Об утверждении Правил проведения государственной экспертизы проектов строительства в режиме экспертного сопровождения
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 23 июля 2012 года № 356. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 августа 2012 года № 7866. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 декабря 2015 года № 751
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 02.12.2015 № 751 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 21 Правил проведения экспертизы предпроектной (технико-экономических обоснований) и проектной (проектно-сметной) документации на строительство независимо от источников финансирования, а также утверждения проектов, строящихся за счет государственных инвестиций, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2002 года № 918, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения государственной экспертизы проектов строительства в режиме экспертного сопровождения.
2. Департаменту архитектуры, проектных работ и сметных норм в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Д. Акимжанова.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Председатель                               С. Нокин
Утверждены приказом
Агентства Республики Казахстан по делам
строительства и жилищно-коммунального
хозяйства от 23 июля 2012 года № 356
Правила проведения государственной экспертизы
проектов строительства в режиме экспертного сопровождения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения государственной экспертизы проектов строительства в режиме экспертного сопровождения (далее – Правила) разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2002 года № 918 «О Правилах проведения экспертизы предпроектной (технико-экономических обоснований) и проектной (проектно-сметной) документации на строительство независимо от источников финансирования, а также утверждения проектов, строящихся за счет государственных инвестиций» и определяют порядок проведения государственной экспертизы в режиме экспертного сопровождения поэтапной разработки проектно-сметной документации, предназначенной для строительства зданий и сооружений, их комплексов.

Сараптамалық сүйемелдеу режимінде құрылыс жобаларына мемлекеттік сараптама жүргізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 23 шілдедегі № 356 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 21 тамызда № 7866 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 желтоқсандағы № 751 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2015 № 751 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 тамыздағы № 918 қаулысымен бекітілген Қаржыландыру көздерiне қарамастан құрылысқа арналған жобалау алдындағы (техника-экономикалық негiздемелер) және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға сараптама жүргiзу, сондай-ақ мемлекеттiк инвестициялар есебiнен салынып жатқан жобаларды бекiту ережесiнің 21-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сараптамалық сүйемелдеу режимінде құрылыс жобаларына мемлекеттік сараптама жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. Сәулет, жобалық жұмыстар және сметалық нормалар департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының орынбасары Ж. Әкімжановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                      С. Нокин
Қазақстан Республикасы Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
істері агенттігінің
2012 жылғы 23 шілдедегі № 356
бұйрығымен бекітілген
Сараптамалық сүйемелдеу режимінде құрылыс жобаларына
мемлекеттік сараптама жүргізу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сараптамалық сүйемелдеу режимінде құрылыс жобаларына мемлекеттік сараптама жүргізу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Қаржыландыру көздеріне қарамастан құрылысқа арналған жобалау алдындағы (техника-экономикалық негіздемелер) және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға сараптама жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялар есебінен салынып жатқан жобаларды бекіту ережесі туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 тамыздағы № 918 қаулысына сәйкес әзірленген және ғимараттар мен құрылыстарға, олардың кешендеріне арналған жобалау-сметалық құжаттамаларды кезең-кезеңімен әзірлеуге сараптамалық сүйемелдеу режимінде мемлекеттік сараптама жүргізу тәртібін белгілейді.

2. Правила не затрагивают вопросов, связанных с:
1) организацией и проведением государственных закупок подряда изыскательских, проектных или строительно-монтажных работ;
2) лицензированием изыскательской деятельности и строительно-монтажных работ;
3) ведением технического надзора заказчика и авторского надзора разработчиков проектов в ходе строительства;
4) сдачей и приемкой завершенных строительством объектов в эксплуатацию;
5) осуществлением технического обследования надежности и устойчивости существующих зданий и сооружений.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) заказчик – физическое или юридическое лицо, устанавливающее цель и утверждающее задание на проектирование, обеспечивающее финансирование и управление процессом проектирования, строительства и ввода в эксплуатацию намеченного объекта.
Заказчиками проектов, реализуемых без участия бюджетных средств,  выступают собственники, инвесторы или застройщики, а также вкладывающие собственные средства государственные юридические лица (за исключением государственных учреждений), акционерные общества и товарищества с ограниченной ответственностью с участием государства.
Заказчиками бюджетных инвестиционных проектов выступают администраторы соответствующих бюджетных программ;
2) исполнитель экспертизы (экспертных работ) – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для осуществления государственной вневедомственной экспертизы проектов;
3) контрагент – одна из сторон договора в гражданских правоотношениях по отношению к другой стороне (другим сторонам) этого договора;
4) локальное экспертное заключение – заключение государственной экспертизы, оформляемое и выдаваемое заказчику на каждом этапе экспертного сопровождения по соответствующим разделам (частям) проекта, за исключением завершающего экспертизу этапа;
5) нулевой цикл (цикл нулевой) – комплекс строительно-монтажных работ по строительству частей здания (сооружения), расположенных ниже условной проектной отметки, принимаемой за ноль;
6) проект строительства – проектная (проектно-сметная) документация, предназначенная для возведения новых объектов, а также реконструкции (расширения, модернизации, технического перевооружения) или капитального ремонта (реставрации) существующих зданий и сооружений, их комплексов;
7) режим экспертного сопровождения – проведение государственной экспертизы проектов поэтапно в соответствии с поэтапной разработкой проектно-сметной документации и поэтапным строительством зданий и сооружений, их комплексов.
По проектам поэтапного строительства, финансируемого без участия бюджетных средств, государственная экспертиза в режиме экспертного сопровождения осуществляется в общем порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
По всем проектам зданий и сооружений (за исключением линейных объектов транспортной и инженерной инфраструктуры), финансируемых за счет бюджетных инвестиций, осуществляется обязательная государственная экспертиза в режиме экспертного сопровождения, проводимой в особом порядке, предусмотренном настоящими Правилами;

