Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по экологической статистике и инструкций по их заполнению
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 августа 2012 года № 210. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2012 года № 7909. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 29 августа 2013 года № 208
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по статистике от 29.08.2013 № 208 (вводится в действие с 01.01.2014).
В соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о затратах на охрану окружающей среды» (код 1411104, индекс 4-ОС, периодичность годовая), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о затратах на охрану окружающей среды» (код 1411104, индекс 4-ОС, периодичность годовая), согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов» (код 1431104, индекс 1-отходы, периодичность годовая), согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов» (код 1431104, индекс 1-отходы, периодичность годовая), согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о сортировке и депонировании отходов» (код 1441104, индекс 2-отходы, периодичность годовая), согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о сортировке и депонировании отходов» (код 1441104, индекс 2-отходы, периодичность годовая), согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Отчет об охране атмосферного воздуха» (код 1421103, индекс 2-ТП (воздух), периодичность полугодовая, годовая), согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет об охране атмосферного воздуха» (код 1421103, индекс 2-ТП (воздух), периодичность полугодовая, годовая), согласно приложению 8 к настоящему приказу.

Экологиялық статистика бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 10 тамыздағы № 210 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 12 қыркүйекте № 7909 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2013 жылғы 29 тамыздағы № 208 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Статистика агенттігі төрағасының 29.08.2013 № 208 бұйрығымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1411104, индексі 4-ҚО, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1411104, индексі 4-ҚО, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) «Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1431104, индексі 1-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес;
4) «Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1431104, индексі 1-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес;
5) «Қалдықтарды іріктеу, пайдаға асыру және сақтау туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1441104, индексі 2-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес;
6) «Қалдықтарды іріктеу, пайдаға асыру және сақтау туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1441104, индексі 2-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес;
7) «Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1421103, индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жартыжылдық, жылдық) осы бұйрықтың 7-қосымшасына сәйкес;
8) «Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1421103, индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жартыжылдық, жылдық) осы бұйрықтың 8-қосымшасына сәйкес бекітілсін.

2. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 13 июля 2010 года № 180 «Об утверждении статистических форм и инструкций по их заполнению общегосударственных статистических наблюдений по экологической статистике» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6399, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 25 сентября 2010 года № 253-254 (26314-26315);
2) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 15 августа 2011 года № 228 «О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 13 июля 2010 года № 180 «Об утверждении статистических форм и инструкций по их заполнению общегосударственных статистических наблюдений по экологической статистике» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7174, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 19 октября 2011 года № 333 (26724).
3. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направить на официальное опубликование в средства массовой информации настоящий приказ в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) обеспечить обязательную публикацию настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Департаменту стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по статистике.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
6. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2013 года.
Председатель                               А. Смаилов
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике

2. Мыналардың:
1) «Экологиялық статистика бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 13 шілдедегі № 180 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6399 болып тіркелген, 2010 жылғы 25 қыркүйектегі № 253-254 (26314-26315) «Казахстанская правда» газетінде жарияланған);
2) «Экологиялық статистика бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 13 шілдедегі № 180 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2011 жылғы 15 тамыздағы № 228 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7174 болып тіркелген, 2011 жылғы 19 қазандағы № 503-504 (26896) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн күнтiзбелiк он күн iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми жариялауға жіберсін;
3) Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің интернет-ресурсында міндетті түрде жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Стратегиялық даму департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі құрылымдық бөлімшелерінің және аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
6. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     Ә. Смайылов
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2012 жылғы 10 тамыздағы
№ 210 бұйрығына
1-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Приложение 1 к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике

от 10 августа 2012 года № 210
Мемлекеттік
статистика
органдары
құпиялылығына
кепілдік береді
Конфиденциальность
гарантируется органами
государственной
статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының 2012 жылғы
10 тамызда № 210 бұйрығына
1-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного
статистического наблюдения
Аумақтық органға
тапсырылады
Представляется
территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт,
сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы,
час (нужное обвести)
1 сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан
артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды
www.stat.gov.kz
сайтынан алуға болады
Статистическую форму
можно получить на сайте
www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық
деректерді тапсырмау, уақтылы тапсырмау және дәйексіз деректерді беру
«Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің
381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и предоставление недостоверных
первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики
является административным правонарушением, предусмотренным статьей 381 Кодекса
Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық
нысан коды
1411104
Код статистической
формы 1411104
Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар туралы есеп
Отчет о затратах на охрану окружающей среды
4 - ҚО
4 – ОС
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Табиғи ресурстарды пайдалатын, ластағыш заттар мен өндірістік қалдықтардың шығарындылары мен төгінділерінің тұрақты көздері бар заңды тұлғалар және (немесе) олардың кұрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, использующие природные ресурсы, имеющие стационарные источники выбросов и сбросов загрязняющих веществ, отходы производства.
Тапсыру мерзімі – 23 ақпан
Срок представления – 23 февраля
БСН коды
код БИН
1. Табиғатты қорғау қызметінің түрлері бойынша қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған жалпы шығындар көлемін мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите общий объем затрат на охрану окружающей среды по видам природоохранной деятельности, в тысячах тенге
Шығындардың бағыты
Направление затрат
ҚОҚҚШЖ1
бойынша коды
Код по КДЗООС
Есепті кезеңге
За отчетный год
Атмосфералық ауаны және климатты қорғау
Защита атмосферного воздуха и климата
1
Су көздерін ағынды сулардың ластауынан қорғау
Охрана водных источников от загрязнения сточными
водами
2
Қалдықтардың айналымын басқару
Управление обращением отходов
3
Топырақты, жерасты сулары мен жерүсті
суларының көздерін қорғау және қалпына келтіру
Защита и восстановление почвы, подземных вод и
поверхностных водных источников
4
Шуылмен және вибрациямен күресу (жұмыс
орындарында еңбекті қорғау бойынша зауытішілік
сипаттағы іс-шараларды қоспағанда)
Борьба с шумом и вибрацией (исключая мероприятия
внутризаводского характера по охране труда на
рабочих местах)
5
Әралуандылық пен ландшафттарды қорғау
Защита биоразнообразия и ландшафтов
6
Радиациялық ықпалдан қорғау (сыртқы
мемлекеттік қауіпсіздік мәселелерінен басқа)
Защита от радиационного воздействия (исключая
вопросы внешней государственной безопасности)
7
Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер (ҒЗТКЖ)
Научные исследования и разработки (НИОКР)
8
Қоршаған ортаны қорғау бойынша басқа да
қызметтер
Другая деятельность по защите окружающей среды
9
_______________________________________________________________
1ҚОҚҚШЖ - қоршаған ортаны қорғау бойынша қызмет түрлері мен шығындардың ведомстволық жіктеуіші
КДЗООС - ведомственный классификатор видов деятельности и затрат по охране окружающей среды

от 10 августа 2012 года № 210
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау, уақтылы тапсырмау және дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики является административным правонарушением, предусмотренным статьей 381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 1411104
Код статистической формы 1411104
Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар туралы есеп
4-ҚО
4-ОС
Отчет о затратах на охрану окружающей среды
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Табиғи ресурстарды пайдаланатын, ластағыш заттар мен өндірістік қалдықтардың шығарындылары мен төгінділерінің тұрақты көздері бар заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, использующие природные ресурсы, имеющие стационарные источники выбросов и сбросов загрязняющих веществ, отходы производства.
Тапсыру мерзімі – 23 ақпан.
Срок представления – 23 февраля.
БСН коды
Код БИН
1. Табиғатты қорғау қызметінің түрлері бойынша қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған жалпы шығындар көлемін мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите общий объем затрат на охрану окружающей среды по видам природоохранной деятельности, в тысячах тенге
Шығындардың бағыты
Направление затрат
ҚОҚҚШЖ1 бойынша коды
Код по КДЗООС
Есепті кезеңге
За отчетный год
Атмосфералық ауаны және климатты қорғау
Защита атмосферного воздуха и климата
1
Су көздерін ағынды сулардың ластауынан қорғау
Охрана водных источников от загрязнения сточными водами
2
Қалдықтардың айналымын басқару
Управление обращением отходов
3
Топырақты, жерасты сулары мен жерүсті суларының көздерін қорғау және қалпына келтіру
Защита и восстановление почвы, подземных вод и поверхностных водных источников
4
Шуылмен және вибрациямен күресу (жұмыс орындарында еңбекті қорғау бойынша зауытішілік сипаттағы іс-шараларды қоспағанда)
Борьба с шумом и вибрацией (исключая мероприятия внутризаводского характера по охране труда на рабочих местах)
5
Әралуандылық пен ландшафттарды қорғау
Защита биоразнообразия и ландшафтов
6
Радиациялық ықпалдан қорғау (сыртқы мемлекеттік қауіпсіздік мәселелерінен басқа)
Защита от радиационного воздействия (исключая вопросы внешней государственной безопасности)
7
Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер (ҒЗТКЖ)
Научные исследования и разработки (НИОКР)
8
Қоршаған ортаны қорғау бойынша басқа да қызметтер
Другая деятельность по защите окружающей среды
9
---------------------------------------------------------------------
1ҚОҚҚШЖ - Қоршаған ортаны қорғау бойынша қызмет түрлері мен шығындардың ведомстволық жіктеуіші
КДЗООС - ведомственный классификатор видов деятельности и затрат по охране окружающей среды

4. Қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі құралдарды күрделі жөндеуге жұмсалған шығындардың көлемін мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите объем затрат на капитальный ремонт основных средств по охране окружающей среды, в тысячах тенге
Шығындардың бағыты
Направление затрат
Анықтама
бойынша коды
Код по
справочнику
Есепті кезеңге
За отчетный год
Атмосфералық ауаны ластағыш зиянды заттарды
ұстайтын және зиянсыздандыратын құрылыстар,
қондырғылар және құрал-жабдықтар
Сооружения, установки и оборудование для
улавливания и обезвреживания вредных веществ,
загрязняющих атмосферный воздух
1
Ағынды суларды тазартуға және су ресурстарын
ұтымды пайдалануға арналған құрылыстар мен
қондырғылар
Сооружения и установки для очистки сточных вод и
рационального использования водных ресурсов
2
Өзге де негізгі құралдар
Прочие основные средства
9
5. Қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі қорлардың орташа жылдық құнын мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите среднегодовую стоимость основных фондов по охране окружающей среды, в тысячах тенге
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Анықтама
бойынша
коды
Код по
справочнику
Есепті кезеңге
За отчетный период
Су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану
Охрана и рациональное использование водных
ресурсов
1
Атмосфералық ауаны қорғау
Охрана атмосферного воздуха
2
Жер қорғау
Охрана земли
3
Атауы
Наименование _____________________________
Мекенжайы
Адрес ____________________________________
Тел: _____________________________________
Электрондық почтаның мекенжайы
Адрес электронной почты __________________
Орындаушының тегі, аты-жөні, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество исполнителя _______
Тел: _____________________________________
Басшы
Руководитель _____________________________
(Т.А.Ә, қолы)
(Ф.И.О., подпись) ________________________
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер________________________
(Т.А.Ә, қолы)
(Ф.И.О., подпись) ________________________
М.О.
М.П.
Приложение 2
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 10 августа 2012 года № 210
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет о затратах на охрану окружающей среды»
(код 1411104, индекс 4–ОС, периодичность годовая)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о затратах на охрану окружающей среды» (код 1411104, индекс 4–ОС, периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о затратах на охрану окружающей среды», (код 1411104, индекс 4–ОС, периодичность годовая).

4. Қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі құралдарды күрделі жөндеуге жұмсалған шығындардың көлемін мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите объем затрат на капитальный ремонт основных средств по охране окружающей среды, в тысячах тенге
Шығындардың бағыты
Направление затрат
Анықтама бойынша коды
Код по справочнику
Есепті кезеңге
За отчетный год
Атмосфералық ауаны ластағыш зиянды заттарды ұстайтын және зиянсыздандыратын құрылыстар, қондырғылар және құрал-жабдықтар
Сооружения, установки и оборудование для улавливания и обезвреживания вредных веществ, загрязняющих атмосферный воздух
1
Ағынды суларды тазартуға және су ресурстарын ұтымды пайдалануға арналған құрылыстар мен қондырғылар
Сооружения и установки для очистки сточных вод и рационального использования водных ресурсов
2
Өзге де негізгі құралдар
Прочие основные средства
9
5. Қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі қорлардың орташа жылдық құнын мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите среднегодовую стоимость основных фондов по охране окружающей среды, в тысячах тенге
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Анықтама бойынша коды
Код по справочнику
Есепті кезеңге
За отчетный период
Су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану
Охрана и рациональное использование водных ресурсов
1
Атмосфералық ауаны қорғау
Охрана атмосферного воздуха
2
Жер қорғау
Охрана земли
3
Атауы                                Мекенжайы
Наименование _______________________ Адрес     ______________________
_______________________ Тел.: __________________________
Электрондық почта мекенжайы
_______________________ Адрес электронной почты ________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя       ________________ Тел. ___________
Басшы                               (Т.А.Ә, қолы)
Руководитель ______________________ (Ф.И.О., подпись) _______________
Бас бухгалтер                       (Т.А.Ә, қолы)
Главный бухгалтер _________________ (Ф.И.О., подпись) _______________
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2012 жылғы 10 тамыздағы
№ 210 бұйрығына
2-қосымша
«Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар туралы есеп»
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын
толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1411104, индексі 4-ҚО,
кезеңділігі жылдық)
1. Бұл «Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1411104, индексі 4-ҚО, кезеңділігі жылдық) толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес дайындалды және «Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар туралы есеп» (коды 1411104, индексі 4-ҚО, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтырудың тәртібін нақтылайды.

