Об утверждении Регламента оказания государственной услуги "Выдача разрешения на обучение в форме экстерната в организациях образования, дающих высшее образование"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 сентября 2012 года № 441. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 октября 2012 года № 8033. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2014 года № 227
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 17.06.2014 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Регламент оказания государственной услуги «Выдача разрешения на обучение в форме экстерната в организациях образования, дающих высшее образование».
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (Жакыпова Ф.Н.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра М. Орунханова.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жумагулов
Утвержден приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 сентября 2012 года № 441
Регламент оказания государственной услуги
«Выдача разрешения на обучение в форме экстерната
в организациях образования, дающих высшее образование»
1. Общие положения
1. Настоящий Регламент оказания государственной услуги «Выдача разрешения на обучение в форме экстерната в организациях образования, дающих высшее образование» (далее - Регламент) разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах».
2. Государственная услуга предоставляется высшими учебными заведениями (далее – вуз).
3. Форма оказываемой государственной услуги: неавтоматизированная.
4. Государственная услуга оказывается в соответствии с подпунктом 15) статьи 5 Закона Республики Казахстан «Об образовании»,  Перечнем профессий и специальностей, получение которых в заочной, вечерней формах и в форме экстерната не допускается и Инструкции по выдаче разрешения на обучение в форме экстерната в организациях образования, дающих высшее образование, утвержденных приказом Министерства образования и науки Республики Казахстан от 8 февраля 2010 года № 40 (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6111) (далее - Перечень) и со Стандартом государственной услуги «Выдача разрешения на обучение в форме экстерната в организациях образования, дающих высшее образование» (далее – Стандарт), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года за № 1119 «Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Министерством образования и науки Республики Казахстан, местными исполнительными органами в сфере образования и науки».

"Жоғары білім беретін білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 27 қыркүйектегі № 441 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 19 қазанда № 8033 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 17 маусымдағы № 227 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 17.06.2014 № 227 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Жоғары білім беретін білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат беру» мемлекеттік қызмет көрсету регламенті бекітілсін.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (Ф.Н. Жақыпова):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.К. Орынхановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 8033 бұйрығымен бекітілген
«Жоғары білім беретін білім беру ұйымдарында экстернат
нысанында оқуға рұқсат беру» мемлекеттік
қызмет көрсету регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Жоғары білім беретін білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат беру» мемлекеттік қызмет көрсету регламенті мемлекеттік қызмет көрсету регламенті (бұдан әрі - Регламент) «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Мемлекеттік қызметті жоғары оқу орындары (бұдан әрі – ЖОО) көрсетеді.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету түрі: автоматтандырылмаған.
4. Мемлекеттік қызмет «Білім туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 15) тармақшасына, Оқытудың сырттай, кешкі және экстернат нысанында оқытуға жатпайтын кәсіптер мен мамандықтар тізбесіне және Жоғары білім беретін білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат беру жөніндегі нұсқаулыққа (Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2010 жылғы 8 ақпандағы № 40 бұйрығы) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 5 наурызда № 6111 тіркелген) сәйкес көрсетіледі (бұдан әрі - Тізбе) және «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, жергілікті атқарушы органдар көрсететін білім және ғылым саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1119 Үкіметінің қаулысымен бекітілген «Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында, жоғары оқу орындарында оқитындарға жатақхана беру» мемлекеттік қызмет стандартына(бұдан әрі - Стандарт) сәйкес әзірленген.

5. Регламенте используются следующие основные понятия:
1) орган, выдающий разрешение – Министерство образования и науки Республики Казахстан (далее – МОН РК);
2) заявитель – обучающийся, в интересах которого осуществляется выдача разрешения на обучение в форме экстерната в организациях образования, дающих высшее образование;
3) структурно-функциональные единицы – ответственные лица организации образования, участвующие в процессе оказания государственной услуги (далее - СФЕ).
