Об утверждении Правил благоустройства территорий, содержания и защиты зеленых насаждений в городах и населенных пунктах Акмолинской области
Решение Акмолинского областного маслихата от 7 декабря 2012 года № 5С-8-8. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 17 января 2013 года № 3621. Утратило силу решением Акмолинского областного маслихата от 31 октября 2014 года № 5С-31-5
Сноска. Утратило силу решением Акмолинского областного маслихата от 31.10.2014 № 5С-31-5(вступает в силу со дня подписания).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» от 30 января 2001 года, пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» Акмолинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила благоустройства территорий, содержания и защиты зеленых насаждений в городах и населенных пунктах Акмолинской области.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
Акмолинского
областного маслихата                       А.Тайшытаев
Секретарь Акмолинского
областного маслихата                       Н.Дьячек
«СОГЛАСОВАНО»
Аким Акмолинской области                   К.Кожамжаров
Директор
государственного учреждения
«Департамент государственного
архитектурно-строительного
контроля и лицензирования
по Акмолинской области»                    Т.Карагойшин
Утверждены
решением Акмолинского
областного маслихата
от 7 декабря 2012 года
№ 5С-8-8
Правила благоустройства территорий,
содержания и защиты зеленых насаждений
в городах и населенных пунктах
Акмолинской области
1.Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства территорий, содержания и защиты зеленых насаждений в городах и населенных пунктах Акмолинской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Правила определяют порядок организации и осуществления благоустройства, содержания и защиты зеленых насаждений на территории населенных пунктов Акмолинской области и распространяются на всех физических и юридических лиц, независимо от форм собственности.
2.Основные понятия и определения,
используемые в настоящих Правилах
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
договор на вывоз коммунальных отходов, крупногабаритного мусора - письменное соглашение, имеющее юридическую силу, заключенное между заказчиком и подрядным мусоровывозящим предприятием на вывоз коммунальных отходов, крупногабаритного мусора;
озеленительные (зеленые) насаждения – лесопарки, парки, скверы, бульвары, линейные посадки, аллеи, придомовые посадки, газоны, цветники, отдельные деревья и кустарниковая растительность, расположенные в границах населенных пунктов на землях общего пользования;
контейнер - стандартная емкость для сбора коммунальных отходов;
крупногабаритный мусор - отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель, не разобранные картонные коробки и другие), утратившие свои потребительские свойства, не пригодные для размещения в контейнер по размерно-весовым характеристикам;
малые архитектурные формы - сравнительно небольшие по объему объекты, как декоративного характера (скульптуры, фонтаны и декоративные водоемы, стелы, барельефы, вазы для цветов, флагштоки), так и практического использования (беседки, павильоны, киоски, торговые тележки, телефонные и торговые автоматы, аттракционы, скамьи, ограды, урны, таблички улиц, домов, рекламы, почтовые ящики);
места общего пользования - зоны отдыха (парки, пляжи, скверы), площади, остановочные площадки транспорта и другие;
несанкционированная свалка - самовольный (несанкционированный) сброс (размещение) или складирование коммунальных отходов, крупногабаритного мусора, отходов производства и строительства, другого мусора, снега, льда, образованного в процессе деятельности юридических или физических лиц;
отходы производства и потребления (далее - отходы) - остатки сырья, материалов, полуфабрикатов, иных изделий или продуктов, которые образовались в процессе производства или потребления, а также товары (продукция), утратившие свои потребительские свойства;
очистка территории - уборка территории, сбор, вывоз и утилизация (обезвреживание) бытовых отходов, мусора, снега, наледи;
прилегающая территория - территория, непосредственно примыкающая к границам здания, сооружения, ограждения, строительной площадки, к объектам торговли, рекламы и иным объектам, находящимся в собственности, владении, аренде;
разукомплектованный транспорт – транспорт с отсутствующими на нем основными узлами и агрегатами, кузовных деталей и оперения, стекол и колес, подверженное глубокой коррозии, делающим невозможным их идентификацию;
содержание дорог - комплекс работ, в результате которых поддерживается транспортно-эксплуатационное состояние дорог, дорожных сооружений, отвечающих требованиям правил пользования автомобильными дорогами;
сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение;
твердые бытовые отходы (далее ТБО) – бытовые отходы потребления в твердой форме, являющиеся составной частью коммунальных отходов;
уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий функции в области жилищно-коммунального хозяйства;
норматив размещения отходов - количественные и качественные ограничения по размещению отходов с учетом их воздействия на окружающую среду;
мониторинг окружающей среды - комплексная система наблюдений за состоянием окружающей среды, оценка и прогноз изменений состояния окружающей среды под воздействием природных и антропогенных факторов;
коммунальные отходы - отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования;
обезвреживание отходов - уменьшение или устранение опасных свойств отходов путем механической, физико-химической или биологической обработки;
утилизация отходов - использование отходов в качестве вторичных материальных или энергетических ресурсов;
жидкие отходы - любые отходы в жидкой форме, за исключением сточных вод;
территория – участок земли, предназначенный для санитарной очистки, уборки и содержания в границах, определенных настоящими Правилами, выдаваемом уполномоченным органом по согласованию с субъектами закрепления территорий;
внутридворовые территории - земли, используемые для установки малых архитектурных форм, детских, бельевых, контейнерных площадок, парковок автотранспорта, декоративных сооружений, проездов к дому, заездов во двор (при наличии в одном дворе нескольких землепользователей границы закрепленных территорий определяются пропорционально границам используемых территорий).
Объектами закрепления в черте населенных пунктов являются:
участки внутриквартальных территорий;
внутридворовые территории;
территория охранных зон инженерных сетей.
Субъектами закрепления территорий являются как физические, так и юридические лица.
3.Порядок уборки и соблюдения чистоты
в населенных пунктах

Ақмола облысының қалалары мен елді мекендерінде аумақтарды абаттандыру, жасыл желектерді күтіп-ұстау мен қорғау ережесін бекіту туралы
Ақмола облыстық мәслихатының 2012 жылғы 7 желтоқсандағы № 5С-8-8 шешімі. Акмола облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 17 қаңтарда № 3621 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облыстық мәслихатының 2014 жылғы 31 қазандағы № 5С-31-5 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облыстық мәслихатының 31.10.2014 № 5С-31-5 (қол қойылған күннен бастап күшіне енеді) шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінің 3 бабының 2 тармағына, «Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабының 2-2 тармағына сәйкес Ақмола облыстық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақмола облысының қалалары мен елді мекендерінде аумақтарды абаттандыру, жасыл желектерді күтіп-ұстау мен қорғау ережесі бекітілсін.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тiркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақмола облыстық
мәслихат сессиясының
төрағасы                                   А.Тайшытаев
Ақмола облыстық
мәслихатының хатшысы                       Н.Дьячек
«КЕЛІСІЛДІ»
Ақмола облысының әкімі                     Қ.Қожамжаров
«Ақмола облысы бойынша
мемлекеттік сәулет-құрылыс
бақылау және лицензиялау
департаменті» мемлекеттік
мекемесінің директоры                      Т.Қарағойшин
Ақмола облыстық мәслихатының
2012 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 5С-8-8 шешімімен
бекітілді
Ақмола облысының қалалары мен елді мекендерінде
аумақтарды абаттандыру, жасыл желектерді күтіп-ұстау мен қорғау
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақмола облысының қалалары мен елді мекендерінде аумақтарды абаттандыру, жасыл желектерді күтіп-ұстау мен қорғау (бұдан әрі – Ережелер) «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексіне, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
2. Ереже Ақмола облысының қалалары мен елді мекендерінде аумақтарды абаттандыру, жасыл желектерді күтіп-ұстау мен қорғау тәртібін белгілейді және меншік нысанына қарамастан, барлық жеке және заңды тұлғаларға таралады.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен түсініктер
3. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар қолданылады:
коммуналдық қалдықтарды, ірі көлемді қоқысты шығаруға арналған шарт – коммуналдық қалдықтарды, ірі көлемді қоқысты шығару жөнiнде тапсырыс беруші мен қоқыс шығаратын мердiгерлiк ұйым арасында жасалған, заңды күшi бар жазбаша келiсiм;
көгалдандыру (жасыл) желектері – елді мекендердің шекараларында ортақ пайдаланылатын жерлерде орналасқан орманды саябақтар, саябақтар, скверлер, бульварлар, желілік екпелер, үй жанындағы екпелер, көгалдар, гүлзарлар;
контейнер – коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған стандартты сыйымдылық;
ірi көлемдi қоқыс - өзiнiң тұтыну қасиеттерiн жоғалтқан, өздерiнiң көлемi мен салмағы бойынша контейнерлерге орналастыруға келмейтiн тұтыну және шаруашылық қызметiнiң қалдықтары (тұрмыстық техника, жиһаз, бұзылмаған картон қораптары және басқалар);
шағын сәулет нысандары – көлемі жағынан кішкене әсемдік сипаттағы объектілер (мүсіндер, субұрқақтар, стеллалар, оймабедерлер, гүл құмыралары, тутұғырлар, саябандар, павильондар, дүңгіршектер, сауда арбалары, телефон және сауда автоматтары, аттракциондар, қоршаулар, қоқыс жәшіктері, көшелер, үйлер мен жарнамалар, пошта жәшіктері);
көпшілік пайдаланылатын орындар – демалыс аймақтары (саябақтар, жағажайлар, тынымбақтар), алаңдар, көлік аялдамалары және басқалары;
рұқсат етілмеген қоқыс орны - заңды және жеке тұлғалардың жұмысы кезiнде пайда болған коммуналдық қалдықтарды, ірі көлемді қоқысты, өндiрiс және құрылыс қалдықтарын, қарды, мұздарды өз еркiмен (рұқсат етілмеген) шығару (орналастыру) немесе үю;
өндiрiстiк және тұтыну қалдықтары (бұдан әрi - қалдықтар) - өндiру және тұтыну кезiнде пайда болған шикiзат, материалдар, жартылай өңделген өнiмдердiң, басқа да бұйымдар мен тағамдардың қалдықтары, сондай-ақ өздерiнiң тұтыну қасиеттерiн жоғалтқан тауарлар (өнiмдер);
аумақты тазарту - аумақты жинау, тұрмыстық қалдықтарды, қоқыстарды, қарды, мұздақтарды жинау, шығару және кәдеге жарату (залалсыздандыру);
іргелес аумақ - меншiгінде, иелiгiнде орналасқан, жалға алып пайдаланылатын ғимараттар, құрылыстар, қоршаулар, құрылыс алаңшаларының шекараларына, сауда, жарнама және өзге де объектiлерге тiкелей жанасып жатқан аумақ;
бөлшектенген көлiк – негiзгi тораптар мен агрегаттар, шанақ бөлшектерi және тіректері, шынылары мен доңғалақтары жоқ, олардың анықталуын мүмкiн емес етiп тұрған терең коррозияға ұшыраған көлiк;
жолдарды күтiп-ұстау – автомобиль жолдарын пайдалану ережесінің талаптарына жауап беретін, нәтижесiнде жол мен жол құрылғыларының көлiктi пайдалану жағдайы сақталатын жұмыстар кешені;
құрылыс - табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк үрдістерді орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiстiктi немесе желiлiк объект (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты). Құрылыс көркемдiк-эстетикалық, әшекей-қолданбалы не мемориалдық мақсатта да болуы мүмкін;
қатты тұрмыстық қалдықтар (бұдан әрi – ҚТҚ) – коммуналдық қалдықтардың құрамдас бөлiгi болып табылатын қатты нысандағы тұтынудың тұрмыстық қалдықтары;
уәкiлеттi орган – тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
қалдықтарды орналастыру нормативi – олардың қоршаған ортаға тигізетін әсерiн ескере отырып, қалдықтарды орналастыру бойынша сандық және сапалы шектеулер;
қоршаған ортаны мониторингiлеу – табиғи және антропогендi факторлардың әсерiнен қоршаған орта жай-күйiнiң өзгерiстерiне баға беру және болжау, қоршаған ортаның жағдайын бақылаудың кешендi жүйесi;
коммуналдық қалдықтар – елдi мекендерде, оның iшiнде адамның тiршiлiк әрекетi нәтижесiнде түзiлген тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы мен түзiлу сипаты жағынан осыларға ұқсас өндiрiс қалдықтары;
қалдықтарды залалсыздандыру – механикалық, физикалық-химиялық немесе биологиялық өңдеу жолымен қалдықтардың қауiптi қасиеттерiн азайту немесе жою;
қалдықтарды кәдеге жарату – қалдықтарды қайталама материалдық немесе энергетикалық ресурстар ретiнде пайдалану;
сұйық қалдықтар – сарқынды суларды қоспағанда, сұйық түрiндегi кез келген қалдықтар;
аумақ - осы Ережемен белгіленген шекарада санитарлық тазарту, жинау және ұстауға арналған аумақтар бекітіліп берілген субъектілердің келісімі бойынша уәкілетті органмен берілетін жер учаскесі;
аулаiшiлік аумақтар - шағын сәулет нысандарын, балалар, кiр жаятын, контейнерлік алаңдарды, автокөлiк тұрақтарын, сәндiк құрылыстарды орнату үшiн, үйге кiретiн жолдар, аулаға кiретiн жолдар үшiн пайдаланылатын жерлер (бiр аулада бiрнеше жер пайдаланушылар болса, онда бекiтiлген аумақтардың шекарасы пайдаланылатын аумақтардың шекарасына сәйкес тең көлемде бөлiнедi).
Елді мекендердің аясында бекітіп беру объектілері мыналар болып табылады:
кварталішік аумақтарының учаскелері;
аулаішілік аумақтар;
инженерлік желілерді қорғау аймағының аумағы;
Аумақтарды бекiтіп беру субъектiлерi жеке тұлға да, заңды тұлға да бола алады.
3. Елді мекендерде жинау және тазалық сақтау тәртібі

