Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 59)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 января 2013 года № 12-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2013 года № 8297. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 сентября 2019 года № 478 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 04.09.2019 № 478 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 125 Трудового Кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определенных видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессий рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 59).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Егемберды Е.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Абденов
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 9 января 2013 года № 12-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 59)
Раздел 1. Общие положения
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (далее - ЕТКС) (выпуск 59) состоит из разделов "Общие профессии производства музыкальных инструментов", "Производство клавишных инструментов", "Производство смычковых инструментов", "Производство щипковых инструментов", "Производство язычковых инструментов", "Производство духовых и ударных инструментов", "Ремонт и реставрация музыкальных инструментов".
2. В настоящий выпуск ЕТКС включены профессии рабочих, специфичные для данного производства.
3. Кроме работ, предусмотренных тарифно-квалификационными характеристиками, рабочие должны также выполнять работы, связанные с приемкой и сдачей смены, со своевременной подготовкой к работе своего рабочего места, оборудования, инструментов, приспособлений и содержанием их в надлежащем порядке, с ведением установленной технической документации, а также должны знать виды брака, причины и способы его предупреждения.

Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (59-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 9 қаңтардағы № 12-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 24 қаңтарда № 8297 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 4 қыркүйектегі № 478 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 04.09.2019 № 478 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделілігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (59-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау Вице-министрi Е.Қ. Егембердіге жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
С. Әбденов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2013 жылғы 9 қаңтардағы
№ 12-ө-м бұйрығымен бекітілген
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің
бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (59-шығарылым)
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы жұмысшылардың және жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (бұдан әрі - БТБА) (59-шығарылым) "Музыкалық аспаптары өндірісінің жалпы кәсіптері", "Клавиштік аспаптар өндірісі", "Қияқты аспаптар өндірісі", "Шертпелі аспаптар өндірісі", "Тілдік аспаптар өндірісі", "Үрмелі және ұрмалы аспаптар өндірісі", "Музыкалық аспаптарды жөндеу және қайта жаңарту" бөлімдерінен тұрады.
2. Бұл бөлімге осы өндіріске немесе жұмыс түріне тән жұмысшылардың кәсіптері енгізілген.
3. Тарифтік-біліктілік сипаттамада көрсетілген жұмыстардан басқа, жұмыс берушілер ауысымды қабылдау және тапсырумен, өзінің жұмыс орнын, жабдығын, құралдары мен айлабұйымдарын тиісті тәртіпте ұстай отырып, жұмысқа дайындаумен, белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізумен байланысты жұмыстарды орындауға тиіс, сондай-ақ ақаулықтардың түрлерін, олардың пайда болу себептері мен жою тәсілдерін білуге тиіс.

4. При заполнении трудовой книжки рабочего, а также при изменении тарифного разряда наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.
5. Тарифно-квалификационные характеристики применяются при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от формы их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящем разделе, кроме особо оговоренных случаев.
6. В целях удобства пользования ЕТКС (выпуск 59) предусматривает алфавитный указатель (приложение), содержащий наименование профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц.
7. Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделах "Общие профессии производства музыкальных инструментов", "Производство клавишных инструментов", "Производство смычковых инструментов", "Производство щипковых инструментов", "Производство язычковых инструментов", "Производство духовых и ударных инструментов", "Ремонт и реставрация музыкальных инструментов", с указанием их наименований по действовавшему 59 выпуску ЕТКС, указан в редакции 2002 года.
Раздел 2. Общие профессии производства
музыкальных инструментов
1. Изготовитель музыкальных инструментов по индивидуальным заказам
Параграф 1. Изготовитель музыкальных инструментов
по индивидуальным заказам, 6-й разряд
8. Характеристика работ:
полное изготовление, регулировка, настройка и интонировка высококачественных заказных клавишных, язычковых, щипковых, смычковых, духовых и ударных музыкальных инструментов;
разработка конструкции музыкальных инструментов для сольного, оркестрового исполнения по особому заказу ансамблей и для музыкантов-профессионалов;
подбор и сортировка древесины, металла, картона, кожи, лайки и других материалов высшего качества, обеспечивающих необходимые музыкально-игровые и акустические качества музыкальных инструментов.
9. Должен знать:
конструкции всех видов музыкальных инструментов, влияние элементов конструкции на акустические свойства инструментов;
технологический процесс изготовления деталей и узлов музыкальных инструментов, технологию обработки металла, дерева разных пород, пластмассы, целлулоида и других материалов, пороки и физико-механические свойства древесины, чтение чертежей и способы составления эскизов, конструкцию деревообрабатывающих и металлорежущих станков, ручную столярную обработку и лицевую отделку различных пород древесины, столярный и деревообрабатывающий инструмент, музыкальную грамоту, геометрию;
правила заточки, правки режущих инструментов, контрольно-измерительные инструменты и способы их применения, современные требования музыкантов-профессионалов, предъявляемые к музыкальным инструментам;
лучшие образцы отечественных и зарубежных музыкальных инструментов.

4. Маманның еңбек кітапшасын толтыру барысында, оның мамандығының тарифті разряды өзгерген жағдайда ол БТБА сәйкес толтырылады.
5. Тарифтік-біліктілік сипаттамалар ерекше айтылған жағдайлардан басқа, осы бөлімде көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдарда, меншік және ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, жұмыстарды тарифтеу және жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру кезінде қолданылады.
6. Қолданудың ыңғайлығы мақсатында БТБА жұмысшылардың кәсіптерінен, разрядтарының диапазоны мен беттерінің нөмерлерінен тұратын осы БТБА қосымшаға сәйкес алфавиттік көрсеткішті көздейді.
7. "Музыкалық аспаптары өндірісінің жалпы кәсіптері", "Клавиштік аспаптар өндірісі", "Қияқты аспаптар өндірісі", "Шертпелі аспаптар өндірісі", "Тілдік аспаптар өндірісі", "Үрмелі және ұрмалы аспаптар өндірісі", "Музыкалық аспаптарды жөндеу және қайта жаңарту" бөлімдерінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың БТБА (59-шығарылымы) бойынша қолданыстағы атаулары көрсетілген тізбесі 2002 жылғы редакциясында берілген.
2–бөлім. Музыкалық аспаптары өндірісінің жалпы кәсіптері
1. Музыкалық аспаптарды жеке тапсырыс бойынша жасаушы
Параграф 1. Музыкалық аспаптарды жеке тапсырыс бойынша
жасаушы, 6-разряд
8. Жұмыс сипаттамасы:
жоғары сапалы тапсырысты клавиштік, тілдік, шертпелі, қияқты, үрмелі және ұрмалы музыкалық аспаптарды толық жасау, реттеу, күйін келтіру және дауыс ырғағын келтіру;
ансамбльдердің ерекше тапсырыс бойынша және кәсіпқой әншілерге арнап музыкалық аспаптардың құрылымын жеке, оркестрлік орындау үшін бөлшектеу;
музыкалық аспаптардың қажетті музыкалық-ойнау және акустикалық қасиетін қамтамасыз ететін жоғары сапалы ағаш, металл, картон, былғары, лайка және басқа материалдарды іріктеу және сұрыптау.
9. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың барлық түрлерінің құрылысы, құрылымдық элементтердің аспаптың акустикалық қасиеттеріне тигізетін әсері;
музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасаудың технологиялық процессі;
әртүрлі жынысты металл, ағашты, пластмасса, целлулоид және басқа материалдарды өңдеу технологиясы;
ағаштың ақаулықтары мен физикалық-механикалық қасиеттері, сызбаларды оқу және эскиз жасау тәсілдері;
ағаш өңдеу және металл өңдеу станоктарының құрлысы, әртүрлі ағаш жыныстарын қолмен ұстамен өңдеу және бетін өңдеу;
ағаш ұсталығы мен ағаш өңдеу құралы, музыкалық білім, геометрия, қайрау, кесу құралдарын түзету ережесі;
бақылау-өлшеу құралдары және оларды пайдалану тәсілдері;
кәсіпқой әншілердің музыкалық аспаптарға қоятын заманауи талаптары;
отандық және шетелдік музыкалық аспаптардың озық үлгілері.

2. Интонировщик
Параграф 1. Интонировщик, 6-й разряд
10. Характеристика работ:
интонировка музыкальных инструментов с выравниванием тембра звучания по всему диапазону;
настройка по камертону (эталону) "ля" первой октавы, имеющему частоту колебаний 440 Гц. Настройка всей основной октавы в соответствии с равномерно-темперированным распределением звучания всего диапазона согласно кварто-квинтовому кругу с последующими проверками интервалами-секстами, терциями;
настройка по кварто-квинтовому кругу октав дискантового и басового регистров с последующими проверками интервалами-квинтами и квартами;
уплотнение фильца молоточков при недостаточно ярком звучании или разрыхление фильца для уменьшения резкости звука клавишных музыкальных инструментов;
выравнивание порогов возбуждения язычковых музыкальных инструментов методами уменьшения зазоров между голосовыми язычками и планками, облегчения голосовых язычков;
установка и подстройка голосовых язычков до требуемой тональности;
проверка величины подъема язычков по всему диапазону порога возбуждения;
проигрывание и прослушивание музыкального инструмента хроматической гаммой, отдельных музыкальных произведений по всему диапазону и отдельных участков с целью определения равномерности звучания, выявления неравномерностей в тембре отдельных нот;
окончательная проверка звучания музыкального инструмента по всему диапазону.
11. Должен знать:
приемы и способы интонировки и настройки, основы акустики, физические характеристики громкости, длительности звучания, тембра звука, законы колебания струн, музыкальную грамоту, несколько отдельных музыкальных произведений для опробования музыкального инструмента после интонировки;
стандарты высоты тона и цели завышения стандартной высоты настройки струн на операциях цвиковки и настройки, монтажные и регулировочные работы, технологию изготовления и конструкцию музыкальных инструментов;
назначение, наименование и взаимодействие деталей, правила подсчета числа биений в секунду, способы выполнения цвиковочных работ и настройки музыкальных инструментов;
диапазоны звучания музыкальных инструментов;
правила определения тональности голосовых язычков на слух или с помощью специальных приборов, конструкции резонаторов и голосовых планок;
влияние величины зазоров между голосовыми язычками и стенками на порог возбуждения;
правила эксплуатации настроечных, регулировочных и интонировочных инструментов.
3. Комплектовщик деталей музыкальных инструментов
Параграф 1. Комплектовщик деталей музыкальных
инструментов, 2-й разряд

2. Дыбыс ырғағын келтіруші
Параграф 1. Дыбыс ырғағын келтіруші, 6-разряд
10. Жұмыс сипаттамасы:
дыбыс тембрін бүкіл диапазон бойынша түзете отырып, музыкалық аспаптардың дыбыс ырғағын келтіру;
тербеліс жиілігі 440 Гц бірінші октаваның "ля" камертоны (эталоны) бойынша күйін келтіру;
кейіннен интервалмен - секстамен, терциямен тексере отырып, негізгі октаваны толықтай кварт-квинт шеңберіне сәйкес диапазонның дыбысын тең темпералық таратуға сәйкес күйін келтіру;
кейіннен интервалмен - кварт, квинтпен тексере отырып, дискант және бас регистрлері октаваларының күйін кварт-квинт шеңбер бойынша келтіру;
дыбыс анық шықпаған жағдайда немесе филец босаған кезде клавишті музыкалық аспаптар дыбысының өткір дыбысын жұмсарту үшін балғашалардың филецтерін тығыздату;
дыбыс шығаратын тілшіктер мен планкалардың арасындағы саңылауды кішірейту, дыбыстық тілшіктерді жеңілдету әдістерімен тілдік музыкалық аспаптарды дірілдету шегін тегістеу;
дыбыс шығаратын тілдік талап етілетін үндестікке қою және келтіру;
діріл шегінің барлық диапазоны бойынша тілдік көтерілуі ауқымын тексеру;
дыбыстың біркелкілігін айқындау, тембрдегі жекелеген ноталардың әркелкілігін анықтау мақсатында музыкалық аспапта барлық диапазоны бойынша және жекелеген учаскелерінде жекелеген музыкалық шығарманы орындау және хроматикалық гаммамен тыңдау;
музыкалық аспаптың дыбысын барлық диапазоны бойынша түпкілікті тексеру.
11. Білуге тиіс:
дыбыс ырғағын және күйін келтірудің әдіс-тәсілдері, акустика негіздері, дауыс қаттылығының, дыбыс ұзақтығы мен дыбыс тембрінің физикалық сипаттамасы;
ішектің тербеліс заңы;
музыкалық білім, музыкалық аспаптың дауыс ырғағын келтіргеннен кейін оны тексеруге арналған бірнеше жекелеген музыкалық шығармалар, тон жоғарылығы стандарты және күпшектеу операциялары мен күйін келтіру кезінде ішектің күйін келтірудің стандарт жоғарылығын жоғарылату мақсаты;
музыкалық аспаптарды жасау технологиясы және құрылысы, бөлшектердің мақсаты;
атаулары және өзара әрекеті, секундына соғыс санын есептеу ережесі, күпшектеу жұмыстарын орындау және музыкалық аспаптардың күйін келтіру тәсілдері;
музыкалық аспаптардың дыбыстау диапазоны, дыбыстың тілдің үндестілігін естіп көріп немесе арнайы құралдардың көмегімен анықтау ережесі;
резонаторлар мен дыбыстық планкалардың құрылысы, дыбыстық тілдер мен қабырғасының арасындағы саңылау көлемінің дірілдеу шегіне тигізетін әсері;
күйін келтіру;
реттеу және дауыс ырғағын келтіру құралдарын пайдалану ережесі.
3. Музыкалық аспаптардың бөлшектерін жинақтау
Параграф 1. Музыкалық аспаптардың бөлшектерін жинақтау, 2-разряд

12. Характеристика работ:
комплектование и упаковка простых деталей музыкальных инструментов по спецификациям;
подготовка деталей к комплектованию;
сортировка деталей по внешнему виду, при помощи контрольно-измерительных инструментов или специальных приборов.
13. Должен знать:
правила комплектования и упаковки простых деталей музыкальных инструментов;
наименование и назначение комплектуемых деталей;
спецификации, сорта упаковочных материалов;
виды тары для транспортировки.
14. Примеры работ:
1) детали металлические язычковых музыкальных инструментов - комплектование и упаковка;
2) молоточки клавишных музыкальных инструментов - комплектование по регистрам в соответствии с мензурой;
3) планки голосовые язычковых музыкальных инструментов - подбор по номерам, упаковка, укладка в специальную тару;
4) планки кусковые язычковых музыкальных инструментов - комплектование по нотам звучания;
5) струны для щипковых, смычковых, клавишных музыкальных инструментов - комплектование и упаковка.
Параграф 2. Комплектовщик деталей музыкальных
инструментов, 3-й разряд
15. Характеристика работ:
комплектование и упаковка деталей и узлов средней сложности по спецификациям;
сортировка их при помощи контрольно-измерительных инструментов или приборов;
изучение схем порядка комплектования деталей и узлов;
проверка качества комплектуемых деталей и узлов;
оформление приемо-сдаточной документации и составление комплектных ведомостей.
16. Должен знать:
правила комплектования и упаковки деталей и узлов средней сложности музыкальных инструментов;
перечень деталей и узлов, входящих в состав комплекта по наименованиям;
назначению и размерам, порядок укладки комплектуемых деталей и узлов;
требования, предъявляемые к их качеству, правила эксплуатации контрольно-измерительных инструментов и приборов.
17. Примеры работ:
1) головки демпферные, молоточки пианино и роялей-подбор, комплектование и упаковка;
2) детали и узлы механизмов клавиатурных язычковых музыкальных инструментов - комплектование;
3) планки голосовые язычковых музыкальных инструментов-комплектование по аккордам для предварительной настройки, по октавам;
4) планки голосовые язычковых музыкальных инструментов-комплектование, раскладка по нотам звучания в специальную тару;
5) рипки пианино и роялей - комплектование, упаковка.
Параграф 3. Комплектовщик деталей музыкальных
инструментов, 4-й разряд
18. Характеристика работ:
комплектование и упаковка сложных деталей и узлов музыкальных инструментов по спецификациям при помощи специальных контрольно-измерительных инструментов и приборов;
подбор щитовых и брусковых деталей и узлов по размерам, текстуре, качеству материала;
маркировка скомплектованных деталей и узлов.

12. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың қарапайым бөлшектерін ерекшеліктері бойынша жинақтау және орау;
бөлшектерді жинақтауға дайындау;
бөлшектерді сыртқы түрі бойынша, бақылау-өлшеу немесе арнайы аспаптардың көмегімен сұрыптау.
13. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың қарапайым бөлшектерін жинақтау және орау ережесі;
жинақталатын бөлшектердің атауы мен мақсаты;
айрықшалықтар, орау материалдарының сорттары;
тасымалдауға арналған таралардың түрлері.
14. Жұмыс үлгілері:
1) тілдік музыкалық аспаптардың металл бөлшектері-жинақтау және орау;
2) клавиштік музыкалық аспаптардың балғашалары-мензураға сәйкес тізілімдер бойынша жинақтау;
3) тілдік музыкалық аспаптардың дауыс планкасы-нөмірлері бойынша іріктеу, орау, арнайы ыдысқа салу;
4) тілдік музыкалық аспаптардың бөлшек планкалары - дыбыстау ноталары бойынша жинақтау;
5) шертпелі, қияқты, клавиштік музыкалық аспаптарға арналған ішектер - жинақтау және орау.
Параграф 2. Музыкалық аспаптардың бөлшектерін жинақтау, 3-разряд
15. Жұмыс сипаттамасы:
күрделілігі орташа бөлшектер мен тораптарды айрықшалықтары бойынша жинақтау және орау;
бөлшектер мен тораптарды жинақтау тәртібінің схемасын зерттеу;
жинақталатын бөлшектер мен тораптардың сапасын тексеру. Қабылдап-тапсыру құжаттамасын ресімдеу және жинақтау ведомостерін жасау.
6. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын жинақтау және орау ережесі;
жинақтың құрамына кіретін бөлшектер мен тораптардың атаулары;
мақсаты мен өлшемдері бойынша тізбесі;
жинақталатын бөлшектер мен тораптарды салу тәртібі, олардың сапасына қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдалану ережесі.
17. Жұмыс үлгілері:
1) демпферлік бастар, пианино мен рояль - іріктеу, жинақтау және орау;
2) клавиатуралық тілдік музыкалық аспаптары механизмдерінің бөлшектері мен тораптары – жинақтау;
3) тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстық планкалары-алдын ала күйін келтіру үшін аккорд бойынша, октавалары бойынша жинақтау;
4) тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстық планкалары-жинақтау, арнайы тараға дыбыстау ноталары бойынша орналастыру;
5) пианино мен рояльдердің рипкалары – жинақтау және орау.
Параграф 3. Музыкалық аспаптардың бөлшектерін жинақтау, 4-разряд
18. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының көмегімен музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектері мен тораптарын жинақтау және орау;
қалқан және брус тәрізді бөлшектер мен тораптарды көлемі, текстурасы, материал сапасы бойынша іріктеу;
жинақталған бөлшектер мен тораптарды таңбалау.

19. Должен знать:
правила комплектования сложных деталей и узлов музыкальных инструментов;
спецификации на комплектуемые детали и узлы, способы маркировки деталей и узлов;
Государственный стандарт и технические условия на комплектуемые детали и узлы, конструктивные особенности специальных контрольно-измерительных инструментов и приборов.
20. Примеры работ:
1) детали необлицованные и неотделанные корпусов пианино и роялей – комплектование;
2) рамы деревянные, вирбельбанки, обкладки, заглушки-комплектование;
3) язычки голосовые язычковых музыкальных инструментов - подбор по нотам звучания.
Параграф 4. Комплектовщик деталей музыкальных
инструментов, 5-й разряд
21. Характеристика работ:
комплектование и упаковка особо сложных деталей и узлов музыкальных инструментов по спецификациям при помощи специальных контрольно-измерительных инструментов и приборов;
подбор щитовых и брусковых деталей и узлов по текстуре, размерам, качеству материалов, качеству и цвету облицовки и отделки, номерным знакам;
маркировка скомплектованных изделий, деталей и узлов. Учет комплектов изделий и узлов.
22. Должен знать: правила комплектования особо сложных деталей и узлов музыкальных инструментов, требования, предъявляемые к качеству отделки и облицовке комплектуемых деталей и узлов, Государственный стандарт на комплектуемые изделия, узлы и детали, конструкции специальных контрольно-измерительных инструментов и приборов, систему ведения учета по комплектованию и применяемую документацию.
23. Примеры работ:
Комплектование:
1) детали корпусов пианино и роялей облицованные и отделанные;
2) детали отделанные для сборки съемных и несъемных узлов пианино и роялей.
4. Контролер музыкальных инструментов
Параграф 1. Контролер музыкальных инструментов, 4-й разряд
24. Характеристика работ:
контроль качества изготовления, приемка и отбраковка простых и средней сложности деталей и узлов музыкальных инструментов;
контроль качества отделки поверхности деталей и узлов по эталонам чистоты;
проверка размеров деталей по чертежам, их взаимодействия в подвижных и вращающихся узлах;
проверка герметичности и звуковых качеств отдельных деталей и узлов специальными приборами;
выявление и способы предупреждения причин брака в процессе производства музыкальных инструментов.
25. Должен знать:
правила и методы контроля качества изготовления, отделки, звуковых качеств простых и средней сложности деталей и узлов музыкальных инструментов;
технологический процесс изготовления контролируемых деталей и узлов;
устройство и правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов;
марки применяемых материалов и их качество;
качество припоев и их влияние на акустические свойства духовых музыкальных инструментов;
Государственный стандарт и технические условия на контролируемые детали и узлы;
чтение чертежей;
допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.

19. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектері мен тораптарын жинақтау және орау ережесі;
жинақталатын бөлшектер мен тораптардың айрықшалықтары, бөлшектер мен тораптарды таңбалау тәсілдері;
жинақталатын бөлшектер мен тораптардың мемлекеттік стандарты мен техникалық шарттары;
арнайы бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылымдық ерекшеліктері.
20. Жұмыс үлгілері:
1) пианино мен рояльдің қапталмаған және өрнектелмеген шанағының бөлшектері – жинақтау;
2) ағаш рамалар, вирбельбанкалар, қаптама, тұншықтырғыш – жинақтау;
3) тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстық тілшіктері-дыбыстау ноталары бойынша іріктеу.
Параграф 4. Музыкалық аспаптардың бөлшектерін жинақтау, 5-разряд
21. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының көмегімен музыкалық аспаптардың аса күрделі бөлшектері мен тораптарын жинақтау және орау;
қалқан және брус тәрізді бөлшектер мен тораптарды көлемі, текстурасы, материал сапасы және қаптама мен өңдеудің түсі, нөмірлік белгілері бойынша іріктеу;
жинақталған бұйымдарды, бөлшектер мен тораптарды таңбалау;
жинақталған бөлшектер мен тораптарды есептеу.
22. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың аса күрделі бөлшектері мен тораптарын жинақтау және орау ережесі;
жинақталатын бөлшектер мен тораптардың қаптамасы мен өңделуінің сапасына қойылатын талаптар;
жинақталатын бұйымдардың, бөлшектер мен тораптардың мемлекеттік стандарты;
арнайы бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы;
жинақтау бойынша есеп жүргізу жүйесі және қолданылатын құжаттама.
23. Жұмыс үлгілері:
Жинақтау:
1) пианино мен рояльдің қапталмаған және өрнектелмеген шанағының бөлшектері;
2) пианино мен рояльдің алмалы-салмалы және тұрақты тораптарын жинақтауға арналған өрнектелген бөлшектер.
4. Музыкалық аспаптарды бақылаушы
Параграф 1. Музыкалық аспаптарды бақылаушы, 4-разряд
24. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын жасау, қабылдау және ақаулықтарын анықтау сапасын бақылау;
бөлшектер мен тораптардың бетінің өңделу сапасын тазалық эталоны бойынша бақылау;
бөлшектердің өлшемдерін, олардың жылжымалы және айналмалы тораптарда өзара іс-әрекетін сызбалар бойынша тексеру;
жекелеген бөлшектер мен тораптардың герметикалығы мен дыбыстық сапасын арнайы құралдармен тексеру;
музыкалық аспаптарды жасау кезінде ақаулықтарды анықтау және олардың себептерінің алдын алу тәсілдері.
25. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын жасау, қабылдау және ақаулықтарын анықтау сапасын бақылау ережесі;
бақыланатын бөлшектер мен тораптарды жасаудың технологиялық процессі;
бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы мен пайдалану ережесі;
қолданылатын материалдардың маркасы және олардың сапасы;
дәнекерлердің сапасы және олардың үрмелі музыкалық аспаптардың акустикалық қасиеттеріне тигізетін әсері;
бақыланатын бөлшектер мен тораптардың мемлекеттік стандарты мен техникалық шарттары;
сызбаларды оқу, шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.

26. Примеры работ:
Контроль качества изготовления, приемка, отбраковка:
1) детали корпусов и детали металлические баянов и гармоний;
2) детали машинок голосовых духовых музыкальных инструментов;
3) камеры меховые гармоний;
4) колена духовых музыкальных инструментов;
5) механизмы клавиатурные левые и правые гармоний;
6) перепонки ударных музыкальных инструментов;
7) раструбы медных духовых инструментов;
8) резонаторы, грифы, рамки меховые баянов и гармоний.
Параграф 2. Контролер музыкальных инструментов, 5-й разряд
27. Характеристика работ:
контроль качества изготовления, приемка и отбраковка сложных и особо сложных деталей и узлов музыкальных инструментов;
пооперационный контроль качества сборочных, регулировочных, отделочных и резонансных работ;
контроль качества изготовления, приемка и отбраковка простых и средней сложности готовых музыкальных инструментов.
28. Должен знать:
правила и методы проверки качества изготовления сложных и особо сложных деталей и узлов, а также сложных и особо сложных сборочных и отделочных работ;
правила и методы проверки простых и средней сложности готовых музыкальных инструментов;
методы проверки игровых и звуковых качеств музыкальных инструментов;
конструктивные устройства простых и средней сложности музыкальных инструментов;
состав и свойства клеев, виды брака, качество материалов;
Государственный и Республиканский стандарты на простые и средней сложности готовые музыкальные инструменты, детали и узлы;
виды отделочных материалов;
основы акустики и музыкальную грамоту;
правила настройки простых и средней сложности музыкальных инструментов;
способы эксплуатации контрольно-измерительных инструментов и приборов;
порядок оформления технической документации, удостоверяющей качество готовых музыкальных инструментов;
систему допусков, посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
29. Примеры работ:
Контроль качества изготовления, приемка и отбраковка:
1) гармонии;
2) деки музыкальных инструментов;
3) детали лакированные, полированные, облицованные музыкальных инструментов;
4) детали механики пианино;
5) детали щипковых и смычковых музыкальных инструментов;
6) инструменты сигнальные духовые;
7) инструменты ударные музыкальные;
8) корпусы пианино и роялей;
9) механизмы педальные и клавиатуры пианино и роялей;
10) механизмы клавиатурные левые и правые, резонаторы с голосовыми планками, камеры меховые, корпусы в собранном виде аккордеонов и баянов;
11) планки голосовые;

26. Жұмыс үлгілері:
Жасау сапасын бақылау, қабылдау, ақаулығын анықтау:
1) шанақ бөлшектері және баян мен гармонның металл бөлшектері;
2) үрмелі музыкалық аспаптардың машинкаларының бөлшектері;
3) гармонның үлбір камерасы;
4) үрмелі музыкалық аспаптардың буыны;
5) гармонның оң және сол жақ клавиатуралық механизмдері
6) үрмелі музыкалық аспаптардың жарғақтары;
7) мыс үрмелі аспаптардың қонышы;
8) баян мен гармонның, резонаторы, грифтері, үлбір рамалары.
Параграф 2. Музыкалық аспаптарды бақылаушы, 5-разряд
27. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың күрделі және аса күрделі бөлшектері мен тораптарын жасау, қабылдау және ақаулықтарын анықтау сапасын бақылау;
жинақтау, реттеу, өрнектеу және резонанстық жұмыстардың сапасын әр операция сайын бақылау;
қарапайым және күрделілігі орташа дайын музыкалық аспаптарды жасау, қабылдау және ақаулықтарын анықтау сапасын бақылау.
28. Білуге тиіс:
күрделі және аса күрделі бөлшектері мен тораптарды жасау сапасын тексеру, сондай-ақ күрделі және аса күрделі қабылдау және ақаулықтарын анықтау жұмыстарының сапасын бақылау ережесі мен әдістері;
қарапайым және күрделілігі орташа дайын музыкалық аспаптарды тексеру ережесі мен тәсілдері;
музыкалық аспаптардың ойнаушылық және дыбыстық сапасын тексеру әдістері;
қарапайым және күрделілігі орташа музыкалық аспаптардың құрылымдық ерекшеліктері, желімнің құрамы мен қасиеттері;
ақаулықтардың түрлері, материалдардың сапасы, қарапайым және күрделілігі орташа дайын музыкалық аспаптардың Мемлекеттік және Республикалық стандарттар;
бөлшектер мен тораптар, өрнектеу материалдарының түрлері;
акустика негіздері және музыкалық білім, қарапайым және күрделілігі орташа музыкалық аспаптардың күйін келтіру ережесі;
бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы мен пайдалану тәсілдері;
дайын музыкалық аспаптардың сапасын куәландыратын техникалық құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
29. Жұмыс үлгілері:
Жасау сапасын бақылау, қабылдау, ақаулығын анықтау:
1) сырнай;
2) музыкалық аспаптардың үнітлшелері;
3) музыкалық аспаптардың лакталған, жылтыратылған, қапталған бөлшектері;
4) пианино механикасының бөлшектері;
5) шертпелі және қияқты музыкалық аспаптардың бөлшектері;
6) үрмелі сигналдық аспаптар;
7) ұрмалы музыкалық аспаптар;
8) пианино мен рояль шанақтары;
9) пианино мен рояльдің педальдік механизмдері және клавиатурасы;
10) оң және сол клавиатуралық механизмдер, дауыстық планкалары бар резонаторлар, үлбір камералар, аккордеон мен баянның жинақталған күйдегі шанағы;
11) дауыстық планкалар;

12) узлы готовые пианино и роялей, щиты резонансные, футоры, футоры с накладкой струн;
13) узлы механизмов вентильных и клапанно-рычажных духовых музыкальных инструментов;
14) шпрейцы, обвязки, консоли, бачки, детали вирбельбанка, крышки, пюпитры, стенки, штеги, клапаны и другие детали пианино;
15) язычки головые.
Параграф 3. Контролер музыкальных инструментов, 6-й разряд
30. Характеристика работ:
контроль качества изготовления, приемка и отбраковка сложных и особо сложных готовых музыкальных инструментов;
проверка точности и правильности выполнения отдельных этапов сборочных работ с применением специальных, универсальных контрольно-измерительных инструментов, оптических и электрических приборов и проведением проверочных вычислений;
проверка правильности расчета мензур и точности определения строя по кварто-квинтовому кругу;
определение правильности настройки путем проигрывания музыкальных инструментов;
составление актов на все виды выявленных дефектов и направление инструментов в цехи для исправления дефектов.
31. Должен знать:
правила и методы проверки сложных и особо сложных музыкальных инструментов;
конструкции и технологический процесс изготовления музыкальных инструментов;
Государственный и Республиканский стандарты на сложные и особо сложные музыкальные инструменты;
технические условия на детали и узлы, сборочные и отделочные работы;
составы и свойства клеев, политур и других материалов;
строи и диапазоны музыкальных инструментов;
тон "ля" - основной тон музыкальной настройки;
устройство и правила эксплуатации специальных и универсальных контрольно-измерительных инструментов, электрических и оптических приборов, специальных установок для испытания собранных изделий и узлов;
способы испытания деталей, узлов и изделий в готовом виде;
правила оформления документации на приемку готовых музыкальных инструментов.
Требуется наличие среднего специального образования.
32. Примеры работ:
Контроль качества изготовления, приемка и отбраковка:
1) аккордеоны и баяны;
2) арфы;
3) гармонии на экспорт и по заказам;
4) гитары концертные;
5) инструменты духовые музыкальные;
6) инструменты клавишные музыкальные;
7) инструменты смычковые музыкальные;
8) инструменты щипковые музыкальные;
9) инструменты электромузыкальные.
5. Облицовщик музыкальных инструментов
Параграф 1. Облицовщик музыкальных инструментов, 2-й разряд
33. Характеристика работ:
облицовывание сухим и размягченным целлулоидом простых деталей музыкальных инструментов;
подготовка прямолинейных поверхностей деталей и заготовок из целлулоида к склеиванию.

12) пианино мен рояльдің дайын тораптары, резонанстық қалқандар, алмалы-салмалы шекті футор;
13) үрмелі сигналдық аспаптардың вентильді және клапандық-рычагты механизмдерінің тораптары;
14) пианиноның шпрейцтері, айнала орауыштары, консолі, сауыты, вирбельбанк бөлшектері, қақпағы, пюпитрі, қабырғасы, штегтер, клапандары және басқа да бөлшектері;
15) дыбыстық тілшіктер.
Параграф 3. Музыкалық аспаптарды бақылаушы, 6-разряд
30. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі және аса күрделі дайын музыкалық аспаптарды жасау, қабылдау және ақаулықтарын анықтау сапасын бақылау;
арнайы, әмбебап бақылау-өлшеу құралдарын, оптикалық және электр аспаптарын пайдалана отырып және тексеру жүргізе отырып, құрастыру жұмыстарының жекелеген этаптарын орындау дәлдігі мен дұрыстығын тексеру;
мензураны есептеу дұрыстығын және құрылымын анықтаудың дәлдігін кварт-квинт шеңбері арқылы тексеру;
музыкалық аспаптардың күйінің дұрыс келтірілгенін оларда ойнау арқылы анықтау;
анықталған ақаулықтардың барлық түрлеріне акт жасау және аспаптарды ақаулықтарын түзету үшін цехқа жіберу.
31. Білуге тиіс:
күрделі және аса күрделі дайын музыкалық аспаптарды тексеру ережесі мен әдістері, музыкалық аспаптардың құрылысы мен оларды жасаудың технологиялық процессі;
қарапайым және күрделілігі орташа музыкалық аспаптардың Мемлекеттік және Республикалық стандарттары;
бөлшектер мен тораптардың, жинақтау және өрнектеу жұмыстарының техникалық шарттары;
желім, политура және басқа да материалдардың құрамымен қасиеттері;
музыкалық аспаптардың құрылысы мен диапазоны, "ля" тоны – музыкалық күй келтірудің негізгі тоны;
арнайы, әмбебап бақылау-өлшеу құралдардың, оптикалық және электр аспаптарының, жинақталған бұйымдар мен тораптарды сынауға арналған арнайы құрылғылардың құрылысы мен оларды пайдалану ережесі;
бөлшектерді, тораптар мен бұйымдарды дайын күйінде сынау тәсілдері;
дайын музыкалық аспаптарды қабылдау құжаттарын ресімдеу ережесі;
арнайы орта білімнің болуы талап етіледі.
32. Жұмыс үлгілері:
Жасау сапасын бақылау, қабылдау, ақаулығын анықтау:
1) аккордеон мен баян;
2) арфа;
3) экспортқа және тапсырыспен жасалған сырнай
4) концерттік гитаралар;
5) үрмелі сигналдық аспаптар;
6) клавиштік музыкалық аспаптар;
7) қияқты музыкалық аспаптар;
8) шертпелі музыкалық аспаптар;
9) электр музыкалық аспаптар.
5. Музыкалық аспаптарды қаптаушы
Параграф 1. Музыкалық аспаптарды қаптаушы, 2-разряд
33. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың қарапайым бөлшектерін құрғақ және жұмсартылған целлулоидпен қаптау;
целлулоидтан жасалған бөлшектер мен дайындамалардың тегіс бетін жабыстыруға дайындау.

34. Должен знать:
способы и методы облицовывания целлулоидом простых плоскостных деталей музыкальных инструментов;
наименование и назначение облицовываемых деталей;
требования к качеству и шероховатости обработки поверхностей деталей, основные свойства целлулоида;
режимы выдержки деталей после покрытия клеем, режимы склеивания, свойства и качества применяемых клеев;
правила применения и регулировка специальных приспособлений и шаблонов;
правила обращения с применяемыми легковоспламеняющимися материалами.
35. Примеры работ:
Облицовывание:
1) накладки басовые язычковых музыкальных инструментов;
2) сетки без овалов язычковых музыкальных инструментов.
Параграф 2. Облицовщик музыкальных инструментов,
3-й разряд
36. Характеристика работ:
облицовывание сухим и размягченным целлулоидом средней сложности деталей и узлов музыкальных инструментов;
раскрой и художественный подбор заготовок целлулоида по текстуре, цвету и толщине;
проверка качества поверхности деталей и узлов перед облицовыванием;
обрезка кромок целлулоида по размерам деталей.
37. Должен знать:
способы и методы облицовывания целлулоидом средней сложности деталей и узлов музыкальных инструментов;
свойства и качества применяемых материалов;
режимы облицовывания древесины и металла;
геометрию заточки и правки столярного инструмента;
требования, предъявляемые к облицовке музыкальных инструментов, чтение чертежей.
38. Примеры работ:
Облицовывание:
1) корпусы, рамки меховые, грифы язычковых музыкальных инструментов;
2) корпусы ударных музыкальных инструментов.
Параграф 3. Облицовщик музыкальных инструментов, 4-й разряд
39. Характеристика работ:
облицовывание сухим и размягченным целлулоидом сложных деталей и узлов музыкальных инструментов;
подготовка сложных криволинейных поверхностей деталей и узлов, изготовленных из различных материалов и заготовок из целлулоида к процессу облицовывания;
соблюдение прочности и равномерности облицовки;
составление рабочего раствора клея в соответствии с видом облицовываемого материала и качественным состоянием поверхности деталей и узлов.
40. Должен знать:
способы и методы облицовывания целлулоидом сложных деталей и узлов музыкальных инструментов;
способы достижения высокой прочности и равномерности облицовки;
технические и художественные требования, предъявляемые к облицованной поверхности;
правила выбора рационального режима облицовывания в зависимости от вида и качества материалов;
конструкцию специальных приспособлений;
состав, свойства и способы приготовления применяемых клеев;
метод художественного оформления музыкальных инструментов.

34. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың қарапайым тұтас бөлшектерін целлулоидпен қаптаудың әдіс-тәсілдері;
қаптау бөлшектерінің атауы мен мақсаты;
бөлшектердің бетін өңдеу сапасы мен кедір-бұдырлығына қойылатын талаптар, целлулоидтің негізгі қасиеттері;
желім жаққаннан кейін бөлшектерді ұстау режимі, жабыстыру режимі, қолданылатын желімнің қасиеттері мен сапасы;
арнайы құралдар мен шаблондарды пайдалану және реттеу ережесі;
қолданылатын тез жанатын материалдарды пайдалану ережесі.
35. Жұмыс үлгілері:
Қаптау:
1) тілдік музыкалық аспаптардың бас жапсырмасы;
2) тілдік музыкалық аспаптардың доғалсыз торы.
Параграф 2. Музыкалық аспаптарды қаптаушы, 3-разряд
36. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын құрғақ және жұмсартылған целлулоидпен қаптау;
целлулоид дайындамаларын ашу және текстурасы, түсі мен қалыңдығы бойынша көркемдік іріктеу;
қаптар алдында бөлшектер мен тораптар бетінің сапасын тексеру;
целлулоидтың жиегін бөлшектердің көлемі бойынша кесу.
37. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын құрғақ және жұмсартылған целлулоидпен қаптаудың әдіс-тәсілдері;
қолданылатын материалдардың қасиеттері мен сапасы, ағаш пен металды қаптау режимі;
ұсталық құралды қайрау және түзету геометриясы;
музыкалық аспаптарды қаптауға қойылатын талаптар, сызбаларды оқу.
38. Жұмыс үлгілері:
Қаптау:
1) тілдік музыкалық аспаптардың шанағы, үлбір рамалары, грифтері;
2) ұрмалы музыкалық аспаптардың шанағы.
Параграф 3. Музыкалық аспаптарды қаптаушы, 4-разряд
39. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектерін құрғақ және жұмсартылған целлулоидпен қаптау;
целлулоидтан жасалған бөлшектер мен дайындамалардың күрделі қисық бетін жабыстыр процессіне дайындау;
қаптаудың беріктігі мен тегістігін сақтау;
қапталатын материалдың түріне байланысты желімнің жұмыс ерітіндісін жасау және бөлшектер мен тораптардың бетінің сапалылық ахуалын бақылау.
40. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектері мен тораптарын құрғақ және жұмсартылған целлулоидпен қаптау әдіс-тәсілдері;
қаптаудың жоғары беріктігі мен тегістігіне жету тәсілдері, қапталған бетке қойылатын техникалық және көркемдік талаптар;
материалдың түрі мен сапасына байланысты тиімді қаптау режимін іріктеу ережесі;
арнайы құрылғылардың құрылысы;
қолданылатын желімнің құрамы, қасиеттері мен жасау тәсілдері;
музыкалық құралдарды көркемдік ресімдеу әдісі.

41. Примеры работ:
Облицовывание:
1) грифы в сборке с корпусом язычковых музыкальных инструментов;
2) сетки с овалами язычковых музыкальных инструментов.
6. Обработчик перламутра
Параграф 1. Обработчик перламутра, 3-й разряд
42. Характеристика работ:
обработка деталей музыкальных инструментов из перламутра путем шлифования их абразивными кругами сухим способом;
проверка правильности установки рабочей части детали, фигуры, шлифовальных кругов;
разметка и резка на пластины перламутровой ракушки на станках;
сверление отверстий и резка на станках с последующей ручной доработкой всевозможных, фасонных деталей;
подбор шлифовальных кругов по твердости, зернистости в зависимости от качества обрабатываемой ракушки;
регулирование станка и установление режимов работы;
подбор паст, мастик, охлаждающих жидкостей в соответствии с качеством, габаритами и чистотой, поверхности обрабатываемой ракушки;
определение максимального выхода изделий из ракушки с использованием разных размеров и форм изделий;
отбор ракушек по толщине, цвету, оттенку.
43. Должен знать:
технологические особенности обработки деталей из перламутра;
устройство шлифовальных и сверлильных станков;
правила регулировки станков и балансировки шлифовальных кругов;
геометрию, правила заточки и правки режущего инструмента;
способ определения припусков на шлифовку, толщины снимаемого слоя, размеров и форм деталей;
основные физико-механические свойства перламутра;
назначение деталей и требования к качеству обработки;
виды шлифовальных кругов по зернистости, связи и твердости;
метод закрепления перламутровых деталей на станках;
допустимые скорости вращения шлифовальных кругов;
применяемые охлаждающие жидкости.
7. Полировщик музыкальных инструментов
Параграф 1. Полировщик музыкальных инструментов, 2-й разряд
44. Характеристика работ:
полирование простых деталей и узлов музыкальных инструментов вручную полировальными машинами или на полировальных станках;
проверка правильности установок рабочих поверхностей кругов и головок на полировальных станках;
изготовление паст и мастик по готовым рецептам;
нанесение мастик на полировальные диски полировальных машин;
подбор, установка абразивных, войлочных, хлопчатобумажных кругов и войлочных круглых щеток;
контроль качества полирования деталей и устранение обнаруженных дефектов.
45. Должен знать:
приемы и методы полирования простых деталей и музыкальных инструментов вручную или на полировальных станках;
назначение и принцип действия полировальных станков;
правила установки и балансировки шлифовальных и полировальных кругов;
основы технологии металлов;
виды полировочных материалов;
требования, предъявляемые к качеству полирования простых деталей музыкальных инструментов;
свойства различных паст и мастик, способы нанесения их на полировальный диск;
методы определения качества полирования деталей и устранения дефектов;
основные сведения о допусках и посадках, квалитетах и параметрах шероховатости.

41. Жұмыс үлгілері:
Қаптау:
1) тілдік музыкалық аспаптардың шанағымен құрастыруда грифтері;
2) тілдік музыкалық аспаптардың доғалды торлар
6. Перламутрды өңдеу
Параграф 1. Перламутрды өңдеу, 3-разряд
42. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың перламутрленген бөлшектерін құрғақ тәсілмен абразив шеңбермен тегістеу арқылы өңдеу;
бөлшектердің, фигуралар мен тегістеу шеңберлерінің жұмыс бөліктерінің дұрыстығын тексеру;
перламутр қабыршақты белгілеу станокпен жұқалап кесу;
саңылау тесу және кейіннен қолмен кемшіліктерін түзете отырып, станокта әртүрлі фасонды бөлшектерді кесу;
өңделетін қабыршақтың сапасына байланысты тегістеу шеңберлерін қаттылығы, түйіршектігі бойынша іріктеу;
станокты реттеу және жұмыс режимдерін белгілеу;
паста, мастика, салқындатушы сұйықтықтарды өңделетін қабыршақтың сапасына, көлемі мен тазалығына және бетіне сәйкес іріктеу;
бұйымның әр түрлі өлшемдері мен формаларын пайдалана отырып, бұйымның ұлутастан барынша шығуын анықтау;
ұлутастарды қалыңдығы, түсі мен реңкіне сәйкес іріктеу.
43. Білуге тиіс:
перламутрленген бөлшектерді өңдеудің технологиялық ерекшеліктері, тегістеу және бұрғылау станоктарының құрылысы;
станоктарды реттеу және тегістеу шеңберлерін теңгерімдеу ережесі;
геометрия, кесу құралдарын қайрау және түзету ережесі;
тегістеудің шектеулерін айқындау тәсілдері, алынатын қабаттың қалыңдығы, бөлшектердің көлемі мен формасы;
перламутрдың негізгі физикалық-механикалық қасиеттері, бөлшектердің мақсаты және өңдеу сапасына қойылатын талаптар;
тегістеу шеңберлерінің түйіршіктігі мен қаттылығы бойынша түрлері;
перламутр бөлшектерді станокта бекіту әдістері;
тегістеу шеңберінің шекті айналу жылдамдығы;
қолданылатын салқындатқыш сұйықтық.
7. Музыкалық аспаптарды жылтыратушы
Параграф 1. Музыкалық аспаптарды жылтыратушы, 2-разряд
44. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың қарапайым бөлшектері мен тораптарын қолмен жылтырату машиналарында немесе жылтырату станоктарында жылтырату;
шеңбердің жұмыс бетінің құрылғыларының дұрыстығын және жылтырату станоктарының бастарын тексеру;
пасталар мен мастикаларды дайын рецептілер бойынша жасау;
жылтырату машиналарының жылтырату дискілеріне мастика жағу;
абразив, киіз, мақта-мата шеңберлер мен дөңгелек киіз щеткаларды іріктеу, орнату. бөлшектерді жылтырату сапасын бақылау және анықталған ақаулықтарды жою.
45. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың қарапайым бөлшектері мен тораптарын қолмен немесе жылтырату станоктарында жылтырату әдіс-тәсілдері;
жылтырату станоктарының мақсаты мен әрекет ету қағидаттары, тегістеу және жылтырату шеңберлерін орнату және теңгерімдеу ережесі;
металл технологиясының негіздері;
жылтырату материалдарының түрлері, музыкалық аспаптардың қарапайым бөлшектерін жылтырату сапасына қойылатын талаптар;
әр түрлі пасталар мен мастикалардың қасиеттері, оларды жылтырату дискілеріне жағу тәсілдері;
бөлшектерді жылтырату сапасын анықтау және ақаулықтарды жою әдістері, шектеулер мен әдіптер;
квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері туралы негізгі мәліметтер.

46. Примеры работ:
Полирование:
1) детали клавиатур и машинок голосовых духовых музыкальных инструментов;
2) детали механики металлические, клавиатуры и корпусы клавишных музыкальных инструментов;
3) кнопки пластмассовые, детали металлические язычковых музыкальных инструментов;
4) струнодержатели, колки, подбородники смычковых и щипковых музыкальных инструментов.
Параграф 2. Полировщик музыкальных инструментов, 3-й разряд
47. Характеристика работ:
полирование и глянцевание средней сложности деталей и узлов музыкальных инструментов вручную при помощи специальных устройств, приспособлений, полировальных электромашин, пневмомашин или на полировальных станках;
соблюдение температурных режимов полирования с целью сохранения акустических свойств деталей и узлов музыкальных инструментов;
ручная располировка деталей и узлов из целлулоида или оклеенных целлулоидом;
подбор паст и мастик в соответствии с технологическими требованиями;
правка и заточка ручного инструмента для подрезки полировальных кругов;
наладка станка с установкой полировальных кругов;
проверка качества отделки деталей по эталонным образцам и акустическому резонатору;
устранение дефектов.
48. Должен знать:
приемы и методы полирования и глянцевания средней сложности деталей и узлов музыкальных инструментов вручную или на полировальных станках;
устройство и правила наладки и подналадки полировальных станков;
устройство и правила применения специальных приспособлений, полировальных электромашин и пневмомашин;
свойства и качества полировочных материалов, основные свойства полируемых материалов (древесины, металлов, целлулоида, пластмасс);
способы располировки целлулоида;
допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
49. Примеры работ:
Полирование и глянцевание:
1) аграфы, каподастры, штапики и другая арматура пианино и роялей;
2) арматуры арф;
3) коленья вторые и пятые труб;
4) коленья первые альтов, теноров, баритонов;
5) машинки для настройки скрипок;
6) механизмы колковые щипковых и смычковых музыкальных инструментов;
7) раструбы труб, кларнетов, сигнальных инструментов.
Параграф 3. Полировщик музыкальных инструментов, 4-й разряд
50. Характеристика работ:
полирование, глянцевание сложных деталей и узлов музыкальных инструментов вручную или на полировальных станках;
тонкое полирование и глянцевание поверхностей простых и средней сложности готовых музыкальных инструментов вручную в специальных приспособлениях и на полировальных электромашинах и пневмомашинах;
проявление годичных слоев и натурального цвета древесины у музыкальных инструментов из ценных пород древесины методом полирования;
соблюдение температурных режимов полирования, сохранение звуковых качеств полируемых инструментов;
ремонт лаковых покрытий на музыкальных инструментах.

46. Жұмыс үлгілері:
Жылтырату:
1) үрмелі музыкалық аспаптардың клавиатуралары мен машиналарының бөлшектері;
2) клавишті музыкалық аспаптардың металл механика бөлшектері, клавиатурасы және клавишті музыкалық аспаптардың шанағы;
3) тілдік музыкалық аспаптардың пластмасса кнопкалары, металл бөлшектері;
4) қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың ішек бекіткіштері, инелері, иек қоятын жері.
Параграф 2. Музыкалық аспаптарды жылтыратушы, 3-разряд
47. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын арнайы құралдардың, құрылғылардың көмегімен, жылтырату электр машиналарымен, пневмомашиналарымен немесе жылтырату станоктарында жылтырату және жалтырату;
музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарының акустикалық қасиеттерін сақтау мақсатында жылтыратудың температуралық режимін сақтау;
целлулоидтен жасалған немесе целлулоид жабыстырылған бөлшектер мен тораптардың жылтырағын қолмен аршу;
паста мен мастиканы технологиялық талаптарға сәйкес іріктеу;
жылтырату шеңберін тілуге арналған қол құралдарын түзету және қайрау;
жылтырату шеңберін орната отырып, станокты баптау;
бөлшектерді өңдеу сапасын эталондық үлгілер және акустикалық резонатор бойынша тексеру;
ақаулықтарды түзету.
48. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын қолмен немесе жылтырату станоктарында жылтырату және жалтырату әдіс-тәсілдері;
жылтырату станоктарының құрылысы және оларды баптау ережесі, арнайы құралдардың, жылтырату электр машиналары мен пневмомашиналардың құрылысы мен қолданылу ережесі;
жылтырату материалдарының қасиеттері мен сапасы, жылтырату материалдарының (ағаш, металл, целлулоид, пластмасса) негізгі қасиеттері;
целлулоидтің жылтырағын ашу тәсілдері;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
49. Жұмыс үлгілері:
Жылтырату және жалтырату:
1) пианино мен рояльдің аграфы, каподастры, штапиктері мен басқа да арматурасы;
2) арфа арматурасы;
3) трубаның екінші және үшінші буындары;
4) альт, тенор, баритонның бірінші буындары;
5) сырнайдың күйін келтіруге арналған машиналар;
6) шертпелі және қияқты музыкалық аспаптардың ине механизмдері;
7) трубаның, кларнеттің, сигналдық аспаптардың қоныштары.
Параграф 3. Музыкалық аспаптарды жылтыратушы, 4-разряд
50. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектері мен тораптарын қолмен немесе жылтырату станоктарында жылтырату және жалтырату;
қарапайым және күрделілігі орташа дайын музыкалық аспаптарды арнайы құрылғыларда қолмен және жылтырату электр машиналарында, пневмомашиналарда жұқалап жылтырату және жалтырату;
бағалы ағаштан жасалған музыкалық аспаптардың жылдық қабаты мен жылтырату арқылы табиғи түсінің пайда болуы;
жылтыратудың температуралық режимін сақтау, жылтырату құралдарының дыбыстық сапасын сақтау;
музыкалық аспаптардың лакталған қабатын жөндеу.

51. Должен знать:
приемы и методы полирования и глянцевания сложных деталей и узлов музыкальных инструментов, простых и средней сложности готовых музыкальных инструментов;
конструктивные особенности различных полировальных станков и машин, специальных приспособлений и способы их регулирования;
режимы полирования, расчеты технологических припусков на обработку;
требования, предъявляемые к качеству полирования поверхностей музыкальных инструментов, приемы работы, обеспечивающие выполнение этих требований;
рецептуру паст и мастик;
систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
52. Примеры работ:
Полирование:
1) детали ксилофонов, виброфонов, маримбы и другие ударные музыкальные инструменты;
2) детали окрашенные и лакированные музыкальных инструментов;
3) инструменты смычковые музыкальные и смычки;
4) инструменты щипковые музыкальные;
5) коленья первые туб "ЭС", туб "БЭ";
6) корпусы, сетки, задинки, грифы, накладки басовые, клавиатуры язычковых музыкальных инструментов;
7) машинки голосовые духовых музыкальных инструментов;
8) раструбы альтов, теноров, туб "ЭС", туб "БЭ", баритонов, валторн, саксофонов;
9) трубы, альты, теноры, фанфары, горны сигнальные;
10) щеки механизмов акустических арф.
Параграф 4. Полировщик музыкальных инструментов, 5-й разряд
53. Характеристика работ:
полирование, глянцевание особо сложных деталей и узлов музыкальных инструментов;
полирование, глянцевание поверхностей сложных готовых музыкальных инструментов на полировальных станках или вручную;
полирование, глянцевание и располирование вручную позолоченных и посеребренных поверхностей музыкальных инструментов с художественной гравировкой, с сохранением заданной толщины покрытия;
полирование внешних и внутренних поверхностей крупногабаритных медных духовых инструментов из полутомпака, нейзильбера;
соблюдение равномерности усилий давления по всей поверхности полируемых стенок раструбов и колен духовых музыкальных инструментов без допуска пригара кромок, термического отпуска, с сохранением звуковых свойств инструмента;
имитация отдельных частей текстуры древесины, неярко выраженного рисунка под общий фон древесины ценных пород;
полирование вручную или на станках особо сложных деталей музыкальных инструментов и готовых музыкальных инструментов сложной конфигурации с наличием профильных поверхностей, острых углов и кромок щеллачной политурой;
полирование деталей и узлов музыкальных инструментов, покрытых полиэфирными лаками;
определение качества пленкообразующих материалов и доводка их концентрации до требуемой вязкости;
подбор колера окраски под текстуру ценных пород древесины;
контроль качества полирования по контрольному образцу или эталону, устранение дефектов.

51. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектері мен тораптарын, қарапайым және күрделілігі орташа дайын музыкалық аспаптарды жылтырату және жалтыратудың әдіс-тәсілдері;
әртүрлі жылтырату станоктары мен машиналарының, арнайы құрылғылардың құрылымдық ерекшеліктері, оларды реттеу тәсілдері;
жылтырату режимі, өңдеудің технологиялық әдіптерін есептеу, музыкалық аспаптардың бетін жылтыратуға қойылатын талаптар, осы талаптардың орындалуын қамтамасыз ететін жұмыс тәсілдері;
паста мен мастика рецептурасы, шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
52. Жұмыс үлгілері:
Жылтырату:
1) ксилофон, виброфон, маримб бөлшектері және басқа да музыкалық аспаптар;
2) музыкалық аспаптардың боялған және лакталған бөлшектері;
3) шертпелі музыкалық аспаптар және ысқы;
4) шертпелі музыкалық аспаптар;
5) туб "ЭС", туб "БЭ" бірінші буындары;
6) тілдік музыкалық аспаптардың шанағы, торы, арты, сағағы, бас жапсырмалары, клавиатурасы;
7) үрмелі музыкалық аспаптардың дыбыстық машинкалары;
8) альт, тенор, туб "ЭС", туб "БЭ", баритон, валторн, саксофон қоныштары;
9) трубалар, альттер, тенорлар, фанфаралар, сигналдық горн;
10) акустикалық арфалардың механизмдерінің беті.
Параграф 4. Музыкалық аспаптарды жылтыратушы, 5-разряд
53. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың аса күрделі бөлшектері мен тораптарын жылтырату және жалтырату;
күрделі музыкалық аспаптардың бетін қолмен немесе жылтырату станоктарында жылтырату және жалтырату;
музыкалық аспаптардың көркем бедерленген, алтын жалатқан және күміс жалатқан бетін қабаттың белгіленген қалыңдығын сақтай отырып қолмен жылтырату, жалтырату және жылтырағын кетіру;
полутомпактан, нейзильберден жасалған ірі көлемді мыс үрмелі аспаптардың сыртқы және ішкі беттерін жылтырату;
үрмелі музыкалық аспаптардың қонышы мен буындарының жылтырланатын қабырғаларының өн бойындағы қысымның біркелкілігін, аспаптың дыбыстық қасиеттерін сақтай отырып, жиектерінің күюіне, термиялық босауына жол бермей сақтау;
ағаш текстурасының жекелеген бөліктерінің, бағалы ағаштың жалпы фонындағы бұлыңғыр суреттің нобайын жасау;
музыкалық аспаптардың аса күрделі бөлшектерін және беті профильді, бұрыштары үшкір және жиектері сілтілі политуралы, күрделі пішінді дайын музыкалық аспаптарды қолмен немесе станокпен жылтырату;
музыкалық аспаптардың полиэфир лакпен боялған бөлшектері мен тораптарын жылтырату;
көпіршік жасайтын материалдардың сапасын анықтау және олардың концентрациясын қажетті тұтқырлыққа дейін жеткізу;
бағалы ағаштың текстурасына лайықтап колер іріктеу;
соңғы үлгі немесе эталон бойынша жылтырату сапасын бақылау, ақаулықтарды жою.

54. Должен знать:
приемы и методы полирования и глянцевания поверхностей сложных музыкальных инструментов на полировальных станках и вручную;
конструктивные особенности полировальных станков и машин различных типов, правила их регулировки, конструкцию основных узлов;
режимы полирования сложных музыкальных инструментов;
физико-механические и акустические свойства древесины, металлов - полутомпака, нейзильбера, серебра, золота;
особенности технологического процесса полирования.
55. Примеры работ:
1) инструменты смычковые высококачественные – полирование;
2) клавиатуры - полирование игровой части;
3) трубы помповые, цуг-тромбоны, кларнеты, саксофоны, валторны, баритоны, тубы - полирование.
Параграф 5. Полировщик музыкальных инструментов, 6-й разряд
56. Характеристика работ:
полирование и глянцевание поверхностей особо сложных, концертных, заказных музыкальных инструментов вручную или на полировальных станках;
уплотнение и выравнивание цвета и толщины лаковой пленки;
подбор составов политур, растворов красителей в тон текстуры древесины;
художественное имитирование под общий фон изделия;
доведение полируемых поверхностей до глянцевого блеска.
57. Должен знать:
приемы и методы полирования и глянцевания поверхностей особо сложных, высококачественных, заказных музыкальных инструментов;
кинематические схемы и правила проверки на точность различных полировальных станков и машин;
химический состав и свойства, качества всевозможных материалов, применяемых при отделке лицевых поверхностей заказных музыкальных инструментов;
требования, предъявляемые к полированным поверхностям заказных музыкальных инструментов.
58. Примеры работ:
Полирование:
1) арфы;
2) баяны концертные;
3) инструменты концертные щипковые музыкальные;
4) пианино цветные, изготовленные на экспорт;
5) рояли концертные, салонные, кабинетные;
6) фаготы и контрфаготы.
8. Станочник специальных деревообрабатывающих станков
Параграф 1. Станочник специальных деревообрабатывающих
станков, 2-й разряд
59. Характеристика работ:
обработка простых деревянных деталей и узлов музыкальных инструментов на специальных круглопильных, сверлильных, фрезерных и шлифовальных станках;
определение угла наклона площадки горизонтально-сверлильного станка для получения заданных углов сверления кернов молоточков клавишных музыкальных инструментов;
проверка диаметров и углов наклона отверстий молоточков специальными калибрами - пробками и угловыми калибрами.
60. Должен знать:
назначение, принцип работы специальных деревообрабатывающих станков;
устройство и правила применения специальных приспособлений;
геометрию и правила заточки режущего инструмента;
виды и номера шкурок шлифовальных;
наименование и назначение обрабатываемых деталей и узлов;
породы, пороки древесины, ее физико-механические свойства, направление волокон в зависимости от распиловки по годичным слоям;
чтение чертежей, технические условия на молоточки клавишных инструментов;
правила применения контрольно-измерительных инструментов;
понятия о допусках и посадках, квалитетах и параметрах шероховатости.

54. Білуге тиіс:
күрделі музыкалық аспаптардың бетін жылтырату станоктарында немесе қолмен жылтырату және жалтырату әдіс-тәсілдері;
әртүрлі типті жылтырату станоктарының құрылымдық ерекшеліктері, оларды реттеу ережесі;
негізгі тораптардың құрылысы, күрделі музыкалық аспаптарды жылтырату режимі;
ағаштың, металдардың - полутомпак, нейзильбер, күміс, алтынның физикалық-механикалық және акустикалық қасиеттері;
жылтырату технологиялық процесінің ерекшеліктері.
55. Жұмыс үлгілері:
1) жоғары сапалы қияқты аспаптар – жылтырату;
2) клавиатура – басылатын бөлігін жылтырату;
3) помпылы трубалар, цуг-тромбондар, кларнеттер, саксофондар, валторндар, баритондар, трубалар - жылтырату.
Параграф 5. Музыкалық аспаптарды жылтыратушы, 6-разряд
56. Жұмыс сипаттамасы:
аса күрделі, концерттік, тапсырыспен жасалған музыкалық аспаптардың бетін қолмен немесе жылтырату станоктарында жылтырату және жалтырату;
лак қабаттың түсі мен қалыңдығын тығыздату және тегістеу;
ағаш текстурасының тонына лайықтап политраның, бояу ерітінділерінің құрамын іріктеу;
бұйымның жалпы фонына көркемдік имитация жасау;
жылтыратылатын бетті глянцілі жалтыраққа дайын жалтырату.
57. Білуге тиіс:
аса күрделі, жоғары сапалы, тапсырыспен жасалған музыкалық аспаптардың бетін жылтырату және жалтырату тәсілдері мен әдістері;
әр түрлі жылтырату станоктары мен машиналарының кинематикалық схемасы мен дәлдігін тексеру ережесі;
тапсырыспен жасалған музыкалық аспаптардың оң бетін өңдеу кезінде қолданылуы мүмкін әр түрлі материалдардың химиялық құрамы мен қасиеттері, сапасы;
тапсырыспен жасалған музыкалық аспаптардың жылтыратылатын бетіне қойылатын талаптар.
58. Жұмыс үлгілері:
Жылтырату:
1) арфалар;
2) концерттік баяндар;
3) концерттік шертпелі музыкалық аспаптар;
4) экспортқа шығарылған түрлі-түсті пианино;
5) концерттік, салондық, кабинетке арналған рояльдер;
6) фаготтар мен контрфаготтар.
8. Арнайы ағаш өңдеу станоктарының станокшысы
Параграф 1. Арнайы ағаш өңдеу станоктарының станокшысы, 2-разряд
59. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың қарапайым ағаш бөлшектері мен тораптарын арнайы дөңгелетіп аралау, бұрғылау, фрезерлеу және тегістеу станоктарында өңдеу;
клавишті музыкалық аспаптардың балғашаларының керндерін бұрғылаудың қажетті бұрыштарын алу үшін көлденең бұрғылау станогының бұрылыс алаңының бұрышын анықтау;
балғашалар саңылауларының диаметрлері мен бүгілу бұрыштарын арнайы калибрмен – тығынмен және бұрыштық калибрмен тексеру.
60. Білуге тиіс:
арнайы ағаш өңдеу станоктарының мақсаты, жұмыс қағидаты, арнайы құрылғылардың құрылысы және оларды пайдалану ережесі;
геометрия және кесу құралын қайрау ережесі;
тегістеу терілерінің түрлері мен нөмірлері, өңделетін бөлшектер мен тораптардың атаулары мен мақсаты;
ағаш жыныстары, ақаулықтары, оның физикалық-механикалық қасиеттері;
жылдық қабаттар бойынша аралануына байланысты талшықтардың бағыты;
сызбаларды оқу, клавишті аспаптардың балғашаларына қойылатын техникалық талаптар;
бақылау-өлшеу құралдарын қолдану ережесі;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік туралы түсініктер.

61. Примеры работ:
1) гитары - сверление отверстий для кнопок;
2) гитары и мандолины - опиливание стрелок по высоте;
3) инструменты щипковые музыкальные - опиливание порожков по высоте;
4) пианино и рояли - опиливание капсюлей клавиатуры;
5) пианино и рояли - сверление отверстий в молоточках под гаммерштили;
6) пианино и рояли - шлифование торцов и нижних поверхностей клавиш.
Параграф 2. Станочник специальных деревообрабатывающих
станков, 3-й разряд
62. Характеристика работ:
обработка средней сложности деревянных деталей и узлов музыкальных инструментов на специальных круглопильных, сверлильных, шлифовальных, копировально-фрезерных, циклевальных и других станках;
плоскостное строгание на циклевальном станке деталей, облицованных клееной фанерой и фанерой из твердых пород древесины;
регулировка толщины снимаемой стружки;
корректировка режима работы копиров в зависимости от физико-механических свойств древесины;
установка оборудования на заданный режим работы;
подбор, установка и наладка режущего инструмента в зависимости от породы древесины и вида ее обработки;
регулировка специальных деревообрабатывающих станков и приспособлений.
63. Должен знать:
устройство и правила регулировки специальных деревообрабатывающих станков и приспособлений;
понятие о построении сетки толщин;
распределение толщин и влияние их на тембровую и динамическую характеристику звукообразования музыкальных инструментов;
правила установки и регулировки режущего инструмента по толщине обрабатываемого материала;
основы теории резания древесины и стружкообразования;
принцип действия специальных контрольно-измерительных инструментов и приборов;
характеристику древесных пород по внешним признакам;
механические свойства древесины в радиальном, тангентальном и поперечном направлениях;
требования, предъявляемые к обработке средней сложности деталей и узлов музыкальных инструментов;
допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
64. Примеры работ:
1) альты, скрипки, виолончели - профильное формирование сводов дек;
2) балалайки - пропиливание пазов в задинках под жилки;
3) гитары и мандолины плоские - выборка гнезд под стрелку;
4) кастаньеты - фрезерование и шлифование головок, основ;
5) пианино - изготовление пробок грабовых, кнопок резонансных;
6) пианино и рояли - распиловка капсюльных планок;
7) пианино и рояли - строгание и шлифование клавиш полутонов по профилю;
8) пианино и рояли - фрезерование углов и заоваливание кромок клавиш;
9) пианино и рояли - циклование брусков цокольных, замочных, подрамных, клап-крючков, штульрамных обкладок и других деталей;

61. Жұмыс үлгілері:
1) гитара - кнопкаларға арналған тесіктерді бұрғылау;
2) гитара мен мандолина – тілдік ұзындығы бойынша аралау;
3) шертпелі музыкалық аспаптар – табалдырықты биіктігі бойынша егеу;
4) пианино мен рояль - клавиатураның капсюльдерін егеу;
5) пианино мен рояль - гаммерштилиге балғашаларындағы тесіктерді бұрғылау;
6) пианино мен рояль - клавишаның шеті мен төменгі бетін тегістеу.
Параграф 2. Арнайы ағаш өңдеу станоктарының станокшысы, 3-разряд
62. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа ағаш бөлшектері мен тораптарын арнайы дөңгелетіп аралау, бұрғылау, тегістеу, көшіру-фрезерлеу, циклдеу станоктарында және басқа да станоктарда өңдеу;
желімделген фанерамен және қатты ағаштан жасалған фанерамен қапталған бөлшектерді тегістеп сүргілеу;
алынатын жоңқаның қалыңдығын реттеу;
ағаштың физикалық-механикалық қасиеттеріне байланысты көшіргіштердің жұмыс режимін түзету;
жабдықтың тапсырылған жұмыс режимін орнату;
ағаш жынысына байланысты кесу құралдарын іріктеу, орнату және баптау және оны өңдеу түрлері;
арнайы ағаш өңдеу станоктары мен құралдарды реттеу.
63. Білуге тиіс:
арнайы ағаш өңдеу станоктары мен құралдардың құрылысы мен реттеу ережесі;
қалыңдық торының құрылысы туралы түсінік;
қалыңдықтың бөлінуі және оның музыкалық аспаптардың дыбыс шығарудың тембрлік және динамикалық сипаттамасына тигізетін әсері;
өңделетін материалдың қалыңдығы бойынша кесу құралын орнату және реттеу ережесі;
ағаш кесу және жоңқа жасау теориясының негіздері;
арнайы бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының қызмет ету қағидаты;
ағаштың сыртқы белгілері бойынша сипаттамасы;
ағаштың радиальды, тангентальді және көлденең бағыттағы механикалық қасиеттері;
музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарына қойылатын талаптар, шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
64. Жұмыс үлгілері:
1) альт, скрипка, виолончель- үнтілше жинағын профильді қалыптастыру;
2) балалайка – жолаққа арналған кертікті егеу;
3) гитаралар мен тегіс мандолина – тіл үшін ұяшық жасау;
4) кастаньетта – бастарын, негіздерін фрезерлеу және тегістеу;
5) пианино – ойма тығындарын, резонанстық кнопка жасау;
6) пианино мен рояль - капсюль планкаларын егеу;
7) пианино мен рояль - жартылай тонның клавишаларын профилі бойынша сүргілеу және тегістеу;
8) пианино мен рояль - бұрыштарын фрезерлеу және клавишаның жиектерін доғалдау;
9) пианино мен рояль - цокольді, құлыпты, рама астындағы келтектерді, клап-ілмектерді, штульрамалық қоршаулар мен басқа бөлшектерді циклдеу;

10) погремушки "Румба" - фрезерование окон и контуров.
Параграф 3. Станочник специальных деревообрабатывающих
станков, 4-й разряд
65. Характеристика работ:
обработка сложных деревянных деталей и узлов музыкальных инструментов на специальных копировальных, многопозиционных токарно-фрезерных, токарных, циклевальных в других станках;
плоскостное строгание верхнего слоя резонансных и корпусных щитов пианино и роялей, щитов, облицованных фанерой или шпоном ценных пород древесины;
определение скоростей: подачи и резаний;
токарная обработка наружных поверхностей заготовок, глубокое сверление отверстий вдоль оси по мензуре;
развертка, шлифовка, полировка и обработка отверстий мензуры;
проточка наружного диаметра цапф по заданным размерам, их шлифовка;
правка, заточка, установка и регулировка режущего инструмента;
подгонка, установка и регулировка специальных приспособлений и сулаг;
контроль правильности обработки детали по размерам и профилю специальными контрольно-измерительными инструментами (толщиномером, прогибомером, микрометром, предельными и специальными калибрами и так далее);
регулировка режима работы оборудования.
66. Должен знать:
кинематические схемы специальных деревообрабатывающих станков, конструкцию их основных узлов, правила регулировки их режимов работы;
акустические свойства древесины, определение качества древесины разных пород по внешним признакам и механическим свойствам;
коэффициенты усушки древесины;
требования, предъявляемые к качеству обработки деталей и узлов сложных конфигураций;
устройство и принцип действия универсальных и специальных контрольно-измерительных инструментов и приборов, правила пользования ими;
правила определения режимов резания по справочникам и паспортам станков;
скорости подачи в зависимости от чистоты обработки и толщины снимаемого слоя;
технологический процесс изготовления музыкальных инструментов;
систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
67. Примеры работ:
1) альты, скрипки - фрезерование дек, шеек, грифов, пазов под ус;
2) альты, скрипки, виолончели - копирование дек;
3) виолончели и контрабасы - фрезерование грифов и дек;
4) гитары и мандолины плоские - выборка гнезд в корпусах под пятку грифов, изготовление заготовок контробечаек;
5) инструменты щипковые и смычковые музыкальные - циклевание корпусов и дек;
6) кларнеты, фаготы, гобои, рожки английские, флейты - токарная обработка деревянных и эбонитовых деталей;
7) скрипки - чистовая обработка сводов дек, улиток шеек, головок тростей;
8) скрипки, альты, виолончели - изготовление тростей смычков и их обработка.

10) "Румба" сылдырмағы – шынысы мен жиегін фрезерлеу.
Параграф 3. Арнайы ағаш өңдеу станоктарының станокшысы, 4-разряд
65. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың күрделі ағаш бөлшектері мен тораптарын арнайы көшіру, көп позициялы токарлық-фрезерлеу, токарлық, циклдеу станоктарында және басқа да станоктарда өңдеу;
фанерамен немесе бағалы ағаш шпонмен қапталған пианино мен рояльдің резонанстық және шанақтық қалқандарын, қалқандардың үстіңгі қабатын тегістеп сүргілеу;
жіберу және кесу жылдамдығын анықтау;
дайындаманың сыртқы бетін токарлық өңдеу, мензура бойынша осьтің бойымен тереңдеп саңылау тесу;
мензура саңылауларын қашау, тегістеу және өңдеу;
цапфалардың сыртқы диаметрін белгіленген өлшем бойынша тесу және оны тегістеу;
кесу құралын түзету, қайрау, орнату және реттеу;
арнайы құралдар мен сулаганы қиыстырып келтіру, орнату және реттеу;
бөлшектерді өлшемі мен профилі бойынша өңдеудің дұрыстығын арнайы бақылау-өлшеу құралдарымен (қалыңдық өлшеуіш, иілуін өлшеуіш, микрометр, шекті және арнайы калибрмен және тағы басқалар) бақылау;
жабдықтың жұмыс режимін реттеу.
66. Білуге тиіс:
арнайы ағаш өңдеу станоктарының кинематикалық схемасы, олардың негізгі тораптарының құрылысы, олардың жұмыс режимін реттеу ережесі;
ағаштың акустикалық қасиеттері, әр түрлі жынысты ағаштың сапасын сыртқы түрі мен механикалық қасиеттері бойынша анықтау;
ағашты кептіру коэффициенті, күрделі пішінді бөлшектер мен тораптарды өңдеу сапасына қойылатын талаптар, әмбебап және арнайы бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы мен қызмет ету қағидаты, оларды пайдалану ережесі;
станоктардың анықтамалықтары мен паспорттары бойынша кесу режимін анықтау ережесі;
алынатын қабатты өңдеу тазалығы мен қалыңдығына байланысты жіберу жылдамдығы, музыкалық аспаптарды жасаудың технологиялық процессі;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік жүйесі.
67. Жұмыс үлгілері:
1) альт, скрипка - шанағын, сағағын, мойнын, ойықтарын фрезерлеу;
2) альт, скрипка, виолончель - шанақтарды көшіру;
3) виолончели и контрабасы – мойны мен шанағын фрезерлеу;
4) гитара мен тегіс мандолина-мойнының табанына шанақтағы ұяшықтарды іріктеу, контр ернеуше дайындамаларын жасау;
5) шертпелі және қияқты музыкалық аспаптар-шанағы мен үнтілшені циклдеу;
6) кларнет, фагот, гобой, ағылшын мүйізшесі, флейта-ағаш және эбонит бөлшектерді токарлық өңдеу;
7) скрипка – үнтілше жинағын, сағақтың құрышын, таяқтың басын тазалап өңдеу;
8) скрипка, альт, виолончель-қиық таяқшаларын жасау және оларды өңдеу.

Параграф 4. Станочник специальных деревообрабатывающих
станков, 5-й разряд
68. Характеристика работ:
обработка особо сложных деревянных деталей и узлов музыкальных инструментов на специальных, копировальных, многопозиционных токарно-фрезерных, токарных и других станках;
обработка по кольцу игровой части тростей смычков всех видов и размеров по заданному сложно-изогнутому фигурному профилю и синусу угла спада толщин тростей;
определение синуса угла спада толщин диаметра тростей при обработке;
наладка, установка и регулировка копировальных, фрезерных и токарных станков;
выбор режима работы станков и его корректировка в соответствии с родом обработки и видом деталей;
установка, контроль и заточка шаровых фрез и фрез сложных конфигураций в зависимости от физико-механических параметров древесины;
контроль правильности углов заточки фрез.
69. Должен знать:
конструкции специальных деревообрабатывающих станков различных типов, правила их регулировки, наладки и проверки на точность;
конструкции сулаг, специальных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов и правила пользования ими;
способы распиловки древесины;
основные сведения по теории резания древесины;
правила крепления фрез и ножей, геометрию, правила заточки и правки ножей сложной конфигурации и фрез.
70. Примеры работ:
1) виолончели и контрабасы - копирование дек, обработка головок смычков, фрезерование шеек, дек, струнодержателей;
2) домры, балалайки оркестровые и концертные - выборка гнезд под колковый механизм;
3) скрипки, альты, виолончели, контрабасы по особым заказам - обработка внешних и внутренних сводов;
4) скрипки, виолончели и контрабасы - фрезерование подставок.
9. Станочник специальных металлообрабатывающих станков
Параграф 1. Станочник специальных металлообрабатывающих
станков, 2-й разряд
71. Характеристика работ:
обработка простых металлических деталей музыкальных инструментов на специальных металлообрабатывающих станках;
выполнение накатки, штамповки, сверления, гибки, строгания, обточки, вырубки, запрессовки и других станочных работ;
регулировка станков и специальных приспособлений;
заточка и правка режущего инструмента.
72. Должен знать:
назначение и принцип действия применяемых специальных металлообрабатывающих станков;
способы и режимы обработки простых металлических деталей музыкальных инструментов;
назначение и способы эксплуатации специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов;
марки и физико-механические свойства обрабатываемых металлов;
правила заточки и правки режущего инструмента;
понятие о допусках и посадках, квалитетах и параметрах шероховатости.

Параграф 4. Арнайы ағаш өңдеу станоктарының станокшысы, 5-разряд
68. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың аса күрделі ағаш бөлшектері мен тораптарын арнайы көшіру, көп позициялы токарлық-фрезерлік, токарлық және басқа да станоктарда өңдеу;
түрлері мен өлшемдері әр түрлі қияқ таяқшалардың ойналатын бөліктерін сақина бойымен тапсырылған күрделі иілген фигуралық профилі мен таяқ қалыңдығының бүгілу бұрышының синусы бойынша өңдеу;
өңдеу кезінде таяқ қалыңдығы диаметрінің бүгілу бұрышының синусын анықтау;
көшіру, фрезерлік және токарлық станоктарды баптау, орнату және реттеу;
станоктың жұмыс режимін іріктеу және өңдеу тегі мен бөлшектің түріне сәйкес түзету;
ағаштың физикалық-механикалық өлшемдеріне байланысты шарлы фрездер мен күрделі пішінді фрездерді орнату, бақылау және қайрау;
фрезді қайрау бұрыштарының дұрыстығын бақылау.
69. Білуге тиіс:
әр түрлі типті арнайы ағаш өңдеу станоктарының құрылысы, оларды реттеу, баптау және дәлдігін тексеру ережесі;
сулаганың, арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы және оларды пайдалану ережесі;
ағашты егеу тәсілдері, ағашты кесу теориясы бойынша негізгі мәліметтер, фреза мен пышақты бекіту ережесі;
геометрия, күрделі пішінді пышақтар мен фрезаларды қайрау және түзету ережесі.
70. Жұмыс үлгілері:
1) виолончель мен контрабас – шанақтарды көшіру, қияқтардың бастарын өңдеу, ішек ұстағыштардың сағақтарын, үнтілшелерін фрезерлеу;
2) оркестрлік және концерттік домбыра, балалайка – тікенді механизмге ұяшық іріктеу;;
3) ерекше тапсырыспен жасалған скрипка, альты, виолончель, контрабас - ішкі және сыртқы жіктерін өңдеу;
4) скрипка, виолончель мен контрабас – тұғырларын фрезерлеу.
9. Арнайы металл өңдеу станоктарының станокшысы
Параграф 1. Арнайы металл өңдеу станоктарының станокшысы, 2-разряд
71. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың қарапайым металл бөлшектерін арнайы металл өңдеу станогында өңдеу;
дөңгелету, қалыптау, бұрғылау, ию, сүргілеу, қайрау, шабу, нығыздау және басқа да станокпен жасайтын жұмыстарды орындау;
станоктар мен арнайы құралдарды реттеу;
кесу құралын қайрау және түзету.
72. Білуге тиіс:
қолданылатын арнайы металл өңдеу станогының мақсаты мен жұмыс қағидаты;
музыкалық аспаптардың қарапайым металл бөлшектерін өңдеу тәсілдері мен режимдері;
арнайы құралдар мен бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты мен пайдалану тәсілдері;
өңделетін металдың маркасы мен физикалық-механикалық қасиеттері;
кесу құралын қайрау және түзету ережесі;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік туралы түсінік.

73. Примеры работ:
1) винты ауслезерные клавишных музыкальных инструментов - гибка петли;
2) клапаны басов баянов - штамповка;
3) накладки опор баянов - штамповка, гибка;
4) подструнники балалаек и мандолин - гибка;
5) пружины и петли для механики пианино - изготовление;
6) рамки планок голосовых язычковых музыкальных инструментов - запрессовка заклепок;
7) рамки планок голосовых язычковых музыкальных инструментов - вырубка по контуру, проемов и отверстий под заклепки;
8) червяки механизма колкового гитар, балалаек, мандолин - накатка;
9) язычки голосовые - зачистка, отделка, подготовка заготовок к штамповке.
Параграф 2. Станочник специальных металлообрабатывающих
станков, 3-й разряд
74. Характеристика работ:
обработка средней сложности металлических деталей музыкальных инструментов на специальных металлообрабатывающих станках;
выполнение накатки, штамповки, гибки, сверления, строгания, обточки, вырубки, запрессовки и других станочных работ;
наладка и регулировка станков и специальных приспособлений.
75. Должен знать:
устройство, правила регулировки и наладки специальных металлообрабатывающих станков;
способы и режимы обработки металлических деталей средней сложности;
конструктивные особенности, правила регулировки и наладки специальных приспособлений и контрольно-измерительные инструментов;
допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
76. Примеры работ:
1) баяны и гармонии - сверление отверстий в металлических деталях, зачистка кромок сеток;
2) деки многотембровых баянов, гармоний - штамповка;
3) каподастры клавишных музыкальных инструментов - калибровка заготовок по длине и диаметру, вырубка и зенкование отверстий, гибка по чертежам на специальных приспособлениях;
4) оси механизмов регистровых баянов, гармоний - обточка;
5) пружины и петли для механики роялей и высококачественных, заказных пианино - изготовление;
6) рамки планок голосовых язычковых музыкальных инструментов - изготовление полного аккорда голосовых рамок и вырубка проемов;
7) рамки планок голосовых язычковых музыкальных инструментов - строгание плоскостей по тональности;
8) решетки мелодии язычковых музыкальных инструментов - пробивка рисунков, отверстий, гибка радиусов;
9) рычаги басов язычковых музыкальных инструментов - штамповка, пробивка отверстий, гибка;
10) язычки голосовые - запрессовка напайки.
Параграф 3. Станочник специальных металлообрабатывающих
станков, 4-й разряд
77. Характеристика работ:
обработка сложных металлических деталей музыкальных инструментов на специальных штамповочных полуавтоматах;
установка режущего инструмента;
проверка ноты звучания вырубленных голосовых язычковых гармоний, баянов и аккордеонов по прибору или на слух по эталонному язычку;
заточка и правка пуансонов;
регулировка специальных штамповочных полуавтоматов.

73. Жұмыс үлгілері:
1) клавишалы музыкалық аспаптардың ауслезерлік бұрандалары – ілмекті ию;
2) баян басының клапаны - қалыптау;
3) баянның тіреуішін жапсыру – қалыптау, ию;
4) балалайка мен мандолинаның ішектерін орнататын орын - ию;
5) пианино механикасына арналған серіппе мен ілмек – жасау;
6) тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстық планкаларының рамасы – бекітпелерін нығыздау;
7) тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстық планкаларының рамасы – контуры бойынша шабу, бекітуге арналған ойықтар мен саңылауларды тесу;
8) гитара, балалайка, мандолинаның тікенді механизмінің бұрамдықтары - айналдыру;
9) дыбыстық тілшелер – тазалау, өңдеу, дайындамаларды қалыптауға дайындау.
Параграф 2. Арнайы металл өңдеу станоктарының станокшысы, 3-разряд
74. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа металл бөлшектерін арнайы металл өңдеу станогында өңдеу;
дөңгелету, қалыптау, бұрғылау, ию, сүргілеу, қайрау, шабу, нығыздау және басқа да станокпен жасайтын жұмыстарды орындау;
станоктар мен арнайы құралдарды баптау және реттеу.
75. Білуге тиіс:
арнайы металл өңдеу станоктарының құрылысы, реттеу және баптау ережесі;
күрделілігі орташа металл бөлшектерді өңдеу тәсілдері мен режимі;
арнайы құралдар мен бақылау-өлшеу құралдарының құрылымдық ерекшеліктері;
реттеу және баптау ережесі;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
76. Жұмыс үлгілері:
1) баян мен сырнай – металл бөлшектерде саңылауларды бұрғылау, тордың жиектерін тазалау;
2) көп тембрлі баян мен сырнайлардың үнтілшелері – қалыптау;
3) клавишалы музыкалық аспаптардың каподастрлері – дайындамаларды ұзындығы мен диаметрі бойынша калибрлеу, саңылауларды тесу және ұңғылау, сызбалар бойынша арнайы құралдарды ию;
4) регистрлік баян мен сырнайлар механизмдерінің осьтері - қайра;
5) рояль мен жоғары сапалы, тапсырыспен жасалған пианино механикасына арналған серіппелер мен ілмектер - жасау;
6) тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстық планкаларының рамасы-дыбыстық раманың толық аккордын жасау және ойық ою;
7) тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстық планкаларының рамасы-тегістіктерді тон бойынша сүргілеу;
8) тілдік музыкалық аспаптардың мелодия торлары-суреттерді, ойықтарды ою, радиус ию;
9) тілдік музыкалық аспаптардың бас рычагтары – қалыптау, саңылау тесу, ию;
10) дыбыстық тілшелер – дәнекерді нығыздау.
Параграф 3. Арнайы металл өңдеу станоктарының станокшысы, 4-разряд
77. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың күрделі металл бөлшектерін арнайы қалыптау жартылай автоматтарында өңдеу;
кесу құралын орнату;
кесілген тілдік дыбысты сырнай, баян, аккордеондарды аспап бойынша немесе эталондық дыбыс бойынша есту арқылы дыбыстау ноталарын тексеру;
сотанды қайрау және түзету;
арнайы қалыптау жартылай автоматтарын реттеу.

78. Должен знать:
устройство специальных штамповочных полуавтоматов, способы регулировки их в зависимости от размеров и ноты звучания голосовых язычков;
правила и приемы установки режущего инструмента;
требования, предъявляемые к голосовым язычкам;
способы определения ноты звучания голосовых язычков;
устройство и правила эксплуатации специальных контрольно-измерительных инструментов;
геометрию и правила заточки, правки режущего инструмента;
основы музыкальной грамоты, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
79. Примеры работ:
1) язычки голосовые язычковых музыкальных инструментов - пробивка отверстий под заклепку;
2) язычки голосовые язычковых музыкальных инструментов - штамповка, подбор по нотам звучания.
Параграф 4. Станочник специальных металлообрабатывающих
станков, 5-й разряд
80. Характеристика работ:
обработка особо сложных металлических деталей музыкальных инструментов на специальных штамповочных и шлифовальных полуавтоматах без заправки шлифовального круга алмазными карандашами;
подбор, установка, наладка и регулировка штампов по заданной ноте вырубаемого голосового язычка;
проверка соответствия профиля обрабатывающей поверхности шлифовального круга профилю голосового язычка.
81. Должен знать:
конструктивные особенности, правила проверки на точность специальных штамповочных и шлифовальных полуавтоматов;
правила и приемы подбора, установки, наладки и регулировки штампов;
чтение чертежей;
методы определения тональности на слух;
назначение операции шлифования голосовых язычков, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
82. Примеры работ:
1) ленты стальные пружинные термообработанные - шлифование по профилю голосовых язычков без заправки шлифовального круга алмазными карандашами;
2) язычки голосовые язычковых музыкальных инструментов - штамповка заданной ноты по контуру.
Параграф 5. Станочник специальных металлообрабатывающих
станков, 6-й разряд
83. Характеристика работ:
обработка особо сложных металлических деталей музыкальных инструментов на специальных штамповочных, шлифовальных полуавтоматах с заправкой шлифующей поверхности круга по копиру алмазными карандашами;
подбор шлифовальных кругов по форме, зернистости и роду связки в соответствии с профилем язычка, заданными параметрами шероховатости и режимами обработки голосовых язычков;
регулировка и наладка специальных штамповочных и шлифовальных полуавтоматов.
84. Должен знать:
способы заправки шлифовального круга алмазными карандашами;
правила подбора шлифовальных кругов по зернистости и роду связки в соответствии с размерами голосовых язычков;
требования, предъявляемые к качеству голосовых язычков, музыкальную грамоту.

78. Білуге тиіс:
арнайы қалыптау жартылай автоматтарының құрылысы, оларды дыбыстық тілдерінің өлшемдері мен дыбыстау ноталарына сәйкес реттеу тәсілдері;
кесу құралын орнату ережесі мен тәсілдері;
дыбыстық тілдерге қойылатын талаптар, дыбыстық тілдердің дыбыстау ноталарын анықтау тәсілдері;
арнайы бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен пайдалану ережесі;
геометрия мен кесу құралын қайрау, түзету ережесі;
музыкалық білім негіздері, шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
79. Жұмыс үлгілері:
1) тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстық тілдері – бекіту үшін саңылау тесу;
2) тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстық тілдері – қалыптау, дыбыстау ноталары бойынша іріктеу.
Параграф 4. Арнайы металл өңдеу станоктарының станокшысы, 5-разряд
80. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың аса күрделі металл бөлшектерін арнайы қалыптау және тегістеу жартылай автоматтарында тегістеу шеңберін алмас қарындашпен толтырмай-ақ өңдеу;
кесілетін дыбыстық тілдік белгіленген нота бойынша қалыптарды іріктеу, орнату, баптау және реттеу;
тегістеу шеңберінің өңделетін бетінің профилін дыбыстық тіл профиліне сәйкестігін тексеру.
81. Білуге тиіс:
арнайы қалыптау және тегістеу жартылай автоматтарының құрылымдық ерекшеліктері, дәлдігін тексеру ережесі;
қалыптарды іріктеу, орнату, баптау және реттеу ережесі мен тәсілдері;
сызбаларды оқу, үндестікті тыңдап көру арқылы анықтау әдістері;
дыбыстық тілдерді тегістеу операциясының мақсаты, шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
82. Жұмыс үлгілері:
1) болат серіппе термоөңдеу таспалары-дыбыстық тілдерді тегістеу шеңберін алмас қарындашпен толтырмай-ақ тегістеу;
2) тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстық тілдері-белгіленген нотаны контуры бойынша қалыптау.
Параграф 5. Арнайы металл өңдеу станоктарының станокшысы, 6-разряд
83. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың аса күрделі металл бөлшектерін арнайы қалыптау және тегістеу жартылай автоматтарында тегістеу шеңберінің бетіне алмас қарындаш салу арқылы тегістеу;
тегістеу шеңберін қалыбы, түйіршектігі мен байлам тегі бойынша тіл профиліне, белгіленген сәйкессіздік өлшемдері мен өңдеу режимдеріне сәйкес іріктеу;
арнайы қалыптау және тегістеу жартылай автоматтарын реттеу және баптау.
84. Білуге тиіс:
тегістеу шеңберіне алмас қарындаш салу тәсілдері;
тегістеу шеңберін түйіршектігі мен байлам тегі бойынша дыбыстық тілдің өлшемдеріне сәйкес іріктеу ережесі;
дыбыстау тілінің сапасына қойылатын талаптар, музыкалық білім.

85. Примеры работ:
1) ленты стальные пружинные термообработанные - шлифование по профилю голосовых язычков с заправкой шлифовального круга алмазными карандашами;
2) язычки голосовые язычковых музыкальных инструментов - штамповка заданной ноты по контуру.
10. Столяр по изготовлению и ремонту деталей и узлов музыкальных
инструментов
Параграф 1. Столяр по изготовлению и ремонту деталей и узлов
музыкальных инструментов, 2-й разряд
86. Характеристика работ:
выполнение простых столярных работ по изготовлению и ремонту деталей и узлов музыкальных инструментов;
устранение несложных дефектов в деталях и узлах щипковых музыкальных инструментов и клавиатур пианино и роялей с применением простых зажимных приспособлений;
выпиливание лобзиком или на станке простых ажуров и контуров деталей музыкальных инструментов по рисунку или трафарету;
сверление отверстий для пропуска лобзика;
нанесение рисунков по трафаретам или наклейка единичных трафаретов на детали;
зачистка заусенцев, закрашивание торцовых сторон деталей;
шлифование, шпаклевание, окрашивание плоских и криволинейных поверхностей щипковых музыкальных инструментов вручную в специальных приспособлениях;
подготовка поверхностей под лицевую отделку;
приготовление шпаклевок и красок;
подготовка и заточка режущего инструмента;
наладка и установка специальных приспособлений. Регулировка специальных станков.
87. Должен знать:
приемы и методы выполнения простых столярных работ по изготовлению и ремонту деталей и узлов музыкальных инструментов;
устройство, правила регулировки ажурных (лобзиковых) и сверлильных станков;
технологию сборки отдельных узлов музыкальных инструментов;
возможные дефекты и способы их, устранения, назначение ручного шлифования в лицевой отделке музыкальных инструментов;
породы, пороки и физико-механические свойства древесины, направления древесных волокон;
основные понятия о резании древесины, составы и свойства клеевых красок;
способы составления простых рисунков, ассортимент щипковых музыкальных инструментов и их конструкции, кроме арф;
конструкции клавиатур пианино и роялей, чтение чертежей, ручной столярный инструмент и способы его применения;
правила заточки режущего инструмента, устройство и правила наладки специальных приспособлений, основные сведения о допусках, посадках, квалитетах и параметрах шероховатости.
88. Примеры работ:
1) клавиатуры пианино и роялей - замена сукна;
2) контробечайки гитар и мандолин плоских - подклейка к обечайкам, подклейка отставших дек;
3) корпусы барабанов - шлифование лицевых поверхностей;
4) корпусы и грифы балалаек - шлифование и шпаклевание;

85. Жұмыс үлгілері:
1) болат серіппе термоөңдеу таспалары-дыбыстық тілдерді тегістеу шеңберін алмас қарындаш толтырып тегістеу;
2) тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстық тілдері- белгіленген нотаны контуры бойынша қалыптау.
10. Музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасаушы және жөндеуші ағаш ұстасы
Параграф 1. Музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасаушы және жөндеуші ағаш ұстасы, 2-разряд
86. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасау және жөндеу жөніндегі қарапайым ұсталық жұмыстарды орындау;
шертпелі музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптары мен пианино мен рояльдің клавиатураларындағы күрделі емес ақаулықтарды қарапайым қысу аспаптарының көмегімен түзету;
шағын арамен немесе станокпен музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын қарапайым айшықтары мен контурын сурет немесе трафарет бойынша кесу;
шағын араны өткізу үшін саңылау ою;
суретті трафарет бойынша салу немесе бірді-екілі трафаретті бөлшектерге жабыстыру;
қылауларын тазалау, бөлшектің жан-жағын бояу;
шертпелі музыкалық аспаптардың тегіс және қиғаш бетін арнайы аспаптарда қолмен тегістеу, бітеу, бояу;
бетін өңдеу үшін дайындау;
бітеуіш пен бояу дайындау;
кесу құралын дайындау және қайрау;
арнайы аспаптарды баптау және орнату;
арнайы станоктарды реттеу.
87. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасау және жөндеу жөніндегі қарапайым ұсталық жұмыстарды орындау әдіс-тәсілдері, айшықтау (шағын ара) және бұрғылау станоктарының құрылысы;
реттеу ережесі;
музыкалық аспаптардың жекелеген тораптарын құрастыру технологиясы;
ықтимал ақаулықтар мен оларды жою тәсілдері;
музыкалық аспаптардың бетін өңдеу кезінде қолмен тегістеудің мақсаты, ағаш жынысы, ақаулықтары мен физикалық-механикалық қасиеттері, ағаш талшықтарының бағыты, ағашты кесу туралы негізгі түсініктер;
желімдеу бояуларының құрамы мен қасиеттері;
қарапайым суреттерді жасау тәсілдері, арфадан басқа, шертпелі музыкалық аспаптардың түржиыны және олардың құрылысы, пианино мен рояль клавиатураларының құрылысы;
сызбаларды оқу, қол ұсталық құрал және оны пайдалану тәсілдері, кесу құралын қайрау ережесі;
арнайы аспаптардың құрылысы және оны баптау ережесі;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері туралы түсінік.
88. Жұмыс үлгілері:
1) пианино мен рояль клавиатурасы – шұғасын ауыстыру;
2) гитара мен тегіс мандолинаның контр ернеушелері-ернеушелерге жабыстыру, қалдық шанақтарды жабыстыру;
3) барабан шанақтары – оң бетін тегістеу;
4) балалайканың шанағы мен сағағы – тегістеу және бітеу;

5) подставки для смычковых музыкальных инструментов - выпиливание по рисунку;
6) сетки гармоний - выпиливание по трафарету.
Параграф 2. Столяр по изготовлению и ремонту деталей и узлов
музыкальных инструментов, 3-й разряд
89. Характеристика работ:
выполнение столярных работ средней сложности по ремонту и изготовлению деталей и узлов музыкальных инструментов;
столярная обработка поверхностей брусковых деталей корпусов пианино и роялей под полировку;
строгание, циклевание и шлифование пластей и кромок деталей;
выпиливание лобзиком или на станке сложных ажуров и контуров деталей музыкальных инструментов по трафаретам;
составление сложных рисунков;
подгонка трафаретов на обрабатываемой детали;
подбор и составление колера - красок для закрашивания торцов обрабатываемой детали;
ручное циклевание щипковых музыкальных инструментов в местах соединения отдельных узлов с предварительной подрезкой древесины по конфигурации;
шпаклевание и ручное шлифование деталей по направлению древесных волокон с промежуточным поверхностным увлажнением древесины;
средней сложности ремонт щипковых музыкальных инструментов и клавиатур пианино и роялей в собранном виде;
столярная обработка музыкальных инструментов после ремонта;
подбор и склеивание деревянных заготовок для простых щитовых деталей без прифуговки кромок в ваймах;
подготовка вайм к работе и их регулировка;
заточка и правка столярного режущего инструмента.
90. Должен знать:
приемы и методы выполнения столярных работ средней сложности по изготовлению и ремонту деталей и узлов музыкальных инструментов;
названия и назначения изготавливаемых и ремонтируемых деталей и узлов пианино и роялей, щипковых музыкальных инструментов и технологический процесс их изготовления, строение и макроструктуру отделочных пород древесины;
понятие о стилях художественной резьбы и технике составления сложных рисунков;
составы, свойства шпаклевок, столярных клеев и способы их применения;
режимы склейки и сроки выдержки древесины различных пород;
технологию столярной отделки щипковых музыкальных инструментов;
способы циклевания и шлифования поверхностей древесины, способы определения направления древесных волокон;
правила установки режущего инструмента, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
91. Примеры работ:
1) бруски замочные, клапкрючки, бруски ножек пианино - зачистка;
2) клавиатуры пианино и роялей - зачистка боковых поверхностей клавиш, циклевание целлулоида;
3) консоли, бачки пианино и роялей - поправка фальца;
4) ободья барабанов - заоваливание кромок;
5) панцири мандолин - выпиливание ажура;

5) қияқты музыкалық аспаптардың тұғырлары – суреті бойынша аралап кесу;
6) сырнай торы - трафарет бойынша аралап кесу.
Параграф 2. Музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасаушы және жөндеуші ағаш ұстасы, 3-разряд
89. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасау және жөндеу жөніндегі күрделілігі орташа ұсталық жұмыстарды орындау;
пианино мен рояль шанақтарының бөрене бөлшектерінің бетін жылтырату үшін ұсталық өңдеу;
бөлшектердің қабаты мен жиектерін сүргілеу, циклдеу және тегістеу;
музыкалық аспаптардың бөлшектерінің айшықтары мен контурын трафарет бойынша шағын арамен немесе станокпен аралау;
күрделі суреттерді құрастыру, өңделетін бөлшектің трафаретін қиыстырып келтіру;
колер-өңделетін бөлшектің жан-жағын бояуға арналған бояуды іріктеу және жасау;
шертпелі музыкалық аспаптарының жекелеген тораптарының қосылған жерін ағашты пішіні бойынша алдын ала кесу арқылы қолмен циклдеу;
бөлшектерді ағаш талшықтарының бағыты бойынша, ағаш бетінің ара-арасын ылғалдата отырып бітеу және қолмен тегістеу;
шертпелі музыкалық аспаптар мен пианино мен рояльдің клавиатурасын жинақталған күйі күрделілігі орташа жөндеу;
музыкалық аспаптарды жөндеуден кейін ұсталық өңдеу;
қарапайым қалқан бөлшектерге арналған ағаш дайындамаларды іріктеу және жабыстыру;
ваймаларды жұмысқа дайындау және оларды реттеу;
ұсталық кесу құралдарын қайрау және түзету.
90. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасау және жөндеу жөніндегі күрделілігі орташа ұсталық жұмыстарды орындау әдістері мен тәсілдері;
пианино мен рояльдің, шертпелі музыкалық аспаптардың жөнделетін бөлшектері мен тораптарының атаулары мен мақсаты және оларды жасау технологиялық процессі;
ағаштың өңдеу жынысының құрылысы мен макроқұрылымы, көркем ою стилі және күрделі сурет салу техникасы туралы түсінік;
бітеменің, ұсталық желімнің құрамы, қасиеттері және оларды пайдалану тәсілдері;
жабыстыру режимдері және әртүрлі жынысты ағаштарды ұстау мерзімі, шертпе музыкалық аспаптарды ұсталық өңдеу технологиясы;
ағаштың бетін циклдеу және тегістеу тәсілдері;
ағаш талшықтардың бағытын анықтау тәсілдері;
кесу құралын орнату ережесі;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
91. Жұмыс үлгілері:
1) құлыптық бөренелер, клапілмектер, пианино аяғының бөренелері – тазалау;
2) пианино мен рояльдің клавиатурасы – клавишаның бүйір бетін тазалау, целлулоидты циклдеу;
3) консоль, пианино мен рояльдің қаңқасы – қиюын түзету;
4) барабанның құрсаулары – жиектерін дөңгелету;
5) мандолинаның панцирі – айшықтарын аралау;

6) сетки ажурные высококачественных баянов и аккордеонов - выпиливание;
7) сулаги для фрезерования подставок гитар, мандолин, надгрифных резонаторных брусков язычковых музыкальных инструментов - изготовление;
8) шпрейцы пианино и роялей - зачистка неровностей;
9) штеги басовые пианино и роялей-замена мостиков с переклейкой штегов;
10) щиты верхние, детали корпусов, ножки, щиты стенок - склеивание;
11) эфы на деках смычковых музыкальных инструментов - выпиливание и доработка вручную.
Параграф 3. Столяр по изготовлению и ремонту деталей и узлов
музыкальных инструментов, 4-й разряд
92. Характеристика работ:
выполнение сложных столярных работ по изготовлению и ремонту деталей и узлов музыкальных инструментов;
столярная, обработка поверхностей облицованных и необлицованных деталей корпусов пианино под глянцевую полировку;
сложный ремонт узлов и деталей пианино и роялей, щипковых музыкальных инструментов на всех процессах сборочного производства;
столярно-отделочные работы на станках и вручную по всему технологическому процессу;
ручное циклевание труднодоступных мест плоских, криволинейных и фигурных поверхностей собранных щипковых музыкальных инструментов по направлению древесных волокон;
подгонка и доводка профилей деталей, узлов и собранных музыкальных инструментов по чертежам;
подбор брусков и досок по породам, годичным слоям, направлению волокон древесины для склеивания средней сложности щитовых деталей музыкальных инструментов по чертежам;
отбраковка брусков и досок, имеющих пороки древесины и дефекты обработки;
прифуговка кромок заготовок и склеивание щитов в ваймах;
доводка вручную толщин дек смычковых музыкальных инструментов для получения нужного профиля и чистоты поверхности;
контроль толщин дек с точностью до 0,1 мм толщиномером, в соответствии со схемой локальных частот, сеткой толщин, оптимальным параметром прогиба дек;
настройка дек с точностью до 1/4 тона;
проверка настройки дек;
попарный подбор верхней и нижней дек по тональности;
подгонка пружины к внутреннему своду деки;
приклейка пружины к деке, отделка;
окончательная проверка настройки деки с пружиной.
93. Должен знать:
приемы и методы выполнения сложных столярных работ по изготовлению и ремонту деталей и узлов музыкальных инструментов;
технологический процесс столярной отделки деталей и узлов музыкальных инструментов;
физико-механические свойства, упругость, звукопроводность, макроструктуру древесины;
предельные нормы допускаемых пороков древесины для щитовых деталей музыкальных инструментов;
способы последующей обработки склеенных щитов, правила укладывания и хранения делянок и склеенных щитов, влияние конструктивных особенностей толщин дек и деталей корпусов на звуковые качества музыкальных инструментов;
технологию локальной доводки толщин дек смычковых музыкальных инструментов согласно установленной схеме;
зависимость качества звучания инструмента от точности доводки толщин дек по их тональности;
правила фиксации и регулировки настроечного процесса смычковых музыкальных инструментов на приборе ПНД-1;
методы определения степени прогиба дек, сортировки дек, виды режущего инструмента;
правила пользования измерительными инструментами и шаблонами для определения внутренних размеров обрабатываемых деталей;
основы акустики и музыкальной грамоты, правка столярных режущих инструментов;
конструкции деревообрабатывающих станков, вайм, их регулировку и способы наладки, систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.

6) жоғары сапалы баян мен аккордеондардың айшықты торы – аралау;
7) гитара, мандолина тұғырын, тілдік музыкалық аспаптардың резонаторлық бөренелерінің сағағы үстін фрезерлеуге арналған сулагалар – жасау;
8) пианино мен рояльдің шпрейцтері – кедір-бұдырларын тазалау;
9) пианино мен рояльдің бас штегтері - штегтерін қайта желімдеу арқылы дәнекерді ауыстыру;
10) үстіңгі қалқандар, шанақ бөлшектері, аяқтар, қабырға қалқандары – жабыстыру;
11) қияқты музыкалық аспаптардың үнтілшелеріндегі эфалар – аралау және қолмен жетілдіру.
Параграф 3. Музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасаушы және жөндеуші ағаш ұстасы, 4-разряд
92. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасау және жөндеу жөніндегі күрделі ұсталық жұмыстарды орындау;
пианино шанағының қапталған және қапталмаған бөлшектерінің бетін глянцілі жылтыраққа ұқсатып ұсталық өңдеу;
пианино мен рояльдердің, шертпе музыкалық аспаптардың тораптары мен бөлшектерін құрастыру өндірісінің барлық процестерінде күрделі жөндеу;
технологиялық процестің өн бойында станокта және қолмен ұсталық-өңдеу жұмыстары;
құрастырылған шертпе музыкалық аспаптардың тегіс, қиғаш және фигуралық бетінің түпкірлерін қолмен ағаш талшықтарының бағыты бойынша циклдеу;
құрастырылған музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын қиыстырып келтіру және профильді сызбалар бойынша жетілдіру;
бөрене мен ағашты жынысы, жылдық қабаты, ағаш талшықтарының бағыты бойынша музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектерінің қалқандарын жабыстыру үшін сызбалар бойынша іріктеу;
ағашында ақаулықтары бар бөренелер мен тақтайларды жарамсыздығын анықтау және өңдеу ақаулықтары;
дайындамалардың жиектерін сүргілеу және ваймадағы қалқандарды желімдеу;
бетінің қажетті профилі мен тазалығын алу үшін қияқты музыкалық аспаптардың үнтілшелерінің қалыңдығын қолмен жетілдікру;
үнтілшенің қалыңдығын 0,1 мм дейінгі дәлдікпен қалыңдық өлшеуішпен, жергілікті жиілік схемасына, үнтілшенің иілуінің тиімді өлшемдеріне, қалыңдық торына сәйкес бақылау;
үнтілшені 1/4 тонға дейінгі дәлдікпен баптау;
үстіңгі және астыңғы шанақтарды үндестігі бойынша жұптап іріктеу;
серіппені үнтілшенің ішкі жиынтығына қиыстырып келтіру;
серіппені үнтілшеге жабыстыру, өңдеу;
серіппелі үнтілшенің бапталуын қорытынды тексеру.
93. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасау және жөндеу жөніндегі күрделі ұсталық жұмыстарды орындау әдіс-тәсілдері;
музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын ұсталық өңдеудің технологиялық процессі;
ағаштың физикалық-механикалық қасиеттері, серпінділігі, дыбыс өткізгіштігі, макроқұрылысы, музыкалық аспаптардың қалқан бөлшектеріне арналған ағаштың ақаулықтарының шекті нормасы, жабыстырылған қалқандарды кейіннен өңдеу тәсілдері;
бөлінген ағаш пен жабыстырылған қалқандарды орналастыру және сақтау ережесі;
үнтілше мен шанақ бөлшектері қалыңдығының құрылымдық ерекшеліктерінің музыкалық аспаптардың дыбыстық сапасына тигізетін әсері;
қияқты музыкалық аспаптардың үнтілшелерінің қалыңдығын кейбір жерлерін белгіленген схемаға сәйкес жеткізу технологиясы;
аспап дыбыстауы сапасының үнтілшені үндестігі бойынша қалыңдығын жетілдіру дәлдігіне байланыстылығы;
қияқты музыкалық аспаптардың күйін келтіру процессін сақтау және ПНД-1 аспабымен реттеу ережесі, үнтілшенің иілу дәрежесін айқындау әдістері;
үнтілшені сұрыптау, кесу құралының түрлері, өлшеу аспаптары мен шаблондарды өңделетін бөлшектердің ішкі өлшемін анықтау үшін пайдалану ережесі;
акустика және музыкалық білім негіздері, ұсталық кесу құралдарын түзету, ағаш өңдеу станоктарының, ваймалардың құрылысы оларды реттеу және баптау тәсілдері;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.

