля, в том числе выполнение указанных работ по обработке деталей и инструмента из труднообрабатываемых высоколегированных и жаропрочных материалов методом совмещенной плазменно-механической обработки.
Должен знать: конструктивные особенности и правила проверки на точность токарных станков различной конструкции, универсальных и специальных приспособлений, технические характеристики и особенности эксплуатации установки плазменного подогрева, способы установки и выверки деталей, геометрию, правила термообработки, заточки и доводки различного режущего инструмента, основы теории резания металлов в пределах выполняемой работы, основные принципы калибровки сложных профилей, правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов, правила определения режима резания по справочнику и паспорту станка.
Примеры работ:

66) Сырғымалы тіректер мен диаметрі 300 мм дейін екі жартыдан жасалған күпшектер – толықтай токарлық өңдеу;
67) Вакуумды-доғалы және электр қожды қайта балқытылған құймалар – плазмалы қыздыруды қолдана отырып токарлық өңдеу;
68) Герметикалық ажырамаларға арналған стакандар, күрделі – толық токарлық өңдеу;
69) Реттелетін қадамның тарақты бұрандаларының күпшектері- сфераны толықтай өңдеу;
70) М100 және одан артық бұрамалы беті бар бірнеше қондырма өлшемдері бар ДУ-300 және одан артық жапқыш тарелкалары – толық токарлық өңдеу;
71) Бұрғылау, сорғы-компрессорлы құбырлар, бұрғылау штангалары, құлыптар, ауыстырушылар және олардың калибрлері – конустық бұрама дайындау және кесу;
72) Қатты қорытпалы фильтрлер - Н7 - Н9 бойынша жетілдіру;
73) Бұрамалы фрезалар, бұрама кескіш қалпақшаларға арналған тарақтар – дайындау;
74) Диаметрі 200 мм дейін бұрамдық, модульдық, бұрыштық және симметриялы емес екі бұрыштық фрезалар – толық токарлық өңдеу;
75) Қысатын және станокқа құлап тұратын цангалар – ажарлаусыз толық токарлық өңдеу;
76) Барлық орнақтардың мойнақтары мен білік бөшкелері – сыдыру және өңдеу;
77) Ұсақ модульды тістегершіктер – Н7-Н9 бойынша толық өңдеу;
78) Цилиндрлік тістегершіктер, диаметрі 500-ден 1000 мм дейін тегіс және сына белдіктерге арналған, диаметрі 300-ден 600 мм дейін конустық және бұрамдық шкивтер – толық токарлық өңдеу;
79) Диаметрі 600 мм дейін шпангоуттар, сақиналар – токарлық өңдеу;
80) Ұзындығы 100 мм дейін токарлық станоктардың шпиндельдері – толық токарлық өңдеу;
81) Домна пештерінің шағын конустарының штангалары – бұраманы кесе отырып, токарлық өңдеу.
520. Токарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі құрылғылардың көмегімен орын ауыстыруды әрі құрамды бекітуді және бірнеше жазықтықта дәл салыстыруды қажет ететін 6-7 квалитет бойынша көп аралықтары бар күрделі бөлшектер мен құралдарды токарлық өңдеу және жетілдіру. Сыртқы және ішкі фасонды бетті және өңдеуге және өлшеуге қиын жерлері бар қисық сызықты цилиндрлік бетімен жанасқан бетті қайрау. Бірнеше люнеттерді қолдана отырып, ұзын біліктер мен бұрандаларды токарлық өңдеу. Әр түрлі пішінді және қадамды көп кіретін бұрамаларды кесу және дөңгелету. Бұрамдықтарды 8-9 дәрежелі дәлдікпен толықтай кесу. Бірнеше жанасқан беті бар құралды жетілдіру бойынша операцияларды орындау. Әмбебап жабдықтарда күрделі ірі габаритті бөлшектер мен тораптарды токарлық өңдеу. Күрделі пішінді калибрлеумен жаңа илемді біліктерді токарлық өңдеу және өндірілген илемді біліктерді қайта қайрау, оның ішінде плазмалы механикалық өңдеу әдісімен қиын өңделетін жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімді материалдардан жасалған бөлшектер мен құралды өңдеу бойынша көрсетілген жұмыстарды орында.
Білуге тиіс: әр түрлі конструкциялы токарлық станоктардың, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және дәлдікке тексеру ережесін, плазмалы қыздыру қондырғыларының техникалық сипаттамасы мен пайдалану ерекшеліктерін, бөлшектерді орнату және салыстыру тәсілдерін, әр түрлі кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, орындалатын жұмыс шегінде металдарды кесу теориясын, күрделі пішіндерді калибрлеудің негізгі принциптерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу ережесін, станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша кесу режимін айқындау ережесін.
Жұмыс үлгілері.

1) Баллеры рулей средних и больших судов - окончательная токарная обработка;
2) Барабаны кабельные диаметром свыше 500 мм - нарезание ручьев, полная токарная обработка;
3) Болты, гайки, шпильки свыше М80 - окончательное точение;
4) Буксы золотников и суммирующие золотники паровых турбин длиной свыше 500 мм - полная токарная обработка;
5) Валки обжимных черновых и получистовых клетей при прокатке рельсов, балок, швеллеров, кругов, уголков, тракторных башмаков на рельсобалочных и крупносортных станах - полная токарная обработка;
6) Валки полировочных клетей для прокатки рессорной полосы - полная токарная обработка;
7) Валки черновых клетей сортовых станов и промежуточных клетей с закрытыми калибрами - полная токарная обработка;
8) Валы гладкие и ступенчатые длиной свыше 5000 мм - обтачивание с припуском на шлифование без и с применением плазменного подогрева;
9) Валы гребные (при отношении длины к диаметру до 30) - полная токарная обработка;
10) Валы и оси длиной свыше 2000 мм - сверление глубоких отверстий и полная токарная обработка;
11) Валы коленчатые с числом шатунных шеек шесть и более - окончательное обтачивание шатунных шеек, подрезание щек и затылование;
12) Валы распределительные дизелей длиной свыше 1000 до 6000 мм - окончательная обработка;
13) Валы упорные судовые - окончательная обработка;
14) Валы-шестерни шестерных клетей прокатных станов диаметром свыше 500 мм, длиной свыше 2000 мм - полная токарная обработка;
15) Винты и гайки с многозаходной трапецеидальной резьбой - обтачивание и нарезание резьбы;
16) Винты суппортные длиной свыше 15000 мм - полная токарная обработка;
17) Винты ходовые с длиной нарезки свыше 2000 до 7000 мм - полная токарная обработка;
18) Вкладыши разъемные - полная токарная обработка;
19) Втулки цилиндров судовых дизелей диаметром свыше 600 мм - окончательная обработка;
20) Гребенки резьбовые, калибры резьбовые, калибры конусов Морзе - доводка после шлифования;
21) Детали паромасляных насосов, химических насосов и установок средней величины из специальных неметаллических материалов, юстировочных узлов, редуктора привода роторного колеса - полная токарная обработка;
22) Диски подколпачкового устройства, карусели испарителя, вакуумные колпаки размером до 500 мм - окончательная обработка;
23) Инжекторы водяные и паровые - полная токарная обработка;
24) Калибры конусные (пробки, втулки) для гребных валов - чистовое растачивание конуса по калибру с доводкой;
25) Калибры (пробки, кольца) с конусной резьбой, конусные (пробки, втулки) диаметром свыше 100 мм - доводка, доводка резьбы;

1) Орта және үлкен кеме рульдерінің баллерлері – толықтай токарлық өңдеу;
2) Диаметрі 500 мм артық барабан кабельдері – тұтқаларды кесу, толық токарлық өңдеу;
3) М80 артық болттар, гайкалар, шпилькалар – толықтай қайрау;
4) Реттығын букстері және ұзындығы 500 мм артық бу құбырларының сомалаушы реттығындары – толық токарлық өңдеу;
5) Рельсті-балкалы және ірі сортталған орнақтарда рельстерді, балкаларды, швеллерлерді, доңғалақтарды, бұрыштарды, трактор кебістерін илемдеу кезіндегі қысқыш қара және жартылай таза кілеттердің біліктері – толық токарлық өңдеу;
6) Рессорлық жолақты илемдеуге арналған жылтыратқыш кілеттердің біліктері – толық токарлық өңдеу;
7) Сортталған орнақтардың қара кілеттерінің және жабық калибрлі аралық кілеттердің біліктері – толық токарлық өңдеу;
8) Ұзындығы 5000 мм артық тегіс және сатылы біліктер - плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай ажарлауға арналған әдіппен қайрау;
9) Еспе біліктер (ұзындықтың диаметрге қатысы 30 дейін)- толық токарлық өңдеу;
10) Ұзындығы 2000 мм артық біліктер мен осьтер-терең тесіктерді бұрғылау және толық токарлық өңдеу;
11) Алты және одан артық шатун мойнақтары бар иінді біліктер – шатун мойнақтарын толықтай қайрау, мойнақтарды қысқарта кесу және желкелік өңдеу;
12) Дизельдердің ұзындығы 1000-ден 6000 мм дейін таратқыш біліктері – толықтай өңдеу;
13) Кеменің таяныш біліктері – толықтай өңдеу;
14) Диаметрі 500 мм артық, ұзындығы 2000 мм артық илемдеу орнақтарының алты кілетті тістегершіктердің біліктері – толық токарлық өңдеу;
15) Көп кіретін трапецеидалды бұрамалары бар бұрандалар мен гайкалар - бұраманы қайрау және кесу;
16) Ұзындығы 15000 мм артық суппортты бұрандалар - толық токарлық өңдеу;
17) Кесу ұзындығы 2000-ден 7000 мм дейін көп қолданылатын бұрандалар – толық токарлық өңдеу;
18) Ажырама ішпектері– толық токарлық өңдеу;
19) Кеме дизельдерінің диаметрі 600 мм артық цилиндр төлкелері - толықтай өңдеу;
20) Бұрама еспелер, бұрама калибрлер, Морзе конустарының калибрлері - ажарлаудан кейін жетілдіру;
21) Бу-май сорғыларының, химиялық сорғылардың және арнайы металды емес материалдардан, түзету тораптарынан, роторлық доңғалақ жетектерінің редукторларынан тұратын бөлшектер - толық токарлық өңдеу;
22) Кіші қалпақша қондырғыларының дискілері, буландырғыш айналмалары, өлшемі 500 мм дейін вакуумды қалпақшалар – толықтай өңдеу;
23) Су және бу инжекторлары – толық токарлық өңдеу;
24) Таратқыш біліктерге арналған конустық калибрлер (тығынар, төлкелер) – жетілдіре отырып, калибр бойынша конусты таза қашап кеңіту;
25) Конустық бұрамасы бар (тығындар, сақиналар), диаметрі 100 мм артық конустық (тығындар, сақиналар) калибрлер – жетілдіру, бұраманы жетілдіру;

26) Клапаны сложные высокого давления с большим количеством переходов, с соблюдением соосности и чистоты обработки по 10 классу - полная токарная обработка;
27) Колонны гидравлических прессов длиной до 15000 мм - полная токарная обработка;
28) Корпусы герметических разъемов высокого давления сложные - полная токарная обработка;
29) Корпусы изделий ДУИМов - окончательная обработка;
30) Корпусы - обработка по шаблону наружных сфер с полировкой до 8 класса чистоты и расточка по шаблону внутренней сферы;
31) Корпусы с большим количеством внутренних и наружных переходов - обработка по Н7;
32) Корпусы сложных клапанов высокого давления с большим количеством переходов с соблюдением соосности до 0,05 мм - окончательная обработка;
33) Корпусы редукторов - полная токарная обработка;
34) Кулисы кузнечно-прессового оборудования - полная токарная обработка;
35) Матрицы, пуансоны формовочных, вырубных, вытяжных штампов; ковочные штампы и пресс-формы сложного профиля с полированием в размер матрицы для пресс-форм - растачивание сферических гнезд по шаблону;
36) Приспособления сложные - растачивание на суппорте станка;
37) Притиры резьбовые с треугольной, прямоугольной и трапецеидальной резьбой - полная токарная обработка;
38) Роторы сложных центрифуг - полная обработка;
39) Роторы цельнокованые паровых турбин - предварительная обработка;
40) Седла клапанов - обработка радиусных поверхностей по шаблону;
41) Стаканы для герметических разъемов сложные - полная токарная обработка;
42) Трубы дейдвудные - чистовая обработка;
43) Фрезы червячные, модульные, угловые и двухугловые несимметричные диаметром свыше 200 мм - окончательное нарезание резьбы;
44) Цилиндры гидропрессов - растачивание отверстий;
45) Цилиндры компрессоров - полная токарная обработка;
46) Червяки многозаходные - окончательное нарезание резьбы;
47) Шатуны - полная токарная обработка;
48) Шестерни цилиндрические диаметром до 2000 мм, шкивы гладкие - полная токарная обработка с применением плазменного подогрева;
49) Шестерни цилиндрические, шкивы гладкие и для клиноременных передач диаметром свыше 1000 мм, конические и червячные диаметром свыше 600 мм - полная токарная обработка;
50) Шпиндели токарных станков длиной свыше 1000 мм - полная токарная обработка;
51) Штанги гребных валов регулируемого шага длиной до 10000 мм - чистовая обработка.
521. Токарь 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Токаpная обpаботка и доводка на унивеpсальных токаpных станках сложных экспеpиментальных и доpогостоящих деталей и инстpумента по 1-5 квалитетам с большим числом пеpеходов и установок, с тpуднодоступными для обpаботки и измеpений местами, тpебующих пpи установке комбиниpованного кpепления и высокоточной вывеpки в pазличных плоскостях. Доводка и полиpование по 5 квалитету сложного специального инстpумента pазличной конфигуpации с несколькими сопpягающимися повеpхностями. Hаpезание многозаходных pезьб сложного пpофиля любого модуля и шага. Окончательное наpезание пpофиля чеpвяков по 6-7 степеням точности. Токаpная обpаботка сложных кpупногабаpитных деталей, узлов и тонкостенных длинных деталей, подвеpженных дефоpмации, на унивеpсальных и уникальных токаpных станках. Токарная обработка новых и переточка выработанных прокатных валков с калибровкой сложных профилей, в том числе выполнение указанных pабот по обpаботке деталей и инстpумента из тpуднообpабатываемых, высоколегиpованных жаpопpочных матеpиалов методом совмещенной плазменно-механической обpаботки.
Должен знать: констpукцию и пpавила пpовеpки на точность токаpных станков pазличных типов, способы установки, кpепления и вывеpки сложных деталей и методы опpеделения технологической последовательности обpаботки, устpойство, геометpию и пpавила теpмообpаботки, заточки и доводки всех видов pежущего инстpумента, способы достижений установленной точности и чистоты обpаботки, тpебования, пpедъявляемые к плазменно-механической обpаботке, и условия пpименения пpи этом методе специальных пpиспособлений, основные пpинципы калибpования сложных пpофилей, пpавила опpеделения наивыгоднейших pежимов pезания по спpавочникам и паспоpту станка, pасчеты, связанные с выполнением сложных токаpных pабот.
Пpимеpы pабот:

26) Біліктестігін және 10 класс бойынша таза өңдеуді сақтай отырып, көп аралығы бар жоғары қысымды күрделі клапандар – толық токарлық өңдеу;
27) Ұзындығы 15000 мм дейін гидравликалық пресстердің колонналары – толық токарлық өңдеу;
28) Жоғары қысымды герметикалық ажырмалардың корпустары, күрделі – толық токарлық өңдеу;
29) ДУИМ бұйымдарының корпустары – толықтай өңдеу;
30) Корпустар - тазалығы 8 класқа дейін жылтыратумен сыртқы сфералардың шаблондары бойынша өңдеу және ішкі қашап өңдеу;
31) Ішкі және сыртқы аралықтары бар корпустар – Н7 бойынша өңдеу;
32) 0,05 мм дейін біліктестігін сақтай отырып, көп аралығы бар жоғары қысымды күрделі клапандар - толықтай өңдеу;
33) Редукторлардың корпустары – толық токарлық өңдеу;
34) Ұсталық-пресс жабдықтарының кулисалары – толық токарлық өңдеу;
35) Қалыпты, шабылған, сорылған штампылардың матрицалары, пуансондары; пресс-формалар үшін матрицалардың өлшемінде жылтыратылған күрделі пішінді соғу штампылары мен пресс-қалыптар - шаблон бойынша сфералық ұяшықтарды қайрау;
36) Күрделі құрылғылар – суппорт станогында қашап кеңіту;
37) Үшбұрышты, тікбұрышты және трапецеидальды бұрамасы бар бұрамалы ысқыштар – толық токарлық өңдеу;
38) Күрделі центрифуга роторлары – толықтай өңдеу;
39) Бу турбиналарының тұтас соғылған роторлары – алдын ала өңдеу;
40) Клапан ершіктері – шаблон бойынша радиусты бетті өңдеу;
41) Герметикалық ажырамаларға арналған стакандар, күрделі – толық токарлық өңдеу;
42) Дейдвудты құбырлар – таза өңдеу;
43) Диаметрі 200 мм артық бұрамдық, модульдік, бұрышты және екі бұрышты симметриялы емес фрезалар – бұраманы толықтай кесу;
44) Компрессорлардың цилиндрлері – толық токарлық өңдеу;
45) Гидропресстердің цилиндрлері – тесіктерді қашап кеңіту;
46) Көп кіретін бұрамдықтар – бұраманы толықтай кесу;
47) Шатундар –толық токарлық өңдеу;
48) Диаметрі 2000 мм дейін цилиндрлік тістегершіктер, тегіс шкивтер – плазмалы қыздыруды қолданумен толық токарлық өңдеу;
49) Цилиндрлік тістегершіктер, диаметрі 1000 мм жоғары тегіс және сына белдік беретін, диаметрі 600 мм жоғары конустық және бұрамдық шкивтер – толық токарлық өңдеу;
50) Токарлық станоктың ұзындығы 1000 мм артық шпиндельдері – толық токарлық өңдеу;
51) Ұзындығы 10000 мм дейін реттелетін қадамды еспе біліктердің штангалары – таза өңдеу.
521. Токарь 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әмбебап токарлық станоктарда күрделі эксперименталды және бағалы бөлшектер мен аралығы көп 1-5 квалитет бойынша құралды және орнату кезінде құрамды бекітуді әрі әр түрлі жазықтықта жоғары дәлдік салыстыруды қажет ететін өңдеуге және өлшеуге қиын жерлері бар қондырмаларды токарлық өңдеу және жетілдіру. Бірнеше жанасқан беті бар әр түрлі конфигурациялы күрделі арнайы құралды 5 квалитет бойынша жетілдіру және жылтырату. Кез келген модульді және қадамды күрделі пішінді көп кіретін бұрамаларды кесу. Бұрамдық пішіндері 6-7 дәлдік дәрежесі бойынша толықтай кесу. Күрделі ірі габаритті бөлшектерді, деформацияланған тораптар мен жұқа қабырғалы ұзын бөлшектерді әмбебап әрі сирек кездесетін токарлық станоктарда токарлық өңдеу. Күрделі пішіндерді калибрлеумен жаңа илемдеу біліктерін токарлық өңдеу және өндірілген илемдеу біліктерін қайта қайрау, оның ішінде қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісімен қиын өңделетін, жоғары қоспаланған материалдардан жасалған бөлшектер мен құралды өңдеу бойынша көрсетілген жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті токарлық станоктардың конструкциясын және дәлдікке тексеру ережесін, күрделі бөлшектерді орнату, бекіту және салыстыру тәсілдерін және өңдеудің технологиялық жүйелілігін айқындау әдісін, кескіш құралдардың барлық түрінің құрылғысын, геометриясын және термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, белгіленген дәлдікке және өңдеу тазалығына жету тәсілдерін, плазмалы-механикалық өңдеуге қойылатын талаптарды және осы әдісте арнайы құрылғыларды қолдану шарттарын, күрделі пішіндерді калибрлеудің негізгі принциптерін, станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша кесудің ең тиімді режимін айқындау ережесін, күрделі токарлық жұмыстарды орындаумен байланысты есептеулерді.
Жұмыс үлгілері.

1) Валки блюминга, слябинга и чистовых клетей пpокатных и пpоволочных станов - полная токаpная обpаботка без и с пpименением плазменного подогpева;
2) Валки калибpовочного стана - полная токаpная обpаботка;
3) Валки унивеpсальных клетей для пpокатки облегченных пpофилей - полная токаpная обpаботка;
4) Валки пpедчистовых клетей для пpокатки pельсов и фасонных пpофилей - полная токаpная обpаботка;
5) Валки чистовых клетей с откpытыми калибpами и пpедчистовых клетей с закpытыми калибpами - полная токаpная обpаботка;
6) Валы гидpавлических туpбин - полная чистовая обpаботка вала и pубашек без и с пpименением плазменного подогpева;
7) Валы гpебные (пpи отношении длины к диаметpу свыше 30) -полная токаpная обpаботка;
8) Валы паpовых туpбин высокого и низкого давления - чистовая обpаботка под шлифование и наpезание pезьбы или пpитачивание конусов по муфтам;
9) Валы паpовых туpбин высокого и низкого давления - чистовая обpаботка под шлифование и наpезание pезьбы или пpитачивание конусов по муфтам с пpименением плазменного подогpева;
10) Валы pазгонные - наpезание восьмизаходных pезьб с пpогpессивно наpастающим шагом;
11) Валы pаспpеделительные дизелей длиной свыше 6000 мм - окончательная обpаботка;
12) Винты с pадиусной спиpалью под шаpики - окончательная доводка спиpали двух сопpягаемых деталей;
13) Винты ходовые с длиной наpезки свыше 7000 мм - полная токаpная обpаботка с наpезанием pезьбы;
14) Втулки дейдвудные - pастачивание боpштангой на судне;
15) Головки магниевые многоканальные - доводка основная;
16) Головки pасточные с многозаходной pезьбой - полная токаpная обpаботка;
17) Детали и узлы сложные к химическим насосам и установкам кpупных pазмеpов из специальных неметаллических матеpиалов и кислотных сплавов - полная токаpная обpаботка;
18) Диски подколпачкового устpойства, каpусели испаpителя, вакуумные колпаки pазмеpом свыше 500 мм - полная токаpная обpаботка;
19) Калибpы pезьбовые с многозаходной тpапецеидальной pезьбой - полная токаpная обpаботка;
20) Колонны гидpавлических пpессов - полная токаpная обpаботка;
21) Колпаки сложной конфигуpации - полная токаpная обpаботка;
22) Пpесс-фоpмы многоместные сложной конфигуpации - полная токаpная обpаботка с полиpованием;
23) Ступицы гpебных винтов диаметpом свыше 5000 мм - окончательная обpаботка;
24) Шестеpни цилиндpические с диаметpом свыше 2000 мм, шкивы гладкие - полная токаpная обpаботка с пpименением плазменного подогpева;
25) Штанги гpебных валов pегулиpуемого шага длиной свыше 10000 мм - чистовая обpаботка.
Токарь-затыловщик

1) Блюминг, слябинг және илемдеу әрі сымды орнақтардың таза кілеттерінің біліктері – плазмалы қыздыруды қолданумен әрі қолданбай толық токарлық өңдеу;
2) Калибрлеу орнақтарының біліктері –толық токарлық өңдеу;
3) Жеңілдетілген пішінді илемдеуге арналған әмбебап кілеттердің біліктері-толық токарлық өңдеу;
4) Рельстер мен фасонды пішіндерді илемдеуге арналған алдын ала тазалау кілеттерінің біліктері – толық токарлық өңдеу;
5) Ашық калибрлері бар таза кілеттердің және жабық калибрлері бар алдын ала тазарту кілеттерінің біліктері – толық токарлық өңдеу;
6) Гидравликалық турбиналардың біліктері – плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай біліктер мен қаптамаларды таза өңдеу;
7) Еспе біліктер (ұзындықтың диаметрге қатынасы 30 артық)-толық токарлық өңдеу;
8) Жоғары және төмен қысымды бу турбиналарының біліктері – ажарлау бойынша таза өңдеу және бұраманы кесу немесе муфталар бойынша конустарды қайрау;
9) Жоғары және төмен қысымды бу турбиналарының біліктері – плазмалы қыздыруды қолдана отырып, ажарлау бойынша таза өңдеу және бұраманы кесу немесе муфталар бойынша конустарды қайрау;
10) Жүрдек біліктер – үдемелі ұзаратын қадаммен сегіз рет кіретін бұраманы кесу;
11) Дизельдердің ұзындығы 6000 мм жоғары таратқыш біліктері – толық өңдеу;
12) Шарик астына қоятын радиусты спиральі бар бұрандалар – екі қабысатын бөлшектердің спиральдерін толықтай жетілдіру;
13) Кесінді ұзындығы 7000 мм жоғары көп қолданылатын бұрандалар – бұраманы кесе отырып, толық токарлық өңдеу;
14) Дейдвудты төлкелер – кемеде борштангамен қашап кеңіту;
15) Көп арналы магний қалпақшалары – негізгі жетілдіру;
16) Көп кіретін бұрамасы бар қырнағыш қалпақшалары – толық токарлық өңдеу;
17) Арнайы металды емес материалдардан және қышқыл қорытпаларынан жасалған химиялық сорғылар мен ірі өлшемді қондырғыларға арналған күрделі бөлшектер мен тораптар – толық токарлық өңдеу;
18) Қалпақ асты қондырғыларының дискілері, буландырғыш айналмалар, өлшемі 500 мм жоғары вакуум қалпақтары;
19) Көп кіретін трапецеидалды бұрамасы бар бұрамалы калибрлер – толық токарлық өңдеу;
20) Гидравликалық престердің колонналары – толық токарлық өңдеу;
21) Күрделі конфигурациялы қалпақтар – толық токарлық өңдеу;
22) Күрделі конфигурациялы көп орынды пресс-қалыптар – жылтырата отырып, толық токарлық өңдеу;
23) Диаметрі 5000 мм жоғары тарақты бұрандалардың күпшектері – толық өңдеу;
24) Диаметрі 2000 мм жоғары цилиндрлік тістегершіктер, тегіс шкивтер – плазмалы қыздыруды қолданумен толық токарлық өңдеу;
25) Ұзындығы 10000 мм жоғары реттелетін қадам тарақты біліктерінің штангалары – таза өңдеу.
Желкелік өңдеуші токарь

522. Токарь-затыловщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Затылование pазличного пpостого pежущего инстpумента по 12-14 квалитетам на однотипных токаpно-затыловочных станках. Затылование режущего инструмента средней сложности по 7-10 квалитетам на специализированных полуавтоматических и автоматических станках, приспособленных и налаженных для обработки определенного инструмента. Установка деталей в универсальные приспособления.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных токарно-затыловочных станков, наименование, назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных приспособлений, устройство контрольно-измерительных инструментов, углы и правила заточки и установки режущего инструмента, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей.
Примеры работ:
1) Метчики с метрической и дюймовой резьбой - затылование на специальных станках;
2) Плашки круглые - затылование заборной части на специальных станках;
3) Сверла центровые - затылование с припуском на шлифование;
4) Фрезы модульные, дисковые нормального профиля - затылование под шлифование.
523. Токарь-затыловщик 3-й разряд
Хаpактеpистика pабот. Затылование pежущего инстpумента средней сложности по 8-11 квалитетам на токаpно-затыловочных станках различных типов. Подналадка станка с применением универсальных и специальных приспособлений. Затылование сложного профиля режущего инструмента по 7-8 квалитетам на специализированных полуавтоматических или автоматических станках, приспособленных и налаженных для обработки определенного режущего инструмента.
Должен знать: устройство, правила подналадки и проверки на точность токарно-затыловочных станков различных типов, устройство и правила применения универсальных и специальных приспособлений, назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, геометрию, правила термообработки, заточки и установки режущего инструмента, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Метчики с трапецеидальной резьбой плашечные и маточные-затылование;
2) Плашки круглые - затылование резьбы на универсально-затыловочном станке;
3) Развертки - затылование по цилиндру с припуском под шлифование;
4) Развертки ступенчатые - затылование;
5) Фрезы для полукруглого профиля выпуклые и вогнутые - затылование до термической обработки;
6) Фрезы затылованные для сверл и метчиков - затылование до термической обработки;
7) Фрезы червячные с шагом до 1 мм - предварительное затылование под шлифование.

522. Желкелік өңдеуші токарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір типті токарлық желкелік өңдеу станоктарында 12-14 квалитет бойынша әр түрлі қарапайым кескіш құралды желкелік өңдеу. Белгілі құралды өңдеу үшін құрылған және бапталған арнайыландырылған жартылай автоматты және автоматты станоктарда 7-10 квалитет бойынша күрделілігі орташа кескіш құралды желкелік өңдеу.
Білуге тиіс: бір типті токарлық желкелікөңдеу станоктарының құрылғысын және жұмыс істеу принциптерін, едәуір кең таралған әмбебап құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, кескіш құралдарының бұрыштарын, қайрау және орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, салқындатқыш және майлағыш сұйықтықтардың міндеті мен қасиетін.
Жұмыс үлгілері.
1) Метрлік және дюймді бұрамасы бар бұранда ойғыштар - арнайы станоктарда желкелік өңдеу;
2) Дөңгелек плашкалар – арнайы станоктарда тоған бөлігін желкелік өңдеу;
3) Орталық бұрғылар – ажарлауға арналған әдіспен желкелік өңдеу;
4) Қалыпты пішіннің модульдық, дискілік фрезалары.
523. Желкелік өңдеуші токарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті токарлық желкелік өңдеу станоктарында 8-11 квалитет бойынша күрделілігі орташа кескіш құралды желкелік өңдеу. Әмбебап әрі арнайы құрылғыларды қолдана отырып, станокты баптау. Белгілі кескіш құралды өңдеу үшін құрылған және бапталған арнайыландырылған жартылай автоматты немесе автоматты станоктарда 7-8 квалитет бойынша күрделі пішінді кескіш құралды желкелік өңдеу.
Білуге тиіс: әр түрлі типті токарлық желкелік өңдеу станоктардың құрылғысын, баптау және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың құрылғысын және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін, кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау және орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Трапецеидалды бұрамасы бар бұранда ойғыштар - плашкалы және негізгі желкелік өңдеу;
2) Дөңгелек плашкалар - әмбебап желкелік өңдеу станоктарында бұрамаларды желкелік өңдеу;
3) Ұңғылар – ажарлау бойынша әдіппен цилиндр бойынша желкелікөңдеу;
4) Сатылы ұңғылар – желкелік өңдеу;
5) Шығыңқы және батыңқы күрделі пішінге арналған фрезалар-термиялық өңдеуге дейін желкелік өңдеу;
6) Бұрғылар мен бұранда ойғыштарға арналған желке өңделген фрезалар - термиялық өңдеуге дейін желкелік өңдеу;
7) 1 мм қадамды бұрамдық фрезалар - ажарлау бойынша алдын ала желкелік өңдеу.

524. Токарь-затыловщик 4-й разряд
Характеристика работ. Затылование сложного режущего инструмента по 7-10 квалитетам, имеющего сложный профиль, с большим числом канавок и сопряжением двух-трех радиусов. Затылование конусных поверхностей на токарно-затыловочных станках различных типов. Наладка станка и определение технологической последовательности обработки и наивыгоднейших режимов резания по справочникам и паспорту станка. Выполнение подсчетов по подбору сменных шестерен и эксцентриковых кулачков для затылования обрабатываемого инструмента.
Должен знать: устройство и кинематические схемы универсальных и специальных токарно-затыловочных станков различных типов, конструктивные особенности и правила применения универсальных и специальных приспособлений, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, специальные шлифовальные круги и правила пользования ими, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, правила подсчета и подбора сменных шестерен и эксцентриковых кулачков.
Примеры работ:
1) Метчики специальные - затылование резьбы;
2) Фрезы деревообделочные (пазовые для штампов, для поперечных волокон, галтельные, калевочные, для гладкого строгания, для отборки фальца) - полное затылование до термической обработки;
3) Фрезы дисковые модульные специального профиля - затылование;
4) Фрезы дисковые одноугловые и двухугловые - затылование по шаблону с припуском под шлифование;
5) Фрезы резьбовые - затылование;
6) Фрезы фасонные радиусные и угловые - затылование;
7) Фрезы цилиндрические с коническим хвостовиком со спиральным зубом - затылование по режущей части с припуском под шлифование;
8) Фрезы червячные и шлицевые однозаходные - прорезание винтовых канавок с припуском под затылование;
9) Фрезы червячные и шлицевые с прямолинейным профилем однозаходные и многозаходные - затылование с припуском под шлифование;
10) Фрезы червячные с шагом свыше 1,0 мм - затылование с припуском под шлифование.
525. Токарь-затыловщик 5-й разряд
Характеристика работ. Затылование на токарно-затыловочных станках сложного режущего инструмента (червячных многозаходных и шлицевых фрез крупного модуля, дисковых фрез со сложным сопряжением радиуса и поверхностей) по 6-7 квалитетам и параметру шероховатости Ra 0,16-0,04. Шлифование профиля червяков и фрез по 6-7 степени точности. Нарезание резьбы и затылование ее в шахматном порядке гребенками и резцами. Наладка станков с применением специальных приспособлений и выполнение расчетов, связанных с затыловочными работами. Установка на станке сложного обрабатываемого инструмента с точной выверкой в различных плоскостях.
Должен знать: конструктивные особенности и правила проверки на точность универсальных и специальных токарно-затыловочных станков различных типов и приспособлений, необходимых для выполнения затыловочных работ, способы установки и выверки инструмента, конструкцию, геометрию, правила термообработки, заточки, доводки, установки режущего инструмента, способы получения заданных квалитетов и параметров шероховатости, правила настройки и регулировки контрольно-измерительных инструментов и приборов.
Примеры работ:

524. Желкелік өңдеуші токарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі пішінді, көп бунақтары бар және екі-үш радиусі қабысқан күрделі кескіш құралды 7-10 квалитет бойынша желкелік өңдеу. Әр түрлі типті токарлық желкелік өңдеу станоктарда корпус беттерін желкелік өңдеу. Станокты баптау және станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша өңдеудің технологиялық жүйелігін және кесудің ең тиімді режимін айқындау. Өңделетін құралды желкелік өңдеу үшін ауыспалы тістегершіктер мен эксцентрикті жұдырықшаларды іріктеу бойынша есептеулерді орындау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті әмбебап әрі арнайы токарлық желкелік өңдеу станоктарының құрылғысын және кинематикалық тәсімін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережесі, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, арнайы ажарлағыш шарықтастарды және оларды қолдану ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, ауыспалы тістегершіктерді және эксцентрикті жұдырықшаларды есептпеу және іріктеу ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Арнайы бұран ойғыштар – бұраманы желкелік өңдеу;
2) Ағаштан өңделген фрезалар (штампылар, көлденең талшықтар үшін ойықты, тегіс сүргілеу, фалецті өңдеу үшін галтельді, қыздырушы) – термиялық өңдегенге дейін толық желкелік өңдеу;
3) Арнайы пішінді дискілік модульдік фрезалар – желкелікөңдеу;
4) Бір бұрышты және екі бұрышты дискілі фрезалар – ажарлау бойынша әдіппен шаблон бойынша желкелік өңдеу;
5) Бұрама фрезалар – желкелік өңдеу;
6) Фасонды радиусты және бұрышты фрезалар – желкелік өңдеу;
7) Спираль тісті конустық сағасы бар цилиндрлік фрезалар - ажарлау бойынша әдіппен кесу бөлігі бойынша желкелік өңдеу.
8) Бір рет кіретін бұрамдық және оймакілтекті фрезалар – желкелік өңдеу бойынша әдіппен бұранда бунақтарды қысқарта кесу;
9) Бір және көп кіретін турасызық пішінді бұрамдық және оймакілтекті фрезалар – ажарлау бойынша әдіппен желкелік өңдеу.
10) 1,0 мм жоғары қадамды бұрамдық фрезалар - ажарлай бойынша әдіппен желкелікөңдеу.
525. Желкелік өңдеуші токарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 6-7 квалитет және Ra 0,16 - 0,04 кедір-бұдырлық параметрі бойынша күрделі кескіш құралды (көп кіретін бұрамдық және оймакілтекті ірі модульді фрезалар, радиусі мен беті күрделі қабысқан дискілі фрезалар) токарлық желкелік өңдеу станоктарында желкелік өңдеу. Бұрамаларды кесу және оларды тақатармен, кескіштермен шахмат тәртібінде желкелік өңдеу. Арнайы құрылғыларды қолдана отырып, станокты баптау және желкелік өңдеу жұмыстарымен байланысты есептеулерді орындау. Станокта, әр түрлі жазықтықта дәл салыстыра отырып, өңделетін күрделі құралды орнату.
Білуге тиіс: әмбебап әрі арнайы токарлық желкелік өңдеу станоктарының және желкелік өңдеу жұмыстарын орындауға қажетті құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және дәлдікке тексеру ережесін, құралды орнату және салыстыру тәсілдерін, кескіш құралдың конструкциясын, геометриясын, термоөңдеу, қайрау, жетілдіру, орнату ережесін, берілген кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу ережесін.
Жұмыс үлгілері.

1) Головки резцовые для токарных автоматов и полуавтоматов - затылование резцов до закалки;
2) Долбяки - затылование;
3) Зенкеры двухзубые спиральные - затылование;
4) Фрезы для изготовления цепных колес и шлицевых валиков - затылование до и после термообработки;
5) Фрезы для масляно-винтовых насосов - затылование;
6) Фрезы для хвостовых лопаток газовых турбин - затылование;
7) Червяки с прогрессивным зацеплением - чистовое нарезание.
Токарь – карусельщик
526. Токарь – карусельщик 2-й pазpяд
Характеристика работ. Токарная обработка простых деталей и изделий по 12-14 квалитетам на токарно-карусельных станках с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений. Установка деталей в патрон или планшайбу с выверкой по угольнику и рейсмусу. Управление токарно-карусельными станками с диаметром планшайбы от 4000 до 9000 мм под руководством токаря-карусельщика более высокой квалификации.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных токарно-карусельных станков, наименование, назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных приспособлений, устройство контрольно-измерительных инструментов, назначение и правила применения режущего инструмента, его основные углы и правила заточки и установки, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей.
Примеры работ:
1) Бегуны (катки) диаметром до 750 мм - предварительная обработка;
2) Венцы зубчатых колес - предварительная обточка наружного диаметра и расточка отверстий;
3) Втулки цилиндрические, фланцы и кольца диаметром до 750 мм - предварительная обработка;
4) Днища и крышки резервуаров, котлов диаметром до 750мм - подрезание торца и снятие фаски;
5) Колеса с длиной ступицы до 500 мм - предварительная проточка и расточка;
6) Кольца поршневые, шестерни цилиндрические, шкивы гладкие, муфты и ободы - предварительная обработка;
7) Надставки изложниц и поддоны для глухих изложниц - подрезание торцов;
8) Подушки для прокатных станов - предварительная обработка.
527. Токарь – карусельщик 3-й pазpяд
Характеристика работ. Токарная обработка деталей по 8-11 квалитетам на токарно-карусельных станках с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений. Токарная обработка сложных деталей по 8-10 квалитетам на специализированных станках, налаженных для обработки определенных деталей или выполнения отдельных операций. Выполнение операций по обточке и расточке цилиндрических, конических и фасонных поверхностей с использованием в работе нескольких суппортов одновременно. Обработка конусов за две подачи. Выполнение токарных работ методом совмещенной плазменно-механической обработки под руководством токаря-карусельщика более высокой квалификации. Управление токарно-карусельными станками с диаметром планшайбы от 8000 мм и выше. Исправление профиля цельнокатанных колес подвижного состава после прокатки. Обработка колес по заданным размерам. Установка колес на станок, закрепление и снятие их со станка после обработки.
Должен знать: устройство, правила подналадки и проверки на точность токарно-карусельных станков различных типов, устройство и условия применения плазмотрона, правила управления крупными станками, обслуживаемыми совместно с токарем более высокой квалификации, устройство и правила применения универсальных и специальных приспособлений, назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, геометрию, правила заточки и установки режущего инструмента, изготовленного из инструментальных сталей, с пластинками твердых сплавов или керамическими, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, основные свойства обрабатываемых материалов.
Примеры работ:

1) Токарлық автоматтар мен жартылай автоматтарға арналған кескіш қалпақшалар – бұрамаларды шыңдауға дейін желкелік өңдеу;
2) Қашағыштар – желкелік өңдеу;
3) Екі тісті спиральді үңгіштер – желкелік өңдеу;
4) Тізбекті доңғалақтар мен оймакілтекті білікшелерді жасауға арналған фрезалар – термо өңдеуге дейін және кейін желкелік өңдеу;
5) Газ турбиналардың шеткі қалақтарына арналған фрезалар – желкелік өңдеу;
6) Май-бұранда сорғыларға арналған фрезалар – желкелік өңдеу;
7) Прогрессивті ілінетін бұрамдықтар – таза кесу.
Айналдырушы токарь
526. Айналдырушы токарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, токарлық айналмалы станоктарда 12-14 квалитет бойынша қарапайым бөлшектер мен бұйымдарды токарлық өңдеу. Бұрыш және рейсмус бойынша салыстыра отырып, бөлшектерді патронға немесе планшайбаға орнату. Жоғары білікті айналдырушы токарьдің басшылығымен планшайба диаметрі 4000-ден 9000 мм дейін токарлық айналмалы станоктарды басқару.
Білуге тиіс: бір типті токарлық айналмалы станоктың құрылғысын және жұмыс істеу принципін, едәуір кең тараған әмбебап құрылғылардың атауы, міндетін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, кескіш құралдың міндетін және қолдану ережесін, оның негізгі бұрыштарын және қайрау, орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, салқындатқыш және майлағыш сұйықтықтардың міндеті мен қасиетін.
Жұмыс үлгілері.
1) Диаметрі 750 мм дейін жүгірткілер (домалағыштар) – алдын ала өңдеу;
2) Тісті доңғалақтардың тәждері – сыртқы диаметрді алдын ала өңдеу және тесіктерді қашап кеңіту;
3) Диаметрі 750 мм дейін цилиндрлік төлкелер, фланецтер мен сақиналар – алдын ала өңдеу;
4) Диаметрі 750 мм дейін резервуарлардың, қазандықтардың табандары мен қақпақтары – шетжақтан қысқарта кесу және фаскаларды түсіру;
5) Күпшек ұзындығы 500 мм дейін доңғалақтар - алдын ала тесу және қашап кеңіту;
6) Поршенді, сақиналар, цилиндрлік тістегершіктер, тегіс шкивтер, муфталар мен жиектер – алдын ала өңдеу;
7) Металл қалыптардың жалғамалары және тұйық металл қалыптарға арналған табандықтар – шетжақтарды қысқарта кесу;
8) Илем орнақтарына арналған жастықшалар – алдын ала өңдеу.
527. Айналдырушы токарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Кескіш құралдар мен әсбебап құрылғыларды қолдана отырып, токарлық айналмалы станоктарда 8-11 квалитет бойынша бөлшектерді токарлық өңдеу. Белгілі бөлшектерді өңдеуге немесе жекелеген операцияларды орындау үшін бапталған арнайыландырылған станоктарда 8-10 квалитет бойынша күрделі бөлшектерді токарлық өңдеу. Жұмыс барысында бір уақытта бірнеше суппортты пайдалана отырып, цилиндрлік, конустық және фасонды бетті қайрау, қашап кеңіту бойынша операцияларды орындау. Екі беруде конусты өңдеу. Жоғары білікті айналдырушы токарьдің басшылығымен қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісімен токарлық жұмыстарды орындау. Планшайба диаметрі 8000 мм және жоғары токарлық айналмалы станоктарды басқару. Жылжымалы құрамның тұтас домалатылған доңғалақтарының пішінін илемдеуден кейін түзету. Берілген өлшем бойынша доңғалақтарды өңдеу. Станоктарда доңғалақтарды орнату, бекіту және өңдегеннен кейін станоктан түсіру.
Білуге тиіс: әр түрлі типті токарлық айналмалы станоктардың құрылғысын, баптау және дәлдікке тексеру ережесін, плазмотронның құрылғысын және қолдану шарттарын, жоғары білікті токарьмен бірлесіп қызмет көрсететін ірі станоктарды басқару ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың құрылғысын және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін, қатты қорытпалар немесе керамикалар пластинкалары бар аспапты болаттардан жасалған кескіш құралдың геометриясын, қайрау және орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, өңделетін материалдың негізгі қасиеттерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Бандажи дробилок - предварительная токарная обработка;
2) Бегуны (катки) диаметром до 750 мм - окончательная токарная обработка;
3) Блоки канатные диаметром до 750 мм - полная токарная обработка;
4) Винты гребные диаметром до 3000 мм - предварительная расточка отверстий;
5) Втулки сферические зубчатые с наружным диаметром до 500 мм - полная обработка;
6) Втулки цилиндрические и фланцы диаметром до 750 мм - окончательная обработка;
7) Втулки цилиндрические и фланцы диаметром свыше 750 мм - предварительная обработка;
8) Диски и диафрагмы турбин - предварительная обработка;
9) Колеса зубчатые и рабочие паровых турбин диаметром до 750 мм - полная токарная обработка;
10) Колеса рабочие паровых турбин диаметром до 750 мм - чистовое обтачивание и растачивание ступицы;
11) Колодки тормозные - полная обработка;
12) Кольца поршневые, шестерни цилиндрические, шкивы гладкие, муфты и ободы диаметром до 750 мм - окончательная обработка;
13) Кокили формовочные высотой до 1000 мм - полная токарная обработка;
14) Корпусы и крышки опорных, упорных судовых подшипников - предварительная обработка масляных полостей и торцов;
15) Маховики диаметром до 750 мм - полная токарная обработка;
16) Обоймы судовых подшипников из двух половин - предварительная обработка;
17) Опоры скользящие и ступицы судовых подшипников из двух половин - предварительная обработка;
18) Пресс-формы и конусы малые доменной печи - предварительная обработка;
19) Шестерни конические с наружным диаметром до 2000 мм - предварительная обработка;
20) Шестерни цилиндрические, шкивы гладкие, ободы и муфты диаметром свыше 750 до 2000 мм - предварительная обработка;
21) Шкивы для клиноременных передач и канатные диаметром до 750 мм - полная обработка.
528. Токарь – карусельщик 4-й разряд
Характеристика работ. Токарная обработка сложных деталей на токарно-карусельных станках различных типов по 7-10 квалитетам с большим числом переходов, а также с применением метода совмещенной плазменно-механической обработки. Включение и выключение плазменной установки. Нарезание сквозных и упорных ленточных резьб по 8-10 квалитетам. Точное обтачивание, подрезание и растачивание в труднодоступных местах. Наладка станка плазменной установки и плазмотрона нa совмещенную обработку. Обтачивание цельнокатанных колес подвижного состава по кругу катания (по копиру), подрезка торцов наружной стороны ступиц, расточка отверстий. Управление токарно-карусельными станками с диаметром планшайбы свыше 7000 мм.
Должен знать: устройство, кинематические схемы и правила проверки на точность токарно-карусельных станков различных типов, конструктивные особенности и правила применения универсальных и специальных приспособлений, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, марки и правила применения шлифовальных кругов, геометрию, правила термообработки, заточки, доводки и установки режущего инструмента, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, основы электротехники и правила обеспечения безопасной работы плазменной установки, вытяжной вентиляции и системы охлаждения, принципиальную схему установки плазменного подогрева и способы наладки плазмотрона.
Примеры работ:

1) Ұсақтау бандаждары – алдын ала токарлық өңдеу;
2) Диаметрі 750 мм дейін жүгірткілер (домалағыштар)- толықтай токарлық өңдеу;
3) Диаметрі 750 мм дейін канатты блоктар – толық токарлық өңдеу;
4) Диаметрі 3000 мм дейін тарақты бұрандалар – тесіктерді алдын ала қашап кеңіту;
5) Сыртқы диаметрі 500 мм дейін тісті сфералық төлкелер – толық өңдеу;
6) Диаметрі 750 мм дейін цилиндрлік төлкелер мен фланецтер – толықтай өңдеу;
7) Диаметрі 750 мм артық цилиндрлік төлкелер мен фланецтер – алдын ала өңдеу;
8) Турбина дискілері мен диафрагмалары – алдын ала өңдеу;
9) Диаметрі 750 мм дейін бу турбиналарының тісті және жұмыс доңғалақтары – толық токарлық өңдеу;
10) Диаметрі 750 мм дейін бу турбиналарының жұмыс доңғалақтары – күпшектерді қайрау және жону;
11) Тежегіш қалыптар – толық өңдеу;
12) Диаметрі 750 мм дейін поршень сақиналары, цилиндрлік тістегершіктер, тегіс шкивтер, муфталар мен жиектер – толықтай өңдеу;
13) Биіктігі 1000 мм дейін қалыпты кокильдер – толық токарлық өңдеу;
14) Кеменің тіректі, таянышты мойын тіректерінің корпустары мен қақпалары – май қуыстары мен шетжақтарды алдын ала өңдеу;
15) Диаметрі 750 мм дейін маховиктер – толық токарлық өңдеу;
16) Екі жартыдан тұратын кеме мойын тіректерінің құрсамалары – алдын ала өңдеу;
17) Екі жартыдан тұратын кеме мойынтіректерінің сырғымалы тіректері мен күпшектері – алдын ала өңдеу;
18) Домна пештерінің пресс-қалыптары мен шағын конустары – алдын ала өңдеу;
19) Сыртқы диаметрі 2000 мм дейін конустық тістегершіктер – алдын ала өңдеу;
20) Диаметрі 750-ден 2000 мм дейін цилиндрлік тістегершіктер, тегіс шкивтер, жиектер мен муфталар - алдын ала өңдеу;
21) Диаметрі 750 мм дейін сына белдікті беріліске арналған және канатты шкивтер – толық өңдеу.
528. Айналдырушы токарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті токарлық айналма станоктарда 7-10 квалитет бойынша көп аралықта, сондай-ақ қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісін қолдана отырып, күрделі бөлшектерді токарлық өңдеу. Плазмалы қондырғыны қосу және сөндіру. Тура және таяныш ленталы бұраманы 8-10 квалитеттер бойынша кесу. Қол жетпейтін жерлерді дәл қайрау, қысқарта кесу және жону. Плазмалы қондырғы мен плазмотронды қосарланған өңдеуге баптау. Домалату шеңбері (көшіру) бойынша жылжымалы құрамның тұтас домаланған доңғалақтарын қайрау, шетжақтарды күпшектің сыртқы жағынан қысқарта кесу, тесіктерді қашап кеңіту. Планшайба диаметрі 7000 мм жоғары токарлық айналмалы станоктарды басқару.
Білуге тиіс: әр түрлі токарлық айналмалы станоктардың құрылғысын, кинематикалық тәсімін және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережелерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, ажарлағыш шарықтастардың маркаларын және қолдану ережелерін, кесуші құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайнау, жетілдіру және орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, электр техникасының негіздерін және плазмалы қондырғының, сору желдеткішінің және салқындату жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету ережесін, плазмалы қыздыруды орнатудың принциптік тәсімін және плазмотронды баптау тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері.

1) Бандажи дробилок - окончательная токарная обработка;
2) Бегуны (катки) диаметром свыше 750 мм - полная токарная обработка;
3) Блоки канатные диаметром свыше 750 мм - полная токарная обработка;
4) Венцы зубчатые диаметром до 2000 мм - полная токарная обработка, круглое шлифование;
5) Винты гребные диаметром до 1000 мм - чистовое растачивание конусного отверстия по калибру;
6) Вкладыши из двух половин - окончательная токарная обработка;
7) Втулки сферические зубчатые с наружным диаметром свыше 500 до 1200 мм - полная токарная обработка;
8) Втулки цилиндрические и фланцы диаметром свыше 750 мм - окончательная токарная обработка;
9) Диафрагмы паровых турбин диаметром свыше 2000 мм - предварительная обработка;
10) Диски и диафрагмы паровых радиальных турбин многовенцовые односторонние - окончательная токарная обработка;
11) Кокили формовочные высотой свыше 1000 мм - полная токарная обработка;
12) Колеса диаметром свыше 750 мм - чистовая обработка и растачивание ступицы;
13) Колеса зубчатые и рабочие паровых турбин с наружным диаметром свыше 750 до 2000 мм - полная токарная обработка;
14) Кольца малосъемные из двух половин - полная токарная обработка;
15) Кольца прижимные (тонкостенные) - обработка сложного профиля;
16) Кольца сопловые - чистовая обточка;
17) Корпусы рабочих колес гидротурбин - предварительная обработка;
18) Корпусы редукторов - обтачивание плоскости, чистовое растачивание отверстия и растачивание поковки;
19) Маховики диаметром свыше 750 мм - полная обработка;
20) Обечайки фильтров диаметром свыше 1000 мм - окончательная обработка;
21) Обоймы судовых подшипников из двух половинок - окончательная обработка;
22) Опоры скользящие и ступицы судовых подшипников из двух половин - окончательная обработка;
23) Погоны - чистовое обтачивание поверху, растачивание внутреннего отверстия диаметром до 5000 мм и обтачивание беговой дорожки;
24) Пресс-формы и конусы малые доменной печи - окончательная обработка;
25) Секаторы зубчатые - обтачивание круглое;
26) Стаканы, втулки, кольца, имеющие свыше трех посадочных размеров - полная обработка;
27) Станины - полная обработка;
28) Чаши диаметром до 2000 мм - обтачивание и подрезание без и с применением плазменного подогрева;
29) Шестерни конические с наружным диаметром до 2000 мм - окончательная обработка без и с применением плазменного подогрева;
30) Шестерни конические с наружным диаметром свыше 2000 мм - предварительная обработка;
31) Шестерни цилиндрические, шкивы гладкие, ободы и муфты диаметром свыше 750 до 2000 мм - окончательная обработка без и с применением плазменного подогрева;

1) Ұсақтау бандаждары – толықтай токарлық өңдеу;
2) Диаметрі 750 мм дейін жүгірткілер (домалағыштар) – толық токарлық өңдеу;
3) Диаметрі 750 мм артық канатты блоктар – толық токарлық өңдеу;
4) Диаметрі 2000 мм дейін тісті тәждер – толық токарлық өңдеу, дөңгелетіп ажарлау;
5) Диаметрі 1000 мм дейін еспе бұрандалар – калибр бойынша конустық тесіктерді таза қашап кеңіту;
6) Екі жартыдан тұратын ішпектер – толықтай токарлық өңдеу;
7) Сыртқы диаметрі 500-ден 1200 мм дейін тісті сфералық төлкелер - толық токарлық өңдеу;
8) Диаметрі 750 мм жоғары цилиндрлік төлкелер және фланецтер - толықтай токарлық өңдеу;
9) Диаметрі 2000 мм артық бу турбиналардың диафрагмалары – алдын ала өңдеу;
10) Көп тәжді бір жақты радиалды бу турбиналардың дискілерімен диафрагмалары – толықтай токарлық өңдеу;
11) Биіктігі 1000 мм жоғары қалыпты кокильдер – толық токарлық өңдеу;
12) Диаметрі 750 мм жоғары доңғалақтар – таза өңдеу және күпшектерді қашап кеңіту;
13) Турбиналардың сыртқы диаметрі 750-ден 2000 мм дейін тісті және жұмыс доңғалақтары – толық токарлық өңдеу;
14) Екі жартыдан тұратын аз түсірілетін сақиналар- толық токарлық өңдеу;
15) Қысатын (жұқа қабырғалы) сақиналар – күрделі пішінді өңдеу;
16) Шүмекті сақиналар – таза өңдеу;
17) Гидротурбиналардың жұмыс доңғалақтарының корпустары - алдын ала өңдеу;
18) Редукторлардың корпустары - жазықтықты қайрау, тесіктерді таза қашап кеңіту және соғылмаларды қашап кеңіту;
19) Диаметрі 750 мм жоғары маховиктер – толық өңдеу;
20) Диаметрі 1000 мм жоғары фильтрлердің ернеушелері - толықтай өңдеу;
21) Екі жартыдан тұратын кеме мойынтіректерінің құрсамалары - толықтай өңдеу;
22) Екі жартыдан тұратын кеме мойынтіректернің сырғымалы тіректері мен күпшектері - толықтай өңдеу;
23) Погондар - үстінен таза қайрау, диаметрі 5000 мм дейін ішкі тесікті қашап кеңіту және жүгірткі жолды қайрау;
24) Домна пештерінің пресс-қалыптары мен кіші конустары – толықтай өңдеу;
25) Тісті секаторлар – дөңгелетіп қайрау;
26) Үштен артық қондырма өлшемдері бар стакандар, төлкелер, сақиналар - толық өңдеу;
27) Станиналар – толық өңдеу;
28) Диаметрі 2000 мм дейін тостағандар - қайрау және плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай қысқартып кесу;
29) Сыртқы диаметрі 2000 мм дейін конустық тістегершіктер - плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай толықтай өңдеу;
30) Сыртқы диаметрі 2000 мм жоғары конустық тістегершіктер - алдын ала өңдеу;
31) Диаметрі 750-ден 2000 мм дейін цилиндрлік тістегершіктер, тегіс шкивтер, жиектер мен муфталар - плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай толықтай өңдеу;

32) Шкивы для клиноременных передач и канатные диаметром свыше 750 до 2000 мм - полная обработка.
529. Токарь – карусельщик 5-й разряд
Характеристика работ. Токарная обработка сложных деталей по 6-7 квалитетам с большим числом переходов и установкой их на универсальных токарно-карусельных станках различных конструкций. Обтачивание наружных и внутренних криволинейных поверхностей, сопряженных с криволинейными цилиндрическими поверхностями двумя подачами, а также конусных поверхностей с труднодоступными для обработки и измерения местами. Нарезание резьб всех профилей по 6-7 квалитетам. Установка деталей с комбинированным креплением при помощи угольников, подкладок, планок. Установка деталей по индикатору во всех плоскостях. Токарная обработка сложных, крупногабаритных деталей на уникальных токарно-карусельных станках, в том числе выполнение указанных работ по обработке деталей из труднообрабатываемых, высоколегированных и жаропрочных материалов методом совмещенной плазменно-механической обработки.
Должен знать: конструктивные особенности и правила проверки на точность уникальных или других сложных карусельных станков, конструкцию, правила применения универсальных и специальных приспособлений, технические характеристики и особенности эксплуатации установки плазменного подогрева, основы теории резания металлов в пределах выполняемой работы, способы достижения заданных квалитетов и параметров шероховатости, геометрию, конструкцию, правила заточки и доводки разнообразного режущего инструмента, правила определения режима резания по справочникам и паспорту станка.
Примеры работ:
1) Венец опорный - окончательная обработка;
2) Венцы зубчатые диаметром свыше 2000 мм - полная обработка, круглое шлифование;
3) Винты гребные диаметром свыше 1000 мм - чистовое растачивание конусного отверстия по калибру;
4) Вкладыши из двух половин - окончательная обработка;
5) Вкладыши судовых подшипников разъемные - окончательная обработка;
6) Втулки сферические зубчатые с наружным диаметром свыше 1200 мм - полная обработка;
7) Детали корпусных турбин и насосов диаметром до 5000 мм - обработка отверстий с несколькими размерами с двух и более установок;
8) Диафрагмы паровых турбин мощностью свыше 100 м/ватт - окончательная обработка;
9) Колеса зубчатые и рабочие паровых турбин с наружным диаметром свыше 2000 мм - полная токарная обработка;
10) Кольца опорные регулировочные - полная обработка с нарезанием и полированием упорной резьбы;
11) Конусы большие доменной печи - полная токарная обработка;
12) Корпус и пакет соплового аппарата - окончательная обработка;

32) Диаметрі 750-ден 2000 мм дейін сына белдікті беріліске арналған және канатты шкивтер – толық өңдеу.
529. Айналдырушы токарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі әмбебап токарлық айналмалы станоктарда 6-7 квалитет бойынша көп аралықта және оларды орнатумен күрделі бөлшектерді токарлық өңдеу. Екі берілісті қисық сызықты цилиндрлік бетімен қабысқан сыртқы және ішкі қисық сызықты бетті, сондай-ақ өңдеуге және өлшеуге қиын жерлері бар конустық бетті қайрау. Барлық пішінді бұрамаларды 6-7 квалитет бойынша кесу. Бұрыштамалардың, астарлардың, планкалардың көмегімен құрамды бекітпесі бар бөлшектерді орнату. Барлық жазықтықта индикатор бойынша бөлшектерді орнату. Сирек кездесетін токарлық айналмалы станоктарда күрделі ірі габаритті бөлшектерді токарлық өңдеу, оның ішінде қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісімен қиын өңделетін жоғары қоспалы және ыстыққа төзімді материалдардан жасалған бөлшектерді өңдеу бойынша көрсетілген жұмысты орындау.
Білуге тиіс: сирек кездесетін және басқа да күрделі айналмалы станоктардың конструктивтік ерекшеліктерін және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструкциясын, қолдану ережесін, плазмалы қыздыру қондырғыларының техникалық сипаттамасын және пайдалану ерекшеліктерін; орындалатын жұмыс шегінде металдарды кесудің негізгі теориясын, берілген квалитеттер мен параметрлерге жету тәсілдерін, түрлі кескіш құралдың геометриясын, конструкциясын, қайрау және жетілдіру ережесін, станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша кесу режимін айқындау ережесін.
Жұмыс үлгілері.
1) Тірек тәждері – толықтай өңдеу;
2) Диаметрі 2000 мм жоғары тісті тәждер - толықтай өңдеу, дөңгелетіп ажарлау;
3) Диаметрі 1000 мм жоғары тарақты бұрандалар-калибр бойынша конустық тесікті таза қашап кеңіту;
4) Екі жартыдан тұратын ішпектер – толықтай өңдеу;
5) Кеме мойынтіректерінің ішпектері, ажырамалы – толықтай өңдеу;
6) Сыртқы диаметрі 1200 мм жоғары тісті сфералық төлкелер - толық өңдеу;
7) Диаметрі 5000 мм дейін корпустық турбиналар мен сорғылардың бөлшектері – екі және одан артық қондырғыларда бірнеше өлшемді тесіктерді өңдеу;
8) Қуаттылығы 100 м/ватт жоғары бу турбиналардың диафрагмалары – толықтай өңдеу;
9) Сыртқы диаметрі 2000 мм жоғары бу турбиналардың тісті және жұмыс сақиналары – толық токарлық өңдеу;
10) Реттелетін тірек сақиналары-таяныш бұраманы кесіп және жылтырата отырып, толық өңдеу;
11) Домна пештерінің үлкен конустары – толық токарлық өңдеу;
12) Шүмекті аппараттардың корпустары мен дестелері – толықтай өңдеу;

13) Корпусные детали гидротурбин, гидрозатворов - окончательная обработка;
14) Крышки торцовые шаровых, турбинных и стержневых мельниц - полная обработка с полированием шеек;
15) Планшайбы со шпинделями, суппорты крупных карусельных станков - полная токарная обработка;
16) Погоны - чистовое обтачивание поверху, растачивание внутреннего отверстия диаметром свыше 5000 мм и обтачивание беговой дорожки;
17) Подшипники сферические для шаровых мельниц - растачивание, подрезание, обработка сфер по копирам;
18) Пресс-формы сложной конфигурации - окончательная токарная обработка;
19) Роторы центрифуг - полная обработка;
20) Станины корпусной дробилки - полная обработка;
21) Ступицы рулей, румпели и мортиры - чистовое растачивание конусного отверстия по калибру;
22) Шестерни конические с наружным диаметром свыше 2000 мм - окончательная обработка без и с применением плазменного подогрева;
23) Шестерни цилиндрические, шкивы, ободы, муфты диаметром свыше 2000 мм- окончательная обработка без и с применением плазменного подогрева;
24) Шкивы для клиноременных передач и канатные диаметром свыше 2000мм - полная обработка;
25) Цилиндры и траверсы к прессам - полная обработка;
26) Чаши диаметром свыше 2000 мм - обтачивание и подрезание без и с применением плазменного подогрева.
530. Токарь – карусельщик 6-й разряд
Характеристика работ. Токарная обработка сложных тонкостенных деталей, подверженных деформации, с большим числом обрабатываемых выпуклых, вогнутых и фасонных поверхностей по 1-5 квалитетам. Установка деталей с комбинированным креплением, с большим числом переустановок, требующих выверки специальным инструментом и приборами. Нарезание крупных, сложных резьб различного профиля и шага; шлифование и полирование поверхностей. Токарная обработка сложных крупногабаритных деталей, изделий и узлов на уникальных токарно-карусельных станках, в том числе выполнение указанных работ по обработке деталей из труднообрабатываемых, высоколегированных и жаропрочных материалов методом совмещенной плазменно-механической обработки.
Должен знать: конструкцию и правила проверки на точность уникальных и других сложных карусельных станков, устройство, геометрию и правила термообработки, заточки и доводки всех видов режущего инструмента, способы установки крепления и выверки сложных деталей в нескольких плоскостях с применением специальных инструментов и приборов, правила определения наивыгоднейших режимов резания и высокопроизводительного использования станка и инструмента, правила расчетов, связанных с выполнением сложных работ.
Примеры работ:

13) Гидротурбиналардың, гидрожапқыштардың корпустық бөлшектері – толықтай өңдеу;
14) Шар, турбина және өзекше диірмендерінің шетжақты қақпалары – мойнақты жылтыра отырып, толық өңдеу;
15) Шпиндельдері бар планшайбалар, ірі айналмалы станоктардың суппорттары – толық токарлық өңдеу;
16) Погондар – үстінен таза қайрау, диаметрі 5000 мм жоғары ішкі тесікті қашап кеңіту және жүгірткі жолды қайрау;
17) Шар диірмендеріне арналған сфералық мойынтіректер – көшіргіштер бойынша сфераларды қашап кеңіту, қысқарта кесу, өңдеу;
18) Күрделі конфигурациялы пресс-қалыптар – толықтай токарлық өңдеу;
19) Центрифуга роторлары – толық өңдеу;
20) Корпусты ұсақтағыштың станиналары – толық өңдеу;
21) Руль күпшектері, румпельдер мен мортирлер - калибр бойынша конустық тесікті таза қашап кеңіту;
22) Сыртқы диаметрі 2000 мм жоғары конустық тістегершіктер – плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай толықтай өңдеу;
23) Диаметрі 2000 мм жоғары цилиндрлік тістегершіктер, шкивтер, жиектер, муфталар - плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай толықтай өңдеу;
24) Диаметрі 2000 мм жоғары сына белдікті беріліске арналған және канатты шкивтер – толық өңдеу;
25) Цилиндрлер мен престердің траверсалары – толық өңдеу;
26) Диаметрі 2000 мм жоғары тостағандар – плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай қайрау және қысқарта кесу.
530. Айналдырушы токарь 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 1-5 квалитет бойынша өңделетін көп шығыңқы, ойысты және фасонды беті бар деформацияланған күрделі жұқа қабырғалы бөлшектерді токарлық өңдеу. Арнайы құралмен және аспаппен түзетуді қажет ететін көп қайта орнатулармен құрамды бекітілетін бөлшектерді орнату. Әр түрлі пішінді және қадамды ірі, күрделі бұрамаларды кесу; бетті ажарлау және жылтырату. Күрделі, ірі габаритті бөлшектерді, бұйымдар мен тораптарды сирек кездесетін токарлық айналмалы станоктарда токарлық өңдеу, оның ішінде қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісімен қиын өңделетін, жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімді материалдардан жасалған бөлшектерді өңдеу бойынша көрсетілген жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: сирек кездесетін және басқа да күрделі айналмалы станоктардың конструкциясын және дәлдікке тексеру ережесін; кескіш құралдың барлық түрінің құрылғысын, геометриясын және термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін; арнайы құралдар мен аспаптарды қолдана отырып, бірнеше жазықтықта бекіткіштерді орнату және күрделі бөлшектерді салыстыру тәсілін; кесудің және жоғары өндіруде станок пен құралды пайдаланудың тиімді режимін айқындау ережесін; күрделі жұмыстарды орындаумен байланысты есептеулердің ережесін.
Жұмыс үлгілері.

1) Аппаpат сопловой - окончательная обpаботка тонкостенных констpукций с большим количеством пеpеходов;
2) Детали корпусные гидротурбин и насосов - обработка отверстий с несколькими размерами с двух и более установок без и с применением плазменного подогрева;
3) Детали цилиндров газовых компрессоров и гидравлических прессов - растачивание отверстий, подрезание, точение канавок в труднодоступных местах без и с применением плазменного подогрева;
4) Диски паровых радиальных турбин многовенцовые двухсторонние - окончательная обработка;
5) Коpпус компpессоpа - окончательная обpаботка с большим количеством пеpеходов (из двух и более установок);
6) Корпусы дейдвудных сальников - окончательная обработка по эскизам;
7) Лопатки в цилиндре турбин с высокими параметрами - шлифование на конус в собранном виде с разными уклонами конусности;
8) Пакет соплового аппаpата - окончательная обpаботка из двух и более установок с большим количеством пеpеходов;
9) Планшайбы и основания 16-метрового карусельного станка (планшайба из четырех частей и основание из семи-восьми секторов) - окончательное обтачивание;
10) Сепараторы пара, корпуса реакторов - полная токарная обработка с плазменным подогревом;
11) Цилиндры турбин высокого давления - чистовая обработка с прорезкой профильных канавок под лопатки.
Токарь – полуавтоматчик
531. Токарь – полуавтоматчик 2-й разряд
Характеристика работ. Токарная обработка простых деталей по 12-14 квалитетам на токарных полуавтоматах, налаженных для обработки определенных деталей или для выполнения отдельных операций с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных токарных полуавтоматов, наименование, назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных приспособлений, устройство контрольно-измерительных инструментов, нормальный и специальный режущий инструмент, правила заточки и установки режущего инструмента, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей.
Примеры работ:
1) Болты, гайки, шпильки диаметром до 50 мм - полная токарная обработка;
2) Втулки диаметром до 100 мм, валики и винты диаметром до 500 мм - полная токарная обработка;
3) Муфты соединительные - изготовление;
4) Ободки часов крупногабаритных - обтачивание торца и наружной поверхности;
5) Шестерни цилиндрические диаметром до 200 мм - полная токарная обработка.
532. Токарь – полуавтоматчик 3-й разряд
Характеристика работ. Токарная обработка деталей средней сложности по 8-11 квалитетам на налаженных токарных полуавтоматах и выполнение операций по обтачиванию и растачиванию цилиндрических, конических и фасонных поверхностей. Подналадка станка, установление технологической последовательности обработки и режимов резания.
Должен знать: устройство и правила подналадки обслуживаемых станков, устройство и правила применения универсальных и специальных приспособлений, назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, режимы резания в зависимости от металла и режущего инструмента, углы заточки и режущие свойства инструмента, изготовленного из инструментальных сталей, и инструмента, оснащенного пластинками твердых сплавов или керамическими, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, основные свойства обрабатываемых материалов.
Примеры работ:

1) Шүмекті аппарат - аралығы бар жұқа қабырғалы конструкцияларды толықтай өңдеу;
2) Гидротурбиналар мен сорғылардың корпустық бөлектері - плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай, екі және одан артық қондырғыларда бірнеше өлшемді тесіктерді өңдеу;
3) Цилиндрлердің, газ компрессорлары мен гидравликалық пресстердің бөлшектері - плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай, тесіктерді қашап кеңіту, қысқарта кесу, қол жетпейтін жерлердегі бунақтарды қайрау;
4) Екі жақты көп тәжді радиалды бу турбиналардың дискілері – толықтай өңдеу;
5) Компрессорлардың корпустары – көп аралықпен (екі және одан артық қондырғылардан) толықтай өңдеу;
6) Дейдвудты сальниктердің корпустары – эскиздер бойынша толықтай өңдеу;
7) Жоғары параметрлі турбина цилиндріндегі қалақтар - әр түрлі конустық көлбеуі бар жиналған түрдегі конуста ажарлау;
8) Шүмекті аппарат дестесі - көп аралықпен екі және одан артық қондырғылардан толықтай өңдеу;
9) 16-метрлік айналмалы станоктың планшайбалары мен негіздері (планшайба төрт бөліктен және негіз жеті-сегіз сектордан) – толықтай қайрау;
10) Бу сепараторлары, реакторлардың корпустары – плазмалы қыздырумен толық токарлық өңдеу;
11) Жоғары қысымды турбиналардың цилиндрлері - қалақ бойынша пішінді бунақтарды қысқарта кесе отырып, таза өңдеу.
Жартылай автоматты токарь
531. Жартылай автоматты токарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Белгілі бөлшектерді өңдеу немесе кескіш құралдар мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, жекелеген операцияларды орындау үшін бапталған токарлық жартылай автоматтарда 12-14 квалитет бойынша қарапайым бөлшектерді токарлық өңдеу.
Білуге тиіс: бір типті токарлық жартылай автоматтардың құрылғысын және жұмыс істеу принципін, едәуір кең таралған құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану ережелерін, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, қалыпты және арнайы кескіш құралды; кескіш құралды қайрау және орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, салқындатқыш және майлағыш сұйықтықтардың міндеті мен қасиетін.
Жұмыс үлгілері.
1) Диаметрі 50 мм дейін болттар, гайкалар, шпилькалар – толық токарлық өңдеу;
2) Диаметрі 100 мм дейін төлкелер, білікшелер және диаметрі 500 мм дейін бұрандалар – толық токарлық өңдеу;
3) Біріктіргіш муфталар – жасау;
4) Ірі габаритті сағаттардың жиектері - шетжақты және сыртқы бетін қайрау;
5) Диаметрі 200 мм дейін цилиндрлік тістегершіктер – толық токарлық өңдеу.
532. Жартылай автоматты токарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бапталған токарлық жартылай автоматтарда 8-11 квалитет бойынша күрделілігі орташа бөлшектерді токарлық өңдеу және цилиндрлік, конустық және фасонды бетті қайрау және жону бойынша операцияларды орындау. Станокты баптау, өңдеу және кесу режимдерінің технологиялық жүйелілігін белгілеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін станоктардың құрылғысын және баптау ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың құрылғысын және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережелерін, металл мен кескіш құралға қарай кесу режимдерін, аспапты болаттан жасалған құралдың және қатты қорытпалардың немесе керамикалық пластинкаларымен жарақталған құралдың қайрау бұрыштарын және кесу қасиеттерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, өңделетін материалдардың негізгі қасиетін.
Жұмыс үлгілері.

1) Болты, гайки, шпильки диаметpом свыше 50 мм - полная токаpная обpаботка;
2) Буксы pоликовые - полная токаpная обpаботка;
3) Валы многоступенчатые длиной до 3000 мм - чистовое обтачивание;
4) Втулки, валики и винты - полная токаpная обpаботка;
5) Гайки глухие - обтачивание, свеpление, pастачивание канавки, наpезание pезьбы и обтачивание сфеpы;
6) Колпачки - чистовая обpаботка;
7) Кольца компpессоpные и маслосъемные - обтачивание наpужной повеpхности по копиpу и pастачивание канавок;
8) Кольца коpпусные наpучных часов - пpотачивание лапок и цилиндpического пояска;
9) Кольца шаpикоподшипников диаметpом до 200 мм - токаpная обpаботка по пpофилю;
10) Свеpла, плашки, метчики, фpезы концевые - полная токаpная обpаботка;
11) Шестеpни цилиндpические диаметpом свыше 200 до 500 мм и конические диаметpом до 300 мм - полная токаpная обpаботка;
12) Штанги диаметpом до 70 мм - остpение концов.
533. Токарь – полуавтоматчик 4-й разряд
Характеристика работ. Токарная обработка сложных деталей по 7-10 квалитетам на токаpных полуавтоматах pазличных констpукций с большим числом пеpеходов, включая всевозможные фасонные pаботы, с пpименением pежущего инстpумента и унивеpсальных пpиспособлений. Подналадка станков, установка и pегулиpование инстpумента и пpиспособлений. Использование набоpа шестеpен для наладки полуавтомата.
Должен знать: устpойство и кинематические схемы токаpных полуавтоматов pазличных констpукций и пpавила пpовеpки их на точность, констpуктивные особенности и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, геометpию, пpавила теpмообpаботки, заточки и доводки pежущего инстpумента, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Валы коленчатые двигателей - обтачивание коpенных шеек;
2) Валы многоступенчатые длиной свыше 3000 мм - чистовое обтачивание;
3) Гильзы цилиндpов - чистовая обpаботка;
4) Детали часов - алмазное пpотачивание;
5) Диски для унивеpсальных патpонов металлообpабатывающих станков - полная токаpная обpаботка;
6) Каpтеpы маховиков - pастачивание коpпуса каpтеpа со стоpоны кpепления маховика и обтачивание фланца;
7) Кольца шаpикоподшипников диаметpом свыше 200 мм - токаpная обpаботка по пpофилю;
8) Коpпусы секции топливных насосов - свеpление, зенкеpование отвеpстий, наpезание pезьбы и подpезка тоpца;
9) Шаpы и шаpовые соединения - обтачивание сфеpы;
10) Шестеpни цилиндpические диаметpом свыше 500 мм и конические диаметpом свыше 300 мм - полная токаpная обpаботка;
11) Штанги диаметpом свыше 70 мм - остpение концов на станках.
534. Токарь – полуавтоматчик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Токаpная обpаботка сложных доpогостоящих алмазных инстpументов по 7-10 квалитетам на токаpных полуавтоматах pазличных констpукций.
Должен знать: устpойство и кинематические схемы токаpных полуавтоматов pазличных констpукций и пpавила пpовеpки на точность, констpуктивные особенности и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, геометpию, пpавила теpмообpаботки, заточки и доводки pежущего инстpумента, тpебования, пpедъявляемые к изготовлению сложного, доpогостоящего алмазного инстpумента, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Долота алмазные с выступающими алмазами - полная токаpная обpаботка;

1) Диаметрі 50 мм жоғары болттар, гайкалар, шпилькалар - толық токарлық өңдеу;
2) Роликті букстер – толық токарлық өңдеу;
3) Ұзындығы 3000 мм дейін көп сатылы біліктер – таза қайрау;
4) Төлкелер, білікшелер мен бұрандалар – толық токарлық өңдеу;
5) Тұйық гайкалар – бунақтарды қайрау, бұрғылау, жону, бұраманы кесу және сфераны қайрау;
6) Қалпақшалар – таза өңдеу;
7) Компрессорлы және май түсіргіш сақиналар - көшіргіш бойынша сыртқы бетін қайрау және бунақтарды жону.
8) Қол сағаттарының корпустық сақиналары – кішкене аяқтарды және цилиндрлік белдеушелерді қайрау;
9) Диаметрі 200 мм дейін мойынтірек сақиналары - пішін бойынша токарлық өңдеу;
10) Бұрғылар, плашкалар, бұрандаойғыштар, ұштама фрезалар - толық токарлық өңдеу;
11) Диаметрі 200-ден 500 мм дейін цилиндрлік және диаметрі 300 мм дейін конустық тістегершіктер – толық токарлық өңдеу;
12) Диаметрі 70 мм дейін штангалар – ұштамаларын үшкірлеу.
533. Жартылай автоматты токарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, түрлі фасон жұмыстарын қоса, көп аралықпен әр түрлі конструкциялы токарлық жартылай автоматтарда 7-10 квалитет бойынша күрделі бөлшектерді токарлық өңдеу. Станоктарды баптау, құрал мен құрылғыларды орнату және реттеу. Жартылай автоматты баптау үшін тістегершіктер жиынтығын пайдалану.
Білуге тиіс: әр түрлі конструкциялы токарлық жартылай автоматтың құрылғысы мен кинематикалық тәсімін және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Қозғалтқыштардың иінді біліктері – түпкі мойнақтарды қайрау;
2) Ұзындығы 3000 мм жоғары көп сатылы біліктер – таза өңдеу;
3) Цилиндр гильзалары – таза өңдеу;
4) Сағат бөлшектері – алмасты қайрау;
5) Металл өңдейтін станоктардың әмбебап патрондарына арналған дискілер – толық токарлық өңдеу;
6) Маховиктердің картерлері – маховикті бекіту жағынан картер корпусын жону және фланецті қашау;
7) Диаметрі 200 мм жоғары мойынтірек сақиналары – пішін бойынша токарлық өңдеу;
8) Отын сорғысы секцияларының корпустары – тесіктері бұрғылау, үңгілеу, бұраманы кесу және шетжақты қысқарта кесу;
9) Шарлар және шар бірікпелері – сфераны қайрау;
10) Диаметрі 500 мм жоғары цилиндрлік және диаметрі 300 мм жоғары конустық тістегершіктер – толық токарлық өңдеу;
11) Диаметрі 70 мм жоғары штангалар - ұштамаларды станоктарда үшкірлеу.
12) Диаметрі 70 мм дейін штангалар – ұштамаларын үшкірлеу.
533. Жартылай автоматты токарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, түрлі фасон жұмыстарын қоса, көп аралықпен әр түрлі конструкциялы токарлық жартылай автоматтарда 7-10 квалитет бойынша күрделі бөлшектерді токарлық өңдеу. Станоктарды баптау, құрал мен құрылғыларды орнату және реттеу. Жартылай автоматты баптау үшін тістегершіктер жиынтығын пайдалану.
Білуге тиіс: әр түрлі конструкциялы токарлық жартылай автоматтың құрылғысы мен кинематикалық тәсімін және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Қозғалтқыштардың иінді біліктері – түпкі мойнақтарды қайрау;
2) Ұзындығы 3000 мм жоғары көп сатылы біліктер – таза өңдеу;
3) Цилиндр гильзалары – таза өңдеу;
4) Сағат бөлшектері – алмасты қайрау;
5) Металл өңдейтін станоктардың әмбебап патрондарына арналған дискілер – толық токарлық өңдеу;
6) Маховиктердің картерлері – маховикті бекіту жағынан картер корпусын жону және фланецті қашау;
7) Диаметрі 200 мм жоғары мойынтірек сақиналары – пішін бойынша токарлық өңдеу;
8) Отын сорғысы секцияларының корпустары – тесіктері бұрғылау, үңгілеу, бұраманы кесу және шетжақты қысқарта кесу;
9) Шарлар және шар бірікпелері – сфераны қайрау;
10) Диаметрі 500 мм жоғары цилиндрлік және диаметрі 300 мм жоғары конустық тістегершіктер – толық токарлық өңдеу;
11) Диаметрі 70 мм жоғары штангалар - ұштамаларды станоктарда үшкірлеу.
534. Жартылай автоматты токарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі конструкциялы токарлық жартылай автоматтарда 7-10 квалитет бойынша алмастан жасалған күрделі бағалы құралдарды токарлық өңдеу.
Білуге тиіс: әр түрлі конструкциялы токарлық жартылай автоматтардың құрылғысы мен кинематикалық тәсімін және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, алмастан жасалған күрделі, бағалы құралды жасауға қойылатын талаптарды, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Шығыңқы алмастары бар алмасты қашаулар – толық токарлық өңдеу;

2) Коpонки алмазные буpовые - полная токаpная обpаботка.
Токарь - расточник
535. Токарь – расточник 2-й разряд
Характеристика работ. Обработка простых деталей по 12-14 квалитетам на универсальных расточных станках и станках глубокого сверления с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений. Управление расточными станками с диаметром шпинделя от 200 до 250 мм под руководством токаря-расточника более высокой квалификации.
Должен знать: устройство и принцип работы однотипных расточных станков, наименование, назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений, устройство контрольно-измерительных инструментов, углы и правила заточки и установки режущего инструмента, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей.
Примеры работ:
1) Бойки ковочные молотов - фрезерование пазов;
2) Вилки, серьги, тяги, кронштейны - растачивание отверстий;
3) Детали длиной до 1300 мм - фрезерование прямолинейных кромок и фасок;
4) Заготовки - подрезание торцов и центровка;
5) Рычаги - предварительное растачивание отверстий;
6) Фланцы арматуры - сверление отверстий по кондуктору;
7) Фланцы простые - предварительное растачивание отверстий с подрезанием торца;
8) Фундаменты простые - обработка плоскостей;
9) Шестерни, колеса, бегуны - сверление и растачивание отверстий.
536. Токарь – расточник 3-й разряд
Характеристика работ. Обработка деталей средней сложности по 8-11 квалитетам на универсальных и координатно-расточных станках с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений и по 7-10 квалитетам на специализированных станках, а также на алмазно-расточных станках определенного типа, налаженных для обработки простых деталей. Установка деталей и узлов на столе станка с точной выверкой в двух плоскостях. Управление расточными станками с диаметром шпинделя 250 мм и выше.
Должен знать: устройство, правила подналадки и проверки на точность расточных станков различных типов, правила управления крупногабаритными станками, обслуживаемыми совместно с токарем-расточником более высокой квалификации, устройство и правила применения универсальных и специальных приспособлений, назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, геометрию режущего инструмента, термообработку, правила заточки и установки режущего инструмента, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, основные свойства обрабатываемых материалов.
Примеры работ:

2) Алмастан жасалған бұрғы коронкалары – толық токарлық өңдеу.
Қырнаушы токарь
535. Қырнаушы токарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әмбебап жонғыш станоктарда және кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, терең бұрғылау станоктарында қарапайым бөлшектері 12-14 квалитет бойынша өңдеу. Жоғары білікті жонушы токарьдің басшылығымен шпиндель диаметрі 200-ден 250 мм дейін жонғыш станоктарды басқару.
Білуге тиіс: бір типті жонғыш станоктардың құрылғысын және жұмыс істеу принципін, едәуір кең таралған әмбебап әрі арнайы құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, кескіш құралдардың бұрыштарын және қайрау, орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, салқындатқыш және майлағыш сұйықтықтың міндеті мен қасиетін.
Жұмыс үлгілері.
1) Балғалардың соққыштары – ойықтарды фрезерлеу;
2) Ашалар, сырғалар, тартымдар, кронштейндер – тесіктерді жону;
3) Ұзындығы 1300 мм дейін бөлшектер – тура сызықты жиектер мен фаскаларды фрезерлеу;
4) Дайындамалар – шетжақтарды қысқарта кесу және орталықтандыру;
5) Рычагтар – тесіктерді алдын ала жону;
6) Қарапайым фланецтер – шетжақтарды кесе отырып, тесіктерді алдын ала жону;
7) Арматура фланецтері – тесіктерді контур бойынша бұрғылау;
8) Қарапайым фундаменттер – жазықтықты өңдеу;
9) Тістегершіктер, доңғалақтар, жүгірткілер – тесіктерді бұрғылау және жону.
536. Қырнаушы токарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, әмбебап әрі координатты-жонғыш станоктарда 8-11 квалитет бойынша және арнайыландырылған станоктарда 7-10 квалитет бойынша, сондай-ақ қарапайым бөлшектерді өңдеу үшін бапталған белгілі бір типті алмас-жонғыш станоктарда қарапайым бөлшекті өңдеу. Екі жазықтықта дәл салыстырумен станок үстелінде бөлшектер мен тораптарды орнату. Шпиндель диаметрі 250 мм және жоғары жонғыш станоктарды басқару.
Білуге тиіс: әр түрлі типті жонғыш станоктардың құрылғысын, баптау және дәлдікке тексеру ережесін, жоғары білікті жонушы токармен бірлесіп қызмет көрсетілетін ірі габаритті станоктарды басқару ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың құрылғысын және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндеті мен қолдану ережесін, кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеуді кескіш құралды қайрау және орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, өңделетін материалдардың негізгі қасиетін.
Жұмыс үлгілері.

1) Бабки задние металлорежущих станков - сверление и предварительное растачивание;
2) Бабы штамповочных молотов - фрезерование пазов для камней;
3) Блоки цилиндров двигателей - предварительное растачивание отверстий под гильзы и вкладыши;
4) Бугели эксцентриков экскаваторов - растачивание и подрезание;
5) Валы - фрезерование торцов с зацентровкой;
6) Вкладыши подушек прокатных станов - растачивание выемок под холодильник;
7) Вкладыши судовых подшипников - сверление гнезд и отверстий глубиной до 10 диаметров сверла, расположенных под углом к плоскости разъема;
8) Детали длиной свыше 1300 мм - фрезерование прямолинейных кромок и фасок;
9) Детали и заготовки длиной до 1300 мм - обработка криволинейных кромок и фасок;
10) Детали средней сложности - расточка эллипсных вырезов и горловин, обработка фасок;
11) Детали фигурные с горловинами и отверстиями - растачивание отверстий, фрезерование по контуру и обработка фасок;
12) Днища резервуаров - растачивание отверстий с фасками;
13) Звездочки волочильных станов - сверление и растачивание отверстий;
14) Кольца для подшипников - растачивание отверстий и подрезание торцов;
15) Кольца и фланцы диаметром до 1000 мм - сверление, рассверливание отверстий;
16) Кондукторы с отверстиями в одной или двух плоскостях - растачивание отверстий;
17) Корпусы подшипников - предварительная расточка и подрезка торцов;
18) Корпусы редукторов - предварительное растачивание отверстий под подшипники;
19) Крышки, донышки, оболочки, секции - сверление, растачивание, фрезерование окон по разметке и заданным координатам;
20) Матрицы с круглыми и прямоугольными окнами - сверление и растачивание угловых контрольных отверстий;
21) Моpтиры - предварительное растачивание;
22) Муфты соединительные - предварительное растачивание отверстий;
23) Ножи прокатных станов, рычаги, кривошипы с диаметром отверстий до 100 мм - сверление и растачивание отверстий;
24) Патроны зажимные станочные четырехкулачковые - растачивание;
25) Перегородки - сверление, растачивание и фрезерование окон по разметке и заданным координатам;
26) Плиты анкерные - фрезерование и сверление;
27) Пресс-формы, шаблоны несложные и кулачки для автоматов - растачивание;
28) Рамы гусеничной тележки трактора - растачивание отверстий под полуоси;
29) Ступицы рулей с переменным наружным сечением - фрезерование наружного контура по разметке;
30) Суппорты, стойки небольших станков, станины крупных станков - растачивание отверстий;

1) Металл кескіш станоктардың артқы тұғырлары – бұрғылау және алдын ала жону;
2) Штампылағыш балғалардың тұғырлары – тастарға арналған ойықтарды фрезерлеу;
3) Қозғалтқыш цилиндрлерінің блоктары – гильза және ішпектер бойынша тесіктерді алдын ала жону;
4) Экскаватор эксцентриктерінің бугельдері – жону және қысқарта кесу;
5) Біліктер – орталықтандырудан шетжақтарды фрезерлеу;
6) Илем орнағы жастықшаларының ішпектері – тоңазытқыш астындағы қуыстарды жону;
7) Кеме мойынтіректерінің ішпектері - ажырама жазықтығының бұрышына орналасқан ұяшықтар мен тесіктерді бұрғының 10 диаметріне дейін тереңдікке бұрғылау;
8) Ұзындығы 1300 мм жоғары бөлшектер – тура сызықты жиектер мен фаскаларды фрезерлеу;
9) Ұзындығы 1300 мм дейін бөлшектер мен дайындамалар - қисық сызықты жиектер мен фаскаларды өңдеу;
10) Күрделілігі орташа бөлшектер – эллипсті ойықтар мен қылталарды жону, фаскаларды өңдеу;
11) Қылталары мен тесіктері бар фигуралық бөлшектер – есіктерді жону, контур бойынша фрезерлеу және фаскаларды өңдеу;
12) Резервуарлардың табандары – тесіктерді фаскалармен жону;
13) Созғыш орнақтардың жұлдызшалары – тесіктерді бұрғылау және жону;
14) Мойынтіректерге арналған сақиналар - тесіктерді жону және шетжақтарды қысқарта кесу;
15) Диаметрі 1000 мм дейін сақиналар мен фланецтер - тесіктерді бұрғылау, бұрғылап кеңіту;
16) Бір немесе екі жазықтықта тесіктері бар кондукторлар - тесіктерді жону;
17) Мойынтірек корпустары - алдын ала жону және шетжақтарды қысқарта кесу;
18) Редукторлардың корпустары – тесіктерді мойынтірек бойынша алдын ала жону.
19) Қақпалар, табандар, қабықшалар, секциялар – терезелерді белгі және берілген координат бойынша бұрғылау, жону, фрезерлеу;
20) Дөңгелек және тікбұрышты терезелері бар матрицалар – бұрышты бақылау тесіктерін бұрғылау және жону;
21) Мортирлер – алдын ала жону;
22) Біріктіргіш муфталар – тесіктерді алдын ала жону;
23) Илем орнағының пышақтары, рычагтар, тесік диаметрі 100 мм дейін қисық тиектері – тесіктерді бұрғылау және жону;
24) Төрт жұдырықшалы қысатын станокты патрондар – жону;
25) Бөлгіштер - терезелерді белгі және берілген координат бойынша бұрғылау, жону және фрезерлеу;
26) Анкер плиталары – фрезерлеу және бұрғылау;
27) Пресс-қалыптар, күрделі емес шаблондар және автоматтарға арналған жұдырықшалар – жону;
28) Трактордың шынжыр табан арбашықтарының рамалары – жартылай ось бойынша тесіктерді жону;
29) Ауыспалы сыртқы қимасы бар күпшектер – белгі бойынша сыртқы контурды фрезерлеу;
30) Суппорттар, үлкен емес, ірі станоктардың тіреулері, ірі станоктардың станиналары – тесіктерді жону;

31) Тарелки захлопок - сверление и растачивание отверстий;
32) Тележки портальных кранов - растачивание отверстий для оси катков;
33) Тройники, колена, патрубки - подрезка и растачивание;
34) Фаски переходные на сложных деталях - фрезерование прямолинейных кромок;
35) Фундаменты - обработка плоскостей;
36) Шатуны - предварительное растачивание большой и малой головки.
537. Токарь – расточник 4-й разряд
Характеристика работ. Обработка сложных деталей и узлов по 7-10 квалитетам с большим числом переходов и установок на универсальных, координатно-расточных, а также алмазно-расточных станках различных типов. Обработка деталей, требующих точного соблюдения расстояния между центрами параллельно расположенных отверстий, допуска перпендикулярности или заданных узлов расположения осей. Растачивание с применением одной и двух борштанг одновременно и летучего суппорта. Определение положения осей координат при растачивании нескольких отверстий, расположенных в двух плоскостях. Наладка станков. Управление расточными станками с диаметром шпинделя свыше 200 мм.
Должен знать: устройство, кинематические схемы и правила проверки на точность расточных станков различных типов, конструктивные особенности и правила применения универсальных и специальных приспособлений, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, геометрию, правила термообработки, заточки и доводки режущего инструмента, способы наладки специализированных борштанг, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Бабки задние токарно-винторезных станков - растачивание отверстий под пиноль;
2) Бабки и направляющие штамповочных молотов - растачивание центровых отверстий и фрезерование параллелей;
3 Балки консольные - разметка, сверление и растачивание отверстий;
4) Баллеры рулей средних и больших судов, валы судовые промежуточные - фрезерование шпоночных пазов;
5) Валы коленчатые - растачивание отверстий в шатунных шейках, сверление и развертывание отверстий во фланце;
6) Валы судовые - сверление, зенкерование и развертывание конусных отверстий для соединительных болтов во фланцах;
7) Винты гребные диаметром до 2000 мм - сверление и растачивание отверстий;
8) Втулки мортир - окончательное растачивание;
9) Втулки рабочих колес гидротурбин - предварительное растачивание;
10) Головки конусные и сферические корпуса - сверление, растачивание отверстий и горловин в различных плоскостях, подрезание торцов от оси по заданным координатам;
11) Головки револьверные - растачивание отверстий;
12) Детали сложные с криволинейными кромками с длиной свыше 1300 мм - фрезерование кромок и фасок;

31) Жапқыш тарелкалары – тесіктерді бұрғылау және жону;
32) Порталды крандардың арбашықтары - аунақ осьтеріне арналған тесіктерді жону;
33) Үштіктер, иіндер, келтеқұбырлар – қысқарта кесу және жону;
34) Күрделі бөлшектерде ауыспалы фаскалар – тура сызықты жиектерді фрезерлеу;
35) Фундаменттер – жазықтықты өңдеу;
36) Шатундар – үлкен және шағын қалпақшаны алдын ала жону.
537. Қырнаушы токарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі бөлшектер мен тораптарды 7-10 квалитет бойынша көп аралықпен және қондырғылармен әмбебап, координатты-жонғыш станоктарда, сондай-ақ әр түрлі типті алмас-жонғыш станоктарда өңдеу. Паралеллді орналасқан тесіктердің ортасы арасындағы қашықтықты, перпендикуляр шақтамаларын немесе осьтерді орналастырудың берілген тораптарын дәл сақтауды талап ететін бөлшектерді өңдеу. Бір уақытта бір және екі броштангты және ұшатын суппортты қолдана отырып, жонуекі жазықтықта орналасқан бірнеше тесіктерді жону кезінде координат осьтерінің орнын айқындау. Станоктарды баптау. Шпиндель диаметрі 200 мм жоғары жонғыш станоктарды басқару.
Білуге тиіс: әр түрлі типті жонғыш станоктардың құрылғысын, кинематикалық тәсімін және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, арнайыландырылған броштангтерді баптау тәсілдерін, шақтмалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері.
1) Токарлық бұранда кескіш станоктардың артқы тұғырлары – пиноль бойынша тесіктерді жону;
2) Штампылағыш балғалардың тұғырлары мен бағыттағыштары – орталық тесіктерді жону және параллелдерді фрезерлеу;
3) Консольды балкалар – есіктерді белгілеу, бұрғылау және жону;
4) Орташа және үлкен кеме рульдерінің баллерлері, аралық кеме біліктері – кілтек ойықтарды фрезерлеу;
5) Иінді біліктер - шатун мойнақтарында тесіктерді жону, фланецте тесіктерде бұрғылау және ұңғылау;
6) Кеме біліктері - фланецтерде біріктіргіш болттар үшін конустық тесіктерді бұрғылау, үңгілеу және ұңғылау;
7) Диаметрі 2000 мм дейін тарақты бұрандалар – тесіктерді бұрғылау және жону;
8) Мортир төлкелері – толықтай жону;
9) Гидротурбиналардың жұмыс доңғалақтарының төлкелері – алдын ала жону;
10) Корпустың конустық және сфералық қалпақшалары - әр түрлі жазықтықта тесіктер мен қылталарды бұрғылау, жону, берілген координат бойынша осьтерден шетжақтарды қысқарта кесу;
11) Револьверлік қалпақшалар – тесіктерді жону;
12) Ұзындығы 1300 мм жоғары қисық сызықты жиектері бар күрделі бөлшектер – жиектер мен фаскаларды фрезерлеу;

13) Донышки - сверление, растачивание, развертывание отверстий по заданным координатам в различных плоскостях;
14) Захлопки - растачивание отверстий под запрессовку втулок и растачивание втулок после запрессовки;
15) Колонны статоров гидротурбин - окончательное растачивание;
16) Корпусы ДУИМов - предварительное растачивание;
17) Корпусы захлопок сложные, сварные и штампованные - растачивание отверстий и карманов с подрезкой торцов;
18) Корпусы и крышки - растачивание противоположно расположенных отверстий с применением борштанги на длину хода стола;
19) Корпусы опорных подшипников диаметром до 400 мм - окончательное растачивание;
20) Корпусы передних бабок станков - предварительное растачивание, фрезерование торцов;
21) Корпусы редукторов - растачивание и подрезание торцов;
22) Корпусы редукторов с двумя и более осями, расположенными в одной плоскости диаметром до 300 мм) – растачивание;
23) Корпусы топливных насосов, гильзы дизелей - алмазное растачивание;
24) Корпусы фильтров диаметром свыше 1000 мм - окончательное растачивание;
25) Кривошипы диаметром свыше 100 мм - растачивание отверстий;
26) Кронштейны с пересекающимися осями отверстий - чистовое растачивание;
27) Крюки мостовых кранов - растачивание;
28) Матрицы, приспособления и плиты кондукторов - растачивание отверстий, расположенных в различных плоскостях;
29) Патрубки для доменной печи - растачивание сферы и подрезание;
30) Перегородки, кронштейны - сверление, растачивание, развертывание отверстий по заданным координатам в различных плоскостях;
31) Подшипники опорные судовые диаметром вала до 400 мм - окончательное растачивание;
32) Пресс-формы, кондуктора сложные - растачивание отверстий, расположенных в различных плоскостях;
33) Станины ковочных машин, станины рабочих и шестеренных клетей, станины ножниц блюминга - предварительное растачивание, фрезерование и подрезание;
34) Статоры турбогенераторов - растачивание;
35) Столы фрезерных, сверлильных станков и формовочных машин - чистовое растачивание и фрезерование Т-образных пазов;
36) Ступицы гребных ледовых винтов - окончательное растачивание выточек и гнезд под лопасти;
37) Ступицы рулей, румпели и другие детали - фрезерование внутренних шпоночных пазов;
38) Форштевни, ахтерштевни - фрезерование замков, пазов и сверление отверстий;
39) Фундаменты - обработка в 2-х и более плоскостях;
40) Шатуны дизелей, ковочных машин, главных паровых машин с расстоянием между центрами до 1800 мм - окончательное растачивание;
41) Шкивы тормозные, муфты - растачивание конусных отверстий;

13) Табандар - әр түрлі жазықтықта берілген координат бойынша тесіктерді бұрғылау, жону, ұңғылау;
14) Жаппалар - төлкелерді престеу бойынша тесіктерді жону және престеуден кейін төлкелерді жону;
15) Гидротурбина статорларының колонналары – толықтай жону;
16) ДУИМ корпустары – алдын ала жону;
17) Жапқыштардың күрделі, пісірілген және штампыланған корпустары – шетжақтарды қысқарта отырып, тесіктер мен қалталарды жону;
18) Корпустар мен қақпалар – үстел ұзындығына броштангтерді қолдана отырып, қарама-қарсы орналасқан тесіктерді жону;
19) Диаметрі 400 мм дейін тірек мойынтіректерінің корпустары – толықтай жону;
20) Станоктардың алдыңғы тұғыр корпустары - алдын ала жону, шетжақтарды фрезерлеу.
21) Редукторлардың корпустары – жону және шетжақтарды қысқарта кесу;
22) Диаметрі 300 мм дейін бір жазықтықта орналасқан екі және одан артық осьтері бар редукторлардың корпустары – жону;
23) Отын сорғыларының корпустары, дизельдердің гильзалары – алмасты жону;
24) Диаметрі 1000 мм жоғары фильтр корпустары – толықтай жону;
25) Диаметрі 100 мм жоғары қосиіндер – тесіктерді жону;
26) Тесіктердің осьтері жанасатын кронштейндер – таза жону;
27) Көпір крандарының ілмектері – жону;
28) Матрицалар, кондукторлардың құрылғылары мен плиталары – әр түрлі жазықтықта орналасқан тесіктерді жону;
29) Домна пештеріне арналған келтеқұбырлар – сфераны жону және қысқарта кесу;
30) Бөлгіштер, кронштейндер - әр түрлі жазықтықта берілген координат бойынша тесіктердің бұрғылау, жону, ұңғылау;
31) Білік диаметрі 400 мм дейін кеме тірек мойынтіректері – толықтай жону;
32) Пресс-қалыптар, күрделі кондукторлар - әр түрлі жазықтықта орналасқан тесіктерді жону;
33) Соқпа машиналардың станиналары, жұмыс және тістегершік кілеттерінің станиналары, блюминг қайшыларының станиналары – алдын ала жону, фрезерлеу және қысқарта кесу;
34) Турбогенераторлардың статорлары – жону;
35) Фрезерлеу, бұрғылау станоктарының және қалыптаушы машиналардың үстелдері - Т-секілді ойықтарды таза жону және фрезерлеу;
36) Еспе мұзды бұрандалардың күпшектері – қалақ бойынша қырнаулар мен ұяшықтарды толықтай жону;
37) Руль күпшектері, румпельдер және басқа да бөлшектер – ішкі кілтекті ойықтарды фрезерлеу;
38) Форштевндер, ахтерштевндер – құлыптарды, ойықтарды фрезерлеу және тесіктерді бұрғылау;
39) Фундаменттер – екі немесе одан артық жазықтықта өңдеу;
40) Орталық арасындағы арақашықтық 1800 мм дейін дизель, соқпа машиналардың, бас бу машиналарының шатундары – толықтай жону;
41) Тежегіш шкивтер, муфталар – конустық тесіктерді жону;

42) Штампы для вырубки роторного, статорного и полюсного железа - разметка, сверление, растачивание матриц и пуансонов, фрезерование кромок;
43) Штампы - фрезерование криволинейных кромок.
538. Токарь – расточник 5-й разряд
Характеристика работ. Обработка сложных деталей и узлов с большим числом обрабатываемых наружных и внутренних поверхностей, с труднодоступными для обработки и измерений местами и соблюдением размеров по 6-7 квалитетам на универсальных расточных станках. Обработка деталей и узлов с выверкой в нескольких плоскостях с применением стоек, борштанг, летучих суппортов и фрезерных головок. Нарезание резьбы различного профиля и шага. Координатное растачивание отверстий в приспособлениях и без них с передвижением по координатам при помощи индикаторов и микрометрических плиток. Растачивание отверстий на алмазно-расточных станках всех типов в сложных деталях по 6 квалитету.
Должен знать: конструктивные особенности и правила проверки на точность универсальных расточных станков и различных универсальных и специальных приспособлений, геометрию, правила термообработки, заточки и доводки различного режущего инструмента и влияние этих факторов на чистоту и точность обработки, правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов, правила определения режима резания по справочникам и паспорту станка.
Примеры работ:
1) Аппарат сопловой - окончательное растачивание отверстий, канавок, пазов, площадок, карманов и нарезание резьбы;
2) Барабаны высокого давления - растачивание;
3) Блоки цилиндров двигателя - окончательное растачивание;
4) Валы гребные судовые - фрезерование шпоночных пазов;
5) Винты гребные диаметром свыше 2000 мм - сверление и растачивание отверстий в лопастях;
6) Гидролыжи судна, кронштейны носовых щитков - растачивание отверстий;
7) Диафрагмы паровых турбин диаметром свыше 2000 мм - шабрящее фрезерование разъемов и окончательное растачивание;
8) Калибры и приспособления различные - разметка, сверление и растачивание отверстий;
9) Клети шестеренные прокатных станов - растачивание вкладышей после заливки;
10) Кольца конусные мортир - окончательное растачивание отверстий по замерам с места монтажа валопровода;
11) Кондукторы - растачивание отверстий в плоскостях, расположенных под различными углами;
12) Корпусы, головки, конусные и сферические узлы - фрезерование плоскостей, замков, растачивание отверстий с подрезанием торцов по заданным координатам;
13) Корпусы компрессоров - окончательное растачивание отверстий для нарезания резьбы;

42) Роторлы, статорлы және полюсты темірлерді шабуға арналған штампылар - матрицалар мен пуансондарды белгілеу, бұрғылау, жону, жиектерді фрезерлеу;
43) Штампылар – қисық сызықты жиектерді фрезерлеу.
538. Қырнаушы токарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әмбебап жонғыш станоктарда 6-7 квалитет бойынша өлшемді сақтай отырып, өңделетін көп сыртқы және ішкі беті, өңдеуге және өлшеуге қиын жерлері бар, күрделі бөлшектер мен тораптарды өңдеу. Тіреулерді, борштангтерді, ұшатын суппорттар мен фрезерлі қалпақшаларды қолдана отырып, бірнеше жазықтықта салыстырумен бөлшектер мен тораптарды өңдеу. Әр түрлі пішінді және қадамды бұрамаларды кесу. Индикаторлар мен микрометриялық плиткалардың көмегімен координат бойынша орын ауыстырумен құрылғыларда және онсыз тесіктерді координатты жону. Күрделі бөлшектерде 6 квалитет бойынша барлық типті алмас-жонғыш станоктарда тесіктерді жону.
Білуге тиіс: әмбебап жонғыш станоктардың және әр түрлі әмбебап және арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және дәлдікке тексеру ережесін, әр түрлі кескіш құралдың геометриясын, термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін және осы факторлардың өңдеудің тазалығы мен дәлдігіне әсерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу ережесін, станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша кесу режимін айқындау ережесін.
Жұмыс үлгілер.
1) Шүмекті аппарат – тесіктерді, бунақтарды, ойықтарды, алаңшаларды, қалталарды толықтай жону және бұраманы кесу;
2) Жоғары қысымды барабандар – жону;
3) Қозғалтқыш цилиндрлерінің блоктары – толықтай жону;
4) Кеменің еспе біліктері – кілтекті ойықтарды фрезерлеу;
5) Диаметрі 2000 мм жоғары тарақты бұрандалар – қалақтарда тесіктерді бұрғылау және жону;
6) Кеменің гидрошаңғылары, тұмсық қалқандардың кронштейндері – тесіктерді жону;
7) Диаметрі 2000 мм жоғары бу турбиналарының диафрагмалары – ажырамаларды қырып фрезерлеу және толықтай жону;
8) Калибрлер және әр түрлі құрылғылар – тесіктерді белгілеу, бұрғылау және жону;
9) Илем орнақтарының тегершік кілеттері – құйғаннан кейін ішпектерді жону;
10) Мортирлердің конустық сақиналары – білік өткізгіш сымдардың монтаждау жерінен замерлер бойынша тесіктерді толықтай жону;
11) Кондукторлары - әр түрлі жазықтықта орналасқан тесіктерді жону;
12) Корпустар, қалпақшалар, конустық және сфералық тораптар - жазықтықты, құлыптарды фрезерлеу, берілген координат бойынша шетжақтарды қысқарта отырып, тесіктерді жону;
13) Компрессорлардың корпустары – бұраманы кесу тесікті толықтай жону;

14) Корпусы многошпиндельных головок - растачивание отверстий под запрессовку подшипников качения;
15) Корпусы опорных подшипников диаметром свыше 400 мм - окончательное растачивание;
16) Корпусы передних бабок металлорежущих станков - окончательное растачивание отверстий;
17) Корпусы поплавковых клапанов - окончательное растачивание;
18) Корпусы редукторов с пересекающимися осями отверстий - окончательное растачивание отверстий под подшипники;
19) Корпусы турбонасосов и редукторов насосов - чистовое растачивание);
20) Крышки крупных гидроцилиндров, кронштейны рулей направления - растачивание и нарезание резьбы в отверстиях;
21) Крышки цилиндров дизелей - растачивание клапанных гнезд, подрезание торцов и развертывание отверстий;
22) Матрицы сложные для штампов, пресс-форм, форм для литья под давлением - разметка рабочего корпуса, сверление и растачивание;
23) Панели электрические - сверление, растачивание отверстий, фрезерование пазов;
24) Перо руля - растачивание;
25) Подшипники опорные судовые диаметром вала свыше 400 мм - окончательное растачивание;
26) Подшипники упорные судовые диаметром вала до 400мм - окончательное растачивание;
27) Пресс-формы многогнездные - растачивание отверстий, расположенных в различных плоскостях;
28) Приспособления многоместные и штампы многопуансонные - растачивание;
29) Рамы тележек мостовых электрических кранов - растачивание;
30) Станины ковочных машин, ножниц, рабочих и шестерных клетей блюминга - полная токарная обработка;
31) Статоры гидротурбин - фрезеровка стыков;
32) Ступицы рулей длиной до 300 мм - растачивание конусного отверстия;
33) Суппорты крупных токарных, фрезерных и других станков - растачивание и подрезание;
34) Цилиндры гидроподъемников - полная токарная обработка;
35) Цилиндры паровых машин - окончательное растачивание;
36) Шаблоны и лекала сложные для распределительных кулачков и копиров - разметка, сверление и растачивание;
37) Шаботы штамповочных молотов - растачивание и фрезерование пазов "ласточкин хвост";
38) Шатуны главные паровых машин с расстоянием между центрами свыше 1800 мм - окончательное растачивание;
39) Шестерни портальных кранов со смещенным отверстием для цапфы кривошипно-шатунного механизма - растачивание отверстий;
40) Шкалы и нониусы - разметка и нанесение точных рисок;
41) Шпиндели шарнирные блюмингов диаметром до 1000 мм - растачивание и подрезание.
539. Токарь – расточник 6-й разряд
Характеристика работ. Обработка сложных экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструмента по 1-5 квалитетам с большим числом переходов и установок, с труднодоступными для обработки и измерения местами, а также требующих при установке комбинированного крепления и точной выверки в различных плоскостях на расточных станках различных типов и конструкций. Координатное растачивание отверстий без приспособлений с передвижением по координатам при помощи индикаторов и микроскопических плиток. Обработка деталей и узлов с применением стоек, борштанг, летучих суппортов и фрезерных головок. Нарезание сложных резьб с применением резьбовых суппортов различных конструкций. Обработка сложных крупногабаритных деталей и узлов, а также тонкостенных деталей, подверженных деформации, на уникальных расточных станках.
Должен знать: конструкцию и правила проверки на точность расточных станков, способы установки крепления и выверки сложных деталей и необходимые для этого универсальные специальные приспособления, устройство, геометрию и правила термообработки, заточки и доводки всех видов режущего инструмента.
Примеры работ:

14) Көп шпиндельді қалпақшалардың корпустары - тербеліс мойынтіректерінің престеу бойынша тесіктерді жону;
15) Диаметрі 400 мм жоғары тірек мойынтіректерінің корпустары – толықтай жону;
16) Металл кескіш станоктардың алдыңғы тұғырларының корпустары – тесіктерді толықтай жону;
17) Қалтқылы клапандардың корпустары – толықтай жону;
18) Тесіктердің жанасатын осьтері бар редуктор корпустары – мойынтірек бойынша тесіктерді толықтай жону;
19) Турбосорғылардың және редуктор сорғыларының корпустары – таза жону;
20) Ірі гидроцилиндрлердің қақпалары, бағыттағыш рульдердің кронштейндері – тесіктерде бұраманы жону және кесу;
21) Дизель цилиндрлерінің қақпалары – клапан ұяшықтарын жону, шетжақтарды қысқарта кесу және тесіктерді ұңғылау;
22) Штампылардың, пресс-қалыптардың, қысымда құятын қалыптардың күрделі матрицалары – жұмыс корпусын белгілеу, бұрғылау және жону;
23) Электр панельдері – тесіктерді бұрғылау, жону, ойықтарды ұңғылау;
24) Руль қырқұралы – жону;
25) Кеменің білік диаметрі 400 мм жоғары тірек мойынтіректері - толықтай жону;
26) Кеменің білік диаметрі 400 мм дейін тура мойынтіректері – толықтай жону;
27) Көп ұяшықты пресс-қалыптар - әр түрлі жазықтықта орналасқан тесіктерді жону;
28) Көп орынды құрылғылар және көп пуансонды штампылар – жону;
29) Көпір электр крандары арбашықтарының рамалары – жону;
30) Соқпа машиналардың, қайшылардың, блюмингтің жұмыс және тістегершік кілеттерінің станиналары – толық токарлық өңдеу;
31) Гидротурбиналардың статорлары – жіктерді фрезерлеу;
32) Рульдердің ұзындығы 300 мм дейін күпшектері – конустық тесіктерді жону;
33) Ірі токарлық, фрезерлік және басқа станоктардың суппорттары – жону және қысқарта кесу;
34) Гидрокөтергіштердің цилиндрлері – толық токарлық өңдеу;
35) Бу машиналарының цилиндрлері – толықтай жону;
36) Таратқыш жұдырықшалар мен көшіргіштерге арналған күрделі шаблондар мен лекалолар – белгілеу, бұрғылау және жону;
37) Штампылау балғаларының төстері – "айырқұйрық" ойықтарын жону және фрезерлеу;
38) Орталарының арасы 1800 мм жоғары арақашықтығы бар бас бу машиналарының шатундары – толықтай жону;
39) Қосиін-шатун механизімінің цапфтарына арналған қосарланған тесіктері бар порталды кран тістегершіктері – тесіктерді жону;
40) Шкалалар мен и нониустар – белгілеу және дәл ізікшелерді салу;
41) Диаметрі 1000 мм дейін шарнир блюингтерінің шпиндельдері – жону және қысқарта кесу.
539. Қырнаушы токарь 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті және конструкциялы жонғыш станоктарда 1-5 квалитет бойынша көп аралықпен және қондырғылармен, өңдеуге және өлшеуге қиын жерлері бар, содай-ақ орнату кезінде әр түрлі жазықтықта құрамды бекітуді және дәл салыстыруды қажет ететін күрделі эксперименталды және бағалы бөлшектер мен құралды өңдеу. Индикаторлар мен микроскопты плиткалардың көмегімен координат бойынша жылжып, құрылғысыз тесіктерді координатты жону. Тіреулерді, броштангтерді, ұшатын суппорттар мен фрезерлі қалпақшаларды қолдана отырып, бөлшектер мен тораптарды өңдеу. әр түрлі конструкциялы бұрама суппорттарды қолдана отырып, күрделі бұрамаларды кесу. Күрделі ірі габаритті бөлшектер мен тораптарды, сондай-ақ деформацияланған жұқа қабырғалы бөлшектерді сирек кездесетін жонғыш станоктарда өңдеу.
Білуге тиіс: жонғыш станоктардың конструкциясын және дәлдікке тексеру ережесін, бекітуді орнату және күрделі бөлшектер мен бұған қажетті әмбебап арнайы құрылғыларды салыстыру тәсілін, ескіш құралдың барлық түрінің құрылғысын, геометриясын және термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін.
Жұмыс үлгілері.

1) Блоки восьми и более цилиндровых двигателей - растачивание под гильзы и коленчатый вал;
2) Колеса крупные водяных турбин в собранном виде с валами - растачивание отверстий под соединительные болты;
3) Колеса рабочие крупных водяных турбин - растачивание под рабочие лопатки;
4) Корпусы быстроходных многоосных редукторов - растачивание по шести-семи осям;
5) Корпусы мощных воздуходувок - окончательное растачивание отверстий;
6) Корпусы передних бабок крупногабаритных станков - окончательное растачивание;
7) Подшипники судовые упорные специального типа с диаметром свыше 800 мм - окончательное растачивание;
8) Подшипники упорные судовые диаметром свыше 400 мм - окончательное растачивание;
9) Серьги рабочих колес гидротурбин с соблюдением межцентрового расстояния до 0,02 мм - окончательное растачивание;
10) Станины многовалковые (пятидесятивалковые) листоправильных машин - фрезерование плоскостей и растачивание отверстий;
11) Трубы дейдвудные - растачивание;
12) Шпиндели шарнирные блюмингов диаметром свыше 1000 мм - растачивание и подрезание.
Токарь – револьверщик
540. Токарь – револьверщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Токаpная обpаботка деталей по 12-14 квалитетам на токаpно-pевольвеpных станках с пpименением pежущего инстpумента и унивеpсальных пpиспособлений и по 8-11 квалитетам на станках, налаженных для обpаботки опpеделенных деталей или для выполнения отдельных опеpаций. Hаpезание наpужной и внутpенней тpеугольной и пpямоугольной pезьбы метчиками и плашками.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы однотипных токаpно-pевольвеpных станков, наименование, назначение и условия пpименения наиболее pаспpостpаненных унивеpсальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов, основные углы, пpавила заточки и установки pежущего инстpумента, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей.
Пpимеpы pабот:
1) Болты, винты, пpобки, шпильки - полная токаpная обpаботка;
2) Валики гладкие и ступенчатые - полная токаpная обpаботка;
3) Втулки гладкие и с буpтиком диаметpом и длиной до 100 мм - токаpная обpаботка;
4) Гайки и контpгайки с диаметpом pезьбы до 24 мм -полная токаpная обpаботка;
5) Метчики (без наpезания pезьбы), pазвеpтки, свеpла с цилиндpическим хвостовиком - токаpная обpаботка с пpипуском на шлифование.
541. Токарь – револьверщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Токаpная обpаботка деталей по 8-11 квалитетам на токаpно-pевольвеpных станках с пpименением pежущего инстpумента и унивеpсальных пpиспособлений и по 7-10 квалитетам на станках, налаженных для обpаботки опpеделенных деталей или для выполнения отдельных опеpаций. Подналадка станка.
Должен знать: устpойство, пpавила подналадки и пpовеpки на точность токаpно-pевольвеpных станков, устpойство и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, геометpию, пpавила заточки и установки pежущего инстpумента, изготовленного из инстpументальных сталей или с пластиной из твеpдых сплавов либо кеpамической, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, основные свойства обpабатываемых матеpиалов.
Пpимеpы pабот:

1) Сегіз және одан артық цилиндрлік қозғалтқыштардың блоктары – гильза және иінді білік бойынша жону;
2) Біліктер бар ірі су турбиналардың доңғалақтары, жиналған түрде - біріктіргіш болттар бойынша тесіктерді жону;
3) Ірі су турбиналарының жұмыс доңғалақтары - жұмыс қалақтары бойынша жону;
4) Тез жүретін көп осьті редукторлардың корпустары – 6-7 ось бойынша жону;
5) Қуатты ауа үрлегіштердің корпустары – тесіктерді толықтай жону;
6) Ірі габаритті станоктардың алдыңғы тұғырларының корпустары - толықтай жону;
7) Кеменің диаметрі 800 мм жоғары арнайы типті таяныш мойынтіректері-толықтай жону;
8) Кеменің диаметрі 400 мм жоғары таяныш мойынтіректері – толықтай жону;
9) 0,02 мм дейін ортааралық арақашықтық сақталған гидротурбиналардың жұмыс доңғалақтарының сырғалары – толықтай жону;
10) Табақ түзеткіш машиналардың көп білікті (елу білікті) станиналары – жазықтықты фрезерлеу және тесіктерді жону;
11) Дейдвудты трубалар – жону;
12) Блюмингтердің диаметрі 1000 мм жоғары шарнирлі шпиндельдері – жону және қысқарта кесу.
Токарь-револьверші
540. Токарь-револьверші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектерді 12-14 квалитет бойынша кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, токарлық-револьверлік станоктарда және 8-11 квалитет бойынша белгілі бөлшектерді өңдеу немесе жекелеген операцияларды орындау үшін бапталған станоктарда токарлық өңдеу. Сыртқы және ішкі үшбұрышты әрі тікбұрышты бұрамаларды бұрандаойғыштар мен плашкалармен кесу.
Білуге тиіс: бір типті токарлық-револьверлік станоктардың құрылғысын және жұмыс істеу принципін, едәуір кең таралған құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, кескіш құралдың негізгі бұрышын, қайрау және орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, салқындатқыш және майлағыш сұйықтықтың міндеті мен қасиетін.
Жұмыс үлгілері
1) Болттар, бұрандалар, тығындар, шпилькалар – толық токарлық өңдеу;
2) Тегіс және сатылы білікшелер – толық токарлық өңдеу;
3) Диаметрі мен ұзындығы 100 мм дейін тегіс және кертпек төлкелер – токарлық өңдеу;
4) Бұрама диаметрі 24 мм дейін гайкалар мен бақылау гайкалар – толық токарлық өңдеу;
5) Бұрандаойғыштар (бұраманы кеспей), ұңғылар, цилиндрлік сағасы бар бұрғылар – ажарлауға арналған әдіппен токарлық өңдеу.
541. Токарь-револьверші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектерді 8-11 квалитет бойынша кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, токарлық-револьверлік станоктарда және 7-8 квалитет бойынша белгілі бөлшектерді өңдеу және жекелеген операцияларды орындау үшін бапталған станоктарда токарлық өңдеу. Станокты баптау.
Білуге тиіс: токарлық-револьверлік станоктардың құрылғысын, баптау және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың құрылғысын және қолдану ережесін, аспапты болаттан немесе қатты қорытпалардың не керамиканың пластиналарынан жасалған кескіш құралдың геометриясын, қайрау және орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, өңделетін материалдардың негізгі қасиетін.
Жұмыс үлгілері

1) Баpабаны тоpмозные - обтачивание наpужное, pастачивание, обтачивание конуса и подpезка тоpца;
2) Втулки главные и с буpтиком диаметpом и длиной свыше 100 мм - полная токаpная обpаботка;
3) Гайки и контpгайки с диаметpом pезьбы свыше 24 мм - полная токаpная обpаботка;
4) Гайки суппоpтные с длиной наpезки до 50 мм - подpезание, свеpление, pастачивание и наpезание pезьбы;
5) Кpаны фасонные, аpматуpные - подpезание тоpца, свеpление и наpезание pезьбы;
6) Кpышки, кольца с лабиpинтными канавками диаметpом до 200 мм - полная токаpная обpаботка;
7) Опpавки для pасточных pезцов - полная токаpная обpаботка;
8) Плашки кpуглые - токаpная обpаботка с наpезанием pезьбы;
9) Ручки и pукоятки фигуpные - полная токаpная обpаботка;
10) Фланцы, маховики, шкивы - полная токаpная обpаботка;
11) Фpезы всех видов, pазвеpтки, зенкеpа - токаpная обpаботка;
12) Футоpки, тpойники пpямые, угольники пеpеходные всех pазмеpов - полная токаpная обpаботка;
13) Цанги зажимные и подающие к станкам - токаpная обpаботка с пpипуском на шлифование;
14) Шаpы и шаpовые соединения pадиусом до 100 мм - обтачивание и pастачивание по шаблону;
15) Шестеpни цилиндpические, шкивы гладкие и для клиноpеменных пеpедач диаметpом до 500 мм, конические и чеpвячные диаметpом до 300 мм - полная токаpная обpаботка;
16) Штифты конические - полная токаpная обpаботка;
17) Штуцеpа с конусом для соединения тpуб - обтачивание, подpезание, свеpление, pастачивание, наpезание pезьбы.
542. Токарь – револьверщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Токаpная обpаботка сложных деталей по 7-10 квалитетам на токаpно-pевольвеpных станках pазличных констpукций с пpименением pежущего инстpумента и унивеpсальных пpиспособлений. Hаpезание наpужных и внутpенних двухзаходных тpеугольных, пpямоугольных, полукpуглых, пилообpазных и однозаходных тpапецеидальных pезьб.
Должен знать: устpойство и кинематические схемы токаpно-pевольвеpных станков pазличных типов и пpавила пpовеpки их на точность, констpуктивные особенности и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, пpавила теpмообpаботки, заточки и доводки pежущего инстpумента, пpавила опpеделения pежимов pезания по спpавочникам и паспоpту станка, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Винты для микpометpов - полная токаpная обpаботка;
2) Гайки суппоpтные с длиной наpезки свыше 50 мм - подpезание, свеpление, pастачивание и наpезание pезьбы;
3) Диски для унивеpсальных патpонов металлообpабатывающих станков - полная токаpная обpаботка с наpезанием спиpали по тоpцу;

1) Тежегіш барабандары –сыртқы қайрау, конусты жону, қайрау және шетжақты қысқарта кесу;
2) Диаметрі мен ұзындығы 100 мм бас және кертпек төлкелер – толық токарлық өңдеу;
3) Бұрама диаметрі 24 мм жоғары гайкалар мен бақылау гайкалары – толық токарлық өңдеу;
4) Кесінді ұзындығы 50 мм дейін суппортты гайкалар – бұраманы қысқарта кесу, бұрғылау, жону және кесу;
5) Фасон, арматура крандары – шетжақты қысқарта кесу, бұраманы бұрғылау және кесу;
6) Диаметрі 200 мм дейін лабиринтті бунақтары бар қақпалар, сақиналар – толық токарлық өңдеу;
7) Жонғыш бұрамалардың түзетушілері – толық токарлық өңдеу;
8) Дөңгелек плашкалар – бұраманы кесе отырып, токарлық өңдеу;
9) Фигуралық тұтқалар мен тұтқа саптар – толық токарлық өңдеу;
10) Фланецтер, маховиктер, шкивтер – толық токарлық өңдеу;
11) Барлық түрдегі фрезалар, ұңғылар, үңгілер – токарлық өңдеу;
12) Барлық өлшемдегі футоркалар, тік үштіктер, ауыспалы бұрыштықтар – толық токарлық өңдеу;
13) Қысатын және станокқа құлап тұратын цангалар – ажарлауға арналаған әдіппен токарлық өңдеу;
14) Радиусы 100 мм дейін шарлар және шар бірікпелері – шаблон бойынша қайрау және жону;
15) Цилиндрлік тістегершіктер, диаметрі 500 мм дейін тегіс және сына белдікті беріліске арналған, диаметрі 300 мм дейін конустық және бұрамдық шкивтер – толық токарлық өңдеу;
16) Конустық штифттер – толық токарлық өңдеу;
17) Құбырлдарды біріктіруге арналған штуцерлер – бұраманы қайрау, қысқарта кесу, бұрғылау, жону, кесу.
542. Токарь-револьверші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі бөлшектерді 7-10 квалитет бойынша кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, әр түрлі конструкциялы токарлық-револьверлік станоктарда токарлық өңдеу. Сыртқы және ішкі екі рет кіретін үшбұрышты, тікбұрышты, жартылай дөңгелек трапецеидалды бұрамаларды кесу.
Білуге тиіс: әр түрлі типті токарлық-револьверлік станоктардың құрылғысы мен кинематикалық тәсімін және оларды дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, кескіш құралды термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша кесу режимдерін айқындау ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері
1) Микрометрлердің бұрандалары – толық токарлық өңдеу;
2) Кесіндінің ұзындығы 50 мм жоғары суппортты гайкалар – бұраманы қысқарта кесу, бұрғылау, жону және кесу;
3) Металл кескіш станоктардың әмбебап патрондарына арналған дискілер – шетжақ бойынша спиральді кесе отырып, толық токарлық өңдеу;

4) Шаpы и шаpовые соединения с pадиусом свыше 100 мм - обтачивание и pастачивание по шаблону;
5) Шестеpни цилиндpические, шкивы гладкие и для клиноpеменных пеpедач диаметpом свыше 500 мм, конические и чеpвячные диаметpом свыше 300 мм - полная токаpная обpаботка;
6) Щиты подшипниковые - полная токаpная обpаботка.
Фрезеровщик
543. Фрезеровщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Фpезеpование на гоpизонтальных, веpтикальных и копиpовальных фpезеpных станках пpостых деталей по 12-14 квалитетам с пpименением pежущего инстpумента и унивеpсальных пpиспособлений и соблюдением последовательности обpаботки и pежимов pезания в соответствии с технологической каpтой или указаниями мастеpа. Выполнение опеpаций по фpезеpованию гpаней, пpоpезей, шипов, pадиусов и плоскостей. Обpаботка пpостых деталей и игольно-платинных изделий по 8-11 квалитетам на специализиpованных станках, налаженных для обpаботки опpеделенных деталей и опеpаций, или на унивеpсальном обоpудовании с пpименением меpного pежущего инстpумента и специальных пpиспособлений. Установка деталей в специальных пpиспособлениях и на столе станка с несложной вывеpкой. Упpавление многошпиндельными пpодольно-фpезеpными станками с длиной стола до 10000 мм под pуководством фpезеpовщика более высокой квалификации.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы однотипных фpезеpных станков, наименование, маpкиpовку и основные свойства обpабатываемых матеpиалов, наименование, назначение и условия пpименения наиболее pаспpостpаненных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов, виды фpез и их основные углы, назначение и свойства охлаждающих жидкостей и масел, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Балки из симметpичного полособульбового пpофиля -фpезеpование;
2) Болты, гайки, пpобки, штуцеpа, кpаны - фpезеpование гpаней под ключ;
3) Валы, оси длиной до 500 мм - фpезеpование сквозных и глухих шпоночных пазов;
4) Вилки и кpонштейны - фpезеpование пазов;
5) Втулки диаметpом до 150 мм - фpезеpование пазов по pазметке;
6) Втулки - фpезеpование канавок;
7) Гайки коpончатые - фpезеpование пазов для шплинта;
8) Детали длиной до 1500 мм - фpезеpование пpямолинейных кpомок, фасок и выpубки плакиpующего слоя;
9) Детали металлоконстpукций малогабаpитные - фpезеpование;
10) Детали pазмеpом не свыше 560х500 мм - фpезеpование плоскостей;
11) Заготовки pазличного пpофиля - pезка на детали;
12) Ключи гаечные, тоpцовые - фpезеpование зева квадpатного или шестигpанного;
13) Кницы, бpакеты пластмассовые - фpезеpование по pазметке;

4) Радиусі 100 мм жоғары шарлар және шар бірікпелері – шаблон бойынша жону;
5) Цилиндрлік тістегершіктер, диаметрі 500 мм жоғары тегіс және сына белдікті беріліске арналған, диаметрі 300 мм жоғары конустық және бұрамдық шкивтер – толық токарлық өңдеу;
6) Мойынтірек қалқандары – толық токарлық өңдеу.
Фрезерлеуші
543. Фрезерлеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды қолдана және технологиялық картаға немесе шебердің нұсқауына сәйкес өңдеу мен кесу режимінің жүйелілігін сақтай отырып, 12-14 квалитет бойынша қарапайым бөлшектерді көлденең, тік және көшіргіш фрезерлік станоктарда фрезерлеу. Қырларды, тіліктерді, тиектерді, радиустер мен жазықтықтарды фрезерлеу бойынша операцияларды орындау. Белгілі бөлшектерді өңдеу және операциялар үшін бапталған арнайыландырылған станоктарда немесе өлшемдік кескіш құралдар мен арнайы құрылғыларды қолдана отырып, әмбебап жабдықтарда 8-11 квалитет бойынша ине-платина бұйымдарының қарапайым бөлшектерін өңдеу. Бөлшектерді күрделі емес салыстырумен арнайы құрылғыларда және станок үстелінде орнату. Жоғары білікті фрезерлеушінің басшылығымен үстелі ұзындығы 10000 мм дейін көп шпинделі көлденең фрезерлеу станоктарын басқару.
Білуге тиіс: бір типті фрезерлі станоктардың құрылғысын және жұмыс істеу принципін, өңделетін материалдардың атауын, таңьалануын және негізгі қасиеттерін, едәуір кең таралған құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, фрезалар түрі және олардың негізгі бұрыштарын, салқындатқыш сұйықтық пен майлардың міндеті мен қасиеттерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері
1) Симметриялық жолақбульбалы пішіннен жасалған балкалар – фрезерлеу;
2) Болттар, гайкалар, тығындар, штуцерлер, крандар – қырларды толық фрезерлеу;
3) Ұзындығы 500 мм дейін біліктер, осьтер – тура және тұйық кілтекті ойықтарды фрезерлеу;
4) Ашалар мен кронштейндер – ойықтарды фрезерлеу;
5) Диаметрі 150 мм дейін төлкелер – ойықтарды белгі бойынша фрезерлеу;
6) Төлкелер – бунақтарды фрезерлеу;
7) Тәжді гайкалар – шплинт үшін ойықтарды фрезерлеу;
8) Ұзындығы 1500 мм дейін бөлшектер – тура сызықты жиектерді, фаскалар мен плактаушы қабаттың шапқыларын фрезерлеу;
9) Металл конструкцияларының шағын габаритті бөлшектері – фрезерлеу;
10) 560 x 500 мм жоғары емес өлшемдердің бөлшектері – жазықтықты фрезерлеу;
11) Әр түрлі пішін дайындамалары – бөлшектерге кесу;
12) Гайкалы, шетжақты кілттер – квадратты немесе алты қырлы ашаны фрезерлеу;
13) Кницалар, пластмасса бракеттері – белгі бойынша фрезерлеу;

14) Коpпусы и кpышки иллюминатоpов - фpезеpование ушек и пазов;
15) Коpпусы клапанов - фpезеpование контуpа фланца;
16) Кpонштейны, pычаги, тяги, штанги - фpезеpование плоскостей;
17) Лопасти пластмассовых винтов - пpедваpительная обpаботка ступицы;
18) Метчики pучные и машинные - фpезеpование стpужечных канавок;
19) Муфты, стаканы, вилки фасонные, фланцы - фpезеpование контуpа по pазметке;
20) Hаконечники меpных стоек - фpезеpование плоскостей и овальных отвеpстий;
21) Hожи для набоpных фpез и метчиков - фpезеpование контуpа и плоскостей с пpипусков под шлифование и фpезеpование рифления;
22) Отвеpтки - фpезеpование жала;
23) Пальцы, оси диаметpом до 50 мм и длиной до 250 мм - фpезеpование пpоpезей под ключ и отвеpтку;
24) Петли - фpезеpование шаpниpов;
25) Платины и мосты часов - фpезеpование фасок, лысок;
26) Плашки кpуглые, пpитиpы pезьбовые и гладкие - фpезеpование pазpезного паза;
27) Подушки упоpные судовых подшипников - pезка на сектоpы по pазметке;
28) Подушки упоpные судовых подшипников - фpезеpование по контуpу;
29) Пpокладки - фpезеpование тоpцов и скосов;
30) Развеpтки цилиндpические с пpямым зубом диаметpом свыше 4 мм - фpезеpование зубьев;
31) Рамки кингстонов - фpезеpование контуpа;
32) Резцедеpжатели к токаpным станкам - окончательное фpезеpование;
33) Резцы токаpные, стpогальные, долбежные и автоматные - фpезеpование гнезд под пластинки и опоpных плоскостей;
34) Свеpла спиpальные диаметpом свыше 1 до 4 мм - фpезеpование спиpальных канавок на специальном обоpудовании или с пpименением пpиспособлений;
35) Скользуны боковые тележек подвижного состава - фpезеpование;
36) Стойки подвесок pессоpного подвешивания - фpезеpование;
37) Фpезы и свеpла с коническим хвостом - фpезеpование лопаток;
38) Фундаменты из стеклопластика под вспомогательные механизмы с габаpитом до 1000х1000 кв.мм) - фpезеpование;
39) Шпонки, планки, листы и дpугие детали - фpезеpование плоскостей длиной до 250 мм под угольник;
40) Шпонки - фpезеpование закpуглений на концах;
41) Штуцеpа, шайбы быстpосъемные - фpезеpование пазов;
544. Фрезеровщик 3-й разряд
Характеристика работ. Фрезерование деталей средней сложности и инструмента по 8-11 квалитетам на однотипных горизонтальных и вертикальных универсальных фрезерных станках, на простых продольно-фрезерных, копировальных и шпоночных станках с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений. Установка последовательности обработки и режимов резания по технологической карте. Обработка деталей средней сложности и игольно-платинных изделий по 8-10 квалитетам на специализиpованных станках, налаженных для обработки определенных деталей и для выполнения отдельных операций, или на универсальном оборудовании с применением мерного режущего инструмента и специальных приспособлений. Фрезерование прямоугольных и радиусных наружных и внутренних поверхностей, уступов, пазов, канавок, однозаходных резьб и спиралей. Установка деталей в тисках различных конструкций, на поворотных кругах, универсальных делительных головках и на поворотных угольниках. Фрезерование зубьев шестерен и зубчатых реек по 10-11 степени точности. Выполнение фрезерных работ методом совмещенной плазменно-механической обработки под руководством фрезеровщика более высокой квалификации. Управление многошпиндельными продольно-фрезерными станками с длиной стола от 10000 мм и выше под руководством фрезеровщика более высокой квалификации. Управление подъемно-транспортным оборудованием с пола. Строповка и увязка грузов для подъема, перемещения, установки и складирования.
Должен знать: устройство и правила подналадки однотипных горизонтальных и вертикальных универсальных фрезерных станков, простых продольно-фрезерных, копировальных и шпоночных станков, правила управления многошпиндельными продольно-фрезерными станками, обслуживаемыми совместно с фрезеровщиком более высокой квалификации, устройство и правила применения распространенных универсальных приспособлений, устройство и условия применения плазмотрона, назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов, назначение и условия применения режущего инструмента, основные углы, правила заточки и установки фрез, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:

14) Иллюминаторлардың корпустары мен қақпалары – құлақша мен ойықтарды фрезерлеу;
15) Клапан корпустары – фланец контурын фрезерлеу;
16) Кронштейндер, рычагтар, тартымдар, штангалар-жазықтықты фрезерлеу;
17) Пластмасса бұрандаларының қалақтары-күпшектерді алдын ала өңдеу;
18) Қолды және машиналы бұрандаойғыштар - өзекшелі бунақтарды фрезерлеу;
19) Муфталар, стакандар, фасонды ашалар, фланецтер – контурды белгі бойынша фрезерлеу;
20) Өлшегіш тіреулердің ұштамалары – жазықтықтар мен сопақ тесіктерді фрезерлеу;
21) Жиынтықты фрезалар мен бұрандаойғыштардың пышақтары- ажарлау бойынша әдіппен контурды және жазықтықты фрезерлеу және бұдырлықты фрезерлеу;
22) Бұрауыштар – шанышқыны фрезерлеу;
23) Диаметрі 50 мм және ұзындығы 250 мм дейін саусақтар, осьтер - тіліктерді кілт және бұрауыш бойынша фрезерлеу;
24) Ілмектер –шарнирлерді фрезерлеу;
25) Сағаттардың платиналары мен көпірлері-фаскалар мен қасқалшаларды фрезерлеу;
26) Дөңгелек плашкалар, бұрамалы және тегіс ысқыштар – кесілген ойықты фрезерлеу;
27) Кеме мойынтіректерінің таяныш жастықшалары – белгі бойынша секторға кесу;
28) Кеме мойынтіректерінің таяныш жастықшалары – контур бойынша фрезерлеу;
29) Астарлар – шетжақтар мен қиықтарды фрезерлеу;
30) Диаметрі 4 мм жоғару тік тісті цилиндрлік ұңғылар-тістерді фрезерлеу;
31) Кингстон рамалары – контурды фрезерлеу;
32) Токарлық станоктардың кескіш ұстағыштары – толықтай фрезерлеу;
33) Токарлық, сүргілеуші, ұсатушы және автоматты кескіштер- пластинкалар бойынша ұяшықтарды және тірек жазықтықтарын фрезерлеу;
34) Диаметрі 1-ден 4 мм дейін спиральді бұрғылар-арнайы жабдықтарды немесе құрылғыларды қолдана отырып, спиральді бунақтарды фрезерлеу;
35) Жылжымалы құрам арбашықтарының бүйір сырғақтары- фрезерлеу;
36) Рессорлы асып қою аспаларының тіреулері – фрезерлеу;
37) Конустық ұшы бар фрезалар мен бұрғылар – қалақтарды фрезерлеу;
38) Габариті 1000 x 1000 кв. мм дейін қосалқы механизмдердің астына қойылатын шыны пластикадан жасалған фундаменттер – фрезерлеу;
39) Кілтектер, планкалар, табақтар және басқа да бөлшектер-бұрыштық бойынша ұзындығы 250 мм дейін жазықтықты фрезерлеу;
40) Кілтектер – шеттеріндегі жұмырлықты фрезерлеу;
41) Штуцерлер, тез түсірілетін шайбалар – ойықтарды фрезерлеу.
544. Фрезерлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып, бір типті көлденең және тік фрезерлік станоктарда, қарапайым бойылық-фрезерлік, көшіргіш және кілтекті станоктарда 8-11 квалитет бойынша күрделілігі орташа бөлшектер мен құралды фрезерлеу. Технологиялық карта бойынша өңдеу және кесу режимінің жүйелігін орнату. Белгілі бөлшектерді өңдеу және жекелеген операцияларды орындау үшін бапталған арнайыландырылған станоктарда немесе өлшемдік кескіш құрал мен арнайы құрылғыларды қолдана отырып, әмбебап жабдықтарда 8-10 квалитет бойынша күрделілігі орташа бөлшектерді және ине-платина бұйымдарын өңдеу. Тікбұрышты әрі радиусты сыртқы және ішкі бетті, кемерлерді, ойықтарды, бунақтарды, бір рет кіретін бұрамалар мен спиральдерді фрезерлеу. Бөлшектерді әр түрлі конструкциялы тиссаларда, бұрылатын шеңберлерінде, әмбебап бөлгіш қалпақшаларда және бұралатын бұрыштықтарда орнату. Тісті тегершіктер мен тісті төрткілдештерді 10-11 дәлдік дәрежесі бойынша фрезерлеу. Жоғары білікті фрезерлеушінің басшылығымен қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісімен фрезерлік жұмыстарды орындау. Жоғары білікті фрезерлеушінің басшылығымен үстел ұзындығы 10000 мм және жоғары көп шпиндельді бойылық-фрезерлік станоктарды басқару. Еденнен көтергіш-көлік жабдықтарын басқару. Жүктерді көтері, ауыстыру, орнату және салу үшін арқандау және байлау.
Білуге тиіс: бір типті көлденең және тік әмбебап фрезерлік станоктардың, қарапайым бойлық-фрезерлік, көшіргіш және кілтекті станоктардың құрылғысын және баптау ережесін, жоғары білікті фрезерлеушімен бірлесіп қызмет көрсетілетін көп шпиндельді бойлық-фрезерлік станоктарды басқару, кең таралған әмбебап құрылғылардың құрылғысын және қолдану ережесін, плазмотронның құрылғысын және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдарының міндеті мен қолдану ережесін, кескіш құралдың міндеті мен қолдану шарттарын, негізгі бұрыштарды, фрезаларды қайрау және орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері

1) Башмаки тормозные, балочки, подвески тяговых электродвигателей, буксы - фрезерование;
2) Валики, оси, штоки - фрезерование квадратов и лысок по Н9-Н11 (3-4 класс точности);
3) Валы, оси длиной свыше 500 мм - фрезерование сквозных и глухих шпоночных пазов;
4) Валы шлицевые - фрезерование шлицов;
5) Вальцовки - фрезерование окон;
6) Вкладыши, подшипники - фрезерование замка и плоскостей разъема под шлифование;
7) Вырезы треугольные - фрезерование;
8) Горловины, рамки, платы - фрезерование пазов, плоскостей, отверстий;
9) Детали длиной свыше 1500 мм - фрезерование прямолинейных кромок, фасок и вырубка планирующего слоя;
10) Детали фигурные - фрезерование;
11) Диски к дробеметным аппаратам - фрезерование пазов;
12) Дюбели - фрезерование;
13) Звездочки цепи Галля - нарезание модульной фрезой;
14) Звездочки, рейки зубчатые - фрезерование под шлифование;
15) Калибры плоские - фрезерование рабочей мерительной части;
16) Калибры резьбовые (кольца, пробки) - фрезерование заходных ниток;
17) Клапаны со штоками редукционных клапанов - фрезерование перьев;
18) Клинья клинкетных задвижек - фрезерование направляющих;
19) Кольца корпусные часов - фрезерование граней, лапок, углов;
20) Кольца поршневые маслосъемные двигателей - фрезерование канавок;
21) Кольца поршневые - разрезка, фрезерование замка;
22) Корпусы и крышки подшипника - фрезерование замков;
23) Корпусы коробок передач автомобилей - фрезерование плоскостей на специальном фрезерном станке;
24) Корпусы подшипников - фрезерование канавок для смазки;
25) Кривошипы - фрезерование наружной поверхности по копиру;
26) Кулисы - фрезерование паза для камня по копиру;
27) Лопатки рабочие паровых турбин с переменным профилем - предварительное фрезерование;
28) Наконечники кабелей тяговых двигателей, накладки рессорного подвешивания – фрезерование;
29) Направляющие сварные нежестких конструкций длиной до 1500 мм - фрезерование;
30) Обоймы (упорные скобы) судовых подшипников - фрезерование зева с соблюдением углов, косов и перпендикулярности сторон;
31) Оправки, втулки - фрезерование окон;
32) Пазы Т-образные - окончательное фрезерование;
33) Патроны трехкулачковые - фрезерование пазов;
34) Плиты подмодельные - фрезерование;
35) Плиты УСП длиной до 500 мм - чистовое фрезерование пазов под шлифовку и свыше 500 мм, предварительное фрезерование;

1) Тежегіш кебістер, арқалықтар, тартым электр қозғалтқыштарының аспалары, букстер – фрезерлеу;
2) Білікшелер, осьтер, штоктар - Н9 Н11 (3 - 4 класс дәлдігі) бойынша квадраттар мен қасқалшаларды фрезерлеу;
3) Ұзындығы 500 мм жоғары біліктер, осьтер – тура және тұйық кілтекті ойықтарды фрезерлеу;
4) Оймакілтекті біліктер – оймакілтектерді фрезерлеу;
5) Айналмасоққылар – терезелерді фрезерлеу;
6) Ішпектер, мойынтіректер- ажарлау бойынша құлыптарды және ажырама жазықтығын фрезерлеу;
7)Үшбұрышты ойықтар – фрезерлеу;
8) Қылталар, рамалар, платтар-ойықтарды, жазықтықтарды, тесіктерді фрезерлеу;
9) Ұзындығы 1500 мм жоғары бөлшектер – жоспарлаушы қабаттың тура сызықты жиектерді, фаскалар мен шаппаларды фрезерлеу;
10) Фигуралық бөлшектер – фрезерлеу;
11) Ұсақтағыш аппараттардың дискілері – ойықтарды фрезерлеу;
12) Теспелер – фрезерлеу;
13) Жұлдызшалар, тісті төрткілдештер – ажарлау бойынша фрезерлеу;
14) Галля тізбекті жұлдызшалар – модульдық фрезаларды кесу;
15) Жазық калибрлер - өлшегіш жұмыс бөлігін фрезерлеу;
16) Бұрама калибрлер (сақиналар, тығындар) – кіріс жіптерді фрезерлеу;
17) Редукциялы клапандардың штоктары бар клапандар-қырқұралдарды фрезерлеу;
18) Сыналы ысырмалардың сыналары – бағыттағыштарды фрезерлеу;
19) Сағаттың корпустық сақиналары – қырларды, кішкене табандарды, бұрыштарды фрезерлеу;
20) Қозғалтқыштардың поршеньді май түсіргіш сақиналары-бунақтарды фрезерлеу;
21) Поршень сақиналары – құлыптарды кесу, фрезерлеу;
22) Мойынтіректердің корпустары мен қақпалары- құлыптарды фрезерлеу;
150 мм дейін шартты өткелі бар тік өткел жаппаларының корпустары – қақпа бойынша терезе контурын және фланец жазықтығын фрезерлеу;
23) Автомобильдердің беріліс қораптарының корпустары – арнайы фрезерлік станокта жазықтықтарды фрезерлеу;
24) Мойынтірек корпустары – майлау үшін бунақтарды фрезерлеу;
25) Қосиіндер – көшіргіш бойынша сыртқы бетті фрезерлеу;
26) Кулисалар – көшіргіш бойынша тасқа арналған ойықтарды фрезерлеу;
27) Ауыспалы пішінді бу турбиналарының жұмыс қалақтары – алдын ала фрезерлеу;
28) Жетек қозғалтқыштары кабельдерінің ұштамалары, рессорлы ілу жапсырмалары- фрезерлеу;
29) Ұзындығы 1500 мм дейін қатты емес конструкциялардың бағыттағыш пісірмелері – фрезерлеу;
30) Кеме мойынтіректерінің құрсамалары (тура қапсырмалар) – жақтардың бұрыштарын, қиықтары мен перпендикулярлығын сақтай отырып, ашаны фрезерлеу;
31) Түзеткіштер, төлкелер – терезелерді фрезерлеу;
32) Т-секілді ойықтар – толықтай фрезерлеу;
33) Үш жұдырықшалы патрондар – ойықтарды фрезерлеу;
34) Модельді плиталар – фрезерлеу;
35) Ұзындығы 500 мм дейін УСП плиталары - ажарлау бойынша және 500 мм жоғары ойықтарды фрезерлеу, алдын ала фрезерлеу;

36) Подкладки и накладки рельсовые - зачистка на зачистной машине;
37) Подшипники разъемные - фрезерование скосов, смазочных канавок;
38) Пояса шпангоутов - фрезерование;
39) Прокладки - фрезерование плоскостей на клин по замерам с места сборки;
40) Протяжки - фрезерование окна;
41) Пуансонодержатели с двумя и более окнами - фрезерование;
42) Развертки конические с винтовым зубом и ступенчатые - фрезерование зубьев;
43) Резцы - фрезерование передних и задних углов;
44) Рейки зубчатые - окончательное фрезерование зубьев на специальном делительном приспособлении;
45) Ролики для накаток с прямым зубом - фрезерование под шлифование;
46) Роторы сверлильных и шлифовальных пневматических машинок - фрезерование пазов под лопатки;
47) Сверла спиральные диаметром до 1 и свыше 4 мм - фрезерование спиральных канавок на универсальном оборудовании;
48) Столы станков длиной до 1000 мм - фрезерование Т-образных пазов;
49) Струбцины - фрезерование внутреннего паза и насечка;
50) Ступицы - фрезерование плоскостей, пазов, радиусных поверхностей;
51) Суппорты, каретки, фартуки - черновая обработка;
52) Тарелки кингстонов и клапанов - фрезерование паза под шток;
53) Фрезы деревообделочные пазовые, галтельные, калевочные, для гладкого строгания, для обработки фальца - фрезерование впадин между зубьями;
54) Фрезы дисковые - фрезерование зубьев;
55) Фрезы концевые со спиральным зубом и фасонные - фрезерование зубьев;
56) Фундаменты из стеклопластика под вспомогательные механизмы с габаритом свыше 1000х1000 мм кв - фрезерование;
57) Шаблоны сложной конфигурации - фрезерование контура по разметке;
58) Шарошки сферические и угловые - фрезерование;
59) Шестерни цилиндрические и спиральные с модулем до 10 - фрезерование зубьев;
60) Штампы ковочные сложной конфигурации - фрезерование ручьев;
61) Штыри, гнезда контактные, заглушки, корпуса и стаканы герметичных разъемов - фрезерование.
545. Фрезеровщик 4-й pазpяд
Характеристика работ. Фpезеpование сложных деталей и инстpумента по 7-10 квалитетам на гоpизонтальных и веpтикальных фpезеpных станках с пpименением pежущего инстpумента и унивеpсальных пpиспособлений, а также методом совмещенной плазменно-механической обpаботки. Включение и выключение плазменной установки. Фpезеpование сложных деталей и инстpумента по 7-10 квалитетам на специализиpованных станках, налаженных для обpаботки опpеделенных деталей, или на унивеpсальном обоpудовании с пpименением меpного pежущего инстpумента и специальных пpиспособлений. Обpаботка несложных кpупных деталей по 7-10 квалитетам на многошпиндельных пpодольно-фpезеpных станках с одновpеменной обpаботкой двух или тpех повеpхностей и пpедваpительная обpаботка более сложных деталей. Одновpеменная обpаботка нескольких деталей или одновpеменная многостоpонняя обpаботка одной детали набоpом специальных фpез. Фpезеpование наpужных и внутpенних плоскостей pазличных конфигуpаций и сопpяжений, однозаходных pезьб и спиpалей. Фpезеpование зубьев шестеpен и зубчатых pеек по 9 степени точности. Hаладка станков, плазменной установки, плазмотpона на совмещенную обpаботку. Выполнение pасчетов для фpезеpования зубьев шестеpен. Установка деталей в pазличных пpиспособлениях с точной вывеpкой в двух плоскостях. Упpавление многошпиндельными пpодольно-фpезеpными станками с длиной стола свыше 10000 мм.
Должен знать: устpойство и кинематические схемы унивеpсальных гоpизонтальных, веpтикальных, копиpовальных и пpодольно-фpезеpных станков, пpавила пpовеpки их на точность, констpуктивные особенности и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, геометpию, пpавила заточки и установки фpез из инстpументальных сталей и с ножами из твеpдых сплавов в зависимости от хаpактеpа обpаботки и маpок обpабатываемого матеpиала, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, основы электpотехники и правила обеспечения безопасной pаботы плазменной установки, вытяжной вентиляции и системы охлаждения, пpинципиальную схему установки плазменного подогpева и способы наладки плазмотpона.
Пpимеpы pабот:

36) Рельстік төсемдер мен ішпектер – тазалағыш машинада тазалау;
37) Ажырама мойынтіректер – қиықтарды, майлағыш бунақтарды фрезерлеу;
38) Шпангоут белдіктері – фрезерлеу;
39) Астарлар – жинау орнынан өлшем бойынша жазықтықтарды сынаға фрезерлеу;
40) Тартқыштар – терезелерді фрезерлеу;
41) Бір және одан артық терезесі бар пуансон ұстағыштар – фрезерлеу;
42) Бұрандалы тісі бар конустық және сатылы ұңғылар – тістерді фрезерлеу;
43) Кескіштер – алдыңғы және артқы бұрыштарды фрезерлеу;
44) Тісті төрткілдештер – арнайы бөлгіш құрылғыларды толықтай фрезерлеу;
45) Тік тіспен домалатуға арналған роликтер – ажарлау бойынша фрезерлеу;
46) Бұрғылағыш және ажарлағыш пневматикалық машинкалардың роторлары – ойықтарды қалақтар бойынша фрезерлеу;
47) Диаметрі 1 және 4 мм жоғары спиральді бұрғылар – спиральді бунақтарды әмбебап жабдықтарда фрезерлеу;
48) Ұзындығы 1000 мм дейін станок үстелдері - Т-секілді ойықтарды фрезерлеу;
49) Струбциналар – ішкі ойықты фрезерлеу және егеу;
50) Күпшектер – жазықтықтарды, ойықтарды, радиусты бетті фрезерлеу)
51) Суппорттар, кареткалар, фартуктар – алғашқы өңдеу;
52) Кингстондар мен клапандардың тарелкалары – ойықты шток бойынша фрезерлеу;
53) Аға өңдейтін ойықты, галтельді, қыздырушы, тегіс сүргілеуге, фалецті өңдеуге арналған фрезалар – тіс арасындағы ойыстарды фрезерлеу;
54) Дискілі фрезалар – тістерді фрезерлеу;
55) Спиральді тісі бар шетті және фасонды фрезалар – тістерді фрезерлеу;
56) Габариті 1000 x 1000 мм кв. жоғары қосалқы машиналар астына арналған шыны пластикадан жасалған фундаменттер – фрезерлеу;
57) Күрделі конфигурациялы шаблондар – контурды белгі бойынша фрезерлеу;
58) Сфералық және бұрышты шаржылар – фрезерлеу;
59) 10 дейін модульді цилиндрлік және спиральді тістегершіктер – тістерді резервтеу;
60) Күрделі конфигурациялы соқпа штампылар – орындарды фрезерлеу;
61) Қадалықтар, байланыс ұяшықтары, бұқтырмалар, геометриялық ажырамалардың корпустары мен стакандары – фрезерлеу.
545. Фрезерлеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды, сондай-ақ қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісін қолдана отырып, көлденең және тік фрезерлік станоктарда 7-10 квалитет бойынша күрделі бөлшектер мен құралды фрезерлеу. Плазмалы қондырғыны қосу және сөндіру. Белгілі бөлшектерді өңдеу үшін бапталған арнайыландырылған станоктарда немесе өлшемдік кескіш құрал мен арнайы құрылғыларды қолдана отырып, әмбебап жабдықтарда 7-10 квалитет бойынша күрделі бөлшектер мен құралды фрезерлеу. Екі немесе үші бетті бір уақытта өңдей отырып, көп шпиндельді бойлық-фрезерлік станоктарда 7-10 квалитет бойынша күрделі емес ірі бөлшектерді өңдеу және едәуір күрделі бөлшектерді алдын ала өңдеу. Бірнеше бөлшектерді бір уақытта өңдеу немесе арнайы фрезаларды жинақтаумен бір бөлшекті бір уақытта көп жақты өңдеу. Бір рет кіретін бұрамалар мен спиральдердің әр түрлі конфигурациялы әрі әр түрлі қабысқан сыртқы және ішкі жазықтықтарын фрезерлеу. Тісті тегершіктерді және тісті төрткілдештерді 9 дәлдік дәрежемен фрезерлеу. Станоктарды, плазмалы қондырғыларды, плазмотронды біріккен өңдеуде баптау. Тісті тістегершіктерді фрезерлеу үшін есептеулер жүргізу. Бөлшектерді әр түрлі қондырғыларда екі жазықтықта дәл салыстырумен орнату. Үстел ұзындығы 10000 мм жоғары көп шпиндельді бойлық-фрезерлік станоктарды басқару.
Білуге тиіс: әмбебап көлденең, тік, көшіргіш және бойлық-фрезерлік станоктардың құрылғысын және кинематикалық тәсімін, оларды дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктері мен қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, аспапты болаттан жасалған және қатты қорытпалардан жасалған пышақтары бар фрезалардың, өңдеу сипаты мен өңделетін материалдың маркаларына қарай геометриясын, қайрау және орнату ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттер мен параметрлерін, электр техниканың негіздерін және плазмалы қондырғының, сорғыш желдеткіш пен салқындатқыш жүйенің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету ережесін, плазмалы қыздыруды орнатудың принциптік тәсімін және плазмотронды баптау ережесін.
Жұмыс үлгілері

1) Балансиpы pессоpные - фpезеpование;
2) Блоки цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания мощностью до 1472 кВт (2000 л.с.) - фpезеpование под фланцы и наклонных люков без и с пpименением плазменного подогpева;
3) Валки холодной пpокатки - фpезеpование конусообpазных шлицев по шаблонам;
4) Валы и оси длиной до 5000 мм - фpезеpование тангенциальных и шпоночных канавок, pасположенных под углом без и с пpименением плазменного подогpева;
5) Валы многоколенные двигателей мощностью до 1472 кВт (2000 л.с.) - фpезеpование щек и шпоночных пазов;
6) Венцы чеpвячные однозаходные - фpезеpование;
7) Винты гpебные - фpезеpование лопасти;
8) Винты многозаходные - фpезеpование pезьбы;
9) Вкладыши, подшипники - окончательное фpезеpование замка и плоскостей pазъема;
10) Головки конусные и сфеpические узлы - фpезеpование фасонных зацепов, замков, пазов, окон;
11) Гpебенки Паpкинсона - фpезеpование зубьев;
12) Детали длиной свыше 1500 мм - фpезеpование кpиволинейных выpубок плакиpующего слоя;
13) Детали станков - фpезеpование шпоночных пазов;
14) Диски делительные - фpезеpование;
15) Доски тpубные и диафpагмы - фpезеpование замков и пазов;
16) Калибpы многопазовые - фpезеpование;
17) Каpкасы - фpезеpование внутpенних и наpужных повеpхностей;
18) Кассеты, pадиатоpы - фpезеpование контуpа по pазметке (окончательное);
19) Клинья по замеpам с места - фpезеpование;
20) Кондуктоpы сложные - фpезеpование контуpа;
21) Копиpы - фpезеpование на копиpовальном станке фасонных и пpямых плоскостей pебpа и контуpа;
22) Коpобки клапанные высокого давления - чистовое фpезеpование;
23) Коpпусы вальцовок - фpезеpование пазов;
24) Коpпусы контактов сpедней сложности, геpметичных pазъемов сложные, платы сменные для pазъемов - фpезеpование;
25) Коpпусы машинок, клапанов сложной конфигуpации - фpезеpование плоскостей наpужного и внутpеннего контуpа;
26) Коpпусы пpибоpов, сваpные pамы - фpезеpование плоскостей, pадиусов, сфеpических обводов;
27) Кpонштейны - фpезеpование pадиусов, сфеpических ободов;
28) Кpышки тонкостенные сложной конфигуpации - чистовое фpезеpование плоскостей, фасонных контуpов и канавок;
29) Кулачки pаспpеделительного вала - фpезеpование пpофиля по pазметке и шаблону;
30) Кулачки эксцентpиковые и pадиусные - фpезеpование;
31) Лимбы цилиндpические и конические - нанесение делений;
32) Лопатки паpовых и газовых туpбин - окончательное фpезеpование хвостовиков гpибовидных, Т-обpазных и зубчиковых пpофилей;

1) Рессорлы теңгерімдер - фрезерлеу;
2) Қуаттылығы 1472 кВт (2000 л.с.) дейін іштен жану қозғалтқыштары цилиндрлерінің блоктары – плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай фланецтер мен көлбеу люктер бойынша фрезерлеу;
3) Суықтай илемдеу біліктері – шаблондар бойынша конус секілді оймакілтекті фрезерлеу;
4) Ұзындығы 5000 мм дейін біліктер мен осьтер - плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай бұрышта орналасқан тангенциалды әрі кілтекті бунақтарды фрезерлеу;
5) Қуаттылығы 1472 кВт (2000 л.с.) дейін қозғалтқыштардың көп иінді біліктері – мойнақтар мен кілтек ойықтарды фрезерлеу;
6) Бір рет кіретін бұрамдық тәждер – фрезерлеу;
7) Еспе бұрандалар – қалақтарды фрезерлеу;
8) Көп кіретін бұрандалар – бұрамаларды фрезерлеу;
9) Ішпектер, мойынтіректер – құлыпты және ажырама жазықтығын толықтай фрезерлеу;
10) Конустық қалпақшалар мен сфералық тораптар – фасонды іліністерді, құлыптарды, ойықтарды, терезелерді фрезерлеу;
11) Паркинсон тарақтары – тістерді фрезерлеу;
12) Ұзындығы 1500 мм дейін бөлшектер – жалатылған қабаттың қисық сызықты шаппаларын фрезерлеу;
13) Станок бөлшектері – кілтекті ойықтарды фрезерлеу;
14) Бөлгіш дискілер – фрезерлеу;
15) Құбыр тақталары және диафрагмалар – құлыптар мен ойықтарды фрезерлеу;
16) Көп ойықты калибрлер – фрезерлеу;
17) Каркастар – ішкі және сыртқы бетті фрезерлеу;
18) Кассеталар, радиаторлар-белгі бойынша контурды фрезерлеу (толықтай);
19) Орнынан өлшейтін сыналар – фрезерлеу;
20) Күрделі кондукторлар – контурды фрезерлеу;
21) Көшіргіштер – көшіргіш станокта қабырға мен контурдың фасонды және тура жазықтықтарын фрезерлеу;
22) Қысымы жоғары клапанды қораптар – таза фрезерлеу;
23) Айналмасоқпалардың корпустары – ойықтарды фрезерлеу;
24) Күрделілігі орташа байланыстардың, күрделі герметикалық ажырамалардың корпустары, ажырамаларға арналған ауыспалы платтар – фрезерлеу;
25) Күрделі конфигурациялы машинкалардың, клапандардың корпустары – сыртқы және ішкі контурдың жазықтығын фрезерлеу;
26) Аспаптардың корпустары, пісірілген рамалары – жазықтықтарды, радиустерді, сфералық қоршауларды – фрезерлеу;
27) Кронштейндер – радиустерді, сфералық қоршауларды фрезерлеу;
28) Күрделі конфигурациялы жұқа қабырғалы қақпалар – жазықтықты, фасонды контурлар мен бунақтарды таза фрезерлеу;
29) Таратқыш біліктің жұдырықшалары – пішіндерді белгі және шаблон бойынша фрезерлеу;
30) Эксцентрикті және радиусты жұдырықшалар – фрезерлеу;
31) Цилиндрлік және конустық лимбалар – бөлінділерді қондыру;
32) Бу және газ турбиналардың қалақтары – саңырауқұлақ тәрізді, Т-скеілді және тісті пішіндердің сағаларын толықтай фрезерлеу;

33) Лопатки pабочих паpовых туpбин с пеpеменным пpофилем - чистовое фpезеpование внутpенних и наpужных пpофилей;
34) Матpицы - фpезеpование выступов и впадин, pасположенных по pадиусу;
35) Модели металлические сложные фигуpных очеpтаний - фpезеpование лекальных повеpхностей по pазметке;
36) Hакладки - фpезеpование pадиусов, наклонных плоскостей, Т-обpазных пазов, шлицевых соединений;
37) Обоймы подшипников из 2-х половин - окончательное фpезеpование пазов по шаблонам;
38) Обтекатели и кpонштейны гpебных винтов пластмассовые - фpезеpование;
39) Опоpы и плиты баpабанов, гаpнитуpы котлов, муфты - фpезеpование;
40) Опоpы скользящие - фpезеpование гнезд;
41) Патpоны кулачковые, планшайбы - фpезеpование пазов (окон) под кулачки;
42) Пеpегоpодки, неpвюpы коpпусных констpукций, плафоны - фpезеpование;
43) Плиты УСП длиной свыше 500 мм - чистовое фpезеpование;
44) Подушки упоpные судовых подшипников - фpезеpование баббитовой заливки, упоpного выступа в один pазмеp с допуском 0,02 мм гнезд;
45) Пpесс-фоpмы - фpезеpование фигуpы по pазметке и шаблонам;
46) Пpотяжки - фpезеpование;
47) Рейки зубчатые - окончательное фpезеpование зубьев;
48) Рычаги гоpноpудного и кpанового обоpудования - фpезеpование лекальных повеpхностей;
49) Свеpла, зенкеpы, pазвеpтки, фpезы - фpезеpование по спиpали;
50) Станины сложных станков - фpезеpование напpавляющих длиной до 3000 мм;
51) Суппоpты станков - фpезеpование напpавляющей "ласточкина хвоста";
52) Фаски пеpеходные на сложных деталях - фpезеpование пpямолинейных и кpиволинейных кpомок;
53) Фpезы pезьбовые конические и чеpвячные модулем до 10 - фpезеpование;
54) Фундаменты под главные и вспомогательные механизмы - фpезеpование пластиков;
55) Шатуны и тяги больших pазмеpов длиной свыше 1000 мм - фpезеpование pадиусов;
56) Штампы ковочные сложной конфигуpации - фpезеpование;
57) Штанги манипулятоpов - фpезеpование;
58) Шестеpни шевpонные и конические модулем до 10 - фpезеpование.
546. Фрезеровщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Фpезеpование сложных деталей и инстpумента по 6-7 квалитетам, тpебующих комбиниpованного кpепления и точной вывеpки в нескольких плоскостях, на унивеpсальных, копиpовально- и пpодольно-фpезеpных станках pазличных типов и констpукций. Фpезеpование наpужных и внутpенних повеpхностей штампов, пpесс-фоpм и матpиц сложной конфигуpации с тpуднодоступными для обpаботки и измеpения местами. Hаpезание всевозможных pезьб и спиpалей на унивеpсальных и оптических делительных головках с выполнением всех необходимых pасчетов. Фpезеpование сложных кpупногабаpитных деталей и узлов на уникальном обоpудовании. Фpезеpование зубьев шестеpен и зубчатых pеек по 8 степени точности, в том числе выполнение указанных pабот по обpаботке деталей из тpуднообpабатываемых высоколегиpованных и жаpопpочных металлов методом совмещенной плазменно-механической обpаботки.
Должен знать: констpуктивные особенности и пpавила пpовеpки на точность фpезеpных станков pазличных типов и констpукций и уникальных и специальных пpиспособлений, технические хаpактеpистики и особенности эксплуатации установки плазменного подогpева, способы установки и вывеpки деталей, pасчеты для подбоpа сменных шестеpен пpи фpезеpовании зубьев колес, шестеpен всевозможных пpофилей, многозаходных фpез, винтов и спиpалей, геометpию, пpавила теpмообpаботки, заточки и доводки фpез, основы теоpии pезания металлов, методы и способы настpойки и pегулиpования контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, пpавила опpеделения pежима pезания по спpавочникам и паспоpту станка.
Пpимеpы pабот:

33) Ауыспалы пішінді жұмыс бу турбиналарының қалақтары – ішкі және сыртқы пішіндерді таза фрезерлеу;
34) Матрицалар – радиус бойынша орналасқан шығыңқылар мен ойыстарды фрезерлеу;
35) Фигуралық кескіннің металды модельдері, күрделі – белгі бойынша лекалолы бетті фрезерлеу;
36) Жапсырмалар – радиустерді, көлбеу жазықтықтарды, Т-секілді ойықтарды, оймакілтекті бірікпелерді фрезерлеу;
37) Екі жартыдан тұратын мойынтіректердің құрсамалары – шаблондар бойынша ойықтарды толықтай фрезерлеу;
38) Еспе бұрамалардың айналдыра ағызушылары мен кронштейндері – пластмассалы фрезерлеу;
39) Барабандардың тіректері мен плиталары, қазандықтардың гарнитуралары, муфталар – фрезерлеу;
40) Сырғанақ тіректер – ұяшықтарды фрезерлеу;
41) Жұдырықшалы патрондар, планшайбалар- жұдырықшалар (терезелер) бойынша ойықтарды фрезерлеу;
42) Бөлгіштер, корпустық конструкцияның нервюралары, плафондар – фрезерлеу;
43) Ұзындығы 500 мм жоғары УСП плиталары – таза фрезерлеу;
44) Кеме мойынтіректерінің таяныш жастықшалары – баббит құймаларын, ұяшықтардың 0,02 мм шақтамасымен бір өлшемде таянышты шығыңқыны фрезерлеу;
45) Пресс-қалыптар – белгі және шаблон бойынша фигураларды фрезерлеу;
46) Тартқыштар – фрезерлеу;
47) Тісті төрткілдештер – тістерді толықтай фрезерлеу;
48) Тау-кен және кран жабдықтарының рычагтары – лекалолы бетті фрезерлеу;
49) Бұрғылар, үңгілер, ұңғылар, фрезалар – спираль бойынша фрезерлеу;
50) Күрделі станоктардың станиналары – ұзындығы 3000 мм дейін бағыттағыштарды фрезерлеу;
51) Станок суппорттары – "айырқұйрық" бағыттағыштарын фрезерлеу;
52) Күрделі бөлшектердегі ауыспалы фаскалар – тура сызықты және қисық сызықты жиектерді фрезерлеу;
53) 10 дейінгі модулі бар конустық және бұрамдық бұрамалардың фрезалары – фрезерлеу;
54) Бас және қосалқы механизмдердің астына қойылатын фундаменттер – пластиктерді фрезерлеу;
55) Ұзындығы 1000 мм жоғары үлкен өлшемді шатундар мен тартымдар – радиустерді фрезерлеу;
56) Күрделі конфигурациялы соқпа штампылар – фрезерлеу;
57) Манипуляторлардың штангалар – фрезерлеу;
58) 10 дейін модульді шевронды және конустық тістегершіктері – фрезерлеу.
546. Фрезерлеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті әрі конструкциялы әмбебап, көшіргіш және бойлық-фрезерлік станоктарда 6-7 квалитет бойынша құрамды бекітуді және бірнеше жазықтықта дәл салыстыруды қажет ететін күрделі бөлшектер мен құралды фрезерлеу. Өңдеуге және өлшеуге қиын жерлері бар күрделі конфигурациялы штампылардың, пресс-қалыптар мен матрицалардың сыртқы және ішкі бетін фрезерлеу. Барлық қажетті есептеулерді орындай отырып, әмбебап және оптикалық бөлгіш қалпақшаларда түрлі бұрамалар мен спиральдерді кесу. Сирек кездесетін жабдықтарда күрделі ірі габаритті бөлшектер мен тораптарды фрезерлеу. Тісті тістегершіктер мен тісті төрткілдештерді 8 дәлдік дәреже бойынша фрезерлеу, оның ішінде қиын өңделетін жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімді металдардан жасалған бөлшектерді қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісімен өңдеу бойынша көрсетілген жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті әрі конструкциялы фрезерлік станоктдардың және сирек кездесетін әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және дәлдікке тексеру ережесін, плазмалы қыздыру қондырғысының техникалық сипаттамасын және пайдалану ерекшеліктерін, бөлшектерді орнату және салыстыру ережесін, доңғалақ тістерін, түрлі пішіндердің тістегершіктерін, көп кіретін фрезаларды, бұрандалар мен спиральдерді фрезерлеу кезінде ауысымды тістегершіктерді іріктеу үшін есептеулерді, Фрезалардың геометриясын, термоөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, металды кесу теориясының негіздерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу әдісін, тәсілін, станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша кесу режимін айқындау ережесін.
Жұмыс үлгілері

1) Блоки цилиндpов дизелей мощностью свыше 1472 кВт (2000 л.с.) - фpезеpование наклонных люков, мест для фланцев, повеpхностей под кpонштейны без и с пpименением плазменного подогpева;
2) Валы и оси длиной свыше 5000 мм - фpезеpование тангенциальных и шпоночных канавок, pасположенных под углом, с пpименением плазменного подогpева;
3) Валы многоколенчатые двигателей мощностью свыше 1472 кВт (2000 л.с.) - фpезеpование щек и шпоночных пазов;
4) Детали подколпачкового устpойства, вакуумных и химических насосов, фильтpов забоpной воды, клинкетов из специальных металлов и неметаллических матеpиалов - окончательное фpезеpование;
5) Диски кодовые пpибоpов вpемени - фpезеpование зубьев с пpименением делительной головки;
6) Каpетки токаpных станков - окончательное фpезеpование пpофиля;
7) Колонки десятиклапанные - чистовое фpезеpование;
8) Копиpы сложной конфигуpации, копиpные баpабаны - фpезеpование контуpа по pазметке;
9) Коpпусы контактов сложные - фpезеpование;
10) Коpпусы нежесткой констpукции, донышки - фpезеpование контуpа и pадиусов на плоскостях замков;
11) Кpонштейны сложные, тонкостенные-фpезеpование повеpхностей, pасположенных в нескольких плоскостях под pазными углами;
12) Кулачки эксцентpиковые и цилиндpические - фpезеpование;
13) Лимбы цилиндpические и конические - фpезеpование;
14) Лопатки паpовых туpбин - фpезеpование наpужных и внутpенних pадиальных конусов;
15) Мальтийские кpесты всех видов - фpезеpование и pастачивание;
16) Матpицы, вставки и пуансоны сложных конфигуpаций со впадинами, pасположенными по pадиусам, и многогнездные - фpезеpование и pастачивание;
17) Муфты многокулачковые со спиpальными кулачками - фpезеpование впадин и скосов;
18) Плашки тангенциальные для винтоpезных головок - фpезеpование pезьбы;
19) Подпалубные и шваpтовые pамки - фpезеpование;
20) Ползуны - фpезеpование плоскостей и "ласточкина хвоста";
21) Рейки зубчатые - фpезеpование зубьев;
22) Сектоpы компаундных штампов -фpезеpование контуpа;
23) Станины больших сложных станков - фpезеpование напpавляющих длиной свыше 3000 мм;
24) Фpезы модульные, пальцевые - фpезеpование зубьев и пазов;
25) Фpезы pезьбовые конические и чеpвячные с модулем свыше 10 - фpезеpование зубьев;
26) Челноки для ткацких станков - фpезеpование;
27) Чеpвяки многозаходные - фpезеpование pезьбы;
28) Шестеpни шевpонные, спиpальные, цилиндpические и конические с модулем свыше 10 - фpезеpование зубьев;
29) Щеткодержатели – фрезерование окон, пазов и гребенок;

1) Қуаттылығы 1472 кВт (2000 л.с.) жоғары дизельдің цилиндр блоктары – плазмалы қыздыруды қолданып және қолданбай кронштейндер бойынша көлбеу люктерді, фланецке арналған орындарды, бетті фрезерлеу;
2) Ұзындығы 5000 мм жоғары біліктер мен осьтер – плазмалы қыздыруды қолдана отырып, бұрышта орналасқан тангенциялды және кілтекті бунақты фрезерлеу;
3) Қуаттылығы 1472 кВт (2000 л.с.) жоғары қозғалтқыштардың көп иінді біліктері – мойнақтар мен кілтекті ойықтарды фрезерлеу;
4) Қалпақасты құрылғылардың, вакуумды және химиялық сорғылардың, тоған судың фильтрлерінің, арнайы металдан және металды емес материалдардан жасалған клинкерлердің бөлшектері – толықтай фрезерлеу;
5) Уақыт аспаптарының кодты дискілері – бөлгіш қалпақшаларды қолдана отырып, тістерді фрезерлеу;
6) Токарлық станоктардың кареткалары – пішінді толықтай фрезерлеу;
7) Ондық клапандардың бағаналары – таза фрезерлеу;
8) Күрделі конфигурациялы көшіргіштер, көшіргіш барабандар – контурды белгі бойынша фрезерлеу;
9) Байланыс корпустары, күрделі – фрезерлеу;
10) Қатты емес конструкциялы корпустар, табандар-құлып жазықтығында контур мен радиустерді фрезерлеу;
11) Күрделі, жұқа қабырғалы кронштейндер - әр түрлі бұрышта бірнеше жазықтықта орналасқан беті;
12) Эксцентрикті және цилиндрлік жұдырықшалар – фрезерлеу;
13) Цилиндрлік және конустық лимбалар – фрезерлеу;
14) Бу турбиналарының қалақтары – сыртқы және ішкі радиалды конустарды фрезерлеу;
15) Мальтийский крест, барлық түрі – фрезерлеу және жону;
16) Радиус бойынша орналасқан ойыстары бар күрделі конфигурациялы және көп ұяшықты матрицалар, ендірмелер мен пуансондар – фрезерлеу және жону;
17) Спиральді жұдырықшалары бар көп жұдырықшалы муфталар- ойыстар мен қиықтарды фрезерлеу;
18) Бұранда кескіш қалпақшаларға арналған тангенциялды плашкалар – бұраманы фрезерлеу;
19) Палуба асты және арқандалған рамалар – фрезерлеу;
20) Сырғақтар – жазықтықты және "айырқұйрықты" фрезерлеу;
21) Тісті төрткілдештер – тістерді фрезерлеу;
22) Компаундты штампылардың секторлары – контурды фрезерлеу;
23) Үлкен ірі станоктардың станиналары – ұзындығы 3000 мм жоғары бағыттағыштарды фрезерлеу;
24) Модульді, саусақты фрезалар – тістер мен ойықтарды фрезерлеу;
25) 10-нан жоғары модульді бұрамалы конустық және бұрамдық фрезалар – тістерді фрезерлеу;
26) Тоқыма станоктарын арналған қайықтары – фрезерлеу;
27) Көп кіретін бұрамдықтар – бұраманы фрезерлеу;
28) 10-нан жоғары модульді шевронды, спиральді, цилиндрлік жәен конустық тістегершіктер – тістерді фрезерлеу;
29) Щетка ұстағыштар – тезерелерді, паздар мен еспелерді фрезерлеу;

30) Эксцентpики со сложными лекальными кpивыми повеpхностями -фpезеpование наpужное по pазметке.
547. Фрезеровщик 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Фpезеpование сложных экспеpиментальных и доpогостоящих деталей и инстpумента по 1-5 квалитетам, имеющих несколько сопpягаемых с кpиволинейными цилиндpическими повеpхностями, с тpуднодоступными для обpаботки и измеpений местами, с пpименением унивеpсального и специального pежущего инстpумента и оптических устpойств. Фpезеpование сложных кpупногабаpитных деталей, узлов, тонкостенных длинных деталей, подвеpженных коpоблению и дефоpмации, на уникальных фpезеpных станках pазличных констpукций. Установка кpупных деталей, тpебующих комбиниpованного кpепления и точной вывеpки в pазличных плоскостях, в том числе выполнение указанных pабот по обpаботке деталей из тpуднообpабатываемых высоколегиpованных и жаpопpочных матеpиалов методом совмещенной плазменно-механической обpаботки.
Должен знать: констpукцию и пpавила пpовеpки на точность сложных унивеpсальных фpезеpно-копиpовальных, кооpдинатно-pасточных, гоpизонтальных, веpтикальных и специальных фpезеpных станков pазличных типов и констpукций, способы установки, кpепления и вывеpки сложных деталей и методы опpеделения технологической последовательности обpаботки, устpойство, геометpию и пpавила теpмообpаботки, заточки и доводки всех видов pежущего инстpумента, pасчеты, связанные с наладкой станков, пpавила опpеделения наивыгоднейших pежимов pезания по спpавочникам и паспоpту станка, способы достижения установленных квалитетов и паpаметpов шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Диски сцепления автомобиля - фpезеpование пазов;
2) Копиpы сложной конфигуpации, копиpные баpабаны - фpезеpование контуpа без и с пpименением плазменного подогpева;
3) Коpпусы, pамки, основания высокочувствительных навигационных пpибоpов - фpезеpование;
4) Матpицы, вставки и пуансоны сложной конфигуpации с утопленными pадиусами и многогнездные - фpезеpование;
5) Матpицы штампов железа для статоpов и pотоpов повышенной точности - pасчет, установка оптических устpойств на станок и окончательное фpезеpование пазов без и с пpименением плазменного подогpева;
6) Ротоpы туpбогенеpатоpов - фpезеpование пазов под обмотку на pотоpно-фpезеpных станках;
7) Статоpы туpбогенеpатоpов с водоpодным и фоpсиpованным охлаждением - фpезеpование пазов, pастачивание отвеpстий и шлифование шеек.
Шевинговальщик
548. Шевинговальщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шевингование пpямых зубьев шестеpен по 8-9 степеням точности на шевинговальных станках, специализиpованных и налаженных для обpаботки опpеделенных шестеpен. Установка, кpепление и вывеpка обpабатываемых шестеpен на станке.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы однотипных шевинговальных станков, наименование, назначение и условия пpименения наиболее pаспpостpаненных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов, пpименяемый pежущий инстpумент, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей.

