Об утверждении Правил разработки, обеспечения консенсуса, утверждения, учета, регистрации, обозначения, изменения, отмены, актуализации, хранения, издания, распространения, соблюдения авторских прав разработчика и введения в действие неправительственных стандартов
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 сентября 2012 года № 344. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2012 года № 8056. Утратило силу приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 14 октября 2020 года № 223-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 14.10.2020 № 223-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 9) части второй статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, обеспечения консенсуса, утверждения, учета, регистрации, обозначения, изменения, отмены, актуализации, хранения, издания, распространения, соблюдения авторских прав разработчика и введения в действие неправительственных стандартов.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Сатбаев Р.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Тулеушина К.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня со дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Исекешев
Утверждены
приказом Заместителя
Премьер-Министра Республики
Казахстан - Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 28 сентября 2012 года № 344
Правила
разработки, обеспечения консенсуса, утверждения, учета,
регистрации, обозначения, изменения, отмены, актуализации,
хранения, издания, распространения, соблюдения авторских прав
разработчика и введения в действие неправительственных стандартов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, обеспечения консенсуса, утверждения, учета, регистрации, обозначения, изменения, отмены, актуализации, хранения, издания, распространения, соблюдения авторских прав разработчика и введения в действие неправительственных стандартов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) части второй статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" (далее - Закон) и устанавливают порядок разработки, обеспечения консенсуса, утверждения, учета, регистрации, обозначения, изменения, отмены, актуализации, хранения, издания, распространения, соблюдения авторских прав разработчика и введения в действие неправительственных стандартов (далее - стандарт).

Үкіметтік емес стандарттарды әзірлеу, консенсусты қамтамасыз ету, бекіту, есепке алу, тіркеу, белгілеу, өзгерту, жою, өзектендіру, сақтау, басып шығару, тарату, әзірлеушінің авторлық құқығын сақтау және оларды қолданысқа енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 344 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 8 қарашада № 8056 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 14 қазандағы № 223-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Сауда және интеграция министрінің 14.10.2020 № 223-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабы екінші бөлімінің 9)-тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Үкіметтік емес стандарттарды әзірлеу, консенсусты қамтамасыз ету, бекіту, есепке алу, тіркеу, белгілеу, өзгерту, жою, өзектендіру, сақтау, басып шығару, тарату, әзірлеушінің авторлық құқығын сақтау және оларды қолданысқа енгізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Р.А. Сәтбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Қ.А. Тулеушинге жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер -
Министрдің орынбасары - Қазақстан
Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасары -
Қазақстан Республикасы Индустрия
және жаңа технология министрінің
2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 344
бұйрығымен бекітілген
Үкіметтік емес стандарттарды әзірлеу, консенсусты қамтамасыз
ету, бекіту, есепке алу, тіркеу, белгілеу, өзгерту, жою,
өзектендіру, сақтау, басып шығару, тарату, әзірлеушінің
авторлық құқығын сақтау және оларды қолданысқа енгізу ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Үкіметтік емес стандарттарды әзірлеу, консенсусты қамтамасыз ету, бекіту, есепке алу, тіркеу, белгілеу, өзгерту, жою, өзектендіру, сақтау басып шығару, тарату, әзірлеушінің авторлық құқығын сақтау және оларды қолданысқа енгізу туралы Ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының "Техникалық реттеу туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы екінші бөлігі 9)-тармақшасына сәйкес әзірленді және үкіметтік емес стандарттарды әзірлеу, консенсусты қамтамасыз ету, бекіту, есепке алу, тіркеу, белгілеу, өзгерту, жою, өзектендіру, сақтау басып шығару, тарату, әзірлеушінің авторлық құқығын сақтау және оларды қолданысқа енгізу тәртібін (бұдан әрі – стандарт) белгілейді.

