Об утверждении Перечня должностей должностных лиц, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), Правил ношения форменной одежды (без погон) должностными лицами, осуществляющими государственный экологический контроль, и Образцов форменной одежды (без погон) и внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 41-Ө "Об утверждении Правил отнесения категории государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющий государственный экологический контроль"
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 11 октября 2012 года № 304-Ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 ноября 2012 года № 8079. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 26 декабря 2022 года № 775.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 26.12.2022 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 116 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень должностей должностных лиц, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон);
2) Правила ношения форменной одежды (без погон) должностными лицами, осуществляющими государственный экологический контроль;
3) Образцы форменной одежды (без погон).
2. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 10.03.2022 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Департаменту экологического законодательства и правового обеспечения обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и последующее его опубликование в официальных средствах массовой информации.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Н. Каппаров
Утверждены
приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 11 октября 2012 года № 304-Ө
Перечень
должностей должностных лиц, имеющих право
на ношение форменной одежды (без погон)
Сноска. Перечень в редакции приказа Министра энергетики РК от 05.02.2016 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

"Нысанды киім (погонсыз) киіп жүру құқығы бар лауазымды адамдар лауазымдарының тiзбесiн, мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидаларын және нысанды киім (погонсыз) үлгілерін бекіту туралы" және "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 41-Ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 11 қазандағы № 304-Ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 15 қарашада № 8079 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 775 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 26.12.2022 № 775 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексі 116-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Нысанды киім (погонсыз) киіп жүру құқығы бар лауазымды адамдар лауазымдарының тiзбесiн;
2) Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидаларын;
3) Нысанды киім (погонсыз) үлгілері бекітілсін.
2. Күші жойылды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 10.03.2022 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Экологиялық заңнама және құқықтық қамтамасыз ету департаменті осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Н. Қаппаров
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2012 жылғы 11 қазандағы
№ 304-ө бұйрығымен бекітілген
Нысанды киім (погонсыз) киіп жүру құқығы бар лауазымды адамдар лауазымдарының тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 05.02.2016 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Главный государственный экологический инспектор Республики Казахстан, являющийся заместителем председателя Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан (далее – Комитет).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Заместитель Главного государственного экологического инспектора Республики Казахстан, являющийся руководителем управления государственного экологического контроля Комитета.
3. Старшие государственные экологические инспекторы Республики Казахстан, являющиеся главными экспертами управления государственного экологического контроля Комитета.
4. Старшие государственные экологические инспекторы Республики Казахстан, являющиеся руководителем и главными экспертами управления государственного метролого-аналитического контроля Комитета.
5. Государственные экологические инспекторы Республики Казахстан, являющиеся экспертами управления государственного экологического контроля Комитета.
6. Государственные экологические инспекторы Республики Казахстан, являющиеся экспертами управления государственного метролого-аналитического контроля Комитета.
7. Главные государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся заместителями руководителей территориальных органов Комитета.
8. Старшие государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся руководителями отделов государственного экологического контроля территориальных органов Комитета.
9. Старшие государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся руководителями отделов лабораторно-аналитического контроля территориальных органов Комитета.
10. Государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся главными специалистами отделов государственного экологического контроля территориальных органов Комитета.
11. Государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся главными специалистами отделов лабораторно-аналитического контроля территориальных органов Комитета.
12. Государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся ведущими специалистами отделов государственного экологического контроля территориальных органов Комитета.
13. Государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся ведущими специалистами отделов лабораторно-аналитического контроля территориальных органов Комитета.
Утверждены
приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 11 октября 2012 года № 304-Ө
Правила
ношения форменной одежды (без погон) должностными лицами,
осуществляющими государственный экологический контроль

1. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті (бұдан әрі - Комитет) төрағасының орынбасары болып табылатын Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторы.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Комитеттің мемлекеттік экологиялық бақылау басқармасының басшысы болып табылатын Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторының орынбасары.
3. Комитеттің мемлекеттік экологиялық бақылау басқармасының бас сарапшылары болып табылатын Қазақстан Республикасының аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары.
4. Комитеттің мемлекеттік метрологиялық-талдамалық бақылау басқармасының басшысы және бас сарапшылары болып табылатын Қазақстан Республикасының аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары.
5. Комитеттің мемлекеттік экологиялық бақылау басқармасының сарапшылары болып табылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық инспекторлары.
6. Комитеттің мемлекеттік метрологиялық-талдамалық бақылау басқармасының сарапшылары болып табылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық инспекторлары.
7. Комитеттің аумақтық органдары басшыларының орынбасарлары болып табылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) Бас мемлекеттік экологиялық инспекторлары.
8. Комитеттің аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімдерінің басшылары болып табылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары.
9. Комитеттің аумақтық органдарының зертханалық-талдамалық бақылау бөлімдерінің басшылары болып табылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары.
10. Комитеттің аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімдерінің бас мамандары болып табылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) мемлекеттік экологиялық инспекторлары.
11. Комитеттің аумақтық органдарының зертханалық-талдамалық бақылау бөлімдерінің бас мамандары болып табылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) мемлекеттік экологиялық инспекторлары.
12. Комитеттің аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімдерінің жетекші мамандары болып табылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) мемлекеттік экологиялық инспекторлары.
13. Комитеттің аумақтық органдарының зертханалық-талдамалық бақылау бөлімдерінің жетекші мамандары болып табылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) мемлекеттік экологиялық инспекторлары.
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2012 жылғы 11 қазандағы
№ 304-Ө бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидалары

Сноска. В наименование внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ношения форменной одежды (без погон) должностными лицами, осуществляющими государственный экологический контроль (далее – Правила) разработаны в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Должностными лицами, осуществляющими государственный экологический контроль, являются государственные экологические инспектора Комитета и его территориальных органов.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Должностные лица, осуществляющие государственный экологический контроль, при исполнении служебных обязанностей носят форменную одежду (без погон).
Сноска. В пункт 3 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Право ношения форменной одежды государственными экологическими инспекторами утрачивается при переводе на другие должности, где ношение форменной одежды не предусмотрено, или увольнении из Комитета и его территориальных органов.
При освобождении от занимаемой должности государственный экологический инспектор в трехдневный срок сдает форменную одежду.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Выдача форменной одежды (без погон) должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль, производится в соответствии с Перечнем форменной одежды (без погон) должностных лиц, осуществляющих государственный экологический контроль (приложение 1) к настоящим Правилам и Нормами выдачи форменной одежды (без погон) должностным лицам, осуществляющих государственный экологический контроль, (приложение 2) к настоящим Правилам.
Знаки различия на форменной одежде (без погон) должностных лиц, осуществляющих государственный экологический контроль, устанавливаются в соответствии с Табелем знаков различия на форменной одежде (без погон) должностных лиц, осуществляющих государственный экологический контроль, (приложение 3) к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидалары Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымдық адамдар Комитеттің және оның аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық инспекторлары болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымдық адамдар, қызметтік міндеттерін атқару кезінде нысанды киім киеді (погонсыз).
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік экологиялық инспекторлардың нысанды киімді кию құқығы олар нысанды киімді кию көзделмеген басқа лауазымдарға ауысқанда немесе Комитеттен және оның аумақтық органдарынан босатылған кезінде жойылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға нысанды киімді (погонсыз) беру Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киім (погонсыз) тізіміне осы Қағидалардың (1-қосымшасы) және Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға нысанды киімді (погонсыз) беру нормаларына осы Қағидалардың (2-қосымшасы) сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киімдерінің (погонсыз) айыру белгілері Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киімдерінің (погонсыз) айыру белгілерінің табеліне, осы Қағидалардың (3-қосымшасына) сәйкес тағайындалады.
Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың нысанды киімдерінің (погонсыз) айыру белгілері, мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың нысанды киімдерінің (погонсыз) айыру белгілерінің Табеліне (3-қосымша) осы Қағидаға сәйкес тағайындалады.

