О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 161. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2012 года № 7780
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» и Договором о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан от 14 июня 2001 года № 299, одобренным постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года № 655 «О договоре о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан», Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 «Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4361) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовки глав 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«1. Общие положения»;
«2. Основные понятия»;
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
«12. Композитный Индекс облигаций - индекс индексов ценных бумаг с фиксированным доходом развитых стран мира, состоящий из высоколиквидных ценных бумаг:
Merrill Lynch U.S. Treasuries, 1-5 Yrs (GVQ0) - 30 (тридцать) процентов;
Merrill Lynch 1-5 Year All Euro Government Index, DE, FR, NL, AT, LU, FI (EVDF) - 28 (двадцать восемь) процентов;
Merrill Lynch U.K. Gilts, 1-5 Yrs (GVL0) - 10 (десять) процентов;
Merrill Lynch Japanese Governments, 1-5 Yrs (GVY0) - 10 (десять) процентов;
Merrill Lynch Australian Government, 1-5 Yrs (GVT0) - 5 (пять) процентов;
Merrill Lynch Canadian Governments, 1-5 Yrs (GVC0) - 5 (пять) процентов;
Merrill Lynch South Korean Government Index, 1-5 Yrs (GSKV) - 5 (пять) процентов;
Merrill Lynch Hong Kong Government Index, 1-5 Yrs (GVHK) - 3 (три) процента;
Merrill Lynch Singapore Government Index, 1-5 Yrs (GVSP) - 2 (два) процента;
Merrill Lynch Danish Government Index, 1-5 Yrs (GVM0) – 2 (два) процента.
Возврат к эталонному распределению в данном индексе производится в последний рабочий день календарного квартала. Состав ценных бумаг в индексе меняется ежемесячно на основе рыночной капитализации. Показатели доходности и риска рассчитываются ежедневно.

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 161 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 2 шілдеде № 7780 тіркелді
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы және «Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шарт туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 18 мамырдағы № 655 қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы 2001 жылғы 14 маусымдағы № 299 шартқа сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4361 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесінде:
1 және 2-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жалпы ережелер»;
«2. Негізгі ұғымдар»;
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Облигациялардың композиттік индексі – әлемнің дамыған елдерінің кірісі белгіленген бағалы қағаздары индекстерінің мынадай өтімділігі жоғары бағалы қағаздардан тұратын индексі:
Merrill Lynch U.S. Treasuries, 1-5 Yrs (GVQ0) – 30 (отыз) пайыз;
Merrill Lynch 1-5 Year All Euro Government Index, DE, FR, NL, AT, LU, FI (EVDF) – 28 (жиырма сегіз) пайыз;
Merrill Lynch U.K. Gilts, 1-5 Yrs (GVL0) – 10 (он) пайыз;
Merrill Lynch Japanese Governments, 1-5 Yrs (GVY0) – 10 (он) пайыз;
Merrill Lynch Australian Government, 1-5 Yrs (GVT0) – 5 (бес) пайыз;
Merrill Lynch Canadian Governments, 1-5 Yrs (GVC0) – 5 (бес) пайыз;
Merrill Lynch South Korean Government Index, 1-5 Yrs (GSKV) – 5 (бес) пайыз;
Merrill Lynch Hong Kong Government Index, 1-5 Yrs (GVHK) – 3 (үш) пайыз;
Merrill Lynch Singapore Government Index, 1-5 Yrs (GVSP) – 2 (екі) пайыз;
Merrill Lynch Danish Government Index, 1-5 Yrs (GVM0) – 2 (екі) пайыз.
Осы индексте эталондық бөлуге қайтып келу күнтізбелік тоқсанның соңғы жұмыс күні жүргізіледі. Индекстегі бағалы қағаздар құрамы нарықтық капиталдандыру негізінде ай сайын ауысады. Кірістілік және тәуекел көрсеткіштері күн сайын есептеледі.

