О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей и представления сведений по платежам в разрезе единого классификатора назначения платежей"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 267. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2012 года № 7949. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 203 (вводится в действие с 01.01.2017).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 5 июля 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам организации деятельности Национального Банка Республики Казахстан, регулирования финансового рынка и финансовых организаций» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 «Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей и представления сведений по платежам в разрезе единого классификатора назначения платежей» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1011) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними»;
в Правилах применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей и представления сведений по платежам в разрезе единого классификатора назначения платежей, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними»;
главу 1 изложить в следующей редакции:
«1. Общие положения
1. Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан», от 29 июня 1998 года «О платежах и переводах денег» и устанавливают систему кодирования платежей и порядок проставления кодов секторов экономики и назначения платежей в используемых на территории Республики Казахстан платежных документах и других документах, в которых обязательность проставления кодов отправителя денег и бенефициара, кодов назначения платежей предусмотрена нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан (далее - платежные документы), и порядок, форму и сроки представления в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) сведений по платежам в соответствии с кодами секторов экономики и назначения платежей (далее – Сведения).

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану және төлемдер бойынша төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісі бөлігінде мәліметтер беру ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 267 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 қыркүйекте № 7949 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 203 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметін ұйымдастыру, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін – төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану және төлемдер бойынша төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсi бөлігінде мәліметтер беру ережесін бекіту туралы» 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1011 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін – төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану және төлемдер бойынша төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсi бөлігінде мәліметтер беру ережесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидалары»;
1-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жалпы ережелер
1. Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы, «Ақша төлемі мен аударымы туралы» 1998 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және ақша жіберуші мен бенефициардың қодтарын, төлемдер белгілеу кодтарын қою міндеттілігі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген, Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылатын төлем құжаттарына және басқа құжаттарға (бұдан әрі – төлем құжаттары) экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қою тәртібін және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарына сәйкес төлемдер бойынша мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) ұсыну тәртібін, нысанын және мерзімдерін белгілейді.

2. Кодирование платежей используется для обеспечения прозрачности платежей, формирования системы показателей на основании представленных сведений по платежам и для анализа потоков денег в Республике Казахстан.
3. Используемые в Правилах понятия означают следующее:
1) код валюты и драгоценных металлов - условное, сокращенное обозначение национальной валюты Республики Казахстан и валют иностранных государств, а также драгоценных металлов (далее - код валюты);
2) платежная система - совокупность процедур, технологий, инфраструктуры, правил и стандартов, обеспечивающих проведение платежей и переводов денег между участниками платежной системы;
3) код назначения платежа - условное, сокращенное цифровое обозначение назначения платежа;
4) электронная система платежей - система расчетов, заключения сделок, перевода денег и передачи информации в установленном электронном формате с помощью электронных средств связи;
5) международные платежи - взаимные платежи и расчеты между странами, финансовыми институтами, организациями и гражданами, находящимися на территории разных стран.
4. Порядок проставления кодов секторов экономики и назначения платежей применяется как в электронной системе платежей, так и для операций банка по прямым корреспондентским счетам, включая внутрибанковские и международные платежи.»;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
«2. Кодирование платежей»;
абзац первый части первой пункта 5 изложить в следующей редакции:
«5. Кодирование платежей осуществляется с помощью системы цифровых и буквенных символов. Данная система формируется из дополнительных реквизитов платежного документа и кода назначения платежа. Система кодировки платежей выглядит следующим образом:»;
изложены в новой редакции тексты пунктов 11 и 12 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
«3. Порядок заполнения платежных документов»;
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
«13. В платежных документах, сформированных в электронном формате и на бумажном носителе, проставляются признак резидентства, коды секторов экономики отправителя денег/бенефициара, код назначения платежа, код валюты в специально отведенных полях.
14. В графе «Назначение платежа» платежного документа отправитель денег указывает содержание конкретной операции с указанием обязательства, исполнение которого производится, а также реквизитов документов, на основании которых осуществляется перевод денег и/или платеж (в том числе, номер, дата, фамилия и инициалы).
При совершении операции с ценными бумагами также указывается валюта, в которой выпущены ценные бумаги, если она отличается от валюты платежа.»;
пункт 16 изложить в следующей редакции:

2. Төлемдердің кодын қою төлемдер бойынша берілген мәліметтер негізінде төлемдердің айқындылығын қамтамасыз ету, көрсеткіштер жүйесін қалыптастыру және Қазақстан Республикасындағы ақша ағынын талдау үшін пайдаланылады.
