Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 31)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 июня 2012 года № 231-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2012 года № 7754. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.07.2017 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 125 Трудового Кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определенных видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессий рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 31).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б. Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 июня 2012 года № 231-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 31)
1. Общие положения
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (далее - ЕТКС) (выпуск 31) состоит из разделов "Общие профессии производства и переработки резиновых смесей", "Производство резиновых технических изделий, резиновой обуви и резиновых изделий широкого потребления", "Производство, восстановление и ремонт шин", "Производство технического углерода", "Производство регенерата".
В настоящие разделы включены профессии рабочих, специфичные для данного производства или вида работ.
Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих разработаны применительно к шестиразрядной тарифной сетке. Разряды работ установлены по их сложности, как правило, без учета условий труда.
Тарифно-квалификационные характеристики применяются при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от формы их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящем разделе.
При заполнении документов, подтверждающих трудовую деятельность работника, а также при изменении тарифного разряда, наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.

Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (31-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 14 маусымдағы № 231-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 25 маусымда № 7754 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.07.2017 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделілігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (31-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау Вице-министрi Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2012 жылғы 14 маусымдағы
№ 231-ө-м бұйрығымен бекітілген
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің
бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (31-шығарылым)
1. Жалпы ережелер
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай анықтамалығы (бұдан әрі - БТБА) (31-шығарылым) "Резеңке қоспаларын өндіру мен қайта өңдеудің жалпы кәсіптері", "Резеңке техникалық бұйымдардың, резеңке аяқ киім мен кеңінен тұтынылатын резеңке бұйымдарының өндірісі", "Шиналардың өндірісі, қалпына келтіру және жөндеу", "Техникалық көміртегінің өндірісі", "Регенерат өндірісі" бөлімдерінен тұрады.
Осы бөлімдерге берілген жұмыстар өндірісі немесе түрі үшін тән жұмысшылардың кәсіптері кіргізілген.
Жұмыс кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары алты разрядтық тарифтік кестеге орай әзірленді. Жұмыстардың разрядтары олардың күрделілігі бойынша, әдетте, еңбек жағдайларын ескерусіз анықталған.
Тарифтік-біліктілік сипаттамасы осы бөлімдрде көрсетілген, жұмыс түрлері мен өндірісі бар мекемелердегі, жұмысшылардың біліктілік дәрежелерін иемдену, олардың құқықтық-ұйымдастыру түрі мен меншік түріне қарамастан қолданылады.
Қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттарды толтырған кезде, сондай-ақ тарифтік разряды өзгерген кезде, оның кәсібінің атауы БТБА-ға сәйкес жазылады.

В целях удобства пользования, ЕТКС (выпуск 31) предусматривает алфавитный указатель (приложение 1), содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц.
2. Общие профессии производства и переработки резиновых смесей
Аппаратчик приготовления латексной смеси
1. Аппаратчик приготовления латексной смеси 2-разряд
Характеристика работ. Ведение отдельных операций при приготовлении латексных смесей для маканых или губчатых изделий. Фильтрация растворов, залив латекса (вультекса) в смеситель, промывка барабанов, чистка аппаратуры. Подача латекса (вультекса) в ванны. Наблюдение за работой дистиллятора. При изготовлении губчатых изделий залив латексной пены в пресс-формы. Визуальное определение объема наполненных пресс-форм.
Должен знать: приемы выполнения вспомогательных операций и чистки аппаратуры, методы наполнения пресс-форм латексной пеной, свойства, виды и назначение используемого сырья и материалов, ассортимент готовых изделий, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство аппаратуры и приборов.
2. Аппаратчик приготовления латексной смеси 3-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса приготовления растворов эмульсий и дисперсий для производства латексной смеси на различного рода оборудовании. Навеска ингредиентов согласно заданной рецептуре. Размол на шаровых мельницах. Перемешивание и выдержка растворов и дисперсий в реакторе согласно установленным режимам и температуре. Визуальное определение качества продукта. Приготовление латексных пен в аппаратах периодического действия. Введение компонентов согласно их технологическому регламенту. Визуальное определение кратности по объему пены в бачке.
Должен знать: технологический процесс приготовления растворов, эмульсий, латексной смеси и пен, рецептуру и режимы, свойства и назначение компонентов и готового продукта, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, методы определения кратности объема пены, устройство и эксплуатацию обслуживаемого оборудования.
3. Аппаратчик приготовления латексной смеси 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса приготовления латексной смеси из готовых растворов эмульсий и дисперсий в реакторе. Загрузка в реактор латексных смесей. Перемешивание смесей согласно технологическому регламенту. Добавление желатинирующих и вулканизирующих, вспенивающих и других компонентов в реактор. Подача смеси в производство насосами согласно технологическому регламенту. Приготовление латексных пен в аппаратах непрерывного действия. Охлаждение или нагрев смесей до заданных температур, поддержание температур согласно заданному режиму. Определение готовности продукта по приборам или визуально. Слив смеси в бачки.
Должен знать: технологический процесс приготовления растворов эмульсий и дисперсий, приготовления и вызревания латексных смесей, физико-химические свойства применяемых компонентов и их назначение, рецептуру, режимы и технические требования, предъявляемые к качеству готовой смеси, методы определения готовой смеси, устройство, эксплуатацию обслуживаемого оборудования и приборов.
Аппаратчик приготовления резиновых клеев и покрытий

Қолданылуға ыңғайлы болу мақсатында, БТБА-да (31-шығарылым) алфавиттік көрсеткіш (1-қосымша) көзделген, онда жұмысшылар кәсіптерінің атауы, разрядтардың диапазондары және беттердің нөмірленуі қарастырылған.
2. Резеңке қоспаларын өндіру мен қайта өңдеудің жалпы кәсіптері
Латексті қоспаны дайындау аппаратшысы
1. Латексті қоспаны дайындау аппаратшысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Батырылған немесе кеуекті бұйымдар үшін латексті қоспаларды дайындау кезінде жекелеген операцияларды жүргізу. Ерітінділерді сүзу, латексті (вультексті) араластырғышқа құю, барабандарды шаю, аппаратураны тазарту. Латексті (вультексті) ваннаға беру. Дистиллятордың жұмысын қадағалау. Кеуекті бұйымдарды дайындау кезінде латексті көбікті пресс-қалыптарға құю. Толтырылған пресс-қалыптардың көлемін көзбен анықтау.
Білуге тиіс: көмекші операцияларды орындау және аппаратураны тазартудың тәсілдері, пресс-қалыптарды латексті көбікпен толтыру әдістері, қолданылатын шикізат пен материалдардың қасиеттері, түрлері мен белгіленуі, дайын өнімдердің ассортименті, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, аппаратураның және аспаптардың құрылысы.
2. Латексті қоспаны дайындау аппаратшысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі жабдықта латексті қоспаны өндіру үшін эмульсиялар мен дисперсиялардың ерітінділерін дайындаудың технологиялық процесін жүргізу. Берілген рецептураға сәйкес ингредиенттерді асып қою. Домалақ диірмендерде ұсату. Берілген режимдер мен температураға сәйкес ерітінділер мен дисперсияларды араластыру және ұстау. Өнімнің сапасын көзбен анықтау. Мерзімді әрекеттегі аппараттарда латексті көбіктер дайындау. Технологиялық регламентке сәйкес латексті көбіктерді дайындау. Бактегі көбіктің көлемі бойыншаеселігін көзбен анықтау.
Білуге тиіс: ерітінділерлі, эмульсияларды, латексті қоспа мен көбіктерді дайындаудың технологиялық процесі, компоненттер мен дайын өнімнің қасиеттері және белгіленуі, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, көбіктің көлемінің еселігін анықтау әдістері, қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен пайдаланылуы.
3. Латексті қоспаны дайындау аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Реакторда эмульсиялар мен дисперсиялардың дайын ерітінділерінен латексті қоспаны дайындаудың технологиялық процесін жүргізу. Реакторға латексті қоспаларды жүктеу. Технологиялық регламентке сәйкес қоспаларды араластыру. Желатиндейтін, көпіртетін және басқа компоненттерді реакторға қосу. Қоспаны өндіріске технологиялық регламентке сәйкес сорғылармен беру. Үздіксіз әрекеттену аппараттарда латексті көбіктерді дайындау. Қоспаларды берілген температураға дейін суыту немесе қыздыру, берілген режимге сәйкес температураны ұстап тұру. Аспаптар бойынша немесе көзбен өнімнің дайындығын анықтау. Қоспаны бакқа төгу.
Білуге тиіс: эмульсиялар мен дисперсиялардың ерітінділерін, латексті қоспаларды дайындаудың және жетілу технологиялық процесі, қолданылатын компоненттердің физика-химиялық қасиеттері және олардың белгіленуі, дайын қоспаның рецептурасы, режимдері және сапасына қойылатын техникалық талаптар, дайын қоспаны анықтау әдістері, қызмет көрсетілетін жабдықтың және аспаптардың құрылысы, пайдалануы.
Резеңке желімдер мен жабындарды дайындау аппаратшысы

4. Аппаратчик приготовления резиновых клеев и покрытий 2-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса приготовления красок для маточных растворов для получения резиновых клеев и покрытий (лаков). Ведение процесса плавки рубракса. Развеска материалов согласно рецептурным картам, загрузка их в смесительные аппараты. Наблюдение и контроль за ходом процесса смешения и работой механизмов и приборов. Определение готовности красок или растворов. Фильтрация и разлив готовой продукции в тару.
Должен знать: технологические процесс изготовления резиновых клеев, покрытий, виды и свойства применяемых материалов, устройство оборудования и приспособлений, технологические требования к качеству продукции.
5. Аппаратчик приготовления резиновых клеев и покрытий 3-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса приготовления резиновых клеев, паст и суспензий различных композиций в аппаратах различных типов. Ведение процесса разогрева, выпарки и приготовления мягчителей. Взвешивание каучука и ингредиентов согласно заданной рецептуре. Разогрев смеси на вальцах, загрузка навесок в аппарат согласно технологическому регламенту. Управление механизмами и регулирование технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов. Определение готовности клеев, паст, мягчителей и суспензий. Отбор проб для анализа. Продувка и чистка оборудования и трубопроводов. Выгрузка или слив готовой продукции в тару.
Должен знать: технологический процесс изготовления резинового клея, паст и суспензий, виды и свойства применяемых материалов, методы определения готовности продукта, требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство оборудования и приспособлений.
6. Аппаратчик приготовления резиновых клеев и покрытий 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса приготовления лаков, тиоколовых герметиков и тиоколовой пасты в различных аппаратах и емкостях. При изготовлении лака - нагрев масла и жира. Продувка воздухом (оксидация). Загрузка компонентов (сплава каучука, жира и краски) в лаковарочный котел. Варка безмасляного лака. Окрашивание безмасляного лака. Ведение процесса варки по показаниям контрольно-измерительных приборов и согласно технологическому регламенту. При изготовлении тиоколовых герметиков и тиоколовой пасты - загрузка в смеситель компонентов согласно рецепту и в установленной последовательности. Расчет размера навесок. Перемешивание. Ведение процесса изготовления тиоколовых герметиков и тиоколовых паст по заданному режиму. Визуальное определение готовности пасты. Расфасовка продукта. Управление агрегатированным оборудованием.
Должен знать: технологический процесс изготовления лаков, триоколовых герметиков и паст, виды и свойства применяемых материалов, методы определения готовности продукта, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство оборудования и приспособлений.
Вальцовщик резиновых смесей

4. Резеңке желімдер мен жабындарды дайындау аппаратшысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке желімдері мен жабындар (лактар) алу үшін жатырлық ерітіндіру үшін сырлар дайындаудың технологиялық процесін жүргізу. Рубраксты балқыту процесін жүргізу. Рецептуралық карталарға сәйкес материалдарды ілу, оларды араластыру аппараттарына жүктеу. Орнын басу процесінің және механизмдер мен аспаптардың жұмысының барысын қадағалау және бақылау. Сырлар мен ерітінділердің дайындығын анықтау. Дайын өнімді сүзу және ыдысқа құю.
Білуге тиіс: резеңке желімдерді, жабындарды әзірлеудің технологиялық процесі, пайдаланылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері, жабдық пен құралдың құрылысы, өнімнің сапасына техникалық талаптар.
5. Резеңке желімдер мен жабындарды дайындау аппаратшысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі аппараттарда резеңке желімдер, пасталар мен әр түрлі композициялы суспензиялар дайындаудың технологиялық процесін жүргізу. Қыздыру, булау және жұмсартқыштар дайындау процесін жүргізу. Каучукты және ингредиенттерді берілген рецептураға сәйкес өлшеу. Қоспаны білікшеде қыздыруы, технологиялық регламентке сәйкес аппаратқа тиеу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті реттеу және механизмдерді басқару. Желімдердің, пасталардың, жұмсартқыштар мен суспензиялардың дайындығын анықтау. Талдау үшін сынамалар іріктеу. Жабдықты және құбырларды үрлеу және тазарту. Дайын өнімді ыдысқа түсіру немесе құю.
Білуге тиіс: резеңке желімдер, пасталар мен суспензиялар әзірлеудің технологиялық процесі, пайдаланылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері, өнімнің дайындығын анықтау әдістері, өнімнің сапасына қойылатын талаптар, жабдық пен құралдың құрылысы.
6. Резеңке желімдер мен жабындарды дайындау аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі аппараттар мен ыдыстарда лактарды, тиоколдық герметиктер мен тиокол пасталарын дайындаудың технологиялық процесін жүргізу. Лакты дайындау кезінде - майды қыздыру. Ауамен үрлеу (оксидтеу). Компоненттерді (қорытпаны, каучукты, май мен сырды) лак пісіретін қазандыққа жүктеу. Майсыз лакты қайнату. Майсыз лакты бояу, бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша және технологиялық регламентке сәйкес лакты қайнату процесін жүргізу. Тиокол герметиктері мен тиокол пастасын дайындау кезінде – рецептке сәйкес және белгіленген реттілікпен компоненттерді араластырғышқа тиеу. Аспалардың мөлшерін есептеу. Араластыру. Берілген режим бойынша тиокол герметиктері мен тиокол пастасын дайындау процесін жүргізу. Пастаның дайындығын көзбен анықтау. Өнімді өлшеп орау. Агрегатталған жабдықты басқару.
Білуге тиіс: лактарды, тиокол герметиктері мен пасталарын әзірлеудің технологиялық процесі, пайдаланылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері, өнімнің дайындығын анықтау әдістері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдық пен құралдың құрылысы.
Резеңке қоспалардың жаныштап үгушісі

7. Вальцовщик резиновых смесей 3-разряд
Характеристика работ. Вальцевание резиновых смесей на вальцах с длиной валков до 800 мм. Разогрев резиновых, резино-тряпичных смесей. Пластикация каучука. Рафинирование синтетического каучука. Измельчение эбонита и тряпичных смесей на гладких вальцах. Загрузка резиновых, резино-тряпичных смесей, каучуков и различных ингредиентов в вальцы. Регулирование температуры валков и зазора между ними при помощи контрольно-измерительных приборов. Надрезание ручным или механическим ножом обрабатываемых каучуков или резиновых и резино-тряпичных смесей. Довальцовка смесей в целях усреднения и улучшения физико-механических показателей смесей. По окончании процесса - срезание смеси с вальцов, в отдельных случаях пропудривание или охлаждение. Наблюдение за технической исправностью вальцов.
Должен знать: технологический процесс вальцевания смесей или каучука на вальцах с длиной валков до 800 мм, марки, сорта и свойства применяемых материалов, технические требования, предъявляемые к продукции, устройство оборудования и контрольно-измерительных приборов.
8. Вальцовшик резиновых смесей 4-разряд
Характеристика работ. Вальцевание резиновых смесей на вальцах с длиной валков от 800 мм до 1100 мм. Изготовление (крашение) резиновых смесей, мягчение губчатой пластины. Измельчение тряпичных смесей, гуттаперчи, жестких смесей и полиизобутиленовой пластины на рифленых вальцах. Выполнение простых работ по вальцеванию на вальцах с длиной валков свыше 1100 мм: пластикация натурального каучука, разогрев резиновых смесей, усреднение термопластиката, рафинирование синтетического каучука, резиновых смесей, вальцевание регенерата. Выполнение работ по изготовлению (крашению) резиновых смесей на вальцах с длиной валков свыше 1100 мм под руководством вальцовщика более высокой квалификации. Подрезание и повторное вальцевание смеси до требуемой температуры и степени пластичности. Определение готовности смеси. Маркировка каждого срезанного с вальцов листа и отбор проб для анализа, Чистка оборудования. При рафинировании материала - накатывание его тонкими листами на барабан. Срезание накатанного пласта с барабана и складывание его.
Должен знать: технологические режимы обработки каучуков, смесей и масс на вальцах, шифры, свойства и назначение смесей в производстве, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, правила отбора проб, устройство оборудования, контрольно-измерительных приборов и приспособлений.

7. Резеңке қоспалардың жаныштап үгушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 800 мм дейін біліктер ұзындығымен резеңке қоспаларды жаныштап үгу. Резеңке, резеңке-шүберек қоспаларды қыздыру. Каучукты пластиктеу. Синтетикалық каучукты тазарту. Эбонитті және шүберектен жасалған қоспалардың тегістер білікшелерде ұсақтау. Резеңке, резеңке – шүберек қоспаларды, каучуктарды және әртүрлі ингредиенттерді білікшелерге тиеу. Бақылау - өлшеу аспаптарының көмегімен білікшелердің температурасын және олардың арасындағы саңылауды реттеу. Өңделетін каучуктарды немесе резеңке және резеңке - шүберектен жасалған қоспаларды қолдық немесе механикалық пышақпен кесу. Қоспалардың физикалық - механикалық көрсеткіштерін орташалау және жақсарту мақсатымен қоспаларды соңына дейін жаныштап үгу. Процестің соңында – қоспаларды білікшелерден кесу, жекелеген жағдаларда ұнтақ жағу немесе суыту. Білікшелердің техникалық ақаусыздығын қадағалау.
Білуге тиіс: 800 мм дейін біліктерінің ұзындығымен білікшелерде қоспаларды немесе каучукты жаныштап үгудің технологиялық процесі, қолданылатын материалдардың маркалары, сорттары мен қасиеттері, өнімге қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
8. Резеңке қоспалардың жаныштап үгушісі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 800 мм-ден 1100 мм дейін біліктердің ұзындығымен білікшелерде резеңке қоспаларды жаныштап үгу. Резеңке қоспаларды дайындау (бояу), кеуекті пластинаны жұмсарту. Шүберектен жасалған қоспаларды, гуттаперчиді, қатты қоспаларды және полиизобутилендік білікшелерде ұсату. 1100 мм жоғары білік ұзындығымен білікшелерле жаныштап үгу бойынша қарапайым жұмыстарды орындау: табиғи каучукты пластикациялау, резеңке қоспаларды қыздыру, термопластикатты орталау, синтетикалық каучукты, резеңке қоспаларды тазарту, регенератты жаныштап үгу. Біліктілігі анағұрлым жоғары жаныштап үгушінің басшылығымен 1100 мм жоғары біліктер ұзындығымен біліктерде резеңке қоспаларды дайындау (бояу) бойынша жұмыстарды орындау. Қоспаны қажетті температураға және иілгіштік деңгейіне дейін кесу және қайта жаныштап үгу. Қоспаның дайындығын анықтау. Біліктерден кесілген әрбір табақты маркалау және талдау үшін сынамалар іріктеу, жабдықты тазарту. Материалды тазартқан кезде - оны жұқа табақтармен барабанға орау. Барабаннан оралған қабатын кесу және оны жинап қою.
Білуге тиіс: білікшелерде каучуктарды, қоспалар мен массаларды өңдеудің технологиялық режимдері, өндірісте қоспалардың шифрлары, қасиеттері мен белгіленуі, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, сынамалар іріктеу ережесі, жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының және құралдардың құрылысы.

9. Вальцовщик резиновых смесей 5-разряд
Характеристика работ. Вальцевание резиновых смесей на вальцах с длиной валков от 1100 мм до 2100 мм или под руководством вальцовщика более высокой квалификации на вальцах с длиной валков 2100 мм и свыше. Мягчение губчатой пластины и листование резин. Ввод серы и других ингредиентов в порядке, предусмотренном технологическим регламентом. Тщательное перемешивание смеси. Определение готовности смеси по показаниям контрольно-измерительных приборов или по внешнему виду.
Должен знать: технологический режим приготовления и обработки смесей, шифры, свойства, назначение, особенности изготовления смесей и их компонентов, технические требования, предъявляемые к продукции, правила отбора проб, устройство оборудования и контрольно-измерительных приборов и приспособлений.
10. Вальцовщик резиновых смесей 6-разряд
Характеристика работ. Вальцевание - изготовление (крашение) резиновых смесей на вальцах с длиной валков 2100 мм и свыше. Руководство рабочими, обслуживающими вальцы и приспособления.
Должен знать: основы технологии изготовления резины, технологический режим приготовления ответственных смесей особого назначения, шифры и особенности изготовления смесей и их компонентов, государственные стандарты, предъявляемые к качеству продукции, кинематические и электрические схемы вальцов разных конструкций, приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
Вулканизаторщик
11. Вулканизаторщик 2-разряд
Характеристика работ. Выполнение работ по подготовке к вулканизации резиновых изделий, надевание викелей на дорны, укладка заготовок на противни, платформы, тележки или в специальные емкости, загрузка вулканизационных котлов и аппаратов, по окончании процесса вулканизации - выгрузка изделий и выполнение отдельных операций по подготовке их к последующей обработке. Запись режимов по показаниям контрольно-измерительных приборов.
Должен знать: виды и свойства сырых и вулканизированных изделий, порядок перезарядки и устройство обслуживаемого оборудования, приборов и приспособлений, приемы работ.
12. Вулканизаторщик 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение работ простой и средней сложности по вулканизации изделий из резины, латексов, резиновых клеев и асбеста на вулканизационном оборудовании несложной конструкции: небольших горизонтальных котлах (диаметром до 1,5 м и длиной до 3 м) или сложных работ по вулканизации под руководством вулканизаторщика более высокой квалификации. Ведение процесса перезарядки любых вулканизационных котлов с изделиями и пресс-формами простой конструкции. Обслуживание раскаточных приспособлений агрегата для вулканизации тканей посредством инфракрасных лучей. Подготовка котлов и других вулканизационных устройств к работе. Ведение процесса вулканизации согласно технологическому регламенту по показаниям контрольно-измерительных приборов. По окончании вулканизации - разбинтовка, выемка из форм.
Должен знать: технологический процесс вулканизации, спецификацию, размеры и конструкцию изделий, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство оборудования, приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
Примеры работ.

9. Резеңке қоспалардың жаныштап үгушісі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 1100 мм-ден 2100 мм дейін біліктердің ұзындығымен білікшелерде немесе біліктілігі анағұрлым жоғары жаныштап үгушінің басшылығымен 2100 мм және жоғары білікшелер ұзындығымен біліктерде резеңке қоспаларды жаныштап үгу. Кеуекті пластинаны жұмсарту және резеңкелерді табақтау. Күкіртгі және басқа ингредиенттерді технологиялық регламентпен қарастырылған тәртіпте енгізу. Қоспаны мұқият араластыру. Бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша немесе сыртқы түрі бойынша қоспаның дайындығын анықтау.
Білуге тиіс: қоспаларды дайындау мен өңдеудің технологиялық режимі, қоспалар мен олардың компоненттерінің шифрлары, қасиеттері, белгіленуі, дайындау ерекшеліктері, өнімге қойылатын техникалық талаптар, сынамалар іріктеу ережесі, жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының, және құралдардың құрылысы.
10. Резеңке қоспалардың жаныштап үгушісі 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 2100 білік ұзындығымен білікшелерде резең қоспаларды дайындау (бояу) – жаныштап үгу. Біліктер мен жабдықтарға қызмет көрсететін жұмысшыларға басшылық ету.
Білуге тиіс: резеңке дайындау технологиясының негіздері, ерекше мақсаттағы жауапты қоспаларды дайындаудың технологиялық режимі, қоспалардың және олардың компоненттерінің шифрлары және дайындау ерекшеліктері, өнімнің сапасына қойылатын мемлекеттік стандарттар, әр түрлі құрылымдардың, құралдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының кинематикалық және электрлік сызбалары.
Вулканизаторшы
11. Вулканизаторшы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке бұйымдарды вулкандауға дайындау бойынша жұмыстарды орындау, дорнға викельдерді кигізу, қанылтыр табаларға, платформаларға, арбашаларға немесе арнайы ыдыстарға дайындамаларды салу, вулканизациялық қазандықтарды және аппараттарды жүктеу, вулканизация процесі аяқталысымен - бұйымдардың түсіру және оларды келесі өңдеуге дайындау бойынша жекелеген операцияларды орындау. Бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша режимдерді жазу.
Білуге тиіс: шикі және вулкандалған бұйымдардың түрлері мен қасиеттері, қызмет көрсетілетін жабдықтың, аспаптар мен құралдардың құрылысы және қайта зарядтау тәртібі, жұмыс тәсімдері.
12. Вулканизаторшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңкеден, латекстен, резеңке желімдерден және асбесттен күрделі емес құрылымды вулканизациялық жабдықта қарапайым және орта күрделі жұмыстарды орындау: кішігірім көлденең қазандықтарда (1,5 м дейін диаметрімен және 3 м дейін ұзындығымен) немесе біліктілігі анағұрлым жоғары вулканизаторшының басшылығымен вулкандау бойынша күрделі жұмыстарды. Қарапайым конструкциялы бұйымдармен және прес – қалыптармен кез келген вулканизациялық қазандықтарды қайта зарядтау процесін жүргізу. Инфрақызыл сәулелер арқылы маталарды вулкандау үшін агрегатты жаятын жабдықтарға қызмет көрсету. Қазандықтарды және басқа құрылғыларды жұмысқа дайындау. Технологиялық регламентке сәйкес бақылау - өлшеу спаптарының көрсеткіштері бойынша вулканизация процесін жүргізу. Вулканизация аяқталысымен – ораған бинтін шешу, қалыптардан суырып алу.
Білуге тиіс: вулканизацияның технологиялық процесі, бұйымдардың ерекшелігі, мөлшерлері мен құрылымы, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың, құралдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
Жұмыс үлгілері.

1) Велокамеры, велоободные и ободные ленты - вулканизация в горизонтальных котлах;
2) Изделия химзащиты, маканые изделия, резиновые рукава, резино-технические изделия - вулканизация самостоятельная в небольших котлах;
3) Игрушки на силуминовых формах и куклы - вулканизация;
4) Камеры варочные для ободных лент, заготовки и детали, образцы резиновых смесей - вулканизация;
5) Клапаны - подвулканизация на плите;
6) Образцы животных и птиц на стеклянных, формах, шары - вулканизация;
7) Ткани прорезиненные - вулканизация на сушильных барабанах.
13. Вулканизаторщик 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса и выполнение сложных работ по вулканизации изделий из резины, резиновых клеев, латексов и асбеста в различных вулканизационных аппаратах конструкции средней сложности: больших котлах (диаметром свыше 1,5 м и длиною свыше 3 м), автоклавах, туполах, мульдах, вулканизационных аппаратах непрерывного действия, лакировочно-вулканизационных агрегатах. Подготовка оборудования к работе, прием изделий, подлежащих вулканизации, перезарядка оборудования с изделиями и формами сложной конструкции. Контроль и регулирование параметров технологического режима, предусмотренных регламентом: температуры, давления. Обслуживание закаточных приспособлений агрегата для вулканизации тканей посредством инфракрасных лучей.
Руководство рабочими более низкой квалификации, обслуживающими вулканизационное оборудование. Под руководством вулканизаторщика высшей квалификации выполнение особо сложных работ по вулканизации различных резиновых изделий в вулканизационном оборудовании сложной конструкции.
Должен знать: технологический процесс вулканизации, устройство, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов и автоматических систем регулирования, схему коммуникаций, спецификацию, размеры и конструкцию изделий, технические требования, предъявляемые к качеству продукции.
Примеры работ.
1) Баки большие, резервуары мягкие, ткани специальные, металлоизделия гуммированные и обувь резиновая - вулканизация;
2) Бензобаки - сборка-разборка форм;
3) Изделия из латекса губчатые - вулканизация;
4) Изделия внутризаводского потребления (нестандартные ваточные камеры, прокладки для вулканизаторов, ошиновка колес для электрокар и тому подобнее) - вулканизация в вулканизационном оборудовании различных типов;
5) Изделия набивок паронитовые и ферронитовые и специальные изделия промтехники - вулканизация;

1) Велокамералар, веложиектік және жиектік ленталар-көлденең қазандықтарда вулканизация;
2) Химқорғау бұйымдары, батырылған бұйымдар, резеңке жеңдер, резеңке - техникалық бұйымдар - кішігірім қазандықтарда өз бетімен вулканизация;
3) Силумин қалыптардағы ойыншықтар және қуыршақтар - вулканизация;
4) Жиектік ленталарға арналған қайнату камералары, дайындамалар мен бөлшектер, резеңке қоспалардың үлгілері – плитада вулканизация;
5) Клапандар - плитада;
6) Шыны, қалыптарда жануарлар мен құстардың үлгілері, шарлар-вулканизация;
7) Резеңкеленген маталар-кептіру барабандарында вулканизациялау.
13. Вулканизаторшы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орта күрделі құрылымды вулканизациялық жабдықта резеңкеден, латекстен, резеңке желімдерден және асбесттен жасалған бұйымдарды вулканизациялау бойынша технологиялық процесін жүргізу және күрделі жұмыстарды орындау: үлкен қазандықтарда (1,5 м артық диаметрімен және 3 м артық ұзындығымен), автоклавтарда, туполдарда, мульдаларда, үздіксіз әрекеттегі вулканизация аппараттарында, лак-вулкандау агрегаттарында. Жабдықты жұмысқа дайындау, вулканизацияға тиісті бұйымдарды қабылдау, күрделі құрылымды заттармен және қалыптармен жабдықты қайта зарядтау. Технологиялық регламентпен қарастырылған технологиялық режим параметрлерін бақылау және реттеу: температураны, қысымды. Жабдықты жұмысқа дайындау: температураны, қысымды. Инфрақызыл сәулелер арқылы маталарды вулкандау үшін агрегатты жаятын жабдықтарға қызмет көрсету. Вулканизация жабдығына қызмет көрсететін анағұрлым төмен біліктілікті жұмысшыларға басшылық ету. Жоғары біліктілікті вулканизаторшының басшылығымен күрделі құрылымды вулканизация жабдығында әр түрлі резеңке бұйымдарды вулкандау бойынша ерекше күрделі жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: вулканизацияның технологиялық процесі, негізгі және көмекші жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты реттеу жүйелерінің құрылысы, жұмыс істеу қағидасы, коммуникациялар сызбасы, бұйымдардың ерекшелігі, мөлшерлері мен құрылымы, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар.
Жұмыс үлгілері.
1) Үлкен бактар, жұмсақ резервуарлар, арнайы маталар, гуммусталған металл бұйымдары және резеңке аяқ киім-вулканизация;
2) Бензобактар – қалыптарды жинау-бөлшектеу;
3) Латекстен кеуекті бұйымдар – вулканизация;
4) Зауытішілік тұтынатын бұйымдар (стандартты емес мақта камералар, вулканизаторларға арналған төсемдер, электрокарлар үшін доңғалақтарды шиналау және тағы басқа) - әр түрлі вулканизация жабдығында вулканизация;
5) Паронитті және ферронитті толтырма бұйымдары және өнеркәсіптік техниканың арнайы бұйымдары - вулканизация;

6) Изделия химзащиты, рукава, стандартные ткани - вулканизация в больших котлах и туполах;
7) Изделия формовые и неформовые - довулканизация в термостатах;
8) Камеры ездовые и варочные, мешки варочные и ленты ободные в индивидуальных вулканизаторах - вулканизация;
9) Обувь резиновая - перезарядка больших котлов;
10) Покрышки, восстанавливаемые - вулканизация в мульдах;
11) Пластыри для ремонта покрышек - вулканизация;
12) Полотно армированное, паронит - вулканизация;
13) Стык камеры - замораживание;
14) Ткани прорезиненные - вулканизация в котлах;
15) Туалетная губка - вулканизация;
16) Чучела и куклы - вулканизация в больших котлах;
17) Шины велосипедные, кольца прокладочные, камеры тормозные, внутренние и наружные - вулканизация в котлах.
14. Вулканизаторщик 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса и выполнение особо сложных работ по вулканизации изделий из резины, резиновых клеев, латексов и асбеста в вулканизационном оборудовании конструкции средней сложности: больших котлах, вулканизационных аппаратах непрерывного действия. Контроль и регулирование параметров технологического режима, предусмотренных регламентом: температуры, давления. Выполнение особо сложных работ по вулканизации изделий в вулканизационном оборудовании сложной конструкции под руководством вулканизаторщика высшей квалификации.
Руководство рабочими низшей квалификации, обслуживающими вулканизационное оборудование конструкции средней сложности.
Должен знать: технологический процесс вулканизации, устройство и правила наладки вулканизационного оборудования, контрольно-измерительных приборов и автоматических систем регулирования, схему коммуникаций, спецификацию, размеры и конструкцию изделий, технические требования, предъявляемые к качеству продукции.
Примеры работ.
1) Изделия губчатые - выполнение работ у щита высокого давления при вулканизации губчатых изделий из латекса;
2) Ленты транспортерные, плоские приводные и текстропные ремни - вулканизация в непрерывных вулканизаторах;
3) Металлоизделия гуммированные, большие баки (мягкие резервуары), листовой эбонит, эбонитовые палки, изоляторы для высоковольтных линий, прорезиненные ткани специального назначения и резиновая обувь - вулканизация в больших котлах;
4) Муфты шинопневматические - монтаж-вулканизация под руководством вулканизаторщика высшей квалификации;
5) Пневмобаллоны и покрышки - вулканизация в форматорах;
6) Покрышки, массивные шины - вулканизация в автоклавах;
7) Покрышки восстанавливаемые - вулканизация в индивидуальных или бандажных вулканизаторах;

6) Химқорғау бұйымдары, жеңбер, стандартты маталар – үлкен қазандықтар мен туполдарда вулканизация;
7) Қалыптық және қалыптық емес бұйымдар-термостаттарда жете вулканизация;
8) Жегетін және пісіретін камералар, пісіретін қаптар және жеке вулканизаторларда жиектік ленталар - вулканизация;
9) Резеңке аяқ киім – үлкен қазандықтарды қайта зарядтау;
10) Қақпақтар, қалпына келтірілетін-мульдаларда вулканизация;
11) Қақпақтарды жөндеуге арналған пластырьлар-вулканизация;
12) Темір қаңқаланған мата, паронит - вулканизация;
13) Камераның түйіске жері - мұздату;
14) Резеңкеленген маталар – қазандықтарда вулканизация;
15) Дәретхана ысқышы - вулканизация;
16) Тұлыптармен қуыршақтар - үлкен қазандықтарда вулканизация;
17) Велосипед шиналары, төсем шығыршықтары, тежегіш камералары, ішкі және сыртқы – қазандықтарда вулканизация.
14. Вулканизаторшы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Орта күрделі құрылымды вулканизациялық жабдықта резеңкеден, латекстен, резеңке желімдерден және асбесттен жасалған бұйымдарды вулканизациялау бойынша технологиялық процесін жүргізу және ерекше күрделі жұмыстарды орындау: үздіксіз әрекеттегі үлкен қазандықтарда, вулканизация аппараттарында. Анағұрлым жоғары білікті вулканизаторшының басшылығымен күрделі құрылымды вулканизация жабдығында бұйымдарды вулканизациялау бойынша ерекше күрделі жұмыстарды орындау.
Орта күрделі конструкциялы вулканизация жабдығына қызмет көрсететін төмен білікті жұмысшыларға басшылық ету.
Білуге тиіс: вулканизация технологиялық процесі, вулканизация жабдығының, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты реттеу жүйелерінің құрылысы мен жөндеу ережесі, коммуникациялар сызбасы, бұйымдардың ерекшелігі, мөлшерлері мен құрылымы, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар.
Жұмыс үлгілері.
1) Кеуекті бұйымдар – латекстен кеуекті бұйымдарды вулканизациялау кезінде жоғары қысымды қалқанда жұмыстарды орындау;
2) Тасымалдайтын ленталар, жалпақ қозғалтқыш және арқанды белдіктер - үздіксіз вулканизаторларда вулканизациялау;
3) Гуммусталған металл бұйымдары, үлкен бактар (жұмсақ резервуарлар), табақтық эбонит, эбониттен істелген таяқтар, жоғары вольтты сызықтарға арналған изоляторлар, арнайы мақсаттағы резеңкеленген маталар және резеңке аяқ киім - үлкен қазандықтарда вулканизация;
4) Шинопневматикалық муфталар – анағұрлым жоғары вулканизаторшының білікті басшылығымен монтаж - вулканизация;
5) Пневмобаллондар және қақпақтар - форматорларда вулканизация;
6) Қақпақтар, массивті шиналар – автоклавтарда вулканизация;
7) Қалпына келтірілетін қақпақтар - жеке немесе бандаждық вулканизаторларда вулканизация;

8) Ткани - вулканизация на специальном агрегате при помощи инфракрасных лучей;
9) Ткани - вулканизация токами высокой частоты;
10) Шины "ГК" - вулканизация в горизонтальных котлах;
11) Шины массивные, покрышки, диафраргмы - вулканизация в индивидуальных вулканизаторах.
15. Вулканизаторщик 6-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса вулканизации покрышек, спецшин, губчатой спецпластины, сверхкрупногабаритных покрышек в автоклавах, монтировка и вулканизация диафрагм на форматорах - вулканизаторах. Монтаж - вулканизация шинопневматических муфт. Руководство рабочими участка вулканизации. Наблюдение за работой всего оборудования участка, контроль за соблюдением технологического регламента при помощи контрольно-измерительных приборов. Предупреждение и устранение причин отклонения от норм технологического режима. Наладка и переналадка вулканизационного оборудования.
Должен знать: основы технологии изготовления резины, технологический процесс вулканизации, правила наладки оборудования, схему коммуникации и контрольно-измерительных приборов, размеры, конструкцию и спецификацию изделий, состав и назначение клеев и смазок, государственные стандарты, предъявляемые к качеству полуфабрикатов и готовой продукции.
Вырубщик заготовок и изделий
16. Вырубщик заготовок и изделий 2-разряд
Характеристика работ. Выполнение работ по вырубке заготовок и деталей простой конфигурации на малых и средних вырубных прессах из резины, резино-технических, эбонитовых, слоистого пластика или других полимерных материалов. Подбор штанцевого инструмента и карт раскроя, установка торцевой доски, подготовка оборудования к работе, рациональная раскладка шаблонов на полотне. Смена штанцевых ножей, пробивка отверстий или вырубка по наружному контуру вручную с помощью пробойника, молотка, штанцевых ножей или вырубка на прессах различных деталей и технических изделий после их вулканизации. Выполнение несложных операций по обслуживанию вырубных прессов. Прием резиновых, резинотекстильных, эбонитовых деталей и деталей из других полимерных материалов.
Должен знать: виды изделий и раскраиваемых материалов, спецификацию и назначение деталей, рациональные приемы вырубки, требования, предъявляемые к качеству вырубленных заготовок, правила укладки и транспортировки, устройство и эксплуатацию обслуживаемого оборудования и приспособлений.
Примеры работ.
1) Детали и изделия - вырубка после вулканизации;

8) Маталар - инфрақызыл сәулелердің көмегімен арнайы агрегатта вулканизация;
9) Маталар – жоғары жиілік тоқтарымен вулканизация;
10) "ГК" шиналары – көлденең қазандықтарда вулканизация;
11) Массивті шиналар, қақпақтар, диафрагмалар – жеке вулканизаторларда вулканизация.
15. Вулканизаторшы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қақпақтарды, арнайы шиналарды, кеуекті арнайы пластинаны, автоклавтарда ірі габаритті қақпақтарды вулканизация процесін жүргізу, форматор - вулканизаторларда диафрагмаларды вулканизациялау және жинақтау. Шинопневматикалық муфталарды монтаж-вулканизациялау. Вулканизация учаскесінің жұмысшыларына басшылық ету. Учаскенің бүкіл жабдығының жұмысын қадағалау, бақылау - өлшеу аспаптарының көмегімен технологиялық регламенттің сақталуын бақылау. Технологиялық режим нормаларынан ауытқулардың алдын алу және себептерін жою. Вулканизация жабдығын жөндеу және қайта жөндеу.
Білуге тиіс: резеңке дайындау технологиясының негіздері, вулканизация технологиялық процесі, жабдықты жөндеу ережесі, коммуникациялардың және бақылау-өлшеу аспаптарының сызбалары, бұйымдардың мөлшері, құрылымы мен ерекшелігі, желімдер мен жаққыштардың құрамы мен белгіленуі, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасына қойылатын мемлекеттік стандарттар.
Дайындамалар мен бұйымдардың қысқартып кесушісі
16. Дайындамалар мен бұйымдардың қысқартып кесушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке, резеңке - техникалық, эбониттен істелген, қатпарлы пластикты немесе басқа полимерлық материалдардан шағын және орта кесетін престерде қарапайым конфигурациялы дайындамалар мен бөлшектерді кесу бойынша жұмыстарды орындау. Штанц сайманды және жиектеу карталарын іріктеу, бүйір тақтаны орнату, жабдықты жұмысқа дайындау, шаблондарды матаға ұтымды салу. Штанц пышақтарды алмастыру, тесіктерді тесу немесе тескіштің, балғаның, штанц пышақтардың көмегімен қолмен сыртқы контурмен кесу немесе олардың вулканизациясынан кейін әртүрлі бөлшектердің және техникалық бұйымдардың престерінде шабу. Кесетін престерге қызмет көрсету бойынша күрделі емес операцияларды орындау. Резеңке, резеңкетоқыма, эбониттен істелген бөлшектерді және басқа полимерлық материалдардан бөлшектерді қабылдау.
Білуге тиіс: бұйымдардың және жиектелетін материалдардың түрлері, бөлшектердің ерекшелігі мен белгіленуі, кесудің ұтымды тәсімдері, кесілген дайындамалардың сапасына қойылатын талаптар, салу және тасу ережелері, қызмет көрсетілетін жабдықтың және құралдардың құрылысы мен пайдаланылуы.
Жұмыс үлгілері.
1) Бөлшектер мен бұйымдар – вулканизациядан кейін кесу;

2) Детали для шин и брокеров - вырубка;
3) Диски магнитофонные, пластинки - вырубка;
4) Заготовки для ковриков, колец - вырубка;
5) Отверстия в резиновых вулканизационных изделиях - пробивка;
6) Этикетки для бот - вырубка;
7) Детали к изделиям медицинского назначения и товарам народного потребления из резины - вырубка.
17. Вырубщик заготовок и изделий 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение работ по вырубке заготовок и деталей средней сложности конфигурации на вырубных прессах и лепестковой машине, малых и средних прессах различной конструкции из обувных картонов, пласткожи, резины, эбонита и других полимерных материалов с соблюдением максимальной экономии материала.В соответствии с технологическим регламентом - опудривание, промывка заготовок, подогрев листов из сырой резины на обогреваемых столах, проверка на воздухопроницаемость, снятие облоя, укладка заготовок в лоток. Смена штанцевых ножей, штанцев (прессформ). Регулировка пресса после смены штанцев или материала для вырубки.
Должен знать: виды и свойства раскраиваемых материалов, технические требования, предъявляемые к качеству вырубленных заготовок и деталей, их размеры, конфигурацию, правила укладки и транспортировки, устройство, наладку и эксплуатацию обслуживаемого оборудования и приспособлений.
Примеры работ.
1) Детали для масок, клапанов, лепестки, седловина и другие мелкие детали - вырубка на прессах;
2) Детали камер для боксерских груш, кругов для плавания, надувных крупногабаритных игрушек, футбольных камер, шапочек - вырубка;
3) Детали резиновой обуви из текстильных материалов - вырубка;
4) Заготовка для наркозных масок, деталей клапанов, пенициллиновые пробки - вырубка;
5) Зубья - вырубка;
6) Каблуки, подошвы - вырубка на вырубных машинах или прессах;
7) Объемные пустотелые заготовки для баллонов пульверизаторов, игрушек, молокоотсосов, спринцовок - вырубка на лепестковой машине и специальных прессах;
8) Ремни клиновые - нарезка зубьев на зуборезном станке.
18. Вырубщик заготовок и изделий 4-разряд
Характеристика работ. Выполнение работ по вырубке изделий и деталей сложной конфигурации на агрегатах для вырубки деталей резиновой обуви, прессах различной конструкции из резины, резино-технических материалов, пласткожи, обувных картонов и других полимерных материалов с соблюдением заданных размеров и конфигурации. Определение последовательности вырубки деталей в целях максимальной экономии материалов.
Должен знать: технологический процесс вырубки, виды и свойства раскраиваемых материалов, технические требования, предъявляемые к качеству вырубаемых деталей и изделий, их размеры, правила укладки и транспортировки, устройство обслуживаемого оборудования, правила его наладки и эксплуатации.
Примеры работ.

2) Шиналарға және боркерлерге арналған бөлшектер - кесу;
3) Тегеріш магнитофондықтар, пластинкалар - кесу;
4) Кілемшелерге, шығыршықтарға арналған дайындамалар - кесу;
5) резеңке вулканизациялық бұйымдардағы саңылулар – тесу;
6) Боттарға арналған этикеткалар - кесу;
7) Медициналық мақсаттағы бұйымдарға және резеңкеден жасалған халық тұтынатын тауарларға бөлшектер – кесу.
17. Дайындамалар мен бұйымдардың қысқартып кесушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Материалдың барынша көп үнемділігін сақтаумен аяқ киім картондардан, пласттеріден, резеңкеден, эбонитты және басқа полимерлық материалдардан кесетін престер мен жапырақшалы машинада, әр түрлі конструкциялы шағын және орта престерде орта күрделі конфигурациялы дайындамалар мен бөлшектерді кесу бойынша жұмыстарды орындау. Технологиялық регламентке сәйкес - дайындамаларды тазарту, ұнтақ жағу, қыздырылатын үстелдерде дымқыл резеңкеден жапырақтарды жылыту, ауаөткізушілікті тексеру, дайындамаларды тартпаға салу. Штанц пышақтарды, штанцтарды (прессформаларды) алмастыру. Штанцтарды немесе кесуге арналған материалды ауыстырғаннан кейін престі реттеу.
Білуге тиіс: пішілетін материалдардың түрлері мен қасиеттері, кесілген дайынмадара мен бөлшектердің сапасына қойылатын техникалық талаптар, олардың мөлшерлері, конфигурациясы, салу және тасу ережесі, қызмет көрсетілетін жабдықтың және құралдардың құрылысы, жөндеу мен пайдалану.
Жұмыс үлгілері.
1) Маскаларға, клапандарға арналған бөлшектер, гүлжапырақшалар, қайқы бел және басқа ұсақ бөлшектер - престерде кесу;
2) Боксшы грушаларға, жүзуге арналған шеңберлерге, үрлемелі ірі габаритті ойыншықтарға, футбол камераларына, тымақтарға арналған бөлшектер - кесу;
3) Тоқыма материалдардан резеңке аяқ киімнің бөлшектері - кесу;
4) Наркоз маскаларына арналған дайындамалар, клапандардың бөлшектері, пенициллин тығындары - кесу;
5) Тістер - кесу;
6) Каблуктар, табандар – кесетін машиналарда немесе престерде кесу;
7) Баллон бүріккіштерге, ойыншықтарға, сүтсорғыштарға, сепкіштерге арналған дайындамалар – жапырақшалы машинада және арнайы престерде кесу гүл;
8) Қайыс белдіктер – тіскесетін станокта тістерді кесу.
18. Дайындамалар мен бұйымдардың қысқартып кесушісі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Берілген мөлшерлері мен конфигурацияны сақтаумен резеңке аяқ киімнің бөлшектерін кесетін аграгеттарда, резеңкеден, резеңке - техникалық материалдардан, пластеріден, аяқ киім картондардан және және басқа полимерлық материалдардан әр түрлі конструкциялы престерде күрделі конфигурациялы бұйымдар мен бөлшектерді кесу бойынша жұмыстар орындау. Материалдарды барынша көп үнемдеу мақсатымен бөлшектерді кесу реттілігін анықтау.
Білуге тиіс: кесудің технологиялық процесі, пішілетін материалдардың түрлері мен қасиеттері, кесілетін бөлшектер мен бұйымдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, олардың мөлшерлері, салу және тасу ережелері, қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, оны салу және пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері.

1) Детали, подкладки и отделки, отделки из искусственного меха для резиновой обуви пластизоля поливинилхлорида - вырубка на специальных прессах;
2) Детали лицевой части масок, клееных и формовых перчаток, наголовников - вырубка;
3) Заготовки объемные пустотелые для спринцовок - вырубка на пневматических прессах для группового штанцевания кассетного типа.
19. Вырубщик заготовок и изделий 5-разряд
Характеристика работ. Выполнение работ по вырубке изделий и деталей особо сложной конфигурации на агрегатах мощностью 20 т и выше и прессах из резины, пласткожи, резинотекстильных и других полимерных материалов.
Должен знать: технологический процесс вырубки, виды и свойства раскраиваемых материалов, технические требования, предъявляемые к качеству вырубаемых деталей и изделий, их размеры, правила укладки и транспортировки, устройство обслуживаемого оборудования и правила его наладки и эксплуатации.
Примеры работ.
1) Голенище, задники (графитовые, матерчатые, тонкие, совмещенные), миткалевые носочки, подкладка, рант, резино-тряпичные внутренние детали, цветные и черные стельки - вырубка;
2) Изделия химзащиты особо сложной конструкции - вырубка на прессах мощностью свыше 25 т.
Дублировщик
20. Дублировщик 1-разряд
Характеристика работ. Выполнение простых работ по дублированию. Дублирование - клейка простой технической пластины стандартных размеров и ремней вручную. Раскатывание материала по длине стола. Резка материала по установленной длине, накладывание одного слоя на другой с расправлением складок и уравниванием кромок. Промазка в необходимых случаях клеем и протирка бензином. Прикатка каждого слоя роликом. Прокладка пластины листами фольги и закатывание ее в рулоны.
Должен знать: приемы дублирования, марки, артикулы и спецификацию дублируемых материалов, технические требования предъявляемые к качеству продукции.
21. Дублировщик 2-разряд
Характеристика работ. Выполнение работ средней сложности по дублированию. Дублирование - клейка на специальном станке изделий и полуфабрикатов согласно заданным техническим условиям. Дублирование вручную заготовок из резины и эбонита. Выполнение работ по дублированию прорезиненных тканей на дублировочном каландре под руководством дублировщика высшей квалификации. При дублировании на станке - установка рулонов с материалами в кронштейны или стойки. Резка материала на куски определенной длины. Пропуск материала через валики дублировочного станка и пропудривание тальком.
Должен знать: приемы дублирования, марки, артикулы и спецификацию дублируемых материалов и их назначение, устройство дублировочного станка.
Примеры работ.

1) Бөлшектер, астарлар және өңдеулер, поливинилхлорид пластизолының резеңке аяқ киіміне арналған жасанды аң терісінен өңдеулер - арнайы престерде кесу;
2) Маскалардың, желімденген және қалыптық қолғаптардың, бастиектерінің бөлшектері - кесу;
3) Сепкіштерге арналған көлемді қуыс денелі дайындамалар - кассеталық үлгілі топтық штанцтауға арналған пневматикалық престерде кесу.
19. Дайындамалар мен бұйымдардың қысқартып кесушісі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 20 т және артық қуатымен агрегаттарда және резеңке, пласттері, резеңкетоқымалы және басқа полимерлық материалдардан ерекше күрделі конфигурациялы бұйымдар мен бөлшектерді кесу бойынша жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: кесу технологиялық процесі, пішілетін материалдардың түрлері мен қасиеттері, кесілетін бөлшектер мен бұйымдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, олардың мөлшерлері, салу және тасу ережелері, қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, оны салу және пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері.
1) Қоныш, сірілер (графит, мата, жіңішке, бірлескен), миткальді кішкене шұлықтар, астар, сыздық, резеңке - шүберектен жасалған ішкі бөлшектер, түрлі түсті және қара ұлтарақтар - кесу;
2) Еректе күрделі құрылымды химқорғау - 25 т. артық қуатымен престерде кесу.
Қайталаушы
20. Қайталаушы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қайталау бойынша қарапайым жұмыстарды орындау. Қайталау-стандартты мөлшерлердің техникалық пластиналарды және қайыстардың қолмен қарапайым қайталау - жабыстыру. Материалды үстел ұзындығымен жазу. Материалды анықталған ұзындықпен кесу, бүрмелердің түзетумен және жиектерін теңестіруімен бір қабатты екіншісіне салу. Қажетті жағдайларда желіммен жағу және бензинмен сүрту. Әрбір қабатты доңғалақпен домалату. Пластинаға фольга табақтарымен салу және оны рулондарға орау.
Білуге тиіс: қайталау тәсімдері, қайталанатын материалдардың артикулдары мен ерекшелігі, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар.
21. Қайталаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қайталау бойынша орта күрделі жұмыстарды орындау. Берілген техникалық шарттарға сәйкес арнайы станокта бұйымдар мен жартылай фабрикаттарды қайталау-жабыстыру. Резеңке мен эбониттен дайынмадамаларды қолмен қайталау. Жоғары білікті қайталаушының басшылығымен қайталау каландрында резеңкеленген маталарды қайталау бойынша жұмыстарды орындау. Станокта қайталау кезінде - материалдармен рулондарды тіреуіштерге немесе кронштейндерге орнату. Қайталау станогының біліктері арқылы материалды өткізу және талькпен ұнтақ жағу.
Білуге тиіс: қайталау тәсімдері, қайталанатын материалдардың артикулдары мен ерекшелігі және олардың белгіленуі, қайталау станогының құрылысы.
Жұмыс үлгілері.

1) Брекер, бортовые и крыльевые ленты - дублирование на станке;
2) Каландрованная резина с тканью - дублирование;
3) Протекторы из полос каландрованной резины - дублирование;
4) Протекторы с набрекерной резиной на станке - дублирование;
5) Ремни - дублирование на станке;
6) Ремни, резина для чехлов щелочных аккумуляторов, многослойная техническая пластина - дублирование вручную.
22. Дублировщик 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение сложных работ по дублированию. Дублирование полуфабрикатов с резиновой прослойкой на станке и прорезиненных тканей на станке или двухвалковом дублировочном каландре, а также дублирование на станках или вручную ответственных резиновых и эбонитовых пластин специального назначения. Разметка и закрой материалов по заданным размерам. Стыковка материала с соблюдением ширины стыка. Дублирование материала с регулированием натяжения полотна, расправлением складок, уравниванием кромок и прокатыванием мест стыка роликом. Пробивка отверстий в пластинах. Прокладка сдублированной ткани прокладочными материалами.
Должен знать: сущность технологического процесса дублирования, марки дублируемых резин, их виды и свойства, артикулы тканей, типы и назначение дублируемых изделий, технические требования предъявляемые к качеству продукции, устройство и правила наладки оборудования и приспособлений.
Примеры работ.
Пластины губчатые печатные и эбонитовые, прорезиненные шелковые ткани - дублирование.
Закройщик резиновых изделий и деталей
23. Закройщик резиновых изделий и деталей 1-разряд
Характеристика работ. Закрой вручную заготовок простых контуров из прорезиненной ткани и каландрованной резины, вулканизованных резиновых пластин: велотреда, усилительных лент, деталей аптечек. Установка ролика с тканью или резиной на стол закроя, раскатка по длине стола, разметка по шаблонам и вырезка заготовок, обслуживание шпорорезательной машины под руководством закройщика более высокой квалификации, отбор закроечных заготовок с машин и раскроечных столов, укладка заготовок и передача на последующую обработку.При закрое деталей аптечек: клейка и прикатка пластырей. Раскрой наждачной бумаги. Заливка клея в банки или тубы. Засыпка талька в мешочки. Укладка запасных частей к вентилю.
Должен знать: приемы резки резиновых изделий, конструкцию изделий, назначение раскраиваемых деталей, технические требования, предъявляемые к закрою, устройство обслуживаемых машин и приспособлений.
24. Закройщик резиновых изделий и деталей 2-разряд
Характеристика работ. Закрой - резка на машинах простой конструкции: на продольно-резательной, шпорорезательной и бормашинах, на дисковых и шаблонных ножах изделий и деталей из ткани, каландрованной, профилированной и шприцованной резины. Закрой вручную резиновых заготовок и деталей сложных контуров с примеркой калибра и подгонкой по массе в производстве формовых и неформовых резино-технических изделий или заготовок и деталей несложных контуров для этих изделий, рукавов, инженерного имущества и изделий химзащиты. Склеивание швов. Под руководством закройщика более высокой квалификации обслуживание подошво-резательной машины. Настилание - раскатка текстильных и прорезиненных материалов. Рациональная разметка по трафарету контуров деталей с точным соблюдением заданных форм и размеров. Удаление дефектных мест. Подбор отходов для раскроя заготовок изделий товаров широкого потребления из резины. Опудривание пластин. Установка, регулирование и смена ножей, шаблонов и ограничителей на машинах. Подача материалов под нож и вырезка заготовок с соблюдением установленных размеров и массы.
Должен знать: технологический процесс закраивания материалов, рациональные приемы закроя и раскладки шаблонов, спецификацию, сорта, марки и назначение резино-текстильных материалов, технические требования, предъявляемые к качеству закраиваемых деталей, устройство закройных машин и приспособлений.
Примеры работ.

1) Брекер борттық және қанаттық баулар - станокта қайталау;
2) Матамен каландрланған резеңке - қайталау;
3) Каландрланған резеңкеден протекторлар - қайталау;
4) Станокта брекерлің резеңкемен протекторлар - резеңкемен қайталау;
5) Қайыстар - станокта қайталау;
6) Қайыстар, сілтілі аккумуляторлардың қаптарына арналған резеңке, көпқабатты техникалық пластина - қолмен қайталау.
22. Қайталаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қайталау бойынша күрделі жұмыстарды орындау. Станокта резеңке қабаттаумен жартылай фабрикаттарды және станокта резеңкеленген маталарды немесе екібіліктік қайталау каландрында қайталау, сонымен қатар арнайы мақсаттағы жауапты резеңке және эбониттен істелген пластиналарды станоктарда немесе қолмен қайталау. Материалдарды берілген мөлшерлер бойынша белгілеу және пішу. Тоғысу жапсар енін сақтаумен материалды түйістіру. Матаның керулерін реттеумен, бүрмелерді жазумен, жиектерін теңестірумен және түйісу жерлерін доңғалақпен жазумен материалды қайталау. Пластиналарда тесіктерді тесу Қайталанған матаны салатын материалдармен төсеу.
Білуге тиіс: қайталау технологиялық процесінің мәнісі, қайталанатын резеңкелердің маркалары, олардың түрлері мен қасиеттері, маталардың артикулдары, қайталанатын бұйымдардың түрлері мен белгіленуі, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың және құралдардың құрылысы және жөндеу ережесі.
Жұмыс үлгілері.
Кеуекті баспа және эбониттен істелген пластиналар, резеңкеленген жібек маталар - қайталау.
Резеңке бұйымдар мен бөлшектердің пішушісі
23. Резеңке бұйымдар мен бөлшектердің пішушісі 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңкеленген матадан және каландрланған резеңкеден, вулканизацияланған резеңке пластиналардан қарапайым контурлы дайындамаларды қолмен пішу: велотреда, күшейткіш бауларды, дәріқұтылардың бөлшектерін. Пішетін үстелге матамен немесе резеңкемен доңғалақты орнату, үстел ұзындығымен жазу, үлгілермен белгілеу және дайындаулардың ойып кесу, анағұрлым жоғары білікті пішушінің басшылығымен өкше темір кесетін машинаға қызмет ету, машиналар мен пішу столдарынан пішетін дайындамадарды іріктеу, дайындамаларды салу және кейіннен өңдеуге жіберу. Дәріқұты бөлшектерін пішкен кезде: бұласырларды жабыстыру және домалатып жазу. Зімпаралы қағазды пішу. Банкілерге немесе тубаларға желім құю. Кішкентай қаптарға тальк құю. Вентильге қосалқы бөлімдерін салу.
Білуге тиіс: резеңке бұйымдардың кесу тәсімдері, пішілтін бөлшектердің белгіленуі, пішуге қойылатын техникалық талаптар, қызмет көрсетілетін машиналардың және құралдардың құрылысы.
24. Резеңке бұйымдар мен бөлшектердің пішушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым конструкциялы машиналарда пішу-кесу: бойлай – кесетін, өкше темір кесетін және бұрғы машиналарда, бұйымдардың және және матадан бөлшектердің дисктік пышақтарында, каландрланған, кескінделген және шприцтелген резеңке. Бұл бұйымдар, жеңдер, инженер мүлік және химқорғау бұйымдары үшін күрделі емес контурлардың дайындамаларын және бөлшектерін немесе қалыптық және қалыптық емес резеңке - техникалық бұйымдардың массасы бойынша айдаумен резеңке дайындамалар мен бөлшектерді қолмен пішу. Жіктерді жапсыру. Анағұрлым жоғары білікті пішушінің басшылығымен табан - кесетін машинаға қызмет көрсету. Төсеу - тоқыма және резеңке материалдарды домалатып жазу. Берілген мөлшерлері мен қалыптарын дәл сақтаумен бөлшектердің контураларының трафареті бойынша ұтымды белгілеу. Ақау жерлерін жою. Кеңінен пайдаланылатын резеңкеден жасалған тауарлардың бұйымдарының дайындамаларын пішу үшін қалдықтарды іріктеу. Пластиналарға ұнтақ жағу. Пышақтарды, шаблондарды және машиналарда шектеушілерді орнату, реттеу. Материалдарды пышаққа беру және белгіленген мөлшерлері мен массасын сақтаумен дайындамаларды кесу.
Білуге тиіс: материалдарды пішудің технологиялық процесі, шаблондарды пішу мен қоюдың ұтымды тәсімдері, резеңке - тоқыма материалдардың ерекшелігі, сорты, маркалары мен блгіленуі, пішілетін бөлшектердің сапасына қойылатын техникалық талаптар, пішетін машиналар мен жабдықтардың құрылысы.
Жұмыс үлгілері.

1) Бязь для обертки колец, чефер для усилительных лент - закрой-резка на продольно-резательной машине или шаблонных ножах;
2) Велотред - раскрой на машинах;
3) Втулки и чефер для тракторной промышленности - закрой;
4) Заготовки и детали шин, браслеты, брекер - резка-закрой вручную;
5) Резины, прорезиненные ткани, серая лента - закрой на продольно-резательной машине; шпоры - закрой на шпорорезательной машине; резка ткани шаблонными ножами и трикотажного полотна на горячих трубах; скашивание задников на специальной машинке;
6) Резина листовая - закрой по шаблонам;
7) Резиновые чехлы для щелочных аккумуляторных комбайнов, пластины для амортизационного шнура, мелкие детали инженерного и ввоздухоплавательного имущества (ручки, шайбы, колпачки, сетки), изделия медицинского назначения и товаров народного потребления из резины (заготовки для ласт, игрушки), детали из отходов производства (рукавицы, ремешки) - закрой вручную.
25. Закройщик резиновых изделий и деталей 3-разряд
Характеристика работ. Закрой резиновых заготовок на машинах сложной конструкции: диагонально-резательной, подошво-резательной, пиломашине (ленточном ноже и другие). Закрой на дисковом ноже заготовок для формовых резино-технических изделий при наличии многоассортиментной продукции и соблюдении большой точности. Закрой на ноже типа "Гильотина" заготовок для формовых резино-технических изделий сложной конструкции. Закрой деталей сложных по конструкции и специального назначения вручную. Вычерчивание деталей с помощью измерительных инструментов с соблюдением установленного угла среза. Дублирование, взвешивание, опудривание, склеивание и закрой заготовок. Подбор материалов из отходов производства и раскрой сложных по конфигурации детален для изделий товаров народного потребления из резины.
Должен знать: технологический процесс закраивания на закройных машинах сложной конструкции, спецификацию раскроя, виды, размеры и конструкцию раскраиваемых материалов, конфигурацию заготовок, шифры резины, рациональные приемы закроя, устройство, обслуживание и регулирование закройных машин.
Примеры работ.
1) Вышки, цилиндры, полотнища стенок и перегородок кормового корпуса - закрой вручную;
2) Голенища для рыбацких сапог и бахил - закрой вручную;
3) Детали для лодок различной конструкции - бензобаки, упаковочные чехлы сложной конструкции, водолазные костюмы из прорезиненной ткани - закрой вручную;
4) Детали резиновые для обуви - закрой на ленточном ноже;

1) Шығыршықтарды орауға арналған бөз, күшейткіш бауларға арналған чефер - бойлай – кесетін машинада немесе үлгі пышақтарда пішу - кесу;
2) Велотред - машиналарда пішу;
3) Трактор өнеркәсібіне арналған төлке және чефер - пішу;
4) Шиналардың дайындамалары мен бөлшектері, білезіктер, брекер-кесу-қолмен пішу;
5) Резеңкелер, резенкеленген маталар, сұр бау - бойлай - кесетін машинада пішу; темір өкше кесетін машинада темір өкше кішу; үлгі пышақтармен матаны кесу және ыстық құбырларда трикотаж матаны кесу; арнайы машинкада керілерді шауып алу;
6) Табақтың резеңке – үлгілермен пішу;
7) Сілтілі аккумуляторлық комбайндарға арналған резеңке тыстар, амотиазциялық бауға арналған пластиналар, инженерлік және ауада қалқитын мүліктің ұсақ бөлшектері (саптар, шайбалар, кішкене қалпақтар, торлар), медициналық мақсаттағы бұйымдары және халық тұтынатын резеңкеден жасалған тауарлар (жарғақ аяққа арналған дайындамадар, ойыншықтар), өндіріс қалдықтарынан бөлшектер (қолғаптар, баулар) - қолмен пішу.
25. Резеңке бұйымдар мен бөлшектердің пішушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі конструкциялы машиналарда резеңке дайындамаларды пішу - кесу: бойлай – кесетін, өкше темір кесетін және бұрғы машиналарда (ленталық пышақта және басқ.). Көпассортиментті өнім болған кезде және үлкен дәлділік сақталумен қалыптық резеңке - техникалық бұйымдар үшін дискілік пышақта дайындамаларды пішу. Күрделі конструкциялы қалыптық резеңке - техникалық бұйымдар үшін "Гильотина" түрлі пышағында дайындамаларды пішу. Құрылымы жағынан күрделі және арнайы мақсаттағы бөлшектерді қолмен пішу. Кесудің белгіленген бұрышын сақтаумен өлшеу аспаптарының көмегімен бөлшектерді сызу. Дайындамаларды қайталау, өлшеу, ұнтақ жағу, желімдеу және пішу. Өндіріс қалдықтарынан материалдарды іріктеп алу және резеңкеден жасалған халық тұтынатын тауар бұйымдары үшін конфигурациясы жағынан күрделі бөлшектерді пішу.
Білуге тиіс: күрделі құрылымды пішу машиналарында пішу, пішу ерекшелігі, пішілетін материалдардың түрлері, мөлшері мен құрылымы, дайындамалардың конфигурациясы, резеңке шифрлары, пішудің ұтымды тәсімдері, пішу машиналарының құрылысы, қызмет көрсету және реттеу.
Жұмыс үлгілері.
1) Мұнаралар, цилиндрлар, қабырғалардың ендері және азық-түлік корпустың қалқалары – қолмен пішу;
2) Балықшы етіктері мен бахилаға арналған қоныш - қолмен пішу;
3) Әр түрлі конструкциялы қайықтарға арналған бөлшектер - бензобактар, күрделі конструкциялы орайтын тыстар, резеңкеленген матадан істелген сүңгуір костюмдер - қолмен пішу;
4) Аяқ киімге арналған резеңке бөлшектер – ленталық пышақта пішу;

5) Детали для плащей и хозяйственных сумок - закрой вручную;
6) Заготовки для варочных камер и пневмобаллонов - закрой-дублирование вручную;
7) Заготовки для вентиляционных труб - закрой на ноже;
8) Заготовки резиновые для тонкого меха - закрой на ленточном ноже;
9) Заготовки для формовых изделий при многоассортиментной продукции - закрой на дисковом ноже;
10) Корд (текстильный) - раскрой на диагонально-резательной машине;
11) Камеры дисковые, обжимные и авиационные - заготовка вручную;
12) Манжеты - закрой на ленточном ноже;
13) Металлокорд - раскрой на диагонально-резательной машине или вручную;
14) Пульверизаторы двухбаллонные - закрой на ленточном ноже;
15) Полосы корда, чефера, брекера для муфт, полуфабрикаты для изготовления тормозных камер - закрой на машине или вручную под заданным углом;
16) Ткани прорезиненные - нарезка на косяки на диагонально-резательной машине;
17) Усилители для инженерного и воздухоплавательного имущества из тяжелых прорезиненных тканей - закрой вручную;
18) Детали для автомобилей ВАЗ, ГАЗ и других - закрой.
26. Закройщик резиновых изделий и деталей 4-разряд
Характеристика работ. Закрой заготовок на диагонально-резательной машине из тканей специального назначения: шелка, капрона и других тканей из синтетических волокон. Нарезка заготовок на станках полуавтоматах для сальников и воротников с предварительной обмоткой металлических дорнов. Закрой деталей резиновой обуви на подошво-резательной машине, ремней и транспортерных лентт - на станке типа "Геланжис". Раскрой ответственных деталей инженерного и воздухоплавательного имущества или раскрой экспериментальных и особо ответственных деталей крупногабаритных изделий. Настройка машин. Установка режущих диагоналей на заданную ширину и угол раскроя. Смена и заточка ножей и ограничителей. Перезарядка раскаточного станка. Наблюдение за работой рабочих, занятых на раскатке и закатке тканей. Рациональный раскрой изделий и заготовок по заданной спецификации с точным соблюдением заданных размеров по величине и массе. При изготовлении шаблонов для инженерного и воздухоплавательного имущества - склеивание картона прорезиненной тканью, вычерчивание шаблонов согласно чертежам, обозначение узлов клейки, пришивок, наклейки деталей, мест вставок металлоаппаратуры, различных усилений, вырезание шаблонов ножницами, склеивание шаблонов матерчатой ленточкой по краю.
Должен знать: технологический процесс раскроя на вертикальных, горизонтальных, диагонально-резательных машинах и ленточном ноже, рациональные приемы раскроя и резки, правила вычерчивания геометрических фигур и чтения чертежей, назначение, виды и особенности раскраиваемых материалов, спецификацию раскроя, слойность дублирования, технические требования, предъявляемые к качеству закраиваемых деталей, устройство, наладку и регулировку обслуживаемого оборудования и приспособлений.
Примеры работ.