6. Формой завершения оказываемой государственной услуги является разрешение, выдаваемое МОН на бумажном носителе, на перевод обучающегося на обучение в форме экстерната либо предоставление мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги.
2. Требования к порядку оказания государственной услуги
7. Государственная услуга предоставляется: пять дней в неделю с 9.00 часов до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней.
Прием осуществляется в порядке живой очереди. Предварительная запись и ускоренное обслуживание не предусмотрено.
8. Для получения государственной услуги получатель государственной услуги представляют полный пакет документов согласно пункту 11 Стандарта.
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги размещается на интернет-ресурсах вузов.
10. Документы, необходимые для получения государственной услуги, сдаются в вузы.
11. В предоставлении государственной услуги отказывается в случае непредставления всех документов в соответствии с пунктом 11 Стандарта. При устранении получателем государственной услуги указанных препятствий заявление рассматривается на общих основаниях.
12. Мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги получатель государственной услуги получает в вузе.
13. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи получателем государственной услуги необходимых документов, определенных в пункте 11 Стандарта, - не более 20 минут;
2) с момента обращения для получения государственной услуги - не более 30-ти (тридцати) календарных дней.
3. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
14. Выдача разрешения на обучение в форме экстерната в организациях образования, дающих высшее образование включает в себя:
1) рассмотрение заявления и проверка представленных документов на соответствие Перечню;
2) осуществление проверки представленных материалов или подготовка мотивированного ответа в письменном виде о причинах отказа;
3) рассмотрение документов руководством вуза, их подготовка и направление в орган, выдающий разрешение;

5. Регламентте мынадай негізгі түсініктер пайдаланылады:
1) рұқсат беруші - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі(бұдан әрі - ҚР БҒМ);
2) өтініш беруші– жоғары білім беретін білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат беруді жүзеге асыруға қызығушылық танытушы білім алушылар;
3) құрылымдық-функционалдық бірліктер – мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысушы білім беру ұйымының жауапты тұлғасы (бұдан әрі - ҚФБ).
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің аяқталу нысаны ҚР БҒМ қағаз тасымалдағышта білім алушының экстернат нысанында оқуы үшін ауысуға берген рұқсаты не болмаса бас тарту себептері туралы дәлелді жауапты қағаз түрінде берілген жолдамасы болып табылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
7. Мемлекеттік қызмет мынадай тәртіппен көрсетіледі: демалыс және мерекелік күндерді қоспағанда, аптасына бес күн сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс уақыты: сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Қабылдау кезек бойынша жүзеге асырылады. Алдын ала жазылу мен жедел қабылдау мәселелері қарастырылмаған.
8. Мемлекеттік қызмет Стандарттың 11-тармағына көрсетілген қажетті құжаттардың толық пакеті ұсынылған жағдайда көрсетіледі.
9.Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат ЖОО-ның интернет-ресурстарында орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызметті алу үшін құжаттар ЖОО-на тапсырылады.
11. Стандарттың 11-тармағына сәйкес құжаттар пакеті ұсынылмаған жағдайда мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылады.
Мемлекеттік қызметті алушы көрсетілген кедергілерді жойған жағдайда өтініш жалпы негізде қарастырылады.
12. Мемлекеттік қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ЖОО-дан алады.
13. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті алушы осы стандарттың 11-тармағында айқындалған қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап 20 минуттан артық емес;
2) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш жасаған сәттен бастап – 30 күнтізбелік күннен аспайды.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі іс-қимыл
тәртібінің (өзара іс-қимыл) сипаттамасы
14. Жоғары білім беретін білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат беру төмендегілерді қамтиды:
1) өтінішті қарастыру және ұсынылған құжаттардың Тізбеге сәйкестігін тексеру;
2) ұсынылған материалдарды тексеруді жүзеге асыру немесе бас тарту себептері туралы жазбаша түрдегі дәлелді жауапты дайындау;
3) ЖОО басшылығының құжаттарды қарауы, оларды рұқсат беретін органдарға дайындау және жіберу;

4) в случае рекомендации о переводе обучающегося на обучение в форме экстерната - выписка из протокола заседания ученого совета вуза, скрепленная печатью, которая направляется для рассмотрения в МОН РК, выдающий разрешение;
5) выдача разрешения на перевод обучающегося на обучение в форме экстерната либо предоставление мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги.