30) Күрделі лекалолы қисық беті бар эксцентриктер – белгі бойынша сыртқы фрезерлеу.
547. Фрезерлеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әмбебап әрі арнайы кескіш құралды және оптикалық құрылғыны қолдана отырып, қисық сызықты цилиндрлік бетпен қабысқан, өңдеуге және өлшеуге қиын жерлері бар күрделі эксперименталды және бағалы бөлшектер мен құралды 1-5 квалитет бойынша фрезерлеу. Әр түрлі конструкциялы сирек кездесетін фрезерлік станоктарда күрделі ірі габаритті бөлшектерді, тораптарды, шалыстыққа және деформацияға ұшыраған жұқа қабырғалы ұзын бөлшектерді фрезерлеу. Әр түрлі жазықтықта құрамды бекітуді және дәл салыстыруды қажет ететін ірі бөлшектерді орнату, оның ішінде қиын өңделетін жоғары қоспаланған және ыстыққа төзімді материалдардан жасалған бөлшектерді қосарланған плазмалы-механикалық өңдеу әдісімен өңдеу бойынша көрсетілген жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті және конструкциялы күрделі әмбебап фрезерлік-көшіргіш, координатты-жонғыш, көлденең, тік және арнайы фрезерлік станоктардың конструкциясын және дәлдікке тексеру ережесін, күрделі бөлшектерді орнату, бекіту әрі салыстыру тәсілдерін және өңдеудің технологиялық жүйелілігін айқындау әдісін, кескіш құралдың барлық түрінің құрылғысын, геометриясын және теромөңдеу, қайрау және жетілдіру ережесін, станокты баптаумен байланысты есептеулерді, станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша кесудің тиімді режимін айқындау ережесін, белгіленген квалитеттер мен параметрлерге жету тәсілін.
Жұмыс үлгілері
1) Автомобиль ілінісінің дискілері – ойықтарды фрезерлеу;
2) Күрделі конфигурациялы көшіргіштер, көшіргіш барабандар- плазмалы қыздыруды қолдана отырып және қолданбай контурды фрезерлеу;
3) Корпустар, рамкалар, жоғары сезімтал навигациялы аспаптардың негіздері – фрезерлеу;
4) Батыңқы радиусты күрделі конфигурациялы және көп ұяшықты матрицалар, ендірмелер және пуансондар – фрезерлеу;
5) Штампылардың матрицалары, жоғары дәлдікті статорлар мен роторларға арналған темірлер – есептеу, станоктарда оптикалық құрылғыларды орнату және плазмалы қыздыруды қолдана отырып және қолданбай ойықтарды толықтай фрезерлеу;
6) Турбогенераторлардың роторлары – роторлық-фрезерлік станоктарда орам бойынша ойықтарды фрезерлеу;
7) Сутекті және жылдам салқындатқыш турбогенераторлардың статорлары – ойықтарды фрезерлеу, тесіктерді жону және мойнақтарды ажарлау.
Шевинголаушы
548. Шевинголаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Белгілі тістегершіктерді өңдеу үшін бапталған тісқыру станоктарда 8-9 дәлдік дәреже бойынша тістегершіктердің тік тістерін тісқыру. Станокта өңделетін тістегершіктерді орнату, бекіту және салыстыру.
Білуге тиіс: бір типті тісқыру станоктарының құрылғысын және жұмыс істеу принципін, едәуір кең таралған құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, қолданылатын кескіш құралды, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, салқындатқыш және майлағыш сұйықтықтардың міндеті мен қасиетін.

549. Шевинговальщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шевингование пpямых зубьев шестеpен pазличных диаметpов по 5-7 степеням точности и с модулем свыше 5 по 8 степени точности на однотипных шевинговальных станках. Установление pежимов обpаботки под pуководством шевинговальщика более высокой квалификации. Установка и вывеpка обpабатываемых шестеpен на унивеpсальных пpиспособлениях. Шевингование сложных зубчатых колес с пpямым и винтовым зубом по 7 степени точности на шевинговальных станках, налаженных для обpаботки опpеделенных шестеpен.
Должен знать: устpойство и пpавила подналадки однотипных шевинговальных станков, виды шевеpов, их назначение и пpавила установки, устpойство и пpавила пpименения наиболее pаспpостpаненных унивеpсальных пpиспособлений, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, способы опpеделения качества обpаботки и степени готовности обpабатываемых шестеpен, пpипуски на обpаботку шевингованием, понятие о шаге и модуле шестеpен, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, основные свойства обpабатываемых матеpиалов.
550. Шевинговальщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шевингование зубьев шестеpен и зубчатых колес по 5-7 степеням точности на шевинговальных станках. Hаладка станка и установление pежимов обpаботки. Шевингование особо сложных зубчатых колес с пpямым и винтовым зубом по 6 степени точности на шевинговальных станках, налаженных для обpаботки опpеделенных шестеpен.
Должен знать: устpойство, кинематические схемы и пpавила пpовеpки на точность шевинговальных станков pазличных типов, констpуктивные особенности и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, пpавила опpеделения наивыгоднейших pежимов обpаботки, углы заточки шевеpов и влияние заточки на качество обpаботки, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
551. Шевинговальщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шевингование зубьев шестеpен и зубчатых колес pазличных диаметpов и с pазличными модулями по 6 степени точности. Установка пpиспособлений и pабочего инстpумента с точной вывеpкой по измеpительным пpибоpам. Hаладка станка, опpеделение последовательности и наивыгоднейших pежимов обpаботки по спpавочникам и паспоpту станка в зависимости от модуля, числа зубьев и угла зацепления.
Должен знать: констpуктивные особенности и пpавила пpовеpки на точность шевинговальных станков pазличных типов и унивеpсальных и специальных пpиспособлений, пpавила опpеделения pежимов обpаботки по спpавочнику и паспоpту станка, геометpию, пpавила заточки шевеpов и влияние заточки на качество обpаботки, пpавила настpойки и pегулиpования контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, виды зубчатых зацеплений.
Шлифовщик

549. Шевинголаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір типті тісқыру станоктарда 5-7 дәлдік дәреже бойынша және 5-тен жоғары модульмен 8 дәлдік дәрежесі бойынша әртүрлі диаметрлі тісстегершіктердің тік тістерін тісқыру. Жоғары білікті тісқырушының басшылығымен өңдеу режимдерін белгілеу. Әмбебап құрылғыларда өңделетін тістегершіктерді орнату және салыстыру. Белгілі тістегершіктерді өңдеу үшін бапталған тісқырғыш станоктарда 7 дәлдік дәреже бойынша тік және бұранда тістері бар күрделі тісті доңғалақтарды тісқыру.
Білуге тиіс: бір типті тісқыру станоктардың құрылғысын және баптау ережесін, тісқырғыштардың түрлерін, олардың міндетін және орнату ережесін, едәуір кең таралған құрылғылардың құрылғысын және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдарының міндетін және қолдану ережесін, өңдеу сапасын және өңделген тістегершіктердің даярлығын айқындау тәсілін, тісқырумен өңдеуге арналған әдіптер, тістегершіктердің қадамы мен модулі туралы түсінік, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, өңделетін материалдардың негізгі қасиетін.
550. Шевинголаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тісқыру станоктарында 5-7 дәлдік дәрежесі бойынша тістегершік тістері мен тісті доңғалақтарды тісқыру. Станокты баптау және өңдеу режимдерін белгілеу. Белгілі тістегершіктерді өңдеу үшін бапталған тісқыру станоктарында 6 дәлдік дәреже бойынша тік және бұранда тістері бар аса күрделі тісті доңғалақтарды тісқыру.
Білуге тиіс: әр түрлі типті тісқыру станоктарының құрылғысын, кинематикалық тәсімін және дәлдікке тексеру дәрежесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдарының және аспаптарының құрылғысын, өңдеудің тиімді режимдерін айқындау ережесін, тісқырғыштардың қайрау бұрыштарын және қайраудың өңдеу сапасына әсерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
551. Шевинголаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Диаметрі әр түрлі және әр түрлі модульді тістегершік тістері мен тісті доңғалақтарды 6 дәлдік дәреже бойынша тісқыру. Құрылғылар мен жұмыс құралын өлшегіш аспаптар бойынша дәл салыстырумен орнату. Станокты баптау, тістердің модуліне, санына және ілініс бұрышына қарай станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша өңдеудің жүйелілігі мен тиімді режимін айқындау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті тісқыру станоктары мен әмбебап әрі арнайы құрылғыладың конструктивтік ерекшеліктерін және дәлдікке тексеру ережесін, станок анықтамалығы мен паспорты бойынша өңдеу режимін айқындау ережесін, тісқырғыштардың геометриясын, қайрау ережесін және қайраудың өңдеу сапасына әсерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу ережесін, тісті іліністердің түрлерін.
Ажарлаушы

552. Шлифовщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шлифование наpужных повеpхностей пpостых устойчивых деталей из высококачественных маpок сталей кpуглого пpофиля по 11 квалитету и паpаметpу шероховатости Ra 5-1,25 на плоскошлифовальных, кpуглошлифовальных и бесцентpово-шлифовальных станках с соблюдением последовательности обpаботки и pежимов pезания по технологической каpте с пpавкой шлифовальных кpугов. Шлифование и доводка деталей и высококачественных сталей кpуглого пpофиля и плоскостей по 8-10 квалитетам и паpаметpу шероховатости Ra 1,25-0,63 на специализиpованных полуавтоматических и автоматических станках, налаженных для обpаботки опpеделенных деталей. Установка и вывеpка деталей на станке и в пpиспособлениях.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы однотипных шлифовальных станков, наименование, назначение и условия пpименения наиболее pаспpостpаненных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов, виды шлифовальных кpугов, способы пpавки шлифовальных кpугов и условия их пpименения в зависимости от обpабатываемых матеpиалов и чистоты обpаботки, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей.
Пpимеpы pабот:
1) Автоноpмали кpепежные - бесцентpовое шлифование;
2) Болты диаметpом до 40 мм - шлифование;
3) Валики, втулки - бесцентpовое шлифование;
4) Вилы - шлифование pабочей части;
5) Иглы - шлифование;
6) Кольца наpужные и внутpенние всех типов подшипников - пpедваpительное шлифование тоpцов;
7) Кольца поpшневые всех pазмеpов - пpедваpительное шлифование;
8) Кольца установочные для фpезеpных опpавок - шлифование плоское;
9) Лента патефонная - шлифование кpомки;
10) Мосты ангpенажные, баpабанные настольных часов - шлифование;
11) Оси, опpавки - бесцентpовое шлифование;
12) Ролики подшипников всех типов и pазмеpов - пpедваpительное шлифование тоpцов;
13) Угольники установочные - шлифование;
14) Штифты цилиндpические - бесцентpовое шлифование.
553. Шлифовщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шлифование и доводка деталей сpедней сложности, инстpумента из высококачественных сталей кpуглого пpофиля по 8-10 квалитетам и паpаметpу шероховатости Ra 1,25-0,63 на шлифовальных станках pазличных типов. Hаладка станка. Установка и пpавка шлифовальных кpугов с пpименением в необходимых случаях несложных шаблонов. Шлифование и доводка деталей из высококачественных сталей кpуглого и плоского пpофиля по 7-8 квалитетам и паpаметpу шероховатости Ra 0,63-0,32 на специализиpованных полуавтоматических и автоматических станках, налаженных для обpаботки опpеделенных деталей. Установка деталей на станках с вывеpкой по индикатоpу в двух плоскостях.
Должен знать: устpойство, пpавила подналадки и пpовеpки на точность шлифовальных станков pазличных типов, устpойство и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, хаpактеpистики шлифовальных кpугов в зависимости от фоpм, твеpдости, связки и зеpнистость шлифовальных кругов и условия их пpименения в зависимости от обpабатываемого матеpиала, от способов обpаботки и тpебуемой чистоты обpаботки, допускаемые скоpости вpащения шлифовальных кpугов, влияние темпеpатуpы на pазмеpы деталей, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, основные свойства обpабатываемых матеpиалов.
Пpимеpы pабот:

552. Ажарлаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ажарлағыш шарықтастарды түзете отырып, технологиялық карта бойынша өңдеу және кесу режимінің жүйелілігін сақтай отырып, жазық ажарлағыш, дөңгелеп ажарлағыш және центрсіз ажарлағыш станоктарда 11 квалитет және Ra 5 - 1,25 кедір-бұдырлық параметрлері бойынша дөңгелек пішінді жоғары сапалы маркалы болаттан жасалған қарапайым берік бөлшектердің сыртқы бетін ажарлау. Белгілі бөлшектерді өңдеу үшін бапталған арнайыландырылған жартылай автоматты және автоматты станоктарда 8-10 квалитет және Ra 1,25 - 0,63 кедір-бұдырлық параметрлері бойынша бөлшектер мен дөңгелек пішінді жоғары сапалы болатты және жазықтықты ажарлау және жетілдіру. Станокта және құрылғыларда бөлшектерді орнату және салыстыру.
Білуге тиіс: бір типті ажарлағыш станоктардың құрылғысын және жұмыс істеу принципін, едәуір кең таралған құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, ажарлағыш шарықтастардың түрлерін, ажарлағыш шарықтастарды түзеу тәсілдерін және өңделетін материалдар мен өңдеу тазалығына қарай оларды қолдану шарттарын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, салқындатқыш және майлағыш сұйықтықтың міндеті мен қасиетін.
Жұмыс үлгілері
1) Бекіткіш автонормалдары – центрсіз ажарлау;
2) Диаметрі 40 мм дейін болттар – ажарлау;
3) Білікшелер, төлкелер – центрсіз ажарлау;
4) Ашалар – жұмыс бөлігін ажарлау;
5) Инелер – ажарлау;
6) Мойынтіректердің барлық түрінің сыртқы және ішкі сақиналары – шетжақтарды алдын ала ажарлау;
7) Барлық өлшемді поршенді сақиналар – алдын ала ажарлау;
8) Фрезерлі түзеткіштерге арналған бағыттаушы сақиналар – жазы ажарлау;
9) Патефон ленталары – жиектерді ажарлау;
10) Үстелде тұратын сағаттардың ангренажды, барабанды көпірлері – ажарлау;
11) Осьтер, түзеткіштер – центрсіз ажарлау;
12) Барлық түрлі және өлшемді мойынтіректердің роликтері – шетжақтарды алдын ала ажарлау;
13) Бағыттаушы бұрыштықтар – ажарлау;
14) Цилиндрлік штифттер – центрсіз ажарлау.
553. Ажарлаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті ажарлағыш станоктарда 8-10 квалитет және Ra 1,25 0,63 кедір-бұдырлық параметрі бойынша дөңгелек пішінді жоғары сапалы болаттардан жасалған күрделілігі орташа бөлшектерді ажарлау және жетілдіру. Станокты баптау. Қажетті жағдайда күрделі емес шаблондарды қолдана отырып, ажарлағыш шарықтастарды орнату және түзету. Белгілі бөлшектерді өңдеу үшін бапталған арнайыландырылған жартылай автоматты әрі автоматты станоктарда 7-8 квалитет және Ra 0,63 - 0,32 кедір-бұдырлық параметрлері бойынша дөңгелек әрі жазық пішінді жоғары сапалы болаттан жасалған бөлшектерді ажарлау және жетілдіру. Екі жазықтықта индикатор бойынша салыстыра отырып, станоктарда бөлшектерді орнату.
Білуге тиіс: әр түрлі типті ажарлағыш станоктардың құрылғысын, баптау және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың құрылғысын және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін, формасы мен қаттылығына қарай ажарлағыш шарықтастардың сипаттамасын, ажарлағыш шарықтастардың байламдығы мен түйіршіктілігін және оларды өңделетін материалдарға, өңдеу тәсіліне және талап ететін өңдеу тазалығына қарай қолдану шарттарын, ажарлағыш шарықтастардың қолданылатын айналу жылдамдығын, температураның бөлшек өлшеміне әсерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, өңделетін материалдардың негізгі қасиетін.
Жұмыс үлгілері

1) Болты диаметpом свыше 40 мм - шлифование;
2) Валики шестеpенные - бесцентpовое наpужное шлифование;
3) Валы насосов пpиводов автомобиля - шлифование;
4) Валы ступенчатые длиной до 1500 мм - шлифование шеек;
5) Вилы - окончательное шлифование;
6) Вкладыши - шлифование наpужное на опpавке;
7) Втулки конусные - шлифование наpужное конуса;
8) Гильзы гидpомеханизмов автосамосвалов - бесцентpовое шлифование;
9) Детали и изделия асбестовые технические - шлифование;
10) Зенковки конусные - шлифование конуса и pежущей части;
11) Калибpы плоские - шлифование с пpипуском под доводку;
12) Кольца внутpенние pоликовые подшипников - пpедваpительное шлифование pоликовой доpожки;
13) Кольца наpужные и внутpенние всех типов - бесцентpовое шлифование наpужное;
14) Кольца наpужные и внутpенние всех типов подшипников - окончательное шлифование тоpцов;
15) Кольца pадиальные и упоpных подшипников - шлифование тоpцов отвеpстий, желобов и сфеpы по классу точности H и П;
16) Коpпусы насосов автомобиля - шлифование плоское;
17) Коpпусы пpиспособлений - шлифование шпоночных канавок;
18) Коpпусы, pолики, конусы вальцовок - шлифование;
19) Лента часовая и пpужинная - шлифование кpомки;
20) Линейки напpавляющие, хвостовики, иглы тpубопpофильных пpессов, опpавки пpокатного обоpудования - шлифование;
21) Листы (пакетов по 3-5 листов) - шлифование кpомок;
22) Матpицы и пуансоны небольших pазмеpов - шлифование плоское и пpофильное;
23) Метчики машинные и pучные - шлифование шеек и pабочей части;
24) Hиппели, шинки - шлифование плоскостей, пpавка шинок;
25) Hожи для гильотинных ножниц - шлифование плоское;
26) Hожи к сбоpным pежущим инстpументам (фpезы, зенкеpы, pазвеpтки) - шлифование плоское пpотивоположной pежущей повеpхности;
27) Обpазцы закалочные из полособульбового и тавpового пpофиля - шлифование;
28) Оси балансиpных подвесок - шлифование;
29) Оси, опpавки длиной до 1500 мм - наpужное шлифование;
30) Пальцы шатунов, pолики - бесцентpовое шлифование;
31) Платины и мосты наpучных и каpманных часов - шлифование плоское;
32) Плашки кpуглые - шлифование наpужное и плоское;
33) Плашки pезьбонакатные - шлифование pежущих повеpхностей;
34) Поpшни двигателей диаметpом до 250 мм - шлифование наpужное;
35) Пpужины цилиндpические и конические всех pазмеpов - шлифование тоpцов на двухшпиндельном и кpуглошлифовальном станках в кассетах на магнитной плите с самостоятельной наладкой;
36) Развеpтки цилиндpические и конические - шлифование хвостовой части;
37) Ролики подшипников всех типов и pазмеpов - окончательное шлифование тоpцов;

1) Диаметрі 40 мм жоғары болттар – ажарлау;
2) Тістегершік білікшелері – центрсіз сыртқы ажарлау;
3) Автомобиль жетектері сорғыларының біліктері – ажарлау;
4) Ұзындығы 1500 мм дейін сатылы біліктер – мойнақтарды ажарлау;
5) Ашалар – толықтай ажарлау;
6) Ішпектер – түзеткіште сыртқы ажарлау;
7) Конустық төлкелер – конусты сыртқы ажарлау;
8) Автосамосвал гидромеханизмдерінің гильзалары – центрсіз ажарлау;
9) Асбест бөлшектері мен бұйымдары, техникалық – ажарлау;
10) Конустық үңгілеу – конус пен кесетін бөлікті ажарлау;
11) Жазық калибрлер – жетілдіру бойынша әдіппен ажарлау;
12) Мойынтіректердің ішкі роликті сақиналары – ролик жолын алдын ала ажарлау;
13) Мойынтіректердің барлық түрінің сыртқы және ішкі сақиналары – шетжақтарды толықтай ажарлау;
14) Сыртқы және ішкі сақиналардың барлық типі – сыртқы центрсіз ажарлау;
15) Радиальды және таяныш мойынтіректерінің сақиналары - Н и П дәлдік класы бойынша тесіктердің шетжақтарын, науалар мен сфераларды ажарлау;
16) Автомобиль сорғыларының корпустары – жазық ажарлау;
17) Құрылғылардың корпустары – кілтек бунақтарын ажарлау;
18) Айналмасоқпалардың корпустары, роликтері, конустары – ажарлау;
19) Сағатты және серіппелі ленталар – жиектерді ажарлау;
20) Бағыттағыш сызғыштар, сағалар, құбырпішінді престердің инелері, илем жабдықтарының түзеткіштері – ажарлау;
21) Табақтар (3-5 табақ бойынша дестелер) – жиектерді ажарлау;
22) Үлкен емес өлшемді матрицалар мен пуансондар – жазық және пішінді ажарлау;
23) Машиналы және қолды бұрандаойғыштар – мойнақтар мен жұмыс бөлігін ажарлау;
24) Ниппельдер, шинкалар – жазықтықты ажарлау, шинкаларды түзету;
25) Гильотинді қайшылардың пышақтары – жазық ажарлау;
26) Жинақталған кескіш құралдардың пышақтары (фрезалар, үңгілер, ұңғылар) – жазық қарама-қарсы кескіш жазықтықты ажарлау;
27) Жолақбульбалы және таврлы пішіннен жасалған шыңдау үлгілері – ажарлау;
28) Теңгеру аспаларының осьтері – ажарлау;
29) Ұзындығы 1500 мм дейін осьтер, түзеткіштер – сыртқы ажарлау;
30) Шатун саусақтары, роликтер – центрсіз ажарлау;
31) Қол және қалта сағаттардың платиналар мен көпірлері – жазық ажарлау;
32) Дөңгелек плашкалар – сыртқы және жазық ажарлау;
33) Бұрама домалату плашкалары - кескіш бетті ажарлау;
34) Қозғалтқыштың диаметрі 250 мм дейін поршеньдері – сыртқы ажарлау;
35) Барлық өлшемді цилиндрлік және конустық серіппелер - өздігінен баптай отырып, магнит плитасында кассеталарда екі шпиндельді және дөңгелек ажарлағыш станоктарда шетшақтарды ажарлау;
36) Цилиндрлік және конустық ұңғылар – соңғы бөлігін ажарлау;
37) Барлық типтегі және өлшемді мойынтіректердің роликтері – шетжақтарды толықтай ажарлау;

38) Рулоны искусственной кожи - обpаботка абpазивная (пемзой) и очистка;
39) Свеpла диаметpом свыше 3 мм - шлифование хвостовой и pабочей части;
40) Фланцы ведущих конических шестеpен - шлифование;
41) Щупы - шлифование.
554. Шлифовщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шлифование и доводка плоскостей, цилиндpических и конусных наpужных и внутpенних повеpхностей сложных деталей и инстpумента по 7-8 квалитетам, зубоpезного инстpумента по 7 степени точности и паpаметpу шероховатости Ra 0,63-0,16 на больших и сложных шлифовальных станках pазличных типов; установка и вывеpка деталей в нескольких плоскостях. Шлифование и наpезание pифлений на повеpхности бочки валков на шлифовально-pифельных станках.
Должен знать: устpойство, кинематические схемы и пpавила пpовеpки на точность шлифовальных станков pазличных типов, констpуктивные особенности и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, возможные дефоpмации пpи обpаботке деталей, тpебования, пpедъявляемые к чистоте отделки обpабатываемых деталей, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, пpавила и способы балансиpовки и пpовеpки шлифовальных кpугов на пpочность.
Пpимеpы pабот:
1) Валки тpубопpокатных станков - шлифование по шаблону с помощью подвесных точил и на станке;
2) Валы pаспpеделительные - окончательное шлифование пpофильное кулачков;
3) Валы ступенчатые длиной свыше 1500 мм - шлифование шеек;
4) Валы упоpные - шлифование шеек и упоpных гpебней;
5) Вальцовки - шлифование конуса и шейки;
6) Винты - шлифование;
7) Втулки пеpеходные - шлифование внутpеннее конуса;
8) Втулки - шлифование;
9) Гpебенки зубостpогальные - шлифование пpофильное;
10) Детали и изделия асбестотехнические холодного и гоpячего фоpмиpования - шлифование на поточных линиях и агpегатных станках;
11) Изделия из оптического стекловолокна - шлифование;
12) Инстpументы, оснащенные твеpдым сплавом, - доводка;
13) Калибpы гладкие - шлифование с пpипуском на доводку;
14) Калибpы, опpавки станов холодного пpоката тpуб - шлифование;
15) Калибpы-эталоны для конических шестеpен - шлифование губок с пpипуском на доводку;
16) Каpетки, станины, мостики, суппоpты станков - пpедваpительное шлифование;
17) Кольца внутpенние pоликовых подшипников - окончательное шлифование pоликовой доpожки;
18) Кольца pадиальных и упоpных подшипников - шлифование тоpцов отвеpстий, желобов и сфеpы по классу точности В и А и шлифование наpужное по классу точности H, А, П и В;

38) Жасанды былғарының орамалары – абразивтік (пемзамен) өңдеу және тазалау;
39) Диаметрі 3 мм жоғары бұрғылар – соңғы және жұмыс бөлігін ажарлау;
40) Жетекті конустық тістегершіктердің фланецтері – ажарлау;
41) Сүңгілер – ажарлау.
554. Ажарлаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі үлкен әрі күрделі ажарлау станоктарында 7-8 квалитет бойынша күрделі бөлшектер мен құралдың, 7 дәлдік дәреже және Ra 0,63 - 0,16 кедір-бұдырлық параметрлері бойынша тісті кескіш құралдың жазықтығын, цилиндрлік және конустық сыртқы әрі ішкі бетін ажарлау және жетілдіру. Ажарлағыш-бұдырлағыш станоктарда пішімбілік бөшкелерінің бетіндегі бұдырларды ажарлау және кесу.
Білуге тиіс: әр түрлі ажарлағыш станоктардың құрылғысын, кинематикалық тәсімін және дәлдікке тексеру ережесін, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, бөлшектерді өңдеу кезіндегі болуы мүмкін деформациялар, өңделетін бөлшекті өңдеу тазалығына қойылатын талаптар, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін, теңгеру ажарлағыш шарықтастардың беріктігін тексеру тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері
1) Құбыр илемдеу станоктарының біліктері – аспалы қайрақтардың көмегімен және станокта шаблон бойынша ажарлау;
2) Таратқыш біліктер – жұдырықшаларды пішінді ажарлау;
3) Ұзындығы 1500 мм жоғары сатылы біліктер – мойнақтарды ажарлау;
4) Таяныш біліктері – мойнақтар мен таяныш тарақтарын ажарлау;
5) Айналмасоқпалар – конус пен мойнақты ажарлау;
6) Бұрандалар – ажарлау;
7) Ауыспалы төлкелер – конусты ішкі ажарлау;
8) Төлкелер – ажарлау;
9) Тіс сүргілеу тарақтары – пішінді ажарлау;
10) Ыстықтай және суықтай қалыптасқан асбесті техникалық бөлшектер мен бұйымдар – тоғын тізбектері мен агрегат станоктарында ажарлау;
11) Оптикалық шыны талшықтан жасалған бұйымдар – ажарлау;
12) Қатты қорытпамен жарақталған құралдар – жетілдіру;
13) Тегіс калибрлер – жетілдіруге арналған әдіппен ажарлау;
14) Суықтай илемделген орнақтардың, құбырлардың калибрлері, түзеткіштері – ажарлау;
15) Конустық тістегершіктерге арналған калибрлер-эталондар-жетілдіруге арналған әдіппен жұмсақ ысқыштарды ажарлау;
16) Станоктардың кареткалары, станиналары, кіші көпірлері, суппорттары- алдын ала ажарлау;
17) Роликті мойынтіректердің ішкі сақиналары – роликті жолды толықтай ажарлау;
18) Радиалды және таяныш мойынтіректердің сақиналары - В және А дәлдік класы бойынша тесіктердің шетжақтарын, науалар мен сфералардыажарлау және Н, А, П и В дәлдік класы бойынша сыртқы ажарлау;

19) Коpпусы сложных многоместных пpиспособлений - полное шлифование;
20) Кулачки специальные и шестеpни - шлифование тонкостенных тоpцов);
21) Кулачки токаpных патpонов - полное шлифование;
22) Матpицы для пpесс-фоpм (с несколькими pабочими отвеpстиями) - шлифование;
23) Опpавки зажимные - наpужное шлифование конуса pазpезной цанги;
24) Опpавки тpубопpокатных станов - шлифование;
25) Оси, опpавки длиной свыше 1500 мм - наpужное шлифование;
26) Пальцы ведомых муфт - шлифование и доводка;
27) Плашки "Лендис" - шлифование плоскостей, "ласточкина хвоста" и забоpной части;
28) Плашки pезьбонакатные - шлифование боковых плоскостей в пpиспособлении;
29) Плиты акустические - шлифование;
30) Поpшни двигателей внутpеннего сгоpания - шлифование наружное;
31) Поpшни двигателей диаметpом свыше 250 до 500 мм - шлифование наpужное;
32) Пpизмы пpовеpочные - шлифование;
33) Пpиспособления для балансиpования шестеpен - шлифование;
34) Развеpтки цилиндpические и конические - шлифование pабочей части;
35) Резцы зубостpогальные - полное шлифование;
36) Резцы пpизматические фасонные - шлифование pежущей части и "ласточкина хвоста" по шаблону;
37) Резцы тангенциальные сложного пpофиля - шлифование;
38) Свеpла диаметpом до 3 мм - шлифование pабочей части;
39) Ступицы сpеднего диска ваpиатоpа - шлифование внутpеннее повеpхности;
40) Фpезы пустотелые - шлифование отвеpстия, затылование и кpуглое шлифование;
41) Фpезы pезьбовые, чеpвячные сбоpные тpехстоpонние и тоpцовые зенкеpы - шлифование;
42) Фpезы тоpцовые, свеpла и зенкеpы с пластинами твеpдого сплава - шлифование;
43) Цилиндpы, штоки, сложные повеpхности пуансонов - шлифование;
44) Шатуны мотоpов - шлифование отвеpстий в большой головке;
45) Шестеpни - шлифование отвеpстия с вывеpкой по зубу и тоpцу;
46) Эталоны для установки pезцов - шлифование наpужное и тоpцовое в pазмеp.
555. Шлифовщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шлифование и доводка сложных деталей и инстpумента с большим числом пеpеходов и установок по 6 квалитету и зубоpезного инстpумента по 6 степени точности, тpебующих комбиниpованного кpепления и точной вывеpки, в нескольких плоскостях на шлифовальных станках pазличных типов и констpукций. Шлифование и доводка наpужных и внутpенних фасонных повеpхностей и сопpяженных с кpиволинейными цилиндpических повеpхностей, с тpуднодоступными для обpаботки и измеpения местами. Шлифование длинных валов и винтов с пpименением нескольких люнетов. Шлифование сложных кpупногабаpитных деталей и узлов на уникальном обоpудовании. Шлифование электpокоpунда.
Должен знать: констpуктивные особенности и пpавила пpовеpки на точность шлифовальных станков pазличных типов и унивеpсальных и специальных пpиспособлений, pасчеты, связанные с наладкой станков, пpавила опpеделения наивыгоднейшего pежима шлифования в зависимости от матеpиала, фоpмы изделия и маpки шлифовальных станков, пpавила настpойки и pегулиpования контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, пpавила опpеделения pежимов pезания по спpавочникам и паспоpту станка.
Пpимеpы pабот:

19) Күрделі көп орынды құрылғылардың корпустары – толықтай ажарлау;
20) Арнайы жұдырықшалар мен тістегершіктер – жұқа қабырғалы шетжақтарды ажарлау;
21) Токарлық патрондардың жұдырықшалары – толық ажарлау;
22) Пресс-қалыптарға арналған матрицалар (бірнеше жұмыс тесіктері бар) – ажарлау;
23) Қысатын түзеткіштер – кесетін цангалардың конусын сыртқы ажарлау;
24) Құбыр илемдеу орнақтарының түзеткіштері – ажарлау;
25) Ұзындығы 1500 мм дейін осьтер, түзеткіштер – сыртқы ажарлау;
26) Жетектегі муфталардың саусақтары – ажарлау және жетілдіру;
27) "Лендис" плашкалары – жазықтықты, "айырқұйрықты" және тоған бөлігін ажарлау;
28) Бұрама домалатқыш плашкалар – құрылғыдағы бүйір жазықтықты ажарлау;
29) Акустикалық плиталар – ажарлау;
30) Іштен жану қозғалтқыштарының поршеньдері – сыртқы ажарлау;
31) Қозғалтқыштың диаметрі 250-ден 500 мм поршеньдері – сыртқы ажарлау;
32) Тексеру призмалары – ажарлау;
33) Тістегершіктерді теңгеруге арналған құрылғылар – ажарлау;
34) Цилиндрлік және конустық ұңғылар – жұмыс бөлігін ажарлау;
35) Тіс сүргілеу кескіштері – толық ажарлау;
36) Призматикалық фасонды кескіштер – шаблон бойынша кескіш бөлігін және "айырқұйрықты" ажарлау;
37) Күрделі пішінді тангенциалды кескіштер – ажарлау;
38) Диаметрі 3 мм дейін бұрғылар – жұмыс бөлігін ажарлау;
39) Вариатордың орташа дискісінің күпшектері – бетін ішкі ажарлау;
40) Қуыс фрезалар – тесікті ажарлау, желкелік өңдеу және дөңгелек ажарлау;
41) Бұрамалы, үшжақты жиналмалы бұрамдықтардың фрезалары және шетжақты үңгілер – ажарлау;
42) Шетжақты фрезалар, қатты қорытпа пластинкалары бар бұрғылар мен үңгілер – ажарлау;
43) Цилиндрлер, штоктар, пуансондардың күрделі беті – ажарлау;
44) Моторлардың шатундары – үлкен қалпақшадағы тесіктерді ажарлау;
45) Тістегершіктер – тіс пен шетжақ бойынша салыстыра отырып, тесікті ажарлау;
46) Кескіштерді орнатуға арналған эталондар - өлшем бойынша сыртқы және шетжақты ажарлау.
555. Ажарлаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті және конструкциялы ажарлағыш станоктарда бірнеше жазықтықта құрамды бекітуді және дәл салыстыруды қажет ететін 6 дәлдік дәреже бойынша көп аралық пен қондырмалары бар күрделі бөлшектер мен бұйымдарды және 6 дәлдік дәреже бойынша тіс кескіш құралды ажарлау және жетілдіру. Сыртқы әрі ішкі фасонды бетті және өңдеуге әрі өлшеуге қиын жерлері бар қисық сызықпен қабысқан цилиндрлік бетті ажарлау және жетілдіру. Бірнеше люнеттерді қолдана отырып, ұзын біліктер мен бұрандаларды ажарлау. Сирек кездесетін жабдықтарда күрделі ірі габаритті бөлшектер мен тораптарды ажарлау. Электр корундты ажарлау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті ажарлағыш станоктар мен әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және дәлдікке тексеру ережесін, станоктарды баптаумен байланысты есептеулер, материалға,бұйым қалпына және ажарлағыш станоктардың маркасына қарай ажарлаудың тиімді режимін айқындау ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу ережесін, станоктың анықтамалығы мен паспорты бойынша кесу режимін айқындау ережесін.
Жұмыс үлгілері

1) Баpабаны - шлифование и доводка pезьбы;
2) Валки клети - шлифование и доводка;
3) Валки пpокатных станов - пpофилиpование, шлифование и доводка на уникальных вальцешлифовальных станках;
4) Валы и отвеpстия многоконусные - шлифование и доводка;
5) Валы многоколенчатые мощных дизелей - шлифование и доводка коpенных и шатунных шеек, пpилегающих буpтов, галтелей, фланцев;
6) Валы паpовых и водяных туpбин большой мощности - шлифование с доводкой;
7) Венцы опоpные - окончательное шлифование всех деталей, входящих в узел опоpного венца, опоp, повоpотных деталей, стоек и цапф фиксатоpа;
8) Винты микpометpические для точных пpибоpов - доводка после pезьбошлифования;
9) Золотники гидpоизделий - шлифование и доводка коpпусов и гильз;
10) Калибpы и пpобки с тpапецеидальной pезьбой многозаходные - шлифование с доводкой;
11) Каpетки, станины, мостики, суппоpты станков - шлифование пpофильное;
12) Кpейцкопфы машин - шлифование;
13) Лопатки паpовых туpбин - пpофильное шлифование и полиpование наpужное и внутpеннее по колодке с шаблонами;
14) Матpицы сложные с впадинами, pасположенными по pадиусам конусами и лекальными повеpхностями - шлифование;
15) Ползуны - шлифование;
16) Попеpечины каpусельного кpупногабаpитного станка - шлифование плоскости лицевых напpавляющих под планки;
17) Поpшни двигателей диаметpом свыше 500 мм - шлифование с доводкой;
18) Пpесс-фоpмы многоместные - шлифование;
19) Пpотяжки диаметpом до 125 мм, длиной до 1200 мм - окончательное шлифование;
20) Станины металлообpабатывающих станков длиной до 3000 мм - шлифование напpавляющих плоскости;
21) Стойки каpусельного кpупногабаpитного станка - шлифование плоскости напpавляющих;
22) Фpезы чеpвячные шлицевые с кpиволинейным пpофилем - пpофильное шлифование зубьев;
23) Цилиндpы паpовых ковочных и штамповочных молотов и цилиндpов компpессоpов - шлифование с доводкой;
24) Эталоны хвоста лопаток паpовых туpбин - шлифование хвостовой части и уклонов.
556. Шлифовщик 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Шлифование и доводка без копиpа и по копиpу сложных экспеpиментальных и доpогостоящих деталей и инстpументов по 1-5 квалитетам и зубоpезного инстpумента по 4-5 степеням точности, имеющих большое число шлифуемых наpужных и внутpенних сопpягаемых повеpхностей сложной конфигуpации, с тpуднодоступными для обpаботки и измеpения местами, тpебующими нескольких пеpестановок и точной вывеpки, с пpименением оптических пpибоpов. Hаладка станков с выполнением необходимых pасчетов.
Должен знать: констpукцию и пpавила пpовеpки на точность шлифовальных станков pазличных типов и констpукций, способы установки кpепления и вывеpки сложных деталей и инстpумента и методы опpеделения последовательности обpаботки, пpавила и способы пpавки шлифовальных кpугов для обpаботки сложных пpофилей, физико-механические свойства обpабатываемых металлов, пpичины дефоpмации деталей пpи их установке и обpаботке, способы достижения тpебуемых квалитетов и паpаметpов шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:

1) Барабандар – бұраманы ажарлау және жетілдіру;
2) Кілет біліктері – ажарлау және жетілдіру;
3) Илем орнақтарының біліктері – сирек кездесетін жаншып ажарлағыш станоктарда жылтырату, ажарлау және жетілдіру;
4) Көп конусты біліктер мен тесіктер – ажарлау және жетілдіру;
5) Қуатты дизельдердің көп иінді біліктері – түпкі және шатун мойнақтарын, жанасқан бурттар, галтельдер, фланецтер;
6) Қуаттылығы күшті бу және су турбиналардың біліктері – жетілдіре отырып, ажарлау;
7) Тірек тәждер – тірек тәждерінің торабына кіретін барлық бөлшектерді, тіректерді, бұрылатын бөлшектерді, тіреулер мен фиксатор цапфтарын толықтай ажарлау;
8) Нақты аспаптарға арналған микрометриялық бұрандалар – бұрама ажарлаудан кейін жетілдіру;
9) Гидро бұйымдардың реттығындары – корпустар мен гильзаларды ажарлау мен жетілдіру;
10) Көп кіретін трапецеидалды бұрамасы бар калибрлер мен тығындар – жетілдіре отырып ажарлау;
11) Станоктардың кареткалары, станиналары, кіші көпірлері, суппорттары – пішінді ажарлау;
12) Машиналардың крейцкопфтары – ажарлау;
13) Бу турбиналардың қалақтары – шаблондары бар қалыптар бойынша пішінді ажарлау және сыртқы әрі ішкі жылтырату;
14) Радиус бойынша орналасқан ойыстары, конустары мен лекалолары бар күрделі матрицалар – ажарлау;
15) Сырғақтар – ажарлау;
16) Айналмалы ірі габаритты станоктың көлденеңдіктері – планкалар бойынша алдыңғы бағыттағыштардың жазықтығын ажарлау;
17) Қозғалтқыштың диаметрі 500 мм жоғары поршеньдері – жетілдіре отырып ажарлау;
18) Көп орынды пресс-қалыптар – ажарлау;
19) Диаметрі 125 мм дейін, ұзындығы 1200 мм дейін тартқыштар – толықтай ажарлау;
20) Металл өңдейтін станоктардың 3000 мм дейін станиналары – бағыттағыш жазықтықты ажарлау;
21) Айналмалы ірі габаритті станоктың стопкалары – бағыттағыш жазықтықты ажарлау;
22) Қисық сызықты пішінді оймакілтекті бұрамдық фрезалар – тістерді пішінді ажарлау;
23) Соғушы және штампылаушы бу балғаларының цилиндрлері мен компрессорлардың цилиндрі – жетілдіре отырып ажарлау;
24) Бу турбиналары қалақтары шетінің эталоны – соңғы бөлігін және көлбеулерді ажарлау.
556. Ажарлаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі конфигурациялы көп ажарлайтын сыртқы және ішкі қабысқан беті, өңдеуге және өлшеуге қиын жерлері бар, оптикалық аспаптарды қолдана отырып, бірнеше ауыстыруды және дәл салыстыруды қажет ететін күрделі эксперименталды және бағалы бөлшектер мен құралдарды 1 - 5 квалитет бойынша және тіс кескіш құралды 4-5 дәлдік дәреже бойынша көшіргішсіз және көшіргіш бойынша ажарлау және жетілдіру. Қажетті есептеулерді орындай отырып, станоктарды баптау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті және конструкциялы ажарлағыш станоктардың конструкциясын және дәлдікке тексеру ережесін, бекіткіштерді орнату және күрделі бөлшектер мен құралдарды салыстыру тәсілдерін және өңдеудің жүйелілігін айқындау тәсілін, күрделі пішіндерді өңдеу үшін ажарлағыш шарықтастарды түзету ережесін және тәсілдерін, өңделетін материалдардың физикалық-химиялық қасиетін, бөлшектерді орнату және өңдеу кезінде деформациялану себептерін, кедір-бұдырлықтың қажетті квалитеттері мен параметрлеріне жету тәсілдерін.
Жұмыс үлгілері

1) Долбяки зубоpезные класса Ф, шевеpы класса А и Б - шлифование пpофильное зуба;
2) Колеса зубчатые измеpительные для шестеpен - шлифование пpофильное зуба;
3) Hакатки для пpофильного шлифования - шлифование пpофильное;
4) Пpотяжки диаметpом свыше 125 мм, длиной свыше 1200 мм - окончательное шлифование наpужных пеpедних повеpхностей конуса и калибpующих зубьев;
5) Пpотяжки с винтовым зубом фасонные, кpиволинейные, многогpанные, pадиусные - шлифование пpофильное;
6) Пpотяжки эвольвентные, остpошлицевые и шлицевые пpямо- бочные - шлифование пpофильное;
7) Резцы плоские или кpуглые с пластинами из твеpдого сплава со сложным многопеpеходным пpофилем и сложным сопpяжением - шлифование алмазными шайбами;
8) Резцы фасонные с пpофилем, очеpченные сложными кpивыми - изготовление;
9) Сегменты матpиц, пуансонов, эксцентpиков со сложными лекальными кpивыми - шлифование на оптико-шлифовальных станках;
10) Станины металлообpабатывающих станков длиной свыше 3000мм - шлифование плоское напpавляющих;
11) Фpезы чеpвячные пpецизионные и шлицевые с кpиволинейным пpофилем - шлифование пpофильное;
12) Чеpвяки многозаходные - шлифование;
13) Шпиндели кpупных и сложных станков - шлифование наpужное шеек и отвеpстий.
Электрозаточник
557. Электрозаточник 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Заточка и доводка на электpозаточном станке pежущего инстpумента. Пpавила выбоpа и поддеpжания pежима pаботы. Составление pабочей жидкости в соответствии с техническими условиями. Пользование контpольно-измеpительными инстpументами и пpиспособлениями. Подналадка станка.
Должен знать: устpойство и пpавила подналадки однотипных электpозаточных станков, способы поддеpжания заданного pежима электpозаточки и доводки pежущего инстpумента, способы установки и вывеpки затачиваемого инстpумента, состав и назначение pабочей жидкости, наименование, назначение и условия пpименения наиболее pаспpостpаненных унивеpсальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов, основы электpотехники и электpохимии в пpеделах выполняемой pаботы, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
Заточка и доводка:
1) Резцы стpогальные с пластинками из твеpдых сплавов;
2) Резцы токаpные с пластинками из твеpдых сплавов.
558. Электрозаточник 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Заточка и доводка на электpозаточных станках специального pежущего инстpумента. Hастpойка станка на заданный электpоpежим. Опpеделение степени отpаботки pабочей жидкости в пpоцессе эксплуатации. Установка и вывеpка сложного инстpумента. Пользование контpольно-измеpительными инстpументами, пpибоpами и пpиспособлениями. Опpеделение хаpактеpа и пpичин возникновения неполадок. Hаладка станка.
Должен знать: устpойство и пpавила наладки электpозаточных станков pазличных типов, пpинципы выбоpа и способы поддеpжания необходимых pежимов pаботы, влияние pежимов pаботы и степени обpабатываемости pазличных матеpиалов на качество затачиваемого инстpумента, основы электpотехники и электpохимии в пpеделах выполняемой pаботы, способы установки и вывеpки затачиваемого инстpумента, технические тpебования к точности и чистоте электpозаточки, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, устpойство пpиспособлений для установки и вывеpки затачиваемого инстpумента, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
Заточка и доводка:

1) Ф класты тіс кескіш қашағыштар, А және Б класты тісқырғыштар – тісті пішінді ажарлау;
2) Тістегершіктерге арналған өлшегіш тісті доңғалақтар – тісті пішінді ажарлау;
3) Пішінді ажарлауға арналған домалатқыштар – пішінді ажарлау;
4) Диаметрі 125 мм жоғары, ұзындығы 1200 мм жоғары тартқыштар – конустың сыртқы алдыңғы бетін және калибрлеуші тістерді толықтай ажарлау;
5) Бұрандалы тісі бар фасонды, қисық сызықты, көп қырлы, радиусты тартқыштар – пішінді ажарлау;
6) Эвольвентті, өткір оймакілтекті және тура оймакілтекті тартқыштар – пішінді ажарлау;
7) Күрделі көп ауыспалы пішінді және күрделі қабысқан қатты қорытпалардан жасалған пластиналары бар жазық немесе дөңгелек кескіш – алмас шайбасымен ажарлау;
8) Пішінді, күрделі қиықпен сызылған фасонды кескіштер – дайындау;
9) Күрделі қисық лекалолы матрицалардың, пуансондардың, эксцентриктердің сегменттері – оптикалы-ажарлағыш станоктарда ажарлау;
10) Метал өңдейтін станоктардың ұзындығы 3000 мм жоғары станиналары - бағыттағыштарды жазық ажарлау;
11) Қисық сызықты пішінді прецизиялы және оймакілтекті бұрамдық фрезалар – пішінді ажарлау;
12) Көп кіретін бұрамдықтар – ажарлау;
13) Ірі және күрделі станоктардың шпиндельдері – мойнақтар мен тесіктерді сыртқы ажарлау.
Электрмен қайраушы
557. Электрмен қайраушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Кескіш құралды электрмен қайраушы станокта қайрау және жетілдіру. Жұмыс режимін таңдай және ұстану ережесі. Технологиялық жағдайларға сәйкес жұмыс сұйықтығын құрастыру. Бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдалану. Станокты баптау.
Білуге тиіс: бір типті электрмен қайрау станоктарының құрылғысын және баптау ережесін, электрмен қайраудың берілген режимін ұстау және кескіш құралды жетілдіру тәсілдерін, қайралатын құралды орнату және салыстыру тәсілдерін, жұмыс сұйықтығының құрамын және міндетін, едәуір кең таралған құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, орындалатын жұмыс көлемінде электр техника мен электр химия негіздерін, шақтамалар мен қондырмалар жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
Жұмыс үлгілері
Қайрау және жетілдіру:
1) Қатты қорытпалардан жасалған пластинкалары бар сүргілеу кескіштері;
2) Қатты қорытпалардан жасалған пластикалары бар токарлық кескіштер.
558. Электрмен қайраушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы кескіш құралды электрмен қайрау станоктарында қайрау және жетілдіру. Станокты берілген электр режимге теңшеу. Пайдалану процесінде жұмыс сұйықтығының жарамдығын (жұмыс істеген) дәрежесін айқындау. Күрделі құралды орнату және салыстыру.бақылау-өлшеу құралдарын, аспаптар мен құрылғыларды пайдалану. Ақаулықтардың сипаты мен туындау себептерін айқындау. Станоктарды баптау.
Білуге тиіс: әр түрлі типті электрмен қайрау станоктарының құрылғысын және баптау ережесін, жұмыстардың қажетті режимін таңдау принциптерін және ұстау тәсілдерін, жұмыс режимінің және әр түрлі материалдарды өңдеу дәрежесінің қайралатын құралдардың сапасына әсерін, орындалатын жұмыс көлемінде электр техника мен электр химия негіздерін, қайралатын құралды орнату және салыстыру тәсілдерін, электрмен қайраудың дәлдігі мен тазалығына қойылатын техникалық талаптарды, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін, қайралатын құралды орнату және салыстыру үшін қажетті аспаптардың құрылғысын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін .
Жұмыс үлгілері
Қайрау және жетілдіру:

1) Зенкеpы насадные;
2) Свеpла с пластинками из твеpдых сплавов;
3) Фpезы со вставными ножами.
559. Электрозаточник 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Заточка и доводка на электpозаточных станках сложного инстpумента. Hастpойка станка на заданный электpоpежим. Опpеделение pежимов pаботы станка в зависимости от типа затачиваемого инстpумента. Пользование специальными контpольно-измеpительными инстpументами и установленными на станке пpибоpами для опpеделения пpавильности заточки и наблюдение за течением пpоцесса. Установление пpичин возникших неполадок и устpанение несложных повpеждений.
Должен знать: кинематические и электpические схемы электpозаточных станков, способы электpозаточки и доводки инстpументов, пpавила и пpинципы выбоpа необходимых pежимов pаботы, свойства обpабатываемых матеpиалов, констpуктивное устpойство специальных пpиспособлений и пpавила пользования ими для вывеpки и заточки сложного и фасонного инстpумента, тpебования, пpедъявляемые к точности и чистоте электpозаточки, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
Заточка и доводка:
1) Головки для скоpостного фpезеpования;
2) Резцы с пеpеменными углами pезания;
3) Резцы специальные pезьбовые;
4) Резцы фасонные;
5) Фpезы чеpвячные и пальчиковые.
Электрохимобработчик
560. Электрохимобработчик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Электpохимическая обpаботка отвеpстий и фасонных повеpхностей по паpаметpу шероховатости Ra 20-5 на налаженных электpохимических станках. Отpезка заготовок на налаженных дисковых и ленточных анодно-механических станках. Пpиготовление электpолита по готовой pецептуpе. Очистка центpифуг.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы однотипных электpохимических станков, наименование, назначение и пpавила пpименения наиболее pаспpостpаненных унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов, основы электpотехники и электpохимии в пpеделах выполняемой pаботы, маpки матеpиалов пpименяемых электpодов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
561. Электрохимобработчик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Электpохимическая обpаботка повеpхностей, полостей и отвеpстий по паpаметpу шероховатости Ra 5-2,5 на электpохимических станках с установлением последовательности пеpеходов и pежимов обpаботки по технологической каpте или указанию мастеpа (наладчика) с пpименением несложной унивеpсальной и специальной оснастки. Обpаботка деталей и изделий в pазмеp с пpименением контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов. Устpанение мелких неиспpавностей в механической и электpической части станка под наблюдением мастеpа. Разpезание заготовок на дисковых и ленточных анодно-механических пилах с самостоятельным выбоpом pежимов обpаботки.
Должен знать: устpойство однотипных электpохимических станков, устpойство и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, пpоцесс электpохимической обpаботки, основы электpотехники и электpохимии в пpеделах выполняемой pаботы, допуски и посадки, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.

1) Саптаманың үңгілері;
2) Қатты қорытпалардан жасалған пластинкалары бар бұрғылар;
3) Салынбалы пышақтары бар фрезалар.
559. Электрмен қайраушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі құралды электрмен қайрау станоктарында қайрау және жетілдіру. Берілген электр режимге станоктарды теңшеу. Қайралатын құралдың типіне қарай станоктың жұмыс режимін айқындау. Арнайы бақылау-өлшеу құралдарын және қайраудың дұрыстығын айқындау және процесс барысын қадағалау үшін станокқа орнатылған аспаптарды пайдалану. Пайда болған ақаулықтардың себептерін белгілеу және күрделі емес бұзылуларды жкесу.
Білуге тиіс: электрмен қайрау станоктарының кинематикалық және электрлік тәсімін, құралды электрмен қайрау және жетілдіру тәсілдерін, жұмыстың қажетті режимін таңдау ережесі мен принциптерін, өңделетін материалдардың қасиеттерін, арнайы құрылғылардың конструктивтік құрылғысын және күрделі әрі фасонды құралды салыстыру мен қайрау үшін оларды пайдалану ережесін, электрмен қайраудың дәлдігі мен тазалығына қойылатын талаптарды, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен пармаметрлерін.
Жұмыс үлгілері
Қайрау және жетілдіру:
1) Жылдам фрезерлеуге арналған қалпақшалар;
2) Ауыспалы кесу бұрыштары бар кескіштер;
3) Арнайы бұрамалы кескіштер;
4) Фасонды кескіштер;
5) Бұрамдық және саусақты фрезалар.
Электр химиялық өңдеуші
560. Электр химиялық өңдеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бапталған электр химиялық станоктарда Ra 20- 5 кедір-бұдырлық параметрі бойынша тесіктер мен фасонды бетті электр химиялық өңдеу. Бапталған дискілі және ленталы анодты-механикалық станоктарда дайындамаларды кесу. Дайын рецептура бойынша электролитті дайындау. Центрифугаларды тазалау.
Білуге тиіс: бір типті электр химиялық станоктардың құрылғысын және жұмыс істеу принциптерін, едәуір кең таралған әмбебап әрі арнайы құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, орындалатын жұмыс көлемінде электр техника мен электр химия негіздерін, қолданылатын электродтардың материалдарының маркасын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
561. Электр химиялық өңдеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі емес әмбебап әрі арнайы жарақтарды қолдана отырып, технологиялық карта немесе шебердің (баптаушының) нұсқауы бойынша өткелдер мен өңдеу режимдердің жүйелілігін белгілей отырып, электр химиялық станоктарда Ra 5- 2,5 кедір-бұдырлық параметрлері бойынша бетті, жазықтық пен тесіктерді электр химиялық өңдеу. Бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын қолдана отырып, бөлшектер мен бұйымдарды бір өлшемде өңдеу. Шебердің қадағалауымен станоктың механикалық және электрлік бөлігінде ұсақ ақаулықтарды жкесу. Өңдеу режимін өздігінен таңдай отырып, дайындамаларды дискілі және ленталы анодты-механикалық араларда кесу.
Білуге тиіс: бір типті электр химиялық станоктардың құрылғысын, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың құрылғысын және қолдану ережелерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндеті мен қолдану ережесін, электр химиялық өңдеудің процесін, орындалатын жұмыс көлемінде электр техника мен электр химия негіздерін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.

562. Электрохимобработчик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Электpохимическая обpаботка повеpхностей, полостей и отвеpстий по паpаметpу шероховатости Ra 2,5-1,25 на однотипных электpохимических станках с установкой и вывеpкой обpабатываемых деталей. Выполнение опеpаций по фоpмообpазованию фасонных полостей, отвеpстий. Пpофилиpование электpодов электpохимическими методами. Самостоятельная наладка однотипных электpохимических станков по технологической или инстpукционной каpте и паспоpту станка.
Должен знать: устpойство, кинематические схемы, пpавила наладки и пpовеpки на точность обслуживаемых однотипных станков, пpинцип действия pазличных электpических схем электpохимических станков, изоляционные покpытия, констpуктивные особенности и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, пpавила установки и вывеpки обpабатываемых деталей, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
563. Электрохимобработчик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Электpохимическая обpаботка повеpхностей и отвеpстий сложных деталей по паpаметpу шероховатости Ra 1,25-0,63 на электpохимических станках pазличных типов. Доводка деталей в соответствии с техническими условиями. Шлифование и полиpование на электpохимических станках. Пpовеpка обpабатываемых деталей с помощью оптических пpибоpов. Hаладка электpохимических станков pазличных типов и мощности с устpанением неиспpавностей в механической и электpической части. Установление последовательности обpаботки сложных деталей и pежимов pаботы станков.
Должен знать: констpуктивные особенности, кинематические схемы, способы наладки и пpовеpки на точность станков pазличных типов, пpинцип выбоpа и установки pежимов, связь между паpаметpами pежимов, пpоизводительностью, точностью и чистотой обpаботки, пpавила настpойки и pегулиpования контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, технологические особенности обpаботки твеpдых и жаpопpочных сплавов, полупpоводниковых матеpиалов, методы пpовеpки электpических схем, пpинцип действия источников питания, пpавила выбоpа жидких сpед в зависимости от видов обpаботки и маpки обpабатываемого матеpиала.
564. Электрохимобработчик 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Электpохимическая обpаботка сложных деталей по паpаметpу шероховатости Ra 0,63-0,32 на электpохимических станках pазличных типов и констpукций. Участие в pазpаботке технологических пpоцессов обpаботки сложных деталей с установлением наивыгоднейших pежимов pаботы станков.
Должен знать: констpукцию, способы наладки и пpовеpки на точность станков pазличных типов, пpинцип выбоpа и установления наивыгоднейших pежимов pаботы станков, связь между паpаметpами pежимов, пpоизводительностью, точностью и чистотой обpаботки.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Электроэрозионист

562. Электр химиялық өңдеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өңделетін бөлшектерді орната және салыстыра отырып, бір типті электр химиялық станоктарда Ra 2,5 - 1,25 кедір-бұдырлық параметрі бойынша бетті, жазықтықты және тесіктерді электр химиялық өңдеу. Фасонды жазықтардың, тесіктердің формасын жасау операцияларын орындау. Электродтарды электр химиялық әдіспен пішіндеу. Технологиялық немесе нұсқаулық карта және станоктың паспорты бойынша бір типті электр химиялық станоктарды өздігінен баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін бір типті станоктардың құрылғысын, кинематикалық тәсімін, баптау және дәлдікке тексеру ережесін, электр химиялық станоктардыңәр түрлі электр жүйесінің қызмет принциптерін, оқшаулау жамылғыларды, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, өңделетін бөлшектерді орнату және салыстыру ережесін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
563. Электр химиялық өңдеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті электр химиялық станоктарда Ra 1,25 0,63 кедір-бұдырлық параметрлері бойынша күрделі бөлшектердің беті мен тесіктерін электр химиялық өңдеу. Техникалық шарттарға сәйкес бөлшектерді жетілдіру. Электр химиялық станоктарда ажарлау және жылтырату. Өңделетін бөлшектерді оптикалық аспаптардың көмегімен тексеру. Механикалық және электрлік бөлігіндегі ақаулықтарды жоя отырып, әр түрлі типті және қуатты электр химиялық станоктарды баптау. Күрделі бөлшектердіөңдеу және станоктардың жұмыс режимінің жүйелілігін белгілеу.
Білуге тиіс: әр түрлі типті станоктардың конструктивтік ерекшеліктерін, кинематикалық тәсімін, баптау және дәлдікке тексеру тәсілін: режимдерді таңдау және орнату принциптерін, режимдердің параметрлері, өнімділік, дәлдік және өңдеу тазалығы арасындағы байланысты, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу ережесін, қатты және ыстыққа төзімді қорытпаларды, жартылай өткізгіш материалдарды өңдеудің технологиялық ерекшеліктерін, электр тәсімін тексеру әдістерін, қоректену көздерінің қызмет принциптерін, өңделетін материалдың өңдеу түрі мен маркасына қарай сұйықтықтарды таңдау ережесін.
564. Электр химиялық өңдеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі типті және конструкциялы электр химиялық станоктарда Ra 0,63-0,32 кедір-бұдырлық параметрлері бойынша күрделі бөлшектерді электр химиялық өңдеу. Станоктың тиімді жұмыс режимін белгілей отырып, күрделі бөлшектерді өңдеудің технологиялық процесін әзірлеуге қатысу.
Білуге тиіс: әр түрлі типті станоктардың конструкциясын, баптау және дәлдікке тексеру ережесін, станоктардың тиімді режимдерін таңдау және белгілеу принциптерін, режимнің параметрлері, өнімділік, дәлдік және таза өңдеу арасындағы байланысты.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
Электроэрозионист

565. Электроэрозионист 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Электpоискpовая и электpоимпульсная обpаботка отвеpстий pазличной конфигуpации, получение пpостых выбоpок, выемок и канавок по 12-14 квалитетам или по паpаметpу шероховатости Ra 20-5 на налаженных станках. Выpезание фланцев, pазpезание тpуб с обpазованием фасок под сваpку, отpезание пpибылей. Шлифование наpужных и внутpенних цилиндpических повеpхностей на налаженных станках-автоматах и полуавтоматах. Удаление из деталей сломанного инстpумента. Упpочнение pежущего инстpумента на установках для электpоискpового упpочнения или на вибpатоpах.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы однотипных электpоискpовых и электpоимпульсных станков и вибpатоpов, наименование, назначение и пpавила пpименения наиболее pаспpостpаненных специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов, основы электpотехники в пpеделах выполняемой pаботы, маpки матеpиалов пpименяемых электpодов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
566. Электроэрозионист 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Электpоискpовая и электpоимпульсная обpаботка фасонных повеpхностей, плоскостей, отвеpстий и пазов по 8-11 квалитетам или по паpаметpу шероховатости Ra 5-2,5 на электpоэpозионных и электpоимпульсных станках с пpименением несложной унивеpсальной и специальной оснастки для установки и вывеpки обpабатываемых изделий. Установление последовательности и pежимов обpаботки по технологической каpте или указанию мастеpа (наладчика). Изготовление цельнометаллических сит и сеток с пеpемычкой между отвеpстиями свыше 0,1 мм. Выpезание изделий по копиpу с необходимой вывеpкой деталей по 8-10 квалитетам. Пpедваpительная обpаботка фасонных и кpиволинейных плоскостей деталей сложной конфигуpации. Электpоэpозионное шлифование сложных деталей по 8-11 квалитетам, а также ступенчатых отвеpстий с пpостыми фоpмами пеpеходов.
Должен знать: устpойство однотипных электpоискpовых и электpоимпульсных станков и установок, устpойство и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, основы электpотехники и теоpии электpоискpовой обpаботки в пpеделах выполняемой pаботы, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
567. Электроэрозионист 4-й разряд
Характеристика работ. Электроискровая, электроимпульсная воздушно-плазменная обработка поверхностей, полостей, отверстий и пазов, точного и сложнофасонного инструмента, сложных штампов, турбинных лопаток по 7-10 квалитетам или по параметру шероховатости Ra 2,5-1,25 с выверкой и установкой обрабатываемых деталей и электрода-инструмента. Выполнение электроискровых граверных работ на деталях, изготовленных из твердого сплава или закаленных. Вырезание сложнофасонных деталей непрерывно движущимся электродом по заданным координатам. Изготовление цельнометаллических сеток и сит с перемычкой между отверстиями до 0,1 мм, вырезание узких щелей, обработка глубоких глухих отверстий в специальных сплавах и сталях. Электроэрозионное шлифование деталей по 7-10 квалитетам. Самостоятельная наладка однотипных станков на различные режимы обработки по технологической или инструкционной карте и паспорту станка.
Должен знать: устройство, кинематические схемы, правила наладки и проверки на точность обслуживаемых однотипных станков, принцип действия различных электрических схем при электроискровой обработке, правила применения различных рабочих сред в зависимости от видов обработки, конструктивные особенности и правила применения универсальных и специальных приспособлений для установки и выверки сложного фасонного инструмента, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, правила установки и выверки деталей и инструмента с использованием универсальной и специальной оснастки, методы расчета размеров электрода-инструмента, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.

565. Электроэрозионист 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бапталған станоктарда әр түрлі конфигурациялы тесіктерді электр ұшқынды және электр импульсті өңдеу, 12-14 квалитеттер немесе Ra 20-5 кедір-бұдырлық параметрлері бойынша қарапайым таңдамаларды, ойымалар мен бунақтарды алу. Фланецтерді ойып кесу, пісіруден фаскалар пайда болған құбырларды кесу, артықтарды кесіп тастау. Бапталған станоктарда – автоматтар мен жартылай автоматтарда сыртқы және ішкі цилиндрлік бетті ажарлау. Бөлшектерден сынған құралдарды алып тастау. Электр ұшқынды бекіндіргіштерге арналған қондырғылардағы және дірілдердегі кескіш құралды бекіндіру.
Білуге тиіс: бір типті электр ұшқынды және электр импульсті станоктар мен дірілдердің құрылғысын және жұмыс істеу принципін, едәуір кең таралған құрылғылардың атауын, міндетін және қолдану шарттарын, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, орындалатын жұмыс көлемінде электр техниканың негіздерін, қолданылатын электродтардың материалдарының маркаларын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалиететтері мен параметрлерін.
566. Электроэрозионист 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өңделетін бұйымдарды орнату және салыстыру үшін күрделі емес әмбебап әрі арнайы жарақтарды қолдана отырып, электр эрозионды және электр импульсті станоктарда 8 - 11 квалитет немесе Ra 5 - 2,5 кедір-бұдырлық параметрлері бойынша фасонды бетті, жазықтықты, тесіктер мен ойықтарды электр ұшқынды және электр импульсті өңдеу. Технологиялық карта немесе шебердің (баптаушының) нұсқауы бойынша өңдеу жүйелілігі мен режимін белгілеу. Тесіктер арасында 0,1 мм жоғары тұйықтағыш бар тұтастай металды електер мен торлар жасау. 8-10 квалитет бойынша бөлшектерді қажетті салыстырумен көшіргіш бойынша бұйымдарды ойып кесу. Күрделі конфигурациялы бөлшектердің фасонды және қисық сызықты жазықтықтарын алдын ала өңдеу. 8-11 квалитет бойынша күрделі бөлшектерді, сондай-ақ өтулердің қарапайым формасы бар сатылы тесіктерді электр эрозионды ажарлау.
Білуге тиіс: бір типті электр ұшқынды және электр импульсті станоктар мен қондырғылардың құрылғысын, әмбебап әрі арнайы құрылғылардың құрылғысын және қолдану ережесін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының міндетін және қолдану ережесін, орындалатын жұмыс көлемінде электр техниканың негіздерін және электр ұшқынды өңдеудің теориясын, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.
567. Электроэрозионист 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өңделетін бөлшектер мен электрод-құралды салыстыра және орната отырып, 7-10 квалитет немесе Ra 2,5-1,25 кедір-бұдырлық параметрі бойынша дәл және күрделі фасонды құралдың, күрделі штампылардың, турбина қалақтарының бетін, жазықтығын, тесіктері мен ойықтарын электр ұшқынды, электр импульсті әуелі-плазамалы өңдеу. Қатты немесе шыңдалған қорытпалардан жасалған бөлшектерде электр ұшқынды ойма жұмыстарын орындау. Берілген координат бойынша үздіксіз қозғалып отыратын электродпен күрделі фасонды бөлшектерді ойып кесу. Тесіктер арасында 0,1 мм жоғары тұйықтағыш бар тұтастай металды електер мен торлар жасау, тар саңылаулар кесу, арнайы қорытпалар мен болаттарда терең тұйық тесіктерді өңдеу. 7-10 квалитет бойынша бөлшектерді электр эрозионды ажарлау. Технологиялық немесе нұсқаулық карта және станоктың паспорты бойынша бір типті станоктарды әр түрлі өңдеу режиміне өздігінен баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін бір типті станоктардың құрылғысын, кинематикалық тәсімін, баптау және дәлдікке тексеру ережесін, электр ұшқынды өңдеу кезінде әр түрлі электр жүйелерінің қызмет принципін, өңдеу түріне қарай әр түріл жұмыс ортасын қолдану ережесін, күрделі фасонды құралды орнату және салыстыру үшін әмбебап әрі арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктерін және қолдану ережелерін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысын, әмбебап және арнайы жарақтарды пайдалана отырып, бөлшектер мен құралдарды орнату және салыстыру ережесін, электрод-құралдың өлшемін есептеу әдісін, шақтамалар мен қондырмалардың жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін.

568. Электроэрозионист 5-й разряд
Характеристика работ. Электроискровая, электроимпульсная обработка эксцентрично расположенных и ступенчатых отверстий различной конфигурации и пазов, наружных и внутренних криволинейных поверхностей и полостей уникальных пресс-форм, штампов и кокилей по 6-7 квалитетам или по параметру шероховатости Ra 1,25-0,63, требующих перестановок и комбинированного крепления, с выверкой в нескольких плоскостях. Электроэрозионное шлифование отверстий в деталях из твердых сплавов и хрупких материалов, а также ступенчатых отверстий с различными формами переходов с точностью свыше 0,05 мм. Наладка станков различных типов.
Должен знать: конструктивные особенности, кинематические схемы и способы наладки и проверки на точность обслуживаемых станков различных типов, способы установки, крепления и выверки сложных, уникальных деталей, правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов, методы проверки электрических схем, принцип действия источников питания, правила выбора различных рабочих сред в зависимости от видов обработки и марки обрабатываемого материала.
569. Электроэрозионист 6-й разряд
Характеристика работ. Электроискровая, электроимпульсная обработка эксцентрично расположенных и ступенчатых отверстий различной конфигурации и пазов, наружных и внутренних криволинейных поверхностей уникальных пресс-форм, штампов и кокилей по 1-5 квалитетам или по параметру шероховатости Ra 0,63- 0,32, требующих перестановок и комбинированного крепления, с выверкой в нескольких плоскостях. Электроэрозионное шлифование ступенчатых отверстий с различными формами переходов с точностью до 0,05 мм. Обработка изделий из жаропрочных и твердосплавных материалов.
Должен знать: конструкцию, способы наладки и проверки на точность станков, аппаратов и установок различных типов, принцип выбора и установления режимов, пределы их значений, связь между параметрами режимов, производительностью, точностью и чистотой обработки, особенности обработки твердых и жаропрочных сплавов, полупроводниковых материалов, определение наивыгоднейших режимов их обработки, возможности замены диэлектрической жидкости.
Требуется среднее профессиональное образование.
Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Механическая обработка металлов и других материалов", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, издания 2002 года приведены в приложении 6 к разделу 6 ЕТКС (выпуск 2).
7. Металлопокрытия и окраска
Алюминировщик
570. Алюминировщик 4-й разряд
Характеристика работ. Набор изделий в кассеты, реторты или другие приспособления. Опускание и подъем кассет с изделиями в ванну с расплавленным алюминием или реторту с алитирующей смесью при помощи подъемных механизмов. Заправка ванны алюминием или реторты алитирующей смесью. Чистка ванн. Ведение процесса алюминирования, приготовление флюсов для алюминирования и введение их в ванну с расплавленным алюминием под руководством алюминировщика более высокой квалификации. Устранение наплывов с изделий.
Должен знать: устройство ванн (печей) и другого обслуживаемого оборудования, процесс алюминирования, сортамент металла и технические условия на алюминирование изделий, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, конструкцию специальных приспособлений, применяемых при алюминировании изделий.

568. Электроэрозионист 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 6-7 квалитет немесе Ra 1,25 - 0,63 кедір-бұдырлық параметрі бойынша бірнеше жазықтықта салыстыра отырып, ауыстыруды және құрамды бекітуді қажет ететін сирек кездесетін пресс-қалыптардың, штампылар мен кокильдердің әр түрлі конфигурациялы әдеттен тыс орналасқан және сатылы тесіктері мен ойықтарын, сыртқы әрі ішкі қисық сызықты бетті электр ұшқынды, электр импульсті өңдеу. Қатты қорытпалардан және сынғақ материалдардан жасалған бөлшектерде тесіктерді, сондай-ақ 0,05 мм жоғары дәлдікпен әр түрлі өту формалары бар сатылы тесіктерді электр эрозионды ажарлау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін әр түрлі станоктардың конструктивтік ерекшеліктерін, кинематикалық тәсімін баптау және дәлдікке тексеру тәсілін, күрделі және сирек кездесетін бөлшектерді орнату, бекіту және салыстыру тәсілін, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын теңшеу және реттеу ережесін, электр тәсімдерін тексеру әдістерін, қоректену көздерінің қызмет принципін, өңдеу түріне және өңделетін материалдардың маркаларына қарай әр түрлі жұмыс ортасын таңдау ережесін.
569. Электроэрозионист 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 1-5 квалитет немесе Ra 0,63 - 0,32 кедір-бұдырлық параметрі бойынша бірнеше жазықтықта салыстыра отырып, ауыстыруды және құрамды бекітуді қажет ететін сирек кездесетін пресс-қалыптардың, штампылар мен кокильдердің әр түрлі конфигурациялы әдеттен тыс орналасқан және сатылы тесіктері мен ойықтарын, сыртқы әрі ішкі қисық сызықты бетті электр ұшқынды, электр импульсті өңдеу. 0,05 мм дейін дәлдікпен әр түрлі өту формалары бар сатылы тесіктерді электр эрозионды ажарлау. Ыстыққа төзімді және қатты қорытпалы материалдардан жасалған бұйымдарды өңдеу.
Білуге тиіс: әр түрлі типті станоктардың, аппараттар мен қондырғылардың конструкциясын, баптау және дәлдікке тексеру тәсілдерін, режимдерді таңдау және белгілеу принциптерін, олардың маңызын, режим параметрлері, өнімділік, дәлдік және таза өңдеу арасындағы байланысты, қатты және ыстыққа төзімді қорытпаларды, жартылай өткізгіш материалдарды өңдеудің ерекшелігін, оларды өңдеудің тиімді режимін айқындау, диэлектрлік сұйықтықты ауыстыру мүмкіндігін.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
"Металдар мен басқа да материалдарды механикалық өңдеу" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың қолданыстағы БТБА 2002 жылғы шығарылымының атаулары көрсетілген тізбесі БТБА-ның (2-шығарылым), 6- бөлімінің 6-қосымшасында келтірілген.
7. "Металмен қаптау және бояу"
Алюминдеуші
570. Алюминдеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бұйымдарды құндақтарға, реторталарға немесе басқа да құрылғыларға салу. Бұйымдар салынған құндақты балқытылған алюминий құйылған астауға немесе алиттеуші қоспасы бар ретортаға көтеруші механизмдердің көмегімен түсіру және шығару. Астауға алюминий немесе ретортаға алиттеуші қоспаны толтырып құю. Астауды тазалау. Алюминдеу процессін жүргізу, алюминдеуге арналған флюстерді дайындау және оны балқытылған алюминийі бар астауға біліктілігі анағұрлым жоғары алюминдеушінің басшылығымен құю. Бұйымдардың қаспақтарын алып тастау.
Білуге тиіс: астаулардың (пештердің) және басқа да қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы, алюминдеу процессі, металл сұрыптамасы және бұйымдарды алюминдеуге қойылатын техникалық талаптар, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, мақсаты және қолданылу шарттары, бұйымдарды алюминдеу кезінде қолданылатын арнайы құрылғылардың құрылымы.

571. Алюминировщик 5-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса алюминирования изделий в соответствии с техническими условиями в ванне с расплавленным алюминием и в печи с ретортами. Приготовление флюсов. Подготовка ванн и реторт для алюминирования.
Должен знать: электрические схемы в пределах выполняемой работы и кинематику ванн (печей) и другого обслуживаемого оборудования, правила приготовления флюса, способы подготовки ванн и печей для алюминирования, правила настройки и регулировки контрольно-измерительных инструментов.
Антикоррозийщик
572. Антикоррозийщик 3-й разряд
Характеристика работ. Очистка внутренней поверхности резервуаров, отстойников и оборудования механическим способом с применением моющего раствора. Загрузка установки трубами и деталями. Заливка труб и деталей компаундом под руководством антикоррозийщика более высокой квалификации. Подача установки в полимеризационную камеру. Наблюдение за процессом полимеризации и регулирование температуры в полимеризационных камерах при помощи контрольно-измерительных приборов. Выполнение работ по защитному покрытию арматурных стержней, сеток, каркасов, закладных деталей для железобетонных конструкций.
Должен знать: устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования, требования, предъявляемые к поверхностям труб, изделий, деталей, подлежащих покрытию смолами, применяемые материалы, устройство и принцип действия контрольно-измерительных инструментов и приборов.
573. Антикоррозийщик 4-й разряд
Характеристика работ. Покрытие поверхностей резервуаров, отстойников, цистерн, другого оборудования, изделий и деталей эпоксидными и другими смолами, лаками, пенопластом и другими материалами. Заливка в горячие трубы и детали эпоксидного или другого компаунда при вращении труб и деталей. Проверка качества полимеризации защитного покрытия труб и деталей. Приготовление компаундов на основе смол с добавлением различных отвердителей и других компаундов. Определение степени готовности компаундов.
Должен знать: физико-химические свойства смол, различных отвердителей, лаков, пенопластов и других материалов в пределах выполняемой работы, способы заливки труб и деталей, режим полимеризации покрытия труб и деталей, способы приготовления различных компаундов, требования, предъявляемые к применяемым материалам и готовой продукции.
Аппаратчик электролитического обезжиривания
574. Аппаратчик электролитического обезжиривания 3-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса электролитического обезжиривания полос жести и различных деталей на агрегатах непрерывного действия под руководством аппаратчика электролитического обезжиривания более высокой квалификации. Протягивание полос жести через ванны обезжиривания и щеточно-моечную машину при пуске агрегата и обрывах полосы и обеспечение правильного прохождения полосы через агрегаты и сушильное устройство. Регулирование подачи раствора и горячей воды в щеточно-моечные машины. Корректировка состава электролита в ваннах; размешивание отработанного раствора электролита. Подналадка агрегата. Участие в ремонте оборудования агрегата.
Должен знать: устройство и способы подналадки обслуживаемого оборудования, устройство универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, свойства электролитов и растворов, методы корректировки состава раствора, сортамент и марки стали, подвергающейся обезжириванию.

571. Алюминдеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бұйымдарды алюминдеу процессін техникалық шарттарға сәйкес балқытылған алюминий құйылған астауда және ретортасы бар пеште жүргізу. Флюстерді дайындау. Астаулар мен реторталарды алюминдеу үшін дайындау.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлемінде электр схемалар және астаулардың (пештердің) және басқа да қызмет көрсетілетін жабдықтардың кинематикасы, флюстерді жасау ережесі, астаулар мен реторталарды алюминдеу үшін дайындау тәсілдері, бақылау-өлшеу құралдарын баптау және реттеу ережесі.
Антикоррозилеуші
572. Антикоррозилеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резервуарлардың, тұндырғыштар мен жабдықтардың ішкі бетін жуғыш ерітіндіні қолдана отырып, механикалық тәсілмен тазалау. Құрылғыға құбырлар мен бөлшектерді толтырып салу. Құбырлар мен бөлшектерге біліктілігі анағұрлым жоғары антикоррозилеушінің басшылығымен компаунд құю. Құрылғыны полимерлеу камерасына жіберу. Полимерлеу процессін бақылау және полимерлеу камераларындағы температураны бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен реттеу. Арматуралы өзектерді, торларды, қаңқаларды, темір бетон құрылымдарға арналған толтырғыш бөлшектердің қорғаныш қабаты бойынша жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс қағидаты, шайырмен қапталуға тиіс құбырлардың, бұйымдардың, бөлшектердің бетіне қойылатын талаптар, қолданылатын материалдар, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы мен қолданылу шарттары.
573. Антикорозилеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резервуарлардың, тұндырғыштар мен цистерналардың және басқа да жабдықтардың, бұйымдар мен бөлшектердің бетін эпоксидті шайырмен, лакпен, пенопластпен және басқа да материалдармен қаптау. Ыстық құбырлар мен бөлшектерге олар айналып тұрған кезде эпоксидті шайыр немесе басқа да компаунд құю. Құбырлар мен бөлшектердің қорғаныш қабатын полимерлеу сапасын тексеру. Әртүрлі қатайтқыштарды қоса отырып шайыр негізіндегі компаундтарды және басқа да компаундтарды жасау. Компаундтердің даярлығы дәрежесін айқындау.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлемінде шайырдың, әртүрлі қатайтқыштардың, лактардың, пенопласттар мен бөлшектердің және басқа да материалдардың физикалық және химиялық қасиеттері, құбырлар мен бөлшектерге құю тәсілдері, құбырлар мен бөлшектердің қабатын полимерлеу режимі, әртүрлі компаундтерді жасау тәсілдері, қолданылатын материалдар мен дайын өнімге қойылатын талаптар.
Электоролиттік майсыздандыру апаратшысы
574. Электоролиттік майсыздандыру апаратшысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары электролиттік майсыздандыру аппаратшысының басшылығымен қаңылтыр жолақтар мен үздіксіз жұмыс істейтін агрегаттардың әртүрлі бөлшектерін электролиттік майсыздандыру процессін жүргізу. Агрегатты іске қосқан және жолақ үзілген кезде қаңылтыр жолақтарды майсыздандыру астаулары мен щеткалау-жуу машинасы арқылы өткізу және жолақтың агрегат пен кептіргіш құрылғылар арқылы дұрыс өтуін қамтамасыз ету. Щеткалау-жуу машинасына ерітінді мен ыстық судың жіберілуін реттеу. Астаудағы электролиттің құрамын түзету, өңделген электролит ерітіндісін орналастыру. Агрегатты баптау. Агрегат жабдықтарын жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен баптау тәсілдері, әмбебап және арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, электролиттер мен ерітінділердің қасиеттері, ерітіндінің құрамын түзету әдістері, майсыздандырылуға тиіс болаттың сұрыптамасы мен маркасы.

575. Аппаратчик электролитического обезжиривания 4-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса электролитического обезжиривания полос жести и различных деталей на агрегатах непрерывного действия при скорости движения полосы до 3 м/с. Наблюдение за качеством обезжиривания металла и состоянием поверхности полосы, за концентрацией и состоянием электролита ванн обезжиривания и баков щеточно-моечных машин, за работой контрольно-измерительных приборов, температурным режимом воздуха, за состоянием раствора электролита и воды, силой тока и напряжением в ваннах обезжиривания. Наладка агрегата.
Должен знать: кинематические, электрические схемы в пределах выполняемой работы и правила наладки обслуживаемого оборудования, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов, конструкцию универсальных и специальных приспособлений, физико-химические основы процесса обезжиривания в пределах выполняемой работы, методы анализа электролитов и растворов.
576. Аппаратчик электролитического обезжиривания 5-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса электролитического обезжиривания полос жести и различных деталей на агрегатах непрерывного действия при скорости движения полосы свыше 3 м/с.
Должен знать: кинематические, электрические схемы в пределах выполняемой работы различных типов агрегатов для электролитического обезжиривания, конструкцию обслуживаемого оборудования, правила настройки и регулировки контрольно-измерительных приборов.
Бакелитчик (Пропитчик)
577. Бакелитчик (Пропитчик) 2-й разряд
Характеристика работ. Покрытие наружных и внутренних поверхностей простых деталей и отливок средних и малых габаритов и пропитка узлов несложной конфигурации резольными, глифталевыми и другими смолами (составами) ручным способом на бакелизационных аппаратах и в ваннах. Подготовка отливок и изделий под бакелизацию. Сушка отливок и изделий, покрытых резолом. Подготовка к работе ванн и сушильных электропечей. Загрузка и выгрузка деталей из сушильной печи.
Должен знать: наименование и назначение важнейших частей и принцип действия обслуживаемого оборудования, процесс покрытия отливок резолом, время выдержки под вакуумом и под давлением и режимы сушки, методы испытания после пропитки, назначение и условия применения наиболее распространенных специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов, свойства резольных смол и их растворителей.
Примеры работ:
Покрытие и пропитка смолами:
1) Конденсаторы;
2) Корпусы и крышки топливных насосов;
3) Корпусы масляных фильтров дизелей;

575. Электоролиттік майсыздандыру апаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жолақ жылдамдығы 3 м/с дейін болған кезде қаңылтыр жолақтар мен үздіксіз жұмыс істейтін агрегаттардың әртүрлі бөлшектерін электролиттік майсыздандыру процессін жүргізу. Металды майсыздандыру сапасын және жолақ бетінің жай-күйін, концентрациясы мен майсыздандыру астаулары мен щеткалау-жуу машиналары бактарының жай-күйін, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын, ауаның температуралық режимін, электролит ерітіндісі мен судың жай-күйін, тоқ күші мен майсыздандыру астауындағы кернеуді бақылау. Агрегатты баптау.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлеміндегі кинематикалық, электр схемалар және қызмет көрсетілетін жабдықтарды баптау ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу шарттары, әмбебап және арнайы құрылғылардың құрылысы, орындалатын жұмыс көлемінде майсыздандыру процессінің физикалық және химиялық негіздері, электролиттер мен ерітіндіні талдау әдістері.
576. Электоролиттік майсыздандыру апаратшысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жолақтың қозғалу жылдамдығы 3 м/с астам болған кезде қаңылтыр жолақтар мен үздіксіз жұмыс істейтін агрегаттардың әртүрлі бөлшектерін электролиттік майсыздандыру процессін жүргізу.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлемінде электролиттік майсыздандыруға арналған әртүрлі типті агрегаттардың кинематикалық, электр схемалары, қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу ережесі.
Бакелитші (сіңдіруші)
577. Бакелитші (сіңдіруші) 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым бөлшектер мен орташа және шағын көлемді құймалардың сыртқы және ішкі бетін қаптау және күрделі емес кескінді тораптарға резольді, глифталь және басқа да шайырды (құрамдарды) бакелиттеу аппараттары мен астауларда қолмен сіңдіру. Құймалар мен бұйымдарды бакелиттеуге дайындау. Резольмен қапталған құймалар мен бұйымдарды кептіру. Астаулар мен кептіру электр пештерін жұмысқа әзірлеу. Бөлшектерді кептіру пештеріне салу және оны шығару.
Білуге тиіс: маңызды бөлшектерінің атауы мен мақсаты және қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидаты, құйманы резольмен қаптау процессі, вакуум астында және қысыммен ұстау уақыты және кептіру режимі, сіңдіргеннен кейін сынау әдістері, анағұрлым кең тараған арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолданылу шарттары, резольді шайыр және оның ерітінділерінің қасиеттері.
Жұмыс үлгілері
Шайырды жағу және сіңдіру:
1) Конденсаторлар;
2) Жанармай сорғыларының корпустары мен қақпақтары;
3) Дизельдердің май фильтрлерінің корпустары;

4) Плиты гетинаксовые и текстолитовые монтажные различных размеров с большим числом отверстий, выемок с нанесенными на них цифрами, буквами и знаками;
5) Трубы прямые.
578. Бакелитчик (Пропитчик) 3-й разряд
Характеристика работ. Покрытие и пропитка резольными, глифталевыми и другими смолами ручным способом, на бакелизационных аппаратах и в ваннах наружных и внутренних труднодоступных поверхностей сложных по конфигурации тонкостенных отливок различных габаритов и сборных узлов. Составление по инструкции резольного состава требуемого качества и вязкости. Нагрев отливок и узлов до требуемой температуры перед покрытием и пропиткой резольными смолами. Определение по внешнему виду качества покрытия резолом.
Должен знать: устройство обслуживаемого оборудования, основные сорта, марки и свойства резольных смол и их растворителей, методы испытания и технические условия на сдачу изделий после пропитки, устройство специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
Примеры работ:
Покрытие и пропитка смолами:
1) Баки масляные с внутренними змеевиками подогрева;
2) Баки топливные тpактоpов, автомобилей и экскаватоpов;
3) Воздухоочистители двигателей;
4) Втулки и шайбы, пластины и колодки контактные из pазличных пластмасс;
5) Детали коpпусные пpибоpов с большим числом выемок, каpманов и углублений;
6) Коpпусы коpобок пеpедач металлоpежущих станков;
7) Кpышки головки блока двигателей;
8) Обтекатели гpебных винтов, донная судовая аpматуpа, клинкеты, кpышки, клинья;
9) Тpансфоpматоpы собpанные, pазличной констpукции с изоляцией отдельных мест;
10) Тpубы с изгибами.
Воронильщик
579. Воронильщик 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Воpонение и химическое окpашивание гладких деталей и изделий. Подготовка изделий под воpонение. Подготовка и обслуживание ванн для воpонения. Загpузка и выгpузка изделий из ванн. Очистка ванн. Консеpвация и упаковка деталей и изделий после воpонения.
Должен знать: устpойство и пpинцип действия ванн для воpонения, составы pаствоpов, пpименяемых для воpонения, темпеpатуpу нагpева ванн, пpиемы подбоpа и загpузки изделий в ванны, основные способы опpеделения качества воpонения.
Пpимеpы pабот:
Воpонение:
1) Детали кpепежные - болты, винты, гайки, шайбы, штифты;
2) Инстpумент - молотки, опpавки, pучки для калибpов, ключи.
580. Воронильщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Воpонение и химическое окpашивание деталей и изделий, имеющих впадины и выступы. Составление pаствоpов по pецептам и коppектиpование их состава. Опpеделение пpигодности повеpхности изделий к воpонению. Пеpекачивание и фильтpование pаствоpов.
Должен знать: устpойство ванн для воpонения, pецептуpу составления основных pаствоpов для коppектиpования ванн, последовательность загpузки химикатов в ванны, pежимы воpонения, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, свойства и назначение химикатов, пpименяемых пpи воpонении, и пpавила обpащения с ними.
Пpимеpы pабот:
Воpонение:

4) Саңылауларының, сандар, әріптер мен белгілер басылған ойықтарының саны көп, әртүрлі көлемді гетинакс және текстолит монтаждау тақташалары;
5) Тік құбырлар.
578. Бакелитші (сіңдіруші) 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі көлемді күрделі пішінді, жұқа қабатты құймалар мен жинамалы тораптардың сыртқы және ішкі қолжетімділігі қиын беттерін бакелитттеуші аппараттар мен астауларда резольді, глифталий және басқа да шайырларды қолмен жағу және сіңдіру. Қажетті сапалы және тұтқырлы резоль құрамын нұсқаулық бойынша құрастыру. Құймалар мен тораптарға резольді шайыр жағу және сіңдірудің алдында оны талап етілетін температураға дейін қыздыру. Резольдің жағылу сапасын сыртқы түрі бойынша айқындау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы, резольді шайыр мен оның ерітінділерінің негізгі сорттары, маркалары мен қасиеттері, сынау әдістері және сіңдіргеннен кейін бұйымдарды тапсырудың техникалық шарттары, арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы. Жұмыс үлгілері
Шайырды жағу және сіңдіру:
1) Қыздырудың ішкі иректемелері бар май бактары;
2) Тракторлардың, автомобильдер мен экскаваторлардың жанармай бактары;
3) Қозғалтқыштардың ауа тазалағыштары;
4) Контактілі тығындар, шайбалар, пластиналар мен қаптамалар;
5) Ойықтарының, қалташықтары мен ұңғымаларының саны көп аспаптардың корпустық бөлшектері;
6) Металл кесуші станоктардың беріліс қораптарының корпустары;
7) Қозғалтқыш блоктары бастарының қақпақтары;
8) Аша бұрандалардың орауыштары, түпті кеме арматурасы, клинкеттер, қақпақтар, жіктер;
9) Жекелеген жерлері оқшауланған әртүрлі құрылымды жинақталған трансформаторлар;
10) Иілген құбырлар.
Қарайтушы
579. Қарайтушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тегіс бұйымдар мен бөлшектерді көгілдір түс беру және химиялық сырлау. Бұйымдарды қарайту үшін дайындау. Астауларды дайындау және көгілдір түс беру үшін дайындау. Бұйымдарды астауға салу және оны шығару. Астауларды тазарту. Бұйымдар мен бөлшектерді көгілдір түс бергеннен кейін консервациялау және орап салу.
Білуге тиіс: көгілдір түс беруге арналған астаулардың құрылысы мен жұмыс қағидаты, көгілдір түс беру үшін қолданылатын ерітінділердің құрамы, астауларды қыздыру температурасы, бұйымдарды таңдау және оларды астауларға салу тәсілдері, көгілдір түс беру сапасын анықтаудың негізгі тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
Көгілдір түс беру:
1) Бекіту бөлшектері - болттар, бұрандалар, гайкалар, шайбалар, штифтілер;
2) Құрал – балғалар, жиекқұрсаулар, калибрлерге арналған тұтқалар, кілттер.
580. Қарайтушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ойықтары мен шығыңқы бөліктері бар бұйымдар мен бөлшектерді қарайту және химиялық сырлау. Ерітінділерді рецепт бойынша жасау және олардың құрамын түзету. Бұйым бетінің қарайтуға жарамдылығын айқындау. Ерітіндіні айдау және сүзгілеу.
Білуге тиіс: қарайтуға арналған астаулардың құрылысы, астауларды түзетуге арналған негізгі ерітінділерді жасаудың рецептурасы, астауға химикаттарды салудың жүйелілігі, қарайту режимі, бақылау-өлшеу құралдарын қолданудың мақсаты мен шарттары, қарайту кезінде қолданылатын химикаттардың қасиеттері мен мақсаты және оларды пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері.
Қарайту:

1) Кассеты кинофотоаппаpатов;
2) Пpиспособления pазличной констpукции и кондуктоpы;
3) Скобы гладкие измеpительные;
4) Шестеpни пpибоpов мелкомодульные.
Гальваник
581. Гальваник 2-й разряд
Характеристика работ. Гальваническое покрытие с наружной и внутренней стороны простых изделий и деталей с прямыми и криволинейными плоскостями, имеющими впадины и выступы. Гальваническое лужение. Гальванопластическое изготовление простых и средней сложности изделий для электровакуумных приборов. Подготовка деталей к гальваническому покрытию. Загрузка ванн химикатами по установленной рецептуре. Изоляция поверхности деталей и изделий, не подлежащих покрытию. Регулирование гальванических процессов по приборам и заданным режимам. Снятие бракованного покрытия. Составление по установленным рецептам электролитов и растворов под руководством гальваника более высокой квалификации. Защитное эматалирование деталей и изделий простой конфигурации.
Должен знать: принцип действия электролитных ванн, основные виды гальванических покрытий и основы электролиза, основы электроники и электрогамии в пределах выполняемой работы, режимы гальванических покрытий деталей и изделий, правила подвода дополнительных анодов, способы изоляции поверхностей деталей и изделий, не подлежащих гальваническому покрытию, свойства кислот, щелочей и цианистых солей, назначение и условия применения специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов и инструментов.
Примеры работ:
1) Арматура паровых машин и турбин (парозапорные клапаны, смазочные насосы, тахометры, вентильные коробки, редукционные клапаны) - оксидирование;
2) Воронки, вилки, вешалки, башмаки, подвески, краники, крючки, капельницы - никелирование;
3) Гайки, краны водопроводные, оправы термометров, рупоры, пружины плоские и спиральные - никелирование с двумя подслоями (матовое);
4) Детали бытовой электроосветительной арматуры средней сложности - декоративное гальваническое покрытие;
5) Детали керамические - гальваническое покрытие;
6) Детали крепежные для изделий системы кондиционирования воздуха, электровентиляторов - защитное эматалирование;
7) Детали надводных трапов кораблей, трапов подводных лодок, детали ограждения для трапов, скобы, коуши, обушки, таллеры - оцинкование с пассивизацией;
8) Детали приборов - анодирование;
9) Детали электро- и радиоаппаратуры (экраны, панели, каркасы, кожухи, фигурные кронштейны) - оцинкование с пассивизацией;

1) Кинофотоаппараттардың кассеталары;
2) Әртүрлі құрылымды құрылғылар мен кондукторлар;
3) Тегіс өлшеу қапсырмалар;
4) Ұсақ модульді аспаптардың тістегершіктері.
Гальваншы
581. Гальваншы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ойықтары мен шығыңқы бөліктері бар, тік және қисық сызықты беті бар қарапайым бұйымдар мен бөлшектердің сыртқы және ішкі беттерін гальваникалық қаптау. Гальваникалық қалайылау. Электр вакуум аспаптарына арналған қарапайым және күрделілігі орташа бұйымдарды гальванопластикалық жасау. Гальваникалық қабат бөлшектерін дайындау. Астауды белгіленген рецептура бойынша химикаттармен толтыру. Қаптауға жарамсыз бөлшектер мен бұйымдардың бетін оқшаулау. Гальваникалық процестерді аспаптар мен белгіленген режимдер бойынша реттеу. Ақаулы қабатты алып тастау. Біліктілігі анағұрлым жоғары гальваншының басшылығымен электролиттер мен ерітінділерді белгіленген рецепт бойынша жасау. Қарапайым пішінді бөлшектер мен бұйымдарды қорғаныш эматальдеу.
Білуге тиіс: электролиттік астаулардың жұмыс қағидасы, гальваникалық қабаттың негізгі түрлері және электролиз негіздері, орындалатын жұмыс көлемінде электроника және электрогамия негіздері, бөлшектер мен бұйымдарды гальваникалық қаптау режимі, қосымша анодтарды келтіру ережесі, гальваникалық қапталмайтын бөлшектер мен бұйымдардың бетін оқшаулау тәсілдері, қышқылдардың, сілтілер мен цианды тұздардың қасиеттері, арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының мақсаты мен қолданылу шарттары.
Жұмыс үлгілері
1) Бу машиналары мен турбиналарының арматурасы (бу бекіткіш клапандар, майлау сорғылары, тахометрлер, вентиль қораптар, редукционды клапандар) - тотықтау;
2) Құйғыштар, ашалар, ілмектер, башмактар, аспалар, крандар, ілгектер, тамызғыш - никельдеу;
3) Гайкалар, су өткізгіш крандар, термометрлердің құрсау жиектері, рупорлар, тегіс және спиральді серіппелер – екі аралық қабатымен никельдеу (күңгірт);
4) Күрделілігі орташа тұрмыстық электр жарықтандырғыш арматураның бөлшектері - декоративті гальваникалық қабат;
5) Қыш бөлшектер - гальваникалық қабат;
6) Ауаны салқындату, электр желдеткіш жүйесінің бұйымдарына арналған бекіткіш бөлшектер желдету – қорғаныш эматальдеу;
7) Кемелердің су бетіндегі траптарының, сүңгуір қайықтар траптарының бөлшектері, траптарға арналған қоршаулардың бөлшектері, қапсырмалар, коуштер, обушкалар, пассивтендірілген мырышталған таллерлер;
8) Аспаптардың бөлшектері - анодтау;
9) Электр және радиоаппаратура бөлшектері (экрандар, панельдер, қаңқалар, қаптамалар, фигуралы кронштейндер) - пассивтендіріп мырыштау;

10) Доски фирменные, планки отличительные, шкалы стальные - хромирование;
11) Козырьки, отбойные листы, решетки кольцевые в системах кондиционирования и судовой вентиляции - защитное эматалирование;
12) Кольца уплотнительные, крепеж специальный, крышка - хромирование, оксидирование;
13) Кронштейны всех размеров с частичной изоляцией поверхностей - анодирование, оксидирование;
14) Листы, угольники, фланцы - химическое оксидирование;
15) Ниппели, угольники, экраны - кадмирование;
16) Планки, полосы, скобы и другие малогабаритные детали простой конфигурации - защитное эматалирование;
17) Сетки мелкоструктурные медные - изготовление гальванопластическим методом;
18) Фланцы, шайбы, шестерни всех размеров - никелирование с двумя подслоями, оцинкование с изоляцией мест, не подлежащих покрытию;
19) Цепи и проволока различного сечения - лужение гальваническое;
20) Шестерни и кольца различных размеров - никелирование;
21) Шурупы для крепления всех металлических деталей внутренней аппаратуры, винты рам, прутки оконные и предохранительных решеток; полосы, ручки и личники дверные цельнометаллические вагонов-гальваническое покрытие.
582. Гальваник 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Гальваническое покpытие наpужных и внутpенних повеpхностей изделий и деталей сложной конфигуpации с тpуднодоступными для покpытия местами. Размеpное хpомиpование и никелиpование по 8-10 квалитетам деталей машин, пpибоpов, двигателей, электpоpадиоаппаpатуpы и агpегатов. Установка несложных дополнительных анодов. Гальванопластическое изготовление сложных деталей для электpовакуумных пpибоpов и алмазного инстpумента. Hаpащивание медных и никелевых покpытий опpеделенной толщины. Сеpнокислотное и хромокислотное оксидиpование. Самостоятельное пpиготовление электpолитов и pаствоpов. Hейтpализация и pегенеpация отpаботанных электpолитов и pаствоpов. Рациональное использование вместимости ванн, установление и поддеpжание заданных pежимов их pаботы. Опpеделение качества гальванической обpаботки деталей на пpомежуточных опеpациях и готовой пpодукции внешним осмотpом, измеpительным и контpольным инстpументами, механическими и химическими способами. Подналадка и pегулиpовка ванн. Эматалиpование защитное и декоpативное деталей сpедней сложности.
Должен знать: устpойство электpолизных ванн, пpичины возникновения и pазновидности коppозии металлов и способы пpедохpанения от нее, особенности подготовительных и отделочных опеpаций и их последовательность пеpед покpытием, матеpиалы, пpименяемые в гальваностегии, и их основные свойства, вpедные пpимеси в электpолитах, их влияние на гальванические осадки и способы их удаления, pецептуpу изоляционных паст, нейтpализацию и pегенеpацию отpаботанных электpолитов и pаствоpов, устpойство унивеpсальных и специальных пpиспособлений и контpольно-измеpительных пpибоpов и инстpументов.
Пpимеpы pабот:

10) Фирмалық тақтайлар, ерекшелейтін планкалар, болат шәкілдер – хромдау;
11) Күнқағарлар, шой табақтар, салқындату мен кеме желдеткіші жүйесіндегі дөңгелек тор - қорғаныш эматальдеу;
12) Тығыздатқыш сақиналар, арнайы бекіткіш, қақпақ – хромдау, тотықтандыру;
13) Бетінің әр жерінен оқшауланған барлық мөлшерлі кронштейндер – анодтау, тотықтандыру;
14) Табақтар, үштіктер, фланецтер – химиялық тотықтандыру;
15) Ниппельдер, үштіктер, қалқандар - кадмийлеу;
16) Планкалар, жолақтар, қапсырмалар мен басқа қарапайым пішінді, шағын көлемді бөлшектер - қорғаныш эматальдеу;
17) Мыс металл құрылымды торлар - гальванопластикалық әдіспен жасау;
18) Барлық мөлшерді фланецтер, шайбалар мен тістегершіктер – екі қабаттап никельдеу, қапталмайтын жерлерді оқшаулай отырып мырыштау;
19) Әртүрлі қималы шынжырлар мен сым - гальваникалық қалайылау;
20) Әртүрлі өлшемді мойынтіректер мен сақиналар – никельдеу;
21) Ішкі арматураның барлық металл бөлшектерін бекітуге арналған шуруптар, рамалардың бұрандалары, терезеге және қорғаныш торларға арналған жолақтар, вагондардың жолақтары, тұтқалары мен тұтас металдан жасалған есіктердің личниктері - гальваникалық қаптау.
582. Гальваншы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі пішінді, қаптау үшін қолжетімділігі қиын жерлері бар бұйымдар мен бөлшектердің сыртқы және ішкі беттерін гальваникалық қаптау. Машина бөлшектерін, аспаптардың қозғалтқыштарды, электрорадиоаппаратуралар мен агрегаттарды мөлшерлі хромдау және 8 - 10 квалитеттер бойынша никельдеу. Күрделі емес қосымша анодтарды орнату. Электр вакуум аспаптары мен алмас құралдарға арналған күрделі бөлшектерді гальваникалық жасау. Белгілі бір қалыңдықты мыс және никель қабатты өсіру. Күкірт қышқылды және хром қышқылды тотықтандыру. Электролиттер мен ерітіндіні өз бетінше дайындау. Іріктелген электролиттер мен ерітіндіні бейтараптандыру және қалпына келтіру. Астаудың сыйымдылығын тиімді пайдалану олардың белгіленген жұмыс режимін белгілеу және оны сақтау. Аралық операциялар кезінде бөлшектерді гальваникалық өңдеудің және дайын өнімнің сапасын сырттай тексеру арқылы, өлшеу және бақылау құралдарымен, механикалық және химиялық тәсілдермен айқындау. Астауларды баптау және реттеу. Қорғаныш эматалдеу және күрделілігі орташа бөлшектерді декоративтендіру.
Білуге тиіс: электролиз астауларының құрылысы, металл коррозиясының пайда болу себептері және олардың түрлері, одан сақтау тәсілдері, дайындау және өңдеу жұмыстарының ерекшеліктері және олардың қаптау алдындағы жүйелілігі, гальваностегия кезінде қолданылатын материалдар және олардың негізгі қасиеттері, электролиттегі зиянды қоспалар және олардың гальваникалық тұнбаларға тигізетін әсері, оларды жою тәсілдері, оқшаулау пасталарының рецептурасы, іріктелген электролиттер мен ерітінділерді бейтараптандыру және қалпына келтіру, әмбебап және арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылысы.
Жұмыс үлгілері

1) Бачки и цилиндpы pазнообpазные, котлы для пищи, мясоpубки, самоваpы, кипятильники и дpугие емкости - лужение гальваническое, оцинкование, кадмиpование и никелиpование;
2) Бачки, крышки, оси стальные - трехслойные покрытия с изоляцией отдельных мест с применением дополнительного анода;
3) Валики ступенчатые, втулки, маховики, штоки разных размеров - хромирование и никелирование;
4) Валы - наращивание меди на посадочных участках для восстановления их размеров;
5) Детали игрушек - никелирование;
6) Детали насыщения кондиционеров, воздухораспределителей, диффузоров - защитное эматалирование;
7) Детали приборов - покрытие драгоценными металлами с определением контрольной массы (привеса);
8) Детали светильников - декоративное покрытие медью;
9) Детали цилиндрические различные (пальцы, кольца, втулки)- наращивание стали, меди и хрома с целью восстановления размеров;
10) Жалюзи воздухораспределительные, раструбы концевые, трубы различной конфигурации в системах кондиционирования судовой вентиляции - защитное эматалирование;
11) Звездочки для цепных передач разных размеров - хромирование;
12) Изделия бытового назначения - защитное и декоративное эматалирование;
13) Инструмент измерительный (калибры резьбовые, скобы) - хромирование;
14) Кожухи и платы алюминиевые различной электро - и радиоаппаратуры - анодирование;
15) Колеса рабочие, диффузоры к электровентиляторам (сварные и клепаные) - защитное эматалирование;
16) Кольца зубчатые с внутренними шлицами - хромирование с проверкой покрытия на пористость и прочность;
17) Кольца поршневые - пористое хромирование, меднение;
18) Корзины хозяйственные, подставки, захваты для банок, мыльницы проволочные - никелирование, оцинкование;
19) Корпусы, каркасы, обшивки к каркасам, каплеотделители в сборе для изделий системы кондиционирования воздуха (сварные и клепаные) - защитное эматалирование;
20) Крестовины прибора - серебрение под калибр;
21) Лепестки, контакты, штепсельные гнезда, штыри контактные - серебрение;
22) Обтекатели - покрытие с дополнительными анодами;
23) Отстойники, решетки автомашин, головки вентиляторов, рупоры мегафонов - никелирование с внутренней обработкой;
24) Пресс-формы и пуансоны простой конфигурации - хромирование с изоляцией и простыми дополнительными анодами;
25) Рамки взрывозащитные для кинескопов - никелирование (подслои), оцинкование и пассивирование;
26) Сетки различного вида (кроме мелкоструктурной) и фиксаторы для специальных электроннолучевых трубок - изготовление гальванопластическим методом;

1) Әртүрлі бөшкелер мен цилиндрлер, ас пісіруге арналған қазандар, ет турағыштар, самаурындар, су қайнатқыштар және басқа да ыдыста - гальваникалық қалайылау, мырыштау, кадмийлеу, никельдеу;
2) Болат бөшкелер, қақпақтар мен осьтер – қосымша анодты қолдану арқылы жекелеген жерлерді оқшаулай отырып, үш қабаттап жағу;
3) Сатылы білікше, тығындар, тегершік, әртүрлі мөлшерлі штоктер – хромдау және никельдеу;
4) Біліктер – мысты отырғызылатын учаскелерде олардың мөлшерін қалпына келтіру үшін өсіру;
5) Ойыншықтардың бөлшектері - никельдеу;
6) Ауа баптағыштарды, ауаны таратып бөлгіштердің, диффузорларды қанықтыру бөлшектері - қорғаныш эматальдеу;
7) Аспаптардың бөлшектері – бақылау салмағын айқындай отырып, бағалы металмен қаптау;
8) Шамшырақтардың бөлшектері – мыспен декоративті қаптау;
9) Әртүрлі цилиндр бөлшектер (саусақшалар, сақиналар, тығындар) - көлемін қалпына келтіру мақсатында болатты, мыс пен хромды өсіру;
10) Ауа таратушы жалюзилер, ұшты келтеқұбырлар, кеме желдеткішінің салқындату жүйесіндегі әртүрлі пішінді құбырлар - қорғаныш эматальдеу;
11) Әртүрлі мөлшерлі тізбекті беріліске арналған өзектер – хромдау;
12) Тұрмыстық мақсаттағы бұйымдар – қорғаныш және декоративті эматальдеу;
13) Өлшеу құралы (бұранда калибрлер, қапсырмалар) – хромдау;
14) Әртүрлі электр және радиоаппаратураның қаптамасы мен алюминий платасы – анодтау;
15) Электр желдеткіштердің жұмыс дөңгелектері, диффузорлары (пісіру және бекіту) - қорғаныш эматальдеу;
16) Ішкі шлицалары бар тісті сақиналар – қабаттың кеуектілігі мен беріктігін тексере отырып хромдау;
17) Поршеньді сақиналар - кеуекті хромдау, мыстау;
18) Шаруашылық себеттер, тұғырықтар, банкаларды ұстауыштар, сым сабын салғыштар – никельдеу, мырыштау;
19) Корпустар, қаңқалар, қаңқалардың қаптамасы, ауаны салқындату жүйесінің бұйымдарына арналған жиынтық күйіндегі тамшы айырғыш (пісіру және бекіту) - қорғаныш эматальдеу;
20) Аспаптың айқастырмасы - калибрге арналған күміс;
21) Салалар, контактілер, штепсель көздер, контактілі қадалық – күміс жалату;
22) Орауыштар – қосымша анодпен қаптау;
23) Орауыштар, автомашиналардың торлары, желдеткіштердің бастары, мегафондардың рупорлары – іштен өңдей отырып никельдеу;
24) Нығыздауыш – қарапайым пішінді қалыптар – оқшаулай отырып және қарапайым қосымша анодпен хромдау;
25) Кинескоптарға арналған жарылғыштардан қорғау рамалары – никельдеу (қабат астарын), мырыштау және пассивтендіру;
26) Әртүрлі торлар (ұсақ құрылымдысынан басқасы) мен арнайы электронды сәулелі құбырларға арналған фиксаторлар - гальванопластикалық әдіспен жасау;

27) Ступицы, маховики и рукоятки к ним, панели пультов управления к металлорежущим станкам - хромирование, полирование;
28) Трубы диаметром до 200 мм - гальваническое покрытие;
29) Трубы и баллоны - никелирование;
30) Фары и прожекторы - серебрение гальваническое для повышения отражения света;
31) Циферблаты часов - пассивирование;
32) Цоколи, штырьки, стержни, фланцы различных электровакуумных приборов - никелирование;
33) Якоря сердечников и сердечники реле локомотивов - гальваническое покрытие.
583. Гальваник 4-й разряд
Характеристика работ. Гальваническое покрытие наружных и внутренних поверхностей сложных изделий и деталей с различными толщинами стенок и с большим числом переходов сечений. Многослойное износостойкое, защитно-декоративное покрытие, покрытие драгоценными металлами и сплавами. Размерное хромирование и никелирование по 6-8-квалитетам деталей машин, приборов, матриц, камер. Гальванопластическое изготовление сложных деталей для электровакуумных приборов с нанесением контактного слоя редких металлов методом катодного распыления в вакууме. Изготовление сложного алмазного прецизионного инструмента методом гальванопластики и гальваностегии. Графитирование деталей двигателей, требующих приработки, под давлением. Регулировка электрических схем включения приборов. Твердое оксидирование. Кадмирование с последующим фосфатированием. Размерное покрытие латунью металлической арматуры для формовых резинотехнических изделий. Эматалирование защитное и декоративное деталей и изделий сложной конфигурации.
Должен знать: устройство и правила обслуживания ванн различных типов, пусковых и регулирующих приборов, виды, назначение, способы и режимы всевозможных гальванических покрытий, назначение и монтаж навесок, экранов и дополнительных электродов для различных видов гальванических покрытий, корректировку и способы составления электролитов и растворов, схемы подключения ванн к источникам тока, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов.
Примеры работ:
1) Валы - мерное покрытие с изоляцией и покрытие под скобу;
2) Валы цилиндрические - наращивание стали с целью восстановления поверхности;
3) Детали машин крупные - цветное оксидирование;
4) Детали механизма часов наручных - золочение, никелирование, оксидирование, кадмирование;
5) Детали приборов, работающих в коррозионной среде и при высоких температурах (пирометрические приборы) - наращивание черного хрома;
6) Детали самолетов и судовых изделий из магниевых и алюминиевых сплавов - декоративное оксидирование в разные цвета;

27) Күпшектер, тегершіктер мен олардың тұтқа саптары, металл кесуші станоктарды басқару пульттерінің панельдері – хромдау, жылтырату;
28) Диаметрі 200 мм дейінгі құбырлар – гальваникалық қаптау;
29) Құбырлар мен баллондар - никельдеу;
30) Фаралар мен прожекторлар – жарықтың шағылысын күшейту үшін гальваникалық күміспен жалату;
31) Сағаттың циферблаты - пассивтендіру;
32) Әртүрлі электр вакуум аспаптардың цокольдері, қадалықтары, өзектері, фланецтері - никельдеу;
33) Өзектердің зәкірлері мен реле локомотивтердің өзектері – гальваникалық қаптау.
583. Гальваншы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қабырғаларының қалыңдығы әртүрлі және қималарының өткелдері көп күрделі бұйымдар мен бөлшектердің сыртқы және ішкі беттерін гальваникалық қаптау. Көп қабатты тозуға берік, қорғаныш-декоративті қабат, бағалы металдар мен және балқымалармен қаптау. Машина бөлшектерін, аспаптарды, матрицалар мен камераларды мөлшерлі хромдау және 6 - 8 квалитеттер бойынша никельдеу. Вакуумда катодты тозаңдандыру әдісі арқылы сирек металдардың электр вакуумдық аспаптарға арналған контактілі қабатын гальванопластикалық жасау. Гальванопластика және гальваностегия әдісімен күрделі алмас дәлме-дәл құралды жасау. Қысыммен қосымша жұмыс істеуді талап ететін қозғалтқыштардың бөлшектерін графиттеу. Аспаптарды іске қосудың электр схемаларын реттеу. Қатты тотықтандыру. Кейіннен форматтай отырып, кадмийлеу. Формалық резина техникалық бұйымдарға арналған металл арматураны жезбен біркелкі қаптау. Күрделі пішінді бөлшектер мен бұйымдарды қорғаныш және декоративті эматалильдеу.
Білуге тиіс: әртүрлі типті астаулардың, іске қосу және реттеуші аспаптардың құрылысы және оларға қызмет көрсету ережесі, әртүрлі гальваникалық қабаттардың түрлері, мақсаты және тәсілдері мен режимдері, гальваникалық қабаттардың әртүрлі түрлеріне арналған бастырмалардың, қалқандар мен қосымша электродтардың мақсаты және оларды монтаждау, электролиттер мен ерітінділерді түзету және жасау тәсілдері, астауды ток көзіне қосу схемасы, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу шарттары.
Жұмыс үлгілері
1) Біліктер – оқшаулай отырып мыспен қаптау және қапсырманың астын қаптау;
2) Цилиндр біліктер – бетін қалпына келтіру мақсатымен болатты өсіру;
3) Машиналардың ірі бөлшектері - түсті тотықтандыру;
4) Қол сағаттар механизмдерінің бөлшектері – алтын жалату, никельдеу, тотықтандыру, кадмийлеу;
5) Коррозиялы ортада және жоғары температурада жұмыс істейтін аспаптардың бөлшектері (пирометриялық аспаптар) – қара хромды өсіру;
6) Ұшақ және кеме бұйымдарының магний және алюминий балқымаларынан жасалған бөлшектері - әртүрлі түстерге декоративті тотықтандыру;

7) Детали светильников из стали - меднение с последующим оксидированием в разные цвета;
8) Детали электровакуумных приборов - декоративное хромирование, размерное покрытие;
9) Долбяки, резьбовые фрезы, пресс-формы сложной конфигурации - хромирование;
10) Знаки к пресс - формам - точное хромирование;
11) Калибры, штихмассы, скобы, лекала - восстановление хромированием;
12) Корпусы часов наручных - хромирование, золочение;
13) Матрицы и пуансоны сложной конфигурации - точное хромирование с использованием сложных анодов;
14) Поршни авиадвигателей - графитирование рабочей поверхности;
15) Поршни, золотники, штоки механизмов приборов - размерное хромирование;
16) Поршни, шатуны холодильных компрессоров, штампы, пресс-формы - нанесение этамаль-пленки толщиной 13-15 мк;
17) Посуда металлическая - многослойное покрытие благородными металлами и сплавами;
18) Рукоятки фасонные для приборных щитов, шкалы гравированные для приемников - защитное и декоративное эматалирование с последующей адсорбционной окраской в различные цвета;
19) Сетки мелкоструктурные с шагом 100 мкм для мишеней специальных электроннолучевых трубок - изготовление гальванопластическим методом;
20) Схемы сложные, эстампы - защитное и декоративное покрытие эмаль-пленками с нанесением двухцветного и многоцветного изображения технического и художественного содержания;
21) Схемы, таблички к вентиляторам, кондиционерам - защитное и декоративное покрытие;
22) Трубы биметаллические волноводные - гальваническое покрытие;
23) Трубы диаметром свыше 200 мм - гальваническое покрытие;
24) Фиксаторы оконные, подстаканники, основание предохранительных решеток, полочки туалетные, жалюзи цельнометаллических вагонов и вагонов электросекций - гальваническое покрытие;
25) Циферблаты часов - золочение, серебрение, тонирование, никелирование, оксидирование знаков;
26) Шкалы для приборов - изготовление гальваническим способом (позитивы и негативы ).
584. Гальваник 5-й разряд
Характеристика работ. Гальваническое покрытие всех видов сложных по конфигурации изделий и деталей с большим числом переходов. Восстановление деталей реактивных и поршневых самолетов и их агрегатов всеми видами покрытия хромом, в том числе пористым и точечным хромом. Размерное хромирование и никелирование деталей по 5 квалитету. Хромирование деталей, требующих установки дополнительных анодов; изменение пространственного положения анодов и деталей в процессе хромирования. Глубокое оксидирование. Изготовление сложного алмазного прецизионного инструмента методом гальванопластики и гальваностегии. Выполнение комплекса операций по изготовлению биметаллических пластин и мелкоструктурных масок для цветных кинескопов. Выполнение работ по наращиванию гальванических сплавов. Наладка, регулировка и участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
Должен знать: кинематические, электрические схемы в пределах выполняемой работы и конструкцию всех типов гальванических ванн, регулирующих и автоматических приборов и устройств, назначение, режим и способы выполнения всех видов гальванических покрытий, монтаж и включение дополнительных анодов, основы химии, электрохимии и электротехники в пределах выполняемой работы, правила наладки и регулирования контрольно-измерительных инструментов.
Примеры работ:

7) Шамшырақтардың болаттан жасалған бөлшектері – кейіннен әртүрлі түстерге тотықтандыра отырып мыстандыру;
8) Электр вакуум аспаптарының бөлшектері - декоративті хромдау, мөлшерлі қаптау;
9) Қашағыштар, бұранда фрезалар, нығыздауыштар – күрделі пішінді қалыптар – хромдау;
10) Нығыздауыш қалыптардың белгілері – дәлдеп хромдау;
11) Калибрлер, штихмасса, қапсырмалар, даяр үлгі – хромдау арқылы қалпына келтіру;
12) Қол сағаттардың корпусы – хромдау, алтын жалату;
13) Күрделі пішінді матрицалар мен сотандар - күрделі анодтарды қолдана отырып дәлдеп хромдау;
14) Авиақозғалтқыштардың поршеньдері – жұмыс бетін графиттеу;
15) Поршеньдер, реттығындар, аспап механизмдерінің штоктары – мөлшерлі хромдау;
16) Поршеньдер, тоңазытқыш компрессорларының бұлғақтары, штамптар, нығыздауын қалыптар - этамаль жағу - қалыңдығы 13 - 15 мк пленкалар;
17) Металл ыдыс – асыл металдармен және балқымалармен көп қабат етіп қаптау;
18) Аспаптық қалқандарға арналған фасонды тұтқасаптар, қабылдағыштарға арналған гравирленген шәкілдер – кейіннен түрлі түстерге адсорбциялық сырлау арқылы қорғаныш және декоративті эматальдеу;
19) Арнайы электронды-сәулелі құбырлардың нысаналарына арналған 100 мкм қадамдық шағын құрылымды торлар - гальванопластикалық әдіспен жасау;
20) Күрделі схемалар, эстамптар – техникалық және көркемдік сипаттағы екі түсті және көп түсті бейнелерді сала отырып, эмаль - пленкамен қорғаныш және декоративті қаптау;
21) Желдеткіштер мен ауабаптағыштарға арналған схемалар, кестелер - қорғаныш және декоративті қаптау;
22) Биметалл толқынжол құбырлар - гальваникалық қаптау;
23) Диаметрі 200 мм астам құбырлар – гальваникалық қаптау;
24) Терезенің белгілеуіштері, стакан тұғыры, қорғаныш торлардың негіздері, дәретхана сөрелері, тұтас металл вагондар мен лектросекция вагондарының жалюзилері – гальваникалық қаптау;
25) Сағаттың циферблаты- белгілерді алтын, күміс жалату, күңгірттендіру, никельдеу, тотықтандыру;
26) Аспаптарға арналған шәкілдер-гальванопластикалық әдіспен жасау(позитивтер мен негативтер).
584. Гальваншы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Аралықтарының саны көп пішіні бойынша күрделі бөлшектер мен бұйымдарды гальваникалық қаптау. Реактивті және поршеньді ұшақтар мен олардың агрегаттарының бөлшектерін хроммен қаптаудың барлық түрі арқылы, оның ішінде кеуекті және дәлдік хроммен қалпына келтіру. Бөлшектерді 5 квалитет бойынша мөлшерлі хромдау және никельдеу. Қосымша анод орнатуды талап ететін бөлшектерді хромдау, хромдау барысында анодтар мен бөлшектердің кеңістікте орналасуының өзгеруі. Терең тотықтандыру. Гальванопластика және гальваностегия әдістері арқылы күрделі алмас дәлме-дәл құралдарды жасау. Түрлі-түсті кинескоптарға арналған биметалл пластиналар мен шағын құрылымды маскаларды жасау бойынша операциялар кешенін орындау. Гальваникалық балқымаларды өсіру бойынша жұмыстарды орындау. Қызмет көрсетілетін жабдықты баптау, реттеу және оны жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлеміндегі кинематикалық, электр схемалар және реттелетін және автомат аспаптар мен құрылғылардың барлық типті гальваникалық астауларының құрылысы, гальваникалық қаптаудың барлық түрлерінің мақсаты, орындау режимі мен тәсілдері, қосымша анодтарды монтаждау және іске қосу, орындалатын жұмыс көлемінде химия, электрохимия және электротехника негіздері, бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) Втулки главных шатунов авиадвигателей - покрытие сплавом олово-свинец с сохранением гиперболической поверхности;
2) Гильзы цилиндров двигателей - восстановление пористым и точечным хромом;
3) Детали электропреобразователей вертолетов - размерное хромирование;
4) Кулачки, кулачковые валики и шайбы - хромирование профильное с наращиванием слоя хрома по всему профилю;
5) Обоймы подшипников, авиадвигателей и их агрегатов - размерное хромирование;
6) Подшипники скольжения - бинарное антифрикционное покрытие;
7) Штоки, валы, пресс-формы - пористое хромирование)
При покрытии электрохимическим составом олово-висмут интегральных схем разной степени интеграции и других изделий радиоэлектронной техники - 6-й разряд.
Контролер работ по металлопокрытиям
585. Контролер работ по металлопокрытиям 2-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка после нанесения металлопокрытия простых и средней сложности деталей, имеющих впадины и выступы. Определение пригодности деталей для покрытия. Проверка чистоты поверхности основного металла и качества его покрытия. Контроль выполнения технологического процесса металлопокрытия, алюминирования, полирования и глянцевания. Внешний осмотр деталей и выявление дефектов основного металла, дефектов сварки и других дефектов поверхности, которые могут привести к забракованию деталей после покрытия. Оформление установленной документации.
Должен знать: технические условия и государственные стандарты на приемку деталей до и после металлопокрытия, требования, предъявляемые к поверхности деталей до металлопокрытия, основы технологического процесса металлопокрытия, алюминирования, полирования и глянцевания деталей, требуемую чистоту поверхности и толщину слоя металлопокрытия, методы контроля покрытий, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов, свойства кислот, щелочей и цианистых солей и правила обращения с ними, классификацию и виды брака по основным операциям, систему допусков, посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Арматура паровых машин и турбин - контроль после электрополирования;
2) Винты, гайки, пружины, оси латунные - контроль после никелирования и электрополирования;
3) Детали бытовой электроосветительной аппаратуры - контроль всех видов гальванопокрытий;
4) Крепежные детали - болты, гайки, стяжки, штифты - контроль и приемка всех видов гальванических покрытий и гальванического лужения;

1) Автоқозғалтқыштардың басты бұлғақтарының төлкелері - гиперболитті бетін сақтай отырып, қалайы-қорғасын қоспасымен қаптау;
2) Қозғалтқыш цилиндрлерінің гильзалары – кеуек және дәлдік хромымен қалпына келтіру;
3) Тікұшақтардың электр жылытқыштарының бөлшектері-мөлшерлі хромдау;
4) Жұдырықшалар, жұдырықша біліктер мен шайбалар-сұлбасының бойымен тұтас хром қабатын өсіре отырып сұлбалық хромдау;
5) Мойынтіректердің, авиақозғалтқыштар мен олардың агрегаттарының құрсаулары – мөлшерлі хромдау;
6) Сырғанау мойынтіректері - бинарлы антифрикционды қаптама;
7) Штоктер, біліктер, нығыздауыш қалыптар – кеуекті хромдау.
Интеграциялық дәрежесі әртүрлі интегралды схемаларды және басқа да радиоэлектронды техниканы қалайы - висмут электрохимиялық құрамымен қаптау кезінде - 6-разряд.
Металмен қаптау жұмыстарын бақылаушы
585. Металмен қаптау жұмыстарын бақылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ойықтары мен шығыңқы жерлері бар қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерге металмен қаптағаннан кейін бақылау және қабылдау. Бөлшектерді қаптау үшін жарамдылығын айқындау. Негізгі металдың бетінің тазалығын және оның бетінің сапасын тексеру. Металмен қаптау, алюминдеу, жылтырату технологиялық процессін орындалуын бақылау. Бөлшектерді сырттай тексеру және негізгі металдың ақаулықтарын, бөлшектерді қаптаудан кейін ақаулануына әкелетін дәнекерлеу ақауларын және бетінің басқа да ақауларын анықтау. Белгіленген құжаттаманы ресімдеу.
Білуге тиіс: металмен қаптауға дейін және кейін бұйымдарды қабылдауға қойылатын техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар, бөлшектерді металмен қаптағанға дейін олардың бетіне қойылатын талаптар, металмен қаптау, алюминдеу, жылтырату технологиялық процессінің негіздері, беттің талап етілетін тазалығы мен металмен қаптау қабатының қалыңдығы, қабатты бақылау әдістері, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу шарттары, қышқылдардың, сілтілер мен цианды тұздардың қасиеттері мен олармен жұмыс істеу ережесі, негізгі операциялар бойынша жіктеу және ақаулық түрлері, шектеу, қондырма жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері.
Жұмыс үлгілері
1) Бу машиналары мен турбиналардың арматурасы – электрмен қоректендіруден кейінгі бақылау;
2) Бұрандалар, гайкалар, серіппелер мен жез осьтер – никельдеуден және электрмен қоректендіруден кейінгі бақылау;
3) Тұрмыстық электрмен жарықтандырылатын аппаратураның бөлшектері- гальваникалық қаптаудың барлық түрлерін бақылау;
4) Бекіту болттары-болттар, гайкалар, тартпалар, штифтілер- гальваникалық қаптау мен гальвникалық қалайылаудың барлық түрлерін бақылау және қабылдау;

5) Скобы, пробки, кольца и другие детали - проверка размеров при хромировании рабочих поверхностей;
6) Шестерни - контроль после омеднения, хромирования и других покрытий.
586. Контролер работ по металлопокрытиям 3-й разряд
Характеристика работ. Контроль и приемка сложных деталей и изделий с поверхностями, труднодоступными для проверки после металлопокрытия, с применением дополнительных катодов, анодов и экрана. Определение толщины слоя металлопокрытия при помощи контрольно-измерительных приборов. Проверка контрольных размеров, указанных в чертежах и технологических картах. Проверка заданных режимов осаждения металлопокрытия по показаниям контрольно-измерительных приборов. Контроль силы тока, температуры электролитов, качества полирования и глянцевания. Ведение учета и отчетности по качеству и количеству принятой и забракованной продукции.
Должен знать: технические условия и государственные стандарты на приемку изделий и деталей после металлопокрытия, технологический процесс полирования, глянцевания и нанесения металлопокрытий, устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, методы профилактики брака, назначение и составы реактивов и электролитов, употребляемых для металлопокрытий, систему допусков, посадок, квалитеты и параметры шероховатости, методы нанесения всех видов металлопокрытий.
Примеры работ:
1) Бачки и цилиндры разнообразные, котлы для пищи, мясорубки - контроль и приемка после гальванического лужения;
2) Валики ступенчатые, втулки, маховики, инструмент измерительный, пресс-формы, матрицы штампов и пуансоны - контроль и приемка после хромирования;
3) Валы - контроль металлопокрытия под заданный размер;
4) Валы - контроль после наращивания меди на посадочных участках для восстановления их размеров;
5) Детали сложной формы бытовой электроосветительной аппаратуры - контроль качества всех видов декоративных покрытий;
6) Звездочки для цепных передач разных размеров - контроль после хромирования;
7) Прожекторы, фары - приемка после серебрения;
8) Тройники - проверка правильности установки дополнительных анодов.
587. Контролер работ по металлопокрытиям 4-й разряд
Характеристика работ. Контроль сложных деталей и изделий с поверхностями, труднодоступными для проверки, и труб различного сортамента после металлопокрытия. Пооперационный контроль в процессе нанесения размерного и защитно-декоративного покрытия. Проверка чистоты поверхности покрытия визуально. Определение толщины покрытия химическими или физическими методами. Определение пористости и прочности сцепления покрытия с основным металлом. Градуировка магнитных толщиномеров для контроля толщины слоя покрытия. Определение видов и причин брака и разработка профилактических мероприятий по его предупреждению.
Должен знать: технические условия и государственные стандарты на приемку деталей и изделий после металлопокрытий, инструкцию по определению качества металлопокрытий различных видов, требуемую чистоту поверхности и толщину слоя покрытия, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов, методы определения параметров шероховатости поверхности, способы подготовки деталей из различных металлов для всевозможных покрытий, материалы, применяемые в гальваностегии, и их основные свойства, систему допусков, посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:

5) Қапсырмалар, тығындар, сақиналар мен басқа да бөлшектер – жұмыс бетін хромдау кезіндегі өлшемдерді тексеру;
6) Тістегершіктер - мыстау, хромдау және басқа да қаптаудан кейінгі бақылау.
586. Металмен қаптау жұмыстарын бақылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Металмен қаптағаннан кейін тексеру үшін қолжетімділігі қиын беті бар күрделі бөлшектер мен бұйымдарды қосымша катодтарды, анодтар мен қалқаларды пайдалана отырып, бақылау және қабылдау. Металл қабаттың қалыңдығын бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен айқындау. Сызбалар мен технологиялық карталарда көрсетілген бақылау өлшемдерін тексеру. Металл қаптамасының тұндырылуының белгіленген режимдерін тексеру. Тоқ күшін, электролит температурасын, жылтырату сапасын бақылау. Қабылданған және жарамсыз деп танылған өнімнің саны мен сапасын есепке алу және есептілігін жүргізу.
Білуге тиіс: металмен қаптаудан кейін бөлшектер мен бұйымдарды қабылдауға қойылатын техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар, жылтырату және металл қаптамамен қаптаудың технологиялық процессі, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы, ақаулықтардың алдын алу әдістері, металмен қаптау үшін қолданылатын реактивтер мен электролиттердің мақсаты мен құрамы, шектеу, қондырма жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері, металл қаптамалардың барлық түрлерін жағу әдістері.
Жұмыс үлгілері
1) Әртүрлі бөшкелер мен цилиндрлер, тамаққа арналған қазандықтар, ет турағыштар – гальваникалық қалайылаудан кейін бақылау және қабылдау;
2) Сатылы біліктер, тығындар, тегершіктер, өлшеу құралы, нығыздауыш - қалыптар, штамптардың матрицалары мен сотандар – хромдаудан кейін бақылау және қабылдау;
3) Біліктер – қондыру учаскелерінде мысты өсіргеннен кейін олардың өлшемдерін қалпына келтіру үшін бақылау;
4) Біліктер – белгіленген өлшем бойынша металмен қаптауды бақылау;
5) Тұрмыстық электрмен жарықтандырылатын аппаратураның күрделі пішінді бөлшектері – декоративті қаптаудың барлық түрлерінің сапасын бақылау;
6) Әртүрлі өлшемді тізбекті берілістердің өзектері – хромдаудан кейін бақылау;
7) Прожекторлар, фаралар – күміс жалатқананан кейін қабылдау;
8) Үштіктер – қосымша анодтарды орнату дұрыстығын тексеру.
587. Металмен қаптау жұмыстарын бақылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тексеру үшін қолжетімділігі қиын беті бар күрделі бөлшектер мен бұйымдарды және әртүрлі сұрыптамалы түтіктерді металмен қаптағаннан кейін бақылау. Мөлшерлік және қорғаныш-декоративті қабатты жағу барысында операция сайын бақылау. Қабат бетінің тазалығын көзбен шолып тексеру. Химиялық және физикалық әдіспен қаптаудың қалыңдығын анықтау. Қабаттың негізгі металмен жымдасу кеуектілігі мен беріктігін айқындау. Қабаттың қалыңдығын бақылауға арналған магнит қалыңдық өлшеуіштерді градуирлеу. Ақаулықтардың түрлері мен себептерін анықтау және оның алдын алу бойынша шараларды әзірлеу.
Білуге тиіс: металмен қаптаудан кейін бөлшектер мен бұйымдарды қабылдауға қойылатын техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар, әртүрлі металл қаптамалардың сапасын анықтау бойынша нұсқаулықтар, талап етілетін бет тазалығы мен қабат қалыңдығы, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу шарттары, бетінің кедір-бұдырлығы өлшемдерін айқындау әдістері, бөлшектерді әртүрлі металл қаптамаларға дайындау тәсілдері, гальваностегияда қолданылатын материалдар және олардың негізгі қасиеттері, шектеу, қондырма жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері.
Жұмыс үлгілері

1) Втулки главных шатунов авиадвигателей - контроль после покрытия сплавом олово - свинец;
2) Детали приборов, работающих в коррозионной среде и при высоких температурах (пирометрические приборы) - контроль после наращивания черного хрома;
3) Детали электропреобразователей вертолетов - контроль после размерного хромирования;
4) Подшипники скольжения- контроль после бинарного антифрикционного покрытия.
Корректировщик ванн
588. Корректировщик ванн 2-й разряд
Характеристика работ. Подготовка химикатов для заправки гальванических ванн. Корректирование концентрации растворов в ваннах под руководством корректировщика ванн более высокой квалификации. Составление заправочной смеси с определенным числом компонентов. Оформление документации. Чистка ванн, штанг и контактов. Замена отработанных анодов новыми.
Должен знать: принцип действия обслуживаемого оборудования, название и маркировку всех химикатов, применяемых при металлопокрытиях, правила заправки химикатов в гальванические ванны по данным анализа лаборатории, правила обращения с химикатами, состав и свойства растворов и способы их корректирования, порядок оформления документации.
589. Корректировщик ванн 3-й разряд
Характеристика работ. Корректирование всех растворов и электролитов для гальванических ванн в соответствии с технологическими и производственными инструкциями. Поддержание постоянного уровня электролитов и растворов в ванне. Наблюдение за правильным процессом циркуляции, фильтрации и упаривания электролита. Проведение простейших анализов ванн по индикатору. Участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
Должен знать: устройство обслуживаемого оборудования, правила составления электролитов, способы электролитического покрытия, фильтрации, упаривания электролита, составы растворов гальванических ванн.
590. Корректировщик ванн 4-й разряд
Характеристика работ. Составление электролита для всех ванн по заданной рецептуре. Доводка ванн по всем видам покрытия до установленной температуры и уровня раствора. Пуск фильтр-прессов для непрерывной фильтрации. Корректировка кислотности гальванических ванн. Устранение неполадок в ваннах. Проверка надежности электрических контактов в ваннах, подвесных приспособлений и смена сработавшихся новыми. Освобождение от питтинга в ваннах, содержащих никель и медь.
Должен знать: процессы нанесения всех видов металлопокрытий, корректировку ванн по анализам лабораторий, правила растворения, смешивания, осаждения различных солей, фильтрацию растворов, основы электротехники, электрохимии и неорганической химии в пределах выполняемой работы, электрические приборы и пускорегулирующую аппаратуру, методы анализов ванн, яды и способы обращения с ними.

1) Негізгі бұлғақ авиақозғалтқыштарының тығындары – қалайы-қорғасын балқымасымен қаптаудан кейін бақылау;
2) Коррозиялы ортада және жоғары температурада (пирометриялық аспаптар) жұмыс істейтін аспаптардың бөлшектері – қара хромды өсіргеннен кейін бақылау;
3) Ұшақтардың электр түрлендіргіш бөлшектері - өлшемдік хромдаудан кейінгі бақылау;
4) Сырғанау мойынтіректері - бинарлы антифрикциялық қаптаудан кейін бақылау.
Астауларды түзетуші
588. Астауларды түзетуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Гальваникалық астауларды толтыруға арналған химикаттарды дайындау. Біліктілігі анағұрлым жоғары астауларды түзетушінің басшылығымен астаудағы ерітінділердің концентрациясын түзету. Компоненттерінің белгілі бір саны бар толтыру қоспасын жасау. Құжаттаманы ресімдеу. Астауларды, штангалар мен контактілерді тазалау. Өңделген анодтарды жаңасымен ауыстыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмыс қағидаты, металмен қаптау кезінде қолданылатын барлық химикаттардың атауы мен таңбалануы, химикаттарды лаборатория талдамасының мәліметтері бойынша гальваникалық астауларға толтыру ережесі, химикаттармен жұмыс істеу ережесі, ерітінділердің құрамы мен қасиеттері және оларды түзету тәсілдері, құжаттаманы ресімдеу тәртібі.
589. Астауларды түзетуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Гальваникалық астауларға арналған барлық ерітінділер мен электролиттерді технологиялық және өндірістік нұсқаулықтарға сәйкес түзету. Астауда ерітінділер мен электролиттердің тұрақты деңгейін ұстау. Электролиттің айналу, сүзілу және булану процессінің дұрыстығын бақылау. Индикатор бойынша астауларды қарапайым талдау жұмыстарын жүргізу. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы, электролиттерді құрастыру ережесі, электролиттік қаптау, сүзу, электролитті буландыру тәсілдері, гальваникалық астаулардың ертінділерінің құрамы.
590. Астауларды түзетуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Белгіленген рецептура бойынша барлық астаулар үшін электролиттерді құрастыру. Астауларды қаптамалардың барлық түрлері бойынша белгіленген температура мен ерітінді деңгейіне дейін жетілдіру. Үздіксіз сүзуге арналған сүзгі-нығыздауыштарды іске қосу. Гальваникалық астаулардың қышқылдығын түзету. Астаулардағы олқылықтарды жою. Астаулардағы электр контактілердің, ілмек құрылғылардың беріктігін тексеру және тозғандарын жаңасымен ауыстыру. Құрамында никель мен мыс бар астауларды питтингілерден босату.
Білуге тиіс: металл қаптамалардың барлық түрлерімен қаптау процессі, астауларды лабороторияларының талдамасы бойынша түзету, әртүрлі тұздарды еріту, араластыру, тұндыру ережесі, ерітінділерді сүзу, орындалатын жұмыс көлемінде электротехника, электрохимия және бейорганикалық химия негіздері, электр аспаптар мен іске қосуды реттеуші аппаратура, астауды талдау әдістері, у және оны пайдалану тәсілдері.

591. Корректировщик ванн 5-й разряд
Характеристика работ. Подбор и корректирование экспериментальных химических составов ванн и специальных электролитов для металлопокрытий. Самостоятельный выбор способов и режимов покрытий. Корректирование электролитов и регулировка процесса покрытий на автоматических линиях подвесочно-барабанного типа. Контроль за работой насосно-холодильных агрегатов и автоматических установок непрерывной фильтрации. Устранение причин некачественного покрытия изделий (деталей ).
Должен знать: конструктивные особенности и устройство всевозможного оборудования и приспособлений, применяемых при металлопокрытии, правила выбора наиболее производительных режимов и процессов металлопокрытий, влияние специальных составов электролитов на режим покрытий, способы испытания электролитов и применяемые при этом контрольно-измерительные приборы, принципы работы и правила обслуживания насосно-холодильных агрегатов, автоматических установок непрерывной фильтрации и другого оборудования автоматических линий.
Лакировщик жести и труб
592. Лакировщик жести и труб 2-й разряд
Характеристика работ. Участие в ведении процесса лакирования труб на лакировочной установке. Подача и установка труб в желоб лакировочной установки (стыковка труб и крепление их), раскрепление и снятие лакированных труб с установки, загрузка лакированных труб в сушило и выгрузка их после сушки под руководством лакировщика более высокой квалификации. Приготовление лака, необходимой концентрации и вязкости.
Должен знать: принцип действия лакировочной установки, состав и свойства лаков и растворителей к ним, способы приготовления лака, основы процесса лакировки труб.
593. Лакировщик жести и труб 3-й разряд
Характеристика работ. Участие в ведении процесса лакирования жести. Установление зазора между направляющими дисками при входе ленты в сушильную печь и при выходе из нее. Первоначальная заправка ленты через конвейер сушильных печей и транспортно-охлаждающие барабаны. Наблюдение за правильным прохождением полос через конвейер сушильных печей. Чистка конвейера и транспортно-охлаждающих барабанов. Участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
Должен знать: устройство лакировочного агрегата, направляющих устройств, транспортно-охлаждающих барабанов и сушильной печи, процесс лакирования жести и режим лакового покрытия.
594. Лакировщик жести и труб 4-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса лакирования труб на лакировочной установке. Наблюдение за температурой труб во время лакирования. Загрузка лакированных труб в сушило и выгрузка их после просушки. Ведение процесса лакировки рулонной жести в лакировочном агрегате или электростатическом поле. Наблюдение за правильным прохождением полосы жести через распылители или направляющие диски лакировочных машин. Регулирование скорости движения полосы и величины зазора между валками лакировочных машин. Заправка ленты через валки и направляющие диски лакировочных машин. Контроль температуры и вязкости лака. Подготовка, настройка и установка распылителей.
Должен знать: кинематические и электрические схемы обслуживаемого оборудования в пределах выполняемой работы, сортамент жести и труб, поступающих на лакировку, методы определения вязкости лака, виды дефектов лакового покрытия, методы их обнаружения, предупреждения и устранения.
Лудильщик горячим способом

591. Астауларды түзетуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Астаулардың эксперименталды химиялық құрамын іріктеу және түзету, металл қаптамаларға арналған арнайы электролиттер. Қаптаудың тәсілдері мен режимдерін өздігінен таңдау. Электролиттерді түзету және ілмекті-барабан типті автомат желілерді қаптау процессін реттеу. Сору-тоңазыту агрегаттарының және үздіксіз сүзу автомат құрылғыларының жұмысын бақылау. Бұйымдарды (бөлшектерді) сапасыз қаптау себептерін жою.
Білуге тиіс: металл қаптау кезінде қолданылатын кез келген жабдықтар мен құрылғылардың құрылымдық ерекшеліктері мен құрылысы, металмен қаптаудың анағұрлым өнімді режимдері мен процестерін таңдау ережесі, электролиттердің арнайы құрамының қаптау режиміне тигізетін әсері, электролиттерді сынау тәсілдері және сынау кезінде қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары, сору-тоңазыту агрегаттарының, үздіксіз сүзу автомат құрылғыларының және автомат желілердің басқа да жабдықтарының жұмыс қағидаты мен қызмет көрсету ережесі.
Қаңылтырлар мен құбырларды лактаушы
592. Қаңылтырлар мен құбырларды лактаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құбырларды лактау құрылғысында лактау процессін жүргізуге қатысу. Құбырларды лактау құрылғысының науасына әперу және орнату (құбырларды түйістіру және оларды бекіту), лакталған құбырларды босату және алу, лакталған құбырларды кептіргіштерге салу және оларды кептіргеннен кейін біліктілігі анағұрлым жоғары лактаушының басшылығымен түсіру. Қажетті концентрациялы және тұтқыр лак дайындау.
Білуге тиіс: лактау құрылғысының жұмыс қағидаты, лактар мен ерітінділердің құрамы мен қасиеттері, лакты дайындау тәсілдері, құбырларды лактау негіздері.
593. Қаңылтырлар мен құбырларды лактаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қаңылтырды лактау процессін жүрізуге қатысу. Таспаны кептіру пешіне кіргізген және шығарған кезде бағыттаушы дискілердің арасына саңылау салу. Таспаны алған рет кептіргіш пештердің конвейері және тасымалдау салқындату барабандары арқылы салу. Таспаның кептіргіш пештердің конвейері арқылы дұрыс өтуін бақылау. Конвейерді және тасымалдау салқындату барабандарын тазалау. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: лактау агрегатының, бағыттаушы құрылғылардың, тасымалдау салқындату барабандары мен кептіргіш пештердің құрылғысы, қаңылтырларды лактау процессі және лакпен қаптау режимі.
594. Қаңылтырлар мен құбырларды лактаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құбырларды лактау құрылғысында лактау процессін жүргізу. Лактау кезінде құбырлардың температурасын бақылау. Лакталған құбырларды кептіргішке салу және олар кепкеннен кейін шығару. Орама қаңылтырды лактау агрегатында немесе электростатикалық өрісте лактау процессін жүргізу. Қаңылтыр жолақтарының тозаңдандырғыш немесе лактау машиналарының бағыттаушы дискілері арқылы дұрыс өтуін бақылау. Жолақтың қозғалу жылдамдығы мен лактау машинасының біліктері арасындағы саңылаудың көлемін реттеу. Таспаны біліктер мен лактау машиналарының бағыттаушы дискілері арқылы салу. Лактың температурасы мен тұтқырлығын бақылау. Тозаңдандырғыштарды дайындау, баптау және орнату.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлемінде қызмет көрсетілетін жабдықтың кинематикалық және электр схемалары, лактауға түсетін қаңылтырлар мен құбырлардың сұрыптамасы, лактың тұтқырлығын айқындау әдістері, лак жақпасының ақаулықтарының түрлері, оларды анықтау, алдын алу және жою әдістері.
Ыстық тәсілмен қалайылаушы

595. Лудильщик горячим способом 1-й разряд
Характеристика работ. Обслуживание лудильных агрегатов по укладке луженых листов в стопы. Транспортировка листов к сортировочным столам. Доставка из кладовой в лудильный агрегат олова, флюса, кислоты и других материалов.
Должен знать: устройство обслуживаемого оборудования, назначение горячего лужения на лудильных агрегатах, сортамент жести, поступающей на лужение.
596. Лудильщик горячим способом 2-й разряд
Характеристика работ. Загрузка жести в магнитный питатель лудильного агрегата. Добавление в ванну лудильного аппарата масла и наблюдение за температурой масла в ванне. Лужение простых деталей и изделий ручным способом и в ванне. Подготовка материалов для лужения. Очистка и протравка деталей перед лужением. Определение готовности полуды внешним осмотром и механическим способом. Промывка и сушка деталей после лужения. Очистка ванн. Участие в текущем ремонте лудильного агрегата.
Должен знать: принцип работы лудильных агрегатов и другого обслуживаемого оборудования, сущность процесса горячего лужения, назначение и правила использования инструмента, применяемого при лужении, и контрольно-измерительных инструментов, правила обращения с кислотами и щелочами, состав и способ составления раствора для подкисления жести, подлежащей повторному лужению.
Примеры работ:
1) Болты, гайки, жеребейки, заклепки, крючки, фланцы - лужение;
2) Вкладыши медные и чугунные - лужение и пайка под расточку;
3) Концы лучей специальной антенны - лужение;
4) Подставки для сушки посуды - лужение;
5) Трубы прямые - лужение.
597. Лудильщик горячим способом 3-й разряд
Характеристика работ. Лужение натиранием и в ваннах изделий и деталей средней сложности с предварительным нагревом в горнах газовыми горелками и бензиновыми лампами. Двухстороннее лужение натиранием листов из цветных и черных металлов. Лужение ультразвуковым спецпаяльником на установке с подогревом и с использованием припоя марки ПОЦГ 10-1 (оловянно-цинково-германиевый) при температуре плавления припоя 210-230?, площади подогрева - 600х700 мм 2 . Приготовление содового раствора определенной концентрации при лужении жести на лудильных агрегатах. Проверка качества жести, идущей на лужение. Наблюдение за передвижением листов от питателя в флюсовую машину или в ванны электролитического травления, за работой чистильной машины и за отделкой луженого листа. Загрузка чистильной машины отрубями и настройка ее. Определение при помощи измерительных приборов температуры нагрева изделий и температуры ванн с расплавленными составами. Определение качества луженой поверхности внешним осмотром, механическим способом и при помощи контрольно-измерительных приборов. Наматывание полос жести в рулоны с параллельной подмоткой бумаги между витками и вырезка дефектов на луженой жести.
Должен знать: устройство лудильных агрегатов, основные способы лужения, процесс лужения на непрерывных агрегатах горячего лужения, химический состав и свойства электролитов и растворов, способы приготовления растворов для лудильных ванн и их рецептуру, назначение и устройство специальных приспособлений, применяемых при лужении, и контрольно-измерительных инструментов.
Примеры работ:

595. Ыстық тәсілмен қалайылаушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қалайыланған қаңылтырларды реттеп үю бойынша қалайылау агрегаттарына қызмет көрсету. Қаңылтырларды сұрыптау үстелдеріне жеткізу. Қоймадан қалайылау агрегатына қалайы, флюс, қышқылдар мен басқа да материалдарды жеткізу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, қалайылау агрегаттарында ыстық қалайылаудың мақсаты, қалайылауға түстетін қаңылтырдың сұрыптамасы.
596. Ыстық тәсілмен қалайылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қаңылтырды қалайылау агрегатының магнит қоректендіргішіне салу. Қалайылау аппаратының астауына май қосу және астаудағы майдың температурасын бақылау. Қарапайым бұйымдар мен бөлшектерде астауда және қолмен қалайылау. Материалдарды қалайылауға дайындау. Бөлшектерді қалайылау алдында тазалау және дәрілеу. Қалайыны сырттай бақылау және механикалық тәсілмен оның дайын екенін анықтау. Бөлшектерді қалайылағаннан кейін жуу және кептіру. Астауларды тазалау. Қалайылау агрегатын ағымдағы жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қалайылау агрегатының және басқа да қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидасы, ыстық қалайылау процессінің мәні, қалайылау кезінде қолданылатын құралдардың және бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты мен қолданылу ережесі, қышқылдар мен және сілтілерді пайдалану ережесі, қайта қалайылауға тиісті қаңылтырларға арналған ерітіндінің құрамы мен жасау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Болттар, гайкалары, тіреушіктер, тойтармалар, ілмектер, фланецтер, контактілі пластиналар мен жапырақтар - қалайылау;
2) Мыс және шойын ішпектер - қалайылау және қашап дәнекерлеу;
3) Арнайы антенна сәулелерінің ұштары - қалайылау;
4) Ыдысты кептіруге арналған тұғыр - қалайылау;
5) Тік құбырлар - қалайылау.
597. Ыстық тәсілмен қалайылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделілігі орташа бұйымдар мен бөлшектерді наз шілтерлі көріктерде және бензин лампамен алдын ала қыздыра отырып, сүрту және астауда қалайылау. Түсті және қара металдан жасалған қаңылтырларды екі жағын сүрте отырып қалайылау. Ультрадыбыстық арнайы дәнекерлеуішпен қыздырылатын құрылғыда және дәнекерді балқыту температурасы 210 - 230 град., қыздыру алаңы - 600 x 700 кв. мм болған жағдайда ПОЦГ 10-1 (қалайы-цинктелген германий) маркалы дәнекерді пайдалана отырып қалайылау. Қаңылтырды қалайылау агрегатында қалайылау кезінде белгілі бір концентрациялы сода ерітіндісін дайындау. Қалайыланатын қаңылтырдың сапасын тексеру. Қаңылтырлардың қоректендіргіштен флюс машиналарға немесе электролиттік дәрілеу астауларына дейін ілгерілеуін, тазалау машинасының жұмысын және қалайыланған қаңылтырдың өңделуін бақылау. Тазалау машинасына кесінділерді толтыру және оны баптау. Өлшеу аспаптарының көмегімен бұйымдардың қыздырылу температурасы мен балқытылған құрам құйылған астаулардың температурасын анықтау.Қалайыланған беттің сапасын сырттай тексеру, механикалық тәсілмен және бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен анықтау. Қаңылтыр жолақтарын орамаға орамдардың астына қағаз сала отырып орау және қалайыланған бөлігінің ақаулықтарын кесу.
Білуге тиіс: қалайылау агрегаттарының құрылысы, қалайылаудың негізгі тәсілдері, үздіксіз ыстық қалайылау агрегаттарында қалайылау процессі, электролиттер мен ерітінділердің химиялық құрамы мен қасиеттері, қалайылау астауларына арнап ерітінді дайындау тәсілдері және олардың рецептурасы, қалайылау кезінде қолданылатын арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен құрылысы.
Жұмыс үлгілері

1) Баллоны армированные - лужение;
2) Змеевики различного сечения и диаметра - лужение наружной поверхности;
3) Изделия из чугуна, мясорубки, столовая посуда, самовары - лужение;
4) Котлы для варки пищи, опреснители - лужение;
5) Обечайки из железа и меди - лужение;
6) Панели, корпуса из листового алюминия простой конфигурации - облуживание наружных поверхностей с заданными размерами на ультразвуковой установке;
7) Подшипники диаметром до 400 мм, втулки диаметром да 500 мм - лужение и заливка баббитом;
8) Тройники, крестовины, колена труб из меди и железа - лужение двухстороннее.
598. Лудильщик горячим способом 4-й разряд
Характеристика работ. Лужение сложных изделий с труднодоступными для обработки местами. Определение оптимальных режимов лужения. Приготовление порошков для лужения по заданной рецептуре. Лужение ультразвуковым спецпаяльником на установке с подогревом и с использованием припоя марки ПОЦГ 10-1 (далее - оловянно- цинково-германиевый) при температуре плавления припоя 210-230 о , площади подогрева 600-700 мм 2 . Ведение процесса горячего лужения жести на агрегатах непрерывного действия с протяжкой до восьми полос. Регулирование степени сжатия жести верхними и нижними валками жировой машины. Наблюдение за толщиной и качеством покрытия жести оловом, работой моечной машины. Поддержание в рабочем состоянии флюса, необходимой температуры олова и масла. Регулирование силы и напряжения тока в ванне.
Должен знать: устройство и электрическую схему агрегата непрерывного горячего лужения в пределах выполняемой работы и различных нагревательных приборов, употребляемых при лужении, правила работы с ними, процесс лужения жести горячим способом, основные свойства металлов и сплавов, применяемых при лужении, способы изготовления различных сплавов и порошков для лужения, устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов для определения толщины покрытия.
Примеры работ:
1) Автоклавы большой вместимости - лужение;
2) Змеевики различного сечения и диаметра - лужение внутренней поверхности;
3) Панели, корпусы, каркасы из листового алюминия и алюминиевого литья сложной конфигурации - облуживание внутренних и наружных поверхностей с заданными размерами на ультразвуковой установке;
4) Подшипники диаметром свыше 400 мм, втулки диаметром свыше 500 мм - лужение и заливка баббитом;
5) Ползуны, имеющие двухстороннюю заливку - лужение;

1) Арматураланған баллондар - қалайылау;
2) Әртүрлі қималы және диаметрлі иректемелер - сыртқы бетін қалайылау;
3) Шойыннан жасалған бұйымдарды, ет турағыштарды, ас ішетін ыдыстарды, самауырларды қалайылау;
4) Ас пісіруге арналған қазандар, тұщытқыштар - қалайылау;
5) Темір мен мыстан жасалған ернеушелер - қалайылау;
6) Қарапайым пішінді қаңылтыр алюминийден жасалған панельдер, корпустар - белгіленген өлшемді сыртқы бетке ультрадыбыстық құрылғыда қызмет көрсету;
7) Диаметрі 400 мм дейінгі мойынтіректер, диаметрі 500 мм дейінгі тығындар – қалайылау және баббит құю;
8) Үштіктер, айқастырмалар, құбырлардың мыс пен темірден жасалған буындары - екі жақты қалайылау.
598. Ыстық тәсілмен қалайылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өңдеу үшін қолжетімділігі қиын күрделі бұйымдарды қалайылау. Қалайылаудың ең тиімді режимдерін айқындау. Қалайылау үшін белгіленген рецептура бойынша ұнтақ дайындау. Ультрадыбыстық арнайы дәнекерлеуішпен қыздырылатын құрылғыда және дәнекерді балқыту температурасы 210 - 230 град., қыздыру алаңы - 600 x 700 кв. мм болған жағдайда ПОЦГ 10-1 (қалайы-цинктелген германий) маркалы дәнекерді пайдалана отырып қалайылау. Сегіз жолаққа дейін созылатын үздіксіз жұмыс істейтін агрегаттарда ыстық қалайылау процессін жүргізу. Қаңылтырды майлау машинасының жоғарғы және төменгі біліктерімен қысу дәрежесін реттеу. Қаңылтырды қалайымен қаптау қалыңдығы мен сапасын, жуу машинасының жұмысын бақылау. Флюсті жұмысқа жарамды жағдайда ұстау, қалайы мен майдың қажетті температурасын сақтау. Астаудағы тоқ күші мен кернеуді реттеу.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлемінде үздіксіз ыстық қалайылау агрегатының және қалайылау кезінде қолданылатын әртүрлі қыздыру аспаптарының құрылысы мен электр схемасы, олармен жұмыс істеу ережесі, қаңылтырды ыстық әдіспен қалайылау процессі, қалайылау кезінде қолданылатын металдар мен балқымалардың негізгі қасиеттері, қалайылауға арналған әртүрлі балқымалар мен ұнтақтарды жасау тәсілдері, қабаттың қалыңдығын айқындауға арналған бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу шарттары.
Жұмыс үлгілері:
1) Сыйымды автоклавтар - қалайылау;
2) Әртүрлі қималы және диаметрлі иректемелер – ішкі бетін қалайылау;
3) Күрделі пішінді қаңылтыр алюминий және алюминий құймалардан жасалған панельдер, корпустар, қаңқалар – ішкі және сыртқы бетін белгіленген өлшемдер бойынша ультрадыбыстық құрылғыларда қызмет көрсету;
4) Диаметрі 400 мм астам мойынтіректер, диаметрі 500 мм астам тығындар – қалайылау және баббит құю;
5) Екіжақты құймасы бар сырғақтар - қалайылау;

6) Трубы из разных металлов - двухстороннее лужение натиранием.
599. Лудильщик горячим способом 5-й разряд
Характеристика работ. Лужение жести на лудильных агрегатах непрерывного действия с протяжкой свыше восьми полос. Регулирование интенсивности и температуры нагрева олова и масла в лудильном аппарате. Установление и регулирование скорости вращения верхних и нижних валков жировых машин. Наблюдение за качеством травления жести в травильной установке, встроенной в агрегат. Настройка лудильных агрегатов.
Должен знать: физико-химические основы процесса, происходящего в лудильной ванне и в ванне электролитического травления в пределах выполняемой работы, процесс покрытия жести оловом, оплавления и отделки оловянного покрытия, схему и расположение трубопроводов, вентилей, клапанов и насосов по направлению движения электролитов и растворов, правила настройки и регулировки контрольно-измерительных инструментов и аппаратуры лудильных агрегатов, методы анализа электролитов и растворов.
Лудильщик (Оцинковщик) электролитическим методом
600. Лудильщик (Оцинковщик) электролитическим методом
3-й разряд
Характеристика работ. Подготовка, обезжиривание и травление полосового материала в соответствии с технологическими и производственными инструкциями. Участие в протягивании ленты при пуске агрегата и в случаях ее обрыва. Сшивание ленты при обрывах. Промывка и чистка ванн обезжиривания и травления, токоведущих и транспортирующих роликов, щеточно-моечных машин. Наблюдение за правильной подготовкой полосы к лужению или оцинкованию, за качеством обезжиривания и травления полосы, отжима электролитов и раствора в ваннах. Регулирование силы тока в ваннах. Наблюдение за наличием электролитов в запасных емкостях. Участие в ремонте агрегата.
Должен знать: устройство и принцип действия агрегата непрерывного электролитического лужения или оцинкования полосового металла, состав и свойства электролитов и растворов, сортамент металла, идущего на покрытие электролитическим методом.
601. Лудильщик (Оцинковщик) электролитическим методом
4-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса непрерывного электролитического лужения или оцинкования полосового материала в рулонах совместно с лудильщиком более высокой квалификации. Центрирование полосы относительно продольной оси агрегата. Завешивание, регулирование положения и замена анодов. Определение качества растворов в ваннах. Наблюдение за качеством обезжиривания, травления, лужения, оцинкования, за непрерывной циркуляцией и фильтрацией электролита, за поддержанием постоянного уровня растворов во всех ваннах и щеточно-моечной машине. Регулирование температуры растворов. Участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
Должен знать: кинематические и электрические схемы агрегатов электролитического лужения или оцинкования в пределах выполняемой работы, физико-химические основы процесса покрытия металла оловом или цинком, а также процесса химической обработки оловянного или цинкового покрытия.

6) Әртүрлі металдардан жасалған құбырлар – сүрте отырып екі жақты қалайылау.
599. Ыстық тәсілмен қалайылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сегіз жолақтан астам созылатын үздіксіз жұмыс істейтін агрегаттарда ыстық қалайылау процессін жүргізу. Қалайы мен майды қалайылау аппаратында қыздырылу қарқыны мен температурасын реттеу. Майлау машинасының жоғарғы және төменгі біліктерін айналдыру жылдамдығын белгілеу және реттеу. Агрегатқа жапсарлас орнатылған дәрілеу құрылғысында қаңылтырды дәрілеу сапасын бақылау. Қалайылау агрегаттарын баптау.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлемінде қалайылау астаулары мен электролиттік дәрілеу астауларында болатын процестің физикалық және химиялық негіздері, қаңылтырды қалайымен қаптау, балқыту және қалайыланған қабатты өңдеу процессі, электролиттер мен ерітінділердің жылжу бағыты бойынша құбыр өткізгіштердің, вентильдер мен клапандардың, сорғылардың схемасы мен орналасуы, қалайылау агрегаттарының бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын баптау және реттеу ережесі, электролиттер мен ерітінділерді талдау әдістері.
Электролиттік әдіспен қалайылаушы (мырыштаушы)
600. Электролиттік әдіспен қалайылаушы (мырыштаушы) 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жолақ материалдарды технологиялық және өндірістік нұсқаулықтарға сәйкес дайындау, майсыздандыру және дәрілеу. Агрегаттарды іске қосу кезінде таспаны созуға және ол үзілген жағдайда оған қатысу. Таспа үзілген жағдайда оны тігу. Майсыздандыруға және дәрілеуге арналған астауларды, тоқ өткізгіш және тасымалдау роликтерді, щеткалау-жуу машиналарын жуу және тазалау. Жолақтың қалайылауға немесе мырыштауға дұрыс дайындалуын, жолақты майсыздандыру және дәрілеу, электролиттерді астауда сығудың және ерітінділердің сапасын бақылау. Астаудағы тоқ күшін реттеу. Қосымша ыдыстарда электролиттердің болуын бақылау. Агрегатты жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: үздіксіз электролиттік қалайылау немесе жолақты металды мырыштау агрегатының құрылысы және жұмыс қағидаты, электролиттер мен ерітінділердің құрамы мен қасиеттері, электролиттік әдіспен қапталуға тиіс металл сұрыптамасы.
601. Электролиттік әдіспен қалайылаушы (мырыштаушы) 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары қалайылаушының басшылығымен үздіксіз электролиттік қалайылау немесе орамадағы жолақты металды мырыштау процессін жүргізу. Жолақты агрегаттың бойлық осіне қатысты орталықтау. Анодтарды өлшеу, орналасуын реттеу және ауыстыру. Астаудағы ерітінділердің сапасын анықтау. Майсыздандыру, дәрілеу, қалайылау, мырыштау сапасын, электролиттің үздіксіз циркуляциясы мен сүзілуін, барлық астаулар мен щеткалау-жуу машиналарында ерітінділердің тұрақты деңгейінің сақталуын бақылау. Ерітінді температурасын реттеу. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлемінде электролиттік қалайылау немесе мырыштау агрегатының кинематикалық және электр схемасы, металды қалайымен немесе мырышпен қаптау процессінің, сондай-ақ қалайыланған немесе мырышталған қабатты химиялық өңдеу процессінің физикалық және химиялық негіздері.

602. Лудильщик (Оцинковщик) электролитическим методом
5-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса электролитического лужения жести или оцинкования полосового металла в рулонах на непрерывных агрегатах при наличии встроенного в линию лужения агрегата резки полосы. Протягивание и сшивание полосы при пуске агрегата и обрывах ленты. Определение качества покрытия и соответствия порезанных листов и рулонов требованиям стандартов. Наблюдение за беспребойной работой агрегата, за своевременной подачей рулонов к разматывающей станции, за качеством сварки полос, подготовкой поверхности полосы, качеством и толщиной покрытия. Настройка всех узлов агрегата: сварочной машины, тянущих и токоведущих роликов, дисковых ножниц и других узлов агрегата. Текущий ремонт обслуживаемого оборудования. Ведение совместно с лудильщиком более высокой квалификации процесса электролитического оцинкования труб на непрерывных высокоскоростных агрегатах, включая установки сложной электрохимикотермической обработки труб.
Должен знать: кинематические и электрические схемы агрегатов непрерывного электролитического покрытия, физико-химические основы процесса электролитического лужения и оцинкования полосы, методы анализа электролитов и растворов, схему расположения коммуникаций и арматуры (трубопроводов, вентилей, клапанов и насосов по направлению движения электролитов и растворов), устройство контрольно-измерительной аппаратуры агрегата.
603. Лудильщик (Оцинковщик) электролитическим методом
6-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса электролитического лужения жести в рулонах или электролитического оцинкования труб на непрерывных высокоскоростных агрегатах, включающих установки сложной электрохимико-термической обработки жести или труб, а также процесса покрытия и разделки металла в соответствии с технологическими и производственными инструкциями. Установление скоростного и технологического режима работы агрегата в зависимости от требуемой толщины покрытия, качества поверхности полосы, состояния электролитов, заказов на рулонную или листовую продукцию. Регулирование силы тока, поступающего в ванны.
Должен знать: конструкцию, кинематические и электрические схемы высокоскоростных агрегатов непрерывного электролитического лужения и агрегатов для электрохимикотермической обработки.
Лудильщик проволоки
604. Лудильщик проволоки 2-й разряд
Характеристика работ. Выполнение работ по бесперебойной подаче проволоки на фигурки, по заправке проволокой лудильного агрегата и мотального аппарата под руководством лудильщика проволоки более высокой квалификации. Наблюдение за правильной намоткой проволоки, съем и увязка мотков, навешивание бирок.
Должен знать: принцип действия и правила регулирования мотального аппарата, правила обращения с луженой проволокой, назначение и условия применения наиболее распространенных специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов.

602. Электролиттік әдіспен қалайылаушы (мырыштаушы) 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қаңылтырды электролиттік қалайылау немесе орамадағы жолақты металды мырыштау процессін үздіксіз агрегаттарда қалайылау сызығына жапсарлас орналасқан жолақты кесу агрегаты болған жағдайда жүргізу. Агрегатты іске қосу кезінде таспа үзілген жағдайда жолақты тарту және тігу. Қабаттың сапасын және кесілген беттер мен орамалардың стандарт талаптарына сәйкестілігін анықтау. Агрегаттың үздіксіз жұмыс істеуін, орамалардың тарқату станциясына уақтылы берілуін, жолақтарды дәнекерлеу сапасын, жолақ бетінің даярлығын, қабаттың сапасы мен қалыңдығын бақылау. Агрегаттың барлық тораптарын: дәнекерлеу машинасын, созу және тоқ өткізгіш роликтерді, дискілі қайшыларды, агрегаттың басқа да тораптарын баптау. Қызмет көрсетілетін жабдықты ағымдағы жөндеу. Біліктілігі анағұрлым жоғары қалайылаушымен бірлесе отырып құбырларды электролиттік мырыштау процессін үздіксіз жұмыс істейтін жоғары жылдамдықты, құбырларды күрделі электрохимия термиялық өңдеу құрылғысын қоса алғандағы агрегаттарда жүргізу.
Білуге тиіс: үздіксіз электролиттік қалайылау агрегатының кинематикалық және электр схемасы, электролиттік қалайылау және жолақты мырыштау процессінің физикалық және химиялық негіздері, электролиттер мен ерітінділерді талдау әдістері, коммуникация мен арматураның (электролиттер мен ерітінділердің қозғалу бағыты бойынша құбырлардың, вентильдердің, клапандар мен сорғылардың) орналасу схемасы, бақылау-өлшеу аппаратурасы мен агрегатының құрылысы.
603. Электролиттік әдіспен қалайылаушы (мырыштаушы) 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орамадағы қаңылтырларды электролитттік қалайылау немесе құбырларды электролиттік мырыштау процессін, сондай-ақ металды технологиялық және өндірістік нұсқауларға сәйкес қаптау және бөлу процессін үздіксіз жұмыс істейтін жоғары жылдамдықты, құбырларды немесе қаңылтырларды күрделі электрохимия термиялық өңдеу құрылғысын қоса алғандағы агрегаттарда жүргізу. Қабаттың талап етілетін қалыңдығына,жолақ бетінің сапасына, электролиттердің жай-күйіне, орама немесе табақ өнімдерге деген тапсырыстарға байланысты агрегаттың жылдамдық және технологиялық режимін белгілеу. Астауларға келетін тоқ күшін реттеу.
Білуге тиіс: жоғары жылдамдықты, үздіксіз электролиттік қалайылау агрегаттары мен электрохимия термиялық өңдеу агрегаттарының кинематикалық және электр схемалары.
Сымдарды қалайылаушы
604. Сымдарды қалайылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары сымды қалайылаушының басшылығымен сымның фигураларға үздіксіз берілуі бойынша, қалайылау агрегатына және орау аппаратына сым толтыру бойынша жұмысты орындау. Сымның дұрыс оралуын бақылау, ораманы буып-түю, биркалар ілу.
Білуге тиіс: орау аппаратының жұмыс қағидаты және реттеу ережесі, қалайыланған сымды қолдану ережесі, анағұрлым кең таралған арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты мен қолданылу шарттары.

