Об утверждении Правил по внутрихозяйственному охотоустройству на территории Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 июля 2012 года № 17-03/362. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2012 года № 7851. Утратил силу приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 21 мая 2024 года № 107.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 21.05.2024 № 107 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 36) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2015 № 18-03/1111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила по внутрихозяйственному охотоустройству на территории Республики Казахстан.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е.Н.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 16 июля 2012 года № 17-03/362
Правила
по внутрихозяйственному охотоустройству
на территории Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила по внутрихозяйственному охотоустройству на территории Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 36) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок внутрихозяйственного охотоустройства на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2015 № 18-03/1111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) субъекты охотничьего хозяйства – физические и юридические лица, ведущие охотничье хозяйство на закрепленных охотничьих угодьях;
2) бонитировка – выделение типов охотничьих угодий и определение их продуктивности;

Қазақстан Республикасының аумағында шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жөніндегі қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 16 шілдедегі № 17-03/362 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 17 тамызда № 7851 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2024 жылғы 21 мамырдағы № 107 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 21.05.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы
1-тармағының 36) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.12.2015 № 18-03/1111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы аумағында шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жөніндегі қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Е.Н. Нысанбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 16 шілдедегі
№ 17-03/362 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында
шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жөніндегі
қағида
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жөніндегі қағида (бұдан әрі – Қағида) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 36) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.12.2015 № 18-03/1111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аңшылық шаруашылығы субъектілері – бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптарда аңшылық шаруашылығын жүргiзетiн жеке немесе заңды тұлғалар;
2) бонитировка (бағалау) – аңшылық алқаптардың тұрпаттарын бөлу және олардың өнімділігін айқындау;

3) оптимальная плотность животных – численность животных, при которой продуктивность угодий используется наиболее полно, животные не подрывают своей зимней кормовой базы и не наносят существенного вреда лесному и сельскому хозяйству;
4) камеральная обработка – обработка собранного при подготовительных и полевых периодах материалов и данных внутрихозяйственного охотоустройства;
5) ревизионный период – срок, на который по материалам внутрихозяйственного охотоустройства разрабатывается План ведения охотничьего хозяйства;
6) объект внутрихозяйственного охотоустройства – охотничьи угодья, закрепленные за субъектами охотничьего хозяйства;
3. Задачами внутрихозяйственного охотоустройства являются:
1) инвентаризация охотничьих угодий;
2) бонитировка;
3) изучение природных и экономических условий охотничьих угодий;
4) учет животных;
5) проектирование биотехнических и эксплуатационных мероприятий.
4. Внутрихозяйственное охотоустройство осуществляется квалифицированными специалистами субъектов охотничьего хозяйства с привлечением при необходимости специалистов охотоустройтельных организации в соответствии с задачами, указанными в пункте 3 настоящих Правил.
5. По материалам внутрихозяйственного охотоустройства субъектом охотничьего хозяйства разрабатывается План ведения охотничьего хозяйства на ревизионный период, который устанавливается на 10 (десять) лет или на срок заключения договора на ведение охотничьего хозяйства.
6. Полный цикл внутрихозяйственного охотоустройства осуществляется за 18-24 месяца, в зависимости от сложности объекта и состоит из трех периодов – подготовительного, полевого и камерального.
Подготовительный выполняется с начала первого года до марта месяца.
Полевой период устанавливается субъектом охотничьего хозяйства и включает полный полевой сезон первого года и не менее 6 (шести) месяцев второго года.
Камеральная обработка проводится в зимний период первого года и – не полный второй год.
7. Внутрихозяйственное охотоустройство по целевому назначению подразделяется на первичное и повторное внутрихозяйственное охотоустройство. Основой для проведения внутрихозяйственного охотоустройства являются материалы межхозяйственного охотоустройства, лесоустройства, землеустройства, статистического учета, а также научно-исследовательские работы по зоологии, ботаники, географии, климатологии.
8. Первичное внутрихозяйственное охотоустройство проводится на территориях охотничьих хозяйств, ранее внутрихозяйственным охотоустройством не охваченных. При первичном внутрихозяйственном охотоустройстве проводится полный комплекс работ, определенных настоящими Правилами.

3) жануарлардың оңтайлы тығыздығы – алқаптардың өнімділігі барынша толық пайдаланылатын, жануарлар өздерінің қысқы азық базасын бүлдірмейтін әрі орман және ауыл шаруашылығына елеулі зиян келтірмейтін жануарлар саны;
4) камералдық өңдеу – дайындық және далалық кезеңдерде жиналған шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру материалдары мен деректерін өңдеу;
5) ревизиялық кезең – шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру материалдары бойынша Аңшылық шаруашылығын жүргізу жоспары әзірленетін мерзім;
6) шаруашылықішілік аңшылықты орналастыру объектісі – аңшылық шаруашылығы субъектілеріне бекітіліп берілген аңшылық алқаптары.
3. Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастырудың міндеттері:
1) аңшылық алқаптарды түгендеу;
2) бонитировка (бағалау);
3) аңшылық алқаптардың табиғи және экономикалық жағдайларын зерттеу;
4) жануарларды есепке алу;
5) биотехникалық және пайдалану іс-шараларын жобалау болып табылады.
4. Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру осы Қағиданың
3-тармағында көрсетілген міндеттерге сәйкес аңшылық шаруашылығы субъектілерінің білікті мамандарымен, керек болған жағдайда аңшылықты орналастыру мамандарының тартылуымен жүзеге асырылады.
5. Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру материалдары бойынша аңшылық шаруашылығы субъектісі 10 (он) жылға немесе аңшылық шаруашылығын жүргізу шартының жасалу мерзіміне белгіленетін ревизиялық кезеңге арналған Аңшылық шаруашылығын жүргізу жоспарын әзірлейді.
6. Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастырудың толық циклі объектінің күрделілігіне байланысты 18-24 айда жүзеге асырылады және үш кезеңнен – дайындық, далалық және камеральдық кезеңдерден тұрады.
Дайындық кезеңі бірінші жылдың басынан наурыз айына дейін орындалады.
Далалық кезеңнің ұзақтығын аңшылық шаруашылығы субъектісі белгілейді және бірінші жылдың толық далалық маусымын және екінші жылдың кем дегенде 6 (алты) айын қамтиды.
Камералдық өңдеу бірінші жылдың қысқы кезеңінде және толық емес екінші жылы жүргізіледі.
7. Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру нысаналы мақсаты бойынша бастапқы және қайталама шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру болып бөлінеді. Шаруашылықаралық аңшылықты ұйымдастыру, орман орналастыру, жерге орналастыру, статистикалық есепке алу материалдары, сондай-ақ зоология, ботаника, география, климатология бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыруды жүргізуге негіз болып табылады.
8. Бастапқы шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру бұдан бұрын шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастырумен қамтылмаған аңшылық шаруашылықтары аумақтарында жүргізіледі. Бастапқы шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыруда осы Қағидада айқындалған толық жұмыс кешені жүргізіледі.

9. Повторное внутрихозяйственное охотоустройство проводится в ранее устроенных охотничьих хозяйствах после окончания в них ревизионного периода.
При повторном внутрихозяйственном охотоустройстве полностью используются материалы предыдущего внутрихозяйственного охотоустройства.
При проведении повторного внутрихозяйственного охотоустройства следует:
1) сохранять конфигурацию существующих участков типов охотничьих угодий;
2) осматривать участки типов охотничьих угодий с происшедшими изменениями.
10. Работы по внутрихозяйственному охотоустройству проводятся по четырем разрядам в зависимости от объема изыскательских работ, ценности охотничьих угодий и категории охотничьего хозяйства.
Рекомендуется проводить работы по внутрихозяйственному охотоустройству:
1) по 1 разряду – в особо охраняемых природных территориях, где в соответствии с законодательством разрешается ограниченная хозяйственная деятельность, в том числе охота и рыболовство, и в охотничьих хозяйствах, относящихся к первой категории;
2) по 2 разряду – в охотничьих хозяйствах, относящихся ко второй категории;
3) по 3 разряду – в охотничьих хозяйствах, относящихся к третьей категории;
4) по 4 разряду – в охотничьих хозяйствах, относящихся к четвертой и пятой категориям.
11. Выбор разряда работ по внутрихозяйственному охотоустройству определяется субъектом охотничьего хозяйства.
2. Инвентаризация охотничьих угодий
12. Инвентаризация при проведении внутрихозяйственного охотоустройства предусматривает:
1) уточнение границ и категории охотничьих хозяйств;
2) определение егерских обходов;
3) уточнение типов охотничьих угодий;
4) определение размера и степени освоения выделенных квот на производство охоты.
3. Бонитировка
13. Этапом внутрихозяйственного охотоустройства является определение типов охотничьих угодий, их размера и продуктивности. Тип охотничьих угодий объединяет крупные участки угодий, характеризующиеся общностью охотхозяйственных признаков, где обитают или могут обитать определенные виды животных, являющихся объектами охоты. Каждому из типов угодий соответствуют как определенный состав и плотность фауны, так и общность биотехнических мероприятий. Для полноты деления охотничьих угодий следует учитывать зональность и виды растительности.
Различные типы угодий распределяются по условиям зон и видов ландшафтов: пустыни (глинистые, песчаные); полупустыня; сухостепь; степь; лесостепь; лес (равнинный, горный); субальпийская зона; альпийская зона; водно-болотные угодья.
С учетом преобладающей растительности выделяются природно – территориальные комплексы (хвойный лес, лиственный лес, смешанный лес, пойменный лес, тугайный лес, растительные сообщества степей, полупустынь, пустынь, водоемов).
Основанием для выделения типов охотничьих угодий на покрытых лесом угодьях является состав пород, образующих насаждение:
хвойный лес – в составе может присутствовать до 3 единиц лиственных пород;
лиственный лес – в составе может присутствовать до 3 единиц хвойных пород;

9. Қайталама шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру бұдан бұрын ұйымдастырылған аңшылық шаруашылықтарында оларда ревизиялық кезең аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
Қайталама шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыруда осының алдындағы шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру материалдары толық пайдаланылады.
Қайталама шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыруды жүргізу кезінде:
1) аңшылық алқаптар түрлерінің қазіргі учаскелерінің пішінін сақтау;
2) өзгерістерге ұшыраған аңшылық алқаптары түрлерінің учаскелерін көзбен шолып қарап шығу керек.
10. Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жұмыстары іздестіру жұмыстарының көлеміне, аңшылық алқаптардың құндылығына және аңшылық шаруашылығының санатына байланысты төрт разряд бойынша жүргізіледі.
Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру бойынша мына жерлерде жұмыстар жүргізу ұсынылады:
1) 1-разряд бойынша – заңнамаға сәйкес шектеулі шаруашылық қызмет, оның ішінде аң аулау мен балық аулау рұқсат етілетін ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда және бірінші санатқа жататын аңшылық шаруашылықтарда;
2) 2-разряд бойынша – екінші санатқа жататын аңшылық шаруашылықтарда;
3) 3-разряд бойынша – үшінші санатқа жататын аңшылық шаруашылықтарда;
4) 4-разряд бойынша – төртінші және бесінші санаттарға жататын аңшылық шаруашылықтарда.
11. Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру бойынша жұмыстар разрядын таңдауды аңшылық шаруашылығының субъектісі айқындайды.
2. Аңшылық алқаптарды түгендеу
12. Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыруды жүргізу кезіндегі түгендеу:
1) аңшылық шаруашылықтарының шекарасы мен санаттарын нақтылауды;
2) қорықшы айналмаларын анықтауды;
3) аңшылық алқаптардың тұрпаттарын нақтылауды;
4) аң аулауды жүргізуге бөлінген квоталарды игеру мөлшері мен дәрежесін анықтауды көздейді.
3. Бонитировка
13. Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру кезеңі аңшылық алқаптардың тұрпаттарын (типтерін), олардың мөлшері мен өнімділігін анықтау болып табылады. Аңшылық алқаптардың тұрпаты аң аулау объектілері болып табылатын жануарлардың белгілі бір түрлері мекендейтін немесе мекендеуі мүмкін аңшылық шаруашылығы нышандарының ортақтығымен сипатталатын алқаптардың ірі учаскелерін біріктіреді. Алқаптар тұрпаттарының әрқайсысына фаунаның белгілі бір құрамы мен тығыздығы да, биотехникалық іс-шаралардың ортақтығы да сәйкес келеді. Аңшылық алқаптарды бөлудің толымдылығы үшін аймақталу мен өсімдіктер түрлерін ескеру керек.
Алқаптардың әртүрлі тұрпаттары ландшафтардың аймақтары мен түрлерінің жағдайлары бойынша былай бөлінеді: шөлдер (сазды, құмды); жартылай шөлейт; құрғақ дала; дала; орманды дала; орман (жазық, таулы); субальпілік аймақ; альпілік аймақ; сулы-батпақты алқаптар.
Басым өсімдіктер ескеріліп, табиғи-аумақтық кешендер бөліп алынады (қылқан жапырақты орман, жапырақты орман, аралас орман, жайылма орман, тоғайлы орман, даланың, жартылай шөлейттің, шөлдің, су айдындарының және басқалардың өсімдіктер қауымдастықтары).
Орман көмкерген жерлерде аңшылық алқаптардың тұрпаттарын бөліп алуға екпе құрайтын тұқымдылар құрамы негіз болып табылады:
қылқан жапырақты орман - құрамында 3 бірлікке дейін жапырақты тұқым болуы мүмкін;
жапырақты орман - құрамында 3 бірлікке дейін қылқан жапырақты тұқым болуы мүмкін;

