Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 6)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 августа 2012 года № 318-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2012 года № 7877. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 401 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.09.2018 № 401 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 125 Трудового Кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определенных видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессий рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 6).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б. Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 августа 2012 года № 318-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий
рабочих (выпуск 6)
Раздел 1.Общее положения
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (далее - ЕТКС) (выпуск 6) состоит из разделов: "Бурение скважин", "Добыча нефти и газа".
2. В разделах выпуска осуществлено совершенствование тарификации работ, уточнены тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих в связи с изменениями содержания труда, возросших требований к качеству продукции, квалификации, знаниям, общеобразовательной и специальной подготовке рабочих.
3. Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя).

Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (6-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 14 тамыздағы № 318-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 тамызда № 7877 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 401 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.09.2018 № 401 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделілігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (6-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А. Ә. Сарбасов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау вице-министрi Б. Б. Нұрымбетовке жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2012 жылғы 14 тамыздағы
№ 318-ө-м бұйрығымен
бекітілді
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай
тарифтік-біліктілік анықтамалығы (6-шығарылым)
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (бұдан әрі - БТБА) (6 - шығарылым) "Мұнай мен газ өндіру", "Ұңғымаларды бұрғылау" бөлімдерінен тұрады.
2. Шығарылым бөлімдерінде жұмыстарды тарифтеуді жетілдіру жүзеге асырылды, еңбек мазмұнының өзгеруіне, өнім, біліктілік сапасына, жұмысшылардың біліміне, жалпы білім беретін және арнайы дайындықтарына қойылатын талаптардың өсуіне байланысты жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары нақтыланды.
3. Жұмыстардың разрядтары еңбек жағдайлары ескерілмей (еңбектің күрделілігі деңгейіне әсер ететін және орындаушының біліктілігіне қойылатын талаптарды жоғарылататын төтенше жағдайларды қоспағанда) белгіленді. Әрбір кәсіптің тарифтік-біліктілік сипаттамалары екі бөлімнен тұрады. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімі жұмысшы орындай алуға тиісті жұмыстардың сипаттамасын қамтиды. "Білуге тиіс" бөлімі жұмысшыға арнайы біліміне, сондай-ақ жұмысшы қолдануға тиіс ережелерді, нұсқаулықтар мен басқа да материалдарды, әдістер мен құралдарды білуіне қатысты қойылатын негізгі талаптарды қамтиды.

4. Тарифно-квалификационная характеристика каждой профессии имеет два раздела. Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий. В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, которые рабочий должен применять.
5. В тарифно-квалификационных характеристиках приводится перечень работ, наиболее типичных для данного разряда профессии рабочего. Этот перечень не исчерпывает всех работ, которые может и должен выполнять рабочий. В необходимых случаях работодатель с учетом специфики может разрабатывать дополнительные перечни работ, соответствующих по сложности их выполнения тем, которые содержатся в тарифно-квалификационных характеристиках профессий рабочих соответствующих разрядов.
6. Кроме работ, предусмотренных в разделе "Характеристика работ", рабочий должен выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструментов, а также по содержанию их в надлежащем состоянии, ведению установленной технической документации.
7. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимися в разделе "Должен знать", рабочий должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), виды брака и способы его предупреждения и устранения, производственную сигнализацию, требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
8. В настоящие разделы включены профессии рабочих, специфичные для производства работ по бурению скважин и добычи нефти и газа, предусматривающие знание правил проведения мероприятий по охране окружающей среды и недр. Рабочие, профессии которых предусматривают управление автомобилем, трактором или другим транспортом, должны иметь соответствующие документы.
9. Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно-квалификационной характеристике, должен уметь выполнять работы, предусмотренные тарифно-квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации, а также руководить рабочими более низких разрядов этой же профессии. В связи с этим работы, приведенные в тарифно-квалификационных характеристиках более низких разрядов, в характеристиках более высоких разрядов, как правило, не приводятся.
10. Тарифно-квалификационные характеристики профессий являются обязательными при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от форм их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящих разделах, кроме особо оговоренных случаев.

4. Тарифтік-біліктілік сипаттамаларында жұмысшы кәсібінің осы разрядына тән жұмыстардың тізбесі келтіріледі. Бұл тізбе жұмысшы орындай алатын және орындауға тиіс барлық жұмыстарды қамтымайды. Қажет болған жағдайда жұмыс беруші айрықшалықтарды ескере отырып, жұмысты орындау күрделілігіне сәйкес келетін жұмыстардың қосымша тізбелерін әзірлей алады, олар тиісті разрядтағы жұмысшы кәсіптердің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында бар.
5. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімінде көзделген жұмыстардан басқа, жұмысшы ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, айлабұйымдарды, құралдарды жинастыру, сондай-ақ оларды тиісті жағдайда ұстау, белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу жөніндегі жұмысты орындауға тиіс.
6. "Білуге тиіс" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық талаптармен қатар, жұмысшы: еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі ережелер мен нормаларды, жеке қорғану құралдарын пайдалану ережесін, орындалатын жұмыстың (қызметтің) сапасына, жұмыс орнында еңбекті тиімді ұйымдастыруға қойылатын талаптарды, брак түрлерін және оның алдын алу мен жоюдың тәсілдерін, өндірістік дабылдатуды білуге тиіс.
7. Осы бөлімдерге ұңғымаларды бұрғылау және мұнай мен газ өндіру жөніндегі жұмыс өндірістеріне тән, қоршаған орта мен жер қойнауын қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу ережесін білуді көздейтін жұмысшылар кәсіптері қосылды. Кәсібі автомобильді, тракторды және басқа да көлікті басқаруды көздейтін жұмысшылардың тиісті құжаттары болуға тиіс.
8. Біліктілігі анағұрлым жоғары жұмысшы өзінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында санамаланған жұмыстармен қатар, анағұрлым біліктілігі төмен жұмысшылардың тарифтік-біліктілік сипаттамасында көзделген жұмыстарды орындай алуға, сондай-ақ осы кәсіптегі анағұрлым төмен разрядтағы жұмысшыларға басшылық жасай білуге тиіс. Осыған байланысты, анағұрлым төмен разрядтар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында келтірілген жұмыстар, анағұрлым жоғары разрядтар кәсіптерінің сипаттамасында әдетте, көрсетілмейді.
9. Тарифтік-біліктілік сипаттамалары, ерекше ескертілген жағдайлардан басқа, осы бөлімдерде көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық–құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмысшылардың жұмыстарын тарификациялаған және біліктілік разрядтарын белгілеген кезде міндетті болып табылады.
10. Қызметкердің еңбек кітапшасын толтыру кезінде, сондай-ақ тарифтік разрядты өзгерту кезінде оның кәсібінің атауы БТБА-ға сәйкес жазылады.

11. При заполнении трудовой книжки рабочего, а также при изменении тарифного разряда наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.
12. В целях удобства пользования, ЕТКС предусматривает алфавитный указатель содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц приведены в приложении к настоящему ЕТКС.
Раздел 2. Бурение скважин
Тарифно-квалификационные характеристики
1. Бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения
скважин на нефть и газ
Параграф 1. Бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения
скважин на нефть и газ
13. Характеристика работ:
руководство работой вахты;
выполнение подготовительных работ до начала бурения;
ведение технологического процесса бурения скважин на нефть, газ, термальные, йодобромные воды и другие полезные ископаемые установками глубокого бурения и всех связанных с ним работ согласно геолого-техническому наряду, режимно-технической карте и технологическим регламентам;
укладка и сборка бурильного инструмента;
выполнение спуско-подъемных операций с применением автоматических механизмов;
выполнение работ по ориентированному бурению;
руководство работами по приготовлению, утяжелению и химической обработке буровых растворов;
контроль за соблюдением параметров бурового раствора и работой системы очистки бурового раствора в процессе бурения;
оборудование устья скважин противовыбросовым оборудованием, применение противовыбросового оборудования в случае аварийной ситуации;
выполнение работ по глушению газоводонефтепроявлений, герметизация устья скважины;
управление скважиной при газонефтеводопроявлениях;
оперативный контроль за техническим состоянием наземного и подземного бурового оборудования;
проверка работы контрольно-измерительных приборов, автоматов и предохранительных устройств, состояния противовыбросового оборудования;
подготовка скважин к геофизическим исследованиям и участие в их выполнении;
ликвидация осложнений и аварий при бурении скважин;
подготовка скважины к спуску испытателей пластов и участие в работах по испытанию пластов;
отбор керна в заданном режиме всеми видами керноотборочных снарядов;
подготовка скважин и оборудования к спуску обсадных труб;
руководство работами по укладке и шаблонированию обсадных труб, спуск обсадных труб в скважину;
участие в работах по цементированию обсадных колонн, установке цементных мостов, испытанию колонн на герметичность;
выполнение работ по освоению эксплуатационных скважин, испытанию разведочных скважин;
выполнение заключительных работ на скважине;
подготовка бурового оборудования к транспортировке;
участие в профилактическом ремонте бурового оборудования, монтаже, демонтаже, транспортировке буровой установки при движении бригады со своим станком;
ведение первичной документации по режиму бурения и параметрам бурового раствора;

11. Қолданылуға ыңғайлы болу мақсатында, БТБА-да алфавиттік көрсеткіш қосымшасында көзделген, онда жұмысшылар кәсіптерінің атаулары, разрядтардың диапазондары және беттердің нөмірленуі қарастырылған.
2-бөлім. Ұңғымаларды бұрғылау
Тарифтік-біліктілік сипаттамалары
1. Мұнай мен газ ұңғымаларын пайдалану және барлау ұңғымаларын бұрғылаушы
Параграф 1. Мұнай мен газ ұңғымаларын пайдалану және барлау ұңғымаларын бұрғылаушы
12. Жұмыс сипаттамасы:
вахта жұмысын басқару;
бұрғылау басталғанға дейін дайындық жұмыстарын атқару;
мұнайды, газды, термальдік, йодобромды сулар мен басқа да пайдалы қазбаларды терең бұрғылау қондырғыларымен бұрғылау технологиялық процесін және солармен байланысты басқа да жұмыстарды геологиялық-техникалық наряд, режимдік-техникалық карта мен технологиялық регламенттер бойынша жүргізу;
бұрғылау құралын салу және құрастыру;
түсіру-көтеру операцияларын автоматты механизмдердің көмегімен орындау;
бағдарлы бұрғылау жұмыстарын орындау;
бұрғылау ерітінділерін дайындау, ауырлату және химиялық өңдеу жөніндегі жұмыстарға басшылық ету;
бұрғылау ерітінділері параметрлерінің сақталуы мен бұрғылау процесінде бұрғылау ерітіндісінің тазалау жүйесінің жұмысын бақылау;
ұңғыманың сағасын шықпаға қарсы жабдықпен жабдықтау, апатты жағдайда шықпаға қарсы жабдықты қолдану;
газ, су, мұнай көрінуін тұншықтыру жөніндегі жұмысты орындау, ұңғыма сағасын герметизациялау;
газ, су, мұнай көрінуі кезінде ұңғыманы басқару;
жер бетіндегі және жер астындағы бұрғылау жабдығының техникалық жағдайын шұғыл бақылау;
бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматтар мен сақтандыру құрылғыларының жұмысын, шықпаға қарсы жабдықтың жай-күйін тексеру;
ұңғымаларды геофизикалық зерттеулерге әзірлеу және оларды орындауға қатысу;
ұңғыманы бұрғылау кезіндегі күрделі жағдайлар мен апаттарды жою;
ұңғыманы сынама қабаттарды түсіруге дайындау және қабаттарды дайындау жұмыстарына қатысу;
керн іріктеу снарядтарының барлық түрлерімен берілген режиммен керн іріктеу;
ұңғымалар мен жабдықты айналма трубаларды түсіруге дайындау;
айналма трубаларды төсеу және шаблондау жұмыстарына басшылық ету, айналма трубаларды ұңғымаға түсіру;
айналма трубаларды цементтеу, цемент көпірлерді орнату, ұстындардың герметикалылығын сынау жұмыстарына қатысу;
пайдалану ұңғымаларын игеру, барлау ұңғымаларын сынау жұмыстарын орындау;
ұңғымалардағы соңғы жұмыстарды атқару;
бұрғылау жабдығын тасымалдауға дайындау;
бригада өз станогымен жылжыған кезде бұрғылау жабдығын профилактикалық жөндеуге, монтаждауға, бөлшектеуге, тасымалдауға қатысу;
бұрғылау режимі мен бұрғылау ерітіндісінің параметрлері жөніндегі алғашқы құжаттаманы жүргізу;

17. Должен знать:
назначение буровых установок, применяемых механизмов и оборудования;
назначение деталей вышек и конструктивных узлов оснований, фундаментов и привышечных сооружений, размеры сооружаемых ограждений для амбаров, рабочих площадок;
методы монтажа, демонтажа и транспортировки буровых установок, схемы размещения бурового оборудования и коммуникаций;
технические характеристики механизмов, применяемых в вышкостроении, размещение контрольно-измерительных приборов;
правила пользования слесарным и плотничным инструментом;
правила строповки, подъема и перемещения малогабаритных грузов, условную сигнализацию для машинистов кранов.
Параграф 2. Вышкомонтажник, 4-й разряд
18. Характеристика работ:
монтаж, демонтаж и транспортировка буровых вышек, привышечных сооружений, механизмов по подъему и опусканию вышек, оборудования циркуляционной системы очистки бурового раствора, блока запасных емкостей, энергоблока и средств механизации и автоматизации;
разбивка мест расположения фундаментов оснований бурового оборудования и привышечных оснований;
прокладка и обвязка выхлопных коллекторов для дизелей, участие в сборке и опрессовке нагнетательных линий и манифольдов под руководством вышкомонтажника более высокой квалификации;
центровка буровой вышки, бурового, силового оборудования и отдельных блоков буровой установки;
руководство вышкомонтажной бригадой при сборке, передвижении и разборке буровых установок для геологоразведочного бурения с вышками всех типов и конструкций, применяемых в геологоразведочном оборудовании.
19. Должен знать:
методы и правила монтажа, демонтажа и транспортировки буровых установок, конструкцию комплекса механизации и автоматизации;
назначение и техническую характеристику комплекса механизмов спуско-подъемных операций, механизмов циркуляционной системы, коммуникаций пароводоснабжения, электроснабжения, пневмосистемы и обогрева рабочих мест и механизмов;
правила производства стропальных, такелажных работ с применением грузоподъемных механизмов.
Параграф 3. Вышкомонтажник, 5-й разряд
20. Характеристика работ:
монтаж и демонтаж: основного технологического оборудования, пультов управления процессом бурения, поворотных кранов, металлических каркасов для укрытия блоков буровой установки, автоматов спуска и подъема бурильного инструмента, средств автоматизации, шиннопневматических муфт, А-образных вышек и вышек башенного типа высотой до 45 м;
подъем и установка отдельных блоков буровой установки, бурового и силового оборудования на фундамент;
стыковка блоков с применением подъемно-транспортных средств;

17. Жұмыс сипаттамасы:
бұрғы мұнараларын, мұнара жанындағы құрылғыларды, мұнараларды көтеру және түсіру механизмдерін, бұрғы ерітіндісін циркуляциялық тазарту жүйесі жабдықтарын, қосалқы сыйымдылық блоктарын, энергоблок пен механикаландыру және автоматтандыру құралдарын монтаждау, бөлшектеу және тасымалдау;
бұрғы жабдығы мен мұнара жанындағы құрылғылардың негіздеме іргетасының орналасатын жерін белгілеу;
дизельге арналған коллекторларды салу және орамалау, біліктілігі анағұрлым жоғары мұнара монтаждаушының басшылығымен серпігіш желілер мен манифольдарды құрастыруға және престемелеуге қатысу;
бұрғы мұнарасын, бұрғылық, күштік жабдықты және бұрғы қондырғысының жекелеген блоктарын орталандыру;
геологиялық-барлау жабдығында қолданылатын барлық үлгідегі және конструкциялардағы мұнарасы бар, геологиялық-барлауға арналған бұрғы қондырғыларын құрастыру, орнын ауыстыру және бөлшектеу кезінде мұнара монтаждау бригадасын басқару.
18. Білуге тиіс:
бұрғы қондырғыларын құрастыру, орнын ауыстыру және бөлшектеу әдістері мен ережесін, механикаландыру және автоматтандыру кешенінің құрылымын;
түсіру-көтеру операциялары механизмдерінің, циркуляциялық желі механизмдерінің, сумен, бумен жабдықтау коммуникацияларының, электрмен жабдықтау, пневмо жүйе мен жұмыс орындарын жылыту кешенінің нысаны мен техникалық сипаттамасын;
жүк көтеру механизмдері қолданылатын ілмектеу, такелаж өндірісі ережесін.
Параграф 4. Мұнара монтаждаушы, 5-разряд
19. Жұмыс сипаттамасы:
негізгі технологиялық жабдықты, бұрғылау процесін басқару пультін, бұрма крандарды,бұрғы қондырғысы блоктарын жабуға арналған металл каркастарды, бұрғы құралын түсіру және көтеру автоматтарын, автоматтандыру құралдарын, шиноневматикалық муфталарды, А-үлгілік мұнаралар мен биіктігі 45 м. дейінгі башня үлгісіндегі мұнараларды монтаждау және бөлшектеу;
бұрғы қондырғысының, бұрғылық, күштік жабдықтың жекелеген блоктарын іргетасқа көтеру және орнату;
көтеру-тасымалдау құралдарын қолдана отырып блоктарды түйістіру;

сборка и опрессовка нагнетательных линий и манифольдов давлением до 15 мегапаскаль (далее – Мпа) (150 килограмм секунд в квадратных сантиметрах (далее - кгс/см2));
центровка силовых передач;
расконсервация и испытание бурового оборудования и буровых вышек;
руководство вышкомонтажной бригадой при монтаже, демонтаже и транспортировке буровых установок номинальной грузоподъемностью до 100 тонн (далее – т.).
21. Должен знать:
индустриальные методы сооружения буровых установок всех типов;
конструкцию буровых установок, бурового оборудования, применяемых механизмов при их монтаже и демонтаже;
схемы коммуникаций трубопроводов высокого и низкого давления, топливной системы, контрольно-измерительных приборов и аппаратуры;
способы монтажа и демонтажа шиннопневматических муфт;
методы центровки и испытания применяемого оборудования и буровой вышки;
основные правила производства электросварочных, электромонтажных, стропальных и такелажных работ;
назначение гидроциклонных и дегазационных установок, виды транспортных средств для транспортирования крупных блоков.
Параграф 4. Вышкомонтажник, 6-й разряд
22. Характеристика работ:
прием буровой установки в монтаж и сдача в эксплуатацию после монтажа;
монтаж и демонтаж А-образных вышек и вышек башенного типа;
сборка и опрессовка нагнетательных линий и манифольдов давлением свыше 15 МПа до 30 МПа (свыше 150 кгс/см2 до 300 кгс/см2);
привязка типовой схемы расположения оборудования буровой установки к условиям местности;
выбор трассы транспортировки блоков буровой установки;
размещение по схеме бурового оборудования, транспортно-подъемных средств и материалов;
оснастка талевой системы;
контрольный пуск буровой установки;
оформление соответствующей документации на буровую установку;
руководство вышкомонтажной бригадой при монтаже, демонтаже и транспортировке буровых установок номинальной грузоподъемностью свыше 100 т. до 200 т. включительно.
23. Должен знать:
порядок приема буровой установки в монтаж и сдачи в эксплуатацию после монтажа;
схемы расположения оборудования буровой установки;
рационального расположения строительно-монтажного оборудования на строительной площадке;
влияние грунтовых условий и рельефа местности на выбор трассы и способы передвижения буровой вышки;
гидравлическую систему буровых установок, типовые проекты организации рабочих мест и сетевое планирование при сооружении буровых установок;
назначение, устройство и правила эксплуатации транспортных средств для транспортировки крупных блоков.

серпігіш желілер мен қысымы 15 мега паскаль ( бұдан әрі – Мпа) (150 килограмм секундтың шаршы сантиметрі (бұдан әрі - кгс/см2)) дейінгі манифольдарды құрастыру және престемелеу;
күштік өткізгіштерді орталандыру;
бұрғы жабдығы мен бұрғы мұнараларын қайта қосу және сынау;
номинальдік жүк көтергіштігі 100 тонна (бұдан әрі - т.) дейінгі бұрғы қондырғыларын құрастыру, орнын ауыстыру және бөлшектеу кезінде мұнара монтаждау бригадасын басқару.
20. Білуге тиіс:
барлық үлгідегі бұрғы қондырғыларын құрудың индустриялдық әдістерін;
бұрғы қондырғыларының, бұрғы жабдығының, оларды монтаждау және бөлшектеу кезінде қолданылатын механизмдердің құрылымын;
жоғары және төмен қысымды труба құбырлары коммуникацияларының, отын жүйесінің, бақылау-өлшеу аспаптары мен аппараттарының сызбаларын;
шинопневматикалық муфталарды монтаждау және бөлшектеу тәсілдерін;
қолданылатын жабдық пен бұрғы мұнарасын орталандыру және сынау әдістерін;
электрмен пісіру, электромонтаж, ілмектеу және такелаж жұмыстары өндірісінің негізгі ережелерін;
гидроциклондық және дегазациондық қондырғылардың нысанын;
ірі блоктарды тасымалдауға арналған тасымалдау құралдарының түрлерін.
Параграф 5. Мұнара монтаждаушы, 6-разряд
21. Жұмыс сипаттамасы:
бұрғы қондырғысын монтаждауға қабылдау және монтаждаудан кейін пайдалануға тапсыру;
А-үлгілік мұнаралар мен башня үлгісіндегі мұнараларды монтаждау және бөлшектеу;
серпігіш желілер мен қысымы 15 МПа-дан 30 МПа (150 кгс/см2 жоғары және 300 кгс/см2 дейінгі) дейінгі манифольдарды құрастыру және престемелеу;
бұрғы қондырғысының жабдығын орналастырудың үлгілік сызбасын жергілікті жағдайларға байланыстыру;
бұрғы қондырғысының блоктарын тасымалдау трассасын таңдау;
бұрғы қондырғысын, көтеру-тасымалдау құралдары мен материалдарын сызба бойынша орналастыру;
тальдік жүйені жабдықтау;
бұрғы қондырғысының бақылама қосу;
бұрғы қондырғысының тиісті құжаттасын ресімдеу;
жүк көтергіштігі 200 т.-дан 250 т. дейінгі бұрғы қондырғыларын құрастыру, орнын ауыстыру және бөлшектеу кезінде мұнара монтаждау бригадасын басқару.
22. Білуге тиіс:
бұрғы қондырғысын монтаждауға қабылдау және монтаждаудан кейін пайдалануға тапсырудың тәртібін;
бұрғы қондырғысы жабдығын орналастыру, құрылыс монтаж жабдығын құрылыс алаңыңда ұтымды орналастыру сызбасын;
бұрғы қондырғыларының гидравликалық жүйесін, жер жағдайлары мен жергілікті рельефтің трасса таңдауға әсерін және бұрғы мұнарасын жылжыту тәсілдерін;
жұмыс орындарын ұйымдастырудың үлгілік жобалары мен бұрғы қондырғысын құру кезіндегі желілік жоспарлауды;
ірі блоктарды тасымалдауға арналған тасымалдау құралдарының нысанын, құрылымы мен түрлерін.
23. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Параграф 6. Мұнара монтаждаушы, 7-разряд

24. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 5. Вышкомонтажник, 7-й разряд
25. Характеристика работ:
прием буровой установки в монтаж и сдача в эксплуатацию после монтажа;
монтаж и демонтаж А-образных вышек, вышек башенного типа и усложненных конструкций высотой свыше 45 м;
сборка и опрессовка нагнетательных линий и манифольдов давлением свыше 30 МПа (свыше 3000 кгс/см2);
привязка типовой схемы расположения оборудования буровой установки к условиям местности;
выбор трассы транспортировки блоков буровой установки;
размещение по схеме бурового оборудования, транспортно-подъемных средств и материалов;
оснастка талевой системы;
контрольный пуск буровой установки;
оформление соответствующей документации на буровую установку;
руководство вышкомонтажной бригадой при монтаже, демонтаже и транспортировке буровых установок номинальной грузоподъемностью свыше 200 т. до 250 т. включительно.
26. Должен знать:
порядок приема буровой установки в монтаж и сдачи в эксплуатацию после монтажа;
схемы расположения оборудования буровой установки, рационального расположения строительно-монтажного материала и оборудования на строительной площадке;
гидравлическую систему буровых установок, влияние грунтовых условий и рельефа местности на выбор трассы и способы передвижения буровой вышки;
типовые проекты организации рабочих мест и сетевое планирование при сооружении буровых установок;
порядок ведения учета и составления отчетности по использованию транспорта и материалов;
назначение, устройство и правила эксплуатации транспортных средств для транспортировки крупных блоков.
При монтаже, демонтаже и транспортировке буровых установок номинальной грузоподъемностью свыше 250 т. - 8-й разряд.
27.Требуется среднее профессиональное образование.
3. Вышкомонтажник-сварщик
Параграф 1. Вышкомонтажник-сварщик, 3-й разряд
28. Характеристика работ:
электро- и газосварочные работы при монтаже, демонтаже бурового и силового оборудования, переходных площадок, металлических настилов на буровой установке, желобных систем, обшивки, кронштейнов для прокладки воздухопроводов, маслопроводов и трубопроводов;
газовая резка профильного и сортового металла крышек, емкостей, рам, боковин крышек и так далее;
приварка каркасов пультов управления и кожухов вращающихся частей;
прокладка безнапорных трубопроводов для воды, реагентов сыпучих материалов;
обслуживание электрогазосварочной аппаратуры;
монтаж, транспортировка и демонтаж буровых установок.

24. Жұмыс сипаттамасы:
бұрғы қондырғысын монтаждауға қабылдау және монтаждаудан кейін пайдалануға тапсыру;
А-үлгілік мұнаралар мен башня үлгісіндегі және биіктігі 45 метрге жоғары күрделі конструкциялы мұнараларды монтаждау және бөлшектеу;
серпігіш желілер мен қысымы 30 МПа (3000 кгс/см2 дейінгі) жоғары манифольдарды құрастыру және престемелеу;
бұрғы қондырғысының жабдығын орналастырудың үлгілік сызбасын жергілікті жағдайларға байланыстыру;
бұрғы қондырғысының блоктарын тасымалдау трассасын таңдау;
бұрғы қондырғысын, көтеру-тасымалдау құралдары мен материалдарын сызба бойынша орналастыру;
тальдік жүйені жабдықтау;
бұрғы қондырғысының бақылама қосу;
бұрғы қондырғысының тиісті құжаттасын ресімдеу;
жүк көтергіштігі 200 т.-дан 250 т. дейінгі бұрғы қондырғыларын құрастыру, орнын ауыстыру және бөлшектеу кезінде мұнара монтаждау бригадасын басқару.
25. Білуге тиіс:
бұрғы қондырғысын монтаждауға қабылдау және монтаждаудан кейін пайдалануға тапсырудың тәртібін;
бұрғы қондырғысы жабдығын орналастыру, құрылыс монтаж жабдығын құрылыс алаңыңда ұтымды орналастыру сызбасын;
бұрғы қондырғыларының гидравликалық жүйесін;
жер жағдайлары мен жергілікті рельефтің трасса таңдауға әсерін және бұрғы мұнарасын жылжыту тәсілдерін;
жұмыс орындарын ұйымдастырудың үлгілік жобалары мен бұрғы қондырғысын құру кезіндегі желілік жоспарлауды;
көлік пен материалдарды пайдалану жөніндегі есепті жүргізді және есептемені жасауды;
ірі блоктарды тасымалдауға арналған тасымалдау құралдарының нысанын, құрылымы мен пайдалану ережесін;
номинальдік жүк көтергіштігі 250 т. жоғары бұрғы қондырғыларын құрастыру, орнын ауыстыру және бөлшектеу кезінде - 8-разряд.
26. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
3. Мұнара монтаждаушы-пісіруші
Параграф 7. Мұнара монтаждаушы-пісіруші, 3-разряд
27. Жұмыс сипаттамасы:
бұрғы және күштік жабдықтарды, өтпелі алаңдарды, бұрғы қондырғысының метал төсемдерін, науа жүйелерін, қаптаманы, ауа құбырлары прокладкаларының кронштейндерін, май құбырларын және труба құбырларын монтаждау және бөлшектеу кезіндегі электрмен және газбен пісіру жұмыстары;
профильдік және сұрыптық металдан төбенің, рамалардың, сыйымдылықтардың, қақпақ бүйірлерінің және тағы басқа газбен кесу;
басқару пульттерінің каркастары мен айналма бөлігінің қаптауларын пісірмелеу;
суға, сеппелі материалдар реагенттеріне арналған қысымсыз труба құбырларын төсеу;
электрмен, газбен пісіру аппараттарына қызмет көрсету;
бұрғы қондырғыларын монтаждау, бөлшектеу және тасымалдау.
28. Білуге тиіс:
металдың негізгі қасиеттерін, электрмен, газбен пісіру жұмыстарын жүргізу ережесін;
қолданылатын электрмен, газбен пісіру аппараттарының типтері мен құрылымын, олардың жұмыс принципін, пайдалану ережесін;
пісіру кезінде қолданылатын айлабұйымдар мен материалдарды;
бұрғылау және күштік жабдықтың орналасу сызбасын;
қолданылатын бұрғы жабдығы мен қондырғысының нысанын және техникалық сипаттамасын;
электротехника негіздерін, бұрғы қондырғысын монтаждау және бөлшектеу әдістерін;
көлемі шағын жүктерді ілмектеу, көтеру және орнын ауыстыру ережесін.
Параграф 8. Мұнара монтаждаушы-пісіруші, 4-разряд

29. Должен знать:
основные свойства металлов;
правила ведения электро- и газосварочных работ;
типы и устройства применяемых электро- и газосварочных аппаратов;
принцип их работы и правила эксплуатации, приспособления и материалы, применяемые для сварочных работ;
схемы расположения бурового и силового оборудования, назначение и технические характеристики применяемых буровых установок и оборудования;
основы электротехники, методы монтажа, демонтажа буровых установок, правила строповки, подъема и перемещения малогабаритных грузов.
Параграф 2. Вышкомонтажник-сварщик, 4-й разряд
30. Характеристика работ:
электро- и газосварочные работы во всех пространственных положениях сварного шва при монтаже и демонтаже буровых установок, емкостей и трубопроводов из разных марок стали;
сварка газовыхлопных коллекторов для дизелей, креплений и опор для трубопроводов, транспортных тележек, трубопроводов наружных и внутренних сетей газоснабжения и теплофикации;
газорезка чугунных рам и изделий;
сварка буровых вышек из профильного проката; заварка раковин и трещин в чугунных рамах и плитах;
чтение чертежей сложных сварных металлоконструкций при первичном монтаже буровой установки;
выполнение монтажных и демонтажных работ при сооружении буровой установки, монтаже механизмов по подъему и опусканию вышки, блоков запасных емкостей и других аналогичных работах.
31. Должен знать:
устройство применяемой электро- и газосварочной аппаратуры;
способы испытания сварных швов, виды дефектов в сварных швах и методы их устранения;
режим сварки, порядок чтения чертежей сложных конструкций;
схемы расположения применяемого оборудования и коммуникаций, порядок и правила монтажа и демонтажа буровой установки;
схемы коммуникаций пароводоснабжения.
Параграф 3. Вышкомонтажник-сварщик, 5-й разряд
32. Характеристика работ:
электро- и газосварочные работы во всех пространственных положениях сварного шва при монтаже и демонтаже: буровых установок и котельных, грузонесущих узлов буровой вышки и оснований, трубопроводов и манифольдов давлением до 15 МПа (150 кгс/см2), выполненных из разных марок стали, работающих при больших динамических и вибрационных нагрузках, оснований под емкости, глиномешалок, циркуляционных систем, блоков приготовления растворов;
заварка трещин в гидравлической части буровых насосов и корпусов, выполненных из чугуна;
производство сварочных работ при прокладке опор линий электропередач;
прокладка и обвязка манифольдов;
стыковка блоков с применением подъемно-транспортных средств и выполнение других аналогичных работ.

29. Жұмыс сипаттамасы:
бұрғы және күштік жабдықтарды, өтпелі алаңдарды, бұрғы қондырғысының метал төсемдерін, науа жүйелерін, қаптаманы, ауа құбырлары прокладкаларының кронштейндерін, май құбырларын және труба құбырларын монтаждау және бөлшектеу кезіндегі электрмен және газбен пісіру жұмыстары;
болаттың әртүрлі маркаларынан жасалған бұрғы қондырғыларын, сыйымдылықтар мен труба құбырларын монтаждау және бөлшектеу кезінде пісірме жіктің барлық кеңістік жағдайларында электрмен және газбен пісіру жұмыстары;
дизельдерге арналған коллекторларды, труба құбырларының, тасымалдау арбаларының газбен жабдықтау және жылу беру сыртқы және ішкі желілеріне арналған бекітпелері мен тіреулерін пісіру;
шойын рамалар мен бұйымдарды газбен кесу;
профильдік прокаттан жасалған бұрғы мұнараларын пісіру;
шойын рамалар мен тақталардағы раковиналар мен жарықтарды пісіру;
бұрғы қондырғысын алғашқы монтаждау кезінде күрделі пісірме металл конструкциялардың сызбаларын оқу;
бұрғы қондырғысын құру, қосалқы сыйымдылық блоктарын мұнараны көтеру және түсіру механизмдерін монтаждау кезінде және басқа да ұқсас жұмыстарда монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау.
30. Білуге тиіс:
қолданылатын электрмен, газбен пісіру аппараттарының типтері мен құрылымын;
пісірме жіктерді сынау тәсілдерін;
пісірме жіктердегі ақаудың түрлерін мен оларды жою әдістерін;
пісіру режимін;
күрделі конструкциялардың сызбаларын оқудың тәртібін;
қолданылатын жабдықтар мен коммуникациялардың орналасу сызбасын;
бұрғы қондырғысын монтаждау және бөлшектеудің тәртібі мен ережесін;
бумен, сумен жабдықтау коммуникацияларының сызбасын.
Параграф 9. Мұнара монтаждаушы-пісіруші 5-разряд
31. Жұмыс сипаттамасы:
бұрғы қондырғылары мен қазандықтарды, бұрғы мұнарасы мен негіздеменің жүк көтеруші тораптарын, үлкен динамикалық және вибрациондық жүктемемен жұмыс істейтін, болаттың әртүрлі маркаларынан жасалған труба құбырлары мен қысымы 15 МПа (150 кгс/см2) дейінгі манифольдарды, сыйымдылық асты негіздемелерді, балшық араластырғыштарды, циркуляциондық жүйелерді, ерітінді дайындау блоктарын монтаждау және бөлшектеу кезінде пісірме жіктің барлық кеңістік жағдайларында электрмен және газбен пісіру жұмыстары;
шойыннан жасалған бұрғы насостары мен корпустарының гидравликалық бөлігіндегі жарықтарды пісірмелеу;
электр жеткізу желілері тіреулерін орнату кезіндегі пісіру жұмыстары өндірісі;
манифольдарды салу және орамалау;
көтеру-тасымалдау құралдарын қолдана отырып блоктарды түйістіру және басқа да ұқсас жұмыстарды орындау.
32. Білуге тиіс:
қолданылатын пісіру агрегаттар мен машиналарының электр сызбалары мен құрылымын;
жоғары легирленген болатты қоса, пісірілетін материалдардың технологиялық қасиеттерін;
пісірме жіктерді салудың технологиялық кезектілігін және пісіру режимін;
бұрғы қондырғыларының техникалық сипаттамасы мен олардың нысанын;
бұрғы блоктары мен жабдықтарын монтаждау, бөлшектеу және тасымалдауға арналған құралдарды;
бұрғы қондырғысын орнату және орамалау сызбаларын;
бұрғы қондырғысын құрудың индустриялдық әдістерін.
Параграф 10. Мұнара монтаждаушы-пісіруші, 6-разряд

33. Должен знать:
электрические схемы и конструкции применяемых сварочных машин и агрегатов;
технологические свойства свариваемых материалов, включая и высоколегированные стали;
технологическую последовательность наложения сварных швов и режим сварки;
технические характеристики буровых установок и их назначение, средства для монтажа, демонтажа и транспортировки буровых блоков и оборудования;
схемы расположения и обвязки буровой установки, индустриальные методы сооружения буровых установок.
Параграф 4. Вышкомонтажник-сварщик, 6-й разряд
34. Характеристика работ:
электро- и газосварочные работы во всех пространственных положениях сварного шва при монтаже и демонтаже: технологических линий буровой установки, работающих под большим давлением и сильных вибрациях (манифольды, стояки), узлов вышки, работающих при больших динамических нагрузках, газомагистральных трубопроводов для силовых приводов буровых установок, трубопроводов и манифольдов давлением свыше 15 МПа (150 кгс/см2), корпусов тяжелых дизельных двигателей, воздухосборников;
выполнение монтажных и демонтажных работ при сооружении буровой установки.
35. Должен знать:
технологию электро- и газосварочных работ;
виды термической обработки сварных соединений, основные сведения по металлографии сварных швов;
виды разделок под сварку и влияние погодных условий на качество сварных швов, виды коррозии, факторы ее вызывающие, и методы защиты;
схемы расположения и обвязки бурового и силового оборудования;
методы испытаний грузонесущих конструкций в условиях буровой вышки;
технологию монтажных и демонтажных работ при сооружении буровых установок.
Требуется среднее профессиональное образование.
4. Вышкомонтажник-электромонтер
Параграф 1. Вышкомонтажник-электромонтер, 3-й разряд
36. Характеристика работ:
монтаж, сборка, регулировка и сдача электрооборудования постоянного и переменного тока мощностью до 100 кВт;
сборка и разборка групповых выключателей для блоков приготовления и очистки раствора, гидроциклонной установки, систем долива скважины в процессе бурения;
прокладка труб и коробов под линии электроснабжения буровой установки;
монтаж и демонтаж распределительных щитов и электрических шкафов, шинных сборок, реостатов, сетей заземления, пусковых контроллеров;
зарядка и установка светильников для освещения буровой установки по утвержденной схеме;
замена подшипников в электродвигателях;
монтаж, сборка, регулировка и сдача электрооборудования мощностью свыше 100 кВт под руководством вышкомонтажника-электромонтера более высокой квалификации;
монтаж, демонтаж блоков буровой установки, транспортировка бурового оборудования и выполнение других аналогичных работ.