3. Осы Қағидаларда қолданылатын ұғымдар мыналарды бiлдiредi:
1) валюта және бағалы металдар коды – Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының және шет мемлекеттер валютасының‚ сондай-ақ бағалы металдардың шартты‚ қысқартылған белгiсi (бұдан әрi – валюта коды);
2) төлем белгiлеу коды – төлем белгiлеудiң шартты‚ қысқартылған цифрлық белгiсi;
3) төлемдердің электрондық жүйесі – электрондық байланыс құралдары арқылы белгіленген электрондық форматта есеп айырысу, мәмілелер жасау, ақша аудару және ақпарат беру жүйесі;
4) төлем жүйесi – төлем жүйелерінің қатысушылары арасында ақша аударымы мен төлемін жүргізуді қамтамасыз ететін рәсімдер, технологиялар, инфрақұрылымдар, қағидалар мен стандарттар жиынтығы;
5) халықаралық төлемдер – елдер‚ түрлi елдер аумағында орналасқан қаржы институттары‚ ұйымдар және азаматтар арасындағы өзара төлемдер мен есеп айырысулар.
4. Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қою тәртiбi төлемдердiң электрондық жүйесiнде, сол сияқты iшкi банктік және халықаралық төлемдердi қоса алғанда‚ банктiң тiкелей корреспонденттiк шоттар бойынша операциялары үшін де қолданылады.»;
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Төлемдердің кодын қою»;
5-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Төлемдердің кодын қою цифрлық және әріптік символдар жүйесінің көмегі арқылы жүзеге асырылады. Бұл жүйе төлем құжатының қосымша деректемелерінен және төлем белгілеу кодынан қалыптастырылады. Төлемдердің кодын қою жүйесі мынадай:»;
қазақ тіліндегі мәтінде 11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Экономика секторы осы Қағидалардың 1-қосымшасына сай экономика секторының кодына сәйкес қойылады.
12. Төлемдi белгiлеу коды осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес қойылады.»;
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Төлем құжаттарын толтыру тәртібі»;
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Электрондық форматта және қағаз тасымалдауышта қалыптастырылған төлем құжаттарында ақша жіберушінің/бенефициардың резиденттiк белгісі, экономика секторларының кодтары, төлем белгілеу коды, валюта коды арнайы бөлiнген жерге қойылады.
14. Ақша жіберуші төлем құжатының «Төлемді белгілеу» бағанында орындалатын міндеттемені көрсете отырып нақты операциясының мазмұнын, сондай-ақ негізінде ақша аударымы және/немесе төлем жүзеге асырылатын құжаттардың деректемелерін (оның ішінде нөмірі, күні, тегі және инициалдары) көрсетеді.
Бағалы қағаздармен операциялар жүргізу кезінде сондай-ақ бағалы қағаздар шығарылған валюта көрсетіледі, егер оның төлем валютасынан айырмашылығы болса.».
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«16. Банк отправителя денег отказывает в акцепте платежного документа в случае ошибочного проставления в платежном документе кода отправителя денег.
Банк и/или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, при приеме указания от инициатора платежа отказывает в акцепте платежного документа в случае несоответствия цифрового обозначения назначения платежа его текстовой части.»;
пункт 17 исключить;
изложен в новой редакции текст абзаца первого пункта 18-2 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
в приложении 1:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
«Приложение 1
к Правилам применения кодов
секторов экономики и назначения платежей
и представления сведений по платежам
в соответствии с ними»;
изложен в новой редакции текст абзаца четвертого примечания на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
правый верхний угол приложения 2 изложить в следующей редакции:
«Приложение 2
к Правилам применения кодов
секторов экономики и назначения платежей
и представления сведений по платежам
в соответствии с ними»;
в Детализированной таблице кодов назначения платежей:
в разделе «7 – Товары и нематериальные активы»:
строку первую кода 710 изложить в следующей редакции:
«710
Платежи за товары, за исключением недвижимости и
товаров с кодами назначения платежа 711, 712 и 713»;
после кода 710 «Перечисление денег за бензин, предоставленный по карточке Ala card» дополнить кодами 711, 712 и 713 следующего содержания:
«711
Приобретение и продажа товаров за рубежом без ввоза
товаров на территорию Казахстана
712
Продажа за рубеж ранее ввезенных на территорию
Казахстана иностранных товаров без существенного
преобразования их первоначального состояния
713
Приобретение из-за рубежа раннее вывезенных с
территории Казахстана отечественных товаров без
существенного преобразования их первоначального
состояния»;
в разделе «9 - Платежи в бюджет и выплаты из бюджета»:
код 913 изложить в следующей редакции:
«913
Штрафы за нарушение законодательства Республики
Казахстан»;
исключить строку:
«920
Специальный налоговый режим на основе патента для
субъектов малого бизнеса»;

«16. Төлем құжатына ақша жіберушінің коды қате қойылған жағдайда, ақша жіберушінің банкі төлем құжатын акцептеуден бас тартады.