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) консенсус – общее согласие, характеризуемое отсутствием серьезных возражений по существенным вопросам у большинства заинтересованных сторон и достигаемое в результате процедуры, стремящейся учесть мнения всех сторон и сблизить несовпадающие точки зрения. Консенсус необязательно предполагает полное единодушие;
2) консенсусный орган – рабочая группа, сформированная с целью разработки стандарта и достижения консенсуса между заинтересованными лицами, результат голосования участников данной группы демонстрирует доказательство консенсуса;
3) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования;
4) разработчик - некоммерческая организация, разрабатывающая и утверждающая неправительственный стандарт;
5) средства массовой информации (СМИ) - печатные средства массовой информации, распространяемые на всей территории Республики Казахстан, интернет-ресурсы уполномоченного органа и разработчика.
2. Разработка и обеспечение консенсуса
3. Разработка стандартов включает следующие этапы:
1) организация разработки стандарта;
2) разработка первой редакции проекта стандарта;
3) разработка второй редакции.
4. Разработчик публикует уведомление в СМИ о начале разработки стандарта с указанием даты первого заседания консенсусного органа.
5. В течение 60 (шестьдесят) календарных дней с момента публикации уведомления разработчик формирует консенсусный орган и утверждает его положение.
6. В состав консенсусного органа входят заинтересованные стороны, в том числе:
1) представители государственных органов в области технического регулирования;
2) отечественные производители;
3) конечные потребители - представители деятельности, связанной с потреблением товаров и услуг по данному стандарту;
4) потребитель индустрии - представители деятельности, связанной с потреблением промышленной продукции (компонентов), и использующие стандарт как основу для закупок;
5) потребитель организаций - представители деятельности, связанной с потреблением продукции, работ и услуг, и использующие стандарт как основу для государственных закупок.
7. Консенсусный орган в течение 18 (восемнадцать) месяцев с даты формирования разрабатывает первую редакцию проекта стандарта и пояснительную записку к нему.
В рамках разработки первой редакции определяется структура, основные положения, главные условия принципиальных требований стандарта, при этом не допускается дублирование объекта стандартизации, стандандартизированным другим существующим неправительственным стандартам. Мнение стороны потребителя в полной мере учитывается в первой редакции.

2. Осы ережелерде мынадай түсініктемелер пайдаланылады:
1) консенсус – көптеген мүдделі тараптардағы нақты бір шешімнің ешқандай қарсылық болмауын сипаттайтын және барлық тараптардың пікірлерін есепке алуға ұмтылу процедурасы мен үйлеспейтін көзқарастарды түйістіру нәтижесінде жететін жалпы келісім. Консенсус ынтымақтылықты білдірмейді; Консенсус толық ынтымақтылықты білдіру міндетті емес.
2) жұмыс тобы – мүдделі тұлғалар арасындағы консенсусқа жету мақсатында құрылған консенсустық топ, осы топ қатысушыларының дауыс беру нәтижесі консенсус дәлелдемесін көрсетеді;
3) уәкілетті орган – техникалық реттеу саласында мемлекеттік бақылауды іске асыратын мемлекеттік орган;
4) коммерциялық емес ұйым - негізгі мақсаты табыс табу болып табылмайтын және таза табысын үкіметтік емес стандарттар әзірлеушілер мен бекітушілер арасында бөліспейтін заңды тұлға (бұдан әрі - Әзірлеуші).
2. Консенсусты әзірлеу және қамтамасыз ету
3. Стандартты әзірлеу келесі кезеңдерден тұрады:
1) стандартты әзірлеуді ұйымдастыру;
2) стандарттың алғашқы редакциясын әзірлеу;
3) стандарттың екінші редакциясын әзірлеу.
4. Әзірлеуші консенсустық органның бірінші отырысының күнін көрсете отырып, стандартты әзірлеуді бастау туралы БАҚ-ға ескерту-хабарламасын шығарады.
5. Әзірлеуші ескерту-хабарламасын жариялағаннан кейін 60 (алпыс) күнтізбелік күн ішінде жұмыс тобын әзірлейді және оның ережесін бекітеді.