13. Кредитный рейтинг – показатель уровня кредитного риска по финансовым инструментам, присваиваемый международными рейтинговыми агентствами Standard and Poor's Financial Services LLC (далее – Standard & Poor's) и Moody’s Investors Services (далее - Moody’s). Кредитные рейтинги располагаются в таблице согласно приложению 1 к настоящим Правилам по мере увеличения кредитного риска.»;
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
«16-1. Производные инструменты - сделки форвард, своп, соглашение о форвардной процентной ставке (ФРА), опцион, фьючерс и другие операции, представляющие собой комбинацию данных сделок.»;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
«3. Общая стратегия по управлению стабилизационным и сберегательным портфелями»;
абзац третий пункта 32 изложить в следующей редакции:
«Ограничения, предусмотренные настоящими Правилами, не распространяются на казахстанские финансовые инструменты, которые не учитываются в расчете показателей доходности и рисков.»;
пункт 34 изложить в следующей редакции:
«34. Депозиты (вклады) могут размещаться только в банки, имеющие краткосрочные кредитные рейтинги не ниже A1 (Standard&Poor’s)/P1 (Moody’s) и долгосрочные кредитные рейтинги не ниже A (Standard&Poor’s)/A2(Moody’s). Максимальный срок депозитов (вкладов) – 1 (один) месяц.»;
заголовки глав 4 и 5 изложить в следующей редакции:
«4. Основные параметры стабилизационного портфеля»;
«5. Параметры сберегательного портфеля»;
пункт 47 изложить в следующей редакции:
«47. Ожидаемая изменчивость отклонения доходности сберегательного портфеля от доходности эталонного портфеля (tracking error) не должна превышать 2 (два) процента. При рыночной ситуации, когда отклонение от эталонного портфеля, указанного в пункте 46 настоящих Правил, составляет более 10 (десяти) процентов, показатель изменчивости отклонения доходности сберегательного портфеля может превысить 2 (два) процента с разрешения Полномочного представителя Фонда.»;
часть вторую пункта 51 изложить в следующей редакции:
«Минимальный краткосрочный кредитный рейтинг корпоративных ценных бумаг денежного рынка – А2 (Standard&Poor’s)/P3 (Moody’s).»;
пункт 53 изложить в следующей редакции:
«53. Активы портфеля акций сберегательного портфеля (далее – портфель акций) могут быть инвестированы в простые и привилегированные акции, индексы, базируемые на эталонном портфеле портфеля акций или на составляющих его секторах, производные финансовые инструменты, а также наличные деньги.»;
заголовки глав 67 и 8 изложить в следующей редакции:
«6. Ограничения при выборе внешних управляющих»;

13. Кредиттік рейтинг – қаржы құралдары бойынша кредиттік тәуекел деңгейінің Standard and Poor’s Financial Services LLC (бұдан әрі – Standard & Poor’s) және Moody’s Investors Services (бұдан әрі – Moody’s) халықаралық рейтингілік агенттіктер беретін көрсеткіші. Кредиттік рейтингілер кестеде осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес кредиттік тәуекелдің ұлғаюына қарай орналастырылады.»;
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
«16-1. Туынды құралдар – форвард, своп мәмілелері, форвардтық пайыздық мөлшерлеме (ФРА) туралы келісім, опцион, фьючерс және осы мәмілелердің қиыстырылуынан тұратын басқа да операциялар.»;
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Тұрақтандыру және жинақ портфельдерін басқару жөніндегі жалпы стратегия»;
32-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Ережеде көзделген шектеулер кірістілік пен тәуекелдер көрсеткіштерін есептегенде ескерілмейтін қазақстандық қаржы құралдарына қолданылмайды.»;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«34. Депозиттер (салымдар) A1 (Standard & Poor’s)/P1 (Moody’s)төмен емес қысқа мерзімді кредиттік рейтингісі және A (Standard & Poor’s)/A2 (Moody’s) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингісі бар банктерде ғана орналастырылуы мүмкін. Депозиттердің (салымдардың) ең көп мерзімі – 1 (бір) ай.»;
4 және 5-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Тұрақтандыру портфелінің негізгі өлшемдері»;
«5. Жинақ портфелінің өлшемдері»;
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«47. Жинақ портфелінің кірістілігі ауытқуының эталондық портфель кірістілігінен күтілетін өзгермелілігі (tracking error) 2 (екі) пайыздан аспауы тиіс. Нарық жағдайында, осы Ереженің 46-тармағында көрсетілген эталондық портфельден ауытқу 10 (он) пайыздан астам болған кезде, жинақ портфелінің кірістілігі ауытқуының өзгермелілік көрсеткіші Қордың Уәкілетті өкілінің рұқсатымен 2 (екі) пайыздан асуы мүмкін.»;