Банк және/немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлем бастамашысынан нұсқау қабылдаған кезде төлем белгілеудің цифрлық белгіленуі оның мәтіндік бөлігімен сәйкес келмеген жағдайда, төлем құжатын акцептеуден бас тартады.»;
17-тармақ алып тасталсын;
қазақ тіліндегі мәтінде 18-2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«18-2. Ұлттық Банкке мәліметтерді «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы» шаруашылық жүргізу құқығы бар республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Орталық), екінші деңгейдегі банктер және «Қазақстан даму банкі» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер), «Казпочта» акционерлік қоғамы береді және Ұлттық Банк осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес қалыптастырады.»;
1-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Экономика секторларының және
төлемдер белгілеу кодтарын қолдану
және төлемдер бойынша оларға сәйкес
мәліметтер ұсыну қағидаларына
1-қосымша»;
қазақ тіліндегі мәтінде ескертудің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қағидаларда экономиканың мынадай секторлары қолданылады: мемлекеттік басқару органдары; қаржылық ұйымдар: қаржылық емес ұйымдар; үй шаруашылығына қызмет ететін коммерциялық емес ұйымдар; үй шаруашылығы.»;
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Экономика секторларының және
төлемдер белгілеу кодтарын қолдану
және төлемдер бойынша оларға сәйкес
мәліметтер ұсыну қағидаларына
2-қосымша»;
Төлемдер белгілеу кодтарының жан-жақты кестесінде:
«7-Тауарлар және материалдық емес активтер» бөлімінде:
710-кодтың бірінші жолы мынадай редакцияда жазылсын:
«710
Жылжымайтын мүлікті және төлем белгілеу коды 711, 712 және 713 тауарларды қоспағанда, тауарлар үшін төлемдер»;
«Ala card карточкасы бойынша берілген бензин үшін ақша аудару» 710-кодынан кейін мынадай мазмұндағы 711, 712 және 713-кодтармен толықтырылсын:
«711
Тауарларды Қазақстанның аумағына әкелмей шетелден тауарлар сатып алу және сату
712
Қазақстанның аумағына бұрын әкелінген тауарларды олардың бастапқы жай-күйін айтарлықтай өзгертпей шетелге сату
713
Қазақстанның аумағына бұрын әкелінген тауарларды олардың бастапқы жай-күйін айтарлықтай өзгертпей шетелден сатып алу»;
«9-Бюджетке төлемдер және бюджеттен төлеу» бөлімінде:
913-код мынадай редакцияда жазылсын:
«913
Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдар»;
мына жол алып тасталсын:
«920
Шағын бизнес субъектілері үшін патент негізіндегі арнайы салық режимі»;

коды 921, 922, 923, 924 изложить в следующей редакции:
«921
Поступления по обязательствам в бюджет по результатам
камерального контроля
922
Пеня по результатам камерального контроля
923
Перечисление пени по не представленному Заявлению о
ввозе товаров и уплате косвенных налогов
924
Пеня, начисленная на возвращенную сумму превышения
налога на добавленную стоимость»;
коды 925, 926, 927, 928, 929 исключить;
подразделы 930, 940, 950 и коды 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959 исключить;
наименование подраздела 960 изложить в следующей редакции:
«960
Возвраты (зачеты) из бюджета»;
код 964 изложить в следующей редакции:
«964
Зачет излишне (ошибочно) уплаченной суммы в счет
погашения задолженности по начисленным суммам по
результатам налоговой проверки»;
код 969 изложить в следующей редакции:
«969
Зачет излишне (ошибочно) уплаченной суммы в счет
погашения задолженности по начисленным суммам по
результатам камерального контроля»;
в Примечании:
часть третью раздела 1 – «Специфические переводы» изложить в следующей редакции:
«Код «Транзитные переводы по корреспондентским счетам банков» проставляется банком-посредником. При получении транзитного платежа банк бенефициара проставляет коды секторов экономики и назначения платежей, соответствующие сделкам, для дальнейшего представления Сведений. Необходимые реквизиты данного платежа банком бенефициара проставляются на основании договора между клиентами, в соответствии с которым производится оплата за реализованные товары или оказанные услуги.»;
раздел 9 - «Платежи в бюджет и выплаты из бюджета» изложить в следующей редакции:
«Раздел 9 - «Платежи в бюджет и выплаты из бюджета»
Данный раздел включает в себя коды по платежам в государственный бюджет и возврату платежей из государственного бюджета (кроме пенсий и пособий).