15. Отказ в приеме документов, поступающих на рассмотрение, не допускается.
16. Специалист факультета (института):
1) принимает документы;
2) выдает получателю копию заявления, являющуюся распиской о получении всех документов, указанных в пункте 11 Стандарта с указанием: номера, даты и времени приема заявления; фамилии, имени, отчества работника учебной части, принявшего заявление на оформление документов;
3) передает принятые документы руководству вуза;
4) осуществляет выдачу рекомендации о переводе или об отказе на перевод обучающегося на обучение в форме экстерната или мотивированного письма об отказе заявителю нарочно.
17. Государственная услуга оказывается бесплатно.
18. СФЕ, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги:
1) прием и выдача документов - специалист учебной части;
2) рассмотрение заявления и исполнение - специалист органа, выдающий разрешение.
19. Текстовое табличное описание последовательности простых действий (процедур, функций, операций) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого действия приводится в приложениях 12 к настоящему Регламенту.
Приложение 1
к Регламенту оказания государственной услуги
«Выдача разрешения на обучение в форме
экстерната в организациях
образования, дающих высшее образование»
Регламент оказания государственной услуги
Выдача разрешения на обучение в форме экстерната в организациях
образования, дающих высшее образование
(наименование Регламента оказания государственной услуги)
Таблица. Описание действий структурно-функциональных
единиц (СФЕ) при обращении в вуз
Действие основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия (хода,
потока работ )
1
2
2
Наименование СФЕ
Специалист
факультета
(института)
Специалист
факультета
(института)
3
Наименование действия
(процесса, процедуры
операции) и их описание
Проверка и прием
представленных
получателем
документов,
указанных в п. 11
Стандарта
государственной
услуги. Расписка о
приеме документов
либо мотивированный
ответ об отказе
Проверка полноты
поступивших
документов,
изучение данных
4
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
данные
рекомендации
5
Сроки исполнения
Не более 7
календарных дней
Не более 7
календарных дней
6
Номер следующего
действия
2 колонка
Передача
документов в орган,
дающий разрешение
7
Наименование действия
(процесса, процедуры
операции) и их описание
при обращении в орган,
дающий разрешение
Специалист органа,
дающего разрешение
Руководство органа,
дающего разрешение
8
Наименование действия
(процесса, процедуры
операции) и их описание
Проверка и прием
представленных
получателем
документов,
указанных в п. 11
Стандарта
государственной
услуги.
Проверка полноты
поступивших
документов,
изучение данных
9
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Письмо-разрешение
Письмо-разрешение
либо мотивированный
ответ об отказе
10
Сроки исполнения
Не более 7
календарных дней
Не более 7
календарных дней
Приложение 2
к Регламенту оказания государственной услуги
«Выдача разрешения на обучение в форме
экстерната в организациях
образования, дающих высшее образование»
Диаграмма функционального взаимодействия
при обращении в вуз

4) білім алушыны экстернат нысанында оқуға ауыстыру туралы ұсынымдар жасалған жағдайда – рұқсат беру үшін ҚР БҒМ жіберілетін ЖОО Ғылыми кеңесі отырысының мөрмен расталған хаттамасының үзіндісі;
5) Жоғары білім беретін білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат беру немесе бас тарту себептері туралы жазбаша түрдегі дәлелді жауапты дайындау.
15. Қарастыруға келіп түсетін құжаттарды қабылдамауға жол берілмейді.