2. Қағида:
1) мердігерлік іздестіру, жобалау немесе құрылыс-монтаж жұмыстарын мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырумен және жүргізумен;
2) іздестіру қызметін және құрылыс-монтаж жұмыстарын лицензиялаумен;
3) құрылыс барысында тапсырысшының техникалық қадағалау және жобаларды әзірлеушілердің авторлық қадағалау жүргізуімен;
4) құрылысы аяқталған объектіні пайдалануға тапсырумен және қабылдаумен;
5) қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен тұрақтылығын техникалық тексерумен байланысты мәселелерді қозғамайды.
3. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тапсырысшы – мақсатты белгілейтін және жобалауға арналған тапсырманы бекітетін, белгіленген объектіні жобалау, салу және пайдалануға беру үрдісін қаржыландыруды және басқаруды қамтамасыз ететін жеке немесе заңды тұлға.
Бюджет қаражатының қатысуынсыз іске асырылатын жобалардың тапсырысшылары меншік иесі, инвесторлар мен құрылыс салушылар, сондай-ақ өз қаражаттарын салатын мемлекеттік заңды тұлғалар (мемлекеттік мекемелерді қоспағанда), акционерлік қоғамдар мен мемлекеттің қатысуымен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер болып табылады.
Бюджеттік инвестициялық жобалардың тапсырысшылары тиісті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылады;
2) сараптаманы (сараптама жұмыстарын) орындаушы – жобаларды мемлекеттік ведомстводан тыс сараптауды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен құрылған шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын;
3) контрагент – азаматтық құқықтық қатынастағы шарттың басқа тарабына (басқа тараптарына) қатысты осы шарттың бір тарабы;
4) жергілікті сараптама қорытындысы – сараптаманы аяқтайтын кезеңін қоспағанда, жобаның тиісті бөлімдері (бөліктері) бойынша тапсырысшыға сараптамалық сүйемелдеудің әрбір кезеңінде ресімделетін және берілетін мемлекеттік сараптаманың қорытындысы;
5) нөлдік цикл – ғимараттардың (құрылыстардың) нөл деп алынатын, шартты жобалық белгіден төмен орналасқан бөліктерін салу бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарының кешені;
6) құрылыс жобасы – жаңа объектілерді салу, сондай-ақ қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін қайта жаңарту (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға) немесе күрделі жөндеуге (қалпына келтіруге) арналған жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама;
7) сараптамалық сүйемелдеу режимі – жобалау-сметалық құжаттаманы кезең-кезеңімен әзірлеуге және ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін кезең-кезеңімен салуға сәйкес жобаларға кезең-кезеңімен мемлекеттік сараптама жүргізу.
Бюджет қаражатының қатысуынсыз қаржыландырылатын кезең-кезеңімен салынатын құрылыс жобалары бойынша сараптамалық сүйемелдеу режимінде мемлекеттік сараптама осы Қағидада көзделген жалпы тәртіпте жүзеге асырылады.
Бюджеттік инвестициялар есебінен қаржыландырылатын барлық ғимараттар мен құрылыстардың жобалары (көлік және инженерлік инфрақұрылымның желілік объектілерін қоспағанда) бойынша, осы Қағидада көзделген ерекше тәртіппен жүргізілетін сараптамалық сүйемелдеу режимінде мемлекеттік сараптама міндетті түрде жүзеге асырылады;

8) система государственного архитектурно-строительного контроля и надзора – уполномоченный государственный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее – Уполномоченный орган) и его территориальные органы государственного архитектурно-строительного контроля и лицензирования (далее – территориальные органы ГАСКЛ);
9) система государственной экспертизы – единая республиканская система государственной вневедомственной экспертизы проектов, состоящая из центрального (головного) республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения и его территориальных подразделений;
10) стадийность проектирования – условия проектирования, устанавливаемые заданием на разработку проектной (проектно-сметной) документации для строительства в соответствии с государственными нормативными требованиями, определяющими порядок разработки, согласования, утверждения и состав проектной документации на строительство.
В две стадии (первая стадия «проект» и вторая стадия «рабочая документация», которая выполняется на основании утвержденного на первой стадии «проекта») разрабатывается проектно-сметная документация по крупным объектам жилищно-гражданского или производственного назначения с нормативной продолжительностью строительства более 24 месяцев.
В одну стадию «рабочий проект» разрабатывается проектная (проектно-сметная) документация для строительства объектов с нормативной продолжительностью строительства до 24 месяцев.
4. Государственная экспертиза проектов строительства в режиме экспертного сопровождения осуществляется в ходе разработки проектно-сметной документации только при ее одностадийном проектировании («рабочий проект» – РП).
Режим экспертного сопровождения не распространяется на государственную экспертизу, проводимую по:
1) предпроектной документации, включая обоснования инвестиций (ОИ) и технико-экономические обоснования (ТЭО) на строительство;
2) проектно-сметной документации при ее двухстадийном проектировании («проект» – П и «рабочая документация» – Р);
3) техническим спецификациям в составе конкурсной документации на проведение государственных закупок подрядных строительно-монтажных работ (услуг).
5. Договор на проведение государственной экспертизы в режиме экспертного сопровождения заключается исполнителем экспертных работ:
1) с заказчиком либо по его доверенности с разработчиком проекта (генеральной проектной организацией), если источником финансирования не являются бюджетные средства – общий порядок;
2) с заказчиком (без права делегирования функций проектной организации), если источником финансирования являются бюджетные средства – особый порядок.

8) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау жүйесі – сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – Уәкілетті орган) және оның аумақтық мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және лицензиялау органдары (бұдан әрі – аумақтық МСҚБЛ органдары);
9) мемлекеттік сараптама жүйесі – шаруашылық жүргізу құқығындағы орталық (бас) республикалық мемлекеттік кәсіпорын мен оның аумақтық бөлімшелерінен тұратын жобалардың мемлекеттік ведомстводан тыс біртұтас республикалық жүйесі;
10) жобалаудың сатылылығы - құрылысқа арналған жобалау құжаттамасын әзірлеу, келісу, бекіту және құрамы туралы тәртібін белгілейтін мемлекеттік нормативтік талаптарға сәйкес құрылыс үшін жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзiрлеуге арналған тапсырмамен белгiленетін жобалау шарттары.
Құрылыстың нормативтік ұзақтығы 24 айдан асатын тұрғын үй-азаматтық немесе өндірістік мақсаттағы ірі объектілер бойынша жобалау-сметалық құжаттама екі сатыда (бірінші сатысы «жоба» және екінші сатысы бірінші сатысында бекітілген «жоба» негізінде орындалатын «жұмыс құжаттамасы») әзірленеді.
Құрылыстың нормативтік ұзақтығы 24 айға дейінгі объектілер құрылысы үшін жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама «жұмыс жобасы» бір сатыда әзірленеді.
4. Сараптамалық сүйемелдеу режимінде құрылыс жобаларын мемлекеттік сараптама жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу барысында оны тек қана бір сатылық жобалау кезінде («жұмыс жобасы» - ЖЖ) жүзеге асырылады.
Сараптамалық сүйемелдеу режимі:
1) құрылысқа арналған инвестициялық негіздемелерді (ИН) және техника-экономикалық негіздемелерді (ТЭН) қоса алғанда жобалау алдындағы құжаттамалар;
2) екі сатылы жобалау кезіндегі жобалау-сметалық құжаттама («жоба» - Ж және «жұмыс құжаттамасы» - Ж);
3) мердігерлік құрылыс-монтаж жұмыстарын (қызметтерін) мемлекеттік сатып алуды жүргізуге арналған конкурстық құжаттама құрамындағы техникалық ерекшеліктер бойынша жүргізілетін мемлекеттік сараптамада қолданылмайды.
5. Сараптамалық сүйемелдеу режимінде мемлекеттік сараптама жүргізуге арналған шарт сараптама жұмыстарының орындаушысымен:
1) жалпы тәртіп бойынша - егер қаржыландыру көзі бюджет қаражаты болмаса, тапсырысшымен немесе оның сенімхаты бойынша жобаны әзірлеушімен (бас жобалаушы ұйыммен);
2) ерекше тәртіп бойынша - егер қаржыландыру көзі бюджет қаражаты болса, тапсырысшымен (функциясын жобалау ұйымына беру құқысыз) жасалады.