смешанный лес – в составе может присутствовать от 3 до 5 единиц второстепенных пород;
пойменный лес, тугайный лес – леса, находящиеся в поймах рек независимо от смешения состава древесных пород.
Несомкнувшиеся лесные культуры, вырубки, редины и прогалины, запроектированные под лесные культуры, относятся к типу охотничьих
угодий – лес (хвойный, лиственный, пойменный, тугайный).
К кустарникам относятся все виды зарослей кустарников, за исключением арчи стелющейся, заросли которой выделяются в отдельный тип – арчевники.
По нелесным угодьям учитывается освоенность сельскохозяйственными культурами; по пашням – вид севооборота, наличие полезащитных насаждений, садов, по пастбищам – характеристика (степные горные и другие) и количество выпасаемого скота, типы зарастания и наличие убежищ; сенокосным
угодьям–характер сенокошения и зарастание растительностью, для
лугов–заболоченность, для водоемов–зарастание кустарниковой и водноболотной растительностью.
По водно–болотным угодьям учитываются происхождение, характеристика и типы зарастания – займищные, бордюрные, куртинные, старичные и болота, рельеф и грунт берегов, проточность и связь с другими водоемами, колебание уровня поверхности воды, глубина водоема, надводная и подводная растительность, ее распределение по водоему, густота и другие.
По другим типам охотничьих угодий также указываются все отличительные особенности.
14. Выделение типов охотничьих угодий является основой систематизации охотничьих угодий охотничьего хозяйства. Существует два способа выделения типов охотничьих угодий: для покрытых лесом и не покрытых лесом.
15. Для покрытых лесом охотничьих угодий выделение типов угодий производится по следующим признакам: состав лесообразующих пород; условия и место произрастания; возраст и полнота древостоя.
По составу древостоя покрытые лесом охотничьи угодья подразделяются на хвойные и лиственные леса. В типы угодья выделяются лесные угодья с господствующим составом пород деревьев (березняки, сосняки, саксаульники и и другие). Такие типы могут объединяться в группы типов (березово-осиновые, сосново-пихтовые и другие).
По возрасту лесонасаждения делятся на три группы:
молодняки – до 20 лет;
средневозрастные – от 20 до 40 лет;
старые – свыше 40 лет.
Полноту древостоя определяет сомкнутость леса. По данному признаку типы лесонасаждений подразделяются на густые и изреженные.
Условия местопроизрастания леса определяются вертикальной зональностью. Лесные угодья подразделяются на горные и равнинные леса. Условиям местообитания также необходимо относить плодородие почв и их увлажненность.

аралас орман - құрамында 3-тен 5 бірлікке дейін екінші дәрежелі тұқым болуы мүмкін;
жайылма орман, тоғайлы орман – ағаш тұқымдары құрамының араласып кетуіне қарамастан өзен жайылмаларындағы ормандар.
Орман дақылдары үшін жобаланған жинақталмаған орман дақылдары, ағашы кесілген жерлер, селдір ормандар және алаңқайлар аңшылық алқаптар тұрпатына – орманға (қылқан жапырақты, жапырақты, жайылмалы, тоғайлы) жатады.
Бұталарға қопасы жеке тұрпатқа – аршалықтарға бөлінетін жайылма аршаны қоспағанда, бұта қопаларының барлық түрлері жатады.
Ормансыз жерлер бойынша ауылшаруашылық дақылдарының себілуі; егістіктер бойынша – ауыспалы егістің түрі, егістікті қорғайтын екпелердің, бақтардың болуы; жайылымдар бойынша – жайылатын малдың сипаттамасы (таулы далалы және басқалар) және саны, шөп басудың тұрпаты және бас сауғалайтын жерлердің болуы; шабындық жерлер бойынша - пішен шабудың сипаттамасы мен өсімдіктердің өсуі, көгалдар үшін – батпақтану, су айдындары үшін – бұталы және сулы-батпақты өсімдіктердің өсуі есепке алынады.
Сулы-батпақты жерлер бойынша шөп басудың тегі, сипаттамасы және тұрпаты – қопалы, жиекті, тік, ескі арналы және батпақты болуы, жер бедері мен жағалаудың топырағы, судың ағуы және басқа су көздерімен байланыс, су беті деңгейінің құбылуы, су айдынының тереңдігі, судың бетіндегі және астындағы өсімдіктер, оның су айдыны бойынша бөлінуі, қалыңдығы және басқалар ескеріледі.
Аңшылық алқаптардың басқа тұрпаттары бойынша да барлық тән ерекшеліктер көрсетіледі.
14. Аңшылық алқаптарды тұрпаттарға бөлу аңшылық шаруашылығының аңшылық алқаптарын жүйелеудің негізі болып табылады. Аңшылық алқаптарды тұрпаттарға бөлудің екі түрлі тәсілі бар: орман көмкерген және орман көмкермеген.
15. Орман көмкерген аңшылық алқаптар үшін оларды тұрпаттарға бөлу мына нышандар бойынша жүргізіледі: орман құрайтын тұқымдылардың құрамы; өсу жағдайлары мен орны; сүректердің жасы мен жуандығы .
Сүрекдіңнің құрамы бойынша орман көмкерген аңшылық алқаптар қылқан жапырақты және жапырақты болып бөлінеді. Алқаптардың тұрпаттарына ағаш тұқымдарының басым құрамы бар (қайыңдар, қарағайлар, сексеуілдер және басқа) орманды жерлер бөлінеді. Осындай тұрпаттар тұрпаттар топтарына (қайың-қарағай, қарағай-самырсын және басқалар) бірігуі мүмкін.
Орман екпелері жасына қарай мынадай үш топқа бөлінеді:
жас екпелер – 20 жасқа дейін;
орта жастағы екпелер – 20 жастан 40 жасқа дейін;
кәрі екпелер – 40 жастан жоғары.
Сүрекдіңнің жуандығын орманның жинақталуы айқындайды. Осы нышан бойынша орман екпелерінің тұрпаттары қалың және сирек болып бөлінеді.
Орманның өсу орнының жағдайлары тік аймақталумен айқындалады. Орманды жерлер осы нышан бойынша тау және жазық ормандары болып бөлінеді. Сондай-ақ мекендеу орнының жағдайларына топырақтың құнарлылығы мен ылғалдылығын жатқызу қажет.

16. Выделение типов охотничьих угодий, не покрытых лесом, осуществляется на основании выделения крупных природных комплексов, в основе которых лежит взаимосвязь почвенного состава, растительности, климата и других природных компонентов, являющихся составной частью жизнедеятельности животных.
17. Нецелесообразно выделение отдельных типов охотничьих угодий, если их площадь составляет менее 1% общей площади устраиваемого охотничьего хозяйства и подлежит объединению с близким по характеристикам типом.
4. Изучение природных и экономических условий
охотничьих угодий
18. Изучение природных условий охотничьих угодий предусматривает:
1) климат территории, на которой расположено охотничье хозяйство;
2) рельеф, почву, гидрографию и гидрологию;
3) лесорастительные условия и лесотаксационная характеристика произрастающей на территории охотничьего хозяйства древесно-кустарниковой и травянистой растительности, определение кормовой ценности растительных ресурсов в охотничьих угодьях.
19. Основное направление экономики в районе расположения охотничьего хозяйства предусматривает:
1) важнейшие промышленные предприятия и развитие промышленности;
2) лесохозяйственные предприятия, краткое описание их деятельности;
3) среднюю урожайность угодий лесного фонда;
4) использование лесными учреждениями угодий и ресурсов побочных пользований;
5) сельское хозяйство, его направление;
6) характеристику земельного фонда;
7) сроки проведения основных сельскохозяйственных работ;
8) среднюю урожайность сельхозугодий;
9) влияние отраслей экономики на условия обитания, численности и размножения видов животных, являющихся объектами охоты;
10) наличие и характеристика путей транспорта, их роль в хозяйственной деятельности охотничьего хозяйства, в обеспечении посещаемости охотничьих угодий по сезонам.
20. Продуктивность охотничьих угодий является критерием оценки качества (ценности) охотничьих угодий. Продуктивность охотничьих угодий подразделяется на биологическую и экономическую.
21. Биологическая продуктивность охотничьих угодий определяет возможность получения продукции животного мира в зависимости от условий обитания животных и тесно связано с понятием лимитирующих факторов, влияющих на воспроизводство, естественной смертности, оптимальной численности и других экологических факторов. Критерием биологической продуктивности охотничьих угодий является прирост численности животных в определенный промежуток времени.
22. Экономическая продуктивность охотничьих угодий определяет возможность рентабельного ведения охотничьего хозяйства, зависит от биологической продуктивности и возможности реализации полученной продукции и услуг.

16. Орман көмкермеген аңшылық алқаптарды тұрпаттарға бөлу ірі табиғи кешендер бөлу негізінде жүзеге асырылады, ал оларға жануарлардың тіршілік әрекетінің құрамдас бөлігі болып табылатын топырақ құрамының, өсімдіктердің, климаттың және басқа да табиғи компоненттердің өзара байланысы ұйытқы болады.
17. Егер аңшылық алқаптардың көлемі аңшылық шаруашылығына қолайлы жалпы көлемнің 1 % кем болса және сипаттамалары бойынша жақын тұрпатпен бірігуге тиіс болса, оларды жекелеген тұрпаттарға бөлудің қажеті жоқ.
4. Аңшылық алқаптардың табиғи және экономикалық жағдайларын зерттеу
18. Аңшылық алқаптардың табиғи жағдайларын зерттеу мыналарды қарастырады:
1) аңшылық шаруашылығы орналасқан аумақтың ауа райын;
2) рельефін, топырағын, гидрографиясы мен гидрологиясын;
3) орман өсімдіктерінің жағдайы және аңшылық шаруашылығы аумағында өсетін ағаш-бұталар мен шөп басқан өсімдіктердің орман таксациялық мінездемесін, аңшылық алқаптарының өсімдіктер ресурстарының азықтық бағалылығын анықтау.
19. Аңшылық шаруашылығы орналасқан аудандағы экономиканың негізгі бағыттары мыналарды көздейді:
1) аса маңызды өнеркәсіп орындары және өнеркәсіптің дамуы;
2) орман шаруашылығы кәсіпорындары, олардың қызметінің қысқаша сипаттамасы;
3) орман қоры алқаптарының орташа шығымдылығы;
4) орман мекемелерінің алқаптар мен жанама пайдалану ресурстарын пайдалануы;
5) ауыл шаруашылығы, оның бағыты;
6) жер қорының сипаттамасы;
7) негізгі ауылшаруашылық жұмыстарын өткізу мерзімдері;
8) ауыл шаруашылығы алқаптарының орташа шығымдылығы;
9) экономика салаларының аң аулау объектiлерi болып табылатын жануарлар түрлерінің мекендеу жағдайларына, санына және көбеюіне әсер етуі;
10) көлік жолдарының болуы және сипаттамасы, олардың аңшылық шаруашылығының шаруашылық қызметіндегі, маусымдар бойынша аңшылық алқапқа адамдардың келуін қамтамасыз етудегі рөлі.
20. Аңшылық алқаптардың өнімділігі олардың сапасын (құндылығын) бағалау өлшемі болып табылады. Аңшылық алқаптардың өнімділігі биологиялық және экономикалық өнімділік болып бөлінеді.
21. Аңшылық алқаптардың биологиялық өнімділігі жануарлардың мекендеу жағдайларына байланысты жануарлар дүниесінің өнімін алу мүмкіндігін айқындайды және өсімін молайтуға әсер ететін лимиттеуші факторлар ұғымымен: табиғи өлім-жітіммен; оңтайлы санымен және басқа да экологиялық факторлармен тығыз байланысты. Аңшылық алқаптардың биологиялық өнімділігінің өлшемі жануарлар санының белгілі бір уақыт аралығында өсуі болып табылады.
22. Аңшылық алқаптардың экономикалық өнімділігі аңшылық шаруашылығын рентабельді жүргізу мүмкіндігін айқындайды және ол биологиялық өнімділікке қана емес, сонымен бірге алынған өнім мен қызметтерді өткізу мүмкіндігіне де байланысты болады.

