Об утверждении Правил проведения контроля качества телерадиовещания
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года № 812. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2012 года № 8236. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и информации РК от 27.08.2024 № 380-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и информации РК от 27.08.2024 № 380-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра информации и коммуникаций РК от 06.01.2017 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения контроля качества телерадиовещания.
2. Департаменту государственной политики в области связи Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Ярошенко В.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в установленном порядке официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Сарсенова С.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Жумагалиев
"Согласовано"
Министр
культуры и информации
Республики Казахстан
__________Д.Мынбай
27 ноября 2012 г.
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 ноября 2012 года № 812
Правила проведения контроля качества телерадиовещания
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения контроля качества телерадиовещания (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года "О телерадиовещании" и определяют порядок проведения контроля качества телерадиовещания.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра информации и коммуникаций РК от 06.01.2017 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в Правилах:

Телерадио хабарларын тарату сапасын бақылауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 26 қарашадағы № 812 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 26 желтоқсанда № 8236 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2024 жылғы 27 тамыздағы № 380-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 27.08.2024 № 380-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің м.а. 06.01.2017 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Телерадио хабарларын тарату сапасын бақылауды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Байланыс саласындағы мемлекеттік саясат департаменті (В.В. Ярошенко):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі С.С. Сарсеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Жұмағалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрі
____________ Д. Мыңбай
2012 жыл 27 қараша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2012 жылғы 26 қарашадағы № 812
бұйрығымен бекітілген
Телерадио хабарларын тарату сапасын бақылауды жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Телерадио хабарларын тарату сапасына бақылау жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағида) "Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және телерадио хабарларының сапасына бақылау жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің м.а. 06.01.2017 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:

1) уполномоченный орган в области телерадиовещания (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области телерадиовещания;
2) государственная техническая служба (далее - ГТС) - юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, осуществляющее техническое обеспечение контроля уполномоченным органом деятельности в области телерадиовещания;
3. Контроль качества параметров сигналов телерадиовещания осуществляется в целях обеспечения прав и интересов потребителей услуг телерадиовещания на гарантированное качество приема теле-, радиосигнала, содействия улучшению технического качества вещания теле-, радиопрограмм на территории Республики Казахстан, выявления и предупреждения нарушения установленных эксплуатационно-технических норм и параметров телерадиовещания.
4. Проведение контроля качества телерадиовещания осуществляется уполномоченным органом с привлечением ГТС.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа и.о. Министра информации и коммуникаций РК от 06.01.2017 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Основными задачами ГТС при техническом обеспечении контроля уполномоченным органом деятельности в области телерадиовещания являются:
1) техническое обеспечение работ при проведении уполномоченным органом контроля качества приема населением теле-, радиоканалов;
2) техническое обеспечение работ при проведении уполномоченным органом проверки технических средств телерадиовещания, участвующих в технологическом процессе формирования, распространения и приема теле-, радиопрограмм;
3) техническое обеспечение работ по контролю за соблюдением технических параметров качества телерадиовещания;
4) техническии контроль качества сигналов теле-, радиопрограмм, транслируемых на выходе трактов формирования сигналов (программ) на сети телерадиовещания Республики Казахстан;
5) технический контроль качества трансляции теле-, радиопрограмм сетью телерадиовещания на выходе звеньев тракта распространения сигналов (программ);
6) проведение технического контроля при разрешении уполномоченным органом споров и разногласий между предприятиями, организациями, участвующими в технологическом процессе телерадиовещания и потребителями услуг телерадиовещания;

1) телерадио хабарларын тарату саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - телерадио хабарларын тарату саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) мемлекеттік техникалық қызмет (бұдан әрі - МТҚ) - уәкілетті органның телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті бақылауын техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға.
3. Телерадио хабарларын тарату сигналдарының параметрлері сапасын бақылау телерадио хабарларын тарату қызметтерін тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерін қамтамасыз етуге телевизиялық сигналды қабылдаудың кепілдік сапасына, Қазақстан Республикасының аумағында теле,- радиобағдарламаларды таратудың техникалық сапасын жақсартуға ықпал ету, телерадио хабарларын таратудың белгіленген пайдалану-техникалық нормалары мен параметрлері бұзушылығын айқындау және алдын алу мақсатында жүзеге асырылады.
4. Телерадио хабарларын тарату сапасына бақылау жүргізуді МТҚ-ны тарта отырып, уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің м.а. 06.01.2017 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. МТҚ телерадио хабарларын тарату сапасын техникалық бақылаудың негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) уәкілетті органның теле-, радиоарналарды халықтың қабылдауының сапасына бақылау жүргізу кезінде жұмыстарды техникалық қамтамасыз ету;
2) теле-, радиобағдарламаларды қалыптастыру, тарату және қабылдау технологиялық үдерісіне қатысатын телерадио хабарларын таратудың техникалық құралдарын уәкілетті орган жүргізетін тексеріс кезінде жұмыстарды техникалық қамтамасыз ету;
3) Қазақстан Республикасы аумағында қолданыстағы нормативтік құжаттармен сәйкестігіне телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлерін бақылау жұмыстарын техникалық қамтамасыз етуі;
4) Қазақстан Республикасы телерадио хабарларын тарату желісінде сигналдарды (бағдарламаларды) қалыптастыру трактісінің шығуында таратылатын теле-, радиобағдарламалар сигналдарының сапасын техникалық бақылау;
5) сигналдарды (бағдарламаларды) тарату тракті буындарының шығуында телерадио хабарларын тарату желісінде теле-, радиобағдарламаларды тарату сапасын техникалық бақылау;
6) телерадио хабарларын тарату технологиялық үдерісіне қатысатын ұйымдар, кәсіпорындар мен телерадио хабарларын тарату қызметін пайдаланатын тұтынушылар арасында туындайтын даулар мен келіспеушіліктерді уәкілетті органның шешуі кезінде техникалық бақылау өткізу;