5) Плащтар мен шаруашылық дорбаларға арналған бөлшектер - қолмен пішу;
6) Қайнататын камераларға және пневмобаллондарға арналған дайындамалар - қолмен пішу - қайталау;
7) Желдету құбырларына арналған дайындамалар – пышақта пішу;
8) Ұсақ теріге арналған реезңке дайындамалар – ленталық пышақта пішу;
9) Көпассортиментті өнім кезінде қалыптық бұйымдарға арналған дайындамалар – дискілік пышақта пішу;
10) Корд (тоқыма) - диагональдық - кесетін машинада пішу;
11) Дискілік, қыспақты және авиациялық камералар - қолмен дайындау;
12) Манжеталар - ленталық пышақта пішу;
13) Металлокорд – диагональдық - кесетін машинада немесе қолмен пішу;
14) Екібаллонды пульверизаторлар – ленталық пышақта пішу;
15) Кодың жолақтары, чеферлер, муфталарға арналған брекерлер, тежегіш камераларды дайындауға арналған жартылай фабрикаттар – машинада немесе берілген бұрышпен қолмен пішу;
16) Резеңкеленген маталар - диагональдық – кесетін машинада жақтауға кесу;
17) Ауыр резеңкеленген маталардан инженерлік және ауа ұшатын мүлікке арналған күшейткіштер – қолмен пішу;
18) ВАЗ, ГАЗ автомобильдеріне және басқаларға арналған бөлшектер – пішу.
26. Резеңке бұйымдар мен бөлшектердің пішушісі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы мақсаттағы маталардан диагоналдық - кесетін машинада дайындамаларды пішу: жібекті, капронды және синтетикалық талшықтардан басқа маталарды. Металл дорндарды алдын ала ораумен сальниктер мен жағаларға арналған жартылай автомат станоктарда дайындамаларды кесу. Өкше темір - кесетін машинада резеңке аяқ киімнің бөлшектерін, қайыстарды және тасу ленталарын "Геланжис" үлгі станогында пішу. Инженерлік және ауа үрлейтін мүліктің жауапты бөлшектерін пішу немесе сынақтық және ірі габаритті бөлшектердің ерекше жауапты бөлшектерін аішу. Машиналарды баптау. Кесетін қиғаштарды берілген енге және пішу бұрышына орнату. Пышақтарды және шек қоюларды ауыстыру және қайрау. Домалап жазатын станокты қайтадан зарядтау. Маталарды домалатып жазуда және орау жұмыс істейтін жұмысшылардың жұмысын бақылау. Өлшемі мен массасы бойынша берілген мөлшерлерді дәл сақтаумен берілген ееркшелік бойынша бұйымдарды және дайындамаларды ұтымды пішу. Инженерлік және ауа үрлейтін мүлік үшін үлгілерді дайындау кезінде - картонды резенкеленген матамен желімдеу, сызуларға сәйкес үлгілерді сызу, жабыстырудың, тігістердің, бөлшектердің жапсырудың, металлаппаратураны қою орындарының, әртүрлі күшейтулердің түйіндерін белгілеу, үлгілерді қайшылармен ойып кесу, үлгілерді шетінен мата кішкене лентамен желімдеу.
Білуге тиіс: тік, көлденең, диагоналды - кесетін машиналарда және ленталық пышақта пішудің технологиялық процесі, пішу мен кесудің ұтымды тәсімдері, геометриялық фигураларды сызу мен сызуларды оқу ережелері, пішілетін материалдардың белгіленуі, түрлері мен ерекшеліктері, пішу ерекшелігі, қайталау қабаттылығы, пішілетін бөлшектердің сапасына қойылатын техникалық талаптар, қызмет көрсетілетін жабдықтың және құралдардың құрылысы, жөндеу және реттеу.
Жұмыс үлгілері.

1) Вышки и цилиндры для газгольдеров - закрой вручную;
2) Вышки, цилиндры, трапеции, оперения баллонета для аэростатов - закрой вручную;
3) Детали покрышек - раскрои на автоматизированных диагонально-резательных агрегатах с электронным управлением и многократной настройкой машины на заданные параметры;
4) Камеры дисковые варочные для большегрузных покрышек - закрой - дублирование вручную;
5) Ткани прорезиненные - закрой на электрозакройной машине при многослойном закрое.
Испытатель резиновых изделий
27. Испытатель резиновых изделий 3-разряд
Характеристика работ. Испытание ремней на растяжение, резиновой обуви. Монтаж и демонтаж шин со снятием дисбаланса, весовых характеристик и обмер габаритов. Испытание - обкатка готовых автомобильных или специальных шин на испытательной станции при помощи электрических, световых и ультразвуковых установок. Взвешивание, комплектовка и монтаж шины на ободе стенда. Настройка станков и приборов на заданный регламент. Наблюдение за испытаниями со снятием характеристик по показаниям контрольно-измерительных приборов, с помощью электросветовых установок, наблюдение за маслостойкостью, морозостойкостью и другими показателями. Запись результатов испытаний в журнал или паспорт изделий.
Должен знать: режим и правила ведения испытаний, технические условия и госстандарты на готовые изделия, устройство оборудования, правила пользования контрольно-измерительными приборами.
28. Испытатель резиновых изделий 4-разряд
Характеристика работ. Испытания - обкатка шин на скоростях до 200 км/ч со снятием характеристик на разрыв и продавливание, испытания на динамическую прочность, потери на качении или диффузии, а также испытания тормозных камер, бескамерных шин, шинопневматических муфт (при испытании готовых автомобильных или специальных шин) в термостатах или при других условиях испытательных станций.
Испытания рукавов, гуммированных металлоизделий, изделий спецназначения, бензобаков (авиабаков) аккумуляторных баков, деталей к ним и мягких резервуаров на прочность, герметичность и электропробой на специальных стендах и станках с помощью приборов, электроустановок и приспособлений.
При испытании на прочностть и герметичность - закрепление в зажимах испытательного стенда, наполнение жидкостью, газом или сжатым воздухом. Выдержка под заданным давлением в течение определенного времени. Фиксирование видов и причин брака. При испытании на электропробой - подбор напряжения в зависимости от толщины резинового покрытия. Погружение изделия в ванну с водой. Отметка негерметичных мест. Ликвидация дефектов. Зачистка наружной поверхности гуммировок наждачным полтном и окончательная отделка гуммированных изделий. Подналадка оборудования.
Должен знать: технологический режим испытания резиновых изделий, правила и приемы проведения испытаний, технические требования предъявляемые, к качеству изделий, устройство оборудования и аппаратуры.

1) Мұнара және газгольдерлерге арналған цилиндрлар - қолмен пішу;
2) Мұнара, цилиндрлар, трапециялар, аэростаттарға арналған баллонета қауырсынданулары - қолмен пішу;
3) Қақпақтардың бөлшектері - автоматтандырылған, диагональдық - кесетін агрегаттарда электрондық басқарумен және машинаны берілген параметрлерге келтірумен пішу;
4) Ауыр жүкті қақпақтарға арналған пісіретін дисктік камералар - пішу - қолмен қайталау;
5) Резеңкеленген маталар - көп қабатты пішу кезінде электрпішетін машинада пішу.
Резеңке бұйымдардың сынаушысы
27. Резеңке бұйымдардың сынаушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Белдіктерді созуға, резеңке аяқ киімді сынау. Дисбалансты, салмақтық сипаттамаларын алумен шиналарды монтаждау және қайта жинақтау және габариттерін өлшеу. Электр, жарықтық және ультрадыбыстық қондырғылардың көмегімен сынау станцияларында дайын автомобиль немесе арнайы шиналарды сынау - домалату. Стенд жиегінде шиналарды өлшеу, жинақтау және монтаждау. Станоктар мен аспаптардың берілген регламентке баптау. Бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша, электр жарық қондырғылардың көмегімен сипаттамалар алумен сынауларды қадағалау, майтөзгіштікті, аязға төзгіштікті және басқа көрсеткіштерді қадағалау. Журналға немесе бұйымдар паспортына сынақтардың нәтижелерін жазу.
Білуге тиіс: сынақ жүргізу ережелері мен режимі, дайын өнімге техникалық шарттар және Мемл.стандарттар, жабдықтың құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі.
28. Резеңке бұйымдардың сынаушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жарылуға және басылуға сипаттамаларын алумен 200 км/сағ дейін шиналарды сынау - домалату, динамикалық беріктікке, шайқалуда жоғалтуларға немесе диффузияға сынаулар, сондай-ақ термостаттарда немесе сынау станцияларының басқа шарттары кезінде (дайын автомобиль немесе арнайы шиналарды сынау кезінде) тежегіш камераларын, камерасыз шиналарды, шинопневматикалық муфталарды сынаулар. Саптарды, гуммусталған металл бұйымдарды, арнайы мақсаттағы бұйымдарды, аккумулятор бактарының бензобактарын (авиабактарын), оларға бөлшектерді және аспаптардың, электр қондырғылардың және құралдардың көмегімен арнайы стенділерде және станоктарда беріктікке, герметикалыққа және электрсынамаларды сынаулар. Беріктік пен герметикалыққа сынау кезінде – сынау стендінің қысқыштарында бекіту, сұйықтықпен, газбен немесе қысылған ауамен толтыру. Белгілі бір уақыт аралығында берілген қысыммен ұстау. Ақау түрлері мен себептерін тіркеу. Электрсынаумен сынақ кезінде – резеңке жабынның қалыңдығына байланысты кернеуді іріктеу. Бұйымды суы бар ваннаға салу. Герметикалық емес жерлерін белгілеу. Ақауларды жою. Сыртқы бетін зімпаралы матамен тазарту және гумусталған бұйымдарды біржолата өңдеу. Жабдықты жөндеу.
Білуге тиіс: резеңке бұйымдардың сынаудың технологиялық процесі, сынаулар жүргізу тәсімдері мен ережесі, бұйымдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың және аппаратураның құрылысы.

29. Испытатель резиновых изделий 5-разряд
Характеристика работ. Испытания - обкатка автомобильных и специальных шин в термостатах или при других условиях на скоростях от 200 до 300 км/ч со снятием характеристик. Наладка оборудования для испытания резиновых изделий.
Должен знать: устройство электрических, световых, ультразвуковых установок, оборудования, приспособлений и контрольно-измерительных приборов, методику испытаний, назначение, конструкцию изделий и особенности проведения их испытания, правила наладки оборудования.
30. Испытатель резиновых изделий 6-разряд
Характеристика работ. Испытания - обкатка автомобильных и специальных шин в термостатах или при других условиях на скоростях свыше 300 км/ч. Испытание крупногабаритных шин с наружным диаметром свыше 2000 мм и нагрузкой на шину до 90 т. Руководство испытателями более низкой квалификации.
Должен знать: кинематические и электрические схемы оборудования и контрольно-измерительных приборов, спецификацию шин, требования Государственных стандартов, предъявляемые к качеству резиновых изделий.
Каландровщик резиновых смесей
31. Каландровщик резиновых смесей 2-разряд
Характеристика работ. Выполнение простых и средней сложности работ по обслуживанию каландров различных типов. Накатка валиков или небольших рулонов резины, прорезиненной ткани или битумо-резиновых изоляционных материалов. Заправка в каландр текстильного полотна и наблюдение за его поступлением на промазку (при изготовлении изоляционной ленты) и обкладку. Установка приемных роликов на каландры, подгонка кареток.
Наматывание вручную или наблюдение за механизированной намоткой слистованной или дублированной резины, пластика, прорезиненной ткани или другой продукции. Закрой деталей на каландре. Закрой на транспортере каландра ленточки для резиновой обуви и укладывание ее в "книжки".
Отбор-стыковка полос после сквидж-каландра и диагонально-резательной машины. Снятие с ленты конвейера резиновых пластин и деталей резиновой обуви. Под руководством каландровщика высшей квалификации обслуживание каландров при выпуске заменителей кож на тканевой основе или пленки.
Должен знать: технологический процесс каландрования, шифры различных смесей, виды, свойства и назначение применяемых тканей и прокладок, устройство каландра, агрегатированного с ним оборудования и приспособлений.
32. Каландровщик резиновых смесей 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение сложных работ по обслуживанию различных каландров: питание резиновой и резино-тряпичной смесями обычных каландров. Накатка и съем больших рулонов резины, прорезиненной ткани, пластиката, бризола, битумо-резиновых изоляционных материалов или релина. Регулирование скорости каландров. Обслуживание каландров при выпуске заменителей кожи на тканевой основе или пленки. Обслуживание дублера в потоке с каландром при дублировании пластин.
Под руководством каландровщика более высокой квалификации - дублирование пластины для ремней и сердечников для транспортерных лент на каландровочных агрегатах и заторцовка бортов при обкладке транспортерных лент. При накатке больших рулонов - расправка складок и центровка полотна.
Должен знать: технологический процесс каландрования, шифры различных смесей, виды, свойства и назначение применяемых тканей и прокладок, устройство каландров, агрегатированного с ним оборудования и приспособлений.

29. Резеңке бұйымдардың сынаушысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автомобиль және арнайы шиналарды термостаттарда немесе 200-ден 300 км/сағ дейін жылдамдықтарда басқа жағдайлар кезінде сипаттамалар алумен сынау - домалату. Резеңке бұйымдарды сынау үшін жабдықты жөндеу.
Білуге тиіс: электр, жарықтық, ұльтрадыбыстық қондырғылардың, жабдықтың құралдардың және бақылау - өлшеу аспаптарының құрылысы, сынақтар әдістемесі, бұйымдардың белгіленуі, құрылымы және оларға сынақ жүргізудің ерекшеліктері, жабдықты жөндеу ережесі.
30. Резеңке бұйымдардың сынаушысы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автомобиль және арнайы шиналарды термостаттарда немесе 300 км/сағ артық жылдамдықтарда басқа жағдайлар кезінде сынау - домалату. 2000 мм артық сыртқы диаметрімен және 90 т дейін шинаға жүктеммен ірі габаритті шиналарды сынау. Анағұрлым төмен біліктілікті сынаушыларға басшылық ету.
Білуге тиіс: жабдықтың және бақылау - өлшеу аспаптарының кинематикалық және электрлік сызбалары, шиналардың ерекшелігі, резеңке бұйымдардың сапасына қойылатын мемлекеттік стандарттардың талаптары.
Резеңке қоспалардың каландрлаушысы
31. Резеңке қоспалардың каландрлаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі каландрларға қызмет көрсету бойынша қарапайым және орта күрделі жұмыстарды орындау. Кішкене біліктерді немесе кішкене резеңке рулондарды, резенкеленген маталарды немесе битум - резеңке айырушы материалдарды домалату. Тоқыма матаны каландрға салу және май жағу (айырушы бауды дайындау кезінде) және айнала қоршауға оның түсуін қадағалау. Каландрға қабылдау доңғалақтарды орнату, кареткаларды айдау.
Қолмен орау немесе табақталған немесе қайталанған резеңкені, пластикты, резеңкеленген матаны немесе басқа өнімді механикаландырылған орауын қадағалау. Каландрда бөлшектерді пішу. Резеңке аяқ киімге арналған кішкене лентаның каландрын транспортерде пішу және салу оны "кітапшаға" салу. Сквидж-каландрдан және диагоналды - кесетін машинадан кейін жолақтарды іріктеу - түйістіру. Резеңке пластиналардың конвейерінен және резеңке аяқ киімнің бөлшектерінен лентаны алу. Маталық негізде тері алмастырғыштарды немесе қабыршақты шығару кезінде жоғары білікті каландрлаушының басшылығымен каландрларға қызмет көрсету.
Білуге тиіс: каландрлау технологиялық процесі, әр түрлі қоспалардың шифрлары, қолданылатын маталардың және төсемдердің түрлері, қасиеттері мен белгіленуі, каландрдың, онымен агрегатталған жабдықтың және құралдардың құрылысы.
32. Резеңке қоспалардың каландрлаушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі каландрлауға қызмет көрсету бойынша күрделі жұмыстарды орындау: әдеттегі каландрлардың резеңке және резеңке - шүберектен жасалған қоспаларды қуаттандыру. Резеңкенің, резеңкеленген маталардың, пластикаттың, бризолдың, битум-резеңке айырушы материалдардың немесе релиннің үлкен рулондарын домалату және түсіру. Каландрлардың жылдамдығын реттеу. Маталық негізде теріс ауыстырғыштарын немесе қабыршақты шығару кезінде каландрларға қызмет көрсету. Пластиналарды қайталау кезінде каландрмен ағында дублерге қызмет көрсету. Анағұрлым жоғары білікті каландрлаушының басшылығымен каландрлау агрегаттарында белдіктер мен өзекшелерге арналған пластинаны қайталау және транспортер ленталарын айнала қоршау кезінде борттарды шөрке төсеу. Үлкен орамдарды домалату кезінде - бүрмелерді түзету және матаны орталау.
Білуге тиіс: каландрлау технологиялық процесі, әр түрлі қоспалардың шифрлары, қолданылатын маталардың және төсемдердің түрлері, қасиеттері мен белгіленуі, каландрдың, онымен агрегатталған жабдықтың және құралдардың құрылысы.

33. Каландровщик резиновых смесей 4-разряд
Характеристика работ. Выполнение особо сложных работ по обслуживанию каландров. Питание резиновой смесью быстроходных каландров (скорость свыше 30 мин(-1) или каландров с длиной валков свыше 700 мм при выпуске большого ассортимента (свыше 4 наименований ткани, 10 шифров резиновых смесей в смену) с различными температурными режимами каландрования. Ведение процесса дублирования резиновых изделий и сердечников для транспортерных лент на дублере типа Чижова. Руководство рабочими, занятыми на дублировке ремневых изделий и заторцовке бортов при обкладке транспортерных лент. Накатка беговой резины на обрезиненный бандаж массивных шин. Подготовка каландров к пуску. Подноска и закладка в каландр разогретой резиновой смеси. Систематическое наблюдение за наличием резиновой смеси в зазорах валков каландра. Наблюдение за правильной накаткой резины. Исправление мелких неполадок в работе.
Должен знать: технологический процесс и температурные режимы каландрования, шифры различных смесей, артикул, свойства и назначение тканей и прокладок, устройство каландра, агрегатированного с ним оборудования, приспособлений и приборов, технические требования, предъявляемые к качеству обрабатываемых материалов и готовой продукции.
Клейщик резиновых, полимерных деталей и изделий
34. Клейщик резиновых, полимерных деталей и изделий 1-разряд
Характеристика работ. Клейка, клейка-заготовка, клейка-сборка на столах, барабанах, приспособлениях и конвейерах простых конструкций деталей и изделий инженерного имущества, химзащиты, медицинского назначения, товаров народного потребления, резиновой обуви, резиновых технических изделий и в производстве и восстановление шин под руководством клейщика более высокой квалификации в соответствии с технологическим процессом. Получение, подноска к рабочему месту деталей, заготовок, полуфабрикатов, инструментов и вспомогательных материалов. Раскладывание на столе заготовок и деталей. Раскатка корда. Опудривание швов тальком, разметка и раскрой по заданному размеру и контуру заготовок и деталей. Обрезка концов ленты на конус.
Промывка или освежение бензином поверхностей, подлежащих склеиванию, намазка их клеем с периодической подсушкой. Стыковка деталей, подпрессовка места стыка на станке. Дублирование и прикатка резиновых и тканевых заготовок. Обрезка ножницами резиновых деталей или нарезка на установленную длину одной и склеенных деталей, пробивка отверстий, вставка люверсов и так далее.
Отбор деталей с рабочих мест, укладывание скленных деталей в лотки или на специальные стеллажи и полки. Передача собранных деталей на последующие операции.
Должен знать: назначение деталей, заготовок и изделий, назначение и свойства вспомогательных материалов, приемы работ и правила клейки, марки, сорта и назначение резин, особенности обработки резин и прорезиненных тканей, рациональные приемы раскроя и дублирования заготовок, правила пользования приспособлениями, требования, предъявляемые к качеству изделий и полуфабрикатов.
Примеры работ.

33. Резеңке қоспалардың каландрлаушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Каландрларға қызмет көрсету бойынша ерекше күрделі жұмыстарды орындау. Тез жүретін каландрларды әр түрлі (30 мин (-1) артық жылдамдық немесе үлкен ассортимент шығуы кезінде 700 мм артық біліктердің ұзындығымен каландрлар) каландрлау режимдерімен қуаттандыру. Чижов түрлі дублерде транспортен ленталарына арналған резеңке бұйымдарды және өзекшелерді қайталау процесін жүргізу. Транспортер ленталарын айнала қоршау кезінде борттарды шөрке төсеумен және белдік бұйымдарды қайталаумен айналысатын жұмысшыларға басшылық ету. Массивтік шиналардың резеңкеленген бандажына жүгіріс резеңкесін орау. Каландрларды іске қосуға дайындау. Қыздырылған резеңке қоспаны каландрға әкелу және салу. Каландр біліктерінің саңылауларында резеңке қоспаның болуын жүйелі қадағалау. Резеңкенің дұрыс домалатылуын қадағалау. Жұмыстағы ұсақ ақаулықтарды түзету.
Білуге тиіс: каландрлау технологиялық процесі және температура режимдері, әр түрлі қоспалардың шифрлары, артикулы, маталар мен төсемдердің қасиеттері мен белгіленуі, каландрдың, онымен агрегатталған жабдықтың және құралдардың құрылысы, өңделінетін материалдар мен дайын өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар.
Резеңке, полимер бөлшектер мен бұйымдардың желімдеп жапсырушысы
34. Резеңке, полимер бөлшектер мен бұйымдардың желімдеп жапсырушысы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өндірісте жабыстыру - құрастыру үстелдерде, барабандарда, құралдарда және конвейерлерде инженер мүлік бұйымдарының, химқорғау, дәрігерлік мақсаттағы, халық тұтыну тауарларының, резеңке аяқ киімнің, резеңке техникалық бұйымдардың және бөлшектердің қарапайым конструкцияларын жабыстыру, жабыстыру - дайындау, және технологиялық процеске сәйкес біліктілігі анағұрлым жоғары желімдеп жапсырушының басшылығымен шиналарды бұрынғы қалпына келтіру. Бөлшектерді, дайындамаларды, жартылай фабрикаттарды, құралдарды және көмекші материалдарды алу, жұмыс орнына жеткізу. Дайындамаларды және бөлшектерді столда жазу. Кордты орау. Жіктерге талькпен ұнтақ жағу, дайындамаларды және бөлшектерді берілген мөлшер мен контур бойынша пішу. Лентаның ұштарын конусқа кесу. Желімдеп жапсырылуға тиісті беттерін шаю немесе бензинмен тазарту, оларды мерзімді кептірумен желіммен жағу. Бөлшектерді түйістіру, станокта түйістіру жерін престеу. Резеңке және мата дайындамаларды қайталау және домалату. Резеңке бөлшектерді пышақтармен кесу немесе бір және жапсырылған бөлшектерді белгіленген ұзындыққа кесу, саңылауларды үрлеу, люверстерді ендіру және тағы басқа.
Жұмыс орындарынан бөлшектерді іріктеу, жапсырылған бөлшектерді тартпаларға немесе арнайы стеллаждар мен сөрелерге салу. Жиналған бөлшектерді кейінгі операцияларға беру.
Білуге тиіс: бөлшектердің, дайындамалардың және бұйымдардың белгіленуі, көмекші материалдардың белгіленуі және қасиеттері, жұмыс тәсімдері және желімдеп жапсыру ережесі, резеңкелердің маркалары, сорттары мен белгіленуі, резеңкелерді және резеңкеленген маталарды өңдеу ерекшеліктері, дайындамаларды пішу мен қайталаудың ұтымды тәсімдері, жабдықтарды пайдалану ережесі, бұйымдар мен жартылай фабрикаттардың сапасына қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері.

1) Бордюры - резка вручную и намазка клеем;
2) Детали велошин - наклейка заготовок фланцев на велотрубки;
3) Заготовки резиновые и тканевые - дублирование;
4) Задники толстые и тонкие, полустельки, пятки, усилители, черные и цветные стельки - дублирование;
5) Каблуки, клапаны - намазка клеем;
6) Кольца недорновые, прокладки - клейка-сборка;
7) Ленты ободные, фланцы для велокамер - клейка с подпрессовкой на станке;
8) Трубки с фланцами, шайбы, шлевки - клейка.
35. Клейщик резиновых, полимерных деталей и изделий 2-разряд
Характеристика работ. Клейка, клейка-заготовка, клейка-сборка на столах, барабанах, приспособлениях и конвейерах простых конструкций деталей и изделий инженерного имущества, химзащиты, медицинского назначения, товаров народного потребления, резиновой обуви, резиновых технических изделий и в производстве и восстановлении шин в соответствии с технологическим процессом. Установка валиков с резиной или обрезиненной тканью на раскаточные столы.
Раскатка, разметка и раскрой каландрованной резины, корда и других материалов на столе в соответствии с технологической картой. Визуальный осмотр, шероховка поверхностей деталей и изделий, прикатка роликом, вставка перемычек, обрезка излишек заготовок, заделка швов ленточкой, заклеивание непрочных швов и дутьевых отверстий. Установка колодки на ленту конвейера или навешивание ее на державку конвейера. Наложение деталей на колодку, разметка места для приклейки бордюра, пооперационная прикатка или обжимка внутренних деталей обуви на колодце на обжимочной машине или приспособлений, прикатка клапана каблука, заделка каблука пастой, снятие колодки с державки.
Выполнение вспомогательных работ: подноска к рабочим местам клея, бензина, установка валиков с резиной или обрезиненной тканью на раскаточные столы, пробивка отверстий под детали сборки.
Ворсование и взвешивание теннисных мячей.
Должен знать: основы технологического процесса и рациональные приемы клейки, клейки - сборки деталей и изделий, конструкцию и назначение деталей и вспомогательных материалов, рецепты и консистенцию клея, технологический режим сушки, обжимки склеиваемых деталей, устройство применяемых машин и приспособлений, правильные приемы намотки шнуров на дорн и резки витков, спецификацию, виды и назначение готовой продукции, размеры и фасоны обуви, требования, предъявляемые к качеству изделий и полуфабрикатов.
Примеры работ.
1) Буфера монолитные, тканевые манжеты - клейка;

1) Бордюрлар – қолмен кесу және желіммен жапсыру;
2) Велошиналардың бөлшектері-велотүтіктерді фланецтерді дайындамаларды жапсыру;
3) Резеңке және мата дайындамалар - қайталау;
4) Жуан және жіңішке сірілер, жартылай ұлтарақтар, өкшелер, күшейткіштер, қара және түрлі түсті ұлтарақтар - қайталау;
5) Өкшелер, клапандар - желіммен жағу;
6) Дорндық емес сақиналар, салулар - жабыстыру - құрастыру;
7) Жиектік баулар, велокамераларға арналған фланецтер - станокта престеумен жапсыру;
8) Фланецтермен түтіктер, шайбалар, шлевкалар - жабыстыру.
35. Резеңке, полимер бөлшектер мен бұйымдардың желімдеп жапсырушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Үстелдерде, барабандарда, құралдарда және конвейерлерде және технологиялық процеске сәйкес шиналардың өндірісі мен бұрынғы қалпына келтіруде инженер мүлік бұйымдарының, химқорғау, дәрігерлік мақсаттағы, халық тұтыну тауарларының, резеңке аяқ киімнің, резеңке техникалық бұйымдардың және бөлшектердің қарапайым конструкцияларын жабыстыру, жабыстыру – дайындау. Резеңкемен немесе резеңкеленген матамен домалату үстелдеріне біліктерді орнату.
Технологиялықпен картаға сәйкес каландрларған резеңкені, арқанды және басқа материалдарды үстелде домалату, белгілеу және пішу. Бөлшектердің және бұйымдардың беттерін көзбен шолу, беттерін тегістеу, доңғалақпен домалатып жазу, ұстатқыштарды ендіру, артық дайындамаларды кесу, тігістерді кішкене лентамен бітеу, берік емес жіктерді және үрлеу тегістерін желімдеп жапсыру. Бөлшектерді қалыпқа салу, бордюрды жабыстыру үшін жерді белгілеу, қысу машинасында құдықта аяқ киімнің ішкі бөлшектерін немесе жабдықтарды операция бойынша домалату немесе қысу, өкшенің клапанын домалату, өкшені пастамен бітеу, құдықты ұстатқыштан алу.
Көмекші жұмыстарды орындау: желімді, бензинді жұмыс орындарына әкелу, резеңке және резеңкеленген матамен біліктерді домалату үстелдеріне орнату, құрастыру бөлшектеріне саңылауларды тесу.
Теннис доптарын түктеу және өлшеу.
Білуге тиіс: бөлшектерді және бұйымдарды жапсырудың, жапсыру - құрастырудың технологиялық процесс негіздері және ұтымды тәсімдері, бөлшектердің және көмекші материалдардың белгіленуі және құрылымы, желімнің рецептері мен консистенциясы, технологиялық кептіру режимі, жапсырылатын бөлшектерді қысулар, қолданылатын машиналар мен жабдықтардың құрылысы, бауларды дорнға ораудың және орамдарды кесудің дұрыс тәсімдері, дайын өнімнің ерекшелігі, түрлері мен белгіленуі, аяқ киімнің мөлшерлері мен үлгілері, бұйымдар мен жартылай фабрикаттардың сапасына қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері.
1) Монолитті буферлер, матадан жасалғандар манжеталар - желімдеу;

2) Голенище, задники, резиновые передки, подошвы - намазка клеем;
3) Детали велошин - усиление стыка камерного рукава ленточками;
4) Задники, клапаны, подкладка и другие детали обуви - заготовка и комплектовка;
5) Знаки экспортные - клейка-выбивка;
6) Камеры варочные для ободных лент, веловарочные камеры, пластины ободных лент - склеивание;
7) Камера внутренняя тормозная из шприцованных заготовок - подрезка-стыковка;
8) Кольца прокладочные - склеивание-сборка с подбором дорнов;
9) Клапаны выдыхательные - склеивание с заготовкой и монтировкой;
10) Ленточки, миткалевые носки, текстильные и черные резиновые стельки, пятки, скрепки, шпоры - наложение на колодку и прикатка роликом;
11) Маски конские - прием закрепленных деталей, надевание на болванку, свертывание масок;
12) Мотокамеры - пробивка отверстий под вентиль;
13) Пальцы большие специальных перчаток - склеивание;
14) Перчатки специальные - прикатка ленточки и пятки, прикатка и строчка шва;
15) Пряжки большие выдыхательных клапанов, обтекатели, ремни, другие изделия химзащиты - заготовка-клейка;
16) Ремни с пряжками, сидения большие и малые, уключины, фигурные шайбы и шлевки - склеивание;
17) Сердечники жесткие для вулканизации авиационных покрышек - закрой-клейка;
18) Шпуры - намотка и резка на дорне.
36. Клейщик резиновых, полимерных деталей и изделий 3-разряд
Характеристика работ. Клейка, клейка-заготовка, клейка-сборка на столах, барабанах, приспособлениях и конвейерах средней сложности конструкций деталей и изделий инженерного имущества, химзащиты, медицинского назначения, товаров народного потребления из резины, резиновой обуви, обуви из пластизоля поливинилхлорида, резиновых технических изделий и в производстве и восстановлении шин в соответствии с технологическим процессом.
Выполнение вспомогательных работ: надевание скленных деталей, подлежащих вулканизации, на формы, запрессовка в формы, вкладывание изделия и сердечника в формы, съем или выемка деталей и изделий из форм, в случае необходимости - контроль массы готовых изделий.
Должен знать: основы технологического процесса и рациональные приемы выполнения операций средней сложности по клейке, клейке-сборке деталей и изделий, виды, свойства, конструкцию изделий, назначение деталей, калибры, марки и виды применяемых резин и материалов, спецификации на полуфабрикаты, рецепты и консистенцию клея, технологический режим сушки, обжимки и опрессовки склеиваемых деталей, устройство применяемых приспособлений и оборудования, виды и назначение готовой продукции, размеры и фасоны обуви, требования, предъявляемые к качеству материалов, деталей и готовым изделиям, меры предупреждения и способы исправления брака.
Примеры работ.

2) Қоныш, сірілер, резеңке алдылары, ұлтандар - желіммен жағу;
3) Велошиналарлың бөлшектері - камералың жеңнің жапсарын кішкене ленталармен күшейту;
4) Сірілер, клапандар, астар және аяқ киімнің басқа бөлшектері - дайындау және жиынтықтау;
5) Экспорттық белгілер - жабыстыру - қаққылау;
6) Жиектік бауларға арналған камералар, велоқайнататын камералар, жиектік ленталардың палстиналары - желімдеу;
7) Шприцтелген дайындамаларда ішкі тежегіш камерасы - кесу-түйістіру;
8) Төмен шығыршықтары – желімдеу – дорндарды іріктеумен құрастыру;
9) Дем шығаратын клапандар - дайындаумен және монтаж жасаумен желімдеу;
10) Кішкене ленталар, миткальді шұлықтар, тоқыма және қара резеңке ұлтарақтар, өкшелер, түйреуіштер, негізге шпорлар - салу және доңғалақпен домалату жүргізу;
11) Жылқы маскалары - бекітілген бөлшектерді қабылдау, қалыпқа кигізу, маскаларды тоқтату;
12) Мотокамералар - вентильдің астына қағу;
13) Арнайы қолғаптардың үлкен саусағы - желімдеу;
14) Арнайы қолғаптар - лентаны және өкшені тегістеу, тігісті тегістеу және жүргізу;
15) Дем шығаратын клапандардың айылбастары, айнала ағушылар, қайыстар, басқа химқорғаныш бұйымдары - дайындау - жабыстыру;
16) Айылбастармен қайыстар, үлкен және шағын орындықтар, ескек тұтқалар, фигуралы шайбалар және шлевкалар - желімдеу;
17) Авиациялық қақпақтарды вулканизациялауға арналған өзекшелер - пішу - жабыстыру;
18) Шпурлар – дорнда орау және кесу.
36. Резеңке, полимер бөлшектер мен бұйымдардың желімдеп жапсырушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Үстелдерде, барабандарда, құралдарда және конвейерлерде және технологиялық процеске сәйкес шиналардың өндірісі мен бұрынғы қалпына келтіруде инженер мүлік бұйымдарының, химқорғау, дәрігерлік мақсаттағы, резеңкеден халық тұтыну тауарларының, резеңке аяқ киімнің, поливинилхлорид пластизолынан аяқ киімнің, резеңке техникалық бұйымдардың және бөлшектердің орта күрделі конструкцияларын жабыстыру, жабыстыру - дайындау, жабыстыру - құрастыру. Көмекші жұмыстарды орындау: вулканизациялауға тиісті желімделген бөлшектерді қалыптарға кигізу, қалыптарға престеу, бұйым мен өзекшені қалыптарға салу, бөлшектер мен бұйымдарды қалыптардан алу немесе түсіру, қажет болған жағдайда - дайын өнімдердің массасын бақылау.
Білуге тиіс: бөлшектер мен бұйымдарды жабыстыру, жабыстыру - дайындау, жабыстыру - құрастыру бойынша орта күрделі операцияларды орындаудың технологиялық процесс негіздері және ұтымды тәсімдері, бұйымдардың түрлері, қасиеттері, құрылымы, қолданылатын резеңкелер мен материалдардың калибрлары, маркалары мен түрлері, жартылай фабрикаттарға ерекшеліктер, желімнің рецептілері мен консистенциясы, жапсырылатын бөлшектерді кептірудің, сығу мен престеудің технологиялық режимі, қолданылатын құрылғы мен жабдықтың құрылысы, дайын өнімнің түрлері мен белгіленуі, аяқ киімнің мөлшерлері мен үлгілері, материалдардың, бөлшектердің және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар, ақаудың алдын алу шаралары және түзету тәсімдері.
Жұмыс үлгілері.

1) Бордюры, задники дублированные, совмещенные, тонкие и толстые задники, каблуки, клапаны, полукружки, подошвы, осоюзки, рожицы, стрелки - наложение на колодку и прикатка роликом;
2) Воздуховодные, газоотводные трубки, жгуты, зонты, катетеры, клапаны для пульсаторов, маточные кольца, наркозные маски, наборы для субоквальных ванн, усилительная лента - клейка;
3) Передовые детали галош - промазка клеем, подрубка с прикаткой роликом;
4) Диафрагмы для амортизаторов, армированных чехлов вакуумобжимочных машин, клапанов, диски карданного вала, дистрибуторные ремни, ковры, манжеты, многослойные заготовки с тканевой прокладкой - клейка;
5) Диафрагмы для подпрессовочных и подверточных станков - заготовка-клейка;
6) Жилетки, костюмы, лодки малых размеров, мешки емкостью до 200 л, резервуары, цистерны - клейка;
7) Заготовки и детали губчатых изделий - клейка;
8) Заготовки многослойные с тканевой прокладкой - клейка;
9) Заготовки формовых изделий спецназначения - клейка;
10) Игрушки надувные крупногабаритные, клапаны для пульверизаторов, камеры для боксерских груш, круги для плавания, футбольные камеры, шапочки - клейка;
11) Игрушки надувные, формовые - покрытие ворсом в электростатическом поле;
12) Камеры дисковые авиационные, обжимные и шины атмосферного давления - клейка;
13) Камеры полосовые авиационные - заготовка-клейка;
14) Камеры тормозные авиационные, распорные и ездовые автокамеры - клейка-сборка;
15) Кольца тормозные прокладочные из шприцованных заготовок - клейка;
16) Манжеты рыбацких сапог - клейка;
17) Маски конские, надлобные ремни-наложение, прикатка, подрубка трикотажа, клейка;
18) Мячи теннисные - обкладка сукном;
19) Муфты наголовников - наложение, прикатка, подрубка трикотажа;
20) Обувь из пластизоля поливинилхлорида-клейка-сборка на сборочно-охладительном конвейере;
21) Обувь резиновая и из пластизоля поливинилхлорид-вставка гранников, крылышек, молнии;
22) Перчатки специальные - вырезка отверстий и вклеивание в них больших пальцев, надевание перчаток на вулканизационные формы.
37. Клейщик резиновых, полимерных деталей и изделий 4-разряд
Характеристика работ. Клейка, клейка-сборка на столах, приспособлениях и конвейерах сложной конструкции деталей и изделий и заготовок специального назначения инженерного имущества, химзащиты, медицинского назначения, товаров народного потребления, резиновой обуви, резиновых технических изделий и в производстве и восстановлении шин в соответствии с технологическим процессом с соблюдением установленного ритма, с подготовкой их для вулканизации в автоклавах, форматорах-вулканизаторах, кольцевых, бандажных и секторных вулканизаторах. Склеивание металлопластмассового канта с резиновым профилем на установке при изготовлении уплотнителей дверей легковых автомобилей.
Клейка, клейка-сборка резиновой обуви на конвейерах и столах с одновременным руководством клейщиками более низкой квалификации.
Должен знать: технологический процесс и рациональные приемы выполнения сложных работ по клейке, клейке-сборке изделий и заготовок специального назначения, конструкцию деталей и изделий, их виды, размеры и конфигурацию, виды, калибры и назначение применяемых резин, материалов, полуфабрикатов и вспомогательных материалов, методы дублирования и рациональные приемы раскроя материалов, технические требования к промазке, прошивке и заделке швов, технологический режим сушки, методы определения размеров заготовок, устройство и правила эксплуатации приспособлений, станков и варочных камер, технические требования, предъявляемые к качеству материалов, деталей и готовым изделиям, меры предупреждения и способы исправления брака.
Примеры работ.

1) Жиектер, қайталанған сірілер, бірлескен, жіңішке және жуан сірілер, өкшелер, клапандар, жарты шеңберлер, ұлтандар, мүйізшелер, тілдер-қалыпқа салу және доңғалақпен тегістеу;
2) Ауа өтетін, газ өткізетін түтіктер, бұраулар, қол шатырлар, катетерлер, пульсаторларға арналған клапандар, жатырлық сақиналар, наркоз маскалары, субоквалды ванналарға арналған жинақтар, күшейткіш бау - желімдеу;
3) Калоштардың алдыңғы бөлшектері-желіммен жағу, доңғалақпен тегістеумен кесу;
4) Амортизаторларға, вакуумқысатын машиналардың қапталған тыстарына, клапандарға арналған диафрагмалар, кардандық білік дисктері, дистрибуторлық қайыстар, кілемдер, манжеталар, мата төсеммен дайындамалар - желімдеу;
5) Престеу және бұрау станоктарына арналған диафрагмалар - дайындау - желімдеу;
6) Көкірекше, костюмдар, аз мөлшерлі қайықтар, 200 л дейін сыйымдылықпен қаптар, резервуарлар, цистерналар - желімдеу;
7) Кеуекті бұйымдардың дайындамалары және бөлшектері - желімдеу;
8) Мата төсемімен көп қабатты дайындамалар - желімдеу;
9) Арнайы мақсаттағы қалыптық бұйымдардың дайындамалары - желімдеу;
10) Ірікөлемді үрлемелі ойыншықтарын, бүрккіштердің клапандарын, бокс грушаларының камераларыын, малту шеңберлерін, футбол камераларын, шапкілерді - желімдеу;
11) Үрлемелі ойыншықтар, қалыпты - электр статикалықта өрісте түкпен жабылған;
12) Авиациялық дискілі камераларды, Қыспақтылар және атмосфералық қысымдағы шиналарды - желімдеу;
13) Авиациялық тілінген камераларды - дайындау - желімдеу;
14) Тіректік және жүретін автокамераларды, авиациялық тежеу камераның - желімдеу - құрастыру;
15) Шприцтелген дайындамаларда төселетін тежеу шиыршықтарын-желімдеу;
16) Балықшылар етігінің манжеттерін - желімдеу;
17) Жылқы маскаларын, маңдайша қайыстарын - салу, таптау, трикотажды қысқарту, желімдеу;
18) Теннис доптарын – мауытпен толтыру;
19) Басқа төсейтін муфтаны - салу, таптау, трикотажды қысқарту;
20) Пластизоль поливинилхлорид аяқ киімін – жинақтаушы-салқындатын конвейерде - желімдеу - құрастыру;
21) Поливинилхлорид пластизолі және резеңке аяқ киімге - қырларын, қанаттарын, замоктарын салу;
22) Арнайы қолғаптар – тесіктерді ойып кесу және оларға үлкен саусақтарды желімдеу, қолғаптарды вулканизациялық қалыптарға кигізу.
37. Резеңке, полимер бөлшектер мен бұйымдардың желімдеп жапсырушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Үстелдерде, құрылғыларда және күрделі конструкциялы конвейерлерде және белгіленген ритмді сақтаумен, оларды автоклавтарда, форматор-вулканизаторларда, шығыршықты, бандаждық және секторлық вулканизаторларда вулканизациялауға дайындаумен технологиялық процеске сәйкес шиналардың өндірісі мен бұрынғы қалпына келтіруде арнайы мақсаттағы инженер мүлік бұйымдарын, химқорғау, медициналық мақсаттағы, халық тұтыну тауарларын, резеңке аяқ киімді, резеңке техникалық бұйымдарды және бөлшектерді жабыстыру, жабыстыру – дайындау, жабыстыру - құрастыру.
Жеңіл автомобильдердің есіктерінің нығыздағыштарын дайындау кезінде қондырғыда резеңке профильмен металлопластмасса кантты желімдеп жапсыру.
Анағұрлым төмен біліктілікті желімдеп жапсырушыларға басшылық етумен конвейерлерде және столдарда резеңке аяқ киімді желімдеу, желімдеу-құрастыру.
Білуге тиіс: арнайы мақсаттағы бұйымдарды және дайындамаларды жабыстыру, жабыстыру – дайындау, жабыстыру - құрастыру бойынша күрделі жұмыстарды орындаудың технологиялық процесі және ұтымды тәсімдері, бөлшектер мен бұйымдардың құрылымы, олардың түрлері, мөлшерлері мен конфигурациясы, қолданылатын резеңкелердің, материалдардың, жартылай фабрикаттардың және көмекші материалдардың түрлері, калибрлері мен белгіленуі, материалдарды қайталау әдістері және пішудің ұтымды тәсімдері, тігістерді жағуға, тігуге және бітеуге техникалық талаптар, кептірудің технологиялық режимі, дайындамалардың мөлшерлерін анықтау әдістері, құрылғыларды, станоктар мен пісіретін камераларды пайдалану ережесі және құрылысы, материалдардың, бөлшектердің және дайын бұйымның сапасына қойылатын техникалық талаптар, ақаудың алдын алу шаралары және түзету тәсімдері.
Жұмыс үлгілері.

1) Баллоны, для интрагастральной гипотермии, дренажа типа Кера, кальперинтеры, калоприемники, мочеприемники, метрейринтеры, трахиотомический манжет для конюль, трубки интубационные с манжетами разные, самозадерживающиеся катетеры с коническим клювом и уникальные изделия медицинского назначения - клейка;
2) Бензобаки - наложение и клейка второго слоя;
3) Викели многослойные - клейка с точной подгонкой диаметра;
4) Гермошлемы, детали и оперение аэростатов и газгольдеров, детали костюмов, костюмы, мешки емкостью свыше 200 л, лодки средних размеров, меха к большим лодкам и понтонам - клейка;
5) Голенище, передовая резина - наложение на каркас обуви;
6) Детали картофелеуборочных комбайнов, диски камеры, чехлы для грунтовальных машин - клейка;
7) Диафрагмы для сборочных станков - клейка;
8) Зонды гастродуоденальные, "РН", экстренной хирургии; для остановки кровотечения пищевода и желудка, двухканальные желудочно-кишечные с баллоном - клейка;
9) Камеры варочные и диафрагмы для вулканизации покрышек в автоклавах, форматорах-вулканизаторах, кольцевых и бандажных вулканизаторах - клейка;
10) Камеры варочные секторные - наложение и прикатка торцов;
11) Корпуса кислородных, наземных, и водолазных масок - клейка, клейка-сборка;
12) Маски конские - обкладка трикотажем толстого задника, приклейка манжет, вставка обтюратора;
13) Мешки варочные из шприцованных или дублированных заготовок для вулканизации покрышек в секторных вулканизаторах - клейка;
14) Подошвы и внутренние детали резиновой обуви - обжимка и опрессовка на оборудовании, совмещающем обе операции в одном цикле;
15) Ремни тканеусадочные - клейка.
38. Клейщик резиновых, полимерных деталей и изделий 5-разряд
Характеристика работ. Клейка, клейка-сборка особо сложной конструкции деталей и изделий инженерного имущества, резиновых технических изделий индивидуально или с разделением труда на столах, металлических формах и крупногабаритных моделях, резиновой обуви на конвейерах с соблюдением установленного ритма с одновременным руководством бригадой клейщиков. Клейка экспериментальных образцов резино-технических изделий. Руководство бригадой клейщиков.
Должен знать: технологический процесс и рациональные приемы выполнения работ по клейке, клейке-сборке ответственных и особо сложных деталей и изделий, назначение и комплектность деталей и изделий, их виды, размеры и конструкции, правила чтения чертежей, технологию производства резиновых изделий инженерного имущества и резино-технических изделий, технические требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов, деталей и готовым изделиям, технологический регламент, рабочие инструкции, по всем операциям клейка-сборка, методы обучения передовым приемам труда.
Примеры работ.

1) Интрагастралды гипотермияға арналған баллондар, Кера үлгілі дренаждар, кальперинтерлер, нәжісқабылдағыштар, несепқабылдағыштар, метрейринтерлер, конюльге арналған трахиотомиялық манжеталар, әр түрлі манжеталармен интубациялық түтіктер, конустық тұмсықпен өзі тоқтайтын катетерлер және медициналық мақсаттағы бірегей бұйымдар - желімдеу;
2) Бензобактар – екінші қабатты салу және желімдеу;
3) Көпқабатты викльдер – диаметрді дәл қиыстырып келтірумен желімдеу;
4) Гермошлемдер, аэростаттардың және газгольдерлердің бөлшектері және қауырсынданулары, костюмдардың бөлшектері, костюмдар, 200 л сыйымдылықпен қаптар, орта мөлшерлі қайықтары, үлкен қайықтарға және понтондарға аң тері - желімдеу;
5) Қоныш, алдыңғы резеңке - аяқ киім қаңқасына салу;
6) Картоп жинайтын комбайнның бөлшектері, камера тегеріштері, топырақ машиналарына арналған тыстар - желімдеу;
7) Құрастыратын станоктарға арналған диафрагмалар - желімдеу;
8) Гастродуоденалды, "РН", шұғыл хирургияның зондылары; өңеш пен асқазанның қан кетулерін тоқтатуға арналған зондылар, екі арналы асқазан - ішектік баллонмен - желімдеу;
9) Қайнататын камералар және автоклавтарда, форматор - вулканизаторларда, шығыршықты және бандажды вулканизаторларда қақпақтардың вулканизациясына арналған диафрагмалар - желімдеу;
10) Қайнататын секторлы камералар - салу және шеттерін тегістеу;
11) Оттегі, жердегі, суға түсетін маскалардың тұрқылары - желімдеу, желімдеу-құрастыру;
12) Жылқы маскалары-жуан сіріні трикотажбен айнала қоршау, манжеталарды желімдеу, тоздырушыны ендіру;
13) Секторлы вулканизаторларда қақпақтардың вулканизациясына арналған шприцьелген немесе нмесе қайталанған дайындамалардымен қайнанатын қаптар - желімдеу;
14) Резеңке аяқ киімнің өкшелері және ішкі бөлшектері – екі операцияны бір циклде үйлестіретін жабдықта қысу және сығымдау;
15) Мата салатын белдіктер - желімдеу.
38. Резеңке, полимер бөлшектер мен бұйымдардың желімдеп жапсырушысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ерекше күрделі конструкциялы инженер мүлік бұйымдарын, резеңке техникалық бұйымдарды және бөлшектерді жеке немесе желімдеп жапсырушылар бригадасына бір уақытта басшылық етумен, белгіленген ритмді сақтаумен үстелдерде, металл қалыптарда және ірі габаритті модельдерде, конвейерлерде резеңке аяқ киімді жабыстыру, жабыстыру - дайындау, жабыстыру - құрастыру. Резеңке - техникалық бұйымдардың техникалық сынақтарын желімдеу. Желімдеп жапсырушылар бригадасына басшылық ету.
Білуге тиіс: жауапты және ерекше күрделі бұйымдарды және бөлшектержі жабыстыру, жабыстыру-дайындау, жабыстыру - құрастыру бойынша жұмыстарды орындаудың технологиялық процесі және ұтымды тәсімдері, бөлшектер мен бұйымдардың белгіленуі, олардың түрлері, мөлшерлері мен құрылымдары, сызуларды оқу ережесі, инженерлік мүліктің резеңке бұйымдарын және резеңке - техникалық бұйымдарды өндіру технологиясы, жартылай фабрикаттардың бөлшектердің және дайын бұйымның сапасына қойылатын техникалық талаптар, желімдеу - құрастыру барлық операциялары бойынша технологиялық регламент, жұмыс нұсқаулықтары, еңбектің озық тәсілдерін үйрену әдістері.
Жұмыс үлгілері.

1) Бензобаки - наложение и клейка первого слоя;
2) Бленды, излучающая обмотка, шланги для гидротурбин, эластичные муфты - клейка-сборка на крупногабаритных моделях;
3) Кранцы крупногабаритные швартовые - клейка-сборка;
4) Лодки большие, подъемники и экспериментальные образцы инженерного и воздухоплавательного имущества - клейка;
5) Образцы особо сложные экспериментальные резиновых технических изделий - клейка.
Машинист каландра
39. Машинист каландра 3-разряд
Характеристика работ. Обслуживание ленточного каландра или изолирование кромок текстильного и металлического кордов под руководством машиниста более высокой квалификации в производстве шин. Питание каландра резиновой смесью. Установка кромочных ножей для определения ширины ручьев резины. Отбор проб на анализ, исправление мелких неполадок в работе оборудования. Замена машиниста каландра более высокой квалификации во время его отсутствия. Обслуживание шпорного и профильного каландров под руководством машиниста высшей квалификации.
Должен знать: шифры, назначение и особенности обрабатываемых материалов, технические требования к качеству продукции, технологический процесс каландрования, режим работы оборудования, устройство оборудования и контрольно-измерительных приборов.
40. Машинист каландра 4-разряд
Характеристика работ. Выполнение работ средней сложности по обслуживанию каландров. Управление ленточным шпорным или профильным (в производстве резиновой обуви) каландрами. Каландрование тряпичных смесей для внутренних обувных деталей при скорости каландров до 20 мин(-1). Ведение процесса листования и профилирования на каландрах с длиной валков до 700 мм. Ведение процессов: обкладка резиной корда, промазка тканей, профилирование и листование резин на лабораторных каландрах, изолирование кромок текстильного и металлического кордов. Выполнение работ по обслуживанию фрикционного, листовального, профильного, накаточного и сквидж-каландров с длиной валков 700 мм и более под руководством машиниста каландра более высокой квалификации, а также замена во время его отсутствия. Настройка каландра на заданный калибр, пуск каландра и вальцов, закрепленных за каландром, контроль качества продукции по показаниям контрольно-измерительных приборов и по внешнему виду. Предупреждение и устранение причин отклонения от нормы технологического режима и устранение неисправностей в работе оборудования. Под руководством машиниста более высокой квалификации - листование смесей и пластиката, промазка и обкладка ткани смесью из пластиката.
Должен знать: технологический процесс каландрования, шифры, назначение и особенности обрабатываемых материалов, технические требования к качеству продукции, режимы работы оборудования, устройство оборудования и контрольно-измерительных приборов.

1) Бензобактар - бірінші қабатты салу және желімдеу;
2) Жылтырақ, сәуле шашатын орама, су трубаларына арналған шлангілер, икемді муфталар - ірі габаритті үлгілерде желімдеу - құрастыру;
3) Ірі габаритті шварттық кранцтар - желімдеу - құрастыру;
4) Үлкен қайықтар, қөтергіштер және инженерлік және ауада ұшатын мүліктің тәжірибелік үлгілері - желімдеу;
5) Резеңке техникалық бұйымдардың ерекше күрделі тәжірибелік үлгілері - желімдеу.
Каландр машинисі
39. Каландр машинисі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шиналар өндірісінде анағұрлым жоғары білікті машинисінің басшылығымен тоқыма және металл кордтың жиектерін оқшаулау немесе ленталық каландрға қызмет көрсету. Каландрды резеңке қоспамен қуаттандыру. Резеңке қоспаның каландрына қуат көзін беру. Резеңке сағаларының енін анықтау үшін жиектік пышақтарды орнату. Талдауға сынамаларды сұрыптау, жабдықтың жұмысындағы ұсақ олқылықтарды дұрыстау. Болмаған кезде біліктілігі анағұрлым жоғары каландр машинисінің басшылығымен оны ауыстыру. Анағұрлым жоғары білікті каландр машинисінің басшылығымен өкше темір және профильдік каландрларға қызмет көрсету.
Білуге тиіс: өңделінетін материалдардың шифрлары, белгіленуі мен ерекшеліктері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, каландрлау технологиялық процесі, жабдықтың жұмыс режимі, жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
40. Каландр машинисі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Каландрларға қызмет көрсету бойынша орташа күрделі жұмыстарды орындау. Ленталық өкше темір немесе профильдік (резеңке аяқ киім өндірісінде) каландрларды басқару. 20 мин (-1) дейін каландрлардың жылдамдығы кезінде ішкі аяқ киім бөлшектері үшін шүберек қоспаларды каландрлау. 700 мм дейін біліктер ұзындығымен каландрларда табақтау және профильдеу процесін жүргізу. Мына процестерді жүргізу: арқанды резеңке техникалық заттар резеңкемен айнала қоршау, маталарды майлау, зертханалық каландрларда резеңкелерді кескіндеу және табақтау, тоқыма және метал арқандардың жиектерін оқшаулау. Фрикциялық, табақтық, профильдік, домалатып жазатын және 700 мм артық білік ұзындығымен сквидж - каландрларға қызмет көрсету бойынша жұмыстар орындау. Болмаған кезде біліктілігі анағұрлым жоғары каландр машинисінің басшылығымен оны ауыстыру. Анағұрлым жоғары білікті каландр машинисінің басшылығымен өкше темір және профильдік каландрларға қызмет көрсету.
Каландрды белгілі бір калибрге баптау, каланрды және каландрға бекітілген біліктерді қосу, бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша және сыртқы түрі бойынша өнімнің сапасын бақылау. Технологиялық режим нормаларынан ауытқулардың алдын алу және себептерін жою және жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою. Біліктілігі анағұрлым жоғары машинисің басшылығымен – қоспалар мен пластикатты табақтау, матаны пластикаттан қоспамен жағу және айнала қоршау.
Білуге тиіс: өңделінетін материалдардың шифрлары, белгіленуі мен ерекшеліктері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, каландрлау технологиялық процесі, жабдықтың жұмыс режимі, жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.