33. Жұмыс сипаттамасы:
бұрғы қондырғысының үлкен қысыммен және вибрациондық жүктемемен жұмыс істейтін, технологиялық желілерін (манифольдар, стояктар), жоғары динамикалық жүктемемен жұмыс істейтін мұнара тораптарын, бұрғы қондырғыларының күштік жетектеріне арналған газ магистральді труба құбырларын, труба құбырлары мен қысымы 15 МПа (150 кгс/смІ) труба құбырлары мен жоғары манифольдарды, ауыр дизельді қозғағыштар мен ауа жинағыштардың корпустарын монтаждау және бөлшектеу кезінде пісірме жіктің барлық кеңістік жағдайларында электрмен және газбен пісіру жұмыстары;
бұрғы қондырғысын құру кезіндегі монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау.
34. Білуге тиіс:
электрмен және газбен пісіру жұмыстары технологиясын, пісірме жіктерді термиялық өңдеу түрлерін;
пісірме жіктердің металлографиясы жөніндегі негізгі деректерді;
пісіруге өңдеу түрлерін және ауа райы жағдайының пісірме жік сапасына әсерін;
коррозия түрлерін, оларды туындататын факторларды және одан қорғау әдістерін;
бұрғы және күштік жабдықтың орналасу мен орамалау сызбасын;
жүк көтеруші тораптарын конструкцияларды бұрғы мұнарасы жағдайында сынау әдістерін, бұрғы қондырғысын құру кезіндегі монтаждау және бөлшектеу жұмыстары технологиясын.
35. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
4. Мұнара монтаждаушы-электр жөндеуші
11. Мұнара монтаждаушы-электр жөндеуші 3-разряд
36. Жұмыс сипаттамасы:
қуаты 100 киловатт (бұдан әрі – кВт.) дейінгі тұрақты және ауыспалы ток жабдығын монтаждау, құрастыру, реттеу және тапсыру ерітіндіні дайындау және тазарту блоктарына арналған топтық ажыратқыштарды, гидроциклонды қондырғыныи, бұрғылау процесінде ұңғыманы толтыру жүйелерін құрастыру және бөлшектеу;
бұрғы қондырғысын электрмен жабдықтау желілерінің трубалары мен қораптарын салу;
таратып бөлу щиттері мен электр шкафтарды, шина жиынтықтарын, реостаттарды, жерге қосу желілерін, қосу контроллерлерін монтаждау және бөлшектеу;
бұрғы қондырғысын бекітілген сызба бойынша жарықтандыруға арналған шамдарды зарядтау және орнату;
электр қозғағыштардағы подшипниктерді ауыстыру;
қуаты 100 кВт. жоғары электр жабдығын біліктілігі анағұрлым жоғары мұнара монтаждаушы-электр жөндеушінің басшылығымен монтаждау, құрастыру, реттеу және тапсыру;
бұрғы қондырғысы блоктарын монтаждау және бөлшектеу бұрғы жабдығын тасымалдау және басқа да ұқсас жұмыстарды орындау.

37. Должен знать:
основы электротехники в объеме выполняемой работы;
назначение и технические характеристики основных видов электрооборудования буровых установок мощностью до 100 киловатт (далее –кВт);
применяемой контрольно-измерительной аппаратуры;
схему расположения электроприборов и электрооборудования на буровой установке;
свойства материалов, применяемых при монтаже электрооборудования, правила монтажа и демонтажа линий электропередач и электрического освещения;
методы монтажа, демонтажа и транспортировки буровых установок.
Параграф 2. Вышкомонтажник-электромонтер, 4-й разряд
38.Характеристика работ:
монтаж, сборка, регулировка и сдача электрооборудования постоянного и переменного тока мощностью свыше 100 кВт;
установка комплектов высоковольтных распределительных устройств на буровой установке;
монтаж, демонтаж и регулировка асинхронных двигателей привода лебедки и синхронных двигателей привода насосов;
установка и регулировка трехполосных автоматов переменного тока на распределительном щите дизель-электрических агрегатов, кулачковых контролеров для управления электродвигателем вспомогательной лебедки, блока управления для коммутации тока в электрических цепях;
маркировка жил и прокладка контрольных кабелей;
установка наборных клемм для подключения жил контрольных кабелей;
прокладка кабеля по желобам и блокам с разделкой, сращиванием и монтажом линейных концевых муфт и клеммных коробок;
регулировка реле тока, времени и температуры;
монтаж электрооборудования поворотных кранов, схем вторичной коммутации с релейно-контакторным управлением;
монтаж, демонтаж и транспортировка буровых вышек, привышечных сооружений, механизмов по подъему и опусканию вышек.
39. Должен знать:
устройство, назначение и технические характеристики монтируемого электрооборудования мощностью свыше 100 кВт;
схемы подключения электрооборудования, электрические схемы энергообеспечения буровой установки;
последовательность монтажа электрооборудования, контрольно-измерительной и пускорегулирующей аппаратуры;
коммутации электрооборудования, методы проверки правильности включения электрических схем;
методы и правила монтажа, демонтажа и транспортировки буровой установки.
Параграф 3. Вышкомонтажник-электромонтер, 5-й разряд
40. Характеристика работ:
монтаж, демонтаж, испытание и сборка высоковольтного оборудования;
разборка и сборка электрических цепей вторичной коммутации и релейной защиты на станциях по контролю процесса бурения, регуляторов подачи долота, автоматов спускоподъемных операций и так далее;
установка пускорегулирующей аппаратуры в цепях тормозной системы главного привода лебедки, концевых выключателей и магнитных пускателей;
подключение по схеме асинхронных и синхронных электродвигателей, силовых и контрольных кабелей и монтаж схем вторичной коммутации с релейно-контакторным и тиристорным управлением;
монтаж и опробование схем дистанционного управления;
монтаж силовых трансформаторов, автоматов спускоподъемных операций, асинхронных и синхронных двигателей;
выявление дефектов и повреждений в электрических схемах электрооборудования в процессе монтажных работ;
обкатка электрооборудования и сдача его в эксплуатацию;
монтаж и демонтаж пультов управления процессом бурения, расконсервация и испытание электрооборудования.

37. Білуге тиіс:
электротехника негіздерін, орындалатын жұмыс шегінде, қуаты 100 кВт. дейінгі бұрғы қондырғылары электр жабдықтарының, қолданылатын бақылау-өлшеу аппаратурасының негізгі түрлерінің нысанын және техникалық сипаттамасын;
бұрғы қондырғысындағы электр аспаптары мен электр жабдығының орналасу сызбасын;
электр жабдығын монтаждау кезінде қолданылатын материалдардың қасиеттерін;
электр беру мен электр жарығы желілерін монтаждау және бөлшектеу ережесін;
бұрғы қондырғысын монтаждау, бөлшектеу және тасымалдау әдістерін.
Параграф 12. Мұнара монтаждаушы-электр жөндеуші, 4-разряд
38. Жұмыс сипаттамасы:
қуаты 100 кВт. жоғары тұрақты және ауыспалы ток жабдығын монтаждау, құрастыру, реттеу және тапсыру;
бұрғы қондырғысына жоғары вольтті таратып бөлу құрылғылары жинақтарын орнату;
шығыр жетегінің асинхронды және насос жетегінің синхронды қозғағыштарын монтаждау, бөлшектеу және реттеу;
дизель электр агрегаттарының таратып бөлу щитіндегі ауыспалы үш жолақты автоматтарды, қосалқы шығырдың электр қозғағышын басқаратын контроллерлерді, электр тізбегіндегі ток коммутациялауды басқару блогын орнату және реттеу;
желіні таңбалау және бақылау кабельдерін тарту;
бақылау кабельдері желісін қосуға арналған жиынтық клеммдерді орнату;
кабельдерді науалар мен блоктар бойынша желілік ұштық муфталар мен клемм қораптарымен жалғастырып монтаждай отырып Тарту;
ток, уақыт және температура релесін реттеу;
бұрмалы кран электр жабдығын, релелі-контактілі басқарылатын қайтала коммутация сызбасын монтаждау;
бұрғы мұнараларын, бұрғы жанындағы құрылғыларды, мұнараны түсіру және көтеру механизмдерін монтаждау, бөлшектеу және тасымалдау;
39. Білуге тиіс:
монтаждалатын қуаты 100 кВт. жоғары электр жабдығының құрылымын, нысанын және техникалық сипаттамасын;
электр жабдығын қосу сызбасын, бұрғы қондырғысын энергиямен қамтамасыз ету сызбасын;
электр жабдығын, бақылау-өлшеу және қосуды реттеу аппаратурасын, электр жабдығы коммутациясын монтаждаудың кезектілігін, электр сызбаларын қосудың дұрыстығын тексеру әдістерін;
бұрғы қондырғысын монтаждау, бөлшектеу және тасымалдау әдістері мен ережесін.
Параграф 13. Мұнара монтаждаушы-электр жөндеуші, 5-разряд
40. Жұмыс сипаттамасы:
жоғары вольтті жабдықты монтаждау, бөлшектеу, құрастыру және сынау;
бұрғылау процесін бақылау стансаларындағы қайталама коммутация және реле қорғанысы электр тізбектерін, долотты беру реттеуіштерін, көтеру-түсіру автоматтары мен тағы басқа құрастыру және бөлшектеу;
шығырдың бас жетегі тежегіш жүйесінің тізбегіндегі қосуды реттеу аппаратурасын, соңғы ажыратқыштар мен магнитті қосқыштарды орнату;
асинхронды және синхронды электр қозғағыштарды, күштік және бақылау кабельдерін сызба бойынша қосу және қайталама коммутация сызбасын реле-контактілі және тиристорлық басқарумен монтаждау;
қашықтықтан басқару сызбасын монтаждау және сынамалау;
күштік трансформаторларды, көтеру-түсіру автоматтарын, асинхронды және синхронды қозғағыштарды монтаждау;
монтаж жұмыстары процесінде электр жабдығы сызбаларындағы ақаулар мен зақымдарды анықтау;
электр жабдығын обкаткадан өткізу және оны пайдалануға тапсыру;
бұрғылау процесін басқару пульттерін монтаждау және бөлшектеу, электр жабдығын сынау.

41. Должен знать:
схемы подключения высоковольтного электрооборудования;
аппаратуры и приборов постоянного и переменного тока со сложными схемами включения, технические характеристики электрооборудования буровых установок;
чтение электрических схем и чертежей при размещении оборудования, способы измерения величин сопротивления и изоляции;
расчеты контуров заземления для оборудования, смонтированного на буровой, и для отдельного оборудования;
смонтированного вне буровой, методы сращивания кабелей и заделки муфт высокого напряжения;
конструкцию буровых установок, бурового оборудования.
5. Лаборант-коллектор
Параграф 1. Лаборант-коллектор, 2-й разряд
42. Характеристика работ:
химическая обработка и замер параметров бурового и цементного растворов на буровой и регистрация их в вахтовом журнале;
наблюдение за приготовлением химических реагентов;
отбор проб цементного раствора в процессе работ по цементажу;
наблюдение за отбором керна, отбор пробы пород, их упаковка и отправка;
ведение первичной геологической документации.
43. Должен знать:
основные сведения по геологии месторождений, о технологическом процессе бурения скважин на нефть, газ и другие полезные ископаемые;
основные физико-химические свойства буровых растворов, тампонажных цементов, утяжелителей и химических реагентов;
способы приготовления буровых растворов, химических реагентов, назначение и правила пользования контрольно-измерительной аппаратурой для определения параметров буровых и цементных растворов.
Параграф 2. Лаборант-коллектор, 3-й разряд
44. Характеристика работ:
составление рецепта обработки бурового и цементного растворов;
контроль за приготовлением на буровой быстросхватывающихся смесей при борьбе с поглощениями, за укладкой керна и проверка правильности его описания;
определение качества реагентов, применяемых для обработки буровых растворов, проведение исследований, связанных с улучшением качества растворов;
контрольные проверки показаний приборов;
профилактический осмотр и ремонт аппаратуры по замеру параметров растворов.
45. Должен знать:
основные сведения по геологии месторождений, о технологическом процессе бурения скважин на нефть, газ и другие полезные ископаемые;
физико-химические свойства растворов, тампонажных цементов, утяжелителей и химических реагентов;
устройство контрольно-измерительной аппаратуры для определения параметров буровых и цементных растворов;
методы ликвидации осложнений в процессе бурения;
методы отбора и описания керна, устройство и назначение оборудования и приспособлений для приготовления и обработки бурового раствора.

41. Білуге тиіс:
жоғары вольтті электр жабдығын, қосу сызбасы күрделі тұрақты және ауыспалы ток аппаратурасы мен аспаптарының сызбаларын;
бұрғы қондырғысы электр жабдығының техникалық сипаттамасын;
жабдықты орналастыру кезінде электр сызбалары мен чертеждерді оқуды;
қарсыласу және оқшаулау шамасын өлшеу тәсілдерін;
бұрғылауда жабдықталған жерге қосу контурының, және бұрғыдан тыс жабдықталған жеке жабдықтың есебін;
кабельдерді және жоғары қуатты муфталарды жалғау әдістерін;
бұрғы қондырғысының, жабдығының құрылымын.
5. Зертханашы-коллектор
Параграф 14. Зертханашы-коллектор, 2-разряд
42. Жұмыс сипаттамасы:
бұрғылаудағы бұрғы және цемент ерітінділерінің параметрлерін өлшеу және химиялық өңдеу, оларды вахталық журналға тіркеу;
химиялық реагенттердің дайындалуын қадағалау;
цементаж жұмысы процесінде цемент ерітіндісінің сынамасын алу;
Керннің іріктелуін, жыныс сынамасының іріктелуін қадағалау, оларды буып-түю және жөнелту;
алғашқы геологиялық құжаттаманы жүргізу.
43. Білуге тиіс:
геологиялық кен орны жөнінде, мұнайды, газды басқа да пайдалы қазбаларды бұрғылаудың технологиялық процесі туралы негізгі деректерді;
бұрғы ерітінділерінің, тампонаж цементінің, ауырлатқыштар мен химиялық реагенттердің негізгі физикалық-химиялық қасиеттерін;
бұрғы ерітінділерін, химиялық реагенттерді дайындау тәсілдерін; бұрғы, химиялық ерітінділерінің параметрлерін айқындауға арналған бақылау-өлшеу аппаратурасының нысанын және пайдалану ережесін.
Параграф 15. Зертханашы-коллектор, 3-разряд
44. Жұмыс сипаттамасы:
бұрғы және цемент ерітінділерін өңдеу рецептін жасау;
бұрғылаудағы тез ұстап қалатын қоспалардың сіңумен күрес кезіндегі дайындалуын, керннің салынуын бақылау және оның сипаттамасының дұрыстығын бақылау;
бұрғы ерітінділерін өңдеуге қолданылатын реагенттердің сапасын анықтау, ерітінді сапасын жақсартумен байланысты зерттеулер жүргізу;
аспаптардың көрсеткіштерін бақылап тексеру;
ерітінді параметрлерін өлшеу аппаратурасын профилактикалық қарау және жөндеу.
45. Білуге тиіс:
кен орны геологиясы, жөнінде, мұнайды, газды басқа да пайдалы қазбаларды бұрғылаудың технологиялық процесі туралы негізгі деректерді;
бұрғы ерітінділерінің, тампонаж цементінің, ауырлатқыштар мен химиялық реагенттердің негізгі физикалық-химиялық қасиеттерін;
бұрғы, химиялық ерітінділерінің параметрлерін айқындауға арналған бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымын;
бұрғылау процесіндегі қиындықтарды жою әдістерін, кернді іріктеу және сипаттау әдістерін;
бұрғы ерітіндісін дайындауға арналған жабдықтың және айлабұйымның құрылымы мен нысанын.

6. Машинист буровых установок на нефть и газ
Параграф 1. Машинист буровых установок на нефть и газ, 3-й разряд
46. Характеристика работ:
обслуживание и ремонт двигателей с суммарной мощностью до 1000 кВт, силовых и дизельэлектрических агрегатов, топливно-масляной установки, компрессоров, пневматической системы, трансмиссий и электрооборудования буровой установки под руководством машиниста буровых установок на нефть и газ более высокой квалификации;
смазка и заправка двигателей топливом, маслом и охлаждающей жидкостью;
участие в монтаже, демонтаже и транспортировке бурового оборудования и двигателей.
47. Должен знать:
принцип действия бурового оборудования, двигателей, силовых агрегатов и передаточных устройств;
назначение бурового оборудования, вспомогательных систем и применяемых контрольно-измерительных приборов и автоматики, марки и сорта горюче-смазочных материалов, основные сведения по электротехнике.
Параграф 2. Машинист буровых установок на нефть и газ, 4-й разряд
48. Характеристика работ:
обслуживание и ремонт двигателей с суммарной мощностью до 1000 кВт включительно, силовых и дизельных электрических агрегатов, топливно-масляной установки, компрессоров, трансмиссии и пневматической системы буровых установок, электрооборудования буровой установки, а также обслуживание и ремонт двигателей мощностью свыше 1000 кВт и газотурбинных двигателей под руководством машиниста буровых установок на нефть и газ более высокой квалификации;
разборка, сборка, центровка, устранение неисправностей и регулировка силового оборудования и автоматов;
проведение текущих и сложных ремонтов двигателей и силовых агрегатов, регулировка дизелей;
принятие мер по предупреждению неполадок в работе силового и бурового оборудования, двигателей, силовых агрегатов, дизельгенераторных и других станций;
регулирование и накладка систем охлаждения, смазки, подачи топлива и газораспределение силовых агрегатов, систем дистанционного управления силовыми агрегатами и систем автоматической защиты силовых агрегатов;
обслуживание, разборка, ремонт и сборка, регулировка и наладка турботрансформаторов и турбомуфт;
обеспечение необходимых заданных режимов работы двигателей и силовых агрегатов в зависимости от условий бурения и времени года, при обкатке и пуске в эксплуатацию новых и вышедших из капитального ремонта;
ведение вахтового журнала, учет работы двигателей и силовых агрегатов, учет расхода горючесмазочных материалов;
руководство рабочими по обслуживанию и ремонту бурового и силового оборудования.

6. Мұнай мен газ бұрғылау қондырғыларының машинис
Параграф 16. Мұнай мен газ бұрғылау қондырғыларының машинисі, 3-разряд
46. Жұмыс сипаттамасы:
күштік және дизельді электр агрегаттарының, отын-май қондырғысының, компрессорлардың, бұрғы қондырғысының трансмиссиясы мен пневматикалық жүйесінің, бұрғы қондырғысының электр жабдығының сомаланған қуаты 1000 кВт дейінгі қозғағыштарына қызмет көрсету және оларды жөндеу, сондай-ақ біліктілігі анағұрлым жоғары бұрғы қондырғысы машинисінің басшылығымен қуаты 1000 кВт дейінгі жоғары қозғағыштар мен газ турбинді қозғағыштарды жөндеу және қызмет көрсету;
қозғағыштарды майлау және жанармай құю, май мен тоңазытқыш сұйық құю;
бұрғы жабдығы мен қозғағыштарды монтаждау, бөлшектеуге және тасымалдауға қатысу.
47. Білуге тиіс:
бұрғы жабдығы мен қозғағыштарды, күштік агрегаттар мен беру құрылғыларының құрылымын;
бұрғы жабдығы мен қозғағыштардың жұмыс принципін, бұрғы жабдығының, көмекші жүйелер мен қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың нысанын;
жанар-жағармай материалдарының маркалары мен сұрыптарын;
электротехника жөніндегі негізгі деректерді.
Параграф 17. Мұнай мен газ бұрғылау қондырғыларының Машинисі, 4-разряд
48. Жұмыс сипаттамасы:
күштік және дизельді электр агрегаттарының,отын-май қондырғысының, компрессорлардың, бұрғы қондырғысының трансмиссиясы мен пневматикалық жүйесінің, бұрғы қондырғысының электр жабдығының қоса алғандағы қуаты 1000 кВт дейінгі қозғағыштарына қызмет көрсету және оларды жөндеу, сондай-ақ біліктілігі анағұрлым жоғары мұнай мен газ бұрғы қондырғысы машинисінің басшылығымен қуаты 1000 кВт дейінгі жоғары қозғағыштар мен газ турбинді қозғағыштарды жөндеу және қызмет көрсету;
күштік жабдық пен автоматтарды бөлшектеу, құрастыру, орталандыру, ақауларын жою және реттеу;
қозғағыштар мен күштік агрегаттарға ағымдық және күрделі жөндеу жүргізу, дизельдерді реттеу;
күштік және бұрғы жабдығының, қозғағыштардың, күштік агрегаттардың, дизельгенераторлы және басқа да стансалардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу шараларын қабылдау;
суыту, майлау, отын беру және күштік агрегаттардың газ бөліп тарату жүйелерін, күштік агрегаттарды қашықтықтан басқару және күштік агрегаттарды автоматты қорғау жүйелерін реттеу және жүктемелеу;
турботрансформаторлар мен турбомуфталарға қызмет көрсету, оларды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру, реттеу және ыңғайлау;
жаңа және күрделі жөндеуден шыққан қозғағыштар мен күштік агрегаттардың бұрғылау жағдайлары мен жыл маусымына қарай қажетті жұмыс режимімен қамтамасыз ету;
вахта журналын, қозғағыштар мен күштік агрегаттардың жұмыс есебін, жанар-жағармай материалдарының шығыс есебін жүргізу;
бұрғы және күштік агрегаттарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі жұмысшыларға басшылық ету.

49. Должен знать:
технологический процесс бурения, технические характеристики, устройство бурового оборудования, двигателей, силовых агрегатов и передаточных устройств;
назначение привышечных сооружений и коммуникаций, причины возникновения;
способы предупреждения и устранения неисправностей в работе двигателей силового, бурового оборудования и автоматов, способы регулировки;
правила смазки бурового и силового оборудования, температурный режим работы двигателей, конструкцию автоматов;
схемы работы систем дистанционного управления, систему учета и отчетности в работе силового оборудования;
нормы расхода горюче-смазочных материалов, основы электротехники.
При обслуживании и ремонте двигателей суммарной мощностью свыше 1000 кВт и выше и газотурбинных двигателей, а также руководстве рабочими по обслуживанию и ремонту двигателей суммарной мощностью до 1000 кВт - 5-й разряд;
при руководстве рабочими по обслуживанию и ремонту двигателей суммарной мощностью свыше 1000 кВт - 6-й разряд.
50. Требуется среднее профессиональное образование.
6-1. Машинист вакуумной установки
Сноска. Раздел 2 дополнен главой 6-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 12.05.2015 № 339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-1. Характеристика работ:
подготовка вакуумной установки к работе на объекте;
ведение технологического процесса по механизированному сбору газового конденсата, разлитых (отработанных) нефтепродуктов и доставки их к месту утилизации;
наблюдение за параметрами работы вакуумного насоса, техническим состоянием нефтеналивной цистерны, контрольно-измерительных приборов и всех вспомогательных механизмов обслуживаемой установки и автомобиля;
выполнение профилактического и текущего ремонта оборудования установки и автомобиля, ведение журнала учета работы установки;
управление автомобилем, заправка горюче-смазочными материалами и охлаждающей жидкостью.
50-2. Должен знать:
основные сведения о технологическом процессе добычи нефти и газа;
физико-химические свойства нефти, газового конденсата, разлитых нефтепродуктов;
способы эксплуатации нефтяных скважин;
схемы обвязки устья скважин;
устройство и правила эксплуатации вакуумной установки, применяемых контрольно-измерительных приборов;
слесарное дело в объеме выполняемых работ, правила дорожного движения и технической эксплуатации автомобилей;
причины, способы обнаружения и устранения неисправностей, возникших в процессе эксплуатации автомобиля;
порядок проведения технического обслуживания и правила хранения автомобилей в гаражах и на открытых стоянках;
правила эксплуатации аккумуляторных батарей и автомобильных шин;
способы увеличения межремонтных пробегов автомобиля;
правила обкатки новых автомобилей и после капитального ремонта;
правила перевозки опасных грузов, влияние погодных условий на безопасность вождения автомобиля;
способы предотвращения дорожно-транспортных происшествий;
правила заполнения первичных документов по учету работы обслуживаемой установки;
особенности организации технического обслуживания и ремонта автомобилей в полевых условиях.
При обслуживании под руководством машиниста вакуумной установки более высокой квалификации - 3-й разряд (помощник машиниста вакуумной установки).
При обслуживании вакуумных установок смонтированных на шасси автомобиля, с емкостью нефтеналивной цистерны до 10 м включительно - 4-й разряд.

49. Білуге тиіс:
бұрғылаудың технологиялық процесін;
күштік агрегаттар мен өткізу құрылғыларының техникалық сипаттамасын, құрылымын;
мұнара жанындағы құрылғылар мен коммуникациялардың нысанын;
күштік, бұрғы жабдығымен автоматтар қозғағыштарында ақаудың пайда болу себептерін және олардың жою тәсілдерін;
күштік, бұрғы жабдығын реттеу тәсілдерін;
күштік, бұрғы жабдығын майлау ережесін;
қозғағыштар жұмысының температуралық режимін;
автоматтардың құрылымын;
қашықтықтан басқару жүйелерінің жұмыс сызбасын;
күштік жабдық жұмысының есеп және есептілік жүйесін;
жанар-жағармай материалдарының шығыс нормаларын;
электротехника негіздерін;
қуаты 1000 кВт жоғары қозғағыштарына және сомаланған қуаты 1000 кВт жоғары қозғағыштар мен газ турбинді қозғағыштарды жөндеу және қызмет көрсету - 5-разряд;
сомаланған қуаты 1000 кВт жоғары қозғағыштар мен газ турбинді қозғағыштарды жөндеу және қызмет жөніндегі жұмысшыларға басшылық жасау кезінде - 6-разряд;
50. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
6-1. Вакуумдық қондырғы машинисі
Ескерту. 6-1-тараумен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 12.05.2015 № 339 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50-1. Жұмыс сипаттамасы:
объектіде вакуумдық қондырғыны жұмысқа дайындау;
газды конденсатты, құйылған (өңделген) мұнай өнімдерін механикаландырылған жинау бойынша технологиялық процесс жүргізу және оларды кәдеге жарату орнына жеткізу;
вакуумдық сорғы жұмысының өлшемдерін, мұнай құйылатын цистернаның, бақылау-өлшеу аспаптарының және қызмет көрсетілетін қондырғы мен автомобильдің барлық қосалқы механизмдерінің техникалық жай-күйін бақылау;
жабдықты, қондырғыны және автомобильді профилактикалық жөндеу, қондырғы жұмысын есепке алу журналын жүргізу;
автомобиль басқару, жанар-жағар май материалдарын және салқындатқыш сұйықтық құю.
50-2. Білуге тиіс:
мұнай және газ өндіру процесі туралы негізгі мәлімет;
мұнайдың, газды конденсаттың және түрлі мұнай өнімдерінің физикалық-химиялық қасиеттері;
мұнай ұңғымаларын пайдалану тәсілдері;
ұңғыма сағасын тарту схемасы;
вакуумдық қондырғының, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен пайдалану ережесі;
орындалатын жұмыстар көлемінде слесарлық іс, жол қозғалысы және автомобильдерді техникалық пайдалану ережесі;
автомобильді пайдалану процесінде туындаған ақау себептері, оны анықтау және жою тәсілдері;
техникалық қызмет көрсету тәртібі және автомобильдерді гараждарда және ашық тұрақтарда сақтау ережесі;
аккумуляторлық батареяларды және автомобиль дөңгелектерін пайдалану ережесі;
автомобильдердің жөндеуаралық жүруін ұлғайту тәсілдері;
жаңа автомобильдерді және күрделі жөндеуден кейін жүргізу ережесі;
қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі, ауа райы жағдайының автомобиль жүргізу қауіпсіздігіне әсері;
жол-көлік оқиғаларын болдырмау тәсілдері;
қызмет көрсетілетін қондырғы жұмысын есепке алу бойынша бастапқы құжаттарды толтыру ережесі;
дала жағдайында автомобильдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеуді ұйымдастыру ерекшеліктері.
Біліктілігі жоғары вакуумдық қондырғы машинисінің басшылығымен қызмет көрсету кезінде – 3-разряд (вакуумдық қондырғы машинисінің көмекшісі).
10м3 қоса мұнай құйылатын цистерна сыйымдылығымен автомобиль шассиінде жөнделген вакуумдық қондырғыларға қызмет көрсету кезінде – 4-разряд.

При обслуживании вакуумных установок смонтированных на шасси автомобиля, с емкостью нефтеналивной цистерны от 10м3 до 12м3 включительно - 5-й разряд.
При обслуживании вакуумных установок смонтированных на шасси автомобиля, с емкостью нефтеналивной цистерны свыше 12м3 - 6-й разряд.
Примечание:
на один разряд выше тарифицируется машинисты вакуумных установок в случаях выполнения всего комплекса работ по ремонту и техническому обслуживанию управляемого автомобиля при отсутствии в организации специализированной службы технического обслуживания автомобилей.
50-3. Требуется среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
6-2. Машинист колтюбинговой установки
Сноска. Раздел 2 дополнен главой 6-2 в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 12.05.2015 № 339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-4. Характеристика работ:
обслуживание установки в процессе работ по капитальному, текущему ремонту и при проведении технологических операций в скважинах;
подготовка установки к работе;
контроль и управление режимами работы автомобиля, энергетического блока и других систем функционирования установки;
наблюдение за исправностью работы регистратора и механизмов установки;
обслуживание электрооборудования установки;
ведение журнала учета работы установки;
управление автомобилем или трактором, их заправка горюче-смазочными материалами и охлаждающей жидкостью;
проверка технического состояния и прием установки в начале рабочей смены;
управление гидравлическим манипулятором установки для проведения вспомогательных, монтажных и демонтажных работ;
участие в подготовительно – заключительных работах, в монтаже, демонтаже и обслуживании вспомогательных механизмов установки;
производство текущего ремонта механизмов установки, автомобиля, трактора;
устранение возникших во время работы установки мелких эксплуатационных неисправностей, не требующих разборки механизмов.
50-5. Должен знать:
назначение, устройство, принцип действия и работу агрегатов, механизмов и приборов обслуживаемой установки;
правила дорожного движения;
техническую характеристику и правила эксплуатации колтюбинговой установки, применяемых механизмов, приспособлений;
особенности организации технического обслуживания и ремонта автомобиля в полевых условиях;
требования промышленной безопасности к устройству и безопасной эксплуатации грузоподъемных механизмов;
технологический процесс добычи нефти, газа и других полезных ископаемых;
конструкцию скважин;
технологический процесс и виды капитального, текущего ремонтов;
марки и сорта горюче-смазочных материалов;
основы электротехники и слесарное дело в объеме выполняемых работ;
способы ремонта двигателя, трансмиссии и ходовой части подъемных механизмов.

10м3-дан – 12м3 қоса мұнай құйылатын цистерна сыйымдылығымен автомобиль шассиінде жөнделген вакуумдық қондырғыларға қызмет көрсету кезінде – 5-разряд.
12м3 жоғары мұнай құйылатын цистерна сыйымдылығымен автомобиль шассиінде жөнделген вакуумдық қондырғыларға қызмет көрсету кезінде – 6-разряд.
Ескерту:
ұйымда автомобильдерге мамандандырылған техникалық қызмет көрсету қызметі болмаған кезде басқарылатын автомобильді жөндеу мен техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың барлық кешенін орындаған жағдайда вакуумдық қондырғы машинистері бір разрядқа жоғары тарифтеледі.
50-3. Техникалық және кәсіптік орта (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі.
6-2. Колтюбингтік қондырғының машинисі
Ескерту. 6-2-тараумен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 12.05.2015 № 339 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50-4. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі, ағымдағы жөндеу бойынша жұмыс процестерінде және ұңғымалардағы технологиялық операциялар жүргізу кезінде қондырғыға қызмет көрсету;
қондырғыны жұмысқа дайындау;
автомобиль, энергетикалық блок жұмысының режимдерін және басқа да қондырғы қалыптастыру жүйелерін бақылау мен басқару;
тіркеуші мен қондырғы механизмдерінің дұрыс жұмыс істеуін бақылау;
қондырғының электр жабдығынына қызмет көрсету;
қондырғы жұмысын есепке алу журналын жүргізу;
автомобиль немесе трактор басқару, оларға жанар-жағар май материалдарын және салқындатқыш сұйықтық құю;
жұмыс ауысымы басында қондырғының техникалық жай-күйін тексеру және оны қабылдау;
қосалқы, монтаждық және бұзу жұмыстарын жүргізу үшін қондырғының гидравликалық манипуляторын басқару;
дайындық, монтаждау, бұзу жұмыстарына қатысу және қондырғының қосалқы механизмдеріне қызмет көрсету;
қондырғының механизмдерін, автомобильді, тракторды ағымдағы жөндеу өндірісі;
қондырғы жұмысы істеп тұрған кезде туындаған, механизмдерді бөлшектеуді талап етпейтін ұсақ ақауларды жою.
50-5. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың агрегаттарының, механизмдерінің және аспаптарының мақсаты, құрылысы, жұмыс қағидаты;
жол қозғалысы ережесі;
колтюбингтік қондырғының, қолданылатын механизмдердің, айлабұйымдардың техникалық сипаттамасы мен оларды пайдалану ережесі;
дала жағдайында автомобильге техникалық қызмет көрсету мен жөндеу ерекшеліктері;
қондырғыға қойылатын өнеркәсіптік қауіпсіздік және жүк көтеретін механизмдерді қауіпсіз пайдалану талаптары;
мұнай және газ, басқа да пайдалы қазбалар өндірудің технологиялық процесі;
ұңғымалар конструкциясы;
күрделі, ағымдағы жөндеудің технологиялық процесі мен түрлері;
жанар-жағар май материалдарының маркалары мен сұрыптары;
электр техника негіздері және орындалатын жұмыс көлемінде слесарлық іс;
қозғалтқыш, трансмиссия және жүк көтеретін механизмдердің жүріс бөлігін жөндеу тәсілдері.