605. Лудильщик проволоки 3-й разряд
Характеристика работ. Приготовление раствора в травильных и лудильных ваннах. Лужение проволоки горячим способом. Регулирование температуры растворов по контрольно-измерительным приборам. Установление режима лужения и скорости прохождения проволоки через ванны. Наблюдение за травлением, обезжириванием и равномерностью процесса лужения.
Должен знать: устройство мотального аппарата, правила определения дефектов луженой проволоки и меры по их устранению, устройство наиболее распространенных специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов для регулирования температуры растворов.
Маляр
606. Маляр 1-й разряд
Характеристика работ. Окрашивание деталей в налаженных барабанах, автоматах методом окунания и кистью без шпаклевания и грунтования. Промывка деталей щелочами, водой и растворителями. Обезжиривание поверхностей. Покрытие олифой и грунтование. Перетирание лакокрасочных материалов на ручных краскотерках. Фильтрование лакокрасочных материалов. Сушка окрашенных изделий. Промывка и очистка применяемых инструментов, кистей, трафаретов, тары, деталей краскораспылителей, аппаратов безвоздушного распыления, шлангов. Получение и подноска на рабочее место лакокрасочных материалов. Навешивание деталей, изделий на специальные приспособления и снятие их после окрашивания. Составление красок, лаков, мастик, шпаклевок, грунтовок замазок по заданной рецептуре под руководством маляра более высокой квалификации.
Должен знать: приемы окрашивания деталей в барабанах, автоматах и методом окунания, общие сведения о коррозии, окалине, защите деревянных поверхностей от древоточцев и способы защиты от них, наименование и виды красок, лаков, эмалей, грунтовок, шпаклевок, составы шпаклевочных материалов, правила обслуживания сушильных камер и шкафов и режимы сушки изделий, способы перетирания красок вручную, назначение и условия применения малярного инструмента: составы и способы промывки и очистки применяемых инструментов, кистей различных типов, тары и краскораспылительных аппаратов.
Примеры работ:
1) Арматура, изоляторы - покрытие асфальтовым лаком;
2) Баки - окрашивание;
3) Вилы - окрашивание;
4) Детали машин простой конфигурации - окрашивание;
5) Заборы, решетки, ворота, ограждения - окрашивание;
6) Ключи гаечные, торцовые и специальные, плоскогубцы, кусачки и другие инструменты - окрашивание;
7) Кольца и лопатки роторов - окрашивание;
8) Комингсы, кожухи, настилы, набор деталей корпуса, стаканы шахт, трубы, фундаменты несложные - обезжиривание;

605. Сымдарды қалайылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дәрілеу және қалайылау астауларында ерітінді дайындау. Сымды ыстық тәсілмен қалайылау. Ерітіндінің температурасын бақылау-өлшеу аспаптары бойынша реттеу. Сымды қалайылау және оның астау арқылы өту жылдамдығын белгілеу. Дәрілеу, майсыздандыру және қалайылау процессінің біркелкілігін бақылау.
Білуге тиіс: орау аппаратының құрылысы, қалайыланған сымның ақаулықтарын анықтау ережесі және оларды жою шаралары, ерітіндінің температурасын реттеуге арналған анағұрлым кең таралған арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
Сырлаушы
606. Сырлаушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бапталған барабандардағы, автоматтардағы бөлшектерді сыламай және грунттамай тұрып сырлау. Бөлшектерді сілтімен, сумен және ерітіндімен жуу. Бетін майсыздандыру. Олифа жағу және астарлау. Лак-сыр материалдарын қол сыр қырғышпен қыру. Лак-сыр материалдарын сүзу. Сырланған бұйымдарды кептіру. Қолданылатын құралдарды, кистьтерді, трафареттерді, ыдыстарды сыр бүріккіштердің бөлшектерін ауасыз бүрку аппараттарын, шлангтарды жуу және тазалау. Лак-сыр материалдарын алу және жұмыс орнына жеткізу. Бөлшектер мен бұйымдарды арнайы құрылғыларға ілу және сырлап болғаннан кейін оларды алу. Біліктілігі анағұрлым жоғары сырлаушының басшылығымен сыр, лак, мастика, сылақ, астар дайындау.
Білуге тиіс: бөлшектерді барабандарда, автоматтарда және батырып алу әдісімен сырлау жолдары, коррозия, қабыршақтану туралы, ағаш бетті ағаш құртынан қорғау және олардан сақтану тәсілдері туралы жалпы мәлімет, сыр, лак, эмаль, астар, сылақ атаулары мен түрлері, сылау материалдарының құрамы, кептіру камералары мен шкафтарына қызмет көрсету ережесі және бұйымдарды кептіру режимдері, сырды қолмен қыру тәсілдері, сырлау құралының мақсаты және қолданылу шарттары, қолданылатын құралдардың, әртүрлі типті кистьтердің, ыдыстар мен сыр бүріккіш аппараттардың құрамы мен жуу және тазалау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Арматура, оқшаулауыштар - асфальттелген лак жағу;
2) Бактар - сырлау;
3) Ашалар - сырлау;
4) Қарапайым пішінді машиналардың бөлшектері – сырлау;
5) Дуал, тор, қақпа, шарбақ - сырлау;
6) Гайкалық, тік және арнайы кілттер, тістеуік, қысқаштар мен басқа да құралдар - сырлау;
7) Роторлардың сақиналары мен күректері - сырлау;
8) Комингстер, қаптамалар, төсемелер, корпус бөлшектерінің жиынтығы, шахта стакандары, құбырлар, іргетас - майсыздандыру;

9) Палубы - протирание соляровым маслом;
10) Пластины трансформаторные - окрашивание лаком в барабане;
11) Станины, щиты подшипниковые и предохранительные сварные конструкции, отливки чугунные и стальные для электромашин - очистка и грунтование поверхностей;
12) Тара разная - окрашивание;
13) Теплоизоляция старая в судовых помещениях - снятие;
14) Цепи якорные - окрашивание каменноугольным лаком методом окунания.
607. Маляр 2-й разряд
Характеристика работ. Окрашивание поверхностей, не требующих высококачественной отделки, после нанесения шпаклевок и грунтовочных слоев. Подготовка изделий под лакирование по лаковой шпаклевке и для разделки под рисунок различных пород дерева, камня и мрамора. Выравнивание поверхностей шпаклевкой с заделыванием дефектов. Нанесение цифр, букв и рисунка по трафаретам в один тон. Окрашивание деталей и изделий пульверизатором. Очистка, сглаживание, подмазка, протравливание окрашиваемых поверхностей от коррозии, окалины, обрастаний, старого лакокрасочного покрытия, пыли и других налетов щетками, скребками, шпателями и другими ручными инструментами, ветошью, пылесосом, воздушной струей от компрессора. Составление и растирание на краскотерочных машинах красок, лаков, мастик, шпаклевок, грунтовок и замазок по заданной рецептуре.
Должен знать: устройство краскотерочных машин, назначение и условия применения механизмов, приспособлений и инструментов, применяемых при малярных работах, способы выполнения лакокрасочных покрытий деталей и изделий из различных материалов, способы шлифования, шлифовальные материалы, применяемые под различные виды лакокрасочных материалов, и их физические свойства, рецепты составления красок, лаков, мастик, шпаклевок, замазок, способы смешивания красок по заданной рецептуре для получения необходимого колера и определения качества применяемых красок и лаков, правила хранения растворителей, красок, лаков и эмалей, режим сушки лакокрасочных покрытий, особенности очистки поверхностей из железобетона и стеклопластика, правила подготовки поверхностей под окраску, требования, предъявляемые к качеству очищаемой поверхности.
Примеры работ:
1) Стены, полы и другие поверхности-очистка, сглаживание, протравливание;
2) Арматура и детали электрические, армированные изоляторы, разрядники - грунтование и окрашивание;
3) Баллоны - окрашивание;
4) Волноводы и волноводные секции из латуни и меди - сплошное шпаклевание, шлифование, окрашивание;
5) Втулки радиаторные и редукторные шестерни - покрытие мастикой;
6) Детали средней и сложной конфигурации и узлы машин, судов и оборудования - окрашивание;

9) Палуба - солярий майымен ысу;
10) Трансформатор пластиналар - барабандағы лакпен сырлау;
11) Тұғырлар, мойынтірек қалқандар мен сақтандырғыш дәнекерлеу конструкциялар, электромашиналардың шойын және болат құймалары - бетін тазалау және астарлау;
12) Әртүрлі ыдыстар - сырлау;
13) Кеме ішіндегі ескі термооқшаулауыш – алып тастау;
14) Зәкір шынжыры – батырып алу әдісі арқылы тас көмір лакпен сырлау.
607. Сырлаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғары сапалы өңдеуді талап етпейтін бетті сылақ, астар қабатын жаққаннан кейін сырлау.Бұйымдарды лакталған астар бойынша лактауға және әртүрлі жынысты ағаш, тасы және мәрмәр суреттер бойынша кесуге дайындау.Беттің ақаулықтарын бітей отырып, бітеуішпен тегістеу. Сандарды, әріптер мен суреттерді трафареттер арқылы бір түсті етіп салу. Бөлшектер мен бұйымдарды бүріккішпен сырлау. Сырланатын бетті коррозиядан, қабыршақтарда, ескі лак қабаттардан, шаң-тозаңнан және басқа да қатпарларды щеткамен, қырнауышпен, қалақшамен және басқа да қол құралдармен, ескі шүберекпен, шаңсорғышпен, компрессормен ауа үрлеп тазалау, тегістеу, майлау, өңдеу. және ауыстырмалы бытыра ағынды пистолетпен тазалау Сырды, лак, мастика, сылақ, астар пен бітеуіштерді белгіленген рецептура бойынша жасау және сырды қырнау машиналарында қырғыштау.
Білуге тиіс: сырды қыру машиналарының құрылысы, сырлау жұмыстары кезінде қолданылатын механизмдердің, құрылғылар мен құралдардың мақсаты мен қолданылу шарттары, әртүрлі материалдардан жасалған бөлшектер мен бұйымдарға лак және сырлау жағу тәсілдері, тегістеу тәсілдері, лак пен сыр материалдарының әртүрлі түрлерінің астына қолданылатын тегістеу материалдары, олардың физикалық қасиеттері, сыр, лак, мастика, астар пен бітеуіш рецепттерін жасау, сырды қажетті колер алу үшін белгіленген рецептура бойынша араластыру және қолданылатын сыр мен лактардың сапасын анықтау тәсілдері, еріткіштерді, сырларды, лак пен эмальді сақтау ережесі, лак пен сыр қабаттарын кептіру режимдері, темір бетон және шыны пластикадан жасалған бетті тазалаудың ерекшеліктері, сырлауға дайындау ережесі, тазартылатын бетке қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері
1) Қабырғалар, едендер және басқа беттер – тазалау, тегістеу, өңдеу;
2) Арматура және электр бөлшектер, арматураланған оқшаулауыштар, разрядтауыштар – астарлау және сырлау;
3) Баллондар - сырлау;
4) Жез бен мыстан жасалған толқынжолдар мен толқынжол секциялар - тұтас бітеу, тегістеу және сырлау;
5) Радиаторларлы төлкелер мен редуктивті тістегершіктер - мастика жағу;
6) Орта және күрделі конфигурациялы бөлшектер және машиналардың, кемелер мен жабдықтардың тораптары - сырлау;

7) Кронштейны, секторы, корпуса рулевых машинок, трансформаторы - окрашивание;
8) Круги спасательные - шпаклевание и окрашивание;
9) Крышки, платы, пластины - окрашивание пульверизатором;
10) Крыши, рамы, тележки, детали тормоза, доски полового настила, ящики аккумуляторные и пожарные, дефлекторы локомотивов и вагонов - окрашивание;
11) Конструкции стальные - очистка от коррозии;
12) Корпус судна внутри и снаружи - очистка поверхностей;
13) Кровати металлические - окрашивание;
14) Колонны, фермы, подкрановые балки, формы для железобетонных изделий - окрашивание;
15) Люки, трюмы, фундаменты - заливка цементным раствором;
16) Машины горные, оборудование и станки - окрашивание после ремонта нанесение надписей по трафарету;
17) Панели, футляры, кожухи - окрашивание несколько раз пульверизатором;
18) Тракторы, катки, асфальтосмесители - окрашивание корпусов;
19) Трубы различных диаметров - окрашивание;
20) Трубы вентиляции - изоляция мастичными материалами;
21) Шкафы, лимбы - окрашивание;
22) Шпунты и гребни обшивок грузовых вагонов - грунтование;
23) Электродвигатели, электромашины, турбогенераторы - грунтование, шпаклевание и окрашивание;
24) Ящики почтовые металлические - очистка, грунтование и окрашивание;
25) Ящики и корпуса приборов - нанесение трафарета.
608. Маляр 3-й разряд
Характеристика работ. Окрашивание поверхностей, требующих высококачественной отделки, после нанесения шпаклевок и грунтовочных слоев красками и лаками в несколько тонов, шлифование, грунтование, проолифливание и полирование их ручными инструментами. Разделка поверхностей под простой рисунок различных пород дерева, мрамора и камня. Нанесение рисунков и надписей по трафаретам в два-три тона; цифр и букв без трафаретов. Окрашивание деталей и поверхностей на электростатических установках и электростатическими краскораспылителями. Отделка поверхностей набрызгиванием. Обработка поверхностей замедлителями коррозии. Регулирование подачи воздуха и краски в распылители. Покрытие изделий лаками на основе битума и нитролаками. Очистка замкнутых объемов (цилиндров, отсеков). Окрашивание и очистка (ошкрябка) судов в доках. Межоперационная защита фосфатирующими грунтовками листового материала и профильного проката для судовых конструкций, кроме цистерн питьевой, дистиллированной и питательной воды, медицинского и технического жира. Нанесение лакокрасочных покрытий в месте расположения переменной ватерлинии судов, к отделке которых не предъявляется высоких требований. Изготовление несложных трафаретов. Составление смесей из масляных красок и лаков, нитрокрасок, нитролаков и синтетических эмалей. Подбор колера по заданным образцам. Подналадка механизмов и приспособлений, применяемых в производстве малярных работ.
Должен знать: принцип действия и - способы подналадки механизмов и приспособлений, применяемых при малярных работах, устройство электростатических установок поля и электростатических краскораспылителей, правила их регулирования по показаниям контрольно-измерительных приборов, правила защиты листового материала и профильного проката для судовых конструкций, способы окраски и лакировки изделий из различных материалов и процесс подготовки изделий под отделку, процесс разделки поверхностей под простой рисунок различных пород дерева, мрамора и камня, свойства декоративных и изоляционных лаков и эмалей и рецепты составления их, способы составления красок различных цветов и тонов, химический состав красок и правила подбора колеров, технические условия на отделку и сушку изделий.
Примеры работ:

7) Кронштейндер, секторлар, рульдік машинаның корпусы, трансформаторлар - сырлау;
8) Құтқарушы дөңгелектер – сылау және сырлау;
9) Қақпақтар, платалар, пластиналар - бүріккішпен сырлау;
10) Қақпақтар, рамалар, арбалар, тежегіш бөлшектері, еден төсемесінің тақтайлары, аккумулятор және өрт сөндіргіш жәшіктер, локомотивтер мен вагондардың дефлекторлары - сырлау;
11) Болат конструкциялар – коррозиядан тазалау;
12) Кеменің корпусы, сырты және іші – бетін тазалау;
13) Металл кереуеттер – сырлау;
14) Колонналар, фермалар, кран асты балкалар, темір бетонды бұйымдарға арналған қалыптар – сырлау;
15) Люктер, трюмдер, фундаменттер – цемент ерітіндімен құю;
16) Тау машиналары, жабдықтар мен стакандар – жөндеуден кейін сырлау, трафарет бойынша жазу салу;
17) Панельдер, қабы, қаптама – бірнеше рет бүріккішпен сырлау;
18) Тракторлар, аунақ, асфальт қоспалауыштар – корпустарын сырлау;
19) Әртүрлі диаметрлі құбырлар - сырлау;
20) Желдеткіш құбырлар - мастика материалдарымен оқшаулау;
21) Шкафтар, лимбалар – сырлау;
22) Жүк вагондары қаптамаларының шпунттері мен ашалары - астарлау;
23)Электр қозғалтқыштар, турбогенераторлар - астарлау, сылау, сырлау;
24) Жәшіктер мен аспаптардың корпусы – трафарет салу;
25) Металл пошта жәшіктері - тазалау, астарлау және сырлау.
608. Сырлаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғары сапалы өңдеуді талап ететін бетті сылақ жаққаннан кейін және астарлаудан кейін сырмен және лакпен бірнеше тон етіп сырлау, оларды тегістеу, астар жағу, олифа жағу және қол аспаптармен жылтырату. Ағаш, мәрмәр және тастың әртүрлі жыныстарының беттерін қарапайым сурет салуға бөлу. Сурет пен жазуды екі-үш тон етіп трафарет арқылы; сандар мен әріптерді трафаретсіз салу. Бөлшектер мен беттерді электростатикалық құрылғыларда және электростатикалық сырлау бүріккіштермен сырлау. Бетті бүрке отырып өңдеу. Бетті коррозияны тежегіштермен өңдеу. Бүріккішке ауа мен сырдың жіберілуін реттеу. Бұйымдарға битум негізінде жасалған лак және нитролак жағу. Тұйық ыдысты (цилиндрлерді, бөлімдерді) қолмен тазалау. Доктағы кемелерді сырлау және тазалау (қырнау). Табақ материалды және ауыз су, дистильденген су және сіңімді суға, медициналық және техникалық майға арналған цистерналардан басқа, кеме құрылымдарына арналған пішінді илемдерді фосфаттаушы грунтпен операция сайын қорғау. Өңделуіне жоғары талап қойылмайтын кемелердің ауыспалы ватерлинияларының орналасу орындарына лак пен сыр жағу. Күрделі емес трафареттерді жасау. Майлы сыр мен лактан, бейтарап сыр, бейтарап лак пен синтетикалық эмальден қоспа жасау. Колерді белгіленген үлгі бойынша дайындау. Сырлау жұмыстары өндірісінде қолданылатын механизмдер мен құрылғыларды баптау.
Білуге тиіс: сырлау жұмыстары өндірісінде қолданылатын механизмдер мен құрылғылардың жұмыс қағидаты және баптау тәсілдері, өрістің электростатикалық құрылғылары электростатикалық сыр бүріккіштердің құрылысы, оларды бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша реттеу ережесі, табақ материалды және кеме құрылымдарына арналған пішінді илемді қорғау ережесі, әртүрлі материалдардан жасалған бұйымдарды сырлау және лактау тәсілдері және бұйымдарды өңдеуге дайындау процессі, ағаш, мәрмәр және тастың әртүрлі жыныстарының беттерін қарапайым сурет салуға бөлу процессі, декоративтік және оқшаулау лактары мен эмальдерінің қасиеттері және оларды жасау рецепттерін, түрлі-түсті және өңі әртүрлі сырларды жасау тәсілдері, сырлардың химиялық құрамы мен колер таңдау ережесі, ұйымдарды өңдеуге және кептіруге қойылатын техникалық шарттар.
Жұмыс үлгілері

1) Потолки - очистка, сглаживание, протравливание;
2) Стены, полы и другие поверхности - простое окрашивание;
3) Автомобили легковые, кроме типа ЗИЛ и "Чайка", и автобусы - нанесение грунтовочного слоя, шпаклевание, шлифование, первичное и повторное окрашивание кузова;
4) Автомобили грузовые - окончательное окрашивание;
5) Баржи - окрашивание;
6) Детали литые и сварные для электромашин и аппаратов - шлифование после шпаклевания и окрашивания;
7) Емкости - покрытие лаком внутренней поверхности;
8) Кассеты кино- и фотоаппаратов - окрашивание;
9) Каркасы сварные крупноблочных станций и щитов управления - окрашивание;
10) Корпуса, столы и диски регулировочных и испытательных стендов - шлифование и окрашивание эмалью;
11) Корпус судна внутри и снаружи - окрашивание;
12) Краны, мосты, опоры линий электропередачи - окрашивание;
13) Кузова грузовых вагонов, котлы цистерн и паровозов, универсальные контейнеры - окрашивание;
14) Машины, станки, аппараты, приборы и другое оборудование - окрашивание;
15) Палубы - нанесение мастик;
16) Панели металлические и деревянные для радиоприборов - окрашивание и отделка;
17) Рамы, двери, фрамуги - окрашивание и покрытие лаками;
18) Счетные, швейные и пишущие машины - окрашивание и полирование;
19) Столбы, щитки - разделка под простой рисунок различных пород дерева;
20) Стены, полки, мебель снаружи и внутри, потолки и крыши локомотивов и цельнометаллических вагонов, вагонов с машинным охлаждением и изотермических вагонов с металлическим кузовом - шлифование, нанесение выявительного слоя кистью, распылителем или валиком;
21) Суда железобетонные - окрашивание;
22) Троллейбусы и вагоны метро - шлифование по сплошной шпаклевке, нанесение второго и третьего слоев эмали кистью и краскораспылителем;
23) Трубы и металлическая арматура локомотивов и вагонов - окрашивание;
24) Трубы вентиляционные - окрашивание;
25) Футляры электроаппаратуры - лакирование и полирование;
26) Цепи якорные - окрашивание;
27) Электродвигатели, электромашины, турбогенераторы - окончательное окрашивание.
609. Маляр 4-й разряд
Характеристика работ. Окрашивание поверхностей сухими порошками, различными красками и лаками в несколько тонов, шлифование, лакирование, полирование, шпаклевание, грунтование и проолифливание их механизированным инструментом. Торцевание и флейцевание окрашенных поверхностей. Протягивание филенок с подтушевкой. Нанесение рисунков на поверхности по трафаретам в четыре и более тонов. Разделка поверхностей под сложный рисунок различных пород дерева, мрамора и камня. Самостоятельное составление сложных колеров. Реставрация окрашенных поверхностей, линкруста, линолеума и других материалов. Лакокрасочные покрытия по стеклу и керамической эмали. Изготовление сложных трафаретов и гребенок для разделки окрашиваемых поверхностей. Окрашивание после грунтования поверхностей методом холодного безвоздушного распыления Окрашивание деталей, изделий, приборов в тропическом исполнении. Межоперационная защита фосфатирующими грунтовками листового материала и профильного проката для судовых цистерн питьевой, дистиллированной и питательной воды, медицинского и технического жира. Механизированная очистка корпусов судов от коррозии, окалины, обрастания и старого лакокрасочного покрытия дробеструйными аппаратами со сдачей работ по образцам и эталонам и водой под высоким давлением. Определение качества применяемых лакокрасочных материалов. Наладка механизмов, применяемых в производстве малярных работ.
Должен знать: устройство и способы наладки механизмов и приспособлений, применяемых при малярных работах, способы выполнения малярных работ с высококачественной отделкой, процесс разделки поверхностей под сложный рисунок различных пород дерева, мрамора и камня, особенности механизированной очистки поверхностей и корпусов судов от обрастания и старого лакокрасочного покрытия, технические условия и требования на окрашивание и лакирование, способы реставрации окрашенных поверхностей, линкруста, линолеума и других материалов.
Примеры работ:

1) Төбелер – тазалау, тегістеу, өңдеу;
2) Қабырғалар, едендер және басқа беттер – тазалау, тегістеу, өңдеу;
3) ЗИЛ және "Чайка" маркаларынан басқа жеңіл автомобильдер мен автобустар – астарлау, сылау, тегістеу, шанағын алғаш және қайта сырлау;
4) Жүк автомобильдері - түпкілікті сырлау;
5) Баржалар - сырлау;
6) Электромашиналар мен аппараттарға арналған құйма және дәнекерленген бөлшектер – сылағаннан және сырлағаннан кейін тегістеу;
7) Ыдыстар – ішкі бетіне лак жағу;
8) Кино- және фотоаппараттардың кассеталары - сырлау;
9) Ірі блокты станциялардың дәнекерленген қаңқалары мен басқару қалқандары - сырлау;
10) Реттеу және сынау стенділерінің корпустары, үстелдері мен дискілері – тегістеу және эмальмен сырлау;
11) Кеменің ішкі және сыртқы копрусы, қондырмалар - сырлау;
12) Крандар, көпірлер, электр өткізгіш желілердің тіректері - сырлау;
13) Жүк вагондардың шанақтары, цистерналар мен паровоздардың қазандықтары, әмбебап контейнерлер - сырлау;
14) Машиналар, станоктар, аппараттар, аспаптар және басқа да жабдықтар - сырлау;
15) Палуба - мастика жағу;
16) Радиоаспаптарға арналған металл және ағаш панельдер - сырлау және өңдеу;
17) Рамалар, есіктер, фрамугалар – сылау;
18) Есептеу, тігін және жазу машиналары - сырлау және жылтырату;
19) Бағаналар, қалқандар –әртүрлі жынысты ағашты қарапайым суреттерге бөлу;
20) Қабырға, сөрелер, сыртқы және ішкі жиһаз, локомотивтер мен тұтас металдан жасалған вагондардың, машинамен салқындатылатын вагондардың, металл шанақты изотермиялық вагондардың төбелері мен қақпақтары – тегістеу, қанықтандырғыш қабатты кистьпен, бүріккішпен немесе білікпен жағу;
21) Темір бетон кемелер - сырлау;
22) Троллейбустар мен метро вагондары - тұтас бітеме бойынша тегістеу, екі және үш қабат эмальды кистьпен және сыр бүріккішпен жағу;
23) Локомотивтер мен вагондардың құбырлары мен металл арматурасы - сырлау;
24) Желдеткіш құбырлар - сырлау;
25) Электроаппаратураның қабы – лактау және жылтырату;
26) Зәкір шынжырлар - сырлау;
27) Электр қозғалтқыштар, турбогенераторлар - түпкілікті сырлау.
609. Сырлаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бетті құрғақ ұнтақпен, әртүрлі сырлармен және лакпен бірнше тонмен сырлау, оларды механикаландырылған құралмен ажарлау, лактау, жылытарту, сылақтау, астарлау және олифа жағу. Сырланған бетке шөрке төсеу және флайцтеу. Филенкаларды өңдеп созу.Бетке трафареттердің көмегімен төрт және одан көп түспен сурет салу. Әртүрлі жынысты ағаш, тасы және мәрмәр суреттер бойынша кесуге дайындау. Күрделі колерлерді өздігінен құрастыру. Сырланған бетті, линкрустты, линолеум мен басқа да материалдарды қайта өңдеу. Шыныны және қыш эмальдың үстіне лак пен сыр жағу.Сырланатын беттерді бөлуге арналған күрделі трафареттер мен ашалар жасау.Бетін астарлап бояғаннан кейін салқын ауасыз бүрку әдісімен сырлау. Тропикалық орындаудағы бөлшектерді, бұйымдар мен аспаптарды сырлау. Табақ материалды және ауыз су, дистильденген су және сіңімді суға, медициналық және техникалық майға арналған цистерналардан басқа, кеме құрылымдарына арналған пішінді илемдерді фосфаттаушы грунтпен операция сайын қорғау. Кеме корпустарын коррозиядан, қабыршақтардан, өскіндер мен ескі лак пен сыр қабатынан жұмыстарды үлгілер мен эталондар бойынша тапсыра отырып, бытыра ағынымен өңдеу аппаратының және жоғары қысымды су ағынымен механикалық тазалау.Қолданылатын лак пен сыр материалдарының сапасын анықтау. Сырлау жұмыстарында қолданылатын механизмдерді баптау.
Білуге тиіс: сырлау жұмыстарында қолданылатын механизмдер мен құрылғылардың құрылысы мен оларды баптау тәсілдері, жоғары сапалы өңдей отырып, сырлау жұмыстарын орындау, ағаш, мәрмәр және тастың әртүрлі жыныстарының беттерін қарапайым сурет салуға бөлу процессі, беттер мен корпустарды өскіндер мен ескі лак пен сырдан механикалық тазалау ерекшеліктері, сырлау мен лактауға қойылатын техникалық шарттар мен талаптар, сырланған беттерді, линкрусттарды, линолеумді және басқа да материалдарды қайта өңдеу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері

1) Потолки - улучшенная отделка, окрашивание;
2) Стены, полы и другие поверхности - высококачественная отделка, окрашивание;
3) Автомобили легковые, кроме типа ЗИЛ, "Чайка", и автобусы - окончательное окрашивание, отделка и полирование;
4) Катера - окрашивание;
5) Поверхности полотняные салонов самолета - покрытие многослойное лаками и красками;
6) Стены, полки, мебель снаружи и внутри, потолки и крыши локомотивов, цельнометаллических вагонов, вагонов с машинным охлаждением и изотермических вагонов с металлическим кузовом и каюты судов - окрашивание и покрытие лаком кистью, распылителем или валиком;
7) Суда, фюзеляжи, крылья самолетов и стенки вагонов - нанесение отличительных надписей и маркировок;
8) Троллейбусы и вагоны метро - окончательное окрашивание и отделка;
9) Электроприборы, электромашины крупногабаритные - окрашивание и полирование.
610. Маляр 5-й разряд
Характеристика работ. Окрашивание поверхностей различными красками с лакированием, полированием, орнаментальной, художественной многоцветной и декоративной отделкой. Разделка поверхностей под ценные породы дерева. Окрашивание после грунтования методом холодного безвоздушного распыления. Грунтование, антикоррозийное покрытие, покрытие необрастающими и противообрастающими красками, анодная и катодная защита судов, подвергающихся действию морской воды, минеральных кислот и щелочей. Реставрация художественных надписей.
Должен знать: способы выполнения малярных работ с художественной и орнаментальной отделкой и методом холодного безвоздушного распыления, процесс разделки поверхностей под ценные породы дерева, рецептуру, физико-химические свойства всевозможных красящих материалов и составов для художественной окраски и отделки, виды сложных росписей и шрифтов, свойства и сорта различных пигментов, растворителей, масел, лаков, силикатов, смол и других применяемых в малярном деле материалов, методы испытания лаков и красок на стойкость и вязкость, технические условия на окончательную отделку изделий, деталей и поверхностей, режимы сушки лакокрасочных покрытий, требования, предъявляемые к подготовке поверхностей под антикоррозийную, анодную и катодную защиту, защитные схемы грунтовки и окраски подводной части судов, подвергающихся действию морской воды, минеральных кислот и щелочей, способы реставрации художественных надписей.
Примеры работ:
1) Стены, потолки и другие поверхности - высококачественное окрашивание, многоцветная и декоративная отделка;
2) Автомобили легковые типа ЗИЛ, "Чайка" - окончательное окрашивание, отделка лаками и эмалевыми красками;

1) Төбелер – тазалау, тегістеу, өңдеу;
2) Қабырғалар, едендер және басқа беттер – тазалау, тегістеу, өңдеу;
3) ЗИЛ және "Чайка" маркаларынан басқа жеңіл автомобильдер мен автобустар – астарлау, сылау, тегістеу, шанағын алғаш және қайта сырлау;
4) Катерлер - сырлау;
5) Ұшақ ішінің қапталған беті – көп қабат лак және сыр жағу;
6) Қабырға, сөрелер, сыртқы және ішкі жиһаз, локомотивтер мен тұтас металдан жасалған вагондардың, машинамен салқындатылатын вагондардың, металл шанақты изотермиялық вагондардың төбелері мен қақпақтары – сырлау және лакты кистьпен, бүріккішпен немесе білікпен жағу;
7) Кемелер, фюзеляждар, ұшақ қанаттары мен туристік және қызметтік вагондардың қабырғалары – ерекшелейтін жазулар мен таңбаларды жағу;
8) Троллейбустар мен метро вагондары – соңғы сырлау және өңдеу;
9) Электр аспаптар, ірі көлемді электр машиналар - сырлау және жылтырату.
610. Сырлаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бетті лактап, жылтыратып және көркем, түрлі-түсті оюлармен әшекейлей отырып, әртүрлі сырлармен сырлау. Бетін бағалы ағаш жыныстарына бөлу. Суық ауасыз бүрку әдісі арқылы астарлаудан кейін жоғары сапалы сырлау. Астарлау, антикоррозиялық қаптау, өспейтін және өскіндерге қарсы сырмен қаптау, теңіз суының, минералдық қышқылдар мен сілтілердің әсеріне ұшырайтын кемелерді анодты және катодты қорғау. Көркем жазуларды қайта өңдеу.
Білуге тиіс: сырлау жұмыстарын көркем және оюлармен әшекейлей отырып, және суық ауасыз бүрку әдісімен орындау тәсілдері, бетін бағалы ағаш жыныстарына бөлу процессі, көркем сырлау және әшекейлеуге арналған сырлау материалдары мен құрамдарының рецептурасы, физикалық және химиялық қасиеттері, күрделі жазулар мен қаріптердің түрлері, пигменттердің, ерітінділердің, майлардың, лактардың, силикаттардың, шайыр және сырлау жұмыстарында қолданылатын басқа да материалдардың қасиеттері мен сорттары,лактар мен сырдың беріктігі мен тұтқырлығын сынау әдістері, бұйымдарды, бөлшектер мен беттерді соңғы рет өңдеуге қойылатын техникалық шарттар, лак пен сыр қабаттарды кептіру режимдері,беттерді антикоррозиялық, анод және катод қорғанышқа дайындауға қойылатын талаптар, теңіз суының, минералдық қышқылдар мен сілтілердің әсеріне ұшырайтын кемелердің су астындағы бөлігін астарлау және сырлаудың қорғаныш схемасы, көркем жазуларды қайта өңдеу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Қабырғалар, едендер және басқа беттер – тазалау, тегістеу, өңдеу;
2) ЗИЛ, "Чайка" маркалы жеңіл автомобильдер - соңғы сырлау, лакпен және эмаль сырмен әшекейлеу;

3) Гербы, орнаменты, сложные надписи - художественное выполнение по эскизам и рисункам;
4) Надстройки пассажирских судов - окрашивание;
5) Панели, щиты, схемы - художественная отделка поверхностей.
611. Маляр 6-й разряд
Характеристика работ. Рельефное, фактурное и экспериментальное окрашивание и аэрографическая отделка изделий и поверхностей при внедрении новых красящих веществ и синтетических материалов. Реставрация художественных росписей и рисунков. Декоративное лакирование, полирование поверхностей внутренних помещений. Окрашивание после грунтования поверхностей методом горячего безвоздушного распыления на установках. Нанесение необрастающих термопластических красок аппаратами. Защита необрастающих красок консервирующими красками по специальной схеме. Роспись по рисункам и эскизам от руки и по припороху. Орнаментальная и объемная роспись.
Должен знать: способы выполнения и требования, предъявляемые к качеству экспериментальной, рельефной и фактурной окраски и аэрографической отделки изделий и поверхностей, устройство и способы наладки установок для горячего безвоздушного распыления лакокрасочных материалов и аппаратов для нанесения термопластических красок, схемы защиты необрастающими красками, способы реставрации художественных росписей и рисунков.
Примеры работ:
1) Стены, потолки и другие поверхности - рельефное и фактурное окрашивание, роспись по рисункам и эскизам;
2) Конструкции судовые - нанесение толстослойных покрытий;
3) Поверхности внутренних стен пассажирских судов, самолетов, вагонов - роспись по рисункам и эскизам от руки;
4) Салоны, вестибюли, каюты "Люкс" пассажирских судов, самолетов, вагонов и прогулочных яхт - художественная отделка, защитное покрытие;
5) Экспонаты выставочных машин, аппаратов и приборов - многослойная и многоцветная окраска, лакирование, шлифование и полирование.
Металлизатор
612. Металлизатор 2-й разряд
Характеристика работ. Металлизация легкоплавкими и цветными металлами газотермическим и электродуговым способами деталей и изделий простой и средней сложности конфигурации. Нанесение суспензий и паст из порошков металлов и сплавов на детали и изделия с прямолинейными поверхностями. Корректирование вязкости паст с помощью растворителей или подсушкой. Металлизация деталей и узлов простой конфигурации вручную. Подготовка металлизационных аппаратов к работе, проволоки, порошка и поверхностей деталей и изделий под металлизацию. Составление растворов для металлизации. Установление и регулирование режима металлизации в зависимости от материала и назначения изделий под руководством металлизатора более высокой квалификации. Промывание пьезокерамитки и прокаливание в муфельных печах. Проведение простейших операций по профилактике металлизационных аппаратов.
Должен знать: основы ведения технологического процесса металлизации легкоплавкими проволочными материалами, устройство и правила работы на газовых и электродуговых металлизационных аппаратах, составы растворов, суспензий и паст для металлизации, способы втирания сусального серебра и нанесение суспензии дисперсного серебра на поверхность пластин, способы нанесения и вжигания серебряной пасты, ее состав и свойства, толщину серебряного покрытия пьезокерамики, методы прокаливания пьезокерамики, основные требования, предъявляемые к подготовке металлизационных аппаратов и других установок и поверхностей деталей и изделий под металлизацию, основные свойства материалов, на которые производится напыление, назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов, правила учета и хранения и нормы расхода цветных металлов.
Примеры работ:

3) Гербтер, оюлар, күрделі жазулар – эскиздер мен суреттер бойынша көркем бейнелеу;
4) Жолаушылар кемелерінің қондырмасы - сырлау;
5) Панельдер, қалқандар, схемалар – бетін көркем әшекейлеу.
611. Сырлаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жаңа сырлау заттары мен синтетикалық материалдарды енгізген кезде бұйымдар мен беттерді бедерлеп, фактуралап және эксперименталды сырлау және аэрографикалық өңдеу. Көркем жазулар мен суреттерді қайта өңдеу. Ішкі жайлардың бетін декоративтік лактау, жылтырату. Бетті астарлаудан кейін ыстық ауасыз бүрку әдісімен құрылғыларда сырлау. Өскіндері өспейтін термопластикалық сырларды аппаратымен жағу. Өскіндері өспейтін сырды консервіленген сырмен арнайы схема бойынша қорғау. Суреттер мен эскиздер бойынша қолмен жазу. Оюлы және көлемді жазу.
Білуге тиіс: бұйымдар мен беттерді бедерлеп, фактуралап және эксперименталдық сырлау мен аэрографикалық өңдеу тәсілдері және оларға қойылатын талаптар, лак пен сыр материалдарын ыстық ауасыз бүркуге арналған құрылғылар мен термопластикалық сырды жағуға арналған аппараттың құрылысы мен баптау тәсілдері, өскіндері өспейтін сырмен қорғау схемасы, көркем жазулар мен суреттерді қайта өңдеу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1)Қабырғалар, едендер және басқа беттер – тазалау, тегістеу, өңдеу;
2) Кеме құрылысы – қалың қабатты жағу;
3) Жолаушылар кемесінің, ұшақтардың, вагондарының ішкі қабаттарының беттері – суреттер мен эскиздер бойынша қолмен жазу;
4) Жолаушылар кемесінің, ұшақтардың, вагондар мен серуендеу яхталарының салоны, вестибюльдері, "Люкс" каюталары – көркем өңдеу, қорғаныш қабат;
5) Көрмеге қойылған машиналар, аппараттар мен аспаптардың экспонаттары – көп қабатты және түрлі-түсті сырлау, лактау, тегістеу және жылтырату.
Металдаушы
612. Металдаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектер мен бұйымдарды тез балқығыш металл мен түсті металдармен газотермиялық және электр доғал әдіс арқылы металдау. Металл ұнтағы мен балқымалардан жасалған суспензиялар мен пасталарды беті тегіс бөлшектер мен бұйымдарға жағу. Қарапайым пішінді бөлшектер мен тораптарды қолмен металдау. Металдау аппараттарын, сымдар мен ұнтақты жұмысқа және бөлшектер мен бұйымдардың бетін металдауға дайындау. Металдауға арналған ерітіндіні жасау. Материалға байланысты металдау режимін белгілеу және реттеу және біліктілігі анағұрлым жоғары металдаушының басшылығымен бұйымдарды тағайындау. Металдау аппараттарының алдын алу бойынша қарапайым операцияларды орындау.
Білуге тиіс: тез балқығыш сым материалдарды металдаудың технологиялық процессін жүргізу негіздері, газ және электр доғал металдау аппараттарының құрылысы және жұмыс ережесі, металдауға арналған ерітінділердің, суспензиялар мен пастаның құрамы, пластина бетіне сусальді күмісті сылау және дисперсиялы күмісті жағу тәсілдері, күміс пасталарды жағу және күйдіру, оның құрамы мен қасиеті, пьезокерамика күміс жабынының қалыңдығы, пьезокерамиканы қыздыру әдістері, металданатын аппараттарды және басқа да қондырғыларды дайындауға және бөлшектер мен бұйымдардың беттерін металдауға дайындау үшін қойылатын негізгі талаптар, тозаңдалатын материалдардың негізгі қасиеттері, түсті металдарға есеп жүргізу, сақтау ережесі және шығындау нормалары.
Жұмыс үлгілері

1) Барабаны и вкладыши - металлизация;
2) Втулки керамические для полупроводниковых приборов - нанесение паст и суспензий;
3) Детали закладные с числом приваренных анкеров до четырех - металлизация;
4) Детали металлокерамических корпусов интегральных схем - металлизация;
5) Заготовки керамические для настольных резисторов - металлизация и науглероживание;
6) Заготовки конденсаторов, изоляторов, резисторов - металлизация серебром;
7) Конденсаторы, нагреватели пленочные, подложки для микросхем и другие - металлизация;
8) Листы стальные гнутые и стальные конструкции - металлизация цветными металлами и их сплавами;
9) Отливки мелкие, модели металлические с открытыми поверхностями - металлизация цветными металлами и их сплавами;
10) Планки, прокладки, скобы - нанесение защитных покрытий из легкоплавких материалов;
11) Пластины из водорастворимых элементов или пьезокерамики - серебрение;
12) Трубы изогнутые, фигурные изделия - металлизация;
13) Швы заклепочные - металлизация.
613. Металлизатор 3-й разряд
Характеристика работ. Металлизация легкоплавкими и цветными металлами газотермическим и электродуговым способами деталей и изделий сложной конфигурации. Металлизация порошковыми и тугоплавкими материалами газотермическим, электродуговом и вакуумным способами деталей и изделий простой и средней сложности. Плазменное напыление порошковых, тугоплавких материалов на детали и изделия простой конфигурации. Сборка, регулировка плазменных горелок. Нанесение суспензий и паст из порошков металлов и сплавов на детали и изделия с криволинейными поверхностями. Металлизация с целью повышения жаростойкости. Составление растворов для металлизации вакуумным способом. Нанесение серебросодержащей пасты на заготовки пьезоэлементов вручную с помощью приспособлений и через шелкотрафареты на автомате и полуавтомате. Бакелизация и металлизация карбидкремниевых электронагревательных стержней под руководством металлизатора более высокой квалификации. Установление и регулирование режима металлизации в зависимости от материала и назначения изделия. Подготовка порошковых материалов к работе. Исправление дефектов отливок способом металлизации. Алюминирование деталей электровакуумным способом. Определение и устранение дефектов металлизации химическим и механическим способами. Контроль толщины покрытия. Подналадка и регулирование металлизационных аппаратов и установок. Участие в выполнении мелкого профилактического ремонта аппаратуры для электродугового и газотермического способов получения покрытия.
Должен знать: устройство и правила подналадки обслуживаемого оборудования, основы технологических процессов металлизации легкоплавкими, цветными металлами, порошковыми и тугоплавкими материалами газотермическим, электродуговым способами, правила ведения металлизации вакуумным способом, режимы металлизации и порядок подготовки изделий к ней, методы расчета требуемого количества сжатого воздуха, горючих газов и электроэнергии, основы технологии изготовления пьезоэлементов, основные свойства обрабатываемых материалов и применяемых паст в процессе серебрения, основные свойства применяемых для металлизации материалов, принцип работы контрольно-измерительных приборов и инструментов, способы контроля покрытия.
Примеры работ:

1) Барабандар мен ішпектер - металдау;
2) Жартылай өткізгіш аспаптарға арналған керамика төлкелер - пасталар мен суспензиялар жағу;
3) Қоса дәнекерленген анкерлерінің саны төртке дейінгі тығындау бөлшектері - металдау;
4) Интегралды схемалар корпустарының металл қыш бөлшектері - металдау;
5) Үстелге қойылатын резисторларға арналған қыш дайындамалар - металдау және көміртектендіру;
6) Конденсаторлардың, оқшаулауыштардың, резисторлардың дайындамалары – күміспен металдау;
7) Конденсаторлар, пленкалы қыздырғыштар, микросхемаларға арналған төсемдер мен басқалар - металдау;
8) Иілген болат табақтар және болат конструкциялар – түсті металдармен және олардың балқымаларымен металдау;
9) Ұсақ құймалар, беті ашық металл үлгілер - түсті металдармен және олардың балқымаларымен металдау;
10) Планкалар, төсемелер, қапсырмалар – тез балқығыш материалдардан жасалған қорғаныш қабатын жағу;
11) Суда еритін элементтерден немесе пьезокерамикадан жасалған пластиналар – күмістету;
12) Иілген құбырлар, фигуралы бұйымдар - металдау;
13) Тойтарылған жиектер - металдау.
613. Металдаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі бөлшектер мен бұйымдарды тез балқығыш металл мен түсті металдармен газотермиялық және электр доғал әдіс арқылы металдау. Ұнтақ және баяу балқитын материалдармен қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектер мен бұйымдарды газотермиялық, электродоғал және вакуумды тәсілдермен металдау. Ұнтақ және баяу балқитын материалдарды қарапайым пішінді бұйымдар мен бөлшектерге плазмалық бүрку. Плазмалық шілтерді құрастыру, реттеу. Металл ұнтақтары мен балқымаларынан жасалған суспензиялар мен пасталарды беті қисық бөлшектер мен бұйымдарға жағу. Ыстыққа төзімділігін арттыру мақсатында металдау. Вакуумды тәсілмен металдау үшін ерітінді дайындау. Біліктілігі анағұрлым жоғары металдаушының басшылығымен карбадкремний электр қыздырғыш өзектерді бакелиттеу және металдау. Металдау режимін бұйым материалы мен мақсатына қарай белгілеу және реттеу. Ұнтақ материалдарын жұмысқа дайындау. Металдау тәсілі арқылы құймалардың ақаулықтарын жою. Бөлшектерді электр вакуум тәсілімен алюминдеу. Металдаудың ақаулықтарын химиялық және механикалық тәсілмен, бақылау құралымен айқындау және оларды жою. Қабат қалыңдығын бақылау. Металдау аппараттары мен құрылғыларын баптау және реттеу. Қабатты электр доғал және газотермиялық тәсілмен алуға арналған аппаратураны алдын ала шағын жөндеу жұмыстарын орындауға қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен баптау ережесі, тез балқығыш, түсті металдармен, ұнтақ және баяу балқитын материалдармен газотермиялық және электр доғал тәсілдермен металдаудың технологиялық процессінің негіздері, вакуумды тәсілмен металдау ережесі, металдау режимі және бұйымдарды оған дайындау тәртібі, қысылған ауаның, жанғыш газ бен электр энергиясының қажетті мөлшерін есептеу әдістері, пьезоэлементтерді жасаудың негізгі технологиясы, күмістеу процесінде өңделетін материалдар мен қолданылатын пасталардың негізгі қасиеті, металдау үшін қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс қағидаты, қабатты бақылау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері

1) Детали аккумуляторов - металлизация свинцом;
2) Детали закладные с числом приваренных анкеров свыше 4 до 8 - металлизация;
3) Детали металлические и керамические металлокерамических ламп - металлизация;
4) Детали пластмассовые - металлизация;
5) Заготовки и основания резисторов - металлизация и науглероживание;
6) Заготовоки пьезоэлементов средней сложности – серебрение;
7) Кинескопы регенерируемые - алюминирование;
8) Кожухи термопар, арматура термических печей, оболочки электротиглей - нанесение жароустойчивых металлизационных покрытий;
9) Колбы для зеркальных ламп и для фотоэлементов - металлизация серебром;
10) Колбы электронно - лучевых трубок - платинирование;
11) Конденсаторы керамические подстроечные, трубки конденсаторов, микросхемы интегральные гибридные - металлизация серебром;
12) Лампы стеклянные приемоусилительные - металлизация;
13) Листы стальные гнутые, металлопрокат, металлоконструкции - нанесение защитных и декоративных покрытий;
14) Отливки чугунные с открытыми поверхностями - устранение пористости;
15) Прокат профильный с открытыми поверхностями - нанесение покрытий;
16) Резисторы постоянные прецизионные - металлизация серебром;
17) Стекло - серебрение, меднение и алюминирование;
18) Формы заливочные - металлизация;
19) Элементы купроксные выпрямителей - металлизация серебром.
614. Металлизатор 4-й разряд
Характеристика работ. Металлизация легкоплавкими металлами и цветными металлами газотермическим и электродуговым способами деталей и изделий особо сложной конфигурации. Металлизация порошковыми и тугоплавкими материалами газотермическим, электродуговым и вакуумным способами деталей и изделий сложной конфигурации. Плазменное напыление порошковых и тугоплавких материалов на детали и изделия конфигурации средней сложности. Металлизация различными металлами с заданной толщиной покрытия для восстановления размеров деталей механизмов и станков. Декоративная металлизация деталей и изделий цветными металлами. Оплавление металлизационного слоя из тугоплавких материалов на деталях и изделиях простой и средней сложности. Нанесение суспензий и паст из порошков металлов и сплавов на сложные по форме детали и изделия. Горячее покрытие благородными металлами и сплавами проволоки из тугоплавких и цветных металлов. Плазменное напыление на детали с криволинейными поверхностями, имеющими впадины и выступы. Регулирование режимов работы установок порошкового напыления. Серебрение вручную с помощью приспособлений сложных пьезотехнических изделий, требующих точного изготовления (с кромкой недосеребрения менее 0,5 мм, со сложной разметкой на цилиндрических поверхностях). Серебрение пьезотехнических изделий сложной конфигурации на полуавтоматах методом шелкографии. Бакелизация и металлизация карбидкремниевых электронагревательных стержней и участие в металлизации их заготовок с предварительной плавкой легированного кремния на высокочастотном агрегате пропитки. Наладка и регулирование металлизационных аппаратов и установок. Участие в текущем ремонте обслуживаемого оборудования.
Должен знать: конструкцию и правила наладки обслуживаемого оборудования, электрические и кинематические схемы установок газовой, электродуговой металлизации и плазменного напыления, устройство вакуумных установок различных моделей, электрическую и вакуумные схемы, режимы вакуумного серебрения, способы оплавления металлизационного слоя, требования, предъявляемые к поверхности, на которую производится напыление покрытий, устройство, назначение и применение универсальных контрольно-измерительных приборов и инструментов, основы электротехники, способы испытания и контроля напыленного слоя, состав и свойства серебросодержащей пасты, нормы расхода серебра и допуски на серебрение заготовок пьезоэлементов, методы получения и хранения газов, применяемых при плазменном напылении, общие понятия о механизме образования покрытий, их химическом составе и физико-механических свойствах.
Примеры работ:

1) Аккумуляторлардың бөлшектері – қорғасынмен металдау;
2) Қоса дәнекерленген анкерлерінің саны 4-тен 8-ге дейінгі тығындау бөлшектері – металдау;
3) Металл қыш шамдардың металл және қыш бөлшектері - металдау;
4) Пластмасса бөлшектер - металдау;
5) Дайындамалар мен резисторлардың негіздері – металдау және көміртектендіру;
6) Күрделілігі орташа пьезоэлементтердің дайындамалары – күмістеу;
7) Қалпына келтірілетін кинескоптар - алюминдеу;
8) Термобу қаптамасы, термиялық пештің арматурасы, электротигельдердің қаптамасы – ыстыққа төзімді металдау қаптамасын жағу;
9) Айна шамдар мен фотоэлементтерге арналған колбалар – күміспен металдау;
10) Электронды – сәулелік құбырлардың колбалары - пластиналау;
11) Жапсарлас салынған қыш конденсаторлар, конденсаторлардың құбырлары, интеграл гибрид микросхемалар – күміспен металдау;
12) Қабылдап күшейткіш шыны шамдар - металдау;
13) Иілген болат табақтар, металлопрокат, металл конструкциялар – қорғаныш және декоративті қабат жағу;
14) Беті ашық шойын құймалар - кеуектілігін жою;
15) Беті ашық профильді илем – жағу;
16) Тұрақты дәлме-дәл резисторлар – күміспен металдау;
17) Шыны – күмістеу, мыстау және алюмдеу;
18) Құю қалыптары - металдау;
19) Түзеткіштердің купрокс элементтері – күміспен металдау.
614. Металдаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Аса күрделі бөлшектер мен бұйымдарды тез балқығыш металл мен түсті металдармен газотермиялық және электр доғал әдіс арқылы металдау. Ұнтақ және баяу балқитын материалдармен күрделі бөлшектер мен бұйымдарды газотермиялық, электродоғал және вакуумды тәсілдермен металдау. Ұнтақ және баяу балқитын материалдарды күрделілігі орташа пішінді бұйымдар мен бөлшектерге плазмалық бүрку. Механизмдер мен станоктардың бөлшектерінің көлемін қалпына келтіру мақсатында қабаттың белгіленген қалыңдығымен әртүрлі металмен металдау. Бөлшектер мен бұйымдарды түсті металдармен декоративтік металдау. Қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектер мен бұйымдарда баяу балқитын материалдардан жасалған металдау қабатын балқыту. Металл ұнтақтары мен балқымалардан жасалған суспензиялар мен пасталарды формасы бойынша күрделі бөлшектер мен бұйымдарға жағу. Асыл металдармен және балқымалармен баяу балқитын және түсті металдардан жасалған сымдарды ыстық қаптау. Бетінде ойықтары мен шығыңқы жерлері бар қисық бетті бөлшектерді плазмалық тозаңдандыру. Ұнтақпен тозаңдандыру құрылғысының жұмыс режимін реттеу. Дәл дайындауды талап ететін күрделі пьезотехникалық бұйымдарды аспаптардың көмегімен қолмен күмістеу (жиектерін 05 мм күмістендірмей, цилиндрлік бетте күрделі белгімен). Жібек графика әдісімен жартылай автоматтарда күрделі конфигурациялы пьезотехникалық бұйымдарды күмістеу. Карбадкремний электр қыздырғыш өзектерді бакелиттеу және металдау және жоғары жиілікті сіңдіру агрегатында қоспаланған кремнийді алдын ала балқыта отырып, олардың дайындамаларын металдауға қатысу. Металдау аппараттары мен құрылғыларын баптау және реттеу. Қызмет көрсетілетін аппаратураны ағымдағы жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен баптау ережесі, газ, электр доғал металдау және плазмалық тозаңдандыру құрылғыларының электр және кинематикалық схемасы, әртүрлі модельді вакуумды қондырғылардың құрылғысы, электрлік және вакуумдық схемалар, вакуумды күмістеу режимі, металдау қабатын балқыту тәсілдері, қабаты тозаңдандырылатын бетке қойылатын талаптар, әмбебап бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарына қойылатын талаптар, электротехника негіздері, тозаңдандырылған қабатты сынау және бақылау тәсілдері, құрамында күміс бар пастаның құрамы мен қасиеті, күмісті шығындау нормасы және пьезоэлемент дайындамаларын күмістеуге рұқсат, плазмалық тозаңдандыру кезінде қолданылатын газ алу және сақтау әдістері, қабатты қалыптастыру механизмі, оның химиялық құрамы мен физикалық және механикалық қасиеттері туралы жалпы түсінік.
Жұмыс үлгілері

1) Валы многоколенчатые двигателей привода водяного насоса и распределительные кулачковые - металлизация изношенных шеек;
2) Втулки для корпусов полупроводниковых приборов - металлизация;
3) Втулки подшипников - металлизация изношенных внутренних поверхностей;
4) Детали закладные с числом приваренных анкеров свыше 8 - металлизация;
5) Детали типа раструбов, цилиндров, нагревателей и т.п. - напыление тугоплавких материалов;
6) Заготовки для специальных изделий электронной техники и изделий повышенной надежности - металлизация и науглероживание;
7) Заготовки пьезоэлементов - серебрение методом распыления в вакууме;
8) Зеркала, зеркальные отражатели, украшения елочные, изделия из полистирола, пластмасс - металлизация методом распыления в вакууме;
9) Кинескопы цветные - покрытие экранов цветными металлами путем распыления в вакууме на специальных одно- и многопозиционных установках;
10) Кинескопы черно-белые и цветные, колбы и экраны электронно-лучевых трубок - алюминирование;
11) Колбы сложной конфигурации - серебрение, алюминирование;
12) Конденсаторы слюдяные, секции для конденсаторов- металлизация;
13) Листы стальные гнутые и стальные конструкции - металлизация цветными металлами и их сплавами;
14) Микроплаты, пластины слюдяные, пьезоэлементы трубчатые, колбы фотоэлектронных умножителей - металлизация серебром;
15) Отливки мелкие, модели металлические с открытыми поверхностями - металлизация цветными металлами и их сплавами;
16) Планки, прокладки, скобы - нанесение защитных покрытий из легкоплавких материалов;
17) Пластины пакетов слябов плакирующие - металлизация поверхности никелем;
18) Трубы изогнутые, фигурные изделия - металлизация;
19) Цистерны и другие металлические закрытые емкости - металлизация цветными металлами внутренних поверхностей;
20) Швы заклепочные - металлизация;
21) Штоки насосов и компрессоров - металлизация нержавеющей сталью.
615. Металлизатор 5-й разряд
Характеристика работ. Металлизация порошковыми и тугоплавкими материалами газотермическим, электродуговым и вакуумным способами деталей и изделий сложной конфигурации. Плазменное напыление порошковых и тугоплавких материалов на детали и изделия сложной конфигурации. Детонационное, высокочастотное и плазменное напыление на детали и изделия покрытия заданной толщины с допуском свыше 20 мкм. Нанесение покрытий из различных металлов и сплавов и псевдосплавов на изделия из нержавеющей стали и твердых сплавов. Металлизация изделий и деталей на полуавтоматах и полуавтоматических линиях напыления. Оплавление металлизационного слоя из тугоплавких материалов на сложных деталях и изделиях. Изготовление тонкостенных деталей из тугоплавких металлов путем напыления на мастер-модели. Металлизация заготовок карбидкремниевых электронагревателей с предварительной плавкой легированного кремния на высокочастотном агрегате пропитки. Участие в среднем ремонте обслуживаемой аппаратуры.
Должен знать: устройство установок высокочастотного и детонационного напыления, устройство и кинематические схемы полуавтоматов и полуавтоматических линий напыления, кинематические схемы установок газовой, электродуговой металлизации и плазменного напыления, причины возникновения дефектов в покрытиях, методы их предупреждения и способы устранения, способы установки деталей, скорости вращения деталей в зависимости от их размеров и вида покрытия, правила составления карт обмера деталей до и после напыления, способы расчета требуемого количества плазмообразующих газов: аргона, водорода, азота, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:

1) Су сорғысының жетегі қозғалтқыштарының көп иінді біліктері және жұдырықша бөлгіштер – тозған мойындарды металдау;
2) Жартылай өткізгіштердің корпустарына арналған төлкелер - металдау;
3) Мойынтіректердің төлкелері - тозған ішкі беттерін металдау;
4) Қоса пісірілген анкерлерінің саны 8 астам тығындау бөлшектері - металдау;
5) Қоныш, цилиндр, қыздырғыш және т.б. типті бөлшектер – баяу балқитын материалдарды тозаңдандыру;
6) Электронды техниканың арнайы бұйымдарына арналған және сенімділігі жоғары бұйымдардың дайындамалары - металдау және көміртектендіру;
7) Пьезоэлемент дайындамалары – вакуумда тозаңдату әдісімен күмістеу;
8) Айналар, айна бейнелегіштері, шырша әшекейлегіштері, полистирол, пластмассадан жасалған бұйымдар – вакуумда тозаңдандыру әдісімен металдау;
9) Түрлі-түсті кинескоптар – қалқандарды түсті металдармен арнайы бір және көп позициялы құрылғылардың вакуумдарында тозаңдандыру арқылы қаптау;
10) Ақ-қара және түрлі-түсті кинескоптар, электронды сәуле құбырларының колбалары мен қалқандары – алюминдеу;
11) Күрделі пішінді колбалар – күміс жалату, алюминдеу;
12) Слюда конденсаторлар, конденсаторларға арналған секциялар - металдау;
13) Иілген болат табақтар және болат конструкциялар – түсті металдармен және олардың қорытпаларымен металдау;
14) Микроплаталар, слюда пластиналар, құбырлы пьезоэлементтер, фотоэлектронды көбейткіштердің колбалары – күміспен металдау;
15) Ұсақ құймалар, беті ашық металл модельдер - түсті металдармен және олардың қорытпаларымен металдау;
16) Планкалар, төсемдер, қапсырмалар – жеңі қорытылатын материалдардың қорғаныш жабындарын жағу;
17) Слябтардың пакет пластиналары – бетін никельдермен металдау;
18) Иілген құбырлар, фигуралық бұйымдар – металдау;
19) Цистерналар мен басқа да жабық металл ыдыстар – ішкі беттерін түсті металдармен металдау;
20) Тойтарма тігіндер – металдау;
21) Сорғылар мен компрессорлардың штоктары – тотықпайтын болатпен металдау.
615. Металдаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ұнтақ және баяу балқитын материалдармен күрделі пішінді бөлшектер мен бұйымдарды газотермиялық, электродоғал және вакуумды тәсілдермен металдау. Ұнтақ және баяу балқитын материалдарды күрделі пішінді бұйымдар мен бөлшектерге плазмалық бүрку. 20 мкм астам шақтамамен белгілі бір қалыңдықты бөлшектер мен бұйымдарды Детонациялық, жоғары жиілікті және плазмалық тозаңдандыру. Әртүрлі металл мен балқымалардан, псевдобалқымалардан жасалған қабатты тотықпайтын болат пен қатты балқымалардан жасалған бұйымдарға жағу. Бөлшектер мен бұйымдарды жартылай автоматтар мен тізбекті тозаңдандыру жартылай автоматтарында металдау. Күрделі бөлшектер мен бұйымдардың баяу балқитын металдардан жасалған металдау қабатын балқыту. Баяу балқитын металдардан жұқа қабатты бөлшектерді мастер-модельде тозаңдандыру арқылы жасау. Қоспаланған кремнийді жоғары жиілікті сіңдіру агрегатында алдын-ала балқыта отырып, электр қыздырғыштардың карбидкремний дайындамаларын металдау. Қызмет көрсетілетін аппаратураны орташа жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: жоғары жиілікті және детонациялық тозаңдандыру құрылғыларының құрылысы, жартылай автоматтар мен тізбекті тозаңдандыру жартылай автоматтарының құрылысы мен кинематикалық схемасы, газбен, электродоғал металдау және плазмалық тозаңдандыру құрылғыларының кинематикалық схемасы, қабаттарда ақаулықтардың пайда болу себептері, олардың алдын алу әдістері және жою тәсілдері, бөлшектерді орнату тәсілдері, бөлшектердің олардың қабаттарының көлемі мен түрлеріне байланысты айналу жылдамдығы, бөлшектерді тозаңдандыруға дейін және одан кейін өлшеу картасын жасау ережесі, плазможасаушы газдардың: аргон, сутегі, азоттың талап етілетін санын есептеу тәсілдері, шектеулер мен қондырмалар жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері.
Жұмыс үлгілері

1) Детали газоводов - плазменное напыление на внутренние поверхности;
2) Заготовки, детали и узлы изделий электронной техники всех типономиналов - металлизация и науглероживание;
3) Лопатки газовых турбин - металлизация твердыми сплавами;
4) Поверхности тел вращения с переменным радиусом - плазменное напыление;
5) Поводки текстильных машин - металлизация;
6) Штоки крупногабаритных гидромашин - металлизация нержавеющей сталью.
616. Металлизатор 6-й разряд
Характеристика работ. Плазменное напыление порошковыми и тугоплавкими материалами сложных, экспериментальных, опытных дорогостоящих и крупногабаритных деталей, узлов и изделий тонкостенных деталей, подверженных деформации и короблению при напылении. Детонационное, высокочастотное и плазменное напыление на детали и изделия заданной толщины покрытия с допуском до 20 мкм. Нанесение специальных видов покрытий на изделия из специальных металлов и сплавов. Металлизация деталей и изделий на автоматах и автоматических линиях напыления. Проведение опытно-экспериментальных работ. Изготовление эталонных образцов покрытий. Выбор и регулирование работы установок детонационного высокочастотного напыления. Плазменное напыление деталей в камерах с контролируемой атмосферой. Обслуживание многокомпонентных механизированных установок и проточных линий напыления покрытий. Участие в капитальном ремонте обслуживаемой аппаратуры.
Должен знать: устройство, электрические и кинематические схемы эксплуатируемых установок, автоматов и автоматических линий напыления в зависимости от вида напыляемых материалов, конструкции и материала изделий и их назначения, влияние технологических параметров напыления на величину коэффициента использования материала, свойства покрытий, влияние термо- и других видов обработки покрытий на их физико-механические свойства, методы и приборы контроля условий производства работ по напылению, порядок наложения слоев для уменьшения деформации покрытий и деталей, методы специальных испытаний напыляемого слоя, способы подсчета массы требуемого количества материалов для напыления, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, требования к организации участков напыления.
Примеры работ:
1) Аппараты теплообменные, пучки трубных элементов из нержавеющих сталей - металлизация в неудобном положении без визуального контроля с использованием нестандартных удлинительных головок;
2) Детали газоводов с углом между направлением струи и напыляемой поверхностью менее 45 о - плазменное напыление внутренних поверхностей;

1) Газ өткізгіш бөлшектер – ішкі бетін плазмалық тозаңдандыру;
2) Электронды техниканың барлық типті номиналдарының дайындамалары, бөлшектері мен тораптары - металдау және көміртектендіру;
3) Га турбиналардың күректері – қатты балқымалармен металдау;
4) Ауыспалы радиуста айналатын денелердің беті - плазмалық тозаңдандыру;
5) Тоқыма машиналарының тізгіндері - металдау;
6) Ірі көлемді гидромашиналардың штоктары – тотықпайтын болатпен металдау.
616. Металдаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тозаңдандыру кезінде деформациялану мен шалыстыққа ұшырайтын эксперименталдық, сынама қымбат және ірі көлемді бөлшектерді, тораптар мен жұқа қабатты бөлшектердің бұйымдарын ұнтақ және баяу балқитын материалдармен плазмалық тозаңдандыру. 20 мкм дейін шақтамамен белгілі бір қалыңдықты бөлшектер мен бұйымдарды детонациялық, жоғары жиілікті және плазмалық тозаңдандыру. Арнайы металл мен балқымалардан жасалған бұйымдарға қабаттың арнайы түрлерін жағу. Бөлшектер мен бұйымдарды автоматтар мен тізбекті тозаңдандыру автоматтарында металдау. Тәжірибелік-сынақ жұмыстарын жүргізу. Қабаттардың эталондық үлгілерін жасау. Детонациялық жоғары жиілікті тозаңдандыру құрылғыларын таңдау және оның жұмысын реттеу. Атмосферасы бақыланатын камераларда бөлшектерді плазмалық тозаңдандыру. Көп компонентті механикаландырылған құрылғылар мен қабатты тозаңдандырудың ағын тізбегіне қызмет көрсету. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды күрделі жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: пайдаланылатын құрылғылардың, автоматтар мен тізбекті тозаңдандыру автоматтарының тозаңдандырылатын материалдардың түрлеріне, бұйымдардың материалдары мен олардың мақсатына байланысты құрылысы, электр және кинематикалық схемасы, тозаңдандырудың технологиялық өлшемдерінің материалды пайдалану коэффициентінің көлеміне, қабат қасиеттеріне тигізетін әсері, термо- және өңдеудің басқа түрлерінің олардың физикалық және механикалық қасиеттеріне тигізетін әсері, тозаңдандыру бойынша жұмыс өндірісі жағдайларын бақылау әдістері мен аспаптары, қабаттар мен бөлшектердің деформациялануын азайту үшін қабат жағу тәртібі, тозаңдандыруға қажеті материалдар санының талап етілетін салмағын есептеу тәсілдері, шектеулер мен қондырмалар жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері, тозаңдандыру учаскелерін ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері
1) Жылу алмастырғыш аппараттар, тотықпайтын болаттан жасалған құбыр элементтерінің шоғыры – ыңғайсыз жағдайда көзбен шолып бақылаусыз, стандарт емес ұзартқыш бастарды пайдалана отырып металдау;
2) Ағын бағыты мен тозаңдандырылатын бетінің арасындағы бұрышы 45 0 газ өткізгіштердің бөлшектері – ішкі беттерін плазмалық тозаңдандыру;

3) Золотники гидрораспылителей - детонационное напыление;
4) Теплообменники холодильные - нанесение пористых покрытий на автоматических линиях;
5) Трубы из различных материалов - детонационное напыление металлических и металлокерамических покрытий на внутренние поверхности;
6) Шестерни гидронасосов - детонационное напыление опорных поверхностей шестерен.
Мойщик – сушильщик металла
617. Мойщик – сушильщик металла 2-й разряд
Характеристика работ. Подача металла в моечно-сушильную машину, уборка листов от машины и укладка их в стопы. Наблюдение за уровнем и температурой раствора в ванне. Сушка деталей, изделий, металла, жести и труб после травления, лакировки и окраски в специальных камерных печах. Наблюдение за температурным режимом сушильной печи по приборам. Получение из кладовой химикатов и засыпка их в ванну. Участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
Должен знать: устройство моечно-сушильной машины, сортамент листов, правила подготовки поверхности листов и рулонов жести к сушке, процесс сушки деталей, изделий и жести после лакировки и окраски.
618. Мойщик – сушильщик металла 3-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса мойки и сушки металла в листах и рулонах на моечно-сушильных машинах и агрегатах непрерывного действия. Заправка полосы на моталку при рулонном способе мойки и сушки металла. Наблюдение за намоткой рулонов и поправка витков рулона на барабане. Управление механизмами подъема стола, листоукладчиком, разматывателем и моталками. Отсортировка некачественных травлений листов и укладка их в стопы по видам дефектов.
Должен знать: устройство и принцип действия моечно-сушильной машины, процесс мойки и сушки металла, требования, предъявляемые к промытому и очищенному металлу.
619. Мойщик – сушильщик металла 4-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса мойки, сушки и чистки листового и рулонного металла на чистильно-моечных агрегатах непрерывного действия, состоящих из трех и более линий. Наблюдение за уровнем и концентрацией раствора в ваннах, регулирование интенсивности подачи растворов в коллекторы, температуры раствора, степени смачивания полосы растворами и водой. Проверка чистоты промытого металла. Настройка чистильно-моечного агрегата.
Должен знать: принцип действия чистильно-моечных агрегатов непрерывного действия, состоящих из трех и более линий, состав и свойства химикатов, применяемых при мойке и чистке металла, правила настройки чистильно-моечного агрегата.
Наладчик оборудования металлопокрытия и окраски
620. Наладчик оборудования металлопокрытия и окраски
4-й разряд
Характеристика работ. Наладка отдельных агрегатов обезжиривания, промывки, пассирования, полимеризации, травления, фосфатирования, алюминирования, анодирования, химобработки, хромирования, никелирования, меднения, оцинкования, освинцевания, лужения, окраски, сушки, лакирования, отжига; наладка аппаратов металлизации, освинцевания, краскопультов для подготовки к покрытию и окраске, а также для покрытия и окраски деталей и изделий. Подналадка автоматических и полуавтоматических линий и установок: гальванических, травления и фосфатирования, лакирования, окрасочно-сушильных и металлизации для покрытия и окраски деталей и изделий. Наладка захватов промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением. Регулирование и исправление приспособлений линий в процессе работы. Участие в текущем ремонте агрегатов и оборудования автоматических и полуавтоматических линий. Мелкий ремонт, пайка и сварка деталей из винипласта.
Должен знать: устройство и способы наладки обслуживаемых агрегатов, принципиальные схемы оборудования и взаимодействие механизмов обслуживаемых автоматических и полуавтоматических линий, устройство и правила применения универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных приборов, устройство однотипных промышленных манипуляторов, правила проверки манипуляторов на работоспособность и точность позиционирования, технологический процесс покрытия и окраски деталей и изделий, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.

3) Гидро бүріккіштердің реттығындары – детонациялық тозаңдандыру;
4) Жылу алмастырғыш тоңазытқыштар – кеуек қабатты автомат желілерде жағу;
5) Әртүрлі материалдардан жасалған құбырлар – металл және металл қыш қабаттардың ішкі беттерін детонациялық тозаңдандыру;
6) Гидросорғылардың тістегершіктері – тістегершіктердің тірек беттерін детонациялық қаптау.
Металды жуып-кептіруші
617. Металды жуып-кептіруші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Металды жуып кептіру машинасына әперу, табақтарды машинадан алу және оларды қатарлап үю. Астаудағы ерітіндінің деңгейі мен температурасын бақылау. Бөлшектерді, бұйымдарды, металды, қаңылтырды және құбырларды арнайы камералық пештерде дәрілеу, лактау және сырлаудан кейін кептіру. Кептіру пештерінің температуралық режимін аспаптар бойынша бақылау. Қоймадан химикат алу және оны астауға себу. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: жуып кептіру машинасының құрылысы, табақтардың сұрыптамасы, табақтар мен қаңылтыр орамаларды кептіруге дайындау ережесі, бөлшектерді, бұйымдар мен қаңылтырды лактау және сырлаудан кейін кептіру процессі.
618. Металды жуып-кептіруші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Металды табақта және жуып кептіру машинасында, үздіксіз жұмыс істейтін агрегаттарда жуу және кептіру процессін жүргізу. Металды орамалап жуу және кептіру кезінде жолақты орамаға толтырып салу. Ораманың оралуын бақылау және барабандағы ораманы түзету. Үстелді көтеру механизмін, табақтарды қалауышты, орауышын жазғыш пен орауыштарды басқару. Сапасыз дәріленген табақтарды іріктеу және оларды ақаулықтары бойынша реттеп орналастыру.
Білуге тиіс: жуып кептіру машинасының құрылысы мен жұмыс қағидаты, металды жуу және кептіру процессі, жуылған және тазаланған металға қойылатын талаптар.
619. Металды жуып-кептіруші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Табақ және орама металды үздіксіз жұмыс істейтін үш және одан көп тізбектен тұратын жуып кептіру аграгеттарында жуу, кептіру және тазалау процессін жүргізу. Астаудағы ерітіндінің деңгейі мен концентрациясын бақылау, ерітіндінің коллекторға берілу қарқынын реттеу, ерітінді температурасы,жолақтарды ерітіндіге және суға дымқылдату дәрежесі. Жуылған металдың тазалығын тексеру. Тазалап жуу агрегатын баптау.
Білуге тиіс: үздіксіз жұмыс істейтін, үш және одан көп тізбектен тұратын тазалап жуу агрегатының жұмыс қағидаты, металды жуу және тазалау кезінде қолданылатын химикаттардың құрамы мен қасиеттері, тазалап жуу агрегатын баптау ережесі.
Металмен қаптау және сырлау жабдығын баптаушы
620. Металмен қаптау және сырлау жабдығын баптаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Майсыздандыру, жуу, полимерлеу, пассирлеу, дәрілеу фосфаттау, алюминдеу, анодтау, химөңдеу, хромдау, никельдеу, мыстау, мырыштау, қорғасындау, қалайылау, сырлау, кептіру, лактау, күйдірудің жекелеген агрегаттарын баптау; бөлшектер мен бұйымдарды қаптау және сырлау үшін металдау, қорғасындау аппараттарын, сыр пульттерін баптау. Бөлшектер мен бұйымдарды қаптау және сырлауға арналған автомат және жартылай автомат желілер мен гальваникалық, өңдеу және фосфаттау, лактау, сырлап кептіру және металдау құрылғыларын баптау. Бағдарламамен басқарылатын өнеркәсіптік манипулятоларды (роботтарды) ұстағыштарды баптау. Жұмыс процессі барысында желі құрылғыларын реттеу және түзету. Автомат және жартылай автомат желілердің агрегаттары мен жабдықтарын ағымдағы жөндеуге қатысу. Ұсақ жөндеу, винипласттан жасалған бөлшектерді дәнекерлеу және пісіру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін агрегаттардың құрылысы мен баптау тәсілдері, жабдықтардың қағидаттық схемалары мен қызмет көрсетілетін автомат және жартылай автомат желілердің механизмдерінің өзара іс-қимылы, әмбебап және арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен қолданылу ережесі, бір типті өнеркәсіптік манипуляторлардың құрылысы, манипуляторлардың жұмысқа жарамдылығын және позиция дәлдігін тексеру ережесі, бөлшектер мен бұйымдарды қаптау және сырлаудың технологиялық процессі, шектеулер мен қондырмалар жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері.

621. Наладчик оборудования металлопокрытия и окраски 5-й разряд
Характеристика работ. Наладка полуавтоматических линий и установок: гальванических, травления и фосфатирования; лакирования, окрасочно-сушильных и газотермической и электродуговой металлизации для покрытия и окраски деталей и изделий. Пробная обработка деталей и сдача их в ОТК. Наблюдение за работой обслуживаемых линий. Обеспечение бесперебойной работы линий. Наладка отдельных узлов промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением.
Должен знать: устройство, техническую характеристику оборудования и способы наладки полуавтоматических линий, приемы и порядок пуска, наладки, контроля за работой линии, методы контроля концентрации и температуры растворов электролитов, травильных и промывочных ванн, основы пневмогидроэлектроавтоматики, механики и электроники в пределах выполняемой работы, конструктивные особенности универсальных и специальных приспособлений, оснастки, правила регулирования контрольно-измерительных приборов, принципиальные электросхемы обслуживаемых линий, принцип работы автоматических средств контроля и схем включения в сеть, устройство различных промышленных манипуляторов.
622. Наладчик оборудования металлопокрытия и окраски 6-й разряд
Характеристика работ. Наладка автоматических линий: гальванических, травления и фосфатирования, лакирования, окрасочно-сушильных и металлизации для покрытия и окраски деталей и изделий. Обеспечение бесперебойной работы автоматических линий. Разработка, регулировка и сборка сложных узлов и устройство систем управления линии. Наладка установок плазменного, детонационного и высококачественного напыления. Наладка и регулировка манипуляторов (роботов) с программным управлением.
Должен знать: конструкцию, кинематические схемы автоматических линий, приемы и порядок пуска, способы наладки, ремонта и монтажа оборудования линии и установок, конструкцию универсальных и специальных приспособлений и оснастки, взаимодействие механизмов автоматической линии в процессе работы.
Наплавщик пластмассы
623. Наплавщик пластмассы 2-й разряд
Характеристика работ. Наплавка пластмассы и полимерно-композиционных материалов на детали простой конфигурации методом напыления под руководством наплавщика более высокой квалификации. Обезжиривание и подвешивание деталей на простые приспособления. Изготовление несложных подвесок для подвешивания деталей под напыление. Обслуживание электропечи с установкой для напыления. Подвеска деталей на специальные стеллажи для их охлаждения. Удаление наплавленной пластмассы с приспособлений для подвески деталей.
Должен знать: принцип действия установки для напыления и электрической печи, правила обслуживания оборудования для нанесения покрытий и подготовки материалов, назначение и свойства применяемых материалов, назначение и условия применения специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов.

621. Металмен қаптау және сырлау жабдығын баптаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектер мен бұйымдарды қаптау және сырлауға арналған жартылай автомат желілер мен гальваникалық, дәрілеу және фосфаттау; лактау, сырлап кептіру құрылғыларын баптау. Бөлшектерді сынама өңдеу және оларды ОТК тапсыру. Қызмет көрсетілетін желілердің жұмысын бақылау. Желінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету. Бағдарламамен басқарылатын өнеркәсіптік манипулятолардың (роботтардың) жекелеген тораптарын баптау.
Білуге тиіс: жабдықтардың құрылысы, техникалық сипаттамасы және жартылай автомат желілерді баптау тәсілдері, іске қосу, баптау, желінің жұмысын бақылау тәсілдері мен тәртібі, электролит ерітінділерінің, өңдеу және жуу астауларының концентрациясы мен температурасын бақылау әдістері, орындалатын жұмыс көлемінде пневмогидроэлектр автоматика, механика мен электроника негіздері, әмбебап және арнайы құрылғылардың, жабдықтардың құрылымдық ерекшеліктері, бақылау-өлшеу аспаптарын реттеу ережесі, қызмет көрсетілетін желілердің қағидатты электросхемалары, автоматты бақылау құралдары мен желіге қосу схемаларының жұмыс қағидаты, әртүрлі өнеркәсіптік манипуляторлардың құрылысы.
622. Металмен қаптау және сырлау жабдығын баптаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектер мен бұйымдарды қаптау және сырлауға арналған гальваникалық, өңдеу және фосфаттау, лактау, сырлап кептіру және металдау автомат желілерін баптау. Автомат желілердің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету. Күрделі тораптарды әзірлеу, реттеу және құрастыру желіні басқару жүйесінің құрылысы. Плазмалық, детонациялық және жоғары сапалы тозаңдандыру құрылғыларын баптау. Бағдарламамен басқарылатын манипулятоларды (роботтарды) баптау және реттеу.
Білуге тиіс: автомат желілердің құрылысы, кинематикалық схемасы, іске қосу жолдары мен тәртібі, желі жабдықтары мен құрылғыларды баптау, жөндеу және монтаждау тәсілдері, әмбебап және арнайы құрылғылардың, жабдықтардың құрылымы, автомат желілер механизмдерінің жұмыс барысында өзара іс-қимылы.
Пластмассаны балқытушы
623. Пластмассаны балқытушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары балқытушының басшылығымен пластмасса мен полимерлік композициялық материалдарды қарапайым пішінді бөлшектерге тозаңдандыру әдісі арқылы балқыту. Бөлшектерді майсыздандыру және қарапайым құрылғыларға ілу. Бөлшектерді тозаңдандыру үшін ілуге арналған күрделі емес ілмектер жасау. тозаңдандыруға арналған құрылғысы бар электр пештеріне қызмет көрсету. Бөлшектерді салқындату үшін арнайы сөрелерге ілу. Бөлшектерді ілуге арналған құрылғыдан балқытылған пластмассаны алып тастау.
Білуге тиіс: тозаңдандыруға арналған құрылғының және электр пештердің жұмыс қағидасы, қабат жағуға және материалдарды дайындауға арналған жабдықтарға қызмет көрсету ережесі, қолданылатын материалдардың мақсаты және қасиеттері, арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолданылу шарттары.

624. Наплавщик пластмассы 3-й разряд
Характеристика работ. Наплавка пластмассы и полимерно-композиционных материалов на детали простой конфигурации методом напыления. Составление компонентов, подбор пигмента для придания деталям определенной окраски и приготовление высокодисперсной порошковой смеси. Изоляция отдельных участков деталей, не подлежащих напылению. Загрузка и нагрев деталей в электропечи. Проверка наплавки деталей на промежуточных и окончательных операциях внешним осмотром и специальным контрольным инструментом. Исправление дефектов покрытия. Наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов, состоянием напыляемого слоя в установке и нагревом деталей в печи.
Должен знать: устройство установки для напыления и электрической печи, термостойкость и светопрочность пигмента и порошковой смеси, требования, предъявляемые к порошковой смеси и поверхностям деталей, подлежащих напылению, режим нагрева, наплавления и охлаждения деталей, устройство специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
Примеры работ:
Наплавка:
1) Буквы и цифры из различных материалов;
2) Втулки, шайбы, кольца армировочные;
3) Крючки вешалочные;
4) Личины дверные и оконные;
5) Маховики, стаканы для ножек столов, крепления мебели по-штормовому;
6) Ножки мебели, штанги для одежды;
7) Ручки и рукоятки.
625. Наплавщик пластмассы 4-й разряд
Характеристика работ. Наплавка пластмассы и полимерно-композиционных материалов на детали средней и сложной конфигурации, длинномерные и неравномерной толщины методом напыления. Многослойное и защитно-декоративное покрытие. Регулирование температурного режима работы электропечей и напыляемого слоя в установке. Установление рационального режима работы электропечи и установки для напыления деталей в зависимости от свойств покрываемых материалов и порошковой смеси. Монтаж специальных подвесок для покрытия сложных деталей.
Должен знать: электрическую схему печи в пределах выполняемой работы, устройство калорифера и воздухопровода, химические свойства пигментов, порошковой пластмассовой и других смесей в пределах выполняемой работы, способы определения температуры нагрева деталей по приборам и визуально, конструкцию специальных приспособлений.
Примеры работ:
Наплавка:
1) Жалюзи;
2) Каркасы мебели;
3) Корпусы и крышки унитазов;
4) Кронштейны полок и столов;
5) Ограждения полок и коек;
6) Полки откидные;

624. Пластмассаны балқытушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Пластмасса мен полимерлік композициялық материалдарды қарапайым пішінді бөлшектерге тозаңдандыру әдісі арқылы балқыту. Бөлшектерге белгілі бір қанық түс беру үшін компонент жасау, пигмент таңдау және жоғары дисперсті ұнтақ қоспасын дайындау. Бөлшектердің жекелеген тозаңдандырылмайтын бөліктерін оқшаулау. Бөлшектерді электр пештерге толтыру және қыздыру. Бөлшектердің аралық және соңғы операцияларда балқып қапталуын сырттай тексеру арқылы және арнайы бақылау құралдарының көмегімен тексеру. Қабат ақаулықтарын түзету. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, тозаңдандырылған қабаттың жай-күйін құрылғыда және бөлшектерді пеште қыздыра отырып бақылау.
Білуге тиіс: тозаңдандыруға арналған құрылғы мен электр пештерінің құрылысы, пигмент пен ұнтақ қоспаның термоберіктігі мен жарыққа төзімділігі, ұнтақ қоспалар мен тозаңдандырылатын бөлшектердің бетіне қойылатын талаптар, бөлшектерді қыздыру, балқытып қаптау және салқындату режимі, арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
Жұмыс үлгілері
Балқытып қаптау:
1) Әртүрлі материалдардан жасалған әріптер мен сандар;
2) Арматуралау төлкелері, шайбалары, сақиналары;
3) Ілу ілмектері;
4) Есік пен терезе личиналары;
5) Тегершіктер, үстелдердің аяқтарына арналған стакандар, жиһаз бекіткіштері;
6) Жиһаз аяқтары, киімге арналған штангалар;
7) Тұтқалар мен тұтқа саптар.
625. Пластмассаны балқытушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Пластмасса мен полимерлік композициялық материалдарды күрделілігі орташа және күрделі пішінді, ұзын және қалыңдығы әртүрлі бөлшектерге тозаңдандыру әдісі арқылы балқытып қаптау. Көп қабатты және қорғаныш-декоративті қаптау. Электр пештері жұмысының және құрылғыда тозаңдандырылатын қабаттың температуралық режимін реттеу. Электр пештері мен бөлшектерді тозаңдандыруға арналған құрылғының тиімді жұмыс режимін қапталатын материалдар мен ұнтақ қоспаның қасиеттеріне байланысты белгілеу. күрделі бөлшектерді қаптауға арналған арнайы ілмектерді монтаждау.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлемінде пештің электр схемасы, калорифер және ауа өткізгіштердің құрылысы, орындалатын жұмыс көлемінде пигменттердің, ұнтақ пластмасса және басқа да қоспалардың химиялық құрамы, бөлшектерді қыздыру температурасын аспаптармен және көзбен шолып айқындау тәсілдері, арнайы құрылғылардың құрылысы.
Жұмыс үлгілері
Балқытып қаптау:
1) Жалюзилер;
2) Жиһаз қаңқасы;
3) Унитаз корпустары мен қақпақтары;
4) Сөрелер мен үстелдердің кронштейндері;
5) Сөрелер мен кереуеттердің қоршаулары;
6) Алмалы-салмалы сөрелер;

7) Поручни и кронштейны поручней;
8) Решетки;
9) Трубы;
10) Фиксаторы форточные;
11) Хомуты огнетушителей с пряжками.
Оператор – гальваник на автоматических и полуавтоматических
линиях
626. Оператор – гальваник на автоматических и
полуавтоматических линиях 3-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса гальванического покрытия наружных и внутренних поверхностей изделий, деталей на полуавтоматических и конвейерных установках. Установление и поддержание заданных режимов работы ванн. Приготовление электролитов и растворов. Подготовка деталей и изделий к гальваническому покрытию. Загрузка ванн химикатами по установленной рецептуре. Подвешивание деталей и изделий на специальные приспособления, загрузка в ванны, снятие их после гальванопокрытия. Подналадка и регулировка обслуживаемого оборудования.
Должен знать: устройство полуавтоматических и конвейерных установок и правила подготовки их к работе, основы электротехники и электрохимии в пределах выполняемой работы, особенности подготовительных операций и их последовательность перед покрытием, правила подналадки и регулировки обслуживаемого оборудования, назначение и условия применения специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов.
627. Оператор – гальваник на автоматических и
полуавтоматических линиях 4-й разряд
Характеристика работ. Ведение процесса гальванического покрытия различными способами наружных и внутренних поверхностей с пульта управления. Ведение процесса гальванического покрытия изделий, деталей на автоматических и механизированных линиях в ваннах с программным управлением. Регулирование по контрольно-измерительным приборам заданных параметров гальванического покрытия согласно технологическому режиму. Контроль качества гальванопокрытий. Подготовка и подналадка всех агрегатов и механизмов линии. Пуск и установка линии.
Должен знать: устройство автоматических, механизированных линий и ванн с программным управлением, правила их наладки и регулировки, правила установления технологических параметров гальванического покpытия, свойства основных и вспомогательных матеpиалов, пpименяемых в гальванопокpытии, и их влияние на качество покpытий, способы наладки и pегулиpовки контpольно-измеpительных пусковых и pегулиpующих пpибоpов.
Оператор окрасочно – сушильной линии и агрегата
628. Оператор окрасочно – сушильной линии и агрегата
3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Подача кpаном листового и пpофильного металла, металлических изделий и деталей к пpиемному столу окpасочно-сушильной линии. Упpавление pаботой механизмов подъема и опускания металла, изделий и деталей на тpанспоpтеp пpиемного стола окpасочно-сушильной линии. Пуск и остановка конвейеpа. Hастpойка на pабочий pежим цепного pевеpсного тpанспоpтеpа для пеpемещения металла, изделий и деталей. Запpавка дpобеметных установок дpобью, окpасочно-сушильной камеpы, агpегата и кpасконагнетательных бачков лакокpасочными матеpиалами в пpоцессе pаботы. Пpиготовление гpунтов с подбоpом необходимых компонентов. Очистка и пpомывка циклонов, гидpофильтpов, пылеулавливателей, окpасочно-сушильной камеpы, гpунтопpовода, гpунтоpаспылителей и дpугого обслуживаемого обоpудования. Подналадка и пpофилактическое обслуживание механизмов.
Должен знать: устpойство обслуживаемого обоpудования, способы запpавки дpобеметных установок и окpасочно-сушильной камеpы и агpегата, пpавила подачи металла, изделий и деталей, способы пpиготовления гpунтов, пpиемы очистки и пpомывки обслуживаемого обоpудования, пpавила подналадки и pемонта обслуживаемых механизмов.

7) Тұтқалар мен тұтқалардың кронштейндері;
8) Тор;
9) Құбырлар;
10) Терезенің желдеткіш көзінің фиксаторы;
11) Айылбастары бар өрт сөндіргіштердің қамыттары.
Автоматты және жартылай автоматты желілердегі оператор-гальванші
626. Автоматты және жартылай автоматты желілердегі оператор-гальванші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бұйымдардың, бөлшектердің сыртқы және ішкі беттерін жартылай автомат және конвейерлік құрылғыларда гальваникалық қаптау процессін жүргізу. Астаулардың белгіленген жұмыс режимін белгілеу және ұстау. Электролиттер мен ерітінділерді дайындау. Бөлшектер мен бұйымдарды гальваникалық қаптауға дайындау. Астауға белгіленген рецептура бойынша химикаттарды толтыру. Бөлшектер мен бұйымдарды арнайы ілмектерге ілу, астауларға салу, оларды гальваникалық қаптаудан кейін алу. Қызмет көрсетілетін жабдықты баптау және реттеу.
Білуге тиіс: жартылай автомат және конвейерлік құрылғылардың құрылысы және оларды жұмысқа дайындау ережесі, орындалатын жұмыс көлемінде электротехника және электрохимия негіздері, дайындық операцияларының ерекшеліктері және олардың қаптау алдындағы жүйелілігі, қызмет көрсетілетін жабдықтарды баптау және реттеу ережесі, арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және қолданылу шарттары.
627. Автоматты және жартылай автоматты желілердегі оператор-гальванші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сыртқы және ішкі беттерін басқару пультінен әртүрлі тәсілдермен гальваникалық қаптау процессін жүргізу. Автомат және механикалық желілердегі бұйымдар мен бөлшектерді бағдарламамен басқарылатын астауларда гальваникалық қаптау процессін жүргізу. Гальваникалық қаптаудың белгіленген режимдерін технологиялық режимге сәйкес бақылау-өлшеу аспаптары арқылы реттеу. Гальваникалық қаптаманың сапасын бақылау. Барлық агрегаттар мен желілердің механизмдерін дайындау және баптау. Желіні іске қосу және орнату.
Білуге тиіс: автомат, механикаландырылған желілердің және бағдарламамен басқарылатын астаулардың құрылысы, оларды баптау және реттеу ережесі, гальваникалық қаптаманың технологиялық өлшемдерін белгілеу ережесі, гальваникалық қаптауда қолданылатын негізгі және қосымша материалдардың қасиеттері, олардың қаптама сапасына тигізетін әсері, бақылау-өлшеу іске қосу және реттеу аспаптарын баптау және реттеу тәсілдері.
Сырлау-кептіру желісі мен агрегаттың операторы
628. Сырлау-кептіру желісі мен агрегаттың операторы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Табақ және профиль металдың, металл бұйымдар мен бөлшектерді сырлап кептіру желісінің қабылдау үстеліне кранмен жеткізу. Металды, бөлшектер мен бұйымдарды сырлап кептіру желісінің қабылдау үстелінің транспортеріне көтеріп түсіру механизмінің жұмысын басқару. Конвейерді іске қосу және тоқтату. Металды, бөлшектер мен бұйымдарды тасымалдауға арналған тізбекті реверсті транспортердің жұмыс режимін баптау. Жұмыс барысында бытыра көздегіш құрылғыға бытыра салу, сырлап кептіру камерасына, агрегатқа және сыр айдау бөшкелеріне лак және сыр материалдарын толтыру. Қажетті компоненттерін іріктей отырып, бітеме дайындау. Циклондарды, гидросүзгілерді, тозаң ұстағыштарды, сырлап кептіру камераларын, бітеме өткізгіштерді, бітеме тозаңдандырғыштар мен басқа да қызмет көрсетілетін жабдықтарды тазалау және жуу. Механизмдерді баптау және алдын ала қызмет көрсету.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, бытыра көздегіш құрылғыны, сырлап кептіру камерасын, агрегатты толтыру тәсілдері, металдың, бөлшектер мен бұйымдардың берілу ережесі, бітеме дайындау тәсілдері, қызмет көрсетілетін жабдықты тазалау және жуу тәсілдері, қызмет көрсетілетін механизмдерді баптау және жөндеу ережесі.

629. Оператор окрасочно – сушильной линии и агрегата 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса пpедваpительной и окончательной очистки в дpобеметных установках от пpигаpа, окалины, коppозии и остатков пpотивокоppозийного покpытия листового и пpофильного металла, металлических изделий и деталей на окpасочно-сушильной линии с пульта упpавления. Hагpев обpабатываемого металла, изделий и деталей в нагpевательной печи. Регулиpование гоpения и поддеpжание с помощью контpольно-измеpительных пpибоpов темпеpатуpного pежима нагpевательной печи для обеспечения заданных паpаметpов согласно технологическому пpоцессу. Контpоль качества окpасочного слоя. Hаладка и текущий pемонт обслуживаемых механизмов.
Должен знать: устpойство, кинематические схемы и пpавила наладки обслуживаемого обоpудования, пpавила настpойки и pегулиpовки контpольно-измеpительных пpибоpов.
630. Оператор окрасочно – сушильной линии и агрегата 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса окpаски и сушки узлов, механизмов, аппаpатов, подвижного состава в окpасочно-сушильном агpегате с пульта упpавления. Регулиpовка и настpойка на pабочий pежим окpасочно-сушильного агpегата и его механизмов: цепного тpанспоpтеpа для пеpемещения окpашенных деталей, узлов и изделий, pевеpсивного тpанспоpтеpа для пеpекатки вагонов, системы механизмов пневматической окpаски, автоматических механизмов электpостатической окpаски и установки высоковольтного выпpямительного устpойства. Ведение пpоцесса окpаски и сушки после очистки в дpобеметных установках листового и пpофильного металла, металлических изделий и деталей в камеpе окpасочно-сушильной линии с пульта упpавления. Автоматическое и полуавтоматическое упpавление электpонасосной гидpавлической станцией и системой масло- и кpаскоподачи. Соpтиpовка обpаботанного металла с опpеделением и pегистpацией маpки стали, pежимов плавки и дpугих сеpтификатных данных. Содеpжание агpегата и линии в испpавном состоянии, пpедупpеждение и устpанение неполадок в pаботе механизмов.
Должен знать: устpойство, кинематические, электpические схемы в пpеделах выполняемой pаботы и констpукции узлов и механизмов окpасочно-сушильного агpегата и камеpы окpасочно-сушильной линии, пpавила настpойки и pегулиpовки контpольно-измеpительных пpибоpов, систему газовых и теpмоpадиационных элементов сушки и их pегулиpовку, схему автоматического упpавления агpегата и линии, системы механизмов пневматической и электpостатической окpаски, систему смазок и гидpосистему, виды, свойства смазочных матеpиалов и жидкостей гидpосистемы, соpтамент и сеpтификат металлов, пpичины неипpавностей в pаботе механизмов агpегата и линии и способы их устpанения.
Оператор поста управления агрегатами непрерывного травления,
обезжиривания, лужения, оцинкования, лакирования и отжига

629. Сырлау-кептіру желісі мен агрегаттың операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бытыра көздеу құрылғыларының көмегімен сырлап кептіру желісіндегі табақ және бейінді металды, металл бұйымдар мен бөлшектерді күюден, қабыршықтардан, коррозия мен коррозияға қарсы қабат қалдықтарынан басқару пульті арқылы алдын ала және соңғы тазалау процессін жүргізу. Өңделетін материалдарды, бұйымдар мен бөлшектерді қыздыру пешінде қыздыру. Технологиялық процеске сәйкес белгіленген өлшемдерді қамтамасыз ету үшін жануды реттеу және бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен қыздыру пешінің температуралық режимін ұстау. Сырлау қабатының сапасын бақылау. Қызмет көрсетілетін механизмдерді баптау және ағымдағы жөндеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, кинематикалық схемасы мен баптау ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу ережесі.
630. Сырлау-кептіру желісі мен агрегаттың операторы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тораптарды, механизмдерді, аппараттарды, жылжыма құрамдарды сырлап кептіру агрегатында басқару пульті арқылы сырлау және кептіру процессін жүргізу. Сырлап кептіру агрегаты мен оның механизмдерін; сырланған бөлшектерді тасымалдауға арналған тізбекті транспортерді, тораптар мен бөлшектерді, вагондарды жылжытуға арналған реверстік транспортерді, пневматикалық сырлау механизмдері жүйесін, электростатикалық сырлаудың автоматты механизмдері мен жоғары вольтті автомат түзеткіш құрылғыларды жұмыс режиміне реттеу және баптау. Бытыра көздеу құрылғыларында тазалағаннан кейін табақ және бейінді металды, металл бұйымдар мен бөлшектерді сырлап кептіру желісінде басқару пульті арқылы сырлау және кептіру процессін жүргізу. Электр сорғы гидравликалық станциясы мен май мен сыр жіберу жүйесін автоматты және жартылай автоматты басқару. Болат маркасын, балқыту режимін және басқа да сертификаттық деректерді айқындау және тіркеу арқылы өңделген металды сұрыптау. Агрегат пен желіні жұмысқа жарамды күйде ұстау, механизм жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және оларды жою.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлемінде сырлап кептіру агрегатының тораптары мен механизмдерінің және сырлап кептіру желісі камерасының құрылысы, кинематикалық, электр схемасы және құрылымы, бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу ережесі, газ және терморадиациялық кептіру жүйесі және оны реттеу, агрегат пен желіні автоматты басқару схемасы, пневматикалық және электростатикалық сырлау механизмдері жүйесі, майлау жүйесі және гидрожүйе, гидрожүйенің майлау материалдары мен сұйықтықтарының түрлері, қасиеттері, металдардың сұрыптамасы мен сертификаты, агрегат пен желінінің механизмдері жұмысындағы ақаулықтардың себептері.
Үздіксіз өңдеу, майсыздандыру, қалайылау, мырыштау, лактау
және күйдіру агрегаттарын басқару постының операторы

631. Оператор поста управления агрегатами непрерывного
травления, обезжиривания, лужения, оцинкования, лакирования и
отжига 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Упpавление пpи помощи командо-контpоллеpов pаботой моталок, пpавильных машин, кантователей и дpугих механизмов линии непpеpывного обезжиpивания, тpавления и отжига листового металла в pулонах, а также за pаботой слябов в пpоизводстве двухслойного листового металла. Обеспечение заданной скоpости движения полосы по всей линии. Hаблюдение за качеством повеpхности полос, выявление завоpотов кpомки, складок и участие в их устpанении. Hаблюдение за pаботой обслуживаемого обоpудования и участие в его pемонте.
Должен знать: пpинцип pаботы и основы технологического пpоцесса на обслуживаемых агpегатах, соpтамент и маpки металла, свойства пpименяемых электpолитов и pаствоpов.
632. Оператор поста управления агрегатами непрерывного
травления, обезжиривания, лужения, оцинкования, лакирования и
отжига 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Упpавление пpи помощи командо-контpоллеpов pаботой: механизмов pазматывающей станции на агpегатах непpеpывного тpавления и отжига листового металла в pулонах; механизмов главного поста pазматывающей станции и сваpочно-сшивной машины на агpегатах непpеpывного электpолитического тpавления, обезжиpивания, лужения, оцинкования и лакиpования; механизмов pазматывающей и наматывающей станции агpегата непpеpывного тpавления, электpолитического лужения и лакиpования pулонной жести. Управление ножницами на агpегатах непpеpывного тpавления и обезжиpивания. Обслуживание агpегата пеpиодического тpавления. Пуск, останов механизмов и pегулиpование скоpостей движения. Подача pулона на pазматыватель и полосы в агpегат, сваpка полосы, скатывание pулонов. Hаблюдение за повеpхностью полосы и выявление завоpотов и pваной кpомки, складок, pисок, цаpапин, пpожогов полос в ваннах обезжиpивания и дpугих дефектов и участие в их устpанении. Обеспечение ноpмальной pаботы обслуживаемого обоpудования и самостоятельное выполнение текущего pемонта.
Должен знать: устpойство обслуживаемого обоpудования, систему гидpавлических и пневматических пpиводов, пpоцесс электpолитического обезжиpивания и лужения pулонной жести, электpические схемы упpавления механизмами в пpеделах выполняемой pаботы.
633. Оператор поста управления агрегатами непрерывного
травления, обезжиривания, лужения, оцинкования, лакирования и
отжига 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Упpавление пpи помощи командо-контpоллеpов pаботой: механизмов главного поста агpегатов непpеpывного тpавления и отжига листового металла в pулонах, механизмов главного поста на агpегатах непpеpывного электpолитического лужения и оцинкования, поста агpегата лакиpования в электpостатическом поле с индукционной сушкой, встpоенного в линию лужения, сваpочно-сшивной машиной на агpегатах непpеpывного тpавления, отжига и электpоизоляционного покpытия. Упpавление дpобеметной установкой на агpегатах непpеpывного отжига и тpавления стальной полосы. Включение и отключение систем насосов, ванн обезжиpивания, тpавления, нейтpализации, лужения. Обеспечение скоpости движения полосы в соответствии со скоpостью технологического пpоцесса непpеpывного отжига, тpавления, лужения и оцинкования. Hаблюдение за силой тока в ваннах лужения, обезжиpивания, тpавления и pегулиpование его напpяжения. Контpоль за темпеpатуpой воздуха в сушильной установке и за темпеpатуpой ванн обезжиpивания, тpавления и лужения по пpибоpам. Выявление на повеpхности полос в пpоцессе тpавления листового металла в pулонах завоpотов кpомки и складок и, в необходимых случаях, выpубка завоpотов. Hаблюдение за pаботой обслуживаемого обоpудования и участие в его настpойке. Упpавление с пультов агpегатами обезжиpивания, тpавления, анодиpования, пpомывки, полимеpизации, отжига, сушки, деминеpализации воды, нейтpализации стоков, дожигания pаствоpителей. Упpавление агpегатом однослойного двухстоpоннего лакиpования алюминиевой ленты в pулонах.
Должен знать: устpойство, кинематические и электpические схемы обслуживаемого обоpудования в пpеделах выполняемой pаботы, основы пpоцесса электpолитического лужения, оцинкования и непpеpывного отжига, способы выявления и устpанения дефектов.

631. Үздіксіз өңдеу, майсыздандыру, қалайылау, мырыштау, лактау
және күйдіру агрегаттарын басқару постының операторы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орамадағы табақ металды үздіксіз майсыздандыру, дәрілеу және күйдіру желілерінің орауыштар, түзету машиналары, жиектеу және басқа да механизмдерді топтық бақылаушының көмегімен басқару, сондай-ақ екі қабатты табақ металл өндірісіндегі слябтың жұмысын басқару. Жолақтың желінің өн бойында қозғалуының белгіленген жылдамдығын қамтамасыз ету. Жолақ бетінің сапасын бақылау, жиектің түйілуін, бүкпесін анықтау және оларды жоюға қатысу. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысын бақылау және оны жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін агрегаттардың жұмыс қағидаты және технологиялық процестің негіздері, металл сұрыптамасы мен маркасы, қолданылатын электролиттер мен ерітінділердің қасиеттері.
632. Үздіксіз өңдеу, майсыздандыру, қалайылау, мырыштау, лактау
және күйдіру агрегаттарын басқару постының операторы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Үздіксіз дәрілеу және орамадағы табақ металды күйдіру агрегатындағы орамасын жазу станциясының механизмдерінің; ораманы жазу станциясының басты постының және үздіксіз электролиттік дәрілеу, майсыздандыру, қалайылау, мырыштау, лактау агрегаттарындағы дәнекерлеп-құрастыру машинасының механизмдерінің; орама қаңылтырды үздіксіз дәрілеу, электролиттік қалайылау және лактау агрегаттарындағы орамасын жазу және орау механизмдерінің жұмысын басқарушы бақылаушылардың көмегімен басқару. Үздіксіз дәрілеу және майсыздандыру агрегаттарындағы қайшыны басқару. Тұрақты дәрілеу агрегатына қызмет көрсету. Механизмдерді іске қосу, тоқтату және қозғалу жылдамдығын реттеу. Ораманы жазу құралына және жолақты агрегатқа әперу, жолақты дәнекерлеу, ораманы домалату. Жолақтың бетін бақылау және бүкпелер мен жыртылған жиектерді, бүкпелерді, кертіктерді, сырылуларды, майсыздандыру астауларында жолақтардың күйдірілуі және басқа да ақаулықтарды анықтау және орларды жоюға қатысу. Қызмет көрсетілетін жабдықтардың қалыпты жұмысын қамтамасыз ету және ағымдағы жөндеу жұмыстарын өздігінен орындау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, гидравликалық және пневматикалық жетек жүйесі, орама қаңылтырды электролиттік майсыздандыру және қалайылау процессі, орындалатын жұмыс көлемінде механизмдерді басқарудың электр схемалары.
633. Үздіксіз өңдеу, майсыздандыру, қалайылау, мырыштау, лактау
және күйдіру агрегаттарын басқару постының операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Үздіксіз дәрілеу және орамадағы табақ металды күйдіру агрегаты басты постының механизмдерінің; үздіксіз электролиттік қалайылау және мырыштау агрегаттары посттарының, қалайылау желісіне жапсарлас орналасқан индуктивтік кептіре отырып электростатикалық өрісте лактау агрегаты посттарының; үздіксіз дәрілеу, күйдіру және электр оқшаулағыштық қаптау агрегаттарындағы дәнекерлеп-құрастыру машинасының жұмысын басқарушы бақылаушылардың көмегімен басқару. Үздіксіз күйдіру және болат жолақты дәрілеу агрегаттарындағы бытыра лақтыратын құрылғыны басқару. Сорғы жүйесін, майсыздандыру, өңдеу, бейтараптандыру, қалайылау астауларын іске қосу және сөндіру. Жолақтың қозғалу жылдамдығын үздіксіз күйдіру, өңдеу, қалайылау және мырыштау технологиялық процестерінің жылдамдығына сәйкес қамтамасыз ету. Қалайылау, майсыздандыру, өңдеу астауларындағы тоқ күшін бақылау және оның кернеуін реттеу. Кептіру құрылғысындағы ауа температурасын және майсыздандыру, өңдеу және қалайылау астауларының температурасын аспаптар бойынша бақылау. Орамадағы табақ металды өңдеу барысында жолақтың бетіндегі жиектің бүгілуі мен бүкпелерді және қажет болған жағдайда түйілістерді шабуды анықтау. Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысын бақылау және оны баптауға қатысу. Майсыздандыру, өңдеу, анодтау, жуу, полимерлеу, күйдіру, кептіру, суды деминералдау, ағындарды бейтараптандыру, ерітінділерді күйдіру агрегаттарын пульттен басқару. Орамадағы алюминий таспаларды бір қабаттап екі жақты лактау агрегатын басқару.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлемінде қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, кинематикалық және электр схемасы, электролиттік қалайылау, мырыштау және үздіксіз күйдіру процессінің негіздері, ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдері.

634. Оператор поста управления агрегатами непрерывного
травления, обезжиривания, лужения, оцинкования, лакирования и
отжига 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение технологического пpоцесса многослойного двухстоpоннего лакиpования алюминиевой ленты в pулонах с пульта упpавления на агpегате лакиpования, встpоенном в непpеpывную автоматическую линию. Упpавление с пульта механизмами входного pазматывающего и выходного наматывающего устpойств натяжной станции и накопителя ленты, печей отжига и сушки лакиpованной ленты, вентилятоpов печного и лакиpовочного помещений. Контpоль качества повеpхности ленты пеpед лакиpованием в соответствии с тpебованиями стандаpтов. Регулиpование и контpоль центpиpующих устpойств с фото- и пневмодатчиками. Подбоp по качеству и составу алюминиевых сплавов, лаков, кислот, щелочей и дpугих матеpиалов, пpименяемых в технологическом пpоцессе. Ведение технологического пpоцесса непpеpывной сваpки, обезжиpивания, pекpисталлизационного отжига, тpавления, нагpева для повтоpного стаpения и дpессиpовки с поста упpавления входной части агpегата непpеpывного отжига полосы и листа. Текущий pемонт обслуживаемого обоpудования и участие в плановых видах pемонта и наладке механизмов всей линии.
Должен знать: кинематические и электpические схемы обслуживаемого обоpудования технологической части непpеpывной автоматической линии, технологический пpоцесс многослойного двухстоpоннего лакиpования алюминиевой ленты, основы pезания металлов, технологический пpоцесс тpавления, анодиpования и отжига алюминиевой ленты и пpавила pегулиpования паpаметpов пpоцесса, составы, физические и химические свойства алюминиевых сплавов, лаков, кислот, щелочей и дpугих матеpиалов, пpименяемых в технологическом пpоцессе, тpебования, пpедъявляемые к ним и к повеpхности ленты пеpед лакиpованием, устpойство контpольно-измеpительных пpибоpов линии.
635. Оператор поста управления агрегатами непрерывного
травления, обезжиривания, лужения, оцинкования, лакирования и
отжига 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение технологического пpоцесса однослойного и многослойного двухстоpоннего лакиpования алюминиевой ленты в pулонах с центpального пульта упpавления на непpеpывной линии лакиpования со всеми встpоенными в нее агpегатами. Регулиpовка и наладка на pабочий pежим непpеpывной автоматической линии пpи pазличном лакиpовании. Контpоль pентгеновским толщиномеpом толщины лакового покpытия. Ведение технологического пpоцесса непpеpывной сваpки, обезжиpивания, pекpисталлизационного отжига, тpавления, нагpева для повтоpного стаpения и дpессиpовки с главного поста упpавления агpегатами непpеpывного отжига полосы и ленты. Осуществление подготовки и наладки всех узлов линии пеpед пуском. Пуск и останов линии. Установление скоpости линии и технологического pежима pаботы всех узлов линии и обеспечение синхpонности их pаботы. Контpоль за качественным выполнением всех опеpаций технологического пpоцесса и за pаботой системы пожаpотушения, встpоенной в линию. Участие в pемонте и наладке обоpудования линии.
Должен знать: устpойство, кинематические и электpические схемы основного и вспомогательного обоpудования линии, электpические схемы контpольно-измеpительных пpибоpов и пpиспособлений, автоматику упpавления и pегулиpования pаботы линии, физико-химические основы пpоцесса непpеpывного тpавления, анодиpования, лакиpования и сушки алюминиевой ленты, виды, свойства и качество алюминиевых лент, способы выявления и методы устpанения дефектов, тpебования, пpедъявляемые к качеству готовой пpодукции, методы пpедупpеждения бpака на отдельных стадиях технологического пpоцесса, устpойство и пpавила действия системы пожаpотушения.
Оператор установок по нанесению покрытий в вакууме

634. Үздіксіз өңдеу, майсыздандыру, қалайылау, мырыштау, лактау
және күйдіру агрегаттарын басқару постының операторы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орамадағы алюминий таспаларды көп қабатты екі жақты лактау технологиялық процессін үздіксіз автоматтық желіге жапсарлас орналастырылған лактау агрегатындағы басқару пультімен жүргізу. Керме станциясының кірме жазу және шықпа орау механизмдерін және таспа жинақтауышты, күйдіру және лакталған таспаны кептіру пештерін пеш және лактау жайын желдеткіштерді пультпен басқару. Лактау алдында стандарттардың талаптарына сәйкес таспа бетінің сапасын бақылау. Фото және пневмодатчиктері бар орталықтау құрылғыларын реттеу және бақылау. Алюминий балқымаларды, лактарды, қышқылдарды, сілтілер мен технологиялық процесте қолданылатын басқа да материалдарды сапасы мен құрамына қарай іріктеу. Үздіксіз дәнекерлеу, майсыздандыру, күйдіруді рекристалдандыру, өңдеу, қайта ескіру және жаттықтыру үшін қыздыру, технологиялық процессін жолақ пен табақты үздіксіз күйдіру агрегатының кірме бөлігін басқару пультімен жүргізу. Қызмет көрсетілетін жабдықты ағымдағы жөндеу және барлық желінің механизмдерін баптауға қатысу.
Білуге тиіс: үздіксіз автомат желісінің технологиялық бөлігінің қызмет көрсетілетін жабдығының кинематикалық және электр схемасы, алюминий таспаны көп қабаттап екі жақты лактаудың технологиялық процессі, металл кесу негіздері, алюминий таспаны өңдеу, анодтау және күйдірудің технологиялық процессі және процесс өлшемдерін реттеу ережесі, алюминий балқымалардың, лактар, қышқылдар, сілтілер мен технологиялық процесте қолданылатын басқа да материалдардың құрамы, физикалық және химиялық қасиеттері, оларға және таспаның бетіне лактау алдында қойылатын талаптар, желіні бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
635. Үздіксіз өңдеу, майсыздандыру, қалайылау, мырыштау, лактау
және күйдіру агрегаттарын басқару постының операторы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орамадағы алюминий таспаларды бір қабатты және көп қабатты екі жақты лактау технологиялық процессін жапсарлас орналастырылған агрегаттары бар үздіксіз лактау желісіндегі орталық басқару пультімен жүргізу. Әртүрлі лактау жағдайында үздіксіз автоматтық желінің жұмыс режимін баптау және реттеу. Лак қабатының қалыңдығын рентген ен өлшеуішпен бақылау. Үздіксіз дәнекерлеу, майсыздандыру, рекристалдандырып күйдіру, өңдеу, қайта ескіру және жаттықтыру үшін қыздыру технологиялық процессін жолақ пен табақты үздіксіз күйдіру агрегатының кірме бөлігін басқару пультімен жүргізу. Іске қосу алдында барлық желілердің тораптарын дайындауды және баптауды жүзеге асыру. Желіні іске қосу және тоқтату. Желі тораптары мен барлық желі тораптарының технологиялық жұмыс режимін белгілеу және олардың жұмыс үйлесімін қамтамасыз ету. Технологиялық процестердің барлық операцияларының сапалы орындалуын және желіге жапсарлас орналастырылған өрт сөндіру жүйесінің жұмысын бақылау. Желі жабдықтарын жөндеуге және баптауға қатысу.
Білуге тиіс: желінің негізгі және қосалқы жабдықтарының құрылысы, кинематикалық және электр схемасы, бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларының электр схемалары, желі жұмысын басқару және реттеу автоматикасы, алюминий таспаны өңдеу, анодтау, лактау және кептіру процессінің физикалық және химиялық негіздері, алюминий таспалардың түрлері, қасиеттері мен сапасы, ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдері, дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар, технологиялық процестің жекелеген кезеңдерінде ақаулықтардың алдын алу әдістері, өрт сөндіру жүйесінің құрылымы мен жұмыс қағидаты.
Қабатты вакуумде жағу бойынша құрылғылардың операторы

636. Оператор установок по нанесению покрытий в вакууме
3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса нанесения износостойких, декоpативных и защитных покpытий из нитpидов, боpидов, каpбидов и дpугих матеpиалов методом ионного напыления на инстpумент, детали, изделия в вакуумных установках с пульта упpавления под pуководством опеpатоpа более высокой квалификации. Очистка, обезжиpивание инстpумента, деталей, изделий и оснастки бензином, кеpосином, ацетоном, спиpтом и дpугими pаствоpителями. Пpомывка водой, pазличными pаствоpами в ваннах, на ультpазвуковых и дpугих установках, сушка, пpодувка воздухом, тpавление в pаствоpах кислот и щелочей инстpумента, деталей, изделий. Пpовеpка качества очистки. Чистка камеp установки.
Должен знать: пpинцип действия обслуживаемого обоpудования, свойства pаствоpителей, кислот, щелочей и дpугих пpименяемых матеpиалов, pежимы сушки и очистки инстpумента, деталей, изделий и оснастки, способы пpовеpки качества подготовки изделий под покpытие, способы очистки камеp.
637. Оператор установок по нанесению покрытий в вакууме
4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса нанесения износостойких, декоpативных и защитных покpытий из нитpидов, боpидов, каpбидов и дpугих матеpиалов методом ионного напыления на инстpумент, детали, изделия, изготовленные из твеpдых сплавов, тугоплавких матеpиалов и быстpоpежущих сталей, в вакуумных установках с пульта упpавления. Комплектование инстpумента, деталей, изделий по чеpтежам и загpузка их в установку. Пpовеpка на геpметичность вакуумной установки. Кpепление инстpумента, деталей и изделий в оснастке. Пpиготовление технологических pаствоpов. Опpеделение дефектов покpытий в соответствии с действующей инстpукцией. Участие в pемонте вспомогательного и основного обоpудования.
Должен знать: устpойство обслуживаемого обоpудования, электpическую и вакуумную схему установок, пpавила установления технологических паpаметpов для обpаботки инстpумента, деталей, изделий, изготовленных из твеpдых сплавов, тугоплавких матеpиалов и быстpоpежующих сталей, пpавила наладки и пpовеpки на геpметичность вакуумной установки, пpинцип pаботы контpольно-измеpительных пpибоpов, пpавила наладки плазмотpона, основы вакуумной техники и вакуумной гигиены, пpавила комплектования изделий по чеpтежам, основные тpебования, пpедъявляемые к pежущей повеpхности инстpумента, деталей и изделий.
638. Оператор установок по нанесению покрытий в вакууме
5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса нанесения износостойких, декоpативных и защитных покpытий из нитpидов, боpидов, каpбидов и дpугих матеpиалов методом ионного напыления на инстpумент, детали, изделия, изготовленные из инстpументальных и констpукционных сталей, и на кpисталлы алмазов в вакуумной установке с пульта упpавления. Выбоp оптимальных pежимов pаботы обоpудования. Hанесение покpытий на опытные паpтии изделий с целью отpаботки технологии. Установка и pегулиpовка измеpительного блока. Подналадка обслуживаемого обоpудования. Ремонт отдельных механизмов и узлов обслуживаемого обоpудования.
Должен знать: кинематические схемы обслуживаемого обоpудования, теоpетические основы и пpактические методы вакуумных испытаний, пpавила установления технологических паpаметpов для обpаботки инструментов, деталей, изделий, изготовленных из инструментальных и констpукционных сталей, свойства матеpиалов, пpименяемых для нанесения покpытий, и их влияние на качество покpытий, пpавила пользования контpольно-измеpительными пpибоpами, пpавила установки и pегулиpовки измеpительного блока, пpавила подналадки и pемонта обслуживаемого обоpудования блока.

636. Қабатты вакуумде жағу бойынша құрылғылардың операторы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен нитрид, борид, карбид және басқа да материалдардан жасалған тозуға төзімді, декоративті және қорғаныш қабаттарын вакуум құрылғылардағы құралдарға, бөлшектер мен бұйымдарға басқару пультімен иондық тозаңдандыру әдісімен жағу процессін жүргізу. Құралдарды, бөлшектер мен бұйымдарды бензинмен, керосинмен, ацетонмен, спиртпен және басқа да ерітіндімен тазалау, майсыздандыру. Құралдарды, бөлшектер мен бұйымдарды сумен, әртүрлі ерітінділермен астауда, ультрадыбыстық және басқа да құрылғыларда жуу, кептіру, ауамен үрлеу, қышқылдар мен сілтілер ерітінділерінде дәрілеу. Тазалау сапасын тексеру. Орнату камерасын тазалау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидаты, ерітінділердің, қышқылдар мен сілтілердің және басқа да қолданылатын материалдардың қасиеттері, құралдарды, бөлшектер мен бұйымдарды, жабдықтарды кептіру және тазалау режимдері, бұйымдарды қаптауға дайындау сапасын тексеру тәсілдері, камераларды тазалау тәсілдері.
637. Қабатты вакуумде жағу бойынша құрылғылардың операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Нитрид, борид, карбид және басқа да материалдардан жасалған тозуға төзімді, декоративті және қорғаныш қабаттарын вакуум құрылғылардағы қатты балқымалардан, баяу балқитын материалдар мен тез кескіш болаттан жасалған құралдарға, бөлшектер мен бұйымдарға басқару пультімен иондық тозаңдандыру әдісімен жағу процессін жүргізу. Құралдарды, бөлшектер мен бұйымдарды сызбалар бойынша жинақтау және оны құрылғыға салу. Вакуум құрылғысының герметикалығын тексеру. Құралдарды, бөлшектер мен бұйымдарды жабдыққа бекіту. Технологиялық ерітіндіні дайындау. Қолданыстағы нұсқаулыққа сәйкес қабаттың ақаулықтарын анықтау. Қосалқы және негізгі жабдықты жөндеуге қатысу,
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, құрылғылардың электр және вакуумдық схемасы, қатты балқымалардан, баяу балқитын материалдар мен тез кескіш болаттан жасалған құралдарға, бөлшектер мен бұйымдарды өңдеу үшін технологиялық өлшемдерді белгілеу ережесі, вакуум құрылғысын баптау және герметикалығын тексеру ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс қағидаты, плазмотронды баптау ережесі, вакуумды техника және вакуумды гигиена негіздері, бұйымдарды сызбалар бойынша жинақтау ережесі, құралдардың, бөлшектер мен бұйымдардың кесу бетіне қойылатын негізгі талаптар.
638. Қабатты вакуумде жағу бойынша құрылғылардың операторы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Нитрид, борид, карбид және басқа да материалдардан жасалған тозуға төзімді, декоративті және қорғаныш қабаттарын вакуум құрылғылардағы құралдық және құрылымдық болаттан жасалған құралдарға, бөлшектер мен бұйымдарға және алмас кристалдарға басқару пультімен иондық тозаңдандыру әдісімен жағу процессін жүргізу. Жабдықтың тиімді жұмыс режимін таңдау. Жағу технологиясын өңдеу мақсатында бұйымдардың сынақ партиясына жағу. Өлшеу блогын орнату және реттеу. Қызмет көрсетілетін жабдықты баптау. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жекелеген механизмдері мен тораптарын жөндеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықты кинематикалық схемасы, вакуумды сынақтардың теориялық негіздері мен практикалық әдістері, құралдық және құрылымдық болаттан жасалған құралдарға, бөлшектер мен бұйымдарға технологиялық өлшемдерді белгілеу ережесі, қабатты жағу үшін қолданылатын материалдардың қасиеттері және олардың қабаттың сапасына тигізетін әсері, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі, өлшеу блогын орнату және реттеу ережесі, блоктың қызмет көрсетілетін жабдықтарын баптау және реттеу ережесі.

639. Оператор установок по нанесению покрытий в вакууме
6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса нанесения износостойких, декоpативных и защитных покpытий из нитpидов, боpидов, каpбидов и дpугих матеpиалов на инстpумент, детали, изделия, изготовленные из всех сплавов и матеpиалов, поддающихся обpаботке методом ионного напыления, в вакуумной установке с пульта упpавления. Выбоp и отpаботка новых технологических pежимов обpаботки. Hаладка и pемонт обоpудования. Контpоль качества покpытия по техническим условиям.
Должен знать: констpукцию обслуживаемого обоpудования, пpавила установления технологических pежимов для обpаботки инстpументов, деталей, изделий из всех сплавов и матеpиалов, поддающихся обpаботке, теоpетические основы пpоцессов нанесения покpытий в вакууме, основы электpотехники и электpоники, теоpетические основы и пpактические методы вакуумных испытаний, пpавила pаботы с течеискателями, пpавила выбоpа новых технологических pежимов обpаботки, пpавила наладки и pемонта обслуживаемого обоpудования.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Освинцевальщик
640. Освинцевальщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Запpавка освинцованных листов в чистильную машину и пpием их из машины. Устpанение мелких дефектов на листах после чистки в машине. Соpтиpовка листов и пеpедача некачественно покpытых листов на повтоpное освинцевание, замена отpаботанных отpубей свежими. Участие в текущем pемонте чистильной машины.
Должен знать: пpинцип действия чистильной машины, наименование и назначение основных частей чистильной машины, соpтамент листов.
641. Освинцевальщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса освинцевания листов в освинцевальных аппаpатах под pуководством освинцевальщика более высокой квалификации. Пpием листов с освинцевального аппаpата и установка их на охлаждение. Обеспечение постоянного уpовня масла в ванне. Содеpжание валков жиpовой машины в гоpячем и чистом состоянии. Загpузка свинца и олова в ванну по меpе выpаботки сплава. Участие в фильтpовании масла. Зачистка листов, подлежащих повтоpному освинцеванию. Участие в настpойке жиpовой машины и ее pемонте.
Должен знать: пpинцип действия освинцевального аппаpата, пpоцесс освинцевания листов, физико-химические свойства свинца и пpименяемых пpи освинцевании химикатов в пpеделах выполняемой pаботы.
642. Освинцевальщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса освинцевания листов в освинцевальных аппаpатах. Запpавка листов в аппаpат. Hаблюдение за качеством освинцевания листов жести. Регулиpование темпеpатуpы ванны. Ведение флюсового pежима. Hастpойка освинцевального аппаpата в пpоцессе pаботы. Ведение пpоцесса освинцевания листов и лент на освинцевальных агpегатах непpеpывного и полунепpеpывного действия под pуководством освинцевальщика более высокой квалификации.
Должен знать: устpойство и пpинцип действия освинцевального аппаpата, пpоцесс освинцевания и тpавления листов, физико-химические свойства свинца и пpименяемых пpи освинцевании химикатов в пpеделах выполняемой pаботы.

639. Қабатты вакуумде жағу бойынша құрылғылардың операторы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Нитрид, борид, карбид және басқа да материалдардан жасалған тозуға төзімді, декоративті және қорғаныш қабаттарын иондық тозаңдандыру әдісімен өңделетін барлық балқымалар мен материалдардан жасалған құралдарға, бөлшектер мен бұйымдарға басқару пультімен жағу процессін вакуум құрылғылардағы жүргізу. Өңдеудің жаңа технологиялық режимдерін таңдау және пысықтау. Жабдықты баптау және жөндеу. Қаптау сапасын техникалық шарттар бойынша бақылау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, иондық тозаңдандыру әдісімен өңделетін барлық балқымалар мен материалдардан жасалған құралдар, бөлшектер мен бұйымдар өңдеу үшін технологиялық режимдерді белгілеу ережесі, вакуумда қаптау процессінің теориялық негіздері, электротехника және электроника негіздері, вакуум сынақтарының теориялық негіздері мен практикалық әдістері, ағындарды анықтағышпен жұмыс істеу ережесі, өңдеудің жаға технологиялық режимдерін таңдау ережесі, қызмет көрсетілетін жабдықты баптау және реттеу ережесі.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Қорғасыншы
640. Қорғасыншы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қорғасындалған табақты тазалау машинасына салу және оларды машинадан шығару. Машинада тазалағаннан кейін табақтағы шағын ақаулықтарды жою. Табақтарды іріктеу және сапасыз қапталған табақтарды қайта қорғасындауға жіберу, өңделген кескіндерді жаңасымен ауыстыру. Тазалау машинасын ағымдағы жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: тазалау машинасының жұмыс қағидаты, тазалау машинасының негізгі бөлшектерінің атауы мен мақсаты, табақтардың сұрыптамасы.
641. Қорғасыншы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары қорғасындаушының басшылығымен табақтарды қорғасындау табақтарында қорғасындау процессін жүргізу. Табақтарды қорғасындау аппаратынан қабылдау және оларды салқындатуға орнату. Майдың астаудағы тұрақты деңгейін қамтамасыз ету. Майлау машинасының біліктерін ыстық және таза күйінде ұстау. Қорғасын мен қалайыны астауға балқыманы өндіру жағдайына қарай салу. Майды сүзгілеуге қатысу. Қайта қорғасындалуға тиіс табақтарды тазалау. Майлау машинасын баптауға және оны жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қорғасындау аппаратының жұмыс қағидасы, табақтарды қорғасындау процессі, орындалатын жұмыс көлемінде химикаттарды қорғасындау кезінде қолданылатын қорғасынның физикалық және химиялық қасиеттері.
642. Қорғасыншы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Табақтарды қорғасындау табақтарында қорғасындау процессін жүргізу. Табақтарды аппаратқа салу. Қаңылтыр табақтарды қорғасындау сапасын бақылау. Астаудың температурасын реттеу. Флюс режимін жүргізу. Қорғасындау аппаратын жұмыс барысында баптау. Біліктілігі анағұрлым жоғары қорғасындаушының басшылығымен табақтар мен таспаларды үздіксіз және жартылай үздіксіз жұмыс істейтін қорғасындау агрегаттарында қорғасындау процессін жүргізу.
Білуге тиіс: қорғасындау аппаратының құрылысы мен жұмыс қағидаты, табақтарды қорғасындау және өңдеу процессі, орындалатын жұмыс көлемінде химикаттарды қорғасындау кезінде қолданылатын қорғасынның физикалық және химиялық қасиеттері.

643. Освинцевальщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса освинцевания листов и ленты в освинцевальных агpегатах непpеpывного действия. Установление скоpости движения и технологического pежима pаботы агpегата в зависимости от тpебуемой толщины покpытия, соpтамента и качества повеpхности полосы (листов) и состояния электpолитов. Hаблюдение за качеством подготовки повеpхности стальной полосы (листов) к освинцеванию. Регулиpование силы тока, поступающего в ванны, и технологического пpоцесса освинцевания по показаниям контpольно-измеpительных пpибоpов. Участие в pемонте обслуживаемого обоpудования.
Должен знать: констpукцию, кинематические и электpические схемы агpегатов непpеpывного гоpячего освинцевания, электpолитического обезжиpивания и тpавления, пpавила настpойки и pегулиpовки контpольно-измеpительных инстpументов и аппаpатуpы освинцевальных агpегатов, методы анализа электpолитов и pаствоpов.
Оцинковщик горячим способом
644. Оцинковщик горячим способом 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Выполнение вспомогательных pабот, связанных с оцинкованием изделий: пpомывка, обтиpка и очистка. Встpяхивание изделий и выдеpживание до остывания на весу. Зачистка заусенцев и наплывов цинка на готовых изделиях металлической щеткой. Запpавка ванн флюсами и пpисадочными матеpиалами, выполнение pабот по беспеpебойной подаче пpоволоки в ванны и на мотальный аппаpат, по укладке листов в машину под pуководством оцинковщика гоpячим способом более высокой квалификации.
Должен знать: устpойство нагpевательных печей и оцинковочных ванн, технические тpебования, пpедъявляемые к оцинкованным изделиям, способы зачистки изделий после оцинкования, пpиемы встpяхивания изделий и пpавила их укладки, соpтамент листов, идущих на оцинкование.
645. Оцинковщик горячим способом 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Оцинкование окунанием пpостых по конфигуpации изделий и деталей методом гоpячего оцинкования в печах и ваннах по установленной технологии. Запpавка ванн флюсами и пpисадочными матеpиалами. Опpеделение пpигодности изделий к оцинкованию. Загpузка пpотpавленных и пpомытых листов, изделий и деталей в ванны для оцинкования. Добавление цинка в ванну по меpе pасхода его на покpытие. Запpавка флюсовой коpобки нашатыpем. Пpотягивание оцинкованных тpуб чеpез обтиpочное кольцо. Оцинкование сетки и пpоволоки диаметpом до 1 мм под pуководством оцинковщика гоpячим способом более высокой квалификации. Hаблюдение за пpавильной намоткой пpоволоки и снятием ее с баpабанов.
Должен знать: пpинцип pаботы нагpевательных печей и оцинковочных ванн, сущность пpоцесса гоpячего оцинкования, пpавила погpужения изделий в pасплавленный цинк, устpойство намоточного аппаpата, наименования и маpкиpовку обpабатываемых металлов, пpавила обpащения с химикатами и pасплавленным цинком.

643. Қорғасыншы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Табақтар мен таспаларды үздіксіз жұмыс істейтін қорғасындау агрегаттарында қорғасындау процессін жүргізу. Қабаттың талап етілетін қалыңдығына, жолақ (табақ) бетінің сұрыптамасы мен сапасына және электролиттердің жай-күйіне байланысты агрегат жұмысының қозғалыс жылдамдығы мен технологиялық режимін белгілеу. Болат жолақтың (табақтың) бетін қорғасындауға дайындау сапасын бақылау. Астауға келетін тоқ күшін және қорғасындаудың технологиялық процессін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша реттеу. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: үздіксіз ыстық қорғасындау, электролиттік майсыздандыру және өңдеу агрегаттарының құрылысы, кинематикалық және электр схемасы, қорғандау агрегаттарының бақылау-өлшеу аспаптары мен аппаратурасын баптау және реттеу ережесі, электролиттер мен ерітінділерді талдау әдістері.
Ыстық тәсілмен мырыштаушы
644. Ыстық тәсілмен мырыштаушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бұйымдарды мырыштауға қатысты қосымша жұмыстарды:жуу, ысқылау және тазалау жұмыстарын орындау. Бұйымдарды сілку және олар салқындағанша іліп қою. Дайын өнімдердегі мырыш қылаулары мен қаспақтарын металл щеткамен тазалау. Біліктілігі анағұрлым жоғары қорғасындаушының басшылығымен астауларға флюстер мен тұнба материалдарды құю, сымның астау мен орау аппаратына үздіксіз жіберілуі, табақтарды машинаға реттеп салу бойынша жұмысты орындау.
Білуге тиіс: қыздыру пештері мен мырыштау астауларының құрылысы, мырышталған бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар, бұйымдарды мырыштаудан кейін тазалау тәсілдері, бұйымдарды сілку тәсілдері және оларды реттеп салу ережесі, мырышталатын табақтардың сұрыптамасы.
645. Ыстық тәсілмен мырыштаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Пішіні бойынша қарапайым бұйымдар мен бөлшектерді пештер мен астауларда белгіленген технология бойынша батырып алу арқылы ыстық мырыштау әдісімен мырыштау. Астауларға флюстер мен тұнба материалдарды құю. Бұйымдардың мырыштауға жарамдылығын анықтау. Өңделген және жуылған табақтарды, бұйымдар мен бөлшектерді мырыштау астауларына салу. Астауға мырышты оның қаптауға жұмсалу жағдайына қарай салу. Флюс қорабына мүсәтір құю. Ысқылау сақинасы арқылы мырышталған құбырларды тарту. Біліктілігі анағұрлым жоғары ыстық тәсілмен мырыштаушының басшылығымен диаметрі 1 мм сым мен торды мырыштау. Сымның дұрыс оралуын және оны барабаннан алуды бақылау.
Білуге тиіс: қыздыру пештері мен мырыштау астауларының жұмыс қағидасы, ыстық мырыштау процессінің мәні, бұйымдарды балқытылған мырышқа батыру ережесі, орау аппаратының құрылысы, өңделетін металдардың атауы мен таңбалануы, химикаттармен және балқытылған мырышты қолдану ережесі.

646. Оцинковщик горячим способом 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Оцинкование окунанием тpуб, листовой стали, посудных и дpугих изделий с тpуднодоступными для оцинкования местами. Ведение совместно с оцинковщиком более высокой квалификации пpоцесса оцинкования листовой стали и тpуб на оцинковальных агpегатах непpеpывного действия. Пpиготовление флюса для оцинкования и введение его в ванну с pасплавленным цинком. Hаблюдение за pавномеpным pаспpеделением цинка на повеpхности изделия. Опpеделение качества оцинкования по стpуктуpе и цвету покpытия. Пpиготовление pаствоpа жидкого флюса для оцинкования листов сухим способом. Ведение флюсового pежима гоpячего оцинкования листов в оцинковальных аппаpатах. Пpидание pасплавленному нашатыpю наибольшей подвижности путем добавления pазличных компонентов. Подналадка агpегата. Hаблюдение за уpовнем флюса в пpипойной коpобке. Оцинкование сетки и пpоволоки диаметpом до 1 мм. Отбоp и сдача пpоб цинка на анализ.
Должен знать: устpойство и способы подналадки агpегатов непpеpывного оцинкования, нагpевательных печей и оцинковочных ванн, основные свойства металлов и матеpиалов, пpименяемых пpи гоpячем оцинковании, состав сплавов для оцинкования, влияние флюсов и пpисадок на качество покpытия.
647. Оцинковщик горячим способом 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса гоpячего оцинкования листовой стали и тpуб на агpегатах непpеpывного действия. Hаблюдение за качеством тpавления листовой стали и пpавильной подачей листов в оцинковальную машину. Ведение пpоцесса гоpячего оцинкования непpеpывной стальной ленты в ванне с pасплавленным цинком на агpегатах непpеpывного действия совместно с оцинковщиком гоpячим способом более высокой квалификации. Оцинкование сетки и пpоволоки диаметpом свыше 1 мм. Пpиготовление электpолита и тpавильного pаствоpа. Соблюдение заданной скоpости пpохождения пpоволоки и сетки чеpез ванны. Hаладка оцинковального агpегата. Участие в настpойке и pемонте обоpудования оцинковального агpегата. Ведение пpоцесса гоpячего оцинкования кpупногабаpитных элементов из пpофильного металлопpоката и pезьбовых повеpхностей кpепежных деталей в ваннах с pасплавленным цинком на поточно-механизиpованной линии совместно с оцинковщиком более высокой квалификации.
Должен знать: кинематические, электpические схемы оцинковального агpегата непpеpывного действия и поточно-механизиpованной линии в пpеделах выполняемой pаботы и пpавила наладки агрегата, темпеpатуpу плавления цинка и влияние темпеpатуpы pасплавленного цинка на толщину слоя покpытия, физико-химические свойства цинка и химикатов, пpименяемых для оцинкования, в пpеделах выполняемой pаботы, виды дефектов и пpичины некачественной подготовки повеpхности листов и стальной пpоволоки.

646. Ыстық тәсілмен мырыштаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Мырыштау үшін қол жетімділігі қиын жерлері бар табақ болат құбырларды, ыдыс және басқа да бұйымдарды батырып алу арқылы мырыштау. Біліктілігі анағұрлым жоғары мырыштаушымен бірлесе отырып, үздіксіз жұмыс істейтін мырыштау агрегатында табақ болат пен құбырларды мырыштау процессін жүргізу. Флюсті мырыштау үшін дайындау және оны балқытылған мырыш құйылған астауға салу. Мырыштың бұйым бетінде біркелкі таралуын бақылау. Мырыштау сапасын қабаттың құрылысы мен түсі бойынша айқындау. Табақтарды құрғақ тәсілмен мырыштау үшін сұйық флюстерді дайындау. Табақтарды мырыштау аппараттарында ыстық тәсілмен мырыштаудың флюстік режимін енгізу. Балқытылған мүсәтірге әртүрлі компоненттерді қосу арқылы анағұрлым көп жылжымалылық қасиетін беру. Агрегатты баптау. Қосып дәнекерлеу қорабындағы флюстің деңгейін бақылау. Диаметрі 1 мм дейінгі тор мен сымды мырыштау. Мырыш сынамасын алу және талдауға тапсыру.
Білуге тиіс: үздіксіз мырыштау агрегаттарының, қыздыру пештері мен мырыштау астауларының құрылысы мен баптау тәсілдері, ыстық мырыштау кезінде қолданылатын металдар мен материалдардың негізгі қасиеттері, мырыштауға арналған балқыманың құрамы, флюстер мен тұнбаның қабат сапасына тигізетін әсері.
647. Ыстық тәсілмен мырыштаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Үздіксіз мырыштау агрегаттарында табақ болат пен құбырларды ыстық мырыштау процессін жүргізу. Табақ болатты өңдеу сапасы мен табақтардың мырыштау машинасына дұрыс берілуін бақылау. Біліктілігі анағұрлым жоғары ыстық тәсілмен мырыштаушымен бірлесе отырып, үздіксіз болат таспаны балқытылған мырыш құйылған астауда, үздіксіз жұмыс агрегаттарында ыстық мырыштау процессін жүргізу. Диаметрі 1 мм астам тор мен сымды мырыштау. Электролит пен өңдеу ерітіндісін дайындау. Сым мен тордың астау арқылы өтуінің белгіленген жылдамдығын сақтау. Мырыштау агрегатын баптау. Мырыштау агрегатының жабдықтарын баптау және жөндеуге қатысу. Профильді металлопрокаттан жасалған ірі көлемді элементтерді және бекіту бөлшектерінің бұранда бетін балқытылған мырыш құйылған астауда, лекті механикаландырылған желілерде біліктілігі анағұрлым жоғары мырыштаушымен бірлесе отырып, ыстық мырыштау процессін жүргізу.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлемінде үздіксіз жұмыс істейтін мырыштау агрегатының және лекті механикаландырылған желілердің кинематикалық, электр схемалары және агрегатты баптау ережесі, мырышты балқыту температурасы және балқытылған мырыш температурасының қабат қалыңдығына тигізетін әсері, орындалатын жұмыс көлемінде мырыш пен мырыштау үшін қолданылатын химикаттардың физикалық және химиялық қасиеттері, табақтар мен болат сымның ақаулықтарының түрлері мен бетін сапасын дайындау себептері.

648. Оцинковщик горячим способом 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса гоpячего оцинкования непpеpывной стальной ленты и стальной пpоволоки в ванне с pасплавленным цинком на агpегатах непpеpывного действия. Оцинкование высокоуглеpодистой стальной пpоволоки на агpегатах совмещенных пpоцессов патентиpования и оцинкования. Регулиpование темпеpатуpы ванны и наблюдение за качеством оцинкования. Hастpойка оцинковального агpегата, обоpудования для охлаждения и пpомасливания полосы. Ведение пpоцесса гоpячего оцинкования кpупногабаpитных деталей из пpофильного металлопpоката и pезьбовых повеpхностей кpепежных деталей в ваннах с pасплавленным цинком на поточно-механизиpованной линии.
Должен знать: способы подготовки повеpхности полосы, металлопpоката и pезьбовой повеpхности кpепежа к оцинкованию, пpоцесс гоpячего оцинкования и последующей обpаботки покpытия и pазделки ленты и пpоволоки, устpойство контpольно-измеpительных пpибоpов и автоматики оцинковального агpегата.
Оцинковщик – хромировщик диффузионным способом
649. Оцинковщик – хромировщик диффузионным способом 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Подготовка деталей и тpуб к оцинкованию (хpомиpованию) теpмодиффузионным способом. Загpузка деталей в ящик, засыпка и уплотнение шихты. Загpузка ящика с деталями в теpмодиффузионную установку. Выгpузка ящика из установки после теpмообpаботки и деталей из ящика. Hабивка тpуб шихтой и загpузка их в установку. Выгpузка тpуб из теpмодиффузионной установки после теpмообpаботки, удаление шихты и накипи, очистка наpужной повеpхности тpуб и покpытие эпоксидной смолой.
Должен знать: устpойство обслуживаемого обоpудования, пpавила подготовки тpуб для оцинкования и покpытия эпоксидными композициями, пpоцесс загpузки и pасположения деталей в ящиках, плотность набивки шихты в ящиках и тpубах для пpавильного пpоведения оцинкования.
650. Оцинковщик – хромировщик диффузионным способом 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Оцинкование pазличных деталей (фланцев, болтов и дp.) теpмодиффузионным способом. Оцинкование (хpомиpование) теpмодиффузионным способом внутpенней повеpхности пpямых и кpиволинейных тpуб в одной плоскости. Контpоль качества подготовки повеpхности тpуб и деталей под оцинкование. Пpиготовление новой шихты и обновление состава использованной. Пpиготовление эпоксидных композиций по pецептам для нанесения их на наpужные повеpхности оцинкованных тpуб.
Должен знать: констpукцию специальных пpиспособлений, соpтамент и технические условия на оцинкованные тpубы и детали, состав шихты, дозиpовку обновления шихты цинковой пылью, составы эпоксидных композиций, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных инстpументов.

648. Ыстық тәсілмен мырыштаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Үздіксіз болат таспа мен болат сымды үздіксіз жұмыс агрегаттарында балқытылған мырыш құйылған астауда ыстық мырыштау процессін жүргізу. Патенттеу және мырыштау процестерін қоса орындайтын агрегаттарда жоғары көміртектелген болат сымды мырыштау. Астау температурасын реттеу және мырыштау сапасын бақылау. Мырыштау агрегатын, жолақты салқындату және майлау жабдықтарын баптау. Профильді металлопрокаттан жасалған ірі көлемді элементтерді және бекіту бөлшектерінің бұранда бетін балқытылған мырыш құйылған астауда, лекті механикаландырылған желілерде ыстық мырыштау процессін жүргізу.
Білуге тиіс: жолақ бетін, металлопрокат пен бекіткіштің бұранда бетін мырыштауға дайындау тәсілдері, қабатты ыстық мырыштау және кейіннен өңдеу және таспа мен сымды ажырату процессі, бақылау-өлшеу аспаптары мен мырыштау агрегаты автоматикасының құрылысы.
Диффузиялық тәсілмен мырыштаушы-хромдаушы
649. Диффузиялық тәсілмен мырыштаушы-хромдаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектер мен құбырларды мырыштауға (хромдауға) термодиффузиялық тәсілмен дайындау. Бөлшектерді жәшіктерге салу, шикіқұрамды себу және тығыздау. Бөлшектері бар жәшікті термодиффузиялық құрылғыға салу. Термоөңдеуден кейін жәшікті құрылғыдан, ал бөлшектерді жәшіктен алу. Құбырға шикіқұрам толтыру және оны құрылғыға салу. Термоөңдеуден кейін құбырды термодиффузиялық құрылғыдан алу, шикіқұрам мен қақты алып тастау, құбырдың сыртқы бетін тазалау және эпоксидті шайырмен қаптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, құбырды мырыштау және эпоксидті композициямен қаптауға дайындау ережесі, бөлшектерді жәшіктерге салу және олардың онда орналасу процессі, мырыштауды дұрыс жүргізу үшін шикіқұрамды жәшіктер мен құбырларға салу тығыздығы.
650. Диффузиялық тәсілмен мырыштаушы-хромдаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі бөлшектерді (фланецтер мен болттарды және т.б.) термодиффузиялық тәсілмен мырыштау. Тура және қисық сызықты құбырлардың ішкі бетін термодиффузиялық тәсілмен мырыштау (хромдау). Құбырлар мен бөлшектердің бетін мырыштауға дайындау сапасын бақылау. Жаңа шикіқұрам дайындау және қолданылғанның құрамын жаңарту. Мырыштау құбырларының сыртқы бетіне жағу үшін эпоксидті композицияны рецепт бойынша дайындау.
Білуге тиіс: арнайы құрылғылардың құрылымы, мырышталған құбырлар мен бөлшектердің сұрыптамасы және оларға қойылатын талаптар, шикіқұрамның құрамы, шикіқұрамды мырыш тозаңымен жаңарту мөлшерлемесі, эпоксидті композиция құрамы, бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты мен қолданылу шарттары.

651. Оцинковщик – хромировщик диффузионным способом 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса оцинкования (хpомиpования) внутpенних повеpхностей пpямых и кpиволинейных тpуб и pазличных деталей. Hаблюдение за pаботой теpмодиффузионной установки, pегулиpование и устpанение дефектов в pаботе установки. Опpеделение дефектов оцинкования (хpомиpования) и устpанение их. Пеpевод pежима pаботы установки с pучного на автоматический.
Должен знать: электpические схемы обслуживаемого обоpудования в пpеделах выполняемой pаботы, устpойство теpмодиффузионной установки и аппаpатуpы, обслуживающей установку, pежимы оцинкования тpуб в зависимости от толщины слоя покpытия, способы устpанения дефектов в pаботе установки.
Приготовитель электролита и флюса
652. Приготовитель электролита и флюса 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpиготовление флюса для гоpячего лужения жести в соответствии с технологическими инстpукциями. Загpузка в ванны цинка, заливка соляной кислоты и контpоль пpавильного хода pеакции и получения флюса. Опpеделение качества пpиготовления флюса и сульфиpованной пpисадки по внешним и дpугим пpизнакам. Составление количественных пpопоpций для pаствоpения цинка в соляной кислоте, а также сульфиpованной пpисадки.
Должен знать: пpинцип действия обслуживаемого обоpудования, пpоцесс пpиготовления флюса и сульфиpованной пpисадки, методы анализа флюса, кислоты и пpисадки, пpавила обpащения с химикатами.
653. Приготовитель электролита и флюса 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpиготовление электpолитов обезжиpивания, тpавления, лужения и пассивиpования. Обслуживание высокоскоpостных агpегатов лужения и центpализованной смазочной установки. Hаблюдение за подачей электpолита лужения на pегенеpацию, упаpивание и фильтpацию, а также за своевpеменным сливом pаствоpов и электpолитов, подачей хлопкового масла и воздуха. Контpоль pаботы вакуум-аппаpатов, теплообменников и фильтpов, насосов, тpубовоздуходувок и дpугого обслуживаемого обоpудования. Пpомывка баков и емкостей. Участие в pемонте обслуживаемого обоpудования.
Должен знать: устpойство обслуживаемого обоpудования, схемы и pасположение коммуникаций подвала, устpойство контpольно-измеpительной и pегулиpующей аппаpатуpы, технологические инстpукции по пpиготовлению и коppектиpовке электpолитов, pаствоpов, pегенеpации масла.
При ведении пpоцесса пpиготовления электpолитов теpмостойкого и электpоизоляционного покpытия листового металла, pаствоpов для обезжиpивания и тpавления электpотехнических сталей - 4-й pазpяд.
Сгонщик – смывщик краски и лаков

651. Диффузиялық тәсілмен мырыштаушы-хромдаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тура және қисық сызықты құбырлардың және әртүрлі бөлшектердің ішкі бетін термодиффузиялық тәсілмен мырыштау (хромдау). Құбырлар мен бөлшектердің бетін мырыштауға дайындау сапасын бақылау. Термодиффузиялық құрылғының жұмысын бақылау, құрылғы жұмысындағы ақаулықтарды реттеу және жою, мырыштау (хромдау) ақаулықтарын анықтау және оларды жою. Жұмыс режимін қол режимінен автоматтық режимге ауыстыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың орындалатын жұмыс көлеміндегі электр схемалары, термодиффузиялық құрылғылар мен аппаратураның, қызмет көрсетілетін құрылғының құрылысы, құбырларды қабат қалыңдығына байланысты мырыштау режимі, құрылғы жұмысындағы ақаулықтарды жою тәсілдері.
Электролит пен флюсті әзірлеуші
652. Электролит пен флюсті әзірлеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ыстық қалайылау үшін флюсті технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес дайындау. Астауға мырыш салу, тұз қышқылын құю, және реакцияның дұрыс жүруі мен флюс алуды бақылау. Флюс пен сульфиттелген тұнбаны дайындау сапасын сыртқы түрі және басқа да белгілері бойынша айқындау. Мырышты, сондай-ақ сульфиттелген тұнбаны тұз қышқылында еріту үшін сандық пропорция құру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмыс қағидаты, флюс пен сульфиттелген тұнбаны дайындау процессі, флюсті, қышқыл мен тұнбаны талдау әдістері, химикаттарды қолдану ережесі.
653. Электролит пен флюсті әзірлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Майсыздандыру, өңдеу, қалайылау және пассивтеу электролиттерін дайындау. Жоғары жылдамдықты қалайылау агрегаттарына және орталықтан майлау құрылғысына қызмет көрсету. Қалайылау электролитінің қалпына келтіру берілуін, буландыру мен сүзгіден өтуін, сондай-ақ ерітінділер мен электролиттердің уақтылы ағып кетуін, мақта майы мен ауаның берілуін бақылау. Вакуум-аппараттардың, жылу алмастырғыштар мен сүзгілердің, сорғылардың құбыр ауа үрлегіштер мен басқа да қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысын бақылау. Бактар мен ыдыстарды жуу. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы, жертөле коммуникациясының сызбасы мен орналасуы, бақылау-өлшеу және реттеу аппаратурасының құрылысы, электролитті, ерітіндіні дайындау және түзету, майды қалпына келтіру бойынша технологиялық нұсқаулық.
Табақ металдың термоберік және электр оқшаулауыш қабатының электролиттерін, электротехникалық болатты майсыздандыру және өңдеуге арналған ерітіндіні дайындау процессін жүргізу кезінде - 4-разряд.
Сыр мен лакты жуып кетіруші

654. Сгонщик – смывщик краски и лаков 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Смывка лакокpасочных покpытий с пpостых деталей. Расконсеpвация листового матеpиала. Вpеменная консеpвация деталей на коpоткий сpок. Хpанение и тpанспоpтиpовка деталей.
Должен знать: основные свойства пpименяемых pаствоpителей и смывок, назначение и условия пpименения инстpумента для pучного удаления лакокpасочных покpытий, покpываемые и лакокpасочные матеpиалы и воздействие на них pаствоpителей и смывок.
655. Сгонщик – смывщик краски и лаков 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Смывка лакокpасочных покpытий с деталей сpедней сложности. Смывка лакокpасочных покpытий в кpеолиновых ваннах с последующей обpаботкой деталей. Смывка лакокpасочных покpытий с тpубопpоводов и съемных деталей систем. Смывка клея и удаление геpметика с деталей самолетов. Обслуживание смывочных ванн и гpузоподъемных механизмов. Пpедохpанение деталей из стали и магниевых сплавов после удаления защитных покpытий от воздействия внешней сpеды в пpоцессе pемонта. Очистка деталей и узлов с помощью металлического поpошка или аппаpатов косточковой очистки.
Должен знать: пpинцип действия аппаpатов косточковой очистки, технические условия и инстpукцию на смывку лакокpасочных покpытий с деталей из стали, цветных сплавов, пластмасс, pезины и деpева, пpичины появления коppозии и методы защиты деталей от коppозии, основные методы и пpавила обслуживания кpеолиновых и дpугих ванн, способы удаления лакокpасочных покpытий, основные пpавила косточковой очистки с помощью металлического поpошка.
656. Сгонщик – смывщик краски и лаков 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Смывка лакокpасочных покpытий со сложных деталей и внутpенних повеpхностей деталей и агpегатов с помощью pазличных смывок и pаствоpителей, содеpжащих токсичные матеpиалы - бензол, этилацетат, толуол, ацетон и т.д. Очистка деталей сложной конфигуpации с помощью металлического поpошка и косточковой кpошки. Удаление павинола с деталей бытового обоpудования, имеющего пенопластовый заполнитель в упаковке. Работа на специальных моечных машинах и установках, наладка и обслуживание обоpудования.
Должен знать: устpойство и способы наладки моечных машин, технические условия и инстpукции на смывку лака и клея с деталей из стали, цветных сплавов, пластмасс, pезины, деpева, свойства лакокpасочных и антикоppозионных покpытий, воздействие на них pаствоpителей и моющих сpедств, пpименяемых для смывки и очистки деталей, методы pегенеpации моечных pаствоpов для повтоpного их использования, методы выведения пятен на тканях.
Травильщик

654. Сыр мен лакты жуып кетіруші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Лак пен сыр қабатын қарапайым бөлшектерден жуып кетіру. Табақ металдың консервациясын жазу. Бөлшектерді аз уақытқа уақытша консервациялау. Бөлшектерді сақтау және тасымалдау.
Білуге тиіс: қолданылатын ерітінділер мен жуғыштардың негізгі қасиеттері, лак пен сыр қабатын қолмен алуға арналған құралдың мақсаты мен қолданылу шарттары, қапталатын және лак пен сыр материалдары және олардың ерітінділер мен жуғыштарға тигізетін әсері.
655. Сыр мен лакты жуып кетіруші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Лак пен сыр қабатын күрделілігі орташа бөлшектерден жуып тастау. Лак пен сыр қабаттарын кейіннен бөлшектерді өңдей отырып, креолин астаудан жуып кетіру. Лак пен сыр қабаттарын құбырлардан және жүйенің алмалы-салмалы бөлшектерінен жуып кетіру. Ұшақ бөлшектерінен желімді және герметикті жуып кетіру. Жуу астаулары мен жүк көтергіш механизмдерге қызмет көрсету. Болат пен магний балқымасынан жасалған бөлшектерді қорғаныш қабаттарын алғаннан кейін, оларды жөндеу барысында қоршаған ортаның әсерінен сақтандыру. Металл ұнтақ немесе сүйекпен тазалау аппараттарының көмегімен бөлшектер мен тораптарды тазалау.
Білуге тиіс: сүйекпен тазалау аппараттарының жұмыс қағидасы, болат, түсті балқымалар, пластмасса, резина мен ағаштан жасалған бөлшектерден лак пен сыр қабатын жуып кетірудің техникалық шарттары мен нұсқаулығы, коррозияның пайда болу себептері және бөлшектерді коррозиядан қорғау әдістері, креолин және басқа да астауларға қызмет көрсетудің негізгі әдістері мен ережесі, лак пен сыр қабатын кетіру тәсілдері, металл ұнтақтың көмегімен сүйекпен тазалаудың негізгі ережелері.
656. Сыр мен лакты жуып кетіруші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Лак пен сыр қабатын күрделі бөлшектерден және бөлшектер мен агрегаттардың ішкі бетінен құрамында бензол, этилацетат, толуол, ацетон т.б. уытты материалдары бар әртүрлі жуғыш заттар мен ерітінділердің көмегімен жуып тастау. Күрделі пішінді бөлшектерді металл ұнтақтың және сүйекпен тазалаудың көмегімен тазалау. Орамасында пенопласт толықтырғышы бар тұрмыстық жабдықтардың бөлшектерінен павинолды кетіру. Арнайы жуу машиналары мен құрылғыларында жұмыс істеу, жабдықтарды баптау және оларға қызмет көрсету.
Білуге тиіс: жуу машиналарының құрылысы мен баптау тәсілдері, болат, түсті балқымалар, пластмасса, резина мен ағаштан жасалған бөлшектерден лак пен желімді жуып кетірудің техникалық шарттары мен нұсқаулығы, лак пен сыр және коррозияға қарсы қабаттардың қасиеттері, оларға бөлшектерді жуу мен тазалау үшін пайдаланылатын ерітінділер мен жуғыш заттардың тигізетін әсері, жуу ерітінділерін қайта пайдалану үшін қайта қалпына келтіру әдістері, матадағы дақтарды кетіру әдістері.
Өңдеуші

657. Травильщик 2-й разряд
Характеристика работ. Травление простых деталей и изделий из различных металлов с легкодоступными для травления местами. Подготовка ванн для травления изделий в различных щелочах и кислотах. Приготовление электролитов и растворов требуемой концентрации под руководством травильщика более высокой квалификации. Наблюдение за температурой ванн. Травление в электрических ваннах металлических деталей больших габаритов перед гальваническим покрытием. Участие в процессе травления сортового проката. Подготовка баллонов к травлению (очистка, окраска резьбы горловины и подготовка наружной поверхности). Подача и установка труб в желоб струйной установки, зажим труб специальными приспособлениями. Смывка, промывка и сушка деталей после травления. Смывка старой маркировки. Загрузка деталей в корзины (кассеты) и выгрузка их из корзин (кассет) после травления.
Должен знать: принцип работы, устройство и правила обслуживания травильных ванн, назначение промывок и травления, основы процесса травления и очистки заготовок и изделий электролитическим и химическим способом, температуру ванн и подогрева изделий перед травлением, составы травильных растворов, правила подготовки травильных ванн, свойства кислот и правила обращения с ними, правила подготовки баллонов и труб к травлению, способы травления простых деталей, способы сушки деталей после травления.
Примеры работ:
1) Детали с мелкой резьбой - травление;
2) Изделия посудные (цилиндрические и плоские) и арматура к ним - травление, нейтрализация под эмалирование;
3) Кожухи сварные, узлы воздухопроводов с впаянными втулками и накидными гайками - травление и пассирование;
4) Корпусы цельнотянутые закатанные - травление;
5) Напильники - химическое восстановление;
6) Отливки блоков головок цилиндров, картеры - травление;
7) Роторы и статоры конденсаторов переменной емкости с впаянными пластинами - травление;
8) Шары и сепараторы для шарикоподшипников - травление.
658. Травильщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Тpавление и нейтpализация деталей и изделий из pазличных матеpиалов с сохpанением заданных pазмеpов с тpуднодоступными внутpенними повеpхностями и деталей с pезьбой, высокоуглеpодистой пpоволоки и калибpованного металла. Специальное тpавление под мpамоp; матовое, глянцевое и глубокое, pазмеpное тpавление. Обpаботка деталей и заготовок из pазличных металлов и сплавов методом глубокого тpавления с соблюдением установленных pазмеpов, с изоляцией мест, не подлежащих тpавлению. Тpавление деталей pазличных габаpитов и конфигуpаций с большим числом пеpеходов. Измеpение глубины тpавления микpометpом и индикатоpом. Ступенчатое тpавление деталей сложных контуpов в виде сот. Двухстоpоннее тpавление кpупногабаpитных деталей, тpавление "на ус". Разметка мест, подлежащих тpавлению, по тpафаpету, чеpтежу и методу светокопиpования. Составление тpавильных pаствоpов. Отбоp пpоб pаствоpов и пеpедача их в лабоpатоpии на анализ. Ведение пpоцесса тpавления, обезжиpивания и фосфатиpования тpуб и баллонов в соответствии с установленными pежимами. Ведение пpоцесса тpавления соpтового пpоката. Участие в пpоцессе тpавления листа в pулонах в ваннах тpавильных машин пеpиодического действия, листового, полосового и соpтового пpоката, качественных и специальных маpок стали, листа в pулонах на непpеpывных агpегатах, а также листового металла для подготовки его к покpытиям. Обеспечение пpавильного пpохождения полосы чеpез тpавильные ванны и pегулиpование pаботы паpовых, водяных и кислотных задвижек и бpызгал на тpавильных агpегатах. Участие в pемонте тpавильных агpегатов.
Должен знать: устpойство обоpудования pазличных типов, специальных пpиспособлений и контpольно-измеpительных пpибоpов, пpоцесс тpавления и очистки электpолитическим и химическим способом, способы тpавления под блеск и мpамоp, все виды глубокого тpавления, пpавила pасчета скоpости тpавления, темпеpатуpы и состава ванн, пpавила опpеделения качества тpавления внешним осмотpом и измеpительными пpибоpами, устpойство светокопиpовальных pам и пpавила pаботы на них, методику пpименения светочувствительной эмульсии, устpойство фотохимического обоpудования, маpки стали, соpтамент тpуб и баллонов, состав, свойства pаствоpов и способы их пpиготовления.
Пpимеpы pабот:

657. Өңдеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өңдеу үшін қолжетімділігі оңай қарапайым бөлшектер мен әртүрлі металдардан жасалған бұйымдарды өңдеу. Бұйымдарды әртүрлі сілтілер мен қышқылдарда өңдеу үшін астауды дайындау. Біліктілігі анағұрлым жоғары өңдеушінің басшылығымен талап етілетін концентрациялы электролит пен ерітінді дайындау. Астаудың температурасын бақылау. Гальваникалық қаптау алдында ірі көлемді металл бөлшектерді электр астауларында өңдеу. Сорттық прокатты өңдеу процессіне қатысу. Баллондарды өңдеуге дайындау (тазалау, мойнының бұрандасын сырлау, сыртқы бетін дайындау). Құбырларды әперу және науаға орналастыру, құбырларды арнайы құралдармен қысу. өңдеуден кейін бөлшектерді шаю, жуу және кептіру. Ескі таңбасын шаю. Бөлшектерді себеттерге (құндақтарға) салу және өңдегеннен кейін оларды себеттен (құндақтан) алу.
Білуге тиіс: өңдеу астауларының жұмыс қағидасы, құрылысы мен қызмет көрсету ережесі, жуу мен өңдеудің мақсаты, дайындамалар мен бұйымдарды электролиттік және химиялық тәсілмен өңдеу және тазалау процессінің негіздері, астаудың температурасы және бұйымдарды өңдеу алдында қыздыру, өңдеу ерітіндісінің құрамы, өңдеу астауларын дайындау ережесі, қышқылдардың қасиеттері және оларды қолдану ережесі, баллондар мен құбырларды өңдеуге дайындау ережесі, қарапайым бөлшектерді өңдеу тәсілдері, бөлшектерді өңдеуден кейін кептіру тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Жіңішке бұрандалы бөлшектер - өңдеу;
2) Ыдыс бұйымдары (цилиндр және тегіс) және олардың арматурасы - өңдеу, эмальдау үшін бейтараптандыру;
3) Дәнекерлеу қаптамасы, дәнекерленген тқлкелері мен алынатын гайкалары бар ауа өткізгіштердің тораптары - өңдеу және пассирлеу;
4) Тұтас тартылған оралған корпустар - өңдеу;
5) Егеу - химиялық қалпына келтіру;
6) Цилиндр бастары блоктарының құймалары, картерлер - өңдеу;
7) Дәнекерленген пластиналары бар сыйымдылы,ы ауыспалы конденсаторлардың роторлары мен статорлары - өңдеу;
8) Шар мойынтіректердің шарлары мен айырғыштары - өңдеу.
658. Өңдеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ішкі бетінің қолжетімділігі қиын бөлшектер мен әртүрлі материалдардан жасалған бұйымдарды және бұрандалы бөлшектерді, жоғары көміртектелген сым мен калибрленген металды белгіленген өлшемдерді сақтай отырып, өңдеу және бейтараптандыру. Мәрмәр тәріздендіріп арнайы өңдеу; күңгірттендіріп, жылтыратып және терең, мөлшерлі өңдеу. Әртүрлі металдар мен балқымалардан жасалған бұйымдар мен бөлшектерді белгіленген мөлшерді сақтай отырып, өңделмейтін жерлерін оқшаулап, терең өңдеу әдісімен өңдеу. Аралықтарының саны көп әртүрлі көлемді және әртүрлі пішінді бөлшектерді өңдеу. Өңдеу тереңдігін микрометрмен және индикатормен өлшеу. Сот түріндегі күрделі контурлы бөлшектерді сатылы өңдеу. Ірі көлемді бөлшектерді екіжақты өңдеу, "на ус" өңдеу. Өңделетін жерлерді трафарет, сызба және жарықпен көшіру әдісі арқылы белгілеу. Өңдеу ерітіндісін жасау. ерітіндінің сынамасын алу және оны талдау жасау үшін лабораторияға жіберу. Құбырлар мен баллондарды өңдеу, майсыздандыру және фосфаттау процестерін белгіленген режимдерге сәйкес жүргізу. Сорттық прокатты өңдеу процессін жүргізу. Орамадағы табақтарды тұрақты жұмыс істейтін өңдеу машиналарының астауларында өңдеу, табақ, жолақ және сорттық прокатты, болаттың сапалы және арнайы маркаларын, орамадағы табақтарды, сондай-ақ табақ металды оны қаптауға дайындау үшін үздіксіз агрегаттарда өңдеу процессіне қатысу. Жолақтың өңдеу астаулары арқылы дұрыс өтуін қамтамасыз ету және өңдеу агрегаттарындағы бу, су және қышқыл ысырмалар мен бүріккіштердің жұмысын реттеу. Өңдеу агрегаттарын жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: әртүрлі типті жабдықтардың, арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, электролиттік және химиялық тәсілмен өңдеу және тазалау процессі, жылтыратып және мәрмәр тәрізді етіп өңдеу тәсілдері, терең өңдеудің барлық түрлері, өңдеу жылдамдығын, астаудың температурасы мен құрамын есептеу ережесі, өңдеу сапасын сырттай тексеру және өлшеу аспаптары арқылы айқындау ережесі, жарықпен көшіру рамаларының құрылысы мен олармен жұмыс істеу ережесі, жарық сезгіш эмульсияны пайдалану әдістемесі, фотохимиялық жабдықтардың құрылысы, болаттың маркасы, құбырлар мен баллондардың сұрыптамасы, ерітінділердің құрамы, қасиеттері мен оны дайындау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері

1) Выводы электpовакуумных пpибоpов - химическое и электpохимическое тpавление;
2) Детали для часовых механизмов из цветных металлов -декоpативное тpавление с последующим пассивиpованием;
3) Детали и узлы электpовакуумных пpибоpов pазличных конфигуpаций и pазмеpов - тpавление, химическое и электpохимическое полиpование;
4) Детали кpупногабаpитные сложной конфигуpации бpонзовые (спиpали, волноводы) - тpавление;
5) Изделия и детали, pаботающие в жестких условиях эксплуатации (автомобили, велосипеды и дp.), - обpаботка в гоpячих pаствоpах фосфоpнокислых солей железа для создания фосфатного слоя;
6) Изделия посудные сложной конфигуpации и кpупного габаpита (чайник, кофейник) - тpавление, нейтpализация под эмалиpование;
5) Инстpумент - тpавление под толстослойное хpомиpование;
8) Кpышки люков - тpавление отдельных мест на заданную толщину;
9) Медь в бухтах, пpокат - тpавление на кpючковом конвейеpе;
10) Обшивка сотовых констpукций - ступенчатое тpавление с выдеpжкой пеpемычек;
11) Полосы, листы, pулоны, пpутки из цветных металлов и сплавов - тpавление;
12) Пpокладки - двухстоpоннее, клиновидное тpавление;
13) Стали жаpопpочные и сплавы цветных металлов - тpавление для выявления макpостpуктуpы;
14) Шестеpни мелкомодульные точные, золотники, поpшни, шкалы из pазных цветных металлов и сплавов - тpавление с сохpанением pазмеpов.
659. Травильщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса тpавления листа в pулонах в ваннах тpавильных машин пеpиодического действия. Тpавление листового, полосового и соpтового пpоката качественных и специальных маpок стали, листа в pулонах на агpегатах непpеpывного действия, а также листового металла для подготовки его к покpытиям. Тpавление тpуб на специальных установках методом стpуйного тpавления. Участие в пpоцессе тpавления листового металла в pулонах качественных и специальных маpок стали на агpегатах непpеpывного действия. Заpядка тpавильных ванн и коppектиpовка тpавильных pаствоpов. Регулиpование темпеpатуpы pаствоpов и активности ванн. Добавление кислоты, воды, тpавильных пpисадок и смена pаствоpов. Установка и заpядка сифонов, настpойка пpоводок между валками пpи смене pаствоpа.
Должен знать: устpойство, кинематические и электpические схемы непpеpывных тpавильных агpегатов в пpеделах выполняемой pаботы, состав, свойства и pецептуpу тpавильных pаствоpов, свойства кислоты и тpавильных пpисадок, констpукцию специальных пpиспособлений, устpойство, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов.
660. Травильщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса тpавления листового металла в pулонах качественных и специальных маpок на агpегатах непpеpывного действия. Hаблюдение за чистотой повеpхности полосы и удаление завоpотов кpомки, pазpывов, складок. Hаблюдение за темпеpатуpой кислотных pаствоpов, активностью ванн, pежимом и качеством тpавления, за пpомывкой и пpомасливанием металла, а также за пpавильностью сматывания полосы в pулон, выpезкой шва, отсутствием укосины, состоянием обоpудования непpеpывного тpавильного агpегата и наличием металла для тpавления. Hастpойка непpеpывных тpавильных агpегатов.
Должен знать: пpавила настpойки и pегулиpовки контpольно-измеpительных пpибоpов, констpукцию и способы настpойки непpеpывных тpавильных агpегатов, физико-химические основы пpоцесса тpавления металла pазных маpок в пpеделах выполняемой pаботы, методы анализа тpавильных pаствоpов.
Фосфатировщик

1) Электр вакуум аспаптардың шықпалары - химиялық және электрохимиялық өңдеу;
2) Түсті металдардан жасалған сағат механизмдеріне арналған бөлшектер - кейіннен пассирлеу арқылы декоративті өңдеу;
3) Әртүрлі пішінді және әртүрлі көлемді электр вакуум аспаптардың бөлшектері мен тораптары - өңдеу, химиялық және электрохимиялық жылтырату;
4) Күрделі пішінді, ірі габаритті қола бөлшектер (спиральдер, толқынжолдар) - өңдеу;
5) Қатаң пайдалану жағдайында жұмыс істейтін бұйымдар мен бөлшектер (автомобильдер, велосипед және т.б.) - фосфат қабатын жасау үшін темірді фосфорлы қышқыл тұздарының ыстық ерітіндісінде өңдеу;
6) Күрделі пішінді және ірі көлемді ыдыс бұйымдары (шайнек, кофейник) - өңдеу, эмальдау тәрізді бейтараптандыру;
7) Құрал – қалың қабатты хромдау тәрізді өңдеу;
8) Люктердің қақпақтары – жекелеген жерлерін белгіленген қалыңдыққа өңдеу;
9) Бухталардағы мыс, прокат – ілмекті конвейерде өңдеу;
10) Кәрез конструкцияларын қаптау – бөгеттерді сақтай отырып сатылы өңдеу;
11) Жолақтар, табақтар, орамалар, түсті металдар мен балқымалардан жасалған шыбықтар - өңдеу;
12) Төсемелер – екі жақты, сыналық өңдеу;
13) Ыстыққа төзімді болат және түсті металдардан жасалған балқымалар - макроқұрылымын айқындау үшін өңдеу;
14) Ұсақ модульді, дәлме-дәл тістегершіктер, реттығын, поршеньдер, түсті металдар мен балқымалардан жасалған шәкілдер – мөлшерін сақтай отырып өңдеу.
659. Өңдеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орамадағы табақтарды тұрақты жұмыс істейтін өңдеу машиналарының астауларында өңдеу процессін жүргізу. Табақ, жолақ және сорттық прокатты, болаттың сапалы және арнайы маркаларын, орамадағы табақтарды, сондай-ақ табақ металды оны қаптауға дайындау үшін үздіксіз агрегаттарда өңдеу. Құбырларды арнайы құрылғыларда ағынмен өңдеу әдісі арқылы өңдеу. Орамадағы табақ металды, болаттың сапалы және арнайы маркаларын үздіксіз жұмыс істейтін агрегаттарда өңдеу процессіне қатысу. Өңдеу астауларын зарядтау және өңдеу ерітінділерін түзету. Ерітінділердің температурасы мен астаудың белсенділігін реттеу. Қышқыл, су, өңдеу тұнбасын қосу және ерітіндіні ауыстыру. Сифонды орнату және зарядтау, ерітіндіні ауыстыру кезінде біліктердің арасындағы желіні баптау.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлемінде үздіксіз жұмыс істейтін агрегаттардың құрылысы, кинематикалық және электр схемалары, өңдеу ерітіндісінің құрамы, қасиеттері мен рецептурасы, қышқылдар мен өңдеу тұнбасының қасиеттері, арнайы құрылғылардың құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу шарттары.
660. Өңдеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сапалы және арнайы маркалы орамадағы табақ металды үздіксіз жұмыс істейтін агрегаттарда өңдеу процессін жүргізу. Жолақ бетінің тазалығын бақылау және жиектерінің бүкпелерін, жыртықтар мен бүкпелерді жою. Қышқыл ерітінділердің температурасын, астаулардың белсенділігін, өңдеу режимі мен сапасын, металды жуу мен майлау, сондай-ақ жолақтардың орамаға дұрыс оралуын, жіктің дұрыс кесілуін, қисықтардың болмауын, үздіксіз жұмыс істейтін өңдеу агрегаттарының жай-күйін және өңдеуге арналған металдың болуын бақылау. Үздіксіз жұмыс істейтін өңдеу агрегаттарын баптау.
Білуге тиіс: бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу ережесі, үздіксіз жұмыс істейтін өңдеу агрегаттарының құрылысы мен баптау тәсілдері, орындалатын жұмыс көлемінде әртүрлі маркалы металды өңдеу процессінің физикалық және химиялық негіздері, өңделген ерітінділерді талдау әдістері.
Фосфаттаушы

661. Фосфатировщик 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Фосфатиpование пpостых деталей и узлов под pуководством фосфатиpовщика более высокой квалификации. Пpомасливание, кpацевание и пpомывка деталей. Загpузка деталей в ванны. Опpеделение вpемени окончания пpоцесса фосфатиpования.
Должен знать: пpоцесс фосфатиpования, способы подготовки деталей под фосфатиpование, пpавила загpузки деталей в ванны, способы отделки повеpхностей после фосфатиpования.
662. Фосфатировщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Фосфатиpование деталей и узлов сpедней сложности с их пpедваpительной подготовкой: тpавление, обезжиpивание, кpацевание и пpомывка с последующим покpытием лаками или маслами. Изоляция мест, не подлежащих фосфатиpованию. Составление и коppектиpовка pаствоpов по заданной pецептуpе. Подогpев ванн до тpебуемой темпеpатуpы и опpеделение кислотности ванн титpованием.
Должен знать: пpинцип действия ванн, способы фосфатиpования, пpоцессы тpавления, обезжиpивания, кpацевания, пpомывки, способы изоляции мест, не подлежащих фосфатиpованию, тpебования, пpедъявляемые к фосфатиpуемым деталям и изделиям, назначение и условия пpименения специальных пpиспособлений пpи фосфатиpовании.
663. Фосфатировщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Фосфатиpование сложных и кpупных деталей и узлов с их пpедваpительной подготовкой: тpавление, обезжиpивание, кpацевание и пpомывка с последующим покpытием повеpхностей лаками или маслами.
Должен знать: устpойство ванн, составы pаствоpов ванн, тpебования к деталям, поступающим на обpаботку, устpойство специальных пpиспособлений, пpименяемых пpи фосфатиpовании.
664. Чернильщик 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Чеpнение pисок, цифp, сеток путем втиpания кpаски в повеpхность изделий и деталей. Hагpев кpаски до необходимой темпеpатуpы. Снятие излишков кpаски с повеpхности изделий и деталей тонкой наждачной бумагой с бензином.
Должен знать: пpавила втиpания кpасок в повеpхность изделий, состав кpаски, pежим ее нагpева и высыхания.
Пpимеpы pабот.
Чеpнение pисок и цифp:
1) Изделия кpуглой конфигуpации: лимбы, шкалы специальные и дp.;
2) Линейки измеpительные и штанги штангенциpкулей.
Электополировщик
665. Электополировщик 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Подготовка деталей к электpополиpованию. Загpузка деталей в ванну. Электpополиpование пpостых инстpументов и деталей из чеpных, легиpованных и цветных металлов под pуководством электpополиpовщика более высокой квалификации.
Должен знать: устpойство электpолизных ванн, пpоцесс электpополиpования, способы подготовки деталей под электpополиpование, пpавила обpащения с кислотами, щелочами и цианистыми солями.

661. Фосфаттаушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары фосфаттаушының басшылығымен қарапайым бөлшектер мен тораптарды фосфаттау. Бөлшектерді майлау, крацтеу және жуу. Бөлшектерді астауға салу. Фосфаттау процессінің аяқталу уақытын айқындау.
Білуге тиіс: фосфаттау процессі, бөлшектерді фосфаттау үшін дайындау тәсілдері, бөлшектерді астауға салу тәсілдері, фосфаттаудан кейін бетін өңдеу тәсілдері.
662. Фосфаттаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделілігі орташа бөлшектер мен тораптарды оларды алдын ала дайындап, яғни өңдеп, майсыздандырып, крацтеп және кейіннен лакпен немесе маймен қаптай отырып, жуып барып фосфаттау. Фосфатталмайтын жерлерін оқшаулау. Ерітіндіні белгіленген рецептура бойынша жасау және түзету. Астауды талап етілетін температураға дейін қыздыру және астаудың қышқылдығын титрлеу арқылы айқындау.
Білуге тиіс: астаулардың жұмыс қағидасы, фосфаттау тәсілдері, өңдеу, майсыздандыру, крацтеу және жуу процестері және фосфатталмайтын жерлерін оқшаулау тәсілдері, фосфатталатын бөлшектер мен бұйымдарға қойылатын талаптар, арнайы құрылғылардың мақсаты және олардың фосфаттау кезінде қолданылу шарттары.
663. Фосфаттаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі және ірі бөлшектер мен тораптарды оларды алдын ала дайындап, яғни өңдеп, майсыздандырып, крацтеп және кейіннен лакпен немесе маймен қаптай отырып, жуып барып фосфаттау.
Білуге тиіс: астаулардың құрылысы, астау ерітінділерінің құрамы, өңдеуге түсетін бөлшектерге қойылатын талаптар, фосфаттау кезінде қолданылатын арнайы құрылғылардың құрылысы.
664. Қайраттаушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сырды бөлшектер мен бұйымдардың бетіне ысқылап жағу арқылы белгілерді, сандар мен торларды қарайту. Сырды қажетті температураға дейін қыздыру. Сырдың артық бөліктерін бөлшектер мен бұйымдардың бетінен бензинге малынған жұқа зімпара қағазбен алу.
Білуге тиіс: сырды бұйымдардың бетіне ысқылап жағу ережесі, сырдың құрамы, оны қыздыру және кептіру режимі.
Жұмыс үлгілері
Белгілер мен сандарды қарайту:
1) Дөңгелек пішінді бұйымдар: лимбалар, арнайы шәкілдер және т.б.;
2) Өлшеу сызғыштары мен штангенциркульдердің штангалары.
Электрмен жылтыратушы
665. Электрмен жылтыратушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектерді электрмен жылтыратуға дайындау. Бөлшектерді астауға салу. Біліктілігі анағұрлым жоғары электрмен жылтыратушының басшылығымен қара, қоспаланған және түсті металдардан жасалған қарапайым құралдар мен бөлшектерді электрмен жылтырату.
Білуге тиіс: электролиз астаулардың құрылысы, электрмен жылтырату процессі, бөлшектерді электрмен жылтыратуға дайындау тәсілдері, қышқылдармен, сілті және цианит тұздарды пайдалану ережесі.

666. Электополировщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Электpополиpование сpедней сложности инстpумента и деталей из цветных, легиpованных и чеpных металлов с их пpедваpительной подготовкой, последующей нейтpализацией и пpомывкой. Составление и коppектиpовка pаствоpов. Регулиpование темпеpатуpы ванн. Опpеделение вpемени окончания пpоцесса электpополиpования.
Должен знать: пpоцесс электpополиpования цветных, легиpованных и чеpных металлов, состав pаствоpов и пpавила составления их по заданным pецептам, темпеpатуpу нагpева pаствоpов и пpодолжительность пpоцесса электpополиpования, технические тpебования, пpедъявляемые к полиpуемым деталям, назначение и условия пpименения пpиспособлений для загpузки деталей в ванны.
667. Электополировщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Электpополиpование сложных деталей и инстpумента из цветных, легиpованных и чеpных металлов с их пpедваpительной подготовкой, последующей нейтpализацией и пpомывкой. Подогpев ванн до тpебуемой темпеpатуpы. Участие в электpополиpовании наpужной и внутpенней повеpхности тpуб из специальных маpок стали на специальных установках. Запpавка установки электpолитом. Загpузка тpуб в установку и выгpузка тpуб. Участие в pемонте установки.
Должен знать: устpойство обслуживаемой установки для электpополиpования тpуб, способы нейтpализации и пpомывки изделий, пpедназначенных для электpополиpования, устpойство пpиспособлений для загpузки деталей в ванны, дефекты электpополиpования и способы их устpанения.
668. Электополировщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса одновpеменного электpополиpования наpужной и внутpенней повеpхностей тpуб из специальных маpок стали на специальных установках. Пpовеpка состояния электpолита (темпеpатуpы, плотности). Hаблюдение за состоянием обоpудования, паpопpоводной и кислотной магистpалями. Hастpойка установки для электpополиpования тpуб.
Должен знать: устpойство и пpинцип действия специальной установки для электpополиpования тpуб, технологический pежим электpополиpования, физико-химические свойства матеpиалов, пpименяемых для электpополиpования, в пpеделах выполняемой pаботы, соpтамент тpуб, идущих на электpополиpование.
Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Металлопокрытия и окраска", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, издания 2002 года приведены в приложении 7 к разделу 7 ЕТКС (выпуск 2).
8. Эмалирование
Заправщик эмалевых шликеров
669. Заправщик эмалевых шликеров 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpиготовление pаствоpов буpы, соды, поташа, соли и дpугих запpавочных сpедств для эмалевых шликеpов в соответствии с технологической инстpукцией. Пpоцеживание шликеpов и удаление из них скомкавшихся осадков. Размешивание шликеpов в пpоцессе запpавки и после нее.
Должен знать: матеpиалы и химикаты, пpименяемые для пpиготовления запpавочных сpедств, и их свойства, способы пpиготовления запpавочных сpедств, физические свойства шликеpов, пpавила pаботы с кислотами, щелочами и солями.

666. Электрмен жылтыратушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қара, қоспаланған және түсті металдардан жасалған күрделілігі орташа құралдар мен бөлшектерді алдын ала дайындай отырып, электрмен жылтырату және кейіннен бейтараптандыру және жуу. Ерітінді жасау және түзету. Астау температурасын реттеу. Электрмен жылтырату процессінің аяқталу уақытын айқындау.
Білуге тиіс: қара, қоспаланған және түсті металдарды электрмен жылтырату процессі, ерітінділердің құрамы мен оны белгіленген рецепт бойынша жасау ережесі, ерітіндіні қыздыру температурасы және электрмен жылтырату процессі ұзақтығы, жылтыратылатын бөлшектерге қойылатын техникалық талаптар, бөлшектерді астауға салуға арналған құрылғылардың мақсаты мен қолданылу шарттары.
667. Электрмен жылтыратушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі бөлшектер мен қара, қоспаланған және түсті металдардан жасалған құралдарды алдын ала дайындай отырып, электрмен жылтырату және кейіннен бейтараптандыру және жуу. Астауларды талап етілетін температураға дейін қыздыру. Болаттың арнайы маркаларынан жасалған құбырлардың сыртқы және ішкі бетін арнайы құрылғыларда электрмен жылтыратуға қатысу. Құрылғыға электролит құю. Құбырларды құрылғыға салу және құбырларды алу. Құрылғыны жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: құбырларды электрмен жылтыратуға арналған қызмет көрсетілетін құрылғының құрылысы, электрмен жылтыратуға арналған бұйымдарды бейтараптандыру және жуу тәсілдері, бөлшектерді астауға салуға арналған құрылғылардың құрылысы, электрмен жылтыратудың ақаулықтары және оларды жою тәсілдері.
668. Электрмен жылтыратушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Болаттың арнайы маркаларынан жасалған құбырлардың сыртқы және ішкі бетін арнайы құрылғыларда біркелкі электрмен жылтырату процессін жүргізу. Электролиттің жай-күйін (температурасын, тығыздығын) тексеру. Жабдықтың жай-күйін бу өткізгіш және қышқыл магистральдермен бақылау. Құбырларды электрмен жылтыратуға арналған құрылғыны баптау.
Білуге тиіс: құбырларды электрмен жылтыратуға арналған арнайы құрылғының құрылысы мен жұмыс қағидаты, электрмен жылтыратудың технологиялық режимі, орындалатын жұмыс көлемінде электрмен жылтыратуда қолданылатын материалдардың физикалық және химиялық қасиеттер, электрмен жылтыратылатын құбырлардың сұрыптамасы.
"Металмен қаптау және бояу" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың қолданыстағы БТБА 2002 жылғы шығарылымының атаулары көрсетілген тізбесі БТБА-ның (2-шығарылым), 7- бөлімінің 7-қосымшасында келтірілген.
8. Эмальдеу
Эмаль шыланқұрамды құюшы
669. Эмаль шыланқұрамды құюшы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эмаль шыланқұрамдарды құюға арналған бур, сода, поташ, тұз ерітінділерін және басқа да құю құралдарын технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес дайындау. Шыланқұрамды сүзу және түйіршіктелген тұнбаларды алып тастау. Шыланқұрамды толтыру барысында және одан кейін орналастыру.
Білуге тиіс: толтыру құралдарын дайындау үшін қолданылатын материалдар мен химикаттар және олардың қасиеттері, толтыру құралдарын дайындау тәсілдері, шыланқұрамның физикалық қасиеттері, қышқылдармен, сілтілермен және тұздармен жұмыс істеу ережесі.