6. Должностные лица, осуществляющие государственный экологический контроль, при исполнении служебных обязанностей носят нагрудный знак (жетон), специальную печать и служебное удостоверение в соответствии с Атрибутами государственных экологических инспекторов, (приложение 4) к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Ношение форменной одежды предусматривается в случаях:
1) выходная (парадная) - получения государственных наград, в дни праздников на торжественных, юбилейных заседаниях, на официальных приемах;
2) повседневная - исполнения служебных обязанностей;
3) специальная (полевая) - исполнения служебных обязанностей, связанных с проведением проверок по соблюдению хозяйствующими субъектами природоохранного законодательства.
8. Не допускается:
1) ношение форменной одежды и знаков различия лицами, которым не предоставлено такое право;
2) смешение предметов форменной одежды летней и зимней, парадной, повседневной с полевой одеждой, также форменной и гражданской;
3) ношение форменной одежды и знаков различий не установленных образцов;
4) ношение рубашки (сорочек, блузок) парадной формы иных цветов, кроме белого;
5) ношение в карманах крупных предметов, нарушающих внешний вид форменной одежды.
9. Оснащение государственных экологических инспекторов форменной одеждой финансируется в рамках государственного заказа.
Приложение 1
к Правилам ношения форменной
одежды (без погон) должностными
лицами, осуществляющими
государственный экологический
контроль
Сноска. В текст в правом верхнем углу приложения 1 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень
форменной одежды (без погон) должностных лиц,
осуществляющих государственный экологический контроль
Сноска. В наименование приложения 1 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Мужская форменная одежда:
1) повседневная:
летняя:
костюм (пиджак и брюки);
фуражка;
ремень для брюк;
сорочка;
туфли;
галстук;
зимняя:
костюм (пиджак и брюки);
шапка;
ремень для брюк;
сорочка;
безрукавка;
ботинки на меху;
галстук;
пальто;
кашне;
перчатки;

6. Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар қызметтік міндеттерін атқару кезінде Мемлекеттік экологиялық инспекторлардың атрибуттарына сәйкес, омыраулы белгі (жетон), арнайы мөр және қызметтік куәлікті осы Қағидалардың (4-қосымшасы)өзімен бірге алып жүреді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Нысанды киімді (погонсыз) кию мынадай жағдайларда көзделеді:
1) салтанатты – мемлекеттік наградалар алғанда, мереке күндері салтанатты, мерейтойлық отырыстарда, ресми қабылдауларда, алқа мәжілісінің отырыстарында, ведомствоаралық комиссияларда;
2) күнделікті – қызметтік міндеттерін орындауда;
3) арнайы (далалық) – шаруашылық субъектілерімен табиғат қорғау заңнамасын сақтауына тексерістерді жүргізуге байланысты ерекше жағдайларда қызметтік міндеттерін орындауда.
8. Жол берілмейді:
1) осындай құқық берілмеген тұлғаларға нысанды киімді және айырым белгілерін киюге;
2) жазғы және қысқы, салтанатты, күнделікті және далалық нысанды киім заттарын, сондай-ақ нысанды және азаматтық киімдерді араластыруға;
3) үлгісі белгіленбеген нысанды киімді және айырым белгілерін киюге;
4) салтанатты нысандағы жейделердің (блузка) ақ түстен басқа өзге түстерін киюге;
5) нысанды киімнің сыртқы келбетін бұзатын, ірі заттарды қалтаға салуға.
9. Мемлекеттік экологиялық инспекторларды нысанды киіммен жабдықтау мемлекеттік тапсырыс шеңберінде қаржыландырылады.
Мемлекеттік экологиялық
бақылауды жүзеге асыратын
лауазымды адамдардың
нысанды киім
(погонсыз) киіп жүру
қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киімдерінің (погонсыз) тізбесі
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ерлерге арналған нысанды киім:
1) күнделiктi:
жазғы:
костюм (пенжек және шалбар);
фуражка;
шалбарға арналған белдік;
жейде;
туфли;
галстук;
қысқы:
костюм (пенжек және шалбар);
бөрік;
шалбарға арналған белдік;
жейде;
жеңсіз көйлек;
жүні бар бәтеңке;
галстук;
пальто;
мойын орамал;
қолғап;

2) парадная:
костюм (пиджак и брюки);
фуражка;
ремень для брюк;
сорочка;
туфли;
галстук;
3) специальная (полевая):
летняя:
куртка;
брюки;
жилетка;
сорочка;
футболка;
ботинки;
кепи;
зимняя:
куртка;
брюки;
жилетка;
джемпер;
ботинки;
кепи на меху.
2. Женская форменная одежда:
1) повседневная:
летняя:
костюм (жакет и юбка);
пилотка;
блузка;
галстук;
туфли;
зимняя:
костюм (жакет и брюки);
шапка;
блузка;
безрукавка;
ремень для брюк;
галстук;
пальто;
кашне;
перчатки;
сапоги на меху;
2) парадная:
костюм (жакет и юбка);
блузка;
пилотка;
галстук;
туфли;
3) специальная (полевая):
летняя:
куртка;
брюки;
блузка;
футболка;
ботинки;
жилетка;
кепи;
зимняя:
куртка;
брюки;
джемпер;
жилетка;
ботинки;
кепи на меху.
Приложение 2
к Правилам ношения форменной
одежды (без погон) должностными
лицами, осуществляющими
государственный экологический
контроль
Сноска. В текст в правом верхнем углу приложения 2 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нормы
выдачи форменной одежды (без погон) должностным лицам,
осуществляющих государственный экологический контроль
Сноска. В наименование приложения 2 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Наименование предметов
форменного обмундирования
Количество
предметов, ед.
Срок
ношения
1
Костюм повседневный зимний (мужской, женский)
1 комплект
3 года
2
Костюм повседневный летний (мужской, женский)
1 комплект
3 года
3
Костюм специальный (полевой) зимний (мужской, женский)
1 комплект
3 года
4
Костюм специальный (полевой) летний (мужской, женский)
1 комплект
3 года
5
Костюм парадный (выходной) (мужской, женский)
1 комплект
3 года
6
Сорочка мужская (повседневная (летняя, зимняя); парадная; полевая)
4 единицы
(далее - ед.)
2 года
7
Блузка женская (повседневная (летняя, зимняя); парадная; полевая)
4 ед.
2 года
8
Галстук (мужской, женский)
1 ед.
3 года
9
Футболка (мужская, женская)
1 ед.
2 года
10
Безрукавка (мужская, женская)
1 ед.
3 года
11
Джемпер (мужской, женский)
1 ед.
3 года
12
Пальто (мужское, женское)
1 ед.
5 лет
13
Головной убор летний (пилотка женская)
1 ед.
3 года
14
Головной убор летний (фуражка мужская)
1 ед.
3 года
15
Головной убор зимний (шапка мужская, женская)
1 ед.
5 лет
16
Кашне (мужское, женское)
1 ед.
5 лет
17
Перчатки (мужские, женские)
1 пара
2 года
18
Ремень (мужской, женский)
1 ед.
5 лет
19
Туфли демисезонные (женские, мужские)
1 пара
2 года
20
Ботинки на меху (зимние мужские)
1 пара
2 года
21
Сапоги на меху (зимние женские)
1 пара
2 года
22
Ботинки полевые (зимние мужские, женские)
1 пара
2 года
23
Ботинки полевые (летние мужские, женские)
1 пара
2 года
24
Кокарда, эмблема
по потребности
-
25
Нарукавная нашивка, нагрудная нашивка
по потребности
-
Приложение 3
к Правилам ношения форменной
одежды (без погон) должностными
лицами, осуществляющими
государственный экологический
контроль
Сноска. В текст в правом верхнем углу приложения 3 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Табель
знаков различия на форменной одежде (без погон) должностных
лиц, осуществляющих государственный экологический контроль
Сноска. В наименование приложения 3 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категория должностей
Знаки различия на петлицах и нарукавных нашивках
Знаки отличия
Главный государственный экологический инспектор Республики Казахстан