6. Сроки и продолжительность проведения государственной экспертизы в режиме экспертного сопровождения (далее – ведения экспертного сопровождения) устанавливаются для каждого из этапов разработки проектной (проектно-сметной) документации, о чем указывается в договоре, заключаемом между заказчиком и исполнителем экспертного сопровождения.
Продолжительность осуществления экспертного сопровождения в общем порядке регламентируется в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил.
Продолжительность осуществления экспертного сопровождения в особом порядке регламентируется в соответствии с пунктом 25 настоящих Правил.
7. При принятии заказчиком решения о необходимости поэтапной разработки проектной (проектно-сметной) документации и проведения государственной экспертизы в режиме экспертного сопровождения на весь комплекс проектных работ, это требование вносится в задание на проектирование в графу «особые условия», а также фиксируется в договоре с исполнителем экспертизы.
8. Обязательным условием договора на проведение экспертных работ в режиме экспертного сопровождения является обязанность заказчиков после завершения рассмотрения государственной экспертизой проекта в целом предоставлять на бумажном носителе в государственную экспертизу один экземпляр окончательного варианта рабочего проекта (проектно-сметной документации), получившего положительное сводное заключение государственной экспертизы, с внесенными в ходе рассмотрения изменениями и дополнениями, оформленными в соответствии с требованиями государственных стандартов Республики Казахстан «Система проектной документации для строительства» (СПДС).
Указанный комплект проектно-сметной документации подлежит подтверждению ее подлинности путем проставления персональных штампов государственных экспертов, участвовавших в экспертизе, после чего вместе со сводным экспертным заключением передается заказчику и является архивным контрольным экземпляром проектно-сметной документации при дальнейшей реализации проекта.
2. Общий порядок проведения государственной экспертизы
в режиме экспертного сопровождения поэтапной разработки
проектной (проектно-сметной) документации
9. Общий порядок проведения государственной экспертизы в режиме экспертного сопровождения осуществляется на основании договора заказчика с исполнителем экспертизы, заключенного при наличии официально оформленного решения заказчика о поэтапном проектировании и строительстве конкретного объекта.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра регионального развития РК от 14.04.2014 № 110/ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

6. Сараптамалық сүйемелдеу режимінде мемлекеттік сараптама жүргізу мерзімі мен ұзақтығы (бұдан әрі – сараптамалық сүйемелдеу жүргізу) – жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеудің әрбір кезеңі үшін белгіленеді, бұл тапсырысшы және сараптамалық сүйемелдеуді орындаушы арасындағы шартта көрсетіледі.
Сараптамалық сүйемелдеуді жалпы тәртіпте жүзеге асыру ұзақтығы осы Қағиданың 14-тармағына сәйкес регламенттеледі.
Сараптамалық сүйемелдеуді ерекше тәртіпте жүзеге асыру ұзақтығы осы Қағиданың 25-тармағына сәйкес регламенттеледі.
7. Тапсырысшы жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының кезең-кезеңімен әзірлеу және барлық жобалау жұмыстарының кешеніне сараптамалық сүйемелдеу режимінде мемлекеттік сараптама жүргізу қажеттілігі туралы шешім қабылдаған жағдайда, бұл талап жобалау тапсырмасының «ерекше шарттар» бағанына енгізіледі, сондай-ақ сараптама орындаушымен шартта белгіленеді.
8. Жобаны мемлекеттік сараптама қарауды аяқтағаннан кейін қарау барысында енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге, Қазақстан Республикасының «Құрылысқа арналған жобалау құжаттамасының жүйесі» (ҚЖҚЖ) мемлекеттік стандарттарының талаптарына сәйкес ресімделген мемлекеттік сараптаманың жиынтық оң қорытындысын алған жұмыс жобасының (жобалау-сметалық құжаттаманың) соңғы нұсқасының бір данасын тапсырысшылардың мемлекеттік сараптамаға қағаз жеткізгіште ұсыну міндеті сараптамалық сүйемелдеу режимінде сараптамалық жұмыстар жүргізуге шарттың міндетті талабы болып табылады.
Жобалау-сметалық құжаттамасының көрсетілген жинағы сараптамаға қатысқан мемлекеттік сарапшылардың дербес мөртабандарын қою арқылы оның түпнұсқа екендігін растауға жатқызылады, кейін жиынтық сараптама қорытындысымен бірге тапсырысшыға беріледі және жобаны одан әрі іске асыру кезінде жобалау-сметалық құжаттаманың мұрағаттық бақылау данасы болып табылады.
2. Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын кезең-кезеңімен
әзірлеуге сараптамалық сүйемелдеу режимінде
мемлекеттік сараптама жүргізудің жалпы тәртібі
9. Сараптамалық сүйемелдеу режимінде мемлекеттік сараптама жүргізудің жалпы тәртібі тапсырысшының нақты объектіні кезең-кезеңмен жобалау және салу туралы ресми ресімделген шешімі болған кезде тапсырысшының сараптаманы орындаушымен жасасқан шартының негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өңірлік даму министрінің 14.04.2014 № 110/НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі).