2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) общий объем затрат на охрану окружающей среды - расходы предприятий и организаций по содержанию и эксплуатации основных средств, предназначенных для охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов, затраты на капитальный ремонт основных фондов и текущие затраты предприятий и организаций, связанные с охраной окружающей среды и рациональным использованием природных ресурсов, затраты органов исполнительной власти на содержание аппарата, занимающегося вопросами охраны окружающей среды, затраты на образование, научные исследования и разработки в сфере охраны окружающей среды и рационального природопользования, затраты на мероприятия по охране окружающей среды;
2) текущие затраты на охрану природы – расходы предприятий и организаций по содержанию и эксплуатации основных средств, предназначенных для охраны окружающей среды. Сюда же относятся затраты на проведение текущих природоохранных мероприятий, по рекультивации нарушенных земель, расчистке русел малых рек, поддержанию водоохранных зон согласно требованиям Экологического кодекса, контролю качества водных источников, атмосферного воздуха. При передаче отчитывающимися объектами сточных вод и отходов сторонним организациям для их последующей очистки (обезвреживания) и сброса, величина оплаты за этот прием также включается в объем текущих природоохранных расходов;
3) экологические платежи – фактически выплаченные платежи за эмиссии в окружающую среду в пределах установленных лимитов и за сверхнормативные выбросы загрязняющих веществ в природную среду;
4) средства, взысканные в возмещение ущерба, причиненного нарушением экологического законодательства – фактически взысканные в возмещение ущерба, причиненного нарушением экологического законодательства. К ним относятся выплаты за аварийное загрязнение окружающей среды, за нерациональное использование и порчу природных ресурсов;
5) платы за использование природных ресурсов – фактически произведенные выплаты за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за пользование земельными участками, за эмиссии в окружающую среду, за пользование животным миром, за лесные пользования, за использование особо охраняемых природных территорий;

2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындардың жалпы көлемі – кәсіпорындар мен ұйымдардың қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалануға арналған негізгі құралдарды ұстау және пайдалану бойынша шығыстары, қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі қорларды күрделі жөндеуден өткізуге жұмсалған шығындар мен кәсіпорындар және ұйымдардың қоршаған ортаны қорғауға және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалануға байланысты жұмсалған ағымдағы шығындар, қоршаған ортаны қорғау мәселелерімен айналысатын аппаратты ұстау үшін атқарушы билік органдарының шығындары, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану саласындағы білім беруге, ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерге жұмсалған шығындар, қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шараларға жұмсалған шығындар;
2) табиғатты қорғауға жұмсалған ағымдағы шығындар – кәсіпорындар мен ұйымдардың қоршаған ортаны қорғауға арналған негізгі құралдарды ұстау және пайдалану бойынша шығыстары. Мұнда бүлінген жерлерді қалпына келтіру, кіші өзендердің арналарын тазалау, суды қорғау аймақтарын Экологиялық кодекс талаптарына сәйкес ұстау, су көздерінің, атмосфералық ауаның сапасын бақылау бойынша табиғатты қорғаумен байланысты ағымдағы іс-шаралар жүргізуге жұмсалған шығыстар жатады. Есеп беру объектілері басқа ұйымдарға ағынды сулар мен қалдықтарды тазалауға (залалсыздандыруға) және ағызуға тапсыру кезінде бұл қабылдаудың ақы төлеу мөлшері де ағымдағы табиғатты қорғау шығыстары көлеміне қосылады;
3) экологиялық төлемдер – қоршаған ортаға белгіленген лимиттер шегінде эмиссиялар үшін және табиғи ортаға ластағыш заттардың нормативтен тыс шығарылуы үшін есептелген және нақты төленген төлемдер;
4) экологиялық заңнаманың бұзылуы салдарынан орын алған зиянды өтеуге өндірілген қаражат – экологиялық заңнаманың бұзылуы салдарынан орын алған зиянды өтеуге заңды тұлғадан талап етілген және өндірілген нақты қаражат. Оларға қоршаған ортаны апаттық ластағаны үшін, табиғи ресурстарды ұтымсыз пайдаланғаны және бұзғаны үшін белгіленген төлемдер жатады;
5) табиғи ресурстарды пайдаланғаны үшін төлемдер – жер үсті су ресурстарын, жер учаскелерін, қоршаған ортаға эмиссиялар, жануарлар дүниесін, орманды, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшiн есептелген және нақты төленген төлемдер;
6) жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдерi – Қазақстан Республикасы Салық заңнамасына сәйкес анықталады;
7) негізгі құрал-жабдықтар – субъектінің тауарларды (қызметтерді) өндіруде немесе жеткізуде бір кезеңнен астам пайдалану үшін ұстайтын материалдық активтері;
8) ағымдағы құн – белгілі бір күнге қолданыстағы нарықтық бағасы бойынша негізгі құрал-жабдықтардың құны немесе негізгі құрал-жабдықтардың қайта бағалаудан (индексациялаудан) кейінгі құны.

3. Данная статистическая форма заполняется на основании данных бухгалтерского и первичного учета, фактических затрат на охрану окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов.
По разделу 1 пояснения к затратам и видам природоохранной деятельности приведены в Методических рекомендациях по формированию показателей статистики окружающей среды, а также в ведомственном Классификаторе видов деятельности и затрат по охране окружающей среды (утверждены приказами Агентства Республики Казахстан по статистике № 337 от 9 декабря 2010 года и № 85 от 17 марта 2011 года), которые представлены на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике www.stat.kz в подразделах «Методологические положения» и «Статистические классификации».
4. Строка 1 раздела 2 включает текущие затраты по охране и рациональному использованию водных ресурсов, содержанию и эксплуатации:
станций биологической физико-химической и механической очистки производственных и коммунальных сточных вод;
сооружений и установок по доочистке сточных вод, включая земледельческие поля орошения;
опытных установок и цехов на предприятиях, связанных с разработкой методов очистки сточных вод;
установок и сооружений для сбора, транспортировки, переработки и ликвидации жидких производственных отходов, загрязняющих водоемы или подземные воды;
береговых сооружений для приема с судов хозяйственно-бытовых сточных вод и мусора для утилизации, складирования и очистки;
отдельных сооружений первичной стадии очистки сточных вод (нефтеловушек, жироловок, станций нейтрализации флотационных установок и установок обезвреживания шламов);
канализационных сетей, подводимых к сооружениям по очистке сточных вод и для отведения сточных вод на поля фильтрации, поля орошения, к специально построенным накопителям, испарителям; сооружений для очистки коммунальных сточных вод;
внеплощадных сетей канализации для отвода промышленных сточных вод (включая ливневые) и сооружений из них станций перекачки, станций по контролю, подготовке, усреднению сточных вод и емкостей для временной аккумуляции этих вод в случае аварийных сбросов загрязнений и повышения концентрации их выше предельно допустимых норм с последующей передачей на станции очистки. В основные коммуникации не входят внутриплощадочные сети промышленных предприятий. Если канализационные сети не подведены к очистным сооружениям и производят сброс загрязненных сточных вод в природные водные объекты, затраты на содержание и эксплуатацию этих сетей по данной строке не показываются;
береговых и плавучих станций очистки балластных и льяльных (подсланевых) вод;
систем водоснабжения с замкнутыми циклами (с возвратом для нужд технического водоснабжения сточных вод после их соответствующей очистки и обработки), включая оборотные системы гидрозолоудалении и гидроудаления различных шлаков, оборотные системы последовательного и повторного использования воды, в том числе, поступающей от других предприятий;
установок, оборудования и технического флота по сбору нефти, мусора и других жидких, твердых отходов с акваторий рек, водоемов, портов и внутренних морей, а также на проведение мероприятий по дооборудованию действующих судов;
поддержанию согласно требованиям Экологического кодекса, водоохранных зон с комплексом технологических, лесомелиоративных, агротехнических, гидротехнических, санитарных мероприятий, засорения и истощения водных ресурсов;
поддержанию согласно требованиям Экологического кодекса, специальных водохранилищ по борьбе с вредным воздействием вод, а также для обеспечения санитарно-оздоровительных (экологических) попусков. Затраты на содержание и эксплуатацию водохранилищ, предназначенных для гидроэнергетических, ирригационных и производственных нужд, сюда не включаются;
русловых аэрационных станций и водоохранных объектов межотраслевого значения;
рассеивающих выпусков;
полей фильтрации, полей орошения, специально построенных накопителей, испарителей и отстойников, отведение (сброс) загрязненных сточных вод, которые не приводят к загрязнению поверхностных и подземных водных ресурсов;
осуществлению регулирования стока малых рек, расчистку их русел, мероприятия по восстановлению и поддержанию благоприятного гидрологического режима и санитарного состояния малых рек;
проведению мероприятий для повторного использования сбросных и дренажных вод (включая сбросные воды с рисовых полей) и улучшения их качества (аккумулирующие емкости, отстойники, сооружения и устройства для аэрации вод, биологические каналы, экраны для задержания пестицидов);
автоматизированных систем управления (далее – АСУ) водохозяйственными комплексами в бассейнах важнейших рек. АСУ водоохранными комплексами, систем контроля качества морских, природных и сточных вод (включая эксплуатацию специальных судов, лабораторий), систем управления водораспределением (включая орошаемое земледелие), системы государственного водного кадастра, обеспечению первичного учета вод и разработки сводных данных ведения государственного учета использования вод (содержание и эксплуатация автоматизированных станций, измерительных установок) по учету объема и качества забираемой и сбрасываемой воды, вычислительных центров по обработке данных учета;
установок, цехов и осуществлению мероприятий по извлечению ценных веществ из отработавших вод. Сюда следует относить установки и цеха по извлечению и регенерации из водных растворов органических растворителей, ценных компонентов из гальванических и травильных растворов, из сточных вод производств черной и цветной металлургии, при производстве и обработке кинопленки и тому подобное по извлечению из отработавших вод и переработке солей кальция, магния, натрия, фтористых соединений на заводах основной химии, титаномагниевых отработавших технологических растворов на предприятиях целлюлозно-бумажной, химической, нефтехимической и отраслей промышленности, по выделению из отработанных вод и утилизации нефтепродуктов и масел, по переработке избыточного ила очистных сооружений, по извлечению и переработке отходов пищевой промышленности, по переработке и обезвреживанию образующихся на предприятии токсичных соединений, а также аналогичные установки, цеха и мероприятия на предприятиях различных отраслей промышленности, транспорта, сельского хозяйства, жилищно-коммунального хозяйства.
В строке 1 не показываются затраты на содержание и эксплуатацию промышленных и коммунальных водопроводов, включая выплаты промышленных предприятий за воду, забираемую из водохозяйственных систем, а также штрафы за нарушение Водного законодательства.
Строка 2 включает затраты по охране атмосферного воздуха, содержанию и эксплуатации:
установок для улавливания и обезвреживания вредных веществ из газов, отходящих от технологических агрегатов и из вентиляционного воздуха, непосредственно перед выбросом их в атмосферу. Отнесение этих затрат к категории воздухоохранным осуществляется только при условии, если эти установки по своему прямому назначению являются санитарными, то есть обеспечивают снижение выбросов вредных веществ в атмосферный воздух. В этот же показатель включаются затраты на содержание и эксплуатацию опытно-промышленных установок и цехов по разработке методов очистки отходящих газов от вредных выбросов в атмосферу, а также автоматизированных систем контроля за загрязнением атмосферного воздуха, на содержание лабораторий по контролю за загрязнением атмосферного воздуха;
установок (производств) для утилизации веществ из отходящих газов;
контрольно-регулировочных пунктов по проверке токсичности отработавших газов автомобилей.
В виде исключения в состав текущих затрат на охрану атмосферного воздуха включаются затраты на содержание и эксплуатацию установок и устройств по дожигу и другим методам доочистки хвостовых газов перед непосредственным выбросом их в атмосферу.
Кроме того, в исключительных случаях, когда выбор тягодутьевой машины находится в прямой зависимости от сопоставления, создаваемого газопылеулавливающим аппаратом, затраты по эксплуатации этой машины относятся также на охрану атмосферного воздуха. Газопылеулавливающие установки и устройства, являющиеся элементами технологической схемы и служащие для получения планируемой продукции из минимального сырья (очистка газов, отходящих от реакторов при производстве сажи на заводах технического углерода; очистка газов, отходящих от рудно-термических печей при производстве желтого фосфора на фосфорных заводах; очистка газов, отходящих от печей «кипящего слоя» при производстве серной кислоты на химических заводах), к воздухоохранным не относятся. В состав текущих затрат на охрану атмосферного воздуха, кроме того, не включаются затраты на:
эксплуатацию газоотходов (воздуховодов);
дымососов (вентиляторов);
дымовых труб;
систем вентиляции и кондиционирования, служащих для создания нормальных санитарно-гигиенических условий на рабочих местах, санитарно-защитных зон;
уход за зелеными насаждениями, так как они являются составными элементами технологических схем, промсанитарии, благоустройства.