При подземном и капитальном ремонтах на скважинах I категории сложности скважин глубиной до 1500 м включительно - 5-й разряд.
При подземном и капитальном ремонтах на скважинах II категории сложности и глубиной свыше 1500 м, наклонно-направленных скважин независимо от их глубины и скважин с осложненными геологическими условиями - 6-й разряд.
При подземном и капитальном ремонтах, на скважинах II категории сложности и глубиной свыше 3000 м и выше - 7-й разряд.
50-6. Требуется среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
6-3. Машинист свабирующего агрегата
Сноска. Раздел 2 дополнен главой 6-3 в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 12.05.2015 № 339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-7. Характеристика работ:
обслуживание свабирующего агрегата в процессе работ в процессе вызова и интенсификации притока флюидов при освоении новых добывающих скважин и скважин, выводимых из консервации или ликвидации, а также при увеличении дебита существующих;
подготовка свабирующего агрегата к работе;
участие в подготовительно-заключительных работах, монтаже и демонтаже свабирующего агрегата, в оснастке талевой системы, в монтаже и обслуживании вспомогательных механизмов;
управление лебедкой при спускоподъемных операциях;
управление силовым электрогенератором, установленным на свабирующем агрегате, контроль и управление режимами работы автомобиля, энергетического блока и других систем функционирования свабирующего агрегата;
участие в работах по оборудованию устья скважин;
наблюдение за исправностью работы механизмов свабирующего агрегата ведение журнала учета работы свабирующего агрегата;
управление автомобилем или трактором, их заправка горюче-смазочными материалами и охлаждающей жидкостью;
проверка технического состояния и прием установки в начале рабочей смены;
производство текущего ремонта механизмов установки, автомобиля, трактора;
устранение возникших во время работы установки мелких эксплуатационных неисправностей, не требующих разборки механизмов.
50-8. Должен знать:
технологический процесс добычи нефти, газа и других полезных ископаемых;
конструкцию скважин;
технологический процесс и виды работ по освоению скважин;
техническую характеристику и правила эксплуатации трактора-подъемника, передвижного агрегата, применяемых механизмов, приспособлений, талевых систем;
марки и сорта горюче смазочных материалов;
основы электротехники и слесарное дело в объеме выполняемых работ;
способы ремонта двигателя, трансмиссии и ходовой части подъемных лебедок;
правила дорожного движения;
требования промышленной безопасности к устройству и безопасной эксплуатации грузоподъемных механизмов.

Тереңдігі 1500 м дейінгі ұңғымалар күрделігі жағынан І-санаттағы ұңғымаларда жерасты және күрделі жөндеу кезінде – 5-разряд.
Тереңдігі 1500 м асатын және күрделігі ІІ-санаттағы ұңғымаларда, тереңдігіне қарамастан еңістік-бағыттық ұңғымаларда және күрделі геологиялық жағдайдағы ұңғымаларда жерасты және күрделі жөндеу кезінде – 6-разряд;
Тереңдігі 3000 м асатын және одан терең ІІ-санаттағы ұңғымаларда жерасты және күрделі жөндеу кезінде – 7-разряд.
50-6. Техникалық және кәсіптік орта (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі.
6-3. Свабирлеуші агрегат машинисі
Ескерту. 6-3-тараумен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 12.05.2015 № 339 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50-7. Жұмыс сипаттамасы:
жаңа өндіруші ұңғымаларды және консервациядан немесе жоюдан шығарылған ұңғымаларды игеру кезінде, сондай-ақ қолданыстағы ұңғымалар дебитін ұлғайту кезінде флюидтер ағынын шақыру мен интенсификациялау процесінде, свабирлеуші агрегатқа қызмет көрсету;
свабирлеуші агрегатты жұмысқа дайындау;
свабирлеуші агрегатты дайындау, монтаждау және бұзу жұмыстарына, таль жүйесін жабдықтауға, қосалқы механизмдерді монтаждау мен қызмет көрсетуге қатысу;
жүк түсіру-көтеру операциялары кезінде жүкшығырды басқару;
свабирлеуші агрегатта орналастырылған күштік электр генераторын басқару, автомобильдің, және энергетикалық блоктың және свабирлеуші агрегатты қалыптастырудың басқа да жүйелері жұмысының режимдерін бақылау және басқару;
ұңғыма сағасын жабдықтау бойынша жұмыстарға қатысу;
свабирлеуші агрегат механизмдерінің ақаусыздығын бақылау, свабирлеуші агрегат жұмысын есепке алу журналын жүргізу;
автомобиль немесе трактор басқару, оларға жанар-жағар май материалдарын және салқындатқыш сұйықтық құю;
жұмыс ауысымы басында қондырғының техникалық жай-күйін тексеру және оны қабылдау;
қондырғының механизмдерін, автомобильді, тракторды ағымдағы жөндеу өндірісі;
қондырғы жұмыс істеп тұрған кезде туындаған, механизмдерді бөлшектеуді талап етпейтін ұсақ ақауларды жою.
50-8. Білуге тиіс:
мұнай және газ, басқа да пайдалы қазбалар өндірудің технологиялық процесі;
ұңғымалар конструкциясы;
ұңғымаларды игеру бойынша технологиялық процесс және жұмыс түрлері;
трактор-жүк көтергішті, жылжымалы агрегатты, қолданылатын механизмдерді, айлабұйымдарды, таль жүйелерінің техникалық сипаттамасы мен оларды пайдалану ережесі;
жанар-жағар май материалдарының маркалары мен сұрыптары;
электр техникасы негіздері мен орындалатын жұмыс көлемінде слесарлық іс;
қозғалтқыш, трансмиссия және жүк көтеретін механизмдердің жүріс бөлігін жөндеу тәсілдері;
жол қозғалысы ережесі;
қондырғыға қойылатын өнеркәсіптік қауіпсіздік және жүк көтеретін механизмдерді қауіпсіз пайдалану талаптары.

При свабировании скважин глубиной до 1500 м включительно - 5-й разряд.
При свабировании скважин свыше 1500 м наклонно-направленных скважин независимо от их глубины и скважин с осложненными геологическими условиями - 6-й разряд.
50-9. Требуется среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
7. Моторист цементировочного агрегата
51. Характеристика работ:
обслуживание силового и технологического оборудования и ходовой части цементировочных агрегатов при проведении цементажа скважин, гидравлического разрыва пласта, химической обработки скважин;
подготовка цементировочного агрегата к работе на объекте;
сборка, разборка, обвязка и опрессовка линий высоких и низких давлений;
участие в проведении технологического процесса цементажа скважин, гидравлического разрыва пласта, химической, тепловой обработки, глушения и промывки скважин, установке цементных мостов;
участие в опрессовке обсадных и бурильных труб, манифольдов;
обеспечение нормальной работы двигателей цементировочного агрегата;
определение момента окончания цементажа;
перекачка технологической жидкости (без давления);
наблюдение за расходом жидкости, закачиваемой в скважину;
устранение неполадок, возникающих в процессе работы цементировочного агрегата;
управление автомобилем, заправка;
производство профилактического и текущего ремонтов цементировочного агрегата и автомобиля;
оформление документации на произведенные работы.
52. Должен знать:
технологический процесс бурения скважин и добычи нефти, газа и других полезных ископаемых;
технические характеристики, назначение, конструкцию;
правила эксплуатации цементировочного агрегата, автомобиля, устройство, взаимодействие и принцип работы всех узлов агрегата;
технологический процесс цементирования скважин, гидравлического разрыва пласта, химической обработки, промывки и глушения скважин;
виды ремонтов цементировочного агрегата, слесарное дело, основные сведения о технологии капитального ремонта и освоения скважин.
При работе на цементировочных агрегатах давлением до 15 МПа (150 кгс/см2) включительно - 5-й разряд;
при работе на цементировочных агрегатах давлением свыше 15 Мпа (150 кгс/см2) - 6-й разряд.
8. Моторист цементо-пескосмесительного агрегата
53. Характеристика работ:
обслуживание цементно-смесительного или пескосмесительного агрегата при проведении цементажа скважин, гидравлического разрыва пласта, гидропескоструйной перфорации и работ по интенсификации добычи нефти и оборудования скважин гравийными фильтрами;
участие в проведении технологического процесса цементажа скважин, гидравлического разрыва пласта, гидропескоструйной перфорации, в намыве гравийного материала;
перекачка технологической жидкости (без давления);
устранение неполадок, возникающих в процессе работы цементировочного агрегата, обеспечение нормальной работы двигателей агрегата;
управление автомобилем, заправка;
оформление документации на производимые работы;
обслуживание оборудования цементовозов.

Тереңдігі 1500 м қоса ұңғымаларды свабирлеу кезінде – 5-разряд;
Тереңдігі 1500 м асатын ұңғымалар күрделігі жағынан ІІ-санаттағы ұңғымаларда, тереңдігіне қарамастан еңістік-бағыттық ұңғымаларда және күрделі геологиялық жағдайдағы ұңғымаларда жерасты және күрделі жөндеу кезінде – 6-разряд.
50-9. Техникалық және кәсіптік орта (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі.
7. Цементтеуші агрегат моторисі
Параграф 18. Цементтеуші агрегат моторисі
51. Жұмыс сипаттамасы:
Ұңғымаларды, қабаттың гидравликалық үзігін цементтеу, ұңғымаларды химиялық өңдеу жүргізу кезінде, күштік және технологиялық жабдыққа, цементтеуші агрегаттың жүру бөлігіне қызмет көрсету;
цементтеуші агрегатты нысандағы жұмысқа дайындау;
жоғары және төмен қысым желілерін құрастыру, бөлшектеу, орамалау және престемелеу;
ұңғымаларды, қабаттың гидравликалық үзігін цементтеу, ұңғымаларды химиялық өңдеу, жылу өңдеу, ұңғыманы өшіру және жуу, цемент көпірлерін орнату технологиялық процесін жүргізуге қатысу;
айналма және бұрғылау трубаларын, манифольдарды престемелеуге қатысу;
цементтеуші агрегаттың қозғағыштарының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету;
цементаж сәтінің аяқталуын анықтау;
технологиялық сұйықты қайта айдау (қысымсыз);
ұңғымаға айдалатын сұйықтың жұмсалуын қадағалау;
цементтеуші агрегаттың жұмыс процесінде пайда болатын ақауларды жою;
автомобильді басқару, май құю;
цементтеуші агрегат пен автомобильге алдын ала және ағымдық жөндеу өндірісі;
жүргізілген жұмыстарға құжаттама әзірлеу.
52. Білуге тиіс:
ұңғымаларды бұрғылаудың және мұнай, газ бен басқа да пайдалы қазбаларды өндірудің технологиялық процесін;
цементтеуші агрегат пен автомобильдің техникалық сипаттамасын, нысанын, құрылымын, пайдалану ережесін;
агрегаттардың барлық тораптарының өзара әрекеті мен жұмыс принципін;
ұңғымаларды, қабаттың гидравликалық үзігін цементтеудің, ұңғымаларды химиялық өңдеу, жылу өңдеу, ұңғыманы өшіру және жудың технологиялық процесін;
цементтеуші агрегатты жөндеудің түрлерін;
слесарь ісін;
ұңғымаларды күрделі жөндеу мен игеру технологиясы туралы негізгі деректерді;
қысымы 15 МПа (150 кгс/см2) дейінгі цементтеуші агрегаттарда жұмыс істеу кезінде - 5-разряд;
қысымы 15 МПа (150 кгс/см2) жоғары цементтеуші агрегаттарда жұмыс істеу кезінде - 6-разряд.
8. Цемент-құм араластыру агрегатының моторисі
Параграф 19. Цемент-құм араластыру агрегатының моторисі
53. Жұмыс сипаттамасы:
ұңғымаларды, қабаттың гидравликалық үзігін цементтеу, гидроқұм ағынды перфорация және мұнай өндіруді интенсивтендіру және ұңғымаларды гравийлі сүзгілермен жабдықтау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде цемент-араластыру немесе құм араластыру агрегаттарына қызмет көрсету;
ұңғымаларды, қабаттың гидравликалық үзігін цементтеу, гидроқұм ағынды перфорация және гравийлі материалдарды жуу технологиялық процесіне жүргізуге қатысу;
технологиялық сұйықты қайта айдау (қысымсыз);
цементтеуші агрегаттың жұмыс процесінде пайда болатын ақауларды жою, агрегат қозғағыштарының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету;
автомобильді басқару, май құю;
жүргізілген жұмыстарға құжаттама әзірлеу;
цемент тасығыш жабдығына қызмет көрсету.

54. Должен знать:
технологический процесс и назначение цементажа скважин, гидравлического разрыва пласта, гидропескоструйной перфорации и работ по интенсификации добычи нефти;
назначение, конструкцию, техническую характеристику и правила эксплуатации цементносмесительного или пескосмесительного агрегата, устройство;
взаимодействие и принцип работы узлов агрегатов, характер возможных неисправностей агрегатов;
меры по их предупреждению и устранению, устройство цементовозов, слесарное дело, основные сведения о технологии капитального ремонта и освоения скважин, обустройстве скважин забойным оборудованием.
При работе на цементно-смесительных агрегатах и на пескосмесительных агрегатах при систематическом использовании агрегатов только на пескосмесительных работах - 5-й разряд;
при работе на цементно-смесительных агрегатах и на пескосмесительных агрегатах при одновременном смешивании и закачке раствора при гидроразрыве пласта - 6-й разряд.
55. Требуется среднее профессиональное образование.
9. Оператор-моторист станции контроля цементажа
Параграф 1. Оператор-моторист станции контроля цементажа, 5-й разряд
56. Характеристика работ:
обслуживание станции контроля цементажа;
получение источника излучений из хранилища и установка его на прибор контроля цементажа;
проверка надежности крепления фланцевых соединений, датчиков расходомера, плотномера и датчика давления;
участие в соединении кабелей связи цементировочных агрегатов и цементносмесительных машин со станцией и манифольдом;
обеспечение точности записываемых параметров;
проверка надежности крепления штепсельных разъемов;
соединение кабеля с коробкой датчиков приборов контроля цементажа;
управление автомашиной, заправка, проведение профилактического и текущего ремонтов станции, автомашины.
57. Должен знать:
технологический процесс цементажа скважин, гидравлического разрыва пласта;
химической обработки скважин, назначение и техническую характеристику;
правила управления станцией контроля цементажа;
схемы соединения приборов, цементировочных и цементносмесительных машин, выносных блоков;
санитарные правила работы с радиоактивными веществами и источниками излучений;
виды топлива и смазки;
способы предупреждения и устранения неисправностей в работе станции и автомобиля, правила содержания станции.
10. Оператор по опробованию (испытанию) скважин
Параграф 1. Оператор по опробованию (испытанию) скважин, 4-й разряд
58. Характеристика работ:
ведение процесса опробования (испытания) скважин под руководством оператора по опробованию (испытанию) скважин более высокой квалификации;
разборка, промывка испытателя пластов после каждой операции;
проверка состояния резьбовых соединений, взаимодействия частей и состояния сальниковых уплотнений;
ремонт или замена деталей и восстановление сальниковых уплотнений;
сборка и опрессовка испытателя пластов;
проверка пакеров, проверка герметичности пакеровки;
сборка комплекта испытательного инструмента, подбор бурильных труб;
наблюдение за спуском и подъемом пластоиспытателя при прохождении интервалов посадок;
отбор проб жидкости;
участие в монтаже противовыбросового оборудования на устье скважин.

54. Білуге тиіс:
ұңғымаларды, қабаттың гидравликалық үзігін цементтеу, гидроқұм ағынды перфорация және мұнай өндіруді интенсивтендірудің технологиялық процесі мен нысаныны;
цемент-араластыру немесе құм араластыру агрегаттарының нысанын, құрылымын, техникалық сипаттамасын және пайдалану ережесін, агрегат тораптарының құрылымын, өзара әрекетін және жұмыс принципін, агрегаттардың ықтимал ақауларының сипатын және олардың алдын алу мен жою шараларын;
цемент тасығыш құрылымын;
слесарь ісін;
ұңғымаларды күрделі жөндеу мен игеру, ұңғымаларды забой жабдығымен жайғастыру технологиясы туралы негізгі деректерді;
агрегаттарды тек құм араластыру жұмыстарында жүйелі пайдалану кезіндегі, цемент-араластыру немесе құм араластыру агрегаттарында жұмыс істеген кезде - 5-разряд;
қабаттың гидроүзігі кезінде ерітіндіні бір мезгілде араластырып және айдай отырып, цемент-араластыру немесе құм араластыру агрегаттарында жұмыс істеген кезде - 6-разряд.
55. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
9. Цементажды бақылау стансасының оператор-моторисі
Параграф 20. Цементажды бақылау стансасының оператор-моторисі, 5-разряд
56. Жұмыс сипаттамасы:
цементажды бақылау стансасына қызмет көрсету;
қоймадан сәуле көзін алу және оны цементажды бақылау аспабына орнату;
фланецті қосындылардың, расходомер датчиктерінің, плотномер мен қысым датчигінің сенімді бекітілуін тексеру;
цементтеуші агрегаттар мен цемент араластыру машиналарының стансамен және манифолдімен байланыс кабельдерін қосуға қатысу;
жазылатын параметрлердің дәлдігін қамтамасыз ету;
штепсель аралықтарының сенімді бекітілуін тексеру;
кабельді цементжды бақылау аспаптарының датчиктері қорабымен қосу;
автомашинаны басқару, оған май құю, стансаны, автомашинаны ағымдық және алдын ала жөндеуді жүргізу.
57. Білуге тиіс:
ұңғымаларды, қабаттың гидравликалық үзіктерін цементтеудің, химиялық өңдеудің технологиялық процесін;
цементажды бақылау стансасының нысаны мен техникалық сипаттамасын, оны басқару ережесін;
аспаптарды, цементтеуші және цемент араластырғыш машиналарды, шығару блоктарын қосу сызбасын;
радиоактивті заттармен және сәуле көздерімен жұмыстың санитарлық ережесін;
отынның және майлаудың түрлерін, станса мен автомобиль жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою тәсілдерін;
стансаны ұстау ережесін.
10. Ұңғымаларды сынамалау (сынау) жөніндегі оператор
Параграф 21. Ұңғымаларды сынамалау (сынау) жөніндегі оператор, 4-разряд
58. Жұмыс сипаттамасы:
ұңғымаларды сынамалау (сынау) процесін біліктілігі анағұрлым жоғары ұңғымаларды сынамалау (сынау) жөніндегі оператордың басшылығымен жүргізу;
әрбір операциядан кейін қабат сынағышты бөлшектеу, жуу;
резбалы қосындылардың, бөліктердің өзара әрекеті мен сальникті тығыздауыштың жай-күйін тексеру;
сальникті тығыздауыштарды жөндеу немесе бөлшектерін ауыстыру және қалпына келтіру;
қабат сынағыштарды құрастыру және престемелеу;
пакерлерді тексеру, пакеровканың герметикалығын тексеру;
сынау құралы жиынтығын құрастыру, бұрғылау трубаларын іріктеу;
отырғызу интервалдарынан өту кезінде қабат сынағыштың түсірілуі мен көтерілуін қадағалау;
сынама сұйығын іріктеу;
ұңғыма сағасында шықпаға қарсы жабдықты монтаждауға қатысу;

59. Должен знать:
геологию месторождения, технологический процесс бурения скважин на нефть, газ и другие полезные ископаемые и опробование (испытание) скважин;
назначение, устройство, технические характеристики испытателя пластов и пробоотборника, порядок их сборки и разборки;
схемы монтажа противовыбросового оборудования на устье скважин;
типы, размер бурильных труб и насосно-компрессорных труб, виды резьб, типы и размеры пакеров, причины нефтегазоводопроявлений, слесарное дело.
Параграф 2. Оператор по опробованию (испытанию) скважин, 5-й разряд
60. Характеристика работ:
ведение процесса опробования (испытания) пластов;
проверка состояния нагнетательной линии;
подготовка инструмента, необходимого для работы с испытателем пластов на буровой;
проверка герметичности отдельных участков колонны, участие в работе по установке цементных мостов и их опрессовке;
участие в ликвидации аварий с испытателями пластов и пробоотборниками;
наблюдение за состоянием используемых оборудования, инструмента и контрольно-измерительных приборов.
61. Должен знать:
геологию месторождения, технологический процесс бурения скважин на нефть, газ и другие полезные ископаемые;
технологию и методы проведения работ по опробованию (испытанию) скважин;
величины сжимающих нагрузок, необходимых для пакеровки скважин;
допускаемые величины растягивающих нагрузок для испытателей пластов;
работы по подготовке скважин к испытанию, причины неполадок, возникающих при работе испытателем пластов и пробоотборником, и способы их ликвидации.
11. Оператор по цементажу скважин
Параграф 1 Оператор по цементажу скважин, 3-й разряд
62. Характеристика работ:
обслуживание цементно-смесительной машины и регулирование ее работы при приготовлении цементного раствора и цементажа;
установка и разборка шнеков;
организация работ по сортировке цемента и отправке его на буровую.
63. Должен знать:
физико-химические свойства тампонажных цементов;
устройство, техническую характеристику цементно-смесительных машин;
технологию приготовления цементного раствора при помощи цементно-смесительных машин;
способы определения качества цемента, требования, предъявляемые к тампонажным цементам, растворам на цементной основе, применяемым для борьбы с осложнениями.
Параграф 2. Оператор по цементажу скважин, 4-й разряд
64. Характеристика работ:
участие в ведении технологического процесса цементажа скважин глубиной до 4000 м включительно и гидравлического разрыва пласта;
сборка, разборка, обвязка нагнетательных линий с агрегатами и устьевой арматурой;
опрессовка линий низкого и высокого давления;
установка цементировочной головки и манометров, наблюдение за работой и показаниями регистрирующих приборов;
закладка пробки в цементировочную головку;
открытие и закрытие кранов на цементировочной головке и регулирование подачи воды и продавочной жидкости агрегатом;
подготовка воды с замедлителями или ускорителями сроков схватывания цемента;
наблюдение за работой подающих шнеков, консистенцией подаваемой смеси;
участие в профилактическом и текущем ремонтах цементно-смесительной машины.

59. Білуге тиіс:
кен орны геологиясын, мұнай, газ және басқа да пайдалы қазбалар ұңғымаларын бұрғылаудың технологиялық процесін және ұңғымаларды сынамалауды;
қабат сынағыш пен сынама іріктеу іштің нысанын, құрылымын, техникалық сипаттамасын, оларды құрастыру мен бөлшектеу тәртібін;
ұңғыма сағасында шықпаға қарсы жабдықты монтаждау сызбасын;
бұрғы трубалары мен насос-компрессор трубаларының типтері мен мөлшерлерін;
пакерлердің типтері мен мөлшерлерін;
мұнай, газ, су көрінісі себептерін, слесарь ісін.
Параграф 22. Ұңғымаларды сынамалау (сынау) жөніндегі оператор, 5-разряд
60. Жұмыс сипаттамасы:
ұңғымаларды сынамалау (сынау) процесін жүргізу;
қума желінің жай-күйін тексеру;
бұрғылауда қабаттарды тексеру жұмысына қажетті құралдарды дайындау;
ұстынның жекелеген учаскелерінің герметикалылығын тексеру, цемент көпірлерін орнату жұмысына және оларды престемелеуге қатысу;
қабат сынағыш пен сынама іріктеуші апаттарын жоюға қатысу;
пайдаланылатын жабдықтың, құрал мен бақылау-өлшеу аспаптарының жай-күйін қадағалау.
61. Білуге тиіс:
кен орны геологиясын, мұнай, газ және басқа да пайдалы қазбалар ұңғымаларын бұрғылаудың технологиялық процесін;
ұңғымаларды сынамалау жұмыстарын жүргізу технологиясы мен әдістерін;
ұңғыманы пакерлеуге қажетті қыспа жүктеме шамасын;
қабат сынағыштың созу жүктемесінің шекті шамасын;
ұңғыманы сынауға дайындау жөніндегі жұмысты;
қабат сынағыш пен сынама іріктеуішпен жұмыс кезінде пайда болатын ақаулардың себептері мен оларды жою тәсілдерін.
11. Ұңғыма цементажы жөніндегі оператор
Параграф 23. Ұңғыма цементажы жөніндегі оператор, 3-разряд
62. Жұмыс сипаттамасы:
цемент-араластыру машинасына қызмет көрсету және цемент ерітіндісін әзірлеу мен цементаж кезінде оның жұмысын реттеу;
шнектерді орнату және бөлшектеу;
цементті сұрыптау және оны бұрғылауға жөнелту жұмыстарын ұйымдастыру.
63. Білуге тиіс:
тампонажды цементтердің физикалық-химиялық қасиеттерін;
цемент-араластыру машиналарының құрылымын, техникалық сипаттамасын;
цемент-араластыру машиналарының көмегімен цемент ерітіндісін дайындау технологиясын;
цемент сапасын анықтау тәсілдерін;
тампонажды цементтерге, қиындықтармен күресу кезінде қолданылатын цемент негізіндегі ерітінділерге қойылатын талаптарды.
Параграф 24. Ұңғыма цементажы жөніндегі оператор, 4-разряд
64. Жұмыс сипаттамасы:
тереңдігі 4000 м дейінгі ұңғымалар мен қабаттың гидравликалық үзігін цементтеудің технологиялық процесін жүргізуге қатысу;
қума желінің агрегаттармен және арматура сағасымен құрастыру, бөлшектеу және байламдау;
төмен және жоғары қысым желілерін престемелеу;
цементтеуші ұш пен манометрлерді орнату, оның жұмысын және тіркеуші аспап көрсеткіштерін қадағлау;
цементтеуші ұш тығын салу;
цементтеуші ұштағы крандарды ашу және жабу, судың және сұйықтың агрегатқа берілуін реттеу;
цементтің ұстау мерзімін тежейтін және жылдамдататын қосылған суды дайындау;
беру шнектерінің жұмысын, берілетін қоспа консистенциясын қадағалау;
цемент-араластыру машинасын алдын алу және ағымдық жөндеуге қатысу.

65. Должен знать:
технологический процесс цементажа и гидравлического разрыва пласта;
техническую характеристику и назначение цементно-смесительных и цементировочных агрегатов;
способы приготовления цементного раствора и методы регулирования консистенции раствора;
продолжительность заливки в зависимости от марки применяемого цемента, температуры и глубины скважины, причины неудачного проведения цементажа и гидроразрыва пласта и меры по их предупреждению и устранению, слесарное дело в объеме выполняемых работ.
При работе на скважинах глубиной свыше 4000 м - 5-й разряд.
12. Опрессовщик труб
Параграф 1. Опрессовщик труб, 3-й разряд
66. Характеристика работ:
опрессовка всех видов и размеров труб давлением до 10 МПа включительно (100 кгс/см2), применяемых при бурении скважин;
подача труб на опрессовку с помощью грузоподъемных механизмов;
подкатка труб к месту опрессовки, отвертывание предохранительных колец и ниппелей перед опрессовкой, смазка резьб, навертывание колец после опрессовки, шаблонирование и укладка труб после опрессовки;
участие в сборке, разборке опрессовочного оборудования, подготовка оборудования к проведению опрессовки, участие в профилактическом и текущем ремонтах оборудования и приспособлений;
ведение первичной документации.
67. Должен знать:
технологию и правила опрессовки труб;
назначение, устройство и технические характеристики опрессовочного оборудования;
грузоподъемных механизмов и элементов малой механизации;
назначение, типы и размеры труб, опрессовочной арматуры, калибров, шаблонов, щупов;
назначение и принцип действия применяемых контрольно-измерительных приборов;
основы электротехники и слесарное дело в объеме выполняемых работ.
При опрессовке труб давлением свыше 10 МПа (100 кгс/см2) до 15 МПа (150 кгс/см2) включительно - 4-й разряд;
при опрессовке труб давлением свыше 15 МПа (150 кгс/см2) - 5-й разряд.
13. Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения
скважин на нефть и газ (первый)
Параграф 1. Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного
бурения скважин на нефть и газ (первый)
68. Характеристика работ:
ведение отдельных видов работ технологического процесса бурения скважин на нефть, газ, термальные, йодобромные воды и другие полезные ископаемые установками глубокого бурения под руководством бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ;
подготовка к пуску буровой установки и работа при спуско-подъемных операциях. Участие в работах по укладке бурильных и обсадных труб, компоновке бурильных труб, опрессовке бурильных труб;
управление работой автоматических и машинных ключей при креплении колонн и спуско-подъемных операциях;
приготовление и обработка бурового раствора;
заполнение резервных емкостей буровым раствором, наблюдение за изменением уровня раствора в приемах;
контроль за доливом скважин;
пуск, остановка буровых насосов и контроль за их работой;
определение и устранение неисправностей в работе буровых насосов;
замена изношенных частей буровых насосов;
участие в проведении работ по ликвидации осложнений и аварий, работ по цементированию обсадных колонн в скважине, буровой установке и при разбуривании цементных мостов, оборудовании устья скважины, освоении эксплуатационных и испытании разведочных скважин;
работа, в исключительных случаях, на лебедке вместо бурильщика;
проведение заключительных работ на скважине, профилактический ремонт бурового оборудования, участие в монтаже, демонтаже и транспортировке бурового оборудования при движении бригады со своим блоком;
при бурении морских скважин с ПБУ контроль за безопасной эксплуатацией ППВО, участие в монтаже, демонтаже и эксплуатации комплекса ППВО;
отсоединение от устья скважины в экстремальных ситуациях (гидрометеорологические, технические), освобождение устья скважины от бурильных труб, подготовка системы натяжения морского стояка к отсоединению от устья скважины;
отсоединение от устья скважины по тревоге "Аварийная отстыковка";
контроль за состоянием талевого блока, кронблока, талевого каната, элеваторов, ретрактора, роликов подвески машинных ключей и канатов вспомогательных лебедок.

65. Білуге тиіс:
қабаттың гидравликалық үзігін цементтеудің технологиялық процесін;
цемент араластыру және цементтеуші агрегаттардың техникалық сипаттамасы мен нысанын;
цемент ерітіндісін дайындау тәсілдері мен цемент консистенциясын реттеу тәсілдерін, қолданылатын цемент маркасына қарай құюдың ұзақтығын;
ұңғыманың температурасы мен тереңдігін;
қабаттың гидравликалық үзігін цементтеудің сәтсіз өтуі себептерін және олардың алдын алу мен жою шараларын;
слесарь ісін орындалатын жұмыс шегінде;
тереңдігі 4000 м артық ұңғымалардағы жұмыс кезінде - 5-разряд.
12. Трубаларды престемелеуші
Параграф 25. Трубаларды престемелеуші, 3-разряд
66. Жұмыс сипаттамасы:
ұңғымаларды бұрғылау кезінде қолданылатын трубалардың барлық түрлері мен мөлшерлерін 10 МПа (100 кгс/см2) дейінгі қысыммен престемелеу;
трубаларды престемелеуге жүк көтеру механизмдерінің көмегімен беру;
трубаларды престемелеу орнына әкелу, сақтандыру сақиналары мен ниппельдерді престемлеу алдында бұрап алу, резьбаларды майлау, престемелеуден кейін сақиналарды бұрап кіргізу, престемелеуден кейін трубаларды шаблондау және жинау;
престемелеу жабдығын құрастыруға және бөлшектеуге қатысу, жабдықты престеуді жүргізуге дайындау, жабдық пен айлабұйымдарды алдын алу және ағымдық жөндеуге қатысу;
алғашқы құжаттаманы жүргізу.
67. Білуге тиіс:
трубаларды престемелеу технологиясы мен ережесін;
престемелеу жабдығының, жүк көтеру механизмдері мен шағын механизация элементтерінің нысанын, құрылымы мен техникалық сипаттамасын;
трубалардың, пресстемелеу арматурасының, калибрлердің, шаблондардың, щуптардың мақсаты, типтері мен мөлшерлерін;
бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын және әрекет ету принциптерін;
электротехника, слесарь ісін орындалатын жұмыс шегінде;
трубаларды 10 МПа (100 кгс/см2) –ден 15 МПа (150 кгс/см2) дейінгі жоғары қысыммен престемелеу кезінде - 4-разряд;
трубаларды 15 МПа (150 кгс/смІ) жоғары қысыммен престемелеу кезінде - 5-разряд.
13. Мұнай және газ ұңғымаларын пайдалану және барлау бұрғылау бұрғышысының көмекшісі (бірінші)
Параграф 26. Мұнай және газ ұңғымаларын пайдалану және барлау бұрғылау бұрғышысының көмекшісі (бірінші)
68. Жұмыс сипаттамасы:
мұнай, газ, термальдік, йодобромды сулар мен басқа да пайдалы қазба ұңғымаларын бұрғылаудың технологиялық процесі жекелеген жұмыс түрлерін мұнай және газ ұңғымаларын пайдалану және барлау бұрғылау бұрғышысының басшылығымен орындау;
бұрғы қондырғысын қосуға дайындау және түсіру-көтеру операциялары кезіндегі жұмыс;
бұрғылау және айналма трубаларды төсеу, бұрғы трубаларын жинақтау және престемелеу жұмыстарына қатысу;
ұстындарды бекіту және түсіру-көтеру операциялары кезінде автоматты және машина кілттерінің жұмысын басқару;
бұрғы ертіндісін дайындау және өңдеу;
резервтік сыйымдылықтарды бұрғы ерітіндісімен толтыру, қабылдауыштағы ерітінді деңгейінің өзгеруін қадағалау;
ұңғыманың толуын бақылау;
бұрғы насостарын қосу, тоқтату және олардың жұмысын бақылау;
бұрғы насостарының жұмысындағы ақауларды анықтау және жою;
бұрғы насостарын тозған бөліктерін ауыстыру;
қиындықтар мен апаттарды жою жұмыстарына, ұңғымадағы, бұрғы қондырғысындағы айналма ұстындарды цементтеу жұмысына және ұңғыма сағасын жабдықтауға, пайдаланылатын ұңғымаларды игеруге және барлау ұңғымаларын сынауға қатысу;
ерекше жағдайларда, бұрғышының орнында шығырда жұмыс істеу; ұңғымада қорытынды жұмыстарын, бұрғы жабдығын алдын ала жөндеу, бригада блокпен жылжыған кезде бұрғы жабдығын монтаждауға, бөлшектеуге және тасымалдауға қатысу;
жүзбелі бұрғы қондырғыларынан теңіз ұңғымаларын бұрғылау кезінде су астындағы шықпаға қарсы жабдықтың пайдалану қауіпсіздігін бақылау;
төтенше жағдайларда (гидрометеорологиялық, техникалық) ұңғыма сағасынан ағыту, ұңғыма сағасын бұрғылау трубаларынан босату, теңіз стоягының тарту жүйесін ұңғыма сағасынан ажыратуға дайындау;
"Авариялық ажырату" дабылы бойынша ұңғыма сағасын босату;
тальді блоктың, кронблоктың, таль канатының, элеваторлардың, ретрактордың, машина кілттері ілмесінің таспалары мен көмекші шығыр канаттарының жай-күйін бақылау.

69. Должен знать:
геологию месторождений и технологический процесс добычи нефти, газа, термальных, йодобромных вод и других полезных ископаемых;
технологический процесс и виды работ по освоению эксплуатационных и испытанию разведочных скважин;
назначение, устройство и технические характеристики применяемого оборудования, механизмов, инструментов, правила их эксплуатации;
методы оснастки талевой системы, устройство маршевых лестниц, полатей, устройств для установки свечей подкронблочной площадки, правила и карту сроков смазки бурового оборудования;
назначение и устройство применяемых инструмента и приспособлений для проводки наклонно-направленных и горизонтальных скважин, тип, размеры бурильных и обсадных труб, правила подготовки обсадных труб к спуску;
назначение и устройство приборов для определения параметров буровых растворов, конструкцию блока приготовления бурового раствора;
схемы обвязки циркуляционных систем и линий высокого давления, способы приготовления, очистки и регенерации буровых растворов, основные физико-химические свойства буровых растворов и химреагентов;
схемы установки противовыбросового оборудования, назначение применяемых приспособлений малой механизации и контрольно-измерительных приборов.
При бурении с ПБУ - назначение и устройство надводного и подводного оборудования, используемого при бурении морских скважин, технологию морских скважин, технологию испытания и освоения морских скважин, профилактику и ремонт оборудования бурового комплекса ПБУ, назначение и технические характеристики бурильных и обсадных труб, инструмента, приспособлений и оборудования, используемых при строительстве морских скважин, правила их эксплуатации, технологию спуска и подъема ППВО, райзера и других систем, приказы, распоряжения и другие руководящие документы, обеспечивающие безопасность труда при бурении скважин с ПБУ;
устав службы на морских судах.
при бурении скважин глубиной до 1500 м включительно - 4-й разряд;
при бурении скважин глубиной свыше 1500 м и до 4000 м включительно, а также наклонно-направленных и горизонтальных скважин независимо от глубины - 5-й разряд;
при бурении скважин глубиной свыше 4000 м до 5000 м включительно - 6-й разряд;
при бурении скважин глубиной свыше 5000 м или с плавучих буровых установок (ПБУ) - 7-й разряд.