10. Этапы и сроки разработки проектной документации (проектно-сметной) устанавливаются заказчиком с учетом запланированных этапов строительства и указываются в задании на проектирование. При этом для каждого проекта число этапов не может быть больше четырех, а предварительные поэтапные сроки проектирования устанавливаются в соответствии с нормативной продолжительностью проектирования и строительства.
Общий порядок ведения экспертного сопровождения предусматривает составление и выдачу поэтапных локальных экспертных заключений по каждому этапу проектирования, оформление и выдачу сводного экспертного заключения по завершении разработки проектно-сметной документации в целом.
11. Экспертное сопровождение проводится на основании договора. При этом обязательными условиями договора являются:
1) предмет договора;
2) обязательства сторон;
3) порядок рассмотрения экспертизы и сроки выполнения экспертных работ по этапам и в целом;
4) условия оплаты по каждому этапу экспертного сопровождения разработки проектной документации;
5) особые условия и механизмы решения вопросов по нарушению обязательств, а также разрешения иных возможных разногласий.
12. Обязательным приложением к договору на проведение экспертного сопровождения является согласованный сторонами график поэтапного представления заказчиком комплектов проектной документации для проведения экспертного сопровождения и составления локальных (поэтапных) экспертных заключений, а также представления итогового комплекта материалов проектно-сметной документации для оформления сводного экспертного заключения.
13. При заключении договора на проведение государственной экспертизы в режиме экспертного сопровождения в общем порядке заказчик представляет в комплекте исходные документы (материалы, данные) в соответствии с требованиями Правил оформления и выдачи исходных материалов (данных) для проектирования объектов строительства, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года № 425, а также государственными (межгосударственными) нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства.
14. Представление проектной (проектно-сметной) документации и проведение экспертного сопровождения устанавливается с учетом следующего регламента по времени исполнения.
Продолжительность экспертного сопровождения по каждому из этапов, включая завершающий (сводный) этап, не должна превышать 35 календарных дней со дня начала экспертных работ по соответствующему этапу, если иное не предусмотрено договором в части предварительного исполнения заказчиком отдельных договорных обязательств.
При этом:

10. Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу кезеңдері мен мерзімдерін жоспарлаған құрылыс кезеңдерін ескере отырып, тапсырысшы белгілейді және жобалауға арналған тапсырмада көрсетіледі. Сонымен қатар, әрбір жобаның кезең саны төрттен аспауға тиіс, ал алдын ала кезең-кезеңмен жобалау мерзімдері жобалау мен құрылыстың нормативтік ұзақтығына сәйкес белгіленеді.
Сараптамалық сүйемелдеу жүргізудің жалпы тәртібі жобалаудың әрбір кезеңі бойынша кезең-кезеңімен жергілікті сараптамалық қорытынды жасау мен беруді және жалпы жобалау-сметалық құжаттама әзірлеуді аяқтау бойынша жиынтық қорытынды ресімдеуді және беруді көздейді.
11. Сараптамалық сүйемелдеу шарт негізінде жүргізіледі. Бұл ретте шарттың міндетті талаптары:
1) шарттың мәні;
2) тараптардың міндеттемелері;
3) кезеңдері бойынша және жалпы сараптаманың қарау тәртібі және сараптамалық жұмыстарды орындау мерзімдері;
4) жобалау құжаттамасын әзірлеуді сараптамалық сүйемелдеудің әрбір кезеңі бойынша төлем шарттары;
5) міндеттемелерді бұзу, сондай-ақ өзге мүмкін болатын келіспеушіліктер бойынша мәселелерді шешудің ерекше шарттары мен тетіктері болып табылады.
12. Тараптармен келісілген тапсырысшының сараптамалық сүйемелдеу жүргізуге және жергілікті (кезеңдік) сарапталық қорытынды жасауға арналған жобалау құжаттамасының жинағын кезең-кезеңмен ұсыну кестесі, сондай-ақ жиынтық сараптамалық қорытынды ресімдеу үшін жобалау-сметалық құжаттама материалдарының қорытынды жинағын ұсынуы шарттың міндетті қосымшасы болып табылады.
13. Жалпы тәртіпте сараптамалық сүйемелдеу режимінде мемлекеттік сараптама жүргізуге арналған шартты жасасу кезінде тапсырысшы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы № 425 қаулысымен бекітілген Құрылыс объектілерін жобалау үшін бастапқы материалдарды (деректерді) ресімдеу мен беру ережесінің, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтердің талаптарына сәйкес бастапқы құжаттардың (материалдардың, деректердің) жинағын ұсынады.
14. Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын ұсыну мен сараптамалық сүйемелдеу жүргізу орындау уақыты бойынша мынадай регламентті ескеріп белгіленеді.
Егер шартта жекелеген шарттық міндеттемелерді тапсырысшының алдын ала орындау бөлігінде өзгеше көзделмесе, соңғы (жиынтық) кезеңді қоса алғанда, әрбір кезең бойынша сараптамалық сүйемелдеу ұзақтығы тиісті кезең бойынша сараптамалық жұмыстар басталған күннен бастап 35 күнтізбелік күннен аспауға тиіс.
Бұл ретте:

1) первоначальное экспертное рассмотрение, подготовка и оформление замечаний и предложений экспертизы по установленному в проектной документации несоответствию требованиям государственных нормативов – не более 15 календарных дней со дня представления заказчиком укомплектованной проектной документации;
2) внесение заказчиком совместно с разработчиками проекта необходимых коррективов (доработок) в проектную документацию по замечаниям экспертизы – не более 10 календарных дней со дня представления экспертом имеющихся замечаний и предложений;
3) повторное экспертное рассмотрение, подготовка и оформление локального (по поэтапно разработанной проектной документации на промежуточных этапах) или сводного (по полному комплекту представленной и рассмотренной проектной документации на завершающем этапе) заключений – не более 10 календарных дней со дня представления заказчиком откорректированной (доработанной) по замечаниям и предложениям экспертизы проектной документации.
15. В случаях неполного соответствия принятых на предыдущих этапах проектных решений и возникшей в связи с этим необходимостью дополнительного комплексного рассмотрения всей проектной документации, общая продолжительность завершающего этапа может быть увеличена исполнителем экспертизы либо заказчиком по согласованию с исполнителем экспертизы, но не должна превышать в сумме 45 календарных дней.
16. Положительные локальные заключения государственной экспертизы, осуществленной по комплекту проектной документации на каждом этапе (за исключением завершающего этапа), являются основанием для промежуточного утверждения этой части проекта заказчиком и ведения одновременного строительства на соответствующем этапе.
17. В случаях возникновения форс-мажорных обстоятельств, предусмотренных в особых условиях договора (или без этого), в связи с которыми продолжение разработки проектной документации становится невозможным или нецелесообразным, то сторонами оформляются расторжение договора в порядке, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан, и составляется в произвольной форме акт о приостановлении работ по экспертному сопровождению на данном этапе или прекращении договорных отношений в целом.
18. Если приостановление или прекращение действия договора связано с обоснованными изменениями принятых до этого проектных решений или выполненных в натуре строительно-монтажных работ с отклонениями от одобренных экспертизой проектных решений или материалов (конструкций, изделий, устройств, оборудования), то ранее выданные локальные заключения экспертного сопровождения аннулируются (отзываются) исполнителем экспертизы, а информация об этом доводится до сведения всех участников по данному проекту, а также органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора (государственных строительных инспекторов), контролирующих эту стройку.

