О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 228 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и обследования домашних хозяйств и инструкций по их заполнению"
Приказ Председателя Агентства по статистике Республики Казахстан от 4 июля 2012 года № 178. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 августа 2012 года № 7825. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 ноября 2014 года № 41
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 04.11.2014 № 41 (вводится в действие с 01.01.2015).
В целях совершенствования государственной статистики, а также в соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 228 «Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и обследования домашних хозяйств и инструкций по их заполнению» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6495, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 6 марта 2011 года № 84-85 (26505-26506), от 12 марта 2011 года № 90-91 (26511-26512) следующие изменения:
приложения 78910 изложить в редакции согласно приложениям 1234 к настоящему приказу.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направить на официальное опубликование в средства массовой информации настоящий приказ в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) обеспечить обязательную публикацию настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике.
3. Департаменту стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.

"Тұрмыс деңгейі және үй шаруашылықтарын зерттеу статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 228 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 4 шілдедегі № 178 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 тамызда № 7825 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 4 қарашадағы № 41 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 4.11.2014 № 41 бұйрығымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік статистиканы жетілдіру мақсатында, сондай-ақ «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Тұрмыс деңгейі және үй шаруашылықтарын зерттеу статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 228 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6495 болып тіркелген, 2010 жылғы 15 маусымдағы «Егемен Қазақстан» газетінде № 251-254 (26652) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
78910-қосымшалар осы бұйрықтың 1234-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн күнтiзбелiк он күн iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми жариялауға жіберсін;
3) Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің интернет-ресурсында міндетті түрде жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Стратегиялық даму департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі құрылымдық бөлімшелерінің және аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.

5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2013 года.
Председатель                               А. Смаилов
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Приложение 1 к
приказу Председателя
Агентства Республики
Казахстан по
статистике
от 4 июля 2012 года
№ 178
Приложение 7 к
приказу исполняющего
обязанности
председателя
Агентства Республики
Казахстан по
статистике
от 24 августа 2010
года № 228
Статистическая форма по
общегосударственному статистическому
наблюдению
Статистическую форму
можно получить на
сайте
www.stat.gov.kz
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, час
(нужное обвести)
до 1
часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40
часов
Код статистической
формы 1265104
D 006
Годовая
Вопросник
для основного интервью
Отчетный период
год
1. НАИМЕНОВАНИЕ ТЕРРИТОРИИ (НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА) ____________________________________
2. КОД НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА ПО КАТО*...................
3. КОД ТИПА НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА (1 - город, 2 - село).............................
4. КОД ДОМОХОЗЯЙСТВА................................
5. КОД ЛИЦА, УПОЛНОМОЧЕННОГО НА ПРОВЕДЕНИЕ ОПРОСА
(ДАЛЕЕ – ИНТЕРВЬЮЕР)...................................
6. ДАТА ПРОВЕДЕНИЯ
ИНТЕРВЬЮ
число
месяц
год
___________________
* Классификатор административно-территориальных объектов ГК РК 11-2009
I. Жилищные условия
Вопросы относятся к основному жилью домохозяйства
1. Каков тип жилья, в котором Вы
проживаете (арендуете)?
Да-1
Нет–2
Часто–1
Очень
часто–2
Редко-3
Отдельная квартира.....................
1
Комната в квартире.....................
2
5. Газоснабжение
Отдельный дом..........................
3
6. Лифтовое
обслуживание
Часть дома.............................
4
7. Прием программ
телерадиовещания в
полном объеме
2. Cкажите, пожалуйста, кому
принадлежит Ваше жилье?
Вашему домохозяйству (приватизировано,
куплено или получено в подарок)........
1
8. Вывоз мусора
9. Канализация
Частному лицу..........................
2
9. Как Вы оцениваете качество
предоставляемых жилищных услуг?
Акимату (то есть жилье не
приватизировано).......................
3
Другому юридическому лицу..............
4
Хорошо – 1
Удовлетворительно -2
Плохо - 3
3. Назовите, пожалуйста,...
общую площадь Вашего жилища –
кв.м
жилую площадь Вашего жилища –
кв.м
1. Давление
холодной воды
4. Сколько жилых комнат занимает Ваше
домохозяйство (кроме кухни, ванны,
туалета, прихожей, кладовых)?
2. Давление горячей
воды
3. Температура
горячей воды
Комнат...............................
4. Температура
отопления
5. Сколько времени Вы живете в этой
квартире (доме)?

5. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2012 жылғы 4 шілдедегі
№ 178 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасы міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 228 бұйрығына
7-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттісін қоршаңыз)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Статистикалық нысан коды 1265104
D 006
Жылдық
Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама
_ _ _ _
Есепті кезең |_|_|_|_| жыл
1. АУМАҚТЫҢ (ЕЛДІ МЕКЕННІҢ) АТАУЫ ___________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _
2. АӘОЖ БОЙЫНША ЕЛДІ МЕКЕННІҢ КОДЫ*................|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_
3. ЕЛДІ МЕКЕН ТИПІНІҢ КОДЫ (қала - 1, ауыл – 2)...................|_|
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
4. ҮЙ ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ КОДЫ ......................|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
5. ПІКІРТЕРІМДІ ЖҮРГІЗУГЕ УӘКІЛЕТТІ                _ _ _ _ _ _ _ _ _
ТҰЛҒАНЫҢ КОДЫ (БҰДАН ӘРІ - ИНТЕРВЬЮЕР)............|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_ _       _ _         _ _  _ _
6. СҰХБАТ ЖҮРГІЗУ КҮНІ күні |_|_|  ай |_|_|   жыл |_|_||_|_|
_________________
* Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші ҚР МК 11-2009
I. Тұрғын үй жағдайлары
Сұрақтар үй шаруашылығының негізгі тұрғын үйіне қатысты
1. Сіз тұрған үй қандай үлгідегі тұрғын үй (жалдайсыз ба)?
1. Орталықтан жылыту
2. Электрмен жабдықтау
Бөлек пәтер .....................
1
3. Ыстық су
Пәтердегі бөлме .................
2
4. Суық су
Жеке үй .........................
3
5. Газбен жабдықтау
Үйдің бір бөлігі ................
4
6. Лифттік қызмет көрсету
2. Сіз тұрған үйіңіз кімге тиесілі?
7. Толық көлемде теле- радиохабар бағдарламасын қабылдау
Жеке тұлғаға .....................
2
8. Қоқыс шығару
Әкімдікке (яғни, үй жекешелендірілмеген) .............
3
9. Кәріз
Басқа заңды тұлғаға .............
4
9. Ұсынылған тұрғын үй қызметінің сапасын Сіз қалай бағалайсыз?
3. Сіздің тұрғын үйіңіздің ауданы қанша?
Жалпы ауданы, шаршы метр
Жақсы-1
Қанағаттанарлық-2
Нашар-3
Тұрғын алаңы, шаршы метр
4. Сіздің үй шаруашылығыңыз қанша бөлмеге ие (ас үйден, ваннадан, дәретханадан, дәлізден, қоймадан басқа)?
1. Суық судың қысымы
2. Ыстық судың қысымы
Бөлмелер ....................
3. Ыстық судың температурасы
5. Сіз бұл пәтерде (үйде) қанша уақыттан бері тұрасыз?
4. Жылудың температурасы
Толық жылы ...................

5. Напряжение
электросети
6. Подача газа
Полных лет...........................
7. Качество
питьевой воды
6. Когда Ваше жилье было построено?
8. Лифтовое
обслуживание
Год постройки..................
9. Прием программ
телерадиовещания
7. Скажите, пожалуйста, у Вас дома
есть:
Да-1
Нет–2
10. Вывоз мусора
11. Канализация
1. Центральное отопление
Интервьюер! Тем, у кого в доме
отсутствует водопровод, задайте два
следующих вопроса, в противном случае
11 вопрос
2. Отопление от индивидуальной
установки
3. Горячее водоснабжение от
индивидуальных водонагревателей
10. Откуда Ваше домохозяйство берет
воду для питья и приготовления пищи?
4. Центральное горячее
водоснабжение
Из колодца, колонки в своем
дворе..............................
1
5. Водопровод
Из общественной колонки............
2
6. Канализация
Из общественного колодца...........
3
7. Ванна или душ
Из родника, реки, озера, пруда.....
4
8. Газ сетевой
Доставляет водовоз.................
5
9. Газ сжиженный (в баллонах)
10.1. На каком расстоянии от Вашего
жилья находится источник
водоснабжения?
10. Электричество
11. Электроплита
Менее 100 м........................
1
12. Стационарный телефон
100-200 м..........................
2
13. Мусоропровод
200-500 м..........................
3
14. Гараж или паркинг
500-1000 м.........................
4
15. Лифт
Более 1000 м.......................
5
16. Домофон
11. Где члены Вашего домохозяйства
моются?
17. Средства приема программ
телерадиовещания (домашняя или
спутниковая антенна,
радиоприемники)
Ванна с душем......................
1
Душ................................
2
8. Были ли у Вас в доме в течение
последних 30 дней перебои со снабжением
(случаи отключения) следующими
основными видами услуг?
Собственная баня, сауна............
3
Общественная баня, сауна...........
4
Другое.............................
9
Да-1
Нет–2
Часто–1
Очень часто–2
Редко-3
12. Какой тип туалета используется
в домохозяйстве?
Туалет с централизованной системой
канализации........................
1
1. Центральное
отопление
2. Энергоснабжение
Туалет с подключенным общественным/
индивидуальным септиком или
выгребом...........................
2
3. Горячая вода
Уборные с ямой.....................
3
4. Холодная вода
Другой.............................
9
12.1. Где расположен туалет?
12.2. Этот туалет используется
только Вашим домохозяйством или
совместно с другими?
В доме.................................
1
Одним домохозяйством..............
1
Во дворе...............................
На улице...............................
2
3
Совместно с другими
домохозяйствами...................
2
Интервьюер! Тем, у кого в пределах пешей доступности имеются объекты социальной

