Об утверждении регламентов государственных услуг, оказываемых Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 октября 2012 года № 456. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2012 года № 8058. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 26 июня 2014 года № 292
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра финансов РК от 26.06.2014 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Регламент государственной услуги «Включение объектов авторских прав и смежных прав, товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности» согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Регламент государственной услуги «Присвоение статуса уполномоченного экономического оператора» согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Регламент государственной услуги «Включение в реестр таможенных представителей» согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Регламент государственной услуги «Включение в реестр таможенных перевозчиков» согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Регламент государственной услуги «Таможенная очистка и выпуск товаров» согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Есенбаев М.Т.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б.Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 октября 2012 года № 456
Регламент государственной услуги
«Включение объектов авторских прав и смежных прав, товарных
знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения
товаров в таможенный реестр объектов интеллектуальной
собственности»
1. Общие положения
1. Настоящий Регламент государственной услуги «Включение объектов авторских прав и смежных прав, товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности» (далее – Регламент) разработан в соответствии со статьями 437439 Кодекса Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» от 30 июня 2010 года № 298-IV (далее – Кодекс).

Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті көрсететін мемлекеттік қызмет регламенттерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 8 қазандағы № 456 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 8 қарашада № 8058 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 26 маусымдағы № 292 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 26.06.2014 № 292 бұйрығымен (алғаш ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «Авторлық құқық және сабақтас құқық объектілерін, тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбалары мен тауарлар шығарылатын жерлердің атауларын зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізу» мемлекеттік қызмет регламенті осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру» мемлекеттік қызмет регламенті осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) «Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу» мемлекеттік қызмет регламенті осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес;
4) «Кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізу» мемлекеттік қызмет регламенті осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес;
5) «Тауарларды кедендік тазарту және шығару» мемлекеттік қызмет регламенті осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (М.Т. Есенбаев) заңнамамен белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                              Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 8 қазандағы № 456
бұйрығына 1-қосымша
«Авторлық құқық пен сабақтас құқық объектілерін, тауар
таңбаларын, қызмет көрсету таңбалары мен тауарлар шығарылатын
жерлердің атауларын зияткерлік меншік объектілерінің кедендік
тізіліміне енгізу» мемлекеттік қызметтің регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Авторлық құқық пен сабақтас құқық объектілерін, тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбалары мен тауарлар шығарылатын жерлердің атауларын зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізу» мемлекеттік қызметтің регламенті (бұдан әрі – регламент) «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы № 296-IV Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 437439-баптарына сәйкес әзірленді.

2. В настоящем Регламенте используются следующие основные понятия и аббревиатуры:
1) Комитет – Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан;
2) структурно-функциональные единицы (далее – СФЕ) – структурные подразделения и ответственные должностные лица Комитета, участвующие в процессе оказания государственной услуги;
3) государственная услуга – включение объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности;
4) заявитель – правообладатель или иное лицо, представляющее интересы правообладателя;
5) ЕСЭДО – Единая система электронного документооборота.
3. Государственную услугу оказывает Комитет.
4. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
5. Государственная услуга предоставляется на основании:
1) Кодекса;
2) Стандарта оказания государственной услуги «Включение объектов авторских прав и смежных прав, товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2012 года № 1169 «Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан» (далее – Стандарт).
6. Результатом государственной услуги является уведомление о включении объектов авторских и смежных прав, товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги на бумажном носителе.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
2. Требования к порядку оказания государственной услуги
8. Государственная услуга оказывается по адресу, указанному в пункте 1 Стандарта. График работы Комитета ежедневно с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и государственных праздничных дней.
9. Информацию по вопросам оказания государственной услуги, в том числе о порядке обжалования можно получить в Управлении организации таможенного контроля Комитета по телефонам: 8 (7172) 79-45-50, 79-45-96, а также по адресу, указанному в пункте 1 Стандарта.
10. Срок оказания государственной услуги указан в пункте 7 Стандарта.
11. Основания для отказа в предоставлении данной государственной услуги указаны в пункте 16 Стандарта.
12. Этапы оказания государственной услуги:
1) проверка и прием пакета документов, представленных заявителем с присвоением регистрационного номера в ЕСЭДО, проставление штампа с входящим номером на втором экземпляре заявления, передача руководству для распределения;

2. Осы Регламентте мына негізгі түсініктер мен аббревиатуралар қолданылады:
1) Комитет – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті;
2) құрылымдық-функциональды бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) – мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысушы, Комитеттің жауапты құрылымдық бөлімшелері және лауазымды тұлғалары;
3) мемлекеттік қызмет – зияткерлік меншік объектілерін зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізілімге енгізу;
4) өтініш беруші – құқық иесі немесе құқық иесінің мүддесін білдіретін өзге тұлға;
5) ЭҚАБЖ – электронды құжат айналымының бірыңғай жүйесі.
3. Мемлекеттік қызметті Комитет ұсынады.
4. Ұсынатын мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
5. Мемлекеттік қызмет:
1) Кодекстің;
2) «Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитетімен көрсетілетін мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қыркүйектегі № 1169 қаулысымен бекітілген «Авторлық құқық пен сабақтас құқық объектілерін, тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбалары мен тауарлар шығарылатын жерлердің атауларын зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізу» мемлекеттік қызмет көрсету стандартының (бұдан әрі – Стандарт) негізінде ұсынылады.
6. Авторлық құқық пен сабақтас құқық объектілерін, тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбалары мен тауарлар шығарылатын жерлердің атауларын зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізу туралы хабарлама не қағаз тасығыштағы қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру мемлекеттік қызметтің нәтижесі болып табылады.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібіне қойылатын талаптар
8. Мемлекеттік қызмет Стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекен-жай бойынша көрсетіледі. Комитеттің жұмыс кестесі демалыс (сенбі және жексенбі) және мемлекеттік мереке күндерін қоспағанда, күн сайын сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша, соның ішінде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты 8 (7172) 79-45-50, 79-45-96 телефондары бойынша Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасынан, сондай-ақ Стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекен-жай бойынша алуға болады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімі Стандарттың 7-тармағында көрсетілген.
11. Осы мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту негізі Стандарттың 16-тармағында көрсетілген.
12. Мемлекеттік қызметті көрсету кезеңдері:
1) ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін берумен өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін тексеру және қабылдау, өтініштің екінші данасына кіріс нөмірі бар штамп қойылып, бөлу үшін басшыларға беріледі;

2) распределение пакета документов, представленных заявителем ответственному структурному подразделению;
3) рассмотрение документов, представленных заявителем на соответствие пункту 11 Стандарта;
4) решение Комитета об отказе во включении объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности (далее – таможенный реестр) в случаях предусмотренных пункта 16 Стандарта;
5) подготовка и согласование с юридической службой проекта приказа о включении объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр;
6) регистрация приказа о включении объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр;
7) письменное уведомление заявителя о включении объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр.
3. Описание порядка действий (взаимодействия) в процессе
оказания государственной услуги
13. Документы, представленные заявителем, принимаются (нарочно, либо почтой) по описи Управлением организационной и кадровой работы Комитета. Копия описи направляется (вручается) заявителю с указанием даты приема канцелярией Комитета.
Принятые документы рассматриваются, ставятся на контроль Управлением организационной и кадровой работы Комитета с присвоением регистрационного номера в ЕСЭДО. Зарегистрированные, оформленные надлежащим образом документы передаются руководству Комитета для распределения в последующем исполнителю.
Подтверждением сдачи документов является его регистрация в канцелярии Комитета.
14. Перечень необходимых документов для включения объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр указан в пункте 11 Стандарта.
15. В случае изменения сведений, указанных в заявлении либо прилагаемых к нему документах, заявитель сообщает об этом в Комитет не позднее пятнадцати календарных дней с даты изменения сведений в письменной форме.
16. Требований к информационной безопасности не имеется.
17. В процессе оказания государственной услуги задействованы следующие СФЕ:
1) работник (и) Управления организационной и кадровой работы Комитета;
2) председатель Комитета;
3) заместитель председателя Комитета;
4) начальник Управления организации таможенного контроля Комитета;
5) работник (и) Управления организации таможенного контроля Комитета;
6) начальник Управления правового обеспечения Комитета;
7) работник (и) Управления правового обеспечения Комитета;
18. Описание последовательности действий СФЕ с установлением срока выполнения каждого действия предусмотрено в приложении 1 к настоящему Регламенту.
19. Схема включения объектов авторских прав и смежных прав, товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, приведен в приложении 2 к настоящему Регламенту.
Приложение 1
к Регламенту государственной услуги
«Включение объектов авторских прав и
смежных прав, товарных знаков, знаков
обслуживания и наименований мест
происхождения товаров в таможенный
реестр объектов интеллектуальной
собственности»
Описание последовательности действий СФЕ
с установлением срока выполнения каждого действия
Таблица 1. Описание действий СФЕ
№ Действия
(хода, потока
работ)
1 2 3
1
Наименование
СФЕ
Управление
организацион-
ной и кадровой
работы
Комитета
Руководство
Комитета
(председатель,
заместитель
председателя)
Управление
организации
таможенного контроля
Комитета
2
Наименование
действия
(процесса,
процедуры) и
их описание
Проверка и
прием пакета
документов,
представленных
заявителем с
присвоением
регистрацион-
ного номера в
ЕСЭДО
Распределение
пакета
документов,
представленных
заявителем
ответственному
структурному
подразделению
Рассмотрение
документов,
представленных
заявителем на
соответствие пункту
11 Стандарта
3
Форма
завершения
(данные,
документ
организацион-
но-распоряди-
тельное
решение)
Передача
пакета
документов,
представленных
заявителем
руководству
для
распределения,
впоследствии
передача
исполнителю
Резолюция

2) өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберу;
3) өтініш берушімен ұсынылған құжаттарды Стандарттың 11-тармағына сәйкестігін қарау;
4) Комитеттің зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізуден бас тарту туралы шешімі Стандарттың 16-тармағында көзделген жағдайда қабылданады;
5) зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы бұйрықтың жобасын дайындау және заң қызметімен келісу;
6) зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы бұйрықты тіркеу;
7) өтініш берушіні жазбаша түрде зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы хабардар ету.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі іс-әрекет
(өзара әрекет) тәртібінің сипаттамасы
13. Өтініш беруші тапсырған құжаттар Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы тізім бойынша (қолма-қол, не поштамен) қабылдайды. Комитеттің кеңсесі қабылданған күнді көрсете отырып өтініш берушіге тізімнің көшірмесін жолдайды (тапсырады).
Қабылданған құжаттар қаралады, Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін берумен бақылауға қояды. Тіркелген, тиісті дәрежеде ресімделген құжаттар Комитет басшысына одан әрі орындаушыға жіберу үшін беріледі.
Құжаттардың тапсырылғандығын растау оның Комитет кеңсесінде тіркелуі болып табылады.
14. Зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу үшін қажетті құжаттардың тізімі Стандарттың 11-тармағында көрсетілген.
15. Өтініште не оған қоса берілген құжаттарда көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда, өтініш беруші ол туралы Комитетке мәліметтер өзгерген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей жазбаша түрде хабарлауға міндетті.
16. Ақпараттық қауіпсіздікке талаптар жоқ.
17. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне мына ҚФБ қатысады:
1) Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасының қызметкері (лері);
2) Комитеттің төрағасы;
3) Комитет төрағасының орынбасары;
4) Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасының бастығы;
5) Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасының қызметкері (лері);
6) Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасының бастығы;
7) Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасының қызметкері (лері).
18. ҚФБ іс-қимыл реттілігінің сипаттамасы әрбір іс-қимылдың орындалу мерзімі белгілене отырып осы Регламенттің 1-қосымшасында қарастырылған.
19. Авторлық құқық пен сабақтас құқық объектілерін, тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбалары мен тауарлар шығарылатын жерлердің атауларын зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізу сызбасы осы Регламенттің 2-қосымшасында қарастырылған.
«Авторлық құқық пен сабақтас құқық объектілерін,
тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбалары
мен тауарлар шығарылатын жерлердің атауларын
зияткерлік меншік объектілерінің кедендік
тізіліміне енгізу» мемлекеттік қызметтің регламентіне
1-қосымша
ҚФБ іс-қимыл реттілігінің сипаттамасы әрбір іс-қимылдың орындалу мерзімі
1-Кесте. ҚФБ іс-қимылының сипаттамасы
№ Іс-қимыл (жүрісі, жұмыстың реті)
1
2
3
1
ҚФБ Атауы
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің басқармасы (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
2
Іс-қимыл атауы (процестің, рәсімдер) және олардың сипаттамасы
ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін бере өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін қабылдау және тексеру
Өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберу
Өтініш беруші ұсынған құжаттардың Стандарттың 11-тармағына сәйкестігін қарау
3
Аяқтау нышаны (деректер, ұйымдастыру-анықтау шешім құжаты)
Өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін басқармаға қарастыруға беру, соңында орындаушыға беру үшін
Резолюция

1) В случаях
предусмотренных
пунктом 16
Стандарта. Дача
письменного
мотивированного
отказа в дальнейшем
рассмотрении
2) Подготовка и
согласование с
юридической службой
проекта приказа о
включении объектов
интеллектуальной
собственности в
таможенный реестр
4
Сроки
исполнения
2 часа
1 рабочий день
29 календарных дней
продолжение таблицы:
4 5 6 7
Управление
правового
обеспечения
Комитета
Руководство
Комитета
(председатель,
заместитель
председателя)
Управление
организационной
и кадровой
работы Комитета
Управление
организации
таможенного
контроля Комитета
Согласование
проекта приказа
о включении
объектов
интеллектуальной
собственности в
таможенный
реестр, либо
отказа в
согласовании
Подписание
приказа о
включении
объектов
интеллектуаль-
ной
собственности
в таможенный
реестр, либо
письменного
мотивирован-
ного отказа о
включении
объектов
интеллектуаль-
ной
собственности
в таможенный
реестр
Регистрация
приказа о
включении
объектов
интеллектуаль-
ной
собственности в
таможенный
реестр
В случае подписания
приказа, подготовка
уведомления в
письменном виде
заявителю, либо
письменного
мотивированного
отказа о включении
объектов
интеллектуальной
собственности в
таможенный реестр
3 рабочих дня
1 рабочий день
2 часа
1) 3 рабочих дня
2) 29 календарных
дней
Таблица 2. Варианты использования. Основной процесс.
Управление
организацион-
ной и кадровой
работы
Комитета
Руководство
Комитета
(председа-
тель,
заместитель
председа-
теля)
Управление
организации
таможенного
контроля
Комитета
Управление
правового
обеспечения
Комитета
Управление
организацион-
ной и кадровой
работы
Комитета
1. Проверка,
прием пакета
документов,
представленных
заявителем с
присвоением
регистрацион-
ного номера в
ЕСЭДО,
проставление
штампа с
входящим
номером на
втором
экземпляре
заявления,
передача
руководству
для
распределения
2.
Распределе-
ние пакета
документов,
представ-
ленных
заявителем
ответствен-
ному
структур-
ному
подраз-
делению
3.
Рассмотрение
документов,
представленных
заявителем на
соответствие
пункту 11
Стандарта
7. Регистрация
приказа о
включении
объектов
интеллектуаль-
ной
собственности
в таможенный
реестр
4.
1) В случаях
предусмотрен-
ных пунктом 16
Стандарта.
Дача
письменного
мотивирован-
ного отказа в
дальнейшем
рассмотрении
2) Подготовка
и согласование
с юридической
службой
проекта
приказа о
включении
объектов
интеллектуаль-
ной
собственности
в таможенный
реестр
5.
Рассмотре-
ние
документов,
представ-
ленных
заявителем
на
соответ-
ствие
действую-
щему
законода-
тельству
Республики
Казахстан
6.
Подписание
приказа о
включении
объектов
интеллек-
туальной
собствен-
ности в
таможенный
реестр,
либо
письменного
мотивиро-
ванного
отказа о
включении
объектов
интел-
лектуальной
собствен-
ности в
таможенный
реестр
8. В случае
подписания
приказа,
подготовка
уведомления в
письменном
виде
заявителю,
либо
письменного
мотивирован-
ного отказа о
включении
объектов
интеллектуаль-
ной
собственности
в таможенный
реестр
6.
Согласова-
ние проекта
приказа о
включении
объектов
интеллек-
туальной
собствен-
ности в
таможенный
реестр,
либо отказа
в согла-
совании
Таблица 3. Варианты использования. Альтернативный процесс.
Управление
организационной
и кадровой
работы Комитета
Руководство
Комитета
(председатель,
заместитель
председателя)
Управление
организации
таможенного
контроля Комитета
Управление
правового
обеспечения
Комитета

