Об утверждении Правил повышения квалификации и переподготовки кадров в области обеспечения единства измерений
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 26 декабря 2012 года № 489. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2013 года № 8310. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 928 (вводится в действие с 11.04.2019)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 27.12.2018 № 928 (вводится в действие с 11.04.2019).
В соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила повышения квалификации и переподготовки кадров в области обеспечения единства измерений.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Сатбаев Р.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации;
3) размещение на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Тулеушина К.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Исекешев
Утверждены
приказом Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра индустрии и
новых технологий
Республики Казахстан
от 26 декабря 2012 года № 489
Правила повышения квалификации и переподготовки кадров
в области обеспечения единства измерений
1. Общие положения
1. Настоящие Правила повышения квалификации и переподготовки кадров в области обеспечения единства измерений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" и определяют порядок повышения квалификации и переподготовки кадров в области обеспечения единства измерений (далее – обучение).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) повышение квалификации – форма профессионального обучения, позволяющая поддерживать, расширять, углублять, совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения и навыки;

Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттыру мен қайта даярлау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 26 желтоқсандағы № 489 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 28 қаңтарда № 8310 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 928 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.12.2018 № 928 (11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағы 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттыру мен қайта даярлау қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті (Р.А. Сәтбаев) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын;
3) Қазақстан Республикасын Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Қ.А. Тулеушинге жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасы Индустрия және
жаңа технологиялар министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің
2012 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 489 бұйрығымен
бекітілген
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін
арттыру мен қайта даярлау қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттыру мен қайта даярлау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы, 2-тармағының, 12) тармақшасына сәйкес әзірленген және Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттыру мен қайта даярлау тәртібін анықтайды (бұдан әрі – оқу).
2. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) біліктілікті арттыру – бұрын алған кәсіптік білімін, шеберлігі мен дағдыларын қолдануға, кеңейтуге, тереңдету мен жетілдіруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;

2) квалификационный курс - законченный цикл теоретического и практического обучения с присвоением специалистам степени профессиональной деятельности;
3) контроль знаний – оценка приобретенных заявителем теоретических и практических знаний по соответствующему квалификационному курсу обучения, по результатам которой принимается решение о выдаче документа, свидетельствующего о прохождении обучения;
4) переподготовка – форма профессионального обучения, позволяющая освоить другую профессию или специальность;
5) учебная программа – программа, определяющая по каждой учебной дисциплине (предмету) содержание и объем знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению;
6) заявитель – юридическое или физическое лицо, подающее заявку в организацию, осуществляющую обучение на прохождение квалификационного курса в целях повышения квалификации или переподготовки кадров;
7) кадры в области обеспечения единства измерений – специалисты, осуществляющие трудовую деятельность в области обеспечения единства измерений, в том числе технические эксперты, поверители средств измерений;
8) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии;
9) слушатель – лицо, зачисленное на обучение по квалификационному курсу в организацию, осуществляющее повышение квалификации и переподготовку кадров в области обеспечения единства измерений.
3. Обучение осуществляется в форме квалификационных курсов.
4. Организация, осуществляющее повышение квалификации и переподготовку кадров в области обеспечения единства измерений (далее - Организация), ежегодно до начала проведения квалификационных курсов разрабатывает учебную программу по каждому квалификационному курсу, утверждает руководителем и согласовывает с уполномоченным органом.
5. Учебная программа содержит следующую информацию:
1) форма профессионального обучения;
2) наименование квалификационного курса;
3) продолжительность;
4) цель проведения обучения;
5) учебный план, включающий наименование дисциплин, количество часов по каждой дисциплине (разделу), в том числе лекции, практические занятия (при необходимости);
6) содержание и объем знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению;
7) форма контроля знаний (тестирование).
6. Сроки проведения квалификационных курсов составляют не менее:
2 недель (80 академических часов) – по переподготовке кадров в области обеспечения единства измерений;
1 недели (40 академических часов) – по повышению квалификации кадров в области обеспечения единства измерений и переподготовке кадров в области обеспечения единства измерений для специалистов, имеющих стаж работы в области обеспечения единства измерений более двух лет.