23. Биологическая продуктивность охотничьих угодий оценивается в абсолютных единицах (число животных) и в относительных единицах (бонитетах – хорошие, средние, плохие).
24. Экономическая продуктивность охотничьих угодий оценивается в денежных единицах и является суммарной стоимостной оценкой продукции охотничьего хозяйства, включая услуги и рекреации.
5. Учет животных
25. Расчет и прогноз численности животных на проектируемый период осуществляется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 18-2/501 "Об утверждении Правил ведения охотничьего хозяйства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11551), и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 25-03-01/82 "Об утверждении Инструкции по проведению учета видов животных на территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7492).
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2015 № 18-03/1111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Для предотвращения нанесения вреда лесным насаждениям, культурным посевам, животноводству, пчеловодству и сведения до минимума ущерба, наносимого животными, определяются оптимальные и хозяйственно – допустимые емкости угодий и оптимальная плотность животных.
27. Для расчета оптимальной емкости охотничьего хозяйства определяются оптимальные плотности основных видов животных охотничьей фауны на 1000 гектар угодий, пригодных для обитания вида.
28. Размер изъятия кроме прироста определяется задачами охотничьего хозяйства. При необходимости достижения оптимальной численности изъятие снижается на период до получения заданной численности. Увеличение изъятия необходимо в случае превышения оптимальной численности. Направление ведения охотничьего хозяйства по видам охотофауны учитывается при определении качественного состава изымаемых животных.
6. Проектирование биотехнических и эксплуатационных
мероприятий
29. Проектирование биотехнических и эксплуатационных мероприятий предусматривает:
1) планирование мероприятий по охране животного мира, а также биотехнических и эксплуатационных мероприятий;
2) проведение мероприятий по воспроизводству животного мира и биотехнических мероприятий;
3) виды, объемы биотехнических, охотохозяйственных и эксплуатационных мероприятий, выполненные охотничьим хозяйством за последние 5 (пять) лет ревизионного периода;

23. Аңшылық алқаптардың биологиялық өнімділігі абсолюттік бірліктермен (жануарлар саны) және салыстырмалы бірліктермен (бонитеттерде – жақсы, орташа, нашар) бағаланады.
24. Аңшылық алқаптардың экономикалық өнімділігі ақша бірліктерімен бағаланады және қызметтер мен рекреацияны қоса алғанда, аңшылық шаруашылығы өнімінің жиынтық құн бағасы болып табылады.
5. Жануарларды есепке алу
25. Жобаланып отырған кезеңге арналған жануарлар санының есептемесі мен болжамы "Аңшылық шаруашылығын жүргiзу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 мамырдағы № 18-2/501 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11551 болып тіркелген), және "Қазақстан Республикасы аумағында жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 25-03-01/82 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7492 болып тіркелген).
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.12.2015 № 18-03/1111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Орман екпелеріне, мәдени дақылдар егісіне, мал шаруашылығында, омарташылыққа зиян келуіне жол бермеу және жануарлар келтіретін нұқсанды барынша азайту үшін алқаптардың оңтайлы және шаруашылық тұрғысынан жол берілетін сиымдылықтары мен жануарлардың оңтайлы тығыздығы айқындалады.
27. Аңшылық шаруашылығының оңтайлы сиымдылығын есептеу үшін түрдің мекендеуіне жарамды 1000 гектар алқапқа аңшылық фаунаның негізгі түрлерінің оңтайлы тығыздығы анықталады.
28. Өсімнен басқа алып қою көлемі аңшылық шаруашылығының міндеттерімен айқындалады. Оңтайлы санға қол жеткізу қажет болған жағдайда алып қою берілген санды алғанға дейінгі кезеңге төмендетіледі. Оңтайлы саннан асып кеткен жағдайда алуды көбейту қажет.
6. Биотехникалық және пайдалану іс-шараларын жобалау
29. Биотехникалық және пайдалану іс-шараларын жобалау:
1) жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі іс-шараларды, биотехникалық және пайдалану іс-шараларын жоспарлауды;
2) жануарлар дүниесінің өсімін молайту жөнінде іс-шараларды мен биотехникалық іс-шаралар жүргізуді;
3) тексеру кезеңінің соңғы 5 (бес) жылында аңшылық шаруашылығы орындаған биотехникалық, аңшылық шаруашылығы және пайдалану іс-шараларының түрлерін, көлемін;

4) проектирование мест для строительства объектов охотничьего хозяйства.
30. При определении емкости охотничьего хозяйства следует учитывать биотехнические мероприятия, повышающие в зимнее время кормовые свойства угодий, а также посевы сельскохозяйственных культур (озимых) вблизи опушечной части лесных угодий.
7. Заключительные положения
31. Внутрихозяйственные охотоустроительные работы выполняются по трем периодам: подготовительные, полевые и камеральные работы. При их производстве выполняются:
1) при подготовительных работах:
приобретение различных видов картографических материалов;
уточнение границ охотничьих хозяйств и сбор сведений об охотничьем хозяйстве;
уточнение деления территории охотничьего хозяйства на егерские участки;
предварительное распределение площади охотничьего хозяйства по типам охотничьих угодий, их раскраска;
решение других вопросов по организации и проведению внутрихозяйственного охотоустройства;
2) при полевых работах:
организация территории охотничьего хозяйства;
описание и распределение территории охотничьего хозяйства по типам охотничьих угодий и их инвентаризация;
учет численности охотничьей фауны, а также определение видового состава редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных;
сбор материалов для составления пояснительной записки к внутрихозяйственному охотоустроительному проекту;
анализ хозяйственной деятельности охотничьего хозяйства, как при первичном, так и при повторном охотоустройстве;
3) при камеральных работах:
составление планово-картографических материалов;
полная камеральная обработка материалов с необходимыми обоснованиями и расчетами по охране, воспроизводству и использованию животного мира;
определение продуктивности охотничьих угодий;
составление пояснительной записки к проекту Плана ведения охотничьего хозяйства согласно приложению 1 к настоящим Правилам с проектируемыми мероприятиями на предстоящий ревизионный период и анализом хозяйственной деятельности охотничьего хозяйства за прошедшие 5 (пять) лет.
32. Особенности изготовления планов типологии охотничьих угодий и биотехнических мероприятий:
1) планы типологии и биотехнических мероприятий составляются в целом на территорию охотничьего хозяйства в масштабе 1:100000 или 1:200000, в зависимости от площади охотничьего хозяйства и принятого разряда внутрихозяйственного охотоустройства. Основой для составления планов служат серии тематических карт: топографическая, почвенная, геоботаническая, ландшафтная, а также другие планово-картографические материалы;

4) аңшылық шаруашылығы объектілерін салу үшін орындар жобалауды көздейді.
30. Аңшылық шаруашылығының сиымдылығын анықтау кезінде қыс мезгілінде алқаптың азықтық қасиеттерін арттыратын биотехникалық іс-шараларды, сондай-ақ орманды жерлердің шетіне жақын маңдағы ауыл шаруашылығы дақылдарының (күздік) егістіктерін есепке алу керек.
7. Қорытынды ережелер
31. Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жұмыстары үш кезең бойынша орындалады: дайындық, далалық және камералдық жұмыстар. Оларды жүргізу кезінде:
1) дайындық жұмыстары кезінде:
картографиялық материалдардың сан алуан түрлерін сатып алу;
аңшылық шаруашылығының шекарасын нақтылау және аңшылық шаруашылығы туралы мәліметтер жинау;
аңшылық шаруашылығы аумағының қорықшы учаскелеріне бөлінуін нақтылау;
аңшылық алқаптардың тұрпаттары бойынша аңшылық шаруашылығының жер көлемін алдын-ала бөлу, оларды бояу;
шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру және жүргізу бойынша басқа да мәселелерді шешу;
2) далалық жұмыстар кезінде:
аңшылық шаруашылығының аумағын ұйымдастыру;
аңшылық алқаптардың тұрпаттары бойынша аңшылық шаруашылығының аумағын сипаттау және бөлу мен оларды түгендеу;
аңшылық фаунаның санын есепке алу, сондай-ақ сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген жануарлар түрлерінің түрлік құрамын анықтау;
шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жобасына түсіндірме жазба жазу үшін материалдар жинау;
бастапқы шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыруда да, қайталама шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыруда да аңшылық шаруашылығының шаруашылық қызметін талдау;
3) камералдық жұмыстар кезінде:
жоспарлау-картографиялық материалдар жасау;
жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану бойынша қажетті негіздемелері мен есеп-қисабы бар материалдарды толық камералдық өңдеу;
аңшылық алқаптардың өнімділігін анықтау;
осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес алдағы ревизиялық кезеңге жобаланып отырған іс-шаралары мен аңшылық шаруашылығының өткен 5 (бес) жылғы шаруашылық қызметінің талдауы бар Аңшылық шаруашылығын жүргізу жоспарының жобасына түсіндірме жазба жазу орындалады.
32. Аңшылық алқаптардың типологиясы мен биотехникалық іс-шаралар жоспарларын жасаудың ерекшеліктері:
1) типология мен биотехникалық іс-шаралар жоспарлары аңшылық шаруашылығының жер көлеміне және шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жұмыстарының қабылданған разрядына байланысты аңшылық шаруашылығының аумағына 1:100000 немесе 1:200000 масштабында тұтас жасалады. Жоспарлар жасауға тақырыптық карталардың: топографиялық, топырақтық, геоботаникалық, ландшафтық карталар сериялары, сондай-ақ қолда бар немесе сатып алынған басқа да жоспарлау-картографиялық материалдар негіз болады;

2) на планах типов охотничьих угодий наносятся границы типов охотничьих угодий выделенных цветом (каждый тип угодий различается по цвету заливки) и указывается класс и тип угодий;
3) на планах биотехнических мероприятий условными знаками наносятся проектируемые (красным) и существующие (черным цветом) биотехнические охотхозяйственные мероприятия, сооружения по организации территории охотничьего хозяйства и охране фауны.
33. Особенность изготовления карты-схемы с применением технологий географической информационной системы (далее – ГИС – технология).
Карта-схема составляется в целом на объект внутрихозяйственного охотоустройства (охотничье хозяйство) в масштабе 1:100000.
Для выделения участков по типам угодий используются специализированные базы данных для отдельных компонентов природной среды (топографическая, ландшафтная, почвенная, геоботаническая (растительная).
С помощью ГИС-технологий и визуального анализа совмещенных данных создается картографическая основа с выделением типов охотничьих угодий включающая табличные и текстовые материалы.
На карту-схему наносятся условными обозначениями все элементы топографической нагрузки, структура охотничьего хозяйства – границы охотничьего хозяйства, лесничеств, егерских обходов, воспроизводственных участков.
На карту-схему не наносится километровая географическая разграфка с надписями координат, объекты военного и промышленного назначения, сооружения на путях сообщения и другие, запрещенные к опубликованию в открытой печати объекты.
34. Карты внутрихозяйственного охотоустройства оформляются условными знаками согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
35. Субъектом охотничьего хозяйства определяются границы воспроизводственных участков, егерских обходов, места установки аншлагов, указательных столбов, подъездных путей, мостиков, пристаней, гатей, шалашей, вышек для наблюдения и селекционного отстрела, охотничьих баз, остановочных пунктов, водопоев, вольер для передержки животных и других объектов. Все мероприятия заносятся в ведомость типологии и бонитировки составленной в произвольной форме. На план охотничьих угодий объекты наносятся условными обозначениями:
проектируемые – красным цветом;
существующие – черным цветом.
36. Для увеличения продуктивности угодий и добычи животных, сохранения маточного поголовья и своевременного их воспроизводства территория охотничьего хозяйства подразделяется на эксплуатационные и воспроизводственные участки.
Под воспроизводственные участки отводится не менее 10-15% площади охотничьего хозяйства. Данные участки являются естественными рассадниками дичи, пополняющими поголовье фауны в соседних угодьях.
Для осведомления населения и охотников о границах охотничьего хозяйства, воспроизводственных участках, обходах, местах запрещения охоты, об охране видов животных, являющихся объектами охоты, следует обозначать границы указанных объектов и на видных местах устанавливать информационные панно и аншлаги (на границах, перекрестках дорог, возле кордонов, ближайших населенных пунктов).
При проектировании деления охотничьего хозяйства на егерские обходы необходимо четко обозначать границы обходов на местности.

2) аңшылық алқаптар тұрпаттарының жоспарларында аңшылық алқаптар шекарасы арнайы түспен боялады (алқаптардың әрбір тұрпаты бояу түсімен ерекшеленеді) және алқаптардың сыныбы мен тұрпаты көрсетіледі;
3) биотехникалық іс-шаралар жоспарларында жобаланып отырған (қызыл) және қазіргі (қара түспен) биотехникалық аңшылық шаруашылығы іс-шаралары, аңшылық шаруашылығы аумағын ұйымдастыру мен фаунаны қорғау жөніндегі құрылыстар шартты белгілермен безендіріледі.
33. Географиялық ақпарат жүйесінің технологияларын
(бұдан әрі – ГАЖ – технология) қолданып сызба-карта дайындау ерекшеліктері.
Сызба-карта шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру объектісіне (аңшылық шаруашылығы) 1:100000 масштабында тұтас жасалады.
Алқаптар тұрпаттары бойынша учаскелерді бөліп көрсету үшін табиғи ортаның жекелеген компоненттеріне (топографиялық, ландшафтық, топырақтық, геоботаникалық (өсімдік) деректердің арнайы базалары пайдаланылады.
ГАЖ-технологиялардың көмегімен және ұштастырылған деректерді көзбен шолып талдау арқылы аңшылық алқаптардың тұрпаттары бөліп көрсетілген кестелік және мәтіндік материалдарды қамтитын картографиялық негіз жасалады.
Сызба-картаға шартты белгілермен топографиялық жүктеменің барлық элементтері, аңшылық шаруашылығының құрылымы – аңшылық шаруашылығының, орманшылықтардың, қорықшы айналмаларының, өсімін молайту учаскелерінің шекаралары безендіріледі.
Сызба-картаға координаттары жазылған километрлік географиялық бағандар, әскери және өнеркәсіптік мақсаттағы объектілер, қатынас жолдар бойындағы құрылыстар және ашық баспасөзде жариялауға тыйым салынған басқа да объектілер көрсетілмейді.
34. Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру карталары осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес шартты белгілермен ресімделеді.
35. Аңшылық шаруашылығының субъектісі жануарлардың өсімін молайту учаскелерінің, қорықшы айналмаларының шекарасын, аншлагтар, көрсеткіш бағандар орнату, кірме жолдар, көпірлер, айлақтар, төсемелер, күркелер, бақылау мұнаралары және селекциялық мақсатта атып алу орындарын, аңшылық базаларды, аялдау бекеттерін, суаттарды, жануарларды ұстай тұратын қоршауды басқа да объектілерді айқындайды. Барлық іс-шаралар типология мен бонитировка ведомосына енгізіледі. Аңшылық алқаптар жоспарында объектілер шартты белгілермен:
жобаланып жатқандары - қызыл түспен;
барлары - қара түспен боялады.
36. Алқаптардың өнімділігі мен жануарлар олжалауды ұлғайту, аналық басты сақтау және дер кезінде олардың өсімін молайту үшін аңшылық шаруашылығының аумағы пайдалану және өсімін молайту учаскелеріне бөлінеді.
Өсімін молайту учаскелеріне аңшылық шаруашылығы алқабының кемінде 10-15% бөлінеді. Бұл учаскелер көрші алқаптардағы фаунаның басын толықтыратын аңдардың табиғи мекендеу орны болып табылады.
Аңшылық шаруашылығының шекарасы, өсімін молайту учаскелері, айналмалар, аң аулауға тыйым салынған жерлер жайында, аңшылық объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін қорғау жайында халық пен аңшыларды хабардар ету үшін көрсетілген объектілердің шекарасын белгілеп қою және көрнекі орындарға ақпараттық паннолар мен аншлагтар (шекараларда, жол қиылыстарында, кордондар, жақын маңдағы елді мекендер қасында) орнату керек.
Аңшылық шаруашылығын қорықшы айналмаларына бөлуді жобалау кезінде айналмалар шекарасының жергілікті жерлерде нақты белгіленуі қажет.