1) Стандарттың 16-тармағында көзделген жағдайда дәлелді жазбаша түрде ары қарай қарастырудан бас тартуды беру
2) зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы бұйрықтың жобасын дайындап және заң қызметімен келісу
4
Орындау мерзімдері
2 сағат
1 жұмыс күні
күнтізбелік 29 күн
кестенің жалғасы:
4
5
6
7
Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы
Комитеттің басқармасы (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
Зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы бұйрықтың жобасын келісу, немесе келісуден бас тарту
Зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы бұйрыққа қол қою, немесе зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тарту
Зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы бұйрықты тіркеу
Бұйрыққа қол қойған жағдайда, өтініш берушіге жазбаша түрде хабарландыруды дайындау, немесе зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тарту
3 жұмыс күні
1 жұмыс күн
2 сағат
1) 3 жұмыс күні
2) күнтізбелік 29 күн
2-Кесте. Қолдану нұсқалары. Негізгі процесс.
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің басқармасы (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
1. ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін бере өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін қабылдау, тексеру, өтініштің екінші данасына кіріс нөмірі бар штамп қойылып, қарастырылуға басқармаға беріледі
2. Өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберу
3. Өтініш берушімен тапсырылған құжаттардың Стандарттың 11-тармағына сәйкестігін қарау
7. Зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы бұйрықты тіркеу
4. 1) Стандарттың 16-тармағындакөзделген жағдайда, дәлелді жазбаша түрде ары қарай қарастырудан бас тартуды беру
2) зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы бұйрықтың жобасын дайындап және заң қызметімен келісу
5. Өтініш берушімен тапсырылған құжаттардың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін қарау
6. Зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы бұйрыққа қол қою, немесе зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тарту
8. Бұйрыққа қол қойған жағдайда, өтініш берушіге жазбаша түрде хабарландыруды дайындау, немесе зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тарту
6. Зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы бұйрықтың жобасын келісу, немесе келісуден бас тарту
3-Кесте. Қолдану нұсқалары. Балама процесс.
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің басқармасы (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы

1. Проверка,
прием пакета
документов,
представленных
заявителем с
присвоением
регистрационного
номера в ЕСЭДО,
проставление
штампа с
входящим номером
на втором
экземпляре
заявления,
передача
руководству для
распределения
2. Распределение
пакета
документов,
представленных
заявителем
ответственному
структурному
подразделению
3. Рассмотрение
документов,
представленных
заявителем на
соответствие
пункту 11
Стандарта
6. Регистрация
письменного
мотивированного
отказа о
включении
объектов
интеллектуальной
собственности в
таможенный
реестр
5. Подписание
письменного
мотивированного
отказа о
включении
объектов
интеллектуальной
собственности в
таможенный реестр
4. Подготовка
письменного
мотивированного
отказа о
включении
объектов
интеллектуальной
собственности в
таможенный реестр
7. Направление
письменного
мотивированного
отказа о
включении
объектов
интеллектуальной
собственности в
таможенный
реестр заявителю
Приложение 2
к Регламенту государственной услуги
«Включение объектов авторских прав и
смежных прав, товарных знаков, знаков
обслуживания и наименований мест
происхождения товаров в таможенный
реестр объектов интеллектуальной
собственности»
Схема включения объектов авторских прав и смежных прав,
товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест
происхождения товаров в таможенный реестр
объектов интеллектуальной собственности
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 октября 2012 года № 456
Регламент государственной услуги
«Присвоение статуса уполномоченного экономического оператора»
1. Общие положения
1. Регламент «Присвоение статуса уполномоченного экономического оператора» (далее - Регламент) разработан в соответствии со статьей 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах».
2. В настоящем Регламенте используются следующие основные понятия и аббревиатуры:
1) уполномоченный экономический оператор (далее - УЭО) - юридическое лицо, отвечающее условиям присвоение статуса УЭО, которое вправе пользоваться специальными упрощениями, предоставляемые УЭО;
2) уполномоченный орган в сфере таможенного дела – Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет).
3) государственная услуга – присвоение статуса УЭО.
4) ЕСЭДО - Единая система электронного документооборота.
3. Государственную услугу оказывает Комитет.
4. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
5. Государственная услуга предоставляется на основании:
1) Кодекса Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» от 30 июня 2010 года № 298-IV (далее - Кодекс);
2) Стандарта оказания государственной услуги «Присвоение статуса уполномоченного экономического оператора», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2012 года № 1169 «Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан» (далее – Стандарт);

1. ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін бере өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін қабылдау, тексеру, өтініштің екінші данасына кіріс нөмірі бар штамп қойылып, қарастырылуға басқармаға беріледі
2. Өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберу
3. Өтініш берушімен тапсырылған құжаттардың Стандарттың 11-тармағына сәйкестігін қарау
6. Зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тартуды тіркеу
5. Зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тартуға қол қою
4. Зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тартуды дайындау
7. Зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тартуды жолдау
«Авторлық құқық пен сабақтас құқық объектілерін,
тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбалары
мен тауарлар шығарылатын жерлердің атауларын
зияткерлік меншік объектілерінің кедендік
тізіліміне енгізу» мемлекеттік қызметтің регламентіне
2-қосымша
Авторлық құқық пен сабақтас құқық объектілерін, тауар
таңбаларын, қызмет көрсету таңбалары мен тауарлар шығарылатын
жерлердің атауларын зияткерлік меншік объектілерінің
кедендік тізіліміне енгізу сызбасы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 8 қазандағы № 456
бұйрығына 2-қосымша
«Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру»
мемлекеттік қызмет көрсетудің регламенті
1. Жалпы ережелер
1. «Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру» мемлекеттік қызмет көрсетудің регламенті (бұдан әрі – Регламент) «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-баптарына сәйкес әзірленген.
2. Осы Регламентте мынадай негізгі ұғымдар мен аббревиатуралар пайдаланылады:
1) уәкілетті экономикалық оператор (бұдан әрі – УЭО) УЭО мәртебесін беру шарттарына сәйкес келетін УЭО-ға берілетін, арнайы оңайлатуларды пайдалануға құқылы заңды тұлға болып табылады;
2) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет);
3) мемлекеттік қызмет – УЭО мәртебесін беру;
4) ЭҚАБЖ – Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі.
3. Мемлекеттік қызметті Комитет ұсынады.
4. Ұсынылатын мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
5. Мемлекеттік қызмет:
1) «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы № 296-IV Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс);
2) «Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті көрсететін мемлекеттік қызмет көрсетулердің стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қыркүйектегі № 1169 қаулысымен бекітілген «Уәкілетті экономикалық оператордың мәртебесін беру» мемлекеттік қызмет көрсету стандартының (бұдан әрі – Стандарт);

3) приказа Министра финансов Республики Казахстан от 26 июля 2010 года № 372 «Об утверждении формы анкеты, реестра уполномоченных экономических операторов и свидетельства о включении в реестр УЭО», зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6383 (далее - Приказ).
6. Государственная услуга оказывается без участия других государственных органов и иных субъектов.
7. Результатом государственной услуги является присвоение статуса УЭО юридическому лицу и выдача свидетельства о включении в реестр УЭО по форме согласно приложению 3 к Приказу, или мотивированного ответа об отказе в предоставлении услуги с указанием причины отказа в письменном виде.
Комитет ведет реестр УЭО и обеспечивает ежемесячно не позднее пятого числа каждого месяца его опубликование на e.customs.kz.
8. Государственная услуга оказывается бесплатно.
2. Требования к порядку оказания государственной услуги
9. Государственная услуга оказывается по адресу, указанному в пункте 1 Стандарта. График работы Комитета ежедневно с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней.
10. Информацию по вопросам оказания государственной услуги, в том числе о порядке обжалования можно получить в Управлении организации таможенного контроля Комитета по телефонам: 8 (7172) 79-45-45, а также по адресу, указанному в пункте 1 Стандарта.
11. Срок оказания государственной услуги указан в пункте 7 Стандарта.
12. Основания для отказа в предоставлении данной государственной услуги указаны в пункте 15 Стандарта.
При устранении нарушений, указанных в пункте 15 Стандарта, заявление на получение статуса УЭО рассматривается на общих основаниях.
13. Минимальное количество лиц, участвующих в оказании государственной услуги - десять.
14. Этапы оказания государственной услуги:
1) проверка и прием пакета документов, представленных юридическими лицами с присвоением регистрационного номера в ЕСЭДО, проставление штампа с входящим номером на втором экземпляре заявления, передача руководству для распределения;
2) распределение пакета документов, представленных юридическим лицом, ответственному структурному подразделению;
3) подготовка письменного мотивированного отказа в дальнейшем рассмотрении в случаях предусмотренных пункта 15 Стандарта;
4) рассмотрение документов, представленных юридическими лицами согласно перечню, указанному в пункте 11 Стандарта;
5) подготовка заключения о соответствии юридического лица требованиям законодательства Республики Казахстан, подготовка и согласование с юридической службой проекта приказа о присвоение статуса УЭО, либо письменного мотивированного отказа;

3) «Уәкілетті экономикалық операторлар сауалнамасын, тізілімін және тізілімге енгізу туралы куәлігін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 26 шілдедегі нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6383 тіркелген № 372 бұйрығының (бұдан әрі – Бұйрық) негізінде ұсынылады.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету басқа мемлекеттік органдардың қатысуынсыз жүргізілмейді.
7. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі заңды тұлғаға УЭО мәртебесін беру және УЭО тізіліміне осы Бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша УЭО тізіліміне қосу туралы куәлікті беру, немесе бас тартудың себебін жазбаша түрде көрсете отырып, қызмет көрсетуді ұсынудан бас тарту туралы уәжді жауапты ұсыну болып табылады.
Комитет УЭО тізілімін жүргізеді және ай сайын әр айдың бесінші күнінен кешіктірмей оны е.сustoms.kz - да жариялауды қамтамасыз етеді.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібіне қойылатын талаптар
9. Мемлекеттік қызмет Стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекен-жай бойынша көрсетіледі. Комитеттің жұмыс кестесі демалыс (сенбі және жексенбі) және мемлекеттік мереке күндерін қоспағанда, күн сайын сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліс.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша, оның ішінде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты 8 (7172) 79-45-45 телефондары бойынша Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасынан, сондай-ақ Стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекен-жай бойынша алуға болады.
11. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімі Стандарттың 7-тармағында көрсетілген.
12. Осы мемлекеттік қызмет көрсетуді ұсынудан бас тарту үшін негіз Стандарттың 15-тармағында көрсетілген.
Стандарттың 15-тармағында көрсетілген бұзушылықтар жойылған кезде УЭО мәртебесін алуға арналған арыз жалпы негізде қаралады.
13. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қатысатын тұлғалардың барынша аз саны - он.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету кезеңдері:
1) ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін берумен заңды тұлғалар ұсынған құжаттардың пакетін тексеру және қабылдау, өтініштің екінші данасына кіріс нөмірі бар мөртаңба қою басшыларға бөлу үшін беру;
2) заңды тұлға ұсынған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге бөлу;
3) Стандарттың 15-тармағында көзделген жағдайда бұдан әрі қараудан жазбаша түрде уәжді бас тартуды дайындайды;
4) тізбеге сәйкес заңды тұлғамен ұсынған құжаттарды, Стандарттың 11-тармағына сәйкестігін қарау;
5) Қазақстан Республикасы заңнамасындағы шарттарға заңды тұлғаның сәйкестігі туралы қорытындысын дайындау, УЭО мәртебесін беру бұйрықтың жобасын дайындау және заң қызметімен келісу, немесе бас тарту себебін хатты түрде дайындау;

6) утверждение заключения о соответствии требованиям законодательства Республики Казахстан и приказа о присвоение статуса УЭО;
7) регистрация приказа о присвоение статуса УЭО;
8) выдача свидетельства о включении в реестр УЭО, либо письменного мотивированного отказа в предоставление статуса УЭО.
3. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
15. Документы, представленные на присвоение статуса УЭО, принимаются (нарочно, либо почтой) канцелярией Комитета. Копия описи направляется (вручается) заявителю с указанием даты приема канцелярией Комитета.
Принятые документы рассматриваются, ставятся на контроль канцелярии Комитета с присвоением регистрационного номера в ЕСЭДО. Зарегистрированные, оформленные надлежащим образом документы передаются руководству Комитета для распределения в последующем исполнителю.
Подтверждением сдачи документов является его регистрация в канцелярии Комитета.
16. Перечень необходимых документов для получения статуса УЭО указан в пункте 11 Стандарта.
17. Требований к информационной безопасности не имеется.
18. В процессе оказания государственной услуги задействованы следующие СФЕ:
1) работник (и) Управление организационной и кадровой работы  Комитета;
2) председатель Комитета;
3) заместитель председателя Комитета;
4) начальник Управление организации таможенного контроля Комитета;
5) работник (и) Управление организации таможенного контроля Комитета Комитета;
6) начальник Управления правового обеспечения Комитета;
7) работник (и) Управления правового обеспечения Комитета;
8) начальник Управления таможенных доходов Комитета;
9) начальник Управления пост-таможенного контроля Комитета;
10) начальник Управления по борьбе с контрабандой Комитета.
19. Описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) структурно-функциональных единиц приведено в приложении 1 к настоящему Регламенту.
20. Схема присвоение статуса УЭО юридическому лицу приведена в приложении 2 к настоящему Регламенту.
Приложение 1
к Регламенту государственной услуги
«Присвоение статуса уполномоченного
экономического оператора»
Описание
последовательности и взаимодействие административных
действий (процедур) структурно-функциональных единиц
Таблица 1. Описание действий СФЕ
№ действия
(хода, потока
работ)
1 2 3
1
Наименование
структурных
подразделений и
ответственных
должностных лиц
Комитета
Управление
организационной
и кадровой
работы Комитета
Руководство
Комитета
(председатель,
заместитель
председателя)
Управление
организации
таможенного контроля
Комитета
2
Наименование
действия
(процесса,
процедуры,
операции) и их
описание
Проверка, прием
пакета
представленных
юридическими
лицами
документов с
присвоением
регистрацион-
ного номера в
ЕСЭДО
Распределение
пакета
представленных
юридическим
лицом
документов
ответственному
структурному
подразделению
Рассмотрение,
представленных
юридическим лицом
документов на наличие
документов, на
правильность их
оформления,
достоверность и
соответствие
требованиям
законодательства
Республики Казахстан
3
Форма
завершения
(данные,
документ
организационно-
распорядитель-
ное решение)
Передача
пакета,
представленных
юридическим
лицом
документов
руководству для
распределения,
после
распределения
передача
исполнителю
Резолюция
Подготовка заключения
о соответствии
представленных
документов
юридическим лицом
требованиям
законодательства
Республики Казахстан,
либо мотивированного
отказа  юридическому
лицу и передача для
согласования в
Управление правового
обеспечения.
Подготовка проекта
приказа о присвоение
статуса УЭО и
передача для
согласования в
Управление правового
обеспечения,
Управления таможенных
доходов, Управления
пост-таможенного
контроля, Управления
по борьбе с
контрабандой Комитета
Сроки
исполнения
15 минут
1 рабочий день
90 дней ответ об
отказе в течение 5-ти
рабочих дней
Номер
следующего
действия
2 колонка
3 колонка
4 колонка
Продолжение таблицы:
4 5 6 7 8
Управление
правового
обеспечение
Комитета
Руководство
Комитета
(председатель,
заместитель
председателя)
Управление
организацион-
ной и кадровой
работы
Комитета
Управление
организации
таможенного контроля
Комитета
Рассмотрение
заключения о
соответствии
юридического лица
требованиям
законодательства
Республики
Казахстан и
проекта приказа о
присвоение
статуса УЭО
Утверждение
заключения о
соответствии
требованиям
юридического
лица
законодатель-
ству Республики
Казахстан и
приказа о
присвоение
статуса УЭО
Регистрация
приказа о
присвоение
статуса УЭО
В случае подписания
приказа сообщение
юридического лица о
присвоение статуса
УЭО
Согласование
проекта приказа,
либо отказа в
согласовании
Подписание
приказа о
присвоение
статуса УЭО,
либо
мотивированного
отказа о
присвоение
статуса УЭО
Регистрация
приказа о
присвоение
статуса УЭО
Выдача свидетельства
о включении в реестр
УЭО юридическому
лицу, либо
мотивированного
отказа о присвоение
статуса УЭО
3 рабочих дня
1 рабочий день
15 минут
15 минут
5 колонка
6 колонка
7 колонка
Таблица 2. Варианты использования. Основной процесс.
Управление
организацион-
ной и кадровой
работы
Комитета
Руководство
Комитета
(председа-
тель,
заместитель
председа-
теля)
Управление
организации
таможенного
контроля
Комитета
Управление
правового
обеспечение
Комитета
Управление
организацион-
ной и кадровой
работы
Комитета