41. Машинист каландра 5-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса профилирования, фрикционирования, листования, сквиджевания тканей, резин и битумо-резиновых изоляционных материалов, накатка эбонита на каландровых агрегатах различных типов в производстве шин. Каландрование тряпичных смесей для внутренних обувных деталей при скорости каландров свыше 20 мин(-1). Ведение процесса листования и профилирования на каландрах с длиной валков 700 мм и более или обкладки тканей и сердечников транспортерных лент при скорости каландра до 20 мин(-1). Листование на каландрах с длиной валков менее 700 мм с механизированным закроем деталей в потоке. Фрикционирование тканей при скорости каландров свыше 20 мин(-1) при небольшом ассортименте (менее 5 наименований тканей и 10 резиновых смесей).
Под руководством машиниста более высокой квалификации - обкладка корда (производство шин), текстильных материалов и сердечников транспортерных лент на скорстных каландрах (свыше 30 мин(-1)) и фрикционирование тканей со скоростью до 20 мин (-1) (в производстве резинотехнических изделий (далее - РТИ). Ведение процесса листования смесей из пластиката, обкладки и промазки тканей смесью из пластиката.
Должен знать: технологический режим каландрования, сорта, типы, особенности и назначение резин и тканей, технические требования, предъявляемые к качеству продукции и используемых материалов, устройство оборудования, вспомогательных приспособлений и контрольно-измерительных приборов, правила наладки оборудования.
42. Машинист каландра 6-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса обкладки корда (производство шин) или текстильных материалов и сердечников транспортерных лент или фрикционирования тканей и бестканевой пленки с большим ассортиментом и различными температурными режимами на каландрах со скоростью 20 мин(-1) и выше. Управление каландрами, работающими в блоке с дублером Чижова, заторцовочной машиной, печатными и текстильными машинами. Подготовка каландров и агрегатированного оборудования к работе, настройка его на требуемые скорости, температуры, калибры и давления. Пуск и остановка каландров и обслуживаемых агрегатов. Наблюдение за синхронной работой оборудования на обслуживаемом участке. Предупреждение и устранение причин отклонения от технологического режима. Контроль качества продукции. Ведение технологического процесса согласно регламенту по показаниям контрольно-измерительных приборов. Устранение неисправностей оборудования и коммуникаций. Отбор проб для анализа. Руководство рабочими, обслуживающими все оборудование на участке. Ведение учета работы.
Должен знать: технологический режим каландрования, сорта, типы, особенности и назначение резин и тканей, технические требования, предъявляемые к качеству продукции и используемых материалов, устройство оборудования, вспомогательных приспособлений и контрольно-измерительных приборов, правила наладки оборудования.
Машинист пропиточного агрегата

41. Каландр машинисі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 20 мин(-1) артық каландрлардың жылдамдығы кезінде ішкі аяқ киім бөлшектері үшін шүберек қоспаларды каландрлау. 700 мм артық біліктер ұзындығымен каландрларда табақтау және профильдеу немесе 20 мин(-1) дейін каландрлардың жылдамдығы кезінде транспортер ленталарының өзекшелерін және маталарын салу процесін жүргізу. Кескіндеу, фрикциондау, табақтау, маталарды, резеңке және битум-резеңке оқшаулау материалдарды сквиджедтеу процесін жүргізу, шиналардың өндірісінде әртүрлі үлгілі каландр агрегаттарында эбонитті орау.
Ағында бөлшектердің механикаландырылған пішімімен 700 мм кем біліктердің ұзындығымен каландрларда табақтау. Үлкен емес ассортимент кезінде 20 мин(-1) артық каландрлардың жылдамдығы кезінде маталарды фрикциялау.
Анағұрлым жоғары білікті машинисің басшылығымен – корды (шиналар өндірісі), тоқыма материалдарын және жылдамдық каландрларда (30 мин(-1) артық) транспортен ленталардың өзекшелерін айнала қоршау және 20 мин(-1) дейін жылдамдықпен маталарды фрикциялау. Пластикаттан қоспаларды табақтау, пластикаттан қоспамен маталарды қоршап орау және майлау процесін жүргізу.
Білуге тиіс: каландрлау технологиялық процесі, резеңкелер мен маталардың сорттары, түрлері мен ерекшеліктері, белгіленуі, өнімнің және қолданылатын материалдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың, көмекші құралдардың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, оны жөндеу ережесі.
42. Каландр машинисі 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 20 мин(-1) және артық жылдамдықпен каландрларда үлкен ассортиментпен және әр түрлі температура режимдерімен маталарды және матасыз қабыршақты фрикциялау немесе транспортер ленталарының тоқыма материалдары мен өзекшелерін немесе кордты (шиналар өндірісі) айнала қоршау процесін жүргізу. Чижов дублерімен, шеттетін машинамен, басу және тоқу машиналарымен блокта жұмыс істейтін каландрларды басқару. Каландрлар мен агрегаттандырылған жабдықтарды жұмысқа дайындау, оны қажетті жылдамдықтарға, температураға, калибрлар және қысымға баптау. Каландрларды және қызмет көрсетілетін агрегаттарды іске қосу және тоқтату. Қызмет көрсетілетін учаскеде жабдықтың синхронды жұмысын бақылау. Технологиялық режим нормаларынан ауытқулардың алдын алу және себептерін жою. Өнімнің сапасын бақылау. Бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша регламентке сәйкес технологиялық процесті жүргізу. Жабдықтар мен коммуникациялардың ақаулықтарын жою. Талдау үшін сынамалар іріктеу. Учаскедегі барлық жабдықтарға қызмет көрсететін жұмысшыларға басшылық ету. Жұмыс есебін жүргізу.
Білуге тиіс: каландрлау технологиялық процесі, резеңкелер мен маталардың сорттары, түрлері мен ерекшеліктері, белгіленуі, өнімнің және қолданылатын материалдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың, көмекші құралдардың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, жабдықты жөндеу ережесі.
Сіңдіру агрегатының машинисі

43. Машинист пропиточного агрегата 2-разряд
Характеристика работ. Ведение отдельных операций технологического процесса пропитки корда. Пуск и останов закаточного приспособления. Распаковка и установка рулонов корда на раскаточные стойки, подтягивание полотна корда к швейной машине, сшивка концов корда, наблюдение за правильной накаткой корда, расправка складок и перекосов на полотне, регулировка натяжения корда. Съем пропитанного корда, упаковка его в чехлы. Периодическая чистка поверхности сушильных барабанов или роликов от налипов латекса.
Должен знать: принципы работы оборудования и контрольно-измерительных приборов, типы, марки и назначение кордов в производстве, требования, к качеству кордов, устройство оборудования, правила его наладки.
44. Машинист пропиточного агрегата 3-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса пропитки корда на пропиточных агрегатах с рабочей скоростью до 12 мин(-1) под руководством машиниста более высокой квалификации. Установка рулонов корда на раскаточные стойки. Заправка полотна корда в агрегат. Контроль за работой обслуживаемого оборудования.
Должен знать: технологический процесс пропитки корда, устройство обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов, правила подналадки оборудования, типы и марки кордов.
45. Машинист пропиточного агрегата 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса пропитки корда на пропиточных агрегатах с рабочей скоростью до 12 мин(-1) или ведение процесса пропитки корда под руководством машиниста более высокой квалификации на агрегатах с рабочей скоростью свыше 12 мин(-1). Проверка наличия паспортов в рулонах ткани, установка рулонов в стойке. Наблюдение за равномерным прохождением корда на компенсатор, расправка корда, устранение провисания полотна корда, складок. Регулирование скорости прохождения корда с раскаточной стойки при помощи тормозных устройств.
Должен знать: сущность технологического процесса пропитки кордов, технические требования, предъявляемые к кордам, устройство, принцип работы и правила наладки оборудования, устранение мелких дефектов в работе оборудования.
46. Машинист пропиточного агрегата 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса пропитки корда на пропиточном агрегате перед его обрезинкой с рабочей скоростью свыше 12 мин(-1). Управление всеми узлами агрегата, заполнение ванны пропиточным составом и пропуск корда через ванну и сушильную камеру. Регулирование уровня пропиточного состава и температуры валков сушильной камеры по показаниям контрольно-измерительных приборов, наблюдение за процессом пропитки с соблюдением всех параметров по сушке и провесу пропитываемого корда. Руководство бригадой рабочих пропиточного агрегата.
Должен знать: технологический процесс пропитки кордов, режим работы агрегатов, технические условия на пропитку корда, марки кордов и состав пропиточного раствора, устройство и наладку оборудования и приборов, способы рациональной организации работы всех членов бригады.
Машинист резиносмесителя

43. Сіңдіру агрегатының машинисі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Кордты сіңдіру технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу. Тегістейтін жабдықты іске қосу және тоқтату. Кордтың орамдарының орауын шешу және тегістеу тіреулеріне орнату, кордтың матасын тігін мащшинасына тарту, кордтың ұштарын тігу, кордтың дұрыс тегістелуін қадағалау, матадағы бүрмелер мен қиғаштарды түзету, кордтың созылуын реттеу. Сіңдірілген кортды алу, оны тыстарға орау. Кептіру барабандары мен доңғалақтардың беттерін латекстің жабысуларынан әлсін-әлсін тазарту.
Білуге тиіс: жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидасы, өндірісте кордтардың маркалары және белгіленуі, кордтардың сапасына қойылатын талаптар, жабдықтың құрылысы, оны жөндеу ережесі.
44. Сіңдіру агрегатының машинисі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары машинисінің басшылығымен 12 мин(-1) дейін жұмыс жылдамдығымен сіңдіру агрегаттарында кордты сіңдіру технологиялық процесін жүргізу. Кордтың орамдарын тегістеу тіреулеріне орнату. Кортдың матасын агрегатқа салу. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысы қадағалау.
Білуге тиіс: кордты сіңдірудің технологиялық процесі, қызмет көрсетілетін жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, жабдықты жөндеу ережесі, кордтардың түрлері мен маркалары.
45. Сіңдіру агрегатының машинисі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 12 мин(-1) дейін жұмыс жылдамдығымен сіңдіру агрегаттарында кордты сіңдіру технологиялық процесін жүргізу немесе біліктілігі анағұрлым жоғары машинисінің басшылығымен 12 мин(-1) артық жұмыс жылдамдығымен агрегаттарда кордты сіңдіру процесін жүргізу. Мата орамдарында паспорттардың болуын тексеру, орамдарды тіреуге орнату. Кордтың конденсаторға біркелкі өтуін қадағалау, кордты түзету, корд матасының салбырауларын, бүгілмелерін жою. Тежегіш құрылғыларының көмегімен орау тіреуінен кордтың өту жылдамдығын реттеу.
Білуге тиіс: кордтарды сіңдірудің технологиялық процесінің мәнісі, кордтарға қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу қағидасы және жөндеу ережесі, жабдық жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
46. Сіңдіру агрегатының машинисі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 12 мин(-1) артық жұмыс жылдамдығымен резеңкелеудің алдында сіңдіру агрегатында кордты сіңдіру технологиялық процесін жүргізу. Агрегаттың барлық түйіндерін басқару, ваннаны сіңірілетін құраммен толтыру және кордты ванна және кептіргіш камера арқылы өткізу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша сіңірілетін құрам деңгейін және кептіргіш камералардың білік температураларын реттеу, сіңірілетін кордты салмағы мен кептіру бойынша барлық параметрлерді сақтаумен сіңдіру процесін бақылау. Сіңірілетін агрегаттың жұмысшылар бригадасына басшылық ету.
Білуге тиіс: кордтарды сіңдірудің технологиялық процесі, агрегаттардың жұмыс режимі, кордтарды сіңдіруге техникалық шарттар, кордтардың маркалары және сіңдіру ерітіндісінің құрамы, жабдық пен аспаптардың құрылысы мен жөндеу, бригаданың барлық жұмыстарын ұтымды ұйымдастыру тәсімдері.
Резеңке араластырғыштың машинисі

47. Машинист резиносмесителя 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение подготовительных работ по обслуживанию резиносмесителей. Проверка правильности комплектовки навесок, взвешивание каучука, загрузка питающих приспособлений или выполнение работ под руководством машиниста более высокой квалификации при загрузке ингредиентов в резиносмеситель. В процессе работы проверка исправности и регулирование весового транспортера весов. Проверка работы нижнего пресса и люка.
Должен знать: шифры, виды и назначение резиновых смесей, основные принципы работы оборудования, требования, предъявляемые к качеству загружаемых ингредиентов, приемы работы.
48. Машинист резиносмесителя 4-разряд
Характеристика работ. Выполнение простых операций при работе на резиносмесителе: ведение процесса разогрева резиновых смесей в резиносмесителях всех типов или процесса смешения (крашения) резиновых смесей под руководством машиниста более высокой квалификации. Обслуживание скоростных резиносмесителей. Загрузка ингредиентов, выгрузка готового продукта.
Должен знать: марки, сорта и свойства каучуков, ингредиентов и резиновых смесей, последовательность загрузки их в резиносмеситель, режимы изготовления или разогрева резиновых смесей, устройство оборудования и контрольно-измерительных приборов.
49. Машинист резиносмесителя 5-разряд
Характеристика работ. Выполнение работ средней сложности при работе на резиносмесителе: ведение процесса пластикации каучука или усреднения термопластика в резиносмесителях всех типов или процесса смешения (крашения) в смесителях малолитражного объема (менее 90 л). Прием на верхней площадке резиносмесителя каучука, технического углерода и других ингредиентов. Загрузка их через воронку в резиносмеситель. Наблюдение за ходом процесса пластикации или смешения по показаниям контрольно-измерительных приборов и согласно технологическому регламенту. Ведение процесса смешения в скоростных резиносмесителях под руководством машиниста более высокой квалификации.
Должен знать: технологический процесс обработки каучука и резиновых смесей в резиносмесителе, марки, сорта и свойства применяемых материалов и изготавливаемых смесей, устройство оборудования и контрольно-измерительных приборов.
50. Машинист резиносмесителя 6-разряд
Характеристика работ. Выполнение сложных работ при работе на резиносмесителе: ведение процесса изготовления резиновых или асбестовых смесей в скоростных резиносмесителях и смесителях большого объема (90 л и более). Руководство рабочими, обслуживающими резиносмеситель и сопряженное с ним оборудование. Управление смесителем с помощью автоматической аппаратуры. Управление верхними и нижними плунжерами. Наблюдение за процессом смешения по показаниям контрольно-измерительных приборов и диаграмм. Контроль за соблюдением технологического регламента, выходом и качеством продукции на всех обслуживаемых участках. Исправление мелких неполадок в работе оборудования.
Должен знать: основы технологии изготовления резины, технологический процесс изготовления смесей в резиносмесителях, наименование, свойства и назначение вводимых каучуков и ингредиентов, порядок загрузки их в смеситель, технические требования, предъявляемые к продукции, методику отбора проб, устройство оборудования, приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
Машинист стрейнера

47. Резеңке араластырғыштың машинисі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңкеараластырғыштарға қызмет көрсету бойынша дайындау жұмыстарын орындау. Аспалардың жиынтықтығының дұрыстығын тексеру, каучукты өлшеу, коректенуші құрылғыларды тиеу немесе ингредиенттерді резеңкеараластырғыштарға тиеу кезінде біліктілігі анағұрлым жоғары машинисінің басшылығымен жұмыстар орындау. Жұмыс барысында ақаулықты тексеру және таразының таразылық транспортерін реттеу. Төменгі престі және люкты тексеру.
Білуге тиіс: резеңке қоспалардың шифрлары, түрлері мен белгіленуі, жабдықтың жұмыс істеу қағидасы, тиелетін ингредиенттердің сапасына қойылатын талаптар, жұмыс тәсімдері.
48. Резеңке араластырғыштың машинисі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңкеараластырғыштарда жұмыс істеу кезінде қарапайым операцияларды орындау: барлық түрлі резеңке араластырғыштарда резеңке қоспаларын қыздыру процесін немесе біліктілігі анағұрлым жоғары машинисің басшылығымен резеңке қоспаларды араластыру (бояу) процесін жүргізу. Жылдамдықтық резеңкеараластырғыштарға қызмет көрсету. Ингредиенттерді тиеу, дайын өнімді түсіру.
Білуге тиіс: каучуктардың, ингредиенттердің және резеңке қоспалардың маркалары, сорттары және қасиеттері, оларды резеңкеараластырғышқа салу реттілігі, резеңке қоспаларды дайындау немесе қыздыру тәсімдері, жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
49. Резеңке араластырғыштың машинисі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңкеараластырғыштарда жұмыс істеу кезінде орта күрделі жұмыстарды орындау: каучукты пластиктеу процесін немесе шағын литрлік көлемді (90 л-ден кем) араластырғыштарда араластыру (бояу) процесін жүргізу. Каучук резеңкеараластырғышын, техникалық көміртегіні және басқа ингредиенттерді жоғарғы алаңшада қабылдау. Оларды құйғыш арқылы резеңкеараластырғышқа құю. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша және технологиялық регламентке сәйкес пластиктеу немесе араластыру процесінің барысын бақылау. Біліктілігі анағұрлым жоғары машинисінің басшылығымен жылдамдықтық резеңкеараластырғыштарда араластыру процесін жүргізу.
Білуге тиіс: резеңкеараластырғышта каучукты және резеңке қоспаларды өңдеудің технологиялық процесі, қолданылатын материалдардың және даярланатын қоспалардың маркалары, сорттары және қасиеттері, жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
50. Резеңке араластырғыштың машинисі 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңкеараластырғыштарда жұмыс істеу кезінде күрделі жұмыстарды орындау: жылдамдықты резеңкеараластырғыштарда және үлкен көлемді (90 л және одан артық) араластырғыштарда резеңке немесе асбесттік қоспаларды дайындау процесін жүргізу. Резеңкеараластырғышқа қызмет көрсететін жұмысшыларды және олармен байланысты жабдықты басқару. Жоғарғы және төменгі плунжерлерді басқару. Бақылау - өлшеу аспаптарының және диаграммалардың көрсеткіштері бойынша араластыру процесін қадағалау. Технологиялық регламенттің сақталуын, барлық қызмет көрсетілетін учаскелерде өнімнің шығымы мен сапасын қадағалау. Жабдық жұмысындағы ұсақ олқылықтарды түзету.
Білуге тиіс: резеңкеараластырғыштарда резеңке, қоспалар дайындау технологиясының негіздері, енгізілетін каучуктар мен ингредиентердің атауы, қасиеттері мен белгіленуі, оларды араластырғышқа тиеу тәртібі, өнімге қойылатын техникалық талаптар, сынамалар алу әдістемесі, жабдықтың, құралдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
Стрейнер машинисі

51. Машинист стрейнера 3-разряд
Характеристика работ. Размягчение и очистка (фильтрация) резиновой смеси или девулканизата от посторонних включений на стрейнере с диаметром червяка до 200 мм или стрейнирование, размягчение изоляционных смесей на специальных машинах. Подготовка стрейнера к работе. Пропуск смеси через фильтр стрейнера. Взвешивание обрабатываемой смеси на весах. Смена сетки в головке стрейнера по мере ее загрязнения.
Должен знать: марки, свойства и назначение обрабатываемых смесей, технологический процесс стрейнирования, технические требования, предъявляемые к процессу очистки резины, устройство стрейнера и вспомогательных приспособлений.
52. Машинист стрейнера 4-разряд
Характеристика работ. Размягчение и очистка (фильтрация) резиновой смеси или девулканизата от посторонних включений на стрейнере с диаметром червяка 200 мм и свыше. Прием резиновой смеси или девулканизата. Заправка в воронку стрейнера. Наблюдение за пропуском смеси через фильтр стрейнера в соответствии с технологическим регламентом и показаниями контрольно-измерительных приборов. Чистка сетки стрейнера, срезка и взвешивание обрабатываемой резины. Наладка стрейнера.
Должен знать: шифры, марки и свойства обрабатываемых смесей, их назначение в производстве, технические требования, предъявляемые к ним, устройство оборудования, контрольно-измерительных приборов, правила наладки стрейнера.
Намазчик деталей
53. Намазчик деталей 1-разряд
Характеристика работ. Намазка клеем или мазью простых и средней сложности по конфигурации текстильных, резиновых и металлических деталей вручную. Раскладка деталей на столе. Приемка и укладка намазанных деталей в книжки или на стеллажи.
Должен знать: назначение деталей, технические требования, предъявляемые к деталям и смазочным клеям, прием работы.
Примеры работ.
1) Велопокрышки - промазка и пропудривание;
2) Детали свинцовые для эбонитовых изделий - намазка вручную;
3) Каблуки - намазка вручную;
4) Полустельки, стельки - намазка вручную;
5) Супинаторы, шпоры - намазка вручную.
54. Намазчик деталей 2-разряд
Характеристика работ. Намазка клеем или мазью сложных по конфигурации текстильных, резиновых и металлических деталей и изделий вручную. Ведение технологического процесса намазки клеем и сушки простых и средней сложности по конфигурации деталей изделий на машинах или нанесение клея на пульверизационных установках под давлением до 200 атм. Намазка шприцованных камер и бандажей клеями. Обдувка бандажей сжатым воздухом, промывка бензином и просушка. Обрезка концов шприцованных камер и прикрепление их ленточкой к дорну. Подготовка промазочных композиций до требуемой консистенции. Раскладка деталей в заданной последовательной на рабочей поверхности машины. Контроль и регулирование вязкости и концентрации клея, подачи клея на промазочный узел, температурного режима в сушильной камере, разбор, чистка и сборка намазочного узла.
Должен знать: конструкцию, размеры и назначение деталей и изделий, принцип работы оборудования и контрольно-измерительных приборов, технологический процесс намазки и сушки деталей, физико-механические свойства сырья и полуфабрикатов, виды дефектов и методы их устранения.
Примеры работ.

51. Стрейнер машинисі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке қоспаны немесе девулканизатты 200 мм дейін иіртүтік диаметрімен стрейнерлерді бөтен қосылулардан жұмсарту және тазарту (сүзу) немесе арнайы машиналарда оқшаулау қоспаларын стрейнирлеу, жұмсарту. Стрейнердң жұмысқа дайындау. Қоспаны стрейнер сүзгісі арқылы өткізу. Өңделінетін қоспаны таразыда өлшеу. Ластануына қарай стрейнердің бастиегінде торды ауыстыру.
Білуге тиіс: өңделінетін қоспалардың маркалары, қасиеттері мен белгіленуі, стрейнирлеу технологиялық процесі, резеңкені тазарту процесіне қойылатын техникалық талаптар, стрейнердің және көмекші құрылғылардың құрылысы.
52. Стрейнер машинисі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке қоспаны немесе девулканизатты 200 мм артық иіртүтік диаметрімен стрейнерлерді бөтен қосылулардан жұмсарту. Резеңке қоспаны немесе девулканизатты қабылдау. Стрейнерлі құяғышқа тиеу. Технологиялық регламентке және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштеріне сәйкес стрейнер сүзгісі арқылы қоспаның өтуін қадағалау. Стрейнер торын тазалау, өңделетін резеңкені кесу және өлшеу. Стрейнерді жөндеу.
Білуге тиіс: өңделінетін қоспалардың шифрлары, маркалары және қасиеттері, олардың өндірісте белгіленуі, оларға қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, стрейнерді жөндеу ережесі.
Бөлшектердің май жағушысы
53. Бөлшектердің май жағушысы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Конфигурациясы бойынша қарапайым және орта күрделі тоқыма, резеңке және металл бөлшектерді қолмен желіммен немесе маймен жағу. Бөлшектерді үстелге қою. Жағылған бөлшектерді кітапшаларға немесе стеллаждарға қабылдау және қою.
Білуге тиіс: бөлшектердің белгіленуі, бөлшектер мен жағатын желімдерге қойылатын техникалық талаптар, жұмыс тәсімдері.
Жұмыс үлгілері.
1) Велоқақпақтар - жағу және ұнтақ жағу;
2) Эбониттік бұйымдарға арналған қорғасын бөлшектер – қолмен жағу;
3) Өкшелер - қолмен жағу;
4) Жартылай ұлтарақтар, ұлтарақтар - қолмен жағу;
5) Супинаторлар, өкше темірлер - қолмен жағу.
54. Бөлшектердің май жағушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Конфигурациясы бойынша күрделі тоқыма, резеңке және металл бөлшектерді қолмен желіммен немесе маймен жағу. Машиналарда қарапайым және орта күрделі конфигурациялы бөлшектер мен бұйымдарды желіммен немесе маймен жағу технологиялық процесін жүргізу немесе 200 атм дейін қысыммен пульверизациялық қондырғыларда желімді жағу. Бандаждарды қысылған ауамен желпу, бензинмен тазарту және кептіру. Шприцтелген камералардың ұштарын кесу және оларды дорнға кішкене лентамен бекіту. Жағу композицияларын қажетті консистенцияға дейін дайындау. Бөлшектерді машинаның жұмыс бетінде берілген реттілікпен қою. Желімнің тұтқырлығы мен концентрациясын, желімді жағу торабына беруді, кептіру камерасындағы температура режимін бақылау және реттеу; жағаны торапты жинау, тазарту және құрастыру.
Білуге тиіс: бөлшектердің құрылымы, мөлшерлері және белгіленуі, жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидасы, бөлшектерді жағу мен кептірудің технологиялық процесі, шикізат пен жартылай фабрикаттардың физика-механикалық қасиеттері, ақау түрлері және оларды жою әдістері.
Жұмыс үлгілері.

1) Арматура латунирования - намазка вручную;
2) Велопротекторы - промазка;
3) Детали химзащиты - намазка вручную;
4) Задники матерчатые - намазка вручную;
5) Застежка "молния" - намазка вручную;
6) Каблуки - намазка на машине;
7) Камеры варочные - намазка кистью или в специальных ваннах;
8) Камера ездовая - промазка клеем стыка и пятки вентиля;
9) Мячи теннисные - намазка вручную;
10) Подкладки - намазка вручную;
11) Полустельки, стельки - намазка на машине;
12) Покрышки восстанавливаемые - нанесение клея на пульверизационных установках под давлением до 200 атм;
13) Ремни клиновидные - намазка вручную;
14) Супинаторы, шпоры - намазка на машине;
15) Шланги с нитяной и металлической оплеткой - намазка вручную.
55. Намазчик деталей 3-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса намазки клеем и сушки сложных по конфигурации деталей на машинах или нанесения клея на пульверизационных установках под давлением свыше 200 атм. Подготовка и наладка узлов машины. Выявление и устранение причин отклонения от установленных норм технологического режима.
Должен знать: устройство оборудования и контрольно-измерительных приборов, технологическую схему процесса намазки и сушки деталей резиновой обуви, правила регулирования технологического процесса.
Примеры работ.
1) Задники матерчатые - намазка на машине;
2) Застежка "молния" - намазка на машине;
3) Подкладки - намазка на машине;
4) Покрышки восстанавливаемые - нанесение клея на пульверизационных установках под высоким давлением (200 атм и выше).
Обрезчик резиновых изделий
56. Обрезчик резиновых изделий 1-разряд
Характеристика работ. Обрезка выпрессовок на изделиях простой конфигурации, не требующих большой точности обработки поверхности, на специальных машинках или приспособлениях. Обрезка выпрессовок вручную при помощи ножа или ножниц без образования на обрезаемой поверхности "гребенок" и "зарезов".
Подготовка изделий к обрезке. Подбор режущего инструмента. Пропудривание изделий. Смачивание ножниц или ножа в специальном растворе. Визуальный контроль деталей и изделий после обрезки выпрессовок.
Должен знать: способы и рациональные приемы обрезки, виды и назначение изделий, технические требования, предъявляемые к внешнему качеству продукции, устройство, наладку и эксплуатацию машинок и приспособлений для обрезки выпрессовок.
Примеры работ.
1) Велопокрышки, детали резиновой обуви, эбонитовые изделия (в холодном состоянии) - обрезка на машинках, приспособлениях или вручную;
2) Кромки протектора - обрезка сырых велопокрышек;
3) Рукава диаметром до 23 мм - обрезка-свертывание.

1) Латуньдау арматурасы - қолмен жағу;
2) Велопротекторлар - жағу;
3) Химқорғау бөлшектері - қолмен жағу;
4) Маталы сірілер - қолмен жағу;
5) "Сыдырма" қарсы ілгек - қолмен жағу;
6) Өкшелер – машинада жағу;
7) Қайнататын камералар - қылқаламмен немесе арнайы ванналарда жағу;
8) Жегетін камера - бұраманың жапсарлары мен өкшелерін жағу;
9) Теннис доптары - қолмен жағу;
10) Астарлар - қолмен жағу;
11) Жартылай ұлтарақтар, ұлтарақтар - машинада жағу;
12) Қалпына келтірілетін қақпақтар - 200 атм дейін қысыммен пульверизациялық қондырғыларда желім жағу;
13) Сына тәрізді қайыстар - қолмен жағу;
14) Супинаторлар, өкше темірлер - машинада жағу;
15) Жіптік және металл тоқыма қабықпен шлангілер - қолмен жағу.
55. Бөлшектердің май жағушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Конфигурациясы бойынша күрделі бөлшектерді машиналарда желіммен жағу және кептіру немесе 200 атм артық қысыммен пульверизациялық қондырғыларда желімді жағу технологиялық процесін жүргізу. Машинаның тораптарын дайындау және жөндеу. Технологиялық режимнің белгіленген нормаларынан ауытқуларды анықтау және себептерін жою.
Білуге тиіс: жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, резеңке аяқ киімнің бөлшектерін жағу және кептіру процесінің технологиялық сызбасы, технологиялық процесті реттеу ережесі.
Жұмыс үлгілері.
1) Маталы сірілер - машинада жағу;
2) "Сыдырма" қарсы ілгек - машинада жағу;
3) Төсемдер - машинада жағу;
4) Қалпына келтірілетін қақпақтар - жоғары қысыммен (200 атм артық) пульверизациялық қондырғыларда желім жағу.
Резеңке бұйымдарының кесушісі
56. Резеңке бұйымдарының кесушісі 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы машинкаларда немесе аспаптарда бетті өңдеудің үлкен дәлдігін қажет етпейтін қарапайым конфигурациялы бұйымдарда престеулерді кесу. Кесілетін бетінде "тарақтарды" және "кесулерді" пайда болдырмай пышақтың немесе қайшының көмегімен қолмен престеулерді кесу. Бұйымдарды кесуге дайындау. Кесетін аспапты іріктеп алу. Бұйымдарды ұнтақтау. Қайшыларды немесе пышақты арнайы ерітіндіде сулау. Бөлшектерді және бұйымдарды престеуден кейін көзбен шолып бақылау.
Білуге тиіс: бұйымдарды кесу әдістері мен ұтымды тәсімдері, түрлері мен белгіленуі, өнімнің сыртқы сапасына қойылатын техникалық талаптар, престеулерді кесуге арналған машинкалар мен құрылғыларды жөндеу және пайдалану.
Жұмыс үлгілері.
1) Велоқақпақтар, резеңке аяқ киім бөлшектері, эбониттен істелген бұйымдар (салқын күйінде)- машинкаларда, құрылғыларда немесе қолмен кесу;
2) Протектордың жиектері – дымқыл автоқақпақтарды кесу;
3) 23 мм дейін диаметрімен жең - кесу - тоқтату.

57. Обрезчик резиновых изделий 2-разряд
Характеристика работ. Обрезка выпрессовок на изделиях средней и сложной конфигурации, требующих большой точности обработки поверхности на специальных машинах, приспособлениях или вручную. Обрезка-свертывание рукавов диаметром свыше 13 мм до 25 мм. Обрезка или обивка выпрессовок с асбестовых изделий в горячем состоянии с помощью специальных станков, приспособлений или вручную. Зачистка мест выпрессовок наждачной бумагой. Контроль деталей и изделий после обрезки выпрессовок.
Должен знать: способы и рациональные приемы обрезки, виды, сорта и назначение изделий, технические требования, предъявляемые к внешнему качеству продукции, устройство и правила эксплуатации машин, станков и приспособлений для обрезки и обивки выпрессовок.
Примеры работ.
1) Грелки, заготовки для теннисных мячей, пузыри для льда, кружки Эсмарха, ласты, маски для подводного плавания, эспандеры и другие - обрезка выпрессовок на специальном оборудовании или вручную;
2) Детали и изделия химзащиты, инженерного имущества - обрезка на специальном оборудовании или вручную;
3) Изделия армированные формовые резиновые технические, гусеничные и транспортерные ленты, губчатые пластины, поручни для эскалаторов, ремни клиновидные и другие - машинная или ручная обрезка выпрессовок и заусенец;
4) Обувь клееная, изготовленная методом литья под давлением из композиций поливинилхлорид - машинная обрезка;
5) Обувь формовая с подошвой из полиуретана - обрезка выпрессовок вручную;
6) Покрышки, шины атмосферного давления - машинная или ручная обрезка выпрессовок;
7) Трубки газоотводные, заливные, наливные - обрезка вручную.
58. Обрезчик резиновых изделий 3-разряд
Характеристика работ. Обрезка выпрессовок на изделиях особо сложной конфигурации, требующих повышенной точности обработки поверхности, крупногабаритных покрышек на специальном оборудовании или вручную. Обрезка-свертывание рукавов диаметром свыше 25 мм. Обрезка излишков сырой резины на массивных шинах после накатки эбонита. Зачистка или шлифовка мест выпрессовок после обрезки. Настройка станка для обрезки. Установка ножей в соответствии с технологической картой и шириной изделия. Съем изделия со станка и подача на дальнейшую обработку.
Должен знать: способы и рациональные приемы обрезки, конструкцию, размеры и спецификацию обрабатываемых изделий, классы чистоты поверхностей деталей, технические требования, предъявляемые к изделиям, устройство, правила наладки и эксплуатации оборудования и приспособлений, применяемых для обрезки выпрессовок.
Примеры работ.

57. Резеңке бұйымдарының кесушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы машинкаларда, құрылғыларда немесе қолмен бетті өңдеудің үлкен дәлдігін қажет етпейтін орта және күрделі конфигурациялы бұйымдарда престеулерді кесу. 133 мм артық 25 мм дейін жеңдерді кесу - тоқтату. Арнайы станоктардың, құрылғылардың көмегімен немесе қолмен ыстық күйінде асбесттік бұйымдардан престеулерді кесу немесе қаптау. Престеу орындарын зімпаралы қағазбен тазарту. Престеу кесінділерінен кейін бөлшектерді және бұйымдарды бақылау.
Білуге тиіс: бұйымдарды кесу әдістері мен ұтымды тәсімдері, түрлері мен белгіленуі, өнімнің сыртқы сапасына қойылатын техникалық талаптар, престеулерді кесуге арналған машинкаларды, станоктар мен құрылғыларды жөндеу және пайдалану.
Жұмыс үлгілері.
1) Қыздырғыштар, теннис доптарына арналған дайындамалар, мұзға арналған көпіршіктер, Эсмарха дөңгелектері, су астында жүзуге арналған маскалар, эспандерлдер - престерді арнайы жабдықта немесе қолмен кесу;
2) Химқорғаныш, инженерлік мүлік бөлшектері мен бұйымдары - арнайы жабдықта немесе қолмен кесу;
3) Темірмен қапталған резеңке техникалық бұйымдар, шынжыр табан және транспортерлік ленталар, тесік-тесік пластиналар, эскалаторларға арналған тұтқалар, сына тәрізді қайыстар және басқалар – престер мен қабыршақтарды машиналық немесе қолмен кесу;
4) Поливинилхлорид композицияларынан қысыммен құю әдісімен дайындалған желімденген аяқ киім - машиналық кесу;
5) Полиуретаннан ұлтанмен формалық аяқ киім - престерді қолмен кесу;
6) Қақпақтар, атмосфералық қысымды шиналар – престерді машиналық немесе қолмен кесу;
7) Газ өткізетін, үстіне құятын, құятын түтіктер - қолмен кесу.
58. Резеңке бұйымдарының кесушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бетін өңдеудің аса жоғары дәлдігін қажет ететін ерекше күрделі конфигурациялы бұйымдарда престерді, арнайы жабдықта немсе қолмен ірі габаритті қақпақтарды кесу. 25 мм артық диаметрмен жеңдерді кесу - тоқтату. Эбонитті дөңгелетуден кейін массивті шиналарда дымқыл резеңкенің артықтарын кесіп тастау. Кесуден кейін престеу жерлерін тазарту немесе өңдеу. Кесуге арналған станокты баптау. Пышақтарды технологиялық картаға және бұйымның еніне сәйкес орнату. Бұйымды станоктан алу және одан арғы өңдеуге беру.
Білуге тиіс: кесу әдістері мен ұтымды тәсімдері, өңделетін бұйымдардың құрылымы, мөлшерлері мен ерекшелігі, бөлшек беттерінің тазалық класы, бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар, жабдықты және престерді кесу кезінде қолданылатын құрылғыларды жөндеу және пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері.

1) Изделия химзащиты - обрезка выпрессовок на специальном оборудовании или вручную;
2) Камеры формовые - обрезка кромок сырой резины на станках;
3) Обувь резиновая сложной конфигурации - обрезка вручную и на машинах.
Окрасчик резиновых изделий
59. Окрасчик резиновых изделий 2-разряд
Характеристика работ. Окраска, окраска-лакировка и лакировка на полуавтоматах, приспособлениях или вручную деталей и изделий инженерного имущества, товаров народного потребления из резины, деталей и изделий в производстве и восстановлении шин или воскирование покрышек, игрушек, гайки гофрированной трубки и резино-технических изделий. Подготовка изделий к окраске, грунтовка изделий с последующей подсушкой, раскраска изделий в соответствии с утвержденными образцами эталонов и рисунков с соблюдением равномерности нанесения красочного слоя.
При раскраске надувных шаров на полуавтомате - надевание изделия на штуцер-дозатор, наполнение оболочки воздухом, нанесение рисунка на поверхность изделия по трафарету, фильтрация и разлив в емкости красок и лаков. При покрытии лаком форм для маканых изделий: подготовка форм к лакированию, полировка поверхности форм наждачной бумагой до образования гладкой поверхности или очистка форм, разведение нитролака, нанесение на поверхность форм лака методом макания в лак с последующей просушкой их. При воскировании: промывка, протирка изделий и приготовление воскирующей массы. Регулирование температуры воскирующей массы в ванне или камере при помощи контрольно-измерительных приборов. Выдержка изделий в соответствии с установленным режимом, обработка изделий в камере горячим воздухом. По окончании процесса - выгрузка изделий из ванны, промывка от лишних остатков воскирующей массы. Периодическая замена смазки, чистка ванны или камеры после воскирования.
Должен знать: режим и технологический процесс воскирования-парафинирования, правила приготовления воскирующей массы, конструкцию и наименование обрабатываемых изделий, наименования, виды и свойства красок, лаков и растворителей, способы окраски и лакировки, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство, наладку и эксплуатацию оборудования и приспособлений.
Примеры работ.
1) Бандажи, запорные кольца, шины "ГК", покрышки вулканизационные - окраска-лакировка;
2) Изделия инженерного имущества - окраска;
3) Оболочки для детских шаров - раскрашивание;
4) Формы для маканых изделий - лакирование.
60. Окрасчик резиновых изделий 3-разряд
Характеристика работ. Окраска, окраска-лакировка и лакировка на конвейерах с соблюдением установленного ритма работы специальных камер при помощи распылителя или вручную, а также сложная раскраска новых образцов изделий и товаров народного потребления из резины, резиновой обуви и обуви из поливинилхлорида, деталей и изделий в производстве и восстановлении шин.
При раскраске изделий на конвейерах с принудительным ритмом - нанесение краски в установленных местах вручную или при помощи распылителя, подсушка изделий. Окраска в специальных камерах с последующей подсушкой. Съем и подача изделий на транспортер. Выполнение операций по лакировке резиновой обуви под руководством лакировщика более высокого разряда: отбор со сборочного конвейера или стола нелакированных изделий, навеска на рамки и установка их на вагон-тележку или навеска нелакированной обуви на подвески конвейера.
При окраске различными смазками и композициями сырых шин - осмотр изделий, выявление внешних дефектов, подпрессовка и промазка вручную шин при помощи приспособлений, промазка внутренней и наружной поверхностей изделий.
При воскировании - равномерное наложение восковой смазки по внешней поверхности покрышки путем опрыскивания ее в первой камере при помощи краскопульта. Установка изделий в камере и обработка горячим воздухом. По мере надобности заправка агрегата восковой композицией. Регулирование температуры, необходимой для разогрева смазки, и подача разогретой смазки через пульверизатор орошения. Контроль за равномерной восковкой внешней поверхностью изделий и предохранение от загрязнения.
Должен знать: наименование, виды и свойства красок, лаков и растворителей, способы окраски-лакировки, технические требования, предъявляемые к качеству изделий, типы, особенности и размеры обрабатываемых изделий, технологический процесс воскирования, состав воскируемой композиции, устройство, правила наладки и эксплуатации оборудования и приспособлений.
Примеры работ.

1) Химқорғау бұйымдары – престерді арнайы жабдықта немесе қолмен кесу;
2) Формалық камералар – станоктарда шикі резеңкенің жиектерін кесу;
3) Күрделі конфигурациялы реезңке аяқ киім – қолмен және машиналарда кесу.
Резеңке бұйымдарының бояушысы
59. Резеңке бұйымдарының бояушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Инженер мүлік бұйымдарының, химқорғау, дәрігерлік мақсаттағы, резеңкеден халық тұтыну тауарларының бұйымдары мен бөлшектерін, шиналардың өндірісі мен бұрынғы қалпына келтірудегі бұйымдар мен бөлшектерді жартылай автоматтарда, құрылғыларда немесе қолмен бояу, бояу - лактау және лактау немесе ойыншықтарды, бүрмелі түтік гайкаларын және резеңке - техникалық бұйымдарды балауыздау.
Бұйымдарды бояуға дайындау, бұйымдарды кейіннен кептірумен астарлау, бұйымдарды және суреттерді бояу үлгілерінің бекітілген үлгілеріне сәйкес бояу қабатына жағудың біркелкілігін сақтаумен бояу.
Үрленетін шарларды жартылай автоматта бояған кезде - бұйымды штуцер - мөлшерлегішке кигізу, қабықты ауамен толтыру, бұйым бетіне трафаретпен сурет түсіру, бояулар мен лактарды сыйымдылықа бөліп құю. Батырылған бұйымдар үшін қалыптарға лақ жаққан кезде: қалыптарды лактауға дайындау, қалыптардың бетін зімпаралы қағазбен тегіс бет пайда болғанға дейін өңдеу немесе фомаларды тазалау, нитролакты жағу, қалыптардың бетіне кейінне кептірумен малу әдісімен лак жағу. Балауыздау кезінде: бұйымдарды тазарту, сүрту және балауыз массаны дайындау. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен ваннадағы немесе камерадағы балауыз массаның температурасын реттеу. Бұйымдарды белгіленген режимде ұстау, бұйымдарды камерада ыстық ауамен өңдеу. Процесс аяқталысымен-бұйымдарды ваннадан түсіру, балауыз массасының артық қалдықтарынан тазарту. Майды әлсін- әлсін ауыстыру, балауыздаудан кейін ваннаны немесе камераны тазарту.
Білуге тиіс: балауыздау – парафиндеу режимі және технологиялық процесі, балауздайтын масканы дайындау ережесі, балауыз массасын дайындау ережесі, өңделетін бұйымдардың құрылымы мен атауы, бояулардың, лактар мен ерітінділердің атауы, түрлері мен қасиеттері, бояу және лактау тәсімдері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдық пен құрылғылардың құрылысы, жөндеу пен пайдалану.
Жұмыс үлгілері.
1) Бандаждар, ілмектік сақиналар, "ГК" шиналары, вулканизациялық қақпақтар - бояу - лактау;
2) Инженерлік бұйым мүліктері - бояу;
3) Балалар шарларына арналған қабыршақтар - бояу;
4) Батырылған бұйымдарға арналған қалыптар - лактау.
60. Резеңке бұйымдарының бояушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бүріккіштердің көмегімен немесе қолмен арнайы камералардың жұмысының белгілі бір ритмін сақтаумен конвейерлерде лаута, бояу-лактау және лактау, сондай-ақ бұйымдардың және резеңкеден халық тұтыну тауарларының, резеңке аяқ киімнің, поливинилхлоридтен аяқ киімнің, шиналардың өндірісі мен бұрынғы қалпына келтірудегі бұйымдар мен бөлшектердің жаңа үлгілерін күрделі бояу.
Конвейерлерде бұйымдарды мәжбүрлі бояу ырғағымен бояу кезінде - бояуды белгіленген жерде қолмен немесе бүріккіштің көмегімен жағу, бұйымдарды кептіру. Анағұрлым жоғары разрядты лактаушының басшылығымен резеңке аяқ киімді лактау бойынша операциялар орындау: құрастыру конвейерінен немесе столдан лакталмаған бұйымдарды іріктеу, жақтауларға ілу және оларды вагон-арбаға орнату немесе лакталмаған аяқ киімді конвейердің аспасына ілу.
Дымқыл шиналарды әр түрлі майлаулармен және композициялармен бояу кезінде - бұйымдарды байқау, сыртқы ақауларын табу, құрылғылардың көмегімен және қолмен шиналарды престеу және жағу, бұйымдардың ішкі және сыртқы беттерін жағу.
Балауыздау кезінде – бояупульттың көмегімен бірінші камерада бүрку арқылы қақпақтың сыртқы бетіне балауыз майын біркелкі жағу. Бұйымдарды камераға орнату және ыстық ауамен өңдеу. Қажеттілігінше агрегатты балауыз композициямен тиеу. Майды қыздыруға арналған қажетті температураны реттеу, және қыздырылған майды суару пульверизаторы арқылы беру. Бұйымдардың сыртқы балауыз бетінің біркелкілігін бақылау және ластанудан қорғау.
Білуге тиіс: бояулардың, лактар мен ерітінділердің атауы, түрлері мен қасиеттері, бояу және лактау тәсімдері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, өңделетін бұйымдардың түрлері, ерекшеліктері мен мөлшерлері, балауыздау технологиялық процесі, балауыз композициясының құрамы, жабдық пен құрылғылардың құрылысы, жөндеу пен пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері.

1) Игрушки резиновые из латекса и полиуретановые из пластизоля поливинилхлрида - раскраска;
2) Каблуки и ранты - окраска;
3) Обувь из поливинилхлорида - нанесение оттенка;
4) Покрышки сырые - окраска;
5) Обувь резиновая - лакирование в лакировочных камерах и аппаратах.
61. Окрасчик резиновых изделий 4-разряд
Характеристика работ. Окраска, окраска-лакировка и лакировка резиновой обуви в электростатическом поле высокого напряжения или методом макания.
При лакировке резиновой обуви в электростатическом поле - включение и выключение конвейера движущегося в электростатическом поле, регулирование дозирующих устройств и напряжения электрического поля. Съем лакированной обуви с подвесок конвейера, навешивание на рамки и установка рамок с обувью в вагон-тележку для отправки на вулканизацию.
При лакировке обуви методом макания на механизированных аппаратах - включение аппарата, наблюдение за процессом макания в лак, съем лакированной обуви и навешивание ее на вагон-тележку.
При лакировке обуви методом макания на ручных аппаратах - съем рамок с нелакированной обувью, установка их в кронштейны над ванной с лаком, макание в ванну, съем рамок с лакированной обувью и установка их на вагон-тележку.
Визуальный контроль качества лакированной обуви. Исправление отдельных дефектов лакировки. Подготовка оборудования к сдаче в ремонт и участие в приемке оборудования из ремонта.
Должен знать: технологический процесс окраски и лакировки резиновой обуви, приемы лакировки резиновой обуви, технические требования, предъявляемые к качеству лакированной резиновой обуви, устройство, наладку и правила эксплуатации оборудования и приспособлений.
Перекатчик ткани и прокладки
62. Перекатчик ткани и прокладки 1-разряд
Характеристика работ. Перекатка на специальном станке соединенных кусков ткани на ролик с одновременным промером длины ткани на ролике. Склеивание или сшивка кусков ткани. Выполнение работ по подноске и подвозке кусков текстиля из цехового склада и распаковка его.
Должен знать: виды тканей, приемы и методы склейки и сшивки, устройство перекаточного станка и швейной машины.
63. Перекатчик ткани и прокладки 2-разряд
Характеристика работ. Раскатывание и перекатывание прокладочных холстов и тканей специального назначения на столе с промером длины. Вырезка дефектных мест. Сшивка полотнищ ткани и подшивка кромки прокладок на швейной машине. Сортировка прокладочных холстов по видам тканей и ширине, разборка, расправка и маркировка холстов, чистка холстов вручную или на специалном станке и накатка их на ролики. Расслаивание, раздирка и перекатка вручную или на станке невулканизированной прорезиненной ткани или кромки, пропудривание и намотка на валик, упаковка. Сшивка ткани на машине "Оверлок" перед перекаткой. При перекатке прорезиненной ткани (шпредингованной) - промер, отсоединение заправочных концов и упаковка.
Должен знать: виды и назначение прокладочных холстов и тканей, технические требования к качеству материалов, особенности обработки отдельных видов прокладочных холстов, устройство перекаточного и гладильного станков, швейной машины и машины "Оверлок", приемы работы.

1) Латекстен резеңке және поливинилхлорид пастизольдан полиуретан ойыншықтар - бояу;
2) Өкше және сыздықтар - бояу;
3) Поливинилхлоридтан аяқ киім - реңк жағу;
4) Дымқыл қақпақтар – бояу;
5) Резеңке аяқ киім – лактау камералары мен аппараттарында лактау.
61. Резеңке бұйымдарының бояушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жоғары кернеулі электростатикалық өрісте немесе батыру әдісімен резеңке аяқ киімді бояу, бояу-лактау және лактау.
Электростатикалық өрісте резеңке аяқ киімді лактау кезінде - электростатикалық өрісте қозғалатын конвейерді қосу және ағыту, дозалайтын құрылғыларды және электр өрісінің кернеулерін реттеу. Конвейердің аспаларынан лакталған аяқ киімді алу, жақтауларға ілу және аяқ киіммен жақтауларды вулканизацияға жөнелту үшін вагон-арбаға орнату.
Механикаландырылған аппараттарда батыру әдісімен лактау кезінде - аппаратты қосу, лакқа батыру процесін бақылау, лакталған аяқ киімді алу және оны вагон-арбаға орнату.
Лакталған аяқ киімнің сапасын көзбен бақылау. Лактаудың жекелеген ақауларын түзету. Жабдықты жөндеуге тапсыруға дайындау және жабдықты жөндеуден қабылдауға қатысу.
Білуге тиіс: резеңке аяқ киімді бояу мен лактаудың технологиялық процесі, резеңке аяқ киімді лактау тәсімдері, лакталған резеңке аяқ киімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдық пен құрылғылардың құрылысы, жөндеу мен пайдалану ережесі.
Мата мен төсемнің домалатушысы
62. Мата мен төсемнің домалатушысы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шығыршықта матаның ұзындығын бір уақытта өлшеумен шығыршыққа матаның қосылған бөліктерін арнайы станокта тегістеу. Мата бөліктерін жабыстыру немесе тігу. Тоқыма бөліктерін цех қоймасынан әкелу мен жеткізу бойынша жұмыстарды орындау және оның орауын ашу.
Білуге тиіс: мата түрлері, жабыстыру және тігу тәсімдері мен әдістері, домалату станогының және тігін машинасының құрылысы.
63. Мата мен төсемнің домалатушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ұзындығын өлшеумен арнайы мақсаттағы маталар мен төсемдік кенептерді жазу және домалату. Ақау жерлерін кесу. Матаның кенептерін тігу және тігін машинасында жабындардың жиегін тігу. Маталардың түрлері және ені бойынша төсем кенептерін сұрыптау, кенептерді бөлшектеу, жазу және таңбалау, кенептерді қолмен немесе арнайы станокта тазарту және олардың доңғалақтарға дөңгелету. Вулкандалмаған резеңкеленген матаны немесе жиектерді қолмен немесе станокта қабаттау, жазу, ұнтақ жағу және білікке орау. Матаны домалату алдында "Оверлок" машинасында тігу. Резеңкеленген матаны орау кезінде – тиейтін ұштарын қосу және орау, өлшеу.
Білуге тиіс: төсем кенептер мен маталардың түрлері мен белгіленуі, материалдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, төсем кенептерінің жекелеген түрлерін өңдеу ерекшеліктері, домалату және үтіктеу станоктарының, тігін машинасының және "Оверлок" машинасының құрылысы, жұмыс тәсімдері.
Камералар мен тармақтардың дайындаушысы

64. Подготовщик камер и рукавов 2-разряд
Характеристика работ. Одевание на дорн или барабан сырых заготовок резиновых неформованных деталей. Пропудривание деталей и изделий. Бинтовка камер на барабане. Подноска к вулканизации. Удаление (отжимка) воздуха, находящегося между дорном и трубкой. Закрепление концов трубки кольцами. Укладка дорнов с трубками в вулканизационную тележку. По окончании процесса вулканизации - разбинтовка и съем камеры с барабана, выгрузка тележки, съем вулканизованных велотрубок с дорнов. Осмотр изделий по внешнему виду и отправка на дальнейшую обработку.
Должен знать: приемы работы на обслуживаемом участке, конструкцию, размеры и спецификацию обрабатываемой продукции, особенности обработки изделий, технические требования, предъявляемые к качеству изделий, устройство оборудования и приспособлений.
Поддувщик изделий
65. Поддувщик изделий 1-разряд
Характеристика работ. Поддувка сжатым воздухом велосипедных и автомобильных камер, осмотр внешнего вида, передача на последующую обработку.
Должен знать: размеры шин и конструкцию камер, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство пневмоустановки, приемы работ.
66. Поддувщик изделий 2-разряд
Характеристика работ. Поддувка сжатым воздухом резиновых изделий. Продувание отшлифованных изделий. Проверка формы изделий по шаблонам. Выявление проколов. Тщательная заделка проколов. Талькирование изделий. Укладывание изделий, загрузка их и выгрузка.
Должен знать: размеры и конструкцию изделий, технические требования к качеству продукции, приемы устранения дефектов, устройство пневмоустановки.
Прессовщик-вулканизаторщик
67. Прессовщик-вулканизаторщик 2-разряд
Характеристика работ. Выполнение простых работ при прессовании-вулканизации: промазка и подпрессовка стыка изделий, опрессовка сырых покрышек на специальном станке, подвулканизация стыка колец из одиночной проволоки, промазка ячеек формы смазкой, последовательная вставка колец в ячейку формы пресса, закрытие пресса. Наблюдение за процессом вулканизации колец. Выгрузка колец из форм. При прессовании формовой подошвенной пластины и каблуков - снятие заготовок с конвейера или подноска от места складирования к прессам, закладывание заготовок в прессформы, маркировка готовых изделий и передача их на дальнейшую обработку.
Должен знать: рациональные приемы ведения процесса прессования-вулканизации, типы, размеры, номенклатуру и назначение изделий, требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство оборудования и приспособлений.
68. Прессовщик-вулканизаторщик 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение работ средней сложности при прессовании-вулканизации формовых резино-технических изделий в прессформах несложной конструкции на вулканизационных гидравлических прессах различной конструкции с паровым или электрическим обогревом, а также прессование-вулканизация на эксцентриковых прессах и прессах, оборудованных кассетированными прессформами. Подготовка пресса и прессформ к работе. Закладывание заготовок в прессформы. Закрывание прессформ и установка их на плиты пресса, закрытие пресса. Ведение процесса прессования-вулканизации согласно технологическому регламенту по показаниям контрольно-измерительных приборов. По окончании вулканизации - выгрузка форм, выемка изделий из них вручную или при помощи приспособлений. Под руководством прессовщика-вулканизаторщика высшего разряда выполнение работ по прессованию-вулканизации резиновых деталей и изделий в прессформах конструкции средней сложности.
Должен знать: технологический процесс прессования, приемы перезарядки прессов и прессформ, виды, конструкцию и назначение изделий и прессформ, особенности обработки материалов, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство прессов, приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
Примеры работ.

64. Камералар мен тармақтардың дайындаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке қалыпталмаған бөлшектердің дымқыл дайындамаларын дорнға немесе барабанға кигізу. Бөлшектер мен бұйымдарға ұнтақ жағу. Барабанда камераларды бинттеу. Вулканизацияға жеткізу. Дорн мен түтіктің арасындағы ауаны жою. Түтіктің ұштарын шығыршықтармен бекіту. Түтіктермен дорндарды вулканизация арбаға салу. Вулканизация процесі аяқталысымен – камераның бинтін шешу және камерадан алу, арбаны түсіру, вулканизациялық велотүтіктерді дорндардан түсіру. Бұйымдарды сыртқы түрі бойынша қарау және одан арғы өңдеуге жіберу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде жұмыс тәсімдері, өңделінетін өнімнің құрылымы, мөлшерлері мен ерекшелігі, бұйымдарды өңдеу ерекшеліктері, бұйымдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдық пен құралдың құрылысы.
Бұйымдардың үрлеушісі
65. Бұйымдардың үрлеушісі 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Велосипед және автомобиль камераларын қысылған ауамен үрлеу, сыртқы түрін қарау, кейінгі өңдеуге жіберу.
Білуге тиіс: шиналардың мөлшерлері және камералардың құрылымы, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, жалғанқондырғы құрылысы, жұмыс тәсімдері.
66. Бұйымдардың үрлеушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке бұйымдарды қысылған ауамен үрлеу. Тегістелген бұйымдарды үрлеу. Бұйымдардың қалпын шаблондар бойынша тексеру. Тесіктерді анықтау. Тесіктерді мұқият бітеу. Бұйымдарды тальктеу. Бұйымдарды қатарластырып жинау, оларды жүктеу және түсіру.
Білуге тиіс: бұйымдардың мөлшерлері мен құрылымы, өнімнің сапасына техникалық талаптар, ақауларды жою тәсімдері, жалғанқондырғы құрылысы.
Престеуші–вулканизаторшы
67. Престеуші–вулканизаторшы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Престеу-вулкандау кезінде қарапайым жұмыстарды орындау: бұйымдардың жапсарын майлау және престеу, дымқыл қақпақтарды арнайы станокта престеу, шығыршықтардың жапсарын жалғыз сымнан вулкандау, қалыптың ұяшықтарын майлаумен жағу, шығыршықтарды прес қалпының ұяшығына ретпен қою, престі жабу. Шығыршықтарды қалыптан түсіру. Қалыптық табан пластинасын және өкшелерді престеу кезінде - дайындамаларды конвейерден алу немесе жинау жерінен престерге әкелу, дайындамаларды пресқалыптарға салу, дайын өнімдерді таңбалау және оларды одан әрі өңдеуге жіберу.
Білуге тиіс: престеу-вулкандау процесін жүргізудің ұтымды тәсімдері, өнімнің түрлері, мөлшерлері, номенклатурасы мен белгіленуі, өнімнің сапасына қойылатын талаптар, жабдық пен құралдың құрылысы.
68. Престеуші–вулканизаторшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Булық және электрлық қыздырумен әр түрлі конструкциялы вулканизациялық гидравликалық престерде күрделі емес конструкциялы пресформаларда қалыптық резеңке-техникалық бұйымдарды престеу-вулкандау кезінде орта күрделі жұмыстарды орындау, сондай-ақ эксцентрикті престер мен кассеталанған пресформалармен жабдықталған престерде престеу-вулкандау. Престі және пресформаларды жұмысқа дайындау. Дайындамаларды пресқалыптарға салу. Пресформаларды жабу және оларды прес плиталарына орнату, престі жабу. Технологиялық регламентке сәйкес бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша престеу-вулкандау процесін жүргізу. Вулкандау аяқталысымен - қалыптарды түсіру, қолмен немесе құрылғылардың көмегімен олардан бұйымдарды алу. Анағұрлым жоғары разрядты престеуші-вулкандаушының басшылығымен орта күрделі құрылымды пресқалыптарда резеңке бөлшектерді және бұйымдарды престеу-вулкандау бойынша жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: престеу технологиялық процесі, престер мен пресқалыптардың түрлері, құрылымы мен белгіленуі, материалдарды өңдеу ерекшеліктері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, құрылғылардың, престер мен бақылау- өлшеу аспаптарының құрылысы.
Жұмыс үлгілері.

1) Вентили, велокамеры, манжеты, ниппели и прокладки - прессование-вулканизация;
2) Детали варочных камер, изделия промтехники и лабораторные образцы - прессование-вулканизация;
3) Детали стиральных машин и промтехники: втулки, манжеты, муфты и так далее - прессование-вулканизация;
4) Пробки полистирольные, пластины резиновые для подошв, стирательные технические резинки - прессование-вулканизация.
69. Прессовщик-вулканизаторщик 4-разряд
Характеристика работ. Выполнение сложных работ по прессованию-вулканизации формовых резиновых, резино-технических изделий, изделий медицинского назначения или асбестотехнических изделий в прессформах конструкции средней сложности на гидравлических прессах различной конструкции с паровым или гидравлическим обогревом с разборными или кассетированными прессформами средней сложности. Прессование-формование велопокрышек и туфель в электромеханических прессах-полуавтоматах. При необходимости - разогрев заготовок в генераторе токами высокой частоты. Выполнение особо сложных работ по прессованию-вулканизации резиновых изделий и деталей под руководством прессовщика-вулканизаторщика высшей квалификации. Прессование-вулканизация изделий с использованием различных заготовок. Укладывание в матрицу прессформы пластин, заготовок различными методами: пластиной, поштучно и сборка резиновых деталей на формах.
Должен знать: технологический процесс прессования-вулканизации, режим вулканизации, виды, конструкцию и назначение изделий и прессформ, особенности обработки материалов, технические требования, предъявляемые к качеству готовой продукции и заготовкам, устройство прессов, приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
Примеры работ.
1) Велопокрышки - формование-вулканизация;
2) Втулки для стабилизаторов, диски для магнитофонов, техническая пластина, каблуки, ковры Московского завод малолитражных автомобилей, наконечники для спринцовок, полотно мембранное, пробки для детских бутылочек, прокладки, бесконечные ремни в челюстных прессах - прессование-вулканизация;
3) Кольца бортовые и резиновые детали для шин типа "Р" - прессование-вулканизация;
4) Ленты ободные в гидравлических прессах - прессование;
5) Пластины для низа обуви - прессование-вулканизация;
6) Полотно армированное, паронит и другие асбестовые технические изделия - вулканизация в прессах;
7) Туфли - прессование-вулканизация.
70. Прессовщик-вулканизаторщик 5-разряд
Характеристика работ. Выполнение особо сложных работ по прессованию-вулканизации на гидравлических прессах различной конструкции при обслуживании нескольких прессов со сложными прессформами и разъемными приспособлениями при многочисленном ассортименте резино-технических изделий. Прессование формование резиновой обуви на гидравлических прессах-полуавтоматах. Подпрессовка клиновидных ремней и авиамоноблоков на гидравлических прессах. Прессование-вулканизация ремневых пластин, эскалаторных поручней, односторонних и двухсторонних транспортерных лент на больших гидравлических прессах. Прессование-вулканизация диэлектрических матов на крупногабаритных одноэтажных прессах. Прессование-вулканизация изделий литья под давлением. Прессование-вулканизация эбонитовых изделий (аккумуляторных баков и деталей к ним).
Должен знать: технологический процесс прессования-вулканизации, рациональные маршруты обслуживания прессов, конструкцию, назначение и размеры изделий и заготовок, режимы вулканизации и способы перезарядки прессов и прессформ, расчет, количества ограничительных линеек и подбор их по ширине и калибру, технические требования, предъявляемые к качеству заготовок и продукции, устройство оборудования и приспособлений, правила их наладки, устройство контрольно-измерительных приборов.
Примеры работ.

1) Вентильдер, велокамералар, манжеттер, ниппельдер және төсемдер-престеу - вулканизация;
2) Қайнататын камералардың бөлшектері, өнеркәсіптік техника бұйымдары және зертханалық үлгілер - престеу - вулканизация;
3) Кір жуатын машиналардың және өнеркәсіптік техниканың бөлшектері: төлкелер, манжеттер, муфталар және тағы басқа - престеу - вулканизация;
4) Полистиролды тығын, ұлтандарға арналған резеңке пластиналар, ынталы техникалықтар өшіргіштер - престеу - вулканизация.
69. Престеуші–вулканизаторшы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Булық және электрлық қыздырумен орта күрделі жиналатын және кассеталанған пресформалармен әр түрлі конструкциялы гидравликалық престерде орта күрделі конструкциялық пресформаларда резеңке, резеңке - техникалық бұйымдарды, медициналық маұсаттағы бұйымдарды немесе асбесттехникалық бұйымдарды престеу - вулкандау бойынша күрделі жұмыстарды орындау. Электрмеханикалық прес - жарты атоматтарда велоқақпақтарды және туфляларды престеу - қалыптау. Қажет болса – геренаторда дайындамаларды жоғар жиілікті тоқтармен қыздыру. Анағұрлым жоғары білікті престеуші - вулканизаторшының басшылығымен резеңке бұйымдардың және бөлшектерді престеу-вулкандау бойынша ерекше күрделі жұмыстарды орындау.
Әр түрлі дайындамаларды пайдаланумен бұйымдарды престеу - вулканизациялау. Әр түрлі әдістермен пластиналардың персформаларын, дайындамаларды матрицасына жинастырып салу: пластинамен, даналап және резеңке бөлшектерді қалыптарда жинау.
Білуге тиіс: престеу - вулканизациялау технологиялық процесі, вулканизация режимі, бөлшектер мен пресқалыптардың түрлері, құрылымы мен белгіленуі, материалдарды өңдеу ерекшеліктері, дайын өнімнің және дайындамалардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, престердің, құралдардың және бақылау - өлшеу аспаптарының құрылысы.
Жұмыс үлгілері.
1) Велоқақпақтар - қалыптасу - вулканизация;
2) Тұрақтандырғыштарға арналған төлке, магнитофондарға арналған тегеріштер, техникалық пластина, өкшелер, мәскеу кішілитражды автомобил зауыты кілемдері, сепкіштерге арналған ұштар, мембраналық мата, балалардың кішкене бөтелкелеріне арналған тығындар, төсемдер, престерде шексіз қайыстар - престеу - вулканизация;
3) Борттық шығыршықтар және "Р" түрлі шиналарға арналған резеңке бөлшектер - престеу - вулканизация;
4) Гидравликалық престерде жиектік баулар - престеу;
5) Аяқ киімнің астына арналған пластиналар - престеу - вулканизация;
6) Қапталған мата, паронит және басқа асбесттік техникалық бұйымдар - престерде вулканизация;
7) Туфлялар - престеу - вулканизация.
70. Престеуші – вулканизаторшы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке - техникалық бұйымдардың көптеген ассортименті кезінде күрделі пресформалармен алмалы-салмалы құрылғылармен бірнеше престерге қызмет көрсету кезінде әр түрлі конструкциялы гидравликалық престерде престеу-вулкандау бойынша ерекше күрделі жұмыстарды орындау. Гидравликалық пресс-жартылай автоматтарда резеңке аяқ киімді престеу қалыптастыру. Гидравликалық престерде сына тәрізді қайыстар мен авиамоноблоктарды престеу.
Қайыс пластиналарын, эскалатор тұтқаларын, үлкен гидравликалық престерде бір жақты және екі жақтық транспортерлы ленталарды престеу - вулканизация. Ірі габаритті бірқабаттық престерде диэлектрлық маттарды престеу - вулканизация. Қысыммен құю бұйымдарын престеу - вулканизация. Эбониттік бұйымдарды (аккумулятор бактарды және оған бөлшектерді) престеу - вулканизация.
Білуге тиіс: престеу - вулканизациялау технологиялық процесі, вулканизация режимі, престерге қызмет көрсетудің ұтымды бағдарлары, бұйымдар мен дайындамаларды құрылымы мен белгіленуі, мөлшерлері, вулкандау режимдері және престер мен пресформаларды қайта зарядтау тәсімдері, шектеуші сызбалардың мөлшерін есептеу және олардың ені мен калибрі бойынша іріктеу, өнімнің және дайындамалардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдық пен құралдың құрылысы, бақылау - өлшеу аспаптарының құрылысы, оларды жөндеу ережесі.
Жұмыс үлгілері.

1) Боты, галоши, дорны, сапоги - прессование-вулканизация;
2) Изделия резино-технические: манжеты, сальники, кольца, уплотнители авиационной промышленности - прессование-вулканизация;
3) Изделия медицинского назначения: ласты, грелки, кружки Эсмарха и пузыри для льда - прессование-вулканизация;
4) Ленты транспортерные односторонние и двухсторонние и плоские приводные ремни - прессование-вулканизация на больших гидравлических прессах и в двухэтажных прессах;
5) Сальники, корды, валики стиральных машин, электролизные кольца, буфера, рессоры для автомашин - прессование-вулканизация.
При выполнении работ на прессах типа "Свит" с одновременным руководством прессовщиками-вулканизаторщиками более низкой квалификации - 6-разряд.
Резчик эластомеров и резины
71. Резчик эластомеров и резины 1-разряд
Характеристика работ. Резка резиновых изделий по заданному размеру специальным ножом на токарных или специальных станках с точностью свыше 0,3 мм или выполнение операции только по растариванию каучука. Подбор шайб, подбор и заточка резцов и ножей. Надевание заготовки на дорн и закрепление ее в патроне станка. Пуск станка и резка заготовок в соответствии с техническими требованиями. По окончании резки - остановка станка, снятие изделий с дорна и складирование нарезанных изделий в тару.
Должен знать: приемы резки резиновых изделий, конструкцию изделий, требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство станков для резки и приспособлений, типы и виды каучуков, назначение их в производстве.
Примеры работ.
1) Кольца из обрезков велотрубок - резка;
2) Кольца и чехлы для грелок, пузыри для льда и других изделий сангигиены - резка;
3) Кружки Эсмарха, эбонитовые втулки для кислородных подушек - резка;
4) Трубки велокамерные - резка.
72. Резчик эластомеров и резины 2-разряд
Характеристика работ. Резка вручную или на токарных или специальных резательных станках разных резиновых изделий с точностью 0,2-0,3 мм или подготовка в производство каучуков. Закрепление изделий на шайбе или валу станка, установка ограничителей, ножей и резцов, резка на части в соответствии с техническими требованиями. Съем разрезанного ролика ткани со станка, съем нарезанной ленты ролика и передача ее на последующую операцию. Заточка и смена резцов. Выполнение операций по промазке и связке нарезанных ремней при резке ремниевых пластин на станке Журманова.
При подготовке каучуков: растаривание каучука, очистка его от внешних загрязнений и маркировка по типам и сортам. Расслоение натурального каучука вручную на отдельные листы для изготовления особо ответственных резиновых смесей, контроль каждого листа путем просвечивания рефлекторными лампами и удаление посторонних включений из обработанных листов. Резка каучука, регенерата, гуттаперчи и других эластомеров вручную на куски установленных размеров и различной конфигурации.
Должен знать: приемы резки резиновых изделий; способы предварительной обработки каждого вида каучуков; конструкцию изделий; технические требования, предъявляемые к продукции; устройство и правила наладки оборудования.
Примеры работ.

1) Боттар, калоштар, дорндар, етіктер - престеу - вулканизация;
2) Резеңке – техникалық бұйымдар: манжеттер, сальниктер, сақиналар, авиациялық өнеркәсіптің нығыздағыштары - престеу - вулканизация;
3) Медициналық мақсаттағы бұйымдар: ласттар, жылытұыштар, Эсмарха шеңберлері және мұзға арналған көпіршіктер - престеу - вулканизация;
4) Бір жақты және екі жақты транспортерлік ленталар және жалпақ қозғалтқыштар қайыстар - үлкен гидравликалық престерде және қос қабатты престерде престеу – вулканизация;
5) Сальниктер, арқандар, кір жуатын машиналардың кішкене біліктері, электролизді сақиналар, буферлер, автокөліктерге арналған рессорлар - престеу - вулканизация.
Бір уақытта анағұрлым төмен біліктілікті вулканизаторшыларға басшылық етумен "СВИТ" түрлі престерде жұмыстарды орындау кезінде - 6-разряд
Эластомерлер мен резеңкенің кесушісі
71. Эластомерлер мен резеңкенің кесушісі 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 0,3 мм артық дәлдікпен токарлық немесе арнайы станоктарда арнайы пышақпен берілген мөлшер бойынша резеңке бұйымдарды кесу немесе каучукты Растариванию бойынша ғана операцияларды орындау.
Шайбаларды іріктеп алу, кескіштерді және пышақтарды іріктеп алу және ұштау. Дорнға дайындамалар кіргізу және оны станоктың патронында бекіту. Станокты іске қосу және техникалық талаптарға сәйкес дайындамаларды кесу. Кесу аяқталысымен – станокты тоқтату, бұйымдары дорннан түсіру және кесілген бұйымдарды ыдысқа жинастырып салу.
Білуге тиіс: резеңке бұйымдарды кесу тәсімдері, бұйымдардың құрылымы, өнімнің сапасына қойылатын талаптар, кесуге арналған станоктардың және құрылғылардың құрылысы, каучуктардың түрлері, олардың өндірісте белгіленуі.
Жұмыс үлгілері.
1) Велотүтіктердің кесінділерінен шығыршықтар - кесу;
2) Қыздырғыштарға арналған шығыршықта мен тыстар, мұзға арналған көпіршіктер және сангигиенаның басқа бұйымдары – кесу;
3) Эсмарх дөңгелектері, оттегі жастықтарға арналған эбонит тығындар - кесу;
4) Велокамера түтіктері - кесу.
Эластомерлер мен резеңкенің кесушісі
72. Эластомерлер мен резеңкенің кесушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 0,2-0,3 мм дәлдікпен әр түрлі резеңке бұйымдарды токарлық немесе кесетін станоктарда немесе қолмен кесу немесе каучуктарды өндіріске дайындау. Бұйымдарды шайбада немесе станоктың білігінде бекіту, шектегіштерді, пышақтар мен кескіштерді орнату, техникалық талаптарға сәйкес бөліктерге кесу. Матаның кесілген доңғалақтарын станоктан алу, доңғалақтың туралған лентасын алу және оны келесі операцияға тапсыру. Кескіштерді ұштау және алмастыру. Қайыс пластиналарды Журманов станогында кесу кезінде кесілген қайыстарды жағу мен майлау бойынша операцияларды орындау.
Каучуктарды дайындау кезінде, каучукты салу, оны сыртқы ластанулардан тазалау және үлгілері мен сорттаы бойынша таңбалау. Ерекше жауапты резеңке қоспаларды дайындау үшін табиғи каучук бөлек табақтарға қабаттау, рефлекторлық шамдармен жарықтау арқылы әрбір табақты бақылау және өңделінген табақтардан бөтен қосуларды алып тастау. Каучукты, регенератты, гуттаперчаны және басқа эластомерлерді қолмен белгіленген мөлшерлі және әртүрлі конфигурациялы кесектерге кесу.
Білуге тиіс: резеңке бұйымдарды кесу тәсімдері, каучуктың әрбір түрін алдын ала өңдеу тәсімдері, бұйымдардың құрылымы, өнімге қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың құрылысы және жөндеу ережесі.
Жұмыс үлгілері.