Код 911 проставляется при перечислении начисленных (исчисленных) и иных обязательств в бюджет (за исключением пени и штрафов), предусмотренных Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет». Исключением являются суммы к уплате: по обязательствам в бюджет по результатам налоговых проверок; при изменении (продлении) сроков уплаты налогов, по обязательствам в бюджет по результатам камерального контроля.
Код 912 проставляется при уплате начисленных сумм пени по обязательствам в бюджет за нарушение сроков уплаты налогов, других обязательных и иных платежей в бюджет. Исключением являются суммы пени: начисленные по результатам налоговых проверок; начисленные до продления сроков уплаты налогов; начисленные по результатам камерального контроля.

921, 922, 923, 924-кодтар мынадай редакцияда жазылсын:
«921
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша бюджетке міндеттемелер бойынша түсімдер
922
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша өсімпұл
923
Ұсынылмаған Тауарлар әкелу және жанама салық төлеу туралы өтініш бойынша өсімпұл аудару
924
Қосылған құн салығының асып кетуінің қайтарылған сомасына есептелген өсімпұл»;
925, 926, 927, 928, 929-кодтар алып тасталсын;
930, 940, 950 шағын бөлімдер және 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959-кодтар алып тасталсын;
960-шағын бөлімнің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«960
Бюджеттен қайтару (есепке алу)»;
964-код мынадай редакцияда жазылсын:
«964
Салықтық тексеру нәтижелері бойынша есептелген сомалар бойынша берешекті өтеу есебіне артық (қателесіп) төленген сомаларды есепке алу»;
969-код мынадай редакцияда жазылсын:
«969
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша есептелген сомалар бойынша берешекті өтеу есебіне артық (қателесіп) төленген сомаларды есепке алу»;
Ескертуде:
«Арнайы аударымдар» 1-бөлімнің үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Банктердің корреспонденттік шоттары бойынша транзиттік аударымдар» кодын делдал банк қояды. Транзиттік төлемді алған кезде бенефициар банкі бұдан әрі мәліметтерді ұсыну үшін мәмілелерге сәйкес келетін экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қояды. Бенефициар банкі осы төлемнің қажетті деректемелерін клиенттер арасындағы, сатылған тауарлар мен көрсетілген қызметтер үшін ақы төленетін шарт негізінде қояды.»;
9-бөлім – «Бюджетке төлемдер және бюджеттен төлеу» мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бөлім – «Бюджетке төлемдер және бюджеттен төлеу»
Бұл бөлімге мемлекеттік бюджетке төлемдер және мемлекеттік бюджеттен төлемдерді қайтару бойынша (зейнетақылар мен жәрдемақыларды қоспағанда) кодтары кіреді.
911-код 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде және 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген есептелген (есептеп шығарылған) және өзге де бюджетке міндеттемелерді аударған кезде қойылады. Оған салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша бюджетке міндеттемелер бойынша; салық төлеу мерзімдері өзгергенде (ұзартылғанда); камералдық бақылау нәтижелері бойынша бюджетке міндеттемелер бойынша төленетін сомалар жатпайды.
912-код салықтарды, бюджетке төленетін міндетті және өзге де төлемдердің мерзімдерін бұзғаны үшін бюджетке міндеттемелер бойынша өсімпұлдың есептелген сомасын төлеген кезде қойылады. Оған салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша есептелген; салық төлеу мерзімдері ұзартылғанға дейін есептелген; камералдық бақылау нәтижелері бойынша есептелген өсімпұл сомалары жатпайды.

Код 913 проставляется при уплате сумм штрафов, налагаемых за административные правонарушения, исчисленных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях». Исключением являются суммы штрафов: налагаемые по результатам налоговых проверок; наложенные до продления сроков уплаты налогов.
Код 914 проставляется при перечислении сумм налогов, других обязательных и иных платежей в бюджет (за исключением пени и штрафов), предъявленных к уплате на основании уведомления о начисленных суммах по результатам налоговых проверок.
Код 915 проставляется при уплате сумм пени, начисленных по результатам налоговых проверок. Исключением являются суммы пени: начисленные по обязательствам в бюджет, начисленные до продления сроков уплаты налогов, начисленные по результатам камерального контроля.