94. Примеры работ:
1) бруски для резонаторов язычковых музыкальных инструментов - подбор и склеивание;
2) вагебанки в раме клавиатурной - выравнивание кривизны;
3) деки верхние и нижние альтов и скрипок 4/4-1/8 - доводка толщин и настройка;
4) делянки для стенок, крышек, клапов, щитов верхних и нижних клавишных музыкальных инструментов - подбор и склеивание;
5) делянки щитов шахматных - подбор и склеивание;
6) дощечки резонансные для дек смычковых музыкальных инструментов - подбор и склеивание;
7) дощечки резонансные для дек щипковых музыкальных инструментов - подбор и склеивание;
8) клавиши пианино и роялей - выравнивание пластей и кромок;
9) корпусы барабанов-ручное циклевание наружных и внутренних поверхностей;
10) корпусы, грифы, деки щипковых музыкальных инструментов - ручное циклевание без предварительной механической шлифовки;
11) клавиатуры пианино и роялей - ремонт клавиш;
12) корпусы пианино - ремонт вирбельбанка;
13) сулаги для обработки пружин балалаек и контуров грифов и сеток язычковых музыкальных инструментов - изготовление;
14) футоры со щитами резонансными - замена дефектных деталей.
Параграф 4. Столяр по изготовлению и ремонту деталей и узлов
музыкальных инструментов, 5-й разряд
95. Характеристика работ:
выполнение особо сложных столярных работ по изготовлению и ремонту деталей и узлов музыкальных инструментов;
особо сложный ремонт деталей и узлов пианино и роялей всех моделей на всех стадиях технологического процесса (струнных, резонансных, сборочных, отделочных, регулировочных работах) и в готовых музыкальных инструментах;
особо сложный ремонт деталей и узлов и собранных щипковых музыкальных инструментов, арф;
изготовление отдельных деталей и замена узлов музыкальных инструментов, обработка деталей и узлов по чертежам;
снятие эскизов и составление по ним рабочих чертежей на реставрируемые детали и узлы музыкальных инструментов;
изготовление и реставрация деталей при ремонте пианино и роялей отечественного и зарубежного производства;
распиливание клавиатурных щитов на клавиши и выпиливание ответственных деталей пианино и роялей, с криволинейными профилями;
подбор резонансных дощечек по размерам, годичным слоям, цвету, текстуре, направлению волокон с учетом акустических качеств для склеивания сложных щитовых деталей музыкальных инструментов по чертежам в соответствии с Государственным стандартом и техническими условиями;
склеивание резонансных дощечек в винто- и пневмоваймах;
разметка контура резонансных щитов по шаблонам;
обработка кромок резонансных дощечек и резонансных щитов вручную, на фуговальных и круглопильных станках;
изготовление резонансных дощечек, рипок и замена дефектных по акустическим данным реставрируемых резонансных щитов;
доводка вручную толщин дек смычковых музыкальных инструментов в соответствии с акустическими и эстетическими требованиями, предъявляемыми к инструменту;
отделка вручную криволинейных сферических поверхностей и выпуклых кромок дек инструментов с целью получения максимального значения расчетной акустической константы для сводов;
набор строганой фанеры и шпона ценных пород древесины по рисунку, текстуре и цвету;
сортировка дек по распилу, макроструктуре и другим физико-механическим признакам;
расчет доводки дек по сетке толщин;
определение соответствия доводимых толщин дек локальным пучностям частот;
сверление и локальная обработка толщин по сложнораспределенной схеме;
настройка дек на оптимальную тональность;
подгонка пластей пружины к внутренней поверхности деки;
приклейка пружины к деке, отделка ее;
контроль степени прогиба дек;
подстройка верхней деки с пружиной под общий тон нижней деки.

94. Жұмыс үлгілері:
1) тілдік музыкалық аспаптардың резонаторларына арналған бөренелер – іріктеу және жабыстыру;
2) клавиатуралық рамадағы вагебанкалар – қиғаштығын түзету;
3) альт пен скрипканың 4/4-1/8 төменгі және жоғарғы үнтілшелері – қалыңдығын жетілдікру және баптау;
4) клавишалы музыкалық аспаптың қабырғасына, қақпағына, жоғарғы және төменгі қалқанына арналған бөлгіштер - іріктеу және жабыстыру;
5) шахматты қалқандардың бөлгіштері - іріктеу және жабыстыру;
6) қияқты музыкалық аспаптардың үнтілшелеріне арналған резонанстық тақташалар - іріктеу және жабыстыру;
7) шертпе музыкалық аспаптардың үнтілшелеріне арналған резонанстық тақташалар - іріктеу және жабыстыру;
8) пианино мен рояльдің клавишалары – қабаттары мен жиектерін түзету;
9) барабан шанағы – сыртқы және ішкі бетін қолмен циклдеу;
10) шертпе музыкалық аспаптардың шанағы, сағағы, үнтілшелері - алдын ала механикалық тегістеусіз қолмен циклдеу;
11) пианино мен рояльдің клавиатурасы - клавишаларды жөндеу;
12) пианиноның шанағы - вирбельбанкті жөндеу;
13) балалайканың серіппесі мен тілдік музыкалық аспаптардың мойны мен торының контурын өңдеуге арналған сулага – жасау;
14) резонанстық қалқаны бар футорлар – ақаулы бөлшектерін ауыстыру.
Параграф 4. Музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасаушы және жөндеуші ағаш ұстасы, 5-разряд
95. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасау және жөндеу жөніндегі аса күрделі ұсталық жұмыстарды орындау;
барлық модельді пианино мен рояльдің бөлшектері мен тораптарын технологиялық процестің барлық кезеңдерінде (ішек, резонанстық, құрастыру, өңдеу, реттеу жұмыстары) аса күрделі жөндеу;
құрастырылған шертпелі музыкалық аспаптардың, арфалардың бөлшектері мен тораптарын аса күрделі жөндеу;
музыкалық аспаптардың жекелеген бөлшектерін жасау және ауыстыру, бөлшектер мен тораптарды сызбалар бойынша өңдеу;
эскизін алу және олар бойынша музыкалық аспаптардың қайта жасалатын бөлшектер мен тораптардың сызбасын жасау;
отандық және шетелдік пианино мен рояльді жөндеу кезінде бөлшектерді жасау және қайта жасау;
клавишадағы клавиатуралық қалқандарды аралау және профилі қисық сызықты пианино мен рояльдің негізгі бөлшектерін егеулеу;
күрделі шертпелі музыкалық аспаптарды сызбалар бойынша Мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес желімдеу үшін акустикалық қасиеттерін ескере отырып, резонанстық тақтайларды өлшемі, жылдық қабаты, түсі, текстурасы, талшықтарының бағыты бойынша іріктеу;
резонанстық тақтайларды бұранда және пневмоваймаларда желімдеу;
резонанстық қалқандардың контурын шаблон бойынша белгілеу;
резонанстық тақтайлар мен резонанстық қалқандардың жиектерін қолмен, сүргілеу және дөңгелетіп аралау станоктарында өңдеу;
резонанстық тақтайларды, рипкаларды жасау және қайта жасалатын резонанстық қалқандардың акустикалық деректері бойынша ақаулыларын ауыстыру;
қияқты музыкалық аспаптардың үнтілшелерінің қалыңдығын аспаптарға қойылатын акустикалық және эстетикалық талаптарға сәйкес қолмен жетілдікру;
қисық сызықты сфералық беті мен аспаптардың үнтілшелерінің томпақ жиегін жинақтау үшін есепті акустикалық тұрақтылықтың ең жоғарғы мәнін алу мақсатында қолмен өңдеу;
сүргіленген фанера мен бағалы жынысты ағаштың шпонын суреті, текстура мен түсі бойынша іріктеу;
үнтілшелерді араланған жері, макроқұрылымы мен басқа да физикалық-механикалық белгілері бойынша сұрыптау;
үнтілшелерді қалыңдығының торы бойынша жетілдіруді есептеу;
үнтілшелердің жетілдірілетін қалыңдығының жиіліктің жергілікті шоқтығы бойынша анықтау;
қалыңдықты күрделі таратылған схема бойынша бұрғылау және жергілікті өңдеу;
үнтілшелерді тиімді үндесімділікке күйін келтіру;
серіппе қабатын үнтілшенің ішкі бетіне жетілдіру;
серіппені үнтілшеге желімдеу, оны өңдеу;
үнтілшенің иілу дәрежесін бақылау;
серіппелі жоғарғы үнтілшені төменгі үнтілшенің жалпы тонына келтіру.

96. Должен знать:
приемы и методы выполнения особо сложных столярных работ по изготовлению и ремонту деталей и узлов музыкальных инструментов;
Государственный стандарт и технические условия на резонансную древесину и резонансные щиты;
назначение, расположение деталей в резонансных щитах, их влияние на звуковые качества инструментов;
зависимость акустической константы от модуля упругости и других факторов;
режимы склеивания резонансных щитов, влияние макроструктурных признаков и физико-механических свойств резонансной древесины на звуковые качества музыкальных инструментов;
зависимость игровых и звуковых качеств пианино и роялей всех моделей от уровня выполнения резонансных, струнных, сборочных, отделочных, регулировочных работ;
технологию обработки древесины;
конструкции и технологический процесс изготовления пианино и роялей, смычковых, щипковых музыкальных инструментов;
возможные дефекты музыкальных инструментов и методы их предупреждения;
технологию локальной доводки толщин дек согласно акустическим и эстетическим требованиям к смычковым музыкальным инструментам;
методы расчета сетки толщин в зависимости от физико-механических свойств древесины и вида смычковых музыкальных инструментов;
метод подбора верхней и нижней дек по параметрам настройки, мензуры смычковых музыкальных инструментов и правила их кварто-квинтовой настройки;
музыкальную грамоту, устройство и правила применения специальных контрольно-измерительных приборов;
виды дефектов обработки резонансных дощечек, ухудшающих акустические свойства музыкальных инструментов;
правила эксплуатации ручного фуганка, фуговального и круглопильного станков.
97. Примеры работ:
1) барабаны - сборка корпусов с ободьями;
2) вирбельбанки пианино и роялей - подбор и склеивание делянок в щиты;
3) заготовки резонансные - подбор по тональности, ручная прифуговка кромок и склеивание в щиты;
4) деки верхние и нижние альтов и скрипок высококачественных, виолончелей, контрабасов - доводка толщин и настройка;
5) дощечки резонансные для дек смычковых и щипковых высококачественных музыкальных инструментов - подбор и склеивание;
6) дощечки резонансные для дек пианино - подбор и склеивание;
7) клавиатуры пианино - ремонт и изготовление клавиш;
8) клавиши узкие пианино - наращивание и смена целлулоида;
9) сулаги для выборки гнезд под сетки и обработки фигурных контуров в корпусах язычковых инструментов - изготовление;

96. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасау және жөндеу жөніндегі аса күрделі ұсталық жұмыстарды орындау әдіс-тәсілдері;
резонанстық ағаш пен резонанстық қалқанның мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттары, резонанстық қалқандағы бөлшектердің мақсаты;
орналасуы, олардың аспаптың дыбыстық сапасына тигізетін әсері, акустикалық константаның серпінділік модулі мен басқа да факторларға байланыстылығы, резонанстық қалқандарды желімдеу режимі;
резонанстық ағаштың макроқұрылымы мен басқа да физикалық-механикалық белгілерінің музыкалық аспаптардың дыбыстық сапасына тигізетін әсері;
барлық модельді пианино мен рояльдің ойнау және дыбыстау сапасының ішек, резонанстық, құрастыру, өңдеу, реттеу жұмыстарын орындау деңгейіне тәуелділігі;
ағашты өңдеу технологиясы;
пианино мен рояльді, қияқты, шертпелі музыкалық аспаптардың құрылысы мен оларды жасаудың технологиялық процессі;
музыкалық аспаптардың ықтимал ақаулықтары және олардың алдын алу әдістері, қияқты музыкалық аспаптарға қойылатын акустикалық және эстетикалық талаптарға сәйкес үнтілшелерінің қалыңдығын жергілікті жетілдіру технологиясы;
ағаштың физикалық-механикалық қасиеттері мен қияқты музыкалық аспаптардың түрлеріне байланысты қалыңдық торын есептеу әдістері;
жоғарғы және төменгі үнтілшелерді күйін келтіру өлшемдері бойынша іріктеу әдістері;
қияқты музыкалық аспаптардың мензурасы және олардың кварттық-квинттік күйін келтіру ережесі;
музыкалық білім, арнайы бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен оларды пайдалану ережесі;
музыкалық аспаптардың акустикалық қасиеттерін нашарлататын резонанстық тақтайларды өңдеу ақаулықтарының түрлері, қол сүргіні, сүргілеу және дөңгелетіп аралау станоктарын пайдалану ережесі.
97. Жұмыс үлгілері:
1) барабан – құрсаулы шанақты құрастыру;
2) пианино мен рояльдің вирбельбанкалары – бөліністерді іріктеу және қалқанға желімдеу;
3) резонанстық дайындамалар – үндесімділігі бойынша іріктеу, жиектерін қолмен сүргілеу және қалқанға желімдеу;
4) жоғары сапалы альт пен скрипканың, виолончельдің, контрабастың жоғарғы және төменгі үнтілшелері - қалыңдығын жетілдіру және күйін келтіру;
5) жоғары сапалы қияқты және шертпе музыкалық аспаптардың үнтілшелеріне арналған резонанстық тақтайшалар- іріктеу және желімдеу;
6) пианиноның үнтілшелеріне арналған резонанстық тақтайшалар - іріктеу және желімдеу;
7) пианино клавиатурасы - клавишаны жасау және жөндеу;
8) пианиноның жіңішке клавишалары - целлулоидті өсіру және ауыстыру;
9) тордың ұяшықтарын іріктеу және тілдік аспаптардың шанақтарындағы фигуралық жиектерді өңдеуге арналған сулагалар - жасау;

10) щиты клавиатурные пианино - подбор и склеивание.
Параграф 5. Столяр по изготовлению и ремонту деталей и узлов
музыкальных инструментов 6-й разряд
98. Характеристика работ:
выполнение всего комплекса столярных работ по изготовлению и ремонту деталей и узлов высококачественных, заказных музыкальных инструментов;
демонтаж и монтаж пианино и роялей при реставрации;
выполнение резонансных работ;
подбор резонансных дощечек по качеству, упругости, сорту, размерам, ширине годичных слоев на двух соседних сантиметрах дощечек, цвету, текстуре, направлению волокон с учетом однородности акустических качеств для склеивания особо сложных щитовых деталей музыкальных инструментов по чертежам и в соответствии с Государственным стандартом и техническими условиями;
проверка резонансных дощечек по звуку, макроструктурным признакам и упругости;
склеивание резонансных дощечек по тональности и однородности, их механическая обработка;
установка резонансных щитов в специальные стеллажи;
изготовление эскизов, чертежей на детали и узлы, изготовление по ним реставрируемых деталей и узлов.
99. Должен знать:
приемы и методы выполнения полного комплекса столярных работ по изготовлению, ремонту деталей и узлов высококачественных и заказных музыкальных инструментов;
методы монтажа и демонтажа пианино и роялей, конструкции арф, пианино и роялей всех систем и марок отечественного и зарубежного производства;
технологический процесс изготовления резонансных дощечек;
конструкцию резонансных щитов музыкальных инструментов и их значение в повышении звуковых качеств инструментов;
конструкцию и правила эксплуатации винтовых и пневмовайм;
правила определения рациональных режимов склеивания и выдержки резонансных щитов;
правила снятия эскизов;
основы черчения;
технологию обработки древесины;
устройство и правила подготовки фуговальных и круглопильных станков и ручного фуганка к рабочему процессу.
100. Примеры работ.
1) Клавиатуры пианино и роялей высококачественных - замена дефектных и изготовление новых клавиш;
2) Корпусы арф - ремонт оснований, рам колковых;
3) Корпусы роялей - ремонт вирбельбанков, вагебанков, гаммербанков, штегов;
4) Корпусы роялей пианино, арф - художественная отделка;
5) Сулаги для обработки овалов грифов, для сборки корпусов щипковых музыкальных инструментов, для, обработки деталей пианино и роялей - изготовление;
6) Футоры - замена дефектных деталей;

10) пианиноның клавиатуралық қалқандары - іріктеу және желімдеу.
Параграф 5. Музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасаушы және жөндеуші ағаш ұстасы, 6-разряд
98. Жұмыс сипаттамасы:
жоғары сапалы, тапсырыспен жасалған музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасау және жөндеу жөніндегі ұсталық жұмыстардың толық кешенін орындау;
пианино мен рояльді қайта жасау кезінде бөлшектеу және монтаждау;
резонанстық жұмыстарды орындау;
резонанстық тақтайларды сапасы, серпінділігі, сорты, өлшемі, жылдық қабатының қалыңдығы, түсі, текстурасы, талшықтарының бағыты бойынша акустикалық қасиеттерінің біркелкілігін ескере отырып, музыкалық аспаптардың аса күрделі қалқанды бөлшектерін сызбалар бойынша және мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес желімдеу үшін іріктеу;
резонанстық тақташаларды дыбысы, макроқұрылымдық белгілері мен серпінділігі бойынша тексеру;
резонанстық тақташаларды үндестілігі мен біркелкілігі бойынша желімдеу, оларды механикалық өңдеу;
резонанстық қалқандарды арнайы стеллаждарға орнату;
бөлшектер мен тораптардың эскиздері мен сызбаларын жасау, олар бойынша қайта жасалатын бөлшектер мен тораптарды жасау.
99. Білуге тиіс:
жоғары сапалы, тапсырыспен жасалған музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасау және жөндеу жөніндегі ұсталық жұмыстардың толық кешенін орындау әдіс-тәсілдері;
пианино мен рояльді қайта жасау кезінде бөлшектеу және монтаждау әдістері;
отандық және шетелдік өндірістен шыққан кез келген жүйелі және маркалы арфалардың, пианино мен рояльдердің құрылысы;
резонанстық тақташаларды жасаудың технологиялық процессі, музыкалық аспаптардың резонанстық қалқандарының құрылысы;
аспаптың дыбыстау қасиеттерін арттырудағы олардың маңызы, бұрандалар мен пневмоваймалардың құрылысы және оларды пайдалану ережесі;
резонанстық қалқандарды желімдеу мен ұстаудың тиімді режимін анықтау ережесі;
эскиз алу ережесі;
сызу негіздері, ағаш өңдеу технологиясы;
сүргілеу және дөңгелетіп аралау станоктарының, қол сүргінің құрылысы және оларды жұмыс процессіне дайындау ережесі.
100. Жұмыс үлгілері:
1) жоғары сапалы пианино мен рояльдің клавиатурасы - ақаулы клавишаларды ауыстыру және жаңадан жасау;
2) арфаның шанағы - негізін, тікенді рамасын жөндеу;
3) рояльдің шанағы-вирбельбанкті, вагебанкті, гаммербанкт, штегті жөндеу;
4) рояль, пианино, арфалардың шанағы – көркем бедерлеу;
5) шанақ доғалын өңдеуге, шертпелі музыкалық аспаптардың шанағын құрастыруға, пианино мен рояльдің бөлшектерін өңдеуге арналған сулагалар - жасау;
6) футора – ақаулы бөлшектерді ауыстыру;

7) Щиты резонансные арф, концертных и кабинетных роялей и высококачественных пианино - подбор и склеивание.
11. Струнонавивальщик
Параграф 1. Струнонавивальщик, 2-й разряд
101. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ по навивке струн;
перемотка стальной, латунной, медной, посеребренной струнной проволоки с больших бухт на малые бухты и катушки с ручной или автоматической укладкой слоев на специальных перемоточных станках или полуавтоматах;
заправка проволоки в кулачки станка, проволоководитель;
обеспечение равномерного распределения колец проволоки по катушке;
подбор и регулировка кулачков под разные диаметры проволоки;
регулировка и наладка станков;
проверка диаметров струнной проволоки специальными калибрами.
102. Должен знать:
способы перемотки струнной проволоки, конструкцию перемоточных станков;
правила их наладки и регулировки, размеры диаметров керна и обвивочной проволоки для струн всех музыкальных инструментов;
контрольно-измерительные инструменты и правила их применения;
требования к качеству проволоки.
103. Примеры работ:
Перемотка струнной проволоки:
1) инструменты клавишные музыкальные;
2) инструменты щипковые музыкальные.
Параграф 2. Струнонавивальщик, 3-й разряд
104. Характеристика работ:
навивка на стальной керн простых и средней сложности музыкальных инструментов латунной, посеребренной или медной проволоки с подкладкой шелка или без нее на струнонавивальных станках или полуавтоматах;
подбор диаметров керна и обвивочной проволоки по мензуре;
регулировка струнонавивальных полуавтоматов;
подсчет струн и комплектовка их в пучки.
105. Должен знать:
приемы и методы плотной и точной навивки струн для простых и средней сложности музыкальных инструментов;
устройство и правила регулировки струнонавивальных полуавтоматов;
основы технологии металлов, назначение кернов, шелка и навивочной проволоки в процессе изготовления струн;
влияние плотности и точности навивки проволоки на звуковые качества струн музыкальных инструментов;
номенклатуру и размеры струн для всех видов щипковых музыкальных инструментов;
контрольно-измерительные инструменты и правила их применения.
106. Примеры работ:
Навивка басовых струн:
1) балалайки;
2) гитары;
3) мандолины.
Параграф 3. Струнонавивальщик, 4-й разряд
107. Характеристика работ:
навивка на стальной керн сложных и особо сложных музыкальных инструментов латунной, посеребренной, алюминиевой, медной проволоки на струнонавивальных станках, полуавтоматах или вручную по мензуре;
определение натяжения проволоки в зависимости от диаметра кернов, обвивки и тональности струн;
установка кернов басовых струн на струнонавивальных станках, заправка и укрепление проволоки басовых струн по тональности на замках кернов;
определение диаметров проволоки микрометром;
подбор кернов по диаметру, длине и ширине замка в соответствии с мензурой, установленной по тональности басовых струн пианино и роялей;
определение шага навивки проволоки на керн басовых струн или усилий натяжения руки при ручной навивке и плотности распределения витков и прилегания их к керну;
определение угла заточки фрез для среза кернов по диаметру проволоки установленной тональности;
комплектовка готовых струн по мензуре для пианино и роялей;
наладка станков, полуавтоматов, заточка фрез.

7) арфалардың, концерттік және кабинетке арналған рояльдер мен жоғары сапалы пианиноның резонанстық қалқандары - іріктеу және желімдеу.
11. Ішек ораушы
Параграф 1. Ішек ораушы, 2-разряд
101. Жұмыс сипаттамасы:
ішекті орау жөніндегі дайындық жұмыстарын орындау;
болат, латунь, мыс, күміс жалатылған ішек сымды үлкен бухтадан кіші бухталарға, қабатты қолмен немесе автоматты түрде орайтын орауыштарға арнайы орау станоктарында немесе жартылай автоматтарда қайта орау;
сымды станоктың жұдырықшасына, сым өткізгішке салу;
сым сақиналардың орауышқа біркелкі таралуын қамтамасыз ету;
жұдырықшаларды сымның әр түрлі диаметрлеріне қарай іріктеу және реттеу;
станокты реттеу және баптау;
ішекті сымның диаметрін арнайы калибрмен тексеру.
102. Білуге тиіс:
ішекті сымды қайта орау тәсілдері, қайта орау станоктарының құрылысы, оларды баптау және реттеу ережесі;
барлық музыкалық аспаптардың ішектеріне арналған керн мен орау сымдары диаметрлерінің өлшемдері;
бақылау-өлшеу құралдары және оларды пайдалану ережесі;
сымның сапасына қойылатын талаптар.
103. Жұмыс үлгілері:
Ішекті сымды қайта орау:
1) клавишалы музыкалық аспаптар;
2) шертпелі музыкалық аспаптар.
Параграф 2. Ішек ораушы, 3-разряд
104. Жұмыс сипаттамасы:
болат кернге қарапайым және күрделілігі орташа музыкалық аспаптардың латунь, мыс, күміс жалатылған ішек сымдарын жібек астарлап салып немесе астарламай ішек орау станоктарында немесе жартылай автоматтарда орау;
керн мен орау сымының диаметрін мензура бойынша іріктеу;
ішек орау жартылай автоматтарын реттеу;
ішекті есептеу және оны бума етіп жинақтау.
105. Білуге тиіс:
қарапайым және күрделілігі орташа музыкалық аспаптарға арналған ішекті тығыздап және дәлме-дәл орау тәсілдері мен әдістері;
ішек орау жартылай автоматтарының құрылысы мен оны реттеу ережесі;
металл технологиясының негізі, ішек жасау процессінде керннің, жібек пен орау сымының мақсаты;
ішектің тығыздатылып және дәлме-дәл оралуының музыкалық аспаптардың дыбыстың қасиетіне тигізетін әсері;
шертпелі музыкалық аспаптардың барлық түрлеріне арналған ішектің номенклатурасы мен өлшемдері;
бақылау-өлшеу аспаптары мен оларды пайдалану ережесі.
106. Жұмыс үлгілері:
Бас ішекті орау:
1) балалайкалар;
2) гитаралар;
3) мандолиналар.
Параграф 3. Ішек ораушы, 4-разряд
107. Жұмыс сипаттамасы:
болат кернге күрделі және өте күрделі музыкалық аспаптардың латунь, мыс, алюминий, күміс жалатылған ішек сымдарын ішек орау станоктарында, жартылай автоматтарда немесе мензура бойынша қолмен орау;
сымның оралуын керн диаметріне, ішектің оралымы мен үндесімділігіне байланысты анықтау;
бас ішектің керндерін ішек орау станоктарына орнату, бас ішектің сымдарын керн құлыптарына үндесімділігі бойынша салу және бекіту;
сым диаметрін микрометрмен анықтау;
керндерді диаметрі, құлыптың ұзындығы мен ені бойынша мензураға, үндесімділігі бойынша белгіленген пианино мен рояльдің бас ішектеріне сәйкес іріктеу;
бас ішектің керндеріне сымды орау қадамын немесе қолмен ораған кезде қолмен керу қарқынын және ораманың таралу тығыздығы мен олардың кернге жанасымдылығын айқындау;
кернді белгіленген үйлесімді сымның диаметрі бойынша кесуге арналған сүргіні қайрау бұрышын анықтау;
дайын ішекті пианино мен рояльға арналған мензура бойынша жинақтау;
станокты, жартылай автоматты баптау, сүргіні қайрау.

108. Должен знать:
приемы и методы однорядной и двухрядной навивки струн для сложных и особо сложных музыкальных инструментов;
конструктивные особенности и способы наладки и регулировки струнонавивальных станков, полуавтоматов;
геометрию, правила заточки и регулировки фрез;
влияние натяжения и уплотнения витков навивочной проволоки и других факторов на качество басовых струн музыкальных инструментов;
методы повышения качества звучания струн;
метод расчета навивки басовых струн каждой тональности;
устройство и правила эксплуатации контрольно-измерительного инструмента;
Государственный стандарт на струны музыкальных инструментов.
109. Примеры работ:
Навивка басовых струн:
1) арфы;
2) басы и контрабасы щипковых и смычковых музыкальных инструментов;
3) пианино;
4) рояли.
12. Струнщик
Параграф 1. Струнщик, 2-й разряд
110. Характеристика работ:
выполнение простых работ по изготовлению и накладке струн музыкальных инструментов;
выпрямление струнной проволоки, нарезка ее по длине на правильно-отрезных станках по заданной мензуре;
подбор и сортировка заготовок кернов, комплектация готовых кернов в соответствии с мензурой по хорам и тональности регистра;
навивка петель на концах струн в соответствии с установленными размерами и числом витков на специальных петельных станках;
наладка и регулировка станков.
111. Должен знать:
способы выполнения простых работ по изготовлению и накладке струн музыкальных инструментов;
устройство, правила наладки и регулировки применяемых станков;
устройство специальных приспособлений;
правила навивки струн по их тональности и номерам;
элементарные сведения по технологии металлов;
влияние качества крепления шарика к струне на звучание струн, требования к качеству струн.
112. Примеры работ:
1. керны струн басовых щипковых музыкальных инструментов - изготовление.
2. струны гитар - подбор и крепление заделок.
3. струны мандолин, домр, балалаек - изготовление петель.
Параграф 2. Струнщик, 3-й разряд
113. Характеристика работ:
выполнение работ средней сложности по изготовлению и накладке струн музыкальных инструментов;
заготовка кернов басовых струн по диаметру, длине, в соответствии с тональностью по мензуре;
расклепывание и изгибание концов струн по регистрам басовым и теноровым;
подбор кернов по размерам и октавам;
проверка правильности подборки кернов по мензуре и диаметрам с точностью до 0,01-0,02 мм.
114. Должен знать:
способы выполнения работ средней сложности по изготовлению и накладке струн музыкальных инструментов;
мензуры струн клавишных и щипковых музыкальных инструментов;
требования к качеству струн, ассортимент струн и их распределение по тональности;
Государственный стандарт на басовые струны, конструкции специальных приспособлений и правила пользования ими, простые контрольно-измерительные инструменты и правила их применения.

108. Білуге тиіс:
күрделі және өте күрделі музыкалық аспаптардың ішектерін бір қатарлап және екі қатарлап ораудың әдіс-тәсілдері;
ішек орау станоктарының, жартылай автоматтардың құрылымдық ерекшеліктері;
баптау және реттеу тәсілдері;
геометрия, сүргіні қайрау және реттеу ережесі;
орау сымының орамасын керу мен тығыздатуының және басқа да факторларының музыкалық аспаптардың бас ішектерінің сапасына тигізетін әсері;
ішектің дыбыстау сапасын арттыру, әрбір үйлесімдіктегі бас ішекті орауды есептеу әдістері;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен пайдалану ережесі;
музыкалық аспаптардың ішектерінің мемлекеттік стандарттары.
109. Жұмыс үлгілері:
Бас ішекті орау:
1) арфалар;
2) шертпе және қияқты музыкалық аспаптардың бастары мен контрабастары;
3) пианинолар;
4) рояльдер.
12. Ішек жасаушы
Параграф 1. Ішек жасаушы, 2-разряд
110. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың ішектерін жасау және күйін келтіру жөніндегі қарапайым жұмыстарды орындау;
ішек сымын түзету, оны ұзындығы бойынша түзету-кесу станогында белгіленген мензура бойынша кесу;
керн дайындамаларын іріктеу және сұрыптау, дайын керндерді мензураға сәйкес тізілім тоны мен хоры бойынша құрастыру;
ішектің ұшындағы ілмекті арнайы ілмектеу станогында ораулардың өлшемі мен санына сәйкес орау;
станоктарды баптау және реттеу.
111. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың ішектерін жасау және күйін келтіру жөніндегі қарапайым жұмыстарды орындау тәсілдері;
қолданылатын станоктардың құрылысы, баптау және реттеу ережесі, арнайы құралдардың құрылысы;
ішекті олардың үйлесімділігі мен нөмірі бойынша орау ережесі;
металл технологиясы бойынша қарапайым мәліметтер;
шарикті ішекке бекіту сапасының ішектің дыбыс шығару қасиетіне тигізетін әсері;
ішектің сапасына қойылатын талаптар.
112. Жұмыс үлгілері:
1) шертпе музыкалық аспаптардың бас ішектерінің керндері – жасау.
2) гитараның ішектері – бітемені іріктеу және бекіту.
3) мандолина, домбыра, балалайканың ішектері – ілмек жасау.
Параграф 2. Ішек жасаушы, 3-разряд
113. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың ішектерін жасау және күйін келтіру жөніндегі күрделілігі орташа жұмыстарды орындау;
бас ішектің керндерін диаметрі, ұзындығы бойынша мензурасы бойынша үйлесімділікке сәйкес дайындау;
бас және тенор тізілімдері бойынша ішектің ұштарын ашу және бүгу;
керндерді өлшемі мен октавасы бойынша іріктеу;
керндерді мензурасы мен диаметрі бойынша іріктеудің дұрыстығын 0,01-0,02 мм дейінгі дәлдікпен тексеру.
114. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың ішектерін жасау және күйін келтіру жөніндегі күрделілігі орташа жұмыстарды орындау тәсілдері;
клавишалық және шертпелі музыкалық аспаптардың ішектерінің мензурасы;
ішектің сапасына қойылатын талаптар, ішек түржиыны және оларды үйлесімділігі бойынша бөлу;
бас ішектердің мемлекеттік стандарты;
арнайы аспаптардың құрылысы және оларды пайдалану ережесі;
қарапайым бақылау-өлшеу аспаптары және оларды пайдалану ережесі.

115. Примеры работ:
Изготовление кернов струн басовых:
1) арфы;
2) басы и контрабасы щипковых и смычковых музыкальных инструментов;
3) пианино;
4) рояли.
Параграф 3. Струнщик, 4-й разряд
116. Характеристика работ:
выполнение сложных работ по изготовлению и накладке струн музыкальных инструментов;
ручная запрессовка штифтов с посадкой, обеспечивающей достаточную прочность крепления струн пианино различных моделей;
выравнивание штифтов по высоте;
проверка прочности крепления штифтов;
приправка к металлической раме пианино и роялей деревянного подструнного штапика и гарнировка его сукном;
просмотр, отбраковка и подготовка стальной струнной проволоки и вирбелей к накладке струн;
закрепление на вирбелях струн пианино и запрессовка вирбелей в вирбельбанк;
наложение на металлическую раму басовых струн пианино с одновременным уплотнением их обвивки;
переплетение закрепленных струн сукном;
установка каподастров;
предварительное натяжение струн пианино и подготовка их под цвиковку;
проверка струн на яркость звучания и соответствия их тональности по хорам и прочности держания строя;
производство релаксации струн пианино.
117. Должен знать:
способы выполнения сложных работ по изготовлению и накладке струн музыкальных инструментов;
Государственный стандарт и технические условия на штапики, штифты, вирбели и шурупы, применяемые при наложении струн на металлические рамы;
ассортимент струнной одежды пианино, расположение штифтов на металлической раме;
способы выравнивания штифтов по высоте;
углы наклона штифтов;
способ замены штифтов и вирбелей на металлической раме при их поломке;
влияние качества наложения струн на звуковые качества при игре на пианино, чтение чертежей;
контрольно-измерительные инструменты и правила пользования ими при проверке качества наложения струнной одежды на металлические рамы пианино;
допуски и посадки.
118. Примеры работ:
1) регистры басовые и дискантовые пианино - наложение струн;
2) струны - поднятие колец по всем хорам и регистрам;
3) струны всех регистров - выравнивание и распределение их по хорам.
Параграф 4. Струнщик, 5-й разряд
119. Характеристика работ:
выполнение особо сложных работ по изготовлению и накладке струн музыкальных инструментов;
установка латунных порожков на металлическую раму рояля;
монтаж аграфов роялей различных моделей;
наложение басовых, дискантовых струн на металлическую раму роялей;
закрепление струн на вирбелях через аграфы;
переплетение закрепленных струн сукном;
выравнивание струн роялей с разбивкой их по хорам;
поднятие колец струн на вирбелях;
выравнивание вирбелей по высоте;
проверка установки аграфов;
предварительное натяжение струн роялей с помощью специального инструмента и подготовка их под цвиковку;
проверка правильности наложения струн роялей на футор и определение момента трения вирбелей в вирбельбанке с помощью специального прибора;
производство релаксации струн роялей.

115. Жұмыс үлгілері:
Бас ішектің керндерін жасау:
1) арфалар;
2) шертпелі және қияқты музыкалық аспаптардың бастары мен контрабастары;
3) пианинолар;
4) рояльдер.
Параграф 3. Ішек жасаушы, 4-разряд
116. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың ішектерін жасау және күйін келтіру жөніндегі күрделі жұмыстарды орындау;
әртүрлі модельді пианинолардың ішектерін бекітудің тиісті беріктігін қамтамасыз ететін штифтілерді орналастыра отырып қолмен нығыздау;
штифтілерді биіктігі бойынша түзету;
штифтілердің бекітілу беріктігін тексеру;
пианино мен рояльдің металл рамасына ішектің астына салатын ағаш штапикті түзету және оны шытпен қаптау;
болат ішек сым мен вирбельді тексеру, ақаулы жерін анықтау және ішек салуға дайындау;
пианино ішектерінің вирбеліне бекіту және вирбельді вирбельбанкке нығыздау;
металл рамаға пианиноның бас ішегін олардың орауышын тығыздата отырып салу;
бекітілген ішекті шұғамен қосып өру;
каподастрлерді орнату;
пианино ішектерін алдын ала кесу және оларды орауға дайындау;
ішекті дыбысының анық шығуын және оның үндесімділігінің хоры мен қатарды берік ұстауы бойынша тексеру;
пианино ішегінің релаксациясының өндірісі.
117. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың ішектерін жасау және күйін келтіру жөніндегі күрделі жұмыстарды орындау тәсілдері;
ішекті металл рамаға салу кезінде штапиктердің, штифтілердің, вирбель мен шуруптың мемлекеттік стандарты және техникалық шарттар;
пианиноның ішек түржиыны, металл рамадағы штифтілердің орналасуы, штифтілерді биіктігі бойынша түзету тәсілдері;
штифтілердің бүгілу бұрышы, сынған жағдайда металл рамадағы штифтілер мен вирбельдерді ауыстыру тәсілдері;
ішек салу сапасының пианино ойнаған кезде оның дыбыс шығару сапасына тигізетін әсері;
сызбаларды оқу, бақылау-өлшеу аспаптарды және оларды ішекті пианиноның металл рамасына салу сапасын тексеру кезінде пайдалану ережесі;
шектеулер мен әдіптер.
118. Жұмыс үлгілері:
1) бас регистрлер мен дискант пианино – ішек салу;
2) ішектер – сақиналарды барлық хор мен регистрлер бойынша көтеру;
3) барлық регистрлі ішектер – түзету және хор бойынша бөлу.
Параграф 4. Ішек жасаушы, 5-разряд
119. Жұмыс сипаттамасы:
музыкалық аспаптардың ішектерін жасау және күйін келтіру жөніндегі аса күрделі жұмыстарды орындау;
рояльдің металл рамасына латунь табалдырығын орнату;
әр түрлі модельді рояльдердің аграфтарын монтаждау;
бас, дискант ішектерді рояльдің металл рамасына салу;
ішекті аграфтар арқылы вирбельдерге бекіту;
бекітілген ішектерді шұғамен біріктіріп орау;
рояльдің ішектерін оларды хора бойынша бөле отырып түзету;
вирбельдегі ішек сақиналарын көтеру;
вирбельді биіктігі бойынша түзету;
аграфтардың орнатуын тексеру;
арнайы құралдардың көмегімен рояльдің ішектерін алдын ала керу және оларды орауға дайындау;
рояль ішегін футорға салу дұрыстығын тексеру және арнайы аспаптың көмегімен вирбельбанктегі вирбельдің үйкелу сәтін анықтау;
рояль ішегінің релаксациясы өндірісі.

120. Должен знать:
способы выполнения особо сложных работ по изготовлению и накладке струн музыкальных инструментов;
технологический процесс наложения струн на металлические рамы роялей;
Государственный стандарт и технические условия на металлические рамы и металлические детали к ним;
конструкции металлических рам роялей всех систем, их назначение в музыкальном инструменте;
расположение аграфов на металлической раме и способы их выравнивания;
требования, предъявляемые к опорным частям рамы, несущим струнную одежду;
суммарную нагрузку, падающую на стержневые и панцирные опорные части рамы;
среднее натяжение струн по регистрам;
влияние качества наложения струн на звуковые качества роялей;
ассортимент струнной одежды роялей;
контрольно-измерительные инструменты и правила их применения;
устройство специальных приспособлений, основы музыкальной грамоты.
Раздел 3. Производство клавишных инструментов
13. Автоматчик по изготовлению деталей клавишных инструментов
Параграф 1. Автоматчик по изготовлению деталей клавишных
инструментов, 2-й разряд
121. Характеристика работ:
обработка простых деревянных деталей механики пианино и роялей на специальных автоматах и полуавтоматах с применением простых приспособлений;
сверление, фрезерование сквозных и глухих отверстий, расположенных в одной плоскости в деревянных деталях механики пианино и роялей;
установка приспособлений;
контроль за работой подающего механизма и точностью выполнения операций.
122. Должен знать:
назначение и принцип работы специальных автоматов и полуавтоматов;
назначение и условия применения простых приспособлений и контрольно-измерительных инструментов;
основные сведения о допусках и посадках, квалитетах и параметрах шероховатости;
породы древесины.
123. Примеры работ.
Обработка:
1) капсюли механики пианино;
2) капсюли петель, рулейстиков;
3) контрфенгеры;
4) пупки ауслезерные механики пианино и роялей;
5) пупки демпферные;
6) пупки пилотные;
7) части соединительные петель рулейстика.
Параграф 2. Автоматчик по изготовлению деталей клавишных
инструментов, 3-й разряд
124. Характеристика работ:
обработка средней сложности деревянных деталей механики пианино и роялей на специальных автоматах и полуавтоматах с применением специальных и универсальных плоскостях на деревянных деталях механики пианино и роязерование канавок, профильных выступов, расположенных в разных плоскостях на деревянных деталях механики пианино и роялей;
штамповка, заточка, нарезка резьбы и сверловка вирбелей;
подбор вирбелей по длине, диаметру, укладка их в бункер;
навивка пружин шпиллерных;
проверка качества обработки деталей шаблонами и калибрами;
комплектование обработанных деталей по мензуре клавишного механизма;
проверка и подготовка оборудования к работе, установка и смена режущего инструмента.

120. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың ішектерін жасау және күйін келтіру жөніндегі аса күрделі жұмыстарды орындау тәсілдері;
рояльдің металл рамаларына ішек салу технологиялық процессі, металл рамалар мен олардың металл бөлшектерінің мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары;
барлық жүйе рояльдерінің металл рамаларының құрылысы, олардың музыкалық аспаптағы мақсаты;
аграфтардың металл рамада орналасуы оларды түзету тәсілдері;
ішекті ұстайтын тірек рамаларға қойылатын талаптар, раманың өзек және сыртқы қабатына түсетін жиынтық жүктеме, ішекті регистрлер бойынша орташа керу;
ішекті салу сапасының рояльдің дыбыс шығару сапасына тигізетін әсері, рояль ішегі жиынтығының түржиыны, бақылау-өлшеу аспаптары және оларды пайдалану ережесі;
арнайы құралдардың құрылысы, музыкалық білім негіздері.
3-бөлім. Клавишалы аспаптар өндірісі
13. Клавишалы аспаптардың бөлшектерін жасау жөніндегі автоматшы
Параграф 1. Клавишалы аспаптардың бөлшектерін жасау жөніндегі автоматшы, 2-разряд
121. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояльдің механикасының қарапайым ағаш бөлшектерін қарапайым құрылғыларды пайдалана отырып арнайы автоматтар мен жартылай автоматтарда өңдеу;
пианино мен рояльдің механикасының қарапайым ағаш бөлшектерінде бір жазықтықта орналасқан тұтас және бітеу саңылау бұрғылау және фрезерлеу;
құрылғыларды орнату. әперіп тұратын механизмнің жұмысын және операцияның орындалу дәлдігін бақылау.
122. Білуге тиіс:
арнайы автоматтар мен жартылай автоматтардың мақсаты мен жұмыс қағидаты;
қарапайым құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты мен қолданылу шарттары;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері туралы негізгі мәліметтер, ағаш жыныстары.
123. Жұмыс үлгілері:
Өңдеу:
1) пианино механикасының капсюльдері
2) ілмектердің, рулейстиктердің капсюльдері;
3) контрфенгерлер;
4) пианино мен рояль механикасының ауслезерлік кіндігі;
5) демпферлік кіндік;
6) пилоттық кіндік;
7) рулейстик ілмектерінің біріктіруші бөліктері.
Параграф 2. Клавишалы аспаптардың бөлшектерін жасау жөніндегі автоматшы, 3-разряд
124. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояльдің механикасының күрделілігі орташа ағаш бөлшектерін арнайы және әмбебап құрылғыларды пайдалана отырып арнайы автоматтар мен жартылай автоматтарда өңдеу;
бұранданыны қалыптау, қайрау, кесу және вирбельді бұрғылау;
вирбельді ұзындығы, диаметрі бойынша іріктеу, оларды бункерге салу;
шпиллерлік серіппені орау;
бөлшектерді өңдеу сапасын шаблонмен және калибрмен тексеру;
өңделген бөлшектерді клавишалы аспаптардың мензурасы бойынша жинақтау;
жабдықтарды тексеру және жұмысқа дайындау, кесу құралын орнату және ауыстыру.

125. Должен знать:
устройство и правила проверки на точность специальных автоматов и полуавтоматов;
устройство и правила применения сложного контрольно-измерительного инструмента;
породы, пороки и физико-механические свойства древесины;
устройство и условия применения универсальных и специальных приспособлений;
геометрию, правила заточки фрез и сверл, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
126. Примеры работ:
Обработка:
1) ауслезерлейстики пианино и роялей;
2) бруски контрклавиатурные роялей;
3) контрфенгеры пианино;
4) фенгеры пианино и роялей;
5) фигуры пианино;
6) шпиллеры пианино и роялей;
7) шультеры пианино.
Параграф 3. Автоматчик по изготовлению деталей клавишных
инструментов, 4-й разряд
127. Характеристика работ:
обработка сложных деревянных деталей механики пианино и роялей на специальных автоматах и полуавтоматах с применением сложных универсальных приспособлений;
сверление и фрезерование отверстий, расположенных под разными углами и в различных плоскостях, на сложных и ответственных деталях, определяющих игровые и звуковые качества механики клавишных инструментов;
запуск пробной партии и определение нормального рабочего процесса на автомате;
проверка углов сверления специальными угловыми калибрами;
контроль качества обработки деталей калибрами повышенного класса точности;
регулировка и наладка автоматов;
наладка сложных универсальных приспособлений.
128. Должен знать:
кинематические схемы, правила регулировки, наладки специальных автоматов и полуавтоматов;
требования по обслуживанию работы автоматов;
конструктивные особенности и правила применения универсальных приспособлений;
устройство универсального контрольно-измерительного инструмента;
назначение деталей механики пианино и роялей и влияние точности обработки деталей на игровые качества инструментов;
систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
129. Примеры работ:
Обработка:
1) гаммербанки;
2) демпфергальтеры;
3) капсюли;
4) фигуры роялей;
5) шпиллерлейстики;
6) шультеры роялей.
14. Бронзировщик рам клавишных инструментов
Параграф 1. Бронзировщик рам клавишных инструментов, 4-й разряд
130. Характеристика работ:
нанесение бронзирующего состава или эмалей на лицевые поверхности металлических рам пианино и роялей вручную или распылителем;
выравнивание слоя бронзирующего состава;
лакирование лицевых поверхностей металлических рам по бронзирующему составу вручную, распылителем;
шлифование металлической рамы вручную;
проверка качества бронзировки и вторичное покрытие труднодоступных мест;
приготовление смесей лаков, бронзирующего состава и эмалей согласно рецептам с учетом режимов термической обработки и качества поверхности металлических рам.

125. Білуге тиіс:
арнайы автоматтар мен жартылай автоматтардың құрылысы мен дәлдігін тексеру ережесі;
күрделі бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы мен қолданылу шарттары;
ағаш жыныстары, ақаулықтары және физикалық-механикалық қасиеттері;
арнайы және әмбебап құрылғылардың құрылысы мен оларды пайдалану шарттары;
геометрия, фреза мен бұрғыны қайрау ережесі;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
126. Жұмыс үлгілері:
Өңдеу:
1) пианино мен рояльдің ауслезерлейстиктері;
2) рояльдің контрклавиатуралық бөренелері;
3) пианиноның контрфенгерлері;
4) пианино мен рояльдің фенгерлері
5) пианино фигуралары;
6) пианино мен рояльдің шпиллері;
7) пианино мен рояльдің шультері.
Параграф 3. Клавишалы аспаптардың бөлшектерін жасау жөніндегі автоматшы, 4-разряд
127. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояльдің механикасының күрделі ағаш бөлшектерін күрделі әмбебап құрылғыларды пайдалана отырып арнайы автоматтар мен жартылай автоматтарда өңдеу;
клавишалы аспаптар механикасының ойнау және үн шығару сапасын анықтайтын күрделі және негізгі бөлшектерде әртүрлі бұрышта және әр түрлі жазықтықта орналасқан саңылауларды бұрғылау және фрезерлеу;
сынақ партиясын іске қосу және автоматта қалыпты жұмыс процессін анықтау;
бұрғылау бұрыштарын арнайы бұрыштық калибрлермен тексеру;
бөлшектерді өңдеу сапасын жоғары сыныпты дәлдік калибрлерімен бақылау;
автоматтарды реттеу және баптау;
күрделі әмбебап құрылғыларды баптау.
128. Білуге тиіс:
арнайы автоматтар мен жартылай автоматтардың кинематикалық схемасы, ретте, баптау ережесі;
автоматтар жұмыстарына қызмет көрсетуге қойылатын талаптар, әмбебап құрылғылардың құрылымдық ерекшеліктері және пайдалану ережесі;
әмбебап бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, пианино мен рояль механикасы бөлшектерінің мақсаты және бөлшектерді өңдеу дәлдігінің аспаптың ойнау сапасына тигізетін әсері;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
129. Жұмыс үлгілері:
Өңдеу:
1) гаммербанкілер;
2) демпфергальтерлер;
3) капсюльдер;
4) рояль фигуралары;
5) шпиллерлейстиктер;
6) рояль шультерлері.
14. Клавишалы аспаптардың рамаларына қола жағушы
Параграф 1. Клавишалы аспаптардың рамаларына қола жағушы, 4-разряд
130. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояльдің металл рамасының оң бетіне қола жалатушы құрам мен эмальді қолмен немесе бүріккішпен жағу;
қола жалатушы құрам қабатын тегістеу;
металл рамасының оң бетін қола жалатушы құрамның үстінен қолмен немесе бүріккішпен лактау;
металл раманы қолмен тегістеу;
қола жалату сапасын тексеру және қолжетімділігі қиын жерлерге қайталап жағу;
лак, қола жалату құрамдары мен эмальді рецептілерге сәйкес термиялық өңдеу режимдері мен металл рамалар бетінің сапасын ескере отырып, дайындау.

131. Должен знать:
приемы и методы нанесения бронзирующего состава, эмалей, лаков на металлическую раму пианино и роялей;
подготовку рабочего инструмента;
конструктивные особенности распылителей, физико-химические свойства и сорта лаков, эмалей, бронзирующего состава;
требования, предъявляемые к качеству отделки металлической рамы;
сроки технологических выдержек, основные параметры металлических рам;
режимы покрытий.
15. Гарнировщик музыкальных инструментов
Параграф 1. Гарнировщик музыкальных инструментов, 2-й разряд
132. Характеристика работ:
выполнение простых операций по гарнировке деталей механики клавишных музыкальных инструментов;
вклейка металлических и деревянных деталей, суконных и хлопчатобумажных материалов;
декатировка суконных втулочек;
проверка качества деталей, подлежащих гарнировке;
смазка осей в штифтованных деталях;
подготовка и установка лаг и специальных приспособлений.
133. Должен знать:
методы и приемы выполнения простых операций по гарнировке деталей механики;
наименование и назначение деталей механики;
требования, предъявляемые к материалам, применяемым при гарнировке;
свойства и сорта клеев;
состав смеси для декатировки и зависимость степени усадки сукна от состава смеси.
134. Примеры работ:
1) бентики - наклейка тесьмы на кожу;
2) демпфергальтеры - запрессовка проволоки;
3) капсюли - смазка вкладышей маслом, декатировка и гарнировка;
4) фигуры - вклеивание пружин и запрессовка ложечек;
5) шультеры - вставка пружин.
Параграф 2. Гарнировщик музыкальных инструментов, 3-й разряд
135. Характеристика работ:
выполнение операций средней сложности по гарнировке деталей механики клавишных музыкальных инструментов;
оклеивание деревянных деталей механики пианино суконными, хлопчатобумажными, кожаными и войлочными материалами в специальных приспособлениях;
запрессовка металлических деталей в деревянные на рычажных приспособлениях;
смазка и декатировка суконных вкладышей в местах соединения деталей с капсюлями;
подбор полос сукна и кожи по толщине и ширине для гарнировки механики;
подбор клеевого раствора по колеру и консистенции;
изготовление пружинок и вырубка бентиков на специальных приспособлениях, подрез заусенцев;
заточка режущего инструмента под заданным углом резания.
136.Должен знать:
приемы и методы выполнения операций средней сложности по гарнировке деталей механики клавишных музыкальных инструментов;
устройство и назначение специальных приспособлений, конструкцию механики пианино;
назначение и принцип действия деталей механики, чтение чертежей, требования;
предъявляемые к качеству основных материалов, их влияние на игровые свойства механики и звуковые свойства пианино;
дефекты гарнировки и способы их устранения.

131. Білуге тиіс:
пианино мен рояльдің металл рамасының оң бетіне қола жалатушы құрам мен эмаль жағудың әдіс-тәсілдері;
жұмыс құралын дайындау, бүріккіштердің құрылымдық ерекшеліктері;
лак, эмаль және қол құрамның физикалық-химиялық қасиеттері мен сорттары;
металл раманың өңделу сапасына қойылатын талаптар, технологиялық сақтау мерзімдері;
металл рамалардың негізгі өлшемдері, қаптау режимдері.
15. Музыкалық аспаптарды әбзелдеуші
Параграф 1. Музыкалық аспаптарды әбзелдеуші, 2-разряд
132. Жұмыс сипаттамасы:
клавишалы музыкалық аспаптардың механикасының бөлшектерін әбзелдеу бойынша қарапайым операцияларды орындау;
металл және ағаш бөлшектерді, мауыты және мақта-мата материалдарды жабыстыру;
мауыты тығындарды декатировкалау;
әбзелденетін бөлшектердің сапасын тексеру;
штифтіленген бөлшектердегі осьті майлау;
сулага мен арнайы құрылғыларды дайындау және орнату.
133. Білуге тиіс:
механика бөлшектерін әбзелдеу бойынша қарапайым операцияларды орындау әдістері мен тәсілдері;
механика бөлшектерінің атауы мен мақсаты;
әбзелдеу кезінде қолданылатын материалдарға қойылатын талаптар, желімнің қасиеттері мен сорттары;
декатировкалауға арналған қоспаның құрамы мен мауытыны шөктіру дәрежесінің қоспа құрамына тәуелділігі.
134. Жұмыс үлгілері:
1) бентиктер - былғарыға таспа жабыстыру;
2) демпфергальтерлер - сымды нығыздау;
3) капсюльдер - жапсырмаларды маймен майлау, декатировкалау және әбзелдеу;
4) фигуралар – серіппені желімдеу және қалақшаларды нығыздау;
5) шультерлер – серіппені орнату.
Параграф 2. Музыкалық аспаптарды әбзелдеуші, 3-разряд
135. Жұмыс сипаттамасы:
клавишалы музыкалық аспаптардың механикасының бөлшектерін әбзелдеу бойынша күрделілігі орташа операцияларды орындау;
пианино механикасының ағаш бөлшектерін мауыты, мақта-мата, былғары және киіз материалдарды арнайы құрылғыларда қаптап жабыстыру;
металл бөлшектерді ағаш бөлшектерге рычагты құрылғыларда нығыздау;
бөлшектер мен капсюльдердің қосылған жеріндегі мауыты жапсырмаларды майлау және декатировкалау;
мауыты мен былғары жолақты қалыңдығы мен ені бойынша механиканы әбзелдеу үшін іріктеу;
желім ерітіндісін колері мен консистенциясы бойынша іріктеу;
серіппе жасау және бентиктерді арнайы құрылғыларды шабу, қылауларды кесу;
кесу құралын кесудің белгіленген кесу бұрышы бойынша қайрау.
136. Білуге тиіс:
клавишалы музыкалық аспаптардың механикасының бөлшектерін әбзелдеу бойынша күрделілігі орташа операцияларды орындау
әдіс-тәсілдері;
арнайы құрылғылардың құрылысы мен мақсаты, пианино механикасының құрылысы;
механика бөлшектерінің мақсаты мен жұмыс қағидаты;
сызбаларды оқу, негізгі материалдардың сапасына қойылатын талаптар;
олардың механиканың ойнау қасиеттері мен пианиноның үн шығару қасиеттеріне тигізетін әсері;
әбзелдеу ақаулықтары және оларды жою тәсілдері.

137. Примеры работ:
1) демпфергальтеры пианино - наклейка кирзы под демпферную ложку и шайбы;
2) демпферлейстики, шпиллерлейстики и ауслезерлейстики пианино - оклейка фильцем;
3) демпферы пианино - наклейка сукна и фильца;
4) контрфенгеры пианино - оклейка кожей с последующей разрезкой и вклейка бентика;
5) фигуры пианино - наклейка фильца, запрессовка металлических деталей;
6) шультеры пианино - гарнировка сукном, войлоком, кожей-велюром, кирзой.
Параграф 3. Гарнировщик музыкальных инструментов, 4-й разряд
138. Характеристика работ:
выполнение сложных операций по гарнировке деталей механики клавишных музыкальных инструментов;
склеивание в шипы нижней фигуры со стойками, шпиллера с соединительной частью рояльной механики в специальных ручных приспособлениях;
установка регулировочных винтов и шайб в рояльной механике;
регулирование взаимного расположения соединяемых деталей механики;
резка вручную гарнированных деталей рояля;
комплектование гарнированных деталей механики;
контроль качества выполнения работ по Государственному стандарту.
139. Должен знать:
приемы и методы выполнения сложных операций по гарнировке деталей механики клавишных музыкальных инструментов и раскроя гарнировочных материалов;
устройство и правила пользования универсальными и специальными приспособлениями и контрольно-измерительными приборами;
Государственный стандарт и технические условия на деревянные и металлические детали механики клавишных музыкальных инструментов;
заготовки из сукна, войлока, кирзы, кожи и других гарнировочных материалов;
кинематику механизма роялей, породы, свойства и пороки древесины, применяемой при изготовлении механики клавишных музыкальных инструментов;
геометрию заточки и правила правки режущего инструмента, расчеты и способы приготовления клеевого раствора соответствующей консистенции, температуры и цвета;
комплект специальной оснастки для гарнировочных работ;
влияние точности изготовления деталей на игровые и звуковые качества инструмента;
дефекты приспособлений, влияющие на качество гарнировочных работ;
способы их устранения, допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
140. Примеры работ:
1) барабанчики рояльной механики - полная гарнировка;
2) демпферы рояльной механики - полная гарнировка, комплектование по хорам струн мензуры инструмента;
3) фигуры контрклавиатуры рояльной механики - свинцевание;
4) фигуры нижние рояльной механики - вклеивание стоек;
5) шультеры рояльной механики - полная гарнировка.

