Об утверждении Правил применения банка качества продукции
Приказ Министра нефти и газа Республики Казахстан от 21 августа 2012 года № 140. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2012 года № 7935
В соответствии подпунктом 12) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 22 июня 2012 года «О магистральном трубопроводе» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения банка качества продукции.
2. Департаменту развития нефтяной промышленности Министерства нефти и газа Республики Казахстан (Кулмурзин К.С.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства нефти и газа Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра нефти и газа Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр нефти и газа
Республики Казахстан                       С. Мынбаев
СОГЛАСОВАН:
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Жамишев
30 августа 2012 года
Утверждены
приказом Министра нефти и газа
Республики Казахстан
от 21 августа 2012 года № 140
ПРАВИЛА
применения банка качества продукции
1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения банка качества продукции (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан 22 июня 2012 года «О магистральном трубопроводе» и определяют порядок применения банка качества продукции при предоставлении услуг по транспортировке продукции магистральным нефтепроводом.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) получатель – лицо, осуществляющее прием продукции в соответствии с условиями договора на предоставление услуг по транспортировке продукции;
2) отправитель – лицо, являющееся производителем продукции, или лицо, которое приобрело ее на законных основаниях, либо уполномоченное ими лицо, предоставляющее продукцию для транспортировки по магистральному нефтепроводу на основании договора на предоставление услуг по транспортировке продукции;
3) магистральный нефтепровод – единый производственно-технологический комплекс, состоящий из линейной части и объектов, обеспечивающих безопасную транспортировку продукции, соответствующий требованиям технических регламентов и национальных стандартов;

Өнім сапасы банкін қолдану қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2012 жылғы 21 тамыздағы № 140 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 қыркүйекте № 7935 тіркелді
«Магистральдық құбыр туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 22 маусымдағы Заңының 6-бабы 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өнім сапасы банкін қолдану қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің Мұнай өнеркәсібін дамыту департаменті (Қ.С. Құлмырзин):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мұнай және газ вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мұнай және газ министрі                    С. Мыңбаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Жәмішев
2012 жылғы 30 тамыз
Қазақстан Республикасы
Мұнай және газ министрінің
2012 жылғы 21 тамыздағы № 140
бұйрығымен бекітілді
Өнім сапасы банкін қолдану
ҚАҒИДАСЫ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Өнім сапасы банкін қолдану қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Магистральдық құбыр туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 22 маусымдағы Заңына сәйкес әзірленді және магистральдық мұнай құбырымен өнім тасымалдау қызметтерін көрсету кезінде өнім сапасы банкін қолдану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) алушы – өнімді тасымалдау жөнінде қызметтерді ұсынуға арналған шарттың талаптарына сәйкес өнім қабылдауды жүзеге асыратын тұлға;
2) жөнелтуші – өнім өндіруші болып табылатын тұлға немесе оны заңды негізде сатып алған тұлға не олар уәкілеттік берген, өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шарт негізінде магистральдық мұнай құбырымен тасымалдау үшін өнімді ұсынатын тұлға;
3) магистральдық мұнай құбыры – өнімді қауіпсіз тасымалдауды қамтамасыз ететін, желілік бөліктен және объектілерден тұратын, техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес келетін бірыңғай өндірістік-технологиялық кешен;

4) собственник магистрального нефтепровода – Республика Казахстан, административно-территориальная единица Республики Казахстан или юридическое лицо, владеющее магистральным нефтепроводом на праве собственности;
5) продукция – нефть, подготовленная к транспортировке и соответствующая техническим регламентам по нефти;
6) транспортировка продукции – процесс приема, сдачи, перекачки нефти по магистральному нефтепроводу от пункта ее приема от отправителя до пункта сдачи получателю, слива, налива, передачи продукции в другие магистральные нефтепроводы, перевалки на другой вид транспорта, хранения, смешения;
7) банк качества продукции – механизм проведения на основе данных по качеству и количеству продукции взаимных денежных расчетов между отправителями в связи с различиями в показателях качества продукции, транспортируемой магистральным нефтепроводом, путем выплаты компенсации и (или) платежей.
2. Порядок применения банка качества продукции
3. Банк качества продукции вводится после заключения между всеми участниками банка качества продукции многостороннего договора, в котором предусматриваются положения, определяющие сроки и условия взаимных денежных расчетов между отправителями путем выплаты компенсации и (или) платежей.
4. В случае если в течение срока действия многостороннего договора услуги по транспортировке продукции магистральным нефтепроводом на отдельном маршруте или участке нефтепровода будут востребованы новыми отправителями, предоставление таких услуг будет осуществляться при условии присоединения этих отправителей к данному договору.
5. Лицо, осуществляющее взаимные денежные расчеты между отправителями продукции определяется всеми участниками банка качества продукции.
Взаимные денежные расчеты между отправителями продукции осуществляется в интересах и за счет отправителей.
Правоотношения между отправителями продукции и лицом, осуществляющим взаимные денежные расчеты между отправителями продукции, регулируются на договорной основе.
6. Банк качества продукции может состоять из раздельных банков качества продукции на входе и/или выходе в/из магистрального нефтепровода.
7. Банк качества продукции основывается на изменении качественных показателей отдельного потока нефти (плотности, кг/м.куб и/или содержания серы, %), принятого в пункте приема и/или сданного из пункта сдачи системы магистральных нефтепроводов, в сравнении с качеством общего потока нефти в смеси.
8. В целях предоставления технических рекомендаций, проведения независимой оценки ценовой информации по нефти, определения стоимостных коэффициентов в интересах и за счет отправителей может привлекаться технический консультант по банку качества продукции.