37. На основании плана, раскрашенного по охотничьим угодьям, ведомости типологии проводится маршрутное обследование с целью осмотра максимального количества охотничьих угодий и уточнения правильности их оконтуривания, произведенного в камеральный период, при этом производится дополнительное описание имеющегося подроста, подлеска, кормовых трав, водоемов, особенностей охотничьих угодий. Определяется на какие виды целесообразно ориентировать ведение охотничьего хозяйства, и какие факторы в данных конкретных условиях останавливают рост численности животных с указанием степени воздействия этих факторов и в каких типах угодий их воздействия ярко проявляются.
38. При проведении работ на землях земельного запаса и других землепользователей (кроме государственного лесного фонда) описание содержит следующие данные:
1) инвентаризация угодий с описанием их характеристики производится с использованием материалов землеустройства;
2) организованные охотничьи угодья заносятся в ведомость типологии и бонитировки и затем производится их бонитировка;
3) описанные охотничьи угодья оконтуриваются красным цветом и литеруются.
Длина маршрутного хода при уточнении и согласовании охотничьих угодий принимается в зависимости от сложности и трудоемкости внутрихозяйственного охотоустройства.
39. В процессе производства полевых внутрихозяйственных охотоустроительных работ субъектом охотничьего хозяйства для разработки Плана ведения охотничьего хозяйства проводится сбор следующих сведений:
1) уточнение границ и категории охотничьего хозяйства, нанесение границ земель лесного фонда, входящих в территорию охотничьего хозяйства;
2) сбор сведений и текущей информации по следующим вопросам:
об истории развития и организации охотничьего хозяйства;
о путях транспорта и их характеристики, возможности их использования для целей охотничьего хозяйства;
о климате территории, на которой размещено охотничье хозяйство, его влияние на животный мир;
о рельефе, почвах, гидрографии, гидрологии, изучении особенностей влияния их на жизнеспособность животного мира;
о лесорастительных условиях и лесотаксационной характеристике произрастающей на территории охотничьего хозяйства древесно-кустарниковой и травянистой растительности, распределении территории охотничьего хозяйства по категориям угодий, преобладающим породам в пределах классов возраста;
о направлении и использовании лесных, сельскохозяйственных и
водно – болотных угодий в целях ведения и развития охотничьего хозяйства;
об экономических и социальных условиях района в пределах территории охотничьего хозяйства, наличии других охотничьих хозяйств и охотпользователей на прилегающих к охотничьему хозяйству территориях;
основные виды животных, являющихся объектами охоты;
согласование биотехнических мероприятий, направленных на улучшение кормовых и защитных условий для обитания дичи в охотничьем хозяйстве (ввод в состав насаждений различных кустарниковых и древесных пород для создания защитных ремиз, кормовых полей);
согласование мест устройства кормушек, подкормочных площадок, солонцов, водопоев, галечников, порхалищ, вышек для наблюдения и селекционного отстрела;
возможность акклиматизации животных;

37. Аңшылық алқаптар бойынша боялған жоспардың, типология ведомосының аңшылық алқаптардың барынша көп мөлшерін қарап көру және камеральдық кезеңде оларды пішіндеудің дұрыстығын нақтылау мақсатында қаз-қалпында тұрған күйінде бағдарлы байқап зерттеу жүргізіледі, бұл орайда өсіп тұрған шағын тоғайлар, жас ағаштар, азықтық шөптер, су айдындары, аңшылық алқаптардың ерекшеліктері қосымша сипатталады. Алқаптарға қойылатын орман өсіру, ауыл шаруашылығы және аңшылық шаруашылығы талаптарының арасында тәуелділік белгіленеді. Аңшылық шаруашылығын жүргізуді қандай түрлерге бағдарлау қажеттігі және нақты осы жағдайларда жануарлар санының өсуін қандай факторлар тежеп отырғаны айқындалады, бұл орайда осы факторлардың әсер ету дәрежесі және қандай алқаптар тұрпаттарында олардың әсері айқын байқалатыны көрсетіледі.
38. Босалқы жер қорының және басқа жер пайдаланушылардың (мемлекеттік орман қорынан басқа) жерлерінде жұмыстар жүргізу кезінде сипаттау мына деректерді қамтиды:
1) алқаптардың сипаттамалары беріліп, оларды қаз-қалпында түгендеу жерге орналастыру материалдары пайдаланылып жүргізіледі;
2) ұйымдастырылған аңшылық алқаптар типология және бонитировка ведомосына енгізіліп, содан соң оларды бонитировкалау (бағалау) жүргізіледі;
3) сипатталған аңшылық алқаптар қызыл түспен пішінделеді және белгіленеді.
Аңшылық алқаптарды нақтылау және келісу кезінде бағдарлы жүрістің ұзындығы шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жұмыстарының күрделілігі мен қиындығына байланысты қабылданады.
39. Далалық шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жұмыстарын жүргізу процесінде аңшылық шаруашылығының субъектісі Жоспарды әзірлеу мақсатында өткізіп, мына мәселелерді шешу үшін мәліметтер жинайды:
1) аңшылық шаруашылығының шекарасы мен санатын нақтылау, аңшылық шаруашылығының аумағына кіретін орман қоры жерлерінің шекарасын белгілеу;
2) мына мәселелер бойынша мәліметтер мен ағымдағы ақпарат жинау:
аңшылық шаруашылығының даму және оны ұйымдастыру тарихы туралы;
көлік жолдары мен олардың сипаттамалары және оларды аңшылық шаруашылығы мақсаттары үшін пайдалану мүмкіндігі туралы;
аңшылық шаруашылығы орналасқан аумақтың климаты, оның жануарлар дүниесіне әсері туралы;
рельефі, топырағы, гидрографиясы, гидрологиясы туралы, олардың жануарлар дүниесінің тіршілік ету қабілетіне әсер ету ерекшеліктерін зерделеу;
орман өсімдіктерінің жағдайлары және аңшылық шаруашылығының аумағында өсетін ағаш-бұта және шөптесін өсімдіктердің орман бағалау сипаттамасы, аңшылық шаруашылығы аумағының алқаптардың санаттары, жас сыныптары шегінде басым тұқымдылар бойынша бөлінуі туралы;
аңшылық шаруашылығын жүргізу және дамыту мақсаттарында орман, ауыл шаруашылығы және сулы-батпақты алқаптардың бағыты мен пайдаланылуы туралы;
аңшылық шаруашылығының аумағы шегінде ауданның экономикалық және әлеуметтік жағдайлары, аңшылық шаруашылығына іргелес аумақтарда басқа аңшылық шаруашылықтары мен аңшылықты пайдаланушылардың болуы туралы;
аңшылық объектісі болып табылатын жануарлардың негізгі түрлері;
аңшылық шаруашылығында жабайы аң-құстың мекендеуі үшін азықтық және қорғаныштық жағдайларды жақсартуға бағытталған биотехникалық іс-шаралар келісіледі (қорғаныштық ремиздер, азықтық егістіктер құру үшін екпелер құрамына әртүрлі бұта және ағаш тұқымдарын енгізу);
астаулар орнату, үстеп азықтандыру алаңқайларын, тұз жалау орындарын, суаттар, малтатастар, ұшып-қонатын орындар, бақылау мен селекциялық мақсатта атып алу үшін мұнаралар салу орындарын келісу;
жануарларды жерсіндіру мүмкіндігі;

затраты на биотехнические мероприятия (за последние 5 (пять) лет из годовых отчетов), согласование норм заготовок кормов на 1 голову и средняя продолжительность периода подкормки;
работы, проводимые в охотничьем хозяйстве по селекционному отбору;
фактический отстрел животных на территории охотничьего хозяйства за 5 (пять) лет (годовые отчеты);
стоимость продукции животных (цены на мясо, шкуры: закупочные и реализационные из годовых отчетов);
применяемые способы охоты (организация охот);
сбор материалов о потраве животными сельхозугодий и нанесенный ущерб лесному хозяйству (выписка из актов в площадях и в деньгах(тенге) за 5 (пять) лет);
виды браконьерства, зарегистрированного на территории охотничьего хозяйства за 5 (пять) лет;
вред, наносимый охотничьей фауне хищниками;
борьба с браконьерством, истребление на территории охотничьего хозяйства вредных хищников, бродячих собак, кошек (за последние 5(пять) лет);
наличие в охотничьем хозяйстве охотничьих баз, остановочных пунктов, вышек, троп, дорог, кордонов и других сооружений;
количество охотников, посетивших охотничье хозяйство;
разделение территории охотничьего хозяйства на егерские обходы, лесные обходы и мастерские участки;
перечень видов животных, обитающих на территории охотничьего хозяйства, и их численность по годам (за последние 5 (пять) лет из годовых отчетов охотничьего хозяйства);
справки о зарегистрированных болезнях животных на территории охотничьего хозяйства, случаи падежа животных от бескормицы, наводнений, от глубокого снежного покрова, от хищников и других причин (берется из годовых отчетов охотничьего хозяйства, прилагаемых актов вскрытия и других документов);
сбор данных по биологии и размножению основных видов животных, о структуре популяций, естественной смертности, годичном приросте, о соотношении полов и возрастном составе популяций (материал собирается методом опроса и при учете);
расположение на территории охотничьего хозяйства воспроизводственных участков;
потребность и степень обеспеченности охотничьего хозяйства кадрами постоянных рабочих, специалистами;
штат охотничьего хозяйства и его укомплектованность;
обеспеченность жильем, оружием, рациями, биноклями, транспортом;
затраты на содержание охотничьего хозяйства, в том числе заработной плате, транспорт, биотехнические работы, приобретение инвентаря и другие виды затрат;
доходы охотничьего хозяйства от эксплуатации запасов фауны, содержания гостиниц, обслуживания охотников и стоимости путевок;
перечень основных древесно-кустарниковых и травянистых растений, имеющих кормовое и защитное значение для животных;
список злаковых, клубнекорнеплодов и других растений, которые можно выращивать на кормовых и защитных ремизах, на площадях охотничьего хозяйства, а также перечень растений, которые целесообразно выращивать в охотничьем хозяйстве;
сведения о возможной биотехнической реконструкции насаждений с целью повышения естественных кормовых и защитных условий;
перспективы дичеразведения в охотничьем хозяйстве, наличие в охотничьем хозяйстве лошадей и охотничьих собак.