7) техническое обеспечение работ по мониторингу радиочастотного спектра и радиоэлектронных средств в сфере телерадиовещания;
8) технический контроль проникновения сигналов зарубежного телерадиовещания на территорию Республики Казахстан;
9) выявление источников радиопомех, радиоэлектронным средствам телерадиовещания Республики Казахстан, излучаемых от радиоэлектронных средств других Администраций связи, для дальнейшего принятия мер по их устранению;
10) проверка соответствия расчетных зон фактическим зонам покрытия территории Республики Казахстан телерадиовещанием.
2. Порядок проведения контроля качества телерадиовещания
6. Технический контроль качества телерадиовещания осуществляется путем проведения:
1) плановых контрольных измерений параметров технических средств телерадиовещания;
2) внеплановых контрольных измерений параметров технических средств телерадиовещания, проводимых в процессе передачи и со снятием программ по указаниям уполномоченного органа;
3) мониторинга технических характеристик радиочастотного спектра и радиоэлектронных средств в сфере телерадиовещания.
7. Плановые и внеплановые контрольные измерения параметров технических средств телерадиовещания могут производиться одновременно с инспекционными проверками уполномоченного органа по месту нахождения инспектируемой организации и (или) ее технических объектов (средств телерадиовещания).
Плановые контрольные измерения проводятся в период проведения плановых измерений сети телерадиовещания.
8. Внеплановые контрольные измерения качества телерадиовещания осуществляются с участием представителей ГТС и оператора телерадиовещания и/или телерадиокомпании.
Основаниями для проведения внеплановых контрольных измерений параметров технических средств телерадиовещания по требованию уполномоченного органа, являются поручения или запросы Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, уполномоченных на то государственных органов, депутатские запросы, обращения, заявления, жалобы физических и юридических лиц.
Если при проведении внеплановых контрольных измерений не выявлено нарушений, то очередные плановые контрольные измерения, предусмотренные графиком, в текущем полугодии не проводятся.
9. Мониторинг технических характеристик радиочастотного спектра и радиоэлектронных средств в сфере телерадиовещания осуществляется ГТС на постоянной основе.

7) телерадио хабарларын тарату саласында радиожиілік спектрінің және радиоэлектрондық құралдардың мониторингі бойынша жұмыстарды техникалық қамтамасыз ету;
8) Қазақстан Республикасы аумағына шетелдік телерадио хабарларын тарату сигналдарының өтуін техникалық бақылау;
9) Қазақстан Республикасы телерадио хабарларын тарату радиоэлектрондық құралдарына оларды жою бойынша одан әрі шаралар қабылдау үшін басқа Байланыс әкімшіліктерінің радиоэлектрондық құралдарынан радиобөгеулер көздерін анықтау;
10) Қазақстан Республикасы аумағының телерадио хабарларын таратудың есептеу аймақтарына нақты аймақтарға сәйкестігін тексеру.
2. Телерадио хабарларының сапасына бақылауды жүргізу тәртібі
6. Телерадио хабарларын таратудың сапасын бақылау:
1) телерадио хабарларын тарату техникалық құралдары параметрлерін жоспарлы бақылау өлшемдерін жүргізу;
2) уәкілетті органның нұсқауы бойынша бағдарламаларды тарату үдерісінде және бағдарламаларды алып тастаумен өткізілетін телерадио хабарларын таратудың техникалық құралдары параметрлерін жоспардан тыс бақылау өлшемдерін жүргізу;
3) телерадио хабарларын тарату саласындағы радиожиілік спектрі мен радиоэлектрондық құралдарының техникалық сипаттамаларын талдау жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
7. Телерадио хабарларын тарату техникалық құралдары параметрлерінің жоспарлы және жоспардан тыс бақылау өлшеулері уәкілетті органның инспекциялау тексерістерімен бір уақытта инспекцияланушы ұйым орналасқан жері немесе (және) оның техникалық объектілері (техникалық құралдар) бойынша инспекциялық тексерулер өткізілуі мүмкін.
Жоспарлы бақылау өлшеулері мүмкіндігінше телерадио хабарларын тарату желісінде жоспарлы өлшеулер жүргізу кезеңінде өткізіледі.
8. МТҚ мен телерадио хабарларын тарату операторы және/немесе теле-, радиокомпания өкілдерінің қатысуымен уәкілетті органның талаптары бойынша жоспардан тыс бақылау өлшеулері жүргізілуі мүмкін.
Уәкілетті органның талабы бойынша телерадио хабарларын таратудың техникалық құралдарының параметрлерін жоспардан тыс бақылау өлшемдерін жүргізу үшін Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмалары мен сауалдары, оған уәкілетті мемлекеттік органдарының депутаттық сауалдары, өтініштері, сұрау салулары, жеке және заңды тұлғалардың шағымдары болып табылады.
Егер жоспардан тыс бақылау өлшеулер жүргізген кезде бұзушылықтар анықталмаса онда кестеде көзделген кезекті жоспарлы бақылау өлшеулері ағымдағы тоқсанда өткізілмейді.
9. Телерадио хабарларын тарату саласындағы радиожиілік спектрі мен радиоэлектрондық құралдарды бақылау МТҚ тұрақты түрде жүзеге асырады.

10. Контрольные измерения технических параметров (приемного и передающего сигнала) технических средств телевизионного вещания производятся в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан в части технического контроля качества телерадиовещания.
11. Присоединение измерительных приборов к техническим средствам телерадиовещания для проведения измерений, осуществляет представитель владельца технических средств: телерадиокомпании или оператора телерадиовещания.
12. При проведении контрольных измерений параметров технических средств телерадиовещания используются приборы как ГТС, так и приборы владельца измеряемых технических средств. Все средства измерения должным образом должны быть метрологически аттестованы.
Представитель ГТС контролирует правильность проведения измерений и фиксирует показания измерительных приборов.
13. Работники ГТС, осуществляющие контрольные измерения, проводят оценку качества телевизионного сигнала (видео и звукового сопровождения) на входе и выходе оборудования средств вещательного телевидения, а также оценку параметров телевизионных сигналов, как во время передачи, так и во время контрольных измерений параметров средств вещательного телевидения.
14. Протокол контрольных измерений подписывается всеми участниками измерений, в 3 (трех) экземплярах. Один экземпляр оригинала протокола направляется в уполномоченный орган, для принятия дальнейших мер в случае обнаружения нарушений в работе технических средств телерадиовещания. Второй экземпляр оригинала протокола хранится в ГТС, третий оригинал протокола, передается представителю владельца измеряемых технических средств.

10. Техникалық параметрлерінің бақылау өлшеулері (қабылдау және беру сигналы) телевизиялық хабар таратудың техникалық құралдарының телерадио хабарларын тарату сапасын бақылау бөлігінде нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүргізіледі.
11. Өлшеулер өткізу үшін өлшеу құралдарының телерадио хабарларын таратудың техникалық құралдарына қосылуы техникалық құралдар иесінің өкілі теле-радиокомпания немесе телерадио хабарларын тарату операторы іске асырады.
12. Телерадио хабарларын таратудың техникалық құралдарының параметрлерін бақылау өлшеулерін жүргізу кезінде МТҚ-ның аспаптары да сондай-ақ өлшенетін техника құралдары иесінің аспаптары пайдаланылады.
МТҚ өкілі өлшеу жүргізудің дұрыстығын бақылайды және өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін белгілейді.
13. Бақылау өлшеулерін жүзеге асыратын МТҚ жұмыскерлері телевизияның хабар тарату аспаптарының жабдықтарын кірерде және шығарда (бейне және дыбыстық сүйемелдеу), сондай-ақ хабар тарату кезінде де және телевизиялық хабар тарату құралдары параметрлерін, оларды жіберу бақылау өлшеулері уақытында да бақылау жүргізеді.
14. Бақылау өлшеулердің хаттамасына үш данада өлшеулердің барлық қатысушылары қол қояды. Хаттама түпңұсқасының бір данасы телерадиохабарларын техникалық құралдарымен жұмысы барысында барлық бұзушылықтар анықталған жағдайда одан әрі шаралар қабылдау үшін уәкілетті органға жіберіледі. Хаттама түпнұсқасының екінші данасы МТҚ-да сақталады, хаттаманың үшінші түпнұсқасы бірлескен өлшеулерге қатысушының өкіліне тапсырылады.