1) Викели на кольца (плодоовощное производство) - резка;
2) Изолента - резка;
3) Резина стирательная - резка.
73. Резчик эластомеров и резины 3-разряд
Характеристика работ. Резка резиновых изделий с точностью до 0,2 мм на токарных или других специальных станках. Резка различных вулканизованных пластин на резиновые нити или концевые ремни и гусеничные ленту на специализированных станках. Резка резиновых изделий на дисковом ноже. Резка каучука, регенерата, гуттаперчи и других эластомеров вручную или с помощью специальных приспособлений на куски установленных размеров и различной конфигурации. Резка губчатой камеры после стрейнирования специальными ножами. Доведение заготовки губчатой камеры до заданного веса путем отрезания излишков резины. Обрезка бортов и протектора на пневматических или дисковых борторезательных станках. Самостоятельная настройка и обслуживание станков по резке пластин. Настройка ножей. Наблюдение за работой станка и процессом резки. Смена ножей.
Должен знать: технологический процесс резки резиновых техических изделий, резиновых изделий и пластин, эластомеров, конструкцию и назначение изделий, требования, предъявляемые к качеству продукции, марки резин, устройство и правила наладки оборудования.
Примеры работ.
1) Камеры губчатые - резка специальными ножами;
2) Нить резиновая - резка на станках Вейера или Шоу;
3) Пластины ремневые и гусеничные ленты - резка на станке Журманова с самостоятельной настройкой станка;
4) Пластины "мипор" сепараторов - резка;
5) Резина утильная - резка на станках.
Ремонтировщик резиновых изделий
74. Ремонтировщик резиновых изделий 1-разряд
Характеристика работ. Выполнение несложных работ по исправлению дефектов готовых резиновых изделий, полуфабрикатов или выполнение отдельных работ в автохозяйствах по ремонту резиновых изделий под руководством ремонтировщика высшей квалификации. Осмотр изделий по внешнему виду, вырезка дефектных мест, промазка клеем, промывка бензином, шероховка поверхности, наложение резиновых заплат, смена вентилей. Вырезка деталей меньших размеров из дефектных больших по размеру деталей.
Должен знать: виды дефектов готовых изделий и полуфабрикатов, рациональные приемы и методы их исправления, свойства и способы приготовления резинового клея, устройство оборудования и приспособлений.
Примеры работ.
1) Ленты ободные сырые и вулканизованные - исправление дефектов;
2) Детали, заготовки, полуфабрикаты резино-технических изделий - исправление дефектов.

1) Шығыршықтарға викельдер (жеміс көкөніс өндірісі) - кесу;
3) Изолента - кесу;
3) Өшіретін резеңке - кесу.
73. Эластомерлер мен резеңкенің кесушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 0,2 дейін дәлдікпен резеңке бұйымдарды токарлық немесе басқа арнайы станоктарда кесу. Әр түрлі вулкандалған пластиналарды арнайы станоктарда резеңке жіптерге немесе ұштық қайыстарға және шынжыр табан лентаға кесу. Резеңке бұйымдарды диск пышағымен кесу. Каучукты, регенератты, гуттаперчаны және басқа эластомерлерді қолмен немесе арнайы құрылғылардың көмегімен белгіленген мөлшерлі және әртүрлі конфигурациялы кесектерге кесу. Стрейнирлеуден кейін кеуекті камераны арнайы пышақтармен кесу. Кеуекті камераның дайындамаларын резеңкенің артық жерлерін кесу арқылы берілген салмаққа дейін жеткізу.
Борттарды және протекторларды пневматикалық немесе дисктік боркесетін станоктарда кесу. Пластиналарды кесу станогын өз бетімен баптау және қызмет көрсету. Пышақтарды баптау. Станоктың жұмысын және кесу процесін бақылау. Пышақтарды алмастыру.
Білуге тиіс: резеңке техникалық бұйымдарды, резеңке бұйымдарды және пластиналарды, эластомерлерді кесудің технологиялық процесі, бұйымдардың құрылымы мен белгіленуі, өнімнің сапасына қойылатын талаптар, резеңкелердің маркалары, жабдықтың құрылысы және жөндеу ережесі.
Жұмыс үлгілері.
1) Кеуекті камералар – арнайы пышақтармен кесу;
2) резеңке жіп - Вейер немесе Шоу станоктарында кесу;
3) Қайыс пластиналар және шынжыр табан ленталар – станокты өз бетімен баптаумен Журманов станогында кесу;
4) Сепараторлардың "мипор" пластиналары - кесу;
5) Ескі-құсқы резеңке – станоктарда кесу.
Резеңке бұйымдарының жөндеушісі
74. Резеңке бұйымдарының жөндеушісі 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дайын резеңке бұйымдардың, жартылай фабрикаттардың ақауларын түзету бойынша күрделі емес жұмыстарды орындау немесе анағұрлым жоғары білікті жөндеушінің басшылығымен резеңке бұйымдарды жөндеу бойынша автошаруашылықтарда жекелеген жұмыстарды орындау. Бұйымдарды сыртқы түрі бойынша қарау, ақау жерлерін кесіп тастау, бензинмен шаю, бетін тегістеу, резеңке жамаулар салу, шұраларын ауыстыру. Мөлшері жағынан үлкен ақаулы бөлшектерден аз мөлшерлі бөлшектерді кесу.
Білуге тиіс: дайын бұйымдар мен жартылай фабрикаттардың ақау түрлері, оларды түзетудің ұтымды тәсімдері мен әдістері, резеңке желімін дайындау тәсімдері мен қасиеттері, жабдық пен құралдың құрылысы.
Жұмыс үлгілері.
1) Дымқыл және вулканизацияланған жиектік ленталар – ақауларды түзету;
2) Бөлшектер, дайындамалар, резеңке - техникалық бұйымдардың жартылай фабрикаттары - ақауларды түзету.

75. Ремонтировщик резиновых изделий 2-разряд
Характеристика работ. Выполнение работ средней сложности по исправлению дефектов готовых резиновых изделий или выполнение в автохозяйствах несложных работ по ремонту резиновых изделий, бывших в употреблении, с применением шероховальных приспособлений и механизмов местной вулканизации. Зачистка, шероховка, шлифовка и подкрашивание ремонтируемых изделий с помощью приспособлений. Подвулканизация в котлах или на горячих плитах. Вулканизация заглушек из маслостойкой резины. Выявление повреждений и ремонт автокамер, резиновой обуви и несложных резино-технических изделий. Приготовление резинового клея и подготовка материалов для ремонта. Проверка, исправление и замена ниппелей в автокамерах. Испытание камер и резиновых изделий после ремонта. В случае необходимости - вулканизация резиновых изделий.
Должен знать: технологический процесс исправления дефектов резиновых изделий, виды и причины дефектов, правила ремонта автокамер, резиновой обуви и резино-технических изделий, способы проверки и ремонта ниппелей, испытания камер после ремонта, состав, свойства и способы приготовления резинового клея, правила ведения процесса вулканизации и подвулканизации резиновых изделий, устройство оборудования и приспособлений.
76. Ремонтировщик резиновых изделий 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение сложных работ по исправлению дефектов готовых резиновых изделий, или выполнение в автохозяйствах средней сложности ремонта резиновых изделий, бывших в употреблении, или выполнение операций только по вырезке местных повреждений. Зачистка, шероховка, подкрашивание и лакировка исправляемых изделий на станках. Испытание изделий. При исправлении дефектов покрышек и камер - срезка излишков резины, врезка и смена вентилей, смена сердечника камеры. Удаление дефектных мест путем пайки.
Обработка автопокрышек на шероховальных станках. Вырезка повреждений на автопокрышках и резино-технических изделиях в соответствии с характером ремонта. Удаление изношенных манжет. Испытание покрышек и резино-технических изделий после произведенного ремонта. Вулканизация внутренних и наружных поверхностей автопокрышек различных размеров, уплотнительных, асбестовых и резиновых колец для масло- и топливопроводов высокого давления, резиновой изоляции, проводов и различных кабелей, резиновых ободов колес в различном вулканизационном оборудовании. Вулканизация накладок и заплат при ремонте мягких топливных баков и камер. Вулканизация колес и шасси летательных аппаратов.
Должен знать: технологический процесс исправления и ремонта резино-технических изделий, автопокрышек и камер, конструкцию и технологический процесс изготовления изделий, виды и свойства применяемых сырья и материалов, рациональные приемы исправления дефектов, методы и виды ремонтов, режимы процессов подвулканизации и вулканизации, методы испытания и технические требования к качеству изделий, устройство оборудования и приспособлений.
Примеры работ.

75. Резеңке бұйымдарының жөндеушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дайын резеңке бұйымдардың ақауларын түзету бойынша орта күрделі жұмыстарды орындау немесе тегістеу құрылғылары мен жергілікті вулканизациялау механизмдерін қолданумен, пайдаланыста болған резеңке бұйымдарды жөндеу бойынша автошаруашылықтарда күрделі емес жұмыстарды орындау. Құрылғылардың көмегімен жөнделуші бұйымдарды тазарту, тегістеу, өңдеу. Қазандықтарда немесе ыстық плиталарда вулканизациялау. Майғатөгіш резеңкеден бұқтырмаларды вулканизациялау Автокамералардың, резеңке аяқ киімнің және резеңке - техникалық бұйымдардың зақым келулерін анықтау және жөндеу. Резеңке желімді дайындау және жөндеуге арналған материалдарды дайындау. Автокамераларда ниппельдерді тексеру, түзету және ауыстыру. Камералар мен резеңке бұйымдарды жөндеуден кейін сынау. Қажет болған жағдайда-резеңке бұйымдарды вулканизация.
Білуге тиіс: резеңке бұйымдардың ақауларын түзетудің технологиялық процесі, ақаудың түрлері мен себептері, автокамераларды, резеңке аяқ киімді және резеңке - техникалық бұйымдарды жөндеу ережесі, ниппельді тексеру және жөндеу, камераларды жөндеуден кейін сынау тәсімдері, резеңке желімді дайындау құрамы, қасиеттері мен тәсімдері, резеңке бұйымдарды вулканизациялау процесін жүргізу ережесі, жабдық пен құралдың құрылысы.
76. Резеңке бұйымдарының жөндеушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дайын резеңке бұйымдардың ақауларын түзету бойынша күрделі жұмыстарды орындау немесе пайдаланыста болған резеңке бұйымдарды жөндеу бойынша автошаруашылықтарда орта күрделі жұмыстарды орындау немесе тек жергілікті зақым жерлерін кесу бойынша операцияларды орындау. Станоктарда түзетілетін бұйымдарды тазарту, тегістеу, бояу және лактау. Бұйымдарды сынау. Қақпақтар мен камералардың ақауларын жөндеген кезде - резеңкенің артық жерлерін кесу, вентильдерді кесу және ауыстыру, камераның өзекшесін ауыстыру. Дәнекерлеу арқылы ақау жерлерін жою. Тегістеу станоктарында автоқақпақтарды өңдеу. Жөндеу сипатына сәйкес резеңке - техникалық бұйымдарда және автоқақпақтарда зақым жерлерін кесу. Тозған манжеттерді алып тастау. Жасалған жөндеуден кейін қақпақтарды және резеңке - техникалық бұйымдарды сынау. Әртүрлі мөлшерлі автоқақпақтардың ішкі және сыртқы беттерін, жоғары қысымды май - және отын келтіруге арналған қатайтатын, асбесттік және резеңке шығыршықтарды, доңғалақтардың резеңке жиектерін әр түрлі вулканизация жабдығында вулканизациялау. Жұмсақ отын бактары мен камераларын жөндеу кезінде бастырма мен жамауларды вулканизациялау.
Білуге тиіс: резеңке- техникалық бұйымдарды, автоқақпақтар мен камераларды түзетудің технологиялық процесі, бұйымдарды әзірлеудің технологиялық процесі және құрылымы, қолданылатын шикізат пен материалдардың түрлері мен қасиеттері, ақауларды түзетудің ұтымды тәсімдері, жөндеу әдістері мен түрлері, вулканизация процестерінің режимдері, бұйымдарды, жабдық пен құралдың құрылысы, сынау әдістері және техникалық талаптар.
Жұмыс үлгілері.

1) Баки большие, бензобаки, мипоросепараторы и другие крупногабаритные изделия специального назначения - исправление наружных дефектов;
2) Камеры автомобильные - ремонт;
3) Камеры варочные - исправление дефектов и "омоложение";
4) Камеры одно-, двух или трехстычные - изготовление;
5) Каркас, покровные резины покрышек - вырезка и шероховка;
6) Покрышки сырые - ремонт.
77. Ремонтировщик резиновых изделий 4-разряд
Характеристика работ. Выполнение особо сложных работ по исправлению дефектов резиновых изделий или выполнение в автохозяйствах сложного ремонта бывших в употреблении автопокрышек и резиновых изделий или вырезка и шероховка поврежденных участков каркаса и покровных резин покрышек. Установка покрышек на станках (спредерах) для внутренней вырезки, наружной или внутренней шероховки. Осмотр внутренней и наружной поверхности покрышек с целью выявления поврежденных участков каркаса, брекера и покровных резин, удаление посторонних включений, вырезка поврежденных участков наружным, внутренним, встречным или комбинированным способом в зависимости от характера повреждений. Шероховка ремонтируемого участка изделий различными инструментами. Заделка поврежденных участков каркаса, брекера и покровных резин с заполнением их сырой резиновой смесью и усилением резино-кордными пластырями. Бортовой ремонт и переделка автокамер на другие размеры. Обслуживание шприцмашины и каландров. Вулканизация исправленных участков изделия в прессах, на плитах или мульдах. Вулканизация разных формовых и неформовых резино-технических изделий в автоклавах и непрерывных вулканизаторах. Изготовление и ремонт специальных резиновых рамок и прокладок для герметизации аппаратов, установок и кабин самолетов: отсеков, люков, иллюминаторов и тому подобнее. Вулканизация высококачественных диэлектрических резиновых деталей токоподводов, манжет сложной конфигурации. Вулканизация и сложный ремонт мягких топливных баков. Испытание покрышек, камер и резино-технических изделий после ремонта и вулканизации.
Должен знать: способы устранения дефектов, технологический процесс ремонта бывших в употреблении автопокрышек, мягких топливных баков и других резино-технических изделий, виды и конструкцию изделий, режимы процессов шприцевания, каландрования резиновых смесей и вулканизации ремонтируемых изделий, состав и свойства резин, методы испытания изделий после ремонта, нормы расхода и методы расчета материалов, требуемых для ремонта, технические требования, предъявляемые к качеству готовой продукции, устройство оборудования и приспособлений, подъемно-транспортных механизмов.
Примеры работ.

1) Үлкен бактар, бензобактар, мипоросепараторлар және арнайы мақсаттағы басқа ірі габаритті бұйымдар - сыртқы ақауларын түзету;
2) Автомобиль камералары - жөндеу;
3) Қайнату камералары – ақауларды түзету және "жасарту";
4) Бір-, екі немесе үшжапсарлы камералар - дайындау;
5) Қақпақтардың қаңқасы, жабын резеңкелері – кесу және тегістеу;
6) Дымқыл қақпақтар – жөндеу.
77. Резеңке бұйымдарының жөндеушісі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дайын резеңке бұйымдардың ақауларын түзету бойынша ерекше күрделі жұмыстарды орындау немесе пайдаланыста болған резеңке бұйымдарды және автоқақпақтарды жөндеу бойынша автошаруашылықтарда күрделі жұмыстарды орындау немесе қаңқаның және қақпақтардың жабын резеңкелерінің зақым келген учаскелерін кесу және тегістеу. Қақпақтарды ішкі кесу, сыртқы немесе ішкі тегістеу үшін станок (спредерлерде) орнату. Қаңқаның, брекердің және жабын резеңкелердің зақымдалған учаскелерін табу мақсатымен қақпақтардың ішкі және сыртқы бетін қарау, зақымдалулар сипатына байланысты сыртқы, ішкі, қарсы немесе қиыстырылған тәсілмен зақым келген бөліктерін кесу. Дымқыл резеңке қоспамен толтырумен және резеңке- кордты пластырлармен күшейтумен қаңқаның, брекердің және жабын резеңкелерінің зақымдалған жерлерін бітеу. Борттық жөндеу және автокамераларды басқа мөлшерлерге қайта жөндеу. Шприцмашина мен каландрларға қызмет ету. Престерде, плиталарда немесе мульдтарда бұйымның түзелген бөліктерін вулканизациялау. Автоклавтарда және үздіксіз вулканизаторларда әр түрлі қалыптық және қалыптық емес резеңке - техникалық бұйымдарды вулканизациялау. Аппаратарды, қондырғыларды және ұшақтардың кабиналарын: бөліктерін, люктарын, иллюминаторларын және тағы басқа герметизациялауға арналған арнайы резеңке жақтаулар мен жабындарды дайындау және жөндеу. Тоқ өткізгіштердің жоғары сапалы диэлектрлік резеңке бөлшектерін вулканизациялау. Жұмсақ отын бактарын вулканизациялау және күрделі жөндеу. Жөндеу мен вулканизациялаудан кейін қақпақтарды, камералар мен резеңке - техникалық бұйымдарды сынау.
Білуге тиіс: ақауларды жою тәсімдері, пайдаланыста болған автоқақпақтарды, жұмсақ отын бактарын және басқа резеңке - техникалық бұйымдарды жөндеудің технологиялық процесі, бұйымдардың түрлері мен құрылымдары, резеңке қоспаларды шприцтау, каландрлау және жөнделетін бұйымдарды вулканизациялау процестерінің режимдері, резеңкелердің құрамы мен қасиеттері, бұйымдарды жөндеуден кейін сынау әдістері, жөндеу үшін қажетті материалдарды есептеу әдістеі және шығын нормалары, дайын өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдық пен құралдың, көтеру - тасу механизмдерінің құрылысы.
Жұмыс үлгілері.

1) Автопокрышки, специальные шины, шинопневматические муфты-устранение дефектов;
2) Баки большие, бензобаки, мягкие резервуары - исправление внутренних дефектов с применением местной вулканизации.
78. Ремонтировщик резиновых изделий 5-разряд
Характеристика работ. Выполнение особо сложного ремонта крупных покрышек, резиновых топливных баков, резервуаров, транспортерных лент, а также изготовление деталей с применением специальных клеев и выполнение работ по изготовлению резиновых изделий с металлической арматурой и окончательная обработка резино-металлических деталей. Вулканизация армированных деталей. Ведение процесса непрерывной вулканизации резиновых и прорезиненных изделий на специальных агрегатах при помощи инфракрасных лучей или прессах. Изготовление крупногабаритных резиновых деталей и изделий в уникальных прессформах.
Должен знать: технологический процесс ремонта крупных покрышек, резиновых топливных баков и резервуаров, режимы процесса вулканизации, методы определения сцепления резины с металлом, виды и свойства применяемых сырья и материалов, правила чтения чертежей, технические требования, предъявляемые к качеству, устройство оборудования, контрольно-измерительных приборов и приспособлений.
Сборщик резиновых технических изделий
79. Сборщик резиновых технических изделий 1-разряд
Характеристика работ. Выполнение простых операций при сборке-монтаже различных резиновых изделий. При сборке изделий химзащиты - обертка патрубка бумагой, расщипка обойм. Проверка качества деталей, подлежащих сборке, и сборка их в соответствии с техническими требованиями, чертежами и эскизами. Промазка горловины грелок и других деталей клеем, монтирование (вставка) втулок, ниппелей, наконечников, крепление гарнитуры и комплектование изделий медицинского назначения (грелок, кружек, Эсмарха, пузырей для льда, спринцовок, молокоотсосов). Проверка качества изделий по внешнему виду. Штемпелевка и упаковка готовой продукции.
Должен знать: приемы сборки-монтажа резиновых изделий, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, конструкцию изделий, виды брака изделий и способы его устранения.
80. Сборщик резиновых технических изделий 2-разряд
Характеристика работ. Сборка из готовых деталей изделий медицинского назначения и товаров народного потребления (вагины для животных, очки для подводного плавания, переговорные аппараты, двухбаллонные пульверизаторы). Сборка-монтировка ниппеля - промазка паза клеем, вставка в паз резинового кольца, нанизывание ниппелей на стержень. Выполнение простых операций по монтажу-сборке из готовых деталей изделий химзащиты (масок, противогазов, клапанных коробок и так далее). Сборка клиновидных ремней на станках простой конструкции.
Должен знать: приемы сборки, технические требования, предъявляемые к деталям и готовой продукции, конструкцию изделий.
Примеры работ.

1) Автоқақпақтар, арнайы шиналар, шинопневматикалық муфталар-ақауларды жою;
2. Үлкен бактар, бензобактар, жұмсақ резервуарлар-жергілікті вулканизацияны қолданумен ішкі ақауларды түзету.
78. Резеңке бұйымдарының жөндеушісі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ірі қақпақтарға, резеңке жағармайлық бактарға, резервуарларға, транспортерлы ленталарға ерекше күрделі жөндеу орындау, сонымен қатар арнайы желімдерді қолданумен бөлшектерді дайындау және металл арматурамен резеңке бұйымдарды дайындау бойынша жұмыстарды орындау және резеңке - металл бөлшектерді соңғы өңдеу. Темір қаңқаланған бөлшектерді вулканизациялау. Инфрақызыл сәулелердің көмегімен арнайы агрегаттарда немесе престерде резеңке және резеңкеленген бұйымдарды үздіксіз вулканизациялау процесін жүргізу. Ірі габаритті резеңке бөлшектерді және бұйымдарды бірегей пресформаларда дайындау.
Білуге тиіс: ірі қақпақтарды, резеңке отын бактар мен резервуарларды жөндеудің технологиялық процесі, вулканизациялау процесінің режимдері, резеңкенің металмен ілінісуін анықтау әдістері, қолданылатын шикізаттар мен материалдардың түрлері мен қасиеттері, сызу оқу ережесі, сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың, бақылау - өлшеу аспаптарының және құралдардың құрылысы.
Резеңке техникалық бұйымдардың құрастырушысы
79. Резеңке техникалық бұйымдардың құрастырушысы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі резеңке бұйымдарды құрастыру - жинақтау кезінде қарапайым операцияларды орындау. Химқорғау бұйымдарын құрастыру кезінде – келтек құбырды қағазбен орау, жиектерін түту. Құрастырылуға тиісті бөлшектердің сапасын тексеру, және оларды техникалық талаптарға, сызулар мен нобайларға сәйкес құрастыру. Жылытқыштардың мойнын және басқа бөлшектерді желіммен жағу, ниппельдерді, ұштарын, тығындарды жинақтау, гарнитураны бекіту және медициналық мақсаттағы бұйымдарды жиынтықтау (жылытқыштар, шығыршықтар, Эсмарх, мұзға арналған көпіршіктер, сүтсорғыштар). Сыртқы түрі бойынша бұйымдардың сапасын тексеру. Дайын өнімді штемпельдеу және орау.
Білуге тиіс: резеңке бұйымдарды құрастыру - жинақтау тәсімдері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, бұйымдардың құрылымы, бұйымдардың ақау түрлері және оны жою тәсімдері.
80. Резеңке техникалық бұйымдардың құрастырушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дайын бөлшектерден медициналық мақсаттағы бұйымдарды және халық тұтыну тауарларын құрастыру (су астында жүзетін көзілдірік, сөйлесу аппараттары, екі баллонды пульверизаторлар). Ниппельді құрастыру - жинақтау – тесікті желіммен жағу, тесіктерге резеңке шығыршықтарды қою, ниппельдерді өзекке өткізу. Химқорғаныш бұйымдарынан дйын бөлшектерді құрастыру - жинақтау бойынша қарапайым операцияларды орындау (маскаларды, газтұтқыштар, клапандық қораптар). Қарапайым құрылымды станоктарда сына тәрізді қайыстарды құрастыру.
Білуге тиіс: құрастыру тәсімдері, бөлшектер мен дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар, бұйымдардың құрылымы.
Жұмыс үлгілері.

1) Детали для масок - покраска коробки, склеивание стекла с резиновыми ободками, обмотка глазков, освежение бензином горловины, продувка масок, одевание обтекателей;
2) Ремни клиновидные - сборка на станках типа "Ютилити" и ОКР;
3) Трубки гофрированные - наложение первой и второй изоляционных ленточек на трубку, обмазка коробки клеем и наложение изоленты.
81. Сборщик резиновых технических изделий 3-разряд
Характеристика работ. Сборка напорных и дюритовых рукавов диаметром до 25 мм. Клейка шлангов для пылесосов и вентиляционных труб на столе с закаточной головкой. Сборка клиновидных ремней на налаженных машинах средней и сложной конструкции. Сборка-облицовка ремней на полуавтоматических машинах. Выполнение операций средней сложности по сборке из готовых деталей изделий химзащиты (масок, противогазов) индивидуально или на конвейере или сборка-монтировка тяжелых и ответственных резиновых изделий (турбобуров).
Должен знать: технологический процесс, виды, свойства и назначение материалов, конструкцию рукавов, технические требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов и готовой продукции, устройство и правила наладки оборудования и приспособлений.
Примеры работ.
1) Детали для масок - обжимка глазков и горловины, обвязывание горловины проволокой, монтаж жгутов и трубки;
2) Ремни клиновидные - сборка на налаженных машинах "Трестер", СКР-1 и СКР-2у;
3) Трубки гофрированные - промазка концов трубки клеем, надевание патрубка с винтовой гайкой и ниппеля с накидной гайкой, обмотка и затяжка проволокой.
82. Сборщик резиновых технических изделий 4-разряд
Характеристика работ. Сборка клиновидных ремней на машинах с самостоятельной наладкой. Клейка поручней для эскалаторов, шлангов герметизации, напорных и дюритовых рукавов диаметром от 25 до 50 мм, автомобильных шлангов и спиральных рукавов диаметром до 50 мм. Выполнение сложных и ответственных операций по монтажу-сборке из готовых деталей изделий химзащиты (масок, противогазов, водолазных костюмов) и инженерного имущества. Сборка уплотнителей дверей автомобиля.
Должен знать: технологический процесс сборки (клейки), технические требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов и готовой продукции, устройство и правила наладки агрегатов и машин.
Примеры работ.
1) Маски - соединение мембранной коробки с маской, шлем-маски с клапанной коробкой, наложение проволочки на место соединения маски с коробкой, монтаж и вставка клапанов иллюминатора и раструба;

1) Маскаларға арналған бөлшектер – қорапты бояу, резеңке шеңберлермен шыныны желімдеп жапсыру, кішкене тесіктерді орау, қылтасын бензинмен жаңарту, маскаларды үрлеу, айнала ағушыларды кию;
2) Сына тәрізді қайыстар – "Ютилити" және ОКР түрлі станоктарда құрастыру;
3) Гофрленген түтіктер – түтікке бірінші және екінші оқшаулау ленталарын салу, қорапты желіммен жағу және изолента салу.
81. Резеңке техникалық бұйымдардың құрастырушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 25 мм дейін диаметрмен тегеурінді және дюриттік жеңдерді құрастыру. Домалаттын бастиегімен шаңсорғыштарға арналған шекқұбырлар мен желдету құбырларын желімдеп жапсыру. Орта және күрделі конструкциялы реттелген машиналарда сына тәрізді қайыстарды құрастыру. Жартылай автомат машиналарды қайыстарды құрастыру- қаптау. Дайын бөлшектерден химқорғау бұйымдарын (маскалар, газтұтқыштар) жеке немесе конвейерде құрастыру бойынша орта күрделі операцияларды орындау немесе ауыр және жауапты резеңке бұйымдарды құрастыру - жинақтау.
Білуге тиіс: технологиялық процесс, материалдардың түрлері, қасиеттері мен белгіленуі, жеңдердің конструкциясы, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың және құрылғылардың құрылысы және жөндеу ережесі.
Жұмыс үлгілері.
1) Маскаларға арналған бөлшектер – көздерін мен мойнын қысу, мойнын сыммен байлау, бұраулар мен түтіктерді жинақтау;
2) Сына тәрізді қайыстар – "Трестер", СКР-1 және СКР-2у реттелген машиналарында құрастыру;
3) Гофрленген түтіктер – түтіктің ұштарын желіммен жағу, шұра гайкасымен келтек құбырды және аспалы найкасымен ниппельді кигізу, сыммен орау және тарту.
82. Резеңке техникалық бұйымдардың құрастырушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Машиналарда сына тәрізді қайыстарды дербес жөндеумен құрастыру. Эскалаторлардың тұтқасын, герметикалау шекқұбырларын, 25-тен 50 мм дейінгі диаметрімен қысымды және дюриттік жеңдерді, 50 мм дейін диаметрімен автомобиль шекқұбырлары мен серіппе жеңдерін желімдеп жапсыру. Дайын бөлшектерден химқорғау бұйымдарын (маскалар, газтұтқыштар, сүңгуір костюмдары) және инженер мүлікті жинақтау - құрастыру бойынша күрделі және жауапты операцияларды орындау. Автомобиль есіктерінің нығыздағыштарын құрастыру.
Білуге тиіс: құрастыру (желімдеп жапсыру) технологиялық процесі, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, агрегаттар мен машиналардың құрылысы және жөндеу ережесі.
Жұмыс үлгілері.
1) Маскалар - мембрандық қорапты маскамен, дулыға - масканы клапандықпен қораппен қосу, сымды қораппен маска қосылу жеріне салу, иллюминатордың клапандарын және кең қонышты жинақтау және ендіру;

2) Противогазы - вставка и крепление проволоки и ленточки респиратора, соединение горловины шлем-маски с клапанной коробкой;
3) Ремни бесконечные, гусеничные ленты, транспортерные ленты свернутой конструкции - сборка-клейка вручную.
83. Сборщик резиновых технических изделий 5-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса сборки и обкладки транспортерных лент. Клейка-сборка напорных и дюритовых рукавов диаметром свыше 50 мм, клейка автомобильных шлангов и спиральных рукавов диаметром свыше 50 мм. Руководство рабочими, обслуживающими агрегаты и машины в данном технологическом процессе.
Должен знать: технологический процесс, конструкцию изделий, устройство и правила наладки оборудования, приспособлений и приборов.
Примеры работ.
1) Лента транспортерная - сборка и обкладка;
2) Пластины резиновые - клейка, заправка концов в дублирующее устройство;
3) Рукава водолазные, буровые и гидроторфные - клейка.
Составитель навесок ингредиентов
84. Составитель навесок ингредиентов 2-разряд
Характеристика работ. Навеска и комплектация резино-текстильных обрезков и отходов для приготовления резино-тряпичных смесей и шиферной крошки. Подсортировка резино-текстильных обрезков и отходов, навеска их согласно рецептурным картам, укладка в тару и подача на вальцы для размола.
Должен знать: виды и свойства резино-текстильных материалов, правила сортировки и навески обрезков, технические требования, предъявляемые к качеству навесок, устройство оборудования и приспособлений.
85. Составитель навесок ингредиентов 3-разряд
Характеристика работ. Составление смесей по рецептам несложного ассортимента (до 50 рецептов). Навеска каучуков, регенерата, полиамидов, лака и различных химикалий с дозировкой. Проверка качества материалов по анализам лаборатории и внешнему виду. Комплектация навесок и передача их на дальнейшую обработку. Составление лабораторных навесок по заданным рецептам или путем самостоятельного подбора рецептуры.
Должен знать: виды, марки, сорта и назначение материалов, порядок загрузки развешенных ингредиентов в тару, технические требования, предъявляемые к качеству навесок, устройство оборудования и приспособлений.
86. Составитель навесок ингредиентов 4-разряд
Характеристика работ. Составление смесей по рецептам сложного ассортимента (свыше 50 различных рецептов). Навеска каучуков, регенерата, ингредиентов, механических и химических пластикаторов, технического углерода и других ингредиентов с различной дозировкой. Загрузка с соблюдением определенной последовательности развешенных материалов в сборную тару (бочки, ведра и проч.). Комплектование развешенных материалов в соответствии с рецептурой и с учетом очередности их загрузки в резиносмеситель или на вальцы.
Должен знать: виды, марки, свойства и назначение материалов, рецептурную дозировку ингредиентов, технические требования, предъявляемые к качеству развески и комплектовки навесок, общие принципы изготовления резиновой смеси, устройство оборудования и приспособлений.

2) Газтұтқыштар - сымды және респиратордың кішкене ленталарын ендіру және бекіту, дулыға – масканың мойнын клапандық қораппен қосу;
3) Шексіз қайыстар, шынжыр табан ленталар, оралған конструкциялы транспортерлік ленталар – қолмен құрастыру - желімдеу.
83. Резеңке техникалық бұйымдардың құрастырушысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Транспортерлік ленталарды құрастыру және айнала қоршау процесін жүргізу. 50 мм артық диаметрімен қысымды және дюриттік жеңдерді, 50 мм артық диаметрімен автомобиль шекқұбырлары мен серіппе жеңдерін желімдеп жапсыру - құрастыру. Берілген технологиялық процесте агрегаттар мен машиналарды қызмет көрсететін жұмысшыларға басшылық ету.
Білуге тиіс: технологиялық процесс, бұйымдардың құрылымы, жабдықтың құрылғылар мен аспаптардың құрылысы, жөндеу ережесі.
Жұмыс үлгілері.
1) Транспортерлік лента - құрастыру және айнала қоршау;
2) Резеңке пластиналар - желімдеу, ұштарын қайталаушы құрылғыға салу;
3) Сүңгуір және гидроторфные жеңдер - желімдеу.
Ингредиенттердің аспаларын құрастырушысы
84. Ингредиенттердің аспаларын құрастырушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке – шүберек қоспалар мен шиферлік қоқымды дайындау үшін резеңке - тоқымалы кесінділер мен қалдықтарды асып қою және жиынтықтау. Резеңке - тоқымалы кесінділер мен қалдықтарды сорттау, оларды рецептура карталарына сәйкес асып қою, ыдысқа салу және ұсатуға арналған біліктерге беру.
Білуге тиіс: резеңке - тоқымалы материалдардың түрлері мен қасиеттері, кесінділерді сұрыптау және асу ережесі, аспалардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдық пен құралдың құрылысы.
85. Ингредиенттердің аспаларын құрастырушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі емес ассортиментті рецептер бойынша қоспалар құрастыру (50 рецептіге дейін). Каучуктарды, регенератты, полиамидтарды, лакты және мөлшерлеп құюмен әр түрлі химикалийларды асып қою. Зертхана талдаулары және сыртқы түрі бойынша материалдардың сапасын тексеру. Аспаларды жиынтықтау және оларды одан әрі өңдеуге жіберу. Берілген рецептілер бойынша немесе рецептураны өз бетімен іріктеу арқылы зертхана аспаларын құрастыру.
Білуге тиіс: материалдардың түрлері, маркалары, сорттары мен белгіленуі, өлшенген ингредиенттерді ыдысқа жүктеу тәртібі, аспалардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдық пен құралдың құрылысы.
86. Ингредиенттердің аспаларын құрастырушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі ассортиментті рецептер бойынша қоспалар құрастыру (50 рецептіден артық). Каучуктарды, регенератты, ингредиенттерді, механикалық және химиялық пластикаторларды, техникалық көміртегіні және мөлшерлеп құюмен басқа ингредиенттерді асып қою. Өлшенген материалдардың белгілі бір реттілігін сақтаумен құрастыру ыдысына (бөшкелер, шелектер және басқа.) жүктеу. Рецептураға сәйкес және оларды резеңкеараластырқа немесе біліктерге жүктек кезектілігін ескерумен өлшенген материалдарды жинақтау.
Білуге тиіс: материалдардың түрлері, маркалары, қасиеттері мен белгіленуі, ингредиенттердің рецептуралық дозасы, аспаларды ілу мен жиынтықтаудың сапасына қойылатын техникалық талаптар, резеңке қоспасын дайындаудың жалпы қағидалары, жабдық пен құралдың құрылысы.
Жолақтарды түйістіруші

87. Стыковщик полос 2-разряд
Характеристика работ. Обслуживание диагонально-резательной или других машин по раскрою материала. Установка валика с прокладкой в специальное приспособление машин. Отбор нарезанного текстиля от раскроечной машины. Выявление и удаление дефектных мест, закатка закроенных косяков в прокладку или подача их на стыковку. Стыковка косяков вручную или на стыковочном станке в полосы нужной длины. Прикатка швов роликом, пропудривание. Складывание склеенных полос в стопки или закатка на валики. Маркировка заготовок и подача их на дальнейшую обработку.
Должен знать: приемы работы по склеиванию, отбору и контролю качества косяков, виды, свойства и назначение закраиваемых материалов, технические требования, предъявляемые к качеству стыкованных полос, устройство стыковочного станка и приспособлений.
При выполнении операций только по отбору полос - 1 разряд.
Термопластикаторщик
88. Термопластикаторщик 2-разряд
Характеристика работ. Термопластикация каучука в котлах небольших размеров (длиной менее 1,5 м). Загрузка и выгрузка термопластицированного каучука. Наблюдение за обслуживаемым оборудованием. Чистка противней и транспортера.
Должен знать: основы технологического процесса термопластикации каучуков, назначение и свойства обрабатываемых синтетических каучуков и вспомогательных материалов, назначение и устройство обслуживаемого оборудования и приспособлений.
89. Термопластикаторщик 3-разряд
Характеристика работ. Термопластикация синтетического каучука в аппаратах типа вулканизационных котлов острым паром или методом электрообогрева. Обслуживание шнипель-машины для резки синтетического каучука. Заправка конца каучукового полотна под нож, резка его в "лапшу". Укладывание нарезанного каучука на противни. Загрузка противней на тележках в аппарат термопластикации. Ведение процесса термопластикации по показаниям контрольно-измерительных приборов и согласно технологическому регламенту. Выгрузка термопластицированного каучука. Определение качества термопластиката и передача его на дальнейшую обработку. Чистка противней и транспортера, исправление неполадок в оборудовании.
Должен знать: технологический процесс термопластикации синтетического каучука, режимы термообработки, марки и свойства обрабатываемых синтетических каучуков и вспомогательных материалов, технические требования, предъявляемые к качеству каучуков, правила сдачи различных марок синтетических каучуков на последующую обработку, устройство оборудования и приспособлений.
При одновременном обслуживании нескольких термопластикационных аппаратов (котлов), шнипель-машины и другого оборудования, связанного с термопластикацией, и при руководстве бригадой термопластикаторщиков - 4-разряд.
Холодильщик резиновых смесей

87. Жолақтарды түйістіруші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Материалды пішу бойынша диагоналдық - кесетін және басқа машиналарға қызмет көрсету. Машиналардың арнайы жабдығына төсеумен білікті орнату. Кесілген тоқыманы пішу машинасынан іріктеу. Ақау жерлерін анықтау және жою, жиектелген таяныштарды жабынға домалату немесе оларды жапсарға беру. Таяныштарды қолмен немесе түйістіру станогында қажетті ұзындық жолақтарына түйістіру. Жіктерді шығыршықпен жазу. Жабыстырылған жолақтарды үймеге қатарластырып жинау немесе біліктерге домалату. Дайындамаларды маркалау және оларды кейінгі өңдеуге жіберу.
Білуге тиіс: таяныштарды жабыстыру, іріктеу және бақылау бойынша жұмыс тәсімдері, жиектелетін материалдардың түрлері, қасиеттері мен белгіленуі, түйістірілген жолақтардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, түйістіру станогының және құрылғылардың құрылысы.
Тек жолақтарды іріктеу бойынша операцияларды орындау кезінде - 1-разряд.
Термопластикаторшы
88. Термопластикаторшы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Үлкен емес мөлшерлі қазандықтарда каучукты термопластикациялау (1,5 м кем ұзындығымен). Термопластикацияланған каучукты тиеу және түсіру. Қызмет көрсетілетін жабдықты қадағалау. Қаңылтыр таба мен транспортерді тазалау.
Білуге тиіс: каучуктарды термопластикациялаудың технологиялық процесс негіздері, өңделінетін синтетикалық каучуктардың және көмекші материалдардың белгіленуі және қасиеттері, қызмет көрсетілетін жабдықтың және құралдардың белгіленуі және құрылысы.
89. Термопластикаторшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қатты бумен немесе электрқыздыру әдісімен вулканизациялық қазандықтар түріндегі аппараттарда синтетикалық каучукты термопластикациялау. Синтетикалық каучукты кесуге арналған шнипель-машинаға қызмет көрсету. Каучук матаның ұшын пышаққа дайындау, оны "лапша тәрізді" кесу. Кесілген каучукты қаңылтыр табаларға салу. Арбалардағы қаңылтыр табаларды термопластикаттау аппаратына тиеу. Бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша және технологиялық регламентке сәйкес термопластикаттау процесін жүргізу. Термопластикатталған каучукты түсіру. Термопластикаттың сапасын анықтау және оны кейінгі өңдеуге жіберу. Қаңылтыр табалар мен транспортерді тазарту, жабдықтағы олқылықтарды түзету.
Білуге тиіс: синтетикалық каучукты термопластиктеудің технологиялық процесі, термоөңдеу режимдері, өңделінетін синтетикалық каучуктар мен көмекші материалдардың маркалары мен қасиеттері, каучуктардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, синтетикалық каучуктарды кейінгі өңдеуге тапсыру ережесі, жабдық пен құралдың құрылысы.
Бірнеше термопластикациялық аппараттарға (қазандықтарды), шнипель-машинаға және термопластикациялаумен байланысты басқа жабдықты қызмет көрсету кезінде, және термопластикаторшылардың бригадасына басшылық ету кезінде - 4-разряд.
Резеңке қоспаларының мұздатушысы

90. Холодильщик резиновых смесей 3-разряд
Характеристика работ. Охлаждение резиновых смесей в воздушной среде, водой или эмульсией в ваннах, камерах. Прием листов резины. Навеска на штыри охладительной установки. Ведение процесса охлаждения. После охлаждения - обсушка, транспортировка и укладка листов резины на платформы или стеллажи по маркам. Выполнение отдельных вспомогательных работ по обслуживанию резиносмесителя и вальцов.
Должен знать: технологический процесс охлаждения резиновых смесей, марки и свойства резиновых смесей и применяемых вспомогательных материалов, устройство оборудования для охлаждения резины и транспортных устройств.
91. Холодильщик резиновых смесей 4-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса охлаждения резиновых смесей на фестонной (охладительной) установке. Заполнение ванны антиадгезионным раствором для охлаждения. Включение и выключение холодильной установки со специального пульта управления. Срезка с вальцов резиновой смеси и подача при посредстве отборочного конвейера на охлаждение. Включение и выключение автоматического укладчика. Заполнение технического паспорта на резиновые смеси. Исправление мелких неполадок в работе установки.
Должен знать: технологический процесс охлаждения, маржи и назначение резиновых смесей и вспомогательных материалов, требования, предъявляемые к качеству резиновых смесей, устройство фестонной установки.
Шероховщик
92. Шероховщик 1-разряд
Характеристика работ. Шероховка бортовых лент. Шлифовка или полировка эбонитовых изделий вручную на суконных механических шайбах. Шероховка дефектных мест или изделий целиком на станке или вручную с помощью наждачной бумаги и металлических щеток, обрезка заготовок по длине, устранение дефектов. Очистка изделий после обработки. Промывание изделий водой и их смазывание.
Должен знать: приемы обработки изделий на шайбе и методы шероховки, технические требования, предъявляемые к качеству изделий, правила пользования приспособлениями.
93. Шероховщик 2-разряд
Характеристика работ. Шероховка несложных деталей шин на шероховальных станках и с помощью специальных приспособлений. Шероховка-шлифовка изделий медицинского назначения, простых изделий формовой и неформовой техники, мелких вспомогательных деталей инженерного имущества и боковин покрышек на шероховальном станке или в барабанах. Шлифовка-полировка вручную эбонитовых изделий, требующих особо тщательной обработки. Подготовка заготовок к шероховке: контроль и сортировка их, обрезка выпрессовок, подача заготовок к шероховальному станку. Шероховка дефектных мест или изделий целиком на станке или вручную с помощью наждачной бумаги, металлических щеток. Зашлифовка отдельных заготовок мягкой тканевой щеткой. Обрезка заготовок по длине, устранение неровностей, промер, маркировка и связка в пачки для передачи на дальнейшую обработку.
Должен знать: технологический процесс на обслуживаемом участке, спецификацию, размеры и конструкцию обрабатываемых деталей, требования, предъявляемые к качеству шероховки, устройство шероховального оборудования.
Примеры работ:

90. Резеңке қоспаларының мұздатушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке қоспаларды ауа ортасында, ванналарда, камераларда сумен немесе эмульсиямен суыту. Резеңкелердің табақтарын қабылдау. Штырларға суыту қондырғысын орнату. Суыту процесін жүргізу. Суытудан кейін – резеңкелердің табақтарын кептіру, платформаларға немесе стеллаждарға маркалары бойынша тасу және қатарластырып жинау. Резеңкеараластырғыштарға және біліктерге қызмет көрсету бойынша жекелеген көмекші жұмыстарды орындау.
Білуге тиіс: резеңке қоспаларды суытудың технологиялық процесі, резеңке қоспалардың және қолданылатын материалдардың маркалары мен қасиеттері, резеңкені суытуға арналған жабдықтың және тасу құрылғыларының құрылысы.
91. Резеңке қоспаларының мұздатушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке қоспаларды фестондық (суытатын) қондырғыда суыту процесін жүргізу. Ваннаны суыту үшін антиадгезиялық ерітіндімен толтыру. Суыту қондырғысын арнайы басқару пультынан қосу және ағыту. Біліктерден резеңке қоспасын кесу және іріктеу конвейерінің көмегімен суытуға беру. Автоматты салушыны қосу және сөндіру. Резеңке қоспаларға техникалық паспортты толтыру. Қондырғының жұмысындағы ұсақ олқылықтарды түзету. Жабдық жұмысындағы ұсақ олқылықтарды түзету.
Білуге тиіс: суыту технологиялық процесі, резеңке қоспалардың және көмекші материалдардың маржасы және белгіленуі, резеңке қоспалардың сапасына қойылатын талаптар, фестон қондырғысының құрылысы.
Тегістеуші
92. Тегістеуші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Борттық ленталарды тегістеу. Мауыт механикалық шайбаларда қолмен эбониттік бұйымдарды өңдеу немесе жылтырату. Бұйымның ақау жерлерін немесе тұтас станокта немесе зімпара қағаздың және металл щетканың көмегімен қолмен тегістеу, дайындамаларды ұзындығы бойынша кесу, ақауларын жою.
Бұйымдарды өңдеуден кейін тазарту. Бұйымдарды сумен жуу және оларды майлау.
Білуге тиіс: бұйымдарды шайбада өңдеу тәсімдері және тегістеу әдістері, бұйымдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, құрылғыларды пайдалану ережесі.
93. Тегістеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тегістеу станоктарында және арнайы құрылғылардың көмегімен тегістеу станоктарында күрделі емес бөлшектерді тегістеу. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды, қалыптық және қалыптық емес техниканың қарапайым бұйымдарын, инженерлік мүліктің ұсақ көмекші бөлшектерін және қақпақтардың шеттерін тегістеу станоктарында немесе барабандарда тегістеу - өңдеу. Ерекше мұқият өңдеуді қажет ететін эбониттік бұйымдарды қолмен тегістеу - өңдеу. Дайындамаларды тегістеуге дайындау: оларды бақылау және сұрыптау, престерді кесіп тастау, дайындамаларды тегістеу станогына беру. Бұйымның ақау жерлерін немесе тұтас станокта немесе зімпара қағаздың, металл щетканың көмегімен қолмен тегістеу. Жеке дайындамаларды жұмсақ мата щеткасымен өңдеу. Дайындамаларды ұзындығы бойынша кесу, кедір - бұдыр жерлерін жою, одан әрі өңдеуге жіберу үшін өлшеу, маркалау және пачкаға байлау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процесі, өңделінетін бөлшектердің мөлшерлері мен құрылымы, тегістеудің сапасына қойылатын талаптар, тегістеу жабдығының құрылысы.
Жұмыс үлгілері:

1) Трубки велокамерные, тормозные авиационные камеры и прокладочные кольца - шероховка;
2) Чуни, игрушки, каблуки, мячи, малые и средние акбаки - шероховка - шлифовка.
94. Шероховщик 3-разряд
Характеристика работ. Шероховка сложных и ответстственных деталей шин на станке. Шероховка-шлифовка больших акбаков, сложных и ответственных изделий формовой и неформовой техники, основных деталей инженерного имущества (лодки, понтоны до 5 т, тубусы, мешки и тому подобнее) на шероховальном станке, или при помощи наждачного круга или мягкой шлифовальной шайбы. Наладка станка. Загрузка аппарата деталями, шероховка в соответствии с режимом, выгрузка обработанных изделий, сортировка и сдача продукции.
Должен знать: приемы шероховки-шлифовки, технические требования, предъявляемые к качеству изделий, виды изделий и их назначение, устройство оборудования и приспособлений.
Примеры работ.
1) Камеры шинопневматических муфт, летные авиакамеры, протекторные заготовки - шероховка.
95. Шероховщик 4-разряд
Характеристика работ. Срезка и шероховка поверхности протектора на шероховально-копировальных станках. Шероховка-шлифовка сложного инженерного имущества (понтонов свыше 5 т), офсетного полотна и резиновых чехлов для грунтовальных агрегатов. Вставка ездовой камеры в покрышку, монтаж покрышки на ободе станка, заполнение камеры сжатым воздухом. Шероховка покрышки на станках штанга шунтирующая для контактной сети (далее - ШШК) с диафрагм патроном или установка покрышки на диафрагменный патрон, поддувка диафрагмы. Наладка копира в зависимости от профиля протектора покрышки, корректировка подачи покрышки относительно головки станка, ведение процесса срезки-шероховки протектора по заданному профилю. Демонтаж покрышки с обода, спуск воздуха и выемка ездовой камеры. Обмер отшерохованных покрышек.
Должен знать: технологический процесс срезки-шероховки протекторов на шероховально-копировальных станках, размеры и конструкцию покрышек, методы подбора и правила наладки копиров, технические требования, предъявляемые к качеству отшерохованной поверхности, габариты отшерохованных покрышек.
При работе на станках с копиром - 5-разряд.
Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Общие профессии производства и переработки резиновых смесей", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, издания 1986 года приведен в приложение 2 к разделу 2 ЕТКС (выпуск 31).
3. "Производство резиновых технических изделий,
резиновой обуви и резиновых изделий широкого потребления"
Аппаратчик изготовления резиновых нитей

1) Велокамера түтіктері, тежегіштік авиациялық камералар және шығыршықты жабындар - тегістеу;
2) Дөңбек ағаштар, ойыншықтар, өкшелер, доптар, шағын және орта акбактар - тегістеу - өңдеу.
94. Тегістеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шиналардың күрделі және жауапты бөлшектерін станокта тегістеу. Үлкен акбактарды, қалыптық және қалыптық емес техниканың күрделі және жауапты бөлшектерін; тегістеу станогында немесе зімпара қағаздың не жұмсақ өңдеу щетканың көмегімен инженерлік мүліктің негізгі бөлшектерін тегістеу - өңдеу (қайықтар, 5 т дейін понтондар, тубустар, қаптар және тағы басқа). Станокты жөндеу. Аппаратқа бөлшектерді тиеу, режимге сәйкес тегістеу, өңделінген бұйымдарды түсіру, өнімді сортта және тапсыру.
Білуге тиіс: тегістеу - өңдеу тәсімдері, бұйымдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, бұйымдардың түрлері және олардың белгіленуі, жабдық пен құралдың құрылысы.
Жұмыс үлгілері.
1) Шинапневматикалық муфталардың камералары, ұшқыш авиакамералар, протекторлық дайындамалар - тегістеу.
95. Тегістеуші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тегістеу – көшіру станоктарында протектордың бетін кесу және тегістеу. Күрделі инженерлік мүлікті (5т артық понтондар), офсеттік матаны және бояйтын агрегаттарға арналған резеңке қаптарды тегістеу - өңдеу. Айдайтын камераны қақпаққа қою, қақпақты станоктың жиегінде жинақтау, камераны қысылған ауамен толтыру. Қақпақты диафрагмалардан байланыс желісі үшін сығатын штанга (бұдан әрі – ТӨК) станоктарында тегістеу немесе қақпақты диафрагмалық патронға орнату, диафрагманы үрлеу. Қақпақ протекторының кескініне байланысты көшірмені жөндеу; станоктың бастиегіне қатысты қақпақты беруді түзету; протекторды берілген пішін бойынша кесу - тегістеу процесін жүргізу. Қақпақты жиектен бөлшектеу, ауадан түсіру және айдайтын камераны алу. Тегістелген қақпақтарды өлшеу.
Білуге тиіс: тегістеу - көшіру станоктарында протекторларды кесу тегістеу технологиялық процесі, қақпақтардың мөлшерлері мен құрылымы, копирлерді іріктеу әдістері және жөндеу ережесі, тегістелген беттің сапасына қойылатын техникалық талаптар, тегістелген қақпақтардың габариттері.
Копирмен станоктарда жұмыс істеген кезде - 5-разряд.
"Резеңке қоспаларын өндіру мен қайта өңдеудің жалпы кәсіптері" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың қолданыстағы БТБА 1986 жылғы шығарылымының атаулары көрсетілген тізбесі БТБА-ның (31-шығарылым), 2-қосымшасында келтірілген.
3. Резеңке техникалық бұйымдардың, резеңке аяқ киім мен кеңінен тұтынылатын резеңке бұйымдарының өндірісі
Резеңке жіптерді дайындау аппаратшысы

96. Аппаратчик изготовления резиновых нитей 2-разряд
Характеристика работ. Ведение отдельных операций технологического процесса изготовления резиновых нитей из клея и латекса под руководством аппаратчика более высокой квалификации. Намотка резиновых нитей на катушки на намоточных устройствах и машинах. Установка катушек на шпулярник. Заправка нитей в нитенаправляющее устройство, закрепление конца нити на пустой катушке, ликвидация обрыва нити при перемотке. Наблюдение за нормальным натяжением нитей, съем катушек с перемотанными нитями с намоточного устройства и передача их на дальнейшую обработку. Чистка оборудования.
Должен знать: основы технологического процесса изготовления резиновых нитей из клеев и латекса, толщину (калибр) резиновых нитей, требования, предъявляемые государственным стандартом к качеству намотки нитей, технические требования, предъявляемые к нитям, устройство, работу намоточных механизмов и машин, правила их эксплуатации.
97. Аппаратчик изготовления резиновых нитей 3-разряд
Характеристика работ. Ведение отдельных стадий технологического процесса изготовления резиновых нитей из клея и латекса под руководством аппаратчика более высокой квалификации. Обслуживание отдельных узлов поточной линии. Наблюдение за прохождением нитей в промывочных ваннах: очистка фильер от коагулюма, разборка и распределение нитей на транспортирующем устройстве. Регулирование скоростей намоточной и укладочной машин. Заправка нитей в нитенаправители, нитенатяжители, регулирование натяжения нитей, ликвидация обрыва нитей, смена наработанных катушек и укладка их в коробки. Наблюдение за работой укладчика нитей: заправка ленты нитей в направляющее кольцо, смена коробок. Контроль качества выпускаемых нитей. Участие в чистке трубопроводов и коммуникаций.
Должен знать: основы технологического процесса изготовления резиновых нитей из клея и латекса, назначение, толщину (калибр) нитей в разрезе лент, требования, предъявляемые к качеству намотки и укладки нитей, технические требования, предъявляемые Государственным стандартом к нитям, устройство, работу обслуживаемых узлов поточной линии, правила эксплуатации оборудования.
98. Аппаратчик изготовления резиновых нитей 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса изготовления резиновых нитей из клея и латекса на поточных линиях и агрегатах под руководством аппаратчика более высокой квалификации. Наблюдение за равномерным выходом нитей из фильер, за прохождением нитей в сушильных и вулканизационных секциях, через талькатор и каландр, за правильным распределением нитей в гребенке, между валками каландра. Установление необходимого зазора между валками каландра и величины давления на валки. Раскрой сеток для фильер. Определение потребности в резиновом клее и загрузка его в аппарат при помощи подъемного устройства. Загрузка талька в опудривающее устройство аппарата.
Должен знать: технологический процесс изготовления резиновых нитей из клеев и латекса на поточных линиях и агрегатах, способы и правила его регулирования, марки и физико-химические свойства применяемых клеев, латекса и вспомогательных материалов, технические требования, предъявляемые к качеству готовой продукции, устройство поточной линии или агрегата, правила эксплуатации обслуживаемого оборудования.

96. Резеңке жіптерді дайындау аппаратшысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен желім мен латекстен резеңке жіптердің дайындаудың технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу. Ораушы құрылғыларда және машиналарда катушкаларға резеңке жіптерді орау. Катушкаларды шпулярникқа орау. Жіптерді жіп түтететін құрылғыға салу, жіптердің ұштарын бос катушкаға бекіту, орау кезінде жіптің үзілуін болдырмау. Жіптердің дұрыс тартылуын бақылау, оралған жіптерімен катушкаларды орау құрылғысынан алу және оларды одан әрі өңдеуге жіберу. Жабдықты тазарту.
Білуге тиіс: желім мен латекстен резеңке жіптердің дайындаудың технологиялық процесс негіздері, резеңке жіптердің қалыңдығы (калибр) жіптерді орау сапасына Мемлекеттік стандартпен қойылатын талаптар, жіптерге қойылатын техникалық талаптар, орау механизмдерінің және машиналардың құрылысы, жұмысы, оларды пайдалану ережесі.
97. Резеңке жіптерді дайындау аппаратшысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен желім мен латекстен резеңке жіптерді дайындаудың технологиялық процесінің жекелеген сатыларын жүргізу. Ағындық тармақтың жекелеген тораптарына қызмет көрсету. Шаю ванналарында жіптердің өтуін қадағалау: фильерді коаглюмнан тазарту, тасушы құрылғыда жіптерді реттеу және бөлу. Орайтын және төсейтін машиналардың жылдамдықтарын реттеу. Жіптерді жіпбағыттағыштарға, жіпкергіштерге салу, жіптерді созуды реттеу, жіптердің үзілуін жою, істелген катушкаларды алмастыру және оларды қораптарға салу. Жіп салушының жұмысын бақылау: жіптердің лентасын бағыттаушы шығыршыққа салу, қораптарды алмастыру. Шығарылатын жіптердің сапасын бақылау. Құбырларды және коммуникацияларды тазартуға қатысу.
Білуге тиіс: желім мен латекстен резеңке жіптердің дайындаудың технологиялық процесс негіздері, резеңке жіптердің қалыңдығы (калибр) жіптерді орау сапасына мемлекеттік стандартпен қойылатын талаптар, жіптерге қойылатын техникалық талаптар, орау механизмдерінің және машиналардың құрылысы, жұмысы, оларды пайдалану ережесі.
98. Резеңке жіптерді дайындау аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен желім мен латекстен резеңке жіптерді дайындаудың технологиялық процесін жүргізу. Жіптердің фильерге біркелкі шығуын, жіптердің кептіргіш және вулканизациялау секцияларында талькатор және каландр арқылы өтуін, каландрдың біліктерінің арасындағы тарақтағы жіптердің дұрыс таратылуын қадағалау. Каландрдың біліктерінің арасында қажетті саңылауды және біліктерге қысым мөлшерлерін орнату. Фильер үшін торларды пішу. Резеңке желімдегі қажеттілікті анықтау және оны көтергіш құрылғы көмегімен аппаратқа тиеу. Талькты аппараттың ұнтақ жағу құрылғысына жүктеу.
Білуге тиіс: ағындық тармақтарда және агрегаттарда желім мен латекстен резеңке жіптерді дайындаудың технологиялық процесі, оны реттеу тәсімдері мен ережелері, қолданылатын желімдердің, латекс пен көмекші материалдардың маркалары және физикалық - химиялық қасиеттері, дайын өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, ағындық тармақтың немесе агрегаттың құрылысы, қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану ережесі.

99. Аппаратчик изготовления резиновых нитей 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса изготовления резиновых нитей из клеев и латекса на поточных линиях и агрегатах. Наладка и подготовка всего оборудования, входящего в состав поточной линии или агрегата, к выпуску нитей заданного калибра: установка фильтров и специальных сеток в фильеры, смена сеток стрейнера, регулирование давления пара, температуры в вулканизационной камере, секциях печи, стрейнере, каландре, в червячном прессе, скорости работы всех узлов и оборудования поточной линии или агрегата. Наблюдение по контрольно-измерительным приборам или визуально за ходом технологического процесса и его регулирование. Контроль качества и калибров изготавливаемых нитей. Руководство рабочими, обслуживающими поточную линию или агрегат по изготовлению резиновых нитей из клеев и латекса и вспомогательное оборудование, закрепленное за бригадой. Подготовка оборудования к сдаче в ремонт, участие в приемке из ремонта. Учет полученной продукции.
Должен знать: технологический процесс изготовления резиновых нитей из клеев и латекса, технические требования, предъявляемые к применяемым клеям, латексным смесям, вспомогательным материалам и готовой продукции, кинематические схемы, правила наладки и регулирования всех узлов и оборудования, входящих в состав поточной линии или агрегата, в соответствии с заданным технологическим регламентом.
Гофрировщик трубок
100. Гофрировщик трубок 2-разряд
Характеристика работ. Гофрирование на станках резиновых трубок семяпроводов для сельскохозяйственных машин. Открывание секций гофрировочного станка, вкладывание дорна с одетой резиновой трубкой в станок, закрытие секций гофрировочного станка, сжатие трубки (гофрирование). Выдержка резиновой трубки в сжатом состоянии, открывание секций гофрировочного станка, выемка дорна. Передача трубки на дальнейшую доработку.
Должен знать: технологический процесс гофрирования трубок семяпроводов и тукопроводов, конструкцию деталей, технические требования, предъявляемые к готовой продукции устройство станка и пневматических приспособлений.
101. Гофрировщик трубок 3-разряд
Характеристика работ. Гофрирование резино-текстильных трубок для противогазовых приборов. Взвешивание шприцованной трубки, обрезка по установленной длине, надевание заготовок вручную на дорн. Вкладывание в станок. Открывание секции станка. Навивка гофры и сжатие трубки. Выемка готовой трубки и передача ее на дальнейшую обработку. Обклейка трубки трикотажем.
Должен знать: технологический процесс гофрирования трубки, марки, свойства и назначение применяемых резин и материалов, конструкцию деталей, технические требования, предъявляемые к качеству готовой продукции, устройство станка и пневматических приспособлений.
Гуммировщик металлоизделий

99. Резеңке жіптерді дайындау аппаратшысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ағындық тармақтарда және агрегаттарда желім мен латекстен резеңке жіптерді дайындаудың технологиялық процесін жүргізу. Ағындық тармақтың немесе агрегаттың құрамына кіретін барлық жабдықты берілген калибрлі жіптерді шығаруға жөндеу және дайындау: сүзгілерді және арнайы торларды фильерге орнату, стрейнердің торларының алмастыру, бу қысымын, вулканизациялау камерасындағы, пеш секцияларындағы, стрейнердегі, каландрдағы, иіртүтік престегі температураны реттеу, ағындық тармақтың немесе агрегаттың барлық түйіндерінің және жабдықтың жұмыс жылдамдықтарын реттеу.
Бақылау - өлшеу аспаптары бойынша немесе көзбен технологиялық процестің барысын қадағалау және оны реттеу. Даярланатын жіптердің сапасы мен калибрлерін бақылау. Желім мен латекстен резеңке жіптерді дайындау бойынша ағындық тармақтарға және агрегаттарға қызмет көрсету бойынша жұмысшыларға және бригадаға бекітілген көмекші жабдыққа басшылық ету. Жабдықты жөндеуге тапсыруға дайындау және жабдықты жөндеуден қабылдауға қатысу. Алынған өнімді есепке алу.
Білуге тиіс: желім мен латекстен резеңке жіптерді дайындаудың технологиялық процесі, қолданылатын желімдерге, латекс қоспаларына, көмекші материалдарға және дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар, жасалған технологиялық регламентке сәйкес ағындық тармақтың немесе агрегаттың құрамына кіретін барлық жабдықты және тораптарды жөндеу және реттеу ережесі.
Түтіктердің гофрлеушісі
100. Түтіктердің гофрлеушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ауыл шаруашылық машиналарына арналған ұрық шашатын жолдардың резеңке түтіктерінің станоктарында гофрлеу. Гофрленген станоктың секцияларын ашу, киілген резеңке түтіктен дорнды станокқа салу, гофрленген станоктың секцияларын жабу, түтікті қысу (гофрлеу). Резеңке түтікті қысылған күйде ұстау, гофрленген станоктың секцияларын ашу, дорнды алу. Түтікті одан әрі өңдеуге беру.
Білуге тиіс: ұрық шашатын жолдардың түтіктерін гофрлеудің технологиялық процесі, бөлшектердің құрылымы, дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар, станоктың және пневматикалық құрылғылардың құрылысы.
101. Түтіктердің гофрлеушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Газтұтқыш аспаптарға арналған резеңке - тоқымалы түтіктерді гофрлеу. Шприцтелген түтікті өлшеу, белгіленген ұзындықпен кесу, дайындамаларды қолмен дорндарға кигізу. Станокқа салу. Станоктың секциясын ашу. Гофрлерді орау және түтікті қысу. Дайын түтікті суырып алу және оны одан арғы өңдеуге жіберу. Түтікті трикотажбен желімдеу.
Білуге тиіс: түтікті гофрлеу технологиялық процесі, қолданылатын резеңкелер мен материалдардың маркалары, қасиеттері мен белгіленуі, бөлшектердің құрылымы, дайын өнімге сапасына қойылатын техникалық талаптар, станоктың және пневматикадық құрылғылардың құрылысы.
Металл бұйымдарының гуммирлеушісі

102. Гуммировщик металлоизделий 1-разряд
Характеристика работ. Выполнение вспомогательных работ по гуммированию металлоизделий. Подготовка металлической поверхности к облицовке резиной: очистка, обезжиривание вручную, просушивание резины, подготовка резиновой поверхности к приклеиванию, прикатка слоев облицовки. Приготовление клеющих и обезжиривающих растворов под руководством гуммировщика более высокой квалификации.
Должен знать: приемы вспомогательных работ по гуммированию металлоизделий, основные свойства резины и клеющих веществ, состав обезжиривающих веществ, требования, предъявляемые к подготовке металлических изделий для гуммирования.
103. Гуммировщик металлоизделий 2-разряд
Характеристика работ. Гуммирование вручную или на станках простых и мелких металлических изделий.
Установка изделий на подставку, проверка качества поверхности изделий, промывка бензином, протирка, заделка раковин, трещин и тому подобнее, промазка клеем и просушка. Раскрой резиновых заготовок и их дублировка, промазка клеем, наложение на гуммируемую металлическую поверхность и прикатка роликом или на прикаточном станке. Винтовка вручную или на станке гуммированных изделий. Передача на вулканизацию.
Должен знать: технологический процесс гуммирования, приемы гуммирования изделий и деталей в зависимости от их конструкции и размеров, марки и свойства резин, способы заделки раковин и трещин, технические требования, предъявляемые к качеству заготовок и продукции, устройство прикаточного станка.
Примеры работ.
1) Втулки, колеса для ручных тележек, ролики, сальники и шкивы - гуммирование и бинтовка;
2) Колеса (ремонт автомобилей) - ошиновка;
3) Катушки - бинтовка.
104. Гуммировщик металлоизделий 3-разряд
Характеристика работ. Гуммирование вручную или на станке металлических валов диаметром до 150 мм или простой химической аппаратуры. Установка гуммированных изделий вручную или с помощью мостового крана в люнеты станка или на подставки. Проверка качества очистки поверхности металла от коррозии. Промывка бензином. Заделка дефектов (трещин, раковин) эбонитом. Промазка клеем и просушка. Закрой и дублирование по заданным размерам резиновых пластин. Наложение на металлическую поверхность с тщательной прикаткой роликом вручную или с помощью прикаточного станка. Прокол пузырей, промер размеров, съем. Бинтовка гуммированных металлических изделий.
Должен знать: технологический процесс гуммирования металлоизделий, конструкцию изделий, марки резин, технические требования, предъявляемые к качеству заготовок и продукции, устройство и правила наладки прикаточных и бинтовочных станков, приемы бинтовки.
Примеры работ.
Ванны, бачки, неразъемные крышки - гуммирование.

