Об организации общественных работ в 2013 году
Постановление акимата города Аркалыка Костанайской области от 26 декабря 2012 года № 635. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 11 января 2013 года № 3984
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии со статьями 720 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения", статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года № 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" акимат города Аркалыка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1.Утвердить прилагаемый перечень организаций, виды, объемы и конкретные условия общественных работ, размеры оплаты труда безработных, участвующих в общественных работах в 2013 году.
2. Оплату труда для безработных, участвующих в общественных работах, производить из средств местного бюджета за фактически выполненные работы в размере 1,7 минимальной месячной заработной платы.
3. Определить что, расходы на оплату труда, уплату социального налога и социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в размере, установленном действующим законодательством Республики Казахстан, компенсационные выплаты за неиспользованные дни оплачиваемого ежегодного трудового отпуска, уплату комиссионных вознаграждений за услуги банков второго уровня по зачислению и выплате заработной платы, причитающейся участникам общественных работ, возмещать за счет средств местного бюджета.
4.Организацию общественных работ производить на условиях, указанных в договоре на выполнение общественных работ, заключенном в соответствии с действующим законодательством между государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ акимата города Аркалыка" и организациями, определенными в перечне.
5. Считать утратившим силу постановление акимата "Об организации общественных работ в 2012 году" от 13 января 2012 года № 41 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9-3-161 от 2 февраля 2012 года, опубликовано в газете "Аркалык хабары" № 6 (392)) от 10 февраля 2012 года.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Е. О. Теменова.
7. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2013 года.
Аким города Аркалыка                       Б. Абдыгалиулы
СОГЛАСОВАНО:
Председатель государственного
учреждения "Аркалыкский
городской суд Костанайской
области Департамента по
обеспечению деятельности
судов при Верховном Суде
Республики Казахстан
(аппарат Верховного Суда
Республики Казахстан)"
___________ Б. Нысанбаев
Заведующий филиалом
государственного учреждения
"Государственный архив
Костанайской области"
"Аркалыкский региональный
государственный архив"
___________ М. Бопина
Начальник государственного
учреждения "Налоговое
управление по городу
Аркалыку Департамента
по Костанайской области
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан"
________ Б. Алмагамбетов
Начальник республиканского
государственного учреждения
"Отдел по делам обороны
города Аркалык
Костанайской области"
Министерства обороны
Республики Казахстан
_________ У. Уразалиев
Директор государственного
коммунального казенного
предприятия "Стадион "Жигер"
отдела физической культуры
и спорта города Аркалыка"
__________ Л. Таскаева
Начальник государственного
учреждения "Управление
внутренних дел города
Аркалыка Департамента
внутренних дел
Костанайской области
Министерства внутренних
дел Республики Казахстан"
___________ Е. Махмутов
Начальник государственного
учреждения "Управление
юстиции города Аркалыка
Департамента юстиции
Костанайской области
Министерства юстиции
Республики Казахстан"
_________ А. Бекенова
Директор государственного
учреждения "Центр социальной
адаптации для женщин,
подростков и детей"
_________ М. Досова
Утвержден
постановлением акимата

2013 жылы қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру туралы
Қостанай облысы Арқалық қаласы әкімдігінің 2012 жылғы 26 желтоқсандағы № 635 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 11 қаңтарда № 3984 тіркелді
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңының 720-баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы № 836 "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" қаулысына сәйкес Арқалық қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2013 жылы қоғамдық жұмыстарға қатысатын жұмыссыздардың еңбегіне төленетін ақының мөлшері, қоғамдық жұмыстардың түрлері, көлемі және нақты жағдайлары, ұйымдардың тізбесі бекітілсін.
2. Қоғамдық жұмыстарға қатысатын жұмыссыздарға еңбекақы төлеу нақты орындалған жұмыстар үшін ең төменгі айлық жалақының 1,7 мөлшерінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізілсін.
3. Еңбекақы төлеуге, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген мөлшерде әлеуметтік салықты төлеуге және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарға, жыл сайынғы ақылы еңбек демалысының пайдаланылмаған күндері үшін өтемақы төлемдеріне, қоғамдық жұмыстарға қатысатын жұмыссыздарға тиесілі жалақы есептеу және төлеу бойынша екінші деңгейдегі банктердің қызметтеріне комиссиялық сыйақы төлеуге арналған шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтелетін белгіленсін.
4. Қоғамдық жұмыстардың ұйымдастырылуы "Арқалық қаласы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі және тізбеде белгіленген ұйымдар арасында, қолданыстағы заңнамаға сәйкес жасалған қоғамдық жұмыстарды орындау шартында көрсетілген жағдайларда жүргізілсін.