69. Білуге тиіс:
кен орны геологиясын, мұнай, газ, термальдік, йодобромды сулар мен басқа да пайдалы қазба ұңғымаларын бұрғылау технологиясын;
пайдаланылатын ұңғымаларды игеруге және барлау ұңғымаларын сынау жөніндегі жұмыстың түрлері мен технологиялық процесін;
қолданылатын жабдықтың, механизмдердің, құралдардың нысанын, құрылымы мен техникалық сипаттамасын, оларды пайдалану ережесін;
таль жүйесін жабдықтау әдістерін, марш баспалдақтарының, полаттердің, кронблок асты алаңының майшамдарын орнатуға арналған құрылғының құрылымын;
бұрғы жабдығын майлау мерзімінің картасы мен ережесін;
еңіс бағытты және жазық ұңғымаларды жүргізуге қолданылатын құрал мен айлабұйымның нысаны мен құрылымын;
бұрғылау және айналма трубалардың типтерін, мөлшерлерін;
айналма трубаларды түсіруге дайындау ережесін, бұрғы ерітінділерінің параметрлерін анықтау аспаптарының нысаны мен құрылымын;
бұрғы ерітіндісін дайындау блогының құрылымын, циркуляциялық жүйелер мен жоғары қысым желілерін байламдау сызбасын;
бұрғы ерітіндісін дайындау, тазалау және регенерациялау тәсілдерін, бұрғы ерітінділері мен химреагенттердің негізгі физикалық-химиялық қасиеттерін;
шықпаға қарсы жабдықты орнату сызбасын және қолданылатын шағын механизация мен бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын;
ЖБҚ-дан бұрғылау кезінде - теңіз ұңғымаларын бұрғылауға қолданылатын су үстіндегі және су асты жабдығының құрылымын;
теңіз ұңғымалары технологиясын;
теңіз ұңғымаларын сынау және игеру технологиясын, ЖБҚ бұрғылау кешені жабдығын алдын ала және ағымдық жөндеуді;
бұрғылау және айналма трубалардың, теңіз ұңғымаларын салу кезінде қолданылатын құралдың, айлабұйымдар мен жабдықтың нысаны мен техникалық сипаттамасын, оларды пайдалану ережесін;
ППВО-ны, райзер мен басқа жүйелерді түсіру және көтеру технологиясын;
ЖБҚ-дан бұрғылау кезінде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ететін бұйрықтарды, өкімдерді және басқа да басшылық құжаттарын;
теңіз кемелерінде қызмет ету жарғысын;
қоса алынған тереңдігі 1500 м дейінгі ұңғымалард бұрғылау кезінде - 4-разряд;
қоса алынған тереңдігі 1500 м жоғары және 4000 м дейінгі ұңғымаларды, сондай-ақ еңіс бағытты және жазық ұңғымаларды бұрғылау кезінде, тереңдігіне қарамастан - 5-разряд;
қоса алынған тереңдігі 4000 м-ден 5000 м дейінгі ұңғымаларды бұрғылау кезінде - 6-разряд;
қоса алынған тереңдігі 5000 м жоғары ұңғымаларды жүзбелі бұрғылау қондырғысынан бұрғылау кезінде - 7-разряд.
Мұнай, газ ұңғымаларын пайдалану және барлау бұрғышысының көмекшісі (бірінші) үшін 5, 6 және 7-разрядтарға орта кәсіптік білім талап етіледі.
Параграф 27. Мұнай және газ ұңғымаларын пайдалану және барлау бұрғылау бұрғышысының көмекшісі (екінші)

При бурении скважин глубиной до 1500 м включительно - 4-й разряд;
при бурении скважин глубиной свыше 1500 м до 4000 м включительно - 5-й разряд;
при бурении скважин свыше 4000 м или с плавучих буровых установок (ПБУ) - 6-й разряд.
Для помощника бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ (второй) 5-го и 6-го разрядов требуется среднее профессиональное образование.
15.Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения
скважин при электробурении
Параграф 1. Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного
бурения скважин при электробурении
73. Характеристика работ:
обслуживание электрооборудования, секционного кабельного электропровода, электробура с применением телеметрических систем, телеконтроля бурения скважин и другие виды электрооборудования на буровых установках при бурении скважин на нефть, газ, термальные, йодобромные воды и другие полезные ископаемые;
осмотр и проверка электробура, токоприемника, токоподвода и устранение их неисправностей;
наладка автоматического регулятора подачи долота на забой и станции управления электробура;
смена кабельных секций в бурильных трубах, рабочей штанге, погружном электромагнитном контакторе, предохранительном рабочем переводнике;
наблюдение за правильной технической эксплуатацией токоподвода, электробура с применением телеметрических систем, токоприемника, устройства защиты эксплуатации электробура с применением микросхем и другого специального наземного электрооборудования;
измерение величины изоляции электробура, контроль за давлением масла;
закачка масла в электробур;
при спуске бурового инструмента чистка контактных соединений и измерение изоляции токоподвода;
регулировка с помощью трансформатора напряжения работающего забойного двигателя (электробура) в зависимости от глубины скважины;
ведение вахтового журнала и учета расхода специальных материалов для обеспечения бесперебойной работы при бурении электробуром;
руководство сменой электробура, устройства средств контроля изоляции и кольцевого токоприемника, работой электромонтеров по обслуживанию и ремонту электрооборудования на буровых установках, монтажу и демонтажу электрооборудования, включая специальное электрооборудование для бурения скважин электробуром с применением телеметрических систем и телеконтроля бурения скважин.
74. Должен знать:
технологический процесс бурения скважин на нефть, газ, термальные, йодобромные воды и другие полезные ископаемые;
основы электротехники, устройство электродвигателей постоянного и переменного тока, трансформаторов, электробуров всех видов;
токоподвода и всего специального электрооборудования, электрические схемы и технические характеристики обслуживаемых установок и механизмов;
схему управления электробуром и автоматом подачи долота;
схему электроснабжения и освещения буровой, инструкцию по эксплуатации электробура, токоподвода, конструкцию и принцип работы встроенного аппарата ориентирования для бурения наклонных скважин и инструкцию по эксплуатации и обслуживанию этого аппарата, технические правила по монтажу, ремонту, ревизии и эксплуатации бурового электрооборудования, воздушных и кабельных сетей, устройство заземления и его назначение;
способы повышения коэффициента мощности и обеспечение эффективного использования электроэнергии.
При бурении скважин до 1500 м включительно - 4-й разряд;
при бурении скважин свыше 1500 м - 5-й разряд.
16. Приготовитель бурового раствора
Параграф 1. Приготовитель бурового раствора, 2-й разряд

қоса алынған тереңдігі 1500 м дейінгі ұңғымаларды бұрғылау кезінде – 4-разряд;
қоса алынған тереңдігі 1500 м жоғары және 4000 м дейінгі ұңғымаларды, сондай-ақ еңіс бағытты және жазық ұңғымаларды бұрғылау кезінде, тереңдігіне қарамастан - 5-разряд;
қоса алынған тереңдігі 4000 м -ден 5000 м дейінгі ұңғымаларды ЖБҚ бұрғылау кезінде - 6-разряд;
мұнай, газ ұңғымаларын пайдалану және барлау бұрғышысының көмекшісі (екінші) үшін 5, және 6-разрядтарға орта кәсіптік білім талап етіледі.
14. Ұңғымаларды пайдалану және барлау электр бұрғылау кезіндегі бұрғышының көмекшісі
Параграф 28. Ұңғымаларды пайдалану және барлау электр бұрғылау кезіндегі бұрғышының көмекшісі
72. Жұмыс сипаттамасы:
мұнай, газ, термальдік, йодобромды сулар мен басқа да пайдалы қазба ұңғымаларын бұрғылау кезінде, ұңғыманы бұрғылауды телебақылау мен басқа да электр жабдық түрлеріне, бұрғы қондырғыларындағы электр жабдығына, секциялық кабельді электр сымын, телеметриялық жүйе қолданылатын электр бұрғыға қызмет көрсету;
электр бұрғыны, ток қабылдауышты, ток жеткізгіні қарау және тексеру, олардың ақауларын жою;
забойға долот беруді автоматты реттеуішті және электр бұрғыны басқару стансасын баптау;
бұрғы трубаларындағы, жұмыс штангасындағы, тиеу электр магнитті контакторындағы, сақтандыру жұмыс ауыстырғышындағы кабель секцияларын ауыстыру;
ток жеткізгіні, телеметриялық жүйе қолданылатын электр бұрғының, ток қабылдауыштың, микросхема қолданылатын электр бұрғыны пайдаланылуын қорғау құрылғысы мен басқа да арнаулы жердегі электр жабдығының техникалық дұрыс пайдаланылуын қадағалау;
электр бұрғы изоляциясының шамасын өлшеу, май қысымын бақылау;
майды электр бұрғыға айдау;
бұрғы құралын түсіру кезінде контакті қосылыстарын тазалау және токжеткізгі изоляциясын өлшеу;
жұмыс істеп тұрған забой қозғағышының (электр бұрғының) қуатын ұңғыманың тереңдігіне қарай трансформатордың көмегімен реттеу;
вахталық журналды және электр бұрғымен бұрғылау кезінде үздіксіз жұмысты қамтамасыз ету үшін арнаулы материалдардың жұмсалу есебін жүргізу;
электр бұрғыны, изоляцияны бақылау құралы құрылғысын және сақиналы электр қабылдауыштың ауыстырылуына, бұрғы қондырғыларына қызмет көрсету және жөндеу, телеметриялық жүйе мен микросхема қолданылатын электр бұрғымен ұңғыманы бұрғылайтын арнаулы электр жабдығын қоса алғанда, электр жабдығын монтаждау және демонтаждау жөніндегі электр жөндеушінің жұмысына басшылық ету.
73. Білуге тиіс:
мұнай, газ, термальдік, йодобромды сулар мен басқа да пайдалы қазба ұңғымаларын бұрғылаудың технологиялық процесін, электротехника негіздерін;
тұрақты және ауыспалы ток электр қозғағыштарының, трансформаторлардың, электр бұрғылардың барлық түрлерінің, ток жеткізгінің және барлық арнаулы электр жабдығының құрылымын, қызмет көрсететін қондырғылар мен механизмдердің электр сызбалары мен техникалық сипаттамаларын;
электр бұрғы мен долотты беру автоматын басқару сызбасын;
электрмен қамтамасыз ету және бұрғылауды жарықтандыру сызбасын;
электр бұрғы мен ток жеткізгіні пайдалану нұсқаулығын;
еңісті ұңғымаларды бұрғылау үшін қойылған бағдарлау аппаратының құрылымы мен жұмыс принципін, және осы аппаратты пайдалану мен оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты;
бұрғылау электр жабдығын, ауа және кабель желілерін монтаждау, жөндеу, түгендеу және пайдалану жөніндегі техникалық ережені;
жерге қосу құрылғысын мен оның нысанын;
қуат коэффициентін арттыру тәсілдерін және электр энергиясын тиімді пайдалануды қамтамасыз етуді;
қоса алғанда 1500 м дейінгі ұңғыманы бұрғылау кезінде - 4-разряд;
1500 м жоғары ұңғыманы бұрғылау кезінде - 5-разряд.
15. Бұрғы ерітіндісін дайындаушы
Параграф 29. Бұрғы ерітіндісін дайындаушы, 2-разряд
74. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары бұрғы ерітіндісін дайындаушының басшылығымен бұрғы ерітіндісін дайындау, ауырлату және химиялық өңдеу;
балшық араластырғышты немесе гидроараластырғышты балшықпен, сумен, ауырлатқышпен, химреагенттермен толтыру;
балшық араластырғышты немесе гидроараластырғышты қосу және тоқтату, жаппаларды ашу және дайын бұрғы ерітіндісін қосалқы амбарларға айдау;
бұрғыларға жөнелту үшін ерітінді тасығыштарға бұрғы ерітіндісін толтыру;
балшық араластырғыштың немесе гидроараластырғыштың жұмысын қадағалау;
ағызу шлангілері мен балшық араластырғышты шөгіндіден тазарту;
химреагенттер мен ауырлатқыштарды түсіру және тасымалдау.

75. Характеристика работ:
приготовление, утяжеление и химическая обработка буровых растворов под руководством приготовителя бурового растворе более высокой квалификации;
загрузка глиномешалок или гидромешалок глиной, водой, утяжелителями и химреагентами;
пуск и остановка глиномешалки или гидромешалки, открытие задвижек и откачка готового бурового раствора в запасные амбары;
заправка растворовозов буровым раствором для отправки на буровые;
наблюдение за работой глиномешалки или гидромешалки;
очистка сливных штамбов и глиномешалок от осадка;
выгрузка и транспортировка химреагентов и утяжелителей.
76. Должен знать:
физико-химические свойства глины;
утяжелителей и химических реагентов;
назначение бурового раствора, утяжелителей и химических реагентов;
назначение и правила пользования контрольно-измерительной аппаратурой для определения параметров буровых растворов;
правила обращения с химическими реагентами, назначение и устройство оборудования и приспособлений для загрузки, приготовления и обработки бурового раствора.
Параграф 2. Приготовитель бурового раствора, 3-й разряд
77. Характеристика работ:
приготовление, утяжеление и химическая обработка буровых растворов;
откачка буровых растворов в запасные амбары и растворовозы;
подбор режима работы насосов при приготовлении и закачке бурового раствора;
участие в опрессовке насосов и линий высокого давления, в профилактическом и текущем ремонтах насосов и другого оборудования, установленного на глинозаводе или на буровой.
78. Должен знать:
физико-химические свойства глины;
утяжелителей и химических реагентов;
технические характеристики и принцип действия;
правила эксплуатации механических и гидравлических глиномешалок, приводных механизмов и другого оборудования глинозаводов, слесарное дело в объеме выполняемых работ.
17. Слесарь по обслуживанию буровых
Параграф 1. Слесарь по обслуживанию буровых, 4-й разряд
79. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка, испытание и обслуживание отдельных афегатов, систем и установок под руководством слесаря по обслуживанию буровых более высокой квалификации;
замена изношенных частей буровых насосов;
проверка состояния вышки, талевой системы, маршевых лестниц;
участие в работе по сборке устьевой и фонтанной арматуры, демонтажу оборудования буровых установок.
80. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
правила пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами, методы оснастки талевой системы;
правила и карту смазки бурового оборудования;
схемы установки противовыбросового оборудования, назначение применяемых приспособлений малой механизации и контрольно-измерительных приборов.
Параграф 2. Слесарь по обслуживанию буровых, 5-й разряд

75. Білуге тиіс:
балшықтың, ауырлатқыштар мен химреагенттердің физикалық-химиялық қасиеттерін;
бұрғы ерітіндісінің, ауырлатқыштар мен химреагенттердің нысанын;
бұрғы ерітіндісінің параметрлерін анықтайтын бақылау-өлшеу аппаратурасының нысанын және оны пайдалану ережесін;
химреагенттермен жұмыс істеу ережесін;
бұрғы ерітіндісін дайындау, ауырлату және химиялық өңдеу жабдығы мен айлабұйымдарының нысаны мен құрылымын.
Параграф 30. Бұрғы ерітіндісін дайындаушы, 3-разряд
76. Жұмыс сипаттамасы:
бұрғы ерітіндісін дайындау, ауырлату және химиялық өңдеу;
бұрғы ерітіндісін қосалқы амбарлар мен ерітінді тасығыштарға толтыру;
бұрғы ерітіндісін дайындау және айдау кезінде насостардың жұмыс режимін іріктеу;
насостар мен жоғары қысым желілерін престемелеуге, балшық зауытында немесе бұрғылауда орнатылған насостар мен басқа да жабдықты алдын алу және ағымдық жөндеуге қатысу.
77. Білуге тиіс:
балшықтың, ауырлатқыштар мен химреагенттердің физикалық-химиялық қасиеттерін;
механикалық және гидравликалық балшық араластырғыштардың, жетекті механизмдер мен балшық зауытының басқа да жабдықтарының техникалық сипаттамасы мен жұмыс принципін, слесарь ісін, орындалатын жұмыс көлемінде.
16. Бұрғыға қызмет көрсетуші слесарь
Параграф 31. Бұрғыға қызмет көрсетуші слесарь, 4-разряд
78. Жұмыс сипаттамасы:
жекелеген афегаттарды, жүйелер мен қондырғыларды біліктілігі анағұрлым жоғары бұрғыға қызмет көрсетуші слесардың басшылығымен бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, сынау және қызмет көрсету;
бұрғы насостарының тозған бөлшектерін ауыстыру;
мұнараның, таль жүйесінің, маршты баспалдақтың жай-күйін тексеру;
сағалық және фонтанды арматураны құрастыру, бұрғы қондырғысы жабдығын демонтаждау жөніндегі жұмыстарға қатысу.
79. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымы мен пайдалану ережесін;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесін;
таль желісін жабдықтау әдістерін;
бұрғы жабдығын майлау ережесі мен картасын;
шықпаға қарсы жабдықты орнату сызбасын, қолданылатын шағын механизация айлабұйымдарының және бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын.
Параграф 32. Бұрғыға қызмет көрсетуші слесарь, 5-разряд
80. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі агрегаттар мен бұрғы қондырғыларын, сондай-ақ пневмобасқару жүйелері мен оның блоктаушы құрылғыларын, құралды автоматты түсіру мен көтеру механизмдері кешенін, шықпаға қарсы жабдықты және оны басқару қондырғысын, автоматты бұрғы кілттерін, бақылау-өлшеу аспаптарын, бұрғы еретіндісін дайындау блоктарын, шығыр мен жүк көтеру крандарын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, сынау және қызмет көрсету;
айналма ұстындар мен ұңғыма сағасы жабдығын түсіру, сағалық және фонтанды арматураны құрастыру және орнату, бұрғы қондырғыларын монтаждау, демонтаждау және пайдалануға тапсыру жұмысына қатысу.

81. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка, испытание и обслуживание различных агрегатов и буровых установок, а также системы пневмоуправления и ее блокировочных устройств, комплекса механизмов для автоматического спуска и подъема инструмента, противовыбросового оборудования и установки для его управления, автоматических буровых ключей, контрольно-измерительных приборов, блоков приготовления бурового раствора, лебедки и грузоподъемных кранов;
участие в работе по спуску обсадных колонн и оборудования устья скважин, по сборке и установке устьевой и фонтанной арматуры, в монтаже, демонтаже и сдаче в эксплуатацию оборудования буровых установок.
82. Должен знать:
конструктивные особенности оборудования буровой установки и применяемых приборов;
технологическую последовательность и организацию труда при ремонте, сборке, монтаже буровой установки и ее оборудования;
правила эксплуатации оборудования буровых установок, все виды применяемых при их ремонте материалов;
способы определения преждевременного износа деталей, статическую и динамическую балансировку машин и агрегатов;
способы восстановления изношенных деталей, основные сведения о технологическом процессе бурения скважин на нефть, газ, термальные, йодобромные воды и другие полезные ископаемые, систему смазки узлов и механизмов.
При обслуживании буровых установок эксплуатационного и глубокого разведочного бурения на нефть и газ - 6-й разряд.
83. Требуется среднее профессиональное образование.
18.Установщик бурильных замков
Параграф 1. Установщик бурильных замков, 4-й разряд
84. Характеристика работ:
установка деталей на бурильные трубы в горячем состоянии и на легкосплавные бурильные трубы в холодном состоянии;
проверка элементов резьб труб, замков, муфт и отбраковка их в процессе калибровки;
селективный подбор замковых деталей по натягу к трубе;
замер резьб калибрами всех систем;
контроль за состоянием калибров, контрольно-измерительных приборов и инструмента;
нагрев замковых деталей в различных нагревательных печах;
контроль за температурой нагрева замковых деталей и качеством их крепления.
85. Должен знать:
назначение, типы и размеры труб, замков, муфт, применяемых калибров, измерительных инструментов;
виды резьб и установленные на них допуски, значение клейм на трубах;
правила и величины моментов крепления замковых деталей в горячем состоянии;
конструкции нагревательных печей;
устройство контрольно-измерительных приборов для определения температуры нагрева замковых деталей, состав и назначение пасты для смазки резьбы всех видов труб;
устройство механического ключа и правила управления им.
19. Электромонтер по обслуживанию буровых
Параграф 1. Электромонтер по обслуживанию буровых

81. Білуге тиіс:
бұрғы қондырғысының жабдығы мен қолданылатын аспаптардың конструктивтік ерекшеліктерін;
бұрғы қондырғысы мен жабдығының жөндеу, құрастыру, монтаждау кезіндегі жұмысты ұйымдастыру және оның технологиялық кезектілігін;
бұрғы қондырғысының жабдығын пайдалану ережесін, оларды жөндеу кезінде қолданылатын барлық материал түрлерін;
бөлшектердің уақытынан бұрын тозуын айқындау тәсілдерін;
машиналар мен агрегаттарды статикалық және динамикалық теңгермелеуді;
тозған бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдерін;
мұнай, газ, термальдік, йодобромды сулар мен басқа да пайдалы қазба ұңғымаларын бұрғылаудың технологиялық процесі туралы негізгі деректерді;
тораптар мен механизмдерді майлау жүйесін;
мұнай мен газды пайдалану және тереңнен барлап бұрғылау қондырғыларына қызмет көрсету кезінде - 6-разряд.
82. Орта кәсіптік білім талап етіледі
17. Бұрғы құлыптарын орнатушы
Параграф 33. Бұрғы құлыптарын орнатушы, 4-разряд
83. Жұмыс сипаттамасы:
бөлшектерді бұрғылау трубаларына ыстық күйінде және тез балқитын бұрғы трубаларына суық күйінде орнату;
трубалардың, құлыптардың, муфталардың резьба элементтерін тексеру және оларды калибрлеу процесінде ақауға шығару;
құлып бөлшектерін трубаға тартпа бойынша селективті іріктеу;
резьбаларды барлық жүйедегі калибрлер бойынша өлшеу;
калибрлердің, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдың жай-күйін бақылау;
құлып бөлшектерін түрлі қыздыру пештерінде қыздыру;
құлып бөлшектерін қыздыру температурасын және олардың бекітілу сапасын бақылау.
84. Білуге тиіс:
трубалардың, құлыптардың, муфталардың, қолданылатын калибрлердің, өлшеу құралдарының нысанын, типі мен мөлшерін;
резьба түрлері мен оларға белгіленген шектеулерді;
трубалардағы таңба мағынасын;
құлып бөлшектерін суық жағдайда бекіту сәтінің шамасы мен ережесін;
қыздыру пештерінің құрылымын;
құлып бөлшектерін қыздыру температурасын анықтайтын бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын;
трубаның барлық түрлерінің резьбасын майлауға арналған пастаның құрамы мен нысанын;
механикалық кілттің құрылымын және оны басқару ережесін.
18. Бұрғыға қызмет көрсетуші электр монтері
34. Бұрғыға қызмет көрсетуші электр монтері
85. Жұмыс сипаттамасы:
бұрғы қондырғыларының электр жабдығына, кернеуі 6 киловольт (бұдан әрі – кВ) дейінгі электр қозғағыштардың таратып бөлу құрылғыларына, кернеуді басқару стансаларына, насос жетектеріне, шығырлар мен басқа да жабдықтарға, долоттың берілуін реттеуішті басқару стансасына, түсіру-көтеру операциялары автоматының электр ұнтақты тежегішіне қызмет көрсету;
қайталама коммутация және релелік қорғаныс сызбаларына: ток, дифференциалдық және тағы басқа қызмет көрсету;
автоматты басқарылатын кернеуі 6 кВ дейінгі электр жабдығы мен жетектеріне қызмет көрсету;
бұрғы қондырғыларының барлық электр жабдықтары мен жерге қосу құрылғыларын монтаждан кейін қабылдау, электр қозғағыштарды инженер-техникалық персоналдың қадағалауымен сынап қосу;
электротехникалық жабдықтың күрделі сызбалары мен құрылғыларындағы ақауларды тексеру және жою;
электр қозғағыштарды басқарудың контактісіз элементтерде (тиристорлы сызбамен) жасалған күрделі басқару сызбаларындағы ақауларды тексеру және жою;
электр жетектердің тиристорлық өзгерткіштері жәшіктерін реттеу және баптау;
электрлі машинамен басқарылатын, ток пен кернеу бойынша кері байланысты агрегат электр жабдығына қызмет көрсету;
электр қазандықтарына қызмет көрсету және жөндеу;
бұрғы қондырғысының электр жабдығының таратып бөлу құрылғысын ұңғыманы бұрғылау процесінде жөндеу және оның үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.

При работе на скважинах I категории сложности и глубиной до 1500м включительно - 5-й разряд;
при работе на скважинах II категории сложности и глубиной свыше 1500 м до 4000 м включительно. - 6-й разряд;
при работе на скважинах глубиной от 4000 м до 6000 м включительно, а также наклонно-направленных скважинах глубиной свыше 1500 м и горизонтальных скважинах - 7-й разряд;
при работе на скважинах свыше 6000 м - 8-й разряд.
21. Бурильщик плавучего бурильного агрегата в море
Параграф 1. Бурильщик плавучего бурильного агрегата в море, 5-й разряд
92. Характеристика работ:
бурение шурфов под сваи оснований морских буровых установок;
спуск, подъем бурильного инструмента, заливочных труб и арматуры;
заливка шурфов и свай цементным раствором;
проверка бурильного инструмента и определение степени износа долот;
определение свойств проходимых пород по работе долота;
подбор рационального режима бурения в зависимости от грунтовой характеристики дна моря;
производство ловильных работ;
приготовление цементного раствора;
мелкий ремонт оборудования бурильного агрегата и бурильного инструмента;
руководство работой буровой вахты и ведение учета выполненных работ.
93. Должен знать:
технологический процесс и правила бурения роторным способом вертикальных шурфов в море;
конструкцию, техническую характеристику передвижного плавучего бурильного агрегата, крупноблочных оснований для морской буровой установки;
метод подбора рационального режима бурения в зависимости от геологической характеристики и характера пород фунта;
правила нахождения точки бурения по заданным ориентирам и параметрам, сортамент труб, применяемых для изготовления арматуры;
типы применяемых стальных тросов, пеньковых канатов и правила их эксплуатации, методы безопасного стропления применяемого оборудования, инструмента, конструкций.
22. Дизелист плавучего бурильного агрегата в море
Параграф 1. Дизелист плавучего бурильного агрегата в море, 4-й разряд
94. Характеристика работ:
обслуживание и управление работой двигателя передвижного плавучего бурильного агрегата в море;
определение неисправностей в работе двигателя и их устранение;
зарядка аккумуляторов;
участие в выполнении работ, связанных с ремонтом оснований морских буровых установок и эстакад;
ведение журнала работы двигателя и учет расхода горючего и смазочного материалов;
технический осмотр и ремонт двигателя.

күрделілігі I санаттағы және қоса алғандағы тереңдігі 1500м дейінгі ұңғымада жұмыс істеу кезінде - 5-разряд;
күрделілігі I санаттағы және қоса алғандағы тереңдігі 1500м-ден 4000 м дейінгі ұңғымада жұмыс істеу кезінде - 6-разряд;
тереңдігі 4000 м-ден 6000 м дейінгі, сондай-ақ тереңдігі 1500м жоғары еңісті-бағытты және жазық ұңғымаларда жұмыс істеу кезінде - 7-разряд;
тереңдігі 6000 м жоғары ұңғымаларда жұмыс істеу кезінде - 8-разряд.
20. Теңіздегі жүзбелі бұрғылау агрегатының бұрғышысы
Параграф 2. Теңіздегі жүзбелі бұрғылау агрегатының бұрғышысы, 5-разряд
91. Жұмыс сипаттамасы:
теңіздегі бұрғы қондырғыларының негіздеме діңгегінің астындағы шурфтарды бұрғылау;
бұрғы құралын, құю трубалары арматураны түсіру және көтеру;
шурфтар мен діңгектерге цемент ерітіндісін құю;
бұрғы құралын тексеру және долоттардың тозу дәрежесін анықтау;
долот жұмысы бойынша өтпелі жыныстардың қасиеттерін анықтау;
теңіз түбінің топырақ сипатына қарай бұрғылаудың оңтайлы режимін іріктеу;
ұстап қалу жұмыстарын жүргізу;
цемент ерітіндісін дайындау;
бұрғы құралы мен бұрғы агрегатын ұсақ жөндеу;
бұрғы вахтасының жұмысына басшылық ету және орындалған жұмыстың есебін жүргізу.
92. Білуге тиіс:
теңізде тік шурфтарды роторлық тәсілмен бұрғылаудың технологиялық процесі мен ережесін;
жылжымалы жүзбелі бұрғылау агрегатының, теңіз бұрғы қондырғысына арналған ірі блокты негіздеменің құрылымын, техникалық сипаттамасын, фунт жынысының геологиялық сипаттамасына қарай бұрғылаудың оңтайлы режимін іріктеу әдісін;
берілген бағдар мен параметрлер бойынша бұрғылау нүктесін анықтау ережесін;
арматура дайындау үшін қолданылатын трубалардың сортаментін;
қолданылатын болат тростардың, канаттардың типтері мен оларды пайдалану ережесін;
қолданылатын жабдықты, құралды, құрылғыларды қауіпсіз ілмектеу әдістерін.
21. Теңіздегі жүзбелі бұрғылау агрегатының дизельшісі
Параграф 3. Теңіздегі жүзбелі бұрғылау агрегатының дизельшісі, 4-разряд
93. Жұмыс сипаттамасы:
теңіздегі жылжымалы бұрғылау агрегаты қозғағышына қызмет көрсету және оның жұмысын басқару;
қозғағыш жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою;
аккумуляторларды зарядтау;
теңіз бұрғы қондырғылары мен эстакадаларының негіздемелерін жөндеумен байланысты жұмысты орындауға қатысу;
қозғағыш жұмысының журналын және жанар-жағармай шығысының есебін жүргізу;
қозғағышты техникалық қарау және жөндеу.
94. Білуге тиіс:
теңізде тік шурфтарды роторлық тәсілмен бұрғылаудың технологиялық процесі мен ережесін;
жылжымалы жүзбелі бұрғылау агрегатында орнатылған іштен жану қозғағышының құрылымын, жұмыс принципін;
қозғағыштарды қоректендіру жүйесін;
оларды майлау, қосу, тоқтату және суыту ережесін;
қолданылатын жабдықтың жетегі мен қосу және қайта қосу механизмінің құрылымын;
аккумуляторлардың құрылымын және оларды зарядтау ережесін;
іштен жану қозғағышына қолданылатын жанар-жағармай материалдарының құрамы мен қасиеттерін;
қозғағышқа қызмет көрсету және оны жөндеу кезінде қолданылатын құралдар мен аспаптарды және оларды қолдану ережесін;
слесарь ісін, орындалатын жұмыс көлемінде.
22. Ұңғыма дебиттерін өлшеуші
Параграф 4. Ұңғыма дебиттерін өлшеуші, 2-разряд

95. Должен знать:
технологический процесс и правила бурения роторным способом вертикальных шурфов в море;
конструкцию и принцип работы двигателей внутреннего сгорания, установленных на передвижном плавучем бурильном агрегате;
систему питания двигателей, правила смазки, пуска, остановки и охлаждения их;
устройство привода и механизма включения и переключения применяемого оборудования;
устройство аккумуляторов и правила их зарядки, свойства и состав горюче-смазочных материалов, применяемых для двигателей внутреннего сгорания, инструменты и приборы, необходимые при обслуживании и ремонте двигателя, и правила их применения;
слесарное дело в объеме выполняемых работ.
23. Замерщик дебитов скважин
Параграф 1. Замерщик дебитов скважин, 2-й разряд
96. Характеристика работ:
замер нефти и воды в мерниках, сепараторах, трапах;
отбор проб жидкости из выкидных линий скважин и емкостей;
откачка нефти из мерника (емкости) после замера дебита.
97. Должен знать:
способы добычи нефти и эксплуатации нефтяных скважин;
схему внутрипромыслового сбора нефти и газа;
назначение, техническую характеристику, устройство индивидуальных и групповых замерных установок, трапов, дебитомеров и контрольно-измерительных приборов, основные сведения о физических свойствах жидкостей.
Параграф 2. Замерщик дебитов скважин, 3-й разряд
98. Характеристика работ:
замер добываемого газа, определение газового фактора;
осуществление контрольных замеров дебита скважин на автоматической групповой замерной установке;
наблюдение за работой групповых замерных установок во время производства замеров, их перевод с дистанционного управления на ручное;
переключение скважин на прием гребенки групповых установок;
отбор проб на групповых замерных установках;
ведение журнала замеров.
99. Должен знать:
способы эксплуатации нефтяных и газовых скважин;
устройство и техническую характеристику групповых замерных установок;
схему внутрипромыслового сбора нефти и газа;
способы определения содержания воды и нефти, удельного веса нефти, устройство и принцип работы дебитомеров, применяемых средств автоматики и контрольно-измерительных приборов.
24. Машинист агрегатов по обслуживанию нефтегазопромыслового
оборудования
Параграф 1. Машинист агрегатов по обслуживанию нефтегазопромыслового
оборудования, 5-й разряд
100. Характеристика работ:
обслуживание агрегата по обслуживанию нефтегазопромыслового оборудования, смонтированного на шасси автомобиля грузоподъемностью до 5 т. или на базе трактора с мощностью двигателя до 73,5 кВт (100 лошадинных сил) включительно, подготовка агрегата к работе на объекте, техническое обслуживание всех механизмов и оборудования, установленных на агрегате, и ремонт наземного нефтепромыслового оборудования;
монтаж, демонтаж нагнетательных и заправочных линий, пистолета высокого давления, переводников и присоединений их к выкиду насоса, солидолонагнетателя;
проверка надежности крепления муфтовых соединений;
подключение и отключение электрооборудования агрегата от промысловой электросети, проверка надежности контактов и заземления электрооборудования агрегата;
обслуживание оборудования по механизированному освобождению редуктора от отработанного масла, промывка картера редуктора, заполнение редуктора свежим машинным маслом и заполнение подшипниковых узлов контактной смазкой;
наблюдение за работой компрессорной установки и солидолонагнетателя;
содержание всех узлов и механизмов агрегата в работоспособном состоянии;
управление автомобилем, трактором;
производство текущего ремонта автомобиля, трактора и механизмов агрегата.
101. Должен знать:
конструкцию и правила эксплуатации автомобиля, трактора, грузоподъемных механизмов, механизированного оборудования для жидкой и консистентной смазки;
электрооборудования и оборудования для газовой резки и сварки, смонтированного на агрегате по обслуживанию нефтегазопромыслового оборудования;
технологический процесс промывки, применяемые смазочные материалы, правила технической эксплуатации автомобилей, тракторов, признаки, причины и способы обнаружения и устранения неисправностей автомобиля, трактора и установленного на них специального оборудования и механизмов, слесарное дело в объеме выполняемых работ.

95. Жұмыс сипаттамасы:
өлшеуіштердегі, сепараторлардағы, траптардағы мұнай мен суды өлшеу;
ұңғымалар мен сыйымдылықтардың шықпа желілерінен сұйық сынамасын алу;
дебитті өлшегеннен кейін мерниктен (сыйымдылықтан) мұнайды айдап шығару.
96. Білуге тиіс:
мұнай өндіру және мұнай ұңғымаларын пайдалану тәсілдерін;
мұнай мен газды кәсіпшілік ішінде жинау сызбасын;
жеке және топтық өлшеу қондырғыларының, траптардың, дебитомерлер мен бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын, техникалық сипаттамасын, құрылымын;
сұйықтардың физикалық қасиеттері туралы негізгі деректерді.
Параграф 5. Ұңғыма дебиттерін өлшеуші, 3-разряд
97. Жұмыс сипаттамасы:
өндірілетін газды өлшеу, газ факторын анықтау;
автоматты топтық өлшеу қондырғысындағы ұңғыма дебитін бақылау өлешуді жүзеге асыру;
өлшеу кезінде топтық өлшеу қондырғысының жұмысын, қадағалау, оны қашықтықтан қолмен басқаруға көшіру;
ұңғымаларды топтық қондырғылардың тарағына қайта қосу;
топтық өлшеу қондырғысындағы сынаманы іріктеу;
өлшеу журналын жүргізу.
98. Білуге тиіс:
мұнай және газ ұңғымаларын пайдалану тәсілдерін, топтық өлшеу қондырғысының құрылымы мен техникалық сипаттамасын;
мұнай мен газды кәсіпшілік ішінде жинау сызбасын;
су мен мұнайдың мазмұнын, мұнайдың үлес салмағын анықтау тәсілдерін;
дебитомерлердің, қолданылатын автоматика және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы мен жұмыс принципін.
23. Мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығына қызмет көрсететін агрегаттардың машинисі
Параграф 6. Мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығына қызмет көрсететін агрегаттардың машинисі 5-разряд
99. Жұмыс сипаттамасы:
жүк көтергіштігі 5 т. дейінгі автомобиль шассиіне немесе қозғағышының қоса алғандағы қуаты 73,5 кВт (100 ат күші) дейінгі трактор базасында жабдықталған мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығына қызмет көрсететін агрегатқа қызмет көрсету, агрегатта жабдықталған барлық механизмдер мен жабдықтарға қызмет көрсету, және жердегі мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығын жөндеу;
тығыздау және май құю желілерін, жоғары қысым пистолетін, ауыстырғыштар мен олардың насос шықпасына қоспаларын, солидол тығыздауышты монтаждау және демонтажтау;
муфта қоспаларының сенімді бекітілуін тексеру;
агрегаттың электр жабдығын кәсіпшілік электр желісіне қосу және ажырату, агрегат электр жабдығының контактілері мен жерге қосудың сенімділігін тексеру;
редукторды жұмысталған майдан механикаландырылған босату жөніндегі жабдыққа қызмет көрсету, картер редукторын жуу, редукторға жаңа машина майын құю және подшипник тораптарына контактілік май құю;
компрессорлық қондырғының және солидол тығыздауыштың жұмысын қадағалау;
агрегаттың барлық тораптары мен механизмдерін жұмыс қалпында ұстау;
автомобильді, тракторды басқару;
автомобильді, тракторды және агрегат механизмдеріне ағымдық жөндеу жүргізу.
100. Білуге тиіс:
автомобильдің, трактордың, жүк көтеру механизмдерінің, сұйық және консистенциялық майлауға арналған механикаландырылған жабдығының, электр жабдығына және мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығына қызмет көрсететін агрегатқа жабдықталған газбен кесу және пісіру жабдығының құрылымы мен пайдалану ережесін;
жуудың технологиялық процесін;
қолданылатын майлау материалдарын;
автомобильді, тракторды техникалық пайдалану ережесін;
автомобильдің, трактордың және соларда орнатылған арнаулы жабдық пен механизмдер ақауларының белгілерін, себептерін және оларды анықтау мен жою тәсілдерін;
слесарь ісін орындалатын жұмыс шегінде.