4. Все физические и юридические лица, независимо от форм собственности соблюдают чистоту на всей территории населенных пунктов, в том числе и на территориях частных домовладений, не допускают повреждения и разрушения элементов благоустройства (дорог, тротуаров, газонов, малых архитектурных форм, освещения, водоотвода и другого), а также содержат в технической исправности принадлежащие или используемые ими здания, сооружения и инженерные сети зданий, сооружений с прилегающими к ним территориями.
5. При проведении уборки, санитарной очистки физические и юридические лица обеспечивают сохранность всех видов элементов благоустройства (дорог, тротуаров, газонов, малых архитектурных форм, освещения, водоотвода), которые находятся в местах проведения уборки, санитарной очистки.
6. Уборочные работы производятся в соответствии с требованиями настоящих Правил, инструкциями и технологическими рекомендациями, утвержденными уполномоченным органом, а также иными нормативными правовыми актами, нормативно-техническими документами.
7. Уборку и содержание проезжей части улиц по всей ее ширине, площадей, дорог и проездов городской дорожной сети, парковочных карманов, а также набережных, мостов, путепроводов производят предприятия-подрядчики на основании договора государственного заказа на производство данных работ.
8. Проезжая часть, обочины дорог полностью очищаются от всякого вида загрязнений.
9. Уборка тротуаров, расположенных вдоль улиц и проездов или отделенных от проезжей части газонами, и не имеющих непосредственных выходов из подъездов жилых зданий, дворовых территорий, учреждений, предприятий, объектов торговли и обслуживания, а также тротуаров, прилегающих к ограждениям набережных, производится предприятиями, осуществляющими уборку и содержание проезжей части.
10. Уборка тротуаров, находящихся на мостах, путепроводах, а также технических тротуаров (подходов), примыкающих к инженерным сооружениям и лестничным сходам, производится предприятиями - владельцами данных инженерных сооружений.
11. Остановочные павильоны и остановочные площадки общественного транспорта, а также прилегающие к ним территории, убираются и содержатся силами и средствами специализированного предприятия на основании договора государственного заказа на производство данных работ, а в случае принадлежности на праве собственности или пользования остановочных павильонов и остановочных площадок общественного транспорта юридическим и (или) физическим лицам - силами последних.

4. Қандай меншік түріне жататындығына қарамастан барлық заңды және жеке тұлғалар елді мекендердің барлық аумақтарында тазалықты сақтайды, оның ішінде жеке тұрғын үйлердің аумақтарында абаттандыру элементтерінің (жолдардың, жаяужолдардың, көгал алаңдарының, шағын сәулеттік нысандардың, жарықтандыру, су тарту және т.б.) зақымдануы мен бұзылуына жол бермейді, сонымен қатар өздеріне тиесілі немесе пайдалануындағы ғимараттардың, құрылыстардың инженерлік желілерін техникалық жарамды жағдайда және олардың маңындағы аумақтарды күтіп ұстайды.
5. Санитарлық тазалау және жинау кезінде жеке және заңды тұлғалар санитарлық тазалау және жинау жүргізу орындарында орналасқан абаттандырудың барлық элементтерін (жолдарды, жаяужолдардың, көгал алаңдаңдарын, шағын сәулеттік нысандарды, жарықтандыру және су тарту, т.б.) сақталуын қамтамасыз етеді.
6. Жинау жұмыстары осы Ереженің талаптарына, уәкілетті органмен бекітілген нұсқаулықтар мен технологиялық ұсыныстарға, сонымен қатар басқа да нормативтік құқықтық актілерге, нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес жүргізіледі.
7. Көшелердің көлік жүретін бөлігін барлық енi бойынша, алаңдарды, жолдарды және қалалық жол желiсінің өту жолдарын, автокөлікті қою орнын, сондай-ақ жағалауларды, көпiрлерді, жол желiлерiн жинауды және күтіп-ұстауды осы жұмыстарды жүргiзуге мемлекеттiк тапсырыс жасау шартының негiзiнде мердiгер-кәсiпорындар жүргiзедi.
8. Жолдың жүру бөлігі мен жиектері әртүрлі кір-қалдықтардан толық тазартылады.
9. Көшелер мен өту жолдары бойымен орналасқан немесе көлік жүретін жолдан көгалдармен бөлiнген және тұрғын үй ғимараттарының кiреберiстерінен, аула аумақтарынан, мекемелерден, кәсiпорындардан, сауда және қызмет көрсету объектiлерiнен тікелей шығу жолдары жоқ жаяужолдарды, сондай-ақ жағалау қоршауларына iргелес жатқан жаяужолдарды тазарту жұмыстары көлік жүретін жолдарды тазарту мен күту жұмыстарын жүзеге асыратын кәсiпорындармен жүргiзiледi.
10. Көпiрлердегi, жол желiлерiндегi жаяужолдарды, сондай-ақ инженерлiк құрылғыларға және баспалдаққа шығатын жерлерге жалғасқан техникалық жаяужолдарды тазарту, осы құрылғылардың қожасы болып табылатын кәсіпорындармен жүргiзiледi.
11. Жолаушылар павильондарын және қоғамдық жолаушылар көлiгiнің аялдама алаңдары, сонымен қатар оларға iргелес жатқан аумақтар осы жұмыстарды жүргiзуге мемлекеттiк тапсырыс жасау шартының негiзiнде мердiгер-кәсiпорындар жүргiзедi, ал егер ол жеке меншік құқығында тиесілі болса немесе жолаушылар павильондары және қоғамдық жолаушылар көлiгiнің аялдама алаңдары заңды және (немесе) жеке тұлғалардың пайдалануында болса – соңғыларының күшімен жүргiзiледi.