3. Бұл статистикалық нысан бухгалтерлік және бастапқы есепке алу, қоршаған ортаны қорғауға және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануға нақты шығынның мәлiметтерi негізінде толтырылады.
1-бөлім бойынша табиғатты қорғау қызметінің түрлері мен шығындарына түсініктемелер Қоршаған орта статистикасы көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістемелік ұсынымдарда, сондай-ақ Қоршаған ортаны қорғау бойынша қызмет түрлері мен шығындардың ведомстволық жіктеуішінде келтірілген (Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің 2010 жылғы 9 желтоқсандағы № 337 және 2011 жылғы 17 наурыздағы № 85 бұйрықтарымен бекітілген).
2-бөлімнің 1-жолында су ресурстарын қорғауға және ұтымды пайдалануға, күтіп ұстау және пайдалану жөніндегі ағымдағы шығындар енгізіледі:
өндірістік және коммуналдық ағынды суды биологиялық, физикалық-химиялық және механикалық тазарту станциялары;
ағынды суды, сонымен қоса суармалы егіншілік алқабында пайдаланылған суды қосымша тазартатын құрылыстар мен қондырғылар;
ағынды суды тазарту әдістерін әзірлеуге байланысты кәсіпорындардағы тәжірибелік қондырғылар мен цехтар;
су айдынын немесе жер астындағы суды ластайтын сұйық өндірістік қалдықтарды жинайтын, тасымалдайтын, қайта өңдейтін және жоятын қондырғылар мен құрылыстар;
кемелерден алынған шаруашылық-тұрмыстық ағынды сулар мен қоқыстарды кәдеге жарату, жинау және тазарту үшін арналған жағалық құрылыстар;
ағынды суды бастапқы сатысында тазартатын жеке құрылыстар (мұнай торлары, май сүзгілер, флотациялық қолдырғылардың және қоқырларды залалсыздандыратын қондырғылардың бейтараптайтын станциялары);
ағынды суды тазартатын құрылысқа жеткізетін және ағынды суды алқап сүзгісіне, суландыру алқабына, арнайы салынған жинауышқа, буландырғышқа арналған кәріз желілері;
коммуналдық ағынды суды тазартатын құрылыстар;
өнеркәсіптік ағынды суды (сонымен қоса жаңбыр суын) бұратын алаңнан тыс кәріз желілері және сондағы қайта айдайтын станциялар, ағынды суды бақылайтын, әзірлейтін, ағынды суды орташалайтын станциялар және апатты жағдайда лас сулар ағылғанда және олардың концентрациясы шектеулі нормадан асып кеткенде уақытша жинайтын сыйымдылықтар, кейіннен осы суды тазарту станциясына айдау.
Негізгі коммуникацияға өнеркәсіп кәсіпорындарының алаң ішіндегі желісі енгізілмейді. Егер кәріз желілері тазарту құрылысына жеткізілмесе және ластанған ағынды суды табиғи су объектілеріне ағызатын болса, онда осы желілерді күтіп ұстаудың және пайдаланудың шығындары осы жол бойынша көрсетілмейді;
2) лай сулар мен мұхиттық лас суларды тазартатын жағалық және жүзбе станциялар;
3) сумен қамтудың тұйық циклді жүйесі (ағынды суды тиісті тазартудан және өңдеуден өткізгеннен кейін техникалық сумен қамту қажетіне қайтару), сонымен қоса, әртүрлі қоқыстағы су мен күлді, басқа кәсіпорындардан келетін суды тазартатын айналым жүйелері, ұдайы және қайталап пайдаланатын айналым жүйелері;
4) су айдынынан, су қоймасынан, кемежайдан және ішкі теңізден мұнайды, қоқысты және басқа да сұйық қалдықтарды жинайтын қондырғылар, құрал-жабдықтар мен техникалық флоттар, сондай-ақ теңіздер мен кемелерді қосымша жабдықтау бойынша шараларды жүргізу;
5) Экологиялық кодекс талаптарына сәйкес суды қорғайтын аймақты жан-жақты технологиялық, орман-мелиоративтік, агротехникалық, гидротехникалық, санитарлық шаралармен қолдау, су ресурстарының ластануы мен сарқылуы;
6) Экологиялық кодекс талаптарына сәйкес судың зиянды әсерімен күресу бойынша, сондай-ақ санитарлық-сауықтыру (экологиялық) жіберулерді қамтамасыз ету үшін арнайы су қоймаларын ұстау. Гидроэнергетикалық, ирригациялық және өндірістік қажеттілік үшін арналған су қоймаларын күтіп ұстау мен пайдалану шығындары мұнда енгізілмейді;
7) салааралық маңызы бар арналық ауаландыру станциялары мен суды қорғайтын объектілер;
8) шығарылғандардың шашырауы;
9) жер бетіндегі және жер астындағы су ресурстарын ластамайтын сүзілу алаңы, суармалау таңабы, арнайы құрылған жинауыштар, буландырғыштар мен тұндырғыштар, ластанған ағынды суды бұру (қашыртқы);
10) шағын өзендердің ағынын реттеу, олардың арнасын тазарту және шағын өзендердің қолайлы гидрологиялық режимі мен санитарлық жай-күйін қалпына келтіру әрі қолдау жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
11) қашыртқы су мен кәріздеу суын (сонымен қоса күріш танабындағы қашыртқы суды) қайтадан пайдалану және олардың сапасын жақсарту (жинақтайтын сыйымдылықтар, тұндырғыштар, құрылыстар, суды ауаландырғыш құрылғылар, биологиялық каналдар, пестицидтерді ұстайтын экрандар) шараларын өткізу;
12) анағұрлым маңызды өзен бассейндеріндегі су шаруашылығы кешендерінің автоматтандырылған басқару жүйесі (бұдан әрі – АБЖ). Суды қорғау кешендерімен қоса АБЖ, теңіздің, табиғи және ағынды сулардың (арнайы кемелерді, зертханаларды қоса алғанда) сапасын бақылау жүйесі, су үлестіруді басқару жүйесі (суармалы егіншілікті қоса алғанда), мемлекеттік су кадастры жүйесі, судың бастапқы есебін қамтамасыз ету және алынатын, әрі шығарылатын сулардың есебі бойынша, есеп деректерін өңдеу бойынша есептеу орталықтарының суды пайдаланудың мемлекеттік есебін жүргізудің жиынтық деректерін әзірлеу (автоматтандырылған станцияларды, өлшеу қондырғыларын күтіп ұстау және пайдалану);
13) қондырғылар, цехтар және пайдаланылған судан бағалы заттарды алу жөніндегі шараларды жүзеге асыру. Бұған жататын қондырғылар мен цехтар: су ерітінділерінен органикалық еріткіштерді, гальваникалық және өңдейтін ерітінділерден, қара және түсті металлургияда, ағынды судан бағалы компоненттерін алатын, кинопленкаларды өндірген және өңдеген кезде пайдаланылған судан және қайта өңделген кальций, магний, натрий, фторлы қосылыстар тұздарынан негізгі химия зауыттарынан алынғаны, целлюлоза - қағаз, химия, мұнай химиясы және өнеркәсіп салаларының пайдаланылған титан-магний ерітінділері, пайдаланылған судан мұнай өнімдері мен майды бөлу және іске жарату, тазарту құрылыстарындағы артық лайды қайта өңдеу, тамақ өнеркәсібіндегі қалдықтарды алу және қайта өңдеу, кәсіпорындарда пайда болған улы қосылыстарды қайта өңдеу және зарарсыздандыру, сондай-ақ өнеркәсіптің, көліктің, ауылшаруашылығының, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының әртүрлі саласындағы басқа да сондай қондырғылар, цехтар, шаралар.
1-жолда өнеркәсіптік және коммуналдық су құбырларын күтіп ұстаудың және пайдаланудың шығындары, сонымен қоса су шаруашылығы жүйесінен өнеркәсіп кәсіпорындары алатын судың төлемдері, сондай-ақ Суға қатысты заңнаманы бұзғаны үшін айыппұлдар көрсетілмейді.
2-жолда атмосфералық ауаны қорғау, күтіп ұстау және пайдалану жөніндегі шығындар енгізіледі:
технологиялық агрегаттардан және ауаны желдеткіштен шығатын газдағы зиянды заттарды тұтатын және залалсыздандыратын қондырғы, олардың атмосфераға тікелей шығар алдындағы осы шығындарды ауаны қорғау санатына жатқызу, тек осы қондырғы өзінің тікелей мақсаты бойынша санитарлық болған жағдайда ғана, яғни зиянды заттарды атмосфера ауасына шығаруды қамтамасыз еткенде ғана жатқызылады. Бұл көрсеткішке атмосфераға шығатын газдардың зиянды заттарын тазарту әдісін әзірлеу бойынша тәжірибелік-өнеркәсіптік қондырғылар мен цехтарды күтіп ұстаудың және пайдаланудың, сондай-ақ атмосфералық ауаның ластануын бақылайтын автоматтандырылған жүйенің, атмосфералық ауаның ластануын бақылайтын зертхананы күтіп ұстаудың шығындары енгізіледі.
газдан шығатын заттарды іске жарататын қондырғы (өндіріс).
автомобильдердің пайдаланылған газдардың улылығын тексеру жөніндегі бақылау-реттеу орындары.
Ерекшелік ретінде атмосфералық ауаны қорғаудың ағымдағы құрамына, қалдық газдар тікелей ауаға шығар алдында қосымша жағатын және басқадай әдіспен қосымша тазалайтын қондырғылар мен құрылғыларды күтіп ұстау мен пайдалану шығындары енгізіледі.
Бұдан басқа, ерекше жағдайда, газ үрлейтін машиналар газ тұтқыш аппаратқа тікелей байланысты болған кезде, осы машинаны пайдалану шығындары да атмосфера ауасын қорғауға жатады. Технологиялық тәсіл элементтері болып саналатын газтұтқыш қондырғылар мен құрылғылар және шамалы шикізаттардан жоспарланған өнімді алу үшін қызмет ететін (зауыттарда техникалық көміртекті өндірген кезде реактордан шығатын газдағы қаракүйені тазарту; фосфор зауыттарында сары фосфорды өндірген кезде кенді қыздыратын пештен шығатын газды тазарту; химия зауыттарында күкірт қышқылын өндірген кезде пештің «қайнаған қабатынан» шығатын газды тазарту) ауаны қорғауға жатпайды. Сонымен қоса, атмосфералық ауаны қорғаудың ағымдағы шығындар құрамына қосылмайтын шығыстар:
газ қалдықтарын (ауа үрлегішті);
түтін тартқыштарды (желдеткіштерді);
түтін құбырларын пайдалану;
жұмыс орындарында, санитарлық-қорғаныш аймақтарында қалыпты санитарлық-гигиеналық жағдайларды жасауға қызмет ететін желдету мен кондиционерлеу жүйесі;
жасыл екпе ағаштарды күту, өйткені олар технологиялық тәсілдің, өнеркәсіптік санитарияның, көркейтудің құрамдас элементтері болып саналады.

Строка 3.1 включает затраты по содержанию и эксплуатации полигонов, специально организованных мест хранения твердых отходов, а также установок для обезвреживания твердых опасных и других вредных производственных отходов. Сюда относятся текущие затраты по уничтожению твердых производственных отходов (в том числе уловленных в процессе очистки загрязненных сточных вод и отходящих технологических газов и вентиляционного воздуха), транспортировке отходов к месту их складирования или уничтожения.
Строка 3.2 включает затраты на рекультивацию земель, снятие, хранение и использование плодородного слоя почвы, включая текущие затраты по эксплуатации специальной техники. Затраты на рекультивацию земель, осуществляемые за счет капитальных вложений, в этой строке не отражаются.
Амортизация, начисленная за отчетный год на основные фонды по охране окружающей среды, не включается в текущие затраты на охрану окружающей среды.
5. В строке 1 раздела 2.1 показываются общие выплаты предприятиям и организациям за услуги по приему, транспортировке и очистке сточных вод.
В строке 2 отражаются общие выплаты предприятиям и организациям за услуги по вывозке в специальные отведенные места, хранению, уничтожению (обезвреживанию) или утилизации производственных отходов (кроме опасных) и твердых бытовых отходов.
В строке 3 показываются общие выплаты предприятиям и организациям за услуги по вывозке в специальные отведенные места, хранению, уничтожению (обезвреживанию) или утилизации твердых опасных производственных отходов.
6. В разделе 3 отражаются фактически выплаченные платежи за загрязнение окружающей природной среды, плата за природные ресурсы, а также платежи по возмещению ущерба природопользователями за нарушение экологического законодательства.
В строке 1 отражаются объемы фактически выплаченных платежей за выбросы и сбросы загрязняющих веществ и размещение отходов производства и потребления в пределах установленных лимитов на выбросы (сбросы, размещение).
По строке 1.1 указываются выплаченные в отчетном году платежи за сброс загрязняющих веществ в природные водоемы, поля фильтрации, пруды-накопители в пределах нормативов (лимитов).
В строке 1.2 указываются выплаченные в отчетном году платежи за выброс загрязняющих веществ в атмосферу в пределах лимитов выбросов для стационарных источников (за исключением передвижных источников загрязнения).
В строке 1.3 указываются выплаченные в отчетном году платежи за размещение (складирование, захоронение) отходов на полигонах, свалках и за размещение (не использование) отходов производства в пределах установленных лимитов.
В строке 2 отражаются выплаченные средства за сверхнормативное (сверхлимитное) загрязнение окружающей среды, то есть за выбросы (сбросы, размещение) загрязняющих веществ (отходов) сверх установленных предприятию нормативов. Кроме того, показываются выплаты по тем видам загрязняющих веществ (отходов), по которым предприятие не оформило разрешение на выброс (сброс) вредных веществ и размещение отходов.

3.1-жолға полигондарды, қатты қалдықтарды сақтауды арнайы ұйымдастырылған орындарды, сондай-ақ өндіріс қалдықтарының қатты қауіпті және басқа да улы заттарын зарарсыздандыратын қондырғыларды күтіп ұстау мен пайдалану шығындары енгізіледі. Бұған өндірістің қатты қалдықтарын жоюдың (сонымен қоса лас ағынды суды тазарту процесінде тұтылған және шығарылған технологиялық газдар мен желдетілген ауа), қалдықтарды жинайтын орынға тасымалдаудың немесе жоюдың ағымдағы шығындары жатады.
3.2-жолда арнайы техникаларды пайдаланудың, ағымдағы шығындарын қоса жерді қайта құнарландыруға, топырақтың құнарлы қабатын алуға, сақтауға шығындары көрсетіледі. Күрделі қаржы есебінен жерді қайта құнарландыруды жүзеге асыру шығындары осы жолда көрсетілмейді.
Есепті жыл бойы қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі қорларға есептелген амортизация қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған ағымдағы шығындарға қосылмайды.
2.1 - бөлімнің 1-жолында ағынды суды қабылдағаны және тазартқан қызметі үшін кәсіпорындар мен ұйымдарға жалпы төлемдері көрсетіледі.
2-жолда өндірістің және тұрмыстық қатты қалдықтарын (қауіптілерден басқа) арнайы орынға тасудың, сақтаудың, жоюдың (залалсыздандырудың) немесе іске асырудың көрсетілген қызметі үшін кәсіпорындар мен ұйымдарға жалпы төлемі көрсетіледі.
3-жолда өндірістің қатты қауіпті қалдықтарын арнайы орынға тасудың, сақтаудың, жоюдың (залалсыздандырудың) немесе іске асырудың көрсетілген қызметі үшін кәсіпорындар мен ұйымдарға жалпы төлемі көрсетіледі.
3-бөлімде қоршаған табиғи ортаны ластағаны үшін есептелген және нақты төленген төлемдер, табиғат ресурстары үшін төлемдер, сондай-ақ табиғатты пайдаланушылардың экологиялық заңнаманы бұзғандары үшін келтірілген зиянды өтеу бойынша төлемдер көрсетіледі.
1-жол бойынша ластағыш заттардың шығарындылары мен төгінділері және белгіленген лимиттер шегінде өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырғаны үшін төленуге ұсынылған және нақты төленген төлемдер көлемі көрсетіледі.
1.1-жол бойынша нормативтер (лимиттер) шегінде ластағыш заттарды табиғи су қоймасына, сүзілу алаңына, жинауыш тоғанға төккені үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
1.2-жол бойынша тұрақты көздер (жылжымалы ластау қайнар көздерін қоспағанда) үшін белгіленген шектелімде ластайтын заттарды атмосфераға шығарған және нақты жұмсалған отын үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
1.3-жолда полигондарда, үйінділерде қалдықтарды орналастырғаны (үйгені, көмгені) және өндіріс қалдықтарын белгіленген шектелімде орналастырғаны (пайдаланбағаны) үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
2-жолда қоршаған ортаны нормативтен тыс (шектелімнен тыс) ластағаны, яғни кәсіпорынның ластайтын заттарды (қалдықтарды) белгіленген нормативтен тыс шығарғаны (төккені, орналастырғаны) үшін есептелген және төленген қаражаттар көрсетіледі. Бұдан басқа, кәсіпорынның зиянды заттарды шығарғаны (төккені) және қалдықтарды орналастырғаны үшін рұқсатты ресімдемеуі бойынша ластайтын заттар (қалдықтар) түрлері бойынша төлемдері көрсетіледі.