При работе на агрегатах по обслуживанию нефтегазопромыслового оборудования, смонтированных на шасси автомобиля грузоподъемностью более 5 т. или на базе трактора с мощностью двигателя свыше 73,5 кВт (100 лошадинных сил), - 6-й разряд.
102. Требуется среднее профессиональное образование.
25. Машинист насосной станции по закачке рабочего агента в пласт
Параграф 1. Машинист насосной станции по закачке рабочего агента в
пласт
103. Характеристика работ:
обслуживание технологического оборудования: кустовых насосных станций, блочных кустовых насосных станций и электроцентробежных погружных установок по закачке пресных, высокоминерализованных сточных вод, водораспределительных устройств, установок по сбору и подготовке воды, аппаратов воздушного охлаждения маслосистемы, системы автоматической работы вентиляционных установок;
наблюдение за бесперебойной работой насосов и электродвигателей и принятие необходимых мер по ликвидации неполадок;
поддержание заданного режима закачки воды в пласт по каждой скважине;
участие в монтаже и демонтаже оборудования;
обработка реагентами технологической жидкости или воды с целью снижения коррозионной активности или повышения нефтевымываемых и нефтевытесняющих свойств;
наблюдение за работой контрольно-измерительных приборов;
производство текущего ремонта обслуживаемого оборудования;
ведение журнала закачки воды по скважинам, журнала работы обслуживаемого оборудования и расхода электроэнергии.
104. Должен знать:
назначение, правила эксплуатации и обслуживания насосов, аппаратов воздушного охлаждения и автоматических вентиляционных установок, электродвигателей, оборудования насосной станции, применяемых контрольно-измерительных приборов и средств автоматизации;
технологический режим закачки рабочего агента по отдельным скважинам, схему подключения скважины к напорным трубопроводам;
схему обвязки обслуживаемой насосной станции и трубопроводов, основные химические свойства применяемых реагентов, пресных высокоминерализованных сточных вод;
правила безопасного ведения работ при обслуживании системы сбора и подготовки сточных вод, устройство индивидуальных защитных средств и правила пользования ими.
При обслуживании насосных станций с количеством работающих агрегатов менее 4-х или с объемом закачки воды до 2,7 тысяча кубических метров в сутики (далее - тыс.м3/сутки) включительно - 3-й разряд;
при обслуживании насосных станций с количеством работающих агрегатов от 4 до 6 включительно или с объемом закачки воды от 2,71 до 7,2 тыс.м3/сутки включительно - 4-й разряд;
при обслуживании насосных станций с количеством работающих агрегатов свыше 6 или с объемом закачки воды свыше 7,2 тыс. м3/сутки - 5-й разряд.
26.Машинист паровой передвижной депарафинизационной установки
Параграф 1. Машинист паровой передвижной депарафинизационной
установки

жүк көтергіштігі 5 т. жоғары автомобиль шассиіне немесе қозғағышының қоса алғандағы қуаты 73,5 кВт (100 ат күші) жоғары трактор базасында жабдықталған мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығына қызмет көрсететін агрегатқа қызмет көрсету кезінде - 6-разряд.
101. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
24. Жұмысшы агентті қабатқа сіңіретін насос стансасының машинисі
Параграф 7. Жұмысшы агентті қабатқа сіңіретін насос стансасының машинисі
102. Жұмыс сипаттамасы:
мынадай технологиялық жабдықтарға: тораптық насос стансаларына, блокты тораптық насос стансалары мен тұщы, жоғары минералды ағын суларды айдау жөніндегі ортадан тепкіш тиеу қондырғыларына, суды таратып бөлу құрылғыларына, суды жинау және дайындау қондырғысына, май жүйесін ауамен суыту аппараттарына, желдеткіш қондырғыларының автоматты жұмыс жүйелеріне қызмет көрсету;
насостар мен электр қозғағыштардың үздіксіз жұмысын қадағалау және ақауларды жою жөнінде қажетті шараларды қабылдау;
әр ұңғыма бойынша суды қабатқа сіңірудің берілген режимін ұстау;
жабдықты монтаждауға және демонтаждауға қатысу;
мұнай жуу және мұнай шығару қасиеттерін арттыру немесе коррозиялық белсенділікті төмендету мақсатымен технологиялық сұйықты немесе суды реагенттермен өңдеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын қадағалау;
қызмет көрсететін жабдықты ағымдық жөндеу;
ұңғымалар бойынша суды сіңіру журналын, қызмет көрсететін жабдықтың жұмысы мен электр энергиясының шығыс журналын жүргізу.
103. Білуге тиіс:
насостардың, ауамен суыту және автоматты желдеткіш қондырғыларының, электр қозғағыштардың, насос стансасы жабдығының, бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматты құралдардың нысанын, пайдалану және қызмет көрсету ережесін;
әр ұңғыма бойынша суды қабатқа сіңірудің технологиялық режимін;
ұңғыманы қысымды айдау трубаларына қосу сызбасын;
қызмет көрсететін насос стансасы мен труба құбырлары байламының сызбасын;
қолданылатын реагенттердің, жоғары минералды тұщы ағын сулардың негізгі химиялық қасиеттерін;
ағын суларды жинау және дайындау жүйелеріне қызмет көрсету жұмыстарын қауіпсіз жүргізу ережесін;
жеке қорғану құралдарының құрылымын және оларды пайдалану ережесін;
жұмыс істейтін агрегаттардың саны 4 - кем немесе тәулігіне су айдау көлемі 2,7 мың метр куб тәулігіне (бұдан әрі - мың м3/тәулігіне) дейінгі насос стансаларына қызмет көрсету кезінде - 3-разряд;
жұмыс істейтін агрегаттардың саны 4 - тен 6-ға дейінгі немесе тәулігіне су айдау көлемі 2,71 мың.м3/-ден 7,2 мың.м3/тәулігіне дейінгі насос стансаларына қызмет көрсету кезінде – 4-разряд;
жұмыс істейтін агрегаттардың саны 6-дан жоғары немесе тәулігіне су айдау көлемі 2,71 мың.м3/-ден 7,2 мың.м3/тәулігіне жоғары насос стансаларына қызмет көрсету кезінде - 5-разряд.
25. Жылжымалы депарафинизациялық бу қондырғысының машинисі
Параграф 8. Жылжымалы депарафинизациялық бу қондырғысының машинисі
104. Жұмыс сипаттамасы:
жылжымалы депарафинизациялық бу қондырғысын, агрегатты объектідегі жұмысқа дайындау;
мұнай ұңғымаларын, шықпа желілерді, мұнай жинау қондырғыларын, су арнасын жылытуды және басқа да кәсіпшілік технологиялық объектілерді бумен депарафинизациялау;
агрегаттарды, ұңғымалармен, кәсіпшілік технологиялық қондырғыларымен байламдау;
бумен немесе ыстық мұнаймен депарафинизациялау немесе жылыту желілерін Тарту;
қазанның немесе мұнай жылытқыштың, қозғағыштың, бақылау-өлшеу аспаптары мен қызмет көрсететін агрегаттың барлық қосалқы механизмдерінің, жылжымалы депарафинизациялық бу қондырғысының жұмыс параметрлерін қадағалау, жабдықты, аппаратураны және бақылау-өлшеу аспаптарын монтаждау және демонтаждау, жабдықты ағымдық және алдын ала жөндеу жұмыстарын орындау, жабдықтың жұмыс есебі журналын жүргізу;
автомобиль басқару.

105. Характеристика работ:
подготовка паровой передвижной депарафинизационной установки, агрегата к работе на объекте;
ведение технологического процесса по депарафинизации нефтяных скважин, выкидных линий, нефтесборных установок, прогрев водоводов и других промысловых технологических объектов паром;
обвязка агрегатов со скважинами, промысловыми технологическими установками;
прокладка линий для депарафинизации или прогрева паром или горячей нефтью;
наблюдение за параметрами работы котла или нагревателя нефти, двигателя, контрольно-измерительных приборов и всех вспомогательных механизмов обслуживаемого агрегата, паровой передвижной депарафинизационной установки, монтаж и демонтаж оборудования, аппаратуры и контрольно-измерительных приборов установки, выполнение профилактического и текущего ремонта оборудования, ведение журнала учета работы установки;
управление автомобилем.
106. Должен знать:
технологический процесс добычи нефти и газа;
физико-химические свойства нефти, пара и парафина:
способы эксплуатации нефтяных скважин, схемы обвязки устья скважин, устройство и правила эксплуатации установки, обслуживаемых агрегата, основного и вспомогательного оборудования;
аппаратуры, применяемых контрольно-измерительных приборов, автомобиля;
технологический режим и процесс работы по депарафинизации нефтяных скважин паром или горячей нефтью, выкидных линий и нефтесборных установок, слесарное дело в объеме выполняемых работ.
При обслуживании под руководством машиниста паровой передвижной депарафинизационной установки более высокой квалификации - 3-й разряд;
при обслуживании паровых передвижных депарафинизационных установок и агрегатов, смонтированных на шасси автомобиля, с рабочим давлением пара до 10 МПа (100 кгс/см2) включительно, - 5-й разряд;
при обслуживании паровых передвижных депарафинизационных установок с рабочим давлением пара свыше 10 МПа (100 кгс/см2) - 6-й разряд.
107. Требуется среднее профессиональное образование.
27. Машинист парогенераторной установки по закачке пара
в нефтяные пласты
Параграф 1. Машинист парогенераторной установки по закачке пара
в нефтяные пласты, 5-й разряд
108. Характеристика работ:
ведение технологического процесса генерации пара и закачки его в пласт по контрольно-измерительным приборам, а также осуществление контроля за работой системы автоматического регулирования и защиты;
обслуживание парогенераторных установок по закачке пара в нефтяные пласты;
руководство переводом установки из стационарного в динамическое состояние, работой по прокладке паропроводов к скважинам, монтажу устьевой арматуры и внутрискважинного оборудования;
проверка правильности подсоединения нефтепровода к топливной системе и питательного трубопровода к блоку химводоочистки;
включение в работу топливной системы насосов: химводоочистки, подачи воды в деаэратор, бустерного и главного питательного насосов;
контроль и регулирование горения топлива, работы химводоочистки и термической деаэрации питьевой воды;
выполнение работ по профилактическому ремонту парогенераторной установки по закачке пара в нефтяные пласты, участие в проведении среднего ремонта оборудования установки;
ведение журнала учета работы установки.

105. Білуге тиіс:
мұнай мен газ өндірудің технологиялық процесін;
мұнайдың, бу мен парафиннің физикалық-химиялық қасиеттерін;
мұнай ұңғымаларын пайдалану тәсілдерін;
ұңғыма сасын байламдау сызбасын, қондырғының, қызмет көрсететін жабдықтың, негізгі және қосалқы жабдықтың, аппаратураның, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының, автомобильдің құрылымы мен пайдалану ережесін;
мұнай ұңғымаларын бумен немесе ыстық мұнаймен депарафинизациялаудың технологиялық режимі мен жұмыс процесін;
слесарь ісін орындалатын жұмыс шегінде;
біліктілігі анағұрлым жоғары жылжымалы депарафинизациялық бу қондырғысы машинисінің басшылығымен қызмет көрсету кезінде – 3 - разряд;
автомобиль шассиіне орнатылған, будың жұмыс қысымы 10 МПа (100 кгс/см2) дейінгі жылжымалы депарафинизациялық бу қондырғысына қызмет көрсету кезінде – 5 - разряд;
будың жұмыс қысымы 10 МПа (100 кгс/см2) жоғары жылжымалы депарафинизациялық бу қондырғысына қызмет көрсету кезінде 6 - разряд.
106. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
26. Мұнай қабаттарына бу жіберу бугенератор қондырғысының машинисі
Параграф 9. Мұнай қабаттарына бу жіберу бугенератор қондырғысының машинисі, 5-разряд
107. Жұмыс сипаттамасы:
буды генерациялау және оны қабаттарға сіңірудің технологиялық процесін бақылау-өлшеу аспаптары бойынша жүргізу, сондай-ақ автоматты реттеу және қорғау жүйесінің жұмысын бақылауды жүзеге асыру;
мұнай қабаттарына бу жіберу бугенератор қондырғысына қызмет көрсету;
қондырғыны стационарлық жағдайдан динамикалық жағдайға ауыстыруға, ұңғымаларға бу құбырларын тарту, сағалық арматура мен ұңғыма ішіндегі жабдықты монтаждау жұмыстарына басшылық жасау;
мұнай құбырының отын жүйесіне және қоректендіру құбырының химия су тазарту блогына дұрыс жалғануын тексеру;
отын жүйесінің жұмысына: химия су тазарту, суды деаэраторға беру, бустерлік және бас қоректендіру насостарын қосу;
отынның жануын, химиялық су тазарту мен ауыз суды термиялық деаэрациялауды бақылау және реттеу;
мұнай қабаттарына бу сіңіру жөніндегі бугенератор қондырғысын алдын ала жөндеу жұмыстарын орындау, қондырғы жабдығын орташа жөндеуге қатысу;
қондырғы жұмысының есебі журналын жүргізу.
108. Білуге тиіс:
мұнай қабаттарына бу сіңіру жөніндегі бугенератор қондырғысының жылу сызбасын, барлық жабдықты автоматты реттеу және қорғау жүйесін;
бугенератордың, деаэратордың, отын жүйесінің, насостардың қоректендіру және бустер насостарының, химия су тазарту және жабдықтың басқа да тораптарының құрылымын;
бугенераторын қосу, пайдалану және тоқтату ережесін;
сағалық арматура мен ұңғыма ішіндегі жабдықтың құрылымын, оларды орнату және пайдалану ережесін;
слесарь ісін орындалатын жұмыс көлемінде;
мұнай кен орны туралы және оны пайдалану туралы негізгі деректерді;
мұнайдың физикалық қасиеттерін, мұнайды өндірудің қайтала әдістерін;
мұнай ұңғымаларының өнімділігін арттыру, ұңғымаларды жер астында жөндеу тәсілдерін;
кәсіпшілік шаруашылығын;
кәсіпшілікте мұнай мен газды тасымалдау түрлерін;
біліктілігі анағұрлым жоғары мұнай қабаттарына бу жіберу бугенератор қондырғысы машинисінің басшылығымен жұмыс істеу кезінде - 4-разряд.
27. Жылжымалы компрессор машинисі
Параграф 10. Жылжымалы компрессор машинисі

109. Должен знать:
тепловую схему парогенераторных установок по закачке пара в нефтяные пласты;
систему автоматического регулирования и защиты всего оборудования;
конструкцию парогенератора, деаэратора, топливной системы, питательного и бустерного насосов, химводоочистки и других узлов установки;
правила пуска, эксплуатации и остановки парогенераторной установки;
конструкцию устьевой арматуры и внутрискважинного оборудования, правила его установки и эксплуатации, технической эксплуатации при работе оборудования и технологические режимы теплового воздействия на нефтяные пласты, слесарное дело в объеме выполняемых работ, основные сведения о нефтяном месторождении и способах его эксплуатации;
физические свойства нефти, вторичные методы добычи нефти, способы увеличения производительности нефтяных скважин, подземного ремонта скважин, промысловое хозяйство, виды транспортировки нефти и газа на промыслах.
При работе под руководством машиниста парогенераторной установки по закачке пара в нефтяные пласты более высокой квалификации - 4-й разряд.
27-1. Машинист передвижного агрегата для
депарафинизации скважин
Сноска. Раздел 3 дополнен главой 27-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 12.05.2015 № 339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109-1. Характеристика работ:
подготовка передвижного агрегата для депарафинизации скважин к работе на объекте;
ведение технологического процесса по депарафинизации нефтяных скважин, трапов, мерников, манифольдов и другого технологического оборудования горячей нефтью;
проведение продавочных, промывочных и других работ без нагрева и с подачей технологической жидкости на выход передвижного агрегата для депарафинизации скважин, не проходя через нагреватель;
нагрев и нагнетание воды для горячего водоснабжения в технических целях;
обвязка передвижного агрегата для депарафинизации скважин с автоцистернами, промысловыми технологическими установками, устьем скважин;
установка передвижного агрегата для депарафинизации скважин у устья скважины в соответствии со схемой расположения оборудования при депарафинизации скважины;
прокладка линий для депарафинизации горячей нефтью, промывочных работ, для нагрева и нагнетания горячей воды в технических целях;
наблюдение за параметрами работы нагревателя нефти, двигателя, контрольно-измерительных приборов и всех вспомогательных механизмов обслуживаемого передвижного агрегата для депарафинизации скважин, монтаж и демонтаж оборудования, аппаратуры и контрольно-измерительных приборов установки, выполнение профилактического и текущего ремонта оборудования агрегата и автомобиля, ведение журнала учета работы передвижного агрегата для депарафинизации скважин;
управление автомобилем.
109-2. Должен знать:
технологический процесс добычи нефти и газа;
физико-химические свойства нефти, воды, газа и парафина;
способы эксплуатации нефтяных скважин;
схемы обвязки устья скважин;
устройство и правила эксплуатации обслуживаемого передвижного агрегата для депарафинизации скважин, основного и вспомогательного оборудования, аппаратуры, применяемых контрольно-измерительных приборов, автомобиля;
технологический режим и процесс работы по депарафинизации нефтяных скважин горячей нефтью, выкидных линий и нефтесборных установок;
слесарное дело в объеме выполняемых работ.
при обслуживании передвижного агрегата для депарафинизации скважин, смонтированных на шасси автомобиля, с рабочим давлением горячей нефти до 10 МПа (100 кгс/см2) включительно - 5-й разряд;
при обслуживании передвижного агрегата для депарафинизации скважин с рабочим давлением горячей нефти свыше 10 МПа (100 кгс/см2) - 6-й разряд.

109. Жұмыс сипаттамасы:
жылжымалы компрессор қондырғысына қызмет көрсету, компрессорды, дизельді қосу және тоқтату;
коммуникацияларды тарту, оларды компрессор қондырғысына және ұңғыма сағасына қосу;
забойда депрессия жасау жолымен ұңғымадан сұйықтың ағуын күшейту жұмыстарын жүргізу, сұйықтың (мұнайдың) ағуын қадағалау;
ұңғыманың забой жаны аумағын термиялық өңдеу кезінде ауаның берілуін реттеу;
өнімді қабаттарды газ үлгілік агенттерді қолдана отырып ашу және бұрғылаудағы қиындықтарды жою жұмыстарына қатысу;
компрессор қондырғысы мен дизельдің жұмыс режимін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша реттеу;
жылжымалы компрессор қондырғысының барлық механизмдері мен жүйелерінің жұмысын қадағалау, ұңғымаларды бұрғылауға және сынауға арналған технологиялық регламентке сәйкес орнатудың негізгі параметрлерін белгілеу;
компрессор мен дизельдің жұмысындағы ақауларды анықтау және жою, апаттан қорғау жүйесін қоса, компрессор қондырғысының барлық жүйелеріне ағымдық жөндеу жүргізу, жұмыс өндірісі құжаттарын ресімдеу және қондырғы жұмысының есебі журналын жүргізу;
автомобильді басқару.
110. Білуге тиіс:
мұнай, газ және тығыздау ұңғымаларын пайдалану тәсілдерін;
түрлі жүйедегі компрессорлардың, күштік жабдықтың, автомобильдің, бақылау-өлшеу аспаптары мен компрессор қондырғысы автоматты қорғану жүйесінің нысанын, құрылымы мен пайдалану ережесін;
отынның, майлаудың, суытудың түрлерін;
жылжымалы компрессор қондырғысы жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдерін;
коммуникацияларды компрессор қондырғысынан ұңғымаға қосу сызбасын;
сығымдалған ауаны дайындауға арналған пайдалану материалдарының шығыс нормасын;
жылу техникасы, электротехника, бұрғылау және пайдалану жабдығы, бұрғылау технологиясы, мұнай, газ ұңғымаларын сынау (игеру) және күрделі жөндеу туралы негізгі деректерді;
слесарь ісін орындалатын жұмыс көлемінде;
біліктілігі анағұрлым жылжымалы компрессор машинисінің басшылығымен, ерекше жағдайларда (еркін күкірт қышқылын бөлетін ұңғымаларда, сағалық қысымы жоғары ұңғымаларда және тағы басқа) тіркемелі және өздігінен жүретін жылжымалы компрессорда жұмыс істеу кезінде - 3-разряд;
жұмыс қысымы 10 МПа (100 кгс/см2) дейінгі тіркемелі жылжымалы компрессорда жұмыс істеу кезінде - 4-разряд;
жұмыс қысымы 10 МПа (100 кгс/см2)-ден жоғары 20 МПа (100-200 кгс/см2) дейінгі тіркемелі жылжымалы компрессорда немесе жұмыс қысымы 10 МПа (100 кгс/см2 ) дейінгі өздігінен жүретін жылжымалы компрессорда жұмыс істеу кезінде – 5-разряд;
жұмыс қысымы 20 МПа (100-200 кгс/см2) жоғары тіркемелі жылжымалы компрессорда немесе жұмыс қысымы 10 МПа (100 кгс/см2) жоғары өздігінен жүретін жылжымалы компрессорда жұмыс істеу кезінде - 6-разряд.
27-1. Ұңғымаларды парафинсіздеу үшін жылжымалы агрегат машинисі
Ескерту. 27-1-тараумен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 12.05.2015 № 339 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
109-1. Жұмыс сипаттамасы:
ұңғымаларды парафинсіздеу үшін жылжымалы агрегатты объектідегі жұмысқа дайындау;
мұнай ұңғымаларын, траптарды, өлшегіштерді, манифольдтарды және ыстық мұнайдың басқа да технологиялық жабдығын парафинсіздеу бойынша технологиялық процесті жүргізу;
қыздырусыз және қыздырғыш арқылы өтпей ұңғымаларды парафинсіздеу үшін жылжымалы агрегатқа технологиялық сұйықтық бере отырып басу, шаю және басқа да жұмыстар жүргізу;
техникалық мақсатта ыстық сумен жабдықтау үшін су қыздыру мен айдау;
ұңғымаларды парафинсіздеу үшін жылжымалы агрегатты автоцистерналармен, өнеркәсіптік технологиялық қондырғылармен, ұңғыма сағасымен байламдау;
ұңғымаларды парафинсіздеу кезінде жабдық орналастыру схемасына сәйкес ұңғыма сағасында ұңғымаларды парафинсіздеу үшін жылжымалы агрегатты орнату;
ыстық мұнаймен парафинсіздеу үшін желілерді салу, техникалық мақсатта ыстық сумен жабдықтау үшін су қыздыру және айдау үшін шаю жұмыстарын жүргізу;
мұнай қыздырғыш, қозғалтқыш, бақылау-өлшеу аспаптарының және ұңғымаларды парафинсіздеу үшін жылжымалы агрегаттың барлық қосалқы механизмдері жұмысының өлшемдерін бақылау, жабдықты, аппаратураны және бақылау-өлшеу құралдарын монтаждау мен бұзу, агрегат жабдығы мен автомобильді алдын ала және ағымдағы жөндеу, ұңғымаларды парафинсіздеу үшін жылжымалы агрегат жұмысын есепке алу журналын жүргізу;
автомобиль басқару.
109-2. Білуге тиіс:
мұнай және газ өндірудің технологиялық процесі;
мұнайдың, судың, газдың және парафиннің физикалық-химиялық қасиеттері;
мұнай ұңғымаларын пайдалану тәсілдері;
ұңғыма сағасын байламдау схемалары;
қызмет көрсетілетін ұңғымаларды парафинсіздеу үшін жылжымалы агрегат, негізгі және қосалқы жабдық, аппаратура, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары, автомобиль құрылымы мен оларды пайдалану ережесі;
мұнай ұңғымаларын, желілерді және мұнай жинайтын қондырғыларды бумен немесе ыстық мұнаймен парафинсіздеудің технологиялық режимі мен жұмыс процесі;
автомобиль шассиіне орнатылған, будың жұмыс қысымы 10 МПа (100 кгс/см2) дейінгі жылжымалы парафинсіздеуші бу қондырғысына қызмет көрсету кезінде – 5-разряд;
будың жұмыс қысымы 10 МПа (100 кгс/см2) жоғары жылжымалы парафинсіздеу бу қондырғысына қызмет көрсету кезінде – 6-разряд.

при подземном и капитальном ремонтах, производимых с подъемных установок грузоподъемностью 80 т. и выше, - 7-й разряд.
114. Требуется среднее профессиональное образование.
30. Машинист промывочного агрегата
Параграф 1. Машинист промывочного агрегата
115. Характеристика работ:
обслуживание промывочных и кислотных агрегатов, смонтированных на тракторе или шасси автомобиля;
подготовка промывочного агрегата к работе на объекте, обвязка (присоединение) агрегата с устьем скважины по технологической схеме;
монтаж и демонтаж, обвязка и опрессовка линий высоких и низких давлений;
обслуживание механизмов по промывке, опрессовке и дренированию забоя скважин;
закачка химических реагентов, кислот и щелочей, применяемых для обработки скважин;
участие в технологическом процессе по химической обработке призабойной зоны скважины и проведение тампонажных работ;
наблюдение за расходом бурового раствора, химических реагентов и работой механизмов агрегата;
управление автомобилем или трактором;
заправка автомобиля или трактора;
производство текущего ремонта механизмов промывочного агрегата, автомобиля или трактора.
116. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации автомобиля или трактора, промывочного насоса, арматуры и оборудования скважин, технологический процесс промывки, опрессовки скважин;
закачки химреагентов (кислот и щелочей в скважину), физико-химические свойства бурового раствора, химреагентов, кислот, щелочей;
правила обращения с ними, слесарное дело в объеме выполняемых работ.
При работе на промывочных и кислотных агрегатах с рабочим давлением до 10 МПа (100 кгс/см2) включительно - 4-й разряд;
при работе на промывочных и кислотных агрегатах с рабочим давлением свыше 10 до 35 МПа (100-350 кгс/см2) включительно - 5-й разряд;
при работе на промывочных и кислотных агрегатах с рабочим давлением свыше 35 МПа (350 кгс/см2) - 6-й разряд.
Требуется среднее профессиональное образование.
31. Оператор обезвоживающей и обессоливающей установки
Параграф 1. Оператор обезвоживающей и обессоливающей установки
117. Характеристика работ:
ведение технологического процесса обезвоживания, обессоливания и стабилизации нефти с отбором широкой фракции легких углеводородов согласно технологическим регламентам установок;
регулирование и контроль за технологическими параметрами: температурой, давлением, расходом, межфазными уровнями в технологических аппаратах;
приготовление растворов деэмульгаторов и щелочи, дозировка пресной воды;
защелачивание нестабильного бензина;
сдача нестабильного бензина потребителю;
ведение учета количества подготовленной нефти, нестабильного бензина и расхода химических реагентов;
обслуживание насосов и технологического оборудования, проверка работы предохранительных устройств, обслуживание печей-подогревателей нефти;
подготовка технологических аппаратов к ремонту, участие в ремонте и приемке аппаратов из ремонта.

жүк көтергіштігі 80 т. және одан жоғары көтеру қондырғыларынан жүргізілетін жерасты және күрделі жөндеу кезінде - 7-разряд.
113. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
29. Жуу агрегатының машинисі
Параграф 12. Жуу агрегатының машинисі
114. Жұмыс сипаттамасы:
тракторда немесе автомобиль шассиінде жабдықталған жуу және қышқылды агрегаттарға қызмет көрсету;
жуу аппаратын объектідегі жұмысқа дайындау, агрегатты технологиялық сызба бойынша ұңғыма сағасымен байламдау (қосу);
жоғары және төмен қысым желілерін монтаждау және демонтаждау, байламдау және пресстемелеу;
ұңғыма забойын жуу, престемелеу және дренаждау жөніндегі механизмдерге қызмет көрсету;
ұңғыманы өңдеуге қолданылатын химиялық реагенттерді, қышқылдар мен сілтілерді айдау;
ұңғыманың забой жанындағы аумағын химиялық өңдеу және тампонаж жүргізу жөніндегі технологиялық процеске қатысу;
бұрғы ерітіндісінің, химиялық реагенттердің шығысы мен агрегат механизмдерінің жұмысын қадағалау;
автомобильді немесе тракторды басқару;
автомобильге немесе тракторға май құю;
жуу агрегатын, автомобильді немесе тракторды ағымдық жөндеуді жүргізу.
115. Білуге тиіс:
автомобилдің немесе трактордың, жуу насосының, арматура мен ұңғыма жабдығының құрылымы мен пайдалану ережесін;
ұңғыманы жуудың, престемелеудің және химиялық реагенттерді (қышқылдар мен сілтілерді ұңғымаға) айдаудың технологиялық процесін, бұрғы ерітіндісінің, химиялық реагенттердің, қышқылдар мен сілтілердің физикалық-химиялық қасиеттерін, олармен жұмыс істеу ережесін;
слесарь ісін орындалатын жұмыс көлемінде;
жұмыс қысымы қоса алғанда 10 МПа (100 кгс/см2) дейінгі жуу және қышқылды агрегаттарда жұмыс істеу кезінде - 4-разряд;
жұмыс қысымы қоса алғанда 10-нан 35 МПа (100-350 кгс/см2) дейінгі жуу және қышқылды агрегаттарда жұмыс істеу кезінде - 5-разряд;
жұмыс қысымы қоса алғанда 35 МПа (350 кгс/см2) жоғары жуу және қышқылды агрегаттарда жұмыс істеу кезінде - 6-разряд.
116. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
30. Сусыздандырушы және тұзсыздандырушы қондырғы операторы
Параграф 13. Сусыздандырушы және тұзсыздандырушы қондырғы операторы
117. Жұмыс сипаттамасы:
қондырғылардың технологиялық регламентіне сәйкес жеңіл көмірқышқылдардың кең фракциясын іріктей отырып мұнайды сусыздандыру, тұзсыздандыру және тұрақтандыру процесін жүргізу;
технологиялық параметрлерді: технологиялық аппараттардағы температураны, қысымды, шығыстарды, фазааралық деңгейлерді реттеу және бақылау;
деэмульгаторлар мен сілті ерітінділерін дайындау, тұщы суды дозалау;
тұрақсыз бензинді сілтілендіру;
тұрақсыз бензинді тұтынушыға тапсыру;
дайындалған мұнайдың, тұрақсыз бензин санының және химиялық реагенттер шығысының есебін жүргізу;
насостар мен технологиялық жабдыққа қызмет көрсету, сақтандыру құрылғыларының жұмысын тексеру, мұнай пеш-қыздырмаларына қызмет көрсету;
технологиялық аппараттарды жөндеуге дайындау, аппараттарды жөндеуге және жөндеуден қабылдап алуға қатысу.

118. Должен знать:
физико-химические свойства нефти, газов, химических реагентов, бензина;
назначение, техническую характеристику и правила эксплуатации обезвоживающей и обессоливающей установки, аппаратуры;
оборудования и применяемых контрольно-измерительных приборов;
влияние воды и солей на дальнейшую переработку нефти;
методы лабораторного контроля, основные методы разрушения эмульсии;
правила эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
правила ликвидации возможных аварий на установке, слесарное дело в объеме выполняемых работ.
При работе на обезвоживающих и обессоливающих установках под руководством оператора обезвоживающей и обессоливающей установки более высокой квалификации - 3-й разряд;
при работе на обезвоживающих и обессоливающих установках или на электрообессоливающих и стабилизационных установках под руководством оператора обезвоживающей и обессоливающей установки более высокой квалификации - 4-й разряд;
при работе на электрообессоливающих и стабилизационных установках - 5-й разряд.
32. Оператор по гидравлическому разрыву пластов
Параграф 1. Оператор по гидравлическому разрыву пластов, 5-й разряд
119. Характеристика работ:
ведение процесса гидроразрыва пласта и гидропескоструйной перфорации под руководством оператора по гидравлическому разрыву пластов более высокой квалификации;
подготовка оборудования к проведению гидроразрыва при давлении до 70 МПа (700 кгс/см2);
сборка, разборка линий высокого давления;
производство замера количества закачиваемой жидкости;
регулирование подачи жидкости и песка на приемы насоса агрегата;
установка приборов у устья скважины, соединение их с устьевой арматурой, наблюдение за работой приборов в процессе гидроразрыва пласта, обслуживание и производство профилактического ремонта приборов и оборудования;
подготовка оборудования к проведению гидропескоструйной перфорации.
120. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации устьевого оборудования скважин, работающих при высоком давлении, применяемых механизмов, инструмента и контрольно-измерительных приборов;
конструкцию скважин, технологический процесс гидроразрыва пласта:
физические свойства пласта, основные сведения о движении нефти и газа к забоям скважин;
режим нефтяных и газовых месторождений, методы воздействия на пласт, обвязку устья скважин, приготовление жидкостей для гидроразрыва.
Параграф 2. Оператор по гидравлическому разрыву пластов, 6-й разряд
121. Характеристика работ:
ведение процесса гидроразрыва пласта при давлении свыше 70 МПа (700 кгс/см2) и гидропескоструйной перфорации;
установка картограммы и наблюдение за показаниями регистрирующего электронного расходомера и манометра;
обслуживание и ремонт арматуры обвязки устья скважин.

118. Білуге тиіс:
мұнайдың, газдың, химиялық реагенттердің, бензиннің физикалық-химиялық қасиеттерін;
сусыздандырушы және тұзсыздандырушы қондырғының, аппаратураның, жабдықтың және қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын, техникалық сипаттамасын және пайдалану ережесін;
су мен тұздың мұнайды одан әрі өңдеуге әсерін, зертханалық бақылау әдістерін;
эмульсияны бұзудың негізгі әдістерін;
қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды пайдалану ережесін;
қондырғыдағы ықтимал апаттарды жою ережесін;
слесарь ісін орындалатын жұмыс көлемінде;
біліктілігі анағұрлым жоғары сусыздандырушы және тұзсыздандырушы қондырғысы операторының басшылығымен сусыздандырушы және тұзсыздандырушы қондырғысында жұмыс істеу кезінде - 3-разряд;
біліктілігі анағұрлым жоғары сусыздандырушы және тұзсыздандырушы қондырғысы операторының басшылығымен сусыздандырушы және тұзсыздандырушы қондырғысында немесе электрмен тұзсыздандырушы және орнықтыру қондырғыларында жұмыс істеу кезінде - 4-разряд;
электрмен тұзсыздандырушы және орнықтыру қондырғыларында жұмыс істеу кезінде - 5-разряд.
31. Қабаттарды гидравликалық үзу жөніндегі оператор
Параграф 14. Қабаттарды гидравликалық үзу жөніндегі оператор, 5-разряд
119. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары қабаттарды гидравликалық үзу жөніндегі оператордың басшылығымен гидравликалық үзу және гидроқұм ағынды перфорациялау процесін жүргізу. 70 Мп (700 кгс/см2) дейінгі қысым кезінде жабдықты гидравликалық үзуді жүргізуге дайындау;
жоғары қысым желілерін құрастыру және бөлшектеу;
айдалатын сұйық көлемін өлшеуді жүргізу;
сұйық пен құмның агрегат насосына берілуін реттеу;
аспаптарды ұңғыма сағасына орнату, оларды сағалық арматурамен қосу, қабатты гидро үзу кезінде аспаптардың жұмысын қадағалау, аспаптар мен жабдықтарға қызмет көрсету және оларды алдын ала жөндеу;
жабдықты гидроқұм ағынды перфорациялауға дайындау.
120. Білуге тиіс:
ұңғыманың, жоғары қысыммен жұмыс істейтін сағалық жабдықтың, қолданылатын механизмдердің, құрал мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын, пайдалану ережесін;
қабатты гидро үзудің технологиялық процесін, қабаттың физикалық қасиеттерін;
мұнай мен газдың ұңғыма забойларына қарай жылжуы туралы негізгі деректерді;
мұнай және газ кен орындары режимін;
қабатқа әсер ету әдістерін, ұңғыма сағасының байламын;
гидро үзу сұйықтарын дайындауды.
Параграф 15. Қабаттарды гидравликалық үзу жөніндегі оператор, 6-разряд
121. Жұмыс сипаттамасы:
70 Мпа (700 кгс/смІ) жоғары қысым кезінде гидравликалық үзу және гидроқұм ағынды перфорациялау процесін жүргізу;
картограмманы орнату және тіркеуші электронды шығыстарды өлшеуіш пен манометрдің көрсеткіштерін қадағалау;
ұңғыма сағасының байламына қызмет көрсету және оны жөндеу.