137. Жұмыс үлгілері:
1) пианино демпфергальтерлері-демпферлік қалақша мен шайбаның астына кирзаны жабыстыру;
2)пианиноның демпферлейстиктері, шпиллерлейстиктері мен ауслезерлейстиктері - айнала фильц жабыстыру;
3) пианино демпферлері – мауыты мен фильц жабыстыру;
4) пианино контрфенгерлері-кейіннен тіліп және бентик жабыстыра отырып былғары жабыстыру;
5) пианино фигуралары- фильц жабыстыру, металл бөлшектерді нығыздау;
6) пианино шультерлері-мауытымен, киізбен, былғары-велюрмен, кирзамен әбзелдеу.
Параграф 3. Музыкалық аспаптарды әбзелдеуші, 4-разряд
138. Жұмыс сипаттамасы:
клавишалы музыкалық аспаптардың механикасының бөлшектерін әбзелдеу бойынша күрделі операцияларды орындау;
тірегі бар төменгі фигураның тікенін, шпиллерді рояль механикасының біріктіруші бөлігімен арнайы қол құралдарымен жабыстыру;
рояль механикасындағы реттеу бұрандалары мен шайбаларды орнату. механиканың біріктіруші бөлшектерінің өзара орналасуын реттеу;
рояльдің әбзелденген бөлшектерін қолмен кесу;
механиканың әбзелденген бөлшектерін жинақтау;
жұмыстардың орындалуы сапасын Мемлекеттік стандарт бойынша бақылау.
139. Білуге тиіс:
клавишалы музыкалық аспаптардың механикасының бөлшектерін әбзелдеу бойынша күрделі операцияларды орындау әдіс-тәсілдері;
әмбебап және арнайы құралдарды, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен пайдалану ережесі;
клавишалы музыкалық аспаптардың механикасының, мауытыдан, киізден, кирзадан, былғары мен басқа да әбзелдеу материалдарынан жасалған дайындаманың ағаш және металл бөлшектерінің мемлекеттік стандарты мен техникалық шарттары;
рояль механизмінің кинематикасы, клавишалы музыкалық аспаптардың механикасын жасау кезінде қолданылатын ағаштың жынысы, қасиеттері мен ақаулықтары, кесу құралын қайрау геометриясы және түзету ережесі;
тиісті консистенциялы, температуралы және түсті желім ерітіндісін дайындау есептері мен тәсілдері;
әбзелдеу жұмыстарына арналған арнайы жабдықтардың жиынтығы, бөлшектерді жасау дәлдігінің аспаптың ойнау және дыбыстық қасиеттеріне тигізетін әсері;
әбзелдеу жұмыстарына әсер ететін аспаптардың ақаулықтары, оларды жою тәсілдері, шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
140. Жұмыс үлгілері:
1) рояльді механиканың шағын барабандары – толықтай әбзелдеу;
2) рояль механикасының демпферлері - толықтай әбзелдеу, аспап мензурасының ішектерінің хоралары бойынша жинақтау;
3) рояль механикасының контрклавиатурасының фигуралары – қорғасын құю;
4) рояль механикасының төменгі фигуралары - тұғырларын желімдеу;
5) рояль механикасының шультерлері - толықтай әбзелдеу.

16. Изготовитель молоточков для клавишных инструментов
Параграф 1. Изготовитель молоточков для клавишных
инструментов, 5-й разряд
141. Характеристика работ:
изготовление молоточков механики пианино и роялей;
подбор комплекта кернов по профилю, подгонка кернов и галтелей, склеивание галтелей комплекта кернов;
раскрой заготовок из войлока на специальном приспособлении;
профилирование войлока по контршаблонам. Горячее прессование профилированного войлока;
запрессовывание и склеивание комплекта молоточков с учетом изменения объемного веса войлока и точности установки войлока относительно галтели кернов;
определение режима прессования;
шлифование заготовки комплекта молоточков;
разрезание заготовки комплекта молоточков на отдельные молоточки на спецприспособлении;
контроль качества молоточков;
пропитка войлочной подушки молоточков специальным раствором;
комплектование молоточков по мензуре инструмента;
приготовление клея по специальному рецепту и режиму.
142. Должен знать:
технологический процесс изготовления молоточков, условия эксплуатации и наладку прессов, приспособлений, контрольно-измерительный инструмент;
конструкцию клавишного механизма пианино и роялей;
Государственный стандарт и технические условия на клавишный механизм и молоточки пианино и роялей;
породы древесины, их свойства, пороки и влияние на качество кернов молоточков;
состав и способы приготовления клеев;
режимы склейки и выдержки;
раскрой, обработку и профилирование войлочных заготовок;
геометрию, правила заточки, правки режущего инструмента, навыки органолептического определения примерной плотности молоточного войлока;
чтение чертежей;
систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
17. Клавиатурщик
Параграф 1. Клавиатурщик, 2-й разряд
143. Характеристика работ:
выполнение простых работ по изготовлению и сборке деталей и узлов клавиатуры пианино и роялей;
вклеивание сукна в пазовые отверстия планки клавиатурного капсюля;
шлифование планки клавиатурного капсюля;
подбор капсюлей по номерам клавиш всех регистров;
подготовка поверхности;
приклеивание польстера на задний брусок клавиатурной рамы по предварительной разметке.
144. Должен знать:
приемы и методы выполнения простых работ по изготовлению и сборке деталей и узлов клавиатуры пианино и роялей;
режимы склеивания и сроки выдержки, виды столярного инструмента;
правила заточки и правки его, виды и свойства столярных клеев;
контрольно-измерительный инструмент и правила пользования им, пороки и свойства древесины, наименование и назначение деталей и узлов клавиатуры, требования, предъявляемые к качеству применяемых материалов.

16. Клавишалы аспаптарға арналған балғашаларды жасаушы
Параграф 1. Клавишалы аспаптарға арналған балғашаларды жасаушы, 5-разряд
141. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояль механикасының балғашаларын жасау;
керн жиынтығын профилі бойынша іріктеу, керндер мен галтельдерді қиыстырып келтіру, керн жиынтығының галтельдерін желімдеу;
киізден жасалған дайындамаларды арнайы құрылғыда пішу. Киізді контршаблон бойынша кескіндеу;
кескінделген киізді ыстық нығыздау;
киіздің көлемдік салмағының азаюын және киізді керн галтеліне қатысты дәл орнату ескере отырып, балғашалар жиынтығын нығыздау және жабыстыру;
нығыздау режимін анықтау;
балғашалар жиынтығы дайындамасын тегістеу;
балғашалар жиынтығы дайындамаларын жекелеген балғашаларға арнайы құрылғымен кесу;
балғашалардың сапасын бақылау;
балғашалардың киіз басына арнайы ерітінді сіңдіру;
балғашаларды аспап мензурасы бойынша жинақтау;
желімді арнайы рецепті мен режим бойынша дайындау.
142. Білуге тиіс:
балғашалар жасаудың технологиялық процессі, нығыздауыштарды, құрылғыларды пайдалану шарттары және оларды баптау, бақылау-өлшеу аспаптары;
пианино мен рояльдің клавишалы механизмінің құрылысы;
клавишалы механизм мен пианино мен рояльдің балғашаларының мемлекеттік стандарты және техникалық шарттары;
ағаш жынысы, оның қасиеттері, ақаулықтары және балғашалар керндерінің сапасына тигізетін әсері;
желімнің құрамы және дайындау тәсілдері;
желімдеу және ұстау режимі, киіз дайындамаларды пішу, өңдеу және кескіндеу;
геометрия, кесу құралын қайрау, түзету ережесі;
балғалық киіздің шамамен алғандағы тығыздығын органолептикалық анықтау машықтары;
сызбаларды оқу, шектеулер мен әдіптер жүйесі, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
17. Клавиатурашы
Параграф 1. Клавиатурашы, 2-разряд
143. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояль клавиатурасының бөлшектері мен тораптарын жасау және құрастыру жөніндегі қарапайым жұмыстарды орындау;
клавиатуралық капсюль планкасының ойық саңылауларына мауыты жабыстыру;
клавиатуралық капсюль планкасын тегістеу;
капсюльдерді барлық регистрлердің клавишаларының нөмірлері бойынша іріктеу;
клавишаның бетін қылауларын ала отырып, тегістей отырып капсюл жабыстыруға дайындау;
клавиатуралық раманың артқы бөренесіне алдын ала жасалған белгі бойынша польстер жабыстыру.
144. Білуге тиіс:
пианино мен рояль клавиатурасының бөлшектері мен тораптарын жасау және құрастыру жөніндегі қарапайым жұмыстарды орындаудың әдіс-тәсілдері;
желімдеу режимі және ұстау мерзімі, ұсталық құралдардың түрлері, оларды қайрау және түзету ережесі;
ұсталық желімнің түрлері мен қасиеттері;
бақылау-өлшеу аспаптары және оларды пайдалану ережесі;
ағаштың ақаулықтары мен қасиеттері;
клавиатураның бөлшектері мен тораптарының атаулары мен мақсаты, қолданылатын материалдардың сапасына қойылатын талаптар.

145. Примеры работ:
1) клавиши - комплектование по октавам;
2) рамы клавиатурные - установка шайб.
Параграф 2. Клавиатурщик, 3-й разряд
146. Характеристика работ:
выполнение средней сложности работ по изготовлению и сборке деталей и узлов клавиатуры пианино и роялей;
вклеивание сукна в передние пазовые отверстия клавиатурного щита;
разметка клавиатурного щита по шаблону для распиловки его на клавиши;
балансировка клавиш пианино с точным вывешиванием их на специальных весах;
запрессовка свинцовых пломб в клавиши;
выравнивание клавиш и клавиатуры по пласти и кромке;
выравнивание шпаций клавиш по передним и средним штифтам;
установка и наладка приспособлений. Заточка и правка режущего инструмента.
147. Должен знать:
приемы и методы выполнения средней сложности работ по изготовлению и сборке деталей и узлов клавиатуры пианино и роялей;
рецептуру применяемых клеев, причины брака при сборке, склейке;
устройство и назначение применяемого инструмента, наименование и назначение деталей клавиатуры;
физико-механические свойства, породы и пороки древесины;
понятия о технологии обработки древесины;
конструкцию приспособлений и правила пользования ими.
148. Примеры работ:
1) капсюли – приклейка;
2) клавиши - сборка с клавиатурной рамой;
3) полутоны - приклейка.
Параграф 3. Клавиатурщик, 4-й разряд
149. Характеристика работ:
выполнение сложных работ по изготовлению и сборке деталей и узлов клавиатуры пианино и роялей;
склейка деталей и узлов клавиатуры вручную, на пневматических прессах и специальных приспособлениях;
вклейка реек в пазы переднего бруска;
наклейка вагебанка на средний брусок клавиатурной рамы;
наклеивание целлулоидной накладки на клавиши тона;
контроль качества сборки, склейки узлов и устранение выявленных дефектов;
наладка, регулировка приспособлений;
заточка и правка режущего инструмента.
150. Должен знать:
приемы и методы выполнения сложных работ по изготовлению и сборке деталей и узлов клавиатуры пианино и роялей;
устройство и правила подналадки пневматических прессов;
конструкцию и правила применения специальных приспособлений, режимы склейки деталей в пневматических прессах и специальных приспособлениях;
факторы, влияющие на игровые качества клавиатуры;
требования к качеству материалов, применяемых для изготовления клавиатуры;
способы приготовления столярных клеев;
сорта и свойства целлулоида, чтение чертежей.
151. Примеры работ:

145. Жұмыс үлгілері:
1) клавишалар – октавалары бойынша жинақтау;
2) клавиатуралық рамалар - шайбаларды орнату.
Параграф 2. Клавиатурашы, 3-разряд
146. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояль клавиатурасының бөлшектері мен тораптарын жасау және құрастыру жөніндегі күрделілігі орташа жұмыстарды орындау;
мауытыны клавиатуралық қалқанның алдыңғы ойық саңылауына жабыстыру;
клавиатуралық қалқанды клавишаларға аралау үшін шаблон бойынша белгілеу;
пианино клавишаларын арнайы таразыда дәлме-дәл өлшей отырып теңгерімдеу;
қорғасын пломбаларды клавишаларға нығыздау;
клавишалар мен клавиатураны қабат пен жиегі бойынша түзету;
клавишаның шпацилерін алдыңғы және ортаңғы штифтілер бойынша түзету;
құрылғыларды түзету және баптау;
кесу құралын қайрау және түзету.
147. Білуге тиіс:
пианино мен рояль клавиатурасының бөлшектері мен тораптарын жасау және құрастыру жөніндегі күрделілігі орташа жұмыстарды орындау әдіс-тәсілдері;
қолданылатын желімнің рецептурасы, құрастыру, желімдеу кезіндегі ақаулықтардың себептері;
қолданылатын аспаптардың құрылысы мен мақсаты;
клавиатура бөлшектерінің атауы мен мақсаты, ағаштың физикалық-механикалық қасиеттері, жынысы мен ақаулықтар;
ағашты өңдеу технологиясы туралы түсінік;
аспаптардың құрылысы және оларды пайдалану ережесі.
148. Жұмыс үлгілері:
1) капсюльдер – желімдеу;
2) клавишалар - клавиатуралық рамамен құрастыру;
3) полутонналар - желімдеу.
Параграф 3. Клавиатурашы, 4-разряд
149. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояль клавиатурасының бөлшектері мен тораптарын жасау және құрастыру жөніндегі күрделі жұмыстарды орындау;
клавиатураның бөлшектері мен тораптарын қолмен, пневматикалық престер мен арнайы құрылғыларда желімдеу;
рейкаларды алдыңғы бөрененің ойығына біріктіру;
вагебанкті клавиатуралық раманың ортаңғы бөренесіне жабыстыру;
целлулоид жапсырманы тон клавишасына жабыстыру;
тораптарды құрастыру, жабыстыру сапасын бақылау, анықталған ақаулықтарды жою;
құрылғыларды баптау, реттеу;
кесу құралын қайрау және түзету.
150. Білуге тиіс:
пианино мен рояль клавиатурасының бөлшектері мен тораптарын жасау және құрастыру жөніндегі күрделі жұмыстарды орындау әдіс-тәсілдері;
пневматикалық пресстердің құрылысы мен баптау ережесі, арнайы құрылғылардың құрылысы мен оларды пайдалану ережесі;
пневматикалық престер мен арнайы құрылғылардағы бөлшектерді желімдеу режимдері;
клавиатураның ойнау сапасына ықпал ететін факторлар, клавиатураны жасау үшін қолданылатын материалдардың сапасына қойылатын талаптар, ұсталық желім дайындау тәсілдері;
целлулоидтің сорттары мен қасиеттері, сызбаларды оқу.
151. Жұмыс үлгілері:

1) бруски передние рам клавиатурных - вклеивание реек;
2) клецы щитов клавиатурных – приклеивание;
3) рамы клавиатурные - запрессовка штифтов.
Параграф 4. Клавиатурщик, 5-й разряд
152. Характеристика работ:
выполнение особо сложных работ по изготовлению и сборке деталей и узлов клавиатуры пианино и роялей;
комплексное выполнение всех столярных, сборочных, отделочных и регулировочных работ при изготовлении клавиатур пианино и роялей вручную и на станках;
изготовление отдельных деталей клавиатуры с точной подгонкой по месту крепления;
точная регулировка шпаций между клавишами на передних и средних штифтах;
пуск на ход клавиатуры;
регулировка глубины опускания переднего конца клавиши (друка);
пересмотр регулировочных работ;
выявление и устранение обнаруженных дефектов.
153. Должен знать:
технологический процесс изготовления клавиатур пианино и роялей различных моделей;
устройство и принцип работы ленточно-пильных, ленточно-шлифовальных, сверлильных станков, конструктивные особенности и правила применения специальных приспособлений;
конструкцию клавиатур пианино и роялей различных моделей;
зависимость игровых качеств клавиатуры от точности и чистоты обработки деталей и узлов клавиатуры;
метод составления эскизов на клавиатуру по требованию заказчика.
154. Примеры работ:
1) вагебанки - ремонт;
2) клавиши - выравнивание по высоте;
3) клавиши - изготовление, замена дефектных;
4) рамы клавиатурные - смена передних и задних брусков.
18. Настройщик пианино и роялей
Параграф 1. Настройщик пианино и роялей, 4-й разряд
155. Характеристика работ:
предварительная настройка (цвиковка) струн пианино и роялей вручную на слух или по приборам;
натяжение струны ноты "ля" первой октавы на 1/2 тона выше основного тона до частоты колебаний 466 Гц;
настройка струн всего хора в унисон;
настройка основной октавы с интервалами квинты и кварты;
примерная разбивка темперации;
настройка струн дискантового и басового регистров с интервалами в октаву;
обмятие струн с подстройкой;
проверка качества звучания.
156. Должен знать:
способы выполнения предварительной настройки (цвиковки) пианино и роялей, цели завышения стандартной высоты настройки струн при цвиковках;
Государственный стандарт и технические условия на футор, корпус роялей и пианино всех марок, вирбели, струны, наименование и назначение деталей футора;
мензуру струнной одежды всех моделей пианино и роялей, ассортимент струн;
способы замены струн и вирбелей пианино и роялей, основы музыкальной грамоты;
требования, предъявляемые к качеству струн пианино и роялей.

1) клавиатуралық рамалардың алдыңғы бөренесі – рейкаларды желімдеу;
2) клавиатуралық қалқандардың клецтері – желімдеу;
3) клавиатуралық рамалар - штифтілерді нығыздау.
Параграф 4. Клавиатурашы, 5-разряд
152. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояль клавиатурасының бөлшектері мен тораптарын жасау және құрастыру жөніндегі өте күрделі жұмыстарды орындау;
пианино мен рояль клавиатурасын қолмен және станокпен жасаған кезде барлық ұсталық, құрастыру, өңдеу және реттеу жұмыстарын кешенді орындау. Клавиатураның жекелеген бөлшектерін бекіту орнына қиыстыра отырып жасау. алдыңғы және ортаңғы штифтілердегі клавишалар арасындағы шпацилерді дәлме-дәл реттеу;
клавиатураны іске қосу;
клавишаның алдыңғы ұштарын (друкты) түсіру тереңдігін реттеу;
реттеу жұмыстарын қайта қарау;
анықталған ақаулықтарды анықтау және жою.
153. Білуге тиіс:
әртүрлі модельді пианино мен рояльдің клавиатураларын жасаудың технологиялық процессі;
таспалық-аралау, таспалық-тегістеу, бұрғылау станоктарының құрылысы мен жұмыс қағидаты,
арнайы құрылғылардың құрылымдық ерекшеліктері және оларды пайдалану ережесі;
әртүрлі модельді пианино мен рояльдің клавиатураларының құрылымы;
клавиатураның ойнау сапасының клавиатураның бөлшектері мен тораптарының дәлдігі мен өңдеу тазалығына байланыстылығы;
тапсырыс берушінің талабы бойынша клавиатураның эскизін жасау әдістері.
154. Жұмыс үлгілері:
1) вагебанкалар – жөндеу;
2) клавишалар – биіктігі бойынша түзету;
3) клавишалар – жасау, ақаулыларын түзету;
4) клавиатуралық рамалар – алдыңғы және артқы бөренелерді ауыстыру.
18. Пианино мен рояльдің күйін келтіруші
Параграф 1. Пианино мен рояльдің күйін келтіруші, 4-разряд
155. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояльдің ішектерінің күйін тыңдап көріп немесе аспаптар бойынша алдын ала келтіру;
тербеліс жиілігі 466 Гц дейінгі бірінші октаваның "ля" нотасының ішегін негізгі тоннан 1/2 тонға жоғары созу;
барлық хордың ішектерін унисонға баптау;
квинт және кварт интервалы бар негізгі октаваны баптау;
темперацияны шамалап бөлу;
бір октавалық интервалды дискант және бас регистр ішектерінің күйін келтіру;
ішекті жұмсарту;
үн шығару сапасын тексеру.
156. Білуге тиіс:
пианино мен рояльдің ішектерінің күйін алдын ала келтіру тәсілдері;
саптау кезінде ішектің күйін келтірудің стандарт биіктігін арттыру мақсаты;
барлық маркалы рояль мен пианино шанағының, футордың мемлекеттік стандарты және техникалық шарттары;
футор бөлшектерінің атауы мен мақсаты, барлық маркалы рояль мен пианино ішегінің мензурасы;
ішек түржиыны;
пианино мен рояльдің ішектері мен вирбельдерін ауыстыру тәсілдері;
музыкалық білім негіздері;
пианино мен рояльдің ішектерінің сапасына қойылатын талаптар.

Параграф 2. Настройщик пианино и роялей, 5-й разряд
157. Характеристика работы:
первая и вторая настройка верхнего, среднего и нижнего регистров пианино и роялей по октавам с выравниванием тонов по всему диапазону с незаметной на слух разницей в настройке диссонирующих звуков;
настройка первой струны по камертону (эталону) "ля" первой октавы, имеющего частоту колебаний 440 Гц с превышением частоты тона на 1/4 тона для первой настройки (453 Гц), на 1/8 тона для второй настройки (446 Гц);
подстройка под первую струну всех струн хора ноты "ля" в унисон;
настройка первой октавы с разбивкой темперации по кварто-квинтовому кругу 12-ступенного звукоряда;
настройка дискантового и басового регистров с интервалами в октаву;
проверка плотности прилегания струн к штегам, репетиционных и игровых качеств механики, клавиатуры и педального механизма, правильности расположения линии удара молоточков по струнам, нахдрука, ауслезера, штейнунга, друка клавиш;
проверка качества настройки пианино и роялей по всему диапазону путем проигрывания.
158. Должен знать:
способы первой и второй настройки пианино и роялей;
принцип взаимодействия механики, клавиатуры, требования, предъявляемые к качеству регулировки взаимодействия деталей и узлов механики и всего клавишного механизма;
установки струнной одежды, вирбелей, штегов и других узлов;
непосредственно влияющих на звуковые качества пианино, музыкальную грамоту;
чтение нот, понятие о строях, музыкальных интервалах в их математических выражениях равномерно-темперированного строя 12-ступенного звукоряда;
цели завышения стандартной высоты настройки струн на цвиковке, первой и второй настройках, мензуру струн пианино и роялей;
порядок планировки струн по хорам в соответствии с тональностью;
правила и порядок подсчета числа биений в секунду при настройке и проверке настройки пианино;
правила работы с настроечным ключом при поворотах вирбелей с целью равномерного натяжения струн и снятия с них напряжения по всей длине струн.
Параграф 3. Настройщик пианино и роялей, 6-й разряд
159. Характеристика работ:
окончательная точная настройка пианино и роялей на стандартную высоту по камертону (эталону) "ля" первой октавы, имеющего частоту колебаний 440 Гц;
настройка ноты "ля" первой октавы;
настройка зоны темперации;
настройка хоров дискантового и басового регистров с интервалами в октаву;
проверка настройки всего инструмента при помощи различных музыкальных интервалов, путем проигрывания и прослушивания отдельных музыкальных произведений;
выявление и устранение дефектов, влияющих на точность настройки.

Параграф 2. Пианино мен рояльдің күйін келтіруші, 5-разряд
157. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояльдің жоғарғы, төменгі және ортаңғы регистрлерінің күйін октавалары бойынша барлық диапазондар бойынша тонды диссондаушы дыбыстардың күйін келтіруде құлаққа елеусіз үндестіре отырып, бірінші рет және екінші рет келтіру;
тербеліс жиілігі 440 Гц бірінші октаваның "ля" камертоны (эталоны) бойынша ішектің күйін келтіру бірінші рет күйін (453 Гц) келтіру тонынан тон жиілігін 1/4 тонға, екінші күйін келтіруден (446 Гц) 1/8 тонға арттыра отырып келтіру;
"Ля" нотасы хорының барлық ішектерін бірінші ішекке икемдеп күйін келтіру;
бірінші октаваның күйін темперацияны 12 сатылы дыбыс қатарының кварт-квинт шеңбері бойынша бөле отырып келтіру;
дискант және бас регистрлердің арасына бір октава салып күйін келтіру;
ішектердің штегпен жымдасу тығыздығын, механиканың репетициялық және ойнау қасиеттерін, клавиатура мен педаль механизмін, балғашалардың, нахдруктың, ауслезердің, штейнунгтің, клавишалы друктың ішектерді ұру сызығы бойынша дұрыс орналасқандығын тексеру;
пианино мен рояльдің күйін келтіру сапасын барлық диапазон бойынша ойнау арқылы тексеру.
158. Білуге тиіс:
пианино мен рояльдің күйін бірінші рет және екінші рет келтіру тәсілдері;
механиканың, клавиатураның өзара әрекет ету қағидаты;
механиканың бөлшектері мен тораптарының және жалпы клавишалық механизмнің, ішек құрылғысының, вирбельдің, штегтер мен пианиноның дыбыстық сапасына тікелей әсер ететін басқа да тораптардың өзара әрекетін реттеу сапасына қойылатын талаптар, музыкалық білім, нота оқу, 12 сатылы дыбыс қатарының біртекті және темпераланған математикалық сипаттағы қатар туралы, музыкалық интервал туралы түсініктер;
мойнындағы ішектердің күйін келтірудің стандарт жоғарылығын көтерудің мақсаты;
бірінші және екінші баптау, пианино мен рояль ішегінің мензурасы, үндесімділікке сәйкес ішектерді хор бойынша жоспарлау тәртібі;
пианиноның күйін келтіру және күйінің келтірілуін тексеру кезінде секундына соғу санын есептеу ережесі мен тәртібі;
ішекті біркелкі созу және ішектің өн бойындағы тартылыстарды азайту мақсатында вирбельдерді ауыстыру кезінде күйін келтіру кілтімен жұмыс істеу ережесі.
Параграф 3. Пианино мен рояльдің күйін келтіруші, 6-разряд
159. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояльді күйін тербеліс жиілігі 440 Гц бірінші октаваның "ля" камертоны (эталоны) бойынша түпкілікті дәлме-дәл келтіру;
бірінші октаваның "ля" нотасының күйін келтіру;
темперация зонасының күйін келтіру;
дискант және бас регистрлердің хорларының күйін арасына бір октава сала отырып келтіру;
әртүрлі музыкалық интервалдардың көмегімен барлық құралдардың күйінің келтірілуін жекелеген музыкалық туындыларды тыңдау және ойнау арқылы тексеру;
күйін келтірудің дәлдігіне әсер ететін ақаулықтарды анықтау және жою.

160. Должен знать:
приемы и методы окончательной настройки пианино и роялей на стандартную высоту ноты "ля";
зоны темперации, основы акустики, понятие о природе звука, законы колебания струн, несколько музыкальных произведений наизусть для опробования инструмента после настройки;
технические условия на монтажные и регулировочные работы, на струны, вирбели, штифты, механику и клавиатуру;
наименование и взаимодействие узлов пианино и роялей;
принцип расчета мензуры струн пианино и роялей различных моделей;
правила выполнения монтажных и регулировочных работ на отдельных узлах и деталях;
способ обработки фильцов молоточков.
19. Оператор стенда по обыгрыванию клавишных инструментов
Параграф 1. Оператор стенда по обыгрыванию клавишных
инструментов, 2-й разряд
161. Характеристика работ:
ведение процесса обыгрывания клавишных музыкальных инструментов на специальном обыгрывающем стенде;
подготовка стенда к установке инструмента;
подкатка инструмента, установка в обыгрывающем стенде;
опускание проигрывающей части стенда до соприкосновения ударных молоточков с клавишами инструмента;
проверка правильности установки инструмента на стенде;
фиксирование инструмента в установленном положении;
установка звукоизолирующего колпака, включение стенда по обыгрыванию;
соблюдение режима обыгрывания;
снятие инструмента со стенда.
162. Должен знать:
устройство и принцип работы стенда по обыгрыванию клавишных музыкальных инструментов;
режим работы стенда;
влияние обыгрывания на процесс регулировки и настройки инструмента, на стабильность строя и регулировки его в период эксплуатации.
20. Регулировщик пианино и роялей
Параграф 1. Регулировщик пианино и роялей, 2-й разряд
163. Характеристика работ:
выполнение работ по подготовке механики и клавиатуры клавишных музыкальных инструментов к процессу регулировки;
съем отдельных узлов и установка их после регулировки.
164. Должен знать:
последовательность выполнения подготовительных работ к регулировке клавишных музыкальных инструментов и предъявляемые к ним требования;
наименования и назначение деталей и узлов клавишного механизма;
конструкции, назначение и способ применения несложного специального инструмента, шаблонов, применяемых на участке регулировочных работ.
165. Примеры работ:
1) клавиатуры пианино - очистка кромок клавиш;
2) корпусы пианино - очистка от пыли и стружки;
3) струны - очистка от масла, пыли, пемзы, коррозии.
Параграф 2. Регулировщик пианино и роялей, 3-й разряд
166. Характеристика работ:
выполнение простых операций по регулировке клавишных музыкальных инструментов;
установка деталей в правильном положении на осях;
закрепление винтов в шультерах, фигурах механики, демпфергальтерах;
перештифтовка капсюлей молоточков;
замена винтов.

160. Білуге тиіс:
пианино мен рояльді күйін "ля" нотасының стандарт биіктігіне түпкілікті дәлме-дәл келтірудің әдіс-тәсілдері;
темперация аймағы, акустика негіздері, үн табиғаты туралы түсінік;
ішектердің тербеліс заңы, аспаптың күйін келтіргеннен кейін оны тексеру үшін бірнеше музыкалық туындыны жатқа білуге тиіс;
монтаждау және реттеу жұмыстарының, ішектің, вирбельдің, штифтілердің, механика мен клавиатураның техникалық шарттары;
пианино мен рояль тораптарының атауы мен өзара әрекеттестігі, әр түрлі модельді пианино мен рояльдің ішектерінің мензурасын есептеу қағидаты;
жекелеген тораптар мен бөлшектерде монтаждау және реттеу жұмыстарын орындау ережесі;
балғашалардың фильцтерін өңдеу тәсілдері.
19. Клавишалы аспаптардың күйін келтіру жөніндегі стенд операторы
Параграф 1. Клавишалы аспаптардың күйін келтіру жөніндегі стенд операторы, 2-разряд
161. Жұмыс сипаттамасы:
клавишалы аспаптардың күйін арнайы күйін келтіру стенділерінде келтіру процессін жүргізу;
стендіні аспапты орнатуға дайындау;
аспапты жылжыту, күйін келтіру стендісіне орнату;
стендінің ойнау бөлігін соққылау балғашаларының клавишалы аспаптармен жанасуына дейін түсіру;
аспаптың стендіде дұрыс орнатылуын тексеру;
аспапты белгіленген қалыпта сақтау;
дыбысты оқшаулау қалпағын орнату, күйін келтіру стендісін іске қосу;
күйін келтіру режимін сақтау;
аспапты стендіден алу.
162. Білуге тиіс:
клавишалы аспаптардың күйін арнайы күйін келтіру стенділерінің құрылысы мен жұмыс қағидаты;
стендінің жұмыс режимі;
күйін келтірудің аспапты реттеу және күйін келтіру процессіне, қатардың тұрақтылығына және пайдалану кезінде оны реттеуге тигізетін әсері.
20. Пианино мен рояльді реттеуші
Параграф 1. Пианино мен рояльді реттеуші, 2-разряд
163. Жұмыс сипаттамасы:
клавишалы аспаптардың механикасы мен клавиатурасын реттеу процессіне дайындау жұмыстарын орындау;
жекелеген тораптарды алу және оларды реттеуден кейін орнату.
164. Білуге тиіс:
клавишалы музыкалық аспаптарды реттеуге дайындау жұмыстарын орындаудың жүйелілігі және оларға қойылатын талаптар;
клавишалық механизмнің бөлшектері мен тораптарының атауы мен мақсаты;
күрделі емес арнайы құралдың, реттеу жұмыстары учаскесінде қолданылатын шаблондардың құрылысы;
мақсаты және қолданылу тәсілдері.
165. Жұмыс үлгілері:
1) пианино клавиатурасы – клавиша жиектерін тазалау;
2) пианино шанағы – шаң-тозаң мен жоңқадан тазалау;
3) ішектер – май, шаң - тозаң, кеуек тастан, тотықтан тазарту.
Параграф 2. Пианино мен рояльді реттеуші, 3-разряд
166. Жұмыс сипаттамасы:
клавишалы музыкалық аспаптарды реттеу жөніндегі қарапайым операцияларды орындау;
оське дұрыс қалыпта бөлшектерді орнату;
шультер, механика фигуралары, демпфергальтерлердегі бұрандаларды бекіту;
балғашалардың капсюльдерін қайта штифтілеу;
бұрандаларды ауыстыру.

167. Должен знать:
методы и способы выполнения простых регулировочных работ;
конструкцию механики и клавиатуры пианино и роялей;
взаимодействие деталей и узлов клавишного механизма;
последовательность выполнения работ по регулировке;
технические условия на гарнировку и сборку механики клавишных музыкальных инструментов;
влияние нарушения правил монтажа и регулировки на игровые качества инструмента;
контрольно-измерительные инструменты и специальные приспособления;
правила заточки и правки специального инструмента.
168. Примеры работ:
1) гаммерштили – нагревание;
2) молоточки пианино - шлифование и выравнивание по линейке.
Параграф 3. Регулировщик пианино и роялей, 4-й разряд
169. Характеристика работ:
выполнение операций средней сложности по регулировке пианино и роялей;
установка штейнунга, шпиллерлюфта, пуск клавиатуры на ход;
точное выравнивание клавиатуры по специальной линейке;
пооперационная проверка правильности монтажа;
выявление и исправление недостатков.
170. Должен знать:
методы и способы выполнения работ средней сложности по регулировке пианино и роялей;
технические условия на монтаж и регулировку механики пианино и роялей;
методы проверки всех деталей на точность установки в процессе взаимодействия их между собой;
влияние дефектов регулировки на качество звучания инструмента и легкость игры на нем.
171. Примеры работ:
1) клавиатуры - установка высоты по шаблону;
2) пилоты - регулировка.
Параграф 4. Регулировщик пианино и роялей, 5-й разряд
172. Характеристика работ:
выполнение сложных операций по регулировке клавишных музыкальных инструментов;
окончательная регулировка механики и взаимодействия всего механизма пианино, кроме высококачественных, по особому заказу;
регулировка расстояния между деталями по установленным допускам и чертежам;
регулировка расстояния между ауслезерной кнопкой (пупкой) и шпиллером;
подшлифовка клавиш, выравнивание струн, регулирование хода молоточков и выравнивание их по линейке;
проверка точности установки штейнунга и молоточков по хорам;
выравнивание шпаций между клавишами, молоточками, фигурами и промер шпаций специальными шаблонами и линейками;
регулирование ауслезера и глубины опускания клавиш, фенгеров, бентиков левой и правой педали, демпферов на штанге и на ложечке фигуры;
проверка точности работы всех узлов и деталей механизма пианино проигрыванием;
проверка игровых качеств механизма пианино.
173. Должен знать:
методы и способы выполнения сложных работ по регулировке клавишных музыкальных инструментов;
основы технологического процесса изготовления клавишных музыкальных инструментов всех конструкций;
гарнировку и сборку механики и клавиатуры;
связь между настройкой и регулировкой;
технологический процесс монтажа клавишного механизма и требования к качеству материалов, деталям и узлам, применяемым при сборке;
основные сведения о музыкальной грамоте;
зависимость игровых качеств клавишного механизма от взаимодействия отдельных узлов и качества сборки механизма;
строение, породы, физико-механические свойства и пороки древесины.

167. Білуге тиіс:
қарапайым реттеу жұмыстарын орындаудың әдіс-тәсілдері, пианино мен рояльдің механикасы мен клавиатурасының құрылысы;
клавишалы механизмнің бөлшектері мен тораптарының өзара әрекеттестігі;
реттеу жұмыстарын орындаудың жүйелілігі;
клавишалы музыкалық аспаптардың механикасын әбзелдеу және құрастырудың техникалық шарттары;
монтаждау мен реттеу ережесінің бұзылуының аспаптың ойнау сапасына тигізетін әсері;
бақылау-өлшеу аспаптары және арнайы құралдар, арнайы аспапты қайрау және түзету ережесі.
168. Жұмыс үлгілері:
1) гаммерштиль – қыздыру;
2) пианино балғашалары – тегістеу және сызғыш бойымен түзету.
Параграф 3. Пианино мен рояльді реттеуші, 4-разряд
169. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояльді реттеу жөніндегі күрделілігі орташа операцияларды орындау;
штейнунгті, шпиллерлюфтіні орнату, клавиатураны іске қосу;
клавиатураны арнайы сызғыш бойынша дәлме-дәл түзету;
монтаждың дұрыстығын операция сайын тексеру. Кемшіліктерді анықтау және түзету.
170. Білуге тиіс:
пианино мен рояльді реттеу жөніндегі күрделілігі орташа операцияларды орындаудың әдіс-тәсілдері;
пианино мен рояльдің механикасын монтаждау және реттеудің техникалық шарттары, барлық бөлшектердің дәлме-дәл орнатылуын олар өзара әрекеттескен кезде тексеру әдістері;
реттеу ақаулығының аспаптың дыбыстау сапасына және онда ойнаудың жеңілдігіне тигізетін әсері.
171. Жұмыс үлгілері:
1) клавиатура – биіктікті шаблон бойынша белгілеу;
2) пилоттар – реттеу.
Параграф 4. Пианино мен рояльді реттеуші, 5-разряд
172. Жұмыс сипаттамасы:
клавишалы музыкалық аспаптарды реттеу жөніндегі күрделі операцияларды орындау;
механиканы түпкілікті реттеу және жоғары сапалы және тапсырыспен жасалған пианинолардан басқа пианиноның барлық механизмдерінің өзара әрекеттесуі;
бөлшектер арасындағы қашықтықты шеутеулер мен сызбалар бойынша реттеу;
ауслезерлік кнопка (кіндік) пен шпиллердің арасындағы қашықтықты реттеу;
клавишаны тегістеу, ішектерді түзету, балғашалардың қозғалуын реттеу және оларды сызғыш бойынша түзету;
штейнунг пен балғашаларды хора бойынша орнату дәлдігін тексеру;
клавишалар, балғашалар, фигуралар арасындағы шпацилерді түзету және шпацилерді арнайы шаблондар мен сызғыштармен өлшеу;
ауслезер мен оң және сол педальдің клавишасын, фенгерлерін, бентиктерін түсіру тереңдігін, штангадағы және фигура қалақшасындағы демпферлерді реттеу;
пианино механизмінің барлық тораптары мен бөлшектерінің жұмыс дәлдігін ойнату арқылы тексеру;
пианино механизмінің ойнау қасиеттерін бақылау.
173. Білуге тиіс:
клавишалы музыкалық аспаптарды реттеу жөніндегі күрделі операцияларды орындау әдіс-тәсілдері;
барлық құрылымды клавишалы музыкалық аспаптарды жасау технологиялық процессінің негіздері;
механика мен клавиатураны әбзелдеу және құрастыру, баптау және реттеу арасындағы байланыс;
құрастыру кезінде қолданылатын клавишалы механизмді монтаждаудың технологиялық процессі және материалдардың;
бөлшектер мен тораптардың сапасына қойылатын талаптар, музыкалық білім туралы негізгі мәліметтер;
клавишалық механизмнің ойнау қасиеттерінің жекелеген тораптарының өзара әрекеттесуі мен механизмді құрастыру сапасына тәуелділігі;
ағаштың құрылысы, жынысы, физикалық-механикалық қасиеттері және ақаулықтары.

Параграф 5. Регулировщик пианино и роялей, 6-й разряд
174. Характеристика работ:
выполнение особо сложных операций по регулировке клавишных музыкальных инструментов;
окончательная регулировка механики роялей и высококачественных, по особому заказу, пианино;
вывод молоточков на линию удара по расчету мензуры пианино и роялей всех систем;
регулирование статических нагрузок клавиш;
установление взаимодействия деталей и узлов механизма для создания свободного движения молоточков к струнам и возврат их в исходное положение;
регулировка демпферной системы механизма при глушении колебания струн в процессе проигрывания;
устранение шумовых помех, негармоничных призвуков при движении узлов механики;
регулировка педального механизма при игре форте, фортиссимо, пиано, пианиссимо;
просмотр правильности соблюдения установленных размеров при монтаже механизма и взаимодействия молоточков со струнами;
подготовка концертных, кабинетных роялей и пианино для проигрывания и прослушивания экспертным советом.
175. Должен знать:
методы и способы выполнения особо сложных работ по регулировке клавишных музыкальных инструментов;
конструкцию роялей и пианино всех моделей;
кинематическую схему клавишного механизма во взаимодействии с основными узлами корпуса;
статическое сопротивление механики, требования, предъявляемые пианистами к игровым качествам пианино и роялей;
влияние регулировочных работ на качество игры и звучание инструмента;
принцип расчета мензуры инструментов в зависимости от его системы;
требования к молоточному фильцу, капсюльному сукну и другим материалам, применяемым в производстве клавишных музыкальных инструментов.
21. Сборщик-монтажник клавишных инструментов
Параграф 1. Сборщик-монтажник клавишных инструментов, 2-й разряд
176. Характеристика работ:
сборка и монтаж простых деталей и узлов пианино и роялей;
сборка крышки пианино с обкладкой;
приклейка обкладки к верхнему и нижнему щитам;
вклеивание деревянных штапиков в зазоры между металлической рамой и деталями корпуса пианино;
сборка консолей с металлическими планками;
подправка шипов;
укрепление на гаммербанке капсюлей шультера, фигуры и демпфергальтера;
установка пружин демпферной штанги и угольника рулейстика;
проверка качества металлических деталей механики и замена дефектных;
прошивка молоточков пианино и роялей проволокой на специальном прошивочном станке с применением приспособлений, сулаг и режущего инструмента;
нанесение на керны молоточков порядкового номера;
наладка и регулировка станка по размеру молоточков;
заточка и правка режущего и ручного столярного инструмента.

Параграф 5. Пианино мен рояльді реттеуші, 6-разряд
174. Жұмыс сипаттамасы:
клавишалы музыкалық аспаптарды реттеу жөніндегі аса күрделі операцияларды орындау;
рояль мен жоғары сапалы және тапсырыспен жасалған пианинолардың механикасын түпкілікті реттеу;
барлық жүйенің пианинолары мен рояльдарының мензурасын есептеу бойынша соғу сызығына балғашаларды шығару;
клавишаның статикалық жүктемесін реттеу;
балғашалардың ішектерге қарай еркін қозғалуына және қайтадан өз орнына келуіне жағдай жасауға арналған механизмнің бөлшектері мен тораптарының өзара әрекеттесуін белгілеу;
ойнау процессінде ішектердің тербелісін басу кезінде механизмнің демпферлік жүйесін реттеу;
механика тараптарының қозғалысы кезінде шулы кедергілерді, үйлесімсіз дыбыстарды басу;
форте, фортиссимо, пиано, пианиссимо ойнаған кезде педаль механизмін реттеу;
механизмді монтаждау және балғашалардың ішекпен өзара әрекеттесуі кезінде белгіленген өлшемдерді сақтау дұрыстығын тексеру;
концерттік, кабинеттік рояль мен пианиноның ойнауы және сарапшылық кеңестің тыңдауы үшін дайындау.
175. Білуге тиіс:
клавишалы музыкалық аспаптарды реттеу жөніндегі аса күрделі операцияларды орындау әдіс-тәсілдері;
барлық жүйенің пианинолары мен рояльдерінің құрылысы;
клавишалы механизмнің шанақтың негізгі тораптарымен өзара әрекеттесу кезіндегі кинематикалық схемасы;
механиканың тұрақты кедергісі, пианисттердің пианино мен рояльдің ойнау қасиеттеріне қоятын талаптары;
реттеу жұмыстарының аспаптың ойнау сапасы мен дыбыстауына тигізетін әсері;
аспаптардың мензурасын оның жүйесіне байланысты есептеу қағидаты, балғашық фильціне, капсюль мауытына және клавишалы музыкалық аспаптар өндірісінде қолданылатын басқа да материалдарға қойылатын талаптар.
21. Клавишалы аспаптарды құрастырып-монтаждаушы
Параграф 1. Клавишалы аспаптарды құрастырып-монтаждаушы, 2-разряд
176. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояльдің қарапайым бөлшектері мен тораптарын құрастыру және монтаждау;
пианиноның қақпағын қаптай отырып құрастыру;
қаптаманы жоғарғы және төменгі қалқанға жабыстыру;
ағаш штапикртерді пианиноның металл рамасы мен шанақ бөлшектерінің арасындағы саңылауға жабыстыру;
металли планкасы бар консольдерді құрастыру;
тікендерді түзету;
гаммербанктегі шультер капсюлін, фигура мен демпфергальтерді бекіту;
демпферлік штанганың серіппесі мен рулейстик үшбұрышын орнату;
механиканың металл бөлшектерінің сапасын тексеру және ақаулыларын ауыстыру;
пианино мен рояльдің балғашаларын арнайы тігу станогында айлабұйымдарды, сулага мен кесу құралын пайдалана отырып тігу;
балғашалардың керндеріне реттік нөмірді жазу;
станокты балғашалардың өлшемі бойынша баптау және реттеу;
кесу және қол ұсталық құралды қайрау және түзету.

177. Должен знать:
приемы и методы сборки, монтажа простых деталей и узлов, пианино и роялей;
наименование, назначение и взаимодействие деталей механики клавиатуры;
конструкции специальных прошивочных станков, способы их наладки и регулировки;
правила заточки, установки сверл, резцов и другого режущего инструмента;
технические условия на готовые молоточки пианино и роялей;
породы, свойства и пороки древесины;
состав и свойства применяемых клеев;
виды столярного инструмента, правила правки его;
устройство специальных приспособлений и способ их применения;
правила пользования простым контрольно-измерительным инструментом, чтение чертежей;
виды брака и способы его устранения.
178. Примеры работ:
1) кнопки резонансные – крепление;
2) палки и ходы педальные – обработка;
3) штанги демпферные - установка пружин.
Параграф 2. Сборщик-монтажник клавишных инструментов, 3-й разряд
179. Характеристика работ:
сборка и монтаж средней сложности деталей и узлов пианино и роялей;
сборка рамы футора;
сборка карнизных ходов с бачкой;
вклеивание шпиллера в фигуру механики пианино под установленным углом согласно мензуре;
обеспечение точного входа ударного конца шпиллера под шультер во время игры;
монтаж узла рулейстика;
обеспечение параллельности отхода подвижной части рулейстика во время натяжения левой педали;
подбор деталей узла подвижного и неподвижного рулейстика и их сборка;
проверка гаммерштилей на косослойность, рассортировка по цвету;
проверка гаммерштилей на излом и упругость;
проверка расстановки струн по хорам;
установка и закрепление рулейстика;
соединение шультера, фигуры, шпиллера, демпфергальтера, петли рулейстика с капсюлем осевой проволокой;
крепление узлов механики в суконных вкладышах капсюля на осевом штифте;
закрепление осевого штифта в деревянных деталях механики со свободным вращением в суконных вкладышах капсюля;
определение точно установленных соотношений в размерах деталей, упругости суконного вкладыша, размеров внутренних диаметров вкладыша и диаметров осевой проволоки по требованию технических условий;
проверка в каждом штифтуемом узле люфта и хода узла;
проверка качества заготовок, сборки деталей, узлов и устранение обнаруженных дефектов.
180. Должен знать:
приемы и методы сборки, монтажа средней сложности деталей и узлов пианино и роялей;
конструкции основных узлов пианино и роялей;
установленный порядок выполнения операций, влияние качества сборки деталей и узлов на звуковые качества инструмента;
устройство, назначение и правила применения специальных лаг, шаблонов и приспособлений;
контрольно-измерительный инструмент, приборы и правила пользования ими;
физико-механические свойства, правила определения дефектов древесины, брака в деталях и способ устранения их;
правила применения клеев в соответствии с качеством и породой древесины;
Государственный стандарт и технические условия на механику пианино и роялей;
правила заточки осевой проволоки и влияние качества штифтовки на точность работы механики;
понятие о допусках и посадках, квалитетах и параметрах шероховатости.

177. Білуге тиіс:
пианино мен рояльдің қарапайым бөлшектері мен тораптарын құрастыру және монтаждау әдіс-тәсілдері;
клавиатура механикасы бөлшектерінің атауы, мақсаты және өзара әрекеттесуі, арнайы тігу станогының құрылысы, оларды баптау және реттеу тәсілдері;
қайрау, бұрғы, кескіштерді орнату ережесі, кескіштер мен басқа да кесу құралдарын қайрау ережесі;
пианино мен рояльдің дайын балғашаларының техникалық шарттары, ағаш жынысы;
қасиеттері мен ақаулықтары, қолданылатын желімнің құрамы мен қасиеттері;
ұсталық құралдардың түрлері, оны түзету ережесі;
арнайы құралдардың құрылысы және оларды пайдалану ережесі;
қарапайым бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережесі; сызбаларды оқу, ақаулықтардың түрлері және оларды жою тәсілдері.
178. Жұмыс үлгілері:
1) резонанстық кнопкалар – бекіту;
2) таяқшалар мен педаль қадамдары - өңдеу;
3) демпферлік штангалар – серіппені орнату.
Параграф 2. Клавишалы аспаптарды құрастырып-монтаждаушы, 3-разряд
179. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояльдің күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын құрастыру және монтаждау;
футор рамасын құрастыру;
бачкалы карниз қадамдарды құрастыру;
пианино механикасының фигурасына мензураға сәйкес белгілі бір бұрышпен жабыстыру;
ойнау кезінде шпиллердің ұрмалы ұшын дәлме-дәл кіруін қамтамасыз ету;
рулейстик торабын монтаждау;
сол педальді керу кезінде рулейстиктің жылжымалы бөлігі ажырауының параллельділігін қамтамасыз ету;
жылжымалы және жылжымайтын рулейстиктің бөлшектері мен торабын іріктеу және оны құрастыру;
гаммерштильді қиғаш қабатының тексеру, түсі бойынша қайта сұрыптау;
гаммерштильдің иілуі мен беріктігін тексеру;
ішектерді хоралар бойынша орнатылуын тексеру;
рулейстикті орнату және бекіту;
шультерді, фигураны, шпиллерді, демпфергальтерді, рулейстик ілмегін капсюльмен осьтік сыммен біріктіру;
капсюльдің шұға жапсырмаларындағы механика тораптарын осьтік штифтіде бекіту;
механиканың ағаш бөлшектеріндегі Капсюльдің шұға жапсырмалардың еркін айналатын осьтік штифтілерін бекіту;
бөлшектердің белгіленген өлшемдік арақатынастарын, шұға жапсырманың беріктігін, жапсырманың ішкі диаметрлері мен осьтік сымның диаметрлерін техникалық шарттардың талаптарына сәйкес дәлме-дәл анықтау;
әрбір штифтелетін тораптағы люфті мен торап қадамын тексеру;
дайындамалардың, бөлшектер мен тораптардың құрастырылу сапасын тексеру және анықталған ақаулықтарды түзету.
180. Білуге тиіс:
пианино мен рояльдің күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын құрастыру және монтаждау әдіс-тәсілдері;
пианино мен рояльдің негізгі тораптарының құрылысы, операцияларды орындаудың белгіленген тәртібі;
бөлшектер мен тораптарды құрастыру сапасының аспаптың дыбыстық сапасына тигізетін әсеті;
арнайы сулагалар, шаблондар мен айлабұйымдардың құрылысы, мақсаты және оларды пайдалану ережесі;
бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдары және оларды пайдалану ережесі;
ағаштың физикалық-механикалық қасиеттері, ақаулықтарын анықтау ережесі;
ақаулықтары және оларды жою тәсілдері;
ағаштың сапасы мен жынысына байланысты желімді пайдалану ережесі;
пианино мен рояльдің механикасының мемлекеттік стандарты және техникалық шарттары;
осьтік сымды қайрау ережесі және штифтілеу сапасының механиканың дәлме-дәл жұмыс істеуіне тигізетін әсері;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері туралы түсінік.

181. Примеры работ:
1) гаммерштили пианино - вклеивание в керны молоточные;
2) корпусы пианино - сборка отдельных узлов и установка деталей по месту;
3) ролики с ножками и нижней обвязкой футоров - сборка;
4) рулейстики - подбор заготовок наличного и технического сукна и склеивание им деталей.
Параграф 3. Сборщик-монтажник клавишных инструментов, 4-й разряд
182. Характеристика работ:
сборка и монтаж сложных деталей и узлов пианино и роялей;
сборка резонансной деки со штегами;
обработка резонансной деки, подготовка к отделке;
сборка футора;
сборка металлической рамы с футором;
сверление отверстий под пробки вирбелей;
сборка бокового узла корпуса пианино;
монтаж педального механизма в корпус пианино;
сборка штульрамы с обкладкой;
заточка столярного инструмента;
соединение деталей механики в узлы;
регулирование легкости хода узла при допустимой нагрузке;
монтаж узла гаммербанка механики пианино;
монтаж узлов механики на гаммербанк с предварительной проверкой их комплектов;
проверка шпаций клавиш, выравнивание их по линейке;
установка друка клавиш с обеспечением оптимальной силы удара молоточков;
посадка войлочных и суконных подушек;
установление шпиллерлюфта;
установка бакенклеца, цирлейстика, педальных ходов и палок.
183. Должен знать:
приемы и методы сборки и монтажа сложных деталей и узлов пианино и роялей;
конструкцию моделей клавишных музыкальных инструментов, взаимодействие элементов клавишного механизма;
назначение механики в клавишном музыкальном инструменте;
влияние на игровые качества инструмента правильности установления параметров, расстояний, люфтов;
требования, предъявляемые к игровым качествам клавишного механизма;
конструкцию приспособлений и сулаг, контрольно-измерительных приборов и инструментов, правила пользования ими;
требования, предъявляемые к качеству применяемых материалов;
допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
184. Примеры работ:
1) гаммерштили роялей - вклеивание в керны молоточные;
2) деки резонансные - сборка с футором;
3) корпусы пианино - застрожка;
4) контрфенгеры - выравнивание по линейке;
5) пилоты - креповка, обжатие подушечек;
6) узлы деталей механики роялей - соединение нижнего рычага фигуры с капсюлем, шпиллером, верхним репетиционным рычагом, соединение контрклавиатуры с капсюлем;
7) узлы шультера, фигуры демпфергальтера - монтаж;

181. Жұмыс үлгілері:
1) пианиноның гаммерштильдері – балғашалардың керндеріне жабыстыру;
2) пианиноның шанағы-жекелеген тораптарды құрастыру және бөлшектерді орны-орнына салу;
3) аяқтары бар және футорлары төменнен байланған – құрастыру;
4) рулейстиктер-бетіне жабатын және техникалық шұғаның дайындамасын іріктеу және оны бөлшектердің үстіне жабыстыру.
Параграф 3. Клавишалы аспаптарды құрастырып-монтаждаушы, 4-разряд
182. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояльдің күрделі бөлшектері мен тораптарын құрастыру және монтаждау;
штегтері бар резонанстық үнтілшелерді құрастыру;
резонанстық үнтілшелерді өңдеу, өңдеуге дайындау;
футор құрастыру;
футорлы металл раманы құрастыру;
вирбель тығындарына арнап саңылау бұрғылау;
пианино корпусының бүйір тораптарын құрастыру;
педаль механизмін пианино корпусына монтаждау;
штульраманы қаптамасымен құрастыру;
ұсталық құралды қайрау;
механика бөлшектерін тораптарға біріктіру;
шекті жүктеме жағдайында тораптың жеңіл қозғалуын реттеу;
пианино механикасы гаммербанкінің тораптарын монтаждау;
механика тораптарын гаммербанкілерге олардың жинақтарын алдын ала тексере отырып монтаждау;
клавиша шпацилерін тексеру, оларды сызғышы бойынша түзету;
клавиша другын балғашалардың ең қажетті соғу күшін қамтамасыз ете отырып орнату;
киіз және шұға көпшіктерді салу;
шпиллерлюфт белгілеу;
бакенклец, цирлейстик, педаль қадамдары мен таяқшаларды орнату.
183. Білуге тиіс:
пианино мен рояльдің күрделі бөлшектері мен тораптарын құрастыру және монтаждау әдіс-тәсілдері;
клавишалы музыкалық аспаптардың модельдерінің құрылысы;
клавишалы механизмдердің элементтерінің өзара әрекеттесуі;
клавишалы музыкалық аспаптар механикасының мақсаты, аспаптың ойнау қасиеттеріне өлшемдердің, қашықтықтар мен люфтілердің дұрыс орналасуының тигізетін әсері;
клавишалы механизмдердің ойнау сапасына қойылатын талаптар, айлабұйымдар мен сулагалардың, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдардың құрылысы және оларды пайдалану ережесі;
қолданылатын материалдардың сапасына қойылатын талаптар;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
184. Жұмыс үлгілері:
1) рояль гаммерштильдері – балғашалардың керндеріне жабыстыру;
2) резонанстық үнтілшелер - футорлары бойынша құрастыру;
3) пианино шанағы - застрожка;
4) контрфенгерлер – сызғыш бойымен түзету;
5) пилот - бекіту, жастықшаларын қысу;
6) рояль механикасы бөлшектерінің тораптары - фигураның төменгі рычагын капсюльменм, шпиллермен, жоғарғы репетициялық рычагпен біріктіру, контрклавиатураны капсюльмен біріктіру;
7) шультер тораптары, демпфергальтер фигурасы - монтаж

8) узлы фигурные механики - сборка.
Параграф 4. Сборщик-монтажник клавишных инструментов, 5-й разряд
185. Характеристика работ:
сборка и монтаж особо сложных деталей и узлов пианино и роялей;
термическая обработка резонансного щита по заданным влаготемпературным режимам;
сборка деки;
расположение рипок на деке в соответствии с их длиной и сечением по чертежам;
сборка резонансного узла;
приправка металлической рамы к вирбельбанку, басовым и дискантовым штегам с установлением друка;
фрезерование хоров на штегах;
выравнивание расстояний между струнами в хорах и выравнивание расстояний между хорами;
установка консолей корпус;
установка клавиатуры и механики в корпус;
вклеивание молоточков, демпферов;
проверка параметров механики пианино и роялей;
регулировка демпферных ложек пианино по величине отхода демпферов от струн;
приправка вирбельбанка, с установкой и креплением его в корпусе рояля;
подгонка, установка и крепление в корпусе рояля металлической рамы с регулировкой друка;
установка ауслезерных винтов на гаммербанке механики;
крепление на ауслезерный винт ауслезерной кнопки (пупки) с выверкой и присоединением ауслезерных шайб;
крепление гаммербанка и фигурного бруска на металлических стойках рояльной механики;
монтаж на гаммербанке узлов гаммерштиля;
проверка положения хода гаммерштиля и ширины шпаций механики роялей;
монтаж фигурных узлов на фигурном бруске;
установка узлов фигуры контрклавиатуры на контрклавиатурном бруске;
подбор свинцовых пломб и свинцевание фигур контрклавиатуры по мензуре механики роялей.
186. Должен знать:
способы сборки и монтажа особо сложных деталей и узлов пианино и роялей;
конструкции всех моделей механики и клавиатуры роялей и пианино;
основные понятия о кинематической схеме механики роялей и пианино, назначение механики и клавиатуры в клавишном инструменте и влияние точности обработки и сборки деталей и узлов на игровые и звуковые качества клавишного музыкального инструмента;
монтажную схему корпуса пианино и взаимодействие клавиатуры, механики и струнной одежды;
основы технологического процесса изготовления пианино и роялей;
требования, предъявляемые к качеству изготовления механики роялей и механизмов пианино в соответствии с Государственным стандартом;
качественный и химический состав компонентов клеевого раствора;
основы музыкальной грамоты;
систему допусков и посадок, квалитетов, параметров шероховатости.