1) алғашқы сараптамалық қарау, жобалау құжаттамасының мемлекеттік нормативтік талаптарына сәйкес еместігін бекіту бойынша сараптаманың ескертулері мен ұсыныстарын дайындау және ресімдеу – тапсырысшы жинақталған жобалау құжаттамасын ұсынған күннен бастап 15 күнтізбелік күннен кешіктірмей орындалады;
2) жобаны әзірлеушімен бірге тапсырысшы сараптаманың ескертулері бойынша жобалау құжаттамаға қажетті түзетулерді (пысықтауларды) енгізу – қолданыстағы ескертулер мен ұсыныстарды сарапшы ұсынған күннен бастап 10 күнтізбелік күннен кешіктірмей орындалады;
3) қайта сараптамалық қарау, жергілікті (аралық кезеңдердегі кезең-кезеңімен әзірленген жобалау құжаттамасы бойынша) немесе жиынтық (соңғы кезеңдегі ұсынылған және қаралған жобалау құжаттамасының толық жинағы бойынша) қорытындыларды дайындау және ресімдеу – тапсырысшы сараптаманың ескертулері мен ұсыныстары бойынша түзетілген (пысықталған) жобалау құжаттамасын ұсынған күннен бастап 10 күнтізбелік күннен кешіктірмей орындалады.
15. Жобалау шешімдерінің алдыңғы кезеңдерінде қабылданған жобалау шешімдеріне толық сәйкес еместігі және осыған байланысты барлық жобалау құжаттамасын қосымша кешенді қарау қажеттілігі туындаған жағдайларда соңғы кезеңнің жалпы ұзақтығын сараптаманы орындаушы немесе сараптама орындаушысының келісімі бойынша тапсырысшы ұзартуы мүмкін, бірақ 45 күнтізбелік күннен аспауға тиіс.
16. Әрбір кезең бойынша (соңғы кезеңді қоспағанда) жобалау құжаттамасының жинағы бойынша жүзеге асырылған мемлекеттік сараптаманың оң жергілікті қорытындысы тапсырысшының жобаның осы бөлігін аралық бекітуіне және тиісті кезеңде бір мезгілде құрылыс жүргізуіне негіз болып табылады.
17. Шарттың ерекше талаптарында (немесе талаптарсыз) көрсетілген форс-мажор жағдайлары туындаған жағдайда, жобалау құжаттамасын әзірлеуді жалғастыру мүмкін емес немесе орынсыз болғандықтан, тараптармен Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексімен белгіленген тәртіпте шартты бұзу рәсімделеді және осы кезеңде сараптамалық сүйемелдеу бойынша жұмысты тоқтату туралы немесе жалпы шарт қатынастарын тоқтату туралы еркін нысанда акт жасалады.
18. Егер шартты тоқтата тұру немесе тоқтату осыған дейін қабылданған жобалау шешімдерінің негізделген өзгерістеріне немесе сараптама мақұлдаған жобалау шешімдері немесе материалдардан (конструкциялардан, бұйымдардан, қондырғылардан, жабдықтардан) ауытқулармен жасалған құрылыс-монтаж жұмыстарына байланысты болса, онда бұрын берілген сараптамалық сүйемелдеудің жергілікті қорытындысы жойылады (қайтарылады), ал бұл туралы ақпарат осы жоба бойынша барлық қатысушыларға, сондай-ақ осы құрылысты бақылаушы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалау органдарына (мемлекеттік құрылыс инспекторларына) мәлімет ретінде жеткізіледі.

3. Особый порядок проведения государственной экспертизы в
режиме экспертного сопровождения разработки проектно-сметной
документации по бюджетному инвестиционному проекту
19. Особый порядок экспертного сопровождения осуществляется в целях предварительной оценки качества проектных решений (расчетов) на первоначальном этапе разработки проектно-сметной документаци с учетом категории лицензиата, присвоенной данной проектной организации (генпроектировщика).
20. Первоначальный этап рассмотрения материалов проектной (проектно-сметной) документации завершается по результатам экспертизы оформлением и выдачей заказчику локального экспертного заключения.
21. Экспертное сопровождение в особом порядке проводится на основании договора.
При этом обязательными условиями договора являются:
1) предмет договора (наименование проекта и объем материалов, представляемых на данном первоначальном этапе);
2) обязательства сторон;
3) порядок рассмотрения материалов проекта экспертизой и сроки выполнения экспертных работ по первоначальному этапу;
4) условия оплаты по данному этапу экспертного сопровождения разработки проектной документации;
5) условия об отчетности государственной экспертизы о ходе рассмотрения материалов проекта по первоначальному этапу его разработки, имеющихся на данный момент замечаниях экспертов и реакции (ответах) защищающих проект разработчиков;
6) особые условия и механизмы решения вопросов по нарушению обязательств, а также разрешения иных возможных разногласий.
22. Обязательный состав и комплектность проектно-сметной документации первоначального этапа разработки, представляемой на государственную экспертизу в режиме экспертного сопровождения, включает:
1) исходные документы (материалы, данные), предоставляющие заказчику право на реализацию его намерения по строительству нового или изменению существующего объекта в комплекте, предусмотренном Правилами оформления и выдачи исходных материалов (данных) для проектирования объектов строительства, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года № 425;
2) проектную документацию на строительство зданий и сооружений (за исключением линейных объектов транспортной и инженерной инфраструктуры), состоящую из проектных решений и расчетов, а также краткой пояснительной записки.
23. В комплект исходных документов, материалов и данных включаются:
1) оформленное в соответствии со статьей 44 Земельного кодекса Республики Казахстан решение местного исполнительного органа о предоставлении земельного участка для строительства заявленного объекта либо разрешение местного исполнительного органа на использование под заявленное строительство имеющегося у заявителя  земельного участка, принадлежащего ему на праве собственности или землепользования;