6. Консенсустық органның құрамына мүдделі органдар кіреді, оның ішінде:
1) техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік органдардың өкілдері;
2) отандық өндірушілер;
3) соңғы тұтынушы, аталған стандарт бойынша тауарлар мен қызметтерді тұтынуға байланысты қызметтің өкілі;
4) индустрия тұтынушысы, өндірістік өнімді (компоненттер) тұтынумен байланысты және стандартты сатып алу мақсатында негізге алатын қызметтің өкілі.
5) ұйым тұтынушылары өнім, жұмыс және қызметтерді тұтынуға байланысты стандартты сатып алу мақсатында негізге алатын қызметтің өкілдері.
7. 18 (он сегіз) ай ішінде консенсустық орган оның әзірленген күнінен бастап стандарт жобасының алғашқы редакциясын және оған қоса түсініктеме жазбасын әзірлейді.
Бірінші редакцияны әзірлеу барысында құрылым, негізгі ережелер, стандарт талабының негізгі шарттарын анықтайды, осыған орай, стандарттаудың объектісін көшіруге, қолданыстағы үкіметтік емес басқа стандарттарды жасауға жол берілмейді. Тұтынушылар тараптарының пікірлері бірінші редакцияда толық нұсқада ескеріледі.

8. В пояснительной записке указывается следующая информация:
1) основание для разработки стандарта с указанием соответствующего документа и/или заказчика/инициатора разработки стандарта;
2) краткая характеристика объекта стандартизации;
3) обоснование целесообразности разработки стандарта (с указанием мотивированного решения о разработке стандарта);
4) описание ожидаемой экономической, социальной и/или иной эффективности применения стандарта;
5) сведения о публикации уведомления о разработке проекта стандарта и его размещении в СМИ;
6) перечень исходных документов и другие источники информации, использованные при разработке стандарта;
7) сведения о рабочей группе, разработчике, стандарта с указанием его почтового адреса, номера контактного телефона и адреса электронной почты.
9. Пояснительная записка подписывается руководителем и секретарем рабочей группы и со стандартом направляется разработчику на утверждение.
10. В течение 5 (пяти) календарных дней с момента утверждения первой редакции стандарта разработчик размещает в СМИ уведомление о его публичном обсуждении и дату окончания приема замечаний и предложений по первой редакции стандарта.
11. Заинтересованные лица рассматривают первую редакцию стандарта, готовят замечания и предложения и направляют их разработчику в течение 60 (шестьдесят) календарных дней со дня размещения уведомления в СМИ.
12. При наличии замечаний и предложений по первой редакции стандарта разработчик в течение 6 (шести) месяцев со дня окончания приема замечаний и предложений организует повторные заседания консенсусного органа с участием представителей всех заинтересованных сторон для рассмотрения стандарта с целью устранения разногласий.
13. По окончании обсуждения замечаний и предложений по первой редакции стандарта консенсусным органом разрабатывается вторая редакция стандарта в течение 30 (тридцати) календарных дней.
В рамках разработки второй редакции стандарта уточняются требования стандарта, определяется его применимость для объекта оценки, оценивается удовлетворение интересов заинтересованных лиц.
14. После разработки второй редакции консенсусный орган документально фиксирует консенсус путем проведения голосования. Консенсус считается достигнутым, в случае если по результатом голосования две трети членов консенсусного органа проголосовали за принятие стандарта.
15. Стандарты разрабатываются на государственном и русском языках.
