Об утверждении критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе
Совместный приказ и.о. Министра нефти и газа Республики Казахстан от 30 июля 2012 года № 127 и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 31 июля 2012 года № 234. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2012 года № 7834. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 478 и Министра энергетики Республики Казахстан от 22 июня 2015 года № 419
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 30.06.2015 № 478 и Министра энергетики Республики Казахстан от 22 июня 2015 года № 419 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», подпунктом 11) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 22 июня 2012 года «О магистральном трубопроводе» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе.
2. Комитету государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства нефти и газа Республики Казахстан (Момышев Т.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства нефти и газа Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра нефти и газа Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра нефти и газа
Республики Казахстан
_____________ Б. Толумбаев
30 июля 2012 года
И.о. Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
______________ М. Кусаинов
31 июля 2012 года
Утверждены
совместным приказом
и.о. Министра нефти и газа
Республики Казахстан
от 30 июля 2012 года № 127
и и.о. Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 31 июля 2012 года № 234
Критерии оценки степени риска в сфере частного
предпринимательства за соблюдением законодательства Республики
Казахстан о магистральном трубопроводе

Қазақстан Республикасының магистралдық құбыр туралы заңнамасын сақтауда жеке кәсіпкерліктің тәуекел деңгейлерін бағалау өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің м.а. 2012 жылғы 30 шілдедегі № 127 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2012 жылғы 31 шілдедегі № 234 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 10 тамызда № 7834 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 22 маусымдағы № 419 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 маусымдағы № 478 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 22.06.2015 № 419 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.06.2015 № 478 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-тармағына, «Магистралдық құбыр туралы» 2012 жылғы 22 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 11-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қазақстан Республикасының магистралдық құбыр туралы заңнамасын сақтауда жеке кәсіпкерліктің тәуекел деңгейлерінің ұсынылған бағалау өлшемдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциялау комитеті (Т.А. Момышев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуінен соң он күнтізбелік күн ішінде оның ресми түрде жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мұнай және газ вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми түрде алғашқы жарияланғанынан кейінгі күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының            Қазақстан Республикасының
Мұнай және газ министрінің м.а.      Экономикалық даму және
сауда министрінің м.а.
_______________ Б. Толымбаев         ___________ М. Құсайынов
2012 жыл 30 шілде                    2012 жыл 31 шілде
Қазақстан Республикасының
Мұнай және газ министрінің м.а.
2012 жылғы 30 шілдедегі
№ 127
және Қазақстан Республикасының
Экономикалық даму және
сауда министрінің м.а.
2012 жылғы 31 шілдедегі
№ 234
бірлескен бұйрықтарымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының магистралдық құбыр туралы
заңнамасын сақтауда жеке кәсіпкерліктің тәуекелдер деңгейлерін
бағалау өлшемдері

1. Настоящие критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе (далее - критерии) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», от 22 июня 2012 года «О магистральном трубопроводе» для отнесения субъектов частного предпринимательства в области магистрального трубопровода к степеням рисков.
2. В критериях используются следующие понятия:
1) риск - вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) проверяемый субъект – юридическое лицо, владеющее магистральным трубопроводом на праве собственности или на ином законном основании, осуществляющие транспортировку продукции по магистральному трубопроводу и (или) его эксплуатацию, либо уполномоченная ими организация, оказывающая операторские услуги, национальный оператор.
3. Отнесение проверяемых субъектов по группам риска осуществляется путем первичного и последующего распределения.
4. Первично все проверяемые субъекты относятся к группе незначительной степени риска.
5. Последующее распределение проверяемых субъектов к группам риска осуществляется в зависимости от набранных баллов по следующим критериям:
не представление проверяемым субъектом в уполномоченный орган отчета о фактическом исполнении графика транспортировки нефти с указанием объемов и направлений транспортировки – 1 балл;
отсутствие у проверяемого субъекта лицензии в области магистрального трубопровода в соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» – 2 балла;
не установление проверяемым субъектом на магистральном трубопроводе, проложенном в морской акватории средств для предупреждения аварий, а также запорной арматуры, которая в случае аварии или при ремонтных работах позволяла бы отключать магистральный трубопровод, проложенный в морской акватории, от объектов морской добычи - 2 балла;
не соблюдение порядка очередности предоставления услуг по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральному трубопроводу при ограниченной пропускной мощности магистрального трубопровода, установленного пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан от 22 июня 2012 года «О магистральном трубопроводе» – 1 балл;
предоставление услуг по транспортировке нефти без соблюдения действующих маршрутов транспортировки нефти в системе магистральных трубопроводов в соответствии с графиком транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам – 2 балла.