3. Бюджеттік инвестициялық жоба бойынша жобалау-сметалық
құжаттама әзірлеуге сараптамалық сүйемелдеу режимінде
мемлекеттік сараптама жүргізудің ерекше тәртібі
19. Сараптамалық сүйемелдеудің ерекше тәртібі алғашқы кезеңде жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеудің жобалау шешімдерінің (есептерінің) сапасын алдын ала бағалау мақсатында осы жобалау ұйымы (бас жобалаушы) берген лицензиаттың санатын ескере отырып жүзеге асырылады.
20. Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының материалдарын алғашқы кезеңде қарау сараптама нәтижесі бойынша тапсырысшыға жергілікті сараптама қорытындыны ресімдеумен және берумен аяқталады.
21. Ерекше тәртіптегі сараптамалық сүйемелдеу шарттың негізінде жүргізіледі.
Бұл ретте шарттың міндетті талаптары:
1) шарттың мәні (осы бастапқы кезеңде ұсынылатын жобаның атауы және материалдар көлемі);
2) тараптардың міндеттемелері;
3) бастапқы кезең бойынша сараптаманың жобаның материалдарын қарау және сараптама жұмыстарын орындау мерзімдерінің тәртібі;
4) жобалау құжаттамасын әзірлеуге сараптамалық сүйемелдеудің осы кезеңі бойынша төлем шарттары;
5) жобаны әзірлеудің бастапқы кезеңі бойынша оның материалдарын қарау барысы туралы, сарапшылардың қазіргі бар ескертпелері және жобаны қорғаушы әзірлеушілердің реакциялары (жауаптары) туралы мемлекеттік сараптаманың есептілігі жөнінде шарттары;
6) міндеттемелерді бұзу, сондай-ақ өзге де мүмкін болатын келіспеушіліктер бойынша мәселелерді шешудің ерекше шарттары мен тетіктері болып табылады.
22. Сараптамалық сүйемелдеу режимінде мемлекеттік сараптамаға ұсынылатын жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеудің бастапқы кезеңіне материалдардың міндетті құрамы:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы № 425 қаулысымен бекітілген Құрылыс объектілерін жобалау үшін бастапқы материалдарды (деректерді) ресімдеу мен беру ережесінде көзделген жинақта жаңа объект салу немесе қолданыстағы объектіні өзгерту мақсатын іске асыру құқығын тапсырысшыға беретін бастапқы құжаттарды (материалдар, деректер);
2) жобалау шешімдері мен есептерінен, сондай-ақ қысқаша түсіндірме жазбадан тұратын ғимараттар мен құрылыстар салуға арналған жобалау құжаттамасын (желілік объектілерді – көлік және инженерлік коммуникацияларды қоспағанда) қамтиды.
23. Бастапқы құжаттар, материалдар мен деректер жинағы:
1) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 44-бабына сәйкес ресімделген өтінім берілген объектінің құрылысы үшін жер учаскесін беру туралы жергілікті атқарушы органның шешімі немесе өтініш берушінің меншік құқығында немесе жер пайдалану құқығында қолда бар жер учаскесін өтінім берілген құрылыс салу үшін пайдалануына жергілікті атқарушы органның рұқсатын;

2) разрешение соответствующего местного исполнительного органа на проведение запрашиваемых изменений существующего объекта (отдельных частей объекта);
3) материалы инженерных изысканий площадки строительства (в границах земельного участка и трасс прокладки коммуникаций), необходимые для проектирования и строительства;
4) технические условия на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения;
5) архитектурно-планировочное задание местного (города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения) органа архитектуры и градостроительства, включая условия инженерной подготовки территории, благоустройства и озеленения;
6) утвержденное задание на проектирование (разработку проектной документации).
24. В состав проектной документации на строительство зданий и сооружений (за исключением линейных объектов транспортной и инженерной инфраструктуры) включаются:
1) эскизный проект объекта, одобренный градостроительным советом при акиме области или города республиканского значения, столицы, иных городов областного значения с населением свыше ста тысяч жителей либо местным органом архитектуры и градостроительства, включающий ситуационный план и схему генерального плана объекта (включая схему благоустройства, озеленения, вертикальной планировки), эскизы фасадов, поэтажные планы (схемы этажей с экспликацией помещений), характерные вертикальные разрезы, план кровли, трехмерное изображение (макет, перспектива или 3D- изображение);
2) конструктивные расчеты и схемы, а также рабочие чертежи нулевого цикла;
3) принципиальные схемы внутренних инженерных систем жизнеобеспечения;
4) схемы внутриплощадочных и внеплощадочных инженерных сетей;
5) краткая пояснительная записка, содержащая сведения о природно-климатических и геологических (гидрогеологических) условиях участка строительства, градостроительной ситуации, архитектурных и объемно-планировочных, основных технологических решениях и конструктивных решениях, описание внутренних инженерных систем, противопожарных мероприятий, мер по энергосбережению и повышению энергоэффективности, защите интересов отечественных производителей строительных материалов, изделий, устройств и оборудования;
6) сведения о предварительных показателях по площади участка, площади застройки, количеству парковочных мест для автомашин, общей площади и строительного объема объекта, основного показателя проектной мощности (вместимости, пропускной способности).
25. Продолжительность рассмотрения экспертизой материалов первоначального этапа разработки проектно-сметной документации устанавливается договором на проведение государственной экспертизы в режиме экспертного сопровождения, но не должна превышать 15 календарных дней со дня начала экспертных работ.
В случаях предусмотренных договором на разработку проекта (проектно-сметной документации) мотивированного отказа заказчика от дальнейших услуг контрагента в лице генеральной проектной организации (генпроектировщика) и заключения заказчиком договора с другой генподрядной проектной организацией (новым генпроектировщиком), проведенные до этого экспертные работы считаются завершенными по итогам экспертного сопровождения материалов первоначального этапа разработки проекта.