5. Әкімдіктің 2012 жылғы 13 қаңтардағы № 41 "2012 жылы қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру туралы" қаулысының күші жойылды деп есептелсін (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде 9-3-161 нөмірімен тіркелген, 2012 жылғы 10 ақпандағы № 6 (392) "Арқалық хабары" газетінде жарияланған).
6. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары Е. О. Теменовке жүктелсін.
7. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі және 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға таратылады.
Арқалық қаласының әкімі                    Б. Әбдіғалиұлы
КЕЛІСІЛДІ:
"Арқалық қаласы дене
тәрбиесі және спорт
бөлімінің "Жігер" стадионы"
мемлекеттік коммуналдық
қазыналық кәсіпорнының
директоры
________ Л. Таскаева
"Әйелдерге, жасөспірімдерге
және балаларға арналған
әлеуметтік бейімделу
орталығы" мемлекеттік
мекемесінің директоры
_________ М. Досова
"Арқалық аймақтық
мемлекеттік мұрағаты"
"Қостанай облысының
мемлекеттік мұрағаты"
мемлекеттік мекемесі
филиалының бастығы
__________ М. Бопина
"Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
Қостанай облысының
Әділет департаменті
Арқалық қаласының
әділет басқармасы"
мемлекеттік
мекемесінің бастығы
_________ А. Бекенова
"Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Соты жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз
ету департаментінің
(Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Соты аппаратының)
Қостанай облысының
Арқалық қалалық соты"
мемлекеттік
мекемесінің төрағасы
_________ Б. Нысанбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
"Қостанай облысы
Арқалық қаласының
қорғаныс істері
жөніндегі бөлімі"
республикалық мемлекеттік
мекемесінің бастығы
________ У. Уразалиев
"Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Салық комитетінің
Қостанай облысы бойынша
Салық департаментінің
Арқалық қаласы бойынша
салық басқармасы"
мемлекеттік
мекемесінің бастығы
________ Б. Алмагамбетов
"Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрлігі
Қостанай облысының
ішкі істер департаменті
Арқалық қаласының
ішкі істер басқармасы"
мемлекеттік
мекемесінің бастығы
_________ Е. Махмутов
Әкімдіктің

от 26 декабря 2012 года
№ 635
Перечень организаций, виды, объемы и конкретные условия общественных работ, размеры оплаты труда безработных, участвующих в общественных работах в 2013 году
Наименование
организации
Виды работ
Объемы
работ,
в часах
Оплата
труда
Конкретные
условия
работ
1
2
3
4
5
6
1
Товарищество с
ограниченной
ответственностью
"Арка дидары"
Помощь в
уборке и
благоустрой-
стве террито-
рии, которая
не требует
предваритель-
ной профес-
сиональной
подготовки
работника
3968
1,7
минимальных
размера
заработной
планы
Продолжи-
тельность
рабочего
времени
одного
участника
общественных
работ не
более 40
часов в
неделю,
учитывая
ограничения,
предусмот-
ренные
трудовым
законода-
тельством
Республики
Казахстан,
с двумя
выходными
днями,
обеденным
перерывом не
менее одного
часа
2
Государственное
коммунальное
казенное
предприятие
"Стадион
"Жигер"
отдела физичес-
кой культуры и
спорта города
Аркалыка"
Помощь в
уборке и
благоустрой-
стве терри-
тории, кото-
рая не тре-
бует пред-
варительной
профессио-
нальной
подготовки
работника
10240
1,7
минимальных
размера
заработной
платы
Продолжи-
тельность
рабочего
времени
одного
участника
общественных
работ не
более 40
часов в
неделю,
учитывая
ограничения,
предусмот-
ренные тру-
довым зако-
нодательст-
вом Респуб-
лики Ка-
захстан, с