122. Должен знать:
схему обвязки оборудования и устья скважины при различных технологических схемах гидроразрыва и гидропескоструйной перфорации;
состав и способы приготовления закачиваемых жидкостей и песконосителей;
расчет необходимого количества жидкости и песка, техническую характеристику оборудования и контрольно-измерительных приборов, применяемых при гидроразрывах.
33. Оператор по добыче нефти и газа
Параграф 1. Оператор по добыче нефти и газа, 3-й разряд
123. Характеристика работ:
участие в осуществлении и поддержании заданного режима работы скважин, установок комплексной подготовки газа, групповых замерных установок, дожимных насосных и компрессорных станций, станций подземного хранения газа и в других работах, связанных с технологией добычи нефти, газа, газового конденсата различными способами эксплуатации;
участие в работах по обслуживанию и текущему ремонту нефтепромысловых оборудования, установок и трубопроводов;
снятие показаний контрольно-измерительных приборов;
отбор проб для проведения анализа;
участие в замерах нефти и воды через узлы учета ДНС, групповые замерительные устоновки (далее – ГЗУ).
124. Должен знать:
конструкцию нефтяных и газовых скважин;
назначение, правила обслуживания наземного оборудования скважин;применяемого инструмента, приспособлений, контрольно-измерительных приборов, основные сведения о технологическом процесса добычи, сборе, транспортировки нефти, газа, газового конденсата, закачки и отбора газа, основные химические свойства применяемых реагентов, принцип действия индивидуальных средств защиты.
Параграф 2. Оператор по добыче нефти и газа, 4-й разряд
125. Характеристика работ:
ведение технологического процесса при всех способах добычи нефти, газа и газового конденсата, обслуживание, монтаж и демонтаж оборудования и механизмов под руководством оператора по добычи нефти и газа более высокой квалификации;
осуществление работ по поддержанию заданного режима работы скважин, установок комплексной подготовки газа, групповых замерных установок, дожимных насосных и компрессорных станций, станций подземного хранения газа и других объектов, связанных с технологией добычи нефти, газа и газового конденсата и подземного хранения газа;
разборка, ремонт и сборка отдельных узлов и механизмов простого нефтепромыслового оборудования и арматуры;
очистка насосно-компрессорных труб в скважине от парафина и смол механическими и автоматическими скребками и с использованием реагентов, растворителей, горячей нефти и пара;
обработка паром высокого давления подземного и наземного оборудования скважин и выкидных линий;
замер дебита скважин на автоматизированной групповой замерной установке;
расшифровка показаний приборов контроля и автоматики;
представление информации руководителю работ и оператору о всех замеченных неполадках в работе скважин и другого нефтепромыслового оборудования;
техническое обслуживание коммуникаций газлифтных скважин (газоманифольдов, газосепараторов, теплообменников) под руководством оператора по добычи нефти и газа более высокой квалификации;
снятие показаний приборов, измеряющих параметры работы газопровода, расчет расхода газа и жидкости, ведение режимных листов работы установка комплексной подготовки газа (далее – УКПГ) цеха.

122. Білуге тиіс:
гидравликалық үзу және гидроқұм ағынды перфорациялаудың әртүрлі технологиялық сызбалары кезінде жабдықтың және ұңғыма сағасы байламының сызбасын;
айдалатын сұйықтар мен құм жеткізгіштердің құрамын және дайындау тәсілдерін;
сұйық пен құмның қажетті көлемін есептеуді;
гидравликалық үзу кезінде қолданылатын жабдық пен бақылау-өлшеу аспаптарының техникалық сипаттамасын:
32. Мұнай мен газ өндіру жөніндегі оператор
Параграф 16. Мұнай мен газ өндіру жөніндегі оператор, 3-разряд
123. Жұмыс сипаттамасы:
ұңғымалардың, газды кешенді дайындау қондырғыларының, топтық өлшеу қондырғыларының, насос және компрессор стансаларының, газды жерасты сақтау стансаларының берілген жұмыс режимін ұстауға және жүзеге асыруға және түрлі пайдалану тәсілдерімен мұнай, газ, газ конденсатын өндіру технологиясымен байланысты басқа да жұмыстарға қатысу;
мұнай кәсіпшілігі жабдығына, қондырғылар мен труба құбырларына қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарына қатысу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін алу;
талдау жасау үшін сынама іріктеу;
ДНС, топтық өлшеу құрылғылары (бұдан әрі – ГЗУ) есеп тораптары арқылы мұнай мен суды өлшеуге қатысу.
124. Білуге тиіс:
мұнай мен газ ұңғымаларының құрылымын;
ұңғыманың жердегі жабдығының, қолданылатын құралдың, айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын және оған қызмет көрсету ережесін;
мұнай, газ, газ конденсатын өндіру, жинау және тасымалдау, газды іріктеу мен айдау технологиялық процесі туралы негізгі деректерді;
қолданылатын реагенттердің негізгі химиялық қасиеттерін;
жеке қорғану құралдарының жұмыс принципін.
Параграф 17. Мұнай мен газ өндіру жөніндегі оператор, 4-разряд
125. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары мұнай мен газ өндіру жөніндегі оператордың басшылығымен мұнай, газ, газ конденсатын өндірудің барлық тәсілдері кезіндегі технологиялық процесті жүргізу, жабдыққа қызмет көрсету, монтаждау және демонтаждау;
ұңғыманың, кешенді газ дайындау қондырғыларының, топтық өлшеу қондырғыларының, насос және компрессор стансаларының, газды және газ конденсатын жер астында сақтау стансалары мен мұнай, газ, газ конденсатын өндірумен және газды жер астында сақтау технологиясымен байланысты басқа да объектілердің берілген жұмыс режимін қолдау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру;
қарапайым мұнай кәсіпшілігі жабдығының жекелеген тораптары мен механизмдері мен арматураны бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
ұңғымадағы насос-компрессор трубаларды механикалық және автоматты қырғылармен және реагенттерді, еріткіштерді, ыстық мұнай мен буды қолдана отырып парафин мен шайырдан тазарту;
ұңғыманың жерасты және жер бетіндегі жабдықтары мен шықпа желілерді жоғары қысымды бумен өңдеу;
ұңғыма дебитін автоматтандырылған топтық өлшеу қондырғысында өлшеу;
бақылау және автоматика аспаптарының көрсеткіштерін шешу;
ұңғыма мен басқа да мұнай кәсіпшілігі жабдығының жұмысындағы барлық ақаулар туралы жұмыс басшысы мен операторға ақпарат ұсыну;
біліктілігі анағұрлым жоғары мұнай мен газ өндіру жөніндегі оператордың басшылығымен газ лифт коммуникацияларына (газ манифольдарға, газ сепараторларына, жылуды ауыстырғыштарға)техникалық қызмет көрсету;
газ құбыры жұмысының параметрлерін өлшейтін аспаптардың көрсеткіштерін жазып алу, газ бен сұйық шығысын есептеу, газды кешенді дайындау құрылғылары(бұдан әрі – УКПГ), цех жұмысының режимдік парақтарын жүргізу.

126. Должен знать:
основные сведения о нефтяном и газовом месторождении;
назначение, правила эксплуатации и обслуживания наземного оборудования скважин и установок, применяемого инструмента и приспособлений, контрольно-измерительных приборов;
технологический процесс добычи, сбора, транспортировки нефти, газа, газового конденсата, закачки и отбора газа, схему сбора и транспортировки нефти, газа и конденсата на обслуживаемом участке;
устройство обслуживаемых контрольно-измерительных приборов, аппаратуры, средств автоматики и телемеханики.
Параграф 3. Оператор по добыче нефти и газа 5-й разряд
127. Характеристика работ:
ведение технологического процесса при всех способах добычи нефти, газа, газового конденсата, закачки и отбора газа и обеспечение бесперебойной работы скважин, установок комплексной подготовки газа, групповых замерных установок, дожимных насосных и компрессорных станций, станций подземного хранения газа и других нефтепромысловых оборудования и установок;
участие в работе по освоению скважин, выводу их на заданный режим; опрессовка трубопроводов, технологического оборудования;
монтаж, демонтаж, техническое обслуживание и ремонт наземного промыслового оборудования, установок, механизмов и коммуникаций;
проведение профилактических работ по предотвращению гидратообразований, отложений парафина, смол, солей и расчет реагентов для проведения этих работ;
измерение величин различных технологических параметров с помощью контрольно-измерительных приборов;
снятие и передача параметров работы скважин, контроль за работой средств автоматики и телемеханики;
участие в работах по исследованию скважин;
техническое обслуживание коммуникаций газлифтных скважин (газоманифольдов, газосепараторов, теплообменников);
текущее обслуживание насосного оборудования.
128. Должен знать:
основные сведения о нефтяном и газовом месторождении;
режиме залежей, физико-химические свойства нефти, газа и конденсата;
технологический режим обслуживаемых скважин, устройство и принцип работы установок комплексной подготовки газа, групповых замерных установок;
систем сбора и транспортировки нефти, газа, конденсата, закачки и отбора газа, обслуживаемых контрольно-измерительных приборов;
аппаратуры, средств автоматики и телемеханики, техническую характеристику;
устройство и правила эксплуатации наземных промысловых оборудования;
установок, трубопроводов и приборов, основные сведения о методах интенсификации добычи нефти и газа, исследования скважин, разработки нефтяных и газовых месторождений, подземного (текущего) и капитального ремонта скважин;
основы техники и технологии бурения и освоения нефтяных и газовых скважин;
правила эксплуатации промыслового электрооборудования и работы на электротехнических установках.
Параграф 4. Оператор по добыче нефти и газа, 6-й разряд

126. Білуге тиіс:
мұнай, газ кен орындары туралы негізгі деректерді;
ұңғыманың жердегі жабдығы мен қондырғыларына, қолданылатын құрал мен айлабұйымдарға, бақылау-өлшеу аспаптарына қызмет көрсету және оларды пайдалану ережесін;
мұнай, газ, газ конденсатын өндірудің, жинаудың, тасымалдаудың, газды іріктеу мен айдаудың технологиялық процесін;
қызмет көрсететін учаскедегі мұнайды, газ, газ конденсатын жинаудың, тасымалдау сызбасын;
қызмет көрсететін бақылау-өлшеу аспаптарының, аппаратураның, автоматика және телемеханика құралдарының құрылымын.
Параграф 18. Мұнай мен газ өндіру жөніндегі оператор, 5-разряд
127. Жұмыс сипаттамасы:
мұнай, газ, газ конденсатын өндірудің барлық тәсілдері кезіндегі газды іріктеу және айдау технологиялық процесін жүргізу және ұңғымалардың, кешенді газ дайындау қондырғыларының, топтық өлшеу қондырғыларының, насос және компрессор стансаларының, жерасты газ сақтау стансалары мен басқа да мұнай кәсіпшілігі қондырғылары мен жабдығының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
ұңғымаларды игеру, оларды берілген режимге шығару жұмыстарына қатысу;
труба құбырларын, технологиялық жабдықты престемелеуге қатысу;
жердегі кәсіпшілік жабдықтарын, қондырғыларды, механизмдер мен коммуникацияларды монтаждау, демонтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
гидрат құрылымдардың, парафин, шайыр, тұз шөгінділерінің алдын алу жөніндегі жұмыстарды жүргізу және осы жұмыстарды жүргізу үшін реагенттерді есептеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен әртүрлі технологиялық параметрлердің шамасын өлшеу;
ұңғыма жұмысының параметрлерін алу және беру, автоматика мен телемеханика құралдарының жұмысын бақылау;
ұңғымаларды зерттеу жұмыстарына қатысу;
газлифті ұңғымаларының коммуникацияларына (газ манифольдарына, газ сепараторларына, жылу ауыстырғыштарға) техникалық қызмет көрсету;
насос жабдығына ағымдық қызмет көрсету.
128. Білуге тиіс:
мұнай, газ кен орындары, шөгінді режимі туралы негізгі деректерді;
мұнайдың, газдың, газ конденсатының физикалық-химиялық қасиеттерін;
қызмет көрсететін ұңғыманың технологиялық режимін;
кешенді газ дайындау қондырғыларының, топтық өлшеу қондырғыларының, насос және компрессор стансаларының, жерасты газ сақтау стансалары мен басқа да мұнай кәсіпшілігі қондырғылары мен жабдығының, жердегі кәсіпшілік жабдықтарын, қондырғыларды, механизмдер мен коммуникациялардың, автоматика мен телемеханика құралдарының құрылымы мен жұмыс принципін;
мұнай, газ өндіруді интенсивтендіру, ұңғымаларды зерттеу, мұнай және газ кен орындарын дайындау, ұңғымаларды жер асты (ағымдық) және күрделі жөндеу әдістері туралы негізгі деректерді;
кәсіпшілік электр жабдығын пайдалану және электротехникалық қондырғыларда жұмыс істеу ережесін.
Параграф 19. Мұнай мен газ өндіру жөніндегі оператор, 6-разряд

129. Характеристика работ:
ведение технологического процесса при всех способах добычи нефти, газа, газового конденсата, закачки и отбора газа и осуществление геолого-технических мероприятий по поддержанию и улучшению режима скважин;
осуществление работ по освоению и выводу на режим работы скважин и электропогружных центробежных насосов производительностью до 500 кубических метров в сутки (далее - м3/сутки);
наладка запальных устройств факельных систем, обслуживание установок комплексной подготовки газа, по очистке и осушке газа, нагнетательных скважин при рабочем давлении до 15 МПа (150 кгс/см2);
руководство работами по монтажу и демонтажу простого и средней сложности нефтепромыслового оборудования, установок, механизмов, контрольно-измерительных приборов и коммуникаций;
участие в работах по подготовке скважин к капитальному и подземному (текущему) ремонту и по приему их после ремонта;
подготовка скважин к исследованию, освоению, пуск их в эксплуатацию;
определение характера неполадок в наземном и подземном оборудовании, в работе средств автоматики и телемеханики с помощью контрольно-измерительных приборов;
замена неисправных блоков местной автоматики, производство мелких ремонтных работ;
определение причин неисправности и устранение несложных повреждений в силовой и осветительной сети, пускорегулирующей аппаратуре и электродвигателях;
руководство и участие в проведении работ по техническому обслуживанию коммуникаций газлифтных скважин (газоманифольдов, газосепараторов, теплообменников);
руководство операторами по добычи нефти и газа более низкой квалификации.
130. Должен знать:
технологический процесс добычи нефти, газа и газового конденсата, закачки и отбора газа;
технические характеристики и устройство подземного и наземного оборудования;
виды подземного и капитального ремонтов скважин;
методы исследований скважин и интенсификации добычи нефти и газа;
устройство и правила эксплуатации сосудов, работающих под давлением, монтажные и принципиальные схемы;
правила эксплуатации обслуживаемой аппаратуры, автоматики и телемеханики, основы радиотехники, электротехники, автоматики и телемеханики.
131. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 5. Оператор по добыче нефти и газа, 7-й разряд
132. Характеристика работ:
ведение технологического процесса добычи нефти, газа, газового конденсата различными способами и осуществление контроля за бесперебойной работой скважин, установок комплексной подготовки газа, групповых замерных установок, дожимных насосных и компрессорных станций и проводимыми геолого-техническими мероприятиями по поддержанию и улучшению режима работы скважин;
обеспечение заданного коэффициента эксплуатации нефтяных и газовых скважин;

129. Жұмыс сипаттамасы:
мұнай, газ, газ конденсатын өндірудің барлық тәсілдері кезіндегі газды іріктеу және айдау технологиялық процесін жүргізу және ұңғымалардың режимін қолдау және жақсарту жөніндегі геологиялық-техникалық іс-шараларды жүзеге асыру;
ұңғымаларды, өнімділігі тәулігіне 500 м3/ дейінгі электр тиеу ортадан тепкіш насостарды игеру, оларды берілген режимге шығару жұмыстарын жүзеге асыру;
факел жүйелерінің құрылғыларын баптау, кешенді газ дайындау, газды тазарту және кептіру кешенді қондырғыларына, жұмыс қысымы 15 Мпа (150 кгс/см2) дейінгі тығыздаушы ұңғымаларға қызмет көрсету;
қарапайым және күрделілігі орташа мұнай кәсіпшілігі жабдығын, қондырғыларын, механизмдерін, бақылау-өлшеу аспаптары мен коммуникацияларды монтаждау және демонтаждау жұмыстарына басшылық ету;
ұңғымаларды күрделі және ағымдық жөндеуге дайындау және оларды жөндеуден кейін қабылдап алу жұмыстарына қатысу;
ұңғымаларды зерттеуге, игеруге және пайдалануға қосуға дайындау;
жер бетіндегі және астындағы жабдық ақауларының сипатын анықтау;
жер бетіндегі және астындағы жабдықтағы, автоматика және телемеханика құралдары жұмысындағы ақаулардың сипатын бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен анықтау;
жергілікті автоматиканың жарамсыз блоктарын ауыстыру, ұсақ жөндеу жұмыстарын жүргізу;
күштік және жарық беру желісіндегі, қосуды реттеу аппаратурасы мен электр қозғағыштарындағы ақаулардың себебін анықтау және қарапайым зақымдарды жою;
газлифті ұңғымаларының коммуникацияларына (газ манифольдарына, газ сепараторларына, жылу ауыстырғыштарға) техникалық қызмет көрсету жұмыстарына қатысу және басшылық ету;
біліктілігі анағұрлым төмен газ және мұнай өндіру операторына басшылық жасау.
130. Білуге тиіс:
мұнай мен газ, газ конденсатын өндірудің, газды іріктеу мен айдаудың технологиялық процесін;
жер бетіндегі және астындағы жабдықтардың құрылымын, техникалық сипаттамасын, ұңғымаларды жер астында және күрделі жөндеудің түрлерін;
мұнай, газ өндіруді интенсивтендіру, ұңғымаларды зерттеу әдістерін;
қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың құрылымын және оларды пайдалану ережесін;
монтаждау және принципті сызбаларды, қызмет көрсететін жабдықты, автоматика мен телемеханика аппаратураларын пайдалану ережесін;
радиотехника, электротехника, автоматика және телемеханика негіздерін.
131. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Параграф 20. Мұнай мен газ өндіру жөніндегі оператор, 7-разряд
132. Жұмыс сипаттамасы:
мұнай, газ, газ конденсатын өндірудің барлық тәсілдері кезіндегі газды іріктеу және айдау технологиялық процесін жүргізу және ұңғымалардың, кешенді газ дайындау қондырғыларының, топтық өлшеу қондырғыларының, насос және компрессор стансаларының, жерасты газ сақтау стансалары мен басқа да мұнай кәсіпшілігі қондырғылары мен жабдығының үздіксіз жұмыс істеуін бақылауды және ұңғымалардың жұмыс режимін қолдау мен жақсарту жөніндегі геологиялық-техникалық іс-шараларды жүзеге асыру;
мұнай және газ ұңғымаларын пайдаланудың берілген коэффициентін қамтамасыз ету;

вывод на режим работы электропогружных центробежных насосов производительностью свыше 500 м3/сутки, дозировочных насосов для подачи метанола в узлы редуцирования, газлифтных и оборудованных штанговыми глубинными насосами скважин с многократным запуском и отключением при помощи станции управления и проведением контроля за параметрами откачиваемой жидкости до получения продукции скважин в соответствии с ее режимом;
обслуживание нагнетательных скважин при использовании метода поддержания пластового давления с закачкой газа высокого давления свыше 15 МПа (150 кгс/см2), производство расчетов и руководство работами по химической обработке скважин;
руководство и участие в работах по монтажу и демонтажу сложного технологического оборудования, электропогружных центробежных установок, сосудов, работающих под давлением, автоматизированных групповых замерных установок;
участие в работах по подготовке объектов к подземному (текущему) и капитальному ремонту;
прием объектов из ремонта, участие в их наладке и пуске после ремонта;
участие в монтаже пускового электрооборудования, станций управления, блоков автоматики и телемеханики, выполнение контрольно-измерительных и наладочных работ в системах автоматики и телемеханики;
контроль за работой бригадных узлов учета нефти;
осуществление работ по продувке, профилактике технологических нефтепроводов, внутриплощадных газопроводов, газоманифольдов;
участие в проведении работ по испытанию лифта скважины на герметичность, по продувке скважинных камер газом;
участие в работах по планово-предупредительному ремонту газоманифольдов (смена диафрагм, седел, шаровых клапанов и тому подобное);
ведение вахтовой документации по обслуживанию участка;
руководство операторами по добыче нефти и газа более низкой квалификации.
133. Должен знать:
характеристику разрабатываемого месторождения;
техническую характеристику и устройство подземного и наземного оборудования;
виды текущего и капитального ремонта скважин;
методы освоения и исследования скважин, интенсификации добычи нефти и газа;
устройство и правила использования систем автоматики, телемеханики и программных устройств, применяемых при комплексной автоматизации промыслов, основы автоматики и телемеханики.
134. Требуется среднее профессиональное образование.
34. Оператор по исследованию скважин
Параграф 1. Оператор по исследованию скважин, 3-й разряд
135. Характеристика работ:
замер при помощи глубинных лебедок глубины скважины, уровня жидкости и водораздела, шаблонирование скважин с отбивкой забоя;
подсчет глубины забоя, уровня жидкости, замера дебита скважин дебитомером;
участие в проведении замеров дебита нефти и газа, динамометрировании скважин, исследовании скважин глубинными приборами, профилактический осмотр исследовательских приборов и глубинных лебедок;
проведение подготовительно-заключительных операций.

өнімділігі тәулігіне 500 м3/жоғары электр тиеу ортадан тепкіш насостарды, редукциялау тораптарына метанолды беруге арналған дозалаушы насостарды, газлифті мен бірнеше рет түсірілетін және басқару стансасының көмегімен ажыратылатын штангалы насостармен әрі өзінің режиміне сәйкес ұңғыма өнімі алынғанға дейін айдап шығарылатын сұйықтың параметрлерін бақылауды жүргізумен жабдықталған ұңғымаларды берілген режимге шығару;
қысымы 15 Мпа (150 кгс/см2) жоғары газды айдай отырып, қабат қысымын ұстап тұру әдісін пайдалану кезінде тығыздаушы ұңғымаларға қызмет көрсету;
күрделі технологиялық жабдықты, электрмен тиеу ортадан тепкіш қондырғыларды, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды, автоматтандырылған топтық өлшеу қондырғыларын монтаждау және демонтаждау жұмыстарына басшылық ету;
нысандарды жерасты (ағымдық) және күрделі жөндеуге дайындау жұмыстарына қатысу;
нысандарды жөндеуден қабылдау, оларды жөндеуден кейін баптауға және іске қосуға қатысу;
іске қосылатын электр жабдығын, басқару стансаларын, автоматика және телемеханика блоктарын монтаждауға қатысу, автоматика және телемеханика жүйелерінде бақылау-өлшеу және баптау жұмыстарын орындау;
бригадалық мұнай есебі тораптарының жұмысын бақылау;
технологиялық мұнай құбырларын, алаң ішіндегі газ құбырларын, газоманифольдарды үлеу алдын алу жұмыстарын жүзеге асыру;
ұңғыма лифтінің герметикалылығын сынау, ұңғыма камераларын газбен үрлеу жұмыстарына қатысу;
газоманифольдарын жоспарлы-алдын ала жөндеу (диафрагмаларды, ершіктерді, шар клапандарын ауыстыру және тағы басқа) жұмыстарына қатысу;
учаскеге қызмет көрсету жөніндегі вахталық құжаттаманы жүргізу;
біліктілігі анағұрлым төмен газ және мұнай өндіру операторына басшылық жасау.
133. Білуге тиіс:
жұмысталатын кен орнының сипаттамасын;
жердің бетіндегі және астындағы жабдықтардың техникалық сипаттамасын;
ұңғымаларды жер астында және күрделі жөндеудің түрлерін;
мұнай, газ өндіруді интенсивтендіру, ұңғымаларды зерттеу әдістерін, кәсіпшіліктерді кешенді автоматтандыру кезінде қолданылатын автоматика, телемеханика және бағдарламалық құрылғылардың құрылымын, пайдалану ережесін, автоматика және телемеханика негіздерін.
134. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
33. Ұңғымаларды зерттеу жөніндегі оператор
Параграф 21. Ұңғымаларды зерттеу жөніндегі оператор, 3-разряд
135. Жұмыс сипаттамасы:
Ұңғыма тереңдігін, сұйықтың және су бөлімінің деңгейін терең шығырдың көмегімен өлшеу, ұңғымаларды забойды шыңдай отырып шаблондау;
забойдың тереңдігін, сұйықтың деңгейін, дебит өлшемін дебитомермен өлшеу;
мұнай мен газ дебитін дебитомермен өлшеуге, ұңғымаларды динамометрлеуге, ұңғымаларды тереңдік аспаптарымен зерттеуге қатысу, зерттеу аспаптары мен тереңдік шығырларын алдын ала қарау. Дайындық-қортынды операцияларын жүргізу.

136. Должен знать:
характеристику разрабатываемого месторождения;
способы эксплуатации скважин и методы их исследования;
назначение, устройство и правила эксплуатации устьевого оборудования скважин, лебедок, динамографов, дистанционных регистрирующих приборов;
правила подключения измерительных приборов к силовой и осветительной сети.
Параграф 2. Оператор по исследованию скважин, 4-й разряд
137. Характеристика работ:
шаблонирование скважин с отбивкой забоя, замер забойного и пластового давления в эксплуатационных и нагнетательных скважинах;
измерение уровней жидкости в скважине с помощью эхолота и волномера, прослеживание восстановления (падения) уровня жидкости;
замер дебита нефти, газа и определение газового фактора;
участие в проведении исследований дистанционными приборами (дебитомер, расходомер, термометр, влагомер, манометр, газоанализатор);
определение результатов исследовательских работ;
управление автомобилем или трактором;
производство текущего ремонта аппаратуры и оборудования.
138. Должен знать:
технологический процесс добычи нефти и газа;
методы исследования скважин;
техническую характеристику и назначение наземного оборудования скважин и применяемых контрольно-измерительных приборов;
правила эксплуатации глубинных приборов, приборов для замера дебита нефти, газа и определения газового фактора;
правила подключения измерительных приборов к силовой и осветительной сети.
Параграф 3. Оператор по исследованию скважин, 5-й разряд
139. Характеристика работ:
осуществление различных видов исследований скважин глубинными, дистанционными и регистрирующими приборами;
снятие индикаторных кривых и кривых восстановления давления;
шаблонирование насосно-компрессорных труб, отбивка забоя и уровня жидкости в скважинах, в том числе с искривленным стволом;
замер газового фактора, исследования фонтанных и компрессорных скважин с высоким давлением через специальные лубрикаторы и трап-сепараторы с отбором проб жидкостей, газа и газоконденсатных смесей;
производство исследовательских работ по гидропрослушиванию пластов;
отбор глубинных проб нефти и воды пробоотборником;
подготовка предварительных заключений по материалам исследований;
обработка материалов исследований скважин;
управление автомобилем или трактором;
производство профилактического и текущего ремонтов исследовательской аппаратуры, приборов и глубинной лебедки.
140. Должен знать:
характеристику разрабатываемого месторождения;
физико-химические свойства нефти, воды и газа;
методы поддержания пластового давления;
назначение и техническую характеристику наземного и подземного оборудования скважин и исследовательской аппаратуры;
методику обработки материалов исследований, технику построения кривых и графиков;
метод определения коэффициента продуктивности скважин.

136. Білуге тиіс:
жұмысталатын кен орнының сипаттамасын;
ұңғымаларды пайдалану тәсілдері мен оларды зерттеу әдістерін;
ұңғыманың шығырлардың, динамографтардың, қашықтықтан тіркейтін аспаптардың сағалық жабдығының нысанын, құрылымын және пайдалану ережесін;
өлшеу аспаптарын күштік және жарық беру желісіне қосу ережесін.
Параграф 22. Ұңғымаларды зерттеу жөніндегі оператор 4-разряд
137. Жұмыс сипаттамасы:
ұңғымаларды забойды шыңдай отырып шаблондау, пайдалану және тығыздау ұңғымаларындағы забойлы және қабаттық қысымды өлшеу;
ұңғымадағы сұйықтың деңгейін эхолот пен волномердің көмегімен өлшеу, сұйық деңгейінің қалпына келуін (түсуін) қадағалау;
мұнай мен газ дебитін өлшеу және газ факторын анықтау;
қашықтықтан өлшеу аспаптарымен (дебитомер, расходомер, термометр, влагомер, манометр, газоанализатор) зерттеулер жүргізуге қатысу;
зерттеу жұмыстарының нәтижелерін анықтау;
автомобильді немесе тракторды басқару;
аппаратура мен жабдықты ағымдық жөндеу.
138. Білуге тиіс:
мұнай мен газ өндірудің технологиялық процесін, ұңғымаларды зерттеу әдістерін;
ұңғыманың жер бетіндегі жабдығының және қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының техникалық сипаттамасы мен нысанын, тереңдік аспаптарын, мұнай-газ дебитін өлшеу және газ факторын анықтау аспаптарын пайдалану ережесін;
өлшеу аспаптарын күштік және жарық беру желілеріне қосу ережесін.
Параграф 23. Ұңғымаларды зерттеу жөніндегі оператор, 5-разряд
139. Жұмыс сипаттамасы:
ұңғымаларды тереңдік, қашықтықтан және тіркеуші аспаптармен зерттеу түрлерін жүзеге асыру;
индикаторлық қисық пен қысымды қалпына келтіру қисықтарын түсіріп алу;
насос-компрессор трубаларын шаблондау, забойды және ұңғымалардағы сұйықтың деңгейін майыстырылған оқпанмен шыңдау;
газ факторын өлшеу, жоғары қысымды фонтан және компрессор ұңғымаларын арнаулы лубрикаторлар мен трап-сепараторлар арқылы, сұйықтың, газдың және газ конденсаты қоспаларының сынамасын ала отырып өлшеу;
қабаттарды гидротыңдау жөнінде зерттеу жұмыстарын жүргізу;
сынама алғышпен мұнай мен судың терең сынамаларын алу;
зерттеу материалдары бойынша алдын ала қорытындылар дайындау;
ұңғымаларды зерттеу материалдарын өңдеу;
автомобильді немесе тракторды басқару;
зерттеу аппараттарын, аспаптар мен тереңдік шығырын ағымдық жөндеу.
140. Білуге тиіс:
жұмысталатын кен орнының сипаттамасын;
мұнайдың, судың және газдың физикалық-химиялық қасиеттерін, қабат қысымын ұстап тұру әдістерін;
ұңғыманың жердің бетіндегі және астындағы жабдығы мен зерттеу аппаратурасының нысаны мен техникалық сипаттамасын;
зерттеу материалдарын өңдеу әдістемесін, қисықтар мен графиктерді жасау техникасын;
ұңғымалардың өнімділік коэффициентін анықтау әдісін.

141. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 4. Оператор по исследованию скважин, 6-й разряд
142. Характеристика работ:
руководство и участие в работах по монтажу и демонтажу сложного исследовательского оборудования, требующего высокой квалификации;
работа с сосудами, работающими под давлением;
прием объектов из ремонта, участие в их наладке и пуске после ремонта;
проведение исследовательских работ на оборудовании, снабженном микропроцессорными блоками, и обработка результатов исследований с использованием ПЭВМ;
проведение специальных исследований на определение предельно допустимых депрессий на пласт;
выбор оптимального технологического режима работы скважин, работающих с различными осложнениями;
построение оперативных карт по контролю за разработкой нефтяных, газовых и газоконденсатных месторождений.
143. Должен знать:
характеристику разрабатываемого месторождения;
основные методы интенсификации призабойной зоны пласта;
основные положения проекта разработки месторождения;
назначение, устройство и правила эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
основы информатики и вычислительной техники.
144. Требуется среднее профессиональное образование.
35. Оператор по подготовке скважин к капитальному и
подземному ремонтам
Параграф 1. Оператор по подготовке скважин к капитальному и
подземному ремонтам, 3-й разряд
145. Характеристика работ:
подготовка скважин к ремонтам;
выполнение работ по оснастке и разоснастке талевой системы, подвеска и снятие талевого блока, крюка;
смена оттяжных роликов, роликов кронблока, оттяжек;
промывка и очистка труб от грязи и парафина, производство подготовительных работ к процессу обработки призабойной зоны;
ремонт полов, мостков и маршевых лестниц;
сортировка труб и штанг, навинчивание и отвинчивание муфт, колец и ниппелей;
укладка труб и штанг;
участие в заготовке необходимых реагентов, растворов, жидкостей;
выполнение такелажных, плотничных, слесарных и земляных работ по подготовке скважин к ремонтам;
участие в перемещении, установке передвижных подъемных сооружений (вышки, мачты) и агрегатов, проверке и центровке на скважине, глушении скважин перед производством капитального и подземного ремонтов скважин.
146. Должен знать:
назначение и виды оборудования, агрегатов, материалов, инструмента и реагентов, применяемых при капитальном и подземном ремонтах скважин;
виды оснастки талевой системы, подъемные сооружения (вышки, мачты) и правила их крепления;
основные виды слесарных, плотничных и такелажных работ;
основные приспособления, применяемые при погрузочно-разгрузочных работах, виды капитального и подземного ремонтов скважин.
При работе под руководством оператора по подготовке скважин к капитальному и подземному ремонтам более высокой квалификации - 2-й разряд.
Параграф 2. Оператор по подготовке скважин к капитальному и
подземному ремонтам, 4-й разряд

141. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Параграф 24. Ұңғымаларды зерттеу жөніндегі оператор, 6-разряд
142. Жұмыс сипаттамасы:
жоғары біліктілікті талап ететін күрделі зерттеу жабдығын монтаждау және демонтаждау жұмыстарына басшылық ету;
қысыммен жұмыс істейтін ыдыстармен жұмыс істеу;
нысандарды жөндеуден қабылдап алу және оларды жөндеуден кейін баптауға және қосуға қатысу;
микропроцессорлі блоктармен жабдықталған жабдықтарда зерттеу жұмыстарын жүргізу және дербес электр есептеу машинасынын (бұдан әрі – ПЭВМ) пайдалана отырып зерттеу нәтижелерін өңдеу;
қабаттардағы жол берілетін шекті депрессияларды анықтау үшін арнаулы зерттеулер жүргізу;
түрлі күрделі қиындықтармен жұмыс істейтін ұңғыма жұмысының оңтайлы технологиялық режимін таңдау;
мұнай, газ және газ конденсаты кен орындарын бақылау жөніндегі оперативтік картталарды жасау.
143. Білуге тиіс:
жұмысталатын кен орнының сипаттамасын, забой жанындағы аумақ қабатын интенсивтендірудің негізгі әдістерін, кен жұмыстау жобасының негізгі ережелерін;
қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың нысанын, құрылымы мен пайдалану ережесін;
информатика және есептеу техникасы негіздерін.
144. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
34. Ұңғымалары жер астындағы және күрделі жөндеуге дайындау жөніндегі оператор
Параграф 25. Ұңғымалары жер астындағы және күрделі жөндеуге дайындау жөніндегі оператор, 3-разряд
145. Жұмыс сипаттамасы:
ұңғымалары жөндеуге дайындау;
таль жүйесін жарақтау және жарақсыздандыру жұмыстарын орындау, таль блогын, ілмені ілу және босату;
тарта таспаларды, кронблок таспаларын, тартқыларды ауыстыру;
трубаларды ластан және парафиннен тазарту және жуу, забой жаны аумағын өңдеу процесіне дайындау жұмыстарын орындау;
еденді, көпіршелер мен марш баспалдақтарын жөндеу;
трубалар мен штангаларды сұрыптау, муфталарды, сақиналар мен ниппельдерді бұрау және бұрап алу;
трубалар мен штангаларды төсеу;
қажетті реагенттерді, ерітінділерді, сұйықтарды жасауға қатысу;
ұңғымаларды жөндеуге дайындау жөніндегі такелаж, ағаш ұстасы, слесарлық және топырақ жұмыстарын орындау;
жылжымалы көтеру құрылғылары (мұнараларды, мачталарды) мен агрегаттардың орнын ауыстыруға, орнатуға, ұңғымаларды тексеруге және орталандыруға, ұңғымаларды жер астында және күрделі жөндеу алдында тұншықтыруға қатысу.
146. Білуге тиіс:
ұңғымаларды жер астында және күрделі жөндеу кезінде қолданылатын жабдықтың, агрегаттардың, материалдардың, құралдар мен реагенттердің нысаны мен түрлерін, таль жүйесінің жарақтары түрлерін;
көтеру құрылғыларын (мұнараларды, мачталарды) және оларды бекіту ережесін;
такелаж, ағаш ұстасы, слесарлық және топырақ жұмыстарын негізгі түрлерін;
тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қолданылатын негізгі айлабұйымдарды;
ұңғымаларды жер астында және күрделі жөндеу түрлерін;
біліктілігі анағұрлым жоғары ұңғымалары жер астындағы және күрделі жөндеуге дайындау жөніндегі оператордың басшылығымен жұмыс кезінде - 2-разряд.
Параграф 26. Ұңғымалары жер астындағы және күрделі жөндеуге дайындау жөніндегі оператор, 4-разряд

147. Характеристика работ:
установка, проверка и центровка передвижных сооружений (вышки, мачты) и агрегатов;
проверка и монтаж оборудования для подвески штанг и установки труб за палец, приспособления для отвода в сторону головки балансира и устранение неполадок;
приготовление различных растворов для глушения скважин;
участие в процессах глушения и разрядки скважин перед капитальным и подземным ремонтами, заключительные работы после производства ремонтов.
148. Должен знать:
технологию капитального и подземного ремонтов скважин;
назначение, виды и технические характеристики оборудования, агрегатов, применяемых при капитальном и подземном ремонтах;
правила установки и центрирования подъемных сооружений на устье скважины;
правила проведения вышкомонтажных работ.
Параграф 3. Оператор по подготовке скважин к капитальному и
подземному ремонтам, 5-й разряд
149. Характеристика работ:
перемещение передвижных подъемных сооружений (вышки, мачты) и агрегатов и контроль за установкой и центровкой их на скважине;
глушение, разрядка скважин перед производством подземного и капитального ремонтов и промывка после ремонта;
определение расположения и установка силовых и ветровых оттяжек;
расстановка и монтаж оборудования, передвижных подъемных сооружений и агрегатов под заданный технологический процесс ремонта скважины;
руководство операторами более низкой квалификации.
150. Должен знать:
правила перемещения подъемных сооружений;
способы устранения смещений в соединениях и частях вышки;
способы и методы глушения скважин различными растворами;
схему маршрута перемещения подъемных сооружений (вышки, мачты);
способы приготовления растворов и методы их применения.
36. Оператор по поддержанию пластового давления
Параграф 1. Оператор по поддержанию пластового давления, 3-й разряд
151. Характеристика работ:
обслуживание оборудования нагнетательных скважин, работающих при давлении до 10 МПа (100 кгс/см2) и объемом закачки воды до 3600 м3/сутки;
спуск конденсата из влагоотделителей, наблюдение за исправностью устьевого оборудования нагнетательных скважин, влагоотделителей и участие в их ремонте;
наблюдение за исправным состоянием обвязки батарей в распределительных будках;
систематический обход магистральных и рабочих трубопроводов и нагнетательных скважин, наблюдение за исправностью их состояния и участие в ремонте;
участие в работах по повышению приемистости скважин;
наблюдение за показаниями регистрирующих приборов и ведение учета показаний;
участие в работах по монтажу и демонтажу трубопроводов;
отбор проб из нагнетательных скважин и водоводов;
ведение вахтового журнала закачки рабочего агента в пласт.