6) Қазақстан Республикасы заңнамасы шарттарына сәйкестігі туралы қорытындысын және УЭО мәртебесін беру туралы бұйрықты бекіту;
7) УЭО мәртебесін беру туралы бұйрықты тіркеу;
8) УЭО тізіліміне енгізу туралы куәлікті беру, немесе УЭО мәртебесін беруден бас тарту жөнінде шешім қабылдағаны туралы хатты жолдайды.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процессіндегі әрекеттердің
(өзара іс-қимылдық) тәртібін сипаттау
15. Комиттетің кеңсесі УЭО мәртебесін алуға ұсынылған құжаттарды қабылдайды (қолма-қол, не поштамен). Комитеттің кеңсесі қабылданған күнді көрсете отырып өтініш берушіге тізімнің көшірмесін жолдайды (тапсырады).
Қабылданған құжаттар қаралады, Комитеттің кеңсесі ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін бере отырып бақылауға қояды. Тіркелген, тиісті түрде ресімделген құжаттар Комитет басшысына одан әрі орындаушыға жіберу үшін беріледі.
Құжаттарды Комитеттің кеңсесінде тіркеу және қабылдау туралы мөр қою құжаттарды тапсырудың растамасы болып табылады.
16. УЭО мәртебесін алу үшін қажетті құжаттардың тізбесі Стандарттың 11-тармағында көрсетілген.
17. Ақпараттық қауіпсіздікке талаптар жоқ.
18. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне мынадай ҚФБ қатысады:
1) Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасының қызметкері (лері);
2) Комитеттің төрағасы;
3) Комитет төрағасының орынбасары;
4) Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасының бастығы;
5) Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасының қызметкері (лері);
6) Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасының бастығы;
7) Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасының қызметкері (лері);
8) Комитеттің Кедендік кірістер басқармасының бастығы;
9) Комитеттің Пост кедендік бақылау басқармасының бастығы;
10) Комитеттің Контрабандаға қарсы күрес басқармасының бастығы.
19. Құрылымдық-функционалдық бірліктері әкімшілік іс-қимылдары (рәсімдері) дәйектілігінің және өзара іс-қимылының сипаттамасы осы Регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.
20. Заңды тұлғаға Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру сызбасы осы Регламенттің 2-қосымшасында келтірілген.
«Уәкілетті экономикалық
оператор мәртебесін беру»
мемлекеттік қызмет регламентіне
1-қосымша
Құрылымдық-функционалдық бірліктері әкімшілік іс-қимылдары
(рәсімдері) дәйектілігінің және өзара іс-қимылының сипаттамасы
1-кесте. ҚФБ іс-қимылының сипаттамасы
Іс-қимылдық (барыстың, жұмыс ағымының) №
1
2
3
1
Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің және жауапты лауазымды тұлғаларының атау
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің басшылығы (төраға, төрағаның орынбасары) Заңды тұлға
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
2
Іс-қимыл (процестің, рәсімнің операциясын) атауы және олардың сипаттамасы
ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін бере отырып заңды тұлға ұсынылған құжаттар пакетін тексеру қабылдау
жауапты құрылымдық бөлімшеге тапсырған құжаттар пакетін бөлу
заңды тұлға құжаттарды тапсыру құжаттардың барын қарастыру, дұрыс қалыптастыруын, Қазақстан Республикасы заңнамасының шарттарына сәйкес және дұрыстығы
3
Аяқтау нысаны (деректер, ұйымдастыру-анықтау шешім құжаты)
Заңды тұлға ұсынған құжаттар пакетін басшылыққа қарастыру үшін, кейіннен орындаушыға бөлу үшін беру
Резолюция
Заңды тұлға ұсынған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуі туралы қорытынды, не заңды тұлғаға уәжді бас тартуды Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы мен келісу үшін дайындау
4
Орындау мерзімдері
15 минут
1 жұмыс күні
Күнтізбелік 90 күн, бес жұмыс күнінен кешіктірмей, бас тарту жазбаша түрде хабарлайды.
Келесі әрекет нөмірі
2 колонка
3 колонка
4 колонка
кестенің жалғасы:
4
5
6
7
Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы
Комитеттің басқармасы (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
Қазақстан Республикасы заңнамасының шарттарына заңды тұлғаның сәйкес келу қорытындысын қарастыру және УЭО мәртебесін беру туралы бұйрықтың жобасын
Қазақстан Республикасы заңнамасының шарттарына заңды тұлғаның сәйкес келу қорытындысын бекіту және УЭО мәртебесін беру туралы бұйрықты
УЭО мәртебесін беру туралы бұйрықты тіркеу
Бұйрыққа қол қойған жағдайда, заңды тұлғаны УЭО мәртебесін беру туралы хабарлау
Бұйрықтың жобасын келісу немесе келісуден бас тарту
УЭО мәртебесін беру бұйрығына қол қою, немесе УЭО мәртебесін беруден бас тарту
УЭО мәртебесін беру туралы бұйрықты тіркеу
Заңды тұлғаға УЭО тізбесіне енгізу куәлігін беру немесе УЭО мәртебесін беруден бас тарту
3 жұмыс күні
1 жұмыс күн
15 минут
1) 5 жұмыс күні 2) күнтізбелік 90 күн
5 колонка
6 калонка
7 колонка
2-Кесте. Қолдану нұсқалары. Негізгі процесс.
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің басқармасы (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы

1. Проверка,
прием пакета
представленных
юридическим
лицом
документов с
присвоением
регистрацион-
ного номера в
ЕСЭДО,
проставление
штампа с
входящим
номером на
втором
экземпляре
заявления,
передача
руководству
для
распределения
2.
Распределе-
ние пакета
представлен-
ных
документов
ответствен-
ному
структурному
подразделе-
нию
3.
Рассмотрение,
представленных
юридическим
лицом
документов, на
наличие
документов, на
правильность
их оформления,
достоверность
и соответствие
требованиям
законодатель-
ства
Республики
Казахстан
5.
Рассмотрение
представлен-
ных
документов на
соответствие
действующему
законода-
тельству
Республики
Казахстан
8. Регистрация
приказа о
присвоение
статуса УЭО
7.
Утверждение
заключения о
соответствии
юридического
лица
требованиям
законода-
тельства
Республики
Казахстан и
приказа о
присвоение
статуса УЭО
4. Подготовка
заключения о
соответствии
юридического
лица
требованиям
законодатель-
ства
Республики
Казахстан и
проекта
приказа о
присвоение
статуса УЭО
6.
Согласование
заключения о
соответствии
требованиям
законодатель-
ства
Республики
Казахстан и
проекта
приказа
9. Выдача
свидетельст-
ва о включение
в реестр УЭО
Таблица 3. Варианты использования. Альтернативный процесс.
Управление
организационной
и кадровой работы
Комитета
Руководство
Комитета
(председатель,
заместитель
председателя)
Управление организации
таможенного контроля
Комитета
1. Проверка, прием
пакета представленных
юридическим лицом
документов с
присвоением
регистрационного
номера в ЕСЭДО,
проставление штампа с
входящим номером на
втором экземпляре
заявления, передача
руководству для
распределения
2. Распределение
пакета
представленных
документов
ответственному
структурному
подразделению
3. Рассмотрение,
представленных юридическим
лицом документов на наличие
документов, на правильность
их оформления, достоверность
и соответствие требованиям
законодательства Республики
Казахстан.
6. Регистрация
мотивированного отказа
в присвоение статуса
УЭО
5. Подписание
мотивированного
отказа в
присвоение статуса
УЭО
4. Подготовка
мотивированного отказа в
присвоение статуса УЭО
юридическому лицу
7. Направление
мотивированного отказа
в аккредитации
профессиональной
организации
Приложение 2
к Регламенту государственной услуги
«Присвоение статуса уполномоченного
экономического оператора»
Схема присвоение статуса УЭО юридическому лицу
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 октября 2012 года № 456
Регламент государственной услуги
«Включение в реестр таможенных представителей»
1. Общие положения
1. Настоящий Регламент государственной услуги «Включение в реестр таможенных представителей» (далее - Регламент) разработан в соответствии со статьями 25-28 Кодекса Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» от 30 июня 2010 года № 298-IV (далее - Кодекс).

1. ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін бере өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін қабылдау, тексеру, өтініштің екінші данасына кіріс нөмірі бар штамп қойылып, қарастырылуға басқармаға беріледі
2. Заңды тұлға тапсырған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберу
3. Заңды тұлға тапсырылған құжаттардың
7. УЭО мәртебесін беру туралы бұйрықты тіркеу
4. Өтініш берушімен тапсырылған құжаттардың толық еместігі анықталған фактілер жағдайында, дәлелді жазбаша түрде ары қарай қарастырудан бас тартуды беру
УЭО мәртебесін беру бұйрықтың жобасын дайындап және заң қызметімен бекіту
5. Өтініш берушімен тапсырылған құжаттардың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін қарау
9. УЭО тізіліміне енгізу туралы куәлігін беру
3-Кесте. Қолдану нұсқалары. Балама процесс.
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің басқармасы (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
1. ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін бере өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін қабылдау, тексеру, өтініштің екінші данасына кіріс нөмірі бар штамп қойылып, қарастырылуға басқармаға беріледі
2. тапсырған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберу
3. заңды тұлға құжаттарды тапсыру құжаттардың барын қарастыру, дұрыс қалыптастыруын, Қазақстан Республикасы заңнамасының шарттарына сәйкес және дұрыстығы
6. УЭО мәртебесін беруден дәлелді жазбаша түрде бас тартуды тіркеу
5. УЭО мәртебесін беруден дәлелді жазбаша түрде бас тартуға қол қою
4. УЭО мәртебесін беруден дәлелді жазбаша түрде бас тартуды дайындау
7. Заңды тұлғаға дәлелді жазбаша түрде бас тартуды жолдау
«Уәкілетті экономикалық
оператор мәртебесін беру»
мемлекеттік қызметтің регламентіне
2-қосымша
Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру сызбасы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 8 қазандағы № 456
бұйрығына 3-қосымша
«Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу»
мемлекеттік қызмет көрсетудің регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу» мемлекеттік қызметтің регламенті (бұдан әрі – Регламент) «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы № 296-IV Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 25-28-баптарына сәйкес әзірленген.

2. В настоящем Регламенте используются следующие основные понятия и аббревиатуры:
1) Комитет - Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан;
2) структурно-функциональные единицы (далее – СФЕ) – структурные подразделения и ответственные должностные лица Комитета, участвующие в процессе оказания государственной услуги;
3) государственная услуга – Включение в реестр таможенных представителей;
4) ЕСЭДО - Единая система электронного документооборота;
3. Государственную услугу оказывает Комитет.
4. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
5. Государственная услуга предоставляется на основании:
1) Кодекса Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» от 30 июня 2010 года № 298-IV;
2) Стандарта оказания государственной услуги «Включение в реестр таможенных представителей», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2012 года № 1169 «Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан» (далее – Стандарт).
6. Государственная услуга оказывается Комитетом.
7. Результатом государственной услуги является включение юридических лиц в реестр таможенных представителей или мотивированный отказ во включении  в реестр таможенных представителей в письменной форме.
8. Государственная услуга оказывается бесплатно.
2. Требования к порядку оказания государственной услуги
9. Государственная услуга оказывается по адресу, указанному в пункте 1 Стандарта. График работы Комитета ежедневно с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней.
10. Информацию по вопросам оказания государственной услуги, в том числе о порядке обжалования можно получить в Управлении организации таможенного контроля Комитета по телефонам: 8 (7172) 79-45-45, а также по адресу, указанному в пункте 1 Стандарта.
11. Срок оказания государственной услуги указан в пункте 7 Стандарта.
12. Основания для отказа в предоставлении данной государственной услуги указаны в пункте 16 Стандарта.
13. Минимальное количество лиц, участвующих в оказании государственной услуги - один.
14. Этапы оказания государственной услуги:
1) проверка и прием пакета документов, представленных заявителем с присвоением регистрационного номера в ЕСЭДО, проставление штампа с входящим номером на втором экземпляре заявления, передача руководству для распределения;
2) распределение пакета документов, представленных заявителем ответственному структурному подразделению;

2. Осы Регламентте мынадай негізгі түсініктер мен аббревиатуралар пайдаланылады:
1) Комитет – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті;
2) құрылымдық-функционалдық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) – мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысатын, Комитеттің жауапты лауазымды тұлғалары және құрылымдық бөлімшелері;
3) мемлекеттік қызмет – кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу;
4) ЭҚАБЖ – электронды құжат айналымының бірыңғай жүйесі.
3. Мемлекеттік қызметті Комитет ұсынады.
4. Ұсынатын мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
5. Мемлекеттік қызмет:
1) «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің;
2) «Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитетімен көрсетілетін мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қыркүйектегі № 1169 қаулысымен бекітілген «Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу» мемлекеттік қызмет көрсету стандартының (бұдан әрі – Стандарт) негізінде ұсынылады.
6. Мемлекеттік қызмет Комитетпен көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызметтің нәтижесі болып заңды тұлғаларды кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу немесе тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізуден жазбаша түрдегі уәжді бас тартуы болып табылады.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібіне қойылатын талаптар
9. Мемлекеттік қызмет Стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекен-жай бойынша көрсетіледі. Комитеттің жұмыс кестесі демалыс (сенбі және жексенбі) және мемлекеттік мереке күндерін қоспағанда, күн сайын сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
10. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мәселелері бойынша, соның ішінде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты (8-717-2) 79-45-45 телефоны бойынша Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасынан, сондай-ақ Стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекен-жайы бойынша алуға болады.
11. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімі Стандарттың 7-тармағында көрсетілген.
12. Осы мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту негізі Стандарттың 16-тармағында көрсетілген.
13. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қатысатын тұлғалардың ең аз мөлшері – біреу.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету кезеңдері:
1) ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін берумен мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін қабылдау және тексеру, арыздың екінші данасына кіріс нөмірі бар мөртаңба қою, бөлу үшін басшыларға беру;
2) мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге бөлу;

3) рассмотрение документов, представленных заявителем на соответствие пунктам 1112 Стандарта;
4) решение Комитета об отказе во включении в реестр таможенных представителей принимается в случаях предусмотренных пункта 16 Стандарта;
5) подготовка и согласование с юридической службой проекта приказа о включении в реестр таможенных представителей;
6) регистрация приказа о включении в реестр таможенных представителей;
7) письменное уведомление заявителя о включении в реестр таможенных представителей;
8) случае включения или отказа во включении лица в реестр таможенных представителей Комитет уведомляет заявителя в письменной форме;
9) после устранения заявителем данных нарушений заявление рассматривается в порядке, установленном Кодексом.
10) после включения в реестр таможенных представителей Комитет обеспечивает размещение обновленного реестра таможенных представителей  на интернет-ресурсе Комитета: e.customs.kz или по телефону: 8 (7172) 79-45-45.
3. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
15. Документы, представленные заявителем, принимаются (нарочно, либо почтой) по описи Управлением организационной и кадровой работы Комитета. Копия описи направляется (вручается) заявителю с указанием даты приема канцелярией Комитета.
Принятые документы рассматриваются, ставятся на контроль Управлением организационной и кадровой работы Комитета с присвоением регистрационного номера в ЕСЭДО. Зарегистрированные, оформленные надлежащим образом документы передаются руководству Комитета для распределения в последующем исполнителю.
Подтверждением сдачи документов является его регистрация в канцелярии Комитета.
16. Перечень необходимых документов для включения в реестр таможенных представителей указаны в пунктах 1112 Стандарта.
17. В случае изменения сведений, указанных в заявлении либо прилагаемых к нему документах, заявитель сообщает об этом в Комитет не позднее пятнадцати календарных дней с даты изменения сведений в письменной форме.
18. Требований к информационной безопасности не имеется.
19. В процессе оказания государственной услуги задействованы следующие СФЕ:
1) работник (и) Управления организационной и кадровой работы Комитета;
2) председатель Комитета;
3) заместитель председателя Комитета;
4) начальник Управления организации таможенного контроля Комитета;
5) работник (и) Управления организации таможенного контроля Комитета;
6) начальник Управления правового обеспечения Комитета;
7) работник (и) Управления правового обеспечения Комитета.
20. Описание последовательности действий СФЕ с установлением срока выполнения каждого действия предусмотрено в приложении 1 к настоящему Регламенту.