двумя вы-
ходными дня-
ми, обеден-
ным пере-
рывом не
менее одно-
го часа
3
Товарищество с
ограниченной
ответственностью
"Шаруашылык-А"
Помощь в
уборке и
благоустрой-
стве терри-
тории, кото-
рая не тре-
бует предва-
рительной
профессио-
нальной
подготовки
работника
11400
1,7
минимальных
размера
заработной
платы
Продолжи-
тельность
рабочего
времени
одного
участника
общественных
работ не
более 40
часов в
неделю,
учитывая
ограничения,
предусмот-
ренные
трудовым
законода-
тельством
Республики
Казахстан, с
двумя выход-
ными днями,
обеденным
перерывом не
менее одного
часа
4
Товарищество с
ограниченной
ответственностью
"Іскер-Арқалық"
Помощь в
уборке и
благоустрой-
стве терри-
тории, кото-
рая не тре-
бует предва-
рительной
профессио-
нальной
подготовки
работника
68784
1,7
минимальных
размера
заработной
платы
Продолжи-
тельность
рабочего
времени
одного
участника
общественных
работ не
более 40
часов в
неделю,
учитывая
ограничения,
предусмот-
ренные
трудовым
законода-
тельством
Республики
Казахстан,
с двумя
выходными
днями,
обеденным
перерывом не
менее одного
часа
5
Товарищество с
ограниченной
ответственностью
"Аркалыкская
продовольствен-
ная компания"
Помощь в
уборке и
благоустрой-
стве терри-
тории, кото-
рая не тре-
бует предва-
рительной
профессио-
нальной
подготовки
работника
5856
1,7
минимальных
размера
заработной
платы
Продолжи-
тельность
рабочего
времени
одного
участника
общественных
работ не
более 40
часов в
неделю,
учитывая
ограничения,
предусмот-
ренные
трудовым
законода-
тельством
Республики
Казахстан,
с двумя
выходными
днями,
обеденным
перерывом не
менее одного
часа
6
Товарищество с
ограниченной
ответственностью
"Тазарту-
Аркалык"
Помощь в
уборке и
благоустрой-
стве терри-
тории, кото-
рая не тре-
бует предва-
рительной
профессио-
нальной
подготовки
работника

2012 жылғы 26 желтоқсан
№ 635 қаулысымен
бекітілген
2013 жылы қоғамдық жұмыстарға қатысатын жұмыссыздардың еңбегіне төленетін ақының мөлшері, қоғамдық жұмыстардың түрлері, көлемі және нақты жағдайлары, ұйымдардың тізбесі
Ұйымның
атауы
Жұмыс түрлері
Жұмыс
көлемдері,
сағатпен
Еңбекақы
төлеу
Жұмыстардың
нақты
жағдайлары
1
2
3
4
5
6
1
"Арқа
дидары"
жауапкер-
шілігі
шектеулі
серіктес-
тігі
Қызметкердің
алдын ала
кәсіптік
даярлаудан
өтуін талап
етпейтін,
аумақты
жинауда және
абаттандыруда
көмек
3968
Ең төменгі
жалақының
1,7 мөлшері
Қоғамдық
жұмыстарға бір
қатысушының
жұмыс уақытының
ұзақтығы екі
демалыс күнін,
бір сағаттан
кем емес түскі
үзілісті
Қазақстан
Республикасының
еңбек
заңнамасымен
қарастырылған
шектеулерді
есепке алып,
аптасына 40
сағаттан артық
емес
2
"Арқалық
қаласы
дене шы-
нықтыру
және спорт
бөлімінің
"Жігер"
стадионы"
мемлекет-
тік ком-
муналдық
қазыналық
кәсіпорны
Қызметкердің
алдын ала
кәсіптік
даярлаудан
өтуін талап
етпейтін,
аумақты
жинауда және
абаттандыруда
көмек
10240
Ең төменгі
жалақының
1,7 мөлшері
Қоғамдық
жұмыстарға бір
қатысушының
жұмыс уақытының
ұзақтығы екі
демалыс күнін,
бір сағаттан
кем емес түскі
үзілісті
Қазақстан
Республикасының
еңбек заңна-
масымен қара-
стырылған
шектеулерді
есепке алып,
аптасына 40
сағаттан артық
емес
3
"Шаруашы-
лық – А"
жауапкер-
шілігі
шектеулі
серіктес-
тігі
Қызметкердің
алдын ала
кәсіптік
даярлаудан
өтуін талап
етпейтін,
аумақты
жинауда және
абаттандыруда
көмек
11400
Ең төменгі
жалақының
1,7 мөлшері
Қоғамдық
жұмыстарға бір
қатысушының
жұмыс уақытының
ұзақтығы екі
демалыс күнін,
бір сағаттан
кем емес түскі
үзілісті
Қазақстан
Республикасының
еңбек заңна-
масымен қара-
стырылған
шектеулерді
есепке алып,
аптасына 40
сағаттан артық
емес
4
"Іскер-
Арқалық"
жауапкер-
шілігі
шектеулі
серіктес-
тігі
Қызметкердің
алдын ала
кәсіптік
даярлаудан
өтуін талап
етпейтін,
аумақты
жинауда және
абаттандыруда
көмек
68784
Ең төменгі
жалақының
1,7 мөлшері
Қоғамдық
жұмыстарға бір
қатысушының
жұмыс уақытының
ұзақтығы екі
демалыс күнін,
бір сағаттан
кем емес түскі
үзілісті
Қазақстан
Республикасының
еңбек заңна-
масымен қарас-
тырылған
шектеулерді
есепке алып,
аптасына 40
сағаттан артық
емес
5
"Арқалық-
тың азық-
түлік
компания-
сы" жауап-
кершілігі
шектеулі
серіктес-
тігі
Қызметкердің
алдын ала
кәсіптік
даярлаудан
өтуін талап
етпейтін,
аумақты
жинауда және
абаттандыруда
көмек
5856
Ең төменгі
жалақының
1,7 мөлшері
Қоғамдық
жұмыстарға бір
қатысушының
жұмыс уақытының
ұзақтығы екі
демалыс күнін,
бір сағаттан
кем емес түскі
үзілісті
Қазақстан
Республикасының
еңбек заңна-
масымен қарас-
тырылған
шектеулерді
есепке алып,
аптасына 40
сағаттан артық
емес
6
"Тазарту-
Арқалық"
жауапкер-
шілігі
шектеулі
серіктес-
тігі
Қызметкердің
алдын ала
кәсіптік
даярлаудан
өтуін талап
етпейтін,
аумақты
жинауда және
абаттандыруда
көмек

125625
1,7
минимальных
размера
заработной
платы
Продолжи-
тельность
рабочего
времени
одного
участника
общественных
работ не
более 40
часов в
неделю,
учитывая
ограничения,
предусмот-
ренные тру-
довым зако-
нодательст-
вом Респуб-
лики Казах-
стан, с дву-
мя выходными
днями, обе-
денным пере-
рывом не
менее одного
часа
7
Государственное
учреждение
"Аркалыкский
городской суд
Костанайской
области
Департамента по
обеспечению
деятельности
судов при
Верховном Суде
Республики
Казахстан
(аппарат
Верховного Суда
Республики
Казахстан)"
Помощь в
проведении
технических
работ, не
требующих
предваритель-
ной профес-
сиональной
подготовки
работника
3968
1,7
минимальных
размера
заработной
платы
Продолжи-
тельность
рабочего
времени
одного
участника
общественных
работ не
более 40
часов в
неделю,
учитывая
ограничения,
предусмот-
ренные тру-
довым зако-
нодательст-
вом Респуб-
лики Казах-
стан, с
двумя вы-
ходными дня-
ми, обеден-
ным пере-
рывом не
менее одного
часа
8
Филиал
государственного
учреждения
"Государственный
архив Костанай-
ской области"
"Аркалыкский
региональный
государственный
архив"
Помощь в
проведении
технических
работ, не
требующих
предваритель-
ной профес-
сиональной
подготовки
работника
11904
1,7
минимальных
размера
заработной
платы
Продолжи-
тельность
рабочего
времени
одного
участника
общественных
работ не
более 40
часов в
неделю,
учитывая
ограничения,
предусмот-
ренные тру-
довым зако-
нодательст-
вом Респуб
лики Казах-
стан, с дву-
мя выходными
днями, обе-
денным пере-
рывом не ме-
нее одного
часа
9
Государственное
учреждение
"Управление
юстиции города
Аркалыка
Департамента
юстиции
Костанайской
области
Министерства
юстиции
Республики
Казахстан"
Помощь в
проведении
технических
работ, не
требующих
предваритель-
ной профес-
сиональной
подготовки
работника
9920
1,7
минимальных
размера
заработной
платы
Продолжи-
тельность
рабочего
времени
одного
участника
общественных
работ не
более 40
часов в
неделю,
учитывая
ограничения,
предусмот-
ренные тру-
довым зако-
нодательст-
вом Респуб-
лики Казах-
стан, с
двумя
выходными
днями,
обеденным
перерывом не
менее одного
часа
10
Государственное
учреждение
"Управление
внутренних дел
города Аркалыка
Департамента
внутренних дел
Костанайской
области
Министерства
внутренних дел
Республики
Казахстан"
Помощь в
проведении
технических
работ, не
требующих
предваритель-
ной професси-
ональной
подготовки
работника
10080
1,7
минимальных
размера
заработной
платы
Продолжи-
тельность
рабочего
времени
одного
участника
общественных
работ не
более 40
часов в
неделю,
учитывая
ограничения,
предусмот-
ренные тру-
довым зако-
нодательст-
вом Респуб-
лики Казах-
стан, с дву-
мя выходными
днями, обе-
денным пере-
рывом не
менее одного
часа
11
Республиканское
государственное
учреждение
"Отдел по делам
обороны города
Аркалык
Костанайской
области"
Министерства
обороны
Республики
Казахстан
Помощь в
проведении
технических
работ, не
требующих
предваритель-
ной професси-
ональной
подготовки
работника

125625
Ең төменгі
жалақының
1,7 мөлшері
Қоғамдық
жұмыстарға бір
қатысушының
жұмыс уақытының
ұзақтығы екі
демалыс күнін,
бір сағаттан
кем емес түскі
үзілісті
Қазақстан
Республикасының
еңбек заңна-
масымен қарас-
тырылған
шектеулерді
есепке алып,
аптасына 40
сағаттан артық
емес
7
"Қазақстан
Республи-
касы Жо-
ғарғы Соты
жанындағы
Соттардың
қызметін
қамтама-
сыз ету
департа-
ментінің
(Қазақстан
Республи-
касы Жо-
ғарғы Соты
аппараты-
ның)Қос-
танай об-
лысының
Арқалық
қалалық
соты"
мемлекет-
тік меке-
месі
Қызметкердің
алдын ала
кәсіптік
даярлаудан
өтуін талап
етпейтін,
техникалық
жұмыстарды
жүргізуге
көмек
3968
Ең төменгі
жалақының
1,7 мөлшері
Қоғамдық
жұмыстарға бір
қатысушының
жұмыс уақытының
ұзақтығы екі
демалыс күнін,
бір сағаттан
кем емес түскі
үзілісті
Қазақстан
Республикасының
еңбек заңна-
масымен қарас-
тырылған
шектеулерді
есепке алып,
аптасына 40
сағаттан артық
емес
8
"Арқалық
аймақтық
мемлекет-
тік мұра-
ғаты"
"Қостанай
облысының
мемлекет-
тік мұра-
ғаты" мем-
лекеттік
мекемесі-
нің фили-
алы
Қызметкердің
алдын ала
кәсіптік
даярлаудан
өтуін талап
етпейтін,
техникалық
жұмыстарды
жүргізуге
көмек
11904
Ең төменгі
жалақының
1,7 мөлшері
Қоғамдық
жұмыстарға бір
қатысушының
жұмыс уақытының
ұзақтығы екі
демалыс күнін,
бір сағаттан
кем емес түскі
үзілісті
Қазақстан
Республикасының
еңбек заңна-
масымен қарас-
тырылған
шектеулерді
есепке алып,
аптасына 40
сағаттан артық
емес
9
"Қазақстан
Республи-
касы Әді-
лет мини-
стрлігі
Қостанай
облысының
Әділет
департа-
менті
Арқалық
қаласының
әділет
басқарма-
сы" мемле-
кеттік
мекемесі
Қызметкердің
алдын ала
кәсіптік
даярлаудан
өтуін талап
етпейтін,
техникалық
жұмыстарды
жүргізуге
көмек
9920
Ең төменгі
жалақының
1,7 мөлшері
Қоғамдық
жұмыстарға бір
қатысушының
жұмыс уақытының
ұзақтығы екі
демалыс күнін,
бір сағаттан
кем емес түскі
үзілісті
Қазақстан
Республикасының
еңбек заңна-
масымен қарас-
тырылған
шектеулерді
есепке алып,
аптасына 40
сағаттан артық
емес
10
"Қазақстан
Республи-
касы ішкі
істер
министрлі-
гі Қоста-
най облы-
сының ішкі істер
департа-
менті
Арқалық
қаласының
ішкі істер
басқарма-
сы" мемле-
кеттік
мекемесі
Қызметкердің
алдын ала
кәсіптік
даярлаудан
өтуін талап
етпейтін,
техникалық
жұмыстарды
жүргізуге
көмек
10080
Ең төменгі
жалақының
1,7 мөлшері
Қоғамдық
жұмыстарға бір
қатысушының
жұмыс уақытының
ұзақтығы екі
демалыс күнін,
бір сағаттан
кем емес түскі
үзілісті
Қазақстан
Республикасының
еңбек заңна-
масымен қарас-
тырылған
шектеулерді
есепке алып,
аптасына 40
сағаттан артық
емес
11
Қазақстан
Республи-
касы Қор-
ғаныс
министрлі-
гінің
"Қостанай
облысы
Арқалық
қаласының
қорғаныс
істері
жөніндегі
бөлімі"
республи-
калық
мемлекет-
тік меке-
месі
Қызметкердің
алдын ала
кәсіптік
даярлаудан
өтуін талап
етпейтін,
техникалық
жұмыстарды
жүргізуге
көмек