3. Утверждение, регистрация, обозначение стандарта
16. В случае достижения консенсуса между заинтересованными сторонами консенсусный орган направляет вторую редакцию стандарта на утверждение разработчику в течение 5 (пяти) календарных дней с момента достижения консенсуса с приложением следующих документов:

8. Түсіндірме жазбада келесі ақпараттар көрсетіледі:
1) тиісті құжатты және/немесе стандартты әзірлеудің тапсырыс берушісін/бастамашысын көрсете отырып, стандартты әзірлеуге арналған негіздеме;
2) стандарттау объектісінің қысқаша сипаты;
3) стандартты әзірлеудің мақсатқа сай негізі (стандартты әзірлеу туралы ынталандыру шешімін көрсете отырып);
4) стандартты тиімді қолдану жөніндегі болжамдағы экономикалық, әлеуметтік сипаты және/немесе басқа да сипаты;
5) стандарт жобасын әзірлеу туралы ескерту-хабарламасын жариялау және оны бұқаралық ақпараттық құралына орналастыру;
6) шығыс құжаттар тізімі және стандартты әзірлеу кезінде қолданылатын басқа да ақпараттар тізімі;
7) жұмыс тобы, әзірлеушінің, оның пошталық мекенжайын, байланыс телефон нөмірін және электронды пошта мекенжайын көрсете отырып, ұсынылатын мәлімет.
9. Түсіндірме жазбасына жұмыс тобының басшысы мен хатшысы қол қояды және стандарт арқылы әзірлеушіге бекіту үшін жіберіледі.
10. 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде әзірлеуші құжат бекітілген сәттен бастап, стандарт жобасының алғашқы редакциясын ашық талқылау туралы ескерту-хабарламасын БАҚ-ға орналастырады.
11. Мүдделі тараптар стандарттың бірінші редакциясын қарастырады, ескертулер мен ұсыныстарын дайындап, оларды аталған жоба орналастырылған күннен бастап, 60 (алпыс) күнтізбелік күн ішінде әзірлеушіге жібереді.
12. Стандарт жөнінде ескертулер мен ұсыныстар болған жағдайда, осы жайлы келіспеушіліктер болып жатса, әзірлеуші оны жою мақсатында, стандарттың бірінші редакциясын қарастыру үшін мүдделі тараптардың барлық өкілдерін шақырып, жұмыс тобының қайталанған отырысын ұйымдастырады.
13. Стандарттың алғашқы редакциясы бойынша ескертулер мен ұсыныстар туралы талқылаулар аяқталғаннан кейін консенсустық орган 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде стандарттың екінші редакциясын әзірлейді.
Стандарттың екінші (соңғы) редакциясын әзірлеу барысында стандарттың талабы нақтыланады, объектіні бағалау үшін оның қолданылуы анықталады, мүдделі тараптардың қызығушылығын қанағаттандыру бағаланады.
14. Екінші редакциясын әзірлегеннен кейін консенсустық орган дауыс беруді жүргізу арқылы консенсусты ресми түрде тіркейді. Консенсус, егер стандартты қабылдауға консенсустық орган мүшелерінің үштен екі бөлігінің дауыс берсе, онда ол осы қорытынды бойынша қолжетімді болып есептеледі.
15. Стандарт мемлекеттік және орыс тілдерінде әзірленеді.
3. Стандартты бекіту, тіркеу, белгілеу
16. Мүдделі тұлғалар консенсусқа қол жеткізген жағдайда, консенсустық орган Әзірлеушіге бекітуге 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде келесі құжаттарды қоса ұсынады:

1) предложения и замечания, полученные от заинтересованных сторон;
2) пояснительная записка;
3) краткая характеристика полученных предложения и замечаний заинтересованных сторон;
4) сведения о результатах обсуждения стандарта, о публикации уведомлений в СМИ;
5) результаты голосования.
17. Разработчик в течение 30 (тридцати) календарных дней:
1) дает оценку полноты учета замечаний и предложений, высказанных по результатам рассмотрения стандарта, путем рассмотрения соответствующей сводки замечаний и предложений, определения полноты их учета и обоснованности заключений консенсусного органа, приведенных в сводке;
2) рассматривает результаты публичного обсуждения стандарта, в том числе протокола совещания или заседания, на котором было проведено его обсуждение;
3) утверждает стандарт.