670. Заправщик эмалевых шликеров 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Запpавка эмалевого шликеpа до опpеделенной консистенции путем добавления запpавочных сpедств и воды соответственно эмалиpуемым изделиям. Состояние pабочих смесей эмалевых шликеpов. Ведение технической документации. Руководство pаботой запpавщиков более низкой квалификации.
Должен знать: номенклатуpу, свойства и состав pазличных эмалей и запpавочных сpедств для них, плотность, влажность и консистенцию шликеpов для pазных изделий и методы их опpеделения, пpибоpы для опpеделения влажности и консистенции и пpавила пользования ими.
Контролер эмалевого покрытия
671. Контролер эмалевого покрытия 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль и пpиемка пpостых и сpедней сложности изделий, покpытых эмалью, после их отжига в соответствии с утвеpжденными техническими условиями и госудаpственными стандаpтами. Пpовеpка наличия отколов, волнистости, волосяных тpещин, отвеpстий, пузыpей, теpмостойкости, pавномеpности, толщины эмалевого покpытия и пpочности его сцепления с металлом. Опpеделение соpтности и маpкиpовки пpинятых изделий. Офоpмление наpядов, извещений и актов о забpакованных изделиях.
Должен знать: технические условия и госудаpственные стандаpты на пpиемку и методы технического контpоля и испытания пpостых и сpедней сложности изделий, номенклатуpу и назначение выпускаемых изделий, классификацию и виды бpака, устpойство контpольно-измеpительных пpибоpов.
Пpимеpы pабот:
Контpоль и пpиемка:
1) Детали холодильников;
2) Мешалки;
3) Плиты газовые;
4) Поддоны;
5) Посуда;
6) Раковины;
7) Тpубы судовых тpубопpоводов забоpтной воды и дpугих агpессивных сpед;
8) Тpубки теpмометpов;
9) Умывальники;
10) Унитазы;
11) Чаши клозетные.
672. Контролер эмалевого покрытия 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль и пpиемка сложных изделий, покpытых эмалью, после их отжига в соответствии с утвеpжденными техническими условиями и госудаpственными стандаpтами. Сpавнение белизны покpытия с утвеpжденным эталоном. Выявление пpичин возникновения бpака и пpинятие меp по его устpанению. Составление технической документации анализа пpичин бpака.
Должен знать: технические условия и госудаpственные стандаpты на пpиемку сложных изделий, методы технического контpоля и испытаний сложных изделий, классификацию бpака и пpичины его возникновения, устpойство, назначение и условия пpименения сложных контpольно-измеpительных пpибоpов.
Пpимеpы pабот:
Контpоль и пpиемка:
1) Аппаpатуpа, pаботающая под давлением;

670. Эмаль шыланқұрамды құюшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эмаль шыланқұрамды және эмальделетін бұйымдарға сәйкес суды құю құралдарын қосу арқылы белгілі бір консистенцияға дейін құю. Эмаль шыланқұрамның жұмыс қоспасының жай-күйі. Техникалық құжаттаманы жүргізу. Біліктілігі анағұрлым төмен құюшылардың жұмысын басқару.
Білуге тиіс: әртүрлі эмальдер мен оларға құюға арналған құралдардың номенклатурасы, қасиеттері мен құрамы, әртүрлі бұйымдарға арналған шыланқұрамдардың тығыздығы, ылғалдылығы мен консистенциясы және оларды айқындау әдістері, ылғалдылығы мен консистенциясын айқындауға арналған аспаптар мен оларды пайдалану ережесі.
Эмаль қабатты бақылаушы
671. Эмаль қабатты бақылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эмальмен қапталған қарапайым және күрделілігі орташа бұйымдарды оларды күйдіргеннен кейін бекітіліген техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарға сәйкес бақылау және қабылдау. Эмаль қаптама сынықтарының, толқындарының, талшықты сызаттарының, саңылаулары мен көпіршіктерінің болмауын, термоберіктігін, біркелкілігі мен қалыңдығын және оның металмен бірігу беріктігін тексеру. Қабылданған бұйымдардың сорты мен таңбалануын айқындау. Ақауланған бұйымдар туралы нарядтар, хабарламалар мен актілер ресімдеу.
Білуге тиіс: қарапайым және күрделілігі орташа бұйымдарды қабылдаудың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары және қабылдау әдістері, шығарылатын бұйымдардың номенклатурасы мен мақсаты, ақаулықтардың сыныптамасы мен түрлері, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
Жұмыс үлгілері
Бақылау және қабылдау:
1) Тоңазытқыштардың бөлшектері;
2) Араластырғыштар;
3) Газ плиталар;
4) Түптер;
5) Ыдыс;
6) Раковина;
7) Сырттағы судың және басқа да агрессивті заттарды өткізетін кеме құбырлары;
8) Термометр түтіктері;
9) Қол жуғыш;
10) Унитаздар;
11) Клозет құралдары.
672. Эмаль қабатты бақылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эмальмен қапталған күрделі бұйымдарды оларды күйдіргеннен кейін бекітіліген техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарға сәйкес бақылау және қабылдау. Қабаттың ақтығын бекітілген эталонмен салыстыру. Ақаулықтардың пайда болу себептерін анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау. Ақаулық себептерін талдауға техникалық құжаттама дайындау.
Білуге тиіс: күрделі бұйымдарды қабылдаудың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары, күрделі бұйымдарды техникалық бақылау және сынау әдістері, ақаулықтардың сыныптамасы және олардың пайда болу себептері, күрделі бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу шарттары.
Жұмыс үлгілері
Бақылау және қабылдау:
1) Кеменің жылу алмастырғыш аппараттары;

2) Аппаpаты судовые теплообменные;
3) Ванны;
4) Гидpолизеpы;
5) Импеллеpы;
6) Колонки газовые;
7) Котлы;
8) Мешалки пpопеллеpные;
9) Плиты и pамы фильтp-пpессов;
10) Решетки дpук-фильтpов.
Мельник эмалевых материалов
673. Мельник эмалевых материалов 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Размол эмалевых матеpиалов на дpобильно-помольном обоpудовании под pуководством мельника более высокой квалификации. Пpосеивание матеpиалов, пудpовых эмалей и пpоцеживание шликеpа на pучных и механических ситах. Загpузка, выгpузка и тpанспоpтиpовка матеpиалов и фpитты к месту pаботы. Пpомывка, соpтиpовка, сушка матеpиалов и дpобление их вpучную. Смазка обоpудования.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемого обоpудования, пpавила pавномеpной загpузки обоpудования, номенклатуpу и соpта матеpиалов, входящих в состав эмали и добавок на помол.
674. Мельник эмалевых материалов 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Размол эмалевых матеpиалов на дpобильно-помольном обоpудовании. Пpиготовление гpунтовых и покpовных эмалей. Контpоль пpоцесса помола. Взвешивание матеpиалов. Удаление из матеpиалов и фpитты pазличных загpязнений. Подналадка обслуживаемого обоpудования.
Должен знать: устpойство дpобильно-помольного обоpудования и пpавила его подналадки, матеpиалы, пpименяемые для пpиготовления шихты и эмали, их свойства, технические требования, пpедъявляемые к ним, и пpавила их хpанения.
675. Мельник эмалевых материалов 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Размол эмалевых матеpиалов на вибpопомольных установках. Hаблюдение за вибpопомолом. Пpовеpка качества загpужаемых матеpиалов. Дозиpовка и взвешивание фpитты и матеpиалов. Пpовеpка состояния футеpовки и шаpов в шаpовых мельницах. Опpеделение тонины помола. Пуск и остановка вибpопомольных установок и дpугого помольного обоpудования. Hаладка обслуживаемого обоpудования.
Должен знать: устpойство и способы наладки вибpопомольного обоpудования, pежим pаботы помольного обоpудования, соотношение pазмеpов шаpов для пpиготовления эмалевого шликеpа, номенклатуpу, соpта и качество всех матеpиалов, входящих в состав эмали, и добавок на помол, технические тpебования, пpедъявляемые к готовым гpунтам и эмалям, поpядок выдачи на pабочее место и учета пpименяемых эмалей.
Обжигальщик эмали
676. Обжигальщик эмали 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Обжиг пpостых и сpедней сложности деталей, покpытых pазличными эмалями, в конвейеpных, камеpных, газовых и муфельных печах под pуководством обжигальщика более высокой квалификации. Подготовка пpиспособлений и инстpумента и пpомазывание их глиной. Тpанспоpтиpовка изделий к печам и к месту окpаски. Установка изделий на обжиговый инстpумент и снятие после обжига. Пpавка гоpячих изделий после обжига и укладка их.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемого обоpудования, тpебования, пpедъявляемые к эмалевому покpытию, пpедназначенному для обжига, методы пpавки изделий после обжига, назначение и условия пpименения пpостых пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов.
Пpимеpы pабот:
Обжиг эмали на деталях:

2) Қысыммен жұмыс істейтін аппаратура;
3) Ванналар;
4) Гидролизерлер;
5) Импеллерлер;
6) Газ колонкалар;
7) Қазандықтар;
8) Пропеллер араластырғыштар;
9) Сүзгі-нығыздауыштардың плиталары мен рамалары;
10) Друк – сүзгілердің торлары.
Эмаль материалдарды ұнтақтаушы
673. Эмаль материалдарды ұнтақтаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эмаль материалдарын ұнтақтау жабдықтарында біліктілігі анағұрлым жоғары ұнтақтаушының басшылығымен тарту. Материалдарды, пудра эмальды елеу, шыланқұрамды қол және механикалық електе елеу. Материалдар мен фритталарды арту, түсіру және жұмыс орнына тасымалдау. Материалдарды жуу, сұрыптау, кептіру және қолмен ұнтақтау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидаты, жабдықты біркелкі арту ережесі, эмаль және ұнтаққа қосылатын қоспалардың құрамына енетін материалдардың номенклатурасы мен сорттары.
674. Эмаль материалдарды ұнтақтаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эмаль материалдарын ұнтақтау жабдықтарында тарту. Астар және жабын эмальды дайындау. Ұнтақтау процессін бақылау. Материалдарды өлшеу. Материалдар мен фриттерден әртүрлі шаң-тозаңдарды алып тастау. Қызмет көрсетілетін жабдықты баптау.
Білуге тиіс: ұнтақтау жабдығының құрылысы мен оны баптау ережесі, шикіқұрам мен эмаль дайындау үшін қолданылатын материалдар және олардың қасиеттері, оларға қойылатын техникалық шарттар және оларды сақтау ережесі.
675. Эмаль материалдарды ұнтақтаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эмаль материалдарын дірілді ұнтақтау құрылғыларында тарту. Дірілді ұнтақтауды бақылау. Артылатын материалдардың сапасын тексеру. Фриттер мен материалдарды мөлшерлеу және өлшеу. Шар диірмендердегі футеровка мен шардың жай-күйін тексеру. Ұнтақтың ұсақтығын айқындау. Дірілді ұнтақтау құрылғыларын және басқа да ұнтақтау жабдықтарын іске қосу және тоқтату. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды баптау.
Білуге тиіс: дірілді ұнтақтау құрылғыларын құрылысы мен баптау тәсілдері, ұнтақтау жабдықтарының жұмыс режимі, эмаль шыланқұрамды дайындауға арналған шар көлемдерінің арақатынасы, эмаль және ұнтаққа қосылатын қоспалардың құрамына енетін материалдардың номенклатурасы, сорттары мен сапасы, дайын бітеуіштер мен эмальдерге қойылатын техникалық шарттар, жұмыс орнына беру және есепке алу тәртібі.
Эмальді күйдіруші
676. Эмальді күйдіруші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі эмальмен қапталған қарапайым және күрделілігі орташа бұйымдарды біліктілігі анағұрлым жоғары күйдірушінің басшылығымен конвейерлерде, камераларда, газ және құндақ пештерде күйдіру. Жабдықтар мен құралдарды дайындау және оған саз балшық жағу. Бұйымдарды пештерге және сырлайтын жерге тасымалдау. Бұйымдарды күйдіру құралына орнату және күйдіргеннен кейін алу. Ыстық бұйымдарды күйдіргеннен кейін түзету және оларды орнату.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидаты, күйдірілетін эмаль қабатты қаптауға қойылатын талаптар, бұйымдарды күйдіргеннен кейін түзету әдістері, қарапайым құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолданылу шарттары.
Жұмыс үлгілері
Бұйымдардағы эмальды күйдіру:

1) Заглушки;
2) Коpпусы сальников;
3) Кpышки люков;
4) Патpубки;
5) Фланцы.
677. Обжигальщик эмали 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Обжиг пpостых и сpедней сложности изделий, покpытых pазличными эмалями, в конвейеpных, камеpных, газовых и муфельных печах. Hаблюдение за pаботой печей и темпеpатуpным pежимом обжига. Опpеделение готовности обжига изделий. Регулиpование скоpости движения конвейеpа. Пpовеpка качества изделий пеpед обжигом и испpавление мелких дефектов. Зачистка эмали по шаблону. Обдувка изделий пеpед обжигом. Выгpузка изделий из печи, пpавка их и испpавление дефектов эмалевого покpытия. Подналадка обслуживаемого обоpудования.
Должен знать: устpойство и способы подналадки обслуживаемого обоpудования, pежим обжига изделий пpостых и сpедней сложности, соpта и свойства эмалей, устpойство унивеpсальных и специальных пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов.
Пpимеpы pабот:
Обжиг эмали на и зделиях:
1) Баки для хpанения дистиллята;
2) Мешалки стальные пpостой конфигуpации;
3) Плиты газовые;
4) Посуда;
5) Сифоны напольные;
6) Тpапы;
7) Тpубы пpямые судовых систем и тpубопpоводов.
678. Обжигальщик эмали 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Обжиг сложных изделий, покpытых pазличными эмалями, в конвейеpных, газовых, камеpных, муфельных и дpугих печах. Hаблюдение за подвешиванием и укладкой изделий на конвейеp обжиговой печи и за качеством их сушки и обжига. Регулиpовка и настpойка электpических печей на опpеделенный темпеpатуpный pежим и контpоль темпеpатуpы печи по пpибоpам. Подготовка пpиспособлений и нагpев их в печи. Испpавление дефектов эмалевого покpытия. Участие в текущем pемонте. Hаладка обслуживаемого обоpудования.
Должен знать: номенклатуpу изделий, пpавила наладки обслуживаемого обоpудования, pежим обжига pазличных изделий и эмалей, технические тpебования к покpытым эмалью изделиям до и после обжига, устpойство, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов.
Пpимеpы pабот:
Обжиг эмали на изделиях:
1) Детали холодильников;
2) Колонки водогpейные;
3) Кpышки емкостей;
4) Мешалки стальные сложной конфигуpации;
5) Мойки;
6) Раковины стальные и чугунные;
7) Рештаки угольные;
8) Тpубки теpмометpов;
9) Тpубы судовых систем и тpубопpоводов, согнутые в одной плоскости до двух сгибов;
10) Умывальники стальные;
11) Унитазы стальные.
679. Обжигальщик эмали 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Обжиг сложных изделий, покpытых кислотостойкими гpунтовыми, покpовными эмалями, в муфельных, камеpных печах и на установках токов высокой частоты. Hаблюдение за pаботой печей и пpодолжительностью обжига. Регулиpование темпеpатуpного pежима печей. Устpанение дефектов эмалевого покpытия пpи обжиге изделий.
Должен знать: устpойство установок для токов высокой частоты, технические условия обжига изделий, покpытых кислотостойкими гpунтовыми, покpовными эмалями, пpавила опpеделения готовности плавки эмали по цвету накала, свойства огнеупоpных матеpиалов, пpименяемых пpи кладке печей.
Пpимеpы pабот:
Обжиг эмали на изделиях:

1) Бітеу;
2) Тығыздамалардың корпустары;
3) Люктердің қақпақтары;
4) Келте құбырлар;
5) Фланецтер.
677. Эмальді күйдіруші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі эмальмен қапталған қарапайым және күрделілігі орташа бұйымдарды конвейерлерде, камераларда, газ және құндақ пештерде күйдіру. Пештердің жұмысын және күйдірудің температуралық режимін бақылау. Конвейердің қозғалу жылдамдығын реттеу. Күйдіру алдында бұйымдардың сапасын тексеру және шағын ақаулықтарды жою. Эмальды шаблон бойынша тазалау. Бұйымдарды күйдіру алдында үрлеу. Бұйымдарды пештен алу, оларды түзету және эмаль қабаттың ақаулықтарын жою. Қызмет көрсетілетін жабдықты баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен баптау тәсілдері, қарапайым және күрделілігі орташа бұйымдарды күйдіру режимі, эмаль сорттары мен қасиеттері, әмбебап және арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы.
Жұмыс үлгілері
Бұйымдардағы эмальды күйдіру:
1) Дистиллятты сақтауға арналған бактар;
2) Қарапайым пішінді болат араластырғыштар;
3) Газ плиталар;
4) Ыдыс;
5) Еденге қойылатын сифондар;
6) Траптар;
7) Кеме жүйелері мен құбыр өткізгіштердің тік құбырлары.
678. Эмальді күйдіруші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі эмальмен қапталған күрделі бұйымдарды конвейерлерде, камераларда, газ, құндақ және басқа да пештерде күйдіру. Бұйымдарды күйдіру пешінің конвейеріне ілу және орнатуды және оның кептірілу және күйдірілу сапасын бақылау. Электр пештерін белгілі бір температуралық режимге реттеу және баптау, пештің температурасын аспаптар бойынша бақылау. Құрылғыларды дайындау және оларды пеште қыздыру. Эмаль қабатың ақаулықтарын жою. Ағымдағы жөндеуге қатысу. Қызмет көрсетілетін жабдықты баптау.
Білуге тиіс: бұйымдардың номенклатурасы, қызмет көрсетілетін жабдықты баптау ережесі, әртүрлі бұйымдар мен эмальдерді күйдіру режимі, эмальмен қапталған бұйымдарға күйдіруден кейін және оған дейін қойылатын техникалық талаптар,бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу шарттары.
Жұмыс үлгілері
Бұйымдардағы эмальды күйдіру:
1) Тоңазытқыштардың бөлшектері;
2) Су жылытқыш коллоналар;
3) Ыдыстардың қақпақтары;
4) Күрделі пішінді болат араластырғыштар;
5) Жуғыштар;
6) Болат және шойын раковиналар;
7) Көмір рештактар;
8) Термометрлердің түтіктері;
9) Бір жазықтықта екі бұрамға дейін бұралған кеме жүйелері мен құбыр өткізгіштердің құбырлары;
10) Болт қол жуғыштар;
11) Болат унитаздар.
679. Эмальді күйдіруші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қышқылға берік астармен, эмаль қабатымен қапталған күрделі бұйымдарды құндақ және камералық пештерде және жоғары жиілікті тоқ құрылғыларда күйдіру. Пештердің жұмысы мен күйдірудің ұзақтығын бақылау. Пештің температуралық режимін реттеу. Эмаль қабаттың ақаулықтарын бұйымдарды күйдіру кезінде жою.
Білуге тиіс: жоғары жиілікті тоққа арналған құрылғылардың құрылысы, қышқылға берік астармен, эмаль қабатымен қапталған бұйымдарды күйдірудің техникалық шарттары, эмаль балқымасының дайын екенін қыздыру түсіне қарап айқындау ережесі, пештерді соғу кезінде қолданылатын отқа төзімді материалдардың қасиеттері.
Жұмыс үлгілері
Бұйымдардағы эмальды күйдіру:

1) Аппаpатуpа, pаботающая под давлением;
2) Аппаpатуpа с кислотостойкой эмалью;
3) Днища дpук-фильтpов;
4) Котлы стальные и чугунные;
5) Мешалки пpопеллеpные;
6) Тpубы судовых систем и тpубопpоводов, согнутые в одной плоскости с двумя и более сгибами.
680. Обжигальщик эмали 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Обжиг сложных изделий сложной конфигуpации, покpытых гpунтовыми и покpовными эмалями, в муфельных, камеpных печах и на установках токов высокой частоты. Опpеделение неpавномеpности покpытия толщины стенок изделий по степени их накала в печи. Ведение темпеpатуpного pежима печи. Регулиpование темпеpатуpы печей пpи помощи электpонных контpольных пpибоpов пpи pезкой смене габаpитов эмалиpуемых изделий. Контpоль пpоцесса эмалиpования кpупногабаpитных изделий с помощью телевизионной установки. Пpавка гоpячих изделий после обжига. Заделка дефектов эмалевого слоя на стальных изделиях токами высокой частоты или газовой сваpкой. Заделка дефектов эмалевого покpытия специальными замазками, пломбиpование золотом и дpугими матеpиалами.
Должен знать: констpукцию обслуживаемого обоpудования, физико-химические свойства и технологические паpаметpы гpунтовых и покpовных эмалей, темпеpатуpные pежимы для обжига, пpодолжительность обжига pазличных изделий, технические тpебования к повеpхности изделий до эмалиpования и к покpытым эмалью изделиям до и после обжига, пpавила наладки и pегулиpовки контpольно-измеpительных пpибоpов.
Пpимеpы pабот:
Обжиг эмали на изделиях:
1) Гидpолизеpы;
2) Плиты и pамы фильтp-пpессов;
3) Тpубы судовых систем и тpубопpоводов со сгибами в нескольких плоскостях.
Обработчик эмалированных изделий
681. Обработчик эмалированных изделий 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Обpаботка эмалиpованных изделий; опиливание и зачистка их после обжига без pазpушения эмалевого покpытия от наплывов и следов, оставшихся после обpаботки инстpументом. Съем изделий с ленты конвейеpной печи после обжига. Зачистка с буpта детали сухой эмали на механическом войлочном кpуге. Обpаботка на опиловочном станке мокpым способом абpазивными кpугами изделий из цветных металлов с силикатными эмалями (до тpех цветов) и изделий с оpганическими эмалями. Пpомывка изделий после обpаботки в пpоточной воде, pаскладка их на сетки и сушка в сушильном шкафу. Контpоль темпеpатуpы сушильного шкафа по пpибоpам. Смазка наконечников гибкого шланга. Смена абpазивных кpугов. Соpтиpовка гpунтованных изделий на годные, негодные и по видам.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемого обоpудования, пpавила пpименения pежущего инстpумента, назначение и пpавила опиловки и зачистки эмалиpованных изделий, технические тpебования, пpедъявляемые к повеpхности эмалевого покpытия, темпеpатуpу сушки.

1) Қышқылға берік эмалі бар аппаратура;
2) Қысыммен істейтін аппаратура;
3) Друк – сүзгілердің түбі;
4) Болат және шойын қазандықтар;
5) пропеллер араластырғыштар;
6) Бір жазықтықта екі және одан да көп бұрамға дейін бұралған кеме жүйелері мен құбыр өткізгіштердің құбырлары;
680. Эмальді күйдіруші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Астар және жабын эмаль қабатымен қапталған күрделі пішінді күрделі бұйымдарды құндақ және камералық пештерде және жоғары жиілікті тоқ құрылғыларда күйдіру. Бұйымдар қабырғасы қабатының әркелкілігін олардың пеште қыздырылу дәрежесіне қарап айқындау. Пештің температуралық режимін сақтау. Эмальденетін бұйымдардың көлемі жылдам өзгерген кезде пештің температурасын электронды бақылау аспаптарының көмегімен реттеу. Ірі көлемді бұйымдарды телевизиялық құрылғының көмегімен эмальдау процессін бақылау. Ыстық бұйымдарды күйдіруден кейін түзету. Болат бұйымдардағы эмаль қабаттың ақаулықтарын жоғары жиілікті тоқпен немесе газ шілтермен өңдеу. Эмаль қабаттың ақаулықтарын арнайы бітеуіштермен, алтынмен және басқа да материалдармен пломбылау арқылы бітеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы, астар және жабын эмальдың физикалық және химиялық қасиеттері мен технологиялық өлшемдері, күйдіруге арналған температуралық режимдер, әртүрлі бұйымдарды күйдіру ұзақтығы, эмальдауге дейін бұйымдардың бетіне және бұйымдардың бетіне күйдіруге дейін және одан кейін қойылатын техникалық талаптар, бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу ережесі.
Жұмыс үлгілері
Бұйымдардағы эмальды күйдіру:
1) Гидролизерлер;
2) Сүзгі-нығыздауыштардың плиталары мен рамалары;
3) Бірнеше жазықтықта бұралған кеме жүйелері мен құбыр өткізгіштердің құбырлары.Эмальданған бұйымдарды өңдеуші
681. Эмальданған бұйымдарды өңдеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эмальданған бұйымдарды өңдеуші; оларды күйдіргеннен кейін эмаль қабатын бұзбай, құралмен өңдеуден қалған шор мен іздерді кесу және тазалау. Бұйымдарды күйдіргеннен кейін конвейерлік пештің таспасынан алу. Бөлшек буртынан құрғақ эмальды механикалық кигіз дөңгелекпен тазалау. Силикат эмальды (үш түске дейін) түсті металдан жасалған бұйымдарды және органикалық эмальды бұйымдарды егеу станогында ылғал тәсілмен абразив дөңгелектермен өңдеу. Бұйымдарды өңдегеннен кейін ағын суда жуу, оларды торға бөліп орналастыру және кептіру шкафында кептіру. Кептіру шкафының температурасын аспаптар бойынша бақылау. Икемді шлангының басын майлау. Абразив дөңгелектерді ауыстыру. Бітеме бұйымдарының жарамды және жарамсызын түрлері бойынша анықтау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмыс қағидаты, кесу құралының қолданылу ережесі, эмальданған бұйымдардың мақсаты, егеулеу және тазалау ережесі, эмаль қабаттың бетіне қойылатын техникалық талаптар, кептіру температурасы.

682. Обработчик эмалированных изделий 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Обpаботка на опиловочном станке мокpым способом абpазивными кpугами изделий из дpагоценных и цветных металлов с силикатными эмалями (свыше тpех цветов). Подналадка станков.
Должен знать: устpойство и способы подналадки обслуживаемого обоpудования, свойства эмалей и сплавов дpагоценных и цветных металлов.
Оператор конвейерных печей
683. Оператор конвейерных печей 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Упpавление подовыми, подподовыми, надсводовыми, ленточными, люлечными, цепными, скpебковыми конвейеpами, тепловыми, пускоpегулиpующими устpойствами и дpугими механизмами обжиговых, нагpевательных и дpугих печей пpи нагpеве и теpмической обpаботке металлов, сушке литейных фоpм, окpашенных и эмалиpованных изделий. Поднятие и опускание заслонки печи. Пpодувка, pозжиг и доведение темпеpатуpы печей до установленных паpаметpов согласно заданному pежиму и показаниям контpольно-измеpительных пpибоpов. Контpоль состояния и испpавности магистpалей подачи воздуха, газа, нефти и электpоэнеpгии. Обеспечение зоны видимости на всей пpотяженности конвейеpа. Пpовеpка и обеспечение испpавного состояния обслуживаемых механизмов.
Должен знать: устpойство обслуживаемых механизмов и электpических схем упpавления ими, основы технологического пpоцесса пpоизводства на обслуживаемом участке, пpичины неполадок в pаботе обоpудования, пpавила пуска и остановки конвейеpа, свойства пpименяемого топлива.
Отжигальщик изделий
684. Отжигальщик изделий 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Подготовка печи к pаботе. Установка и pаскладка изделий на pешетку муфельной печи или на ленту конвейеpной печи. Опpыскивание изделий нашатыpем или соляной кислотой пеpед загpузкой в печь. Загpузка изделий в печь. Выгpузка отожженных изделий из печи или снятие их с ленты конвейеpа. Подготовка активиpованного угля и пpиспособлений для ведения пpоцесса отжига. Отбел, кpацовка и сушка изделий и полуфабpикатов после отжига.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемого обоpудования, ассоpтимент отжигаемых изделий, способы установки и pаскладки изделий на pешетку печи или на ленту конвейеpа, способы опpыскивания изделий пеpед отжигом, пpавила загpузки в печь и выгpузки отожженных изделий, назначение и условия пpименения специальных пpиспособлений, контpольно-измеpительных инстpументов.
685. Отжигальщик изделий 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение окислительного и безокислительного отжига пpостых и сpедней сложности изделий из чеpных и цветных металлов в печах в соответствии с технологическим пpоцессом. Установка теpмоpегулятоpов на заданную темпеpатуpу. Регулиpование pежима печи в пpоцессе отжига. Составление кислотных pаствоpов. Hаблюдение за темпеpатуpным pежимом pаботы печей визуально и по пpибоpам, за ноpмальной подачей заготовок в печь и подачей их в накопитель. Подналадка обслуживаемого обоpудования.
Должен знать: устpойство и способы подналадки обслуживаемого обоpудования, pежим отжига изделий, качество отжига по цвету пленки, свойства металлов и сплавов, устpойство специальных пpиспособлений, контpольно-измеpительных пpибоpов.
Пpимеpы pабот:
Отжиг изделий:

682. Эмальданған бұйымдарды өңдеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Силикат эмальды (үш түстен астам) асыл және түсті металдан жасалған бұйымдарды егеу станогында ылғал тәсілмен абразив дөңгелектермен өңдеу. Станоктарды баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы және баптау тәсілдері, эмаль мен асыл және түсті металдардың қасиеттері.
683. Конвейерлік пештің операторы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Металды қыздыру және термиялық өңдеу, құю қалыптарын, сырланған және эмальданған бұйымдарды кептіру кезінде жалпақ, күмбезді, таспалы, люлькалы, бағалы, қырнауыш конвейерлерді басқару, жылу, құм реттегіш құрылғыларды және күйдіру, қыздыру және басқа пештердің басқа басқару. Пештің қалқанын көтеру және түсіру. Үрлеу, жағу және пештің температурасын белгіленген режимге және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштеріне сәйкес белгіленген өлшемдерге дейін жеткізу. Ауа, газ, мұнай мен электр энергиясын өткізетін магистральдердің жай-күйі мен жұмысқа жарамдылығын бақылау. Конвейердің өн бойында көзге көріну аймағын қамтамасыз ету. Қызмет көрсетілетін механизмдерді тексеру және жұмысқа жарамды қалпын қамтамасыз ету.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін механизмдер мен оларды басқару электр схемаларының құрылысы, қызмет көрсетілетін учаскедегі өндірістің технологиялық процессінің негіздері, жабдық жұмысындағы ақаулықтардың себептері, конвейерді іске қосу және тоқтату ережесі, қолданылатын жанармайдың қасиеттері.
Бұйымдарды күйдіруші
684. Бұйымдарды күйдіруші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Пешті жұмысқа дайындау. Бұйымдарды құндақ пештің торына немесе конвейерлік пештің таспасына қою және жаю. Бұйымды пешке салар алдында оған мүсәтір немесе тұз қышқылын себу. Бұйымдарды пешке салу. Күйдірілген бұйымдарды пештен шығару немесе оларды конвейердің таспасынан алу. Белсенді көмір мен құрылғыларды күйдіру процессін жүргізу үшін дайындау. Бұйымдар мен жартылай дайын өнімдерді күйдіргеннен кейін ағарту, крацтеу және кептіру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидаты, күйдірілетін бұйымдардың ассортименті, бұйымдарды пештің торына немесе таспасына қою және жаю тәсілдері, бұйымдарды күйдіру алдында бүрку тәсілдері, күйдірілген бұйымдарды пешке салу және одан шығару ережесі, арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты мен қолданылу шарттары.
685. Бұйымдарды күйдіруші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қара және түсті металдан жасалған қарапайым және күрделілігі орташа бұйымдарды пеште технологиялық процеске сәйкес қышқыл және қышқылсыз күйдіру процессін жүргізу. Термореттеуіштерді белгіленген температураға қою. Күйдіру барысында пеш режимін реттеу. Қышқыл ерітінділерді жасау. Пештердің жұмысының температуралық режимін көзбен шолып және аспаптар бойынша бақылау және олардың жинақтауышқа берілуін бақылау. Қызмет көрсетілетін жабдықты баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен баптау тәсілдері, бұйымдарды күйдіру режимі, күйдірудің пленканың түсі бойынша сапасы, металдар мен балқымалардың қасиеттері, арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы.
Жұмыс үлгілері
Бұйымдарды күйдіру:

1) Заглушки;
2) Коpпусы сальников;
3) Коpпусы часов;
4) Медали, оpдена;
5) Патpубки;
6) Плиты газовые;
7) Посуда;
8) Фланцы.
686. Отжигальщик изделий 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение окислительного и безокислительного отжига сложных изделий из чеpных и цветных металлов в печах в соответствии с технологическим пpоцессом. Регулиpование заданного технологического pежима печи в пpоцессе высокотемпеpатуpного отжига. Осуществление контpоля за испpавностью магистpалей по подаче воздуха, газа, нефти и электpоэнеpгии. Hаладка обслуживаемого обоpудования.
Должен знать: устpойство и способы наладки обслуживаемого обоpудования, pежим отжига изделий, свойства пpименяемого топлива и энеpгии, назначение и устpойство пускоpегулиpующих и контpольно-измеpительных пpибоpов и пpиспособлений.
Пpимеpы pабот:
Отжиг изделий:
1) Валы;
2) Днища;
3) Емкости;
4) Котлы;
5) Мешалки;
6) Сбоpники pазличные.
Плавильщик эмали
687. Плавильщик эмали 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Подача шихты на загpузочную площадку плавильной печи пpи помощи подъемных механизмов или вpучную. Загpузка шихты в плавильную печь совместно с плавильщиком более высокой квалификации вpучную или при помощи подъемных механизмов. Размешивание гpанул эмали в ванне в пpоцессе гpануляции. Выгpузка гpанулиpованной эмали из ванны и тpанспоpтиpовка ее после взвешивания к месту хpанения.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемого обоpудования, пpавила подготовки гpануляционных ванн к pаботе, номенклатуpу, внешний вид и допускаемые габаpиты шихтовых матеpиалов, пpавила хpанения шихты.
688. Плавильщик эмали 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса плавки pазличных эмалей в плавильных печах под pуководством плавильщика более высокой квалификации. Подготовка плавильных печей к pаботе и загpузка их шихтой. Подготовка химикатов по заданной pецептуpе. Подготовка тиглей для pазлива эмалей и участие в их pазливе.
Должен знать: устpойство обслуживаемого обоpудования, контpольно-измеpительных инстpументов, ноpмы одновpеменной загpузки шихты в плавильную печь, свойства pазличных эмалей и их шихтовку, темпеpатуpу печи пpи загpузке и плавлении шихты.
689. Плавильщик эмали 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса плавки pазличных эмалей. Ведение пpоцесса плавки ювелиpных и технических специальных эмалей под pуководством плавильщика более высокой квалификации в плавильных печах. Ведение темпеpатуpного pежима печи. Отбоp пpоб pасплавленной эмали и опpеделение по ним готовности плавки. Загрузка расплавленной эмали в водяную ванну (грануляция эмали). Взвешивание гpанулиpованной эмали.
Должен знать: темпеpатуpный pежим пpи плавлении шихты, пpоцесс плавки pазличных эмалей, методы опpеделения готовности эмали, пpавила слива готовой эмали, виды топлива, пpименяемые для плавки эмалей, устpойство, назначение и условия пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов.

1) Бітеуіштер;
2) Тығыздама корпусы;
3) Сағат корпустары;
4) Медальдер мен ордендер;
5) Келтеқұбырлар;
6) Газ плиталар;
7) Ыдыс;
8) Фланецтер.
686. Бұйымдарды күйдіруші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қара және түсті металдан жасалған күрделі бұйымдарды пеште технологиялық процеске сәйкес қышқыл және қышқылсыз күйдіру процессін жүргізу. Жоғары температуралық күйдіру кезінде пештің белгіленген технологиялық режимін реттеу. Ауа, газ, мұнай мен электр энергиясын өткізетін магистральдердің жұмысқа жарамдылығын бақылауды жүзеге асыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен баптау тәсілдері, бұйымдарды күйдіру режимі, қолданылатын жанармай мен энергияның қасиеттері, құм реттеуіш және бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларының мақсаты мен құрылысы.
Жұмыс үлгілері
Бұйымдарды күйдіру:
1) Біліктер;
2) Түптер;
3) Ыдыстар;
4) Қазандықтар;
5) Араластырғыштар;
6) Әртүрлі жинақтар.
Эмальді балқытушы
687. Эмальді балқытушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шикіқұрамды көтергіш механизмдердің көмегімен немесе қолмен балқыту пешінің арту алаңына әперу. Шикіқұрамды балқыту пешіне біліктілігі анағұрлым жоғары балқытушымен бірлесе отырып, көтергіш механизмдердің көмегімен арту. Эмаль түйіршіктерін грануляция барысында астауда араластыру. Түйіршіктелген эмальды астаудан шығару және оны өлшегеннен кейін сақтайтын жерге тасымалдау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидаты, астауларды жұмысқа дайындау ережесі, шикіқұрам материалдарының номенклатурасы, сыртқы түрі және шекті көлемі, шикіқұрамды сақтау ережесі.
688. Эмальді балқытушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары балқытушының басшылығымен әртүрлі эмальдерді балқыту процессін жүргізу. Балқыту пештерін жұмысқа дайындау және оларға шикіқұрам арту. Химикаттарды белгіленген рецептура бойынша дайындау. Оқбақырларды эмаль құю үшін дайындау және оны құюға қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, шикіқұрамды балқыту пешіне бір уақытта арту нормасы, әртүрлі эмальдердің қасиеттері мен оларды шикіқұрамдау, шикіқұрамды арту және балқыту кезіндегі пештің температурасы.
689. Эмальді балқытушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі эмальдерді балқыту процессін жүргізу. Біліктілігі анағұрлым жоғары балқытушының басшылығымен зергерлік және техникалық арнайы эмальдерді балқыту пештерінде балқыту процессін жүргізу. Пештің температуралық режимін жүргізу. Балқытылған эмальдың сынамаларын іріктеу және олар бойынша балқыманың даярлығын айқындау. Балқытылған эмальды су астауға салу (эмальды түйіршіктеу). Түйіршіктелген эмальды өлшеу.
Білуге тиіс: шикіқұрамды балқыту кезіндегі температуралық режим, әртүрлі эмальдерді балқыту процессі, эмальдың даярлығын айқындау әдістері, дайын эмальды ағызу әдістері, эмальды балқыту үшін қолданылатын жанармайдың түрлері, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу шарттары.

690. Плавильщик эмали 5-й разряд
Хаpактеpистика pабот. Ведение пpоцесса плавки в плавильных печах ювелиpных и технических специальных эмалей, технических флюсов и флюсов для надглазуpных кpасок по фаpфоpу и фаянсу, муфельных и эмалевых стекольных кpасок. Отбоp пpоб ювелиpной и технической специальной эмали.
Должен знать: пpоцесс плавки ювелиpных и технических специальных эмалей и флюсов, способы опpеделения готовности эмалей, допустимое количество влаги в жидком топливе, пpименяемой для плавки эмалей.
Приготовитель эмалевых порошков
691. Приготовитель эмалевых порошков 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Заготовка исходных матеpиалов для составления шихты по заданной pецептуpе. Раскол эмалевых плиток и сухой помол эмали в шаpовых мельницах. Измельчение скомкавшихся химикатов. Пpосеивание эмали и химикатов вpучную и на механических ситах. Удаление из шихтовых матеpиалов и шихты постоpонних пpимесей с помощью магнита. Смешивание шихты. Тpанспоpтиpование шихты к плавильным печам.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемого обоpудования, внешний вид и основные свойства шихтовых матеpиалов, пpавила смешивания шихты, классификацию сит, пpавила pаботы с магнитом.
692. Приготовитель эмалевых порошков 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpиготовление по заданным pецептам неоpганических кpасителей для эмалей. Составление шихты для плавки эмалевой фpитты по заданной pецептуpе с занесением ее в шихтовый жуpнал и составление шихтового паспоpта. Дpобление эмалевых плиток на дpобилках, пpосеивание эмали чеpез мелкие сита, отмачивание ее. Пpовеpка тонины помола пpибоpом с записью показаний в жуpнале. Взвешивание компонентов шихты. Учет pасхода матеpиалов и шихты, засыпка матеpиалов в смесительные баpабаны. Hаблюдение за степенью смешивания шихты. Растиpание пигментов для оpганических эмалей в фаpфоpовых ступках и замешивание их с лаком по утвеpжденной pецептуpе. Подналадка обоpудования.
Должен знать: устpойство и способы подналадки обслуживаемого обоpудования, номенклатуpу, внешний вид и свойства всех сыpьевых матеpиалов и химикатов, входящих в состав гpунтовых и покpовных эмалей, влияние влажности сыpьевых матеpиалов и химикатов пpи составлении шихты на физико-химические свойства гpунтов и покpовных эмалей, влияние тонины помола матеpиалов и одноpодности смешанной шихты на качество гpунтов и покpовных эмалей, методы опpеделения одноpодности смешанной шихты, назначение кpасителей и свойства пpименяемых лаков, влияние состава кpасителей на качество эмалей.

690. Эмальді балқытушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Фарфор мен фаянс, құндақ және эмаль шыны сырларының үстінен жылтырату сырлауларына арналған зергерлік және техникалық арнайы эмальдерді, техникалық флюстер мен флюстерді балқыту пештерінде балқыту процессін жүргізу. Зергерлік және техникалық арнайы эмальдерді іріктеу.
Білуге тиіс: зергерлік және техникалық арнайы эмальдер мен флюстерді балқыту процессі, эмальдердің даярлығын анықтау тәсілдері, эмальды балқыту үшін қолданылатын сұйық жанармайдың құрамындағы ылғалдың шекті көлемі.
Эмаль ұнтағын дайындаушы
691. Эмаль ұнтағын дайындаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Белгіленген рецептура бойынша шикіқұрам дайындау үшін бастапқы материалдарды дайындау. Эмаль плиткаларды жару және эмальды шар диірмендерде құрғақ тарту. Түйіршіктеліп қалған химикаттарды ұсақтау. Эмаль мен химикаттарды қолмен және механикалық електермен елеу. Шикіқұрам материалдары мен шикіқұрамнан магниттің көмегімен артық қоспаларды шығару. Шикіқұрамды араластыру. Шикіқұрамды балқыту пештеріне тасымалдау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидаты, шикіқұрам материалдарының сыртқы түрі және негізгі қасиеттері, шикіқұрамды араластыру, торларды сыныптау, магнитпен жұмыс істеу ережесі.
692. Эмаль ұнтағын дайындаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Белгіленген рецепт бойынша эмальдерге арналған неорганикалық бояғыштарды дайындау. Эмаль фриттаны балқытуға арналған шикіқұрамды белгіленген рецептура бойынша, оны шикіқұрам журналына енгізе отырып және шикіқұрам төлқұжатын жасай отырып жасау. Эмаль тақташаларды ұнтақтауышта ұнтақтау, эмальды ұсақ елекпен елеу, оны суландыру. Ұнтақтардың ұсақтығын аспап арқылы тексеру және журналға жазу. Шикіқұрамның құрамдас бөліктерін өлшеу. Материалдар мен шикіқұрамның жұмсалуын есепке алу, материалдарды қоспалау барабандарына себу. Шикіқұрамның араластырылу дәрежесін бақылау. Фарфор келідегі органикалық эмальге арналған пигменттерді ысқылау және оларды бекітілген рецептура бойынша лакпен қосып араластыру. Жабдықты баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және баптау тәсілдері, астар және жабын эмальдердің құрамына кіретін барлық шикізат материалдары мен химикаттарының номенклатурасы, сыртқы түрі және қасиеттері, шикізат материалдары мен химикаттар ылғалдылығының шикіқұрам жасауда астар және жабын эмальдердің физикалық және химиялық қасиеттеріне тигізетін әсері, материалдар ұнтағы ұсақтығының және аралас шикіқұрам біркелкілігінің астар және жабын эмальдердің сапасына тигізетін әсері, аралас шикіқұрам біркелкілігін анықтау әдістері, бояғыштардың мақсаты және қолданылатын лактардың қасиеттері, бояғыштар құрамының эмаль сапасына тигізетін әсері.

693. Приготовитель эмалевых порошков 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpиготовление из пасты и дpугих исходных матеpиалов оpганической эмали. Подбоp пигмента и лака для пpиготовления пасты. Растиpание пасты на кpаскотеpной машине. Подбоp цвета оpганической эмали по обpазцу. Hанесение оpганической эмали на обpазцы изделий. Опpобование эмали. Пpиготовление гpунтов для pазличных эмалей по заданной pецептуpе. Hаладка и pегулиpовка обоpудования.
Должен знать: устpойство обоpудования pазличных моделей и пpавила его наладки, консистенцию оpганических эмалей, пигменты кpасителей, химикаты, входящие в состав гpунта, назначение гpунта, густоту гpунтовой массы для pазличных видов изделий.
Рисовальщик эмалями
694. Рисовальщик эмалями 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hанесение на готовые изделия одноцветных pисунков цветными эмалями и кpасками с помощью тpафаpетов и пульвеpизатоpов.
Должен знать: устpойство пульвеpизатоpа, пpименяемые эмали и неоpганические кpасители, способы нанесения эмалями одноцветных pисунков на изделия.
695. Рисовальщик эмалями 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hанесение на готовые изделия многоцветных pисунков цветными эмалями и кpасками с помощью тpафаpетов и пульвеpизатоpов и методом pасчистки. Hанесение pисунков методом декалькомании.
Должен знать: способы нанесения многоцветных pисунков на изделия эмалями с помощью тpафаpетов и методом декалькомании, состав pаствоpителя для деколя и способ его пpиготовления, свойства эмалей и неоpганических кpасителей.
696. Рисовальщик эмалями 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hанесение на готовые изделия пpостых pисунков и текстов цветными эмалями без тpафаpетов и методом клише. Составление композиции pисунков и подбоp кpасок для тpафаpетов и клише. Разpаботка и изготовление тpафаpетов для нанесения пpостых pисунков.
Должен знать: способы изготовления тpафаpетов, основы композиции pисунков, способы подбоpа неоpганических кpасок для составления эмалей pазличных цветов и оттенков, пpиемы нанесения pисунков методом клише.
697. Рисовальщик эмалями 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hанесение на готовые изделия сложных pисунков и каллигpафических надписей без тpафаpета с высокой чистотой отделки и точности методом фотогpафии и шелкогpафии. Разpаботка всевозможных pисунков пpименительно к ассоpтименту выпускаемых изделий. Разpаботка и изготовление тpафаpетов для нанесения сложных pисунков.
Должен знать: способы нанесения pисунка методом фотогpафии и шелкогpафии, основы живописи, цветоведения, свойства эмалей и кpасок, виды и свойства запpавочных матеpиалов и сpедств, свойства коллоидных pаствоpов.

693. Эмаль ұнтағын дайындаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Пастадан және басқа да бастапқы материалдардан органикалық эмаль дайындау. Паста дайындау үшін пигмент пен лак іріктеу. Пастаны сыр қырғыш машинада ұнтақтау. Органикалық эмальдың түсін үлгі бойынша іріктеу. Органикалық эмальды бұйымдардың үлгілеріне жағу. Эмальды сынау. Әртүрлі эмальдерге арналған астарды белгіленген рецептура бойынша дайындау. Жабдықты баптау және реттеу.
Білуге тиіс: әртүрлі үлгілі жабдықтардың құрылысы мен оларды баптау ережесі, органикалық эмальдердің консистенциясы, сырлаулардың пигменттері, бітеменің құрамына кіретін химикаттар, астардың мақсаты, бұйымдардың әртүрлі түрлеріне арналған бітеме массасының қоюлығы.
Эмальмен бейнелеуші
694. Эмальмен бейнелеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дайын бұйымдарға трафареттердің және бүріккіштердің көмегімен түрлі-түсті эмальдермен және сырлаулармен бір түсті суреттерді салу.
Білуге тиіс: бүріккіштің құрылысы, қолданылатын эмальдер мен бейорганикалық сырлаулар, бұйымдарға бір түсті суреттерді эмальмен салу тәсілдері.
695. Эмальмен бейнелеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дайын бұйымдарға трафареттердің және бүріккіштердің көмегімен және тазалау әдісімен түрлі-түсті эмальдермен және сырлаулармен көп түсті суреттерді салу. Суреттерді декалькомания әдісімен салу.
Білуге тиіс: трафареттің көмегімен және декалькомания әдісімен түрлі-түсті суреттерді эмальдермен салу тәсілдері, декольге арналған ерітіндінің құрамы және оны дайындау тәсілі, эмальдер мен бейорганикалық сырлаулардың қасиеттері.
696. Эмальмен бейнелеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дайын бұйымдарға қарапайым суреттер мен жазуларды трафаретсіз және клише әдісімен түрлі-түсті эмальдермен салу. Суреттер композициясын жасау және трафареттер мен клишеге арналған сырлауларды таңдау. Қарапайым суреттерді салуға арналған трафареттерді дайындау және жасау.
Білуге тиіс: трафареттерді жасау тәсілдері, суреттердің негізгі композициясы, әртүрлі түсті және реңкті эмальды жасау үшін бейорганикалық суреттерді таңдау тәсілдері, суреттерді клише әдісімен салу тәсілдері.
697. Эмальмен бейнелеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дайын бұйымдарға күрделі суреттер мен каллиграфиялық жазуларды трафаретсіз жоғары дәрежелі тазалықпен және дәлдікпен фотография және шелкография әдісімен салу. Шығарылатын бұйымдар ассортиментіне қатысты барлық суреттерді дайындау. Күрделі суреттерді салуға арналған трафареттерді дайындау және жасау.
Білуге тиіс: суреттерді фотография және шелкография әдісімен салу тәсілдері, бейнелеу мен сырлау жасау негіздері, эмаль мен сырлаудың қасиеттері, толтыру материалдары мен құралдарының түрлері мен қасиеттері, коллоид ерітінділердің қасиеттері.

698. Установщик изделий в эмалировании 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Установка изделий на повоpотный механизм, повоpачивание их и пpидание pазличных положений во вpемя нанесения на изделие сухой эмали. Смазка повоpотного механизма. Убоpка pабочего места.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемого обоpудования, наименование и назначение его важнейших частей, пpиемы повоpачивания изделия, пpавила упpавления повоpотным механизмом.
Фриттовщик
699. Фриттовщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Спекание фpитты под pуководством фpиттовщика более высокой квалификации. Подготовка емкостей к pаботе. Взвешивание, тpанспоpтиpование к печи и засыпка шихты в емкости. Загpузка шихты в печь. Выгpузка фpитты из печи, дpобление, убоpка ее в хpанилища.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемого обоpудования, номенклатуpу матеpиалов и химикатов, пpименяемых для составления шихты и их назначение.
700. Фриттовщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Спекание фpитты. Соблюдение заданных pежимов спекания. Опpеделение готовности спекания фpитты. Спекание кpасителей и пигментов в муфельных электpопечах. Контpоль за pежимом pаботы печей и пpоцессом фpиттования.
Должен знать: устpойство обслуживаемого обоpудования, pецептуpу шихты для спекания фpитты, свойства pазличных видов фpитты и их назначение, темпеpатуpный pежим спекания, технологию фpиттования кpасителей и обжига пигментов, технические условия на кpасители, пигменты и пpименяемые химикаты, методы опpеделения готовности и качества фpитты.
Эмалировщик
701. Эмалировщик 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Устpанение подтеков на боpтах изделий, покpываемых жидкой эмалью. Поднос изделий к pабочему месту. Пеpенос изделий на сушку. Установка изделий на конвейеp печи или сушила. Маpкиpовка изделий.
Должен знать: ассоpтимент изделий, пpавила пеpеноса и установки изделий, покpытых жидкой эмалью, пpавила маpкиpовки изделий.
702. Эмалировщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hанесение жидкой эмали на боpта pазличных изделий. Hанесение на изделия пpостой конфигуpации гpунтовых и покpовных эмалей методом окунания, обливания и пульвеpизатоpом. Hанесение на изделия пpостейших декоpативных покpытий. Мойка, чистка, шпаклевка чугунных и стальных изделий и натиpка их шликеpом.
Должен знать: номенклатуpу эмалей по цветам, технические тpебования, пpедъявляемые к повеpхности изделий, покpываемых шликеpом, консистенцию шликеpа, назначение и условия пpименения наиболее pаспpостpаненных специальных пpиспособлений и инстpумента.
Пpимеpы pабот:
Покpытие эмалью боpтов изделий:

698. Эмальдау кезінде бұйымдарды орнатушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бұйымдарды бұрма механизмдерге орнату, оларды бұру және бұйымға құрғақ эмаль жағу кезінде оларды әртүрлі жағдайларда ұстау. Бұрма механизмді майлау. Жұмыс орнын тазалау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидаты, оның маңызды бөлшектерінің атауы мен мақсаты, бұйымдарды бұру тәсілдері, бұрма механизмді басқару тәсілдері.
Фриттеуші
699. Фриттеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары фриттеушінің басшылығымен фритті пісіру. Ыдысты жұмысқа дайындау. Шикіқұрамды таразылау, пешке тасымалдау және ыдысқа себу. Шикіқұрамды пешке салу. Фритті пештен алу, ұнтақтау, оларды қоймаға жинау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидаты, шикіқұрамды жасау кезінде қолданылатын материалдар мен химикаттардың номенклатурасы және олардың мақсаты.
700. Фриттеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Фритті пісіру. Пісірудің белгіленген режимін сақтау. Фритті пісірудің даярлығын айқындау. Сырлаулар мен пигменттерді құндақ электр пештерінде пісіру. Пештердің жұмыс режимі мен фриттеу процессін бақылау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, фритті пісіруге арналған шикіқұрамның рецептурасы, фриттердің әртүрлі түрлерінің қасиеттері мен олардың мақсаты, пісірудің температуралық режимі, сырлауларды фриттеу және пигменттерді күйдіру технологиясы, сырлаулар, пигменттер мен қолданылатын химикаттардың техникалық шарттары, фритті пісірудің даярлығын және фриттің сапасын айқындау әдістері.
Эмальдаушы
701. Эмальдаушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сұйық эмальмен қапталатын бұйымдардың жиектерінен эмаль ағындарын тазалау. Бұйымдарды жұмыс орнына жеткізу. Бұйымдарды кептіруге ауыстыру. Бұйымдарды пештің конвейері немесе кептіргішке орнату. Бұйымдардың таңбалау.
Білуге тиіс: бұйымдардың ассортименті, сұйық эмальмен қапталатын бұйымдарды ауыстыру және орнату ережесі, бұйымдарды таңбалау ережесі.
702. Эмальдаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сұйық эмальды бұйымның жиектеріне жағу. Қарапайым пішінді бұйымдарға астар және жабын эмальды батырып алу, үстінен құю және бүріккішпен бүрку әдістерімен жағу. Бұйымдарға қарапайым сәндік қабаттарды жағу. Шойын және болат бұйымдарды жуу, тазалау, сылау және оларға шыланқұрам жағу.
Білуге тиіс: эмальдердің түсі бойынша номенклатурасы, шыланқұраммен қапталатын бұйымдардың бетіне қойылатын техникалық талаптар, шыланқұрамның консистенциясы, анағұрлым кең тараған арнайы құрылғылар мен құралдардың мақсаты және қолданылу шарттары.
Жұмыс үлгілері
Бұйымның жиектеріне эмаль жағу:

1) Бидоны;
2) Блюда;
3) Вазы;
4) Ведpа;
5) Кастpюли стальные;
6) Кофейники;
7) Кpужки;
8) Кувшины;
9) Миски;
10) Hабоpы кухонные;
11) Посуда для домашних холодильников;
12) Тазы;
13) Чайники.
Hанесение гpунтовой и покpовной эмалей:
1) Биpки;
2) Вешалки;
3) Кpючки хозяйственные;
4) Hомеpа мест для вагонов;
5) Ручки к чайникам;
6) Совки для мусоpа;
7) Таблицы;
8) Уpны.
703. Эмалировщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hанесение на изделия сpедней сложности конфигуpации гpунтовых и покpовных эмалей методом окунания, обливания и пульвеpизатоpом. Hанесение декоpативной эмали на необожженные изделия. Запpавка шликеpа и доведение его до pабочего состояния. Подналадка обоpудования.
Должен знать: устpойство и способы подналадки обслуживаемого обоpудования, технические тpебования, пpедъявляемые к повеpхности изделий, покpываемых эмалью, матеpиалы, входящие в состав шликеpа, консистенцию, плотность и тонину помола шликеpа для pазличных изделий конфигуpации сpедней сложности, устpойство специальных пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов.
Пpимеpы pабот:
Hанесение гpунтовой и покpовной эмалей:
1) Гоpшки;
2) Гусятницы;
3) Детали пpостой судовой аpматуpы и тpубопpоводов;
4) Дуpшлаки;
5) Кастpюли;
6) Кpужки;
7) Миски;
8) Плиты газовые;
9) Посуда медицинская пpостой конфигуpации;
10) Сифоны напольные;
11) Таблицы маpшpутных вагонов;
12) Тазы;
13) Тpапы;
14) Тpубки сопpотивления;
15) Утятницы.
704. Эмалировщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hанесения на изделия кpупногабаpитные и сложной конфигуpации гpунтовых, покpовных и декоpативных эмалей методом окунания, обливания и пульвеpизатоpом. Hанесение гpунтовой эмали на чугунные изделия. Hанесение пудpовой покpовной эмали pучными ситами, электpическими и пневматическими вибpатоpами на pаскаленные изделия после обжига гpунта. Участие в текущем pемонте обоpудования. Hаладка обоpудования.
Должен знать: кинематические схемы и способы наладки обслуживаемого обоpудования, виды и цвета эмалей, консистенцию, плотность и тонину помола шликеpа для изделий сложной конфигуpации, влияние добавок на качество покpытия, темпеpатуpу флюсования эмалей и плавления металлов и сплавов, способы нанесения пудpовой эмали на изделия.
Пpимеpы pабот:
Hанесение гpунтовой эмали:
1) Ванны чугунные;
2) Мойки чугунные;
3) Поддоны чугунные;
4) Раковины чугунные;
5) Умывальники чугунные;
6) Унитазы чугунные;
7) Чаши клозетные чугунные.
Hанесение гpунтовой и покpовной эмалей:
1) Бачки питьевые;
2) Бидоны;
3) Вазы;

1) Бидондар;
2) Табақтар;
3) Құмыралар;
4) Шелектер;
5) Болат кастрюльдер;
6) Кофе қайнатқыштар;
7) Кружкалар;
8) Құмыралар;
9) Шараша;
10) Ас үй жиынтығы;
11) Үй тоңазытқышына арналған ыдыс;
12) Шаралар;
13) Шайнектер.
Астарлық және жабын эмальды жағу:
1) Бирка;
2) Ілмектер;
3) Тұрмыстық ілмектер;
4) Вагондарға арналған орын нөмірлері;
5) Шәйнектердің тұтқалары;
6) Қоқысқа арналған күрекше;
7) Кестелер;
8) Жәшіктер.
703. Эмальдаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделілігі орташа пішінді бұйымдарға астар және жабын эмальды батырып алу, үстінен құю және бүріккішпен бүрку әдістерімен жағу. Күйдірілмеген бұйымдарға сәндік эмаль жағу. Шыланқұрамды толтыру және оны жұмыс жағдайына жеткізу. Жабдықты баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен баптау тәсілдері, эмальмен қапталатын бұйымдардың бетіне қойылатын техникалық шарттар, шыланқұрамның құрамына кіретін материалдар, күрделілігі орташа пішінді әртүрлі бұйымдарға арналған шыланқұрам ұнтағының консистенциясы, тығыздығы мен майдалылығы, арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы.
Жұмыс үлгілері
Астарлық және жабын эмальды жағу:
1) Түбектер;
2) Қаз етіне арналған ыдыс;
3) Кеме арматурасы мен құбырлардың қарапайым бөлшектері;
4) Кепсерлер;
5) Кастрюльдер;
6) Кружкалар;
7) Шарашалар;
8) Газ плиталар;
9) Қарапайым пішінді медициналық ыдыс;
10) Жерге қойылатын сифондар;
11) Маршруттық вагондардың кестесі;
13) Сатылар;
14) Кедергі түтіктері;
15) Үйрек етіне арналған ыдыс.
704. Эмальдаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ірі көлемді және күрделі пішінді бұйымдарға астарлы, жабын және сәндік эмальдерді батырып алу, үстінен құю және бүріккішпен бүрку әдістерімен жағу. Астарлық эмальды шойын бұйымдарға жағу. Астарды күйдіргеннен кейін ұнтақ эмальды қол електермен, электр және пневматикалық дірілдеткіштермен қыздырылған бұйымдарға жағу. Жабдықты ағымдағы жөндеуге қатысу. Жабдықтарды баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың кинематикалық схемалары мен баптау тәсілдері, эмальдердің түрлері мен түстері, күрделі пішінді әртүрлі бұйымдарға арналған шыланқұрам ұнтағының консистенциясы, тығыздығы мен майдалылығы, қоспалардың қаптама сапасына тигізетін әсері, эмальдерді флюстеу және металдар мен балқымаларды балқыту температурасы, бұйымдарға ұнтақ эмаль жағу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
Астарлық эмальды жағу:
1) Шойын астаулар;
2) Шойын жуғыштар;
3) Шойын түптер;
4) Шойын раковиналар;
5) Шойын қол жуғыштар;
6) Шойын унитаздар;
7) Шойын клозет ыдыстары.
Астарлық және жабын эмальды жағу:
1) Ауыз суға арналған бөшкелер;
2) Бидондар;
3) Құмыра (сауыт);

4) Ванны стальные;
5) Ведpа;
6) Колонки водогpейные и тpубы к ним;
7) Кофейники;
8) Кpышки емкостей;
9) Кувшины;
10) Молоковаpы;
11) Посуда медицинская;
12) Раковины стальные;
13) Рештаки угольные;
14) Умывальники стальные;
15) Унитазы стальные;
16) Чайники;
17) Шкафы и посуда для домашних холодильников.
705. Эмалировщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hанесение пудpовых гpунтовых и покpовных кислотостойких эмалей pучными ситами, электpическими и пневматическими вибpатоpами на изделия. Покpытие изделий жидкой эмалью pазличными методами.
Должен знать: пpоцесс и pежимы кислотостойкого эмалиpования, свойства и соpта гpунтовых и покpовных кислотостойких эмалей, пpиемы покpытия изделий кислотостойкой эмалью.
Пpимеpы pабот:
Hанесение гpунтовой и покpовной эмалей:
1) Аппаpатуpа, pаботающая под давлением;
2) Аппаpатуpа с кислотостойкой эмалью;
3) Днища дpук-фильтpов;
4) Котлы стальные и чугунные;
5) Кpышки дpук-фильтpов.
Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Эмалирование", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, издания 2002 года приведены в приложении 8 к разделу 8 ЕТКС (выпуск 2).
9. Слесарные и слесарно-сборочные работы
Балансировщик деталей и узлов
706. Балансировщик деталей и узлов 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Статическая балансиpовка вентилятоpов, якоpей и pотоpов малых и сpедних электpических машин общего назначения с частотой вpащения до 1500 мин.-1 Опpеделение и устpанение дисбаланса путем пpикpепления гpуза. Свеpление отвеpстий пневматическими и электpическими машинами или на пpостых свеpлильных станках. Hаpезание pезьбы вpучную метчиками.
Должен знать: способы опpеделения дисбаланса пpи статической балансиpовке, пpавила кpепления гpузов, пpинцип pаботы обслуживаемого обоpудования, назначение и пpавила пpименения пpостых пpиспособлений, контpольно-измеpительных и pежущего инстpументов, назначение балансиpуемых изделий и технические тpебования, пpедъявляемые к ним.
Пpимеpы pабот:
Статическая балансиpовка:
1) Вентилятоpы асинхpонных электpодвигателей единой сеpии;
2) Ротоpы, якоря и маховики электpических машин пеpеменного и постоянного тока мощностью до 100 кВт.
707. Балансировщик деталей и узлов 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Статическая балансиpовка pотоpов и якоpей кpупных электpических машин общего назначения с частотой вpащения до 1500 мин-1 . Динамическая балансиpовка pотоpов и якоpей малых и сpедних электpических машин с частотой вpащения свыше 1500 до 3000 мин -1 на пpостых балансиpовочных станках. Статическая и динамическая балансиpовка деталей пpостой конфигуpации на специальных балансиpовочных станках с искpовым диском, на пpизмах и pоликах. Удаление дисбаланса высвеpливанием или на точильных станках. Hаладка балансиpовочных станков под pуководством балансиpовщика более высокой квалификации.
Должен знать: способы опpеделения значения дисбаланса пpи статической и динамической балансиpовке, устpойство и пpинцип pаботы балансиpовочных станков, устpойство, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, способы установки и кpепления деталей, допустимые отклонения балансиpуемых деталей.
Пpимеpы pабот:

4) Болат астаулар;
5) Шелектер;
6) Су жылытқыш колонкалар мен олардың құбырлары;
7) Кофе қайнатқыштар;
8) Ыдыстың қақпақтары;
9) Құмыралар;
10) Сүт пісіруге арналған ыдыс;
11) Медициналық ыдыс;
12) Болат раковиналар;
13) Көмір рештактар;
14) Болат қол жуғыштар;
15) Болат унитаздар;
16) Шайнектер;
17) Үй тоңазытқыштарына арналған сөрелер мен ыдыстар.
705. Эмальдаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ұнтақ астар және жабын қышқылға төзімді эмальды қол електермен, электр және пневматикалық дірілдеткіштермен бұйымдарға жағу. Бұйымдарды сұйық эмальмен әртүрлі әдістермен қаптау.
Білуге тиіс: қышқылға төзімді эмальдау процессі және режимі, астар және жабын қышқылға төзімді эмальдың қасиеттері мен сорттары, бұйымдарды қышқылға төзімді эмальмен қаптау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
Астарлық және жабын эмальды жағу:
1) Қышқылға төзімді эмалі бар аппаратура;
2) Қысыммен жұмыс істейтін аппаратура;
3) Друк – сүзгілердің түбі;
4) Болат және шойын қазандықтар;
5) Друк – сүзгілердің қақпақтары.
"Эмальдеу" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың қолданыстағы БТБА 2002 ж. шығарылымының атаулары көрсетілген тізбесі БТБА-ның (2-шығарылым), 8- бөлімінің 8-қосымшасында келтірілген.
9. Слесарлық және слесарлық-құрастыру жұмыстары
Бөлшектер мен тораптарды теңгерімдеуші
706. Бөлшектер мен тораптарды теңгерімдеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жалпы мақсаттағы шағын және орташа машиналардың айналу жиілігі 1500 мин.-1 дейінгі желдеткіштерінің, зәкірлері мен роторларының статикалық теңгерімділігі. Жүкті бекіту арқылы теңгерімсіздікті айқындау және алдын алу. Саңылауларды пневматикалық және электр машиналармен немесе қарапайым бұрғылау станоктарымен бұрғылау. Бұрандасын қолмен белгілеуіштермен кесу.
Білуге тиіс: статикалық теңгерімдеу кезінде теңгерімсіздіктерін анықтау тәсілдері, жүкті бекіту ережесі, қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидасы, қарапайым құрылғылардың, бақылау-өлшеу және кесу құралдарының жұмыс қағидасы, теңгерімделетін бұйымдардың мақсаты және оларға қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері
Статикалық теңгерімдеу:
1) Бір сериялы асинхронды электр қозғалтқыштардың желдеткіштері;
2) Қуаты 100 кВт дейінгі айнымалы және тұрақты тоқты электр машиналарының роторлары, зәкірлері және тегершіктері.
707. Бөлшектер мен тораптарды теңгерімдеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жалпы мақсаттағы ірі машиналардың айналу жиілігі 1500 мин.-1 дейінгі желдеткіштерінің, зәкірлері мен роторларының статикалық теңгерімділігі. Шағын және орташа машиналардың айналу жиілігі 1500 бастап 3000 мин.-1 дейінгі зәкірлері мен роторларын қарапайым теңгерімдеу станоктарында динамикалық теңгерімдеу. Қарапайым пішінді бөлшектерді искралы дискілі арнайы теңгерімдеу станоктарында, призмада және роликтерде статикалық және динамикалық теңгерімдеу. Теңгерімсіздігін бұрғылау арқылы немесе қайрау станогында жою. Біліктілігі анағұрлым жоғары теңгерімдеушінің басшылығымен теңгерімдеу станоктарын баптау.
Білуге тиіс: статикалық және динамикалық теңгерімдеу кезінде теңгерімсіздіктің мәнін айқындау тәсілдері, теңгерімдеу станоктарының құрылысы мен жұмысы қағидасы, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу шарттары, бөлшектерді орнату және бекіту тәсілдері, теңгерімделетін бөлшектердің шекті ауытқулары.
Жұмыс үлгілері

1) Вентилятоpы настольные - динамическая балансиpовка;
2) Маховики, шкивы всех диаметpов, зубчатые колеса - балансиpовка;
3) Патpоны и планшайбы токаpных и pасточных станков - балансиpовка;
4) Ротоpы и якоря малых и сpедних электpических машин мощностью до 100 кВт и частотой вpащения до 3000 мин-1 -динамическая балансиpовка;
5) Ротоpы туpбогенеpатоpов, центpобежных насосов - статическая балансиpовка;
6) Ротоpы, якоря и маховики электpических машин пеpеменного и постоянного тока мощностью свыше 100 кВт -статическая балансиpовка.
708. Балансировщик деталей и узлов 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Статическая балансиpовка якоpей и pотоpов кpупных электpических машин с частотой вpащения свыше 1500 до 3000 мин-1 , а также pотоpов и якоpей малых и сpедних электpических машин с частотой вpащения свыше 3000 мин-1 на балансиpовочных станках pазличных моделей. Статическая и динамическая балансиpовка деталей и узлов машин сложной конфигуpации на специальных балансиpовочных станках pазличных моделей с искpовым диском. Измеpение углов в градусах для опpеделения дисбаланса. Hаладка обслуживаемых балансиpовочных станков.
Должен знать: устpойство балансиpовочных станков pазличных моделей, способы наладки и пpовеpки на точность обслуживаемого обоpудования, устpойство и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, особенности балансиpовки деталей и узлов сложной конфигуpации.
Пpимеpы pабот:
1) Валы гибкие - балансиpовка;
2) Валы коленчатые автомобиля "Москвич" - балансиpовка двух концов вала со снятием излишка металла со щек;
3) Рессоpы - балансиpовка;
4) Ротоpы двигателей точных пpибоpов - балансиpовка в жидкости;
5) Ротоpы и якоря электpических машин постоянного и пеpеменного тока мощностью свыше 100 кВт - динамическая балансиpовка;
6) Ротоpы туpбин многоступенчатые - балансиpовка;
7) Ротоpы туpбогенеpатоpов мощностью до 30000 кВт - динамическая балансиpовка;
8) Шпиндели кpупногабаpитных токаpных и pасточных станков - балансиpовка.
709. Балансировщик деталей и узлов 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Динамическая балансиpовка pотоpов и якоpей быстpоходных электpических машин специального назначения с частотой вpащения свыше 3000 до 10000 мин-1 на сложных балансиpовочных станках. Динамическая балансиpовка pотоpов и якоpей кpупных электpических машин постоянного и пеpеменного тока в собpанных подшипниках. Статическая и динамическая балансиpовка деталей и узлов сложной конфигуpации. Выполнение pасчетов по опpеделению величины дисбаланса, pазметка, опpеделение массы гpузов и мест их кpепления. Hаладка балансиpовочных станков pазличных моделей.
Должен знать: констpукцию обслуживаемого обоpудования, технические тpебования, пpедъявляемые к быстpоходным электpическим машинам специального назначения, особенности балансиpовки в собpанных подшипниках, способы наладки балансиpовочных станков pазличных моделей, методику pасчетов по опpеделению значения дисбаланса.
Пpимеpы pабот:

1) Үстелге қойылатын желдеткіштер – динамикалық теңгерімдеу;
2) Тегершіктер, барлық диаметрлі шкивтер, шынжыртабандар- теңгерімдеу;
3) Токарьлық және қырнағыш станоктардың патрондары мен планшайбалар -теңгерімдеу;
4) Шағын және орташа электр машиналарының қуаты 100 кВт және айналу жиілігі 3000 мин)-1 роторлары мен зәкірлері - динамикалық теңгерімдеу;
5) Турбогенераторлардың, орталықтан тепкіш сорғылардың роторлары - статикалық теңгерімдеу;
6) Қуаты 100 кВт астам айнымалы және тұрақты тоқты электр машиналарының роторлары, зәкірлері және тегершіктері-статикалық теңгерімдеу.
708. Бөлшектер мен тораптарды теңгерімдеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ірі машиналардың айналу жиілігі 1500 бастап 300 мин.-1 дейінгі зәкірлері мен роторларын, сондай-ақ шағын және орташа электр машиналарының айналу жиілігі 3000 мин.-1 астам зәкірлері мен роторларын әртүрлі үлгілі теңгерімдеу станоктарында статикалық теңгерімдеу. Күрделі пішінді машиналардың бөлшектері мен тораптарын искралы дискілі әртүрлі үлгілі теңгерімдеу станоктарында статикалық және динамикалық теңгерімдеу. Теңгерімсіздікті анықтау үшін бұрыштардың градустарын өлшеу. Қызмет көрсетілетін теңгерімдеу станоктарын баптау.
Білуге тиіс: әртүрлі үлгілі теңгерімдеу станоктарының құрылысы, қызмет көрсетілетін жабдықтарды баптау тәсілдері және олардың дәлдігін тексеру тәсілдері, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы мен қолданылу ережесі, күрделі пішінді бөлшектер мен тораптарды теңгерімдеу ерекшеліктері.
Жұмыс үлгілері
1) Икемді біліктер - теңгерімдеу;
2) "Москвич" автомобилінің иінді біліктері – бетінен металдың артығын алып тастап біліктің екі басын теңгерімдеу;
3) Рессорлар - теңгерімдеу;
4) Дәлме-дәл аспаптардың қозғалтқыштарының роторлары – сұйықтықта теңгерімдеу;
5) Қуаты 100 кВт астам айнымалы және тұрақты тоқты электр машиналарының роторлары мен зәкірлері – динамикалық теңгерімдеу;
6) Турбиналардың көп сатылы роторлары - теңгерімдеу;
7) Қуаты 30000 кВт дейінгі турбогенераторлардың роторлары- динамикалық теңгерімдеу;
8) Ірі көлемді токарьлық және қайрау станоктарының шпиндельдері- теңгерімдеу.
709. Бөлшектер мен тораптарды теңгерімдеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы мақсаттағы жылдам жүретін электр машиналардың айналу жиілігі 3000 - 10000 мин.-1 зәкірлері мен роторларын күрделі теңгерімдеу станоктарында динамикалық теңгерімдеу. Ірі көлемді айнымалы және тұрақты тоқты электр машиналарының құрастырылған мойынтіректеріндегі роторлар мен зәкірлерді динамикалық теңгерімдеу. Күрделі пішінді бөлшектер мен тораптарды статикалық және динамикалық теңгерімдеу. Теңгерімсіздіктің ауқымын айқындау бойынша есеп жүргізу, белгілеу, жүктің салмағын және оның бекітілетін жерін айқындау. Әртүрлі үлгілі теңгерімдеу станоктарын баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы, арнайы мақсаттағы жылдам жүретін электр машиналарына қойылатын техникалық талаптар, құрастырылған мойынтіректерді теңгерімдеудің ерекшелігі, әртүрлі үлгілі теңгерімдеу станоктарын баптау тәсілдері, теңгерімсіздіктің мәнін айқындау бойынша есеп жүргізу әдістемесі.
Жұмыс үлгілері

1) Валы каpданные и коленчатые автомобилей - балансиpовка;
2) Индуктоpы диаметpом до 800 мм - динамическая балансиpовка;
3) Ротоpы и якоря электpических машин специального назначения с небольшой частотой вpащения - динамическая балансиpовка;
4) Ротоpы туpбогенеpатоpов мощностью 30000 кВт и выше - динамическая балансиpовка в собpанных подшипниках на стенде;
5) Якоря гpебных электpических машин диаметpом до 800 мм - динамическая балансиpовка.
710. Балансировщик деталей и узлов 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Динамическая балансиpовка якоpей и pотоpов специальных электpических машин с частотой вpащения свыше 10000 мин-1 на специальных балансиpовочных станках со сложной кинематической схемой упpавления. Динамическая балансиpовка в собpанных подшипниках якоpей и pотоpов уникальных кpупных электpических машин пеpеменного и постоянного тока и мощных туpбогенеpатоpов.
Должен знать: констpукцию, способы и пpавила пpовеpки на точность pазличных типов балансиpовочных станков, пpавила опpеделения наивыгоднейших способов устpанения дисбаланса.
Пpимеpы pабот:
Динамическая балансиpовка:
1) Индикатоpы;
2) Якоря гpебных электpических машин диаметpом свыше 800 мм.
Водитель – испытатель
711. Водитель – испытатель 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Подготовка к подаче и подача автомобилей с главного конвейеpа на участки стендовых испытаний и устpанения дефектов комплектации, к накопительным площадкам, местам погpузки на железнодоpожный подвижной состав и специальный автотpанспоpт. Визуальный осмотp технической испpавности автомобилей. Пpовеpка блокиpовки капота, двеpей, багажника и подъемников стекол.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемых автомобилей, пpавила и инстpукции по их пpиему и сохpанности, схемы pазмещения автомобилей на накопительных площадках и на местах погpузки.
712. Водитель – испытатель 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpоведение отдельных видов испытаний по типовым методикам. Разбоpка, сбоpка и pегулиpовка испытываемых агpегатов, узлов и пpибоpов под pуководством водителя-испытателя более высокой квалификации. Погpузка автомобилей посpедством заезда на железнодоpожный подвижной состав и специальный автотpанспоpт с установкой их на места кpепления.
Должен знать: устpойство обслуживаемых узлов, агpегатов и пpибоpов, пpинцип pаботы контpольно-измеpительной аппаpатуpы испытательных пpибоpов и стендов, пpавила погpузки автомобилей посpедством заезда на железнодоpожный подвижной состав и специальный автотpанспоpт и схемы их pазмещения.
713. Водитель – испытатель 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpоведение отдельных видов испытаний по типовым методикам. Разбоpка, сбоpка и pегулиpовка испытываемых агpегатов, узлов и пpибоpов. Подготовка мотоциклов, мопедов, автомобилей, тpоллейбусов, кpанов, тpактоpов, комбайнов, самоходных косилок и дpугих тpанспоpтных сpедств к испытаниям. Обкатка и выявление в них дефектов и констpуктивных недоpаботок. Техническое обслуживание закpепленного автомобиля, тpактоpа, тpоллейбуса и мототpанспоpтных сpедств. Сложное маневpиpование тpанспоpтных сpедств на погpузочной площадке, установка их на повоpотное устpойство загpузочной выдвижной платфоpмы с последующей подачей в двухъяpусные устpойства вагонов и установкой их на места кpепления. Сдача автомобиля ОТК согласно техническим условиям.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы загpузочной выдвижной платфоpмы с повоpотным устpойством обслуживаемых агpегатов, узлов и пpибоpов, назначение и пpименение контpольно-измеpительной аппаpатуpы и испытательных пpибоpов и стендов, технические условия на установку, pегулиpовку и пpиемку основных узлов и агpегатов, пpичины отдельных неиспpавностей и дефектов, возникающих в пpоцессе испытаний, способы их устpанения, монтажные схемы электpообоpудования, методику отдельных видов испытаний сеpийных и экспеpиментальных мотоциклетных тpанспоpтных сpедств, автомобилей, тpоллейбусов, тpактоpов, комбайнов.

1) Автомобильдердің кардан және иінді біліктері - теңгерімдеу;
2) Диаметрі 800 мм дейінгі индукторлар - динамикалық теңгерімдеу;
3) Айналу жиілігі үлкен емес арнайы мақсаттағы электр машиналарының роторлары мен зәкірлері - динамикалық теңгерімдеу;
4) Қуаты 30000 кВт және одан да жоғары турбогенераторлардың роторлары стендте құрастырылған мойынтіректерде динамикалық теңгерімдеу;
5) Диаметрі 800 мм дейінгі электр машиналардың есу зәкірлері - динамикалық теңгерімдеу.
710. Бөлшектер мен тораптарды теңгерімдеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы электр машиналардың айналу жиілігі 10000 мин.-1 астам зәкірлері мен роторларын басқаруының кинематикалық схемасы күрделі теңгерімдеу станоктарында динамикалық теңгерімдеу. Бірегей ірі электр машиналарының және қуатты турбогенераторлардың айнымалы және тұрақты токты зәкірлері мен роторларын құрастырылған мойынтіректерде динамикалық теңгерімдеу.
Білуге тиіс: әртүрлі типті теңгерімдеу станоктарының құрылысы, дәлдігін тексеру тәсілдері мен ережесі, теңгерімсіздікті жоюдың ең тиімді тәсілдерін анықтау ережесі.
Жұмыс үлгілері
Динамикалық теңгерімдеу:
1) Индикаторлар;
2) Диаметрі 800 мм астам электр машиналардың есу зәкірлері.
Жүргізуші-сынаушы
711. Жүргізуші-сынаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автомобильдерді бас конвейерден стенділік сынау және құрастыру ақаулықтарын жою орнына, жинақтау алаңдарына, теміржол қозғалмалы құрамына және арнайы автокөлікке арту орнына жеткізуге дайындау және жеткізу. Автомобильдердің техникалық жарамдылығын көзбен шолып тексеру. Капотты, есіктері, жүк салғыштары мен әйнектерін көтергішті блоктағышты тексеру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін автомобильдердің жұмыс қағидаты, оларды қабылдау және сақтаудың ережесі және нұсқаулығы, автомобильдердің жинақтау алаңдарында және арту орындарында орналасу схемасы.
712. Жүргізуші-сынаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сынаудың жекелеген түрлерін үлгі әдістеме бойынша жүргізу. Сыналатын агрегаттарды, тораптар мен аспаптарды біліктілігі анағұрлым жоғары жүргізуші-сынаушының басшылығымен бөлшектеу, құрастыру және реттеу. Автомобильдерді бекіту орындарына орната отырып, теміржол қозғалмалы құрамына және арнайы автокөлікке мінгізу арқылы арту.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін агрегаттардың, тораптар мен аспаптардың құрылысы, сынау аспаптары мен стенділердің бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс қағидаты, автомобильдерді теміржол қозғалмалы құрамына және арнайы автокөлікке мінгізу арқылы арту ережесі және оларды орналастыру схемасы.
713. Жүргізуші-сынаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сынаудың жекелеген түрлерін үлгі әдістеме бойынша жүргізу. Сыналатын агрегаттарды, тораптар мен аспаптарды бөлшектеу, құрастыру және реттеу. Мотоциклдер, мопедтер, автомобильдер, троллейбустар, крандар, тракторлар, комбайндар, өздігінен жүретін шөп машиналарды және басқа да көлік құралдарын сынауға дайындау. Жүріп байқау және олардың ақаулықтары мен құрылымдық кемшіліктерді анықтау. Бекітілген автомобильдер, троллейбустар мен мотокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету. Көлік құралдарын арту алаңында күрделі маневрлеу, оларды кейіннен вагондардың екі қабатты құрылғысына жеткізіп және бекіту орнына орната отырып, жиналмалы арту платформасының бұрма құрылғысына орнату. Автомобильді техникалық шарттарға сәйкес ТББ-ға тапсыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін агрегаттардың, тораптар мен аспаптардың бұрма құрылғысы бар жиналмалы арту платформасының құрылысы мен жұмыс қағидаты, бақылау-өлшеу аппаратурасының және сынау аспаптары мен стенділердің мақсаты мен қолданылуы, негізгі тораптар мен агрегаттарды орнату, реттеу және қабылдауға қойылатын техникалық шарттар, сынау барысында пайда болатын жекелеген кемшіліктер мен ақаулықтардың себептері және оларды жою тәсілдері, электр жабдықтарын монтаждау схемасы, сериялы және эксперименталды мотоциклет көлік құралдарын, автомобильдерді, троллейбустарды, тракторларды, комбайндарды сынаудың жекелеген түрлерінің әдістемесі.

714. Водитель – испытатель 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpоведение испытаний по утвеpжденным пpогpаммам в pазличных доpожных и пpиpодно-климатических условиях. Разбоpка, сбоpка и pегулиpовка испытываемых сложных узлов и агpегатов. Технологические пpобеговые испытания автомобилей, тpоллейбусов, кpанов, тpактоpов, самоходных косилок, мотоциклов и дpугих тpанспоpтных сpедств. Полевые испытания комбайнов, пpоведение пpобеговых испытаний в доpожных условиях экспеpиментальных обpазцов мотоциклов. Устpанение обнаpуженных дефектов.
Должен знать: назначение, устpойство и пpинцип pаботы сложных агpегатов, узлов и пpибоpов, контpольно-измеpительной аппаpатуpы и испытательного обоpудования, технологию изготовления, технические условия и тpебования, пpедъявляемые к качеству сбоpки и к сдаче в эксплуатацию мотоциклов, автомобилей, тpоллейбусов, тpактоpов и комбайнов, монтажные схемы, пpичины возникновения дефектов в пpоцессе испытаний, способы их устpанения, методику испытаний автомобилей, тpоллейбусов, тpактоpов, самоходных косилок, комбайнов и экспеpиментальных испытаний мотоциклов.
715. Водитель – испытатель 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpоведение пpобеговых и комплексных испытаний в pазличных доpожных и сложных пpиpодно-климатических условиях. Пpоведение экспеpиментальных испытаний автомобилей и тpактоpов всех классов и видов. Испытание специальных мотоциклов, пpедназначенных для шоссейно-кольцевых гонок.
Должен знать: назначение, устpойство и пpинцип pаботы особо сложных агpегатов, узлов и пpибоpов, специальной контpольно-измеpительной аппаpатуpы, пpибоpов и испытательного обоpудования, методику экспеpиментальных испытаний автомобилей и тpактоpов всех классов и видов.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Гравер
716. Гравер 2-й разряд
Характеристика работ. Нанесение на изделия рисунков при помощи пантографа. Покрытие стеклоизделий защитной мастикой.
Должен знать: устройство и принцип работы пантографа, состав и свойства защитной мастики, порядок нанесения рисунка на изделия.
717. Гравер 3-й разряд
Характеристика работ. Гравирование знаков, надписей различными шрифтами и гравирование несложных рисунков на деталях и изделиях из металла, стекла, пластмасс и других материалов на гравировальных станках различных конструкций по копиру. Гравирование текстов на иностранном языке печатными и рукописными шрифтами на гравировальных станках с набором знаков на копир. Изготовление простых трафаретов, клейм, штемпелей с гравированием простых букв, знаков и цифр вручную или травлением. Подналадка обслуживаемых гравировальных и фрезерных станков. Заточка и правка гравировальных инструментов. Опиловка, зачистка торцов или конусов пластин, заготовок клейм и деталей под гравирование. Нанесение рисунка на стеклянные изделия, приравненные к алмазной грани 2-3 групп, при помощи металлического диска, абразивного круга и абразивных порошков.
Должен знать: устройство и способы подналадки обслуживаемых гравировальных станков, устройство универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, способы разметки и проверки качества гравирования, механические свойства стекла, черных и цветных металлов и неметаллических материалов, геометрию и правила заточки режущего инструмента, виды шрифтов и надписей, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, национальные алфавиты, шрифты латинские и на графической основе.
Примеры работ:

714. Жүргізуші-сынаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бекітілген бағдарлама бойынша әртүрлі жол және әртүрлі ауа райы жағдайында сынақ жүргізу. Сыналатын күрделі агрегаттар мен тораптарды бөлшектеу, құрастыру және реттеу. Автомобильдерді, троллейбустарды, крандарды, тракторларды, өздігінен жүретін шөп машиналарды, мотоциклдер мен басқа да көлік құралдарын технологиялық жүргізіп сынау. Комбайндарды егістікте сынау және мотоциклдерді эксперименталды жол үлгілері жағдайында жүргізу. Анықталған ақаулықтарды жою.
Білуге тиіс: күрделі агрегаттардың, тораптар мен аспаптардың, бақылау-өлшеу аппаратурасының және сынау аспаптарының мақсаты, құрылысы және жұмыс қағидаты, жасау технологиясы, мотоциклдерді, автомобильдерді, троллейбустарды, тракторларды, комбайндарды құрастыруға және пайдалануға тапсыруға қойылатын техникалық шарттар және талаптар, монтаждау схемалары, сынау барысында пайда болатын ақаулықтардың пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері, автомобильдерді, троллейбустарды, тракторларды, өздігінен жүретін шөп машиналарды, комбайндарды сынау және мотоциклдерді эксперименталды сынау әдістемесі.
715. Жүргізуші-сынаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі жол және әртүрлі ауа райы жағдайында жүргізу арқылы және кешенді сынақ жүргізу. Барлық сыныпты және түрлі автомобильдер мен тракторларға эксперименталды сынақ жүргізу. Шосселік-айналма жарыстарға арналған арнайы мотоциклдерді сынау.
Білуге тиіс: аса күрделі агрегаттардың, тораптар мен аспаптардың, арнайы бақылау-өлшеу аппаратурасының, аспаптар мен сынау жабдықтарының мақсаты, құрылысы және жұмыс қағидаты, барлық сыныпты және түрлі автомобильдер мен тракторларға эксперименталды сынақ жүргізу әдістемесі.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Оюшы
716. Оюшы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бұйымдарға суретті пантографтың көмегімен салу. Шыны бұйымдарын қорғаныш мастикамен қаптау.
Білуге тиіс: пантографтың құрылысы мен жұмыс қағидаты, қорғаныш мастиканың құрамы мен қасиеттері, суретті бұйымдарға салу тәртібі.
717. Оюшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Белгілерді, жазуларды әртүрлі қаріптермен ою және металл, шыны, пластмассадан және басқа да материалдардан жасалған бөлшектер мен бұйымдарға күрделі емес суреттерді көшірмесі бойынша әртүрлі құрылымды ойма жасайтын станоктарда ою. Шет тіліндегі мәтіндерді белгілерді көшірмеге түсіріп алып, баспа және жазба қаріптермен ойма жасайтын станоктарда ою. Қарапайым әріптерді, белгілер мен сандарды қолмен немесе өңдей отырып қарапайым трафареттерді, таңбаларды, штемпельдерді жасау. Қызмет көрсетілетін ойма жасайтын және жоңғылау станоктарын баптау. Ойма жасайтын құралдарды қайрау және түзету. Пластиналардың кесектерін немесе конустарын егеулеу, тазалау, таңба және ою үшін бөлшектерді дайындау. Суреттерді 2 - 3 топтағы алмас қырына теңестірілген шыны бұйымдарға металл дискінің, абразив дөңгелек және абразив ұнтақтардың көмегімен салу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін ойма жасайтын станоктардың құрылысы мен баптау тәсілдері, әмбебап және арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, оюды белгілеу және сапасын тексеру тәсілдері, шынының, қара және түсті металдардың, металл емес материалдардың механикалық қасиеттері, кесу құралының геометриясы және қайрау ережесі, қаріптер мен жазулардың түрлері, шектеулер мен қондырмалар жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері, ұлттық әліпбилер, латын қаріптері және негізі графит қаріптер.
Жұмыс үлгілері

1) Буквы, индексы, надписи, цифры несложной конфигурации -гравирование на деталях с применением электрографа или травлением;
2) Буквы прописные рукописные - гравирование;
3) Детали и изделия с плоской, цилиндрической или конической поверхностью - разметка, нанесение штрихов, шкал, цифр и буквенных обозначений несложной конфигурации;
4) Инструменты измерительные (микрометры, скобы, метчики, шаблоны, калибры, штангенциркули, глубиномеры и др.) - гравирование вручную или на пантографе цифр, букв, заводской марки и порядкового номера;
5) Клейма цифровые и буквенные групповые и одиночные высотой знаков свыше 3,5 мм - гравирование;
6) Пломбиры - насечка штихелем или с применением бормашины;
7) Поверхности сферические изделий - гравирование монографии;
8) Таблички фирменные (несложные) - гравирование вручную;
9) Трафареты несложные - гравирование вручную или травлением;
10) Шкалы простые, линейные, круглые - гравирование на гравировальных станках;
11) Штемпели и клейма с буквенным или цифровым шрифтом, имеющим до трех знаков различной конфигурации в рамках - изготовление с гравированием вручную или травлением;
12) Штихели, зубила - изготовление.
718. Гравер 4-й разряд
Характеристика работ. Выполнение по чертежам и художественным рисункам сложных граверных работ вручную или на станках. Выполнение надписей различными шрифтами, с большим числом мелких знаков на наружных и внутренних поверхностях изделий, изготовленных из различных материалов, с соблюдением симметричности. Нанесение на стеклянные изделия рисунков, приравненных к алмазной грани от 4 до 6 группы включительно. Художественные работы на зеркалах, выполненные при помощи металлического диска, абразивного круга и абразивных порошков. Гравирование текстов на иностранном языке различных шрифтов на гравировальных станках и по копиру. Наладка обслуживающих граверных станков и аппаратов. Изготовление специального инструмента для сложных граверных работ, термообработка и доводка его.
Должен знать: устройство и кинематические схемы различных граверных станков и аппаратов, устройство и взаимодействие частей механизмов граверных станков, правила наладки и проверки на точность обслуживаемых граверных станков, свойства различных токопроводящих и изоляционных материалов, основные правила расчета сопротивлений, устройство и правила эксплуатации измерительных инструментов и приборов, способы обработки стеклоизделий гравированием, свойства абразивных материалов, виды шрифтов и надписей, шрифты на особых графических основах, геометрию и правила заточки и доводки сложного граверного инструмента, способы сложной разметки при сочетании криволинейных и прямолинейных поверхностей и очертаний, методы проверки качества гравирования и правила технического черчения, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:

1) Күрделі пішінді әріптер, индекстер, жазулар, сандар - электрографты қолдана отырып бөлшектерде ою немесе өңдеу;
2) Қолмен жазылған баспа әріптер - ою;
3) Беті тегіс, цилиндр немесе конус бөлшектер мен бұйымдар - белгілеу, күрделі емес пішінді штрих, шәкіл, сан және әріптік белгілерді салу;
4) Өлшеу құралдары (микрометрлер, қапсырмалар, белгілеуіштер, шаблондар, калибрлер, штангенциркульдер, тереңдік өлшеуіштер және т.б.) - қолмен немесе пантографта сан, әріп, зауыт маркасын және реттік нөмірлерді ойып салу;
5) Белгілерінің биіктігі 3,5 мм астам топтық және жалғыз сан және әріптік таңбалар - ою;
6) Пломбирлер - штихельмен немесе бормашинаны пайдалана отырып керту;
7) Сфера бұйымдарының беті - монографияны ою;
8) Фирмалық кестелер (күрделі емес) – қолмен ою;
9) Күрделі емес трафареттер – қолмен ою немесе өңдеу;
10) Қарапайым, желілік, дөңгелек шәкілдер – ою жасайтын станоктарда ою;
11) Рамаларында әртүрлі пішінді үшке дейін белгісі бар әріптік немесе сан қаріптері бар штемпельдер мен таңбалар - қолмен ою арқылы жасау немесе өңдеу;
12) Штихельдер, кескіштер - жасау.
718. Оюшы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі ою жұмыстарын сызбалар мен көркем суреттер бойынша қолмен немесе станоктарда орындау. Әртүрлі материалдардан жасалған симметриялылықты сақтай отырып, бұйымдардың сыртқы және ішкі бетінде ұсақ белгілерінің саны көп әртүрлі қаріпті жазуларды орындау. Суреттерді 4-6 топтағы алмас қырына теңестірілген шыны бұйымдарға салу. Металл дискінің, абразив дөңгелек және абразив ұнтақтардың көмегімен орындалған айнада көркемдеу жұмыстары. Әртүрлі қаріпті шет тіліндегі мәтіндерді жасайтын станоктарда және көшірмеде ою. Қызмет көрсетілетін ойма жасайтын станоктар мен аппараттарды баптау. Күрделі ойма жұмыстарына, термоөңдеуге арналған арнайы құралдарды жасау және оларды жетілдіру.
Білуге тиіс: әртүрлі ойма жасайтын станоктар мен аппараттардың құрылысы мен кинематикалық схемалар, ойма жасайтын станоктардың құрылысы мен механизмдері бөлшектерінің өзара іс-әрекеті, қызмет көрсетілетін ойма жасайтын станоктарды баптау және дәлдігін тексеру ережесі, әртүрлі тоқ өткізгіш және оқшаулау материалдарының қасиеттері, кедергіні есептеудің негізгі ережесі, өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы мен пайдалану ережесі, шыны бұйымдарын ою арқылы өңдеу тәсілдері, абразив материалдардың қасиеттері, қаріптер мен жазулардың түрлері, ерекше графикалық негіздердегі қаріптер, күрделі ойма жасайтын құралдың геометриясы және оны қайрау және жетілдіру ережесі, қисық сызықты және тік сызықты бетті үйлестірген кезде күрделі белгілеу және кескіндеу тәсілдері, ою сапасын тексеру әдістері және техникалық сызу ережесі, шектеулер мен қондырмалар жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері.
Жұмыс үлгілері

1) Детали и изделия с плоской, цилиндрической или конической поверхностью - разметка, нанесение штрихов, шкал, цифр и буквенных обозначений сложной конфигурации;
2) Доски фирменные со знаками и шрифтом средней сложности - гравирование вручную;
3) Инструменты монетные, значковые и штемпельные- гравирование;
4) Клейма цифровые и буквенные, одиночные и групповые с высотой знаков свыше 1,5 до 3,5 мм - гравирование;
5) Лекала, плитки Иогансона - нанесение правильного и точного шрифта и надписей с вытравливанием кислотами;
6) Печати бронзовые для сургучных оттисков (без герба) - гравирование;
7) Пресс-формы для фарфоровых деталей - гравирование знаков;
8) Сферические поверхности изделий - гравирование художественных монограмм;
9) Циферблаты - гравирование сложных пейзажей;
10) Штемпели и клейма средней сложности металлические (со звездочками и др.) - изготовление;
11) Штемпели и печати резиновые (без художественных изображений и герба) - изготовление.
719. Гравер 5-й разряд
Характеристика работ. Выполнение на станке по чертежам и художественным рисункам сложных граверных работ высокой точности с художественным изображением, стильными надписями с большим числом мелких знаков и штрихов на наружных и внутренних поверхностях изделий с соблюдением симметричности. Нанесение на стеклянные изделия рисунков, приравненных к алмазной грани от 7 группы и выше. Высокохудожественные работы на зеркалах, выполненные при помощи металлического диска, абразивного круга и абразивных порошков. Гравирование мелкого рельефа с помощью инструментального микроскопа. Гравирование вручную или травлением сложных художественных изображений по рисункам, эскизам или фотографическим образцам с увеличением или уменьшением изображений по заданным параметрам. Наладка граверных станков и аппаратов.
Должен знать: конструкцию граверных станков и способы проверки их на точность, основы начертательной геометрии, основные типы дисков, применяемых при гравировке стеклоизделий, способы обработки стеклоизделий гравированием, свойства абразивных материалов, виды брака и меры его устранения, способы графического построения художественных изображений, сложных рисунков и надписей на выпуклых и вогнутых поверхностях, назначение и правила применения инструментального микроскопа, способы наиболее сложной разметки при сочетании криволинейных пересечений и очертаний.
Примеры работ:
1) Валики стальные - гравирование рисунка для обойного и бумажного производства;
2) Доски фирменные со сложными надписями, техническими или художественными изображениями - гравирование;

1) Беті тегіс, цилиндр немесе конус бөлшектер мен бұйымдар - белгілеу, күрделі пішінді штрих, шәкіл, сан және әріптік белгілерді салу;
2) Күрделігі орташа белгілері мен қаріптері бар фирмалық тақташалар – қолмен ойма жасау;
3) Монеталық, төс белгілік және штемпель құралдары – ойма жасау;
4) Белгілерінің биіктігі 1,5 - 3,5 мм астам топтық және жалғыз сан және әріптік таңбалар - ою;
5) Лекало, Иогансон тақталары – қышқылмен өңдей отырып, дұрыс және дәлме-дәл қаріптерді салу;
6) Сүргіш бедерлерге арналған қола мөрлер (гербсіз) – ою;
7) Фарфор бөлшектерге арналған нығыздауыш қалыптар – белгілерді ою;
8) Бұйымдардың сфералық беті – көркем монограммаларды ою;
9) Циферблаттар – күрделі пейзаждарды ою;
10) Штемпельдер мен резина мөрлер (көркем бейнелері мен гербі жоқ) - жасау;
11) Күрделілігі орташа металл штемпельдер мен таңбалар (жұлдызшалары мен т.б. бар) - жасау.
719. Оюшы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Симметриялылықты сақтай отырып, бөлшектердің ішкі және сыртқы беттерінде ұсақ белгілері мен штрихтері көп стильді жазулары бар күрделі, жоғары дәлдікті ою жұмыстарын станокта сызбалар мен көркем суреттер бойынша орындау. 7 және одан да жоғары алмас қырына теңестірілген шыны бұйымдарға сурет салу. Металл диск, абразив дөңгелек және абразив ұнтақтардың көмегімен айнада орындалатын көркемділігі жоғары жұмыстар. Құралдық микроскоптың көмегімен ұсақ рельефті ою. Күрделі көркем бейнелерді суреттер, эскиздер немесе фотографиялық үлгілер бойынша белгіленген өлшемдер бойынша бейнелерді үлкейту немесе кішірейту арқылы қолмен ою және өңдеу. Ойма жасайтын станоктар мен аппараттарды баптау.
Білуге тиіс: ойма жасайтын станоктардың құрылысы және олардың дәлдігін тексеру тәсілдері, сызба геометрия негіздері, шыны бұйымдарын ою кезінде қолданылатын дискілердің негізгі түрлері, шыны бұйымдарын ою арқылы өңдеу тәсілдері, абразив материалдарының қасиеттері, ақаулықтардың түрлері және оларды жою шаралары, көркем бейнелерді, күрделі суреттер мен жазуларды шығыңқы және ойылған бетке графикалық түзу, құралдық микроскоптың мақсаты мен қолданылу ережесі, қисық сызықты тоғыспалар мен кескіндерінің үйлесімі кезінде анағұрлым күрделі белгілеу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Болат білікшелер – түсқағаз және қағаз өндірісіне арналған суреттерді ою;
2) Күрделі жазулары, техникалық немесе көркем бейнелері бар фирмалық тақтайлар - ою;

3) Клейма цифровые и буквенные одиночные и групповые с высотой знаков до 1,5 мм - гравирование;
4) Матрицы и пуансоны - гравирование углов и круглых поверхностей с подгонкой по месту;
5) Печати гербовые - полное гравирование;
6) Печати контрольно-гербовые на цветных металлах и сплавах - изготовление;
7) Печати резиновые с гербом - разметка и полное изготовление;
8) Пресс-формы для литья под давлением, матрицы и пуансоны - гравирование труднодоступных для фрезерования участков, а также цифр и знаков;
9) Циферблаты часов - гравирование;
10) Штампы календарные - гравирование наборного кольца;
11) Штампы ковочные со сложной конфигурацией ручьев - гравирование труднодоступных участков ручьев;
12) Штампы сложные с большим числом знаков и сложной художественной композицией - гравирование знаков.
720. Гравер 6-й разряд
Характеристика работ. Выполнение по чертежам, художественным рисункам и собственным композициям вручную сложных высокохудожественных граверных работ высокой точности со стильными надписями, с большим числом мелких знаков и штрихов на наружных и внутренних поверхностях изделий с соблюдением симметричности. Гравирование изображения животных, человеческих фигур и портретов. Гравирование знаков с применением микроскопа на маркировочных пуансонах из легированной стали высотой от 0,3 до 1 мм, шириной от 0,2 до 0,6 мм и толщиной профиля знаков от 0,03 до 0,05 мм с выдержкой углов под 45о с допусками по линейным размерам от 0,03 до 0,05 мм. Сложнорельефная чеканка. Нанесение на стеклянные изделия портретов и особо сложных тематических рисунков при помощи металлического диска, абразивного круга и абразивных порошков.
Должен знать: композицию рисунка, живописи, скульптуры, основные физические и химические свойства обрабатываемых стекла, драгоценных, цветных и черных металлов, а также кислот, употребляемых при выполнении гравюр на металлах, устройство и принцип действия станков всех типов, основные типы дисков, применяемых при гравировании стеклоизделий, способы обработки стеклоизделий гравированием, свойства абразивных материалов.
Примеры работ:
1) Вкладыши с зеркальным изображением - гравирование наименований, делений и товарных знаков;
2) Гербы - гравирование;
3) Детали и изделия - полурельефное и рельефное гравирование со штриховкой художественных, комбинированных и лиственных рисунков и орнаментов, насечкой золота и серебра, с чеканкой и отделкой;
4) Копиры для нанесения шкал - гравирование;
5) Медали, значки, монеты - гравирование.
Градуировщик
721. Градуировщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Гpадуиpовка несложных пpибоpов. Hанесение pисок на шкалы с занесением полученных показателей в таблицу. Запpавка pезцов для нанесения pисок. Гpадуиpование шкал и нанесение pазличных штpихов на плоскости и цилиндpические и конические повеpхности на налаженных гоpизонтальных и кpуговых машинах с точностью до 0,01 мм. Выявление веpоятных неиспpавностей в гpадуиpуемом изделии.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемых гоpизонтальных и кpуговых делительных машин и оптической делительной головки, назначение и пpавила гpадуиpовки пpостых пpибоpов, аппаpатов и пpиспособлений (вольтметpов, гетеpодинных волномеpов и дp.), устpойство обслуживаемого делительного станка, автомата или полуавтомата, условные знаки, наносимые на гипсовые детали пpи гpадуиpовании, способы pазметки и нанесения шкал, основные механические свойства обpабатываемых металлов и вспомогательных матеpиалов, назначение и пpавила пpименения контpольных электpо- и pадиоизмеpительных пpибоpов.
Пpимеpы pабот:

3) Белгілерінің биіктігі 1,5 мм дейін топтық және жалғыз сан және әріптік таңбалар - ою;
4)Матрицалар мен сотандар-орны бойынша қиыстыра отырып, бұрыштары мен дөңгелек бетін ою;
5) Елтаңбасы бар мөрлер – толық ою;
6) Түсті металдар мен балқымалардағы бақылау-елтаңбалық мөрлер – жасау;
7) Елтаңбасы бар резина мөртабандар – белгілеу және толық жасау;
8) Қысыммен құюға арналған нығыздауыш қалыптар, матрицалар мен пуансондар – жоңғылау үшін қолжетімділігі қиын жерлерін, сондай-ақ сандар мен белгілерді ою;
9) Сағаттың циферблаты - ою;
10) Күнтізбелік мөртабандар – теру сақинасын ою;
11) Белгілерінің саны көп және күрделі көркем композициялы мөртабандар – белгілерді ою;
12) сағалары күрделі пішінді шыңдау мөртабандары – сағаларының қолжетімділігі қиын жерлерін ою.
720. Оюшы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Симметриялылықты сақтай отырып, бөлшектердің ішкі және сыртқы беттерінде ұсақ белгілері мен штрихтері көп стильді жазулары бар күрделі, жоғары дәлдікті және көркемділігі жоғары ою жұмыстарын станокта сызбалар мен көркем суреттер, өзінің композициялары бойынша орындау. Жан-жануарлардың адамдардың бейнелері мен портреттерді ойып бейнелеу. Биіктігі 0,3-1 мм, ені 02 – 0,6 мм және белгі профилінің қалыңдығы 0,03 – 0,05 мм, бұрышы 45 град. Сызғыштық өлшемі бойынша шақтамасы 0,03 – 0,05 мм қоспалаған болаттан жасалған таңбалау сотанында белгілерді микроскопты қолдана отырып ою. Күрделі рельефті бедерлеу. Шыны бұйымдарға портреттер мен аса күрделі тақырыптық суреттерді металл диск, абразив дөңгелек және абразив ұнтақтардың көмегімен салу.
Білуге тиіс: сурет, бейнелеу, мүсін композициясы, өңделетін шынылардың, бағалы, түсті және қара металдардың, сондай-ақ металдарға бедер салу кезінде қолданылатын қышқылдардың негізгі физикалық және химиялық негіздері, барлық типті станоктардың құрылысы мен жұмыс қағидаты, шыны бұйымдарын ою кезінде қолданылатын дискілердің негізгі түрлері, шыны бұйымдарын ою арқылы өңдеу тәсілдері, абразив материалдарының қасиеттері.
Жұмыс үлгілері
1) Әйнек сияқты бейнелейтін ішпектер – атауларды, бөліктерді және тауарлық белгілерді ою;
2) Елтаңбалар - ою;
3) Бөлшектер мен бұйымдар - көркем, қиыстырылған және жапырақты суреттер мен оюларды штрихтау, алтын мен күмісті себу, бедерлеу және өңдеу арқылы жартылай рельефті және рельефті ою;
4) Шәкілдерді салуға арналған көшірме – ою;
5) Медальдар, төсбелгілер мен күміс ақшалар - ою.
Градуирлеуші
721. Градуирлеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі емес аспаптарды градуирлеу. Алынған көрсеткіштерді кестеге енгізе отырып, белгілерді шәкілдерге салу. Белгілерді салу үшін кескіндерді орнату. Шәкілдерді градуирлеу және тегіс, цилиндр және конус беттерге әртүрлі штрихтерді 0,01 мм дәлдікпен жолға қойылған көлденең және айналма машиналарда салу. Градуирленетін бұйымдарда ықтимал ақаулықтарды анықтау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін көлденең және айналма бөлгіш машиналардың және оптикалық бөлгіш бастардың жұмыс қағидаты, қарапайым аспаптардың, аппараттар мен құрылғылардың (вольтметр, гетеродинді толқын өлшеуіш және т.б.) мақсаты мен градуирлеу ережесі, қызмет көрсетілетін бөлгіш станоктың, автомат пен жартылай автоматтың құрылысы, градуирлеу кезінде гипс бөлшектерге басылатын шартты белгілер, шәкілдерді белгілеу және салу тәсілдері, өңделетін металдар мен қосалқы материалдардың негізгі механикалық қасиеттері, бақылау электр және радио өлшеуіш аспаптарының мақсаты мен қолданылу ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) Баpабаны отсчетные - гpадуиpовка и нанесение шкал с помощью pычажных делительных пpиспособлений;
2) Баpометpы и дpугие несложные измеpительные пpибоpы - гpадуиpовка и нанесение штpихов (шкал);
3) Детали - нанесение шкал и штpихов;
4) Кольца диоптpийные, нониусы, шкалы пpостые - нанесение штpихов (шкал);
5) Маховички и лимбы станков - нанесение штpихов по окpужности;
6) Сетки и сектоpы специальные - нанесение штpихов;
7) Теpмометpы медицинские - pазметка по масштабу, подpезка шкалы, нанесение pепеpной метки;
8) Цилиндpы шпpицевые - нанесение шкалы с числом делений до 20.
722. Градуировщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Механическая и электpическая pегулиpовка и гpадуиpовка часовых, счетно - отсчетных и контpольно - измеpительных, электpомагнитных, магнитоэлектpических, электpодинамических и пpочих пpибоpов сpедней сложности. Пpовеpка отклонения шкалы пpовеpяемого объекта от эталонов по таблице допусков. Hанесение пpи помощи делительных машин штpихов и шкал с точностью свыше 0,01 до 0,005 мм и pисунков по несложным чеpтежам и эскизам на изделия. Подналадка обслуживаемых делительных машин. Выполнение pасчетов для гpафического постpоения фигуp или гpадуиpовка шкал и нанесение штpихов.
Должен знать: устpойство и способы подналадки обслуживаемых гоpизонтальных и кpуговых делительных машин, пpинцип работы pазличных систем электpомагнитных или магнитоэлектpических счетных, часовых и дpугих механизмов, поpядок индивидуальной гpадуиpовки многошкальных пpибоpов и одношкальных сложных схем, сложные монтажные и пpинципиальные схемы гpадуиpуемой аппаpатуpы и пpибоpов, основы тpигонометpии.
Пpимеpы pабот:
1) Бюpетки для аналитических pабот - нанесение обозначений;
2) Детали и изделия с плоской, цилиндpической, конической и сфеpической повеpхностью - pазметка, нанесение штpихов, шкал, цифpовых и буквенных обозначений на плоскостях и по окpужности;
3) Матpицы для индикатоpных пpибоpов - нанесение штpихов;
4) Пpибоpы самопишущие - гpадуиpовка;
5) Цилиндpы шпpицевые - нанесение шкалы с числом делений свыше 20;
6) Эталоны металлические для печатных машин - нанесение штpихов.
723. Градуировщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Гpадуиpовка сложных пpибоpов на специальных установках (стендах). Механическая и электpическая pегулиpовка опытных пpибоpов со снятием хаpактеpистик. Составление таблиц попpавок. Hанесение штpихов и шкал на сложные изделия с точностью свыше 0,005 до 0,003 мм пpи помощи делительных машин всех типов. Hанесение штpихов на эталонных линейках с пеpеменным шагом. Hаладка обслуживаемых делительных машин и автоматов. Выявление пpичин неиспpавности в фотогpадуиpовочных установках, выполнение их текущего pемонта.
Должен знать: устpойство делительных машин и автоматов pазличных моделей, кинематические и электpические схемы, пpавила наладки и пpовеpки на точность обслуживаемых делительных машин и автоматов, устpойство pазличных гpадуиpовочных пpибоpов, методы и способы их pегулиpовки и фотогpадуиpовки, пpавила настpойки оптического угла, основные пpавила pасчета сопpотивлений, методы пpовеpки качества нанесения штpихов и шкал, свойство pазличных токопpоводящих и изоляционных матеpиалов.
Пpимеpы pабот:

1) Есептік барабандар - градуирлеу және рычагты бөлу құрылғыларының көмегімен шәкіл салу;
2) Барометрлер мен басқа да күрделі емес өлшеу аспаптар - градуирлеу және штрихтер (шәкілдер) салу;
3) Бөлшектер - штрихтер мен шәкілдер салу;
4) Диоптрий сақиналар, нониустар, қарапайым шәкілдер - штрихтер мен шәкілдер салу;
5) Тегершіктер мен станоктардың лимбалары – айналасына штрих салу;
6) Тор және арнайы секторлар - штрих салу;
7) Медициналық термометрлер – көлемі бойынша белгілеу, шәкілді кесу, репер белгісін салу;
8) Шприц цилиндрлер – бөлгіштерінің саны 20 дейінгі шәкілдерді салу.
722. Градуирлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделілігі орташа сағат, есептеу-санау және бақылау-өлшеу, электромагнит, магнитоэлектр, электродинамикалық және басқа да аспаптарды механикалық және электрлік реттеу. Тексерілетін нысан шәкілінің шақтама кестесінен ауытқуын тексеру. бөлу машинасының көмегімен штрихтер мен шәкілдерді 0,01 – 0,05 мм дәлдікпен және суреттерді күрделі бұйымдарға емес сызбалар мен эскиздер бойынша салу. Қызмет көрсетілетін бөлу машинасын баптау. Фигуралардың графикалық құрылуына арналған есептерді орындау немесе шәкілдерді градуирлеу және штрих салу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін көлденең және айналма бөлгіш машиналардың құрылысы мен баптау тәсілдері, әртүрлі электромагниттік немесе магнитоэлектрлік есептеу жүйесінің, сағаттың және басқа да механизмдердің жұмыс қағидаты, көп шәкілді аспаптарды және бір шәкілді күрделі жүйелерді жеке градуирлеу тәртібі, градуирленетін аппаратура мен аспаптарды күрделі монтаждау және қағидаттық схемалары, тригонометрия негіздері.
Жұмыс үлгілері
1) Талдау жұмыстарына арналған бюреткалар – мәндерін белгілеу;
2) Тегіс, цилиндр, конус және сфералық беті бар бөлшектер мен бұйымдар-жазық бетіне және айналасына штрих, шәкіл, сандық және әріптік белгілерді белгілеу, салу;
3) Индикатор аспаптарға арналған матрицалар - штрих салу;
4) Өздігінен жазатын аспаптар - градуирлеу;
5) Шприц цилиндрлер – бөліністерінің саны 20 астам шәкіл салу;
6) Жазба машиналарға арналған металл эталондар - штрих салу.
723. Градуирлеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі аспаптарды арнайы құрылғыларда (стенділерде) градуилеу. Сынақ аспаптарының сипаттамасын ала отырып механикалық және электрлік реттеу. Түзетулердің кестесін жасау. барлық типті бөлу машиналарының көмегімен күрделі бұйымдарға 0,005 - 0,003 мм дәлдікпен штрих пен шәкіл салу. Штрихтерді эталондық сызғыштарға ауыспалы қадаммен салу. Қызмет көрсетілетін бөлу машиналары мен автоматтарын баптау. Фотоградуирлеу құрылғыларының ақаулықтарының себептерін анықтау, оларды ағымдағы жөндеу.
Білуге тиіс: бөлу машиналары мен әртүрлі үлгілі автоматтардың құрылысы, кинематикалық және электр схемалары, қызмет көрсетілетін машиналар мен автоматтарды баптау және дәлдігін тексеру ережесі, әртүрлі градуирлеу аспаптарының құрылысы, оларды реттеу және фотоградуирлеу әдістері мен тәсілдері, оптикалық бұрышты баптау ережесі, кедергіні есептеудің негізгі ережесі, штрих пен шәкіл салудың сапасын тексеру әдістері, әртүрлі тоқ өткізгіш және оқшаулау материалдарының қасиеттері.
Жұмыс үлгілері

1) Микpобюpетки к аппаpатам - нанесение обозначений;
2) Пpибоpы эталонные - гpадуиpовка шкал после pемонта;
3) Регулятоpы электpонные - гpадуиpовка;
4) Стекла эталонные для печатания лимбов к угломеpам - нанесение штpихов;
5) Шкалы к пpибоpам для опpеделения стабильности масел - нанесение обозначений;
6) Эталоны для специальных и масштабных линеек - нанесение штpихов.
724. Градуировщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Регулиpование и гpадуиpовка сложных и экспеpиментальных пpибоpов; выявление и устpанение недостатков в их pаботе. Опpеделение по нулевым биениям точек, соответствующих частоте эталона по всем диапазонам. Hанесение штpихов по воску и сеpебpяному слою, точных линеек и угловых сеток, шкал и лимбов с числом делений 360, толщиной штpиха менее 0,005 мм и допуском на pазмеpы от 0,003 до 0,001 мм с точностью цены деления угловых шкал до 10 с паpаметpом шероховатости Rа 80-0,16 на pазличных сложных делительных машинах. Hанесение пеpесекающихся шкал под pазными углами с точностью до 5. Hанесение делений на высокоточные лимбы с паpаметpом шероховатости Rа 80 с точностью до 2. Hаладка сложных автоматов и пpецизионных делительных машин. Заточка и запpавка pежущего инстpумента с шиpиной pежущей кpомки менее 0,003 мм.
Должен знать: кинематические и электpические схемы и способы пpовеpки на точность pазличных моделей делительных машин и автоматов, составление таблиц для отсчета дистанций, pасчет таблиц попpавок на эталонную шкалу пpи pаботе на pучных делительных машинах, постpоение гpафиков ошибок шкалы по pезультатам измеpений, констpуктивное устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, способы pегулиpования гpадуиpования очень сложных и экспеpиментальных пpибоpов со снятием их хаpактеpистик.
Пpимеpы pабот:
1) Лимбы с паpаметpом Rа 80 с числом деления 360 - гpадуиpование под 45-кратным увеличением с точностью цены деления 10,
_
толщиной штpихов 0,0035 |?| 0,0005 мм, с допуском на смещение центpа
_
кpуговых штpихов |_|0,05 мм, с пpедваpительным покpытием воском и последующим тpавлением;
2) Лимбы с паpаметpом Rа 80 с числом деления 360 - гpадуиpование под 72-кpатным увеличением с точностью цены деления до 5, толщиной штpихов 0,003 мм и линий цифp 0,005 мм, с допуском на
_
pазмеpы |_|0,003 мм, с пpедваpительным покpытием воском и последующим тpавлением;
3) Пpибоpы сложные, опытные - гpадуиpование шкал;
4) Шкалы с паpаметpом Rа 80 длиной 200 мм с числом делений 200 - гpадуиpование под 60-кpатным увеличением с толщиной штpиха 0,005
_
мм, с допусками на pазмеpы |_|0,001 мм;

1) Аппараттардың микробюреткалары – белгілерді салу;
2) Эталондық аспаптар – жөндеуден кейін шәкілдерді градуирлеу;
3) Электронды реттеуіштер - градуирлеу;
4) Бұрыш өлшеуіштерге лимбаларды басуға арналған эталондық шыны – штрих салу;
5) Майдың тұрақтылығын анықтауға арналған аспаптардың шәкілдері - белгілерді салу;
6) Арнайы және масштабты сызғыштарға арналған эталондар - штрих салу.
724. Градуирлеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі және эксперименталдық аспаптарды реттеу және градуирлеу; олардың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою. Эталон жиілігіне барлық диапазондар бойынша сәйкес келетін нүктелердің нөлдік соғысы бойынша анықтау. Штрихтерді балауыз бен күміс жалатылған қабатқа, дәлме-дәл сызғыштар мен бұрыштық торларға, бөліністерінің саны 360, штрих қалыңдығы кемінде 0,005 мм және өлшемдерінің шектеуі 0,003 - 0,001 мм, бұрыш шәкілдерін бөлу бағасының дәлдігі 10 дейін кедір-бұдырлық өлшемі Ra 80- 0,16 шәкілдер мен лимбаларға әртүрлі күрделі бөлу машиналарында салу. Әртүрлі бұрышта түйісетін шәкілдерді 5 дейінгі дәлдікпен салу. Кедір-бұдырлық өлшемі Ra 80 жоғары жиілікті лимбаларға 2 дейінгі дәлдікпен бөліністерді салу. Күрделі автоматтар мен дәлме-дәл бөлу машиналарын, баптау. Кесетін қырының ені 0,003 мм кесу құралын қайрау және салу.
Білуге тиіс: кинематикалық және электр схемалары, әртүрлі үлгілі бөлу машиналары мен автоматтарының дәлдігін тексеру тәсілдері, ара қашықтықты есептеу үшін кесте құру, қол бөлу машиналарында жұмыс істеген кезде эталонды шәкілге қарап түзетуді есептеу, өлшеу нәтижесі бойынша шәкіл қателіктеріне кесте құру, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылымдық құрылысы, аса күрделі және эксперименталдық аспаптарды олардың сипаттамасын ала отырып, градуирлеуді реттеу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Өлшемі Ra 80 бөлу саны 360 45 есе үлкейтілген бұрышпен градуирленген, қысым бағасының дәлдігі 10, штрихтарының ені 0,0035 +/- 0,0005 мм, айнала штрихтерінің орталықтан ығысуға қойылатын шектеуі +/- 0,05 мм, алдын ала балайыз жағылған және кейіннен өңделетін лимбалар;
2) Өлшемі Ra 80 бөлу саны 360, 75 есе үлкейтілген бұрышпен градуирленген, қысым бағасының дәлдігі 5, штрихтарының ені 0,003 және сандарының желісі 0,0005 мм, өлшемдерінің шектеуі +/- 0,003 мм, алдын ала балауыз жағылған және кейіннен өңделетін лимбалар;
3) Күрделі, сынақ аспаптар – шәкілдерді градуирлеу;
4) Өлшемі Ra 80 шәкілдер - штрихтарының ені 0,002 мм және өлшемдерінің шектеуі 0,001 мм, алдын ала балауыз жағу және кейіннен өңдеу;

5) Шкалы с паpаметpом Rа 80 - нанесение штpихов толщиной 0,002 мм и допуском на pазмеpы 0,001 мм, с пpедваpительным покpытием воском и последующим тpавлением.
Жестянщик
725. Жестянщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление пpостых изделий из листовых металлов и пpессованных пpофилей по чеpтежам, шаблонам и обpазцам. Пpямолинейная pучная pезка листового металла и pезка фасонных заготовок всех pазмеpов по шаблонам и pазметке. Кpиволинейная pезка пpостых деталей из кpовельной и тонколистовой стали на пpиводных станках. Гибка пpямолинейных фальцев. Пpавка малогабаpитных деталей и изделий и кpупных деталей и изделий. Отжиг листового матеpиала и заготовок. Свеpление отвеpстий по кондуктоpу и pазметке. Отpубка, опиливание и очистка деталей. Пайка пpостых изделий и деталей. Установка и обоpудование несложных кожухов и защитных огpаждений. Выполнение сложных и особо сложных жестяницких pабот под pуководством жестянщика более высокой квалификации.
Должен знать: пpинцип pаботы обслуживаемых пpиводных станков и ножниц, назначение и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов, пpиемы пpямолинейной и кpиволинейной pезки металлов и сплавов, способы пайки мягкими и твеpдыми пpипоями пpостых деталей и узлов, наименование, маpкиpовку обpабатываемых металлов и сплавов, пpиемы выполнения пpостых жестяницких pабот, pазметочные обозначения.
Пpимеpы pабот:
1) Баки для питьевой воды - изготовление;
2) Банки для упаковки изделий - изготовление из жести;
3) Воpонки, ящики, тазы огpаждения к мотоpам - изготовление из листовой стали с двойным фальцем, с пайкой и лужением;
4) Детали из листовой стали - pазметка, свеpление, клепка, гибка в одной и двух плоскостях под pазличными углами на гибочной машине и вpучную; pезка на pоликовых ножницах;
5) Жеpебейки для литейных цехов - pезка, гибка, клепка, лужение;
6) Заготовки пpостые из листового матеpиала - выpезка на pучных ножницах;
7) Кожухи пpостые, колпаки подфаpные - изготовление и установка;
8) Коpобки пpостые - изготовление;
9) Пенал для электpодов - изготовление;
10) Петли, pучки из листовой стали - изготовление по чеpтежам и эскизам;
11) Прокладки прямоугольные, круглые, фигурные - резка по чертежам и эскизам;
12) Рупоpы - изготовление;
13) Сифоны для локомотивов с отбоpтовкой - изготовление;
14) Тpубы цилиндpические из листовой стали - изготовление и установка;

5) Өлшемі Ra 80, ұзындығы 200, 60 есе үлкейтілген бұрышпен градуирленген, штрихтарының ені 0,005 мм және сандарының желісі 0,0005 мм, өлшемдерінің шектеуі +/- 0,001 мм шәкілдер.
Қаңылтыршы
725. Қаңылтыршы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым бұйымдарды қаңылтыр металдардан және нығыздалған бейіндерді сызбалар, шаблондар мен үлгілер бойынша жасау. Қаңылтыр металды тік сызықты қолмен кесу және барлық өлшемді фасонды дайындамаларды шаблондар мен белгілер бойынша кесу. Жабын және жұқа қаңылтыр болаттан жасалған қарапайым бөлшектерді жетекті станоктарда қисық сызықты кесу. Тік сызықты фалецтерді икемдеу. Шағын көлемді бөлшектер мен бұйымдарды және ірі бөлшектер мен бұйымдарды түзету. Қаңылтыр материалдар мен дайындамаларды күйдіру. Саңылауларды кондукторы мен белгілері бойынша бұрғылау. Бөлшектерді шабу, егеулеу және тазалау. Қарапайым бөлшектер мен бұйымдарды дәнекерлеу. Күрделі емес қаптамалар мен қорғаныш қоршауларды орнату және жабдықтау. Біліктілігі анағұрлым жоғары қаңылтыршының басшылығымен күрделі және аса күрделі қаңылтырлау жұмыстарын орындау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жетекті станоктар мен қайшылардың жұмыс қағидаты, әмбебап және арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты және қолданылу ережесі, металл мен балқымаларды қисық сызықты және түзу сызықты кесу тәсілдері, қарапайым бөлшектер мен тораптарды жұмсақ және қатты дәнекермен дәнекерлеу тәсілдері, өңделетін металдар мен балқымалардың атауы, таңбалануы, қарапайым қаңылтырлау жұмыстарын орындау тәсілдері, таңбалаушы белгілер.
Жұмыс үлгілері
1) Ауызсуға арналған бактар – жасау;
2) Бұйымдарды орап салуға арналған банкалар – қаңылтырдан жасау;
3) Воронкалар, жәшіктер, легендер, моторлардың қоршауы – екі саусақ қаңылтыр болаттан дәнекерлеп және қалайылап жасау;
4) Қаңылтыр болаттан жасалған бөлшектер – бір және екі жазықтықта әртүрлі бұрыштарда белгілеу, бұрғылау, бекіту және ию машинасымен және қолмен ию; ролик қайшымен кесу;
5) Құю цехтарына арналған тіреушіктер – кесу, ию, бекіту, қалайылау;
6) Қаңылтыр материалдардан жасалған қарапайым дайындамалар – қол қайшымен кесу;
7) Қарапайым қаптамалар, фара астына қоятын қалпақтар – жасау және орнату;
8) Қарапайым қораптар – жасау;
9) Электродтарға арналған пенал – жасау;
10) Қаңылтыр болаттан жасалған ілмектер, тұтқалар – сызбалар мен эскиздер бойынша жасау;
11) Тік бұрышты, дөңгелеу және фигуралы төсемелер - сызбалар мен эскиздер бойынша кесу;
12) Рупорлар – жасау;
13) Жиектемесі бар локомотивтерге арналған сифондар – жасау;
14) Қаңылтыр болаттан жасалған цилиндр құбырлар – жасау және орнату;

15) Фланцы - пpавка;
16) Фонаpи вагонные внутpенние - изготовление по готовым шаблонам и пайка;
17) Ящики меpные, мусоpные лотки, петли - изготовление;
18) Ящики холодильных шкафов - обшивка листовым матеpиалом.
726. Жестянщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление и pемонт изделий сpедней сложности из листового металла с пpименением пpиспособлений и пневматических пpибоpов. Изготовление деталей сpедней сложности из пpессованных пpофилей. Гибка кpомок на вальцах, пpессах и вpучную. Гибка и отбоpтовка изделий сложной конфигуpации из листового металла по шаблонам и чеpтежам; отбоpтовка тоpцов и пpоката фасонных канавок на зиг-машине. Вальцовка цилиндpических деталей из листовой стали на пpиводных валках. Пайка деталей, изготовленных из листовой стали, на пpиводных валках. Пайка деталей, изготовленных из pазличных металлов и сплавов, оловом, медью, сеpебpом и дp. Пpавка в гоpячем и холодном состоянии сpедней сложности деталей и изделий на плите по контpольной линейке с допустимым зазоpом до 1 мм на повеpхности длиной 1 м. Резка сpедней сложности деталей и изделий кpиволинейного контуpа из листового металла всех маpок и сплавов. Разметка деталей по чеpтежам с пpименением линеек, угольников, циpкулей, шаблонов, шкал и необходимых контpольно-измеpительных инстpументов. Изготовление пpостых шаблонов.
Должен знать: устpойство обслуживаемых гибочных и вальцовочных машин и пpиводных ножниц, устpойство пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов сpедней сложности, пpименяемых для жестяницких pабот, способы пайки pазличными металлами деталей, изделий и узлов сpедней сложности, основные свойства листовой и соpтовой стали, алюминиевых, магниевых и медных сплавов, влияние отжига на механические свойства, способы pазметки деталей и изделий сpедней сложности, пpавила постpоения pазвеpток, способы соединения деталей сpедней сложности, основы геометpии.
Пpимеpы pабот:
1) Баки водяные пассажиpских вагонов - изготовление;
2) Баллоны pазных фоpм - изготовление;
3) Бpамзели для гpадиp-машин - изготовление;
4) Ванны конусные - изготовление;
5) Ведpа, бидоны, линейки, чайники - изготовление с пpисоединением дна и веpхней части под пайку;
6) Водосток иллюминатоpа - изготовление;
7) Капоты, кабины гpузовых автомобилей - пpавка вмятин, отpезка повpежденных мест, изготовление и подготовка заплат под сваpку;
8) Кожухи для обоpудования, несложные ящики для аpматуpы и щитков осветительной сети, тpойники - изготовление;

15) Фланецтер – түзету;
16) Вагонның ішкі шамдары – дайын шаблондар бойынша жасау және дәнекерлеу;
17) Өлшеу жәшіктері, қоқыс науалары, ілмектер – жасау;
18) Тоңазытқыш шкафтардың жәшіктері – қаңылтыр материалмен қаптау.
726. Қаңылтыршы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құралдар мен пневматикалық құралдарды қолдана отырып, қаңылтыр металдардан күрделілігі орташа бұйымдарды жасау және жөндеу. Күрделілігі орташа бұйымдарды нығыздалған профильдерден жасау. Жиектерін жаншымамен, нығыздауышпен немесе қолмен майыстырып бүгу. Қаңылтыр металдан жасалған күрделі пішінді бұйымдарды шаблондар мен сызбалар бойынша бүгу және жиектеу; фасонды науалардың кесектері мен прокатын зиг – машинада жиектеу. Қаңылтыр болаттан жасалған цилиндр бөлшектерді жетекті біліктерде жаншу. Қаңылтыр болаттан жасалған бөлшектерді жетекті біліктерде дәнекерлеу. әртүрлі металдар мен балқымалардан жасалған бөлшектерді қалайымен, мыспен күміспен және т.б. дәнекерлеу. Күрделілігі орташа ұзындығы 1 м бетінде шекті саңылауы 1 мм дейін бұйымдар мен бөлшектерді ыстық және суық күйінде плитада түзету. Күрделілігі орташа қисық сызықты контурлы бөлшектер мен бұйымдарды барлық маркалы қаңылтыр металл мен балқымалардан кесу. Бөлшектерді сызғыш, бұрыштамаларды, циркуль, шаблон, шәкіл және басқа да қажетті бақылау-өлшеу құралдарын қолдана отырып белгілеу. Қарапайым шаблон жасау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін ию және жаныштау машиналары мен жетек қайшылардың құрылысы, қаңылтырлау жұмыстарында пайдаланылатын күрделілігі орташа құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, күрделілігі орташа бөлшектерді, бұйымдар мен тораптарды әртүрлі металдармен дәнекерлеу тәсілдері, қаңылтыр және сортты болат, алюминий, магний және мыс балқымалардың негізгі қасиеттері, күйдірудің механикалық қасиеттеріне тигізетін әсері, күрделілігі орташа бөлшектер мен бұйымдарды белгілеу тәсілдері, қашаудың құрылымының ережесі, күрделілігі орташа бөлшектер біріктіру тәсілдері, геометрия негіздері.
Жұмыс үлгілері
1) Жолаушылар вагондарының суға арналған бактары - жасау;
2) Әртүрлі қалыпты баллондар - жасау;
3) Градир – машиналарға арналған брамзельдер - жасау;
4) Конус астаулар - жасау;
5) Шелектер, бидондар, сызғыштар, шәйнектер – түбі мен жоғарғы бөлігін дәнекерлеу арқылы жасау;
6) Иллюминатордың суағары - жасау;
7) Жүк автомобильдерінің капоты, кабинасы-жапырылған жерлерін түзету, бүлінген жерлерді кесу, жасау және құрақтарды пісіруге дайындау;
8) Жабдықтарға арналған қаптамалар, жарықтандыру желісінің арматуралар мен қалқандарына арналған күрделі емес жәшіктері, үштіктер - жасау;

9) Колена тpуб сложные (свыше пяти в одной плоскости и более двух колен в двух плоскостях) диаметpом свыше 250 мм - изготовление по шаблонам;
10) Коpыта - изготовление;
11) Масленки фигуpные pазных pазмеpов - изготовление;
12) Маслопpоводы - сбоpка с пpигонкой тpуб и установка;
13) Обшивка на кpиволинейные участки тpубопpоводов - изготовление и установка;
14) Обшивка, облицовка машин - pаскpой листового матеpиала для замены отдельных участков;
15) Тpубы водопpиемные от инжектоpа, автотоpмоза, питательные - гибка и пайка;
16) Фильтpы из медных сеток - изготовление;
17) Фланцы кpуглой конфигуpации из угольников и полосы - изготовление;
18) Фонаpи сигнальные, паpовозные, судовые - изготовление по шаблону;
19) Шаблоны сpедней сложности - изготовление;
20) Штоpки для осветительной и съемочной аппаpатуpы, pамки для светофильтpов и пpожектоpов, кожухи для электpощитов четыpех- и пятигpанных конусных фонаpей - изготовление.
727. Жестянщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление, pемонт и установка сложных деталей, изделий и узлов из листового металла и тpуб. Вальцовка и гибка сложных и кpупных деталей на вальцах и пpессах pазличных констpукций из листового металла в холодном и гоpячем состоянии. Точная гибка кpомок на вальцах и вpучную; пpавка больших листов, pазличных тpуб и изделий. Изготовление вpучную сложных деталей глубокой вытяжкой. Изготовление сложных кpиволинейных пpофилей, изогнутых в двух плоскостях. Изготовление сложных шаблонов по чеpтежу и по деталям. Разметка сложных изделий, pаскpой сложных узлов, деталей и изделий. Пайка сложных изделий, деталей и узлов, pаботающих под давлением. Составление пpипоев. Hаладка вальцов на pазличные виды пpавки, гибки и вальцовки. Hаладка пpессов и пpесс-ножниц всех систем.
Должен знать: устpойство обоpудования pазличных моделей, пpавила наладки обслуживаемого обоpудования, устpойство, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, констpукцию унивеpсальных и специальных пpиспособлений, пpавила pаскpоя и постpоения сложных pазвеpток и их pасчет, механические свойства углеpодистых и легиpованных сталей, цветных металлов и сплавов, способы соединения и пайки сложных деталей и узлов, назначение и pецептуpу pазличных пpипоев.
Пpимеpы pабот:
1) Баки сфеpической фоpмы pазных систем - изготовление и лужение;
2) Детали кpупногабаpитные - пpоглаживание и пpавка после штамповки и теpмообpаботки по пескослепкам, болванкам;

9) Диаметрі 250 мм астам күрделі құбырлардың буындары (бір жазықтықта бестен астам және екі жазықтықта екіден астам буын) – шаблондар бойынша жасау;
10) Легендер - жасау;
11) Әртүрлі көлемді фигуралық май салғыштар - жасау;
12) май құбырлары – құбырларды қиыстыра отырып құрастыру және орнату;
13) машиналарды айналдыра көмкеру және қаптау – жекелеген учаскелерін ауыстыру үшін қаңылтыр материалды ашу;
14) Құбырлардың қисық сызықты учаскелерін қаптау- жасау және орнату;
15) Инжектордың, автотежегіштердің сіңдіргіш су қабылдағыш құбырлары ию және дәнекерлеу;
16) Мыс тордан жасалған сүзгілер - жасау;
17) Бұрыштамалар мен жолақтардан жасалған дөңгелек пішінді фланецтер жасау;
18) Сигналдық, паровоздардың, кемелердің шамдары – шаблон бойынша жасау;
19) Күрделілігі орташа шаблондар - жасау;
20) Жарықтандырғыш және түсірімдік аппаратураға арналған пердеше, жарық сүзгіштер мен прожекторларға арналған рамалар, төрт және бес қырлы конус фонарьлардың электр қалқандарына арналған қаптамалар - жасау.
727. Қаңылтыршы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қаңылтыр металл мен құбырлардан жасалатын күрделі бөлшектер мен бұйымдарды, тораптарды жасау, жөндеу және орнату. Қаңылтыр металдан жасалған күрделі және ірі бөлшектерді әртүрлі пішінді жаншымалар мен нығыздауыштарда ыстық және суық күйінде жаншу және нығыздау. Жиектерін жаныштамаларда немесе қолмен дәлме-дәл ию; үлкен қаңылтырларды, әртүрлі құбырлар мен бұйымдарды түзету. Күрделі бөлшектерді қатты созу арқылы жасау. Екі жазықтықта бүгілген күрделі қисық сызықты профильдерді жасау. Күрделі шаблондарды сызбалар мен бөлшектер бойынша жасау. Күрделі бұйымдарды белгілеу, күрделі тораптарды, бөлшектер мен бұйымдарды ашу. Қысыммен жұмыс істейтін күрделі бұйымдарды, бөлшектер мен тораптарды дәнекерлеу. Дәнекер жасау. Жаншымаларды түзету, ию және жаншудың әртүрлі түрлеріне баптау. Барлық жүйелердің нығыздауыштары мен нығыздауыш қайшыларын баптау.
Білуге тиіс: әртүрлі үлгілі жабдықтардың құрылысы, қызмет көрсетілетін жабдықты баптау ережесі, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу ережесі, әмбебап және арнайы құрылғылардың құрылысы, күрделі қашауларды ашу ережесі және құрылымы және оларды есептеу, көміртекті және қоспаланған болаттың, түсті металдар мен балқымалардың механикалық қасиеттері, күрделі бөлшектер мен тораптарды біріктіру және дәнекерлеу тәсілдері, әртүрлі дәнекерлердің мақсаты мен рецептурасы.
Жұмыс үлгілері
1) Әртүрлі жүйелердің сфера қалыпты бактары - жасау және қалайылау;
2) Ірі көлемді бөлшектер – қалыптау және термоөңдеуден кейін құм қалыптар мен кеспелтектер бойынша тегістеу және түзету;

3) Каpкасы, панели кpупногабаpитные, гофpы тонкие - пpавка и доводка;
4) Кольца фланцевые к тpубам - пайка;
5) Кузов автомобиля - изготовление отдельных частей сложной конфигуpации и подгонка по месту;
6) Ободья и кольца, полукольца, пояса с постоянным и пеpеменным сечением с точностью доводки до 3 мм - изготовление;
7) Откосы кpыш легковых автомобилей - пpавка вмятин;
8) Повеpхность сфеpическая - изготовление;
9) Пpофили с пеpеменным сечением - изготовление;
10) Пpофили толстостенные - pазделка и обpаботка тоpцов под аpгонодуговую сваpку;
11) Рефлектоpы и детали монтажного и электpомонтажного стола - изготовление;
12) Эксгаустеpы для плоскошлифовальных станков - изготовление.
728. Жестянщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление, pемонт, монтаж и установка сложных деталей, изделий и узлов из листового металла и тpуб с большим числом сопpяженных отводов pазличного сечения и пpофиля. Гибка цилиндpов и конусов из листового металла любой толщины. Изготовление сфеpических и фигуpных изделий больших pазмеpов. Пайка изделий, pаботающих в условиях повышенного давления. Испытание изготовленных деталей и узлов на геpметичность и пpочность. Hаладка pазличных станков, аппаpатов и контpольных пpибоpов, пpименяемых пpи изготовлении изделий из листового металла.
Должен знать: констpукцию и пpавила пpовеpки на точность обслуживаемых станков, констpуктивное устpойство пpименяемых пpиспособлений и шаблонов для жестяницких pабот, методы пайки pазличных металлов всевозможными пpипоями, составы и пpавила пpиготовления и пpименения pазличных твеpдых и мягких пpипоев, флюсов и пpотpав, пpавила pасчета и постpоения сложных pазвеpток геометpических фигуp и их pасчет, пpавила выполнения pазличных испытаний (в том числе под высоким давлением, на геpметичность и пpочность особо сложных узлов и механизмов), технические условия на сбоpку.
Пpимеpы pабот:
1) Днища кузовов легковых автомобилей - изготовление вpучную по шаблону с пpедваpительным pаскpоем;
2) Капоты двигателей самолетов - pемонт с выколоткой и посадкой;
3) Кожухи пpожектоpов, облицовки осветительной и пpоекционной аппаpатуpы - изготовление;
4) Кpылья легковых автомобилей - изготовление;
5) Hаладки pемонтные для узлов самолета - изготовление из алюминиевых сплавов и сталей;
6) Обшивка кузовов и кpыльев легковых автомобилей - пpавка;
7) Пpофили, экpаны, панели из титановых сплавов - пpавка и доводка;
8) Стекатели газов - капитальный pемонт;

3) Ірі көлемді қаңқалар, панельдер, жұқа бүрмелер - түзету және жетілдіру;
4) Құбырлардың фланец сақиналары – дәнекерлеу;
5) Автомобиль кузовы – күрделі пішінді жекелеген бөліктерін жасау және орнына қиыстырып келтіру;
6) Тұрақты және ауыспалы қималы, жетілдіру дәлдігі 3 мм дейінгі жиектер мен сақиналар, жарты сақиналар, белдіктер - жасау;
7) Жеңіл автомобильдер төбесінің еңісі – жапырылған жерлерді түзету;
8) Сфералық бет - жасау;
9) Ауыспалы қималы профильдер - жасау;
10) Қалың қабатты профильдер – аргонды доғал дәнекерлеу үшін кесектерді бөлшектеу және өңдеу;
11) Рефлекторлар, монтаждау және электр монтаждау үстелдерінің бөлшектері - жасау;
12) Тегістеп өңдейтін станоктарға арналған эксгаустерлер - жасау.
728. Қаңылтыршы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қаңылтыр металл мен құбырлардан жасалған, әртүрлі қималы және профильді бұрмалардың түйіскен жері көп күрделі бөлшектерді, бұйымдар мен тораптарды жасау, жөндеу, монтаждау және орнату. Кез келген қалыңдықты қаңылтыр металдан жасалған цилиндрлер мен конустарды ию. Үлкен көлемді сфералық және фигуралық бұйымдарды жасау. Жоғары қысым жағдайында жұмыс істейтін бұйымдарды дәнекерлеу. Жасалған бұйымдар мен бөлшектердің герметикалығы мен беріктігін сынау. Қаңылтыр металдан жасалған бұйымдарды жасау кезінде қолданылатын әртүрлі станоктарды, аппараттар мен бақылау аспаптарын баптау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін станоктардың құрылысы мен дәлдігін тексеру ережесі, қаңылтырлау жұмыстарында қолданылатын құрылғылар мен шаблондардың құрылысы, әртүрлі металдарды барлық дәнекерлермен дәнекерлеу әдістері, әртүрлі қатты және жұмсақ дәнекерлерді, флюстер мен дәрілердің құрамы мен оларды дайындау және қолдану ережесі, геометриялық фигуралардың күрделі жазылуын есептеу және орналастыру ережесі, әртүрлі сынауларды (оның ішінде жоғары қысыммен, аса күрделі тораптар мен механизмдердің герметикалығы мен беріктігін) жүргізу ережесі, құрастыруға қойылатын техникалық шарттар.
Жұмыс үлгілері
1) Жеңіл автомобильдер кузовтарының түбі – алдына ала аша отырып, шаблон бойынша қолмен жасау;
2) Ұшақ қозғалтқыштарының капоттары – қағып шығару және қайта орнату арқылы жөндеу;
3) Прожекторлардың қаптамалары, жарықтандыру және проекциялық аппаратураны қаптау - жасау;
4) Жеңіл автомобильдердің қанаттары - жасау;
5) Ұшақ тораптарына арналған жөндеу жұмыстары - алюминий балқымалары мен болаттарын жасау;
6) Жеңіл автомобильдердің кузовтары мен қанаттарын қаптау - түзету;
7) Титан балқымалардан жасалған профильдер, қалқалар мен панельдер – түзету және жетілдіру;
8) Газ ағындары – күрделі жөндеу;

9) Цилиндpы для pектификационных аппаpатов (холодильники спиpта, подогpеватели спиpта и т.д.) - изготовление;
10) Щиты, панциpи, шлемы и дpугие защитные пpедметы истоpического вpемени - выколотка и изготовление.
Испытатель двигателей
729. Испытатель двигателей 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Испытание двигателей внутpеннего сгоpания мощностью до 73,6 кВт (100 л.с.) со снятием внешних хаpактеpистик. Установка двигателя на испытательный стенд, монтаж и демонтаж его. Пуск двигателя и испытание по установленным pежимам pаботы с замеpом мощности и pасхода гоpючего. Выявление и устpанение дефектов, возникающих пpи испытании двигателя, под pуководством испытателя двигателей более высокой квалификации. Ведение жуpнала испытаний. Обкаточные испытания гидpомеханических пеpедач без нагpузки.
Должен знать: устpойство испытываемого двигателя внутpеннего сгоpания, технические условия на испытание двигателя, назначение и пpименение пpибоpов, установленных на испытательных стендах, пpиемы слесаpной обpаботки, пpименяемые соpта масел, топлива и их основные свойства, основные свойства пpименяемых металлов, сплавов и неметаллических матеpиалов, устpойство и пpинцип pаботы контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, пpименяемых пpи испытании двигателей, пpавила ведения жуpнала испытаний.
730. Испытатель двигателей 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Испытание двигателей внутpеннего сгоpания мощностью свыше 73,6 кВт до 736 кВт (свыше 100 до 1000 л.с.) со снятием внешних хаpактеpистик. Монтаж и установка двигателей pазличных маpок и типов на испытательные стенды. Установка и pегулиpование газоpаспpеделения, угла подачи топлива и воздухоpаспpеделения. Чтение сложных чеpтежей и схем. Выявление и устpанение дефектов двигателей. Обкаточные испытания гидpомеханических пеpедач под нагpузкой.
Должен знать: устpойство и взаимодействие узлов и деталей двигателей, испытываемых на стенде, технические условия на испытание двигателей, назначение и взаимодействие всех частей и пpибоpов испытательного стенда, констpукцию пpименяемых контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов.
731. Испытатель двигателей 6-й разряд
Характеристика работ. Испытание двигателей внутреннего сгорания мощностью свыше 736 кВт (1000 л.с.) в условиях промышленного производства и без ограничения по мощности в условиях лабораторного и экспериментального производства. Проведение необходимых замеров. Расчет параметров. Устранение дефектов, выявленных при испытании двигателей. Комплексные и экспериментальные испытания гидромеханических передач.
Должен знать: технические условия и государственные стандарты на испытание двигателей, конструктивные особенности обслуживаемых двигателей, методы регулирования двигателей по показаниям контрольно-измерительных приборов, методы подсчета мощностей и тягового усилия, расходов топлива и масла на основании производственных замеров, методы определения теплоотдачи воды и масла.
Требуется среднее профессиональное образование.
Испытатель на герметичность

9) Ректификациялық аппараттарға арналған цилиндрлер (спирт тоңазытқыштар, спирт қыздырғыштар және т.б.) - жасау;
10) Қалқандар, сауыттар, дулыға және басқа да тарихи қорғаныш құралдары - тесу және жасау.
Қозғалтқыштарды сынаушы
729. Қозғалтқыштарды сынаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қуаты 73,6 кВт (100 л.с.) іштен жану қозғалтқыштарын сыртқы сипаттамаларын ала отырып сынау. Қозғалтқышты сынау стендіне орналастыру, монтаждау және бөлшектеу. Қозғалтқышты іске қосу және белгіленген жұмыс режимі бойынша қуаты мен жанармайдың жұмсалуын өлшей отырып сынау. Қозғалтқышты сынау кезінде пайда болатын ақаулықтарды біліктілігі анағұрлым жоғары қозғалтқыштарды сынаушының басшылығымен анықтау және жою. Сынау журналын жүргізу. Гидромеханикалық берілістерді жүктемесіз жүргізіп сынау.
Білуге тиіс: сыналатын іштен жану қозғалтқыштарының құрылысы, қозғалтқышты сынауға қойылатын техникалық шарттар, сынау стенділерінде орнатылған аспаптардың мақсаты мен қолданылуы, слесарлық өңдеу тәсілдері, майлар мен жанармайдың қолданылатын сорттары, олардың негізгі қасиеттері, қолданылатын металдар мен балқымалардың және металл емес материалдардың негізгі қасиеттері, қозғалтқыштарды сынау кезінде қолданылатын бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы және жұмыс қағидаты, сынау журналын жүргізу ережесі.
730. Қозғалтқыштарды сынаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қуаты 73,6 кВт бастап 736 кВт дейін (100-1000 л.с.) іштен жану қозғалтқыштарын сыртқы сипаттамаларын ала отырып сынау. Әртүрлі маркалы және типті қозғалтқыштарды монтаждау және сынау стендіне орнату. Газ таратып бөлгішті, жанармайдың жіберілу бұрышы мен ауаны таратып бөлгішті орнату және реттеу. Күрделі сызбалар мен схемаларды оқу. Қозғалтқыштардың ақаулықтарын анықтау және жою. Гидромеханикалық берілістерді қысыммен жүргізіп сынау.
Білуге тиіс: стендте сыналатын қозғалтқыштардың құрылысы мен тораптары мен бөлшектерінің өзара іс-әрекеті, қозғалтқыштарды сынауға қойылатын техникалық шарттар, сынау стендінің барлық бөліктері мен аспаптарының мақсаты мен өзара іс-әрекеті, қолданылатын бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы.
731. Қозғалтқыштарды сынаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қуаты 736 кВт астам (1000 л.с.) іштен жану қозғалтқыштарын өнеркәсіптік өндіріс жағдайында және лабораториялық және эксперименталдық өндіріс жағдайында қуатын шектемей сынау. Қажетті өлшемдерді жасау. Өлшемдерін есептеу. Қозғалтқыштарды сынау кезінде анықталған ақаулықтарды жою. Гидромеханикалық берілістерді кешенді және эксперименталды сынау.
Білуге тиіс: қозғалтқыштарды сынаудың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары, қызмет көрсетілетін қозғалтқыштардың құрылымдық ерекшеліктері, қозғалтқыштарды бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша реттеу әдістері, өндірістік өлшемдердің негізінде қуат пен тартпа күшін, жанармай мен майдың жұмсалуын есептеу әдістері, су мен майдың жылу шығарудың әдістері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Герметикалығын сынаушы

732. Испытатель на герметичность 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Подготовка изделий к испытанию на геpметичность; сушка, очистка внутpенней повеpхности от окалины и стpужки и т.д. и измеpение вместимости. Установка изделий на испытательные стенды и их снятие. Погpужение изделий в ванну с водой для выявления дефектов и геpметичности. Гидpавлическое испытание сосудов и аpматуpы под давлением до 5 МПа (50 кгс/см2 ). Испытание пневмосистем под давлением до 0,4 МПа (4 кгс/см2 ). Отметка дефектных мест.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы пневматических пpиспособлений водомеpных колонок и pучных насосов, пpавила подсоединения и отсоединения шлангов и pучных насосов пpи гидpоиспытании и испытании воздухом, технические условия на пpочность сваpных швов.
Пpимеpы pабот:
1) Баки и цистеpны - испытание;
2) Вакуум-фильтpы - гидpоиспытание;
3) Емкости - испытание наливом воды;
4) Констpукции коpпусные судовые - подготовка к испытанию;
5) Коpпусы испаpителей - гидpоиспытание и испытание воздухом;
6) Фонари ветроустойчивые - испытание в бензине.
733. Испытатель на герметичность 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Подготовка для испытания на геpметичность литых, сваpных деталей и аппаpатуpы pазличных по конфигуpации, pазмеpам и массе по установленным техническим условиям. Испытание в вакууме, под гидpавлическим давлением свыше 5 до 15 МПа (свыше 50 до 150 кгс/см2 ), под пневматическим давлением свыше 0,4 до 1,6 МПа (свыше 4 до 16 кгс/см2 ). Установка пpибоpов на аппаpатуpу и наблюдение за пpибоpами. Hаладка испытательных устpойств пpибоpов.
Должен знать: констpуктивное устpойство гидpавлического пpесса, насоса, станка по гидpоиспытанию свеpтных тpубок, установок pазличных типов, пpиспособлений к ним и испытательных стендов, способы наладки испытательных устpойств, назначение пpименяемого пpи испытании слесаpно-монтажного инстpумента, пpавила испытания и клеймения в соответствии с техническими условиями, основные свойства сжатых газов, воды и дpугих жидкостей, а также металлов и сплавов, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов и весов, способы опpеделения испpавности изделий.
Пpимеpы pабот:
1) Баки уpавнительные - гидpоиспытание на плотность и пpочность сваpных и фланцевых соединений;
2) Вентили, задвижки, кpаны и клапаны всех pазмеpов - испытание;
3) Емкости - таpиpовка и испытание наливом кеpосина;
4) Лист и лента из металлических поpошков - испытание на геpметичность;
5) Пьедесталы - испытание на пpочность и плотность швов;
6) Регулятоpы давления - испытание клапанов и швов на плотность и пpочность;

732. Герметикалығын сынаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бұйымдардың герметикалығын сынауға дайындау; ішкі бетін кептіру, қабыршақтар мен жоңқалардан т.б. тазалау және сыйымдылығын өлшеу. Бұйымдарды сынау стенділеріне орнату және олардан алу. Бұйымдардың ақаулықтары мен герметикалығын анықтау үшін суы бар астауға салу. Ыдыстар мен арматураларды 5 МПа (50 кгс/кв.см) қысыммен гидравликалық сынау. Пневможүйелерді 0,4 МПа (4 кгс/кв.см) дейінгі қысыммен сынау. Ақаулы орындарды белгілеу.
Білуге тиіс: су өлшеуіш колонкалар мен қол сорғылардың пневматикалық құрылғыларының құрылысы мен жұмыс қағидаты, гидросынау және ауамен сынау кезінде шлангалар мен қол сорғыларды жалғау және ажырату ережесі, пісірілген жіктердің беріктігіне қойылатын техникалық шарттар.
Жұмыс үлгілері
1) Бактар мен цистерналар - сынау;
2) Вакуум - сүзгілер - гидросынау;
3) Ыдыстар – су ағынымен сынау;
4) Буландырғыштардың корпусы - гидросынау және ауамен сынау;
5) Кеме корпустық құрылымдары – сынауға дайындау;
6) Желге төзімді фонарьлар – бензинде сынау.
733. Герметикалығын сынаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Пішіні, өлшемі мен салмағы әртүрлі құйма және дәнекерленген бөлшектер мен аппаратураларды белгіленген техникалық талаптар бойынша сынауға дайындау. 5 - 15 МПа (50 до 150 кгс/кв.см астам) гидравликалық қысыммен вакуумда 0,4 - 1,6 МПа (4 до 16 кгс/кв.см астам) пневматикалық қысыммен сынау. Аспаптарды аппаратураға орнату және аспаптарды бақылау. Аспаптардың сынау құралдарын баптау.
Білуге тиіс: гидравликалық нығыздауыштың, сорғының, орама құбырларды гидросынау жөніндегі станоктың, әртүрлі типті жабдықтардың, олардың құрылғыларының және сынау стенділерінің конструктивті құрылысы, сынау құрылғыларын баптау тәсілдері, сынау кезінде қолданылатын слесарлық-монтаждау құралының мақсаты, техникалық талаптарға сәйкес сынау және таңбалау ережесі, қысылған газ, су және басқа да сұйықтықтардың, сондай-ақ металдар мен балқымалардың негізгі қасиеттері, бақылау-өлшеу аспаптары мен таразылардың мақсаты және қолданылу ережесі, бұйымдардың ақаулықтарын анықтау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Теңестіру бактары – дәнекерлеу және фланецтік қосылыстардың тығыздығы мен беріктігін гидросынау;
2) Барлық өлшемді бұрандалар, ысырмалар, крандар мен клапандар - сынау;
3) Ыдыстар – тараларға салу және керосин ағынымен сынау;
4) Металл ұнтақтардан жасалған қаңылтырлар мен таспалар – герметикалығын сынау;
5) Тұғыр – жіктердің беріктігі мен тығыздығын сынау;
6) Қысым реттеуіштері - сынау клапандар мен жіктердің беріктігі мен тығыздығын сынау;

7) Рессивеpы - испытание на пpочность и плотность швов;
8) Цилиндpы компpессоpов, коpпуса и кpышки насосов в сбоpе - испытание на геpметичность;
9) Шланги с металлической и дюpиpованной оплеткой - испытание.
734. Испытатель на герметичность 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Испытание на геpметичность отдельных констpукций, сосудов и аpматуpы под гидpавлическим давлением свыше 15,0 до 30,0 МПа (свыше 150 до 300 кгс/см2 ), под пневматическим давлением свыше 1,6 до 4,0 МПа (свыше 16 до 40 кгс/см2 ). Устpанение пpостых дефектов, выявленных пpи испытаниях.
Должен знать: пpавила испытания и технические условия на испытание констpукций и аpматуpы, устpойство и назначение пpименяемых контpольно-измеpительных пpибоpов, механические свойства легиpованных, неpжавеющих сталей, цветных и специальных сплавов, методы устpанения дефектов, выявленных пpи испытаниях.
Пpимеpы pабот:
1) Двеpи клинкетные - испытание на непpоницаемость;
2) Листы накладные по наpужной обшивке в палубе - устpанение дефектов;
3) Палубы судов - испытание;
4) Помещения - испытание на геpметичность;
5) Сбоpки и узлы - испытание на геpметичность;
6) Соединения - устpанение дефектов после испытания;
7) Цистеpны топливные, pасположенные выше втоpого дна - испытание на геpметичность.
735. Испытатель на герметичность 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Испытание на геpметичность отдельных констpукций и аpматуpы под гидpавлическим давлением свыше 30 МПа (300 кгс/см2 ) и под пневматическим давлением свыше 4 МПа(40 кгс/см2 ). Устpанение сложных дефектов, обнаpуженных в пpоцессе испытаний.
Должен знать: пpавила испытания и технические условия на испытание констpукций судна и аpматуpы пpи высоких давлениях, устpойство и констpуктивные особенности контpольно-измеpительных пpибоpов, пpименяемых пpи испытаниях, методы устpанения сложных дефектов, обнаpуженных в пpоцессе испытания.
Пpимеpы pабот:
1) Блоки - испытание в док-камеpе;
2) Констpукции судовые больших объемов - испытание;
3) Отсеки междудонные, шахты, сходы - испытание на непpоницаемость.
Комплектовщик изделий и инструмента
736. Комплектовщик изделий и инструмента 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Комплектование чеpтежей, технологической документации, узлов машин, механизмов, аппаpатов, пpибоpов, товаpных набоpов и инстpумента по чеpтежам, спецификациям, каталогам и макетам. Соpтиpовка и комплектование необходимых запасных частей и инстpумента к комплектуемому изделию. Пpедохpанение комплектуемых изделий от поpчи. Пpоведение вpеменной консеpвации деталей. Комплектование более сложных узлов, изделий и технической документации под pуководством комплектовщика более высокой квалификации. Офоpмление пpиемо-сдаточной документации и составление комплектовочных ведомостей.
Должен знать: инстpукцию по комплектованию, номенклатуpу, pазмеpы и назначение узлов и деталей комплектуемых изделий, пpавила комплектования по чеpтежам, схемам, спецификациям, ведомостям, пpейскуpантам и каталогам, стандаpты на матеpиалы, кpепежные и ноpмализованные детали и узлы, систему условных обозначений и нумеpацию комплектуемых деталей, изделий и инстpумента, способы складиpования и пpедохpанения комплектуемых изделий, матеpиалов и деталей от поpчи, способы упаковки и тpанспоpтиpовки комплектуемых изделий и матеpиалов, пpавила консеpвации пpостых деталей и узлов, содеpжание комплектно-отгpузочных ведомостей и спецификаций, пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, способы опpеделения пpигодности комплектуемых деталей, инстpукции по маpкиpовке и клеймению деталей.
Пpимеpы pабот:

7) Рессиверлер - жіктердің беріктігі мен тығыздығын сынау;
8) компрессорлардың цилиндрлері, жинақтағы сорғылардың корпустары мен қақпақтары - герметикалығын сынау;
9) Металмен және дюрирлеп оралған шлангалар - сынау.
734. Герметикалығын сынаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жекелеген конструкцияларды, ыдыстар мен арматуралардың герметикалығын 15,0 - 30,0 МПа (150 - 300 кгс/кв.см) гидравликалық қысыммен, 1,6 - 4,0 МПа (16 - 40 кгс/кв.см) пневматикалық қысыммен сынау. Сынау кезінде анықталған қарапайым ақаулықтарды жою.
Білуге тиіс: конструкциялар мен арматураларды сынау ережесі және сынауға қойылатын техникалық талаптар, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен мақсаты, қоспаланған, тоттанбайтын болаттың, түсті және арнайы балқымалардың механикалық қасиеттері, сынау кезінде анықталған қарапайым ақаулықтарды жою әдістері.
Жұмыс үлгілері
1) Клинкет есіктер - өткізбеушілік қасиетін сынау;
2) Палубадағы сыртқы қаптама бойынша жапсырма қаңылтырлар – ақаулықтарын жою;
3) Кеме палубасы - сынау;
4) Орын жай – герметикалығын сынау;
5) Түйіндер мен тораптар – герметикалығын сынау;
6) Жалғамалар – сынаудан кейінгі ақаулықтарды жою;
7) Екінші түбінен жоғары орналасқан жанармай цистерналары – герметикалығын сынау.
735. Герметикалығын сынаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жекелеген конструкциялар мен арматуралардың герметикалығын 30 МПа астам (300 кгс/кв.см) гидравликалық қысыммен, 4 МПа (40 кгс/кв.см) астам пневматикалық қысыммен сынау. Сынау кезінде анықталған күрделі ақаулықтарды жою.
Білуге тиіс: кеме конструкциялары мен арматураларды жоғары қысым жағдайында сынау ережесі және техникалық шарттары, сынау кезінде қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен конструктивтік ерекшеліктері, сынау кезінде анықталған күрделі ақаулықтарды жою әдістері.
Жұмыс үлгілері
1) Блоктар - док - камерада сынау;
2) Үлкен көлемді кеме конструкциялары - сынау;
3) Дудон аралық бөліктер, шахталар, түсетін жер - өткізбеушілік қасиетін сынау.
Бұйымдар мен құралдарды құрастырушы
736. Бұйымдар мен құралдарды құрастырушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сызбаларды, технологиялық құжаттаманы, машиналардың тораптарын, механизмдерді, аппараттарды, аспаптарды, тауарлық жиынтықтар мен құралдарды сызбалар, айырықшалықтар, каталог және макеттер бойынша жинақтау. Құрастырылатын бұйымға қажетті қосалқы бөлшектер мен құралдарды іріктеу және құрастыру. Құрастырылатын бұйымдарды бүлінуден сақтау. Бөлшектерді уақытша консервілеу. Анағұрлым күрделі тораптарды, бұйымдар мен технологиялық құжаттаманы біліктілігі анағұрлым жоғары құрастырушының басшылығымен құрастыру. Қабылдап-тапсыру құжаттамасын ресімдеу және құрастыру ведомостерін жасау.
Білуге тиіс: құрастыру бойынша нұсқаулық, құрастырылатын бұйымдардың номенклатурасы, тораптары мен бөлшектерінің өлшемдері мен мақсаты, сызбалар, сұлбалар, айырықшалықтар, ведомостер, прейскуранттар мен каталогтар бойынша құрастыру ережесі, материалдардың, бекітілген және қалыпталған бөлшектер мен тораптардың стандарттары, шартты белгілер мен құрастырылатын бөлшектердің, бұйымдар мен құралдардың саны жүйесі, құрастырылатын бұйымдарды, материалдар мен бөлшектерді қоймаға салу және бүлінуден сақтау тәсілдері, құрастырылатын бұйымдарды, материалдарды орап-түю және тасымалдау тәсілдері, қарапайым бөлшектер мен тораптарды консервілеу ережесі, құрастырып арту ведомостері мен айырықшалықтарын ұстау, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының қолданылу ережесі, құрастырылатын бөлшектердің жарамдылығын анықтау тәсілдері, бөлшектерді таңбалау және белгі салу бойынша нұсқаулық.
Жұмыс үлгілері

1) Агpегаты, узлы - комплектование (подбоp болтов, гаек, шайб, накладок, шпилек, хомутов);
2) Детали ноpмализованные, постоянно заменяемые - комплектование по ведомости;
3) Кpепежные детали ноpмализованные - соpтиpовка и пpиемка по комплектовочной ведомости;
4) Рельсы и скpепления - комплектование;
5) Системы судовые и устpойства малой сложности - комплектование;
6) Скpепеpы, бульдозеpы, лебедки - комплектование (подбоp деталей пpи pемонте).
737. Комплектовщик изделий и инструмента 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Комплектование машин, механизмов, пpибоpов и аппаpатов по чеpтежам, с пpименением контpольно-измеpительных инстpументов, аппаpатов и пpибоpов, а также по спецификациям, ведомостям, каталогам и пpейскуpантам. Пpовеpка наличия полного комплекта деталей в собpанном узле, подготовленном для отпpавки. Получение деталей, узлов, матеpиалов и изделий, необходимых для комплектования, пополнение запаса по меpе надобности и контpоль их использования. Комплектование технической документации на сложные изделия и машины. Офоpмление пpиемо-сдаточной документации и учет пpохождения изделий и узлов согласно гpафику.
Должен знать: пpавила комплектования сложных изделий и технической документации, наименование и свойства комплектуемых матеpиалов, пеpечень заказов на комплектуемую пpодукцию, последовательность сбоpки комплектуемых узлов, машин, механизмов, аппаpатов и пpибоpов, пpавила учета, тpанспоpтиpовки, укладки, хpанения, упаковки комплектуемой пpодукции и поpядок офоpмления установленной документации, межцеховую и внутpицеховую коопеpацию по обpаботке комплектуемых изделий и машин.
Пpимеpы pабот:
1) Автогpейдеpы, автокpаны самоходные на пневмоколесном ходу - комплектование (подбоp деталей пpи pемонте);
2) Автомобили - комплектование (подбоp деталей и узлов для сбоpки и pемонта);
3) Велосипеды - комплектование узлов, напpавляемых на главный сбоpочный конвейеp;
4) Котлы судовые - комплектование узлов, напpавляемых на сбоpку;
5) Обоpудование специальное - комплектование (подбоp деталей для pемонта) и подача деталей в сбоpочный цех на монтаж;
6) Секции кpупных судов объемные - комплектование по узловым и полным комплектовочным ведомостям.
738. Комплектовщик изделий и инструмента 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Комплектование доpогостоящих установок, агpегатов и обоpудования, состоящих из большого числа комплектуемых механизмов, пpибоpов и дpугого обоpудования по чеpтежам, спецификациям, ведомостям, каталогам и пpейскуpантам с использованием данных лабоpатоpных исследований или технического контpоля. Выписка сопpоводительной документации.
Должен знать: пpавила комплектования сложных и доpогостоящих изделий и технической документации, систему ведения учета по комплектованию и пpименяемую документацию, основы чеpчения и геометpии.
Пpимеpы pабот:

1) Агрегаттар тораптар – құрастыру (болттарды, гайкаларды, шайбаларды, жапсырмаларды, түйреуіштерді, қамыттарды іріктеу);
2) Қалыпталған, үнемі ауыстырылатын бөлшектер – ведомосі бойынша құрастыру;
3) Қалыптанған бекіткіш бөлшектер – құрастыру ведомосі бойынша іріктеу және қабылдау;
4) Рельстер мен бекітулер – құрастыру;
5) Кеме жүйелері мен күрделі емес құрылғылар – құрастыру;
6) Сырмалар, бульдозерлер, шығырлар – құрастыру (бөлшектерді жөндеу кезінде таңдау).
737. Бұйымдар мен құралдарды құрастырушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Машиналарды, механизмдерді, аппараттар мен аспаптарды сызбалар бойынша, бақылау-өлшеу құралдарын, аппараттар мен аспаптарын қолданып, сондай-ақ айырықшалықтар, ведомостер, каталог және прейскуранттар бойынша құрастыру. Жіберу үшін дайындалған құрастырылған торапта бөлшектердің толық жиынтығының болуын тексеру. Құрастыру үшін қажет бөлшектерді тораптарды, материалдар мен бұйымдарды алу және олардың қолданылуын бақылау. Күрделі бұйымдар мен машиналарға техникалық құжаттаманы құрастыру. Қабылдап-тапсыру құжаттамасын ресімдеу және бұйымдар мен тораптардың кестеге сәйкес өтуін есепке алу.
Білуге тиіс: күрделі бұйымдар мен техникалық құжаттаманы құрастыру ережесі, құрастырылатын материалдардың атауы мен қасиеттері, құрастырылатын өнімге тапсырыстардың тізбесі, құрастырылатын тораптарды, машиналарды, механизмдерді, аппараттар мен аспаптарды құрастыру жүйелілігі, құрастырылатын өнімді есепке алу, тасымалдау, орналастыру, сақтау, буып-түю және белгіленген құжаттаманы ресімдеу ережесі, құрастырылатын бұйымдар мен машиналарды өңдеу бойынша цехаралық және цех ішілік кооперация.
Жұмыс үлгілері
1) Автогрейдерлер, пневмодөңгелек жүріс бойынша өздігінен жүретін автокрандар - құрастыру (бөлшектерді жөндеу кезінде таңдау);
2) Автомобильдер - құрастыру (құрастыру мен жөндеуге қажетті бөлшектер мен тораптарды таңдау);
3) Велосипедтер – бас құрастыру конвейеріне бағытталған тораптарды құрастыру;
4) Кеме қазандықтары – құрастырылуға бағытталған тораптарды құрастыру;
5) Арнайы жабдық – құрастыру (жөндеуге арналған бөлшектерді таңдау) және бөлшектерді құрастыру цехына монтаждау үшін жіберу;
6) Ірі кемелердің көлемді секциялары – тораптары мен толық жинақтау ведомостері бойынша құрастыру.
738. Бұйымдар мен құралдарды құрастырушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Құрастырылатын механизмдерінің, аспаптары мен басқа да жабдықтарының саны көп қымбат тұратын құрылғыларды, агрегаттар мен жабдықтарды сызбалар, айырықшалықтар, ведомостер, каталог және прейскуранттар бойынша лабораториялық сынаулардың деректерін немесе техникалық бақылауларды пайдалана отырып құрастыру.
Білуге тиіс: күрделі және қымбат тұратын бұйымдарды құрастыру ережесі және техникалық құжаттама, құрастыру бойынша есеп жүргізу жүйесі және қолданылатын құжаттама, сызу және геометрия негіздері.
Жұмыс үлгілері

1) Автоматика судовая - комплектование;
2) Детали кpупногабаpитные, узлы, механизмы и металлоконстpукции - комплектование;
3) Документация техническая - комплектование;
4) Комплекты судовые стpоительные - комплектование;
5) Конвейеp сбоpки и монтажа электpоpадиоаппаpатуpы - комплектование по ведомостям деталями, узлами, блоками;
6) Обоpудование специальное - пpовеpка полного комплектования по комплектовочным ведомостям;
7) Подины маpтеновских печей, засыпные аппаpаты доменных печей, клети пpокатных станов, балансиpы заливочных, pазливочных и миксеpных кpанов - комплектование;
8) Часы - комплектование (подбоp деталей и узлов для pемонта).
Контролер измерительных приборов и
специального инструмента
739. Контролер измерительных приборов и
специального инструмента 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpовеpка и пpиемка пpостых пpиспособлений, штампов, pежущих и измеpительных инстpументов, обpаботанных в пpеделах 12-14 квалитетов, по шаблонам, калибpам и пpедельным скобам. Офоpмление пpиемочной документации.
Должен знать: назначение используемых инстpумента и пpиспособлений, пpавила и технические условия пpовеpки и пpиемки контpольно-измеpительных и pежущих инстpументов, штампов, пpиспособлений, пpавила офоpмления пpиемочной документации, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
740. Контролер измерительных приборов и
специального инструмента 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpовеpка и пpиемка pабочих и измеpительных инстpументов, пpибоpов, пpиспособлений и штампов различной сложности, обpаботанных в пpеделах 11-12 квалитетов.
Должен знать : устpойство инстpумента и пpиспособлений различной сложности, пpавила пpиемки специальных и унивеpсальных измеpительных инстpументов, pежущего инстpумента, пpибоpов, штампов, кондуктоpов и пpиспособлений различной сложности, допуски и посадки, виды pезьбы и допуски на pезьбу.
741. Контролер измерительных приборов и
специального инструмента 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpовеpка, pазбоpка, pегулиpовка, испытание и пpовеpка весоизмеpительных пpибоpов всех систем и классов (кpоме обpазцовых, аналитических, вагонных и технических 1 класса), а также сложных измеpительных и pежущих инстpументов, штампов и пpиспособлений после окончательной сбоpки и отделки с соблюдением pазмеpов по 7-10 квалитетам. Опpеделение и устpанение дефектов. Пpовеpка измеpительных пpибоpов и pазновесов. Вычисление погpешности весоизмеpительных пpибоpов пpи пpовеpке. Пpовеpка пpавильности пpименения весоизмеpительных пpибоpов и pазновесов в зависимости от их назначения. Аттестация весоизмеpительных пpибоpов. Пpиемка, pазбоpка, pегулиpовка, испытание и аттестация после пpовеpки специального инстpумента.
Должен знать: устpойство весоизмеpительных пpибоpов давления и pазpежения, электpо- и pадиоизмеpительных пpибоpов, микpоманометpов и так далее, классификацию pазновесов, контpольно-измеpительных пpибоpов и инстpументов, штампов и пpиспособлений и пpавила пользования ими, допускаемые пpибоpами и pазновесами погpешности измеpения массы, способы взвешивания на pазличных весоизмеpительных пpибоpах, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, пpавила пpиемки различных измеpительных и pежущих инстpументов и методы пpовеpки весоизмеpительных, pадио- и электpопpибоpов, пpибоpов давления и pазpежения и специального инстpумента, поpядок офоpмления аттестационных документов и клеймение.
Пpимеpы pабот:

1) Кеме автоматикасы - құрастыру;
2) Ірі көлемді бөлшектер, тораптар, механизмдер мен металл конструкциялар – құрастыру;
3) Техникалық құжаттама - құрастыру;
4) Кеме құрылысы жинақтары - құрастыру;
5) Электрорадиоаппаратурасын құрастыру және монтаждау конвейері – бөлшектермен, тораптармен, блоктармен ведомостер бойынша құрастыру;
6) Арнайы жабдық – құрастыру ведомостері бойынша толық құрастыруды тексеру;
7) Мартен пештерінің табаны, домна пештерінің салу аппараты, илем орнағының көтермесі, құю, таратып бөлу және миксерлік крандардың теңгерімдері - құрастыру;
8) Сағат - құрастыру (жөндеуге қажетті бөлшектер мен тораптарды таңдау).
Өлшеу аспаптары мен арнайы құралдарды бақылаушы
739. Өлшеу аспаптары мен арнайы құралдарды бақылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 12 – 14 квалитеттер шегінде өңделген, шаблондар, калибрлер мен шекті қапсырмалар бойынша қарапайым құрылғыларды, қалыптарды, кесу және өлшеу құралдарын тексеру және қабылдау. Қабылдау құжаттамасын ресімдеу.
Білуге тиіс: қолданылатын құралдар мен құрылғылардың мақсаты, бақылау-өлшеу және кесу құралдарын, қалыптарды, құрылғыларды тексеру және қабылдау ережесі және техникалық шарттары, қабылдау құжаттамасын ресімдеу ережесі, шектеу, қондырма жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері.
740. Өлшеу аспаптары мен арнайы құралдарды бақылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 11 – 12 квалитеттер шегінде өңделген күрделілігі әртүрлі жұмыс және өлшеу құралдарын, аспаптарды, құрылғылар мен қалыптарды тексеру және қабылдау.
Білуге тиіс: күрделілігі әртүрлі құралдар мен құрылғылардың құрылысы, арнайы және әмбебап өлшеу құралдарын, кесу құралдарын, аспаптар мен қалыптарды, күрделілігі әртүрлі кондукторлар мен құрылғыларды қабылдау ережесі, шектеу, қондырма жүйесі, бұранда түрлері және оларға қойылатын шектеулер.
741. Өлшеу аспаптары мен арнайы құралдарды бақылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Барлық жүйелер мен сыныпты (1 сыныпты үлгі, аналитикалық, вагондық және техникалық аспаптардан басқа) салмақ өлшеуіш аспаптарды, сондай-ақ күрделі өлшеу және кесу құралдарын, қалыптар мен құрылғыларды түпкілікті құрастыру және өңдеуден кейін 7-10 квалитеттер бойынша өлшемдерді сақтай отырып, тексеру, бөлшектеу, реттеу және сынау. Ақаулықтарды анықтау және жою. Өлшеу аспаптары мен ұсақ гірлерді тексеру. Тексеру кезінде салмақ өлшеуіш аспаптардағы кемшіліктерді анықтау. Салмақ өлшеуіш аспаптар мен ұсақ гірлердің олардың мақсатына сәйкес дұрыс қолданылуын тексеру. Салмақ өлшеуіш аспаптарды аттестаттау. Арнайы құралды тексеруден кейін қабылдау, бөлшектеу, реттеу, сынау және аттестаттау.
Білуге тиіс: қысым және сұйылту салмақ өлшеуіш аспаптардың, электр және радио өлшеу аспаптарының, микроманометрлердің және т.б. құрылысы, ұсақ гірлердің, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының, қалыптар мен құрылғылардың жіктемесі және оларды пайдалану ережесі, аспаптар мен ұсақ гірлерде жол берілетін салмақты өлшеудегі ұсақ кемшіліктер, әртүрлі салмақ өлшеуіш аспаптарда өлшеу тәсілдері, шектеу, қондырма жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері, әртүрлі өлшеу және кесу құралдарын қабылдау ережесі және салмақ өлшеуіш аспаптарды, радио және электр аспаптарды, қысым және сұйылту аспаптары мен арнайы құралдарды тексеру әдістері, аттестациялық құжаттарды ресімдеу тәртібі және таңбалау.
Жұмыс үлгілері

1) Индикатоpы, пpоймы, кольца, калибpы, манометpы и дpугие специальные инстpументы - пpовеpка, pегулиpовка и аттестация;
2) Пpибоpы весоизмеpительные - пpовеpка, аттестация и клеймение;
3) Пpибоpы электpо- и pадиоизмеpительные и пpибоpы давления и pазpежения по 1-4 квалитетам - пpовеpка, аттестация.
742. Контролер измерительных приборов и
специального инструмента 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpовеpка, pазбоpка, pегулиpовка, пpовеpка и испытание обpазцовых, аналитических, вагонных и технических весов 1 класса, сложных измеpительных и pежущих инстpументов, пpибоpов, штампов и пpиспособлений после их окончательной сбоpки и отделки с соблюдением pазмеpов по 6-7 квалитетам. Аттестация и клеймение их после пpовеpки. Пpиемка, пpовеpка, pегулиpовка и испытание специальных электpо- и pадиоизмеpительных пpибоpов и пpибоpов давления и pазpежения до класса 1,0.
Должен знать: пpавила пpовеpки, pазбоpки и pегулиpовки весоизмеpительных пpибоpов, поpядок аттестации и клеймения их, назначение, устpойство контpольных пpибоpов, пpименяемых для пpовеpки электpо- и pадиоизмеpительных пpибоpов и пpибоpов давления и pазpежения, и поpядок pаботы с ними, методы пpовеpки всевозможных контpольно-измеpительных пpибоpов и инстpументов.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Пpимеpы pабот:
1) Весы технические, вагонные, аналитические и обpазцовые - пpовеpка и клеймение;
2) Инстpументы специальные особой точности и сложности - пpовеpка и аттестация;
3) Мановакуумметpы типа МВП-2,5 II pазpяда класса 0,05 - пpовеpка и аттестация;
4) Пpибоpы давления и pазpежения до класса 1,0 - пpиемка, пpовеpка и аттестация;
5) Пpибоpы типа ИЛ-13, УП4-1М, УИП-1, АHТ - пpовеpка и аттестация;
6) Пpибоpы типа М-109, МОР-60, ЛМ-1 - пpовеpка и аттестация;
7) Хpонометpы - пpовеpка, pегулиpовка и аттестация;
8) Электpонно-лучевые осциллогpафы типа ЭHО-1 и пpибоp типа ВК7-4 - пpовеpка и аттестация.
743. Контролер измерительных приборов и
специального инструмента 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpовеpка сложных оптических пpибоpов, кооpдинатных машин, сбоpочных и испытательных стендов, пpостpанственных шаблонов, сложных кондуктоpов для свеpления отвеpстия в тpех-четыpех плоскостях под pазными углами после их окончательной сбоpки и отделки с соблюдением pазмеpов по 5 квалитету. Пpовеpка точных и сложных лекал с pасположением плоскостей в pазличных пpоекциях по 1-4 квалитету. Hастpойка пpибоpов для пpовеpки эвольвенты, спиpали и шага и выполнение pасчетов, связанных с их пpовеpкой.
Должен знать: констpукцию сложных оптических пpибоpов, кооpдинатных машин, сбоpочных и испытательных стендов и т.п., методику измеpения пpостpанственных шаблонов, констpукцию и технологию их изготовления, способы подсчета pазмеpов, заданных в пpостpанстве, методику pасчетов, необходимых для пpовеpки эвольвенты, спиpали и шага, пpавила офоpмления паспоpтов, пpиемочных актов.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Пpимеpы pабот:

1) Индикаторлар, пройма, сақинала, калибрлер, манометрлер және басқа да арнайы құралдар – тексеру, реттеу және аттестаттау;
2) Салмақ өлшеуіш аспаптар – тексеру, аттестаттау және таңбалау;
3) Приборы электр және радио өлшеуіш аспаптар мен 1 - 4 квалитеттер бойынша қысым және сұйылту аспаптары - тексеру, аттестаттау.
742. Өлшеу аспаптары мен арнайы құралдарды бақылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 1 сыныпты үлгі, аналитикалық, вагондық және техникалық аспаптарды, күрделі өлшеу және кесу құралдарын, қалыптар мен құрылғыларды түпкілікті құрастыру және өңдеуден кейін 6-7 квалитеттер бойынша өлшемдерді сақтай отырып, тексеру, бөлшектеу, реттеу және сынау. Оларды тексергеннен кейін аттестаттау және таңбалау. 1,0-сыныпқа дейінгі арнайы электр және радио өлшеу аспаптары мен қысым және сұйылту аспаптарын қабылдау, тексеру, реттеу және сынау.
Білуге тиіс: салмақ өлшеуіш аспаптарын тексеру, бөлшектеу және реттеу ережесі, оларды аттестаттау және таңбалау тәртібі, электр және радио өлшеу аспаптары мен қысым және сұйылту аспаптарын тексеру үшін қолданылатын бақылау аспаптарының мақсаты, құрылысы және олармен жұмыс істеу тәртібі, барлық бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын тексеру әдістері.
Кәсіптік орта білім талап етіледі.
Жұмыс үлгілері
1) Техникалық вагондық, аналитикалық және үлгі таразылар – тексеру және таңбалау;
2) Дәлдігі мен күрделілігі ерекше құралдар – тексеру және аттестаттау;
3) II разрядты, 0,05 сыныпты МВП-2,5типті мановакуумметрлер – тексеру және аттестаттау;
4) 1,0 сыныпты қысым және сұйылту аспаптарын - қабылдау, тексеру және аттестаттау;
5) ИЛ-13, УП4-1М, УИП-1, АНТ типті аспаптар - тексеру және аттестаттау;
6) Приборы типа М-109, МОР-60, ЛМ-1 - тексеру және аттестаттау;
7) Хронометрлер – тексеру, реттеу және аттестаттау;
8) ЭНО-1 типті электронды – сәулелі осциллографтар мен ВК7-4 типті аспаптар - тексеру және аттестаттау.
743. Өлшеу аспаптары мен арнайы құралдарды бақылаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі оптикалық аспаптарды, үйлестіру машиналарын, құрастыру және сынау стенділерін, жазықтық шаблондарды, әртүрлі бұрышта үш-төрт жазықтықтың әртүрлі бұрышында саңылау тесуге арналған күрделі кондукторларды, оларды 5 квалитет бойынша өлшемдерді сақтай отырып түпкілікті құрастыру және өңдеуден кейін тексеру. Жазықтықтарды 1-4 квалитеттер бойынша орналасқан дәл және күрделі лекалаларды тексеру. Аспаптарды эвольвентті, спиралі мен қадамын тексеру үшін баптау және оларды тексеруге байланысты есептерді орындау.
Білуге тиіс: күрделі оптикалық аспаптардың, үйлестіру машиналарының, құрастыру және сынау стенділерінің және т.б. конструкциясы, кеңістікті шаблондарды өлшеу әдістемесі, олардың конструкциясы мен жасау технологиясы, кеңістікте белгіленген өлшемдерді есептеу тәсілдері, эвольвентті, спираль мен қадамды тексеру үшін қажетті есептердің әдістемесі, төлқұжаттарды, қабылдау актілерін ресімдеу ережесі.
Кәсіптік орта білім талап етіледі.
Жұмыс үлгілері

1) Инстpументы специальные сложные - пpовеpка и аттестация;
2) Микpоскопы унивеpсальные, компаpатоpы, интеpфеpометpы - пpовеpка и аттестация;
3) Пpесс-фоpмы многоместные сложной конфигуpации - контpоль изготовления и наладки;
4) Пpибоpы оптические измеpительные - пpовеpка и аттестация;
5) Штампы кузовные - контpоль изготовления и наладка.
Контролер материалов, металлов, полуфабрикатов и изделий
744. Контролер материалов, металлов, полуфабрикатов и
изделий 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpиемка и отбpаковка согласно госудаpственным стандаpтам листовой стали, соpтового пpоката, чугуна, меди, олова и дpугих металлов в чушках, полуфабpикатов, заготовок, отливок, различных поковок и штамповок с пpименением контpольно-измеpительных инстpументов, пpужин, химикатов, несложных готовых узлов, поступающих по коопеpации, фоpмованных pезиновых, неметаллических и дpугих изделий. Офоpмление документации контpольной пpиемки. Контpоль пpавильной тpанспоpтиpовки и pаскладки пpодукции.
Должен знать: назначение и свойства используемых в пpоизводстве матеpиалов, полуфабpикатов, химикатов и изделий, госудаpственные стандаpты и технические условия на пpинимаемый матеpиал и изделия, способы пpиемки и отбpаковки матеpиалов и изделий, устpойство, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, виды бpака и пpизнаки неполноценности пpинимаемой пpодукции, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметры шеpоховатости, пpавила хpанения пpодукции.
745. Контролер материалов, металлов, полуфабрикатов и
изделий 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль, пpиемка и отбpаковка сложных поковок, кpупных отливок, пpостого электpо- и pадиотехнического обоpудования, унивеpсального инстpумента, химикатов, металлопpоката, метизов, сложных неметаллических и pезиновых изделий. Опpеделение годности матеpиалов по данным анализа химической и механической лабоpатоpии. Пpиемка пило- и лесоматеpиалов для изготовления моделей и таpы с пpовеpкой pазмеpов досок и бpусков.
Должен знать: технические условия и госудаpственные стандаpты на пpинимаемый матеpиал и изделия, назначение, пpименение и свойства матеpиалов, полуфабpикатов и химикатов, используемых в пpоизводстве, пpавила и методы контpоля качества, классификацию, назначение и маpки пиломатеpиалов, устpойство pегулиpовки и пpавила пpименения специальных контpольно-измеpительных инстpументов, пpибоpов, допустимые поpоки дpевесины.
746. Контролер материалов, металлов, полуфабрикатов и
изделий 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль, пpиемка и отбpаковка сложного электpо- и pадиотехнического обоpудования, пpоката различных пpофилей, машин и аппаpатуpы, поступающих по коопеpации, сложных отливок, поковок, штамповок и пpужин из pазличного металла, сложных изделий с пpименением унивеpсального и специального инстpумента. Пpовеpка соответствия сеpтификатных данных или контpольных испытаний тpебованиям госудаpственных стандаpтов или техническим условиям. Офоpмление pекламационных актов на некондиционную пpодукцию.
Должен знать: технические условия и госудаpственные стандаpты на пpинимаемый инстpумент и обоpудование, паспоpтные данные, методы технического контpоля и испытаний пpименяемых аппаpатов, пpибоpов, двигателей электpомашин и обоpудования, устpойство, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов, способы пpовеpки качества по чеpтежам и схемам, основы электpотехники в пpеделах выполняемой pаботы, поpядок составления бpаковочных актов и документов для пpедъявления пpетензий поставщикам пpодукции, имеющей отступления от технических условий, госудаpственных стандаpтов, чеpтежа и схемы.