5. Электр желісінің кернеуі
6. Сіздің тұрғын үйіңіз қашан салынған?
6. Газ беру
Салынған жылы ........
7. Ауыз судың сапасы
7. Сіздің үйде мыналардың қайсысы бар:
8. Лифттік қызмет көрсету
Иә-1
Жоқ-2
9. Теле-радиохабар бағдарламасын қабылдау
1. Орталықтан жылыту
10. Қоқыс шығару
2. Жеке қондырғыдан жылыту
11. Кәріз
3. Жеке сужылытқыштан ыстық сумен жабдықтау
Интервьюер! Үйінде су құбыры жоқтарға келесі екі сұрақты қойыңыз, кері жағдайда 11 сұраққа көшіңіз
4. Орталықтан ыстық сумен жабдықтау
10. Сіздің үй шаруашылығыңыз ішетін және ас әзірлейтін суды қайдан алады?
5. Су құбыры
6. Кәріз
Өз ауласындағы құдықтан, колонкадан .......................
1
7. Ванна немесе себезгі
Қоғамдық су колонкасынан .........
2
8. Желілік газ
Қоғамдық құдықтан ................
3
9. Сұйытылған газ (баллондардағы)
Бұлақтан, өзеннен, көлден, тоғаннан .........................
4
10. Электр
Су тасығыш жеткізіп береді .......
5
11. Электр плиткасы
10.1. Сумен жабдықтау көзі Сіздің үйіңізден қанша жерде?
12. Стационарлық телефон
13. Қоқыс құбыры
100 м-ден аз .....................
1
14. Гараж немесе паркинг
100-200 м ........................
2
15. Лифт
200-500 м ........................
3
16. Домофон
500-1000 м .......................
4
17. Теле-радиохабар бағдарламаларын қабылдау құралдары (үй және спутникті антенна, радиоқабылдағыштар)
1000 м-ден көп ...................
5
11. Сіздің үй шаруашылығыңыздың мүшелері қайда жуынады?
8. Сіздің үйде соңғы 30 күн ішінде келесі қызмет көрсетудің негізгі түрлерімен жабдықтауда іркілістер (тоқтатып тастау жағдайлары) болды ма?
Себезгісі бар ваннада ............
1
Себезгіде ........................
2
Жеке моншада, саунада ............
3
Қоғамдық моншада, саунада ........
4
Иә-1
Жоқ-2
Жиі-1
Өте жиі-2
Сирек-3
Басқа ............................
9
12. Үй шаруашылығында дәретхананың қандай түрі қолданылады?
12.1. Дәретхана қай жерде орналасқан?
Кәрізі орталық жүйеден тартылған дәретхана ....
1
Үйде ...............................
1
Аулада .............................
2
Қоғамдық/жеке ұңғыма немесе шұңқырға тартылған дәретхана ....
2
Көшеде .............................
3
12.2. Бұл дәретхананы тек Сіздің үй шаруашылығыңыз ғана пайдалана ма немесе басқа үй шаруашылықтары да ма?
Шұңқыр дәретхана .......
3
Басқа ..................
9
Бір үй шаруашылығымен ................
1
Басқа үй шаруашылықтарымен  бірге ....
2

инфраструктуры, задайте следующий вопрос, в противном случае 13.1
13. Скажите, пожалуйста, имеется ли в пределах пешей доступности от Вашего
жилья следующие объекты социальной инфраструктуры, если да, то сколько
времени Вам потребуется для того, чтобы добраться до ближайшего?
Остановка
общественного
транспорта
Магазин
или рынок
Медицинское
учреждение
Общеобразовательное
учреждение (школа,
гимназия, лицей)
Учреждения
дошкольного
образования
1
2
3
4
5
6
1. Меньше 10
мин.
2. 10-20 мин.
3. 20-30 мин.
4. 30-60 мин.
5. Больше 1 часа
13.1. Если не можете добраться пешком, то сколько времени Вам потребуется
для поездки на общественном транспорте, маршрутном такси, автомобиле
или другом виде транспорта?
Магазин
или рынок
Медицинское
учреждение
Общеобразовательное
учреждение (школа,
гимназия, лицей)
Учреждения
дошкольного
образования
1
2
3
4
5
1. Меньше 10 мин.
2. 10-20 мин.
3. 20-30 мин.
4. 30-60 мин.
5. Больше 1 часа

Интервьюер! Жаяу жүріп жете алатын қолжетімділік шегінде әлеуметтік инфрақұрылым объектілері барларға келесі сұрақты  қойыңыз, кері жағдайда 13.1 сұраққа көшіңіз
13. Сіздің тұрғын үйіңізден жаяу жүріп жете алатын қолжетімділік шегінде келесі әлеуметтік инфрақұрылым объектілері бар ма, егер болса, онда жақын объектіге жету үшін Сізге қанша уақыт қажет?
Қоғамдық көлік аялдамасы
Дүкен немесе базар
Медициналық мекеме
Жалпы білім беру мекемесі (мектеп, гимназия, лицей)
Мектепке дейінгі білім беру мекемесі
1
2
3
4
5
6
1. 10 минуттан аз
2. 10-20 минут
3. 20-30 минут
4. 30-60 минут
5. 1 сағаттан көп
13.1. Егер жаяу жүріп жету мүмкін болмаса, онда қоғамдық көлікте, бағыттық таксиде, автомобильде немесе көліктің басқа түрімен жету үшін Сізге қанша уақыт қажет етіледі?
Дүкен немесе базар
Медициналық мекеме
Жалпы білім беру мекемесі (мектеп, гимназия, лицей)
Мектепке дейінгі білім беру мекемесі
1
2
3
4
5
1. 10 минуттан аз
2. 10-20 минут
3. 20-30 минут
4. 30-60 минут
5. 1 сағаттан көп

14. Имеете ли Вы еще какое-либо
жилье (кроме основного)?
14.2. Как Вы его используете?
Да.........................
Нет........................
114.1.
214.3.
Проживаю в нем в летнее и
свободное время...................
Сдаю в аренду.....................
Не использую......................
Прочее (укажите)..................
1
2
3
9
14.1. Какое это жилье? Укажите,
пожалуйста, тип имеющегося
жилья (кроме основного)
Отдельная квартира................
Дом или полдома в сельской
местности.........................
Дом или полдома в городской
местности.........................
Дача или дом для сезонного
проживания........................
Другие строения...................
1
2
3
4
9
14.3. Оцените, пожалуйста, сколько
бы Вы заплатили в месяц за
ваше основное жилье, если бы
его арендовали?
тенге
14.4. Оцените, пожалуйста, за какую сумму Вы смогли бы продать свое жилье?
тенге
15. Следующий вопрос о наличии товаров длительного пользования:
Количество,
единиц
Срок
пользования,
лет
Оценочная стоимость
в текущих ценах, в
среднем за одну
единицу, тенге*
1
2
3
4
Аудио-телетехника и фотоаппаратура
1. Телевизор цветной
2. Телевизор черно-белый
3. Домашний кинотеатр
4. Видеомагнитофон, видеоплеер
5. Видеокамера
6. DVD-плеер
7. Радиоприемник
8. Музыкальный центр
9. Караоке
10. Магнитофон
11. Аудиоплеер
12. CD-плеер
13. Спутниковые антенны
14. Фотоаппарат
15. Игровые приставки
Бытовая техника
16. Холодильник
17. Морозильная камера
18. Стиральная машина
19. Микроволновая печь
20. Посудомоечная машина
21. Швейная машина
22. Вязальная машина
23. Пылесос
24. Газовая плита
25. Электрическая плита
26. Кондиционер
Оргтехника
27. Персональный компьютер
28. Принтер
29. Ноутбук
30. Карманный компьютер (палмтоп)
31. Факсимильный аппарат
32. Копировальный аппарат
33. Стационарный телефон
34. Мобильный телефон
Мебель
35. Набор жилой мебели, стенка, горка
36. Набор мягкой мебели
37. Набор мебели для спальни
38. Набор мебели для кухни, включая мягкий уголок
39. Набор мебели в прихожую
Транспортные средства
40. Легковой автомобиль
41. Мотоцикл, мотороллер, мопед
42. Велосипед (кроме детского)
43. Грузовой автомобиль
44. Моторная лодка, катер, скутер
Музыкальные инструменты

14. Сізде тағы қандай да бір тұрғын үй (негізгіден басқа) бар ма?
14.2. Сіз оны қалай пайдаланасыз?
Иә ..........
114.1.
Онда жазда және бос уақытта тұрамын .......
1
Жоқ .........
214.3.
Жалға беремін .............................
2
14.1. Ол қандай тұрғын үй? Тұрғын үйдің (негізгіден басқа) типін көрсетіңізші.
Пайдаланбаймын ............................
3
Өзге (көрсетіңіз) .........................
9
Жеке пәтер .........
1
14.3. Егер де негізгі үйді жалға алған болсаңыз, оған айына Сіз қанша төлеген болар едіңіз? Бағалап көріңізші?
Ауылдық жердегі үй немесе үйдің жартысы ................
2
Қалалық жердегі үй немесе үйдің жартысы ................
3
Саяжай немесе маусымдық тұруға арналған үй ........
4
теңге
Басқа құрылыс ......
9
14.4. Сіз өзіңіздің үйіңізді қандай сомаға сата алар едіңіз? Бағалап көріңізші
15. Келесі сұрақ ұзақ пайдаланатын тауарлардың қолда бары туралы:
Саны, бірлік
Пайдалану мерзімі, жыл
Тауардың бағаланған ағымдағы құны, орташа бір бірлікке, теңге*
1
2
3
4
Аудио-телетехника немесе фотоаппаратура
1. Түрлі-түсті теледидар
2. Ақ-қара түсті теледидар
3. Үй кинотеатры
4. Бейне магнитофон, бейнеплеер
5. Бейнекамера
6. DVD-плеер
7. Радиоқабылдағыш
8. Музыкалық орталық
9. Караоке
10. Магнитофон
11. Аудиоплеер
12. CD-плеер
13. Спутникті антенналар
14. Фотоаппарат
15. Ойын қондырғылары
Тұрмыстық техника
16. Тоңазытқыш
17. Мұздатқыш камера
18. Кір жуғыш машина
19. Қысқа толқынды пеш
20. Ыдыс жуғыш машина
21. Тігін машинасы
22. Тоқыма машинасы
23. Шаңсорғыш
24. Газ плитасы
25. Электр плитасы
26. Ауа баптағыш
Ұйымдастыру техникасы
27. Дербес компьютер
28. Принтер
29. Ноутбук
30. Қалта компьютері (палмтоп)
31. Факсимильді аппарат
32. Көшірме аппараты
33. Стационарлық телефон
34. Ұтқыр телефон
Жиһаз
35. Тұрғын үй жиһаздарының жиынтығы, қабырғалық, шағын қабырғалық жиһаздар
36. Жұмсақ жиһаз жиынтығы
37. Жатын бөлме жиһаз жиынтығы
38. Ас бөлмеге арналған жиһаздардың жиынтығы, бұрышқа қойылатын жұмсақ жиһазды қосқанда
39. Кіре беріс бөлмеге арналған жиһаз жиынтығы
Көлік құралдары
40. Жеңіл автомобиль
41. Мотоцикл, мотороллер, мопед
42. Велосипед (балаларға арналғаннан басқа)
43. Жүк автомобилі
44. Моторлы қайық, катер, скутер
Музыкалық аспаптар