1. Осы Қазақстан Республикасының магистралдық құбыр туралы заңнамасын сақтауда жеке кәсіпкерліктің тәуекелдер деңгейлерін бағалау өлшемдері (бұдан әрі – өлшемдер) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы, «Магистралдық құбыр туралы» 2012 жылғы 22 маусымдағы Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес магистралдық құбыр саласындағы тәуекелдер деңгейлеріне жеке кәсіпкерлік субъектілерін енгізу үшін әзірленді.
2. Өлшемдерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тәуекел – тексерілетін субъекті қызметінің нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, келтірілген залалдың зардаптарының ауырлық дәрежесін есепке ала отырып, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
2) тексерілетін субъект – өнімді магистральдық құбырмен тасымалдауды және (немесе) оны пайдалануды жүзеге асыратын магистральдық құбырға меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлға не олар уәкілеттік берген, операторлық қызметтер көрсететін ұйым, ұлттық оператор.
3. Тексерiлетiн субъектілерді тәуекел топтарына жатқызу алғашқы және кейінгі бөліп тарату арқылы жүзеге асырылады.
4. Бастапқы кезде барлық тексерiлетiн субъектілер болмашы тәуекел дәрежесi тобына жатқызылады.
5. Тексерілетін субъектілерді тәуекел топтарына кейінгі бөлу мына өлшемдер бойынша жинаған балға байланысты жүргізіледі:
тексерілетін субъектімен уәкілетті органға тасымалдау көлемдері мен бағыттарын көрсете отырып, мұнай тасымалдау кестесінің нақты орындалуы туралы есепті ұсынбауы – 1 балл;
тексерілетін субъектіде «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабына сәйкес магистралдық құбыр саласындағы лицензиясының болмауы – 2 балл;
тексерілетін субъектпен теңіз айдынында тартылған магистралдық құбырда авариялардың алдын алу құралдарының, сондай-ақ авария болған жағдайда немесе жөндеу жұмыстары кезінде теңіз айдыны арқылы тартылған магистралдық құбырды теңізде өндіру объектілерінен ажыратуға мүмкіндік беретін бекіткіш арматураның орнатылмауы - 2 балл;
«Магистралдық құбыр туралы» 2012 жылғы 22 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабының 2-тармағында көрсетілген магистральдық құбырдың шектеулі өткізу қуаты кезінде мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбырмен тасымалдау жөніндегі қызметтерді кезектілік тәртібінің сақталмауымен ұсыну - 1 балл;
мұнай тасымалдау жөніндегі қызметтерді магистральдық құбырлар жүйесінде мұнай тасымалдаудың қолданыстағы маршруттары бойынша мұнайды магистральдық мұнай құбырларымен тасымалдау кестесінің сақталуынсыз ұсынылуы - 2 балл.

6. По результатам проверки количество набранных проверяемым субъектом баллов суммируются.
Проверяемые субъекты, набравшие в течение проверяемого периода до 2 баллов, относятся к группе незначительной степени риска.
Проверяемые субъекты, набравшие в течение проверяемого периода от 3 до 5 баллов, относятся к группе средней степени риска.
Проверяемые субъекты, набравшие в течение проверяемого периода 5 и более баллов, относятся к группе высокой степени риска.
7. Отбор проверяемых субъектов на проведение плановой проверки внутри одной группы риска осуществляется по принципу:
1) наибольшего количества набранных баллов;
2) наибольший не проверяемый период.
8. Плановые проверки проверяемых субъектов проводятся в зависимости от степени риска с периодичностью не чаще:
одного раза в год - при высокой степени риска;
одного раза в три года - при средней степени риска;
одного раза в пять лет - при незначительной степени риска.

6. Тексеру қорытындысы бойынша тексерілетін субъектінің жинаған балдары қосылып есептеледі.
Тексеру кезеңінде 2 балға дейін жинаған тексерілетін субъектілер болмашы тәуекел дәрежесi тобына жатқызылады.
Тексеру кезеңінде 3 балдан 5 балға дейін жинаған тексерілетін субъектілер орташа тәуекел дәрежесi тобына жатқызылады.
Тексеру кезеңінде 5 балл және одан көп балл жинаған тексерілетін субъектілер жоғары тәуекел дәрежесi тобына жатқызылады.
7. Бір тәуекел дәрежесі тобында жоспарлы тексеріс жүргізуге тексерілетін субъектілерді іріктеу мына принцип бойынша жүзеге асырылады:
1) жинаған балдардың барынша үлкен саны;
2) барынша ұзақ тексеріс кезеңі.
8. Жоспарлы тексерулер тәуекел дәрежесіне байланысты:
жоғары тәуекел дәрежесi кезiнде – жылына бiр реттен;
орташа тәуекел дәрежесi кезiнде – үш жылда бiр реттен;
болмашы тәуекел дәрежесi кезiнде – бес жылда бiр реттен жиi емес кезеңдiлiкте жүргізіледі.