Об утверждении методики и критериев по подготовке отчетов об инвентаризации парниковых газов
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 10 мая 2012 года № 149-ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июня 2012 года № 7712. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 апреля 2016 года № 176. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 апреля 2016 года № 176
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 27.04.2016 № 176.
В соответствии с пунктом 3 статьи 94-11 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую методику и критерии по подготовке отчетов об инвентаризации парниковых газов.
2. Департаменту низкоуглеродного развития направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Н. Каппаров
Утверждены
приказом Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 10 мая 2012 года № 149-ө
Методика и критерии по подготовке отчетов
об инвентаризации парниковых газов
1. Общие положения
1. Настоящая методика и критерии по подготовке отчетов об инвентаризации парниковых газов определяет способ подготовки отчетов об инвентаризации парниковых газов.
2. Оператор установки проводит мониторинг выбросов парниковых газов путем проведения ежегодной инвентаризации выбросов парниковых газов от установки, подпадающей под требования по квотированию парниковых газов.
3. Отчет об инвентаризации парниковых газов представляется по форме, утвержденной приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 502 «Об утверждении форм отчетов об инвентаризации парниковых газов» (Зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11818), и подлежит подтверждению независимой организацией, аккредитованной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра энергетики РК от 04.12.2015 № 692 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Оператор установки предоставляет отчет об инвентаризации парниковых газов и заключение независимой аккредитованной организации по данному отчету до 1 апреля года, следующего за отчетным.

Парниктік газдарды түгендеу туралы есеп дайындау жөніндегі өлшемдер мен әдістемелерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 10 мамырдағы № 149-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 7 маусымда № 7712 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 27 сәуірдегі № 176 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 27.04.2016 № 176 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 94-11-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдарды түгендеу туралы есеп дайындау жөніндегі өлшемдер мен әдістемелер бекітілсін.
2. Төменкөміртекті даму департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жолдасын және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін отыз күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Н. Қаппаров
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2012 жылғы 10 мамырдағы № 149-ө
бұйрығымен бекітілген
Парниктік газдарды түгендеу туралы есеп дайындау жөніндегі
өлшемдер мен әдістемелер
1. Жалпы ережелер
1. Осы Парниктік газдарды түгендеу туралы есеп дайындау жөніндегі өлшемдер мен әдістемелер парниктік газдарды түгендеу туралы есепті дайындау тәсілін анықтайды.
2. Қондырғы операторы парниктік газдарды квоталау бойынша талаптарға жатқызылатын қондырғылардан парниктік газдар шығарындыларына жыл сайынғы түгендеу жүргізу арқылы парниктік газдар шығарындыларына мониторинг жүргізеді.
3. Парниктік газдарды түгендеу туралы есеп «Парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2015 жылғы 28 шілдедегі № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11818 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша ұсынылады және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен аккредиттелген тәуелсіз ұйыммен растауға жатады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 04.12.2015 № 692 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қондырғы операторы парниктік газдарды түгендеу туралы есепті және осы есеп бойынша тәуелсіз аккредиттелген ұйымның қорытындысын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін ұсынады.

5. В отчете об инвентаризации парниковых газов указываются выбросы парниковых газов от регулируемой установки за календарный год и включает следующую информацию:
1) идентификационные данные по установке и ее оператора, включая название, адрес, контактное лицо по отчетности, вид деятельности, по которому квотируются выбросы парниковых газов, отчетный период, номера квот и сертификатов на выбросы парниковых газов;
2) параметры, по которым проводятся расчеты либо измерения выбросов парниковых газов и результаты инвентаризации парниковых газов, включая данные о деятельности, результате которых образуются парниковые газы, коэффициенты теплотворных нетто-значений, коэффициенты выбросов, коэффициенты окисления, коэффициенты преобразования, объемы выбросов;
6. В случае использования оператором установки технических измерительных устройств, в целях ведения мониторинга выбросов парниковых газов, в отчете об инвентаризации указываются данные измерительного устройства, включая информацию о его надежности и погрешностях.
2. Составление отчета об инвентаризации парниковых газов
7. Оператор установки проводит инвентаризацию парниковых газов в соответствии с выбранной им методикой по расчету выбросов парниковых газов с приведением обоснования выбора методики.
8. Данные по выбросам указываются в отчете об инвентаризации по отдельным видам парниковых газов (двуокись углерода, метан, закись азота, перфторуглероды), а также рассчитывается общая сумма выбросов всех парниковых газов.
9. Объем выбросов парниковых газов рассчитывается в тоннах выбросов каждого вида парниковых газов, а также в тоннах эквивалента двуокиси углерода.
10. Изменение данных за текущий год по сравнению с базовым годом предоставляется с обоснованием, путем ссылки на определенные действия оператора установки:
приобретение, отчуждение установок;
аутсортинг;
сокращение или расширение производства;
осуществление проектов по сокращению выбросов парниковых газов; изменение методологии расчетов и других.
Оператор установки выделяет отдельной строкой объем сокращенных парниковых газов, возникших в результате осуществления проектов по сокращению выбросов парниковых газов. В случае исключения источника выбросов парниковых газов из инвентаризации, предоставляет информацию о причинах исключения.
11. Оператор установки проводит оценку выбросов парниковых газов в процессе сжигания биомассы или биотоплива, а также от транспорта и представляется отдельно от общих выбросов парниковых газов, в тоннах эквивалента двуокиси углерода.