147. Жұмыс сипаттамасы:
жылжымалы құрылғылар (мұнаралар, мачталар) мен агрегаттарды орнату, тексеру және орталандыру;
штангаларды ілуге арналған жабдықты және балансир ұшын бұруға арналған айлабұйымдарды тексеру және монтаждау, ақауларын жою;
ұңғымаларды өшіруге арналған түрлі ерітінділерді жасау;
ұңғымаларды жер астында және күрделі жөндеу алдында өшіру және разрядтау процесіне қатысу, жөндеуден кейінгі қорытынды жұмыстар.
148. Білуге тиіс:
ұңғымаларды жер астында және күрделі жөндеу технологиясын;
жер астында және күрделі жөндеу кезінде қолданылатын жабдықтың, агрегаттардың нысанын, түрлері мен техникалық сипаттамасын;
ұңғыма сағасындағы көтеру құрылғыларын орнату және орталандыру ережесін, мұнара монтаждау жұмыстарын жүргізу ережесін.
Параграф 27. Ұңғымалары жер астындағы және күрделі жөндеуге дайындау жөніндегі оператор, 5-разряд
149. Жұмыс сипаттамасы:
жылжымалы құрылғылар (мұнаралар, мачталар) мен агрегаттардың орнын ауыстыру, олардың ұңғымаға орнатылуы мен орталандырылуын бақылау. Ұңғымаларды жер астында және күрделі жөндеу алдында өшіру және разрядтау, жөндеуден кейін жуу;
күштік және жел тартылымдарының орналасуын анықтау және орнату;
жабдықты, жылжымалы құрылғылар мен агрегаттарды ұңғыманы жөндеудің берілген технологиялық процесіне орай орнату және монтаждау;
біліктілігі анағұрлым төмен операторларға басшылық жасау.
150. Білуге тиіс:
көтеру құрылғыларының орнын ауыстыру ережесін;
мұнараның қосындылары мен бөліктеріндегі ауытқуларды жою тәсілдерін;
ұңғымаларды түрлі ерітінділермен тұншықтыру тәсілдерін;
көтеру құрылғыларын (мұнараларды, мачталарды) орнынан ауыстыру бағытының сызбасын;
ерітінділерді дайындау тәсілдері мен оларды қолдану әдістерін.
35. Қабат қысымын ұстап тұру жөніндегі оператор
Параграф 28. Қабат қысымын ұстап тұру жөніндегі оператор, 3-разряд
151. Жұмыс сипаттамасы:
10 МПа (100 кгс/см2) дейінгі қысым кезінде жұмыс істейтін және тәулігіне 3600 м3/ дейінгі көлемде су айдайтын айдау ұңғымалары жабдығына қызмет көрсету;
конденсатты ылғал бөлгіштен түсіру, айдау ұңғымалары сағалық жабдығының, ылғал бөлгіштің жарамдылығын қадағалау және оларды жөндеуге қатысу;
таратып бөлу будкаларындағы батарея байламдарының жарамдылық жай-күйін қадағалау;
магистральдік және жұмыс труба құбырларын жүйелі аралап қарау, олардың жарамдылығы жай-күйін қадағалау және жөндеуге қатысу;
ұңғымалардың қабылдауыштығын арттыру жұмыстарына қатысу;
тіркеуші құралдардың көрсеткіштерін қадағалау және көрсеткіштер есебін жүргізу;
труба құбырларын монтаждау және демонтаждау жұмыстарына қатысу;
айдау ұңғымалары мен су арналарынан сынама алу;
қабатқа жұмысшы агентті сіңірудің вахталық журналын жүргізу.

152. Должен знать:
характеристику разрабатываемого месторождения и способы его эксплуатации;
методы поддержания пластового давления, назначение и правила эксплуатации оборудования магистральных водоводов нагнетательных скважин;
основные требования, предъявляемые к качеству закачиваемых в пласты воды, газа и воздуха;
схему подключения трубопроводов, устройство распределительных батарей, основные сведения об устройстве и назначении контрольно-измерительных приборов (расходомеров, водомеров, манометров и другие).
Параграф 2. Оператор по поддержанию пластового давления, 4-й разряд
153. Характеристика работ:
обслуживание оборудования нагнетательных скважин, работающих при давлении от 10 до 12,5 МПа (100-125 кгс/см2) и объемом закачки воды от 3600 до 7200 м3/сутки;
участие в проведении работ по восстановлению и поддержанию приемистости нагнетательных скважин;
регулирование подачи рабочего агента в скважины;
участие в монтаже, демонтаже и текущем ремонте наземного оборудования нагнетательных скважин;
участие в работах по установлению режима нагнетательных скважин, распределительных устройств;
устранение мелких неисправностей в средствах защитной автоматики и контрольно-измерительных приборов на распределительных пунктах.
154. Должен знать:
технологический процесс добычи нефти, газа и газового конденсата;
основные методы исследования нагнетательных скважин;
детальную схему подключения трубопроводов, устройство, назначение, правила обслуживания оборудования нагнетательных скважин и применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 3. Оператор по поддержанию пластового давления, 5-й разряд
155. Характеристика работ:
обслуживание оборудования нагнетательных скважин, работающих при давлении 12,5 МПа (125 кгс/см2) и более и объеме закачки воды свыше 7200 м3/сутки, распределительных устройств и водоводов;
ведение работ по восстановлению и поддержанию приемистости нагнетательных скважин;
выполнение контрольно-измерительных и наладочных работ в пунктах учета закачки;
контроль за работой средств защиты трубопроводов и оборудования скважин от коррозии;
участие в работах по подготовке нагнетательных скважин к капитальному и текущему ремонту;
прием нагнетательных скважин из ремонта, освоение и пуск их в эксплуатацию;
контроль за работой средств автоматики, телемеханики и контрольно-измерительных приборов;
контроль за ведением вахтового журнала и первичной документации по учету закачки рабочего агента;
руководство работой вахты.
156. Должен знать:
характеристику разрабатываемого месторождения;
системы воздействия на нефтяную залежь, назначение и устройство подземного и наземного оборудования;
схему обвязки насосной станции, распределительных устройств, нагнетательных скважин;
виды текущего и капитального ремонтов нагнетательных скважин;
методы увеличения приемистости скважин;
освоения и исследования нагнетательных скважин;
назначение, устройство, правила эксплуатации систем автоматики, телемеханики, программных устройств.
37. Оператор по подземному ремонту скважин
Параграф 1. Оператор по подземному ремонту скважин

152. Білуге тиіс:
жұмысталатын кен орнының сипаттамасы мен оны пайдалану тәсілдерін;
қабат қысымын ұстап түру әдістерін;
айдау ұңғымаларының магистральді су арналары жабдығын пайдалану ережесін мен нысанын;
қабатқа сіңірілетін судың, газ бен ауаның сапасына қойылатын негізгі талаптарды;
труба құбырларын қосу сызбасын;
таратып бөлу батареяларының құрылымын;
бақылау-өлшеу аспаптарының (расходомерлердің, водомерлердің, манометрлер мен тағы басқа) құрылымыммен нысаны туралы негізгі деректерді.
Параграф 29. Қабат қысымын ұстап тұру өніндегі оператор, 4-разряд
153. Жұмыс сипаттамасы:
10 МПа-ден 12,5 МПа-дейін және одан жоғары (100-125 кгс/см2) қысым кезінде жұмыс істейтін және тәулігіне 3600 м3/-тан 7200 м3/дейінгі көлемде су айдайтын айдау ұңғымалары жабдығына қызмет көрсету;
ұңғымалардың қабылдауыштығын қалпына келтіру және ұстап тұру жұмыстарын жүргізуге қатысу;
қабатқа жұмысшы агентті берілуін реттеу;
айдау ұңғымаларының жердегі жабдығын монтаждауға, демонтаждауға және жөндеуге қатысу;
айдау ұңғымаларының, таратып бөлу құрылғыларының режимін белгілеу жұмыстарына қатысу;
қорғау автоматикасы мен таратып бөлу пункттеріндегі бақылау-өлшеу аспаптарының ұсақ ақауларын жою.
154. Білуге тиіс:
мұнай мен газ, газ конденсатын өндірудің технологиялық процесін, айдау ұңғымаларын зерттеудің негізгі әдістерін;
құбырларды қосудың бөлшектік сызбасын;
айдау ұңғымалары мен қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын, нысанын, пайдалану ережесін
Параграф 30. Қабат қысымын ұстап тұру өніндегі оператор, 5-разряд
155. Жұмыс сипаттамасы:
12,5 МПа (125 кгс/см2) қысым кезінде жұмыс істейтін және тәулігіне 7200 м3/жоғары көлемде су айдайтын айдау ұңғымалары жабдығына қызмет көрсету;
ұңғымалардың қабылдауыштығын қалпына келтіру және ұстап тұру жұмыстарын жүргізу;
айдауды есептеу пункттерінде бақылау-өлшеу және баптау жұмыстарын орындау;
труба құбырларын қорғау құралдары мен ұңғыманы коррозиядан қорғау жабдығының жұмысын бақылау;
айдау ұңғымаларын күрделі және ағымдық жөндеуге дайындау жұмыстарына қатысу;
айдау ұңғымаларын жөндеуден қабылдап алу және оларды игеру, пайдалануға қосу;
автоматика, телемеханика және бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын бақылау;
вахта журналын және жұмысшы агентті сіңіру есебінің алғашқы құжаттамасын жүргізу;
вахта жұмысына басшылық ету.
156. Білуге тиіс:
жұмысталатын кен орнының сипаттамасын;
мұнай шөгіндісіне әсер ету жүйелерін, жердің бетіндегі және астындағы жабдықтардың нысанын, құрылымын;
насос стансасының, таратып бөлу құрылғысының, айдау ұңғымасының байламы сызбасын;
айдау ұңғымасын ағымдық және күрделі жөндеу түрлерін;
ұңғыманың қабылдауыштығын көбейту, айдау ұңғымаларын игеру және зерттеу әдістерін;
автоматика, телемеханик, бағдарламалық құрылғылары жүйелерінің нысанын, құрылымын, пайдалану ережесін.
36. Ұңғымаларды жер астында жөндеу операторы
Параграф 31. Ұңғымаларды жер астында жөндеу операторы

157. Характеристика работ:
выполнение работ по подземному ремонту скважин;
смена однорядного и двухрядного лифтов, запарафиненных труб, глубинных насосов, оборудования раздельной эксплуатации, газлифтных клапанов;
изменение погружения глубинных насосов, ликвидация обрывов, отворотов штанг, ловильные работы по извлечению инструмента и проволоки;
промывка нижнего клапана глубинного насоса и плунжера;
разборка и чистка газовых и песочных якорей;
промывка, чистка скважин от песчаных пробок, глинистого раствора,промывка скважин горячей нефтью и другими химическими реагентами;
ликвидация гидратных пробок в стволе скважин, очистка эксплуатационной колонны и насосно-компрессорных труб от парафина, отложений солей и смол;
шаблонирование скважин с отбивкой забоя;
перевод скважин с одного способа эксплуатации на другой;
подготовка скважин к прострелочным работам и геофизическим исследованиям;
установка и извлечение приемных клапанов и отсекателей;
закрытие и открытие клапанов циркуляционных механических, опрессовка подземного оборудования скважин;
сборка и разборка устьевого оборудования скважин при различных способах эксплуатации;
осуществление профилактического ухода за оборудованием и инструментом, индикатором веса;
участие в погрузочно-разгрузочных работах, связанных с подземным ремонтом скважин;
выполнение работ по восстановлению и увеличению приемистости нагнетательных скважин;
установка и крепление передвижных агрегатов, сооружений и канатной техники;
на промыслах, где отсутствуют подготовительные бригады, выполнение всех работ, связанных с установкой подъемных сооружений и проведением подсобно-вспомогательных работ (подготовкой скважин к ремонту, глушение скважин и так далее);
подключение и отключение электрооборудования и осветительной аппаратуры на скважинах, оснащенных штепсельными разъемами;
управление канатной техникой.
158. Должен знать:
способы эксплуатации скважин, конструкции газовых, нефтяных и нагнетательных скважин;
технологию производства подземного ремонта, освоения и глушения скважин при всех способах эксплуатации;
назначение, устройство и правила эксплуатации подъемных сооружений (вышки, мачты), талевой системы и ее элементов;
глубинных насосов, газлифтных клапанов, канатной техники, применяемых при подземном ремонте скважин;
устройство и принцип действия автоматов для механического свинчивания и развинчивания насосно-компрессорных труб и штанг, кабеленаматывателя, индикатора веса;
назначение и устройство средств механизации и автоматизации спуско-подъемных операций, основные сведения о гидро- и пневмосистемах и их устройстве;
способы эксплуатации и расчет оснастки талевой системы в зависимости от поднимаемого груза, допустимые нагрузки и скорости при выполнении канатных работ;
устройства и правила установки противовыбросового оборудования (малогабаритных превенторов);
устройство, обслуживание гидравлической глубинной лебедки и тюбинговой установки;
способы управления ими, типы газопесочных якорей и их применение, виды инструментов, применяемых при подземном ремонте скважин, и правила пользования ими;
допустимые скорости спускоподъема труб и штанг при различной оснастке и различном скважинном оборудовании;
расчет процесса промывки песчаной пробки, действующие инструктивные карты рациональной организации труда;
правила подключения станка-качалки, осветительной аппаратуры.
При подземном ремонте скважин I категории сложности под руководством оператора по подземному ремонту скважин более высокой квалификации - 4-й разряд;
при подземном ремонте скважин I категории или скважин II категории сложности под руководством оператора по подземному ремонту скважин более высокой квалификации - 5-й разряд;
при подземном ремонте скважин II категории сложности - 6-й разряд;

157. Жұмыс сипаттамасы:
ұңғымаларды жер астында жөндеу жұмыстарын орындау;
бір қатарлы және екі қатарлы лифтілерді, парафинделген трубаларды, терең насостарды, бөліп пайдалану жабдығын, газлифті клапандарын ауыстыру;
терең насостарды сіңіруді өзгерту, үзіктерді, штанга қайырмаларын жою, құралдар мен сымдарды алып шығу жұмыстары;
терең насос пен плунжердің төменгі клапанын жуу;
құм зәкірлерді бөлшектеу және тазалау;
ұңғымаларды құм тығындардан, балшықты ерітіндіден жуу, тазалау;
ұңғымаларды ыстық мұнаймен және басқа да химиялық реагенттермен жуу;
ұңғыма оқпанындағы гидратты тығындарды жою, пайдалану ұстыны мен насос-компрессор трубаларын парафиннен, тұз бен шайыр шөгінділерінен тазарту;
забойды уата отырып ұңғымаларды шаблондау;
ұңғыманы пайдаланудың бір тәсілінен екіншісіне ауыстыру;
қабылдау клапандары мен кескілерді орнату және алып тастау;
циркуляциялық механикалық клапандарды ашу және жабу, ұңғыманың жер асты жабдығын престемелеу түрлі пайдалану тәсілдері кезінде ұңғыманың сағалық жабдығын құрастыру және бөлшектеу;
жабдықты, құралды, салмақ индикаторын профилактикалық күтімді жүзеге асыру;
ұңғыманы жер астында жөндеумен байланысты тиеу-түсіру жұмыстарына қатысу;
ұңғымалардың қабылдауыштығын қалпына келтіру және ұстап тұру жұмыстарын жүргізу;
жылжымалы агрегаттарды, құрылғылар мен канат техникасын орнату және бекіту;
дайындау бригадалары жоқ кәсіпшіліктерде, көтеру құрылғыларын орнатумен және қосалқы-көмекші жұмыстарды атқарумен байланысты барлық жұмыстарды (ұңғыманы жөндеуге дайындау, ұңғымаларды тұншықтыру және тағы басқа) орындау;
ұңғымалардағы, штепсель ажыратқыларымен жабдықталған электр жабдығы мен жарық беру аппаратураларын қосу және ажырату;
канат техникасын басқару.
158. Білуге тиіс:
ұңғыманы пайдалану тәсілдерін;
газ, мұнай және айдау ұңғымаларының құрылымын;
түрлі пайдалану тәсілдері кезінде ұңғыманы жер астында жөндеу, игеру және тұншықтыру өндірісі технологиясын;
ұңғыманы жер астында жөндеу кезінде қолданылатын көтеру құрылғыларын (мұнараны, мачтаны), таль жүйесі мен оның элементтерін, терең насостарды, газлифт клапандарын, канат техникасын пайдалану ережесін, олардың құрылымы мен нысанын;
насос-компрессор трубалары мен штангаларын, кабель орағышты, салмақ индикаторын механикалық бұрау және бұрап алуға арналған автоматтардың құрылымы мен жұмыс принципін;
көтеру-түсіру операцияларын механикаландыру және автоматтандыру құралдарының нысаны мен құрылымын;
гидро- және пневмо жүйелер туралы негізгі деректерді және олардың құрылымын;
көтерілетін жүгіне қарай таль жүйесін пайдалану тәсілдерін және оларды жарақтандыру есебін;
канат жұмыстарын орындау кезіндегі шекті жүктемені және жылдамдықты;
шықпаға қарсы жабдықтың (шағын габаритті превенторларды) құрылымын және оны орнату ережесін;
гидравликалық терең шығыр мен тюбинг қондырғысының құрылымын, қызмет көрсету және оларды басқару тәсілдерін;
газ-құм зәкірлердің түрлерін және оларды қолдану ережесін,ұңғыманы жер астында жөндеу кезінде қолданылатын құралдардың түрлері мен оларды пайдалану ережесін;
түрлі жарақтандыру мен түрліше ұңғыма жабдығы кезінде трубалар мен штангаларды көтеріп түсірудің шекті жылдамдығын;
құм тығынын жуу процесінің есебін;
еңбекті ұйымдастырудың қолданыстағы нұсқаулық карталарын;
станок-качалканы, жарық беру аппаратурасын қосу ережесін;
І санаттағы ұңғыманы біліктілігі анағұрлым жоғары ұңғымаларды жер астында жөндеу операторының басшылығымен жер астында жөндеу кезінде - 4-разряд;
І санаттағы немесе ІІ санаттағы ұңғыманы біліктілігі анағұрлым жоғары ұңғымаларды жер астында жөндеу операторының басшылығымен жер астында жөндеу кезінде - 5 разряд;
ІІІ санаттағы ұңғыманы жер астында жөндеу кезінде - 6-разряд;

при подземном ремонте скважин глубиной свыше 3000 м, горизонтальных скважин глубиной до 2000 м или эксплуатируемых газлифтным способом - 7-й разряд.
Для операторов по подземному ремонту скважин 6-го и 7-го разрядов требуется среднее профессиональное образование.
38. Оператор по сбору газа
Параграф 1. Оператор по сбору газа, 2-й разряд
159. Характеристика работ:
обслуживание сепараторов, газопроводов, газораспределительных устройств и других объектов газового хозяйства под руководством оператора по сбору газа более высокой квалификации;
обход объектов газового хозяйства и проверка их состояния, ликвидация неполадок в работе оборудования;
продувка сепараторов и газопроводов;
наблюдение за уровнем жидкости в сепараторах;
участие в текущем ремонте оборудования и аппаратуры, смена неисправных задвижек, замена прокладок, набивка сальников;
обеспечение технической исправности газовых колодцев;
выполнение несложных слесарных работ.
160. Должен знать:
основные сведения по технологии добычи, сбора и транспортировки нефти, газа и конденсата;
основные взрывоопасные свойства смесей, их токсичность;
назначение, устройство и правила обслуживания сепараторов, напорных газопроводов, газораспределительных устройств, запорных устройств, предохранительных, обратных и регулирующих клапанов, регуляторов давления и уровня и других применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 2. Оператор по сбору газа, 3-й разряд
161. Характеристика работ:
обслуживание сепараторов, газопроводов, газораспределительных устройств и других объектов газового хозяйства;
проведение профилактических мероприятий по предупреждению попадания нефти в газосборные сети, образования гидратных и жидкостных пробок в газопроводах, повышения перепада давления на участках газопроводов, по снижению технологических потерь газа, технологическое переключение потоков газа;
отбор проб газа для определения содержания в нем сероводорода;
определение толщины и качества изоляции стенок аппаратов и газопроводов;
содержание в работоспособном состоянии воздушных и кабельных линий системы телемеханики;
производство работ по борьбе с коррозией металла;
шурфовка газопроводов;
выполнение текущего ремонта обслуживаемого оборудования, аппаратуры;
ведение журналов учета работы оборудования и газопроводов, добычи и использования газа, технологических потерь газа.
162. Должен знать:
технологические процессы добычи нефти и газа, сепарации нефти и газа, схемы коммуникаций газосборных узлов, свойства газов, применяемых ингибиторов, особенности сбора и транспортировки сероводородосодержащего газа;
методы определения газового фактора, технологических потерь газа, причины гидратообразования в газосборных сетях и напорных газопроводах и методы борьбы с ними;
техническую характеристику, правила обслуживания и поддержания нормального технологического режима работы газовых объектов:
оборудования и аппаратов, технические характеристики и устройство применяемых контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и телемеханики.
Параграф 3. Оператор по сбору газа, 4-й разряд

тереңдігі 3000 м астам ұңғыманы, тереңдігі 2000 м астам жазық ұңғымаларды немесе газ лифт әдісімен пайдаланылатын ұңғыманы жер астында жөндеу кезінде - 7-разряд.
6 және 7-разрядтағы ұңғымаларды жер астында жөндеу операторлары үшін орта кәсіптік білім талап етіледі.
37. Газ жинау жөніндегі оператор
Параграф 32. Газ жинау жөніндегі оператор, 2-разряд
159. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары газ жинау жөніндегі оператордың басшылығымен сепараторларға, газ құбырларына, газды таратып бөлу құрылғылары мен газ шаруашылығының басқа да нысандарына қызмет көрсету;
газ шаруашылығы нысандарын аралап көру және олардың жай-күйін тексеру, жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою;
сепараторлар мен газ құбырларын үрлеу;
сепараторлардағы сұйықтың деңгейін қадағалау;
жабдықтар мен аппаратураны ағымдық жөндеуге қатысу, жарамсыз жаппаларды ауыстыру, прокладкаларды ауыстыру, сальниктерді толтыру;
газ құдықтарының техникалық жарамдылығын қамтамасыз ету;
қарапайым слесарлық жұмыстарды орындау.
160. Білуге тиіс:
мұнайды, газды және конденсатты өндіру, жинау және тасымалдау технологиясы жөніндегі негізгі деректерді;
қоспалардың жарылыс қауіпті негізгі қасиеттерін, олардың улылығын;
сепараторларға, газ құбырларына, газ таратып бөлу құрылғыларына, жаппа құрылғыларына, сақтандырушы, кері және реттеуші клапандарға, қысым мен деңгей реттеуіштеріне, қолданылатын басқа да бақылау-өлшеу аспаптарына қызмет көрсету ережесін, олардың құрылымы мен нысанын.
Параграф 33. Газ жинау жөніндегі оператор, 3-разряд
161. Жұмыс сипаттамасы:
сепараторларға, газ құбырларына, газды таратып бөлу құрылғылары мен газ шаруашылығының басқа да нысандарына қызмет көрсету;
мұнайдың газ жинау желілеріне жетуінің, газ құбырларында гидратты және сұйық тығындардың пайда болуының, газ құбырлары учаскелерінде қысым артуының алдын алу, газдың технологиялық шығындарын азайту жөніндегі профилактикалық іс-шараларды жүргізу;
газ құрамында күкірт сутегінің болуын анықтау үшін сынама алу;
аппараттар мен газ құбырлары қабырғаларын оқшаулаудың қалыңдығы мен сапасын анықтау;
телемеханиканың ауа және кабель желілерін жұмысқа жарамды жағдайда ұстау;
метал коррозиясымен күрес жұмыстары өндірісі;
газ құбырларын шурфтау;
қызмет көрсететін жабдықты, аппаратураны ағымдық жөндеуді жүргізу;
жабдықтың және газ құбыры жұмысының, газды өндіру және пайдалану, газдың технологиялық шығыны журналдарын жүргізу.
162. Білуге тиіс:
мұнай мен газды өндірудің, сепарациялаудың технологиялық процестерін;
газ жинау тораптары коммуникацияларының сызбасын;
газдардың, қолданылатын ингибиторлардың қасиеттерін;
күкірт сутекті газды жинау мен тасымалдау ерекшеліктерін;
газ факторын, технологиялық газ шығынын анықтау әдістерін;
газ жинау желілері мен газ құбырларында гидраттың пайда болуы себептерін және олармен күрес әдістерін;
газ нысандарының, жабдығы мен аппараттардың техникалық сипаттамасын, қызмет көрсету және қалыпты технологиялық жұмыс режимін ұстап тұру ережесін;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика және телемеханик құралдарының құрылымы мен техникалық сипаттамасын.
Параграф 34. Газ жинау жөніндегі оператор 4-разряд

163. Характеристика работ:
обслуживание групповых установок, дожимных насосных станций, концевых ступеней сепарации, сборных пунктов и товарных парков, вывод на заданный технологический режим работы автоматизированного оборудования;
контроль за работой и наладкой основных средств автоматизации;
организация и участие в ремонте наземного и подземного оборудования и коммуникаций, запорной, отсекающей, предохранительной и регулирующей арматуры;
осуществление технических и технологических мероприятий по сокращению потерь газа и конденсата, совершенствованию технологических процессов сбора, подготовки и транспортировки газа;
отбор проб воздуха и их анализ на загазованность с применением газоанализаторов;
руководство работой звена, бригады.
164. Должен знать:
характеристику разрабатываемого месторождения, назначение и устройство наземного оборудования, скважин, пунктов сепарации нефти и газа;
технологическую схему сбора и транспортировки газа и газового конденсата;
методы определения газового фактора, работы регуляторов давления и уровня, отсекателей нефти, контрольно-измерительных приборов, приборов контроля изоляции газопроводов;
порядок ведения огнеопасных и газоопасных работ на пунктах сепарации и газопроводах;
принцип работы центробежных и винтовых насосов, особенности сбора и использования газа высокосернистой нефти, свойства метанола, ингибиторов и газов.
39. Оператор пульта управления в добыче нефти и газа
Параграф 1. Оператор пульта управления в добыче нефти и газа
165. Характеристика работ:
контроль за технологическим процессом добычи нефти, газа и газового конденсата на промысле и дистанционное управление технологическим процессом замеров добычи нефти, газа и газового конденсата с помощью средств автоматики и телемеханики;
запуск и отключение установок и механизмов;
осуществление сбора, обработки и передачи информации со скважин (включая нагнетательные) и из групповых замерных установок;
контроль за работой действующего фонда скважин через пульт управления и информацию обслуживающих операторов;
подготовка и передача информации о выполнении работ и аварийных ситуациях на промысел и центральной технологической службе;
передача центральной инженерно-технологической службе заявки на необходимую спецтехнику и транспорт;
составление сводки о работе скважин и сдаче продукции, движении бригад подземного и капитального ремонта скважин;
осуществление работы под руководством инженерно-технологической службы промысла и получение оперативных указаний от центральной инженерно-технологической службы нефтегазодобывающего управления;
ведение вахтовой документации по изменению режима работы скважин и проводимым работам на объектах нефтепромысла;
руководство работой операторов по добыче нефти и газа, по пуску и остановке скважин.

163. Жұмыс сипаттамасы:
топтық қондырғыларға, насос стансаларына, соңғы сепарациялау сатыларына, жинау пункттері мен тауар парктеріне қызмет көрсету;
автоматтандырылған жабдықты берілген технологиялық жұмыс режиміне шығару;
негізгі автоматтандыру құралдарының жұмысын бақылау;
жер бетіндегі және астындағы жабдық пен коммуникацияларды, жабу, үзуші, сақтандыру және реттеуші арматураны жөндеуді ұйымдастыру және соған қатысу;
газ және конденсат шығынын қысқарту, газды жинау, дайындау және тасымалдау технологиялық процестерін жетілдіру жөніндегі техникалық және технологиялық іс-шараларды жүзеге асыру;
ауа сынамасын алу және газ талдағыштарды пайдалана отырып оның газдылығына талдау жасау;
звеноның, бригаданың жұмысына басшылық ету.
164. Білуге тиіс:
жұмысталатын кен орнының сипаттамасын;
жер бетіндегі жабдықтың, ұңғымалардың, мұнай мен газды сепарациялау пункттерінің нысаны мен құрылымын;
газ және газ конденсатын жинау мен тасымалдаудың технологиялық сызбасын;
газ факторын анықтаудың, қысым мен деңгей реттеуіштерінің, мұнай үзгілерінің, бақылау-өлшеу аспаптарының, газ құбырларының изоляциясын бақылау аспаптарының технологиялық сызбасын;
ортадан тепкіш және винтті насостардың жұмыс принципін, жоғары күкіртті мұнай газын жинау мен пайдалану ерекшеліктерін;
метанолдың, ингибиторлар мен газдардың қасиеттерін.
38. Мұнай мен газ өндіруді басқару пультінің операторы
Параграф 35. Мұнай мен газ өндіруді басқару пультінің операторы
165. Жұмыс сипаттамасы:
кәсіпшілікте мұнай, газ және газ конденсатын өндірудің технологиялық процесін бақылау және автоматика мен телемеханика құралдарының көмегімен мұнай, газ және газ конденсатын өндіруді өлшеудің технологиялық процесін қашықтықтан басқару;
қондырғылар мен механизмдерді қосу және ажырату;
ұңғымалар мен топтық өлшеу құралдарынан ақпарат жинауды, өңдеуді және беруді жүзеге асыру;
басқару пульті мен қызмет көрсетуші операторлардың ақпараты арқылы жұмыс істеп тұрған ұңғымалар қорының жұмысын бақылау;
кәсіпшілік пен орталық технологиялық қызметтегі апаттық жағдайлардағы жұмыстың орындалғаны туралы ақпаратты дайындау және беру;
орталық инженерлік-технологиялық қызметке қажетті арнаулы техника мен көлікке өтінім беру;
ұңғыманың жұмысы мен өнімді тапсыру, ұңғыманы жер астында және күрделі жөндеу бригадасының қозғалысы туралы мәліметті жасау;
кәсіпшіліктің инженерлік-технологиялық қызметінің басшылығымен жұмысты жүзеге асыру және мұнай-газ өндіруші басқарманың орталық инженерлік-технологиялық қызметінен жедел нұсқаулар алу. Ұңғыманың жұмыс режимін өзгерту және мұнай кәсіпшілігі нысандарында жүргізіліп жатқан жұмыс жөніндегі вахталық құжаттаманы жүргізу;
мұнай және газ өндіру, ұңғымаларды қосу және тоқтату операторлардың жұмысына басшылық ету.

