Об утверждении критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области промышленности
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 ноября 2012 года № 426 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 5 декабря 2012 года № 325. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2012 года № 8204. Утратил силу совместным приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 29 апреля 2014 года № 141 и Министра регионального развития Республики Казахстан от 5 мая 2014 года № 127/ОД
Сноска. Утратил силу совместным приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра индустрии и новых технологий РК от 29.04.2014 № 141 и Министра регионального развития РК от 05.05.2014 № 127/ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области промышленности по проектированию (технологическое) и (или) эксплуатации горных (разведка, добыча полезных ископаемых), нефтехимических, химических производств, проектирование (технологическое) нефтегазоперерабатывающих производств, эксплуатация магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области промышленности по сбору (заготовки), хранению, переработки и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов, за исключением деятельности по реализации лома и отходов цветных и черных металлов, образовавшихся у юридических лиц в ходе собственного производства и в результате приобретения имущественного комплекса, в составе которого находились лом и (или) отходы цветных и (или) черных металлов, лицензиатам согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Запрещается проведение плановых проверок в отношении субъектов малого предпринимательства в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц).
3. Комитету промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Карибаев Е.Г.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

Өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 28 қарашадағы № 426 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 5 желтоқсандағы № 325 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 24 желтоқсанда № 8204 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 29 сәуірдегі № 141 және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2014 жылғы 5 мамырдағы № 127/ОД бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 29.04.2014 № 141 және ҚР Өңірлік даму министрінің 05.05.2014 № 127/ОД бірлескен бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 13-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес тау-кен (пайдалы қазбаларды барлау, өндіру), мұнай-химия, химия өндiрiстерiн жобалау (технологиялық) және (немесе) пайдалану, мұнай-газ өңдеу өндірістерін жобалау (технологиялық), магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану бойынша өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес заңды тұлғаларда өз өндірісі барысында және құрамында түстi және (немесе) қара металл сынықтары және (немесе) қалдықтары болған мүліктік кешенді сатып алу нәтижесінде пайда болған түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, заңды тұлғалардың түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын жинауы (дайындауы), сақтауы, өңдеуi және лицензиаттарға өткiзуi бойынша өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері бекітілсін.
2. Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғаларды және қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларын қоспағанда) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы жоспарлы тексерулер жүргізуге тыйым салынады.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (Е.Ғ. Кәрібаев) заңнамада белгіленген тәртіпте:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование в средствах массовой информации в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Рау А.П.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
_________________ А. Исекешев
Министр экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
__________________ Е. Досаев
Приложение 1
к совместному приказу Заместителя
Премьер-Министра Республики Казахстан
– Министра индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 28 ноября 2012 года № 426
и Министра экономического развития
и торговли Республики Казахстан
от 5 декабря 2012 года № 325
Критерии оценки степени риска
в сфере частного предпринимательства в области промышленности
по проектированию (технологическое) и (или) эксплуатации
горных (разведка, добыча полезных ископаемых), нефтехимических,
химических производств, проектирование (технологическое)
нефтегазоперерабатывающих производств, эксплуатация
магистральных газопроводов, нефтепроводов,
нефтепродуктопроводов
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области промышленности (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск - вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъекты контроля - физические и юридические лица, имеющие лицензию на вид деятельности по проектированию (технологическое) и (или) эксплуатация горных (разведка, добыча полезных ископаемых), нефтехимических, химических производств, проектирование (технологическое) нефтегазоперерабатывающих производств, эксплуатация магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов в горнодобывающей отрасли.

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) оны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар бірінші вице-министрі А.П. Рауға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы         Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің            Экономикалық даму және
орынбасары – Қазақстан         сауда министрі
Республикасы Индустрия         ______________ Е. Досаев
және жаңа технологиялар
министрі
________________ Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы Индустрия және
жаңа технологиялар министрінің
2012 жылғы 28 қарашадағы № 426
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда министрінің
2012 жылғы 5 желтоқсандағы № 325
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Тау-кен (пайдалы қазбаларды барлау, өндіру), мұнай-химия,
химия өндiрiстерiн жобалау (технологиялық) және (немесе)
пайдалану, мұнай-газ өңдеу өндірістерін жобалау
(технологиялық), магистральдық газ құбырларын, мұнай
құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану бойынша
өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерлік
аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
1. Осы өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдер (бұдан әрі - Өлшемдер) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленген.