3) мәлімдеуші ұсынған құжаттардың Стандарттың 1112-тармақтарына сәйкестігін қарау;
4) Комитеттің кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізуден бас тарту туралы шешімі Стандарттың 16-тармағында көзделген жағдайда қабылданады;
5) кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізу туралы бұйрықтың жобасын дайындау және заң қызметімен келісу;
6) кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы бұйрықты тіркеу;
7) кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы мәлімдеушіге жазбаша түрде хабарлау;
8) тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізген немесе енгізуден бас тартқан жағдайда Комитет өтініш берушіні жазбаша нысанда хабардар етеді;
9) өтініш берушімен осы бұзушылықтар жойылған кезде Кодексте белгіленген тәртіпте өтініші қайта қаралады;
10) кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілгеннен кейін Комитет Комитеттің көрсетілген www.e.customs.kz интернет-ресурсына немесе 8 (7172) 79-45-45 телефоны бойынша жаңартылған тізілімін орналастыруды қамтамасыз етеді.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі іс-әрекет
(өзара іс-әрекет) тәртібінің сипаттамасы
15. Мәлімдеуші ұсынған құжаттар Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасымен тізімдеме бойынша (қолма-қол, не поштамен) қабылданады. Тізімдеменің көшірмесін Комитет кеңсесімен қабылданған күнді көрсете отырып, мәлімдеушіге жолданады (тапсырылады).
Қабылданған құжаттар қаралады, Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасымен ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін берумен бақылауға қойылады. Тіркелген, тиісті түрде ресімделген құжаттар Комитет басшысына келесі орындаушыға беру үшін беріледі.
Құжаттардың тапсырылғандығын оның Комитет кеңсесінде тіркелгендігі растайды.
16. Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі Стандарттың 1112-тармақтарында көрсетілген.
17. Арызда не оған қоса берілген құжаттарда көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда, мәлімдеуші ол туралы кеден ісі саласындағы уәкілетті органға мәліметтер өзгерген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей жазбаша түрде хабарлауға міндетті.
18. Ақпараттық қауіпсіздікке талаптар жоқ.
19. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне мына ҚФБ қатысады:
1) Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасының қызметкері (лері);
2) Комитеттің төрағасы;
3) Комитет төрағасының орынбасары;
4) Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасының бастығы;
5) Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасының қызметкері (лері);
6) Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасының бастығы;
7) Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасының қызметкері (лері).
20. ҚФБ іс-қимыл реттілігінің сипаттамасы әрбір іс-қимылдың орындалу мерзімін белгілеу осы Регламенттің 1-қосымшасында қарастырылған.

21. Схема включения в реестр таможенных представителей, приведен в приложении 2 к настоящему Регламенту.
Приложение 1
к Регламенту государственной услуги
«Включение в реестр таможенных представителей»
Описание последовательности действий СФЕ
с установлением срока выполнения каждого действия
Таблица 1. Описание действий СФЕ
№ Действия
(хода, потока
работ)
1 2 3
1
Наименование СФЕ
Управление
организационной
и кадровой
работы Комитета
Руководство
Комитета
(председатель,
заместитель
председателя)
Управление
организации
таможенного
контроля
2
Наименование
действия
(процесса,
процедуры) и
их описание
Проверка и
прием пакета
документов,
представленных
заявителем с
присвоением регистрацион-
ного номера в
ЕСЭДО
Распределение
пакета
документов,
представленных
ответственному
структурному
подразделению
Рассмотрение
представленных
документов на
предмет соответствия
требованиям
таможенного
законодательства
Республики Казахстан
3
Форма
завершения
(данные,
документ
организационно
-распоряди-
тельное
решение)
Передача пакета
документов,
представленных
заявителем для
распределения,
впоследствии
передача
исполнителю
Резолюция
1) В случаях
предусмотренных
пункта 16
Стандарта.
Дача письменного
мотивированного
отказа в дальнейшем
рассмотрении
2) Подготовка и
согласование с
юридической службой
проекта приказа о
включении в реестр
таможенных реестр.
4
Сроки
исполнения
2 часа
1 рабочий день
15 календарных дней
продолжение таблицы:
4 5 6 7
Управление
правового
обеспечения
Комитета
Руководство
Комитета
(председатель,
заместитель
председателя)
Управление
организационной
и кадровой
работы Комитета
Управление
организации
таможенного контроля
Комитета
Согласование
проекта приказа
о включении в
реестр
таможенных
представителей,
либо отказа в
согласовании
Подписание
приказа о
включении в
реестр
таможенных
представителей,
либо письменного
мотивированного
отказа о
включении в
реестр
таможенных
представителей
Регистрация
приказа о
включении в
реестр
таможенных
представителей
В случае подписания
приказа, подготовка
уведомления в
письменном виде
заявителю, либо
письменного
мотивированного о
включении в реестр
таможенных
представителей
1-2 календарных
дня
1 рабочий день
1 рабочий день
Не установлено
Таблица 2. Варианты использования. Основной процесс.
Управление
организацион-
ной и
кадровой
работы
Комитета
Руководство
Комитета
(председа-
тель,
заместитель
председа-
теля)
Управление
организации
таможенного
контроля
Комитета
Управление
правового
обеспечения
Комитета
Управление
организационной
и кадровой
работы Комитета
1. Проверка,
прием пакета
документов,
представлен-
ных
заявителем с
присвоением
регистрацион-
ного номера в
ЕСЭДО,
проставление
штампа с
входящим
номером на
втором
экземпляре
заявления,
передача
руководству
для
распределения
2.
Распределе-
ние пакета
документов,
представ-
ленных
заявителем
ответствен-
ному
структур-
ному
подразде-
лению

21. ҚФБ және мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу тәртібі осы Регламенттің 2-қосымшасында қарастырылған.
«Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу»
мемлекеттік қызмет регламентіне
1-қосымша
ҚФБ іс-қимыл реттілігінің сипаттамасы әрбір іс-қимылдың орындалу мерзімі
1-кесте. ҚФБ іс-қимылының сипаттамасы
№ Іс-қимыл (жұмыстың барысы ағымы)
1
2
3
1
ҚФБ атауы
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің басшылары (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
2
Іс-қимыл атауы (процестің, рәсімдердің) және олардың сипаттамасы
ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін берумен мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін қабылдау және тексеру
Жауапты құрылымдық бөлімшеге ұсынылған құжаттар пакетін бөлу
Ұсынылған құжаттарды Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасының талаптарына сәйкестігіне қарау
3
Аяқтау нысаны (деректер, ұйымдастырушылық-басқару шешім құжаты)
Мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін бөлу үшін орындаушыға беру үшін
Қарар
1) Мәлімдеуші ұсынған құжаттардың толық емес фактісі анықталған фактілер жағдайда бұдан әрі қарастырудан, жазбаша түрде уәжді бас тартуды беру
4
Орындау мерзімдері
1-3 күнтізбелік күндер
1 күнтізбелік күн
3-6 күнтізбелік күндер
кестенің жалғасы:
4
5
6
7
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
Комитеттің басшылары (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
Кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізу туралы бұйрықтың жобасын келісу және басшыларға қол қоюға үшін беру
Кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізу туралы бұйрыққа қол қою не кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізуден жазбаша түрде уәжді бас тарту
Кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізу туралы бұйрықты не тіркеу жазбаша түрде уәжді бас тарту тіркеу
Бұйрыққа қол қойған жағдайда, мәлімдеушіге жазбаша түрде хабарландыруды дайындау, немесе кеден өкілдерінің тiзілімінен енгізуден жазбаша түрде уәжді бас тарту
1-3 күнтізбелік күндер
1 күнтізбелік күн
1 күнтізбелік күн
1 күнтізбелік күн
2-кесте. Қолдану нұсқалары. Негізгі процесс.
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің басшылары (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
1. ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін берумен мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін қабылдау, тексеру, арыздың екінші данасына кіріс нөмірі бар мөртаңба қою, бөлу үшін басшыларға беру
2. Мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге беру

3. Рассмотрение
документов,
представленных
заявителем на
соответствие
пункту 11
Стандарта
7. Регистрация
приказа о
включении в
реестр
таможенных
представителей
4. 1) В случае
установления
фактов
неполноты,
представленных
документов
заявителем,
дача
письменного
мотивированного
отказа в
дальнейшем
рассмотрении
2) Подготовка и
согласование с
юридической
службой проекта
приказа в
реестр
таможенных
представителей
5. Рас-
смотрение
документов,
представ-
ленных
заявителем
на соот-
ветствие
действую-
щему
законода-
тельству
Республики
Казахстан
6.
Подписание
приказа о
включении в
реестр
таможенных
представи-
телей, либо
письменного
мотивирова-
нного
отказа о
включении в
реестр
таможенных
представи-
телей
8. В случае
подписания
приказа,
подготовка
уведомления в
письменном виде
заявителю, либо
письменного
мотивированного
о включении в
реестр
таможенных
представителей
6.
Согласова-
ние проекта
приказа о
включении в
реестр
таможенных
представи-
телей, либо
отказа в
согласо-
вании
Таблица 3. Варианты использования. Альтернативный процесс.
Управление
организационной
и кадровой
работы Комитета
Руководство
Комитета
(председатель,
заместитель
председателя)
Управление
организации
таможенного
контроля Комитета
Управление
правового
обеспечения
Комитета
1. Проверка,
прием пакета
документов,
представленных
заявителем с
присвоением
регистрационного
номера в ЕСЭДО,
проставление
штампа с
входящим номером
на втором
экземпляре
заявления,
передача
руководству для
распределения
2. Распределение
пакета
документов,
представленных
заявителем
ответственному
структурному
подразделению
3. Рассмотрение
документов,
представленных
заявителем на
соответствие
пункту 11
Стандарта
6. Регистрация
письменного
мотивированного
отказа в реестр
таможенных
представителей
5. Подписание
письменного
мотивированного
отказа в реестр
таможенных
представителей
4. Подготовка
письменного
мотивированного
отказа о
включении в
реестр таможенных
представителей
7. Направление
письменного
мотивированного
отказа о
включении в
реестр
таможенных
представителей
Приложение 2
к Регламенту государственной услуги
«Включение в реестр таможенных представителей»
Схема включения в реестр таможенных представителей
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 октября 2012 года № 456
Регламент государственной услуги
«Включение в реестр таможенных перевозчиков»
1. Общие положения
1. Настоящий Регламент государственной услуги «Включение в реестр таможенных перевозчиков» (далее – Регламент) разработан в соответствии со статьями 34 и 35 Кодекса Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» от 30 июня 2010 года № 298-IV (далее - Кодекс).
2. В настоящем Регламенте используются следующие основные понятия и аббревиатуры:

3. Өтініш берушімен тапсырылған құжаттардың Стандарттың 11-тармағына сәйкестігін қарау
4.  Мәлімдеуші ұсынған құжаттардың толық емес фактісі анықталған жағдайында, бұдан әрі қарастырудан жазбаша түрде уәжді бас тартуды беру
2) кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізу туралы бұйрықтың жобасын дайындау және басшыларға қол қоюға үшін беру
5. Мәлімдеуші ұсынған құжаттардың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін қарау
6. Кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізу туралы бұйрыққа қол қою не кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізуден жазбаша түрде уәжді бас тарту
7. Кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізу туралы бұйрықты тіркеу
8. Бұйрыққа қол қойған жағдайда, мәлімдеушіге жазбаша түрде хабарландыру дайындау, немесе Кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізуден жазбаша түрде уәжді бас тарту
9. Кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізу туралы бұйрықтың жобасын келісу не келісуден бас тарту
3-кесте. Қолдану нұсқалары. Балама процесс.
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің басшылары (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
1. ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін берумен мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін қабылдау, тексеру, арыздың екінші данасына кіріс нөмірі бар мөртаңба қою, бөлу үшін басшыларға беру
2. Мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге беру
3. Мәлімдеуші ұсынған құжаттардың Стандарттың 11-тармағына сәйкестігін қарау
4. Кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізуден жазбаша түрде уәжді бас тартуды дайындау
5. Кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізуден жазбаша түрде уәжді бас тартуға қол қою
6. Кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізуден і жазбаша түрде уәжді бас тартуды тіркеу
7. Кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізуден жазбаша түрде уәжді бас тартуды жолдау
«Кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізу»
мемлекеттік қызмет регламентіне
2-қосымша
ҚФБ және мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу тәртібі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 8 қазандағы № 456
бұйрығына 4-қосымша
«Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу»
мемлекеттік қызмет көрсетудің регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу» мемлекеттік қызметтің регламенті (бұдан әрі – Регламент) «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы № 296-IV Кодексінің 34 және 35-баптарына сәйкес әзірленген (бұдан әрі – Кодекс).
2. Осы Регламентте мынадай негізгі түсініктер мен аббревиатуралар пайдаланылады:

1) Комитет – Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан;
2) структурно-функциональные единицы (далее – СФЕ) – структурные подразделения и ответственные должностные лица Комитета, участвующие в процессе оказания государственной услуги;
3) государственная услуга – включение объектов в реестр таможенных перевозчиков;
4) заявитель – юридическое лицо, подавшее заявление о включении в таможенных перевозчиков;
5) ЕСЭДО – Единая система электронного документооборота.
3. Государственную услугу оказывает Комитет.
4. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
5. Государственная услуга предоставляется на основании:
1) Кодекса;
2) Стандарта оказания государственной услуги «Включение в реестр таможенных перевозчиков», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2012 года № 1169 «Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан» (далее – Стандарт).
6. Результатом государственной услуги является решение Комитета о включении в реестр таможенных перевозчиков с выдачей свидетельства о включении в реестр таможенных перевозчиков или мотивированный отказ во включении в реестр таможенных перевозчиков в письменной форме.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
2. Требования к порядку оказания государственной услуги
8. Государственная услуга оказывается по адресу, указанному в пункте 1 Стандарта. График работы Комитета ежедневно с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней.
9. Информацию по вопросам оказания государственной услуги, в том числе о порядке обжалования можно получить в Управлении организации таможенного контроля Комитета по телефонам: 8 (7172) 79-45-45 а также по адресу, указанному в пункте 1 Стандарта.
10. Срок оказания государственной услуги указан в пункте 7 Стандарта.
11. Основания для отказа в предоставлении данной государственной услуги указаны в пункте 16 Стандарта.
12. Этапы оказания государственной услуги:
1) проверка и прием пакета документов, представленных заявителем с присвоением регистрационного номера в ЕСЭДО, проставление штампа с входящим номером на втором экземпляре заявления, передача руководству для распределения;
2) распределение пакета документов, представленных заявителем ответственному структурному подразделению;
3) рассмотрение документов, представленных заявителем на соответствие пунктам 1112 Стандарта;
4) решение Комитета об отказе во включении реестр таможенных перевозчиков принимается в случаях предусмотренных пункта 16 Станадарта;

1) Комитет – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті;
2) құрылымдық-функционалдық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) – мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысатын, Комитеттің жауапты лауазымды тұлғалары және құрылымдық бөлімшелері;
3) мемлекеттік қызмет – кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу;
4) мәлімдеуші – кедендік тасымалдаушыларының тізіліміне енгізуге арыз берген заңды тұлға;
5) ЭҚАБЖ – электронды құжат айналымының бірыңғай жүйесі.
3. Мемлекеттік қызметті Комитет ұсынады.
4. Ұсынатын мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
5. Мемлекеттік қызмет:
1) Кодекстің;
2) «Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитетімен көрсетілетін мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қыркүйектегі № 1169 қаулысымен бекітілген «Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу» мемлекеттік қызмет көрсету стандартының (бұдан әрі – Стандарт) негізінде ұсынылады.
6. Мемлекеттік қызметтің нәтижесі болып кедендік тасымалдаушыларының тізіліміне енгізу туралы куәлігін беру немесе кедендік тасымалдаушыларының тізіліміне енгізуден жазбаша түрдегі уәжді бас тартуы туралы кеден ісі саласындағы уәкілетті органның шешімі болып табылады.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібіне қойылатын талаптар
8. Мемлекеттік қызмет Стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекен-жайы бойынша көрсетіледі. Уәкілетті органның жұмыс кестесі демалыс (сенбі және жексенбі) және мемлекеттік мереке күндерін қоспағанда, күн сайын сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
9. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мәселелері бойынша, соның ішінде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты (8-717-2) 79-45-45 телефоны бойынша Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасынан, сондай-ақ Стандарттың 1-тармағында көрсетілген мекен-жайы бойынша алуға болады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімі Стандарттың 7-тармағында көрсетілген.
11. Осы мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту үшін негіз Стандарттың 16-тармағында көрсетілген.
12. Мемлекеттік қызметті көрсету кезеңдері:
1) ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін берумен мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін қабылдау және тексеру, арыздың екінші данасына кіріс нөмірі бар мөртаңба қою, бөлу үшін басшыларға беру;
2) мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге беру;
3) мәлімдеуші ұсынған құжаттарды Стандарттың 1112-тармақтарына сәйкестігін қарау;
4) Комитеттің кедендік тасымалдаушыларының тiзіліміне енгізуден бас тарту туралы шешімі Стандарттың 16-тармағында көзделген жағдайда қабылданады;

5) подготовка и согласование с юридической службой проекта приказа о включении реестр таможенных перевозчиков;
6) регистрация приказа о включении реестр таможенных перевозчиков;
7) выдача свидетельства о включении в реестр таможенных перевозчиков;
8) письменное уведомление заявителя о включении реестр таможенных перевозчиков.
3. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
13. Документы, представленные заявителем, принимаются (нарочно, либо почтой) по описи Управлением организационной и кадровой работы Комитета. Копия описи направляется (вручается) заявителю с указанием даты приема канцелярией Комитета.
Принятые документы рассматриваются, ставятся на контроль Управлением организационной и кадровой работы Комитета с присвоением регистрационного номера в ЕСЭДО. Зарегистрированные, оформленные надлежащим образом документы передаются руководству Комитета для распределения в последующем исполнителю.
Подтверждением сдачи документов является его регистрация в канцелярии Комитета.
14. Перечень необходимых документов для включения реестр таможенных перевозчиков указаны в пунктах 1112 Стандарта.
15. В случае изменения сведений, указанных в заявлении либо прилагаемых к нему документах, заявитель сообщает об этом в Комитет не позднее пятнадцати календарных дней с даты изменения сведений в письменной форме.
16. Требований к информационной безопасности не имеется.
17. В процессе оказания государственной услуги задействованы следующие СФЕ:
1) работник (и) Управления организационной и кадровой работы Комитета;
2) председатель Комитета;
3) заместитель председателя Комитета;
4) начальник Управления организации таможенного контроля Комитета;
5) работник (и) Управления организации таможенного контроля Комитета;
6) начальник Управления правового обеспечения Комитета;
7) работник (и) Управления правового обеспечения Комитета;
18. Описание последовательности действий СФЕ с установлением срока выполнения каждого действия предусмотрено в приложении 1 к настоящему Регламенту.
19. Схема включения в реестр таможенных перевозчиков, приведен в приложении 2 к настоящему Регламенту.
Приложение 1
к Регламенту государственной услуги
«Включение в реестр таможенных перевозчиков»
Описание последовательности действий СФЕ
с установлением срока выполнения каждого действия
Таблица 1. Описание действий СФЕ
№ Действия
(хода, потока
работ)
1 2 3
1
Наименование СФЕ
Управление
организационной
и кадровой
работы Комитета
Руководство
Комитета
(председатель,
заместитель
председателя)
Управление
организации
таможенного
контроля
2
Наименование
действия
(процесса,
процедуры) и
их описание
Проверка и
прием пакета
документов,
представленных
заявителем с
присвоением регистрацион-
ного номера в
ЕСЭДО
Распределение
пакета
документов,
представленных
ответственному
структурному
подразделению
Рассмотрение
документов,
представленных
заявителем на
соответствие пунктам
11, 12 Стандарта
3
Форма
завершения
(данные,
документ
организационно
-распоряди-
тельное
решение)
Передача пакета
документов,
представленных
заявителем для
распределения,
впоследствии
передача
исполнителю
Резолюция

5) кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізу туралы бұйрықтың жобасын дайындау және заң қызметімен келісу;
6) кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу туралы бұйрықты тіркеу;
7) кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу туралы куәлігін беру;
8) кедендік тасымалдаушыларының тізіліміне енгізу туралы мәлімдеушіге жазбаша түрде хабарлау.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі іс-әрекет (өзара
іс-әрекет) тәртібінің сипаттамасы
13. Мәлімдеуші ұсынған құжаттар Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасымен тізімдеме бойынша (қолма-қол, не поштамен) қабылданады. Тізімдеменің көшірмесін Комитет кеңсесімен қабылданған күнді көрсете отырып, мәлімдеушіге жолданады (тапсырылады).
Қабылданған құжаттар қаралады, Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасымен ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін берумен бақылауға қойылады. Тіркелген, тиісті түрде ресімделген құжаттар Комитет басшысына келесі орындаушыға беру үшін беріледі.
Құжаттардың тапсырылғандығын оның Комитет кеңсесінде тіркелгендігі растайды.
14. Кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі Стандарттың 1112-тармақтарында көрсетілген.
15. Арызда не оған қоса берілген құжаттарда көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда, мәлімдеуші ол туралы Комитетке мәліметтер өзгерген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей жазбаша түрде хабарлауға міндетті.
16. Ақпараттық қауіпсіздікке талаптар жоқ.
17. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне мына ҚФБ қатысады:
1) Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасының қызметкері (лері);
2) Комитеттің төрағасы;
3) Комитет төрағасының орынбасары;
4) Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасының бастығы;
5) Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасының қызметкері (лері);
6) Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасының бастығы;
7) Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасының қызметкері (лері).
18. ҚФБ іс-қимыл реттілігінің сипаттамасы әрбір іс-қимылдың орындалу мерзімін белгілеумен осы Регламенттің 1-қосымшасында көзделген.
19. Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу сызбасы осы Регламенттің 2-қосымшасында көзделген.
«Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне
енгізу» мемлекеттік қызметінің
регламентіне 1-қосымша
ҚФБ іс-қимыл реттілігінің сипаттамасы әрбір іс-қимылдың орындалу мерзімі
1-кесте. ҚФБ іс-қимылының сипаттамасы
№ Іс-қимыл (жұмыстың барысы ағымы)
1
2
3
1
ҚФБ атауы
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің басқармасы (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
2
Іс-қимыл атауы (процестің, рәсімдер) және олардың сипаттамасы
ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін бере өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін қабылдау және тексеру
Мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберу
Мәлімдеуші ұсынған құжаттардың Стандарттың 1112-тармақтарына сәйкестігін қарау
3
Аяқтау нышаны (деректер, ұйымдастыру-анықтау шешім құжаты)
Мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін басқармаға қарастыруға беру, соңында орындаушыға беру үшін
Қарар

1) В случаях
предусмотренных
пункта 16 Стандарта.
Дача письменного
мотивированного
отказа во включении
в реестр таможенных
перевозчиков.
2) Подготовка и
согласование с
юридической службой
проекта приказа о
включении в реестр
таможенных
перевозчиков
4
Сроки
исполнения
2 часа
1 рабочий день
15 календарных дней
продолжение таблицы:
4 5 6 7
Управление
правового
обеспечения
Комитета
Руководство
Комитета
(председатель,
заместитель
председателя)
Управление
организационной
и кадровой
работы Комитета
Управление
организации
таможенного контроля
Комитета
Согласование
проекта приказа
о включении
объектов
интеллектуальной
собственности в
таможенный
реестр, либо
отказа в
согласовании
Подписание
приказа о
включении в
реестр
таможенных
перевозчиков,
либо письменного
мотивированного
отказа во
включении в
реестр
таможенных
перевозчиков
Регистрация
приказа о
включении в
реестр
таможенных
перевозчиков
В случае подписания
приказа, подготовка
уведомления в
письменном виде
заявителю, либо
письменного
мотивированного о
включении объектов
интеллектуальной
собственности в
таможенный реестр
3 рабочих дня
1 рабочий день
2 часа
15 календарных дней
Таблица 2. Варианты использования. Основной процесс.
Управление
организа-
ционной и
кадровой
работы
Комитета
Руководство
Комитета
(председатель,
заместитель
председателя)
Управление
организации
таможенного
контроля
Комитета
Управление
правового
обеспечения
Комитета
Управление
организацион-
ной и
кадровой
работы
Комитета
1. Проверка,
прием пакета
документов,
представленных
заявителем с
присвоением
регистрацион-
ного номера в
ЕСЭДО,
проставление
штампа с
входящим
номером на
втором
экземпляре
заявления,
передача
руководству
для
распределения
2.
Распределение
пакета
документов,
представленных
заявителем
ответственному
структурному
подразделению
3.
Рассмотрение
документов,
представленных
заявителем на
соответствие
пунктам 11, 12
Стандарта
7.
Регистрация
приказа во
включении в
реестр
таможенных
перевозчиков
1) Подготовка
и согласование
с юридической
службой
проекта
приказа о
включении в
реестр
таможенных
перевозчиков
5. Рассмо-
трение
документов,
представ-
ленных
заявителем
на соответ-
ствие
действую-
щему
законо-
дательству
Республики
Казахстан
6. Подписание
приказа о
включении в
реестр
таможенных
перевозчиков,
либо
письменного
мотивирован-
ного отказа во
включении в
реестр
таможенных
перевозчиков

1) Стандарттың 16-тармағында көзделген жағдайда, дәлелді жазбаша түрде ары қарай қарастырудан бас тартуды беру
2) Комитеттің контрабандаға қарсы күрес басқармасына сұрау салуды жолдау
3) Комитеттің пост-кедендік бақылау бақылау басқармасына сұрау салуды жолдау
4) кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізу туралы бұйрықтың жобасын дайындап және басшыларға қол қою үшін жіберу
4
Орындау мерзімдері
1-2 күнтізбелік күндер
1 жұмыс күні
15 күнтізбелік күн
кестенің жалғасы:
4
5
6
7
8
Комитеттің Контрабандаға қарсы күрес басқармасына сұрау жіберу
Комитеттің Посткедендік бақылау бақылау басқармасына сұрау жіберу
Комитеттің басқармасы (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
Мәлімдемеушінің бір жыл ішінде әкімшілік жауапкершілікке тартылу фактілерінің болмауы не бар туралы жауап беру
Мәлімдемеуші арыз берген күні кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттің болмауы не бар туралы жауап беру
Кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізу туралы бұйрыққа қол қою, немесе кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тарту
Кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізу туралы бұйрықты тіркеу
Бұйрыққа қол қойған жағдайда, өтініш берушіге жазбаша түрде хабарландыруды дайындау, немесе кедендік тасымалдаушылар тiзілімінен енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тарту
3 жұмыс күні
1 жұмыс күн
2 сағат
1) 15 күнтізбелік күн
2-Кесте. Қолдану нұсқалары. Негізгі процесс.
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің басқармасы (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
Комитеттің Ұйымдастыру және кадр жұмысы басқармасы
1. ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін бере өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін қабылдау, тексеру, өтініштің екінші данасына кіріс нөмірі бар штамп қойылып, қарастырылуға басқармаға беріледі
2. Мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберу
3. Мәлімдеуші ұсынған құжаттардың Стандарттың 1112-тармақтарына сәйкестігін қарау
7. Кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізу туралы бұйрықты тіркеу
4. Өтініш берушімен тапсырылған құжаттардың толық еместігі анықталған фактілер жағдайында, дәлелді жазбаша түрде ары қарай қарастырудан бас тартуды беру
2) кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізу туралы бұйрықтың жобасын дайындап және заң қызметімен келісу
5. Өтініш берушімен тапсырылған құжаттардың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін қарау
6. Кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізу туралы бұйрыққа қол қою, немесе Кеден өкілдерінің тiзіліміне енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тарту

8. В случае
подписания
приказа,
подготовка
уведомления в
письменном
виде
заявителю,
либо
письменного
мотивирован-
ного отказа о
включении в
реестр
таможенных
перевозчиков
6.
Согласова-
ние проекта
приказа о
включении в
реестр
таможенных
перевозчи-
ков, либо
мотивиро-
ванный
отказ во
включении в
реестр
таможенных
перевоз-
чиков
Таблица 3. Варианты использования. Альтернативный процесс.
Управление
организационной и
кадровой работы
Комитета
Руководство
Комитета
(председатель,
заместитель
председателя)
Управление
организации
таможенного
контроля Комитета
Управление
правового
обеспечения
Комитета
1. Проверка, прием
пакета документов,
представленных
заявителем с
присвоением
регистрационного
номера в ЕСЭДО,
проставление штампа
с входящим номером
на втором экземпляре
заявления, передача
руководству для
распределения
2. Распределение
пакета
документов,
представленных
заявителем
ответственному
структурному
подразделению
3. Рассмотрение
документов,
представленных
заявителем на
соответствие
пункту 11
Стандарта
6. Регистрация
письменного
мотивированного
отказа о включении в
реестр таможенных
перевозчиков
5. Подписание
письменного
мотивированного
отказа о
включении в
реестр таможенных
перевозчиков
4. Подготовка
письменного
мотивированного
отказа о
включении в
реестр таможенных
перевозчиков
7. Направление
письменного
мотивированного
отказа о включении в
реестр таможенных
перевозчиков
Приложение 2
к Регламенту государственной услуги
«Включение в реестр таможенных перевозчиков»
Схема включения в реестр таможенных перевозчиков
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 октября 2012 года № 456
Регламент государственной услуги
«Таможенная очистка и выпуск товаров»
1. Общие положения
1. Настоящий Регламент государственной услуги «Таможенная очистка и выпуск товаров» (далее – Регламент) разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» и определяет механизм оказания государственной услуги.
2. В настоящем Регламенте используются следующие основные понятия:
1) таможенная очистка - совершение таможенных операций, установленных таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан, необходимых для введения товаров во внутреннее потребление, для их экспорта или для применения к товарам иной таможенной процедуры;
2) таможенный орган, уполномоченный на совершение таможенных операций, связанных с таможенной очисткой и выпуском товаров (далее – таможенные органы) - территориальные подразделения Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан;
3) уполномоченный орган в сфере таможенного дела - Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет);