102. Металл бұйымдарының гуммирлеушісі 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Металл бұйымдарды гуммирлеу бойынша көмекші жұмыстарды орындау. Металл бетті резеңкелермен өңдеуге дайындау: резеңкелерді қолмен тазарту, майсыздандыру, кептіру, резеңке бетін жабыстыруға дайындау, өңдеу беттерін жазу. Анағұрлым жоғары білікті гуммирлеушінің басшылығымен жабысатын және майсыздандыратын ерітінділерді дайындау.
Білуге тиіс: металл бұйымдарын гуммирлеу бойынша көмекші жұмыстардың тәсілдері, резеңкелердің және желімдейтін заттардың негізгі қасиеттері, майсыздандыратын заттардың құрамы, гуммирлеу үшін металл бұйымдарын дайындауға қойылатын талаптар.
103. Металл бұйымдарының гуммирлеушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қарапайым және ұсақ металл бұйымдарын қолмен немесе станоктарда гуммирлеу. Бұйымдарды тіреуге құру, бұйымдардың бетінің сапасын тексеру, бензинмен тазарту, сүрту, қабыршақтарды, жарылуларды бітеу және тағы басқа, желіммен жағу және кептіру. Резеңке дайындамаларды пішу және оларды қайталау, желіммен жағу, гуммирленетін металл бетке салу және доңғалақпен немесе айналдыру станогында айналдыру. Қолмен немесе станокта гуммирленген бұйымдарды бұрандама жасау. Вулканизацияға тапсыру.
Білуге тиіс: гуммирлеу технологиялық процесі, құрылымдары мен мөлшерлеріне байланысты бұйымдарды және бөлшектерді гуммирлеу тәсілдері, резеңкелердің маркалары мен қасиеттері, қабыршықтар мен жарылыстарды бітеу тәсілдері, дайындамалардың және өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, айналдыру станогының құрылысы.
Жұмыс үлгілері.
1) Тығындар, қол арбаларына арналған доңғалақтар, доңғалақтар, сальниктер және шкивтер – гуммирлеу және бұрандама жасау;
2) Доңғалақтар (автомобильдерді жөндеу) - шиналау;
3) Катушкалар - бұрау.
104. Металл бұйымдарының гуммирлеушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 150 мм дейін диаметрімен металл біліктерді немесе қарапайым химиялық аппаратураны қолмен немесе станокта гуммирлеу. Гуммирленген бұйымдардың станок люнетасына немесе тіреулерге көпірлік кранның көмегімен орнату. Металдың бетін тазалау сапасын тексеру. Бензинмен тазарту. Ақауларды эбонитпен бітеу (жарылуларды, қабыршақтарды). Желіммен жағу және кептіру. Резеңке пластиналарды берілген мөлшерлер бойынша пішу және қайталау. Металл бетке доңғалақпен домалатумен қолмен немесе айналдыру станогының көмегімен салу. Көпіршіктерді тесу, мөлшерлердің өлшеу, алу. Гуммирленген металл бұйымдарды бинтпен байлау.
Білуге тиіс: металл бұйымдарын гуммирлеудің технологиялық процесі, бұйымдардың құрылымы, резеңкелердің маркалары, дайындамалардың және өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, айналдыру және бинтпен байлау станоктарының құрылысы және жөндеу ережесі, бинтпен байлау тәсілдері.
Жұмыс үлгілері.
Ванналар, бачоктар, алынбайтын қақпақтар крышки - гуммирлеу.

105. Гуммировщик металлоизделий 4-разряд
Характеристика работ. Гуммирование вручную или специальных станках поверхности металлических валов диаметром свыше 150 мм и химической аппаратуры средней сложности. Подбор для каждого размера изделий специальных стоек, люнетов и так далее. Расчет формы и размеров заготовок в зависимости от габаритов и конфигурации валов. Закрой и дублирование на столах вручную резиновых пластин необходимых размеров с подбором резин определенных калибров. Съем при помощи крана и передача на бинтовку и вулканизацию.
Должен знать: технологический процесс гуммирования металлических валов, методы определения размеров заготовок, порядок наложения слоев, марки, виды и свойства применяемых материалов, технические требования, предъявляемые к качеству заготовок и продукции, устройство приспособлений и специальных прикаточных станков.
Примеры работ.
Мешалки, нутч-фильтры, разъемные крышки - гуммирование.
106. Гуммировщик металлоизделий 5-разряд
Характеристика работ. Гуммирование наружной или внутренней поверхности крупногабаритных емкостей и химической аппаратуры. Ознакомление с чертежами металлоизделий, подлежащих гуммированию. Контроль качества поверхности металла и резиновых заготовок. Расчет потребного количества резиновых заготовок путем построения геометрических фигур. Вычерчивание конфигурации заготовок на резиновом полотне. Закрой и дублирование заготовок на столах вручную, промазка их специальными клеями в зависимости от марки резины и условий крепления к металлу. Вклеивание шпонок, викелей и другие деталей. Проверка качества обкладки испытанием на электропробой до вулканизации. Устранение обнаруженных дефектов. Зачистка поверхности наждачным полотном и передача на вулканизацию.
Должен знать: технологический процесс гуммирования емкостей и химаппаратуры, методы определения конфигурации и количества заготовок, технические требования, предъявляемые к заготовкам и продукции, правила проведения испытаний на электропробой, устройство оборудования и приспособлений.
Примеры работ.
1) Автоцистерны, железнодорожные цистерны и контейнеры - гуммирование;
2) Химаппаратура: башни, вакуум-фильтры, центрифуги - гуммирование.
107. Гуммировщик металлоизделий 6-разряд
Характеристика работ. Гуммирование резиной поверхности металлических валов диаметром свыше 150 мм с применением экструдера серии 930. Ознакомление с чертежами металлоизделий, подлежащих гуммированию.
Установка с помощью передвижного мостового крана предварительно очищенного металлического вала на люнеты. Промывка поверхности вала бензином, промазка металла клеем. Подготовка и наладка к работе агрегата (шприцмашины, станка для вращения вала, блока регулирования температуры, регулятора скорости). Наложение фетелей на промазанную клеем поверхность вращающегося вала.
Наблюдение и регулирование температуры по зонам экструдера холодного питания, установление на приборе толщины гуммированного слоя, угла наклона прижимного ролика, давления на прижимной ролик, ширины шприцуемой резиновой полосы, заправка шприцованной ленты на вал через систему роликов. Наложение шприцованной резиновой полосы на вал в соответствии с чертежами. Контроль качества гуммируемых валов. Расчет потребного количества сырья. Руководство рабочими, обслуживающими агрегат.
Должен знать: технологический процесс гуммирования металлических валов, марки, виды, свойства, назначение применяемых материалов, устройство оборудования и требования, предъявляемые к его эксплуатации.
Примеры работ.
Валы металлические крупногабаритные - гуммирование.

105. Металл бұйымдарының гуммирлеушісі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 150 мм артық диаметрімен металл біліктерді немесе орта күрделі химиялық аппаратураны қолмен немесе станокта гуммирлеу. Бұйымдардың әрбір мөлшері үшін арнайы тіреулерді, люнеттерді және тағы басқа іріктеу. Біліктердің габариттері мен конфигурациясына байланысты дайындамалардың қалыптары мен мөлшерлерін есептеу. Белгілі бір калибрлі резеңкелерді іріктеумен қажетті мөлшерді резеңке пластиналарды қолмен үстелдерде пішу және қайталау. Кранның көмегімен алу және таңып байлау мен вулканизацияға жіберу.
Білуге тиіс: металл біліктерді гуммирлеудің технологиялық процесі, дайындамалардың мөлшерлерін анықтау әдістері, қабаттар салу әдістері, пайдаланылатын материалдардың маркалары, түрлері мен қасиеттері, дайындамалардың және өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, құрылғылардың және арнайы айналдыру станоктарының құрылысы.
Жұмыс үлгілері.
Араластырғыштар, нутч-сүзгілер, алмалы-салмалы қақпақтар - гуммирлеу.
106. Металл бұйымдарының гуммирлеушісі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Ірі габаритті ыдыстар мен химиялық аппаратураның сыртқы және ішкі бетін гуммирлеу. Гуммирлеуге жататын металл бұйымдардың сызуларымен таныстыру. Металдың және резеңке дайындамалардың бетінің сапасын бақылау. Геометриялық пішіндерді салу арқылы резеңке дайындамалардың қажетті мөлшерін есептеу. Резеңке матада дайындамалардың конфигурациясын сызу. Дайындамаларды қолмен үстелдерде пішу және қайталау, резеңкелердің маркасына және металға бекіту жағдайларына байланысты оларға арнайы желімдер жағу. Шпонкалар, викельдер және басқа бөлшектерді жабыстыру. Вулканизациялауға дейін электр сынамамен сынаумен айнала қоршау сапасын тексеру. Табылған ақауларды жою. Бетін зімпара матамен тазарту және вулканизацияға жіберу.
Білуге тиіс: ыдыстар мен химаппаратураның гуммирлеудің технологиялық процесі, дайындамалардың конфигурациясы мен мөлшерін анықтау әдістері, дайындамалар мен өнімге қойылатын техникалық талаптар, электрсынамамен сынаулар жүргізу ережесі, жабдық пен құралдың құрылысы.
Жұмыс үлгілері.
1) Автоцистерналар, темір жол цистерналар және контейнерлер - гуммирлеу;
2) Химаппаратура: мұнаралар, вакуум-сүзгілер, центрифугалар - гуммирлеу.
107. Металл бұйымдарының гуммирлеушісі 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 930 сериялы экструденді қолданумен 150 мм артық диаметрімен металл біліктердің резеңке бетін гуммирлеу. Гуммирлеуге тиісті металл бұйымдарының сызуларымен таныстыру. Жылжымалы көпір кранының көмегімен алдын ала тазартылған металл білікті люнеттерге орнату. Біліктік бетін бензинмен тазарту, желіммен жағу. Агрегатты дайындау және жұмысқа жөндеу (шприцмашинаны, білікті айналдыруға арналған станокты, температураны реттек блогын, жылдамдық реттеуішін). Желіммен жағылған айналмалы біліктің бетіне фетельдер салу. Салқын қуаттандыру экструдерінің аймақтары боынша температураны бақылау және реттеу, аспапта гуммирленген қабаттың қалыңдығын, қысатын доңғалақтың еңіс бұрышын, қысатын доңғалаққа қысымды, шприцталатын резеңке жолақтың енін анықтау, доңғалақтардың жүйесі арқылы білікке шприцталған лентаны салу. Сызуларға сәйкес шприцталған резеңке жолақты білікке салу. Гуммирленетін біліктердің сапасын бақылау. Шикізаттың қажетті мөлшерін есептеу. Агрегатқа қызмет көрсететін жұмысшыларды басқару.
Білуге тиіс: металл біліктердің гуммирлеудің технологиялық процесі, қолданылатын материалдардың маркалары, түрлері, қасиеттері, белгіленуі, жабдықтың құрылысы және оны пайдалануға қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері.
Ірі габаритті металл біліктер - гуммирлеу.

108. Заготовщик бинта 2-разряд
Характеристика работ. Разрыв ткани на бинты на бинторазрывной машине. Закрепление ролика с тканью на штанге, одевание тормозных дисков. Надрыв вручную концов ткани по требуемой ширине. Заправка бинтов в валики. Наблюдение за равномерным натяжением и правильным надрывом ткани. Регулирование скорости машины. Съем роликов с намотанными бинтами. Выполнение несложного ремонта бинторазрывной машины. Подноска к местам клейки бинтов и шнура.
Должен знать: рациональные приемы по заготовке бинта, размеры бинтов и их назначение, устройство бинторазрывной машины.
При заготовке бинтов вручную - 1-разряд.
Заготовщик резиновых изделий и деталей
109. Заготовщик резиновых изделий и деталей 1-разряд
Характеристика работ. Выполнение простых работ при заготовке-пошиве резиновых деталей или изделий из прорезиненных и непрорезиненных текстильных заготовок. Навивка шпуль, пошив тканевых деталей для переговорных аппаратов, сшивка концов различных тканей, обшивка бинта. Пошив чехлов и мешкотары из прорезиненной ткани. Несложный ремонт спецодежды.
Должен знать: приемы пошива деталей или изделий, технические требования, предъявляемые к заготовкам и готовой продукции, устройство швейной машины.
110. Заготовщик резиновых изделий и деталей 2-разряд
Характеристика работ. Выполнение работ средней сложности при пошиве резиновых деталей или изделии. Заготовка-пошив деталей резиновой обуви, обшивка и пришивка язычка, сшивка заготовок туфель, пошив передков. Сшивка косяков прорезиненной ткани, подшивка концов резинки для наголовников. Прошив мелких вспомогательных деталей воздухоплавательного и инженерного имущества. Пошив вручную или на машине спецодежды. Сложный ремонт спецодежды.
Должен знать: приемы заготовки-пошива резиновых деталей или изделий, конструкцию деталей или изделий и их назначение, технические требования, предъявляемые к заготовкам и готовым изделиям, устройство швейной машины.
111. Заготовщик резиновых изделий и деталей 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение сложных работ при пошиве резиновых деталей и изделий. Заготовка-пошив резиновой обуви: обшивка заготовок, обшивка клюш, пришивка фигурного задника, пошивка заготовок формовой обуви. Пошив чулок для резиновой обуви, сшивка заднего и переднего шва, пришивка передка, вшивка стельки, вшивка прорезиненных текстильных и суконных деталей резиновой обуви. Пришивка отделочных воротничков, ремешков, пряжек, меховой опушки. Сшивка прорезиненных текстильных деталей резиновой обуви. Прошивка вспомогательных деталей инженерного имущества, вышек и цилиндров для аэростатов и газгольдеров.
Должен знать: технологический процесс пошива резиновых изделий и деталей, конструкцию и назначение деталей и изделий, технические требования, предъявляемые к качеству заготовок и готовой продукции, устройство и наладку швейных машин и приспособлений.

108. Бинт дайындаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Матаны бинт үзетін машинада бинттерге жыртып бөлу. Матамен доңғалақты штангада бекіту, тежеу дисктерін кигізу. Матаның ұштарын қажетті ені бойынша қолмен жырту. Кішкене біліктерге бинттарды салу. Матаның біркелкі созылуын және дұрыс жыртылуын қадағалау. Машинаның жылдамдығын реттеу. Оралған бинттармен доңғалақтарды алу. Бинт жыртатын машинаға күрделі емес жөндеу орындау. Бинт пен бауды жабыстыру жерлеріне апару.
Білуге тиіс: бинтты дайындау бойынша ұтымды тәсілдер, бинттердің мөлшерлері және олардың белгіленуі, бинт үзетін машинаның құрылысы.
Бинттерді қолмен дайындаған кезде - 1-разряд.
Резеңке бұйымдардың және бөлшектердің дайындаушысы
109. Резеңке бұйымдардың және бөлшектердің дайындаушысы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке бөлшектерді немесе резеңкеленген және резеңкеленбеген тоқыма дайындамалардан бұйымдарды дайындау - тігу кезінде қарапайым жұмыстарды орындау. Шпульдарды есу, сөйлесу аппараттары үшін мата бөлшектерді тігу, әр түрлі маталардың ұштарын тігу, бинтті тігу. Резеңкеленген матадан тыстар мен қап ыдыс тігу. Арнайы киімді күрделі жөндеу.
Білуге тиіс: бөлшектерді немесе бұйымдарды тігу тәсілдері, дайындамаларға және дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар, тігін машинаның құрылысы.
110. Резеңке бұйымдардың және бөлшектердің дайындаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке бөлшектерді немесе бұйымдарды тігу кезінде орта күрделі жұмыстарды орындау. Резеңке аяқ киімнің бөлшектерін дайындау - тігу, тілшігін қаптау және тігу, туфлялардың дайындамаларын тігу. Резеңкеленген матаның қисықтарын тігу, резеңкелердің ұштарын тігу. Ауада ұшатын және инженер мүліктің ұсақ қосалқы бөлшектерін тігу. Қолмен немесе арнайы киім машинасында тігу. Арнайы киімді күрделі жөндеу.
Білуге тиіс: резеңке бөлшектерді немесе бұйымдарды дайындау - тігудің тәсілдері, бөлшектердің немесе бұйымдардың құрылымы және олардың белгіленуі, дайындамаларға және дайын өнімдерге қойылатын техникалық талаптар, тігін машинасының құрылысы.
111. Резеңке бұйымдардың және бөлшектердің дайындаушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке бөлшектерді және бұйымдарды тігу кезінде күрделі жұмыстарды орындау. Резеңке аяқ киімді дайындау - тігу: дайындамаларды тігу, клюштарды тігу, мүсінді сіріні тігу, қалыптық аяқ киімнің дайындамаларын тігу. Резеңке аяқ киімдер үшін шұлықтарды тігу, алдыңғы және артқы тігісті тігу, алдын тігу, ұлтарақты тігу, резеңке аяқ киімнің резеңкеленген тоқыма және мауыт бөлшектерді тігу. Өңдеу қыстырма жағаларды, бауларды, айылбастарды, тері шетін тігу. Резеңке аяқ киімнің резеңкеленген тоқыма бөлшектерін тігу. Инженерлік мүліктің көмекші бөлшектерін, аэростаттар мен газгольдерлер үшін мұнаралар мен цилиндрлер тігу.
Білуге тиіс: резеңке бұйымдарды және бөлшектерді тігудің технологиялық процесі, бөлшектердің және бұйымдардың құрылымы және белгіленуі, дайындамалардың және дайын өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, тігін машинаның және құрылғылардың құрылысы және жөндеуі.

112. Заготовщик резиновых изделий и деталей 4-разряд
Характеристика работ. Выполнение особо сложных работ при пошиве резиновых деталей и изделий. Пошив вентиляционных труб. Обшивка наголовников. Прошивка основных деталей инженерного имущества. Пришивка вышек к цилиндрам для малых аэростатов.
Должен знать: технологический процесс пошива резиновых изделий и деталей, конструкцию, виды и назначение деталей, узлов, физико-химические свойства обрабатываемых материалов, технические требования, предъявляемые к качеству заготовок и изделий.
113. Заготовщик резиновых изделий и деталей 5-разряд
Характеристика работ. Выполнение особо сложных работ при пошиве резиновых изделий сложной конструкции. Прошивка сборочных и последних швов воздухоплавательного и инженерного имущества. Пришивка вышек к цилиндрам больших аэростатов. Руководство рабочими, занятыми на пошиве резиновых изделий и деталей.
Должен знать: технологический процесс пошива резиновых изделий и деталей, правила чтения чертежей, свойства применяемых материалов, конструкцию, виды и назначение деталей и изделий, технологические требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов и готовой продукции, устройство швейных машин и приспособлений.
Заготовщик такелажа инженерного имущества
114. Заготовщик такелажа инженерного имущества 2-разряд
Характеристика работ. Изготовление простого веревочного такелажа для изделий инженерного имущества. Вязка петель и узлов, изготовление сростков, намазка их клеем. Зашпаговка концов и сростков.
Должен знать: приемы изготовления простого такелажа, виды и назначение материалов, схемы простого такелажного оснащения, технические требования, предъявляемые к качеству такелажного оснащения.
Примеры работ.
1) Оснащение такелажное к костюмам - изготовление и привязывание;
2) Такелаж к чехлам - изготовление.
115. Заготовщик такелажа инженерного имущества 3-разряд
Характеристика работ. Изготовление средней сложности веревочного и тросового такелажа к изделиям инженерного имущества с привязыванием к изделиям или изготовление сложного веревочного и тросового такелажа без привязывания к изделиям. Раскрой материалов, вязка петель и узлов такелажного оснащения по схемам и чертежам. Привязывание простого веревочного такелажа к готовым изделиям.
Должен знать: приемы вязки петель, узлов и привязывания такелажа к изделиям, схемы такелажного оснащения, виды изделий, технические требования, предъявляемые к качеству такелажного оснащения.
Примеры работ.
1) Оснащение такелажное к аэростатам и газгольдерам - изготовление;

112. Резеңке бұйымдардың және бөлшектердің дайындаушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке бөлшектерді және бұйымдарды тігу кезінде ерекше күрделі жұмыстарды орындау. Желдету құбырларын тігу. Инженерлік мүліктің негізгі бөлшектерін тігу. Шағын аэростаттар үшін цилиндрларға мұнаралар тігу.
Білуге тиіс: резеңке бұйымдарды және бөлшектерді тігудің технологиялық процесі, бөлшектердің құрылымы, түрлері мен белгіленуі, тораптар, өңделінетін материалдардың физикалық – химиялық қасиеттері, дайындамалардың және бұйымдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар.
113. Резеңке бұйымдардың және бөлшектердің дайындаушысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Күрделі конструкциялы резеңке бұйымдарды тігу кезінде ерекше күрделі жұмыстарды орындау. Ұшатын және инженерлік мүліктің жинақтау және соңғы тігістерін тігу. Мұнараларды үлкен аэростаттардың цилиндрларына тігу. Резеңке бұйымдардың және бөлшектерді тігуде жұмыс істейтін жұмысшыларға басшылық ету.
Білуге тиіс: резеңке бұйымдарды және бөлшектерді тігудің технологиялық процесі, сызуларды оқу ережесі, қолданылатын материалдардың қасиеттері, бөлшектердің және бұйымдардың құрылымы, түрлері мен белгіленуі, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасына қойылатын технологиялық талаптар, тігін машиналарының және құрылғылардың құрылысы.
Инженерлік мүлік такелажының дайындаушысы
114. Инженерлік мүлік такелажының дайындаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Инженерлік мүлік бұйымдары үшін қарапайым жіп такелажын дайындау. Жіптер мен түйіндерді байлау, өскіндерін дайындау, оларды желіммен жағу. Ұштары мен өскіндерін түю.
Білуге тиіс: қарапайым такелаж дайындау тәсілдері, материалдардың түрлері мен белгіленуі, қарапайым такелаждық жабдықтаудың сызбалары, такелаждық жабдықтаудың сапасына қойылатын техникалық талаптар.
Жұмыс үлгілері.
1) Костюмдарға такелаждық жабдықтау - дайындау және байлау;
2) Тыстарға такелаж - дайындау.
115. Инженерлік мүлік такелажының дайындаушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бұйымдарға байлаумен инженерлік мүліктің бұйымдарына орта күрделі жіп және арқан такелажын дайындау немесе бұйымдарға байлаусыз күрделі жіп және арқан такелажын дайындау. Материалдарды пішу, сызулар мен үлгілер бойынша такелаждық жабдықтау жіптері мен түйіндерін байлау. Дайын бұйымдарға қарапайым жіп такелажын байлау.
Білуге тиіс: жіптерді, түйіндерді байлау және такелажды бұйымдарға жалғап байлау тәсілдері, такелаждық жабдықтау сызбалары, бұйымдардың түрлері, такелаждық жабдықтау сапасына қойылатын техникалық талаптар.
Жұмыс үлгілері.
1) Аэростаттар мен гагольдерлерге такелаждық жабдықтау - дайындау;

2) Такелаж к лодкам - изготовление.
116. Заготовщик такелажа инженерного имущества 4-разряд
Характеристика работ. Изготовление сложного веревочного и тросового такелажа для изделий инженерного имущества с привязыванием к изделиям. Промазка клеем мест соединения шпагата и сростков. Привязывание такелажа к изделиям больших размеров и сложной конструкции.
Должен знать: приемы изготовления и привязывания сложного веревочного и тросового такелажа к изделиям инженерного имущества, схемы и чертежи такелажного оснащения и изделий, основы геометрии, виды и назначение изделий и применяемых материалов, технические требования, предъявляемые к качеству такелажного оснащения. Примеры работ.
Такелаж аэростатов и газгольдеров - изготовление и привязывание.
Закатчик маканых изделий
117. Закатчик маканых изделий 2-разряд
Характеристика работ. Закатка венчика сосок, пипеток, пустышек, игрушек и других неответственных бесшовных изделий вручную или с помощью специального приспособления. Выемка формы из рамки. Визуальный контроль качества маканой пленки и длины пленки при помощи шаблона. Удаление лишней части пленки и бракованной пленки. Закатка венчика равномерной толщины. Передача форм с изделиями на вулканизацию.
Должен знать: приемы закатки венчика, технические требования, предъявляемые к качеству пленки и закатки венчика, устройство приспособлений.
118. Закатчик маканых изделий 3-разряд
Характеристика работ. Закатка вручную венчика перчаток, колпачков и других ответственных бесшовных изделий. Определение, годности и длины намаканой пленки при помощи шаблонов. Тщательная закатка венчика равномерной толщины.
Должен знать: технологический процесс закатки венчика, технические требования, предъявляемые к качеству закатки и маканой пленки, устройство приспособлений.
Изготовитель маканых изделий
119. Изготовитель маканых изделий 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение операций при изготовлении бесшовных изделий из клея, латекса и других компонентов методом макания на механизированных поточных линиях и ручных аппаратах, заполнение ванны основным компонентом и коагулянтом, систематическое удаление пузырей, пленки и посторонних включений с поверхности смеси, контроль за консистенцией смеси основного компонента, проверка пригодности форм и кассет к работе, очистка поверхности форм и кассет от пленки основного компонента и коагулянта.
При обслуживании ручных аппаратов - ведение технологического процесса макания под руководством изготовителя маканых изделий высшей квалификации: загрузка рамок с формами в ванны, выгрузка их после выдержки и передача на последующую обработку.
При обслуживании механизированных поточных линий - наблюдение за работой и обслуживанием механизмов: навешивания и съема кассет с формами с подвесок конвейера, перемещения, подъема, переноса, загрузки кассет в вагонетки и их выгрузки из нее, наблюдение за работой установок воздушного и водного синерезиса, агрегата тепловой обработки форм и аналитического оборудования.
Должен знать: технологический процесс изготовления маканых изделий, приемы выполнения операций при обслуживании аппаратов и поточных механизированных линий, виды, свойства и назначение основного компонента, применяемого при изготовлении маканых изделий, требования, предъявляемые к качеству форм, основному компоненту (клею, латексу, пластизолю и другие), устройство, назначение и эксплуатацию обслуживаемого оборудования и механизмов.

2) Қайықтарға такелаж - дайындау.
116. Инженерлік мүлік такелажының дайындаушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Бұйымдарға байлаумен инженерлік мүліктің бұйымдарына күрделі жіп және арқан такелажын дайындау. Шпагат пен өскіндердің қосылу жерлерін желіммен жағу. Такелажды үлкен мөлшерлі және күрделі құрылымды бұйымдарға байлау.
Білуге тиіс: инженерлік мүліктің бұйымдарына күрделі жіп және арқан такелажын дайындау және байлау тәсілдері, такелаждық жабдықтау мен бұйымдардың сызбалары мен сызулары, геометрия негіздері, бұйымдардың және қолданылатын материалдардың түрлері мен белгіленуі, такелаждық жабдықтаудың сапасына қойылатын техникалық талаптар.
Жұмыс үлгілері.
Аэростаттар мен гагольдерлерге такелаж - дайындау және жалғап байлау.
Батырылған бұйымдардың тегістеушісі
117. Батырылған бұйымдардың тегістеушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Емізіктердің, тамызғыштардың, резеңке емізіктердің, ойыншықтардың ұшын және басқа жауапсыз тігіссіз бұйымдарды арнайы құрылғының көмегімен немесе қолмен айналдыру. Рамкадан қалыпты алу. Батырылған қабыршықтың сапасын және қабыршықтың ұзындығын шаблонның көмегімен көзбен бақылау. Қабыршықтың артық бөлігін және ақау қабыршыты алып тастау. Біркелкі қалыңдықты гүлдің тәжін жазу. Бұйымдармен қалыптарды вулканизациялауға беру.
Білуге тиіс: ұшын айналдыру тәсілдері, қабыршықтың және ұшын айналдырудың сапасына қойылатын техникалық талаптар, құрылғылардың құрылысы.
118. Батырылған бұйымдардың тегістеушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Перчаткалардың, қақпақтардың ұшын және басқа жауапты тігіссіз бұйымдарды қолмен айналдыру. Шаблондардың көмегімен батырылған қабыршықтың жарамдылығы мен ұзындығын анықтау. Бірдей қалыңдықты ұшын мұқият айналдыру.
Білуге тиіс: ұшын айналдырудың технологиялық процесі, қабыршықты айналдырудың сапасына қойылатын техникалық талаптар, құрылғылардың құрылысы.
Батырылған бұйымдардың дайындаушысы
119. Батырылған бұйымдардың дайындаушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Механикаландырылған ағындық тармақтарда және қол аппараттарында батыру әдісімен желімнен, латекстен және басқа компоненттерден тігіссіз бұйымдарды дайындау кезінде операцияларды орындау, ваннаны негізгі компонентпен және коагулянтпен толтыру, қоспа бетінен көпіршіктерді, қабыршақтарды және бөтен қосуларды жүйелі алып тастау, негізгі компонент консистенциясын бақылау, қалыптардың және кассеталардың жұмысқа жарамдылығын тексеру, қалыптар мен кассеталардың бетін негізгі компоненттің және коагулянттың қабыршағынан тазалау.
Қол аппараттарына қызмет көрсету кезінде - анағұрлым жоғары білікті батырылған бұйымдардың дайындаушысының басшылығымен батырудың технологиялық процесін жүргізу: қалыптармен рамкаларды ванналарға тиеу, оларды ұстаудан кейін түсіру және кейінгі өңдеуге тапсыру.
Механикаландырылған ағындық тармақтарға қызмет көрсету кезінде-механизмдердің жұмысын және қызмет көрсетуін қадағалау: қалыптармен кассеталарды конвейердің салпыншақтарынан ілу және алу, кассеталарды вагонеткаларға ауыстыру, көтеру, тасымалдау, тиеу және оларды одан түсіру, ауа және су синерезисы қондырғыларының, қалыптарды жылумен өңдеу агрегатының және аналитикалық жабдықтың жұмысын қадағалау.
Білуге тиіс: батырылған бұйымдарды әзірлеудің технологиялық процесі, аппараттар мен механикаландырылған ағындық тармақтарға қызмет көрсету кезінде операцияларды орындау тәсілдері, батырылған бұйымдарды әзірлеуде қолданылатын негізгі компоненттің түрлері, қасиеттері мен белгіленуі, қалыптардың сапасына, негізгі компонентке (желімге, латекске, пластизольге және басқалар) қойылатын талаптар, қызмет көрсетілетін жабдықтың және механизмдердің құрылысы, белгіленуі және пайдаланылуы.

120. Изготовитель маканых изделий 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса при изготовлении бесшовных изделий из клея, латекса и других компонентов методом макания на механизированных поточных линиях, автоматических, полуавтоматических и ручных аппаратах.
Ведение процесса макания кассет с формами в коагулянтную смесь, наблюдение за консистенцией и частотой коагулянтной смеси, температурой и влажностью воздуха, залив и перемешивание коагулянтной смеси.
При обслуживании ручных аппаратов - подготовка ванны и форм к работе. Погружение рамок с формами в ванну аппарата, извлечение их из ванны, сушка намаканной пленки и повторное макание в соответствии с технологическим регламентом. Установка рамок с формами на стол. Руководство рабочими, обслуживающими ручные аппараты, и рабочими, занятыми на закатке изделий. Под руководством изготовителя маканых изделий высшей квалификации ведение технологического процесса и обслуживание автоматических и полуавтоматических аппаратов типа "Гому" и "Ширма". Участие в чистке оборудования и форм.
Должен знать: технологический процесс изготовления маканых изделий, виды, свойства и назначение клеев, латексов и других компонентов, применяемых при изготовлении маканых изделий, требования, предъявляемые к качеству форм и продукции, устройство, назначение и эксплуатацию обслуживаемого оборудования и механизмов.
Примеры работ.
Медицинские изделия и товары народного потребления, изготовленные методом макания: напальчники, оболочки для детских шаров и спортивных камер, перчатки, пипетки, презервативы, пустышки и аналогичные изделия.
121. Изготовитель маканых изделий 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса при изготовлении бесшовных изделий из клея, латекса и других компонентов методом макания на механизированных поточных линиях, автоматических и полуавтоматических аппаратах.
Ведение процесса макания кассет с формами в смесь основного компонента (клея, латекса или другой смеси). Наблюдение по контрольно-измерительным приборам и регулирование протекания технологического процесса по всей линии изготовления маканых изделий: температурных параметров смеси в макательных ваннах, камер тепловой обработки и подсушки коагулянта, регулирование скорости движения конвейерной печи. Визуальный осмотр чистоты поверхности и качества форм. Наблюдение за работой механизмов мойки и сушки форм, закаточных устройств, уровнем смеси в макательных ваннах и своевременным заливом смеси. Контроль за правильностью ведения записей шифров и номеров смесей, поступающих на линию, качество изготавливаемых маканых изделий, ведение учета расхода сырья и выработки продукции.
При ведении технологического процесса и обслуживания автоматических и полуавтоматических аппаратов типа "Гому" и "Ширма" - заполнение ванн коагулянтной и основной смесью, загрузка рамок в приспособления для передвижения, погрузка рамок в коагулянтную смесь, смесь основного компонента. Периодическое перемешивание коагулянтной смеси и удаление с поверхности раствора пленки и посторонних включений, фильтрация основного компонента. Загрузка рамок в сушильный шкаф и выгрузка их. Участие в чистке оборудования и форм.
Должен знать: технологический процесс изготовления маканых изделий, виды, свойства и назначение клеев, латексов, фиксаторов и других компонентов, применяемых при изготовлении маканых изделий методом макания и ионного отложения, требования, предъявляемые к качеству материалов и готовой продукции, назначение, устройство, правила наладки и эксплуатации оборудования, механизмов и контрольно-измерительных приборов.
Примеры работ.
Медицинские изделия и товары народного потребления, изготовленные методом макания: напальчники, оболочки для детских шаров и спортивных камер, перчатки, пипетки, презервативы, пустышки и аналогичные изделия.
Изготовитель молдингов

120. Батырылған бұйымдардың дайындаушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Механикаландырылған ағындық тармақтарда, автоматты, жартылай автоматты және қол аппараттарында батыру әдісімен желімнен, латекстен және басқа компоненттерден тігіссіз бұйымдарды дайындау кезінде технологиялық процесті жүргізу. Қалыптарды кассеталарды коагулянтты қоспаға батыру процесін жүргізу, коагулянтты қоспаның консистенциясы мен жиілігін, ауа температурасы мен ылғалдылығын қадағалау, коагулянтты қоспаны құю және араластыру.
Қол аппараттарына қызмет көрсету кезінде – ванна мен қалыптарды жұмысқа дайындау. Қалыптармен рамкаларды аппарат ваннасына батыру, оларды ваннадан алу, батырылған қабыршақты кептіру және технологиялық регламентке сәйкес қайта батыру. Қалыптармен рамкаларды үстелге орнату. Қол аппараттарына қызмет көрсететін жұмысшыларға және бұйымдарды айналдыруға жұмыс істейтін жұмысшыларға басшылық ету. Анағұрлым жоғары білікті батырылған бұйымдардың дайындаушысының басшылығымен батырудың технологиялық процесін жүргізу және "Гому" мен "Ширма" түрлі автоматты және жартылай автоматты аппараттарға қызмет көрсету. Жабдық пен қалыптарды тазалауға қатысу.
Білуге тиіс: батырылған бұйымдарды әзірлеудің технологиялық процесі, желімдердің, латекстердің және батырылған бұйымдарды әзірлеуде қолданылатын басқа компоненттердің түрлері, қасиеттері мен белгіленуі, қалыптар мен өнімнің сапасына қойылатын талаптар, қызмет көрсетілетін жабдықтың және механизмдердің құрылысы, белгіленуі және пайдалануы.
Жұмыс үлгілері.
Батыру әдісімен даярланған медициналық бұйымдар мен халық тұтынатын тауарлар: саусаққа киетіндер, балалар шарларына және спорттық камераларға арналған қабықтар, қолғаптар, тамызғыштар, презервативтар, резеңке емізіктер және ұқсас бұйымдар.
121. Батырылған бұйымдардың дайындаушысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Механикаландырылған ағындық тармақтарда, автоматты және жартылай автоматты аппараттарда батыру әдісімен желімнен, латекстен және басқа компоненттерден тігіссіз бұйымдарды дайындау кезінде технологиялық процесті жүргізу.
Қалыптармен кассеталарды негізгі компоненттің (желімнің, латекстік немесе басқа қоспаның) қоспасына батыру процесін жүргізу. Бақылау-өлшеу аспаптары бойынша қадағалау және батырылған бұйымдарды дайындаудың барлық тармағында технологиялық процестің барысын реттеу: батыру ванналарында қоспаның температуралық параметрлерін, коагулянтты жылумен өңдеу және кептіру камераларын, конвейер пешінің қозғалыс жылдамдығын реттеу. Қалыптардың бетінің тазалығы мен сапасын көзбен қарау. Қалыптарды жуу және кептіру механизмдерінің, айналдыру құрылғыларының жұмысын, батыру ванналарында қоспаның деңгейін және қоспаның дер кезінде құйылуын қадағалау. Тармаққа түсетін қоспалардың шифрлары мен нөмірлерінің жазуларын дұрыс жүргізуді, дайындалған батырылған бұйымдардың сапасын бақылау, шикізаттың шығынының есебі мен өнімнің шығарылуының есебін жүргізу.
"Гому" мен "Ширма" түрлі автоматты және жартылай автоматты аппараттарға қызмет көрсету және технологиялық процесті жүргізу кезінде - коагулянтты және негізгі қоспамен ванналарды толтыру, құрылғыда рамкаларды түсіру, рамкаларды коагулянтты қоспағаға, негізгі компоненттің қоспасына батыру. Коагулянтты қоспаны әлсін-әлсін араластыру және ерітіндінің бетінен қабыршақты және басқа қосылуларды алып тастау, негізі компонентті сүзу. Рамкаларды кептіру шкафына жүктеу және оларды түсіру. Жабдық пен қалыптарды тазалауға қатысу.
Білуге тиіс: батырылған бұйымдарды әзірлеудің технологиялық процесі, батыру және иондық ыдырату әдісімен батырылған бұйымдарды әзірлеу кезінде желімдердің, латекстердің және қолданылатын басқа компоненттердің түрлері, қасиеттері мен белгіленуі, материалдар мен дайын өнімге сапасына қойылатын талаптар, жабдықты, механизмдерді және - өлшеу аспаптарын жөндеу және пайдалану ережесі және бақылау.
Жұмыс үлгілері. Батыру әдісімен даярланған медициналық бұйымдар мен халық тұтынатын тауарлар: саусаққа киетіндер, балалар шарларына және спорттық камераларға арналған қабықтар, қолғаптар, тамызғыштар, презервативтар, резеңке емізіктер және ұқсас бұйымдар.
Молдингтер дайындаушысы

122. Изготовитель молдингов 2-разряд
Характеристика работ. Рубка-резка обложенных резиной и тканью заготовок молдингов на различных станках, установка ограничителей, подача заготовок под нож станка, рубка-резка заготовок на отрезки в соответствии с техническими требованиями и укладка. Заготовка материала для обкладки молдингов путем подборки, промазки, стыковка обрезков в непрерывную ленту.
Должен знать: приемы работы, назначение и конструкцию изделий, технические требования к ним, устройство станков для рубки-резки заготовок.
123. Изготовитель молдингов 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение отдельных работ по обслуживанию обкладочного агрегата при изготовлении молдингов (уплотнителей автостекла), а также формовка обложенных резиной и тканью заготовок молдингов на специальных машинах или вручную. Вальцовка и перфорирование ленты для изготовления молдингов. Прием обложенной ленты на катушку или складывание ее на холст в "восьмерку", талькирование ленты в местах перекрещивания при укладке в "восьмерку".
Должен знать: сущность технологического процесса изготовления молдингов, назначение и конструкцию шаблонов и изделий, технические требования к ним, устройство оборудования.
124. Изготовитель молдингов 4-разряд
Характеристика работ. Обкладка-формовка молдингов (уплотнителей автостекла) на обкладочном агрегате. Проверка технической исправности агрегата и подготовка его к работе. Подбор и установка шайб в головке шприцмашины. При необходимости установка завальцовочной коробки перед шприцмашиной. Регулирование скорости движения ленты. Пропуск металлической ленты через шприцмашину и заправка ее в обкладочный агрегат. Наблюдение за работой механизмов, равномерной подачей ленты ворсистого материала в машину, качеством обкладки и формовки. Руководство рабочими, закрепленными за обкладочным агрегатом.
Должен знать: технологический процесс изготовления молдингов, назначение и конструкцию изделий, виды материалов, применяемых для изготовления молдингов, технические требования, предъявляемые к ним, устройство обкладочного агрегата.
Клейщик эбонитовых изделий
125. Клейщик эбонитовых изделий 3-разряд
Характеристика работ. Клейка эбонитовых акбаков, многослойных эбонитовых изоляторов с многоступенчатыми шайбами и других специзделий средней сложности. Нарезка заготовок из сырой резины. Вклеивание призм и перегородок в специальные прорези модели, прикатка мест склеивания роликом. Обрезка излишков резины и смазка клеем. Наклеивание и промазка дна и стенок в два слоя и обрезка излишков резины. Наложение и прикатка второго слоя деталей модели. Разметка деталей аккумуляторного бака по шаблону для наклеивания отделочных деталей. Нарезка заготовок для амортизаторов. Наклейка амортизаторов к корпусу. Прикатка их роликом. Подрезка краев по шаблону и сдача аккумуляторных баков на последующую операцию.
Должен знать: технологический процесс клейки эбонитовых изделий, марки и свойства применяемых материалов и резин, правила чтения чертежей изделий и деталей, требования, предъявляемые к качеству продукции и полуфабрикатов, правила пользования приборами и приспособлениями.
При клейке сложных эбонитовых изделий - 4-разряд.

122. Молдингтер дайындаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңкемен және матамен қапталған молдингтердің дайындамаларын әр түрлі станоктарда шабу-кесу, шектегіштерді орнату, дайындамаларды станок пышағының астына беру, техникалық талаптарға сәйкес дайындамаларды шабу - кесу және салу. Іріктеу, майлау арқылы молдингтерді қоршауға арналған материалды дайындау, кесінділерді үздіксіз лентаға түйістіру.
Білуге тиіс: жұмыс тәсімдері, бұйымдардың белгіленуі және құрылымы, оларға қойылатын техникалық талаптар, дайындамаларды шабу-кесуге арналған станоктардың құрылысы.
123. Молдингтер дайындаушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Молдингтерді дайындау кезінде қоршайтын агрегатқа қызмет көрсету бойынша жекелеген жұмыстарды орындау, сондай-ақ резеңкемен және матамен қапталған молдингтердің дайындамаларын арнайы машиналарда немесе қолмен қалыптау. Молдингтерді дайындау үшін лентаны жаншып қақтау және тесу. Қапталған лентаны катушкаға қабылдау немесе оны "сегіз тәрізді" жалғыз жинау, лентаны "сегіз тәрізді" салу кезінде тоғысу жерлерінде тальктеу.
Білуге тиіс: молдинтерді дайындау технологиялық процесінің мәнісі, шаблондар мен бұйымдардың белгіленуі және құрылымы, оларға техникалық талаптар, жабдықтың құрылысы.
124. Молдингтер дайындаушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қаптай агрегатында молдингтерді (автошыны нығыздағыштарын) қоршау- қалыптау. Агрегаттың техникалық ақаусыздығын тексеру және оны жұмысқа дайындау. Шприцмашинаның бастиегінде шайбаны іріктеу және орнату. Қажет болған жағдайда жаншып қақтайтын қорапты шприцмашинаның алдында орнату. Лента қозғалысының жылдамдығын реттеу. Металл лентаны шприцмашина арқылы өткізу және оны қоршау агрегатына салу. Механизмдердің жұмысын, түкті материал лентасының машинаға біркелкі берілуін, қоршау мен қалыптау сапасын қадағалау. Қоршау агрегатына қойылған жұмысшыларға басшылық ету.
Білуге тиіс: молдингтер әзірлеудің технологиялық процесі, бұйымдардың белгіленуі және құрылымы, молдингтер әзірлеу үшін қолданылатын материалдардың түрлері, оларға қойылатын техникалық талаптар, қоршау агрегатының құрылысы.
Эбонит бұйымдарының желімдеп жапсырушысы
125. Эбонит бұйымдарының желімдеп жапсырушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Эбонит акбактарды, көп сатылы шайбаларымен көп қабатты эбониттік оқшаулағыштарды және орта күрделі басқа арнайы бұйымдарды желімдеп жапсыру. Шикі резеңкелерден дайындамаларды кесу. Призмалар мен қалқаларды үлгінің арнайы тесіктеріне желімдеп жапсыру, жапсыру жерлерін доңғалақпен домалату. Резеңкелердің артық жерлерін кесіп тастау және желіммен жағу. Түбі мен қабырғаларын екі қабат етіп жапсыру және майлау және резеңкелердің артық жерлерін кесіп тастау. Үлгі бөлшектерінің екінші қабатын салу және домалату. Аккумулятор багының бөлшектерін жекелеген бөлшектерді жабыстыру үшін белгілеу. Амортизаторлар үшін дайындамаларды кесу. Амортизаторларды тұрқыға желімдеу. Оларды доңғалақпен домалату. Шаблон бойынша шеттерін кесіп тастау және аккумулятор батарын келесі операцияға жіберу.
Білуге тиіс: эбонит бұйымдарын жабыстырудың технологиялық процесі, қолданылатын материалдардың және резеңкелердің маркалары мен қасиеттері, бұйымдар мен бөлшектердің сызуларын оқу ережесі, өнімнің және жартылай фабрикаттардың сапасына қойылатын талаптар, аспаптарды және құрылғыларды пайдалану ережесі.
Күрделі эбонит бұйымдарын жабыстыру кезінде – 4 - разряд

126. Клейщик эбонитовых изделий 5-разряд
Характеристика работ. Клейка мешков для больших аккумуляторных баков. Нарезка заготовок из сырой каландрованной резины по шаблонам и лекалам призм, замков и других деталей мешка, клейка мешков на моделях, прикатка и обрезка швов, подрезка краев мешка по шаблону. Вклеивание мешка в камеры больших аккумуляторных баков.
Должен знать: технологический процесс клейки мешков для акбаков, марки, свойства применяемой резины, правила чтения чертежей изделий и деталей, технические требования к качеству продукции, правила пользования приборами и приспособлениями.
127. Клейщик эбонитовых изделий 6-разряд
Характеристика работ. Клейка вручную по чертежам или образцам больших аккумуляторных баков и вклейка резиновых мешков. Нарезка заготовок на призмы и перегородки. Наклейка, прикатка, обрезка перегородок. Нарезка пластин на первый слой бака, наклейка, прикатка и обрезка излишков резины первого и второго слоев, нарезка, наклейка, прикатка, отделка аккумуляторного бака и амортизаторов.
Должен знать: технологический процесс клейки аккумуляторных баков, правила чтения чертежей изделий и деталей, виды и свойства полуфабрикатов и материалов, технические требования к продукции, правила пользования приспособлениями.
Машинист агрегата по изготовлению навивочных рукавов
128. Машинист агрегата по изготовлению навивочных рукавов 4-разряд
Характеристика работ. Изготовление напорных рукавов на агрегате под руководством машиниста более высокой квалификации. Получение камер для рукавов. Установка корзины с камерой рукавов на площадку с помощью кранбалки. Продувка камеры воздухом. Заправка ее в навивочную планшайбу. Облицовка камеры рукава нитями методом навивки. Заправка рукава в шприцмашину. Наложение на машине промежуточного резинового слоя. Подача рукава для облицовки на вторую планшайбу. Заправка первой навивочной планшайбы нитями. Проверка натяжения нитей и шага навивки. Поднастройка шприцмашины на заданный диаметр рукава и толщину стенки промежуточного слоя. Подналадка шприцмашины. Перезарядка навивочной планшайбы нитями. Устранение обрыва нитей.
Должен знать: технологический процесс изготовления рукавов навивочной конструкции, устройство и правила подналадки оборудования, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, правила пользования контрольно-измерительными приборами.
129. Машинист агрегата по изготовлению навивочных рукавов 5-разряд
Характеристика работ. Изготовление напорных рукавов на агрегате. Заправка заготовки рукава, обложенной промежуточным резиновым слоем в навивочную планшайбу, облицовка нитями методом навивки, заправка в шприцмашину, наложение наружного резинового слоя, подача облицованного рукава по транспортеру на барабан закаточного устройства.
Настройка шприцмашины на заданный диаметр рукава и толщину стенки наружного слоя. Управление работой агрегата. Руководство рабочими более низкой квалификации.
Должен знать: технологический процесс изготовления рукавов навивочной конструкции. Устройство, принцип работы и правила наладки оборудования, технические требования предъявляемые, к полуфабрикатам и готовой продукции.

126. Эбонит бұйымдарының желімдеп жапсырушысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Үлкен аккумулятор бактары үшін қаптарды желімдеп жапсыру. Призмалардың шаблондары мен даяр үлгілері бойынша шикі каландрланған резеңкелердің дайындамаларын, қаптың құлыптарын және басқа бөлшектерді кесу, қаптарды үлгілерде желімдеп жапсыру, тігістерді жазу мен кесу, қаптың шеттерін шаблонмен кесу. Қапты үлкен аккумулятор бактарының камераларына желімдеп жапсыру.
Білуге тиіс: акбактар үшін қаптарды жапсырудың технологиялық процесі, қолданылатын резеңкелердің маркалары, қасиеттері, бұйымдар мен бөлшектердің сызуларын оқу ережесі, өнімнің сапасына техникалық талаптар, аспаптарды және құрылғыларды пайдалану ережесі.
127. Эбонит бұйымдарының желімдеп жапсырушысы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Үлкен аккумулятор бактарын сызулар мен үлгілер бойынша желімдеу және резеңке қаптарды желімдеп жапсыру. Дайындамаларды призмаларға және қалқаларға кесу. Қалқаларды желімдеу, жазу, кесу. Пластиналарды бактың бірінші қабатына кесу. Желімдеу, жазу және бірінші және екінші қабаттардың артық резеңкелерін кесіп тастау, акумулятор багы мен амортизаторларды кесу, желімдеп жапсыру, жазу, өңдеу.
Білуге тиіс: аккумулятор бактарын желімдеп жапсырудың технологиялық процесі, бұйымдардың және бөлшектердің сызударын оқу ережесі, жартылай фабрикаттар мен материалдардың түрлері мен қасиеттері, өнімге техникалық талаптар, құрылғыларды пайдалану ережесі.
Есу майысқақ түтіктерін дайындау агрегатының машинисі
128. Есу майысқақ түтіктерін дайындау агрегатының машинисі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары машинисінің басшылығымен агрегатта қысымды майысқақ түтіктерді дайындау. Майысқақ түтіктер үшін камералар алу. Майысқақ түтіктер камерасымен кәрзеңкені кранбалканың көмегімен алаңшаға орнату. Камераны ауамен үрлеу. Оны есу планшайбасына құю. Майысқақ түтік камерасын есу әдісімен жіптермен қаптау. Майысқақ түтікті шприцмашинаға салу. Машинаға аралық резеңке қабатты салу. Майысқақ түтікті қаптай үшін екінші планшайбаға беру. Бірінші есу планшайбасын жіптермен салу. Жіптердің созылуын және есу қадамын тексеру. Шприцмашинаны майысқақ түтіктің берілген диаметріне және аралық қабат қабырғасының қалыңдығына икемдеу. Шприцмашинаны жөндеу. Есу планшайбасын жіптермен қайта зарядтау. Жіптердің үзілуін жою.
Білуге тиіс: есу құрылымының майысқақ түтіктерін әзірлеудің технологиялық процесі, жабдықтың құрылысы және жөндеу ережесі, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі.
129. Есу майысқақ түтіктерін дайындау агрегатының машинисі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Агрегатта қысымды майысқақ түтіктерді дайындау. Аралық резеңке қабатпен қапталған майысқақ түтіктің дайындамаларын есу планшайбасына салу, есу әдісімен жіптермен қаптау, шприцмашинаға салу, сыртқы резеңке қабатты салу, қапталған майысқақ түтікті транспортер бойынша жазу құрылғысының барабанына беру.
Шприцмашинаны майысқақ түтіктің берілген диметріне және сыртқықабаттың қабырға қалыңдығына баптау. Агрегаттың жұмысын басқару. Анағұрлым төмен біліктілікті жұмысшыларға басшылық ету.
Білуге тиіс: есу құрылымының майысқақ түтігін әзірлеудің технологиялық процесі, жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу қағидасы және жөндеу ережесі, жартылай фабрикаттарға және дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар.
Өшіретін резеңке дайындау агрегатының машинисі

130. Машинист агрегата изготовления стирательной резинки 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение работ по обслуживанию узлов и механизмов агрегата изготовления стирательной резинки. Обслуживание механизма нарезки вулканизованных листов на стирательные резинки, накопителя, шероховального барабана, отборочного бункера, механизма распределения нарезанной резинки по ручьям, штампелевочного и счетно-упоковочных механизмов. Питание агрегата листами вулканизованной резины. Наблюдение за наполнением накопителя. Загрузка шероховального барабана и выгрузка резинок в отборочный бункер. Наблюдение за прохождением нарезанных стирательных резинок по транспортерным устройствам и ручьям-распределителям, за работой штемпелевочного устройства. Удаление из ручьев резинок неправильной конфигурации и размеров. Промывка и заправка штемпелевочных подушек. Чистка штампов, смена коробок при наполнении их количеством резинок, установленное счетным механизмом.
Должен знать: технологический процесс изготовления стирательной резинки, виды и свойства применяемых вулканизованных резин, требования, предъявляемые к качеству стирательной резинки, ее отделки и упаковки, устройство, наладку и эксплуатацию отдельных узлов агрегата.
131. Машинист клеевого агрегата 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса образования и приклеивания волокнистого слоя на клеевых агрегатах. Наблюдение за равномерной и непрерывной подачей волокна на движущуюся сетку, за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов на всех операциях. Регулирование подачи раствора в пропиточную ванну, температуры на терморегуляторе камеры сушки, массы непропитанного и пропитанного полотна. Участие в работе по очистке агрегата. Устранение неисправностей в работе оборудования.
Должен знать: технологический процесс образования волнистого слоя путем приклеивания ворса, устройство клеевого агрегата, технические требования, предъявляемые к качеству пропитывающих растворов и готового полотна, устройство, наладку и способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Машинист оплеточной машины
132. Машинист оплеточной машины 3-разряд
Характеристика работ. Оплетка резинового шнура нитью на оплеточных машинах разной конструкции. Навивка текстильной нити с бобины на шпули. Установка шпуль с нитью на шпиндели шпулярника. Заправка пучка нитей в направляющий глазок. Наблюдение за равномерными подачей и натяжением нитей и оплеткой резинового сердечника. Смена пустых шпуль и ликвидация обрывов нити в процессе оплетки. Под руководством машиниста высшей квалификации - выполнение операций по обслуживанию машин при оплетке шлангов нитью и проволокой, ликвидация обрывов нити и проволоки, обрезка оплетенных рукавов, складывание их и транспортировка.
Должен знать: технологический процесс оплетки резиновых шнуров и шлангов, порядок их оплетения, технические требования к качеству продукции, устройство и правила наладки машины и вспомогательных приспособлений.

130. Өшіретін резеңке дайындау агрегатының машинисі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өшіретін резеңке дайындау агрегатының механизмдері мен тораптарына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау. Өшіретін резеңклерге, жинақтағышқа, тегістеу барабанына, іріктеу бункеріне вулканизацияланған табақтард кесу механизміне, буындар бойынша кесілген резеңкені бөлу механизміне, штампельдік және есептік - орау механизмдерін қызмет көрсету. Агрегатты вулканизацияланған резеңкенің табақтарымен қуаттандыру. Жинақтағыштың толтырылуын қадағалау. Тегістеу барабанын тиеу және резеңкелерді іріктеу бункеріне түсіру. Кесілген өшіретін резеңкелердің транспортер құрылғылары және буын-бөлгіштер бойынша өтуін, штемпельдеу құрылғысының жұмысын қадағалау. Буындардан дұрыс емес конфигурациялы және мөлшерлі резеңкелерді алып тастау. Штемпель жастықтарын жуу және салу. Штамптарды тазарту, оларды есептік механизммен анықталған резеңке мөлшерімен толтырған кезде қораптарды ауыстыру.
Білуге тиіс: өшіретін резеңкелерді әзірлеудің технологиялық процесі, қолданылатын вулканизациялау резеңкелердің түрлері мен қасиеттері, өшіретін резеңкелердің сапасына қойылатын талаптар, оны өңдеу және орау, агрегаттың жекелеген буындарының құрылысы, жөндеу пен пайдалану.
Желімдік агрегаттың машинисі
131. Желімдік агрегаттың машинисі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Желімдік агрегаттарда талшықты қабатты пайда болдырту мен желімдеп жапсыру технологиялық процесін жүргізу. Бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша барлық операцияларда талшықтың қозғалатын торға біркелкі және үздіксіз берілуін, технологиялық процестің барысын қадағалау. Сіңдіру ваннасына ерітіндінің берілуін, кептіру камерасында термореттеуіштің температурасын, сіңдірілмеген және сіңдірілген матаның массасын реттеу. Агрегатты тазалау бойынша ұмысқа қатысу. Жабдықтың жұмысындағы олқылықтарды жою.
Білуге тиіс: түкті желімдеп жапсыру арқылы талшықты қабатты пайда болдыртудың технологиялық процесі, желімдік агрегаттың құрылысы, сіңдіретін ерітіндінің және дайын матаның сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың құрылысы, жөндеу және жұмысындағы олқылықтарды жою тәсілдері.
Орап тоқу машинасының машинисі
132. Орап тоқу машинасының машинисі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі құрылымды орап тоқу машиналарында резеңке бауды жіппен орап тоқу. Тоқыма жіпті бобинадан шпульдарға салу. Жіппен шпульды шпулярниктің шпиндельдеріне орнату. Жіптердің бумасын бағыттаушы кішкене тесікке салу. Жіптердің біркелкі берілуін және созылуын және резеңке өзекшенің орап тоқуын қадағалау. Бос шпульдарды ауыстыру және орап тоқу процесінде жіптердің үзілуін болдырмау. Анағұрлым жоғары білікті машинисің басшылығымен – шекқұбырларды жіппен және сыммен орап тоқу кезінде машиналарға қызмет көрсету бойынша операцияларды орындау, жіптер мен сымның үзілулерін жою, орап тоқылған майысқақ түтіктерді кесу, оларды қатарластырып жинау және тасымалдау.
Білуге тиіс: резеңке баулар мен шекқұбырлардың орап тоқудың технологиялық процесі, оларды орап тоқу тәртібі, өнімнің сапасына техникалық талаптар, машинаның және көмекші құрылғылардың құрылысы және жөндеу ережесі.

133. Машинист оплеточной машины 4-разряд
Характеристика работ. Оплетение шлангов проволокой или нитью дорновым или бездорновым способом на вертикальных или горизонтальных оплеточных машинах разной конструкции. Заправка и наладка машины в соответствии с заданным ассортиментом. Вставка дорна, регулирование натяжения проволоки и ликвидация обрывов. Смена шпуль, отметка дефектных мест, обрезка оплетенного рукава.
Должен знать: технологический процесс сплетения шлангов, конструкцию изделий, устройство и правила наладки оплеточной машины и вспомогательных устройств.
134. Машинист оплеточной машины 5-разряд
Характеристика работ. Оплетение шлангов проволокой на оплеточных машинах без предварительного тращения проволоки. Сборка кассет в блоки, заправка кареток машины проволокой, формирование зонта. Оплетение шлангов нитью на 36- и 48-шпульной машинах. Перезарядка и наладка машины, установка шага оплетки в соответствии с технокартой и диаметром рукава, регулирование натяжения проволоки или нити, ликвидация обрывов. Оплетение камер авиационных рукавов на машинах различной конструкции.
Должен знать: технологический процесс сплетения шлангов, конструкцию изделий, устройство и правила наладки оплеточных машин и вспомогательных устройств.
Машинист предформователя
135. Машинист предформователя 3-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса изготовления заготовок для формованных резиновых деталей в предформователе под руководством машиниста более высокой квалификации. Транспортировка и загрузка смеси в головку предформователя. Контроль качества смеси, поступления воды и сжатого воздуха. Установка требуемой температуры с помощью терморегулятора. Подача смазки на головку предформователя и цилиндр. Выгрузка заготовок в ящики.
Должен знать: сущность технологического процесса изготовления заготовок в предформователях, принцип работы оборудования, марки свойства обрабатываемых материалов, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, безопасные приемы работы.
136. Машинист предформователя 4-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса изготовления заготовок для формованных резиновых деталей в предформователе. Регулирование подачи воды, сжатого воздуха, создание вакуума, постоянного давления. Пуск в действие и включение двигательного ножа, смазка и чистка машины. Установка, настройка и регулирование зазора и скорости ножа в зависимости от вида заготовок. Регулирование и установка плунжера, счетчика. Устранение мелких неполадок в работе оборудования. Визуальное определение качества заготовок. Руководство работой машинистов более низкой квалификации. Подготовка оборудования к ремонту, прием из ремонта.
Должен знать: технологический процесс изготовления заготовок в предформователе, устройство и правила наладки предформователя, ассортимент, размеры и спецификацию заготовок, марки резиновых смесей и особенности их обработки, пороки, причины их возникновения и способы устранения, безопасные приемы работы.