В строке 2.1 указываются выплаченные в отчетном году платежи за сверхнормативные сбросы загрязняющих веществ в природные водные объекты, поля фильтрации, пруды-накопители и другие искусственные водоемы.
В строке 2.2 указываются выплаченные в отчетном году платежи за сверхнормативные выбросы загрязняющих веществ в атмосферу.
По строке 2.3 указываются выплаченные в отчетном году платежи за сверхнормативное размещение (складирование, захоронение) отходов на полигонах, свалках и за сверхнормативное размещение (не использование) отходов производства.
В строке 3 учитываются все средства фактически взысканные с предприятия в возмещение ущерба, причиненного нарушением экологического законодательства. К ним относятся выплаты за аварийное загрязнение окружающей среды, за нерациональное использование или порчу природных ресурсов. Сюда же включаются соответствующие взыскания с конкретных должностных лиц.
В строку 4 включаются фактически произведенные выплаты за пользование природными ресурсами, платежи за нерациональное и некомплексное использование природных ресурсов.
В строке 5 указываются специальные платежи недропользователей, которые определяются согласно Налоговому кодексу Республики Казахстан.
7. В разделе 4 указываются затраты на капитальный ремонт основных средств природоохранного назначения с выделением объема затрат на капитальный ремонт установок и сооружений по охране: атмосферного воздуха (строка 1), рационального использования водных ресурсов (строка 2). Состав средств по охране и рациональному использованию водных ресурсов и воздушного бассейна соответствует перечню установок и сооружений, перечисленных в пункте 4 настоящей Инструкции (за исключением строки 3.2).
В строке 9 указываются затраты на капитальный ремонт основных средств, связанных с вывозом, хранением и уничтожением производственных отходов, а также рекультивацией земель.
8. По строкам 1-3 раздела 5 показывается среднегодовая стоимость основных производственных фондов по охране окружающей среды по текущей стоимости.
В строку 3 включают стоимость основных средств, эксплуатация которых связана только с охраной земли от загрязнения производственными отходами, а также рекультивацией земель.
4. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 3 «Объем экологических платежей и платы за природные ресурсы»:
код 1 = сумме кодов 1.1, 1.2, 1.3
код 2 = сумме кодов 2.1, 2.2, 2.3
код 4 > суммы кодов 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5.
2) Контроль между разделами:
сумма кодов раздела 1 > сумме кодов раздела 2
код 1 раздела 1 > код 2 раздела 2 + код 1 раздела 4
сумма кодов 2, 4 раздела 1 > код 1 раздела 2 + код 2 раздела 4
сумма кодов 3, 4, 6 раздела 1 > код 3.1 + код 3.2 раздела 2

2.1-жолда табиғи су объектілеріне, сүзілу объектілеріне, жинауыш тоғанға және басқа да жасанды су қоймасына ластайтын заттарды нормативтен тыс төккені үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
2.2-жолда ластайтын заттарды атмосфераға нормативтен тыс шығарғаны үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
2.3-жолда полигондарда, үйінділерде қалдықтарды (үйгені, көмгені) және өндіріс қалдықтарын нормативтен тыс орналастырғаны (пайдаланбағаны) үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
3-жолда кәсіпорындардың экологиялық заңнамаларын бұзудан болған залалды өтеуге ұсынылған және нақты өндіріп алынған барлық қаражаттар ескеріледі. Бұған қоршаған ортаны апатты жағдайда ластағаны, табиғат ресурстарын тиімсіз пайдаланғаны немесе бүлдіргені үшін төлемдер жатады. Бұған сонымен қоса нақты лауазымдық тұлғалардың жазалары енгізіледі.
4-жолға табиғат ресурстарын пайдаланғаны, табиғат ресурстарын тиімсіз және жан-жақты пайдаланбағаны үшін есептелген және нақты белгіленген төлемдер енгізіледі.
5-жолда Қазақстан Республикасы Салық заңнамасына сәйкес анықталатын жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдері көрсетіледі.
4-бөлім бойынша қорғау жөніндегі қондырғылар мен құрылыстардың күрделі жөндеуіне арналған шығын көлемін атай отырып, табиғатты қорғауға арналған негізгі құрал-жабдықтардың күрделі жөндеу шығындары көрсетіледі: атмосфералық ауаны (1-жол); су ресурстарын ұтымды пайдалану (2-жол). Су ресурстары мен ауа бассейнін қорғау және ұтымды пайдалану жөніндегі құрал-жабдықтардың құрамы, осы нұсқаулықтың 3-бөлімінде 4-ҚО (жылдық) статистикалық нысанның 2-бөлімін толтыру бойынша әдіснамалық түсініктемелерінде (3.2-жолдан басқа) аталған қондырғылар мен құрылыстар тізбесіне сәйкес келуі тиіс.
9-жолда өндірістік қалдықтарды тасуға, сақтауға және жоюға, сондай-ақ жерді қайта құнарландыруға байланысты негізгі қорларды күрделі жөндеу шығындары көрсетіледі.
5-бөлімнің 1-3-жолдарында қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі құрал-жабдықтардың орташа жылдық құны ағымдағы құнмен көрсетіледі.
3-жолға жерді өндірістік қалдықтармен ластанудан қорғауға, сондай-ақ жерді құнарландыруға ғана байланысты пайдаланылатын негізгі қорлардың құны кіреді.
4. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 3-бөлім. «Экологиялық төлемдер және табиғи ресурстар үшін төлемақы көлемі»:
1-коды = 1.1, 1.2, 1.3-кодтардың қосындысына
2-коды = 2.1, 2.2, 2.3-кодтардың қосындысына
4-коды 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5-кодтардың қосындысына.
2) Бөлімдер арасындағы бақылау:
1-бөлім кодтарының қосындысы 2-бөлім кодтарының қосындысына
1-бөлімнің 1-коды 2-бөлімнің 2-коды + 4-бөлімнің 1-коды
1-бөлімнің 2, 4-кодтарының қосындысы > 2-бөлімнің 1-коды + 4-бөлімнің 2-коды
1-бөлімнің 3, 4, 6-кодтарының қосындысы > 2-бөлімнің 3.1 + 3.2-кодтары

строка 1 раздела 2.1 < код 1 раздела 2
сумма строк 2, 3 раздела 2.1 < код 3.1 раздела 2
если код 1 раздела 2 0, то код 2 раздела 4 ? 0
если код 2 раздела 2 0, то код 1 раздела 4 ? 0
если код 2 раздела 4 0, то код 1 раздела 5 ? 0
если код 1 раздела 4 0, то код 2 раздела 5 ? 0
если код 1 раздела 2 0, то код 1 раздела 5 ? 0
если код 2 раздела 2 0, то код 2 раздела 5 ? 0
если код 3.1 и 3.2 раздела 2 0, то код 3 раздела 4 0.
Приложение 3
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 10 августа 2012 года № 210
Мемлекеттік
статистика
органдары
құпиялылығына
кепілдік береді
Конфиденциальность
гарантируется органами
государственной
статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының 2012 жылғы
10 тамызда № 210 бұйрығына
3-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного
статистического наблюдения
Аумақтық органға
тапсырылады
Представляется
территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт,
сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы,
час (нужное обвести)
1 сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан
артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды
www.stat.gov.kz
сайтынан алуға болады
Статистическую форму
можно получить на сайте
www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық
деректерді тапсырмау, уақтылы тапсырмау және дәйексіз деректерді беру
«Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің
381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и предоставление недостоверных
первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики
является административным правонарушением, предусмотренным статьей 381 Кодекса
Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық
нысан коды
1431104
Код статистической
формы 1431104
Коммуналдық қалдықтары жинау және шығару туралы есеп
Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов
1 - қалдықтар
1 – отходы
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Ұй шаруашылықтарының, саудадағы және өндірістің коммуналдық қалдықтарын жинау, шығару және тапсыруды жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелеріұсынады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, осуществляющие сбор, вывоз и передачу коммунальных отходов домашних хозяйств, торговли и производства.
Тапсыру мерзімі – 17 мамыр
Срок представления – 17 мая
БСН коды
код БИН

2.1-бөлімнің 1-жолы 2-бөлімнің 1-коды
2.1-бөлімнің 2,3-жолдарының қосындысы 2-бөлімнің 3.1-коды
егер 2-бөлімнің 1-коды 0, онда 4-бөлімнің 2-коды 0
егер 2-бөлімнің 2-коды 0, онда 4-бөлімнің 1-коды 0
егер 4-бөлімнің 2-коды 0, онда 5-бөлімнің 1-коды 0
егер 4-бөлімнің 1-коды 0, онда 5-бөлімнің 2-коды 0
егер 2-бөлімнің 1-коды 0, онда 5-бөлімнің 1-коды 0
егер 2-бөлімнің 2-коды 0, онда 5-бөлімнің 2-коды 0
егер 2-бөлімнің 3.1 және 3.2-коды 0, онда 4-бөлімнің 3-коды  0
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2012 жылғы 10 тамыздағы
№ 210 бұйрығына
3-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Приложение 3 к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 10 августа 2012 года № 210
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау, уақтылы тапсырмау және дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики является административным правонарушением, предусмотренным статьей 381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 1431104
Код статистической формы 1431104
Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп
1-қалдықтар
1-отходы
Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Үй шаруашылықтарының, саудадағы және өндірістің коммуналдық қалдықтарын жинау, шығару және тапсыруды жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, осуществляющие сбор, вывоз и передачу коммунальных отходов домашних хозяйств, торговли и производства.
Тапсыру мерзімі – 17 мамыр.
Срок представления – 17 мая.
БСН коды
код БИН

4. Шығарылған (тапсырылған) коммуналдық қалдықтардың көлемі, тоннамен
Объем вывезенных (переданных) коммунальных отходов, в тоннах
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
ШКҚБА3 бойыша коды
Код по СНВКО
Көлемі
Объем
А
В
1
Шығарылған коммуналдық қалдықтарың барлығы
Всего вывезенно коммунальных отходов
оның ішінде:
в том числе:
ҚТҚ үшін полигондарына
на полигоны для ТБО
1
басқа ұйымдарға, қоқысты қайта өңдеу зауыттарына берілген
передано сторонним организациям, мусороперерабатывающим заводам
2
олардан:
из них:
компостерлеуге
на компостирование
2.1
қайта өңдеуге
на переработку
2.2
инсинерацияға (өртеуге)
на инсинерацию (сжигание)
2.3
олардан:
из них:
энергия шығарылуымен
с извлечением энергии
2.3.1
энергия шығарылуынсыз
без извлечения энергии
2.3.2
қайта өңдеудің басқа түрлеріне
на прочие виды переработки
2.9
5. Ұйым қызмет көрсететін кәсіпорындар санын көрсетіңіз, бірлік
Укажите количество предприятий, обслуживаемых организацией, единиц
__________________________________
3ШКҚБА - Шығарылатын коммуналдық қалдықтардың бағыттар анықтамалығы
СНВКО -  Справочник направлений вывозимых коммунальных отходов
Атауы
Наименование _____________________________
Мекенжайы
Адрес ____________________________________
Тел: _____________________________________
Электрондық почтаның мекенжайы
Адрес электронной почты __________________
Орындаушының тегі, аты-жөні, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество исполнителя _______
Тел: _____________________________________
Басшы
Руководитель _____________________________
(Т.А.Ә, қолы)
(Ф.И.О., подпись) ________________________
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер ________________________
(Т.А.Ә, қолы)
(Ф.И.О., подпись) ________________________
М.О.
М.П.
Приложение 4
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 10 августа 2012 года № 210
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов»
(код 1431104, индекс 1-отходы, периодичность годовая)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов» (код 1431104, индекс 1-отходы, периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов» (код 1431104, индекс 1-отходы, периодичность годовая).

4. Шығарылған (тапсырылған) коммуналдық қалдықтардың көлемі, тоннамен
Объем вывезенных (переданных) коммунальных отходов, в тоннах
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
ШКҚБА3 бойынша коды
Код по СНВКО
Көлемі
Объем
А
В
1
Шығарылған коммуналдық қалдықтардың барлығы
Всего вывезенно коммунальных отходов
оның ішінде:
в том числе:
ҚТҚ үшін полигондарына
на полигоны для ТБО
1
басқа ұйымдарға, қоқысты қайта өңдеу зауыттарына берілген
передано сторонним организациям, мусороперерабатывающим заводам
2
олардан:
из них:
компостерлеуге
на компостирование
2.1
қайта өңдеуге
на переработку
2.2
инсинерацияға (өртеуге)
на инсинерацию (сжигание)
2.3
олардан:
из них:
энергия шығарылуымен
с извлечением энергии
2.3.1
энергия шығарылуынсыз
без извлечения энергии
2.3.2
қайта өңдеудің басқа түрлеріне
на прочие виды переработки
2.9
---------------------------------------------------------------------
3ШКҚБА - Шығарылатын коммуналдық қалдықтардың бағыттар анықтамалығы
СНВКО - Справочник направлений вывозимых коммунальных отходов
5. Ұйым қызмет көрсететін кәсіпорындар санын көрсетіңіз, ___________
бірлік                                               |___________|
Укажите количество предприятий, обслуживаемых
организацией, единиц
Атауы                           Мекенжайы
Наименование __________________ Адрес     ___________________________
__________________ Телефон _____________________________
__________________ Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты     _________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя       ______________ Телефон __________
Басшы                           (Аты-жөні,тегі, қолы)
Руководитель __________________ (Ф.И.О., подпись)    ________________
Бас бухгалтер                   (Аты-жөні,тегі, қолы)
Главный бухгалтер _____________ (Ф.И.О., подпись) ___________________
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2012 жылғы 10 тамыздағы
№ 210 бұйрығына
4-қосымша
«Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп»
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
(коды 1431104, индексі 1-қалдықтар, кезеңділігі жылдық)
1. Осы «Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1431104, индексі 1-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың «Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп» статистикалық нысанын (коды 1431104, индексі 1-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) толтырудың тәртібін нақтылайды.

2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) коммунальные отходы - отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы потребления на производстве, близкие к ним по составу и характеру образования;
2) опасные отходы домашнего хозяйства – это отдельно собираемые отходы и их отдельные части (краски, клеи, смолы, масло, жир, растворители, кислоты, моющие средства, фотохимикаты, пестициды) которые собираются с территорий жилых зданий и которые разрешены к размещению на полигонах для твердых бытовых отходов (далее – ТБО);
3) переработка отходов – физические, тепловые, химические или биологические процессы, которые изменяют характеристики отходов для уменьшения их объема или опасных свойств, облегчают обращение с ними или улучшают их утилизацию;
4) компостирование – биологический процесс, при котором биологически разлагаемые отходы подвергаются анаэробному или аэробному распаду, в результате чего формируется продукт, который используются для повышения плодородности почв;
5) инсинерация - контролируемое сжигание отходов с извлечением или без извлечения энергетических ресурсов на специально предназначенных для этого сооружениях (инсинераторах).
3. Основанием для заполнения статистической формы являются данные бухгалтерского и первичного учета по сбору и вывозу (передаче) отходов.
4. В разделе 1 указывают населенный пункт, район, город, область с территории которого осуществляется сбор и вывоз коммунальных отходов, независимо от места регистрации юридического лица и (или) его структурного и обособленного подразделения. Код территории согласно Классификатору административно – территориальных объектов проставляют работники органов статистики.
5. В разделе 2 организация указывает вид деятельности по обращению с отходами.
6. В разделе 3 указывается объем собранных коммунальных отходов, в том числе отходы домашних хозяйств, парковые отходы, отходы производства, приравненные к бытовым, уличный мусор, отходы с рынков и строек.
По строке 1 показывается количество отходов, генерируемых домашними хозяйствами и собранных с мест, отведенных для мусора. Это пищевые отходы, отходы от приготовления пищи, отходы от уборки и текущего ремонта квартир, от упаковки товаров, вышедшая из употребления обувь, одежда, отходы из стекла, пластмассы и другие малогабаритные предметы домашнего обихода, а также садово-огородные отходы.
К опасным отходам домашних хозяйств относят моющие средства и их отдельные компоненты, краски, клеи, смолы, растворители, кислоты и их отдельные части.
По строке 2 показывается отходы, собранные с парков, скверов, зон зеленых насаждений. К ним относят отходы растительного происхождения (листья, ветки, ботва, трава) и отходы неорганического происхождения.
По строке 3 показывается количество отходов, собранных со строек.
По строке 4 показывается количество отходов, приравненных к бытовым отходам и собранных отдельно с территорий производственных объектов, организаций и учреждений.
По строке 5 показывается уличный мусор (включая мусор с несанкционированных свалок), собираемый с улиц. Сюда включаются показатели по очистке дорог, подземных переходов, стоянок общественного транспорта, площадок после проведения митингов, демонстраций, развлекательных зрелищ.
По строке 6 показывается количество бытовых отходов, собранных с территорий рынков.
По строке 9 отражаются прочие отходы, не учтенные в других строках раздела, собираемые раздельно (например: шламы из отстойников, канализационные шламы).