45. Клавишные музыкальные инструменты
46. Струнные музыкальные инструменты
* в случае, если имеется в наличии два и более товаров проставляется стоимость самого нового товара (последней модификации)
II. Наличие земли, скота и техники
16. Скажите, пожалуйста, имеете ли
Вы доступ к использованию
земли?
17. Сколько всего участков
земли находится в Вашем
распоряжении?
Да............................
Нет...........................
117

45. Клавишті музыкалық аспаптар
46. Пернелі музыкалық аспаптар
*егер қолда екі және одан да көп тауарлар болған жағдайда, сол жаңа тауарлардың құны қойылады (соңғы модификациядағы)
II. Жердің, малдың және техниканың қолда бары
16. Айтыңызшы, Сіздің жерді
пайдалануға мүмкіндігіңіз
бар ма?
17. Сіздің қарамағыңызда барлығы
қанша жер учаскесі бар?
Иә .........................
117
Бір .........................
1
Жоқ ........................

1. Для ведения крестьянского
(фермерского) хозяйства
2. Для ведения личного подсобного
хозяйства
3. Для садоводства, огородничества,
дачного строительства
4. Для выпаса скота и заготовки сена
5. Для сдачи в аренду
6. Только для отдыха
7. Прочее
20. Назовите, пожалуйста, общую
площадь всех земельных
участков, выделенных Вашему
домохозяйству
21. Содержите ли Вы (Ваше домохозяйство)
какую-нибудь птицу, скот или пчел?
соток
Да..............................
122
223
Нет.............................
22. Что именно Вы содержите?
Если перечисляется
что-то из следующего,
спросить
Сколько?
Если перечисляется что-то из следующего, спросить
Сколько?
1. Коровы
5. Лошади (без рабочих)
2. Другой крупный
рогатый скот (без
рабочих), включая
молодняк
6. Верблюды
7. Кролики
3. Свиньи, поросята
8. Птица
4. Овцы и козы
9. Пчелы (семьи)
23. Сейчас, давайте, поговорим о наличии сельскохозяйственной техники,
машин и рабочего скота
1. Имеете ли Вы что–либо из
ниже-перечисленного
2. Сколько единиц?
Да-1
Нет–2
1. Лошади (рабочие)
2. Ослы, мулы
3. Телега (сани)
4. Водяной насос
5. Силовая установка
6. Трактор
7. Мотоблок
8. Мини-трактор
9. Грузовик
10. Сенокосилки
11. Комбайн
12. Сеялка
13. Прочее
Приложение 2
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 4 июля 2012 года № 178
Приложение 8
к приказу исполняющего
обязанности председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 24 августа 2010 года № 228
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Вопросник для основного интервью»
(код 1265104, индекс D-006, периодичность годовая)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Вопросник для основного интервью» (код 1265104, индекс D-006, периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной  статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Вопросник для основного интервью» (код 1265104, индекс D-006, периодичность годовая).
2. Данное статистическое наблюдение предназначено для получения данных о жилищных условиях домашних хозяйств, об обеспеченности предметами длительного пользования, о наличии земли, скота и техники.
Наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по уровню жизни населения. Вопросник для основного интервью проводится лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее – интервьюер) в начале года (январе).
Респондентом статистической формы выступает глава домашнего хозяйства.

1. Шаруа (фермер) қожалығын жүргізу үшін
2. Жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін
3. Бақ өсіру, бақша өсіру, саяжай құрылысы үшін
4. Мал жаю және шөп дайындау үшін
5. Жалға беру үшін
6. Тек қана демалу үшін
7. Өзге де
20. Сіздің үй шаруашылығыңызға берілген барлық жер учаскелерінің жалпы ауданын айтыңыз
21. Сіз (Сіздің үй шаруашылығыңыз) құс, мал немесе бал арасын ұстайсыз ба?
Иә .....................
122
соттық
Жоқ ....................
223
22. Нақты нені қолда ұстайсыздар?
Егер төмендегілердің аттары аталатын болса, онда сұраңыз
Қанша?
Егер төмендегілердің аттары аталатын болса, онда сұраңыз
Қанша?
1. Сиырлар
5. Жылқылар (жұмысқа жегілетіндерінсіз)
2. Басқа да ірі қара мал (жұмысқа жегіле-тіндерінсіз) жас төлдерді қосқанда
6. Түйелер
7. Қояндар
3. Шошқалар, торайлар
8. Құстар
4. Қойлар және ешкілер
9. Бал аралары (ұялысы)
23. Енді ауыл шаруашылығы техникаларының, машиналар мен жұмыс малдарының
қолда бары туралы сөйлесейік
1. Төменде аталғандардың ішінде Сізде бар ма?
2. Қанша бірлік?
Иә-1
Жоқ-2
1. Жылқылар (жұмысқа жегілетін)
2. Есектер, қашыр
3. Арбалар  (шаналар)
4. Су сорғы
5. Күштік қондырғы
6. Трактор
7. Мотоблок
8. Кіші трактор
9. Жүк машинасы
10. Пішен шапқыш
11. Комбайн
12. Дәнсепкіш
13. Өзгелері
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2012 жылғы 4 шілдедегі
№ 178 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасы міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 228 бұйрығына
8-қосымша
«Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама» жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру бойынша
нұсқаулық (коды 1265104, индексі D-006, кезеңділігі жылдық)
1. Осы Нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама» (коды 1265104, индексі D-006, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруын нақтылайды.
2. Осы статистикалық байқау үй шаруашылықтарының тұрғын үй жағдайы туралы, ұзақ тұтынылатын заттармен қамтамасыз етілуі туралы, қолда бар жер, мал және техника туралы деректерді алуға арналған.
Байқауға тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады. Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнаманы жылдың басында (қаңтарда) пікіртерім жүргізуге уәкілеттігі бар тұлға (бұдан әрі - интервьюер) жүргізеді.

Главой домохозяйства выступает занятый член домохозяйства трудоспособного возраста (18-58 лет для женщин, 18-63 года для мужчин). В случае отсутствия в домохозяйстве занятых лиц трудоспособного возраста (домохозяйства пенсионеров или имеющие в составе пенсионеров, инвалидов, студентов и так далее), глава домохозяйства определяется самостоятельно членами домохозяйства, имеющими какой-либо вид дохода.
3. На титульном листе в пункте «Наименование территории» указывается наименование региона, населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами (сотрудник департамента статистики, обеспечивающий контроль работы интервьюера).
4. В разделе 1 отражаются вопросы, характеризующие условия проживания в основном жилье домохозяйства.
В вопросе 1 выбирается и отмечается один вариант ответа, соответствующий типу жилья, в котором проживает обследуемое домашнее хозяйство. Тип жилья отмечается как по собственному жилью, так и по арендованному, даже если арендуется одна комната в квартире или часть дома.
В вопросе 2 выбирается и отмечается один вариант ответа. К приватизированному жилью относится жилье, находящееся в частной собственности домохозяйства. Приватизированная комната в общежитии считается приватизированной квартирой. Жилье, полученное в подарок, в наследство и купленное жилье, также относятся к собственному жилью.
В вопросе 3 указывается размер общей и жилой площади жилья. Жилой площадью считается предназначенная и используемая для проживания площадь жилых комнат. Она включает сумму площадей жилых комнат в квартире или доме. В жилую площадь не включается площадь кухни, коридора, ванной, туалета, кладовой и других вспомогательных помещений в квартире или доме. По жилым помещениям, состоящим только из одной комнаты, которая является и жилой комнатой и кухней одновременно, проставляется жилая площадь. В общую (полезную) площадь включается как жилая площадь, так и площадь кухни, коридора, ванной, туалета, кладовок и других вспомогательных комнат. Размер площади записывается в квадратных метрах в целых числах.
В вопросе 4 проставляется количество жилых комнат.
В вопросе 5 проставляется количество полных лет проживания в квартире (доме). Если домохозяйство проживает в ней (в нем) 5 лет и 11 месяцев, проставляется 5, если менее года – 1.
В вопросе 6 указывается год постройки жилья.