8. Бұйрыққа қол қойған жағдайда, өтініш берушіге жазбаша түрде хабарландыруды дайындау, немесе кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тарту
6. Кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізу туралы бұйрықтың жобасын басшыларға қол қою үшін жіберу
3-Кесте. Қолдану нұсқалары. Балама процесс.
Комитеттің Ұйымдастырушылық және кадр жұмысы басқармасы
Комитеттің басқармасы (төраға, төрағаның орынбасары)
Комитеттің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы
1. ЭҚАБЖ-да тіркеу нөмірін бере өтініш беруші тапсырған құжаттар пакетін қабылдау, тексеру, өтініштің екінші данасына кіріс нөмірі бар штамп қойылып, қарастырылуға басқармаға беріледі
2. Мәлімдеуші ұсынған құжаттар пакетін жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберу
3. Мәлімдеуші ұсынған құжаттардың Стандарттың 11-тармағына сәйкестігін қарау
6. Кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тартуды тіркеу
5. Кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тартуға қол қою
4. Кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тартуды дайындау
7. Кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізуден дәлелді жазбаша түрде бас тартуды жолдау
«Кедендік тасымалдаушылар тiзіліміне енгізу»
мемлекеттік қызмет регламентіне
2-қосымша
Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу сызбасы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 8 қазандағы № 456
бұйрығына 5-қосымша
«Тауарларды кедендік тазарту және шығару»
мемлекеттік қызмет регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Тауарларды кедендік тазарту және шығару» мемлекеттік қызметінің регламенті (бұдан әрі – Регламент) «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасы 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабының 4-тармағына сәйкес дайындалған және мемлекеттік қызмет көрсету механизмін айқындайды.
2. Осы Регламентте мына негізгі ұғымдар қолданылады:
1) кедендік тазарту – тауарларды ішкі тұтынуға енгізу үшін, олардың экспорты үшін немесе тауарларға басқа кедендік рәсімді қолдану үшін қажетті, Кеден одағы және Қазақстан Республикасы кеден заңдарында белгіленген кедендік операцияларды жасау;
2) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет);
3) кедендік тазарту және тауарларды шығаруға байланысты, кедендік операцияларды жасауға уәкілетті кеден органы (бұдан әрі – кеден органы) - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері;

4) получатель государственной услуги – физические и юридические лица, являющиеся декларантами или таможенными представителями;
5) декларация на товары (далее – ДТ) - документ, составленный по установленной форме, содержащий сведения о товарах, об избранной таможенной процедуре и иные сведения, необходимые для выпуска товаров;
6) выпуск товаров - действие таможенных органов, разрешающее заинтересованным лицам использовать товары в соответствии с условиями заявленной таможенной процедуры или в соответствии с условиями, установленными для отдельных категорий товаров, не подлежащих в соответствии с настоящим Кодексом помещению под таможенные процедуры.
3. Государственную услугу оказывают таможенные органы, перечень которых указан в приложении 1 к Стандарту государственной услуги «Таможенная очистка и выпуск товаров», утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2012 года № 1169 «Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан».
4. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизирована.
5. Государственная услуга оказывается на основании:
1) статьи 271277 Кодекса Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» от 30 июня 2010 года № 298-IV (далее - Кодекс);
2) Стандарта государственной услуги «Таможенная очистка и выпуск товаров», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2012 года № 1169 «Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан» (далее – Стандарт).
6. Результатом оказываемой государственной услуги является решение о выпуске товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой в порядке, установленном таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан путем внесения (проставления) соответствующих отметок в (на) декларации на товары, коммерческих, транспортных (перевозочных) документах, используемых в качестве декларации на товары, а также соответствующих сведениях в информационные системы таможенного органа либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги на бумажном носителе.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе.
2. Требования к порядку оказания государственной услуги
8. Государственная услуга оказывается таможенными органами, адреса и графики работы, которые указаны в приложении 1 к Стандарту.
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги и необходимых документах, располагается на интернет-ресурсе Комитета: e.customs.kz, на стендах в местах предоставления государственной услуги, в официальных источниках информации, а также по адресам указанным в приложении 1 к Стандарту.

4) мемлекеттік қызметті алушы – декларанттар немесе кеден өкілдері болып табылатын жеке және заңды тұлғалар;
5) тауарларға арналған декларация (бұдан әрі - ТД) – бекітілген нысан бойынша құрастырылған тауарлар туралы, таңдалған кедендік рәсім туралы мәліметтер және тауарларды шығару үшін қажетті басқа да мәліметтер бар құжат;
6) тауарларды шығару – кеден органдарының мүдделі тұлғаларға тауарларды мәлімдеген кедендік рәсім талаптарына сәйкес немесе осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдермен орналастыруға жатпайтын тауарлардың жекелеген санаттары үшін белгіленген шарттарға сәйкес пайдалануға рұқсат беретін әрекет.
3. «Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитетімен көрсетілетін мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қыркүйектегі № 1169 қаулысымен бекітілген «Тауарларды кедендік тазарту және шығару» мемлекеттік қызмет көрсету стандартының (бұдан әрі – Стандарт) 1-қосымшасында көрсетілген тізбеге сәйкес кеден органдары көрсетеді.
4. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
5. Мемлекеттік қызмет:
1) «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасы 2010 жылғы 30 маусымдағы № 298-IV Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 271277-баптарының;
2) «Тауарларды кедендік тазарту және шығару» мемлекеттік қызмет стандартының (бұдан әрі - Стандарт) негізінде көрсетіледі.
6. Тауарларға арналған декларацияға (декларацияда), тауарларға арналған декларация ретінде пайдаланылатын коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарда, сондай-ақ кеден органының ақпараттық жүйелеріндегі тиісті мәліметтерде тиісті белгілерді енгізу (қою) жолымен Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығару туралы шешім не қағаз тасымалдағышында қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру мемлекеттік қызметтің нәтижесі болып табылады.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне талаптар
8. Мемлекеттік қызметті кеден органдары көрсетеді, оның мекен-жайы және жұмыс кестесі Стандарттың 1-қосымшасында көрсетілген.
9. Мемлекеттік қызметті көрсетудің шарттары және қажетті құжаттар туралы толық ақпараттар, Комитеттің интернет-ресурстарында: e.customs.kz, мемлекеттік қызмет көрсету орындарының стендттерінде, ресми ақпарат көздерінде, сондай-ақ Стандартқа 1-қосымшада көрсетілген мекен-жайлар бойынша орналастырылған.

10. Сроки оказания государственной услуги указанны в пункте 7 Стандарта.
11. Основания для отказа в предоставлении государственной услуги указан в пункте 16 Стандарта.
12. Этапы оказания государственной услуги с момента получения запроса от получателя государственной услуги и до момента выдачи результата государственной услуги:
1) получатель государственной услуги представляет таможенному органу, уполномоченному совершать таможенные операции, связанные с таможенной очисткой и выпуском товаров, ДТ и документы, используемые при таможенном декларировании, установленные статьями 281 и 282 Кодекса, а при таможенном декларировании товаров, перемещаемых по линиям электропередачи  и трубопроводным транспортом, дополнительно к документам, установленным частью первой настоящего пункта, представляет документы, предусмотренные пунктом 6 статьи 447 Кодекса и пунктом 3 статьи 448 Кодекса;
2) подтверждением подачи ДТ и документов является проставление даты и времени на двух экземплярах описи документов с указанием фамилии и инициалов должностного лица. Дата и время подачи ДТ, ее электронной копии и необходимых документов, фиксируется уполномоченным должностным лицом таможенного органа в журнале регистрации ДТ;
3) в случае отсутствия оснований для отказа в регистрации ДТ должностное лицо в течение срока, не превышающего 2 (двух) часов с момента подачи ДТ, присваивает ДТ регистрационный номер, формируемый в установленном порядке. Порядковый номер ДТ присваивается по журналу регистрации ДТ;
4) после регистрации ДТ должностное лицо указывает регистрационный номер ДТ и время ее регистрации на 2 (двух) экземплярах описи, которые заверяются подписью и проставлением оттиска личной номерной печати, а также указывает регистрационный номер в соответствующей графе ДТ;
5) один экземпляр описи после проставления соответствующих отметок возвращается получателю государственной услуги, второй – прикладывается к ДТ и документам. С момента присвоения регистрационного номера ДТ становится документом, свидетельствующим о фактах, имеющих юридическое значение;
6) решение о выпуске, приостановлении выпуска либо отказе в выпуске товаров принимается уполномоченным должностным лицом путем проставления штампа и внесения соответствующих записей в графы «С» и «D» ДТ, а также путем внесения соответствующих сведений в информационные системы таможенного органа;
7) указанные отметки заверяются подписью и оттиском личной номерной печати уполномоченного должностного лица таможенного органа;
8) после принятия решения о выпуске товаров уполномоченное должностное лицо таможенного органа формирует комплект документов, прилагаемых к ДТ согласно описи и передает установленные экземпляры ДТ, и прилагаемых к ней документов, получателю государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги на бумажном носителе.

10. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі Стандарттың 7-тармағында көрсетілген.
11. Осы мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту негізі Стандарттың 16-тармағында көрсетілген.
12. Мемлекеттік қызмет көрсету кезеңдері мемлекеттік қызмет алушыдан өтініш алған сәттен бастап және мемлекеттік қызмет нәтижесін беру сәтіне дейін:
1) Мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік қызметті алушы тауарларды кедендік тазартумен және шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасауға уәкілетті кеден органына ТД және кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын Кодекстің 281 және 282-баптарымен белгіленген құжаттарды ұсынуы, ал электр беру желілері бойынша және құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген құжаттарға қосымша Кодекстің 447-бабының 6-тармағымен және Кодекстің 448-бабының 3-тармағымен белгіленген құжаттарды ұсынуы қажет;
2) құжаттар тізімдемесінің екі данасында лауазымды тұлғаның тегі және аты-жөні көрсетіле отырып, күні мен уақытын қою ТД-ны және құжаттарды беруді растау болып табылады. ТД-ны, оның электронды көшірмесін және қажетті құжаттарды беру күні мен уақытын кеден органының уәкілетті лауазымды тұлғасы ТД-ны тіркеу журналында белгілейді;
3) ТД-ны тіркеуден бас тартуға негіздеме болмаған жағдайда, лауазымды тұлға ТД-ны берген сәттен бастап 2 (екі) сағаттан аспайтын мерзім ішінде ТД-ға белгіленген тәртіппен қалыптастырылған тіркеу нөмірін береді. ТД-ға реттік нөмір ТД-ны тіркеу журналы бойынша беріледі;
4) ТД-ны тіркегеннен кейін лауазымды тұлға қол қоюмен және жеке нөмірлік мөрін қоюмен куәландырылатын тізімдеменің 2 (екі) данасында ТД-ның тіркеу нөмірін және оны тіркеген уақытын көрсетеді, сондай-ақ ТД-ның тиісті бағанында тіркеу нөмірін көрсетеді;
5) тізімдеменің бір данасы тиісті белгілерді қойғаннан кейін декларантқа немесе кеден өкіліне қайтарылады, екінші – ТД-ға және құжаттарға қоса тіркеледі. Тіркеу нөмірі берілген сәттен бастап ТД заңды мәні бар фактілер туралы куәландыратын құжат болып табылады;
6) Тауарларды шығару, шығаруды тоқтата тұру не шығарудан бас тарту туралы шешімді уәкілетті лауазымды тұлға мөртаңба қою және ТД-ның «С» және «D» бағандарына тиісті жазбаларды енгізу жолымен, сондай-ақ кеден органының ақпараттық жүйелеріне тиісті мәліметтерді енгізу жолымен қабылдайды;
7) Көрсетілген белгілер кеден органының уәкілетті лауазымды тұлғасының қол қолымен және жеке нөмірлі мөрінің бедерімен куәландырылады;
8) Тауарларды шығару туралы шешім қабылданғаннан кейін кеден органының уәкілетті лауазымды тұлғасы тізімдемеге сәйкес ТД-ға қоса берілген құжаттардың жиынтығын қалыптастырады және мемлекеттік қызметті алушыға ТД-ның белгіленген даналарын және қоса берілген құжаттарды немесе жазбаша түрде не қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру береді.

3. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
13. ДТ и документы, используемые при таможенном декларировании путем проставления даты и времени на двух экземплярах описи документов с указанием фамилии и инициалов должностного лица фиксируются уполномоченным должностным лицом таможенного органа в журнале регистрации ДТ.
14. Полный перечень необходимых документов, используемых при таможенном декларировании товаров, установлен статьями 281 и 282 Кодекса, а при таможенном декларировании товаров, перемещаемых по линиям электропередачи и трубопроводным транспортом, дополнительно к документам, установленным частью первой настоящего пункта, необходимо предоставить документы, установленные пунктом 6 статьи 447 Кодекса и пунктом 3 статьи 448 Кодекса.
15. Требования к информационной безопасности:
Комитет осуществляет контроль за соблюдением требований по защите информации согласно статье 71 Кодекса.
16. В процессе оказания государственной услуги задействована одна структурно-функциональная единица (далее - СФЕ) - уполномоченное должностное лицо таможенного органа.
17. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры), указано в приложении 1 к настоящему Регламенту.
18. Схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ, приведена в приложении 2 к настоящему Регламенту.
Приложение 1
к Регламенту оказания государственной услуги
«Таможенная очистка и выпуск товаров»
Описание последовательности и взаимодействие административных
действий (процедур) каждой СФЕ с указанием срока выполнения
каждого административного действия (процедуры)
Таблица 1. Описание действий СФЕ.
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия
(хода,
потока
работ)
1
2
3
2
Наименование
СФЕ
Уполномоченное
должностное лицо
таможенного
органа
Уполномочен-
ное должност-
ное лицо
таможенного
органа
Уполномоченное
должностное лицо
таможенного органа
3
Наименование
действия
(процесса,
процедуры
операции) и
их описание
Проверка наличия
и сроков подачи
ДТ, заявления или
перечня, а также
описи документов
в двух
экземплярах по
форме,
установленной
Инструкцией о
порядке
регистрации или
отказе в
регистрации
декларации на
товары,
утвержденной
решением Комиссии
Таможенного союза
от 20 мая 2010
года № 262 "О
порядке
регистрации,
отказе в
регистрации
декларации на
товары и
оформления отказа
в выпуске
товара".
Регистрация
или отказ в
регистрации
ДТ, заявления
или перечня,
в случаях
установленных
пунктом 4
статьи 288
Кодекса.
Проверка ДТ и
таможенный
контроль, которые
включают в себя
следующие действия:
1.Проверка
соответствия
сведений,
заявленных в ДТ,
заявлении или
перечне, сведениям,
содержащимся в
документах,
используюмых при
таможенном
декларировании
товаров и ЭК ДТ и
Форматно-логический
контроль;
2.Сопоставление
сведений,
заявленных в
декларации на
товары, заявлении
или перечне, со
сведениями,
содержащимися в
профилях риска и
(или) индикаторах
риска, доведенных
до таможенных
органов, в том
числе с
использованием
информационных
технологий;
3. Контроль
соблюдения условий
помещения товаров
под таможенную
процедуру;
4. Контроль
правильности
определения кода ТН
ВЭД ТС;
5. Контроль
соблюдения запретов
и ограничений;
6. Контроль
правильности
определения страны
происхождения
товаров и
предоставления
тарифных
преференций;
7. Контроль
товаров, содержащих
объекты
интеллектуальной
собственности (при
обнаружении
признаков нарушения
прав
интеллектуальной
собственности
направляется рапорт
руководителю
таможенного органа
для принятие
решения о
приостановлении
выпуска товаров,
содержащих объекты
интеллектуальной
собственности в
соответствии со
статьями 440 и 441
Кодекса.);
8. Контроль
таможенной
стоимости;
9. Проверка наличия
денег на лицевом
счете плательщика;
10. Контроль
правильности
исчисления и уплаты
таможенных платежей
и налогов, а также
предоставления
отсрочек, рассрочек
и льгот по уплате
таможенных платежей
и налогов;
11. сверка учетного
номера контракта
либо номера
паспорта сделки,
заявленного в ДТ, с
учетным номером,
указанным на
контракте, либо с
номером паспорта
сделки.
4
Форма
завершения
(данные,
документ,
организаци-
онно-
распоря-
дительное
решение)
Фиксирование на
описи документов,
а также на всех
экземплярах
заявления или
перечня даты и
времени подачи
ДТ, ее
электронной копии
и документов, а
также заявления,
перечня и
документов с
указанием фамилии
и инициалов, и
проставлением
подписи и личной
номерной печати,
в том числе в
информационной
системе с
использованием
информационных
технологий.
Присвоение
регистрацион-
ного номера
по журналам
регистрации
ДТ, заявления
или перечня,
которые
ведутся
таможенным
органом в
бумажном и
электронном
виде или
оформление
листа отказа
в регистрации
ДТ, в случаях
установленных
пунктом 4
статьи 288
Кодекса:

3. Мемлекеттік қызмет көрсету барысындағы әрекеттер
(өзара әрекеттер) тәртібінің сипаттамасы
13. Кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын құжаттар және ТД–лар құжаттар тізімдемесінің екі данасында лауазымды тұлғаның тегі және аты-жөні көрсетіле отырып, күні мен уақытын қою жолымен кеден органының уәкілетті лауазымды тұлғасы ТД-ны тіркеу журналында белгілейді.
14. Кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын қажетті құжаттардың толық тізімін Кодекстің 281 және 282-баптарымен белгіленген құжаттарды ұсынуы, ал электр беру желілері бойынша және құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген құжаттарға қосымша Кодекстің 447-бабының 6-тармағымен және Кодекстің 448-бабының  3-тармағымен белгіленген құжаттарды ұсынуы қажет.
15. Ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талаптар:
Комитет Кодекстің 71-бабына сәйкес ақпаратты қорғау бойынша талаптарды сақтауға бақылау жүргізеді.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде бір құрылымдық–функционалдық бірлік (бұдан әрі – ҚФБ) – кеден органының уәкілетті лауазымды тұлғасы қатыстырылады.
17. Әр ҚФБ әкімшілік іс-әрекетінің (рәсімдерінің) және ретінің мәтіндік кестелік сипаттамасы, әрбір әкімшілік іс-әрекетінің (рәсімдерінің) орындалу уақытын көрсетілуімен осы Регламентке 1-қосымшада көрсетілген.
18. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде әкімшілік іс-әрекетінің логикалық ретінің арасындағы өзара байланысты көрсететін сызба және ҚФБ, осы Регламентке 2-қосымшада көрсетілген.
«Кедендік тазарту және тауарларды шығару»
мемлекеттік қызмет көрсету регламентіне
1-қосымша
Әр ҚФБ әкімшілік іс-әрекетінің (рәсімдерінің) және ретінің
мәтіндік кестелік сипаттамасы, әрбір әкімшілік іс-әрекетінің
(рәсімдерінің) орындалу уақытын көрсетілуі
Кесте 1. ҚФБ іс-әрекеттерін сипаттау.
Негізгі үдерістің іс-әрекеттері (жұмыс барысы, реті)
1
Іс-әрекет (жұмыс барысы, реті) №
1
2
3
2
ҚФБ аты
Кеден органының уәкілетті лауазымдық тұлғасы
Кеден органының уәкілетті лауазымдық тұлғасы
Кеден органының уәкілетті лауазымдық тұлғасы
3
Іс-әрекет (үдеріс, операция рәсімдері) аты және оның сипаттамасы
Кеден одағы Комиссиясының Тауарларға арналған декларацияны тіркеу, тіркеуден бас тарту және тауарды шығарудан бас тартуды рәсімдеу тәртібі туралы"2010 жылғы 20 мамырда № 262 шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту тәртібі туралы Ережесімен белгіленген нысанда ТД-ның, өтініштің немесе тізімнің, сонымен қатар құжаттардың тізімдемесінің екі данада болуын және ұсыну мерзімін тексеру.
Кодекстің 288 бабының 4-тармағында белгіленген жағдайларда, ТД-ны, өтінішті немесе тізімді тіркеу немесе тіркеуден бас тарту.
ТД-ны тексеру және кедендік бақылауға келесі іс-әрекеттер кіреді:
1. ТД, өтініш немесе тізімде мәлімделген мәліметтердің, тауарларды кедендік декларациялауда қолданылатын құжаттардағы және ТД ЭК-дегі мәліметтердің сәйкестігін тексеру және Үлгілік-логикалық бақылау;
2. Тауарларға арналған декларациядағы мәлімделген мәліметтерді кеден органдарына, оның ішінде ақпараттық технологияларды қолданумен, жеткізілген тәуекел бейіндері мен (немесе) тәуекел индикаторларындағы мәліметтермен салыстыру;
3. Тауарларды кеден процедурасына орналастыру шарттарының орындалуын бақылау;
4. КО СЭҚ ТН кодының дұрыс анықталуын бақылау;
5. Тыйым салулар мен шектеулердің орындалуын бақылау;
6. Тауардың шыққан жерін анықтаудың және тарифтік преференцияларды ұсынудың дұрыстығын бақылау;
7. Зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды бақылау (зияткерлік меншіктің құқығын бұзу белгілері байқалған кезде, Кодекстің 440 және 441-баптарына сәйкес зияткерлік меншік объектілері бар тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру туралы шешім қабылдау үшін кеден органының басшысына баянат жіберіледі.);
8. Кедендік құнды бақылау;
9. Төлеушінің есеп шотында ақша қаражатының болуын тексеру;
10. Кедендік төлемдер мен салықтарды есептеу мен төлеудің дұрыстығын бақылау, сонымен қатар кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу бойынша кейінге шегеру, бөліп төлеу мен жеңілдіктерді ұсыну;
11. ТД-да мәлімделген келісім-шарттың есеп нөмірін немесе мәміле төлқұжатының нөмірін келісім-шартта көрсетілген есеп нөмірімен, немесе мәміле төлқұжатының нөмірімен сәйкестендіру.
4
Аяқтау нысаны (деректер, ұйымдастырушылық-басқару шешім құжаты)
Құжаттардың тізімдемесінде, сонымен бірге өтініш немесе ТД-ны ұсыну мерзімі мен уақытының тізімінде, аты-жөні көрсетілген, және қолы мен жеке нөмірлік мөрі, оның ішінде ақпараттық технологияларды қолданумен ақпараттық жүйеде қойылған, ТД-ның электрондық көшірмесі мен құжаттардың барлық даналарында белгілеу.
Кодекстің 288 бабының 4-тармағымен белгіленген жағдайларда, кеден органымен қағаз және электронды түрде жүргізілетін ТД, өтініш немесе тізімді тіркеу журналдары бойынша тіркеу нөмірін белгілеу немесе ТД-ны тіркеуден бас тарту парағын ресімдеу:

1) ДТ,
заявление или
перечень
поданы
таможенному
органу, не
правомочному
регистриро-
вать
указанные
таможенные
документы;
2) ДТ,
заявление или
перечень
поданы
таможенному
органу не
уполномочен-
ным лицом;
3) в ДТ,
заявлении или
перечне не
указаны
основные
сведения,
предусмотрен-
ные
таможенным
законода-
тельством
Таможенного
союза и (или)
Республики
Казахстан;
4) ДТ,
заявление или
перечень не
подписаны
либо не
удостоверены
надлежащим
образом или
составлены не
по
установленной
форме;
5) в
отношении
декларируемых
товаров не
совершены
действия,
которые в
соответствии
с Кодексом
должны
совершаться
до подачи или
одновременно
с подачей
декларации на
товары,
заявления или
перечня.
При этом,
лист отказа
в регистрации
ДТ
оформляется в
двух
экземплярах с
обязательным
указанием
причин отказа
в регистрации
ДТ.
Принятие решения о
выпуске,
приостановлении
выпуска либо отказе
в выпуске товаров,
заявленных в ДТ,
заявлении или
перечне, путем
проставления штампа
и внесения
соответствующих
записей в графы «С»
и «D» декларации на
товары, а также
путем внесения
соответствующих
сведений в
информационные
системы таможенного
органа.
5
Сроки
исполнения
С момента подачи
ДТ и всех
необходимых
документов.
2 часа
Проверка ДТ: 1 - 10
рабочих дня. Выпуск
товаров может быть
приостановлен в
соответствии со
статьями 440 и 441
Кодекса РК "О
таможенном деле в
РК".
6
Номер
следующего
действия
2 колонка
3 колонка
4 колонка
продолжение таблицы:
Действия основного процесса (хода, потока работ)
4
5
6
7
Уполномочен-
ное
должностное
лицо
таможенного
органа
Уполномоченное
должностное
лицо
таможенного
органа
Уполномоченное
должностное
лицо
таможенного
органа
Уполномоченное
должностное лицо
таможенного органа
Направление
товаров на
таможенную
экспертизу в
случаях
установленных
таможенным
законодатель-
ством ТС и
РК, в том
числе с
использова-
нием системы
управления
рисками.
(принятие
решения о
назначении
таможенной
экспертизы,
отбор проб и
образцов
товаров).
Проведение
таможенного
осмотра/
досмотра
товаров, в
случаях
предусмотренных
таможенным
законодательст-
вом ТС и РК.
Принятие
решения о
выпуске товаров
Принятие решения об
отказе в выпуске
товаров в случаях,
установленных
таможенным
законодательством ТС и
РК
Заключение
таможенного
эксперта
(эксперта)
оформляется в
письменной
форме в двух
экземплярах,
один
экземпляр
остается в
организации,
проводившей
таможенную
экспертизу,
второй
экземпляр
направляется
таможенному
органу,
назначившему
таможенную
экспертизу.
По результатам
таможенного
досмотра
составляется
акт таможенного
досмотра в двух
экземплярах по
форме,
установленной
Решением
Комиссии
Таможенного
союза от
20.05.2010 г.
№ 260. Второй
экземпляр акта
вручается
(направляется)
лицу,
обладающему
полномочиями в
отношении
товаров, либо
его
представителю,
если это лицо
установлено. По
результатам
таможенного
осмотра
должностными
лицами
таможенных
органов
составляется
акт по форме,
установленной
Решением
Комиссии
Таможенного
союза от
20.05.2010г.
№ 260, если
результаты
такого осмотра
будут
использованы в
таможенных
целях. По
требованию
лица,
обладающего
полномочиями в
отношении
товаров,
должностные
лица
таможенного
органа обязаны
составить акт
либо поставить
отметку о факте
проведения
таможенного
осмотра на
транспортном
перевозочном),
коммерческом
или таможенном
документе.
Второй
экземпляр акта
о проведении
таможенного
осмотра
вручается лицу,
обладающему
полномочиями в
отношении
товаров.
Выпуск товаров,
путем
проставления
штампа и
внесения
соответствующих
записей в графы
«С» и «D»
декларации на
товары, а также
путем внесения
соответствующих
сведений в
информационные
системы
таможенного
органа.
Передача
получателю
государственной
услуги
установленных
экземпляров ДТ,
заявления или
перечня и
прилагаемых
документов.
Отказ в выпуске
товаров путем
проставления штампа и
внесения
соответствующих
записей в графы «С» и
«D» декларации на
товары, а также путем
внесения
соответствующих
сведений в
информационные системы
таможенного органа.
Передача получателю
государственной услуги
первого экземпляра
листа отказа и возврат
ДТ, прилагаемых к ней
документов и ее
электронной копии.
Срок
проведения
таможенной
экспертизы не
может
превышать
двадцать
рабочих дней
со дня
принятия
таможенным
экспертом
(экспертом)
материалов к
производству.
При
проведении
исследования
двух и более
объектов
таможенной
экспертизы,
требующего
применения
сравнительных
(сопостави-
тельных)
методов
исследования
и
использования
различных
научно-
технических
средств,
являющегося
длительным по
времени, срок
таможенной
экспертизы
продлевается
с письменного
разрешения
руководителя
организации,
проводящей
таможенную
экспертизу
или лица, его
замещающего,
с указанием
причин такого
продления на
срок, не
превышающий
срок
временного
хранения
товаров, если
выпуск
товаров не
осуществляет-
ся до
получения
результатов
таможенной
экспертизы.
до 10 рабочих
дней
1 - 10 рабочих
дней. Выпуск
товаров может
быть
приостановлен в
соответствии со
статьями 440 и
441 Кодекса РК
"О таможенном
деле в РК".
1 - 10 рабочих
дней.Выпуск товаров
может быть
приостановлен в
соответствии со
статьями 440 и 441
Кодекса РК "О
таможенном деле в РК".
5 колонка
6 колонка
7 колонка
Таблица 2. Варианты использования. Основной процесс
Основной процесс (ход, поток работ)
СФЕ 1
или
группа
1 СФЕ
Уполномоченное должностное лицо таможенного органа
Дейст-
вия № 1
Проверка наличия и сроков подачи ДТ, заявления или перечня, а
также описи документов в двух экземплярах по форме,
установленной Инструкцией о порядке регистрации или отказе в
регистрации декларации на товары, утвержденной решением
Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 262 "О
порядке регистрации, отказе в регистрации декларации на
товары и оформления отказа в выпуске товара".
Дейст-
вия № 2
Фиксирование на описи документов, а также на всех экземплярах
заявления или перечня даты и времени подачи ДТ, ее
электронной копии и документов, а также заявления, перечня и
документов с указанием фамилии и инициалов, и проставлением
подписи и личной номерной печати, в том числе в
информационной системе с использованием информационных
технологий.
Дейст-
вия № 3
Регистрация или отказ в регистрации ДТ, заявления или
перечня, в случаях установленных пунктом 4 статьи 288
Кодекса.
Дейст-
вия № 4
Присвоение регистрационного номера по журналам регистрации
ДТ, заявления или перечня, которые ведутся таможенным органом
в бумажном и электронном виде или оформление листа отказа в
регистрации ДТ, в случаях установленных пунктом 4 статьи 288
Кодекса:

1) ТД, өтініш немесе тізім ресімдеуге құқығы жоқ кеден органына ұсынылған;
2) ТД, өтініш немесе тізім уәкілеттілігі жоқ тұлғамен кеден органына ұсынылған;
3) ТД, өтініш немесе тізімде Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасымен қарастырылған негізгі мәліметтер көрсетілмеген;
4) ТД, өтініш немесе тізімге қол қойылмаған, не белгіленген түрде куәландырылмаған немесе белгіленген нысанда құрастырылмаған;
5) декларацияланатын тауарларға қатысты, Кодекске сәйкес тауарларға арналған декларацияны, өтінішті немесе тізімді ұсынуға дейін немесе ұсынумен қатар жүзеге асырылатын іс-әрекеттер жасалынбаған.
ТД-ны тіркеуден бас тарту парағы екі данада ТД-ны тіркеуден бас тарту себептерін міндетті түрде көрсетумен ресімделеді.
Мөртабанды қою және тауарларға арналған декларацияның «С» мен «D» бағандарына сәйкес жазуларды енгізу арқылы, сонымен қатар кеден органының ақпараттық жүйелеріне сәйкес мәліметтерді енгізу арқылы ТД, өтініш немесе тізімде мәлімделген тауарларды шығару, шығаруды тоқтата тұру немесе тауарларды шығарудан бас тарту туралы шешім қабылдау.
5
Орындау мерзімі
ТД мен барлық қажет құжаттарды ұсынудан бастап
2 сағат
ТД-ны тексеру: 1 - 10 жұмыс күні.
"ҚР кеден ісі туралы" ҚР Кодексінің 440 және 441-баптарына сәйкес тауарларды шығаруды тоқтата тұру мүмкін.
6
Келесі іс-әрекеттің нөмірі
2 баған
3 баған
4 баған
кестенің жалғасы
4
5
6
7
Кеден органының уәкілетті лауазымдық тұлғасы
Кеден органының уәкілетті лауазымдық тұлғасы
Кеден органының уәкілетті лауазымдық тұлғасы
Кеден органының уәкілетті лауазымдық тұлғасы
КО және ҚР кедендік заңнамасымен қарастырылған жағдайларда, тауарларды кедендік сараптамаға жіберу, соның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолданумен. (кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешім қабылдау, тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу).
КО және ҚР кедендік заңнамасымен қарастырылған жағдайларда, тауарларға кедендік қарау/тексеріс өткізу.
Тауарды шығару туралы шешім қабылдау.
КО және ҚР кедендік заңнамасымен белгіленген жағдайларда, тауарларды шығарудан бас тарту туралы шешім қабылдау.
Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы жазбаша түрде екі данада ресімделеді, бір дана кедендік сараптаманы өткізген ұйымда қалады, екінші данасы кедендік сараптаманы тағайындаған кедендік органға жіберіледі.
Кедендік тексерудің нәтижесі бойынша, Кеден одағының 2010 ж. 20 мамырдағы № 260 Шешімімен белгіленген нысан бойынша екі данада кедендік тексерудің актісі құрастырылады. Актінің екінші данасы тауарларға қатысты уәкілеттілігі бар тұлғаға, немесе егер бұл тұлға анықталған болса, оның өкіліне беріледі (жіберіледі). Кедендік қараудың нәтижесі бойынша, егер мұндай қараудың нәтижелері кеденнің мақсаттарда қолданылатын болса, кедендік органдардың лауазымдық тұлғаларымен Кеден одағының 2010 ж. 20 мамырдағы № 260 Шешімімен белгіленген нысан бойынша акті құрастырылады. Тауарларға қатысты уәкілеттілігі бар тұлғаның талабы бойынша кедендік органның лауазымдық тұлғалары актіні құрастыруға немесе көлік тасымалдаушы, коммерциялық не кедендік құжатта кедендік қараудың өткізілу фактісі туралы белгі қоюға міндетті.
Кедендік қараудың өткізілуі туралы актінің екінші данасы тауарларға қатысты уәкілеттілігі бар тұлғаға беріледі.
Мөртабанды қою және тауарларға арналған декларацияның «С» мен «D» бағандарына сәйкес жазуларды енгізу арқылы, сонымен қатар кеден органының ақпараттық жүйелеріне сәйкес мәліметтерді енгізу арқылы тауарларды шығару. Мемлекеттік қызмет көрсетуді алушыға ТД, өтініш немесе тізімнің белгіленген даналарын және қосымша ұсынылған құжаттарды беру.
Мөртабанды қою және тауарларға арналған декларацияның «С» мен «D» бағандарына сәйкес жазуларды енгізу арқылы, сонымен қатар кеден органының ақпараттық жүйелеріне сәйкес мәліметтерді енгізу арқылы тауарларды шығарудан бас тарту. Мемлекеттік қызмет көрсетуді алушыға бас тарту парағының бірінші данасын беру және ТД мен оған қосымша құжаттарды және электрондық көшірмесін қайтару.
Кедендік сараптаманы өткізу мерзімі кедендік сарапшымен (сарапшымен) материалдарды өндіріске алған күннен, жиырма жұмыс күнінен аспауы керек. Зерттеудің салыстырмалы әдістерін пайдалануды және әр түрлі ғылыми-техникалық құралдарды қолдануды талап ететін, ұзақ уақытты қажет ететін, кедендік сараптаманың екі немесе одан да көп объектілерге зерттеуді жүргізген кезде, егер де тауарларды шығару кедендік сараптаманың нәтижесін алуға дейін жүзеге асырылмаса, тауарларды уақытша сақтау мерзімінен аспайтын мерзімге ұзарту себептерін көрсетумен, кедендік сараптаманы өткізетін ұйым басшысының немесе оның орынбасарының жазбаша рұқсатымен кедендік сараптаманың мерзімі ұзартылады.
10 жұмыс күніне дейін
1 - 10 жұмыс күні. "ҚР кеден ісі туралы" ҚР Кодексінің 440 және 441-баптарына сәйкес тауарларды шығаруды тоқтата тұру мүмкін.
1 - 10 жұмыс күні. "ҚР кеден ісі туралы" ҚР Кодексінің 440 және  441-баптарына сәйкес тауарларды шығаруды тоқтата тұру мүмкін.
5 баған
6 баған
7 баған
Кесте 2. Қолдану нұсқалары. Негізгі үдеріс
Негізгі үдеріс (жұмыс барысы, реті)
ҚФБ 1 немесе 1 топ ҚФБ
Кеден органының уәкілетті лауазымдық тұлғасы
№ 1 іс-әрекет
Кеден одағы Комиссиясының "Тауарларға арналған декларацияны тіркеу, тіркеуден бас тарту және тауарды шығарудан бас тартуды рәсімдеу тәртібі туралы" 2010 жылғы 20 мамырда № 262 шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту тәртібі туралы Ережесімен белгіленген нысанда ТД-ның, өтініштің немесе тізімнің, сонымен қатар құжаттардың тізімдемесінің екі данада болуын және ұсыну мерзімін тексеру.
№ 2 іс-әрекет
Құжаттардың тізімдемесінде, сонымен бірге өтініш немесе ТД-ны ұсыну мерзімі мен уақытының тізімінде, аты-жөні көрсетілген, және қолы мен жеке нөмірлік мөрі, оның ішінде ақпараттық технологияларды қолданумен ақпараттық жүйеде қойылған, ТД-ның электрондық көшірмесі мен құжаттардың барлық даналарында белгілеу.
№ 3 іс-әрекет
Кодекстің 288-бабының 4-тармағында белгіленген жағдайларда, ТД-ны, өтінішті немесе тізімді тіркеу немесе тіркеуден бас тарту.
№ 4 іс-әрекет
Кодекстің 288-бабының 4-тармағымен белгіленген жағдайларда, кеден органымен қағаз және электронды түрде жүргізілетін ТД, өтініш немесе тізімді тіркеу журналдары бойынша тіркеу нөмірін белгілеу немесе ТД-ны тіркеуден бас тарту парағын ресімдеу:

1) ДТ, заявление или перечень поданы таможенному органу, не
правомочному регистрировать указанные таможенные документы;
2) ДТ, заявление или перечень поданы таможенному органу не
уполномоченным лицом;
3) в ДТ, заявлении или перечне не указаны основные сведения,
предусмотренные таможенным законодательством Таможенного
союза и (или) Республики Казахстан;
4) ДТ, заявление или перечень не подписаны либо не
удостоверены надлежащим образом или составлены не по
установленной форме;
5) в отношении декларируемых товаров не совершены действия,
которые в соответствии с Кодексом должны совершаться до
подачи или одновременно с подачей декларации на товары,
заявления или перечня.
При этом, лист отказа в регистрации ДТ оформляется в двух
экземплярах с обязательным указанием причин отказа в
регистрации ДТ.
Дейст-
вия № 5
Проверка ДТ и таможенный контроль, которые включают в себя
следующие действия: 1.Проверка соответствия сведений,
заявленных в ДТ, заявлении или перечне, сведениям,
содержащимся в документах, используюмых при таможенном
декларировании товаров и ЭК ДТ и Форматно-логический
контроль; 2.сопоставление сведений, заявленных в декларации
на товары, заявлении или перечне, со сведениями,
содержащимися в профилях риска и (или) индикаторах риска,
доведенных до таможенных органов, в том числе с
использованием информационных технологий; 3. Контроль
соблюдения условий помещения товаров под таможенную
процедуру; 4. Контроль правильности определения кода ТН ВЭД
ТС; 5. Контроль соблюдения запретов и ограничений; 6.
Контроль правильности определения страны происхождения
товаров и предоставления тарифных преференций; 7. Контроль
товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности
(при обнаружении признаков нарушения прав интеллектуальной
собственности направляется рапорт руководителю таможенного
органа для принятие решения о приостановлении выпуска
товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности в
соответствии со статьями 440 и 441 Кодекса.); 8. Контроль
таможенной стоимости; 9. Проверка наличия денег на лицевом
счете плательщика; 10. Контроль правильности исчисления и
уплаты таможенных платежей и налогов, а также предоставления
отсрочек, рассрочек и льгот по уплате таможенных платежей и
налогов; 11. сверка учетного номера контракта либо номера
паспорта сделки, заявленного в ДТ, с учетным номером,
указанным на контракте, либо с номером паспорта сделки.
Дейст-
вия № 6
Принятие решения о выпуске товаров.
Дейст-
вия № 7
Выпуск товаров, путем проставления штампа и внесения
соответствующих записей в графы «С» и «D» декларации на
товары, а также путем внесения соответствующих сведений в
информационные системы таможенного органа. Передача
получателю государственной услуги установленных экземпляров
ДТ, заявления или перечня и прилагаемых документов.
Таблица 3. Варианты использования. Альтернативный процесс
Основной процесс (ход, поток работ)
СФЕ 1
или
группа 1
СФЕ
Уполномоченное должностное лицо таможенного органа
Действия
№ 1
Проверка наличия и сроков подачи ДТ, заявления или перечня,
а также описи документов в двух экземплярах по форме,
установленной Инструкцией о порядке регистрации или отказе
в регистрации декларации на товары, утвержденной решением
Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 262 "О
порядке регистрации, отказе в регистрации декларации на
товары и оформления отказа в выпуске товара".
Действия
№ 2
Фиксирование на описи документов, а также на всех
экземплярах заявления или перечня даты и времени подачи ДТ,
ее электронной копии и документов, а также заявления,
перечня и документов с указанием фамилии и инициалов, и
проставлением подписи и личной номерной печати, в том числе
в информационной системе с использованием информационных
технологий.
Действия
№ 3
Регистрация или отказ в регистрации ДТ, заявления или
перечня, в случаях установленных пунктом 4 статьи 288
Кодекса.
Действия
№ 4
Присвоение регистрационного номера по журналам регистрации
ДТ, заявления или перечня, которые ведутся таможенным
органом в бумажном и электронном виде или оформление листа
отказа в регистрации ДТ, в случаях установленных пунктом 4
статьи 288 Кодекса:

1) ТД, өтініш немесе тізім ресімдеуге құқығы жоқ кеден органына ұсынылған;
2) ТД, өтініш немесе тізім уәкілеттілігі жоқ тұлғамен кеден органына ұсынылған;
3) ТД, өтініш немесе тізімде Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасымен қарастырылған негізгі мәліметтер көрсетілмеген;
4) ТД, өтініш немесе тізімге қол қойылмаған, не белгіленген түрде куәландырылмаған немесе белгіленген нысанда құрастырылмаған;
5) декларацияланатын тауарларға қатысты, Кодекске сәйкес тауарларға арналған декларацияны, өтінішті немесе тізімді ұсынуға дейін немесе ұсынумен қатар жүзеге асырылатын іс-әрекеттер жасалынбаған.
ТД-ны тіркеуден бас тарту парағы екі данада ТД-ны тіркеуден бас тарту себептерін міндетті түрде көрсетумен ресімделеді.
№ 5 іс-әрекет
ТД-ны тексеру және кедендік бақылауға келесі іс-әрекеттер кіреді:
1. ТД, өтініш немесе тізімде мәлімделген мәліметтердің, тауарларды кедендік декларациялауда қолданылатын құжаттардағы және ТД ЭК-дегі мәліметтердің сәйкестігін тексеру және Үлгілік-логикалық бақылау;
2. Тауарларға арналған декларациядағы мәлімделген мәліметтерді кеден органдарына, оның ішінде ақпараттық технологияларды қолданумен, жеткізілген тәуекел бейіндері мен (немесе) тәуекел индикаторларындағы мәліметтермен салыстыру;
3. Тауарларды кеден процедурасына орналастыру шарттарының орындалуын бақылау;
4. КО СЭҚ ТН кодының дұрыс анықталуын бақылау;
5. Тыйым салулар мен шектеулердің орындалуын бақылау;
6. Тауардың шыққан жерін анықтаудың және тарифтік преференцияларды ұсынудың дұрыстығын бақылау;
7. Зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды бақылау (зияткерлік меншіктің құқығын бұзу белгілері байқалған кезде, Кодекстің 440 және 441-баптарына сәйкес зияткерлік меншік объектілері бар тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру туралы шешім қабылдау үшін кеден органының басшысына баянат жіберіледі.);
8. Кедендік құнды бақылау;
9. Төлеушінің есеп шотында ақша қаражатының болуын тексеру;
10. Кедендік төлемдер мен салықтарды есептеу мен төлеудің дұрыстығын бақылау, сонымен қатар кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу бойынша кейінге шегеру, бөліп төлеу мен жеңілдіктерді ұсыну;
11. ТД-да мәлімделген келісім-шарттың есеп нөмірін немесе мәміле төлқұжатының нөмірін келісім-шартта көрсетілген есеп нөмірімен, немесе мәміле төлқұжатының нөмірімен сәйкестендіру.
№ 6 іс-әрекет
Тауарды шығару туралы шешім қабылдау.
№ 7 іс-әрекет
Мөртабанды қою және тауарларға арналған декларацияның «С» мен «D» бағандарына сәйкес жазуларды енгізу арқылы, сонымен қатар кеден органының ақпараттық жүйелеріне сәйкес мәліметтерді енгізу арқылы тауарларды шығару. Мемлекеттік қызмет көрсетуді алушыға ТД, өтініш немесе тізімнің белгіленген даналарын және қосымша ұсынылған құжаттарды беру.
Кесте 3. Қолдану нұсқалары. Баламалық үдеріс
Негізгі үдеріс (жұмыс барысы, реті)
СФЕ 1 немесе группа 1 СФЕ
Кеден органының уәкілетті лауазымдық тұлғасы
№ 1 іс-әрекет
Кеден одағы Комиссиясының "Тауарларға арналған декларацияны тіркеу, тіркеуден бас тарту және тауарды шығарудан бас тартуды рәсімдеу тәртібі туралы" 2010 жылғы 20 мамырда № 262 шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту тәртібі туралы Ережесімен белгіленген нысанда ТД-ның, өтініштің немесе тізімнің, сонымен қатар құжаттардың тізімдемесінің екі данада болуын және ұсыну мерзімін тексеру.
№ 2 іс-әрекет
Құжаттардың тізімдемесінде, сонымен бірге өтініш немесе ТД-ны ұсыну мерзімі мен уақытының тізімінде, аты-жөні көрсетілген, және қолы мен жеке нөмірлік мөрі, оның ішінде ақпараттық технологияларды қолданумен ақпараттық жүйеде қойылған, ТД-ның электрондық көшірмесі мен құжаттардың барлық даналарында белгілеу.
№ 3 іс-әрекет
Кодекстің 288-бабының 4-тармағында белгіленген жағдайларда, ТД-ны, өтінішті немесе тізімді тіркеу немесе тіркеуден бас тарту.
№ 4 іс-әрекет
Кодекстің 288-бабының 4-тармағымен белгіленген жағдайларда, кеден органымен қағаз және электронды түрде жүргізілетін ТД, өтініш немесе тізімді тіркеу журналдары бойынша тіркеу нөмірін белгілеу немесе ТД-ны тіркеуден бас тарту парағын ресімдеу: