Об утверждении Правил осуществления доверительного управления акциями банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, принадлежащими крупному участнику банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковскому холдингу, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, а также действий уполномоченного органа либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года № 32. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2012 года № 7519. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 261.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 декабря 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности и финансовых организаций в части минимизации рисков" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления доверительного управления акциями банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, принадлежащими крупному участнику банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковскому холдингу, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, а также действий уполномоченного органа либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
2. Признать утратившим силу постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 193 "Об утверждении Правил применения принудительных мер к лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к крупным участникам открытого накопительного пенсионного фонда" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5473).

Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне не банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі белгілері бар тұлғаға тиесілі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сенімгерлік басқаруды, сондай-ақ сенімгерлік басқару кезеңінде уәкілетті органның не ұлттық басқарушы холдингтің әрекеттерін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 13 ақпандағы № 32 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 4 сәуірде № 7519 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 261 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банк қызметін және қаржы ұйымдарын тәуекелдерді азайту тұрғысынан реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
2011 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне не банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі белгілері бар тұлғаға тиесілі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сенімгерлік басқаруды, сондай-ақ сенімгерлік басқару кезеңінде уәкілетті органның не ұлттық басқарушы холдингтің әрекеттерін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ірі қатысушы белгісін иеленетін тұлғаларға, сондай-ақ ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушыларына мәжбүрлеу шараларын қолдану ережесін бекіту туралы"
2008 жылғы 28 қарашадағы № 193 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5473 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 13 февраля 2012 года № 32
Правила осуществления доверительного управления акциями банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, принадлежащими крупному участнику банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковскому холдингу, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, а также действий уполномоченного органа либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
Настоящие Правила осуществления доверительного управления акциями банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, принадлежащими крупному участнику банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковскому холдингу, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, а также действий уполномоченного органа либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления, (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках), от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее - Закон о страховании), от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон о рынке ценных бумаг) и устанавливают порядок осуществления доверительного управления акциями банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, принадлежащими крупному участнику банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковскому холдингу, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, а также действий уполномоченного органа либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления.

3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 13 ақпандағы
№ 32 қаулысымен
бекітілген
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне не банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі белгілері бар тұлғаға тиесілі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сенімгерлік басқаруды, сондай-ақ сенімгерлік басқару кезеңінде уәкілетті органның не ұлттық басқарушы холдингтің әрекеттерін жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне не банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі белгілері бар тұлғаға тиесілі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сенімгерлік басқаруды, сондай-ақ сенімгерлік басқару кезеңінде уәкілетті органның не ұлттық басқарушы холдингтің әрекеттерін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер мен банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі - Банктер туралы заң), "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі - Сақтандыру туралы заң), "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі - Бағалы қағаздар нарығы туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленген және банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне не банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі белгілері бар тұлғаға тиесілі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сенімгерлік басқаруды, сондай-ақ сенімгерлік басқару кезеңінде уәкілетті органның не ұлттық басқарушы холдингтің әрекеттерін жүзеге асыру тәртібін белгілейді.

Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
1. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) финансовая организация – банк, страховая (перестраховочная) организация, управляющий инвестиционным портфелем;
2) акции финансовой организации – акции банка, принадлежащие крупному участнику банка, банковскому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка либо банковского холдинга, акции страховой (перестраховочной) организации, принадлежащие крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, акции управляющего инвестиционным портфелем, принадлежащие крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем;
3) доверительный управляющий – Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) или национальный управляющий холдинг.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Доверительное управление акциями финансовой организации учреждается в случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 47-1 Закона о банках, пунктом 3 статьи 53-4 Закона о страховании, пунктом 3 статьи 72-3 Закона о рынке ценных бумаг и на основании решения Национального Банка с учетом требований главы 44 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (далее - Кодекс) и Правил.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
3. В решении Национального Банка об учреждении доверительного управления акциями финансовой организации указываются:
1) основания учреждения доверительного управления;
2) наименование доверительного управляющего;
3) количество и вид акций финансовой организации, передаваемых в доверительное управление;
4) срок, на который учреждается доверительное управление;
5) фамилия (фамилии), имя (имена), при наличии – отчество (отчества), наименование и реквизиты документа, удостоверяющего (удостоверяющих) личность (личности), место работы и занимаемую (занимаемые) должность (должности) лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) доверительным управляющим представлять его интересы во всех учреждениях и организациях по вопросам, связанным с осуществлением функций доверительного управляющего акциями финансовой организации, совершать все необходимые действия в интересах доверительного управляющего (в случае осуществления доверительного управления акциями финансовой организации Национальным Банком).