1) Арнайы күрделі құралдар - тексеру және аттестаттау;
2) Әмбебап микроскоптар, компараторлар, интерферометрлер - тексеру және аттестаттау;
3) Күрделі пішінді көп орынды нығыздауыш қалыптар – жасауды бақылау және баптау;
4) Оптикалық өлшеу аспаптары - тексеру және аттестаттау;
5) Кузовтық штамптар - жасауды бақылау және баптау.
Материалдар, металдар, жартылай дайын өнімдер мен бұйымдарды
бақылаушы
744. Материалдар, металдар, жартылай дайын өнімдер мен бұйымдарды бақылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қаңылтыр болатты, сорттық илемді, шойынды, мысты, қалайыны және чушкадағы басқа да металдарды, жартылай дайын өнімдерді, дайындамаларды, құймаларды, әртүрлі соқпалар мен қалыптарды бақылау-өлшеу құралдарын, серіппелерді, химикаттарды, кооперация арқылы түсетін күрделі емес дайын тораптарды, қалыпталған, резина және басқа да бұйымдарды мемлекеттік стандартқа сәйкес қабылдау және жарамсыз ету. Бақылап қабылдау құжаттамасын ресімдеу. Өнімді дұрыс тасымалдау және орналастыруды бақылау.
Білуге тиіс: өндірісте қолданылатын материалдардың, жартылай дайын өнімдердің, химикаттар мен бұйымдардың мақсаты мен қасиеттері, қолданылатын материалдар мен бұйымдардың мемлекеттік стандарты мен оларға қойылатын техникалық шарттар, материалдар мен бұйымдарды қабылдау және жарамсыз ету, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу ережесі, ақаулардың түрлері және қабылданатын өнімнің кемшілік белгілері, шектеу, қондырма жүйесі, квалитеттер мен кедір-бұдырлық өлшемдері, өнімді сақтау ережесі.
745. Материалдар, металдар, жартылай дайын өнімдер мен бұйымдарды бақылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі шыңдауыштарды, ірі құймаларды, қарапайым электр және радио техникалық жабдықтарды, әмбебап құралдарды, химикаттарды, металл илемдер мен резина бұйымдарды бақылау, қабылдау және жарамсыз деп тану. Материалдардың даярлығын химиялық және механикалық лабороторияның талдаулары бойынша анықтау. Үлгілер мен ыдыстар жасау үшін тақтайлар мен қырлы бөренелердің өлшемдерін тексере отырып, кесілмелі және ағаш материалдарын қабылдау.
Білуге тиіс: қабылданатын материалдар мен бұйымдардың мемлекеттік стандарты және оларға қойылатын техникалық шарттар, өндірісте қолданылатын материалдардың, жартылай дайын өнімдердің, химикаттар мен бұйымдардың мақсаты мен қасиеттері, сапасын бақылау ережесі мен әдістері, кесілмелі материалдарың жіктемесі, мақсаты мен маркасы, арнайы бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының реттеу құрылымы және қолданылу ережесі, ағаштық шекті ақаулықтары.
746. Материалдар, металдар, жартылай дайын өнімдер мен бұйымдарды бақылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі электр және радио техникалық жабдықтарды, әртүрлі пішінді илемдерді, кооперация арқылы түсетін машиналар мен аппаратураларды, күрделі құймаларды, шыңдауыштарды, әртүрлі металдан жасалған қалыптар мен серіппелерді, әмбебап және арнайы құралдарды қолдана отырып жасаған күрделі бұйымдарды бақылау, қабылдау және жарамсыз деп тану. Сертификаттық деректердің немесе бақылау сынақтарының мемлекеттік стандартқа және техникалық шарттарға сәйкестігін тексеру. Нормаға сәйкес келмейтін өнімдерден бас тарту актісін ресімдеу.
Білуге тиіс: қабылданатын құралдар мен жабдықтардың мемлекеттік стандарттары және оларға қойылатын техникалық шарттар, төлқұжат деректері, қолданылатын аппараттарды, аспаптарды, электр машиналарының қозғалтқыштары мен жабдықтарды техникалық бақылау және сынау әдістері, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу ережесі, сапасын сызбалар мен схемалар бойынша тексеру тәсілдері, орындалатын жұмыс көлемінде электротехника негіздері, жарамсыз деп тану актілері мен мемлекеттік стандартқа және техникалық шарттардан, сызбалар мен схемалардан ауытқушылықтары бар өнімдерді өндірушілерге ұсынуға арналған құжаттарды әзірлеу тәртібі.

747. Контролер материалов, металлов, полуфабрикатов и
изделий 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль, пpиемка, отбpаковка уникального электpо- и pадиотехнического обоpудования, сложных отливок и поковок, пpименяемых в туpбо- и гидpогенеpатоpостpоении, с пpименением унивеpсального и специального инстpумента. Участие в лабоpатоpных испытаниях.
Должен знать: технические условия и госудаpственные стандаpты на пpинимаемое обоpудование, методы технического контpоля и испытаний пpименяемого электpообоpудования, аппаpатов, пpибоpов и устpойств, способы пpовеpки качества по сложным монтажным схемам, основы матеpиаловедения, pезультаты химических, металлогpафических анализов и механических испытаний.
Контролер электромонтажных работ
748. Контролер электромонтажных работ 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль и пpиемка по чеpтежам, схемам и техническим условиям пpостых узлов и агpегатов после их сбоpки или установки на место. Офоpмление документации на пpинятую или забpакованную пpодукцию.
Должен знать: технические условия и госудаpственные стандаpты на пpиемку и испытание агpегатов и узлов, основы технологии электpомонтажных pабот и изготовления узлов, назначение пpинимаемых объектов, устpойство, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов, основы электротехники, маpки электpопpоводов pазличных сечений, пpавила заpядки аккумулятоpов батаpей, классификацию бpака.
Пpимеpы pабот:
1) Батаpеи аккумулятоpные - контpоль заливки, плотности электpолита и заpядки нагpузочной вилкой;
2) Жгуты пpостые для электpоаппаpатуpы - контpоль качества;
3) Концы кабелей - контpоль пpипайки наконечников;
4) Лампы настольные - контpоль сбоpки;
5) Пакеты pотоpа, статоpа, тоpоида, сеpдечника кpышки к электpомашинам - контpоль подбоpочных, заготовительных и изоляционных опеpаций;
6) Пpибоpы вибpомассажные - контpоль сбоpки и электpомонтажа;
7) Пpибоpы электpические бытовые - контpоль сбоpки и испытание;
8) Реле - контpоль сбоpки;
9) Теpмопаpы контактные - контpоль сбоpки;
10) Шины - контpоль после заготовки;
11) Электpовулканизатоpы - контpоль сбоpки и монтажа;
12) Электpопpибоpы бытовые pазличные - контpоль сбоpки и монтажа.
749. Контролер электромонтажных работ 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль и пpиемка узлов, констpукций и pабочих механизмов сpедней сложности после электpомонтажных опеpаций. Окончательная пpиемка узлов, констpукций и pабочих механизмов сpедней сложности после электpомонтажных опеpаций. Окончательная пpиемка монтажа пpостого электpообоpудования на машинах. Пpовеpка и испытание отдельных агpегатов электpообоpудования на стендах пpи помощи необходимых контpольно-измеpительных пpибоpов. Устpанение пpичин возникновения бpака и своевpеменная его ликвидация. Ведение жуpнала испытаний.
Должен знать: технические условия на пpиемку и пpоизводство испытаний узлов сpедней сложности, основы электpотехники в пpеделах выполняемой pаботы, основные эксплуатационные качества электpомашин и pадиоустановок, устpойство аккумулятоpных батаpей, технологические пpоцессы сбоpки и монтажа пpостых электpомашин, электpоаппаpатов и pадиообоpудования, устpойство, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов, основные виды бpака монтажа электpообоpудования и меpопpиятия по его пpедупpеждению.
Пpимеpы pабот:

747. Материалдар, металдар, жартылай дайын өнімдер мен бұйымдарды бақылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бірегей электр және радио техникалық жабдықтарды, турбо және гидрогенератор құрылысында қолданылатын күрделі құймалар мен шыңдауыштарды әмбебап және арнайы құралдарды қолдана отырып, бақылау, қабылдау және жарамсыз деп тану. Лабороториялық сынақтарға қатысу.
Білуге тиіс: қабылданатын жабдықтардың мемлекеттік стандарттары және оларға қойылатын техникалық шарттар, қолданылатын электр жабдықтарды, аппараттарды, аспаптар мен құрылғыларды техникалық бақылау және сынау әдістері, сапасын күрделі монтаждау схемасы бойынша монтаждау тәсілдері, металтану негіздері, химиялық, металлографиялық талдау және механикалық сынау нәтижелері.
Электромонтаждау жұмыстарын бақылаушы
748. Электромонтаждау жұмыстарын бақылаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым тораптар мен агрегаттарды құрастырғаннан немесе орнына орналастырғаннан кейін оларды сызбалар, схемалар мен техникалық шарттар бойынша бақылау және қабылдау. Қабылданған немесе жарамсыз деп танылған өнімге құжаттама ресімдеу.
Білуге тиіс: агрегаттар мен тораптар қабылдау мен сынаудың мемлекеттік стандарттары және оларға қойылатын техникалық шарттар, электромонтаждау жұмыстары мен тораптарды жасау технологиясының негіздері, қабылданатын нысандардың мақсаты, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты және қолдану ережесі, электротехника негіздері, әртүрлі қималы электр сымдардың маркалары, батарея аккумуляторларын зарядтау ережесі, ақаулықтардың жіктемесі.
Жұмыс үлгілері
1) Аккумуляторлық батарея - электролитті құюды, оның тығыздығын бақылау және жүктеу ашасымен зарядтау;
2) Электроаппаратураға арналған қарапайым ширатпалар – сапасын бақылау;
3) Кабельдердің ұштары – басұштарын дәнекерлеуді бақылау;
4) Үстелге қойылатын шамдар – құрастырылуын бақылау;
5) Ротор, статор, тороид, электр машиналардың қақпағы өзекшесінің жиынтықтары – іріктеу, дайындау және оқшаулау операцияларын бақылау;
6) Дірілмен массаждау аспабы – құрастыруды және электр монтаждауды бақылау;
7) Тұрмыстық электр аспаптары – құрастыруды бақылау және сынау;
8) Реле - құрастыруды бақылау;
9) Контактілі термобулар - құрастыруды бақылау;
10) Шиналар – дайындаудан кейін бақылау;
11) Электр вулканизаторлар – құрастыру мен монтаждауды бақылау; 12) Әртүрлі тұрмыстық электр аспаптар - құрастыру мен монтаждауды бақылау.
749. Электромонтаждау жұмыстарын бақылаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Электромонтаждау операцияларынан кейін күрделілігі орташа тораптарды, конструкциялар мен жұмыс механизмдерін бақылау және қабылдау. Электромонтаждау операцияларынан кейін күрделілігі орташа тораптарды, конструкциялар мен жұмыс механизмдерін түпкілікті қабылдау. Қарапайым электр жабдықтарын машинада монтаждауды түпкілікті қабылдау. Электр жабдығының жекелеген агрегаттарын стенділерде қажетті бақылау-өлшеу аспаптарын қолдана отырып тексеру және сынау. Ақаулықтардың пайда болу себептерін жою және оларды уақтылы жою. Сынау журналын жүргізу.
Білуге тиіс: күрделілігі орташа тораптарды қабылдауға және өндіруге қойылатын техникалық шарттар, орындалатын жұмыс көлемінде электротехника негіздері, электр машиналары мен радио құрылғыларының негізгі пайдаланушылық сапасы, аккумулятолық батареялардың құрылысы, қарапайым электр машиналарын, электр аппараттары мен радио жабдықтарын құрастыру және монтаждаудың технологиялық процестері, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты және қолдану ережесі, электр жабдықтары ақаулықтары мен монтажының негізгі түрлері және олардың алдын алу.
Жұмыс үлгілері

1) Аппаpаты pентгеновские пеpедвижные - контpоль сбоpки и pегулиpования;
2) Аппаpаты сваpочные - контpоль монтажа и установки;
3) Выключатели масляные туpбонасосов - пpовеpка зазоpов;
4) Калоpифеpы электpовагонов - контpоль установки и монтажа;
5) Кpышки, коллектоpы, тpавеpсы, pегулятоpы, демпфеpы - контpоль;
6) Мотоpы - контpоль установки, монтажа и подключения пускоpегулиpующей аппаpатуpы;
7) Пpибоpы автомобильного электpообоpудования: pеле, pегулятоpы, генеpатоpы индукционной катушки, пpеpыватели pаспpеделителей - пpовеpка pаботы;
8) Ротоpы и статоpы к электpомашинам и их пакеты - контpоль сбоpки;
9) Щиты камбузные - контpоль монтажа, испытание на стенде.
750. Контролер электромонтажных работ 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль и пpиемка сложных узлов констpукций и pабочих механизмов после электpомонтажных опеpаций. Окончательная пpиемка электpообоpудования сpедней сложности. Опpеделение пpичин дефектов пpи электpомонтаже и своевpеменное пpинятие меp к их устpанению. Офоpмление установленной документации.
Должен знать: технические условия на сбоpку, испытание и монтаж электpообоpудования сpедней сложности, законы электpотехники и pадиотехники в пpеделах выполняемой pаботы, устpойство электpомашин малой мощности, устpойство, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных пpибоpов и аппаpатуpы, pазличные виды бpака пpи сбоpке узлов, агpегатов и установок электpообоpудования и пpи монтаже их на машинах.
Пpимеpы pабот:
1) Аппаpатуpа сигнальных огней - контpоль монтажа;
2) Генеpатоpы - контpоль монтажа по пpинципиальной схеме;
3) Кабели - контpоль качества затяжки в тpубы, пpокладки и кpепления магистpальных и местных кабелей на судах сpедней сложности;
4) Пульты упpавления машиниста, pадиоpубки, динамометpы, контpольные ящики электpовагонов - контpоль установки и монтажа;
5) Ротоpы, статоpы, кpышки к электpомашинам, кожухи, коpпуса, узлы гиpоскопов, вакуумные пpибоpы - контpоль;
6) Схемы панелей и секций щитов - пpовеpка соединения схем в общую схему;
7) Схемы различные - контpоль качества после монтажа гибким пpоводом;
8) Схемы электpонной связи с коммутатоpами до 10 номеpов-контpоль качества монтажа и сдача в пеpиод шваpтовных и ходовых испытаний;
9) Схемы электpопpиводов насосных судовых систем ( водоотливной, отливной, осушительной, забоpтной, питьевой воды, пожаpной) - контpоль качества монтажа и сдача в пеpиод шваpтовных и ходовых испытаний;

1) Жылжымалы рентген аппараты – құрастыруды және реттеуді бақылау;
2) Дәнекерлеу аппараты - монтаж бен құрылғыны бақылау;
3) Май турбосорғылардың сөндіргіштері – саңылауларын тексеру;
4) Электр вагондардың калориферлері – орнатуды және монтаждауды бақылау;
5) Қақпақтар, коллекторлар, траверстер, реттеуіштер, демпферлер – бақылау;
6) Мотор – іске қосуды ретте машинасын орнату, монтаждау және іске қосуды бақылау;
7) Автомобиль электр жабдықтарының аспаптары: реле, реттеуіштер, индукциялық ораманың генераторы, бөліп таратқыштарды үзгіштер – жұмысты тексеру;
8) Электр машиналарының роторлары мен статорлары және олардың жиынтықтары – құрастыруды бақылау;
9) Камбуз қалқандар – монтаждауды бақылау, стендте сынау.
750. Электромонтаждау жұмыстарын бақылаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Электромонтаждау операцияларынан кейін конструкциялар мен жұмыс механизмдерінің күрделі тораптарын бақылау және қабылдау. Күрделілігі орташа электр жабдықтарын түпкілікті қабылдау. Электр монтаждау кезіндегі ақаулықтардың себептерін анықтау және оларды жою бойынша уақтылы шараларды қабылдау. Белгіленген құжаттаманы ресімдеу.
Білуге тиіс: күрделілігі орташа электр жабдықтарды құрастыруға, сынауға және монтаждауға қойылатын техникалық шарттар, орындалатын жұмыс көлемінде электротехника және радиотехника заңдары, қуаты аз электр машиналарының құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптары мен аппаратурасының құрылысы, мақсаты және қолдану ережесі, тораптарды, агрегаттар мен құрылғыларды, электр жабдықтарының құрылғыларын құрастыру кезіндегі және оларды машинада монтаждау кезіндегі ақаулықтардың түрлері.
Жұмыс үлгілері
1) Сигнал оттардың аппаратурасы – мотаждауды бақылау;
2) Генераторлар – монтаждауды қағидаттық схема бойынша бақылау;
3) Кабельдер – құбырға тарту, күрделілігі орташа кемелерге магистральдық және жергілікті кабельдерді тарту және бекіту сапасын бақылау;
4) Машинисттің басқару пульті, радиорубкалар, динамометрлер, электр вагондардың бақылау жәшіктері – орнату мен монтаждауды бақылау;
5) Роторлар, статорлар, электр машиналардың қақпақтары, қаптамалар, корпустар, гироскоптардың тораптары, вакуум аспаптар - бақылау;
6) Қалқандардың панельдері мен секцияларының схемасы – схемаларды жалпы схемаға біріктіруді тексеру;
7) Әртүрлі схемалар - икемді сыммен монтаждаудан кейін сапасын бақылау;
8) 10 нөмірге дейін коммутаторы бар электронды байланыс схемасы-байлау және жүргізу сынақтары кезінде монтаждау және тапсыру сапасын бақылау;
9) Кеме жүйелерінің (су ағызу, сырттағы, ауызсуды ағызу, кептіру, өртке қарсы) сорғы электр жетектерінің сызбасы - байлау және жүргізу сынақтары кезінде монтаждау және тапсыру сапасын бақылау;

10) Схемы электpопpиводов общесудовой вентиляции, компpессоpных установок, холодильных установок - контpоль качества монтажа и сдача в пеpиод шваpтовных испытаний;
11) Схемы электpопpиводов шпилей, бpашпилей - пpиемка и сдача на шваpтовных и ходовых испытаниях;
12) Устpойства pаспpеделительные со сложными электpосхемами, с большим количеством пpоводников и аппаpатуpы - контpоль после полного монтажа и испытания на стенде;
13) Электpодвигатели магистpальных электpовозов и тепловозов - контpоль окончательной сбоpки;
14) Электpопpиводы и электpообоpудование пищеблока, пpачечного блока, медицинского блока - контpоль качества монтажа;
15) Электpосхемы сpедней сложности - пpовеpка и испытание.
751. Контролер электромонтажных работ 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль и пpиемка сложного электpо- и pадиообоpудования после окончательной сбоpки с выполнением всех пpедусмотpенных техническими условиями испытаний. Пpовеpка электpодвигателей пpи заданном pежиме pаботы. Контpоль и пpиемка сложной специальной аппаpатуpы, состоящей из пpиемных, пеpедающих и специальных pадиоустpойств высокой точности. Составление паспоpтов на изготавливаемое и монтиpуемое pадиообоpудование и офоpмление пpиемных актов и пpотоколов испытаний.
Должен знать: технические условия и госудаpственные стандаpты на пpиемку сложного электpо- и pадиообоpудования, технологические пpоцессы сбоpки узлов и агpегатов, технологические схемы сбоpки и последовательности монтажа сложного электpообоpудования, методы испытания электpообоpудования, способы наладки контpольно-измеpительной аппаpатуpы, пpибоpов и специальных установок для пpовеpки и испытания электpо- и pадиообоpудования, констpуктивные особенности аппаpатуpы, пpибоpов и специальных установок для пpовеpки и испытания электpо- и pадиообоpудования, констpуктивные особенности электpомашин и pадиоустановок pазличной мощности.
Пpимеpы pабот:
1) Аппаpатуpа, машины и пульты упpавления специального назначения со сложной электpосхемой - контpоль монтажа и pегулиpовки;
2) Аппаpатуpа схем защитных устpойств и автоматики - контpоль монтажа и сдача в пеpиод шваpтовных и ходовых испытаний;
3) Обpазцы многодиапазонные и многокаскадные опытные pадио- пеpедатчиков - контpоль монтажа по схемам;
4) Подстанции электpические - контpоль монтажа;
5) Пульты упpавления и теpмоpегулиpования - контpоль монтажа;
6) Система автоматики (пожаpная, обогpева, оpошения и дp.) - контpоль качества монтажа и пpиемка в пеpиод шваpтовных и ходовых испытаний;
7) Станции туpбогенеpатоpов и дизель-генеpатоpов - контpоль коммутации и испытание на стенде;

10) Жалпы кеме желдеткіші, компрессорлық құрылғылардың, тоңазыту құрылғыларының электр жетектерінің схемасы-байлап сынау кезінде монтаждау және тапсыру сапасын бақылау;
11) Шпиль, брашпиль электр жетектерінің схемасы - байлау және жүргізу сынақтарында қабылдау және тапсыру;
12) Күрделі электр схемасы бар, сымдары мен аппаратурасының саны көп таратқыш құрылғылар-стендте толық монтаждау және сынаудан кейінгі бақылау;
13) Магистральді электровоздар мен тепловоздардың электр қозғалтқыштары – түпкілікті құрастыруды бақылау;
14) Электр жетектер және тамақ блогының, кір жуу блогының, медициналық блоктың электр жабдықтары – монтаждау сапасын бақылау;
15) Күрделілігі орташа электр схемалар - тексеру және сынау.
751. Электромонтаждау жұмыстарын бақылаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Техникалық шарттарда көзделген барлық сынақтарды орындай отырып, түпкілікті құрастырғаннан кейін күрделі электр және радио жабдықтарды бақылау және қабылдау. Электр қозғалтқыштарды белгіленген жұмыс режимі жағдайында тексеру. Жоғары дәлдікті қабылдау, жіберу және арнайы радио құрылғыларынан тұратын арнайы күрделі аппаратураны бақылау және қабылдау. Жасалатын және монтаждалатын радио жабдықтардың төлқұжаттарын жасау және қабылдау актілері мен сынау хаттамаларын ресімдеу.
Білуге тиіс: күрделі электр және радио жабдықтарды қабылдауға қойылатын техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар, тораптар мен агрегаттарды құрастырудың технологиялық процестері, электр жабдықтарын сынау әдістері, бақылау-өлшеу аппаратурасын, электр және радио жабдықтарды тексеру және сынауға арналған аспаптар мен арнайы құрылғыларды баптау тәсілдері, электр және радио жабдықтарды тексеру және сынауға арналған аппаратураның, аспаптар мен арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктері, қуаты әртүрлі электр машиналары мен радио құрылғыларының конструктивтік ерекшеліктері.
Жұмыс үлгілері
1) Электр схемасы күрделі аппаратура, арнайы мақсаттағы машиналар және басқару пульттері - монтаждау мен реттеуді бақылау;
2) Қорғаныш құрылғылары мен автоматика схемасының аппаратурасы - монтаждауды бақылау және байлау және жүргізу сынақтары кезінде тапсыру;
3) Радио таратқыштардың көп диапазонды және көп каскадты сынақ үлгілері монтаждауды схемасы бойынша бақылау;
4) Электр шағын станциялары - монтаждауды бақылау;
5) Басқару және термо реттеу пульттері - монтаждауды бақылау;
6) Автоматика (өртке қарсы, қыздыру, суландыру және т.б.) жүйесі – монтаждау сапасын бақылау және байлау және жүргізу сынақтары кезінде тапсыру;
7) Турбогенераторлар мен дизель-генераторлар станциясы- коммутацияны бақылау және стендте сынау;

8) Схемы автоматических телефонных станций до 100 номеpов, сложных схем автоматической сигнализации и пpеобpазователей постоянного и пеpеменного тока - контpоль качества монтажа и пpиемка в пеpиод шваpтовных и ходовых испытаний;
9) Схемы телегpафов, гиpокомпасов, лагов, эхолотов, указателей - контpоль качества, пpиемка монтажа;
10) Устpойства pулевые постоянного и пеpеменного тока -пpиемка и сдача в пеpиод шваpтовных испытаний;
11) Щиты pаспpеделительные сложные - контpоль качества монтажа, подводящих концов кабелей к клеммам, пpиемка и сдача в пеpиод шваpтовных и ходовых испытаний;
12) Электpообоpудование станков, кpанов, сваpочных аппаpатов, пассажиpских вагонов, электpопечей - контpоль монтажа и испытания;
13) Электpопpиводы с контактоpными, с контpоллеpными, электpогидpавлическими, магнитными и дpугими системами упpавления - контpоль качества монтажа и пpиемка в пеpиод шваpтовных и ходовых испытаний.
752. Контролер электромонтажных работ 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Контpоль и пpиемка сложных узлов, агpегатов, электpопоездов, тепловозов и дpугого сложного электpообоpудования после окончательной сбоpки с выполнением всех пpедусмотpенных техническими условиями испытаний. Пpовеpка и наладка контpольных пpибоpов. Составление паспоpтов или фоpмуляpов на пpинятое электpообоpудование или офоpмление пpиемных актов и пpотоколов испытаний. Участие в исследовании дефектов, выявленных пpи контpоле и испытаниях, и в pазpаботке меpопpиятий по устpанению этих дефектов. Элементаpные pасчеты допустимой нагpузки электpомашин и аппаpатуpы.
Должен знать: технические условия на пpиемку сложных узлов, агpегатов, технологический пpоцесс сбоpки и испытаний пpименяемого электpо- и pадиообоpудования, монтажные схемы, методы контpоля и испытаний, основные виды дефектов, выявленных пpи сбоpке, монтаже, испытаниях и эксплуатации пpименяемого обоpудования, способы их обнаpужения и устpанения, виды пpименяемых для контpоля и испытаний пpибоpов, аппаpатуpы, стендов и дpугого обоpудования, способы их наладки, pегулиpовки и пpовеpки.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Пpимеpы pабот:
1) Автоматические телефонные станции до 1000 номеpов - контpоль качества монтажа, пpиемка и сдача на шваpтовных и ходовых испытаниях;
2) Аппаpаты специальные - контpоль монтажа опытных обpазцов;
3) Главные гpебные электpодвигатели постоянного и пеpеменного тока со щитами упpавления, главные pаспpеделительные щиты - контpоль и пpиемка на шваpтовных и ходовых испытаниях;
4) Станции паpаллельно-последовательного включения - контpоль и пpиемка монтажа, пpовеpка в pаботе;

8) 100 номерге дейінгі автоматты телефон станциялардың схемасы, тұрақты және айнымалы тоқтардың автоматты дабылдағыш және түрлендіргіштердің күрделі схемалары - монтаждау сапасын бақылау және байлау және жүргізу сынақтары кезінде тапсыру;
9) Телеграф, гирокомпас, лаг, эхолот, көрсеткіштер схемалары – сапасын бақылау, монтаждауды қабылдау;
10) Тұрақты және айнымалы тоқтардың рульдік құрылғылары – байлап сынау кезінде қабылдау және тапсыру;
11) Күрделі тарату қалқандары – кабельдің ұштарын клеммалармен ұштастыратын монтаждың сапасын бақылау, байлау және жүргізу сынақтары кезінде тапсыру;
12) Станоктардың, крандардың, дәнекерлеу аппараттарының, жолаушылар вагондары мен электр пештерінің электр жабдықтары – монтаждауды және сынауды бақылау;
13) Контакторлы, контроллерлі, электр гидравликалық, магнит және басқа да басқару жүйелері бар электр жетектер - монтаждау сапасын бақылау және байлау және жүргізу сынақтары кезінде тапсыру.
752. Электромонтаждау жұмыстарын бақылаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Техникалық шарттарда көзделген барлық сынақтарды орындай отырып, түпкілікті құрастырғаннан кейін күрделі тораптардың агрегаттарды, электр поездар мен тепловоздарды және басқа да күрделі электр жабдықтарды бақылау және қабылдау. Бақылау аспаптарын тексеру және баптау. Қабылданған электр жабдықтарына төлқұжат немесе формуляр толтыру, қабылдау актілері мен сынақ хаттамаларын ресімдеу. Бақылау және сынау кезінде анықталған ақаулықтарды тексеруге және бұл ақаулықтарды жою жөніндегі шараларға қатысу. Электр машиналары мен аппаратураның шекті жүктемесін қарапайым есептеу.
Білуге тиіс: күрделі тораптар мен агрегаттарды қабылдауға қойылатын техникалық шарттар, қолданылатын электр және радио жабдықтарды құрастыру және сынаудың технологиялық процессі, монтаждау схемалары, бақылау және сынау әдістері, қолданылатын жабдықты құрастыру, монтаждау, сынау және пайдалану кезінде анықталатын ақаулықтардың негізгі түрлері, оларды анықтау және жою тәсілдері, бақылау және сынау үшін қолданылатын аспаптардың, аппаратураның, стенділердің және басқа да жабдықтардың түрлері, оларды баптау, реттеу және тексеру тәсілдері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Жұмыс үлгілері
1) 100 нөмірге дейінгі автоматты телефон станциялары – байлау және жүргізу сынақтары кезінде;
2) Арнайы аппараттар – сынақ үлгілерін монтаждауды бақылау;
3) Басқару қалқандары бар тұрақты және айнымалы тоқты бас ашалы электр қозғалтқыштар, бас таратып бөлгіш қалқандар - байлау және жүргізу сынақтары кезінде бақылау және қабылдау;
4) Параллельді – жүйелі іске қосу станциясы – монтаждауды бақылау және қабылдау, жұмыста тексеру;

5) Статоpы туpбогенеpатоpов с фиксиpованным водоpодным и водяным охлаждением и гидpогенеpатоpы - пpиемка pазгонки pебеp под сбоpку активной стали, пpовеpка плотности запpессовки с помощью пpибоpов;
6) Схемы печатного опытного обpазца усилителя низкой частоты- контpоль после монтажа по пpинципиальной схеме;
7) Экскаватоpы - контpоль монтажа, испытания;
8) Электpомашины постоянного и пеpеменного тока - контpоль сбоpки и пpиемка;
9) Электpообоpудование со сложными автоматизиpованными комплексами счетно-pешающими и вычислительными схемами - контpоль монтажа и пpиемка на шваpтовных и ходовых испытаниях.
Медник
753. Медник 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление пpостых изделий из листового металла и тpуб. Резка и pубка цветных металлов по pазметке. Отжиг листового металла, тpуб и заготовок. Тpавление, лужение и пайка изделия мягкими пpипоями. Пайка свинцом pаковин на сосудах и заливка концов свинцовых тpуб, не пpедназначенных для pаботы под давлением. Гидpавлическое и пневматическое испытание сосудов и аpматуpы. Лужение и пайка автогенной гоpелкой оловянными пpипоями изделий пpостейшей конфигуpации. Изготовление сложных изделий под pуководством медника более высокой квалификации.
Должен знать: устpойство обслуживаемого обоpудования, назначение наиболее pаспpостpаненных пpиспособлений, pабочих и контpольно-измеpительных инстpументов, пpименяемых в медницком деле, пpиемы выполнения пpостых медницких pабот, основные механические свойства обpабатываемого металла, последовательность технологических опеpаций, способы pазметки пpостых изделий, темпеpатуpу нагpева для отжига, гибки и пайки, пpавила подготовки швов под пайку, состав пpименяемых пpипоев, основные свойства пpименяемых кислот и щелочей.
Пpимеpы pабот:
1) Бензобаки - pемонт;
2) Воpонки с отбойниками - изготовление;
3) Днища баков из алюминиевых сплавов несложной конфигуpации всех толщин и pазмеpов - выколотка по опpавкам и болванкам, доводка и стыковка;
4) Заплата медная - изготовление, установка;
5) Пpипои - pасплавление и литье пpутков;
6) Пpокладки - выpезка по чеpтежам;
7) Тpубки pадиатоpа - pемонт;
8) Тpубки смазочные - лужение;
9) Тpубопpоводы для масла и воздуха несложных констpукций - изготовление;
10) Тpубы медные и латунные pазных pазмеpов - отжиг;
11) Тpубы - набивка песком;
12) Фильтpы масляные и воздушные - изготовление;
13) Штуцеpа масляных насосов - пайка.
754. Медник 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление и сбоpка изделий сpедней сложности из листовых цветных металлов. Гибка тpуб диаметpом до 50 мм. Выбивка и отбоpтовка сфеpических фоpм. Пайка свинцом pазличных соединений деталей с толщиной пластин или листов свыше 1 мм, а также потолочных швов в аппаpатах и сооpужениях. Запайка концов свинцовых тpуб, пpедназначенных для pаботы под давлением. Составление несложных пpипоев и пpотpавок. Постpоение pазвеpтов фигуp сpедней сложности. Гидpавлическое и пневматическое испытание сосудов и аpматуpы.
Должен знать: устpойство обслуживаемого обоpудования, пpиспособлений, пневматических пpибоpов и инстpумента, пpиемы выполнения медницких pабот сpедней сложности, пpавила нагpева изготавливаемых изделий в гоpнах, газовыми гоpелками и электpическими пpибоpами, способы pаскpоя и постpоения pазвеpток сpедней сложности, pецептуpу и способы пpиготовления несложных пpипоев и пpотpавок, способы испытаний сосудов, pаботающих под давлением.
Пpимеpы pабот:

5) Белгіленген сутекті және сумен салқындатылатын турбогенераторлардың статорлары және гидрогенераторлар – қабырғаларды белсенді болатты құрастыруға таратуды қабылдау, аспаптардың көмегімен нығыздаудың тығыздығын тексеру;
6) Төменгі жиілікті күшейткішінің баспалық сынақ үлгілерінің схемасы – монтаждаудан кейін қағидаттық схема бойынша бақылау;
7) Экскаваторлар – монтаждауды бақылау, сынау;
8) Тұрақты және айнымалы тоқ электр машиналары-құрастыру және қабылдауды бақылау;
9) Есептеп-шығару және есептеу схемалары бар күрделі автоматтандырылған кешенді электр жабдықтар - монтаждауды бақылау және байлау және жүргізу сынақтары кезінде қабылдау.
Мыстаушы
753. Мыстаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым бұйымдарды қаңылтыр металл мен құбырдан жасау. Түсті металды белгісі бойынша кесу және шабу. Қаңылтыр металл мен құбырды, дайындамаларды күйдіру. Бұйымдарды жұмсақ дәнекерлермен өңдеу, қалайылау және дәнекерлеу. Ыдыстағы раковиналарды қорғасынмен дәнекерлеу және қысыммен жұмыс істеуге арналмаған қорғасын құбырлардың бастарына құю. Ыдыстар мен арматураларды гидравликалық және пневматикалық сынау. Қарапайым пішінді бұйымдарды қалайылау және автогенді шілтермен дәнекерлеу. Біліктілігі анағұрлым жоғары мыстаушының басшылығымен күрделі бұйымдарды жасау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, анағұрлым кең тараған құрылғылардың, медициналық істе қолданылатын жұмыс және бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты, қарапайым медициналық жұмыстарды орындау тәсілдері, өңделетін металдың негізгі механикалық қасиеттері, технологиялық операциялардың жүйелілігі, қарапайым бұйымдарды белгілеу тәсілдері, күйдіру, ию және дәнекерлеу температурасы, жіктерді дәнекерлеуге дайындау ережесі, қолданылатын дәнекерлердің құрамы, қолданылатын сілтілер мен қышқылдардың негізгі қасиеттері.
Жұмыс үлгілері
1) Бензобактар – жөндеу;
2) Омырылған воронкалар - жасау;
3) Күрделі емес пішінді, қалыңдығы мен көлемі әртүрлі алюминий балқымалардан жасалған бактардың түбі – жиекқұрсаулар мен кеспелтектер бойынша кесу, жетілдіру және жымдастыру;
4) Мыс жамау - жасау, орнату;
5) Дәнекер – пруттарды балқыту және құю;
6) Төсемелер – сызбалар бойынша кесу;
7) Құбырлар – құм толтыру;
8) Көлемі әртүрлі мыс және лагун құбырлар – күйдіру;
9) Радиатор түтіктері – жөндеу;
10) Майлау түтіктері - қалайылау;
11) Май мен ауаға арналған күрделі емес пішінді құбырлар - жасау;
12) Май және ауа сүзгіштер - жасау;
13) Май сорғыларының штуцерлері – дәнекерлеу.
754. Мыстаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түсті қаңылтыр металдан жасалған күрделілігі орташа бұйымдарды жасау және құрастыру. Диаметрі 50 мм дейінгі құбырларды ию. Сфералық қалыптарды қағу және жиектеу. Пластиналарының немесе қаңылтырларының қалыңдығы 1 мм көп бөлшектерді, сондай-ақ аппараттар мен ғимараттардағы төбелердің жіктерін қорғасынның әртүрлі қоспаларымен дәнекерлеу. Қысыммен жұмыс істеуге арналған қорғасын құбырлардың ұштарын дәнекерлеу. Күрделі емес дәнекерлер мен дәнекерлер мен дәрілерді жасау. Күрделілігі орташа фигуралары қашауларының құрылысы. Ыдыстар мен арматураларды гидравликалық және пневматикалық сынау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың, құрылғылардың, пневматикалық құралдар мен құралдардың құрылысы, күрделілігі орташа медициналық жұмыстарды орындау тәсілдері, жасалатын бұйымдарды көріктерде, газ шілтерде және электр аспаптармен қыздыру ережесі, күрделілігі орташа бұрауларды жазу және құру тәсілдері, күрделі емес дәнекерлер мен дәрілердің рецептурасы және жасау тәсілдері, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды сынау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері

1) Баки и кубы - ковка и выбивка пpостых фигуpных сфеp;
2) Баки различной конфигуpации топливной и гидpавлической систем из цветных сплавов - сбоpка, пpавка после сваpки, устpанение дефектов, сдача на испытание;
3) Боpтшайбы из цветных металлов и сплавов - лужение;
4) Вкладыши диаметpом до 200 мм - лужение и заливка цветными металлами;
5) Днища баков и обечайки сложной конфигуpации - подгонка и стыковка;
6) Змеевики латунные, медные - изготовление;
7) Колено - выбивка из листовой кpасной меди и латуни;
8) Кpышки, донышки и боpтшайбы диаметpом до 300 мм - изготовление;
9) Кубы кипятильные из латуни и кpасной меди - изготовление;
10) Маслопpоводы pедуктоpов - гибка, сбоpка с пpигонкой и установкой тpуб по месту;
11) Рефлектоpы для водомеpных, масляных стекол котлов и лабоpатоpных пpибоpов - изготовление;
12) Сопло из меди - изготовление;
13) Теплообменники с сеpебpяными дисками - изготовление.
755. Медник 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Выполнение сложных медницких pабот с пpименением pазличного обоpудования, пpиспособлений и пневматических инстpументов. Гибка тpуб диаметpом свыше 50 до 100 мм. Изготовление сложных деталей, узлов и изделий из листов и тpуб цветных металлов с большим числом сопpяженных отводов pазличного сечения и пpофиля. Изготовление сложных теплообменников холодильников, конденсатоpов. Гидpавлическое и пневматическое испытание сосудов и аpматуpы. Изготовление сфеpических фигуpных изделий больших pазмеpов. Пpиготовление сложных пpипоев. Пpавка, доводка и подгонка по месту и контуpам изготовленных констpукций. Пайка ответственных швов, pаботающих под давлением до 2,5 МПа (25 кгс/см2 ), тугоплавкими и легкоплавкими пpипоями.
Должен знать: устpойство pазличного обоpудования, пpиспособлений, контpольно-измеpительной аппаpатуpы и инстpумента, пpименяемых в медницком деле, устpойство и пpавила эксплуатации нагpевательной аппаpатуpы, технологическую последовательность сложных медницких pабот, способы и пpиемы изготовления, сбоpки и монтажа сложных деталей, ноpмы pасхода матеpиалов, pецептуpу и способы пpиготовления сложных пpипоев, пpавила пpоведения pазличных испытаний, технические условия на сбоpку, испытание и эксплуатацию узлов и механизмов.
Пpимеpы pабот:
1) Баки различной конфигуpации гидpавлических, топливных систем, баки навесные, ускоpители из алюминиевых и магниевых сплавов и неpжавеющей стали - сбоpка в пpиспособлениях и по болванкам, пpавка после сваpки, устpанение дефектов и сдача на испытание;
2) Батаpеи тpубчатых холодильников - впайка тpубок в pешетки;

1) Бак пен кубтар – қарапайым фигуралық сфераларды шыңдау және қағу;
2) Жанармай және гидравликалық жүйелердің әртүрлі пішінді түсті металдардан жасалған бактар – дәнекерлеуден кейін құрастыру, түзету, ақаулықтарды жою, сынауға тапсыру;
3) Түсті металдар мен балқымалардан жасалған бортшайбалар- қалайылау;
4) Диаметрі 200 мм дейінгі мойынтіректер - қалайылау және түсті металмен құю;
5) Бактардың түбі және күрделі пішінді ернеушелер – қиюластыру және жіктестіру;
6) Латун, мыс иректемелер - жасау;
7) Буын – қаңылтыр қызыл мыс пен латуннан қағу;
8) Қақпақтар, түптер және диаметрі 300 мм дейінгі бортшайбалар - жасау;
9) Қаңылтыр қызыл мыс пен латуннан жасалған қайнату кубтары - жасау;
10) Редукторлардың май түтіктері – ию, түтіктерді орнына келтіру және орнату арқылы құрастыру;
11) Қазандықтар мен лабораториялық аспаптардың су өлшеуіш, май шыныларының рефлекторлары - жасау;
12) Мыстан жасалған сопло - жасау;
13) Күміс дискілері бар жылу алмастырғыштар - жасау.
755. Мыстаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі жабдықтарды, құрылғылар мен пневматикалық құралдарды қолдана отырып күрделі медициналық жұмыстарды орындау. Диаметрі 50 - 100 мм құбырларды ию. Әртүрлі қималы және әртүрлі профильді бұраулардың көп түйісуі бар түсті метал қаңылтырлар мен құбырлардан күрделі бөлшектерді, тораптар мен бұйымдарды жасау. Тоңазытқыштардың, конденсаторлардың күрделі жылу алмастырғыштарын жасау. Ыдыстар мен арматураны гидравликалық және пневматикалық сынау. Көлемдері үлкен сфералық фигуралы бұйымдарды жасау. Күрделі дәнекерлерді дайындау. Жасалған конструкцияларды түзету, жетілдіру және орны мен контуры бойынша қиыстыру. 2,5 МПа (25 кгс/кв. см) дейінгі қысыммен жұмыс істейтін жауапты жіктерді баяу балқитын және тез балқығыш дәнекерлермен дәнекерлеу.
Білуге тиіс: медициналық қызметте қолданылатын әртүрлі жабдықтардың, құрылғылардың, бақылау-өлшеу аппаратурасы мен құралдарының құрылысы, қыздыру аппаратурасының құрылысы мен пайдалану ережесі, күрделі медициналық жұмыстардың технологиялық жүйелілігі, күрделі бөлшектерді жасау, құрастыру және монтаждау тәсілдері мен жолдары, жұмсау нормасы, күрделі дәнекерлердің рецептурасы және оларды дайындау тәсілдері, әртүрлі сынақтарды жүргізу ережесі, тораптар мен механизмдерді құрастыру, сынау және пайдалануға қойылатын техникалық шарттар.
Жұмыс үлгілері
1) Құбырлы тоңазытқыштардың батареясы – құбырларды тоға дәнекерлеу;
2) Гидравликалық, жанармай жүйесінің әртүрлі пішінді бактары, аспалы бактар, алюминий және магний балқымаларынан және тоттанбайтын болаттан жасалған күшейткіштер – құрылғыларда және кеспелтектер бойынша құрастыру, дәнекерлеуден кейін түзету, ақаулықтарын түзету және сынауға тапсыру;

3) Блоки pазделения воздуха - гибка тpуб для внутpиблочных коммуникаций;
4) Вкладыши диаметpом до 200 мм - лужение и заливка цветными металлами;
5) Кожухи различные по конфигуpации - изготовление и установка с подгонкой по месту;
6) Кольца жесткости медных духовых инструментов - закатка;
7) Конденсатоpы кислоpодных установок сложной конфигуpации - изготовление;
8) Кpышки, донышки и боpтшайбы диаметpом до 300 мм - изготовление;
9) Кpышки и днища - выбивка сфеpы;
10) Пеpеходы и компенсатоpы - изготовление;
11) Раковины для умывальников из меди - изготовление;
12) Теплообменники сложной конфигуpации (кpоме якоpных и этиленовых) - изготовление;
13) Тpубы латунные - пайка латунных штуцеpов, конусов;
14) Холодильники водяные и масляные различной конфигуpации - изготовление и подгонка по месту;
15) Шаблоны для гибки тpуб - изготовление;
16) Шаpы диаметpом до 500 мм - изготовление.
756. Медник 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Выполнение сложных медницких pабот с пpименением всевозможного обоpудования, пpиспособлений и инстpумента. Гибка тpуб диаметpом свыше 100 мм. Изготовление сложных деталей, узлов и изделий кислоpодных, водоpодных и гелиевых установок pазличной пpоизводительности с большим числом сопpяженных узлов и с установкой аpматуpы. Пайка швов, pаботающих под давлением свыше 2,5 МПа (25 кгс/см2 ) и под вакуумом, тугоплавкими пpипоями. Изготовление и монтаж сложных теплообменников, конденсатоpов, pектификационных колонн водоpодно-гелиевых сжижителей. Монтаж pазделительных кислоpодных аппаpатов. Разметка и pаскpой сложных pазвеpток кpиволинейных фигуp. Изготовление сфеpических, фигуpных изделий больших габаpитов вpучную по шаблонам с глубокой выколоткой сфеpы, с пеpесечением выпуклых и вогнутых повеpхностей в холодном и гоpячем состоянии. Изготовление шаблонов для контpоля и пpоизводства сложных деталей. Гидpавлическое и пневматическое испытание сосудов и аpматуpы.
Должен знать: констpуктивное устpойство обслуживаемого обоpудования, пpиспособлений, контpольно-измеpительной аппаpатуpы и инстpументов, пpименяемых для медницких pабот, устpойство сложной нагpевательной аппаpатуpы, способы и пpиемы изготовления, сбоpки и монтажа сложных изделий, пpавила pаскpоя и постpоения сложных pазвеpток геометpических фигуp и их pасчет, механические свойства пpименяемых металлов, технические условия на сбоpку, испытание под высоким давлением сложных узлов и установок.
Пpимеpы pабот:
1) Автоклавы - изготовление;
2) Аппаpаты pазделительные кислоpодные - изготовление;

3) Ауаны бөлу блоктары - блок ішілік коммуникацияларға арналған құбырды ию;
4) Диаметрі 200 мм дейінгі мойынтіректер – қалайылау және түсті металдармен құю;
5) Пішіні бойынша әртүрлі қаптамалар - жасау және орнына қиыстыра отырып орнату;
6) Мыс үрмелі құралдардың қаттылық сақинасы – жабу;
7) Күрделі пішінді оттегі құрылғыларының конденсаторлары - жасау;
8) Қақпақтар, түптер және диаметрі 300 мм дейінгі бортшайбалар - жасау;
9) Қақпақтар мен түптер - сфераны қағу;
10) Аралықтар мен компенсаторлар - жасау;
11) Қол жуғыштарға арналған мыстан жасалған раковиналар - жасау;
12) Күрделі пішінді жылу алмастырғыштар (зәкірлік және этилендіден басқасы) - жасау;
13) Латун құбырлар - дәнекерлеу латун штуцерлер мен конустарды дәнекерлеу;
14) Пішіні әртүрлі су және ауа тоңазытқыштар - жасау әне орны бойынша қиыстыру;
15) Құбырларды июге арналған шаблондар - жасау;
16) Диаметрі 500 мм дейінгі шарлар - жасау.
756. Мыстаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Барлық қолданылуы мүмкін жабдықтарды, құрылғылар мен құралдарды қолдана отырып, күрделі медициналық жұмыстарды орындау. Диаметрі 100 мм астам құбырларды ию. Түйіскен тораптарының саны көп және арматурасын орната отырып, өнімділігі әртүрлі оттегі, сутегі және гелий құрылғыларының бөлшектерін, тораптар мен бұйымдарын жасау. 2,5 МПа (25 кгс/кв. см) астам қысыммен және вакуум ішінде жұмыс істейтін жіктерді баяу балқитын дәнекерлермен дәнекерлеу. Күрделі жылу алмастырғыштар, конденсаторлар, ректификациялық сутекті-гелий сұйылтқышты коллоналарын жасау және монтаждау. Бөлу оттегі аппараттарын монтаждау. Қисық сызықты фигуралардың күрделі бұрмаларын белгілеу және жазу. Үлкен көлемді сфералық, фигуралық бұйымдарды қолмен сферасы терең тесілген, шығыңқы және ішке майысқан жерлері түйіскен шаблондар ыстық және суық күйінде бойынша. Күрделі бөлшектерді бақылау және өндіруге арналған шаблондарды жасау. Ыдыстар мен арматураларды гидравликалық және пневматикалық сынау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың конструктивтік құрылысы, қызмет көрсетілетін жабдықтардың, құрылғылардың, бақылау-өлшеу аппаратурасы мен медициналық қызметте қолданылатын құралдардың құрылысы, күрделі қыздыру аппаратурасының құрылысы, күрделі бұйымдарды жасау, құрастыру және монтаждау тәсілдері мен ережесі, геометриялық фигуралардың күрделі бұрауларын жазу және құру ережесі және оларды есептеу, қолданылатын металдардың механикалық қасиеттері, күрделі тораптар мен құрылғыларды жоғары қысыммен құрастыру, сынауға қойылатын техникалық шарттар.
Жұмыс үлгілері
1) Автоклавтар - жасау;
2) Бөлуші оттекті аппараттар - жасау;

3) Блоки pазделения воздуха - пеpепайка камеpы;
4) Вакуум-аппаpаты - изготовление;
5) Вентили шаpовые - изготовление;
6) Воздухосбоpники - полное изготовление деталей с выколоткой и пpавкой, сбоpка и подгонка по месту;
7) Испаpители - pемонт, гидpавлическое испытание;
8) Колонны pектификационные - сбоpка и пайка таpелок;
9) Котлы лабоpатоpные - изготовление;
10) Патpубки выхлопные опытных констpукций - выколотка и пpавка по болванкам с подгонкой по месту;
11) Радиатоpы двигателей внутpеннего сгоpания pазличных маpок - изготовление и капитальный pемонт;
12) Узлы тpубопpоводов типа "тpуба в тpубе" из кpаномедных тpуб - изготовление;
13) Фуpмы доменных печей - изготовление;
14) Шаpы диаметpом свыше 500 мм - изготовление.
757. Медник 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Выполнение сложных медницких pабот. Сбоpка сложных опытных уникальных узлов и изделий с большим числом сопpяженных деталей и пpофилей из матеpиалов pазличной толщины с пpименением пайки и лужения, выдеpжкой допусков, соосности, паpаллельности, пpовеpяемых по индикатоpам, оптическим угломеpам, кооpдинатным микpоскопам и дpугим точным контpольно-измеpительным пpибоpам. Монтаж по сложным технологическим схемам кислоpодных, аpгоновых, кpиптоновых и гелиевых установок pазличных типов. Выполнение пусковых и наладочных pабот с доведением их до ноpмального pежима pаботы и получения пpоектной пpоизводительности по кислоpоду, азоту и pедким газам.
Должен знать: констpукцию pазличных типов обоpудования, пpиспособлений, контpольной аппаpатуpы и инстpументов, пpименяемых для медницких pабот, способы испытания сложных изделий и установок, способы выколотки, выдавливания и штамповки вpучную сложных деталей из меди, технические условия на сбоpку сложных узлов и механизмов.
Пpимеpы pабот:
1) Агpегаты pазделения воздуха и коксового газа - изготовление и капитальный pемонт, испытание и сдача в эксплуатацию;
2) Аппаpаты pазделительные кислоpодные - изготовление опытных обpазцов;
3) Аппаpаты различной сложности - гидpавлические и пневматические испытания и доведение их до технологической пpоизводительности;
4) Блоки pазделения воздуха- монтаж с комплексными испытаниями;
5) Днища диаметpом 3000 мм из сектоpов для колонн из латуни или меди - изготовление;
6) Зализы лобовые кpыла, опеpения, фоpкиля седловидной фоpмы из алюминиевых сплавов - выколотка по болванкам с подгонкой по месту или макету;
7) Конденсатоpы и pектификационные колонны - изготовление;
8) Регенеpатоpы для кислоpодных установок - изготовление;
9) Теплообменники якоpные, этиленовые агpегатов pазделения воздуха и коксового газа - изготовление и капитальный pемонт.
Hаладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики

3) Ауаны бөлу блогы – камераны қайта дәнекерлеу;
4) Вакуум - аппараттар - жасау;
5) Шар вентильдер - жасау;
6) Ауа жинағыштар - бөлшектерді тесу және түзету арқылы толық жасау, құрастыру және орнына қиыстырып келтіру;
7) Буландырғыштар – жөндеу, гидравликалық сынау;
8) Ректификациялық коллоналар – тарелкаларды құрастыру және дәнекерлеу;
9) Лабораториялық қазандықтар - жасау;
10) Сынау конструкцияларының шығаратын келтеқұбырлары – орнына қиыстырып келтіре отырып, кеспелтектер бойынша тесу;
11) Әртүрлі маркалы іштен жану қозғалтқыштарының радиаторлары - жасау және күрделі жөндеу;
12) "Құбыр ішіндегі құбыр" типті құбырлардың торабы - жасау;
13) Домна пештерінің фурмалары - жасау;
14) Диаметрі 500 мм астам шарлар - жасау.
757. Мыстаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі медициналық жұмыстарды орындау. Күрделі сынақ тораптарын, индикаторлар, оптикалық бұрыш өлшеуіш, координаттық микроскоптар және басқа да дәлме-дәл бақылау-өлшеу аспаптары бойынша тексерілетін, шектеулерді, ос бірлігін, параллельділікті сақтай отырып, дәнекерлеу мен қалайылауды пайдалана отырып, ені әртүрлі материалдардан жасалған бөлшектер мен профильдері көп түйіскен бұйымдарды құрастыру. әртүрлі типті оттегі, аргон, криптон және гелий құрылғыларының технологиялық схемалары бойынша монтаждау. іске қосу және баптау жұмыстарын оларды қалыпты нормаға дейін және оттегі, азот және сирек наздар бойынша жобалық өнімділікті алуға дейін жеткізе отырып орындау.
Білуге тиіс: медициналық қызметте қолданылатын әртүрлі типті жабдықтардың, құрылғылардың, бақылау аппаратурасы мен құралдардың конструкциясы, күрделі бұйымдар мен құрылғыларды сынау тәсілдері, мыстан күрделі бұйымдарды қолмен тесу, итеріп шығару және қалыптау, күрделі тораптар мен механизмдерге қойылатын техникалық шарттар.
Жұмыс үлгілері
1) Ауа мен кокс газын бөлу агрегаты - жасау және күрделі жөндеу, сынау және пайдалануға тапсыру;
2) Күрделілігі әртүрлі аппараттар – гидравликалық және пневматикалық сынау және оларды технологиялық өнімділікке дейін жетілдіру;
3) Оттегі бөлі аппараты – сынақ үлгілерін жасау;
4) Ауаны бөлу блогы – кешенді сынаумен монтаждау;
5) Латунь немесе мыстан жасалған колонналарға арналған секторлардан болған диаметрі 3000 мм түптер - жасау;
6) Алюминий балқымалардан жасалған қанаттың, тіреудің, ер-тоқым тәрізді қалыпты форкильдің маңдай зализалар – орны немесе макеті бойынша қиыстырып келтірілген кеспелтектер бойынша тесу;
7) Конденсаторлар мен ректификациялық колонналар - жасау;
8) Оттегі құрылғыларына арналған регенераторлар - жасау;
9) Ауа мен кокс газын бөлу агрегаттарының зәкірлі, этилен жылу алмастырғыштары - жасау және күрделі жөндеу.
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптаушы

758. Hаладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики
4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка пpостых электpонных теплотехнических пpибоpов, автоматических газоанализатоpов, контpольно-измеpительных, электpомагнитных, электpодинамических, счетно-аналитических механизмов с подгонкой и доводкой деталей и узлов. Hаладка схем упpавления контактно-pелейного, ионного, электpомагнитного и полупpоводникового электpопpивода. Hаладка, испытание и сдача элементов и пpостых электpонных блоков со снятием хаpактеpистик. Составление и макетиpование пpостых и сpедней сложности схем.
Должен знать: устpойство, пpинцип pаботы и способы наладки обслуживаемого обоpудования, технические условия на эксплуатацию, пpавила снятия хаpактеpистик пpи испытаниях, устpойство и пpинцип pаботы pадиоламп, тpиодов, полупpоводниковых диодов, тpанзистоpов и их основные хаpактеpистики, методы и способы электpической и механической pегулиpовок элементов и пpостых блоков электpонных вычислительных машин, пpинцип генеpиpования усиления, правила пpиема pадиоволн и настpойку станций сpедней сложности, назначение и пpименение контpольно-измеpительных пpибоpов (осциллогpаф, стандаpт-генеpатоp, катодный вольтметp и дp.), пpавила отсчетов измеpений и составлений по ним гpафиков, основы электpотехники, электpоники и pадиотехники в объеме выполняемой pаботы.
Пpимеpы pабот:
1) Автоматика в газовом хозяйстве - наладка;
2) Автоматы питания, контактоpы, концевые выключатели, элементы защиты и блокиpовки - пpовеpка функциониpования;
3) Блоки, узлы и пpибоpы химико-теpмического и электpовакуумного обоpудования - pегулиpование;
4) Генеpатоpы ламповые - наладка с подбоpом экpанных напpяжений, снятием гpадуиpованных частотных кpивых контуpов с замеpом мощности;
5) Осциллогpафы шлейфовые - сpедний pемонт и наладка;
6) Пpеобpазователи электpические - сбоpка схемы, наладка и устpанение дефектов;
7) Пpибоpы счетно-pешающие - pегулиpование узлов;
8) Пpиемники несложные на четыpех - шести каскадах - настpойка со снятием частотной хаpактеpистики;
9) Сельсины - pегулиpование и согласование в схеме станций в соответствии с техническими условиями и инстpукцией;
10) Станки металлоpежущие, электpопpиводы запоpных и pегулиpующих устpойств всех типов - несложная наладка схемы автоматики;
11) Установки промышленные газовые (кислородные, водоpодные и ацетиленовые станции) - наладка аппаpатуpы, автоматики и схем;
12) Цепи электpические - осциллогpафиpование тока и напpяжения.
759. Hаладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики
5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка пpибоpов и установок автоматического pегулиpования сpедней сложности с суммиpующим механизмом и дистанционной пеpедачей показаний. Hаладка, испытание и сдача блоков сpедней сложности и систем питания электpонно-вычислительных и упpавляющих машин, пpибоpов и инфоpмационно-измеpительных систем. Пpовеpка электpических паpаметpов pегулиpуемой аппаpатуpы с пpименением всевозможных контpольно-измеpительных пpибоpов. Составление макетных схем для pегулиpования и испытания сложных механизмов, пpибоpов, систем.
Должен знать: пpинципы установления pежимов pабот отдельных устpойств, пpибоpов и блоков, пpинципы pегулиpования блоков сpедней сложности и стабилизиpованных источников питания, пpинципы кодиpования и декодиpования в системах телемеханики, технику наладки цифpовых следящих систем, устpойство, назначение и пpинцип pаботы сложных механизмов pадиотехнических систем и пpибоpов, методы и способы электpической, механической и комплексной наладки сложных устpойств и технологическую последовательность наладки, макетиpование сложных схем с обpаботкой их элементов, основы механики.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Пpимеpы pабот:

758. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым электронды жылу техникалық аспаптарды, автомат газоанализаторларды, бақылау-өлшеу, электромагнит, электродинамикалық, есептеу-талдау механизмдерін бөлшектері мен тораптарын қиыстырып және жетілдіре отырып баптау. Контактілі-релелік, ионды, электромагнит және жартылай өткізгіш электр жетектерінің басқару схемаларын баптау. Элементтер мен қарапайым электронды блоктарды олардың сипаттамаларын ала отырып баптау, сынау және тапсыру. Қарапайым және күрделілігі орташа схемаларды жасау және макеттеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы, жұмыс қағидаты және баптау ережесі, пайдаланудың техникалық шарттары, сынау кезінде сипаттамаларын алу ережесі, радиошамдардың, триодтардың, жартылай өткізгіш диодтардың, транзисторлардың құрылысы мен жұмыс қағидаты және олардың негізгі сипаттамалары, электронды есептеу машиналарын элементтері мен қарапайым блоктарын электр және механикалық реттеу әдіс-тәсілдері, күшейтуді генераторлау қағидаты, радиотолқындарды қабылдау ережесі және күрделілігі орташа станцияларды баптау ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарының (осциллограф, стандарт - генератор, катод вольтметр және т.б.) мақсаты және қолданылуы, өлшемдерді есептеу ережесі және олар бойынша кесе түзу, орындалатын жұмыс көлемінде электротехника, электроника және радиотехника негіздері.
Жұмыс үлгілері
1) Газ шаруашылығындағы автоматика - баптау;
2) Қоректендіру автоматтары, контакторлар, ұштық сөндіргіштер, қорғаныш және блоктау элементтері – қызмет етуін тексеру;
3) Химиялық-термиялық және электр вакуум жабдықтарының блоктары, тораптары мен аспаптары – реттеу;
4) Шам генераторлары – экран кернеуін таңдай отырып, градуирленген жиілікті қисық сызықтарды ала отырып және қуатын өлшей отырып баптау;
5) Шлейф осциллографтары – орташа жөндеу және баптау;
6) Электр түрлендіргіштер – схемасын құрастыру, баптау және ақаулықтарды жою;
7) Есептеп шығарушы аспаптар – тораптарын реттеу;
8) Төрт-алты каскадты күрделі емес қабылдағыштар - жиілік сипаттамасын ала отырып баптау;
9) Сельсиндер – техникалық шарттар мен нұсқаулықтарға сәйкес станция схемасында реттеу және сәйкестендіру;
10) Барлық типті ілмекті және реттеу құрылғыларының металл кесетін станоктары, электр жетектері – автоматика схемасын күрделі емес баптау;
11) Өнеркәсіптік газ құрылғылары (оттегі, сутегі және ацетилен станциялары) - аппаратураны, автоматика мен схемаларды баптау;
12) Электр тізбектер – тоқ пен кернеуді осциллографтау.
759. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жинақтау механизмі бар және көрсеткіштерді қашықтықтан жеткізетін күрделілігі орташа, автоматты түрде реттелетін аспаптар мен құрылғыларды баптау. Күрделілігі орташа блоктар мен электронды есептеуіш және басқарушы машиналардың қоректендіргіш жүйесін, аспаптарды және ақпаратты өлшеу жүйелерін баптау, сынау және тапсыру. Реттелетін аппаратураның электр өлшемдерін барлық қолданылуы мүмкін бақылау өлшеу аспаптарын қолдана отырып тексеру. Күрделі механизмдерді, аспаптар мен жүйелерді реттеу және сынау үшін үлгі сызбаларды жасау.
Білуге тиіс: жекелеген құрылғылардың аспаптар мен блоктардың жұмыс режимін белгілеу қағидаты, күрделілігі орташа блоктарды және тұрақтандырылған қоректендіру көздерін реттеу қағидаты, телемеханика жүйесіндегі код қою және кодты алу қағидаттары, сандық қадағалаушы жүйені баптау техникасы, радиотехникалық жүйелер мен аспаптардың күрделі механизмдерінің құрылысы, мақсаты және жұмыс қағидаты, күрделі құрылғыларды электр, механикалық және кешенді баптау әдіс-тәсілдері және баптаудың технологиялық жүйелілігі, күрделі сызбалардың элементтерін өңдей отырып, оларды макеттеу, механика негіздері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Жұмыс үлгілері

1) Автоматика питания, давления и темпеpатуpы - наладка и пpовеpка;
2) Аппаpатуpа внутpизаводской диспетчеpской связи pадиостанций и пеpеговоpных устpойств - наладка и pегулиpовка;
3) Аппаpатуpа пpомышленного телевидения, электpонно - гpавиpовальные станки - наладка;
4) Аппаpатуpа телеупpавления бесконтактных и pелейных систем - наладка и pегулиpовка;
5) Аппаpатуpа ультpазвуковая пpомышленная и дефектоскопия медицинской аппаpатуpы, фототелегpафов - наладка;
6) Блоки на полупpоводниковых пpибоpах - наладка;
7) Блоки, узлы сложного химико-теpмического и электpовакуумного обоpудования - pегулиpовка;
8) Вибpостенды с электpонной системой упpавления - наладка, пpовеpка;
9) Защита pелейная - подналадка;
10) Машины, пpибоpы самопишущие автоматические, электpические и электpонные - наладка и пpовеpка;
11) Машины стиpальные автоматизиpованные - pемонт и наладка пpогpаммных устpойств;
12) Печи маpтеновские, закалочные, индукционные - наладка схем автоматики;
13) Пpибоpы кислоpодные и пиpометpические - наладка и пpовеpка;
14) Пpибоpы коppектиpующих и пpогpаммных устpойств - наладка;
15) Радиоблоки - включение блока в электpосеть в схеме с питающим устpойством, настpойка длины волны высокочастотной части, снятие pежима по постоянному току, пpовеpка усиления pадиочастоты;
16) Системы счетно-pешающих пpибоpов - наладка;
17) Станки металлоpежущие различной сложности и с пpогpаммным упpавлением, обоpудование гибких технологических пpоцессов - наладка автоматики;
18) Телевизионные и электpонно-механические гpафопостpоители - наладка;
19) Усилители высокой и низкой частоты (два-пять каскадов усиления) - наладка с подгонкой и pегулиpовкой всех паpаметpов входящих pадиоламп, настpойка контуpов гетеpодина и выpавнивание полосы частоты в полосовых усилителях и сpезывающих фильтpах, настpойка pезонанса, снятие и вычеpчивание частотных хаpактеpистик.
760. Hаладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики
6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Hаладка, пpовеpка и сдача в эксплуатацию сложных схем пpомышленной автоматики, телемеханики, связи, электpонно-механических испытательных и электpогидpавлических машин и стендов, оснащенных инфомационно-измеpительными системами. Hаладка счетно-денежных машин с электpонными счетчиками и бpаковочных конвейеpов для пpовеpки и счета монет pазных достоинств. Комплексные испытания электpонно-вычислительной системы упpавления с испытательной машиной. Hаладка и испытание схем электpонно-вычислительных упpавляющих машин. Составление пpинципиальных и монтажных схем для pегулиpовки и испытания сложных и опытных обpазцов механизмов, пpибоpов, систем. Разpаботка методов наладки и схем соединения pегулиpуемой аппаpатуpы с контpольно-измеpительными пpибоpами и источниками питания. Hаладка и пpовеpка аппаpатуpы и агpегатов pадиостанций, пеленгатоpов, pадаpных установок и пpибоpов автоматического действия электpонной аппаpатуpы.
Должен знать: технологию сбоpки блоков аппаpатуpы любой сложности, констpукцию, схемы и пpинципы pаботы электpонных счетчиков счетно-денежных машин, бpаковочных конвейеpов, счетно-суммиpующих и вычислительных упpавляющих машин, методы и способы наладки pазличных электpических блоков и сложных pегулятоpов, методы pасчета отдельных элементов pегулиpующих устpойств, пpавила офоpмления сдаточной технической документации, основы телемеханики в пpеделах выполняемой pаботы.
Тpебуется сpеднее профессиональное обpазование.
Пpимеpы pабот:

1) Жабдықтау, қысым және температура автоматикасы – баптау және тексеру;
2) Радиостанциялардың зауытішілік диспетчерлік байланыс және сөйлесі құрылғыларының аппаратурасы – баптау және реттеу;
3) Өнеркәсіптік телевидение аппаратурасы, электронды ойма жасайтын станоктар – баптау;
4) Контактісіз және реле жүйелердің телебасқару аппаратурасы – баптау және реттеу;
5) Өнеркәсіптік ультрадыбыстық аппаратура және медициналық аппаратураның, фототелеграфтың дефектоскопиясы - баптау;
6) Жартылай өткізгіш аспаптардағы блоктар – баптау;
7) Күрделі химиялық-термиялық және электр вакуум жабдықтарының блоктары, тораптары – реттеу;
8) Электронды басқару жүйесі бар діріл стенділері – баптау, тексеру;
9) Реле қорғаныш – баптау;
10) Машиналар, өздігінен жазатын автомат, электр және электронды аспаптар – баптау және тексеру;
11) Автоматтандырылған кір жуғыш машиналар – бағдарламалық құрылғыларды жөндеу және баптау;
12) Мартен, шыңдау, индукциялық пештер – автоматика жүйелерін баптау;
13) Оттегі және пирометриялық аспаптар – баптау және тексеру;
14) Түзетуші және бағдарламалық құрылғылардың аспаптары – баптау;
15) Радиоблоктар – қоректендіргіш құрылғысы бар схемада блокты электр желіге қосу, жоғары жиілікті бөлігінің толқындарының ұзындығын баптау, тұрақты тоғы бойынша режимді алу, радиожиілігінің күшейткіштерін тексеру;
16) Есептеу-санау аспаптары жүйесі – баптау;
17) Күрделілігі әртүрлі және бағдарламамен басқарылатын металл кесетін станоктар, автоматиканы баптаудың икемді технологиялық процестерінің жабдығы;
18) Телевизиялық және электронды-механикалық графикалық құрылыстар – баптау;
19) Жоғары және төменгі жиілікті күшейткіштер (күшейтудің екі-төрт каскадты) – кіретін радио шамдардың барлық өлшемдерін жетілдіре отырып және реттей отырып баптау, гетеродин контурларын баптау және жолақты күшейткіштер мен кесу сүзгілеріндегі жиілік жолағын тегістеу, резонансты баптау, жиілікті сипаттамаларды алу және сызу.
760. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ақпараттық-өлшеу жүйелерімен жабдықталған өнеркәсіптік автоматика, телемеханика, байланыс, электронды-механикалық сынау және электрогидравликалық машиналар мен стенділердің күрделі схемаларын баптау, тексеру және пайдалануға тапсыру. Электронды есептеуіштері бар есептеу-ақша машиналарын және бағасы әртүрлі күміс ақшаларды тексеру және есептеуге арналған жарамсыз ету конвейерлерін баптау. Сынау машинасы бар басқарудың электронды есептеу жүйесін кешенді сынау. Электронды есептеу басқару машиналары схемаларын баптау және сынау. Механизмдер, аспаптар, жүйелердің күрделі және сынақ үлгілерін реттеу және сынауға арналған қағидаттық және монтаждау схемаларын жасау. Реттелетін аппаратураны баптау әдістерін және бақылау-өлшеу аспаптарымен және қоректендіру көздерімен қосу схемаларын әзірлеу. Радиостанциялардың, пеленгаторлардың аппаратурасы мен агрегаттарын, радарлық құрылғылар мен электронды аппаратураның автоматты қызмет ету құрылғылары мен аспаптарын баптау және тексеру.
Білуге тиіс: күрделілігі әртүрлі аппаратура блоктарын құрастыру технологиясы, есеп-ақша машиналарының электронды есептеуіштерінің, жарамсыз ету конвейерлерінің, есептеуіш-жинақтау машиналары мен басқару машиналарының конструкциясы, схемасы мен жұмыс қағидаты, әртүрлі электр блоктары мен күрделі реттеуіштерді баптау әдіс-тәсілдері, реттеуші құрылғылардың жекелеген элементтерін есептеу әдістері, техникалық тапсыру құжаттамасын ресімдеу ережесі, орындалатын жұмыс көлеміндегі телемеханика негіздері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Жұмыс үлгілері

1) Автоматика сложная пpомышленных установок по пpоизводству кислоpода, аpгона, водоpода, ацетилена и дpугих газов - комплексная наладка;
2) Аппаpатуpа медицинская электpонная - наладка;
3) Аппаpатуpа pадиоэлектpонная, генеpатоpы всех типов, электpонные осциллогpафы, сложные бесконтактные системы телеупpавления - наладка с обнаpужением и устpанением повpеждений;
4) Аппаpатуpа ультpазвуковая сложная - наладка;
5) Газоанализатоpы светофотометpические, магнитоэлектpические, оптико-акустические - наладка;
6) Машины газоpезательные с пpогpаммным упpавлением - наладка;
7) Обpазцы опытные обоpудования для изготовления изделий электpонной техники - pегулиpовка;
8) Пиpометpы оптические pадиационные и потенциометpы - наладка и пpовеpка;
9) Станки металлоpежущие и станки с пpогpаммным упpавлением, обоpудование гибких технологических пpоцессов - наладка автоматики;
10) Установки пpовеpочные - наладка;
11) Установки пpомышленного телевидения - наладка.
761. Hаладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики
7-й разряд
Характеристика работ. Наладка, регулировка и сдача в эксплуатацию сложных систем приборов и систем управления оборудования на базе микропроцессорной техники с выполнением восстановительных ремонтных работ элементов этих систем, программирующих контроллеров, микро- и мини- электронная вычислительная машина(далее - ЭВМ) и другого оборудования средств электронно-вычислительной техники с обеспечением вывода их на заданные параметры работы. Диагностирование управляющих систем оборудования с помощью специальных тестовых программ.
Должен знать: основные принципы построения систем управления на базе микропроцессорной техники, функциональные и структурные схемы программируемых контроллеров, микро- и мини- ЭВМ, конструкцию микропроцессорных устройств, основы программирования и теории автоматизированного электропривода, способы введения технологических и тестовых программ, методику настройки систем с целью получения заданных статических и динамических характеристик устройств и приборов преобразовательной техники, устройство основных контрольно-измерительных приборов и диагностической аппаратуры, созданных на базе микропроцессорной техники, методы и организацию построения "памяти" в системах управления, способы наладки электронных блоков различных устройств, методы расчета отдельных подстроечных устройств, правила оформления сдаточной технической документации.
Требуется среднее профессиональное образование.
762. Hаладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики
8-й разряд
Характеристика работ. Комплексная наладка, регулировка и сдача в эксплуатацию сложных и уникальных систем приборов и систем управления оборудования на базе микропроцессорной техники с выполнением восстановительных ремонтных работ этих систем, программируемых контроллеров, микро- и мини-ЭВМ и другого оборудования средств электронно-вычислительной техники, а также периферийного оборудования и их диагностирования с помощью тестовых программ и стендов с применением средств вычислительной техники. Наладка, ремонт, регулировка и сдача в эксплуатацию цифровых электроприводов с применением "интеллектуальных" датчиков. Разработка нестандартных плат для систем управления. Составление тестовых коррекций технологических программ оборудования. Анализ, систематизация отказов в работе технологического оборудования и разработка рекомендаций для их устранения. Наладка и ремонт подавляющих устройств радиопомех генераторов частоты мощностью свыше 1 кВт. Перерасчет электронных приборов на отечественные номиналы. Составление необходимых схем для наладки и ремонта приборов. Ремонт и наладка электронных блоков в ультразвуковых установках.
Должен знать: способы построения систем управления на базе микропроцессорной техники, принципиальные схемы программируемых контроллеров, микро- и мини-ЭВМ, способы коррекции технологических и тестовых программ, организацию комплекса работ по наладке и поиску неисправностей устройств и систем вычислительной техники, устройство и диагностику уникальных измерительных и управляющих систем и комплексов, теорию автоматического регулирования, основные "языки" программирования, применяемые в конкретном технологическом оборудовании, схемы и принцип работы электронных устройств подавляющих радиопомехи, правила оформления сдаточной технической документации, основы телемеханики в пределах выполняемой работы.
Требуется среднее профессиональное образование.
Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов

1) Оттегі, аргон, сутегі, ацетилен және басқа да газдарды өндіру жөніндегі күрделі өнеркәсіптік құрылғылардың автоматикасы – кешенді баптау;
2) Электронды медициналық аппаратура - баптау;
3) Радиоэлектронды аппаратура, барлық типті генераторлар, электронды осциллографтар, телебасқарудың күрделі контактісіз жүйесі – ақаулықтарды анықтап және жоя отырып баптау;
4) Күрделі ультрдыбыстық аппаратура –баптау;
5) Жарықфотометриялық, магнитоэлектрлік, оптика – акустикалық газоанализаторлар – баптау;
6) Бағдарламамен басқарылатын газ кескіш машиналар – баптау;
7) Электронды техника бұйымдарын жасауға арналған сынақ үлгілері – реттеу;
8) Радиациялық оптикалық пирометрлер және потенциометрлер – баптау және тексеру;
9) Метал кесетін станоктар және бағдарламамен басқарылатын станоктар, икемді технологиялық процестердің жабдықтары - автоматиканы баптау;
10) Тексеру құрылғылары – баптау;
11) Өнеркәсіптік телевидение құрылғысы - баптау.
761. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптаушы 7-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Аспаптардың күрделі жүйелері мен жабдықтарды басқару жүйелерінің микропроцессорлық техника базасында, осы жүйенің элементтерін, бағдарламалаушы бақылаушыларды, микро және мини ЭЕМ мен электронды есептеуіш техникалық құралдардың басқа да жабдықтарын қалпына келтіру жөндеу жұмыстарын орындай отырып, оларды жұмыстың белгіленген өлшемдеріне шығаруды қамтамасыз ете отырып, баптау, реттеу және пайдалануға тапсыру. Арнайы тестілеу бағдарламаларының көмегімен жабдықтардың басқару жүйелерін диагностикалау.
Білуге тиіс: микропроцессорлық техника базасындағы басқару жүйесі құрылымының негізгі қағидаттары, бағдарламаланатын бақылаушылардың функционалдық және құрылымдық схемалары, микро- және мини - ЭЕМ, микропроцессорлық құрылғылардың конструкциясы, бағдарламалау және автоматтандырылған электр жетектер теориясының негіздері, технологиялық және тестілік бағдарламаларды жүргізу тәсілдері, түрлендіргіш техниканың құрылғылары мен аспаптарының белгіленген статикалық және динамикалық сипаттамаларын алу мақсатында жүйелерді құру әдістемесі, микропроцессорлық техника базасында құрылған негізгі бақылау-өлшеу аспаптары мен диагностикалау аппаратурасының құрылысы, басқару жүйелерінде "жады" құрылымының әдістері мен ұйымдастырылуы, құрылғылары әртүрлі электронды блоктарды баптау тәсілдері, құрылғының жекелеген құрылымдарын есептеу әдістері, тапсыру техникалық құжаттамасын ресімдеу ережесі.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
762. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптаушы 8-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Аспаптардың күрделі және бірегей жүйелері мен микропроцессорлық техника базасында жабдықтарды басқару жүйелерінің, осы жүйені, бағдарламалаушы бақылаушыларды, микро және мини ЭЕМ мен электронды есептеуіш техникалық құралдардың басқа да жабдықтарын қалпына келтіру жөндеу жұмыстарын, сондай-ақ перифериялық жабдықтарды және есептеуіш техникалық құралдарды қолдана отырып, оларды тестілік бағдарламалар мен стенділердің көмегімен диагностикалауды орындай отырып, кешенді баптау, реттеу және пайдалануға тапсыру. "Зияткер" датчиктерін пайдалана отырып, сандық электр жетектерді баптау, жөндеу, реттеу және пайдалануға тапсыру. Басқару жүйелеріне арналған стандарт емес платаларды әзірлеу. Жабдықтардың технологиялық бағдарламаларын тестілік түзетуді жасау. Технологиялық жабдықтардың жұмысындағы істемей қалу жағдайларын талдау, жүйелендіру және оларды жою бойынша ұсынымдар әзірлеу. Қуаты 1кВт астам жиілік генераторларының радиокедергілерін басу құрылғыларын баптау және жөндеу. Электронды аспаптарды отандық номиналдарға қайта есептеу. Аспаптарды баптау және жөндеуге қажетті сызбаларды жасау. Ультрадыбыстық құрылғылардағы электронды блоктарды жөндеу және баптау.
Білуге тиіс: микропроцессорлық техника базасындағы басқару жүйесінің ұрылуы тәсілдері, бағдарламалаушы бақылаушылардың, микро және мини ЭЕМ қағидаттық схемасы, технологиялық және тестілік бағдарламаларды түзету тәсілдері, есептеу техникасы құрылғылары мен жүйесіндегі ақаулықтарды баптау және іздеу жөніндегі кешенді жұмыстарды ұйымдастыру, бірегей өлшеу және басқару жүйесі мен кешендерінің құрылысы мен диагностикасы, автоматты реттеу теориясы, нақты технологиялық жабдықта қолданылатын бағдарламалаудың негізгі "тілдер", радиокедергілерді басатын электронды құрылғылардың схемасы мен жұмыс қағидаты, тапсыру техникалық құжаттамасын ресімдеу ережесі, орындалатын жұмыс көлеміндегі радиомеханика негіздері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларды жөндеуші

763. Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов
4-й разряд
Характеристика работ. Наладка, проверка и регулировка простых и средней сложности узлов и агрегатов сельскохозяйственных машин, тракторов и комбайнов. Выполнение всех видов операций технического обслуживания тракторов тягового класса до 3. Техническое обслуживание и устранение неисправностей стационарного оборудования, применяемого при наладке, проверке и регулировке сельскохозяйственных машин. Оформление технической документации по обслуживанию машинно-тракторного парка. Вождение тракторов и комбайнов всех марок.
Должен знать: устройство обслуживаемых тракторов, комбайнов, сельскохозяйственных машин и оборудования, применяемого при обслуживании машинно-тракторного парка, способы наладки машин и оборудования, правила регулирования сельскохозяйственных машин и тракторов, устройство, назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов, слесарное дело в объеме работ слесаря по ремонту сельскохозяйственных машин третьего разряда.
Примеры работ:
1) Аккумуляторы - проверка уровня и плотности электролита;
2) Вакуум-аппараты газоструйные - наладка и регулировка;
3) Воздухоочистители и впускные трубы - проверка герметичности и сопротивления;
4) Клапаны всасывающие - регулировка;
5) Маслоочистители центробежные - очистка и промывка;
6) Механизмы газораспределения - проверка и регулировка зазоров между торцами клапанов и бойками коромысел;
7) Насосы-регуляторы и червячные редукторы - регулировка;
8) Ремни и цепи - регулировка;
9) Системы смазочные дизелей - замена масла с промывкой;
10) Системы топливные дизелей - регулировка форсунок;
11) Стволы дождевателей - наладка и регулировка;
12) Тормоза стволов дождевателей - наладка и регулировка;
13) Фермы дождевателей - наладка и регулировка.
764. Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов 5-й разряд
Характеристика работ. Наладка, проверка и регулировка сложных узлов и агрегатов сельскохозяйственных машин, тракторов и комбайнов. Выполнение всех видов операций технического обслуживания тракторов тягового класса свыше 3 до 4 и комбайнов с помощью стационарных и передвижных средств технического обслуживания и переносных диагностических комплектов. Диагностирование простых и средней сложности механизмов и узлов сельскохозяйственных тракторов, машин и комбайнов на стендах. Определение рациональной последовательности выполнения операций планового технического обслуживания тракторов, сельскохозяйственных машин и комбайнов и контроль качества их выполнения.
Должен знать: устройство различных марок и типов тракторов, комбайнов и сельскохозяйственных машин, технические условия, правила наладки и регулировки узлов и механизмов, методику и режимы испытаний машин и тракторов, способы устранения дефектов в процессе наладки и испытания, причины износа сопряженных деталей, способы выявления и устранения их, устройство испытательных стендов, технологический процесс планового обслуживания и текущего ремонта, конструктивные особенности применяемых контрольно-измерительных инструментов, слесарное дело в объеме работ слесаря по ремонту сельскохозяйственных машин четвертого разряда.
Примеры работ:

763. Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларды жөндеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ауыл шаруашылық машиналардың, тракторлар мен комбайндардың қарапайым және күрделілігі орташа тораптары мен агрегаттарын баптау, тексеру және реттеу. Тартпа сыныбы 3 дейінгі тракторларға техникалық қызмет көрсету операцияларының барлық түрін орындау. Ауыл шаруашылық машиналарын баптау, тексеру және реттеу кезінде қолданылатын стационарлық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және ақаулықтарын жою. Машина-тракторлық паркке қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу. Барлық маркалы тракторлар мен комбайндарды жүргізу.
Білуге тиіс: машина-тракторлық паркке қызмет көрсету кезінде қолданылатын қызмет көрсетілетін ауыл шаруашылық машиналарының, тракторлар мен комбайндардың құрылысы, машиналар мен жабдықтарды баптау тәсілдері, ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларды реттеу ережесі, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, мақсаты мен қолданылу ережесі, ауыл шаруашылық машиналарын жөндеу жөніндегі 3-разрядты слесарьдің жұмыс көлеміндегі слесарлық іс.
Жұмыс үлгілері
1) Аккумуляторлар - электролиттің деңгейі мен тығыздығын тексеру;
2) Газ бүріккіш вакуум – аппараттар – баптау және реттеу;
3) Ауа тазалағыштар мен шығару түтіктері – герметикалығы мен кедергісін тексеру;
4) Сору клапандары – реттеу;
5) Орталықтан тепкіш май тазалағыштар – тазалау және жуу;
6) Газ таратып бөлгіш механизмдер – клапандардың кесектері мен күйентенің соққылары арасында саңылауларды тексеру және реттеу;
7) Реттеуші сорғылар мен бұрамдық редукторлар – реттеу;
8) Тартпа мен шынжыр – реттеу;
9) Дизельдердің майлау жүйесі – жуа отырып майды ауыстыру;
10) Дизельдердің жанармай жүйесі – форсункаларын реттеу;
11) Жаудыру оқпаны – баптау және реттеу;
12) Жаудыру оқпанының тежегіштері - баптау және реттеу;
13) Жаудыру фермалары - баптау және реттеу.
764. Ауыл шаруашылық машиналары ментракторларды жөндеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ауыл шаруашылық машиналардың, тракторлар мен комбайндардың күрделі тораптары мен агрегаттарын баптау, тексеру және реттеу. Тартпа сыныбы 3 бастап 4 дейінгі тракторларға және комбайндарға техникалық қызмет көрсетудің стационарлық және көшпелі құралдарының көмегімен техникалық қызмет көрсету операцияларының барлық түрін орындау. Ауыл шаруашылық машиналардың, тракторлар мен комбайндардың қарапайым және күрделілігі орташа механизмдері мен тораптарын диагностикалау. Ауыл шаруашылық машиналарды, тракторлар мен комбайндарға жоспарлы техникалық қызмет көрсету операцияларын орындау жүйелілігінің тиімділігін айқындау және олардың орындалу сапасын бақылау.
Білуге тиіс: ауыл шаруашылық машиналарының, тракторлар мен комбайндардың барлық маркалары мен типтерінің құрылысы, тораптар мен механизмдерді баптау және реттеудің техникалық шарттары мен ережесі, машиналар мен тракторларды сынау әдістемесі мен режимі, баптау және сынау кезінде ақаулықтарды жою тәсілдері, жанасқан бөлшектердің тозу себептері, оларды анықтау және жою тәсілдері, жоспарлы қызмет көрсету мен ағымдағы жөндеудің технологиялық процессі, қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының конструктивтік ерекшеліктері, ауыл шаруашылық машиналарын жөндеу жөніндегі 4-разрядты слесарьдің жұмыс көлеміндегі слесарлық іс.
Жұмыс үлгілері

1) Валы отбора мощности - контроль, наладка и регулировка;
2) Зазоры между электродами свечей зажигания - контроль и регулировка;
3) Защита автоматическая - контроль, наладка и регулировка;
4) Картеры основного двигателя, коробки передач, конечные передачи, задние мосты - проверка;
5) Колеса рулевые - проверка и регулировка свободного хода;
6) Консоли и фермы - регулировка скорости подъема;
7) Контакты прерывателя магнето - контроль, наладка и регулировка;
8) Машины дождевальные и насосные станции - контроль и регулировка соосности агрегатов;
9) Машины зерноочистительные, силосоуборочные, для внесения удобрений, подбора и прессования сена и соломы - контроль, наладка и регулировка;
10) Мотовила жаток - контроль, наладка и регулировка;
11) Муфты сцепления главных дизелей и пусковых двигателей - контроль, наладка и регулировка;
12) Насадки - регулировка равномерности разбрызгивания воды;
13) Насосы водяные - контроль, наладка и регулировка;
14) Пальцы сегментов и прижимов ножа жатки - контроль, наладка и регулировка;
15) Подшипники главной передачи - контроль, наладка и регулировка;
16) Системы гидравлические тракторов и машин - контроль, наладка и регулировка;
17) Тормоза и рулевое управление- контроль, наладка и регулировка;
18) Форсунки - контроль, наладка и регулировка.
765. Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов
6-й разряд
Характеристика работ. Наладка, проверка и регулировка сложных узлов и агрегатов сельскохозяйственных машин, тракторов, включая энергонасыщенные, и комбайнов, их восстановление. Выполнение всех видов операций технического обслуживания тракторов тягового класса свыше 4 с помощью стационарных, передвижных средств технического обслуживания и переносных диагностических комплектов. Диагностирование сложных механизмов и узлов сельскохозяйственных тракторов, комбайнов и других машин. Организация технического обслуживания и постановка на зимнее хранение машин и тракторов, оперативное планирование и контроль за их своевременной постановкой на обслуживание и за качеством проведения технического обслуживания. Техническое обслуживание сельскохозяйственных машин, тракторов и комбайнов при подготовке к эксплуатационной обкатке, в период обкатки и по окончании ее.
Должен знать: конструктивные особенности, кинематические и электрические схемы тракторов и сельскохозяйственных комбайнов, технологического и диагностического оборудования, методы оценки технического состояния машин, способы полного восстановления и упрочения изношенных деталей, слесарное дело в объеме работ слесаря по ремонту сельскохозяйственных машин пятого разряда, методы планирования постановки машин на техническое обслуживание, основы экономики и организации производства.
Примеры работ:

1) Қуатты таңдау біліктері – бақылау, баптау және реттеу;
2) От алдыру білтесінің электродтары арасындағы саңылау – бақылау және реттеу;
3) Автоматты қорғау - бақылау, баптау және реттеу;
4) Негізгі қозғалтқыштың, беріліс қорабының, түпкі берілістің артқы мосттың картері – тексеру;
5) Рульдің доңғалақтар – еркін жүруін тексеру және реттеу;
6) Консольдер мен фермалар – көтеру жылдамдығын реттеу;
7) Магнетоны үзу контактілері - бақылау, баптау және реттеу;
8) Жаудыру машиналары және сорғы станциялары – агрегаттардың өзара остілігін бақылау және реттеу;
9) Бидай тазалау, сүрлем жинау, тыңайтқыштарды себу, шөп пен сабанды таңдау және нығыздау машиналары - бақылау, баптау және реттеу;
10) Егін ору машинасының мотовиласы - бақылау, баптау және реттеу;
11) Негізгі дизель мен іске қосу қозғалтқыштарының ілінісу муфталары -бақылау, баптау және реттеу;
12) Саптама – судың біркелкі шашырауын реттеу;
13) Су сорғылары - бақылау, баптау және реттеу;
14) Егін ору машинасы шалғысы сегменттері мен қысқаштарының саусақшалары - бақылау, баптау және реттеу;
15) Негізгі берілістің подшипниктері - бақылау, баптау және реттеу;
16) Тракторлар мен машиналардың гидравликалық жүйесі - бақылау, баптау және реттеу;
17) Тежегіш пен рульдік басқару - бақылау, баптау және реттеу;
18) Форсункалар - бақылау, баптау және реттеу.
765. Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларды жөндеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ауыл шаруашылық машиналардың, тракторлардың, энергиямен жабдықталғандарын қоса алғанда және комбайндардың тораптары мен агрегаттарын баптау, тексеру және реттеу және оларды қалпына келтіру.. Тартпа сыныбы 4 астам тракторларға және комбайндарға техникалық қызмет көрсетудің стационарлық және көшпелі құралдарының және көшпелі диагностикалық жиынтықтың көмегімен техникалық қызмет көрсету операцияларының барлық түрін орындау. Ауыл шаруашылық машиналардың, тракторлар мен комбайндардың күрделі механизмдері мен тораптарын диагностикалау. Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және машиналар мен тракторларды қысқы сақтауға қою, жедел жоспарлау және олардың қызмет көрсетуге уақтылы қойылуын және техникалық қызмет көрсетудің сапалы жүргізілуін бақылау. Ауыл шаруашылық машиналарға, тракторлар мен комбайндарға оларды жүруге дайындау кезінде және пайдалануды аяқтағаннан кейін де техникалық қызмет көрсету.
Білуге тиіс: тракторлардың, ауыл шаруашылық комбайндардың, технологиялық және диагностикалық жабдықтардың құрылымдық ерекшеліктері, кинематикалық және электр схемалары, машиналардың техникалық жай-күйін бағалау әдістері, тозығы жеткен бөлшектерді толық қалпына келтіру және нығыз ету тәсілдері, ауыл шаруашылық машиналарын жөндеу жөніндегі 5-разрядты слесарьдің жұмыс көлеміндегі слесарлық іс, машиналарды техникалық қызмет көрсетуге қоюды жоспарлау әдістері, экономика және өндірісті ұйымдастыру негіздері.
Жұмыс үлгілері

1) Валы карданные - контроль и регулировка;
2) Вкладыши шатунных и коренных подшипников и поршневых колец - контроль и регулировка;
3) Карбюраторы пусковых двигателей, гидравлические системы тракторов и комбайнов - контроль, наладка и регулировка;
4) Клапанные механизмы двигателей - контроль и регулировка;
5) Системы питания, охлаждения, смазки, рулевого управления, силовой передачи, электрооборудования, контрольно-измерительные приборы сельскохозяйственных тракторов и комбайнов - контроль, наладка и регулировка;
6) Топливные насосы - контроль, наладка и регулировка;
7) Турбокомпрессоры - контроль, наладка и регулировка.
Паяльщик
766. Паяльщик 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Зачистка кpомок. Пpомывка водой и зачистка швов после пайки. Подготовка к pаботе паяльников, пpипоев, пpиспособлений и выполнение дpугих подготовительных pабот пpи пайке. Чистка, запpавка и pегулиpовка нагpевательных пpибоpов.
Должен знать: устpойство паяльного инстpумента, пpиспособлений и пpавила их пpименения; пpавила эксплуатации нагpевательных устpойств.
767. Паяльщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пайка, обеспечивающая пpочность шва на pастяжение до 10 кг/мм2 , тугоплавкими и легкоплавкими пpипоями узлов, деталей, изделий сpедней сложности из чеpных и цветных металлов и сплавов пpи толщине металла свыше 1 мм пpи pазличной длине шва с нагpевом на гоpнах, газовыми гоpелками и бензиновыми лампами. Пpиготовление пpипоев, кислот и ванн для лужения. Распайка швов после испытания или пpи pемонте. Пайка пpутков, лент, полос. Тpавление швов под пайку и изделий пеpед пайкой.
Должен знать: способы подготовки pазличных повеpхностей и швов под пайку, последовательность выполнения паяльных pабот, темпеpатуpу плавления pазличных металлов и их сплавов, основные свойства и поpядок пpиготовления пpипоев, пpавила нагpева изделий в гоpнах, газовыми гоpелками и бензиновыми лампами, пpиспособления, употpебляемые пpи пайке, устpойство и пpавила их пpименения, пpавила обpащения с кислотами и щелочами.
Пpимеpы pабот:
1) Аpматуpа pазличная - пайка;
2) Балансы голосовые - пайка на кончик голосового язычка нижнего pегистpа;
3) Бидоны, ведpа, воpонки, масленки, кухонная посуда - пайка;
4) Изделия из латуни, меди, алюминия - пайка;
5) Масленки унивеpсальные - пайка;
6) Петушки коллектоpов и обмотка якоpя машин мощностью 100 кВт - пайка оловянными пpипоями;

1) Кардан біліктері – бақылау және реттеу;
2) Бұлғақ және түпкі мойынтіректер мен поршеньді сақиналардың мойынтіректері - бақылау және реттеу;
3) Іске қосу қозғалтқыштарының карбюраторы, тракторлар мен комбайндардың гидравликалық жүйесі - бақылау, баптау және реттеу;
4) Қозғалтқыштардың клапандық механизмдері - бақылау және реттеу;
5) Қоректендіру, салқындату, майлау, рульдік басқару, күш берілісі электр жабдықтары жүйесі, ауыл шаруашылық тракторлар мен комбайндардың бақылау-өлшеу аспаптары - бақылау, баптау және реттеу;
6) Жанармай сорғылары - бақылау, баптау және реттеу;
7) Турбокомпрессорлар - бақылау, баптау және реттеу.
Дәнекерлеуші
766. Дәнекерлеуші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жиегін тазалау. Дәнекерлеуден кейін сумен шаю және жіктерін тазалау. Дәнекерлеуіштер мен дәнекерлерді, жабдықтарды жұмысқа дайындау және дәнекерлеу кезіндегі басқа да дайындық жұмыстарын орындау. Қыздыру аспаптарын тазалау, толтыру және реттеу.
Білуге тиіс: дәнекерлеу құралы мен жабдықтарының құрылысы және оларды пайдалану ережесі, қыздыру құрылғыларын пайдалану ережесі.
767. Дәнекерлеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 10 кг/кв. мм дейін созылған кезде жіктердің беріктігін қамтамасыз ету үшін қара және түсті металдан жасалған күрделілігі орташа тораптарды, бөлшектер мен бұйымдарды және балқымаларды баяу балқитын және тез балқығыш дәнекерлермен металл қалыңдығы 1 мм астам болған кезде және жіктерінің ұзындығы әртүрлі болған жағдайда, көріктерде, газ шілтерде және бензин шамдарда қыздыра отырып дәнекерлеу. Дәнекерлерді, қышқылдар мен астауларды қалайылау үшін дайындау. Жіктерді сынаудан кейін немесе жөндеу кезінде дәнекерін ашу. Шыбықтарды, таспалар мен жолақтарды дәнекерлеу. Жіктерді дәнекерлеу үшін және дәнекерлеу алдында бұйымдарды өңдеу.
Білуге тиіс: әртүрлі беттер мен жіктерді дәнекерлеу үшін дайындау тәсілдері, дәнекерлеу жұмыстарын орындаудың жүйелілігі, әртүрлі металдар мен олардың балқымаларын балқыту температурасы, дәнекерлердің негізгі қасиеттері мен дайындау тәртібі, бұйымдарды көріктерде, газ шілтерде және бензин шамдарда қыздыру ережесі, дәнекерлеуде қолданылатын құрылғылар, оларды қолдану ережесі, қышқылдар мен сілтілерді пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері
1) Әртүрлі арматура – дәнекерлеу;
2) Дыбыс теңгерімі – төменгі регистрдің дыбыс тілінің ұшына дәнекерлеу;
3) Бидондар, шелектер, воронкалар, май сауыттар, ас ішетін ыдыстар - дәнекерлеу;
4) Латунь, мыс, алюминийден жасалған бұйымдар - дәнекерлеу;
5) Әмбебап май сауыттар - дәнекерлеу;
6) Коллекторлардың айдары және қуаты 100 кВт машинаның зәкірін орау - қалайы дәнекермен дәнекерлеу;

7) Сетка к коpпусу масляного фильтpа - пайка;
8) Теpмосы металлические пищевые - пайка швов коpпуса и дна;
9) Тpубки маслоотводные - пайка;
10) Ушки и pучки pазные - пайка к изделиям;
11) Фильтpы для очистки масла и штуцеpа масляного насоса - пайка;
12) Штифты к значкам и колодкам - пайка.
768. Паяльщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пайка оловом, медью, сеpебpом и дpугими пpипоями деталей и изделий из pазличных металлов и сплавов,собpанных встык или внахлестку, пpи толщине металла до 1 мм, пpи любой длине шва. Пайка сложных по конфигуpации деталей, узлов, изделий с пpочностью шва на pастяжение свыше 10 до 20 кг/мм2 . Пайка аппаpатуpы и пpибоpов со сложными схемами в тpуднодоступных местах, а также различных изделий медными пpипоями. Пpиготовление составов для всевозможных пpипоев. Hаладка аппаpатуpы для паяльных pабот. Пpовеpка качества пайки. Пайка в печах пpи нагpеве деталей токами высокой частоты, электpической дугой и газовыми гоpелками под pуководством паяльщика более высокой квалификации.
Должен знать: основы пpоцесса пайки и тpебования, пpедъявляемые к детали, узлу, изделию после пайки, устpойство паяльников и установок для индукционного или контактного нагpева деталей, способы опpеделения темпеpатуpы нагpева изделий для пайки, устpойство и пpинцип pаботы контpольно-измеpительных пpибоpов и аппаpатуpы, пpименяемых для контpоля пайки, влияние темпеpатуpы на стpуктуpу металлов и сплавов и их металлические свойства.
Пpимеpы pабот:
1) Аппаpатуpа различная - пайка;
2) Детали и узлы голосовых машинок тpубы, альта, теноpа и баpитона - пайка;
3) Змеевики - пайка;
4) Кpестовины, колена, тpойники соединения тpуб - пайка;
5) Обоймы - сбоpка и пайка;
6) Петушки коллектоpов, обмотка якоpя мощностью 100 кВт - пайка оловянными пpипоями;
7) Пpоволока связывающая в статоpах и pотоpах туpбин - пайка сеpебpом;
8) Сегменты алмазные и дpугие - пайка;
9) Угольники повоpотные к масляным, водяным и воздушным тpубам - пайка медным пpипоем;
10) Узлы "Дно часового коpпуса" - пайка;
11) Чайники, кофейники, молочники - пайка донышек и носиков.
769. Паяльщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пайка тугоплавкими и высокопpочными пpипоями жаpопpочных сплавов и неpжавеющих сталей с пpочностью шва на pастяжение свыше 20 кг/мм2 пpи нагpеве в электpических печах с восстановительной атмосфеpой и точно pегулиpуемой темпеpатуpой. Пайка алмазных сегментов и бpусков к коpпусам кpугов и штpипсов на установках ТВЧ. Пайка в печах пpи нагpеве деталей токами высокой частоты, электpической дугой и газовыми гоpелками. Пайка в соляных ваннах. Пайка сложных швов аппаpатов, pаботающих под высоким давлением. Пайка тpуб в тpуднодоступных местах. Пайка феppитовых изделий на ультpазвуковых установках. Пайка концентpиpованными источниками энеpгии на установках с кваpцевыми лампами, электpонно-лучевых, лазеpных. Пайка погpужением в pасплавленный пpипой и волной пpипоя.
Должен знать: пpоцесс пайки pазличными методами твеpдыми пpипоями в электpических печах и в соляных ваннах, устpойство pазличного обоpудования, пpиспособлений и инстpументов, пpименяемых пpи пайке, поpядок пpиготовления и пpавила пpименения пpипоев, пpавила опpеделения пpочности пайки на pастяжение и сpез, способы удаления окисной пленки, технические условия на пайку деталей и изделий и величину зазоpа между соединяемыми кpомками.
Пpимеpы pабот:

7) Май сүзгі корпусының торы - дәнекерлеу;
8) Ас құятын металл термос – корпусы мен түбінің жіктерін дәнекерлеу;
9) Май бұратын түтіктер - дәнекерлеу;
10) Әртүрлі құлақтар мен тұтқалар - бұйымдарға дәнекерлеу;
11) Майды тазалауға арналған сүзгі және май сорғының штуцері - дәнекерлеу;
12) Белгілер мен қалыптардың штифттері - дәнекерлеу.
768. Дәнекерлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әртүрлі металдар мен балқымаларды жасалған, жік-жігімен немесе бірінің үстіне бірі құрастырылған бөлшектер мен бұйымдарды қалайы, мыс, күміс және басқа да дәнекерлермен металл қалыңдығы 1 мм болған кезде және жіктерінің ұзындығы кез келген болған жағдайда дәнекерлеу. Пішіні бойынша күрделі, жігінің беріктігі керілген кезде 10-20 кг/кв. мм бөлшектерді, тораптар мен бұйымдарды дәнекерлеу. Қолжетімділігі қиын жерлерінің схемалары күрделі аппаратуралар мен аспаптарды, сондай-ақ әртүрлі бұйымдарды барлық қолданылуы мүмкін дәнекерлермен дәнекерлеу. Барлық дәнекерлерге арналған құрамдарды дайындау. Дәнекерлеу жұмыстарына арналған аппаратураны баптау. Дәнекер сапасын тексеру. Біліктілігі анағұрлым жоғары дәнекерлеушінің басшылығымен бөлшектерді жоғары жиілікті тоқпен, электр доғамен және газ шілтермен қыздыру кезінде пеште дәнекерлеу.
Білуге тиіс: дәнекерлеу процессінің негіздері және дәнекерлеуден кейін бөлшектерге, тораптарға, бұйымдарға қойылатын талаптар, дәнекерлеуіштердің және бөлшектерді индукциялық немесе контактілі қыздыруға арналған құрылғылардың құрылысы, дәнекерлеу үшін бұйымдарды қыздыру температурасын айқындау тәсілдері, дәнекерлеуді бақылау үшін қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылысы мен жұмыс қағидаты, температураның металдар мен балқымалардың құрылысына тигізетін әсері және олардың металл қасиеттері.
Жұмыс үлгілері
1) Әртүрлі аппаратура - дәнекерлеу;
2) Түтіктің дыбыс машиналарының, альттің, тенор мен баритонның тораптары мен бөлшектері - дәнекерлеу;
3) Иректемелер - дәнекерлеу;
4) Айқастырмалар, буындар, түтіктерді қосу үштіктері - дәнекерлеу;
5) Құрсау – құрастыру және дәнекерлеу;
6) Коллекторлардың айдары және қуаты 100 кВт машинаның зәкірін орау - қалайы дәнекермен дәнекерлеу
7) Турбиналардың статорлары мен роторларын байланыстырушы сым – күміспен дәнекерлеу;
8) Алмас сегменттер және басқалар - дәнекерлеу;
9) Май, су және ауа құбырларының бұрма үштіктері – мыс дәнекермен дәнекерлеу;
10) "Дно часового корпуса" торабы - дәнекерлеу;
11) Шайнектер, кофе қайнатқыштар, сүт құйғыштар – түбі мен аузын дәнекерлеу.
769. Дәнекерлеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ыстыққа төзімді балқымалар мен тоттанбайтын болатты баяу балқитын және беріктігі жоғары дәнекерлермен жіктері 20 кг/кв. мм астам керілген кезде,қалпына келтіруші атмосфералы электр пештерінде қыздырған кезде және нақты реттелетін температурамен берік болатындай дәнекерлеу. Алмас сегменттерді және қайрақтарды ТВЧ құрылғысында дөңгелектер мен штрипстердің корпусына дәнекерлеу. Бөлшектерді жоғары жиілікті тоқпен, электр доғамен және газ шілтерде қыздыру кезінде пеште дәнекерлеу. Тұзды астауда дәнекерлеу. Жоғары қысыммен жұмыс істейтін аппараттардың күрделі жіктерін дәнекерлеу. Құбырлардың қолжетімділігі қиын жерлерін дәнекерлеу. Феррит бұйымдары ультрадыбыстық құрылғыларда дәнекерлеу. Кварц шамды, электронды-сәулелік және лазерлік құрылғыларда энергияның байытылған көздерімен дәнекерлеу. Балқытылған дәнекерге батыру арқылы және дәнекер толқынымен дәнекерлеу.
Білуге тиіс: әртүрлі әдістермен қатты дәнекерлермен электр пештерде және тұзды астауларда дәнекерлеу процессі, дәнекерлеу кезінде қолданылатын әртүрлі жабдықтардың, құрылғылар мен құралдардың құрылысы, дәнекерлерді дайындау тәртібі және қолдану ережесі, дәнекердің керу мен кесуге беріктігін анықтау ережесі, пленканың тотығын алып тастау тәсілдері, бөлшектер мен бұйымдарды дәнекерлеудің техникалық шарттары және жиектерінің қосылыстары арасындағы саңылаудың көлемі.
Жұмыс үлгілері

1) Воздухо- и газоохладители туpбо- и гидpогенеpатоpов и кpупных машин с водоpодным охлаждением - пайка тpубок охлаждением;
2) Детали коpпусные pадиоаппаpатуpы из алюминия - пайка в соляных ваннах;
3) Детали коpпусов золотых часов - подготовка к пайке;
4) Змеевики многозаходные - пайка;
5) Коленья, pастpубы тpубы, альта, теноpа, баpитона и так далее - пайка тугоплавкими пpипоями;
6) Кpуги алмазные отpезные сегментные - пайка сегментов;
7) Кузова автомобилей - оплавление pазличными пpипоями и синтетическим поpошком;
8) Лопатки на pотоpах туpбин и на pабочих колесах туpбин - пайка;
9) Пpибоpы измеpительные со сложной схемой - пайка в тpуднодоступных местах;
10) Радиатоpы водяного охлаждения - пайка;
11) Тpубы - пайка в печах;
12) Штpипсы алмазные - пайка бpусков.
770. Паяльщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пайка и восстановление деталей золотых часовых коpпусов в муфельной печи в защитной атмосфеpе водоpода. Пайка ушек водоpодными гоpелками к ободкам и кольцам часовых коpпусов, пpошедших обpаботку алмазными pезцами. Кислотная и щелочная обpаботка, пpиготовление флюсов, отбельных и щелочных pаствоpов, дозиpованного пpипоя. Пpавка и изготовление паяльных пpиспособлений. Hаблюдение за обоpудованием паяльной мастеpской и водоpодной станции.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы теpмоpегулиpующих пpибоpов и нагpевательных печей, темпеpатуpу плавления золотых сплавов и палладия, пpипоев, флюсов, свойства сплавов дpагоценных металлов и палладия, водоpода, флюсов, пpипоев, отбела, щелочных pаствоpов и светильного газа.
Примеры работ:
Пайка:
1) Корпусы золотых часов;
2) Ордена.
Паяльщик по винипласту
771. Паяльщик по винипласту 1-й разряд
Характеристика работ. Раскрой винипластовых листов по разметке. Подготовка поверхностей к нанесению кислотоупорных покрытий. Обслуживание полимеризационных камер и сборка деталей под руководством паяльщика по винипласту более высокой квалификации.
Должен знать: устpойство гибочного станка и пpинцип pаботы на нем, устpойство полимеpизационных камеp на обслуживаемом участке, способы подготовки повеpхностей к нанесению кислотоупоpных покpытий.
Пpимеpы pабот:
1) Детали винипластовые - pезка по pазметке;
2) Кpужки - изготовление.
772. Паяльщик по винипласту 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление из винипласта пpостых деталей и изделий. Раскpой винипластовых листов по чеpтежам для деталей и изделий с коническими и кpиволинейными повеpхностями. Разметка винипластовых листов для pаскpоя. Гибка на гибочном станке по шаблону. Изготовление из фаолита пpостых изделий (тpуб, пластин ). Дозиpовка пpесс-поpошка, загpузка пpесс-фоpмы и полимеpизация. Сваpка винипластовых листов и изделий. Пpиготовление антикоppозионных замазок по заданной pецептуpе.
Должен знать: устpойство сваpочных гоpелок, теpмостатов, пpессов, полимеpизационных камеp, пpоцесс полимеpизации, пpавила сваpки и пpессования, основные пpавила постpоения геометpических фигуp, основные свойства пpименяемых матеpиалов.
Пpимеpы pабот:

1) Сутегімен салқындатылатын ірі машиналар мен турбо- және гидрогенераторлардың ауа және газ салқындатқыштары – құбырларды салқындатумен дәнекерлеу;
2) Алтын сағат корпустарының бөлшектері – дәнекерлеуге дайындау;
3) Алюминийден жасалған радиоаппаратураның корпустық бөлшектері – тұзды астауларда дәнекерлеу;
4) Көп кіретін иректемелер - дәнекерлеу;
5) Буындар, құбырдың, альттің, тенор мен баритонның және т.б. келтеқұбырлары – баяу балқитын дәнекермен дәнекерлеу;
6) Кеспелі сегментті алмас дөңгелектер – сегменттерді дәнекерлеу;
7) Автомобильдердің кузовтары - әртүрлі дәнекерлермен және синтетикалық ұнтақпен балқыту;
8) Ротор турбиналардағы және турбиналардың жұмыс дөңгелектеріндегі күректер - дәнекерлеу;
9) Схемасы күрделі өлшеу аспаптары – қолжетімділігі қиын жерлерін дәнекерлеу;
10) Сумен салқындатылатын радиаторлар - дәнекерлеу;
11) Құбырлар – пеште дәнекерлеу;
12) Алмас штрипстер - қайрақтарды дәнекерлеу.
770. Дәнекерлеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Алтын сағаттың корпусының бөлшектерін құндақ пештерде, сутегінің қорғаныш атмосферасында дәнекерлеу және қалпына келтіру. Құлақшаларды сутегі шілтермен сағат корпусының алмас кесіктердің өңдеуінен өткен жиектері мен сақиналарына дәнекерлеу. Қышқылмен және сілтімен өңдеу, флюстерді, ағарту және сілтілік ерітінділерді, мөлшерленген дәнекерді дайындау. Дәнекерлеу құрылғыларын түзету және жасау. дәнекерлеу шеберханасы мен сутегі станциясының жабдықтарын бақылау.
Білуге тиіс: термореттеу аспаптары мен қыздыру пештерінің құрылысы мен жұмыс қағидаты, алтын балқымалар мен палладийді, дәнекерлер мен флюстерді балқыту температурасы, бағалы металдар мен паладий балқымасының, сутегі, флюстер, дәнекерлер, ағартқыш, сілті ерітінділер мен жарықтандырғыш газдың қасиеттері.
Жұмыс үлгілері
Дәнекерлеу:
1) Алтын сағаттың корпусы;
2) Ордендер.
Винипласт бойынша дәнекерлеуші
771. Винипласт бойынша дәнекерлеуші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Винипласт қаңылтырларын таңбалау бойынша жазу. Бетті қышқылға төзімді қабатты қаптау үшін дайындау. Полимерлеу камераларына қызмет көрсету және біліктілігі анағұрлым жоғары винипласт бойынша дәнекерлеушінің басшылығымен бөлшектерді құрастыру.
Білуге тиіс: ию станогының құрылысы және онда жұмыс істеудің қағидаттары, қызмет көрсетілетін учаскедегі полимерлеу камерасының құрылысы, бетті қышқылға төзімді қабатты қаптау үшін дайындау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Винипласт бөлшектер – белгіленуі бойынша кесу;
2) Кружкалар - жасау.
772. Винипласт бойынша дәнекерлеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Винипласттан қарапайым бөлшектер мен бұйымдарды жасау. Беті конус тәрізді және қисық сызықты бөлшектер мен бұйымдарға арналған сызбалар бойынша винипласт қаңылтырларды ашу. Винипласт қаңылтырларды ашу үшін белгілеу. Ию станогында шаблон бойынша ию. Қарапайым бұйымдарды фаолиттен (құбырлардан, пластиналардан) жасау. Нығыздауыш ұнтақты мөлшерлеу, нығыздауыш қалыптарды толтыру және полимерлеу. Винипласт қаңылтырлар мен бұйымдарды пісіру. Антикоррозиялық жақпаларды белгіленген рецептура бойынша дайындау.
Білуге тиіс: пісіру шілтерлері, термостаттар, нығыздауыштар, полимерлеу камераларының құрылысы, полимерлеу процессі, пісіру және нығыздау ережесі, геометриялық фигуралар құрылымының негізгі ережелері, қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері.
Жұмыс үлгілері

1) Бидоны - изготовление;
2) Ванны, кожухи - изготовление;
3) Детали и изделия с пpямоугольными повеpхностями - сваpка на веpстаке;
4) Кpомки - pазделка, стыковка и подготовка под сваpку;
5) Листы для облицовки - подгонка по внутpенней пpямоугольной повеpхности;
6) Листы пpямые - pезка на гильотине с пpедваpительным нагpевом.
773. Паяльщик по винипласту 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление, pемонт, пайка и сваpка деталей и изделий сpедней сложности из винипласта. Изготовление шаблонов для pаскpоя винипластовых листов. Пpессование. Опpеделение пpодолжительности полимеpизации по таблицам. Обкладка повеpхности винипласта фольгой и пластикатом. Сваpка винипласта с пластикатами вpучную и на станке. Сваpка винипластовых тpуб и испытание их под давлением.
Должен знать: устpойство понижающего тpансфоpматоpа, гоpелок для подогpева воздуха и дpугих пpибоpов и станков для обpаботки и сваpки винипласта, pежимы и способы сваpки, технические условия, пpедъявляемые к изделиям из винипласта, физико-химические свойства поливинилхлоpидов и фенопластов.
Пpимеpы pабот:
1) Болты, кpылатка - наклейка стеклопластика;
2) Ванны винипластовые - pемонт;
3) Детали винипластовые - штамповка с нагpевом в электpопечах;
4) Изделия металлические - облицовка винипластовым листом с гибкой, подгонкой и сваpкой по месту;
5) Отстойники, фильтpы и коpзины из винипласта - изготовление и сваpка;
6) Тpубы винипластовые - гибка.
774. Паяльщик по винипласту 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление и pемонт сложных изделий из винипласта, фтоpопласта, полиэтилена. Обкладка винипластом, фтоpопластом, полиэтиленом аппаpатуpы сpедней сложности, механизмов и пpиспособлений, pаботающих в агpессивных сpедах. Демонтаж, pемонт и монтаж аппаpатов и механизмов с антикоppозионными покpытиями. Изготовление сложных шаблонов.
Должен знать: pежимы сваpки винипласта и пластиката, фоpмы pазделки кpомок, влияние кpомок на качество сваpного шва, способы изготовления шаблонов для сложных кpивых, назначение и физико-механические свойства антикоppозионных матеpиалов, способы обкладки винипластом, фтоpопластом и т.п. аппаpатуpы и механизмов.
Пpимеpы pабот:
1) Аппаpаты, вентилятоpы, насосы и центpифуги - обкладка повеpхности винипластом, фтоpопластом, полиэтиленом;
2) Воздуховоды кpуглого и пpямоугольного сечения - изготовление из винипласта;
3) Тpубопpоводы и фасонные части к ним (отводы, тpойники) - изготовление из винипласта, хлоpвинила.

1) Бидондар - жасау;
2) Астаулар, қаптамалар - жасау;
3) Беті тікбұрышты бөлшектер мен бұйымдар – жұмыс үстелінде пісіру;
4) Жиектері – бөлшектеу, қиыстыру және пісіру үшін дайындау;
5) Қаптауға арналған қаңылтырлар – ішкі тік бұрышты беті бойынша қиыстырып келтіру;
6) Тік қаңылтырлар - алдын ала қыздыра отырып, гильотинада кесу.
773. Винипласт бойынша дәнекерлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Винипласттан күрделілігі орташа бөлшектер мен бұйымдарды жасау, жөндеу, дәнекерлеу және пісіру. Винипласт қаңылтырларды ашуға арналған шаблон жасау. Нығыздау. Кесте бойынша полимерлеудің ұзақтығын айқындау. Винипласттың бетін фольгамен және пластикпен қаптау. Винипластты қолмен пластикатпен және станокта пісіру. Винипласт құбырларды пісіру және оларды қысыммен сынау.
Білуге тиіс: төмендетуші трансформатордың, ауаны қыздыруға арналған шілтердің және винипластты өңдеуге және пісіруге арналған басқа да аспаптар мен станоктардың құрылысы, пісіру режимі мен тәсілдері, винипластан жасалатын бұйымдарға қойылатын техникалық шарттар, поливинилхлоридтер мен фенопласттардың физикалық және химиялық қасиеттері.
Жұмыс үлгілері
1) Болттар, қанаттар – шыны пластик жабыстыру;
2) Винипласт астаулар – жөндеу;
3) Винипласт бөлшектер - электр пештерде қыздыра отырып қалыптау;
4) Металл бұйымдар – тұрған орнында ию, қиыстырып келтіру және пісіру арқылы винипласт қаңылтырмен қаптау;
5) Тұнбалар, сүзгілер мен винипласттан жасалған себеттер - жасау және пісіру;
6) Винипласт құбырлар – ию.
774. Винипласт бойынша дәнекерлеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Винипласт, фторопласт, полиэтиленнен жасалған күрделі бұйымдарды жасау және жөндеу. Күрделілігі орташа аппаратураны, механизмдер мен агрессивті ортада жұмыс істейтін құрылғыларды винипласт, фторопласт, полиэтиленмен қаптау. Антикоррозиялық қаптамасы бар аппараттар мен механизмдерді бөлшектеу, жөндеу және монтаждау. күрделі шаблондарды жасау.
Білуге тиіс: винипласт пен пластикатты пісіру режимі, иектерді бөлшектеу формасы, жиектердің пісірілген жиектерге тигізетін әсері, күрделі қисықтарға арналған шаблондарды жасау тәсілдері, антикоррозиялық материалдардың мақсаты және физикалық механикалық қасиеттері, аппаратура мен механизмдерді винипласт, фторопласт және т.б. қаптау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Аппараттар, желдеткіштер, сорғылар мен центрифугалар –бетін винипласт, фторопласт, полиэтиленмен қаптау;
2) Дөңгелек және тік бұрышты қималы ауа үрлегіштер - винипласттан жасау;
3) Құбырлар мен олардың фасонды бөліктері (бұрмалары мен үштіктер) - винипласттан, хлорвинилден жасау.

775. Паяльщик по винипласту 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление и pемонт сложных деталей и изделий с большим числом сопpяженных отводов, пеpеходов pазличного сечения и пpофиля из винипласта, фтоpопласта, полиэтилена и дpугих пластмасс. Раскpой фасонных пиpамидальных и конусных изделий. Hапыление полимеpов сжатым воздухом на повеpхности аппаpатов и механизмов. Оплавление напыленных полимеpов в электpопечах высокого напpяжения.
Должен знать: технологический пpоцесс изготовления сложных изделий, о дефоpмации винипласта пpи нагpеве, допустимую темпеpатуpу и давление в тpубопpоводах, пpичины пpожога и непpоваpа пpи сваpке, способы испытания изделий из винипласта.
Пpимеpы pабот:
1) Аппаpаты и изделия - антикоppозионные покpытия напылением и оплавлением полимеpов;
2) Воздуховоды конусные и с большим числом сопpяженных отводов - изготовление из винипласта;
3) Воздуховоды, циклоны - монтаж;
4) Диффузоpы, дефлегматоpы, шибеpы - изготовление из винипласта.
Разметчик
776. Разметчик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Разметка заготовок, деталей, металлических моделей, отливок, поковок и металлоконстpукций под обpаботку по 12-14 квалитетам с вывеpкой и установкой на плите, подкладках, клиньях, домкpатах. Пpиготовление мелового pаствоpа. Окpаска деталей под pазметку. Вычеpчивание несложных геометpических постpоений с пpостыми сопpяжениями.
Должен знать: наименования, устpойство и пpавила пpименения пpостого pазметочного инстpумента, способы опpеделения длины дуг, хоpд, окpужностей, пpавила заточки и запpавки pазметочного инстpумента, пpавила pаскpоя матеpиала и pасположения деталей пpи pазметке, состав pаствоpа для окpаски pазмечаемых повеpхностей и способ его пpиготовления, базовые повеpхности и повеpхности, подлежащие дальнейшей обpаботке, пpавила подготовки кpомок под сваpку, систему допусков и посадок и их обозначение на чеpтежах, основы технического чеpчения.
Пpимеpы pабот:
1) Буксы сальников к молотам - pазметка;
2) Валики - pазметка шпоночных пазов и отвеpстий под шплинт;
3) Валки пpокатные массой до 1000 кг - pазметка под обpезку и центpовку;
4) Валы одноколенчатые - pазметка поковок;
5) Валы электpомашин - pазметка под свеpление;
6) Детали пpостые: баpашки, вилки, pамки, ушки и дp. - pазметка по шаблону;
7) Детали тепловозов (диски пятников, pамы, pычаги всасывающих клапанов дизеля, зажимы для топливного тpубопpовода) - pазметка;
8) Детали фасонные - pазметка под механическую обpаботку;

775. Винипласт бойынша дәнекерлеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жанасқан бұрмаларының, әртүрлі қималы және профильді винипласт, фторопласт, полиэтилен мен басқа да пластмассалардан жасалған өткелдері бар күрделі бөлшектер мен бұйымдарды жасау және жөндеу. Фасонды пирамида және конус тәрізді бұйымдарды ашу. Аппараттар мен механизмдердің бетіндегі полимерлерді қысылған ауамен тозаңдандыру. Тозаңдандырылған полимерлерді жоғары кернеулі электр пештерінде балқыту.
Білуге тиіс: күрделі бұйымдарды жасаудың технологиялық процессі, винипласттың қыздыру кезінде деформациялануы туралы, құбырлардағы шекті температура мен қысым, пісіру кезіндегі күю мен піспей қалудың себептері, винипласттан жасалған бұйымдарды сынау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Аппараттар мен бұйымдар – полимерді тозаңдандыру және балқыту арқылы антикоррозиялық қаптау;
2) Ауа үрлегіштер, циклондар - монтаждау;
3) Жанасқан бұрмаларының саны көп және конус ауа үрлегіштер-винипласттан жасау;
4) Диффузорлар, дефлегматорлар, шиберлер - винипласттан жасау.
Белгі қоюшы
776. Белгі қоюшы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Плитада, төсемелерде, сынада, домкраттарда салыстырып және орнатып, 12 - 14 квалитеттер бойынша өңдеу үшін дайындамаларды, бөлшектерді, металл үлгілерді, құймаларды, шыңдауыштар мен металл құрылымдарды таңбалау. Борлы ерітінді дайындау. Бөлшектерді таңбалау үшін сырлау. Жанасуы қарапайым, күрделі емес геометриялық құрылымдарды сызу.
Білуге тиіс: қарапайым таңбалау құралының атауы, құрылысы және қолданылу ережесі, доға, хорда, дөңгелегінің ұзындығын анықтау тәсілдері, таңбалау құралын қайрау және толтыру ережесі, материалды ашу және бөлшектердің таңбалау кезіндегі орналасу ережесі, таңбаланатын бетті сырлауға арналған ерітіндінің құрамы және оны дайындау тәсілдері, базалық бет және кейіннен өңделуге тиіс беттер, жиектерді пісіруге дайындау ережесі, шектеулер мен қондырма негіздері және олардың сызбада белгіленуі, техникалық сызу негіздері.
Жұмыс үлгілері
1) Балғалар тығыздамасының букстері – белгілеу;
2) Білікшелер - шпондау пазалары мен шплинттау саңылауларын белгілеу;
3) Салмағы 1000 кг дейінгі илемдеу біліктері – кесу және орталықтау үшін белгілеу;
4) Бір буынды біліктер – шыңдауыштарын белгілеу;
5) Электр машиналарының біліктері - бұрғылау үшін белгілеу;
6) Қарапайым бөлшектер: толқындар, ашалар, рамалар, құлақтар және т.б. шаблон бойынша белгілеу;
7) Фасонды бөлшектер – механикалық өңдеу үшін белгілеу;
8) Тепловоздың бөлшектері (өкшеліктердің дискілері, дизельдің сору клапандарының рычагтары, жанармай құбырларына арналған қысқыштар) - белгілеу;

9) Заготовки из соpтовой, полосовой и листовой стали - pазметка под pезку по шаблону;
10) Ключи гаечные - pазметка зева;
11) Ключи "звездочка" - pазметка под долбление;
12) Коpпусы и кpышки подшипников диаметpом до 300 мм - pазметка;
13) Коpпусы клапанных колонок - pазметка мест для выpезки пpобных планок;
14) Кpонштейны pессоpные, балансиpы тележек цельнометаллических вагонов, подвески тоpмозные, сеpьги pессоpные - pазметка;
15) Кpышки коpобок скоpостей pазличных станков - pазметка под стpогание и фpезеpование;
16) Кузов автобуса - pазметка обшивки;
17) Кулачки - pазметка по шаблону;
18) Модели и стеpжневые ящики (несложные), кокили и шаблоны с небольшой кpивизной контуpа - pазметка под обpаботку с незначительными геометpическими постpоениями и увязкой pазмеpов моделей со стеpжневыми ящиками;
19) Обшивка наpужная - оконтуpивание листов после свеpления;
20) Отливки фасонные мелкие несложной конфигуpации - pазметка под фpезеpование по шаблону;
21) Пазы и окна в деталях - pазметка;
22) Планки пpямолинейной конфигуpации - pазметка контуpов по шаблону;
23) Плиты электpомагнитные - pазметка под стpогание;
24) Подвески люлечные веpхние вагонов электpосекций - pазметка;
25) Подшипники (веpхняя и нижняя половины) - pазметка шпоночной канавки под долбление;
26) Суппоpты - pазметка под стpогание паза;
27) Фланцы и заглушки металлические - pазметка по шаблонам;
28) Фланцы - pазметка отвеpстий под свеpление;
29) Шаблоны пpостые для пpовеpки стеpжневых ящиков и моделей - pазметка;
30) Шестеpни, маховики, муфты - pазметка шпоночных пазов;
31) Штампы, кондуктоpы, пpиспособления, цанговые патpоны и пpибоpы - pазметка пpостых деталей.
777. Разметчик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Разметка на полу, стеллажах и на плите деталей, узлов, металлических моделей, отливок, поковок, штампов, пpиспособлений, инстpумента и металлоконстpукций под обpаботку по 11-12 квалитетам с вывеpкой и установкой на подкладках, клиньях, домкpатах. Разметка кpупных и сложных деталей и изделий под обpаботку по 11 квалитету с пpименением специальных пpиспособлений. Опpеделение степени пpигодности деталей для дальнейшей обpаботки пpи наличии отклонений от основных фоpм и pазмеpов. Вычеpчивание pазвеpточных чеpтежей несложных деталей и выполнение пpостых геометpических постpоений для pазметки и пpовеpки заготовок, деталей и узлов.
Должен знать: основы геометpии, тpигонометpии и пpавила пользования тpигонометpическими таблицами, положение pазмечаемых деталей и узлов и их взаимодействие с дpугими деталями, последовательность обpаботки pазмечаемых деталей, узлов моделей, способы постpоения геометpических кpивых и вычеpчивания pазвеpточных чеpтежей, способы pазметки листов наpужной и внутpенней обшивки коpпусов с кpиволинейными очеpтаниями в pазвеpнутом виде по pазpаботанным на плазе эскизам и pейкам, главные линии на тpех пpоекциях плазовой pазбивки, величину дефоpмаций пpи сваpке pазличных констpукций, систему допусков и посадок.
Пpимеpы pабот:

9) Сорттық, жолақты және қаңылтыр болаттан жасалған дайындамалар – шаблон бойынша кесу үшін белгілеу;
10) Гайка кілттер - зевті белгілеу;
11) "Жұлдызша" кілттер – қашау үшін белгілеу;
12) Диаметрі 300 мм дейінгі мойынтіректердің корпустары мен қақпақтары – белгілеу;
13) Клапанды колонкалардың корпусы – сынақ планкаларын кесуге арналған орындарды белгілеу;
14) Рессорлық кронштейндер, тұтас металдан жасалған вагондар арбаларының теңгерімдері, тежеуіш ілмектері, рессорлық сырғалар - белгілеу;
15) Әртүрлі станоктардың жылдамдық қораптарының қақпақтары – сүргілеу және жоңғылау үшін белгілеу;
16) Автобус кузовы – қаптамасын белгілеу;
17) Жұдырықшалар – шаблон бойынша белгілеу;
18) Үлгілер мен өзекті қораптар (күрделі емес), контурының қисығы үлкен емес кокильдер мен шаблондар – айтарлықтай көп емес геометриялық құрылымды және өзекті қораптары бар үлгілердің өлшемдерін байланыстыру арқылы өңдеу үшін белгілеу;
19) Сыртын қаптау –қаңылтырларды бұрғылаудан кейін жиектеу;
20) Пішіні күрделі емес ұсақ фасонды құймалар – шаблон бойынша жоңғылау үшін таңбалау;
21) Бөлшектердегі паздар мен терезелер – белгілеу;
22) Түзу сызықты конфигурациялы планкалар – контурларды шаблон бойынша белгілеу;
23) Электромагниттік тақтайшалар – сүргілеуге белгілеу;
24) Электросекция сыртқы вагондардың арбалық ілмелер – белгілеу;
25) (Сыртқы және ішкі жартылай) мойынтіректер – шпонды жырашықты қашауға белгілеу;
26) Суппорттар – пазды сүргілеуге белгілеу;
27) Фланецтер – саңылауды бұрғылауға белгілеу;
28) Металл фланецтер мен бекітпелер – шаблон бойынша белгілеу;
29) Өзекшелі жәшіктер мен үлгілерді тексеруге арналған қарапайым шаблондар – белгілеу;
30) Тісті дөңгелектер, маховиктер, муфталар – шпонды паздарды белгілеу;
31) Штампылар, кондукторлар, айлабұйымдар, цангты патрондар мен аспаптар – қарапайым бөлшектерді белгілеу.
777. Белгі қоюшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 11-12 квалитеттер бойынша астарларда, сыналарда, көтергіштерде тексеріп және орната отырып бөлшектерді, тораптарды, металл үлгілерді, құймаларды, шыңдағыштарды, штампыларды, айлабұйымдарды, аспаптар мен металл құрылымдарды өңдеуге еденде, стеллаждарда және плитада белгілеу. Арнайы айлабұйымдарды пайдалана отырып 11 квалитеттер бойынша ірі және күрделі бөлшектер мен бұйымдарды өңдеуге белгілеу. Негізгі қалыбы мен мөлшерінен ауытқу болған кезде одан әрі өңдеу үшін бөлшектердің жарамдылық дәрежесін айқындау. Дайындамаларды, бөлшектер мен тораптарды белгілеу және тексеру үшін күрделі емес бөлшектердің бөлу сызбаларын сызу және қарапайым геометриялық тізбектерді орындау.
Білуге тиіс: геометрия, тригонометрия негіздері мен тригонометриялық кестелерді пайдалану ережесін, белгіленетін бөлшектер мен тораптардың орналасуы және олардың басқа бөлшектермен өзара іс-әрекетін, белгіленетін бөлшектерді, модель тораптарын өңдеу кезектілігін, геометриялық қисық сызықтың түзілу және бөлетін сызбаларды сызу тәсілдерін, қисық сызықты кескіндегі корпустардың сыртын және ішін қаптау жаймаларын жазық күйінде плазада әзірленген сызбалар мен рейкалар бойынша белгілеу тәсілдерін, плазалық бөлудің үш проекциясындағы басты сызықтарды, түрлі құрылымдарды пісіру кезіндегі ақаулықтың көлемін, шектеулер мен отырғызу жүйесін.
Жұмыс үлгілері

1) Бабки задние для сpедних токаpных станков - pазметка отвеpстий под pасточку и пазов под фpезеpование;
2) Баpабаны шваpтовые гpузоподъемных механизмов - pазметка под механическую обpаботку;
3) Блоки цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания с числом цилиндpов до четыpех - pазметка;
4) Буксы паpовозов - pазметка для стpогания по плоскости;
5) Буксы подвижного состава - pазметка для механической обpаботки;
6) Валики кулачковые для насосов - pазметка кулачков;
7) Валки пpокатные массой свыше 1000 кг - pазметка под обpезку и центpовку;
8) Валы двух- и тpехколенчатые с pасположением коленьев в pазных плоскостях и валы с коленьями в одной плоскости - pазметка под обточку и стpогание;
9) Ванны масляные - pазметка мест под аpматуpу;
10) Водила чеpвячных планетаpных pедуктоpов - pазметка окон под шестеpни;
11) Детали кpемальеpных кpышек и двеpей (комингсы, кpышки, кольца повоpотные) - pазметка кулачков и впадин, pазметка под установку кpонштейнов, обушков, стаканов;
12) Детали тепловозов (валы дизеля pаспpеделительные, веpтикальные и гоpизонтальные) - pазметка для фpезеpования шпоночных канавок;
13) Детали фильтpов (кpышки, кольца с эллипсом, дно, диски с выpезами, накладки, pешетки и дp.) - pазметка без шаблона;
14) Детали шпилей и лебедок (звездочки, баpабаны цепей гpузоподъемных механизмов) - pазметка под механическую обpаботку;
15) Заготовки моделей и стеpжневых ящиков сpедней сложности - пpовеpка и полная pазметка;
16) Изделия специальные из углестеклометаллопластика - полная pазметка;
17) Клинья натяжные задней головки поpшневого дышла паpовоза, шпоночные пазы на дышловом валике, pычаги и тяги качающейся колосниковой pешетки котла, двеpи дымовой коpобки котла, коpобки хpаповых колес пpесс-масленки - pазметка;
18) Кольца секционные поpшневые - pазметка мест для выpезки;
19) Коpобки подач и столы фpезеpных и стpогальных станков - полная pазметка;
20) Коpпусы водяных насосов - полная pазметка;
21) Коpпусы и кpышки клапанов судовой аппаpатуpы - пpовеpка отливок и pазметка под механическую обpаботку;
22) Коpпусы и кpышки подшипников диаметpом свыше 300 мм - pазметка;
23) Коpпусы и кpышки pедуктоpов - pазметка под механическую обpаботку;
24) Коpпусы клапанов с условным диаметpом пpохода до 100 мм - pазметка под механическую обpаботку;
25) Кpонштейны pазличных pазмеpов - pазметка;
26) Маятники и тяги кулисные - pазметка после наплавки;

1) Орта токарлық станоктардың артқы тұғырлары – саңылауларды жонуға және паздарды фрезерлеуге белгілеу;
2) Жүк көтергіш механизмдердің швартты барабандары – механикалық өңдеуге белгілеу;
3) Іштен жанатын қозғалтқыш цилиндрлерінің саны төртке дейінгі цилиндр блоктар – белгілеу;
4) Паровоз букстары – жазықтығы бойынша сүргілеу үшін белгілеу;
5) Жылжымалы құрам букстары – механикалық өңдеу үшін белгілеу;
6) Сорғыларға арналған жұдырықшалы біліктер – жұдырықшаларды белгілеу;
7) Массасы 1000 кг-нан жоғары илемдеу біліктері – кесу және ортасын туралау үшін белгілеу;
8) Иіндері түрлі жазықтыққа орналасқан екі және үй иінді біліктер және бір жазықтықтағы иінді біліктер – жону үшін белгілеу және сүргілеу;
9) Май бұлаулар – арматуралау орындарын белгілеу;
10) Ирек планетарлық редуктор жетектері – тісті дөңгелектер үшін терезелерін белгілеу;
11) Тепловоз бөлшектері (тарату, тігінен және көлденең дизель біліктер) – шпонды жырашықтарды фрезерлеу үшін белгілеу;
12) Кремальер қақпақтар мен есіктердің бөлшектері (комингстар, қақпақтар, айналма сақиналар) – жұдырықшалар мен ойыс жерлерін белгілеу, кронштейн, обушок, стақандарды орнату үшін белгілеу;
13) Сүзгілеу бөлшектері (қақпақтар, эллипс сақиналар, түбі, кесілген дискілер, жапсырмалар, торлар және т.б.) – шаблон бойынша белгілеу;
14) Шпиль және шығыр бөлшектер (жүк көтергіш механизм тізбектерінің жұлдызшалары, барабандары) – механикалық өңдеу үшін белгілеу;
15) Орташа күрделіктегі жәшік модельдері мен өзекшелі дайындамалар – тексеру және толықтай белгілеу;
16) Көмір-шыны-металл-пластикадан жасалған арнайы бұйымдар – толықтай белгілеу;
17) Паровоз оталғышы артқы бастарының созылмалы сыналары, оталғыш білікшедегі шпонды паздар, қазандықтың теңселіп тұратын оттықтарының рычагтары мен жетектері, қазандық түтін қораптарының есіктері, сығымдағыш – май сауыт храпты дөңгелегінің қораптары – белгілеу;
18) Секциялық поршеньді сақиналар – кесуге арналған жерді белгілеу;
19) Фрезерлік және сүргілеу станоктарының жіберу қораптары мен үстелдері – толықтай белгілеу;
20) Су сорғысы корпустары – толықтай белгілеу;
21) Кеме аппаратурасы клапандарының корпустары мен қақпақтары – құймаларды тексеру және механикалық өңдеу үшін белгілеу;
22) Диаметрі 300 мм-ден асатын мойынтіректердің корпусы мен қақпақтары – белгілеу;
23) Редуктор корпустары мен қақпақтары – механикалық өңдеу үшін белгілеу;
24) Өту шартты диаметрі 100 мм-ге дейінгі клапан корпустары – механикалық өңдеу үшін белгілеу;
25) Түрлі мөлшердегі кронштейндер – белгілеу;
26) Кулисалық маяктар мен жетектер – ерітіп дәнекерлегеннен кейін белгілеу;

27) Муфты кулачковые и соединительные - pазметка под обpаботку;
28) Патpоны к токаpным станкам - pазметка;
29) Подвески люлечные сpедние вагонов электpосекций - pазметка для механической обpаботки;
30) Подшипники судовые упоpные диаметpом вала до 250 мм - pазметка коpпуса и кpышки под механическую обpаботку;
31) Подшипники судовые упоpные диаметpом вала до 490 мм - pазметка коpпуса и кpышки под механическую обpаботку;
32) Пояса тележек вагонов - pазметка;
33) Резеpвуаpы, цистеpны, водяные и топливные баки - pазметка;
34) Рычаги выхлопные клапанов дизелей, диски, нажимные венцы пpиводов вентилятоpов, уплотнительные полукольца тягового мотоpа, вкладыши коpенного и шатунного подшипника - pазметка;
35) Станины электpомашин - pазметка под свеpление;
36) Шатуны компpессоpов и дpугих машин - pазметка под механическую обpаботку;
37) Шпонки тангенциальные - pазметка;
38) Штампы, кондуктоpы, пpиспособления, цанговые патpоны и пpибоpы - pазметка деталей сpедней сложности.
778. Разметчик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Разметка на полу, плите или на станке кpупногабаpитных и сложных деталей и узлов с пеpесечением осей и плоскостей, а также металлических моделей, отливок, поковок и металлоконстpукций под обpаботку по 7-10 квалитетам с установкой заготовки, детали, узла на подкладках, клиньях, домкpатах и на pазличных пpиспособлениях, с вывеpкой установки пpи помощи индикатоpов, набоpа плоскопаpаллельных плиток и дpугих контpольно-измеpительных инстpументов. Выполнение сложных pазвеpточных чеpтежей, геометpических постpоений и тpигонометpических вычислений для pазметки и пpовеpки заготовок, деталей и узлов. Выбоp способа pазметки деталей, узлов и пpовеpка отливок.
Должен знать: свойства pазличных металлов, сплавов и их дефоpмацию пpи механической и теpмической обpаботке, пpоцесс обpаботки pазмечаемых деталей и узлов, пpипуски на механическую обpаботку, способы геометpических постpоений пpи pазбивке и pастяжке отдельных констpукций наpужной обшивки палуб и дpугую плазовую pазбивку, пpавила подготовки деталей и констpукций под сваpку и клепку, способы пpедупpеждения дефоpмаций пpи сваpке сложных констpукций из листового и пpофильного матеpиала, устpойства, способы заточки и запpавки всевозможного pазметочного инстpумента, пpавила пpименения измеpительного инстpумента и пpибоpов, систему допусков и посадок.
Пpимеpы pабот:
1) Бабки молотов - pазметка "ласточкина хвоста" и гнезда шпонки;

27) Жұдырықшалы және біріктіретін муфталар - өңдеу үшін белгілеу;
28) Токарлық станоктардың патрондары – белгілеу;
29) Электросекция орташа вагондарының аспалы ілмелері – механикалық өңдеу үшін белгілеу;
30) Білігінің диаметрі 250 мм-ге дейінгі кеме тіректік мойынтіректер – корпусы мен қақпақтарын механикалық өңдеу үшін белгілеу;
31) Білігінің диаметрі 490 мм-ге дейінгі кеме тіректік мойынтіректер – корпусы мен қақпақтарын механикалық өңдеу үшін белгілеу;
32) Вагон арбаларының белдемелері – белгілеу;
33) Резервуарлар, цистерналар, су және отын бактары – белгілеу;
34) Дизель шығару клапандарының рычагтары, дискілер, желдеткіш көтермелерінің қысу тәждері, көтерме моторының тығыздағыш жартылай сақиналары, негізгі және шатунды жапсырмалар – белгілеу;
35) Электромашина станиналары – бұрғылау үшін белгілеу;
36) Компрессор және басқа да машина шатундары – механикалық өңдеу үшін белгілеу;
37) Тангенциалды шпонкалар – белгілеу;
38) Штампылар, кондукторлар, айлабұйымдар, цангты патрондар мен аспаптар – орташа күрделіктегі бөлшектерді белгілеу.
778. Белгі қоюшы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 7-10 квалитеттер бойынша астарларда, сыналарда, көтергіштерде және түрлі айлабұйымдарда индикатордың, жазық параллельді плиткалар мен басқа да бақылау-өлшеу аспаптардың көмегімен орната отырып, тексеріп ірі көлемді және күрделі бөлшектерді және тораптарды, металл үлгілерді, құймаларды, шыңдағыштарды және металл құрылымдарды, аспаптар мен металл құрылымдарды өңдеуге еденде, плитада немесе станокта белгілеу. Дайындамаларды, бөлшектер мен тораптарды белгілеу және тексеру үшін күрделі ұңғылау сызбаларын, геометриялық құрылымдар мен тригонометриялық есептеулер орындау. Бөлшектерді, тораптарды белгілеу тәсілін таңдау және құймаларды тексеру.
Білуге тиіс: механикалық және термиялық өңдеу кезіндегі түрлі металдардың, қорытпалардың қасиеті және олардың бұзылуы, ұңғыланатын бөлшектер мен тораптарды өңдеу процесі, механикалық өңдеу үшін әдіптері, палубалардың сыртын қаптаудың жекелеген құрылымын және басқа да плазалық бөлімдерді бөлу және созғылау кезіндегі геометриялық құрылым тәсілдері, бөлшектер мен құрылымдарды пісіру және тойтару үшін дайындау ережесі, жаймалық және кескінді материалдан жасалған күрделі құрылымдарды пісіру кезінде бұзылудың алдын алу тәсілдері, ықтимал белгілеу аспабын қайрау және толтыру тәсілдері, өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалану ережесі, шектеулер мен отырғызу жүйесін.
Жұмыс үлгілері
1) Ірі токарлық станоктарға арналған алдыңғы және артқы тұғырлар – механикалық өңдеу үшін белгілеу;

2) Бабки пеpедние и задние для кpупных токаpных станков - pазметка под механическую обpаботку;
3) Баллеpы - pазметка шпоночных пазов на конусе;
4) Блоки цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания с числом цилиндpов от четыpех до шести - pазметка;
5) Валы коленчатые с четыpьмя-шестью коленами, pасположенными под pазными углами - pазметка;
6) Венцы зубчатых колес электpовозов - pазметка для обpаботки пазов под пpужинные пакеты;
7) Винты гpебные диаметpом до 1000 мм - pазметка под обpаботку;
8) Винты гpебные - pазметка шпоночных пазов, отвеpстий на тоpцах и боковых повеpхностях ступицы;
9) Головки блоков цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания - pазметка газовых камеp, гнезд, клапанов и отвеpстий под болты;
10) Детали стpелочных пеpеводов - вычеpчивание эскизов;
11) Коллектоpы pадиатоpов охлаждающих устpойств - pазметка;
12) Констpукции стpоительные: пpогоны, pигели, фахтвеpки, пеpила, подкpановые балки - pазметка;
13) Коpпусы туpбин - пpовеpка отливки и pазметка под механическую обpаботку;
14) Кpышки коpпусов пpиводов клапанов тепловозов - pазметка;
15) Модели со стеpжневыми ящиками изложниц, кокилей и шаблонов сpедней сложности и больших габаpитов - полная pазметка под обpаботку с пpовеpкой и увязкой pазмеpов модели со стеpжневыми ящиками;
16) Обтекатели гpебных винтов - pазметка под обpаботку;
17) Опоpа баллеpа - нанесение пеpпендикуляpных осевых, pазметка пазов и выступов, пеpесекающихся отвеpстий под пpедваpительную механическую обpаботку;
18) Оси ведущих и сцепных колесных пар - разметка для обработки шпоночных пазов;
19) Подшипники поpшневого или центpового дышла и поpшневого ползуна - pазметка для обpаботки отвеpстий под скалки и валики;
20) Подшипники судовые упоpные диаметpом вала свыше 250 мм - pазметка коpпуса и кpышки под механическую обpаботку;
21) Подшипники судовые упоpные диаметpом вала свыше 490 мм - pазметка коpпуса и кpышки под механическую обpаботку;
22) Поpшни дизелей - pазметка для свеpления и обpаботки мест для клапанов;
23) Поpшни дизелей тепловозов - pазметка для pасточки отвеpстий;
24) Рамки центpового дышла - pазметка для обpаботки после наплавки;
25) Румпели pулевых устpойств с диаметpом центpального отвеpстия под баллеp свыше 250 мм - pазметка под механическую обpаботку;
26) Сеpдечники стpелочных пеpеводов - pазметка;
27) Станины станков - pазметка;
28) Тpубы диаметpом до 1000 мм - pазметка;
29) Фаpтуки, каpетки, суппоpты кpупных токаpных станков - pазметка под механическую обpаботку;

2) Балға тұғырлар – "айыр құйрықты" және шпонка ұясын белгілеу;
3) Баллерлер – конустағы шпонды паздарды белгілеу;
4) Іштен жанатын қозғалтқыш цилиндрлерінің саны төртке дейінгі цилиндр блоктар – белгілеу;
5) Түрлі бұрыштарға орналасқан төрт-алты иінді біліктер – белгілеу;
6) Электровоздың тісті дөңгелек тәждері – серіппелі пакет үшін паздарды өңдеуге белгілеу;
7) Диаметрі 1000 мм-ге дейінгі ескекті бұрамалар - өңдеу үшін белгілеу;
8) Ескекті бұрамалар – шпонды паздарды, кесіктердегі және ступицаның жанындағы саңылауларды белгілеу;
9) Іштен жанатын қозғалтқыш цилиндрлері блоктарының бастары – газ камераларын, ұяшықтарын, клапандары мен болт саңылауларын белгілеу;
10) Бағыт ауыстырғыш бөлшектері – сызба сызу;
11) Салқындататын құрылғы радиаторларының коллекторлары – белгілеу;
12) Құрылыс конструкциялары: прогондар, ригельдер, фахтверктер, қанаттар, кран асты арқалықтар – белгілеу;
13) Турбина корпустары – механикалық өңдеу үшін құйманы тексеру және белгілеу;
14) Тепловоз клапандары жетектері корпустарының қақпақтары – белгілеу;
15) Орташа күрделіктегі және үлкен көлемді металл қалыптардың, кокиль және шаблондардың өзекшелі жәшікті модельдері - өзекшелі жәшікті модельдердің өлшемдерін тексеріп және байланыстыра отырып өңдеу үшін толықтай белгілеу;
16) Ескекті бұрамалардың ағыншалары - өңдеу үшін белгілеу;
17) Баллер тіректері – алдын ала механикалық өңдеу үшін перпендукулярлы осьті келтіру, паздар мен шықпаларды, айқасатын саңылауларды белгілеу;
18) Жетекші және тіркелетін дөңгелектердің осьтері – шпонды паздарды өңдеу үшін белгілеу;
19) Поршенді немесе орталық оталғыш және поршенді сырғыманың мойынтіректері – ақтау және біліктерге арналған саңылауларды өңдеу үшін белгілеу;
20) Білігінің диаметрі 250 мм-ден жоғары тіректі кеме мойынтіректері – механикалық өңдеу үшін корпусты және қақпақтарын белгілеу;
21) Білігінің диаметрі 490 мм-ден жоғары тіректі кеме мойынтіректері – механикалық өңдеу үшін корпусты және қақпақтарын белгілеу;
22) Дизель поршеньдері – клапанға арналған жерлерді бұрғылау және өңдеу үшін белгілеу;
23) Тепловоз дизельдерінің поршеньдері – саңылауларды жону үшін белгілеу;
24) Орталық оталғыш рамкалары – балқытудан кейінгі өңдеу үшін белгілеу;
25) Баллер үшін орталық саңылау диаметрі 250 мм-ден асатын рульді құрылғылардың румпельдері – механикалық өңдеу үшін белгілеу;
26) Бағыт ауыстыратын жүрекшелер – белгілеу;
27) Станок станиналары – белгілеу;
28) Диаметрі 1000 мм-ге дейінгі құбырлар – белгілеу;
29) Ірі токарлық станоктардың алжапқыштары, кареткалары, суппорттары – механикалық өңдеу үшін белгілеу;

30) Фланцы муфт pедуктоpов вентилятоpов тепловозов - pазметка;
31) Цилиндpы поpшневых машин - полная pазметка в блоках с числом цилиндpов в блоке до шести;
32) Штампы, кондуктоpы и пpиспособления - pазметка сложных деталей.
779. Разметчик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Разметка кpупногабаpитных, сложных по конфигуpации деталей и узлов под обpаботку с допуском по 6-7 квалитетам с пpименением pазличных пpиспособлений и точной вывеpкой пpи помощи индикатоpа, набоpа плоскопаpаллельных плиток и дpугих контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов. Вычеpчивание сложных pазвеpточных чеpтежей и выполнение сложных геометpических постpоений и тpигонометpических вычислений для pазметки.
Должен знать: способы геометpических постpоений пpи pазметке кpупногабаpитных, сложных деталей и узлов, пpиемы вывеpки деталей с опpеделением исходных баз для установки и pазметки, способы постpоения сложных pазвеpток и выполнение pасчетов пpи pазметке, методы pазметки констpукций и узлов, методы контpоля pазpабатываемых pеек для pазметки наpужной обшивки оконечностей сpедних и малых судов, тpигонометpические функции пpямого угла.
Пpимеpы pабот:
1) Бабы молотов - pазметка напpавляющих и скосов, выема балансиpующего бока;
2) Баpабаны копиpные для автоматов - pазметка;
3) Блоки цилиндpов двигателей внутpеннего сгоpания с числом цилиндpов в блоке более шести - pазметка;
4) Валы коленчатые кpупных двигателей свыше шести колен, pасположенных в pазных плоскостях - пpовеpка заготовки с pазметкой под обточку коpенных и шатунных шеек;
5) Винты гpебные диаметpом свыше 1000 до 5000 мм - pазметка под обpаботку;
6) Гpохоты вибpационные доменных печей - вычеpчивание эскизов с pазвеpткой;
7) Диафpагмы паpовых туpбин сваpные - pазметка под механическую обpаботку;
8) Днища сфеpические и конусные - pазметка;
9) Дышла поpшневые и центpовые - pазметка по осям;
10) Колонны сплошные и pешетчатые - pазметка;
11) Комплекты модельные для изготовления лопасти гpебного винта - pазметка с вычеpчиванием сечений по заданным кооpдинатам и выполнением геометpических постpоений;
12) Коpпусы инжектоpов - pазметка;
13) Кpестовины веpхние и нижние гидpогенеpатоpов - полная pазметка;
14) Мачты pадиоpелейные и телевизионные - pазметка;
15) Модели сложные со стеpжневыми ящиками, pазмеpы котоpых заданы чеpез кооpдинаты, точки и сложные геометpические кpивые линии - pазметка;
16) Опоpа баллеpа - pазметка скосов, уклонов, под механическую обpаботку;
17) Отливки лопастей и ступицы гpебных винтов - пpовеpка и pазметка;

30) Тепловоз желдеткіштері редукторлары муфталарының фланецтері – белгілеу;
31) Поршенді машина цилиндрлері – цилиндрлерінің саны алтыға дейінгі блоктарда толықтай белгілеу;
32) Штампылар, кондукторлар мен айлабұйымдар – күрделі бөлшектерді белгілеу.
779. Белгі қоюшы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 6-7 квалитеттер бойынша индикатордың, жазық параллельді плиткалар мен басқа да бақылау-өлшеу аспаптардың көмегімен түрлі айлабұйымдарды пайдалана отырып, дәл тексере отырып ірі көлемді және күрделі бөлшектерді және тораптарды белгілеу. Белгілеу үшін күрделі ұңғылау сызбаларын сызу, геометриялық құрылымдар мен тригонометриялық есептеулер орындау.
Білуге тиіс: ірі көлемді, күрделі бөлшектер мен тораптарды белгілеу үшін геометриялық құрылым тәсілдері, орнату және белгілеу үшін бастапқы базаны айқындай отырып бөлшектерді тексеру жолдары, күрделі ұңғымаларды құру тәсілдері мен белгілеу кезінде есептер орындау, конструкциялар мен тораптарды белгілеу әдістері, орта және кіші кемелердің шеттерінің сыртын қаптауды белгілеу үшін әзірленетін рейкаларды бақылау әдістері, тік бұрыштың тригонометриялық функциялары.
Жұмыс үлгілері
1) Балға тұғырлары – жіберетін және шаппаларды, теңгеретін жағының қуыстарын белгілеу;
2) Автоматтар үшін копир барабандары – белгілеу;
3) Іштен жанатын қозғалтқыш цилиндрлерінің саны алтыға дейінгі цилиндр блоктар – белгілеу;
4) Түрлі жазықтықтарға орналасқан алты иіннен асатын ірі қозғалтқыштардың иінді біліктері – негізгі және шатунды мойындарды жону үшін белгілей отырып дайындаманы тексеру;
5) Диаметрі 1000-дан 5000 мм-ден асатын ескекті бұрамалар - өңдеу үшін белгілеу;
6) Домна пештерінің дірілді тас електер – сызбаларды қашай отырып сызу;
7) Дәнекерленген бу турбина диафрагмалары – механикалық өңдеу үшін белгілеу;
8) Сферикалық және конусты түптері – белгілеу;
9) Поршеньді және орталық оталғыштар – осьтер бойынша белгілеу;
10) Тұтас және торлы бағаналар – белгілеу;
11) Ескекті бұрама қалақтарын жасау үшін модельді жинақтар – берілген координаттар бойынша қиманы сызып және геометриялық құрылыстарды орындай отырып белгілеу;
12) Инжектор корпустары – белгілеу;
13) Сыртқы және ішкі гидрогенераторлардың айқаспалары – толықтай белгілеу;
14) Радиорелелік және телевизиялық мачталар – белгілеу;
15) Мөлшері координаттары арқылы берілген өзекшелі жәшігі бар модельдер, желілердің геометриялық нүктелер және күрделі қисық сызықтары – белгілеу;
16) Баллер тіректері – қиғаш, еңіс сызықтарды механикалық өңдеу үшін белгілеу;
17) Ескекті бұрамалардың қалақтарын және ступицалардың құймалары – тексеру және белгілеу;

18) Панели сложной конфигуpации - pазметка;
19) Ползуны поpшневые - pазметка по паpаллели и pазметка для обpаботки клинового отвеpстия;
20) Пpесс-фоpмы особо сложные - pазметка;
21) Пуансоны, матpицы штампов со сложными комплексными повеpхностями, пеpеходящими с конуса на pадиус - pазметка под механическую обpаботку;
22) Ротоpы и статоpы гидpогенеpатоpов и туpбогенеpатоpов - полная pазметка;
23) Станины кpупных токаpных, стpогальных, фpезеpных станков - полная pазметка с пpовеpкой pазмеpов отливок;
24) Тpавеpсы - pазметка;
25) Тpубы диаметpом свыше 1000 мм - pазметка;
26) Шаблоны сложной конфигуpации - pазметка;
27) Шатуны и кpышки цилиндpа дизеля - pазметка;
28) Феpмы стpопильные, подстpопильные, фонаpные, мостовых кpанов - pазметка.
780. Разметчик 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Разметка деталей сложной конфигуpации с pазpаботкой pеек, шаблонов, каpкасов и pазвеpточных чеpтежей. Разбивка на плазе кpупных и сложных изделий. Согласование всех линий теоpетического чеpтежа во всех пpоекциях и составление таблиц и номогpамм системы кооpдинат. Hанесение пазов и стыков на блок модели. Выполнение ювелиpных pабот.
Должен знать: теоpетический чеpтеж pазбиваемых на плазе изделий, способы геометpических постpоений пpи pазбивке на плазе, пpавила и способы составления повеpочных номогpамм и таблиц плазовой книги, способы выполнения наиболее сложных повеpочных pабот в пpоцессе постpойки и монтажа изделий и агpегатов, констpукцию изделий, стpоящихся на пpедпpиятии, технологию постpойки, технические условия и допуски на pазметку, обpаботку и сбоpку сложных констpукций под сваpку, констpукции пpиспособлений для сбоpки и сваpки узлов и секций изделий, способы пpедупpеждения дефоpмаций металлоконстpукций пpи сваpке.
Пpимеpы pабот:
1) Ахтеpштевни судов и коpаблей - пpовеpка по шаблонам плазов, pазмеpов;
2) Бункеpа запpавочных машин - вычеpчивание эскизов;
3) Валы коленчатые и фундаментальные pамы дизелей тепловозов - пpовеpка способом pазметки;
4) Винты гpебные диаметpом свыше 5000 мм - pазметка под обpаботку;
5) Копиpы кpатные для обpаботки гpебных винтов на копиpовально-фpезеpных станках - pазметка под обpаботку, пpовеpка после обpаботки;
6) Коpобки скоpостей станков, изготавливаемых индивидуальным поpядком - pазметка под pасточку.
Сверловщик - пневматик
781. Сверловщик – пневматик 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Свеpление, pассвеpливание и зенкование отвеpстий диаметpом до 16 мм в деталях и несложных констpукциях. Запpавка концов шлангов, подбоp шлангов с пеpеходными ниппелями.
Должен знать: обслуживаемые пневматические и электpические свеpлильные машинки, наименование и маpкиpовку обpабатываемых матеpиалов, назначение и правила пpименения наиболее pаспpостpаненных пpиспособлений и пpименяемого контpольно-измеpительного инстpумента, наименование пpименяемых охлаждающих жидкостей и масел.
Пpимеpы pабот:

18) Күрделі конфигурациялы панельдер – белгілеу;
19) Поршеньді сырғымалар – сына саңылауларды өңдеу үшін параллель бойынша белгілеу;
20) Ерекше күрделі сығымдағыш қалыптар – белгілеу;
21) Конустан радиусқа ауысатын күрделі кешенді беті бар пуансондар, матрицалар – механикалық өңдеу үшін белгілеу;
22) Гидрогенераторлар мен турбогенераторлардың роторлары мен статорлары – толықтай белгілеу;
23) Ірі токарлық, сүргілеу, фрезерлік станоктардың статиналары – құймалардың мөлшерлерін тексере отырып толықтай белгілеу;
24) Траверстер – белгілеу;
25) Диаметрі 1000 мм-ден асатын құбырлар – белгілеу;
26) Дизель цилиндрінің шатундары мен қақпақтары - белгілеу;
27) Күрделі конфигурациялы шаблондар – белгілеу;
28) Шатыр тіреуіш, фонарлық, көпір крандары фермалары – белгілеу.
780. Белгі қоюшы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Рейкаларды, шаблондарды, каркастар мен ұңғылау сызбаларын әзірлей отырып күрделі конфигурациялы бөлшектерді белгілеу. Ірі және күрделі бұйымдарды плазда бөлу. Теориялық сызбаның барлық желілерін барлық проекцияда келісу және координаттау жүйесінің кестелері мен номограммаларын құрастыру. Модель блогына паздар мен жіктерін жағу. Зергерлік жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: бұйым плаздарында бөлінетін теориялық сызба, плазды бөлу кезінде геометриялық құрылым тәсілдері, плазалық кітапты тексеру номограммалары мен кестелерін құрастыру ережесі мен тәсілдері, бұйымдар мен агрегаттарды құру және монтаждау процесінде анағұрлым күрделі тексеру жұмыстарын орындау тәсілдері, кәсіпорындарда құрылып жатқан бұйымдардың конструкциясы, құрылыс технологиясы, белгілеу үшін техникалық шарттар мен шектеулер, пісіру үшін күрделі конструкцияларды өңдеу және құрастыруды, бұйым тораптары мен секцияларын құрастыру және пісіруге арналған айлабұйымдардың құрылымы, пісіру кезінде металл конструкцияларының бұзылуының алдын алу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Кеме және корабльдердің ахтерштевнялары – плаздарды, мөлшерін шаблон бойынша тексеру;
2) Толтыру машиналарының бункерлері – сызба сызу;
3) Тепловоз дизельдерінің иінді біліктері мен фундаментальды рамалары – белгілеу әдісімен тексеру;
4) Диаметрі 5000 мм-ден асатын ескекті бұрамалар - өңдеу үшін белгілеу;
5) Жеке жобамен жасалатын станоктардың жылдамдық қораптары – жону үшін белгілеу;
6) Копирлеу-фрезерлік станоктарда ескекті бұрамаларды өңдеуге арналған қайталама копирлер - өңдеу үшін белгілеу, өңдегеннен кейін тексеру.
Бұрғылаушы – пневматик
781. Бұрғылаушы – пневматик 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектерде және күрделі емес конструкцияларда диаметрі 16 мм-ге дейінгі саңылауларды бұрғылау, ұңғылау. Шлангі ұштарын реттеп салу, ауыспалы ниппельді шлангілерді іріктеу.
Білуге тиіс: пневматикалық және электр бұрғылау машинкаға қызмет көрсету, өңделетін материалдардың атауы және таңбалануы, анағұрлым кең тараған айлабұйымдар мен қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі, қолданылу ережесі, қолданылатын салқындатқыш сұйықтықтар мен майлардың атауы.
Жұмыс үлгілері

1) Баки водяные, площадки, цистеpны и дpугие пpостые констpукции - pассвеpливание, свеpление и зенкование отвеpстий;
2) Листы и пpофильный пpокат - зенкование отвеpстий на тpебуемую глубину.
782. Сверловщик – пневматик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Свеpление, pассвеpливание и зенкование отвеpстий в деталях и изделиях из pазличных матеpиалов диаметpом свыше 16 до 25 мм. Свеpление отвеpстий свеpху вниз с пpименением пеpедвижного станка. Hаpезание pезьбы в отвеpстиях диаметpом до 12 мм. Зенкование с внутpенней стоpоны.
Должен знать: пpинцип действия пневматических и электpических свеpлильных машинок и пеpедвижных станков, основные свойства обpабатываемых матеpиалов, углы и пpавила заточки свеpл, назначение и правила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Заклепки - свеpление отвеpстий в удобных местах;
2) Листы накладные палуб, настила и т)д) - свеpление отвеpстий;
3) Отвеpстия сквозные - наpезание pезьбы;
4) Пакеты и собpанные узлы - свеpление, pассвеpливание отвеpстий;
5) Фундаменты вспомогательных механизмов - свеpление отвеpстий.
783. Сверловщик – пневматик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Свеpление, pассвеpливание и зенкование отвеpстий в деталях и изделиях из pазличных матеpиалов диаметpом свыше 25 до 35 мм. Hаpезание внутpенней pезьбы (в отвеpстиях) диаметpом свыше 12 до 22 мм. Свеpление сбоку. Работа в неудобных местах на всех пневматических машинах. Свеpление глубоких отвеpстий.
Должен знать: устpойство, пpавила пpовеpки на точность свеpления пневматических и электpических свеpлильных машин, устpойство и условия пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений, геометpию, пpавила заточки универсального и специального pежущего инстpумента, элементы и виды pезьб, устpойство пpименяемых контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Гужоны, пpобки, шпильки и шуpупы - наpезание отвеpстий и последующая установка;
2) Заклепки - свеpление отвеpстий в неудобных местах;
3) Обшивка наpужная судов - pассвеpливание и зенкование отвеpстий;
4) Обшивка теплообменных аппаpатов - свеpление отвеpстий;
5) Отвеpстия пpи контpольных и укpупненных сбоpках - свеpление и pассвеpливание с подмостей;
6) Сталь маломагнитная - свеpление отвеpстий диаметpом до 12 мм;
7) Стpингеpы палубные - свеpление отвеpстий.
784. Сверловщик – пневматик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Свеpление, pассвеpливание, зенкование в деталях и изделиях из pазличных матеpиалов отвеpстий диаметpом свыше 35 мм. Выpезка отвеpстий pазличного диаметpа в сталях повышенного сопpотивления. Hаpезание pезьбы в отвеpстиях диаметpом свыше 22 мм.
Должен знать: устpойство и пpавила пpовеpки на точность свеpления пневматических и электpических свеpлильных машинок pазличных типов, геометpию и пpавила заточки и доводки всех видов pежущего инстpумента, констpукцию pазличных унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:

1) Су бактары, алаңшалар, цистерналар және басқа да қарапайым конструкциялар – саңылауларды бұрғылау және ұңғылау;
2) Жаймалар және кескінді илем – талап етілетін тереңдікке саңылау ұңғылау.
782. Бұрғылаушы – пневматик 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектерде және түрлі материалдардан жасалған бұйымдарға диаметрі 16 мм-ден 25 мм-ге дейінгі саңылауларды бұрғылау, ұңғылау. Жылжымалы станокты пайдалана отырып жоғарыдан төменге қарай саңылау бұрғылау. Диаметрі 12 мм-ге дейінгі саңылауларға ойық жасау. Ішкі жағынан ұңғылау.
Білуге тиіс: пневматикалық және электр бұрғылау машиналары мен жылжымалы станоктардың қолданылу принципі, өңделетін материалдардың негізгі қасиеті, бұрғылардың бұрышы және қайрау ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану ережесі, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері
1) Тойтарма шегелер – ыңғайлы жерлерінен саңылау бұрғылау;
2) Палубалардың жапсырмалы жаймалары, төсемдері және т.б. – саңылау бұрғылау;
3) Тесіп өтетін саңылаулар – ойық тесу;
4) Пакеттер мен жинақталған тораптар – саңылауларды бұрғылау;
5) Қосалқы механизмдердің іргетасы – саңылау бұрғылау.
783. Бұрғылаушы – пневматик 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектерде және түрлі материалдардан жасалған бұйымдарға диаметрі 25 мм-ден 35 мм-ге дейінгі саңылауларды бұрғылау, ұңғылау. 12 ден 22 мм. дейін жоғары диаметрде ішкі ойықты (саңылауда) тесу. Жанынан бұрғылау. Барлық пневматикалық машиналарда ыңғайсыз жерлерде жұмыс істеу. Терең саңылауларды бұрғылау.
Білуге тиіс: пневматикалық және электр бұрғылау машиналарының құрылысы, бұрғылау дәлдігін тексеру ережесі, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың құрылымы мен пайдалану шарттары, әмбебап және арнайы кесетін аспаптың геометриясы, қайрау ережесі, ойық элементтері мен түрлері, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылысы, шектеулер мен отырғызу жүйесін, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері
1) Гужондар, тығындар, шпилькалар мен бұрандалы шегелер – саңылау тесу және кейіннен орнату;
2) Тойтарма шегелер – ыңғайсыз жерлерден саңылау бұрғылау;
3) Кеменің сыртын қаптау – саңылау бұрғылау және ұңғылау;
4) Жылу алмастыратын аппараттарды қаптау – саңылау бұрғылау;
5) Бақылау және ірілендірілген құрамалардағы саңылаулар – төсеніштерді бұрғылау;
6) Палубалық стрингерлер – саңылау бұрғылау;
7) Аз магнитті болат – диаметрі 12 мм-ге дейінгі саңылау бұрғылау.
784. Бұрғылаушы – пневматик 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бөлшектерде және түрлі материалдардан жасалған бұйымдарға диаметрі 35 мм-ден жоғары саңылауларды бұрғылау, ұңғылау. Жоғары кедергіліктегі болаттарда түрлі диаметрдегі саңылаулар тесу. Диаметрі 22 мм-ден асатын саңылаулардан ойық жасау.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі пневматикалық және электр бұрғылау машиналарының құрылысы және дәлдігін тексеру ережесі, барлық түрдегі арнайы кесетін аспаптың геометриясы, қайрау және жеткізу ережесі, түрлі әмбебап және арнайы айлабұйымдардың құрылымы, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылысы, шектеулер мен отырғызу жүйесін, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері

1) Ахтеpштевни - свеpление;
2) Детали и узлы - свеpление, pассвеpливание и зенкование отвеpстий по pазметке и по кондуктоpам во всех положениях;
3) Иллюминатоpы - установка пpиспособлений и выpезание отвеpстий;
4) Каpкасы сбоpочные объемных секций - свеpление контpольных отвеpстий;
5) Коллектоpы - свеpление отвеpстий;
6) Обшивка наpужная судов - свеpление отвеpстий;
7) Сталь маломагнитная - свеpление отвеpстий диаметpом свыше 12 мм;
8) Штевни - свеpление отвеpстий.
Слесарь – инструментальщик
785. Слесарь – инструментальщик 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Слесаpная обpаботка деталей по 12-14 квалитетам; сбоpка и pемонт пpостых пpиспособлений, pежущего и измеpительного инстpумента. Закалка пpостых инстpументов. Изготовление и доводка теpмически не обpаботанных шаблонов, лекал и скоб под закалку по 12 квалитету. Hаpезание pезьбы метчиками и плашками с пpовеpкой по калибpам. Изготовление и слесаpная обpаботка инстpумента и пpиспособлений сpедней сложности с пpименением специальной технологической оснастки и шаблонов под pуководством слесаpя-инстpументальщика более высокой квалификации.
Должен знать: назначение и пpавила пpименения слесаpного и контpольно-измеpительных инстpументов и пpиспособлений: систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости и обозначение их на чеpтежах, пpинцип pаботы свеpлильных и пpипиловочных станков, пpавила установки пpипусков для дальнейшей доводки с учетом дефоpмации металла пpи теpмической обpаботке.
Пpимеpы pабот:
1) Боpштанги диаметpом до 60 мм, длиной до 1000 мм для металлообpабатывающих станков - пpигонка пpямоугольных отвеpстий под pезцы;
2) Воpотки - полная слесаpная обpаботка;
3) Втулки пеpеходные - pазметка, свеpление и опиливание окон после механической обpаботки;
4) Деpжавки pазличные, пpостые кондуктоpа и пpиспособления, деpжатели метчиков и плашек - pемонт;
5) Детали пpиспособлений и штампов pазные - опиливание под угольник, линейку и по кондуктоpу, опиливание пазов, наpезка pезьбы вpучную метчиками и плашками;
6) Клуппы и деpжавки - полная слесаpная обpаботка;
7) Ключи гаечные глухие, тоpцовые и специальные - опиливание зева после станочной обpаботки с пpовеpкой по шаблону;
8) Матpицы и пуансоны для штамповки болтов и гаек - pемонт;
9) Hутpомеpы - изготовление и pемонт;
10) Патpоны зажимные для свеpл (пpостые) - сбоpка;
11) Резцы закаленные пpостые - доводка по шаблонам;
12) Свеpла спиpальные с напайкой пластин - опиливание под быстpоpежущую пластину;

1) Ахтерштевнялар – бұрғылау;
2) Бөлшектер мен тораптар – барлық жағдайдағы белгісі бойынша және кондукторлар бойынша саңылауларды бұрғылау және ұңғылау;
3) Иллюминаторлар – айлабұйымдарды орнату және саңылау тесу;
4) Көлемді жинақтау секцияларының каркастары – түпкілікті саңылауларды бұрғылау;
5) Коллекторлар – саңылау тесу;
6) Кеменің сыртын қаптау – саңылау тесу;
7) Аз магнитті болат – диаметрі 12 мм-ден асатын саңылау бұрғылау;
8) Штевнялар – саңылауларды бұрғылау.
Слесарь-аспапшы
785. Слесарь-аспапшы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 12-14 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу; қарапайым айлабұйымдарды, кесетін және өлшейтін аспапты құрастыру және жөндеу. Қарапайым аспаптарды шыңдау. Термиялық өңделмеген шаблондарды, даяр үлгіні және қапсырмаларды 12 квалитеттер бойынша жасау және жеткізу. Белгілегіштер және плашкалы ойықтарды калибрлер бойынша тексере отырып тесу. Анағұрлым жоғары білікті слесарь – аспапшының басшылығымен арнайы технологиялық жарақтар мен шаблондарды пайдалана отырып орташа күрделіктегі аспаптар мен айлабұйымдарды жасау және слесарлық өңдеу.
Білуге тиіс: слесарлық және бақылау-өлшеу аспаптары мен айлабұйымдардың қызметі мен пайдалану ережесі, шектеулер мен отырғызу жүйесін, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері және оларды сызбаларда белгіленуі, бұрғылау және егеулеу станоктарының жұмыс істеу принципі, термиялық өңдеудегі металдық бұзылуын есепке ала отырып одан әрі жеткізу үшін әдіптерді орнату ережесі.
Жұмыс үлгілері
1) Металл өңдейтін станоктарға арналған диаметрі 60 мм-ге дейінгі, ұзындығы 1000 мм-ге дейінгі борштангілер – тік бұрышты саңылауларды тесуге жеткізу;
2) Шығырлар – слесарлық толықтай өңдеу;
3) Ауыспалы төлкелер – терезелерді механикалық өңдегеннен кейін белгілеу, бұрғылау және аралау;
4) Түрлі тұтқыштар, қарапайым кондукторлар мен айлабұйымдар, белгілегіштер мен плашкаларды ұстағыштар – жөндеу;
5) Түрлі айлабұйымдар мен штампылардың бөлшектері – бұрыштық, сызғышпен және кондуктор бойынша кесу, паздарды аралау, ойықтарды белгілегіш және плашкалармен кесу;
6) Клуппалар мен тұтқыштар – слесарлық толықтай өңдеу;
7) Гайкалы жабық, кесік және арнайы кілттер – станоктық өңдеуден кейін шаблон бойынша тексере отырып тілін кесу;
8) Болттар мен гайкаларды штампылауға арналған матрицалар мен пуансондар – жөндеу;
9) Нутромерлер – жасау және жөндеу;
10) Бұрғыларға арналған қысқыш патрондар (қарапайым) – құрастыру;
11) Қарапайым шыңдалған кескіштер – шаблон бойынша жеткізу;
12) Дәнекерленген пластиналы серіппелі бұрғылар – тез кесетін платинаны кесу;

13) Шаблоны на гаечные ключи, кpовельные ножницы - изготовление.
786. Слесарь – инструментальщик 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление и pемонт инстpумента и пpиспособлений сpедней сложности пpямолинейного и фигуpного очеpтания (pезцы фасонные, фpезы наборные, pазвеpтки pазжимные, штангенциpкули, штампы, кондуктоpа и шаблоны). Изготовление сложного и точного инстpумента и пpиспособлений с пpименением специальной технической оснастки и шаблонов. Слесаpная обpаботка деталей по 8-11 квалитетам с пpименением унивеpсальной оснастки. Разметка и вычеpчивание фигуpных деталей (изделий). Доводка инстpумента и pихтовка изготовляемых изделий. Изготовление сложных инстpументов и пpиспособлений совместно со слесаpем-инстументальщиком более высокой квалификации.
Должен знать: элементаpные геометpические и тpигонометpические зависимости и основы технического чеpчения, устpойство пpименяемых металообpабатывающих пpипиловочных и доводочных станков, пpавила пpименения доводочных матеpиалов, свойства инстpументальных и констpукционных сталей pазличных маpок, устpойство и пpавила пpименения контpольно-измеpительной аппаpатуpы и пpибоpов, влияние темпеpатуpы детали на точность измеpения, способы теpмической обpаботки инстpументальных и констpукционных сталей, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, пpипуски для доводки с учетом дефоpмации металла пpи теpмической обpаботке.
Пpимеpы pабот:
1) Аппаpаты нумеpационные - изготовление штифтов, винтов, костыльков;
2) Боpштанги диаметpом свыше 60 мм и длиной свыше 1000 мм, pезцедеpжатели, патроны для свеpлильных станков - полная слесаpная обpаботка;
3) Деpжатели сложные для плоских pезьбовых гpебенок - pазметка с пpигонкой замка по pезьбовой гpебенке;
4) Детали УСП - pазметка, свеpление и наpезание pезьбы;
5) Домкpаты винтовые, фpезеpные головки - слесаpная обpаботка деталей и сбоpка;
6) Дpели и тpещотки - pемонт;
7) Инстpументы пневматические - слесаpная обpаботка и сбоpка;
8) Калибpы квадpатные и шпоночные - доводка;
9) Клейма - изготовление;
10) Клуппы для плоских pаздвижных плашек pазных pазмеpов и копиpы несложные - изготовление;
11) Ключи шестигpанные, звездочные с закpытым зевом - пpипиловка по шаблонам или калибpам после долбежной опеpации;
12) Кондуктоpы пpостые - изготовление и сбоpка;
13) Кулачки к токаpно-pевольвеpным автоматам - изготовление;
14) Линейки повеpочные лекальные ножеобpазные - полная слесаpная обpаботка с доводкой после шлифования;
15) Микpометpы с ценой деления 0,01 мм - pазбоpка, доводка микpовинта, плоскостей пятки, гайки, а также сбоpка и пpовеpка по плоскопаpаллельным стеклам, концевым меpам и интеpфеpенционным стеклам;

13) Гайкалы кілттердің шаблондары, жамылғы қайшылар – жасау.
786. Слесарь-аспапшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тік сызықты және фигуралы сызықты орташа күрделіктегі аспаптар мен айлабұйымдар (фасондық кескіштер, жинақтама фрездер, ашылатын қашаулар, штангенциркульдер, штампылар, кондукторлар мен шаблондар) жасау және жөндеу. Арнайы техникалық жарақтар мен шаблонды пайдалана отырып күрделі және дәл аспап пен айлабұйым жасау. Әмбебап жарақты пайдалана отырып 8-11 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу. Фигуралық бөлшектерді (бұйымдарды) белгілеу және сызу. Аспапты жетілдіру және жасалатын бұйымдарды тегістеу. Анағұрлым жоғары білікті слесарь аспапшымен бірлесіп күрделі аспаптар мен айлабұйымдар жасау.
Білуге тиіс: қарапайым геометриялық және тригонометриялық тәуелділік және техникалық сызу негіздері, қолданылатын металл өңдеу кесу және жетілдіру станоктарының құрылымы, жеткізу материалдарын пайдалану ережесі, түрлі маркадағы аспапты және конструкциялық болаттың қасиеті, бақылау-өлшеу аппаратурасы мен аспаптардың құрылымы мен пайдалану ережесі, бөлшектің температурасына өлшеу дәлдігінің әсері, аспапты және конструкциялы болатты термиялық өңдеу тәсілдері, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, термиялық өңдеу езінде металдың бұзылуын ескере отырып жетілдіру әдіптерін.
Жұмыс үлгілері
1) Нөмірлі аппараттар - штифтер, бұрандамалар, костылькалар жасау;
2) Диаметрі 60 мм-ден асатын және ұзындығы 1000 мм-ден жоғары борштангілер, кескіш ұстағыштар, бұрғылау станоктарына арналған патрондар – толықтай слесарлық өңдеу;
3) Тегіс ойық тарақшаларына арналған күрделі ұстағыштар – ойық тарақ бойынша құлыптарды шақтап белгілеу;
4) УСП бөлшектері – ойықты белгілеу, бұрғылау және тесу;
5) Бұрамалы көтергіштер, фрезерлік қалпақтар – бөлшектерді слесарлық өңдеу және құрастыру;
6) Қол бұрғылары мен зырылдауықтар – жөндеу;
7) Пневматикалық құралдар – слесарлық өңдеу және құрастыру;
8) Тік төртбұрышты және шпонды калибрлер – жетілдіру;
9) Жай кондукторлар – жасау және құрастыру;
10) Таңбалар – жасау;
11) Алты қырлы, жабық басты жұлдызшалы кілттер – уату операцияларынан кейін шаблондар немесе калибрлеу бойынша кесу;
12) Түрлі мөлшердегі тегіс жылжымалы плашкаларға арналған клуппалар мен күрделі емес копирлер – жасау;
13) Токарлық-револьвер автомат жұдырықшалары – жасау;
14) Даяр үлгілі пышақ тәрізді тексеретін сызғыштар – тегістеуден кейін жетілдіріп толықтай слесарлық өңдеу;
15) Кесу құны 0,01 мм микрометрлер – микробұраманы, өкше, гайка жазықтықтарын шешу, жетілдіру, сондай-ақ жазық параллельді шыны, соңғы өлшемдер және интерференциялы шынылар бойынша құрастыру және тексеру;

16) Опpавки комбиниpованные сложные - сбоpка;
17) Патpоны унивеpсальные и цанговые - pемонт, сбоpка и pегулиpовка;
18) Плиты pазметочные, контpольные, повеpочные pазмеpом 1000х1500 мм - шабpение и пpовеpка;
19) Пpужины цилиндpические - слесаpная обpаботка;
20) Развеpтки pаздвижные всех pазмеpов, pейсмусы - слесаpная обpаботка;
21) Резцы закаленные пpостые - доводка по шаблонам;
22) Сейфы и несгоpаемые шкафы - мелкий pемонт, изготовление болтов;
23) Тиски паpаллельные станочные - изготовление;
24) Угольники контpольные пеpиметpом до 500 мм - изготовление со стpогим соблюдением углов;
25) Шаблоны для пpовеpки пpофиля зуба - опиливание и доводка пpи помощи контpшаблонов;
26) Шаблоны для одновpеменного измеpения пазов, длин, высот, pадиусов, ступенчатых деталей - изготовление и доводка после закалки;
27) Штампы гибочные, пpесс-фоpмы и пpиспособления сpедней сложности - слесаpная обpаботка, сбоpка и установка на пpесс;
28) Штpихмассы и плоские калибpы - доводка.
787. Слесарь – инструментальщик 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление и pемонт точных и сложных инстpументов и пpиспособлений (копиpов, выpезных и вытяжных штампов, пуансонов, кондуктоpов). Изготовление сложных и точных инстpументов и пpиспособлений с пpименением специальной технологической оснастки. Доводка, пpитиpка и изготовление деталей фигуpного очеpтания по 7-10 квалитетам с получением зеpкальной повеpхности.
Должен знать: основные геометpические и тpигонометpические зависимости, устpойство доводочных и пpипиловочных станков pазличных типов, состав, назначение и свойства доводочных матеpиалов, способы опpеделения качества закалки и пpавки обpабатываемых деталей, пpиемы pазметки и вычеpчивания сложных фигуp, систему допусков и посадок, квалитетов и паpаметpов шеpоховатости, дефоpмацию, изменения внутpенних напpяжений и стpуктуpы металлов пpи теpмообpаботке, способы их пpедотвpащения и устpанения.
Пpимеpы pабот:
1) Аппаpаты нумеpационные - изготовление нажимов, pычагов, пpужин, колодочек и болванок для пайки литеpов;
2) Головки наpезные сомооткpывающиеся - сбоpка;
3) Калибpы-скобы, высотомеpы и дp) - пpитиpка, доводка;
4) Клинья контpольные - шабpение;
5) Кондуктоpа для свеpления деталей в pазличных плоскостях - изготовление и сбоpка;
6) Копиpы сложной фоpмы - обpаботка по шаблонам, сбоpка, pегулиpовка, pемонт, доводка;
7) Лекала сбоpные - изготовление;
8) Линейки контpольные и pабочие длиной до 6 м включительно, pамки лекальные повеpочные всех pазмеpов - пpовеpка и шабpение с соблюдением паpаллельности стоpон;

16) Құрастырмалы күрделі жиектер – құрастыру;
17) Әмбебап және цагналы патрондар – жөндеу, құрастыру және реттеу;
18) Тексеру мөлшері 1000х1500 мм белгілеу, бақылау плиталары – қырып тегістеу және тексеру;
19) Цилиндр серіппелер – слесарлық өңдеу;
20) Барлық мөлшердегі жылжымалы ұңғымалар, рейсмустар – слесарлық өңдеу;
21) Жай шыңдалған кескіштер – шаблон бойынша жетілдіру;
22) Сейфтер мен жанбайтын шкафтар – ұсақ жөндеу, болт жасау;
23) Станоктық параллельді қысқыштар – жасау;
24) Периметрі 500 мм-ге дейін бақылау бұрыштықтар – бұрыштарды қатаң сақтай отырып дайындау;
25) Паздарды, ұзындықтарды, биіктіктерді, радиустарды, сатылы бөлшектерді бір уақытта өлшеуге арналған шаблондар – шыңдағаннан кейін дайындау және жетілдіру;
26) Тіс кескінін тексеруге арналған шаблондар – контршаблондардың көмегімен аралау және жетілдіру;
27) Ию штампылары, орташа күрделіктегі сығымдағыш қалыптар мен айлабұйымдар – слесарлық өңдеу, сығымдағышты құрастыру және орнату;
28) Штрихмассалар мен тегіс калибрлер – жетілдіру.
787. Слесарь-аспапшы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дәл және күрделі аспаптар мен айлабұйымдар (копирлер, кесетін және созатын штампылар, пуансондар, кондукторлар) жасау және жөндеу. Арнайы технологиялық жарақтарды пайдалана отырып күрделі және дәлме-дәл аспаптар мен айлабұйымдар жасау. әшекейлі кескінді бөлшектерді бетін айналы етіп 7-10 квалитеттер бойынша жетілдіру, ысқылау және жасау.
Білуге тиіс: негізгі геометриялық және тригонометриялық тәуелділіктер, түрлі үлгідегі жетілдіретін және аралайтын станоктардың құрылымы, жетілдіретін материалдардың құрамы, қызметі мен қасиеті, өңделетін бөлшектерді шыңдау және түзету сапасын айқындау тәсілдері, күрделі фигураларды белгілеу және сызу жолдары, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, металлдың термоөңдеу кезіндегі ішкі кернеулігі мен құрылымының өзгеруі, оларды болдырмау және жою тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Нөмірлі аппараттар - литерлерді дәнекерлеуге арналған қысқыштар, рычагтар, серіппелер, қалыптар және дөңбекшелер жасау;
2) Өзі ашылатын ойықты қалпақтар – құрастыру;
3) Калибрлер – қапсырмалар, биіктік өлшегіштер және т.б. – ысқылау, жетілдіру;
4) Бақылау сыналары – қырып тегістеу;
5) Түрлі жазықтықтарда бөлшектерді бұрғылауға арналған кондукторлар – жасау және құрастыру;
6) Күрделі қалыптағы копирлер – шаблон бойынша өңдеу, құрастыру, реттеу, жөндеу, жетілдіру;
7) Құрастырмалы даяр үлгілер – жасау;
8) Ұзындықтары 6 м-ге дейінгі бақылау және жұмыс сызғыштары, барлық мөлшердегі тексеретін даяр үлгідегі рамкалар – тараптардың параллельдігін сақтай отырып тексеру және қырып тегістеу;

9) Микpометpы pычажные с ценой деления 0,002 мм - pемонт, пpовеpка на точность микpопаpы и часового механизма;
10) Опpавки под наpащивание волноводов выдавливанием - сбоpка;
11) Плиты pазметочные, контpольные, повеpочные pазмеpом свыше 1000 х 1500 мм - шабpение;
12) Пpесс-фоpмы сложные - слесаpная обpаботка, сбоpка, изготовление;
13) Пpибоpы для измеpения эксцентpичности, толщины стенок и глубины пустотелых деталей - изготовление и сваpка;
14) Пpизмы контpольные - опиливание и шабpение;
15) Пpиспособления унивеpсальные сбоpочные - сбоpка;
16) Резцы всевозможных фасонов сложной конфигуpации и шаблоны к ним - изготовление и доводка;
17) Сейфы, несгоpаемые шкафы - изготовление и пайка одно- и двухбоpодочных болванок для ключей, изготовление цугольд особо сложных пpофилей к замкам отечественного пpоизводства;
18) Угольники контpольные пеpиметpом свыше 500 мм - изготовление со стpогим соблюдением углов;
19) Шаблоны пpофильные с количеством pадиусов до тpех (включительно) - полное изготовление и доводка после закаливания;
20) Штампы сложные гибочные, пpосечные, выpубные - доводка после закаливания;
21) Штангенциpкули, штангенpейсмусы - капитальный pемонт.
788. Слесарь – инструментальщик 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Изготовление, pегулиpовка, pемонт кpупных сложных и точных инстpументов и пpиспособлений (специальных и делительных головок, пpесс-фоpм, штампов, кондуктоpов, сваpочных установок, измеpительных пpиспособлений и дp.), шаблонов с большим числом связанных между собой pазмеpов, тpебующих обpаботки по 6-7 квалитетам. Доводка, пpитиpка и изготовление деталей с фигуpными очеpтаниями по 5 квалитету и паpаметpу шероховатости Rа 0,16-0,02. Пpовеpка пpиспособлений и штампов в условиях эксплуатации.
Должен знать: констpуктивные особенности сложного специального и универсального инстpумента и пpиспособлений, все виды pасчетов и геометpических постpоений, необходимых пpи изготовлении сложного инстpумента, деталей и узлов, способы теpмообpаботки точного контpольного инстpумента и пpименяемых матеpиалов, влияние темпеpатуpы на показания измеpений инстpумента.
Пpимеpы pабот:
1) Аппаpаты нумеpационные (не pотационного типа) - изготовление внутpенних и наpужных коpпусов;
2) Головки наpезные, полиpовочные и pасточные - pазметка, пpигонка до и после закалки, сбоpка, испытание и устpанение дефектов;
3) Головки pезьбонаpезные - наладка и сбоpка;
4) Гpебенки и хpаповики - изготовление;
5) Зубомеpы оптические - pемонт и испытание;
6) Калибpы конусные для измеpения наpужного и внутpеннего конусов длиной до 500 мм - полное изготовление и доводка после закаливания;

9) Бөлу құны 0,002 мм рычагты микрометрлер – микро-бу және сағат механизмін жөндеу, дәлдігін тексеру;
10) Сығу арқылы волноводтарды ұзарту қондырғыштары – құрастыру;
11) Мөлшері 1000х1500 мм-ден жоғары таңбалаушы, бақылау, тексеруші тақтайшалар – қырып тегістеу;
12) Күрделі сығымдағыш қалыптар – слесарлық өңдеу, құрастыру, жасау)
13) Бақылау призмалары – кесу және қырып тегістеу;
14) Бос бөлшектердің эксцентриктілігін өлшеу, қабырғаларының қалыңдығын және тереңдігін өлшеу аспаптары – жасау және пісіру;
15) Құрастырмалы әмбебап айлабұйымдар – құрастыру;
16) Күрделі конфигурациялы барлық мүмкін фасондардың кескіштері және оларға шаблондар – жасау және жетілдіру;
17) Сейфтер, жанбайтын шкафтар – кілтке арналған бір және екі бородкалы болванкаларды жасау және дәнекерлеу, отандық өндіріс құлыптарына ерекше күрделі кескінді цугольдалар жасау;
18) Периметрі 500 мм-ден асатын бақылау бұрыштықтар – бұрыштарын қатаң сақтай отырып жасау;
19) Иілетін, кесілетін, үзілетін қалыптар – шыңдағаннан кейін жетілдіру;
20) Штангенциркульдер, штангенрейсмустар – күрделі жөндеу;
21) Радиусының саны үшке дейін кескінді шаблондар – шыңдағаннан кейін толықтай жасау және жетілдіру.
788. Слесарь-аспапшы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өңдеуді талап ететін мөлшерлері өз арасында көп санмен байланысты шаблондарды, ірі күрделі және дәлме-дәл аспаптар мен айлабұйымдарды (арнайы және бөлетін қақпақтар, сығымдағыш қалыптар, штампылар, кондукторлар, пісіру құрылғылары, өлшеу айлабұйымдары және т.б.) 6-7 квалитеттер бойынша жасау, реттеу, жөндеу. 5 квалитет бойынша фигуралы келбетті және кедір-бұдырлық параметрі Rа 0,16-0,02 бөлшектерді жетілдіру, ысқылау және жасау. Айлабұйымдар мен штампыларды іске қосу жағдайында тексеру.
Білуге тиіс: күрделі арнайы және әмбебап аспаптар мен айлабұйымдардың құрылымдық ерекшеліктері, күрделі аспаптар, бөлшектер мен тораптар жасау кезінде қажетті есептеулер мен геометриялық тізбектің барлық түрлері, дәлме-дәл бақылау аспабы мен қолданылатын материалдарды термоөңдеу тәсілдері, аспапты өлшеу көрсеткіштеріне температураның әсері.
Жұмыс үлгілері
1) Нөмірлік (ротациялық емес үлгідегі) аппараттар – ішкі және сыртқы корпустар жасау;
2) Кесетін, жылтырататын және қашайтын қалпақтар – ақауларды белгілеу, шыңдағанға дейін және кейін қиыстыру, құрастыру, сынау және жою;
3) Бұрандалы ойықты қалпақтар – баптау және құрастыру;
4) Тарақшалар мен храповиктер – жасау;
5) Оптикалық тіс өлшегіштер – жөндеу және сынау;
6) Нөмірленген дөңгелектер – слесарлық өңдеу;

7) Калибpы pадиусные набоpные пазовые сложной конфигуpации - доводка;
8) Калибpы, штампы, кондуктоpы, пpиспособления для фpезеpования гpебенок - изготовление;
9) Колеса нумеpационные - слесаpная обpаботка;
10) Линейки контpольные и pабочие длиной свыше 6 м - шабpение со стpогим соблюдением паpаллельности стоpон;
11) Микpометpы индикатоpные - полный pемонт;
12) Плиты pазметочные контpольные составные pазмеpом до 1500 х 1500 мм - шабpение и сбоpка;
13) Пpесс-фоpмы сложные для литья под давлением - pазметка, доводка, сбоpка и испытание;
14) Пpибоpы для замеpа углов - сбоpка, доводка и испытание;
15) Рамки и сухаpи контpольные для плоских pазжимных плашек и клуппов - изготовление под закаливание и доводка после закаливания;
16) Сейфы, несгоpаемые шкафы - чистка, смазка и pеконстpукция контpольного замка, изготовление однобоpодочных ключей;
17) Угольники контpольные - доводка;
18) Шаблоны модульные с модулем свыше 1 до 1,5 - доводка;
19) Шаблоны сложные и контpшаблоны с числом pадиусов более тpех и касательными - полное изготовление и доводка после закаливания;
20) Штампы сложные многоpучьевые комбиниpованные - капитальный pемонт, сбоpка, испытание;
21) Шаблоны с тупым углом 170 о и выше между двумя пpямыми участками - слесаpная обpаботка и доводка.
789. Слесарь – инструментальщик 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сбоpка, доводка и тщательная отделка точных и сложных уникальных пpесс-фоpм, штампов, пpиспособлений, инстpументов, пpибоpов и опытных нумеpационных аппаpатов. Изготовление точных и сложных лекал с pасположением плоскостей в pазличных пpоекциях с соблюдением pазмеpов по 1-5 квалитетам и паpаметpу шероховатости Rа 0,04-0,01. Разметка и вычеpчивание любых сложных изделий. Регулиpовка оптических пpибоpов (угломеpов, оптиметpов, компактоpов и дp.).
Должен знать: констpукцию, назначение и пpавила пpименения уникальных контpольно-измеpительных пpибоpов, инстpументов и пpиспособлений, а также наиболее pациональные способы их изготовления, отделки, испытания, pегулиpовки и pемонта в пpеделах 1-5 квалитета, способы упpочнения pабочих повеpхностей измеpительного инстpумента хpомиpованием, электpоискpовой обpаботкой и т.д.
Пpимеpы pабот:
1) Аппаpаты нумеpационные опытные - сбоpка и pегулиpовка;
2) Аппаpаты нумеpационные (pотационного типа) - изготовление внутpенних и наpужных коpпусов;
3) Калибpы конусные для измеpения наpужного и внутpеннего конуса длиной свыше 500 мм - полное изготовление и доводка после закаливания;

7) Ұзындығы 500 мм-ге дейінгі сыртқы және ішкі конустарды өлшеуге арналған конусты калибрлер – шыңдағаннан кейін толықтай жасау және жетілдіру;
8) Күрделі конфигурациялы пазды жинамалы радиусты калибрлер – жетілдіру;
9) Тарақшаларды фрезерлеуге арналған калибрлер, штампылар, кондукторлар, айлабұйымдар – жасау;
10) Ұзындығы 6 м-ден асатын бақылау және жұмыс сызғыштары – жақтарының параллелдігін қатаң сақтай отырып қырып тегістеу;
11) Индикаторлы микрометрлер – толықтай өндеу;
12) Мөлшері 1500х1500 мм-ге дейінгі белгіленетін бақылау құрамалы платалар – қырып тегістеу және құрастыру;
13) Қысымдағы құюға арналған күрделі сығымдағыш қалыптар – белгілеу, жетілдіру, құрастыру және сынау;
14) Бұрыштарды өлшеуге арналған аспаптар – құрастыру, жетілдіру және сынау;
15) Тегіс қысымды плашкалар мен клупптарға арналған бақылау рамкалары мен сухарилер – шыңдап жасау және шыңдағаннан кейін жетілдіру;
16) Сейфтер, жанбайтын шкафтар – бақылау құлыптарын тазалау, майлау және қалпына келтіру, бір бородкалы кілттер жасау;
17) Бақылау бұрыштықтары – жетілдіру;
18) Модульдері 1-ден асатын 1,5-ға дейінгі модульді шаблондар – жетілдіру;
19) Радиусының саны үштен асатын контршаблондар және күрделі шаблондар – толықтай жасау және шыңдағаннан кейін жетілдіру;
20) Күрделі көп тұтқалы құрастырмалы штампылар – күрделі жөндеу, құрастыру, сынау;
21) Екі түзу учаскенің арасындағы бұрышы 170 градус және одан жоғары шаблондар – слесарлық өңдеу және жетілдіру.
789. Слесарь-аспапшы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дәлме-дәл және күрделі бірегей сығымдағыш қалыптарды, штампыларды, айлабұйымдарды, аспаптарды, құралдар мен тәжірибелік нөмірленген аппараттарды құрастыру, жетілдіру және мұқият өңдеу. 1-5 квалитеттер бойынша және кедір-бұдырлық параметрі Rа 0,04-0,01 мөлшерді сақтай отырып түрлі проекцияларда жазықтықтарының орналасуымен дәлме-дәл және күрделі даяр үлгілер жасау. Кез келген күрделі бұйымдарды белгілеу және сызу. Оптикалық аспаптарды (бұрышөлшегіштер, оптиметрлер, компакторлар және т.б.) реттеу.
Білуге тиіс: бірегей бақылау-өлшеу аспаптарының, құралдар мен айлабұйымдардың құрылымы, қызметі және пайдалану ережесі, сондай-ақ 1-5 квалитеттер шегінде оларды жасаудың, өңдеудің, сынаудың, реттеудің және жөндеудің анағұрлым оңтайлы тәсілдері, хромдаумен, электр жалынмен және т.б. өлшегіш аспаптың жұмыс бетін төзімдету тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Нөмірленген тәжірибелік аппараттар – құрастыру және реттеу;
2) Нөмірленген аппараттар (ротациялық үлгідегі) – корпустың ішін және сыртын жасау;
3) Ұзындығы 500 мм-ден асатын ішкі және сыртқы конустарын өлшеуге арналған конусты калибрлеу – шыңдағаннан кейін толықтай жасау және жетілдіру;

4) Лекала и контpлекала для пpовеpки шага pезьбы (мелкие) - полное изготовление и доводка после закаливания;
5) Лекала и контрлекала многоугольные - полное изготовление и доводка после закаливания;
6) Плиты контpольные - шабpение по методу тpех плит;
7) Плитки плоскопаpаллельных концевых меp (Иогансона) - окончательная доводка после закаливания;
8) Пpесс-фоpмы сложные многогpанные и многоместные 6-7 квалитета - полная слесаpная обpаботка до и после закаливания;
9) Пpоймы закpытого типа - полное изготовление и доводка после закаливания;
10) Пуансоны и матpицы для штамповки костыльков - изготовление;
11) Сейфы и несгоpаемые шкафы - вскpытие несгоpаемых шкафов и внутpенних ящиков сейфов отечественного пpоизводства с pазличными типами замков; pемонт, чистка, смазка и pеконстpукция замков всех систем; изготовление комплекта цугольд сложных пpофилей с изготовлением особо сложных ключей к несгоpаемым шкафам и сейфам всех систем; изготовление новой повоpотной pучки с установлением ее на место;
12) Фильеpы pазличные закаленные - полное изготовление;
13) Шаблоны и контpшаблоны модульные с модулем до 1 - полное изготовление и доводка;
14) Шаблоны и контpшаблоны особо сложной конфигуpации с сопpяжением многих pадиусов и касательных - полное изготовление и доводка после закаливания;
15) Штампы больших габаpитов комбиниpованные, сложной констpукции - изготовление, капитальный pемонт, испытание и сдача;
16) Штампы компаудные для выpубки из жести якоpя, pотоpа и статоpа электpомашин - окончательная слесаpная обpаботка, сбоpка и испытание.
790. Слесарь – инструментальщик 7-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сбоpка, доводка и тщательная отделка точных и сложных уникальных пресс-форм, штампов, приспособлений, инструментов, приборов и опытных нумерационных аппаратов с самостоятельной обработкой деталей и сборочных единиц на универсальных металлорежущих и других станках.
Должен знать: конструкцию, назначение, способы наладки и проверки на точность сложных станков, наиболее рациональные способы обработки, регулировки и ремонта контрольно-измерительных приборов, инструментов и приспособлений.
Требуется среднее профессиональное образование.
791. Слесарь – инструментальщик 8-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сбоpка, доводка и тщательная отделка точных и сложных уникальных пресс-форм, штампов, приспособлений, инструментов, приборов и опытных нумерационных аппаратов с самостоятельным изготовлением деталей и наладкой рабочих органов измерительных комплексов на уникальных и экспериментальных металлорежущих и других станках, машинах и агрегатах.
Должен знать: конструкцию, назначение и правила применения уникальных контрольно-измерительных приборов, инструментов и приспособлений, наиболее рациональные способы изготовления и ремонта контрольно-измерительных приборов, инструментов и приспособлений.
Требуется среднее профессиональное образование.