2. Осы Өлшемдерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тәуекел - зардаптардың ауырлық дәрежесін ескере отырып, азаматтардың өмірі мен денсаулығына, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
2) бақылау субъектілері - тау-кен (пайдалы қазбаларды барлау, өндіру), мұнай-химия, химия өндiрiстерiн жобалау (технологиялық) және (немесе) пайдалану, мұнай-газ өңдеу өндірістерін жобалау (технологиялық), магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану бойынша қызмет түрін атқаруға лицензиялары бар жеке және заңды тұлғалар.

3. Критерии в области промышленности по проектированию (технологическое) и (или) эксплуатации горных (разведка, добыча полезных ископаемых), нефтехимических, химических производств, проектирование (технологическое) нефтегазоперерабатывающих производств, эксплуатация магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов подразделяются на:
1) объективные, основанные на значимости рисков, в зависимости от осуществляемого вида деятельности субъектов контроля;
2) субъективные, определяемые в зависимости от допущенных субъектами контроля нарушений законодательства в области промышленности, выявленных по результатам проверок.
4. Первичное отнесение субъектов контроля к группам риска осуществляется с учетом объективных критериев.
5. Последующее отнесение субъектов контроля к группам риска осуществляется с учетом субъективных критериев.
6. Проверяемые субъекты с учетом объективных критериев оценки степени риска в области промышленности по проектированию (технологическое) и (или) эксплуатации горных (разведка, добыча полезных ископаемых), нефтехимических, химических производств, проектирование (технологическое) нефтегазоперерабатывающих производств, эксплуатация магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов относятся к средней степени риска.
7. Последующее распределение проверяемых субъектов по группам риска осуществляется согласно приложению к Критериям оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области промышленности по проектированию (технологическое) и (или) эксплуатации горных (разведка, добыча полезных ископаемых), нефтехимических, химических производств, проектирование (технологическое) нефтегазоперерабатывающих производств, эксплуатация магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов.
8. Баллы по критериям риска суммируются для определения общего суммарного итога.
9. Результаты суммарного итога используются для распределения проверяемых субъектов по соответствующим степеням риска, в следующем порядке:
1) к группе высокого риска относятся субъекты контроля, набравшие по итогам проверок от 10 и более баллов;
2) к группе среднего риска относятся субъекты контроля, набравшие по итогам проверок от 3 и до 9 баллов включительно;
3) к группе незначительного риска относятся субъекты контроля, набравшие по итогам проверок от 0 до 2 баллов включительно;
4) субъекты контроля высокой степени риска могут быть переведены в среднюю и незначительную степени риска;
5) субъекты контроля средней степени риска могут быть переведены в незначительную степень риска;

3. Өнеркәсіп саласындағы тау-кен (пайдалы қазбаларды барлау, өндіру), мұнай-химия, химия өндiрiстерiн жобалау (технологиялық) және (немесе) пайдалану, мұнай-газ өңдеу өндірістерін жобалау (технологиялық), магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану Өлшемдері мыналарға бөлінеді:
1) объективтік, бақылау субъектілерінің жүзеге асыратын қызмет түрлеріне байланысты тәуекелдердің маңыздылығына негізделген;
2) субъективтік, тексерулер нәтижелері бойынша анықталған бақылау субъектілерінің лицензиялау саласындағы заңнаманы бұзушылыққа жол беруіне байланысты анықталады.
4. Бақылау субъектілерін тәуекел топтарына бастапқы жатқызу объективтік өлшемдер есебімен жүзеге асырылады.
5. Бақылау субъектілерін тәуекел топтарына одан кейінгі жатқызу субъективтік өлшемдер есебімен жүзеге асырылады.