биотехникалық іс-шараларға жұмсалатын шығындар (жылдық есептерден соңғы 5 (бес) жылда), 1 басқа азық дайындау нормалары мен үстеп азықтандыру кезеңінің орташа ұзақтығы келісіледі;
селекциялық іріктеу бойынша аңшылық шаруашылығында жүргізілген жұмыстар;
аңшылық шаруашылығы аумағында 5 (бес) жыл ішінде жануарлардың нақты атып алынуы (жылдық есептер);
жануарлар өнімінің құны (ет, тері бағалары: жылдық есептерден алынған сатып алу және өткізу бағалары);
қолданылатын аңшылық тәсілдері (аң аулауды ұйымдастыру);
жануарлардың ауыл шаруашылығы жерлерін бүлдіруі туралы материалдар жинау және орман шаруашылығына келтірілген шығын (5 (бес) жылда алқабы мен ақшасы (теңгемен) көрсетілген актілерден көшірме);
аңшылық шаруашылығы аумағында тіркелген (бес жылда) браконьерлік түрлері;
жыртқыштардың аңшылық фаунасына келтіретін зияны;
браконьерлікпен күрес, аңшылық шаруашылығы аумағында зиянды жыртқыштарды, қаңғыбас иттерді, мысықтарды қырып-жою (соңғы 5 (бес) жылда);
аңшылық шаруашылығында аңшылық базалардың, аялдау бекеттерінің, мұнаралардың, соқпақтардың, жолдардың, кордондардың және басқа құрылыстардың болуы;
аңшылық шаруашылығына келген аңшылар саны;
аңшылық шаруашылығы аумағының қорықшы айналмаларына, орман айналмаларына және шеберлік учаскелеріне бөлінуі;
аңшылық шаруашылығы аумағында мекендейтін жануарлар түрлерінің тізбесі және олардың жылдар бойынша саны (аңшылық шаруашылығының жылдық есептерінің соңғы 5 (бес) жылы);
аңшылық шаруашылығы аумағында жануарлардың тіркелген аурулары туралы анықтамалар, жануарлардың аштықтан, су тасқынынан, қалың қар қабатынан, жыртқыштардан және басқа да себептерден өлім-жітімге ұшырау оқиғалары (аңшылық шаруашылығының жылдық есептерінен, қоса берілетін сою актілерінен және басқа құжаттардан алынады);
жануарлардың негізгі түрлерінің биологиясы мен көбеюі бойынша, таралымдар құрылымы, табиғи өлімі, жылдық өсімі туралы, таралымдардың жыныстық ара-қатынасы мен жас құрамы туралы деректер жинау (материал сауалнама әдісімен және есепке алу кезінде жиналады);
аңшылық шаруашылығы аумағында өсімін молайту учаскелерінің орналасуы;
аңшылық шаруашылығының тұрақты жұмысшылар кадрлары, мамандар жөніндегі қажеттілігі мен олармен қамтамасыз етілу дәрежесі;
аңшылық шаруашылығының штаты және оның жасақталуы;
тұрғын үймен, қарумен, рациялармен, дүрбілермен, көлікпен қамтамасыз етілуі;
аңшылық шаруашылығын ұстау шығындары, оның ішінде жалақы, көлік, биотехникалық жұмыстар, құрал-саймандар сатып алу және басқа да шығын түрлері;
аңшылық шаруашылығының фауна қорларын пайдаланудан, қонақүйлер ұстаудан, аңшыларға қызмет көрсетуден және жолдамалар құнынан табатын табыстары;
жануарлар үшін азықтық және қорғаныштық маңызы бар ағаш-бұта ағаштары мен шөптесін өсімдіктердің тізбесі;
аңшылық шаруашылығының азықтық және қорғаныштық ремиздерінде, алаңқайларында өсіруге болатын дәнді дақылдар, тамыртүйнекті жемістер және басқа да өсімдіктердің тізбесі, сондай-ақ аңшылық шаруашылығында өсіру қажет өсімдіктер тізбесі;
табиғи азықтық және қорғаныштық жағдайларды арттыру мақсатында екпелерді ықтимал биотехникалық қайта жаңарту туралы мәліметтер;
аңшылық шаруашылығында жабайы аң-құс өсірудің болашағы, аңшылық шаруашылығында аттар мен аңшылық иттердің болуы.

40. После завершения камеральных работ субъектами охотничьего хозяйства устанавливаются межевые столбы охотничьего хозяйства, и составляется Акт об установке и сдаче межевых столбов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
41. Составленный по результатам проведенного внутрихозяйственного охотоустройства План ведения охотничьего хозяйства является основным организационно-хозяйственным документом, предназначенным для ведения охотничьего хозяйства, регулирования численности животного мира и решения вопросов охотхозяйственного направления в охотничьем хозяйстве.
Приложение 1
к Правилам по внутрихозяйственному
охотоустройству на территории
Республики Казахстан
Пояснительная записка к Плану ведения
охотничьего хозяйства

40. Камералдық жұмыстар біткеннен кейін аңшылық шаруашылығы субъектілері аңшылық шаруашылығының межелік бағандарын орнатады және осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес нұсқа бойынша Межелік бағандарды орнату мен тапсыру жөнінде актілейді.
41. Өткізілген шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру нәтижелері бойынша жасалған Аңшылық шаруашылығын жүргізу жоспары аңшылық шаруашылығын жүргізуге, жануарлар дүниесінің санын реттеуге, аңшылық шаруашылығында аңшылық шаруашылығы бағытындағы басқа да мәселелерді шешуге арналған негізгі шаруашылық-ұйымдастыру құжаты болып табылады.
Қазақстан Республикасы
аумағында шаруашылықішілік
аңшылықты ұйымдастыру жөніндегі
қағидасына 1-қосымша
Аңшылық шаруашылығын жүргізу жоспарына түсіндірме жазбаның құрылымы

Глава 1. Характеристика территории, природно-климатических
условий охотничьей фауны и охотничьего хозяйства
1. Местонахождение и площадь охотничьего хозяйства
Наименование административного района
Наименование землепользователей, на территории которых размещено хозяйство
Площадь, гектар
Примечание:
Наименование и месторасположение охотничьего хозяйства, административные районы, землепользователи, на территории которых размещено охотничье хозяйство.
Общая площадь, местонахождение субъекта охотничьего хозяйства и юридический адрес.
В текст записки помещается карта-схема:
карта-схема территории, на которой размещено охотничье хозяйство с нанесением основной топографической нагрузки, границ охотничьего хозяйства с межевыми точками и их координатами.

1-тарау. Аңшылық шаруашылығы аумағының, табиғи-климаттық
жағдайларының және аңшылық фаунасының сипаттамасы
1. Аңшылық шаруашылығының орналасқан жері және алқабы
Аңшылық шаруашылығының құрылымы
Әкімшілік ауданның атауы
Аумағында шаруашылық орналасқан жер пайдаланушылардың атауы
Алаңы, гектар
1
2
3
Ескертпе:
Аңшылық шаруашылығының атауы мен орналасқан жері, аумағында аңшылық шаруашылығы орналасқан әкімшілік аудандар, жер пайдаланушылар.
Аңшылық шаруашылығының жалпы жер көлемі, кеңсесі орналасқан жер және пошталық мекен-жайы.
Жазбахат мәтініне сызба-карта:
негізгі топографиялық жүктеме, межелік нүктелер мен олардың координаттары бар аңшылық шаруашылығының шекаралары көрсетілген аңшылық шаруашылығы орналасқан аумақтың сызба-картасы орналастырылады.

4. Виды животных, являющихся объектами охоты
на территории охотничьего хозяйства
Отряд
Вид
Примечание
Класс ________________________
Примечание:
Перечень видов животных, обитающих на территории охотничьего хозяйства.
Видовой состав животных используемых в иных хозяйственных целях (кроме охоты и рыболовства).
Глава 2. Экономические условия
5. Основные отрасли экономики в районе
расположения охотничьего хозяйства
Распределение лесного и земельного фонда по категориям угодий
Площадь, гектар
Наименование землепользователей
Всего земель
В том числе их распределение по угодьям
Примечание:
Основное направление экономики в районе расположения охотничьего хозяйства. Важнейшие промышленные предприятия и развитие промышленности. Лесохозяйственные предприятия, краткое описание их деятельности. Средняя урожайность угодий лесного фонда. Использование лесными учреждениями угодий и ресурсов побочных пользований. Сельское хозяйство, его направление. Характеристика земельного фонда. Сроки проведения основных сельскохозяйственных работ. Средняя урожайность сельхозугодий. Влияние отраслей экономики на условия обитания, численности и размножение видов животных, являющихся объектами охоты.
6. Пути транспорта
Характеристика сухопутных путей транспорта,
проходящих через территорию охотничьего хозяйства
Виды дорог
Протяженность, километр
Дороги, всего
в том числе:
а) железные
б) автомобильные
из них:
с твердым покрытием
грунтовые
в том числе круглогодичного действия
в) тропы
Характеристика водных путей транспорта
Наименование рек, водоемов
Приток
какой реки
Для какого вида транспорта
Протяженность, километр
Примечание:
Наличие и характеристика путей транспорта, их роль в хозяйственной деятельности охотничьего хозяйства, в обеспечении посещаемости охотничьих угодий по сезонам.
7. Хозяйственная деятельность охотничьего хозяйства
Объемы основных видов выполняемых работ в год,
предшествующий внутрихозяйственному охотоустройству
Показатели
Объем работ
Сумма затрат, тысяч тенге
Структура затрат в %
единица измерения
объем
Примечание:
Объемы основных видов выполняемых работ в стоимостном выражении в год, предшествующий внутрихозяйственному охотоустройству.
Производственная мощность охотничьего хозяйства
Наименование
Единица измерения
На год внутрихозяйственного охотоустройства
1
Производственные основные средства - всего
тысяч тенге
2
в том числе: здания
-"-
3
сооружения
-"-
4
машины и оборудование
-"-
5
транспортные средства
-"-
6
Непроизводственные основные средства – всего
тысяч тенге
7
в том числе жилищное хозяйство
-"-
8
Итого по охотничьему хозяйству
тысяч тенге
Техническая оснащенность охотничьего хозяйства
Наименование машин и механизмов
Общее количество
Из них
требует капитального ремонта
подлежит списанию

4. Аңшылық шаруашылығы аумағындағы аң аулау объектiлерi болып табылатын жануарлар түрлері
Шаруашылықта мекендейтін аңшылық фаунаның тізбесі
Отряды
Түрі
Қосымша
1
2
3
Класы ______________
Ескертпе:
Аңшылық шаруашылығы аумағында мекендейтін жануарлар түрлері.
Өзге шаруашылық мақсаттарда пайдаланылатын жануарлардың түрлік құрамы (аң аулау мен балық аулаудан басқа).
2-тарау. Экономикалық жағдайлар
5. Аңшылық шаруашылығы орналасқан аудандағы экономиканың негізгі салалары
Жер санаты бойынша орман және жер қорын бөліп беру
Алаңы, гектар
Жер иеленушілердің атауы
Барлық жерлер
Оның ішінде оларды жерлер бойынша бөліп беру
Ескертпе:
Аңшылық шаруашылығы орналасқан аудандағы экономиканың негізгі бағыттары. Аса маңызды өнеркәсіп орындары және өнеркәсіптің дамуы. Орман шаруашылығы кәсіпорындары, олардың қызметінің қысқаша сипаттамасы. Орман қоры алқаптарының орташа шығымдылығы. Орман мекемелерінің алқаптар мен жанама пайдалану ресурстарын пайдалануы. Ауыл шаруашылығы, оның бағыты. Жер қорының сипаттамасы. Негізгі ауыл шаруашылық жұмыстарын өткізу мерзімдері. Ауыл шаруашылығы алқаптарының орташа шығымдылығы. Экономика салаларының аң аулау объектiлерi болып табылатын жануарлар түрлерінің мекендеу жағдайларына, санына және көбеюіне әсер етуі.
6. Көлік жолдары
Аңшылық шаруашылығы аумағы арқылы өтетін құрғақжол жол көліктерінің сипаттамасы
Жолдың түрі
Созылуы, километр
Жолдар, барлығы
оның ішінде:
а) теміржолдар
б) автомобиль
олардың:
қатты жамылғымен
грунтты
оның ішінде жыл бойы қызмет ететін
в) аяқ жолдар
Көліктің су жолдары сипаттамасы
Өзендердің, су тоғандарының атауы
Қай өзеннің саласы
Көліктің қай түріне
Созылуы, километр
Ескертпе:
Көлік жолдарының болуы және сипаттамасы, олардың аңшылық шаруашылығының шаруашылық қызметіндегі, маусымдар бойынша аңшылық алқапқа адамдардың келуін қамтамасыз етудегі рөлі.
7. Аңшылық шаруашылығының шаруашылық қызметі
Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастырушылардың алдындағы 1 жылда орындалған негізгі жұмыс түрлерінің көлемі
Көрсеткіштер
Жұмыс көлемі
Шығын көлемі, мың теңге
Шығын құрылымы %-бен
өлшем бірлігі
көлемі
Ескертпе:
Аңшылықты ұйымдастырудың алдындағы жылы орындалған жұмыстардың негізгі түрлерінің бағамен көрсетілген көлемі.
Аңшылық шаруашылығының өндірістік қуаты
Атауы
Өлшем бірлігі
Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жылында
1
өндірістік негізгі құрал-жабдықтар – барлығы
мың теңге
2
оның ішінде: ғимараттар
3
үймереттер
4
машиналар мен қондырғылар
5
көлік құралдары
6
өндірістік емес негізгі құрал-жабдықтар-барлығы
мың теңге
7
оның ішінде тұрғын үй шаруашылығы
8
аңшылық шаруашылығы бойынша барлығы
мың теңге
Аңшылық шаруашылығының техникалық жабдықталуы
Машиналар мен механизмдердің атауы
Жалпы саны
Оның ішінде
күрделі жөндеуді талап ететіндер
есептен шығаруға жататындар

1. Транспортные средства
1
Автомобили
2
Мотоциклы
3
Снегоходы
2. Тракторы
1
Колесные
2
Гусеничные
3. Силовое оборудование
1
Почвообрабатывающие машины
2
Сельскохозяйственные машины
Примечание:
Техническая оснащенность, транспортные средства, их состояние, степень использования.
Производственный и жилой фонд охотничьего хозяйства
Наименование зданий и сооружений
Имеется
Нуждается в ремонте, штук
количество, штук
полезная площадь, м3
капитальный
текущий
1. Производственно-административные здания
1
Контора предприятия
2
Гаражи
3
Складские помещения
2. Жилые здания
4
Жилые здания
5
Кордоны
6
Общежития, гостиницы
Примечание:
Существующий производственный и жилой фонд, его состояние, степень обеспеченности.
Штат охотничьего хозяйства и его укомплектованность
Должности
Численность
по штатному расписанию
фактически
имеется
зарплата
(тысяч тенге)
Сумма расходов и доходов охотничьего хозяйства в год,
предшествующий внутрихозяйственному охотоустройству
Показатели
Сумма,
тысяч тенге
%
1. Доходы и поступления
2. Расходы
Примечание:
Сумма расходов и доходов охотничьего хозяйства.
8. Роль охотничьего хозяйства в экономике района,
охране окружающей среды и фауны
Сведения об использовании охотничьей фауны в год,
предшествующий внутрихозяйственному охотоустройству
Вид животного
Количество
добытых
животных
Вид продукции
Единица
измерения
Заготовлено
Примечание:
Основные направления ведения охотничьего хозяйства, роль в охране окружающей среды и фауны, развитии отечественного и иностранного туризма, удовлетворении населения продуктами питания. Использование охотничьей фауны. Удельный вес валовой продукции охотничьего хозяйства в экономике района.
Глава 3. Анализ хозяйственной деятельности охотничьего хозяйства
При повторном внутрихозяйственном охотоустройстве анализ хозяйственной деятельности производится за весь прошедший ревизионный период, включая год внутрихозяйственного охотоустройства, при первичном внутрихозяйственном охотоустройстве – за последние пять лет, включая год проведения внутрихозяйственного охотоустройства.
9. Численность охотничьей фауны и ее охрана
Динамика численности животных за прошлый ревизионный период
Виды животных
Количество животных по годам
Примечание:
Динамика численности животных по данным охотничьего хозяйства за прошлый ревизионный период, методы проводимых учетных работ по определению фактической численности животных.
Деление территории охотничьего хозяйства на егерские обходы
Наименование
землепользователя
Номера егерских обходов
Кварталы (землепользователи), входящий обход
Площадь, обходов, гектар
Примечание:
Охрана фауны. Деление территории охотничьего хозяйства на егерские участки и обходы, их площади. В тексте помещается схематическая карта охотничьего хозяйства, уменьшенная до размера стандартного печатного листа, формата не более А3, с указанием границ егерских участков и обходов.
Сведения о случаях браконьерства на территории охотничьего хозяйства
Наименование
Единица измерения
____
год
____
год
____
год
____
год
____
год
Итого
Примечание
1
Выявлено нарушений правил охоты - всего
число случаев
2
Задержано нарушителей
человек
3
Нанесенный ущерб
тысяч тенге
Примечание:
Виды и объемы браконьерства, в том числе и зарегистрированные. Ущерб, нанесенный охотничьему хозяйству браконьерством.