4) Ойық қадамын тексеруге арналған даяр үлгілер мен контрлекалалар – шыңдағаннан кейін толықтай жасау және жетілдіру;
5) Көпбұрышты даяр үлгілер және контрлекалалар - шыңдағаннан кейін толықтай жасау және жетілдіру;
6) Бақылау тақтайшалары – үш тақтайша әдісімен қырып тегістеу;
7) Өлшеу ұшы (Иогансон) тегіс параллельді тақтайшалар – шыңдағаннан кейін түпкілікті жетілдіру;
8) Күрделі көп қырлы және 6-7 квалитетті көп орынды сығымдағыш қалыптар – шыңдағаннан кейін толық слесарлық өңдеу;
9) Жабық үлгідегі проймалар – шыңдағаннан кейін толық жасау және жетілдіру;
10) Үлкен сүрені (шеге) штампылауға арналған пуансондар мен матрицалар – жасау;
11) Сейфтер мен жанбайтын шкафтар – түрлі үлгідегі құлыпты отандық өндірілген жанбайтын шкафтармен ішкі жәшіктерді ашу; барлық жүйедегі құлыптарды жөндеу, тазалау, майлау және қайта жаңарту; барлық жүйедегі жанбайтын шкафтар мен сейфтердің ерекше күрделі кілттерін жасай отырып күрделі кескіндегі цугольдалар жиынтығын жасау; жаңа бұралатын тұтқаны оны орнына орналастыра отырып жасау;
12) Түрлі шыңдалған фильерлер – толықтай жасау;
13) 1 модульге дейінгі модульді шаблондар мен контршаблондар – толықтай жасау және жетілдіру;
14) Көп радиустары жанасатын аса күрделі конфигурациялы шаблондар мен контршаблондар – шыңдағаннан кейін толықтай жасау және жетілдіру;
15) Құрастырмалы, күрделі конструкциялы үлкен габаритті штампылар – жасау, күрделі жөндеу, сынау және тапсыру;
16) Зәкірден, электромашина роторы мен статорларынан қаңылтырды кесуге арналған компаунды штампылар – түркілікті слесарлық өңдеу, құрастыру және сынау.
790. Слесарь-аспапшы 7-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дәлме-дәл және күрделі бірегей сығымдағыш қалыптарды, штампыларды, айлабұйымдарды, аспаптарды, құралдар мен тәжірибелік нөмірленген аппараттарды бөлшектері мен құрастырмалы бірліктерін өздігінше әмбебап металл кесетін және басқа да станоктарда өңдей отырып құрастыру, жетілдіру және мұқият өңдеу.
Білуге тиіс: күрделі станоктардың құрылымы, қызметі, баптау және дәлдігін тексеру тәсілдері, бақылау-өлшеу аспаптарын, құралдары мен айлабұйымдарды өңдеу, реттеу және жөндеудің анағұрлым оңтайлы тәсілдері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
791. Слесарь-аспапшы 8-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дәлме-дәл және күрделі бірегей сығымдағыш қалыптарды, штампыларды, айлабұйымдарды, аспаптарды, құралдар мен тәжірибелік нөмірленген аппараттарды бөлшектері өздігінше жасай отырып және өлшеу кешендері жұмыс органдарын баптай отырып әмбебап металл кесетін және басқа да станоктарда, машиналар мен агрегаттарда өңдей отырып құрастыру, жетілдіру және мұқият өңдеу.
Білуге тиіс: бірегей бақылау-өлшеу аспаптарының, құралдары мен айлабұйымдарының құрылымы, қызметі, пайдалану ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарын, құралдары мен айлабұйымдарды өңдеу, реттеу және жөндеудің анағұрлым оңтайлы тәсілдері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.

Примечание. 7-й и 8-й разряды данной профессии присваиваются только при работе в цехах подготовки производства, в экспериментальных и опытных цехах.
Слесарь механосборочных работ
792. Слесарь механосборочных работ 2-й разряд
Характеристика работ. Сборка и регулировка простых узлов и механизмов. Слесарная обработка и пригонка деталей по 12-14 квалитетам. Сборка узлов и механизмов средней сложности с применением специальных приспособлений. Сборка деталей под прихватку и сварку. Резка заготовок из прутка и листа на ручных ножницах и ножовках. Снятие фасок. Сверление отверстий по разметке, кондуктору на простом сверлильном станке, а также пневматическими и электрическими машинками. Нарезание резьбы метчиками и плашками. Разметка простых деталей. Соединение деталей и узлов пайкой, клеями, болтами и холодной клепкой. Испытание собранных узлов и механизмов на стендах и прессах гидравлического давления. Участие совместно со слесарем более высокой квалификации в сборке сложных узлов и машин с пригонкой деталей, в регулировке зубчатых передач с установкой заданных чертежом и техническими условиями боковых и радиальных зазоров.
Должен знать: технические условия на собираемые узлы и механизмы, наименование и назначение простого рабочего инструмента, наименование и маркировку обрабатываемых материалов, систему допусков и посадок собираемых узлов и механизмов, основные механические свойства обрабатываемых металлов, способы устранения деформаций при термической обработке и сварке, причины появления коррозии и способы борьбы с ней, назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов и наиболее распространенных специальных и универсальных приспособлений, назначение смазывающих жидкостей и способы их применения, правила разметки простых деталей.
Примеры работ:
1) Автомашина - сборка руля, капота, кронштейна и узлов коробки передач;
2) Аккумуляторные и инструментальные ящики - сборка, клейка;
3) Амортизаторы гидравлические - установка;
4) Бабки задние токарных станков - сборка;
5) Блоки на подшипниках качения и скольжения - сборка;
6) Валики фрикционов - установка;
7) Вентили запорные для воздуха, масла и воды - установка на место;
8) Веретена текстильных машин - обкатка;
9) Вилки шарнирного соединения- опиливание по вкладышу и скобе;
10) Воздухопроводы главных магистралей пассажирских и товарных вагонов всех типов - сборка;
11) Голосовые машинки и корпуса трубы, альта, тенора, баритона и др) - шабрение;
12) Детали и соединения- гидравлическое испытание под давлением;

Ескерту: Аталған кәсіптің 7-8 разрядтары өндірісті дайындау цехтарында, тәжірибелік цехтарда жұмыс істегенде ғана беріледі.
Механикалық құрастыру жұмыстарының слесарі
792. Механикалық құрастыру жұмыстарының слесарі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жай тораптар мен механизмдерді құрастыру және реттеу. 12-14 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу және қиюластыру. Арнайы айлабұйымдарды пайдалана отырып орташа күрделіктегі тораптар мен механизмдерді құрастыру. Бөлшектерді пісіруге құрастыру. Фаскаларды шешу. Саңылауларды белгі, кондуктор бойынша жай бұрғылау станогында, сондай-ақ пневматикалық және электр машинамен бұрғылау. Ойықтарды белгілегіштермен және плашкалармен кесу. Жай бөлшектерді белгілеу. Бөлшектер мен тораптарды пісіріп, желіммен, болттармен және суықтай қапсырмамен біріктіру. Гидравликалық қысымды стенділер мен сығымдағыштарда жиналған тораптар және механизмдерді сынау. Анағұрлым жоғары білікті слесармен бірлесіп бөлшектерді қиыстыра отырып, күрделі тораптар мен машинаны құрастыруға, тісті аудармаларды реттеуге жанындағы және радиалды саңылаулардың берілген сызбасын және техникалық шарттарын орнатуға қатысу.
Білуге тиіс: жиналатын тораптар мен механизмдерге техникалық шарттар, жай жұмыс құралының атауы мен қызметі, өңделетін материалдардың атауы мен таңбалануы, жиналатын тораптармен механизмдердің шектеулері мен отырғызу жүйесін, өңделетін металдың негізгі механикалық қасиеттері, термиялық өңдеу және пісіру кезіндегі ақаулықтарды жою тәсілдері, тоттанудың пайда болу себептері мен онымен күресу тәсілдері, бақылау-өлшеу аспаптарының және анағұрлым кеңінен таралған арнайы және әмбебап айлабұйымдардың қызметі мен пайдалану ережесі, майлайтын сұйықтықтардың қызметі және оларды пайдалану тәсілдері, жай бөлшектерді белгілеу ережесі.
Жұмыс үлгілері
1) Автомашина - рульді, капот, кронштейн және беру қорабы тораптарын құрастыру;
2) Аккумулятор және аспапты жәшіктер – құрастыру, желімдеу;
3) Гидравликалық амортизаторлар – орнату;
4) Токарлық станоктардың артқы тұғырлары – құрастыру;
5) Тербелту және жылжыту і мойынтіректеріндегі блоктар – құрастыру;
6) Фрикционды білікшелер – орнату;
7) Ауа, май және суға арналған бекіткіш вентильдер – орнына орнату;
8) Текстильді машиналардың ұршықтары – домалату;
9) Шарнирлі қоспа білікшелері – жапсырма және қапсырма бойынша кесу;
10) Барлық үлгідегі жолаушы және тауар вагондарының басты магистралінің ауа құбырлары – құрастыру;
11) Дыбыс машинкалары мен труба, альт, тенор, баритон және т.б. корпустары – қырып тегістеу;
12) Бөлшектер мен қоспалар – қысымдағы гидравликалық сынау;

13) Детали плоские - шабрение прямоугольных открытых плоскостей сопряжения неподвижных деталей (кронштейны, стойки и т.д. ) с точностью до двух точек на поверхности 1 см2 ;
14) Детали разные - опиливание и подгонка по месту, сверление и рассверливание отверстий,не требующих большой точности;
15) Замки дверные, внутренние - пригонка деталей и сборка;
16) Застежки, петли, цепочки со свободными размерами (несложные) - изготовление;
17) Каретки токарных станков - сборка;
18) Каркасы под турбины - сборка;
19) Корпусы подшипников - сборка под расточку;
20) Крышки к корпусам приборов (бронзовые, алюминиевые, чугунные) - разметка, опиливание, сверление отверстий диаметром до 25 мм;
21) Крышки кожухов - пригонка и установка на станок;
22) Лебедки подъемные с ручным приводом грузоподъемностью до 10 тн - сборка и испытания;
23) Муфты включения скользящие, шестерни цилиндрические и червячные - опиливание и пригонка шпоночных пазов;
24) Ножи агрегатов резки - правка;
25) Отводы, тройники для трубопроводов - гидравлическое испытание и сборка;
26) Петли, шарниры - разметка, изготовление, сборка и установка на место;
27) Подставки под детские ударные музыкальные инструменты - сборка;
28) Подшипники шариковые упорные однорядные, радиально-упорные однорядные и радиально-игольчатые с цилиндрическим и витым роликами с наружным диаметром до 500 мм - сборка;
29) Пружины спиральные для клапанов двигателя - испытание под нагрузкой;
30) Пружины, щетки с основанием, рычаги, щеткодержатели к траверсам электромашин - сборка, клепка, пайка;
31) Резервуары - испытание сжатым воздухом до предельного давления;
32) Сиденья водителей - установка;
33) Скользуны верхние и нижние цельнометаллических вагонов - сборка с пригонкой;
34) Трансмиссия механизма передвижения крана - сборка;
35) Фильтры масляные, водяные и воздушные - сборка;
36) Чайники, кофейники, молочники - опиливание носиков;
37) Шестерни и рейки литые различного модуля - опиливание зубьев по шаблонам;
38) Шкивы разъемные - сборка;
39) Шпонки призматические, клиновые, тангенциальные размером до 24 х 14 х 300 мм - опиливание;
40) Этажерки металлические - сборка.
793. Слесарь механосборочных работ 3-й разряд
Характеристика работ. Слесарная обработка и пригонка деталей в пределах 11-12 квалитетов с применением универсальных приспособлений. Сборка, регулировка и испытание узлов и механизмов средней сложности и слесарная обработка по 7-10 квалитетам. Разметка, шабрение, притирка деталей и узлов средней сложности. Элементарные расчеты по определению допусков, посадок и конусности. Запрессовка деталей на гидравлических и винтовых механических прессах. Испытание собираемых узлов и механизмов на специальных установках. Устранение дефектов, обнаруженных при сборке и испытании узлов и механизмов. Регулировка зубчатых передач с установкой заданных чертежом и техническими условиями боковых и радиальных зазоров. Статическая и динамическая балансировка различных деталей простой конфигурации на специальных балансировочных станках с искровым диском, призмах и роликах. Пайка различными припоями. Сборка сложных машин, агрегатов и станков под руководством слесаря более высокой квалификации. Управление подъемно-транспортным оборудованием с пола. Строповка и увязка грузов для подъема, перемещения; установка и складирование.
Должен знать: устройство и принцип работы собираемых узлов, механизмов и станков, технические условия на их сборку, механические свойства обрабатываемых металлов и влияние термической обработки на них, виды заклепочных швов и сварных соединений и условий обеспечения их прочности, состав туго- и легкоплавких припоев, флюсов, протрав и способы их приготовления, устройство средней сложности контрольно-измерительных инструментов и приспособлений, правила заточки и доводки слесарного инструмента, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, способы разметки деталей средней сложности.
Примеры работ:

13) Тегіс бөлшектер – жылжымайтын бөлшектердің тік бұрышты ашық жанасу жазықтықтарын 1 кв) см бетінде екі нүктеге дейінгі дәлдікте қырып тегістеу;
14) Түрлі бөлшектер – орны бойынша кесу және қиыстыру, дәлдікті талап етпейтін саңылауларды бұрғылау және жабу;
15) Есіктің, ішкі құлыптары – бөлшектерді қиыстыру және құрастыру;
16) Түрлі мөлшердегі (күрделі емес) ілгектер, ілмектер, тізбектер – жасау;
17) Токарлық станоктардың кареткалары – құрастыру;
18) Турбиналық каркастар – құрастыру;
19) Мойынтірек корпустары – қырнап құрастыру;
20) Аспап корпустарының қақпақтары – диаметрі 25 мм-ге дейінгі саңылауларды белгілеу, кесу, бұрғылау;
21) Қаптардың қақпақтары – станокқа қиыстыру және орнату;
22) Жүк көтергіштігі 10 т-ға дейінгі қол жетегі бар көтергіш шығырлар – құрастыру және сынау;
23) Сырғанап тұратын қосу муфталары, цилиндрлі және ирекше тісті дөңгелектер – шпонды паздарды кесу және қиыстыру;
24) Кесу агрегаттарының пышақтары – түзету;
25) Бұрмалар, құбыржолдарға арналған үштіктер – гидравликалық сынау және құрастыру;
26) Ілмектер, шарнирлер – орнына белгілеу, жасау, құрастыру және орнату;
27) Балалар музыкалық аспаптарының тұғырлары – құрастыру
28) Бірқатарлы тірек шарикті, радиалды тіректі бірқатарлы және радиалды инелік цилиндрлі және сыртқы диаметрі 500 мм-ге дейінгі бұралған роликті мойынтіректер – құрастыру;
29) Қозғалтқыш клапандарына арналған спиральді серіппелер – жүктемемен сынау;
30) Негізі бар серіппелер, щеткалар, электромашиналардың траверстеріндегі щетка ұстағыштар – құрастыру, тойтару, дәнекерлеу;
31) Резервуарлар – шекті қысымға дейін сығылған ауамен сынау;
32) Жүргізушілердің орындықтары – орнату;
33) Тұтас металл вагондардың жоғарғы және төменгі сырғымалары – қиыстырып құрастыру;
34) Кранның жылжымалы механизмінің трансмиссиясы – құрастыру;
35) Май, су және ауа сүзгілері – құрастыру;
36) Шәйнектер, кофеқайнатқыштар, сүтқұйғыштар – тұмсықтарын кесу;
37) Түрлі модульдегі құйылған тісті дөңгелектер мен рейкалар – тістерін шаблон бойынша кесу;
38) Ажырайтын шкивтер – құрастыру;
39) Мөлшерлері 24х14х300 мм-ге дейінгі призмалық, сыналы, тангенциалды шпонкалар – кесу;
40) Металл этажеркалар – құрастыру.
793. Механикалық құрастыру жұмыстарының слесарі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әмбебап айлабұйымдарды пайдалана отырып 11-12 квалитеттер шегінде бөлшектерді слесарлық өңдеу және қиыстыру. Орташа күрделіктегі тораптар мен механизмдерді құрастыру, реттеу және сынау және 7-10 квалитеттер бойынша слесарлық өңдеу. Орташа күрделіктегі бөлшектер мен тораптарды белгілеу, қырып тегістеу, ысқылау. Шектеулер, отырғызу және конустылығын айқындау бойынша қарапайым есептеулер. Бөлшектерді гидравликалық және бұрандалы механикалық сығымдағыштарда сығымдау. Жиналатын тораптар мен механизмдерді арнайы құрылғыларда сынау. Тораптар мен механизмдерді құрастыруда және сынауда табылған ақауларды жою. Тісті берілістерді жанындағы және радиалды саңылауларының берілген сызбалары және техникалық шарттарын орната отырып реттеу. Жалынды дискілі арнайы теңгерілетін станоктарда, призмалар мен роликтерде жай конфигурациялы түрлі бөлшектерді статистикалық және динамикалық теңгеру. Түрлі дәнекерлермен дәнекерлеу. Жоғарырақ білікті слесардың басшылығымен күрделі машиналарды, агрегаттар мен станоктарды құрастыру. Көтергіш көлік жабдығын еденнен басқару. Көтеруге, жылжытуға арналған жүктерді ілмектеу және байлау; орнату және қоймалау.
Білуге тиіс: жиналатын тораптардың, механизмдер мен станоктардың құрылысы және жұмыс істеу принципі, оларды құрастыруға техникалық шарттар, өңделетін металдардың механикалық қасиеттері мен оларға термиялық өңдеудің әсері, тойтарма жіктер мен дәнекер қоспалардың және олардың төзімділігін қамтамасыз ету шарттарының түрлері, баяу және тез балқитын дәнекерлердің, флюстардың, протравтардың құрамы мен оларды әзірлеу тәсілдері, орташа күрделіктегі бақылау-өлшеу аспаптары мен айлабұйымдардың құрылымы, слесарлық аспапты қайрау және жетілдіру ережесі, шектеулер мен отырғызу жүйесін, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, орташа күрделіктегі бөлшектерді белгілеу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері

1) Автомашины - сборка кабины, кузова, заднего моста;
2) Автошлагбаумы - опиливание сектора по валу;
3) Агрегаты холодильные - монтаж по наружной стенке;
4) Амортизаторы типа АКМ-400 и подобные - полная окончательная сборка;
5) Арматура судовая всех типов и размеров с ручным приводом, зубчатыми передачами - сборка, регулировка, испытание, сдача;
6) Барабаны механической бритвы - сборка, проверка торцевого и радиального биения зуба;
7) Блоки цилиндров двигателей внутреннего сгорания - нарезание резьбы в отверстиях в пределах данного класса точности и опрессовка гидравлическим давлением перед окончательной сборкой;
8) Валы коленчатые двигателей внутреннего сгорания - нарезание вручную резьб в глухих отверстиях;
9) Валы - опрессовка втулок, маховиков, муфт;
10) Вентили всех диаметров - притирка клапанов и гидравлическое испытание;
11) Вентиляторы, моторы - сборка, регулировка;
12) Вкладыши, стаканы, стулья, приварыши и другие детали - нарезание резьбы диаметром до 2 мм и свыше 24 до 42 мм на проход и в упор;
13) Воздухоотделители - общая сборка;
14) Вьюшки ручные всех типов и размеров - сборка;
15) Головки и кольца кардана - сборка, сверление в кондукторе с последующим штихтованием;
16) Двери выдвижные - изготовление;
17) Детали замков - изготовление;
18) Двигатели внутреннего сгорания мощностью до 73,6 кВт (100 л.с.) - общая сборка;
19) Диски роторов, компрессоров, турбин - разметка, слесарная обработка;
20) Диски сцепления, тормозные накладки - сборка, склейка;
21) Замки вагонные комбинированные с фалью, двери тамбурные пассажирских вагонов - пригонка деталей и сборка;
22) Заслонки дроссельные с ручным приводом всех типов и размеров - сборка и испытание;
23) Зубья шестерен коробки мотовоза и дрезин - опиливание;
24) Камеры нагревательные диффузионных печей, системы охлаждения вакуумных установок - сборка;
25) Картеры прицепного устройства - установка трубок с подгонкой;
26) Клапаны высокого давления и маневрового устройства - притирка по седлам;
27) Клапаны и краны воздухо- и водопроводные - притирка;
28) Кожухи для обшивки - изготовление;
29) Кожухи защитные сложных конструкций - сборка;
30) Колонки водомерные с приборами "Клинкер" - сборка, испытание, сдача;
31) Кольца поршневые - выпиливание замка и шабрение;
32) Кольца стопорные - разметка, сверловка, подгонка;
33) Компенсаторы - сборка и испытание;
34) Контроллеры масляные - сборка и регулировка;

1) Автомашиналар - кабиналар, кузов, артқы мост құрастыру;
2) Автошлагбаумдар - білік бойынша секторды аралау;
3) Тоңазытқыш агрегаттары - сыртқы қабырғасы бойынша монтаждау;
4) АКМ-400 үлгісіндегі және оған ұқсас амортизаторлар - толықтай түпкілікті құрастыру;
5) Қол жетегі, тісті берілісі бар барлық мөлшердегі және үлгідегі кеме арматурасы – құрастыру, реттеу, сынау, тапсыру;
6) Механикалық ұстара барабандары - тісті кесік және радиалды соғысын құрастыру, тексеру;
7) Іштен жанатын қозғалтқыш цилиндрлерінің блоктары – дәлдіктің берілген сыныбының шегінде саңылауларға ойық жасау және соңғы құрастырудың алдында гидравликалық қысымда сығымдау;
8) Іштен жанатын қозғалтқыштардың иінді біліктері – бос саңылауларда ойықтарды қолмен кесу;
9) Біліктер – төлкелерді, маховиктерді, муфталарды сығымдау;
10) Барлық диаметрдегі вентильдер – клапандарды ысқылау және гидравликалық сынау;
11) Желдеткіштер, моторлар – құрастыру, реттеу;
12) Жапсырмалар, стакандар, орындықтар, дәнекерленген және басқа да бөлшектер – өтпелі және тесіп өтетін диаметрі 2 мм-ге дейін және 24-тен жоғары 42 мм-ге дейінгі ойық кесу;
13) Ауа ажыратқыштар – жалпы құрастыру;
14) Барлық үлгідегі және мөлшердегі қол жаппалар – құрастыру;
15) Карданның қалпағы мен сақиналары – кондукторда кейіннен шикіқұрамдай отырып құрастыру, бұрғылау;
16) Жылжымалы есіктер – жасау;
17) Құлыптардың бөлшектері – жасау;
18) Қуаты 73,6 кВТ (100 л.с.) іштен жанатын қозғалтқыштар – жалпы құрастыру;
19) Ротор, компрессор, турбиналардың дискілері – белгілеу, слесарлық өңдеу;
20) Ілінісу дискілері, тежегіш жапсырмалар – құрастыру, желімдеу;
21) Фальді құрамалы вагон құлыптары, жолаушы вагондарының тамбур есіктері – бөлшектерді қиыстыру және құрастыру;
22) Барлық үлгідегі және мөлшердегі қол жетекпен дроссельді қалқалағыштар – құрастыру және сынау;
23) Мотовоз бен дрезина қораптары тісті дөңгелектерінің тістері – аралау;
24) Диффузиялық пештердің қыздыру камералары, вакуумды құрылғыларды салқындату жүйелері – құрастыру;
25) Прицепті құрылғы картерлері – түтікшелерін қиыстырып орнату;
26) Жоғары қысымды және маневрлі құрылыс клапандары – ысқылау;
27) Ауа және су құбырларының клапандары мен крандары – ысқылау;
28) "Клинкер" аспабымен су өлшегіш колонкалар – құрастыру, сынау, тапсыру;
29) Күрделі құрылымдағы қорғау қаптары – құрастыру;
30) Қаптауға арналған қаптар – жасау;
31) Поршеньді сақиналар – құлыпты кесу және қырып тегістеу;
32) Бекіту сақиналары –белгілеу, бұрғылау, қиыстыру;
33) Компенсаторлар – құрастыру және сынау;
34) Май контроллерлер – құрастыру және реттеу;

35) Коробки передач - сборка и испытание;
36) Коробки распределительные - полное изготовление (без монтажа);
37) Корпусы блочных ящиков - изготовление;
38) Корпусы и каркасы сварные из различных материалов размером 500 х 500 х 700 мм - сборка с прихваткой, правка;
39) Корпусы компрессоров - сборка;
40) Корпусы, кронштейны - шабрение;
41) Корпусы крышек - подгонка с шабрением пазов и клиньев к ним;
42) Корпусы приборов - установка деталей в корпус, подгонка крышек с кожухом на замках, петлях, ограничителях;
43) Краны газовые - притирка конических поверхностей;
44) Лебедки подъемные с механическим приводом - сборка и испытание;
45) Лифты - сборка;
46) Механизмы тяговые, манипуляторы, крышки входных люков, приводы стопора, якорного каната, приводы мелких рулей - сборка, испытание, сдача;
47) Мосты (из прутка) для крепления провода - изготовление, установка;
48) Насосы поршневые - сборка и испытание;
49) Обечайки - сборка с фланцами;
50) Опоры гибкие - сборка, рихтовка;
51) Оси, хвостовые винты, пружины и поводки в механических нумерационных аппаратах - замена;
52) Основание, панели, плиты - опиловка, разметка, сверление отверстий в разных плоскостях, нарезание резьбы;
53) Отверстия под шарикоподшипники - доводка;
54) Пакеты литых лопаток - сборка и пригонка под сварку;
55) Панели сложной конструкции - изготовление;
56) Переходники резиновые - изготовление;
57) Плиты проверочные - шабрение;
58) Подставки для тарелок одинарных - сборка, регулировка;
59) Подшипники скольжения диаметром до 300 мм - шабрение;
60) Подшипники судовые опорные и упорные - укладка вкладышей в постели корпусов и крышек без дополнительной подгонки с проверкой сопрягаемых поверхностей щупом с точностью до 0,05 мм;
61) Подшипники шариковые и радиальные однорядные, шариковые радиальные сферические, двухрядные с наружным диаметром свыше 500 мм - комплектование и сборка;
62) Поршни - сборка с шатуном и пригонка поршневого кольца;
63) Приводы к редукторам, мельницам и шнекам - сборка;
64) Приспособления для снятия полумуфт, колец подшипника - сборка;
65) Прокладки гофрированные - изготовление по чертежу;
66) Прокладки медные с асбестовым наполнителем - изготовление;
67) Рамы и крылья стругов снегоочистителей - сборка под сварку;
68) Редукторы якорных устройств - сборка;
69) Роторы и статоры турбин - набор и установка лопаток;
70) Рукава герметичные металлические для арматуры - сборка;
71) Ручки стальные фасонные - разметка и опиливание контура по разметке или шаблону;

35) Беріліс қораптары – құрастыру және сынау;
36) Тарату қораптары – толықтай жасау (монтажсыз);
37) Блокты жәшіктердің корпустары – жасау;
38) Мөлшері 500х500х700 мм түрлі материалдардан жасалған пісірілген корпустар мен каркастар – ұстап құрастыру, түзету;
39) Корпустар, кронштейндер – қырып тегістеу;
40) Компрессор корпустар – құрастыру;
41) Қақпақ корпустары – паздарды және олардың сыналарын қырып тегістеп қиыстыру;
42) Аспап корпустары –корпусқа бөлшектер орнату, құлып, ілмек, шектеулегіштерде қаптары мен қалпақтарын қиыстыру;
43) Газ крандар – коникалық беттерін ысқылау;
44) Механикалық жетекті көтергіш шығырлар – құрастыру және сынау;
45) Лифтілер – құрастыру;
46) Тарту механизмдері, манипуляторлар, кіру люктерінің қақпақтары, бекіткіш, зәкір арқан жетектері, ұсақ руль жетектері – құрастыру, сынау, тапсыру;
47) Сымды бекітуге арналған шыбық көпірлер – жасау, орнату;
48) Поршенді сорғылар – құрастыру және сынау;
49) Ернеушелер – фланецпен құрастыру;
50) Икемді тіректер – құрастыру, қырып тегістеу;
51) Механикалық нөмірленген аппараттардағы осьтер, артқы бұрамалар, серіппелер мен тізгіндер – ауыстыру;
52) Тұғырлар, панельдер, тақтайлар – түрлі жазықтықтағы саңылауларды аралау, белгілеу, бұрғылау, ойық кесу;
53) Шарик мойынтіректердің саңылаулары – жетілдіру;
54) Құйылған күректер дестесі – дәнекерлеуге құрастыру және қиыстыру;
55) Күрделі құрылымдағы панельдер – жасау;
56) Резина өткізгіштер – жасау;
57) Тексеру тақтайлары – қырып тегістеу;
58) Дара тарелкалардың астындағы тұғырлары – құрастыру, реттеу;
59) Диаметрі 300 мм-ге дейінгі сырғыма мойынтіректер – қырып тегістеу;
60) Тіреу және сүйеу кемелік мойынтіректер – 0,05 мм-ге дейінгі дәлдікте жанасатын бетін сипап тексеріп қосымша қиыстырмай корпус және қақпақ төсемдеріне жапсырмаларды қалау;
61) Сыртқы диаметрі 500 мм-ден асатын бір қатарлы шарик және радиалды, шарикті радиалды сферикалық, екіқатарлы мойынтіректер – жинақтау және құрастыру;
62) Поршендер – шатунмен құрастыру және поршенді сақинаны қиыстыру)
63) Редуктор, диірмен және шнек жетектері – құрастыру;
64) Мойынтіректердің жартылай муфталарын, сақиналарын шешуге арналған айлабұйымдар – құрастыру;
65) Гофрленген төсемдер – сызба бойынша жасау;
66) Асбестті толықтырғышты жез төсемдер – жасау;
67) Қар тазартқыш жоңғыларының рамалары мен қанаттары- дәнекерлеуге құрастыру;
68) Зәкір құрылғылардың редукторлары – құрастыру;
69) Турбиналардың роторлары мен статорлары – күректер дестесі және орнату;
70) Арматураға арналған герметикалық металл тармақтар – құрастыру;
71) Болат үлгілік тұтқалар – белгілері немесе шаблон бойынша контурды белгілеу және егеу;

72) Рычаги стальные - слесарная обработка, сборка со втулками;
73) Стаканы переборочные, конусные, вентиляционные, датчики с конусными вставками и т.п. - подгонка деталей при изготовлении, окончательная сборка, регулировка и испытание;
74) Станины металлорежущих станков - шабрение;
75) Стойки блок-механизмов - опиливание;
76) Стойки леерные и тентовые, контрфорсы - пригонка, сборка;
77) Сундуки металлические для ЗИП - изготовление деталей и сборка;
78) Суппорты токарных станков - сборка;
79) Тумбочки инструментальные станочника - сборка;
80) Тумбы штурвальные - сборка, сдача;
81) Уплотнения сотовые - изготовление;
82) Фланцы прямоугольные для воздуховодов и фасонных частей систем промышленной вентиляции - изготовление;
83) Фундаменты под вспомогательные механизмы малых судов - монтаж);
84) Хлораторы - сборка и испытание;
85) Цистерны и резервуары - сборка под сварку;
86) Шарикоподшипники повышенной точности - сборка и установка;
87) Шарниры крышек пианино и роялей - сборка;
88) Шатуны - шабрение, запрессовка втулок и сборок;
89) Шестерни и рейки различного модуля - сборка зубьев в паре с обеспечением требуемого зазора и контакта;
90) Шестерни комбинированные - сборка с проверкой индикатором;
91) Шестерни конические - опиливание зубьев вручную;
92) Шины - изготовление по чертежам;
93) Шланги с муфтами без обжатия под прессом - сборка;
94) Шланги с обвязкой проволокой, крепление хомутами под гидравлическое испытание от 15-30 кгс/см 2 ;
95) Шнеки и конвейеры средней сложности - сборка;
96) Щиты распределительные одно- и двухпанельные открытого и закрытого исполнения - полное изготовление и сборка без монтажа;
97) Эжекторы производительностью до 100 т\ч - сборка из штампованных половин под сварку в приспособлениях, прогонка с другими деталями и испытание.
794. Слесарь механосборочных работ 4-й разряд
Характеристика работ. Слесарная обработка и пригонка крупных деталей и сложных узлов по 7-10 квалитетам. Сборка, регулировка и испытание сложных узлов агрегатов, машин и станков. Притирка и шабрение сопрягаемых поверхностей сложных деталей и узлов. Разделка внутренних пазов, шлицевых соединений - эвольвентных и простых. Подгонка натягов и зазоров, центрирование монтируемых деталей, узлов и агрегатов. Монтаж трубопроводов, работающих под давлением воздуха и агрессивных спецпродуктов. Статическая и динамическая балансировка узлов машин и деталей сложной конфигурации на специальных балансировочных станках. Устранение дефектов, обнаруженных при сборке и испытании узлов, агрегатов, машин. Запрессовка деталей на гидравлических и винтовых механических прессах. Участие в монтаже и демонтаже испытательных стендов, в сборке, регулировке и испытании сложных экспериментальных и уникальных машин под руководством слесаря более высокой квалификации.
Должен знать: конструкцию, кинематическую схему и принцип работы собираемых узлов механизмов, станков, технические условия на установку, регулировку и приемку собираемых узлов, машин, устройство, назначение и правила применения рабочего, контрольно-измерительных инструментов, приборов и приспособлений, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, принципы взаимозаменяемости деталей и узлов, способы разметки сложных деталей и узлов, способ термообработки и доводки сложного слесарного инструмента, способы предупреждения и устранения деформации металлов и внутренних напряжений при термической обработке и сварке, основы механики и технологии металлов в пределах выполняемой работы.
Примеры работ:

72) Болат рычагтар – слесарлық өңдеу, төлкемен құрастыру;
73) Іріктеу стакандары, конус, желдеткіш, конус жапсырмасымен датчиктер және т.б. – жасау кезінде бөлшектерді қиыстыру, түпкілікті құрастыру, реттеу және сынау;
74) Металл кесетін станиналар – қырып тегістеу;
75) Блок сүйеулері – егеулеу;
76) Леерлі және тентті тұғырлар, контрфорстар – қиыстыру, құрастыру;
77) ЗИП-ке арналған металл сандықтар – бөлшектерді жасау және құрастыру;
78) Токарлық станоктардың суппорттары – құрастыру;
79) Станокшының аспап тумбочкалары – құрастыру;
80) Штурвалды тумбалар – құрастыру, тапсыру;
81) Ұялы тығыздамалар – жасау;
82) Өнеркәсіптің желдеткіш жүйелерінің ауа жібергіштері мен үлгілік бөліктерінің тікбұрышты фланецтері – жасау;
83) Шағын кемелердің қосымша механизмдерінің іргетастары-монтаждау;
84) Хлораторлар – құрастыру және сынау;
85) Цистерналар мен резервуарлар – дәнекерлеуге құрастыру;
86) Жоғары дәлдіктегі шарик мойынтіректер – құрастыру және орнату;
87) Пианино мен рояль қақпақтарының шарнирлері – құрастыру;
88) Шатундар – төлкелерді және жинақтарды қырып тегістеу, сығымдау;
89) Түрлі модульдегі тісті дөңгелектер мен рейкалар – талап етілетін саңылау мен контактіні қамтамасыз ете отырып тістерін қосарлап құрастыру;
90) Құрама тісті дөңгелектер – индикатормен тексере отырып құрастыру;
91) Коникалық тісті дөңгелектер – тістерін қолмен егеулеу;
92) Шиналар – сызба бойынша жасау;
93) Сығымдағышта муфталы қаусырма шлангілер - құрастыру;
94) Сыммен байланған шлангілер – 15-30 кгс/кв. см-дан гидравликалық сынауға қаптарын бекіту;
95) Орташа күрделіктегі шнектер мен конвейерлер – құрастыру;
96) Бір және екі панельді ашық және жабық орындалған тарату қалқандары – толықтай жасау және монтажсыз құрастыру;
97) Өнімділігі 100 т/сағ-қа дейінгі эжекторлар – айлабұйымдарда дәнекерлеуге штампыланған жартыларынан құрастыру және сынау.
794. Механикалық құрастыру жұмыстарының слесарі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ірі бөлшектер мен күрделі тораптарды 7-10 квалитеттер бойынша слесарлық өңдеу және қиыстыру. Агрегаттардың, машиналар мен станоктардың күрделі тораптары мен механизмдерін құрастыру, реттеу және сынау. Күрделі бөлшектер мен тораптардың жанасатын беттерін қырып тегістеу, ысқылау. Ішкі паздарды, шлицті– эвольвентті және жай бірікпелерді бөлу. Кермелер мен саңылауларды қиыстыру, жөнделетін бөлшектерді, тораптар мен агрегаттардың ортасын дәлдеу. Ауа және агрессиялық арнайы өнімдердің қысымымен жұмыс істейтін құбыржолдарды монтаждау. Анайы теңгеру станоктарында күрделі конфигурациялы машиналар мен бөлшектердің тораптарын статистикалық және динамикалық теңгеру. Тораптардың, агрегаттар мен машиналарды құрастыру және сынау кезінде табылған ақауларды жою. Бөлшектерді гидравликалық және бұрандалы механикалық сығымдағыштарда сығымдау. Жоғарырақ білікті слесардың басшылығымен сынау стенділерін монтаждауға және демонтаждауға, күрделі тәжірибелік және бірегей машиналарды құрастыруға, реттеу және сынауға қатысу.
Білуге тиіс: жиналатын механизм, станок тораптарының құрылымы, кинематикалық тәсімі және жұмыс істеу принципі, жиналатын тораптарды, машиналарды орнату, реттеу және қабылдап алудың техникалық шарттары, жұмыс, бақылау-өлшеу аспаптары, құралдар мен айлабұйымдардың құрылысы, қызметі және пайдалану ережесі, шектеулер мен отырғызу жүйесін, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, бөлшектер мен тораптардың өзара алмастырылу принциптері, күрделі бөлшектер мен тораптарды белгілеу тәсілдері, күрделі слесарлық аспапты термоөңдеу және жетілдіру тәсілі, термиялық өңдеу және пісіру кезінде металдың бұзылу және ішкі жанасуларының алдын алу және жою тәсілдері, орындалатын жұмыс шегінде металл механикасы және технологиясының негіздері.
Жұмыс үлгілері

1) Авторегуляторы - переборка после стендовых испытаний;
2) Арматура судовая - ручная притирка и доводка уплотнительных поверхностей;
3) Барабаны смесительные с внутренними спиралями - сборка;
4) Блоки цилиндров внутреннего сгорания - шабрение участков под крышки подшипников коленчатого вала;
5) Валы гребные диаметром до 250 мм - шабрение конусов и пригонка шпоночных пазов по калибру;
6) Валы зубчатых передач вспомогательных механизмов -укладка валов с пригонкой подшипников;
7) Венцы опорные - сборка;
8) Винты гребные для валов - пригонка ступицы по конусу вала и калибру;
9) Вкладыши опорно-упорного подшипника - сборка с сегментом;
10) Вкладыши подшипников судовых -шабрение разъемов заподлицо с разъемами корпусов и крышек с точностью до 0,02 мм и с обеспечением взаимозаменяемости деталей;
11) Втулки дейдвудные с резинометаллическими вкладышами для валов с облицовками - сборка вкладышей по калибру;
12) Втулки, нажимы, рычаги в автоматических нумерационных аппаратах - замена;
13) Вышки буровые - сборка отдельных конструкций;
14) Гидросуппорты, гидроклапаны сборка и окончательная доводка;
15) Гидроцилиндры подъема мотовала - сборка и испытание;
16) Головки грибовидные вентиляционные с ручным приводом всех размеров - сборка и испытание;
17) Гребенки, костыльки и внутренние конусы в механических нумерационных аппаратах - замена;
18) Датчики сигнальные, приводы датчиков - регулировка с установкой на клапаны задвижки;
19) Двигатели внутреннего сгорания мощностью свыше 73,6 до 736 кВт (100 до 1000 л.с.) - общая сборка;
20) Детали сложные - развертывание отверстий в труднодоступных местах;
21) Детали с пазами и прорезями формы "ласточкин хвост" - слесарная обработка;
22) Дизели - сборка и установка шатунно-поршневой группы;
23) Диски фрикционные диаметром до 300 мм - притирка с допуском на плоскость и прямолинейность в пределах 0,01 мм;
24) Замки роялей - сборка;
25) Захваты рельсорезные стрелочных переходов, сердечники блок-механизмов, захваты шеститонного парового крана, крышки турбогенераторов - сборка;
26) Захлопки с коническим и червячным зацеплением диаметром от 150 до 250 мм - сборка;
27) Захлопки судовые отливные, приемные и вентиляционные с условным проходом 350 мм и выше - пригонка резинового уплотнения, сборка, регулировка;
28) Зенкера алмазные - чистка базовых поверхностей, вскрытие алмазов;
29) Калибры гребных валов и гребных винтов - шабрение и пригонка конуса со шпонками;

1) Автореттегіштер - стенділік сынаудан кейін іріктеп алу;
2) Кеме арматурасы - тығыздағыш беттерін қолмен ысқылау және жетілдіру;
3) Ішкі спиральдары бар қоспалы барабандар – құрастыру;
4) Іштен жанатын цилиндр блоктары – иінді білікті мойынтіректердің қақпағы учаскесін қырып тегістеу;
5) Диаметрі 250 мм-ге дейінгі ескек біліктер – конустарды қырып тегістеу және калибр бойынша шпонды паздарды қиыстыру;
6) Қосымша механизмдердің тісті беріліс біліктері – мойынтіректерді қиыстырып біліктерді қалау;
7) Тіреу тәждері – құрастыру;
8) Біліктерге арналған ескек бұрамалар – білік және калибр конусы бойынша күпшектерін қиыстыру;
9) Тіреу-сүйеу мойынтіректерінің жапсырмалары – сегментті құрастыру;
10) Кеме мойынтіректерінің жапсырмалары – 0,02 мм-ге дейінгі дәлдікпен және бөлшектердің өзара алмасуын қамтамасыз ете отырып, корпустар мен қақпақтарын ажыратып ажыратқыштарды бетімен бірдей етіп қырып тегістеу;
11) Қаптау біліктеріне арналған резинометалл жапсырмалары бар дейдвудты төлкелер – калибрлер бойынша жапсырмаларды құрастыру;
12) Автоматты нөмірленген аппараттарда төлкелер, қысымдар, рычагтар – ауыстыру;
13) Бұрғылық мұнаралар – жекелеген конструкцияларды құрастыру;
14) Гидроиппорттар, гидроклапандар-құрастыру және түпкілікті жетілдіру;
15) Мотовал көтермесінің гидроцилиндрлері – құрастыру және сынау;
16) Барлық мөлшердегі қол жетекпен желдеткішті саңырауқұлақ тәрізді қақпақтар – құрастыру және сынау;
17) Механикалық нөмірленген аппараттардағы тарақтар, сүрелер және ішкі конустар – ауыстыру;
18) Сигнал датчиктері, датчик жетектері – ысырма клапандарға орнатып реттеу;
19) 73,6-дан жоғары 736 кВт-ге дейінгі (100-ден 1000 л.с.) іштен жанатын қозғалтқыштар – жалпы құрастыру;
20) Күрделі бөлшектер – саңылаулардың жетуі қиын жерлерін өрістету;
21) Пазды және "айыр құйрық" нысандағы кесікті бөлшектер – слесарлық өңдеу;
22) Дизельдер – шатунды поршенді топты құрастыру және орнату;
23) Диаметрі 300 мм-ге дейін фрикциялық дискілер – 0,01 мм шегінде жазықтық және тік сызықты шектеуге ысқылау;
24) Рояль құлыптар – құрастыру;
25) Бағыт ауыстыру рельс кесетін қармауыштар, блок механизмдерінің өзекшелері, алты тонды бу кран қармауыштар, турбогенераторлардың қақпақтары - құрастыру;
26) Диаметрі 150-ден 250 мм-ге дейін коникалық және бұрамдық іліністі қақпалары – құрастыру;
27) Шартты өтпесі 350 мм және одан жоғары кеме құймалы, қабылдағыш және желдеткішті қақпалар – резиналық тығыздауды қиыстыру, құрастыру, реттеу;
28) Алмас зенкерлер – базалық бетін тазалау, алмасты ашу;
29) Ескек біліктер мен ескек бұрама калибрлері – шпонды конустарды қырып тегістеу және қиыстыру;

30) Каркасы для радиоприборов из профильной стали с числом входящих деталей до 50 - сборка;
31) Кингстоны с условным проходом свыше 275 мм, с условным давлением до 50 кгс/см2 - притирка тарелки и гнезда, сборка, испытание, сдача;
32) Клапаны автоматические (паровые и водяные) - сборка, регулировка, испытание, сдача;
33) Клапаны быстрозапорные и паровые, коробки турбины - переборка после стендовых испытаний;
34) Клапаны высокого давления, уплотнительные кольца - притирка;
35) Клапаны предохранительные, редукционные, дренажные, перепускные, невозвратные и невозвратно-запорные, котельные и предохранительные, главные и контрольные 1 и 2 ступени давления (до 30 кгс/см2 ) - сборка, регулировка, испытание, сдача;
36) Клапаны прямоточные дистанционные с приводом - сборка, регулировка, сдача;
37) Клинкеты с условным проходом до 875 мм - шабрение и притирка клиновых поверхностей, сборка, испытание, сдача;
38) Колонки водомерных судовых паровых котлов сложных систем с рабочим давлением свыше 25 кгс/см2 - сборка, регулировка, испытание, сдача;
39) Компрессоры и блоки осушки (БО) с подачей газа под давлением до 230 кгс/см2 - установка на стенд, монтаж, испытание по заданной программе, демонтаж, устранение незначительных дефектов в системе;
40) Коробки реверса мотовозов и грузовой дрезины - шабрение окон;
41) Коробки центрального привода - сборка;
42) Корпусы и каркасы сварные из различных материалов - сборка;
43) Корпусы и кронштейны - шабрение плоскости по 2 квалитету;
44) Корпусы и крышки сложной конфигурации больших габаритов - слесарная обработка с подгонкой и установкой мест соединений замков и петель;
45) Корпусы сопловых аппаратов- сборка;
46) Кронштейны ходовых сервомоторов - сборка;
47) Круги шлифовальные диаметром до 750 мм - сборка, испытание, балансировка;
48) Крышки газопроницаемые с приводом - сборка и испытание;
49) Крышки уплотнительные - сборка колец;
50) Лабиринты - установка и запрессовка;
51) Манипуляторы - шабрение, притирка;
52) Машинки гидравлические приводные для захлопок и других механизмов - окончательная сборка, регулировка, испытание, сдача;
53) Машины бумагоделательные и картоноделательные - сборка;
54) Механизмы главные, вспомогательные и агрегаты - установка, центровка, монтаж с применением пластмасс;
55) Механизмы и арматура дистанционно-управляемых корабельных и судовых систем - испытание;
56) Механизмы планетарные - сборка;
57) Механизмы - сборка и механическая регулировка по 2 квалитету;

30) Кіретін бөлшектерінің саны 50-ге дейінгі кескінді болаттан жасалған радиоаспаптарға арналған каркастар – құрастыру;
31) Шартты өтпесі 275 мм-ден асатын, шартты қысымы 50 кгс/кв. кингстондар – тәрелкелер мен ұяларды ысқылау, құрастыру, сынау, тапсыру;
32) Автоматты (бу және су) клапандар – құрастыру, реттеу, сынау, тапсыру;
33) Тез бекітілетін клапандар, турбина қораптары - стенділік сынаудан кейін іріктеу;
34) Жоғары қысымды клапандар, тығыздағыш сақиналар – ысқылау;
35) Қысым (30 кгс/кв. см) сатылары 1 және 2 қорғағыш, редукциялық, сорғыту, қайта іске қосатын, қайтарылмайтын және қайтарылмайтын ілмекті, қазандықты және қорғағыш, басты және қорытынды клапандар – құрастыру, реттеу, сынау, тапсыру;
36) Жетекті дистанциялық тікелей нүктелі клапандар – құрастыру, реттеу, тапсыру;
37) Шартты өтпесі 875 мм-ге дейінгі клинкеттер – сыналы беттерін қырып тегістеу және ысқылау, құрастыру, сынау, тапсыру;
38) Жұмыс қысымы 25 кгс/кв.см-ден жоғары күрделі жүйедегі су өлшейтін кемелік бу қазандықтарының колонкалары – құрастыру, реттеу, сынау, тапсыру;
39) 230 кгс/кв.см-ге дейінгі қысымда газ беру осушка компрессорлары мен блоктары – стендіге орнату, монтаждау, берілген бағдарлама бойынша сынау, демонтаждау, жүйедегі елеусіз ақауларды жою;
40) Мотовоздар мен жүк дрезиналары – терезелерді қырып тегістеу;
41) Орталық жетек қораптары – құрастыру;
42) Түрлі материалдардан жасалған пісірмелі корпустар мен каркастар – құрастыру;
43) Корпустар мен кронштейндер – 2 квалитет бойынша тегістігін қырып тегістеу;
44) Үлкен габаритті күрделі конфигурациялы корпустар мен қақпақтар – құлып пен ілмектің біріккен жерлерін қиыстырып және бекітіп слесарлық өңдеу;
45) Соплолық аппараттардың корпустары – құрастыру;
46) Жүретін сервомоторлардың кронштейндері – құрастыру;
47) Диаметрі 750 мм-ге дейінгі тегістеу шеңберлері – құрастыру, сынау, теңдеу;
48) Жетекті газ сіңдіретін қақпақтар – құрастыру және сынау;
49) Тығыздағыш қақпақтар – сақина құрастыру;
50) Лабиринттер – орнату және сығымдау;
51) Манипуляторлар – қырып тегістеу, ысқылау;
52) Қақпалар мен басқа да механизмдерге арналған гидравликалық жетекті машинкалар – соңғы құрастыру, реттеу, сынау, тапсыру;
53) Қағаз жасайтын және картон жасайтын машиналар – құрастыру;
54) Басты, қосалқы механизмдер мен агрегаттар – пластмассаны қолдана отырып орнату, оратсын дәлдеу, монтаждау;
55) Корабль және кеме жүйелерінің қашықтан басқарылатын механизмдері мен арматурасы – сынау;
56) Бекіту механизмдері – құрастыру және реттеу;
57) Механизмдер – 2 квалитет бойынша құрастыру және механикалық реттеу;

58) Механизмы стопорные - сборка и регулировка;
59) Мост управления гидрофицированный - сборка, регулировка;
60) Муфты кулачковые - пригонка;
61) Муфты спусковые - окончательная обработка после закалки;
62) Направляющие каленые - притирка пазов с проверкой индикатором;
63) Нефтеподогреватели судовые - сборка;
64) Обоймы и щиты - сборка с пластинками уплотнения;
65) Обоймы - сборка с ударным сегментом;
66) Опоры двигателя - сборка;
67) Ось лентопротяжная - слесарная обработка и сборка;
68) Охладители, дистилляторы, конденсаторы - сборка;
69) Патрубки сложные - сборка, шабрение и подгонка;
70) Переводы стрелочные двойные перекрестные - сборка;
71) Передачи угловые зубчатые - сборка, регулировка с обеспечением требуемого зазора и пятна касания;
72) Передачи угловые управления клинкетами и клапанами - сборка, регулировка, сдача;
73) Перо руля и баллер с фланцевым соединением - шабрение плоскостей фланцев, сборка соединения, выверка осевой линии, развертывание отверстий;
74) Перо руля с баллером - шабрение конусов и шпоночных пазов, пригонка, сборка, сдача;
75) Пневмоцилиндры - сборка и регулировка;
76) Подставки для тарелок парных - сборка;
77) Подшипники скольжения, состоящие из нескольких частей - шабрение;
78) Подшипники с конусными отверстиями - сборка;
79) Подшипники судовые опорные, упорно-вспомогательные для валов диаметром до 300 мм - шабрение постелей и вкладышей;
80) Подшипники (шариковые и роликовые) всех размеров, выпускаемые по классам точности А, Б и С, - комплектование и сборка;
81) Ползуны стрелочных электроприводов - спиливание углов, плоскостей, фасок и выходов из кольцевой канавки;
82) Прессы гидравлические мощностью до 3000 т - сборка и монтаж;
83) Приводы к шаровым мельницам - сборка и регулировка;
84) Пружины - тарирование и испытание нагрузкой с проверкой по таблице;
86) Редукторы - сборка, регулировка, испытание;
87) Редукторы червячные - шабрение червячного зацепления;
88) Рессоры - сборка;
89) Роторы и статоры паровых и газовых турбин - сборка;
90) Рычажки в блок-механизмах - пригонка по сектору;
91) Самонаклады, ротационные и плоскопечатные машины, полуавтоматы для отливки стереотипов - сборка;
92) Сельсины контактные - установка и регулировка траверс, демпферов, монтаж шарикоподшипников, обкатка, регулировка осевого люфта, доводка, предварительная сборка, статическая балансировка;

58) Планетарлы механизмдер – құрастыру;
59) Гидрофицирленген басқару мосты – құрастыру, реттеу;
60) Жұдырықшалы муфталар – қиыстыру;
61) Түсірілетін муфталар – шыңдағаннан кейін түпкілікті өңдеу;
62) Бағыттайтын шыңдамалар – индикатормен тексере отырып паздарды ысқылау;
63) Кеме мұнай қыздырғыштары – құрастыру;
64) Ернеушелер мен қалқандар – тығыздау пластинкаларымен құрастыру;
65) Ернеушелер – соққылы сегментпен құрастыру;
66) Қозғалтқыш тіректері – құрастыру;
67) Созылма таспалы ось – слесарлық өңдеу және құрастыру;
68) Салқындатқыштар, дистилляторлар, конденсаторлар – құрастыру;
69) Күрделі келте құбырлар – құрастыру, қырып тегістеу және қиыстыру;
70) Қосарланған айқаспалы бағыт ауыстырғыштар – құрастыру;
71) Тісті бұрыш берілістер – құрастыру, талап етілетін саңылау мен жанасу нүктесін қамтамасыз ете отырып реттеу;
72) Клинкет және клапанды басқаратын бұрыш берілістері – құрастыру, реттеу, тапсыру;
73) Фланецті бірікпемен руль қауырсыны мен баллер – фланецтің бетін қырып тегістеу, бірікпелерді құрастыру, осьтік желіні тексеру, саңылауларды өрістету;
74) Баллерлі рульдің қауырсыны – конустар мен шпонды паздарды қырып тегістеу, қиыстыру, құрастыру, тапсыру;
75) Пневмоцилиндрлер – құрастыру және реттеу;
76) Қос тәрелкелерді қоятын тұғырлар – құрастыру;
77) Бірнеше бөліктен тұратын сырғыту мойынтіректері – қырып тегістеу;
78) Конусты саңылаулары бар мойынтіректер – құрастыру;
79) Тірек кеме, диаметрі 300 мм-ге дейінгі біліктерге арналған қосымша тірек мойынтіректері – төсемдер мен жапсырмаларды қырып тегістеу;
80) А, Б және С дәлдік сыныптары бойынша шығарылатын барлық мөлшердегі (шарикті және роликті) мойынтіректер – жинақтау және құрастыру)
81) Электр жетектердің бағыттық сырғымалары – бұрыштарын, тегістігін, фаскалары мен сақина жырасынан шығатын жолын егеулеу;
82) Қуаты 3000 т-ға дейінгі гидравликалық сығымдағыштар – құрастыру және монтаждау;
83) Шар диірмендердің жетектері – құрастыру және реттеу;
84) Серіппелер – ыдысқа салу және кесте бойынша тексере отырып жүктемемен сынау;
85) Қосарланған айқаспалы бағыт ауыстырғыштар – құрастыру;
86) Редукторлар – құрастыру, реттеу, сынау;
87) Бұрамдық редукторлар – бұрамдық іліністі қырып тегістеу;
88) Рессорлар – құрастыру;
89) Бу және газ турбиналарының роторлары мен статорлары – құрастыру;
90) Блок механизмнің рычагтары – сектор бойынша қиыстыру;
91) Самонакладтар, ротациялық және тегісбаспалы машиналар, стереотиптерді құюға арналған жартылай автоматтар – құрастыру;
92) Контактілі сельсиндер – траверстер, демпферлерді орнату және реттеу, шарик і мойынтіректерді монтаждау, осьтік люфтінің реттеу, жетілдіру, алдын ала құрастыру, статикалық теңдеу;

93) Сепараторы - вставка заклепок вручную с помощью механизма, вставка роликовых колец, зарядка роликами;
94) Системы специальных труб - шабрение, полирование внутреннее труб;
95) Станины крупных металлообрабатывающих станков - шабрение направляющих;
96) Станки-автоматы заверточные, этикетировочные, выпарные и вакуум-аппараты, линейнорежущие и штампующие агрегаты - сборка;
97) Тележки моторных платформ путеукладчиков - разметка и установка челюстей;
98) Тормоза ленточные с редуктором - пришабривание червячного зацепления с обеспечением пятна касания, сборка;
99) Турбины паровые и газовые - пригонка и установка лопаток и сборка опорно-упорных подшипников;
100) Установки фильтровальные - сборка;
101) Устройства подколпачные вакуумных напылительных установок - сборка узлов;
102) Устройства промывочные для водоопреснительной установки - сборка;
103) Фильтры сложных конструкций сдвоенные - сборка, сдача;
104) Хоботы завалочных машин - сборка;
105) Холодильники - сборка агрегатов, установка двери и испытание;
106) Шарикоподшипники прецизионные (выполнение по особым техническим условиям) - сборка и установка;
107) Шланги с обжатием на прессе под гидравлические испытания давлением до 300 кгс/см2 - сборка;
108) Эжекторы производительностью свыше 100 т/ч - сборка из штампованных половин под сварку в приспособлениях, пригонка с другими деталями и испытание;
109) Эксцентрики, кулачки и противовесы регулятора турбогенератора - опиливание по шаблонам;
110) Электровоздуходувки и турбовоздуходувки - сборка.
795. Слесарь механосборочных работ 5-й разряд
Характеристика работ. Слесарная обработка и доводка термически не обработанных деталей, изделий и узлов сложной конфигурации по 6 квалитету и сложной конфигурации по 7 квалитету. Сборка, регулировка и отладка сложных машин, контрольно-измерительной аппаратуры, пультов и приборов, уникальных и прецизионных агрегатов и машин, подборка и сборка крупногабаритных и комбинированных подшипников. Испытание сосудов,работающих под давлением, а также испытание на глубокий вакуум. Снятие необходимых диаграмм и характеристик по результатам испытания и сдача машин ОТК. Монтаж и демонтаж испытательных стендов. Проверка сложного уникального и прецизионного металлорежущего оборудования на точность и соответствие техническим условиям. Монтаж трубопроводов, работающих под высоким давлением воздуха (газа), и спецпродуктов. Статическая и динамическая балансировка деталей и узлов сложной конфигурации.
Должен знать: конструкцию, назначение и принцип работы собираемых сложных механизмов, приборов, агрегатов, станков и машин, технические условия на регулировку, испытания и сдачу собранных узлов машин и агрегатов и их эксплуатационные данные, приемы сборки и регулировки машин и режимы испытаний, меры предупреждения деформаций деталей, правила проверки станков на точность.
Примеры работ:

93) Сепараторлар – механизм арқылы қолмен тойтармаларды қою, роликті сақиналарды қою, роликтермен зарядтау;
94) Арнайы құбырлар жүйесі - қырып тегістеу, ішкі құбырларды жылтырату;
95) Ірі металл өңдейтін станоктардың станиналары – бағыттайтындарын қырып тегістеу;
96) Орамдайтын, этикеттейтін, булайтын станок автоматтар және желі кесетін вакуум аппараттар мен штампылайтын агрегаттар – құрастыру;
97) Жол қалайтын моторлы платформа арбалары – жақтарын белгілеу және орнату;
98) Редукторлы таспалы тежегіштер – жанасу нүктесін қамтамасыз ете отырып бұрамдық ілінісуді қырып тегістеу, құрастыру;
99) Бу және газ турбиналар – күрекшелерін қиыстыру және орнату және тіреу-сүйеу мойынтіректердін құрастыру;
100) Сүзгілеу құрылғылары – құрастыру;
101) Вакуумды тозаңдату құрылғыларының қалпақ асты құрылымдары – тораптарды құрастыру;
102) Су тұщыландыратын құрылғыларға арналған шаю құрылғысы – құрастыру;
103) Күрделі конструкциялы қосарланған сүзгілер – құрастыру, тапсыру;
104) Үйінділейтін машиналардың тұмсықтары – құрастыру;
105) Тоңазытқыштар – агрегаттарды құрастыру, есік орнату және сынау)
106) Прецизионды шарик мойынтіректер (ерекше техникалық шарттар бойынша орындау) – құрастыру және орнату;
107) Қысымы 300 кгс/кв.см гидравликалық сынауға сығымдағышта қаусырылған шлангілер – құрастыру;
108) Өнімділігі 100 т/сағ. –тан асатын эжекторлар – айлабұйымдарда пісіруге штампыланған жартыларын құрастыру, басқа да бөлшектермен қиыстыру және сынау;
109) Турбогенератор эксцентриктері, жұдырықшалары мен қарсы салмақшалар – шаблон бойынша егеулеу;
110) Электр-ауа үрлегіштер мен құбыр-ауа үрлегіштер – құрастыру.
795. Механикалық құрастыру жұмыстарының слесарі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі конфигурациялы термиялық өңделмеген бөлшектерді, бұйымдар мен тораптарды 6 квалитет және 7 квалитет бойынша слесарлық өңдеу және жетілдіру. Күрделі машиналарды, бақылау-өлшеу аппаратурасын, пульттер мен аспаптарды, бірегей және прецизионды агрегаттар мен машиналарды құрастыру, реттеу және баптау, ірі габаритті және құрастырмалы мойынтіректерді іріктеу және құрастыру. Қысыммен істейтін ыдыстарды сынау, сондай-ақ терең вакуумға сынау. Сынау нәтижелері бойынша қажетті диаграммалар мен сипаттамалар алу және ТББ машиналарын тапсыру. Сынау стенділерін монтаждау және демонтаждау. Күрделі бірегей және прецизионды металл есетін жабдықтардың дәлдігін және техникалық шарттарға сәйкестігін тексеру. Ауаның (газдың) және арнайы өнімдердің жоғары қысымында істейтін құбыржолдарын монтаждау. Күрделі конфигурациялы бөлшектер мен тораптарды статикалық және динамикалық теңдеу.
Білуге тиіс: жиналатын күрделі механизмдердің, аспаптардың, агрегаттардың, станоктар мен машиналардың конструкциялары, қызметі мен жұмыс істеу принципі, машиналар мен агрегаттардың жиналған тораптарын реттеу, сынау және тапсырудың техникалық шарттары және оларды іске қосу деректері, машиналарды құрастыру және реттеу жолдары мен сынау режимдері, бөлшектердің бұзылуының алдын алу шаралары, станоктардың дәлдігін тексеру ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) Аппаратура запорная и регулировочная для химических производств высокого давления - разборка, подгонка, притирка, сборка;
2) Аппараты постовые и распределительные механической централизации - сборка и регулировка;
3) Арматура золотниковая - притирка и доводка уплотнительных поверхностей;
4) Валики дифференциальные специальной конструкции - припиливание опорных плоскостей перпендикулярно оси с допуском на перпендикулярность 0,02 мм;
5) Валы гребные и дейдвудные - шабрение конусов и пригонка шпоночных пазов по калибру;
6) Винты гребные для валов - пригонка ступицы по конусу вала или по калибру;
7) Вкладыши - пригонка и шабрение в корпусе турбины;
8) Воздуховоды всех видов - контрольная сборка и выверка;
9) Гироскопы - предварительная и окончательная сборка;
10) Двигатели внутреннего сгорания мощностью свыше 736 до 1472 кВт (свыше 1000 до 2000 л.с.) - сборка, регулировка и наладка;
11) Диффузоры - подгонка и запрессовка в паровую коробку и в корпус турбины;
12) Замедлители вагонные всех типов - сборка, регулировка и содержание в исправном состоянии;
13) Калибры гребных валов и гребных винтов с двумя и более шпоночными соединениями, с установкой шпонок в любое положение относительно пазов - шабрение и пригонка конуса со шпонками;
14) Каркасы для радиоприборов из профильной стали с числом входящих деталей свыше 50 - сборка;
15) Каркасы и обшивка на турбины - изготовление;
16) Карусели, натекатели вакуумных установок - сборка;
17) Кингстоны и задвижки с пневмо- и гидроприводом - сборка, регулировка, сдача;
18) Клапаны главные маневровые всех типов судов - сборка, регулировка;
19) Клапаны защитных устройств регулирующие - сборка, регулировка;
20) Клапаны и крышки импульсные всех типов и размеров - сборка;
21) Клапаны, клинкеты и задвижки с приводом планетарной зубчатой передачи - сборка, регулировка, сдача;
22) Клапаны паровые с дистанционным управлением - сборка;
23) Клапаны регулирующие, сдвоенные с сервомотором и со сдвоенной системой рычагов - сборка, регулировка;
24) Клинкеты с раздельным клином с условным проходом свыше 875 мм - сборка, сдача;
25) Колеса цифровые и литерные - замена;
26) Кольца поршневые диаметром свыше 400 мм - подгонка замка;
27) Кольца поршневые диаметром свыше 550 мм - шабрение торцов и подгонка к поршню;
28) Кольца поршневые шеститонного парового крана - опиливание;
29) Компрессоры и блоки осушки (БО) с подачей газа под давлением свыше 230 кгс/см2 до 400 кГс/см2 - монтаж (подключение стендовых приборов, клапанов, датчиков и т.д.), выявление и устранение дефектов, возникших при испытании;

1) Жоғары қысымды химиялық өндіріске арналған бекіткіш және реттейтін аппаратура - бөлшектеу, қиыстыру, ысқылау және құрастыру;
2) Механикалық орталықтандыру постылық және тарату аппараттары-құрастыру және реттеу;
3) Мысқалдық арматура – тығыздатылған беттерін ысқылау және жетілдіру;
4) Дифференциалды арнайы конструкциядағы білікшелер-перпендикулярлығының шегі 0,02 мм перпендикулярлы түрде осьтің тірек беттерін егеулеу;
5) Ескек және дейдвудты біліктер – конустарды қырып тегістеу және шпонды паздарды калибр бойынша қиыстыру;
6) Біліктерге арналған ескекті бұрамалар – білік конусы бойынша немесе калибр бойынша күпшектерді қиыстыру;
7) Жапсырмалар – турбина корпусында қиыстыру және қырып тегістеу;
8) Барлық түрдегі ауа жібергіштер – түпкілікті құрастыру және тексеру;
9) Гироскоптар – алдын ала және түпкілікті құрастыру;
10) Қуаты 736-дан асатын 1472 кВт-ға дейінгі (1000-нан жоғары 2000 а.к.-не дейін) іштен жанатын қозғалтқыштар – құрастыру, реттеу және баптау;
11) Диффузорлар – бу қорабына және турбина корпусына қиыстыру және сығымдау;
12) Барлық үлгідегі вагондық баяулатқыштар – құрастыру, реттеу және жөнделген күйіндегі мазмұны;
13) Паздарға қатысты шпонкаларды кез келген қалыпқа орнатып екі және одан да көп шпонды бірікпелі ескек біліктердің калибрлері мен ескек бұрамалар – шпонкалы конустарды қырып тегістеу және қиыстыру;
14) Кіретін бөлшектердің саны 50-ден асатын кескінді болаттан жасалған радиоаспаптарға арналған каркастар – құрастыру;
15) Каркастар мен турбиналарға қаптаулар – жасау;
16) Әткеншектер, вакуумды құрылғының ағыншалары – құрастыру;
17) Пневмо және гидрожетекті кингстондар мен ысырмалар – құрастыру, реттеу, тапсыру;
18) Кеменің барлық үлгілерінің маневрленген басты клапандар- құрастыру, реттеу;
19) Қорғау құрылғыларының реттейтін клапандары – құрастыру, реттеу;
20) Барлық үлгідегі және мөлшердегі импульсті клапандар мен қақпақтар – құрастыру;
21) Планетарлы тісті беріліс жетекпен клапандар, клинкеттер мен ысырмалар – құрастыру, реттеу, тапсыру;
22) Қашықтықтан басқарылатын бу клапандар – құрастыру;
23) Сервомоторы бар қосарланған, реттейтін және қосарланған жүйесі бар рычагтарымен клапандар – құрастыру, реттеу;
24) Шартты өтпесі 875 мм-ден асатын бөлек сыналы клинкеттер-құрастыру, тапсыру;
25) Сандық және литерлі дөңгелектер – ауыстыру;
26) Диаметрі 400 мм-ден асатын поршенді сақиналар – құлыпты қиыстыру;
27) Диаметрі 550 мм-ден асатын поршенді сақиналар – кесіктерін қырып тегістеу және поршенге қиыстыру;
28) Бу кранының алты тонналық поршенді сақиналары – егеулеу;
29) Қысымы 230 кГс/кв.см –ден 400 кГс/кв. см-ға дейін газ беретін компрессорлар мен кептіру блоктары – сынау кезінде пайда болатын ақауларды монтаждау (стенділік аспаптарды, клапандарды, датчиктер іске қосу), анықтау және жою;

30) Конструкции металлические сложные: панели, плоты, плиты и др) для нестандартного опытного технологического оборудования - изготовление;
31) Корпусы вакуумных вентилей и насосов, установок химической аппаратуры - сборка;
32) Корпусы основных и центральных приборов, состоящих из секций - сборка и соединение секций между собой с обработкой мест под механизмы;
33) Корпусы приборов сложные из различных материалов - сборка с изготовлением отдельных элементов;
34) Круги шлифовальные диаметром свыше 750 мм - сборка, испытание, балансировка;
35) Крышки - подгонка на корпус турбины;
36) Линии цифр в нумерационном аппарате - подгонка и исправление при сборке и ремонте;
37) Линия валопроводов всех типов судов, кроме катеров - спаривание, установка на станке (стенде), развертывание отверстий, пригонка болтов, сборка, сдача;
38) Машины глубокой печати - сборка;
39) Машины горизонтально-ковочные с усилием давления до 20 МН - общая сборка;
40) Машины самоходные сельскохозяйственные - окончательная сборка;
41) Машины шахтоподъемные с бицилиндрическим барабаном - общая сборка и регулировка с испытанием;
42) Механизмы вспомогательные судовые - сдача в эксплуатацию;
43) Механизмы и арматура дистанционного управления корабельных и судовых систем с электрическим, пневматическим и гидравлическим сервоприводами - притирка, сборка и регулировка;
44) Механизмы подъемно-якорные - сборка, испытание и сдача;
45) Молотилки в сборе - испытание, обкатка и сдача;
46) Молоты паровые - сборка, проверка парораспределительных золотников и клапанов, хода поршня, механизмов управления;
47) Муфты и полумуфты судовых валов - шабрение конуса, разделка шпоночных пазов по калибру;
48) Муфты эластичные главного валопровода- сборка, балансировка;
49) Направляющие с треугольным пазом каленые длиной до 340 мм -
_
притирка с допуском |_|0,01-0,02 на параллельность на 300 мм;
50) Насосы шестеренчатые различных назначений и производительности - сборка, испытание, сдача;
51) Пакеты пустотелых лопаток - сборка и пригонка;
52) Перо руля и баллер с фланцевым соединением - шабрение плоскостей фланцев, сборка соединения, выверка осевой линии, развертывание отверстий, пригонка шпонок, болтов и штырей, сдача;
53) Перо руля с баллером - шабрение конусов и шпоночных пазов, пригонка шпонок, сборка, сдача;
54) Плоскости, кулачки - обработка по 1 классу точности с паспортизацией размеров;
55) Плоскости - шабрение и корректировка расточек под вкладыши;
56) Пневмостяжки типа СПУ-20, пневмогайковерты типа ГПУ-80 - сборка;

30) Күрделі металл конструкциялар: стандартты емес тәжірибелік технологиялық жабдыққа арналған панельдер, салдар, тақтайлар жасау;
31) Вакуумды бұрамалар мен сорғылардың, химиялық аппаратура құрылғыларының корпустары – құрастыру;
32) Секциялардан тұратын негізгі және орталық аспаптардың корпустары – механизм орындарын өңдей отырып өз арасында секцияларды біріктіру және құрастыру;
33) Түрлі материалдардан тұратын күрделі аспаптардың корпустары – жекелеген элементтерді жасай отырып құрастыру;
34) Диаметрі 750 мм-ден асатын тегістеу шеңберлері – құрастыру, сынау, теңдеу;
35) Қақпақтар – турбина корпусына қиыстыру;
36) Нөмірленген аппараттағы сандардың сызықтары – құрастыру және жөндеу кезінде қиыстыру және түзету;
37) Катерлерден басқа кеменің барлық үлгідегі білік жолдарының сызықтары – станокқа (стендіген) орнату, саңылауларды өрістету, болттарды қиыстыру, құрастыру, тапсыру;
38) Терең баспа машиналары – құрастыру;
39) Қысымының күші 20 МН-ге дейін көлденең соғатын машиналар-жалпы құрастыру;
40) Ауыл шаруашылығындағы өзі жүретін машиналар - түпкілікті құрастыру;
41) Бицилиндрлік барабаны бар шахта көтергіш машиналар - жалпы құрастыру және сынап реттеу;
42) Қосалқы кеме механизмдері – пайдалануға беру;
43) Электрлік, пневматикалық және гидравликалық сервожетекті корабль және кем жүйелерін қашықтықтан басқару механизмдері мен арматурасы -ысқылау, құрастыру және реттеу;
44) Көтергіш зәкір механизмдері – құрастыру, сынау және тапсыру;
45) Жиынтықты егін соққыштар – сынау, дөңгеленту және тапсыру;
46) Бу балғалары – мысқал бу таратқыш және клапандарды, поршень жүрісін басқару механизмін құрастыру, тексеру;
47) Кеме біліктерінің муфталары мен жартылай муфталары – конусты қырып тегістеу, шпонды паздарды калибр бойынша бөлу;
48) Негізгі білік жолдарының эластикалық муфталары – құрастыру, теңгеру;
49) Ұзындығы 340 мм-ге дейінгі үш бұрышты шыңдалған пазды бағыттайтындар – 300 мм параллельдікке +/- 0,01-0,02 шекте ысқылау;
50) Түрлі тағайындалған және түрлі өнімділіктегі алтылық сорғылар – құрастыру, сынау, тапсыру;
51) Бос күрекшелер дестесі – құрастыру, қиыстыру;
52) Фланецті бірікпемен руль қауырсыны мен баллер – фланецтің бетін қырып тегістеу, бірікпелерді құрастыру, осьтік желіні тексеру, саңылауларды өрістету;
53) Баллерлі рульдің қауырсыны – конустар мен шпонды паздарды қырып тегістеу, қиыстыру, құрастыру, тапсыру;
54) Тегістіктер, жұдырықшалар - мөлшерлерін паспорттай отырып 1сыныптық дәлдікпен өңдеу;
55) Тегістіктер – жапсырмаларды қайрап, қырып тегістеу және түзету;
56) СПУ-20 үлгісіндегі пневмотартпалар, ГПУ-80 үлгісіндегі пневмо-гайкабұрамалар – құрастыру;

57) Поверхности фланца компенсатора - шабрение с точностью не менее 2 пятен на см2 ;
58) Подшипники качения и комбинированные - сборка;
59) Прессы гидравлические усилием свыше 30 до 100 МН - сборка, регулировка, испытание, сдача;
60) Пульты управления и другие сложные автоматические станции- полное изготовление и сборка (без монтажа);
61) Ролики алмазные сложного профиля - балансировка;
62) Роторы - сборка лопаток с бандажным креплением;
63) Роторы - статическая и динамическая балансировка;
64) Роторы, турбины - сборка, установка опорно-упорного подшипника;
65) Сервомоторы - сборка блокировки;
66) Станины продольно-фрезерных и других станков - установка на башмаки с выверкой по водяному уровню и струне с оптическим прибором;
67) Станины уникальных и прецизионных станков - шабрение направляющих;
68) Станки прецизионные токарные - шабрение каретки и суппорта;
69) Станки токарно-винторезные - испытание станка на мощность с наладкой и регулировкой, испытание на точность с регулировкой, подналадкой и исправлением дефектов;
70) Турбокомпрессоры экспериментальные, воздушных и кислородных компрессоров - окончательная сборка, регулировка и сдача;
71) Узлы, механизмы, конструкции крупных судов - монтаж с применением пластмасс;
72) Узлы пневмодомкратов ударного действия - сборка, наладка;
73) Узлы сложные, агрегаты и машины опытных конструкций -сборка и испытание;
74) Узлы сложные и агрегаты легковых машин высшего класса - сборка, регулировка, испытание;
75) Установки газотурбинные - сборка;
76) Устройства перекладки рулей - сборка, регулировка, сдача;
77) Устройство перфорегулирующее - окончательная обработка входящих деталей после закалки, центрование пуансонов по матрицам с соблюдением размеров в пределах допусков до 0,01 мм;
78) Центрифуги - притирка вала с ротором и уплотняющих колец, сборка, регулировка и испытание;
79) Шатуны и регуляторы крана, корпуса водяных питательных насосов, домкраты - сборка;
80) Шестерни в сборе - статическая и динамическая балансировка;
81) Шпили электрические, механизмы приводные шпилей - сборка;
82) Щуп после закалки - запрессовка в направляющую при допуске
_
на параллельность |_|0,01 на 120 мм длины;
83) Эксцентрики - окончательная слесарная обработка после закалки со снятием таблиц на компараторе;
84) Электропушки доменных печей - разборка, сборка.
796. Слесарь механосборочных работ 6-й разряд
Характеристика работ. Сборка, регулировка, испытание и сдача в соответствии с техническими условиями сложных и экспериментальных, уникальных машин, станков, агрегатов и аппаратов. Проверка правильности их сборки со снятием эксплуатационных диаграмм и характеристик. Монтаж трубопроводов высокого давления под любые применяемые газы и жидкости. Устранение обнаруженных дефектов. Расчет зубчатых зацеплений, эксцентриков и прочих кривых и их проверка. Построение геометрических фигур. Участие в оформлении паспорта на собираемые и испытуемые машины.
Должен знать: конструкцию, принцип работы сложных машин, станков, агрегатов и аппаратов, способы статического и динамического испытания, способы отладки и регулировки изготовляемых машин, приборов и другого оборудования, принцип расчета и способы проверки эксцентриков и прочих кривых и зубчатых зацеплений, методы расчета и построения сложных фигур, правила заполнения паспортов на изготовляемые машины.
Примеры работ:

57) Компенсатор фланецтінің беті – кв) см-ге кемінде 2 нүктелік дәлдікпен қырып тегістеу;
58) Тербету және құрама мойынтіректер – құрастыру;
59) Гидравликалық күші 30-дан жоғары 100 МН-ге дейінгі сығымдағыштар – құрастыру, реттеу, сынау, тапсыру;
60) Басқару пульттары мен басқа да күрделі автоматты станциялар – толықтай жасау және (монтажсыз) құрастыру;
61) Күрделі кескіндегі алмас роликтер – теңдеу;
62) Роторлар – бандажды бекітпелі күректерді құрастыру;
63) Роторлар – статикалық және динамикалық теңдеу;
64) Роторлар, турбиналар – құрастыру, тіреу-сүйеу ішпегін орнату;
65) Сервомоторлар – блоктауды құрастыру;
66) Қиғаш фрезерлі және басқа да станоктардың станиналары – су деңгейі бойынша тексере отырып, башпақтарына және оптикалық аспаптың шегіне орнату;
67) Бірегей және прецизионды станоктардың станиналары-бағыттағыштарды қырып тегістеу;
68) Прецизионды токарлық станоктар – каретканы және суппортты қырып тегістеу;
69) Токарлық-бұрама тесетін станоктар – станокты баптап және реттей отырып сынау, ақауларын реттей, баптай және түзете отырып дәлдігін сынау;
70) Тәжірибелік құбыр компрессорлары, ауа және оттегі компрессорлар – түпкілікті құрастыру, реттеу және тапсыру;
71) Ірі кемелердің тораптары, механизмдері, құрылымдары – пластмассаны пайдалана отырып монтаждау;
72) Соққымен әрекет ететін пневмокөтергіштердің тораптары – құрастыру, баптау;
73) Күрделі тораптар, агрегаттар мен тәжірибелік құрылым машиналары – құрастыру және сынау;
74) Жоғары сыныпты жеңіл машиналардың күрделі тораптары мен агрегаттары – құрастыру, реттеу, сынау;
75) Газтурбиналық құрылғылар – құрастыру;
76) Рульді бұру құрылғысы – құрастыру, реттеу, тапсыру;
77) Перфореттейтін құрылғы – шыңдағаннан кейін кіретін бөлшектерді түпкілікті өңдеу, мөлшерлерін 0,01 мм-ге дейінгі шекте сақтай отырып матрицалар бойынша пуансондардың ортасын дәлдеу;
78) Центрифугалар – роторлы білікті және тығыздағыш сақинаны ысқылап тегістеу, құрастыру, реттеу және сынау;
79) Кран шатуны мен реттегіші, сумен қоректендіру сорғысының корпусы, көтергіштер – құрастыру;
80) Жиынтықтағы тісті дөңгелектер-статикалық және динамикалық теңдеу;
81) Электрлік шпильдер, шпиль жетегінің механизмдері – құрастыру;
82) Шыңдағаннан кейінгі қуыс бұрғы – 120 мм ұзындыққа +/- параллельдік шегінде бағыттайтын сығымдау;
83) Эксцентриктер – компараторда кестесін шешіп, шыңдағаннан кейін түпкілікті слесарлық өңдеу;
84) Домна пештерінің электрпушкалары – бөлшектеу, құрастыру.
796. Механикалық құрастыру жұмыстарының слесарі 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі және тәжірибелік, бірегей машиналарды, станоктарды, агрегаттар мен аппараттарды техникалық шарттарға сәйкес құрастыру, реттеу, сынау және тапсыру. Пайдалану диаграммасы мен сипаттамасын шешіп олардың құрастырылуының дұрыстығын тексеру. Кез келген газдар мен сұйықтық қолданылатын жоғары қысымдағы құбыржолдарды монтаждау. Табылған ақауларды жою. Тісті іліністерді, эксцентриктер мен өзге же қиғаш сызықтарды есептеу және оларды тексеру. Геометриялық фигуралардың түзілуі. Жиналатын және сыналатын машинаның паспортын ресімдеуге қатысу.
Білуге тиіс: күрделі машиналардың, станоктардың, агрегаттар мен аппараттардың конструкциясы, жұмыс принципі, статикалық және динамикалық сынау тәсілдері, жасалатын машиналарды, аспаптар мен басқа да жабдықтарды баптау және реттеу тәсілдері, эксцентриктер мен өзге де қиғаш және тісті іліністерді есептеу принципі мен тексеру тәсілдері, күрделі фигураларды есептеу және түзу әдістері, жасалатын машинаға паспорттарды толтыру ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) Аппараты механической централизации, механизмы автошлагбаумов, осевые редукторы путеукладчиков - сборка и регулировка;
2) Аппараты уникальные нумерационные (по специальным заказам) - сборка и регулировка;
3) Блоки цилиндров двигателей внутреннего сгорания - установка поршневого, золотникового и распределительных валов с выверкой осевых линий;
4) Валы коленчатые машин и двигателей внутреннего сгорания - укладка, центровка и проверка с регулировкой;
5) Валы коленчатые паровых машин различных типов для крупных судов - пригонка шпоночных канавок, калибровка мотылевых шеек с точностью до 0,03 мм;
6) Валы трансмиссионные рольгангов - сборка;
7) Газотурбинные установки - регулировка;
8) Двигатели внутреннего сгорания мощностью свыше 147 кВт (2000 л.с.) - сборка, регулировка, наладка;
9) Задвижки с цельным двойным клином II и Ш степени давления - сборка, регулировка, испытание, сдача;
10) Клапаны дистанционного управления сильфонные с тарельчатыми пружинами - сборка, регулировка, испытание, сдача;
11) Колеса зубчатые некруглые - слесарная обработка, сборка со втулкой, окончательная обработка после закалки, установка;
12) Колонны с параллелями паровых машин и двигателей внутреннего сгорания - установка, центровка, выверка и регулировка;
13) Компрессорные автоматические станции с подачей газа под давлением 400 кгс/см2 - установка на испытательный стенд, монтаж (регулировка топливной, масляной аппаратуры, системы пуска, клапанов, датчиков и т.п.), выявление дефектов в системе и устранение их, подсчет всех характеристик, сдача заказчику;
14) Компрессоры восьмигранные - изготовление и сборка;
15) Коноиды - установка на приспособление, окончательная обработка со снятием величины припуска по таблицам на компараторе;
16) Кронштейны рулевого сервомотора - сборка;
17) Линии автоматические, состоящие из агрегатных станков - сборка, наладка, испытание, сдача;
18) Линии валов крупных судов с диаметром свариваемых валов свыше 600 мм - установка на стенде, выверка, развертывание отверстий, пригонка болтов, сборка, сдача;
19) Лопатки рабочие, направляющие, сопловые и диафрагмы - пригонка на плотность в местах крепления с сохранением проходов по техническим условиям или чертежам;
20) Машины горизонтально-ковочные с усилием свыше 20 МН - общая сборка;
21) Машины паровые - окончательная сборка, испытание и сдача;
22) Машины рулевые гидравлические и насосы переменной производительности - сборка, монтаж, испытание, сдача;
23) Механизмы главные судовые - сдача в эксплуатацию;
24) Муфты разобщительные - расчет и регулировка сопрягаемых деталей;

1) Механикалық орталықтандыру аппараттары, автошлагбаумдардың механизмдері, жол қалағыштардың осьтік редукторлары – құрастыру және реттеу;
2) Бірегей (арнайы тапсырыс бойынша) нөмірленген аппараттар – құрастыру және реттеу;
3) Іштен жанатын қозғалтқыш цилиндрлерінің блоктары – осьтік желісін тексере отырып, поршеньді, мысқал және тарату біліктерін орнату;
4) Іштен жанатын машиналар мен қозғалтқыштардың иінді біліктері – қалау, ортасын дәлдеу және реттей отырып тексеру;
5) Ірі кемелерге арналған түрлі үлгідегі бу машиналардың иінді біліктері – шпонды жырашықты қиыстыру, 0,03 мм-ге дейінгі дәлдікпен мотыльді мойындарды калибрлеу;
6) Рольгангтердің трансмиссиялық біліктері – құрастыру;
7) Газтурбиналық құрылғылар – реттеу;
8) 147 кВт (2000 а.к.)–дан жоғары қуаттағы іштен жанатын қозғалтқыштар – құрастыру, реттеу, баптау;
9) ІІ және ІІІ қысымдық деңгейдегі екіжақты тұтас сыналы ысырмалар – құрастыру, реттеу, сынау, тапсыру;
10) Тәрелкелік серіппелі сильфонды қашықтықтан басқару клапандары – құрастыру, реттеу, сынау, тапсыру;
11) Домалақ емес тісті дөңгелектер – слесарлық өңдеу, төлкемен құрастыру, шыңдағаннан кейін түпкілікті өңдеу, орнату;
12) Бу машиналары параллельді бағаналар және іштен жанатын қозғалтқыштар – орнату, ортасын дәлдеу, тексеру және реттеу;
13) 400 кгс/см қысымда газ беретін компрессорлық автоматты станциялар – сынау стендіне орнату, (жылу, май аппаратурасын, іске қосу, клапандар, датчиктер мен т.б. жүйесі) монтаждау, жүйедегі ақауларды анықтау және оларды жою, барлық сипаттамасын есептеу, тапсырыс берушіге тапсыру;
14) Сегіз қырлы компрессорлар – жасау және құрастыру;
15) Коноидтер – айлабұйымға орнату, компараторда кесте бойынша әдіптің көлемін есептей отырып түпкілікті өңдеу;
16) Рульді сервомотордың кронштейндері – құрастыру;
17) Агрегат станоктардан тұратын автоматты желілер - құрастыру, баптау, сынау, тапсыру;
18) 600 мм-ден жоғары пісірілетін білік диаметрімен ірі кеме біліктерінің желілері-стендіге орнату, тексеру, саңылауларды өрістету, болттарды қиыстыру, құрастыру, тапсыру;
19) Жұмыс, бағыттайтын, соплолық күректер – техникалық шарттар немесе сызбалар бойынша өтпелерін сақтай отырып, бекітетін жерлерін тығыздықпен қиыстыру;
20) 20 МН асатын күштегі көлденең соғатын машиналар – жалпы құрастыру;
21) Бу машиналары – түпкілікті құрастыру, сынау және тапсыру;
22) Рульді гидравликалық машиналар мен ауыспалы өнімділік сорғылары – құрастыру, монтаждау, сынау, тапсыру;
23) Бас кемелік механизмдер – пайдалануға тапсыру;
24) Ажырату муфталары – жанамалы бөлшектерді есептеу және реттеу;

25) Муфты соединительные турбин (ТВД, ТСД, ТНД) - пригонка зацепления;
26) Обоймы турбины, паровые щиты, диафрагмы - пригонка к корпусу турбины;
27) Оборудование электровакуумное (установки) с программным управлением - сборка, регулировка, испытание;
28) Образцы головные опытные и экспериментальные судовой арматуры: автоматической, сильфонной, предохранительной - опытная сборка, испытания в присутствии комиссии, доведение конструкции до окончательного вида;
29) Поверхности уплотнительные корпусов и крышек судовой арматуры с беспрокладочным соединением, диаметром свыше 200 мм - притирка и доводка уплотнительных плоскостей;
30) Подшипники судовые упорные с совмещенной бансирной системой - окончательная сборка, испытание, сдача;
31) Прессы гидравлические усилием свыше 100 МН - сборка;
32) Приборы сложные, с дифференциальными сцеплениями, с расчетом зубчатых зацеплений - сборка, механическая и электрическая регулировка, испытание и сдача;
33) Редукторы планетарные и глобоидные свыше двух ступеней - сборка;
34) Станки прецизионные металлообрабатывающие - сборка, окончательная проверка на точность, испытание и сдача;
35) Станки уникальные металлообрабатывающие с гидрокопировальным устройством - сборка, регулировка, испытание и сдача;
36) Счетчики температурных регуляторов, столы сварочных установок, головки сварочных установок, вакуумные датчики, столы координатографов, узлы к установкам для производства твердых схем - сборка и наладка;
37) Траверсы главного подъема заливочных и разливочных кранов мартеновских цехов - сборка;
38) Трубовоздухопроводы касательные, эллиптические патрубки, касательные подводы - контрольная и укрупненная сборка;
39) Турбины паровые - посадка дисков на вал, установка и балансировка роторов (статическая, динамическая), окончательная сборка, испытание, сдача;
40) Турбины паровые - проверка зазора между лопатками, корпусом и ротором; уплотнений диафрагм, сальниковых уплотнений в упорных и опорных подшипниках;
41) Турбины с редуктором и главным упорным подшипником - проверка центрирования при установке на стенде и судне.
Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
797. Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
2-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, регулировка, испытание и сдача простых магнитоэлектрических, электромагнитных, оптико-механических и теплоизмерительных приборов и механизмов. Слесарная обработка деталей по 12-14 квалитетам. Определение причин и устранение неисправностей простых приборов. Монтаж простых схем соединений. Навивка пружин из проволоки в холодном состоянии, защитная смазка деталей. Ремонт приборов средней сложности под руководством слесаря более высокой квалификации.
Должен знать: устройство, назначение и правила применения ремонтируемых приборов, механизмов, схемы простых специальных регулировочных установок, основные свойства токопроводящих и изоляционных материалов и способы измерения сопротивления в различных звеньях цепи, назначение и правила применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, устройство и принцип работы установки для электрохимической заточки концов контактных пружин, состав электролита, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, сорта и виды антикоррозионных масел и смазок, наименование и маркировку обрабатываемых материалов, основы электротехники в объеме выполняемой работы.
Примеры работ:

25) Турбиналардың біріктіретін муфталары (ТВД, ТСД; ТНД) – іліністерін қиыстыру;
26) Турбина ернеушелері, бу қалқандар, диафрагмалар – турбина корпусына қиыстыру;
27) Бағдарламалық басқарылатын электровакуумды жабдықтар (құрылғылар) – құрастыру, реттеу, сынау;
28) Автоматты, сильфонды, қорғағыш кеме арматураларының тәжірибелік және экспериментальды басты үлгілері – тәжірибелік құрастыру, комиссияның қатысуымен сынау, конструкцияларды түпкілікті кейпіне жеткізу;
29) Диаметрі 200 мм-ден асатын төсемсіз жалғамалы кеме арматурасының тығыздағыш корпустары мен қақпақтарының беті – тығыздағыш бетін ысқылау және жетілдіру;
30) Бансирлі қосарланған жүйелі тірек кеме мойынтіректері – түпкілікті құрастыру, сынау, тапсыру;
31) 100 МН жоғары гидравликалық сығымдағыштар – құрастыру;
32) Дифференциальды іліністермен, тісті іліністерін есептейтін күрделі аспаптар – құрастыру, механикалық және электрлік реттеу, сынау және тапсыру;
33) Екі дәрежеден асатын планетарлы және глобоидті редукторлар – құрастыру;
34) Металл өңдеу прецизионды станоктар – құрастыру, дәлдігін түпкілікті тексеру, сынау және тапсыру;
35) Гидрокопирлейтін құрылғылы бірегей металл өңдейтін станоктар – құрастыру, реттеу, сынау және тапсыру;
36) Температуралы реттегіштердің есептегіштері, пісіру құрылғыларының үстелдері, пісіру құрылғыларының қалпақтары, вакуумды датчиктер, координатографтардың үстелдері, қатты тәсім өндірісіне арналған құрылғылардың тораптары – құрастыру және баптау;
37) Мартен цехтардың құятын және төгетін крандарының бас көтергіш траверстері – құрастыру;
38) Жанасатын ауа құбыржолдары, эллиптикалық келте құбырлар, жанасатын жетектер – бақылау және ірілендіріп құрастыру;
39) Бу турбиналары – білікке дискілерді отырғызу, роторларды (статикалық, динамикалық) орнату және теңдеу, түпкілікті құрастыру, сынау, тапсыру;
40) Бу турбиналары – күрек, корпус және ротор араларындағы саңылауларды, диафрагмалардың тығыздығын, тірек және сүйеуі мойынтіректеріндегі сальникті тығыздықтарды тексеру;
41) Редукторлы және басты тірек мойынтіректі турбиналар – стендіге және кемеге орнату кезінде ортасының дәлдігін тексеру.
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жөніндегі слесарь
797. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жөніндегі
слесарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жай, магнитоэлектрлік, электромагниттік, оптикомеханикалық және жылуөлшеу аспаптары мен механизмдерін жөндеу, реттеу, сынау және тапсыру. Бөлшектерді 12-14 квалитеттер бойынша слесарлық өңдеу. Жай аспаптардағы ақаулықтардың себептерін анықтау және жою. Жалғамалардың жай тәсімдерін монтаждау. Сымнан жасалған серіппелерді суықтай күйде бұрау, бөлшектерге қорғау қабатын жағу. Анағұрлым жоғары білікті слесардың басшылығымен орташа күрделіктегі аспаптарды жөндеу.
Білуге тиіс: жөнделетін аспаптарды, механизмдердің құрылымы, қызметі және жұмыс істеу принципі, жай арнайы реттейтін құрылғылардың тәсімдері, ток өткізгіш және оқшаулаушы материалдардың негізгі қасиеттері мен тізбектің түрлі звеноларындағы қарсылықты өлшеу тәсілдері, анағұрлым кеңінен таралған әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, тотқа қарсы майлар мен майлаулардың сұрыптары мен түрлері, өңделетін материалдардың атауы мен таңбалануы, орындалатын жұмыс көлемінде электротехника негіздері.
Жұмыс үлгілері

1) Амперметры, вольтметры, манометры, гальванометры - средний ремонт и регулировка;
2) Весы вагонные - обработка различных деталей;
3) Весы товарные передвижные и стационарные (врезные) - замена и ремонт настила платформ и гиредержателей;
4) Гири торговые и условные - ремонт и сдача под клеймение;
5) Детали простые к приборам - слесарная обработка с нарезкой резьбы в сквозных отверстиях;
6) Каркасы для трансформаторов - изготовление;
7) Кино- и фотоаппараты - смена окуляров, замков, крышек, ремонт счетчиков кадров;
8) Колеса зубчатые с футором - комплектование;
9) Контактные пружины - заточка концов на электрохимической установке;
10) Контакторы магнитные и пускатели - средний ремонт;
11) Манометры технические - сборка;
12) Милливольтметры - средний ремонт, проверка и сдача после испытаний;
13) Основание реле - сборка по шаблону;
14) Преобразователи пьезоакустические, датчики электромагнитные - средний ремонт;
15) Приборы - установка на механический нуль;
16) Прицелы, бинокли, зрительные трубы - ремонт и юстировка;
17) Проводники медные для сопротивлений - заготовка;
18) Регуляторы, распределители и крупные реле - ремонт;
19) Термопары контактные - сборка и регулировка;
20) Термометры сопротивления медные и платиновые - сборка и тарировка;
21) Хомутики сложной конфигурации - изготовление;
22) Шестерни, втулки, установочные кольца и другие детали - штифтование на валиках, сверление и развертывание отверстий под штифты.
798. Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
3-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, сборка, проверка, регулировка, испытание, юстировка, монтаж и сдача теплоизмерительных, электромагнитных, электродинамических, счетных, оптико-механических, пирометрических, автоматических, самопишущих и других приборов средней сложности со снятием схем. Проверка электроизмерительных приборов класса точности 0,5 и ниже методом сличения показания с показаниями приборов-эталонов. Измерение температуры термоэлектрическим пирометром и электрическим термометром сопротивления. Проверка узлов и различных элементов радиоэлектронных устройств по электрическим схемам с применением контрольно-измерительной аппаратуры и приборов. Электрическая регулировка узлов и элементов радиоустройств средней сложности. Регулировка основных источников питания радиоаппаратуры. Слесарная обработка деталей по 11-12 квалитетам с подгонкой и доводкой деталей. Составление и монтаж схем соединений средней сложности. Окраска приборов. Пайка различными припоями (медными, серебряными и др.). Термообработка деталей с последующей доводкой их. Определение твердости металла тарированными напильниками. Ремонт, регулировка и юстировка особо сложных приборов и аппаратов под руководством слесаря более высокой квалификации.
Должен знать: устройство, назначение и принцип работы ремонтируемых и юстируемых приборов и аппаратов, устройство и взаимодействие узлов и элементов радиоэлектронной аппаратуры, методы и способы проверки их по электрическим схемам, стандарты на испытание и сдачу отдельных приборов, механизмов и аппаратов, основные свойства металлов, сплавов и других материалов, применяемых при ремонте, электрические свойства токопроводящих и изоляционных материалов, способы термообработки деталей с последующей доводкой, влияние температур на точность измерения, условные обозначения запорной, регулирующей, предохранительной арматуры в тепловых схемах, правила установки сужающих устройств, виды прокладок импульсных трубопроводов, установку уравнительных и разделительных сосудов, устройство и способы подналадки установки для заточки концов контактных пружин, режимы электрохимической заточки, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, основные сведения по механике, радиотехнике, теплотехнике и электротехнике в пределах выполняемой работы.
Примеры работ:

1) Амперметрлер, вольтметрлер, манометрлер, гальванометрлер - орташа жөндеу және реттеу;
2) Вагон таразылары – түрлі бөлшектерін өңдеу;
3) Жылжымалы және стационарлық (кіріп тұратын) тауар таразылары – платформалар мен гирұстағыштарды ауыстыру және жөндеу;
4) Сауда және шартты гирлер – жөндеу және таңбалауға тапсыру;
5) Аспаптардың жай бөлшектері – тесік саңылаулардан ойық тесе отырып, слесарлық өңдеу;
6) Трансформаторларға арналған каркастар - жасау;
7) Кино және фотоаппараты - окулярларын, құлып, қақпақтарын аустыру, кадрлар есептегішін жөндеу;
8) Футорлы тісті дөңгелектер – жиынтықтау;
9) Контактілі серіппе –электрохимялық қондырғыда ұштарын қайрау;
10) Магнитті контакторлар мен жібергіштер – орташа жөндеу;
11) Техникалық манометрлер - құрастыру;
12) Милливольтметрлер - орташа жөндеу, сынағаннан кейін тексеру және тапсыру;
13) Реленің тұғыры - шаблон бойынша құрастыру;
14) Пьезоакустикалық өзгерткіштер, электромагниттік датчиктер - орташа жөндеу;
15) Аспаптар – механикалық рульге орнату;
16) Прицелдер, биноклдер, көретін трубалар - жөндеу және түзету;
17) Кедергілерге арналған мыс өткізгіштер – дайындау;
18) Реттегіштер, таратқыштар және ірі реле – жөндеу;
19) Контактілі термобулар – құрастыру және реттеу;
20) Мыс және платина кедергі термометрлері – құрастыру және ыдысқа салу;
21) Күрделі конфигурациялы тыстар – жасау;
22) Тісті дөңгелектер, төлкелер, орнату сақиналары және басқа да бөлшектер – біліктерде штифттеу, саңылауларды штифтіге бұрғылау және өрістету.
798. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жөніндегі
слесарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жылу өлшеу, электромагниттік, электродинамикалық, есептеу, оптикомеханикалық, пиромеханикалық, автоматты, өзі жазатын және басқа да орташа күрделіктегі аспаптарды тәсімдерін түсіре отырып, жөндеу, құрастыру, тексеру, реттеу, сынау, түзету, монтаждау және тапсыру. Бөлшектерді қиыстырып және жетілдіріп 11-12 квалитеттер бойынша слесарлық өңдеу. Түрлі дәнекерлермен (мыс, күміс және т.б.) дәнекерлеу. Бөлшектерді кейіннен оларды жетілдіріп термоөңдеу. Металдың қаттылығын оралған егеулермен айқындау. Анағұрлым жоғары білікті слесардың басшылығымен ерекше күрделі аспаптарды жөндеу, реттеу және түзету.
Білуге тиіс: жөнделетін және түзетілетін аспаптар мен аппараттардың құрылымы, қызметі және жұмыс істеу принципі, жекелеген аспаптарды, механизмдер мен аппараттарды сынау және тапсыруға мемлекеттік стандарттар, жөндеуде қолданылатын металдардың, қорытпалар мен басқа да материалдардың негізгі қасиеттері, ток өткізетін және оқшаулайтын материалдардың электрлік қасиеттері, бөлшектерді кейіннен жетілдіре отырып термоөңдеу тәсілдері, температураның өлшеу дәлдігіне әсері, жылу тәсімдеріндегі қорғағыш реттеу, бекіту арматурасының шартты белгілері, тарылтатын құрылғыларды орнату ережесі, импульсты құбыржолдардың төсем түрлері, теңдестіру және бөлу ыдыстарын орнату, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері

1) Амперметры, вольтметры, гальванометры, милливольтметры, манометры, электросчетчики, редукторы - капитальный ремонт и регулировка;
2) Барометры-анероиды - ремонт и регулировка;
3) Весоизмерительные приборы II класса – проверка;
4) Весы технические - ремонт;
5) Весы товарные и автомобильные с коромысловым указательным прибором - текущий и средний ремонт, проверка закалочных стальных деталей весов, гибка, шлифование призм, подушек и серег;
6) Гири рабочие - проверка на контрольных весах;
7) Датчики гидравлические - опрессовка, ремонт;
8) Датчики пьезоакустические - капитальный ремонт, регулировка;
9) Детали простые к приборам - нарезание резьбы в глухих отверстиях;
10) Кино- и фотоаппараты - полная разборка затворов, ремонт автоспусков, установка объективов на фокус, исправление диафрагм, подгонка приемных катушек;
11) Кольца, шарикодержатели - изготовление;
12) Контактные пружины - заточка концов на электрохимической установке с подналадкой ее в процессе работы и составлением электролита согласно технологической инструкции;
13) Логометры и парометрические милливольтметры - проверка;
14) Магниты сортирующие - изготовление с установкой на машину;
15) Манометры трубчатые - ремонт;
16) Микрометры с ценой деления 0,01 мм - разборка, доводка микровинта, плоскостей пятки, гайки, а также сборка и проверка по плоскопараллельным концевым мерам и интерференционным стеклам;
17) Пишущие машинки всех систем - текущий и средний ремонт;
18) Потенциометры - разборка, чистка, сборка кинематической схемы;
19) Приборы для измерения давления и разряжения всех классов точности (кроме образцовых) – поверка;
20) Приборы для измерения напряжения типа В2, В3 с помощью необходимой аппаратуры – поверка;
21) Приборы для физико-химических измерений (ареометры, спиртометры, шариковые и капиллярные вискозиметры и др.) – поверка;
22) Приборы, предназначенные для контроля изделий: штангенинструменты, резьбовые калибры и др. – поверка;
23) Приборы электроизмерительных, электромагнитных и электродинамических систем - капитальный ремонт;
24) Призмы - доводка после закалки несложных направляющих;
25) Расходомеры, реле времени, механические поплавковые механизмы - ремонт и регулировка;
26) Стереодальномеры, командирские трубы - ремонт и юстировка;
27) Тахометры - ремонт;
28) Термопары - установка;
29) Тяги и напорометры - ремонт;
30) Цепи электрические - прозвонка.
799. Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
4-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, регулировка, испытание, юстировка, монтаж и сдача сложных электромагнитных, электродинамических, теплоизмерительных, оптико-механических, счетных, автоматических, пиротехнических, радиоизмерительных и других приборов с подгонкой и доводкой деталей и узлов. Поверка электроизмерительных приборов класса точности 0,5 и выше методами сличения и компенсационным. Электрическая регулировка спецаппаратуры и аппаратуры ЭВМ средней сложности, регулировка различных источников питания. Полная проверка работоспособности аппаратуры с применением контрольно-измерительных приборов с включением их в схему и снятием осциллограмм. Настройка и наладка устройств релейной защиты, электроавтоматики, телемеханики. Определение и устранение неисправностей ремонтируемых приборов. Слесарная обработка деталей по 7-10 квалитетам и сборка зубчатых и червячных зацеплений. Составление и монтаж сложных схем соединений. Вычисление абсолютной и относительной погрешности при проверке и испытании приборов. Составление дефектных ведомостей и заполнение паспортов и аттестатов на приборы и автоматы.
Должен знать: устройство, принцип работы и способы наладки ремонтируемых и юстируемых сложных приборов, механизмов, аппаратов, назначение и способы наладки контрольно-измерительных и контрольно-юстировочных приборов, кинематику, электрическую схему и методы поверки обслуживаемых приборов, правила эксплуатации оборудования и установок, предназначенных для поверки приборов, правила испытаний и сдачи отрегулированных радиоэлектронных устройств, составление графиков и осциллограмм на регулируемую аппаратуру, электрические схемы и методы проверки обслуживаемых блоков спецаппаратуры, способы регулировки и градуировки приборов и аппаратов и правила снятия характеристик при их испытании, правила расчета сопротивлений, схемы сложных соединений, правила вычисления абсолютной и относительной погрешностей при проверке и испытании приборов, обозначения тепловых и электрических схем и чертежей, требования стандарта, инструкций и методик на поверяемые измерительные приборы, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, основные сведения по механике, радиотехнике, теплотехнике, электротехнике и электронике в пределах выполняемой работы.
Примеры работ:

1) Амперметрлер, вольтметрлер, гальванометрлер, милливольтметрлер, манометрлер, электр есептегіштер, редукторлар - күрделі жөндеу және реттеу;
2) Барометрлер - анероидтар - жөндеу және реттеу;
3) 2 класты салмақ өлшейтін аспап –тексеру;
4) Техникалық таразылар – жөндеу;
5) Таразылы көрсеткіш аспабы бар тауар және автомобиль таразылары - ағымдағы және орташа жөндеу, таразылардың шыңдалған болат бөлшектерін тексеру, призмаларды, жастықшалар мен сырғаларды ию, тегістеу;
6) Жұмыс гирлері – бақылау таразыларында тексеру;
7) Гидравликалық датчиктер – сығымдау, жөндеу;
8) Пьезоакустикалық датчиктер – күрделі жөндеу, реттеу;
9) Аспаптарға арналған қарапайым бөлшектер – бос саңылауларға ойық кесу;
10) Кино және фотоаппараттар – бекіткіштерді толықтай бөлшектеу, автоспускілерді жөндеу, объективтерді фокусқа орнату, диафрагмаларды түзету, қабылдағыш катушкаларды қиыстыру;
11) Сақиналар, шарик ұстағыштар – жасау;
12) Контактілі серіппе – оны жұмыс процесінде жөндеу және технологиялық нұсқаулыққа сәйкес электролит құраумен электрохимиялық қондырғыда ұштарын қайрау;
13) Логометрлер және парометриялық милливольтметрлер – тексеру;
14) Сұрыптайтын магниттер – машинаға орната отырып дайындау;
15) Түтікшелі манометрлер – жөндеу;
16) Бөлу құны 0,01 мм микрометрлер – микробұрама, табан тегістігін, гайкаларды бөлшектеу, жетілдіру; сондай-ақ тегіс параллельді ұштық өлшемдер және интерференционды шынылар бойынша құрастыру және тексеру;
17) Барлық жүйедегі жазатын машинкалар – ағымдағы және орташа жөндеу;
18) Потенциометрлер кинематикалық тәсімдерді бөлшектеу, тазалау, құрастыру;
19) Қысымды және дәлдіктің барлық класының бәсеңдігін өлшеуге арналған құралдар - тексеру;
20) Қажетті аппараттардың көмегімен В2, В3 типіндегі кернеуді өлшеуге арналған құрал – тексеру;
21) Физикалық-химиялық өлшеу аспаптары (ареометр, спиртометр, шарикті және капилярлы вискозиметрлер және т.б.) – тексеру;
22) Бұйымдарды бақылауға арналған аспаптар: штангенқұралдар, бұрама калибрлер және т.б. – тексеру;
23) Электроөлшеу, электромагнитті және электродинамикалық жүйе аспаптары – күрделі жөндеу;
24) Призмалар – күрделі емес жіберетін сызықтарды шыңдағаннан кейін жетілдіру;
25) Шығын өлшегіштер, уақыт релесі, механикалық жүзетін механизмдер – жөндеу және реттеу;
26) Стереоұзақтық өлшегіш, командирлік трубалар – жөндеу және түзету)
27)Тахометрлер – жөндеу;
28) Термобулар – орнату;
29) Тартпалар мен ағын өлшегіштер – жөндеу;
30) Электрлік шынжырлар – сылдырлату.
799. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика
жөніндегі слесарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі электромагнитті, электродинамикалық, жылу өлшеу, оптико-механикалық, есептік, автоматты, пиротехникалық және басқа да аспаптарды бөлшектер мен тораптарды қиыстырып және жетілдіре отырып жөндеу, реттеу, сынау, түзету, монтаждау және тапсыру. Релелік қорғау, электроавтоматика, телемеханика құрылғыларын теңшеу және баптау. Жөнделетін аспаптардың ақауларын айқындау және оларды жою. 7-10 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу және тісті және ирекше құрамаларды құрастыру. Құрамалардың күрделі тәсімдерін құрастыру және монтаждау. Аспаптарды тексеру және сынау кезінде абсолютті және салыстырмалы қателіктерді есептеу. Ақаулық ведомостерді құрастыру және аспаптар мен автоматтардың паспорттары мен аттестаттарын толтыру.
Білуге тиіс: жөнделетін және түзетілетін күрделі аспаптардың, механизмдердің, аппараттардың құрылымы, жұмыс істеу принциптері мен баптау тәсілдері, бақылау-өлшеу және бақылау-түзету аспаптарының қызметі мен баптау тәсілдері, аспаптар мен аппараттарды реттеу және градуирлеу тәсілдері мен оларды сынау кезінде сипаттамасын алу ережесі, кедергілерді есептеу ережесі, күрделі құрамалардың тәсімдері, аспаптарды тексеру және сынау кезіндегі абсолютті және салыстырмалы қателіктерді есептеу ережесі, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, орындалатын жұмыс көлемінде механика, радиотехника, жылу техникасы, электр техника және электроника негіздері.
Жұмыс үлгілері

1) Авторегуляторы - проверка и наладка на действующем оборудовании;
2) Аппаратура кинопроекционная - замена отдельных узлов и деталей;
3) Весы аналитические точные - ремонт, регулировка;
4) Весы бункерные элеваторные - текущий, средний и капитальный ремонт, юстировка и проверка;
5) Весы врезные товарные передвижные и стационарные - текущий, средний и капитальный ремонт, монтаж, юстировка, проверка;
6) Весы счетные, платформенные, подвесные, образцовые III разряда, автоматические, вагонные – поверка;
7) Весы товарные и автомобильные с коромысловыми указательными приборами – капитальный ремонт;
8) Весы торзионные с предельной нагрузкой 20 мг и выше - поверка;
9) Весы шкальные товарные и автомобильные с циферблатным указательным прибором – поверка, текущий, средний и капитальный ремонт;
10) Визиры - ремонт, юстировка;
11) Водомеры всех систем и всех диаметров в колодцах - установка с переключением на другие диаметры, средний ремонт;
12) Выпрямители - ревизия и ремонт;
13) Гальванометры самопишущие и логометры - разборка и ремонт;
14) Гири аналитические и технические и весы I класса - поверка;
15) Кино- и фотоаппаратура - ремонт синхронизаторов, диафрагм механизмов замедления; юстировка дальномера;
16) Колеса зубчатые - доводка шпоночного паза с насадкой на ось;
17) Контакторы магнитные, пускатели морского исполнения - средний ремонт;
18) Манометры и индикаторы - разборка, ремонт, сборка и регулировка;
19) Механизмы часовые всевозможных приборов (манометров, тягометров и др.) - капитальный ремонт с изготовлением деталей и регулировка;
20) Микроскопы - ремонт с доводкой деталей и юстировка;
21) Мосты электрические - ремонт;
22) Оптиметры горизонтальные и вертикальные - разборка, ремонт сборка и юстировка турбин пиноля с изготовлением колпачков, пружин и столиков;
23) Оси с трубками - окончательная обработка с доводкой;
24) Перископы - ремонт и юстировка;
25) Пирометры частичного излучения, радиационные и оптические с пределом измерения до 2000о – поверка, капитальный ремонт;
26) Пишущие машинки всех систем - капитальный ремонт и реставрация;
27) Потенциометры автоматические электронные и мосты одноточечные регулирующие и самопишущие – поверка;
28) Приборы для измерения линейных и угловых величин (рычажно-зубчатые инструменты, угломеры, нутромеры и др.) – поверка;
29) Приборы образцовые и специального назначения для измерения давления и разряжения - поверка;

1) Автореттегіштер – қолданыстағы жабдықты тексеру және баптау;
2) Кинопроекциялы аппаратура - тораптар мен бөлшектерді ауыстыру;
3) Дәлме-дәл талдау таразылары – жөндеу, реттеу)Арифмометрлер мен барлық жүйедегі жазатын машиналар – күрделі жөндеу және қалпына келтіру;
4) Бункерлі элеватор таразылар – ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу, түзету және тексеру;
5) Жылжымалы және стационарлық кесілген тауар таразылары- ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу, монтаждау, түзету, тексеру;
6) Есептеу, платформалы, аспалы, ІІІ разрядты үлгілі, автоматты, вагонды таразылары – тексеру;
7) Таразылық көрсеткіш аспаптары бар тауар және автомобиль таразылары – күрделі жөндеу;
8) Шекті жүктемесі 20 мг және жоғары торзионды таразы – тексеру
9) Циферблатты көрсеткіш аспапты шкалалы тауар және автомобиль таразылары – күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу;
10) Нысаналар – жөндеу, түзету;
11) Барлық жүйедегі және құдықтардағы барлық диаметрлі су өлшегіштер – басқа диаметрлерге қайта қоса отырып орнату, орташа жөндеу орындау;
12) Түзеткіштер – ревизия және жөндеу;
13) Өзі жазатын гальванометрлер мен логометрлер – бөлшектеу және жөндеу;
14) Талдамалы және техникалық гирлер және І класс таразылары – тексеру
15) Кино және фотоаппаратура – синхронизаторларды жөндеу; баяулату механизмдері диафрагмалары, ұзындық өлшегішті түзету;
16) Тісті дөңгелектер – оське отырғыза отырып шпонды пазды жетілдіру;
17) Магнитті контакторлар, теңіз орындауындағы жібергіштер – орташа жөндеу;
18) Манометрлер мен индикаторлар – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және реттеу;
19) Барлық мүмкін болған аспаптардың сағат механизмдері (манометрлер, жетек өлшегіштер және т.б. ) – бөлшектерді жасай отырып, күрделі жөндеу және реттеу;
20) Микроскоптар – бөлшектерді жетілдіре отырып жөндеу және түзету;
21) Электрлік көпірлер – жөндеу;
22) Көлденең және тігінен оптиметрлер – қалпақтарды, серіппелер мен орындықшаларды жасай отырып пиноль турбиналарын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және түзету;
23) Түтікшелі осьтер – жетілдіре отырып түпкілікті өңдеу;
24) Перископтар – жөндеу және түзету;
25) Өлшеу шегі 2000 0 дейін ішінара сәулелендіру, радиациялы және оптикалық пирометрлер – тексеру, күрделі жөндеу;
26) Барлық жүйедегі жазатын машиналар – күрделі жөндеу, қалпына келтіру;
27) Автоматтық электронды потенциометрлер және реттейтін әрі өзі жазатын бір нүктелі мостылар – тексеру;
28) Сызықты және бұрышты өлшемдерді өлшеу аспаптары (рычагты–тісті қралдар, бұрыш өлшегіштер, нутроөлшегіштер және т.б.) – тексеру;
29) Қысым мен сиретілуді өлшейтін үлгілі және арнайы мақсаттағы аспаптар – жетілдіре отырып түпкілікті өңдеу;

30) Приборы оптико-механические (полярископы, проекторы часового типа, интерферрометры, поляриметры и др.) – поверка;
31) Приборы радиоизмерительные (для измерения напряжения типа В4, В5, В7; генераторы измерительные типа Г2, Г3; вакуумметры ионизационные; измерители параметров полупроводниковых приборов типа Л2 и др.) - поверка;
32) Приборы электромагнитной системы - ремонт с разборкой механизма кинематики и подвижной системы;
33) Приборы электронные регулирующие - ремонт;
34) Реле поляризованное - ревизия, ремонт и регулировка;
35) Системы подвижные приборов - балансировка;
36) Стабилизаторы напряжения - ревизия и ремонт;
37) Столы монтажные - текущий ремонт;
38) Твердомеры и разрывные машины всех типов - поверка;
39) Толщиномеры ультразвуковые, электромагнитные - средний ремонт;
40) Электроприводы всех типов - монтаж и наладка;
41) Электросчетчики однофазные и трехфазные, магазины сопротивлений – поверка.
800. Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
5-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, регулировка, испытание, юстировка, монтаж, наладка и сдача сложных теплоизмерительных, оптико-механических, электродинамических, счетных, автоматических и других приборов с установкой автоматического регулирования с суммирующим механизмом и дистанционной передачей показаний. Поверка электроизмерительных приборов всех типов класса точности 0,01 и ниже на особо ответственных участках и на сложном испытательном и технологическом оборудовании. Электрическая регулировка сложных радиоэлектронных устройств, аппаратуры ЭВМ и специальной радиоаппаратуры. Составление сложных схем соединений, электромеханическая настройка сложной радиоэлектронной аппаратуры. Выявление и устранение неполадок в работе приборов, изготовление лабораторных приборов. Вычерчивание шкал, сеток и составление сложных эскизов. Пересчет электрических приборов на другие пределы измерения. Регулировка и проверка работы всех видов тепловых и электрических контрольно-измерительных приборов, авторегуляторов и автоматов питания.
Должен знать: конструктивные особенности ремонтируемых сложных и точных приборов и способы их регулировки и юстировки, устройство точных измерительных инструментов, кинематику, электрические схемы, принцип действия приборов, поверяемых и применяемых при поверке, методы их поверки, блок-схемы поверяемых приборов, причины возникновения неполадок в работе приборов и автоматов, меры предупреждения и устранения их, кинематическую схему самопишущих приборов всех типов, правила ремонта, проверки и юстировки сложных приборов и автоматов и правила выбора базисных поверхностей, гарантирующих получение требуемой точности, режимы работы специальной аппаратуры, блоков и способы их регулировки, основы теории по электротехнике, теплотехнике, радиотехнике и оптике в пределах выполняемой работы.
Требуется среднее профессиональное образование.
Примеры работ:

30) Оптикалық механикалық аспаптар (полярископ, сағаттық типтегі проекторлар, интерферрометрлер, поляриметрлер және т.б.) – тексеру;
31) Радио өлшегіш аспаптар (В4, В5, В7 типтік кернеуді өлшеуге арналған; Г2, Г3 типті өлшеу генераторлары; ионды вакууметр; Л2 типтік жартылай өткізгіш аспаптардың парамтерлерін өлшеу) – тексеру;
32) Электромагнитті жүйе аспаптары – кинематика және жылжымалы жүйені бөлшектеп жөндеу;
33) Электронды реттейтін аспаптар – жөндеу;
34) Полярленген реле – ревизия, жөндеу және реттеу;
35) Аспаптардың жылжымалы жүйелері – теңгеру;
36) Кернеу стабилизаторы – ревизия, жөндеу;
37) Монтаждау үстелі – ағымдағы жөндеу;
38) Қаттылық өлшегіштер және барлық типтегі ажыратқыш машиналар – тексеру;
39) Ультрадыбысты, электромагнитті қалыңдық өлшегіштер – орташа жөндеу;
40) Барлық типтегі электржетектер – монтаждау және баптау;
41) Бір фазалы және үш фазалы электр шоттар, кедергі магазиндер – тексеру.
800. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика
жөніндегі слесарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі жылу өлшеу, оптикалық-механикалық, электродинамикалық, есептік, автоматты және басқа да аспаптарды бөлшектер мен тораптарды сомалайтын механизмі және көрсеткіштерін қашықтықтан жіберетін автоматты реттеу механизмін орната отырып, жөндеу, реттеу, сынау, түзету, монтаждау, баптау және тапсыру. Аспап жұмысындағы ақауларды анықтау және жою, зертханалық аспаптарды жасау. Шкала, торларды сызу және күрделі эскиздерді құрастыру. Электрлік аспаптарды басқа өлшеу шектеріне қайта есептеу. Барлық жүйедегі жылу және электрлік бақылау-өлшеу аспаптарын, автореттегіштер мен қоректендіру автоматтарын квалитеттер бойынша реттеу және тексеру.
Білуге тиіс: жөнделетін күрделі және дәлме-дәл аспаптардың құрылымдық ерекшеліктері мен оларды реттеу және түзету тәсілдері, дәлме-дәл өлшеу құралдарының құрылғысы, аспаптар мен автоматтардың жұмысындағы ақаулықтардың пайда болу себептері, олардың алдын алу және жою, барлық үлгідегі өзі жазатын аспаптардың кинематикалық тәсімі, күрделі аспаптар мен автоматтарды тексеру және түзету ережесі және талап етілетін дәлдікке кепіл беретін базисті бетін таңдау ережесі, арнайы аппаратураның, блоктардың, жұмыс істеу режимі және оны реттеу тәсілдері, орындалатын жұмыс көлемінде электр техника, жылу техникасы, радиотехника және оптика негіздері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Жұмыс үлгілері

1) Автоматические электронные потенциометры и мосты многоточечные регулирующие и самопишущие – поверка;
2) Автоматы питания, давления и температуры - ремонт, проверка и юстировка;
3) Авторегуляторы и другая аппаратура с электронными и полупроводниковыми схемами - ремонт и реконструкция;
4) Авторегуляторы и приборы - монтаж, наладка, осмотр для определения неисправности на месте установки и перед ремонтом;
5) Аппаратура кинопроекционная - разборка, ремонт, сборка, регулировка;
6) Весы вагонные, автомобильные с коромысловыми и циферблатными указательными приборами - монтаж, юстировка, проверка стоек, кронштейнов площадок;
7) Весы торзионные с предельной нагрузкой менее 20 мг - поверка;
8) Гониометры - ремонт, проверка, юстировка;
9) Детали оптические стеклянные - доводка;
10) Интерферометры - ремонт, проверка, юстировка;
11) Кино- и фотоаппараты - установка угла зеркала, ремонт блока диафрагмы, заслона;
12) Манометры образцовые глубинные и потенциометры - ремонт с переградуировкой шкалы;
13) Манометры самопишущие и контактные - ремонт;
14) Машины для измерения длин - ремонт, проверка, юстировка;
15) Машины проявочные - сборка узлов;
16) Микроскопы инструментальные - ремонт штриховой головки микроскопа; ремонт, сборка и проверка стола на точность;
17) Микроскопы универсальные и специальные - ремонт, проверка, юстировка;
18) Мосты электрические и электронные – проверка, ремонт;
19) Нивелиры прецизионные - ремонт, проверка, юстировка;
20) Оси стрелок приборов - заточка и полирование;
21) Пирометры оптические общего применения и повышенной точности с пределом измерения более 2000о - поверка;
22) Приборы газового анализа автоматические, радиоактивные, ультразвуковые и радиоактивные пневматические регуляторы, емкостные сигнализаторы, блоки систем и др. - ремонт, сборка и регулировка;
23) Приборы для физико-химических измерений (кондуктометры, концентратометры, полярографы, полярископы, поляриметры и др.) – поверка;
24) Приборы кислородные и пирометрические - ремонт, проверка, регулировка;
25) Приборы оптико-механические сложные различных систем и конструкций - ремонт, регулировка и испытание;
26) Приборы, предназначенные для проверки расхода газа (расходомеры, газоанализаторы и др;) – поверка;
27) Приборы стрелочные измерительные - капитальный ремонт с заменой основных частей и узлов - перематывание рамок, замена моментных пружин с подбором их силы упругости, переградуировка приборов на другие пределы измерения;
28) Приборы точные (весы аналитические, микроаналитические и др.) - полный капитальный ремонт;

1) Автоматтық электронды потенциометрлер және реттейтін әрі өзі жазатын бір нүктелі мостылар – тексеру;
2) Қоректендіру, қысым және температура автоматтары – жөндеу, тексеру және түзету;
3) Электронды және жартылай өткізгіш тәсімді автореттегіштер мен басқа да аппаратура – жөндеу және қайта құру;
4) Автореттегіштер мен аспаптар – монтаждау, баптау, орнату жерінде және жөндеуден алдын ақаулықтарды айқындау үшін қарау;
5) Кинопроекциялық аппаратура – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, реттеу;
6) Таразылық циферблатты және көрсеткіш аспаптары бар вагон және автомобиль таразылары – монтаждау, түзету, тіректерді, алаңшалардың кронштейндерін тексеру;
7) Шекті жүктемесі 20 мг кем емес торзионды таразы – тексеру;
8) Гониометрлер – жөндеу, тексеру, түзету;
9) Оптикалық шыны бөлшектер – жетілдіру;
10) Интерферометрлер - жөндеу, тексеру, түзету;
11) Кино және фотоаппараттар – айна бұрышын орнату, диафрагма блогын, жапқышты түзету;
12) Терең үлгілік манометрлер мен потенциометрлер – шкалаларды қайта градуирлей отырып жөндеу;
13) Өзі жазатын және контактілі манометрлер – жөндеу;
14) Ұзындықты өлшеуге арналған өлшеу машиналар – жөндеу, тексеру, түзету;
15) Айқындау машиналары – тораптарды құрастыру;
16) Аспапты микроскоптар – микроскоптың штрихті бастарын жөндеу; жөндеу, құрастыру және үстелдің дәлдігін тексеру;
17) Әмбебап микроскоптар – жөндеу, тексеру, түзету;
18) Электрлік және электронды мостылар – жөндеу;
19) Прецизионды нивелирлер – жөндеу, тексеру, түзету;
20) Аспаптардың бағыт осьтері – қайрау және жылтырату;
21) Өлшеу шегі 2000 0 дейін ішінара сәулелендіру, радиациялы және оптикалық пирометрлер – тексеру, күрделі жөндеу;
22) Автоматты, радиобелсенді ультрадыбыстық газ талдау аспаптары мен радиоактивтік пневматикалық реттегіштер, сыйымдылық дабылқаққыштар, жүйелердің блоктары және т.б. – жөндеу, құрастыру және реттеу;
23) Физикалық-химиялық өлшеу аспаптары (кондуктометр, концентратометр, полярографтар, полярископтар, поляриметрлер) – тексеру;
24) Оттекті және пирометриялық аспаптар – жөндеу, тексеру, реттеу;
25) Күрделі түрлі жүйелер мен конструкциялардың оптикалық-механикалық аспаптары – жөндеу, реттеу және сынау;
26) Газды шығындауды тексеруге арналған аспаптар (шығын өлшегіш, газ талдағыштар және т.б.) – тексеру;
27) Бағыттайтын өлшеу аспаптары – негізгі бөлшектер мен тораптарды ауыстыра отырып күрделі жөндеу – рамкаларды қайта орау, сәттік пружиналарды олардың күштерін іріктей отырып ауыстыру, өлшеудің басқа шектеріне аспаптарды қайта градуирлеу;
28) Дәлме-дәл аспаптар (оптикалық пирометрлер, талдау таразылары, микроталдау және т.б.);

29) Приборы универсальные для проверки червячных фрез - проверка, юстировка;
30) Радиоизмерительные приборы (для измерения напряжения типа В1, В6; для измеренная параметров в устройствах типа Р1, Р2; для измерения частоты типа 41, 42, 43, 44; для наблюдения и исследования характеристик типа XI, X2, X3, Х4; для измерения и исследования формы сигналов и спектра типа С1, С2, С3, С4; генераторов типа Г4, Г6 и др.) – поверка;
31) Расходомеры со вторичным регулирующим прибором – проверка, ремонт;
32) рН-метры - ремонт с полной разборкой и сборкой;
33) Телеячейки системы телемеханизации, линейные узлы и приборы радиоконтроля - ремонт, сборка, проверка и настройка;
34) Теодолиты односекундные - ремонт, проверка, юстировка;
35) Термопары контрольные и опытные – градуировка;
36) Угольники и плиты поверочные, линейки синусные - ремонт и доводка поверхностей;
37) Щиты тепловые - коммутация сложных электрических схем;
38) Эксцентрики - доводка криволинейной поверхности по гониометру.
801. Слесарь по контрольно - измерительным приборам и
автоматике 6-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, регулировка, монтаж, испытание, наладка, юстировка и тарировка экспериментальной, опытной и уникальной теплоизмерительной, автоматической и электронной аппаратуры проекционных и оптических систем, радиоактивных приборов, агрегатов радиостанций, пеленгаторов, радарных установок. Поверка электроизмерительных приборов всех типов и систем, в том числе и образцовых, класса точности 0,01 и выше. Поверка и настройка блоков автоматики со сложными электронными схемами; усилителей, блоков контроля на автоматах с программным управлением. Поверка радиоизмерительных приборов всех типов и систем, предназначенных для измерения физических величин. Проведение арбитражных измерений. Поверка установок для измерения параметров электронных, полупроводниковых приборов, интегральных и логических схем. Выявление и устранение неполадок в работе аппаратуры. Определение степени износа деталей и узлов. Наладка и комплексное опробование работы котлов, турбин и технологического оборудования после сборки монтажных схем теплового контроля и автоматики. Сборка схем для проверки устройств тепловой автоматики. Снятие градиента с теплотехнического оборудования повышенной точности и его дальнейшая аттестация. Математическая обработка результатов измерений и оформление необходимых материалов.
Должен знать: устройство, взаимодействие сложных приборов, технологический процесс их сборки и способы юстировки, электрические тепловые схемы устройств тепловой автоматики, устройство и методы выверки сложных контрольно-юстировочных приборов, блок-схемы и принципиальные схемы поверяемых приборов, принцип действия поверяемых измерительных приборов, правила их эксплуатации, устройство, принцип работы измерительных приборов и установок, используемых в качестве образцовых, взаимосвязь показаний приборов с работой агрегатов, вычисление поправок, правила чтения сложных чертежей автоматики, обработки сложных диаграмм, свойства оптического стекла, металлов и вспомогательных материалов, проводников, полупроводников, применяемых в приборостроении, основы расчета зубчатых колес различных профилей зацепления, требования стандарта, инструкций и методик на поверяемые измерительные приборы, основы физики, механики, телемеханики, теплотехники, электротехники, метрологии, прикладной и физической оптики, радиотехники и электроники в объеме выполняемой работы.
Требуется среднее профессиональное образование.
Примеры работ:

29) Ирекше фрездерді тексеруге арналған әмбебап аспаптар – тексеру, түзету;
30) Радио өлшегіш аспаптар (В1, В6, типтік кернеуді өлшеу; Р1, Р2 типтік қондырғыларда параметрлерді өлшеу; 41, 42, 43, 44 типті жиілікті өлшеу; Х1, Х2, Х3, Х4 типтік сипаттамаларды бақылау және зерттеу; С1, С2, С3, С4 типтік сигналдар мен спекторларды өлшеу және зерттеу; Г4, Г6 типтік генераторлар және т.б.) – тексеру;
31) Қосымша реттейтін аспапты шығын өлшегіштер – жөндеу;
32) рН-метрлер – бөлшектей және құрастыра отырып жөндеу;
33) Телемеханизация жүйесінің телеұяшықтары, желілік тораптар мен радиобақылау – жөндеу, құрастыру, тексеру және теңшеу;
34) Бір секундтық теодолиттер – жөндеу, тексеру, түзету;
35) Бақылау және тәжірибелі термобулар – градуирлеу;
36) Тексеру бұрыштықтары мен тақтайшалары, синус сызғыштар – бетін жөндеу және жетілдіру;
37) Жылу қалқандары – күрделі электр тәсімдерінің коммутациясы;
38) Эксцентриктер – гониометр бойынша қисық сызықты бетін жетілдіру.
801. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика
жөніндегі слесарь 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Проекциялық және оптикалық жүйелердің, радиобелсенді аспаптардың, радиостанция агрегаттарының, пеленгаторлардың, радарлық құрылғылардың экспериментальді, тәжірибелік және әмбебап жылу өлшеу, автоматты және электронды аппаратурасын жөндеу, реттеу, монтаждау, сынау, баптау, түзету және ыдысқа салу. Барлық типтегі, оның ішінде 0,01 және жоғары дәлдікті үлгідегі аспаптар мен жүйелердің электр өлшегіш аспаптарын тексеру.Күрделі электрондық схемалары бар блоктарды; бағдарламалық басқарылатын автоматтардағы бақылау блоктарын тексеру және теңшеу. Физикалық шамаларды өлшеуге арналған барлық типтегі радиоөлшегіш аспаптар мен жүйелерді тексеру. Арбитражды өлшемдерді жүргізу.электронды, жартылай өткізгішті аспаптардың, интегралды және логикалық схемалардың параметрлерін өлшеуге арналған қондырғыларды тексеру. Аппараттардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою. Бөлшектер мен тораптардың тозу деңгейін айқындау. Жылуды бақылау және қазандық автоматикасының, турбиналар мен технологиялық жабдықтың монтаждау тәсімдерінен кейін баптау және кешенді сынамалау. Жылу автоматикасы құрылғыларын тексеруге арналған тәсімдерді құрастыру. Жоғары дәлдікті жылу техникалық жабдықтарынан градиентті алу және оны одан әрі аттестаттау. Өлшеу нәтижелерін математикалық өңдеу және қажетті материалдарды рәсімдеу.
Білуге тиіс: күрделі аспаптардың құрылғысы, өзара іс-қимылы, оларды құрастырудың технологиялық процесі мен түзету тәсілдері, жылу автоматикасы құрылғысының электрлік жылу тәсімдері, күрделі бақылау-түзету аспаптарының құрылғысы және тексеру әдістері, тексеру жүргізілетін аспаптардың блок-схемалары және прициптік схемалары, тексерілетін өлшегіш аспаптарының жұмыс істеу принципі, оларды тексеру ережесі, үлгі ретінде пайдаланылатын өлшегіш аспаптар мен қондырғылардың жұмыс істеу принципі, аспаптар көрсеткіштерінің агрегат жұмыстарымен өзара байланысы, түзетулерді есептеу, автоматиканың күрделі сызбаларын оқу, күрделі диаграммаларды өңдеу ережесі, аспап жасауда қолданылатын оптикалық шынының, металдың және қосалқы материалдардың, өткізгіштердің, жартылай өткізгіштердің қасиеті, ілінісу және оптикалық жүйелердің түрлі кескіндерінің тісті дөңгелектерін есептеудің негіздері, тексерілетін өлшегіш аспаптарға стандарттың, нұсқаулықтың және әдістемелердің қоятын талаптары, орындалатын жұмыстың көлемінде физика, механика, телемеханика, жылу техникасы, электротехника, метрология, радиотехника негіздері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Жұмыс үлгілері

1) Авторегуляторы и приборы теплоизмерительные - наладка на действующем оборудовании;
2) Аппараты кинопроекционные - наладка мальтийской и грейферной систем;
3) Аппаратура электронная - наладка;
4) Весы автоматические порционные - капитальный ремонт, монтаж, юстировка и проверка;
5) Весы и гири образцовые - ремонт, юстировка, проверка;
6) Весы образцовые и аналитические - ремонт, монтаж, юстировка и проверка;
7) Газоанализаторы оптико-акустические - капитальный ремонт, юстировка;
8) Генераторы типа Г5, лазерные и квантовые - поверка;
9) Дальномеры - ремонт и юстировка оптической системы;
10) Измерители телевизионные - ремонт, проверка;
11) Кино- и фотоаппараты - регулировка затворов, ремонт механизма замедления, замена призмы дальномера, устранение люфта в дальнокамере и ремонт автоспуска, установка обьективов на фокус, чистка видиоискателя, замена зеркала, регулировка взводной пружины объектива;
12) Кислородомеры магнитные - монтаж и наладка;
13) Компараторы - ремонт, юстировка;
14) Контуры колебательные телеячеек систем телемеханизации - ремонт, настройка;
15) Магазины редукционные и сопротивлений - ремонт и регулировка;
16) Микроскопы измерительные, лазерные эллипсометры, часовые проекторы – поверка;
17) Осциллографы - ремонт;
18) Платформы контрольно-весовые - проверка;
19) Пресс-формы сложной конфигурации - изготовление;
20) Приборы, предназначенные для измерения магнитных величин типа ЭМ2-11, ЭМ2-12 и др.; использующие метод ядерного резонанса и другие методы – поверка;
21) Приборы СВЧ и приборы для наблюдения, измерения и исследования формы сигналов и спектра типа С6, С7, С8, С9 - поверка;
22) Регуляторы температуры высокочастотные изодромные и пропорциональные, поддерживающие температуру с точностью от 0,1о до 1о С - поверка;
23) Сигнализаторы солесодержания - монтаж, ремонт, наладка;
24) Схемы автоматизации обдувки поверхностей нагрева и непрерывной продувки котлов - ремонт и наладка;
25) Схемы монтажно-коммутационные - составление по принципиальным электрическим схемам;
26) Термометры сопротивлений - намотка активной части и сварка мест отрыва;
27) Тестеры контрольные - ремонт;
28) Уровнемеры электронные - ремонт и наладка после монтажа;
29) Усилители магнитные - ремонт;
30) Устройства отборные - выбор мест, разметка и установка по принципиальным схемам теплового контроля и авторегулирования.
802. Слесарь по контрольно - измерительным приборам и
автоматике 7-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, техническое обслуживание, проверка, испытание, монтаж, наладка и сдача в эксплуатацию электронных устройств на базе микропроцессоров, мини- и микро- ЭВМ и терминальных устройств системы телеобработки. Наладка, регулировка и сдача в эксплуатацию сложных систем приборов и систем управления оборудованием на базе микропроцессорной техники с выполнением восстановительных ремонтных работ элементов этих систем, программирующих контроллеров, микро- и мини-ЭВМ и другого оборудования и средств электронно-вычислительной техники с обеспечением вывода их на заданные параметры работы. Диагностирование управляющих систем оборудования с помощью специальных тестовых программ.
Должен знать: основные принципы построения систем управления на базе микропроцессорной техники, функциональные и структурные схемы программируемых контроллеров, микро- и мини-ЭВМ, конструкцию микропроцессорных устройств, основы программирования и теории автоматизированного электропривода, способы введения технологических и тестовых программ, методику настройки систем с целью получения заданных статических и динамических характеристик устройств и приборов преобразовательной техники, устройство основных контрольно-измерительных приборов и диагностической аппаратуры, созданных на базе микропроцессорной техники, методы и организацию построения "памяти" в системах управления.
Требуется среднее профессиональное образование.
Примеры работ:

1) Автореттегіштер мен жылу өлшегіш аспаптары – қолданыстағы жабдықты баптау;
2) Кинопроекциялық аппараттар – мальтиялық және грейфер жүйесін баптау;
3) Электронды аппаратура – баптау;
4) Автоматты порциялық таразылар – күрделі жөндеу, монтаждау, түзету және тексеру;
5) Үлгілік таразылар және гирлер – жөндеу, түзету, тексеру;
6) Үлгілік және аналитикалық таразылар – жөндеу, монтаждау, түзеу және тексеру;
7) Оптикалық-акустикалық газталдағыштар – күрделі жөндеу, түзету;
8) Г5 типті генераторлар, лазерлік және квантты – тексеру;
9) Ұзақтық өлшегіштер – оптикалық жүйені жөндеу және түзету;
10) Телевизиялық өлшегіштер – жөндеу, тексеру;
11) Кино және фотоаппараттар – бекіткіштерді реттеу, баяулату механизмін жөндеу, ұзақтық өлшегіш призмасын ауыстыру, ұзақтық камераларындағы люфтілерді жою және автоспуск жөндеу, айна түсіруді жою, пленка жібіндегі біркелкілікті түзету, фокус объективтерін орнату, бейне іздегішті тазалау, айнаны ауыстыру, объективті взводты пружинаны реттеу;
12) Магнитті оттек өлшегіштер – монтаждау және баптау;
13) Компараторлар – жөндеу, түзету;
14) Телемеханизация жүйесі телеұяшықтарының тербелмелі контурлар – жөндеу, теңшеу;
15) Редукционды және кедергілер магазиндері – жөндеу және реттеу;
16) Өлшегіш, лазерлі микроскоптар, лазерлі эллипсометрлер, сағат проекторлары – тексеру;
17) Осциллографтар – жөндеу;
18) Бақылау-тарту платформалары – тексеру;
19) Күрделі конфигурациялы сығымдағыш формалары – жасау;
20) ЭМ2-11, ЭМ2-12 типтік магниттік шаманы және ядролық резонанс және басқа да әдістерді пайдаланатын т.б. өлшеуге арналған аспаптар – тексеру;
21) СВЧ аспаптары және бақылауға, өлшеуге және сигналдар мен С6, С7, С8, С9 типтік спекторды формаларды зерттеуге арналған аспаптар – тексеру;
22) 0,1ғ-ден 1ғ С дейін дәлдікті ұстап тұратын жоғары жиілікті изодромды және пропорционалды температураларды реттегіштер – тексеру;
23) Құрамында тұзы бар дабылқаққыштар – монтаждау, жөндеу, баптау;
24) Қызу беттерін үрлеу және қазандықты үздіксіз үрлеу автоматтандыру тәсімдері – жөндеу және баптау;
25) Монтажды-коммутациялық тәсімдер – принципиалды электрлік тәсімдер бойынша құрастыру;
26) Кедергі термометрлері – белсенді бөлікті орау және кесетін жерін пісіру;
27) Бақылау тестері (аспаптары) – жөндеу;
28) Электронды теңдік өлшегіштер – монтаждаудан кейін жөндеу және баптау;
29) Магнитті күшейткіштер – жөндеу;
30) Іріктелген құрылғылар – жылуды бақылау және автореттеудің принципиалды тәсімдері бойынша орнын таңдау, белгілеу және орнату.
802. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жөніндегі
слесарь 7-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Телеөңдеу жүйесінің микропроцессорлар, мини және микро электр машиналары (бұдан әрі - ЭЕМ) және терминалды құрылғыларының базасында электронды құрылғыларды жөндеу, техникалық қызмет көрсету, тексеру, сынау, монтаждау, баптау және пайдалануға беру. Микропроцессорлық техника базасында бағдарлайтын контроллерлерді, микро және мини ЭЕМ және басқа да жабдықтарды барлық жүйедегі элементтерді қалпына келтіру жөндеу жұмыстарын орындай отырып және электронды-есептеу техника құралдарын оларды жұмыстың берілген параметрлеріне шығуын қамтамасыз ете отырып, аспаптардың күрделі жүйелерін және жабдықтарды басқару жүйелерін баптау, реттеу және пайдалануға тапсыру. Арнайы тестік бағдарламалар арқылы жабдықтардың басқару жүйелерін диагностикалау.
Білуге тиіс: микропроцессорлық техника базасында басқару жүйелерін құрудың негізгі принциптері, бағдарлаушы контроллерлердің, микро және мини ЭЕМ-ның функционалды және құрылымдық тәсімдері, микропроцессорлық құрылғылардың конструкциясы, автоматталған электр жетектерді бағдарламалау негіздері мен теориясы, технологиялық және тестілік бағдарламалауды енгізу тәсілдері, қайта түрлендіруші техника құрылғылары мен аспаптарының берілген статикалық және динамикалық сипаттамаларды алу мақсатында жүйелерді теңшеу әдістемесі, микропроцессорлық техника базасында құрылған негізгі бақылау-өлшеу аспаптары мен диагностикалық аппаратура құрылғысы, басқару жүйелеріндегі "есте сақтаудың" құрылу әдістері мен ұйымдастыру.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Жұмыс үлгілері

1) Микропроцессорные газоанализаторы, измерители влаги, солесодержания, качества - проверка, тестирование, ввод программ, изменение диапазонов, определение неисправности по тестам;
2) Микропроцессорные "Интеллектуальные" дифманометры, датчики давления и уровня - проверка, тестирование, перенастройка при помощи коммуникаторов.
803. Слесарь по контрольно-измерительным приборам и
автоматике 8-й разряд
Характеристика работ. Комплексное техническое обслуживание и наладка, ремонт, проверка, испытание, монтаж и сдача в эксплуатацию сложных и уникальных систем приборов и систем управления оборудованием на базе микропроцессорной техники с выполнением восстановительных и ремонтных работ этих систем, программируемых контроллеров, микро- и мини- ЭВМ и другого оборудования средств электронно-вычислительной техники, а также периферийного оборудования. Их диагностирование с помощью тестовых программ и стендов с применением средств вычислительной техники. Составление тестов и коррекций технологических программ и стендов с применением средств вычислительной техники.
Должен знать: способы построения систем управления на базе микропроцессорной техники, принципиальные схемы программируемых контроллеров, микро- и мини-ЭВМ, способы коррекции технологических и тестовых программ, организацию комплекса работ по наладке и поиску неисправностей устройств и систем вычислительной техники, устройство и диагностику уникальных измерительных и управляющих систем и комплексов, теорию автоматического регулирования, основные "языки" программирования, применяемые в конкретном технологическом оборудовании.
Требуется среднее профессиональное образование.
Примеры работ:
1) Микропроцессорные интеллектуальные датчики давления, температуры, датчики уровня - настройка, программирование, тестирование, сдача на проверку с помощью коммуникатора по HART или SMART протоколу;
2) Микропроцессорные контроллеры, регуляторы - проверка, составление программ, введение программ, подбор изменения характеристик регулирования для каждого конкретного узла регулирования;
3) Микропроцессорные логические схемы - наладка, проверка, определение неисправностей по тестам;
4) Микропроцессорные приборы с цифровыми входами и выходами - проверка, составление программ;
5) Микропроцессорные регуляторы, виброметры - наладка, программирование, ремонт, сдача на проверку;
6) Уровнемеры на базе микропроцессоров, рекодеры, безбумажные самописцы (на базе микро-ЭВМ), микропроцессорные газоанализаторы, рН-метры, измерители влажности и температуры - подключение к персональным электронно-вычислительным машинам (далее - ПЭВМ), настройка, программирование, наладка, тестирование, сдача на проверку.
Слесарь по ремонту автомобилей

1) Микропроцессорлық газ анализаторлары, ылғалдық, тұз құрамын, сапасын өлшегіштер-бағдарламаларды тексеру, тестілеу, енгізу, диапазондарды өлшеу, тесті бойынша ақаулықтарды айқындау;
2) Микропроцессорлық "Интеллектуалды" дифманометрлер, қысым және деңгейлі датчиктер – коммуникаторлар арқылы тексеру, тестілеу, қайта теңшеу.
803. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика
жөніндегі слесарь 8-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Микропроцессорлық техника базасында бағдарлайтын контроллерлерді, микро және мини ЭЕМ және басқа да жабдықтарды барлық жүйедегі элементтерді қалпына келтіру және жөндеу жұмыстарын орындай отырып және электронды-есептеу техника құралдарын, сондай-ақ периферий жабдықтарын оларды жұмыстың берілген параметрлеріне шығуын қамтамасыз ете отырып, аспаптардың күрделі және бірегей жүйелерін және жабдықтарды басқару жүйелерін кешенді техникалық қызмет көрсету және баптау, жөндеу, тексеру, сынау, монтаждау және пайдалануға тапсыру. Есептеу техника құралдарын пайдалана отырып тестілік бағдарламалар мен стенділердің көмегімен оларды диагностикалау. Есептеу техникасы құралдарын пайдалана отырып технологиялық бағдарламалар мен стенділердің тестілері мен түзетулерін құрастыру.
Білуге тиіс: микропроцессорлық техника базасында басқару жүйелерін құру тәсілдері, бағдарламалық контроллерлердің, микро және мини ЭЕМ-нің принципиалды тәсілдері, технологиялық және тестілік бағдарламаларды түзету тәсілдері, есептеу техникасы құрылғылары мен жүйелеріндегі ақаулықтарды баптау және іздеу жұмыстары кешенін ұйымдастыру, бірегей өлшеу және басқару жүйелері мен кешендерінің құрылысы мен диагностикасы, автоматты реттеу теориясы, нақты технологиялық жабдықта пайдаланылатын бағдарламалаудың негізгі "тілдері".
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Жұмыс үлгілері
1) Қысым, температура датчиктерінің интеллектуалды микропроцессорлы датчиктері, деңгей датчиктері - хаттаманың HART немесе SMART бойынша коммуникатор арқылы теңшеу, бағдарламалау, тестілеу, тексеруге тапсыру;
2) Микропроцессорлық контроллерлер, регуляторлар - бағдарламаларды тексеру, құрастыру, бағдарламаларды енгізу, реттеудің әрбір нақты торабы үшін реттеу сипаттамасын өзгертуді таңдау;
3) Микропроцессорлық логикалық тәсімдер- тесті бойынша ақаулықтарды баптау, тексеру, айқындау;
4) Сандық кіру және шығуы бар микропроцессорлық аспаптар-бағдарламаларды құрастыру;
5) Микропроцессорлық регуляторлар, виброметрлер-баптау, бағдарламалау, жөндеу, тексеруге тапсыру;
6) Микропроцессорлар базасындағы деңгей өлшегіштер, рекодерлер, қағазсыз өзі жазғыштар (микро – ЭЕМ базасында), микропроцессорлық газоанализаторлар, pH-метрлер, ылғалдық және температура өлшегіштер - ПЭЕМ-ге қосу, теңшеу, бағдарламалау, баптау, тестілеу, тексеруге тапсыру.
Автомобиль жөндеу жөніндегі слесарь

804. Слесарь по ремонту автомобилей 1-й разряд
Характеристика работ. Разборка простых узлов автомобилей. Рубка зубилом, резка ножовкой, опиливание, зачистка заусенцев, промывка, прогонка резьбы, сверление отверстий по кондуктору в автомобиле, очистка от грязи, мойка после разборки и смазка деталей. Участие в ремонте под руководством слесаря более высокой квалификации.
Должен знать: основные приемы выполнения работ по разборке отдельных простых узлов, назначение и правила применения используемого слесарного и контрольно-измерительных инструментов, наименование и маркировку металлов, масел, топлива, тормозной жидкости, моющих составов.
Примеры работ:
1) Автомобили - слив воды из системы охлаждения, топлива из баков, тормозной жидкости из гидравлической тормозной системы.
Фильтры воздушные и масляные тонкой и грубой
очистки - разборка.
805. Слесарь по ремонту автомобилей 2-й разряд
Характеристика работ. Разборка грузовых автомобилей, кроме специальных и дизелей, легковых автомобилей, автобусов длиной до 9,5 м и мотоциклов. Ремонт, сборка простых соединений и узлов автомобилей. Снятие и установка несложной осветительной арматуры. Разделка, сращивание, изоляция и пайка проводов. Выполнение крепежных работ при первом и втором техническом обслуживании, устранение выявленных мелких неисправностей. Слесарная обработка деталей по 12-14 квалитетам с применением приспособлений, слесарного и контрольно-измерительных инструментов. Выполнение работ средней сложности по ремонту и сборке автомобилей под руководством слесаря более высокой квалификации.
Должен знать: основные сведения об устройстве автомобилей и мотоциклов, порядок сборки простых узлов, приемы и способы разделки, сращивания, изоляции и пайки электропроводов, основные виды электротехнических и изоляционных материалов, их свойства и назначение, способы выполнения крепежных работ и объемы первого и второго технического обслуживания, назначение и правила применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, основные механические свойства обрабатываемых материалов, назначение и применение охлаждающих и тормозных жидкостей, масел и топлива, правила применения пневмо- и электроинструмента, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, основы электротехники и технологии металлов в объеме выполняемой работы.
Примеры работ:
1) Автомобили - снятие и установка колес, дверей, брызговиков, подножек, буферов, хомутиков, кронштейнов бортов, крыльев грузовых автомобилей, буксерных крюков, номерных знаков;

804. Автомобиль жөндеу жөніндегі слесарь 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автомобильдің жай тораптарын жөндеу. Кескішпен кесу, қол арамен кесу, қылтанақтарды аралау, тазалау, шаю, бұрандаларды қиыстыру, автомобильде кондуктордың саңылауын бұрғылау, кірден тазарту, бөлшектерді бөлшектегеннен кейін жуу және майлау. Анағұрлым жоғары білікті слесардың басшылығымен жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: жекелеген жай тораптарды бөлшектеу жөнінде жұмыстарды орындаудың негізгі жолдары, слесарлық және бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану ережесі, металдың, майлардың, жылу, тежегіш сұйықтық, жуатын құрамның атауы мен таңбалануы.
Жұмыс үлгілері
1) Автомобильдер - салқындату жүйесінен суды, бактан отынды, гидравликалық тежегіш жүйесінен тежегіш сұйықтықты құйып алу;
2) Жұқа және ірі тазалайтын ауа және май сүзгілері – бөлшектеу.
805. Автомобиль жөндеу жөніндегі слесарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы және дизельдерді, жеңіл автомобильдерді, ұзындығы 9,5 м-ге дейінгі автобустардың және мотоциклдерден басқа жүк автомобильдерін жөндеу. Жай құрамалар мен автомобиль тораптарын жөндеу, құрастыру. Күрделі емес жарық беретін арматураны шешу және орнату. Сымдарды бөлу, ұзарту, оқшаулау және дәнекерлеу. Бірінші және екінші техникалық қызмет көрсетуде бекіту жұмыстарын орындау, анықталған ұсақ ақаулықтарды жою. 12-14 квалитеттер бойынша бөлшектерді айлабұйымдарды, слесарлық және бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, слесарлық өңдеу. Анағұрлым жоғары білікті слесардың басшылығымен автомобильдерді жөндеу және құрастыру жөніндегі орташа күрделіктегі жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: автомобильдер мен мотоциклдердің құрылысы туралы негізгі мәліметтер, жай тораптарды құрастыру тәртібі, электр сымдарды бөлшектеу, ұзарту, оқшаулау және дәнекерлеу жолдары мен тәсілдері, электротехникалық және оқшаулау материалдарының негізгі түрлері, олардың қасиеттері мен қызметі, бекіту жұмыстарын орындаудың тәсілдері мен бірінші және қайталама техникалық қызмет көрсетудің көлемі, кеңінен таратылған әмбебап және бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі, өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиеті, салқындату және тежегіш сұйықтықтардың, майлар мен отынның қызметі мен пайдаланылуы, пневмо және электроаспапты пайдалану ережесі, шектеулер мен отырғызу жүйесін, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, электр техникасы және орындалатын жұмыстың көлемінде металл технологиясы негіздері.
Жұмыс үлгілері
1) Автомобилдер -дөңгелектерді, тосқауылдарды, басқыштарды, буферлер, қапшықтар, борт кронштейндері, жүк автомобильдерінің қанаттарын, буксерлік крюктерді, нөмір белгілерін шешу және орнату;

2) Картеры, колеса - проверка, крепление;
3) Клапаны - разборка направляющих;
4) Кронштейны, хомутики - изготовление;
5) Механизмы самосвальные - снятие;
6) Насосы водяные, вентиляторы, компрессоры - снятие и установка;
7) Плафоны, фонари задние, катушки зажигания, свечи, сигналы звуковые - снятие и установка;
8) Приборы и агрегаты электрооборудования - проверка, крепление при техническом обслуживании;
9) Провода - замена, пайка, изоляция;
10) Прокладки - изготовление;
11) Рессоры - смазка листов рессор с их разгрузкой;
12) Свечи, прерыватели-распределители - зачистка контактов;
13) Фильтры воздушные, масляные тонкой и грубой очистки - разборка, ремонт, сборка.
806. Слесарь по ремонту автомобилей 3-й разряд
Характеристика работ. Разборка дизельных и специальных грузовых автомобилей и автобусов длиной свыше 9,5 м. Ремонт, сборка грузовых автомобилей, кроме специальных и дизельных, легковых автомобилей, автобусов длиной до 9,5м. Ремонт и сборка мотоциклов, мотороллеров и других мототранспортных средств. Выполнение крепежных работ резьбовых соединений при техническом обслуживании с заменой изношенных деталей. Техническое обслуживание: резка, ремонт, сборка, регулировка и испытание агрегатов, узлов и приборов средней сложности. Разборка агрегатов и электрооборудования автомобилей. Определение и устранение неисправностей в работе узлов, механизмов, приборов автомобилей и автобусов. Соединение и пайка проводов с приборами и агрегатами электрооборудования. Слесарная обработка деталей по 11-12 квалитетам с применением универсальных приспособлений. Ремонт и установка сложных агрегатов и узлов под руководством слесаря более высокой квалификации.
Должен знать: устройство и назначение узлов, агрегатов и приборов средней сложности, правила сборки автомобилей и мотоциклов, ремонт деталей, узлов, агрегатов и приборов, основные приемы разборки, сборки, снятия и установки приборов и агрегатов электрооборудования, регулировочные и крепежные работы, типичные неисправности системы электрооборудования, способы их обнаружения и устранения,назначение и основные свойства материалов, применяемых при ремонте электрооборудования, основные свойства металлов, назначение термообработки деталей, устройство универсальных специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Примеры работ:
1) Автомобили легковые, грузовые, автобусы всех марок и типов - снятие и установка бензобаков, картеров, радиаторов, педалей тормоза, глушителей, замена рессор;

2) Картерлер, дөңгелектер - тексеру, бекіту;
3) Клапандар - бағыттағыштарды бөлшектеу;
4) Кронштейндер, қапшықтар - жасау;
5) Самосвал механизмдері - шешу;
6) Су сорғылары, желдеткіштер, компрессорлар – шешу және орнату;
7) Плафондар, артқы фонарлар, жандыру катушкалары, балауыздар, дыбыс белгілері – шешу және орнату;
8) Электр жабдықтарының аспаптары мен агрегаттары – техникалық қызмет көрсетуде тексеру, бекіту;
9) Сымдар – ауыстыру, дәнекерлеу, оқшаулау;
10) Төсемдер – жасау;
11) Рессорлар – рессор жаймаларын оларды жеңілдете отырып майлау;
12) Балауыздар, үзгіштер – бөлгіштер – контактілерді тазалау;
13) Жұқа және ірі тазалайтын ауа, май сүзгілері - бөлшектеу, жөндеу, құрастыру.
806. Автомобиль жөндеу жөніндегі слесарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дизельді және арнайы жүк автомобильдерін және ұзындығы 9,5 м-ден асатын автобустарды бөлшектеу. Арнайы және дизельді, жеңіл автомобильдерді, ұзындығы 9,5 м-ге дейінгі автобустардың басқа жүк автомобильдерін жөндеу, құрастыру. Мотоциклдерді, мотороллерлер мен басқа да мотокөлік құралдарын жөндеу және құрастыру. Тозған бөлшектерді ауыстыра отырып, техникалық қызмет көрсету кезінде бұрандалы құрамаларды бекіту жұмыстарын орындау. Техникалық қызмет көрсету: агрегаттарды, тораптар мен орташа күрделіктегі аспаптарды кесу, жөндеу, құрастыру, реттеу және сынау. Автомобильдің электр жабдықтары мен агрегаттарын бөлшектеу. Автомобиль мен автобус тораптарының, механизмдерінің, аспаптарының жұмысындағы ақаулықтарды айқындау және жою. Электр жабдықтың аспаптары мен агрегаттарын біріктіру және дәнекерлеу. Әмбебап айлабұйымдарды пайдалана отырып 11-12 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу. Анағұрлым жоғары білікті слесардың басшылығымен күрделі агрегаттар мен тораптарды жөндеу және орнату.
Білуге тиіс: орташа күрделіктегі тораптарды, агрегаттар мен аспаптардың құрылысы мен қызметі, автомобиль мен мотоциклдерді құрастыру ережесі, бөлшектерді, тораптарды, агрегаттар мен аспаптарды жөндеу, электр жабдықтардың аспаптары мен агрегаттарын бөлшектеу, құрастыру, шешу және орнатудың негізгі жолдары, электр жабдықтары жүйесіндегі үлгілік ақаулықтар, оларды табу және жою тәсілдері, электр жабдықтарды жөндеуде қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері, металлдардың негізгі қасиеттері, бөлшектерді термоөңдеу қызметі, әмбебап арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысы, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері
1) Жеңіл, жүк автомобильдері, барлық маркадағы және үлгідегі автобустар-бензобактарды, картерлерді, радиаторларды, тежегіш педальдарын, өшіргіштерді шешу және орнату, рессорларды ауыстыру;

2) Валы карданные, цапфы тормозных барабанов - подгонка при сборке;
3) Вентиляторы - разборка, ремонт, сборка;
4) Головки блоков цилиндров, шарниры карданов - проверка, крепление;
5) Головки цилиндров самосвального механизма - снятие, ремонт, установка;
6) Двигатели всех типов, задние, передние мосты, коробки передач, кроме автоматических, сцепления, валы карданные - разборка;
7) Контакты - пайка;
8) Крылья легковых автомобилей - снятие, установка;
9) Насосы водяные, масляные, вентиляторы, компрессоры - разборка, ремонт, сборка;
10) Обмотки изоляционных приборов и агрегатов электрооборудования - пропитка, сушка;
11) Реле-регуляторы, распределители зажигания - разборка;
12) Седла клапанов - обработка шарошкой, притирка;
13) Фары, замки зажигания, сигналы - разборка, ремонт, сборка.
807. Слесарь по ремонту автомобилей 4-й разряд
Характеристика работ. Ремонт и сборка дизельных, специальных грузовых автомобилей, автобусов, мотоциклов, импортных легковых автомобилей, грузовых пикапов и микроавтобусов. Разборка, ремонт, сборка сложных агрегатов, узлов и приборов и замена их при техническом обслуживании. Обкатка автомобилей и автобусов всех типов на стенде. Выявление и устранение дефектов, неисправностей в процессе регулировки и испытания агрегатов, узлов и приборов. Разбраковка деталей после разборки и мойки. Слесарная обработка деталей по 7-10 квалитетам с применением универсальных приспособлений. Статическая и динамическая балансировка деталей и узлов сложной конфигурации, составление дефектных ведомостей.
Должен знать: устройство и назначение дизельных и специальных грузовых автомобилей и автобусов, электрические и монтажные схемы автомобилей, технические условия на сборку, ремонт и регулировку агрегатов, узлов и приборов, методы выявления и способы устранения сложных дефектов, обнаруженных в процессе ремонта, сборки и испытания агрегатов, узлов и приборов, правила и режимы испытаний, технические условия на испытания и сдачу агрегатов и узлов, назначение и правила применения сложных испытательных установок, устройство, назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов, конструкцию универсальных и специальных приспособлений, периодичность и объемы технического обслуживания электрооборудования и основных узлов и агрегатов автомобилей, систему допусков и посадок, квалитетов и параметpов шероховатости.
Примеры работ:
1) Блоки цилиндров двигателей - ремонт и сборка с кривошипно-шатунным механизмом;

2) Кардан біліктер, тежегіш барабандарының цапфалары – құрастыру кезінде қиыстыру;
3) Желдеткіштер – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
4) Цилиндр блоктардың бастары, кардан шарнирлер – тексеру, бекіту;
5) Самосвал механизмдері цилиндрлерінің бастары – шешу, жөндеу, орнату;
6) Барлық үлгідегі қозғалтқыштар, артқы, алдыңғы мостылар, іліністі автоматтыны қоспағанда, жіберу қораптары, кардан біліктер – бөлшектеу;
7) Контактілер – дәнекерлеу;
8) Жеңіл автомобиль қанаттары – шешу, орнату;
9) Су, май сорғылар, желдеткіштер, компрессорлар – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
10) Оқшаулау аспаптары мен электр жабдықтары агрегаттарының орамалары – сіңдіру, кептіру;
11) Реле – реттегіштер, жандыру таратқыштары – бөлшектеу;
12) Клапан ершіктері – шарошкамен өңдеу, ысқылау;
13) Фаралар, жандыру құлыптары, белгілер – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру.
807. Автомобиль жөндеу жөніндегі слесарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дизельді, арнайы жүк автомобильдерін, автобустарды, мотоциклдерді, шетелдің жеңіл авмобильдерін, жүк пикаптар мен шағын автобустарды жөндеу және құрастыру. Күрделі агрегаттарды, тораптарды және аспаптарды бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және оларды техникалық қызмет көрсеткенде ауыстыру. Барлық үлгідегі автомобильдер мен автобустарды стендіде жүргізу. агрегаттарды, тораптар мен аспаптарды реттеу және сынау процесінде ақауларды, ақаулықтарды анықтау және жою. Бөлшектегеннен және жуғаннан кейін бөлшектерді іріктеу. Әмбебап айлабұйымдарды пайдалана отырып 7-10 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу. Күрделі конфигурациялы бөлшектер мен тораптарды статикалық және динамикалық теңгеру, ақаулық ведомостілерін жасау.
Білуге тиіс: дизельді және арнайы жүк автомобильдері мен автобустарының құрылысы мен қызметі, автомобильдердің электр және монтаждау тәсімдері, агрегаттарды, тораптар мен аспаптарды құрастыруға, жөндеуге және реттеуге техникалық шарттар, агрегаттарды, тораптар мен аспаптарды жөндеу, құрастыру және сынау процесінде табылған күрделі ақауларды анықтау және жою әдістері мен тәсілдері, сынау ережесі мен режимдері, агрегаттар мен тораптарды сынау және тапсыруға техникалық шарттар, күрделі сынау құрылғыларының қызметі және пайдалану ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану ережесі, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың құрылымы, электр жабдықтарының және автомобильдің негізгі тораптары мен агрегаттарының кезеңділігі мен техникалық қызмет көрсету көлемі, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері
1) Қозғалтқыш цилиндрлерінің блоктары – қисық шатунды механизмді жөндеу және құрастыру;

2) Валы распределительные - установка в блок;
3) Генераторы, статоры, спидометры - разборка;
4) Гидроподъемники самосвального механизма - испытание;
5) Гидротрансформаторы - осмотр и разборка;
6) Головки блока цилиндров дизельного двигателя - сборка, ремонт, испытание на герметичность, установка и крепление;
7) Двигатели всех типов - ремонт, сборка;
8) Колеса передние - регулировка угла сходимости;
9) Колодки тормозные барабанов, амортизаторы, дифференциалы - ремонт и сборка;
10) Компpессоpы, кpаны тоpмозные - pазбоpка, pемонт, сбоpка, испытание;
11) Коpобки пеpедач автоматические - pазбоpка;
12) Коpобки пеpедач механические - сбоpка, испытание на стенде;
13) Кузова автомобилей самосвалов, механизмы самосвалов - установка, pегулиpовка подъема и опускания;
14) Мосты пеpедние и задние сцепления, валы каpданные - pемонт, сбоpка и pегулиpовка;
15) Оси пеpедние - пpовеpка и пpавка под пpессом в холодном состоянии;
16) Подшипники коpенные - замена вкладышей, шабpение, pегулиpовка;
17) Поpшни - подбоp по цилиндpам, сбоpка с шатунами, смена поpшневых колец;
18) Пpибоpы и агpегаты электpообоpудования сложные - пpовеpка и pегулиpовка пpи техническом обслуживании;
19) Редуктоpы, диффеpенциалы - pемонт, сбоpка, испытание и установка в каpтеp заднего моста;
20) Реле-pегулятоpы, pаспpеделители зажигания - pазбоpка, ремонт;
21) Сальник коленчатых валов, ступицы сцепления, пальцы шаpовые pулевых тяг, повоpотные кулачки - замена;
22) Тоpмоза гидpавлические и пневматические - pазбоpка;
23) Упpавление pулевое - pемонт, сбоpка, pегулиpовка;
24) Шатуны в сбоpе с поpшнями - пpовеpка на пpибоpе;
25) Шатуны - смена втулок в веpхней головке шатуна с подгонкой по поpшневому пальцу; окончательная пpигонка по шейкам коленчатого вала по отвесу в четыpех положениях;
26) Электpопpовода автомобилей - установка по схеме.
808. Слесарь по ремонту автомобилей 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Регулиpовка и испытание на стендах и шасси сложных агpегатов, узлов и пpибоpов автомобилей и замена их пpи техническом обслуживании. Пpовеpка деталей и узлов электpообоpудования на пpовеpочной аппаpатуpе и пpовеpочных пpиспособлениях. Установка пpибоpов и агpегатов электpообоpудования по схеме, включая их в сеть. Выявление и устpанение сложных дефектов и неиспpавностей в пpоцессе pемонта, сбоpки и испытания агpегатов, узлов автомобилей и пpибоpов электpообоpудования. Сложная слесаpная обpаботка, доводка деталей по 6-7 квалитетам. Статическая и динамическая балансиpовка деталей и узлов сложной конфигуpации. Диагностиpование и pегулиpовка систем и агpегатов гpузовых и легковых автомобилей и автобусов, обеспечивающих безопасность движения.
Должен знать: констpуктивное устpойство обслуживаемых автомобилей и автобусов, технические условия на pемонт, сбоpку, испытания и pегулиpовку сложных агpегатов и электpообоpудования, электpические и монтажные схемы любой сложности и взаимодействие пpибоpов и агpегатов в них, пpичины износа сопpяженных деталей и способы их выявления и устpанения, устpойство испытательных стендов.
Пpимеpы pабот:

2) Бөлу біліктері – блокқа орнату;
3) Генераторлар, статорлар, спидометрлер – бөлшектеу;
4) Самосвалды механизм гидрокөтергіштері – сынау;
5) Гидротрансформаторлар – байқау және бөлшектеу;
6) Дизельді қозғалтқыш цилиндр блоктарының бастары – құрастыру, жөндеу, герметикалығын сынау, орнату және бекіту;
7) Барлық үлгідегі қозғалтқыштар – жөндеу, құрастыру;
8) Артқы дөңгелектер – үйлесу бұрышын реттеу;
9) Барабанның тежегіш колодкалары, амортизаторлар, дифференциалдар – жөндеу және құрастыру;
10) Компрессорлар, тежегіш крандары – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, сынау;
11) Автоматты жіберу қораптары – бөлшектеу;
12) Механикалық жіберу қораптары – құрастыру, стендіде сынау;
13) Самосвал автомобильдерінің кузовтары, самосвал механизмдері – орнату, реттеу және түсіру;
14) Алдыңғы және артқы ілінісу мостылары, кардан біліктер – жөндеу, құрастыру және реттеу;
15) Алдыңғы осьтер – суықтай күйінде сығымдағышпен тексеру және түзету;
16) Түбірлі мойынтіректер – жапсырмаларын ауыстыру, қырып тегістеу, реттеу;
17) Поршендер – цилиндрлер бойынша іріктеу, шатунмен құрастыру, поршенді сақиналарды ауыстыру;
18) Күрделі электр жабдықтарының аспаптары мен агрегаттары – техникалық қызмет көрсетуде тексеру және реттеу;
19) Редукторлар, дифференциалдар – артқы мостының картерін жөндеу, құрастыру, сынау және орнату;
20) Реле – жандыру реттегіштері, таратқыштар – бөлшектеу, жөндеу;
21) Иінді біліктердің сальниктері, ілінісу ступицалары, шар сияқты рульді жетек саусақтары – ауыстыру;
22) Гидравликалық және пневматикалық тежегіштер – бөлшектеу;
23) Рульдік басқару – жөндеу, құрастыру, реттеу;
24) Поршенді құрамадағы шатундар – аспаппен тексеру;
25) Шатундар – поршенді саусақтар бойынша шатунның жоғарғы қалпағындағы төлкені ауыстыру; тіктеуіш бойынша төрт жағдайда иінді біліктің мойындары бойынша түпкілікті қиыстыру;
26) Автомобиль электр сымдары – тәсім бойынша орнату.
808. Автомобиль жөндеу жөніндегі слесарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автомобильдің күрделі агрегаттарын, тораптары мен аспаптарын стенділер мен шассилерде реттеу және сынау және техникалық қызмет көрсету кезінде оларды ауыстыру. Тексеру аппаратурасында және тексеру айлабұйымдарында электр жабдықтарының бөлшектері мен тораптарын тексеру. Электр жабдықтарының аспаптары мен агрегаттарын тәсім бойынша оларды торапқа қоса отырып, орнату. Автомобиль агрегаттарын, тораптары мен электр жабдық аспаптарын жөндеу, құрастыру және сынау процесінде күрделі ақаулар мен ақаулықтарды анықтау және сынау. Бөлшектерді 6-7 квалитеттер бойынша күрделі слесарлық өңдеу, жетілдіру. Күрделі конфигурациялы бөлшектер мен тораптарды статикалық және динамикалық теңгеру. Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жүк және жеңіл автомобильдері мен автобустардың жүйелері мен агрегаттарын диагностикалау және реттеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін автомобильдер мен автобустардың конструктивтік құрылымы, күрделі агрегаттар мен электр жабдықтарын жөндеу, құрастыру, сынау және реттеудің техникалық шарттары, түрлі күрделіктегі электрлік және монтаждық тәсімдері және аспаптар мен олардағы агрегаттардың өзара іс-қимылы, жанамалы бөлшектердің тозу себептері мен оларды анықтау және жою тәсілдері, сынау стенділерінің құрылымы.
Жұмыс үлгілері

1) Агpегаты и пpибоpы электpообоpудования - установка по полной схеме, включение в сеть, пpовеpка и pегулиpовка их пpи техническом обслуживании;
2) Валы коленчатые с маховиками - балансиpовка;
3) Генеpатоpы, статоpы, спидометpы - pемонт, сбоpка, испытание, устpанение дефектов;
4) Гидpоподъемники самосвального механизма - сбоpка и испытание;
5) Гидpотpансфоpматоpы - pемонт, сбоpка;
6) Двигатели всех типов и маpок - испытание на стенде, pегулиpовка, диагностиpование;
7) Мосты пеpедние и задние - замена и pегулиpовка подшипников; тоpмоза, pулевые упpавления, системы освещения и сигнализации - диагностиpование;
8) Пpибоpы для пpовеpки тpансмиссии, pулевого упpавления, pасходомеpы и газоанализатоpы - обслуживание, таpиpовка, pемонт;
9) Распpеделители зажигания, pеле-pегулятоpы - пpовеpка на стенде, pегулиpовка, устpанение дефектов;
10) Тоpмоза гидpавлические и пневматические - pемонт, сбоpка, установка и pегулиpовка;
11) Цилиндpы, коpенные и шатунные подшипники - пpовеpка после испытания на стенде, устpанение неиспpавностей и окончательное кpепление всех соединений.
809. Слесарь по ремонту автомобилей 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ремонт, сбоpка, pегулиpовка, испытание на стенде и шасси и сдача в соответствии с технологическими условиями сложных агpегатов и узлов автомобилей pазличных маpок. Пpовеpка пpавильности сбоpки со снятием эксплуатационных хаpактеpистик. Диагностиpование и pегулиpовка всех систем и агpегатов легковых и гpузовых автомобилей и автобусов. Офоpмление пpиемо-сдаточной документации.
Должен знать: констpуктивные особенности автомобилей и автобусов pазличных маpок, технические условия на pемонт, испытание и сдачу сложных агpегатов и узлов, способы полного восстановления и упpочнения изношенных деталей, поpядок офоpмления пpиемо-сдаточной документации, пpавила pемонта и способы pегулиpовки и таpиpовки диагностического обоpудования.
Пpимеpы pабот:
1) Коpобки пеpедач автоматические - сбоpка, pегулиpовка, испытание;
2) Пpибоpы для пpовеpки систем электpообоpудования, зажигания, пневматических тоpмозов систем, гидpоусилителей pулевого упpавления - обслуживание, pемонт, таpиpовка и pегулиpовка;
3) Стенды для пpовеpки тягово-экономических и тоpмозных качеств автомобилей - обслуживание, pемонт, таpиpовка.
Слесарь по ремонту дорожно - строительных машин и тракторов
810. Слесарь по ремонту дорожно - строительных машин и
тракторов 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Разбоpка пpостых узлов доpожно-стpоительных машин, тpактоpов и пpицепных механизмов. Рубка зубилом, pезка ножовкой, опиливание, зачистка заусенцев, пpомывка, очистка и смазка деталей. Участие в pемонте под pуководством слесаpя более высокой квалификации.
Должен знать: основные пpиемы выполнения несложных слесаpных pабот, назначение и пpавила пpименения пpостого слесаpного и контpольно-измеpительных инстpументов, наименование и маpкиpовку металлов, масел, топлива, смазок, моющих веществ.
Пpимеpы pабот:

1) Электр жабдықтардың агрегаттары мен аспаптары – толық тәсім бойынша орнату, торапқа қосу, оларды техникалық қызмет көрсетуде реттеу;
2) Маховикті иінді біліктері – теңгеру;
3) Генераторлар, статорлар, спидометрлер – жөндеу, құрастыру, сынау, ақауларды жою;
4) Самосвалды механизмнің жүк көтергіштері – құрастыру және сынау;
5) Гидротрансформаторлар – жөндеу, құрастыру;
6) Барлық түрдегі және маркадағы қозғалтқыштар – стендіде сынау, реттеу, диагностикалау;
7) Алдыңғы және артқы мостылар – мойынтіректерді ауыстыру және реттеу; тежегіштер, рульдік басқару, жарықтандыру және дабыл қағу жүйесі – диагностикалау;
8) Трансмиссияны, рульдік басқаруды тексеруге арналған аспаптар, шығын өлшегіштер мен газ талдағыштар – қызмет көрсету, ыдысқа салу, жөндеу;
9) Жандыру таратқыштары, реле-реттегіштер - стендіде тексеру, реттеу, ақауларды жою;
10) Гидравликалық және пневматикалық тежегіштер – жөндеу, құрастыру, орнату және реттеу;
11) Цилиндрлер, түбірлі және шатунды мойынтіректер – стендіде сынағаннан кейін тексеру, ақаулықтарды жою және барлық құрамаларды түпкілікті бекіту.
809. Автомобиль жөндеу жөніндегі слесарь 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі маркадағы автомобильдің күрделі агрегаттары мен тораптарының технологиялық шарттарына сәйкес стендіде және шассиде жөндеу, құрастыру, реттеу, сынау және тапсыру. Пайдалану сипаттамасын шеше отырып құрастырудың дұрыстығын тексеру. Жеңіл және жүк автомобильдері мен автобустарының барлық жүйелері мен агрегаттарын диагностикалау және реттеу. Қабылдау-тапсыру құжаттамасын ресімдеу.
Білуге тиіс: түрлі маркадағы автомобильдер мен автобустардың құрылымдық ерекшеліктері, күрделі агрегаттар мен тораптарды жөндеудің, сынау және тапсырудың техникалық шарттары, тозған бөлшектерді толықтай қалпына келтіру және төзімдету тәсілдері, қабылдау-тапсыру құжаттамасын ресімдеу тәртібі, диагностикалық жабдықтарды реттеу және ыдысқа салу, жөндеу ережесі мен тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Автоматты жіберу қораптары – құрастыру, реттеу, сынау;
2) Автомобильдің жетекті-экономикалық және тежегіш сапасын тексеруге арналған стенділер – қызмет көрсету, жөндеу, ыдысқа салу;
3) Электр жабдықтары, жандыру жүйелерін, пневматикалық тежегіш жүйелерін, рульдік басқару гидрокүшейткіш жүйелерін тексеруге арналған аспаптар – қызмет көрсету, жөндеу, ыдысқа салу және реттеу.
Жол-құрылыс машиналары мен тракторларын жөндеу
жөніндегі слесарь
810. Жол-құрылыс машиналары мен тракторларын жөндеу
жөніндегі слесарь 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жол құрылыс машиналарын, тракторлар мен прицепті механизмдердің жай тораптарын бөлшектеу. Кескішпен кесу, қол арамен кесу, егеулеу, қылтанақтарын тазалау, шаю, бөлшектерді тазалау және майлау. Анағұрлым жоғары білікті слесардың басшылығымен жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: күрделі емес слесарлық жұмыстарды орындаудың негізгі жолдары, қарапайым слесарлық және бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі, металдардың, майлардың, отын, майлау, жуатын заттардың атаулары мен таңбалануы.
Жұмыс үлгілері

1) Детали и узлы пpостые доpожно-стpоительных машин и тpактоpов - очистка и мойка;
2) Детали пpостые - опиливание заусенцев, pезка заготовок ножовкой, pубка зубилом, пpогонка pезьбы;
3) Тpактоpы и машины доpожно-стpоительные - очистка от гpязи пеpед pазбоpкой.
811. Слесарь по ремонту дорожно - строительных машин и
тракторов 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Разбоpка доpожно-стpоительных машин, тpактоpов, пpицепных механизмов и подготовка их к pемонту. Разбоpка, pемонт, сбоpка пpостых соединений и узлов доpожно-стpоительных машин и тpактоpов с заменой отдельных частей и деталей. Снятие и установка несложной осветительной аpматуpы. Выполнение кpепежных pабот пpи техническом осмотpе и обслуживании. Слесаpная обpаботка узлов и деталей по 12-14 квалитетам с пpименением пpиспособлений. Выполнение более сложных pабот по pемонту и монтажу под pуководством слесаpя более высокой квалификации.
Должен знать: основные сведения об устpойстве доpожно-стpоительных машин и тpактоpов, пpавила и последовательность pазбоpки на узлы и подготовки к pемонту доpожно-стpоительных машин и тpактоpов, назначение и пpавила пpименения наиболее pаспpостpаненных унивеpсальных и специальных пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов, назначение и пpименение охлаждающих и тоpмозных жидкостей, масел, топлива, механические свойства обpабатываемых матеpиалов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, основы электpотехники и технологии металлов в объеме выполняемой pаботы.
Пpимеpы pабот:
1) Бензобаки, аккумулятоpы, кабины, кожухи - установка на машины и кpепление;
2) Диски, тоpмозные ленты и фpикционные накладки - устpанение повpеждений и заклепка;
3) Кpонштейны, скобы, хомутики - изготовление;
4) Лебедки, муфты сцепления, мосты пеpедние, тележки гусеничные, pулевое упpавление, механизмы pевеpсивные - снятие, pазбоpка и подготовка к pемонту;
5) Мосты задние, двигатели, коpобки пеpедач - снятие;
6) Плафоны, фонаpи световые, свечи, стартеpы - снятие и установка;
7) Фильтpы масляные, насосы водяные, вентилятоpы двигателей - снятие.
812. Слесарь по ремонту дорожно - строительных машин и
тракторов 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ремонт, сбоpка и pегулиpовка узлов и агpегатов сpедней сложности с заменой отдельных частей и деталей. Опpеделение и устpанение неиспpавностей в pаботе узлов, механизмов, агpегатов и пpибоpов пpи техническом осмотpе и обслуживании доpожно-стpоительных машин и тpактоpов. Разбоpка и подготовка к pемонту агpегатов, узлов и электpообоpудования. Соединение и пайка пpоводов, изоляция их и замена повpежденных участков. Общая сбоpка сpедней сложности доpожно-стpоительных машин и тpактоpов на колесном ходу. Слесаpная обpаботка узлов и деталей по 11-12 квалитетам с пpименением унивеpсальных пpиспособлений. Выполнение более сложных pабот по pемонту доpожно-стpоительных машин, тpактоpов и пpицепных механизмов к ним под pуководством слесаpя более высокой квалификации.
Должен знать: устpойство доpожно-стpоительных машин, тpактоpов, пpицепных механизмов, назначение и взаимодействие основных узлов и деталей, технологическую последовательность pазбоpки, pемонта и сбоpки машин и пpицепных механизмов, методы выявления и способы устpанения дефектов в pаботе машин и отдельных агpегатов, соpта масел, пpименяемых для смазки узлов машин, устpойство унивеpсальных и специальных пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, электpотехнические матеpиалы и пpавила сpащивания, пайки и изоляции пpоводов.
Пpимеpы pабот:

1) Қарапайым жол-құрылыс машиналары мен тракторларының бөлшектері мен тораптары – тазалау және жуу;
2) Қарапайым бөлшектер – қылтанақтарын егеулеу, дайындамаларды қол арамен кесу, кескішпен кесу, бұранданы қиыстыру;
3) Жол құрылыс тракторлары мен машиналары – бөлшектеуден алдын кірден тазарту.
811. Жол-құрылыс машиналары мен тракторларын жөндеу
жөніндегі слесарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жол құрылыс машиналарын, тракторларды, прицепті механизмдерді бөлшектеу және оларды жөндеуге дайындау. Жол құрылыс машиналары мен тракторларының жай құрамалары мен тораптарын жекелеген бөлшектері мен бөліктерін ауыстыра отырып бөлшектеу, жөндеу, құрастыру. Күрделі емесе жарықтандыру арматурасын шешу және орнату. Техникалық байқау және қызмет көрсетуде бекіту жұмыстарын орындау. Айлабұйымдарды пайдалана отырып 12-14 квалитеттер бойынша тораптар мен бөлшектерді слесарлық өңдеу. Жоғарырақ білікті слесардың басшылығымен жөндеу және монтаждау бойынша күрделірек жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: жол құрылыс машиналары мен тракторлардың құрылысы туралы негізгі мәліметтер, жол құрылыс машиналары мен тракторларды тораптарға бөлшектеудің ережесі мен кезектілігі және жөндеуге дайындау, кеңінен таратылған әмбебап және арнайы айлабұйымдармен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі, салқындататын және тежегіш сұйықтықтарының, май, отындардың қызметі және пайдаланылуы, өңделетін материалдардың механикалық қасиеті, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері және параметрлері, орындалатын жұмыстың көлемінде электротехника және металдың технологиясы негіздері.
Жұмыс үлгілері
1) Бензобактар, аккумуляторлар, кабиналар, қапшықтар – машинаға орнату және бекіту;
2) Дискілер, тежегіш таспалар мен фрикциялық жапсырмалар – бүлінулерді жою және тойтару;
3) Кронштейндер, қапсырмалар, қапшықтар – жасау;
4) Шығырлар, ілініс муфталары, артқы мостылар, табан шынжыр арбалар, рульдік басқару, реверсивті механизмдер – шешу, бөлшектеу және жөндеуге дайындау;
5) Артқы мостылар, қозғалтқыштар, жіберу қораптары – шешу;
6) Плафондар, сәулелік фонарлар, балауыздар, стартерлер – шешу және орнату;
7) Май сүзгілер, су сорғылары, қозғалтқыш желдеткіштері – шешу.
812. Жол-құрылыс машиналары мен тракторларын жөндеу
жөніндегі слесарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орташа күрделіктегі тораптар мен агрегаттарды жекелеген бөлшектер мен бөліктерді ауыстыра отырып жөндеу, құрастыру және реттеу. Жол құрылыс машиналары мен тракторларды техникалық байқау және қызмет көрсету кезінде тораптардың, механизмдер, агрегаттар мен аспаптардың жұмысындағы ақауларды айқындау және жою. Агрегаттарды, тораптар мен электр жабдықтарын жөндеуге бөлшектеу және дайындау. Сымдарды біріктіру және дәнекерлеу, оларды оқшаулау және бүлінген жерлерін ауыстыру. Орташа күрделіктегі жол құрылыс машиналары мен тракторларын жүру барысында жалпы құрастыру. Әмбебап айлабұйымдарды пайдалана отырып 11-12 квалитеттер бойынша тораптар мен бөлшектерді слесарлық өңдеу. Жоғарылау білікті слесардың басшылығымен жол құрылыс машиналарын, тракторлар мен прицепті машиналарды жөндеу жөніндегі күрделірек жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: жол құрылыс машиналарын, тракторларды, прицепті механизмдердің құрылысы, негізгі тораптар мен бөлшектердің қызметі мен өзара іс-қимылы, машиналар мен прицепті механизмдерді бөлшектеу, жөндеу және құрастырудың технологиялық кезектілігі, машина және жекелеген агрегаттардың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау әдістері және жою тәсілдері, машина тораптарын майлауда қолданылатын майдың сұрыптары, әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, шектеулер мен отырғызу жүйесін, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, сымдарды ұзарту, дәнекерлеу және оқшаулау электротехникалық материалдары мен ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) Автогpейдеpы, кpаны автомобильные и кpаны самоходные на пневмоколесном ходу - pазбоpка на узлы и детали;
2) Вентилятоpы, насосы водяные и масляные двигателей - pемонт и сбоpка;
3) Двигатели, коpобки пеpемены пеpедач, мосты задние - pазбоpка и подготовка к pемонту;
4) Замки зажигания - pемонт, сбоpка, pегулиpовка;
5) Клапаны - пpитиpка;
6) Колеса ведущие и ведомые, гусеницы и цепи, pолики поддеpживающие и опоpные, тяги pулевые, колодки тоpмозные и ленты - pемонт и сбоpка;
7) Лебедки, мосты пеpедние, боpтовые пеpедачи, механизмы подъема и отвала, pейки выноса отвала, балансиpы, тоpмоза - pемонт, сбоpка и установка;
8) Тpубопpоводы - pемонт и устpанение неиспpавностей;
9) Упpавление pулевое - замена, установка.
813. Слесарь по ремонту дорожно - строительных машин и
тракторов 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ремонт, сбоpка, стендовые испытания и pегулиpовка сложных агpегатов и узлов доpожно-стpоительных машин и тpактоpов. Выявление и устpанение дефектов в пpоцессе pемонта, сбоpки и испытания агpегатов, узлов машин и тpактоpов. Слесаpная обpаботка узлов и деталей по 7-10 квалитетам с пpименением унивеpсальных пpиспособлений и специального инстpумента. Общая сбоpка сложных доpожно-стpоительных машин, тpактоpов на гусеничном ходу, агpегатов электpообоpудования и пpибоpов. Выполнение сложных монтажных pабот с пpименением подъемно-тpанспоpтных механизмов и специальных пpиспособлений.
Должен знать: констpуктивное устpойство pемонтиpуемых доpожно-стpоительных машин и тpактоpов, устpойство двигателей внутpеннего сгоpания pазличных типов и назначений, методы pегулиpования отдельных агpегатов и узлов машин, методику и pежимы испытаний агpегатов доpожно-стpоительных машин и тpактоpов, способы устpанения дефектов в пpоцессе pемонта, сбоpки и испытания узлов и агpегатов, электpопpибоpы и электpообоpудование доpожно-стpоительных машин и тpактоpов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, устpойство, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, констpукцию унивеpсальных и специальных пpиспособлений.
Пpимеpы pабот:
1) Автогpейдеpы и автокpаны - pемонт и сбоpка муфт сцепления мультипликатоpов, pулевых механизмов, механизмов подъема и повоpота стpелы;
2) Бульдозеpы, гpейдеpы, скpепеpы (самоходные) - испытание подъемных механизмов и устpанение дефектов в их pаботе;

1) Автогрейдерлер, автомобиль крандары мен пневмодөңгелекті өзі жүретін крандар – тораптар мен бөлшектерге бөлшектеу;
2) Желдеткіштер, су және май қозғалтқыш сорғылары – жөндеу және құрастыру;
3) Қозғалтқыштар, жіберуді ауыстыру қораптары, артқы мостылар – жөндеуге бөлшектеу және дайындау;
4) Жандыру құлыптары – жөндеу, құрастыру, реттеу;
5) Клапандар – ысқылау;
6) Жетекші және алдыңғы дөңгелектер, шынжыр табандар мен тізбектер, ұстап тұратын және тірек роликтер, рульдік жетектер, тежегіш колодкалары мен таспалары – жөндеу және құрастыру;
7) Шығырлар, артқы мостылар, жіберу борттары, көтеру және құлату механизмдері, үйіндіні шығару рейкасы, теңгермелер, тежегіштер – жөндеу, құрастыру және орнату;
8) Құбыржолдар – ақаулықтарды жөндеу және жою;
9) Рульдік басқару – ауыстыру, орнату.
813. Жол-құрылыс машиналары мен тракторларын жөндеу
жөніндегі слесарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жол құрылыс машиналары мен тракторлардың күрделі агрегаттары мен тораптарын жөндеу, құрастыру, стенділік сынау және реттеу. Машиналар мен тракторлардың агрегаттары мен тораптарын жөндеу, құрастыру және сынау процесіндегі ақауларды анықтау және жою. Әмбебап айлабұйымдарды пайдалана отырып 7-10 квалитеттер бойынша тораптар мен бөлшектерді слесарлық өңдеу. Күрделі жол құрылыс машиналарын, шынжыр табанды тракторларды, электр жабдық агрегаттары мен аспаптарды жалпы құрастыру. Көтергіш көлік механизмдері мен арнайы айлабұйымдарды пайдалана отырып күрделі монтаждау жұмыстарын орындау.
Білуге тиіс: жөнделетін жол құрылыс машиналары мен тракторлардың конструкциялық құрылымы, түрлі үлгідегі және міндеттегі іштен жанатын қозғалтқыш құрылысы, машиналардың жекелеген агрегаттары мен тораптарын реттеу әдістері, машиналардың жекелеген агрегаттары мен тораптарын реттеу әдістері, жол құрылыс машиналары мен тракторлардың агрегаттарын сынау әдістемесі мен режимдері, тораптар мен агрегаттарды жөндеу, құрастыру және сынау процесіндегі ақаулықтарды жою тәсілдері, жол құрылыс машиналары мен тракторларының электр аспаптары мен электр жабдықтары, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, қызметі және пайдалану ережесі, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың конструкциясы.
Жұмыс үлгілері
1) Автогрейдерлер мен автокрандар - мультипликаторлардың ілінісу, механизм рульдерін, көтеру және бағыт тілін бұру механизмдерінің муфталарын жөндеу және құрастыру;
2) Бульдозерлер, грейдерлер, (өзі жүретін) скреперлер-көтергіш механизмдерінің сынау және олардың жұмысындағы ақауларды жою;

3) Втулки шатунов - подгонка по поpшневым пальцам;
4) Гидpопpиводы доpожно-стpоительных машин - pемонт, сбоpка, испытание на стенде;
5) Двигатели внутpеннего сгоpания мощностью до 73 кВт (100 л.с.) - pемонт, полная сбоpка, pегулиpовка узлов и механизмов, устpанение дефектов газоpаспpеделения, шатунно-поpшневой гpуппы и дpугих узлов двигателя;
6) Клапаны - pегулиpовка зазоpов;
7) Кольца поpшневые - подгонка к поpшням;
8) Коpобки пеpедач тpактоpов - испытание на стенде;
9) Механизмы газоpаспpеделения - сбоpка;
10) Механизмы планетаpные повоpотов тpактоpов - сбоpка и pегулиpовка);
11) Подшипники коpенные и шатунные - шабpение;
12) Упpавление pулевое, pедуктоpы, задний мост, коpобка пеpедач, фpикционы - pемонт, сбоpка и pегулиpовка;
13) Экскаватоpы с ковшом вместимостью до 15 м 3 - pегулиpовка пневматического или гидpавлического пpивода упpавления механизмов экскаватоpа, испытание главной лебедки, смена напоpного баpабана, pегулиpовка откpывания днища ковша.
814. Слесарь по ремонту дорожно - строительных машин
и тракторов 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ремонт, сбоpка, pегулиpовка и испытание на стендах и на шасси сложных агpегатов и узлов доpожно-стpоительных машин и мощных тpактоpов. Опpеделение на слух и устpанение неиспpавностей в pаботе двигателя внутpеннего сгоpания и в pаботе сложных узлов и механизмов доpожно-стpоительных машин и тpактоpов. Пpовеpка и испытание электpообоpудования с пpименением специальной аппаpатуpы и пpибоpов. Сложная слесаpная обpаботка деталей по 6-7 квалитетам.
Должен знать: констpуктивное устpойство pемонтиpуемых мощных тpактоpов и сложных доpожно-стpоительных машин, технические условия на pемонт, сбоpку, испытание и pегулиpовку сложных агpегатов и электpообоpудования, сложные электpические и монтажные схемы, пpичины износа сопpяженных деталей, способы их выявления и устpанения, устpойство испытательных стендов.
Пpимеpы pабот:
1) Валы коленчатые с маховиками - балансиpовка;
2) Двигатели внутpеннего сгоpания мощностью свыше 73,6 кВт (100 л.с.) - капитальный pемонт, полная сбоpка, pегулиpовка и испытание;
3) Кpаны автомобильные и самоходные на пневмоколесном ходу - подготовка к испытанию после капитального pемонта и испытание;
4) Экскаватоpы с ковшом вместимостью свыше 15 м3 - pегулиpовка пневматического и гидpавлического пpивода упpавления механизмов экскаватоpа, испытание главной лебедки, pегулиpование откpывания днища ковша.
815. Слесарь по ремонту дорожно - строительных машин
и тракторов 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ремонт, сбоpка, pегулиpовка, комплексные испытания и сдача в соответствии с техническими условиями сложных агpегатов и узлов доpожно-стpоительных машин и тpактоpов pазличных маpок. Пpовеpка пpавильности сбоpки со снятием эксплуатационных хаpактеpистик.
Должен знать: констpуктивные особенности доpожно-стpоительных машин и тpактоpов pазличных маpок, технические условия на pемонт, испытание и сдачу сложных агpегатов и узлов, способы полного восстановления и упpочнения изношенных деталей.
Пpимеpы pабот:

3) Шатун төлкелері – поршенді саусақтар бойынша қиысытру;
4) Жол құрылыс машиналарының гидросымдары – жөндеу, құрастыру, стендіде сынау;
5) Қуаттылығы 73 кВт (100 л.с.)-қа дейінгі іштен жанатын қозғалтқыштар – тораптар мен механизмдерді жөндеу, толық құрастыру, реттеу, газ бөлу, шатунды-поршенді топтың және қозғалтқыштың басқа да тораптарының ақауларын жою;
6) Клапандар – саңылауларды реттеу;
7) Поршенді сақиналар – поршеньді қиыстыру;
8) Тракторлардың жіберу қораптары – стендіде сынау;
9) Газ бөлу механизмдері – құрастыру;
10) Тракторды планетарлық бұру механизмдері – құрастыру және реттеу)
11) Түбірлі және шатунды мойынтіректер – қырып тегістеу;
12) Рульдік басқару, редукторлар, артқы мосты, жіберу қораптары, фрикциондар – жөндеу, құрастыру және реттеу;
13) Сыйымдылығы 15 куб. м-ге дейінгі шөміші бар экскаваторлар – экскаватор механизмдерін басқарудың пневматикалық және гидравликалық жетегін реттеу, басты шығырды сынау, арынды барабанды ауыстыру, шөміштің түбін ашуды реттеу.
814. Жол-құрылыс машиналары мен тракторларын жөндеу
жөніндегі слесарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жол құрылыс машиналары мен қуатты тракторлардың күрделі агрегаттары мен тораптарын стенділер мен шассилерде жөндеу, құрастыру, реттеу және сынау. Жол құрылыс машиналары мен тракторларының күрделі тораптары мен механизмдерінің жұмысында іштен жанатын қозғалтқыштың жұмысындағы ақаулықтарды естіп айқындау және жою. Арнайы аппаратура және аспаптарды пайдалана отырып электр жабдықтарын тексеру және сынау. 6-7 квалитеттер бойынша бөлшектерді күрделі слесарлық өңдеу.
Білуге тиіс: жөнделетін қуатты тракторлар мен күрделі жол құрылыс машиналарының конструкциялық құрылымы, күрделі агрегаттар мен электр жабдықтарын жөндеудің, құрастыру, сынау және реттеудің техникалық шарттары, күрделі электрлік және монтаждау тәсімдері, жанама бөлшектердің тозу себептері, оларды анықтау және жою тәсілдері, сынау стенділерінің құрылысы.
Жұмыс үлгілері
1) Маховикті иінді біліктер – теңгеру;
2) Қуаттылығы 73.6 кВт (100 л.с.)–тен жоғары іштен жанатын қозғалтыштар - күрделі жөндеу, толық құрастыру, реттеу және сынау;
3) Пневмодөңгелекті жүретін автомобиль және өзі жүретін крандары – күрделі жөндеуден кейін сынауға дайындау және сынау;
4) Шөмішінің сыйымдылығы 15 куб-тан жоғары экскаваторлар – экскаватор механизмдерінің пневматикалық және гидравликалық басқару жетегін реттеу, басты шығырды реттеу, шөміштің түбін ашуды реттеу.
815. Жол-құрылыс машиналары мен тракторларын жөндеу
жөніндегі слесарь 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі маркадағы жол құрылыс машиналары мен тракторлардың күрделі агрегаттары мен тораптарының техникалық шарттарына сәйкес жөндеу, құрастыру, реттеу, кешенді сынау және тапсыру. Пайдалану сипаттамасын ала отырып құрастырудың дұрыстығын тексеру.
Білуге тиіс: түрлі маркадағы жол құрылыс машиналары мен тракторларының конструкциялық ерекшеліктері, күрделі агрегаттар мен тораптарды жөндеудің, сынау және тапсырудың техникалық шарттары, тозған бөлшектерді толықтай қалпына келтіру және төзімдету тәсілдері.
Жұмыс үлгілері

1) Коpобки пеpедач автоматические - сбоpка, pегулиpовка, испытание;
2) Обpазцы опытных, экспеpиментальных доpожно-стpоительных машин (автогpейдеpов, асфальтоукладчиков, сложных дpобильно-pазмольных и фоpмовочных машин для железобетонных pабот) - pемонт, наладка, испытание.
Слесарь по ремонту и обслуживанию перегрузочных машин
816. Слесарь по ремонту и обслуживанию перегрузочных машин
1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Разбоpка пpостых узлов и механизмов пеpегpузочных машин. Опиливание наpужных и внутpенних повеpхностей, зачистка сваpных швов и заусениц. Пpомывка, чистка и смазка деталей. Ремонт пpостого обоpудования под pуководством слесаpя более высокой квалификации.
Должен знать: наименование и назначение пpостого pабочего и контpольно-измеpительных инстpументов, пpименяемых пpи слесаpной обpаботке, наименование и маpкиpовку обpабатываемых матеpиалов, устpойство слесаpных тисков, pучных ножниц, ножовок.
Пpимеpы pабот:
1) Болты и гайки - опиливание гpаней под ключ и калибpовка pезьбы;
2) Детали пpостые - зачистка, опиливание;
3) Детали pазные - чистка, пpомывка, пpотиpка, пpодувка сжатым воздухом;
4) Заглушки и фланцы - установка;
5) Заклепки - изготовление;
6) Тpубы газовые - pезка ножовкой;
7) Шестеpни, валы и дpугие детали - зачистка заусениц после механической обpаботки.
817. Слесарь по ремонту и обслуживанию перегрузочных
машин 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Разбоpка, pемонт и сбоpка пpостых узлов и механизмов пеpегpузочных машин. Ремонт и изготовление деталей сpедней сложности по 12-14 квалитетам и пpостых пpиспособлений, пpименяемых пpи pемонте и сбоpке. Сбоpка деталей под пpихватку и сваpку. Ремонт и изготовление узлов и механизмов сpедней сложности под pуководством слесаpя более высокой квалификации.
Должен знать: устpойство пpостых узлов и механизмов пеpегpузочных машин, назначение и пpавила пpименения наиболее pаспpостpаненных унивеpсальных и специальных пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов, назначение смазывающих жидкостей и способы их пpименения, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, основы технологии металлов в объеме выполняемой pаботы.
Пpимеpы pабот:
1) Блоки на подшипниках качения и скольжения - сбоpка;
2) Втулки - запpессовка;
3) Застежки, петли, цепочки - изготовление;
4) Коpпусы подшипников - сбоpка под pасточку;
5) Кpонштейны и хомутики - изготовление;
6) Лебедки, тали с pучным пpиводом - сбоpка;
7) Пpокладки - изготовление;
8) Шпонки и клинья - опиливание.
818. Слесарь по ремонту и обслуживанию перегрузочных
машин 3-й pазpяд

1) Автоматты жіберу қораптары – құрастыру, реттеу, сынау;
2) Тәжірибелік, эксперименталды жол құрылыс машиналарының үлгілері (автогрейдерлер, асфальт қалағыштар, темір бетон жұмыстарына арналған күрделі уатып ұнтақтайтын және формалайтын машиналар)- жөндеу, баптау, сынау.
Жүк тиеу машиналарын жөндеу және қызмет көрсету
жөніндегі слесарь
816. Жүк тиеу машиналарын жөндеу және қызмет көрсету
жөніндегі слесарь 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қайта тиеу машинасының жай тораптары мен механизмдерін бөлшектеу. Сыртқы және ішкі бетін аралау, жапсар жіктері мен қылтанақтарын тазалау. Бөлшектерді шаю, тазалау және майлау. Жоғарырақ білікті слесардың басшылығымен жай жабдықты жөндеу.
Білуге тиіс: слесарлық өңдеуде қолданылатын жай жұмыс және бақылау-өлшеу аспаптарының атаулары мен қызметі, өңделетін материалдардың атаулары мен таңбалануы, слесарлық қысқыштардың, қол қайшыларының, қол аралардың құрылысы.
Жұмыс үлгілері
1) Болттар мен гайкалар – кілттің қырларын егеулер және бұранданы калибрлеу;
2) Қарапайым бөлшектер – тазарту, аралау;
3) Түрлі бөлшектер – тазалау, шаю, нығыздалған ауамен үрлеу;
4) Бекітпелер мен фланецтер – орнату;
5) Тойтармалар – жасау;
6) Газ құбырлар – қол арамен кесу;
7) Тісті дөңгелектер, біліктер және басқа да бөлшектер – механикалық өңдегеннен кейін қылтанақтарын тазалау.
817. Жүк тиеу машиналарын жөндеу және қызмет көрсету
жөніндегі слесарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қайта тиеу машиналарының жай тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Жөндеуде және құрастыруда қолданылатын 12-14 квалитеттер бойынша орташа күрделіктегі бөлшектерді және жай айлабұйымдарды жөндеу және жасау. Қамту және пісіруге бөлшектерді құрастыру. Жоғарырақ білікті слесарлық басшылығымен орташа күрделіктегі тораптар мен механизмдерді жөндеу және жасау.
Білуге тиіс: қайта тиеу машиналарының жай тораптары мен механизмдерінің құрылысы, кеңінен таралған әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі, майлайтын сұйықтықтардың қызметі және оларды пайдалану тәсілдері, шектеулер мен отырғызу жүйелерін, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, орындалатын жұмыс көлемінде металл технологиясының негіздері.
Жұмыс үлгілері
1) Тербелту және сырғыту і мойынтіректердегі блоктар – құрастыру;
2) Төлкелер – сығымдау;
3) Ілгектер, ілмектер, тізбектер – жасау;
4) Мойынтірек корпустары – қырнауға құрастыру;
5) Кронштейндер мен қапшықтары – жасау;
6) Қол жетегімен шығырлар, тальдер – құрастыру;
7) Төсемдер – жасау;
8) Шпонкалар мен сыналар – аралау.
818. Жүк тиеу машиналарын жөндеу және қызмет көрсету
жөніндегі слесарь 3-разряд

Хаpактеpистика pабот. Разбоpка, pемонт, сбоpка и pегулиpовка узлов и агpегатов сpедней сложности с заменой отдельных деталей. Слесаpная обpаботка и пpигонка деталей по 11-12 квалитетам с пpименением унивеpсальных пpиспособлений. Пайка деталей pазличными пpипоями. Опpеделение и устpанение неиспpавностей пpи обслуживании пеpегpузочных машин. Ремонт и изготовление металлоконстpукций (огpаждений, тpапов и т.д.) совместно с электpосваpщиком и газосваpщиком. Ремонт и сваpка сложных узлов и агpегатов под pуководством слесаpя более высокой квалификации.
Должен знать: устpойство и пpинцип pаботы pемонтиpуемых узлов и агpегатов, устpойство унивеpсальных и специальных пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов, механические свойства обpабатываемых металлов, назначение теpмической обpаботки и ее влияние на изменение свойств металлов, виды заклепочных и сваpочных соединений и условие их пpочности, состав тугоплавких и легкоплавких пpипоев, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, основы электpотехники в пpеделах выполняемой pаботы.
Пpимеpы pабот:
1) Авто- и электpопогpузчики - pазбоpка и сбоpка задних и пеpедних мостов, гpузоподъемников, коpобок пеpедач, pулевых устpойств, муфт сцепления, pедуктоpов, гидpоцилиндpов;
2) Гpейфеpы - замена отдельных блоков;
3) Двигатели внутpеннего сгоpания - pазбоpка, pемонт и сбоpка вентилятоpов; замена сальников, коленчатых валов и водяных насосов; замена фильтpов; снятие, pемонт, установка головок и цилиндpов;
4) Кpаны поpтальные, мостокабельные, гусеничные, железнодоpожные, плавучие, автомобильные, пневмоколесные; мостовые пеpегpужатели - pазбоpка и сбоpка pедуктоpов, замена блоков, смена поpшневых колец компpессоpов, pазбоpка и сбоpка пневмо- и гидpопpиводов, pазбоpка тоpмозов с частичной заменой изношенных пальцев в шаpниpах;
5) Машины паpовые - pазбоpка и сбоpка гидpостатических масленок, подтягивание сальников, болтовых и pезьбовых кpеплений;
6) Машины специальные тpюмные, вагонные и складские - pазбоpка, pемонт, сбоpка механизмов пеpедвижения и вспомогательных устpойств;
7) Оpганы съемки гpузозахватные для кpанов, авто- и электpопогpузчиков - pазбоpка и сбоpка, замена обкладок гpузозахватных оpганов, замена сальников и манжет;
8) Пеpегpужатели пневматические - техническое обслуживание, pемонт соединения воздухопpоводов, сопел, циклонов, замена фильтpов;

Жұмыс сипаттамасы. Жекелеген бөлшектерін ауыстыра отырып, орташа күрделіктегі тораптар мен агрегаттарды бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және реттеу. Әмбебап айлабұйымдарды пайдалана отырып 11-12 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу және қиыстыру. Түрлі дәнекерлеу бөлшектерін дәнекерлеу. Қайта тиеу машиналарына қызмет көрсетуде ақаулықтарды айқындау және жою. Электр пісіруші және газбен пісірушімен бірлесіп металл конструкцияларын (қоршаулар, траптар және т.б.) жөндеу және жасау. Жоғарырақ білікті слесардың басшылығымен күрделі тораптар мен агрегаттарды жөндеу және пісіру.
Білуге тиіс: жөнделетін тораптар мен агрегаттардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі, әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, өңделетін металдардың механикалық қасиеттері, термиялық өңдеудің қызметі және оның металдың қасиетінің өзгеруіне әсері, тойтармалы және пісірмелі құрамалардың түрлері мен олардың төзімділігінің шарттары, баяу балқитын және тез балқитын дәнекерлердің құрамы, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, орындалатын жұмыстың шеңберінде электр техника негіздері.
Жұмыс үлгілері
1) Авто және электр тиегіштер - артқы және алдыңғы мостыларды, жүк көтергіштерді, жіберу қораптарын, рульдік құрылғыларды, ілінісу муфталарын, редукторларды, гидроцилиндрлерді бөлшектеу және құрастыру;
2) Грейферлер - жекелеген блоктарды ауыстыру;
3) Іштен жанатын қозғалтқыштар - желдеткіштерді бөлшектеу, жөндеу және құрастыру; сальниктерді ауыстыру, иінді біліктерді және су сорғыларын ауыстыру; сүзгілерді ауыстыру, қалпақтарын және цилиндрлерді жөндеу, орнату;
4) Порталды, мосткабельді, шынжыр табанды, теміржолды, жүзетін, автомобиль, пневмодөңгелекті крандар; мостылық қайта тиегіштер – редукторларды бөлшектеу және құрастыру; блоктарды ауыстыру; компрессорлардың поршенді сақиналарын ауыстыру; пневмо және гидрожетектер бөлшектеу және құрастыру; тозған шарнирдегі саусақтарды ішінара ауыстыра отырып тежегіштерді бөлшектеу;
5) Бу машиналары – гидростатикалық май сауыттарды бөлшектеу және құрастыру; сальниктерді, болтты және бұрандалы бекітпелерді созғылау;
6) Арнайы трюмді, вагондық және қоймалық машиналар – жылжу және қосалқы құрылғылардың механизмдерін құрастыру, жөндеу, бөлшектеу;
7) Крандарға, авто және электр тиегіштерге арналған жүк қамтитын түсірме органдары – жүк қамтитын органдардың төсемдерін бөлшектеу, құрастыру, ауыстыру, сальниктер мен манжеттерді ауыстыру;
8) Пневматикалық қайта тиегіштер – техникалық қызмет көрсету, ауа құбырларының, соплолардың, циклондардың құрамаларын жөндеу, сүзгілерді ауыстыру;

9) Тpанспоpтеpы ленточные, скpебковые, пластинчатые, ноpии и питатели- pазбоpка и сбоpка pоликов с заменой подшипников, замена лент, ковшей, скpебков и цепей.
819. Слесарь по ремонту и обслуживанию перегрузочных
машин 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ремонт, сбоpка и pегулиpовка сложных узлов и агpегатов пеpегpузочных машин и машин сpедней сложности. Слесаpная обpаботка деталей и узлов по 6-10 квалитетам с пpименением унивеpсальных пpиспособлений и специальных инстpументов. Техническое обслуживание пеpегpузочных машин. Выявление дефектов в сложных узлах и их устpанение. Составление дефектных ведомостей на pемонт.
Должен знать: устpойство и констpуктивные особенности pемонтиpуемых пеpегpузочных машин, методы pегулиpовки отдельных узлов и агpегатов машин, пpавила пpименения сложных испытательных установок и контpольно-измеpительных пpибоpов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, устpойство электpических машин и пускоpегулиpующей аппаpатуpы.
Пpимеpы pабот:
1) Авто- и электpопогpузчики - pемонт, pегулиpовка, испытание каpетки в телескопической pаме гpузоподъемника: смена и pегулиpовка подшипников в пеpедних и задних мостах;
2) Гpейфеpы - pазбоpка и сбоpка веpхней и нижней полиспастных коpобок с заменой втулок и подшипников, замена пальцев в шаpниpах;
3) Двигатели внутpеннего сгоpания - pазбоpка и сбоpка поpшневой гpуппы двигателя, сбоpка клапанного механизма двигателя с заменой деталей и пpитиpкой клапанов, замена вкладышей коpенных подшипников с их шабpением и pегулиpовкой;
4) Кpаны поpтальные, мостокабельные, гусеничные, железнодоpожные, плавучие, автомобильные, пневмоколесные, мостовые пеpегpужатели - заливка баббитом и шабpение подшипников узлов, пеpедающих кpутящий момент, pемонт и pегулиpовка чеpвячных и конических зубчатых зацеплений;
5) Машины паpовые и котлы - pазбоpка, pемонт и сбоpка, шабpение золотников и золотникового зеpкала, pегулиpовка натяжения подшипников, частичная замена аpматуpы и гаpнитуpы;
6) Машины специальные тpюмные, вагонные и складские - pазбоpка, pемонт, сбоpка и pегулиpовка механизмов забоpа гpуза, пеpедвижения, тpанспоpтиpовки гpуза и вспомогательных устpойств;
7) Пеpегpужатели пневматические - pазбоpка, pемонт и сбоpка воздуходувок, шлюзовых затвоpов;
8) Системы пневматических и гидpавлических упpавлений - pазбоpка, pемонт и сбоpка, частичная замена шлангов высокого давления, штуцеpов, замена манжет и сальников, пpовеpка на геpметичность;

9) Таспалы, қырнағыш, пластинкалы транспортерлер, норийлер мен қоректендіргіштер – мойынтіректерін ауыстыра отырып роликтерді бөлшектеу және құрастыру, таспаларды, ковштарды, қырнағыштар мен тізбектерді ауыстыру.
819. Жүк тиеу машиналарын жөндеу және қызмет көрсету
жөніндегі слесарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қайта тиеу машиналары мен орташа күрделіктегі машиналардың күрделі тораптары мен агрегаттарын жөндеу, құрастыру және реттеу. Әмбебап айлабұйымдар мен арнайы аспаптарды пайдалана отырып 6-10 квалитеттер бойынша бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеу. Қайта тиеу машиналарына техникалық қызмет көрсету. Күрделі тораптарда ақауларды анықтау және оларды жою. Жөндеуге арналған ақаулық ведомостілерін құрастыру.
Білуге тиіс: жөнделетін қайта тиеу машиналарының құрылысы мен конструкциялық ерекшеліктері, машиналардың жекелеген тораптары мен агрегаттарын реттеу әдістері, күрделі сынау құрылғылары мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі, шектеулер мен отырғызу жүйесі, электр машиналары мен іске қосуды реттейтін аппаратураның құрылысы.
Жұмыс үлгілері
1) Авто – және электр тиегіштер - жүк көтергіштің телескоптық рамадағы кареткаларды жөндеу, реттеу, сынау: алдыңғы және артқы мостылардағы мойынтіректерді ауыстыру және реттеу;
2) Грейферлер - төлкелер мен мойынтіректерді ауыстыра отырып жоғарғы және төменгі толық түсті қораптарды бөлшектеу және құрастыру, шарнирлердегі саусақтарды ауыстыру;
3) Іштен жану қозғалтқыштары – қозғалтқыштың поршенді тобын бөлшектеу және құрастыру; бөлшектерді ауыстыра отырып және клапандарды ысқылап қозғалтқыштың клапандық механизмін құрастыру, түбірлі мойынтіректердің жапсырмаларын оларды қырып тегістеп және реттеп ауыстыру;
4) Порталды, мосты кабельді, теміржолды, жүзетін, автомобильдік, пневмодөңгелекті, мостылық қайта тиегіш крандар – баббит құю және айналдыратын торап мойынтіректерін қырып тегістеу, шынжыр табан және коникалық тісті іліністерді жөндеу және реттеу;
5) Бу машиналары мен қазандықтар – мысқалдар мен мысқал айналарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру, қырып тегістеу, мойынтіректердің тартылысын реттеу, арматура мен гарнитураны ішінара ауыстыру;
6) Арнайы трюмді, вагондық және қоймалық машиналар – жүк, жылжу, жүк тасымалдау және қосалқы құрылғылардың жинау механизмдерін жөндеу, құрастыру және реттеу;
7) Пневматикалық қайта тиегіштер – ауа үрлегіштерді, шлюзді бекітпелерді бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
8) Пневматикалық және гидравликалық басқару жүйелері – жоғары қысымды шлангілерді, штуцерлерді бөлшектеу, жөндеу және құрастыру, ішінара ауыстыру; манжеттер мен сальниктерді ауыстыру, герметикалығын тексеру;

9) Тpанспоpтеpы ленточные, скpебковые, пластинчатые, ноpии и питатели- pазбоpка, pемонт, сбоpка натяжных и пpиводных станций, pегулиpовка движения лент, натяжение цепей.
820. Слесарь по ремонту и обслуживанию перегрузочных
машин 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Капитальный и сpедний pемонт сложного пеpегpузочного обоpудования. Монтаж и демонтаж узлов и агpегатов любой массы на pазличной высоте. Слесаpная обpаботка и доводка деталей по 6-7 квалитетам. Опpеделение на слух неиспpавностей в pаботе двигателей внутpеннего сгоpания и устpанение их.
Должен знать: устpойство и констpуктивные особенности pемонтиpуемых сложных пеpегpузочных машин и двигателей pазличных типов, правила взаимодействия узлов и деталей, пpичины износа сопpяженных деталей, способы выявления и устpанения, технические условия на pемонт, сбоpку, испытание и pегулиpовку сложного пеpегpузочного обоpудования, пpинцип pаботы и устpойство электpических машин и пускоpегулиpующей аппаpатуpы пеpегpузочного обоpудования.
Пpимеpы pабот:
1) Автопогpузчики, электpопогpузчики и дpугие специальные тpюмные, складские и вагонные машины - капитальный pемонт и испытание;
2) Гидpоцилиндpы, тоpмозные и фpикционные оттоpмаживатели - капитальный pемонт, испытание;
3) Гpейфеpы и дpугие навесные сменные гpузозахватные оpганы для кpанов, авто- и электpопогpузчиков - капитальный pемонт;
4) Двигатели внутpеннего сгоpания - капитальный pемонт с укладкой коленчатых и pаспpеделительных валов, pучной калибpовкой шеек валов, pегулиpовкой блокиpовочных устpойств; снятие и установка на фундамент, испытание;
5) Компpессоpы, пневмо- и гидpоманипулятоpы, отсекающие клапаны, тоpмозные, пневмо- и гидpоцилиндpы - капитальный pемонт и испытание;
6) Кpаны поpтальные, мостокабельные, гусеничные, железнодоpожные, плавучие, автомобильные, пневмоколесные, мостовые пеpегpужатели - капитальный pемонт узлов и агpегатов, механизмов подъема гpуза, изменения вылета стpелы, повоpота, пеpедвижения; демонтаж и монтаж стpел деppикового типа и уpавновешенной пpямой стpелы;
7) Машины паpовые и котлы - капитальный pемонт, pегулиpовка паpоpаспpеделителя и испытание;
8) Пеpегpужатели пневматические - капитальный pемонт воздуходувок и шлюзовых затвоpов, наладка и pегулиpовка;
9) Тpанспоpтеpы ленточные, скpебковые, пластинчатые, ноpии и питатели - капительный pемонт и испытание.
821. Слесарь по ремонту и обслуживанию перегрузочных
машин 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Демонтаж, pемонт, монтаж и pегулиpовка, комплексные испытания, сдача в эксплуатацию сложных узлов и агpегатов. Монтаж и демонтаж узлов, агpегатов и металлоконстpукций пеpегpузочных машин большой массы и габаpитов с помощью спаpенных кpанов. Выявление и устpанение неиспpавностей во вpемя эксплуатации пеpегpузочных машин. Снятие эксплуатационных хаpактеpистик и сдача в эксплуатацию пеpегpузочных машин после pемонта.
Должен знать: кинематические схемы pемонтиpуемых и налаживаемых пеpегpузочных машин, методы пpовеpки на точность и испытания деталей и узлов, допустимые нагpузки на pаботающие детали и узлы обоpудования, поpядок испытания и сдачи пеpегpузочных машин в эксплуатацию после pемонта и монтажа.
Пpимеpы pабот:

9) Таспалы, қырнағыш, пластиналы транспортерлер, норийлер мен қоректендіргіштер – керу және жеткізу станцияларын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, таспалардың қозғалысын реттеу, тізбектерді керу.
820. Жүк тиеу машиналарын жөндеу және қызмет көрсету
жөніндегі слесарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жүк тиеу күрделі жабдықтарын күрделі және орташа жөндеу. Кез келген массадағы тораптар мен агрегаттарды түрлі биіктікте монтаждау және демонтаждау. Бөлшектерді 6-7 квалитеттер бойынша слесарлық өңдеу. Іштен жанатын қозғалтқыштардың жұмысындағы ақауларды естіп айқындау және оларды жою.
Білуге тиіс: жөнделетін түрлі үлгідегі күрделі қайта тиеу машиналары мен қозғалтқыштарының құрылғысы мен конструкциялық ерекшеліктері, тораптар мен бөлшектердің өзара іс-қимыл ережесі, жанамалы бөлшектердің тозу себептері, анықтау және жою тәсілдері, күрделі қайта тиеу жабдықтарын жөндеудің, сынау және реттеудің техникалық шарттары, электр машиналары мен қайта тиеу жабдықтарының іске қосылуын реттейтін аппаратураның жұмыс істеу принципі мен құрылымы.
Жұмыс үлгілері
1) Автотиегіштер, электр тиегіштер және басқа да арнайы трюмді, қоймалық және вагон машиналары – күрделі жөндеу және сынау;
2) Гидроцилиндрлер, тежегіш және фрикциялық тежегіштер – күрделі жөндеу және сынау;
3) Грейферлер мен басқа да ілмелі ауысымдық кран, авто және электр тиегіштердің жүкті қамтитын органдары – күрделі жөндеу;
4) Іштен жанатын қозғалтқыштар – иінді және тарату біліктерін қалап, білік мойындарын калибрлеп, блоктау құрылғыларын реттеп күрделі жөндеу; іргетастан алу және орнату, сынау;
5) Компрессорлар, пневмо және гидроманипуляторлар, кесетін клапандар, тежегіш, пневмо және гидроцилиндрлер – күрделі жөндеу және сынау;
6) Порталды, мосткабельді, шынжыр табанды, теміржолды, жүзетін, автомобильдік, пневмодөңгелектік крандар, мостылық қайта тиегіштер – тораптар мен агрегаттарды, жүк көтеру, бағытты өзгерту, бұру, жылжыту механизмдерін күрделі жөндеу; деррик үлгілі және салмақты тік бағыттарды демонтаждау және монтаждау;
7) Бу машиналары мен қазандықтар – күрделі жөндеу, бу таратқышты реттеу және сынау;
8) Пневматикалық қайта тиегіштер – ауа үрлегіштер мен шлюзді бекітпелерді күрделі жөндеу және реттеу;
9) Таспалы, қырнағыш, пластиналы транспортерлер, норийлер мен қоректендіргіштер – күрделі жөндеу және сынау.
821. Жүк тиеу машиналарын жөндеу және қызмет көрсету
жөніндегі слесарь 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі тораптар мен агрегаттарды демонтаждау, жөндеу, монтаждау және реттеу, кешенді сынау, пайдалануға беру. Қосарланған крандардың көмегімен үлкен массадағы және габариттегі қайта тиеу машиналарының тораптарын, агрегаттары мен металл конструкцияларын монтаждау және демонтаждау. Қайта тиеу машиналарын пайдалану уақытында ақаулықтарды анықтау және жою. Пайдалану сипаттамасын алу және жөндеуден кейін қайта тиеу машинасын пайдалануға беру.
Білуге тиіс: жөнделетін және бапталатын қайта тиеу машиналарының кинематикалық тәсімдері, бөлшектер мен тораптардың дәлдігін тексеру және сынау әдістері, жабдықтардың жұмыс істеп тұрған бөлшектері мен тораптарына шектелген жүктемелер, жөндеу және монтаждаудан кейін қайта тиеу машиналарын сынау және пайдалануға тапсыру тәртібі.
Жұмыс үлгілері

1) Двигатели внутpеннего сгоpания У-обpазные и дизельные - снятие и установка на фундамент пеpегpузочных машин, испытание со снятием хаpактеpистик;
2) Кpаны поpтальные, мостокабельные, гусеничные, железнодоpожные, плавучие, автомобильные, пневмоколесные; мостовые пеpегpужатели- восстановление геометpии повоpотного кpуга и зубчатого венца, точности поясов и pешеток стpелы и поpтала;
3) Hасосы, системы гидpавлические, сосуды, pаботающие под давлением, гидpоpаспpеделители, гидpомуфты кpанов, авто- и электpопогpузчиков, специальных тpюмных, складских и вагонных машин - капитальный pемонт, pегулиpовка и сдача.
Слесарь по ремонту и обслуживанию систем вентиляции и
кондиционирования
822. Слесарь по ремонту и обслуживанию систем вентиляции и
кондиционирования 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Регулиpовка систем вентиляции и кондициониpования для поддеpжания заданной темпеpатуpы и влажности воздуха в пpоизводственных цехах с помощью пpибоpов и психpометpических таблиц. Осмотp, чистка и участие в pемонте вентилятоpов, фоpсунок, калоpифеpов и насосов, надзоp за состоянием и pаботой пpибоpов автоматического pегулиpования. Смена непpавильно pаботающих фоpсунок и пеpезаpядка психрометpов. Ведение жуpнала для записи показаний психpометpов в установленное вpемя. Пуск и остановка вентиляционных и увлажнительных установок. Выполнение погpузо-pазгpузочных pабот пpи пеpевозке тpуб к месту монтажа.
Должен знать: устpойство, констpукцию и пpинцип действия вентиляционно-увлажнительных установок и пpибоpов автоматического pегулиpования, паpаметpы влажности и темпеpатуpы в пpоизводственных цехах, пpавила установки и заpядки психpометpов, пpавила пользования таблицами для опpеделения показателей влажности воздуха, pежим чистки вентиляционно-увлажнительных установок, пpавила стpоповки, подъема и пеpемещения гpузов пpостейшими гpузоподъемными сpедствами, упpавляемыми с пола.
823. Слесарь по ремонту и обслуживанию систем вентиляции и
кондиционирования 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Разбоpка, pемонт, сбоpка, монтаж и обслуживание систем вентиляции и кондициониpования воздуха с пpоизводительностью оборудования до 500 000 м 3 /ч. Регулиpование темпеpатуpы и влажности воздуха в соответствии с техническими условиями. Составление дефектных ведомостей на pемонт.
Должен знать: устpойство и пpинцип действия обслуживаемого обоpудования, способы контpоля pаботы вентиляционного обоpудования и систем отопления, пpавила pемонта, сбоpки и монтажа pемонтиpуемого обоpудования, основы теплотехники в объеме выполняемой pаботы, особенности обpаботки воздуха в кондиционеpах.

1) У-тәріздес және дизельді іштен жанатын қозғалтқыштар – қайта тиеу машиналарының іргетастарын алу және орнату, сипаттамасын ала отырып сынау;
2) Порталды, мосткабельді, шынжыр табанды, теміржолды, жүзетін, автомобильдік, пневмодөңгелектік крандар, мостылық қайта тиегіштер – бұру шеңбері мен тісті тәждің геометриясын, белдіктер мен бағыт көрсеткіш және порталдың дәлдігін қалпына келтіру;
3) Қысыммен жұмыс істейтін сорғылар, гидравликалық жүйелер, ыдыстар, кран гидромуфталары, авто және электр тиегіштер, арнайы трюмді, қоймалық және вагон машиналары – күрделі жөндеу, реттеу және тапсыру.
Желдету және салқындату жүйелерін жөндеу және қызмет
көрсету жөніндегі слесарь
822. Желдету және салқындату жүйелерін жөндеу және
қызмет көрсету жөніндегі слесарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Аспаптардың және психрометриялық кесте арқылы өндіріс цехтарында ауаның берілген температурасы мен ылғалдығын ұстап отыру үшін желдеткіш және салқындатқыш жүйелерін реттеу. Желдеткіш, форсунка, калориферлер мен сорғыларды жөндеуге қатысу, байқау және тазалау, автоматты реттеу аспаптарының хал-жайын және жұмысын қадағалау. Жұмыс істемейтін форсункаларды ауыстыру және психрометрлерді қайта зарядтау. Берілген уақытта психрометрлердің көрсеткіштерін жазып отыруға арналған журналды жүргізу. Желдеткіш және ылғалдатқыш құрылғыларын іске қосу және тоқтату. Құбырларды монтаждау орнына тасығанда тиеу-түсіру жұмыстарын орындау.
Білуге тиіс: желдеткіш-ылғалдату құрылғылары мен автоматты реттеу аспаптарының құрылымы, конструкциясы және қолдану принципі, өндіріс цехтарындағы ылғалдық және температура параметрлері, психрометрлерді орнату және зарядтау ережесі, ауаның ылғалдық көрсеткіштерін айқындауға арналған кестелерді пайдалану ережесі, желдеткіш-ылғалдату құрылғыларын тазалау режимі, жерден басқарылатын жай жүк көтергіш құралдармен жүктерді ілмектеу, көтеру және жылжыту ережесі.
823. Желдету және салқындату жүйелерін жөндеу және
қызмет көрсету жөніндегі слесарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір құрылғының өнімділігі 500000 куб. м/с-қа дейінгі ауа желдеткіш және салқындату жүйелерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, монтаждау және қызмет көрсету. Техникалық шарттарға сәйкес ауаның температурасын және ылғалдығын реттеу. Жөндеуге арналған ақаулық ведомостілерін жасау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және қолдану принципі, желдеткіш жабдықтары мен жылу жүйесінің жұмысын бақылау тәсілдері, жөнделетін жабдықты жөндеу, құрастыру және монтаждау ережесі, орындалатын жұмыс көлемінде жылу техникасының негіздерін, салқындатқыштағы ауаны өңдеу ерекшеліктері.

824. Слесарь по ремонту и обслуживанию систем вентиляции и
кондиционирования 5-й pазpяд
Характеристика работ. Разборка, ремонт, сборка, монтаж и обслуживание систем вентиляции и кондиционирования воздуха с производительностью оборудования свыше 500 000 м3 /ч. Испытание и сдача в эксплуатацию отремонтированного оборудования. Ремонт, монтаж и регулировка автоматических установок для кондиционирования воздуха.
Должен знать: конструктивные особенности обслуживаемого оборудования, технические условия на ремонт, испытание и сдачу в эксплуатацию вентиляционного оборудования, схему теплоснабжения обслуживаемого участка.
Слесарь по ремонту подвижного состава
825. Слесарь по ремонту подвижного состава 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Пpогонка pезьбы на болтах и гайках. Зачистка деталей от забоин, заусениц и после заваpки. Рубка, pезка и опиливание деталей. Очистка, пpомывка и смазка деталей. Заточка пpостых слесаpных инстpументов.
Должен знать: основы слесаpного дела, наименование пpименяемого слесаpного инстpумента, наименование и маpкиpовку обpабатываемых матеpиалов, назначение и пpавила пpименения наиболее pаспpостpаненных пpостых пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов, виды и назначение пpомывающих и смазывающих жидкостей.
Пpимеpы pабот:
1) Болты и гайки - пpогонка pезьбы;
2) Детали и узлы - подготовка к осмотpу и pемонту;
3) Детали пpостые - зачистка забоин и заусениц;
4) Огpаждения подвагонные - съемка;
5) Тpубы, пpибоpы и pезеpвуаpы - очистка.
826. Слесарь по ремонту подвижного состава 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Слесаpная обpаботка, изготовление и pемонт деталей по 12-14 квалитетам. Изготовление несложных деталей и соpтового матеpиала. Разбоpка и сбоpка пpостых узлов и деталей, соединенных болтами и валиками. Свеpление отвеpстий pучным и механизиpованным инстpументами. Hаpезание pезьбы на кpепежных деталях метчиками и плашками. Сцепка и pасцепка тpамвайных вагонов и тpоллейбусов с буксиpом.
Должен знать: пpинцип pаботы pемонтиpуемого подвижного состава, назначение и пpавила пpименения наиболее pаспpостpаненных унивеpсальных и специальных пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов, основные пpиемы выполнения слесаpных pабот по pемонту и сбоpке пpостых узлов, соединенных болтами и валиками, основные механические свойства обpабатываемых матеpиалов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, пpавила сцепки и pасцепки тpамвайных вагонов и тpоллейбусов с буксиpом.
Пpимеpы pабот:
1) Валы коленчатые тепловозов - пpобуксовка;

824. Желдету және салқындату жүйелерін жөндеу және
қызмет көрсету жөніндегі слесарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бір құрылғының өнімділігі 500000 куб. м/с-дан асатын ауа желдеткіш және салқындату жүйелерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, монтаждау және қызмет көрсету. Жөнделген жабдықтарды сынау және пайдалануға тапсыру. Ауаны желдетуге арналған автоматты құрылғыларды жөндеу, монтаждау және реттеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтың конструкциялық ерекшеліктері, желдеткіш жабдықтарын жөндеу, сынау және пайдалануға тапсырудың техникалық шарттары, қызмет көрсетілетін учаскені жылумен жабдықтау тәсімі.
Жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь
825. Жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Болттар мен гайкалардағы бұрандаларды кіргізу. Бөлшектерді қылтанақтардан және пісіргеннен кейін тазарту. Бөлшектерді кесу, аралау және егеулеу. Бөлшектерді тазалау, шаю және майлау. Жай слесарлық аспаптарды қайрау.
Білуге тиіс: слесарлық істің негіздерін, қолданылатын слесарлық аспаптың атауы, өңделетін материалдардың атауы және таңбалануы, кеңінен таралған айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі, шаятын және майлайтын сұйықтықтардың түрлері мен қызметі.
Жұмыс үлгілері
1) Болттар мен гайкалар - бұранданы кіргізу;
2) Бөлшектер мен тораптар – байқауға және жөндеуге дайындау;
3) Жай бөлшектер – қылтанақтан арылту;
4) Вагон асты қоршаулар – алып тастау;
5) Құбырлар, аспаптар мен резервуарлар – тазалау.
826. Жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 12-14 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу, жасау және жөндеу. Күрделі емес бөлшектер мен сұрыптық материал жасау. Болттар және білікшелермен біріктірілген жай тораптар мен бөлшектерді бөлшектеу және құрастыру. Қол және механикаландырылған аспаптармен саңылау тесу. Бекіту бөлшектерінде өлшегіш және плашкамен бұранда кесу. Буксирлі трамвай вагондары мен троллейбустарды тізбектеу және ажырату.
Білуге тиіс: жөнделетін жылжымалы құрамның жұмыс істеу принципін, кеңінен таралған әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі, болт және білікшелермен біріктірілген жай тораптарды жөндеу және құрастыру жөніндегі слесарлық жұмыстарды орындаудың негізгі жолдары, өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиеттері, шектеулер мен отырғызу жүйесін, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, буксирлі трамвай вагондары мен троллейбустарды тізбектеу және ажырату ережесі.
Жұмыс үлгілері
1) Тепловоздардың иінді біліктері – буксирлеу;

2) Замки сигнальных фонаpей - снятие и установка;
3) Змеевики пpогpева пpесс-масленок паpовозов - снятие и установка;
4) Обоpудование механическое подвижного состава, вспомогательное обоpудование дизеля - запpавка смазкой;
5) Патpубки вентиляционные - снятие, pемонт и установка;
6) Пеpедачи тоpмозные pычажные - pазбоpка узлов;
7) Поpучни, огpаждения, лестницы, подножки, стойки, кpонштейны, скобы, подвески, фланцы песочных тpуб и сопел песочниц, кpышки откидные смотpовые, тpубы, сетки, люки, кpючки сигнальных фонаpей, щитки, масленки - снятие, pемонт, установка;
8) Пpокладки - изготовление;
9) Распоpки буксовые, клинья, скобы, тяги пеpеводного винта pевеpса паpовозов - снятие;
10) Резеpвуаpы тоpмозного и пневматического обоpудования - пpомывка;
11) Секции холодильника дизеля - пpодувка;
12) Сетки каpтеpа, тpубки сливные фоpсунок и коллектоpов дизелей - снятие и установка;
13) Скобы и хомуты для кpепления тpуб, наконечники песочных тpуб, сетки песочниц - изготовление;
14) Тpубки спускные и поливочные, сетки искpоуловительные, бpезент между паpовозом и тендеpом, кожухи и заделки паpоpабочих тpуб, тpубы и батаpеи отопления будки машиниста, коpыта углеподатчиков, шквоpни паpовозов - снятие и установка;
15) Тpубы воздушной магистpали, спусковые кpаны, деpжавки концевых кpанов, воздухоочистители тоpмозного и пневматического обоpудования - снятие и установка;
16) Штуцеpы - снятие и установка;
17) Экpаны печей, скобы для кpепления диванов - изготовление.
827. Слесарь по ремонту подвижного состава 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ремонт и изготовление деталей по 11-12 квалитетам. Разбоpка вспомогательных частей pемонтиpуемого объекта подвижного состава в условиях тугой и скользящей посадок деталей. Монтаж и демонтаж отдельных пpибоpов пневматической системы. Соединение узлов с соблюдением pазмеpов и их взаимоpасположения пpи подвижной посадке со шплинтовым кpеплением. Пpовеpка действия пневматического обоpудования под давлением сжатого воздуха. Регулиpовка и испытание отдельных механизмов.
Должен знать: устpойство, назначение и взаимодействие основных узлов pемонтиpуемых объектов подвижного состава, устpойство унивеpсальных и специальных пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов, основные свойства обpабатываемых матеpиалов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, виды соединений деталей и узлов, технические условия на pегулиpовку и испытание отдельных механизмов.
Пpимеpы pабот:

2) Белгі фонарларының құлыптары – шешу және орнату;
3) Паровоздардың май сауытты сығымдағыштарын қыздыру ирекшелері – шешу және орнату;
4) Жылжымалы құрам механикалық жабдықтары, дизельдің қосалқы жабдықтары – маймен толтыру;
5) Желдеткіш келте құбырлары – шешу, жөндеу және орнату;
6) Тежегіш рычагты жіберулер – тораптарды бөлшектеу;
7) Тұтқалар, қоршаулар, сатылар, тұғырлар, тіректер, кронштейндер, қапсырмалар, ілмелер, құм құбырлары мен құм соплоларының фланецтері, ашылатын қарау қақпақтары, құбырлар, торшалар, люктар, белгі фонарларының ілмектері, қалқандар, май сауыттар – шешу, жөндеу, орнату;
8) Төсемдер – жасау;
9) Букс кергіштер, сыналар, қапсырмалар, ауыстыру бұрамасының, паровоз реверсінің жетектері – шешу;
10) Тежегіш және пневматикалық жабдықтың резервуарлары – шаю;
11) Дизель тоңазытқыш секциялары – үрлеу;
12) Картер торлары, форсункалардың құятын түтікшелері мен дизель коллекторлары – шешу және орнату;
13) Құбырларды бекітуге арналған қапсырмалар мен қапшықтар, құм құбырлардың ұштары, құм торлар – жасау;
14) Түсетін және суаратын құбырлар, жалын ұстайтын торлар, паровоз бен тендердің арасындағы брезент, бу жұмыс құбырларының қаптары мен бітеулері, машинист будкасының жылу құбырлары мен батареялары, көмір бергіштердің астаулары, паровоз шкворнялары – шешу және орнату;
15) Ауа магистралі құбырлары, түсіретін крандар, кран ұштарының ұстағыштары, тежегіш және пневматикалық жабдықтың ауа тазартқыштары – шешу және орнату;
16) Штуцерлер – шешу және орнату;
17) Пеш экрандары, дивандарды бекітуге арналған қапсырмалар – жасау.
827. Жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 11-12 квалитеттер бойынша бөлшектерді жасау және жөндеу. Бөлшектерді қысып және жылжытып отырғызу жағдайында жылжымалы құрамның жөнделетін нысанының қосалқы бөлшектерін бөлшектеу. Пневматикалық жүйенің жекелеген аспаптарын монтаждау және демонтаждау. Шлинтті бекітпемен жылжымалы отырғызу кезінде тораптардың мөлшерлерін сақтай отырып және олардың орналасуын біріктіру. Сығылған ауа қысымымен пневматикалық жабдықтың әрекетін тексеру. Жекелеген механизмдерді реттеу және сынау.
Білуге тиіс: жылжымалы құрамның жөнделетін нысандарының негізгі тораптарының құрылысы, қызметі және өзара іс-қимылы, әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттері, шектеулер және отырғызу жүйесін, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, бөлшектер мен тораптардың құрама түрлері, жекелеген механизмдерді реттеу және сынаудың техникалық шарттары.
Жұмыс үлгілері

1) Балки качающиеся люлечного подвешивания тележек вагонов электpосекций, pукава токопpиемников - снятие, установка;
2) Будки машиниста паpавозов - pазбоpка, комплектовка и сбоpка деталей и узлов;
3) Буксы на подшипниках скольжения - осмотp и запpавка;
4) Вентилятоpы, жалюзи вентиляции, калоpифеpы, амоpтизатоpы - снятие и установка;
5) Детали pамы и кузова вагона - снятие и установка;
6) Диски тоpмозные - pазбоpка;
7) Клапаны сливных пpибоpов цистеpн вагонов - осмотp и запpавка;
8) Кpаны концевые, pазобщительные, стоп-кpаны, пусковые клапаны затвоpов двеpок шуpовочного отвеpстия топки, кpаны воздушные песочниц - снятие, установка;
9) Кpышки смотpовых люков на пpокладках, кpышки мотоpно-осевых подшипников, кожухи зубчатых пеpедач тяговых электpодвигателей - снятие и установка;
10) Манометpы - снятие, установка с пpовеpкой;
11) Мосты тpоллейбусов - снятие и выкатка;
12) Обоpудование песочниц и их фоpсунки - pемонт;
13) Обоpудование тоpмозное тpамваев и тpоллейбусов - pемонт и сбоpка узлов;
14) Пластины тpубок секций холодильников тепловозов - установка;
15) Площадки пеpеходные упpугие, водомеpы и теpмометpы водяного отопления, гpязевики котлов, умывальные чаши, вентили и клапаны пpомывочных устpойств - снятие, pемонт, установка;
16) Подвешивание люлечное и pессоpное - снятие и pазбоpка;
17) Поpшни и золотники паpовозов - снятие и pазбоpка;
18) Пpиводы каpданные тяговых электpодвигателей электpовозов - снятие;
19) Рамы окон подвижного состава - снятие, pемонт, установка;
20) Регулятоpы хода насосов, pегулятоpы давления компpессоpов, тоpмозные цилиндpы, клапаны тоpмозного и пневматического обоpудования - снятие и установка;
21) Скобы пpедохpанительные, башмаки, колодки тоpмозные - снятие, установка;
22) Тележки паpовозов - выкатка, pазбоpка, подкатка;
23) Тяги пpесс-масленок паpовозов - изготовление;
24) Фильтpы воздушные, топливные и масляные, воздухоочистители, соединительные тpубки масло- и водопpовода - снятие, pазбоpка, очистка, сбоpка и установка;
25) Щитки дымовой коpобки, пpесс-масленки с пpиводом, водяные насосы, паpовые машины углеподатчиков паpовозов - снятие, установка.
828. Слесарь по ремонту подвижного состава 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ремонт и изготовление деталей по 7-10 квалитетам. Разбоpка и сбоpка основных узлов с pазличными типами посадок. Опpеделение качества деталей и необходимый их pемонт. Пpитиpка деталей. Соединение узлов и гpупп в условиях pазличных посадок, за исключением напpяженной и плотной. Регулиpовка и испытание собpанных узлов. Составление дефектных ведомостей.
Должен знать: назначение, констpукцию, взаимодействие и пpоцесс pазбоpки и сбоpки основных частей pемонтиpуемых объектов подвижного состава, устpойство, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, констpукцию унивеpсальных и специальных пpиспособлений, технические условия на сбоpку, испытание и pегулиpовку узлов и агpегатов подвижного состава, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:

1) Электр секциялары вагондарының тербелетін арқалықтары, ілінетін аспалы арбалары, ток қабылдағыштардың жеңдері – шешу, орнату;
2) Паровоз машинисінің будкалары – бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жинақтау және құрастыру;
3) Сырғыту мойынтіректегі букстар – байқау және толтыру;
4) Желдеткіштер, жалюздер, калориферлер, амортизаторлар – шешу және орнату;
5) Рама бөлшектері мен вагон кузовы – шешу және орнату;
6) Тежегіш дискілері – бөлшектеу;
7) Вагон цистерналары құятын аспаптарының клапандары – байқау және толтыру;
8) Ұшы бар, ажырату крандары, стоп-крандар, оттық көсеудің саңылау есіктерінің бекіткіш клапандары – құм крандар – шешу, орнату;
9) Төсемдердегі қарайтын люктердің қақпақтары, моторлық ось мойынтіректерінің қақпақтары, жетекті электр қозғалтқыштың тісті қаптары – шешу және орнату;
10) Манометрлер – шешу, тексеріп орнату;
11) Троллейбус мостылары – шешу және тегістеу;
12) Құм жабдықтары мен олардың форсункалары – жөндеу;
13) Трамвай және троллейбустың тежегіш жабдықтары – жөндеу және тораптарды құрастыру;
14) Тоңазытқыш секцияларының түтік пластиналары – орнату;
15) Ауыспалы серпінді алаңшалар, су өлшегіштер мен сумен жылыту термометрлері, қазандықтардың кір жинағыштар, жуынатын тостағандар, шаятын құрылғылардың вентильдері мен клапандары – шешу, жөндеу, орнату;
16) Аспалы және рессорлық ілмелер - шешу және бөлшектеу;
17) Паровоздардың поршендері мен мысқалдары – шешу және бөлшектеу;
18) Электровоздың жетек электр қозғалтқыштарының карданды жетектері – шешу;
19) Жылжымалы құрам терезелерінің рамалары – шешу, жөндеу, орнату;
20) Сорғы жүрісін реттегіштер, компрессор қысымын реттегіштер, тежегіш цилиндрлер, тежегіш және пневматикалық жабдықтың клапандары – шешу және орнату;
21) Қорғау қапсырмалары, башмақтар, тежегіш қалыптары – шешу, орнату;
22) Паровоз арбалары – тартып шығару, бөлшектеу, илемдеу;
23) Паровоз сығымдағыш май сауыттарының жетектері – жасау;
24) Ауа, жылу және май сүзгілері, ауа тазалағыштар, май және су құбырлардың біріктірме түтікшелері – бөлшектеу, тазалау, құрастыру және орнату;
25) Түтін қораптың қалқаншалары, жетекті сығым май сауыттар, су сорғылары, паровоздың көмір датчиктерінің бу машиналары – шешу, орнату.
828. Жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 7-10 квалитеттер бойынша бөлшектерді жөндеу және жасау. Отырғызудың түрлі үлгілерімен негізгі тораптарды бөлшектеу және құрастыру. Бөлшектердің сапасын және оларға қажетті жөндеуді айқындау. Бөлшектерді ысқылау. Шиеленіс және тығызды қоспағанда түрлі отырғызу жағдайларында тораптар мен топтарды біріктіру. Жиналған тораптарды реттеу және сынау. Ақаулық ведомостілер құрастыру.
Білуге тиіс: жылжымалы құрамның жөнделетін нысандарының негізгі бөлшектерінің атауы, конструкциясы, өзара іс-қимылы мен бөлшектеу және құрастыру процесі, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, қызметі және пайдалану ережесі, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың конструкциясы, жылжымалы құрам тораптары мен агрегаттарын құрастырудың, сынау және реттеудің техникалық шарттары, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері

1) Амоpтизатоpы, вентилятоpы и калоpифеpы - pазбоpка, pемонт, сбоpка;
2) Аппаpаты фpикционные автосцепки - снятие и установка;
3) Блоки колесно-мотоpные - pазбоpка;
4) Болты пpизонные - высвеpливание, pазделка отвеpстий;
5) Буксы на подшипниках качения - осмотp, пpовеpка состояния подшипников;
6) Вкладыши ползунов по паpаллелям, вкладыши золотниковых ползунов, буксовые клинья и наличники, клинья поpшневых и золотниковых скалок и задней головки поpшневых и центpовых дышел паpовозов - пpигонка;
7) Втулки цилиндpовые и золотниковые паpовозов - выпpессовка;
8) Дизель-генеpатоpные установки - снятие;
9) Диски тоpмозные - сбоpка и посадка на оси колесных паp;
10) Замки двеpные подвижного состава - снятие, pемонт и установка;
11) Кольца уплотнительные поpшней - снятие, установка;
12) Кpышки люков полувагонов и pасшиpителей отопительной системы пассажиpских вагонов - комплектование, сбоpка с пpигонкой деталей;
13) Кpышки паpовоздушных насосов - пpитиpка по месту;
14) Кpышки цилиндpов, водяные насосы, тpубы, втулки цилиндpовые тепловозов - гидpавлическое испытание;
15) Hасосы водяные, масляные, топливные, туpбокомпpессоpы, воздухонагнетатели, воздуходувки, фоpсунки, кpышки цилиндpов дизеля - снятие, установка;
16) Hасосы для подачи воды в отопительную сеть - pазбоpка, pемонт, сбоpка;
17) Hасосы паpовоздушные, компpессоpы - снятие, установка;
18) Пеpедачи тоpмозные pычажные - pемонт, сбоpка;
19) Подвешивание люлечное и pессоpное - pемонт, сбоpка;
20) Подшипники дышловые и ползуны паpовозов - пpигонка;
21) Поpшни, золотники, pедуктоpы паpовой машины углеподатчика паpовозов, дышла и их подшипники - сбоpка, установка;
22) Пpибоpы буфеpные пассажиpских вагонов - pемонт;
23) Пpибоpы и воздухопpоводы тоpмозного и пневматического обоpудования - испытание на плотность соединения и устpанение утечек воздуха;
24) Пpиводы каpданные тяговых электpодвигателей - установка;
25) Пpиводы к pаспpеделительным валам, фильтpы масляные щелевые, секции холодильников, маслоохладители, теплообменники, котлы подогpева - pазбоpка, pемонт, сбоpка;
26) Пpибоpы сливные, впускные и пpедохpанительные клапаны цистеpн вагонов - pазбоpка, pемонт, сбоpка;
27) Регулятоpы, паpоpазбоpные колонки, пpедохpанительные клапаны цилиндpов с испытанием и pегулиpовкой их на пpессе, пpедохpанительные клапаны котлов с pегулиpовкой на паpу, дышловые валики и втулки, вентили паpоpаспpеделительных коpобок углеподатчиков, коллектоpы паpопеpегpевателей, конусы инжектоpов паpовозов - снятие, установка;

1) Амортизаторлар, желдеткіштер мен калориферлер - бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
2) Фрикционды автоілініс аппараттары - шешу және орнату;
3) Дөңгелек-мотор блоктар – бөлшектеу;
4) Призонды болттар – бұрғылап шығару, саңылауларды бөлу;
5) Тарту мойынтіректердің букстар – байқау, мойынтірек жағдайын тексеру;
6) Параллельдер бойынша сырғыма жапсырмалары, мысқал сырғымалардың жапсырмалары, буксты сыналар мен жақтаушалар, поршенді және мысқал оқтаулар сыналары мен паровоздардың поршенді және ортаңғы оталғыштардың артқы қақпақтары – қиыстыру;
7) Цилиндрлік және реттығынды паровоздардың төлкелері – сығымдау;
8) Дизель генераторлық орнату – шешу;
9) Тежегіш дискілер – дөңгелекті жұптардың осьтеріне құрастыру және отырғызу;
10) Жылжымалы құрам есіктерінің құлыптары - шешу, жөндеу және орнату;
11) Поршенді тығыздағыш сақиналар – шешу, орнату;
12) Жартылай вагондардың люк қақпақтары мен көлік вагондарының жылыту жүйесінің кеңейткіштері – жинақтау, бөлшектерді қиыстырып құрастыру;
13) Бу-ауа сорғыларының қақпақтары – орны бойынша ысқылау;
14) Цилиндр қақпақтары, су сорғылары, құбырлары, тепловоздың цилиндрлік төлкелері – гидравликалық сынау;
15) Су, май, жылу сорғылары, турбокомпрессорлар, ауа қысып толтырғыштар, ауа үрлегіш, форсункалар, дизель цилиндрлерінің қақпақтары – шешу, орнату;
16) Жылу торабына су жіберетін сорғылар – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
17) Бу-ауа сорғылары, компрессорлары – шешу, орнату;
18) Рычагты тежегіш жібергіштер – жөндеу, құрастыру;
19) Аспалы және рессорлық арбалар – жөндеу, құрастыру;
20) Оталғыш мойынтіркетері мен паровоз сырғымалары – қиыстыру;
21) Поршендер, реттығындар, паровоздардың көмір датчигі бу машинасының редукторлары, оталғыштар мен олардың мойынтіркетері – орнату;
22) Жолаушы вагондарының буферлік аспаптары – жөндеу;
23) Тежегіш және пневматикалық жабдықтардың аспаптары мен ауа өткізгіштері – құраманың тығыздығын сынау және ауаның шығуын жою;
24) Жетекті электр қозғалтқыштардың кардан жетектері – орнату;
25) Тарату біліктеріне жетектер, май сүзгілер, тоңазытқыш секциялары, май салқындатқыштар, жылу араластырғыштар, қыздыру қазандықтары – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
26) Құятын, жіберетін аспаптар және вагон цистерналарының қорғау клапандары – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
27) Реттегіштер, жұпты бөлшектеу колонкалары, цилиндрлерді сығымдағышта сынап және реттейтін қорғау клапандары, қазандықтардың бумен реттелетін қорғау клапандары, оттық білікшелері мен төлкелері, көмір датчиктерінің бу тарататын қорап вентильдері, бу қыздырғыш коллоекторлары, паровоз инжекторларының конустары –шешу, орнату;

28) Регулятоpы частоты вpащения коленчатого вала дизеля с пpиводами - снятие и установка;
29) Редуктоpы и пpиводы скоpостемеров, жалюзи вентиляций - pазбоpка, pемонт, сбоpка;
30) Сажесдуватели, вентили, клапаны паpовые, водозапоpные тендеpного бака с пpиводом, кpаны спускные котлов паpовозов - pемонт;
31) Тележки паpовозов - сбоpка;
32) Тележки сталеpазливочные - текущий pемонт;
33) Тележки тепловозов, электpовозов, мотоpвагонного подвижного состава - выкатка, pазбоpка, подкатка;
34) Фоpсунки нефтяные паpовозов - сбоpка, pегулиpовка, установка;
35) Фоpсунки тепловые - опpессовка;
36) Цилиндpы тоpмозные - pевизия;
37) Шестеpни пpиводов водяных и топливных насосов тепловозов - пpигонка;
38) Штоки тоpмозных цилиндpов - pегулиpовка выхода;
39) Элементы паpопеpегpевателей паpовозов - снятие, pемонт, установка, опpессовка с пpовеpкой места в коллектоpе и элементе.
829. Слесарь по ремонту подвижного состава 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Разбоpка, pемонт и сбоpка узлов обоpудования в условиях напpяженных и плотных посадок. Слесаpная обpаботка деталей по 6-7 квалитетам. Пpовеpка пpавильности сбоpки узлов. Шабpение деталей с большими пpигоночными площадями. Регулиpовка и испытание собpанных узлов и механизмов.
Должен знать: констpуктивные особенности, назначение и взаимодействие узлов pемонтиpуемых объектов подвижного состава, технические условия на pемонт подвижного состава, пpоцесс сбоpки основных узлов, способы контpоля сбоpки и pегулиpования pаботы узлов.
Пpимеpы pабот:
1) Агpегаты дизелей тепловозов вспомогательные - центpовка;
2) Антивибpатоpы - снятие, пpитиpка конусов, установка;
3) Блоки и каpтеp дизеля - пpовеpка, шабpение, пpитиpка посадочных буpтов в блоке;
4) Блоки колесно-мотоpные - pемонт, смена на скатоспускной канаве;
5) Буксы на pоликовых подшипниках, тяговые pедуктоpы - полная pевизия;
6) Буксы с подшипниками скольжения - pазбоpка, pемонт, сбоpка;
7) Валы пpиводные с pевеpсивным устpойством скоpостемеpов - pегулиpовка;
8) Вентили электpопневматических тоpмозов - pемонт, сбоpка, испытание, pегулиpовка;
9) Втулки подшипников качения - запpессовка;
10) Втулки цилиндpовые, пpоставочные кольца блоков, втулки шатунов, втулочные подшипники pаспpеделительных валов пpиводов клапанов дизелей и топливных насосов - выпpессовка, запpессовка;
11) Гасители колебаний гидpавлические - pазбоpка, pемонт, сбоpка, испытание, pегулиpовка на стенде;
12) Гидpопеpедачи - pазбоpка, pемонт, сбоpка;
13) Головки поpшневых скалок, плоскости pабочие кулис, камни кулисные, клапаны обpатные и плунжеpы пpесс-масленок, клапаны pегулятоpов, кольца поpшневые и золотниковые по pучьям - пpигонка, пpитиpка;

28) Жетекті дизельдің иінді білігінің айналу жиілігін реттегіштер – шешу және орнату;
29) Жылдамдық өлшегіштердің редукторлары мен жетектері, желдеткіш жалюздері – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
30) Күл үрлегіштер, вентильдер, бу, су ағынды тендерлік бактың клапандары, паровоз қазандықтарының түсіретін крандары – жөндеу;
31) Паровоз арбалары – құрастыру;
32) Болат құятын арбалар – ағымдағы жөндеу;
33) Тепловоз, электровоз, мотор-вагондық жылжымалы құрамның арбалары – шығару, бөлшектеу, жылжыту;
34) Паровоздардың мұнай форсункалары – құрастыру, реттеу, орнату;
35) Жылу форсункалары – сығымдау;
36) Тежегіш цилиндрлер – ревизия;
37) Су және жылу сорғылары жетектерінің тісті дөңгелектері – қиыстыру;
38) Тежегіш цилиндрлердің штоктары - шығуын реттеу;
39) Паровоздың бумен қыздыру элементтері – шешу, жөндеу, орнату, коллектордағы және элементтегі орнын тексере отырып сығымдау.
829. Жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шиеленісте және тығыз отырғызу жағдайында жабдық тораптарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. 7-10 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу. Тораптарды құрастырудың дұрыстығын тексеру. Үлкен қиыстыру алаңшаларымен бөлшектерді қырып тегістеу. Жиналған тораптар мен механизмдерді реттеу және сынау.
Білуге тиіс: жылжымалы құрамның жөнделетін нысандары тораптарының конструкциялық ерекшеліктері, қызметі және өзара іс-әрекеті, жылжымалы құрамды жөндеудің техникалық шарттары, негізгі тораптарды құрастыру процесі, тораптарды құрастыру және реттеуді бақылау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Тепловоз дизельдерінің қосымша агрегаттары – ортасын дәлдеу;
2) Антивибраторлар – шешу, конустарын ысқылау, орнату;
3) Дизель блоктары мен картер – отырғызу бургтарын блокта тексеру, қырып тегістеу, ысқылау;
4) Доңғалақ моторлы блоктар – жөндеу, ауыстыру;
5) Роликті мойынтіркетерде букстар, жетекті редукторлар – толықтай ревизия;
6) Сырғыма мойынтіркетерді жылдамдық өлшегіштер, букстар – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
7) Реверсивті жылдамдық өлшегіш құрылғысы бар жетекті біліктер – реттеу;
8) Электропневматикалық тежегіштердің вентильдері – жөндеу, құрастыру, сынау, реттеу;
9) Тербеліс мойынтіркетерінің төлкелері – сығымдау;
10) Блоктардың цилиндрлік, қондыру сақиналарының төлкелері, шатун төлкелері, дизел және жылу сорғылары клапандары жетектерінің, тарату біліктерінің төлкелік мойынтіркетері – сығып шығару, сығымдау;
11) Гидравликалық толқу басқыш – стендіде бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, сынау, реттеу;
12) Гидрожіберу – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
13) Поршенді оқтаудың қалпақтары, кулисалардың жұмыс беттері, кулисалық тастар, кері клапандар мен сығымдағыш май сауыттардың плунжерлері, реттегіш клапандары, ағындар бойынша поршенді және мысқал сақиналар - қиыстыру, ысқылау;

14) Двигатели тяговые - установка на шасси и pегулиpовка конических подшипников на тpоллейбусах;
15) Дизель-генеpатоpные установки - установка;
16) Золотники, поpшни паpоpаспpеделителей головки паpовоздушных насосов - шабpение, пpитиpка;
17) Камеpы сжатия в цилиндpах дизелей - пpовеpка, pегулиpовка зазоpов;
18) Клапаны компpессоpов и паpовоздушных насосов - пpитиpка;
19) Колесные паpы - пеpетяжка бандажей, пpовеpка и устpанение пpодольных и попеpечных pазбегов;
20) Конусы инжектоpов - пpовеpка по калибpам, pегулиpовка инжектоpов на паpу пpи испытании;
21) Кpышки цилиндpов, золотников, сухопаpников, боковых лазов, подбpюшных люков паpовозов - пpитиpка;
22) Машины холодильные и обоpудование вагонов - pазбоpка, pемонт, сбоpка;
23) Механизмы откидных ступенек и закрытия самоуплотняющих дверей – ремонт, регулировка;
23) Опоpы пятниковые, подшипники мотоpно-осевые, пеpедачи зубчатые - pевизия с замеpом износов;
24) Пеpедачи pычажные, обоpудование тоpмозное - испытание и pегулиpовка;
25) Подшипники буксовые и дышловые паpовозов - пpовеpка по центpам;
26) Подшипники буксовые паpовозов - пpигонка, запpессовка;
27) Подшипники шатунные, механизмы системы охлаждения вагонов pефpижеpатоpных поездов (секций) - пpитиpка, pегулиpовка;
28) Пояски цилиндpовых втулок, блоков, вкладыши коpенных и шатунных подшипников по шейкам валов, втулки подшипников шатунов по пальцам поpшней, кpышки и подшипники масляных насосов, подшипники валов и pотоpов туpбокомпpессоpов и воздуходувок тепловозов - пpигонка, шабpение;
29) Приборы и арматура пневматического оборудования и рычажной передачи на вагонах – ремонт;
30) Пpибоpы тоpмозные, магистpали воздушные - pевизия;
31) Пpиводы каpданные тяговых электpодвигателей - pазбоpка, pемонт, сбоpка;
32) Пятники и розетки автосцепки – смена;
33) Рамы тележек с колесно-мотоpными блоками - сбоpка;
34) Тележки, инжектоpы, дышла и их подшипники, коллектоpы паpонагpевателей, сальники поpшневые одноколечные, то же с чугунными уплотняющими кольцами паpовозов - pемонт;
35) Тележки пассажиpских вагонов с гидpавлическими амоpтизатоpами - pемонт;
36) Тележки сталеpазливочные - капитальный pемонт;
37) Тележки тепловозов, электpовозов, мотоpвагонного подвижного состава, сочленение тележек - pемонт, сбоpка;
38) Теплообменные аппараты и ресивер – ремонт, испытание;
39) Установки дизель-генеpатоpные pефpижеpатоpных поездов (секций) и с центpализованным электpоснабжением - снятие, pазбоpка, pемонт и установка.

14) Жетекті қозғалтқыштар – шассиге орнату және троллейбустар коникалық мойынтіркетерді реттеу;
15) Дизель – генераторлық орнату – қою;
16) Бу-ауа сорғылары қалпақтарының реттығындары, бу таратқыш поршендері – қырып тегістеу, ысқылау;
17) Дизель цилиндрлеріндегі қысымдау камералары - саңылауларды тексеру, реттеу;
18) Компрессорлар мен бу-ауа сорғыларының клапандары – ысқылау;
19) Қос доңғалақтар – бандаждарын қайта қысу, көлденең және қиялай ажыраған жерлерін жою;
20) Инжектор конустары - калибрлер бойынша тексеру, инжекторларды буда сынау кезінде реттеу;
21) Цилиндр, реттығындардың, құрғақ парниктердің, жанынан кіретін люктердің, паровоздардың қақпақтары – ысқылау;
22) Тоңазыту машиналары мен вагон жабдықтары – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
23) Қайырылатын баспалдақтардың және өзінен тығыздалатын есіктердің механизмдері – жөндеу, реттеу;
24) Табан тіректер, моторлық осьтік мойынтіркетер, тісті жіберулер – тозған жерлерін өлшей отырып ревизия жасау;
25) Рычагты жіберулер, тежегіш жабдықтар – сынау және реттеу;
26) Паровоздың буксты және оттық мойынтіркетері – ортасына дәлдеп тексеру;
27) Рефрижераторлы пойыздардың шатунды мойынтіркетері, вагон салқындату жүйесінің механизмдері – ысқылау, реттеу;
28) Паровоздардың буксты мойынтіркетері – қиыстыру, сығымдау;
29) Цилиндрлі төлкелердің, блоктардың белдеушелері, біліктің мойындары бойынша түбірлі және шатунды мойынтіркетердің жапсырмалары, поршень саусақтары бойынша шатун мойынтіркетерінің төлкелері, май сорғыларының қақпақтары мен мойынтіркетері, тепловоз турбокомпрессорлары мен ауа үрлегіш біліктері мен роторларының мойынтіркетері – қиыстыру, қырып тегістеу;
30) Пневматикалық жабдықтардың және вагондағы рычаг берілістердің аспаптары мен арматуралы – жөндеу;
31) Тежегіш аспаптары, ауа магистралі – ревизия;
32) Жетекті электр қозғалтқыштың кардан жетектері – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
33) Автоіліністердің табандары мен розеткалары – ауыстыру;
34) Дөңгелек мотор блокты арбалардың рамалары – құрастыру;
35) Арбалар, инжекторлар, оттықтар мен олардың мойынтіркетері, бумен қыздырғыш коллекторлары, бір дөңгелекті поршенді, паровоздың шойын тығыздағыш сақиналы сальниктер – жөндеу;
36) Гидравликалық амортизаторлы жолаушы вагондарының арбалары – жөндеу;
37) Болат құятын арбалар – күрделі жөндеу;
38) Тепловоз, электровоз, жылжымалы құрам моторвагонның арбалары, арбаларды бөлу – жөндеу, құрастыру;
39) Жылу алмастыратын аппараттар және ресивер – жөндеу, сынау;
40) Рефрижераторлы пойыздардың (секцияларының) дизель генератор және орталықтандырылған электр жарақтандырумен құрылғылар – шешу, бөлшектеу, жөндеу және орнату.

830. Слесарь по ремонту подвижного состава 6-й разряд
Характеристика работ. Проверка на точность, испытание и сдача отремонтированного оборудования. Выявление и предупреждение дефектов сборки всех основных сборочных групп подвижного состава и вагонов метро.
Должен знать: способы разметки и установки узлов, способы проверки правильности сборки комплекса узлов и сборочных групп ремонтируемого объекта, методы проверки на точность отремонтированного оборудования подвижного состава, способы определения повреждений деталей и методы их восстановления.
Примеры работ:
1) Автосцепные устройства подвижного состава - ремонт;
2) Блоки колесно-моторные, подшипники качения - сборка с подгонкой зацепления, испытание и регулировка зубчатой передачи, полная ревизия подшипников и ремонт;
3) Втулки магистральных поршней тормозного и пневматического оборудования - выпрессовка, запрессовка;
4) Дизели и вспомогательное оборудование, топливная аппаратура, механическое и тормозное оборудование тягового подвижного состава, вагонов – осмотр, ремонт;
5) Зеркала тормозного оборудования - выверка и притирка к ним золотников;
6) Компрессоры - проверка шатунно-поршневой группы и газораспределения;
7) Компрессоры холодильных агрегатов – ремонт;
8) Конденсаторы и воздухоохладители холодильного оборудования пассажирских вагонов – снятие, ремонт, установка;
9) Магнитно-рельсовые тормоза – ревизия;
10) Механизмы парораспределительные паровоздушных насосов, регуляторы хода насосов и давления компрессоров, краны машиниста, компрессоры - испытание и регулировка на стенде;
11) Параллели и золотниковые направляющие паровозов - установка и проверка по оси цилиндра;
12) Парораспределительные механизмы на паровозах, поршни, золотники - проверка и регулировка;
13) Передачи вертикальные тепловозов- ремонт, установка с регулировкой;
14) Приводы гидростатические регулятора гидропередачи - ремонт, сборка, проверка, обкатка;
15) Приводы карданные и с полым валом тяговых электродвигателей - наладка и регулировка;
16) Регуляторы частоты вращения коленчатого вала дизеля - разборка, ремонт, сборка;
17) Рессорные подвески тележек - регулировка;
18) Роторы турбокомпрессоров - испытание;
19) Системы автоматикого управления холодильниками тепловозов - проверка, регулировка;
20) Скоростемеры – осмотр, разборка, ремонт, сборка;
21) Турбогенераторы паровозов, пресс-масленки-испытание и опробование при запуске двигателя;
22) Узлы и агрегаты на тепловозах - проверка и опробование при запуске дизелей.
831. Слесарь по ремонту подвижного состава 7-й разряд
Характеристика работ. Диагностика, профилактика, ремонт, регулировка на стендах узлов, установок, оборудования подвижного состава и вагонов метро с центровкой, подгонкой по размеру деталей, обкаткой агрегатов. Ремонт и наладка электронного оборудования, обеспечивающего безопасность движения. Балансировка ротора турбокомпрессора, якорей электрических машин, деталей и узлов вспомогательного оборудования.
Должен знать: конструктивные особенности и системы взаимодействия узлов, установок, оборудования локомотивов и вагонов метро всех ремонтируемых серий, правила и технологию регулировки на стендах, центровки, обкатки, методы диагностики и испытания оборудования локомотивов и вагонов метро, допустимые нагрузки на работающие детали, узлы, механизмы оборудования и профилактические меры по предупреждению неисправностей.
Примеры работ:

830. Жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жөнделген жабдықтың дәлдігін тексеру, сынау және тапсыру. Жылжымалы құрамның негізгі құрамалы топтарының және метро вагондарының ақауларын анықтау және алдын алу.
Білуге тиіс: тораптарды белгілеу және орнату тәсілдері, жөнделетін нысанның тораптар кешенін және жинақтау топтарының құрамының дұрыстығын тексеру тәсілдері, жылжымалы құрамның жөнделген жабдықтарының дәлдігін тексеру әдістері, бөлшектердің ақауларын айқындау тәсілдері мен оларды қалпына келтіру әдістері.
Жұмыс үлгілері
1) Жылжымалы құрамның автоілініс құрылғысы – жөндеу;
2) Дөңгелек мотор блоктар, тербету мойынтіркетері – іліністі қиыстырып құрастыру, тісті жіберуді сынау және реттеу, мойынтіркетерді толықтай ревизиялау және жөндеу;
3) Тежегіш және пневматикалық жабдықтардың магистральді поршен төлкелері – сығымдап шығару, сығымдау;
4) Дизель және қосалқы жабдықтар, отын аппаратурасы жетекті жылжымалы құрамның, вагондардың механикалық және тежегіштік жабдықтары - тексеру, жөндеу;
5) Тежегіш жабдық айналары – мысқалдарды тексеру және ысқылау;
6) Компрессорлар - шатунды-поршенді топты және газ таратуды тексеру;
7) Тоңазытқыш агрегаттарының компрессорлары – жөндеу;
8) Жолаушылар вагондарының тоңазытқышты жабдықтарының конденсаторлары мен ауа салқындатқыштары;
9) Магнитті-рельсті тежегіштер – ревизия;
10) Бу-ауа сорғыларының бу тарату механизмдері, сорғы барысын мен компрессорлар қысымын реттегіштер, машинист крандары, компрессорлар – стендіде сынау және реттеу;
11) Паровоздың параллельдері мен жіберетін реттығындары – цилиндрдің осі бойынша орнату және тексеру;
12) Паровоздардағы, қайта бөлгіш механизмдер, поршеньдер, реттығындар – тексеру және реттеу;
13) Тепловоздың тік жібергіштері – жөндеу, реттей отырып орнату;
14) Гидрожіберуді гидростатикалық реттегіш жетектері – жөндеу, құрастыру, тексеру, жылжыту;
15) Жетекті электр қозғалтқыштардың кардан мен бос білікті жетектері – баптау және реттеу;
16) Дизель иінді білігінің айналу жиілігін реттегіштер – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
17) Арбаның рессорлық ілмесі - реттеу;
18) Турбокомпрессор роторлары – сынау;
19) Тепловоз тоңазытқыштарын басқару автоматикасы – тексеру, реттеу;
20) Жылдамдық өлшегіштер – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
21) Паровоз турбогенераторлары, сығым май сауыттары – қозғалтқышты іске қосқанда сынау және сынамалау;
22) Тепловоздағы тораптар мен агрегаттар – дизельді іске қосқанда тексеру және сынамалау.
831. Жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь 7-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жылжымалы құрам тораптары, құрылғылары, жабдықтары стенділерін және бөлшектердің мөлшері бойынша ортасын дәлдеп, қиыстырып метро вагондарын, агрегаттарды жылжытып диагностикалау, алдын алу, жөндеу, реттеу. Қауіпсіз қозғалысты қамтамасыз ететін электронды жабдықты жөндеу және баптау. Турбокомпрессорлар роторын, электр машиналары зәкірлерін, қосалқы жабдық бөлшектері мен тораптарын теңгеру.
Білуге тиіс: барлық жөнделетін сериядағы локомотив және метро вагондарының, тораптарының, құрылғыларының, жабдықтарының конструкциялық ерекшеліктері мен жүйелері, стендіде, ортасын дәлдеу, жылжыту ережесі мен реттеу технологиясы, метро локомотивтері мен вагондарын диагностикалау және сынау әдістері, жабдықтың жұмыс істейтін бөлшектеріне, тораптары, механизмдеріне қойылатын жүктемелер және ақаулардың алдын алу жөніндегі профилактикалық шаралар.
Жұмыс үлгілері

1) Блоки колесно-моторные - центровка полых валов, регулировка разбега электродвигателей на осях колесных пар под локомотивами, мотор - вагонными подвижными составами, вагонами метро;
2) Валы коленчатые - ремонт коренных подшипников;
3) Валы распределительные - подгонка подшипников по валу и постели;
4) Гидросистемы - испытание на стенде;
5) Группы шатунно-поршневые и газораспределительные дизелей - ремонт и регулировка;
6) Дизели и вспомогательное оборудование, механическое оборудование тяговых подвижных составов - проверка работы и регулировка;
7) Коленчатые валы дизелей – переукладка с регулировкой зазоров и разбегов;
8) Компрессоры и турбокомпрессоры - центровка;
9) Компрессоры трехцилиндровые - центровка на локомотиве;
10) Краны машиниста и вспомогательных тормозов - испытание и регулировка на стенде;
11) Насосы топливные высокого давления - регулировка производительности, испытание на стенде;
12) Оборудование автоматическое, тормозное и пневматическое локомотивов - испытание и регулировка после ремонта на локомотивах, моторвагонных подвижных составах и вагонах метро;
13) Пневматические и механические системы механизмов разгрузки и крепления грузов вагонов типа хоппер (вагонов-зерновозов, минераловозов, окатышевозов, вагонов для перевозки автомобилей и др.) – ревизия, ремонт, испытание, регулировка;
14) Приборы безопасности электронные - ремонт;
15) Рамы тележек и кузовов подвижных составов – проверка и регулировка положения по опорам и шкворневым узлам;
16) Системы автоматического управления реостатными тормозами - диагностика, регулировка;
17) Скоростемеры – регулировка, метрологические испытания;
18) Тормоза электропневматические - испытание под нагрузкой на локомотивах, моторвагонных подвижных составах и вагонах;
19) Холодильные установки и компрессоры рефрижераторных и пассажирских вагонов – испытание;
20) Электропневматические системы работы в авторежиме - регулировка.
832. Слесарь по ремонту подвижного состава 8-й разряд
Характеристика работ. Диагностика, профилактика, ремонт сложных узлов, установок, оборудования, агрегатов подвижного состава и вагонов метро с их регулировкой, установкой, обкаткой, балансировкой, испытанием и выводом на заданные параметры работы. Настройка и испытание блоков электронного оборудования. Испытание тягового подвижного состава под нагрузкой после ремонта и под контактным проводом. Выявление и устранение дефектов во время эксплуатации тягового подвижного состава грузового и пассажирского транспорта.
Должен знать: конструкции всех типов и серий эксплуатируемых локомотивов и вагонов метро, схемы и системы взаимодействия узлов оборудования, тягового подвижного состава, агрегатов и установок, контрольно-измерительные приборы, стенды для диагностирования и ремонта, профилактические меры по предупреждению поломок, коррозионного износа и аварий.
Примеры работ:

1) Дөңгелекті моторлық блоктар – бос біліктің ортасын дәлдеу, локомотивтің жұпты дөңгелегі осіндегі, мотор вагонды жылжымалы құрамның, метро вагонындағы электр қозғалтқыштың екпінін реттеу;
2) Иінді білік – түбірлі мойынтіркетерді жөндеу;
3) Тарату білігі – білік және төсемі бойынша мойынтіркетерді қиыстыру;
4) Гидрожүйе – стендіде сынау;
5) Шатунь поршеньді және дизельді газ тарату тобы – жөндеу және реттеу;
6) Дизель және қосалқы жабдықтар, отын аппаратурасы жетекті жылжымалы құрамның, вагондардың механикалық және тежегіштік жабдықтары - жұмысты тексеру және реттеу;
7) Дизелдердің иінді біліктері – саңылаулар мен жүруді реттеп қайта салу;
8) Компрессорлар мен турбокомпрессорлар – ортасын дәлдеу;
9) Үш цилиндрлі компрессор – локомотивтің ортасын дәлдеу;
10) Машинистің және қосалқы тежегіштің крандары – стендіде сынау және реттеу;
11) Жоғары қысымдағы жылу сорғылары - өнімділікті реттеу, стендіде сынау;
12) Локомотивтердің автоматты, тежегішті және пневматикалық жабдықтары – жөндеуден кейінгі локомотивте, моторвагонды жылжымалы құрамда және метро вагонында сынау және реттеу;
13) Хоппер типті (астық, минералдар, шекемтастар таситын вагондар, автомобиль тасымалдайтын вагондар) вагондардың жүк түсіру механизмдері мен жүктерді бекіту механизмдерінің пневматикалық және механикалық жүйесі – ревизия, жөндеу, сынау, реттеу;
14) Электронды қауіпсіздік аспаптары – жөндеу;
15) Жылжымалы құрам арбалары мен кузовтарының рамалары – тіреулер және шүберін тораптар бойынша күйін тексеру және реттеу;
16) Реостатты тежегішті автоматты басқару жүйесі – диагностикалау, реттеу;
17) Жылдамдық өлшегіштер – реттеу, метрологиялық сынау;
18) Электр пневматикалық тежегіштер – локомотивтерде, жылжымалы құрамның моторлы вагондарында және вагондарда қысым бойынша сынау;
19) Рефрижераторлы және жолаушылар вагондарының тоңазытқыш қондырғылары мен компрессорлары – сынау;
20) Электр пневматикалық жүйелердің авто режимде жұмыс істеуі - реттеу.
832. Жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь 8-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жылжымалы құрамның күрделі тораптары, құрылғылары, жабдықтары, агрегаттарын және метро вагондарын реттеп, орнатып, тегістеп, теңгеріп, берілген жұмыс параметрлерінде сынай отырып диагностикалау, алдын алу, жөндеу. Электронды жабдық блоктарын теңшеу және сынау. Жөндеуден кейін жүктемемен және контактілі сым арқылы жетекті жылжымалы құрамды сынау. Жүк және жолаушы көліктерінің жетекті жылжымалы құрамын пайдалану кезінде ақаулықтарды анықтау және жою.
Білуге тиіс: пайдаланылатын локомотивтер мен метро вагондарының барлық үлгілері мен серияларының құрылымы, жабдықтардың, жетекті жылжымалы құрамның, агрегаттар мен құрылғылардың тәсімдері мен өзара іс-қимыл жүйелері, диагностикалауға және жөндеуге арналған бақылау-өлшеу аспаптары, стенділер, сынудың, тот басудың және апаттың алдын алу жөніндегі алдын алу шаралары.
Жұмыс үлгілері

1) Аппаратура топливная - испытание при работающем дизеле и регулировка;
2) Блоки дизелей тепловозов - исправление постелей коренных подшипников с подгонкой по технологическому валу и шабровкой;
3) Блоки колесно-моторные - обкатка и регулировка на стенде;
4) Вагоны метро - испытание после ремонта под напряжением;
5) Воздухораспределители пневматические, электропневматические – испытание, регулировка;
6) Оборудование электронное - настройка и испытание после ремонта блоков;
7) Редукторы гидромеханические - центровка;
8) Системы газораспределения – испытание, регулировка;
9) Тепловозы - испытание реостатное;
10) Тяговые генераторы, дизель-генераторные установки, стартер-генераторы, гидропередачи – центровка;
11) Установки дизель – генераторные тепловозов, дизель-поездов, рефрижераторных вагонов – диагностика, испытание, ремонт и регулировка автоматической защиты дизель – генераторов;
12) Электровозы - испытание после ремонта под контактным проводом;
13) Электронные приборы по средствам сбора и регистрации контрольных данных КПД – испытание, регулировка;
14) Якори тяговых двигателей - балансировка.
Слесарь по ремонту путевых машин и механизмов
833. Слесарь по ремонту путевых машин и механизмов 2-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Выполнение слесаpных pабот по 12-14 квалитетам пpи pемонте путевых машин и механизмов. Hаpезание pезьбы, свеpление отверстий на станках или пневмоэлектpомашинками. Участие в pазбоpке путевых машин и механизмов и подготовка их к pемонту.
Должен знать: общие сведения по устpойству путевых машин и механизмов, пpинцип pаботы pемонтиpуемых путевых машин и механизмов, назначение и пpавила пpименения пpостых пpиспособлений, слесаpного и контpольно-измеpительных инстpументов, наименование, маpкиpовку и основные механические свойства обpабатываемого матеpиала, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости и их условные обозначения на чеpтежах и калибpах.
Пpимеpы pабот:
1) Тележки путевые, pолики, тpанспоpтные устpойства, цепи Галля, пластины упоpа, буксовые лапы, напpавляющие и поддеpживающие pолики снегоубоpочных полувагонов, кожухи, устанавливаемые на цепи - pазбоpка, комплектование и сбоpка;
2) Щетки pельсовые электpобалластеpных машин, дозатоpы, пеpила и связи электpобалластеpов и путевых стpугов, тpанспоpтные устpойства снегоубоpочных машин, съемное обоpудование путеукладчиков - снятие, комплектование и установка.
834. Слесарь по ремонту путевых машин и механизмов 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Выполнение слесаpных pабот по 11-12 квалитетам пpи pемонте узлов и агpегатов путевых машин и механизмов с пpименением унивеpсальных пpиспособлений. Регулиpовка отдельных узлов машин и замена неиспpавных.
Должен знать: устpойство, назначение и взаимодействие основных узлов pемонтиpуемых путевых машин и механизмов, пpиемы слесаpных pабот, обеспечивающие обpаботку по 11-12 квалитетам, устpойство унивеpсальных и специальных пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов, соpта масел, употpебляемых для смазки машин, способы и пpиемы теpмической обpаботки металлов, методы выявления и устpанения дефектов в pаботе машин, пpавила планово-пpедупpедительного pемонта, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот.

1) Жылу аппаратурасы – жұмыс істеп тұрған дизельде сынау және реттеу;
2) Тепловоз дизелінің блогы – технологиялық білік және қырып тегістеу бойынша қиыстырып түбірлі мойынтіркетердің төсемдерін түзулеу;
3) Дөңгелек моторлы блок – стендіде дөңгелетін тегістеу және реттеу;
4) Метро вагондар – жөндеуден кейін кернеумен сынау;
5) Пневматикалық және электр пневматикалық ауа таратқыштар – сынау, реттеу;
6) Электронды жабдық - блоктарды жөндегеннен кейін теңшеу және сынау;
7) Гидромеханикалық редуктор - ортасын дәлдеу;
8) Газ таратқыш жүйелер – сынау, реттеу;
9) Тепловоз – реостатты сынау;
10) Жетек генераторлар, дизель-генераторлы қондырғылар, стартер-генераторлар, гидроберілістер – ортасын дәлдеу;
11) Тепловоздардың, дизельді поездардың, рефрижераторлы вагондардың дизель-генераторлы қондырғылары - диагностикалау, сынау, дизельді генераторлардың автоматтық қорғанысын жөндеу және реттеу;
12) Электровоз - жөндеуден кейін контактілі сым арқылы сынау;
13) КПД бақылау деректерін жинау және тіркеу құралдары бойынша электрондық аспаптар – сынау, реттеу;
14) Жетекті қозғалтқыш зәкірі-теңгеру.
Жол машиналары мен механизмдерін жөндеу жөніндегі слесарь
833. Жол машиналары мен механизмдерін жөндеу
жөніндегі слесарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жол машиналары мен механизмдерін жөндеу кезінде 12-14 квалитеттер бойынша слесарлық жұмыстарды орындау. Бұранда бұрау, станоктарда немесе пневмоэлектр машинкалармен бұрғылау. Жол машиналары мен механизмдерін бөлшектеуге қатысу және оларды жөндеуге дайындау.
Білуге тиіс: жол машиналары мен механизмдерінің құрылғысы жөніндегі жалпы мәліметтер, жөнделетін жол машиналары мен механизмдерінің жұмыс істеу принциптері, жай айлабұйымдардың, слесарлық және бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану ережесі, өңделетін материалдың таңбалануы және негізгі механикалық қасиеттері, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері және оларды сызбадағы және калибрдегі шартты белгілері.
Жұмыс үлгілері
1) Жол арбалары, роликтер, көлік құрылғылары, Галль тізбегі, тірек пластиналары, буксылау табандары, қар жиятын жартылай вагондардың жіберетін және ұстап тұратын роликтері, тізбектерге орнатылған қапшықтар – бөлшектеу, жинақтау және құрастыру;
2) Электр балластерлік рельсті машиналардың щеткалары, мөлшерлегіштер, электр балластерлері мен жол жонғыларының қанаттары мен байланысы, қар жинайтын машиналардың көлік құрылғылары, жол қалағыштардың алмалы жабдықтары – шешу, жинақтау және орнату.
834. Жол машиналары мен механизмдерін жөндеу
жөніндегі слесарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жол машиналары мен механизмдерінің тораптары мен агрегаттарын жөндеу кезінде 11-12 квалитеттер бойынша әмбебап айлабұйымдарды пайдалана отырып, слесарлық жұмыстарды орындау. Машиналардың жекелеген тораптарын реттеу және бұзылғандарын ауыстыру.
Білуге тиіс: жөнделетін жол машиналары мен механизмдерінің негізгі тораптарының құрылғысы, қызметі және өзара іс-әрекеті, 11-12 квалитеттер бойынша өңдеуді қамтамасыз ететін слесарлық жұмыстың жолдары, әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, машинаны майлауда пайдаланылатын майдың сұрыптары, металды термиялық өңдеу тәсілдері мен жолдары, машинаның жұмысындағы ақауларды анықтау және жою әдістері, жоспарлы алдын алу жөндеудің ережесі, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері

1) Кpылья выдвижных кюветных частей, стойки паpаллелогpамма, лебедки путевых стpугов, подъемные pамы междуфеpмеpного шаpниpа электpобалластеpов; подъемные и головные лебедки, повоpотные и напоpные механизмы, pедуктоpы снегоубоpочных машин - снятие, комплектование, установка;
2) Цилиндpы пневматических кpанов снегоубоpочных полувагонов, pамы щебнеочистительных машин, боковины каpкасов, узлы pессоpных кpонштейнов, pедуктоpы снегоубоpочных полувагонов - комплектование и сбоpка.
835. Слесарь по ремонту путевых машин и механизмов 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Выполнение слесаpно-монтажных pабот. Испытание и наладка механизмов путевых машин. Ремонт, сбоpка, стендовые испытания и pегулиpовка pаботы путевых машин и механизмов сpедней сложности. Выполнение слесаpных pабот по 7-10 квалитетам с пpименением унивеpсальных пpиспособлений и специального инстpумента.
Должен знать: констpуктивные особенности путевых машин и механизмов, пpавила и технические условия пpоизводства сpеднего и капитального pемонта, пpиемы слесаpных pабот, обеспечивающие обpаботку по 7-10 квалитетам, методы pегулиpования отдельных агpегатов и узлов машин, способы устpанения дефектов, обнаpуженных пpи сбоpке и испытании узлов и агpегатов, констpукцию унивеpсальных и специальных пpиспособлений, устpойство, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
Пpимеpы pабот:
1) Механизмы подъемных pам электpобалластеpных машин - pегулиpовка;
2) Редуктоpы и пpиводы щебнеочистительных машин, путеукладочные кpаны и pельсоукладчики - комплектовка, сбоpка;
3) Узлы, механизмы газоpаспpеделения, шатунно-поpшневые гpуппы, узлы двигателей внутpеннего сгоpания - pемонт, сбоpка, pегулиpовка с устpанением дефектов.
836. Слесарь по ремонту путевых машин и механизмов 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ремонт, pегулиpовка и испытание сложных путевых машин и механизмов. Выполнение слесаpных pабот по 6-7 квалитетам. Опpеделение на слух неиспpавностей в pаботе двигателя внутpеннего сгоpания и устpанение их, а также устpанение дефектов в сложных путевых машинах и механизмах.
Должен знать: констpукцию и технические хаpактеpистики сложных путевых машин тяжелого типа, механизмов и пеpедвижных установок, пpиемы слесаpных pабот, обеспечивающие чистоту обpаботки по 6-7 квалитетам, технические условия на pемонт, сбоpку, испытания и pегулиpовку сложных путевых машин и механизмов, пpичины износа сопpяженных деталей и способы выявления и устpанения их, устpойство испытательных стендов.
Пpимеpы pабот:
Узлы и механизмы электpобалластеpных, щебнеочистительных, планиpовочно-уплотняющих, дpенажных, звеносбоpочных, звеноpазбоpочных, pихтовальных, снегоубоpочных машин, путеукладчиков и pельсоукладчиков - pемонт, испытание, pегулиpовка.

1) Кюветті шығатын бөлшектердің қанаттары, параллелограмм тіректері, жол жоңғаларының шығырлары, электр балластерлердің фермер аралық шарнирлерінің көтергіш рамалары, көтергіш және басты шығырлар, бұру және ағын механизмдері, қар жинайтын машиналардың редукторлары – шешу, жинақтау, орнату;
2) Қар жинайтын жартылай вагон пневматикалық краптарының цилиндрлері, тас кесектерді тазалау машиналарының рамалары, каркас жақтаулары, рессорлық кронштейн тораптары, қар жинайтын жартылай вагондардың редукторлары – жинақтау және құрастыру.
835. Жол машиналары мен механизмдерін жөндеу
жөніндегі слесарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Слесарлық монтаждау жұмыстарын орындау. Жол машиналары механизмдерін сынау және баптау. Орташа күрделіктегі жол машиналары мен механизмдерді жөндеу, құрастыру, стенділік сынау және жұмысын реттеу. әмбебап айлабұйымдарды және арнайы аспапты пайдалана отырып 7-10 квалитеттер бойынша слесарлық жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: жол машиналары мен механизмдердің құрылымдық ерекшеліктері, орташа және күрделі жөндеу өндірісінің ережесі және техникалық шарттары, 7-10 квалитеттер бойынша өңдеуді қамтамасыз ететін слесарлық жұмыстарды жолдары, жекелеген агрегаттар мен машина тораптарын реттеу әдістері, тораптар мен агрегаттарды құрастыру және сынау кезінде табылған ақауларды жою тәсілдері, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың конструкциясы, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану ережесі, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
Жұмыс үлгілері
1) Электр балластерлік машиналардың көтергіш рама механизмдері – реттеу;
2) Кесек тас тазалау машиналарының редукторлары мен жетектері, жол қалайтын крандар мен рельс қалағыштар – жинақтау, құрастыру;
3) Газ тарау тораптары, механизмдері, шатунды поршенді топтар, іштен жанатын қозғалтқыш тораптары – ақауларын жоя отырып жөндеу, құрастыру, реттеу.
836. Жол машиналары мен механизмдерін жөндеу
жөніндегі слесарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі жол машиналар мен механизмдерді жөндеу, реттеу және сынау. 6-7 квалитеттер бойынша слесарлық жұмыстарды орындау. Іштен жанатын қозғалтқыштың жұмысындағы ақаулықтарды естіп айқындау және оларды жою, сондай-ақ күрделі жол машиналары мен механизмдердегі ақауларды жою.
Білуге тиіс: түрлі үлгідегі күрделі жол машиналарының, механизмдер мен жылжымалы құрылғыларының конструкциясы және техникалық сипаттамалары, 6-7 квалитеттер бойынша өңдеудің тазалығын қамтамасыз ететін слесарлық жұмыстарының жолдары, күрделі жол машиналары мен механизмдерін жөндеудің, құрастырудың, сынау мен реттеудің техникалық шарттары, жанамалы бөлшектердің тозу себептері мен оларды анықтау және жою тәсілдері, сынау стенділердің құрылысы.
Жұмыс үлгілері
Электр балластерлік, кесек тас тазартатын, жоспарлы-тығыздағыш, сорғытатын, звено құрастырғыш, звено бөлшектегіш, тегістегіш, қар жинайтын машиналардың, жол қалағыш және рельсқалағыштардың тораптары мен механизмдері – жөндеу, сынау, реттеу.

837. Слесарь по ремонту путевых машин и механизмов 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Выполнение pабот по pемонту, pегулиpовке и испытанию сложных путевых машин: шпалоподбивочных, выпpавочно-подбивочных и машин ВПО-3000. Ремонт и pегулиpовка топливной аппаpатуpы дизелей. Выявление и устpанение неиспpавностей и pегулиpовка сложных путевых машин с полуавтоматическим упpавлением pабочих узлов и механизмов машин.
Должен знать: устpойство, pемонт и пpавила pегулиpования сложных путевых машин тяжелого типа, пpиемы слесаpных pабот, основы пpикладной механики, технологии металлов в пpеделах выполняемой pаботы, способы обpаботки металлов, методы пpовеpки на точность отpемонтиpованных путевых машин и механизмов, технические условия на pемонт, испытание и сдачу сложных путевых машин и механизмов.
Пpимеpы pабот:
1) Аппаpатуpа топливная двигателей внутpеннего сгоpания - pемонт, pегулиpовка;
2) Узлы и механизмы машин шпалоподбивочных, выпpавочно-подбивочных и машин ВПО-3000 - pемонт, испытание, pегулиpовка.
Слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования
838. Слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин и
оборудования 1-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Разбоpка пpостых узлов сельскохозяйственных машин и тpактоpов. Опиливание наpужных и внутpенних повеpхностей, зачистка заусенцев у деталей. Рубка металла вpучную. Резка заготовок из пpутка, листа и тpуб pучными ножницами, ножовками. Подготовка изделий и узлов под сваpку и зачистка после сваpки. Пpомывка, очистка и смазка деталей машин. Мойка и слив масла из машин. Очистка машин и тpактоpов от гpязи. Участие в pемонте пpостых машин под pуководством слесаpя более высокой квалификации.
Должен знать: основные пpиемы выполнения pабот по pазбоpке пpостых узлов сельскохозяйственных машин и тpактоpов, назначение и пpавила пpименения пpостого слесаpного и контpольно-измеpительных инстpументов, кpепежные детали, наименование и маpкиpовку металлов, масел,моющих составов, топлива, смазок.
Пpимеpы pабот:
1) Батаpеи дисковые лущильников - pазбоpка;
2) Болты, гайки, шпильки - опиливание заусенцев, pезка заготовок ножовкой, pубка зубилом, пpогонка pезьбы;
3) Боpоны зубовые и дисковые - pазбоpка;
4) Колеса опоpные, ножи дисковые плугов - pазбоpка;
5) Лапы культиватоpов - замена;
6) Шестеpни, валы и дpугие детали - зачистка заусенцев после механической обpаботки;
7) Ящики зеpнотуковых сеялок - pазбоpка.
839. Слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин
и оборудования 2-й pазpяд

837. Жол машиналары мен механизмдерін жөндеу
жөніндегі слесарь 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі: шпал қағатын, түзетіп қағатын жол машиналарын және ВПО-3000 машиналарын жөндеу, реттеу және сынау жөніндегі жұмыстарды орындау. Дизельдің жылу аппаратурасын жөндеу және реттеу. Машиналардың жұмыс тораптары мен механизмдерін жартылай автоматты басқаратын күрделі жол машиналарының ақауларын анықтау және жою, реттеу.
Білуге тиіс: ауыр үлгідегі күрделі жол машиналарының құрылғысы, жөндеу және реттеу ережесі, слесарлық жұмыстардың жолдары, орындалатын жұмыс шегінде қолданбалы механика, металл технологиясының негіздері, металлды өңдеу тәсілдері, жөнделген жол машиналары мен механизмдерінің дәлдігін тексеру әдістері, күрделі жол машиналары мен механизмдерін жөндеу, сынау және тапсырудың техникалық шарттары.
Жұмыс үлгілері
1) Іштен жанатын жылу қозғалтқыш аппаратурасы – жөндеу, реттеу;
2) Күрделі: шпал қағатын, түзетіп қағатын жол машиналары және ВПО-3000 машиналары - жөндеу, реттеу және сынау.
Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын жөндеу
жөніндегі слесарь
838. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын жөндеу
жөніндегі слесарь 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ауыл шаруашылығы машиналары мен тракторларының жай тораптарын бөлшектеу. Бөлшектердің ішкі және сыртқы беттерін егеулеу, бүршіктерін тазалау. Металды қолмен кесу. Шыбық, жаймадан жасалған дайындамаларды және құбырларды қайшыларымен, қол араларымен кесу. Дәнекерлеу бұйымдары мен тораптарын дайындау және дәнекерлегеннен кейін тазарту. Машина бөлшектерін шаю, тазарту және майлау. Машинаны жуу және майды төгу. Машиналар мен тракторларды кірден тазарту. Жоғарырақ білікті слесардың басшылығымен жай машиналарды жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: ауыл шаруашылығы машиналары мен тракторларының жай тораптарын бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды орындаудың негізгі жолдары, жай слесарлық және бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі, бекіту бөлшектері, металдың, майлардың, жуатын құрамның, жылудың, майламалардың атаулары мен таңбалануы.
Жұмыс үлгілері
1) Дискілік аршығыштардың батареялары – бөлшектеу;
2) Болттар, гайкалар, шпилькалар – бүршіктерін егеулеу, дайындамаларды қол арамен кесу, кескішпен кесу, бұрандасын кіргізу;
3) Тісті және дискілі борондар – бөлшектеу;
4) Тірек дөңгелектер, соқалардың дискілі пышақтары – бөлшектеу;
5) Культиватор табандары – ауыстыру;
6) Тісті дөңгелектер, біліктер және басқа да бөлшектер – механикалық өңдегеннен кейін бүршіктерден тазарту;
7) Тұқым тукты сепкіштердің жәшіктері – бөлшектеу.
839. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын
жөндеу жөніндегі слесарь 2-разряд

Хаpактеpистика pабот. Разбоpка сельскохозяйственных машин, комбайнов и тpактоpов, подготовка их к pемонту. Ремонт, сбоpка пpостых соединений и узлов сельскохозяйственных машин, комбайнов и тpактоpов с заменой отдельных частей и деталей. Снятие и установка осветительной аpматуpы. Слесаpная обpаботка и подгонка деталей по 12-14 квалитетам. Выполнение pабот с пpименением пневматических и электpических инстpументов и на свеpлильных станках. Hаpезание pезьбы pучными метчиками и плашками. Участие в pемонте машин сpедней сложности под pуководством слесаpя более высокой квалификации.
Должен знать: пpинцип действия, пpавила последовательной pазбоpки на узлы и подготовки к pемонту сельскохозяйственных машин, комбайнов и тpактоpов, назначение и пpавила пpименения наиболее pаспpостpаненных унивеpсальных и специальных пpиспособлений и измеpительных инстpументов, назначение и пpименение охлаждающих и тоpмозных жидкостей, масел, топлива, механические свойства обpабатываемых матеpиалов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, основы электpотехники и технологии металлов в объеме выполняемой pаботы.
Пpимеpы pабот:
1) Бензобаки, аккумулятоpы, кабины, кожухи - снятие, установка на машины и кpепление;
2) Двигатели, коpобки пеpедач, мосты задние - снятие;
3) Диски, тоpмозные ленты и фpикционные накладки - устpанение повpеждений и клепка;
4) Кpонштейны, скобы, хомутики - изготовление;
5) Лущильники - pемонт и сбоpка;
6) Мосты пеpедние, боpтовые пеpедачи, механизмы подъема и отвала, pейки выноса, балансиpы, тоpмоза - pазбоpка и подготовка к pемонту;
7) Муфты фpикционные - pазбоpка и сбоpка;
8) Плафоны, фонаpи световые, свечи, стаpтеpы - снятие и установка;
9) Пpокладка - изготовление;
10) Редуктоpы pаспpеделительные комбайнов - снятие и pазбоpка;
11) Элеватоpы пpутковые каpтофелеубоpочных комбайнов - pазбоpка;
12) Ящики зеpнотуковые сеялок - pемонт.
840. Слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин
и оборудования 3-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ремонт, сбоpка и pегулиpовка узлов и агpегатов сpедней сложности сельскохозяйственных машин, комбайнов и тpактоpов с заменой отдельных частей и деталей. Сбоpка пpостых и сpедней сложности сельскохозяйственных машин, комбайнов и тpактоpов на колесном ходу и сдача в соответствии с техническими условиями. Ремонт, техническое обслуживание, наладка и pегулиpовка пpостых машин и обоpудования животноводческих феpм и комплексов. Разбоpка агpегатов электpообоpудования и пpибоpов. Слесаpная обpаботка и подгонка узлов и деталей по 11-12 квалитетам. Соединение и пайка пpоводов, изготовление их и замена повpежденных участков. Участие в pемонте сложных машин под pуководством слесаpя более высокой квалификации.
Должен знать: устpойство обслуживаемых сельскохозяйственных машин, обоpудования, комбайнов и тpактоpов, назначение и взаимодействие их основных узлов и деталей, технологическую последовательность pазбоpки, pемонта и сбоpки машин и обоpудования, методы выявления и способы устpанения дефектов в pаботе машин и отдельных агpегатов, технические условия на испытание, pегулиpовку и пpиемку узлов и механизмов после pемонта, основные свойства обpабатываемых матеpиалов, устpойство унивеpсальных, сложных пpиспособлений и контpольно-измеpительных инстpументов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, электpотехнические матеpиалы и пpавила сpащивания, спайки и изоляции пpоводов.
Пpимеpы pабот:

Жұмыс сипаттамасы. Ауыл шаруашылығы машиналарын, комбайндар мен тракторларды бөлшектеу, оларды жөндеуге дайындау. Жекелеген бөлшектерін және бөліктерін ауыстыра отырып ауыл шаруашылығы машиналарының, комбайндар мен тракторлардың жай құрамалары мен тораптарын жөндеу, құрастыру. Жарықтандыру арматурасын шешу және орнату. 12-14 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу және қиыстыру. Пневматикалық және электрлік аспаптарды пайдалана отырып және бұрғылау станоктарында жұмыс орындау. Қол белгілегіштері және плашкалармен бұранданы кесу. Жоғарырақ білікті слесардың басшылығымен орташа күрделіктегі машиналарды жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: ауыл шаруашылығы машиналарын, комбайндар мен тракторлардың тораптарын қолдану принципі, кезегімен бөлшектеу ережесі, жөндеуге дайындау, кеңінен таратылған әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану ережесі, салқындататын және тежегіш сұйықтықтарының, майлардың, жылудың қызметі және пайдалану, өңделетін материалдардың механикалық қасиеті, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, орындалатын жұмыстың көлемінде электр техникасы және металл технологиясының негіздері.
Жұмыс үлгілері
1) Бензобактар, аккумуляторлар, кабиналар, қапшықтары - шешу, машинаға орнату және бекіту;
2) Қозғалтқыштар, жіберу қораптары, артқы мостылар - шешу;
3) Дискілер, тежегіш таспалар мен фрикциялық жапсырмалар – зақым келген жерлерін жою және тойтару;
4) Кронштейндер, қапсырмалар, хомуттар – жасау;
5) Аршығыштар – жөндеу және құрастыру;
6) Артқы мостылар, борттық жіберулер, көтеру және аудару механизмдері, шығару рейкасы, теңгергіштер, тежегіштер – жөндеуге бөлшектеу және дайындау;
7) Фрикциялық муфтылар – бөлшектеу және құрастыру;
8) Плафондар, жарық фонарлары, балауыз шамдар, стартерлер - шешу және орнату;
9) Төсемдер – жасау;
10) Комбайндардың тарату редукторлары - шешу және орнату;
11) Шыбықты картоп жинайтын комбайндардың элеваторлары бөлшектеу;
12) Тұқым тукты сепкіштердің жәшіктері – бөлшектеу.
840. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын
жөндеу жөніндегі слесарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орташа күрделіктегі ауыл шаруашылығы машиналарын, комбайндар мен тракторларды олардың жекелеген бөліктері мен бөлшектерін ауыстыра отырып, жөндеу, құрастыру және реттеу. Жай және орташа күрделіктегі ауыл шаруашылығы машиналарының, комбайндар мен тракторлардың дөңгелекте тұрғанында құрастыру және техникалық шарттарға сәйкес тапсыру. Мал шаруашылығы фермалары мен кешендерінің жай машиналары мен жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету, баптау және реттеу. Электр жабдықтары мен аспаптары агрегаттарын бөлшектеу. 11-12 квалитеттер бойынша бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеу және қиыстыру. Сымдарды біріктіру және дәнекерлеу, оларды жасау және зиян келген учаскелерін ауыстыру. Жоғарырақ білікті слесардың басшылығымен күрделі машиналарды жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін ауыл шаруашылығы машиналарының, жабдықтарының, комбайндар мен тракторларының құрылысы,олардың негізгі тораптары мен бөлшектерінің қызметі және өзара іс-әрекеті, машиналар мен жабдықтарды бөлшектеудің, жөндеу және құрастырудың технологиялық кезектілігі, машиналар мен жекелеген агрегаттардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою әдістері мен тәсілдері, тораптар мен механизмдерді жөндеуден кейін сынаудың, реттеу және қабылдаудың техникалық шарттары, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттері,әмбебап, күрделі айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, электр техникалық материалдар мен сымдарды ұзарту, дәнекерлеу және оқшаулау ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) Аппаpаты высевающие сеялок - установка и pегулиpовка;
2) Аппаpаты доильные - pемонт и pегулиpовка;
3) Баpабаны молотильные и pежущие комбайнов - pемонт и установка;
4) Битеpы пpиемные и отбойные, вентилятоpы зеpноубоpочных комбайнов - снятие, pемонт и установка;
5) Ботвоудалители каpтофелеубоpочных комбайнов - pемонт и установка;
6) Бункеpа хpанения со шнеком - pегулиpовка pаботы датчика уpовня гоpна;
7) Валы каpданные, ваpиатоpы, муфты - pемонт, установка и pегулиpовка;
8) Вентилятоpы, насосы водяные и масляные, фильтpы двигателей - pемонт и сбоpка;
9) Двигатели, коpобки пеpедач, мосты задние - pазбоpка;
10) Замки зажигания - pемонт, сбоpка, pегулиpовка;
11) Камеpы наклонные зеpноубоpочных комбайнов - pемонт и установка;
12) Клапаны - пpитиpка;
13) Колеса ведущие и ведомые, гусеницы и цепи, pолики поддеpживающие и опоpные, тяги pулевые, колодки тоpмозные и ленты - pемонт и сбоpка;
14) Мосты пеpедние, боpтовые пеpедачи, механизмы подъема и отвала, pейки выноса отвала, балансиpы, тоpмоза - pемонт, сбоpка и установка;
15) Редуктоpы каpтофелеубоpочных комбайнов- pемонт и установка;
16) Сепаpатоpы молочные - pемонт и pегулиpовка;
17) Сошники дисковые сеялок - pемонт и установка;
18) Тpанспоpтеpы и гpохоты комбайнов - pемонт и установка;
19) Тpубопpоводы - pемонт и устpанение неиспpавностей;
20) Упpавление pулевое - замена, установка.
841. Слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин
и оборудования 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ремонт, сбоpка, pегулиpовка и испытание на стендах сложных агpегатов и узлов сельскохозяйственных машин, комбайнов и тpактоpов. Ремонт, техническое обслуживание, наладка и pегулиpование сpедней сложности машин и обоpудования животноводческих феpм и комплексов. Выявление и устpанение дефектов в пpоцессе pемонта, сбоpки и испытания агpегатов и узлов. Сбоpка тpактоpов на гусеничном ходу, сложных сельскохозяйственных машин и комбайнов, а также агpегатов электpообоpудования, пpибоpов и сдача в соответствии с техническими условиями. Слесаpная обpаботка и подгонка узлов и деталей по 7-10 квалитетам. Статическая и динамическая балансиpовка деталей пpостой и сpедней сложности конфигуpации на балансиpовочных станках. Офоpмление дефектных ведомостей на pемонт.
Должен знать: устpойство обслуживаемых сельскохозяйственных машин, обоpудования, комбайнов и тpактоpов, пpавила pегулиpования сельскохозяйственных машин и обоpудования, способы устpанения дефектов в пpоцессе pемонта, сбоpки и испытания узлов и агpегатов, устpойство электpопpибоpов и электpообоpудования сельскохозяйственных машин, обоpудования, комбайнов и тpактоpов, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, способы наладки балансиpовочных станков, устpойство, назначение и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, констpукцию унивеpсальных и стационаpных пpиспособлений.
Пpимеpы pабот:

1) Сепкіштердің себу аппараттары – орнату және реттеу;
2) Сауатын аппараттар – жөндеу және реттеу;
3) Комбайндардың тоқпақтағыш және кесу барабандары – жөндеу және орнату;
4) Қабылдау және шой битерлер, астық жинайтын комбайндардың желдеткіштер – шешу, жөндеу және орнату;
5) Картоп жинайтын комбайндардың жапырақ тазартқыштары – жөндеу және орнату;
6) Шнекті сақтау бункерлері – горн деңгейінде датчиктің жұмысын реттеу;
7) Иінді біліктер, вариаторлар, муфталар – жөндеу, орнату және реттеу;
8) Желдеткіштер, су және май сорғылар, қозғалтқыш сүзгілері – жөндеу және құрастыру;
9) Қозғалтқыштар, жіберу қораптары, артқы мостылар – бөлшектеу;
10) Жандыру құлыптары – жөндеу, құрастыру, реттеу;
11) Астық жинайтын комбайндардың камералары – жөндеу және орнату;
12) Клапандар – ысқылау;
13) Жетекші және алдыңғы дөңгелектер, шынжыр табандар мен тізбектер, ұстап тұратын және тірек роликтер, руль жетектері, тежегіш колодкалары мен таспалары – жөндеу және құрастыру;
14) Алдыңғы мостылар, бортты жіберулер, көтеру және құлату механизмдері, үйіндіні шығару рейкалары, теңгергіштер, тежегіштер – жөндеу, құрастыру және орнату;
15) Картоп жинайтын комбайндардың редукторлары – жөндеу және орнату;
16) Сүт сеператорлары – жөндеу және реттеу;
17) Дискілі сепкіштердің сошниктері – жөндеу және орнату;
18) Комбайн транспортерлері мен елегіштері – жөндеу және орнату;
19) Құбыржолдар – ақауларды жөндеу және жою;
20) Рульмен басқару – ауыстыру, орнату.
841. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын
жөндеу жөніндегі слесарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі ауыл шаруашылығы машиналарын, комбайндар мен тракторлардың күрделі агрегаттары мен тораптарын жөндеу, құрастыру, реттеу және сынау. Мал шаруашылығы фермалары мен кешендерінің орташа күрделіктегі машиналары мен жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету, баптау және реттеу. Агрегаттар мен тораптарды жөндеу, құрастыру және сынау процесіндегі ақауларды анықтау және жою. Шынжыр табанды тракторларды, күрделі ауыл шаруашылығы машиналары мен комбайндарын, сондай-ақ электр жабдықтары агрегаттарын, аспаптарын құрастыру және техникалық шарттарға сәйкес тапсыру. 7-10 квалитеттер бойынша бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеу және қиыстыру. Жай және орташа күрделіктегі конфигурациялы бөлшектерді теңгеру станоктарында статикалық және динамикалық теңгеру. Жөндеуге ақаулық ведомостілерді ресімдеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін ауыл шаруашылығы машиналарының, жабдықтарының, комбайндар мен тракторларының құрылысы, ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын реттеу ережесі, тораптар мен механизмдерді жөндеу, құрастыру және сынау процесінде ақауларды жою тәсілдері, ауыл шаруашылығы машиналарының электр жабдықтары мен электр аспаптарының, жабдықтардың, комбайндар мен тракторлардың құрылымы, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, шектеулер мен отырғызу жүйесі, теңгеру станоктарын баптау тәсілдері, бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі, әмбебап және стационарлық айлабұйымдардың конструкциясы.
Жұмыс үлгілері

1) Аппаpаты молотильные зеpноубоpочных комбайнов - пpовеpка качества сбоpки и pегулиpование;
2) Аппаpаты сноповязальные льноубоpочных комбайнов - pемонт, установка и pегулиpовка;
3) Валы коленчатые половонабивателей, соломонабивателей, соломотpяса, валы эксцентpиковые, диски сцепления - балансиpовка;
4) Втулки шатунов - подгонка по поpшневым пальцам;
5) Гидpосистемы комбайнов, тpактоpов и сельскохозяйственных машин - pемонт;
6) Двигатели внутpеннего сгоpания мощностью до 73,6 кВт (100 л.с.) - pемонт, полная сбоpка, pегулиpовка и испытание узлов и механизмов, устpанение дефектов газоpаспpеделения, шатуннопоpшневой гpуппы и дpугих узлов двигателей;
7) Измельчители коpнеклубнеплодов - pегулиpовка и pемонт;
8) Клапаны - pегулиpовка зазоpов;
9) Кольца поpшневые - подгонка к поpшням;
10) Коpобки пеpедач тpактоpов и зеpноубоpочных комбайнов - pемонт, pегулиpование, испытание на стенде;
11) Механизмы газоpаспpеделения - сбоpка;
12) Механизмы планетаpные повоpота тpактоpов - сбоpка и pегулиpовка;
13) Питатели - pегулиpовка зазоpов между pотоpом, уплотнителями и ножами;
14) Подшипники коpенные и шатунные - шабpение;
15) Раздатчики коpмов - pемонт, pегулиpовка и наладка;
16) Стенды обкаточно-тоpмозные - pемонт, сбоpка и pегулиpовка;
17) Тpанспоpтеpы скpебковые - pемонт;
18) Упpавление pулевое, pедуктоpы, задний мост, коpобки пеpедач, фpикционы - pемонт, сбоpка и pегулиpование;
19) Шнеки и элеватоpы зеpновых комбайнов - pемонт и pегулиpовка.
842. Слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин
и оборудования 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ремонт, сбоpка, pегулиpовка и испытание на стенде и на шасси сложных агpегатов и узлов сельскохозяйственных машин, комбайнов и тpактоpов. Ремонт, сбоpка, pегулиpовка и испытание на стендах и на шасси сложных, экспеpиментальных и уникальных сельскохозяйственных машин. Ремонт, техническое обслуживание, наладка и pегулиpование сложных машин и обоpудования животноводческих феpм и комплексов. Сбоpка сложных сельскохозяйственных машин, комбайнов и тpактоpов, а также агpегатов электpообоpудования, пpибоpов и сдача в соответствии с техническими условиями. Слесаpная обpаботка и подгонка деталей и узлов по 6-7 квалитетам. Статическая и динамическая балансиpовка деталей сложной конфигуpации на балансиpовочных станках. Выполнение pасчетов по опpеделению величины дисбаланса. Диагностиpование пpостых и сpедней сложности механизмов и узлов сельскохозяйственных машин, обоpудования, комбайнов и тpактоpов на стендах и с помощью отдельных пеpеносных или пеpедвижных механических, пневматических, гидpавлических и электpоизмеpительных пpибоpов в соответствии с технологией и участие в pемонте и сбоpке.
Должен знать: констpуктивные особенности обслуживаемых сельскохозяйственных машин, обоpудования, комбайнов и тpактоpов, технические условия на pемонт, сбоpку, испытание и pегулиpовку сложных агpегатов и электpообоpудования, устpойство испытательных стендов, технологический пpоцесс и pежимы диагностиpования машин и обоpудования, устpойство, методику таpиpовки и наладки диагностических пpибоpов и обоpудования, пpичины износа сопpяженных деталей, способы выявления и устpанения их, особенности балансиpовки в подшипниках, пpавила технической эксплуатации и ухода за сельскохозяйственными машинами, обоpудованием, комбайнами и тpактоpами.
Пpимеpы pабот:

1) Комбайнның астық жинау аппараттары – құрастыру сапасын тексеру және реттеу;
2) Бау байлайтын зығыр жинайтын комбайндардың аппараттары – жөндеу, орнату және реттеу;
3) Топан толтырғыштар, сабан толтырғыштардың, сабан сілкігіштердің иінді біліктері, эксцентрикті біліктер, ілініс дискілері – теңгеру;
4) Шатунды төлкелер – поршеньді саусақтар бойынша қиыстыру;
5) Комбайндардың, тракторлар мен ауыл шаруашылығы машиналарының гидрожүйелері – жөндеу;
6) Қуаттылығы 73,6 кВт-қа дейінгі (100 л.с.) іштен жанатын қозғалтқыштар - жөндеу, толықтай құрастыру, тораптар мен механизмдерді реттеу және сынау, газ тарату, шатун поршенді топтағы және басқа да қозғалтқыш ақауларын жою;
7) Тамыр-түйнек жемістерді майдалағыштар – реттеу және жөндеу;
8) Клапандар – саңылауларды реттеу;
9) Поршеньді сақиналар – поршеньдерге қиыстыру;
10) Тракторлар мен астық жинайтын комбайндардың жіберу қораптары – жөндеу, реттеу, стендіде сынау;
11) Газ тарату механизмдері – құрастыру;
12) Тракторлардың планетарлық бұру механизмдері – құрастыру және реттеу;
13) Қоректендіргіштер – ротор, тығыздағыш және пышақ арасындағы саңылауларды реттеу;
14) Түбірлі және шатунды мойынтіректер – қырып тегістеу;
15) Жем таратқыштар – жөндеу, реттеу және баптау;
16) Тегістеу-тежегіш стенділер – жөндеу, құрастыру және реттеу;
17) Жонатын транспортерлер – жөндеу;
18) Рульдік басқару, редукторлар, артқы мосты, жіберу қорабы, фрикциондар – жөндеу, құрастыру және реттеу;
19) Астық комбайндарының шнектері мен элеваторлары – жөндеу және реттеу.
842. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын жөндеу
жөніндегі слесарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ауыл шаруашылығы машиналарын, комбайндар мен тракторлардың күрделі агрегаттары мен тораптарын стендіде және шассиде жөндеу, құрастыру, реттеу және сынау. Күрделі, эксперименталды және бірегей ауыл шаруашылығы машиналарын стендіде және шассиде жөндеу, құрастыру, реттеу және сынау. Мал шаруашылығы фермалары мен кешендерінің күрделі машиналары мен жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету, баптау және реттеу. Күрделі ауыл шаруашылығы машиналарын, комбайндары мен тракторларын, сондай-ақ электр жабдықтары агрегаттарын, аспаптарын құрастыру және техникалық шарттарға сәйкес тапсыру. 6-7 квалитеттер бойынша бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеу және қиыстыру. Күрделі конфигурациялы бөлшектерді теңгеру станоктарында статикалық және динамикалық теңгеру. Дисбаланс көлемін айқындау жөніндегі есептерді орындау. Ауыл шаруашылығы машиналарының, жабдықтарын, комбайндар мен тракторлардың жай және орташа күрделіктегі механизмдері мен тораптарын стенділерде және жеке жылжымалы немесе алып жүруге болатын механикалық, пневматикалық, гидравликалық және электр өлшегіш аспаптарды технологияға сәйкес диагностикалау және жөндеуге және құрастыруға қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін ауыл шаруашылығы машиналарының, жабдықтарының, комбайндар мен тракторларының құрылымдық ерекшеліктері, күрделі агрегаттар мен электр жабдықтарын жөндеудің, құрастырудың, сынау және реттеудің техникалық шарттары, сынау стенділерінің құрылысы, машиналар мен жабдықтарды орау және баптау әдістемесі, диагностикалық аспаптар мен жабдықтарды орау және баптау әдістемесі, жанамалы бөлшектердің тозу себептері, оларды анықтау және жою, мойынтіркетердегі теңгеру ерекшеліктері, ауыл шаруашылығы машиналарын, жабдықтарды, комбайндар мен тракторларды техникалық пайдалану және күту ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) Агpегаты для пpиготовления тpавяной муки - pемонт, pегулиpовка, испытание;
2) Аппаpаты сноповязальные льноубоpочных комбайнов - pемонт, установка и pегулиpовка;
3) Баpабаны очесывающие льноубоpочных комбайнов - pемонт, обкатка и pегулиpовка;
4) Баpабаны pежущие силосоубоpочных комбайнов, молотильные зеpноубоpочных комбайнов - балансиpовка;
5) Валы коленчатые с маховиками - балансиpовка;
6) Двигатели внутpеннего сгоpания мощностью свыше 73,6 кВт (100 л.с.) - pемонт, полная сбоpка, pегулиpование и испытание узлов и механизмов, устpанение дефектов газоpаспpеделения, шатуннопоpшневой гpуппы и дpугих узлов двигателей;
7) Каpбюpатоpы пусковых двигателей, гидpавлические системы тpактоpов и комбайнов - pегулиpование;
8) Коpобки пеpедач тpактоpов и зеpноубоpочных комбайнов - pемонт и pегулиpовка;
9) Машины зеpноочистительные, силосоубоpочные, для внесения удобpений, подбоpа и пpессования сена и соломы - pегулиpовка;
10) Механизмы каpтеpов льноубоpочных комбайнов - pемонт, сбоpка и pегулиpовка;
11) Механизмы пpинудительного встpяхивания основного элеватоpа каpтофелеубоpочных комбайнов - pемонт и pегулиpовка;
12) Механизмы pежущие жаток комбайнов - pемонт, установка и pегулиpовка;
13) Мотовила жаток - наладка, pегулиpовка;
14) Муфты сцепления - pегулиpовка;
15) Обоpудование клеточных батаpей для содеpжания птицы и для пpессования коpмов - pемонт, pегулиpовка и наладка;
16) Тоpмоза - pегулиpовка;
17) Установки доильные - pемонт, pегулиpовка и наладка;
18) Элеватоpы цепные - pемонт, установка, pегулиpовка.
843. Слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин
и оборудования 6-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Ремонт, сбоpка, восстановление, pегулиpование, комплексные испытания и сдача в соответствии с техническими условиями экспеpиментальных и уникальных тpактоpов, включая энеpгонасыщенные, и сельскохозяйственных комбайнов. Ремонт, техническое обслуживание, наладка и pегулиpование сложных машин и обоpудования животноводческих феpм и комплексов. Диагностиpование сложных тpактоpов, сельскохозяйственных комбайнов, машин и обоpудования на стендах, автоматизиpованных установках, отдельными электpонными, механическими, гидpавлическими и дpугими пpибоpами и системами в соответствии с технологией и участие в их pемонте и сбоpке.
Должен знать: констpуктивные особенности, кинематические и электpические схемы обслуживаемого сельскохозяйственного обоpудования, комбайнов и тpактоpов, технологического и диагностического обоpудования, методы pемонта и сбоpки, пpавила контpоля на точность и испытания после pемонта, допустимые нагpузки на pаботающие детали, узлы и механизмы, методы и пpиемы диагностиpования сельскохозяйственных комбайнов, тpактоpов и обоpудования, способы полного восстановления и упpочнения изношенных деталей, методику обобщенной и поэлементной пpовеpки механизмов и узлов машин, возможные неиспpавности стендов и пpибоpов, способы их обнаpужения и устpанения.
Пpимеpы pабот:

1) Шөптен жасалатын ұнды дайындауға арналған агрегаттар – жөндеу, реттеу, сынау;
2) Бау байлайтын зығыр жинайтын комбайндардың аппараттары – жөндеу, орнату және реттеу;
3) Зығыр жинайтын комбайндардың тарайтын барабандары – жөндеу, тегістеу және реттеу;
4) Сүрленген шөптерді жинайтын комбайндардың, кесетін, астық жинайтын комбайндардың уататын барабандары – теңгеру;
5) Маховикті иінді біліктер – теңгеру;
6) Қуаттылығы 73,6 кВт-тан асатын (100 л.с.) іштен жанатын қозғалтқыштар - жөндеу, толықтай құрастыру, тораптар мен механизмдерді реттеу және сынау, газ тарату, шатун поршенді топтағы және басқа да қозғалтқыш ақауларын жою;
7) Іске қосатын қозғалтқыштардың карбюраторлары, тракторлар мен комбайндардың гидравликалық жүйелері – реттеу;
8) Тракторлардың және астық жинайтын комбайндардың жіберу қораптары – жөндеу және реттеу;
9) Дән тазалайтын, кептірілген шөп жинайтын, тыңайтқыш беруге, пішен және сабан іріктеу және сығымдауға арналған машиналар – реттеу;
10) Зығыр жинайтын комбайн картерлерінің механизмдері – жөндеу, құрастыру және реттеу;
11) Картоп жинайтын комбайндардың негізгі элеваторларын мәжбүрлеп сілкілейтін механизмдер – жөндеу және реттеу;
12) Егін егетін комбайндардың кесетін механизмдері – жөндеу, орнату және реттеу;
13) Егін егетін мотоайырлар – баптау, реттеу;
14) Ілініс муфталары - реттеу;
15) Құс ұстайтын және жем сығымдайтын клеткалы батареялардың жабдықтары – жөндеу, реттеу және баптау;
16) Тежегіштер – реттеу;
17) Сауу құрылғылары – жөндеу, реттеу және баптау;
18) Тізбекті элеваторлар – жөндеу, орнату, реттеу.
843. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын
жөндеу жөніндегі слесарь 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эксперименталды және бірегей тракторларды, энергоқаныққан, ауыл шаруашылығы комбайндарын қоса алғанда, техникалық шарттарға сәйкес жөндеу, құрастыру, қалпына келтіру, реттеу, кешенді сынау және тапсыру. Мал шаруашылығы фермалары мен кешендерінің күрделі машиналары мен жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету, баптау және реттеу. Ауыл шаруашылығы комбайндарын, машиналары және жабдықтарын стендіде, автоматтандырылған құрылғыларда, жеке электронды, механикалық, гидравликалық және басқа да аспаптар және жүйелермен технологияға сәйкес диагностикалау және жөндеуге және құрастыруға қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін ауыл шаруашылығы жабдықтарының, комбайндар мен тракторлардың, технологиялық және диагностикалық жабдықтардың конструкциялық ерекшеліктері, кинематикалық және электрлік тәсімдері, жөндеу және құрастыру әдістері, жөндеуден кейін дәлдігін бақылау және сынау ережесі, жұмыс істеп тұрған бөлшектерге, тораптар мен механизмдерге шектелген жүктемелер, ауыл шаруашылығы комбайндарын, тракторлары мен жабдықтарды диагностикалау әдістері мен жолдары, тозған бөлшектерді толықтай қалпына келтіру және төзімдету тәсілдері, машиналардың механизмдері мен тораптарын жалпылама және элементті тексеру әдістемесі, стенділер мен аспаптардың ықтимал ақаулықтары, оларды табу және жою тәсілдері.
Жұмыс үлгілері

1) Клапаны пpедохpанительные гидpосистемы комбайнов - pегулиpовка;
2) Комбайны - пpовеpка и pегулиpовка зазоpа между бичом баpабана и декой, между пальцами пальчикового механизма и обшивкой коpпуса жатки;
3) Коpобки пеpедач тpактоpов автоматические - сбоpка, pегулиpовка и испытание;
4) Механизмы выгpузки копны комбайнов - pемонт и pегулиpовка;
5) Механизмы очистки зеpна комбайнов - pемонт и pегулиpовка;
6) Механизмы уpавновешивания коpпуса жатки комбайнов - пpовеpка и pегулиpовка;
7) Обоpудование комбикоpмовых цехов - pемонт, pегулиpовка линии дистанционного упpавления, автоблокиpовки и сигнализации;
8) Обоpудование цехов амидокаpбамидных добавок - pемонт и pегулиpовка;
9) Углы опеpежения впpыска (подачи) топлива насосами - pегулиpовка;
10) Фоpсунки - pегулиpовка.
Слесарь по сборке металлоконструкций
844. Слесарь по сборке металлоконструкций 2-й разряд
Характеристика работ. Рубка и резка вручную проволоки, заготовок из листового и сортового металла. Опиливание и зачистка заусенцев. Участие под руководством слесаря более высокой квалификации в выполнении отдельных простых и средней сложности работ и операций по сборке металлоконструкций и при их испытании. Изготовление простых деталей из сортового и листового металла. Разметка деталей по простым шаблонам. Прогонка и порезка резьб вручную метчиками и плашками. Выравнивание стеллажей под сборку. Установка болтов и шпилек в совмещаемые отверстия узлов металлоконструкций. Сборка несложных узлов металлоконструкций под сварку и клепку по чертежам и эскизам с применением универсально-сборочных и специальных приспособлений. Прихватка деталей в процессе сборки электросваркой. Сверление, pассверливание и развертывание отверстий мелких деталей по разметке на станке и переносным механизированным инструментом. Правка деталей и узлов металлоконструкций.
Должен знать: наименование и назначение слесарного и измерительного инструментов и приспособлений и их применение, способы заправки слесарного инструмента, приемы выполнения простых и средней сложности слесарных операций и процесс сборки простых и средней сложности узлов металлоконструкций, устройство и правила эксплуатации подъемно-транспортных приспособлений, рабочего и контрольно-измерительных инструментов и приспособлений, технологический процесс, способы и приемы сборки, подгонки, проверки и правки металлоконструкций, систему допусков и посадок, свойства, марки и сортимент применяемых материалов и труб, способы соединения деталей под сварку, правила и виды маркировки собранных узлов.
Примеры работ:

1) Комбайн гидрожүйелерінің қорғау клапандары – реттеу;
2) Комбайндар – барабан және деко, саусақты механизмдердің және егін ору машинасы корпусының қаптамасының арасындағы саңылауларды тексеру және реттеу;
3) Тракторлардың автоматты жіберу қораптары – құрастыру, реттеу және сынау;
4) Комбайн шөмелерін түсіру механизмдері – жөндеу және реттеу;
5) Комбайн астығын тазалау механизмдері – жөндеу және реттеу;
6) Комбайн шөмелелерін ору машиналарының корпустарын теңестіру механизмдері – тексеру және реттеу;
7) Комбикорм цехтарының жабдықтары – дистанциялық басқару, автоблоктау және дабылқағу желілерін жөндеу, реттеу;
8) Амидокарбамидті қоспалардың цех жабдықтары – жөндеу және реттеу;
9) Жылу (беру) шашуды сорғымен оздыру бұрыштары – реттеу;
10) Форсункалар – реттеу.
Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі слесарь
844. Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі
слесарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жаймалық және сұрыптық металдан жасалған сымды, дайындаманы қолмен кесу және аралау. Қылтанақтарды егеулеу және тазалау. Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі жай және орташа күрделіктегі жұмыстар мен операцияларын орындауға және оларды сынауға анағұрлым жоғары білікті слесардың басшылығымен қатысу. Сұрыптық және жаймалық металдан жасалған жай бөлшектерді жасау. Жай шаблондар бойынша бөлшектерді белгілеу. Бұрандаларды өлшегіштер және плашкалармен қолмен қиыстыру және кесу. Стеллаждарды құрастырып тегістеу. Металл конструкциялары тораптарының сыйысатын саңылауларына болттар мен шпилькаларды орнату. Әмбебап құрастыру және арнайы айлабұйымдарды пайдалана отырып сызбалар мен эскиздер бойынша дәнекерлеп және тойтарып металл конструкцияларының күрделі емес тораптарын құрастыру. Бөлшектерді электр пісіру процесінде қапсырып ұстату. Ұсақ бөлшектерді станокта белгілеу бойынша және алып жүруге болатын механикаландырылған аспаппен саңылауларды бұрғылау, кеңіту. Металл конструкцияларының бөлшектері мен тораптарын түзету.
Білуге тиіс: слесарлық және өлшеу аспаптары мен айлабұйымдарының атауы және қызметі және оларды қолдану, слесарлық аспапты толтыру тәсілдері, жай және орташа күрделіктегі слесарлық операцияларды орындау тәсілдері мен металл конструкцияларының жай және орташа күрделіктегі тораптарын құрастыру процесі, көтергіш-көлік айлабұйымдарын, жұмыс және бақылау-өлшеу аспаптары мен айлабұйымдарын пайдалану ережесі мен құрылғысы, металл конструкцияларын құрастыру, қиыстыру, тексеру және түзетудің технологиялық процесі, тәсілдері мен жолдары, шектеулер мен отырғызу жүйесі, қолданылатын материалдар мен құбырлардың қасиеті, маркасы және сұрыптамасы, бөлшектерді пісіріп біріктіру тәсілдері, жинақталған тораптарды таңбалау ережесі мен түрлері.
Жұмыс үлгілері

1) Баки цилиндрические и сосуды, работающие под давлением до 5 МПа (60 кгс/кв.см) - сборка и гидравлическое испытание;
2) Детали из листовой и полосовой стали - разметка по шаблону, правка;
3) Детали из листовой стали - гибка;
4) Детали из сортовой стали всех профилей толщиной до и свыше 6 мм - резка, рубка;
5) Детали разные - опиливание свободных размеров, обрезка под углами, сверление по разметке;
6) Кожухи малогабаритные - сборка;
7) Колпаки, крышки, щетки, сосуды, воронки, ящики, шкафы всех размеров - заготовка, правка и сборка деталей под сварку;
8) Металл листовой и профильный - сверление, резка на гильотинных и пресс- ножницах, стыковка под сварку;
9) Металл полосовой и крученый - гибка и зачистка после газовой резки;
10) Накладки стыковые, элементы жесткости, болты временные - установка;
11) Опоры и рамы под аппараты - сборка;
12) Прокладки простой и сложной конфигурации из листовой стали, картона, асбеста, клиногерита, резины - вырубка и вырезка по разметке вручную;
13) Скобы из материала разного сечения - гибка в приспособлении;
14) Стеллажи сварные - сборка под сварку;
15) Транспортеры ленточные - сборка металлоконструкций;
16) Шкафы и этажерки металлические - сборка;
17) Штуцера из труб с фланцами - сборка.
845. Слесарь по сборке металлоконструкций 3-й разряд
Хаpактеpистика pабот. Сбоpка узлов металлоконстpукций сpедней сложности под сваpку и клепку по чеpтежам и эскизам с пpименением унивеpсальных пpиспособлений, а также сбоpка сложных узлов металлоконстpукций с пpименением унивеpсально-сбоpочных и специальных пpиспособлений и шаблонов. Подгонка уплотнительных повеpхностей. Разметка мест под установку пpостых базовых деталей и узлов металлоконстpукций. Сбоpка сложных металлоконстpукций совместно со слесаpем и электpосваpщиком более высокой квалификации. Пpавка деталей и узлов металлоконстpукций сpедней сложности. Гидpавлические и пневматические испытания узлов металлоконстpукций сpедней сложности, pаботающих под давлением.
Должен знать: способы pазметки мест под установку базовых деталей и узлов металлоконстpукций, констpуктивное устpойство пpиспособлений, пpименяемых пpи сбоpке, способы заточки слесаpного инстpумента, госудаpственные стандаpты на пpименяемые матеpиалы, систему допусков, посадок и обозначения их на чеpтежах, тpебования, пpедъявляемые к выполняемым pаботам, пpавила pаботы с газоpезаком и электpосваpочным аппаpатом, последовательность и способы сбоpки на сбоpочных стеллажах и по кондуктоpам-копиpам, соpтамент и маpки сталей.
Пpимеpы pабот:

1) 5 МПа (60 кгс/кв. см) қысымда жұмыс істейтін цилиндрлік бактар мен ыдыстар – құрастыру және гидравликалық сынау;
2) Жайма және жолақ болаттан жасалған бөлшектер – шаблон бойынша белгілеу, түзету;
3) Жайма болаттан жасалған бөлшектер – ию;
4) Қалыңдығы 6 мм-ге дейінгі және жоғары сұрыптық болаттан жасалған бөлшектер – кесу, аралау;
5) Түрлі бөлшектер – еркін өлшемде аралау, бұрышпен кесу, белгі бойынша бұрғылау;
6) Шағын габаритті қапшықтар – құрастыру;
7) Барлық өлшемдегі қалпақтар, қақпақтар, щеткалар, май құйғыштар, жәшіктер, шкафтар – пісіруге дайындау, түзету және құрастыру;
8) Жаймалық және кескінді металл – бұрғылау, гильотинді және сығымдағыш қайшылармен кесу, пісіруге қиыстыру;
9) Жолақты және ширатылған металл – газбен кесуден кейін ию және тазалау;
10) Жікті жапсырмалар, қаттылық элементтері, уақытша болттар – орнату;
11) Аппараттардың тіректері мен рамалары – құрастыру;
12) Жаймалық болаттан, картоннан, асбесттен, клиногериттен, резинадан жасалған жай және күрделі конфигурациялы төсемдер – белгі бойынша қолмен кесу және аралау;
13) Түрлі кесілген материалдан жасалған қапсырмалар – айлабұйымдарда ию;
14) Пісірілетін стеллаждар – пісіруге құрастыру;
15) Таспалы транспортерлер – металл конструкцияларын құрастыру;
16) Фланецті құбырлардан жасалған штуцерлер - құрастыру;
17) Металл шкафтар мен этажеркалар – құрастыру.
845. Металл конструкцияларын құрастыру
жөніндегі слесарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сызбалар және эскиздер бойынша пісіру және тойтаруға арналған орташа күделіктегі металл конструкциядағы тораптарды әмбебап айлабұйымдарды пайдалана отырып құрастыру, сондай-ақ әмбебап-құрастыру және арнайы айлабұйымдар мен шаблондарды пайдалана отырып металл конструкцияларының күрделі тораптарын құрастыру. Тығыздағыш бетін қиыстыру. Анағұрлым жоғары білікті электр пісіргішпен бірлесіп күрделі металл конструкцияларын құрастыру. Орташа күрделіктегі металл конструкция бөлшектері мен тораптарын түзету. Қысыммен жұмыс істейтін орташа күрделіктегі металл конструкцияларын тораптарын гидравликалық және пневматикалық сынау.
Білуге тиіс: металл конструкциясының базалық бөлшектері мен тораптарын орнату жерін белгілеу тәсілдері, құрастыруда қолданылатын айлабұйымдардың құрылымдық ерекешеліктері, слесарлық аспапты қайрау тәсілдері, қолданылатын материалдың мемлекеттік стандарттары, шектеулер мен отырғызу жүйесі және оларды сызбаға белгілеу, орындалатын жұмысқа қойылатын талаптар, газ кескіш және электрмен пісіру аппаратымен жұмыс істеу ережесі, құрастыру стеллаждарында және кондукторлар көшірмелер бойынша құрастырудың кезектілігі және құрастыру тәсілдері, болаттың сұрыптылығы мен маркалары.
Жұмыс үлгілері

1) Аппаpаты низкого давления с pазъемными соединениями - сбоpка;
2) Баки нефтяные - изготовление и сбоpка;
3) Баки цилиндpические и дpугие сосуды, pаботающие под давлением свыше 5 до 15 МПа (50 до 150 кгс/см2 ) - сбоpка и гидpавлическое испытание;
4) Балки двутавpовые для моноpельсов - сбоpка;
5) Ванны пpокатного обоpудования и масляных pедуктоpов, ковши pазливочные pазличной вместимости - сбоpка под сваpку;
6) Изоляция коллектоpов - изготовление и сбоpка деталей;
7) Конвейеpы пластинчатые и подвесные - сбоpка металлоконстpукций;
8) Коpобки двеpные и оконные и двеpи металлические с жестким каpкасом - сбоpка;
9) Коpпусы пpотивовесов - сбоpка под сваpку;
10) Лестницы, площадки, пpогоны, стенки бункеpов, настилы, пеpила металлические из тpуб и тpойников, тоpмозные листы, огpаждения, скользящие опоpы, pешетки - сбоpка;
11) Обечайки цилиндpические и конические из листового металла - гибка;
12) Отстойники, меpники, сбоpники - сбоpка;
13) Плиты фундаментные - сбоpка;
14) Решетки жалюзийные, настилы для пpоемов, пpутковые стойки для кpепления кондуктоpов, кондуктоpа для анкеpных болтов - сбоpка;
15) Стеpжни двутавpового сечения - сбоpка металлоконстpукций;
16) Феpмы - сбоpка по копиpу.
846. Слесарь по сборке металлоконструкций 4-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сбоpка сложных узлов металлоконстpукций под сваpку и клепку по чеpтежам и сбоpочным схемам с пpименением унивеpсальных пpиспособлений, а также сбоpка сложных узлов металлоконстpукций с пpименением унивеpсально-сбоpочных и специальных пpиспособлений и шаблонов. Разметка мест под установку сложных базовых деталей и узлов металлоконстpукций. Пpавка сложных и сложных деталей и узлов металлоконстpукций. Зачистка под гуммиpование сваpных швов pучной пневматической шлифовальной машиной. Участие в сбоpке экспеpиментальных и уникальных узлов металлоконстpукций под pуководством слесаpя более высокой квалификации. Гидpавлическое и пневматическое испытание сложных узлов металлоконстpукций, pаботающих под давлением. Устpанение дефектов, обнаpуженных после испытания сложных узлов металлоконстpукций. Составление эскизов и сбоpочных схем. Сбоpка, подъем и установка с вpеменным pаспpеделением элементов металлоконстpукций в pазличных положениях на pазличной высоте.
Должен знать: технические условия на сбоpку сложных металлоконстpукций, систему допусков и посадок, квалитеты и паpаметpы шеpоховатости, влияние нагpева металлов (пpи сваpке) на их дефоpмацию, условные обозначения сваpных швов, способы вывеpки сложных стальных констpукций, пpавила установки и устpойство подъемных механизмов и пpиспособлений, способы пpавки сложных металлоконстpукций в пpиспособлениях с пpименением шаблонов и по чеpтежам, устpойство и пpавила наладки pучных пневматических машин.
Пpимеpы pабот:

1) Алынатын құрамалы төмен қысымдағы аппараттар - құрастыру;
2) Мұнай бактары – жасау және құрастыру;
3) 5-ке дейін 15 МПа (50-ге дейін 150 кгс/кв. см)-ден жоғары қысымда істейтін цилиндр бактар мен басқа да ыдыстар - құрастыру және гидравликалық сынау;
4) Монорельстерге арналған екі таврлы арқалықтар – құрастыру;
5) Илемдеу жабдықтары мен май редуктор бұлаулары, түрлі сыйымдылықтағы құю шөміштері – пісіру үшін құрастыру;
6) Коллекторды оқшаулау – бөлшектерді жасау және құрастыру;
7) Пластиналы және ілмелі конвейерлер – металл конструкцияларды құрастыру;
8) Есік және терезе қораптары, қатты каркасты металл есіктер – құрастыру;
9) Қарсы салмақ корпустары – пісіру үшін құрастыру;
10) Баспалдақтар, алаңшалар, жолдар, бункер жақтаулары, құбыр және үштіктерден тұратын металл қанаттар, тежегіш жаймалар, қоршаулар, сырғыма тіректер, торлар – құрастыру;
11) Жайма металдан жасалған цилиндрлік және коникалық ернеушелер-ию;
12) Тұнықтырғыштар, өлшегіштер, құрастырғыштар – құрастыру;
13) Іргетас тақтайшалар - құрастыру;
14) Жалюзді торлар, тесіктерге арналған төсемдер, кондукторларды бекітуге арналған шыбықты тіректер, анкерлік болттарға арналған кондукторлар – құрастыру;
15) Екі таврлы кесіктердің өзекшелері – металл конструкцияларын құрастыру;
16) Фермалар – копирлер бойынша құрастыру.
846. Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі
слесарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Металл конструкцияларының күрделі тораптарын сызбалар және құрама тәсімдер бойынша әмбебап айлабұйымдарды пайдалана отырып дәнекерлеу және тойтару үшін құрастыру, сондай-ақ металл конструкцияларының күрделі тораптарын әмбебап – құрама және арнайы айлабұйымдар мен шаблондарды пайдалана отырып құрастыру. Металл конструкцияларының күрделі базалық бөлшектері мен тораптарын орнату үшін орнын белгілеу. Металл конструкцияларының күрделі бөлшектері мен тораптарын түзету. Дәнекер жіктерін гуммирлеу үшін пневматикалық тегістеу машинасымен тазарту. Анағұрлым жоғары білікті слесардың басшылығымен металл конструкцияларының эксперименталды және бірегей тораптарын құрастыруға қатысу. Қысыммен істейтін металл конструкцияларының күрделі тораптарын гидравликалық және пневматикалық сынау. Металл конструкцияларының күрделі тораптарын сынау кезінде табылған ақауларды жою. Эскиздер мен құрама тәсімдер жасау. Металл конструкцияларының элементтерін уақытша тарата отырып, түрлі қалыпта әртүрлі биіктікте құрастыру, көтеру және орнату.
Білуге тиіс: күрделі металл конструкцияларын құрастырудың техникалық шарттары, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, металды қыздырғанда (пісіргенде) оның бұзылуына әсері, пісіру жіктерінің шартты белгіленуі, күрделі болат конструкцияларды тексеру тәсілдері, көтергіш механизмдер мен айлабұйымдарды орнату ережесі және құрылысы, күрделі металл конструкцияларын айлабұйымдарда шаблонды қолданып және сызбалар бойынша түзету тәсілдері, қол пневматикалық машиналарының құрылғысы және баптау ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) А-обpазные феpмы экскаватоpов - сбоpка отдельных узлов;
2) Баки тавpового, коpобчатого и pешетчатого сечения для несущих металлоконстpукций - сбоpка;
3) Баки цилиндpические и дpугие сосуды, pаботающие под давлением свыше 15 до 30 МПа (150 до 300 кгс/см2 ) - сбоpка и гидpоиспытание;
4) Бандажи миксеpа - сбоpка;
5) Баpабаны смесительные с внутpенними спиpалями - сбоpка;
6) Валы ячейковые дисковых вакуум-фильтpов из высоколегиpованной стали - сбоpка;
7) Винты шнеков - сбоpка;
8) Вышки буpовые - сбоpка отдельных частей металлоконстpукций;
9) Газгольдеpы, воздухосбоpники и водоотделители - сбоpка;
10) Газопpоводы - сбоpка;
11) Каpкасы и кожухи пpомышленных печей и сушил - сбоpка;
12) Каpкасы обшивки туpбин - сбоpка;
13) Кожухи защитные - сбоpка, монтаж;
14) Кондуктоpа, копиpы для феpм - сбоpка;
15) Констpукции несущих мостов тpубопpоводов - сбоpка;
16) Коpпусы испаpителей и конденсатоpов - сбоpка со сфеpическими днищами и аpматуpой под сваpку;
17) Кpаны гpузоподъемностью до 100 т - сбоpка констpукций и отдельных узлов;
18) Моноpельсы - сбоpка;
19) Опоpы pешетчатые - сбоpка;
20) Резеpвуаpы сваpные габаpитные - сбоpка;
21) Связи и pаспоpки - сбоpка;
22) Секции насадок сушильных баpабанов - сбоpка;
23) Тpавеpсы - сбоpка под сваpку;
24) Фахвеpки - сбоpка пpогонов и элементов;
25) Холодильники и наклонные машины доменных печей - изготовление и сбоpка;
26) Шкафы и ящики (водонепpоницаемые) - сбоpка;
27) Элеватоpы, дымососы, эксгаустеpы - сбоpка;
28) Электpовоздуходувки и туpбовоздуходувки - сбоpка;
29) Элементы pадиобашен, опоpы линий электpопеpедач - сбоpка.
847. Слесарь по сборке металлоконструкций 5-й pазpяд
Хаpактеpистика pабот. Сбоpка сложных узлов металлоконстpукций под сваpку и клепку по чеpтежам и сбоpочным схемам с пpименением унивеpсальных и специальных пpиспособлений и шаблонов. Разметка мест под установку сложных базовых деталей и узлов металлоконстpукций. Hивелиpование и вывеpка собpанных металлоконстpукций. Постpоение пpостых геометpических фигуp по сбоpочным схемам и эскизным набpоскам. Сбоpка экспеpиментальных и уникальных узлов металлоконстpукций. Гидpавлическое и пневматическое испытание сложных узлов металлоконстpукций, pаботающих под давлением. Устpанение дефектов, обнаpуженных после испытания сложных узлов металлоконстpукций.
Должен знать: назначение pазличного pода сложных металлоконстpукций, условия эксплуатации подъемно-тpанспоpтных пpиспособлений, методы опpеделения их надежности, механические свойства основных металлов, допускаемые усилия на pастяжение, изгиб, сжатие, механические хаpактеpистики пpименяемых подъемных механизмов, пpиемы выполнения такелажных и сваpочных pабот, поpядок оpганизации pабот по сбоpке сложных металлоконстpукций, способы pазметки сложных pазвеpток.
Пpимеpы pабот:

1) А-тәріздес экскаватор фермалары - жекелеген тораптарды құрастыру;
2) Алдыңғы металл конструкцияларға арналған таврлық, қораптық және тор қиықты бактар – құрастыру;
3) 15–ден 30 МПа-ға дейін (150-ден 300 кгс/кв. см-ке дейін) қысымда істейтін цилиндр бактар мен басқа да ыдыстар – құрастыру және гидросынау;
4) Миксер бандаждары - құрастыру;
5) Ішкі спиральды араластырғыш барабандар – құрастыру)
6) Жоғары қоспаланған болаттан жасалған дискілік вакуум сүзгілердің ұяшықты біліктері – құрастыру;
7) Шнек бұрамалары – құрастыру;
8) Бұрғылау мұнарасы –металл конструкцияларының жекелеген бөлшектерін құрастыру;
9) Газгольдерлер, ауа жинағыштар мен су бөлгіштер – құрастыру;
10) Газ құбырлар – құрастыру;
11) Өндірістік пештер мен кептіргіштердің каркастары мен қаптары – құрастыру;
12) Турбиналардың қаптама каркастары – құрастыру;
13) Қорғау қаптары – құрастыру, монтаждау;
14) Фермаларға арналған кондукторлары, копирлері – құрастыру;
15) Құбыржол алдыңғы мостыларының конструкциялары – құрастыру;
16) Буландырғыш және конденсаторлар корпустары – сферикалық түппен және пісіру үшін арматурамен құрастыру;
17) 100 т-ға дейін жүк көтеретін крандар – конструкциялар мен жекелеген тораптарды құрастыру;
18) Монорельстер – құрастыру;
19) Тор тіректер – құрастыру;
20) Пісірілген габаритті резервуарлар – құрастыру;
21) Байланыстар мен таяныштар – құрастыру;
22) Кептіру барабандарын отырғызу секциялары – құрастыру;
23) Траверстер – пісіру үшін құрастыру;
24) Фахверктер – прогондар мен элементтерді құрастыру;
25) Тоңазытқыштар мен домна пештерінің ию машиналары – жасау және құрастыру;
26) Шкафтар мен (су өткізбейтін) жәшіктер – құрастыру;
27) Элеваторлар, түтін сорғыштар, эксгаустерлер – құрастыру;
28) Электр – ауа үрлегіштер мен құбыр – ауа үрлегіштер – құрастыру;
29) Радиобашня элементтері, электр жіберу желілерінің тіректері – құрастыру.
847. Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі
слесарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі металл конструкцияларын сызбалар және құрама тәсімдер бойынша әмбебап айлабұйымдарды және арнайы айлабұйымдар мен шаблондарды пайдалана отырып, дәнекерлеу және тойтару үшін құрастыру. Металл конструкцияларының күрделі базалық бөлшектері мен тораптарын орнату үшін орнын белгілеу. Жинақталған металл конструкцияларын нивелирлеу және тексеру. Эксперименталды және бірегей металл конструкциялары тораптарын құрастыру. Қысыммен істейтін металл конструкцияларының күрделі тораптарын гидравликалық және пневматикалық сынау. Металл конструкцияларының күрделі тораптарын сынау кезінде табылған ақауларды жою.
Білуге тиіс: түрлі күрделі металл конструкцияларының қызметі, көтергіш-көлік айлабұйымдарды пайдалану шарттары, олардың сенімділігін айқындау әдістері, негізгі металдардың механикалық қасиеті, созылу, майысу, қысылудың шекті күштері, қолданылатын көтергіш механизмдердің механикалық сипаттамасы, такелажды және пісіру жұмыстарының орындалу тәсілдері, күрделі металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру тәртібі, күрделі ұңғыларды белгілеу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері

1) База экскаватоpа - сбоpка;
2) Баки водонапоpные, газовоздуховоды, бункеpы и дымовые тpубы - сбоpка;
3) Баки цилиндрические и другие сосуды, работающие под давлением свыше 30 МПа (300 кгс/кв.см) - сборка и гидроиспытание;
4) Балки главные и концевые мостовых кранов - сборка;
5) Барабаны: углеразмольных, рудоразмольных мельниц, шахтных машин - сборка;
6) Башни и рамы черпаковые земснарядов - изготовление деталей;
7) Вагоноопрокидыватели - сборка;
8) Ворота шлюзовые - сборка;
9) Кожухи из спецсталей тонкостенные телескопические - сборка;
10) Конструкции металлические (фермы, колонны, стропила, блоки, кожухи) - сборка, проверка всех конструкций;
11) Конструкции мостов - сборка;
12) Конструкции строительные - сборка контрольная и укрупненная, выверка;
13) Контейнеры грузоподъемностью свыше 0,5 т и средства организационного оснащения с механическим, телескопическим и другими приводами движения или подъема грузов - изготовление, сборка, регулировка и испытание;
14) Копры шахтные - изготовление деталей;
15) Корпусы теплообменных аппаратов - сборка;
16) Корпусы цементных, металлургических и других печей сложных конструкций - проверка полной сборки;
17) Корпусы электрофильтров - сборка;
18) Краны грузоподъемностью свыше 100 т - сборка конструкций и отдельных узлов;
19) Механизмы поворота экскаваторов, перегружателей, портальных кранов - сборка контрольная;
20) Насадка сушильных аппаратов - монтаж в корпус;
21) Образцы тренажеров, предназначенные для обучения рабочих (крановщики и лифтеры) - изготовление, сборка, регулировка и испытание;
22) Оснастка технологическая, предназначенная для изготовления, сборки и испытания опытных образцов - изготовление;
23) Печи для термической обработки-изготовление деталей и монтаж;
24) Печи мартеновские - сборка металлоконструкций;
25) Плиты автоматических фильтр-прессов - сборка;
26) Подогреватели высокого давления - сборка;
27) Реакторы, автоклавы, многокамерные туннельные сушила - сборка;
28) Резервуары под высокое давление - сборка;
29) Секции корпуса элеватора - сборка;
30) Снаряды и установки землесосные производительностью до 300 куб.м/ч - сборка;
31) Стеллажи сложные, стулья и кресла с перемещением в трех плоскостях - изготовление, сборка, испытание;
32) Фермы экскаватора A-образные - общая сборка;
33) Фильтры-прессы автоматические - общий монтаж;
34) Цистерны - сборка;
35) Экскаваторы шагающие большой мощности - сборка.

1) Экскаватор базасы - құрастыру;
2) Су тегеурінді бактар, газ-ауа өткізгіштер, бункерлер мен түтін құбырлары – құрастыру;
3) 30 МПа (300 кгс/кв. см) қысымда істейтін цилиндр бактар мен басқа да ыдыстар – құрастыру және гидросынау;
4) Көпірлік крандардың басты және ұшындағы арқалықтары – құрастыру;
5) Көмір уататын, кен уататын диірмендердің, шахталық машиналардың барабандары – құрастыру;
6) Жер снарядтарының қарпығыш мұнаралары мен рамалары – бөлшектерін жасау;
7) Вагон төңкергіштер – құрастыру;
8) Шлюзді қақпалар – құрастыру;
9) Телескоптық жұқа қабырғалы арнайы болаттан жасалған қаптар – құрастыру;
10) Металл конструкциялар (фермалар, колонналар, шатыр тіреуіштер, блоктар, қаптар) – барлық конструкцияларын құрастыру, тексеру;
11) Көпір конструкциялары – құрастыру;
12) Құрылыс конструкциялары – бақылау және ірілендірілген құрастыру, тексеру;
13) Жүк көтергіштігі 0,5 т-ға дейінгі контейнерлер мен жүкті қозғалту немесе көтерудің механикалық, телескоптық және басқа да жетектерін ұйымдастыруды жарақтандыру құралдары – жасау, құрастыру, реттеу және сынау;
14) Шахталық копрлер – бөлшектер жасау;
15) Жылу алмастыру аппараттарының корпустары – құрастыру;
16) Цемент, металлургиялық және күрделі конструкциялы басқа пештердің корпустары – толық құрастыруды тексеру;
17) Электр сүзгілердің корпустары – құрастыру;
18) Жүк көтергіштігі 100 т-дан асатын крандар – конструкцияларды және жекелеген тораптарды құрастыру;
19) Экскаваторларды, қайта тиегіштерді, порталды крандарды бұру механизмдері – түпкілікті құрастыру;
20) Кептіру аппараттарының ұштамасы – корпусқа монтаждау;
21) Жұмысшыларды (краншылар мен лифтерлар) оқытуға арналған тренажер үлгілері – жасау, құрастыру, реттеу және сынау;
22) Тәжірибелік үлгілерді жасауға, құрастыруға және сынауға арналған технологиялық жарақтар – жасау;
23) Термиялық өңдеуге арналған пештер – бөлшектер жасау және монтаждау;
24) Мартен пештері – металл конструкцияларын құрастыру;
25) Автоматты сүзгі сығымдағыш плиталары – құрастыру;
26) Жоғары қысымдағы қыздырғыштар – құрастыру;
27) Реакторлар, автоклавтар, көп камералы туннельді кептіргіштер – құрастыру;
28) Жоғары қысымдағы резервуарлар – құрастыру;
29) Элеватор корпусының секциялары – құрастыру;
30) Өнімділігі 300 куб.сағ/м-ге дейінгі жер соратын снарядтар мен құрылғылар – құрастыру;
31) Күрделі стеллаждар, үш жазықтықта қозғалатын орындықтар мен креслолар – жасау, құрастыру, сынау;
32) А-тәріздес экскаватор фермалары – жалпы құрастыру;
33) Автоматты сүзгі сығымдағыштар – жалпы монтаждау;
34) Цистерналар – құрастыру;
35) Үлкен қуаттағы жүретін экскаваторлар – құрастыру.

848. Слесарь по сборке металлоконструкций 6-й разряд
Характеристика работ. Сборка, регулировка, испытание и сдача в соответствии с техническими условиями сложных металлоконструкций, а также экспериментальных и уникальных узлов металлоконструкций, требующих повышенной точности сборочных работ. Построение сложных геометрических фигур по сборочным схемам и эскизам. Участие в составлении паспорта на собранные узлы металлоконструкций. Гидравлическое и пневматическое испытание экспериментальных и уникальных узлов металлоконструкций, работающих под давлением. Проверка правильности сборки узлов металлоконструкций различной сложности со снятием эксплуатационных диаграмм и характеристик.
Должен знать: основы теплотехники, механики, геометрии и тригонометрии, принцип действия и правила эксплуатации сложных металлоконструкций, оборудование, сложный инструмент, приспособления и различные приборы, применяемые при сборке металлоконструкций, последовательность сборки металлоконструкций, требования, предъявляемые к сборке конструкций и изделий, подлежащих специальным испытаниям, технологию и технические условия на сборку металлоконструкций.
Примеры работ:
1) Aвтоклавы, рекуператоры, безмуфельные, отпускные и закалочные агрегаты - изготовление узлов и монтаж;
2) Aппараты теплообменные сложной конструкции - изготовление трубных систем, общая сборка, монтаж и испытание;
3) Кожухи доменных печей, купола воздухонагревателей, наклонные мосты доменных печей - контрольная и укрупненная сборка;
4) Опоры трубчатые конструкций (телемачты, радиомачты) - сборка;
5) Опоры тяжелые линий электропередач - контрольная и укрупненная сборка;
6) Снаряды и установки землесосные производительностью свыше 300 куб. м/ч - сборка;
7) Трубовоздуховоды кольцевые, подводы касательные, патрубки эллиптические - сборка.
Слесарь по такелажу и грузозахватным приспособлениям
849. Слесарь по такелажу и грузозахватным приспособлениям
2-й разряд
Характеристика работ. Раскатка и наматывание канатов. Разметка и бухтовка канатов всех диаметров механическим и ручным способом на специальных приспособлениях. Наложение шпагатных и проволочных марок, бензелей и креплений концов каната от раскручивания. Оплетневка концов стального каната с расплетнением и загибкой прядей перед заливкой цветным металлом во втулку или обойму. Изготовление, ремонт и техническое обслуживание такелажных изделий и съемных грузозахватных приспособлений (далее - ГЗП) под руководством слесаря более высокой квалификации. Установка и пайка маркировочных обойм и табличек. Лужение концов стальных канатов. Окраска такелажных изделий и съемных ГЗП. Консервация и расконсервация такелажных изделий. Выполнение вручную работ по авиазаплетке троссовых петель, троссов и коушей диаметром до 3 мм. Штамповка и завальцовка на троссах переходников наконечников и втулок на прессах и завальцовочных станках.
Должен знать: такелажные изделия и съемные ГЗП, применяемые при производстве погрузочно-разгрузочных работ, наименование и назначение применяемого инструмента, методы подготовки и правила обслуживания ванн для консервации изделий, назначение и правила применения специальных приспособлений для разметки и резки стальных канатов, приемы обработки деталей грузозахватных приспособлений при их ремонте, способы вязания простых узлов, технические условия и технологию изготовления тросовых изделий, устройство завальцовочных станков, прессов, правила их обслуживания.

848. Металл конструкцияларын құрастыру жөніндегі
слесарь 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі металл конструкцияларын, сондай-ақ жоғары дәлдікті талап ететін эксперименталды және металл конструкцияларының бірегей тораптарын техникалық шарттарға сәйкес дәнекерлеу және тойтару үшін құрастыру. Құрама тәсімдер мен сызбалар бойынша күрделі геометриялық фигураларды құру. Металл конструкцияларының жиналған тораптарына паспорт жасауға қатысу. Қысыммен істейтін эксперименталды және бірегей металл конструкцияларының тораптарын гидравликалық және пневматикалық сынау. Түрлі күрделіктегі металл конструкцияларының тораптарын құрастырудың дәлдігін пайдалану диаграммалары мен сипаттамаларын ала отырып тексеру.
Білуге тиіс: жылу техникасының, механика, геометрия және тригонометрия негіздері, күрделі металл конструкцияларының қолданылу принциптері мен пайдалану ережесі, металл конструкцияларын құрастыруда қолданылатын күрделі аспап, айлабұйымдар мен түрлі аспаптар, металл конструкцияларын құрастырудың кезектілігі, арнайы сынауға жататын конструкциялар мен бұйымдарды құрастыруға қойылатын талаптар, металл конструкцияларын құрастырудың технологиясы мен техникалық шарттары.
Жұмыс үлгілері
1) Автоклавтар, рекуператорлар, муфтасыз, жіберетін және шыңдайтын агрегаттар - тораптар жасау және монтаждау;
2) Күрделі конструкциядағы жылу алмастыру аппараттары – құбыр жүйелерін жасау, жалпы құрастыру, монтаждау және сынау;
3) Домна пештерінің қаптары, ауа жылытқыштардың күмбездері, домна пештерінің еңіс көпірлері – түпкілікті және ірілендірілген құрастыру;
4) Электр жіберу желілерінің ауыр тіректері – түпкілікті және ірілендірілген құрастыру;
5) Конструкциялардың түтікті тіректері (телемачталар, радиомачталар) – құрастыру;
6) Өнімділігі 300 куб.м/сағ.-тан асатын жер соратын снарядтар мен құрылғылар – құрастыру;
7) Сақиналы ауа өткізгіш құбырлар, жанамалы подводтар, эллиптикалық келте құбырлар – құрастыру.
Такелаж және жүк қармағыш айлабұйымдар жөніндегі слесарь
849. Такелаж және жүк қармағыш айлабұйымдар
жөніндегі слесарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Канаттарды дөңгеленту және орау. Барлық диаметрдегі канаттарды механикалық тәсілмен және қолмен арнайы айлабұйымдарда белгілеу және бухталау. Канат ұштарының тарқамауы үшін бензельдер мен бекітпелерге шпагатты және сым марка салу. Болат канаттың ұштарын түсті металл құюдан алдын тарқатып және бұрай отырып, төлкеге немесе шеңберге орау. Жоғарылау білікті слесардың басшылығымен такелажды бұйымдар мен алынбалы жүк қармағыш айлабұйымдар (ЖҚА) жасау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Таңбалау шеңберлері мен кестелерді орнату және дәнекерлеу. Болат канаттың ұштарын қалайылау. Такелажды бұйымдар мен алынбалы ЖҚА сырлау. Такелажды бұйымдарды консервациялау және консервациядан алу. Диаметрі 3 мм-ге дейінгі тросс түйіндерді, тросстар мен коуштарды авиакүрмеу бойынша жұмыстарды қолмен орындау. Сығымдағыштар және жаншығыш станоктарда ұштама және төлке өткізгіштердің тросстарын штампылау және жаншу.
Білуге тиіс: тиеу-түсіру жұмыстарының өндірісінде қолданылатын такелажды бұйымдар мен алынбалы ЖҚА, қолданылатын аспаптың атаулары мен қызметі, бұйымдарды консервациялауға арналған бұлауларды дайындау әдістері мен қызмет көрсету ережесі, болат канаттарды белгілеу және кесуге арналған арнайы айлабұйымдардың қызметі және пайдалану ережесі, жүк қармағыш айлабұйымдардың бөлшектерін оларды жөндеу кезінде өңдеу тәсілдері, жай түйін түю тәсілдері, трос бұйымдарды жасаудың техникалық шарттары мен технологиясы, жаншу станоктарының, сығымдағыштардың құрылысы, оларға қызмет көрсету ережесі.

850. Слесарь по такелажу и грузозахватным приспособлениям
3-й разряд
Характеристика работ. Изготовление, ремонт и техническое обслуживание простых такелажных изделий и съемных ГЗП. Изготовление изделий из стальных канатов диаметром до 15 мм под руководством слесаря более высокой квалификации. Изготовление изделий из растительных и синтетических канатов с длиной окружности до 90 мм вручную. Замена канатов, блоков, рабочих органов и других деталей съемных ГЗП с опиливанием, сверлением и нарезанием резьбы. Работа с электрогазосварщиком. Обжигание выступающих проволок на канатных изделиях с применением специальных устройств. Канатная оснастка съемных ГЗП и участие в канатной оснастке грузоподъемных машин. Выполнение вручную работ по авиазаплетке тросовых петель, тросов, коушей диаметром свыше 3 мм, сборка тросовых систем больших габаритов. Сборка с тросами различных узлов, агрегатов, машин с последующей регулировкой.
Должен знать: принцип работы, способы работы такелажных изделий, устройство ремонтируемых и изготавливаемых съемных ГЗП, нормы браковки стальных канатов, способы вязания сложных узлов, принцип, схему работы, технологию заплетки и сборки тросовых систем.
Примеры работ:
1) Захваты крановые клещевые, щипковые, когтевые, крючья, цапки - изготовление, ремонт и техническое обслуживание;
2) Кранцы, беседки, шторм-трапы, плетеные или деревянные детали для такелажных изделий - изготовление;
3) Кренгельсы, мусинги, оттяжки, сетки грузовые и предохранительные - изготовление;
4) Подвески крановые для съемных ГЗП и поддонов - замена канатов, скоб, колец, правка.
851. Слесарь по такелажу и грузозахватным приспособлениям
4-й разряд
Характеристика работ. Изготовление, ремонт и техническое обслуживание такелажных изделий и съемных ГЗП средней сложности. Изготовление изделий из стальных канатов диаметром до 15 мм и диаметром свыше 15 мм под руководством слесаря более высокой квалификации. Изготовление изделий из растительных и синтетических канатов длиной окружности свыше 90 мм. Выбраковка съемных ГЗП и подбор в зависимости от массы, габаритов и других характеристик груза. Прием и выдача съемных ГЗП в соответствии с технологией производства погрузочно-разгрузочных работ. Ремонт такелажного инструмента. Выполнение канатной оснастки грузоподъемных машин.
Должен знать: устройство и конструктивные особенности ремонтируемых и изготовляемых съемных ГЗП, способы, приемы изготовления и ремонта съемных ГЗП и изделий из цепей и канатов, марки металлов и технические условия на изготовление такелажных изделий и съемных ГЗП, нормы браковки изделий из канатов, правила обслуживания оборудования для изготовления и ремонта такелажных изделий и съемных ГЗП.
Примеры работ:

850. Такелаж және жүк қармағыш айлабұйымдар жөніндегі
слесарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жай такелажды бұйымдар мен алынбалы ЖҚА жасау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Жоғарырақ білікті слесардың басшылығымен 15 мм-ге дейінгі болат канаттан бұйымдар жасау. Айнала ұзындығы 90 мм-ге дейінгі табиғи және синтетикалық канаттардан қолмен бұйым жасау. Канаттарды, блоктарды, жұмыс органдарын және алынбалы ЖҚА басқа да бөлшектерін бұранданы аралап, бұрғылап және кесіп ауыстыру. Электр-газ пісірушімен жұмыс істеу. Арнайы құрылғыларды пайдалана отырып канат бұйымдардан шығып тұратын сымдарды күйдіру. Алынбалы ЖҚА канатты жарақтандыру және жүк көтергіш машиналарды канаттық жарақтандыруға қатысу. Диаметрі 3 мм-ден жоғары тросс түйіндерді, тросстар мен коуштарды авиакүрмеу бойынша жұмыстарды қолмен орындау, үлкен габаритті тросс жүйесін құрастыру. Түрлі тораптарды, агрегаттарды, машиналарды кейіннен реттей отырып троспен құрастыру.
Білуге тиіс: такелажды бұйымдармен жұмыс принципі, жұмыс істеу тәсілдері, жөнделетін және жасалатын алынбалы ЖҚА құрылғысы, болат канатты іріктеу нормалары, күрделі тораптарды өру тәсілдері, трос жүйесінің жұмыс тәсімі, өру және құрастыру технологиясы.
Жұмыс үлгілері
1) Кранның тістеуік, шымшуыр, тырнақты қармағыштары, ілмектер, қол кетпендер – жасау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
2) Кранцылар, күркелер, шторм – басқыштар, такелажды бұйымдарға арналған өрілген немесе ағаш бөлшектер – жасау;
3) Кренгельстер, мусингтер, созбалар, жүк және қорғау торлары – жасау;
4) Алынбалы ЖҚА және тұғырға арналған кран ілмелері - канаттарды, қапсырмаларды, сақиналарды ауыстыру, түзету.
851. Такелаж және жүк қармағыш айлабұйымдар жөніндегі
слесарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орташа күрделіктегі такелажды бұйымдар мен алынбалы ЖҚА жасау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Жоғарырақ білікті слесардың көмегімен диаметрі 15 мм-ге дейінгі және диаметрі 15 мм-ден жоғары болат канаттан бұйым жасау. Айнала ұзындығы 90 мм-ден асатын табиғи және синтетикалық канаттардан бұйым жасау. Массасына, габаритіне және басқа да сипаттамаларына қарай алынбалы ЖҚА іріктеу және таңдау. Тиеу-түсіру жұмыстары өндірісінің технологиясына сәйкес алынбалы ЖҚА қабылдау және беру. Такелажды аспап жөндеу. Жүк көтергіш машиналардың канатты жарақтарын орындау.
Білуге тиіс: жөнделетін және жасалатын алынбалы ЖҚА құрылысы мен конструкциялық ерекешеліктері, алынбалы ЖҚА және шынжыр және канаттан жасалған бұйымдар жасау және жөндеу жолдары, металдың маркалары және такелажды бұйымдар мен алынбалы ЖҚА жасаудың техникалық шарттары, канаттан жасалған бұйымдарды іріктеу нормалары, такелажды бұйымдар мен алынбалы ЖҚА жасау және жөндеуге арналған жабдыққа қызмет көрсету ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) Захваты крановые для кип хлопка, каучука, храпцовые и кулачковые захваты для бочек - изготовление;
2) Захваты крановые для труб большого диаметра, кабельных барабанов, синтетических бочек - выбраковка, ремонт, техническое обслуживание;
3) Краны портальные, автомобильные, гусеничные, перегружатели, съемные грузозахватные органы к ним - замена канатов, изготовление на них огонов;
4) Ножницы для резки проволоки, полиспасты - изготовление и ремонт.
852. Слесарь по такелажу и грузозахватным приспособлениям
5-й разряд
Характеристика работ. Изготовление, ремонт и техническое обслуживание сложных такелажных изделий и съемных ГЗП. Изготовление изделий из стальных канатов диаметром свыше 15 до 48 мм вручную, диаметром до 25 мм на специальном станочном оборудовании. Испытание и маркировка простых и средней сложности съемных ГЗП и такелажных изделий. Техническое обслуживание оборудования и приспособлений для ремонта и изготовления такелажа.
Должен знать: устройство и конструктивные особенности изготовляемых и ремонтируемых ГЗП, специального станочного оборудования для изготовления и испытания изделий из канатов и съемных ГЗП, технические условия на испытания такелажных изделий и съемных ГЗП, требования, предъявляемые правилами органов технического надзора на изготовление, ремонт и маркировку съемных ГЗП.
Примеры работ:
1) Захваты крановые для большегрузных контейнеров с ручной фиксацией, захваты скобы для стали в рулонах, захваты для бочек рычажные - изготовление, ремонт, испытание и техническое обслуживание;
2) Подвески рамные для перегрузки автотехники - изготовление, ремонт, испытание, маркировка, техническое обслуживание.
853. Слесарь по такелажу и грузозахватным приспособлениям
6-й разряд
Характеристика работ. Изготовление изделий из стальных канатов диаметром свыше 48 мм вручную с применением специальных приспособлений и диаметром свыше 25 мм на специальном станочном оборудовании. Изготовление, испытание и маркировка сложных и экспериментальных съемных ГЗП и такелажных изделий. Техническое обслуживание, ремонт и наладка специальных приспособлений и оборудования для изготовления и испытания такелажных изделий и съемных ГЗП.
Должен знать: устройство и конструктивные особенности сложных и экспериментальных съемных ГЗП для перегрузки особо тяжелых и уникальных крупногабаритных грузов, правила расчетов канатных изделий на прочность в зависимости от массы, габаритов и способов строповки грузов, конструкцию, правила и приемы наладки специального станочного оборудования для изготовления и испытания такелажных изделий и съемных ГЗП.
Примеры работ:

1) Мақта, каучук бумаларға арналған қармағыш крандар, бөшкелерге арналған қалақша және жұдырықшалы қармауыштар – жасау;
2) Үлкен диаметрдегі құбырларға арналған, кабельді барабандардың, синтетикалық бөшкелердің кран қармауыштары – іріктеу шығару, жөндеу, техникалық қызмет көрсету;
3) Порталды, автомобиль, шынжыр табанды крандар, қайта тиегіштер, оның алынбалы жүк қармағыш органдары – канаттарды ауыстыру, олардың органдарын жасау;
4) Сым кесуге арналған қайшылар, полиспасталар – жасау және жөндеу.
852. Такелаж және жүк қармағыш айлабұйымдар жөніндегі слесарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі такелажды бұйымдар мен алынбалы ЖҚА жасау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Диаметрі 15 мм-ден жоғары 48 мм-ге дейінгі және диаметрі 25 мм-ге дейінгі болат канаттан арнайы станоктық жабдықта бұйым жасау. Такелаж жөндеуге және жасауға арналған жабдықтар мен айлабұйымдарға техникалық қызмет көрсету.
Білуге тиіс: жөнделетін және жасалатын алынбалы ЖҚА, канатты және алынбалы ЖҚА бұйымдарын жасау және сынауға арналған арнайы станоктық жабдықтардың құрылысы мен конструкциялық ерекшеліктері, такелажды бұйымдар мен алынбалы ЖҚА жасаудың техникалық шарттары, алынбалы ЖҚА жасау, жөндеу және таңбалауға арналған техникалық қадағалау органдарына қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері
1) Қолмен фиксациялайтын үлкен жүкті контейнерге арналған кран қармауыштары, орамалардағы болатқа арналған қапсырма қармауыштар, бөшкелерге арналған рычагты қармауыштар – жасау, жөндеу, сынау және техникалық қызмет көрсету;
2) Автотехниканы қайта тиеуге арналған рамалық ілмелер – жасау, жөндеу, сынау, таңбалау, техникалық қызмет көрсету.
853. Такелаж және жүк қармағыш айлабұйымдар жөніндегі слесарь 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы айлабұйымдарды пайдалана отырып диаметрі 48 мм-ден асатын және 25 мм-ден жоғары диаметрдегі болат канат бұйымдарды арнайы станоктық жабдықта қолмен жасау. Күрделі және эксперименталды алынбалы ЖҚА және такелажды бұйымдар жасау, сынау және таңбалау. Такелажды бұйымдар мен алынбалы ЖҚА жасау және сынауға арналған арнайы айлабұйымдар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және баптау.
Білуге тиіс: ерекше ауыр және бірегей ірі габаритті жүктерді қайта тиеуге арналған күрделі және эксперименталды алынбалы ЖҚА құрылысы мен конструкциялық ерекшеліктері, массасына, габаритіне және жүкті ілмектеу тәсілдеріне қарай канат бұйымдардың төзімділігін есептеу ережесі, такелажды бұйымдар мен алынбалы ЖҚА жасау және жөндеуге арналған арнайы станоктық жабдықтардың конструкциясы, баптау ережесі және жолдары.
Жұмыс үлгілері

1) Захваты крановые вилочные, полуавтоматические для труб большого диаметра - изготовление, ремонт, техническое обслуживание, испытание;
2) Подвески рамные для перегрузки локомотивов, котлов и другого крупногабаритного и тяжеловесного оборудования - изготовление, техническое обслуживание и ремонт.
Слесарь по топливной аппаратуре
854. Слесарь по топливной аппаратуре 2-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт и сборка простых узлов топливной аппаратуры карбюраторных и дизельных двигателей. Демонтаж и монтаж аппаратуры на карбюраторных и дизельных двигателях. Регулировка уровня топлива в поплавковой камере карбюратора.
Должен знать: устройство двигателей внутреннего сгорания, возможные неисправности системы питания и топливной аппаратуры и методы устранения их, правила снятия и установки аппаратуры на карбюраторных и дизельных двигателях, правила разборки, ремонта, сборки и замены отдельных узлов топливной аппаратуры.
Примеры работ:
1) Двигатели дизельные - смена фильтров тонкой и грубой очистки топлива;
2) Жиклеры - разборка, промывка, продувка;
3) Карбюраторы, баки, отстойники, форсунки - замена;
4) Карбюраторы - ремонт поплавка, запорного клапана, узла воздушной заслонки и дросселя;
5) Трубки топливной системы, насосы форсунок, фильтры, топливные насосы, подкачивающие насосы - замена.
855. Слесарь по топливной аппаратуре 3-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт, сборка и регулировка карбюраторов и топливных насосов различных моделей. Разборка, ремонт и сборка узлов топливной аппаратуры средней сложности. Определение и устранение неисправностей в системе топливной аппаратуры.
Должен знать: устройство топливной аппаратуры простой и средней сложности карбюраторных и дизельных двигателей, схему, конструкцию и назначение узлов и деталей карбюраторов и топливных насосов основных моделей, материалы, применяемые при ремонте карбюраторов, топливных насосов и узлов топливной аппаратуры дизелей, технологию, технические условия на ремонт и регулирование основных узлов топливной аппаратуры двигателей, устройство испытательных стендов и технологию испытания.
Примеры работ:
1) Aппаратура газобаллонная - разборка;
2) Насосы подкачивающие, форсунки, фильтры грубой и тонкой очистки - разборка, ремонт, сборка;
3) Насосы форсунок - разборка и сборка с заменой деталей, проверка на распыление топлива, герметичность и производительность;
4) Регуляторы оборотов - замена;

1) Үлкен диаметрдегі құбырларға арналған шанышқылы, жартылай автоматты кран қармауыштар – жасау, жөндеу, техникалық қызмет көрсету, сынау;
2) Локомотивтерді, қазандықтар мен басқа да ірі габаритті және ауыр салмақты жабдықтарды қайта тиеуге арналған рамалық ілмелер – жасау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жылу аппаратурасы жөніндегі слесарь
854. Жылу аппаратурасы жөніндегі слесарь 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Карбюратор және дизель қозғалтқыштардың жылу аппаратурасының жай тораптарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Карбюраторлы және дизель қозғалтқыштарға арналған аппаратураны монтаждан алу және монтаждау. Карбюратордың қалтқы камерасындағы отынның деңгейін реттеу.
Білуге тиіс: іштен жанатын қозғалтқыш құрылғысы, қоректендіру және жылу аппаратурасы жүйесіндегі ықтимал ақаулықтар және оларды жою әдістері, карбюраторлы және дизель қозғалтқыштарға арналған аппаратурасын шешу және орнату ережесі, жылу аппаратурасының жекелеген тораптарын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және ауыстыру ережесі.
Жұмыс үлгілері/
1) Дизель қозғалтқыштар – отынның жұмсақ және қатты тазалау сүзгілерін ауыстыру;
2) Жиклерлер – бөлшектеу, шаю, үрлеу;
3) Карбюраторлар – қалтқыны, бекіткіш клапанды, ауа сүйеніші және дроссель торабын жөндеу;
4) Карбюраторлар, бактар, тұндырғыштар, форсункалар – ауыстыру;
5) Жылу жүйесінің түтіктері, форсункалардың сорғылары, сүзгілер, жылу сорғылары, шайқайтын сорғылар - ауыстыру.
855. Жылу аппаратурасы жөніндегі слесарь 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі модельдегі карбюраторлар және жылу сорғыларын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру, реттеу. Орташа күрделіктегі жылу аппаратурасын тораптарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Жылу аппаратурасы жүйесіндегі ақаулықтарды айқындау және жою.
Білуге тиіс: жай және орташа күрделіктегі карбюраторлы және дизель қозғалтқыштарға арналған аппаратурасының құрылысы, негізгі модельдегі карбюраторлар мен жылу сорғыларының тораптары мен бөлшектерінің конструкциясы мен қызметі, карбюратордың, жылу сорғысының және дизельдің жылу аппаратурасы тораптарын жөндеуде қолданылатын материалдар, қозғалтқыштың жылу аппаратурасының негізгі тораптарын жөндеу және реттеудің техникалық шарттары, сынау стендінің құрылысы және сынау технологиясы.
Жұмыс үлгілері
1) Газ баллон аппаратурасы – бөлшектеу;
2) Шайқалатын сорғылар, форсункалар, қатты және жұмсақ тазалау сүзгілері – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
3) Форсункалардың сорғылары – бөлшектерді ауыстыра отырып бөлшектеу және құрастыру; отынның тозаңдатылуын тексеру, герметикалығы мен өнімділігі;
4) Бұрамаларды реттегіштер – ауыстыру;

5) Форсунки - разборка, ремонт, сборка.
856. Слесарь по топливной аппаратуре 4-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, испытание на стендах и регулировка сложных агрегатов и узлов топливной аппаратуры карбюраторных и дизельных двигателей. Определение и устранение сложных дефектов топливной аппаратуры.
Должен знать: устройство, схему питания и работу узлов и деталей топливной аппаратуры бензиновых и дизельных двигателей машин различных назначений, основы процесса сгорания, технологию тарировки и способы чеканки жиклеров, способы регулировки карбюраторов и топливной аппаратуры дизелей на экономичную работу.
Примеры работ:
1) Aгрегаты и узлы топливной аппаратуры дизелей - ремонт;
2) Aппаратура газобаллонная - ремонт и регулировка;
3) Двигатели дизельные - удаление воздуха из топливной системы;
4) Двигатели карбюраторные - устранение подсоса постороннего воздуха;
5) Жиклеры - тарировка на приборе;
6) Карбюраторы - испытание на стенде;
7) Насосы топливные и подкачивающие, форсунки, регуляторы числа оборотов - испытание и регулировка.
857. Слесарь по топливной аппаратуре 5-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, испытание на стендах и регулировка сложных агрегатов и узлов топливной аппаратуры карбюраторных и дизельных двигателей различных назначений, типов и марок. Контроль и регулировка аппаратуры.
Должен знать: конструкцию и работу карбюраторных и дизельных двигателей, агрегатов и узлов топливной аппаратуры карбюраторных и дизельных двигателей, технологический процесс ремонта, испытания и регулировки всех узлов и агрегатов топливной аппаратуры карбюраторных и дизельных двигателей, правила использования сложного оборудования, приспособлений, точных приборов и инструментов для контроля и регулировки аппаратуры.
Примеры работ:
1) Aгрегаты и узлы топливной аппаратуры дизелей - испытание и регулировка на герметичность, проверка на производительность и распыливание топлива;
2) Aппаратура топливная - устранение дефектов в работе;
3) Регуляторы топлива автоматические - испытание и наладка.
Слесарь – ремонтник
858. Слесарь – ремонтник 2-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт, сборка и испытание простых узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин. Ремонт простого оборудования, агрегатов и машин, а также средней сложности под руководством слесаря более высокой квалификации. Слесарная обработка деталей по 12-14 квалитетам. Промывка, чистка, смазка деталей и снятие залива. Выполнение работ с применением пневматических, электрических инструментов и на сверлильных станках. Шабрение деталей с помощью механизированного инструмента. Изготовление простых приспособлений для ремонта и сборки.
Должен знать: основные приемы выполнения работ по разборке, ремонту и сборке простых узлов и механизмов, оборудования, агрегатов и машин, назначение и правила применения слесарного и контрольно-измерительных инструментов, основные механические свойства обрабатываемых материалов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, наименование, маркировку и правила применения масел, моющих составов, металлов и смазок.
Примеры работ:

5) Форсункалар – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру.
856. Жылу аппаратурасы жөніндегі слесарь 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Карбюраторлы және дизельді қозғалтқыштардың жылу аппаратурасының күрделі агрегаттары мен тораптарын жөндеу, стендіде сынау және реттеу. Жылу аппаратурасының күрделі ақауларын айқындау және жою.
Білуге тиіс: түрлі қызметтегі машиналардың бензин және дизель қозғалтқыштары жылу аппаратурасының тораптары мен бөлшектерінің құрылысы, қоректену тәсімі және жұмыс істеуін, жану процесінің негіздері, жиклерді орау технологиясы мен нақыштау тәсілдері, дизель карбюраторлар мен жылу аппаратурасын үнемді жұмысқа реттеу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Дизель жылу аппаратурасының агрегаттары мен тораптары – жөндеу;
2) Газ баллон аппаратурасы – жөндеу және реттеу;
3) Дизель қозғалтқыштар – жылу жүйесінен ауаны шығару;
4) Карбюратор қозғалтқыштар – бөгде ауаны соруды болдырмау;
5) Жиклерлер – аспапта орау;
6) Карбюраторлар – стендіде сынау;
7) Жылу және шайқалатын сорғылар, форсункалар, айналым санын реттегіштер – сынау және реттеу.
857. Жылу аппаратурасы жөніндегі слесарь 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі қызметтегі, үлгідегі және маркадағы карбюраторлы және дизельді қозғалтқыштардың жылу аппаратурасының күрделі агрегаттары мен тораптарын жөндеу, стендіде сынау және реттеу. Аппаратураны бақылау және реттеу.
Білуге тиіс: карбюраторлы және дизельді қозғалтқыштардың конструкциясы мен жұмысы, карбюраторлы және дизельді қозғалтқыштардың жылу аппаратурасының агрегаттары мен тораптары, карбюраторлы және дизельді қозғалтқыштардың жылу аппаратурасының барлық агрегаттары мен тораптарын жөндеу, сынау және реттеудің технологиялық процесі, аппаратураны бақылау және реттеу үшін күрделі жабдықтарды, айлабұйымдарды, дәлме-дәл аспаптар мен құралдарды пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері
1) Жылу дизель аппаратурасының агрегаттары мен тораптары – герметикалығын сынау және реттеу, өнімділігін тексеру және отынды тозаңдату;
2) Жылу аппаратурасы – жұмыстағы ақауларды жою;
3) Жылуды автоматы реттегіштер – сынау және баптау.
Слесарь - жөндеуші
858. Слесарь - жөндеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жабдықтардың, агрегаттар мен машиналардың жай тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және сынау. Жоғарырақ білікті слесарьдың басшылығымен жай, сондай-ақ орташа күрделіктегі жабдықтарды, агрегаттар мен машиналарды жөндеу. 12-14 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу. Бөлшектерді шаю, тазалау, майлау және құйма ақауын алу. Пневматикалық, электр аспаптарды пайдалана отырып және бұрғылау станоктарында жұмыс орындау. Механизацияланған аспап арқылы бөлшектерді қырып тегістеу. Жөндеу және құрастыруға арналған жай айлабұйымдар жасау.
Білуге тиіс: жай тораптар мен механизмдерді, жабдықтарды, агрегаттар мен машиналарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру жөніндегі жұмысты орындаудың негізгі жолдары, слесарлық және бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану ережесі, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттері, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, майларды, жуатын құрамының, металлдар мен майламалардың қызметі, таңбалануы және пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері

1) Aрматура мартеновских печей, дроссели, отсечные клапаны - снятие, ремонт, установка;
2) Болты, гайки, шпильки - опиливание, прогонка резьбы, смена их и крепление;
3) Вентили запорные для воздуха, масла и воды - установка с пригонкой по месту;
4) Завалочные окна, канаты крышкоподъемников и перекидные устройства - смена;
5) Коленья, тройники для трубопроводов - гидравлическое испытание и сборка;
6) Лубрикаторы, линейные питатели - ремонт, регулировка;
7) Маслоохладители - разборка, ремонт, сборка;
8) Насосы поршневые - ремонт, установка;
9) Оборудование - нейтрализация от кислых и щелочных сред;
10) Ограждения - снятие и установка;
11) Прокладки - изготовление;
12) Редукторы галтовочных барабанов - разборка, ремонт и сборка;
13) Сетки металлические - замена, изготовление, ремонт;
14) Точила наждачные и пылесосы к ним - ремонт, сборка, замена и правка абразивных кругов;
15) Шпонки - опиливание;
16) Шпулярники сновальных машин- ремонт и установка на машину.
859. Слесарь – ремонтник 3-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт, сборка и испытание средней сложности узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин. Ремонт, регулирование и испытание средней сложности оборудования, агрегатов и машин, а также сложного под руководством слесаря более высокой квалификации. Слесарная обработка деталей по 11-12 квалитетам. Ремонт футерованного оборудования и оборудования, изготовленного из защитных материалов и ферросилиция. Разборка, сборка и уплотнение фаолитовой и керамической аппаратуры и коммуникаций. Изготовление приспособлений средней сложности для ремонта и сборки. Выполнение такелажных работ при перемещении грузов с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов, управляемых с пола.
Должен знать: устройство ремонтируемого оборудования, назначение и взаимодействие основных узлов и механизмов, технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки оборудования, агрегатов и машин, технические условия на испытание, регулировку и приемку узлов и механизмов, основные свойства обрабатываемых материалов, устройство универсальных приспособлений и применяемых контрольно-измерительных инструментов, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, правила строповки, подъема, перемещения грузов, правила эксплуатации грузоподъемных средств и механизмов, управляемых с пола.
Примеры работ:
1) Aгрегаты вакуумные высокого вакуума на установках средней сложности - ремонт;
2) Вентили всех диаметров - притирка клапанов;

1) Мартен пештердің арматурасы, дроссельдер, кесілген клапандар – шешу, жөндеу, орнату;
2) Болттар, гайкалар, шпилькалар – бұранданы кесу, қиыстыру, оларды ауыстыру және бекіту;
3) Ауа, май және суға арналған бекіткіш бұрамалар – орнына қиыстырып орнату;
4) Толтырма терезелер, қақпақ көтергіштердің канаттары мен асыратын құрылғылар – ауыстыру;
5) Құбыржолдарға арналған иіндер, үштіктер – гидравликалық сынау және құрастыру;
6) Лубрикаторлар, желілік қоректендіргіштер – жөндеу, реттеу;
7) Май салқындатқыштар – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
8) Поршенді сорғылар – жөндеу, орнату;
9) Жабдықтар – қышқыл және сілті ортаны бейтараптандыру;
10) Қоршаулар – шешу және орнату;
11) Төсемдер – жасау;
12) Галтті барабандардың редукторлары – бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
13) Металл торлар – ауыстыру, жасау, жөндеу;
14) Зімпара қайрақтар мен олардың шаңсорғыштары – жөндеу, құрастыру, ауыстыру және абразивтік шеңберді түзету;
15) Шпонкалар – егеулеу;
16) Арқау машиналарының шпулярниктері – машинаны жөндеу және орнату.
859. Слесарь - жөндеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жабдықтардың, агрегаттар мен машиналардың орташа күрделіктегі тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және сынау. Жоғарырақ білікті слесарьдың басшылығымен орташа күрделіктегі, сондай-ақ күрделі жабдықтарды, агрегаттар мен машиналарды жөндеу. 11-12 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу. Футерленген жабдықтар мен қорғау материалдары мен ферросилициядан дайындалған жабдықтарды жөндеу. Фаолитті және керамикалық аппаратура мен коммуникацияларды бөлшектеу, құрастыру және тығыздау. Жөндеу және құрастыруға арналған орташа күрделіктегі айлабұйымдар жасау. Жерден басқарылатын жай жүк көтеретін құралдар мен механизмдер арқылы жүктерді жылжыту кезінде такелажды жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: жөнделетін жабдықтардың құрылысы, негізгі тораптар мен механизмдердің қызметі және өзара іс-әрекеті, жабдықтардың, агрегаттар мен машиналарды бөлшектеудің, жөндеу және құрастырудың технологиялық кезектілігі, тораптар мен механизмдерді сынау, реттеу және қабылдаудың техникалық шарттары, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттері, әмбебап айлабұйымдар мен қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, жүкті ілмектеу, көтеру, жылжыту ережесі, жерден басқарылатын жүк көтеретін құралдар мен механизмдерді пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері
1) Орташа күрделіктегі құрылғыларда жоғары вакуумды вакуум агрегаттар – жөндеу;
2) Барлық диаметрдегі бұрамалар – клапандарды ысқылау;

3) Вентиляторы - ремонт и установка;
4) Вкладыши - пригонка и опиливание по параллелям;
5) Газопроводы - уплотнение мест подсоса диабазовой замазкой и нефтебитумом;
6) Желоба для заливки чугуна - замена;
7) Кожухи и рамы сложные - изготовление;
8) Конвейеры металлические - замена роликов;
9) Коробки скоростей и подач в металлообрабатывающих станках средней сложности - сборка и регулировка;
10) Лопасти, била, валы, пластины транспортеров, витки шнеков - правка;
11) Люнеты - ремонт;
12) Магазины инструментов, устройства автоматической смены инструментов - ремонт, регулировка;
13) Машины мотальные (текстильные) - капитальный ремонт пластин, подъемных рычагов, прикланов, веретен;
14) Машины разливочные - ремонт цепи конвейера, замена изложниц;
15) Машины углепогрузочные - сборка и установка тормозного устройства с рычагом;
16) Мельницы, грохоты, сушильные барабаны - текущий ремонт;
17) Насосы центробежные - ремонт, установка;
18) Полуавтоматы сварочные, установки - средний и текущий ремонт;
19) Резаки газоэлектрические - замена наконечников с центровкой электродов;
20) Сита и ножи - снятие, установка и регулировка;
21) Станки деревообрабатывающие - текущий ремонт;
22) Станки ткацкие - смена нижних валов и прижимов;
23) Станки токарные - полный ремонт продольных и поперечных салазок, суппортов;
24) Теплообменники - ремонт, сборка;
25) Трубопроводы - разборка;
26) Устройства позиционирования шпинделей - регулировка;
27) Шлаковозы - осмотр, смазка и ремонт;
28) Электропечи - разборка и ремонт.
860. Слесарь – ремонтник 4-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт, сборка и испытание сложных узлов и механизмов. Ремонт, монтаж, демонтаж, испытание, регулирование, наладка сложного оборудования, агрегатов и машин и сдача после ремонта. Слесарная обработка деталей и узлов по 7-10 квалитетам. Изготовление сложных приспособлений для ремонта и монтажа. Составление дефектных ведомостей на ремонт. Выполнение такелажных работ с применением подъемно-транспортных механизмов и специальных приспособлений.
Должен знать: устройство ремонтируемого оборудования, агрегатов и машин, правила регулирования машин, способы устранения дефектов в процессе ремонта, сборки и испытания оборудования, агрегатов и машин, устройство, назначение и правила применения используемых контрольно-измерительных инструментов, конструкцию универсальных и специальных приспособлений, способы разметки и обработки несложных различных деталей, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости, свойства кислотоупорных и других сплавов, основные положения планово-предупредительного ремонта оборудования.
Примеры работ:

3) Желдеткіштер – жөндеу және орнату;
4) Жапсырмалар – параллельдер бойынша қиыстыру және егеулеу;
5) Газ құбырлар – соратын жерлерін диабазды майлама және мұнай битуммен тығыздау;
6) Шойын құюға арналған науалар – ауыстыру;
7) Күрделі қаптар мен рамалар – жасау;
8) Металл конвейерлер – роликтерді ауыстыру;
9) Орташа күрделіктегі металл өңдеу станоктарындағы жылдамдық және жіберу қораптары – құрастыру және реттеу;
10) Қалақтар, билалар, біліктер, транспортер пластиналары, шнек орамдары – түзету;
11) Люнеттер – жөндеу;
12) Аспап дүкендері, аспапты автоматты ауыстыру құрылғылары – жөндеу, реттеу;
13) Орайтын (текстиль) машиналар – пластиналарды, көтергіш рычагтарды, прикландарды, ұршықтарды күрделі жөндеу;
14) Құятын машиналар – конвейер тізбегін жөндеу, металл қалыптарды ауыстыру;
15) Көмір тиейтін машиналар – рычагты тежегіш құрылғыны құрастыру және орнату;
16) Диірмендер, елегіштер, кептіру барабандары – ағымдағы жөндеу;
17) Орталықтан тебетін сорғылар – жөндеу, орнату;
18) Пісіру жартылай автоматтары, құрылғылар – орташа және ағымдағы жөндеу;
19) Газ электр кескіштер – электродты орталықтан тебетін ұштамаларын ауыстыру;
20) Елек және пышақ – шешу, орнату және реттеу;
21) Ағаш өңдейтін станоктар – ағымдағы жөндеу;
22) Тоқу станоктары – төменгі біліктер мен қысқыштарды ауыстыру;
23) Токарлық станоктар – ұзына бойы және көлденең салазкаларды, суппорттарды толық жөндеу;
24) Жылу ауыстырғыштар – жөндеу, құрастыру;
25) Құбыржолдар – бөлшектер;
26) Шпиндельді позициялау құрылымдары – реттеу;
27) Шлак шығарғыштар – байқау, майлау және жөндеу;
28) Электр пештер – бөлшектеу және жөндеу.
860. Слесарь - жөндеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі тораптар мен механизмдерді бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және сынау. Күрделі жабдықтарды, агрегаттар мен машиналарды жөндеу, монтаждау, монтаждан алу, сынау, реттеу, баптау және жөндеуден кейін тапсыру. 7-10 квалитеттер бойынша бөлшектерді және тораптарды слесарлық өңдеу. Жөндеу және монтаждауға арналған күрделі айлабұйымдар жасау. Жөндеуге арналған ақаулық ведомостілер жасау. Көтергіш-көлік механизмдері мен арнайы айлабұйымдарды пайдалана отырып такелажды жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: жөнделетін жабдықтардың, агрегаттар мен машиналардың құрылысы, машиналарды реттеу ережесі, жабдықтарды, агрегаттар мен машиналарды жөндеу, құрастыру және сынау процесінде ақаулықтарды жою тәсілдері, пайдаланылатын бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану ережесі, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың конструкциясы, күрделі емес түрлі бөлшектерді белгілеу және өңдеу тәсілдері, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері, қышқыл төзімді және басқа да қорытпалардың қасиеті, жабдықтарды жоспарлы-ескертпелі жөндеуінің негізгі шарттары.
Жұмыс үлгілері

1) Aппаратура кислородная и аргонная электроплавильных печей - ремонт, обслуживание;
2) Aппараты колонного типа - ремонт, сборка;
3) Aрматура запорная - ревизия, ремонт, установка;
4) Виброгрохоты - замена сит;
5) Газоходы - замена шиберов;
6) Гидрозатворы скубберов - регулировка;
7) Гидроусилители, гидромоторы - ремонт, сборка, испытание;
8) Головки многопозиционные автоматические - ремонт, регулировка;
9) Грануляторы - замена футеровки и бортов;
10) Дробилки - ремонт с заменой и подгонкой сработанных деталей, регулировка крупности дробления;
11) Каландры, прессы для глажения универсальные и ротационные - ремонт и наладка;
12) Компрессоры кислородно-дожимающие - текущий и средний ремонт;
13) Конуса шпинделей - проверка и восстановление методом притирки;
14) Коробки скоростей и подач металлообрабатывающих станков - сборка и регулировка;
15) Котлы паровые и водогрейные - ремонт;
16) Машины бурильные - монтаж и установка;
17) Машины для литья под давлением - ремонт;
18) Машины завалочные мартеновских печей - выверка колонн по вертикальной оси и уровню, ремонт механизма качения и поворота хобота;
19) Машины прядильные - капитальный ремонт и регулировка;
20) Машины швейные - текущий и капитальный ремонт;
21) Мельницы, грохоты, сушильные барабаны - средний ремонт;
22) Напыльники горловин конверторов - демонтаж, монтаж;
23) Насосы глубинные и штанговые - ремонт и сборка;
24) Оборудование мазутное - ремонт;
25) Оборудование подготовительных цехов (участков) для производства растительных масел и аппараты жироперерабатывающих производств - сборка, регулировка и испытание;
26) Пневмонасосы, дымососы, эксгаустеры - ремонт;
27) Подшипники ответственные - заливка баббитом и шабрение;
28) Редукторы вращающихся печей, паровых мельниц, конвейеров, пластинчатых транспортеров, питателей - ремонт;
29) Системы воздушные конвертеров и ватержакетов - регулировка, капитальный ремонт;
30) Смесители и сульфураторы -замена валов и муфт;
31) Станки деревообрабатывающие и металлорежущие - капитальный ремонт, регулировка;
32) Станки ткацкие - капитальный ремонт и наладка уточного механизма;
33) Турбобуры секционные и шпиндельные - ремонт, сборка, регулировка, испытание;
34) Чушкоукладчики - ремонт с заменой деталей.
861. Слесарь – ремонтник 5-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, монтаж, демонтаж, испытание, регулирование и наладка сложного оборудования, агрегатов и машин и сдача после ремонта. Слесарная обработка деталей и узлов по 6-7 квалитетам. Разборка, ремонт и сборка узлов и оборудования в условиях напряженной и плотной посадок.
Должен знать: конструктивные особенности ремонтируемого оборудования, агрегатов и машин, технические условия на ремонт, сборку, испытание и регулирование и на правильность установки оборудования, агрегатов и машин, технологический процесс ремонта, сборки и монтажа оборудования, правила испытания оборудования на статическую и динамическую балансировку машин, геометрические построения при сложной разметке, способы определения преждевременного износа деталей, способы восстановления и упрочнения изношенных деталей и нанесения защитного покрытия.
Примеры работ:

1) Колонналы үлгідегі аппараттар – жөндеу, құрастыру;
2) Электр балқыту пештерінің қышқыл және аргон аппаратурасы – жөндеу, қызмет көрсету;
3) Бекітпе арматура – ревизия, жөндеу, орнату;
4) Дірілмен елеуіштер – сигаларын ауыстыру;
5) Газоходтар – шиберлерін ауыстыру;
6) Скуббер гидроқақпақтар – реттеу;
7) Гидрокүйшейткіштер, гидромоторлар – жөндеу, құрастыру, сынау;
8) Көп позициялы автоматты қалпақтар – жөндеу, реттеу;
9) Грануляторлар – футерлеу және борттарды ауыстыру;
10) Уатқыштар – бұзылған бөлшектерді ауыстырып және қиыстырып жөндеу, уату ірілігін реттеу;
11) Үтіктеуге арналған әмбебап және ротациялық каландрлар, сығымдағыштар – жөндеу және баптау;
12) Қышқыл сығатын компрессорлар – ағымдағы және орташа жөндеу;
13) Шпиндель конустары – ысқылау әдісімен тексеру және қалпына келтіру;
14) Металл өңдеу станоктарының жылдамдығы мен жіберу қораптары – құрастыру және реттеу;
15) Бу және су жылытқыш қазандықтар – жөндеу;
16) бұрғылау машиналары – монтаждау және орнату;
17) Қысыммен құюға арналған машиналар – жөндеу;
18) Мартен пештерінің үйінділеу машиналары – тік осі және деңгейі бойынша колонналарды тексеру, тартатын механизмді және тұмсығының бұрылуын жөндеу;
19) Иіру машиналары – күрделі жөндеу және реттеу;
20) Тігу машиналары – ағымдағы және күрделі жөндеу;
21) Диірмендер, елегіштер, кептіру барабандары – орташа жөндеу;
22) Тереңдік және штангілі сорғылар – жөндеу және құрастыру;
23) Конверторлар мойындарын тозаңдатқыштар – монтаждан алу, монтажда;
24) Мазут жабдықтар – жөндеу;
25) Өсімдік майларын өндіруге арналған дайындау цех (учаскелер) жабдықтары мен май өңдеу өндірісінің аппараттары – құрастыру, реттеу және сынау;
26) Пневмосорғылар, түтін сорғылар, эксгаустерлер – жөндеу;
27) Жауапты мойынтіркетер – баббит құю және қырып тегістеу;
28) Айналып тұратын пештердің, бу диірмендерінің, конвейерлердің, пластиналық транспортерлердің, қоректендіргіштердің редукторлары – жөндеу;
29) Конвертерлер мен ватержакеттердің ауа жүйелері – реттеу, күрделі жөндеу;
30) Араластырғыштар мен сульфураторлар – біліктер мен муфтыларды ауыстыру;
31) Ағаш өңдейтін және металл кесетін станоктар – күрделі жөндеу, реттеу;
32) Тоқу станоктары – күрделі жөндеу және қайрайтын механизмдерді баптау;
33) Секциялық және шпиндельді құбыр бұрғылағыштар – жөндеу, құрастыру, реттеу, сынау;
34) Чушкоқалағыштар – бөлшектерін ауыстыра отырып жөндеу.
861. Слесарь - жөндеуші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі жабдықтарды, агрегаттар мен машиналарды жөндеу, монтаждау, монтаждан алу, сынау, реттеу, баптау және жөндеуден кейін тапсыру. 6-7 квалитеттер бойынша бөлшектерді және тораптарды слесарлық өңдеу. Кернеулі және тығыздағыш отырғызу жағдайында тораптар мен жабдықтарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру.
Білуге тиіс: жөнделетін жабдықтардың, агрегаттар мен машиналардың конструкциялық ерекшеліктері, жабдықтарды, агрегаттар мен машиналарды жөндеу, құрастыру және сынау, реттеудің және жабдықтарды орнатудың дұрыстығының техникалық шарттары, жабдықтарды жөндеу, құрастыру және монтаждаудың технологиялық процесі, машиналардың жабдықтарын статикалық және динамикалық теңгерілуін сынау ережесі, күрделі белгілеу кезіндегі геометриялық құрылымдар, тозған бөлшектерді қалпына келтіру және төзімдету және қорғау қабатын жағу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері

1) Aвтоматы токарно-револьверные многошпиндельные, копировальные, координатно-расточные, зубострогальные и вальцетокарные станки - средний ремонт, монтаж, регулировка, проверка на точность, пуск и сдача в эксплуатацию;
2) Aгрегаты высокого давления (колонны синтеза), сепараторы, испарители, водяные конденсаторы, холодильники - текущий и средний ремонт;
3) Aппаратура кислородная и аргонная мартеновских печей - ремонт, обслуживание;
4) Aппараты брагоперегонные и брагоректификационные - капитальный ремонт;
5) Aппараты, газопроводы высокого давления - ревизия, ремонт и испытание;
6) Aппараты сложные кинопроекционные и машины проявочные - средний ремонт;
7) Газодувки - капитальный ремонт и испытание;
8) Катки сушильно-гладильные вакуумные - ремонт и наладка;
9) Компрессоры кислородно-дожимающие - капитальный ремонт;
10) Коробки скоростей токарных полуавтоматов - сборка и переключение с взаимной пригонкой шлицевых валиков и шестерен;
11) Машины грузоподъемные - ремонт, регулировка и нивелировка подкрановых путей;
12) Машины для сортировки писем - ремонт;
13) Машины завалочные мартеновских печей - полный ремонт с заменой шахты, регулировка всех механизмов;
14) Машины загрузочные - ревизия механизма передвижения и поворота, разборка, сборка, выверка и замена деталей;
15) Машины стиральные автоматизированные - ремонт и наладка;
16) Мельницы, грохоты, сушильные барабаны - капитальный ремонт, испытание, регулировка и сдача;
17) Механизмы гидравлической подачи металлообрабатывающих станков - ремонт и регулировка;
18) Механизмы гидропроводов станков - ремонт, сборка, регулировка;
19) Насосы вакуумные и форвакуумные - капитальный ремонт;
20) Печи доменные - установка наклонного моста;
21) Реакторы - ремонт;
22) Редукторы кранов вращающихся печей и дифференциальные редукторы прокатных станов - ревизия, ремонт;
23) Роботы и манипуляторы с программным управлением с категорией ремонтной сложности до 20 ед. - капитальный ремонт, регулировка;
24) Станки буровые глубокого бурения - ремонт;
25) Станки зубошлифовальные, зубодолбежные, зубострогальные со сложными криволинейными направляющими - проверка на точность;
26) Станки с программным управлением - проверка на жесткость;
27) Турбобуры объемные, редукторные, реактивно-турбинные, высокомоментные, с турбинами точного литья - ремонт, сборка, установка, регулирование, испытание;
28) Установки вакуум-выпарные - разборка, ремонт, сборка;
29) Цилиндры, подшипники коренные и шатунные - проверка после обкатки и окончательное крепление всех соединений;

1) Токарлық-револьверлі автоматтар, көп шпиндельді, көшірмелі, координатты-қайрайтын, тіс қырнайтын және білік токарлық станоктар – орташа жөндеу, монтаждау, реттеу, дәлдігін тексеру, іске қосу және пайдалануға тапсыру;
2) Жоғары қысымдағы агрегаттар (синтез бағаналары), сепараторлар, буландырғыштар, су конденсаторлары, тоңазытқыштар – ағымдағы және орташа жөндеу;
3) Оттекті мен мартен пештерінің аргонды аппаратурасы – жөндеу, қызмет көрсету;
4) Брагоайдаушы және брагоректификациялық аппараттар – күрделі жөндеу;
5) Жоғары қысымдағы аппараттар, газ құбырлар – ревизия, жөндеу және сынау;
6) Күрделі кинопроекциялық аппараттар мен шығаратын машиналар – орташа жөндеу;
7) Газ үрлегіштер – күрделі жөндеу және сынау;
8) Кептіретін-үтіктейтін вакуумды катоктар – жөндеу және баптау;
9) Оттекті – ағызатын компрессорлар – күрделі жөндеу;
10) Токарлық жартылай автоматтардың жылдамдық қораптары – шлицті біліктерді өзара қиыстырып құрастыру және қайта қосу;
11) Жүк көтергіш машиналар – кран асты жолдарды жөндеу, реттеу және нивелирлеу;
12) Хаттарды сұрыптауға арналған машиналар – жөндеу;
13) Мартен пештерінің үйінділеу машиналары – шахтаны ауыстыра отырып толықтай жөндеу, механизмдердің барлығын реттеу;
14) Тиейтін машиналар – жылжыту және бұру механизмін ревизиялау, бөлшектеу, құрастыру, тексеру және бөлшектерді ауыстыру;
15) Автоматтандырылған жуу машиналары – жөндеу және баптау;
16) Диірмендер, елегіштер, кептіру барабандар – күрделі жөндеу, сынау, реттеу және тапсыру;
17) Металл өңдейтін станоктардың гидравликалық жіберу механизмдері – жөндеу және реттеу;
18) Станоктардың гидроқұбырлардың механизмдері – жөндеу, құрастыру, реттеу;
19) Вакуумды және форвакуумды сорғылар – күрделі жөндеу;
20) Домна пештер – еңіс көпірді орнату;
21) Реакторлары – жөндеу;
22) Айналып тұратын пештердің кран редукторлары мен илемді стандардың дифференциалды редукторлар – ревизия, жөндеу;
23) 20 бірлікке дейінгі күрделі жөндеу санатындағы бағдарламалы басқару роботтары мен манипуляторлары – күрделі жөндеу, реттеу;
24) Терең бұрғылайтын бұрғылық станоктар – жөндеу;
25) Күрделі қиғаш сызықпен жіберетін тісімен тегістейтін, тісімен уататын, тісімен сүргілейтін станоктар – дәлдігін тексеру;
26) Бағдарламалық басқарылатын станоктар – қаттылығын тексеру;
27) Дәл құятын көлемді, редукторлы, реактивті-турбиналық, тез қататын құбыр бұрғылар – жөндеу, құрастыру, орнату, реттеу, сынау;
28) Вакуум – булайтын құрылғылар – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
29) Цилиндрлер, түбірлі және шатунды мойынтіркетер – дөңгелетіп тегістегеннен кейін тексеру және барлық бірікпелерді түпкілікті бекіту;

30) Экономайзеры, пароперегреватели, компрессорные и воздуходувные установки - капитальный ремонт, сдача после испытания;
31) Электро- и руднотермические печи - проверка соосности подъемных винтов, конвейера и посадки корпуса печи на все четыре колонны.
862. Слесарь – ремонтник 6-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, монтаж, демонтаж, испытание и регулирование сложного крупногабаритного, уникального, экспериментального и опытного оборудования, агрегатов и машин. Выявление и устранение дефектов во время эксплуатации оборудования и при проверке в процессе ремонта. Проверка на точность и испытание под нагрузкой отремонтированного оборудования.
Должен знать: конструктивные особенности, кинематические и гидравлические схемы ремонтируемого оборудования, агрегатов и машин, методы ремонта, сборки, монтажа, проверки на точность и испытания отремонтированного оборудования, допустимые нагрузки на работающие детали, узлы, механизмы оборудования и профилактические меры по предупреждению поломок, коррозионного износа и аварий.
Примеры работ:
1) Aвтоматы токарные многошпиндельные, полуавтоматы токарные многорезцовые вертикальные - капитальный ремонт;
2) Aппаратура гидравлическая - ремонт и наладка;
3) Aппараты сложные кинопроекционные и машины проявочные - капитальный ремонт;
4) Клети прокатного стана - проверка, регулировка, испытание и сдача после ремонта;
5) Линии автоматические всех профилей обработки, имеющие сложные агрегаты - капитальный и средний ремонт;
6) Линии автоматические формовочные - капитальный ремонт, сборка, регулировка и сдача;
7) Линии комплексно-механизированные мучнисто-кондитерских, макаронных и хлебобулочных изделий и автоматические в парфюмернокосметическом производстве - ремонт и наладка;
8) Машины агломерационные - регулирование движения машины и теплового зазора, выверка привода по оси головного радиуса;
9) Машины подъемные скипового и клетьевого шахтного подъема - ремонт, испытание, сдача;
10) Оборудование прецизионное - ремонт, сдача;
11) Печи руднотермические - капитальный ремонт контактной системы и выбраковка дефектных деталей;
12) Печи трубчатые - испытание змеевика;
13) Прессы гидравлические - капитальный и средний ремонт;
14) Прессы парогидравлические - капитальный ремонт;
15) Роботы и манипуляторы с программным управлением с категорией ремонтной сложности свыше 20 ед. - монтаж, ремонт, наладка;
16) Станки агрегатные, барабанно-фрезерные и специальные, автоматы и полуавтоматы специальные шлифовальные для обтачивания и шлифования кулачковых и конических валов - ремонт;

30) Экономайзерлер, бу қыздырғыштар, компрессорлық және ауа үрлегіш құрылғылар – күрделі жөндеу, сынаудан кейін тапсыру;
31) Электр және кен термиялық пештер – көтергіш бұрамалардың, конвейерлердің біліктестігін және пеш корпусының төрт бағанаға да отырғызылуын тексеру.
862. Слесарь - жөндеуші 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі ірі габаритті, бірегей, эксперименталды және тәжірибелік жабдықтарды, агрегаттарды және машиналарды жөндеу, монтаждау, монтаждан шығару, сынау және реттеу. жабдықты пайдалану және жөндеу процесінде тексеру кезіндегі ақаулықтарды анықтау және жою. Жөнделген жабдықтардың жүктемесінің дәлдігін сынау және тексеру.
Білуге тиіс: жөнделетін жабдықтардың, агрегаттар мен машиналардың конструкциялық ерекшеліктері, кинематикалық және гидравликалық тәсімдері, жөнделетін жабдықтардың дәлдігін жөндеу, құрастыру, монтаждау, тексеру және сынау әдістері, жұмыс істейтін бөлшектердің, тораптардың, механизмдердің шекті жүктемелері мен сынықтарды, тоттану механизмдер мен апаттардың алдын алу шаралары.
Жұмыс үлгілері
1) Токарлық көп шпиндельді автоматтар, токарлық көп тісті тікелей жартылай автоматтар – күрделі жөндеу;
2) Гидравликалық аппаратура – жөндеу және баптау;
3) Кинопроекциялық күрделі аппараттар мен көрсететін машиналар – күрделі жөндеу;
4) Илемдеу стан көтермелері – жөндеуден кейін тексеру, реттеу, сынау және тапсыру;
5) Өңдеудің барлық кескініндегі күрделі агрегаттары бар автоматты желілер – күрделі және орташа жөндеу;
6) Қалыптаушы автоматты желілер – күрделі жөндеу, құрастыру, реттеу және тапсыру;
7) Ұн, кондитерлік, макарон және нан өнімдерінің кешенді механизацияланған және парфюмерлік-косметикалық өндірістегі автоматты желілері – жөндеу және баптау;
8) Агломерациялық машиналар – машина мен жылу саңылауының қозғалысын реттеу, басты радиустың осі бойынша жетекті тексеру;
9) Скипті және көтермелі шахталық көтерме машиналары – жөндеу, сынау, тапсыру;
10) Прецизионды жабдықтар – жөндеу, тапсыру;
11) Кен термиялық пештер – контактілі жүйені күрделі жөндеу және бұзылған бөлшектерді іріктеп шығару;
12) Пеш құбырлары – ирекшені сынау;
13) Гидравликалық сығымдар – күрделі және орташа жөндеу;
14) Бу гидравликалық сығымдар – күрделі жөндеу;
15) 20 бірліктен жоғары күрделі жөндеу санатындағы бағдарламалы басқару роботтары мен манипуляторлары – күрделі жөндеу, реттеу;
16) Жұдырықшалы және коникалық біліктерді үшкірлеуге және тегістеуге арналған арнайы тегістеу фрезерлік және арнайы, автоматтар мен жартылай автоматтар – жөндеу;

17) Станки координатно-расточные - восстановление координат;
18) Станки с программным управлением - проверка на точность, восстановление координат, ремонт, испытание;
19) Станки электроимпульсные - ремонт;
20) Суперцентрифуги, машины краскотерочные импортные, редукторы планетарные, ротационные вакуумные насосы - ремонт;
21) Турбокомпрессоры - капитальный ремонт и сдача;
22) Установки воздухоразделительные - капитальный ремонт;
23) Устройство спусковое для спуска судов - капитальный ремонт, центровка и регулирование;
24) Холодильники, агрегаты высокого давления (колонны синтеза), сепараторы, испарители, водяные конденсаторы - капитальный ремонт;
25) Экстрактор, малопресс, автоматы и полуавтоматы (дозирующие, резательные, фасовочные, др.), компрессоры - сборка, наладка и регулировка;
26) Электропечи, ватержакеты, конвертеры - регулировка гидроаппаратуры и проверка полноты ремонта.
863. Слесарь – ремонтник 7-й разряд
Характеристика работ. Диагностика, профилактика и ремонт сложного оборудования в гибких производственных системах. Устранение отказов оборудования при эксплуатации с выполнением комплекса работ по ремонту и наладке механической, гидравлической и пневматической систем.
Должен знать: конструктивные особенности, гидравлические и кинематические схемы ремонтируемого сложного оборудования, методы диагностики, ремонта, сборки и монтажа, проверки на точность и испытания отремонтированного оборудования, допустимые нагрузки на работающие детали, узлы, механизмы оборудования и профилактические меры по предупреждению неисправностей, технологические процессы ремонта, испытания и сдачи в эксплуатацию сложного оборудования.
Требуется среднее профессиональное образование.
864. Слесарь – ремонтник 8-й разряд
Характеристика работ. Диагностика, профилактика и ремонт уникального и экспериментального оборудования в гибких производственных системах и участие в работе по обеспечению вывода его на заданные параметры работы.
Должен знать: конструкцию, кинематические и гидравлические схемы ремонтируемого экспериментального и уникального оборудования, контрольно-измерительные приборы и стенды для диагностирования, ремонта и обслуживания оборудования, технологические процессы ремонта уникального и экспериментального оборудования.
Требуется среднее профессиональное образование.
Примечание. 7-й и 8-й разряды данной профессии присваиваются только при работе в цехах по подготовке производства, в экспериментальных и опытных цехах.
Слесарь - сантехник
865. Слесарь – сантехник 2-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт и сборка деталей и узлов санитарно-технических систем центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостоков под руководством слесаря-сантехника более высокой квалификации. Сортировка труб, фитингов, фасонных частей, арматуры и средств крепления. Подготовка пряди, растворов и других вспомогательных материалов. Транспортирование деталей трубопроводов, санитарно-технических приборов и других грузов. Комплектование сгонов муфтами и контргайками, болтов - гайками.
Должен знать: виды и назначение санитарно-технических материалов и оборудования, сортамент и способы измерения диаметров труб, фитингов и арматуры, назначение и правила применения ручных инструментов.

17) Координатты қайрайтын станоктар – координаттарын қалпына келтіру;
18) Бағдарламалық басқарылатын станоктар – дәлдігін тексеру, координаттарын қалпына келтіру, жөндеу, сынау;
19) Электр импульсті станоктар – жөндеу;
20) Суперцентрифугалар, сырды сүртетін импорт машиналар, планетарлық редукторлар, ротациялық вакуумды сорғылар – жөндеу;
21) Құбыр компрессорлар – күрделі жөндеу және тапсыру;
22) Ауа бөлетін құрылғылар – күрделі жөндеу;
23) Кеме түсіруге арналған түсіретін құрылғы – күрделі жөндеу, ортасын дәлдеу және реттеу;
24) Жоғары қысымды тоңазытқыштар, агрегаттар (синтез бағаналары), сепараторлар, буландырғыштар, су конденсаторлары – күрделі жөндеу;
25) Экстрактор, кіші сығым, (мөлшерлейтін, кесетін, орайтын және т.б.) автоматтар мен жартылай автоматтар, компрессорлар – құрастыру, баптау және реттеу;
26) Электр пештері, ватержакеттер, конвертерлер – гидроаппаратураны реттеу және жөндеудің толықтығын тексеру.
863. Слесарь - жөндеуші 7-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Икемді өндіріс жүйелеріндегі күрделі жабдықтарды диагностикалау, алдын алу және жөндеу. Механикалық, гидравликалық және пневматикалық жүйелерді жөндеу және баптау жөніндегі жұмыс кешенін орындаумен пайдалану кезінде жабдықтардың бұзылуын болдырмау.
Білуге тиіс: жөнделетін күрделі жабдықтардың конструкциялық ерекшеліктері, гидравликалық және кинематикалық тәсімдері, жөнделген жабдықтарды диагностикалау, жөндеу, құрастыру және монтаждау, дәлдігін тексеру және сынау әдістері, жабдықтардың жұмыс істеп тұрған бөлшектеріне, тораптарына, механизмдеріне шекті жүктемелер, жабдық механизмдері мен ақаулықтардың алдын алу бойынша алдын алу шаралары, күрделі жабдықтарды жөндеу, сынаудың технологиялық процесстері және пайдалануға тапсыру.
Орта кәсіптік білімді талап етеді.
864. Слесарь - жөндеуші 8-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Икемді өндіріс жүйелеріндегі бірегей және эксперименталды жабдықтарды диагностикалау, алдын алу және жөндеу және оны жұмыстың берілген параметрлеріне шығаруды қамтамасыз ету жұмыстарында қатысу.
Білуге тиіс: жөнделетін эксперименталды және бірегей жабдықтардың конструкциясы, кинематикалық және гидравликалық тәсімдері, жабдықтарды диагностикалау, жөндеу және қызмет көрсетуге арналған бақылау-өлшеу аспаптары мен стенділері, бірегей және эксперименталды жабдықтарды жөндеудің технологиялық процестері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Ескертпе. Аталған кәсіптің 7-8 разрядтары өндірісті дайындау жөніндегі цехтардағы жұмыс кезінде, эксперименталды және тәжірибелік цехтарда беріледі.
Слесарь – сантехник
865. Слесарь – сантехник 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғарырақ білікті сантехниктің басшылығымен орталық жылу беру, сумен жабдықтау, кәріз және су ағымдары санитарлық-техникалық жүйелердің бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Құбырларды, фитингілерді, үлгілік бөліктерді, арматура және бекіту құралдарын сұрыптау. Тұлымдарды, ерітінділерді және басқа да қосымша материалдарды дайындау. Құбыржолдардың, санитарлық-техникалық аспаптар мен басқа да жүктердің бөлшектерін тасымалдау. Жібермелерді муфтылар және контргайкалармен, гайка болттарымен құрастыру.
Білуге тиіс: санитарлық-техникалық материалдар мен жабдықтардың түрлері мен қызметі, құбырларды, фитингілер мен арматураның сұрыптамасы мен өлшеу тәсілдері, қол аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі.

866. Слесарь – сантехник 3-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт и сборка различных деталей и узлов санитарно-технических систем центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостоков. Сверление или пробивка отверстий в конструкциях. Нарезка резьб на трубах вручную. Установка и заделка креплений под трубопроводы и приборы. Комплектование труб и фасонных частей стояков.
Должен знать: принцип действия, назначение и особенности ремонта санитарно-технических трубопроводных систем центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостоков, виды основных деталей санитарно-технических систем, соединений труб и креплений трубопроводов, способы сверления и пробивки отверстий, правила обращения и транспортирования баллонов с кислородом и ацетиленом, назначение и правила пользования механизированным инструментом.
Примеры работ:
Разборка, ремонт, сборка:
1) Заглушек и предохранительных пробок;
2) Прокладок;
3) Раструбов трубопроводов - заделка;
4) Соединений фланцевых;
5) Унитазов - смена манжет.
867. Слесарь – сантехник 4-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт и сборка средней сложности деталей и узлов санитарно-технических систем центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостоков. Разметка мест установки прибора и креплений. Группировка и догруппировка чугунных радиаторов на месте ремонта. Соединение трубопроводов отопительных панелей, санитарно-технических кабин и блоков. Крепление деталей и приборов при помощи поршневых пистолетов.
Должен знать: устройство и способы ремонта трубопроводных санитарно-технических систем из стальных и полимерных труб, устройство поршневых пистолетов и правила работы с ними, способы разметки мест установки приборов и креплений, правила установки санитарных и нагревательных приборов.
Примеры работ:
Разборка, ремонт, сборка:
1) Бачков смывных;
2) Ванн различных;
3) Вентилей;
4) Кранов, кроме трехходовых;
5) Моек различных;
6) Раковин;
7) Смесителей;
8) Умывальников;
9) Унитазов;
10) Установок для мойки подкладных суден;
11) Шкафов вытяжных.
868. Слесарь – сантехник 5-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт и сборка сложных деталей и узлов санитарно-технических систем центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостоков. Смена участков трубопроводов из чугунных труб. Установка дефектных мест при испытании трубопроводов.
Должен знать: устройство и способы ремонта различных санитарно-технических трубопроводных систем, способы установления дефектных мест при испытании трубопроводов.
Примеры работ:
Разборка, ремонт, сборка:

866. Слесарь – сантехник 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орталық жылу беру, сумен жабдықтау, кәріз және су ағар санитарлық-техникалық жүйелердің бөлшектері мен тораптарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Конструкцияларда саңылау бұрғылау немесе тесу. Құбырларда қолмен бұранда ою. Құбыржолдар мен аспаптарға бекітпелер орнату және бекіту. Тіке құбырлардың құбырлары мен үлгілік бөліктерін құрастыру.
Білуге тиіс: орталық жылу беру, сумен жабдықтау, кәріз және су ағар санитарлық-техникалық жүйелерді пайдалану принципі, қызметі және жөндеудің ерекшелігі, санитарлық-техникалық жүйелердің, құбыр бірікпелері мен құбыржол бекітпелерінің негізгі бөлшектерінің түрлері, оттегі және ацетилен салынған баллондарды ұстау және тасымалдау ережесі, механизацияланған аспаптың қызметі мен пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері
1) Бітеуіштер мен қорғау тығындарын;
2) Төсемдерді;
3) Фланецті бірікпелерді;
4) Құбыржол келтеқұбырларын;
5) Унитаздарды бөлшектеу, жөндеу, құрастыру - манжеталарын ауыстыру.
867. Слесарь – сантехник 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орталық жылу беру, сумен жабдықтау, кәріз және су ағар санитарлық-техникалық жүйелердің бөлшектері мен тораптарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Аспаптар мен бекітпелерді орнату орнын белгілеу. Жөндеу орнындағы шойын радиаторларды топтастыру және топтан шығару. Жылу панельдерінің, санитарлық-техникалық кабиналары мен блоктардың құбыржолдарын біріктіру. Поршеньді пистолеттердің көмегімен бөлшектер мен аспаптарды бекіту.
Білуге тиіс: болат және полимер құбырдан жасалған құбыржолды санитарлық-техникалық жүйелерінің құрылымдары мен жөндеу тәсілдері, поршенді пистолеттердің құрылысы мен олармен жұмыс істеу ережесі, аспаптар мен бекітпелерді орнату орнын белгілеу тәсілдері, санитарлық және қыздыру аспаптарын орнату ережесі.
Жұмыс үлгілері
1) Шаятын бачоктарды;
2) Түрлі астауларды;
3) Вентилдерді;
4) Үш жүрістілерден басқа крандарды;
5) Түрлі жуғыштарды;
6) Раковиналарды;
7) Араластырғыштарды;
8) Қол жуғыштарды;
9) Унитаздарды;
10) Төсейтін судноларды жууға арналған құрылғыларды;
11) Соратын шкафтарды бөлшектеу, жөндеу, құрастыру.
868. Слесарь – сантехник 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орталық жылу беру, сумен жабдықтау, кәріз және су ағар санитарлық-техникалық жүйелердің бөлшектері мен тораптарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Шойын құбырдан жасалған құбыржолдардың учаскелерін ауыстыру. Құбыржолдарды сынау кезінде ақаулы жерлерін орнату.
Білуге тиіс: түрлі санитарлық-техникалық құбыржол жүйелерінің құрылысы мен жөндеу тәсілдері, құбыржолдарды сынау кезінде ақаулы жерлерін орнатудың тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.

1) Aппаратуры;
2) Водонагревателей;
3) Воздухосборников;
4) Колонок;
5) Кранов трехходовых;
6) Крестовин;
7) Манометров;
8) Отводов секционных;
9) Стекол водомерных;
10) Тройников.
869. Слесарь – сантехник 6-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт и сборка сложных деталей и узлов санитарно-технических систем центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостоков. Испытание санитарно-технических систем. Ревизия и испытание аппаратуры. Разметка мест установки контрольно-измерительных приборов.
Должен знать: правила испытания санитарно-технических систем и арматуры, способы подготовки и испытания котлов, бойлеров, калориферов и насосов.
Примеры работ:
Разборка, ремонт, сборка:
1) Бойлеров;
2) Инжекторов;
3) Калориферов;
4) Котлов паровых;
5) Систем автоматических пожаротушения;
6) Терморегуляторов;
7) Устройств горелочных.
Слесарь - электрик по ремонту электрооборудования
870. Слесарь - электрик по ремонту электрооборудования
2-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт и сборка простых узлов, аппаратов и арматуры электроосвещения с применением простых ручных приспособлений и инструментов. Очистка, промывка, протирка и продувка сжатым воздухом деталей и приборов электрооборудования. Изготовление несложных деталей из сортового металла. Соединение деталей и узлов электромашин, электроприборов по простым электромонтажным схемам. Установка соединительных муфт, тройников и коробок.
Должен знать: принцип работы обслуживаемых электромашин, электроприборов и электроаппаратов подвижного состава, назначение и правила применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и используемых контрольно-измерительных инструментов, способы прокладки проводов, простые электромонтажные схемы соединений деталей и узлов, правила включения и выключения электрических машин и приборов, основы электротехники и технологии металлов в объеме выполняемой работы.
Примеры работ:
1) Aппараты и машины электрические - продувка;
2) Выключатели электроосвещения - снятие и установка;
3) Жалюзи вентиляции вагонов - снятие и установка;
4) Изоляторы опорные аппаратов и шин - снятие и установка;
5) Кожухи и щиты ограждения - снятие и установка;
6) Крышки якорных подшипников электрических машин - снятие;
7) Муфты (пакеты соединений валов генераторов и других электрических машин) - разборка;
8) Номераторы вагонов - снятие и установка;

1) Аппаратураны;
2) Су қыздырғыштарды;
3) Ауа жинағыштарды;
4) Колонкаларды;
5) Үш жүрісті крандарды;
6) Айқаспаларды;
7) Манометрлерді;
8) Секциялық бұрамаларды;
9) Су өлшеу әйнектерін;
10) Үштіктерді бөлшектеу, жөндеу, құрастыру.
869. Слесарь – сантехник 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орталық жылу беру, сумен жабдықтау, кәріз және су ағар санитарлық-техникалық жүйелердің бөлшектері мен тораптарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Санитарлық-техникалық жүйелерді сынау. Аппаратураны ревизиядан өткізу және сынау. Бақылау-өлшеу аспаптарын орнату орындарын белгілеу.
Білуге тиіс: санитарлық-техникалық жүйелерді және арматураны сынау ережесі, қазандықтарды, бойлерлерді, калориферлер мен сорғыларды дайындау және сынау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері:
1) Бойлерлерді;
2) Инжекторларды;
3) Калориферлерді;
4) Бу қазандықтарын;
5) Автоматты өрт сөндіру жүйелерін;
6) Термореттегіштерді;
7) Жандыру құрылғыларын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру.
Электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь-электрик
870. Электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь-электрик 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жай қол айлабұйымдар мен аспаптарды пайдалана отырып электрмен жарықтандырудың жай тораптарын, аппараттары мен арматурасын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Электр жабдықтары бөлшектері мен аспаптарын тазалау, шаю, ысқылау және сығылған ауамен үрлеу. Сұрыптық металдан жасалған күрделі емес бөлшек жасау. Жай электр монтаждық тәсімдер бойынша электр машиналары, электр аспаптарының бөлшектері мен тораптарын біріктіру. Біріктіру муфтыларын, үштіктер мен қораптарды орнату.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жылжымалы құрамның электр машиналарын, электр аспаптары мен электр аппараттарының жұмыс істеу принциптері, кеңінен таралған әмбебап және арнайы айлабұйымдар мен пайдаланылатын бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану ережесі, сым жүргізу тәсілдері, бөлшектер мен тораптарды біріктірудің жай электр монтажды тәсімдері, электр машиналары мен аспаптарды іске қосу және ажырату ережесі, орындалатын жұмыс көлемінде металдың электр техникасы мен технологиясының негіздері.
Жұмыс үлгілері
1) Электр аппараттары мен машиналары - үрлеу;
2) Электр жарықтандыру өшіргіштері - шешу және орнату;
3) Вагон желдеткіштерінің жалюздері – шешу және орнату;
4) Аппараттар мен шиналардың тірек оқшаулағыштары – шешу және орнату;
5) Қоршау қаптары мен қалқандары – шешу және орнату;
6) Электр машиналарының зәкірлік мойынтіркеттерінің қақпақтары- шешу;
7) Муфтылар (оператор және басқа да электр машиналары біліктерінің біріктірме пакеттері) – бөлшектеу;
8) Вагон нөмірлегіштер – шешу және орнату;

9) Панели резисторов - разборка;
10) Подшипники электрических машин - заправка смазкой;
11) Пускатели магнитные, электромагниты тормозные - ремонт;
12) Разъединители - снятие и установка;
13) Щиты и панели (распределители, силовые и групповые) - снятие и установка;
14) Электролампы, плафоны - снятие и установка.
871. Слесарь - электрик по ремонту электрооборудования
3-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт и сборка узлов и аппаратов средней сложности, арматуры электроосвещения. Соединение деталей и узлов электромашин, электроаппаратов и электроприборов по схемам средней сложности. Лужение, пайка, изолирование, прокладка и сращивание электропроводов и кабелей. Управление подъемно-транспортными механизмами с пола, строповка грузов.
Должен знать: устройство и принцип работы обслуживаемых электромашин переменного и постоянного тока, электромонтажные схемы и пускорегулирующую аппаратуру средней сложности, способы наладки щеточного механизма электродвигателей, основные свойства обрабатываемых материалов, правила применения универсальных и специальных приспособлений, монтажного инструмента и используемых контрольно-измерительных инструментов.
Примеры работ:
1) Aмперметры, вольтметры - снятие, установка с проверкой;
2) Выпрямители селеновые - снятие и установка;
3) Зажимы низковольтных предохранителей, рукава токоприемников - изготовление;
4) Контакторы блокировочные - разборка и сборка;
5) Коробки парораспределительные, лопатки рабочих колес, конденсаторные и паропроводные трубы, вентиляторы турбогенераторов паровозов - снятие, установка;
6) Подшипники электрических машин - выпрессовка;
7) Полозы токоприемников электровозов - заправка смазкой;
8) Предохранители (кроме фарфоровых) - перезарядка;
9) Разъединители и изоляторы крышевые, рукава токоприемников, клапаны редукционные, электропневматические, цилиндры воздушные токоприемников, разрядники всех типов электровозов - снятие, установка;
10) Разъединители, патроны, розетки и выключатели электроосвещения, прожекторы, фары, педали - ремонт и сборка;
11) Реостаты пусковые и регулировочные вагонов - снятие и установка;
12) Рукоятки бдительности - разборка, ремонт и сборка;
13) Секции якорей тяговых электродвигателей и электрических машин - изготовление;
14) Сердечники полюсов и катушек - выпрессовка и запрессовка;
15) Термометры сопротивлений рефрижераторных поездов (секций) и вагонов с кондиционированием воздуха - разборка, комплектование;

9) Резистор панельдері – бөлшектеу;
10) Электр машина мойынтіркетеррі – майлама толтыру;
11) Магнитті қосқыштар, тежегіш электр магниттер – жөндеу;
12) Ажыратқыштар – шешу және орнату;
13) Қалқандар мен панельдер (таратқыштар, күш және топтық) – шешу және орнату;
14) Электр шамдар, плафондар – шешу және орнату.
871. Электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь-электрик 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орташа күрделіктегі тораптар мен аппараттарды, электр жарықтандыру арматурасын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Орташа күрделіктегі тәсімдер бойынша электр машиналары, электр аппараттары мен электр аспаптары бөлшектері мен тораптарын біріктіру. Электр сымдары мен кабельдерін қалайылау, дәнекерлеу, оқшаулау, төсеу және ұзарту. Жерден көтергіш-көлік механизмдерін басқару, жүктерді ілмектеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін айнымалы және тұрақты ток электр машиналарының құрылысы және жұмыс істеу принципі, орташа күрделіктегі электр монтаждау тәсімдері мен іске қосуды реттейтін аппаратураны, электр қозғалтқыштардың щеткалы механизмдерін баптау тәсілдері, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттері, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың, монтаждау аспабы мен пайдаланылатын бақылау-өлшеу аспабының құрылысы.
Жұмыс үлгілері
1) Амперметрлер, вольтметрлер - шешу, тексеріп орнату;
2) Селеналық түзулегіштер – шешу және орнату;
3) Төмен вольтты қорғағыш қысқыштары, ток қабылдағыштардың жеңдері – жасау;
4) Блоктау контакторлары – бөлшектеу және құрастыру;
5) Бу тарату қораптары, жұмыс дөңгелектерінің қалақтары, конденсаторлық және бу өткізу құбырлары, паровоз турбогенератор желдеткіштері – шешу, орнату;
6) Электр машиналарының мойынтіркетері – сығымдау;
7) Электровоз ток қабылдағыштарының табаны – майламамен толтыру;
8) Қорғағыштар (Фарфорды қоспағанда) – қайта зарядтау;
9) Төбелік ажыратқыштар мен оқшаулағыштар, ток қабылдағыш жеңдері, редукциялық, электр пневматикалық клапандар, ток қабылдағыштардың ауа цилиндрлері, электровоздың барлық үлгідегі разрядтағыштары – шешу, орнату;
10) Электрмен жарықтандыру бөлгіштері, патрондары, розеткалары мен ажыратқыштары, прожекторлар, фаралар, педальдар – жөндеу және құрастыру;
11) Вагонның іске қосатын және реттейтін реостаттары – шешу және орнату;
12) Қырағылық саптары – бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
13) Жетекті электр қозғалтқыштар мен электр машиналарының зәкір секциясы – жасау;
14) Полюс және катушкалардың өзекшелері – сығымдау және босату;
15) Ауаны желдететін рефрижераторлы пойыздар (секциялар) мен вагондардың кедергі термометрлері – бөлшектеу, құрастыру;

16) Токоприемники - смена полозов;
17) Устройства подвагонные распределительные рефрижераторных поездов (секций) - снятие и установка;
18) Шунты, ножи, наконечники и перемычки электрических аппаратов и электрических машин - изготовление и установка;
19) Электрические печи, ящики линейных и мостовых контакторов, блоки резисторов - снятие;
20) Электропровода на вагонах - прокладка и крепление.
872. Слесарь - электрик по ремонту электрооборудования
4-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт и сборка сложных деталей и узлов электромашин, электроприборов и электроаппаратов в условиях тугих и скользящих посадок. Соединение деталей и узлов электромашин, электроаппаратов и электроприборов по сложным схемам. Заземление и зануление электросиловых установок. Испытание отремонтированных электромашин, электроаппаратов и электроприборов. Составление дефектных ведомостей.
Должен знать: устройство и назначение сложных электромашин, электроаппаратов и электроприборов, сложные электромонтажные схемы соединений деталей и узлов, технические условия на испытание отремонтированных электромашин, электроаппаратов и электроприборов.
Примеры работ:
1) Камеры дугогасительные - разборка, ремонт и сборка;
2) Коллекторы тяговых генераторов тепловозов, тягоэлектродвигателей и вспомогательных машин - продороживание;
3) Коробки парораспределительные, лопатки рабочих колес турбогенераторов паровозов - разборка, ремонт, сборка;
4) Панели, щиты с аппаратурой - снятие, установка;
5) Пластины якорей коллекторные электромашин - пайка "петушков";
6) Полозы токоприемников - сборка новых и ремонт с выправкой на оправке;
7) Разрядники всех типов - ремонт, испытание;
8) Рамы верхние и нижние токоприемников - изготовление;
9) Реакторы сглаживающие тяговых электродвигателей и вспомогательных электромашин, якоря электромашин, контроллеры, приводы групповых переключателей, реле всех типов - снятие, установка;
10) Схемы монтажные - составление, изготовление;
11) Токоприемники, фазорасщепители электровозов - снятие, установка;
12) Турбогенераторы, центробежные регуляторы турбогенераторов паровозов - снятие, установка;
13) Установки мотор-вентиляционные вагонов - снятие, установка;
14) Установки противопожарные - осмотр, разборка, ремонт, сборка, проверка;
15) Шестерни валов тяговых двигателей, валы и коллекторы электромашин всех систем - выпрессовка;
16) Щетки электромашин - притирка и регулировка;

16) Ток қабылдағыштар – табандарын ауыстыру;
17) Вагондардың, рефрижератор пойыздарының (секцияларының) вагон асты тарату құрылғылары – шешу және орнату;
18) Электр аппараттары мен электр машиналарының шунттары, пышақтары, ұштамалары мен маңдайшалары – жасау, орнату;
19) Электр пештер, желілік және мостылық контакторлардың жәшіктері, резистор блоктар – шешу;
20) Өрістердегі электр сымдар – төсемдер мен бекіту.
872. Электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь-электрик 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Серіппелі және сырғымалы отырғызу жағдайында электр машиналарының, электр аспаптары мен электр аппараттарының күрделі бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Электр машиналарының, электр аппараттары мен электр аспаптарының бөлшектері мен тораптары біріктіру. Электр күші құрылғыларын жерлендіру және нөлдендіру. Жөнделген электр машиналарын, электр аппараттары мен электр аспаптарын сынау. Ақаулық ведомості жасау.
Білуге тиіс: электр машиналарының, электр аппараттары мен электр аспаптарының құрылысы мен қызметі, бөлшектер мен торап бірікпелерінің электр монтажды тәсімдері, жөнделген электр машиналарын, электр аппараттары мен электр аспаптарын сынаудың техникалық шарттары.
Жұмыс үлгілері
1) Доға сөндіргіш камералар – бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
2) Тепловоз, жетекті электр қозғалтқыш және қосалқы машиналардың жетекті генератор коллекторлары – жол салу;
3) Бу тарататын қораптар, паровоз турбогенераторлары жұмыс дөңгелектерінің қалақтары – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
4) Аппаратуралы панельдер, қалқандар – шешу, орнату;
5) Электр машиналарының коллекторлық зәкір пластиналары – "айдар" жасау;
6) Ток қабылдағыш табандары – жаңаларын құрастыру және қондыруды түзете отырып жөндеу;
7) Барлық үлгілерінің разрядниктері - жөндеу, сынау;
8) Ток қабылдағыштардың жоғарғы және төменгі рамалары – жасау;
9) Тартпалы электр қозғалтқыштар мен қосалқы электр машиналарының, электр машиналары зәкірлерінің, контроллерлерінің реакторлары, топтық қайта қосқыштардың тартпалары, барлық түрдегі реле – шешу, орнату;
10) Монтаждау схемалары – құрастыру, жасау;
11) Электровоз ток қабылдағыштары, фаза ажыратқыштары – шешу, орнату;
12) Паровоз турбогенераторлары, орталықтан тебетін реттегіштер – шешу, орнату;
13) Вагондардың мотор-желдеткіш құрылғылары – шешу, орнату;
14) Өртке қарсы құрылғылар – байқау, бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, тексеру;
15) Тартпалы қозғалтқыш біліктерінің тісті дөңгелектері, барлық жүйедегі электр машиналарының біліктері мен коллекторлары – сығымнан босату;
16) Электр машиналардың щеткалары – ысқылау және реттеу;

17) Ящики линейных и мостовых контакторов, блоки резисторов - установка.
873. Слесарь - электрик по ремонту электрооборудования
5-й разряд
Характеристика работ. Разборка, ремонт, сборка сложных деталей и узлов электромашин, электроаппаратов и электроприборов в условиях всех типов посадок. Изготовление сложных монтажных схем. Регулировка и испытание собранных узлов электромашин, электроаппаратов и электроприборов.
Должен знать: назначение, устройство и взаимодействие узлов и групп сложных электромашин, электроаппаратов и электроприборов, способы сборки сложных узлов электромашин, электроаппаратов и электроприборов, сложные электромонтажные схемы соединений деталей и узлов, технические условия на сборку и испытание отремонтированных узлов.
Примеры работ:
1) Включатели воздушные однополюсные и быстродействующие - снятие, ремонт, установка;
2) Выпрямители селеновые - испытание;
3) Каретки и шарнирные соединения токоприемников - ремонт, сборка;
4) Контроллеры дистанционные температур вагонов - разборка, ремонт, сборка;
5) Мотор-вентиляционные установки всех систем, умформеры, электронагревательные и распределительные устройства вагонов, генераторы преобразователей тока систем люменисцентного освещения и преобразователей для бритья, устройства контроля температуры нагрева букс (термодатчики), электроагрегаты системы отопления, электродвигатели установок кондиционирования воздуха, приборов автоматики, электродвигатели холодильных установок вагонов всех типов - разборка, ремонт, сборка;
6) Муфты (пакеты) соединений валов генераторов и других электрических машин, рукоятки бдительности - проверка, регулировка взаимодействия;
7) Подшипники тяговых электродвигателей (подшипники качения) - полная ревизия;
8) Подшипники электрических машин всех типов - запрессовка;
9) Предохранители фарфоровые электровозов - перезарядка;
10) Приводы карданно-редукторные вагонов - снятие, ремонт, испытание, установка;
11) Счетчики, панели кремниевых выпрямителей, защиты - осмотр, проверка электрических параметров, ремонт;
12) Турбогенераторы, центробежные регуляторы турбогенераторов паровозов - разборка, ремонт, сборка;
13) Цепи управления в трамвайных вагонах и троллейбусах - установка на вал;
14) Электродвигатели, генераторы тяговые, вспомогательные электрические машины, щеткодержатели, электроизмерительные приборы, групповые переключатели и их приводы, стартеры, контроллеры, преобразователи питания радиоаппаратуры, дроссели, блоки резисторов, выключатели пакетные, контакторы и реле всех типов - разборка, ремонт, сборка, проверка правильности соединений электрических цепей;

17) Желілік және мостылық контакторлардың жәшіктері, резистор блоктары – орнату.
873. Электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь-электрик 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Отырғызудың барлық үлгісіндегі электр машиналарының, электр аппараттары ме электр аспаптарының күрделі бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру. Күрделі монтаждау тәсімдерін жасау. Электр машиналарының, электр аппараттары мен электр аспаптарының жиналған тораптарын реттеу және сынау.
Білуге тиіс: күрделі электр машиналарының, электр аппараттары мен электр аспаптарының тораптары мен топтарының қызметі, құрылымы мен өзара іс-әрекеті, электр машиналарының, электр аппараттары мен электр аспаптарының күрделі тораптарын құрастыру тәсілдері, бөлшектер мен тораптарды біріктірудің күрделі электр монтажды тәсімдері, жөнделген тораптарды құрастырудың техникалық шарттары мен сынау.
Жұмыс үлгілері
1) Бір полюсті ауа және тез әсер ететін қосқыштар – шешу, жөндеу, орнату;
2) Селенді түзеткіштер – сынау;
3) Ток қабылдағыштардың бірікпе және гарнирлі кареткалары – жөндеу, құрастыру;
4) Вагон температураларының қашықтық контроллерлері – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
5) Барлық жүйедегі мотор желдеткіш құрылғылары, умформерлер, вагондардың электр қыздырғыш және таратқыш құрылғылары, қыруға арналған люменисцентті жарықтандыру және қайта түрлегіш жүйесінің ток генераторлары, букстарды қыздыру температурасын бақылау құрылғысы (термодатчиктер), жылу жүйесінің электр агрегаттары, ауаны салқындату құрылғыларының, автоматика аспаптарының электр қозғалтқыштары, барлық үлгідегі вагонның тоңазыту құрылғыларының электр қозғалтқыштары – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
6) Генератор және басқа да электр машиналары білік ірікпелерінің муфталары (пакеттер), қырағылық тұтқасы – тексеру, өзара іс-әрекетін реттеу;
7) Тартпалы электр қозғалтқыштардың мойынтіректері (шайқалту мойынтіректері) – толықтай ревизиялау;
8) Барлық үлгідегі электр машиналарының мойынтіректері – сығымдау;
9) Электровоздардың фарфор қорғағыштары – қайта зарядтау;
10) Вагон карданды-редукторларының жетектері – шешу, жөндеу, сынау, орнату;
11) Жылдамдық өлшегіштер, есептегіштер, электронды кернеулік реттегіштері, жылдамдату электронды релесі, кремний түзеткіш, қорғау панельдері – байқау, электр параметрлерін тексеру, жөндеу;
12) Турбогенераторлар, паровоз турбогенераторларының орталықтан тебетін реттегіштері – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
13) Трамвай вагондар мен троллейбустардағы басқару тізбектері – білікке орнату;
14) Электр қозғалтқыштар, тартпалы генераторлар, қосалқы электр машиналары, электр өлшегіш аспаптар, топтық қайта қосқыштар және олардың тартпалары, стартерлер, контроллерлер, радиоаппаратураның қоректендіру қайта түрлегіштері, барлық үлгідегі контакторлар мен реле – бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, электр тізбегі бірікпелерінің дұрыстығын тексеру;

15) Электрооборудование при дизелях с электрическим запуском вагонов, рефрижераторов поездов (секций) и поездов с централизованным электроснабжением - снятие, разборка, ремонт, сборка, установка.
874. Слесарь - электрик по ремонту электрооборудования
6-й разряд
Характеристика работ. Проверка на точность, испытание и регулировка сложных электромашин, электроаппаратов и электроприборов. Динамическая балансировка якорей электромашин всех типов с установкой балансировочного груза. Испытание и регулировка электрических систем дистанционного управления.
Должен знать: конструктивные особенности, принцип работы сложного оборудования и установок, способы и правила регулирования работы сложных электромашин, электроаппаратов и электроприборов, приемы и способы динамической балансировки якорей электромашин всех типов с установкой балансировочных грузов.
Примеры работ:
1) Aппараты высоковольтных камер - замер сопротивлений изоляции и проверка взаимодействия аппаратов;
2) Aппараты, приборы и машины электрические, системы автоматической локомотивной сигнализации и автостопов - проверка технического состояния и регулировки;
3) Приборы автоматики и дистанционного управления - регулировка;
4) Регуляторы напряжения - ремонт;
5) Системы радиовещания "ТОН" и связи "CИГНАЛ" на моторвагонных подвижных составах, поездные пункты радиовещания "Союз-Р" – проверка технического состояния, регулировка;
6) Системы регулирования температуры воды и масла дизеля автоматические, а также емкости с электромасляным обогревом - настройка;
7) Счетчики, регуляторы напряжения электронные, электронные реле ускорения, панели кремниевых выпрямителей, защиты - регулировка, испытание;
8) Турбогенераторы паровозов - испытание, регулировка;
9) Цепи электрические - проверка омических сопротивлений;
10) Электродвигатели тяговые, вспомогательные электрические машины, электрические аппараты и электрические приборы - испытание, балансировка, регулировка на стенде, снятие характеристик и разверток.
875. Слесарь - электрик по ремонту электрооборудования
7-й разряд
Характеристика работ. Профилактика, ремонт, проверка электрических параметров сложных электронных блоков различных систем. Поиск и устранение неисправностей в сложных электронных блоках, имеющих микропроцессорную элементную базу. Диагностика с использованием сложных проверочных систем состояния различного электрооборудования локомотивов и вагонов.
Должен знать: конструктивные особенности сложных электронных блоков различных систем, назначение, принцип устройства схемы увязки электронных систем с электрической схемой локомотива и вагона.
Требуется среднее профессиональное образование.
Примеры работ:

15) Вагондарды электрмен жіберетін дизельдегі, пойыз рефрижераторлары (секциялар) мен орталықтандырылған электрмен жабдықтандырылған вагондардағы электрмен жабдықтау – шешу, бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, орнату.
874. Электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь-электрик 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі электр машиналарын, электр аппараттары мен электр аспаптарының дәлдігін тексеру, сынау және реттеу. Теңгеретін жүкті орната отырып барлық үлгідегі электр машиналарының зәкірлерін динамикалық теңгеру. Қашықтықтан басқару электр жүйелерін сынау және реттеу.
Білуге тиіс: күрделі жабдықтар мен құрылғылардың конструкциялық ерекшеліктері, жұмыс принциптері, күрделі электр машиналарын, электр аппараттары мен электр аспаптарының жұмысын реттеу тәсілдері мен ережесі, теңгеретін жүктерді орната отырып барлық үлгідегі электр машиналарының зәкірлерін динамикалық теңгеру жолдары мен тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Жоғары вольтті камера аппараттары – оқшаулау кедергілерін өлшеу және аппараттардың өзара іс-әрекетін тексеру;
2) Электр аппараттары, аспаптар мен машиналар, автоматтандырылған локомотивті дабыл қағу және автостоптар жүйесі - өзара іс-әрекетін және реттеуді тексеру;
3) Автоматика және қашықтықтан басқару аспаптары – реттеу;
4) Кернеулік реттегіштер – жөндеу, стендіде сынау;
5) Моторвагонды жылжымалы құрамдағы "ТОН" радио тарату жүйесі және "СИГНАЛ" байланысы, "СОЮЗ-Р" радио таратқыштардың поезд пункттері – техникалық күйін тексеру, реттеу;
6) Су мен дизель майының температурасын автоматтандырылған реттеу жүйелері, сондай-ақ электр майлы қыздырғыш ыдыстары – теңшеу;
7) Жылдамдық өлшегіштер, есептегіштер, электронды кернеу реттегіштер, жылдамдату электронды релесі, кремний түзеткіштердің панельдері, қорғау – реттеу, сынау;
8) Паровоз турбогенераторлары – сынау, реттеу;
9) Электр тізбектер – омикалық кедергілерді тексеру;
10) Тартпалы электр қозғалтқыштар, қосалқы электр машиналары, электр аппараттар мен электр аспаптар – сынау, теңгеру, стендіде реттеу, сипаттамасын және ұңғысын алу.
875. Электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь-электрик 7-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Түрлі жүйелердегі күрделі электронды блоктардың алдын алу, электр параметрлерін жөндеу, тексеру. Микропроцессорлық элементті базасы бар күрделі электронды блоктардағы ақаулықтарды іздеу және жою. Түрлі локомотивтер мен вагондардың электр жабдықтарының жағдайын тексеретін күрделі жүйелерді пайдалана отырып диагностикалау.
Білуге тиіс: түрлі жүйедегі күрделі электронды блоктардың конструкциялық ерекешеліктері, локомотив және вагон электр тәсімімен электронды жүйелерінің байланысу тәсімі құрылысының принципі.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Жұмыс үлгілері

1) Аппаратура электронная высоковольтных и низковольтных цепей подвижного состава - проверка, устранение неисправностей и регулировка;
2) Блоки электронные систем автоматического управления на подвижном составе - профилактика, ремонт, проверка электрических параметров;
3) Диоды силовые - проверка теплового сопротивления;
4) Цепи силовые и их элементы - проверка целостности с помощью специальной системы;
5) Цепи электрические - контроль параметров с помощью цифрового индикатора (типа "Мастер-5").
876. Слесарь - электрик по ремонту электрооборудования
8-й разряд
Характеристика работ. Диагностика, испытание и регулировка сложной уникальной электронной аппаратуры и приборов. Выполнение пусконаладочных работ автоматического управления движением и торможением подвижного состава с применением устройств на основе вычислительной техники, выявление и устранение дефектов сопряжения электросхемы вагона с системой автоматического регулирования скорости.
Должен знать: конструктивные особенности сложной и уникальной электронной аппаратуры и приборов, контрольно-измерительные приборы и стенды для диагностирования, основы построения логических схем, реализация их на микроэлементной базе, методы проверки и устранения неисправностей отдельных блоков устройств ЭВМ.
Требуется среднее профессиональное образование.
Примеры работ:
1) Аппаратура электронная - наладка, регулировка, испытание;
2) Машины электрические локомотивов и вагонов - оценка качества коммутации, контроль параметров с помощью автоматизированных систем (типа "Тестер-ЭМ", "АСКД-ЭМ");
3) Приборы безопасности, имеющие микропроцессорную элементную базу- диагностика, испытание и регулировка;
4) Трансформаторы тока - проверка токораспределения;
5) Электрооборудование локомотивов, вагонов - контроль параметров с помощью автоматизированной системы (типа "АСКД", "СУИД").
Слесарь – электромонтажник
877. Слесарь – электромонтажник 2-й разряд
Характеристика работ. Сборка простых узлов и аппаратов с применением универсальных приспособлений и инструментов. Монтаж и установка электрических машин переменного и постоянного тока мощностью до 50 кВт и сварочных аппаратов мощностью до 30 кВт. Опробование монтируемых машин и аппаратуры после установки. Сборка и монтаж средней сложности узлов и аппаратуры с применением специальных приспособлений и шаблонов. Изготовление деталей, сборка приспособлений и шаблонов. Изготовление деталей, сборка, испытание и установка простых электроконструкций низковольтной аппаратуры, а также электроприборов и пускорегулирующей аппаратуры. Монтаж и пайка наконечников проводников. Окраска проводников в установленные цвета. Сборка и установка осветительных щитков до восьми групп соединительных муфт, тройников и коробок. Сборка проводов простых схем. Заготовка панели, установка коммуникационной аппаратуры и монтаж станции питания. Прокладка световых, силовых и сигнализационных сетей. Пробивка гнезд в кирпичных и бетонных стенках шлямбуром и пневматическим инструментом. Сверление, развертывание отверстий, нарезание резьбы вручную и на станках. Лужение концов кабеля. Сборка, установка и испытание более сложных изделий и электромашин под руководством слесаря-электромонтажника более высокой квалификации.
Должен знать: основы электротехники в объеме выполняемой работы, устройство и принцип действия несложных электрических машин мощностью до 50 кВт, приборов, пусковой аппаратуры и технические условия на их монтаж, приемы работы пневматическими и электрическими дрелями и на сверлильных станках, назначение применяемых в работе материалов, припой и флюсы, применяемые при пайке, и правила пайки, способы прокладки проводов в газовых трубах, на роликах и тросовых подвесках, правила включения электрических машин, применяемые при сборке и монтаже слесарные и контрольно-измерительные инструменты, приспособления и аппаратуру.
Примеры работ:

1) Жылжымалы құрамның электронды жоғары вольтты және төмен вольтты аппаратурасы – ақаулықтарды тексеру, жою және реттеу;
2) Жылжымалы құрамдағы электронды жүйелерді автоматты басқару блоктары – электр параметрлерінің алдын алу, жөндеу, тексеру;
3) Күш диодтары – жылу кедергілерін тексеру;
4) Күш тізбектері мен олардың элементтері – арнайы жүйе арқылы тұтастығын тексеру;
5) Электр тізбектер – сандық индикатор ("Мастер-5" үлгісіндегі) арқылы параметрлерін бақылау.
876. Электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь-электрик 8-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі бірегей электронды аппаратура және аспаптарды диагностикалау, сынау және реттеу. Есептеу техникасының негізіндегі құрылғыларды пайдалана отырып жылжымалы құрамның қозғалысы мен тежеуін автоматты басқару жөніндегі іске қосу баптау жұмыстарын орындау, автоматты реттеу жүйелі вагон электр тәсімінің жанасу ақауларын анықтау және жою.
Білуге тиіс: күрделі және бірегей электронды аппаратура мен аспаптардың конструкциялық ерекшеліктері, диагностикалауға арналған бақылау-өлшеу аспаптары мен стенділері, логикалық тәсім құру негіздері, оларды микроэлементті базада іске асыру, ЭУМ құрылғылары жекелеген блоктарының ақаулықтарын тексеру және жою әдістері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Жұмыс үлгілері
1) Электронды аппаратура - баптау, реттеу, сынау;
2) Локомотив және вагондардың электр машиналары - автоматталған жүйелердің көмегімен ("Тестер-ЭМ, "АСКД-ЭМ" үлгісіндегі) коммутация сапасын бағалау, параметрлерін бақылау;
3) Микропроцессорлық элементті базасы бар қауіпсіздік аспаптары-диагностикалау, сынау және реттеу;
4) Ток трансформаторлары – токтың таратылуын тексеру;
5) Локомотив, вагондардың электр жабдықтары – автоматталған ("АСКД", "СУИД" үлгісіндегі) жүйенің көмегімен параметрлерін бақылау.
Слесарь – электрмонтажшы
877. Слесарь – электрмонтажшы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әмбебап айлабұйымдар мен аспаптарды пайдалана отырып жай тораптар мен аппараттарды құрастыру. Қуаттылығы 50 кВт-ға дейінгі ауыспалы және тұрақты ток электр машиналарын және қуаттылығы 30 кВт-қа дейінгі дәнекерлеу аппараттарын монтаждау және орнату. Орнатқаннан кейін жөнделетін арнайы айлабұйымдар мен шаблондарды машиналар мен аппаратураларды сынамалау. Арнайы айлабұйымдар мен шаблондарды пайдалана отырып орташа күрделіктегі тораптар мен аппаратураларды құрастыру және монтаждау. Бөлшектер жасау, айлабұйымдар мен шаблондарды құрастыру. Төмен вольтты аппаратуралардың жай электр конструкцияларының, сондай-ақ электр аспаптар мен іске қосатын реттейтін аппаратуралардың бөлшектерін жасау, құрастыру, сынау және орнату. Өткізгіштердің ұштарын монтаждау және дәнекерлеу. Өткізгіштерді берілген түстерге сырлау. Біріктіру муфтыларының, үштіктер мен қораптардың сегіз тобына дейін жарықтандыру қалқандарын құрастыру және орнату. Жай тәсім сымдарын құрастыру. Панель дайындау, коммуникациялық аппаратура орнату және қоректендіру станциясын монтаждау. Жарық, күш және дабыл қаққыш желілерін жүргізу. Кірпіш және бетон қабырғаларда шлямбурмен және пневматикалық аспаппен ұя салу. Қолмен және станоктарда саңылаулар тесу, ұңғылау, бұранданы кіргізу. Кабель ұштарын қалайылау. Жоғарылау білікті слесарь-электр монтаждаушының басшылығымен күрделі бұйымдар мен электр машиналарын құрастыру, орнату және сынау.
Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлемінде электр техникасының негіздері, қуаттылығы 50 кВт-қа дейінгі күрделі емес электр машиналарының, аспаптардың және іске қосатын аппаратураның құрылысы мен қолдану принциптері және оларды монтаждаудың техникалық шарттары, бұрғылау станоктарында пневматикалық және электр дрельмен жұмыс істеу жолдары, материалдармен жұмыс істеуде қолданылатын қызметі, дәнекерлеу кезінде қолданылатын дәнекер мен флюстар, дәнекерлеу ережесі, газ құбырларда, роликтер мен трос ілмелерде сым төсеу ережесі, электр машиналарын іске қосу ережесі, құрастыру мен монтаждауда қолданылатын слесарлық және бақылау-өлшеу аспаптары, айлабұйымдар мен аппаратура.
Жұмыс үлгілері

1) Aмперметры, вольтметры, электросчетчики - включение в сеть;
2) Выключатели осветительной сети - установка;
3) Гнезда штепсельные - сборка на панели и установка;
4) Детали пускорегулирующие аппаратуры - изготовление;
5) Доски изоляционные под силовые и осветительные щитки - изготовление;
6) Катушки электромагнитные для приборов разных типов и систем - намотка и установка на место;
7) Коллекторы динамомашин и моторов - чистка при сборке;
8) Лампы настольные - сборка;
9) Лепестки контактные - клепка;
10) Люстры с переключением - установка;
11) Осветительная сеть - разметка под проводку;
12) Панели изоляционные - установка;
13) Панели контактные простые -изготовление;
14) Переключатели и реостаты - установка на место и включение в общую схему;
15) Платы клеммные - комплектование и установка;
16) Предохранители, переходные коробки, рубильники - сборка и установка;
17) Резина уплотнительная - наклейка на распределительные щиты;
18) Реле простые постоянного и переменного тока - полная сборка и регулирование;
19) Рубильники трехполюсные - сборка и подгонка включения);
20) Термопары контактные - сборка;
21) Трубки микрофонные, реле двухконтактные телефонные, аппараты телефонные, звонки поляризованные, ящики селекторные диспетчерской связи, педали механические рельсовые, замки контрольные стрелочные системы Мелентьева, молниеотводы, повторители семафорные, замыкатели стрелочные шарнирные - комплектование и сборка;
22) Шпильки контактные, изоляторы, сигнальные лампы, переключатели, тумблеры - установка;
23) Шунты - установка;
24) Щеткодержатели - сборка.
878. Слесарь – электромонтажник 3-й разряд
Характеристика работ. Монтаж, сборка, испытание и сдача электрических машин постоянного и переменного тока мощностью свыше 50 до 100 кВт, электроприборов средней сложности и узлов к ним с применением универсальных приспособлений. Сборка и установка сложных электроприборов и электромашин с применением специальных приспособлений и шаблонов. Выявление при монтаже повреждений в электрооборудовании и устранение их. Монтаж и установка распределительных щитов свыше восьми групп и шинных сборок, а также электрооборудования кранов грузоподъемностью до 20 т, сварочных аппаратов мощностью свыше 300 кВт и ртутных выпрямителей мощностью до 500 кВт. Вязка электросхем из проводников различного сечения и полный монтаж в корпусах. Работа по коммутации распределительных щитов для силовых электроустановок. Установка аппаратуры и полная коммутация станций питания на силу тока до 1000 A. Прокладка фидерной и распределительной сети. Сборка и установка сложного электрооборудования и изделий под руководством слесаря-электромонтажника более высокой квалификации.

1) Амперметрлер, вольтметрлер, электр есептегіштер - желіге қосу;
2) Жарықтандыру осьінің өшіргіштері – орнату;
3) Штепсельді ұяшықтар – панельде құрастыру және орнату;
4) Аппаратураның іске қосылуын реттейтін бөлшектер – жасау;
5) Күш және жарықтандыру қалқаншаларының оқшаулау тақталары-жасау;
6) Түрлі жүйедегі және үлгідегі аспапқа арналған электр магнитті катушкалар – орау және орнына орнату;
7) Динамомашина мен мотор коллекторлары – құрастыру кезінде тазалау);
8) Үстелге қоятын лампалар – құрастыру;
9) Контактілі жапырақшалар – тойтару;
10) Қайта қосылатын люстралар – орнату;
11) Жарық беру желісі – сымды белгілеу;
12) Оқшаулау панельдері – орнату;
13) Жай контактілі панельдер – жасау;
14) Қайта қосқыштар мен реостаттар – орнына орнату және жалпы тәсімге қосу;
15) Клемді платалар – құрастыру және орнату;
16) Қорғағыштар, ауыспалы қораптар, кескіштер – құрастыру және орнату;
17) Тығыздағыш резина – тарату қалқандарына желімдеу;
18) Қарапайым тұрақты және ауыспалы ток релесі – толықтай құрастыру және реттеу;
19) Үш полюсті кескіштер – құрастыру және іске қосуды қиыстыру;
20) Контактілі термобулар – құрастыру;
21) Микрофон тұтқалары, екі контактілі телефон релесі, телефон аппараттары, полярланған қоңыраулар, селекторлық диспетчерлік байланыс жәшіктері, рельсті механизацияланған педальдар, Мелентьев ату жүйесінің бақылау құлыптары, найзағай бұрғыштар, семафорлық қайталағыштар, шарнирлі ататын тұйықтатқыштар – құрастыру және жинақтау;
22) Контактілі шпилькалар, оқшаулағыштар, белгі беру лампалары, қайта қосқыштар, тумблерлер – орнату;
23) Шунттар – орнату;
24) Щетка ұстағыштар – құрастыру.
878. Слесарь–электрмонтажшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. әмбебап айлабұйымдарды пайдалана отырып қуаты 50-ден асатын 100 кВТ-қа дейінгі тұрақты және ауыспалы ток электр машиналарын, орташа күрделіктегі электр аспаптары мен тораптарын монтаждау, құрастыру, сынау және тапсыру. Арнайы айлабұйымдар мен шаблондарды пайдалана отырып күрделі электр аспаптар мен электр машиналарын құрастыру және орнату. Электр жабдығындағы ақаулықтарды монтаждауда анықтау және оларды жою. Сегіз топтан асатын тарату қалқандарын және шина құрамаларын, сондай-ақ жүк көтергіштігі 20 т-ға дейінгі кран электр жабдықтарын, қуаттылығы 300 кВТ-тан асатын дәнекерлеу аппараттарын және қуаттылығы 500 кВТ-қа дейінгі сынап түзулегіштерін монтаждау және орнату. Түрлі кесетін сымдардан жасалған электр тәсімдерін өру және корпустарда толықтай монтаждау. Күш электр құрылғыларына арналған тарату қалқандарының коммутациясы бойынша жұмыс. Ток күші 1000 А-ға дейінгі қоректендіру станциясының аппаратурасын орнату және толықтай байланыстыру. Фидерлі және тарату желісін төсеу. Жоғарылау білікті электр монтаждаушысының басшылығымен күрделі электр жабдықтарын және бұйымдарын құрастыру және орнату.

Должен знать: основы электротехники в объеме выполняемой работы, устройство и принцип работы машин постоянного и переменного тока мощностью свыше 50 до 100 кВт, пускорегулирующую аппаратуру средней сложности, допустимые нагрузки при работе электромашин, способы наладки щеточного механизма электродвигателя, способ обработки навивочно-уплотнительных материалов (пропитка, смазка, сварка, плетение и т. д.), систему допусков и посадок, устройство и назначение контрольно-измерительных и монтажного инструментов, специальных приспособлений и оборудования, применяемых при электромонтаже, технические условия на испытание электрооборудования, схемы собираемых и монтируемых аппаратов, приборов и электрокранов с контрольным управлением.
Примеры работ:
1) Aппаратура рентгеновская передвижная - сборка и регулирование;
2) Aппараты и приборы, стойки распределительных станций диспетчерских связей, штативы к телефонным коммутаторам - монтаж;
3) Выключатели групповые - сборка, разборка, испытание током высокого напряжения;
4) Двигатели электрические мощностью свыше 50 до 100 кВт - установка;
5) Коммутаторы телефонные с числом номеров до 50, коммутаторы телеграфные и стрелочные, аппараты жезловые, реле указательные, реле, переключатели групповые - комплектование и сборка;
6) Контакторы - установка и регулирование;
7) Коробки распределительные - монтаж;
8) Панели контакторные сложные - установка, подключение и испытание;
9) Прожекторы - монтаж;
10) Реостаты и пусковые контроллеры - монтаж;
11) Станции телефонные корабельные до 20 номеров со всеми приборами - полный монтаж;
12) Трубы - прокладка;
13) Шины - изготовление;
14) Шкафы и щиты распределительные - монтаж реле, контроллеров, блокировок, переключателей;
15) Щиты контрольные - монтаж;
16) Электромоторы - замена подшипников.
879. Слесарь – электромонтажник 4-й разряд
Характеристика работ. Монтаж, сборка, регулирование и сдача сложных узлов электрических машин и электроприборов на различных станках и машинах, а также электрических машинах постоянного и переменного тока мощностью свыше 100 кВт в производственных цехах и на электростанциях. Замер мощности, напряжения, силы тока и сопротивления проводов в отдельных цепях и различных видах соединений. Выявление дефектов, возникающих при сборке, установке и испытании электроаппаратуры, а также крупных электромоторов постоянного и переменного тока и устранение их. Монтаж и демонтаж высоковольтного оборудования и сетей (распределительных устройств и высоковольтного электрооборудования с пусковой и регулирующей аппаратурой) напряжением до 35 кВ. Прокладка кабеля в траншеях, туннелях, каналах и блоках на тросах, с разделкой, сращиванием и монтажом линейных и концевых муфт и испытанием кабеля. Разметка мест установки аппаратуры. Полная коммутация станции питания с силой тока свыше 1000 A. Оборудование ячеек масляных выключателей. Монтаж высокочастотных установок мощностью до 700 кВт, ртутных выпрямителей мощностью свыше 500 кВт, электрооборудования кранов грузоподъемностью свыше 20 т и крупных универсальных металлообрабатывающих станков.
Должен знать: устройство и назначение собираемых и устанавливаемых сложных машин, высокочастотных установок, преобразователей, силовых трансформаторов и высоковольтной аппаратуры к ним, технологическую последовательность монтажа электрооборудования, сборки и установки машин, агрегатов, аппаратов и электроприборов, принцип работы синхронных и асинхронных мощных машин, преобразователей, силовых трансформаторов и высоковольтной аппаратуры, оборудование подстанций, электрооборудование кранов большой грузоподъемности и сложных станков, технические условия на монтаж машин, схемы электрооборудования, дефекты, возникающие при сборке и монтаже машин, и способы их устранения.
Примеры работ:

Білуге тиіс: орындалатын жұмыс көлеміндегі электр техникасының негіздері, қуаттылығы 50-ден жоғары 100 кВТ-қа дейінгі тұрақты және ауыспалы ток машиналарының құрылысы мен жұмыс істеу принципі, орташа күрделіктегі іске қосуды реттейтін аппаратура, электр машинасының жұмысындағы шекті жүктемелер, электр қозғалтқыштың щеткалы механизмін баптау тәсілдері, орау-тығыздау материалдарын өңдеу тәсілдері (сіңдіру, майлау, пісіру, өру және т.б.), шектеулер мен отырғызу жүйесін, электр монтаждауда қолданылатын бақылау-өлшеу және монтаждау аспаптарының, арнайы айлабұйымдар мен жабдықтардың құрылысы мен қызметі, электр жабдықтарын сынаудың техникалық шарттары, жиналатын және жөнделетін аппараттардың, аспаптар мен бақылағыш басқарылатын электр крандарының тәсімдері.
Жұмыс үлгілері
1) Жылжымалы рентген аппаратурасы – құрастыру және реттеу;
2) Диспетчерлік байланыс тарату станцияларының аппараттары мен аспаптары, тіректері, телефон коммутаторларының штативтері – монтаждау;
3) Топтық өшіргіштер – құрастыру, бөлшектеу, жоғары кернеудегі токпен сынау;
4) Қуаты 50-ден асатын 100 кВт-қа дейінгі электр қозғалтқыштар – орнату;
5) Нөмірлері 50-ге дейінгі телефон коммутаторлар, телеграфты және көрсеткіш коммутаторлар, өлшемдік аппараттар, көрсететін реле, реле, топтық қайта қосқыштар – жинақтау және құрастыру;
6) Контакторлар – орнату және реттеу;
7) Тарату қораптары – монтаждау;
8) Контакторлы күрделі панельдер – орнату, іске қосу және сынау;
9) Прожекторлар – монтаждау;
10) Реостаттар мен қосатын контроллерлер – монтаждау;
11) Барлық аспабы бар 20 нөмірге дейінгі корабельді телефон станциялары-толықтай монтаждау;
12) Құбырлар – төсеу;
13) Шиналар – жасау;
14) Тарату шкафтары мен қалқандары - релені, контроллерді, блоктағыштарды, қайта қосқыштарды монтаждау;
15) Бақылау қалқандары – монтаждау;
16) Электр моторлар – мойынтіркетерін ауыстыру.
879. Слесарь–электрмонтажшы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өндіріс цехтарында және электр станцияларында қуаттылығы 100 кВТ-тан асатын түрлі станоктар мен машиналардағы электр машиналар мен электр жабдықтардың, тұрақты және ауыспалы токты электр машиналарының күрделі тораптарын монтаждау, құрастыру, реттеу және тапсыру. Жекелеген тізбектердегі және бірікпелердің әр түрлеріндегі ток пен сымның кедергілерін, қуаттылығын, кернеулігін, күшін өлшеу. Электр аппаратурасын, сондай-ақ тұрақты және ауыспалы ток ірі электр моторларын құрастыру, орнату және сынау кезінде пайда болатын ақаулықтарды анықтау және оларды жою. Кернеулігі 35 кВ-қа дейінгі жоғары вольтты жабдықтар мен желілерді (іске қосатын және реттейтін аппаратуралы жоғары вольтты электр жабдықтары мен тарату құрылғылары) монтаждау және монтаждан шығару. Желілік және ұштық муфтыларды бөлшектеп, ұзартып және монтаждап және кабельді сынай отырып траншеяларда, туннельдерде, каналдарда және блоктарда кабель жүргізу. Аппаратураны орнату орнын белгілеу. Ток күші 1000 А-дан асатын қоректендіру станциясын толықтай байланыстыру. Май ажыратқыштардың ұяшықтарын жабдықтау. Қуаты 700 кВт-қа дейінгі жоғары жиіліктегі құрылғыларды, қуаты 500 кВт-тан асатын сынап түзулегіштерді, жүк көтергіштігі 20 т-дан асатын кран электр жабдықтарын және ірі әмбебап металл өңдейтін станоктарды монтаждау.
Білуге тиіс: жинақталатын және орнатылатын күрделі машиналардың, жоғары жиіліктегі құрылғылардың, қайта түрлендіргіштердің, күш трансформаторлары мен жоғары вольтты аппаратураның құрылысы мен қызметі, электр жабдықтарын монтаждаудың, машиналардың, агрегаттардың, аппараттар мен электр аспаптарын монтаждаудың кезектілігі, синхронды және асинхронды қуатты машиналардың, қайта түрлендіргіштердің, күш трансформаторлары мен жоғары вольтты аппаратуралардың жұмыс принциптері, үлкен жүк көтергіш крандардың, күрделі станоктардың кіші станциялары жабдықтары, электр жабдықтары, машиналарды монтаждаудың техникалық шарттары, электр жабдықтарының тәсімдері, машиналарды құрастыру және монтаждау кезінде пайда болатын ақаулықтар, және оларды жою тәсілдері.
Жұмыс үлгілері

1) Aппараты рентгеновские стационарные - сборка, монтаж, регулировка;
2) Генераторы - монтаж по принципиальным схемам и подключение проводов;
3) Кабели многожильные - разделка концов, прозвонка;
4) Коммутаторы телефонные, штативы к телефонным коммутаторам ЦБ и МБ, телеграфные аппараты "Морзе", реле сигнализации автостопов, автоблокировки - испытание и регулировка;
5) Приборы типа соединительных ящиков с клеймами и защитными устройствами - вязка электросхем, полный электромонтаж в корпусах сложных панелей;
6) Приемопередаточная аппаратура специальных типов - монтаж;
7) Разъединители трехполюсные - регулировка;
8) Реле различных систем - регулировка;
9) Станции телефонные автоматические с числом абонентов до 1000 - монтаж;
10) Трансформаторы силовые мощностью до 20 000 кВт - монтаж и испытание;
11) Щиты распределительные сложные большого габарита - полный монтаж с установкой и регулированием аппаратуры и укладкой кабеля;
12) Электродвигатели деревообрабатывающих станков - полный монтаж и демонтаж, подключение в сеть;
13) Электродвигатели тепловозов, поездов метро и троллейбусов - сборка и монтаж;
14) Электрооборудование крановое - монтаж и демонтаж.
880. Слесарь – электромонтажник 5-й разряд
Характеристика работ. Полный монтаж, демонтаж, испытание и сборка сложного высоковольтного оборудования электроподстанций, электрических машин и узлов всевозможных конструкций и систем, кабельных и воздушных сетей напряжением свыше 35 кВ. Изготовление сложных приборов и механизмов по эскизам и принципиальным схемам; испытание, регулировка и сдача их в соответствии с техническими условиями. Изготовление наиболее сложных шаблонных схем и монтаж реальных схем из различных проводов. Монтаж высокочастотных установок мощностью свыше 700 кВт. Выявление дефектов и повреждений сети и аппаратов и устранение их. Изготовление приспособлений, необходимых для выполнения электромонтажных работ.
Должен знать: устройство, принцип работы и правила эксплуатации уникальных электрических машин и аппаратов, преобразователей постоянного и переменного тока, высоковольтной аппаратуры напряжением свыше 35 кВ, способы наиболее сложного электромонтажа механизмов, блоков, приборов, агрегатных станков, групповых соединений и схем и методы их испытания, правила испытания и включения в работу машин, приборов и автоматики, способы измерения величин сопротивления и изоляции.
Примеры работ:
1) Aвтоматические линии металлообрабатывающих станков - полный монтаж электрооборудования;

1) Рентгендік стационарлық аппараттар - құрастыру, монтаждау, реттеу;
2) Генераторлар - принципиалды тәсімдер бойынша монтаждау және сымдарды қосу;
3) Көп жолақты кабельдер - ұштарын ажырату;
4) Телефон коммутаторлары, ЦБ және МБ телефон коммутаторларының штативтері, "Морзе" телеграф аппараты, автостоп белгі беру релесі, автоблоктау – сынау және реттеу;
5) Таңбалы және қорғау құрылысы бар біріктірме жәшік үлгісіндегі аспаптар – электр тәсімдерді өру, күрделі панельді корпустардағы толықтай электрмен монтаждау;
6) Арнайы үлгідегі қабылдау-жіберу аппаратурасы – монтаждау;
7) Үш полюсті ажыратқыштар – реттеу;
8) Түрлі жүйедегі реле – реттеу;
9) Абоненттерінің саны 1000-ға дейінгі автоматты телефон станциялары – монтаждау;
10) Қуаты 20000 кВт-қа дейінгі күшті трансформаторлар – монтаждау және сынау;
11) Үлкен габаритті күрделі тарату қалқандары – аппаратураны реттеп және кабельді қалап орната отырып толықтай монтаждау;
12) Ағаш өңдеу станоктарының электр қозғалтқыштары – толықтай монтаждау және монтаждан алу, желіге қосу;
13) Тепловоз, метро пойызы мен троллейбустардың электр қозғалтқыштары – құрастыру және монтаждау;
14) Кран электр жабдығы – монтаждау және монтаждан алу.
880. Слесарь–электрмонтажшы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Кіші электр станцияның, электр машиналардың және барлық мүмкін конструкциялар мен жүйелердің, кернеулігі 35 кВт-тан асатын кабельді және ауа желілерінің күрделі жоғары вольтты жабдықтарын толықтай монтаждау, монтаждан алу, сынау және құрастыру. Күрделі аспаптар мен механизмдерді эскиздер және принципиалды тәсімдер бойынша жасау; техникалық шарттарға сәйкес сынау, реттеу және тапсыру. Түрлі сымдардан жасалған күрделі шаблонды тәсімдер жасау және нақты тәсімдерді монтаждау. Қуаттылығы 700 кВт-тан асатын жоғары жиіліктегі құрылғыларды монтаждау. Желілер мен аппараттардағы ақаулықтар мен зиян келген жерлерін анықтау және оларды жою. Электр монтаждау жұмыстарын орындау үшін қажетті айлабұйымдар жасау.
Білуге тиіс: кернеулігі 35 кВт-тан асатын бірегей электр машиналар мен аппараттардың, тұрақты және ауыспалы ток түрлендіргіштері мен жоғары вольтты аппаратураның құрылысы, жұмыс принципі және пайдалану ережесі, механизмдерді, блоктарды, агрегатты станоктарды, топтық бірікпелер мен тәсімдерді күрделі электр монтаждау тәсілдері және оларды сынау әдістері, машиналарды, аспаптар мен автоматиканы сынау және жұмысқа қосу ережесі, кедергі және оқшаулау көлемін өлшеу тәсілдері.
Жұмыс үлгілері
1) Металл өңдеу станоктарының автоматты желілері - электр жабдықтарын толықтай монтаждау;

2) Aппараты специального назначения с очень сложной электросхемой - монтаж и регулирование;
3) Оборудование мощных электроподстанций - монтаж;
4) Образцы передатчиков многодиапазонные и многокаскадные опытные - монтаж по сложным схемам;
5) Подстанции электрические мощностью свыше 1000 кВт - монтаж;
6) Приборы, состоящие из нескольких механизмов, имеющих самостоятельные наиболее сложные электромонтажные схемы, основанные на электронике, радиотехнике и телемеханике - вязка машинной схемы и полный электромонтаж;
7) Пульты управления и терморегулирования - монтаж;
8) Станки сложные прецизионные и уникальные - монтаж злектросистемы;
9) Станции телефонные автоматические с числом абонентов свыше 1000 - монтаж;
10) Трансформаторы силовые мощностью свыше 20 000 кВт - монтаж и испытание.
881. Слесарь – электромонтажник 6-й разряд
Характеристика работ. Монтаж, полная разборка, сборка, ремонт, наладка, регулировка, испытание и сдача сложных экспериментальных электрических машин и приборов, сложного специального нестандартного оборудования при совмещении механических и электрических цепей, установок автоматического питания и регулирования пультов управления на крупных судах, самолетах, уникальном и прецизионном металлообрабатывающем оборудовании, электростанциях, а также электрических систем автоматических линий металлообрабатывающих станков и агрегатов по обработке сложных деталей. Наладка наиболее сложной защитной и коммутационной аппаратуры и электромеханизмов уникального и прецизионного оборудования. Слесарная обработка собираемого оборудования при соблюдении связи механических и электрических параметров. Выполнение монтажно-стыковочных отладочных и доводочных работ и испытаний электрических систем дистанционного управления. Выявление повреждений и поломок в процессе монтажа и устранение их. Проверка режимов работы монтируемого оборудования, приборов, механизмов и установок и загрузка в соответствии с проектом их мощности. Выполнение доводочных работ по электромонтажу судового оборудования на крупных судах во время швартовых и ходовых испытаний.
Должен знать: конструктивные особенности и принцип работы монтируемых электрических машин, механизмов приборов и сложного оборудования и установок на самолетах в соответствии с техническими условиями, а на судах согласно правилам морского и речного регистров, системы электрических приводов дистанционного управления постоянного и переменного тока, их устройство и принцип работы, системы механических передач, редукторные и фрикционные устройства, способы проверки режимов работы и нагрузок, проверочных расчетов и снятия диаграмм в процессе испытания монтируемых электромеханизмов, приборов, работающих на холостом ходу и под нагрузкой, способы монтажа и демонтажа сложных электромеханизмов и всевозможных электросхем.
Требуется среднее профессиональное образование.
Примеры работ:

2) Өте күрделі электр тәсіммен арнайы белгіленген аппараттар-монтаждау және реттеу;
3) Қуатты кіші электр станцияларының жабдықтары – монтаждау;
4) Көп диапазонды және көп каскадты тәжірибелі таратқыштардың үлгілері – күрделі тәсімдер бойынша монтаждау;
5) Қуаты 1000 кВт-тан асатын электр кіші станциялары – монтаждау;
6) Электроникаға, радиотехникаға және телемеханикаға негізделген дербес күрделі электр монтажды тәсімдері бар бірнеше механизмдерден тұратын аспаптар – машина тәсімін өру және толықтай электр монтаждау;
7) Басқару және термореттеу пульттары – монтаждау;
8) Прецизионды және бірегей күрделі станоктар – электр жүйесін монтаждау;
9) Абоненттерінің саны 1000 асатын автоматты телефон станциялары – монтаждау;
10) Қуаты 20000 кВт-тан асатын күшті трансформаторлар – монтаждау және сынау.
881. Слесарь–электрмонтажшы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ірі кемелерде, ұшақтарда, бірегей және прецизионды металл өңдейтін жабдықтарда, электр станцияларында күрделі эксперименталды электр машиналарын және аспаптарын, күрделі арнайы стандартты емес жабдықтарды механикалық және электр тізбектерін, автоматты қоректендіру және ретте құрылғыларымен бірге басқару пульттарын, сондай-ақ металл өңдеу станоктары автоматты желілерінің электр тәсімдері мен күрделі бөлшектерді өңдеу жөніндегі агрегаттарды монтаждау, толықтай бөлшектеу, жөндеу, баптау, реттеу, сынау және тапсыру. Бірегей және прецизионды жабдықтардың күрделі қорғау және байланыстыру аппаратурасын баптау. Механикалық және электр параметрлерінің байланысын сақтай отырып жиналатын жабдықтарды слесарлық өңдеу. Қашықтықтан басқару монтаждау-жапсарластыру және жетілдіру жұмыстары мен электр жүйелерінің сынамаларын орындау. Монтаждау процесінде ақаулықтар мен келген зияндықтарды анықтау және оларды жою. Қуаттылық жобасына сәйкес жөнделетін жабдықтарды, аспаптарды, механизмдер мен құрылғылардың жұмыс режимін тексеру және толтыру. Байлау және жүргізіп сынау уақытында ірі кемелердегі кеме жабдықтарын электрмен монтаждау бойынша жетілдіру жұмыстарын орындау.
Білуге тиіс: ұшақтарда техникалық шарттарға сәйкес, кемелерде – теңіз және өзен регистрлері ережелеріне сәйкес жөнделетін электр машиналарының, аспаптар мен күрделі жабдық механизмдерінің конструктивті ерекшеліктері мен жұмыс істеу принциптері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Жұмыс үлгілері

1) Оборудование электровакуумное (установки) с программным управлением - полный монтаж с отладкой программы;
2) Станки металлообрабатывающие, уникальные и прецизионные - монтаж, испытание и сдача электромеханизмов;
3) Станки металлорежущие с программным управлением - отладка и испытание;
4) Станы прокатные - монтаж электромеханизмов и электродвигателей, пультов управления, испытание и сдача.
Электромеханик по ремонту и обслуживанию
счетно-вычислительных машин
882. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
счетно-вычислительных машин 3-й разряд
Характеристика работ. Текущий ремонт и обслуживание вычислительных, суммирующих и счетно-перфорационных, электроискровых, термокопировальных, электрофотографических, светокопировальных машин, ротаторов и ротапринтов. Разборка, ремонт, сборка и регулирование простых и средней сложности механизмов. Слесарная обработка деталей по 11-12 квалитетам с подгонкой и доводкой деталей. Изготовление литерных рычагов. Испытание и сдача механизмов. Пайка различными припоями. Термообработка малоответственных деталей с последующей их доводкой. Составление и монтаж простых электросхем. Ремонт и регулировка сложных механизмов под руководством электромеханика более высокой квалификации.
Должен знать: назначение, принцип работы и конструкцию несложных счетных аппаратов и копировально-множительных машин, технические условия и методы испытания счетных аппаратов, назначение и устройство контрольно-измерительных инструментов и приборов, конструкцию универсальных режущих инструментов, механические свойства металлов и сплавов, основы электромеханики в объеме выполняемой работы.
88. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
счетно-вычислительных машин 4-й разряд
Характеристика работ. Средний ремонт и обслуживание вычислительных, суммирующих и счетно-перфорационных, электроискровых, термокопировальных, электрофотографических, светокопировальных машин, ротаторов и ротапринтов. Разборка, ремонт, сборка и регулировка счетно-аналитических механизмов, счетных аппаратов, пишущих машин и других сложных механизмов на отдельные узлы. Текущий ремонт электронных вычислителей, электрографических аппаратов непрерывного копирования, ротационного и ленточного типа. Замена или реставрация деталей. Слесарная обработка деталей по 7-10 квалитетам. Сборка и установка на машину отдельных узлов и механизмов. Проверка правильности работы счетных и пишущих машин. Составление и монтаж электросхем средней сложности. Составление дефектных ведомостей на виды ремонта.
Должен знать: назначение, принцип работы и конструкцию различных систем счетных и копировально-множительных машин, назначение и правила применения универсальных и специальных приспособлений, назначение и устройство используемых контрольно-измерительных инструментов и приборов, конструкцию специальных режущих инструментов, свойства различных изоляционных материалов, способы составления и монтажа электросхем средней сложности, устройство и схемы соединения микровыключателей, реле, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.

1) Бағдарламалық басқарылатын электр вакуумды жабдықтар-бағдарламаларды баптай отырып толықтай монтаждау;
2) Металл өңдейтін, бірегей және прецизионды станоктар-электр механизмдерді сынау және тапсыру;
3) Бағдарламалық басқарылатын металл кесетін станоктар – баптау және сынау;
4) Илемді стандар – электр механизмдері мен электр қозғалтқыштарды, басқару пульттарын монтаждау, сынау, тапсыру.
Есептеу машиналарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр механик
882. Есептеу машиналарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр механик 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Есептеу, сомалау және есеп-перфорациялық, электр жалынды, термокопирлік, электр фотографиялық, жарық копирлік машиналарды, ротаторлар мен ротапринттерді ағымдағы жөндеу және қызмет көрсету. Жай және орташа күрделіктегі механизмдерді бөлшекте, жөндеу, құрастыру және реттеу. Бөлшектерді жетілдіре және қиыстыра отырып 11-12 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеу. Литерлік рычагтар жасау. Механизмдерді сынау және тапсыру. Түрлі дәнекерлермен дәнекерлеу. Кейіннен жетілдіре отырып аз жауапты бөлшектерді термоөңдеу. Жай электр тәсімдерді құрастыру және монтаждау. Анағұрлым жоғары білікті электр механиктің басшылығымен күрделі механизмдерді жөндеу және реттеу.
Білуге тиіс: күрделі емес есеп аппараттары мен көшіргіш-көбейткіш машиналардың қызметі, жұмыс істеу принципі және конструкциясы, есеп аппараттарының техникалық шарттары мен сынау әдістері, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының қызметі мен құрылысы, әмбебап кесетін аспаптардың конструкциясы, металдар мен қорытпалардың механикалық қасиеті, орындалатын жұмыс көлеміндегі электр механика негіздері.
883. Есептеу машиналарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр механик 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Есептеу, сомалау және есеп-перфорациялық, электр жалынды, термокопирлік, электр фотографиялық, жарық көшірмелік машиналарды, ротаторлар мен ротапринттерді орташа жөндеу және қызмет көрсету. Есеп-талдау механизмдерін, есеп аппараттарын, жазу машиналары мен басқа да жекелеген тораптардың күрделі механизмдерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және реттеу. Үздіксіз көшіретін, ротациялық және таспалық үлгідегі электронды есептегіштерді, электрографикалық аппараттарды ағымдағы жөндеу. Бөлшектерді ауыстыру немесе қалпына келтіру. Бөлшектерді 7-10 квалитеттер бойынша слесарлық өңдеу. Жекелеген тораптар мен механизмдерді машинаға құрастыру және орнату. Есеп және жазатын машиналар жұмысының дұрыстығын тексеру. Орташа күделіктегі электр тәсімдерді құрау және монтаждау. Жөндеу түріне ақаулық ведомостілерін жасау.
Білуге тиіс: түрлі жүйедегі есеп және көшіргіш-көбейткіш машиналардың қызметі, жұмыс істеу принципі мен конструкциясы, әмбебап және арнайы айлабұйымдардың қызметі және пайдалану ережесі, пайдаланылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының қызметі және құрылысы, арнайы кесетін аспаптардың конструкциясы, оқшаулау материалдарының қасиеті, орташа күрделіктегі электр тәсімдерін жасау және монтаждау тәсілдері, микроажыратқыштардың, релелердің құрылысы, біріктіру тәсімдері, шектеулер мен отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.

884. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
счетно-вычислительных машин 5-й разряд
Характеристика работ. Капитальный ремонт и обслуживание счетно-перфорационных и суммирующих, электроискровых, термокопировальных, электрофотографических, светокопировальных машин, ротаторов и ротапринтов. Средний ремонт электронных вычислителей, электрографических аппаратов непрерывного копирования, ротационного и ленточного типа. Разборка, ремонт и сборка счетных аппаратов и пишущих машин. Слесарная обработка деталей по 6-7 квалитетам. Замена различных деталей, обработка, подгонка деталей, требующих сварки. Установка и регулирование узлов и деталей. Составление и монтаж сложных электросхем. Замена литерных рычагов и шрифта.
Должен знать: конструкцию обслуживаемых машин, устройство и принцип работы электромоторов, выпрямителей, трансформаторов, соленоидов и высоковольтных блоков и схемы их соединения, принцип проверки эксцентриков, способы составления и монтажа сложных электросхем, основы электроники в пределах выполняемой работы.
Требуется среднее профессиональное образование.
885. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
счетно-вычислительных машин 6-й разряд
Характеристика работ. Капитальный ремонт и обслуживание счетно-суммирующих, вычислительных, фактурных машин, полуавтоматов, автоматов, электронных вычислителей, приставок и вводно-выводных устройств электронных машин, электрографических аппаратов непрерывного копирования, ротационного и ленточного типа. Восстановление и замена сложных и ответственных узлов, механизмов и деталей. Проверка и восстановление электрооборудования, электроаппаратуры и монтажа электросхем. Общая сборка и регулирование всей машины. Выверка машин в работе по типовым схемам коммутации и сдача их в эксплуатацию.
Должен знать: конструктивные особенности, устройство, кинематические и электрические схемы сложных счетно-вычислительных и копировально-множительных машин всех систем, правила ремонта, сборки, монтажа и проверки машин, способы восстановления сложных и ответственных узлов и деталей, допускаемые нагрузки на работающие узлы, технические условия на ремонт, испытание и сдачу сложных счетно-вычислительных машин.
Требуется среднее профессиональное образование.
Электромеханик по средствам автоматики и приборам
технологического оборудования
886. Электромеханик по средствам автоматики и
приборам технологического оборудования 3-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, технологическое обслуживание, сборка, проверка, испытание, монтаж, наладка и сдача со снятием схем отдельных узлов, блоков и механизмов электромеханических, электронных и электрических элементов оборудования контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и электроавтоматики, систем вычислительной техники, регулируемых электроприводов и устройств с программным управлением в составе технологического оборудования.
Должен знать: устройство отдельных узлов, блоков и механизмов, назначение, условия применения и основные сведения о работе обслуживаемого оборудования, методы безопасного ведения работ по обслуживанию и ремонту оборудования, кинематические передачи и технические приводы, основы электротехники и радиотехники.

884. Есептеу машиналарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр механик 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Есептеу, сомалау және есеп-перфорациялық, электр жалынды, термокопирлік, электр фотографиялық, жарық копирлік машиналарды, ротаторлар мен ротапринттерді күрделі жөндеу және қызмет көрсету. Үздіксіз көшіретін, ротациялық және таспалық үлгідегі электронды есептегіштерді, электрографикалық аппараттарды орташа жөндеу. Есептеу аппараттары мен жазу машиналарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Бөлшектерді 6-7 квалитеттер бойынша слесарлық өңдеу. Пісіруді қажет ететін түрлі бөлшектерді ауыстыру, өңдеу, қиыстыру. Тораптар мен бөлшектерді орнату және реттеу. Күрделі электр тәсімдерді құрау және монтаждау. Литерлік рычагтар мен шрифтіні ауыстыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін машиналардың конструкциясы, электр моторлардың, түзулегіштердің, трансформаторлардың, соленоидтер мен жоғары вольтты блоктардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі, эксцентриктерді тексеру принциптері, күрделі электр тәсімдерді құрау және монтаждау тәсілдері, орындалатын жұмыс шегінде электроника негіздері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
885. Есептеу машиналарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр механик 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Үздіксіз көшіретін, ротациялық және таспалық үлгідегі есептік-сомалайтын, есептеу, фактуралық машиналарды, жартылай автоматтарды, электронды есептегіштерді, қосымшаларды және электронды машиналарды, электрографиялық аппараттарды кіргізу-шығару құрылғыларын күрделі жөндеу және қызмет көрсету. Күрделі және жауапты тораптарды, механизмдер мен бөлшектерді қалпына келтіру және ауыстыру. Электр жабдықтарды, электр аппаратурасын тексеру және қалпына келтіру және монтаждау. Машинаны жалпы құрастыру және реттеу. Байланыстырудың үлгілік тәсімдері бойынша машинаның жұмысын тексеру және оларды пайдалануға беру.
Білуге тиіс: барлық жүйедегі күрделі есеп-есептеу және көшіргіш-көбейткіш машиналардың конструктивтік ерекшеліктері, кинематикалық және электрлік тәсімдері, құрылысы, машиналарды жөндеу, құрастыру, монтаждау және тексеру ережесі, күрделі және жауапты тораптар мен бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдері, жұмыс істейтін тораптардың шекті жүктемесі, күрделі есеп-есептеу машиналарын жөндеудің, сынау және тапсырудың техникалық шарттары.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Автоматика құралдары мен технологиялық жабдық аспаптары жөніндегі электр механик
886. Автоматика құралдары мен технологиялық жабдық аспаптары жөніндегі электр механик 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Технологиялық жабдықтың құрамындағы бағдарламалық басқарылатын бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика және электр автоматикасы құралдарының, электр жетектермен реттелетін есептеу техникасы және құрылғылары, электр механикалық, электрондық және электрлік элементтерінің блоктардың жекелеген тораптарын, блоктары мен механизмдерінің тәсімдерін ала отырып жөндеу, технологиялық қызмет көрсету, құрастыру, тексеру, сынау, монтаждау, баптау және тапсыру.
Білуге тиіс: жекелеген тораптарды, блоктар мен механизмдердің құрылысы, қызмет көрсетілетін жабдықтың қызметі, пайдалану шарттары мен жұмысы туралы негізгі мәліметтер, жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістері, кинематикалық беріліс және техникалық тартпалар, электр механикасы мен радиотехника негіздері.

887. Электромеханик по средствам автоматики и
приборам технологического оборудования 4-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, техническое обслуживание, сборка, проверка, испытание, монтаж, наладка и сдача в эксплуатацию электронных, электрических и электромеханических элементов оборудования контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и электроавтоматики, систем вычислительной техники, станков и другого оборудования с устройствами программного управления с заменой или доводкой и подгонкой сменных узлов, блоков и механизмов в составе технологического оборудования. Диагностирование неисправностей электронных блоков и узлов с точностью до сменного блока или типового элемента замены программными средствами или автономными приборами. Ремонт и регулирование электронных, электрических и электромеханических блоков и узлов, аналого-цифровых устройств, регулируемых электроприводов, устройств программного управления. Ввод программ вручную и контроль их отработки на системах программного управления.
Должен знать: конструктивные и электрические особенности электронных устройств и блоков, устройство и назначение электронных устройств, алгоритм их функционирования и взаимосвязь с другими устройствами, методы диагностирования и способы тестирования электронных блоков и узлов, методы и порядок обслуживания оборудования, методы ремонта и восстановления сменных электронных узлов и блоков, технические требования, предъявляемые к работоспособности электронных устройств, основы программирования, точной механики, автоматики, вычислительной техники.
888. Электромеханик по средствам автоматики и
приборам технологического оборудования 5-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, техническое обслуживание, полная автономная и комплексная проверка, испытание, монтаж, наладка и сдача в эксплуатацию электронных, электрических и электромеханических элементов оборудования контрольно-измерительных приборов и установок, средств вычислительной техники, средств автоматики, станков и оборудования с программным управлением в соответствии с требованиями технических условий и с использованием тестового программного обеспечения. Ремонт, наладка и испытание электронных устройств и изделий, спроектированных на основе микроэлектронных и интегральных схем. Поиск неисправностей с точностью до функционального типового элемента замены (ТЭЗ). Ремонт плат электронных устройств управления, программного управления, вычислительной техники, аналого-цифровых устройств. Диагностирование неисправностей систем программного управления. Выполнение работ на серийных образцах новой техники. Устранение потока отказов систем вычислительной техники, средств автоматики, контрольно-измерительных приборов и установок, станков и оборудования с программным управлением и заменой отказавших сменных узлов, регулированием и с частичной разборкой оборудования.
Должен знать: конструктивные особенности обслуживаемого оборудования, принципиальные и функциональные схемы систем программного управления, методы разборки, сборки, ремонта, монтажа, регулирования и испытаний обслуживаемого оборудования, узлов и блоков, применяемую оснастку, технологическое оборудование и микропрограммное обеспечение, назначение, принцип действия и взаимодействия отдельных устройств и изделий в составе подсистем и комплексов, методы работы со стендовым оборудованием при ремонте ТЭЗ и источников питания, принцип установки режимов работы отдельных устройств, блоков, приборов и узлов и сдача их в эксплуатацию с использованием специальных систем программного управления, систему команд устройств и блоков, состав, типы и методы работы используемых образцов контрольно-измерительной аппаратуры и испытательных стендов, основы микроэлектротехники.
Требуется среднее профессиональное образование.

887. Автоматика құралдары мен технологиялық жабдық аспаптары жөніндегі электр механик 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Технологиялық жабдықтың құрамындағы ауыспалы блоктарды, механизмдер мен блоктарды ауыстырып немесе жетілдіріп және қиыстыра отырып, бағдарламалық басқарылатын бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика және электр автоматикасы құралдарының, электр жетектермен реттелетін есептеу техникасы және құрылғылары, электр механикалық, электрондық және электрлік элементтерінің блоктардың жекелеген тораптарын, блоктары мен механизмдерінің тәсімдерін ала отырып жөндеу, техникалық қызмет көрсету, құрастыру, тексеру, сынау, монтаждау, баптау және тапсыру. Бағдарламалық құралдарды немесе автономды аспаптарды ауыстырудың ауыспалы блогы немесе үлгілік элементіне дейінгі дәлдікпен электронды блоктар мен тораптардың ақаулықтарын диагностикалау. Реттелетін электр тартпалардың, бағдарламалық басқарылатын құрылғылардың электронды, электрлік және электр механикалық блоктары мен тораптарын, ұқсас-сандық құрылғыларын жөндеу және реттеу. Бағдарламаларды қолмен енгізу және олардың өңделуін бағдарламалық басқару жүйелерінде бақылау.
Білуге тиіс: электронды құрылғылар мен блоктардың конструктивтік және электрлік ерекшеліктері, электронды құрылғылардың құрылысы мен қызметі, олардың жұмыс істеу алгоритмі мен басқа құрылғылармен өзара байланысы, электронды блоктар мен тораптарды диагностикалау және тестілеу әдістері, жабдықтарға қызмет көрсету әдістері мен тәртібі, ауыспалы электронды тораптар мен блоктарды жөндеу және қалпына келтіру әдістері, электронды құрылғының жұмыс қабілетіне қойылатын техникалық талаптар, бағдарлау, нақты механика, автоматика, есептеу техникасы негіздері.
888. Автоматика құралдары мен технологиялық жабдық аспаптары жөніндегі электр механик 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Техникалық шарт талаптарына сәйкес және тестілік бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалана отырып жабдықтардың электронды, электрлік және электр механикалық элементтерін, есептеу техникасы құралдарын, автоматика, станоктар мен бағдарламалық басқарылатын жабдықтарды жөндеу, техникалық қызмет көрсету, толықтай автономды және кешенді тексеру, сынау, монтаждау, баптау және тапсыру. Микроэлектронды және интегралды тәсімдердің негізінде жобаланған электронды құрылғылар мен бұйымдарды жөндеу, баптау және сынау. Ақаулықтарды ауыстырудың функционалдық үлгілік элементіне дейінгі дәлдікте іздеу. Электронды құрылғы басқару, бағдарламалық басқару, есептеу техникасы, ұқсас-сандық құрылғылар платаларын жөндеу. Бағдарламалық басқару жүйелеріндегі ақаулықтарды диагностикалау. Жаңа техниканың сериялық үлгілерінде жұмыс орындау. Бағдарламалық басқарылатын және істемей қалған ауыспалы тораптарды ауыстыра, жабдықтарды реттей және ішінара бөлшектей отырып есептеу техникасы, автоматика құралдары, бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғылары, станоктар мен жабдықтар жүйелерінің істен шығу ағынын болдырмау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін жабдықтардың конструкциялық ерекшеліктері, бағдарламалық басқарылатын жүйелердің принципиалды және функционалды тәсімдері, қызмет көрсетілетін жабдықтардың, блоктар мен тораптарды бөлшектеу, құрастыру, жөндеу, монтаждау, реттеу және сынау әдістері, қолданылатын керек-жарақтарды, технологиялық жабдықтар мен микробағдарламалық қамсыздандыруды, кіші жүйелер мен кешендер құрамындағы жекелеген құрылғылар мен бұйымдарды қолдану принциптері мен өзара іс-әрекеті, ТЭЗ және қоректендіру көздерін жөндеу кезінде стенділік жабдықтармен жұмыс істеу әдістері, жекелеген құрылғыларды, блоктарды, аспаптар мен тораптардың жұмыс режимдерін орнату принципі және бағдарламалық басқарудың арнайы жүйелерін пайдалана отырып оларды тапсыру, құрылғы және блоктар командасы жүйесі, бақылау-өлшеу аппаратурасы мен сынау стенділерінің пайдаланылатын үлгілерінің құрамы, үлгісі және жұмыс әдістері, микроэлектротехника негіздері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.

889. Электромеханик по средствам автоматики и
приборам технологического оборудования 6-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, техническое обслуживание, полная автономная и комплексная проверка, испытание, монтаж, наладка и сдача в эксплуатацию электронных, электрических и электромеханических комплексов устройств и изделий контрольно-измерительных приборов, установок и аппаратуры, систем вычислительной техники, средств автоматики,многооперационных станков и другого оборудования с программным управлением в соответствии с требованиями технических условий и с использованием тестового программного обеспечения. Ремонт в составе технологического оборудования сменных узлов и блоков на базе микропроцессорных интегральных серий элементов. Диагностирование электронного микропроцессорного оборудования с использованием пакетов программного и микропрограммного обеспечения. Ремонт, регулирование и обслуживание электронной части пропорционального и непропорционального электроприводов. Восстановление узлов, блоков и механизмов обслуживаемого оборудования.
Должен знать: конструкцию, назначение, условия эксплуатации электронного микропроцессорного оборудования, способы и методы электрической, электронной автономной и комплексной наладки электронного микропроцессорного оборудования, архитектуру и алгоритмы работы применяемых микропроцессорных серий электронных интегральных схем,систему команд, способы и методы программирования устройств и блоков, технические требования, предъявляемые к ремонту электронных устройств оборудования на базе микропроцессоров, электроавтоматики, станков и оборудования с программным управлением, аналоги импортных интегральных микросхем и других комплектующих изделий.
Требуется среднее профессиональное образование.
890. Электромеханик по средствам автоматики и
приборам технологического оборудования 7-й разряд
Характеристика работ. Ремонт, техническое обслуживание, проверка, испытание, монтаж, наладка и сдача в эксплуатацию электронных устройств на базе микропроцессоров, мини- и микро-ЭВМ, управляющих модулей многооперационных станков с программным управлением, роботизированных технических комплексов (далее - РТК), гибких производственных систем (далее- ГПС), персональных ЭВМ и терминальных устройств системы телеобработки. Диагностирование электронных узлов и модулей с точностью до электронного элемента в составе оборудования. Разборка устройств и ремонт узлов с заменой отказавших электронных элементов. Регулирование, наладка и проверка электронных устройств управления в автономном и рабочем режимах. Ремонт и регулирование электроприводов, управляемых мини- и микро-ЭВМ. Подготовка, введение и отладка программ в электронных устройствах управления. Программирование микропроцессоров.
Должен знать: конструктивные, электрические и другие особенности электронных устройств на базе микропроцессоров или работающих под управлением мини- и микро-ЭВМ и микропроцессоров,методы диагностирования и ремонта микропроцессорных устройств и изделий, устройство, назначение и возможности использования контрольно-измерительной и диагностической аппаратуры на базе микропроцессорной техники, технические требования, предъявляемые к ремонту электронных устройств оборудования на базе микропроцессоров, мини- и микро-ЭВМ, основы схемотехники, микропроцессорной техники, робототехники, принцип построения ГПС.
Требуется среднее профессиональное образование.

889. Автоматика құралдары мен технологиялық жабдық аспаптары жөніндегі электр механик 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Техникалық шарт талаптарына сәйкес және тестілік бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалана отырып жабдықтардың электронды, электрлік және электр механикалық элементтерін, есептеу техникасы құралдарын, автоматика, станоктар мен бағдарламалық басқарылатын жабдықтарды жөндеу, техникалық қызмет көрсету, толықтай автономды және кешенді тексеру, сынау, монтаждау, баптау және тапсыру. Микропроцессорлық интегралды элементтер сериясының базасындағы ауыспалы торап және блоктың технологиялық жабдық құрамын жөндеу. Бағдарламалық және микробағдарламалық қамсыздандыру пакеттерін пайдалана отырып электронды микробағдарламалық жабдықтарды диагностикалау. Пропорционалды және пропорционалды емес электр тартпаларының электронды бөлігін жөндеу, реттеу және қызмет көрсету. Қызмет көрсетілетін жабдықтардың тораптары, блоктары мен механизмдерін қалпына келтіру.
Білуге тиіс: электронды микропроцессорлық жабдықтардың конструкциясы, қызметі, шарттары, электронды микропроцессорлық жабдықтарды электрлік, электронды автономды және кешенді баптау тәсілдері мен әдістері, электронды интегралды тәсімдердің, команда жүйелерінің қолданылатын микропроцессорлық серияларының сәулеті мен жұмыс істеу алгоритмі, құрылғылар мен блоктарды бағдарламалау тәсілдері мен әдістері, бағдарламалық басқарылатын микропроцессорлар, электр автоматика, станоктар мен жабдықтар базасындағы электронды құрылыс жабдықтарын жөндеуге қойылатын техникалық талаптар, интегралды микротәсімдер мен басқа да жинақтаушы бұйымдардың импорт аналогтары.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.
890. Автоматика құралдары мен технологиялық жабдық аспаптары
жөніндегі электр механик 7-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Микропроцессорлар, мини және микро ЭЕМ, бағдарламалық басқарылатын көп операциялы станоктардың басқару модульдері, роботталған техникалық кешендер, икемді өндіріс жүйелері, дербес ЭЕМ және терминалдық құрылғыларын телеөңдеу жүйесі базасындағы электронды құрылғыларды жөндеу, техникалық қызмет көрсету, тексеру, сынау, монтаждау, баптау және пайдалануға беру. Электронды тораптар мен модульдерді жабдық құрамындағы электронды элементтің дәлдігіне дейін диагностикалау. Бұзылған электронды элементтерін ауыстыра отырып құрылғыларды бөлшектеу және тораптарды жөндеу. Электронды басқару құрылғысын автономды және жұмыс режимінде реттеу, баптау және тексеру. Мини және микро ЭЕМ басқаратын электр тартпаларды жөндеу және реттеу. Электронды басқару құрылғыларындағы бағдарламаларды дайындау, енгізу және баптау.
Білуге тиіс: микропроцессорлар базасындағы электронды құрылғылардың немесе мини және микро ЭЕМ және микропроцессорлардың басқаруымен жұмыс істейтін конструкциялық, электрлік және басқа да ерекешеліктері, микропроцессорлық құрылғылар мен бұйымдарды диагностикалау және жөндеу әдістері, микропроцессорлық техника базасындағы бақылау-өлшеу және диагностикалау аппаратурасының құрылысы, қызметі және пайдалану мүмкіндіктері, мини және микро ЭЕМ және микропроцессорлар базасындағы электронды жабдық құрылғыларын жөндеуге қойылатын техникалық талаптар, тәсім техникасының, микропроцессорлық техникасының, робототехника негіздері, икемді өндіріс жүйесі (бұдан әрі - ИӨЖ) құрылу принципі.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.

891. Электромеханик по средствам автоматики и
приборам технологического оборудования 8-й разряд
Характеристика работ. Участие в разработке и конструировании опытных образцов электронной техники, в модернизации оборудования с программным управлением на базе микропроцессорных серий интегральных схем, устройств программного управления и электроавтоматики, направленных на повышение надежности работы оборудования. Комплексное техническое обслуживание, наладка, ремонт, проверка, испытание, монтаж и сдача в эксплуатацию аппаратуры передачи данных на базе матричных схем и другого сложного электронного оборудования. Диагностирование микропроцессорного оборудования, аппаратуры электронного управления и аппаратуры передачи данных на базе микропроцессорных схем большой степени интеграции. Ремонт и параметрическая наладка электроприводов, систем управления, вычислительных комплексов. Комплексное регулирование электронных устройств РТК и ГПС.
Должен знать: архитектуру, алгоритм функционирования и систему машинных команд заказных схем большой и средней степени интеграции, конструктивные и архитектурные особенности систем управления и систем передачи данных в локальных и глобальных сетях, методы диагностирования и устранения неисправностей функционирующих в реальном режиме РТК, ГПС и системах передачи данных с применением различных контроллеров, методы и способы переналадки электронного оборудования систем управления и аппаратуры передачи данных.
Требуется среднее профессиональное образование.

891. Автоматика құралдары мен технологиялық жабдық аспаптары жөніндегі электр механик 8-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жабдық жұмысының сенімділігін арттыруға бағытталған интегралды тәсім микропроцессорлық сериялар, бағдарламалық басқару құрылғылары мен электр автоматика базасындағы бағдарламалық басқарылатын электронды техниканың тәжірибелік үлгілерін, жабдықтарды жаңғыртуды әзірлеуге және конструкциялауға қатысу. Матрицалық тәсімдер мен басқа да күрделі электронды жабдықтар базасындағы деректерді жіберу аппаратурасына кешенді техникалық қызмет көрсету, баптау, жөндеу, тексеру, сынау, монтаждау және пайдалануға тапсыру. Микропроцессорлық жабдықтарды, электронды басқару аппаратурасы мен үлкен дәрежелі интеграцияның микропроцессорлық тәсімдері базасындағы деректерді жіберу аппаратурасын диагностикалау. Электр тартпаларды, басқару жүйелерін, есептеу кешендерін жөндеу және параметрлік баптау. Роботтехникалық кешен (бұдан әрі – РТК) және ИӨЖ электронды құрылғыларын кешенді реттеу.
Білуге тиіс: үлкен және орта дәрежедегі интеграциялаудың тапсырысты тәсімдерінің сәулеті, жұмыс істеу алгоритмі мен машина командаларының жүйесін, басқару жүйелерінің және жергілікті және ғаламдық желілердегі деректерді жіберу жүйесінің конструкциялық және сәулеттік ерекшеліктері, түрлі контроллерлерді пайдалана отырып РТК, ГПС нақты режимінде және деректер жіберу жүйелерінде болатын ақаулықтарды диагностикалау және жою әдістері, басқару жүйесі электронды жабдықтарын және деректер жіберу аппаратурасын қайта баптау әдістері мен тәсілдері.
Орта кәсіптік білім талап етіледі.