51-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ақша нарығының корпоративтік бағалы қағаздарының ең төменгі қысқа мерзімді кредиттік рейтингісі – А2 (Standard & Poor’s)/P3 (Moody’s).»;
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«53. Жинақ портфелінің акциялары портфелінің активтері (бұдан әрі – акциялар портфелі) жай және артықшылықты акцияларға, акциялар портфелінің эталондық портфеліне немесе оның секторларындағы құрамдас бөліктерге негізделген индекстерге, туынды қаржы құралдарына, сондай-ақ қолма-қол ақшаға инвестициялануы мүмкін.»;
67 және 8-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Сыртқы басқарушыларды таңдау кезіндегі шектеулер»;

«7. Ограничения при выборе кастодианов»;
«8. Использование структурных продуктов»;
пункт 69 изложить в следующей редакции:
«69. Долгосрочный кредитный рейтинг структурного продукта должен быть не ниже А- (Standard&Poor’s) или А3 (Moody’s), а краткосрочный – не ниже А-1 (Standard&Poor’s) или Р-1(Moody’s).»;
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
«9. Отчетность»;
дополнить главой 10 следующего содержания:
«10. Лимиты кредитного риска
72. Национальный Банк при осуществлении инвестиционных операций при доверительном управлении Фондом проводит операции с контрпартнерами, перечень которых определяется Национальным Банком. Максимальный размер лимита кредитного риска на контрпарнеров устанавливается в соответствии с нормативным правовым актом, регулирующим порядок управления кредитным риском по операциям с контрпартнерами и кастодианами Национального Банка.
73. Лимиты на контрпартнеров приводятся в соответствие с ограничениями, установленными в соответствии с нормативным правовым актом, регулирующим порядок управления кредитным риском по операциям с контрпартнерами и кастодианами Национального Банка, в течение двух рабочих дней или на следующий рабочий день после даты закрытия срочных сделок, за исключением случаев, связанных с задержками завершения расчетов по заключаемым сделкам по вине контрпартнеров. В случае снижения долгосрочного кредитного рейтинга ценных бумаг, а также кредитного рейтинга контрпартнеров по незавершенным операциям с производными инструментами ниже уровня, установленного настоящими Правилами, в течение 6 (шести) месяцев со дня понижения рейтинга принимаются меры по приведению данных позиций и сделок в соответствие с требованиями настоящих Правил.
74. Операции с активами, переданными во внешнее управление, осуществляются с контрпартнерами, минимальный кредитный рейтинг которых соответствует ограничениям, установленным настоящими Правилами.»;
приложения 3 и 4 изложить в редакции согласно приложениям 1 и  2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 июня 2012 года.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Жамишев
2 июня 2012 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 апреля 2012 года № 161
Приложение 3
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Допустимые отклонения
рыночной стоимости портфеля ценных бумаг с фиксированным
доходом и портфеля акций в составе сберегательного портфеля
Минимум
Максимум
Ценные бумаги с фиксированным
доходом
70
процентов
100
процентов
Акции
0 процентов
30
процентов
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 апреля 2012 года № 161
Приложение 4
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Секторное распределение портфеля
ценных бумаг с фиксированным доходом
Минимум
Максимум
Наличная валюта (остатки на текущих счетах;
средства, размещенные в фонды денежного
рынка с возможностью возврата на следующий
рабочий день), государственные (суверенные)
и агентские долговые обязательства стран,
входящих в эталонный портфель
60 %
100 %
Долговые обязательства международных
финансовых организаций
0 %
30 %
Государственные (суверенные) долговые
обязательства, агентские долговые
обязательства стран, не входящих в
эталонный портфель
0 %
40 %
Депозиты (вклады), в том числе средства,
размещенные на депозиты от операций репо
0 %
30 %
Производные инструменты (регулируются
ограничением по Tracking Error)
0 %
50 %
Структурные продукты (не включая MBS, ABS)*
0 %
10 %
Ценные бумаги под залог недвижимости (MBS)
и активов (ABS)
0 %
30 %
Корпоративные и коммерческие ценные бумаги
(ECP)
0 %
30 %
* с разрешения Полномочного Представителя Национального фонда.

«7. Кастодиандарды таңдау кезіндегі шектеулер»;
«8. Құрылымдық өнімдерді пайдалану»;
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«69. Құрылымдық өнімнің ұзақ мерзімді кредиттік рейтингісі А- (Standard & Poor’s) немесе А3 (Moody’s) төмен болмауы, ал қысқа мерзімдісі – А-1 (Standard & Poor’s) немесе Р-1 (Moody’s) төмен болмауы тиіс.»;
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Есептілік»;
мынадай мазмұндағы 10-тараумен толықтырылсын:
«10. Кредиттік тәуекел лимиттері
72. Ұлттық Банк Қорды сенімгерлік басқару кезінде инвестициялық операцияларды жүзеге асырған кезде тізбесін Ұлттық Банк айқындайтын қарсы әріптестермен операциялар жүргізеді. Қарсы әріптестерге арналған кредиттік тәуекел лимитінің ең көп мөлшері Ұлттық Банктің қарсы әріптестерімен және кастодиандарымен операциялар бойынша кредиттік тәуекелді басқару тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актіге сәйкес белгіленеді.
73. Қарсы әріптестерге арналған лимиттер қарсы әріптестердің кінәсінен жасалатын мәмілелер бойынша есеп айырысуларды аяқтаудың кешігуіне байланысты жағдайларды қоспағанда, екі жұмыс күні ішінде немесе мерзімді мәмілелерді жапқан күннен кейін келесі жұмыс күні Ұлттық Банктің қарсы әріптестерімен және кастодиандарымен операциялар бойынша кредиттік тәуекелді басқару тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актіге сәйкес белгіленген шектеулерге сәйкес келтіріледі. Бағалы қағаздардың ұзақ мерзімді кредиттік рейтингісін, сондай-ақ туынды құралдармен аяқталмаған операциялар бойынша қарсы әріптестердің кредиттік рейтингісін осы Ережеде белгіленген деңгейден төмен төмендеткен жағдайда, рейтинг төмендетілген күннен бастап 6 (алты) ай ішінде осы ұстанымдар мен мәмілелерді осы Ереженің талаптарына сәйкес келтіру бойынша шаралар қабылданады.
74. Сыртқы басқаруға берілген активтермен операциялар ең аз кредиттік рейтингісі осы Ережеде белгіленген шектеулерге сәйкес келетін қарсы әріптестермен жүзеге асырылады.»;
3 және 4-қосымшалар осы қаулының 1 және 2-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012 жылғы 1 маусымнан бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                          Г. Марченко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Министр___________Б.Жәмішов
2012 жылғы 2 маусым
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 28 сәуірдегі
№ 161 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының инвестициялық
операцияларын жүзеге асыру
ережесiне
3-қосымша
Кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар портфелiнiң және жинақ
портфелiнiң құрамындағы акциялар портфелiнiң нарықтық құнының
жол берiлетiн ауытқулары
Ең төмен
Ең жоғары
Кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар
70 пайыз
100 пайыз
Акциялар
0 пайыз
30 пайыз
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 28 сәуірдегі
№ 161 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының инвестициялық
операцияларын жүзеге асыру
ережесiне
4-қосымша
Кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар портфелiнiң секторлық
бөлiнуi
Ең төмен
Ең жоғары
Қолда бар валюта (ағымдағы шоттардағы қалдықтар; келесi жұмыс күнi қайтару мүмкiндiгiмен ақша нарығы қорларына орналастырылған қаражат), эталондық портфельге кiретiн елдердiң мемлекеттiк (тәуелсіз) және агенттiк борыштық мiндеттемелерi
60%
100%
Халықаралық қаржы ұйымдарының борыштық міндеттемелері
0%
30%
Эталондық портфельге кiрмейтiн елдердiң мемлекеттiк (тәуелсіз) борыштық мiндеттемелерi, агенттiк борыштық мiндеттемелерi
0%
40%
Депозиттер (салымдар), оның iшiнде репо операцияларынан депозиттерге орналастырылған қаражат
0%
30%
Туынды құралдар (Tracking Error бойынша шектеумен реттеледi)
0%
50%
Құрылымдық өнiмдер (MBS, ABS қоспағанда)*
0%
10%
Жылжымайтын мүлiкке (MBS) және активтерге (ABS) кепiлге салынған бағалы қағаздар
0%
30%
Корпоративтiк және коммерциялық бағалы қағаздар (ECP)
0%
30%
* Ұлттық Қордың Өкілетті өкілінің рұқсатымен.