Код 916 проставляется при уплате сумм штрафов, налагаемых по результатам налоговых проверок. Исключением являются суммы штрафов: налагаемые за нарушение законодательства Республики Казахстан (кроме налагаемых по результатам налоговых проверок); наложенные до продления сроков уплаты налогов.
Код 917 проставляется при уплате в бюджет сумм налогов с измененным (продленным) сроком уплаты.
Код 918 проставляется при уплате сумм пени, начисленных до продления сроков уплаты налогов. Исключением являются суммы пени: начисленные по обязательствам в бюджет за нарушение сроков уплаты налогов, начисленные по результатам налоговых проверок, начисленные по результатам камерального контроля.
Код 919 проставляется при уплате сумм штрафов, наложенных до продления сроков уплаты налогов. Исключением являются суммы штрафов: налагаемые за административные правонарушения в области налогообложения, исчисленные в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях»; налагаемые по результатам налоговых проверок.
Код 921 проставляется при перечислении сумм налогов, других обязательных и иных платежей в бюджет (за исключением пени), предъявленных к уплате на основании уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля.
Код 922 проставляется при уплате сумм пени, начисленных по результатам камерального контроля. Исключением являются суммы пени: начисленные по обязательствам в бюджет; начисленные до продления сроков уплаты налогов, начисленные по результатам налоговых проверок.
Код 923 проставляется при перечислении пени по непредставленному Заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов.
Код 924 проставляется при перечислении пени, начисленной на возвращенную сумму превышения налога на добавленную стоимость, не подтвержденную при проведении налоговой проверки.
Код 961 проставляется при зачете налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, в счет погашения налоговой задолженности.
Код 962 проставляется при возврате налога на добавленную стоимость уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта.
Код 963 проставляется при возвратах налога на добавленную стоимость дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан.
Код 964 проставляется при зачетах излишне (ошибочно) уплаченной суммы в счет погашения задолженности по начисленным суммам по результатам налоговой проверки.
Код 965 проставляется при выплате из бюджета пени в пользу налогоплательщика за нарушение налоговым органом срока возврата превышения налога на добавленную стоимость.
Код 966 проставляется при выплате пени в пользу налогоплательщика за нарушение налоговым органом срока возврата налога, платы.
Код 967 проставляется при выплате пени в пользу налогоплательщика за нарушение налоговым органом срока зачета налога, платы.
Код 968 проставляется при возвратах налогоплательщикам излишней или ошибочно уплаченной суммы пени по обязательствам в бюджет.
Код 969 проставляется при зачетах излишне (ошибочно) уплаченной суммы в счет погашения задолженности по начисленным суммам по результатам камерального контроля.
Код 971 проставляется при возвратах на банковский счет налогоплательщика из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, других обязательных и иных платежей.

913-код 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес есептелген әкімшілік құқық бұзушылық үшін салынатын айыппұл сомаларын төлеген кезде қойылады. Оған салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша салынатын; салықтарды төлеу мерзімдері ұзартылғанға дейін салынған айыппұл сомалары жатпайды.
914-код салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша есептелген сомалар туралы хабарлама негізінде төлеуге ұсынылған салықтардың, бюджетке басқа да міндетті және өзге де төлемдердің сомаларын (өсімпұлдар мен айыппұлдарды қоспағанда) аударған кезде қойылады.
915-код салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша есептелген өсімпұл сомаларын төлеген кезде қойылады. Оған бюджетке міндеттемелер бойынша есептелген салықтарды төлеу мерзімдері ұзартылғанға дейін есептелген, камералдық бақылау нәтижелері бойынша есептелген өсімпұл сомалары жатпайды.
916-код салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша салынатын айыппұл сомаларын төлеген кезде қойылады. Оған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін салынатын (салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша салынатындарды қоспағанда); салықтарды төлеу мерзімдері ұзартылғанға дейін салынған айыппұл сомалары жатпайды.
917-код төлеу мерзімі өзгертілген (ұзартылған) салықтар сомасын бюджетке төлеген кезде қойылады.
918-код салықтарды төлеу мерзімдері ұзартылғанға дейін есептелген өсімпұл сомаларын төлеген кезде қойылады. Оған салықтарды төлеу мерзімдерін бұзғаны үшін есептелген; салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша есептелген; камералдық бақылау нәтижелері бойынша есептелген өсімпұл сомалары жатпайды.
919-код салықтарды төлеу мерзімдері ұзартылғанға дейін салынған айыппұлдардың сомалары төленген кезде қойылады. Оған салық салу саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салынатын, 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес есептелген; салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша салынатын айыппұл сомалары жатпайды.