2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) коммуналдық қалдықтар - елдi мекендерде, оның iшiнде адамның тiршiлiк әрекетi нәтижесiнде пайда болған тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы және жиналу сипаты жағынан осыларға ұқсас өндiрiс қалдықтары;
2) үй шаруашылығының қауіпті қалдықтары - бұл тұрғын үй ғимараттар аумағынан бөлек жиналатын қалдықтар және қатты тұрмыстық қалдықтар (бұдан әрі - ҚТҚ) үшін полигондарда орналастыруға рұқсат етілген бөлек жиналатын қалдықтар және олардың жеке бөлектері (бояулар, желімдер, қара майлар, майлар, еріткіштер, қышқылдар, жуу құралдары, фотохимикаттар, пестицидтер);
3) қалдықтарды қайта өңдеу – қалдықтардың көлемін немесе қауіпті қасиетін азайту үшін олардың сипаттамаларын өзгертетін физикалық, жылу, химиялық немесе биологиялық үдерістер, оларды қолдануды жеңілдетеді немесе оларды пайдаға асыруын жақсартады;
4) компостерлеу – биологиялық шіритын қалдықтар анаэроблық немесе аэроблық ыдырауға ұшырайтын биологиялық үдіріс, оның нәтижесінде топырақ құнарлылығын жоғарылату үшін қолдануға болатын өнім қалыптасады;
5) инсинерация – энергетикалық ресурстарды алу немесе алусыз арнайы осы үшін арналған жабдықтарда (инсинераторларда) қалдықтарды бақылап өртеу.
3. Қалдықтарды жинау және шығару (тапсыру) бойынша бухгалтерлік және алғашқы есеп деректері статистикалық нысанды толтыруға негіз болып табылады.
4. 1-бөлімде аумақтан коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелерінің тіркелу орнына қарамастан, елді мекен, қала, аудан көрсетіледі. Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес аумақ кодын статистика органдарының қызметкерлері толтырылады.
5. 2-бөлімде ұйым қалдықтармен жұмыс істеу бойынша қызмет түрін көрсетеді.
6. 3-бөлімде жиналған коммуналдық қалдықтар, оның ішінде үй шаруашылықтарынан қалдықтар, саябақ қалдықтар, тұрмыстық қалдықтарға теңестірілген өндіріс қалдықтар, көшедегі қоқыс, құрылыстан және нарықтардан шығарылған қалдықтардың саны көрсетіледі.
1-жол бойынша үй шаруашылығында туындаған және қоқыс үшін арналған орындардан жиналған қалдықтар саны көрсетіледі. Олар тамақ қалдықтары, тамақ дайындау, үй жинау және пәтерлерді ағымдағы жөндеу, тауарларды буып-түюден, пайдаланудан шыққан аяқ киім, киім, шыны, пластмасса және басқа да үй тұрмысының көлемі кішкентай заттардан шыққан қалдықтар саны көрсетіледі.
Үй шаруашылығының қауіпті қалдықтарына жуу құралдары және олардың бөлек компоненттері, бояулар, желімдер, қара майлар, еріткіштер, қышқылдар және олардың жеке бөліктері жатады.
2-жол бойынша саябақтардан, жасыл екпе ағаштары аймақтарынан жиналған қалдықтар көрсетіледі. Бұларға өсімдік тегінен (жапырақ, бұтақ, пәлек, шөп) және органикалық емес тектен шыққан қалдықтар жатады.
3-жол бойынша құрылыстан жиналған қалдықтардың саны көрсетіледі.
4-жол бойынша тұрмыстық қалдықтарға теңестірілген және өндіріс объектілері, ұйымдар мен мекемелер аумағынан жеке жиналған қалдықтар саны көрсетіледі.
5-жол бойынша көшелерден жиналатын көшедегi қоқыс (рұқсат етілмеген қоқыс тастайтын жерлердегі қоқысты қоса) көрсетіледі. Бұған жолдарды, жер асты өтпе жолдарын, қоғамдық көлік тұрақтарын, митингілер, шерулер, ойын-сауық көріністерін өткізгеннен кейін алаңдарды тазалау бойынша көрсеткіштер енгізіледі.
6-жол бойынша базар аумағынан жиналған тұрмыстық қалдықтардың саны көрсетіледі.
9-жол бойынша бөлімнің басқа жолдарында ескерілмеген, бөлек жиналатын (мысалы: тұндырғаштағы шламдар, кәріздік шламдар) көрсетіледі.

7. В разделе 4 показывается количество вывезенных или переданных сторонним организациям коммунальных отходов.
По строке 1 показывается количество отходов вывезенных на специально предназначенные для этого полигоны для твердых бытовых отходов (ТБО).
По строкам 2.1 - 2.3 показывается количество коммунальных отходов, переданных сторонним организациям или мусороперерабатывающим заводам для их дальнейшей переработки, компостирования или сжигания.
По строке 2.9 показывается количество отходов, переданных сторонним организациям на прочие виды переработки.
8. В разделе 5 мусоровывозящая организация указывает количество обслуживаемых предприятий и организаций, с территорий которых был осуществлен сбор и вывоз отходов.
9. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 3 «Объем собранных коммунальных отходов»:
строка «Всего собрано коммунальных отходов» = 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9;
строка 1= строк 1.1, 1.2, 1.3, 1.4;
2) Раздел 4 «Объем вывезенных (переданных) коммунальных отходов»
строка «Всего вывезено коммунальных отходов» = строк 1, 2;
строка 2 = строк 2.1, 2.2, 2.3, 2.9;
3) Контроль между разделами:
строк 1, 2 раздела 4 = строк 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9 раздела 3.
Приложение 5
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 10 августа 2012 года № 210
Мемлекеттік
статистика
органдары
құпиялылығына
кепілдік береді
Конфиденциальность
гарантируется органами
государственной
статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының 2012 жылғы
10 тамызда № 210 бұйрығына
3-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного
статистического наблюдения
Аумақтық органға
тапсырылады
Представляется
территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт,
сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы,
час (нужное обвести)
1 сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан
артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды
www.stat.gov.kz
сайтынан алуға болады
Статистическую форму
можно получить на сайте
www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық
деректерді тапсырмау, уақтылы тапсырмау және дәйексіз деректерді беру
«Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің
381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и предоставление недостоверных
первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики
является административным правонарушением, предусмотренным статьей 381 Кодекса
Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық
нысан коды
1431104
Код статистической
формы 1431104
Коммуналдық қалдықтары жинау және шығару туралы есеп
Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов
1 - қалдықтар
1 – отходы
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Қалдықтарды іріктеуді, пайдаға асыру және сақтауды (жинақтауды, көмуді) жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады.
Представляют юридические лица (или) их структурные и обособленные подразделения, осуществляющие сортировку, утилизацию и депонирование (складирование, захоронение) отходов
Тапсыру мерзімі – 17 мамыр
Срок представления – 17 мая
БСН коды
код БИН

7. 4-бөлімде шығарылған немесе басқа ұйымдарға берілген коммуналдық қалдықтардың саны көрсетіледі.
1-жол бойынша тұрмыстық қатты қалдықтарға (ТҚҚ) арнайы арналған полигондарға шығарылған қалдықтардың саны көрсетіледі.
2.1-2.3-жолдар бойынша басқа ұйымдарға немесе әрі қарай қайта өңдеу, компостерлеу немесе өртеу үшін қоқыс өңдеу зауыттарына берілген коммуналдық қалдықтардың саны көрсетіледі.
2.9-жол бойынша басқа ұйымдарға қайта өңдеудің өзге түрлеріне берілген қалдықтардың саны көрсетіледі.
8. 5-бөлімде қоқыс шығаратын ұйым аумағында қалдықтарды жинау және шығаруды жүзеге асыратын кәсіпорындар мен ұйымдардың санын көрсетеді.
9. Арифметикалық–логикалық бақылау:
1) 3-бөлім «Жиналған коммуналдық қалдықтардың көлемі»:
«Жиналған коммуналдық қалдықтардың барлығы» жолы = 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9;
1-жол = 1.1, 1.2, 1.3, 1.4;
2) 4-бөлім «Шығарылған (тапсырылған) коммуналдық қалдықтардың көлемі»:
«Шығарылған коммуналдық қалдықтарың барлығы» жолы = 1, 2;
2-жол = 2.1, 2.2, 2.3, 2.9 - кодтар бойынша жолдар;
3) Бөлімдер арасында бақылау:
4-бөлімнің 1, 2 = 3-бөлімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9.
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2012 жылғы 10 тамыздағы
№ 210 бұйрығына
5-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Приложение 5 к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 10 августа 2012 года № 210
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау, уақтылы тапсырмау және дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики является административным правонарушением, предусмотренным статьей 381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 1441104
Код статистической формы 1441104
Қалдықтарды іріктеу, пайдаға асыру және сақтау туралы есеп
2-қалдықтар
2-отходы
Отчет о сортировке, утилизации и депонировании отходов
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Қалдықтарды іріктеуді, пайдаға асыру және сақтауды (жинақтауды, көмуді) жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, осуществляющие сортировку, утилизацию и депонирование (складирование, захоронение) отходов.
Тапсыру мерзімі – 17 мамыр.
Срок представления – 17 мая.
БСН коды
Код БИН

1. Полигонның нақты орналасу жерін көрсетіңіз (полигоны бар заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшесінің тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое местонахождение полигона (независимо от места регистрации юридического лица и (или) его структурного и обособленного подразделения, имеющего полигон) - область, город, район, населенный пункт
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес аумақ коды (статистика органының қызметкері толтырады)
Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (заполняется работниками органа статистики)
2. Қалдықтарды жұмыс істеу бойынша қызмет түрін көрсетініз («» белгісімен белгілеңіз)
Укажите вид деятельности по обращению с отходами (отметьте значком «»)
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
ҚЖҚТА1
бойынша коды
Код согласно СВДОО
Белгі
Отметка
А
Б
1
Қалдықтарды іріктеу
Сортировка отходов
6
Қалдықтарды пайдаға асыру
Утилизация отходов
7
Қалдықтарды сақтау
Депонирование отходов
10
3. Іріктеуге түскен қалдықтардың санын көрсетіңіз, тонна
Укажите объем отходов, поступивших на сортировку, тонн
4. Іріктелген қалдықтар көлемін көрсетіңіз, тонна
Укажите объем отсортированных отходов, тонн
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателя
КҚТА2анықтама
бойынша коды
Код по
справочнику
СВКО
Көлемі
Объем
А
Б
1
Іріктелген қалдықтардың көлемі, барлығы
Объем отсортированных отходов, всего
оның ішінде:
в том числе:
тамақ қалдықтар
пищевые отходы

1. Полигонның нақты орналасу жерін көрсетіңіз (полигоны бар заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшесінің тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое местонахождение полигона (независимо от места регистрации юридического лица и (или) его структурного и обособленного подразделения, имеющего полигон) - область, город, район, населенный пункт
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне
сәйкес аумақ коды (статистика органының      _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
қызметкері толтырады)                       |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
Код территории согласно Классификатору
административно-территориальных объектов
(заполняется работниками органа статистики)
2. Қалдықтарды жұмыс істеу бойынша қызмет түрін көрсетініз («» белгісімен белгілеңіз)
Укажите вид деятельности по обращению с отходами (отметьте значком «»)
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
ҚЖҚТА1 бойынша коды
Код согласно СВДОО
Белгі
Отметка
А
Б
1
Қалдықтарды іріктеу
Сортировка отходов
6
Қалдықтарды пайдаға асыру
Утилизация отходов
7
Қалдықтарды сақтау
Депонирование отходов
10
---------------------------------------------------------------------
1ҚЖҚТА - Қалдықтармен жұмыс істеу бойынша қызмет түрлерінің анықтамалығы
СВДО - Справочник видов деятельности по обращению с отходами
___________
3. Іріктеуге түскен қалдықтардың санын көрсетіңіз, тонна|___________|
Укажите объем отходов, поступивших на сортировку, тонн
4. Іріктелген қалдықтар көлемін көрсетіңіз, тонна
Укажите объем отсортированных отходов, тонн
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателя
КҚТА2 анықтама бойынша коды
Код по справочнику СВКО
Көлемі
Объем
А
Б
1
Іріктелген қалдықтардың көлемі, барлығы
Объем отсортированных отходов, всего
оның ішінде:
в том числе:
тамақ қалдықтар
пищевые отходы

5. Іріктеуден кейін қалған қалдықтар көлемін көрсетіңіз, тонна
Укажите объем отходов, оставшихся после сортировки, тонн
6. Іріктеу құрылысының қуатын көрсетіңіз, жылына тонна
Укажите мощность сортировочного сооружения, тонн в год
7. Пайдаға асырылған қалдықтардың көлемін көрсетіңіз, тонна
Укажите объем утилизированных отходов, тонн
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Көлемі
Объем
А
1
Пайдаға асырылған қалдықтардың көлемі, барлығы
Объем утилизированных отходов, всего
оның ішінде:
в том числе:
полигонның құрылыс шаруаларына бағытталған қалдықтар саны
объем отходов, направленных на строительные мероприятия полигона
өзге де пайдаға асыру түрлеріне бағытталған қалдықтардың саны
объем отходов, направленных на прочие виды утилизации
8. Қалдықтарды сақтау туралы деректерді көрсетіңіз, тонна
Укажите данные о депонировании отходов, тонн
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
СҚА3анықтама
бойынша коды
Код по справочнику
СДО
Көлемі
Объем
А
Б
1
Сақталған қалдықтардың көлемі, барлығы
Объем депонированных отходов, всего
оның ішінде
в том числе:
алғашқы іріктеусіз түскен, аралас
коммуналдық қалдықтар
смешанные коммунальные отходы, поступившие без
предварительной сортировки
1
іріктеуден кейін қалған қалдықтар
остатки отходов после сортировки
2
құрылыс қалдықтары
строительные отходы
3
өнеркәсіп қалдықтары
промышленные отходы
4
өзге де қалдықтар
прочие отходы
9
___________________________________________________________________________________
3СҚА- Сақталған қалдықтардың анықтамасы
СДО Справочник депонированных отходов
9. Есепті жылдың соңына жинақталған сақтауға берілген қалдықтардың көлемін көрсетіңіз, тонна
Укажите объем накопленных депонированных отходов на конец отчетного года, тонн
10. Полигонның жобалық қуатын көрсетіңіз, тонна
Укажите проектную мощность полигона, тонн
11. Полигонның ауданын көрсетіңіз, шаршы километрмен
Укажите площадь полигона, в квадратных километрах
Атауы
Наименование _____________________________
Мекенжайы
Адрес ____________________________________
Тел: _____________________________________
Электрондық почтаның мекенжайы
Адрес электронной почты __________________
Орындаушының тегі, аты-жөні, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество исполнителя _______
Тел: _____________________________________
Басшы
Руководитель _____________________________
(Т.А.Ә, қолы)
(Ф.И.О., подпись) ________________________
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер________________________
(Т.А.Ә, қолы)
(Ф.И.О., подпись) ________________________
М.О.
М.П.
Приложение 6
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 10 августа 2012 года № 210
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет о сортировке, утилизации и депонировании отходов»