4) магистральдық құбырдың меншік иесі – Қазақстан Республикасы, Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірлігі немесе магистральдық мұнай құбырына меншік құқығында иелік ететін заңды тұлға;
5) өнім – тасымалдауға дайындалған және мұнай бойынша техникалық регламенттерге сәйкес келетін мұнай;
6) өнімді тасымалдау – өнімді жөнелтушіден қабылдау пунктінен бастап алушыға тапсыру пунктіне дейін оны магистральдық мұнай құбыры арқылы қабылдау, тапсыру, айдау, өнімді басқа да магистральдық мұнай құбырларына қотару, құю, беру, басқа көлік түріне ауыстырып тиеу, сақтау, араластыру процесі;
7) өнім сапасы банкі – өнімнің сапасы мен саны жөніндегі деректер негізінде магистральдық мұнай құбырымен тасымалданатын өнім сапасының көрсеткіштеріндегі айырмашылықтарға байланысты жөнелтушілер арасында өтемақы және (немесе) төлем төлеу арқылы өзара ақшалай есеп айырысулар жүргізу тетігі.
2. Өнім сапасы банкін қолдану тәртібі
3. Өнім сапасы банкінің барлық қатысушылары арасында көпжақты шарт жасалғаннан кейін өнім сапасы банкісі енгізіледі, онда жөнелтушілер арасында өтемақы және (немесе) төлем төлеу арқылы ақшалай өзара есеп айырысулар тәртібі мен шарттарын айқындайтын ережелер көзделеді.
4. Егер көпжақты шарттың қолдану мерзімі ішінде жекелеген маршруттарда немесе мұнай құбыры учаскесінде магистральдық мұнай құбырымен өнім тасымалдауға қызметті жаңа жөнелтушілер талап етсе, бұндай қызмет көрсету осы жөнелтушілердің бұл шартқа қосылған жағдайда жүзеге асырылатын болады.
5. Өнім жөнелтушілер арасында өзара ақшалай есеп айырысу жүзеге асыратын тұлға өнім сапасы банкінің барлық қатысушыларымен белгіленеді.
Өнім жөнелтушілер арасында өзара ақшалай есеп айырысулар жөнелтушілердің мүддесіне және олардың есебінен жүзеге асырылады.
Өнім жөнелтушілер және өнім жөнелтушілер арасында өзара ақшалай есеп айырысуларды жүзеге асыратын тұлға арасындағы құқықтық қатынастар шарты негізінде реттеледі.
6. Өнім сапасы банкісі магистральдық мұнай құбырына кірісіндегі және/немесе құбырынан шығысындағы жекелеген өнім сапасы банктерінен тұруы мүмкін.
7. Өнім сапасы банкісі магистральдық мұнай құбыры жүйесінің қабылдау пунктінде қабылданған және/немесе тапсыру пунктінде тапсырылған жекелеген мұнай ағыны сапалық көрсеткіштерінің (тығыздығы, кг/текше м. және/немесе күкірт құрамы %) жалпы мұнай ағыны қоспасының сапасымен салыстырғандағы өзгерістеріне негізделеді.
8. Техникалық ұсыныстар беру, мұнай бойынша бағалық ақпаратқа тәуелсіз бағалау жүргізу, құн коэффициенттерін белгілеу мақсатында жөнелтушілердің мүддесі үшін және есебінен өнім сапасы банкісі бойынша техникалық консультант тартылуы мүмкін.

9. Расчет сумм по банку качества продукции (платеж, компенсация) производится на основании оформленных приемо-сдаточных документов – акта приема-сдачи нефти, паспорта качества нефти.
10. Механизм денежных расчетов по банку качества продукции должен обеспечить нулевой баланс сумм платежей и компенсаций.

9. Өнім сапасы банкісі бойынша сомалар (төлем, өтемақы) есебі ресімделген қабылдау-тапсыру құжаттары – мұнайды қабылдау-тапсыру актісі, мұнайдың сапа паспорты негізінде жүргізіледі.
10. Өнім сапасы банкісі бойынша ақшалай есеп айырысу тетігі төлем және өтемақы сомаларының нөлдік балансын қамтамасыз етуге тиіс.