2) қолданыстағы объектіге (объектінің жекелеген бөліктеріне) сұратылып отырған өзгерістерді жүргізуге тиісті жергілікті атқарушы органның рұқсатын;
3) жобалауға және құрылысқа қажетті (жер учаскесінің және коммуникация төселген трассаның шекарасында) құрылыс алаңын инженерлік іздестіру материалдарын;
4) инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуға арналған техникалық шарттарды;
5) аумақты инженерлік дайындау шарттарын, абаттандыру мен көгалдандыруды қоса алғанда, жергілікті (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың) сәулет және қала құрылысы органының сәулет-жоспарлау тапсырмасын;
6) жобалауға (жобалау құжаттамасын әзірлеуге) арналған бекітілген тапсырманы қамтиды.
24. Ғимараттар мен құрылыстар салуға арналған жобалау құжаттамасының құрамына (көлік және инженерлік инфрақұрылымдардағы желілік объектілерді қоспағанда):
1) облыс немесе республикалық маңызы бар қала, астана, халқының саны жүз мың тұрғыннан асатын облыстық маңызы бар өзге де қалалар әкімінің жанындағы қала құрылысы кеңесі немесе жергілікті сәулет және қала құрылысы органы мақұлданған құрамына ахуалдық жоспар мен объектінің бас жоспарының схемасы (абаттандыру, көгалдандыру, тігінен жоспарлау схемасын қоса алғанда), қасбетінің нобайы, қабаттар бойынша жоспарлар (үй-жайлардың экспликациялары бар қабаттарының схемасы), сипаттық тігінен қимасы, шатыр жоспары, үш өлшемді кескін (макет, перспектива немесе 3D кескін) кіретін объектінің нобайлық жобасы;
2) конструктивтік есептер мен схемалар, сондай-ақ нөлдік циклдің жұмыс сызбалары;
3) тiршiлiктi қамтамасыз етудің ішкі инженерлік жүйелерінің қағидаттық схемасы;
4) алаңішілік және алаңнан тыс инженерлік желілердің схемасы;
5) құрылыс учаскесінің табиғи-климаттық және геологиялық (гидрогеологиялық) шарттары, қала құрылысы ситуациясы, сәулет және көлемдік-жоспарлық, негізгі технологиялық шешімдері мен конструктивтік шешімдері, ішкі инженерлік жүйелердің сипаттамасы, өртке қарсы іс-шаралар, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі, отандық құрылыс материалдарын, бұйымдары, қондырғылары мен жабдықтарын өндірушілердің мүдделерін қорғау жөніндегі іс-шаралар туралы ақпараттардан тұратын қысқаша түсіндірме жазбасы;
6) учаскенің алаңы, салынатын құрылыс алаңы бойынша алдын ала көрсеткіштері, автомашиналарға арналған автотұрақ орнының саны, объектінің жалпы алаңы мен құрылыс көлемі, жобалық қуатының (сыйымдылығы, өткізу қабілеттігі) негізгі көрсеткіштері туралы мәліметтер кіреді.
25. Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеудің бастапқы кезеңінің материалдарын сараптаманың қарау ұзақтығы сараптамалық сүйемелдеу режимінде мемлекеттік сараптама жүргізуге арналған шартпен белгіленеді, бірақ сараптамалық жұмыс басталған күннен бастап 15 күнтізбелік күннен кешіктірілмеуге тиіс.
Жобаны (жобалау-сметалық құжаттаманы) әзірлеу шартында көзделген тапсырысшы бас жобалау ұйымы (бас жобалаушы) ретінде контрагенттің одан әрі қызметінен дәлелді бас тартқан және тапсырысшы өзге бас мердігер жобалау ұйымымен (жаңа бас жобалаушымен) шарт жасаған жағдайларда осыған дейін жүргізілген сараптамалық жұмыстар жобаны әзірлеудің бастапқы кезеңдегі материалдарды сараптамалық сүйемелдеудің қорытындысы бойынша аяқталған болып саналады.

26. Экспертное заключение с решением государственной экспертизы о мотивированном отклонении представленной на рассмотрение части проекта, выполненной на первоначальном этапе, либо отрицательное локальное экспертное заключение по указанной документации, содержащей грубые и (или) многочисленные нарушения технических и градостроительных регламентов, отступлений от нормативно-технических требований и условий или их не исполнения, а также отклонения  от заданных заказчиком или исходными документами (условиями, данными) параметров и характеристик, служит основанием для заказчика отказаться от дальнейших услуг контрагента, согласно условиям договора на разработку проекта, и определить нового разработчика проекта (проектно-сметной документации).
27. Результаты государственной экспертизы, проведенной в режиме экспертного сопровождения, приводятся в выводах локального экспертного заключения, содержащими положительную или отрицательную экспертную оценку по материалам первоначального этапа разработки проекта, представленных на рассмотрение в режиме экспертного сопровождения.
При этом положительная оценка государственной экспертизы проектной документации, выполненной на первоначальном этапе служит для заказчика основанием продолжить договорные отношения с данной проектной организацией (генпроектировщиком) до полного завершения разработки проектно-сметной документации, проведения процедуры обязательных согласований и ведомственных (профильных) экспертиз, а также доведения до конца оставшейся завершающей стадии комплексной государственной экспертизы и утверждения проекта в порядке, установленном законодательством.
28. На завершающей стадии государственная экспертиза, проводимая в особом порядке режима экспертного сопровождения по материалам полной готовности рабочего проекта (проектно-сметной документации), осуществляется в соответствии с Правилами проведения экспертизы предпроектной (технико-экономических обоснований) и проектной (проектно-сметной) документации на строительство независимо от источников финансирования, а также утверждения проектов, строящихся за счет государственных инвестиций, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2002 года № 918.
Конечные результаты государственной экспертизы, проведенной в режиме экспертного сопровождения, после рассмотрения всех материалов проектно-сметной документации завершающего этапа, оформляются соответствующим сводным заключением с конечными выводами о положительной или отрицательной экспертной оценке рабочего проекта.

26. Бастапқы кезеңде орындалған жобаның қарауға ұсынылған бөлігінен дәлелді бас тарту туралы мемлекеттік сараптаманың құжаттамалық түрде ресімделген шешімі немесе көрсетілген құжаттама бойынша техникалық және қала құрылысы регламенттерін өрескел және (немесе) бірнеше рет бұзу, нормативтік-техникалық талаптар мен шарттардан ауытқу немесе оны орындамау, сондай-ақ тапсырысшы немесе бастапқы құжаттармен (шарттармен, деректермен) берілген параметрлер мен сипаттамалардан ауытқуларды қамтитын теріс жергілікті сараптама қорытындысы тапсырысшының жобаны әзірлеуге арналған шартының талаптарына сәйкес одан әрі контрагенттің қызметтерінен бас тартуына және жобаның (жобалау-сметалық құжаттаманың) жаңа әзірлеушісін анықтауға негіз болады.
27. Сараптамалық сүйемелдеу режимінде жүргізілген мемлекеттік сараптаманың нәтижесі сараптамалық сүйемелдеу режимінде қарауға ұсынылған жобаны әзірлеудің бастапқы кезеңінің материалдары бойынша оң немесе теріс сараптамалық бағалаудан тұратын жергілікті қорытындының тұжырымында көрсетіледі.
Бұл ретте бастапқы кезеңде орындалған жобалау құжаттамасына мемлекеттік сараптаманың оң бағасы тапсырысшыға жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді толық аяқтағанға дейін осы жобалау ұйымымен (бас жобалаушымен) шарттық қатынастарды жалғастыруға, міндетті келісулер мен ведомстволық (салалық) сараптама рәсімдерін жүргізуге, сондай-ақ кешенді мемлекеттік сараптаманың қалған соңғы кезеңін соңына дейін жеткізуге және заңнамада белгіленген тәртіпте жобаны бекітуге негіз болып табылады.
28. Соңғы кезеңде толық дайын жұмыс жобаның материалдары бойынша сараптамалық сүйемелдеу режимінің ерекше тәртібінде жүргізілетін мемлекеттік сараптама Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 тамыздағы № 918 қаулысымен бекітілген Қаржыландыру көздеріне қарамастан құрылысқа арналған жобалау алдындағы (техника-экономикалық негіздемелер) және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға сараптама жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялар есебінен салынып жатқан жобаларды бекіту ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Сараптамалық сүйемелдеу режимінде жүргізілетін мемлекеттік сараптаманың соңғы нәтижесі соңғы кезеңдегі жобалау-сметалық құжаттаманың барлық материалдарын қарағаннан кейін жұмыс жобасын оң және теріс сараптамалық бағалау туралы соңғы тұжырымы бар тиісті жиынтық қорытындымен ресімделеді.

29. Официальная информация государственной экспертизы об установленном в ходе рассмотрения низком качестве или недостаточно квалифицированно разработанной на первоначальном этапе проектно-сметной документации не позднее, чем в недельный срок со дня официальной выдачи заказчику экспертного заключения направляется в соответствующий территориальный орган ГАСКЛ по месту нахождения проектной организации (проектировщика) и проектируемого объекта, а также в Уполномоченный орган. В данной информации приводятся название проекта и местоположение проектируемого объекта, сведения о заказчике и генпроектировщике, имеющиеся в рассмотренных экспертизой материалах, а также указывается решение государственной экспертизы:
1) об отклонении представленного на первоначальном этапе проекта от рассмотрения в связи с:
отсутствием у разработчика лицензии на осуществление соответствующих видов (подвидов) проектной деятельности;
установленным несоответствием уровня ответственности запроектированного объекта квалификационной категории, присвоенной разработчику при получении лицензии;
несоответствием заданию на проектирование в части целевого использования земельного участка, функционального назначения объекта или заданных его параметров и характеристик;
нарушениями нормативных требований с указанием нормативно-технического документа;
нарушением установленных по местоположению проектируемого объекта градостроительных или природоохранных (водоохранных) регламентов, несоответствием иным исходным и разрешительным документам (материалам, данным) и техническим условиям;
2) об отрицательной экспертной оценке качества части проекта без дальнейшего рассмотрения в связи с:
необходимостью значительной переработки (пересмотра) принятых разработчиком на первоначальном этапе разработки проектной документации или требующих принципиальных перерасчетов, из-за установления экспертами грубых или многочисленных нарушений норм и правил;
установлением имеющихся несоответствий или отклонений от предусмотренных заданием на проектирование или исходными документами параметров и характеристик, запланированных и ожидаемых заказчиком.
30. Сводная информация государственной экспертизы о результатах рассмотрения первоначальных материалов проектной документации, а также о конечных результатах государственной экспертизы по проектно-сметной документации в целом ежеквартально направляется в Уполномоченный орган и соответствующие территориальные органы ГАСКЛ по месту расположения проектной организации и проектируемого объекта.

29. Жобалау-сметалық құжаттаманың бастапқы кезеңде төмен сапада немесе біліксіздікпен әзірленгені қарау барысында анықталғаны туралы мемлекеттік сараптаманың ресми ақпараты тапсырысшыға сараптама қорытындысын ресми беру күнінен бастап бір апталық мерзімнен кешіктірмей жобалау ұйымының (жобалаушының) және жобаланып жатқан объектінің орналасқан жері бойынша МСҚБЛ-дың тиісті аумақтық органына, сондай-ақ Уәкілетті органға жолданады. Осы ақпаратта жобаның атауы мен жобаланып жатқан объектінің орналасқан жері, сараптама қараған материалдар, тапсырысшы мен бас жобалаушы туралы мәліметтер, сондай-ақ мемлекеттік сараптаманың:
1) жобалау қызметінің тиісті түрін (кіші түрін) жүзеге асыруға әзірлеушінің лицензиясының болмауына;
лицензия алу кезінде әзірлеушіге берілген біліктілік санаты жобаланып жатқан объектінің жауапкершілік деңгейіне сәйкес келмеуінің анықталуына;
жер учаскесін мақсатты пайдалану бөлігіне жобалауға арналған тапсырманың, объектінің функционалдық мақсатына немесе берілген оның параметрлері мен сипаттамасының сай келмеуіне;
нормативтік-техникалық құжаттарды көрсете отырып нормативтік талаптардың бұзылуына;
жобаланып жатқан объектінің орналасқан жері бойынша анықталған қала құрылысы немесе табиғатты қорғау (суды қорғау) регламенттерін бұзуы, өзге де бастапқы және рұқсат беру құжаттарына (материалдарына, деректеріне) және техникалық шарттарына сай келмеуіне байланысты бастапқы кезеңде ұсынылған жобаны қараудан бас тарту туралы шешімі;
2) сарапшылардың нормалар мен ережелердің өрескел немесе бірнеше рет бұзылуын анықтауына байланысты бастапқы кезеңде жобалау құжаттамасын әзірлеу барысында әзірлеуші қабылдаған едәуір қайта тексеру (қайта қарастыру) қажеттілігі немесе қағидаттық қайта есептеуді талап етуіне;
тапсырысшы жобалаған және күтіліп отырған жобалау тапсырмасында немесе бастапқы құжаттардағы параметрлері мен сипаттамаларында сәйкессіздіктер мен ауытқуларды анықтауына байланысты одан әрі қарамай, жоба бөлігінің сапасын теріс сараптамалық бағалау туралы шешімі көрсетіледі.
30. Жобалау құжаттамасының бастапқы материалдарын қарау нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік сараптаманың жалпы жобалау-сметалық құжаттама бойынша соңғы нәтижелері туралы мемлекеттік сараптаманың жиынтық ақпараты Уәкілетті органға және жобаланып жатқан объектінің орналасқан жері бойынша МСҚБЛ-дың тиісті аумақтық органына жолданады.