166. Должен знать:
характеристику разрабатываемого месторождения;
технологический процесс добычи нефти, газа и газового конденсата;
методы освоения скважин и интенсификации добычи нефти и газа, назначение и характеристику подземного и наземного оборудования;
виды капитального и подземного ремонта скважин и методы исследования скважин;
технологические схемы сбора, транспортировки, учета и подготовки нефти, газа и газового конденсата;
принципиальные и монтажные схемы обслуживающей аппаратуры, средств автоматики и телемеханики, основы телеконтроля и телеуправления, телемеханики и программных устройств;
назначение применяемых контрольно-измерительных приборов, основы электротехники.
При работе на неавтоматизированных промыслах - 4-й разряд;
при работе на автоматизированных промыслах - 5-й разряд.
40. Оператор по химической обработке скважин
Параграф 1. Оператор по химической обработке скважин, 3-й разряд
167. Характеристика работ:
подготовка химических реагентов и оборудования;
сборка и разборка жестких линий высокого и низкого давления, гибких шлангов при установке агрегатов у скважины;
замер количества прокачиваемого раствора;
определение концентрации соляной кислоты и дозировка химических реагентов. Участие в работах по термообработке скважин;
производство мелкого ремонта применяемого оборудования.
168. Должен знать:
основные сведения по технологии добычи нефти и газа;
месторождениях нефти и газа и методах интенсификации добычи нефти;
назначение химической и термической обработки скважин;
устройство и принцип работы применяемого оборудования;
способы подготовки химических реагентов и правила их хранения, правила погрузки и выгрузки химических реагентов.
При работе под руководством оператора по химической обработке скважин более высокой квалификации - 2-й разряд.
Параграф 2. Оператор по химической обработке скважин, 4-й разряд
169. Характеристика работ:
ведение технологического процесса химической обработки скважин;
установка картограммы и наблюдение за показаниями регистрирующих контрольно-измерительных приборов;
руководство работами по дозировке химических реагентов;
монтаж, демонтаж нагнетательной линии, закачка химреагентов при давлении до 100 атмосфер(далее – атм);
деблокировка призабойного пласта и освоение скважины;
наблюдение за процессом термообработки;
регистрация параметров.
170. Должен знать:
технологию химической и термической обработки скважин;
техническую характеристику, назначение и принципы работы обслуживаемого оборудования, приборов для определения концентрации кислоты, химической и термической обработки скважин и применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 3. Оператор по химической обработке скважин, 5-й разряд

166. Білуге тиіс:
жұмысталатын кен орнының сипаттамасын, мұнай, газ және газ конденсатын өндірудің технологиялық процесін;
ұңғымаларды игеру және мұнай, газ және газ конденсатын өндіруді интенсивтендіру әдістерін;
жердің бетіндегі және астындағы жабдықтың нысаны мен сипаттамасын;
ұңғыманы күрделі және жер астында жөндеу түрлері мен ұңғымаларды зерттеу әдістерін;
мұнай, газ және газ конденсатын жинаудың, тасымалдаудың, есепке алу мен дайындаудың технологиялық сызбасын;
қызмет көрсететін аппаратураның, автоматика мен телемеханика құралдарының принциптік және монтаждау сызбаларын;
телебақылау мен телебасқару, телемеханика мен бағдарламалық құрылғылар негіздерін, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын;
электротехника негіздерін.
автоматтандырылмаған кәсіпшіліктердегі жұмыс кезінде - 4-разряд;
автоматтандырылған кәсіпшіліктердегі жұмыс кезінде - 5-разряд.
39. Ұңғымаларды химиялық өңдеу жөніндегі оператор
Параграф 36. Ұңғымаларды химиялық өңдеу жөніндегі оператор, 3-разряд
167. Жұмыс сипаттамасы:
химиялық реагенттер мен жабдықты дайындау;
ұңғыма жанына жабдық орнату кезінде жоғары және төмен қысым желілерін, икемді шлангілерді құрастыру және бөлшектеу;
айдалатын сұйықтың көлемін өлшеу;
тұзды қышқыл концентрациясын анықтау және химиялық реагенттерді дозалау;
ұңғыманы термоөңдеу жұмыстарына қатысу;
қолданылатын жабдықты ұсақ жөндеу.
168. Білуге тиіс:
мұнай мен газ өндіру технологиясы, мұнай мен газ кен орындары, мұнай өндіруді интенсивтендіру әдістері жөніндегі негізгі деректерді;
ұңғымаларды химиялық және термиялық өңдеу нысанын, қолданылатын жабдықтың құрылымы мен жұмыс принципін;
химиялық реагенттерді дайындау тәсілдерін және оларды сақтау ережесін;
химиялық реагенттерді тиеу және түсіру ережесін;
біліктілігі анағұрлым жоғары ұңғымаларды химиялық өңдеу жөніндегі оператордың басшылығымен жұмыс істеу кезінде - 2-разряд.
Параграф 37. Ұңғымаларды химиялық өңдеу жөніндегі оператор, 4-разряд
169. Жұмыс сипаттамасы:
ұңғымаларды химиялық өңдеудің технологиялық процесін жүргізу;
картограмманы орнату және тіркеуші бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау;
химиялық реагенттерді дозалау жұмыстарына басшылық ету. 100 атм. дейінгі қысым кезінде желіні монтаждау және демонтаждау, химиялық реагенттерді айдау. Забой жанындағы қабатты деблокировкалау және игеру;
термоөңдеу процесін қадағалау;
параметрлерді тіркеу.
170. Білуге тиіс: ұңғымаларды химиялық және термиялық өңдеу технологиясын;
қызмет көрсететін жабдықтың, қышқыл концентрациясын анықтау, ұңғымаларды химиялық және термиялық өңдеу аспаптарының, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын және жұмыс принципін, техникалық сипаттамасын.
Параграф 38. Ұңғымаларды химиялық өңдеу жөніндегі оператор 5-разряд

171. Характеристика работ:
ведение технологического процесса и координация работ по химической обработке скважин;
расчет параметров закачиваемой жидкости;
опрессовка линий на герметичность, определение приемистости скважин;
закачка химреагентов при давлении свыше 100 атм;
регулирование подачи жидкости на приемы насосов агрегата;
установка приборов у устья скважин, соединение их с устьевой арматурой;
динамометрирование скважин;
участие в ремонте средств автоматики и телемеханики, наладке первичных элементов;
ведение вахтовой документации;
руководство бригадой;
прием и сдача вахты.
172. Должен знать:
технологию добычи нефти и газа;
технологию химической обработки скважин;
технические характеристики, конструкции и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования, приборов для определения концентрации химреагентов, химической обработки скважин и контрольно-измерительных приборов;
рецептуру и технологию приготовления растворов;
способы подготовки, перевозки и хранения химреагентов, схемы обслуживаемой аппаратуры, автоматики, диспетчеризации, правила работы на низковольтных и электротехнических установках.
41. Помощник бурильщика капитального ремонта скважин
Параграф 1. Помощник бурильщика капитального ремонта скважин
173. Характеристика работ:
участие в ведении технологического процесса капитального ремонта скважин;
участие в монтаже и демонтаже подъемных установок;
участие в подготовительных работах по проведению капитального ремонта скважин, выполнение верховых работ по установке насосно-компрессорных и бурильных труб, наблюдение за параметрами работы промывочных насосов, подвеска машинных и установка автоматических ключей, наблюдение за циркуляционной системой и очистка ее от шлама, участие в проверке и проведении смазки оборудования и инструмента, участие в работах по оснастке и переоснастке талевой системы;
выполнение работ по установке труб за палец или укладка их на мостки при спуске и подъеме бурильных и насосно-компрессорных труб;
участие в замере труб;
наблюдение за исправностью талевой системы;
подготовка ключей, элеваторов, автоматов свинчивания и развинчивания труб и штанг к спускоподъемным операциям;
наблюдение за исправностью маршевых лестниц и полатей;
участие в приготовлении тампонирующих смесей и химических реагентов, в проведении кислотных и гидротермических обработок скважин, в проведении ловильных, исследовательских и простреленных работ, в освоении скважин, в проведении канатных методов ремонта скважин, в сборке, разборке и опробовании турбобуров и забойных двигателей;
участие в сборке, разборке и установке металлических пластырей, эксплуатационных и опрессовочных пакеров, различных видов ловильного и режущего инструмента, забойного оборудования, фильтров, устьевой обвязки, фонтанной арматуры, противовыбросового оборудования и средств пожаротушения, в замене устьевых пакеров, в монтаже и демонтаже, обвязке и опрессовке линий высоких и низких давлений;
производство текущего ремонта оборудования и инструмента непосредственно на скважинах;
контроль за исправным состоянием ротора с приводом, за параметрами заправочных жидкостей, тампонирующих смесей и химреагентов;
подключение и отключение электрооборудования и осветительной аппаратуры на скважине при наличии штепсельных разъемов.

171. Жұмыс сипаттамасы:
ұңғымаларды химиялық өңдеу жөніндегі технологиялық процесін жүргізу және жұмысты үйлестіру айдалатын сұйықтың параметрлерін есептеу желілердің герметикалығын престемелеу, ұңғымалардың қабылдауыштығын анықтау. 100 атм. дейінгі қысым кезінде химиялық реагенттерді айдау;
сұйықтың агрегат насосына берілуін реттеу;
аспаптарды ұңғыма сағасына орнату, оларды сағалық арматурамен қосу;
ұңғымаларды динамометрлеу;
автоматика және телемеханика құралдарын жөндеуге, бастапқы элементтерді баптауға қатысу;
вахталық құжаттаманы жүргізу;
бригаданы басқару;
вахтаны қабылдау және тапсыру.
172. Білуге тиіс:
мұнай мен газ өндіру технологиясын;
ұңғымаларды химиялық өңдеу технологиясын;
қызмет көрсететін жабдықтың, химиялық реагенттердің концентрациясын анықтау, ұңғымаларды химиялық өңдеу аспаптарының, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы мен пайдалану ережесін, техникалық сипаттамасын;
ерітінділерді дайындаудың рецептурасы мен технологиясын;
химиялық реагенттерді дайындау, тасымалдау және сақтау тәсілдерін;
қызмет көрсететін аппаратураның, автоматиканың, диспетчерлеу сызбасын, төмен вольтті және электротехникалық қондырғыларда жұмыс істеу ережесін.
40. Ұңғымаларды күрделі жөндейтін бұрғышының көмекшісі
Параграф 39. Ұңғымаларды күрделі жөндейтін бұрғышының көмекшісі
173. Жұмыс сипаттамасы:
ұңғымаларды күрделі жөндеудің технологиялық процесін жүргізуге қатысу көтеру қондырғыларын монтаждауға және демонтаждауға қатысу ұңғымаларды күрделі жөндеуді жүргізу жөніндегі дайындық жұмыстарына қатысу, насос-компрессор және бұрғылау трубаларын орнату жөніндегі жоғарыдағы жұмыстарды орындау, жуу стансалары жұмысының параметрлерін қадағалау, машина кілттерін ілу және автоматты кілттерді орнату, желдету жүйесін қадағалау және оны шламнан тазарту,жабдық пен құралды тексеруге және майлауға қатысу, таль жүйесін жарақтандыруға және қайта жарақтандыруға қатысу;
трубаны саусақтарға орнату немесе оларды бұрғылау және насос-компрессор трубаларын түсіру және көтеру кезінде көпіршеге салу жұмыстарын орындау;
трубаларды өлшеуге қатысу;
таль жүйесінің жарамдылығын қадағалау;
кілттерді, элеваторларды, трубалар мен штангаларды бұрау және бұрап алу автоматтарын түсіру-көтеру операцияларына дайындау;
марш баспалдақтары мен полаттердің жарамдылығын қадағалау;
тампондаушы қоспалар мен химиялық реагенттерді дайындауға, ұңғымаларды қышқылды және гидротермиялық өңдеуге, ұстап қалу, зерттеу және ату жұмыстарын жүргізуге ұңғымаларды игеруге, канат әдісімен ұңғыма жөндеуді жүргізуге, турбұрғылар мен забой қозғағыштарын құрастыруға, бөлшектеуге және сынамалуға қатысу;
металл пластырьллерін, эксплуатациялық және престелетін пакерлерді, ұстағыш және кескіш құралдарды, забой жабдықтарын, сүзгіштерді, саға байламдарын, атқыма арматураларды, шығарындыға қарсы жабдықтар мен өрт сөндіру құралдарын құрастыруға, бөлшектеуге және орнатуға, саға пакерлерін ауыстыруға, жоғары және төмен қысымды желілерді монтаждауға, демонтаждауға, байлауға және престеуге қатысу. Жабдық пен құралды тікелей ұңғымаларда ағымдық жөндеуді жүргізу;
жетекті ротордың жарамдылық жағдайын, сұйықтардың, тампондаушы қоспалар мен химиялық реагенттердің параметрлерін бақылау;
ұңғымадағы электр жабдығы мен жарық беру аппаратурасын штепсельді ажыратқышы болса, қосу және ажырату

174. Должен знать:
технологию капитального ремонта скважин, назначение и правила эксплуатации оборудования, механизмов и контрольно-измерительных приборов, применяемых при капитальном ремонте скважин;
порядок пуска промывочных насосов, их конструкцию и технологию ремонта, сведения о применяемых тампонирующих смесях, жидкостях глушения, многокомпонентных растворах, блокирующих водоизолирующих составах, химических реагентах, глинистых растворах и способах их приготовления;
правила работы с кислотами и щелочами, методы освоения скважин, методы исследования скважин приборами ("Надым", "Дикт" и другие);
схемы обвязки оборудования, типы и размеры элеваторов, подъемных крюков, талевых блоков, кронблоков, вертлюгов и канатов, принцип работы применяемых контрольно-измерительных приборов;
устройство подъемных сооружений и механизмов, последовательность операций при спуске и подъеме труб и штанг и при наращивании инструмента, применяемые инструменты и правила пользования ими;
устройство маршевых лестниц, полатей, подкронблочных площадок и пальцев для установки свечей;
правила управления противовыбросовым оборудованием, типовые проекты организации рабочих мест и карты передовых и безопасных приемов труда.
При работе на скважинах I категории сложности - 4-й разряд;
при работе на скважинах II категории сложности - 5-й разряд;
при работе на скважинах глубиной свыше 4000 м - 6-й разряд.
Для помощника бурильщика капитального ремонта скважин 6-го разряда требуется среднее профессиональное образование.
42. Помощник бурильщика плавучего бурильного агрегата в море
Параграф 1. Помощник бурильщика плавучего бурильного агрегата в море,
3-й разряд
175. Характеристика работ:
участие в установке бурильного плавучего агрегата на точке бурения в море, подготовке агрегата к работе, в спуске и подъеме бурильного инструмента;
проверка и подготовка инструмента, лебедки и насоса;
смазка и крепление отдельных узлов.
176. Должен знать:
технологический процесс и последовательность операций бурения вертикальных шурфов в море;
по спуску и подъему инструмента и арматуры;
по заливке шурфов и свай цементным раствором;
устройство применяемого инструмента, способы завязывание простых морских узлов.
Параграф 2. Помощник бурильщика плавучего бурильного агрегата в море,
4-й разряд
177. Характеристика работ:
ведение процесса бурения в море под руководством бурильщика плавучего бурильного агрегата в море более высокой квалификации;
установка опор всех типов, полотен, секций и их крепление;
наблюдение за работой насосного агрегата и управление им;
приготовление цементного раствора;
заливка шурфов и свай;
наблюдение за исправностью применяемого инструмента.

174. Білуге тиіс:
ұңғымаларды күрделі жөндеу технологиясын;
ұңғымаларды күрделі жөндеу кезінде қолданылатын жабдықтың, механизмдер мен бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын және пайдалану ережесін;
жуу насостарын қосу тәртібін, олардың құрылымы мен жөндеу технологиясын;
қолданылатын тампондаушы сұйықтар, тұншықтыру қоспалары, көп компонентті ерітінділер, химиялық реагенттер, балшықты ерітінділер туралы және оларды дайындау тәсілдері туралы деректерді;
қышқылдармен және сілтілермен жұмыс істеу ережесін, ұңғымаларды игеру әдістерін;
ұңғымаларды аспаптармен ("Надым", "Дикт" және тағы басқа), жабдықты байламдау сызбасын;
элеваторлардың, көтеру ілмектерінің, таль блоктарының, кронблоктардың, вертлюгтер мен канаттардың типтері мен мөлшерлерін;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс принципін;
көтеру құрылғылары мен механизмдерінің құрылымын;
трубалар мен и штангаларды түсіру-көтеру және құралды ұзарту кезіндегі операциялардың кезектілігін;
қолданылатын құралдарды және оларды пайдалану ережесін;
марш баспалдақтарының, полаттардың, шам орнатуға арналған кронблок астындағы алаңдар мен саусақтардың құрылымын;
шықпаға қарсы құрылғыны басқару ережесін;
жұмыс орындарын жоспарлаудың үлгілік жобалары мен еңбектің озық және қауіпсіз жолдары картасын.
Күрделілігі I санаттағы ұңғымалардағы жұмыс кезінде - 4-разряд;
күрделілігі IІ санаттағы ұңғымалардағы жұмыс кезінде - 5-разряд;
тереңдігі 4000 м астам ұңғымалардағы жұмыс кезінде - 6-разряд.
6-санаттағы ұңғымаларды күрделі жөндейтін бұрғышының көмекшісі үшін орта кәсіптік білім талап етіледі.
41. Теңіздегі жүзбелі бұрғылау агрегаты бұрғышысының көмекшісі
Параграф 40. Теңіздегі жүзбелі бұрғылау агрегаты бұрғышысының көмекшісі, 3-разряд
175. Жұмыс сипаттамасы:
теңізде жүзбелі бұрғылау агрегатын орнатуға, агрегатты жұмысқа дайындауға, бұрғылау құралын түсіруге және көтеруге қатысу. Құралды, шығырды, насосты тексеру және дайындау;
жекелеген тораптарды майлау және бекіту.
176. Білуге тиіс:
теңізде тік шурфты бұрғылау, құрал мен арматураны түсіру және көтеру, шурфтар мен қадаларды цемент қоспасымен толтыру жөніндегі технологиялық процессті және операциялардың кезектілігін;
қолданылатын құралдың құрылымын;
қарапайым теңіз тораптарын шешу тәсілдерін.
Параграф 41. Теңіздегі жүзбелі бұрғылау агрегаты бұрғышысының көмекшісі, 4-разряд
177. Жұмыс сипаттамасы:
теңізде бұрғылау процесін біліктілігі анағұрлым жоғары теңіздегі жүзбелі бұрғылау агрегаты бұрғышысының көмекшісінің басшылығымен жүргізу;
барлық типтегі тіреулерді, полотноларды, секцияларды орнату және оларды бекіту;
насос агрегатының жұмысын қадағалау және оны басқару;
цемент ерітіндісін дайындау;
шурфтар мен қадаларды толтыру;
қолданылатын жабдықтың жарамдылығын қадағалау.

178. Должен знать:
технологический процесс бурения в море, причины аварий и методы их предупреждения и ликвидации;
устройство и принцип работы бурового оборудования и инструмента;
типы и размеры блоков, секций и полотен оснований морских буров;
конструкции и назначение талевой системы, кронблока, крюка и вертлюга;
виды применяемых стальных и пеньковых тросов, канатов, назначение и правила пользования контрольно-измерительными приборами, установленными на бурильном плавучем агрегате.
43. Слесарь по монтажу и ремонту оснований морских буровых и эстакад
Параграф 1. Слесарь по монтажу и ремонту оснований морских буровых и
эстакад, 2-й разряд
179. Характеристика работ:
выполнение простейших демонтажных, монтажных и плотничных работ, связанных с ремонтом отдельных узлов морских нефтепромысловых сооружений под руководством слесаря по монтажу и ремонту оснований морских буровых и эстакад более высокой квалификации;
подготовка рабочего места для производства ремонтных работ;
текущий ремонт узкоколейных путей на морских эстакадах, тротуаров, колесоотбойных брусьев и ограждений;
частичная разборка и устройство рабочего и защитного настила эстакады и морских оснований;
участие в сборке, разборке, оснастке и подготовке к работе сваебойного агрегата;
оказание помощи "Электрогазосварщику" в выполнении ремонтных работ на морских буровых сооружениях.
180. Должен знать:
технологическую последовательность операций при ремонте морских нефтепромысловых сооружений;
простейшие плотничные и слесарные работы, применяемый плотничный и слесарный инструмент;
основные приемы сваебойных работ;
правила стропления и перемещения конструкций и грузов.
Параграф 2. Слесарь по монтажу и ремонту оснований морских буровых и
эстакад, 3-й разряд
181. Характеристика работ:
выполнение монтажных, демонтажных, сваебойных, бурозаливных и плотничных работ средней сложности, связанных с ремонтом морских нефтепромысловых сооружений;
ремонт деревянных конструкций оснований морских буровых и эстакад;
завязка простых морских узлов;
строповка и расстроповка металлоконструкций;
замер глубины моря и длины свай;
участие в сборке, разборке, оснастке и подготовке к работе сваебойного и бурильного агрегата;
сборка и пуск на воду понтонно-подвесных площадок и других приспособлений;
выполнение работ по укладке узкоколейных путей на эстакаде;
ремонт и установка анодных устройств катодной и протекторной защиты, подводной части металлоконструкций оснований морских буровых и эстакад;
выполнение газорезочных работ.

178. Білуге тиіс:
теңізде бұрғылаудың технологиялық процесін;
апаттардың себептерін және олардың алдын алу мен жою әдістерін;
бұрғы жабдығы мен құралының құрылымы мен жұмыс принципін;
теңіз бұрғылары негіздемелерінің блоктарының, секциялары мен полотноларының типтері мен мөлшерлерін таль блоктарының, кронблоктардың, вертлюгтер мен канаттардың типтері мен мөлшерлерін;
қолданылатын болат және трос, канаттардың түрлерін;
жүзбелі бұрғы агрегатында орнатылған бақылау-өлшеу аспаптарының нысаны мен пайдалану ережесін.
Параграф 42. Теңіз бұрғылары мен эстакадалары негіздемелерін монтаждау және жөндеу жөніндегі слесарь 2-разряд
179. Жұмыс сипаттамасы:
теңіз мұнай кәсіпшілігі құрылғыларының жекелеген тораптарын жөндеумен байланысты қарапайым монтаждау, демонтаждау және ұсталық жұмыстарды біліктілігі анағұрлым жоғары теңіз бұрғылары мен эстакадалары негіздемелерін монтаждау және жөндеу жөніндегі слесарьдің басшылығымен орындау;
жұмыс орнын жөндеу жұмыстары өндірісіне дайындау теңіз эстакадаларында, тротуарларда, брусьялар мен қоршамаларда тар табанды жолдарды ағымдық жөндеу;
эстакада мен теңіз негіздемелеріндегі жұмыс және қорғану төсемін ішінара бөлшектеу және құрылымдау;
қада қағу агрегатын құрастыруға, бөлшектеуге, жарақтандыруға және жұмысқа дайындауға қатысу;
"Электргазбен пісірушіге" бұрғы құрылғыларында жөндеу жұмыстарын орындауда көмек көрсету.
180. Білуге тиіс:
теңіз мұнай кәсіпшілігі құрылғыларын жөндеу кезіндегі операциялардың кезектілігін;
қарапайым ұста және слесарь жұмыстарын;
қолданылатын ұста және слесарь құралдарын;
қада қағу жұмыстарының негізгі жолдарын;
конструкциялар мен жүктерді ілмектеу және орнын ауыстыру ережесін.
Параграф 43. Теңіз бұрғылары мен эстакадалары негіздемелерін монтаждау және жөндеу жөніндегі слесарь, 3-разряд
181. Жұмыс сипаттамасы:
теңіз мұнай кәсіпшілігі құрылғыларын жөндеумен байланысты күрделілігі орташа монтаждау, демонтаждау, қада қағу, бұрғы құю және ұсталық жұмыстарды орындау;
теңіз бұрғылары мен эстакадалары негіздемелерінің ағаш құрылғыларын жөндеу;
қарапайым теңіз байламдарын байлау;
металл конструкцияларды ілмектеу және ілмектен босату;
теңіздің тереңдігі мен қадалардың ұзындығын өлшеу;
қада қағу және бұрғылау агрегатын құрастыруға, бөлшектеуге, жарақтандыруға және жұмысқа дайындауға қатысу;
понтонды-аспалы алаңшалар мен басқа да айлабұйымдарды құрастыру және суға түсіру;
эстакадада тар табанды жолдарды салу және жөндеу;
катодты және протекторлық қорғанудың анодты құрылғыларын, теңіз бұрғылары мен эстакадалары негіздемелерінің су астындағы бөлігін жөндеу және орнату;
газбен кесу жұмыстарын орындау.

182. Должен знать:
технологическую последовательность операций по монтажу, демонтажу и ремонту морских буровых и эстакад, бурению шурфов на дне моря, забивке свай и креплению ремонтируемых узлов и деревянных конструкций;
устройства механизмов по бурению и забивке свай; инструмента, применяемого при монтаже, ремонте и демонтаже оснований морских буровых и эстакад;
основные приемы выполнения сваебойных, бурозаливных, слесарных и плотничных работ, способы строповки и перемещения грузов и материалов, используемых при ремонте морских оснований и эстакад.
Параграф 3. Слесарь по монтажу и ремонту оснований морских буровых и
эстакад, 4-й разряд
183. Характеристика работ:
выполнение монтажных, демонтажных, сваебойных, бурозаливных и плотничных сложных работ, связанных с ремонтом морских нефтепромысловых сооружений;
центрирование и установка блоков секций, посадочных площадок, пешеходных мостков;
разметка, подготовка по месту надводных и подводных трубных сетей и уголков жесткости;
настил полов и производство ремонтных работ;
обслуживание сварочного агрегата;
выполнение газорезочных работ.
184. Должен знать:
конструкцию оснований, типы и размеры блоков, секций, надводных и подводных связей и их технические характеристики;
устройство и технические характеристики сваебойного и бурозаливного агрегатов, сущность сваебойных и бурозаливных процессов, сортамент труб;
типы и характеристики стальных и пеньковых тросов и канатов, основные приемы выполнения простых слесарных и плотничных работ, весовое и объемное соотношение воды и цемента для приготовления цементного раствора;
способы производства верховых работ при бурозаливных и сваебойных работах, принцип работы и правила эксплуатации сварочных агрегатов.
Параграф 4. Слесарь по монтажу и ремонту оснований
морских буровых и эстакад, 5-й разряд
185. Характеристика работ:
выполнение и координация работы бригады при ремонте оснований морских буровых и эстакад;
участие в заготовке и забивке свай, в бурении шурфа на дне моря, в спуске и подъеме бурильного инструмента, заливочных труб, трубной арматуры, в заливке шурфа цементным раствором;
разметка для резки по шаблонам;
участие в цементировании секций, ферм, посадочных площадок, пешеходных мостков, в установке и креплении надводных и подводных связей, блоков и секций, ферм и ригелей оснований морских буровых и эстакад;
участие в укладке, наращивании и креплении брусьев и настила пола;
изготовление сложных шаблонов;
ведение вахтенного журнала.

182. Білуге тиіс:
теңіз бұрғылары мен эстакадаларын монтаждау, демонтаждау және жөндеу, теңіз түбінде шурфтарды бұрғылау, қадаларды қағу және жөнделетін тораптар мен ағаш құрылғыларды бекіту жөніндегі жұмыстардың технологиялық кезектілігін;
бұрғылау, қадаларды қағу механизмдерінің, теңіз бұрғылары мен эстакадаларын монтаждау, демонтаждау және жөндеу кезінде қолданылатын құралдың құрылымын;
қада қағу, бұрғы толтыру, слесарлық және ұста жұмыстарын орындаудың негізгі жолдарын;
теңіз бұрғылары мен эстакадаларын жөндеу кезінде қолданылатын жүктер мен материалдарды ілмектеудің, орнын ауыстырудың тәсілдерін.
Параграф 44. Теңіз бұрғылары мен эстакадалары негіздемелерін монтаждау және жөндеу жөніндегі слесарь, 4-разряд
183.Жұмыс сипаттамасы:
теңіз мұнай кәсіпшілігі құрылғыларын жөндеумен байланысты монтаждау, демонтаждау, қада қағу, бұрғы құю және ұсталық жұмыстарды орындау;
секциялардың, отырғызу алаңдарының және жаяу жүргіншілер көпірлерінің секцияларын орталандыру және орнату;
су үстіндегі және астындағы труба желілері мен қатаңдық бұрыштарының орнын белгілеу және дайындау;
еденді төсеу және жөндеу жұмыстары өндірісі;
пісіру агрегатына қызмет көрсету;
газбен кесу жұмыстарын орындау.
184. Білуге тиіс:
негіздемелердің құрылымын, блоктардың, секциялардың, су үстіндегі және астындағы байланыстардың типтері мен мөлшерін және олардың техникалық сипаттамасын;
қада қағу және бұрғы толтыру агрегаттарының құрылымын мен техникалық сипаттамасын;
қада қағу және бұрғы толтыру процестерінің мәнін;
трубалар сұрпын;
болат тростар мен канаттардың типтері мен сипаттамаларын;
қарапайым слесарь және ұсталық жұмыстарды орындаудың негізгі жолдарын;
цемент ерітіндісін дайындау үшін су мен цементтің салмақтық және көлемдік ара қатынасын;
қада қағу және бұрғы толтыру жұмыстары кезіндегі жоғарыдағы жұмыс өндірісінің тәсілдері, пісіру агрегаттарының жұмыс принципі және пайдалану ережесі.
Параграф 45. Теңіз бұрғылары мен эстакадалары негіздемелерін монтаждау және жөндеу жөніндегі слесарь, 5-разряд
185. Жұмыс сипаттамасы:
теңіз бұрғысы мен эстакада негіздемелерін жөндеу кезіндегі бригаданың жұмысын орындау және үйлестіру;
қадаларды дайындауға және сіңіруге, теңіз түбіндегі шурфты бұрғылауға, бұрғылау құралын, құю трубаларын, труба арматурасын түсіруге және көтеруге, шурфты цемент ерітіндісімен толтыруға қатысу. Кесу үшін шаблондар бойынша белгі салу;
секцияларды, фермаларды, отырғызу алаңдарын, жаяу жүргінші көпіршелерін цементтеуге, су үстіндегі және астындағы байламдарды, блоктар мен секцияларды, теңіз бұрғысы мен эстакада негіздемелерінің фермалары мен ригельдерін орнатуға және бекітуге қатысу;
брустар мен еден төсемін салуға, ұзартуға және бекітуге қатысу;
күрделі шаблондарды жасау.Вахта журналын жүргізу.

186. Должен знать:
конструкцию и технические характеристики строительных механизмов и оборудования, используемых при ремонтных работах;
правила их эксплуатации, возможные неполадки в работе и способы их устранения;
схемы расположения трубных соединений для крепления оснований, фундаментных брусьев и так далее.
Типовые показатели отнесения ремонтов скважин к категориям сложности
Подземный ремонт скважин
I категория
Смена глубинного насоса с подъемом труб без жидкости при глубине подвески до 1300 м, смена глубинного насоса без подъема труб или ремонт плунжера насоса, изменение погружения глубинного насоса с подъемом труб с жидкостью при глубине подвески до 700 м, ликвидация отрыва или отвинчивания штанг на глубине до 1400 м, извлечение плунжера и ловля всасывающего клапана с проверкой состояния и ремонтом их при глубине подвески насоса до 1400 м, промывка (расхаживание) глубинного насоса, ликвидация обрыва полированного штока, оттартывание воды и грязи с забоя, смена подъемных труб однорядного и двухрядного лифтов, смена запарафиненных труб, изменение глубины погружения труб при однорядном лифте при любых способах эксплуатации с глубиной подвески подъемных труб до 1600 м, смена компрессорных труб двухрядного лифта, или изменение глубины подвески их при глубине подвески внешних труб до 1000 м, промывка (очистка) скважин от песчаной пробки, глинистого раствора, промывка скважин горячей нефтью при глубине забоя до 1200 м, ликвидация гидратных пробок в стволах скважин, в которых статическое давление меньше давления столба жидкости от устья скважины до гидратной пробки, промывка скважины водой от осадков с постепенным спуском труб на глубину до 1300 м, перевод скважин с одного способа эксплуатации на другой при глубине подвески до 1200 м, смена насоса с подвески до 1300 м.
II категория
Смена глубинного насоса с подъемом труб без жидкости при глубине подвески более 1300 м, смена глубинного насоса без подъема труб или ремонт плунжера насоса, изменение погружения глубинного насоса при глубине подвески более 1500 м, смена глубинного насоса с подъемом труб с жидкостью при глубине подвески более 700 м, ликвидация обрыва или отвинчивания штанг на глубине более 1400 м, извлечение плунжера и ловля всасывающего клапана с проверкой состояния и ремонтом их при глубине подвески насоса более 1400 м, смена подъемных труб однорядного и двухрядного лифтов, смена запарафиненных труб, изменение глубины погружения труб при однорядном лифте при любых способах эксплуатации с глубиной подвески подъемных труб более 1600 м, смена компрессорных труб двухрядного лифта или изменение глубины подвески их при глубине подвески внешних труб более 1000 м, промывка (очистка) скважин от песчаной пробки, глинистого раствора при глубине забоя более 1200 м, очистка эксплуатационной колонны от парафина, спуск и подъем насосно-компрессорных труб при эксплуатации скважин электропогружными насосами различных марок, гидропоршневыми насосами, лифтами замещения, гидропарным способом при раздельно-одновременной эксплуатации двух и более горизонтов, установка беструбного насоса, ликвидация гидратных пробок в стволах скважин, в которых статическое давление превышает давление столба жидкости от устья скважины до гидратной пробки, промывка скважины водой от осадков с постепенным спуском труб на глубину свыше 1300 м, промывка скважин горячей нефтью при глубине забоя свыше 1200 м, ликвидация обрыва или отворота насосно-компрессорных труб или штанг с подъемом насосно-компрессорных труб с жидкостью, перевод скважин с одного способа эксплуатации на другой при глубине подвески 1200 м, термогазохимическая обработка забоя скважин независимо от глубины подвески насоса, подъем и спуск глубинных отсекающих пакеров различных марок независимо от глубины подвески, вскрытие продуктивных пластов.

186. Білуге тиіс:
жөндеу жұмыстары кезінде қолданылатын құрылыс механизмдері мен жабдықтардың құрылымы мен техникалық сипаттамасын, оларды пайдалану ережесін, жұмысындағы ықтимал ақауларды және оларды жою тәсілдерін;
негіздемелерді, іргетас брустарын және тағы басқа бекітуге арналған труба қосындыларының орналасу сызбасын.
Ұңғыма жөндеуді күрделілік санатына жатқызудың үлгілік көрсеткіштері
Ұңғымаларды жер астында жөндеу I санат
Аспаның тереңдігі 1300 м дейінгі кезде трубаларды сұйықсыз көтере отырып тереңдік насосын ауыстыру, тереңдік насосын ауыстыру трубаларды көтермей ауыстыру немесе насос плунжерін жөндеу, аспаның тереңдігі 700 м дейінгі кезде трубаларды сұйықпен көтере отырып тереңдік насосының батуын өзгерту, 1400 м дейінгі тереңдікте штанганың үзілуін немесе ағытылуын жою, насос аспасының тереңдігі 1600 м дейінгі пайдаланудың барлық тәсілдері кезінде оның жай-күйін тексеріп және жөндей отырып плунжерді алу және сорғыш клапанды ұстау, насос аспасының тереңдігі 1400 м дейінгі бір қатарлы лифтідегі трубалардың бату тереңдігін өзгерту, парафинделген трубаларды ауыстыру, бір қатарлы және екі қатарлы лифтідегі көтеру трубаларын ауыстыру, тереңдік насосын жуу, жылтыратылған шток үзіндісін жою, забойдан су мен балшықты әкету, екі қатарлы лифтідегі компрессор трубаларын ауыстыру, немесе сыртқы труба аспаларының тереңдігі 1000 м кезінде аспаның тереңдігін өзгерту, забойдың тереңдігі 1200 м дейінгі кезде ұңғымаларды құм тығынынан, балшықты ерітіндіден жуу, ұңғыманы ыстық мұнаймен жуу, статикалық қысымы сұйық бағынының қысымынан төмен ұңғыма оқпанындағы гидратты тығындарды ұңғыма сағасын гидратты тығынға дейін жою, трубаны 1300 м тереңдікке дейін біртіндеп түсіре отырып ұңғыманы шөгінділерден сумен жуу, аспаның тереңдігі 1200 м кезде ұңғыманы бір пайдалану тәсілінен басқасына ауыстыру, насосты 1300 м дейінгі аспадан ауыстыру.
II санат
Аспаның тереңдігі 1300 м астам кезде трубаларды сұйықсыз көтере отырып тереңдік насосын ауыстыру, аспаның тереңдігі 1500 м астам кезде трубаларды сұйықпен көтере отырып тереңдік насосының батуын өзгерту, насосын ауыстыру трубаларды көтермей ауыстыру немесе насос плунжерін жөндеу, аспаның тереңдігі 700 м астам кезде трубаларды сұйықсыз көтере отырып тереңдік насосын ауыстыру, 1400 м астам тереңдікте штанганың үзілуін немесе ағытылуын жою, насос аспасының тереңдігі 1400 м астам пайдаланудың барлық тәсілдері кезінде оның жай-күйін тексеріп және жөндей отырып плунжерді алу және сорғыш клапанды ұстау, насос аспасының тереңдігі 1600 м астам бір қатарлы лифтідегі трубалардың бату тереңдігін өзгерту, парафинделген трубаларды ауыстыру, бір қатарлы және екі қатарлы лифтідегі көтеру трубаларын ауыстыру, тереңдік насосын жуу, екі қатарлы лифтідегі компрессор трубаларын ауыстыру, немесе сыртқы труба аспаларының тереңдігі 1000 м астам кезінде аспаның тереңдігін өзгерту, забойдың тереңдігі 1200 м астам кезде ұңғымаларды құм тығынынан, балшықты ерітіндіден жуу, ұңғыманы электр тиеу насостарының түрлі маркаларымен, гидропоршеньді насостармен, алмастыру лифтілерімен, екі немесе одан да горизонттарды бөлек және бір мезгілде көп гидробулы тәсілмен пайдалану кезінде насос-компрессорх трубаларын түсіру және көтеру, трубасыз насос орнату, статикалық қысымы сұйық бағынының қысымынан төмен ұңғыма оқпанындағы гидратты тығындарды ұңғыма сағасынын гидратты тығынға дейін жою, трубаны 1300 м тереңдіктен астам біртіндеп түсіре отырып ұңғыманы шөгінділерден сумен жуу, аспаның тереңдігі 1200 м астам кезде ұңғыманы ыстық мұнаймен жуу, насос-компрессор трубаларының немесе штангаларының үзігін немесе қайтармасын насос-компрессор трубаларын сұйықпен көтере отырып жою, аспаның тереңдігі 1200 м кезде ұңғыманы бір пайдалану тәсілінен басқасына ауыстыру, насос аспасының тереңдігіне қарамастан, ұңғыма забойын термо-газ-химиялық өңдеу, аспаның тереңдігіне қарамастан, түрлі маркадағы кеспе тереңдік пакерлерін көтеру және түсіру, өнімді қабаттарды ашу.