Об утверждении Методики расчета объемов образования эмиссий (в части отходов производства, сточных вод) от бурения скважин
Приказ и.о. Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 03 мая 2012 года № 129-ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июня 2012 года № 7714
В соответствии с подпунктом 38-5) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета объемов образования эмиссий (в части отходов производства, сточных вод) от бурения скважин.
2. Департаменту экологического законодательства и правового обеспечения обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Комитету экологического регулирования и контроля обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации, и довести настоящий приказ до сведения территориальных подразделений и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения и столицы.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра                              М. Мухамбетов
Утверждена
приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 3 мая 2012 года № 129-ө
Методика расчета объемов образования эмиссий
(в части отходов производства, сточных вод) от бурения скважин
1. Общее положение
1. Настоящая Методика расчета объемов образования эмиссий (в части отходов производства, сточных вод) от бурения скважин разработана с целью создания единого методологического подхода к расчету объемов образования отходов производства и сточных вод от бурения скважин, а также последующего установления нормативов эмиссий в окружающую среду.
2. Бурение скважин должно осуществляться в соответствии с экологическими требованиями, установленными Экологическом кодексом Республики Казахстан.
2. Метод расчета объемов образования отходов производства
3. Суммарный объем выбуренной породы всей скважины рассчитывают по формуле:
где Vп.инт. – объем выбуренной породы интервала скважины, м3.
где К1 – коэффициент кавернозности (величина кавернозности, выраженная отношением объемов всех пустот в определенном объеме породы к данному объему породы);
R – радиус интервала скважины, м;
L – глубина интервала скважины, м.
4. Объем бурового шлама определяется по формуле:
Vш = Vп х 1,2, м3             (3)
где 1,2 - коэффициент, учитывающий разуплотнение выбуренной породы, может изменяться с учетом особенностей геологического разреза и обосновывается расчетами

Ұңғымаларды бұрғылаудан эмиссиялардың (өндіріс қалдықтары, сарқынды сулар бөлігінде) түзілу көлемдерін есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 3 мамырдағы № 129-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 7 маусымда № 7714 тіркелді
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабының 38-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ұңғымаларды бұрғылаудан эмиссиялардың (өндіріс қалдықтары, сарқынды сулар бөлігінде) түзілу көлемдерін есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Экологиялық заңнама және құқықтық қамтамасыз ету департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамамен белгіленген тәртіпте бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін және осы бұйрықты аумақтық бөлімшелердің және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                          М. Мұхамбетов
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2012 жылғы 3 мамырдағы
№ 129-ө бұйрығымен бекітілген
Ұңғымаларды бұрғылаудан эмиссиялардың (өндіріс қалдықтары,
сарқынды сулар бөлігінде) түзілу көлемдерін есептеу әдістемесі
1. Жалпы ереже
1. Осы Ұңғымаларды бұрғылаудан эмиссиялардың (өндіріс қалдықтары, сарқынды сулар бөлігінде) түзілу көлемдерін есептеу әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) ұңғымаларды бұрғылаудан өндіріс қалдықтары мен сарқынды сулардың түзілу көлемдерін есептеуге бірыңғай әдіснамалық тәсілді құру, сондай-ақ қоршаған ортаға эмиссияларды одан кейінгі анықтау мақсатында әзірленген.
2. Ұңғымаларды бұрғылау Қазақстан Республикасы Экологиялық кодекспен белгіленген экологиялық талаптарға сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
2. Өндіріс қалдықтарының түзілу көлемдерін есептеу әдісі
3. Барлық ұңғыманың бұрғыланған жынысының жиынтық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Vж = Vж.ара.,
м3
(1)
мұнда Vж.ара. – ұңғыма аралығының бұрғыланған жыныс көлемі, м3.
Vж.ара. = К1 х п х R2 х L,
м3
(2)
мұнда К1 – кеуектілік коэффициенті (белгілі бір жыныс көлеміндегі барлық кеуектер көлемінің осы жыныс көлеміне қатынасымен көрсетілген кеуектілік шамасы);
R – ұңғыма аралығының радиусі, м;
L – ұңғыма аралығының тереңдігі, м.
4. Бұрғылау шламының көлемі мына формула бойынша анықталады:
Vш = Vж х 1,2,
м3
(3)
мұнда 1,2 – бұрғыланған жыныстың босауын ескеретін коэффициент, геологиялық кеніштің ерекшеліктерін ескере отырып өзгеруі мүмкін және есептеулермен негізделеді.