2) салтанатты:
костюм (пенжек және шалбар);
бас киiм;
шалбарға арналған белдік;
жейде;
туфли;
галстук;
3) арнайы (далалық):
жазғы:
кеудеше;
шалбар;
көкірекше;
жейде;
футболка;
бәтең;
кепка;
қысқы:
кеудеше;
шалбар;
көкірекше;
тоқыма көйлек
бәтеңке;
жүні бар кепка;
2. Әйелдерге арналған нысанды киiм:
1) күнделiктi:
жазғы:
костюм (бешпет және юбка);
пилотка;
блузка;
галстук;
туфли;
қысқы:
костюм (бешпет және юбка);
бөрік;
блузка;
жеңсіз көйлек;
шалбарға арналған белдік;
галстук;
пальто;
мойын орамал;
қолғап;
жүні бар етiк;
2) салтанатты:
костюм (бешпет және юбка);
блузка;
пилотка;
галстук;
туфли;
3) арнайы (далалық):
жазғы:
кеудеше;
шалбар;
блузка;
футболка;
бәтеңке;
көкірекше;
кепка;
қысқы:
кеудеше;
шалбар;
тоқыма көйлек;
көкірекше;
бәтеңке;
жүні бар кепка.
"Мемлекеттік экологиялық
бақылауды жүзеге асыратын
лауазымды адамдардың
нысанды киім
(погонсыз) киіп жүру
қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киімді (погонсыз) беру нормалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Нысанды киім-кешек
заттарының атауы
Заттардың саны, данасы
Кию мерзімі
1
Күнделікті қысқы костюм (ерлердің, әйелдердің)
1 жиынтық
3 жыл
2
Күнделікті жазғы костюм (ерлердің, әйелдердің)
1 жиынтық
3 жыл
3
Арнайы (далалық) қысқы костюм (ерлердің, әйелдердің)
1 жиынтық
3 жыл
4
Арнайы (далалық) жазғы костюм (ерлердің, әйелдердің)
1 жиынтық
3 жыл
5
Салтанатты костюм (ерлердің, әйелдердің)
1 жиынтық
3 жыл
6
Ер жейдесі (күнделікті (жазғы, қысқы); салтанатты, далалық)
4 дана
2 жыл
7
Әйел блузкасы (күнделікті (жаздық, қыстық);салтанатты, далалық)
4 дана
2 жыл
8
Галстук (ерлердің, әйелдердің)
1 дана
3 жыл
9
Футболка (ерлердің, әйелдердің)
1 дана
2 жыл
10
Жеңсіз көйлек (ерлердің, әйелдердің)
1 дана
3 жыл
11
Тоқыма көйлек (ерлердің, әйелдердің)
1 дана
3 жыл
12
Пальто (ерлердің, әйелдердің)
1 дана
5 жыл
13
Жазғы бас киім (әйелдердің пилоткасы)
1 дана
3 жыл
14
Жазғы бас киім (ерлердің фуражкасы)
1 дана
3 жыл
15
Қысқы бас киім (ерлердің, әйелдердің)
1 дана
5 жыл
16
Мойын орамал (ерлердің, әйелдердің)
1 дана
5 жыл
17
Қолғап (ерлердің, әйелдердің)
1 жұп
2 жыл
18
Белдік (ерлердің, әйелдердің)
1 дана
5 жыл
19
маусымдық аяқ киім (ердің, әйелдің)
1 жұп
2 жыл
20
Жүні бар бәтеңке (қысқы ерлердің)
1 жұп
2 жыл
21
Жүні бар етік (қысқы әйелдердің)
1 жұп
2 жыл
22
Далалық бәтеңке (қысқы ерлерің, әйелдердің)
1 жұп
2 жыл
23
Далалық бәтеңке (жазғы ерлердің, әйелдердің)
1 жұп
2 жыл
24
Кокарда, эмблема
қажеттілігі бойынша
-
25
Жеңдегi жапсырма, көкірек жапсырмасы
қажеттілігі бойынша
-
"Мемлекеттік экологиялық
бақылауды жүзеге асыратын
лауазымды адамдардың
нысанды киім
(погонсыз) киіп жүру
қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киімдеріндегі (погонсыз) айырым белгілерінің табелі
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдар санаты
Таралғылар мен жеңдегi жапсырмалардың айырым белгiлерi
Айыру белгілері
Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторы

1. Нарукавный знак различия из галуна золотистого цвета, в форме латинской V с углом скоса 120о. Галун один, шириной 2,5 сантиметра (далее – см), длина каждой стороны по 7 см.
2. Пуговицы золотистого цвета в центре размещен герб Республики Казахстан (далее – РК), диаметром 2,2 см.
Заместитель главного государственного экологического инспектора Республики Казахстан
1. Нарукавный знак различия из галуна золотистого цвета, в форме латинской V с углом скоса 120о. Галуна два, шириной 1,5 см, длина каждой стороны по 7 см.
2. Пуговицы золотистого цвета в центре размещен герб РК, диаметром 1,8 см.
Старшие государственные экологические инспекторы Республики Казахстан
1. Нарукавный знак различия из галуна золотистого цвета, в форме латинской V с углом скоса 120о. Галуна три, шириной 1 см, длина каждой стороны по 7 см.
2. Пуговицы золотистого цвета в центре размещен герб РК, диаметром 1,5 см.
Государственные экологические инспекторы Республики Казахстан
1. Нарукавный знак различия из галуна золотистого цвета, в форме латинской V с углом скоса 120о. Галуна четыре, шириной 1 см, длина каждой стороны по 7 см.
2. Пуговицы золотистого цвета в центре размещен герб РК, диаметром 1,5 см.
Главные государственные экологические инспекторы областей (города республиканского значения, столицы)
1. Нарукавный знак различия из галуна серебристого цвета, в форме латинской V с углом скоса 120о. Галун один, шириной 2,5 см, длина каждой стороны по 7 см.
2. Пуговицы серебристого цвета в центре размещен герб РК, диаметром 2,2 см.
Старшие государственные экологические инспекторы областей (города республиканского значения, столицы)
1. Колодка с нарукавным знаком различия из галуна серебристого цвета, в форме латинской V с углом скоса 120о. Галуна три, шириной 1 см, длина каждой стороны по 7 см.
2. Пуговицы серебристого цвета в центре размещен герб РК, диаметром 1,5 см.
Государственные экологические инспекторы областей (города республиканского значения, столицы)
1. Нарукавный знак различия из галуна серебристого цвета, в форме латинской V с углом скоса 120о. Галуна четыре, шириной 1 см, длина каждой стороны по 7 см.
2. Пуговицы серебристого цвета в центре размещен герб РК, диаметром 1,5 см.
Примечание: Нарукавная нашивка пришивается с левой стороны. Нарукавный знак (шеврон) форменной одежды фигурально-овальной формы, размером 100х83х80 миллиметров (далее – мм), синего цвета, изготавливается ткацким способом. Представляет форму щита синего цвета и окантованный по внутреннему периметру пшеничным колосом золотистого цвета. В верхней части шеврона надпись "ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУ", в нижней части - надпись "МЕМЛЕКЕТТІК БАҚЫЛАУ". Нарукавный знак по краям имеет вышитую окантовку белого цвета. Нарукавный знак (шеврон) нашивается на внешней стороне левого рукава верхней одежды на расстоянии 120 мм от верхней точки рукава.

1. Жеңдегi айырым белгiсi алтын түстi оқадан, латынның V әріпі пішінді, бұрышы 120 градусты құрайды. Оқа біреу, ені 2,5 см, әрбiр жақтың ұзындығы 7 см.
2. Түймелерi алтын түстi ортасында Қазақстан Республикасы (бұдан әрі – ҚР) елтаңбасы орналасқан, диаметрi 2,2 см.
Қазақстан Республикасы
Бас мемлекеттік экологиялық инспекторының орынбасары
1. Жеңдегi айырым белгiсi алтын түстi оқадан, латынның V әріпі пішінді, бұрышы 120 градусты құрайды. Оқа екеу, ені 1,5 см, әрбiр жақтың ұзындығы 7 см.
2. Түймелерi алтын түстi ортасында ҚР елтаңбасы орналасқан, диаметрi 1,8 см.
Қазақстан Республикасының аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары
1. Жеңдегi айырым белгiсi алтын түстi оқадан, латынның V әріпі пішінді, бұрышы 120 градусты құрайды. Оқа екеу, ені 1 см, әрбiр жақтың ұзындығы 7 см.
2. Түймелерi алтын түстi ортасында ҚР елтаңбасы орналасқан, диаметрi 1,5 см.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық инспекторлары
1. Жеңдегi айырым белгiсi алтын түстi оқадан, латынның V әріпі пішінді, бұрышы 120 градусты құрайды. Оқа төртеу, ені 1 см, әрбiр жақтың ұзындығы 7 см.
2. Түймелерi алтын түстi ортасында ҚР елтаңбасы орналасқан, диаметрi 1,5 см.
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бас мемлекеттік экологиялық инспекторлары
1. Жеңдегi айырым белгiсi күміс түстi оқадан, латынның V әріпі пішінді, бұрышы 120 градусты құрайды. Оқа біреу, ені 2,5 см, әрбiр жақтың ұзындығы 7 см.
2. Түймелерi күміс түстi ортасында ҚР елтаңбасы орналасқан, диаметрi 2,2 см.
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары
1. Жеңдегi айырым белгiсi бар қалып күміс түстi оқадан, латынның V әріпі пішінді, бұрышы 120 градусты құрайды. Оқа төртеу, ені 1 см, әрбiр жақтың ұзындығы 7 см.
2. Түймелерi күміс түстi ортасында ҚР елтаңбасы орналасқан, диаметрi 1,5 см.
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) мемлекеттік экологиялық инспекторлары
1. Жеңдегi айырым белгiсi күміс түстi оқадан, латынның V әріпі пішінді, бұрышы 120 градусты құрайды. Оқа төртеу, ені 1 см, әрбiр жақтың ұзындығы 7 см.
2. Түймелерi күміс түстi ортасында ҚР елтаңбасы орналасқан, диаметрi 1,5 см.
Ескертпе: Жеңдегі жапсырма сол жаққа тігіледі. Нысанды киімнің жеңдегі белгісі (шеврон) бейнелі-сопақ түрінде, 100х83х80 миллиметр (бұдан әрі - мм) өлшемінде, көк түсті, тоқыма әдісімен дайындалады. Алтын түсті бидайлы масақпен жиектелген көк түсті қалқан түрінде көрсетілген. Шевронның жоғарғы жағында "ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУ", төменгі жағында – "МЕМЛЕКЕТТІК БАҚЫЛАУ" жазуы. Жеңдегі белгінің шеті ақ түсті кестемен жиектелген. Жеңдегі белгі жоғарғы киімнің сол жақ жеңнің сыртқы жағына жеңнің жоғарғы жағынан 120 мм қашықтықта зерленеді.