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) қаржы ұйымы – банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы;
2) қаржы ұйымының акциялары – банктiң iрi қатысушысына, банк холдингiне не банктiң iрi қатысушысы не банк холдингi белгілеріне ие тұлғаға тиесілі банк акциялары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрi қатысушысына, сақтандыру холдингiне не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрi қатысушысы, сақтандыру холдингi белгілеріне ие тұлғаға тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары, iрi қатысушыға не инвестициялық портфельді басқарушының iрi қатысушысы белгілеріне ие инвестициялық портфельді басқарушының акциялары;
3) сенімгерлік басқарушы – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) немесе ұлттық басқарушы холдинг.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 212 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқару Банктер туралы заңның 47-1-бабының 3-тармағында, Сақтандыру туралы заңның 53-4-бабының 3-тармағында, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 72-3-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларда және 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (Ерекше бөлім) (бұдан әрі - Кодекс) 44-тарауының және Қағидалардың талаптарын ескере отырып, Ұлттық Банктің шешімі негізінде тағайындалады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Ұлттық Банктің қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды тағайындау туралы шешімінде мыналар:
1) сенімгерлік басқаруды тағайындау негізі;
2) сенімгерлік басқарушының атауы;
3) сенімгерлік басқаруға берілетін қаржы ұйымы акцияларының саны мен түрі;
4) сенімгерлік басқару тағайындалатын мерзім;
5) сенімгерлік басқарушы қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқарушының функцияларын жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша барлық мекемелер мен ұйымдарда оның мүдделерін білдіруге, сенімгерлік басқарушының мүдделері үшін барлық қажетті іс-әрекеттер жасауға (қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды Ұлттық Банк жүзеге асырған жағдайда) уәкілетті еткен тұлғаның (тұлғалардың) тегі (тектері), аты (аттары), бар болса – әкесінің аты (әкелерінің аттары), жеке басын (бастарын) куәландыратын құжаттың атауы және деректемелері, жұмыс орны және атқаратын қызметі(қызметтері) көрсетіледі.

4. Решение об учреждении доверительного управления акциями финансовой организации не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его принятия публикуется в средствах массовой информации на государственном и русском языках и доводится до сведения путем направления письменного уведомления в адрес:
1) финансовой организации;
2) собственников акций финансовой организации, в отношении которых учреждается доверительное управление;
3) национального управляющего холдинга, в случае принятия Национальным Банком решения о передаче акций финансовой организации в доверительное управление национальному управляющему холдингу;
4) центрального депозитария и (или) номинального держателя акций финансовой организации, в отношении которых учреждается доверительное управление;
5) фондовой биржи (в случае нахождения акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, в официальном списке фондовой биржи).
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
5. Доверительный управляющий не позднее 7 (семи) рабочих дней с даты принятия решения об учреждении доверительного управления акциями финансовой организации (в случае если доверительным управляющим является национальный управляющий холдинг - не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты получения решения об учреждении доверительного управления акциями финансовой организации) подает документы центральному депозитарию (номинальному держателю) для регистрации операции по внесению записи о доверительном управляющем в систему ведения реестров держателей акций финансовой организации (систему номинального держания).
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
6. Операция по внесению (удалению) записи о доверительном управляющем проводится центральным депозитарием (номинальным держателем) на основании решения Национального Банка об учреждении доверительного управления акциями финансовой организации и приказа доверительного управляющего о внесении (удалении) записи о доверительном управляющем на (с) лицевой (лицевого) счет (счета) собственника акций финансовой организации.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
7. Доверительный управляющий в период доверительного управления акциями финансовой организации совершает действия, какие мог бы совершить собственник данных акций, и обеспечивает конфиденциальность информации, полученной в процессе осуществления своих полномочий.

4. Қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды тағайындау туралы шешім қабылданған күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей мемлекеттік тілде және орыс тілінде бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады және:
1) қаржы ұйымының;
2) сенімгерлік басқару тағайындалатын қаржы ұйымы акцияларының меншік иесінің;
3) Ұлттық Банк қаржы ұйымының акцияларын ұлттық басқарушы холдингке сенімгерлік басқаруға беру туралы шешім қабылдаған жағдайда ұлттық басқарушы холдингтің;
4) сенімгерлік басқару тағайындалатын орталық депозитарийдің және (немесе) қаржы ұйымының акцияларын номиналды ұстаушының;
5) қор биржасының (сенімгерлік басқаруға берілген қаржы ұйымының акциялары қор биржасының ресми тізімінде болған жағдайда) атына жазбаша хабарлама жіберу жолымен жіберіледі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Сенімгерлік басқарушы қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды тағайындау туралы шешім қабылданған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей (ұлттық басқарушы холдинг сенімгерлік басқарушы болып табылған жағдайда - қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды тағайындау туралы шешімді алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей) қаржы ұйымының акцияларын ұстаушылар тізілімдерін жүргізу жүйесіне (номиналды ұстау жүйесіне) сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны енгізу операциясын тіркеу үшін орталық депозитарийге (номиналды ұстаушыға) құжаттар береді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Орталық депозитарий (номиналды ұстаушы) сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны енгізу (алып тастау) операциясын Ұлттық Банктің қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды тағайындау туралы шешімі және сенімгерлік басқарушының сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны қаржы ұйымы акцияларының меншік иесінің жеке шотына (шоттарына (шоттарынан)) енгізу (алып тастау) туралы бұйрығы негізінде жүргізеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Сенімгерлік басқарушы қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқару кезеңінде осы акциялардың меншік иесі жасауы мүмкін іс-әрекеттерді жасайды және өз өкілеттіктерін жүзеге асыру барысында алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді.

Раскрытие информации третьим лицам осуществляется доверительным управляющим в соответствии со статьей 830 Кодекса, статьей 50 Закона о банках, статьей 43 Закона о рынке ценных бумаг.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В период доверительного управления акциями финансовой организации, но не позднее 45 (сорока пяти) календарных дней до истечения срока доверительного управления, допускается представление в Национальный Банк ходатайства собственника акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, о продаже всех принадлежащих ему акций финансовой организации, переданных в доверительное управление (далее - ходатайство).
В ходатайстве указываются сведения о лице (лицах), которое (которые) намеревается (намереваются) приобрести акции финансовой организации, переданные в доверительное управление, и количестве акций, которое данное лицо (данные лица) намеревается (намереваются) приобрести.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Ходатайство представляется в Национальный Банк с приложением:
1) документов для получения лицом (лицами), указанными в ходатайстве, статуса крупного участника финансовой организации (банковского холдинга либо страхового холдинга) в соответствии с требованиями статьи 17-1 Закона о банках, статьи 26 Закона о страховании и статьи 72-1 Закона о рынке ценных бумаг;
2) документов, подтверждающих выполнение лицом (лицами), указанными в ходатайстве, требований уполномоченного органа, в соответствии с пунктом 2 статьи 47-1 Закона о банках, пунктом 2 статьи 53-4 Закона о страховании и пунктом 2 статьи 72-3 Закона о рынке ценных бумаг;
3) договора купли–продажи, заключенного между собственником акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, и лицом (лицами), указанным (указанными) в ходатайстве, который предусматривает вступление его в силу при условии удовлетворения ходатайства.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).