18. Разработчик при рассмотрении стандарта в случае выявления замечаний, направляет стандарт на доработку в консенсусный орган в течение 5 (пяти) дней со дня поступления.
19. После утверждения стандарта в десятидневный срок разработчик присваивает обозначение стандарту из аббревиатуры наименования организации, номера по сквозной нумерации разработанных стандартов и года утверждения стандарта и направляет уведомление об утверждении в уполномоченный орган.
4. Издание, распространение и соблюдение авторских прав
20. Издание и распространение стандартов осуществляется разработчиком или, по согласованию с ним, любым заинтересованным лицом с установлением авторского вознаграждения.
21. Органы по подтверждению соответствия используют стандарт для целей подтверждения соответствия с разрешения разработчика.
При предоставлении такого разрешения устанавливается авторское вознаграждение.
22. Автором стандарта признается Разработчик.
23. На стандарт при распространении наносится отличительный знак подтверждающий степень защиты достоверности от несанкционированной реализации и актуальность стандарта, утвержденный разработчиком.
5. Учет, изменение, отмена, актуализация,
введение в действие и хранение
24. Актуализация стандарта, процесс подержания стандарта в рабочем состоянии путем внесения в нее в установленном порядке изменений (дополнений, поправок и информации о сроках их действия, ограничении).
25. Внесение изменений в стандарт осуществляется разработчиком на основе предложений от заинтересованных физических и (или) юридических лиц.
26. Изменения в стандарт вносят при:
1) необходимости замены (модификации) или исключения отдельных его положений или их фрагментов, если их объем не превышает 20 процентов текста стандарта;

1) мүдделі тұлғалардан алынған ұсыныстар мен ескертулер;
2) түсіндірме жазба;
3) мүдделі тараптардан алынған пікірлердің қысқаша сипаттамасы;
4) стандартты талқылау нәтижесі туралы және БАҚ-та ескертудің жарияланғандығы туралы мәлімет;
5) дауыс беру нәтижесі.
17. Әзірлеуші 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде:
1) стандартты қарау нәтижесі бойынша айтылған ескертулер мен ұсыныстардың толыққандылығына ескертулер мен ұсыныстардың тиісті жиынтығын қарастыру, оларды есепке алудың толыққандылығы және жиынтықта келтірілген консенсустық органының қорытындысының негізділігін анықтау арқылы бағалайды.
2) стандартты жаппай талқылау нәтижесін, сонымен бірге оны талқылау жүргізілген жиналыстың немесе отырыстың хаттамаларын қарайды.
3) стандартты бекітеді.
Әзірлеуші стандартты қарастыруда кемшіліктер анықталған жағдайда, түскеннен кейін 5 (бес) күн ішінде консенсустық органға жетілдіруге жолдайды.
Стандарт бекітілген соң 10 (он) күн ішінде ұйым атауының аббревиатурасының белгілері, әзірленген стандарттың тікелей нөмірлеме бойынша нөмірі және стандарт бекітілген жыл көрсетіледі. Өкілетті органға стандарттың бекіткендігі туралы ескерту жолдайды.
4. Шығару, тарату және авторлық құқықтарды сақтау
20. Стандартты шығаруды оны бекіткен Әзірлеуші немесе оның келісімі бойынша кез-келген мүдделі тұлға сыйақыны белгілей отырып жүргізеді.
21. Сәйкестікті растау (бағалау) органдары әзірлеушінің рұқсатымен стандартты сәйкестігін растау мақсатында пайдаланады. Мұндай құқық берілген жағдайда, авторлық ақы белгілеуге жол беріледі.
22. Стандарт авторы Әзірлеуші болып табылады.
23. Стандарт таратылған жағдайда заңсыз жүзеге асырылудан қажетті қорғалу деңгейін және стандарттың өзектілігін растайтын әзірлеуші бекіткен ерекше белгі қойылады.