8) механиканың фигуралық тораптары – құрастыру.
Параграф 4. Клавишалы аспаптарды құрастырып-монтаждаушы, 5-разряд
185. Жұмыс сипаттамасы:
пианино мен рояльдің өте күрделі бөлшектері мен тораптарын құрастыру және монтаждау;
белгіленген ылғалды температуралық режим бойынша резонанстық қалқанды термикалық өңдеу;
үнтілшені құрастыру;
рипканың өзінің сызба бойынша ұзындығы мен қимасына сәйкес үнтілшеде орналасуы;
резонанстық торапты құрастыру;
друкты орната отырып, металл раманы вирбельбанкке, бас және дискант штегтерге келтіріп түзету;
штегтегі хораларды фрезерлеу;
хоралардағы ішектердің арасындағы қашықтықты түзету және хоралар арасындағы қашықтықты түзету;
корпус консольдерін орнату, корпусқа клавиатура мен механиканы орнату;
балғашаларды, демпферлерді жабыстыру;
пианино мен рояль механикасының өлшемдерін реттеу;
пианиноның демпферлік қалақшасын демпфердің ішектен алшақтау көлемі бойынша реттеу;
рояль шанағына орнатып және оны бекіте отырып, вирбельбанкті түзету;
друкты реттей отырып, рояль шанағына металл раманы қиыстырып келтіру, орнату және бекіту;
механика гаммербанкіне ауслезерлік бұранда орнату;
ауслезерлік бұрандаға ауслезерлік кнопканы ауслезерлік шайбаларды салыстырып тексеру және біріктіру арқылы бекіту;
рояль механикасының металл тұғырындағы гаммербанк пен фигуралық бөренені бекіту;
гаммербанкте гаммерштиль тораптарын монтаждау;
гаммерштиль қадамының орналасуын және рояль механикасы шпацилерінің енін тексеру;
фигуралық тораптарды фигуралық бөренеде монтаждау;
контрклавиатура фигурасының тораптарын контрклавиатуралық бөренеде орнату;
қорғасын пломбаларды іріктеу және контрклавиатура фигураларын рояль механикасының мензурасы бойынша қорғасындау.
186. Білуге тиіс:
пианино мен рояльдің өте күрделі бөлшектері мен тораптарын құрастыру және монтаждау әдіс-тәсілдері;
пианино мен рояльдің барлық модельді механикасы мен клавиатураның құрылысы;
пианино мен рояль механикасының кинематикалық схемасы туралы негізгі түсініктер, клавишалық аспаптағы механикасы мен клавиатураның мақсаты және бөлшектер мен тораптардың өңделу мен құрастырылу дәлдігінің клавишалы музыкалық аспаптардың ойнау және дыбыстау сапасына тигізетін әсері;
пианино корпусының монтаждау схемасы және клавиатураның, механика мен ішектің өзара әрекеттесуі;
пианино мен рояльді жасаудың негізгі технологиялық процессі;
Мемлекеттік стандарттарға сәйкес рояль механикасы мен пианино механизмін жасау сапасына қойылатын талаптар;
желім ерітіндісі компоненттерінің сапалық және химиялық құрамы;
музыкалық білім негіздері, шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.

187. Примеры работ:
1) вирбельбанки - сборка;
2) контрклавиатуры роялей - полный монтаж;
3) корпусы пианино и роялей - полная сборка;
4) механика пианино и роялей - полный монтаж.
Параграф 5. Сборщик-монтажник клавишных инструментов, 6-й разряд
188. Характеристика работ:
полная сборка и монтаж высококачественных пианино и роялей всех марок на. экспорт, выставки, по особым заказам;
сборка и обработка опорных, акустических и игровых элементов кабинетного и концертного роялей, пианино высшего качества;
сборка деки с обеспечением прочности, надежности резонирования, наилучшего звучания музыкального инструмента;
установка клавишного механизма со строгим соблюдением статического положения плеч рычагов и опорных точек узлов;
установка молоточков по ударной линии.
189. Должен знать:
технологический процесс изготовления пианино и роялей;
техническую документацию на пианино и рояли всех марок, изготовляемых на экспорт и по особому заказу;
конструкции пианино и роялей различных моделей;
теорию звукообразования, колебания и резонирования струн;
расчеты мензуры пианино и роялей;
технологию обработки материалов, применяемых в процессе изготовления клавишных музыкальных инструментов;
методы сушки древесины и влияние влажности воздуха на изготовление клавишных музыкальных инструментов.
190. Примеры работ:
1) корпусы роялей - изготовление с установкой на ножки;
2) рояли концертные и пианино высококачественные-резонансные работы.
Раздел 4. Производство смычковых инструментов
22. Настройщик-регулировщик смычковых инструментов
Параграф 1. Настройщик-регулировщик смычковых
инструментов, 6-й разряд
191. Характеристика работ:
настройка и регулировка смычковых музыкальных инструментов по камертону (эталону) "ля" первой октавы, имеющему частоту колебаний 440 Гц;
установление и соблюдение выдержки инструментов до полной релаксации струн;
повторная настройка инструментов, окончательная установка душки и подставки;
проверка звучания инструментов по их тембровым и динамическим характеристикам;
проверка мензуры скрипок и монтажных ее размеров;
определение правильности установки подставки по углу наклона к корпусу, точности припасовки ножек подставки к сфере верхней деки;
проверка разбивки струн и высоты их подъема над грифом, соответствия выпиловки акустических элементов подставки утвержденному образцу;
проверка порядка расположения струн в колковой коробке. Регулировка плавности хода колков;
контроль отделки подручного места шейки;
проверка правильности монтажа струнодержателя.
192. Должен знать:
правила и приемы настройки и регулировки смычковых музыкальных инструментов;
мензуры и строй всех видов смычковых музыкальных инструментов;
аккорды струн и основные требования к их качеству;
метод проверки строя смычковых музыкальных инструментов по кварто-квинтовому кругу и правила точности установки душки, подставки и порожков;
музыкальную грамоту;
акустические характеристики громкости;
интервалы и нотную систему записи;
правила проверки влияния акустических данных подставки на оптимальные параметры звучания смычковых музыкальных инструментов;
способы регулирования душки и подставки в зависимости от вида инструмента и оптимальных данных тембровых и динамических характеристик инструментов;
физико-механические свойства древесины, идущей на изготовление смычковых музыкальных инструментов и влияние породы древесины на акустические данные инструмента;
конструкции визуальных приборов настройки и метод работы на них;
понятие об оптимальных параметрах характеристик смычковых музыкальных инструментов и их применение при настройке и регулировке инструментов;
требования, предъявляемые к качеству смычковых музыкальных инструментов.

187. Жұмыс үлгілері:
1) вирбельбанктер – құрастыру;
2) рояль контрклавиатурасы – толық монтаждау;
3) пианино мен рояльдің корпусы – толық құрастыру;
4) пианино мен рояль механикасы – толық монтаждау.
Параграф 5. Клавишалы аспаптарды құрастырып-монтаждаушы, 6-разряд
188. Жұмыс сипаттамасы:
жоғары сапалы пианино мен барлық маркалы, экспортқа шығарылатын, ерекше тапсырыстармен жасалған пианиноны толық құрастыру және монтаждау;
кабинеттік және концерттік рояльдің, жоғары сапалы пианиноның тірек, акустикалық және ойнау элементтерін құрастыру және өңдеу;
музыкалық аспаптың беріктігін, дыбыс шығару беріктігі, жақсы дыбыс шығаруын қамтамасыз ете отырып, үнтілшені құрастыру;
рычаг иығы мен тораптардың тірек нүктелерін статикалық орналасуын қатаң сақтай отырып;
балғашаларды соғу сызығы бойынша орнату.
189. Білуге тиіс:
экспортқа шығарылатын, ерекше тапсырыстармен жасалған пианино мен рояль жасаудың технологиялық процессі;
барлық маркалы пианино мен рояльдің техникалық құжаттамасы, әртүрлі модельді пианино мен рояльдің құрылысы, дыбыс шығару;
ішектердің тербелу және дыбыс шығару теориясы, пианино мен рояльдің мензурасы;
клавишалы музыкалық аспаптарды жасау процессінде қолданылатын материалдарды өңдеу технологиясы;
ағашты кептіру әдістері және ауа ылғалдылығының клавишалы музыкалық аспаптарды жасауға тигізетін әсері.
190. Жұмыс үлгілері:
1) рояль корпусы – аяғына орната отырып жасау;
2) концерттік рояль және жоғары сапалы пианино - резонанстық жұмыстар.
4–бөлім. Қияқты аспаптар өндірісі
22. Қияқты аспаптардың күйін келтіруші-реттеуші
Параграф 1. Қияқты аспаптардың күйін келтіруші-реттеуші, 6-разряд
191. Жұмыс сипаттамасы:
қияқты музыкалық аспаптардың күйін тербеліс жиілігі 440 Гц, бірінші октаваның "ля" камертоны (эталоны) бойынша келтіру және реттеу;
аспаптарды орнату және ішектердің толық релаксациясына дейін сақтау;
аспаптардың күйін қайта келтіру, жылтқышы мен тұғырын түпкілікті орнату;
аспаптың дыбыс шығаруын оның тембрлік және динамикалық сипаттамасы бойынша тексеру;
скрипканың мензурасын және оның монтаждық өлшемдерін тексеру;
тұғырдың корпусқа қатысты бұрыш бойынша дұрыс орналасуын,тұғыр аяғын жоғарғы үнтілшенің сферасына біріктірілуінің дұрыстығын анықтау;
ішектің ажыратылуын және оның гриф үстіне көтерілуі биіктігін, тұғырдың акустикалық элементтерінің аралануының белгіленген үлгіге сәйкес келуін тексеру;
ішектің тікенді қорапта орналасу тәртібін тексеру;
тікеннің жатық қозғалуын реттеу;
мойынның қол астындағы орнының өңделуін бақылау;
ішек ұстағыштың дұрыс монтаждалуын тексеру.
192. Білуге тиіс:
қияқты музыкалық аспаптардың күйін келтіру және реттеу ережесі мен тәсілдері, қияқты музыкалық аспаптардың мензурасы мен барлық түрлерінің құрылысы;
ішектің аккордтары және олардың сапасына қойылатын негізгі талаптар, қияқты музыкалық аспаптардың құрылысын кварт-квинт шеңбері бойынша тексеру әдістері және жылтқышты;
тұғыр мен табалдырықты дәл орнату ережесі, музыкалық білім, дауыстың акустикалық сипаттамасы;
интервал және жазбаның ноталық жүйесі, тұғырдың акустикалық сипатының қияқты музыкалық аспаптардың дыбыс шығаруының тиімді өлшемдеріне тигізетін әсерін тексеру ережесі;
жылтқышпен тұғырды аспаптың түріне және аспаптың тембрлік, динамикалық сипаттамасына байланысты реттеу тәсілдері;
қияқты музыкалық аспаптарды жасауда қолданылатын ағаштың физикалық-механикалық қасиеттері және ағаш жынысының аспаптың акустикалық қасиетіне тигізетін әсері;
визуалды баптау аспаптардың құрылысы және онымен жұмыс істеу әдістері;
қияқты музыкалық аспаптар сипаттамасының тиімді өлшемдері туралы түсінік және оларды аспаптарды баптау және реттеу кезінде пайдалану;
қияқты музыкалық аспаптардың сапасына қойылатын талаптар.

23. Сборщик-монтажник смычковых инструментов
Парарграф 1. Сборщик-монтажник смычковых инструментов, 2-й разряд
193. Характеристика работ:
сборка и монтаж простых деталей и узлов смычковых музыкальных инструментов;
сборка латунных и дюралюминиевых головок с винтами. Запрессовка и обработка головок в специальных приспособлениях. Плотная навивка мишуры на цилиндрический конец трости смычка. Разметка, нарезка, приклейка лайковых колец на концы окантовки мишуры. Изготовление и подготовка к монтажу задвижек колодочки.
194. Должен знать:
приемы и методы сборки простых деталей и узлов смычковых музыкальных инструментов;
физико-механические свойства и пороки древесины, металла, кожи, пластмасс, целлулоида;
наименование, размеры и назначение собираемых деталей и узлов, требования, предъявляемые к качеству их сборки;
размеры мишуры, приемы навивки ее на спецстанке и требования, предъявляемые к ее качеству;
устройство и правила применения специальных приспособлений;
правила заточки и правки инструмента;
наименование и свойства вспомогательных материалов.
195. Примеры работ:
1) бочонки и кольца латунные – монтаж;
2) головки смычков - склеивание целлулоидом.
Параграф 2. Сборщик-монтажник смычковых инструментов, 3-й разряд
196. Характеристика работ:
сборка и монтаж средней сложности деталей и узлов смычковых музыкальных инструментов:
полная сборка смычков всех видов;
строжка криволинейной поверхности грифа по двум пересекающимся дугам с разными радиусами;
обработка радиусов порожков;
отделка подручного места шейки;
подгонка и приклейка грифа к шейке;
установка душки по оптимальным параметрам распора дек;
подгонка ножек подставки к поверхности деки, установка ее с регулировкой верхней части по овалу и высоте грифа;
центровка и сверление отверстий под кнопку;
склеивание двух половинок пластмассовой колодочки толуолом;
подгонка и вставка задвижки в колодочку вручную;
подгонка колодочки к трости;
подбор и вязка пучков волоса по цвету, размеру и количеству волосков по размерам смычков;
вставка волоса, его крепление, поджиг для выравнивания концов;
проверка натяжения волоса, ровности хода винта и стрелы прогиба трости смычка;
сборка подбородников;
наклеивание кожи на скобы подбородника;
сверление отверстия под скобу, монтаж скобы и муфт.
197. Должен знать:
приемы и методы сборки средней сложности деталей и узлов смычковых музыкальных инструментов, виды смычковых инструментов;
свойства клеев, лаков, политур;
приемы склеивания и режимы выдержки;
виды шаблонов, приспособлений и режущего инструмента для сборки и монтажа деталей;
виды шкурок шлифовальных и правила пользования ими;
наладку и регулировку сверлильных станков;
основные сведения по музыкальной грамоте;
приемы игры на музыкальном инструменте;
правила монтажа смычковых музыкальных инструментов, смычков, подбородников;
основные размеры и параметры собираемых деталей и узлов, влияющие на звуковые качества смычковых музыкальных инструментов.

23. Қияқты аспаптарды құрастырушы-монтаждаушы
Параграф 1. Қияқты аспаптарды құрастырушы-монтаждаушы, 2-разряд
193. Жұмыс сипаттамасы:
қияқты музыкалық аспаптардың қарапайым бөлшектері мен тораптарын құрастыру және монтаждау;
бұрандалы жез дюралюминий бастарын құрастыру;
бастарды арнайы айлабұйымдарда нығыздау және өңдеу;
қияқтың таяқшасының цилиндрлік ұшына оқаны тығыздап орау;
оқаның ұшына лайка сақинасын белгілеу, кесу, жабыстыру;
қалыптың ысырмасын жасау және монтаждауға дайындау.
194. Білуге тиіс:
қияқты музыкалық аспаптардың қарапайым бөлшектері мен тораптарын құрастыру және монтаждау әдіс-тәсілдері;
ағаш, металл, былғары, пластмасса, целлулоидтің физикалық-механикалық қасиеттері және ақаулықтары;
құрастырылатын бөлшектер мен тораптардың атауы, өлшемі мен мақсаты, оларды құрастыру сапасына қойылатын талаптар;
оқаның өлшемдері, оны арнайы станокта орау тәсілдері және оның сапасына қойылатын талаптар;
арнайы құралдардың құрылысы және оны пайдалану ережесі;
құралды қайрау және түзету ережесі;
қосалқы материалдардың атаулары мен қасиеттері.
195. Жұмыс үлгілері:
1) жез бөшкелер мен сақиналар - монтаждау;
2) қияқтың бастары - целлулоипен қаптап орау.
Параграф 2. Қияқты аспаптарды құрастырушы-монтаждаушы, 3-разряд
196. Жұмыс сипаттамасы:
қияқты музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын құрастыру және монтаждау;
барлық түрлі қияқтарды толық құрастыру;
шанақтың қиғаш бетін радиустары әртүрлі өзара қиылысқан екі доға бойынша сүргілеу;
табалдырық радиустарын өңдеу;
сабының қол астындағы жерін өңдеу;
шанағын сабына қиыстырып келтіру және жабыстыру;
үнтілшелердің кергі өлшемдері бойынша жылтқышты орнату;
тұғырдың аяғын үнтілшенің бетіне қиыстырып келтіру, жоғарғы бетін шанақтың сопақ беті мен биіктігі бойынша реттей отырып, тұғырдың аяғын орнату;
кнопка орнату үшін саңылауды орталықтау және бұрғылау;
пластмасса қалыптың екі бөлігін толуолмен желімдеу;
ысырманы қиыстырып келтіру және қалыпқа қолмен орнату;
қалыпты таяқшаға қиыстырып келтіру;
қыл бумасын түсі, өлшемі және қыл саны бойынша, қияқ өлшемі бойынша іріктеу және бау етіп түю;
қылды салу, оны бекіту, ұштарын біркелкі ету үшін шетін күйдіру;
қылдың созылуын, бұранданың жылжуының біркелкілігін және қияқ таяқшасының иілу жебесін тексеру;
иек астын құрастыру;
иек асты қапсырма шегесіне былғары жабыстыру;
қапсырма шегені орнату үшін саңылау бұрғылау, қапсырма шеге мен муфтаны монтаждау.
197. Білуге тиіс:
қияқты музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын құрастыру және монтаждау әдіс-тәсілдері;
қияқты аспаптардың түрлері, желім, лак, политра қасиеттері, жабыстыру тәсілдері және сақтау режимі;
бөлшектер мен тораптарды құрастыруға және монтаждауға арналған шаблонның, айлабұйымдар мен кесу құралдарының түрлері;
тегістеу былғарысының түрлері және оларды пайдалану ережесі;
бұрғылау станоктарын баптау және реттеу, музыкалық білім бойынша негізгі мәліметтер;
музыкалық аспаптар ойнау тәсілдері, қияқты музыкалық аспаптарды, қияқтарды, иек астын монтаждау ережесі;
қияқты музыкалық аспаптардың дыбыстық қасиеттеріне әсер ететін құрастырылатын бөлшектер мен тораптардың негізгі өлшемдері мен параметрлері.

198. Примеры работ.
1) струнодержатели – монтаж;
2) усы (жилки) - вставка во все виды инструментов.
Параграф 3. Сборщик-монтажник смычковых инструментов, 4-й разряд
199. Характеристика работ:
сборка и монтаж сложных деталей и узлов смычковых музыкальных инструментов;
полная сборка простых смычковых музыкальных инструментов;
подгонка, стыковка на ус и сборка в формах сложноизогнутых деталей, образующих рамку смычковых музыкальных инструментов;
сборка корпусов простых смычковых музыкальных инструментов;
выравнивание свесов деки по периметру рамки;
центровка осей деки и рамки инструментов;
прорезка гнезда и подгонка шейки грифа к корпусу;
художественная обработка пяточки и подручного места шейки;
центровка и сверление конусных отверстий под колки и кнопку;
накладка, натяжка и предварительная настройка струн;
проверка правильности монтажа;
устранение мелких дефектов с заменой отдельных деталей;
окончательная акустическая регулировка душки по тембровой и динамической характеристике скрипок и альтов.
200. Должен знать:
конструкции и технологический процесс сборки простых смычковых музыкальных инструментов;
режимы обработки собираемых деталей и узлов;
правила подбора древесины, состав и свойства применяемых клеев, их влияние на звуковые качества смычковых музыкальных инструментов;
геометрию заточки, правки специального режущего инструмента;
приемы точной столярной обработки деталей и узлов;
наименование, назначение и качество материалов, идущих для отделки смычковых музыкальных инструментов;
тембровые и динамические характеристики;
расположение струн в струнодержателе, на подставке и в верхнем порожке, правила, приемы проигрывания инструментов.
201. Примеры работ:
1) грифы - приклейка и отделка;
2) колки - монтаж;
3) подставки - регулировка по корпусу и струнам;
4) порожки - подгонка, приклейка;
5) скрипки и альты - полная сборка;
6) струнодержатели - установка на корпус.
Параграф 4. Сборщик-монтажник смычковых инструментов, 5-й разряд
202. Характеристика работ:
полная сборка смычковых музыкальных инструментов средней сложности;
подгонка, стыковка и сборка в формах гнутых крупноразмерных деталей;
ручная обработка продольного овала грифа с учетом параметров двух пересекающихся дуг на криволинейной поверхности;
подгонка грифа к шейке, отделка шейки грифа;
обработка порожков по овалу грифа и деки;
сборка корпусов смычковых музыкальных инструментов средней сложности;
расчет и подгонка высоты обечаек;
прирезка и подгонка шейки к корпусу по величине наклона и высоте грифа над сводом деки;
внешняя столярная и художественная отделка корпуса;
определение высоты верхнего овала подставки и ее расположение согласно мензуре инструмента, угла наклона грифа к корпусу и его высоты;
монтаж струнодержателей с изготовлением подвязки;
разметка и прирезка порожков;
накладка струн, настройка и регулировка инструментов;
монтаж кнопки и штока;
контроль качества монтажа и устранение дефектов.

198. Жұмыс үлгілері:
1) ішек ұстауыштар - монтаждау;
2) жадына (талшық) - аспаптардың барлық түлеріне жапсыру.
Параграф 3. Қияқты аспаптарды құрастырушы-монтаждаушы, 4-разряд
199. Жұмыс сипаттамасы:
қияқты музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектері мен тораптарын құрастыру және монтаждау;
қарапайым қияқты музыкалық аспаптарды толық құрастыру;
уске қиыстырып келтіру және қияқты музыкалық аспаптардың рамасын түзейтін күрделі иілген бөлшектердің нысанына құрастыру;
қарапайым қияқты музыкалық аспаптардың корпусын құрастыру;
үнтілшенің құламасын рамасының периметрі бойынша түзету;
үнтілшенің осін және құралдың рамасын орталықтау;
ұяшықты тілу және гриф мойнын шанағына қиыстырып келтіру;
мойнының басы мен қол астындағы орнын көркем өңдеу;
конустық саңылауларды тікенектері мен кнопкасына арнап орталықтау және бұрғылау;
ішектердің күйін келтіру, керу және алдын ала күйін келтіру;
монтаждың дұрыстығын тексеру;
ұсақ ақаулықтарды жекелеген бөлшектерді ауыстыра отырып жою;
душкасын скрипка мен альттің тембрлік және динамикалық сипаттамасына бойынша түпкілікті акустикалық реттеу.
200. Білуге тиіс:
қияқты музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектері мен тораптарының құрылысы және оларды құрастыру технологиялық процессі;
құрастырылатын бөлшектер мен тораптарды өңдеу режимі, ағаш іріктеу ережесі;
қолданылатын желімнің құрамы мен қасиеттері, олардың қияқты музыкалық аспаптардың сапасына тигізетін әсері;
арнайы кесу құралын қайрау, кесу геометриясы, бөлшектер мен тораптарды нақты ұсталық өңдеу тәсілдері;
қияқты музыкалық аспаптарды өңдеуге қажетті материалдардың атауы, мақсаты және сапасы;
тембрлік және динамикалық сипаттар, ішек ұстағышта, тұғырда және жоғарғы табалдырықта ішектердің орналасуы;
аспаптардың ойнау ережесі, тәсілдері.
201. Жұмыс үлгілері:
1) грифтер – жабыстыру және өңдеу;
2) тікендер – монтаждау;
3) тұғырлар – корпусы мен ішегі бойынша реттеу;
4) табалдырық – қиыстырып келтіру, жабыстыру;
5) скрипкалар мен альт – толық құрастыру;
6) ішек ұстағыш – корпусына орнату.
Параграф 4. Қияқты аспаптарды құрастырушы-монтаждаушы, 5-разряд
202. Жұмыс сипаттамасы:
күрделілігі орташа қияқты музыкалық аспаптарды толық құрастыру;
қиыстырып келтіру және қияқты музыкалық аспаптардың рамасын түзейтін күрделі иілген бөлшектер түрінде құрастыру;
қиғаш сызықты беттегі өзара қиылысқан екі доғаның өлшемдерін ескере отырып, грифтің сопақша бетін қолмен өңдеу;
шанақты мойнына қиыстырып келтіру, шанақтың мойнын өңдеу;
шанақ пен үнтілшенің доғалы бойынша порожканы өңдеу;
күрделілігі орташа қияқты музыкалық аспаптардың корпусын құрастыру;
ернеушелерді есептеу және қиыстырып келтіру;
мойнын тілу және грифтің иілу көлемі мен үнтілшенің біріккен жеріндегі грифтің биіктігі бойынша корпусқа қиыстырып келтіру;
корпусты ұсталық және сыртқы көркем өңдеу;
тұғырдың жоғарғы доғалының биіктігін және оның аспаптың мензурасына сәйкес орналасуын, грифтің корпусқа көлбеу орналасу бұрышын және оның биіктігін анықтау;
буманы жасай отырып, ішек ұстағышты монтаждау. Порожкаларды белгілеу және тілу;
ішек салу, аспаптың күйін келтіру және реттеу;
кнопка мен штокты монтаждау;
монтаж сапасын бақылау және ақаулықтарын жою.

203. Должен знать:
конструкции и технологический процесс сборки средней сложности смычковых музыкальных инструментов;
наименование деталей и узлов, их размеры;
свойства, рецептуру применяемых клеев;
Республиканский стандарт на смычковые музыкальные инструменты;
метод проверки качества сборки и монтажа деталей и узлов;
конструкцию сулаг и специальных приспособлений и правила пользования ими;
чтение чертежей;
контрольно-измерительный инструмент и правила пользования им;
геометрию, правила заточки и правки режущего столярного и слесарного инструментов;
основы музыкальной грамоты и акустики;
способы выявления дефектов монтажных работ при проигрывании;
правила расчетов толщин верхней и нижней дек;
конструктивные особенности применяемых станков, методы их наладки и регулировки;
допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
204. Примеры работ:
Полная сборка, отделка и настройка:
1. альты высококачественные, сольные;
2. скрипки высококачественные, сольные.
Параграф 5. Сборщик-монтажник смычковых инструментов, 6-й разряд
205. Характеристика работ:
полная сборка сложных смычковых музыкальных инструментов;
сборка рамок виолончелей и контрабасов из обечаек, контр-обечаек, уголков и клецев и их отделка;
обработка рамки и. верхнего клеца;
сборка корпусов сложных смычковых музыкальных инструментов;
прорезка на корпусе паза под ус, вставка уса и окончательная отделка уса;
изготовление грифа;
подгонка грифа к пласти шейки, черновая приклейка и отделка его;
разметка, прирезка, подгонка и вклейка шейки с грифом в корпус инструмента;
расчет мензуры для всех видов и размеров виолончелей и контрабасов;
определение угла наклона шейки к оси корпуса, оптимальной высоты грифа над сводом верхней деки;
установление угла скоса верхнего клеца и силы натяжения дек;
определение акустики дек по данным статического прогиба и соответственной частоты колебаний.
206. Должен знать:
конструкции и технологический процесс сборки сложных смычковых музыкальных инструментов;
акустические свойства и особенности разных пород древесины;
требования, предъявляемые к сложным смычковым музыкальным инструментам по физико-механическим, эстетическим и акустическим качествам, музыкальную грамоту;
расчет мензур всех видов и размеров смычковых музыкальных инструментов, расчеты угла наклона шейки грифа по отношению к корпусу и высоте грифа над сводом деки;
расчет столба воздуха в корпусе;
акустический подбор в пары дек;
способы проверки качества оборки смычковых музыкальных инструментов и устранения дефектов сборки.

203. Білуге тиіс:
күрделілігі орташа қияқты музыкалық аспаптардың құрылысы және оларды құрастыру технологиялық процессі;
бөлшектер мен тораптардың атауы, олардың өлшемдері, қолданылатын желімнің қасиеттері мен рецептурасы, қияқты музыкалық аспаптардың қияқты музыкалық аспаптардың Республикалық стандарты, бөлшектер мен тораптардың құрастырылу және монтаждалу сапасын тексеру әдістері;
сулагалар мен арнайы айлабұйымдардың құрылысы және оларды пайдалану ережесі;
сызбаларды оқу, бақылау-өлшеу құралы және оларды пайдалану ережесі;
ұсталық кесу және слесарлық құралдарды қайрау және түзету геометриясы мен ережесі, музыкалық білім және акустика негіздері;
ойнау кезінде монтаждаудың ақаулықтарын анықтау тәсілдері;
жоғарғы және төменгі үнтілшелердің қалыңдығын есептеу ережесі;
қолданылатын станоктардың құрылымдық ерекшеліктері, олардың күйін келтіру және реттеу әдістері;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
204. Жұмыс үлгілері:
Толық құрастыру, өңдеу және күйін келтіру:
1) жоғары сапалы, жеке альт;
2) жоғары сапалы, жеке скрипка
Параграф 5. Қияқты аспаптарды құрастырушы-монтаждаушы, 6-разряд
205. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі қияқты музыкалық аспаптарды толық құрастыру;
виолончель мен контрабастың ернеушелерінен, контр-ернеушеден, бұрыштары мен клецтен рама құрастыру;
рама мен жоғарғы клецті өңдеу;
күрделі қияқты музыкалық аспаптардың корпусын құрастыру;
корпуста усқа арналған кертік тілу, усты орнату және оны түпкілікті өңдеу;
гриф жасау;
грифті мойынның қабатына қиыстырып келтіру, оны жабыстыру және өңдеу;
аспаптың корпусына грифті мойынды белгілеу, тілу және жабыстыру;
виолончель мен контрабастың барлық түрлері мен өлшемдеріне арналған мензураны есептеу;
мойынның корпус осін бүгілу бұрышын, жоғарғы үнтілшенің грифтің тиімді биіктігін анықтау;
жоғарғы клецтің қиғаштау бұрышын және үнтілшенің тартылу күшін белгілеу;
үнтілшенің акустикасын статистикалық иілудің деректерін және тербелістің тиісті жиілігін айқындау.
206. Білуге тиіс:
күрделі қияқты музыкалық аспаптардың құрылысы және оны құрастырудың технологиялық процессі;
ағаштың әртүрлі жынысының акустикалық қасиеттері және ерекшеліктері, күрделі қияқты музыкалық аспаптарға физикалық-механикалық;
эстетикалық және акустикалық қасиеттері бойынша қойылатын талаптар, музыкалық білім, қияқты музыкалық аспаптардың әр түрлі және өлшемді мензураны есептеу;
гриф монының иілу бұрышын корпусқа және үнтілше жиынтығының үстіндегі грифтің биіктігіне қатысты есептеу;
корпустағы ауа бағанын есептеу, үнтілшелерді жұптап акустикалық іріктеу;
қияқты музыкалық аспаптардың сапасын тексеру тәсілдері және құрастыру ақаулықтарын жою.

207. Примеры работ:
Полная сборка, отделка и настройка:
1) виолончели;
2) контрабасы.
Раздел 5. Производство щипковых инструментов
24. Аэрографист щипковых инструментов
Параграф 1. Аэрографист щипковых инструментов, 2-й разряд
208. Характеристика работ:
нанесение покрытия водными или спиртовыми красителями и лаками методом аэрографии на детали и узлы щипковых музыкальных инструментов;
тонирование от темного тона к светлому распылителем;
установка деталей и узлов в распылительной кабине;
контроль качества аэрографии.
209. Должен знать:
приемы и методы окрашивания деталей и узлов музыкальных инструментов методом аэрографии;
правила работы распылителем в распылительной кабине;
составы и свойства красителей и лаков, применяемых при аэрографии, их влияние на музыкальные качества каждого вида инструмента.
210. Примеры работ:
Нанесение покрытия методом аэрографии:
1) грифы гитар;
2) корпусы гитар.
Параграф 2. Аэрографист щипковых инструментов, 3-й разряд
211. Характеристика работ:
нанесение покрытия водными или спиртовыми красителями и лаками методом аэрографии на готовые щипковые музыкальные инструменты;
художественное тонирование от темного тона к светлому распылителем;
установка изделия в распылительной кабине;
подготовка красителя по заданной рецептуре;
определение дальности, диаметра и угла наклона струи распылителя;
выявление и устранение обнаруженных дефектов.
212. Должен знать:
приемы и методы окрашивания щипковых музыкальных инструментов методом аэрографии;
способ нанесения красителей по колеру;
породы, пороки и физико-механические свойства древесины;
ее восприятие лаков и красителей при порозаполнении;
световой и цветовой спектры, способ перехода от одного тона к другому;
способ художественного подбора оттенков красителей при отделке поверхности различных видов щипковых музыкальных инструментов;
метод устранения дефектов в крашении и подгонке красителя по общему фону колера.
213. Примеры работ:
Нанесение покрытия методом аэрографии:
1) балалайки;
2) мандолины;
3) оркестровые инструменты.
Параграф 3. Аэрографист щипковых инструментов, 4-й разряд
214. Характеристика работ:
нанесение рисунка или орнамента простой композиции на деки, корпусы и готовые щипковые музыкальные инструменты по трафарету;
доведение рисунка кистью, нанесение оттенков и бликов;
исправление неровностей рисунка, растушевка резких переходов тонов красок;
приготовление красителя и составление колера красок с подбором тонов по рисунку;
определение дальности струи и диаметра факела по вязкости лака и консистенции красителя.
215. Должен знать:
приемы и методы нанесения рисунка или орнамента простой композиции на поверхность древесины;
методы составления простых орнаментов и рисунков;
требования, предъявляемые к качеству отделки музыкальных инструментов, влияние аэрографии на их внешний вид.

207. Жұмыс үлгілері:
Толық құрастыру, өңдеу және баптау:
1) виолончель;
2) контрабас.
5–бөлім. Шертпелі аспаптар өндірісі
24. Шертпелі аспаптарға бүркуші
Параграф 1. Шертпелі аспаптарға бүркуші, 2-разряд
208. Жұмыс сипаттамасы:
шертпелі музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарына бүрку әдісімен су немесе спирт бояғыштарын бүрку;
қара реңктен ақшылт реңкке бүріккіштің көмегімен түсін өзгерту;
бүріккіш кабинаға бөлшектер мен тораптарды орнату;
бүрку сапасын бақылау.
209. Білуге тиіс:
музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын бүрку тәсілі арқылы бояу әдіс-тәсілдері;
бүрку кабинасында бүріккішпен жұмыс істеу ережесі;
бүрку кезінде қолданылатын бояу мен лактың құрамы мен қасиеттері;
олардың әрбір музыкалық аспаптың сапасына тигізетін әсері.
210. Жұмыс үлгілері:
Бүрку әдісімен қаптау:
1) гитара грифін;
2) гитараның шанағы.
Параграф 2. Шертпелі аспаптарға бүркуші, 3-разряд
211. Жұмыс сипаттамасы:
дайын шертпелі музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарына бүрку әдісімен су немесе спирт бояғыштарын бүрку;
қара реңктен ақшылт реңкке бүріккіштің көмегімен көркем тондау;
бұйымды бүрку кабинасына орнату, бояуды белгіленген рецептура бойынша дайындау;
бүріккіш ағынының ұзақтығын, диаметрі мен иілу бұрышын анықтау;
ақаулықтарды анықтау және анықталған ақаулықтарды түзету.
212. Білуге тиіс:
шертпелі музыкалық аспаптарды бүрку тәсілі арқылы бояу әдіс-тәсілдері;
бояуларды колер бойынша жағу тәсілдері, ағаш жынысы, ақаулықтары мен физикалық-механикалық қасиеттері, оның түтіктерін толтыру кезінде лак пен бояуды қабылдауы;
жарық және түс спектрлері, бір тоннан екінші тонға ауысу тәсілдері;
әр түрлі шертпелі музыкалық аспаптардың бетін өңдеу кезінде бояу реңктерін көркемдік іріктеу тәсілдері;
колердің жалпы тоны бойынша бояудың ақаулықтарын жою және бояғыштарды лайықтау әдістері.
213. Жұмыс үлгілері:
Бүрку әдісімен қаптау:
1) балалайканы;
2) мандолинаны;
3) оркестрлік аспаптарға.
Параграф 3. Шертпелі аспаптарға бүркуші, 4-разряд
214. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым пішінді суреттерді немесе оюды үнтілшеге, корпусқа және дайын шертпелі музыкалық аспаптарға трафарет бойынша салу;
суретті кистьпен жетілдіру, реңк пен блик жағу;
суреттің кедір-бұдырлығын түзету, бояу реңктерінің айқын білініп тұрған айырмашылықтарын солғындату;
бояу дайындау және бояу колерін сурет бойынша тон таңдай отырып жасау;
ағынның алшақтығы мен факел диаметрін лактың тұтқырлығы мен бояу консистенциясы бойынша анықтау.
215. Білуге тиіс:
ағаштың бетіне қарапайым композициялы сурет немесе ою салудың әдіс-тәсілдері, қарапайым сурет пен композиция жасау әдістері;
музыкалық аспаптардың өңделу сапасына қойылатын талаптар;
бүркудің оның сыртқы түріне тигізетін әсері.

216. Примеры работ:
1) балалайки, мандолины полуовальные высококачественные - покрытие методом аэрографии, с нанесением рисунка;
2) гитары эстрадные высококачественные - покрытие цветными лаками методом аэрографии.
Параграф 4. Аэрографист щипковых инструментов, 5-й разряд
217. Характеристика работ:
нанесение рисунка или орнамента средней сложности и сложной композиции на деки, корпусы и готовые щипковые музыкальные инструменты;
разработка рисунков и орнаментов и изготовление по ним трафаретов;
имитация древесины под ценные породы распылителем;
доработка рисунка кистью различными лаками и красителями;
многократное покрытие рисунка лаком, сушка в естественных условиях, расшлифовка лаковой пленки;
подбор красителей и составление колера по разработанной тональности светового спектра рисунка;
расчет композиции рисунка по габариту музыкального инструмента с соблюдением масштабности;
составление красителя, определение его вязкости;
регулировка и настройка распылителя.
218. Должен знать:
приемы и методы нанесения рисунка или орнамента средней сложности и сложной композиции на поверхность древесины;
способы разработки художественных рисунков и орнаментов;
правила подбора лаков, красок и метод нанесения их по выбранному колеру;
технологический процесс изготовления лаков и их растворителей;
требования, предъявляемые к качеству отделки аэрографией;
способ регулировки и настройки распылителя на все виды красителей разной консистенции.
219. Примеры работ:
Художественная аэрография:
1) гитары концертные;
2) инструменты высококачественные музыкальные по особому заказу;
3) инструменты высококачественные оркестровые.
25. Настройщик щипковых инструментов
Параграф 1. Настройщик щипковых инструментов, 3-й разряд
220. Характеристика работ:
настройка простых щипковых музыкальных инструментов;
проверка качества пазов на порожке под струны балалаек-прима;
приправка подставок по высоте в зависимости от величины наклона грифа по отношению к корпусу;
установление местоположения подставки на деке по мензуре инструмента;
размещение струн на подставке и пропиливание на ней пазов под струны;
настройка первой струны балалаек-прима по камертону (эталону) "ля" первой октавы, имеющего частоту колебаний 440 Гц;
настройка второй и третьей струн в соответствии со строем инструмента;
проверка звучания струн в октаву и уточнение местоположения подставки на деке;
проигрывание каждой струны по всем ладам и определение на слух правильности строя балалаек-прима по всему диапазону;
устранение обнаруженных недостатков при настройке.
221. Должен знать:
правила и приемы настройки простых щипковых музыкальных инструментов и способ проверки правильности расположения ладов по мензуре;
конструкцию простых щипковых музыкальных инструментов;
основы музыкальной грамоты;
методы проверки игровых качеств инструмента, настройки и чистоты звучания по соответствующему строю.

216. Жұмыс үлгілері:
1) жартылай доғал, жоғары сапалы балалайкалар, мандолиндер – сурет сала отырып, бүрку тәсілімен қаптау;
2) гитары эстрадалық жоғары сапалы гитаралар – бүрку тәсілімен түрлі-түсті лак жағу.
Параграф 4. Шертпелі аспаптарға бүркуші, 5-разряд
217. Жұмыс сипаттамасы:
үнтілшеге, корпусқа және дайын шертпелі музыкалық аспаптарға күрделілігі орташа сурет немесе күрделі композициялы ою салу;
сурет пен ою жасау және олар бойынша трафарет жасау;
ағашты бүріккіштің көмегімен бағалы жыныс түрінде көрсету;
суретті кистьпен әртүрлі лак немесе бояулармен жетілдіру;
суретке көп қабаттап лак жағу, табиғи жағдайда кептіру, лак қабатын тегістеу;
бояу іріктеу және суреттің жарық спектрінің әзірленген үйлесімділігі бойынша колер дайындау;
сурет композициясын ауқымдылығын сақтай отырып, музыкалық аспаптың көлемі бойынша есептеу;
бояу жасау, оның тұтқырлығын анықтау;
бүріккішті реттеу және баптау.
218. Білуге тиіс:
күрделілігі орташа және күрделі композициялы сурет немесе оюды ағаш бетіне салудың әдіс-тәсілдері;
көркем сурет пен ою жасау тәсілдері;
лак, бояу іріктеу ережесі және оларды таңдалған колерге жағу әдісі;
лак және оның еріткіштерін жасау технологиялық процессі;
бүріккішпен өңдеу сапасына қойылатын талаптар, бүріккішті консистенциясы әр түрлі бояудың барлық түрлеріне реттеу және баптау тәсілдері.
219. Жұмыс үлгілері:
Көркем бүрку:
1) концерттік гитаралар;
2) жоғары сапалы ерекше тапсырыспен жасалған аспаптар;
3) жоғары сапалы оркестрлік аспаптар.
25. Шертпелі аспаптардың күйін келтіруші
Параграф 1. Шертпелі аспаптардың күйін келтіруші, 3-разряд
220. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым шертпелі музыкалық аспаптардың күйін келтіру;
прима балалайканың ішектерінің астындағы бос орынға арналған ойықтың сапасын тексеру;
грифтің корпусқа қатысты көлбеу орналасу алшақтығына байланысты тұғырларды биіктігі бойынша түзету;
аспаптың мензурасы бойынша үнтілшедегі тұғырдың орналасатын орнын белгілеу;
ішектің тұғырда орналасуы және одан ішекке арналған ойықтарды егеулеу;
прима балалайканың бірінші ішегінің күйін тербеліс жиілігі 440 Гц, бірінші октаваның "ля" камертоны (эталоны) бойынша келтіру;
екінші және үшінші ішекті аспаптың қатарына қарай күйін келтіру;
ішектердің бір октавада үндесуін тексеру және тұғырдың үнтілшеде орналасуын нақтылау;
әрбір ішектің барлық үйлесімде ойнату және прима балалайка қатарының барлық диапазон бойынша дұрыстығын тыңдап көру арқылы анықтау;
күйін келтіру кезінде анықталған кемшіліктерді түзету.
221. Білуге тиіс:
қарапайым шертпелі музыкалық аспаптардың күйін келтіру ережесі мен тәсілдері және үндесімдердің дұрыс орналасуын мензура бойынша тексеру;
қарапайым шертпелі музыкалық аспаптардың құрылысы;
музыкалық білім негіздері;
аспаптың ойнау қасиеттерін, тиісті қатары бойынша аспаптың күйінің келтірілуі мен үн тазалығын тексеру әдістері.

Параграф 2. Настройщик щипковых инструментов, 4-й разряд
222. Характеристика работ:
настройка щипковых музыкальных инструментов средней сложности;
установление высоты струн над ладовыми пластинами гитар по чертежам;
настройка первой струны по камертону (эталону) "ля" первой октавы, имеющего частоту колебаний 440 Гц;
настройка остальных струн по первой струне в соответствии со строем;
проверка звучания гитар и точности их настройки проигрыванием по всему диапазону;
проверка точности установления ладовых пластин на грифе с устранением дефектов;
вытягивание струн при настройке и определение устойчивости их в эксплуатации;
оценка игровых и звуковых качеств гитар.
223. Должен знать:
конструкцию, правила и приемы настройки щипковых музыкальных инструментов средней сложности;
расчет и метод построения мензуры;
определение чистоты звучания инструмента;
правила применения медиаторов.
Параграф 3. Настройщик щипковых инструментов, 5-й разряд
224. Характеристика работ:
настройка и регулировка сложных щипковых музыкальных инструментов;
регулировка в процессе настройки постановки грифа, высоты струн над ладовыми пластинами, высоты и местоположения подставки и порожка;
устранение дефектов в установке и отделке ладовых пластин на грифе;
точная настройка инструментов, оборудованных струнами на капроне, нейлоне после их вытягивания;
монтаж закрытого колкового механизма оркестровых инструментов, навесных панцирей высококачественных гитар, домр и балалаек;
монтаж электромагнитного звукоснимателя эстрадных гитар;
субъективная оценка качества звучания высококачественных музыкальных инструментов, удобств игры в соответствии с требованиями музыкантов-профессионалов.
225. Должен знать:
правила и приемы настройки сложных щипковых музыкальных инструментов, их конструкцию, строй;
диапазон звучания различных щипковых музыкальных инструментов;
номенклатуру колкового механизма, струн, струнодержателей, кнопок, подставок и других деталей;
породы, пороки и физико-механические свойства древесины;
контрольно-измерительный инструмент и правила пользования им.
226. Примеры работ:
Настройка:
1) инструменты щипковые оркестровые;
2) инструменты щипковые по особым заказам, кроме арф.
Параграф 4. Настройщик щипковых инструментов, 6-й разряд
227. Характеристика работ:
настройка особо сложных щипковых музыкальных инструментов (арф) по камертону (эталону) "ля" первой октавы, имеющего частоту колебаний 440 Гц, по кварто-квинтовому кругу в тональности "до-бемоль – мажор";
регулирование арф в бекарном и диезном положениях педалей по тональности соответственно "до – мажор" и "до-диез – минор";
проверка работы педального и главного механизмов, регулирование силы нажатия на педали при перестройке струн из одной тональности в другую;
определение качества струн;
регулирование силы натяжения струн;
обыгрывание арф после регулировки;
устранение выявленных дефектов, призвуков, шумов в педальном и главном механизмах;
оценка звуковых и игровых качеств арф;
определение тембра и динамичности звучания.

Параграф 2. Шертпелі аспаптардың күйін келтіруші, 4-разряд
222. Жұмыс сипаттамасы:
күрделілігі орташа шертпелі музыкалық аспаптардың күйін келтіру;
ішекті сызбалар бойынша гитараның саз пластиналарын биіктетіп орналастыру;
бірінші ішегінің күйін тербеліс жиілігі 440 Гц, бірінші октаваның "ля" камертоны (эталоны) бойынша келтіру;
қалған ішектердің күйін қатарға сәйкес бірінші ішекке үндестіріп келтіру;
гитараның дыбыс шығаруын және оның күйінің келтірілуінің дәлме-дәлдігін барлық диапазоны бойынша ойнату арқылы тексеру;
саз пластиналарының грифте орналастыру дәлдігін, ақаулықтарын түзете отырып тексеру;
күйін келтіру кезінде ішектерді тарту және олардың пайдалануға беріктігін анықтау;
гитараның ойнау және дыбыстау сапасын бағалау.
223. Білуге тиіс:
күрделілігі орташа шертпелі музыкалық аспаптардың құрылысы;
күйін келтіру ережесі мен тәсілдері;
мензураның құрылымын есептеу және әдістері;
аспаптың ойнау тазалығын анықтау, медиаторларды пайдалану ережесі.
Параграф 3. Шертпелі аспаптардың күйін келтіруші, 5-разряд
224. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі шертпелі музыкалық аспаптардың күйін келтіру және реттеу;
күйін келтіру процессінде грифтің орналасуын, ішектің саз пластиналарынан биіктігін, тұғыр мен порожканың биіктігі мен орналасқан орнын реттеу;
грифке саз пластиналарын орнату және оларды өңдеу кезінде ақаулықтарды түзету;
капрон, нейлон негізді ішектермен жабдықталған аспаптардың күйін дәлме-дәл келтіру;
оркестрлік аспаптардың, жоғары сапалы гитара, домбыра және балалайканың тоспалы панцирінің жабық тікен механизмін монтаждау;
эстрадалық гитараның электромагниттік дыбыс түсіргішін монтаждау;
кәсіпқой музыканттардың талаптарына сәйкес жоғары сапалы музыкалық аспаптардың дыбыстау сапасын, ойнау ыңғайлылығын субъективті бағалау.
225. Білуге тиіс:
күрделі шертпелі музыкалық аспаптардың күйін келтіру ережесі мен тәсілдері, олардың құрылысы мен құрылымы;
әр түрлі шертпелі музыкалық аспаптардың дыбыстау диапазоны, тікенді механизмі, ішек, ішек байлағыш, кнопка, тұғыр және басқа да бөлшектер номенклатурасы;
ағаш жынысы, ақаулықтары және физикалық - механикалық қасиеттері;
бақылау-өлшеу аспаптары және оларды пайдалану ережесі.
226. Жұмыс үлгілері:
Күйін келтіру:
1) оркестрлік шертпелі аспаптар;
2) арфадан басқа, жеке тапсырыспен жасалатын шертпелі аспаптар;
Параграф 4. Шертпелі аспаптардың күйін келтіруші, 6-разряд
227. Жұмыс сипаттамасы:
өте күрделі шертпелі музыкалық аспаптардың (арфаның) күйін тербеліс жиілігі 440 Гц, бірінші октаваның "ля" камертоны (эталоны) бойынша, "до-бемоль – мажор" үндесімділігінде кварт-квинт шеңбері бойынша келтіру;
арфа педальдарының бекарлық және диездік күйінде тиісінше "до – мажор" және "до-диез – минор" үндесімділігінде реттеу;
педаль және негізгі механизмдердің жұмысын тексеру, ішектерді бір үндесімділіктен басқасына көшірген кезде педальді басу күшін реттеу. Ішектің сапасын анықтау;
ішектердің тартылыс күшін реттеу;
арфаны реттегеннен кейін шертіп байқау;
педаль және негізгі механизмдердің анықталған ақаулықтарын, қосымша үндері мен шуылды жою;
арфаның дыбыстық және ойнау сапасын бағалау;
дыбыс тембрі мен динамикалығын анықтау.

228. Должен знать:
правила настройки и регулирования арф в бекарном и диезном положениях педалей;
технику обыгрывания;
способы устранения обнаруженных дефектов;
конструкцию арфы, взаимодействие частей главного и педального механизмов;
правила игры на арфе в объеме музыкального училища;
методы определения качества звучания арфы и ее игровых особенностей.
26. Расшлифовщик фильеров
Параграф 1. Расшлифовщик фильеров, 3-й разряд
229. Характеристика работ:
расшлифовка новых и доводка в размер бывших в употреблении алмазных, кремневых и победитовых фильеров на специальных станках;
волочение латунной и красно-медной проволоки на волочильных станках;
многократная смена стальной конусной иглы во вращающемся фильере;
контрольная протяжка через фильер отрезков проволоки;
установка зажимной цанги по диаметру обрабатываемого фильера;
проверка правильности установки фильера, цанги, устранение биений;
изготовление и подбор по размерам стальных конусных игл для фильеров;
составление шлифовальной смеси.
230. Должен знать:
методы расшлифовки и доводки в размер фильеров;
конструкции специальных станков по шлифовке фильеров;
последовательность хода фильеров при расшлифовке;
основные свойства металла и особенности его обработки;
свойства применяемых карбидного порошка, алмазной пудры и других вспомогательных материалов;
способ приготовления шлифовальной смеси;
метод изготовления стальных конусных игл;
правила пользования контрольно-измерительными инструментами.
27. Сборщик-монтажник щипковых инструментов
Параграф 1. Сборщик-монтажник щипковых инструментов, 1-й разряд
231. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ к сборке щипковых музыкальных инструментов;
подбор деталей по цвету древесины;
очистка деталей и узлов от пыли сжатым воздухом в распылительной кабине;
подготовка деталей к общей сборке.
232. Должен знать:
способы и основные приемы, применяемые при выполнении подготовительных работ к сборке щипковых музыкальных инструментов;
правила пользования ручным столярным инструментом;
состав и свойства клеев, наименование и назначение деталей;
требования, предъявляемые к деталям перед сборкой.
233. Примеры работ:
1) винты и ключи гитарные - сборка;
2) жилки розеточные - подбор и связка в пучки;
3) обкладки задинок балалайки - приклеивание;
4) стрелки корпусов гитар и мандолин - подбор и вклеивание;
5) точки грифа целлулоидные - вставка.
Параграф 2. Сборщик-монтажник щипковых инструментов, 2-й разряд
234. Характеристика работ:
сборка и монтаж простых узлов щипковых музыкальных инструментов с применением специальных приспособлений;
монтаж струнодержателей, кнопок и других деталей на корпус щипковых музыкальных инструментов, кроме оркестровых и высококачественных;
обработка простых деталей и узлов на специальных станках;
натяжение струн на специальном станке и установление их на порожке грифа гитары;
проверка качества материалов, полуфабрикатов, готовых деталей.