12. Уборку территорий, прилегающих к отдельно стоящим объектам рекламы, производят рекламораспространители или специализированные организации, осуществляющие уборку по договору с рекламораспространителями.
13. Уборку территорий, прилегающих к трансформаторным или распределительным подстанциям, другим инженерным сооружениям, работающим в автоматическом режиме (без обслуживающего персонала), а также к опорам линий электропередач, производят владельцы данных объектов. Уборка и содержание территорий охранных зон под надземными трубопроводами производятся собственниками сетей.
14. Уборку мест временной уличной торговли, территорий, прилегающих к объектам торговли (рынки, торговые павильоны, быстровозводимые торговые комплексы, палатки, киоски и другие), до проезжей части улиц производят владельцы объектов торговли. Не допускается складирование тары на прилегающих газонах, крышах торговых палаток, киосков и других объектах торговли.
15. Уборку территорий платных автостоянок, гаражей производят владельцы и организации, эксплуатирующие данные объекты.
16. Уборку, поддержание чистоты территорий, въездов и выездов с автозаправочных станций, автомоечных постов, заправочных комплексов производят владельцы указанных объектов.
17. Уборку и содержание не используемых в течение длительного времени и не осваиваемых отведенных территорий, территорий после сноса строений производят землепользователи либо заказчики, которым отведена данная территория, либо согласно договору подрядные предприятия, выполняющие работы по сносу строений.
18. Во избежание засорения водосточной сети не допускается сброс смета и бытового мусора в водосточные коллекторы.
19. Уборка мусора с акваторий рек, водоемов, каналов на территории населенного пункта и содержание территорий, прилегающих к ним, возлагается на обслуживающие предприятия.
20. Содержание ограждений на проезжей части, тротуарах и газонах, других элементов благоустройства дороги возлагается на предприятия, на балансе которых они находятся.
21. В зимний период дорожки, садовые скамейки, урны, прочие элементы и малые архитектурные формы, а также пространство перед ними и с боков, подходы к ним очищаются от снега и наледи.
22. Очистка дворовых территорий, внутридворовых проездов и тротуаров от смета, пыли, мелкого и крупногабаритного мусора, их мойка, очистка от снега и наледи, а также поддержание чистоты, обеспечивается субъектами отведенных территорий.

12. Жеке тұрған жарнама объектiлерiне iргелес аумақтарды тазарту жұмыстарын жарнама таратушылар немесе жарнама таратушылармен шарт бойынша тазарту жұмыстарын жүргiзушi мамандандырылған ұйымдар жүргізеді.
13. Трансформаторларға немесе таратушы қосалқы станцияларға, автоматты түрде жұмыс iстейтiн, басқа инженерлiк құрылыстарға (қызмет көрсететін персоналдың қатысуынсыз), сондай-ақ электр беру желiлерiнiң бағаналарына iргелес жатқан аумақтарды тазарту жұмыстарын осы объектiлердiң иелерi жүргiзедi. Жер үстi құбырларының астындағы қорғалатын аумақтарды тазарту мен күтіп-ұстау жұмыстары желiлердiң иелерiмен жүргiзiледi.
14. Сауда объектiлерiнiң иелерi сауда объектiлерiне iргелес жатқан, көшеде уақытша сауда жасау аумағының орындарын (базарлар, сауда павильондары, жылдам салынатын сауда кешендерi, төбесі жабылған сауда орындары, дүңгiршектер және т.б.) көшелердің көлік жүретін бөлігіне дейін тазалайды. Iргелес жатқан көгалдарға, төбесі жабылған сауда орындарының, дүңгiршектердің шатырларына және басқа сауда объектілерінде жәшiктердi үюге жол берiлмейдi.
15. Ақылы автотұрақтардың, гараждардың аумақтарын тазарту жұмыстарын иелерi мен осы объектiлердi пайдаланушы ұйымдар жүргiзедi.
16. Жанар-жағар май құю стансасының, автожуу бекеттерiнің, құю кешендерiнің аумақтарына, кiретiн және шығатын жерлерiне тазарту мен тазалығын сақтау жұмыстарын осы объектiлердiң иелері жүргiзедi.
17. Көп уақыт бойы пайдаланылмаған және игерiлмеген аумақтарды, ғимараттарды бұзғаннан кейiнгi аумақты тазарту және күтіп-ұстау жұмыстарын осы аумақ бөлiнiп берiлген жер пайдаланушылар немесе тапсырыс берушілер немесе шарт бойынша ғимараттарды бұзу жұмысымен айналысатын мердiгерлік кәсiпорындар жүргiзедi.
18. Су ағызатын желiні қоқыс басуын болдырмау үшiн су ағатын коллекторларға сыпырынды мен тұрмыстық қоқыстарды тастауға жол берiлмейдi.
19. Аумағындағы өзендер, су тоғандар, арналар акваторияларынан қоқыс шығару және олардың маңындағы аумақтарды күтіп-ұстау қызмет көрсетушi кәсiпорындарға жүктеледi.
20. Көлік жүретін жолдардағы, жаяужолдардағы және көгалдардағы қоршауларды, жолдарды абаттандырудың басқа да элементтерiн күтіп-ұстау олар теңгерiмiнде болып табылатын кәсiпорындарға жүктеледi.
21. Қысқы кезеңде жалғыз аяқ жолдар, бақ орындықтары, қоқыс салатын жәшіктер, басқа элементтер мен шағын сәулет нысандары, сондай-ақ олардың алдындағы және бүйiрлерiндегi жерлер, оларға баратын жолдар қар мен мұздақтардан тазартылады.
22. Аула аумақтарын, аулаішілік кіре берістерді, жаяужолдарды сыпырындыдан, шаңнан, ұсақ және ірі қоқыстардан тазартуды, оларды жууды сонымен қатар тазалықты сақтауды бөлінген аумақтағы субъектілер қамтамасыз етеді.

23. Вывоз снега с улиц и проездов осуществляется на специально подготовленные площадки, место расположения которых определяет уполномоченный орган.
24. Места временного складирования снега после снеготаяния очищаются от мусора и благоустраиваются.
25. Тротуары, дворовые территории и проезды очищаются от снега и наледи до асфальта, снег и скол вывозится на снегосвалку.
26. Снег, счищаемый с дворовых территорий и внутриквартальных проездов, разрешается временно складировать на территориях дворов в местах, не препятствующих свободному проезду автотранспорта и движению пешеходов с последующим его вывозом.
27. В зимнее время владельцы и арендаторы зданий организуют своевременную очистку кровель от снега и наледи.
4.Сбор, временное хранение, вывоз и утилизация
отходов в населенных пунктах
28. Физические лица и юридические лица, независимо от форм собственности обеспечивают вывоз твердо-бытовых отходов и крупногабаритного мусора (отходов).
Вывоз обеспечивается по мере накопления, но не реже 1 раза в месяц в летнее и осеннее время.
29. Собственник отходов может пользоваться централизованной системой сбора отходов всех видов или услугами субъектов, выполняющих операции по сбору, утилизации, размещению или удалению, либо самостоятельно осуществлять операции по их размещению и удалению.
30. Владельцам контейнерных площадок и контейнеров необходимо производить их своевременный ремонт и замену непригодных к дальнейшему использованию контейнеров.
31. Расстояние для установки контейнерных площадок от жилых и общественных зданий, спортивных площадок, мест отдыха населения и от проезжей части определяются в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями к объектам коммунального хозяйства. Размер площадок определяется из расчета на установку необходимого количества контейнеров, с учетом увеличения объема коммунальных отходов.
32. Размещение мест временного хранения отходов согласовывается с органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора, собственниками, пользователями зданий и сооружений, земельных участков.
33. Уборку мусора, просыпавшегося при выгрузке из контейнеров в мусоровоз, производят работники организации, осуществляющей вывоз коммунальных отходов, крупногабаритного мусора.
34. На вокзалах, рынках, в аэропорту, в местах общего пользования, в учреждениях образования, здравоохранения и других местах массового посещения людей, на улицах, остановках общественного пассажирского транспорта, у входа в торговые объекты устанавливаются урны для мусора. Урны устанавливаются на расстоянии не менее 50 метров одна от другой в местах массового посещения населения; во дворах, в парках, на площадях и других территориях на расстоянии от 10 до 100 метров. На остановках городского пассажирского транспорта и у входов в торговые объекты устанавливают по две урны.
Парки и пляжи помимо установленных урн оснащаются специальными площадками для размещения контейнеров.

23. Көшелер мен жолдардағы қар арнайы дайындалған алаңшаларға шығарылады, олардың ораналасатын орындарын уәкілетті орган белгілейді.
24. Қарды уақытша шығаруға берiлген орындар, қар ерiгеннен кейiн қоқыстардан тазартылып, көркейтiледі.
25. Жаяужолдар, аула аумақтары мен кiру жолдары қар мен мұздақтан асфальтқа дейiн тазартылады, қар мен жарықшақ қар үйетiн жерге шығарылады.
26. Аула аумақтарынан және кварталлішілік жолдардан тазартылған қарды автокөлік пен жаяу жүргіншілердің қозғалысына кезергі келтірмейтін бос жерлерде уақытша жинастырып кейін шығаруға рұқсат етіледі.
27. Қысқы кезде ғимаратдың иелерi және жалдаушылары шатырларын уақытында қар мен мұздақтан тазарту жұмыстарын ұйымдастырады.
4. Елді мекендердегі қалдықтарды жинау, уақытша сақтау,
шығару және кәдеге жарату
28. Қандай меншік түріне жататындығына қарамастан жеке және заңды тұлғалар қатты тұрмыстық қалдықтарды және ірi көлемдi қоқыстарды (қалдықтарды) шығаруды қамтамасыз етеді.
Шығару жиналуына қарай қамтамасыз етіледі, бірақ жазғы және күзгі уақытта айына 1 реттен кем емес.
29. Қалдықтардың меншiк иесi қалдықтардың барлық түрлерін жинаудың орталықтандырылған жүйесiн немесе жинау, кәдеге жарату, орналастыру, немесе жою операцияларын атқаратын субъектiлердiң қызметтерiн пайдалана алады немесе оларды орналастыру және жою операцияларын дербес жүзеге асыра алады.
30. Контейнерлiк алаңшалар мен контейнерлер иелерi контейнерлердi уақытында жөндеуді және одан әрi пайдалануға жарамсыздарды ауыстыруы қажет.
31. Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардан, спорт алаңдарынан және халықтың демалатын орындарынан және өту жолдарынан контейнерлiк алаңдарды орнату арақашықтығы коммуналдық шаруашылық объектiлерiне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптарына сәйкес анықталады. Коммуналдық қалдықтардың көлемiнiң ұлғаюын ескере отырып, қажет болып табылатын контейнерлердiң қойылуы есептемесiнен алаңдардың өлшемi дайындалады.
32. Қалдықтарды уақытша сақтау орындарын орналастыру мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органымен, ғимараттар мен құрылыстарды, жер учаскелерін иелермен және пайдаланушылармен келiсіледі.
33. Коммуналдық қалдықтарды, ірі көлемді қоқысты шығаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметкерлерi контейнерлерден қоқыс шығарушыларға арту кезiнде түсiп қалған қоқыстарды жинайды.
34. Сапаржайларда, базарларда, әуежайда, саябақтарда, демалыс аймақтарында, алаңдарда, бiлiм беру, денсаулық сақтау мекемелерiнде және көпшiлiк баратын жерлерде, көшелерде, қоғамдық жолаушылар көлiгi аялдамаларында, сауда объектiлерiне кiреберiстерде қоқыс салатын жәшіктер орнатылуы керек. Халық көп келетiн орындарда жәшіктер бiр-бiрiнен 50 метрдей қашықтықта, аулаларда, саябақтарда, алаңдарда және басқа аумақтарда жәшіктер 10-нан 100 метрге дейiнгi арақашықтықта орнатылады. Қалалық жолаушылар көлiктер аялдамаларында және сауда объектiлерiне кiреберiстерде екi жәшіктен орнатылады.
Саяжайлар мен жағажайлар қоқыс салатын жәшіктермен қатар, контейнерлерді орналастыруға арналған арнайы алаңдармен қамтамасыз етіледі.

35. Установка и очистка урн производятся предприятиями-подрядчиками, эксплуатирующими территории в соответствии с договором государственного заказа и хозяйствующими субъектами, во владении или пользовании которых находятся территории. Очистка урн производится по мере их заполнения, но не реже одного раза в день.
36. Мойка урн производится по мере загрязнения, но не реже одного раза в неделю. Урны, расположенные на остановках общественного пассажирского транспорта, очищаются и дезинфицируются предприятиями, осуществляющими уборку остановок, а урны, установленные у остальных объектов – собственниками или пользователями указанных объектов.
5.Содержание мест общего пользования.
37. Уборка мест общего пользования осуществляется субъектами закрепления территории и организациями, у которых данные объекты находятся на обслуживании и эксплуатации.
38. Архитектурные и цветочные решения элементов благоустройства, сооружений и малых архитектурных форм, изменение планировки территории мест общего пользования согласовываются с органом архитектуры и градостроительства района, города.
39. На территории мест общего пользования разрешается размещение объектов общественного питания и мелкорозничной торговли в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Владельцы данных объектов производят уборку и содержание самостоятельно либо заключают договор со специализированными предприятиями на санитарную очистку и (или) содержание отведенных и прилегающих территорий в соответствии с действующим законодательством.
6. Содержание малых архитектурных форм
и наружного освещения в населенных пунктах
40. Территории жилой застройки, места общего пользования, улицы, площадки для отдыха оборудуются малыми архитектурными формами.
41. Малые архитектурные формы могут быть стационарными и мобильными. Количество и размещение определяются проектами благоустройства территорий.
42. Конструктивные решения малых архитектурных форм должны обеспечивать их устойчивость, безопасность пользования.
43. Владельцы малых архитектурных форм осуществляют своевременный ремонт, покраску и их замену.
44. Режимы работы фонтанов, график промывки и очистки чаш, технологические перерывы и окончание работы определяются уполномоченным органом.
45. В период работы фонтанов очистка водной поверхности от мусора производится ежедневно. Эксплуатирующая организация содержит фонтаны в чистоте и в период их отключения. Мойка и дезинфекция чаш фонтанов проводится ежемесячно. Не допускается купание людей и животных, стирка в чашах фонтанов.

35. Жәшіктерді орнату және тазалау жұмыстары мемлекеттiк тапсырыс шартына сәйкес аумақты пайдаланушы мердігерлік кәсіпорындармен және иелiгiнде немесе қолданылуында аумақтары бар шаруашылық жүргiзу субъектiлерiмен жүргiзiледi. Жәшіктерді тазарту жұмыстары олардың толуына қарай орындалады, алайда күніне бір реттен кем емес.
36. Жәшіктерді жуу жұмыстары кiрлеуiне қарай, аптасына бiр реттен кем емес орындалады. Қоғамдық жолаушылар көлiктері аялдамасында орналасқан жәшіктерді аялдамаларды жинауды жүзеге асыратын кәсiпорындар, ал қалған объектiлерде орнатылған жәшіктерді көрсетілген объектілердің меншік иелері мен пайдаланушылары тазартып, залалсыздандырады.
5. Ортақ пайдаланылатын орындарды күтіп-ұстау
37. Ортақ пайдаланылатын орындарды күтіп-ұстауды аталған объектілер олардың қызмет көрсетуінде және пайдалануындағы ұйымдар мен аумақты бекіту субъектілері жүзеге асырады.
38. Ортақ пайдаланылатын демалыс аймағындағы аумақтың жобасын өзгерту, шағын сәулет үлгiлерiн және құрылысын, сәулет және абаттандыру бөлшектерiнiң түсiн өзгерту ауданның, қаланың сәулет және қала құрылысы органымен келiсiледi.
39. Ортақ пайдаланылатын орындар аумағында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қоғамдық тамақтандыру және ұсақ сауда кәсiпорындарын орналастыруға рұқсат етiледi. Осы объектiлердiң иелерi санитарлық тазалауға және (немесе) бөлiнген және жақын жатқан аумақтарды жинау мен күтіп ұстауға мамандандырылған кәсiпорындармен қолданыстағы заңнамаға сәйкес шарт жасайды.
6. Елді мекендердегі шағын сәулет нысандарын
және сыртқы жарықтандыруды күтіп-ұстау
40. Тұрғын-жай құрылыс аумақтары, жалпы қолданыс орындары, көшелер мен демалыс алаңдары шағын сәулет нысандарымен жабдықталады.
41. Шағын сәулет нысандары тұрақты және жылжымалы болуы мүмкiн. Саны мен орналасуы аумақтарды абаттандыру жобаларымен анықталады.
42. Шағын сәулет нысандарының сындарлы шешiмдерi олардың орнықтылығын, қолдану қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуi қажет.
43. Шағын сәулет нысандарының иелерi оларды ауыстыру, жөндеу және бояу жұмыстарын жүргiзеді.
44. Субұрқақтардың жұмыс тәртiбi, айдынын жуу мен тазарту кестесi, техникалық үзiлiстерi мен жұмысының тоқтатылуы уәкілетті органымен белгiленедi.
45. Субұрқақтардың жұмыс iстеуi кезiнде су бетiн қоқыстардан тазарту жұмыстары күнделiктi орындалады. Пайдаланушы ұйымдар бұрқақтарды сөндiрген кезде де тазалығын сақтауға тиiстi. Субұрқақтардың айдынын жуу және залалсыздандыру ай сайын жүргiзiледi. Субұрқақ айдынында адамдар мен жануарлардың шомылуына, кiр жууға рұқсат етiлмейдi.

46. Освещение территории населенных пунктов обеспечивается эксплуатирующими организациями и сопровождается установками наружного освещения, к которым относятся:
1) устройства электроснабжения, распределительные сети;
2) устройства защиты и заземления электросетей;
3) устройства управления;
4) опоры кронштейнов, тросовых подвесов.
47. Содержание и обслуживание установок наружного освещения включает следующие мероприятия:
1) поддержание технически исправного состояния установок наружного освещения, при котором количественные и качественные показатели соответствуют заданным параметрам, включая своевременную замену ламп и вышедших из строя рассеивателей в светильниках, чистку светильников, замеры уровня освещенности;
2) обеспечение регламентируемого режима работы установок наружного освещения, контроля за своевременным включением и выключением по графику, выявления не горящих светильников, повреждений, их устранения.
48. Металлические опоры, кронштейны и другие элементы установок наружного освещения и контактной сети должны содержаться в чистоте, не иметь очагов коррозии и окрашиваться.
49. Замена перегоревших светильников осуществляется соответствующими службами в течение 24 часов с момента выявления.
7. Благоустройство жилых кварталов и микрорайонов
50. Жилые зоны микрорайонов и кварталов оборудуются площадками для мусорных контейнеров, сушки белья, отдыха, игр детей, занятий спортом, выгула домашних животных, автостоянками, парковками, зелеными зонами.
51. На территории жилых кварталов, микрорайонов, а также на придомовых территориях необходимо поддерживать следующий порядок:
содержание в исправном состоянии покрытий отмосток, тротуаров, пешеходных дорожек, внутриквартальных проездов и дорог;
недопущение самовольного строительства во дворах различного рода хозяйственных или вспомогательных построек (гаражей и другое);
недопущение загромождения придомовых территорий строительными материалами;
содержание в исправном состоянии находящихся на балансе (в хозяйственном ведении или оперативном управлении) инженерных сетей,
своевременный осмотр и очистка колодцев;
содержание в исправном состоянии малых архитектурных форм, оборудования спортивных, игровых, детских и хозяйственных площадок, ограждений и изгороди, поддержание их опрятного внешнего вида.
8. Проведение аварийных работ
52. Аварии, возникающие в процессе эксплуатации или при проведении строительных работ на подземных и наземных коммуникациях, повлекшие за собой нарушение их нормальной работы или появление возможности угрозы здоровью и жизни граждан, загрязнения водных объектов, являются чрезвычайными происшествиями и требуют принятия оперативных мер для восстановления их нормальной работы в кратчайшие сроки.

46. Елді мекендердің аумақтарын жарықтандыру пайдаланушы ұйымдармен қамтамасыз етіледі және сыртқы жарықтандыруды орнатумен қоса жүргізіледі, оларға:
1) электрмен жабдықтау құрылғылары, таратушы желілер;
2) электр желілерін қорғау және жерге қосу құрылғылары;
3) басқару құрылғылары;
4) кронштейн тіректері, тросты аспалар жатады.
47. Сыртқы жарықтандыру құрылғыларын күтіп-ұстау және оларға қызмет көрсету мынадай іс-шараларды:
1) шамдарды және шамшырақтардағы шашыратқыштарды ауыстыруды, шамшырақтарды тазартуды, жарықтылық дәрежесін өлшеуді қоса алғанда, сандық және сапалық көрсеткіштері берілген параметрлерге сәйкес келетін, сыртқы жарықтандыру құрылғыларын қалыпты жағдайда ұстауды;
2) сыртқы жарықтандыру құрылғыларының реттелетін жұмыс тәртібін, кесте бойынша уақтылы қосуды және сөндіруді бақылауды, жанбайтын шамшырақтарды, олардың зақымдалуын анықтауды және қалпына келтіруді қамтамасыз етуді қамтиды.
48. Металл бағаналары, кронштейндер мен басқа сыртқы жарықтандыру құрылғылары мен байланыс желiлерiнiң элементтерi тазалықта ұсталуы қажет, тот баспауы және боялмауы керек.
49. Тиісті қызметтер жанып кеткен шамшырақтарды анықтаған сәттен бастап 24 сағат ішінде ауыстырулары тиіс.
7. Тұрғын жай кварталдары мен шағын
аудандарды абаттандыру
50. Шағын аудандар мен кварталдардың тұрғын жай аймақтары қоқыс контейнерлерiн қоюға, кiр кептiруге, демалуға, балалардың ойнауына, спортпен айналысуға, үй жануарларын қыдыртуға арналған алаңшалармен, автотұрақпен, аялдатумен, жасыл аймақпен жабдықталады.
51. Тұрғын жай кварталдарының, шағын аудандардың аумақтарында, сондай-ақ аула маңындағы аумақтарда мына тәртiпті сақтау қажет:
көтермелердiң, жаяужолдардың, жүргiншiлер жолының, кварталiшiлiк кiреберiстерi мен жолдарының төсемдерiн қалыпты жағдайда күтіп ұстау;
аулаларға өздiгiнен түрлi шаруашылық немесе қосалқы құрылыс (гараждар және басқа) салуға жол бермеу;
үй маңындағы аумақтарды құрылыс материалдарымен үйіп тастауға жол бермеу;
өзiнiң балансындағы (шаруашылық жүргiзуде немесе жедел басқаруда) инженерлiк желiлердi қалыпты жағдайда ұстау;
құдықтарды уақытында қарап, тазарту;
шағын сәулет нысандарын, спорт, ойын, балалар мен шаруашылық алаңшаларының жабдықтарын, қоршауларын қалыпты жағдайда ұстау, олардың сыртқы түрiнiң ұқыптылығын сақтау.
8. Апатты жұмыстарды жүргiзу
52. Пайдалану кезiнде немесе жерасты және жерүстi коммуникацияларында құрылыс жұмыстарын жүргiзген кезде пайда болатын апаттар, олардың дұрыс жұмыс жасауына немесе азаматтардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп тудыруға әкелiп соғатын, су объектiлерiнiң ластануы төтенше жағдай болып табылады және олардың қалыпты жұмысын қалпына келтіру үшін қысқа мерзiмде жедел шараларды қабылдауды талап етедi.

53. При возникновении аварии владелец инженерных коммуникаций и сооружений, эксплуатационная организация незамедлительно принимает меры по ликвидации аварии и устранению последствий. При этом должны обеспечиваться: безопасность людей и движения транспорта, а также сохранность расположенных рядом подземных и наземных сооружений, объектов инфраструктуры, зеленых насаждений.
54. Одновременно с направлением аварийной бригады к месту аварии эксплуатирующая организация сообщает о характере и месте аварии в организации, имеющие в районе аварии подземные и наземные сооружения, в службы общественного пассажирского транспорта, органы дорожной полиции, архитектуры и градостроительства района, города и другие заинтересованные службы.
55. Юридические и физические лица, имеющие в зоне аварии наземные или подземные коммуникации, при получении информации об авариях высылают на места своих представителей с исполнительными чертежами, которые указывают расположение подведомственных им сооружений и инженерных коммуникаций на местности.
56. Владельцы, складирующие материалы или другие ценности вблизи места аварии, по требованию руководителя аварийных работ освобождают участок.
57. Место производства аварийных работ ограждается щитами или заставками установленного образца с устройством аварийного освещения и установкой красных габаритных фонарей. На проезжей части улицы (магистрали) по согласованию с органом дорожной полиции устанавливаются необходимые дорожные знаки. Лица, ответственные за производство работ по ликвидации аварии, отвечают за работу аварийного освещения, установку ограждения (заставок), дорожных знаков до полного окончания работ.
58. Для ликвидации последствий аварии и восстановления благоустройства территории необходимо оформить в срок не позднее суток со дня возникновения аварии разрешение (ордер) на производство земляных работ в уполномоченном органе, согласно приложению № 1 к Правилам, путем подачи заявления в произвольной форме.
59. Восстановление нарушенных дорожных покрытий и других элементов благоустройства осуществляется владельцами инженерных сетей немедленно после завершения аварийных работ.
60. Производство плановых работ, под предлогом аварийных, не допускается.
9. Содержание зданий, сооружений
и рекламно-информационных объектов
в населенных пунктах
61. Руководители предприятий и организаций, в ведении которых находятся здания и сооружения, собственники зданий и сооружений обеспечивают своевременное производство работ по реставрации, ремонту и покраске фасадов указанных объектов и их отдельных элементов (балконы, лоджии, водосточные трубы и другое), а также поддерживать в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски.

53. Апат туындаған жағдайда инженерлiк коммуникациялар мен құрылғылардың иесi, пайдаланушы ұйым апатты және оның салдарын жоюдың жедел шараларын қолданады. Бұл жағдайда адамдар мен көлiк қозғалысының қауiпсiздiгi, сондай-ақ қатар орналасқан жерасты және жерүстi құрылыстардың, инфрақұрылым объектiлерiнiң, жас көшеттердің сақталуы қамтамасыз етiлуi тиiс.
54. Апаттық бригаданы апат орнына жiберумен қатар пайдаланушы ұйым телефонограмма арқылы апаттың сипаты мен орны жайында, осы апат ауданында жерасты және жерүстi құрылғылары бар ұйымдарға, қоғамдық жолаушылар көлiгi қызметiне, жол полициясы органына, аудан мен қаланың сәулет және қала құрылысы органына және басқа да мүдделi қызметтерге хабарлайды.
55. Апат аймағында жерасты және жерүсті коммуникациялары бар заңды және жеке тұлғалар апаттар туралы ақпаратты алғаннан кейін апат орнына орындалған сызбаларымен бiрге өздерiнiң уәкiлдерiн жiберіп, олар осы жерде орналасқан мекемеге қарасты құрылғылар мен коммуникацияларды көрсетеді.
56. Апат маңайында материалдарды немесе басқа бағалы заттарды сақтайтын меншік иелері, апат жұмыстары басшысының бiрiншi талабы бойынша учаскенi босатады.
57. Апат жұмыстары жүргiзiлетiн орын қалқандармен немесе белгiленген үлгiдегi апаттық жарық құрылғысы және үлкен қызыл түстi шамдары бар қорғандармен қоршалады. Көшенiң (магистральдың) жол жағына Жол полициясы органдарының келiсiмiмен қажеттi жол белгiлерi орнатылады. Жұмыстардың толық аяқталуына дейiн, апатты жою жұмыстарына жауапты тұлғалар апаттық жарықтандыру, қоршау (қалқан) орнату, жол белгiлерiнiң қойылу жұмыстарына жауап береді.
58. Апаттың салдарын жою және аумақтың абаттандырылуын қалпына келтiру үшiн, апат болған күннен бастап бiр тәулiктен кешіктірмей уәкілетті органнан Ереженің 1-қосымшасына сәйкес ерікті түрде өтініш беру жолымен жер жұмыстарын жүргiзу үшін рұқсат (ордер) рәсімдеу қажет.
59. Бұзылған жол төсемдерi мен басқа да абаттандыру элементтерiн қалпына келтiру жұмыстарын инженерлік желілердің иелері апатты жұмыстар аяқталғаннан кейiн тез арада жүргізеді.
60. Апатты жұмыстардың сылтауымен жоспарлы жұмыстарды жүргiзуге жол берiлмейдi.
9. Елді мекендерде ғимараттар мен құрылыстарды
және жарнамалық-ақпараттық объектілерді күтiп-ұстау
61. Қарамағында ғимараттары мен құрылыстарды бар кәсiпорындар мен ұйымдардың басшылары, ғимараттар мен құрылыстар иелері аталған объектiлердi және олардың жекелеген элементтерiне (балкон, лоджий, сарқынды су құбырлары және басқалары) жаңғырту, жөндеу және қасбеттерiн сырлау жұмыстарының жүргiзiлуiн қамтамасыз етуге, сондай-ақ қасбеттерiнде орнатылған ақпараттық тақтайшаларды, ескерткiш тақталарын таза және қалыпты жағдайда ұстайды.

62. Юридическими и физическими лицами обеспечиваются надлежащее содержание фасадов зданий и сооружений.
63. Собственник рекламно-информационного объекта обеспечивает постоянный контроль за техническим содержанием, эксплуатацией и исправностью световой иллюминации рекламных объектов, заменой цветной печати при выявлении дефектов. При демонтаже рекламно-информационных объектов их владельцу необходимо восстановить благоустройство территории, ремонт фасада здания, заделку отверстий и другие дефекты, возникшие в процессе эксплуатации рекламно-информационных объектов.
64. Ремонт, реставрация и реконструкция фасадов зданий и сооружений, являющихся памятниками архитектуры, истории или культуры, проводятся в соответствии с охранными обязательствами по согласованию с уполномоченным органом охраны памятников и органами архитектуры и градостроительства.
65. Включение и отключение архитектурной подсветки производится автономно, каждый объект самостоятельно, в соответствии с графиком наружного освещения с шагом не более 30 минут. Архитектурная подсветка оборудуется приборами учета электроэнергии, зарегистрированном в установленном порядке. Каждый объект укомплектовывается щитом управления.
10. Содержание и защита зеленых насаждений
66. Все зеленые насаждения, расположенные на территории населенных пунктов области, независимо от того, в чьем ведении они находятся, образуют единый зеленый фонд территорий населенных пунктов области и подлежат защите.
67. Собственники и (или) пользователи земельных участков, на которых расположены зеленые насаждения, осуществляют контроль за их состоянием, обеспечивают удовлетворительное состояние и нормальное развитие зеленых насаждений.
68. При производстве строительных, ремонтных и других работ предприятия, организации и физические лица (именуемые в дальнейшем заказчики) обеспечивают:
1) ограждение зеленых насаждений от повреждений, в случае необходимости и во избежание их поломки или повреждения насаждения берут в короба;
2) создание приствольной лунки, ограниченной поребриком размером не менее 1 квадратного метра, при замощении и асфальтировании дорог, тротуаров, проездов, площадей с целью создания оптимального открытого почвенного пространственного вокруг зеленых насаждений;
3) при реконструкции и строительстве дорог, тротуаров в зоне размещения зеленых насаждений не допускать изменения вертикальных отметок более 5 сантиметров при повышении или понижении. В тех случаях, когда засыпка или обнажение корневой системы неизбежны, в проектах предусматриваются устройства для сохранения условий для нормального роста зеленых насаждений;

62. Заңды және жеке тұлғалармен ғимараттар мен құрылыстар қасбеттерінің дұрыс ұсталуын қамтамасыз етеді.
63. Жарнамалық-ақпараттық объектiлердiң меншiк иесi жарнама объектiсiнiң техникалық жабдықталуын, пайдаланылуын және түстер иллюминациясының дұрыстығын, ақаулар анықталған кезде түстi мөрдiң ауыстырылуын бақылауды қамтамасыз етеді. Жарнамалық-ақпараттық объектілерді құрылымдаған кезде, олардың иелеріне аумақты абаттандыру, ғимарат қасбетін жөндеу, жарнамалық-ақпараттық объектілерді пайдалану барысында орын алған тесіктерді және басқа да ақауларды қалпына келтіреді.
64. Сәулет, тарих немесе мәдениет ескерткiштерi болып табылатын, ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерiн жөндеу, жаңғырту және жаңарту жұмыстары ескерткiштердi қорғау жөніндегі уәкілетті органдар мен сәулет және қала құрылысы органдарының келiсiмiмен қорғау міндеттемесіне сәйкес орындалады.
65. Сәулет шамдарын қосу мен сөндiру автономды түрде, әрбiр объект жеке жүргiзiледi, сыртқы жарықтандыру кестесiне сәйкес 30 минуттан аспайтын қадаммен жарықтандырылады. Сәулет шамы белгiленген тәртiппен тiркелген электр энергиясын есептеу құралымен жабдықталады. Әрбiр объект басқару қалқанымен жабдықталады.
10. Жасыл желектерін күтіп-ұстау және қорғау
66. Облыс елді мекендерінің аумағында орналасқан барлық жас көшеттер, қандай меншік түріне жататынына қарамастан, облыс елді мекендеріндегі аумақтардың бiртұтас жасыл қорын құрайды және қорғауға жатады.
67. Жасыл желектері орналасқан жер учаскелерiнiң меншiк иелерi және (немесе) пайдаланушылары олардың жай-күйiне бақылау жүргiзуді жүзеге асырады, жасыл желектерінің екпелерінің қанағаттанарлық жағдайын және қалыпты дамуын қамтамасыз етеді.
68. Кәсіпорындар, ұйымдар және жеке тұлғалар (бұдан әрі тапсырыс берушілер деп аталатын) құрылыс, жөндеу және басқа да жұмыстарды жүргізу кезінде:
1) жасыл желектерін зақымданудан қоршауға алуды, көгалдандыру екпелерін сынуынан немесе зақымдануынан қорғау үшін оларды қораптарға салуды;
2) жолдарға, жаяужолдарға, өткелдерге, алаңдарға қатты материал және асфальт төсеген кезде жас көшеттердің айналасында оңтайлы ашық топырақты кеңістік құру мақсатында, мөлшері 1 шаршы метрден кем емес қоршаумен шектелген, ағаш түбінен қуыс қалдыруды;
3) жасыл желектері орналасқан аймақтарда жолдарды, жаяужолдарды салу және қайта құру кезінде тiк белгiлердi жоғарылатқанда немесе төмендеткенде 5 сантиметрден артық өзгертуге болмайды. Егер түпкі жүйенің қурап қалуынан басқа амал болмаған жағдайда, жобаларда жас көшеттердің дұрыс өсу жағдайын сақтауға арналған құрылғылар ескеріледі;

4) при прокладке подъездных дорог к строящимся объектам учитывают расположение насаждений и сохранность существующих ограждений зеленых насаждений.
69. В случае невозможности сохранения зеленых насаждений на участках, отводимых под строительство или производство других работ, производится снос или пересадка зеленых насаждений.
70. Снос зеленых насаждений разрешен в случаях:
1) обеспечения условий для размещения тех или иных объектов строительства, предусмотренных утвержденной и согласованной градостроительной документацией;
2) обслуживания объектов инженерного благоустройства, надземных коммуникаций;
3) ликвидации аварийных и чрезвычайных ситуаций, в том числе на объектах инженерного благоустройства;
4) необходимости улучшения качественного и видового состава зеленых насаждений;
5) санитарной вырубки старых насаждений создающих угрозу безопасности здоровью и жизни людей, а также могущих повлечь ущерб имуществу физическому и юридическому лицу.
71. Снос, пересадка, формовочная обрезка (омолаживание), кронирование зеленых насаждений допускается только по разрешению, согласно приложению 2 к Правилам, выдаваемому уполномоченным органом на основании положительного заключения комиссии по вопросам благоустройства населенных пунктов (далее – комиссия) согласно приложению 3 к Правилам.
72. Состав, количество членов и положение комиссии утверждается постановлением местного исполнительного органа района (города областного значения).
73. Для получения разрешения на снос, пересадку, формовочную обрезку (омолаживание), кронирование зеленых насаждений физическое или юридическое лицо предоставляет в уполномоченный орган следующие документы:
письменное заявление согласно приложению 4 к настоящим Правилам, в котором указываются адрес, вид работ, количество и породы деревьев, причины, по которым необходимо выполнение работ на зеленых насаждениях;
правоустанавливающие документы на землю;
топосъемку с отмеченными зелеными насаждениями или фотографии участка земли с зелеными насаждениями;
Для проектных организаций - представить:
утвержденный проект;
согласование с коммунальными службами;
топосъемку с отмеченными зелеными насаждениями или фотографии участка земли с зелеными насаждениями;
74. Срок рассмотрения заявлений со дня подачи в уполномоченный орган - 15 календарных дней.
75. При рассмотрении поступивших заявлений (заявок) комиссия обследует, определяет целесообразность и возможность выполнения работ на зеленых насаждениях, оформляет акт обследования зеленых насаждений с выездом на место и выдает заключение о необходимости санитарной рубки (выборочной, сплошной), сноса, пересадки зеленых насаждений, формовочной обрезки (омолаживание), кронирования и иных видах работ на зеленых насаждениях.

4) салынып жатқан объектiлерге кірме жолдарын тартқанда жас көшеттердің орындарын ескерiп, жас көшеттердің бар қоршауларын бұзбауды қамтамасыз етеді.
69. Құрылыс салуға немесе басқа жұмыстар жүргiзуге бөлiнген учаскелерде жасыл желектерін сақтау мүмкiн болмаған жағдайда, жасыл желектерін алып тастау немесе қайта отырғызу жүргізіледі.
70. Жасыл желектерін сырып тастауға:
1) бекітілген және келісілген қала құрылысы құжаттамасымен қарастырылған құрылыстың қандай да бір объектілерін орналастыру үшін жағдай жасауды қамтамасыз еткен;
2) инженерлік абаттандыру объектілеріне, жерүсті коммуникацияларына қызмет көрсеткен;
3) апатты және төтенше жағдайларды жою, оның ішінде инженерлік абаттандыру объектілерінде;
4) жас көшеттердің сапалық және түр құрамын жақсарту қажеттілігі болған;
5) адам өмірі мен денсаулығының қауіп төндіруі, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне шығын келтіруі мүмкін ескі екпелерді санитарлық отау жағдайларында рұқсат етілуі мүмкін.
71. Жасыл желектерін сырып тастау, қайта отырғызу, пішіндеп кесу (жасарту), кесу Ереженің 3-қосымшасына сәйкес елді мекендерді абаттандыру мәселелері жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – комиссия) оң қорытындысының негізінде уәкілетті орган Ереженің 2-қосымшасына орай беретін, рұқсат қағазы болған жағдайда ғана мүмкін болады.
72. Комиссияның құрамы, мүшелер саны және ережесі ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының қаулысымен бекітіледі.
73. Жасыл желектерін сырып тастауға, қайта отырғызуға, пішіндеп кесуге (жасартуға), бұтақтарын кесуге рұқсат алу үшін жеке немесе заңды тұлға уәкілетті органға келесі құжаттарды ұсынуы тиіс:
осы ереженің 4-қосымшасына сәйкес, мекенжайы, жұмыс түрі, ағаштардың саны және түрі, жасыл желектеріне жүргізілуі тиіс жұмыстарды орындаудың себептері көрсетілген жазбаша өтінішін;
жерге құқық белгілейтін құжаттарын:
көгалдандыру екпелері белгіленген топографиялық сурет немесе жасыл желектері бар жер учаскесінің суреттерін;
жобалау ұйымдары үшін:
бекітілген жобаны;
коммуналдық қызметтермен келісулерді;
көгалдандыру екпелері белгіленген топографиялық суретті немесе жасыл желектері бар жер учаскесінің суреттерін ұсыну қажет.
74. Өтініштерді қарау мерзімі – уәкілетті органға тапсырған күнінен бастап 15 күнтізбелік күн.
75. Келіп түскен өтініштерді (өтінімдерді) қарау кезінде комиссия жас көшеттерге жұмыстарды жүргізудің мақсаттылығы мен мүмкіндігін тексереді, анықтайды, орынға шығумен жасыл желектерін тексеру актісін ресімдейді және жасыл желектерін кесу (таңдап, жаппай), алып тастау, қайта отырғызу, пішіндеп кесу (жасарту), бұтақтарын кесу және жас көшеттерге басқа да жұмыстардың жүргізілу қажеттілігі туралы қорытынды береді.