1. Көлік құралдары
1
Автомобильдер
2
Мотоциклдер
3
Қарда жүргіштер
2. Тракторлар
1
Дөңгелекті
2
Шынжыр табанды
3. Қуатты құралдар
1
Топырақ өңдеу машиналары
2
Ауыл шаруашылығы машиналары
Ескертпе:
Техникамен жарақтану, көлік құралдары, олардың жай-күйі, пайдаланылу дәрежесі.
Аңшылық шаруашылығының өндірістік және тұрғын үй қоры
Ғимараттар мен үймереттер атауы
Бар
Жөндеуді қажет етеді, дана
саны, дана
пайдалы ауданы, м3
күрделі
ағымдағы
1. Өндірістік-әкімшілік ғимараттар
1
Кәсіпорын кеңсесі
2
Гараждар
3
Қойма үй-жайлары
2. Тұрғын үйлер
1
Тұрғын үйлер
2
Кордондар
3
Жатақханалар, қонақ үйлер
Ескертпе:
Қазіргі өндірістік және тұрғын үй қоры, оның жай-күйі, қамтамасыз етілу дәрежесі.
Аңшылық шаруашылығының штаты және оның жиынтықтылығы
Лауазымдары
Саны
штат кестесі бойынша
нақты
бар
жалақысы
(мың теңге)
Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастырушылардың алдындағы аңшылық шаруашылығының 1 жылдағы шығын және кіріс сомасы
Көрсеткіштер
Сомасы, мың теңге
%
1. Кірістер мен түсімдер
2. Шығындар
Ескертпе:
Аңшылық шаруашылығының шығыстары мен кірістерінің сомасы.
8. Аңшылық шаруашылығының аудан экономикасындағы, қоршаған орта мен фаунаны қорғаудағы рөлі
Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастырудың алдындағы жылда аңшылық фаунаны пайдалану жөніндегі мәліметтер
Жануардың түрі
Ауланған жануарлардың саны
Өнім түрі
Өлшем бірлігі
Дайындалды
Ескертпе:
Аңшылық шаруашылығын жүргізудің негізгі бағыттары, оның қоршаған орта мен фаунаны қорғаудағы, отандық және шетелдік туризмді дамытудағы, тұрғындарды азық-түлікпен қанағаттандырудағы рөлі. Аңшылық фаунаны пайдалану. Аңшылық шаруашылығы жалпы өнімінің аудан экономикасындағы үлесті салмағы.
3-тарау. Аңшылық шаруашылығының шаруашылық қызметін талдау
Қайталама шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру кезінде шаруашылық қызметін талдау шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жылын қоса алғанда, бүкіл өткен тексеру кезеңіне, бастапқы шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру кезінде – шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыруды жүргізу жылын қоса алғанда, соңғы бес жылға жүргізіледі.
9. Аңшылық фаунаның саны және оны қорғау
Өткен тексеру кезеңі үшін аңшылық шаруашылығының деректері бойынша жануарлар санының динамикасы
Жануарлар түрі
Жылдар бойынша жануарлардың саны
Ескертпе:
Өткен тексеру кезеңі үшін аңшылық шаруашылығының деректері бойынша жануарлар санының динамикасы, жануарлардың нақты санын анықтау бойынша жүргізілетін есепке алу жұмыстарының әдістері.
Аңшылық шаруашылығы аумағын қорықшы айналымына бөлу
Жер пайдаланушылардың атауы
Қорықшы айналымдарының нөмірі
Айналымға кіретін тоқсандар (жер пайдаланушылар)
Айналым алаңы, гектар
Ескертпе:
Фаунаны қорғау. Аңшылық шаруашылығының аумағын қорықшылық учаскелер мен айналмаларға бөлу, олардың алаңы. Мәтінде қорықшылық учаскелер мен айналмалардың шекаралары көрсетіліп, А3 форматтан аспайтын стандартты баспа парағына дейін кішірейтілген аңшылық шаруашылығының сызба-картасы орналастырылады.
Аңшылық шаруашылығы аумағындағы браконьерлік жағдайлар жөніндегі мәліметтер
Атауы
Өлшем бірлігі
жыл
жыл
жыл
жыл
жыл
Барлығы
Ескертпе
1
Аңшылық ережесін бұзушылық табылды-барлығы
Жағдайлар саны
2
Бұзушылар ұсталды
адам
3
Келтірілген шығын
мың теңге
Ескертпе:
Браконьерліктің түрлері мен көлемі, оның ішінде тіркелген браконьерлік. Браконьерліктің аңшылық шаруашылығына келтірген зияны.

10. Биотехнические, охотохозяйственные и
эксплуатационные мероприятия
Объемы биотехнических, охотхозяйственных и эксплуатационных
мероприятий, выполненных охотничьим хозяйством за последние
5 лет ревизионного периода
Наименование
Единица измерения
____
год
____
год
____
год
____
год
____
год
Примечание
1
Биотехнические
объем
штук
сумма затрат
тысяч тенге
в том числе:
2
Охотхозяйственные
объем
штук
сумма затрат
тысяч тенге
в том числе:
Реализовано продукции от эксплуатации охотничьей
фауны за последние 5 лет
Наименование
____
год
____
год
____
год
____
год
____
год
Примечание
1
Пушнина по договорам содействия (в тысяч тенге)
2
Пушнина на правах контрагентства (в тысяч тенге)
3
Мясо диких копытных (килограмм/тенге), всего:
1)
в том числе: лось
2)
олень
3)
кабан
4)
горный козел
5)
косуля
4
Зайцы (штук/тенге)
5
Пернатая дичь (штук/тенге)
6
Рыба (килограмм/тенге)
Примечание:
Места расположения построенных охотхозяйственных объектов. Размеры реализации продукции от эксплуатации охотничьей фауны охотничьего хозяйства за последние 5 (пять) лет.
11. Ветеринарно-санитарная оценка угодий
охотничьего хозяйства
Состояние ветеринарно-санитарной службы в районе расположения охотничьего хозяйства. Сведения о заболеваниях животных на территории охотничьего хозяйства в течение ревизионного периода. Профилактические мероприятия.
12. Заключение по ведению охотничьего хозяйства
в прошедшем ревизионном периоде
Положительные и отрицательные стороны ведения охотничьего хозяйства и общее заключение по результатам анализа охотхозяйственной деятельности с оценкой (удовлетворительно, неудовлетворительно).
Глава 4. Основные положения по организации и ведению
охотничьего хозяйства
13. Основные положения по ведению охотничьего хозяйства
Правовые основы охотничьего хозяйства. Природоохранные, рекреационные и хозяйственные задачи ведения охотничьего хозяйства. Нормативные документы, регламентирующие природопользование в охотничьем хозяйстве. Действующие на территории охотничьего хозяйства запрещения и ограничения в пользовании животным миром, их юридическое обоснование.
Перечень обитающих на территории охотничьего хозяйства видов животных, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан.
Ведущие виды охотничьей фауны охотничьего хозяйства.
Биология и условия обитания ведущих видов охотничьей фауны.
14. Принципы организации охотничьих угодий
Распределение лесного фонда по категориям государственного
лесного фонда
(при нахождении охотничьего хозяйства на территории
государственного лесного фонда)
Категория государственного лесного фонда
Площадь, гектар
Юридическое обоснование выделения категорий государственного лесного фонда
Перечень особо охраняемых природных территорий
Наименование особо охраняемых природных территорий
Площадь, гектар
Местонахождение
Краткая характеристика и режим ведения хозяйства
Примечание:
Особо охраняемые природные территории. Особенности режима ведения лесного хозяйства в отдельных категориях государственного лесного фонда, особо охраняемых природных территориях, его влияние на условия обитания животных. Деление территории охотничьего хозяйства на эксплуатационные, воспроизводственные и зоны покоя (сроки и границы зоны покоя определяются субъектом охотничьего хозяйства с включением правил внутреннего распорядка охотничьего хозяйства).
Назначение воспроизводственных участков.
В тексте помещается схематическая карта охотничьего хозяйства, с указанием границ воспроизводственных участков.

10. Биотехникалық, аңшылық шаруашылығы және пайдалану іс-шаралары
Тексеріс кезеңінің соңғы 5 жылында аңшылық шаруашылығы орындаған биотехникалық, аңшылық шаруашылықтық және пайдалану іс-шараларының көлемі
Атауы
Өлшем бірлігі
жыл
жыл
жыл
жыл
жыл
Ескертпе
1
Биотехникалық
көлемі
дана
шығын сомасы
мың теңге
оның ішінде:
2
Аңшылық шаруашылықтық
көлемі
дана
шығын сомасы
мың теңге
оның ішінде:
Соңғы 5 жылда аңшылық фаунаны пайдаланудан таратылған өнімдер
Атауы
жыл
жыл
жыл
жыл
жыл
Ескертпе
1
Жәрдемдесу шарты бойынша аң терісі (мың теңге есебімен)
2
Бақылау агенттігі құқығындағы аң терісі (мың теңге есебімен)
3
Жабайы тұяқтылар еті (бағасы/теңге) барлығы
1)
оның ішінде: бұлан
2)
бұғы
3)
қабан
4)
теке
5)
елік
4
Қояндар (дана/теңге)
5
Жабайы құс (дана/теңге)
6
Балық (бағасы/теңге)
Ескертпе:
Салынған аңшылық шаруашылығы объектілерінің орналасқан орындары. Соңғы 5 жылда аңшылық шаруашылығының аңшылық фаунасын пайдаланудан алынған өнімді өткізу көлемі.
11. Аңшылық шаруашылығы алқаптарын ветеринариялық-санитариялық бағалау
Аңшылық шаруашылығы орналасқан аудандағы ветеринариялық-санитариялық қызметтің жай-күйі. Тексеру кезеңі ішінде аңшылық шаруашылығы аумағында жануарлардың аурулары туралы мәліметтер. Алдын-алу іс-шаралары.
12. Өткен тексеру кезеңінде аңшылық шаруашылығын жүргізу бойынша қорытынды
Бағасы (қанағаттанарлық, қанағаттанарлық емес) қойылған аңшылық шаруашылығы қызметін талдау нәтижелері бойынша аңшылық шаруашылығын жүргізудің оң және теріс жақтары және жалпы қорытындысы.
4-тарау. Аңшылық шаруашылығын ұйымдастыру және жүргізу бойынша негізгі ережелер
13. Аңшылық шаруашылығын жүргізу бойынша негізгі ережелер
Аңшылық шаруашылығының құқықтық негіздері. Аңшылық шаруашылықты жүргізудің табиғат қорғау, рекреациялық және шаруашылық міндеттері. Аңшылық шаруашылығында табиғат пайдалануды регламенттейтін нормативтік құжаттар. Аңшылық шаруашылығы аумағында жануарлар дүниесін пайдалануда қолданылатын тыйым салулар мен шектеулер, олардың заңдық негіздемесі.
Аңшылық шаруашылығы аумағында мекендейтін Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жануарлар түрлерінің тізбесі.
Аңшылық шаруашылығының аңшылық фаунасының жетекші түрлері.
Аңшылық фаунасының жетекші түрлерінің биологиясы мен мекендеу жағдайлары.
14. Аңшылық алқаптарды ұйымдастыру қағидаттары
Орман қорын мемлекеттік орман қоры санаттары бойынша бөлу
(аңшылық шаруашылығы орман қоры аумағында болған жағдайда)
Мемлекеттік орман қорының санаты
Алаңы, гектар
МОҚ санатын бөлудің заңды негізі
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар тізбесі
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың атауы
Алаңы, гектар
Орналасқан жері
Шаруашылықты жүргізу тәртібі мен қысқаша сипаттамасы
Ескертпе:
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар. Мемлекеттік орман қорының жекелеген санаттарында, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда орман шаруашылығын жүргізу режимінің ерекшеліктері, оның жануарлардың мекендеу жағдайларына ықпалы. Аңшылық шаруашылығының аумағын пайдалану, өсімін молайту және дамылдау аймақтарына бөлу (дамылдау аймағының мерзімдері мен шекарасын аңшылық шаруашылығының ішкі тәртіп қағидасын енгізіп, аңшылық шаруашылығы ұйымының әкімшілігі айқындайды).
Өсімін молайту учаскелерінің мақсаты.
Мәтінде өсімін молайту учаскелерінің шекарасы көрсетілген аңшылық шаруашылығының сызба картасы орналастырылады.