228. Білуге тиіс:
арфа педальдарының бекарлық және диездік күйінде оның күйін келтіру және реттеу ережесі;
шертіп көру техникасы,
анықталған ақаулықтарды түзету тәсілдері;
арфаның құрылысы, педаль және негізгі механизмдері бөліктерінің өзара әрекеттесуі;
музыкалық училище деңгейінде арфа шерту ережесі;
арфаның дыбыстау сапасын және оны шерту ерекшеліктерін анықтау әдістері.
26. Фильерді тегістеуші
Параграф 1. Фильерді тегістеуші, 3-разряд
229. Жұмыс сипаттамасы:
жаңа алмас, кремний және победит фильерлерін тегістеу және қолданылған алмас, кремний және победит фильерлерінің көлеміне арнайы станоктарда жетілдіру;
сым созатын станоктарда жез және қызыл мыс сымды созу;
айналмалы фильердегі болат конус инені көп мәрте ауыстыру;
сым үзіктерін фильер арқылы түпкілікті керу;
қысқаш цанганы өңделетін фильер диаметрі бойынша орнату;
фильердің, цанганың дұрыс орнатылуын тексеру, соққыларды тоқтату;
фильерге арналған болат конус инені жасау және мөлшері бойынша іріктеу;
Тегістеу қоспасын дайындау.
230. Білуге тиіс:
тегістеу және фильер көлеміне дейін жетілдіру әдістері, фильерді тегістеуге арналған арнайы станоктардың құрылысы;
тегістеу кезінде фильер қадамының жүйелілігі, металдың негізгі қасиеттері және оны өңдеу ерекшеліктері;
қолданылатын карбид ұнтағының, алмас пудра мен басқа да қосымша материалдардың негізгі қасиеттері;
тегістеу қоспасын дайындау тәсілдері;
болат конус ине жасау әдістері;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережесі.
27. Шертпелі аспаптарды құрастырып-монтаждаушы
Параграф 1. Шертпелі аспаптарды құрастырып-монтаждаушы, 1-разряд
231. Жұмыс сипаттамасы:
шертпелі музыкалық аспаптарды құрастыруға дайындық жұмыстарын орындау;
бөлшектерді ағаш түсі бойынша іріктеу;
бөлшектер мен тораптарды шаң-тозаңнан бүріккіш кабинада ауа ағынымен тазалау;
бөлшектерді жалпы құрастыруға дайындау.
232. Білуге тиіс:
шертпелі музыкалық аспаптарды құрастыруға дайындық жұмыстарын орындау кезінде қолданылатын тәсілдер мен негізгі әдістер;
қол ұсталық құралын пайдалану ережесі;
желімнің құрамы мен қасиеттері;
бөлшектердің атауы мен мақсаты, құрастыру алдында бөлшектерге қойылатын талаптар.
233. Жұмыс үлгілері:
1) гитараның бұрандалары мен кілттері – құрастыру;
2) розеткалық талсым – іріктеу және бума етіп түю;
3) балалайканы қаптау – жабыстыру;
4) гитара мен мандолинаның шанақтарының тілі - іріктеу және жабыстыру;
5) грифтің целлулоид нүктелері – орнату.
Параграф 2. Шертпелі аспаптарды құрастырып-монтаждаушы, 2-разряд
234. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым шертпелі музыкалық аспаптарды арнайы айлабұйымдарды пайдалана отырып құрастыру және монтаждау;
ішек ұстағыштарды, кнопкаларды және басқа да бөлшектерді, оркестрлік және жоғары сапалы түрлерінен басқа шертпелі музыкалық аспаптардың шанағына монтаждау;
қарапайым бөлшектер мен тораптарды арнайы станокта өңдеу;
ішектерді арнайы станокта керу және оны гитара грифінің порожкасына орнату;
материалдардың, жартылай дайын өнімдердің, дайын бөлшектердің сапасын тексеру.

235. Должен знать:
технологический процесс сборки и монтажа простых узлов в соответствии с видом щипкового музыкального инструмента;
номенклатуру, Государственный стандарт и технические условия на колковый механизм, струны, подставки, струнодержатели и другие детали, применяемые при сборке и монтаже;
ассортимент выпускаемых щипковых музыкальных инструментов;
устройство применяемых станков;
ручной столярный инструмент и метод его заточки.
236. Примеры работ:
1) головки грифов гитар, балалаек, мандолин - сверление отверстий под шурупы;
2) корпусы гитар - зачистка фальца;
3) механизмы колковые гитар, балалаек, мандолин - установка в гнезда головки грифа.
Параграф 3. Сборщик-монтажник щипковых инструментов, 3-й разряд
237. Характеристика работ:
сборка и монтаж средней сложности узлов щипковых музыкальных инструментов с применением специальных приспособлений;
станочная обработка собранных узлов на деревообрабатывающих станках;
подбор деталей по цвету, текстуре и видам распиловки;
приклеивание и дополнительное крепление подставок к корпусу гитар;
зачистка лаковой пленки на станке;
сборка грифов гитар с корпусами;
определение угла наклона грифов;
разметка отверстий под винт в клеце корпусов;
сверление отверстий под винт грифов на горизонтально-сверлильных станках;
сборка колкового механизма щипковых музыкальных инструментов;
монтаж узла червяка, колонки, червячных шестеренок со стойкой и соединительной планкой;
обкатка собранного колкового механизма на специальном, разверточном станке;
проверка правильности взаимодействия узлов колкового механизма в соответствии с чертежами.
238. Должен знать:
технологический процесс сборки и монтажа средней сложности узлов щипковых музыкальных инструментов;
конструкции и мензуры щипковых музыкальных инструментов;
правила расчета местоположения подставок на корпусах и расчета мензуры на грифах;
консистенции применяемых клеев;
температурные режимы склеивания деталей и узлов в зависимости от качества древесины;
геометрию заточки и правки режущего инструмента;
контрольно-измерительный инструмент и правила пользования им;
устройство применяемых станков и правила работы на них.
239. Примеры работ:
1) деки гитар - вклеивание розеток;
2) корпусы гитар, балалаек, мандолин плоских и полуовальных-полная сборка;
3) панцири балалаек - вклеивание в деку;
4) ручки грифов гитар, балалаек, мандолин - приклеивание наклеек;
5) ручки грифов мандолин полуовальных и плоских - приклеивание к корпусу;
6) щитки и бортики мандолин овальных - приклеивание к корпусу.
Параграф 4. Сборщик-монтажник щипковых инструментов, 4-й разряд

235. Білуге тиіс:
шертпелі музыкалық аспаптардың түріне байланысты қарапайым тораптарды құрастыру және монтаждаудың технологиялық процессі;
тікенді механизм, ішек, тұғыр, ішек ұстағыш және құрастыру мен монтаждау кезінде қолданылатын басқа да бөлшектердің номенклатурасы;
мемлекеттік стандарты және техникалық шарттары, шығарылатын шертпелі музыкалық аспаптардың түржиыны;
қолданылатын станоктардың құрылысы, қол ұсталық құрал және оны қайрау әдістері.
236. Жұмыс үлгілері:
1) гитара, балалайка, мандолина грифтерінің басы-шуруп орнату үшін саңылау бұрғылау;
2) гитара шанағы – фальцті тазалау;
3) гитара, балалайка, мандолинаның тікен механизмдері-гриф басына ұяшықтарды орнату.
Параграф 3. Шертпелі аспаптарды құрастырып-монтаждаушы, 3-разряд
237. Жұмыс сипаттамасы:
күрделілігі орташа шертпелі музыкалық аспаптарды арнайы айлабұйымдарды пайдалана отырып құрастыру және монтаждау;
құрастырылған тораптарды ағаш өңдеу станогында станоктық өңдеу;
бөлшектерді түсі, текстурасы мен егеу түріне қарай іріктеу;
жапсырманы жабыстыру және гитараның шанағына қосымша бекіту;
станокта лак қабатын тазалау;
гитара грифін шанағына құрастыру;
грифтің иілу бұрышын анықтау;
шанақ клеціндегі бұрандаға арнап саңылау белгілеу;
гриф бұрандасына арнап көлденең-бұрғылау станогында саңылау бұрғылау;
шертпелі музыкалық аспаптардың тікен механизмін құрастыру;
бұрамдық торабын, колонканы, бұрамдық тістегершіктерді тұғырға және біріктіретін планкаға монтаждау;
құрастырылған тікенді механизмді арнайы жазу станогында байқап көру;
тікенді механизмнің тораптарының өзара әрекеттесуінің дұрыстығын сызбаға сәйкес тексеру.
238. Білуге тиіс:
күрделілігі орташа шертпелі музыкалық аспаптарды құрастыру және монтаждау технологиялық процессі;
шертпелі музыкалық аспаптарды құрылысы мен мензурасы, шанақтағы тұғырдың орналасуын есептеу және грифтегі мензураны есептеу ережесі;
ағаш сапасына байланысты бөлшектер мен тораптарды жабыстырудың температуралық режимдері;
кесу құралын қайрау және түзету геометриясы, бақылау-өлшеу құралы және оны пайдалану ережесі;
қолданылатын станоктардың құрылысы және оларды пайдалану ережесі.
239. Жұмыс үлгілері:
1) гитараның үнтілшесі - розетканы жабыстыру;
2) гитара, балалайка, мандолинаның тегіс және жартылай сопақша шанағы – толық құрастыру;
3) балалайка панцирі – үнтілшеге жабыстыру;
4) гитара, балалайка, мандолина грифтерінің тұтқасы – жапсырмаларын жабыстыру;
5) тегіс және жартылай сопақша мандолина грифтерінің тұтқасы – шанаққа жабыстыру;
6) сопақ мандолинаның қалқаны мен жиекшелері – шанаққа жабыстыру.
Параграф 4. Шертпелі аспаптарды құрастырып-монтаждаушы, 4-разряд

240. Характеристика работ:
сборка и монтаж сложных узлов щипковых музыкальных инструментов с применением специальных приспособлений;
полная сборка простых щипковых музыкальных инструментов;
профильная столярная обработка деталей, узлов и собранных щипковых музыкальных инструментов вручную по чертежам,
подбор целлулоида по цвету;
станочная обработка отдельных узлов;
установка и крепление порожка на грифе, подгонка его по высоте;
установка и крепление колкового механизма на головке грифа оркестровых музыкальных инструментов;
проверка плотности прилегания планки;
проверка точности установки ладовых пластин по мензуре и зачистка их по высоте грифа в одной плоскости;
проверка разбивки мензуры по двенадцатиступенному равномерно темперированному строю;
заоваливание вручную ладовых пластин по кромке грифа;
разметка положения дополнительных ладов на деке оркестровых щипковых музыкальных инструментов;
наладка, регулировка станков;
заточка фрез, сверл и установка их на станках.
241. Должен знать:
технологический процесс сборки и монтажа сложных узлов для каждого вида щипковых музыкальных инструментов;
чтение чертежей, ассортимент оркестровых щипковых музыкальных инструментов;
их мензуру и конструкции, породы, пороки древесины;
сорта и свойства целлулоида;
режимы обработки деталей, номенклатуру струн и колковых механизмов для различных видов щипковых музыкальных инструментов; припуски и допуски на обработку деталей, конструктивные особенности применяемых станков, способы их наладки и регулировки.
242. Примеры работ:
1) гитары высококачественные - сборка;
2) грифы щипковых музыкальных инструментов - доводка профиля;
3) домры - установка и обработка клеца на специальном приспособлении;
4) ручки грифов оркестровых балалаек - выборка гнезд под головку и вклейка головки.
Параграф 5. Сборщик-монтажник щипковых инструментов, 5-й разряд
243. Характеристика работ:
сборка и монтаж особо сложных узлов щипковых музыкальных инструментов с применением специальных приспособлений;
точная подгонка и доводка деталей и узлов корпусов;
полная сборка средней сложности щипковых музыкальных инструментов;
подбор деталей для сборки щипковых музыкальных инструментов по цвету, текстуре и по направлению древесных волокон с учетом акустических свойств древесины;
монтаж педального механизма и основания арф и предварительная регулировка взаимодействия частей;
установка звукоснимателя, монтаж электрической схемы и узла, регулирование громкости звучания электрогитары;
подбор металлических и жильных струн по специальному прибору по октавам, установка их и натяжение;
предварительная настройка и первая регулировка;
установка, правка и крепление станочного и ручного режущего инструмента и приспособлений.

240. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі шертпелі музыкалық аспаптарды арнайы айлабұйымдарды пайдалана отырып құрастыру және монтаждау;
қарапайым шертпелі музыкалық аспаптарды толық құрастыру;
бөлшектер мен тораптарды және қолмен сызбалар бойынша құрастырылған шертпелі музыкалық аспаптарды профильді ұсталық өңдеу;
целлулоидті түсі бойынша іріктеу;
жекелеген тораптарды станоктық өңдеу;
грифке порожканы орнату және бекіту, оны биіктігі бойынша қиыстырып келтіру;
оркестрлік музыкалық аспаптар грифінің басындағы тікенді механизмді орнату және бекіту;
планканың тығыз жанасуын тексеру;
саз пластиналарының мензура бойынша дәлме-дәл орнатылуын тексеру және оны бір жазықтықта грифтің биіктігі бойынша тазалау;
мензураның бөлінуін он екі сатылы біркелкі темперленген қатар бойынша тексеру;
саз пластиналарын гриф жиегі бойынша сопақшалау;
оркестрлік шертпелі музыкалық аспаптардың үнтілшелеріндегі қосымша саздың орналасуын белгілеу;
станоктарды баптау, реттеу;
фрезаны, бұрғыны қайрау және оны станокқа орнату.
241. Білуге тиіс:
шертпелі музыкалық аспаптардың әрбір түріне арналған күрделі тораптарды құрастыру және монтаждау технологиялық процессі;
сызбаларды оқу, оркестрлік шертпелі музыкалық аспаптардың түржиыны, олардың мензурасы мен құрылысы;
ағаш жынысы мен ақаулықтары, целлулоидтің түрі мен қасиеттері;
бөлшектерді өңдеу режимдері, шертпелі музыкалық аспаптардың әрбір түріне арналған ішектер мен тікенді механизмдердің номенклатурасы;
бөлшектерді өңдеуге қойылатын шектеулер мен әдіптер, қолданылатын станоктардың құрылымдық ерекшеліктері, оларды баптау және реттеу тәсілдері.
242. Жұмыс үлгілері:
1) жоғары сапалы гитаралар – құрастыру;
2) шертпелі музыкалық аспаптардың грифтері – профильді жетілдіру;
3) домбыра – арнайы айлабұйымның көмегімен клецті орнату және өңдеу;
4) оркестрлік балалайка грифтерінің тұтқасы – басына және басының жапсырмасына арналған ұяшықтарды іріктеу.
Параграф 5. Шертпелі аспаптарды құрастырып-монтаждаушы, 5-разряд
243. Жұмыс сипаттамасы:
өте күрделі шертпелі музыкалық аспаптарды арнайы айлабұйымдарды пайдалана отырып құрастыру және монтаждау;
шанақтың бөлшектері мен тораптарын дәлме-дәл қиыстырып келтіру және жетілдіру;
күрделілігі орташа шертпелі музыкалық аспаптарды толық құрастыру;
шертпелі музыкалық аспаптарды құрастыруға арналған бөлшектерді түсі, текстурасы және ағаш талшықтарының бағыты бойынша, ағаштың акустикалық қасиеттерін ескере отырып іріктеу;
педаль механизмі мен арфаның негізін монтаждау және бөлшектерінің өзара әрекеттесуін алдын ала реттеу;
дыбыс түсіргішті орнату, электр гитарасының электр схемасы мен торабын монтаждау, дыбысты реттеу;
металл және талсым ішекті октавасы бойынша арнайы аспаппен іріктеу, оны салу және тарту;
алдын ала күйін келтіру және алғаш рет реттеу;
станоктық және қол кесу құралы мен айла бұйымдарын орнату, түзету және бекіту.

244. Должен знать:
технологический процесс сборки и монтажа особо сложных узлов щипковых музыкальных инструментов;
зависимость звуковых качеств щипковых музыкальных инструментов от технологических факторов;
плотность, звукопроводность, упругость, макроструктуру и физико-механические свойства древесины;
режимы склейки и сроки выдержки после склейки;
припуски и допуски на детали и собранные узлы;
электрические схемы звукоснимателя электрогитар.
245. Примеры работ:
1) арфы - монтаж струнной одежды с предварительной настройкой;
2) гитары сольные 12-струнные - сборка;
3) гусли клавишные-изготовление и регулировка клавиатурного механизма;
4) балалайки оркестровые - прима, секунда, альт - сборка;
5) домры оркестровые - пикколо, прима, альт, тенор - сборка;
6) мандолины овальные семнадцатиклепочные - сборка;
7) электрогитары - сборка.
Параграф 6. Сборщик-монтажник щипковых инструментов, 6-й разряд
246. Характеристика работ:
сборка сложных и особо сложных щипковых музыкальных инструментов в специальных сулагах и приспособлениях с элементами конструирования отдельных узлов и деталей;
столярная доработка деталей перед сборкой;
монтаж и точная регулировка главного механизма и отдельных механизмов арфы;
устранение выявленных дефектов в процессе обыгрывания арф;
самостоятельный ремонт и регулировка арф;
заточка, наладка и правка ручного столярного инструмента.
247. Должен знать:
технологический процесс сборки сложных и особо сложных щипковых музыкальных инструментов;
методы конструирования отдельных узлов и деталей, зависимость звуковых качеств инструмента от конструктивных особенностей музыкального инструмента и режима обработки деталей и узлов;
правила выбора рационального режима обработки деталей и узлов;
применяемых при сборке и монтаже, щипковых музыкальных инструментов;
способы достижения высокой точности сборки;
влияние угла заточки инструмента на чистоту поверхности и звуковые качества дек, доньев, сводов;
контрольно-измерительные инструменты, приборы и правила пользования ими.
248. Примеры работ:
Полная сборка:
1) арфы;
2) балалайки оркестровые - бас, контрабас;
3) домры - бас;
4) инструменты щипковые музыкальные по особому заказу;
5) мандолины овальные двадцатитрехклепочные.
28. Установщик ладовых пластин
Параграф 1. Установщик ладовых пластин, 2-й разряд
249.Характеристика работ:
запрессовка установленных ладовых пластин в гриф щипковых музыкальных инструментов по мензуре в гидравлическом прессе или вручную;
определение качества и основных размеров ладовых пластин (головки, ножки) калибрами;
проверка качества запрессовки пластин специальными контрольно-измерительными инструментами;
выравнивание ладов по всей плоскости грифа;
определение центра давления пресса на гриф инструмента с учетом его мензуры;
установка приспособлений в пресс и их регулировка;
проверка мензуры музыкального инструмента;
расчет мензуры для каждого вида инструмента.

244. Білуге тиіс:
өте күрделі шертпелі музыкалық аспаптарды құрастыру және монтаждау технологиялық процессі, шертпелі музыкалық аспаптардың дыбыстау қасиеттерінің технологиялық факторларға тәуелділігі;
ағаштың тығыздығы, дыбыс өткізгіштігі, серпінділігі, макроқұрылысы мен физикалық және механикалық қасиеттері;
желімдеу және желімдеуден кейін сол күйінде ұстау режимі, бөлшектер мен құрастырылған тораптардың шектеулері;
электр гитараның дыбыс түсіргіштерінің электр схемасы.
245. Жұмыс үлгілері:
1) арфа – алдын ала күйін келтіре отырып ішек қаптамасын монтаждау;
2) 12 ішекті жеке гитара – құрастыру;
3) клавишалы гусли – жасау және клавиатуралық механизмін реттеу;
4) оркестрлік балалайка - прима, секунда, альт - құрастыру;
5) оркестрлік домбыра - пикколо, прима, альт, тенор - құрастыру;
6) он жеті жерден бекітілген сопақ мандолина - құрастыру;
7) электр гитаралар - құрастыру.
Параграф 6. Шертпелі аспаптарды құрастырып-монтаждаушы, 6-разряд
246. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі және өте күрделі шертпелі музыкалық аспаптарды арнайы сулагалар мен айлабұйымдарда жекелеген бөлшектері мен тораптарын құрастыру элементтерімен құрастыру;
құрастыру алдында бөлшектерді ұсталық жетілдіру;
негізгі механизм мен арфаның жекелеген механизмдерін монтаждау және дәлме-дәл реттеу;
арфаны шерту кезінде анықталған ақаулықтарды түзету;
арфаны өздігінше жөндеу және реттеу;
қол ұсталық құралды қайрау, баптау және түзету.
247. Білуге тиіс:
күрделі және өте күрделі шертпелі музыкалық аспаптарды құрастырудың технологиялық процессі, жекелеген бөлшектері мен тораптарын құрастыру әдістері;
аспаптың дыбыстық қасиеттерінің музыкалық аспаптың құрылымдық ерекшеліктеріне және бөлшектер мен тораптарды өңдеу режиміне тәуелділігі, шертпелі музыкалық аспаптарды құрастыру және монтаждау кезінде қолданылатын бөлшектер мен тораптарды тиімді өңдеу режимін іріктеу ережесі;
құрастырудың жоғары дәлдігіне қол жеткізу тәсілдері;
аспапты қайрау бұрышының бетінің тазалығы мен үнтілшенің, түбі мен жіктерінің дыбыстық қасиеттеріне тигізетін әсері;
бақылау-өлшеу аспаптары, құралдары мен оларды пайдалану ережесі.
248. Жұмыс үлгілері:
Толық құрастыру:
1) арфаны;
2) оркестрлік балалайканы - бас, контрабас;
3) домбыраны - бас;
4) ерекше тапсырыспен жасалған шертпелі музыкалық аспаптарды;
5) сопақ, жиырма үш жерден бекітілген мандолиналар.
28. Саз пластиналарды орнатушы
Параграф 1. Саз пластиналарды орнатушы, 2-разряд
249. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген саз пластиналарын мензурасы бойынша шертпелі музыкалық аспаптардың грифіне гидравликалық нығыздауышта немесе қолмен нығыздау;
саз пластиналарының (басын, аяғын) қасиеттері мен негізгі өлшемдерін калибрмен анықтау;
пластиналардың нығыздалу сапасын бақылау-өлшеу аспаптарымен тексеру;
саздарды грифтің жазықтығы бойынша түзету;
нығыздауыштың аспаптың грифіне қысу орталығын оның мензурасын ескере отырып анықтау;
айлабұйымдарды нығыздауышқа орнату және оларды реттеу;
музыкалық аспаптың мензурасын тексеру;
әрбір аспаптың түріне арналған мензураны есептеу.

250. Должен знать:
способы запрессовки и выравнивания ладовых пластин по всей плоскости грифа;
конструкцию гидравлического пресса и правила работы на нем;
правила применения специальных контрольно-измерительных инструментов;
требования, предъявляемые к игровым свойствам щипковых музыкальных инструментов;
основы музыкальной грамоты;
правила проверки расчета мензур щипковых музыкальных инструментов.
Параграф 2. Установщик ладовых пластин, 3-й разряд
251. Характеристика работ:
установка ладовых пластин в гнезда грифов простых щипковых музыкальных инструментов в специальных приспособлениях;
подгонка ладовых пластин вручную на установленную высоту и ширину;
проверка мензуры;
окраска наклеек грифов;
пропиливание гнезд под ладовые пластины в грифах простых щипковых музыкальных инструментов на многопильных мензурных запиловочных станках;
регулировка, наладка и установка набора мензурных пил с прокладными кольцами между ними.
252. Должен знать:
способы точной установки ладовых пластин в гнезда грифов простых щипковых музыкальных инструментов;
размеры мензур простых щипковых музыкальных инструментов;
требования к качеству ладовой проволоки, ее размеры для каждого вида щипковых музыкальных инструментов;
устройство и правила подналадки многопильных мензурных запиловочных станков;
размеры пил;
условия применения специальных приспособлений, понятие о мензуре струн;
количество ладов для разных видов щипковых музыкальных инструментов;
назначение гнезд под лаковые пластины в грифах щипковых музыкальных инструментов;
чтение чертежей;
правила применения контрольно-измерительных инструментов.
253. Примеры работ:
1) балалайки-прима - пропиливание гнезд и установка ладовых пластин.
Параграф 3. Установщик ладовых пластин 4-й разряд
254. Характеристика работ:
установка ладовых пластин в гнезда грифов щипковых музыкальных инструментов средней сложности по мензуре в специальных приспособлениях;
отделка концов ладовых пластин заподлицо с кромками грифа на специальном станке;
шлифовка ладовых пластин до определенной высоты с доводкой по мензуре с точностью до 0,1 мм;
определение размеров ладовой проволоки по диаметру, подбор ее для каждого вида щипкового музыкального инструмента в соответствии с чистотой звучания и удобствами игры;
измерение угла наклона рифления и толщины ножки в соответствии с глубиной и шириной пазов в наклейке грифа;
пропиливание гнезд под ладовые пластины в грифах щипковых музыкальных инструментов средней сложности на многопильных мензурных запиловочных станках;
наладка и регулировка специальных и многопильных мензурных запиловочных станков.

250. Білуге тиіс:
саз пластиналарын грифтің барлық жазықтығы бойынша нығыздау және түзету тәсілдері;
гидравликалық нығыздауыштың құрылысы және онымен жұмыс істеу ережесі;
арнайы бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережесі;
шертпелі музыкалық аспаптардың ойнау сапасына қойылатын талаптар, музыкалық білім негіздері;
шертпелі музыкалық аспаптардың мензурасын есептелуін тексеру ережесі.
Параграф 2. Саз пластиналарды орнатушы, 3-разряд
251. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым шертпелі музыкалық аспаптар грифінің ұяшықтарына саз пластиналарын арнайы айлабұйымдарда орнату;
саз пластиналарын қолмен белгіленген биіктік пен белгіленген енге қиыстырып келтіру;
мензураны тексеру;
гриф жапсырмаларын бояу;
қарапайым шертпелі музыкалық аспаптар грифінен саз пластиналарына арналған ұяшықтарды көп егеу мензуралық станоктарда егеулеу;
аралық сақиналары бар мензуралық егеулерді реттеу, баптау және орнату.
252. Білуге тиіс:
қарапайым шертпелі музыкалық аспаптар грифінің ұяшықтарына саз пластиналарын орнату тәсілдері;
қарапайым шертпелі музыкалық аспаптар мензурасының өлшемдері, саз сымының сапасына қойылатын талаптар, оның шертпелі музыкалық аспаптардың әрбір түріне арналған өлшемі;
көп егеулі мензуралық аралау станогының құрылысы мен баптау ережесі;
араның көлемі, арнайы айлабұйымдарды пайдалану шарттары, ішек мензурасы туралы түсінік, шертпелі музыкалық аспаптардың әр түрлі түрлеріне арналған саздардың саны;
шертпелі музыкалық аспаптар грифіндегі лак пластиналарына арналған ұяшықтардың мақсаты;
сызбаларды оқу, бақылау-өлшеу аспаптарының қолданылу ережесі.
253. Жұмыс үлгілері:
1) прима балалайка – ұяшықтарды аралау және саз пластиналарын орнату.
Параграф 3. Саз пластиналарды орнатушы, 4-разряд
254. Жұмыс сипаттамасы:
күрделілігі орташа шертпелі музыкалық аспаптар грифінің ұяшықтарына саз пластиналарын арнайы айлабұйымдарда орнату;
саз пластиналарының ұштарын арнайы станокта өңдеу;
саз пластиналарын белгілі бір биіктікке дейін мензура бойынша 0,1 мм дейінгі дәлдікпен жетілдіре отырып тегістеу;
саз сымының өлшемін диаметрі бойынша анықтау, оны шертпелі музыкалық аспаптардың әрбір түріне арнап дыбыс тазалығына және шерту ыңғайлылығына қарай іріктеу;
бедерлеудің қиғаш бұрышы мен аяқтың қалыңдығын гриф жапсырмасындағы ойықтың тереңдігі мен еніне сәйкес өлшеу;
күрделілігі орташа шертпелі музыкалық аспаптар грифінен саз пластиналарына арналған ұяшықтарды көп егеу мензуралық станоктарда егеулеу;
арнайы және көп егеулеу мензуралық аралау станоктарын баптау және реттеу.

255. Должен знать:
способы установки ладовых пластин в гнезда грифов щипковых музыкальных инструментов средней сложности;
методы расчета мензуры для щипковых музыкальных инструментов и их индивидуальные особенности, пороки и физико-механические свойства древесины;
идущей для изготовления грифов;
метод проверки угла наклона посадки грифа в корпус каждого вида щипковых музыкальных инструментов;
конструктивные особенности, правила наладки и регулировки применяемых специальных и многопильных мензурных запиловочных станков.
256.Примеры работ:
Пропиливание пазов и установка ладовых пластин:
1) балалайки оркестровые - секунда, альт;
2) гитары;
3) домры - прима, альт;
4) мандолины.
Параграф 4. Установщик ладовых пластин, 5-й разряд
257. Характеристика работ:
установка ладовых пластин в гнезда грифов сложных щипковых музыкальных инструментов по мензуре в специальных приспособлениях;
расчет мензуры оркестровых, концертных и сольных щипковых музыкальных инструментов по двадцатиступенному равномерно темперированному строю;
изготовление трафаретов или специальных мензурных коробок по рассчитанной мензуре;
разметка мензуры на грифе инструментов;
пропиливание пазов под ладовые пластины по разметке или по специальной мензурной коробке с точным обеспечением правильности строя сложных щипковых музыкальных инструментов во всех регистрах;
подбор ладовой проволоки по размеру, обеспечивающему чистоту звучания инструмента и удобства игры;
точная выверка и доводка ладовых пластин по мензуре различных видов щипковых музыкальных инструментов;
проверка качества грифа с установленными на нем ладовыми пластинами;
подготовка трафаретов, мензурных коробок, ручного инструмента и зажимных приспособлений к рабочему процессу.
258. Должен знать:
способы установки ладовых пластин в гнезда грифов сложных щипковых музыкальных инструментов;
значение мензуры и влияние точности установки и качества отделки ладовых пластин на игровые качества и акустические свойства щипковых музыкальных инструментов;
способы разбивки мензуры для каждого вида инструмента и зависимость мензуры от вида щипкового музыкального инструмента;
индивидуальные звуковые особенности всех видов щипковых музыкальных инструментов;
правила запиловки гнезд в грифах сложных щипковых музыкальных инструментов;
основные сведения по акустике звука, музыкальную грамоту, интервалы и строй.
259. Примеры работ:
1) балалайки оркестровые - бас, контрабас, домры оркестровые - пропиливание пазов, установка и отделка ладовых пластин;
2) гитары концертные - расчет мензуры;

255. Білуге тиіс:
күрделілігі орташа шертпелі музыкалық аспаптар грифінің ұяшықтарына саз пластиналарын арнайы айлабұйымдарда орнату тәсілдері;
шертпелі музыкалық аспаптарға арналған мензураны есептеу
әдістері және олардың жеке ерекшеліктері;
гриф жасауда пайдаланылатын ағаштың ақаулықтары мен физикалық-механикалық қасиеттері, грифтің шертпелі музыкалық аспаптардың әрбір түрінің шанағына қиғаш орналасу бұрышын тексеру әдісі;
қолданылатын арнайы және көп егеу мензуралық станоктардың құрылымдық ерекшеліктері, оларды баптау және реттеу ережесі.
256. Жұмыс үлгілері:
Ойықтарды егеулеу және саз пластиналарын орнату:
1) оркестрлік балалайкалар - секунда, альт;
2) гитара;
3) домбыра - прима, альт;
4) мандолина.
Параграф 4. Саз пластиналарды орнатушы, 5-разряд
257. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі шертпелі музыкалық аспаптар грифінің ұяшықтарына саз пластиналарын арнайы айлабұйымдарда орнату;
оркестрлік, концерттік және жеке шертпелі музыкалық аспаптардың мензурасын он екі сатылы тең темперленген қатар бойынша есептеу;
есептелген мензура бойынша трафареттерді немесе арнайы мензуралық қораптарды жасау;
аспап грифіндегі мензураны есептеу;
саз пластиналарына арналған ойықты белгісі бойынша немесе арнайы мензуралық қорап бойынша күрделі шертпелі музыкалық аспаптар қатарының барлық регистрлердегі дұрыстығын қамтамасыз ете отырып егеулеу;
саз сымды аспаптың дыбысты таза шығаруын және оңай шертілуін қамтамасыз ететін өлшемі бойынша іріктеу;
саз пластиналарын дәлме-дәл салыстырып тексеру және әр түрлі шертпелі музыкалық аспаптардың мензурасы бойынша жетілдіру;
гриф сапасын онда орнатылған саз пластиналарымен қоса тексеру;
трафаретті, мензуралық қораптарды, қол аспаптары мен қысқыш айлабұйымдарын жұмыс процессіне дайындау.
258. Білуге тиіс:
күрделі шертпелі музыкалық аспаптар грифінің ұяшықтарына саз пластиналарын орнату тәсілдері;
мензура мәні және саз пластиналарының орнатылу дәлдігі мен өңделу сапасының шертпелі музыкалық аспаптардың шерту сапасы мен акустикалық қасиеттеріне тигізетін әсері;
мензураны аспаптардың әрбір түріне арнап бөлу тәсілдері және мензураның шертпелі музыкалық аспаптың түріне тәуелділігі;
шертпелі музыкалық аспаптардың барлық түрлерінің жеке дыбыстау ерекшеліктері;
күрделі шертпелі музыкалық аспаптар грифінің ұяшықтарын егеулеу ережесі;
дыбыс акустикасы бойынша негізгі мәліметтер, музыкалық білім, интервал және қатар.
259. Жұмыс үлгілері:
1) оркестрлік балалайкалар-оркестрлік бас, контрабас, домбыра-ойықтарды егеулеу, сал пластиналарды орнату және өңдеу;
2) концерттік гитаралар – мензураны есептеу;

3) инструменты щипковые сольные - обработка пазов, установка и отделка ладовых пластин.
Раздел 6. Производство язычковых инструментов
29. Арматурщик язычковых инструментов
Параграф 1. Арматурщик язычковых инструментов, 2-й разряд
260. Характеристика работ:
изготовление и сборка простых и средней сложности металлических деталей язычковых музыкальных инструментов на специальных приспособлениях;
правка валиков левой механики с приваренными стоиками;
изготовление пружин правой и левой механики;
проточка концов валиков и осей клавиатурных и регистровых механизмов;
регулировка специальных приспособлений, заточка и установка режущего инструмента.
261. Должен знать:
способы изготовления и сборки простых и средней сложности металлических деталей язычковых музыкальных инструментов;
устройство, правила регулировки и эксплуатации специальных приспособлений;
наименование и назначение обрабатываемых деталей;
требования, предъявляемые к качеству материалов, элементарные понятия о термообработке пружин;
предельные нагрузки на пружины, марки стали, идущие на пружины;
устройство клавиатурных механизмов язычковых музыкальных инструментов;
правила пользования контрольно-измерительным и рабочим инструментом;
геометрию, правила установки, заточки и правки инструмента;
чтение чертежей, понятие о допусках и посадках, квалитетах и параметрах шероховатости.
262. Примеры работ:
1) рычаги механизмов регистровых – сборка;
2) стойки, кронштейны и другие детали механики - изготовление и правка.
Параграф 2. Арматурщик язычковых инструментов, 3-й разряд
263. Характеристика работ:
изготовление и сборка сложных металлических деталей язычковых музыкальных инструментов на специальных приспособлениях и станках;
сборка растяжек с гайками и валиками;
правка вручную регистровых (модераторных) пластин;
сборка клавиатурных гребенок с осью, клавишами, пружинами с учетом звуковых рядов;
сверление и зенкование отверстий в деталях и узлах механики;
правка собранной механики и регулировка хода;
установка замка и привертывание гребенок;
навивка пружин на полуавтоматах;
регулировка специальных станков и полуавтоматов.
264. Должен знать:
способы изготовления и сборки сложных металлических деталей язычковых музыкальных инструментов;
технологический процесс сборки узлов клавиатурных и регистровых механизмов;
конструкцию и взаимодействие деталей и узлов клавиатурных и регистровых механизмов;
их влияние на игровые качества инструмента;
определение угла загиба концов и количества витков пружин в зависимости от свойства материала и установленных усилий нагрузки, конструктивные особенности и правила регулировки и эксплуатации специальных станков и полуавтоматов;
правила установки на станки режущего инструмента;
основы музыкальной грамоты, основные сведения о допусках и посадках, квалитетах и параметрах шероховатости.

3) жеке шертпелі аспаптар - ойықтарды өңдеу, сал пластиналарды орнату және өңдеу.
6-бөлім. Тілдік аспаптар өндірісі
29. Тілдік аспаптарды арматуралаушы
Параграф 1. Тілдік аспаптарды арматуралаушы, 2-разряд
260. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптардың қарапайым және күрделілігі орташа металл бөлшектерін арнайы аспаптармен жасау және құрастыру;
тұғыры дәнекерленген сол жақтағы механиканың білікшелерін түзету;
оң және сол механиканың серіппелерін жасау;
клавиатуралық және регистрлік механизмнің білікшелері мен осьтерінің ұштарын тесу;
арнайы аспаптарды реттеу, кесу құралын қайрау және орнату.
261. Білуге тиіс:
тілдік музыкалық аспаптардың қарапайым және күрделілігі орташа металл бөлшектерін жасау және құрастыру тәсілдері;
арнайы аспаптардың құрылысы, реттеу және пайдалану ережесі, өңделетін бөлшектердің атауы мен мақсаты;
материал сапасына қойылатын талаптар, серіппені термикалық өңдеу туралы қарапайым түсінік, серіппеге түсіруге болатын жүктеме шегі;
серіппе жасалатын болат маркасы, клавиатуралық тілдік музыкалық аспаптардың құрылысы;
бақылау-өлшеу аспаптарын және жұмыс құралдарын пайдалану ережесі;
құралдарды орнату, қайрау және түзету геометриясы, ережесі;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері туралы түсінік.
262. Жұмыс үлгілері:
1) регистрлік механизмдердің рычагы – құрастыру;
2) тұғыр, кронштейн және механиканың басқа да бөлшектері – жасау және түзету.
Параграф 2. Тілдік аспаптарды арматуралаушы, 3-разряд
263. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптардың күрделі металл бөлшектерін арнайы аспаптарда және станоктарда жасау және құрастыру;
гайкалы және білікшелі кергіштерді құрастыру;
регистрлік (модераторлық) пластиналарды қолмен түзету;
осьті, клавишалы, серіппелі клавиатуралық тарамдарды дыбыстық қатарды ескере отырып құрастыру;
механиканың бөлшектері мен тораптарындағы саңылауларды бұрғылау және жоңғылау;
құрастырылған механиканы түзету және барысын реттеу;
құлыпты орнату және тарамдарды бұрау;
жартылай автоматта серіппелерді орау;
арнайы станоктар мен жартылай автоматтарды реттеу.
264. Білуге тиіс:
тілдік музыкалық аспаптардың күрделі металл бөлшектерін жасау және құрастыру тәсілдері, клавиатуралық және регистрлік механизмдердің тораптарын құрастырудың технологиялық процессі;
клавиатуралық және регистрлік механизмдердің бөлшектері мен тораптарының өзара әрекеттесуі және құрылысы, олардың аспаптың ойнау қасиеттеріне тигізетін әсері;
материал қасиеттеріне және жүктеменің белгіленген шамасына байланысты серіппе ұшының бұралу бұрышын және айналым санын анықтау;
арнайы станоктар мен жартылай автоматтардың құрылымдық ерекшеліктері, реттеу және пайдалану ережесі;
станокқа кесу құралдарын орнату ережесі;
музыкалық білім негіздері, шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері туралы түсінік.

265. Примеры работ:
1) клапаны декомпрессионные – сборка;
2) узлы клавиатурных и регистровых механизмов - сборка.
30. Гофрировщик меховых камер
Параграф 1. Гофрировщик меховых камер, 1-й разряд
266. Характеристика работ:
подготовка гофрированных заготовок меховой камеры язычковых музыкальных инструментов к процессу прессования;
подбор картонных заготовок стенок меховых камер по размерам;
сборка гофрированных заготовок в папки;
укладывание папок в специальные приспособления.
267. Должен знать:
правила сборки и укладывания папок в специальные приспособления;
свойства и сорта картона, применяемого для изготовления меховой камеры;
правила подбора картонных заготовок;
конструкцию и назначение меховой камеры.
Параграф 2. Гофрировщик меховых камер, 2-й разряд
268. Характеристика работ:
гофрирование заготовок папок меховой камеры и прессование их на специальном станке;
проверка прямолинейности, взаимной параллельности борин и правильности направления заготовок;
обрезка горфрированных заготовок согласно эскизу (чертежу);
регулировка и наладка специального станка.
269. Должен знать:
способы гофрирования и прессования заготовок папок меховой камеры, свойства и сорта материалов;
применяемых для изготовления меха язычковых музыкальных инструментов,
устройство и способы эксплуатации специальных станков и приспособлений;
чтение чертежей; правила эксплуатации контрольно-измерительных инструментов;
геометрию режущего инструмента.
Параграф 3. Гофрировщик меховых камер, 3-й разряд
270. Характеристика работ:
комплексное выполнение работ по изготовлению гофрированных стенок меховой камеры язычковых музыкальных инструментов;
подбор и разметка картона по чертежам борин меховой камеры,
гофрирование папок меха по разметке, прессование их на специальных станках или вручную;
операционный контроль согласно чертежу.
271. Должен знать:
технологический процесс изготовления гофрированных стенок меховой камеры;
количество и размеры борин различных видов и марок язычковых музыкальных инструментов;
требования, применяемые к материалам и меховым камерам;
конструкцию специальных станков и приспособлений, правила их наладки;
правила заточки, правки и установки режущего инструмента;
допуски и посадки.
31. Заливщик голосовых планок
Параграф 1. Заливщик голосовых планок, 2-й разряд
272. Характеристика работ:
герметизация соединений голосовых планок с входными камерами (резонаторами) путем заливки разогретой мастикой кромок голосовых планок и примыкающих к ним поверхностей входных камер язычковых музыкальных инструментов, кроме концертных, оркестровых, по особому заказу;
выравнивание наложенного шва по всему периметру голосовых планок;
проверка плотности прилегания голосовых планок к входным камерам;
изготовление специальной мастики и ее подготовка к рабочему процессу;
проверка соблюдения температурного режима;
регулировка нагревательных приборов на заданный температурный режим.

265. Жұмыс үлгілері:
1) декомпрессиондық клапан – құрастыру;
2) клавиатуралық және регистрлік механизмдердің тораптары-құрастыру.
30. Үлбір камераларды бүрмелеуші
Параграф 1. Үлбір камераларды бүрмелеуші, 1-разряд
266. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптардың үлбір камерасының бүрмеленген дайындамаларын нығыздау процессіне дайындау;
үлбір камералардың қабырғаларының картон дайындамаларын өлшемі бойынша іріктеу;
бүрмеленген дайындамаларды папкаларға құрастыру;
папкаларды арнайы айлабұйымдарға салу.
267. Білуге тиіс:
папкаларды құрастыру және оларды арнайы айлабұйымдарға салу ережесі;
үлбір камераларын жасау үшін қолданылатын картонның қасиеттері мен сорты, картон дайындамаларды іріктеу ережесі;
үлбір камераның құрылысы мен мақсаты.
Параграф 2. Үлбір камераларды бүрмелеуші, 2-разряд
268. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір камераның дайындамаларын бүрмелеу және оларды арнайы станокта нығыздау;
бордың тік сызықтылығын, өзара параллельділігін және дайындама бағытың дұрыстығын тексеру;
бүрмеленген дайындамаларды эскизге (сызбаға) сәйкес кесу;
арнайы станокты реттеу және баптау.
269. Білуге тиіс:
үлбір камераның дайындамаларын бүрмелеу және оларды арнайы станокта нығыздау тәсілдері;
тілдік музыкалық аспаптардың үлбірін жасау үшін қолданылатын материалдардың қасиеттері мен сорты;
арнайы станоктар мен айлабұйымдардың құрылысы мен пайдалану тәсілдері;
сызбаларды оқу, бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережесі;
кесу құралының геометриясы.
Параграф 3. Үлбір камераларды бүрмелеуш, 3-разряд
270. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптардың үлбір камерасының бүрмеленген қабырғасын жасау жөніндегі жұмыстарды кешенді орындау;
үлбір камераның борының картонын іріктеу және сызбасы бойынша белгілеу. үлбір папкаларын белгісі бойынша бүрмелеу, оларды арнайы станокта немесе қолмен нығыздау;
сызбаға сәйкес операциялық бақылау.
271. Білуге тиіс:
үлбір камерасының бүрмеленген қабырғасын жасау технологиялық процессі;
әр түрлі және әр маркалы тілдік музыкалық аспаптардың борларының саны мен өлшемі, материалдар мен үлбір камераларға қойылатын талаптар, арнайы станоктар мен айлабұйымдардың құрылысы мен оларды реттеу ережесі;
кесу құралын қайрау, түзету және орнату ережесі;
шектеулер мен әдіптер.
31. Дыбыс планкасын құюшы
Параграф 1. Дыбыс планкасын құюшы, 2-разряд
272. Жұмыс сипаттамасы:
дыбыс планкасының кірме камерамен (резонаторлармен) қосылысын дыбыс планкасының жиегіне және концерттік, оркестрлік және ерекше тапсырыспен жасалғандардан басқа, тілдік музыкалық аспаптардың кірме камераларының оған жанасқан бетіне қыздырылған мастика құю арқылы герметикалау;
дыбыс планкасы периметрінің өн бойына салынған жікті түзету;
дыбыс планкасының кірме камераларға тығыз жанасуын тексеру;
арнайы мастика жасау және оны жұмыс процессіне дайындау;
температуралық режимнің сақталуын тексеру;
қыздыру аспаптарын белгіленген температуралық режимге реттеу.

273. Должен знать:
приемы и методы герметизации входных камер (резонаторов) специальной мастикой;
назначение герметизации;
состав и качество применяемых мастик, температуру нагрева мастики и режим работ при герметизации мастикой;
требования, предъявляемые к качеству герметизации мастикой;
правила эксплуатации применяемых инструментов и нагревательных приборов.
Параграф 2. Заливщик голосовых планок, 3-й разряд
274. Характеристика работ:
герметизация соединений голосовых планок с входными камерами (резонаторами) концертных, оркестровых заказных язычковых музыкальных инструментов путем заливки разогретой мастикой кромок голосовых планок и примыкающих к ним поверхностей входных камер;
соблюдение беспрерывности и ровности накладываемого шва;
проверка правильности установленных голосовых планок по тональности и плотности прилегания их к поверхности резонатора;
смена проемного клапана;
устранение дефектов.
275. Должен знать:
способы достижения высокой точности наложения герметизирующего, шва;
свойства и качество применяемых мастик;
требования, предъявляемые к качеству герметизации соединения голосовых планок с входными камерами;
технологию крепления голосовых планок;
способы контроля правильности установки голосовых планок;
способы регулировки количества подачи мастики.
32. Изготовитель голосовых планок
Параграф 1. Изготовитель голосовых планок, 2-й разряд
276. Характеристика работ:
установка голосовых язычков на рамки голосовых планок и выравнивание их по оси симметрии проемов перед клепкой;
подготовка рамки голосовой планки для приклепывания голосового язычка.
277. Должен знать:
приемы и методы установки голосовых язычков на голосовую планку специальными заклепками вручную;
необходимые сведения о номерах и нотах звучания голосовых язычков и голосовых планок;
влияние величины зазоров между стальными голосовыми язычками и стенками проемов голосовых планок на акустические свойства язычковых музыкальных инструментов;
физико-механические свойства металлов, применяемых для изготовления голосовых язычков, планок и заклепок.
Параграф 2. Изготовитель голосовых планок, 3-й разряд
278. Характеристика работ:
крепление установленного голосового язычка к голосовой планке методом клепки вручную или на станках;
выравнивание голосовых язычков по оси проема планки, высоте голосового язычка над плоскостью голосовой планки, по размерам и упругости голосового язычка;
проверка свободы колебаний голосовых язычков внутри проемов голосовых планок;
проверка правильности крепления, постановки голосового язычка и ровности зазоров между язычком и стенками проемов голосовой планки.

273. Білуге тиіс:
кірме камераларды (резонаторларды) арнайы мастикамен герметикалау әдіс-тәсілдері, герметикалау мақсаты;
қолданылатын мастиканың құрамы мен сапасы, мастиканы қыздыру температурасы және мастикамен герметикалау кезіндегі жұмыс режимі;
мастикамен герметикалау сапасына қойылатын талаптар, қолданылатын құралдар мен қыздыру аспаптарын пайдалану ережесі.
Параграф 2. Дыбыс планкасын құюшы, 3-разряд
274. Жұмыс сипаттамасы:
дыбыс планкасының кірме камерамен (резонаторлармен) қосылысын дыбыс планкасының жиегіне және концерттік, оркестрлік және ерекше тапсырыспен жасалған тілдік музыкалық аспаптардың кірме камераларының оған жанасқан бетіне қыздырылған мастика құю арқылы герметикалау;
салынатын жіктердің үздіксіздігін және біркелкілігін сақтау;
белгіленген дыбыс планкасының дұрыстығын үндесімділігі және оның резонатордың бетіне жанасу тығыздығы бойынша тексеру;
аралық клапанды ауыстыру;
ақаулықтарды түзету.
275. Білуге тиіс:
герметикалаушы жікті салу дәлдігіне қол жеткізу тәсілдері, қолданылатын мастиканың қасиеттері мен сапасы;
дыбыс планкасының кірме камерамен қосылысын герметикалау сапасына қойылатын талаптар, дыбыс планкасын бекіту технологиясы;
дыбыс планкасын орнату дұрыстығын бақылау тәсілдері;
мастиканың берілу санын реттеу тәсілдері.
32. Дыбыс планкасын жасаушы
Параграф 1. Дыбыс планкасын жасаушы, 2-разряд
276. Жұмыс сипаттамасы:
дыбыс тілдерін дыбыс планкасының рамасына орнату және оларды бекіту алдында ойық симметриясының осі бойынша түзету;
дыбыс планкасының рамасын дыбыс тілін бекітуге дайындау.
277. Білуге тиіс:
дыбыс тілдерін дыбыс планкасына арнайы бекіткішпен қолмен орнату әдіс-тәсілдері, дыбыс тілдері мен дыбыс планкасының нөмірі және дыбысталу нотасы туралы қажетті мәліметтер;
болат дыбыс тілдері мен дыбыс планкасы ойықтарының қабырғалары арасындағы саңылау көлемінің тілдік музыкалық аспаптардың акустикалық қасиеттеріне тигізетін ықпалы;
дыбыс тілдерін, планкасы мен бекітпесін жасауда қолданылатын металдың физикалық-механикалық қасиеттері.
Параграф 2. Дыбыс планкасын жасаушы, 3-разряд
278. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген дыбыс тілін дыбыс планкасына қолмен бекіту әдісімен немесе станокта бекіту;
дыбыс тілдерін планка ойығының осі бойынша, дыбыс тілінің дыбыс планкасының бетіне қатысты биіктігі бойынша дыбыс тілінің көлемі мен серпінділігі бойынша түзету;
дыбыс планкасының ойығы ішінде дыбыс тілінің тербелу еркіндігін тексеру;
дыбыс тілін бекіту, орнату дұрыстығын және дыбыс тілі мен дыбыс планкасы ойығының қабырғасы арасындағы саңылаудың біркелкілігін тексеру.

279. Должен знать:
способы клепки голосовых язычков на голосовую планку;
номера, ноты звучания голосовых язычков и голосовых планок;
требования, предъявляемые к голосовым планкам и к установке голосовых язычков;
влияние величины зазора между стальным язычком и стенками проема голосовых планок на акустические свойства язычковых музыкальных инструментов;
устройство и правила регулировки специальных станков;
музыкальную грамоту.
Параграф 3. Изготовитель голосовых планок, 4-й разряд
280. Характеристика работ:
крепление комплектов голосовых язычков на голосовые планки по всей мензуре методом клепки вручную или на станках;
доводка размеров контура голосового язычка и проема голосовой планки до требуемых параметров;
проверка правильности постановки голосовых язычков специальным оптическим прибором;
устранение обнаруженных дефектов.
281. Должен знать:
способы установки голосовых язычков на голосовые планки различных видов язычковых музыкальных инструментов;
мензуры голосовых планок;
влияние качества крепления голосового язычка к голосовой планке на акустические качества язычковых музыкальных инструментов;
конструкцию и правила регулировки специальных станков и штампов;
устройство, назначение и правила применения специальных контрольно-измерительных приборов.
Параграф 4. Изготовитель голосовых планок, 5-й разряд
282. Характеристика работ:
изготовление вручную отдельных голосовых планок и голосовых язычков для концертных, оркестровых, многотембровых язычковых музыкальных инструментов по особым заказам;
обработка поверхности проемов голосовых рамок до установленных размеров и шероховатости;
вырезка голосовых язычков по профилю и обработка их до требуемой высоты тона каждого голоса в отдельности;
доводка стенок проемов планок;
установка инертных масс (напаек) на голосовые язычки;
приклепывание голосовых язычков к планкам с точной установкой их над проемами;
проверка свободы колебаний голосовых язычков внутри проема;
маркировка наклепанных планок.
283. Должен знать:
технологический процесс изготовления голосовых планок и язычков язычковых музыкальных инструментов разных видов;
конструкции оркестровых, концертных, многотембровых и готово-выборных баянов;
основы образования звукорядов, назначение, номенклатуру и размер голосовых планок, язычков, напаек для всех видов язычковых музыкальных инструментов;
требования, предъявляемые к качеству материалов, применяемых для изготовления голосовых планок;
требования к готовым голосовым планкам в зависимости от акустических свойств инструмента;
диапазоны звучания язычковых инструментов;
правила пользования рабочим инструментом;
способы проверки качества изготовленных голосовых планок;
чтение чертежей и составление эскизов.

279. Білуге тиіс:
дыбыс тілін дыбыс планкасына бекіту тәсілдері;
дыбыс тілі мен дыбыс планкасының нөмірі, дыбыстау нотасы, дыбыс планкасына және дыбыстау тілін орнатуға қойылатын талаптар;
болат дыбыс тілдері мен дыбыс планкасы ойықтарының қабырғалары арасындағы саңылау көлемінің тілдік музыкалық аспаптардың акустикалық қасиеттеріне тигізетін ықпалы;
арнайы станоктардың құрылысы мен оларды реттеу ережесі;
музыкалық білім.
Параграф 3. Дыбыс планкасын жасаушы, 4-разряд
280. Жұмыс сипаттамасы:
дыбыс тілінің жиынтығын мензураның өн бойындағы дыбыс планкасына қолмен бекіту әдісімен немесе станокта бекіту;
дыбыс тілі контурының көлемі мен дыбыс планкасының ойығын қажетті өлшемдерге жеткізу;
дыбыс тілінің дұрыс орнатылуын арнайы оптикалық аспаппен тексеру.анықталған ақаулықтарды жою.
281. Білуге тиіс:
дыбыс тілін тілдік музыкалық аспаптардың әр түрлі дыбыс планкаларына орнату тәсілдері, дыбыс планкасының мензурасы;
дыбыс тілдерінің дыбыс планкасына бекітілуі сапасының тілдік музыкалық аспаптардың акустикалық қасиеттеріне тигізетін ықпалы;
арнайы станоктар мен қалыптардың құрылысы мен оларды реттеу ережесі;
арнайы бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы;
мақсаты мен қолданылу ережесі.
Параграф 4. Дыбыс планкасын жасаушы, 5-разряд
282. Жұмыс сипаттамасы:
концерттік, оркестрлік, көп тембрлі ерекше тапсырыспен жасалған тілдік музыкалық аспаптарға арналған дыбыс тілі мен дыбыс планкасын қолмен жасау;
дыбыс рамалары ойықтарының бетін белгіленген өлшемі мен кедір-бұдырлығына дейін өңдеу;
дыбыс тілдерін профилі бойынша кесу және оларды жеке-жеке әрбір дауыстың қажетті тон жоғарылығына дейін өңдеу;
планка ойығы қабырғасын жетілдіру;
инертті массаны (дәнекерді) дыбыс тілдеріне орнату;
дыбыс тілдерін планкаға оларды ойықтың үстіне дәлме-дәл орната отырып бекіту;
дыбыс тілдерінің ойық ішінде тербелу еркіндігін тексеру;
бекітілген планканы таңбалау.
283. Білуге тиіс:
әр түрлі тілдік музыкалық аспаптардың дыбыс тілі мен дыбыс планкасын жасаудың технологиялық процессі;
концерттік, оркестрлік, көп тембрлі және дайын баянның құрылысы, дыбыс қатарын қалыптастыру негізі;
әр түрлі тілдік музыкалық аспаптарға арналған дыбыс планкаларының, тілдер мен дәнекерлердің мақсаты, номенклатурасы мен өлшемі;
дыбыс планкаларын жасау кезінде қолданылатын материалдың сапасына қойылатын талаптар;
аспаптың акустикалық қасиеттеріне байланысты дайын дыбыс планкаларына қойылатын талаптар;
тілдік аспаптардың дыбыс диапазоны, жұмыс құралдарын пайдалану ережесі;
жасалған дыбыс планкаларының сапасын тексеру тәсілдері, сызбаларды оқу және эскиз жасау.