Эмблема к головному убору, обернутой лавровым венком золотистого цвета (зимняя форма одежды - шапка и летняя форма одежды - фуражка, пилотка, кепи) Кокарда головного убора изготавливается из металлического сплава золотистого цвета как одно целое. Кокарда симметрично с двух сторон обрамляется тремя ветвями. Размер кокарды с обрамлением по высоте 40 мм, по ширине - 70 мм. На оборотной стороне припаиваются две металлические ножки. Укрепляется кокарда спереди в центре головного убора.
Приложение 4
к Правилам ношения форменной
одежды (без погон) должностными
лицами, осуществляющими
государственный экологический
контроль
Сноска. В текст в правом верхнем углу приложения 4 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Атрибуты государственных экологических инспекторов
Атрибутами государственных экологических инспекторов являются нагрудный знак (жетон), специальная печать и служебное удостоверение.
1. Нагрудный знак (жетон) государственных экологических инспекторов
1. Нагрудный знак (жетон) государственных экологических инспекторов (далее – нагрудный знак) изготавливается в виде щита размером 78х59 мм из сплава ЦАМ литьевым методом, имеет зеленый фон. Контур нагрудного знака изготавливается рельефным способом шириной 4 мм с дальнейшим гальванопокрытием золотистого цвета.
2. В центре верхней части щита расположен Государственный герб Республики Казахстан, диаметром 15 мм изготовлен рельефным способом с дальнейшим гальванопокрытием золотистого цвета.
3. В нижней части щита расположено изображение контура карты Казахстана, зеленого цвета, под картой – парящий орел.
4. Между гербом и картой расположены три полоски, контуры полосок изготовлены рельефным способом шириной 2 мм с дальнейшим гальванопокрытием золотистого цвета.
5. Нижняя полоска красного цвета, шириной 14 мм с надписью золотистого цвета: "МЕМЛЕКЕТТІК ЭКОЛОГИЯЛЫҚ ИНСПЕКТОРЫ", высота букв 5 мм, ширина – 1 мм. Нижний рельеф нижней полоски расположен от верхнего края щита с правой стороны на 40 мм, с левой стороны на 20 мм.
6. Средняя полоска зеленого цвета, шириной 7 мм с надписью золотистого цвета: "Қазақстан Республикасының".
7. Верхняя полоска золотистого цвета, шириной 5 мм, высотой 5 мм, длинной 20 мм с обозначением порядкового номера нагрудного знака, изготовленного рельефным способом шириной 1 мм, высотой 5 мм.
8. Нагрудный знак с обратной стороны имеет винтовое крепление.

Бас киімнің эмблемасы алтын түсті Алқагүлмен тысталған (қысқы киім түрі – бөрік және жазғы киім түрі – фуражка, пилотка және кепи). Бас киімнің кокардасы алтын түстес біртұтас метал қорытпасынан әзірленеді. Кокарда екі жағынан да симметриялы үш тармақпен жиектеледі. Жиектелген кокарданың өлшемі – биіктігінен 40 мм, енінен 70 мм. Айналым жағынан екі металл найза дәнекерленген. Кокарда бас киімнің алдында, орта кезінде орналастырылады.
"Мемлекеттік экологиялық
бақылауды жүзеге асыратын
лауазымды адамдардың
нысанды киім
(погонсыз) киіп жүру
қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 21.12.2015 № 731 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік экологиялық инспекторлардың нышандары
Мемлекеттік экологиялық инспекторлардың нышандары мыналар: омырау белгісі (жетон), арнайы мөр және қызметтік куәлік.
1. Мемлекеттік экологиялық инспекторлардың омырау белгісі (жетон)
1. Мемлекеттік экологиялық инспекторлардың омырау белгісі (жетон) (бұдан әрі – омырау белгісі) көлемі 78х59 мм қалқан түрінде құйылу әдісімен жасалған жасыл реңді болады. Омырау белгісінің долбары бедерлі әдіспен жасалған және кейін алтын түсті гальван жалатылған, ені 4 миллиметр (бұдан әрі – мм).
2. Қалқанның үстіңгі бөлігінің ортасында диаметрі 15 мм құрайтын бедерлі әдіспен одан әрі алтын түсті гальван жалатылған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы орналасқан.
3. Қалқанның төменгі бөлігінде жасыл түсті Қазақстан картасының шеткі сызбасының бейнесі, ал картаның астында шарықтаған бүркіт орналасқан.
4. Елтаңба мен картаның арасында үш сызық орналасқан, сызықтардың долбары бедерлі әдіспен жасалған және кейін алтын түсті гальван жалатылған, ені 2 мм.
5. Төменгі сызық қызыл түсті, ені 14 мм "МЕМЛЕКЕТТІК ЭКОЛОГИЯЛЫҚ ИНСПЕКТОРЫ" деген алтын түсті жазуы бар. Әріптердің биіктігі 5 мм, ені 1 мм. Төменгі сызықтың төменгі бедері қалқанның оң жақтың жоғарғы шетінен 40 мм, сол жақтан 20 мм орналасқан.
6. Ортаңғы сызық жасыл түсті, ені 7 мм, "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ" деген алтын түсті жазуы бар.
7. Жоғарғы сызық алтын түсті, ені 5 мм, биіктігі 5 мм, ұзындығы 20 мм омырау белгісінің реттік нөмері көрсетілген, бедерлі әдіспен жасалған ені 1 мм, ұзындығы 5 мм.
8. Омырау белгісінің артқы жағында бұрандалы бекіткіш бар.

9. Нагрудный знак носится на левой стороне груди специальной одежды государственных экологических инспекторов либо в обложке к служебному удостоверению.
2. Специальная печать государственных экологических инспекторов
10. Специальная печать государственного экологического инспектора (далее – печать) является принадлежностью к удостоверяющим инспектора знакам и атрибутам государственного уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и применяется на территории Республики Казахстан.
11. Печать представляет собой круг диаметром 30 мм, с одной внутренней окружностью. В окружности выделены слова: "Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық инспекторы" в центре поставлен регистрационный номер.
12. Государственный экологический инспектор в пределах своей компетенции применяет печать для утверждения документов контрольно-инспекционной деятельности.
13. Государственный экологический инспектор использует печать, только в течении срока своих полномочий.
14. Государственный экологический инспектор, получивший печать использует ее по назначению.
3. Служебные удостоверения государственных экологических инспекторов
15. Служебное удостоверение единого образца государственного экологического инспектора (далее – удостоверение) является официальным документом, удостоверяющим принадлежность должностного лица к уполномоченному органу в области охраны окружающей среды.
Сноска. В пункт 15 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Обложка удостоверения изготавливается из натуральной кожи красного цвета, размер удостоверения в закрытом виде составляет 95х66 мм, в верхней части по центру изображение Государственного герба Республики Казахстан, в нижней части надпись "КУӘЛІК", высота букв 11 мм. Государственный герб Республики Казахстан и надписи имеют золотистый цвет.
17. На левой и правой внутренних сторонах удостоверения выше защитной полосы типографским шрифтом на расстоянии 7 мм от верхнего края на границах тангирных сеток находится защитная полоска (микрошрифт) с надписью: "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті".
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. На левой внутренней стороне удостоверения в левой верхней части страницы находится Государственный герб Республики Казахстан, в правой части страницы надпись "Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық инспекторы", снизу – дата выдачи удостоверения.

9. Омырау белгісі мемлекеттік экологиялық инспекторлардың арнайы киімінің сол жақ омырауында немесе қызметтік куәлігінің мұқабасында орналасады.
2. Мемлекеттік экологиялық инспекторлардың арнайы мөрі
10. Мемлекеттік экологиялық инспекторының арнайы мөрі (бұдан әрі – мөр) инспекторды қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік уәкілетті органының белгілері мен нышандарына куәландыратын құрал болып табылады және Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады.
11. Мөрдің диаметірі 30 мм дөңгелек түрінде, ішкі жағында 1 шеңбер орналасқан. Шеңдерде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық инспекторы" деген сөздер, ортасында тіркеу нөмірі орналасқан.
12. Мемлекеттік экологиялық инспектор мөрді өз құзыреті шегінде бақылау-инспекциялық қызмет құжаттарын бекіту үшін қолданады.
13. Мемлекеттік экологиялық инспектор мөрді өкілеттігі мерзімінде ғана қолданады.
14. Мөрді алған мемлекеттік экологиялық инспектор оны белгіленген мақсатта пайдаланады және заңсыз пайдаланғаны үшін жауапкершілікке тартылады.
3. Мемлекеттік экологиялық инспекторлардың қызметтік куәлігі
15. Мемлекеттiк экологиялық инспектордың бірыңғай үлгідегі қызметтiк куәлiгi (бұдан әрi - куәлiк) лауазымды адамның қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органға тиесілігін куәландыратын ресми құжат.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Куәлiктiң мұқабасы қызыл түстi табиғи былғарыдан жасалады, куәлiктiң жабық түрдегi өлшемi 95х66 мм, жоғарғы бөлiгiнiң ортасында Қазақстан Республикасы мемлекеттiк елтаңбасының суретi, төменгі бөлігінде "КУӘЛІК" жазуы орналасқан, әріптердің биiктiгi 11 мм құрайды. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк елтаңбасы және жазулар алтын түстi.
17. Куәліктің ішкі жағының оң және сол беттерінде қорғау сызығынан жоғары баспаханалық шрифтпен жоғарғы қырдан 7 мм қашықтықта тангирлік торшалар шегінде "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті" деген сөздері бар қорғау жолы (микрошрифт) орналасқан.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Куәлiктiң ішкі сол жағында беттің сол жақ бөлігінің жоғарғы бөлігінде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк елтаңбасы, беттің оң бөлiгiнде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық инспекторы" деген жазу орналасқан, төменгі бөлігінде куәлікті берген күні көрсетілген.