5. Есепке алу, өзгерту, жою, өзектендіру, қолданысқа енгізу
және сақтау
24. Белгіленген тәртіппен өзгерту (қосымша, түзету және қолдану мерзімі мен шектеу) енгізу арқылы стандартты өзектендіру.
25. Стандартқа өзгерту енгізу мүдделі жеке және (немесе) заңды тұлғалардан түскен ұсыныстар негізінде жүзеге асырылады.
26. Стандартқа өзгерту енгізу:
1) Стандартқа өзгертуді оның ережелері мен оның үзінділерін ауыстыру (модификациялау) немесе алып тастау қажет болған жағдайда, оның көлемі стандарт мәтінің 20 % аспаған жағдайда жүзеге асырылады;

2) обновлении технологии производства;
3) изменении законодательства, требований взаимосвязанных технических регламентов, гармонизированных стандартов и стандартов, на которые в стандарте приведены ссылки;
4) введении в стандарт новых, более прогрессивных требований и гармонизации с международными стандартами, которые не влекут за собой нарушение требований взаимозаменяемости и совместимости новой продукции с продукцией, изготовляемой по действующему стандарту;
5) продлении, ограничении или снятии ограничения срока действия стандарта.
Изменения в стандарт вносятся в порядке, установленной главами 2 и 3 настоящих Правил с учетом требований настоящей главы.
27. Отмену стандарта осуществляют разработчик при прекращении оказания услуг, выпуска продукции, производившейся по данному стандарту, введении или изменении технических регламентов.
Учет стандартов ведет разработчик в журнале регистрации неправительственных стандартов.
28. При ликвидации разработчика без установления правопреемника, действие стандарта прекращается. В этом случае, решение о прекращении действия стандарта принимается уполномоченным органом в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня ликвидации и публикуется в информационном указателе стандартов.
29. Срок действия стандарта составляет 5 лет с даты введения.
30. Стандарт подлежит постоянному хранению разработчиком.

2) өндіріс технологиясын жаңартқанда;
3) заң, өзара байланысы бар техникалық тәртіптемелердің талаптары өзгергенде, үйлескен стандарттардың және стандартта сілтеме жасалған немесе оған анағұрлым прогрессивті жаңа талаптар енгізілгенде;
4) қолданыстағы стандарт бойынша дайындалатын өніммен жаңа өнімнің өзара алмасуы мен үйлесімділік талаптарын бұзбайтын халықаралық стандарттармен үйлескен жағдайда жүзеге асырылады;
5) стандартты қолдану мерзімін ұзарту, шектеу және алып тастау.
Стандартқа өзгерту енгізу стандартты осы ереженің 2 және 3 тараулары тармақтары тәртібімен осы бөлімнің талаптарының есебімен жүргізіледі.
27. Аталған стандарт бойынша өнім шығару, қызмет көрсету тоқтағанда немесе осы объектіге ұлттық немесе халықаралық стандарттар бойынша техникалық регламенттер енгізілген немесе өзгертілген жағдайда стандарт жойылады.
28. Стандартты жоюды әзірлеуші қызмет көрсету, осы стандарт бойынша өнім шығару, техникалық тәртіппен енгізілген немесе өзгертілген жағдайда жүзеге асырады.
Стандартты есепке алуды әзірлеуші үкіметтік емес стандарттарды тіркеу журналында жүргізеді.
Әзірлеуші жойылған жағдайда құқық қабылдаушы белгіленбестен стандарттың қолданысы тоқтатылады. Бұл жағдайда стандарттың қолданысын тоқтату туралы шешімді құзыретті орган жойылған күннен бастап 30 (отыз) күн ішінде қабылдайды, стандарттың ақпараттық көрсеткішінде қабылданады.
29. Стандарттың қолданыс мерзімі қолданысқа енгізілгенен кейін 5 жылды құрайды.
30. Стандартты әзірлеуші тұрақты түрде сақтауы тиіс.