5. Парниктік газдарды түгендеу туралы есепте күнтізбелік жылдағы реттелетін қондырғылардан парниктік газдар шығарындылары көрсетіледі және келесі ақпараттар қамтылады:
1) есептік бойынша атауы, мекенжайы, байланысты тұлға, парниктік газдар шығарындылары квоталанатын қызмет түрі, есептік кезең, парниктік газдар шығарындылары квотасының нөмірі және сертификаты қоса алынғанда, қондырғы және оның оператор бойынша сәйкестендіру деректері;
2) парниктік газдар шығарындыларының өлшемдері немесе есептері өткізілетін параметрлер және нәтижесінде парниктік газдар, жылу шығару мүмкіндігі бар нетто-мәндер коэффиценті, шығарындылар коэффиценті, қышқылдану коэффиценті, қайта түзілу коэффиценті, шығарындылар көлемі түзілетін қызметтер туралы деректерін қоса алғанда, парниктік газдарды түгендеу нәтижесі.
6. Қондырғы операторы парниктік газдар шығарындыларына мониторинг жүргізу мақсатында техникалық өлшеуіш құрылғыларын қолданған жағдайда, түгендеу туралы есепте оның сенімділігі мен ақаулықтары туралы ақпаратты қоса алғанда өлшеуіш құрылғыларының деректері көрсетіледі.
2. Парниктік газдарды түгендеу туралы есеп құру
7. Қондырғы операторы парниктік газдарды түгендеуді әдістеме таңдауға негіздеме келтіре отырып, парниктік газдар шығарындыларын есептеу бойынша өздері таңдаған әдістемеге сәйкес жүргізеді.
8. Шығарындылар бойынша деректер парниктік газдардың жеке түрлері бойынша (көміртегінің қос тотығы, метан, азот қышқылы, перфторкөміртегі) түгендеу туралы есебінде көрсетіледі, сондай-ақ барлық парниктік газдар шығарындыларының жалпы сомасы есептеледі.
9. Парниктік газдар шығарындыларының көлемі парниктік газдардың әрбір түрінің шығарындылары тоннасында, сондай-ақ көміртегі қос тотығының эквивалентінде де есептеледі.
10. Базалық жылмен салыстырғанда ағымдағы жылғы деректердің өзгеруі қондырғы операторының нақты іс-қимылына сілтеме жасау арқылы негіздемесімен ұсынылады:
қондырғыларды сатып алу, иеліктен айыру;
аутсортинг;
өндірістің қысқаруы немесе кеңейтілуі;
парниктік газдар шығарындыларын қысқарту бойынша жобаларды жүзеге асыру;
есептеу әдіснамаларының өзгеруі және тағы басқа.
Қондырғы операторы парниктік газдар шығарындыларын қысқарту бойынша жобаларды жүзеге асыру нәтижесінде пайда болған қысқартылған парниктік газдардың көлемін жеке жолмен көрсетеді. Парниктік газдар шығарындылары көздері түгендеуден шығарылған жағдайда, оның шығарылу себептері туралы ақпаратты ұсынады.
11. Қондырғы операторы көлікте де биомассаны немесе биоотынды жағу үдерісінде парниктік газдар шығарындыларына бағалау жүргізеді және парниктік газдардың жалпы шығарындыларынан көміртегі қос тотығы тоннадағы эквивалентінде жеке ұсынылады.

12. В отчете об инвентаризации содержится информация, о независимой аккредитованной организации, и лицах, проводивших подтверждение отчета об инвентаризации парниковых газов.
13. В отчете об инвентаризации парниковых газов представляется информация о количественной оценке неопределенностей данных по деятельности, коэффициентов и расчетов выбросов и поглощений по парниковым газам и их источникам.
14. Оператор установки представляет в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды, следующие данные о независимой аккредитованной организации, подтверждающей отчет об инвентаризации парниковых газов:
1) полное наименование организации, осуществляющей верификацию;
2) дата, серия, номер свидетельства об аккредитации;
3) юридический адрес организации;
4) телефон, факс;
5) электронная почта;
6) фамилия, имя и отчество руководителя;
7) фамилия, имя и отчество лица, ответственного за верификацию;
8) Подтверждаются ли выбросы парниковых газов в следующем объеме: _____ тонн эквивалента двуокиси углерода;
9) подпись руководителя, печать.

12. Түгендеу туралы есепте тәуелсіз аккредиттелген ұйымдар және парниктік газдарды түгендеу туралы есепті растауды жүргізетін тұлғалар туралы ақпарат қамтылады.
13. Парниктік газдарды түгендеу туралы есепте қызмет бойынша деректердің белгісіздіктерін сандық бағалау, парниктік газдар және олардың көздері бойынша шығарындылар мен сіңірулерінің коэффиценттері мен есептеулері туралы ақпарат ұсынылады.
14. Қондырғы операторы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға парниктік газдарды түгендеу туралы есепті растайтын тәуелсіз аккредиттелген ұйым туралы мынадай деректерді ұсынады:
1) верификацияны жүзеге асыратын ұйымның толық атауы;
2) аккредиттеу туралы куәліктің күні, сериясы, нөмірі;
3) ұйымның заңды мекенжайы;
4) телефон, факс;
5) электрондық поштасы;
6) жетекшінің аты-жөні;
7) верификациялауға жауапты тұлғаның аты-жөні;
8) Парниктік газдар шығындыларының көлемі келесі көлемінде расталады ма: _____ тонна көміртегі қос тотығы эквиваленті;
9) жетекші қолы, мөрі.