6. Объективтік, бақылау субъектілерінің жүзеге асыратын қызмет түрлеріне байланысты тәуекелдің тау-кен (пайдалы қазбаларды барлау, өндіру), мұнай-химия, химия өндiрiстерiн жобалау (технологиялық) және (немесе) пайдалану, мұнай-газ өңдеу өндірістерін жобалау (технологиялық), магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану қызмет түрі өлшемдер бойынша тәуекелдің орташа тобына жатқызылады.
7. Бақылау субъектілерінің бұдан кейінгі тәуекел топтарына бөлінуі тау-кен (пайдалы қазбаларды барлау, өндіру), мұнай-химия, химия өндiрiстерiн жобалау (технологиялық) және (немесе) пайдалану, мұнай-газ өңдеу өндірістерін жобалау (технологиялық), магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану бойынша өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдеріне қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
8. Тәуекел өлшемдері бойынша балдар жалпы жиынтық қорытындыны анықтау үшін қосылады.
9. Жиынтық қорытынды нәтижелері тексерілетін субъектілерді тиісті тәуекел дәрежелері бойынша бөлу үшін мынадай тәртіпте пайдаланылады:
1) жоғарғы тәуекел тобына тексерулер нәтижесінде 10 және одан жоғары балл жинаған бақылау субъектілері жатқызылады;
2) орташа тәуекел тобына тексерулер нәтижесінде 3-тен 9 балға дейін жинаған бақылау субъектілері жатқызылады;
3) елеусіз тәуекел тобына тексерулер нәтижесінде 0-ден 2 балға дейін жинаған бақылау субъектілері жатқызылады;
4) тәуекелдің жоғарғы дәрежесіндегі бақылау субъектілері тәуекелдің орташа және төменгі дәрежесіне ауыстырылуы мүмкін;
5) тәуекелдің орташа дәрежесіндегі бақылау субъектілері тәуекелдің елеусіз дәрежесіне ауыстырылуы мүмкін;

от 28 ноября 2012 года № 426
и Министра экономического развития
и торговли Республики Казахстан
от 5 декабря 2012 года № 325
Критерии оценки степени риска в сфере частного
предпринимательства в области промышленности по сбору
(заготовка), хранению, переработки и реализации юридическими
лицами лома и отходов цветных и черных металлов, за исключением
деятельности по реализации лома и отходов цветных и черных
металлов, образовавшихся у юридических лиц в ходе собственного
производства и в результате приобретения имущественного
комплекса, в составе которого находились лом и (или) отходы
цветных и (или) черных металлов, лицензиатам
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области промышленности (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск - вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъекты контроля - физические и юридические лица, имеющие лицензию на вид деятельности по сбору (заготовка), хранению, переработки и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов, за исключением деятельности по реализации лома и отходов цветных и черных металлов, образовавшихся у юридических лиц в ходе собственного производства и в результате приобретения имущественного комплекса, в составе которого находились лом и (или) отходы цветных и (или) черных металлов, лицензиатам.
3. Критерии в области промышленности по сбору (заготовка), хранению, переработки и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов, за исключением деятельности по реализации лома и отходов цветных и черных металлов, образовавшихся у юридических лиц в ходе собственного производства и в результате приобретения имущественного комплекса, в составе которого находились лом и (или) отходы цветных и (или) черных металлов, лицензиатам подразделяются на:
1) объективные, основанные на значимости рисков, в зависимости от осуществляемого вида деятельности субъектов контроля;
2) субъективные, определяемые в зависимости от допущенных субъектами контроля нарушений законодательства в области промышленности, выявленных по результатам проверок.
4. Первичное отнесение субъектов контроля к группам риска осуществляется с учетом объективных критериев.