5. Масса бурового шлама рассчитывается по формуле:
где - объемный вес бурового шлама, т/м3.
6. Объем отработанного бурового раствора рассчитывается по формуле:
VОБР=1,2 х Vп х К1+0,5 х Vц,
м3
(5)
где К1 - коэффициент, учитывающий потери бурового раствора, уходящего со шламом при очистке на вибросите, пескоотделителе и илоотделителе (в соответствии с [1], К1=1,052);
Vц - объем циркуляционной системы буровой установки, м3. Объем циркуляционной системы буровой установки определяется в соответствии с паспортными данными установки;
при повторном использовании бурового раствора 1,2 заменяется на 0,25
7. Масса отработанного бурового раствора рассчитывается по формуле:
МОБР = VОБР х ,
т
(6)
где - удельный вес отработанного бурового раствора, т/м3.
3. Метод расчета объемов образования буровых сточных вод
8. Объем образования буровых сточных вод рассчитывается по формуле:
VБСВ=2 х VОБР,
м3
(6)
при внедрении оборотного водоснабжения 2 заменяется на 0,25.
9. Масса сброса загрязняющего вещества в отводимых буровых сточных водах определяется по формуле:
Мi = VБСВ х Ci х 10-6,
т
(7)
где Сi – концентрация i-го загрязняющего вещества согласно составу отводимых сточных вод, г/м3.

5. Бұрғылау шламының массасы мына формула бойынша есептеледі:
Мш = Vш х ,
т
(4)
мұнда - бұрғылау шламының көлемді салмағы, т/м3.
6. Пайдаланылған бұрғылау ерітіндісінің көлемі мына формула бойынша есептеледі:
VПБЕ = 1,2 х Vж х К1+0,5 х Vж,
м3
(5)
мұнда К1 – дірілдегіш елеуіште, құм ажыратқышта және тұнба ажыратқышта тазарту кезінде шламмен бөлінетін бұрғылау ерітіндісінің шығындарын ескеретін коэффициент ([1] сәйкес К1 = 1,052);
Vа – бұрғылау қондырғысының айналым жүйесінің көлемі, м3. Бұрғылау қондырғысының айналым жүйесінің көлемі қондырғының паспорттық деректеріне сәйкес анықталады;
бұрғылау ерітіндісін қайталама пайдаланған кезде 1,2-ден 0,25-ке ауыстырылады.
7. Пайдаланылған бұрғылау ерітіндісінің массасы мына формула бойынша есептеледі:
МПБЕ = VПБЕ х ,
т
(6)
мұнда - пайдаланылған бұрғылау ерітіндісінің үлестік салмағы, т/м3.
3. Бұрғылау сарқынды суларының түзілу көлемдерін есептеу әдісі
8. Бұрғылау сарқынды суларының түзілу көлемі мына формула бойынша есептеледі:
VБСС = 2 х VПБЕ,
м3
(6)
айналмалы сумен қамсыздандыру енгізген кезде 2-ден 0,25-ке ауыстырылады.
9. Бұрылатын бұрғылау сарқынды суларындағы ластаушы заттар төгінділерінің массасы мына формула бойынша анықталады:
Мi = VБСС х Ci х 10-6,
т
(7)
мұнда Сi – бұрылатын сарқынды сулардың құрамына сәйкес i-ші ластаушы заттың шоғырлануы, г/м3.