19. На правой внутренней стороне удостоверения в левом углу место для фотографии (цветная фотография (анфас) без светлого угла размером 30х40 мм), печати, в правой части страницы – место для номера удостоверения, фамилия, имя и отчество (при наличии) (далее - Ф.И.О). и должность владельца, в нижней части страницы мелким шрифтом – должность, место для подписи, Ф.И.О. подписывающего документ.
20. Для государственных инспекторов экологических инспекции на первой странице (левая сторона) удостоверения вместо надписи "Қоршаған ортаны қорғау Қазақстан Республикасының мемлекеттік инспекторы" имеется следующая надпись "мемлекеттік инспекторы", с названием экологической инспекции.
21. К удостоверению прилагается выписка из Экологического кодекса Республики Казахстан о правах государственных экологических инспекторов на государственном языке в виде вкладыша (заламинированного листа форматом 95х66 мм), обеспеченного защитным тангиром, текст заверяется гербовой печатью Комитета.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра энергетики РК от 21.12.2015 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Обе страницы удостоверения и вкладыш покрываются голубым фоном по контуру имеет художественную рамку. Внутренние стороны заламинированы.
23. Срок действия удостоверения устанавливается на 3 года. Удостоверение действительно только в течение установленного в нем срока.
24. В развернутом виде обложка имеет размеры 110х80 мм. С внутренней стороны обложки подшиты прозрачные полиэтиленовые листы для вложения удостоверения и вкладыша. В правой части внутренней стороны обложки имеется винтовое крепление для нагрудного знака.
25. Удостоверения главного государственного экологического инспектора Республики Казахстан, заместителя главного государственного экологического инспектора Республики Казахстан и главных государственных экологических инспекторов областей (столицы, города республиканского значения) подписываются Председателем Комитета.
Удостоверения старших экологических инспекторов областей (столицы, города республиканского значения) подписываются руководителем территориальных органов уполномоченного органа в области охраны окружающей среды областей (города республиканского значения, столицы).
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра энергетики РК от 21.12.2015 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждены
приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 11 октября 2012 года № 304-Ө
Образец
форменной одежды (без погон) должностных лиц,
осуществляющих государственный экологический контроль
Сноска. В наименование внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Мужская форменная одежда (без погон) должностных лиц,
осуществляющих государственный экологический контроль
(парадная, повседневная летняя и повседневная зимняя)
Сноска. В наименование образцов внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Парадный костюм
Повседневный костюм (летний)
Повседневный костюм (зимний)
Мужская форменная одежда (без погон) должностных лиц,
осуществляющих государственный экологический контроль
(полевая летняя и зимняя)
Сноска. В наименование образцов внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Полевой костюм (летний)
Полевой костюм (зимний)
Женская форменная одежда (без погон) должностных лиц,
осуществляющих государственный экологический контроль
(парадная, повседневная летняя и повседневная зимняя)
Сноска. В наименование образцов внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Парадный костюм
Повседневный костюм (летний)
Повседневный костюм (зимний)
Женская форменная одежда (без погон) должностных лиц,
осуществляющих государственный экологический контроль
(полевая летняя и зимняя)
Сноска. В наименование образцов внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра энергетики РК от 17.03.2017 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Полевой костюм (летний)
Полевой костюм (зимний)
Головные уборы
Фуражка
Пилотка
Кепи
Примечание: Мужская форменная одежда подразделяется на летнюю и зимнюю.

19. Куәлiктiң ішкі оң жағының сол жақ бұрышында фотосуретке (ақ бұрышсыз өлшемi 30х40 мм түрлi түстi фотосурет (анфас), мөрге арналған орын, беттiң оң жақ бөлiгiнде куәлiктің нөмiрі, иесінің аты-жөні және лауазымы үшін орын, беттің төменгі жағында кіші шрифтпен құжатқа қол қоюшының лауазымы, аты-жөні және қол қоятын орны көрсетілген.
20. Экологиялық инспекциялардың мемлекеттік инпекторлары үшін куәліктің бірінші бетінде (сол жағы) "Қоршаған ортаны қорғау Қазақстан Республикасының мемлекеттік инспекторы" деген жазудың орнына экологиялық инспекцияның атауымен "мемлекеттік инспектор" деген жазуы бар.
21. Куәлікке жапсырма түріндегі (өлшемі 95х66 мм құрайтын ламинатталған бет) Комитеттің елтаңбалы мөрімен куәландырылған, сақтау тангирімен қамтылған мемлекеттік тілде мемлекеттік экологиялық инспекторлардың құқықтары туралы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінен үзінді - көшірме қоса беріледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.12.2015 № 731 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Куәліктің екі беті мен жапсырмасы көгілдір түсті фонмен безендірілген, долбары бойында көркем рамасы бар. Ішкі жақтары ламинатталған.
23. Куәліктің қолдану мерзімі 3 жылға белгіленеді. Куәлік тек көрсетілген мерзімде ғана қолданылады.
24. Ашық түрінде мұқабасы 110х80 мм құрайды. Мұқабаның ішкі жағында куәлік пен жапсырманы салуға арналған мөлдір полиэтилен орамасы тігілген. Мұқабаның ішкі жағының оң жақ бөлігінде омырау белгіге арналған бұрандалы бекіткіш орналасқан.
25. Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторының, Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторы орынбасарының, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бас мемлекеттік инспекторларының куәліктеріне Комитеттің төрағасы қол қояды.
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аға мемлекеттік экологиялық инспекторларының куәліктеріне облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органының аумақтық органдары мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелерінің басшысы қол қояды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.12.2015 № 731 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрінің 2012 жылғы 11
қазандағы № 304-Ө бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды (погонсыз) киімдерінің үлгісі
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар үшін ер адамның нысанды киімдері (погонсыз) (салтанатты, күнделікті жазғы және күнделікті қысқы)
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Салтанатты костюм
Күнделікті жазғы костюм
Күнделікті қысқы костюм
Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар үшін ер адамның нысанды киімдері (погонсыз) (арнайы далалық жазғы және арнайы далалық қысқы)
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Далалық костюм (жазғы)
Далалық костюм (қысқы)
Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар үшін әйел адамның нысанды киімдері (погонсыз) (салтанатты, күнделікті жазғы және күнделікті қысқы)
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Салтанатты костюм
Күнделікті жазғы костюм
Күнделікті қысқы костюм
Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар үшін әйел адамның нысанды киімдері (погонсыз) (арнайы далалық жазғы және арнайы далалық қысқы)
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.03.2017 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Далалық костюм (жазғы)
Далалық костюм (қысқы)
Бас киімдер
Фуражка
Пилотка
Кепи
Ескертпе: Ер адамның нысанды киімі жазғы және қысқы болып бөлінеді.

