О внесении изменений в решение маслихата района Т. Рыскулова № 39-5 от 21 декабря 2011 года "О районном бюджете на 2012-2014 годы"
Решение маслихата района Т.Рыскулова Жамбылской области от 31 июля 2012 года № 5-8. Зарегистрировано управлением юстиции района Т.Рыскулова от 13 августа 2012 года № 6-8-139. Утратило силу в связи с истечением срока применения - (письмо Департамента юстиции Жамбылской области от 11 марта 2013 года № 2-2-17/388)
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока применения - (письмо Департамента юстиции Жамбылской области от 11.03.2013 № 2-2-17/388).
Примечание РЦПИ:
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии со статьей 109 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и статьей 6 Закона Республики Казахстан «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» от 23 января 2001 года и решением Жамбылского областного маслихата от 19 июля 2012 года № 6-2 «О внесении изменений и дополнений в решение Жамбылского областного маслихата «Об областном бюджете на 2012-2014 годы» от 7 декабря 2011 года № 41-3» (зарегистрировано в Реестре государственной регистраций нормативных правовых актов за № 1814) маслихат района Т.Рыскулова РЕШИЛ:
1.Внести в решение маслихата района Т. Рыскулова № 39-5 от 21 декабря 2011 года «О районном бюджете на 2012-2014 годы» (зарегистрировано в Реестре государственной регистраций нормативных правовых актов за № 6-8-129, опубликовано 30 декабря 2011 года в № 106 и 21 января 2012 года в № 7 газеты «Кұлан таңы.Огни Кулана») следующие изменения:
в пункте 1
в подпункте 1)
цифры «6 650 775» заменить цифрами «6 653 769»;
цифры «1 861 086» заменить цифрами «1 892 034»;
цифры «12 022» заменить цифрами «8 074»;
цифры «3 296» заменить цифрами «6 296»;
цифры «4 774 371» заменить цифрами «4 747 365»;
в подпункте 2)
цифры «6 644 266» заменить цифрами «6 647 260»;
в подпункте 3)
цифры «39 123» заменить цифрами «38 607»;
цифры «2 136» заменить цифрами «2 652»;
в подпункте 5)
цифры «-59 111» заменить цифрами «-58 595»;
в подпункте 6)
цифры «59 111» заменить цифрами «58 595»;
цифры «2 136» заменить цифрами «2 652»;
в пункте 4:
цифры «32 470» заменить цифрами «54 123»;
Приложения 1457 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложениям 1234 к настоящему решению.

"2012-2014 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Т. Рысқұлов аудандық мәслихатының 2011 жылдың 21 желтоқсандағы № 39-5 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Жамбыл облысы Т.Рысқұлов ауданы мәслихатының 2012 жылғы 31 шілдедегі № 5-8 шешімі. Жамбыл облысы Т.Рысқұлов ауданының Әділет басқармасында 2012 жылғы 13 тамызда № 6-8-139 тіркелді. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты күші жойылды (Жамбыл облыстық Әділет департаментінің 2013 жылғы 11 наурыздағы N 2-2-17/388 хаты)
Ескерту. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты күші жойылды (Жамбыл облыстық Әділет департаментінің 11.03.2013 № 2-2-17/388 хаты).
РҚАО ескертпесі:
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 109 бабына, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және «2012-2014 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы» Жамбыл облыстық мәслихатының 2011 жылдың 7 желтоқсандағы № 41-3 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Жамбыл облыстық мәслихатының 2012 жылғы 19 шілдедегі № 6-2 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1814 болып тіркелген) сәйкес Т.Рысқұлов аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. «2012-2014 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы» Т. Рысқұлов аудандық мәслихатының 2011 жылдың 21 желтоқсандағы № 39-5 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6-8-129 болып тіркелген, 2011 жылдың 30 желтоқсандағы № 106 және 2012 жылдың 21 қаңтардағы № 7 «Құлан таңы.Огни Кулана» газетінде жарияланған») келесі өзгерістер енгізілсін:
1 тармақта:
1) тармақшада:
«6 650 775» сандары «6 653 769» сандарымен ауыстырылсын;
«1 861 086» сандары «1 892 034» сандарымен ауыстырылсын;
«12 022» сандары «8 074» сандарымен ауыстырылсын;
«3 296» сандары «6 296» сандарымен ауыстырылсын;
«4 774 371» сандары «4 747 365» сандарымен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
«6 644 266» сандары «6 647 260» сандарымен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
«39 123» сандары «38 607» сандарымен ауыстырылсын;
«2 136» сандары «2 652» сандарымен ауыстырылсын;
5) тармақшада:
«-59 111» сандары «-58 595» сандарымен ауыстырылсын;
6) тармақшада:
«59 111» сандары «58 595» сандарымен ауыстырылсын;
«2 136» сандары «2 652» сандарымен ауыстырылсын;
4 тармақта:
«32 470» сандары «54 123» сандарымен ауыстырылсын;
Аталған шешімнің 1457 қосымшалары осы шешімнің 123,  4 қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын.

13640
003
Капитальные расходы государственного органа
5200
122
Аппарат акима района (города областного значения)
76572
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
67332
002
Создание информационных систем
1740
003
Капитальные расходы государственных органов
7500
123
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа
160595
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа
155718
022
Капитальные расходы государственных органов
4877
452
Отдел финансов района (города областного значения)
23580
001
Услуги по реализации государственной политики в области исполнения бюджета района (города областного значения) и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
19980
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
1731
010
Организация приватизации коммунальной собственности
1569
018
Капитальные расходы государственного органа
300
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
14868
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования и управления района (города областного значения)
14176
004
Капитальные расходы государственного органа
692
02
Оборона
2728
122
Аппарат акима района (города областного значения)
2728
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
1500
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
1228
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
3900
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3900
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
3900
04
Образование
3894228
464
Отдел образования района (города областного значения)
288291
009
Обеспечение дошкольного воспитания и обучения
287411
021
Увеличение размера доплаты за квалификационную категорию воспитателям детских садов, мини-центров, школ-интернатов: общего типа, специальных (коррекционных), специализированных для одаренных детей, организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, центров адаптации несовершеннолетних за счет трансфертов из республиканского бюджета
880
123
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа

13640
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
5200
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
76572
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
67332
002
Ақпараттық жүйелер құру
1740
003
Мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары
7500
123
Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімінің аппараты
160595
001
Қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
155718
022
Мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары
4877
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
23580
001
Аудандық бюджетті орындау және коммуналдық меншікті (облыстық манызы бар қала) саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
19980
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
1731
010
Коммуналдық меншікті жекешелендіруді ұйымдастыру
1569
018
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
300
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
14868
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту және ауданды (областық манызы бар қаланы) басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
14176
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
692
02
Қорғаныс
2728
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
2728
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
1500
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
1228
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
3900
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3900
021
Елді мекендерде жол жүрісі кәуіпсіздігін қамтамасыз ету
3900
04
Білім беру
3894228
464
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі
288291
009
Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуды қамтамасыз ету
287411
021
Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер есебінен жалпы үлгідегі, арнайы (түзету), дарынды балалар үшін мамандандырылған, жетім балалар мен ата-аналарының қамқорынсыз қалған балалар үшін балабақшалар, шағын орталықтар, мектеп интернаттары, кәмелеттік жасқа толмағандарды бейімдеу орталықтары тәрбиешілеріне біліктілік санаты үшін қосымша ақының мөлшерін ұлғайту
880
123
Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімінің аппараты

9175
005
Организация бесплатного подвоза учащихся до школы и обратно в аульной (сельской) местности
9175
464
Отдел образования района (города областного значения)
2923855
003
Общеобразовательное обучение
2751081
006
Дополнительное образование для детей
116981
063
Повышение оплаты труда учителям, прошедшим повышение квалификации по учебным программам АОО «Назарбаев интеллектуальные школы» за счет трансфертов из республиканского бюджета
2981
064
Увеличение размера доплаты за квалификационную категорию учителям организаций начального, основного среднего, общего среднего образования: школы, школы-интернаты: (общего типа, специальных (коррекционных), специализированных для одаренных детей; организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей) за счет трансфертов из республиканского бюджета
52812
464
Отдел образования района (города областного значения)
217934
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области образования
10552
004
Информатизация системы образования в государственных учреждениях образования района (города областного значения)
17000
005
Приобретение и доставка учебников, учебно-методических комплексов для государственных учреждений образования района (города областного значения)
39410
012
Капитальные расходы государственного органа
300
015
Ежемесячные выплаты денежных средств опекунам (попечителям) на содержание ребенка-сироты (детей-сирот), и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей за счет трансфертов из республиканского бюджета
17944
020
Обеспечение оборудованием, программным обеспечением детей-инвалидов, обучающихся на дому за счет трансфертов из республиканского бюджета
12232
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
120496
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
454973
037
Строительство и реконструкция объектов образования
454973
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
266610
123
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа
303
003
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
303
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
236582
002
Программа занятости
51999
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры и спорта в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
7000
005
Государственная адресная социальная помощь
10050
006
Жилищная помощь

9175
005
Ауылдық (селолық) жерлерде балаларды мектепке дейін тегін алып баруды және кері алып келуді ұйымдастыру
9175
464
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі
2923855
003
Жалпы білім беру
2751081
006
Балаларға қосымша білім беру
116981
063
Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер есебінен «Назарбаев зияткерлік мектептері» ДБҰ-ның оқу бағдарламалары бойынша біліктілікті арттырудан өткен мұғалімдерге еңбекақыны арттыру
2981
064
Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер есебінен жалпы үлгідегі, арнайы (түзету), дарынды балалар үшін мамандандырылған, жетім балалар мен ата-аналарының қамқорынсыз қалған балалар үшін балабақшалар, шағын орталықтар, мектеп интернаттары, кәмелеттік жасқа толмағандарды бейімдеу орталықтары тәрбиешілеріне біліктілік санаты үшін қосымша ақының мөлшерін ұлғайту
52812
464
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі
217934
001
Жергіліктті деңгейде білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
10552
004
Ауданның (областық маңызы бар қаланың) мемлекеттік білім беру мекемелерінде білім беру жүйесін ақпараттандыру
17000
005
Ауданның (областык маңызы бар қаланың) мемлекеттік білім беру мекемелер үшін оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендерді сатып алу және жеткізу
39410
012
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
300
015
Республикалық бюджеттен берілетін рансферттер есебінен жетім баланы (жетім балаларды) және ата-аналарының қамқорынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-ұстауға асыраушыларына ай сайынғы ақшалай қаражат төлемдері
17944
020
Республикалық бюдеттен берілетін трансферттер есебінен үйде оқытылатын мүгедек балаларды жабдықпен, бағдарламалық қамтыммен қамтамасыз ету
12232
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
120496
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
454973
037
Білім беру объектілерін салу және реконструкциялау
454973
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
266610
123
Қаладағы аудан,аудандық маңызы бар қала,кент,ауыл(село),ауылдық (селолық) округ әкімінің аппараты
303
003
Мұқтаж азаматтарға үйінде әлеуметтік көмек көрсету
303
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
236582
002
Еңбекпен қамту бағдарламасы
51999
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет және спорт мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
7000
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
10050
006
Тұрғын үй көмегі

3854
004
Капитальные расходы государственного органа
150
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
12720
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
12720
019
Развитие теплоэнергетической системы
12720
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
180148
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
5671
099
Реализация мер социальной поддержки специалистов социальной сферы сельских населенных пунктов за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета
5671
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
594
010
Развитие объектов сельского хозяйства
594
473
Отдел ветеринарии района (города областного значения)
20167
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
6517
003
Капитальные расходы государственных органов
150
007
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
1500
008
Возмещение владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продуктов и сырья животного происхождения
6500
009
Проведение ветеринарных мероприятий по энзоотическим болезням животных
5500
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
10950
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
5414
004
Организация работ по зонированию земель
3000
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ городов районного значения, районов в городе, поселков аулов (сел), аульных (сельских) округов
2386
007
Капитальные расходы государственного органа
150
473
Отдел ветеринарии района (города областного значения)
142766
011
Проведение противоэпизоотических мероприятий
142766
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
23942
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
23942
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
11756
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных населенных пунктов
12000
015
Капитальные расходы государственного органа

3854
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
150
09
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану
12720
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
12720
019
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
12720
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
180148
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
5671
099
Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттердің есебінен ауылдық елді мекендер саласының мамандарын әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру
5671
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
594
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
594
473
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ветеринария бөлімі
20167
001
Жергілікте деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
6517
003
Мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары
150
007
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
1500
008
Алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құның иелеріне өтеу
6500
009
Жануарлардың энзотиялық аурулары бойынша ветеринарлық іс-шараларды жүргізу
5500
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
10950
001
Аудан (областық манызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
5414
004
Жерді аймақтарға бөлу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
3000
006
Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердің шекарасын белгілеу кезінде жүргізілетін жерге орналастыру
2386
007
Мемлекеттік органдардың материалдық-техникалық жарақтандыру
150
473
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ветеринария бөлімі
142766
011
Эпизотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
142766
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
23942
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
23942
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
11756
013
Аудан аумағында қала құрлысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
12000
015
Мемлекеттік органдардың материалдық-техникалық жарақтандыру

464
Отдел образования района (города областного значения)
003
Общеобразовательное обучение
Приложение № 4
к решению маслихата
района Т.Рыскулова № 3-6
от 31 июля 2012 года
Приложение № 7
к решению маслихата
района Т.Рыскулова № 39-5
от 21 декабря 2011 года
Бюджетные программы на 2012 год по аульному (сельскому) округу района
Сельский округ
Наименование программ
001 "Услуги по обеспечению деятельности акима района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа"
022 "Капитальные расходы государственных органов"
005 "Организация бесплатного подвоза учащихся до школы и обратно в аульной (сельской) местности"
003 "Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому"
1
Кулан

464
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі
003
Жалпы білім беру
Т.Рысқұлов аудандық мәслихаттың
2012 жылдың 31 шілдедегі
№ 2-3 шешіміне № 4 қосымша
Т.Рысқұлов аудандық мәслихаттың
2011 жылдың 21 желтоқсандағы
№ 39-5 шешіміне № 7 қосымша
2012 жылға арналған ауданның ауылдық (селолық) округтің бюджеттік бағдарламалары
Ауылдық округ әкімдері
Бағдарлама атауы
001 "Қаладағы ауданнның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ету
022 "Мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары"
005 "Ауылдық (селолық) жерлерде балаларды мектепке дейін тегін алып баруды және кері алып келуді ұйымдастыру"
003 "Мұқтаж азаматтарға үйінде әлеуметтік көмек көрсету"
1
Құлан