133. Орап тоқу машинасының машинисі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шекқұбырларды сыммен немесе жіппен дорндық немесе дорнсыздық тәсілмен әр түрлі құрылымды тік немесе көлденең орап тоқу машиналарында орап тоқу. Берілген ассортиментке сәйкес машинаны дайындау және жөндеу. Дорнды қою, сымның созылуын реттеу және үзілулерін жою. Шпульдарды ауыстыру, ақау жерлерін белгілеу, тоқылған майысқақ түтікті кесу.
Білуге тиіс: шекқұбырларды орап толқудың технологиялық процесі, бұйымдардың құрылымы, орап оқу машинасының және көмекші құрылғылардың құрылысы және жөндеу ережесі.
134. Орап тоқу машинасының машинисі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сымды алдын ала тартусыз шекқұбыларды сыммен орап тоқу машиналарынла орап тоқу. Кассеталарды блоктарға жинау, машинаның кареткаларына сыммен салу, зонтты қалыптастыру. Шекқұбырларды 36 - және 48 - шпульдық машиналарда жіппен орап тоқу. Машинаны қайта зарядтау және жөндеу, орап тоқу қадамын технокартаға жән майысқақ түтіктің диаметріне сәйкес орнату, сымның немесе жіптің созылуын реттеу, үзілулерін жою. Әр түрлі құрылымды машиналарды авиациялық майысқақ түтіктердің камераларын орап тоқу.
Білуге тиіс: шекқұбырларды орап тоқудың технологиялық процесі, орап тоқу машиналарының және көмекші құрылғылардың құрылысы және жөндеу ережесі.
Алдын ала қалыптағыштың машинисі
135. Алдын ала қалыптағыштың машинисі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары машинисің басшылығымен алдын ала қалыптағышта қалыпталған резеңке бөлшектері үшін дайындамаларды дайындау процесін жүргізу. Қоспаны алдын ала қалыптағыш бастиегіне тасымадау және жүктеу. Қоспаның сапасын, судың және қысылған ауаның түсуін бақылау. Термореттеуіштің көмегімен қажетті температураны орнату. Алдын ала қалыптағыштың бастиегіне және цилиндрға майды беру. Дайындамаларды жәшіктерге түсіру.
Білуге тиіс: алдын ала қалыптағыштарда дайындамаларды дайындау технологиялық процесінің мәнісі, жабдықтың жұмыс қағидасы, өңделінетін материалдардың макалары, қасиеттері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, қауіпсіз жұмыс тәсімдері.
136. Алдын ала қалыптағыштың машинисі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Алдын ала қалыптағышта қалыпталған резеңке бөлшектері үшін дайындамаларды дайындау процесін жүргізу. Судың, қысылған ауаның берілуін реттеу, вакуумды, тұрақты қысымды жасау. Қозғалыс пышағын жұмысқа қосу, машинаны майлау және тазарту. Дайындамалардың түріне байланысты пышақтың саңылауы мен жылдамдығын орнату, баптау және реттеу. Плунжерді, есептеуішті реттеу және орнату. Жабдықтың жұмысындағы ұсақ олқылықтарды жою. Дайындамалардың сапасын көзбен анықтау. Анағұрлым төмен біліктілікті машинисердің жұмысына басшылық ету. Жабдықты жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдау.
Білуге тиіс: алдын ала қалыптағышта дайындамаларды әзірлеудің технологиялық процесі, алдын ала қалыптағыштың құрылысы және жөндеу ережесі, дайындамалардың ассортименті, мөлшерлері мен ерекшелігі, резеңке қоспалардың маркалары және оларды өңдеу ерекшеліктері, ақаулар, олардың туындау себептері және оларды жою тәсілдері, қауіпсіз жұмыс тәсімдері.
Тарқату машинасының машинисі

137. Машинист расплеточной машины 4-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса расплетения бухт очесов из скрученных жгутов или других материалов на расплеточной машине. Снятие крепежа с бухт, подноска бухт и установка их на бабинодержатели. Закрепление жгутов в специальных приспособлениях машины. Наблюдение за процессом расплетения и разрыхления. Регулирование скорости подачи сырья и материалов в расплеточную машину по мере необходимости. Обслуживание циклонов и отсасывающих устройств. Периодическая очистка машины.
Должен знать: технологический процесс расплетения и разрыхления сырья и материалов, технические требования, предъявляемые к качеству сырья, устройство, принцип действия и правила эксплуатации расплеточной машины.
138. Модельщик резиновой обуви
Характеристика работ. Разработка на заданную конструкцию сложной модели резиновой обуви с наиболее рациональной конфигурацией всех деталей, с максимальной экономией материалов и учетом условий сборки обуви. Применение различных графических методов при разработке конфигурации шаблонов. Подгонка к колодке разработанных шаблонов и проверка пригодности разработанной конфигурации деталей данного номера в процессе сборки. Расчет и изготовление шаблонов для всех номеров фасона по проверенным шаблонам на детали данного номера обуви. Копирование разработанных шаблонов вручную или на градир-машине. Составление инструкционных карт. Наблюдение и инструктирование цехового персонала во всем производственным переделам при внедрении в производство разработанной конструкции изделий.
Должен знать: рабочие приемы заготовки и сборки, правила геометрического построения колодки и методы обмера колодки, государственные стандарты на резиновую обувь, технологический процесс изготовления резиновой обуви, конфекцию всех артикуло-фасонов резиновой обуви.
При разработке резиновой обуви простых моделей (галоши и тому подобнее) - 3-разряд.
При разработке моделей резиновой обуви средней сложности (сапожки, спортивная обувь и тому подобнее) - 4-разряд.
При разработке сложных моделей резиновой обуви (спецобувь, боты и ботинки сложных фасонов) - 5-разряд.
139. Наладчик оборудования по производству резиновых изделий и обуви
Характеристика работ. Наладка оборудования обслуживаемого участка и технологического процесса на выпуск продукции заданного ассортимента и качества. Наблюдение за ритмичностью работы поточных линий и сопряженного оборудования. Инструктаж и обучение рабочих рациональных приемам работы непосредственно на рабочих местах. При необходимости - оказание помощи отстающим рабочим для обеспечения заданного ритма работы. Контроль за экономичностью расходования сырья, полуфабрикатов, правильным использованием оборудования, качеством продукции. Изготовление опытных и экспериментальных образцов продукции.
Должен знать: технологический процесс на обслуживаемом участке, последовательность выполнения операций и рациональные приемы их выполнения, виды, свойства и назначение применяемых полуфабрикатов, устройство и правила наладки оборудования, приборов и приспособлений.
При условии работы:

137. Тарқату машинасының машинисі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тарқату машинасында ширатылған бұраулардан немесе басқа материалдардан қыл-қыбырлардың бухталарын тарқату процесін жүргізу. Бекіткішті бухталардан шешіп алу, бухталарды жақындату және оларды бабинұстағыштарға орнату. Бұрауларды машинаның арнайы құрылғыларда бекіту. Тарқату және қопсыту процесін қадағалау. Қажетіне қарай шикізат пен материалдарды тарқату машинасына беру жылдамдығын реттеу. Циклондар мен соратын құрылғыларға қызмет көрсету. Машинаны әлсін-әлсін тазарту.
Білуге тиіс: шикізат пен материалдарды тарқату және қопсыту технологиялық процесі, шикізаттың сапасына қойылатын техникалық талаптар, тарқату машинасының құрылысы, жұмыс істеу қағидасы және пайдалану ережесі.
Резеңке аяқ киімнің модельдеушісі
138. Резеңке аяқ киімнің модельдеушісі
Жұмыс сипаттамасы. Барлық бөлшектердің неғұрлым ұтымды конфигурациясымен, материалдарды барынша үнемдеумен және аяқ киімді жинау жағдайларын ескерумен берілген конструкцияға резеңке аяқ киімнің күрделі моделін әзірлеу. Шаблондардың конфигурациясын әзірлеу кезінде әр түрлі графикалық әдістерді қолдану. Әзірленген шаблондарды қалыпқа қиыстырып келтіру және құрастыру процесінде берілген нөмірлі әзірленген конфигурацияның және бөлшектердің жарамдылығын тексеру. Аяқ киімнің берілген нөмірінің бөлшектеріне тексерілген шаблондар бойынша фасонның барлық нөмірлері үшін шаблондарды есептеу және дайындау. Әзірленген шаблондарды қолмен немесе градир-машинада көшіру. Нұсқаулық карталарын құрастыру. Өндіріске бұйымдардың әзірленген құрылымын ендіру кезінде барлық өндірістік шектер бойынша цех персоналын қадағалау және нұсқама жүргізу.
Білуге тиіс: дайындау мен құрастырудың жұмыс тәсілдері, қалыпты геометриялық салу ережесі және қалыпты өлшеу әдістері, резеңке аяқ киімге мемлекеттік стандарттар, резеңке аяқ киімді әзірлеудің технологиялық процесі, резеңке аяқ киімнің барлық артикул - фасондық конфекциясы.
Қарапайым модельді резеңке аяқ киімді әзірлеу кезінде (галоштар және тағы басқа) - 3-разряд;
Орта күрделі резеңке аяқ киімді әзірлеу кезінде (етіктер, спорттық аяқ киім және тағы басқа) - 4-разряд;
Резеңке аяқ киімнің күрделі модельдерін әзірлеу кезінде (арнайы ақ киім, күрделі фасонды боттар мен бәтеңкелер) - 5-разряд.
Резеңке бұйымдар мен аяқ киімді өндіру жабдығының жөндеушісі
139. Резеңке бұйымдар мен аяқ киімді өндіру жабдығының жөндеушісі
Жұмыс сипаттамасы. Қызмет көрсетілетін учаскенің жабдығын және берілген ассортимент пен сапады өнімді шығаруға технологиялық процесті дайындау. Ағымдық тармақтардың және жабдықтың жұмыс ырғақтылығын қадағалау. Жұмысшыларды тікелей жұмыс орындарында жұмыстың тиімді тәсілдеріне оқыту және нұсқама жүргізу. Қажет болған жағдайда - жұмыстың берілген ырғағын қамтамасыз ету үшін артта қалушы жұмысшыларға көмек көрсету. Шикізатты, жартылай фабрикаттарды жұмсау үнемділігін, жабдықты дұрыс пайдалануды, өнімнің сапасын бақылау. Өнімнің тәжірибелі және сынақ үлгілерін дайындау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процесі, операцияларды орындау реттілігі және оларды орындаудың ұтымды тәсімдері, қолданылатын жартылай фабрикаттардың түрлері, қасиеттері мен белгіленуі, жабдықтың, аспаптардың және құрылғылардың құрылысы және жөндеу ережесі.
Мынадай жұмыс шарты кезінде:

1) на участках обрезки и отделки изделий небольшой сложности (шинки, велоручки, кольца аккумуляторных баков) - 3-разряд
2) на участках заготовки-клейки, токарной обработки и отделки изделий средней сложности (детали инженерного имущества, резиновая обувь, изделия химзащиты) - 4-разряд
3) на участках вальцевания смесей лакирования шприцевания резиновых смесей резиновой обуви, вулканизации, экспериментальных работ и отделки сложных изделий (ремни, транспортерные ленты, эбонитовые пластины, формовые изделия) - 5-разряд
4) на сложных и ответственных участках (изготовление гусеничных лент, гуммированных валов, воздухоплавательного имущества).
Требуется среднее специальное образование - 6-разряд.
140. Нормализаторщик 4-разряд
Характеристика работ. Доведение веса резиновых деталей до заданной нормы методом искусственного набухания. Промывка деталей со спиртом. Протирка их тряпкой, маркировка, взвешивание деталей и укладка их в чистый сосуд. Заливка сосудов специальной смазкой и установка его в термостат для нормализации. Наблюдение и контроль за температурой в термостате. Выдержка деталей в термостате в соответствии с установленным режимом. По окончании выдержки деталей разгрузка термостата, протирка деталей от смазки и взвешивание на аналитических весах. Определение процента набухания. При необходимости - повторная обработка их. В случаях, предусмотренных технологической картой, периодическое открывайте термостата для удаления паров. Ведение записей с указанием времени обработки деталей и получаемых результатов.
Должен знать: виды и свойства материалов, приемы ведения процесса нормализации, режимы нормализации, требования, предъявляемые к качеству деталей, устройство термостата, термографа и аналитических весов.
141. Обработчик материалов латексом 3-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса обработки различных материалов латексом методом пульверизации в специальных камерах. Подача воздуха на участок опрыскивания, регулирование давления воздуха в монжусах, включение электродвигателя и подача обрабатывающих растворов к пульверизаторам. Регулирование веса материала после обработки. Периодическая очистка головки опрыскивателя, транспортера. Укладывание обработанных деталей и материалов для отправки на дальнейшую обработку.
Должен знать: технологический процесс обработки деталей, материалов методом пульверизации, технические требования, предъявляемые к качеству применяемых латексных растворов, смесей и готовым деталям, устройство и работу оборудования и приборов.
Обработчик резиновых изделий

1) кішігірім күрделі кесу мен әрлеу учаскелерінде (шинкалар, велосаптар, шығыршықты аккумулятор бактары) - 3-разряд;
2) дайындамалар учаскелерінде – орта күрделі бұйымдарды желімдеп жапсыру, токарлық өңдеу және әрлеу (инженерлік мүліктің бөлшектері, резеңке аяқ киім, химқорғаныш бұйымдары) - 4-разряд;
3) резеңке аяқ киімнің резеңке қоспаларын лактау, шприцтау, вулканизациялау қоспаларын жаншып қақтау, сынақ жұмыстары мен күрделі бұйымдарды өңдеу учаскелерінде (белдіктер, транспортер ленталар, эбонит пластиналары, қалыптық бұйымдар) - 5-разряд;
4) күрделі және жауапты учаскелерде (шынжыр табан ленталарды, гуммирленген біліктерді, ұшатын мүлікті дайындау). Арнайы орта білім қажет - 6-разряд
Нормалаушы
140. Нормалаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жасанды кептіру әдісімен резеңке бөлшектердің салмағын берілген нормаға дейін жеткізу. Бөлшектерді спиртпен шаю. Оларды шүберекпен сүрту, бөлшектерді маркалау, өлшеу және оларды таза ыдысқа салу. Ыдыстарды арнайы маймен құю және оны нормалау үшін термостатқа орнату. Термостатта температураны қадағалау және бақылау. Белгіленген режимге сәйкес термостатта бөлшектерді ұстау. Бөлшектерді ұстау аяқталысымен термостатты түсіру, бөлшектерді майлаудан сүрту және аналитикалық таразыда өлшеу. Ісіну пайызын анықтау. Қажет болған жағдайда – оларды қайта өңдеу. Технологиялық картамен қарастырылған жағдайларда буларды кетіру үшін термостатты әлсін - әлсінашыңыз. Бөлшектерді және алынатын нәтижелерді өңдеу уақытын көрсетумен жазулар жүргізу.
Білуге тиіс: материалдардың түрлері мен қасиеттері, нормалау процесін жүргізу тәсілдері, бөлшектердің сапасына қойылатын талаптар, термостаттың, термографтың және аналитикалық таразының құрылысы.
Материалдарды латекспен өңдеушісі
141. Материалдарды латекспен өңдеушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әр түрлі материалдарды арнайы камераларда пульверлеу әдісімен өңдеу процесін жүргізу. Бүрку учаскесіне ауа беру, монжустарда ауа қысымын реттеу, электр қозғалтқышты қосу және өңдейтін ерітінділерді пульверизаторларға беру. Материалдың салмағын өңдеуден кейін реттеу. Бүріккіштің, транспортердің басын жүйелі тазарту. Өңделген бөлшектерді және материалдарды одан әрі өңдеуге жіберу үшін салу.
Білуге тиіс: бөлшектерді, материалдарды пульверлеу әдісімен өңдеудің технологиялық процесі, қолданылатын латексті ерітінділердің, қоспалардың сапасына және дайын бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар, жабдық пен аспаптардың құрылысы мен жұмысы.
Резеңке бұйымдардың өңдеушісі

142. Обработчик резиновых изделий 1-разряд
Характеристика работ. Обработка поверхности простых резиновых и эбонитовых деталей с точностью свыше 0,5 мм в соответствии с техническими условиями. Выполнение операций по нарезке внешней и внутренней резьбы на токарном и токарно-арматурном станке. Сверление на станке отверстий в сырых резиновых и тканевых и готовых резиновых и эбонитовых изделиях, не требующих большой точности сверления. Установка сверл необходимого диаметра. Подача заготовок и изделий вручную под сверло, сверление отверстий с соблюдением заданной точности. Чистка и настройка станка.
Должен знать: приемы токарной обработки деталей, сверления отверстий в сырых заготовках и готовых изделиях из резиновых смесей, конструкцию и виды изделий, сорта и виды заготовок, требования, предъявляемые к качеству изделий, устройство и наладку токарных и сверлильных станков.
Примеры работ.
1) Игрушки - сверление отверстий;
2) Чуни - сверление отверстий.
143. Обработчик резиновых изделий 2-разряд
Характеристика работ. Обработка поверхности резиновых и эбонитовых изделий средней сложности с точностью обработки свыше 0,5 мм. Обработка простых резиновых изделий с точностью обработки от 0,3 мм до 0,2 мм. Сверление на станке отверстий в резино-технических и эбонитовых изделиях, требующих средней точности обработки. Выполнение работ по нарезке резьбы различного шага, обточке и шлифовке изделий по заданным размерам и с заданной точностью, сверление отверстий с соблюдением центровки. Нарезка и очистка внутренней и наружной резьбы различного шага от стружки.
Должен знать: устройство станка, приемы сверления, токарной обработки, виды брака и способы его устранения, технические требования, предъявляемые к качеству продукции.
Примеры работ.
1) Моноблоки - токарная обработка с точностью обработки до 0,2 мм, сверление отверстий;
2) Палки и трубы эбонитовые - обработка с точностью до 0,3 мм.
144. Обработчик резиновых изделий 3-разряд
Характеристика работ. Обработка поверхности сложных резиновых и эбонитовых изделий с точностью обработки от 0,5 до 0,3 мм. Фрезерование эбонитовых изделий. Сверление на станках различной конструкции отверстий в резиновых изделиях, требующих большой точности обработки. Обрезка - обдирка старой резины с валов. Нарезка резьбы, шлифовка цилиндрических, конических и фасонных поверхностей. Сверление отверстий с соблюдением центровки установленного шага и заданной точности. Определение качества обрабатываемой поверхности с помощью специальных приспособлений и инструментов, укладывание изделий в торец. Подбор инструментов, заточка резцов, сверление.
Должен знать: технологический процесс обработки поверхностей изделий, устройство станков и приспособлений, виды и назначение инструментов, виды брака и способы его устранения, технические требования, предъявляемые к качеству продукции.
Примеры работ.

142. Резеңке бұйымдардың өңдеушісі 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Техникалық шарттарға сәйкес 0,5 мм артық дәлдікпен резеңке және эбонит бөлшектердің бетін өңдеу. Токарлық және токарлық-арматуралық станокта сыртқы және ішкі ойманы кесу бойынша операцияларды орындау. Бұрғылаудың үлкен дәлдігін қажет етпейтін резеңке және мата және дайын резеңкеленген және эбониттік бұйымдарда саңылауларды станокта бұрғылау. Қажетті диаметрлі бұрғыларды орнату. Дайындамаларды және бұйымдарды қолмен бұрғылауға беру, берілген дәлдікті сақтаумен саңылауларды бұрғылау. Станокты тазарту және баптау.
Білуге тиіс: бөлшектерді токарлық өңдеудің, шикі дайындамаларда саңылауларды және дайын бұйымдар мен резеңке бөлшектерді бұрғылаудың тәсілдері, бұйымдардың құрылымы мен түрлері, дайындамалардың сорттары мен түрлері, бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар, токарлық және бұрғылау станоктарының құрылысы және жөндеу.
Жұмыс үлгілері.
1) Ойыншықтар – тесіктерін бұрғылау;
2) Дөңбек ағаштар - тесіктерін бұрғылау.
143. Резеңке бұйымдардың өңдеушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 0,5 мм артық өңдеу дәлдігімен орта күрделі резеңке және эбонит бөлшектердің бетін өңдеу. 0,3 мм-ден 0,2 мм дейін өңдеу дәлдігімен қарапайым резеңке бұйымдарды өңдеу. Орта дәлдікті өңдеуді қажет ететін резеңке-техникалық және эбониттік бұйымдардың тесіктерін станокқа бұрғылау. Әр түрлі қадамды ойма кесу, бұйымдарды берілген мөлшерлермен және берілген дәлдікпен ұшын шығару және тегістеу бойынша жұмыстарды орындау, ортаға дәл келтіруді сақтаумен тесіктерді бұрғылау. Жоңқадан әр түрлі қадамды ішкі және сыртқы ойманы кесу және тазарту.
Білуге тиіс: станоктың құрылысы, бұрғылау, токарлық өңдеу тәсілдері, ақау түрлері және оны жою тәсілдері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар.
Жұмыс үлгілері.
1) Моноблоктар - 0,3 мм-ден 0,2 мм дейін өңдеу дәлдігімен токарлық өңдеу;
2) Эбонит таяқшалар және түтіктер - 0,3 мм дейін дәлдікпен өңдеу.
144. Резеңке бұйымдардың өңдеушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 0,5 мм-ден 0,3 мм дейін өңдеу дәлдігімен күрделі резеңке және эбонит бөлшектердің бетін өңдеу. Эбонит бұйымдарын фрезерлеу. Үлкен дәлдікті өңдеуді қажет ететін резеңке бұйымдардың тесіктерін әр түрлі конструкциялы станокқа бұрғылау. Біліктерден ескі резеңкені кесу-сыдыру. Ойманы кесу, цилиндр, конустық және фасондық беттерін тегістеу. Белгіленген қадамды ортаға дәл келтіруді және берілген дәлдікті сақтаумен тесіктерді бұрғылау. Арнайы құрылғылардың және құралдардың көмегімен өңделінетін беттің сапасын анықтау, бұйымдарды кесілген жеріне салу. Құралдарды іріктеу, кескіштерді қайрау, бұрғылау.
Білуге тиіс: бұйымдардың беттердің өңдеу технологиялық процесі, станоктардың және құрылғылардың құрылысы, құралдардың түрлері мен белгіленуі, ақау түрлері оны жою тәсілі, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар.
Жұмыс үлгілері.

1) Изделия медицинского назначения (боллоны для молокоотсосов и пульверизаторов, спринцовка и другие) - сверление отверстий;
2) Подшипники "Гудрич", детали турбопроводов, крышки аккумуляторных баков, резьбовые вкладыши, фасонные щитки для аккумуляторных баков, многоступенчатые цилиндрические валы (бушенги), горловины для аккумуляторных баков, нарезка резьбы на валах - токарная обработка.
145. Обработчик резиновых изделий 4-разряд
Характеристика работ. Обработка поверхности экспериментальных или особо сложных резино-технических изделий с точностью обработки от 0,2 до 0,1 мм. Нарезание резьбы на длинных и тонких валах, имеющих вибрации и прогибы с применением специальных приспособлений. Обточка и шлифовка резиновой поверхности валов, гуммированных резинами. Наладка станка. Установка приспособлений. Выполнение операций по резке, обточке и шлифовке изделий согласно образцам, эскизам и чертежам. Исправление дефектов.
Должен знать: устройство и правила наладки станка и приспособлений, правила строповки вала при транспортировке, правила чтения чертеже, приемы обработки изделий, виды брака и способы его устранения, технические требования, предъявляемые к качеству продукции.
Примеры работ.
Многоступенчатые цилиндрические валы длиной до 1000 мм (бушенги для нефтеперерабатывающей промышленности), горловины для аккумуляторных баков, валы полиграфической промышленности, цилиндры, гребенки - токарная обработка.
146. Обработчик резиновых изделий 5-разряд
Характеристика работ. Обточка и шлифовка резиновой поверхности валов, гуммированных мягкими резинами (типа губчатых) с твердостью до 40 единиц по тиру и валов, гуммированных жесткими резинами типа полуэбонита и эбонита с твердостью обкладки свыше 80 единиц по тиру, обточка и шлифовка длинных трубчатых валов, имеющих вибрацию, с применением специальных приспособлений. Обточка валов с фигурной обработкой шеек и торцов, а также обточка крупногабаритных валов диаметром свыше 300 мм и длиной более 2000 мм при любой твердости резинового покрытия. Установка валов с помощью мостового крана. Обточка и шлифовка валов согласно чертежам и техническим условиям. Контроль качества обрабатываемой поверхности. Наладка станка. Заточка инструмента.
Должен знать: устройство и правила наладки станка и приспособлений, приемы токарной обработки изделий, виды брака и способы его устранения, технические требования, предъявляемые к качеству продукции.
Примеры работ.
Валы для бумажной и текстильной промышленности - токарная обработка.
Отделочник резиновых изделий

1) Медициналық мақсаттағы бұйымдар (сүт сорғыштар мен пульверизаторларға арналған боллондар, себу ) - тесіктерін бұрғылау;
2) "Гудрич" подшипниктері, құбырлардың бөлшектері, аккумулятор бактарының бөлшектері, оймалық сынала, аккумулятор бактарына арналған фасондық қалқаншалар, көпсатылы цилиндр біліктері (бушенгтер), аккумулятор бактарына арналған мойындар, біліктерде ойманы кесу - токарлық өңдеу.
145. Резеңке бұйымдардың өңдеушісі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 0,2 мм-ден 0,1 мм дейін өңдеу дәлдігімен сынақтық немесе ерекше күрделі резеңке - техникалық бұйымдарды бетін өңдеу. Арнайы құрылғыларды пайдаланумен дірілі мен иілістері бар ұзын және жіңішке біліктерде ойманы кесу. Резеңкелермен гуммирленген біліктердің резеңке беттерін қайрау және тегістеу. Станокты дайындау. Құрылғыларды орнату. Үлгілерге, нобайлар мен сызуларға сәйкес бұйымдарды кесу, ұшын шығару және тегістеу бойынша операцияларды орындау. Ақауларын түзету.
Білуге тиіс: станоктың және құрылғылардың құрылысы және жөндеу ережесі, тасымалдау кезінде білікті ілмектеу ережесі, сызуды оқу ережесі, бұйымдарды өңдеу тәсілдері, ақау түрлері және оны жою тәсілдері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар.
Жұмыс үлгілері.
1000 мм дейін ұзындықпен көп сатылы цилиндр біліктер ( мұнай өңдейтін өнеркәсіпке арналған бушенгтер), аккумуляторлық бактарға арналған мойындар, полиграфиялық өнеркәсіп біліктері, цилиндрлар, тарақтар - токарлық өңдеу.
146. Резеңке бұйымдардың өңдеушісі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тир бойынша 40 бірл. дейін қаттылығымен жұмсақ резеңкелермен гуммирленген біліктердің және Тир бойынша 80 бірл. артық қоршау қаттылығымен жартылай эбонит және эбонит түрлі қатты резеңкелермен гуммирленген біліктердің резеңке бетін үшкірлеу және тегістеу, арнайы құрылғыларды қолданумен дірілі бар ұзын түтікті біліктерді үшкірлеу және тегістеу. Мойын қылталары мен шеттерін мүсінді өңдеумен біліктерді үшкірлеу, сондай-ақ 300 мм артық диаметрімен және 2000 мм артық ұзындығымен резеңке жабынның кез келген қаттылығы кезінде ірі габаритті біліктерді үшкірлеу. Көпір кранының көмегімен біліктерді орнату. Сызулар мен техникалық шартқа сәйкес біліктерді үшкірлеу және тегістеу. Өңделінетін беттің сапасын бақылау. Станокты дайындау. Құралды қайрау.
Білуге тиіс: станоктың және құрылғылардың құрылысы және жөндеу ережесі, бұйымдарды токарлық өңдеу тәсілдері, ақау түрлері және оны жою тәсілдері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар.
Жұмыс үлгілері.
Қағаз және тоқыма өнеркәсібіне арналған біліктер - токарлық өңдеу.
Резеңке бұйымдардың әшекейлеушісі

147. Отделочник резиновых изделий 2-разряд
Характеристика работ. Опиловка краев и кромок эбонитовых изделий вручную или на станке с доведением изделий до требуемой степени отделки и точности. Опиловка деталей аккумуляторных баков. Правка с применением форм, колодок и моделей.
Должен знать: приемы отделки эбонитовых изделий, конструкцию и размеры изделий, технические требования, предъявляемые к качеству, отделки, устройство оборудования и приспособлений.
148. Отделочник резиновых изделий 3-разряд
Характеристика работ. Отделка эбонитовых изделий мягких резервуаров и баков аккумуляторных. При отделке эбонитовых изделий - опиловка краев изделий с точностью, установленной техническим регламентом, вытравливание остатков олова, протирка изделий. Протирка бензобаков и мягких резервуаров от остатков клея и керосина. При отделке аккумуляторных баков - снятие заусенцев напильником, прочистка резьбы, разогрев краев, обрезание края по шаблону, правка бака. Сверление отверстий. Сборка аккумуляторных баков в комплект. Зачистка дефектов на внешней поверхности бака вручную напильником.
Должен знать: приемы отделки эбонитовых изделий и акбаков, конструкцию и размеры изделий, технические требования, предъявляемые к качеству отделки, устройство оборудования и приспособлений.
При отделке больших баков с применением дополнительных методов обработки - 4-разряд.
149. Прессовщик-освинцовщик рукавов 5-разряд
Характеристика работ. Покрытие свинцом бездорновых рукавов с текстильной оплеткой перед вулканизацией в специальном прессе. Пропуск рукавов между двух игольчатых валков. Стыковка концов рукавов штуцерами, поддувка воздухом, заливка свинца в форму. Охлаждение слитка, загрузка слитка в приемник пресса освинцевания, выпрессовка свинца штемпелем из приемника. Наложение свинцовой оболочки на пресс согласно технологическому регламенту по показаниям контрольно-измерительных приборов. Строгое соблюдение санитарно-гигиенических правил во избежание попадания посторонних включений в свинец. Накатывание освинцованных рукавов на железные барабаны (катушки). Руководство рабочими, обслуживающими пресс и сопряженное с ним оборудование по освинцеванию рукавов.
Должен знать: технологический процесс освинцевания рукавов, конструкцию, виды и назначение рукавов, свойства свинца, санитарно-гигиенические правила плавления свинца, технические требования, предъявляемые к качеству рукавов, устройство оборудования, контрольно-измерительных приборов и приспособлений.
При выполнении работ по покрытию рукавов свинцом не прессе под руководством прессовщика более высокой квалификации - 4-разряд.

147. Резеңке бұйымдардың әшекейлеушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өңдеу мен дәлдіктің қажетті деңгейіне дейін бұйымдарды жеткізумен қолмен немесе станокта эбонит бұйымдардың шеттері мен жиектерін егеу. Аккумулятор бактарының шеттерін егеу. Қалыптарды және үлгілерді қолданумен түзету.
Білуге тиіс: эбонит бұйымдарды өңдеу тәсілдері, бұйымдардың құрылымы мен мөлшерлері, өңдеу сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдық пен құралдың құрылысы.
148. Резеңке бұйымдардың әшекейлеушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмсақ резервуарлар мен аккумулятор бактарының эбонит бұйымдарын өңдеу. Эбонит бұйымдарын өңдеу кезінде - техникалық регламентпен бекітілген дәлдікпен бұйымдардың шеттерін егеу, қалайының қалдықтарын улап кетіру, бұйымдарды сүрту. Бензобактар мен жұмсақ резервуаларды желім мен керосиннің қалдықтарынан сүрту. Аккумулятор бактарын өңдеу кезінде – қабыршақтарды егеумен алу, оймасын тазарту, шеттерін қыздыру, шетін шаблонмен кесіп тастау, бакты түзету. Тесіктерін бұрғылау. Аккумулятор бактарын жинаққа жинау. Бактың сыртқы бетіндегі ақауларды қолмен егеумен тазарту.
Білуге тиіс: эбонит бұйымдары мен акбактарды өңдеу тәсілдері, бұйымдардың құрылымы мен мөлшерлері, өңдеу сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдық пен құралдың құрылысы.
Өңдеудің қосымша әдістерін қолданумен үлкен бактарды өңдеу кезінде - 4-разряд
Майысқақ түтіктердің престеуші - қорғасындаушысы
149. Майысқақ түтіктердің престеуші - қорғасындаушысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы престе вулканизациялау алдында тоқыма орап тоқумен дорнсыз майысқақ түтіктерді қорғасынмен жабу. Майысқақ түтіктерді екі ине біліктерінің арасынан өткізу. Майысқақ түтіктердің ұштарын штуцерлермен түйістіру, ауамен үрлеу, қорғасынды қалыпқа құю. Кесекті суыту, кесекті қорғасындау пресінің қабылдағышына жүктеу, қорғасынды штемпельмен қабылдағыштан престеу. Технологиялық регламентке сәйкес бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша преске қорғасын қабыршағын салу. Қорғасында басқа қосылыстар түспес үшін санитарлық-гигиеналық ережелерді қатаң сақтау. Қорғасын майысқақ түтіктерді темір барабандарға (катушкаларға) жазу. Преске қызмет көрсететін жұмысшыларға және майысқақ түтіктерді қорғасындау бойынша онымен байланысты жабдыққа басшылық ету.
Білуге тиіс: майысқақ түтіктерді қорғасындау технологиялық процесі, майысқақ түтіктердің құрылымы, түрлері мен белгіленуі, қорғасынның қасиеттері, қорғасынды балқытудың санитарлық-гигиеналық ережелері, майысқақ түтіктердің сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының және құралдардың құрылысы.
Анағұрлым жоғары білікті престеушінің басшылығымен майысқақ түтіктерді қорғасынмен жабу бойынша жұмыстарды орындау кезінде - 4-разряд.
Медициналық бұйымдарының күйдірушісі

150. Прожигалыцик медицинских изделий 3-разряд
Характеристика работ. Прожигание-пробивание отверстий в катетерах, зондах, наконечниках и других изделиях. Подбор металлических стержней по заданным размерам отверствий в изделиях. Включение муфельной печи, нагрев ее до определенной температуры, накаливание в печи стержней. Прожигание-пробивание отверстий в точном соответствии с техническими требованиями. Проверка калибров отверстий. Комплектовка изделий по партиям, приложение паспорта и передача ее на разбраковку. Зачистка стержней напильником и подготовка их к работе.
Должен знать: приемы процесса прожигания отверстий, виды и свойства применяемых материалов, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство муфельной электропечи.
Съемщик резиновых изделий
151. Съемщик резиновых изделий 1-разряд
Характеристика работ. Снятие с форм после вулканизации несложных бесшовных изделий вручную или резиновых изделий с помощью приспособлений (гидросъемника). Протирка снятых изделий с внешней и с внутренней стороны губкой или тканью, смоченной в растворе глицерина. При необходимости - опудривание изделий. Упаковка изделий в тару.
Должен знать: методы и приемы снятия изделий с форм, технические требования, предъявляемые к качеству изделий.
Примеры работ.
1) Кисеты - съем с форм;
2) Маканые пустышки, соски - съем.
152. Съемщик резиновых изделий 2-разряд
Характеристика работ. Съем тонкостенных изделий или резиновых деталей химзащиты с форм вручную или при помощи сжатого воздуха. Съем и расправка тонкостенных маканых изделий с соблюдением мер предосторожности во избежание образзования складок, а также склеивания пленки. При съеме резиновых маканых перчаток подноска рамок с вулканизованными рамками к рабочему месту. Опудривание изделий в специальной камере или по ходу ленты конвейера. Съем изделий с форм. Расправка, вывертывание и укладывание снятых изделий в тару.
Должен знать: приемы и методы съема изделий с форм, опудривания и расправки изделий, технические требования, предъявляемые к качеству изделий, устройство и обслуживание оборудования и приспособлений.
Примеры работ.
1) Детали химзащиты: гофрированная трубка, кольца, ниппели, обтекатели - съем;
2) Игрушки - съем с форм;
3) Колпачки "КР" и оболочки - съем;
4) Перчатки - съем с форм;
5) Шары детские - съем с форм.
153. Съемщик резиновых изделий 3-разряд
Характеристика работ. Съем клееных вулканизованных резиновых изделий с дорнов, болванок и колодок вручную или при помощи тисков, моторной лебедки, стрипнинг-машины и других приспособлений. Разборка форм, снятие изделий с форм, сборка прессформ. Сортировка готовых изделий по видам и размерам. При съеме рукавов - их расшнуровка и разбинтовка.
Должен знать: технологический процесс съема изделий, виды и размеры изделий, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство оборудования и приспособлений.
Примеры работ.

150. Медициналық бұйымдарының күйдірушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Катетерлерде, зондтарда, ұштары мен басқа бұйымдарда тесіктерді күйдіру-тесу. Бұйымдарда тесіктердің берілген мөлшерлері бойынша металл өзектерді іріктеу. Муфельді пешті қыздыру, оны белгілі бір температураға дейін қыздыру, пешке өзектерді қыздыру. Тесіктерді техникалық талаптарға дәл сәйкестікте күйдіру-тесу. Тесіктердің калибрлерін тексеру. Бұйымдарды партиялар бойынша жиынтықтау, паспортты қоса тігу және оны ақауға шығаруға жіберу. Өзектерді егеумен тазарту және оларды жұмысқа дайындау.
Білуге тиіс: тесіктерді күйдіру процесінің тәсілдері, пайдаланылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, муфельді электр пешінің құрылысы.
Резеңке бұйымдардың алушысы
151. Резеңке бұйымдардың алушысы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Вулканизациялаудан кейін қолмен қалыптардан күрделі емес тігіссіз бұйымдарды немесе құрылғылардың көмегімен резеңке бұйымдарды алу. Алынған бұйымдарды сыртқы және ішкі жағынан глицерин ерітіндісіне батырылған ысқышпен немесе матамен сүрту. Қажет болған жағдайда-бұйымдарға ұнтақ жағу. Бұйымдарды ыдысқа орау.
Білуге тиіс: бұйымдарды қалыптардан алу әдістері мен тәсілдері, бұйымдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар.
Жұмыс үлгілері.
1) Дорбалар – қалыптардан алу;
2) Малынған резеңке емізіктер, емізіктер - алу.
152. Резеңке бұйымдардың алушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұқа қабырғалы бұйымдарды немесе химқорғау резеңке бөлшектерін қолмен немесе қысылған ауаның көмегімен қалыптардан алу. Бүрмелер пайда болмауы, қабыршақ жабысып қалмас үшін қауіпсіздік шараларын сақтаумен жұқа қабырғалы батырылған бұйымдарды алу және түзету. Резеңке батырылған қолғаптарды алу кезінде вулкандалған рамкаларымен рамкаларды жұмыс орнына жақындату. Бұйымдарды арнайы камерада немесе конвейердің жүрісімен ұнтақ жағу. Бұйымдарды қалыптардан алу. Алынған бұйымдарды түзету, айнадыру және ыдыстарға салу.
Білуге тиіс: бұйымдарды қалыптан алудың, бұйымдарға ұнтақ жағу және түзету тәсімдері мен әдістері, бұйымдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдық пен құрылғылардың құрылысы және пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері.
1) Химқорғаныш бөлшектері: гофрленген түтік, шығыршық, ниппельдер, аққыштар - алу;
2) Ойыншықтар – қалыптардан алу;
3) "КР" қақпақтар және қабыршақтар - алу;
4) Қолғаптар - қалыптардан алу;
5) Бала шарлары - қалыптардан алу.
153. Резеңке бұйымдардың алушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жабыстырылған вулкандалған резеңке бұйымдарды дорндардан, болванкалардан және қалыптардан қолмен немесе тискінің, мотор жүкшығырының, стрипнинг-машинаның және басқа құрылғылардың көмегімен алу. Қалыптарды бөлшектеу, бұйымдарды қалыптан алу, пресқалыптарды жинау. Дайын бұйымдарды түрлері мен мөлшерлері бойынша іріктеу. Майысқақ түтіктерді алу кезінде – олардың бауын шешу және байламын шешу.
Білуге тиіс: бұйымдарды алудың технологиялық процесі, бұйымдардың түрлері мен мөлшерлері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдық пен құралдың құрылысы.
Жұмыс үлгілері.

1) Галоши, туфли резиновые, спортивная обувь - съем с колодок;
2) Маски конские - съем с болванок;
3) Ремни клиновидные - съем с разъемных прессформ;
4) Рукава различных конструкций длиной до 20 м - съем с дорнов;
5) Игрушки, перчатки, шары детские - съем с форм.
154. Съемщик резиновых изделий 4-разряд
Характеристика работ. Съем вулканизованной резиновой обуви облегающего силуэта, с фигурным верхом, механическим затвором с колодок при помощи механизмов или съем вручную обуви, установленной на вагоне или специальном столе с предварительной установкой рамок с обувью в гнезда. Разрезание с помощью приспособлений или оснастки различной конструкции поверхностного слоя резины и подкладки. Съем рукавов различных конструкций при помощи машин или других приспособлений.
Должен знать: конструкцию резиновой обуви и рукавов, приемы и методы съема изделий, устройство и эксплуатацию обслуживаемого оборудования, технические требования, предъявляемые к качеству готовой продукции.
Примеры работ.
1) Рукава различных конструкций длиной 20 м и выше - съем с дорнов;
2) Сапожки и боты с мехзатвором, облегнающего силуэта - съем с колодок.
155. Съемщик свинцовой оболочки с рукавов 2-разряд
Характеристика работ. Съем свинцовой оболочки с бездорновых рукавов оплеточной конструкции на специальном сдирочном станке. Установка барабана с помощью тельфера на раскаточное устройство. Снятие зажима с рукава, подрезка свинцовой оболочки с двух сторон вручную. Заправка свинцовой ленты между валками и конца рукава на закаточном устройстве. Управление сдирочным станком, наблюдение за ходом процесса сдирки свинцовой оболочки с рукава. Съем барабана с рукавами с раскаточно-закаточного устройства.
Должен знать: рациональные приемы сдирки свинцовой оболочки с рукавов, виды и назначение рукавов, свойства свинца, технические требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство сдирочного станка.
Чистильщик оснастки и приспособлений
156. Чистильщик оснастки и приспособлений 2-разряд
Характеристика работ. Механическая очистка с правкой обувных колодок вручную от нагара, лака, клея и прочих загрязнений после вулканизации. Механическая и химическая чистка с правкой пресс-форм несложной конфигурации и дорнов (одногнездные без вкладышей). Укладывание в паровую ванну, промывка, загрузка в котел, отпаривание. Очистка на столе ножом, стамеской, металлической щеткой, наждаком или на специалньом станке.
Должен знать: методы, рациональные приемы очистки, виды и назначение оснастки и приспособлений, технические требования, предъявляемые к качеству очистки колодок, устройство приспособлений.

1) Галоштар, резеңке туфлялар, спорт аяқ киім – қалыптардан алу;
2) Жылқы маскалары – болванкалардан алу;
3) Сына тәрізді қайыстар – алмалы-салмалы пресқалыптардан алу;
4) 20 м дейін ұзындықпен әр түрлі конструкциялы майысқақ түтіктер - дорндардан алу;
5) Ойыншықтар, қолғаптар, бала шарлары - қалыптардан алу.
154. Резеңке бұйымдардың алушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Мүсінді үстімен, тері сұқпамен жабысып тұратын мүсінді вулканизацияланған аяқ киімді механизмдердің көмегімен қалыптан алу немесе аяқ киіммен рамкаларды ұяшықтарға алдын ала орнатумен вагонда немесе арнайы үстелде бекітілген аяқ киімді қолмен алу. Құрылғылардың немесе жабдықтың көмегімен резеңкелердің және төсемнің әр түрлі конструкциялы беткі қабатын кесу. Машиналардың немесе басқа құрылғылардың көмегімен әр түрлі құрылымды конструкциялы майысқақ түтіктерді алу.
Білуге тиіс: резеңке аяқ киімнің және майысқақ түтіктердің құрылымы, бұйымдарды алудың тәсімдері мен әдістері, қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен пайдаланылуы, дайын өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар.
Жұмыс үлгілері.
1) 20 м және одан артық ұзындықпен әр түрлі конструкциялы майысқақ түтіктер - дорндардан алу;
2) Мүсінде жабысып тұратын тері сұқпамен етіктер мен боттар - қалыптардан алу.
Майысқақ түтіктерден қорғасын қабыршағының алушысы
155. Майысқақ түтіктерден қорғасын қабыршағының алушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы сыдыратын станокта орап тоқитын конструкциялы дорнсыз майысқақ түтіктерден қорғасын қабыршағын алу. Барабанды тельфердің көмегімен жазу құрылғысына орнату. Майысқақ түтіктен қысқышты алу, қорғасын қабышағын екі жағынан қолмен кесу. Жазу құрылғысында майысқақ түтіктің ұшы мен біліктердің арасындағы қорғасын лентаны дайындау. Сыдырып алатын станокты басқару, қорғасынқабыршақты майысқақ түтіктен алу процесінің барысын қадағалау. Майысқақ түтіктермен барабанды жазу - домалату құрылғысынан алу.
Білуге тиіс: қорғасын қабыршақты майысқақ түтіктерден сыдырудың ұтымды тәсімдері, майысқақ түтіктердің түрлері мен белгіленуі, қорғасынның қасиеттері, өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, сыдырып алу станогының құрылысы.
Жабдықтар мен құрылғылардың тазартушысы
156. Жабдықтар мен құрылғылардың тазартушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Аяқ киім қалыптарын күйіктен, лактан, желімнен және вулканизациялаудан кейінгі басқа кірлеулерден механикалық тазарту. Күрделі емес конфигурациялы прес-қалыптарды және дорндарды дұрыстаумен механикалық және химиялық тазарту. Бу ваннасына салу, жуу, қазандыққа жүктеу, булау. Үстелде пышақпен, металл щеткамен, зімпарамен, қашаумен немесе арнайы станокта тазалау.
Білуге тиіс: тазалаудың әдімтері, ұтымды тәсілдері, жабдық пен құрылғылардың түрлері мен белгіленуі, қалыптарды тазалаудың сапасына қойылатын техникалық талаптар, құрылғылардың құрылысы.

157. Чистильщик оснастки и приспособлений 3-разряд
Характеристика работ. Химическая очистка обувных колодок от нагара и правка. Механическая и химическая чистка, а также правка пресс-форм сложной конфигурации (многогнездные, с вкладышами, с сердечниками). Очистка-правка дорнов. Приготовление щелочного раствора в ванне, укладывание оснастки в раствор, отпаривание, выемка, очистка вручную или на специальном станке. Правка дорнов на дорно-правильном станке или вручную. Смазка концов дорнов клеем. По окончании процесса очистки - правка-подбор, комплектование и отправка в производство.
Должен знать: технологический процесс очистки-правки, рациональные приемы чистки-правки, виды и назначение оснастки и приспособлений, технические требования, предъявляемые к качеству обрабатываемой продукции, устройство дорно-правильного станка и приспособлений.
Штамповщик резиновой обуви
158. Штамповщик резиновой обуви 2-разряд
Характеристика работ. Выполнение отдельных операций при изготовлении резиновой обуви на штамп-агрегате. Удаление выпрессовок вручную, снятие галош с сердечника и чистка сердечника, снятие галош со штырей элеватора и шероховка на специальной шайбе, обрезка галош по борту на машинке, надевание галош на колодку.
Должен знать: рациональные приемы выполнения работ при обслуживании штамп-агрегата, конструкцию штампованной галоши, назначение отдельных деталей, технические требования, предъявляемые к качеству галош, устройство оборудования.
159. Штамповщик резиновой обуви 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение операций по изготовлению резиновой обуви на штамп-агрегате, надевание сшитого чулка с распрямлением и закреплением подкладки на колодке, проверка качества формы галош по внешнему виду, навешивание годных галош на штыри элеватора. При обнаружении дефектов - возвращение бракованных галош на исправление или самостоятельное устранение дефектов: переобтеканий, незначительных срывов, трещин и другие. Выполнение работ по окончательной отделке галош, контроль - починка галош в цепи отделочного конвейера.
Должен знать: технологический процесс штампования галош, конструкцию штампованной галоши, назначение отдельных деталей, технические требования, предъявляемые к качеству изделий, устройство оборудования.
160. Штамповщик резиновой обуви 4-разряд
Характеристика работ. Штампование резиновых галош на пресс-автомате, оборудованном горизонтально-замкнутым пульсирующим конвейером. Затяжка подкладки на сердечнике в заданном конвейеру ритме, наложение резины и управление прессом.
Должен знать: технологический процесс штампования резиновых галош, конструкцию штампованной галоши, назначение отдельных деталей, технические требования, предъявляемые к изделиям, и меры предупреждения и исправления брака, устройство и правила наладки штамп-агрегата.
Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Производство резиновых технических изделий, резиновой обуви и резиновых изделий широкого потребления", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, издания 1986 года приведен в приложение 3 к разделу 3 ЕТКС (выпуск 31).

157. Жабдықтар мен құрылғылардың тазартушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Аяқ киім қалыптарын күйіктен химиялық тазалау және дұрыстау. Күрделі конфигурациялы прес - қалыптарды механикалық және химиялық тазарту, сондай-ақ жөндеу. Дорндарды тазалау - жөндеу. Ваннада сілті ерітіндіні дайындау, жабдықты ерітіндіге салу, булау, алу, қолмен немесе арнайы станокта тазалау. Дорндарды дорн - жөндейтін станокта немесе қолмен жөндеу. Дорндардың ұштарын желіммен жағу. Тазалау процесі аяқталысымен - жөндеу - іріктеу, жиынтықтау және өндіріске жөнелту.
Білуге тиіс: тазалау - жөндеу технологиялық процесі, тазалау - жөндеудің ұтымды тәсілдері, жабдық пен құрылғылардың түрлері мен белгіленуі, өңделінетін өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар, дорн - жөндейтін станоктың және құрылғылардың құрылысы.
Резеңке аяқ киімнің штамптаушысы
158. Резеңке аяқ киімнің штамптаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Штамп - агрегатта резеңке аяқ киімді дайындау кезінде жекелеген операцияларды орындау. Престерді қолмен алып тастау, галоштарды өзекшеден алу және өзекшені тазалау, галоштарды элеватордың штырьларынан алу және арнайы шайбада тегістеу, галоштарды машинкада бортта кесу, галошты қалыпқа кигізу.
Білуге тиіс: штамп - агрегатқа қызмет көрсету кезінде жұмыстарды орындаудың ұтымды тәсілдері, штампталған галоштың құрылымы, жекелеген бөлшектердің белгіленуі, галоштардың сапасына қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың құрылысы.
159. Резеңке аяқ киімнің штамптаушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Штамп-агрегатта резеңке аяқ киімді дайындау бойынша операцияларды орындау, қалыпта төсемді түзетумен және бекітумен тігілген шұлықты кигізу, сыртқы түрі бойынша галоштардың қалыпының сапасын тексеру, жарамды галоштарды элеватордың штырларына ілу.
Ақаулар табылған кезде - ақауға шығарылған галоштарды ақауларды: олқылықтарды, жарылған жерлерін және басқа түзетуге немесе өз бетімен жоюға қайтару. Галоштарды соңғы өңдеу бойынша жұмыстарды орындау, өңдеу конвейерінің тізбегінде галоштарды бақылау - түзету.
Білуге тиіс: резеңке галоштарды штамптаудың технологиялық процесі, штампталған галоштың құрылымы, жекелеген бөлшектердің белгіленуі, бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың құрылысы.
160. Резеңке аяқ киімнің штамптаушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Көлденең - жабық пульстайтын конвейермен жабдықталған прес-автоматта резеңке галоштарды штамптау. Төсемді конвейерде берілген ритмде созу, резеңке салу және престі басқару.
Білуге тиіс: резеңке галоштарды штамптаудың технологиялық процесі, штампталған галоштың құрылымы, жекелеген бөлшектердің белгіленуі, бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар және ақаудың алдын алу және түзету шаралары, штамп - агрегаттың құрылысы және жөндеу ережесі.
"Резеңке техникалық бұйымдардың, резеңке аяқ киім мен кеңінен тұтынылатын резеңке бұйымдарының өндірісі" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың қолданыстағы БТБА 1986 жылғы шығарылымының атаулары көрсетілген тізбесі БТБА-ның (31-шығарылым) 3-қосымшасында келтірілген.

4. Производство, восстановление и ремонт шин
Аппаратчик вулканизации
161. Аппаратчик вулканизации 3-разряд
Характеристика работ. Контроль за ходом технологических процессов термопластикации каучуков, вулканизации, изготовления резиновых смесей и сборки покрышек по показаниям и с помощью контрольно-измерительных приборов. Включение оборудования и установка его на заданный регламент. Наблюдение за работой всех механизмов на обслуживаемом участке. Выявление нарушений технологии по заданным диаграммам приборов. Запись шифров изготовляемых смесей или термопластиката или запись изготовленных покрышек и других изделий в вулканизационных аппаратах.
Должен знать: технологический процесс на обслуживаемом участке, свойства и назначение обрабатываемых материалов и полуфабрикатов, устройство оборудования, контрольно-измерительных и автоматических приборов, методику заполнения и использования диаграмм.
Балансировщик шин
162. Балансировщик шин 3-разряд
Характеристика работ. Балансировка готовых шин и покрышек всех видов на балансировочном станке. Монтаж и центрирование покрышек на станке. Выверка баланса. Очистка зоны с завышенным дисбалансом, промывка бензином и устранение неуравновешенной массы нанесением резинового клея.
Должен знать: правила балансировки шин и покрышек, типы, размеры и назначение обрабатываемых покрышек, устройство балансировочного станка и пресса, требования, предъявляемые к качеству продукции.
163. Вивщик колец 2-разряд
Характеристика работ. Изготовление колец для авто- мото- и авиапокрышек из плетенки или тросиковой проволоки методом вивки на специальном станке или вручную в соответствии со спецификацией. Доставка материалов к рабочему месту, установка их на станке, наладка станка на заданный размер кольца, регулирование его в процессе работы. Замер диаметра колец по шаблонам. Вивка колец в соответствии с технологическим регламентом, обертывание и флипперование колец.
Должен знать: технологию изготовления колец, устройство станка, конструкцию, размеры и назначение колец, калибры, сорта плетенки и проволоки, особенности обработки материалов, требования, предъявляемые к качеству продукции.
Примеры работ.
1) Бортовые кольца для авто- мото-покрышек - вивка;
2) Тросиковые кольца для авиа-покрышек - вивка.
164. Вставщик камер 3-разряд
Характеристика работ. Вставка варочных камер в восстанавливаемые покрышки или в покрышки типа Кубышка или губчатых камер в покрышки на специальных станках и с помощью специальных приспособлений. Разведение бортов покрышки на станке с помощью сжатого воздуха. Промазка варочной камеры и внутренней поверхности покрышки различными смазками или пропудривание внутренней стороны покрышки. Вставка камер. Поддувка камер сжатым воздухом до требуемых размеров. При вставке варочных камер в покрышки типа "Кубышка" - шероховка сердечника камеры по воротнику.
Должен знать: приемы вставки камер в покрышки, устройство станка, конструкцию, размеры, типы и особенности покрышек и камер, виды смазок.
При вставке варочных камер в легковые покрышки - 2-разряд.

4. Шиналардың өндірісі, қалпына келтіру және жөндеу
Вулканизация аппаратшысы
161. Вулканизация аппаратшысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Каучуктарды термопластикациялау технологиялық процестерінің барысын, көрсеткіштер бойынша және бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен қақпақтарды құрастыру және резеңке қоспаларды вулканизациялау, дайындау барысын бақылау. Жабдықты қосу және оны белгіленген регламентке орнату. Қызмет көрсетілетін учаскеде барлық механизмдердің жұмысын қадағалау. Аспаптардың берілген диаграммалары бойынша технологияның бұзушылықтарын анықтау. Дайындалатын қоспалардың немесе термопластикаттың шифрларын жазу немесе дайындалған қақпақтардың және вулканизациялау аппараттарындағы басқа бұйымдарды жазу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процесі, өңделінетін материалдардың және жартылай фабрикаттардың қасиеттері мен белгіленуі, өңделінетін жабдықтың, бақылау - өлшеу аспаптарының және автоматты аспаптардың құрылысы, диаграммаларды толтыру және пайдалану әдістемесі.
Шиналардың теңгерушісі
162. Шиналардың теңгерушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Теңгеру станогында барлық түрлі дайын шиналар мен қақпақтарды теңгеру. Қақпақтарды станокта орталықтау және жөндеу. Теңдікті салыстыра тексеру. Аса жоғары теңсіздікпен аймақты тазалау, резеңке желімін жағумен теңеспеген массаны бензинмен тазарту және жою.
Білуге тиіс: шиналар мен қақпақтарды теңгеру ережесі, өңделінетін қақпақтардың мөлшерлері және белгіленуі, теңгеру станогының және престің құрылысы, өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
Шығыршықтардың өрушісі
163. Шығыршықтардың өрушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы станокта немесе қолмен ерекшелікке сәйкес салу әдісімен тоқымадан немесе арқан сымнан авто - мото және автоқақпақтарға арналған шығыршықтарды дайындау. Материалдарды жұмысшы орынға жеткізу, оларды станокта орнату, станокты шығыршықтың берілген мөлшеріне жөндеу, оны жұмыс барысында реттеу. Шығыршықтардың диаметрін үлгілермен өлшеу. Технологиялық регламентке сәйкес шығыршықтарды салу, орау және шығыршықтарды флипперлеу.
Білуге тиіс: шығыршықтарды дайындау технологиясы, станоктың құрылысы, шығыршықтардың құрылымы, мөлшерлері мен белгіленуі, тоқыманың және сымның калибрлары, сорттары, материалдарды өңдеу ерекшеліктері, өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
Жұмыс үлгілері.
1) Авто - мото – қақпақтарға арналған бүйір шығыршықтар - салу;
2) Авиа - қақпақтарға арналған арқан шығыршықтар - салу.
Камераларды салушы
164. Камераларды салушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өңделінетін камераларды қалпына келтірілетін қақпақтарға немесе "Кубышка" түрлі қақпақтарға немесе арнайы станоктарда және арнайы құрылғылардың көмегімен қақпақтарға кеуекті камерларды салу. Қысылған ауаның көмегімен станокта қақпақ борттарын тарату. Қайнататын камераларды және қақпақтың ішкі беттерін әртүрлі майлармен жағу немесе қақпақтың ішкі жағына ұнтақ жағу, Камераларды қою. Камераларды қысылған ауамен қажетті мөлшерлерге дейін үрлеу. Қайнататын камераларды "Кубышка" түрлі қақпақтарға қою кезінде - камераның өзекшесін жағамен тегістеу.
Білуге тиіс: камераларды қақпақтарға қою тәсімдері, станоктың құрылысы, қақпақтар мен камералардың құрылымы, мөлшерлері, түрлері мен ерекшеліктері, майлау түрлері.
Қайнататын камераларды жеңіл қақпақтарға салу кезінде - 2-разряд
Қайнату камераларының алушысы

165. Выемщик варочных камер 4-разряд
Характеристика работ. Выемка варочных камер (шаблонов или сердечников) из покрышек и безбандажных шин после вулканизации на специальном станке. Подача вулканизованной покрышки к станку, установка ее, пуск станка с помощью автоматических приспособлений, раздвижка бортов покрышки. Выемка из покрышки варочной камеры. Устранение мелких неполадок в работе оборудования.
Должен знать: устройство станка выемки варочных камер, размеры, виды и особенности обрабатываемых покрышек, конструктивное строение покрышки, способы и правила выемки камеры из покрышки.
При выемке варочных камер из легковых покрышек или покрышек типа "Кубышка" - 3-разряд.
166. Грануляторщик 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса грануляции, слаббирования или стрейнирования маточных смесей и каучуков, пластикация натурального каучука на червячных прессах согласно технологическому регламенту и по показаниям контрольно-измерительных приборов. Подача каучука или маточных смесей из резиносмесителя по транспортеру в пластикатор-гранулятор. Регулирование температуры, зазора головки пластикатора-гранулятора. Наблюдение за непрерывным питанием гранулятора, за подачей суспензий и равномерным смачиванием гранул, за режимом охлаждения. Подача гранул в охладительную камеру и в бункера. Смена головок и стрейнирующих сеток.
Должен знать: технологический процесс на обслуживаемом участке, устройство всех узлов агрегата и контрольно-измерительных приборов, сорта, типы каучуков, особенности обработки маточных смесей, рецептуры суспензий.
При ведении процессов под руководством грануляторщика высшего разряда - 4-разряд.
167. Заготовщик каркаса спортивных велошин 2-разряд
Характеристика работ. Заготовка каркаса спортивных велошин на специальном станке в соответствии с технологической картой. Установка приспособлений на станок каретки, направляющей планки и шпули с нитями. Включение станка в работу. Навивка нити на скалку. Съем скалки, передача заготовки на дальнейшую обработку.
Должен знать: технологию заготовки каркаса велошин, устройство станка и приспособлений, структуру каркаса, классификацию скалок, приемы работы.
168. Заготовщик образцов для испытания шин 4-разряд
Характеристика работ. Заготовка образцов резиновой смеси, полуфабрикатов, готовой продукции для анализов, физико-механических и рентгеноскопических испытаний. Отбор продукции для испытания в соответствии с техническими требованиями. Вырезка заготовок с соблюдением требуемого класса точности. Придание заготовкам требуемой конфигурации, подшлифовка, изготовление микрошлифов. Ведение записей отбора заготовок в специальном журнале.
Должен знать: приемы обработки заготовок для анализов, типы, размеры, конструкцию испытываемой продукции, методику анализов испытаний на всех приборах и аппаратах лаборатории, технические требования, предъявляемые к продукции и заготовляемым на испытания образцам, конфигурацию заготовок.
Заготовщик шиноремонтных материалов

165. Қайнату камераларының алушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қайнату камераларын (шаблондар немесе өзекшелер) қақпақтардан және вулканизациялаудан кейін арнайы станокта бандажсыз шиналарды алу. Станокқа вулканизацияланған қақпақты беру, оны іске қосуға орнату, автоматты құрылғылардың көмегімен станокты іске қосу, қақпақ борттарын ысыру. Қайнататын камераны қақпақтан суырып алу. Жабдық жұмысындағы ұсақ олқылықтарды жою.
Білуге тиіс: қайнататын камераларды алу станогының құрылысы, өңделінетін қақпақтардың мөлшерлері, түрлері мен ерекшеліктері, қақпақтың конструкциялық құрылысы, камераны қақпақтан алу тәсімдері мен ережесі.
Қайнататын камераларды жеңіл қақпақтардан немесе "Кубышка" түрлі қақпақтардан алу кезінде - 3-разряд
Ұсақтаушы
166. Ұсақтаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жатырлық қоспаларды және каучуктарды ұсақтау, слабббирлеу немесе стрейнирлеу технологиялық процесін жүргізу, технологиялық регламентке сәйкес және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша иіртүтік престерде табиғи каучукты пластикациялау. Каучукты немесе жатырлық қоспаларды резеңкеараластырғыштан пластикатор - ұсатқышқа транспортермен беру. Температураны, пластикатор - ұсатқыштың бастиегінің саңылауын реттеу. Ұсатқыштың үздіксіз қуат көзін алуын, суспензиялардың берілуін және гранулалардың біркелкі сулануын, салқындау режимін қадағалау. Түйірлерді салқындату камерасына және бункерлерге беру. Бастиектер мен стрейнирлейтін торларды ауыстыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процесі, аграгетаттың барлық тораптарының және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, каучуктардың сорттары, түрлері, жатырлық қоспаларды өңдеу ерекшеліктері, суспензиялардың рецептурасы.
Процестерді анағұрлым жоғары разрядты ұсақтаушының басшылығымен жүргізу кезінде - 4-разряд.
Спорт велошиналардың қаңқасын дайындаушы
167. Спорт велошиналардың қаңқасын дайындаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Технологиялық картаға сәйкес арнайы станокта спорт велошиналардың қаңқасын дайындау. Құрылғыларды каретканың станогына, бағыттайтын жұқа тақтайшаларды және жіптермен шпульдерді орнату. Станокты жұмысқа қосу. Жіпті оқтауға орау. Оқтауды алу, дайындамаларды одан арғы өңдеуге тапсыру.
Білуге тиіс: велошиналардың қаңқасын дайындау технологиясы, станоктар мен құрылғылардың құрылысы, қаңқаның құрылысы, оқтаулардың жіктемесі, жұмыс тәсімдеріы.
Шиналарды сынау үшін үлгілердің дайындаушысы
168. Шиналарды сынау үшін үлгілердің дайындаушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Талдаулар, физикалық-механикалық және рентгеноскопиялық байқаулар үшін резеңке қоспасының, жартылай фабрикаттардың, дайын өнімнің үлгілерін дайындау. Техникалық талаптарға сәйкес сынау үшін өнімдер сұрыптау. Дәлдіктің қажетті сыныбын сақтаумен дайындамаларды ойып кесу. Дайындамаларға қажетті конфигурация беру, тегістеу, микрошлифтар дайындау. Арнайы журналда дайындамалардың іріктеулер жазуларын жүргізу.
Білуге тиіс: талдаулар үшін дайындамаларды өңдеу тәсімдері, сыналатын өнімнің құрылымы, зертхананың барлық аспаптары мен аппараттарында сынауларды талдау әдістемесі, өнімге және сынауға дайындалатын үлгіге қойылатын техникалық талаптар, дайындамалардың конфигурациясы.
Шинажөндеу материалдардың дайындаушысы

169. Заготовщик шиноремонтных материалов 2-разряд
Характеристика работ. Заготовка шиноремонтных материалов покрышек. Раскатка рулонов профилированных протекторов. Укладка протекторов на подогревательные плиты. Шероховка и промазка клеем их поверхности. Обрезка протекторов по длине и срезка их концов на конус. Раскатка валиков с листовыми резинами, раскрой, промывка бензином и промазка клеем листовых резин. Шероховка и промазка клеем резино-кордовых пластырей.
Должен знать: виды шиноремонтных материалов, правила пользования шероховательным и измерительным инструментами, концентрацию клеев, режимы нанесения и просушки клеевой пленки, размеры профилированных протекторов и правила их подогрева и шероховки, приемы рационального раскроя листовых резин, приемы работы.
170. Заготовщик шиноремонтных материалов 3-разряд
Характеристика работ. Заготовка пластырей различных конфигураций для ремонта покрышек. Раскатывание валиков обрезиненного корда и резины. Сушка корда согласно установленному режиму. Закрой корда после сушки на полосы требуемой длины и ширины. Освежение и дублировка полос. Центровка слоев пластырей. Прикатка дублировочным роликом. Отправка сырых пластырей на вулканизацию. После вулканизации шероховка их и наклейка сырой резиновой прослойки.
Должен знать: сущность технологического процесса изготовления пластырей, устройство сушильного оборудования, виды и свойства применяемых для ремонта материалов, режимы сушки, правила рационального раскроя материалов.
Заготовщик шприцованных деталей для шин
171. Заготовщик шприцованных деталей для шин 1-разряд
Характеристика работ. Отбор с транспортера шприцмашины профилированных ободных и велоободных лент. Осмотр их по внешнему виду. Резка по заданной длине. Обрезка на конце. Пропудривание тальком. Подача на стыковку. Пробивка отверстий для вентиля в велокамере или ободной ленте в соответствии с установленной спецификацией на специальном станке. Установка изделий на станке и пробивка отверстий без перекосов и разрывов. Вставка вентиля в камеры.
Должен знать: устройство и принцип работы оборудования, конструкцию и спецификацию изделий, особенности их обработки, приемы работ, способ крепления вентилей.
172. Заготовщик шприцованных деталей для шин 2-разряд
Характеристика работ. Самостоятельное выполнение различных работ при изготовлении деталей разных типов и размеров методом шприцевания или шприцевание велокамер под руководством машиниста шприцмашины. Контроль сырых заготовок по размеру, ширине, калибру при помощи различного рода мерительных инструментов, удаление посторонних включений, прокол отверстий под вентиль, наклейка, прикатка вентиля с промазкой клеем, прокол пузырей, пропуск заготовок через пудрильную камеру, резка по заданной длине, контроль веса заготовок на весах, укладка на тележки, стеллажи или упаковка их в упаковочный материал.
Должен знать: спецификацию и назначение обрабатываемых заготовок и их деталей, требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство и принцип работы оборудования, приемы работы.
Примеры работ.

169. Шинажөндеу материалдардың дайындаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қақпақтардың шинажөндеу материалдарын дайындау. Кескінделген протекторлардың орамдарын жазу. Протекторларды қыздыру плиталарына салу. Олардың беттерін тегістеу және желіммен жағу. Протекторларды ұзындығымен кесу және олардың ұштарын конусқа қысқартып кесу. Табақтық резеңкелермен біліктерді жазу, табақтың резеңкелерді пішу, бензинмен тазарту және желіммен жағу. Резеңке – корд пластырларды тегістеу және желіммен жағу.
Білуге тиіс: шинажөндеу материалдарының түрлері, тегістеу және өлшеу құралдарын пайдалану ережесі, желімдердің концентрациясы, желімдік қабыршақты жағу және кептіру режимдері, кескінделген протекторлардың мөлшерлері және оларды қыздыру және тегістеу ережесі, табақтық резеңкелерді ұтымды пішу тәсімдері, жұмыс тәсімдері.
170. Шинажөндеу материалдардың дайындаушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қақпақтарды жөндеу үшін әр түрлі конфигурациялы пластырларды дайындау. Резеңкеленген кордтың және резеңкенің біліктерін жазу. Белгіленген режимге сәйкес кордты кептіру. Кептіруден кейін кордты қажетті ұзындық пен ені бар жолақтарға пішу. Жолақтарды жаңарту және қайталау. Пластырлардың қабаттарын орталау. Қайталау доңғалағымен домалату. Дымқыл пластырларды вулканизациялауға жіберу. Вулканизациялаудан кейін тегістеу және шикі резеңке қабатты желімдеп жапсыру.
Білуге тиіс: пластырлар дайындау технологиялық процесінің мәнісі, кептіру жабдығының құрылысы, жөндеу үшін қолданылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері, кептіру режимдері, материалдарды ұтымды пішу ережесі.
Шиналар үшін шприцтелген бөлшектердің дайындаушысы
171. Шиналар үшін шприцтелген бөлшектердің дайындаушысы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шприцмашинаның транспортерінен кескінделген жиектік және веложиектік ленталарды іріктеу. Оларды сыртқы түрі бойынша қарау. Берілген ұзындыққа кесу. Ұшын кесу. Талькпен ұнтақтау. Түйістіруге жіберу. Арнайы станокта белгіленген ерекшелікке сәйкес велокамерада немесе жиектік лентада шұра үшін тесіктер тесу. Бұйымдарды станокта орнату және қисайтаулар мен үзулерсіз тесіктерді тесу. Шұраны камераға қою.
Білуге тиіс: жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, бұйымдардың құрылымы және ерекшелігі, оларды өңдеу ерекшеліктері, жұмыс тәсімдері, шұраларды бекіту тәсімі.
172. Шиналар үшін шприцтелген бөлшектердің дайындаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шприцтеу әдісімен әр түрлі және мөлшерлі бөлшектерді дайындау кезінде әр түрлі жұмыстарды өз бетімен орындау немесе анағұрлым жоғары білікті машинисің басшылығымен шприцмашинаның велокамераларын шприцтеу. Әр түрлі өлшеу құралдарының көмегімен мөлшері, ені, калибрі бойынша шикі дайындамаларды бақылау, бөтен қосылуларды алып тастау, шұраға тесіктерді тесу, желіммен жағумен шұраны домалату, көбіктерді тесу, дайындамаларды ұнтақ жағу камерасы арқылы өткізу, берілген ұзындыққа кесу, таразыда дайындамалардың салмағын бақылау, арбаға, стеллаждарға салу немесе оларды орау материалына орау.
Білуге тиіс: өңделінетін дайындамалардың және олардың бөлшектерінің ерекшелігі мен белгіленуі, өнімнің сапасына қойылатын талаптар, жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, жұмыс тәсімдері.
Жұмыс үлгілері.

1) Велопротекторы - заготовка на агрегате,
2) Детали борта и брекера профилированные - заготовка на прицмашине,
3) Камеры ездовые и варочные, диафрагмы, шины атмосферного давления - заготовка на агрегате,
4) Трубка для вентилей, прокладки для вулканизаторов, камеры шинопневматических муфт - изготовление.
Изготовитель колец
173. Изготовитель колец 1-разряд
Характеристика работ. Изготовление проволочных колец для велопокрышек на станке. Подача проволоки на станок, намотка ее на шаблон по размеру. Обрубка конца, обжим стыка кольца муфтой. Проверка качества кольца.
Должен знать: устройство станка для намотки колец, спецификацию и размеры колец, требования, предъявляемые к качеству колец и проволоке, приемы работы.
174. Изготовитель колец 2-разряд
Характеристика работ. Намотка колец для электроконтактной сварки на станке-автомате. Установка катушек с проволокой на станке. Проверка работы станка на холостом ходу. Установка датчиков и реле на рубку колец требуемого размера. Пуск станка. Регулирование скорости работы станка и обеспечение бесперебойного питания станка проволокой. Установка устройства съема колец.
Должен знать: устройство станка и принцип его работы, размеры колец, требования, предъявляемые к качеству колец и проволоки.
175. Изготовитель колец 3-разряд
Характеристика работ. Изготовление бортовых колец на станке или агрегате. Установление катушки с плетенкой или барабана с проволокой. Заправка конца проволоки в головку шприцмашины для последующей обрезинки. Пропуск проволоки или плетенки через охладительную ванну, протягивающие барабаны, компенсатор, направляющий большой шкив под нож намоточного устройства. Намотка плетенки или проволоки на шаблон с количеством оборотов согласно спецификации. Обрубка кольца при помощи автоматического ножа, обжим его, снятие кольца.
Должен знать: технологический процесс изготовления бортовых колец, виды и сорта проволоки, особенности ее обработки, требования, предъявляемые к качеству колец.
При изготовлении бортовых колец на станках или агрегатах типа АКД-1 с одновременным руководством бригадой - 4-разряд.
Изолировщик колец
176. Изолировщик колец 1-разряд
Характеристика работ. Изолирование стыка колец бязью. Подноска к рабочему месту лент бязи, стрижка бязи на обрезки определенной длины.
Должен знать: спецификацию изготовления бортовых колец, требования, предъявляемые к качеству изолировки стыка бортового кольца, приемы работы.

1) Велопротекторлар - агрегатта дайындау;
2) Борттың бөлшектері және кескінделген брекерлер-прицмашинада дайындау;
3) Мінетін және қайнататын камералар, диафрагмалар, атмосфералық қысым шиналары – агрегатта дайындау;
4) Шұраларға арналған түтіктер, вулканизаторларға арналған төсемдер, шинопневматикалық муфталардың камелары – дайындау.
Шығыршықтар дайындаушысы
173. Шығыршықтар дайындаушысы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Велоқақпақтарға арналған сым шығыршықтарын станокта дайындау. Сымды станокқа беру, оны мөлшері бойынша үлгіге орау. Соңын кесу, шығыршықтың түйіскен дерін муфтамен қысу. Шығыршықтың сапасын тексеру.
Білуге тиіс: шығыршықтарды орауға арналған станоктың құрылысы, шығыршықтардың ерекшелігі мен мөлшерлері, шығыршықтардың және сымның сапасына қойылатын талаптар, жұмыс тәсімдері.
174. Шығыршықтар дайындаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автомат - станокта электроконтактілік өңдеу үшін шығыршықтарды орау. Сыммен катушкаларды станокқа орнату. Бос жүрісте станоктың жұмысын тексеру. Сезгілер мен релені қажетті мөлшерде шығыршықтың кесіндісіне орнату. Станокты қосу. Станоктың жұмыс жылдамдығын реттеу және сыммен станоктың тоқтаусыз қуат көзін алуын қамтамасыз ету. Шығыршықтарды алу құрылғысын құру.
Білуге тиіс: станоктың құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, шығыршықтардың және сымның сапасына қойылатын талаптар.
175. Шығыршықтар дайындаушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Станокта немесе агрегатта борттық шығыршықтарды дайындау. Тоқымамен катушканы немесе сыммен барабанды орнату. Сымның ұшын кейіннен резеңкелеу үшін шприцмашинаның бастиегіне салу. Сымды немесе тоқыманы салқындататын ванна, созылушы барабандар, компенсатор, орау құрылғысының пышағының астына бағыттайтын үлкен шкив арқылы өткізу. Тоқыманы немесе сымды ерекшелікке сәйкес айналымдардың санымен шаблонға орау. Автоматты пышақтың көмегімен шығыршықты кесіп атстау, шығыршықты алу.
Білуге тиіс: борттық шығыршықтарды әзірлеудің технологиялық процесі, сымның түрлері мен сорттары, оны өңдеу ерекшеліктері, шығыршықтардың сапасына қойылатын талаптар.
Борттық станоктарды бір уақытта бригадаларға басшылық етумен АКД-1 түрлі станоктарда немесе агрегаттарда әзірлеу кезінде - 4-разряд
Шығыршықтар оқшаулаушысы
176. Шығыршықтар оқшаулаушысы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шығыршықтардың түйіскен жерін бөзбен оқшаулау. Бөздің ленталарын жұмыс орнына жеткізу, бөзді белгілі бір ұзындықтағы кесіктерге кесу.
Білуге тиіс: борттық шығыршықтарды дайындау ерекшелігі, борттық шығыршықтың түйіскен жерін оқшаулаудың сапасына қойылатын талаптар, жұмыс тәсімдері.

177. Изолировщик колец 2-разряд
Характеристика работ. Изолирование бортовых колец и велоколец путем обертки их спиралью или внахлестку обрезиненной тканевой лентой на специальных станках или полуавтоматах. Установка на станок валика с тканью. Вставка бортового кольца в станок. Пуск станка. Срезка остатка обертки и резинового шнура по установленной длине, прикатка обертки, подача кольца на дальнейшую обработку.
Должен знать: устройство и правила настройки станка, размеры и назначение колец, сорта резины и тканей.
Изолировщик кромок обрезиненного корда
178. Изолировщик кромок обрезиненного корда 2-разряд
Характеристика работ. Изолирование кромок раскроенного текстильного корда или металлокордного полотна на специальном станке. Подготовка полос корда для изготовления браслетов, брекеров, лент для бортовых крыльев. Подбор закроенных полос корда, состыковка их. Наложение сквиджи.
Должен знать: сущность технологического процесса изоляции полотна, устройство обслуживаемого оборудования, спецификацию деталей, применяемых в работе.
Испытатель колец
179. Испытатель колец 2-разряд
Характеристика работ. Испытание колец на прочность и проверка их размера. Одевание проволочного кольца на выступы дисков, соответствующие размеру кольца. Наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов на панели. Снятие кольца и подвешивание его на специальное приспособление. Включение и выключение электро- и пневмоподачи станка. Выявление брака в кольце.
Должен знать: правила и способы испытания колец на прочность и определение их размеров, размеры изготовляемых колец, допустимые отклонения по размеру колец, требования, предъявляемые к качеству колец, устройство станка, принцип работы станка и контрольно-измерительных приборов.
180. Каландровщик на обрезинке металлокордного полотна 4-разряд
Характеристика работ. Изготовление металлокордных деталей покрышек на универсальных установках, а также выполнение работ по обслуживанию каландров при обрезинке металлокордного полотна. Обрезинка, раскрой и изоляция кромок деталей. Подготовка шпуль с металлическими нитями, зарядка шпулярника, проводка металлокордных нитей через глазки панелей, гребенки и зазор валков каландра. Сращивание нитей металлокорда с нитями проволочного полотна. Распределение нитей по рискам валика. Наблюдение за натяжением нитей. Ликвидация обрывов нитей при обрезинке. Закатка обрезиненного металлокордного полотна в рулон.
Должен знать: сущность технологического процесса изготовления металлокордных деталей на универсальных установках и процесса обрезинки металлокордного полотна на каландрах, правила обслуживания червячной машины, холодильной установки, раскройно-стыковочного автомата, устройства для изоляции кромок, состояние поверхности металлокорда при окислении, правила обслуживания шпулярника, настройки тормозного устройства шпуль, правила вскрытия бочек с металлокордом, последовательность протаскивания нитей через ролики.

177. Шығыршықтар оқшаулаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Борттық шығыршықтарды және велошығыршықтарды серіппемен немесе арнайы станоктарда немесе жартылай автоматтарда резеңкеленген мата лентамен қатты соғумен оқшаулау. Станокқа матамен білікті орнату. Станокқа борттық шығыршықты қою. Станокты қосу. Белгіленген ұзындықпен резеңке баудың және орамның қалдығын кесу, орауды беру, шығыршықты одан әрі өңдеуге жіберу.
Білуге тиіс: станоктың құрылысы және баптау ережесі, шығыршықтардың мөлшері мен белгіленуі, резеңке мен маталардың сорттары.
Резеңкеленген кордтың жиектерін оқшаулаушысы
178. Резеңкеленген кордтың жиектерін оқшаулаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы станокта жиектелген тоқыма кордтың немесе металлкорды матаның жиектерін оқшаулау. Борттық қанаттар үшін ленталар, брекерлер, браслеттер дайындау үшін кордтық жолақтарын дайындау. Кордтың жиектелген жолақтарын іріктеу, оларды түйістіру. Сквидж салу.
Білуге тиіс: матаны оқшаулау технологиялық процесінің мәнісі, қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыста қолданылатын бөлшектердің ерекшелігі.
Шығыршықтар сынаушысы
179. Шығыршықтар сынаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Шығыршықтарды беріктікке сынау және олардың мөлшерін тексеру. Шығыршықтың мөлшеріне сәйкес келетін дисктің шығыңқы жерлеріне сымды шығыршықты кигізу. Панельдер бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылау. Шығыршықты алу және оны арнайы құрылғыларда өлшеу. Электрлік - және пневмоберу станогын қосу және сөндіру. Шығыршықта ақауды анықтау.
Білуге тиіс: шығыршықтарды беріктікке сынау ережесі мен тәсімдері және олардың мөлшерлерін анықтау, дайындалатын шығыршықтардың мөлшерлері, шығыршықтардың мөлшері бойынша мүмкін ауытқулар, шығыршықтардың сапасына қойылатын талаптар, станоктың құрылысы, станоктың және бақылау- өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидасы.
Металлкордты матаны резеңкелеудегі каландрлаушысы
180. Металлкордты матаны резеңкелеудегі каландрлаушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Әмбебап қондырғыларда қақпақтардың металлкордты бөлшектерін дайындау, сондай-ақ металлкордты матаны резеңкелеу кезінде каландрларға қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау. Бөлшектердің жиектерін резеңкелеу, пішу және оқшаулау. Металл жіптермен шпульдарды дайындау, шпулярникті зарядтау, панельдердің көздері, тарақтар және каландр біліктерінің саңылауы арқылы металл кордты жіптерді өткізу. Металлкордтың жіптерін сым матаның жіптерімен тұтастыру. Жіптерді кішкене біліктің тәуекелдерімен тарату. Жіптердің созылуын бақылау. Резеңкелеу кезінде жіптердің үзілулерін болдырмау. Резеңкеленген металлкордты матаны орамға орау.
Білуге тиіс: әмбебап қондырғыларда металлкордты бөлшектерін дайындау технологиялық процесінің және каландрларда металлкордты матаны резеңкелеу процесінің мәнісі, иіртүтік машинаға, тоңазыту қондырғысына, пішу - түйістіру автоматына, жиектерді оқшаулау құрылғысына қызмет көрсету ережесі, тотықтыру кезінде металлкордтың бетінің күйі, шпулярникқа қызмет көрсету, шпульдардың тежегіш құрылғысын баптау ережесі, металлкордпен бөшкелерді ашу ережесі, жіптерді доңғалақтар арқылы тарту реттілігі.
Шина өндірісінің бақылаушысы

181. Контролер шинного производства
Характеристика работ. Межоперационный контроль качества сырья, материалов, деталей, полупродуктов и полуфабрикатов, разбраковка готовой продукции. Определение сортности и доброкачественности изготовленных резиновых смесей, обрезинки корда, сборки покрышек, вулканизации, отделки изделий путем промера, анализов, показаний контрольно-измерительных приборов или по внешнему виду. Заключения о соответствии качества продукции, тары и маркировки требованиям государственного стандарта и технических условий и выдача разрешений на отпуск готовой продукции. Ведение журнала и учета сортности. Выявление отклонений от норм технологического процесса, принятие мер к исправлению и предупреждению брака. Определение вида, причин и виновников брака.
Должен знать: технологический процесс изготовления продукции на обслуживаемом участке, виды и свойства обрабатываемых материалов, государственный стандарт и технические условия на продукцию, сырье, полуфабрикаты, конструкцию контролируемых изделий, методы отбора и подготовки проб, инструкцию о контроле и порядке оформления отпуска материалов и готовой продукции, сроки замеров и точки контроля технологического процесса, порядок заполнения диаграмм и их применение для контроля производства, правила пользования мерительными инструментами и приспособлениями.
При контроле деталей покрышек, сырых камерных рукавов, вентилей манжет, прокладок, автоплетенки и проволоки, а также на дренажировании шин - 2-разряд;
При контроле химсырья, клеев, протекторов, камер, прорезиненного корда и тканей, сквиджей, пропитки тканей, ободных лент, качества сборки, определении стрелы прогиба шин для камерных шин грузовых автомобилей (далее – ГК), классификации сортности и брака по видам и виновникам - 3-разряд;
При контроле резиновых смесей, каучуков, готовых покрышек, катков, бандажей, включая спецпродукцию, контроль отпуска продукции с оформлением установленной документации - 4-разряд.
182. Машинист автокамерного агрегата 6-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса изготовления ездовых автомобильных и авиационных камер на автокамерном агрегате. Настройка шприцмашины на заданный калибр и диаметр сечения рукава. Подбор и смена мундштука и шайбы шприцмашины. Регулирование температуры и скорости транспортера. Наблюдение за качеством резиновых смесей и выпускаемых заготовок, наблюдение за режимом питания шприцмашины. Контроль за работой отдельных узлов агрегата. Проверка калибра заготовок с помощью контрольно-измерительных приборов. Чистка машины при смене размеров и рецептуры камер. Участие в ремонте агрегата. Руководство работой бригады автокамерного агрегата.
Должен знать: сущность технологического процесса изготовления ездовых камер, шифры и рецепты обрабатываемых резиновых смесей, технологическую схему производства камер, размеры и спецификацию допускаемых заготовок, устройство и принцип работы агрегата, коммуникаций и контрольно-измерительных приборов, приемы рационального использования возвратных отходов.
При ведении технологического процесса под руководством машиниста автокамерного агрегата - 5-разряд.
Машинист протекторного агрегата

181. Шина өндірісінің бақылаушысы
Жұмыс сипаттамасы. Шикізаттардың, материалдардың, бөлшектердің, жартылай өнімдердің және жартылай фабрикаттардың сапасын операцияаралық бақылау, дайын өнімді ақауға шығару. Дайындалған резеңке қоспалардың, резеңкелеу кордының, қақпақтардың құрастыруларының, вулканизацияның, бұйымдардың өңдеулерінің өлшеу арқылы, талдаулар, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерінің арқылы және сыртқы түрі бойынша сорттылығы мен сапалылығын анықтау. Өнімнің, ыдыстың және таңбалаудың Мемстанд-р талаптарына және техникалық шарттарға сәйкестігі туралы қорытындылар және дайын өнімді шығаруға рұқсаттар беру. Журнал және сорттылық есебін жүргізу. Технологиялық процесс нормаларынан ауытқуларды анықтау, ақауды түзетуге және алдын алуға шаралар қабылдау. Ақаудың түрін, себептерін және кінәлі адамдарды анықтау.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде өнімді әзірлеудің технологиялық процесі, өңделінетін материалдардың түрлері мен қасиеттері, өнімге, шикізатқа, жартылай фабрикаттарға Мемлекеттік стандарт және техникалық шарттар, сынамалар алу және дайындау әдістері, материалдарды және дайын өнімді ресімдеу тәртібі және бақылау туралы нұсқаулық, технологиялық процесті бақылау нүктелері және өлшеу мерзімдері, диаграммаларды толтыру тәртібі және оларды өндірісті бақылау үшін қолдану, өлшеу аспаптары мен құрылғыларды пайдалану ережесі.
Қақпақтардың бөлшектерін, шикі камералық жеңдерді, манжеттердің шұраларын, аражабындарды, автотоқыманы және сымды бақылау кезінде, сондай-ақ шиналарды дренаждауда - 2-разряд.
Химшикізаттарын, желімдерді, протекторларды, камераларды, резеңкеленген кордты және маталарды, сквидждерді, маталардың сіңдірілуін, жиектік бауларды, құрастыру сапаларын бақылау кезінде, жүк таситын көліктердің камерлік шиналарының (бұдан әрі – ЖК) майысу тілдерін анықтау, түрлері мен кінәлі адамдары бойынша сорттылығы мен ақауды жіктеген кезде - 3-разряд;
Резеңке қоспаларды, арнайы өнімдерді қоса алғанда каучуктарды, дайын қақпақтарды, катоктарды, бандаждарды бақылау кезінде, анықталған құжатнаманы ресімдеумен өнімнің шығарылуын бақылау - 4-разряд.
Автокамералық агрегаттың машинисі
182. Автокамералық агрегаттың машинисі 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автокамералық агрегатта айдайтын автомобиль және авиациялық камераларды дайындаудың технологиялық процесін жүргізу. Шприцмашинаны берілген калибрға және жеңнің қима диаметрін баптау. Шприцмашинаның мундштугын және шайбасын іріктеу және ауыстыру. Транспортердің температурасын және жылдамдығын реттеу. Резеңке қоспалардың және шығарылатын дайындамалардың, шприцмашинаның сапасын бақылау, шприцмашинаның қуат көзін алу режимін қадағалау. Агрегаттың жекелеген түйіндерінің жұмысын бақылау. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен дайындамалардың калибрін тексеру. Камералардың мөлшерлерін және рецептураларын ауыстыру кезінде машинаны тазарту. Агрегатты жөндеуге қатысу. Автокамералық агрегаттың бригадасының жұмысына басшылық ету.
Білуге тиіс: айдайтын камераларды дайындау технологиялық процесінің мәнісі, өңделінетін резеңке қоспалардың шифрлары мен рецептілері, камералар өндірісінің технологиялық сызбасы, мүмкіндікті дайындамалардың мөлшерлері мен ерекшелігі, агрегаттың, коммуникациялардың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, қайтару қалдықтарын ұтымды пайдалану тәсімдері.
Автокамералық агрегаттың анағұрлым жоғары білікті машинисінің басшылығымен технологиялық процесті жүргізу кезінде - 5-разряд.
Протекторлық агрегаттың машинисі

183. Машинист протекторного агрегата 4-разряд
Характеристика работ. Изготовление протекторов на протекторном агрегате под руководством машиниста более высокой квалификации. Настройка и пуск машины, установка калибра выпускаемой протекторной ленты и подбор соответствующих профилирующих планок. Регулирование скорости и температуры машины по показаниям контрольно-измерительных приборов, скорости транспортера для подачи резиновой смеси с питательных вальцов в загрузочную воронку шприцмашины. Отбор проб для анализов.
Должен знать: технологический процесс изготовления протекторов, устройство оборудования и контрольно-измерительных приборов, спецификации и размеры протекторов, рецепты обрабатываемых смесей, правила отбора проб.
184. Машинист протекторного агрегата 5-разряд
Характеристика работ. Изготовление протекторов на протекторном агрегате или изготовление протекторов прямым потоком под руководством машиниста более высокой квалификации в соответствии с технологическим регламентом и по показаниям контрольно-измерительных приборов. Контроль качества поступающей резины и выпускаемых протекторов. Подбор смеси по пластичности. Дозирование возвратных отходов. Подбор и установка профилирующих планок в соответствии с пластичностью смеси. Наблюдение за работой всех узлов агрегата. Очистка шприцмашины от остатков резины при переходе на другой размер или тип протекторов. Руководство бригадой рабочих протекторного агрегата.
Должен знать: сущность технологического процесса изготовления протекторов, рецептуры резиновых смесей, технологию изготовления и спецификацию протекторов, назначение и устройство всех узлов агрегата, принцип работы контрольно - измерительных приборов, правила отбора проб.
При изготовлении протекторов прямым потоком или на полуавтоматических многоагрегатных линиях с пульта управления - 6-разряд.
Машинист сквиджевого станка
185. Машинист сквиджевого станка 3-разряд
Характеристика работ. Наложение резиновых прослоек на слои корда на сквиджевом станке. Прием раскроенных полос с кордом, удаление брака, сращивание корда на стыковочном транспортере в непрерывную ленту, заправка ленты в дублировочный станок, наложение сквиджевой резины на кордную ленту, прокатка на станке и закатка дублированной ленты в прокладку.
Должен знать: сущность технологического процесса сквиджевания обрезиненного корда, требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство сквиджевого станка и приспособлений к нему.
Мойщик покрышек
186. Мойщик покрышек 2-разряд
Характеристика работ. Мойка покрышек, подлежащих ремонту, в моечных машинах и поверхностная сушка мытых покрышек в механизированных сушилках. Очистка покрышек от льда, грязи вручную и с помощью спредера. Загрузка покрышек в моечную машину. Соблюдение режима мойки, удаление воды из покрышки при помощи эжектора. Выгрузка чистой покрышки из моечной машины тельфером или вручную, передача ее в сушильную камеру и просушка покрышек по установленному режиму. Регулирование температуры влажности воздуха в сушилках и времени сушки.
Должен знать: технологию мойки и поверхностной сушки покрышек, требования к качеству промывки и сушки покрышек, устройство моечной машины и сушилки, правила пользования подъемными механизмами, свойство кордов, применяемых в шинной промышленности с целью определения минимального увлажнения корда при мойке покрышек.

183. Протекторлық агрегаттың машинисі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Біліктілігі анағұрлым жоғары машинисің басшылығымен протекторлық агрегатта протекторларды дайындау. Машинаны баптау және іске қосу, шығарылатын протектордық лентаның калибрін орнату және лайықты кескіндеуші жұқа тақтайшаларды іріктеп алу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша машинаның жылдамдығы мен температурасын, қуат көзін алатын біліктерден шприцмашинаның тиейтін құйғышына резеңке қоспасын беруге арналған транспортердің жылдамдығын реттеу. Талдаулар үшін сынамалар іріктеу.
Білуге тиіс: протекторларды әзірлеудің технологиялық процесі, жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, протекторлардың ерекшеліктері мен мөлшерлері, өңделінетін қоспалардың рецептілері, сынамалар іріктеу ережесі.
184. Протекторлық агрегаттың машинисі 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Протекторлық агрегатта протекторларды дайындау немесе технологиялық регламентке сәйкес және бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша біліктілігі анағұрлым жоғары машинисің басшылығымен тура ағынмен протекторларды дайындау. Майысқақтығы бойынша қоспаны іріктеу. Қайтару қалдықтарын мөлшерлеу. Қоспаның майысқақтығына сәйкес кескіндейтін жұқа тақтайшаларды іріктеу және орнату. Агрегаттың барлық тораптарының жұмысын қадағалау. Протекторлардың басқа мөлшеріне немесе түріне көшу кезінде шприцмашинаны резеңкенің қалдықтарынан тазарту. Протекторлық агрегаттың жұмысшылар бригадасына басшылық ету.
Білуге тиіс: протекторларды дайындау дайындау технологиялық процесінің мәнісі, резеңке қоспалардың рецептурасы, протекторларды дайындау технологиясы және ерекшелігі, агрегаттың барлық тораптарының белгіленуі және құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидасы, сынамалар іріктеу ережесі.
Протекторларды тура ағынмен немесе басқару пультынан жартылай автоматты көпагрегатты тармақтарды дайындау кезінде - 6-разряд.
Сквидждік станоктың машинисі
185. Сквидждік станоктың машинисі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сквидж станогында кордтың қабаттарына резеңке жұқа қабат салу. Кордпен пішілген жолақтарды қабылдау, ақауды жою, кордты түйістіру транспортерінде үздіксіз лентаға тұтастыру, лентаны қайталаушы станокқа салу, станокта домалатып жазу және қайталанған лентаны жабынға домалату.
Білуге тиіс: резеңкеленген кордты сквидждеу технологиялық процесінің мәнісі, өнімнің сапасына қойылатын талаптар, сквидждеу станогының және оған аспаптардың құрылысы.
Қақпақтардың жуушысы
186. Қақпақтардың жуушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жөнделуге тиісті қақпақтарды жуатын машиналарда жуу және жуылған қақпақтарды механикаландырылған кептіргіштерше үстіртін кептіру. Қақпақтарды мұздан, батпақтан қолмен немесе спредердің көмегімен тазалау. Қақпақтарды жуатын машинаға тиеу. Жуу режимін сақтау, эжектордың көмегімен суды қақпақтан алып тастау. Таза қақпақты жуатын машинадан тельфемен немесе қолмен түсіру, оны кептіргіш камераға тапсыру және қақпақтарды анықталған тәртіппен кептіру. Кептіргіштерде ауа ылғалдылығы температурасын және кептіру уақытын реттеу.
Білуге тиіс: қақпақтарды жуу және үстіртін кептіру технологиясы, қақпақтарды жуу және кептіру сапасына талаптар, жуатын машинаның және кептіргіштің құрылысы, көтергіш механизмдерді пайдалану ережесі, қақпақтарды жуу кезінде кордтың минималды ылғалдануын анықтау мақсатымен шина өнеркәсібінде қолданылатын кордтардың қасиеттері.
Шұралардың құрастырушысы

187. Монтировщик вентилей 2-разряд
Характеристика работ. Выполнение заключительных операций по изготовлению автомобильных, авиационных и велосипедных камер. Сортировка камер по размерам, зачистка выпрессовок вентильной резины, монтаж вентиля, вставка клапана, подвертка гайки клапана. Изгиб металлических вентилей в соответствии с заданной конфигурацией вручную или на станке-автомате, испытание камеры на герметичность. Настройка станка-автомата, зарядка бункера станка, опробование его вхолостую.
Должен знать: порядок монтировки вентилей, конструкцию и спецификацию вентилей и камер, назначение отдельных деталей вентиля, требования, предъявляемые к качеству вентилей, устройство станка и приспособлений для изгиба и монтаж вентилей, приемы работы.
Монтировщик шин
188. Монтировщик шин 2-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса монтажа шин с губчатой камерой, а также монтажа и демонтажа колес размером до 12х20 автомобилей или дорожно-строительных машин различных марок с помощью специальных приспособлений и инструментов. Подбор по видам, размерам и назначению: бандажей, колец и покрышек в соответствии с губчатой камерой. Одевание шины на бандаж с помощью специальных приспособлений. Исправление (шероховка и другие) дефектных мест. Накачивание и подкачивание шин воздухом на ходовых машинах, проверка давления воздуха в шинах по манометру, определение годности покрышек, камер и дисков для дальнейшей эксплуатации или необходимости их ремонта.
Должен знать: приемы монтажа шин с губчатой камерой, а также монтажа и демонтажа колес автомобилей или дорожно-строительных машин различных марок, конструкцию, размеры и назначение бандажей, колец, покрышек и камер, нормы давления воздуха в шинах разных размеров и типов, правила их эксплуатации и хранения, нормы пробега покрышек, типичные повреждения шин и камер, правила пользования измерительными приборами, рабочими инструментами и приспособлениями.
189. Монтировщик шин 3-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса монтажа шин с губчатой камерой, а также монтаже и демонтаже колес (размером 12х20 и выше) автомобилей или дорожно-строительных машин различных марок с помощью специальных приспособлений и инструментов.
Должен знать: способы монтажа шин, а также монтажа и демонтажа колес, конструкцию, размеры и назначение шин и колес, устройство применяемых приспособлений и контрольно-измерительных приборов, технические требования, предъявляемые к качеству шин.

187. Шұралардың құрастырушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автомобиль, авиациялық және велосипед камераларын дайындау бойынша қорытынды операциялар орындау. Камераларды мөлшерлерімен сорттау, шұра резеңкесінің престерін тазарту, шұраны жинақтау, клапанды ендіру, клапанның гайка бұрау. Берілген конфигурацияға сәйкес қолмен немесе станок - автоматта металл шұраларды майыстыру, камераны герметикалыққа байқау. Станок - автоматты баптау, станок бункерін зарядтау, оны бос сынап көру.
Білуге тиіс: шұраларды құрастыру тәртібі, шұралар мен камералардың құрылымы және ерекшелігі, шұраның жекелеген бөлшктерінің белгіленуі, шұралардың сапасына қойылатын талаптар, шұраларды майыстыру мен жинақтауға арналған құрылғылардың және станоктың құрылысы, жұмыс тәсімдері.
Шиналардың құрастырушысы
188. Шиналардың құрастырушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тесік-тесік камерадан шиналарды жинақтау, сондай-ақ арнайы құрылғылар мен құралдардың көмегімен автомобильдердің немесе жол-құрылыс машиналарының 12х20 дейін мөлшермен доңғалақтарды жинақтау және бөлшектеу процесін жүргізу. Түрлері, мөлшерлері және белгіленуі бойынша іріктеп алу: құрсауларды, шығыршықтарды және тесік-тесікпен камераға сәйкес қақпақтарды. Арнайы құрылғылардың көмегімен құрсауға шина кигізу. Ақау жерлерін түзету (тегістеу және басқалар). Мінетін машиналарда шиналарды ауамен толтыру және жете толтыру, шиналарда ауа қысымын манометрмен тексеру, қақпақтардың, камералардың және дисктердің одан әрі пайдалануға жарамдылығын немесе оларды жөндеу қажеттілігін анықтау.
Білуге тиіс: тесік-тесік камерадан шиналарды жинақтау, сондай-ақ арнайы әр түрлі маркалы автомобильдердің немесе жол-құрылыс машиналарының доңғалақтарын жинақтау және бөлшектеу тәсімдері, құрсаулардың, шығыршықтардың, қақпақтардың және камералардың құрылымы, мөлшерлері және белгіленуі, әр түрлі мөлшерлі және түрлі шиналарда ауаның қысым нормалары, оларды пайдалану және сақтау ережесі, қақпақтардың жүріс нормасы, шиналар мен камералардың әдеттегі зақым келулері, өлшеу аспаптарын, жұмыс құралдарын және құрылғыларды пайдалану ережесі.
189. Шиналардың құрастырушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Тесік-тесік камерадан шиналарды жинақтау, сондай-ақ арнайы құрылғылар мен құралдардың көмегімен автомобильдердің немесе жол-құрылыс машиналарының (12х20 артық мөлшермен) доңғалақтарды жинақтау және бөлшектеу процесін жүргізу.
Білуге тиіс: шиналарды жөндеу, сондай-ақ доңғалақтарды жинақтау және бөлшектеу тәсімдері, шиналар мен доңғалақтардың құрылымы, мөлшерлері және белгіленуі, қолданылатын құралдардың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, шиналардың сапасына қойылатын техникалық талаптар.

190. Монтировщик шин 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса монтажа автошин и шин специального назначения на станках в автоматическом и ручном режимах с пульта управления. Подготовка поверхности камеры и внутренней поверхности покрышки путем ручного талькирования или промазки эмульсией на специальной установке. Визуальный контроль за качеством закладки (расправления) и степенью поддувки камер. При монтаже легковых шин во избежание дисбаланса - ручная ориентировка вентиля камеры против легкой точки покрышки.
Должен знать: технологический процесс монтажа (комплектовки) шин, требования к качеству покрышек и камер, а также шин в эксплуатации, устройство и принцип работы комплектовочных станков в ручном и автоматическом режимах, контрольно-измерительных приборов.
Монтировщик шинопневматических муфт
191. Монтировщик шинопневматических муфт 3-разряд
Характеристика работ. Монтаж шинопневматических муфт в соответствии с технологической картой. Раскрой резиновых полос по заданному размеру, наложение их на внутреннюю часть вулканизованной муфты, набивка резиновых накладок в пазы муфты, установка готовой муфты на столе, окраска обода вручную специальной краской.
Должен знать: технологический процесс изготовления и монтаж муфт, размеры и конструкцию шинопневматических муфт, назначение всех деталей муфт.
Навесчик заготовок
192. Навесчик заготовок 1-разряд
Характеристика работ. Навешивание велотрубок на конвейер с выравниванием одного из концов по планке. Пуск ножа, наблюдение за работой ножа, за качеством резки, отбор некачественных велотрубок. Съем трубок с конвейера, промазка их, раскладка на ленточном транспортере.
Должен знать: устройство дискового ножа, конструкцию велокамер, размеры велотрубок, приемы работы.
193. Навесчик заготовок 2-разряд
Характеристика работ. Съем, навеска, отбор заготовок и готовых изделий. Взвешивание (в случае необходимости) заготовок на автоматических весах, проверка качества изделий. Навеска-укладка их в стеллажи, на скиды, тележки, конвейеры. Намазка изделий клеем, рассортировка покрышек в партии, по размерам, моделям, сортам. Отправка заготовок на дальнейшую обработку.
Должен знать: назначение изделий и заготовок в производстве, приемы работы на обслуживаемом участке, размеры, виды изделий и заготовок, требования, предъявляемые к качеству заготовок, устройство транспортных приспособлений и другого оборудования, необходимого для правильного хранения, транспортирования заготовок и изделий.
Примеры работ.

190. Шиналардың құрастырушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Басқару пультынан автоматты және қолдық режимді станоктарда автошиналарды және арнайы мақсаттағы шиналарды жинақтау технологиялық процесін жүргізу. Қолмен тальктеу немесе арнайы қондырғыда эмульсиямен жағу арқылы қақпақтың ішкі бетін және камераның бетін дайындау. Камераларды сала бастау (түзету) сапасын және үрлеу деңгейін көзбен бақылау. Жеңіл шиналарды жөндеу кезінде теңсіздік болмас үшін – қақпақтың жеңіл нүктесіне қарсы камераның шұрасын қолмен бағдарлау.
Білуге тиіс: шиналарды жөндеу (жиынтықтау) технологиялық процесі, қақпақтардың және камералардың, сондай-ақ пайдаланудағы шиналардың сапасына талаптар, қолдық және автоматты режимдерде жиынтықтау станоктарының, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және жұмыс істеу қағидасы.
Шинапневматикалық муфталардың құрастырушысы
191. Шинапневматикалық муфталардың құрастырушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Технологиялық картаға сәйкес шинапневматикалық муфталарды құрастыру. Резеңке жолақтарды берілген мөлшер бойынша пішу, оларды вулканизацияланған муфтаның ішкі бөліміне салу, резеңке бастырмаларды муфтаның саңылауларына толтыру, дайын муфтаны үстелде орнату, жиекті қолмен арнайы бояумен бояу.
Білуге тиіс: муфталарды әзірлеудің және жинақтаудың технологиялық процесі, шинапневматикалық муфталардың мөлшерлері мен құрылымы, муфталардың барлық бөлшектерінің белгіленуі.
Дайындамалардың іліп қоюшысы
192. Дайындамалардың іліп қоюшысы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Велотүтіктерді ұштарының бірін жұқа тақтайшамен теңестірумен іліп қою. Пышақты іске қосу, пышақтың жұмысын, кесу сапасын бақылау, сапасыз велотүтіктерді сұрыптау. Түтіктерді конвейерден алу, оларға май жағу, ленталық транспортерде жайып қою.
Білуге тиіс: дискілік пышақтың құрылысы, велокамералардың құрылымы, велотүтіктердің мөлшерлері, жұмыс тәсімдері.
193. Дайындамалардың іліп қоюшысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Дайындамаларды және дайын бұйымдарды алу, іліп қою, іріктеу. Дайындамаларды автоматты таразыда (қажет болған жағдайда) өлшеу, бұйымдардың сапасын тексеру. Олардың стеллаждарға, арбашаларға, конвейерлерге іліп қою-салу. Бұйымдарды желіммен жағу, партияда қақпақтарды, мөлшерлері, үлгілері, сорттары бойынша сорттау. Дайындамаларды одан арғы өңдеуге жіберу.
Білуге тиіс: өндірісте бұйымдардың және дайындамалардың белгіленуі, қызмет көрсетілетін учаскеде жұмыс тәсімдері, бұйымдардың және дайындамалардың мөлшерлері, түрлері, дайындамалардың сапасына қойылатын талаптар, тасу құрылғыларының және дайындамалар мен бұйымдарды дұрыс сақтау, тасу үшін қажетті басқа жабдықтың құрылысы.
Жұмыс үлгілері.

1) Заготовки протекторные - съем с транспортера, взвешивание, навеска на конвейер, укладка на скиды, тележки, на стеллажи,
2) Камеры варочные - отбор с транспортера шприцмашины и укладка заготовок в охладительные ванны, подача варочных камер к форматорам,
3) Покрышки - отбор вулканизованных покрышек от спускового люка, навеска сырых или вулканизованных покрышек на конвейер, подача варочных камер на выемку или вулканизацию или комплектовку. Съем с конвейера.
Навивщик металлокордного полотна
194. Навивщик металлокордного полотна 4-разряд
Характеристика работ. Ведение техонологического процесса получения металлокордного полотна путем навивки металлокордных нитей на барабан навивочного станка. Подача катушек с металлокордными нитями, валиков с резиной и клея на рабочее место. Наложение слоя резины на барабан навивочного станка. Наматывание нитей металлокорда на слой резины. Промазка полотна бензином. Наложение второго слоя резины, прикатка его роликом, удаление пузырей, резка металлокордного полотна виброножницами, съем полотна с барабана.
Должен знать: технологический процесс изготовления металлокордного полотна путем навивки металлокордных нитей, спецификацию металлокордного полотна, устройство и принцип работы станка.
Накатчик
195. Накатчик 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса накатки эбонита или резины на бандажи на накаточном станке каландра точно по калибру. Регулирование синхронности каландра и накаточного станка, обрезка кромок эбонита, прикатка стыка эбонита.
Должен знать: техонологический процесс накатки эбонита или резины, конструкцию, размеры и спецификацию обрабатываемых массивных шин: виды и рецепты резины, требования, предъявляемые к качеству обрезинки бандажей, устройство накаточного станка.
Обжигальщик массивных шин
196. Обжигальщик массивных шин 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса обжига массивных шин и снятие массива беговой резины с забракованных массивных шин. Подготовка бандажей для снятия с них массивов, очистки их от пыли, грязи и коррозии. Закатка массивной шины по трапу на площадку. Закрепление массивной шины на горизонтальном сердечнике. Включение трансформатора и наблюдение за разогревом бандажа по плавлению и сгоранию эбонита. Съем шины с сердечника, срез массива беговой резины и снятие его с металла. Очистка бандажа от расплавленного эбонита.
Должен знать: технологический процесс обжига массивных шин, устройство трансформатора, требования, предъявляемые к качеству обрабатываемых бандажей при работе на оборудовании с высоким напряжением.
При ведении процесса обжига шин под руководством обжигальщика более высокой квалификации - 3-разряд.
Обработчик вентилей

1) Протекторлық дайындамалар - транспортерден алу, өлшеу, конвейерге іліп қою, арбашаларға, стеллаждарға жинап салу;
2) Өңдейтін камералар - шприцмашины транспортерінен сұрыптау және дайындамаларды салқындататын ванналарға салу, өңдейтін камераларды форматорларға беру;
3) Қақпақтар - вулканизацияланған қақпақтарды түсіретін люктан іріктеу, шикі немесе вулканизацияланған қақпақтарды іліп қою; өңдейтін камераларды вулканизацияға немесе жиынтықтауға беру. Конвейерден алу.
Металлкордты матаның есушісі
194. Металлкордты матаның есушісі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Металкордты жіптерді есу станогының барабанына есу арқылы металлкордты матаны алудың технологиялық процесін жүргізу. Металкордты жіптермен катушкалардың, резеңкемен кішкене біліктерді және жұмыс орнына желімді беру. Резеңке қабатын есу станогының барабанына салу. Резеңке қабатына металкорд жіптерді орау. Матаны бензинмен жағу. Резеңкенің екінші қабатын салу, оны доңғалақпен жазу, көпіршіктерін алып тастау, металкордты матаны виброқайшымен кесу, матаны барабаннан алу.
Білуге тиіс: металкордты жіптерді есу арқылы металлкордты матаны әзірлеудің технологиялық процесі, металлкордты матаның ерекшелігі, станоктың жұмысының құрылысы және жұмыс істеу қағидасы.
Айналдырушы
195. Айналдырушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Каландрдың айналдыратын станогында дәл калибр бойынша эбонитті немесе резеңкені айналдырудың технологиялық процесін жүргізу. Каландрдың және айналдыру станогының синхрондылығын реттеу, эбониттің жиктерін кесу, эбониттік түйіскен жерлерін жазу.
Білуге тиіс: эбонитті немесе резеңкені айналдырудың технологиялық процесі, өңделінетін массивтік шиналардың құрылымы, мөлшерлері мен ерекшелігі, резеңкелердің түрлері мен рецептілері, резеңкелеу құрсауларының сапасына қойылатын талаптар, айналдыру станогының құрылысы.
Массивті шиналардың күйдірушісі
196. Массивті шиналардың күйдірушісі 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Массивті шиналарды күйдіру технологиялық процесін жүргізу және жүріс резеңкесінің массивін ақауға шығарылған массивтң шиналардан алу. Құрсауларды олардан массивтерді алу, шаңнан, кір мен коррозиядан тазарту үшін дайындау. Массивті шинаны жолмен алаңшаға айнадыру. Массивті шинаны көлденең өзекшеде бекіту. Трансформаторды қосу және эбониттің балқуы және жануы бойынша құрсаудың қыздырылуын қадағалау. Шинаны өзекшеден алу, жүріс резеңкенің массивін кесу және одан металды алу. Балқытылған эбониттен құрсауды тазалау.
Білуге тиіс: массивті шиналарды күйдірудің технологиялық процесі, трансформатордың құрылысы, жоғары кернеумен жабдықта жұмыс істеген кезде өңделінетін құрсаулардың сапасына қойылатын талаптар.
Анағұрлым жоғары білікті күйдірушінің басшылығымен шиналарды күйдіру процесін жүргізу кезінде - 3-разряд.
Шұралардың өңдеушісі

197. Обработчик вентилей 3-разряд
Характеристика работ. Обрезинка и обработка вентилей для автомобильных, авиационных и велосипедных камер. Подготовка раствора, обезжиривание, протравка, промывка и просушка вентилей. Промазка металлической пятки вентильной втулки клеем. Заготовка сырой резины. Подготовка к работе вулканизационного пресса. Вулканизация обрезиненного вентиля. Выгрузка вентиля из пресса. Обрезка кромки у пятки вентиля. Шероховка на станке. Проверка чистоты вентиля и отверстия, промазка пятки вентиля клеем.
Должен знать: размеры, типы, и спецификацию вентилей и камер, дефекты вентилей, устройство оборудования, требования, предъявляемые к качеству вентилей.
При выполнении только операции шероховки вентилей и их контроле - 2-разряд.
Обрубщик облоя
198. Обрубщик облоя 2-разряд
Характеристика работ. Обрубка облоя. Проверка качества сварного стыка по внешнему виду облоя и цвету побежалости отпуска. Вставка сваренного стыка кольца в пазы фигурного ножа. Нажатие педали. Выем кольца из пазов фигурного ножа. Проверка совпадения площадей концов проволоки в кольце.
Должен знать: устройство станка и принцип его работы, приемы работы при закладке кольца, обеспечивающие точное положение стыка по отношению к ножам, требования, предъявляемые к качеству стыка кольца.
Оператор по изготовлению резиновых смесей
199. Оператор по изготовлению резиновых смесей 4-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса изготовления резиновых смесей с главного пульта управления. Наблюдение по пневмосхемам за непрерывностью работы автоматических систем. Проверка исправности панелей управления, автошифратора, наличия материалов в бункерах. Включение панелей в работу, наблюдение за наличием рецептуры на все смеси в соответствии с техническим заданием. Шифрование перфокарт на основании рецептурной карты. Настройка режимного контрольно-электронного прибора по рецепту. Установление минимума и максимума температуры смеси на электронном потенциометре. Оформление диаграмм. Учет изготовленных резиновых смесей. При необходимости - перевод резиносмесителей на ручное управление.
Должен знать: технологический процесс изготовления резиновых смесей, их виды, шифры и назначение, устройство и принцип работы дешифратора, поточно-автоматической линии, системы управления автоматической развески и управления резино-сместителями, элементы радиотехники, электроники, автоматики.
При ведении процесса изготовления резиновых смесей и руководстве операторами более низкой квалификации - 5-разряд.
Оператор по перезарядке транспортных систем

197. Шұралардың өңдеушісі 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автомобиль, авиациялық және велосипед камераларына арналған шұраларды резеңкелеу және өңдеу. Ерітіндіні дайындау, шұралардың майын кетіру, жылтырату, тазарту және кептіру. Шұра тығынның металл өкшесін желіммен жағу. Резеңке шұраны вулканизациялау. Шұраны престен алу. Шұраның өкшесінде жиекті кесу. Станокта тегістеу. Шұраның және тесіктің тазалығын тексеру, шұраның өкшелерін желіммен жағу.
Білуге тиіс: шұралар мен камералардың мөлшерлері, түрлері және ерекшелігі, шұралардың ақаулары, жабдықтың құрылысы, шұралардың сапасына қойылатын талаптар.
Шұраларды тегістеу операцияларын ғана орындау және оларды бақылау кезінде - 2-разряд.
Облойды қысқартып шабушы
198. Облойды қысқартып шабушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Облойды қысқартып шабу. Облойдың сыртқы түрі және босатудың өзгеру түсі бойынша дәнекерлейтін жапсардың сапасын тексеру. Фигуралық пышақтың саңылауларына шығыршықты дәнекерлерген жапсарды қойып ендіру. Педальды басу. Фигуралық пышақтың саңылауларынан шығыршықты алып шығау. Шығыршықта сым ұштарының аудандарының сәйкес келуін тексеру.
Білуге тиіс: станоктың құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, пышаққа қатысты жапсардың дәл қалпын қамтамасыз ететін шығыршықты салу кезінде жұмыс тәсімдері, шығыршықтың жапсарының сапасына қойылатын талаптар.
Резеңке қоспаларды дайындау операторы
199. Резеңке қоспаларды дайындау операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Негізгі басқару пультынан резеңке қоспаларды дайындау процесін жүргізу. Автоматты жүйелердің жұмыс үздіксіздігін пневмосызбалар бойынша қадағалау. Басқару панельдерінің, автошифратордың ақаусыздығын, бункерлерде материалдардың болуын тексеру. Панельдерді жұмысқа қосу, техникалық тапсырмаға сәйкес барлық қоспаларға рецептураның болуын қадағалау. Рецептуралық картаның негізінде перфокарталардың шифрлеу. Рецепт бойынша режимдік бақылау - электрондық аспабын баптау. Электрондқ потенциометрдегі температуралық қоспаның минимумы мен максимумын орнату. Диаграммаларды дайындау. Дайындалған резеңке қоспаларды есепке алу. Қажет болған жағдайда-резеңкеараластырғыштарды қолдық басқаруға көшіру.
Білуге тиіс: резеңке қоспаларды әзірлеудің технологиялық процесі, олардың түрлері, шифрлары мен белгіленуі, автоматты бөліп өлшеуді басқару және резеңкеараластырғыштарды басқару жүйесі, радиотехниканың, электрониканың, автоматиканың элементтері.
Резеңке қоспаларды дайындау процесін жүргізу және анағұрлым төмен біліктілікті операторларға басшылық ету кезінде - 5-разряд.
Тасымалдау жүйелерін қайта зарядтау операторы

200. Оператор по перезарядке транспортных систем 3-разряд
Характеристика работ. Перезарядка различных систем питателей резательных машин и браслетных станков, полуавтоматических транспортных систем при транспортировании сырья, полуфабрикатов и готовой продукции с пульта управления. Обслуживание погрузочно-разгрузочных станций с самодвижущимися полуавтоматическими электротельферами. Проверка исправности транспортных систем и механизмов, разгрузочного устройства, электротельфера, рольганга, наличия транспортируемых материалов в местах их хранения. Подача сырья, полуфабрикатов к месту их дальнейшей обработки и выгрузка готовой продукции.
Должен знать: сущность технологического процесса на обслуживаемом участке, устройство обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов и правила управления ими, виды, свойства, марки и назначение в производстве транспортируемых материалов.
Оператор по перезарядке транспортных систем
201. Оператор по перезарядке транспортных систем 4-разряд
Характеристика работ. Закатка обрезиненного корда в прокладку, закатка-раскатка листовой резины для гермослоя в прокладку на установке изготовления гермослоя. Охлаждение обрезиненного корда и сдублированных полос листовой резины на холодильной установке.
Подача корда с вертикальных складов к сборочным станкам. Регулирование режима охлаждения корда и листовой резины на холодильных установках.
Должен знать: технологический процесс обрезинки корда, устройство кинематической схемы закаточного устройства, подъемно-траспортных приспособлений элементов автоматики холодильной установки, дефекты обрезиненного корда и способы их устранения.
Оператор подачи технического углерода
202. Оператор подачи технического углерода 4-разряд
Характеристика работ. Подача технического углерода в расходные бункера резиносмесителей по полуавтоматической транспортной системе. Набор программы на пульте управления на загрузку в силосы или бункера и выдачу из силосов и бункеров технического углерода. Наблюдение по пневмосхеме за работой оборудования и приборов, за процессом разгрузки технического углерода в силосы, за подачей технического углерода в расходные бункера. Проверка исправности приборов и оборудования приема и подачи технического углерода. Замер наличия технического углерода в силосах и бункерах. Устранение неполадок в работе оборудования. Ведение записей в производственных журналах.
Должен знать: приемы подачи технического углерода на полуавтоматической транспортной системе, типы и назначение технического углерода, идущего в производство, устройство и принцип работы элементов автоматики, участвующих в схеме управления автоматической линии, устройство оборудования.
Оператор по термообработке корда

200. Тасымалдау жүйелерін қайта зарядтау операторы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Басқару пультынан шикізатты, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімді тасымалдаған кезде кесетін машиналар мен браслеттік станоктардың қуаттандырғытарының әр түрлі жүйелерін, жартылай автоматты тасымалдау жүйелерін қайта зарядтау. Өздігінен қозғалатын жартылай автоматты электротельферлермен тиеу - түсіретін станцияларға қызмет ету. Тасымалдау жүйелерінің және механизмдердің, жүк түсіретін құрылғылардың, электротельфердің, рольгангтың ақаусыздығын, сақтау жерлерінде таситын материалдардың болуын тексеру. Шикізатты, жартылай фабрикаттарды одан арғы өңдеуге жіберу және дайын өнімді түсіру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процестің мәнісі, қызмет көрсетілетін жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және оларды басқару ережесі, өндірісте тасымалданатын материалдардың түрлері, қасиеттері, маркалары мен белгіленуі.
201. Тасымалдау жүйелерін қайта зарядтау операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңкеленген кордты төсемге айналдыру, гермоқабат дайындау қондырғысында төсемге гермоқабат үшін табақтық резеңкені айналдыру-жазу. Резеңкеленген кордты және табақтық резеңкенің қайталанған жолақтарын тоңазытатын қондырғыда суыту. Кордты тік қоймалардан жинақтау станоктарына беру. Тоңазытатын қондырғыларда кордты және табақтық резеңкені суыту режимін реттеу.
Білуге тиіс: кордты резеңкелеудің технологиялық процесі, айнадыру құрылғысының кинематикалық сызбасының, тоңазытатын қондырғының автоматика элементтерінің кқтеру-тасу құрылғыларының құрылғысы, резеңкеленген кордтың ақаулары және оларды жою тәсімдері.
Техникалық көміртегі беру операторы
202. Техникалық көміртегі беру операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жартылай автоматты тасымалдау жүйесі бойынша резеңкеараластырғыштардың шығын бункерлеріне техникалық көміртегіні беру. Силостарға немесе бункерге тиеуге және силостар немесе бункерлерден техникалық көміртегіні беруге басқару пультымен бағдарламаны теру. Пневмосызба бойынша жабдықтың және құралдардың жұмысын, техникалық көміртегіні силостарға түсіру процесін, техникалық көміртегіні шығыс бункерлеріне беруді қадағалау. Техникалық көміртегіні қабылдайтын және беретін құралдардың және жабдықтардың ақаусыздығын тексеру. Силостарда және бункерлерде техникалық көміртегінің болуын өлшеу. Жабдықтың жұмысындағы олқылықтарды жою. Өндірістік журналдарда жазба жүргізу.
Білуге тиіс: жартылай автоматты тасымалдау жүйесі техникалық көміртегіні беру тәсімдері, өндіріске жіберілетін техникалық көміртегінің түрлері мен белгіленуі, автоматты тамақты басқару сызбасына қатысатын автоматика элементтерінің құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, жабдықтың құрылысы.
Кордты термоөңдеу операторы

203. Оператор по термообработке корда 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса термообработки капронового и нейлонового кордов на специальной установке в режимах "натяжения" и "вытяжки". Наблюдение и регулирование температурных режимов печей с помощью измерительных приборов, наблюдение за прохождением и натяжением полотна корда через установку горячей вытяжки и нормализации с помощью пневматических и электрических регулирующих устройств, наблюдение за прохождением искры в горелках в момент зажигания с помощью сигнальных ламп на пульте управления, а также за полнотой сгорания природного газа или мазута. Осмотр и проверка исправности всех узлов установки (натяжного пневматического устройства, световой сигнализации и так далее). Включение в работу вентиляторов печи установки термообработки.
Должен знать: сущность технологического процесса термической обработки капроновых и нейлоновых кордов, марки кордов и их назначение, устройство и принцип работы газовых печей, вентиляторов, установки для термообработки и всей системы, контрольно-измерительных приборов.
При ведении процесса термообработки корда и руководстве операторами более низкой квалификации - 5-разряд.
Отжимщик воздуха и влаги из камер
204. Отжимщик воздуха и влаги из камер 1-разряд
Характеристика работ. Отжим воздуха из велокамер на отжимных станках или вакуум-установках, завертка вентиля и передача камеры на дальнейшую обработку.
Должен знать: размеры, типы и конструкции велокамер, требования, предъявляемые к качеству изделий, правила пользования отжимным оборудованием.
205. Отжимщик воздуха и влаги из камер 2-разряд
Характеристика работ. Отжим воздуха из ездовых камер и влаги из варочных камер на отжимных станках или вакуум-установках. Подготовка, наладка и пуск: в работу оборудования. Установка камер в станок, удаление из них воздуха или влаги. Съем клапана и вставка его в корпус вентиля, навертывание гайки. Свертывание отжатых камер в стандартные рулоны. Связка их.
Должен знать: устройство и принципы работы отжимного оборудования, приемы отжима воздуха и влаги из камер, размеры, типы, виды и конструкцию камер, требования, предъявляемые к качеству изделий.
206. Отжимщик воздуха и влаги из камер 3-разряд
Характеристика работ. Удаление остатков теплоносителей из варочных камер и вулканизованных покрышек. Вставка шлама с приспособлением для отжима теплоносителей. Отжим его и подача покрышки на дальнейшую обработку.
Должен знать: размеры, типы и особенности обрабатываемых покрышек, конструкцию покрышки и варочной камеры, устройство и принцип работы отжимного устройства, приемы и способы отжимки варочных камер и покрышек.
Перезарядчик сборочных станков

203. Кордты термоөңдеу операторы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. "Созу" және "тарту" режимдерінде арнайы қондырғыда капрон және нейлон кордтарды термоөңдеу технологиялық процесін жүргізу. Өлшеу құралдарының көмегімен пештердің температуралық режимдерін қадағалау және реттеу, пневматикалық және электрлік реттеуші құрылғылардың көмегімен қалыпқа келуін және ыстықтай тарту қондырғысы арқылы корд матасының өтуі мен созылуын қадағалау, басқару пультында сигналдық шамдардың арқасында жағу кезеңіне шілтерлерде ұшқынның өтуін, сондай-ақ табиғи газдың немесе мазуттың толық жануын қадағалау. Қондырғының барлық тораптарын қарау және дұрыстығын тексеру (созылатын пневматикалық құрылғыны, жарықтық сигнал беруді және тағы басқа). Желдеткіштердің жұмысына термоөңдеу қондырғысының пешін қосу.
Білуге тиіс: капрон және нейлон кордтарды термоөңдеу технологиялық процесінің мәнісі, кордтардың маркалары және олардың белгіленуі, газ пештерінің желдеткіштердің, термоөңдеу қондырғысының және бүкіл жүйенің, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және жұмыс істеу қағидасы.
Кордты термоөңдеу процесін жүргізу және анағұрлым төмен біліктілікті операторларға басшылық ету кезінде - 5-разряд.
Камералардан ауа мен ылғалдың сығып алушысы
204. Камералардан ауа мен ылғалдың сығып алушысы 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сығу станоктарында немесе вакуум-қондырғыларда велокамералардан ауаны сығып алу, шұраны бұрау және камераны одан әрі өңдеуге жіберу.
Білуге тиіс: велокамералардың мөлшерлері, түрлері мен құрылымдары, бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар, сығу жабдығын пайдалану ережесі.
205. Камералардан ауа мен ылғалдың сығып алушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Сығу станоктарында немесе вакуум-қондырғыларда өңдейтін камералардан ылғалды және айдайтын камералардан ауаны сығып алу. Жабдықты жұмысқа дайындау, реттеу және қосу. Камераларды станокқа орнату, олардан ауаны немесе ылғалды шығарып жіберу. Калапанды алу және оны шұраның корпусына қою, гайканы бұрап тастау. Сығылған камераларды стандартты орамдарға орау. Оларды байлау.
Білуге тиіс: сығатын жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, ауа мен ылғалды камерадан сығу тәсімдері, камералардың түрлері мен құрылымы, бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар.
206. Камералардан ауа мен ылғалдың сығып алушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Өңдейтін камералардан және вулканизациялық қақпақтардан жылу тасығыштардың қалдықтарын жою. Жылу тасығыштарды лайықтаумен қалдықты ендіру. Оны сығу және қақпақты одан әрі өңдеуге жіберу.
Білуге тиіс: өңделінетін қақпақтардың мөлшерлері, түрлері мен ерекшеліктері, қақпақтың және өңдейтін камераның құрылымы, сығу құрылғысының құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, өңдейтін камераларды және қақпақтарды сығу тәсімдері мен әдістері.
Құрастыру камераларының қайта зарядтаушысы

207. Перезарядчик сборочных станков 2-разряд
Характеристика работ. Обслуживание полуплоских и полудорновых станков с различными методами сборки покрышек. Подноска к станкам крыльев, колец, филеров, ленточек для изоляции, бортовых лент, бензина, клея, серийных номеров и других -мелких детален. Визуальная проверка качества полуфабрикатов, навеска их на вешала или укладка на конвейер у сборочных станков.
Должен знать: виды, размеры и назначение деталей, требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов, приемы работы.
208. Перезарядчик сборочных станков 3-разряд
Характеристика работ. Участие в сборке автопокрышек, закрой и укладка слоев корда, протектора и других деталей на питающий транспортер и противни. Подноска к рабочему месту валиков с текстилем, крыльев, браслетов и других деталей, заливка клея, бензина, навеска деталей на вешала или укладка на стеллажи у сборочных станков. Проверка калибра корда, подноска катушек с металлокордом, установка их в раскаточное устройство, заготовка резиновых ленточек по длине и подноска их к сборочному станку, проверка по ширине, длине и калибру протекторной заготовки, промазка ее клеем, взвешивание протекторной заготовки, кольца или безбандажной массивной шины.
Должен знать: технологический процесс на обслуживаемом участке, спецификации, виды, размеры и назначение изделий, требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов, размеры и калибры металлокорда, режимы сушки клея на заготовках, величину углов при закрое деталей.
209. Перезарядчик сборочных станков 4-разряд
Характеристика работ. Обслуживание полуплоских и полудорновых сборочных станков с полуавтоматическим управлением при послойном методе сборки автопокрышек. Проверка исправности турешей и питателей. Подноска валиков с текстилем или резиной, установка их в туреши строго по спецификации с последовательным включением вращающихся механизмов, подача текстиля или резины из туреши в питатель при помощи пульта управления. Удаление бракованных и дефектных мест, промазка стыков текстиля и резины клеем, стыковка корда с соблюдением припусков, подноска к станку крыльев и других деталей.
Должен знать: технологический процесс на обслуживаемом участке, спецификации и порядок сборки покрышек, виды, размеры и назначение деталей покрышек, шифры резин, виды и марки текстиля, требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов, режимы сушки клеев на заготовках, величину углов при закрое деталей, принципиальную схему элементов автоматического управления.
Перезарядчик установки декристаллизации каучука

207. Құрастыру камераларының қайта зарядтаушысы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қақпақтарды құрастырудың әр түрлі әдістерімен жартылай жалпақ және жартылай дорндық станоктарға қызмет көрсету.
Қанаттарды, шығыршықтарды, филерлерді, оқшаулауға арналған кішкене ленталарды, борттық ленталарды, бензинді, желімді, сериялы нөмірлерді және басқалардың - ұсақ бөлшектерді станоктарға жақындату. Жартылай фабрикаттардың сапасын көзбен тексеру, оларды ілкекке іліп қою немесе құрастырылатын станоктарға конвейерге жинап салу.
Білуге тиіс: түрлері, мөлшерлері және бөлшектердің түрлері, мөлшерлері мен белгіленуі, жартылай фабрикаттардың сапасына қойылатын талаптар, жұмыс тәсімдері.
208. Құрастыру камераларының қайта зарядтаушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автоқақпақтарды құрастыруға қатысу, кордтың, протектордың қабаттарын және басқа бөлшектерді пішу және қуаттандыратын траспортерге және қаңылтыр табаларға салу. Тоқымамен кішкене біліктерді, қанаттарды, браслеттерді және басқа бөлшектерді жұмыс орнына жақындату, желім, бензин құю, бөлшектерді аспаға іліп қою немесе құрастырылатын станоктарға стеллаждарға салу. Кордтың калибрін тексеру, металлкордпен катушкаларды жақындату, оларды жазатын құрылғыға орнату, резеңке кішкене ленталардың ұзындығы бойынша дайындау және олардың құрастырылатын станокқа жақындату, протекторлық дайындамаларды ені, ұзындығы және калибры бойынша тексеру, оны желіммен жағу, протекторлық дайындамаларды, шығыршықты немесе құрсаусыз массивті шинаны өлшеу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процесі, бұйымдардың ерекшеліктері, түрлері, мөлшері мен белгіленуі, жартылай фабрикаттардың сапасына қойылатын талаптар, металкордтың мөлшерлері мен калибрлері, дайындамаларда желімді кептіру режимдері, бөлшектерді пішу кезінде бұрыштардың мөлшері.
209. Құрастыру камераларының қайта зарядтаушысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автоқақпақтарды құрастырудың қабаттық әдісі кезінде жартылай автоматты басқарумен жартылай жалпақ және жартылай дорндық құрастыру станоктарына қызмет көрсету. Турештердің және қуаттандырғыштардың ақаусыздығын тексеру. Тоқымамен немесе резеңкелермен біліктерді жақындату, оларды айналмалы механизмдерді жүйелі қосумен ерекшелігі бойынша қатаң турештерге орнату, тоқыманы немесе резеңкелерді басқару пультының көмегімен турештен қуаттандырғышқа беріп жіберу. Ақау және кем жерлерін жою, тоқыманы және резеңкелердің түйіскен жерлерін желіммен жағу, әдіптерді сақтаумен кордты түйістіру, қанаттарды және басқа бөлшектерді станокқа жақындату.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процесі, қақпақтарды құрастырудың ерекшеліктері мен тәртібі, қақпақтарды түрлері, мөлшерлері және бөлшектердің белгіленуі, тоқыманың түрлері мен маркалары, жартылай фабрикаттардың сапасына қойылатын талаптар, дайындамаларда желімдерді кептіру режимдері, бөлшектерді пішу кезінде бұрыштардың мөлшері, автоматты басқару элементтерінің негізгі сызбалары.
Каучукты кристалсыздандыру қондырғысының қайта зарядтаушысы

210. Перезарядчик установки декристаллизации каучука 3-разряд
Характеристика работ. Перезарядка установки декристаллизации каучуков. Проверка исправности разгрузочного устройства, электротельфера, рольганга. Наблюдение за правильностью входа подвески в направляющие разгрузочного стола, выгрузка кип каучука на рольганг с разгрузочного стола путем включения автоматического толкателя. Возвращение разгрузочного стола в исходное положение и отправление пустой навески или навески с некачественным каучуком на склад с пульта управления. Выравнивание вручную кип каучука для предупреждения задевания кипы о станки генератора. Наблюдение за прохождением кип каучука по рольгангу. Разгрузка камеры с помощью разгрузочных столов. При неисправности транспортной системы подачи каучука - разгрузка каучука электротельфером.
Должен знать: технологический режим декристаллизации каучука токами высокой частоты, виды и свойства каучуков и назначение их в производстве, устройство основного и вспомогательного оборудования (высококачественного лампового генератора, погрузочно-разгрузочных устройств, рольганга, электронных и ионных приборов), приемы работы.
Пластикаторщик
211. Пластикаторщик 3-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса пластикации каучуков под руководством пластикаторщика более высокой квалификации на червячных пластикаторах согласно технологическому регламенту. Наблюдение за непрерывным и равномерным питанием пластикатора и выпуском пластиката. Наблюдение за загрузкой пластикатора каучуком, регулирование температуры, скорости вращения шнека и зазора головки пластикатора по контрольно-измерительным приборам. Проверка и наблюдение за работой всех систем агрегата. Съем каучука с конвейера, погрузка его на транспортер. Чистка стрелок пластикатора от пропитки.
Должен знать: сущность технологического процесса пластикации каучука, виды каучуков, требования, предъявляемые к качеству обработки каучуков, рациональные режимы обработки различных видов каучука, устройство оборудования, контрольно-измерительных приборов и приспособлений.
212. Пластикаторщик 4-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса пластикации каучуков на червячных пластикаторах согласно технологическому регламенту. Регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов. Проверка и наблюдение за работой всех систем агрегата, за нагревом верхнего и нижнего цилиндров и головки машины. Руководство и наблюдение за работой пластикаторщиков более низкой квалификации.
Должен знать: технологический процесс пластикации каучука, сорта каучуков, технические требования, предъявляемые к качеству обработки каучуков, рациональные режимы обработки различных видов каучука, устройство оборудования, контрольно-измерительных приборов и приспособлений.
Правщик проволоки и плетенки

210. Каучукты кристалсыздандыру қондырғысының қайта зарядтаушысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Каучуктарды кристалсыздандыру қондырғысын қайта зарядтау. Жүк түсіретін құрылғының, электротельфердің, рольгангтың ақаусыздығын тексеру. Салпыншақтың жүк түсіретін үстелдің бағыттаушыларын дұрыс кіруін қадағалау, автоматты итергішті қосу арқылы жүк түсіретін үстелден рольгангқа каучук байламдарын түсіру. Жүк түсіретін үстелді негізгі қалпына қайтару және бос аспаны немесе сапасыз каучукпен аспаны басқару пультынан қоймаға жіберу. Байламның генератордың станоктарын жанауын ескерту үшін каучуктың байламын қолмен теңестіру. Каучук байламдарының рольганг бойынша өтуін қадағалау. Жүк түсіретін үстелдердің көмегімен камераны түсіру. Каучукты берудің көліктік жүйесінің ақаусыздығы кезінде - каучукты электротельфермен түсіру.
Білуге тиіс: каучукты жоғары жиілікті тоқтармен кристалсыздандырудың технологиялық режимі, каучуктардың түрлері мен қасиеттері және олардың өндірісте белгіленуі, негізгі және көмекші жабдықтың құрылысы (жоғары сапалы лампалы генератордың, жүк тиейтін - түсіретін құрылғылардың, рольгангтың, электрондық және иондық құралдардың), жұмыс тәсімдері.
Пластикаторшы
211. Пластикаторшы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Анағұрлым жоғары білікті пластикаторшының басшылығымен технологиялық регламентке сәйкес иіртүтік пластикаторларда качуктарды пластикациялау процесін жүргізу. Пластикатордың үздіксіз және біркелкі қуат көзін алуын және пластикатты шығаруды бақылау. Пластикаторға температура тиеуді бақылау, бақылау-өлшеу аспаптары бойынша шнек айналуларының жылдамдығын және пластикатордың бастиегінің саңылауын реттеу. Агрегаттың барлық жүйелерінің жұмысын тексеру және қадағалау. Каучукты конвейерден алу, оны транспортерге тиеу. Пластикатордың тілдерін сіңдіруден тазарту.
Білуге тиіс: каучукты пластикаттау технологиялық процесінің мәнісі, каучуктардың түрлері, каучуктарды өңдеу сапасына қойылатын талаптар, каучуктың әр түрлі түрлерін ұтымды өңдеу режимдері, жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының және құралдардың құрылысы.
212. Пластикаторшы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Технологиялық регламентке сәйкес иіртүтік пластикаторларда каучуктарды пластикаттау процесін жүргізу. Бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша процесті реттеу. Агрегаттың барлық жүйелерінің жұмысын, жоғарғы және төменгі цилиндрлардың және машинаның бастиегінің қыздырылуын тексеру және қадағалау. Анағұрлым төмен біліктілікті пластикаторшылардың жұмысына басшылық ету және қадағалау.
Білуге тиіс: каучукты пластикаттау технологиялық процесі, каучуктардың сорттары, каучуктарды өңдеудің сапасына қойылатын техникалық талаптар, каучуктың әр түрлі түрлерін ұтымды өңдеу режимдері, жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының және құралдардың құрылысы.
Сым мен тоқыманың түзетушісі

213. Правщик проволоки и плетенки 2-разряд
Характеристика работ. Правка (рихтовка) и чистка проволоки или автоплетенки, идущих на изготовление бортовых колец, от ржавчины, загрязнений и других дефектов на станках с ручным и механическим приводом методом протягивания. В случае необходимости - обезжиривание проволоки или плетенки в щелочных и других растворах. Установка и съем катушек с проволокой или плетенкой. Пуск и останов станка. Пропуск проволоки через щетки станка или через ванну со щелочным или другим раствором. Наблюдение за тщательностью ее очистки. Намотка проволоки на катушки, устранение мелких неполадок в работе станка.
Должен знать: устройство и принцип работы станка, методы правки (рихтовки) и чистки автоплетенки и проволоки, виды и сорта проволоки и плетенки, требования, предъявляемые к качеству продукции.
Приемщик покрышек
214. Приемщик покрышек 5-разряд
Характеристика работ. Прием покрышек на восстановление и ремонт. Выявление "явных" и "скрытых" нарушений в покрышках. Определение визуально годности покрышек к восстановлению или ремонту. Определение методов восстановления покрышек (наложением беговой дорожки, наложением протектора от плеча до плеча или от борта до борта). Определение группы ремонта. Отметка и промер дефектных мест, маркировка покрышек.
Должен знать: технологический процесс восстановления и ремонта покрышек, допустимые дефекты, виды и свойства шиноремонтных материалов, правила приема покрышек и определения методов восстановления и группы ремонта в соответствии с техническими условиями, устройство приспособлений, мерительных инструментов и правила пользования ими, нормы гарантийного пробега покрышек после восстановления и ремонта.
Сборщик безбандажных шин
215. Сборщик безбандажных шин 4-разряд
Характеристика работ. Сборка безбандажных массивных шин на специальном станке. Установка шаблонов в рабочее положение и закрепление патрона. Наложение и стыковка в кольцо первого слоя резины. Накатка обрезиненного по спецификации. Освежение слоев металлокорда. Заворот ленточки на металлокорд, прокол пузырей. Наложение протектора и прикатка его пневмоприкатчиками. Открепление патрона, снятие массивной шины, маркирование ее. Смена шаблона при переходе с размера на размер.
Должен знать: технологический процесс сборки безбандажных массивных шин, модели и размеры заготовок, калибр металлокорда, устройство, принцип работы оборудования.
Сборщик браслетов и брокеров
216. Сборщик браслетов и брокеров 3-разряд
Характеристика работ. Сборка, клейка на браслетном станке или барабане браслетов для авто- и авиапокрышек и брекеров для крупногабаритных покрышек. Приемка полос корда от закройщика или с питателя. Промазка клеем или освежение бензином. Стыковка концов с соблюдением ширины стыка. Дублирование слоев в соответствии со спецификацией. Съем полуфабрикатов со станка, подравнивание кромки и передача на последующую обработку.
Должен знать: технологический процесс на обслуживаемом участке, спецификацию изготовления браслетов и брекеров, виды и особенности обрабатываемых материалов, дефекты заготовок и готовых браслетов, требования, предъявляемые к качеству продукции, устройство оборудования.

213. Сым мен тоқыманың түзетушісі 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Борттық шығыршықтарды дайындауға жіберетін сымды немесе автотоқыманы түзету және тарту әдісімен қол және механикалық әдіспен станоктарда тоттан, ластанулардан және басқа ақаулардан тазарту. Қажет болған жағдайда – сымды немесе автотоқыманы сілтілі және басқа ерітінділерде майсыздандыру. Сыммен немесе автотоқымамен катушкаларды орнату және алу. Станокты қосу және тоқтату. Сымды станоктың щеткасы арқылы немесе сілті не басқа ерітіндімен ванна арқылы өткізу. Оны тазартудың мұқияттылығын қадағалау. Сымды катушкаларға орау, станоктың жұмысындағы ұсақ олқылықтарды жою.
Білуге тиіс: станоктың құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, сымды және автотоқыманы түзету және тазалау әдістері, сымның және автотоқыманың түрлері мен сорттары, өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
Қақпақтарды қабылдаушы
214. Қақпақтарды қабылдаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қақпақтарды қалпына келтіруге және жөндеуге қабылдау. Қақпақтардағы "айқын" және "жасырын" бұзушылықтарды анықтау. Қақпақтардың қалпына келтіруге және жөндеуге жарамдылығын көзбен анықтау. Қақпақтарды бұрынғы қалпына келтіру әдістерін анықтау (жүгіру жолын салумен, иықтан иыққа дейін немесе борттан бортқа дейін протектор салумен). Жөндеу тобын анықтау. Ақаулы жерлерін белгілеу және өлшеу, қақпақтарды таңбалау.
Білуге тиіс: қақпақтарды қалпына келтіру және жөндеу технологиялық процесі, шинажөндеу материалдарының мүмкін ақаулары, түрлері мен қасиеттері, қақпақтарды қабылдау және қалпына келтіру әдістерін анықтау ережесі, техникалық шарттарға сәйкес жөндеу топтары, құрылғылардың, өлшеу құралдарының құрылысы және оларды пайдалану ережесі, қалпына келтіру мен жөндеуден кейін қақпақтардың кепілді жүрісінің нормасы.
Құрсаусыз шиналарды жинаушы
215. Құрсаусыз шиналарды жинаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы станокта құрсаусыз массивті шиналарды жинақтау. Шаблондарды жұмыс күйіне орнату және патронды бекіту. Резеңкелердің бірінші қабатын салу және түйістіру. Ерекшелігі бойынша резеңкелерді айналдыру. Металкордтың қабаттарын жаңарту. Лентаны металкордқа түю, көпіршіктерді тесу. Протекторды салу және оны пневмодомалатқыштармен домалату. Патронды қатайту, массивті шинадан алу, оны таңбалау. Мөлшерден мөлшерге көшу кезінде шаблонды ауыстыру.
Білуге тиіс: құрсаусыз массивті шиналарды құрастырудың технологиялық процесі, дайындамалардың модельдері мен мөлшерлер, металкордтың калибрі, жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу қағидасы.
Браслеттер мен брокерлерді жинаушы
216. Браслеттер мен брокерлерді жинаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автоға арналған браслеттерді және авиақақпақтарды және ірі габаритті қақпақтарға арналған брекерлерді браслет станогында немесе барабанда құрастыру, желімдеу. Кордтың жолақтарын пішушіден немесе қуаттандырушыдан қабылдау. Желіммен жағу немесе бензинмен тазарту. Жапсардың енін сақтаумен ұштарын түйістіру. Ерекшелікке сәйкес қабаттарды қайталау. Жартылай фабрикаттарды станоктан алу, жиектерін тегістеу және оның кейінгі өңдеуге жіберу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процесі, браслеттер мен брекерлерді дайындау ерекшелігі, өңделінетін материалдардың түрлері мен ерекшеліктері, дайындамалардың және дайын браслеттердің ақаулары, өнімнің сапасына қойылатын талаптар, жабдықтың құрылысы.

217. Сборщик браслетов и брокеров 4-разряд
Характеристика работ. Сборка брекерных браслетов для шин типа "Р" на станках, сборка браслетов гермослоя на линии. Наложение слоев текстильного или металлического корда на барабан на первой скорости вращения барабана со строгим соблюдением ширины ступенек между слоями корда. Изоляция стыков каждого слоя. Наложение надбрекерной резины. Прикатка слоев нижними прикатчиками на второй скорости. Откидывание сектора барабана, снятие браслета и укрепление сектора вновь.
Должен знать: технологический процесс на обслуживаемом участке, спецификацию изготовления брекерных браслетов, виды и особенности обрабатываемых материалов, дефекты слоев корда и готовых брекерных браслетов, требования, предъявляемые к качеству готовых брекеров, устройство оборудования.
218. Сборщик браслетов и брокеров 5-разряд
Характеристика работ. Сборка браслетов для крупногабаритных покрышек из высокомодульных (повышенной жесткости) кордов на механизированных линиях. Настройка резательной машины на соответствующие параметры закроя вручную, проверка настройки и ввод резательной машины в автоматический режим работы. Раскрой корда, передача его вручную на сборочную ленту браслетного станка, стыковка полос в непрерывный слой с последовательным наложением на каждый слой резиновой прослойки и образованием замкнутого кольца. Прикатка слоев браслета. Подготовка подъемно-транспортного механизма для съема браслета. Фиксирование в держателе собранного браслета, снятие его со станка и перемещение к стенду хранения.
Должен знать: технологический процесс сборки браслетов крупногабаритных покрышек на механизированных линиях, спецификации покрышек и браслетов, дефекты браслетов и методы их предупреждения, устройство, правила наладки и регулирования браслетного станка, диагонально-резательной машины и мостового крана.
Сборщик восстанавливаемых покрышек
219. Сборщик восстанавливаемых покрышек 4-разряд
Характеристика работ. Наложение протектора на восстанавливаемую покрышку, на прикаточных станках, шприцмашинах холодного питания и другими методами. Осмотр покрышки. Срезка излишков протектора. Стыковка и заделка стыка. Прикатка протектора прикаточными устройствами. Замер габаритов по длине окружности и периметру профиля. Снятие покрышек с различных патронов.
Должен знать: методы наложения протектора на восстанавливаемую покрышку, устройство прикаточных станков, шприцмашин холодного питания, агрегатов для наложения протектора методами навивки и их приспособлений, виды прослоечных и протекторных резин, технические условия на восстанавливаемые покрышки, правила пользования измерительным и режущим инструментом.
Примеры работ.
Протектор - наложение.

217. Браслеттер мен брокерлерді жинаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. "Р" түрлі шиналар үшін брекерлік браслеттерді жинау, тармақта гермоқабаттың браслеттерін құпастыру. Кордтың қабаттары арасындағы сатының енін қатаң сақтаумен барабан айналуының бірінші жылдамдығында тоқыма немесе металл кордтың қабаттарын барабанға салу. Әрбір қабат жапсарларын оқшаулау. Брекерүстілік қабаттарды салу. Қабаттарды екінші жылдамдықты төменгі домалатқыштармен домалату. Барабанның секторын қайыру, браслетті алу және секторды жаңадан нығайту.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процесі, брекерлік браслеттерді дайындау ерекшелігі, өңделінетін материалдардың түрлері мен ерекшеліктері, кордтың және дайын брекерлік браслеттердің қабаттарының ақаулары, дайын брекерлердің сапасына қойылатын талаптар, жабдықтың құрылысы.
218. Браслеттер мен брокерлерді жинаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Механикаландырылған тармақтарда жоғары модульды кордтардан (жоғары қаттылықты) ірі габаритті қақпақтар үшін браслеттер құрастыру. Кесетін машинаны қолмен пішудің тиісті параметрлеріне баптау, баптауды тексеру және кесетін машинаны автоматты жұмыс режиміне енгізу. Кордты пішу, оны қолмен браслеттік станоктың құрастыру лентасына жіберу, резеңке жұқа қабаттың әрбір қабатына жүйелі салумен және жабық шығыршықты құраумен жолақтарды үздіксіз қабатқа түйістіру. Браслеттің қабаттарын домалату. Браслетті алу үшін көтеру - тасу механизмін дайындау. Ұстағышта жиналған браслетті бекіту, оны станоктан алу және сақтау стендысына ауыстыру.
Білуге тиіс: механикаландырылған тармақтарда ірі габаритті қақпақтардың браслеттерін құрастыру технологиялық процесі, қақпақтардың және браслеттердің ерекшелігі, браслеттердің ақаулары және олардың алдын алу әдістері, браслетті станоктың, диагоналды- кесетін машинаның және көпірлік кранның құрылысы, жөндеу және реттеу ережесі.
Қалпына келтірілетін қақпақтарды жинаушы
219. Қалпына келтірілетін қақпақтарды жинаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Протекторды қалпына келтірілетін қақпаққа, айналдыратын станоктарға, салқын қуат көзін беру шприцмашиналарына және басқа әдістермен салу. Қақпақты қарау. Протектордың артық жерлерін кесіп тастау. Түйістіру және жапсарды бітеу. Протекторды айналдыру құрылғыларымен айналдыру. Габариттерді шеңбер ұзындығы бойынша және кескін периметрі бойынша айналдыру. Қақпақтарды әр түрлі патрондардан алу.
Білуге тиіс: қалпына келтірілетін қақпаққа протекторды салу әдістері, айналдыратын станоктардың, салқын қуат көзін беретін шприцмашиналардың, есу әдісімен протекторды салу агрегаттарының және олардың құрылғыларының құрылысы, қабаттық және протекторлық резеңкелердің түрлері, қалпына келтірілетін қақпаққа техникалық шарттар, өлшеу және кесетін құралды пайдалану ережесі.
Жұмыс үлгілері.
Протектор - салу.

1) На раздвижном патроне с ездовой камерой,
2) На диафрагменном патроне,
3) Горячего полного профиля со шприцмашины холодного питания,
4) Методом навивки резиновой ленточки.
Сборщик покрышек
220. Сборщик покрышек 2-разряд
Характеристика работ. Сборка на барабане каркаса для спортивной велосипедной шины. Одевание на барабан предварительно промазанных клеем браслетов в установленном порядке, наложение брокера и протектора. Прикатка детален без пузырей и складок.
Должен знать: технологический процесс сборки каркаса спортивной велосипедной шины, конструкцию каркаса, спецификацию и назначение отдельных деталей, режимы сушки и промазки деталей.
221. Сборщик покрышек 3-разряд
Характеристика работ. Сборка спортивной однотрубки и спортивных шин из велотреда на специальных сборочных станках или вручную. При сборке спортивных шин из велотреда - разметка и раскрой велотреда. Дублирование слоев. Пропудривание тальком. Стыковка заготовок в браслет, одевание его на барабан, заворот кромок браслета. При сборке спортивной однотрубки-пропудривание каркаса тальком. Отжим из камер воздуха. Пришив каркаса тесьмы на край борта на машине. Соединение скрепками и прошив стыка трубки на машине "зиг-заг". Отсоединение скрепок. Подвертка прижимных гаек вентиля. Одевание на вентиль прокладки.
Должен знать: технологический процесс на обслуживаемом участке, сорта и особенности обработки резины, тканей и полуфабрикатов, конструкцию и порядок сборки покрышек, устройство сборочных станков и приспособлений к ним.
222. Сборщик покрышек 4-разряд
Характеристика работ. Сборка-клейка авиационных покрышек типа "Кубышка" вручную на мягком дорне лепестковым методом. Сборка мотопокрышек, резино-кордных оболочек, велосипедных покрышек. Поддувка камеры воздухом, проверка окружности камеры, последовательное надевание слоев корда в виде лепестков, заворот кромок, обрезка излишков, прикатка всех деталей ручным роликом, устранение дефектов, съем покрышки с камеры. При сборке мотопокрышек и резино-кордных оболочек - одевание или наложение на барабан пли на диафрагму слоев корда или браслетов, брекера, протектора, герметизирующего слоя. Заворот слоев корда на крыло. Прикатка механическими прикатчиками всех деталей покрышки и резино-кордной оболочки, удаление воздушных пузырей, маркировка изделий и съем их со станка. При сборке велосипедных покрышек - укладка проволочных колец на барабан, развод барабана до требуемого расстояния, установка шпули с тканью, пуск станка и сборка каркаса, наложение протектора, обрезка излишков, устранение дефектов.
Должен знать: технологический процесс сборки покрышек типа "Кубышка", мотопокрышек, резино-кордных оболочек и велосипедных покрышек, размеры, конструкцию и спецификацию покрышек, резинокордных оболочек, назначение и последовательность наложения отдельных деталей, требования, предъявляемые к качеству продукции и полуфабрикатов, устройство сборочных станков и приспособлений к ним, конструкцию рабочей камеры (мягкого дорна) и особенности приемов работы на ней.

1) Айдайтын камерасымен жайылмалы патронда;
2) Диафрагменді патронда;
3) салқын қуат көзін беретін шприцмашинадан толық ыстық пішін;
4) Резеңке лента есу әдісімен.
Қақпақтарды жинаушы
220. Қақпақтарды жинаушы 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Барабанда спорт велосипед шинасы үшін қаңқа жинау. Барабанға алдын ала анықталған тәртіпте желім жағылған браслеттерді кигізу, брокер мен протекторды салу. Көпіршіктерсіз және бүрмелерсіз бөлшектерді домалату.
Білуге тиіс: спорт велосипед шинасы үшін қаңқа жинау технологиялық процесі, қаңқаның құрылымы, жекелеген бөлшектердің ерекшелігі және белгіленуі, бөлшектерді кептіру және майлау режимдері.
221. Қақпақтарды жинаушы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы жинау станоктарында немесе қолмен велотредтен спорттық бір түтікті және спорттық шиналарды жинау. Велотредтен спорттық шиналарды жинау кезінде - велотредті ашу және пішу. Қабаттарды қайталау. Талькпен ұнтақ жағу. Дайындамаларды браслетке түйістіру, оны барабанға кигізу, браслеттік жиектерін түю. Велотредтен спорттық бір түтікті жинаған кезде - қаңқаны талькпен жағу. Камералардан ауаны сығу. Тоқыма баудың қаңқасын машинада борттың шетіне тігу. Түйреуіштермен қосу және түтіктің жапсарын "зиг – заг" машинасында тігу. Түйреуіштерді ағыту. Шұраның қысатын гайкаларын бұрау. Бұрандаға жабын кигізу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процесі, резеңкелерді, маталарды және жартылай фабрикаттарды өңдеу ерекшеліктері және сорттары, қақпақтардың құрылымы және жинау тәртібі, жинау станоктарының және оларға құрылғылардың құрылысы.
222. Қақпақтарды жинаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. "Кубышка" түрлі авиациялық қақпақтарды жұмсақ дорнда гүл жапырақшалар әдісімен жинау - желімдеу. Мотоқақпақтарды, резеңке - кордтық қабыршықтарды, велосипед қақпақтарын жинау. Камераны ауамен үрлеу, камераның шеңберін тексеру, кордтың гүлжапырақшалар түріндегі қабатын жүйелі кигізу, жиектердін түю, артық жерлерін кесу, барлық бөлшектерді қол доңғалағымен домалату, ақауларды жою, қақпақты камерадан алу. Мотоқақпақтарды және резеңке - кордтық қабыршықтарды құрастыру кезінде - барабанға кордтың немесе браслеттердің, брекердің, протектордың, герметикалық қабаттың диафрагмаларына пли кигізу немесе салу. Кордтың қабаттарын қанатқа түю.
Қақпақтың және резеңке - кордтық қабыршықтардың барлық бөлшектерін механикалық айналдырғыштармен айналдыру, ауа көпіршіктерін жою, бұйымдарды маркалау және оларды станоктан алу. Велосипед қақпақтарды алу кезінде - сымды шығыршықтарды барабанға салу, барабанды қажетті қашықтыққа дейін тарату, матамен шпули орнату, станокты қосу және қаңқаны жинау, протекторды салу, артық жерлерін кесу, ақауларын жою.
Білуге тиіс: "Кубышка" түрлі қақпақтарды, мотоқақпақтарды, резеңке - кордтық қабыршықтарды, велосипед қақпақтарын жинаудың технологиялық процесі, қақпақтардың, резеңке - кордтық қабыршықтардың мөлшерлері, құрылымы және ерекшелігі, жекелеген бөлшектердің белгіленуі және салу жүйелілігі, өнімнің және жартылай фабрикаттардың сапасына қойылатын талаптар, жинау станоктарының және оларға құрылғылардың құрылысы, жұмыс камерасының құрылымы (жұмсақ дорнның) және оған жұмыстар қабылдау ерекшелігі.

223. Сборщик покрышек 5-разряд
Характеристика работ. Сборка-формование легковых покрышек и 2-я стадия сборки грузовых покрышек с радиальным расположением нитей корда в каркасе, сборка больших авиационных покрышек на станках с мягким и жестким дорном, сборка грузовых покрышек для передних колес на механизированных и немеханизпрованных полуплоских и полудорновых сборочных станках с полуавтоматическим управлением, сборка легковых покрышек на станках с полуавтоматическим управлением, сборка резино-кордных элементов для высоко-эластичных муфт на немеханизированных станках, сборка грузовых покрышек на одном из позиционных станков поточной линии. Наложение протектора методом навивки с предварительной сборкой и формованием каркаса покрышки или на готовый каркас покрышки под руководством сборщика высшей квалификации. Одевание или наложение на барабан или диафрагму станка браслетов, слоев корда, крыльев, протектора и других деталей, движение всех деталей, посадка крыльев, затяжка бортов без складок и перекосов.
Должен знать: технологический процесс на обслуживаемом участке, спецификацию, размеры, конструкцию покрышек, отдельных ее частей, последовательность сборки, возможные дефекты сборки, методы их предупреждения, устройство, правила наладки и регулирования станков.
224. Сборщик покрышек 6-разряд
Характеристика работ. Клейка-сборка автомобильных грузовых, авиационных покрышек на полудорновых станках, а также на станках с полуавтоматическим управлением послойным или браслетным методом, сборка покрышек для задних колес на полуплоских и полудорновых сборочных станках, сборка-формование покрышек с радиальным расположением нитей в каркасе на станках с мягким дорном, сборка грузовых покрышек на каждом из пооперационных станков поточной линии. Наложение протектора методом навивки с предварительной сборкой и формованием каркаса покрышки или на готовый каркас покрышки. Проверка исправности установки, наличия теплоносителей и исходных полуфабрикатов. Доставка каркаса покрышки к установке навивки протектора, установка каркаса с барабаном (или без барабана) на станцию вращения, выверка его правильного положения относительно центра установки. Набор номера заданной программы в микропроцессоре. Проводка и заправка резиновой ленты на узел аппликатора. Включение установки в автоматический режим навивки. Наблюдение за технологическим процессом по показаниям контрольно-измерительных приборов. Участие в наладке установки совместно с инженерными службами. Обслуживание установки, сагрегированной с двумя сборочными станками. После навивки протектора на каркас для сверх крупногабаритной шины - передача покрышки вместе со сборочным барабаном на станок для демонтажа барабана и съема собранной покрышки. Управление станками при помощи различных приспособлений, наладка сборочного станка, участие в его ремонте.
Должен знать: технологический процесс на обслуживаемом участке, спецификацию, размеры и конструкцию покрышек, отдельных ее частей и деталей, последовательность сборки покрышки, возможные дефекты в выполнении отдельных операций, устройство сборочного станка, принцип работы установки, пультов управления и точек аварийной остановки.
Сборщик шинопневматических муфт

223. Қақпақтарды жинаушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жеңіл қақпақтарды жинау - қалыпқа келтіру және қаңқада корд жіптерінің радиалды орналасуымен жүк қақпақтарды жинаудың 2-ші сатысы, жұмсақ және қатты дорнмен станоктарда үлкен авиациялық қақпақтарды жинау, механикаландырылған және механикаландырылмаған жартылай жалпақ және жартылай дорндық жартылай автоматты басқарумен жинау станоктарында алдыңғы доңғалақтар үшін жүк қақпақтарды жинау, механикаландырымаған станоктарда биік - икемді муфталарға арналған резеңке-кордты элементтерді құрастыру, ағындық тармақтардың позициялық станоктарының бірінде жүк қақпақтарды құрастыру. Анағұрлым жоғары білікті жинаушының басшылығымен қақпақтың қаңқасын алдын ала өңдеумен және қалыпқа келтірумен есу әдісімен протектор салу. Барабанға немесе станок диафрагмасына браслеттерді, кордтың қабаттарын, протекторды және басқа бөлшектерді салу, барлық бөлшектердің қозғалысы, қанаттарды отырғызу, борттарды бүрмелерсіз және қисаюларсыз ішке тарту.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процесі, қақпақтардың, оның жекелеген бөліктерінің ерекшелігі, мөлшерлері, құрылымы, жинау жүйелілігі, жинаудың мүмкін ақаулары, олардың алдын алу әдістері, станоктардың құрылысы, жөндеу және реттеу ережесі.
224. Қақпақтарды жинаушы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жартылай дорндық станоктарда, сондай-ақ жартылай автоматты басқарумен станоктарда қабаттық немесе браслеттік әдіспен автомобиль жүк, авиациялық қақпақтарды желімдеу-жинау, жартылай жалпақ және жартылай дорндық жинау станоктарынжа артық доңғалақтар үшін қақпақтарды жинау, жұмсақ дорнмен станоктарда қаңқада жіптердің тарамдалып орналасуымен қақпақтарды жинау - қалыпқа келтіру, ағымдық тармақтың операциялық станоктарының әрқайсысында жүк қақпақтарды жинау. Қақпақтың қаңқасын алдын ала өңдеумен және қалыпқа келтірумен есу әдісімен протектор салу. Құрылғының ақаусыздығын, жылу тасушылардың жән негізгі жартылай фабрикаттардың болуын тексеру. Қақпақтың қаңқасын протекторды есу қондырғысына жеткізу, барабанмен (немесе барабансыз) қаңқаны айналу станциясына орнату, оның дұрыс қалпын орнату орталығына қатысты салыстыра тексеру. Микропроцессорда берілген бағдарламаның нөмірін теру. Резеңке лентаны аппликатордың түйініну өткізу және дайындау. Қондырғыны есудің автоматты режиміне қосу. Бақылау бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті бақылау. қатысу Инженер қызметтермен бірге қондырғыны жөндеуге қатысу. Агрегатталған екі құрастырылатын станоктармен қондырғыға қызмет көрсету. Протекторды ірі габаритті шинаның үстінен қаңқаңа есуден кейін - қақпақты құрастыру барабанымен бірге барабанды бөлшектер және жиналған қақпақты түсіру үшін станокқа беру. Әр түрлі құрылғылардың көмегімен станоктарды басқару, жинау станогын жөндеу, оны жөндеуге қатысу.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процесі, қақпақтардың, оның жекелеген бөліктерінің және бөлшектердің ерекшелігі, мөлшерлері, құрылымы, қақпақты жинау реттілігі, жекелеген операцияларды орындаудағы мүмкін ақаулар, жинау станогының ұрылысы, қондырғының, басқару пульттарының және авариялы тоқтату нүктелерінің жұмыс істеу қағидасы.
Шинапневматикалық муфталарды жинаушы

225. Сборщик шинопневматических муфт 4-разряд
Характеристика работ. Сборка-клейка шинопневматических муфт в соответствии с технологическим регламентом. Проверка заготовок муфт по внешнему виду, одевание камеры на барабан, освежение ее бензином, наложение последовательно слоев корда, чефера, брекера с промазкой бензином, просушкой и прикаткой каждого слоя. Наложение протектора, пробивка отверстия под ниппель на сердечнике, одевание сердечника на муфту, подвертка слоев и протектора. Замер окружности муфты и разметка центровых линий при наложении каждого слоя, подача готовых муфт на последующую обработку.
Должен знать: технологический процесс изготовления шинопневматических муфт, конструкцию, размеры и спецификацию муфт, режим просушки слоев, сроки и правила хранения материалов, деталей и сырых заготовок.
Стыковщик резиновых изделий
226. Стыковщик резиновых изделий 1-разряд
Характеристика работ. Стыковка велоободных лент. Укладка заготовки в стойку, стыковка с соблюдением установленного регламента. Обрезка концов заготовок на столе, срез концов на конус, промазка клеем и просушка их, состыковка вручную.
Должен знать: устройство приспособлений при стыковке велоободных лент, размеры, спецификацию и назначение обрабатываемых заготовок.
227. Стыковщик резиновых изделий 2-разряд
Характеристика работ. Стыковка концов заготовок велокамер на стенке и вручную. Укладка заготовки в стойку станка. Настройка станка. Стыковка с соблюдением установленного регламента и по показаниям контрольно-измерительных приборов. Очистка ножей от обрезков резины. Прикатка роликом или на станке.
Должен знать: устройство станка и приспособлений, размеры, технологический регламент стыковки.
228. Стыковщик резиновых изделий 3-разряд
Характеристика работ. Стыковка концов заготовок резиновых изделий на специальных станках или вручную. Освежение концов заготовок бензином, укладка заготовки в стойку станка, включение и настройка станка, стыковка с соблюдением установленного регламента и по показаниям контрольно-измерительных приборов, съем заготовки со стола и подача ее на дальнейшую обработку или предварительная обрезка концов заготовок на столе, срезка концов на конус, шероховка их на станке, промазка клеем и просушка, состыковка вручную, прикатка стыка роликом или на станке.
Должен знать: технологический процесс на обслуживаемом участке, размеры, спецификацию и назначение обрабатываемых заготовок, технологический регламент стыковки, устройство станка, приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
Примеры работ.

225. Шинапневматикалық муфталарды жинаушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Технологиялық регламентке сәйкес шинапневматикалық муфталарды жинау-желімдеу. Муфталардың дайындамаларын сыртқы түрі бойынша тексеру, барабанға камера кигізу, оны бензинмен жаңарту, әрбір қабатты бензинмен жағумен, кептірумен және айналдырумен кордтың, чефердің, брекердің қабаттарын жүйелі салу. Протекторды салу, өзекшеде ниппельге тесікті тесу, өзекшені муфтаға кигізу, қабаттарды және протекторды бұрап қою. Муфтаның шеңберін өлшеу және әрбір қабатты салу кезінде орталық тармақтарды белгілеу, дайын муфталарды одан әрі өңдеуге жіберу.
Білуге тиіс: шинапневматикалық муфталарды әзірлеудің технологиялық процесі, муфталардың құрылымы, мөлшерлері мен ерекшелігі, қабаттарды кептіру режимі, материалдарды, бөлшектерді және шикі дайындамаларды сақтау мерзімдері мен ережесі.
Резеңке бұйымдарды түйістіруші
226. Резеңке бұйымдарды түйістіруші 1-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Веложиектік ленталарды түйістіру. Дайындамаларды тіреуге салу, белгіленген регламентті сақтаумен түйістіру. Столда дайындамалардың ұштарын кесу, ұштарын конусқа кесу, желіммен жағу және оларды кептіру, қолмен түйістіру.
Білуге тиіс: веложиектік ленталарды түйістіру кезінде құрылғылардың құрылысы, өңделінетін дайындамалардың мөлшерлері, ерекшелігі және белгіленуі.
227. Резеңке бұйымдарды түйістіруші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Велокамералардың дайындамаларының ұштарын станокта және қолмен түйістіру. Дайындамаларды тіреуге салу. Станокты баптау. Белгіленген регламентті сақтаумен және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша түйістіру. Пышақтарды резеңкелердің кесінділерінен тазарту.
Білуге тиіс: станоктың және және құрылғылардың құрылысы, түйістірудің технологиялық регламенті.
228. Резеңке бұйымдарды түйістіруші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Резеңке бұйымдардың дайындамаларының ұштарын станокта және қолмен түйістіру. Дайындамалардың ұштарын жаңарту, дайындамаларды станоктың тіреуіне салу, станокты қосу және (баптау, белгіленген регламентті сақтаумен және бақылау-өлшегіш аспаптарының көрсеткіштері бойынша түйістіру, дайындамаларды үстелден алу және оны одан арғы өңдеуге беру немесе дайындамалардың ұштарын үстелде алдын ала өңдеу, ұштарын конусқа кесу, оларды станокта тегістеу, желіммен жағу және кептіру, қолмен түйістіру, жапсарды доңғалақпен немесе станокта айналдыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процесі, өңделінетін дайындамалардың мөлшерлері, ерекшелігі және белгіленуі, түйістірудің технологиялық регламенті, станоктың құралдардың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
Жұмыс үлгілері.

1) Концы автокамер - стыковка на станке,
2) Концы заготовок губчатых, большегрузных автокамер, варочных камер и шин атмосферного давления - стыковка вручную,
3) Камеры формовые - стыковка на станке,
4) Протектора - стыковка на станке в кольцо.
229. Стыковщик резиновых изделий 4-разряд
Характеристика работ. Стыковка концов заготовок резиновых изделий с одновременной вставкой вентиля на камерную заготовку на специальных станках или вручную. Вырезка места под вентиль, промазка клеем пятки вентиля и камерной заготовки, вставка камерной заготовки в зажимное устройство, вставка и наклейка вентиля на заготовку.
Должен знать: технологический процесс на обслуживаемом участке, размеры, спецификацию и назначение обрабатываемых заготовок, технологический регламент стыковки заготовок и вставки вентиля.
Стыковщик текстиля на прессе
230. Стыковщик текстиля на прессе 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса стыковки корда-суровья на гидравлическом прессе согласно технологическому регламенту. Прием рулонов корда-суровья с полуавтоматического электротельфера, установка рулона корда в раскаточную стойку, промазка, просушка рулонов корда, наложение концов рулонов друг на друга, наложение на стык резиновой ленточки, заправка стыка в зазор между плитами пресса. Ведение процесса стыковки концов рулонов корда в гидравлическом стыковочном прессе с соблюдением режима стыковки и времени прохождения в компенсаторе с пульта управления. Наблюдение за исправной работой терморегуляторов плит стыковочного пресса, электронного реле времени, пневматических ширительно центрующих приспособлений и приборов для задания и поддержания натяжения в компенсаторе раскатки и на участке стыковки. Регулирование по приборам, отжим и отсос излишнего пропиточного состава на первичной пропитке кордного полотна, подвешивание рулонов корда на транспортную систему на складе.
Должен знать: технологический режим стыковки корда на гидравлическом прессе, виды, марки кордов и их назначение в производстве, допуски на стыковке корда, требования, предъявляемые к качеству стыка, устройство, принцип работы оборудования, контрольно-измерительных и регистрирующих приборов.
Флипперовщик бортовых колец
231. Флипперовщик бортовых колец 2-разряд
Характеристика работ. Обертка (флипперование) бортовых колец крыльевой лентой на станке. Установка на питатели, станка валика с крыльевой лентой, заправка ленты в станок, вставка бортового кольца, обертка его усилительной лентой согласно спецификации.
Должен знать: технологический процесс изготовления крыла, виды, размеры и назначение бортовых колец, особенности обрабатываемых материалов, требования, предъявляемые к качеству крыльев, устройство флипперовочного станка.

1) Автокамералардың ұштары - станокта түйістіру;
2) Тесік-тесік, үлкен жүкті автокамералардың, өңдейтін камералардың және атмосфералық қысымды шиналардың дайындамаларының ұштары - қолмен түйістіру;
3) Қалыптық камерлар - станокта түйістіру;
4) Протекторлар – станокта шығыршыққа түйістіру.
229. Резеңке бұйымдарды түйістіруші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы станоктарда немесе қолмен камералық дайындамаға бір уақытта шұраны қоюмен резеңке бұйымдардың дайындамаларының ұштарын түйістіру. Шұраға орынды кесу, шұраның астын және камералық дайындамаларды желіммен жағу, камералық дайындамаларды қысу құрылғысына қою, шұраны дайындамаға қою және желімдеп жапсыру.
Білуге тиіс: қызмет көрсетілетін учаскеде технологиялық процесі, өңделінетін дайындамалардың мөлшерлері, ерекшелігі және белгіленуі, дайындамаларды түйістірудің және шұраны қоюдың технологиялық регламенті.
Престе тоқыманы түйістіруші
230. Престе тоқыманы түйістіруші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Технологиялық регламентке сәйкес гидравликалық престе корд-кендір жіпті түйістіру технологиялық процесін жүргізу. Жартылай автоматты электротельферден корд-кендір жіптің орамдарын қабылдау, кордтың орамын айналдырі тіреуіне орнату, кордтың орамдарын майлау, кептіру, орамның ұштарын бір-біріне салу, резеңке лентаны жапсарға салу, жапсарды прес плиталарына арасындағы саңылауға салу. Түйістіру режимін және басқару пультынан компенсаторда өту уақытын сақтаумен гидравликалық түйістіру пресінде корд орамдарының ұштарын түйістіру процесін жүргізу. Түйістіру пресінің плиталар термореттеуішінің, электрондық уақыт релесінің, пневматикалық кеңінен орталықтандыратын құрылғылардың және жазу компенсаторында және түйістіру бөлігінде созуды беру және қолдауға арналған аспаптардың жұмысын қадағалау. Аспаптар бойынша реттеу, кордтық матаның бастапқы сіңдіру қабатында артық сіңдіру құрамын сығу және сору, кордтың орамдарын қоймадағы тасу жүйесіне ілу.
Білуге тиіс: гидравликалық престе кордты түйістірудің технологиялық режимі, кордтардың түрлері, маркалары және олардың өндірісте белгіленуі, кордтың жапсарындағы мүмкіндіктер, жапсардың сапасына қойылатын талаптар, жабдықтың, бақылау-өлшеу және тіркеу аспаптарының құрылысы, жұмыс істеу қағидасы.
Борттық шығыршықтарды флипперлеуші
231. Борттық шығыршықтарды флипперлеуші 2-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Станокта қанаттық лентамен борттық шығыршықтарды орау (флипперлеу). Қуаттандырғыштарға, қанаттық лентамен білік станогына орнату, лентаны станокқа салу, борттық шығыршықты қою, ерекшелікке сәйкес оны күшейтетін лентамен орау.
Білуге тиіс: қанатты әзірлеудің технологиялық процесі, түрлері, мөлшерлері және белгіленуі, өңделінетін материалдардың еркшеліктері, қанаттардың сапасына қойылатын талаптар, флипперлеу станогының құрылысы.

232. Флипперовщик бортовых колец 3-разряд
Характеристика работ. Обертка (флипперование) бортовых колец (основных и дополнительных) для шин типа "Р" на специальных флипперовальных станках. Наложение наполнительного шнура крыльевой ленты, прикатка крыла роликом, обрезка излишка резины. Промазка металлокордной ленты, наложение ее, стыковка и прикатка роликом. Отворот металлокордной ленты, прикатка роликом, навешивание крыла на стойку.
Должен знать: технологический процесс изготовления основных и дополнительных крыльев, виды, размеры и назначение бортовых колец, особенности обрабатываемых материалов, устройство станков для изготовления основных и дополнительных крыльев.
Формовщик покрышек
233. Формовщик покрышек 3-разряд
Характеристика работ. Выполнение отдельных операций по формованию покрышек в вакуум-форматоре. Подготовка варочной камеры и сырой покрышки к формованию. Расправка камеры и борта покрышки с помощью специальных приспособлений. Навеска или подача сформованной покрышки на транспортное устройство для доставки ее на вулканизацию.
Должен знать: технологический процесс формования покрышек в вакуум-форматоре, требования, предъявляемые к качеству варочных камер и сырых покрышек.
234. Формовщик покрышек 4-разряд
Характеристика работ. Самостоятельное ведение процесса формования покрышек в вакуум-форматоре диаметром до 900, а также выполнение отдельных операций по формованию покрышек в воздушном форматоре и в вакуум-форматоре диаметром 900 и более. Подготовка варочной камеры и сырой покрышки к формованию, подача годной камеры на крюк форматора, сырой покрышки - на стол форматора. Навеска или подача сформованной покрышки на транспортное устройство для доставки ее на вулканизацию.
Должен знать: технологический процесс формования покрышек в воздушном форматоре и вакуум-форматоре, требования, предъявляемые к качеству варочных камер и сырых покрышек.
235. Формовщик покрышек 5-разряд
Характеристика работ. Формование покрышек в воздушном форматоре или вакуум-форматоре диаметром 900 и более. Промазка варочной камеры и покрышки перед формованием. Заправка варочной камеры в цилиндр-плунжер посредством пневматики, установка и центровка покрышки на станке, включение сжатого воздуха, зажим плунжера. Формование покрышки, по окончании формования - выключение станка. Выгрузка покрышки с варочной камерой из форматора, подача на транспортер для доставки на вулканизацию.
Должен знать: технологический процесс формования покрышек в воздушном форматоре, виды, размеры и особенности обрабатываемых покрышек, требования, предъявляемые к качеству формованных и неформованных покрышек, устройство и принцип работы воздушного форматора, принцип действия автоматических приборов.
Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Производство, восстановление и ремонт шин", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, издания 1986 года приведен в приложение 4 к разделу 4 ЕТКС (выпуск 31).

232. Борттық шығыршықтарды флипперлеуші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Арнайы флипперлеу станоктарында "Р" түрлі шиналар үшін борттық шығыршықтарды (негізгі және қосымша) орау (флипперлеу). Қанаттық лентаның толтыру шнурын салу, қанатты доңғалақпен жазу, резеңкелердің артығын кесіп тастау. Металлкордты лентаны майлау, оны салу, түйістіру және доңғалақпен жазу. Металлкордты лентаны ашу, доңғалақпен жазу, қанатты тіреуге іліп қою.
Білуге тиіс: негізгі және қосымша қанаттардың әзірлеудің технологиялық процесі, борттық шығыршықтардың түрлері, мөлшерлері және белгіленуі, өңделінетін материалдардың ерекшеліктері, негізгі және қосымша қанаттарды әзірлеу станогының құрылысы.
Қақпақтарды қалыпқа келтіруші
233. Қақпақтарды қалыпқа келтіруші 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қақпақтарды вакуум-форматорда қалыпқа келтіру бойынша жекелеген операцияларды орындау. Өңдейтін камераны және шикі қақпақты қалыпқа келтіруге дайындау. Арнайы құрылғылардың көмегімен қақпақтың бортын және камераны түзету. Қалыпқа келтірілген қақпақты вулканизациялауға жеткізу үшін тасымалдау құрылғысына асып қою немесе беру.
Білуге тиіс: қақпақтарды вакуум-форматорда қалыпқа келтірудің технологиялық процесі, өңдейтін камераның және шикі қақпақтардың сапасына қойылатын талаптар.
234. Қақпақтарды қалыпқа келтіруші 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Қақпақтарды 90о дейін диаметрімен вакуум-форматорда қалыпқа келтірудің процесін өз бетімен жүргізу, сондай-ақ ауа форматорында және 90о және одан артық диаметрімен вакуум-форматорда қақпақтарды қалыпқа келтіру бойынша жекелеген операцияларды орындау. Өңдейтін камераны және шикі қақпақты қалыпқа келтіруге дайындау, жарамды камераны форматордың ілмегіне беру, шикі қақпақты – форматордың үстеліне. Қалыпқа келтірілген қақпақты вулканизациялауға жеткізу үшін тасымалдау құрылғысына асып қою немесе беру.
Білуге тиіс: қақпақтарды вакуум-форматорда және ауа форматорында қалыпқа келтірудің технологиялық процесі, өңдейтін камераның және шикі қақпақтардың сапасына қойылатын талаптар.
235. Қақпақтарды қалыпқа келтіруші 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 90о және одан артық диаметрімен вакуум-форматорда немесе ауа форматорында қақпақтарды қалыпқа келтіру. Өңдейтін камераны және қақпақты қалыпқа келтіру алдында дайындау. Өңдейтін камераны пневматика арқылы цилиндр-плунжерге тиеу, станокта қақпақты орнату және орталықтандыру, қысылған ауаны қосу, плунжерді сығу. Қақпақты қалыпқа келтіру, қалыпқа келтіру аяқталысымен – станокты қосу. Қақпақты форматордан өңдейтін камерадан түсіру, вулканизациялауға жеткізу үшін транспортерге беру.
Білуге тиіс: ауа форматорында қақпақтарды қалыпқа келтірудің технологиялық процесі, өңделінетін қақпақтардың түрлері, мөлшерлері және ерекшеліктері, қалыпқа келтірілген және қалыпқа келтірілмеген қақпақтардың сапасына қойылатын талаптар, ауа форматорының құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, автоматты аспаптардың жұмыс істеу қағидасы.
"Шиналардың өндірісі, қалпына келтіру және жөндеу" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың қолданыстағы БТБА 1986 жылғы шығарылымының атаулары көрсетілген тізбесі БТБА-ның (31-шығарылым) 4-қосымшасында келтірілген.

5. Производство технического углерода
Аппаратчик получения технического углерода
236. Аппаратчик получения технического углерода 3-разряд
Характеристика работ. Ведение отдельных операций технологического процесса получения технического углерода под руководством аппаратчика высшей квалификации. Мелкий ремонт. Смазка, покраска оборудования.
Должен знать: устройство, принцип работы технологического оборудования, требования рабочих инструкций, слесарное дело.
237. Аппаратчик получения технического углерода 4-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса улавливания, обработки и гранулирования технического углерода. Приготовление и регулирование подачи раствора активно-поверхностных веществ. Ведение отдельных технологических процессов при получении углеродогазовой смеси под руководством аппаратчика высшего разряда. Отбор проб. Контроль за работой технологического оборудования. Обслуживание систем пневмотранспорта, приточно-вытяжных вентиляционных систем. Чистка изоляторов, шлюзовиков, течек, инерционных сепараторов, приемных и дренажных труб, горелок и другие. Замена горелок. Смена сырьевых и водяных форсунок, газовых горелок. Обдувка изоляторов.
Должен знать: технологическую схему и параметры производства технического углерода, правила регулирования технологического процесса, устройство и принцип работы систем аспирации, пневмо и газотранспорта и коммуникаций цеха, правила отбора проб, требования рабочих инструкций, слесарное дело, основы электротехники.
238. Аппаратчик получения технического углерода 5-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса получения углеродогазовой смеси в производстве технического углерода. Контроль за технологическим процессом и его регулирование. Проведение ходовых лабораторно-контрольных экспресс-анализов технического углерода по установленным показателям. Контроль за выходом и качеством продукта по стадиям обслуживания при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Регулирование расхода сырья, топлива, возвратного газа, воздуха, воды, пара при помощи средств автоматического и ручного управления. Расчет потребного количества сырья в зависимости от состава. Предупреждение и устранение отклонений от заданного режима в технологическом процессе, устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций, ведение записей в производственных журналах. Руководство аппаратчиками низших разрядов в зонах обслуживания процесса получения пылящего технического углерода.
Должен знать: технологическую схему, регламентированные параметры, правила регулирования технологического процесса, назначение, устройство, принцип работы и правила эксплуатации технологического и электрического оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики, методики проведения анализов и технических расчетов, физико-химические свойства сырья, топлива, химочищенной воды и вырабатываемого технического углерода, технические условия государственных стандартов на сырье и готовую продукцию, требования рабочих инструкций.
Требуется среднее специальное образование.

5. Техникалық көміртегі өндірісі
Техникалық көміртегі алу аппаратшысы
236. Техникалық көміртегі алу аппаратшысы 3-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен техникалық көміртегі алу технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу. Ұсақ жөндеу. Жабдықтарды майлау, бояу.
Білуге тиіс: технологиялық жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу қағидасы, жұмыс нұсқаулықтарының талаптары, слесарь ісі.
237. Техникалық көміртегі алу аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Техникалық көміртегі ұстау, өңдеу және ұсақтау технологиялық процесін жүргізу. Активті - үстіртін заттардың ерітіндісін дайындау және беруді реттеу. Анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен көміртегігаз қоспасын алу кезінде жекелеген технологиялық процестерді жүргізу. Сынамалар алу. Технологиялық жабдықтың жұмысын бақылау. Пневмокөлік жүйелеріне, ағынды - тарту желдету жүйелеріне қызмет көрсету. Изоляторларды, шлюзовитерді, инерциялық сепараторларды, күйлеулерді, қабылдау және құрғату түтіктерін, жанарғыларды тазалау. Жанарғыларды ауыстыру. Шикізаттың және су форсункаларды, газ жанарғыларын ауыстыру. Изоляторларды үрлеу.
Білуге тиіс: техникалық көміртегі өндірісінің технологиялық сызбасы және параметрлері, кептіру процесінің технологиялық сызбасы, аспирация, пневмо және газтасу жүйелерінің және цех коммуникацияларының құрылысы мен жұмыс істеу қағидасы, сынамалар іріктеу ережесі, жұмыс нұсқаулықтарының талаптары, слесарь ісі, электр техникасы негіздері.
238. Техникалық көміртегі алу аппаратшысы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Техникалық көміртегі өндірісінде көміртегігаздық қоспаны алудың технологиялық процесін жүргізу. Технологиялық процесті бақылау және оны реттеу. Көрсетілген талдаулар бойынша техникалық көміртегіге зертханалық - бақылау экспресс - талдаулар жүргізу. Бақылау - өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдаулардың нәтижелері бойынша қызмет көрсету сатылары бойынша өнімнің сапасы мен шығымын бақылау. Автоматты және қолмен басқару құралдарының көмегімен шикізаттың, отынның, қайтару газының, ауаның, судың, будың шығынын реттеу. Құрамға байланысты шикізаттың қажетті мөлшерін есептеу. Технологиялық процесте берілген режимнен ауытқулардың алдын алу және жою, жабдықтар мен коммуникациялардың жұмысындағы ақаулықтарды жою, өндірістік журналдарда жазба жүргізу. Тозаңданушы техникалық көміртегі алу процесіне қызмет көрсету аймақтарында төмен разрядты аппаратшыларға басшылық ету.
Білуге тиіс: кептіру процесінің регламенттелген параметрлері және технологиялық сызбасы, технологиялық және электрлік жабдықтың, бақылау - өлшеу аспаптарының және автоматика құралдарының белгіленуі, құрылысы, жұмыс істеу қағидасы және пайдалану ережесі, талдаулар мен техникалық есептеулер жүргізу әдістемесі, шикізаттың, отынның, химтазартылған судың және жасалынатын техникалық көміртегінің физикалық – химиялық қасиеттері, шикізат пен дайын өнімге техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар, жұмыс нұсқаулықтарының талаптары.
Арнайы орта білім қажет.

239. Аппаратчик получения технического углерода 6-разряд
Характеристика работ. Ведение технологического процесса получения технического углерода в соответствии с рабочими инструкциями. Контроль за выходом и качеством продукта при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам химических анализов. Руководство ведением всех стадий технологического процесса получения технического углерода, пуском, выводом на режим технологического оборудования, остановом на ремонт. Руководство работой выполняемой аппаратчиками низших разрядов (звеном, бригадой) в зонах обслуживания. Ведение записей в производственных журналах.
Должен знать: технологический процесс и схему получения технического углерода, устройство, принцип работы оборудования, контрольно-измерительных регулирующих приборов и средств автоматики, физико-химические свойства сырья, топлива, химочищенной воды, готовой продукции, технические условия государственных стандартов на сырье, готовую продукцию, требования рабочих инструкций, передовой производительный опыт организации труда, рационального использования оборудования, экономии энергетических и материальных ресурсов, бригадные формы организации труда.
Требуется среднее специальное образование.
Аппаратчик уплотнения технического углерода
240. Аппаратчик уплотнения технического углерода 4-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса уплотнения технического углерода. Регулирование равномерности погружения технического углерода в мешалки-уплотнители до заданного уровня и процесса уплотнения. Упаковка технического углерода в бумажные, полиэтиленовые мешки на упаковочных автоматах, резино-кордные и металлические контейнеры, вагоны-хопперы. Обслуживание устройств затаривания, маркировки, транспортеров, пакето-формирующих машин, систем аспирации, надрельсовых бункеров, погрузчиков, лебедок, передвигающих вагоны. Регулирование и подналадка упаковочных устройств, транспортеров, приспособлений, приборов и весов. Контроль за исправной работой оборудования и механизмов на рабочем месте, за герметичностью оборудования и постоянным весом готовой продукции в мешках и контейнерах. Контрольное взвешивание мешка, наполненного техническим углеродом. Устранение неисправностей в работе оборудования и коммуникаций. Чистка течек и оборудования от остатков технического углерода.
Должен знать: технологическую схему, режим уплотнения и упаковки технического углерода, физико-химические свойства технического углерода, устройство, принцип работы, правила эксплуатации и ремонта основного и вспомогательного оборудования уплотнения, упаковки и линии по транспортировке и штабелированию, правила регулирования процесса, слесарное дело, передовые приемы и методы труда.
Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Производство технического углерода", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, издания 1986 года приведен в приложение 5 к разделу 5 ЕТКС (выпуск 31).

239. Техникалық көміртегі алу аппаратшысы 6-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес техникалық көміртегі алу технологиялық процесін жүргізу. Бақылау - өлшеу аспаптарының көмегімен және химиялық талдаулардың нәтижелері бойынша қызмет көрсету сатылары бойынша өнімнің сапасы мен шығымын бақылау. Техникалық көміртегі алу процесінің барлық сатыларын жүргізуге: технологиялық жабдықты қосуға, режимге шығаруға, жөндеуге тоқтатуға басшылық ету. Қызмет көрсету аймақтарында төмен разрядты аппаратшылар (звено, бригада) орындайтын жұмысты басқару. Өндірістік журналдарда жазба жүргізу.
Білуге тиіс: техникалық көміртегі алу технологиялық процесі, жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматика құралдарының құрылысы, жұмыс істеу қағидасы, шикізаттың, отынның, химтазартылған судың және жасалынатын техникалық көміртегінің физикалық - химиялық қасиеттері, шикізат пен дайын өнімге техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар, жұмыс нұсқаулықтарының талаптары, еңбеуті ұйымдастырудың, жабдықты ұтымды пайдаланудың, энергиялық және материалдық ресурстарды үнемдеудің озық өнімді тәжірибесі, еңбекті ұйымдастырудың бригадалық түрлері.
Арнайы орта білім қажет.
Техникалық көміртегіні нығыздау аппаратшысы
240. Техникалық көміртегіні нығыздау аппаратшысы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Техникалық көміртегіні нығыздау процесін жүргізу. Техникалық көміртегіні берілген деңгейге дейін нығыздағыш - қаптарға біркелкі тиеу және нығыздау процесін реттеу. Техникалық көміртегіні орау автоматтарында қағаз, полиэтилен қаптарына, резеңке - кордты және металл контейнерлерге, вагон - хопперлерге орау. Салу, маркалау құрылғыларына, транспортерлерге, пакет - қалыптаушы машиналарға, аспирация жүйелеріне, рельсүстілік бункерлерге, тиегіштерге, жүкшығырларға, жылжитын вагондарға қызмет көрсету. Орау құрылғыларын, транспортерлерді, құрылғыларды, аспаптар мен таразыны реттеу және жөндеу. Жабдық пен механизмдердің жұмыс орнында жұмысының ақаусыздығын, жабдықтың герметикалығын және қаптар мен контейнерлерде дайын өнімге тұрақты салмақты бақылау. Техникалық көміртегі толтырылған қапты бақылау өлшеу. Жабдық пен коммуникациялардың жұмысындағы ақаулықтарды жою. Ағулар мен жабдықты техникалық көміртегінің қалдықтарынан тазалау.
Білуге тиіс: техникалық көміртегінің технологиялық сызбасы, нығыздау және орау режимі, техникалық көміртегінің физикалық - химиялық қасиеттері, нығыздау, орау және тасымалдау мен қатарластырып жинау бойынша негізгі және көмекші жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу қағидасы, пайдалану және жөндеу ережесі, процесті реттеу ережесі, слесарь ісі, еңбектің озық тәсілдері мен әдістері.
"Техникалық көміртегі өндірісі" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың қолданыстағы БТБА 1986 жылғы шығарылымының атаулары көрсетілген тізбесі БТБА-ның (31-шығарылым), 5-қосымшасында келтірілген.

6. Производство регенерата
Девулканизаторщик
241. Девулканизаторщик 4-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса девулканизации резиновой крошки в автоклавах по заданному технологическому режиму. Проверка исправности коммуникаций, контрольно-измерительных приборов, вентилей на автоклавах и емкостях. Проверка правильности дозирования резиновой крошки и мягчителей, подготовленных для каждой загрузки, по показаниям контрольно-измерительных приборов. Загрузка в автоклав резиновой крошки, мягчителя и воды в заданной последовательности. Ввод автоклава в режим. Наблюдение за процессом девулкани-зации по показаниям контрольно-измерительных приборов и регулирование давления, температуры и других параметров. По окончании процесса девулканизации - снижение давления в автоклаве до заданного остаточного (путем перепуска пара в атмосферу с помощью вентилей) и разгрузка автоклава. Пуск и остановка мешалки автоклава в соответствии с установленным режимом его загрузки и выгрузки. Чистка оборудования вручную с помощью различных приспособлений.
Должен знать: сущность технологического процесса девулканизации, технологический режим, рецептуру различных марок регенерата, свойства и качество мягчителей, устройство и принцип действия оборудования и контрольно-измерительных приборов, рациональные приемы чистки оборудования.
242. Девулканизаторщик 5-разряд
Характеристика работ. Ведение процесса девулканизации резиновой крошки на червячном девулканизаторе или руководство процессом девулканизации в автоклаве по заданному технологическому режиму. Расчет рецептуры регенерирующих агентов, регулирование температуры, нагрузка на девулканизатор. Обслуживание всего оборудования автоматической линии (реакторов-дозаторов, смесителей непрерывного действия, червячного девулканизатора). Наладка реакторов-дозаторов на заданную рецептуру. Контроль процесса смешения, охлаждения и качества продукта по контрольно-измерительным приборам. Подача девулканизата на рафинированные вальцы.
Должен знать: технологический процесс девулканизации на червячном девулканизаторе, принцип действия и устройство червячного девулканизатора, электрооборудование всей автоматической линии, устройство и назначение контрольно-измерительных приборов, требования, предъявляемые к качеству продукции.
Рафинировщик
243. Рафинировщик 4-разряд
Характеристика работ. Ведение процессов рафинирования (очистки) и механической обработки регенерата различных марок на рифайнер-вальцах с длиной валков 320.
Подготовка оборудования к работе: включение необходимого количества вальцов в зависимости от поступающего свальцованного девулканизата. Контроль качества регенерата, поступающего с разогревательных вальцов или червячного девулканизатора. Рафинирование девулканизата с точным соблюдением температурных режимов и других параметров. Закатка полотна регенерата в рулон на намоточном устройстве. Срез, пропудривание и укладка готовой продукции в штабель. Наблюдение за работой оборудования и его регулирование.
Должен знать: технологический процесс рафинирования различных марок регенерата, устройство и наладку оборудования, требования, предъявляемые к качеству регенерата различных марок.
При ведении процесса рафинирования регенерата и руководстве вальцовщиками и рафинировщиками более низкой квалификации - 5-разряд.
Сушильщик девулканизата

6. Регенерат өндірісі
Вулкансыздандырушы
241. Вулкансыздандырушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Автоклавтарда берілген технологиялық режим бойынша резеңке қоқымын вулкансыздандыру процесін жүргізу. Автоклавтарда және ыдыстарда коммуникациялардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, шұралардың ақаусыздығын тексеру. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша, әрбір жүктеу үшін дайындалған резеңке қоқымды және жұмсартқыштарды мөлшерлеу дұрыстығын тексеру. Резеңке қоқымды, жұмсартқыштарды және суды берілген реттілікпен автоклавқа тиеу. Автоклавты режимге енгізу. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша вулкансыздандыру процесін қадағалау және қысымды, температураны және басқа параметрлерді реттеу. Вулкансыздандыру процесі аяқталысымен - автоклавтағы қысымды берілген қалдыққы дейін төмендету (шұралардың көмегімен атмосфераға буды қосу арқылы) және автоклавты түсіру, белгіленген тиеу мен түсіру режиміне сәйкес автоклавтың араластырғышын іске қосу және тоқтату. Жабдықты қолмен және әр түрлі құрылғылардың көмегімен тазарту.
Білуге тиіс: вулкансыздандыру технологиялық процесінің мәнісі, технологиялық режим, регенераттың әр түрлі маркаларының рецептурасы, жұмсартқыштардың қасиеттері мен сапасы, жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, жабдықты тазалаудың ұтымды тәсімдері.
242. Вулкансыздандырушы 5-разряд
Жұмыс сипаттамасы. Иіртүтік девулканизаторда резеңке қоқымын вулкансыздандыру процесін жүргізу немесе берілген технологиялық режим бойынша автоклавта вулкансыздандыру процесін басқару. Регенерациялайтын агенттердің рецептурасын есептеу, температураны реттеу, девулканизаторға жүктеу. Автоматты тамақтың барлық жабдығына қызмет көрсету (реактор-дозаторларға, үздіксіз әрекеттегі араластырғыштарға, иіртүтік девулканизаторға). Берілген рецептураға реактор-дозаторларды реттеу. Бақылау-өлшеу аспаптары бойынша өнімді араластыру, суыту процесін және сапасын бақылау. Девулканизатты тазартылған біліктерге беру.
Білуге тиіс: иіртүтік девулканизаторда вулкансыздандыру технологиялық процесі, иіртүтік девулканизатордың құрылысы және жұмыс істеу қағидасы, бүкіл автоматты тармақтың электр жабдығы, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және белгіленуі, өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
Тазартушы
243. Тазартушы 4-разряд
Жұмыс сипаттамасы. 32 біліктердің ұзындығымен рифайнер - білікшелерде әр түрлі маркалы регенератты механикалық өңдеу және тазарту процесін жүргізу. Жабдықты жұмысқа дайындау: түсетін жанышталған девулканизатқа байланысты біліктердің қажетті санын қосу. Қыздыратын біліктерден немесе иіртүтікті девулканизатордан түсетін регенераттың сапасын бақылау. Температура режимдерін және басқа параметрлерді дәл сақтаумен девулканизатты тазарту. Регенерат төсемін орау құрылғысында орамға домалату. Дайын өнімді кесу, ұнтақ жағу және қатарластырып жинау. Жабдықтың жұмысын қадағалау және оны реттеу.
Білуге тиіс: әр түрлі маркалы регенератты тазартудың технологиялық процесі, жабдықтың құрылысы және жөндеу, әр түрлі маркалы регенераттың сапасына қойылатын талаптар.
Регенератты тазарту процесін жүргізу және анағұрлым төмен біліктілікті қақтаушыларға және тазартушыларға басшылық ету кезінде - 5-разряд.
Девулканизатты кептіруші