16. Факультеттің (институттың) маманы:
1) өтініш берушіге барлық құжаттарды алғаны туралы өтінішті қабылдау нөмірі, күні және уақыты, құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдап алған оқу бөлімі қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген қолхат болып табылатын өтініштің көшірмесін береді;
2) құжаттарды қабылдайды;
3) қабылданған құжаттарды ЖОО-ның басшылығына тапсырады;
4) ауыстыру немесе білім алушыны экстернат түрінде оқуға ауыстырудан бас тарту туралы ұсынымдарды беруді немесе бас тарту жөніндегі дәлелді хатты өтініш берушіге қолма-қол тапсыруды жүзеге асырады.
17. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
18. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысты ҚФБ:
1) оқу бөлімінің маманы - құжаттарды қабылдау және беру;
2) рұқсат беру органының маманы - өтініштерді қарастыру және орындау.
19. Әрбір ҚФБ-ның жүйелілік қарапайым іс-қимылының (рәсімдер, функциялар, операциялар) әрбір іс-қимылды орындау мерзімі көрсетілген мәтіндік кестелік сипаттамасы осы Регламентке 12-қосымшаларға келтірілген.
«Жоғары білім беретін білім
беру ұйымдарында экстернат нысанында
оқуға рұқсат беру» мемлекеттік қызмет көрсету
регламентіне 1-қосымша
«Жоғары білім беретін білім беру ұйымдарында экстернат
нысанында оқуға рұқсат беру»
мемлекеттік қызмет көрсету регламенті
(мемлекеттік қызмет көрсету регламентінің атауы)
Кесте. ЖОО-да айналымға түсу кезінде құрылымдық-функционалдық
бірлігі (ҚФБ) әрекетінің сипаттамасы
Негізгі процесс әрекеті (жұмыстың барысы, легі)
1
Әрекет № (жұмыстың барысы, легі)
1
2
2
ҚФБ атауы
Факультет (институт) маманы
Факультет (институт) маманы
3
Әрекеттің атауы (процестің операция рәсімдерінің) және олардың сипаттамасы
Мемлекеттік қызмет көрсету стандартының 11-тармағында көрсетілген құжаттарды өтініш берушіден қабылдап алу және тексеру. Құжаттарды қабылдап алу туралы қолхат немесе бас тарту туралы дәлелді жауапты
Келіп түскен құжаттардың толықтығын тексеру, деректерді зерделеу
4
Аяқтау нысаны (деректер, құжат, ұйымдастырушылық-басқарушылық шешімдер)
Деректер
Ұсыныстар
5
Орындау мерзімі
Кемінде 7 күнтізбелік күн
Кемінде 7 күнтізбелік күн
6
Келесі әрекеттің нөмірі
2 бағана
Рұқсат беретін органға құжаттарды тапсыру
7
Әрекеттің атауы (процестің операция рәсімдерінің) және рұқсат беретін органдарда айналымға түсу кезіндегі олардың сипаттамасы
Рұқсат беретін органның маманы
Рұқсат беретін органның маманы
8
Әрекеттің атауы (процестің, операция рәсімдерінің) және олардың сипаттамасы
Мемлекеттік қызмет көрсету стандартының 11-тармағында көрсетілген құжаттарды өтініш берушіден қабылдап алу және тексеру
Келіп түскен құжаттардың толықтығын тексеру, деректерді зерделеу
9
Аяқтау нысаны (деректер, құжат, ұйымдастырушылық-басқарушылық шешімдер)
Рұқсат беру хаты
Рұқсат беру хаты
10
Орындау мерзімі
Кемінде 7 күнтізбелік күн
Кемінде 7 күнтізбелік күн
«Жоғары білім беретін білім беру ұйымдарында
экстернат нысанында оқуға рұқсат беру»
мемлекеттік қызмет көрсету
регламентіне 2-қосымша
ЖОО-да айналымға түсу кезінде функционалдық өзара іс-әрекет диаграммасы