921-код камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама негізінде төлеуге ұсынылған салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті және өзге төлемдердің (өсімпұлды қоспағанда) сомаларын аударған кезде қойылады.
922-код камералдық бақылау нәтижелері бойынша есептелген өсімпұл сомаларын төлеген кезде қойылады. Оған бюджетке міндеттемелер бойынша есептелген; салықтарды төлеу мерзімдері ұзартылғанға дейін есептелген; камералдық бақылау нәтижелері бойынша есептелген өсімпұл сомалары жатпайды.
923-код ұсынылмаған Тауарлар әкелу және жанама салық төлеу туралы өтініш бойынша өсімпұл аударған кезде қойылады.
924-код Қосылған құн салығының асып кетуінің қайтарылған, салықтық тексеру жүргізу кезінде расталмаған сомасына есептелген өсімпұлды аудару кезінде қойылады.
961-код грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген қосылған құн салығын салық берешегін өтеу есебіне есепке алу кезінде қойылады.
962-код грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген қосылған құн салығын қайтару кезінде қойылады.
963-код Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге қосылған құн салығын қайтару кезінде қойылады.
964-код салықтық тексеру нәтижелері бойынша есептелген сомалар бойынша берешекті өтеу есебіне артық (қателесіп) төленген сомаларды есепке алу кезінде қойылады.
965-код салық органының артық қосылған құн салығын қайтару мерзімін бұзғаны үшін салық төлеушінің пайдасына бюджеттен өсімпұл төлеу кезінде қойылады.
966-код салық органының салықты, ақы төлеуді қайтару мерзімін бұзғаны үшін салық төлеушінің пайдасына өсімпұл төлеу кезінде қойылады.
967-код салық органының салықты, ақы төлеуді есепке алу мерзімін бұзғаны үшін салық төлеушінің пайдасына өсімпұлдар төлеу кезінде қойылады.
968-код салық төлеушілерге бюджетке міндеттемелер бойынша өсімпұлдардың артық немесе қателесіп төленген сомасын қайтару кезінде қойылады.
969-код камералдық бақылау нәтижелері бойынша есептелген сомалар бойынша берешекті өтеу есебіне артық (қателесіп) төленген сомаларды есепке алу кезінде қойылады.
971-код бюджеттен артық (қателесіп) төленген салық сомаларын, басқа да міндетті және өзге төлемдерді салық төлеушінің банк шотына қайтару кезінде қойылады.

Код 972 проставляется при возвратах налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, образовавшегося до 1 января 2009 года.
Код 973 проставляется при зачете превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, образовавшегося после 1 января 2009 года.
Код 974 проставляется при возвратах превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, образовавшегося после 1 января 2009 года.
Код 975 проставляется при излишней или ошибочной уплате сумм в бюджет, переводе сумм налогов и иных обязательств в бюджет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации.
Код 976 проставляется при ошибочном зачислении налогов, других обязательных и иных платежей в бюджет в другие налоговые органы, при переводе излишне или ошибочно уплаченного налога и платежа в другие налоговые органы.
Код 977 проставляется при зачете налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, образовавшегося до 1 января 2009 года.
Код 978 проставляется при возвратах налогоплательщикам уплаченной суммы штрафа по обязательствам в бюджет.
Код 979 проставляется для прочих платежей, в том числе официальных трансфертов (субвенции, бюджетные изъятия и другие) и возврата займов.
Код 981 проставляется при перечислении налогоплательщиком, осуществляющим деятельность в рамках предусматривающего различные условия налогообложения контракта (контракты на недропользование, по государственной программе и другие), начисленных (исчисленных) и иных обязательств в бюджет (за исключением пени и штрафов), предусмотренных Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет».
Код 982 проставляется при уплате начисленных сумм пени за нарушение сроков уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет налогоплательщиком, осуществляющим деятельность в рамках предусматривающего различные условия налогообложения контракта (контракты на недропользование, по государственной программе и другие).
Код 983 проставляется при уплате налогоплательщиком, осуществляющим деятельность в рамках предусматривающего различные условия налогообложения контракта (контракты на недропользование, по государственной программе и другие), сумм штрафов, налагаемых за административные правонарушения в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях».
Код 984 проставляется при перечислении сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет (за исключением пени и штрафов), предъявленных к уплате налогоплательщику, осуществляющему деятельность в рамках предусматривающего различные условия налогообложения контракта (контракты на недропользование, по государственной программе и другие). Основанием для уплаты является уведомление о начисленных суммах налогов по результатам налоговых проверок.