2) біліктілік курсы – мамандарға кәсіби қызмет дәрежесі атағын беретін теориялық және тәжірибелік оқудың аяқталған циклі;
3) білімді бақылау – оқудан өткендігі туралы куәландыратын құжат беру туралы шешімді қабылдайтын нәтиже бойынша, өтініш берушінің тиісті оқу курстарындағы теориялық және тәжірибелік білімді игерген бағасы;
4) қайта даярлау – басқа кәсіпті немесе мамандықты игеруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
5) оқыту бағдарламасы – әрбір оқу пәні (сабақ) бойынша меңгерілуге тиісті білімнің, шеберліктің, дағдылар мен біліктіліктің мазмұны мен көлемін айқындайтын бағдарлама;
6) өтініш беруші – кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау мақсатында біліктілік курсынан өту үшін, оқуды жүзеге асыратын ұйымға өтініш беретін заңды және жеке тұлға;
7) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы кадрлар - өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында еңбектік қызметін жүзеге асыратын мамандар, оның ішінде техникалық сарапшылар, өлшем құралдарын салыстырып тексерушілер;
8) уәкілетті орган – техникалық реттеу және метрология саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асырушы мемлекеттік орган;
9) тыңдаушы – біліктілік курсы бойынша оқу үшін өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлауды жүзеге асыратын ұйымға қабылданған тұлға.
3. Оқыту – біліктілік курстары нысанында жүзеге асырылады.
4. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттыру мен қайта даярлауды жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі - ұйым), жыл сайын біліктілік курсы басталғанға дейін әрбір біліктілік курстары бойынша оқыту бағдарламасын әзірлеп, басшымен бекітеді және уәкілетті органмен келіседі.
5. Оқыту бағдарламасы мынадай ақпараттарды:
1) кәсіптік оқыту нысанын;
2) біліктілік курсының атауын;
3) ұзақтығын;
4) оқуды өткізу мақсатын;
5) пән атауларын, әрбір пән (бөлім) бойынша лекцияларды, (қажеттілігіне қарай) тәжірибелік сабақтарды қосқандағы сағат саны қосылған оқыту жоспарын;
6) меңгерілуге тиісті білімнің, шеберліктің, дағдылар мен біліктіліктің мазмұны мен көлемін;
7) білімді бақылау нысанын (тестілеу) құрайды.
6. Біліктілік курстарын өткізу мерзімі мыналардан кем болмауы тиіс:
- 2 апта (80 академиялық сағат) – өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы кадрларды қайта даярлау бойынша;
- 1 апта (40 академиялық сағат) – өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында екі жылдан көп жұмыс тәжірибесі бар мамандар үшін, өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы кадрларды қайта даярлау бойынша.

2. Порядок проведения обучения
7. Для прохождения обучения заявитель направляет заявку в произвольной форме в Организацию, которая должна содержать сведения о физическом лице, направляющемся на обучение, форму обучения, наименования квалификационного курса, а также банковские реквизиты организации для работников юридических лиц, ИИН для физических лиц.
8. Обучение осуществляется согласно учебной программе по соответствующему квалификационному курсу.
9. Контроль знаний по результатам обучения осуществляет экзаменационная комиссия Организации, в состав которой входят специалисты со стажем работы в области обеспечения единства измерений в соответствии с дисциплинами учебной программы квалификационного курса не менее 5 лет.
Контроль знаний осуществляется в форме тестирования.
Контроль знаний оценивается положительно в случае набора правильных ответов в количестве не менее пятидесяти процентов от общего количества вопросов тестирования.
10. По завершении обучения при положительных результатах оценки знаний слушателям выдается удостоверение о повышении квалификации (переподготовке) кадров по соответствующему квалификационному курсу на государственном и русском языках, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. При отрицательных результатах контроля знаний слушателю выдается справка о прослушивании теоретического и практического курса по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
12. Журнал регистрации выданных удостоверений ведется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам повышения квалификации и
переподготовки кадров в области
обеспечения единства измерений
Форма
Удостоверение о повышении квалификации (переподготовке)
№___________________
_____________________________________________________________________
наименование уполномоченного органа
_____________________________________________________________________
наименование организации, осуществляющей обучение
Настоящее удостоверение выдано_________________________________
Фамилия, имя, отчество (далее – Ф.И.О.)
в том, что он (а) с "__" по ""_______________________г. прошел (а)
теоретический и практический курс повышения квалификации
(переподготовки) по теме:____________________________________________
в объеме_______часов и сдал (а) экзамен, свидетельствующий о
приобретении знаний, необходимых для проведения работ по
_________________________________
Руководитель организации ____________ __________________________
подпись Ф.И.О.
Секретарь ____________ __________________________
подпись Ф.И.О.
МП.
Дата выдачи "_______________________" 20___г
город_______________________
Приложение 2
к Правилам повышения квалификации и
переподготовки кадров в области
обеспечения единства измерений
Форма
Справка о прослушивании теоретического и практического курса
Дана_________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество
в том, что он (а) с "___" по "___" ______ 20__ г. прослушал (а)
теоретический и практический курс повышения квалификации
(переподготовки) по теме:____________________________________________
в____________________________________________________________________
наименование организации, осуществляющей обучение
Руководитель организации ____________ _________________________
подпись Фамилия, имя, отчество
М.П
Приложение 3
к Правилам повышения квалификации
и переподготовки кадров в области
обеспечения единства измерений
Форма
Журнал регистрации выданных удостоверений
№ п/п
Фамилия Имя Отчество
Сведения о заявителе
Дата выдачи
№ удостоверения
Подпись слушателя
1
2
3
4
5
6