Параграф 5. Изготовитель голосовых планок, 6-й разряд
284. Характеристика работ:
изготовление вручную комплекта голосовых планок (аккорда) для концертных, оркестровых, многотембровых и готово-выборных язычковых музыкальных инструментов по особым заказам;
определение необходимых размеров проемов голосовых рамок и профилей язычков в зависимости от заданной ноты звучания и тембровой окраски;
обработка поверхности голосовых рамок;
доводка до требуемых размеров голосовых проемов в соответствии с нотой звучания и динамикой голосов;
обработка голосовых язычков по контуру и профилю и доведение их до требуемой тональности в пределах 1/8-1/16 тона;
термообработка голосовых язычков;
определение величины дополнительной инертной массы (напайки) и ее установка на язычок;
обработка контура язычка по контуру проема голосовой рамки;
приклепывание голосовых язычков к голосовым рамкам с установкой их строго по оси проема;
установка язычков по отношению к плоскости голосовой рамки, обеспечение минимального порога возбуждения и максимального порога срыва колебаний голосовых язычков.
285. Должен знать:
технологический процесс изготовления комплектов голосовых планок и язычков;
состав комплектов голосовых планок для различных видов язычковых музыкальных инструментов;
мензуру голосовых планок язычковых музыкальных инструментов;
пороги возбуждения и динамику звучания для всех видов язычковых музыкальных инструментов;
сорта стали, сплавы меди и алюминия, их свойства и влияние на качество голосовых планок;
музыкальные диапазоны различных язычковых инструментов;
способы изменения частоты колебания язычка;
способы проверки изготовленных голосовых планок по звуковым качествам;
допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
33. Настройщик язычковых инструментов
Параграф 1. Настройщик язычковых инструментов, 4-й разряд
286. Характеристика работ:
предварительная настройка голосовых язычков в планках язычковых музыкальных инструментов по заданной схеме комплектации с применением прибора визуальной настройки или на слух по контрольным планкам;
наладка прибора визуальной настройки;
проверка шероховатости поверхностей голосовых язычков и планок;
проверка прочности, точности крепления и мензуры голосовых язычков;
наладка и регулировка специальных станков и приспособлений.
287. Должен знать:
правила и способы настройки голосовых язычков в планках;
конструкцию и правила эксплуатации электронных приборов визуальной настройки;
метод наладки приборов визуальной настройки на определенную ноту;
основы музыкальной грамоты;
диапазоны звучания язычковых музыкальных инструментов.

Параграф 5. Дыбыс планкасын жасаушы, 6-разряд
284. Жұмыс сипаттамасы:
концерттік, оркестрлік, көп тембрлі және дайын ерекше тапсырыспен жасалған тілдік музыкалық аспаптарға арналған дыбыс планкасы жиынтығын (аккордты) қолмен жасау;
дыбыс планкасының ойықтарының қажетті көлемі мен тіл профилін дыбыс нотасы мен тембрлік бояуына байланысты анықтау;
дыбыс рамаларының бетін өңдеу;
дыбыс ойықтарының қажетті көлеміне дейін дыбыс нотасы мен дыбыс динамикасына сәйкес жетілдіру;
дыбыс тілдерін контуры мен профилі бойынша өңдеу және қажетті үндесімділікке дейін 1/8-1/16 тон шегінде өңдеу;
дыбыс тілдерін термоөңдеу;
қосымша инерттік массаның (дәнекердің) шамасын анықтау және оны тілге орнату;
тіл контурын дыбыс рамасы ойығының контуры бойынша өңдеу;
дыбыс тілдерін қатаң түрде ойық осі бойынша орналастыра отырып, дыбыс рамкаларына бекіту;
тілдерді дыбыс рамасының жазықтығына қатысты орналастыру, дыбыс тілдерінің тербелуінің ең төмен және ең жоғары шегін қамтамасыз ету.
285. Білуге тиіс:
дыбыс планкалары мен тілдер жиынтығын жасаудың технологиялық процессі;
әр түрлі тілдік музыкалық аспаптарға арналған дыбыс планкасы жиынтығының құрамы;
тілдік музыкалық аспаптардың дыбыс планкасының мензурасы;
тілдік музыкалық аспаптардың барлық түрлеріне арналған қозу шегі және дыбыс динамикасы;
болат, мыс пен алюминий балқымасының сорты, олардың қасиеттері және дыбыс планкасының сапасына тигізетін ықпалы;
әр түрлі тілдік музыкалық аспаптардың музыкалық диапазоны, дыбыстың тербелу жиілігінің өзгеруі тәсілдері;
жасалған дыбыс планкаларын дыбыстық сапасы бойынша тексеру тәсілдері;
шектеулер мен әдіптер, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
33. Тілдік аспаптардың күйін келтіруші
Параграф 1. Тілдік аспаптардың күйін келтіруші, 4-разряд
286. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптардың планкаларындағы дыбыс тілдерінің күйін жинақтаудың белгіленген схемасы бойынша визуалды баптау аспабын пайдалана отырып немесе бақылау планкалары бойынша тыңдап көру арқылы алдын ала келтіру;
визуалды баптау аспабын жөндеу;
дыбыс тілдері мен планкасының кедір-бұдырлығын тексеру;
дыбыс тілдерінің беріктігін, дәлме-дәл бекітілуін және мензурасын тексеру;
арнайы станоктар мен айлабұйымдарды баптау және реттеу.
287. Білуге тиіс:
планкаларындағы дыбыс тілдерінің күйін келтіру ережесі мен тәсілдері;
визуалды баптаудың электронды аспаптарының құрылысы және оларды пайдалану ережесі;
визуалды баптау аспабын белгілі бір нотаға баптау әдісі;
музыкалық білім негіздері, тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстау диапазоны.

Параграф 2. Настройщик язычковых инструментов, 5-й разряд
288. Характеристика работ:
настройка комплекта голосовых планок язычковых музыкальных инструментов по нотам звучания с поднастройкой голосовых язычков на специальном станке в унисон, "розлив" с контрольным язычком и в октаву или на слух;
проверка и установка голосовых язычков над поверхностью планки в зависимости от ноты звучания;
регулировка установки голосовых язычков для создания наиболее низкого и одинакового по всему диапазону порога возбуждения;
комплектование набора голосовых планок согласно схеме комплектации;
регулировка и наладка станка.
289. Должен знать:
правила и способы настройки и установки голосовых язычков язычковых музыкальных инструментов по нотам звучания в унисон, октаву, в "розлив";
способы выравнивания порогов возбуждения колебаний голосовых язычков;
музыкальную грамоту;
чтение чертежей;
определение ноты звучания;
правила подбора и последовательность расположения кусковых планок согласно схеме комплектации и мензуре;
влияние точности настройки голосовых язычков на звуковые качества инструментов;
назначение проемных клапанов и их влияние на изменение частоты колебаний голосового язычка;
припуски в настройке голосовых язычков в зависимости от величины проемного клапана, его массы, плотности, упругости;
геометрию, правила заточки, правки и термообработки режущего инструмента;
конструкции настроечных станков, правила и способы их наладки, регулировки и эксплуатации в зависимости от настройки голосового язычка.
Параграф 3. Настройщик язычковых инструментов, 6-й разряд
290. Характеристика работ:
окончательная настройка по нотам звучания язычковых музыкальных инструментов на слух по камертону (эталону) "ля" первой октавы, имеющему частоту колебаний 440 Гц;
демонтаж инструмента;
просмотр и проверка качества сборки голосовых планок, установки голосовых язычков и предварительной настройки в зависимости от ноты звучания;
настройка всего музыкального диапазона по кварто-квинтовому кругу, по октавам, в унисон или "розлив" в резонаторах;
проверка настройки и порогов возбуждения инструмента в корпусе;
дополнительная настройка и интонировка голосовых планок в собранном инструменте;
заточка и правка инструмента.
291. Должен знать:
правила и способы окончательной настройки различных язычковых музыкальных инструментов;
натуральный и темперированный музыкальные строи;
диапазоны язычковых музыкальных инструментов;
правила подбора и последовательность расположений голосовых планок, собранных на резонаторах и деках всех типов язычковых музыкальных инструментов;
способы проверки точности настройки по кварто-квинтовому кругу.

Параграф 2. Тілдік аспаптардың күйін келтіруші, 5-разряд
288. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстық планкасының күйін дыбыстау нотасы бойынша дыбыс тілдерін унисон, "розлив" арнайы станокта баптай отырып, октаваға немесе тыңдап көру арқылы келтіру;
дыбыстау тілдерін тексеру және планканың үстіне дыбыстау нотасына байланысты орнату;
анағұрлым төмен барлық диапазон бойынша бірдей қозу шегін қалыптастыру үшін дыбыстау тілін орнатуды реттеу;
дыбыстау планкасының жиынтығын жинақтау схемасы бойынша құрастыру.
289. Білуге тиіс:
тілдік музыкалық аспаптардың дыбыстық планкасының күйін дыбыстау нотасы бойынша дыбыс тілдерін унисон, "розлив" арнайы станокта келтіру ережесі мен тәсілдері;
дыбыс тілдері тербелістерінің қозу шегін түзету тәсілдері, музыкалық білім, сызбаларды оқу, дыбыстау нотасын анықтау;
жинақтау схемасы мен мензураға сәйкес кесек планкаларды іріктеу ережесі және орналасу кезектілігі, дыбыстау тілдерінің күйін келтіру дәлдігінің аспаптың дыбыстық сапасына тигізетін әсері;
ойық клапандардың мақсаты және олардың дыбыстау тілінің тербелу жиілігінің өзгеруіне тигізетін әсері;
ойық клапаны, оның салмағы, тығыздығы, серпінділігіне байланысты дыбыстау тілдерінің күйін келтірудегі әдіптер;
кесу құралының геометриясы, қайрау, түзету және термоөңдеу ережесі, күйін келтіру станогының құрылысы;
дыбыстау тілінің күйін келтіруге байланысты оны баптау, реттеу және пайдалану ережесі мен тәсілдері.
Параграф 3. Тілдік аспаптардың күйін келтіруші, 6-разряд
290. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптардың күйін тербеліс жиілігі 440 Гц, бірінші октаваның "ля" камертоны (эталоны) бойынша дыбыстау нотасы бойынша тыңдау арқылы түпкілікті келтіру;
аспапты демонтаждау;
дыбыстау планкасын құрастыру сапасын, дыбыстау тілінің орнатылуы мен дыбыстау нотасына байланысты алдын ала күйін келтіруді қарастыру және тексеру;
тұтастай музыкалық диапазонның күйін кварт-квинт шеңбері бойынша, октава бойынша, резонаторларда унисонға немесе "розлив" келтіру;
шанақтағы аспаптың күйінің келтірілуін және қозу шегін тексеру;
құрастырылған аспапта дыбыстау планкасының қосымша күйін келтіру және дауыс ырғағын келтіру;
құралды қайрау және түзету.
291. Білуге тиіс:
әр түрлі тілдік музыкалық аспаптардың күйін түпкілікті келтіру ережесі мен тәсілдері;
табиғи және темпераланған музыкалық қатар, тілдік музыкалық аспаптардың диапазондары;
тілдік музыкалық аспаптардың барлық түрлерінің резонаторлары мен үнтілшелерінде құрастырылған дыбыстау планкаларын іріктеу ережесі және орналасу жүйелілігі;
кварт-квинт шеңбері бойынша күйін келтірудің дәлме-дәлдігін тексеру тәсілдері.

34. Регулировщик язычковых инструментов
Параграф 1. Регулировщик язычковых инструментов, 4-й разряд
292. Характеристика работ:
подготовка язычковых музыкальных инструментов к регулировке;
проверка качества деталей, сборки и взаимодействия узлов;
проверка клапанов, резонаторов, меховых рамок, правых и левых полукорпусов, дек и устранение дефектов.
293. Должен знать:
конструкции узлов и деталей язычковых музыкальных инструментов, технологический процесс обработки и сборки их;
требования, предъявляемые к каждой детали и узлу язычковых музыкальных инструментов, к качеству материалов применяемых для их, изготовления;
составы и способы приготовления различных шпаклевок, красителей, лаков, политур;
чтение чертежей;
геометрию и правила заточки режущего инструмента.
Параграф 2. Регулировщик язычковых инструментов, 5-й разряд
294. Характеристика работ:
регулировка язычковых музыкальных инструментов;
проверка внешнего вида готовых инструментов и игровых качеств правых и левых механизмов регистровых музыкальных инструментов, легкости и четкости переключения всех возможных тембров, герметичности, легкости и равномерности возбуждения звука по всему диапазону при последовательном нажатии клавиш;
проверка настройки инструментов по камертону (эталону) "ля" первой октавы, имеющего частоту колебаний 440 Гц;
проверка по кварто-квинтовому кругу всех 12 тонов хроматического темперированного звукоряда в пределах первой октавы;
проверка последующих октав верхнего, среднего и нижнего регистров в октаву, унисон и "розлив" - квинтами, квартами, терциями и звучания аккордов по всему диапазону;
устранение всех обнаруженных дефектов.
295. Должен знать:
приемы, способы и последовательность выполнения работ по регулировке язычковых музыкальных инструментов;
конструкции различных язычковых музыкальных инструментов;
Государственный стандарт и технические условия на готовые язычковые музыкальные инструменты и применяемые материалы;
тональности, музыкальные интервалы в звуковом и математическом выражении;
способы настройки и проверки настроенных инструментов;
кинематические схемы взаимодействия деталей и узлов клавиатурных механизмов;
влияние применяемых материалов, качества сборки узлов и сопряжении деталей на игровые и звуковые качества инструментов;
правила пользования специальными инструментами, назначение, правила применения контрольно-измерительных инструментов;
музыкальную грамоту.
35. Сборщик язычковых инструментов
Параграф 1. Сборщик язычковых инструментов, 1-й разряд
296. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ к сборке деталей и узлов язычковых музыкальных инструментов;
подбор рамок голосовых планок после штамповки по номерам в соответствии с мензурой первого и второго проемов и направлением их пробивки;
подбор и сортировка по октавам рамок голосовых планок после строгания их плоскостей и укладывание их в тару в установленном порядке;
подготовка материала для упаковки голосовых рамок;
подбор, установка и крепление держателей клапанов на клапаны октавы, аккомпанемента, мелодии;
изготовление, раскрой из кожи кружков и шайб для крепления клавиш с клапанами, пружинок с проемными клапанами на специальных приспособлениях;
заточка режущего инструмента;
операционный контроль согласно чертежу.

34. Тілдік аспаптарды реттеуші
Параграф 1. Тілдік аспаптарды реттеуші, 4-разряд
292. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптарды реттеуге дайындау;
бөлшектердің, тораптарды құрастыру және өзара әрекеттесуінің сапасын тексеру;
клапан, резонатор, үлбір рама, оң және сол жартылай шанақтарды, үнтілшелерді тексеру және ақаулықтарын түзету.
293. Білуге тиіс:
тілдік музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарының құрылысы, оларды өңдеу және құрастыру технологиялық процессі;
тілдік музыкалық аспаптардың әрбір бөлшектері мен тораптарына, оларды жасау үшін қолданылатын материалдың сапасына қойылатын талаптар;
әртүрлі бітеме, бояу, лактар, политраның құрамы мен дайындау тәсілдері;
сызбаларды оқу, кесу құралының геометриясы және қайрау ережесі.
Параграф 2. Тілдік аспаптарды реттеуші, 5-разряд
294. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптарды реттеу;
дайын құралдардың сыртқы түрі мен регистрлік музыкалық аспаптардың оң және сол механизмдерінің ойнау сапасын,барлық ықтимал тембрлерді ауыстырып қосу жеңілдігі мен дәлдігін, герметикалығын, клавишаның бірінен соң бірін басқан кезде диапазонның өн бойы бойынша дыбыстың қозу жеңілдігі мен біркелкілігін тексеру;
аспаптардың күйінің келтірілуін тербеліс жиілігі 440 Гц, бірінші октаваның "ля" камертоны (эталоны) бойынша тексеру;
бірінші октава шеңберінде хроматикалық темпераланған дыбыс қатарының кварт-квинт шеңбері бойынша 12 тонның барлығы бойынша тексеру;
жоғарғы, орта және төменгі регистрлердің келесі октаваларын октаваға, унисонға және "розлив" - квинтпен, квартпен, терциямен тексеру және диапазонның барлығы бойынша аккордтардың дыбыстауын тексеру;
барлық анықталған ақаулықтарды жою.
295. Білуге тиіс:
тілдік музыкалық аспаптарды реттеу жұмыстарын орындаудың әдіс-тәсілдері мен кезектілігі, әртүрлі тілдік музыкалық аспаптардың құрылысы;
дайын тілдік музыкалық аспаптар мен қолданылатын материалдардың мемлекеттік стандарты және техникалық шарттары;
дыбыстық және математикалық көріністегі үндесім, музыкалық интервал, күйін келтіру тәсілдері және күйі келтірілген аспаптарды тексеру;
клавиатуралық механизмдердің бөлшектері мен тораптарының өзара әрекеттесуінің кинематикалық схемасы;
қолданылатын материалдардың, тораптардың құрастырылу сапасы мен бөлшектердің жанасуының аспаптың ойнау және дыбыстау сапасына тигізетін әсері;
арнайы құралдарды пайдалану ережесі;
бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты, оларды пайдалану ережесі;
музыкалық білім.
35. Тілдік аспаптарды құрастырушы
Параграф 1. Тілдік аспаптарды құрастырушы, 1-разряд
296. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын құрастыруға дайындық жұмыстарын орындау;
нөмірлері бойынша қалыптаудан кейін бірінші және екінші ойық мензурасына және олардың өту бағытына сәйкес дыбыстау планкаларының рамаларын іріктеу;
дыбыстау планкаларының рамаларын сүргілеуден кейін және белгіленген тәртіппен сауытқа салғаннан кейін оларды октавалары бойынша іріктеу және сұрыптау;
дыбыстау планкаларын орауға арналған материалдарды дайындау;
клапан ұстағыштарды іріктеу, орнату және октава, аккомпанемент, мелодия клапанына бекіту;
клавишаны клапанға бекіту үшін шеңбер мен шайбаны ойық клапанды серіппені арнайы айлабұйымдарда жасау, былғарыдан пішу;
кесу құралын қайрау;
сызбаға сәйкес операциялық бақылау.

297. Должен знать:
приемы и методы выполнения подготовительных работ, к сборке деталей и узлов язычковых музыкальных инструментов;
правила подбора рамок голосовых планок по мензуре, порядок укладывания и упаковки их в специальную тару;
требования к качеству обработки рамок голосовых планок;
назначение клапанных держателей;
назначение и размеры крепежных деталей из кожи лайковой и хромовой;
геометрию, правила эксплуатации режущего инструмента;
устройство специальных приспособлений.
Параграф 2. Сборщик язычковых инструментов, 2-й разряд
298. Характеристика работ:
сборка простых деталей и узлов язычковых музыкальных инструментов;
установка и крепление клавиатурных пластин;
крепление грифов;
подбор пружин;
установка и крепление резонаторов;
сборка и крепление ремней по чертежам;
слесарная обработка деталей механизмов по чертежам;
подбор и сортировка пуговиц и кнопок по качеству, цвету и форме;
нагрев толкателей и клавиатурных рычагов до заданной температуры на специальных нагревательных приборах с учетом. качества материалов кнопок и пуговиц;
запрессовка пластмассовых кнопок и пуговиц на толкатели и клавиатурные рычаги;
изготовление, раскрой из кожи прокладок под резонаторы, клапаны, пуговицы, мех по шаблонам на специальных приспособлениях;
установка прокладок и амортизирующих деталей без нарушения эластичности приклеиваемых материалов, герметичности, появления потеков клея;
подбор материалов по сортам, толщине, однородности, упругости и цвету;
заточка слесарного и столярного инструмента.
299. Должен знать:
приемы и методы сборки простых деталей и узлов язычковых музыкальных, инструментов;
наименование, конструкцию и назначение собираемых деталей и узлов;
температурные режимы нагрева толкателей и клавиатурных рычагов;
принципы эксплуатации нагревательных приборов, правила техники безопасности при работе с ними;
конструктивные особенности и правила эксплуатации применяемого специального оборудования для резки и обработки кожи;
требования, предъявляемые к качеству применяемых материалов;
способы улучшения качества заготовок и деталей из кожи путем ее дополнительной обработки;
правила пользования контрольно-измерительным, рабочим и режущим инструментом, чтение простых чертежей;
правила заточки и правки специального режущего инструмента;
допуски и посадки.
300. Примеры работ:
1) валики, пластины, крепления резонаторов, кронштейны и другие детали механизмов - слесарная обработка;
2) валики - правка и укладка по чертежам;

297. Білуге тиіс:
тілдік музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын құрастыруға дайындық жұмыстарын орындау әдіс-тәсілдері;
дыбыстау планкаларының рамаларын мензура бойынша іріктеу ережесі, оларды арнайы сауытқа салу және орау тәртібі;
дыбыстау планкаларының рамаларын өңдеу сапасына қойылатын талаптар, клапан ұстағыштардың мақсаты;
лайка және хром былғарыдан жасалған бекіту бөлшектерінің мақсаты мен өлшемі, кесу құралының геометриясы;
пайдалану ережесі;
арнайы айлабұйымдардың құрылысы.
Параграф 2. Тілдік аспаптарды құрастырушы, 2-разряд
298. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын құрастыру;
клавиатуралық пластиналарды орнату және бекіту;
грифтерді бекіту;
серіппені іріктеу;
резонаторларды орнату және бекіту;
бауларды сызбалар бойынша құрастыру және бекіту;
механизм бөлшектерін сызбалар бойынша слесарлық өңдеу;
түйме мен кнопкаларды сапасы, түсі мен формасы бойынша іріктеу және сұрыптау;
итергіштер мен клавиатуралық рычагтарды белгіленген температураға дейін арнайы қыздыру аспаптарында түйме мен кнопкалардың материалдарының сапасын ескере отырып қыздыру;
пластмасса түйме мен кнопкаларды итергіштер мен клавиатуралық рычагтарға нығыздау;
резонатор, клапан, түйме, үлбірге арнап шаблондар бойынша төсемелерді арнайы айлабұйымдарда жасау және былғарыдан пішу;
төсемелер мен амортизациялаушы бөлшектерді жапсырылатын материалдардың икемділігіне, герметикалығына нұқсан келтірмей, желімнің ағуына жол бермей орнату;
материалдарды сорты, ені, біртектілігі, серпінділігі мен түсі бойынша іріктеу;
слесарлық және ұсталық құралды қайрау.
299. Білуге тиіс:
тілдік музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын құрастыру әдіс-тәсілдері, құрастырылатын бөлшектер мен тораптардың атауы, құрылысы мен мақсаты;
итергіштер мен клавиатуралық рычагтарды қыздырудың температуралық режимі, қыздыру аспаптарын пайдалану қағидаты, олармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережесі;
былғарыны кесу және өңдеу үшін қолданылатын арнайы жабдықтардың құрылымдық ерекшеліктері мен оларды пайдалану ережесі;
қолданылатын материалдардың сапасына қойылатын талаптар, былғарыдан жасалатын дайындамалар мен бөлшектердің сапасын оны қосымша өңдеу арқылы жақсарту тәсілдері;
бақылау-өлшеу, жұмыс және кесу құралдарын пайдалану ережесі;
қарапайым сызбаларды оқу, арнайы кесу құралын қайрау ережесі;
шектеулер мен қондырулар.
300. Жұмыс үлгілері:
1) біліктер, пластиналар, резонаторлардың бекіткіштері, кронштейндер мен механизмнің басқа да бөлшектері - слесарлық өңдеу;
2) біліктер – түзету және сызбалар бойынша орнату;

3) камеры меховые гармоний - скрепление углов вручную, склеивание различными материалами, обеспечение параллельности борин и углов папок;
4) корпусы - крепление штампованных металлических углов;
5) накладки басовые, кронштейны механики левой - установка и крепление;
6) платики - обработка, развертка отверстия и установка на корпус;
7) рамки меховые, накладки басовые, деки, клапаны, пуговицы, сетки - приклеивание прокладок из ткани, лайки, замши;
8) ромбики гармоний - надрезка;
9) ромбики камер меховых - изготовление, обработка и проверка на герметичность на специальном приборе.
Параграф 3. Сборщик язычковых инструментов, 3-й разряд
301. Характеристика работ:
сборка средней, сложности деталей и узлов язычковых музыкальных инструментов;
сборка двухпедальных регистровых переключателей;
сборка каркасных правых сеток;
частичная сборка и предварительная регулировка правых и левых механизмов;
сборка меховых рамок;
выравнивание борин меховых камер по высоте и толщине, склеивание их внутренних поверхностей;
подбор и проверка ромбиков меха на герметичность и гибкость;
вклеивание ромбиков с подрезкой и растяжкой;
пооперационная сборка деталей и узлов резонаторов всех видов;
обработка вкладышей и верхушек резонаторов;
вклейка вкладышей и верхушек в основание резонаторов;
вклейка вставок и создание воздушных камер в резонаторе по размерам голосовых планок и ноте звучания голосовых язычков;
обработка вставок по толщине голосовых планок. Вклейка шпона в паз розетки;
соблюдение режима выдержки склеенных деталей резонаторов под давлением;
установка резонаторов на фаготной (ломанной) деке;
сборка правого и левого полукорпусов собранных с мехом;
установка правых и левых сеток;
предварительная регулировка хода рычагов, валиков согласно чертежам;
просушка, вытяжка, поднятие ворса, обработка и окраска кожи;
подбор, сортировка и раскладка заготовок проемных клапанов в соответствии с мензурой голосовых планок;
определение рационального раскроя кожи с целью наибольшего выхода проемных клапанов;
подбор клавишей, кнопок и пуговиц по цвету;
наладка специального станка для насадки кнопок и пуговиц на толкатели и рычаги строго по чертежам и на заданную глубину насадки;
регулирование температурного режима нагрева толкателей и клавиатурных рычагов;
насадка кнопок и пуговиц на толкатели и рычаги в соответствии с чертежами на специальных приспособлениях.
302. Должен знать:
приемы и методы сборки средней сложности деталей и узлов язычковых музыкальных инструментов;
породы, пороки и свойства древесины, применяемой для изготовления резонаторов;
способы приготовления склеивающих материалов;
правила и режимы склеивания металла с различными материалами;
правила подбора рационального режима нагрева толкателей и клавиатурных рычагов перед запрессовкой кнопок и пуговиц;
порядок подбора правой и левой клавиатуры по цвету клавишей, кнопок, пуговиц, цветовым оттенкам и конструкциям;
номера и ноты звучания голосовых планок, основы акустики язычкового музыкального инструмента;
физико-механические свойства голосовых язычков и проемных клапанов;
методы интонировки проемных клапанов, составы и свойства дубильных экстрактов и красителей и способы их приготовления;
способы обработки кожи в химических реактивах и регулирование ванн в процессе смачивания кожи;
режимы сушки и обработки кожи;
пропорциональную зависимость габаритных размеров и толщины проемного клапана от мензуры язычка, методы рационального раскроя кожи с наибольшим полезным выходом заготовок;
влияние качества кожи на игровые и звуковые качества язычковых музыкальных инструментов;
влияние толщины проемного клапана на изменение частоты колебания голосового язычка;
устройство и принцип действия клапанов;
чтение сложных чертежей;
устройство специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации.

3) гармонның үлбір камерасы - бұрыштарын қолмен бекіту, әртүрлі материалдармен желімдеу, папканың боры мен бұрыштарының параллельділігін қамтамасыз ету;
4) шанағы – қалыпталған металл бұрыштарын бекіту;
5) бас жапсырмалар, сол механиканың кронштейндері – орнату және бекіту;
6) платик – саңылауды өңдеу, қашау және шанаққа орнату;
7) үлбір рамалар, бас жапсырмалар, үнтілше, клапан, түйме, тор – жапсырманы матаға, лайкаға және күдеріге жабыстыру;
8) гармон ромбиктері – тілу;
9) үлбір камералардың ромбиктері – жасау, өңдеу және герметикалығын арнайы аспапта тексеру.
Параграф 3. Тілдік аспаптарды құрастырушы, 3-разряд
301. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын құрастыру;
екі педальді регистрлік ауыстырып қосқыштарды құрастыру;
каркас оң торды құрастыру;
оң және сол механизмдерді жекелеп құрастыру және алдын ала реттеу;
үлбір рамаларды құрастыру;
үлбір камералардың боринасын биіктігі мен ені бойынша түзету, оның ішкі бетін желімдеу;
үлбір ромбиктерін іріктеу және герметикалығы мен икемділігін тексеру;
ромбиктерді кесіп және кере отырып жабыстыру;
барлық түрлі резонаторлардың бөлшектері мен тораптарын операция сайын құрастыру;
резонаторлардың жапсырмасы мен жоғарғы бөлігін жабыстыру;
жапсырмаларды жабыстыру және резонатордағы ауа камераларын дыбыстық планкалардың көлемі және дыбыстау тілдерінің дыбыстау нотасы бойынша жасау;
жапсырмаларды дыбыстау планкасының ені бойынша өңдеу;
шпонды розетканың ойығына жабыстыру;
резонатордың жабыстырылған бөлшектерін қысым астында ұстау режимін сақтау;
фагот (сынық) үнтілшедегі резонаторларды орнату;
үлбірмен құрастырылған оң және сол жартылай шанақтарды құрастыру;
оң және сол торды орнату;
рычагтың, біліктің қадамын сызбаға сәйкес алдын ала реттеу;
былғарыны кептіру, керу, түгін көтеру, өңдеу және бояу;
дыбыстау планкасының мензурасына сәйкес ойық клапандарының дайындамасын іріктеу, сұрыптау және орналастыру;
ойық клапандарының анағұрлым көп шығару мақсатында тиімді пішілуін анықтау;
клавишаны, кнопкалар мен түймелерді түсі бойынша іріктеу;
кнопкалар мен түймелерді итергіштер мен рычагтарға енгізу үшін арнайы станокты қатаң түрде сызбалар бойынша және енгізудің қажетті тереңдігіне баптау;
итергіштер мен клавиатуралық рычагтың температуралық режимін реттеу;
кнопкалар мен түймелерді итергіштер мен рычагтарға сызбаларға сәйкес арнайы айлабұйымдарда енгізу.
302. Білуге тиіс:
тілдік музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын құрастыру әдіс-тәсілдері;
резонаторларды жасау үшін қолданылатын ағаш жынысы, ақаулықтары мен қасиеттері;
желімдеу материалдарын дайындау тәсілдері;
металды әртүрлі материалдармен жабыстыру ережесі мен режимі, кнопкалар мен түймелерді нығыздау алдында итергіштер мен клавиатуралық рычагты қыздырудың тиімді режимін іріктеу ережесі;
оң және сол клавиатураны клавишаның, кнопканың, түйменің түсі, реңкі мен құрылысы бойынша іріктеу тәртібі, тілдік музыкалық аспаптар акустикасының негіздері;
дыбыстау тілдері мен ойық клапандарының физикалық-механикалық қасиеттері;
ойық клапандарының дыбыс ырғағын келтіру әдістері, илеу экстрактілері мен бояулардың құрамы мен қасиеттері оларды дайындау тәсілдері;
былғарыны химиялық реактивтерді өңдеу тәсілдері және былғарыны дымқылдау процессінде астауды реттеу;
былғарыны кептіру және өңдеу режимі, ойық клапанының көлемнің үлкендігі мен қалыңдығының тілдің мензурасына пропорционал тәуелділігі;
дайындаманы анағұрлым шығара отырып, былғарыны тиімді пішу әдістері методы, былғары сапасының тілдік музыкалық аспаптардың ойнау және дыбыстау сапасына тигізетін ықпалы;
ойық клапаны қалыңдығының дыбыс тілінің тербеліс жиілігінің өзгеруіне тигізетін ықпалы, клапанның құрылысы мен қызмет ету қағидасы;
күрделі сызбаларды оқу, арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, оларды пайдалану ережесі.

303. Примеры работ:
1) грифы - сборка передних и задних полугрифов, клавиатуры;
2) деки регистровые - клепка и установка кронштейнов;
3) заготовки из кожи лайковой и хромовой-подбор, сортировка, химическая обработка;
4) камеры под голосовые язычки планок - обработка;
5) клапаны декомпрессионные - сборка;
6) клапаны проемные - изготовление по размерам, подбор по регистрам;
7) клинья резонаторов - склейка с накладкой;
8) корпусы - вклейка подгрифных, боковых, подрезонаторных брусков, басовых накладок и других деталей;
9) кромки и углы корпусов, торцы и верхушки грифов - оковка металлическими платиками, крепление их шпильками;
10) механизмы левые - установка стояков, сцепка валиков с рычагами;
11) механизмы правые - сборка пуговичных и клапанных рычагов;
12) перегородки резонаторов - склейка с клином;
13) планки голосовые - наклеивание проемных клапанов, крепление пружин (держателей), интонировка по мензуре и тональности;
14) платики, верхушки и торцы грифов - оковка;
15) прутки - вклейка в средник резонаторов мелодии;
16) резонаторы гармоний - сборка;
17) розетки резонаторов - приклейка;
18) углы металлические корпусов баянов оркестровых, баянов-пикколо - оковка.
Параграф 4. Сборщик язычковых инструментов, 4-й разряд
304. Характеристика работ:
сборка сложных деталей и узлов язычковых музыкальных инструментов;
окончательная сборка и регулировка правых и левых механизмов и регистровых переключателей 2-3 голосных язычковых музыкальных инструментов;
сборка переключателей регистров с тремя и более клавишами;
полная сборка резонаторов мелодии, октавы, контроктавы и аккомпанемента язычковых музыкальных инструментов, кроме концертных, оркестровых, заказных;
определение глубины входных камер по амплитуде колебания голосового язычка, соблюдение симметричности расположения розетки к воздушным камерам резонатора;
установление режима выдержки склеенных частей резонатора в струбцинах;
обработка пластей средника, перегородок и верхушки резонатора, боковых плоскостей, заоваливание торцов верхушек резонаторов;
приклеивание подоктавных брусков, выборка паза;
установка и крепление сеток многотембровых язычковых музыкальных инструментов;
сборка стенок меха с меховыми рамками;
склеивание борин меха тканью с художественным подбором рисунка и расцветки и в соответствии с общим композиционным решением инструмента;
столярная отделка корпусов и грифов с учетом художественных, звуковых требований, а также текстуры древесины, направления волокон.

303. Жұмыс үлгілері:
1) грифтер-алдыңғы және артқы жартылай грифтерді, клавиатураны құрастыру;
2) регистрлік үнтілшелер - кронштейндерді бекіту және орнату;
3) дайындамаларды лайка және хром былғарыдан жасау - іріктеу, сұрыптау, химиялық өңдеу;
4) планканың дыбыстық тілдеріне арналған камералар - өңдеу;
5) декомпрессиондық клапандар – құрастыру;
6) ойық клапандар-өлшемдері бойынша жасау, регистрлері бойынша іріктеу;
7) резонаторлардың жіктері – жапсырмамен желімдеу;
8) шанақ - гриф астындағы, бүйір, резонатор астындағы бөренелерді, бас жапсырмалар мен басқа да бөлшектерді желімдеу;
9) шанақтың жиектері мен бұрыштары, грифтің кесігі мен үсті-металл платикамен құрсаулау, оларды түйреуішпен бекіту;
10) сол механизмдер – тұғырларды орнату, біліктерді рычагпен тіркеу;
11) оң механизмдер – түйме және клапан рычагтарын құрастыру;
12) резонаторлардың қалқасы – жігімен жабыстыру;
13) дыбыстау планкасы - ойық клапандарын жабыстыру, серіппені (ұстағыштарды) бекіту, мензурасы мен үндесімділігі бойынша дауыс ырғағын келтіру;
14) платика, грифтің үсті және кесектері – құрсаулау;
15) таяқша – мелодия резонаторларының ортасына жабыстыру;
16) гармон резонаторлары – құрастыру;
17) резонаторлардың розеткалары - жабыстыру;
18) оркестрлік баяндардың, пикколо баяндардың металл шанақтарының бұрыштары – құрсаулау.
Параграф 4. Тілдік аспаптарды құрастырушы, 4-разряд
304. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектері мен тораптарын құрастыру;
оң және сол механизмдер мен 2-3 дауысты тілдік музыкалық аспаптардың регистрлік ауыстырып қосқыштарын түпкілікті құрастыру;
үш және одан да көп клавишасы бар регистрлердің ауыстырып қосқыштарын құрастыру;
концерттік, оркестрлік, тапсырыспен жасалған аспаптардан басқа, тілдік музыкалық аспаптардың мелодия, октава, контроктава және аккомпанемент резонаторларын толық құрастыру;
кірме камералардың тереңдігін дыбыстау тілінің тербелу амплитудасы бойынша анықтау, розетканың резонатордың ауа камераларына қатысты орналасу симметриялығын сақтау;
струбцинадағы резонаторлардың желімделген бөліктерін ұстау режимін белгілеу;
ортаның пластысын, резонатордың аралықтары мен үстін, бүйір жазықтықтарын өңдеу, резонатор үстінің кесектерін сопақшалау;
октава астындағы бөренелерді желімдеу, ойықтарды іріктеу;
көп тембрлі тілдік музыкалық аспаптардың торларын орнату және бекіту;
үлбір рамкалы үлбір қабырғаларын құрастыру;
үлбірдің боринасын сурет пен түсті көркем таңдай отырып және құралдың жалпы композициялық шешіміне сәйкес матамен жабыстыру;
көркемдік, дыбыстық талаптарды орындай отырып, сондай-ақ ағаш текстурасын, талшықтардың бағытын ескеріп, шанақ пен грифті ұсталық өңдеу.

305. Должен знать:
приемы и методы сборки сложных деталей и узлов язычковых музыкальных инструментов;
конструктивные особенности язычковых музыкальных инструментов;
влияние качества сборки на звуковые и игровые качества инструментов;
акустические и механические свойства различных пород древесины;
требования, предъявляемые к применяемым материалам и изготавливаемым изделиям;
технологический процесс сборки резонаторов всех видов;
значение конструкции камер резонаторов в образовании звука;
влияние четкости хода клавиатуры, величины подъема клапанов, шумов при игре на звуковые и игровые качества инструмента;
методы регулировки хода клавиатуры и переключателей тембров;
номенклатуру крепежных деталей;
номера голосовых планок соответственно октавам, конструктивные особенности и правила регулировки специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов;
основы музыкальной грамоты, допуски, посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
306. Примеры работ.
1) деки многотембровых язычковых музыкальных инструментов - сборка и установка в корпус;
2) кнопки правых клавиатурных механизмов заказных язычковых музыкальных инструментов - изготовление и сборка с рычагами;
3) корпусы регистровых инструментов - сборка и столярная отделка;
4) меха - установка и крепление маховых углов, приклеивание полосок искусственной кожи к боринам;
5) резонаторы, голосовые планки - сборка по мензуре.
Параграф 5. Сборщик язычковых инструментов, 5-й разряд
307. Характеристика работ:
сборка особо сложных деталей и узлов язычковых музыкальных инструментов;
полная сборка, подгонка, регулировка 2-3 голосных язычковых музыкальных инструментов по особым заказам и в экспортном исполнении;
составление эскизов на мех и изготовление его по требованию заказчика;
проверка меха на герметичность;
комплексное выполнение работ по изготовлению, сборке и отделке деталей и узлов резонаторов мелодий, аккомпанемента и баса для концертных, оркестровых, заказных язычковых музыкальных инструментов;
определение оптимальных объемов камер в зависимости от ноты звучания голосовых язычков;
разметка всех деталей для резонаторов по заданному диапазону, комплекту голосовых планок и чертежам и их обработка;
проверка игровых качеств инструмента - легкости, равномерности, бесшумности клавиатуры;
проверка звуковых качеств инструмента - легкости, равномерности порогов возбуждения и отсутствия срывов голосовых язычков, силы и тембра звучания;
регулировка механизмов переключения регистров по четкости переключения и величине перекрытия входных отверстий в деках;
нанесение обозначений на клавиши переключателей регистров в соответствии с заданными тембрами;
регулировка глубины хода клавишей, кнопок, пуговиц;
изготовление шаблонов по чертежам и эскизам;
изготовление специальных сулаг для производства особо сложных деталей резонаторов;
регулировка и наладка специальных приспособлений.

305. Білуге тиіс:
тілдік музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектері мен тораптарын құрастыру әдіс-тәсілдері, тілдік музыкалық аспаптардың құрылымдық ерекшеліктері;
құрастыру сапасының аспаптың дыбыстау және ойнау сапасына тигізетін әсері;
әр түрлі жынысты ағаштың акустикалық және механикалық қасиеттері;
қолданылатын материалдар мен жасалатын бұйымдарға қойылатын талаптар;
барлық түрлі резонаторларды құрастырудың технологиялық процессі;
дыбыс жасауда резонатор камераларының құрылысының мәні, клавиатура барысының дәлме-дәлдігінің, клапандардың көтерілу ауқымының, ойнау кезіндегі шудың аспаптың дыбыстау және ойнау сапасына тигізетін әсері;
клавиатура барысын және тембрді ауыстырып қосқыштарды реттеу әдістері;
бекіту бөлшектерінің номенклатурасы, дыбыстау планкаларының октаваларға сәйкес нөмірлері, арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымдық ерекшеліктері мен оларды реттеу ережесі;
музыкалық білім негіздері, шектеулер мен қондыру, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
306. Жұмыс үлгілері:
1) көп тембрлі тілдік музыкалық аспаптардың үнтілшелері – құрастыру және корпусқа орнату;
2) тапсырыспен жасалған тілдік музыкалық аспаптардың клавиатуралық механизмдерінің оң кнопкалары – жасау және рычагпен құрастыру;
3) регистрлік аспаптардың корпусы – құрастыру және ұсталық өңдеу;
4) үлбір - бұрыштарды орнату және бекіту, жасанды былғары жолағын боринаға жабыстыру;
5) резонаторлар, дыбыстау планкалары – мензурасы бойынша құрастыру.
Параграф 5. Тілдік аспаптарды құрастырушы, 5-разряд
307. Жұмыс сипаттамасы:
тілдік музыкалық аспаптардың өте күрделі бөлшектері мен тораптарын құрастыру;
ерекше тапсырыспен жасалған және экспортқа шығарылған 2-3 дауысты тілдік музыкалық аспаптарды толық құрастыру, қиыстырып келтіру, реттеу;
үлбірге эскиз жасау және оны тапсырыс берушінің алаптары бойынша жасау;
үлбірдің герметикалығын тексеру;
концерттік, оркестрлік, тапсырыспен жасалған тілдік музыкалық аспаптарға арналған мелодия, аккомпанемент және бас резонаторларының бөлшектері мен тораптарын жасау, құрастыру және өңдеу жұмыстарын кешенді орындау;
камераның тиімді көлемін дыбыстау тілдерінің нотасына байланысты анықтау;
резонаторларға арналған барлық бөлшектерді белгіленген диапазон, дыбыстау планкаларының жиынтығы мен сызбалар бойынша белгілеу және оларды өңдеу;
аспаптың ойнау қасиеттерін – клавиатура жеңілдігін, біркелкілігін, үн тазалығын тексеру;
аспаптың дыбыс шығару қасиеттерін – қозу шегінің жеңілдігін, біркелкілігін және дыбыс тілдерінде кедергілердің болмауын, дыбыс күші мен тембрін тексеру;
регистрлерді ауыстырып қосу механизмін ауыстырып қосу дәлдігі мен үнтілшедегі кірме саңылауларды жабу ауқымы бойынша реттеу;
регистрдің ауыстырып қосу клавишасына белгіленген тембрге сәйкес белгі жазу;
клавиша барысының, кнопкалар мен түймелердің тереңдігін реттеу;
сызбалар мен эскиздер бойынша шаблон жасау;
резонаторлардың аса күрделі бөлшектері өндірісіне арналған арнайы сулагаларды жасау;
арнайы айлабұйымдарды реттеу және баптау.

308. Должен знать:
приемы и методы сборки особо сложных деталей и узлов язычковых музыкальных инструментов;
полный технологический процесс сборки 2-3 голосных язычковых инструментов;
конструкции язычковых музыкальных инструментов;
технологический процесс изготовления мехов;
влияние качества изготовления меха на игровые качества и силу звучания инструмента;
методы определения размеров деталей меховой камеры в зависимости от диапазона инструмента;
конструкции резонаторов и голосовых планок и требования, предъявляемые к ним;
порядок расположения голосовых планок по нотам звучания;
способы определения оптимальных объемов камер резонаторов;
влияние объемов воздушных камер на звуковые качества инструмента;
правила выбора рационального режима обработки деталей и узлов;
способы нанесения клея на поверхность склеиваемых деталей резонаторов и влияние слоя клея на звуковые качества резонаторов;
способы проверки на герметичность, качество звучания и игровые свойства язычковых музыкальных инструментов;
составление рецептуры склеивающих материалов и их приготовление;
правила выбора рациональной технологической последовательности обработки и сборки деталей и узлов;
дефекты сборки и способы их устранения, конструкцию, способы регулировки и наладки специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов;
правила составления эскизов и рабочих чертежей на детали сложных конфигураций и специальных приспособлений.
Параграф 6. Сборщик язычковых инструментов, 6-й разряд
309. Характеристика работ:
полная сборка и подгонка концертных, оркестровых, тембровых, выборных и многотембровых язычковых музыкальных инструментов по особому заказу и в экспортном исполнении;
изготовление деталей и узлов по чертежам и схемам;
определение порогов возбуждения и срыва колебаний голосовых язычков в готовом инструменте;
обеспечение равномерности тембра звучания по всему диапазону язычкового музыкального инструмента при минимальной громкости звучания;
отделка собранного инструмента;
проверка статических сопротивлений клавиш, кнопок, пуговиц, клавиатурных механизмов, механизмов переключения регистров;
проверка готового инструмента на герметичность;
регулировка клавиатурных механизмов и механизмов переключения регистров;
разработка конструкций деталей и узлов для правых и левых механизмов, сборка их и регулировка;
разработка эскизов, схем, чертежей на экспериментальные образцы особо сложных высококачественных язычковых музыкальных инструментов.
310. Должен знать:
полный технологический процесс изготовления деталей, сборки и регулировки язычковых музыкальных инструментов различных видов;
конструкции различных видов язычковых музыкальных инструментов;
способ определения амплитуды колебаний язычков голосовых планок, порога возбуждения и срыва колебаний голосовых язычков;
метод регулировки и настройки язычковых музыкальных инструментов на всех регистрах и по всему диапазону;
технологию обработки древесины и ее акустические свойства;
способы проверки на герметичность, качество звучания и игровые свойства язычковых музыкальных инструментов;
способы достижения высокой точности сборки механики язычковых музыкальных инструментов и ее влияние на звуковые качества инструмента;
музыкальную грамоту;
систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.

308. Білуге тиіс:
тілдік музыкалық аспаптардың өте күрделі бөлшектері мен тораптарын құрастыру әдіс-тәсілдері, 2-3 дауысты тілдік музыкалық аспаптарды толық құрастыру технологиялық процессі;
тілдік музыкалық аспаптардың құрылысы, үлбір жасаудың технологиялық процессі, үлбір жасау сапасының аспаптың ойнау сапасы мен дауыс күшіне тигізетін әсері;
үлбір камера бөлшектерінің өлшемін аспаптың диапазонына байланысты айқындау әдістері;
резонаторлар мен дыбыстау планкаларының құрылысы және оларға қойылатын талаптар, дыбыстау планкаларын дыбыстау ноталары бойынша орналастыру тәртібі;
резонатор камераларының тиімді көлемін анықтау тәсілдері, ауа камералары көлемінің аспаптың дыбыстау сапасына тигізетін әсері;
бөлшектер мен тораптарды өңдеудің тиімді режимін іріктеу ережесі;
резонаторлар бөлшектерінің желімделетін бетіне желім жағу тәсілдері және желім қабатының резонаторлардың дыбыстау қасиеттеріне тигізетін ықпалы;
герметикалығын тексеру тәсілдері, дыбыстау сапасы және тілдік музыкалық аспаптарды ойнау қасиеттері;
желімдеу материалдарының рецептурасын жасау және оларды дайындау, бөлшектер мен тораптарды өңдеу мен құрастырудың тиімді технологиялық жүйелілігін іріктеу ережесі;
құрастыру ақаулықтары және оларды жою тәсілдері, арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы;
реттеу және баптау тәсілдері, күрделі конфигурациялы және арнайы айлабұйымдардың бөлшектеріне эскиз бен жұмыс сызбаларын жасау ережесі.
Параграф 6. Тілдік аспаптарды құрастырушы, 6-разряд
309. Жұмыс сипаттамасы:
концерттік, оркестрлік, тембрлік, іріктелген және көп тембрлі ерекше тапсырыспен жасалған және экспортқа шығару үшін жасалған тілдік музыкалық аспаптарды толық құрастыру және қиыстырып келтіру;
бөлшектер мен тораптарды сызбалар мен схемалар бойынша жасау. дайын аспапта қозу шегін және дыбыстау тілдерінің тербелу кедергілерін анықтау;
дыбысы өте төмен болған кезде тілдік музыкалық аспаптардың барлық диапазоны бойынша дыбыстау тембрінің біркелкілігін қамтамасыз ету;
құрастырылған аспапты өңдеу;
клавишалардың, кнопкалардың, түймелердің, клавиатуралық механизмдердің, регистрлерді ауыстырып қосу механизмдерінің статикалық кедергілерін тексеру;
дайын аспаптың герметикалығын тексеру;
клавиатуралық механизмдер мен регистрлерді ауыстырып қосу механизмдерін реттеу;
оң және сол механизмдерге арналған бөлшектер мен тораптардың құрылысын жасау, құрастыру және оларды реттеу;
өте күрделі, жоғары сапалы тілдік музыкалық аспаптардың эксперименталдық үлгілерінің эскиздерін, схемасын, сызбаларын әзірлеу.
310. Білуге тиіс:
тілдік музыкалық аспаптардың бөлшектерін жасау, құрастыру және реттеудің толық технологиялық процессі, әр түрлі тілдік музыкалық аспаптардың құрылысы;
дыбыстау планкалары тілдерінің тербеліс амплитудасын, дыбыстау тілдерінің қозу шегі мен тербеліс кедергісін анықтау тәсілдері;
тілдік музыкалық аспаптардың барлық регистрлерін және барлық диапазондарын реттеу және баптау әдістері, ағаш өңдеу технологиясы және оның акустикалық қасиеттері;
тілдік музыкалық аспаптардың герметикалығын тексеру тәсілдері, дыбыстау сапасы мен ойнау қасиеттері;
тілдік музыкалық аспаптардың механикасын құрастырудың жоғары дәлдігіне қол жеткізу тәсілдері және оның аспаптың дыбыстау қасиеттеріне тигізетін әсері;
музыкалық білім, шектеулер мен қондыру;
квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдерінің жүйесі.

Раздел 7. Производство духовых и ударных инструментов
36. Изготовитель деталей для духовых инструментов
Параграф 1. Изготовитель деталей для духовых инструментов, 2-й разряд
311. Характеристика работ:
изготовление простых деталей духовых музыкальных инструментов;
изготовление подушек в специальном приспособлении с интенсивным подогревом до 800, 900С;
соблюдение режима сушки готовых подушек;
контроль размеров заготовок и готовых подушек штангенциркулем;
контроль упругости подушек специальным прибором;
подбор лайки и пленок по толщине;
приготовление различных видов клеев;
наладка настольного механического пресса и специальных приспособлений.
312. Должен знать:
приемы и методы, применяемые при изготовлении простых деталей духовых музыкальных инструментов;
технологический процесс изготовления подушек для духовых музыкальных инструментов;
назначение и правила эксплуатации механических прессов;
назначение и условия применения контрольно-измерительного инструмента и специальных приспособлений;
назначение подушек и требования, предъявляемые к качеству их изготовления;
состав и свойства различных клеев;
способы их приготовления.
313. Примеры работ:
1) подушки для духовых музыкальных инструментов - наклеивание сукна или фланели на лист картона и вырубка заготовок на специальном настольном механическом или ручном прессах.
Параграф 2. Изготовитель деталей для духовых инструментов, 3-й разряд
314. Характеристика работ:
изготовление деталей средней сложности для духовых музыкальных инструментов;
центровка заготовки головки пионерского горна;
зачистка заусенцев;
нагартовка узкой части горна пионерского и колена саксофона на оправке вальцовочного станка по линейке;
зачистка продольного шва;
зачистка внутренней части раструба духовых, музыкальных инструментов на токарно-давильном станке или вручную шлифшкуркой.
315. Должен знать:
приемы и методы, применяемые при изготовлении деталей средней сложности для духовых музыкальных инструментов;
устройство и способы подналадки токарно-давильных станков;
специальный контрольно-измерительный инструмент и правила пользования им;
марки металлов и их основные свойства;
виды и назначение применяемых патронов, оправок и линеек;
понятия о допусках, посадках, квалитетах и параметрах шероховатости.
316. Примеры работ:
1) раструбы горнов пионерских, колено саксофонов - обрезка концов;
2) раструбы саксофонов, сурдин - нагартовка.
Параграф 3. Изготовитель деталей для духовых инструментов, 4-й разряд
317. Характеристика работ:
изготовление сложных деталей для духовых музыкальных инструментов;
изготовление однолепестковых тростей из тростника;
определение размера заготовки с необходимыми технологическими припусками на обработку для получения заданной толщины трости;
установление технологического режима обработки заготовок из тростника;
подбор заготовок по разрезу, цвету, плотности слоя, качеству предварительной обработки для каждого вида духовых музыкальных инструментов;
обрезка тростей на конус и по радиусу среза вручную;
замачивание тростей в растворе;
устранение мельчайшей ворсистости с поверхности тростей методом ручного шлифования;
подгонка тростей по размерам мундштука;
проверка звуковых качеств тростей по акустическому вибратору;
доводка тростей по звучанию на слух;
изготовление сложных деталей для медных духовых инструментов методом глубокой вытяжки на токарно-давильном станке давильником вручную;
обеспечение равномерной толщины стенок и одновременное уплотнение металла давильником по всей длине деталей;
создание необходимых резонирующих свойств;
зачистка заусенцев с наружных и внутренних поверхностей деталей вручную;
шлифовка деталей вручную на токарно-давильных станках;
проверка толщины стенок, посадочных и габаритных размеров деталей специальным контрольно-измерительным инструментом;
контроль степени нагартованности деталей, их акустических свойств акустическим резонатором;
наладка станков, специальных приспособлений;
заточка и заправка режущего инструмента, давильников, оправок, конусов.