2012 жылғы 28 қарашадағы № 426
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда министрінің
2012 жылғы 5 желтоқсандағы № 325
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Заңды тұлғаларда өз өндірісі барысында және құрамында
түстi және (немесе) қара металл сынықтары және (немесе)
қалдықтары болған мүліктік кешенді сатып алу нәтижесінде
пайда болған түстi және қара металл сынықтары мен
қалдықтарын өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, заңды
тұлғалардың түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын
жинауы (дайындауы), сақтауы, өңдеуi және лицензиаттарға өткiзуi
бойынша өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел
дәрежесін бағалау өлшемдері
1. Осы өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерлік саясындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі - Өлшемдер) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленген.
2. Осы өлшемдерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тәуекел - зардаптардың ауырлық дәрежесін ескере отырып, азаматтардың өмірі мен денсаулығына, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
2) бақылау субъектілері - заңды тұлғаларда өз өндірісі барысында және құрамында түстi және (немесе) қара металл сынықтары және (немесе) қалдықтары болған мүліктік кешенді сатып алу нәтижесінде пайда болған түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, заңды тұлғалардың түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын жинауы (дайындауы), сақтауы, өңдеуi және лицензиаттарға өткiзуi қызмет түрін атқаруға лицензиялары бар жеке және заңды тұлғалар.
3. Өнеркәсіп саласындағы заңды тұлғаларда өз өндірісі барысында және құрамында түстi және (немесе) қара металл сынықтары және (немесе) қалдықтары болған мүліктік кешенді сатып алу нәтижесінде пайда болған түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, заңды тұлғалардың түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын жинауы (дайындауы), сақтауы, өңдеуi және лицензиаттарға өткiзуi бойынша өлшемдері мыналарға бөлінеді:
1) объективтік, бақылау субъектілерінің жүзеге асыратын қызмет түрлеріне байланысты тәуекелдердің маңыздылығына негізделген;
2) субъективтік, тексерулер нәтижелері бойынша анықталған бақылау субъектілерінің лицензиялау саласындағы заңнаманы бұзушылыққа жол беруіне байланысты анықталады.
4. Бақылау субъектілерін тәуекел топтарына бастапқы жатқызу объективтік өлшемдері жүзеге асырылады.

5. Последующее отнесение субъектов контроля к группам риска осуществляется с учетом субъективных критериев.
6. Проверяемые субъекты с учетом объективных критериев оценки степени риска в области промышленности по сбору (заготовка), хранению, переработки и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов, за исключением деятельности по реализации лома и отходов цветных и черных металлов, образовавшихся у юридических лиц в ходе собственного производства и в результате приобретения имущественного комплекса, в составе которого находились лом и (или) отходы цветных и (или) черных металлов, лицензиатам относятся к средней степени риска.
7. Последующее распределение проверяемых субъектов по группам риска осуществляется согласно приложению к Критериям оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области промышленности по сбору (заготовка), хранению, переработки и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов, за исключением деятельности по реализации лома и отходов цветных и черных металлов, образовавшихся у юридических лиц в ходе собственного производства и в результате приобретения имущественного комплекса, в составе которого находились лом и (или) отходы цветных и (или) черных металлов, лицензиатам.
8. Баллы по критериям  риска суммируются для определения общего суммарного итога.
9. Результаты суммарного итога используются для распределения проверяемых субъектов по соответствующим степеням риска, в следующем порядке:
1) к группе высокого риска относятся субъекты контроля, набравшие по итогам проверок от 17 и более баллов;
2) к группе среднего риска относятся субъекты контроля, набравшие по итогам проверок от 9 и до 16 баллов включительно;
3) к группе незначительного риска относятся субъекты контроля, набравшие по итогам проверок от 0 до 8 баллов включительно;
4) субъекты контроля высокой степени риска могут быть переведены в среднюю и незначительную степени риска;
5) субъекты контроля средней степени риска могут быть переведены в незначительную степень риска;
6) субъекты контроля средней и незначительной степени риска могут быть переведены в более высокую и более низкую степени риска;
7) субъекты контроля незначительной степени риска могут быть переведены в среднюю степень риска.
10. Отбор проверяемых субъектов на проведение плановой проверки внутри одной группы риска осуществляется по принципу:
1) наибольшему не проверенному периоду;
2) наибольшему количеству набранных баллов.