76. При получении заключения комиссии на снос зеленых насаждений, юридическое или физическое лицо заключает договор с организацией, имеющей лицензию на проведение оценки зеленых насаждений с последующим перечислением денежных средств (стоимости сносимых зеленых насаждений) в местный бюджет. Либо восстанавливает снесенные зеленые насаждения в соотношении не менее 1:2 или аналогичными древесными породами в количестве равной не менее сносимой биомассе деревьев, указанном в заключении комиссии на снос.
После предоставления отчета о рыночной стоимости деревьев, подлежащих сносу, и квитанции об оплате в местный бюджет либо гарантийного письма о посадке зеленых насаждений в течение весенне-осеннего периода, следующего за сносом, и проведению в течение двух лет уходных работ за пересаженными или посаженными зелеными насаждениями, заявитель получает разрешение на снос в уполномоченном органе.
77. После получения разрешения уполномоченного органа юридическое или физическое лицо выполняет своими силами снос (пересадку) зеленых насаждений или обращается для сноса, пересадки, формовочной обрезки (омолаживания), кронирования и иных видов работ на зеленых насаждениях в организации, выполняющие данные виды работ.
78. На территориях озеленительных насаждений не допускается:
1) загрязнять промышленными и бытовыми стоками, коммунальными отходами;
2) проводить складирование любых материалов и предметов;
3) устраивать складирование мусора, загрязненного снега и льда;
4) движение на автомашинах, мотоциклах, велосипедах и других транспортных средствах (за исключением специального транспорта);
5) устраивать остановки пассажирского транспорта возле газонов и живых изгородей;
6) устраивать парковки и стоянки транспортных средств, кроме мест, специально оборудованных и отведенных для этих целей;
7) осуществлять самовольные порубки деревьев и кустарниковых насаждений;
8) обрезать кроны деревьев вне установленных агрономических сроков и без соблюдения правил обрезки;
9) самовольно устраивать изгороди;
10) ломать ветки деревьев, кустарников, делать надрезы, надписи, забивать гвозди, наносить другие механические повреждения, пачкать насаждения различными веществами и наклейками, наносить метки и иные изображения;
11) использовать насаждения в качестве несущих (опорных, фиксирующих) конструкций для ограждений, крепления проводов и шнуров (кроме случаев украшения насаждений для праздничного оформления), подвешивать на деревьях гамаки, качели, спортивные снаряды, информационные щиты, веревки для сушки белья, прикреплять рекламные объекты, электропровода, колючую проволоку и другие предметы, использовать в качестве привязи для животных;

76. Комиссияның көгалдандыру екпелерін алып тастауға арналған қорытындысын алғаннан кейін заңды немесе жеке тұлға кейіннен жергілікті бюджетке ақшалай қаржыны (алынып тасталатын жас көшеттердің құны) аударумен жас көшеттерге бағалауды жүргізуге лицензиясы бар ұйыммен шарт жасайды. Немесе 1:2 қатынастан кем емес алып тасталынған жасыл желектерін немесе комиссияның кесіп тастауға арналған қорытындысында көрсетілген ағаштардың кесілетін биомассасынан кем емес мөлшерде сондай ағаш түрлерімен қалпына келтіреді.
Кесуге жататын ағаштардың нарықтық құны туралы есепті және жергілікті бюджетке төлем жасау түбіртегін немесе кескеннен кейін көктемгі-күзгі кезеңде жасыл желектерін отырғызу және қайта отырғызылған немесе отырғызылған жас көшеттерге күтім жұмыстарын екі жыл бойы жүргізу туралы кепілдеме хатты ұсынғаннан кейін өтініш беруші уәкілетті органнан кесуге рұқсат алады.
77. Рұқсат қағазын алғаннан кейін заңды немесе жеке тұлға жасыл желектерін өз күшімен кеседі (қайта отырғызады) немесе жасыл желектерін кесу, қайта отырғызу, пішіндеп кесу (жасарту), бұтақтарын кесу және басқа да жұмыстарды жүргізу үшін жұмыстардың осы түрлерін орындайтын ұйымдарға жүгінеді.
78. Жасыл желектерінің аумағында:
1) өнеркәсiптiк және тұрмыстық лай сулармен, коммуналдық қалдықтармен ластауға;
2) кез келген материалдар мен заттарды жинауға;
3) қоқысты, лас қар мен мұзды жинауға;
4) автомашиналармен, мотоциклдермен, велосипедтермен, басқа да көлiк құралдарымен жүруге (арнайы көлiктен басқа);
5) көгалдар мен қоршаулардың маңында жолаушылар көлігінің аялдамасын орнатуға;
6) осы мақсаттарға арнайы жабдықталған және бөлінген жерлерден басқа автокөлік құралдарын қоюға және тұрағын орнатуға;
7) ағаш және бұта көшеттерiн өз еркiмен кесуге;
8) агрономиялық белгiленген мерзiмдерден тыс, кесу ережесін сақтамай ағаштардың бұтақтарын кесуге;
9) өз бетiмен шарбақтар орнатуға;
10) ағаштардың, бұталардың бұтақтарын сындыруға, тілік жасауға, жазба жазуға, шеге қағуға, басқа да механикалық зақым келтіруге, жасыл желектерін түрлі заттармен және жапсырмалармен бүлдіруге, белгілер мен басқа да суреттер салуға;
11) қоршаулар, сымдарды бекіту үшін (мерекелік ресімдеу үшін көшеттерді безендіруден басқа жағдайларда) жасыл желектерін бұзылатын (тірек, бекітуші) конструкциялар ретінде пайдалануға, ағаштарға гамакты, әткеншектерді, спорттық снарядтарды, ақпараттық тақталарды, кірді кептіруге арналған жіптерді ілуге, жарнамалық объектілерді, электр сымдарын, тікенді сымды және басқа заттарды бекітуге, жануарларды байлау ретінде қолдануға;

12) добывать из деревьев сок, смолу;
13) срывать цветы, сбивать плоды, пасти скот, добывать грунт, песок;
14) выкапывать с луковицами и корнями цветы дикой и культурной флоры;
15) разорять муравейники, ловить и стрелять в птиц и животных;
16) засорять газоны, цветники, приствольные лунки, бросать в них окурки, жевательную резинку и прочее;
17) уничтожать, повреждать оборудование и элементы благоустройства озелененных территорий (в том числе ограждения, маркировку, информационные щиты и указатели, поливные устройства, элементы водоотведения, освещения, урны, контейнеры, скамейки, кормушки), ухудшать условия их нормального функционирования;
18) разжигать костры, сжигать мусор, листву;
19) устраивать игры на газонах, кататься на коньках и санях, за исключением мест, отведенных и оборудованных для этих целей;
20) лазать по деревьям, передвигаться среди зеленых насаждений за пределами дорожно-тропиночной сети;
21) посыпать поваренной солью или иными химическими реагентами, вредными для зеленых насаждений, лед на тротуарах и дорожках;
22) засорять, засыпать водоемы, фонтаны или устраивать на них запруды.
79. Землепользователи обеспечивают охрану и воспроизводство озеленительных насаждений на вверенной им территории.
11. Ответственность за нарушение Правил
80. Физические и юридические лица, виновные в нарушении настоящих Правил, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам благоустройства,
содержания и защиты зеленых
насаждений на территории
населенных пунктов
Акмолинской области
Государственное учреждение
«Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского
транспорта и автомобильных дорог акимата
_________________________________________»
(города, района области)
Ордер № ____
Представителю _______________________________________________________
(организация, должность)
______________________________________ разрешается производство работ
____________________________________________________________________
(характер работы)
_____________________________________________________________________
по улице __________________________ от дома № ______ до дома №_______
Начало и окончание работ с «____»___________20___года по
«____»___________20___года.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Работа должна быть начата и закончена в сроки, указанные в настоящем ордере.
Приложение 2
к Правилам благоустройства,
содержания и защиты зеленых
насаждений на территории
населенных пунктов
Акмолинской области
Государственное учреждение
«Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского
транспорта и автомобильных дорог акимата
_________________________________________»
(города, района области) РАЗРЕШЕНИЕ №____
на ____________________________________________________________
(указать вид работ (снос, пересадка, кронирование зеленых насаждений и иное)
Заказчику _____________________________________________________
(наименование юридического лица, Ф.И.О. физического лица)
разрешается _________________________________________________________
(характер выполняемых работ)
по адресу (объекту): ________________________________________________
основание разрешения: _______________________________________________
начало и окончание работ с «__» ______20__года по «__» ______20__года
Работа должна быть начата и закончена в сроки, указанные в настоящем разрешении.
При этом первому руководителю предписывается проводить полный комплекс мероприятий по защите, содержанию и сохранению зеленых насаждений.
Я, __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество представителя юридического лица, физического лица)
обязуюсь все указанные выше условия и работу выполнить в срок, установленный в разрешении.
Начальник ГУ
«Отдел жилищно-коммунального
хозяйства, пассажирского
транспорта и автомобильных дорог
_________________________» __________ _____________________
(города, района)          (подпись)    (Фамилия, имя, отчество)
Место печати
Приложение 3
к Правилам благоустройства,
содержания и защиты зеленых
насаждений на территории
населенных пунктов
Акмолинской области
Выписка из протокольного решения
заседания комиссии по вопросам благоустройства
______________________________________
(города, района) Заключение
комиссии по вопросам благоустройства_________________________________
(города, района)
на основании протокольного решения от «___» _________ 20___года №____
по заявлению от _____________________________________________________
(наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица)
по адресу (объекту): ________________________________________________
в связи с __________________________________________________________
(указать причину)
Комиссия по вопросам благоустройства:

12) ағаштан шырын, шайыр алуға;
13) гүлдердi жұлуға, жемiстердi үзуге, мал бағуға, жер, құм өндiруге;
14) жабайы және мәдени флораның гүлдерін баданаларымен және тамырларымен қазып алуға;
15) құмырсқаның илеуін қиратуға, құстар мен жануарларды аулауға және атуға;
16) көгалдарды, гүлзарларды, бағана маңайындағы шұңқырларды ластауға, оларға темекі тұқылын, сағызды және тағы басқаларды тастауға;
17) көгалдандырылған аумақтардың жабдықтарын және абаттандыру элементтерін (оның ішінде қоршаулар, таңбалау, ақпараттық тақталар және көрсеткіштер, суару құрылғылары, су бұру, жарықтандыру элементтері, жәшіктер, контейнерлер, орындықтар, ақырлар) жоюға, зақымдауға, олардың қалыпты жұмыс істеу жағдайын нашарлатуға;
18) от жағуға, қоқыстар мен жапырақтарды жандыруға;
19) көгалда ойын ойнауға, осы мақсаттарға бөлінген және жабдықталған орындарды қоспағанда, коньки және шана тебуге;
20) ағаштарға өрмелеп шығуға, жол-жалғыз аяқ жол желісінен тыс жерлерде жас көшеттердің арасымен жүруге;
21) жаяужолдарға және жалғыз аяқ жолдарға қайнатылған тұз немесе көгалдандыру екпелеріүшін зиянды басқа да химиялық қоспаларды себуге, мұзды тастауға;
22) су тоғандарын, бұрқақтарды ластауға жол берілмейді.
79. Жер пайдаланушылар оларға берілген аумақтарда жасыл желектерін өсіп-өндіруді және қорғауды қамтамасыз етеді.
11. Ережені бұзғаны үшін жауапкершілік
80. Осы Ереженi бұзғаны үшін кінәлі жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
Ақмола облысы елді
мекендерінің аумақтарын
абаттандыру, көгалдандыру
екпелерін күтіп-ұстау
және қорғау ережелеріне
1-қосымша
«__________________________________________________ тұрғын
(облыстың қаласы, ауданы)
үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі
және автомобиль жолдары бөлімі» мемлекеттік мекемесі
№ ____ ордер
______________________________________________________________ уәкілі
(ұйымы, лауазымы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жұмыстың сипаты)
_________________________________ жұмыстарын жүргізуге рұхсат етіледі
_________________________ көшесі бойынша № ___ үйден №___ үйге дейін.
Жұмыстың басталуы 20___жыл ___ _______, аяқталуы 20___жыл ___ ______
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жұмыс осы ордерде көрсетілген мерзімдерде басталуы және аяқталуы тиіс.
Ақмола облысы елді
мекендерінің аумақтарын
абаттандыру, көгалдандыру
екпелерін күтіп-ұстау
және қорғау ережелеріне
2-қосымша
«__________________________________________________
(облыстың қаласы, ауданы)
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі
және автомобиль жолдары бөлімі» мемлекеттік мекемесі № ____ рұқсат
_____________________________________________________________________
(жұмыстардың түрі (көгалдандыру екпелерін сырып тастау, қайта отырғызу, бұтақтарын кесу т.б.)
Тапсырыс берушіге _____________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның ТАӘ)
рұқсат берілген _____________________________________________________
(орындалатын жұмыстардың сипаттамасы)
Мекенжай (объект) бойынша:
Рұқсатқа негіздеме.
Жұмыстардың басталуы 20___ ж. «___» _______________-дан
20___ ж. «___» _______________ дейін.
Жұмыстар осы рұқсатта көрсетілген мерзімдерде басталып, аяқталуы тиіс.
Сонымен қатар, бірінші басшыға көгалдандырылған екпелерді қорғау, ұстау және қорғау жөніндегі кешенді іс-шараларды жүргізу жүктеледі.
Мен, __________________________________________________________
(заңды тұлғаның өкілінің, жеке тұлғаның ТАӘ)
жоғарыдағы барлық талаптарды және жұмысты рұқсатта көрсетілген мерзімде орындауды міндетіме аламын.
________________
(қала, аудан)
тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық, жолаушылар көлігі
және автомобиль жолдары бөлімі»
мемлекеттік мекемесінің бастығы
_____________ ______________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты)
Мөр орны
Ақмола облысы елді
мекендерінің аумақтарын
абаттандыру, көгалдандыру
екпелерін күтіп-ұстау
және қорғау ережелеріне
3-қосымша
____________________ қаласының, ауданының абаттандыру
мәселелері жөніндегі комиссия отырысының
хаттамалық шешімінен үзінді
______________ қаласының, ауданының абаттандыру мәселелері бойынша комиссиясының қорытындысы
20___ ж. «___» _____________________ хаттамалық шешімінің негізінде
____________________________________________________ өтінішіне сәйкес
(заңды тұлғаның өкілінің, жеке тұлғаның Т.А.Ә.)
Мына мекенжай (объект) бойынша ______________________________________
__________________________________________________________ байланысты
(себебі көрсетілсін)
абаттандыру мәселелері жөніндегі комиссия:

1. При обследовании с выездом на место выявила
деревья ___________в количестве _____ штук в ______________________;
(указать породу)                               (указать состояние деревьев)
деревья ___________в количестве _____ штук в ______________________;
(указать породу)                               (указать состояние деревьев)
кустарник ___________в количестве _____ штук в_____________________;
(указать породу)                             (указать состояние кустарника)
2. Считает, что
_____________________________________________________________________ (указать вид работ (снос, пересадка, формовочная обрезка, кронирование зеленых насаждений и иное)
возможен (не возможен) на указанной территории силами специализированного предприятия за счет средств заказчика.
3. Рекомендует заказчику представить в уполномоченный орган настоящее заключение комиссии для получения разрешения на
____________________________________________________________________
(указать вид работ на зеленых насаждениях)
4. Рекомендует высадить на территории _________________________
(указать населенный пункт)
компенсационную посадку не менее ______________ штук деревьев
(количество)
породы _____________ в месте, согласованном с уполномоченным органом,
(указать породу)
и обеспечить надлежащий уход за ними в течение 2 (двух) лет до полной приживаемости саженцев.
Необходимо предоставить схематичное указание посадки деревьев.
При проведении посадочных работ необходимо получить согласование с коммунальными службами.
3. Обязывает заказчика произвести соответствующие работы на зеленых насаждениях в полном соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, только после получения разрешения на выполнение работ в уполномоченном органе и в сроки, установленные в разрешении на указанные виды.
Председатель комиссии __________ ____________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Приложение 4
к Правилам благоустройства,
содержания и защиты зеленых
насаждений на территории
населенных пунктов
Акмолинской области
ГУ «Отдел жилищно-коммунального
хозяйства, пассажирского транспорта
и автомобильных дорог
________________________________»
(города, района)
от ______________________________
_________________________________
адрес ___________________________
телефон _________________________
Заявление
Прошу Вас дать разрешение на __________________________________
(указать вид планируемых работ)
_______ штук деревьев (кустарников) породы (вида) ___________________
по адресу (объекту) _________________________________________________
в связи _____________________________________________________________
(указать цель и причины проведения работ)
Приложение:
Для физических и юридических лиц:
правоустанавливающие документы на землю;
топосъемку с отмеченными зелеными насаждениями или фотографии участка земли с зелеными насаждениями.
Для проектных организаций:
утвержденный проект;
согласование с коммунальными службами;
топосъемку с отмеченными зелеными насаждениями или фотографии участка земли с зелеными насаждениями;
(При обращении по доверенности - приложить к заявлению копии доверенности, удостоверения личности)
_________________ ___________________________
(дата)                         (подпись)

1. Орынға барып тексергенде анықтаған:
_______________ ағаштары, саны _________ және _______________
(түрі)                                           (ағаштардың жағдайы)
_______________ ағаштары, саны _________ және _______________
(түрі)                                           (ағаштардың жағдайы)
_______________ ағаштары, саны _________ және _______________
(түрі)                                           (ағаштардың жағдайы)
2. ____________________________________________________________
(жұмыстардың түрі (көгалдандыру екпелерін жою, қайта отырғызу, мүсіндеп кесу, бұтақтарын кесу және т.б.)
Осы көрсетілген аймақта мамандандырылған кәсіпорын күшімен, тапсырыс берушінің қаржысына, өткізу мүмкін (мүмкін емес) деп санайды.
3. ____________________________________________________________
(жас көшеттердегі жұмыстардың түрі)
Рұқсат алу үшін өкілетті органға осы қорытындыны ұсынуды ұсынады.
4. Орнын толықтыру үшін _______________ аумағында _____________
(елді мекен)                      (саны)
данадан кем емес _________________ ағаштарды уәкілетті органмен
(түрі)
келісілген жерде отырғызуды ұсынады, және оларға 2 жыл бойы тиісті күтім қамтамасыз етеді.
Ағаштар отырғызу сызбасын ұсыну қажет.
Ағаш отырғызу жұмыстарын жүргізгенде коммуналдық қызметтерден келісім алу қажет.
5. Тапсырыс берушіге жасыл желектерде тиісті жұмыстарды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына толық сәйкес және тек қана уәкілетті органнан жұмыстар жүргізуге рұқсат алғаннан кейін және рұқсатта көрсетілген түрлерге көрсетілген мерзімдерде орындауға міндеттейді.
Комиссия төрағасы ____________ ____________
(қолы)         (Т.А.Ә.)
Ақмола облысы елді
мекендерінің аумақтарын
абаттандыру, көгалдандыру
екпелерін күтіп-ұстау
және қорғау ережелеріне
4-қосымша
«____________________________
(қала, аудан)
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық,
жолаушылар көлігі және автомобиль
жолдары бөлімі» ММ
_____________________________
_____________________________
мекенжайы ____________________
телефоны _____________________
Өтініш
____________________________________________________ байланысты
(жұмыстарды жүргізудің мақсаты мен себептері көрсетілсін)
__________________________________________ мекенжайы (объект) бойынша
_________ дана ___________________________ түрі ағаштарын (бұталарын)
_________________________________________ рұқсат беруіңізді сұраймын.
(жоспарланатын жұмыстардың түрі көрсетілсін)
Қосымша:
Жеке және заңды тұлғалар үшін:
жерге құқық белгілейтін құжаттар;
жасыл желектері белгіленген топографиялық сурет немесе жасыл желектері бар жер учаскесінің суреттері.
Жобалау ұйымдары үшін:
бекітілген жоба;
коммуналдық қызметтермен жасалған келісім;
жасыл желектері белгіленген топографиялық сурет немесе жасыл желектері бар жер учаскесінің суреттері;
(сенімхатпен өтініш білдірген кезде – өтінішке сенімхаттың, жеке куәліктің көшірмелері қоса берілсін)
_________________ ______________________
(күні)                     (қолы)