5. Іріктеуден кейін қалған қалдықтар көлемін көрсетіңіз,|___________|
тонна
Укажите объем отходов, оставшихся после сортировки, тонн
___________
6. Іріктеу құрылысының қуатын көрсетіңіз, жылына тонна  |___________|
Укажите мощность сортировочного сооружения, тонн в год
7. Пайдаға асырылған қалдықтардың көлемін көрсетіңіз, тонна
Укажите объем утилизированных отходов, тонн
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Көлемі
Объем
А
1
Пайдаға асырылған қалдықтардың көлемі, барлығы
Объем утилизированных отходов, всего
оның ішінде:
в том числе:
полигонның құрылыс шаруаларына бағытталған қалдықтар саны
объем отходов, направленных на строительные мероприятия полигона
өзге де пайдаға асыру түрлеріне бағытталған қалдықтардың саны
объем отходов, направленных на прочие виды утилизации
8. Қалдықтарды сақтау туралы деректерді көрсетіңіз, тонна
Укажите данные о депонировании отходов, тонн
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
СҚА3 анықтама бойынша коды
Код по справочнику СДО
Көлемі
Объем
А
Б
1
Сақталған қалдықтардың көлемі, барлығы
Объем депонированных отходов, всего
оның ішінде:
в том числе:
алғашқы іріктеусіз түскен, аралас коммуналдық қалдықтар
смешанные коммунальные отходы, поступившие без предварительной сортировки
1
іріктеуден кейін қалған қалдықтар
остатки отходов после сортировки
2
құрылыс қалдықтары
строительные отходы
3
өнеркәсіп қалдықтары
промышленные отходы
4
өзге де қалдықтар
прочие отходы
9
_____________________________________________________________________
3СҚА - Сақталған қалдықтардың анықтамасы
СДО - Справочник депонированных отходов
___________
9. Есепті жылдың соңына жинақталған сақтауға берілген   |___________|
қалдықтардың көлемін көрсетіңіз, тонна
Укажите объем накопленных депонированных отходов на
конец отчетного года, тонн
___________
10. Полигонның жобалық қуатын көрсетіңіз, тонна         |___________|
Укажите проектную мощность полигона, тонн
___________
11. Полигонның ауданын көрсетіңіз, шаршы километрмен    |___________|
Укажите площадь полигона, в квадратных километрах
Атауы                            Мекенжайы
Наименование ___________________ Адрес     __________________________
___________________ Телефон ____________________________
___________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты     ____________________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя ____________________ Телефон __________
Басшы                            (Аты-жөні,тегі, қолы)
Руководитель ___________________ (Ф.И.О., подпись)     ______________
Бас бухгалтер                    (Аты-жөні,тегі, қолы)
Главный бухгалтер ______________ (Ф.И.О., подпись)     ______________
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2012 жылғы 10 тамыздағы
№ 210 бұйрығына
6-қосымша
«Қалдықтарды іріктеу, пайдаға асыру және сақтау туралы есеп»
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын

(код 1441104, индекс 2-отходы, периодичность годовая)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о сортировке, утилизации и депонировании отходов» (код 1441104, индекс 2-отходы, периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о сортировке и депонировании отходов» (код 1441104, индекс 2-отходы, периодичность годовая).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) вид отходов - совокупность отходов, имеющих общие признаки в соответствии с их происхождением, свойствами и технологией обращения, определяемые на основании классификатора отходов;
2) депонирование отходов - складирование, захоронение отходов на полигонах;
3) коммунальные отходы - отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы потребления на производстве, близкие к ним по составу и характеру образования;
4) размещение отходов - хранение или захоронение отходов производства и потребления;
5) утилизация отходов - использование отходов в качестве вторичных материальных или энергетических ресурсов;
6) учет отходов - система сбора и предоставления информации о количественных и качественных характеристиках отходов и способах обращения с ними;
7) хранение отходов - складирование отходов в специально отведенных местах в целях их последующего безопасного удаления;
8) полигон для твҰрдых бытовых отходов - специальное сооружение, предназначенное для изоляции и обезвреживания твҰрдых бытовых отходов.
3. Статистическая форма заполняется на основании данных бухгалтерского и первичного учета поступления и дальнейшего движения отходов, паспортов объектов твердых бытовых отходов.
В данном отчете отражаются объемы всех видов отходов, поступивших на сортировку, утилизацию и депонирование, независимо от их вида (промышленные, строительные, коммунальные и так далее).
4. В разделе 1 указывается фактическое местонахождение полигона независимо от места регистрации юридического лица и (или) его структурного и обособленного подразделения, имеющего полигон отходов. Код территории согласно Классификатору административно–территориальных объектов проставляют работники органов статистики в соответствии с фактическим местонахождением полигона.
5. В разделе 2 указывается вид деятельности по обращению с отходами (сортировка, утилизация или депонирование отходов).

толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1441104, индексі 2-қалдықтар,
кезеңділігі жылдық)
1. Осы «Қалдықтарды іріктеу, пайдаға асыру және сақтау туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1441104, индексі 2-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың «Қалдықтарды іріктеу және сақтау туралы есеп» статистикалық нысанын (коды 1441104, индексі 2-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) толтырудың тәртібін нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) қалдықтардың түрi – шығу көзiне, қасиеттерiне және жұмыс iстеу технологиясына сәйкес жалпы белгiлерi бар, қалдықтар жiктеуiшi негiзiнде айқындалатын қалдықтар жиынтығы;
2) қалдықтарды сақтау – полигондарда қалдықтарды жинақтау, көму;
3) коммуналдық қалдықтар – елдi мекендерде, оның iшiнде адамның тiршiлiк әрекетi нәтижесiнде пайда болған тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы және жиналу сипаты жағынан осыларға ұқсас өндiрiс қалдықтары;
4) қалдықтарды орналастыру – өндiрiс және тұтыну қалдықтарын сақтау немесе көму;
5) қалдықтарды пайдаға асыру – қалдықтарды қосалқы материалдық немесе энергетикалық ресурстар ретiнде пайдалану;
6) қалдықтарды есепке алу – қалдықтардың сандық және сапалық сипаттамалары және олармен жұмыс iстеу тәсiлдерi туралы ақпаратты жинау және ұсыну жүйесi;
7) қалдықтарды сақтау – қалдықтарды кейiннен қауiпсiз жою мақсатында оларды арнайы бөлiнген жерлерде жинап қою;
8) тұрмыстық қатты қалдықтар үшін полигон - қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлектеуге және зиянсыздандыруға арналған арнайы құрылыс.
3. Есеп бухгалтерлік және алғашқы қалдықтардың түсуі және одан арғы қозғалысын тіркеу деректері, қатты тұрмыстық қалдықтар объектілерінің паспорттарының негізінде жасалады.
Бұл есепте барлық түрлеріне (өнеркәсіпті, құрылыстық, коммуналдық және тағы басқа) қарамастан іріктеуге, пайдаға асыруға және сақтауға келіп түскен қалдықтар көлемі.
4. 1-бөлімде полигоны бар заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшесінің тіркелген жеріне қарамастан полигонның нақты орналасу жері көрсетіледі. Аумақ кодын Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес статистика органының қызметкері полигонның нақты орналасу жеріне сәйкес толтырылады.
5. 2–бөлімде қалдықтармен жұмыс істеу бойынша қызмет түрі көрсетіледі (қалдықтарды іріктеу, пайдаға асыру, сақтау).

6. Раздел 3 и 4 заполняют организации, осуществляющие сортировку отходов с целью их последующей утилизации или передачи сторонним организациям для повторного использования.
В разделе 3 указываются данные о количестве отходов, поступивших на сортировку.
В разделе 4 указываются данные об отобранных в результате сортировки фракциях отходов (ценные материалы), которые пригодны для повторного использования или для изготовления вторичных продуктов. Данные отходы передаются сторонним организациям для использования их в качестве вторичных материальных или энергетических ресурсов.
7. В разделе 5 указывается объем отходов, оставшихся после сортировки.
8. В разделе 6 отражается мощность (пропускная способность) сортировочного сооружения по данным изготовителя.
9. В разделе 7 указывается объем отходов утилизированных, то есть использованных предприятием в качестве вторичных материалов (направленных на строительные мероприятия полигона), либо направленных сторонним организациям для их последующего использования или переработки.
Под объемом отходов, направленных на строительные мероприятия полигона, подразумеваются те отходы, которые направлены для строительства дорог, сооружений для удержания отходов (земляной дамбы), уплотнения, покрытия грунта, рекультивации земель.
Под объемом отходов, направленных на прочие виды утилизации, подразумеваются отходы, используемые в качестве вторичного материала, а также отходы, прошедшие дополнительную обработку с целью уменьшения их объемов.
10. В разделе 8 указывается объем отходов (по видам), поступивших на депонирование (складирование или захоронение). Данный раздел заполняют предприятия осуществляющие депонирование отходов и имеющие полигоны.
По строке 1 отражается объем смешанных коммунальных отходов, не прошедших предварительную сортировку.
По строке 2 отражаются отходы, оставшиеся после процессов сортировки.
По строке 3 отражаются отходы со строек (металлы, дерево, краски и так далее), строительный мусор (бетон, кирпич, камень, плитки), отходы от сноса домов, отходы от ремонта или укладки покрытия дорог (битум, асфальт, бетон, гравий, щебень).
По строке 4 показываются объемы промышленных отходов, относимые к III и IV классу опасности и разрешенные для депонирования на полигоне для твердых бытовых отходов.
По строке 9 показываются прочие отходы, не отраженные в других строках, подвергающиеся депонированию или складированию на полигоне.
11. В разделе 9 указывается объем накопленных депонированных отходов на конец отчетного года. При расчете данного показателя суммируются объемы по накопленным депонированным отходам за прошлые года и объем накопленных депонированных отходов за отчетный год в соответствии с журналом учета количества твердых бытовых отходов.

6. 3-4-бөлімдерді бұдан әрі пайдаға асыру немесе басқа ұйымдарға қайтадан пайдалану үшін беру мақсатымен қалдықтарды іріктеуді жүзеге асыратын ұйымдар толтырады.
3-бөлімде іріктеуге түскен қалдықтардың саны көрсетіледі.
4-бөлімде қайта қолдануға немесе қосалқы өнім жасау үшін жарайтын, іріктеу нәтижесінде сарапталған қалдықтар фракциялары (бағалы материалдар) жөніндегі деректер көрсетіледі. Бұл қалдықтар қосалқы материалдық немесе энергетикалық қорлар ретінде оларды пайдалану үшін басқа ұйымдарға берілу мүмкін.
7. 5-бөлімде іріктеуден қалған қалдықтардың көлемі көрсетіледі.
8. 6-бөлімде өндіруші деректері бойынша іріктеу құрылысының қуаты (өткізу қабілеті) көрсетіледі.
9. 7-бөлімде кәдеге асырылған, яғни қосалқы материалдар  мысалы, полигонның құрылыс іс-шараларына бағытталған) ретінде кәсіпорын пайдаланған немесе оларды кейін пайдалануға не қайта өңдеуге басқа ұйымдарға жіберілген қалдықтардың көлемі көрсетіледі.
Полигонның құрылыс қызметіне бағытталған қалдықтар көлемі ретінде жол құрылысы, қалдықтарды ұстау үшін құрылыстар (жер бөгеті), нығыздау, топырақты жабу, топырақ құнарлығын қалпына келтіру үшін және тағы басқа қалдықтар алынады.
Пайдаға асырудың өзге түрлеріне бағытталған қалдықтардың көлемі ретінде қосалқы материал сапасында қолданылатын, сондай-ақ көлемді азайту үшін қосымша өңдеуден өткен қалдықтар алынады.
10. 8-бөлімде сақтауға түскен (сақтау немесе көму) қалдықтардың саны (түрлері бойынша) көрсетіледі. Бұл бөлімді полигоны бар және қалдықтарды сақтауды жүзеге асыратын кәсіпорындар толтырады.
1-код бойынша алдын ала іріктеуді өтпеген аралас коммуналдық қалдықтардың саны көрсетіледі.
2-код бойынша іріктеу үдерісінен қалған қалдықтар көрсетіледі.
3-код бойынша құрылыстардан қалған қалдықтар (металлдар, ағаштар, бояулар және тағы басқа), құрылыс қоқыстары (бетон, кірпіш, тас, плиткалар және тағы басқа), үйлерді бұзу, жөндеуден немесе жол жабының төсеуден қалған қалдықтар (битум, асфальт, бетон, қиыршық тас, шағыл, және тағы басқа) көрсетіледі.
4-код бойынша ҚТҚ полигондарында сақтау үшін рұқсат берілген және қауіптірек санаты бойынша III және IV өнеркәсіп қалдықтарын көлемін көрсетіледі.
9-код бойынша полигонда сақтауға немесе жинауға жіберілген басқа жолдарда көрсетілмеген өзге қалдықтар көрсетіледі.
11. 9-бөлімде есепті жылдың соңына жиналып сақталған қалдықтардың көлемі көрсетіледі. Бұл көрсеткішті есептеу кезінде өткен жылдарда жиналып сақталған қалдықтардың деректерін және есепті жылғы қатты тұрмыстық қалдықтарды тіркеу журналына сәйкес жиналып сақталған қалдықтардың көлеміне қосу қажет.