2. Оқытуды өткізу тәртібі
7. Өтініш беруші оқуға қатысу үшін оқуға жіберілген жеке тұлға туралы мәлімет, оқу нысаны, біліктілік курсының атауы, сондай-ақ заңды тұлға қызметкерлері үшін ұйымның банктік реквизиттері, жеке тұлға үшін ИСН көрсетілген еркін түрдегі өтінішті оқуды атқаратын ұйымға жібереді.
8. Оқыту тиісті біліктілік курстары бойынша оқыту бағдарламасына сәйкес өткізіледі.
9. Оқудың қорытындысы бойынша білімді бақылауды біліктілік курсындағы оқыту бағдарламасының пәндеріне сәйкес, құрамына өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында 5 жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар мамандар кіретін ұйымның емтихан комиссиялары жүзеге асырады.
Білімді бағалау тестілеу түрінде жүзеге асырылады.
Білімді бақылау тестілеудің жалпы сұрақ санынан кемінде елу пайыз мөлшерінде дұрыс жауап жинаған кезде оң нәтижелі болып бағаланады.
10. Білім бағаларының оң нәтижелері кезінде оқу аяқталғаннан кейін тыңдаушыларға біліктілік курстарын оқу кезінде – осы қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қазақ және орыс тілдерінде мамандардың біліктілігін (қайта даярлау) туралы куәлік беріледі.
11. Білімді бақылаудың теріс нәтижелері кезінде тыңдаушыға осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес теориялық және тәжірибелік курсты тыңдағаны туралы анықтама беріледі.
12. Берілген куәліктерді тіркеу журналы осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету
саласында кадрлардың біліктілігін
арттыру мен қайта даярлау
қағидасына 1-қосымша
Нысан
Біліктілікті арттыру (қайта даярлау) туралы куәлік №___________________
_____________________________________________________________________
уәкілетті органның атауы
_____________________________________________________________________
оқытуды атқаратын ұйымның атауы
Осы куәлік __________________________________________________ берілді
тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
ол ________ж. "__" _________ "____" аралығында _____ сағат көлемінде
____________________________________________________________________
жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қажетті білімдерді игергенін
куәландыратын емтихан тапсырды
___________________________________________________________тақырыбы
бойынша біліктілікті арттыраудың (қайта даярлаудың) теориялық және
тәжірибелік курсынан өтті.
Ұйым басшысы ____________________ _________________________________
қолы Т.А.Ә.
Хатшы ____________________ _______________________
қолы Т.А.Ә.
М.О.
Берілген күні "__" _________ 20___ж ______________ қаласы
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету
саласында кадрлардың біліктілігін
арттыру мен қайта даярлау
қағидасына 2-қосымша
Нысан
Теориялық және тәжірибелік курсты тыңдағаны туралы анықтама
_________________________________________________ берілді, ол
тегі, аты, әкесінің аты
20_____ ж. "____" ___________ "____" ______________аралығында _______
_____________________________________________________________________
өткізілген жері
__________________________________________________ тақырыбы бойынша
біліктілікті арттырудың (қайта даярлаудың) теориялық және тәжірибелік курсын тыңдады.
Ұйым басшысы _______ ___________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты
М.О.
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету
саласында кадрлардың біліктілігін
арттыру мен қайта даярлау
қағидасына 3-қосымша
Нысан
Берілген куәліктерді тіркеу журналы
Тегі, Аты, Әкесінің аты
Өтініш беруші туралы мәлімет
Берілген күні
Куәлік №
Тыңдаушының қолы
1
2
3
4
5
6