15. Типология охотничьих угодий хозяйства
Распределение площади хозяйства по типам охотничьих угодий
Тип охотничьих угодий
Характеристика типов угодий
Площадь, гектар
В том числе по обходам
1
2
3
4
5
Примечание:
Указывается принятая типология охотничьих угодий .
Глава 5. Проектные разработки по объемам охотопользования,
биотехническим и охотохозяйственным мероприятиям
16. Расчет численности основных видов животных, являющихся
объектами охоты на ревизионный период
Средние показатели, характеризующие емкость охотничьих угодий
Вид животного
Расчетная площадь обитания (тысяч гектар)
Емкость охотничьих угодий по их оптимальной плотности (голов)
Фактическая площадь обитания (тысяч гектар)
Количество учтенных животных (голов)
Отклонения в результате влияния антропогенных факторов (± голов)
Показатели численности видов животных, являющихся объектами охоты к
началу ревизионного периодаи среднегодового прироста поголовья
Вид животного
Численность на осень года внутрихозяйственного охотоустройства (голов)
Количество животных на весну года производства камеральных работ
Средне годовой прирост по хозяйству (%)
Примечание:
Расчет проектируемой численности по основным видам животных. Допустимые нормы отстрела. Отстрел при оптимальной численности. Селекционный отстрел.
17. Эксплуатационные мероприятия, организация охоты
Расчет прироста и эксплуатации поголовья на ревизионный период
Годы ревизион-
ного периода
Количество животных на весну года камеральных работ (голов)
Прирост поголовья
Общее количество поголовья к сезону охоты
Подлежащее изъятию
Отход после промыслового периода
Осталось на весну следующего года (голов), данные граф (6-(8+10)
%
голов
%
голов
%
голов
Вид животного
Сроки охоты на основные виды охотничьей фауны
Вид охотничьей фауны
Период охоты
Процент изъятия поголовья животных по возрастным группам
Вид животных
Процент изъятия от численности группы
сеголетки
средневозрастные (возраст, лет)
взрослые (возраст, лет)
Расчет среднегодовой пропускной способности охотничьего хозяйства
Показатели
Вид животных, являющихся объектами охоты
1
Период охоты (дата)
2
Количество дней охоты (согласно правилам охоты)
(дни недели, отнесенные к дням покоя животных)
3
Количество животных, подлежащих изъятию (голов)
4
Норма отстрела на одного охотника (штук)
в зависимости от количества выданных лицензий
5
Количество охотников для отстрела (человек)
6
Время, необходимое для реализации лицензии (суток)
7
Сезонная пропускная способность хозяйства с учетом времени пребывания охотника в хозяйстве (человеко/дней)
Ежегодный сбор средств за оказываемые услуги при охоте на дичь
Наименование услуг
Стоимость единицы услуг, тенге
Расстояние перевозки к месту охоты, километр
Сезонная пропускная способность, человек/дней
Сумма средств в тенге
Объемы среднегодового поступления средств от использования
охотничьей фауны в предстоящем ревизионном периоде
Виды эксплуатационных животных
Количество голов, подлежащих отстрелу, штук
Стоимость по лицензии 1 головы, тысяч тенге
Отчисления
Заготовка мяса
Всего поступле-
ние средств, тысяч тенге
в бюджет, тысяч тенге
хозяй-
ству, тысяч тенге
кило-
грамм
цена за единицу, тенге
сумма, тысяч тенге
1
Всего
в том числе трофейный отстрел
по спортивно-
любительской лицензии
промысловый
и так далее по другим животным
Примечание:
Рекомендуемые методы и организация охоты. Количество дней охоты. Количество и виды животных, подлежащих отстрелу. Норма отстрела на одного охотника. Пропускная способность охотничьего хозяйства на сезон охоты. Организация отечественного и иностранного туризма.

15. Шаруашылықтың аңшылық алқаптарының типологиясы
Шаруашылық аумағын аңшылық жер түрлері бойынша бөлу
Аңшылық пайдаланылатын жер түрлері
Жер түрлерінің сипаттамасы
Алаңы, гектар
Оның ішінде айналым бойынша
1
2
3
4
5
Ескертпе:
Қабылданған аңшылық алқаптардың типологиясы көрсетіледі.
5-тарау. Аңшылықты пайдалану көлемі, биотехникалық және аңшылық шаруашылығы іс-шаралары бойынша жобалық әзірлемелер
16. Тексеру кезеңіне аңшылық объектісі болып табылатын жануарлардың негізгі түрлерінің есеп-қисабы
Аңшылық жерлердің сыйымдылығын сипаттайтын орташа көрсеткіштер
Жануар түрі
Мекендеу орнының есептесу ауданы (мың гектар)
Жер бонитетінің орташа класы
Аңшылық жерлердің көтерме тығыздығының сыйымдылығы (бас)
Мекендеу орнының нақты ауданы (мың гектар)
Есепке алынған жануарлардың саны (бас)
Антропогенді факторлар әсер ету нәтижесіндегі ауытқушылықтар (± бас)
Жануарлардың тексеріс кезеңіндегі саны және әр бастың орташа жылдық өсімінің көрсеткіші
Жануар түрі
Шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жылының күзіндегі саны (бас)
Камералды жұмыстар жүргізген жылдың көктеміндегі жануарлар саны
Шаруашылық бойынша орташа жылдық өсім
Ескертпе:
Жануарлардың негізгі түрлері бойынша жобаланып отырған санның есеп-қисабы. Атып алудың жол берілетін нормалары. Оңтайлы сан жағдайында атып алу. Селекциялық атып алу.
17. Пайдалану іс-шаралары, аң аулауды ұйымдастыру
Әр бастың тексеріс кезеңіндегі өсімі және пайдалану есебі
Тексеріс кезеңінің жылдары
Камералды жұмыстар жылының көктемдегі жануарлар саны
Әр бастың өсімі
Аңшылық кезеңіндегі әр бастың жалпы саны
Алып қоюға жататын
Кәсіпшілік кезеңнен кейінгі айналым
Келесі жылдың көктеміне қалды (бас), мәліметтер баған (6-(8+10)
%
бас
%
бас
%
бас
Жануар түрі
Аңшылық фаунаның негізгі түрлерін аулаудың мерзімдері
Аңшылық фаунаның түрі
Аңшылық мерзімі
Жас топтары бойынша жануарлардың әр басын алып қоюдың пайызы
Жануарлар түрі
Топтың санынан алып қою пайызы
Ұшарлар
Орташа жастағылар (жасы, жыл)
Ересектері (жасы, жыл)
Аңшылық шаруашылығының өткізу қабілетінің орташа жылдық есебі
Көрсеткіштер
Аңшлық объектісі болып табылатын, жануарлардың түрі
Үлгі:
1
Аңшылық мерзімі (уақыты)
2
Аңшылық күндердің саны (аңшылық ережесіне сәйкес)
(аптаның екінші және үшінші күндері жануарлардың тынығу күндеріне жатқызылған)
3
Алып қоюға жататын жануарлар саны (бас)
4
Бір аңшыға атып алу мөлшері (дана)
берілген лицензиялардың көлеміне байланысты
5
Атып алу үшін аңшылар саны (адам)
6
Лицензияны жүзеге асыру үшін қажет уақыт (тәулік)
7
Аңшының шаруашылықта болу уақытын есепке алу есебімен Аңшылық шаруашылығының маусымдық өткізу қабілеті (адам/күн)
Жануарларға аңшылық кезінде көрсетілетін қызметтер үшін жиналатын жылдық қаржы
Қызмет атауы
Қызмет бірлігінің құны, теңге
Аңшылық орнына жеткізу қашықтығы, км
Маусымдық өткізу қабілеті, адам/күн
Қаржы сомасы, теңгемен
Алдағы тексеріс кезеңінде аңшылық фаунаны пайдаланудан түскен қаржының орташа жылдық көлемі
Пайдаланылатын жануарлар түрі
Атып алуға жататын бас саны, дана
1 бастың лицензия бойынша құны, мың теңге
Шығару
Ет дайындау
Барлық түскен қаржы, мың теңге
бюджетке.мың теңге
Шаруашылыққа, мың теңге
кг
Бірлік үшін бағасы, теңге
сомасы мың теңге
1
Барлығы
оның ішінде трофейлік атып алу
спорттық - әуесқойлық лицензия бойынша
кәсіпшілік
және бұдан әрі барлық жануар түріне
Ескертпе:
Аң аулаудың ұсынылатын әдістері және оны ұйымдастыру. Аң аулау күндерінің саны. Атып алуға жататын жануарлардың саны мен түрлері. Бір аңшыға атып алу нормасы. Аңшылық шаруашылығының аң аулау маусымына өткізу қабілеті. Отандық және шетелдік туризмді ұйымдастыру.

18. Биотехнические мероприятия
Виды кормов и нормы подкормки копытных
Вид животных
Вид корма
Суточная норма,килограмм
Проектируемые мероприятия по размещению биотехнических
малых конструкций для подкормки диких животных
№ обходов
Порядковый
номер
устройства
Наименование
местности
(урочище,
квартал, выдел)
Биотехническое
сооружение
Вид
подкармли-
ваемого
животного
Вид
скармли-
ваемого
материала
Ведомость расчета потребности кормов на 100 дней подкормки
(на 1 год и в целом на ревизионный период)
Год реви-
зионного периода
Наличие голов для под-
кормки
Виды кормов
сено
веники
зернофураж
соль
норма
на 1
голову,
килограмм
общая
потреб-
ность,
тонн
норма
на 1 голову,
штук
общая
потреб-
ность,
тысяч
штук
норма на
1 голову,
килограмм
общая
потреб-
ность,
тонн
норма на
1 голову,
килограмм
общая
потреб-
ность,
тонн
Ведомость затрат на охрану и биотехнические мероприятия
на ревизионный период
Наименование мероприятий
Единица измерения
Затраты по годам
Итого затрат
____год
____год
____год
____год
____год
____год
____год
____год
____год
____год
Примечание:
Создание постоянных ремиз и кормовых полей, заготовка кормов, подкормка животных. Создание искусственных гнездовий и убежищ. Регулирование численности хищников. Акклиматизация животных. Ветеринарно-санитарные профилактические мероприятия.
19. Охотохозяйственные мероприятия
Перечень объектов строительства и хозяйства
Наименование объекта
Местонахождение объекта
Стоимость, тысяч тенге
Номер типового проекта
Пример:
1
Кордон одноквартирный
и так далее
Потребность в приобретении основных средств для
проведения охранных мероприятий
Перечень основных средств
Количество
Стоимость единицы, тысяч тенге
Общая сумма, тысяч тенге
Расчет стоимости содержания автотранспортных средств
Перечень транспортных средств
Количество единиц
На количество дней в год
Суточный пробег, километр
Норма расхода бензина на 100 км
Требуется горюче смазочные материалы
бензин, литр, марки
масла, килограмм 3% от расхода бензина
АИ - 93
А -80
продолжение:
Стоимость, тенге
единицы
общая стоимость
бензина 1 литр, тенге, марки
масла 1 килограмм, тенге
бензина марки
масла
ремонтные работы
всего
АИ - 93
А -80
АИ - 93
А - 80
Примечание:
Деление территории охотничьего хозяйства на эксплуатационные, воспроизводственные и зоны покоя. Устройство территории, оборудование охотничьих угодий. Транспорт и строительство.
20. Охрана фауны
Помещается карта-схема охотничьего хозяйства с делением его территории на егерские участки и обходы формата не более А3.
Проектируемое деление территории охотничьего хозяйства на егерские участки и обходы. Меры и методы борьбы с браконьерством, хищниками. Установка аншлагов, панно и других средств наглядной агитации.

18. Биотехникалық іс-шаралар
Азық түрі және тұяқтыларды үстеп азықтандыру мөлшері
Жануар түрі
Азық түрі
Тәуліктік мөлшер, кг
Жануарларды үстеме қоректендіру үшін биотехникалық шағын құрылымдарды орналастыру бойынша жобаланатын шаралар
Айналым №
Қондырғының реттік нөмірі
Жергілікті жердің аталуы (қоныс, орам, телім)
Биотехникалық құрылыс
Үстеп азықтандырылатын жануар түрі
Азықтандырылатын материал түрі
100 күн үстеп азықтандыруға қажет азықтың есеп тізімдемесі
(1 жылға және жалпы тексеріс кезеңіне)
Тексеріс кезеңінің жылы
Үстеп азықтандыру үшін бастың болуы
Азық түрі
пішен
сыпырғы
дәнді жем
тұз
1 басқа мөлшер, кг
Жалпы қажеттілік, тонна
1 басқа мөлшер, дана
Жалпы қажеттілік, Мың. дана.
1 басқа мөлшері, кг
Жалпы қажеттілік, тонна
1 басқа мөлшер, кг
Жалпы қажеттілік, тонна
Жануар түрі
Тексеріс кезеңіндегі биотехникалық шаралар және күзет шығындарының тізімдемесі
Шаралар атауы
Өлшем бірлігі
Жылдар бойынша шығындар
барлық шығын
___ жыл
___ жыл
___ жыл
___ жыл
___ жыл
___ жыл
___ жыл
___ жыл
___ жыл
___ жыл
Ескертпе:
Тұрақты ремиздер мен азықтық егістер құру, жемшөп дайындау, жануарларды үстеп азықтандыру. Жасанды ұялар мен баспаналар құру. Жыртқыштар санын реттеу. Жануарларды жерсіндіру. Ветеринариялық-санитариялық алдын алу іс-шаралары.
19. Аңшылық шаруашылығы іс-шаралары
Құрылыс объектілері мен шаруашылықтар тізбесі
Объектінің атауы
Объекті орналасқан жер
Құны, мың теңге
Типтік жоба нөмірі
Күзет шараларын өткізу үшін негізгі құрал-жабдықтарды алудағы қажеттілік
Негізгі құрал-жабдықтар тізбесі
Саны
Құны, мың.теңге
Жалпы сомасы, мың теңге
Автокөлік құралдарын ұстау құнының есебі
Автокөлік құралдарының тізімі
Бірліктер саны
Жылдағы күн санына
Тәуліктік жүріс, км
100 км-ге жанармай шығыны мөлшері
ЖЖМ қажет
Жанармай, л, теңге, маркасы
май, кг жанармай шығынынан 3%
АИ-93
А-80
кестенің жалғасы
Құны, мың. Теңге
бірліктер
жалпы құны
жанармай 1 л, теңге, маркасы
май 1 кг, теңге
жанар-май маркасы
май
Жөндеу жұмыстары
Барлығы
АИ-93
А-76
АИ-93
А-80
Ескертпе:
Аңшылық шаруашылығының аумағын пайдалану, өсімін молайту және тынығу аймақтарына бөлу. Аумақты орналастыру, аңшылық алқаптарды жабдықтау. Көлік және құрылыс.
20. Фаунаны қорғау
Аңшылық шаруашылығының аумағы қорықшылық учаскелер мен айналмаларға бөлінген А3 форматтан аспайтын сызба картасы орналастырылады.
Аңшылық аумағының қорықшылық учаскелер мен айналмаларға жобаланып отырған бөлінісі. Браконьерлікпен, жыртқыштармен күрес шаралары мен әдістері. Аншлагтар, паннолар және басқа да көрнекі үгіт құралдарын орнату.

21. Рабочие кадры и управление
Проектируемый штат охотничьего хозяйства
Должность
Количество единиц
Фонд зарплаты, тысяч тенге
имеется
проектируется
сумма в месяц
на год
Расчет потребности в средствах на приобретение
обмундирования для егерской службы
Наименование обмундирования
Стоимость единицы, тенге
Требуется по штатному расписанию, шт.
Сумма затрат на приобретение в год, тысяч тенге
Примечание:
Структура управления производством в охотничьем хозяйстве. Предложения по проекту штатного расписания. Потребность в рабочей силе.
22. Размер затрат и доходов
Экономическая эффективность охотничьего хозяйства (тысяч тенге)
Статьи расходов, доходов
Сумма по годам ревизионного периода
Всего за реви-
зионный период
В среднем за 1 год
___год
___год
___год
___год
___год
___год
___год
___год
____год
____год
Расходы
Содержание аппарата управления
Приобретение обмундирования
Содержание транспорта
Биотехнические мероприятия
Охотхозяйственные мероприятия
Прочие расходы
Итого расходов
Доходы
Реализация путевок
Реализация охотничьей фауны
и другие
Итого доходов
Экономическая эффективность (±)
В %% (±)
Примечание:
Размер проектируемых затрат на ведение охотничьего хозяйства и доходов (по укрупненным показателям) и сравнение их с затратами и доходами на год охотоустройства. Расчет эффективности.

21. Жұмысшы кадрлар және басқару
Аңшылық шаруашылығының жобаланатын штаты
Лауазымы
Бірліктер саны
Жалақы қоры, мың теңге
бар
жобаланады
айына сомасы
жылына
Қорықшы қызметіне арналған киім-кешек алу үшін қаржылық қажеттілік есебі
Киім-кешек атауы
Бірлік құны, теңге
Штат кестесі бойынша қажет, дана
Жылына сатып алуға қажет шығын сомасы, мың теңге
Ескертпе:
Аңшылық шаруашылығында өндірісті басқару құрылымы. Штат кестесінің жобасы бойынша ұсыныстар. Жұмыс күшіне қажеттілік.
22. Шығындар мен табыстар мөлшері
Аңшылық шаруашылығының экономикалық нәтижелілігі (мың теңге)
Шығыстардың, кірістердің баптары
Тексеріс кезеңінің жылдары бойынша сомасы
Тексеріс кезеңіне барлығы
Орта есеппен 1 жылға
___ жыл
__ жыл
___ жыл
__ жыл
___ жыл
__ жыл
___ жыл
__ жыл
___ жыл
__ жыл
Шығындар
Басқарма аппаратын ұстау
Киім-кешек сатып алу
Көлік ұстау
Биотехникалық шаралар
Аңшылық шаруашылығы шаралары
Басқа шығындар
Барлық шығындар
Кірістер
Жолдамаларды тарату
Аңшылық фаунаны іске асыру
және басқалар
Барлық кіріс
Экономикалық нәтижелілік ±)
В%%(±)
Ескертпе:
Аңшылық шаруашылығын жүргізуге жобаланып отырған шығындар мен табыстардың (ірілендірілген көрсеткіштер бойынша) мөлшері және оларды кірісі (ұлғайтылған көрсеткіш бойынша) және оларды шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру жылындағы шығындармен және табыстармен салыстыру. Тиімділіктің есеп-қисабы.

2-3% общей площади угодий
1% общей площади угодий
0,5% общей площади угодий хозяйства (района)
Зимний окладной учет
8-10% площади хозяйства
5-6% площади хозяйства
2-3% площади хозяйства
1000 га на 3-4 хозяйства (района)
Учет по следам на маршрутах
10 км маршрута на егерский обход
10 км маршрута на егерский обход
10 км маршрута на егерский обход
30 км маршрута на хозяйство
Зимний учет копытных прогоном*
4-5% площади хозяйства
2-3% площади хозяйства
1-1,5% площади хозяйства
-
Зимний учет зайцев прогоном**
2% площади хозяйства
1% площади хозяйства
0,5% площади хозяйства
-
Весенний учет пернатой дичи на токах
Натурная проверка всех токов
Натурная проверка 50% токов
Натурная проверка 25% токов
Натурная проверка 25% токов
Весенний учет пернатой дичи на маршрутах
10 км маршрута на 1000 га
10 км маршрута на 2000 га
10 км маршрута на 4000 га
10 км маршрута на 10000 га
Летний учет пернатой дичи на маршрутах***
10 км маршрута на 1000 га
10 км маршрута на 2000 га
10 км маршрута на 4000 га
10 км маршрута на 10000 га
Осенний учет оленя на "реву"
10 км маршрута на 10000 га
10 км маршрута на 10000 га
-
-
Учет сибирского козерога, архара, оленя, лося, кабана, медведя с точек наблюдения
20% площади обитания
10% площади обитания
-
-
Осенне-зимний учет сибирского козерога на маршрутах
50% площади обитания
50% площади обитания
-
-
Обследование угодий для привязки биотехнических мероприятий
10 км маршрута на 5000 га
10 км маршрута на 7000 га
10 км маршрута на 10000 га
10 км маршрута на 20000 га
Обследование лесных культур и естественных молодняков на сохранность и заеденность копытными животными
25% площади молодняков в хозяйстве
15% площади молодняков в хозяйстве
15% площади молодняков в хозяйстве
5% площади молодняков в хозяйстве
* Не менее 5000 гектар на хозяйство при 1 разряде; 3000 гектар при 2 разряде; 1000 гектар при 3 и 4 разрядах.
** Не менее 1000 гектар при 1 разряде; 600 гектар при 2 разряде; 300 гектар при 3 разряде.
*** При обнаружении не менее 10 выводков каждого учитываемого вида в хозяйстве при 1-3 разрядах, а при 4 разряде – в районе.
Приложение 3
к Правилам по внутрихозяйственному
охотоустройству на территории
Республики Казахстан
Форма
Акт
об установке и сдаче межевых столбов
________________________________ наименование охотничьего хозяйства
"___" _____________ 20___ год __________________________________
наименование населенного пункта
Мы,нижеподписавшиеся ___________________________________________
____________________________________________________________________
Фамилия Имя Отчество (далее – ФИО) должность
составили настоящий акт об установке межевых столбов охотничьего хозяйства _______________________________________ со следующими координатами:

Жердің жалпы алаңының 2-3%-ы
Жердің жалпы алаңының 1%-ы
Шаруашылық жерінің (ауданның) жалпы алаңының 5%-ы
Қысқы есепке алу
Аңшылық шаруашылығының 8-10% алаңы
Шаруашылықтың 5-6% алаңы
Шаруашылық тың 2-3% алаңы
3-4 шаруашылыққа 1000 га (ауданға)
Бағдарлардағы іздер бойынша есепке алу
Қорықшы айналымына 10 шақырым бағдар
Қорықшы айналымына 10 шақырым бағдар
Қорықшы айналымына 10 шақырым бағдар
Қорықшы айналымына 30 шақырым бағдар
Тұяқтыларды айдап өту арқылы қысқы есепке алу
Аңшылық шаруашылығының 4-5% алаңы
Шаруашылықтың 2-3% алаңы
Шаруашылықтың 1-1,5% алаңы
-
Қояндарды айдап өту арқылы қысқы есепке алу
Шаруашылықтың 2% алаңы
Шаруашылықтың 1% алаңы
Шаруашылықтың 0,5% алаңы
-
Құс ойнақтарындағы қанаттыларды көктемгі есепке алу
Барлық құс ойнағын табиғи тексеру
50% құс ойнағын табиғи тексеру
25% құс ойнағын табиғи тексеру
25% құс ойнағын табиғи тексеру
Бағдарлардағы қанаттыларды көктемгі есепке алу
10 км маршрута на 1000 га
2000 га-ға 10 шақырым бағдар
4000 га-ға 10 шақырым бағдар
10000 га-ға10 шақырым бағдар
Бағдарлардағы қанаттыларды көктемгі есепке алу
1000 га-ға 10 шақырым бағдар
2000 га-ға 10 шақырым бағдар
4000 га-ға 10 шақырым бағдар
10000 га-ға 10 шақырым бағдар
“Өкірудегі” бұғыны күзгі есепке алу
10000 га-ға 10 шақырым бағдар
10000 га-ға 10 шақырым бағдар
-
-
Бақылау нүктесінен сібір тауешкісін, арқарды, бұғыны, бұланды, қабанды, аюды есепке алу
Мекендеудің 20% алаңы
Мекендеудің 10% алаңы
-
-
Бағдардағы сібір тауешкісін күзгі-қысқы есепке алу
Мекендеудің 50% алаңы
Мекендеудің 50% алаңы
-
-
Биотехникалық шараларды белгілеу үшін жерлерді зерттеу
5000 га-ға 10 шақырым бағдар
7000 га-ға 10 шақырым бағдар
10000 га-ға 10 шақырым бағдар
20000 га-ға 10 шақырым бағдар
Орман мәдени дақылдары мен табиғи жас өскіндердің сақталуы мен жабайы тұяқты жануарлардың жеп қоюын зерттеу
Шаруашылықтағы жас өскіндердің 25% алаңы
Шаруашылықтағы жас өскіндердің 15% алаңы
Шаруашылық тағы жас өскіндердің 15% алаңы
Шаруашылықтағы жас өскіндердің 5% алаңы
* 1 разрядтағы Аңшылық шаруашылығының 5000 гектардан кем емес; 2 разрядта 3000 гектардан кем емес;
3 және 4 разрядтарда 1000 гектардан кем емес.
** 1 разрядта 1000 гектардан; 2 разрядта 600 га-дан; 3 разрядта 300 гектардан кем емес.
*** 1-3 разрядтардағы есепке алынатын әрбір өсірудің 10-нан кем емесі шаруашылықта, ал 4 разрядта – ауданда табылған жағдайда.
Қазақстан Республикасы
аумағында шаруашылықішілік
аңшылықты ұйымдастыру
жөніндегі қағидасына
3-қосымша
Нұсқа
Межелік бағандарды орнату мен тапсыру жөніндегі акті
________________________________________ аңшылық шаруашылығының атауы
"___"_____________20___ж.___________________________________________
елді мекеннің атауы
Біз, төменде қол қоюшылар __________________________________________
____________________________________________________________________
Т.А.Ә. лауазымы
_____________________________________ аңшылық шаруашылығының мынадай
координаттары бар:

1. Межевой столб № 1 ________________ _________________________
координаты координаты
2. Межевой столб № 2 ________________ _________________________
координаты координаты
3. Межевой столб № 3 ________________ _________________________
координаты координаты
4. Межевой столб № 4 ________________ _________________________
координаты координаты
Межевые столбы принял для наблюдения за сохранностью
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Ф.И.О. должностного лица охотничьего хозяйства
________________________________
подписи
________________________________
подписи

1. № 1 межелік баған ____________________ __________________________
координаттары координаттары
2. № 2 межелік баған ____________________ __________________________
координаттары координаттары
3. № 3 межелік баған ____________________ __________________________
координаттары координаттары
4. № 4 межелік баған ____________________ __________________________
координаттары координаттары
межелік бағандарын орнату жөнінде осы актіні құрдық.
Межелік бағандарды сақталуын бақылау үшін
____________________________________________________________________
____________________________________________________ қабылдап алды.
аңшылық шаруашылығының лауазымды тұлғасының Т.А.Ә.
________________________________
қолдары
________________________________
қолдары