Приложение
к Критериям оценки степени рисков в сфере частного
предпринимательства в области промышленности по сбору
(заготовка), хранению, переработки и реализации юридическими
лицами лома и отходов цветных и черных металлов, за
исключением деятельности по реализации лома и отходов
цветных и черных металлов, образовавшихся у юридических
лиц в ходе собственного производства и в результате
приобретения имущественного комплекса, в составе
которого находились лом и (или) отходы цветных и
(или) черных металлов, лицензиатам
Критерии оценки степени рисков Балл
1 2 3
Сбор (заготовка), хранение, переработка и реализация
юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов
за исключением деятельности по реализации лома и отходов
цветных и черных металлов, образовавшихся у юридических лиц в
ходе собственного производства и в результате приобретения
имущественного комплекса, в составе которого находились лом и
(или) отходы цветных и (или) черных металлов, лицензиатам
1
Отсутствие огороженной специализированной
производственной базы на праве собственности:
Отсутствие места для хранения баллонов с кислородом и
пропаном
2
Отсутствие контейнера или площадки для раздельного
хранения лома и отходов черных и цветных металлов и
сплавов по группам, видам, маркам и сортам
2
Отсутствие закрытого помещения либо заасфальтированного
или имеющего твердое покрытие место для сбора
(заготовки), хранения и переработки лома и отходов
цветных и черных металлов
2
Отсутствие специальной площадки или производственного
помещения с оборудованием и инструментами для
сортировки, резки и пакетирования лома и отходов цветных
и черных металлов
2
Отсутствие хранилища для взрывоопасного лома и отходов
цветных и черных металлов, оснащенное средствами
пожаротушения
17
Отсутствие служебного помещения для размещения
работающего персонала
1
Отсутствие зарегистрированного в установленном порядке
стационарного или мобильного грузоподъемного
оборудования, находящегося на праве собственности или
ином законном основании, грузоподъемностью не менее 5
тонн, не менее 50 % которого должно быть оснащено
электромагнитными шайбами либо грейферными захватами
3
Отсутствие оборудования для огневой резки лома черных
металлов, в том числе сосуды, работающие под давлением
2
Отсутствие прессов для пакетирования легковесного лома
черных металлов, гидроножниц, установок для сортировки и
дробления стружки
2
Отсутствие средства измерений (автомобильных или
железнодорожных весов и других средств измерений) с
сертификатами об их поверке
1
Отсутствие дозиметрического или радиометрического
оборудования для измерения уровня радиации лома и
отходов цветных и черных металлов с сертификатами об их
поверке
9
2
Отсутствие автотранспорта (грузового), находящегося на
праве собственности или ином законном основании, для
перевозки лома и отходов цветных и черных металлов
2
3
Отсутствие земельного участка либо его доли с
подъездными путями для автотранспорта и/или подъездными
железнодорожными путями-тупиками на праве собственности
или аренды следующих размеров:
для работы с ломом и отходами цветных металлов - не
менее 400 кв. м;
для работы с ломом и отходами черных металлов - не менее
1000 кв. м;
3
4
Отсутствие инструкции по сбору (заготовке), хранению,
переработке и реализации лома и отходов цветных и черных
металлов, утвержденной руководителем юридического лица
2
5
Отсутствие квалифицированного персонала (крановщик,
прессовщик, газорезчик, пиротехник, дозиметрист),
прошедшего специальную подготовку для работы с
используемым оборудованием
17
Для приемного пункта, находящегося на праве собственности или
ином законном основании, огороженного и территориально
расположенного в ином месте от специализированной
производственной базы
1
Отсутствие ограждения
1
2
Отсутствие помещения, приспособленного для работы с
наличными деньгами (сейф или специально оборудованная
касса, средства связи, контрольно-кассовый аппарат с
фискальной памятью)
2
3
Отсутствие средств измерений (автомобильных или
железнодорожных весов и других средств измерений) с
сертификатами об их поверке
1
4
Отсутствие вывески с указанием принадлежности приемного
пункта юридическому лицу, номера и даты выдачи лицензии,
режима работы
1
5
Отсутствие площади не менее 200 кв. м.
2

5. Бақылау субъектілерін тәуекел топтарына одан кейінгі жатқызу субъективтік өлшемдері жүзеге асырылады.
6. Объективтік, бақылау субъектілерінің жүзеге асыратын қызмет түрлеріне байланысты тәуекелдің заңды тұлғаларда өз өндірісі барысында және құрамында түстi және (немесе) қара металл сынықтары және (немесе) қалдықтары болған мүліктік кешенді сатып алу нәтижесінде пайда болған түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, заңды тұлғалардың түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын жинауы (дайындауы), сақтауы, өңдеуi және лицензиаттарға өткiзуi бойынша қызмет түрі Өлшемдері тәуекелдің орташа тобына жатқызылады.
7. Бақылау субъектілерінің бұдан кейінгі тәуекел топтарына бөлінуі заңды тұлғаларда өз өндірісі барысында және құрамында түстi және (немесе) қара металл сынықтары және (немесе) қалдықтары болған мүліктік кешенді сатып алу нәтижесінде пайда болған түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, заңды тұлғалардың түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын жинауы (дайындауы), сақтауы, өңдеуi және лицензиаттарға өткiзуi бойынша өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
8. Тәуекел өлшемдері бойынша балдар жалпы жиынтық қорытындыны анықтау үшін қосылады.
9. Жиынтық қорытынды нәтижелері тексерілетін субъектілерді тиісті тәуекел дәрежелері бойынша бөлу үшін мынадай тәртіпте пайдаланылады:
1) жоғары тәуекел тобына тексерулер нәтижесінде 17 және одан жоғары балл жинаған бақылау субъектілері жатқызылады;
2) орташа тәуекел тобына тексерулер нәтижесінде 9-дан 16 балға дейін жинаған бақылау субъектілері жатқызылады;
3) елеусіз тәуекел тобына тексерулер нәтижесінде 0-ден 8 балға дейін жинаған бақылау субъектілері жатқызылады;
4) тәуекелдің жоғары дәрежесіндегі бақылау субъектілері тәуекелдің орташа және төменгі дәрежесіне ауыстырылуы мүмкін;
5) тәуекелдің орташа дәрежесіндегі бақылау субъектілері тәуекелдің төменгі дәрежесіне ауыстырылуы мүмкін;
6) тәуекелдің орташа және елеусіз дәрежесіндегі бақылау субъектілері анағұрлым жоғарғы және анағұрлым төменгі дәрежесіне ауыстырылуы мүмкін;
7) тәуекелдің елеусіз дәрежесіндегі бақылау субъектілері тәуекелдің орташа дәрежесіне ауыстырылуы мүмкін.
10. Тексерілетін субъектілерге бір тәуекел тобы ішінде жоспарлы тексеру өткізу үшін таңдау мынадай қағидат бойынша жүзеге асырылады:
1) анағұрлым үлкен тексерілмеген кезең;
2) жинаған балдарының анағұрлым үлкен саны.
Заңды тұлғалардың өз өндірісі барысында
және құрамында түстi және (немесе) қара металл
сынықтары және (немесе) қалдықтары болған
мүліктік кешенді сатып алу нәтижесінде пайда
болған түстi және қара металл сынықтары
мен қалдықтарын өткізу жөніндегі қызметті
қоспағанда, заңды тұлғалардың түстi және
қара металл сынықтары мен қалдықтарын жинауы
(дайындауы), сақтауы, өңдеуi және лицензиаттарға
өткiзуi бойынша өнеркәсіп саласындағы жеке
кәсіпкерлік тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдеріне
қосымша
Тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
Баллдар
1
2
3
Заңды тұлғаларда өз өндірісі барысында және құрамында түстi және (немесе) қара металл сынықтары және (немесе) қалдықтары болған мүліктік кешенді сатып алу нәтижесінде пайда болған түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, заңды тұлғалардың түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын жинауы (дайындауы), сақтауы, өңдеуi және лицензиаттарға өткiзуi
1
Мамандандырылған жеке меншiк құқығындағы қоршалған өндiрiстiк базамен қамтитын мыналардың болмауы:
оттегi және пропаны бар баллондарды сақтауға арналған орынның
2
қара және түстi металдардың сынықтары мен қалдықтарын және қорытпаларды топтары, түрлерi, маркалары мен сұрыптары бойынша бөлiп сақтауға арналған контейнерлердi немесе алаңдардың
2
түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинауға (дайындауға), сақтауға және қайта өңдеуге арналған жабық үй-жайды не асфальтталған немесе қатты жамылғылы орынның
2
сынықтар мен қалдықтарды сұрыптауға, кесуге және пакеттеуге арналған жабдығы мен құралдары бар арнайы алаңдарды немесе өндiрiстiк үй-жайлардың
2
өрт сөндiру құралдарымен жарақтандырылған түстi және қара металдардың жарылу қаупi бар сынықтарына арналған қойманың
17
жұмысшы персоналды орналастыруға арналған қызметтік үй-жайдың
1
белгiленген тәртiппен тiркелген кемiнде 50 %-ы электромагниттiк шайбалармен не грейферлiк қапсырулармен жарақталуы тиiс жүк көтергiштiгi кемiнде 5 тонна стационарлық немесе ұтқыр жеке меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздегі жүк көтергiш жабдықтың
3
қара металдардың сынығын отпен кесуге арналған жабдықты, оның iшiнде қысыммен жұмыс iстейтiн ыдыстардың
2
қара металдардың жеңiл салмақты сынығын пакеттеуге арналған престердi, гидроқайшыларды, жоңқаны сұрыптауға және ұсақтауға арналған қондырғылардың
2
олардың салыстырып тексерiлгенi туралы сертификаты бар өлшем құралдарының (автомобиль немесе темiр жол таразыларын және басқа да өлшем құралдарын)
1
салыстырып тексерiлгенi туралы сертификаты бар қара және түстi металдардың сынықтары мен қалдықтары радиациясының деңгейiн өлшеуге арналған дозиметрлiк немесе радиометрлiк жабдықтың болмауы
9
2
Қара және түстi металдардың сынықтары мен қалдықтарын тасымалдау үшiн жеке меншiк құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі (жүк) автокөлiктің болмауы
2
3
Мынадай мөлшерлерде: түстi металдардың сынықтарымен және қалдықтарымен жұмыс iстеу үшiн - кемiнде 400 ш.м.; қара металдардың сынықтарымен және қалдықтарымен жұмыс iстеу үшiн - кемiнде 1000 ш.м. автокөлiк үшiн кiреберiс жолдары бар және/немесе кiреберiс темiр жол тұйықтары бар жеке меншiк немесе жалға алу құқығындағы жер учаскесi не оның үлесi болмауы
3
4
Заңды тұлғаның басшысы бекiткен түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөнiндегi нұсқаулықтың болмауы
2
5
Пайдаланылатын жабдықпен жұмыс iстеу үшiн арнайы даярлықтан өткен бiлiктi персоналдың (краншылар, престеушiлер, газбен кесушiлер, пиротехниктер, дозиметршiлер) болмауы
17
Мамандандырылған өндiрiстiк базадан өзге жерде аумақтық орналасқан жеке меншік немесе жалға алу құқығындағы, қоршалған қабылдау пунктiн ашқан жағдайда
1
Қоршаудың болмауы
1
2
Қолма-қол ақшамен жұмысқа ыңғайланған (сейф немесе арнайы жабдықталған касса, байланыс құралдары, фискальдық жады бар бақылау-кассалық аппарат) үй-жайдың болмауы
2
3
олардың салыстырып тексерiлгенi туралы сертификаты бар өлшем құралдарының (автомобиль немесе темiр жол таразыларын және басқа да өлшем құралдары) болмауы
1
4
қабылдау пунктiнiң заңды тұлғаға тиесiлiлiгi, лицензия нөмiрi, жұмыс режимi көрсетiлген маңдайшаның болмауы
1
5
кемiнде 200 ш.м. алаңның болмауы.
2