Сенімгерлік басқарушы үшінші тұлғаларға ақпарат ашуды Кодекстің 830-бабына, Банктер туралы заңның 50-бабына, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 43-бабына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 212 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқару кезеңінде, бірақ сенімгерлік басқару мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 45 (қырық бес) күннен кешіктірмей Ұлттық Банкке қаржы ұйымының сенімгерлік басқаруға берілген акциялары меншік иесінің өзіне тиесілі қаржы ұйымының сенімгерлік басқаруға берілген барлық акцияларын сату туралы өтінішхатын (бұдан әрі – өтінішхат) ұсынуға жол беріледі.
Өтінішхатта қаржы ұйымының сенімгерлік басқаруға берілген акцияларын сатып алуға ниет білдірген тұлға (тұлғалар) туралы және осы тұлға (осы тұлғалар) сатып алуға ниет білдірген акциялардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Өтінішхат Ұлттық Банкке мыналар:
1) Банктер туралы заңның 17-1-бабының, Сақтандыру туралы заңның 26-бабының және Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 72-1-бабының талаптарына сәйкес өтінішхатта көрсетілген тұлғаның (тұлғалардың) қаржы ұйымының ірі қатысушысы (банк холдингі не сақтандыру холдингі) мәртебесін алуы үшін қажетті құжаттар;
2) Банктер туралы заңның 47-1-бабының 2-тармағына, Сақтандыру туралы заңның 53-4-бабының 2-тармағына және Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 72-3-бабының 2-тармағына сәйкес өтінішхатта көрсетілген тұлғаның (тұлғалардың) уәкілетті органның талаптарын орындағанын растайтын құжаттар;
3) қаржы ұйымының сенімгерлік басқаруға берілген акцияларының меншік иесі мен өтінішхатта көрсетілген тұлғаның (тұлғалардың) арасында жасалған, өтінішхат қанағаттандырылған жағдайда оның күшіне енетіні көзделген сатып алу - сату шарты қоса беріліп ұсынылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

10. Ходатайство удовлетворяется Национальным Банком в случае выполнения приобретателями акций, указанными в ходатайстве, требований пункта 2 статьи 47-1 Закона о банках, пункта 2 статьи 53-4 Закона о страховании и пункта 2 статьи 72-3 Закона о рынке ценных бумаг.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
11. При удовлетворении ходатайства и после получения лицом (лицами), указанными в ходатайстве согласия Национального Банка на приобретение статуса крупного участника финансовой организации (банковского или страхового холдинга), осуществляется реализация акций финансовой организации, лицу (лицам), указанному (указанным) в ходатайстве, на организованном или неорганизованном рынке.
Оплата акций финансовой организации производится не позднее 10 (десяти) календарных дней с даты доведения до сведения лица (лиц), указанного (указанных) в ходатайстве, документа, подтверждающего согласие Национального Банка на приобретение статуса крупного участника финансовой организации (банковского либо страхового холдинга), в случаях, предусмотренных статьей 17-1 Закона о банках, статьей 72-1 Закона о рынке ценных бумаг и статьей 26 Закона о страховании.
Не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты получения доверительным управляющим копии документа, подтверждающего оплату акций лицом (лицами), указанным (указанными) в ходатайстве, доверительный управляющий передает приказ (приказы) центральному депозитарию (номинальному держателю) о списании акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, со счета их собственника и зачислении на счет (счета) указанного лица (указанных лиц).
Если копия документа, подтверждающего оплату акций лицом (лицами), указанным (указанными) в ходатайстве, представлена по истечении срока, на который было учреждено доверительное управление, списание акций финансовой организации со счета их собственника и зачисление на счет (счета) указанного лица (указанных лиц), осуществляется на основании приказа (приказов) Национального Банка или национального управляющего холдинга.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
12. При неустранении оснований для передачи акций финансовой организации в доверительное управление до истечения срока, на который было учреждено доверительное управление, неполучении либо отказе в удовлетворении уполномоченным органом ходатайства в порядке, установленном настоящими Правилами, осуществляется реализация данных акций на организованном рынке ценных бумаг методом открытых торгов.
При этом, при реализации акций в размере 10 (десяти) и более процентов от общего количества голосующих акций на торгах участвуют лица, получившие предварительное согласие Национального Банка на приобретение статуса крупного участника финансовой организации (банковского либо страхового холдинга).

10. Ұлттық Банк өтінішхатта көрсетілген акцияларды иеленушілер Банктер туралы заңның 47-1-бабы 2-тармағының, Сақтандыру туралы заңның 53-4-бабы 2-тармағының және Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 72-3-бабы 2-тармағының талаптарын орындаған жағдайда өтінішхатты қанағаттандырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Өтінішхат қанағаттандырылған жағдайда және өтінішхатта көрсетілген тұлға (тұлғалар) Ұлттық Банктің қаржы ұйымының iрi қатысушысы (банк немесе сақтандыру холдингі) мәртебесін иеленуге келісімін алғаннан кейін өтінішхатта көрсетілген тұлғаға (тұлғаларға) ұйымдастырылған немесе ұйымдастырылмаған нарықта қаржы ұйымының акцияларын сату жүзеге асырылады.
Қаржы ұйымының акцияларына ақы төлеу өтінішхатта көрсетілген тұлғаға (тұлғаларға) Банктер туралы заңның 17-1-бабында, Сақтандыру туралы заңның 26-бабында және Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 72-1-бабында көзделген жағдайларда уәкілетті органның қаржы ұйымының iрi қатысушысы (банк немесе сақтандыру холдингі) мәртебесін иеленуге келісімін растайтын құжат жіберілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
Сенімгерлік басқарушы өтінішхатта көрсетілген тұлғаның (тұлғалардың) акцияларға ақы төлегенін растайтын құжаттың көшірмесін алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей сенімгерлік басқарушы қаржы ұйымының сенімгерлік басқаруға берілген акцияларын олардың меншік иесінің шотынан есептен шығару және көрсетілген тұлғаның (тұлғалардың) шотына (шоттарына) аудару туралы бұйрықты (бұйрықтарды) орталық депозитарийге (номиналды ұстаушыға) береді.
Егер өтінішхатта көрсетілген тұлғаның (тұлғалардың) акцияларға ақы төлегенін растайтын құжаттың көшірмесі сенімгерлік басқару тағайындалған мерзім аяқталғаннан кейін ұсынылған жағдайда, қаржы ұйымының акцияларын олардың меншік иесінің шотынан есептен шығару және көрсетілген тұлғаның (тұлғалардың) шотына (шоттарына) аудару Ұлттық Банктің немесе ұлттық басқарушы холдингтің бұйрығы (бұйрықтары) негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
12. Қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруға беру негіздері сенімгерлік басқару тағайындалған мерзім аяқталғанға дейін жойылмаған, уәкілетті орган осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте өтінішхатты алмаған не қанағаттандырудан бас тартқан жағдайда осы акцияларды ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында ашық сауда-саттық әдісімен сату жүзеге асырылады.
Бұл ретте, дауыс беретін акциялардың жалпы санының 10 (он) және одан жоғары пайызы мөлшерде акцияларды сату кезінде сауда-саттыққа қаржы ұйымының iрi қатысушысы (банк не сақтандыру холдингі) мәртебесін алуға Ұлттық Банктің алдын ала келісімін алған тұлғалар қатысады.

13. Параметры сделки (сделок) по продаже акций финансовой организации, указанных в пункте 12 настоящих Правил, а также брокер, посредством использования услуг которого будет осуществлена продажа акций, определяются Национальным Банком или национальным управляющим холдингом по согласованию с Национальным Банком.

13. Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген қаржы ұйымының акцияларын сату мәмілесінің (мәмілелерінің) параметрлерін, сондай-ақ қызметтерін пайдалану арқылы акцияларды сату жүзеге асырылатын брокерді Ұлттық Банк немесе Ұлттық Банкпен келісе отырып, ұлттық басқарушы холдинг айқындайды.