1. Комплект мужской форменной одежды:
костюм состоит из пиджака и брюк, носится с сорочкой (белая, голубая и серая) и галстуком, изготавливается из полушерстяной костюмной летней ткани темно-серого (мокрый асфальт) цвета;
пиджак однобортный, полуприлегающей формы с втачными рукавами. Воротник отложной с классическими лацканами. Застегивается пиджак на три форменные пуговицы до перегиба лацкана. Полочки с передней вытачкой до прорезных карманов с клапанами. На левой полочке верхний карман с листочкой. Спинка с отрезным бочком, со швом посередине. Рукава двухшовные с двумя форменными пуговицами внизу. По бортам, лацканам, воротнику и по низу пиджака проложена отделочная строчка на 0,2 - 0,3 см от края. Пиджак на подкладке;
на левом рукаве костюма 10 см ниже предплечья пришивается нарукавная нашивка;
брюки с одной складкой по талии на передних половинках и боковыми карманами. Задние половинки брюк с 2 вытачками по талии (по одной на каждой половинке). Правая задняя половинка с карманом в рамку, застегивающимся на одну пуговицу и петлю. Брюки с притачным поясом. В поясе шесть шлевок для продевания ремня. На передней половинке обработана застежка на молнию, пояс застегивается на одну пуговицу. Брюки без манжет, шириной внизу не более 25 см;
сорочка белого (серого и голубого) цвета, по низу рубашки притачной пояс, по боковым швам стянутый резинкой в четыре ряда. Воротник втачной со стойкой, с застежкой на 1 пуговицу. Рукав длинный на манжете. Манжет с закругленными углами, с застежкой по центру манжета на петлю и пуговицу. Шлица с застежкой на петлю и пуговицу. Застежка по полочке на 6 петель и пуговиц. На полочках 2 кармана с закругленными углами и 2 клапана с застежкой на петлю и пуговицу. Сорочка изготавливается из легкой рубашечной ткани;
галстук костюмный изготавливается из шелка, соответствующий цвету костюма;
ремень для брюк черного цвета кожаный;
фуражка изготавливается из полушерстяных тканей соответствующей цвету костюма, в центре на передней части прикрепляется эмблема и кокарда;
туфли демисезонные черного цвета кожаные, высота каблука не превышает 2 см.;
безрукавка полушерстяная темно-синего (темно-серого) цвета, из пряжи 32/2, трикотажная, прямого силуэта. Трикотаж гладкий, горловина V-образная. Головина обработана двойной бейкой шириной 4 см, низ безрукавки эластично вывязан в поясе двойной вязкой;
пальто однобортное, полуприлегающее с втачными рукавами. Изготавливается из драпа. Пальто мужское с пристегивающейся полушерстяной ватиновой подкладкой и пристегивающимся меховым воротником из цигейки черного цвета. Застегивается пальто на четыре форменные пуговицы до перегиба лацкана. Полочки с боковыми передними карманами с листочкой. Спинка со швом по середине с отлетной шлицей. Рукава двухшовные втачные, внизу на верхних половинках рукавов нашиваются колодки со знаком различия из галуна золотого цвета. Расстояние от низа рукава до нижнего края колодки 9,5см (в готовом виде). По бортам, лацканам, воротнику, по низу по верхней стороне шлицы, по листочкам проложена отделочная строчка на 0,4 - 1см от края. На полочках подкладки обработаны карманы в рамку из материала верха;
на левом рукаве пальто 10 см ниже предплечья пришивается нарукавная нашивка;
шапка-ушанка форменная на стеганной ватной подкладке состоит из четырехклинного колпака, козырька и назатыльника с цельнокроеными с ним наушниками из меха цигейки черного цвета. К концам наушников пришиты завязки из тесьмы. В конце козырька прикрепляется эмблема;
все детали шапки-ушанки должны быть расположены симметрично относительно средних швов колпака, находящихся против линии середины козырька и надзатыльника;
ботинки, утепленные на меху черного цвета кожаные, высота каблука не превышает 2 см;

1. Ер адамның нысанды киімінің жинағы:
костюм пиджак және шалбардан тұрады, ақ жейдемен және галстукпен киіледі, жүнді костюмді маталардан әзірленеді, қою сұр түсті (ылғалды асфальт) жартылай жабысып тұратын, жеңдері втачитетілген ілме өңірлі пиджак. Жабысуы кесінді жақтың өсебінен жүзеге асады. Қалдырылған жаға мәнерлі қайырмалармен, ілгегі қайырманың майыстыруына дейін екі формалы түймесіне дейін. Клапандары бар сөрелер алдыңғы қыштаулы тігісі қиық қалталарға дейін. Сол сөре листочкасымен жоғарғы қалта. Арқа тігісі ортасында. Екі тігісті жеңдерінің төменгі жағында екі формалы түймелері бар. Борттарда, қайырмаларда, жағада және пиджактың астымен 0,2-0,3 см жиегінен өңдеу тігісі салынған. Пиджак астарланған. Бұйымның борты дөңгелектенген;
костюмның сол жеңінің жіліншегінен 10 см төмен жерде белгіленген үлгідегі жеңдік жапсырма тігіледі;
шалбардың алдыңғы бөліктерінің белінде бір бүкпесі және екі жағында қалталары бар. Шалбардың артыңғы бөліктерінің белінде 2 қыштаулы тігісі (әр бөлікте бір-бірден) бар. Оң жақ артыңғы бөлігі рамка түрінде қалтасымен, ол бір түйме мен ілгекке тиектеледі. Шалбары притачты белбеуімен. Белінде белбеуді өткізу үшін 6 тігісі бар. Алдыңғы жартысында молния түрінде ілгекпен өңделеді, белі 1 түймеге салынады. Шалбары манжетсыз, астыңғы ені 25 см-ден аспайды;
үстіңгі жейде ақ (сұр және көгілдір) түсті, жейденің төменгі жағында бүйір тігістері төрт қатар резинкамен тартылып, сырып тігіледі. Жағасы втачитетілген жолымен 1 түймелі ілгегі бар. Жеңі ұзын, манжетімен. Манжеттің бұрышы домаланған, ортасында түймеге және ілгекке салынады. Шлицасында түйме және ілгек бар. Сөре ілгегі 6 түймеге және ілгекке арналған. Сөре бұрышы домаланған 2 қалтадан және 2 түйме мен ілгек клапаннан тұрады. Жейде жеңіл жейдеге арналған матадан әзірленеді;
шалбардың белбеуі қара түсті, теріден жасалады;
галстук костюмнің түсіндей, жібектен әзірлененеді;
бас киімі костюмнің түсіндей, жартылай жүндік матадан жасалып, алдыңғы жағының ортасында белгіленген үлгідей эмблема мен кокарда жабыстырылады;
күзгі туфли қара түсті, өкшесінің биіктігі 2 см-ден аспайды;
кәжекей жартылай жүнді қою көк (қою сұр) түсті. 32/2 иірілген жіптен. Трикотаждан, түзу силуэтті. Трикотажы тегіс, мойыны V түрінде. Мойыны 4 см енді құрайтын екі қабатталған. Кеудешенің асты созылымдылық тоқымадан, белі екі қабатты тоқымадан тоқылады;
пальто жартылай жабысып тұратын, жеңдері втачитетілген ілме өңірлі. Драптан әзірленеді. Ерлердің пальтосына жартылай жүндік мақталы астарымен ілігеді және қара түсті цигейка терісінен жасалған жаға ілігеді. Ілгегі қайырманың майыстыруына дейін үш формалы түймеге салынады. Сөрелері екі жақты алдыңғы листочкасымен қалталары бар. Арқасы кесілген шетпен, тігісі ортасында. Жеңдері екі тігісті втачитетілген, төменде жеңдердің жоғарғы бөлігінде алтын түсті оқамен айырылатын қалыптар тігіледі. Жеңнің төменгі жағы мен қалыптың төменгі шеті 9,5 см қашықтықта (дайын түрде). Борттарда, қайырмаларда, жағада 0,4-1 см жиегінен өңдеу тігісі салынған. Сөрелерінің үстіңгі матадан рамка түрінде қалтасымен астары алдыңғы вытачкалары қиық қалталарға дейін.
пальтоның сол жеңінің жіліншегінен 10 см төмен жерде белгіленген үлгідегі жеңдік жапсырма тігіледі;
құлақшын бөрік формалы сырып тігілген мақталы астарымен, ол төрт сыналы қалпақтан, козыректан, желкелікке қара түсті цигейка жүнінен тұтас тігілген құлақшыннан тұрады. Құлақшындардың шетіне тоқыма бауы тігілген. Козыректың шетінде белгіленген үлгідегі эмблема жапсырылады;
құлақшын бөріктің барлық бөлшектері козырек пен желкеліктің ортаңғы сызығына қарсы орналасқан қалпақтың ортаңғы тігістері симметриялы орналасқан;
бәтеңкелер қара түсті, жылы теріден, өкшесінің биіктігі 2 см-ден аспайды;