Код 985 проставляется при уплате налогоплательщиком, осуществляющим деятельность в рамках предусматривающего различные условия налогообложения контракта (контракты на недропользование, по государственной программе и другие), сумм пени, начисленных по результатам налоговых проверок.
Код 986 проставляется при уплате налогоплательщиком, осуществляющим деятельность в рамках предусматривающего различные условия налогообложения контракта (контракты на недропользование, по государственной программе и другие), сумм штрафов, налагаемых по результатам налоговых проверок.
Код 987 проставляется при уплате в бюджет сумм налогов с измененным (продленным) сроком уплаты в соответствии с утвержденным графиком налогоплательщиком, осуществляющим деятельность в рамках предусматривающего различные условия налогообложения контракта (контракты на недропользование, по государственной программе и другие).
Код 988 проставляется при уплате налогоплательщиком, осуществляющим деятельность в рамках предусматривающего различные условия налогообложения контракта (контракты на недропользование, по государственной программе и другие), сумм пени, начисленных до продления сроков уплаты налогов.
Код 989 проставляется при уплате налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в рамках предусматривающего различные условия налогообложения контракта (контракты на недропользование, по государственной программе и другие), сумм штрафов, наложенных до продления сроков уплаты налогов.
Код 991 проставляется при перечислении физическими лицами-гражданами сумм налогов, других обязательных и иных платежей в бюджет (за исключением сумм пени и штрафов).
Код 992 проставляется при уплате физическими лицами - гражданами сумм пени, начисленных за несвоевременное погашение обязательств в бюджет.

972-код нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдар бойынша 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін пайда болған қосылған құн салығын қайтару кезінде қойылады.
973-код есепке алынған қосылған құн салығының 2009 жылғы 1 қаңтардан кейін пайда болған, есептелген салық сомасынан асқан сомасын есепке алу кезінде қойылады.
974-код есепке алынған қосылған құн салығының 2009 жылғы 1 қаңтардан кейін пайда болған, есептелген салық сомасынан асқан сомасын қайтару кезінде қойылады.
975-код бюджетке төленетін соманы артық немесе қателесіп төлеген, салық сомалары мен бюджетке өзге міндеттемелерді бюджеттік жіктеушінің бір кодынан бюджеттік жіктеушінің басқа кодына аударған кезде қойылады.
976-код салықтар, бюджетке басқа да міндетті және өзге төлемдерді басқа салық органдарына қате есептеген кезде, басқа салық органдарына артық немесе қате төленген салықты және төлемді аударған кезде қойылады.
977-код нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдар бойынша 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін пайда болған қосылған құн салығын есепке алу кезінде қойылады.
978-код салық төлеушілерге бюджетке міндеттемелер бойынша төленген айыппұл сомасын қайтару кезінде қойылады.
979-код басқа да төлемдер, оның ішінде ресми трансферттер (субвенциялар, бюджеттік алулар және басқалары) және заемдарды қайтару үшін қойылады.
981-код келісімшарттың (жер қойнауын пайдалануға арналған, мемлекеттік бағдарлама бойынша және басқа келісімшарттар) әр түрлі салық салу талаптарын көздейтін шектердегі қызметті жүзеге асыратын салық төлеуші 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде және 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген, бюджетке есептелген (есептеп шығарылған) және бюджетке өзге міндеттемелерді (өсімпұл мен айыппұлдарды қоспағанда) аударған кезде қойылады.
982-код келісімшарттың (жер қойнауын пайдалануға арналған, мемлекеттік бағдарлама бойынша және басқа келісімшарттар) әр түрлі салық салу талаптарын көздейтін шектердегі қызметті жүзеге асыратын салық төлеуші салықтар және бюджетке басқа да міндетті төлемдерді төлеу мерзімін бұзғаны үшін есептелген өсімпұлдар сомасын төлеу кезінде қойылады.
983-код келісімшарттың (жер қойнауын пайдалануға арналған, мемлекеттік бағдарлама бойынша және басқа келісімшарттар) әр түрлі салық салу талаптарын көздейтін шектердегі қызметті жүзеге асыратын салық төлеуші 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салынатын айыппұлдар сомасын төлеу кезінде қойылады.
984-код төлеу үшін келісімшарттың (жер қойнауын пайдалануға арналған, мемлекеттік бағдарлама бойынша және басқа келісімшарттар) әр түрлі салық салу талаптарын көздейтін шектердегі қызметті жүзеге асыратын салық төлеушіге ұсынылған салық сомасын және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді (өсімпұлдар мен айыппұлдарды қоспағанда) аударған кезде қойылады. Салықтық тексеру нәтижелері бойынша есептелген салық сомалары туралы хабарлама төлеу үшін негіздеме болып табылады.
985-код келісімшарттың (жер қойнауын пайдалануға арналған, мемлекеттік бағдарлама бойынша және басқа келісімшарттар) әр түрлі салық салу талаптарын көздейтін шектердегі қызметті жүзеге асыратын салық төлеуші салықтық тексерулер нәтижелері бойынша есептелген өсімпұл сомаларын төлеу кезінде қойылады.
986-код келісімшарттың (жер қойнауын пайдалануға арналған, мемлекеттік бағдарлама бойынша және басқа келісімшарттар) әр түрлі салық салу талаптарын көздейтін шектердегі қызметті жүзеге асыратын салық төлеуші салықтық тексерулер нәтижелері бойынша салынатын айыппұлдар сомаларын төлеу кезінде қойылады.
987-код келісімшарттың (жер қойнауын пайдалануға арналған, мемлекеттік бағдарлама бойынша және басқа келісімшарттар) әр түрлі салық салу талаптарын көздейтін шектердегі қызметті жүзеге асыратын салық төлеушінің бекітілген кестесіне сәйкес өзгертілген (ұзартылған) төлеу мерзімімен бюджетке салықтар сомаларын төлеген кезде қойылады.
988-код келісімшарттың (жер қойнауын пайдалануға арналған, мемлекеттік бағдарлама бойынша және басқа келісімшарттар) әр түрлі салық салу талаптарын көздейтін шектердегі қызметті жүзеге асыратын салық төлеуші салықтарды төлеу мерзімдерін ұзартқанға дейін есептелген өсімпұл сомаларын төлеген кезде қойылады.
989-код келісімшарттың (жер қойнауын пайдалануға арналған, мемлекеттік бағдарлама бойынша және басқа келісімшарттар) әр түрлі салық салу талаптарын көздейтін шектердегі қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілер салықтарды төлеу мерзімі ұзартылғанға дейін салынған айыппұлдар сомаларын төлеу кезінде қойылады.
991-код жеке тұлғалар – азаматтар салықтар сомаларын, бюджетке басқа да міндетті және өзге де төлемдерді (өсімпұлдар мен айыппұлдар сомасын қоспағанда) аудару кезінде қойылады.
992-код жеке тұлғалар – азаматтар бюджетке міндеттемелерді уақтылы өтемегені үшін есептелген өсімпұл сомаларын төлеу кезінде қойылады.

Код 993 проставляется при уплате физическими лицами-гражданами, сумм штрафов, налагаемых за административные правонарушения, исчисленных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях».
Код 994 проставляется при погашении физическими лицами-гражданами недоимки прошлых лет.
Код 995 проставляется при уплате сумм штрафов, налагаемых налоговыми органами за административные правонарушения, исчисленных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях».
Код 996 проставляется при возвратах налога на добавленную стоимость, уплаченного при импорте товаров.
Код 997 проставляется при возвратах налога на добавленную стоимость, уплаченного при приобретении работ, услуг от нерезидента.
Код 998 проставляется при возвратах налога на добавленную стоимость по вводимым в эксплуатацию основным средствам, инвестициям в недвижимость, приобретенным биологическим активам.»;
правый верхний угол приложения 3 изложить в следующей редакции:
«Приложение 3
к Правилам применения кодов
секторов экономики и назначения платежей
и представления сведений по платежам
в соответствии с ними».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко

993-код жеке тұлғалар – азаматтар 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес есептелген әкімшілік құқық бұзушылық үшін салынатын айыппұлдар сомаларын төлеу кезінде қойылады.
994-код жеке тұлғалар – азаматтар өткен жылдары толық төленбеген салықтарды өтеу кезінде қойылады.
995-код әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салық органдары салған, 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес есептелген айыппұлдар сомаларын төлеу кезінде қойылады.
996-код тауарлар импорты кезінде төленген қосылған құн салығын қайтару кезінде қойылады.
997-код резидент еместен жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу кезінде төленген қосылған құн салығын қайтару кезінде қойылады.
998-код пайдалануға енгізілетін негізгі құрал-жабдықтар, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, сатып алынған биологиялық активтер бойынша қосылған құн салығын қайтару кезінде қойылады.»;
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Экономика секторларының және
төлемдер белгілеу кодтарын қолдану
және төлемдер бойынша оларға сәйкес
мәліметтер ұсыну қағидаларына
3-қосымша»;
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                        Г. Марченко