12. В разделе 10 указывается проектная мощность полигона для депонирования отходов согласно проектной документации.
13. В разделе 11 указывается площадь полигона в квадратных километрах.
14. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 4 «Объем отсортированных отходов»:
строка «Объем отсортированных отходов, всего» = строк 1.1.01- 1.1.10;
2) Раздел 8 «Укажите данные о депонировании отходов»:
строка «Объем депонированных отходов, всего» = строк 1-9;
3) Контроль между разделами:
раздел 3 > раздела 5;
раздел 10 > раздела 9.
Приложение 7
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 10 августа 2012 года № 210
Мемлекеттік
статистика
органдары
құпиялылығына
кепілдік береді
Конфиденциальность
гарантируется органами
государственной
статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының 2012 жылғы
10 тамызда № 210 бұйрығына
3-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного
статистического наблюдения
Аумақтық органға
тапсырылады
Представляется
территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт,
сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы,
час (нужное обвести)
1 сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан
артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды
www.stat.gov.kz
сайтынан алуға болады
Статистическую форму
можно получить на сайте
www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық
деректерді тапсырмау, уақтылы тапсырмау және дәйексіз деректерді беру
«Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің
381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и предоставление недостоверных
первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики
является административным правонарушением, предусмотренным статьей 381 Кодекса
Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық
нысан коды
1421103
Код статистической
формы 1421103
Атмосфералық ауаны қрғау туралы есеп
Отчет об охране атмосферного воздуха
2 - ТП (ауа)
2 – ТП (воздух)
Жартыжылдық, жылдық
Полугодовая, годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Атмосфералық ауаны ластайтын тұрақты көздері бар заңды тұлғалар және олардың (немесе) құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері есепті жылғы 1 қантар және 1 шілдегі жағдай бойынша тапсырады.
Представляют юридические лица (или) их структурные и обособленные подразделения, имеющие стационарные источники загрязнения воздуха по состоянию на 1 января и 1 июля отчетного года.
Тапсыру мерзімі – 25 қантар, қантар-маусым үшін-25 шілде
Срок представления – 25 января, за январь-июнь- 25 июля
БСН коды
код БИН

12. 10-бөлімде жобалық құжаттамаларға сәйкес қалдықтарды сақтау үшін полигонның жобалық қуаты көрсетіледі.
13. 11-бөлімде шаршы километріндегі полигонның ауданы көрсетіледі.
14. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 4-бөлім «Іріктелген қалдықтардың саны»:
«Іріктелген қалдықтардың көлемі, барлығы» жолы = 1.1.01-1.1.10–жолдар;
2) 8-бөлім «Қалдықтарды сақтау туралы деректерді көрсетіңіз»:
«Сақталған қалдықтардың көлемі, барлығы» жолы = 1-9 жолдар;
3) Бөлімдердің арасында бақылау:
3-бөлім > 5 бөлімнен
10-бөлім > 9 бөлімнен.
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2012 жылғы 10 тамыздағы
№ 210 бұйрығына
7-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Приложение 7 к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 10 августа 2012 года № 210
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау, уақтылы тапсырмау және дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики является административным правонарушением, предусмотренным статьей 381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 1421103
Код статистической формы 1421103
Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп
2-ТП (ауа)
2-ТП (воздух)
Отчет об охране атмосферного воздуха
Жартыжылдық, жылдық
Полугодовая, годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жартыжылдық
полугодие
жыл
год
Атмосфералық ауаны ластайтын тұрақты көздері бар заңды тұлғалар және олардың (немесе) құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері есепті жылғы 1 қаңтар және 1 шілдедегі жағдай бойынша тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, имеющие стационарные источники загрязнения воздуха по состоянию на 1 января и 1 июля отчетного года.
Тапсыру мерзімі – 25 қаңтар, қаңтар-маусым үшін - 25 шілде
Срок представления – 25 января, за январь–июнь - 25 июля
БСН коды
Код БИН

1. Ауаны ластайтын тұрақты көздері бар объектінің нақты орналасу жерін көрсетіңіз (заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшесінің тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое местонахождение объекта, имеющего стационарные источники загрязнения воздуха (независимо от места регистрации юридического лица и (или) его структурного и обособленного подразделения) - область, город, район, населенный пункт
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес аумақ коды (статистика органының қызметкерімен толтырылады)
Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (заполняется работниками органа статистики)
2. Атмосфераға ластайтын заттар шығарындыларының көлемін тоннамен үтірден кейін үш белгімен көрсетіңіз
Укажите объемы выбросов, загрязняющих веществ в атмосферу, в тоннах с тремя знаками после запятой
Ластайтын заттың атауы
Наименование
загрязняющего вещества
Ластайтын заттың
коды
Код загрязняющего
вещества согласно
Тазаланбай
шығарылғаны
Выброшено без очистки
Тазалау
ғимараттарына
түскен
ластайтын
заттар -
барлығы
Поступило на
очистные
сооружения
загрязняющих
веществ - всего
барлығы
всего
соның ішінде
ластаудың
ұйымдасқан
көздерінен
в том числе от
организованных
источников
загрязнения
А
Б
1
2
3
Қатты
Твердые
1
олардан:
из них:
ҚБ10 (қатты
бөлшектер 10 мкм
диаметрмен)
ТЧ 10 (твердые
чистицы с диаметром
10 мкм)
1.1
ҚБ2,5 (қатты
бөлшектер 2,5 мкм
диаметрмен)
ТЧ 2,5 (твердые
чистицы с диаметром
2,5 мкм)
1.2
Газ тәрізді және
сұйық
Газообразные и
жидкие
2
соның ішінде:
в том числе:
күкіртті ангидрид
сернистый ангидрид
(SO2)
001
күкіртсутек
сероводород (H2S)
002
көміртек тотығы
окись углерода (CO)
003
азот тотықтары
(NО2-ге қайта
есептегенде)
окислы азота (в
пересчете на NО2)
004
аммиак
аммиак
005
көмірсутектер
(ұшпалы
органикалық
қосылыстарсыз)
углеводороды (без
летучих органических
соединений)
2.1
ұшпалы
органикалық
қосылыстар (ҰОҚ)
летучие
органические
соединения (ЛОС)
2.2
өзгелері
прочие
2.9
Продолжение таблицы
Тазалауға түскендердің
ұсталғаны және
залалсыздандырылғаны
Из поступивших на очистку
уловлено и обезврежено
Есепті кезеңде
атмосфераға
шығарылған
ластайтын заттардың
барлығы
Всего выброшено в
атмосферу
загрязняющих веществ
за отчетный период
Есепті жылы ластайтын
заттарға белгіленген жол
берілетін шекті
шығарындысы, тонна/жылына
Установленный предельно-
допустимый выброс
загрязняющих веществ на
отчетный год, тонн/год
барлығы
всего
олардан іске
жарағаны
из них
утилизировано
4
5
6
7
X
X
X
X
X
X
X
3. Атмосфераға шығарылған ерекше ластайтын заттардың көлемін тоннамен үтірден кейін үш белгімен көрсетіңіз
Укажите объемы выбросов в атмосферу специфических загрязняющих веществ, в тоннах с тремя знаками после запятой
Ластайтын заттардың
атауы
Наименование
загрязняющих веществ
Ластайтын заттың
коды*
Код загрязняющего
вещества
Атмосфераға
шығарылған ерекше
ластайтын заттар
Выброшено в
атмосферу
специфических
загрязняющих веществ
Есепті жылы
ластайтын
заттарға
белгіленген жол
берілетін шекті
шығарындысы,
тонна/жылына
Установленный
предельно
допустимый выброс
загрязняющих
веществ на отчетный
год, тонн/год
А
Б
1
2
_______________________________________________________
* Осы статистикалық нысанның 2 қосымшасына сәйкес
Согласно приложению 2 к данной статистической форме

1. Ауаны ластайтын тұрақты көздері бар объектінің нақты орналасу жерін көрсетіңіз (заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшесінің тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое местонахождение объекта, имеющего стационарные источники загрязнения воздуха (независимо от места регистрации юридического лица и (или) его структурного и обособленного подразделения) - область, город, район, населенный пункт
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне
сәйкес аумақ коды (статистика органының      _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
қызметкерімен толтырылады)                  |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
Код территории согласно Классификатору
административно-территориальных объектов
(заполняется работниками органа статистики)
2. Атмосфераға ластайтын заттар шығарындыларының көлемін тоннамен үтірден кейін үш белгімен көрсетіңіз
Укажите объемы выбросов, загрязняющих веществ в атмосферу, в тоннах с тремя знаками после запятой
Ластайтын заттың атауы
Наименование загрязняющего вещества
Ластайтын заттың коды
Код загрязняющего вещества согласно
Тазаланбай шығарылғаны
Выброшено без очистки
Тазалау ғимараттарына түскен ластайтын заттар - барлығы
Поступило на очистные сооружения загрязняющих веществ - всего
Тазалауға түскендердің ұсталғаны және залалсыздандырылғаны
Из поступивших на очистку уловлено и обезврежено
Есепті кезеңде атмосфераға шығарылған ластайтын заттардың барлығы
Всего выброшено в атмосферу загрязняющих веществ за отчетный период
Есепті жылы ластайтын заттарға белгіленген жол берілетін шекті шығарындысы, тонна/жылына
Установленный предельно-допустимый выброс загрязняющих веществ на отчетный год, тонн/год
барлығы
всего
соның ішінде ластаудың ұйымдасқан көздерінен
в том числе от организованных источников загрязнения
барлығы
всего
олардан іске жарағаны
из них утилизировано
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Қатты
Твердые
1
X
олардан:
из них:
ҚБ10 (қатты бөлшектер 10 мкм диаметрмен)
ТЧ10 (твердые частицы с диаметром 10 мкм)
1.1
X
ҚБ2,5 (қатты бөлшектер 2,5 мкм диаметрмен)
ТЧ2,5 (твердые частицы с диаметром 2,5 мкм)
1.2
X
Газ тәрізді және сұйық
Газообразные и жидкие
2
X
соның ішінде:
в том числе:
күкіртті ангидрид
сернистый ангидрид (SO2)
001
күкіртсутек
сероводород (H2S)
002
көміртек тотығы
окись углерода (CO)
003
азот тотықтары (NО2-ге қайта есептегенде)
окислы азота (в пересчете на NО2)
004
аммиак
аммиак
005
көмірсутектер (ұшпалы органикалық қосылыстарсыз)
углеводороды (без летучих органических соединений)
2.1
X
ұшпалы органикалық қосылыстар (ҰОҚ)
летучие органические соединения (ЛОС)
2.2
X
өзгелері
прочие
2.9
X
3. Атмосфераға шығарылған ерекше ластайтын заттардың көлемін тоннамен үтірден кейін үш белгімен көрсетіңіз
Укажите объемы выбросов в атмосферу специфических загрязняющих веществ, в тоннах с тремя знаками после запятой
Ластайтын заттардың атауы
Наименование загрязняющих веществ
Ластайтын заттың коды*
Код загрязняющего вещества
Атмосфераға шығарылған ерекше ластайтын заттар
Выброшено в атмосферу специфических загрязняющих веществ
Есепті жылы ластайтын заттарға белгіленген жол берілетін шекті шығарындысы, тонна/жылына
Установленный предельно допустимый выброс загрязняющих веществ на отчетный год, тонн/год
А
Б
1
2
____________________________________________________
*Осы статистикалық нысанның 2 қосымшасына сәйкес
Согласно приложению 2 к данной статистической форме

(код 1421103, индекс 2-ТП (воздух), периодичность полугодовая,
годовая)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет об охране атмосферного воздуха» (код 1421103, индекс 2-ТП (воздух), периодичность полугодовая, годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет об охране атмосферного воздуха» (код 1421103, индекс 2-ТП (воздух), периодичность полугодовая, годовая).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) выброс в атмосферу загрязняющих веществ – поступление в атмосферный воздух загрязняющих (оказывающих неблагоприятное действие на здоровье или деятельность населения, на окружающую среду) веществ от стационарных (непередвижных) источников выбросов (организованных или неорганизованных);
2) стационарный источник загрязнения атмосферы – непередвижной технологический агрегат (установка, устройство, аппарат), выделяющий в процессе эксплуатации вредные вещества. Сюда же относятся терриконы, резервуары. Источники загрязнения в зависимости от оснащенности специальными газоотводными сооружениями (устройствами) подразделяются на организованные и неорганизованные;
3) организованные источники загрязнения – источники, вредные вещества от которых поступают в систему газоходов или воздуховодов (труба, аэрационный фонарь, вентиляционная шахта), а сама система позволяет применить для их улавливания соответствующие газоочистительные и пылеулавливающие установки;
4) неорганизованные источники загрязнения – источники выбросов, вредные вещества от которых поступают непосредственно в атмосферу, вследствие негерметического технологического оборудования, транспортных устройств, резервуаров. Сюда же относятся горящие терриконы, пылящие отвалы, открытое хранение топлива, сырья, материалов и отходов, в том числе пруды-отстойники и накопители, нефтеловушки, шламо- и хвостохранилища, золоотвалы, отвалы горных пород, карьеры добычи полезных ископаемых, открытые участки их дробления и рассева на фракции;
5) улавливание и утилизация загрязняющих веществ – количество уловленных загрязняющих веществ, возвращенных в производство, использованных для получения товарного продукта или реализованных на сторону. Сюда не относятся вещества, которые используются в технологических процессах производства продукции в качестве сырья или полуфабрикатов, если это предусмотрено технологией;

нұсқаулық (коды 1421103, индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі
жартыжылдық, жылдық)
1. Осы «Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1421103, индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жартыжылдық, жылдық) толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес дайындалды және жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың «Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп» (коды 1421103, индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жартыжылдық, жылдық) статистикалық нысанын толтырудың тәртібін нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) атмосфераны ластайтын заттардың шығарылуы – шығарындылардың тұрақты (ұйымдастырылған немесе ұйымдастырылмаған) көздерінен ластауы (халықтың денсаулығы мен қызметіне, қоршаған табиғи ортаға қолайсыз әсер ететін) заттардың атмосфераға түсуі;
2) атмосфераны ластайтын тұрақты көзі – пайдалану процесінде зиянды заттар бөлетін жылжымайтын технологиялық агрегат (қондырғы, аппарат) аталады. Бұған басқа да объектілер (террикондар, резервуарлар) жатады. Ластау көздері газды өткізу қондырғыларымен (құрылымдарымен) жабдықталуына қарай ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған болып бөлінеді;
3) ұйымдастырылған ластау көздері – зиянды заттары, газ немесе су жүретін (құбырлар, аэрационды фонарь, вентиляциялық шахталар) жүйе арқылы өтетін көздер. Бұл жүйе, зиянды заттарды ұстауға сәйкес газ тазалайтын және шаң ұстайтын қондырғыларды қолдануға мүмкіндік туғызады;
4) ұйымдастырылмаған ластау көздері – зиянды заттары, герметикалық емес технологиялық қондырғылар, көлік жабдықтары, резервуарлар арқылы тікелей атмосфераға шығарылатын көздер. Бұларға жанып жатқан террикондар, шаң шығаратын үйінділер, ашық жерде сақталған отын, материалдар, шикізаттар және қалдықтар, оның ішінде тоған су қоймалары мен жинаушылар, мұнай-тұтқыштар, шламо және қалдықтары сақтау қоймалары, күл үйіндісі, тау жыныстары үйіндісі, өнім карьерлері, оларды фракцияларға ұсақтау және себу ашық салалары жатады;
5) ластағыш заттарды ұстау және іске жарату – өндіріске қайта қайтарылып, тауар өнімін алуға пайдаланылған немесе басқа жаққа жіберілген ұсталған ластағыш заттардың көлемі. Мұнда, егер басынан технологиямен көзделген болса, шикізат немесе жартылай дайын өнім ретінде өнімдерді өндіру мақсатында технологиялық процестерде қолданылатын заттар есепке алынбайды;

6) предельно допустимый выброс (далее – ПДВ) – норматив, который устанавливается на основе расчетов для каждого стационарного источника выбросов и предприятия в целом с таким условием, чтобы обеспечить достижение нормативов качества окружающей среды. Срок действия установленных предельно допустимых выбросов определяется сроком действия заключений государственной экологической экспертизы, выданных на содержащие нормативы проекты;
7) летучие органические соединения - все органические соединения, возникающие в результате деятельности человека, кроме метана, которые способны производить фотохимические окислители в реакции с окислами азота в присутствии солнечного света.
3. Отчет составляется на основании данных первичного учета, организованного на предприятии, журналов учета стационарных источников загрязнения и их характеристик, журналов учета работы газоочистных и пылеулавливающих установок, а также экологического паспорта предприятия, паспорта установки. Отчет составляется независимо от валового выброса загрязняющих веществ в атмосферу и от того, оборудованы источники загрязнения очистными установками или нет.
4. В статистической форме отражаются данные по стационарным источникам загрязнения, характеризующие количество выбрасываемых, улавливаемых и утилизируемых загрязняющих веществ.
Учету подлежат все загрязняющие вещества, содержащиеся в отходящих газах от стационарных источников загрязнения, имеющихся на предприятиях, и аспирационном воздухе (кроме указанных ниже). Количество загрязняющих веществ за отчетный период (всего, твердых, газообразных и жидких и по отдельным ингредиентам) указывают на основании инструментальных замеров и расчетов.
В статистической форме не отражаются данные по передвижным источникам загрязнения, включая автотранспорт.
В статистическую форму не включаются данные о количестве отходящих с газами веществ, которые используются в технологических процессах производства продукции в качестве сырья или полуфабрикатов, если это изначально предусматривалось проектом данной технологии. В частности, не учитываются вещества, образующиеся и утилизируемые при очистке газов, отходящих от реакторов при производстве сажи на заводах технического углерода, очистке газов, отходящих от рудно-термических печей при производстве желтого фосфора на фосфорных заводах, очистке газов, отходящих от печей «кипящего слоя» при производстве серной кислоты на химических заводах. На предприятиях черной металлургии не учитывается окись углерода, содержащаяся в доменном газе, который используется как технологическое топливо. Не учитываются вещества, уловленные установками и системами «двойной адсорбции» и двойного контактирования, служащие для получения продукции из отходящих газов заводов цветной и черной металлургии, химии, нефтехимии и других отраслей. Из приведенных случаев образования и выброса веществ учету подлежат только загрязняющие вещества, поступающие в атмосферу в результате неполного улавливания и утечек газа из-за негерметичности технологического оборудования.
Если в отчете, по сравнению с прошлым периодом, имеются резкие расхождения, а также расхождения фактических выбросов с установленными нормативами, то прикладывается пояснительная записка, с кратким изложением причин резкого увеличения или уменьшения показателей.

6) жол берілетін шекті шығарындысы (бұдан әрі – ЖБШШ) – қоршаған орта сапасының нормативтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін шартпен шығарындылардың әрбір тұрақты көзі және тұтастай кәсіпорын үшін есептеулер негізінде белгіленетін норматив. Жол берілетін шекте белгіленген шығарындылардың қолдану мерзімі нормативтік орналастыру мерзімі жобаларда қамтылған нормативтерге берілген мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысының қолданылу мерзімімен айқындалады;
7) ұшпалы органикалық қосылыстар – адам қызметінде пайда болатын күн сәуле болғанда азот тотықтарымен реакция ішінде фотохимиялық тотықтырғыштарды шығаратын қабілетті бар барлық ұшпалы қосылыстар, метаннан басқа.
3. Есеп кәсіпорында ұйымдастырылған бастапқы есепке алу деректерінің, тұрақты ластайтын көздері мен олардың сипаттамасының есебін алу журналдарының, газдан тазарту және шаң тұту қондырғыларының жұмысын есепке алу журналдарының, сондай-ақ кәсіпорынның экологиялық төлқұжатының, қондырғы паспорты негізінде жасалады. Есеп атмосфераға ластайтын заттарды жалпы шығаруына және ластау көздерінің тазалау қондырғыларымен жабдықталғанына немесе жабдықталмағанына қарамастан жасалынады.
4. Статистикалық нысанда тұрақты ластайтын көздер бойынша тасталатын, тұтылатын және кәдеге жаратылатын ластаушы заттардың санын сипаттайтын деректер көрсетіледі.
Кәсіпорындар мен аспирациялық ауадағы тұрақты ластаушы көздерден шыққан газдардағы ластайтын заттардың бәрі (төменде аталғандарынан басқасы) есепке алуға жатады. Есепті кезең ішіндегі ластайтын заттардың (қатты, газ тәрізді және сұйық, жекелеген ингредиенттер бойынша) санын жүргізілген құралдармен өлшеу және есептеу негізінде көрсетеді.
Статистикалық нысанда автокөлікті қоса алғанда ластаудың жылжымалы көздері бойынша деректер көрсетілмейді.
Статистикалық нысанда өнім өндірісінің технологиялық процестерінде шикізат немесе жартылай фабрикат ретінде пайдаланылатын газбен қоса кететін заттардың саны туралы деректер де кірмейді, егер бұл әуел бастан осы технологияның жобасында көзделген болса. Атап айтқанда, техникалық көміртекті зауыттарда күйе өндірген кезде реактордан шығатын газдарды тазалаған кезде, фосфор зауыттарында сары фосфор өндіргенде рудалық-термикалық пештерден шығатын газдарды тазалаған кезде, химия зауыттарында көмір қышқылын өндіргенде "қайнаған қабат" пештерінен шығатын газдарды тазалаған кезде пайда болатын және кәдеге жаратылатын заттар есепке алынбайды. Қара металлургия кәсіпорындарында домналық газда пайда болып, технологиялық отын ретінде пайдаланылатын көміртек тотығы есепке алынбайды. Түсті және қара металлургия, химия, мұнай-химия және басқа салалар зауыттарынан шығатын газдардан өнім алу үшін пайдаланылатын қос қабатты адсорбция" және "қос түйісу" кондырғылары мен жүйелері ұстаған заттар да есепке алынбайды. Заттардың пайда болуы мен тастандылар жөнінде жоғарыда келтіргендердің арасынан технологиялық жабдықтарда саңлау болғандықтан газдың толық тұтылмауы мен ағылуы салдарынан атмосфераға шыққан ластайтын заттар ғана есепке алынуға жатады.
Егер есепте өткен жылмен салыстырғанда айрықша ауытқулар болса, сонымен қатар нақты шығарындылар мен белгіленген норматив арасында ауытқулар болса онда көрсеткіштердің айрықша көбеюінің немесе азаюының себептері көрсетілген қысқаша мазмұнда түсіндірме жазба қоса ұсынылады.

5. В разделе 1 указывается фактическое местонахождение объекта, имеющего стационарные источники загрязнения воздуха (независимо от места регистрации юридического лица и (или) его структурного и обособленного подразделения). Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов заполняется работником органа статистики.
6. В графе 1 раздела 2 указывается объем загрязняющих веществ, поступающих в атмосферу от всех организованных и неорганизованных источников, минуя очистные сооружения, а также тех неуловленных вредных веществ, которые прошли через непредназначенные для их улавливания (обезвреживания) газоочистные и пылеулавливающие установки.
В графе 2 приводится объем загрязняющих веществ, поступающих в атмосферу через специально оборудованные устройства (трубы, вентиляционные установки, аэрационные фонари и другие), но не подвергающиеся при этом предварительной очистке, а также те неуловленные вещества, которые прошли через непредназначенные для их улавливания газоочистные и пылеулавливающие установки.
В графу 3 включаются данные только по тем загрязняющим веществам (всего и по отдельным ингредиентам), которые поступают и подвергаются очистке в имеющихся на предприятии газоочистных и пылеулавливающих установках (независимо от фактической работы этих установок).
В графе 4 приводится фактический объем уловленных (обезвреженных) загрязняющих веществ.
В графу 5 включают объем утилизированных загрязняющих веществ, возвращенных в производство, использованных для получения товарного продукта или реализованных на сторону.
В графе 6 указывается общий объем загрязняющих веществ, поступивших в воздушный бассейн (всего, твердых, газообразных и жидких, в том числе по отдельным ингредиентам) суммарно, как после очистки, так и выброшенных без очистки.
При отсутствии на предприятии очистных установок в графах 3-5 ставят прочерк. В этом случае значения граф 1 и 6 равны между собой.
Данные графы 7 предназначены для контроля за внедрением и соблюдением на предприятиях установленных норм предельно допустимых выбросов.
По коду строки 2.2 отражаются суммарные данные по летучим ораническим соединениям, список которых приведен в приложение 1 к статистической форме «Отчет об охране атмосферного воздуха» (код 1421103, индекс 2-ТП (воздух), периодичность полугодовая, годовая).
7. В разделе 3 отражается объем выбросов в атмосферу ряда специфических загрязняющих веществ (кроме сернистого ангидрида, сероводорода, окислов углерода, окислов азота и аммиака, выбросы по которым приводятся в разделе 2). Одновременно указываются нормативы предельно-допустимых выбросов, установленные и обоснованные расчетным или инструментальным путем.

5. 1-бөлімде ауаны ластайтын тұрақты көздері бар объектінің нақты орналасу жерін көрсетіңіз (заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшесінің тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен. Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес аумақ коды (ӘАОЖ) статистика органының қызметкерімен толтырылады.
6. 2-бөлімнің 1-бағанында тазалағыш ғимараттарға соқпай барлық ұйымдастырылмаған көздерден түсетін ластаушы заттардың, сондай-ақ оларды тұтуға (зарарсыздандыруға) арналмаған газ тазалау және шаң тұту қондырғылары арқылы өткен зиянды заттардың саны көрсетіледі.
2-бағанда арнайы жабдықталған құрылғылар (құбырлар, желдеткіш қондырғылар, аэрациялық фонарлар, тағы басқалар) арқылы атмосфераға шығатын, бірақ мұның өзінде алдын ала тазаланбайтын ластаушы заттардың, сондай-ақ оларды тұтуға арналмаған газ тазалау және шаң тұту қондырғылар арқылы өткенмен тұтылмаған заттардың саны келтіріледі.
3-бағанға кәсіпорындағы газ тазалау және шаң тұту қондырғыларына (олардың нақты жұмысына байланыссыз) түсіп, тазаланатын ластаушы заттар жөнінде ғана (барлығы және жекелеген ингредиенттер бойынша) деректер енгізіледі.
4-бағанда тұтылған (зарарсыздандырылған) ластаушы заттардың нақты саны келтіріледі.
5-бағанда өндіріске қайтарылып, тауарлық өнім алу үшін пайдаланылған немесе басқа жаққа өткізілген тұтылған ластаушы заттардың саны енгізіледі.
6-бағанда тазаланғаннан не тазаланбай-ақ тасталғаннан кейін ауа бассейніне түскен ластаушы заттардың (қатты, газ тәрізді және сұйық, соның ішінде жекелеген ингредиенттер бойынша) жалпы саны жинақталып көрсетіледі.
Кәсіпорында тазалау қондырғылары болмаған жағдайда 3-5 бағандарға сызықша қойылады. Мұндай ретте 1 және 6 бағаналардың мәндері өзара тең болуға тиіс.
7-бағанның деректері есеп беретін кәсіпорындарда ЖБШШ-ның немесе есепті жылға белгіленген нормаларының енгізілуі мен сақталуын бақылауға арналған.
2.2 жол коды бойынша жалпы ұшпалы органикалық қосылыстардың деректері көрсетіледі, олардың тізімі «Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп» (коды 1421103, индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жартыжылдық, жылдық) статистикалық нысанына 1-қосымшада келтірілген.
7. 3 - бөлімінде атмосфераға шығарылған бірқатар ерекше ластайтын заттар көрсетіледі (2-бөлімде шығарындылары көрсетілетін күкіртті ангидрид, күкіртсутек, көміртек тотығы, азот тотықтары және аммиактан басқа). Есептік немесе аспаптық жолмен белгіленген және негізделген жол берілетін шекті шығарындысы нормативтері бір мезгілде көрсетіледі.

Список специфических загрязняющих веществ, для заполнения раздела приведен в приложении 2 к статистической форме «Отчет об охране атмосферного воздуха» (код 1421103, индекс 2-ТП (воздух), периодичность полугодовая, годовая).
8. Данные раздела 4 предназначены для контроля за внедрением на предприятиях норм ПДВ, а также за соблюдением этих норм.
В разделе отражаются данные о количестве стационарных (организованных и неорганизованных ) источников выбросов вредных веществ, определения к которым приведены в пункте 2 настоящей Инструкции.
Раздел заполняют все предприятия независимо от того, имеют ли они установленные нормативы, находятся ли те в стадии разработки или работы по ним вообще не велись.
Предприятия, которые в отчетном периоде не проводили работу по нормированию выбросов загрязняющих веществ в воздушный бассейн или не закончили в полном объеме эту работу и не получили соответствующего заключения государственной экологической экспертизы, заполняют только графу 1.
Предприятия, разработавшие нормативы ПДВ на выброс загрязняющих веществ в атмосферу и получившие разрешения на выброс этих веществ, заполняют графы 1 и 2.
В строке 1 указывается общее количество стационарных источников выбросов, имеющихся на предприятии, как организованных, так и неорганизованных.
Из общего количества стационарных источников в строке 2 отдельно выделяются данные по количеству организованных источников выбросов загрязняющих веществ.
В строку 3 включаются данные по количеству источников выбросов, оборудованных очистными сооружениями.
Примечание: «Х» - данная позиция не подлежит заполнению.
4. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2 «Объемы выбросов загрязняющих веществ в атмосферу»:
данные по строке 2= строк 001, 002, 003, 004, 005, 2.1, 2.2, 2.9 для каждой графы, кроме графы 7;
графа 6 = графа 1 + графа 3 – графа 4 для каждой строки;
2) Раздел 4 «Количество стационарных источников выбросов загрязняющих веществ в атмосферу»:
графа 1 > графы 2 для каждой строки;
строка 1 > строки 2 для каждой графы.

Бөлімді толтыру үшін ерекше ластайтын заттардың тізімі «Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп» (коды 1421103, индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жартыжылдық, жылдық) статистикалық нысанына 2-қосымшада келтірілген.
8. 4-бөлімнің деректері есеп беретін кәсіпорындарда ЖБШШ енгізілуін, сондай-ақ осы нормалардың сақталуын бақылауға арналған.
Бөлімде зиянды заттар шығаратын (ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған) көздер туралы деректер келтіріледі, олардың анықтамалары нұсқаудың екінші тармақшасында берілген.
Бөлімде барлық кәсіпорындар белгіленген нормативтерінің бар-жоғына, нормативтер әзірлеу саласында ма немесе олар жөнінде жұмыстар жүргізілген - жүргізілмегеніне қарамастан толтырады.
Есепті кезеңде ауа бассейніне ластау заттарын шығаруды нормалау жұмысын жүргізбеген немесе бұл жұмысты толық бітірмеген және мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын алмаған кәсіпорындар тек 1-бағанды ғана толтырады.
Атмосфераға ластаушы заттар шығаруға арналған ЖБШШ нормативтерін әзірлеген және осы заттарды шығаруға рұқсат алған кәсіпорындар 1-2 бағандарды толтырады.
1-жолға кәсіпорындағы шығарындылардың тұрақты көздерінің жалпы саны көрсетіледі.
2-жолда ластаушы заттарды шығарудың ұйымдастырылған көздері жөніндегі деректер бөлек көрсетіледі.
3-жолға тазалау ғимараттарымен жарақтанған шығарындылар көздерінің саны жөніндегі деректер енгізіледі.
Ескерту: Х – бұл позиция толтырылмайды.
4. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім «Атмосфераға шығарылған ластайтын заттардың көлемі»:
2-жол бойынша деректер = 001, 002, 003, 004, 005, 2.1, 2.2, 2.9 кодтар бойынша жолдардың әр баған бойынша, 7-ден басқа;
6-баған = 1-баған + 3-баған – 4-баған әр жол бойынша;
2) 4-бөлім «Атмосфераға ластайтын заттардың шығарындылары тұрақты көздерінің саны».
1 баған 2 бағаннан әр жол бойынша;
1 жол 2 жолдан әр баған бойынша.