кашне (шарф) темно-синего цвета, вязанный, размером 100х20 см, с концов бахрома длиной 2см;
перчатки пятипалые полушерстяные трикотажные, плотной вязки, темно-синего цвета. На кистях рук резинка трикотажной вязки;
2. Мужская форменная полевая (летняя и зимняя) одежда:
костюм состоит из куртки, брюк, жилетки и кепи, изготавливается из синтетической ткани темно-серого цвета;
куртка свободной формы, прямая, на застежке "молния" до низа. Воротник стойка отложной. Полочки с двумя верхними объемными карманами с клапанами и двумя боковыми накладными карманами;
с левой части куртки пришивается нагрудная нашивка (экологическая инспекция);
брюки с притачным поясом, боковыми карманами на передних половинках (брюки утепленные синтепоном). На поясе над боковыми швами два хлястика прямоугольной формы и шесть шлевок. Хлястики застегиваются на петлю к пуговице с регулировкой по талии. Брюки застегиваются на застежку молнию и одну пуговицу на поясе;
жилетка изготавливается из синтетической ткани темно-серого цвета;
кепи трехслойная, состоит из средней части, двух боковых, надлобника и козырька. В середине кепи располагается эмблема, кепи на утепленной подкладке, отделка меховая "овчина", трехслойная, состоит из средней части, двух боковых, надлобника, ушек и козырька, соответствующие цвету костюма;
сорочка прямого силуэта с V-образным вырезом горловины, изготавливается из легких трикотажных материалов, рукав короткий;
футболка хлопчатобумажная, прямого силуэта, темно-серого цвета. Изготавливается из легких трикотажных материалов, рукав короткий;
ботинки полевые черного цвета (утепленные) кожаные, высота каблука не превышает 2 см.;
джемпер из трикотажного хлопкового материала прямого силуэта с V-образным вырезом горловины, рукав одношовный, длинный;
3. Женская форменная одежда подразделяется на летнюю и зимнюю.
4. Комплект женской форменной одежды:
костюм состоит из жакета и юбки, носится с белой (голубой и серой) блузкой и галстуком, изготавливается из шерстяной костюмной ткани темно-серого (мокрый асфальт) цвета;
жакет однобортный, полуприлегающей формы с закругленными бортами по низу с втачными рукавами, воротник отложной с фигурными лацканами. Застегивается жакет на две форменные пуговицы до перегиба лацкана. Полочки с передней выточкой до прорезных карманов в рамку. Спинка с отрезным бочком, со швом посередине. Рукава двухшовные с двумя форменными пуговицами внизу. По бортам, лацканам, воротнику, низу жакета проложена отделочная строчка на 0,2-0,3 см от края. Жакет на подкладке. Борт изделия закруглен;
на левом рукаве костюма 10 см ниже предплечья пришивается нарукавная нашивка;
юбка двухшовная. Переднее полотнище юбки с двумя вытачками по талии, заднее полотнище с двумя вытачками по талии и со шлицей посередине. Застежка обработана в шве посередине на "молнию". Пояс юбки притачной с одной петлей, застегивающийся на одну пуговицу и петлю. Длина юбки - ниже колен. Юбка на подкладке;
рубашка белого (серого и голубого) цвета, полуприталенная для ношения в заправку и на выпуск. Воротник втачной со стойкой, с застежкой на 1 пуговицу. Рукав длинный, на манжете. Манжет с закругленными углами, с застежкой по центру манжета на петлю и пуговицу. Шлица с застежкой на петлю и пуговицу. Застежка по полочке на 6 петель и пуговиц. На полочках 2 кармана с закругленными углами и 2 клапана с застежкой на петлю и пуговицу. По краям блузки небольшой вырез. Блузка изготавливается из легкой рубашечной ткани;
галстук костюмный изготавливается из шелка, соответствующий цвету костюма;
пилотка стандартная;
туфли демисезонные кожаные черные, высота каблука не превышает 5 см;
брюки с притачным поясом (утепленные с синтепоном), боковыми карманами на передних половинках. На поясе над боковыми швами два хлястика прямоугольной формы и шесть шлевок. Хлястики застегиваются на петлю к пуговице с регулировкой по талии. Брюки застегиваются на застежку молнию и одну пуговицу на поясе. Брюки на подкладке;

кашне (шарф) қою көк үсті, тоқылған, 100х20 см шамасында, шеттерінде ұзындығы 2 см құрайтын шашағы бар;
қолғап бес бармақты, жартылай жүнді трикотажды, тығыз тоқымадан, көк түсті болады. Қолында трикотажды тоқылған резеңкесі бар;
2. Ер адамның нысанды далалы (арнайы жазғы және арнайы қысқы) киімі:
костюмі кеудешеден, шалбардан, желеткеден және кепкадан тұрады, қою сұр түсті синтетикалық маталардан әзірленеді;
кеудешесі еркін түрде, түзу, ілгегінде "молния". Жағасы тік қалдырылған. Сөрелері екі үлкен үстіңгі клапанды қалталардан және екі жағында екі қапталған қалталарынан тұрады;
кеудешенің сол жағында (экологиялық инспекция) көкірек жапсырмасы тігіледі;
шалбардың алдыңғы бөліктерінің белінде бір бүкпесі және екі жағында қалталары бар. Шалбардың беліндегі бүйірлі тігістерінен жоғары екі тікбұрышты түрдегі белдік және алты шлевок орналасқан. Белдік түймеге ілгек тағу арқылы жабылады, ол белінде реттеледі. Шалбар молния түрінде ілгекпен және белінде 1 түймеге салынады;
желетке қой сұр түсті синтетикалық матадан әзірленеді;
кепка үш қабатты, ортаңғы және екі жақты бөліктерден, кекілдірік пен козыректан тұрады. Кепканың ортасында белгіленген үлгідегі эмблема орналасқан;
жейде тік нұсқада мойыны V түрінде, жеңіл трикотажды матадан әзірленеді, жеңі қысқа;
футболка мақта-матадан, тік нұсқада, қою сұр түсті. Жеңіл трикотажды матадан әзірленеді, жеңі қысқа;
далалы бәтеңкелер қара түсті, жылы теріден, өкшесінің биіктігі 2 см-ден аспайды;
желетке қой сұр түсті синтетикалық матадан әзірленеді;
кепка жылы астары бар, қой жүнімен қапталған, үш қабатты, ортаңғы және екі жақты бөліктерден, кекілдірік, құлақтардан мен козыректан тұрады, түсі костюмның түсіндей.
кепканың ортасында белгіленген үлгідегі эмблема орналасқан;
жемпір мақталы трикотажды матадан, тік нұсқада, мойыны V түрінде, жеңі бір тігісті ұзын;
бәтеңкелер қара түсті, жылы теріден, өкшесінің биіктігі 2 см-ден аспайды.
3. Әйел адамның нысанды киімінің жинағы:
костюм жакеттен және белдемшеден тұрады, ақ жейдемен және галстукпен киіледі, жүнді костюмді маталардан әзірленеді, қою сұр түсті (ылғалды асфальт);
жакет жартылай жабысып тұратын нұсқада, жеңдері втачитетілген ілме өңірлі, жағасы қалдырылған мәнерлі қайырмалармен. Жакет ілгегі қайырманың майыстыруына дейін екі формалы түймесіне жабылады. Сөрелер алдыңғы қыштаулы тігістері қиық қалталарға дейін. Арқасы кескінді бүйірімен, ортасында тігісі орналасқан. Екі тігісті жеңдерінің төменгі жағында екі формалы түймелері бар. Борттарда, қайырмаларда, жағада және пиджактың астымен 0,2-0,3 см жиегінен өңдеу тігісі салынған. Жакет астарланған. Бұйымның борты дөңгелектенген;
жакеттің сол жеңінің жіліншегінен 10 см төмен жерде белгіленген үлгідегі жеңдік жапсырма тігіледі;
жакеттің сол жағында белгіленген үлгідегі белгішік тағылады;
белдемшесі екі тігісті. Алдыңғы ен белінен екі қыштаулы тігіспен, артыңғы ен белінен екі қыштаулы тігіспен және ортасында шлицасымен. Ілгегі ортаңғы тігісте молнияға жабылады. Белдемшенің белбеуі бір ілгекпен, бір түймеге ілігеді. Белдемшенің ұзындығы тізеден төмен. Белдемше астарланған;
жейде ақ (сұр және көгілдір) түсті, жартылай жабысып тұратын нысанда, оны белдемшеге шығарып не салып киеді. Жағасы тұратын тігіспен, 1 түймеге тағылады. Жеңі ұзын манжетпен. Манжет домаланған бұрыштарымен, ортасында түйме мен ілгегі бар. Шлицасы түйме мен ілгегіпен. Сөре ілгегі 6 түймеге және ілгекке арналған. Сөре бұрышы домаланған 2 қалтадан және 2 түйме мен ілгек клапаннан тұрады.
Жейденің шеттерінде кішкентай қиық бар. Жейде жеңіл жейдеге арналған матадан әзірленеді;
галстук костюмнің түсіндей, жібектен әзірленеді;
пилоткасы стандартты;
пилоткада алтын түсті лавр жапырақтарымен оралған бас киімге арналған белгіленген үлгідегі эмблема жабыстырылады,
күзгі туфли қара түсті, терісі, өкшесінің биіктігі 5 см-ден аспайды;
жейде сұр түсті, жартылай жабысып тұратын нысанда, оны белдемшеге шығарып не салып киеді. Жағасы тұратын тігіспен, 1 түймеге тағылады. Жеңі ұзын манжетпен. Манжет домаланған бұрыштарымен, ортасында түйме мен ілгегі бар. Шлицасы түйме мен ілгегіпен. Сөре ілгегі 6 түймеге және ілгекке арналған. Сөре бұрышы домаланған 2 қалтадан және 2 түйме мен ілгек клапаннан тұрады. Жейденің шеттерінде кішкентай қиық бар. Жейде тығыз жейдеге арналған матадан әзірленеді;

безрукавка полушерстяная темно-синего (темно-серого) цвета. Из пряжи 32/2. трикотажный, прямого силуэта. Трикотаж гладкий, горловина V-образная. Головина обработана двойной бейкой шириной 4 см, низ безрукавки эластично вывязан в поясе двойной вязкой;
пальто однобортное, полуприлегающей формы, с втачными рукавами. Изготавливается из драпа. Пальто женское с пристегивающейся полушерстяной ватиновой подкладкой и пристегивающимся меховым воротником из цигейки черного цвета. Застегивается пальто на четыре форменные пуговицы до перегиба лацкана. Полочки с боковыми передними карманами с листочкой. Спинка со швом по середине с отлетной шлицей. Рукава двухшовные втачные, внизу на верхних половинках рукавов нашиваются колодки со знаком различия из галуна золотого цвета. Расстояние от низа рукава до нижнего края колодки 9,5см (в готовом виде). Воротник и борта обработаны в чистый край. По бортам, лацканам, воротнику, по низу по верхней стороне шлицы, по листочкам проложена отделочная строчка на 0,7 - 1см от края. На полочках подкладки обработаны карманы в рамку из материала верха;
на левом рукаве пальто 10 см ниже предплечья пришивается нарукавная нашивка;
шапка-ушанка форменная на стеганной ватной подкладке состоит из четырехклинного колпака, козырька и назатыльника с цельнокроеными с ним наушниками из меха цигейки черного цвета. К концам наушников пришиты завязки из тесьмы. В конце козырька прикрепляется эмблема. Все детали шапки-ушанки должны быть расположены симметрично относительно средних швов колпака, находящихся против линии середины козырька и надзатыльника;
сапоги, утепленные на меху черного цвета кожаные, высота каблука не превышает 5 см.;
кашне (шарф) темно-синего цвета, вязанный, размером 100х20 см, с концов бахрома длинной 2 см.;
перчатки пятипалые полушерстяные трикотажные, плотной вязки, темно-синего цвета. На кистях рук резинка трикотажной вязки;
5. Женская форменная полевая (летняя и зимняя) одежда:
состоит из куртки, брюк, жилетки и кепи, изготавливается из синтетической ткани темно-серого цвета;
куртка свободной формы, прямая, на застежке "молния" до низа, без подкладки. Воротник стойка отложной. Полочки с двумя верхними объемными карманами с клапанами и двумя боковыми накладными карманами фигурной формы. На левой полочке по борту от начала воротника до низа настрочена планка 5 см в готовом виде. Спинка со швом по середине, на уровне талии по спине и полочке проложена кулиска. Рукава длинные, одношовные с притачными манжетами внизу, с разрезами над концами манжет. Вверху разрез закреплен двумя поперечными строчками с расстояниями между ними 0,5 см. От шва притачки манжет на верхней половинке рукава заложены две складки. Манжеты застегиваются на одну форменную пуговицу и петлю. Накладные карманы, воротник по пройме, манжеты отсрочены строчкой 0,5 см от края;
жилетка из синтетической ткани темно-серого цвета;
кепи на подкладке, трехслойная, состоит из средней части, двух боковых, надлобника, козырька;
футболка хлопчатобумажная, прямого силуэта, темно-серого цвета. Изготавливается из легких трикотажных материалов, рукав короткий;
нагрудная нашивка пришивается с левой части на жилетку;
ботинки, черного цвета (утепленные) кожаные, высота каблука не превышает 5 см;
джемпер изготавливается из трикотажного хлопкового материала прямого силуэта с круглой горловиной, рукав одношовный, длинный;

кәжекей жартылай жүнді қою көк (қою сұр) түсті. 32/2 иірілген жіптен. Трикотаждан, түзу силуэтті. Трикотажы тегіс, мойыны V түрінде. Мойыны 4 см енді құрайтын екі қабатталған. Кеудешенің асты созылымдылық тоқымадан, белі екі қабатты тоқымадан тоқылады;
пальто жартылай жабысып тұратын, жеңдері втачитетілген ілме өңірлі. Драптан әзірленеді. Әйелдердің пальтосына жартылай жүндік мақталы астары ілігеді және қара түсті цигейка терісінен жасалған жаға ілігеді. Ілгегі қайырманың майыстыруына дейін төрт формалы түймеге салынады. Сөрелері екі жақты алдыңғы листочкасымен қалталары бар. Арқасы кесілген шетпен, тігісі ортасында. Жеңдері екі тігісті втачитетілген, төменде жеңдердің жоғарғы бөлігінде алтын түсті оқамен айырылатын қалыптар тігіледі. Жеңнің төменгі жағы мен қалыптың төменгі шеті 9,5 см қашықтықта (дайын түрде). Жаға мен борттары таза шеттермен оралған. Борттарда, қайырмаларда, жағада 0,7-1 см жиегінен өңдеу тігісі салынған. Сөрелерінің үстінгі матадан рамка түрінде қалтасымен астары алдыңғы вытачкалары қиық қалталарға дейін.
пальтоның сол жеңінің жіліншегінен 10 см төмен жерде белгіленген үлгідегі жеңдік жапсырма тігіледі;
құлақшын бөрік формалы сырып тігілген мақталы астарымен, ол төрт сыналы қалпақтан, козыректан, желкелікке қара түсті цигейка жүнінен тұтас тігілген құлақшыннан тұрады. Құлақшындардың шетіне тоқыма бауы тігілген. Козыректың шетінде белгіленген үлгідегі эмблема жапсырылады;
құлақшын бөріктің барлық бөлшектері козырек пен желкеліктің ортаңғы сызығына қарсы орналасқан қалпақтың ортаңғы тігістері симметриялы орналасқан;
етігі қара түсті, жылы теріден, өкшесінің биіктігі 5 см-ден аспайды;
кашне (шарф) қою көк үсті, тоқылған, 100х20 см шамасында, шеттерінде ұзындығы 2 см құрайтын шашағы бар;
қолғап бес бармақты, жартылай жүнді трикотажды, тығыз тоқымадан, көк түсті болады. Қолында трикотажды тоқылған резеңкесі бар;
4. Әйел адамның нысанды далалы (арнайы жазғы және арнайы қысқы) киімі:
костюмі кеудешеден, шалбардан, желеткеден және кепкадан тұрады, қою сұр түсті синтетикалық маталардан әзірленеді;
кеудешесі еркін түрде, түзу, ілгегінде "молния", астары жоқ. Жағасы тік қалдырылған. Сөрелері екі үлкен үстіңгі клапанды қалталардан және екі жағында екі қапталған қалталарынан тұрады. Сол сөренің шетімен жағаның үстінен астына дейін дайын түрде 5 см планка тігілген. Арқасының ортасында тігісі бар, арқада белінің бойында және сөреде кулиск орналасқан. Жеңдері ұзын бір тігісті астында манжетімен, манжеттердің шеттерінде кескіндері бар. Үстінде кескін екі көлденең тігіспен ұсталған, олардың арасындағы қашықтық 0,5 см тең. Манжет тігісінің үстіңгі бөлігінде екі бүкпесі бар. Манжеттері бір формалы түйме мен ілгекке тағылады. Үстіне жабыстылыратын қалталар, проймалы жаға, манжеттері еттен 0,5 см қашықтықта тігілген;
шалбар белдікпен алдыңғы бөліктерінің екі жағында қалталары бар. Шалбардың беліндегі бүйірлі тігістерінен жоғары екі тікбұрышты түрдегі белдік және алты шлевок орналасқан. Белдік түймеге ілгек тағу арқылы жабылады, ол белінде реттеледі. Шалбар молния түрінде ілгекпен және белінде 1 түймеге салынады;
желетке қой сұр түсті синтетикалық матадан әзірленеді. Көкірек белгісі желеткенің сол жағына тағылады;
кепканың астары тігілген, үш қабатты, ортаңғы және екі жақты бөліктерден, кекілдірік, құлақтар мен козыректан тұрады, түсі костюмның түсіндей. Кепканың ортасында белгіленген үлгідегі эмблема орналасқан;
жейде жартылай жабысып тұратын нысанда, домалақ мойынды, жеңіл трикотаж материалынан әзірленеді, жеңі қысқа;
футболка мақта-матадан, тік нұсқада, қою сұр түсті. Жеңіл трикотажды матадан әзірленеді, жеңі қысқа;
бәтеңкелер қара түсті, жылы теріден, өкшесінің биіктігі 5 см-ден аспайды;
жемпір мақталы трикотажды матадан, тік нұсқада, мойыны домалақ түрінде, жеңі бір тігісті ұзын.