Статистикалық нысанның респонденті үй шаруашылығының иесі болады. Үй шаруашылығының иесі ретінде еңбекке қабілетті жастағы жұмыспен қамтылған (әйелдер үшін 18-58 жастағы, ерлер үшін 18-63 жастағы) үй шаруашылығының мүшесі болады. Үй шаруашылығында еңбекке қабілетті жастағы жұмысы бар тұлғалар жоқ болған жағдайда (зейнеткерлердің немесе құрамында зейнеткерлер, мүгедектер, студенттер және тағы басқа бар үй шаруашылықтары) үй шаруашылығының иесін қандай да бір табыс түрін иеленетін үй шаруашылығының мүшелері өз бетімен анықтайды.
3. Титулдық парақта «Аумақтың атауы» тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауы көрсетіледі. 2-тармақтан бастап 5-тармаққа дейін супервайзерлер (интервьюер жұмысына бақылауды қамтамасыз ететін статистика департаментінің қызметкері) интервьюерлерге ұсынған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемеге сәйкес толтырылады.
4. 1-бөлімде үй шаруашылықтарының негізгі тұрғын үйінде тұрмыс жағдайларын сипаттайтын сұрақтар көрсетілген.
1-сұрақта жауаптың зерттелетін үй шаруашылығы тұрып жатқан тұрғын үйдің түріне сәйкес нұсқасы таңдалып белгіленеді. Тұрғын үй түрін жеке өз үйі, сондай-ақ жалдамалы үй бойынша, тіпті пәтердің бір бөлмесін ғана немесе бөлек үйдің бір бөлігін жалдап отырған жағдайдың өзінде белгіленеді.
2-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып белгіленеді. Жекешелендірілген тұрғын үйге үй шаруашылығының жеке меншігіндегі тұрғын үй жатады. Жатақханадағы жекешелендірілген бөлме жекешелендірілген пәтерге жатады. Сыйға алынған, мұрагерлікке және сатып алынған тұрғын үй жеке меншікке жатады.
3-сұрақта тұрғын үйдің жалпы және тұрғын алаңы көрсетіледі. Тұрғын алаңы деп тұрғын бөлмелердің тұруға арналған және пайдаланылатын аумағы саналады. Оған пәтердегі немесе үйдегі тұрғын бөлмелер алаңдарының сомасы кіреді. Тұрғын алаңға пәтер немесе үйдегі ас-үй, дәліз, ванна, дәретхана, қойма және басқа қосымша орын-жайлардың алаңы кірмейді. Тұрғын бөлме де, сондай-ақ ас бөлме болып табылатын бір бөлмеден тұратын тұрғын жайлар бойынша тұрғын алаңы қойылады. Жалпы (пайдалы) алаңға тұрғын алаңы сияқты сонымен қатар асүй, дәліз, ванна, дәретхана, қойма және басқа қосымша орын-жайлардың алаңы кіреді. Алаң көлемі бүтін сандармен шаршы метрде жазылады.
4-сұрақта тұрғын бөлменің саны қойылады.
5-сұрақта пәтерде (үйде) тұрып жатқан толық жыл саны қойылады. Егер үй шаруашылығы онда 5 жыл және 11 ай тұрып жатса, онда 5, егер 1 жылдан аз болса - 1 қойылады.
6-сұрақта тұрғын үйдің салынған жылы көрсетіледі.

В вопросе 7 интервьюер проставляет соответствующий код по всем строкам таблицы. Если обследуется домохозяйство, проживающее в приватизированной комнате бывшего общежития, где на несколько хозяев имеется общий санузел, душевая и кухня, то считается, что в данном домохозяйстве есть в наличии эти виды благоустройства и в соответствующей графе для ответа проставляется код 1. Если в домохозяйстве определенные виды благоустройства временно не функционируют по каким-либо причинам (долг по оплате и так далее), их наличие обязательно отражается. Центральное отопление осуществляется с помощью теплоэлектростанции либо котельных. В случаях, когда центральное отопление не функционирует на протяжении продолжительного периода времени, наличие данного вида благоустройства показывается до тех пор, пока не будет оформлен акт о списании. Если отопление осуществляется с помощью установки, предусмотренной внутри здания или жилища, и предназначенной для целей отопления, независимо от источника энергии, то оно относится к отоплению от индивидуальной установки. К ним относятся автономные отопительные системы, функционирующие в отдельных домах или жилых комплексах и печное отопление на угле и дровах. Обогреватели и кондиционеры (сплит-система) сюда не включаются. К средствам приема программ телерадиовещания относятся домашняя и спутниковая антенна, радиоприемники и другие средства приема передач.
В вопросе 8 приведен перечень основных видов услуг, по которым в течение последних 30 дней (предшествовавших дате проведения основного интервью) наблюдались перебои со снабжением. Если имели место отключения от случая к случаю в течение нескольких часов в сутки (из-за аварии в сети или плановой профилактики), то считается, что перебоев со снабжением не было. Если в течение нескольких часов в сутки отключения производятся периодически или постоянно, то перебои регистрируются. По пункту 5 «Газоснабжение» отвечают домохозяйства, которые отметили пункт 8 «Газ сетевой» вопроса 7.
В вопросе 9 отражается субъективная оценка домашнего хозяйства относительно качества предоставляемых жилищных услуг. По пункту 6 «Подача газа» отвечают домохозяйства, отметившие пункт 8 «Газ сетевой» вопроса 7.
На вопросы 10 и 10.1 отвечают только те домашние хозяйства,  у которых в квартирах (домах) отсутствует водопровод. В соответствующих строках отмечается источник водоснабжения и расстояние, на котором он расположен. Если питьевую воду доставляет водовоз, то вопрос 10.1 домохозяйству не задается.
На вопрос 11 допускается указывать два варианта ответа, так как домохозяйство может мыться как дома, так и посещать общественные бани и сауны. Также домохозяйство имеет различные виды такого благоустройства у себя дома. К коду 5 «другое» относятся все случаи, не входящие в приведенный перечень ответов 1-4.

7-сұрақта кестенің барлық жолдары бойынша интервьюер тиісті кодты қояды. Егер бірнеше қожайын ортақ санузел, себізгі және асүйі бар бұрынғы жатақханадағы жекешелендірілген бөлмеде тұрып жатқан үй шаруашылығы зерттеліп жатса, онда осы үй шаруашылығында осы жабдықтардың барлығы бар деп саналады және жауап үшін тиісті бағанда 1-коды қойылады. Егер үй шаруашылығында қандай да бір себеппен (төлем бойынша қарыздар және тағы басқалары) абаттандырудың белгілі бір түрлері уақытша жұмыс істемесе, олардың бары міндетті түрде көрсетіледі. Орталықтан жылыту жылуэлектростанциясы немесе қазандықтардың көмегімен жүзеге асады. Егер орталықтан жылу ұзақ кезеңде жұмыс істемей тұрса, онда абаттандырудың бұл түрі есептен шығару актісі рәсімделгенше көрсетіледі. Егер жылыту ғимарат немесе тұрғын үйдің  ішінде қарастырылған құрылғының көмегімен немесе энергия көздеріне қарамастан жылыту мақсатына арналған болса, онда ол жеке орнатылған жылытуға жатады. Оларға бөлек үйлерде немесе тұрғын үй кешендерінде орналастырылған автономды жылыту жүйесі және көмір және отынмен жылытатын пештер жатады. Жылытқыштар мен ауа баптағыштар (сплит-жүйе) мұнда қосылмайды. Бағдарламаларды қабылдау теле-радиохабарлардың құралдарына үй және спутникті антенна, радиоқабылдағыштар және қабылдау-беру құралдары жатады.
8-сұрақта жабдықтаудың соңғы іркілістері байқалған  30 күн ішінде (негізгі интервью жүргізу күнінің алдындағы) негізгі қызмет түрлерінің тізімі келтірілген. Егер тәулік ішінде әр кезде орын алған бірнеше сағатқа созылған тоқтаулар болса (желіде апат немесе жоспарлы алдын алуға байланысты), онда іркіліс болды деп есептелмейді. Егер сөндірулер тәулікте бірнеше сағат ішінде ауық-ауық мерзімді немесе тұрақты жүргізілсе, онда іркілістер тіркеледі. «Газбен жабдықтау» 5-тармақ бойынша 7-сұрақтың «Желілік газды» 8-тармағын белгілеген үй шаруашылықтары жауап береді.
9-сұрақта көрсетілген тұрғын үй қызметтерінің сапасына қатысты үй шаруашылығының субъективті бағалауы көрсетіледі. «Газ беру» 6-тармақ  бойынша 7-сұрақтың «Желілік газды» 8-тармағын белгілеген үй шаруашылықтары жауап береді.
10 және 10.1-сұрақтарға пәтерінде (үйінде) су құбыры жоқ үй шаруашылықтары ғана жауап береді. Тиісті жолдарда сумен жабдықтау көзін және оның орналасқан ара қашықтығы көрсетіледі. Егер үй шаруашылығына ауыз суды су тасығыш жеткізіп беретін болса, 10.1-сұрақ қойылмайды.
11-сұрақта жауаптың екі нұсқасын көрсетуге болады, өйткені үй шаруашылығы үйінде де, сондай-ақ қоғамдық моншалар мен сауналарда да жуынуы мүмкін. Сондай-ақ, үй шаруашылығының өз үйінде сияқты бұл жайландырудың әртүрлі түрлері болады. «Басқа» 5-кодқа 1-4 жауаптардың тізімінде келтірілмеген барлық жағдайлар жатады.

В вопросе 12 указывается  один из вариантов ответов. В случае, если домохозяйство имеет возможность использовать несколько мест общественного пользования, в качестве ответа указываются сведения о более благоустроенном из них. Ответ с кодом 4 «другой» предусмотрен для случаев, не  классифицированных  в  перечне ответов 1-3.
В вопросах 12.1 и 12.2 выбирается и отмечается один вариант ответа.
В вопросе 13 выбираются несколько вариантов ответа. Если в пределах пешей доступности находятся и магазин, и рынок, то указывается наиближайший. В случае, когда дети в одном домохозяйстве посещают разные школы, то указывается наиближайшая.
В вопросе 13.1. выбираются несколько вариантов ответа. Если респондент едет сначала на автобусе до электрички или поезда, на которых затем следует до рынка, то указывается общее время.
При ответе «да» на вопрос 14, задаются вопросы 14.1 и 14.2. При ответе «нет», задается вопрос 14.3.
Вопрос 14.3. задается только владельцам жилья, то есть тем домохозяйствам, которые имеют частное (приватизированное) жилье и выбрали код «1» вопроса 2 данного раздела. Здесь дается субъективная оценка домохозяйством денежной суммы, которую оно заплатило бы в месяц в случае аренды собственного жилья.
В вопросе 14.4 указывается сумма, за которую домохозяйство может продать свое жилье. На этот вопрос отвечают домохозяйства, отметившие код «1» вопроса 2 данного раздела для анализа благосостояния домохозяйств.
В вопросе 15 учитываются предметы длительного пользования, имеющиеся в домашнем хозяйстве, независимо от того, куплены они, изготовлены членами домашнего хозяйства, получены в подарок (бесплатно) или взяты в кредит, а также товары, находящиеся в других квартирах или дачных домиках, принадлежащих домохозяйству. Показывается наличие как исправных, так и временно неисправных предметов длительного пользования (находящихся в текущем ремонте или ожидающих ремонта). Неисправные товары, которые домохозяйство не намерено ремонтировать, в наличии не учитываются. Если товар длительного пользования отдан во временное пользование кому-либо из родственников или знакомых, сдан в аренду, то его наличие обязательно учитывается.
По строке 15 под игровыми приставками (не включая портативные) подразумеваются специализированные электронные устройства, разработанные и созданные для видеоигр. Наиболее часто используемыми устройствами вывода являются телевизор или, реже, компьютерный монитор — поэтому такие устройства и называют приставками, так как они приставляются к независимому устройству отображения.
По строке 30 под карманным компьютером (палмтоп) подразумевается портативное электронное вычислительное устройство, предназначенное для использования в качестве электронного органайзера. С карманного компьютера невозможно совершать телефонные звонки, так как он не является мобильным телефоном.
В строке 34 «мобильный телефон» учитываются все типы телефонов, включая смартфоны и коммуникаторы, которые представляют собой разновидность карманного компьютера, но имеют функции мобильного телефона.
В наборы мебели включаются как мебельные гарнитуры, так и другие наборы жилой мебели (стенки, горки), включая мягкий уголок, наборы мебели для спальни, кухни. Если в домохозяйстве имеется микроавтобус, то его наличие показывается по строке 40 «легковой автомобиль».
Срок пользования предметов определяется по состоянию на конец года. Если домохозяйство купило вещь, бывшую в употреблении, то подсчет срока службы ведется с года ее первоначального приобретения, либо с года ее производства.
В случае наличия нескольких предметов длительного пользования, их оценочная текущая стоимость проставляется по наиболее новому из них.
5. В разделе 2 отражается информация о наличии земли, скота и техники.

12-сұрақта жауаптың бір нұсқасы көрсетіледі. Егер үй шаруашылығында қоғамдық пайдаланудың бірнеше орындарын қолданған жағдайда, жауап ретінде неғұрлым абаттандырылған түрі туралы мәліметті көрсетеді. «Басқа» 4-кодындағы жауап 1-3 жауаптар тізімде жіктелмеген жағдайларға қарастырылған.
12.1 және 12.2-сұрақтарда жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді.
13-сұрақта жауаптың бірнеше нұсқасы таңдалады. Егер жаяу жүріп жететін қолжетімділікте дүкен де және базар да бар болса, онда ең жақынын көрсетеді. Егер бір үй шаруашылығында балалар бірнеше мектепке баратын болса, онда ең жақыны көрсетіледі.
13.1-сұрақта жауаптың бірнеше нұсқасы таңдалады. Егер респондент базарға бару үшін ең алдымен поез немесе электр поезының аялдамасына дейін автобуспен жетіп алып, содан соң сол екі көліктің бірімен жетсе, солардың барлығына кеткен жалпы уақыт көрсетіледі.
14-сұрақта «иә» деп жауап берген жағдайда, 14.1 және 14.2-сұрақтар қойылады. «Жоқ» деп жауап берген жағдайда 14.3-сұрақ қойылады.
14.3-сұрақ жеке (жекешелендірілген) тұрғын үйі бар және осы бөлімнің 2-сұрағының «1»-кодын таңдаған үй шаруашылықтарына қойылады. Мұнда ол жеке үйін жалға алған жағдайда бір айда төлей алатын ақшалай сомасына үй шаруашылығының субъективті бағалауы беріледі.
14.4-сұрақта үй шаруашылығының өз тұрғын үйін сата алатын сомасы көрсетіледі. Бұл сұраққа осы бөлімнің 2-сұрағының 1-кодын белгілеген үй шаруашылықтары тұрмыс-жағдайын талдау мақсатында жауап береді.
15-сұрақта үй шаруашылығында бар, сатып алынғанына, үй шаруашылығы мүшелермен жасалынғанына, сыйға (тегін) немесе несиеге алынғанына, сондай-ақ үй шаруашылығына тиесілі басқа пәтерде немесе саяжай үйлерінде болғанына қарамастан барлық ұзақ пайдаланылатын заттар көрсетіледі. Жарамды немесе уақытша жарамсыз (жөндеуде жатқан немесе жөндеу қажет ететін) екендігіне қарамастан барлық ұзақ тұтынылатын заттар көрсетіледі. Үй шаруашылығы жөндеуге ниет танытпайтын тауарлар есепке алынбайды. Егер ұзақ тұтынылатын тауар туыстарына немесе таныстарының біреуіне уақытша тұтынуға, жалға берілсе, онда олардың бар екендігі міндетті түрде есепке алынады.
15-жол бойынша ойын қондырғылары (портативтіні қоспағанда) дегеніміз видео ойындар үшін арнайы жасап шығарылғын электронды құрылғы. Ең жиі қолданылатын көрсету құрылғысы ретінде теледидар, өте сирек компьютер мониторы болып табылады, оларды жеке көрініс құрылғыларына орнатылуы себепті қондырғылар деп атайды.
30-жол бойынша қалта компьютері (палмтоп) деп электронды органайзер ретінде пайдалануға арналған портативті электронды есептеу құралын айтамыз. Қалта компьютерінен телефон қоңырауларын шалу мүмкін емес, себебі ол ұтқыр телефон емес.
34-жолда «ұтқыр телефон» бойынша қалта компьютерлерінің түрлерін көрсететін, бірақ ұтқыр телефонның қызметтері бар смартфондар мен коммуникаторларды қоса есептегенде телефондардың барлық түрлері саналады.
Жиһаздар жинағына жиһаздық гарнитуралар, сондай-ақ жұмсақ бұрыштама жиһаздар, жатын, ас-үй бөлмелерінің тұрғын үй жиһаздары (қабырға, төбе) жинағы. Егер үй шаруашылығында шағын автобус болса, онда олар 40-жол бойынша «жеңіл автомобильге» көрсетіледі.
Заттарды пайдалану мерзімі жылдың соңындағы жағдайына байланысты анықталады. Егер үй шаруашылығы бұрын пайдаланылған затты сатып алса, онда олардың қызмет көрсету мерзімі оның бірінші сатып алған немесе оның өндірілген жылынан бастап есепке алынады.
Егер бірнеше ұзақ тұтынылатын заттар бар болған жағдайда, олардың ең жаңаларының ағымдағы бағалау құны ұсынылады.
5.2-бөлімде нақты бар жер, мал және техникалар туралы ақпарат көрсетіледі.

Вопрос 16, о доступе домашнего хозяйства к земле, задается всем обследуемым домохозяйствам. Если домохозяйство не имеет собственного участка земли, а берет его в аренду, то считается, что у него имеется доступ к земле. Для домохозяйств, не имеющих доступ к земле, задается  вопрос 21.
На вопрос 17 отвечают домохозяйства, положительно ответившие на 16 вопрос. Здесь указывается соответствующее количество участков земли.
В вопросах 18 и 19, если домашнее хозяйство имеет несколько земельных участков, то последовательность заполнения информации по каждому из них определяется самим домашним хозяйством. В графу 2 заносятся данные по первому, по мнению домохозяйства, участку, в графу 3 – по второму, в графу 4 – по остальным участкам.
В вопросе 20 проставляется общая площадь всех имеющихся участков в сотках и в целых числах.
В вопросе 21 выбирается и отмечается один  вариант ответа.
На вопрос 22 отвечают  домохозяйства,  код «1» вопроса 21 данного раздела.  Отмечаются несколько вариантов ответа. Здесь отражаются данные только по тому поголовью, которое принадлежит домашнему хозяйству. Скот, взятый со стороны либо на выращивание, либо на прокорм не учитывается. В случае совместного владения скотом указываются данные по той части скота (доле), которая принадлежит обследуемому домохозяйству. Рабочий скот здесь не учитывается.
В вопросе 23 отражается наличие сельскохозяйственной техники, машин и рабочего скота, которые принадлежат домашнему хозяйству или имеются в совместном владении с другим домашним хозяйством и взяты в аренду. Отмечаются несколько вариантов ответа.
6. По завершению опроса интервьюер еще раз просматривает вопросник и проверяет, не пропущены ли какие-либо вопросы, и, в обязательном порядке, благодарит респондентов за их помощь и сотрудничество. За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает форму и, если все-таки обнаруживает какие-либо несоответствия, то вновь обращается в домохозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.
Кроме того, интервьюер заполняет «Карточку интервьюера» по форме согласно Приложению к настоящей Инструкции, в которой:
оценивает уровень взаимодействия с респондентами и качество данных;
указывает свою фамилию, имя, отчество и подтверждает своей подписью, что опрос респондентов проведен в соответствии с Инструкцией по заполнению статистической формы. Пункт «Замечания по проверке статистической формы» предназначен для заполнения супервайзером по результатам проведения визуального контроля заполненной интервьюером формы.
Приложение
к Инструкции по заполнению статистической
формы общегосударственного статистического
наблюдения «Вопросник для основного интервью»

Үй шаруашылығының жерге қол жетімділігі туралы 16-сұрақ зерттелетін үй шаруашылықтарының барлығына қойылады. Егер үй шаруашылығының жеке жер телімі жоқ, бірақ оны жалға алатын болса, онда олардың жерге қол жетімділігі бар деп саналады. Жерге қол жетімділігі жоқ үй шаруашылықтарына 21-сұрақ қойылады.
16, 17-сұрақтарға оң жауап берген үй шаруашылықтары жауап береді. Мұнда жер телімінің тиісті саны көрсетіледі.
18-және 19-сұрақтарда егер үй шаруашылығында бірнеше жер учаскелері болса, онда олардың әрбірі жөніндегі ақпараттың тізбектілігін үй шаруашылығының өзі анықтайды. 2-бағанда үй шаруашылығының пікірі бойынша алғашқы учаске бойынша, 3-бағанда – екіншісі бойынша, 4-бағанда қалғаны бойынша деректер енгізіледі.
20-сұрақта барлық қолда бар учаскелердің жалпы ауданы соттықта және бүтін сандармен ұсынылады.
21-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып алынады және белгіленеді.
22-сұраққа осы бөлімнің 21-сұрақтың «1»-кодын белгілеген үй шаруашылықтары жауап береді. Жауаптың бірнеше нұсқасы белгіленеді. Мұнда үй шаруашылығына тиісті мал басының саны бойынша деректер көрсетіледі. Шеттен өсіруге немесе бағуға алынған мал есепке алынбайды. Егер малды бірлесіп иеленген жағдайда, одан зерттелетін үй шаруашылығына тиесілі бөлігіне (үлесіне) қатысты деректер көрсетіледі. Мұнда жұмысқа жегілетін мал есепке алынбайды.
23-сұрақта үй шаруашылығына тиесілі немесе басқа үй шаруашылығымен берлескен иеліктегі және жалға алынған қолда бар ауыл шаруашылығы техникалары, машиналары және жұмысқа жегілетін малдар көрсетіледі. Жауаптың бірнеше нұсқасы белгіленеді.
6. Пікіртерімді бітірген соң интервьюер қандай да бір сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін  сауалнаманы тағы да бір рет қарап шығады және респонденттерге ынтымақтастығы және көмектескендері үшін міндетті түрде алғыс айтады. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде нысанды қайта қарап шығады және егер қандай да бір сәйкессіздік тапса, онда қайта үй шаруашылығына барып (жеке немесе телефонмен), жеткіліксіз ақпаратты анықтайды.
Бұдан басқа, интервьюер осы Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша «Интервьюер карточкасын» толтырады:
респонденттермен өзара іс-қимыл деңгейін және деректердің сапасын бағалайды;
респонденттерге сауалнама толтыру нысанының нұсқаулығына сәйкес жүргізілгендігін, өз аты-жөнін көрсетіп және өзінің қолымен расталады. «Cтатистикалық нысанды толтыру бойынша ескертулер» тармағы супервайзердің интервьюер толтырған нысанды көзбен шолу арқылы бақылауды жүргізу нәтижелері бойынша толтыруына арналған.
«Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама»
жалпымемлекеттік статистикалық
байқаудың статистикалық нысанын толтыру
бойынша нұсқаулыққа

(код 1265104, индекс D-006, периодичность годовая)
Форма
Карточка интервьюера
1. Отношение
респондента к
интервью
2. Как респондент
воспринимал вопросы
опросного листа
3. Контактность
(открытость,
искренность)
респондента во время
интервью
4. Надежность
полученной
информации
дружеское,
заинтересованное
1
хорошо, быстро,
адекватно
1
достаточно
открыт, искренен
1
вполне надежна
1
не особенно
заинтересован-
ное, скорее
равнодушное
2
не очень
хорошо,
приходилось
повторять,
давать
пояснения
2
скорее открыт,
искренен
2
скорее надежна
2
нетерпеливое,
беспокойное
3
плохо,
с трудом,
приходилось
объяснять
3
скорее закрыт,
не искренен
3
скорее
не надежна
3
раздражительное,
неприязненное
4
очень закрыт,
не искренен
4
совсем
не надежна
4
стр.
№ раздела
статистической формы
Укажите номера вопросов по разделам статистической
анкеты, которые
1. были трудными
для восприятия
респондентом
2. вызвали
отрицательные
эмоции у
респондента
3. вызвали
нежелание
отвечать (отказ
от ответа)
Удостоверяю, что опрос проведен мною в соответствии с Инструкцией
методом личного интервью.
Полное имя интервьюера ___________________________________________________
Подпись интервьюера _________________________
Полное имя супервайзера
______________________________________________________
Подпись супервайзера _________________________
ЗАМЕЧАНИЯ ПО ПРОВЕРКЕ СТАТИСТИЧЕСКОЙ ФОРМЫ
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Статистическая форма по
общегосударственному статистическому
наблюдению
Приложение 3
к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 4 июля 2012 года № 178
Приложение 9
к приказу исполняющего
обязанности Председателя
Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 228
Статистическую форму можно получить на
сайте www.stat.gov.kz
Время, затраченное на
заполнение статистической
формы, час (нужное обвести)
до 1
1-2
2-4
4-8
8-40
более
40
часов
Код статистической формы 1276104
D 008
Годовая (с ежеквартальным уточнением)
Контрольная карточка состава домохозяйства
Отчетный период год
1. НАИМЕНОВАНИЕ ТЕРРИТОРИИ (НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА) _____________________
2. КОД НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА ПО КАТО*................
3. КОД ТИПА НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА (1 - город, 2 - село)...............
4. КОД ДОМОХОЗЯЙСТВА..............................
5. КОД ЛИЦА, УПОЛНОМОЧЕННОГО НА ПРОВЕДЕНИЕ
ОПРОСА (ДАЛЕЕ-ИНТЕРВЬЮЕР)......................

(коды 1265104, индексі D-006, кезеңділігі
жылдық) __-қосымша
Нысан
ИНТЕРВЬЮЕРДІҢ КАРТОЧКАСЫ
1. Респонденттің сұхбатқа қатынасы
2. Респондент пікіртерім парағының сұрақтарын калай қабылдады
3. Респонденттің сұхбат кезіндегі байланыстылығы (ашықтылық, шынайылығы)
4. Алынған ақпараттың сенімділігі
достық, мүдделі
1
жақсы, жылдам, адекватты
1
айтарлықтай ашық, шынайы
1
әбден сенімді
1
аса мүдделіден гөрі селқос
2
онша жақсы емес, қайталауға түсініктеме беруге тура келді
2
ашық, шынайы
2
сенімді
2
шыдамсыз, тынымсыз
3
нашар, қиын түсіндіруге тура келді
3
ұяң, шынайы емес
3
сенімсіз
3
күйгелек, кекеткіш
4
өте ұяң, шынайы емес
4
тіпті сенімсіз
4
жол №
статистикалық сауалнама бөлімінің №
Статистикалық сауалнама бөлімдері бойынша сұрақтардың нөмірлерін көрсетіңіз:
1. респонденттің түсінуіне қиын болған
2. респонденттің теріс сезімдерін тудырған
3. жауап беруге құлықсыздығын тудырған (жауап беруден бас тарту)
Пікіртерім Жеке сұхбат әдісінің нұсқаулығына сәйкес
жүргізілгенін мен куәландырамын.
Интервьюердің толық аты-жөні __________________________________
Интервьюердің қолы __________________________________________________
Супервайзердің толық аты-жөні _______________________________________
Супервайзердің қолы _________________________________________________
СТАТИСТИКАЛЫҚ НЫСАНДЫ ТЕКСЕРУ БОЙЫНША ЕСКЕРТУЛЕР
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2012 жылғы 4 шілдедегі
№ 178 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасы міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 228 бұйрығына
9-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажетін қоршау керек)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Статистикалық нысан коды 1276104
D 008 (тоқсан сайынғы нақтыланумен)
Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы
_ _ _ _
Есепті кезең |_|_|_|_| жыл
1. АУМАҚТЫҢ (ЕЛДІ МЕКЕННІҢ) АТАУЫ ___________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _
2. АӘОЖ БОЙЫНША ЕЛДІ МЕКЕННІҢ КОДЫ*................|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_
3. ЕЛДІ МЕКЕН ТИПІНІҢ КОДЫ (қала - 1, ауыл – 2)...................|_|
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
4. ҮЙ ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ КОДЫ .....................|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
5. СҰХБАТ ЖҮРГІЗУГЕ УӘКІЛЕТТІ                     _ _ _ _ _ _ _ _ _
ТҰЛҒАНЫҢ КОДЫ (БҰДАН ӘРІ-ИНТЕРВЬЮЕР)...........|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_ _       _ _

6. ДАТА ПЕРВОГО ВИЗИТА       число  месяц
7. ДАТА ВТОРОГО ВИЗИТА       число  месяц
8. ДАТА ТРЕТЬЕГО ВИЗИТА      число  месяц
9. ДАТА ЧЕТВЕРТОГО ВИЗИТА    число  месяц
___________________
* Классификатор административно-территориальных объектов ГК РК 11-2009
Контрольная карточка состава домохозяйства*
Имя
Отноше-
ние
к главе
домашне-
го хо-
зяйства
Дата
рож-
дения
Пол
муж-
1,
жен-
2
Рост
(см)
Се-
мей-
ное
по-
ло-
же-
ние
На-
цио-
наль-
ность
Макси-
мально
достиг-
нутый,
подт-
верж-
денный
аттес-
татом
или
дипло-
мом
уровень
образо-
вания
по
состоя-
нию на
1
января
Вре-
менно
отсут-
ствует
(при-
сутст-
вует)
по
состо-
янию
на
1
января
Пожалуйста, отметьте
изменения в составе
домашнего хозяйства
во время проведения
квартальных интервью
в:
сло-
вами
код
год
ме-
сяц
ап-
ре-
ле
ию-
ле
ок-
тя-
бре
ян-
ва-
ре
А
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1
ХХХХХ
ХХ
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
___________________
* Кодирование показателей осуществляется в соответствии с нижеприведенной Таблицей
Коды отношений с главой
домохозяйства
Коды
национальностей
Коды уровней образования
1 - глава домохозяйства
2 - муж, жена
3 - сын, дочь
4 - отец, мать
5 - брат, сестра
6 - дедушка, бабушка
7 - внук, внучка
8 - другая степень родства
9 - не родственник (нет
родства)
001 – русские
002 – украинцы
004 – узбеки
005 - казахи
049 – татары
171 – немцы
178 – уйгуры
199 – другие
национальности
0 – не достигнут никакой уровень
образования;
1 - дошкольное воспитание и
обучение;
2 - начальное образование;
3 - основное среднее образование;
4 - среднее образование (общее
среднее образование, техническое и
профессиональное образование);
5 - высшее образование;
6 - послевузовское образование;
7 - ученая степень.
Коды семейного положения
Коды статуса
изменения состава
Коды причин выбытия (прибытия)
1 - состоит в браке
2 - разведен(а)
3 - вдовец, вдова
4 - никогда не состоял(а)
в браке
9 - не указано
1 - постоянно выбыл
2 - постоянно прибыл
3 - временно выбыл
4 - временно прибыл
1 – рождение
2 – смерть
3 – работа (в пределах Республики
Казахстан)
4 – работа (за пределами Республики
Казахстан)
5 - брак
6 - развод
7 - учеба
8 - служба в армии
9 - иные (в больницах, в местах заключения, переезд на другое место жительства и т.д.)
Приложение 4
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 4 июля 2012 года № 178
Приложение 10
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 228
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Контрольная карточка состава домашних хозяйств»
(код 1276104, индекс D-008, периодичность годовая
с ежеквартальным уточнением)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Контрольная карточка состава домашних хозяйств» (код 1276104, индекс D-008, периодичность годовая с ежеквартальным уточнением) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Контрольная карточка состава домашних хозяйств» (код 1276104, индекс D-008, периодичность годовая с ежеквартальным уточнением).

6. БІРІНШІ АРАЛАУ КҮНІ    күні|_|_|   ай|_|_|
_ _       _ _
7. ЕКІНШІ АРАЛАУ КҮНІ     күні|_|_|   ай|_|_|
_ _       _ _
8. ҮШІНШІ АРАЛАУ КҮНІ     күні|_|_|   ай|_|_|
_ _       _ _
9. ТӨРТІНШІ АРАЛАУ КҮНІ   күні|_|_|   ай|_|_|
___________________
* Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші ҚР МК 11-2009
Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы*
Аты
Үй шаруашылығы басшысына қатынасы
Туған күні
Жынысы 1-ер, 2-әйел
Бойы (см)
Отбасылық жағдайы
Ұлты
Аттестат немесе дипломмен растайтын қол жеткізген білімінің ең жоғары деңгейі, 1 қаңтардағы жағдай бойынша
Уақытша болмаған (болған)  1 қаңтардағы жағдай бойынша
Тоқсандық сұхбат жүргізген кездегі үй шаруашылығы құрамындағы өзгерістерді атап көрсетуіңізді өтінеміз:
сөзбен
код
жыл
ай
сәуірде
шілдеде
қазанда
қаңтарда
А
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1
ХХХХХ
ХХ
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
_______________________
* Көрсеткіштерді кодтау төменде келтірілген Кестеге сәйкес жүзеге асырылады
Үй шаруашылығы басшысына қатынасының кодтары
Ұлт кодтары
Білім деңгейінің кодтары
1 - үй шаруашылығының басшысы
2 - күйеуі, әйелі
3 – ұлы, қызы
4 - әкесі, анасы
5 - ағасы, әпкесі
6 - атасы, әжесі
7 - немересі
8 - басқа деңгейдегі туыстық
9 - туыс емес (туыстық жоқ)
001 – орыстар
002 – украиндер
004 – өзбектер
005 – қазақтар
049 – татарлар
171 – немістер
178 - ұйғырлар
199 – басқа ұлттар
0 - ешқандай білімге қол жеткізбеген;
1 - мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту;
2 - бастауыш білім;
3 - негізгі орта білім;
4 - орта білім (жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім);
5 - жоғары білім;
6 - жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
7 - ғылыми атақ.
Отбасылық жағдайдың кодтары
Құрамының өзгеру мәртебесінің кодтары
Кету (келу) себептерінің кодтары
1 - некеде тұрады
2 - ажырасқан
3 - тұл ер, жесір әйел
4 - ешқашан некеде тұрмаған
9 - көрсетілмеген
1 - тұрақты кетті
2 - тұрақты келді
3 - уақытша кетті
4 - уақытша келді
1 – туу
2 – өлім
3 – жұмыс (Қазақстан Республикасы аумағында)
4 – жұмыс (Қазақстан Республикасы аумағы шегінен)
5 – неке
6 – ажырасу
7 – оқу
8 – әскердегі қызмет
9 – басқа (ауруханада, бас бостандығынан айыру орындарында, басқа орынға көшіп кету және т.б.)
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2012 жылғы 4 шілдедегі
№ 178 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасы міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 228 бұйрығына
10-қосымша
«Үй шаруашылықтары құрамын бақылау карточкасы» жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1276104,
индексі D-008, кезеңділігі жылдық, тоқсан сайынғы нақтыланумен)
толтыру бойынша нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Үй шаруашылықтары құрамын бақылау карточкасы» (коды 1276104, индексі D-008, кезеңділігі жылдық, тоқсан сайынғы нақтыланумен) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруын нақтылайды.

2. Данное статистическое наблюдение предназначено для составления списка всех членов домашнего хозяйства и получения демографической характеристики по каждому из них.
Наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по уровню жизни населения. Контрольная карточка состава домашних хозяйств заполняется лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее – интервьюер). Контрольная карточка состава домашнего хозяйства заполняется в начале года (январе), затем, ежеквартально (в апреле, июле, октябре, январе) проводится уточнение, с внесением соответствующих изменений.
Респондентом статистической формы выступает глава домашнего хозяйства.
Главой домохозяйства может выступать занятый член домохозяйства трудоспособного возраста (18-58 лет для женщин, 18-63 года для мужчин). В случае отсутствия в домохозяйстве занятых лиц трудоспособного возраста (домохозяйства пенсионеров или имеющие в составе пенсионеров, инвалидов, студентов и так далее), глава домохозяйства определяется самостоятельно членами домохозяйства, имеющими какой-либо вид дохода.
3. На титульном листе в пункте «Наименование территории» вписать наименование региона, населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами.
4. При заполнении Контрольной карточки задаются следующие вопросы и записываются ответы:
Назовите, пожалуйста, тех лиц, кто обычно проживает в этой квартире (этом доме) и с кем Вы, как правило, ведете совместное хозяйство, вне зависимости от их родственного к Вам отношения или отсутствия в настоящее время по какой-либо причине.
В строке 1 графы 2  записывается имя главы домохозяйства.
В строках 2-20 графы 2 записываются имена остальных членов домашнего хозяйства.
Графы 3 и 4 по строке 1 закрещены. По остальным строкам в графе 3 записываются словами отношения с главой домохозяйства, а в графе 4 проставляются двухзначные коды отношений с главой домохозяйства.
В графах 5 и 6 проставляются, соответственно, год (четыре знака) и месяц (два знака) рождения каждого члена домашнего хозяйства. Например, 1972 05 или 1956 12.
В графе 7 проставляется пол: мужской – 1, женский – 2.
В графе 8 указывается рост респондента (на начала года). Чтобы правильно измерить рост, респондент становится на твердую поверхность босиком, ровно к стене, прислонившись к ней затылком, лопатками, ягодицами, икрами и пятками. Голову держит прямо, без напряжения. Затем фиксируется самая высокая точка на стене относительно головы, после чего измеряется расстояние строго от пола до пометки. Рост детей в возрасте до 2-х лет измеряется лежа.
Измерение желательно проводить утром, до обеда, так как к вечеру, под влиянием тяжестей, физических нагрузок он несколько сокращается, что повлияет на точность измерения.
В графе 9 указывается семейное положение, в соответствии с кодами семейного положения. При заполнении этой графы учитывается брачный возраст 18 лет для женщин и мужчин, установленный Законом РК  «О браке и семье» № 321 от 17 декабря 1998 года (раздел 2 «Брак», глава 3 «Условия и порядок заключения брака», статья 10 «Брачный возраст»). При этом при наличии уважительных причин органы записи актов гражданского состояния по месту государственной регистрации заключения брака снижается брачный возраст сроком не более двух лет.
В графе 10 указывается национальность членов домашнего хозяйства, в соответствии с кодами национальностей.
Графа 11 заполняется при опросе в январе. В ней записывается максимально достигнутый уровень образования, документально подтвержденный табелем, аттестатом или дипломом об окончании учебного заведения. В случае наличия справки о прослушанном образовательном курсе, графа не заполняется.
Не считается получением образования и обучение на курсах бухгалтеров, секретарей-референтов, компьютерных курсах, после окончания которых выдаются сертификаты или удостоверения.
Не имеющими никакого образования считаются дети до 7 лет, которые не охвачены дошкольным образованием и воспитанием, а также взрослые, которые не имеют никакого образования.

2. Осы статистикалық байқау үй шаруашылығының барлық мүшелерінің тізімін құру және олардың әрбірінен демографиялық сипаттама алуға арналған.
Байқауға халықтың тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады. «Үй шаруашылықтары құрамын бақылау карточкасы» пікіртерімін жүргізуге уәкілеттігі бар тұлға толтырады (бұдан әрі - интервьюер). Үй шаруашылықтары құрамын бақылау карточкасы жылдың басында (қаңтарда) толтырылады, содан кейін тиісті өзгерістер енгізумен тоқсан сайын (сәуірде, шілдеде, қазанда, қаңтарда) нақтылау жүргізіледі.
Статистикалық нысанның респонденті үй шаруашылығының иесі болады.
Үй шаруашылығының иесі ретінде еңбекке қабілетті жастағы жұмысы бар (әйелдер үшін 18-58 жас, ерлер үшін 18-63 жас) үй шаруашылығының мүшесі болуы мүмкін. Үй шаруашылығында еңбекке қабілетті жастағы жұмысы бар тұлғалар жоқ болған жағдайда (зейнеткерлердің немесе құрамында зейнеткерлер, мүгедектер, студенттер және тағы басқа бар үй шаруашылықтары) үй шаруашылығының иесін қандай да бір табыс түрін иеленетін үй шаруашылығының мүшелері өз бетімен анықтайды.
3. Титулдық парақта «Аумақтың атауы» тармағында облыстың (қаланың), ауданның (аудан) және ауылдың (елді мекеннің) атауы жазылуы керек. 2-тармақтан бастап 5 дейін супервайзерлер интервьюерлерге ұсынған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемеге сәйкес толтырылады.
4. Бақылау карточкасын толтыру кезінде келесі сұрақтар қойылады және жауаптары жазылып алынады:
Әдетте, осы пәтерде (осы үйде) тұратын адамдарды атаңыз және Сізге туыстық қатысына қарамастан немесе қандай да бір себептермен қазіргі уақытта жоқ адамдарды атаңыз.
2-бағанның 1-жолында үй шаруашылығы басшысының аты жазылады.
2-бағанның 2-16 жолдарында үй шаруашылығының өзге мүшелерінің аты жазылады.
1-жол бойынша 3-және 4-бағандары белгіленген. Қалған жолдар бойынша 3 бағанда үй шаруашылығы басшысына байланыстылығын сөзбен жазады, ал 4 бағанда үй шаруашылығы басшысына қатыстылығы екі мәнді кодпен белгіленеді.
5 және 6-бағандарда сәйкесінше үй шаруашылығының әр мүшесінің туылған жылы (төрт таңбалы) және айы (екі таңбалы) жазылады. Мысалы, 1972 05 немесе 1956 12.
7-бағанда жынысы жазылады: ер – 1, әйел – 2.
8-бағанда респонденттің бойы көрсетіледі (жылдың басына). Бойын дұрыс өлшеу үшін респондент қабырғаға желкесімен, жауырындарымен, бөкселерімен, балтырларымен және өкшелерімен  тақалып,  қатты жерге жалаң аяқ түзу тұрады. Басты күш салмай түзу ұстайды. Содан кейін қабырғада басқа қатысты ең жоғары нүкте белгіленеді, тек содан соң ғана еденнен белгіге дейінгі арақашықтық өлшенеді. 2 жасқа дейінгі балалардың бойы жатқызылып өлшенеді.
Кешке таман ауыр салмақтың, физикалық жүктердің әсерінен ол біршама қысқарып, өлшеудің дәлдігіне әсер етуі мүмкін болғандықтан, өлшеуді таңертең, түске дейін жүргізген дұрыс.
9-бағанда отбасылық жағдайының кодтарына сәйкес отбасылық жағдайы көрсетіледі. Осы бағанды толтыру кезінде «Неке және отбасы туралы» ҚР Заңында (2-бөлімнің «Неке» 3-тарауы «Некеге тұрудың шарттары мен тәртібі», 10-бабы «Неке жасы») белгіленген неке жасы ерлер мен әйелдер үшін – 18 жас екендігі ескеріледі. Сонымен қатар, дәлелді себептер болған жағдайда мемлекеттік тіркеу орны бойынша азаматтық хал актілерін жазу органдары неке жасын екі жылдан аспайтын мерзімге төмендетеді.
10-бағанда ұлтының кодтарына сәйкес үй шаруашылығы мүшелерінің ұлты көрсетіледі.
11-баған қаңтардағы пікіртерім кезінде толтырылады. Онда табельмен, аттестатпен немесе оқу орнын бітіргені туралы дипломмен құжаттық расталатын қол жеткізген білімінің ең жоғарғы деңгейі жазылады. Егер тыңдалған білім курсы туралы анықтамасы бар болған жағдайда, баған толтырылмайды.
Аяқталғаннан кейін сертификат немесе куәлік берілетін бухгалтерлік, хатшы-референт, компьютерлік курстарда білім алу мен оқу есептелмейді.
Ешқандай білімі жоқ ретінде мектепке дейінгі білім және тәрбиемен қамтылмаған 7 жасқа дейінгі, сонымен қатар ешқандай білімі жоқ ересек адамдар саналады.

Имеющими дошкольное образование считаются лица от 1 до 7 лет, обучавшиеся в дошкольных учреждениях (детский сад, предшкольные классы), начальное образование - окончившие 4 класса, основное общее – закончившие 9 классов, среднее (полное) общее – 11 классов, начальное профессиональное – ПТУ (Профессионально-техническое училище), среднее профессиональное – колледж, техникум, высшее – университет, институт, академию.
Дети, охваченные школьным образованием, но еще не закончившие начальное образование (1-4 классы) в случае наличия дошкольного образования относятся к лицам, имеющим дошкольное образование, в случае отсутствия дошкольного образования, относятся к лицам, не имеющим никакого образования.
Если член домашнего хозяйства после окончания магистратуры (аспирантуры, докторантуры) защитил диссертацию, он учитывается как получивший ученую степень. Если нет – как имеющий послевузовское образование.
Графа 12 заполняется при опросе в январе и имеет следующие коды:
При временном отсутствии – 33, 34, 37, 38, 39;
При временном присутствии – 43, 44, 47, 48, 49.
В случае изменения состава домашнего хозяйства в течение обследуемого периода (в последующих кварталах), делаются соответствующие пометки в графах 13-16.
Если в домохозяйстве имеется член, который обычно проживает вместе, но временно отсутствует, например, проходит службу в армии, находится в больнице или студент, то в графах 13-16 проставляются соответствующие двухзначные коды (статус+причина).
Если в домохозяйстве появился новый член (родился или временно прибыл), то в графах 13-16 проставляются соответствующие коды. Графы 13-16 могут иметь следующие коды:
При постоянном отсутствии – 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19;
При постоянном присутствии – 21, 23, 25, 26, 27;
При временном отсутствии – 33, 34, 37, 38, 39;
При временном присутствии – 43, 47, 48, 49.
Временное выбытие (прибытие) предполагает отсутствие (присутствие) сроком от 2 месяцев и более в обследуемом квартале.
Рождение всегда имеет код 21, смерть – 12.
Контрольная карточка состава домашнего хозяйства заполняется интервьюером в двух экземплярах. Один экземпляр передается супервайзеру, второй – остается у интервьюера. В него вносятся все изменения в составе домашнего хозяйства (если они были) во время проведения квартальных интервью.
5. По завершению опроса интервьюер еще раз просматривает вопросник и проверяет, не пропущены ли какие-либо вопросы, и, в обязательном порядке, благодарит респондентов за их помощь и сотрудничество. За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает форму и, если все-таки обнаруживает какие-либо несоответствия, то вновь обращается в домохозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.
Кроме того, интервьюер заполняет «Карточку интервьюера» по форме согласно Приложению к настоящей Инструкции, в которой:
оценивает уровень взаимодействия с респондентами и качество данных;
указывает свою фамилию, имя, отчество и подтверждает своей подписью, что опрос респондентов проведен в соответствии с Инструкцией по заполнению формы. Пункт «Замечания по проверке статистической формы» предназначен для заполнения супервайзером по результатам проведения визуального контроля заполненной формы.
Приложение
к Инструкции по заполнению статистической
формы общегосударственного статистического наблюдения
«Контрольная карточка состава домашних хозяйств»

Мектепке дейінгі білімі бар 1 мен 7 жас аралығындағы мектепке дейінгі мекемелерде (бала-бақша, мектепалды сыныптар), бастауыш білім – 4 сыныпты бітіргендер, негізгі орта – 9 сыныпты аяқтағандар, орта (толық) жалпы – 11 сынып, алғашқы кәсіптік – КТУ (Кәсіптік-техникалық училище), орта кәсіптік – колледж, техникум, жоғары – университет, институт, академиядағы адамдар жатады.
Мектептік біліммен қамтылған, бірақ бастауыш білімді бітірмеген балалар (1-4 сыныптар) мектепке дейінгі білімі бар болған жағдайда ол мектепке дейінгі білімі барға жатады, мектепке дейінгі білімі болмаған жағдайда ешқандай білімі жоқ адамға жатады.
Егер үй шаруашылығының мүшесі магистратураны (аспирантураны, докторантураны) аяқтағаннан кейін диссертация қорғаса, ол ғылыми атақ алғандар болып саналады. Егер олай болмаса – онда жоғары оқу орнынан кейінгі білім болып қала береді.
12-баған қаңтардағы пікіртерім кезінде толтырылады және келесі кодтары болады:
Уақытша болмау кезінде – 33, 34, 37, 38, 39;
Уақытша болу кезінде – 43, 44, 47, 48, 49.
Егер зерттеу мерзімі кезеңінде (кейінгі тоқсандарда) үй шаруашылығы құрамы өзгерген жағдайда 13-16 бағандарда тиісті таңбалар жасалады.
Егер үй шаруашылығында бірге тұратын мүшелері болса, алайда, уақытша болмаса, мәселен, әскердегі қызметте, ауруханада немесе студент, бұл жағдайда 13-16 бағандарда тиісті екі таңбалы кодтар (мәртебе+себеп) қойылады.
Егер үй шаруашылығында жаңа мүше (туылған немесе уақытша келген) пайда болса, 13-16 бағандарда тиісті кодтар қойылады. 13-16 бағандарда келесі кодтары болады:
Тұрақты болмау кезінде – 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19;
Тұрақты болу кезінде – 21, 23, 25, 26, 27;
Уақытша болмау кезінде – 33, 34, 37, 38, 39;
Уақытша болу кезінде – 43, 47, 48, 49.
Зерттеу тоқсанында уақытша кету (келу) және болу (болмау) 2 ай және одан көп мерзімді ұйғарады.
Туу әрқашан 21 коды, өлім – 12 кодымен белгіленеді.
Үй шаруашылықтары құрамын бақылау карточкасын интервьюер екі данада толтырады. Бір данасы супервайзерге беріледі, екінші – интервьюерде қалады. Оған тоқсандық сұхбаттарды жүргізу кезінде үй шаруашылығының құрамында болған барлық өзгерістері (егер олар болған жағдайда) енгізіледі.
5. Пікіртерімді бітірген соң интервьюер қандай болса да бір бөлімдер немесе сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін сауалнаманы тағы да бір рет қарап шығады және респонденттерге ынтымақтастығы және көмектескендері үшін міндетті түрде алғыс айтады. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде Сауалнаманы қайта қарап шығады және егер, қандайда бір сәйкессіздік тапса, онда қайта үй шаруашылығына барып, (жеке немесе телефонмен) жеткіліксіз ақпаратты анықтайды.
Бұдан басқа, интервьюер осы Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша «Интервьюер карточкасын» толтырады:
респонденттермен өзара іс-қимыл деңгейін және деректердің сапасын бағалайды;
респонденттерге пікіртерім нысаны бойынша толтыру нұсқаулығына сәйкес жүргізілгендігін, өзінің аты-жөнін көрсетіп және өзінің қолымен расталады. «Статистикалық нысанды тексеру бойынша ескертулер» тармағы супервайзердің толтырылған нысанды көзбен шалу арқылы бақылауды жүргізу нәтижелері бойынша толтыруына арналған.
«Үй шаруашылықтары құрамын бақылау
карточкасы» жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың статистикалық