7-бөлім. Үрмелі және ұрмалы аспаптар өндірісі
36. Үрмелі аспаптарға арналған бөлшектерді жасаушы
Параграф 1. Үрмелі аспаптарға арналған бөлшектерді жасаушы, 2-разряд
311. Жұмыс сипаттамасы:
үрмелі музыкалық аспаптардың қарапайым бөлшектерін жасау. 80о, 90оС дейін қарқынды қыздырылатын арнайы айлабұйымдарда көпшіктер жасау;
дайын жастықшаларды кептіру режимін сақтау;
дайындамалар мен дайын көпшіктердің көлемін штангенциркульмен бақылау;
көпшіктің серпінділігін арнайы аспаппен бақылау;
лайка мен пленканы қалыңдығы бойынша іріктеу;
желімнің әр түрлі түрлерін іріктеу;
үстелге қоятын механикалық нығыздауыш пен арнайы айлабұйымдарды баптау.
312. Білуге тиіс:
үрмелі музыкалық аспаптардың қарапайым бөлшектерін жасау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдер, үрмелі музыкалық аспаптарға арналған көпшіктер жасаудың технологиялық процессі;
механикалық нығыздауыштарды пайдаланудың мақсаты мен ережесі, бақылау-өлшеу аспаптары мен арнайы айлабұйымдардың мақсаты мен қолданылу шарттары;
көпшіктердің мақсаты және олардың жасалу сапасына қойылатын талаптар, әр түрлі желімнің құрамы мен қасиеттері, оларды жасау тәсілдері.
313. Жұмыс үлгілері:
1) үрмелі музыкалық аспаптарға арналған көпшіктер – шұға мен фланельді картонға жабыстыру және дайындаманы арнайы үстелге қоятын механикалық немесе қол нығыздауышта шабу.
Параграф 2. Үрмелі аспаптарға арналған бөлшектерді жасаушы, 3-разряд
314. Жұмыс сипаттамасы:
үрмелі музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектерін жасау;
пионерлік горн басының дайындамасын орталықтау. Қылауларын тазалау;
пионерлік горнның тар бөлігін және саксофон буынын сызғыш бойынша үгіту станогымен оправада күйдіру;
ұзына бойындағы жіктерді тазалау;
үрмелі музыкалық аспаптардың кең қонышының ішкі бөлігін токарлық-қысу станогында немесе қолмен тегістеу терісімен тазалау.
315. Білуге тиіс:
үрмелі музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектерін жасау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдер;
токарлық-қысу станогының құрылыс және баптау тәсілдері;
арнайы бақылау-өлшеу құралдары және оларды пайдалану ережесі;
металл маркасы және олардың негізгі қасиеттері, қолданылатын патрон, оправа және сызғыштардың түрлері мен мақсаты;
шектеулер мен қондыру, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері туралы түсінік.
316. Жұмыс үлгілері:
1) пионерлік горнның тар бөлігі және саксофон буыны – ұштарын кесу;
2) саксофонның, сурдиннің кең қонышы - күйдіру.
Параграф 3. Үрмелі аспаптарға арналған бөлшектерді жасаушы, 4-разряд
317. Жұмыс сипаттамасы:
үрмелі музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектерін жасау;
қамыстан бір қабат таяқтарын жасау;
таяқтың қажетті қалыңдығына қол жеткізу үшін қажетті технологиялық әдіппен дайындама мөлшерін анықтау;
қамыстан дайындама өңдеудің технологиялық режимін белгілеу;
үрмелі музыкалық аспаптардың әрбір түріне арналған дайындамаларды кесігі, түсі, тығыздығы, алдыңғы өңдеу сапасы бойынша іріктеу;
таяқты конусқа және кесу радиусы бойынша кесу;
таяқты ерітіндіде жібіту;
таяқ бетіндегі барлық түк-талшықтарды қолмен тегістеу әдісімен алып тастау;
таяқтарды мундштук өлшеміне қиыстырып келтіру;
таяқтың дыбыстық сапасын акустикалық вибратормен тексеру;
таяқтарды тыңдау арқылы дыбыс шығаруын жетілдіру;
мыс үрмелі аспаптарға арнап токарлық-қысу станогында тереңнен тарту әдісімен және қолмен қысу арқылы күрделі бөлшектерді жасау;
қабырғасының біркелкі қалыңдығын қамтамасыз ету және бөлшектің өн бойындағы металды нығыздау;
қажетті резонаторлағыш қасиеттерін қалыптастыру;
бөлшектің ішкі және сыртқы бетіндегі қылауларды тазалау;
бөлшектерді токарлық-қысу станогында қолмен тегістеу;
қабырғаның қалыңдығын, бөлшектердің отырғызу және көлемдік өлшемдерін бақылау-өлшеу аспаптарымен тексеру;
бөлшектердің күйдірілу дәрежесін, олардың акустикалық қасиеттерін акустикалық резонатормен бақылау;
станоктарды, арнайы айлабұйымдарды баптау;
кесу құралын, жаныштағыштарды, оправалар мен конустарды қайрау және толтыру.

318. Должен знать:
приемы и методы, применяемые при изготовлении сложных деталей духовых музыкальных инструментов;
технологический процесс изготовления однолепестковых тростей;
конструкцию тростей и тростниковых музыкальных инструментов;
свойства и качества тростника;
режимы замачивания и сушки тростника различных видов и сортов;
конструктивные особенности, правила наладки и регулировки токарно-давильных станков;
устройство и правила применения специального давильно-режущего и контрольно-измерительного инструмента, его геометрию;
основные свойства металлов;
виды и назначение применяемых патронов, шлифующих материалов;
чтение чертежей;
основные сведения о допусках, посадках, квалитетах и параметрах шероховатости;
основы музыкальной грамоты и игры на духовых музыкальных инструментах.
319. Примеры работ:
1) колпачки саксофонов и кларнетов - давильные работы, глубокая вытяжка и нагартовка;
2) кольца жесткости медных духовых инструментов - закатка;
3) корпусы флейт-сопрано - обработка заготовок на токарном станке;
4) раструбы, головки раструбов сигнальных инструментов, труб, пионерских горнов, колпачков - глубокая вытяжка, нагартовка, шлифование;
5) тарелки оркестровые - давильные работы, нагартовка, шлифование;
6) трости для кларнетов и саксофонов - обработка заготовок на сверлильных, фрезерных, шлифовальных и других станках и специальных приспособлениях.
Параграф 4. Изготовитель деталей для духовых инструментов, 5-й разряд
320. Характеристика работ:
изготовление особо сложных деталей для духовых музыкальных инструментов;
изготовление двухлепестковых тростей из тростника;
определение технологических припусков на обработку заготовки для получения заданной толщины лепестков трости;
обработка заготовок лепестков тростей на станках и специальных приспособлениях;
обработка пласти и боковин лепестков трости вручную;
замачивание двухлепестковых тростей в растворе;
обрезка и зачистка усиков двухлепестковой трости;
шлифование лепестков вручную, устранение с поверхности мельчайшей ворсистости;
изготовление металлического звукопроводящего канала;
сборка двух лепестков трости с металлической трубкой;
подгонка вручную двухлепестковой трости по размерам начального канала деревянного духового музыкального инструмента;
контроль размеров и звуковых качеств двухлепестковой трости с помощью микрометра и акустического вибратора;
изготовление деталей особо сложных конфигураций из томпака, полутомпака и нейзильбера на токарно-давильных станках давильником вручную;
глубокая вытяжка по всему диаметру деталей с равномерным распределением металла по толщине стенок;
внутренняя расточка и шлифовка деталей;
доводка толщины стенок до установленных размеров для каждого вида духовых музыкальных инструментов с целью создания звуковых свойств деталей с равномерным распределением колебания звука по периметру;
определение переходов скоростей и усилия прижимов в процессе обработки деталей;
проверка расчетов размера вытяжки и радиусов закругления деталей;
определение резонирующих показателей раструбов, колен раструбов духовых музыкальных инструментов по особым заказам.

318. Білуге тиіс:
үрмелі музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектерін жасау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдер, бір жапырақты таяқ жасаудың технологиялық процессі;
қамыс пен қамысты музыкалық аспаптардың құрылысы, қамыстың қасиеттері мен сапасы, әр түрлі және әр сортты қамысты шылау және кептіру режимі, токарлық-қысу станогының құрылымдық ерекшеліктері;
баптау және реттеу ережесі, арнайы қысып-кесу және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен пайдалану ережесі, оның геометриясы, металдың негізгі қасиеттері;
материалдарды тегістеу үшін қолданылатын патрондардың түрлері және мақсаты, сызбаларды оқу, шектеулер мен қондыру, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері туралы негізгі мәліметтер;
музыкалық білім және үрмелі музыкалық аспаптарда ойнау негіздері.
319. Жұмыс үлгілері:
1) саксофон мен кларнеттің қалпақшалары – жаншу жұмыстары, терең тарту және күйдіру;
2) үрмелі мыс аспаптардың қаттылық сақиналары – орау;
3) флейт-сопраноның корпусы - дайындамаларды токарлық станокта өңдеу;
4) кең қоныш, сигналдық құралдардың, трубалардың, пионерлік горнның, қалпақшалардың кең қоныштарының бастары – терең тарту, күйдіру, тегістеу;
5) оркестрлік тарелкалар – жаншу жұмыстары, күйдіру, тегістеу;
6) саксофон мен кларнеттің таяқшалары – дайындаманы бұрғылау, фрезерлеу, тегістеу және басқа да станоктар мен арнайы айлабұйымдарда өңдеу.
Параграф 4. Үрмелі аспаптарға арналған бөлшектерді жасаушы, 5-разряд
320. Жұмыс сипаттамасы:
үрмелі музыкалық аспаптардың өте күрделі бөлшектерін жасау;
қамыстан екі қабат таяқтарын жасау;
таяқ жапырақшаларының қажетті қалыңдығына қол жеткізу үшін дайындамаларды өңдеудің технологиялық әдіптерін айқындау;
таяқ жапырақшаларының дайындамаларын станокта және арнайы айлабұйымдарда өңдеу;
таяқ жапырақшаларының қабаты мен бүйірін өңдеу;
екі жапырақшалы таяқты ерітіндіде шылау;
екі жапырақшалы таяқты кесу және тазалау;
жапырақшаларды қолмен тегістеу, бетіндегі аздаған түкті де тазалау;
металл дыбыс өткізгіш арнаны жасау;
металл түтікті таяқтың екі жапырағын құрастыру;
үрмелі ағаш музыкалық аспаптардың бастапқы арнасының көлемі бойынша екі жапырақты таяқты қолмен жетілдіру;
екі жапырақты таяқтың өлшемі мен дыбыстау қасиеттерін микрометр мен акустикалық вибратордың көмегімен бақылау;
аса күрделі конфигурациялы бөлшектерді томпактан, жартылай томпактан және нейзильберден токарлық-жаншу станогында жасау;
қабырғаның қалыңдығы бойынша металды жайып бөле отырып, бөлшектердің барлық диаметрі бойынша терең тарту;
бөлшектерді іштен қырнау және тегістеу;
бөлшектердің дыбыстық қасиеттерін қалыптастыру мақсатында дыбыс тербелісін периметр бойынша біркелкі бөлу арқылы үрмелі музыкалық аспаптардың әрбір түрі үшін қабырға қалыңдығын белгіленген өлшемге дейін жетілдіру;
бөлшектерді өңдеу барысында жылдамдықтың өзгеруі мен қысқыштардың күшін анықтау;
тарту өлшемінің есептелуі мен бөлшектердің дөңгелену радиусын тексеру;
ерекше тапсырыспен жасалған үрмелі музыкалық аспаптардың кең қонышының, кең қоныш буынының дыбысты жақсы шығару көрсеткіштерін анықтау.

321. Должен знать:
приемы и методы, применяемые при изготовлении особо сложных деталей духовых музыкальных инструментов;
технологическую последовательность изготовления и режимы обработки деталей духовых музыкальных инструментов;
конструкцию двухлепестковых тростей, деревянных и медных духовых музыкальных инструментов;
изменение механических и акустических свойств цветного сплава при пластической деформации в результате давления и глубокой вытяжки;
влияние термической и механической обработки на изменение толщины обрабатываемого материала;
методы проверки трости на высоту, яркость и тембр звучания;
состав раствора для замачивания тростей;
конструкции и способы изготовления всевозможных патронов для давильных работ;
правила применения специального контрольно-измерительного инструмента и приборов;
систему допусков, посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
322. Примеры работ:
1) раструбы и коленья валторн, туб, саксофонов, тромбонов, сольных высококачественных духовых музыкальных инструментов - давильные работы, выравнивание с нагартованием и сохранением акустических данных;
2) трости гобоев и фаготов - изготовление.
37. Настройщик духовых инструментов
Параграф 1. Настройщик духовых инструментов, 6-й разряд
323. Характеристика работ:
настройка и регулировка строя, тембра, легкости извлечения и яркости звучания духовых музыкальных инструментов;
проверка по всему хроматическому звукоряду по квартоквинтовому кругу акустических свойств инструмента;
настройка и регулировка контрольных акустических приборов по камертону (эталону) "ля" первой октавы, имеющего частоту колебаний 440 Гц;
проверка взаимодействия деталей и узлов инструмента в местах их соединения, герметичности звукопроводного канала;
проверка правильности положения клапанно-рычажного механизма клавиатуры, водоспускных клапанов и вентилей, легкости хода кронов и четкости работы клавиатуры;
проверка натяжения пружин по граммометру;
подгонка и доводка мундштуков и тростей духовых музыкальных инструментов;
выявление с помощью специальных акустических приборов дефектов строя, легкости извлечения и устойчивости звуков и их устранение;
проигрывание инструментов.
324. Должен знать:
способы настройки и регулировки мундштучных (амбушюрных), дульцевых, тростевых духовых музыкальных инструментов;
технологию изготовления и конструкцию духовых музыкальных инструментов;
музыкальную грамоту, правила игры на музыкальных инструментах в объеме среднего музыкального образования, теорию музыки;
музыкальную акустику;
музыкальную эстетику;
конструкцию и правила настройки и регулировки контрольных акустических приборов;
должен обладать музыкальным слухом.

321. Білуге тиіс:
үрмелі музыкалық аспаптардың аса күрделі бөлшектерін жасау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдер, үрмелі музыкалық аспаптарды жасаудың технологиялық жүйелілігі мен өңдеу режимі;
екі жапырақты таяқтың, ағаш және мыс үрмелі музыкалық аспаптардың құрылысы;
қысу және терең тарту салдарынан пластикалық деформацияға ұшыраған кезде түсті балқыманың механикалық және акустикалық қасиеттерінің өзгеруі;
термикалық және механикалық өңдеудің өңделетін материалдың қалыңдығының өзгеруіне тигізетін ықпалы;
таяқтың биіктігін, жарықтығын және дыбыстау тембрін тексеру әдістері, таяқты салуға арналған ерітіндінің құрамы;
қысу жұмыстарына қажетті патрондардың құрылысы мен жасау тәсілдері, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының қолданылу ережесі;
шектеулер мен қондыру, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері жүйесі.
322. Жұмыс үлгілері:
1) валторн, труба, саксофон, тромбон, жеке жоғары сапалы үрмелі музыкалық аспаптардың кең қоныштары мен буындары – жаншу жұмыстары, күйдіру және акустикалық деректерін сақтай отырып түзету;
2) гобой мен фагот таяқтары – жасау.
37. Үрмелі аспаптардың күйін келтіруші
Параграф 1. Үрмелі аспаптардың күйін келтіруші, 6-разряд
323. Жұмыс сипаттамасы:
үрмелі музыкалық аспаптардың қатарын, тембрін, шығару жеңілдігі мен дыбысты анық шығаруын баптау және реттеу;
барлық хроматикалық дыбыс қатары бойынша квартоквинт шеңберімен аспаптың акустикалық қасиеттерін тексеру;
бақылау акустиалық аспаптарын тербеліс жиілігі 440 Гц, бірінші октаваның "ля" камертоны (эталоны) бойынша күйін келтіру және реттеу;
аспаптың бөлшектері мен тораптарының қосылысқан жеріндегі өзара әрекеттестігін, дыбыс өткізу арнасының герметикалығын тексеру;
клавиатураның клапанды-рычагты механизмінің, су жіберетін клапандар мен бұрандалардың дұрыс орналасуын, крон қадамының жеңілдігі мен клавиатура жұмысының дәлдігін тексеру;
серіппенің тартылуын грамометрмен тексеру;
үрмелі музыкалық аспаптардың мундштуктері мен таяқтарын қиыстыру және жетілдіру;
арнайы акустикалық аспаптардың көмегімен қатардың, оңай шығарудың және дыбыс орнықтылығының ақаулықтарын анықтау және оларды түзету;
аспаптарды ойнап байқау.
324. Білуге тиіс:
мундштукты (амбушюрлі), дульцті, таяқты үрмелі музыкалық аспаптарды баптау және реттеу тәсілдері;
үрмелі музыкалық аспаптарды жасау технологиясы мен құрылысы, музыкалық білім, музыкалық аспаптарды орташа музыкалық білім деңгейінде ойнау ережесі;
музыка теориясы, музыкалық акустика, музыкалық эстетика, бақылау акустикалық аспаптарының құрылысы мен баптау және реттеу ережесі;
музыкалық есту қабілеті болуға тиіс.

38. Сборщик духовых инструментов
Параграф 1. Сборщик духовых инструментов, 3-й разряд
325. Характеристика работ:
сборка простых духовых музыкальных инструментов с изготовлением деталей;
сборка отдельных узлов оркестровых духовых музыкальных инструментов;
сборка узлов открытой клавиатуры и клавиатуры с пружинными барабанчиками 3-вентильных духовых музыкальных инструментов;
слесарная обработка рычагов, тяг, стоек, пятачков, планок мостика и других деталей клавиатуры вручную;
сверление деталей клавиатуры на сверлильных станках по кондуктору;
сборка узлов тяги и барабанчика крестиками;
регулировка силы натяжения пружин клавиатур динамометром;
определение числа витков спиральных пружин для достижения усилий, предусмотренных техническими условиями в зависимости от марки нейзильбера и его физико-механических свойств;
пайка деталей и узлов оловянно-свинцовыми и серебряными припоями;
шабровка и притирка деталей и узлов;
подбор заготовок по цвету, сорту материала;
выявление дефектов сборки, их устранение;
наладка сверлильных, специальных резбонарезных станков, прессов и специальных приспособлений.
326. Должен знать:
приемы и методы сборки простых духовых музыкальных инструментов;
конструкцию клавиатуры открытого типа и клавиатуры с пружинными барабанчиками 3-вентильных духовых музыкальных инструментов, требования, предъявляемые к качеству их сборки;
режимы пайки;
марки припоев и флюсов;
температуру плавления припоев при сборке;
принцип действия и условия применения газовых и кислородных горелок;
основные свойства применяемых материалов;
правила наладки применяемого оборудования;
устройство и правила эксплуатации специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов;
чтение чертежей;
геометрию, правила заточки и установки режущего инструмента;
понятие о допусках и посадках, квалитетах и параметрах шероховатости.
327. Примеры работ:
1) альты, баритоны, валторны, трубы, тубы, цуг-тромбоны - сборка узлов;
2) втулки - запрессовка в рычаги на ручном прессе;
3) горны пионерские и сувенирные, пехотные рожки, фанфары, трубы охотничьи - изготовление деталей и полная сборка;
4) пружины - заготовка и навивка вручную.
Параграф 2. Сборщик духовых инструментов, 4-й разряд
328. Характеристика работ:
сборка духовых музыкальных инструментов средней сложности с изготовлением деталей;
сборка узлов клавиатуры открытого типа и клавиатуры с пружинными барабанчиками 4- и 5-вентильных духовых музыкальных инструментов, а также регулируемой клавиатуры;
слесарная обработка деталей клавиатуры вручную с помощью специальных приспособлений;
шабровка и притирка сопрягаемых поверхностей деталей и узлов;
сборка узлов тяги и барабанчика крестиками на верстаке вручную и клепка осей тяги и большого рычага на ручном прессе, запрессовка втулок в тяге;
регулировка и настройка при помощи динамометра силы натяжения пружин клавиатуры;
обеспечение равномерности, плавности и легкости хода клавиатуры по требованиям, предъявляемым к звучанию и игровым качествам духовых музыкальных инструментов;
сборка заготовок колен и арматуры деревянных духовых музыкальных инструментов по чертежам;
разметка по копиру и сверление на сверлильно-копировальном станке отверстий под шаровые стойки;
монтаж арматуры с коленьями деревянных духовых музыкальных инструментов;
обработка деталей клапанно-рычажного механизма средней сложности духовых музыкальных инструментов;
сборка рычагов;
регулировка взаимодействия деталей;
пайка деталей и узлов духовых музыкальных инструментов средней сложности оловянно-свинцовыми и серебряными припоями;
сборка оркестровых духовых музыкальных инструментов с обеспечением герметичности и сохранением акустических параметров инструментов;
монтаж корпуса с кронами и голосовыми машинками;
регулировка голосовых машинок на ход;
комплектация деталей для сборки по цвету, сорту материала, виду духового музыкального инструмента;
проверка размеров узлов и деталей специальными контрольно-измерительными инструментами;
проверка строя духовых музыкальных инструментов средней сложности по камертону, фисгармонии и прибору объективного контроля;
выявление дефектов сборки и их устранение.

38. Үрмелі аспаптарды құрастырушы
Параграф 1. Үрмелі аспаптарды құрастырушы, 3-разряд
325. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым үрмелі музыкалық аспаптарды бөлшектерін жасай отырып құрастыру;
оркестрлік үрмелі музыкалық аспаптардың жекелеген тораптарын құрастыру;
ашық клавиатураның тораптарын және 3 вентильді үрмелі музыкалық аспаптардың серіппелі барабандары бар клавиатураны құрастыру;
рычагтарды, тартпаны, тұғырларды, тұмсығын, мостының планкасын және басқа да бөлшектерін слесарлық өңдеу;
клавиатураның бөлшектерін кондукторы бойынша бұрғылау станоктарында бұрғылау;
тартпа торабы мен барабандарын айқастырып құрастыру;
клавиатура серіппесінің созылу күшін динамометрмен реттеу;
нейзильбер маркасы мен оның физикалық-механикалық қасиеттеріне байланысты техникалық шарттарда көзделген күшке қол жеткізу үшін спираль серіппенің орамаларының санын анықтау;
бөлшектер мен тораптарды қалайы-қорғасын және күміс дәнекермен дәнекерлеу;
бөлшектер мен тораптарды қырнау және ысқылау;
дайындамаларды материалдың түсі, сорты бойынша іріктеу;
құрастыру ақаулықтарын анықтау, оларды жою;
бұрғылау, арнайы бұранда кескіш станоктарды, нығыздауыштар мен арнайы айлабұйымдарды баптау.
326. Білуге тиіс:
қарапайым үрмелі музыкалық аспаптарды құрастыру әдіс-тәсілдері, ашық клавиатураның тораптарын және 3 вентильді үрмелі музыкалық аспаптардың серіппелі барабандары бар клавиатураның құрылысы, оларды құрастыру сапасына қойылатын талаптар;
дәнекерлеу режимі, дәнекер мен флюс маркасы, құрастыру кезінде флюсті балқыту температурасы, газ және оттегі шілтердің жұмыс қағидаты мен қолданылу шарттары, қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері;
қолданылатын жабдықтарды баптау ережесі;
арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы мен қолданылу ережесі;
сызбаларды оқу, геометрия, кесу құралын қайрау және орнату ережесі;
шектеулер мен қондыру, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері туралы түсінік.
327. Жұмыс үлгілері:
1) альт, баритон, валторн, труба, туба, цуг-тромбон-тораптарын құрастыру;
2) тығын - рычагқа қол нығыздауышпен нығыздау;
3) горны пионерлік және кәдесый горндары, мүйіз сырнай, фанфара, аңшы тұрбасы – бөлшектерді жасау және толық құрастыру;
4) серіппе - дайындау және қолмен орау.
Параграф 2. Үрмелі аспаптарды құрастырушы, 4-разряд
328. Жұмыс сипаттамасы:
күрделілігі орташа үрмелі музыкалық аспаптарды бөлшектерін жасай отырып құрастыру;
ашық клавиатураның тораптарын және 4 және 5 вентильді үрмелі музыкалық аспаптардың серіппелі барабандары бар клавиатураны, сондай-ақ реттелетін клавиатураны құрастыру;
клавиатура бөлшектерін қолмен арнайы айлабұйымдардың көмегімен слесарлық өңдеу;
бөлшектер мен тораптардың жанасқан бетін қырнау және ысқылау;
тартпа торабы мен барабанды үстелде қолмен айқастырып құрастыру және тартпа мен үлкен рычагтың осьтерін қол нығыздауышта бекіту, тығынды тартпаға нығыздау;
клавиатура серіппесінің созылу күшін динамометрдің көмегімен реттеу және баптау;
клавиатураның біркелкілігін, жатықтығын және басылуының жеңілдігін үрмелі музыкалық аспаптардың дыбыстау және ойнау қасиеттеріне қойылатын талаптар бойынша қамтамасыз ету;
ағаш үрмелі музыкалық аспаптарды буындары мен арматурасының дайындамасын сызбалар бойынша құрастыру;
көшірмесі бойынша белгілеу және шар тұғырларға арналған саңылауларды бұрғылау-көшіру станогында бұрғылау;
ағаш үрмелі музыкалық аспаптардың буындарын арматурамен монтаждау;
үрмелі музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа механизмдерінің клапандық-рычагты бөлшектерін өңдеу;
рычагтарды құрастыру;
бөлшектердің өзара әрекеттесуін реттеу;
үрмелі музыкалық аспаптардың күрделілігі орташа бөлшектері мен тораптарын қалайы-қорғасын және күміс дәнекермен дәнекерлеу;
оркестрлік үрмелі музыкалық аспаптарды аспаптың герметикалығы мен акустикалық өлшемдерін қамтамасыз ете отырып құрастыру;
корпусты ағаш басына және дыбыстық машинкалармен монтаждау;
дыбыстық машинкалардың басылуын реттеу;
құрастыру үшін бөлшектерді материалдың түсі, сорты, үрмелі музыкалық аспаптардың түрлері бойынша жинақтау;
бөлшектер мен тораптардың көлемін арнайы бақылау-өлшеу құралдарымен тексеру;
күрделілігі орташа үрмелі музыкалық аспаптардың қатарын камертон, фисгармония және объективті бақылау аспабы бойынша тексеру;
құрастыру ақаулықтарын анықтау және оларды жою.

329. Должен знать:
приемы и методы сборки духовых музыкальных инструментов средней сложности;
конструкцию духовых музыкальных инструментов средней сложности;
систему передач рычагов деревянных духовых музыкальных инструментов и способы регулировки клапанов;
причины вызывающие неправильный строй и неполное закрытие клапанов;
температуру плавления сплавов и припоев;
конструктивные особенности газовых и кислородных горелок, специальных приспособлений;
методы и режимы обработки применяемых материалов;
конструктивные особенности применяемого оборудования и специального контрольно-измерительного инструмента;
основы музыкальной грамоты и игры на духовых музыкальных инструментах;
допуски, посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
330. Примеры работ:
Сборка:
1) альты;
2) баритоны;
3) кларнеты;
4) теноры;
5) трубы цилиндрические;
6) тубы "Б" и "С";
7) узлы саксофонов;
8) узлы трубы помповой;
9) флейта - сопрано продольная.
Параграф 3. Сборщик духовых инструментов, 5-й разряд
331. Характеристика работ:
сборка сложных духовых музыкальных инструментов с изготовлением деталей;
определение технологических режимов обработки деталей и узлов;
определение акустических и конструктивных особенностей деталей, узлов, специальных приспособлений;
разметка голосовых отверстий деревянных духовых музыкальных инструментов вручную и по копиру;
сверление голосовых отверстий на сверлильно-копировальном станке, доводка отверстий, обеспечивающих необходимую высоту звука;
установка арматур и стоек на коленья деревянных духовых музыкальных инструментов вручную в специальном приспособлении;
сверление шаровых стоек под оси, нарезка резьбы и фрезеровка стоек на настольно-сверлильном и фрезерном станках;
обработка деталей клапанно-рычажного механизма сложных деревянных музыкальных духовых инструментов;
сборка и регулировка клапанно-рычажного механизма;
установка плоских и круглых пружин, перекрывающих звуковые отверстия в заданных техническими условиями пределах регулирования;
сборка сложных медных духовых музыкальных инструментов методом тонкой газовой пайки серебряными и оловянно-свинцовыми припоями;
обеспечение полной герметичности и сохранение акустических параметров инструмента;
проверка герметичности машинок на специальном приборе;
монтаж голосовых машинок;
составление рецептур твердых и мягких припоев, учитывая формы деталей и марки металла;
определение рациональных технологических режимов пайки различными припоями;
проверка размеров узлов и деталей сложных духовых музыкальных инструментов специальным контрольно-измерительным инструментом и регулировка звучания духовых музыкальных инструментов по камертону, фисгармонии, прибору объективного контроля качества звучания;
проигрывание духовых музыкальных инструментов;
устранение дефектов, выявленных при настройке отдельных деталей и узлов, доводка до требуемой тональности, придание тембровой окраски, яркости звучания по всему диапазону духовых музыкальных инструментов.

329. Білуге тиіс:
күрделілігі орташа үрмелі музыкалық аспаптарды құрастыру әдіс-тәсілдері, күрделілігі орташа үрмелі музыкалық аспаптардың құрылысы;
ағаш үрмелі музыкалық аспаптардың рычагтарының берілу жүйесі және клапандарды реттеу тәсілдері, қатардың бұзылуын және клапанның толықтай жабылмауын туындататын себептер;
балқымалар мен дәнекерді балқыту температурасы, газ және оттегі шілтердің, арнайы айлабұйымдардың құрылымдық ерекшеліктері;
қолданылатын материалдарды өңдеудің әдістері мен режимі, қолданылатын жабдықтар мен арнайы бақылау-өлшеу құралдарының құрылымдық ерекшеліктері;
музыкалық білім мен үрмелі музыкалық аспаптарда негіздері;
шектеулер мен қондыру, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
330. Жұмыс үлгілері:
Құрастыру:
1) альт;
2) баритон;
3) кларнет;
4) тенор;
5) цилиндр тұрбалар;
6) "Б" және "С" тұрбалары;
7) саксофон торабы;
8) помпылы трубаның тораптары;
9) флейта – бойлық сопрано.
Параграф 4. Үрмелі аспаптарды құрастырушы, 5-разряд
331. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі үрмелі музыкалық аспаптарды бөлшектерін жасай отырып құрастыру;
бөлшектер мен тораптарды өңдеудің технологиялық режимін анықтау;
бөлшектер мен тораптардың, арнайы айлабұйымдардың акустикалық және құрылымдық ерекшеліктерін анықтау;
ағаш үрмелі музыкалық аспаптардың дыбыстық саңылауларын қолмен және көшірме бойынша белгілеу;
дыбыстық саңылауларды бұрғылау-көшіру станогында бұрғылау, дыбыстық қажетті жоғарылығын қамтамасыз ететін саңылауларды жетілдіру;
ағаш үрмелі музыкалық аспаптардың буындарына арматуралар мен тұғырларды қолмен арнайы айлабұйымда орнату;
шар тұғырларды осьтің астына бұрғылау, бұранда кесу және тұғырды үстелдік-бұрғылау және фрезерлеу станоктарында фрезерлеу;
күрделі ағаш үрмелі музыкалық аспаптардың клапанды-рычагты механизмінің бөлшектерін өңдеу;
клапанды-рычагты механизмді құрастыру және реттеу;
дыбыстық саңылауларды жабатын тегіс және дөңгелек серіппені реттеу шегінде белгіленген техникалық жағдайда орнату;
күрделі үрмелі музыкалық аспаптарды күміс және қалайы-қорғасын дәнекермен жұқалап газбен дәнекерлеу әдісімен құрастыру;
аспаптың герметикалығын толық қамтамасыз ету және оның акустикалық өлшемдерін сақтау;
машинаның герметикалығын арнайы аспаппен тексеру;
дыбыстау машинкаларын монтаждау, бөлшектердің формасы мен металдың маркасын ескере отырып, қатты және жұмсақ дәнекердің рецептурасын жасау;
әртүрлі дәнекермен дәнекерлеудің тиімді технологиялық режимін анықтау;
күрделі үрмелі музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарының өлшемін арнайы бақылау-өлшеу құралдарымен тексеру және үрмелі музыкалық аспаптардың дыбыс шығаруын камертоны, фисгармониясы, дыбыстау сапасын объективті бақылау аспабымен реттеу;
үрмелі музыкалық аспаптарда ойнап байқау;
жекелеген тораптар мен бөлшектерді баптау кезінде анықталған ақаулықтарды жою, қажетті үндесімділікке дейін жеткізу, тембрлік бояу беру, үрмелі музыкалық аспаптардың барлық диапазоны бойынша дауыс айқындылығы.

332. Должен знать:
приемы и методы сборки сложных духовых музыкальных инструментов;
правила выбора рационального режима обработки деталей, узлов и их сборки;
конструкцию сложных деревянных духовых музыкальных инструментов;
свойства и качества применяемых пород древесины, пластмасс, эбонита, металлов и цветных сплавов;
влияние точности сборки на звуковые качества инструмента;
виды, назначение и рецептуру всевозможных припоев и флюсов;
свойства кислот, правила обращения с ними;
правила регулировки звучания духовых музыкальных инструментов;
музыкальную грамоту;
систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
333. Примеры работ:
Сборка:
1) валторны 3-вентильные;
2) гобои сольные;
3) корнеты;
4) саксофоны;
5) трубы помповые;
6) тубы;
7) флейты цилиндрические и пикколо;
8) цуг-тромбоны.
Параграф 4. Сборщик духовых инструментов, 6-й разряд
334. Характеристика работ:
сборка особо сложных духовых музыкальных инструментов, изготавливаемых на экспорт и по особым заказам с изготовлением деталей и узлов;
определение акустических и конструктивных особенностей узлов и инструментов в целом;
расчет акустических параметров мензуры инструментов;
графическое построение всех элементов заготовок, деталей корпусов и голосовых машинок по расчетам мензуры;
определение технологических режимов обработки деталей и узлов;
подбор древесины по качеству, разделка ее на заготовки;
построение лекал и раскрой по ним металла;
лайка деталей особо сложных духовых музыкальных инструментов серебряными и оловянно-свинцовыми припоями;
изготовление деталей голосовых машинок и корпусов духовых музыкальных инструментов из полутомпака, томпака и нейзильбера по проведенным расчетам и графическим построениям;
сборка узлов голосовых машинок и проверка их герметичности на специальном приборе;
доводка голосовых отверстий особо сложных деревянных духовых музыкальных инструментов с обеспечением высоты звучания определенной тональности;
крашение, шлифование, полирование и располирование лаками и политурами коленьев и раструбов тростевых духовых музыкальных инструментов;
установка при помощи специальных приспособлений шаровых стоек и их фрезеровка;
обработка деталей клапанно-рычажного механизма особо сложных деревянных духовых музыкальных инструментов;
сборка и регулировка узлов клапано-рычажного механизма;
установка плоских и круглых пружин;
проверка размеров деталей и узлов специальными контрольно-измерительными инструментами;
настройка и регулировка особо сложных духовых музыкальных инструментов по камертону, фисгармонии и прибору объективного контроля;
определение качества звучания инструмента путем проигрывания, выявление дефектов и их устранение.

332. Білуге тиіс:
күрделі үрмелі музыкалық аспаптарды құрастырудың әдіс-тәсілдері, бөлшектер мен тораптарды өңдеу және оларды құрастырудың тиімді режимін таңдау ережесі;
күрделі ағаш үрмелі музыкалық аспаптардың құрылысы, қолданылатын ағаштың, пластмасса, эбонит, металл мен түсті балқымалардың сапасы мен қасиеттері;
құрастыру дәлдігінің аспаптың дыбыстау сапасына тигізетін әсері, барлық дәнекерлер мен флюстердің түрлері, мақсаты мен рецептурасы;
қышқылдың қасиеттері, олармен жұмыс жүргізу ережесі;
үрмелі музыкалық аспаптардың үнін реттеу ережесі;
музыкалық білім, шектеулер мен қондыру, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері жүйесі.
333. Жұмыс үлгілері:
Құрастыру:
1) 3-вентильді валторндар;
2) жеке гобой;
3) корнет;
4) саксофон;
5) помпылы труба;
6) тубы;
7) цилиндр және пикколо флейта;
8) цуг-тромбон.
Параграф 5. Үрмелі аспаптарды құрастырушы, 6-разряд
334. Жұмыс сипаттамасы
экспортқа шығару үшін және жеке тапсырыспен жасалатын аса күрделі үрмелі музыкалық аспаптарды бөлшектерін жасай отырып құрастыру;
бөлшектердің және жалпы аспаптың акустикалық және құрылымдық ерекшеліктерін анықтау;
аспап мензурасының акустикалық өлшемдерін есептеу;
мензура есебі бойынша дайындаманың барлық элементтерінің, корпус бөлшектері мен дыбыстық машинкаларының графикалық құрылымы;
бөлшектер мен тораптарды өңдеудің технологиялық режимін анықтау;
ағашты сапасы бойынша іріктеу, оны дайындамаларға бөлу;
лекало жасау және металды осы бойынша пішу;
аса күрделі үрмелі музыкалық аспаптарды бөлшектерін күміс және қалайы-қорғасын дәнекермен дәнекерлеу;
дыбыстау машинкаларының бөлшектерін және жартылай томпактан, томпак пен нейзильберден жасалған үрмелі музыкалық аспаптардың корпусын жүргізілген есептер мен графикалық құрылымдарды жасау;
дыбыстау машинкаларының тораптарын құрастыру және олардың герметикалығын арнайы аспапта тексеру;
аса күрделі үрмелі музыкалық аспаптарды бөлшектерін белгілі бір үндесімдегі үн жоғарылығын қамтамасыз ете отырып жетілдіру, таяқты үрмелі музыкалық аспаптардың буындары мен кең қоныштарын бояу, тегістеу, лакпен және политурамен жылтырату;
арнайы айлабұйымдардың көмегімен шар тұғырларды орнату және оларды фрезерлеу;
аса күрделі ағаш үрмелі музыкалық аспаптардың клапанды-рычагты механизмінің бөлшектерін өңдеу;
клапанды-рычагты механизмнің тораптарын құрастыру және реттеу;
тегіс және дөңгелек серіппені орнату;
бөлшектер мен тораптардың көлемін бақылау-өлшеу құралдарымен тексеру;
аса күрделі үрмелі музыкалық аспаптарды камертоны, фисгармониясы, дыбыстау сапасын объективті бақылау аспабымен реттеу және баптау;
аспаптың дыбыстау сапасын ойнату арқылы анықтау, ақаулықтарды анықтау және оларды түзету.

335. Должен знать:
приемы и методы сборки особо сложных духовых музыкальных инструментов, изготавливаемых на экспорт и по особым заказам;
способы достижения высокой точности сборки, изготовления деталей и узлов духовых музыкальных инструментов;
конструкцию особо сложных духовых музыкальных инструментов;
правила акустических расчетов основных деталей и мензур духовых музыкальных инструментов;
факторы, определяющие качество звучания духовых музыкальных инструментов;
методы испытания изготовленных деталей и узлов на герметичность и прочность;
зависимость качества и свойств применяемых пород древесины от воздействия атмосферных явлений и условий эксплуатации инструментов;
режимы выдержки, пропитки маслами и сушки древесины;
пороки металлов, свойства применяемых материалов и режимы их обработки;
конструкцию и правила проверки на точность применяемого оборудования, специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов;
методы, приемы и правила акустической проверки духовых музыкальных инструментов;
систему допусков, посадок, припусков под обработку, квалитетов и параметров шероховатости.
336. Примеры работ:
Акустический расчет, изготовление деталей, сборка:
1) баритоны;
2) бас-кларнеты;
3) валторны 4- и 5-вентильные;
4) контрафаготы;
5) саксафоны альт и тенор;
6) трубы помповые;
7) тубы 4-вентильные;
8) фаготы;
9) цуг-тромбоны с квартвентилем.
39. Сборщик ударных инструментов
Параграф 1. Сборщик ударных инструментов, 2-й разряд
337. Характеристика работ:
сборка простых ударных музыкальных инструментов с изготовлением деталей и узлов;
сверловка отверстий под оси тарелочек по кондуктору и отверстий под натяжение струн для крепления бубенчиков;
навивка пружины на спецстанке;
нарезка пружинной никелированной проволоки по заданной длине на спецавтомате;
заточка одного конца оси вручную на наждачном круге;
маркировка державки погремушек методом тиснения;
подгонка, склейка шаров маракасов из полусфер;
подгонка ручек и зажимов вручную;
наполнение полости шара чугунной дробью;
соблюдение режимов склейки;
наклейка этикеток.
338. Должен знать:
приемы и методы сборки простых ударных музыкальных инструментов;
породы древесины и ее основные физико-механические свойства;
состав и свойства применяемых клеев, способ их приготовления;
режимы склеивания деталей;
назначение и принцип работы спецавтоматов, сверлильных станков;
назначение и условия применения специальных приспособлений, контрольно-измерительного инструмента, ручного столярного инструмента.
339. Примеры работ:
1) бубенчики бубна - сборка;
2) маракасы - полная сборка;

335. Білуге тиіс:
экспортқа шығару үшін және жеке тапсырыспен жасалатын аса күрделі үрмелі музыкалық аспаптарды құрастырудың әдіс-тәсілдері;
аса күрделі үрмелі музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын құрастыру, жасаудың жоғары дәлдігіне қол жеткізу тәсілдері;
аса күрделі үрмелі музыкалық аспаптардың құрылысы, үрмелі музыкалық аспаптардың негізгі бөлшектері мен мензурасының акустикалық есептерінің ережесі;
үрмелі музыкалық аспаптардың үн сапасын анықтайтын факторлар, жасалған бөлшектер мен тораптардың герметикалығы мен беріктігін сынау әдістері;
қолданылатын ағаштың сапасы мен қасиеттерінің ауаның әсері мен аспапты пайдалану шарттарына тәуелдігі;
ұстау, май сіңдіру және ағашты кептіру режимі, металл ақаулықтары, қолданылатын материалдардың қасиеттері және оларды өңдеу режимі;
қолданылатын жабдықтың, арнайы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы мен дәлдігін тексеру ережесі;
үрмелі музыкалық аспаптарды акустикалық тексеру әдістері, тәсілдері мен ережесі;
шектеулер мен қондыру, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері жүйесі.
336. Жұмыс үлгілері:
Акустикалық есеп, бөлшектерді жасау, құрастыру:
1) баритон;
2) бас-кларнет;
3) 4 және 5 вентильді валторн;
4) контрафагот;
5) альт және тенор саксафоны;
6) помпылы трубалар;
7) 4 вентильді трубалар;
8) фагот;
9) квартвентильді цуг-тромбон.
39. Ұрмалы аспаптарды құрастырушы
Параграф 1. Ұрмалы аспаптарды құрастырушы, 2-разряд
337. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым ұрмалы музыкалық аспаптарды бөлшектері мен тораптарын жасай отырып құрастыру;
тарелканың осіне шақтап кондуктор бойынша саңылау және сылдырмақтарды бекітуге арналған ішектерді тарту үшін саңылау бұрғылау;
серіппені арнайы станокта орау;
серіппе никель сымды белгіленген ұзындық бойынша арнайы автоматта кесу;
осьтің бір ұшын зімпара шеңбермен қайрау;
сылдырмақ ұстағышты өрнек салу әдісімен таңбалау;
жартылай сферадан жасалған маракас шарын қиыстыру, жабыстыру;
тұтқа мен қысқышты қолмен жетілдіру;
шардың ішіне қорғасын бытыра толтыру;
жабыстыру режимін сақтау;
этикетка жабыстыру.
338. Білуге тиіс:
қарапайым ұрмалы музыкалық аспаптарды құрастыру әдіс-тәсілдері;
ағаш жынысы және оның негізгі физикалық-механикалық қасиеттері;
қолданылатын желімнің құрамы мен қасиеттері, оларды дайындау тәсілдері;
бөлшектерді желімдеу режимі, арнайы автоматтардың, бұрғылау станоктарының мақсаты мен жұмыс қағидаты, арнайы айлабұйымдарды, бақылау-өлшеу құралдарын, ұсталық қол құралдың мақсаты мен қолданылу шарттары.
339. Жұмыс үлгілері:
1) сыбызғының сылдырмағы - құрастыру;
2) маракас – толық құрастыру;

3) оси бубнов, тамбуринов, погремушек - изготовление и сборка с тарелочками;
4) погремушки - полная сборка.
Параграф 2. Сборщик ударных инструментов, 3-й разряд
340. Характеристика работ:
сборка ударных музыкальных инструментов средней сложности с изготовлением деталей и узлов;
изготовление корпусов ударных музыкальных инструментов;
сверление и фрезерование отверстий в корпусах и в деталях металлической арматуры барабанов в специальных приспособлениях;
определение качества кожи, пергамента и полиэтилентерефталатной пленки по всей площади;
разметка и раскрой кож, пергамента и пленок по шаблону вручную для ударных музыкальных инструментов, кроме оркестровых и эстрадных барабанов;
матирование пленок распылителем в распылительной кабине;
замачивание кожи, пергамента в растворе до заданного процента влажности;
установка перепонок на корпус ударных музыкальных инструментов;
соблюдение режима сушки перепонок в натянутом состоянии;
крепление перепонок на корпус;
проверка степени натяжения перепонок;
сорка и установка металлических арматур на корпус;
сборка узлов крепления;
проверка качества звучания ударных музыкальных инструментов средней сложности на слух, по возбудителю затухающих колебаний и устранение обнаруженных дефектов.
341. Должен знать:
приемы и методы сборки ударных музыкальных инструментов средней сложности;
свойства применяемых материалов, режимы и методы их обработки;
резонансные свойства различных пород древесины и металлов;
устройство, правила подналадки применяемого оборудования;
конструктивные особенности и правила применения контрольно-измерительных инструментов и специальных приспособлений;
способы проверки качества сборки и устранения дефектов;
допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
342. Примеры работ:
Сборка с изготовлением деталей:
1) барабаны пионерские;
2) барабаны "Том-бас";
3) барабаны "Том-тенор";
4) бонги;
5) бубны;
6) тамбурины.
Параграф 3. Сборщик ударных инструментов, 4-й разряд
343. Характеристика работ:
сборка сложных ударных музыкальных инструментов с изготовлением деталей и узлов;
монтаж металлической арматуры и механизма для натяжения струн на корпус оркестровых и эстрадных барабанов в специальных приспособлениях;
механическая обработка деталей металлической арматуры;
подбор кожи, пергамента, пленки полиэтилентерефталатной по акустическим данным;
разметка и раскрой перепонок для оркестровых и эстрадных барабанов по чертежам вручную на спецприспособлениях;
обеспечение максимального полезного выхода кожи, пергамента и пленки;
замачивание кожи, пергамента в растворе, контроль процента влажности электровлагомером;
натягивание перепонок на корпус оркестровых и эстрадных барабанов;
соблюдение режима сушки кож в натянутом состоянии;
подбор струн по тональности, натягивание их на барабан;
контроль силы натяжения перепонки и струн динамометром;
регулировка натяжения перепонки до определенной тональности и тембровой окраски звучания оркестровых и эстрадных барабанов;
приготовление раствора для увлажнения кож и пергамента;
проигрывание оркестровых и эстрадных барабанов, проверка качества звучания по возбудителю затухающих колебаний и на слух, устранение обнаруженных дефектов.

3) сыбызғы, тамбурин, сыбызғы осьтері – тарелкасымен жасау және құрастыру;
4) сылдырмақ - толық құрастыру.
Параграф 2. Ұрмалы аспаптарды құрастырушы, 3-разряд
340. Жұмыс сипаттамасы:
күрделігі орташа ұрмалы музыкалық аспаптарды бөлшектері мен тораптарын жасай отырып құрастыру;
ұрмалы музыкалық аспаптардың корпусын жасау;
корпусында және барабанның металл арматурасының бөлшектерін арнайы айлабұйымдарда бұрғылау және фрезерлеу;
былғарының, пергамент пен полиэтилентерефталат пленканың сапасын анықтау;
оркестрлік және эстрадалық барабаннан басқа, ұрмалы музыкалық аспаптарға арналған былғарыны, пергаментті және пленканы шаблон бойынша белгілеу және пішу;
пленканы бүріккіш камерада бүріккішпен күңгірттеу;
былғарыны, пергаментті ылғалдылықтың белгіленген пайызына дейін дымқылдау;
ұрмалы музыкалық аспаптардың корпусына жарғақ орнату;
жарғақты керілген күйі кептіру режимін сақтау;
жарғақты корпусқа бекіту;
жарғақтың керілу дәрежесін тексеру;
металл арматураны құрастыру және корпусқа орнату;
бекіту торабын құрастыру;
күрделігі орташа ұрмалы музыкалық аспаптардың үн сапасын тыңдап байқау арқылы, азайып бара жатқан тербеліс қоздырғышы бойынша тексеру және анықталған ақаулықтарды түзету.
341. Білуге тиіс:
күрделігі орташа ұрмалы музыкалық аспаптарды құрастыру әдістері мен тәсілдері;
қолданылатын материалдардың қасиеттері, оларды өңдеу режимі мен әдістері, ағаш пен металдың әр түрлі түрлерінің резонанстық қасиеттері;
қолданылатын жабдықтың құрылысы, баптау ережесі;
бақылау-өлшеу аспаптары мен арнайы айлабұйымдардың құрылымдық ерекшеліктері мен оларды қолдану ережесі;
құрастыру сапасын тексеру әдістері және ақаулықтарды түзету;
шектеулер мен қондыру, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері.
342. Жұмыс үлгілері:
Бөлшектерін жасай отырып құрастыру:
1) пионерлік барабандар;
2) "Том-бас" барабандары
3) "Том-тенор" барабандары;
4) бонг;
5) сыбызғы;
6) тамбуриндер.
Параграф 3. Ұрмалы аспаптарды құрастырушы, 4-разряд
343. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі ұрмалы музыкалық аспаптарды бөлшектері мен тораптарын жасай отырып құрастыру;
арнайы айлабұйымда металл арматураны және оркестрлік және эстрадалық барабанның корпусына ішекті керуге арналған механизмді монтаждау;
металл арматураның бөлшектерін механикалық өңдеу;
былғарыны, пергаментті, полиэтилентерефталат пленканы акустикалық көрсеткіштері бойынша іріктеу;
оркестрлік және эстрадалық барабандарға арналған жарғақты арнайы айлабұйымдарда белгілеу және пішу;
былғары, пергамент және пленканың барынша көп шығуын қамтамасыз ету;
былғары, пергаментті ерітіндіге салу, ылғалдылық дәрежесін электр ылғал өлшеуіштің көмегімен бақылау;
оркестрлік және эстрадалық барабандардың корпусына жарғақ тарту;
былғарыны керілген күйінде кептіру режимін сақтау;
ішекті үндесімділігі бойынша іріктеу, оны барабанға тарту;
жарғақ пен ішектің керілу күшін динамометрмен бақылау;
оркестрлік және эстрадалық барабандардың жарғағының белгілі бір үндесімділікке және тембрлік бояуға дейін тартылуын реттеу;
былғары мен пергаментті дымқылдатуға қажетті ерітіндіні дайындау;
оркестрлік және эстрадалық барабандарда ойнау, үн сапасын баяулаған тербеліс қоздырғышы бойынша және тыңдап көріп тексеру, анықталған ақаулықтарды түзету.

344. Должен знать:
приемы и методы сборки сложных ударных музыкальных инструментов;
технологические режимы увлажнения, сушки кожи, пергамента, станочной обработки деталей металлической арматуры;
конструкцию оркестровых и эстрадных барабанов больших и малых;
состав раствора для замачивания кожи, пергамента и способы его приготовления;
конструктивные особенности и правила наладки настольно-сверлильного, фрезерного станков и специальных приспособлений;
музыкальную грамоту;
систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Раздел 8. Ремонт и реставрация музыкальных инструментов
40. Реставратор духовых инструментов
Параграф 1. Реставратор духовых инструментов, 6-й разряд
345. Характеристика работ:
ремонт и реставрация духовых музыкальных инструментов;
разборка духовых музыкальных инструментов на узлы и детали, распайка колен деталей, зачистка от припоя, зачистка кромок шва пайки, разникелирование узлов;
вытяжка и полная обработка деталей и узлов духовых музыкальных инструментов по контуру, выравнивание поверхности инструмента;
гнутье недостающих колен с пековыми наполнителями и обжиг их в печах;
составление различных припоев по составу металла, из которого изготовлены духовые музыкальные инструменты;
определение технологических режимов пайки в зависимости от вида материала и качества припоя;
ремонт голосовых машинок и детален мундштука медных и деревянных духовых музыкальных инструментов;
сборка духовых музыкальных инструментов;
подготовка медных духовых музыкальных инструментов к никелированию;
разрезка древесины на станках на заготовки деталей деревянных духовых музыкальных инструментов, станочная или ручная обработка заготовок и доводка их по размерам реставрируемых деталей;
сверление голосовых отверстий на деталях голосовых машинок для создания звука определенной тональности;
установка шаровых стоек, нарезка резьбы и фрезеровка;
слесарная обработка деталей клапанно-рычажного механизма с установкой плоских и круглых пружин, обеспечивающих перекрытие звуковых отверстий и регулирование звука;
подготовка пробок и подушек;
промывка, очистка и сборка всех деталей и узлов духовых музыкальных инструментов;
отделка внешнего вида: лакирование, полирование, окраска и никелирование всех видов духовых музыкальных инструментов, поступающих на ремонт и реставрацию;
настройка духовых музыкальных инструментов и регулировка тростей по требованию заказчика;
изготовление сулаг и приспособлений для особо сложных деталей или узлов;
определение геометрических форм, размерностей и взаимосвязей отдельных деталей и узлов в зависимости от вида и качества материала;
расчет мензуры по заданной заказчиком тональности;
составление эскизов и чертежей на все детали, требующие замены или реставрации;
изготовление новых деталей;
заточка, правка и термообработка режущего инструмента.

344. Білуге тиіс:
күрделі ұрмалы музыкалық аспаптарды құрастыру әдістері мен тәсілдері;
былғарыны, пергаментті дымқылдату, металл арматура бөлшегін станокпен өңдеудің технологиялық режимі, үлкен және кіші оркестрлік және эстрадалық барабандардың құрылысы;
былғары мен пергаментті дымқылдатуға арналған ерітіндінің құрамы және оны дайындау тәсілдері;
үстел үстінде бұрғылау, фрезерлеу станоктары мен арнайы айлабұйымдардың құрылымдық ерекшеліктері;
музыкалық білім, шектеулер мен қондыру, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері жүйесі.
8-бөлім. Музыкалық аспаптарды жөндеу және қалпына келтіру
40. Үрмелі аспаптарды қалпына келтіруші
Параграф 1. Үрмелі аспаптарды қалпына келтіруші, 6-разряд
345. Жұмыс сипаттамасы:
үрмелі музыкалық аспаптарды жөндеу және қалпына келтіру;
үрмелі музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, бөлшектердің буындарын босату, қылаудан тазалау, дәнекер жігінің жиегін тазалау, тораптарды никельден босату;
үрмелі музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын контуры бойынша тарту және толық өңдеу, аспаптың бетін тегістеу;
пек толтырылған жетіспейтін буындарын ию және оларды пеште күйдіру;
үрмелі музыкалық аспаптар жасалған металл құрамы бойынша әр түрлі дәнекер жасау;
материалдың түрі мен дәнекердің сапасына байланысты дәнекерлеудің технологиялық режимін анықтау;
үн машиналарын және мыс және ағаш үрмелі музыкалық аспаптардың мундштугының бөлшектерін жөндеу;
үрмелі музыкалық аспаптарды құрастыру;
мыс үрмелі музыкалық аспаптарды никельдеуге дайындау;
ағашты үрмелі ағаш музыкалық аспаптардың бөлшектерін жасайтын дайындамаларға станокпен кесу, дайындамаларды қолмен немесе станокпен өңдеу және оларды қалпына келтірілетін бөлшектердің өлшемдері бойынша жетілдіру;
белгілі бір үндесімділдікті қалыптастыру үшін үн машиналарының бөлшектеріндегі үн шығаратын саңылауларды бұрғылау;
шар тұғырларды белгілеу, бұранда кесу және фрезерлеу;
үн шығатын саңылаулардың жабылуын қамтамасыз ететін және үнді реттейтін тегіс және дөңгелек серіппені орната отырып, клапанды-рычагты механизмнің бөлшектерін слесарлық өңдеу;
тығындар мен көпшіктерді дайындау;
үрмелі музыкалық аспаптардың барлық бөлшектері мен тораптарын жуу, тазалау және құрастыру;
жөндеуге және қалпына келтіруге әкелінетін үрмелі музыкалық аспаптардың барлық түрлерінің сыртқы түрін өңдеу: лактау, жылтырату, бояу және никельдеу;
тапсырыс берушінің талабы бойынша үрмелі музыкалық аспаптардың күйін келтіру және таяқты реттеу;
ерекше күрделі бөлшектер мен тораптар үшін сулага мен айлабұйым жасау;
жекелеген бөлшектер мен тораптардың геометриялық формасын, өлшемін және өзара байланысын материалдың түрі мен сапасына байланысты анықтау;
тапсырыс берушінің талап ететін үндесімділігі бойынша мензураны есептеу;
жөндеу мен қалпына келтіруді талап ететін барлық бөлшектердің эскизі мен сызбасын жасау;
жаңа бөлшектерді жасау;
кесу құралын қайрау, түзету және термоөңдеу.

346. Должен знать:
конструкции всех видов духовых музыкальных инструментов отечественного и зарубежного производства;
метод разборки и сборки всех деталей и узлов, а также сборки всего инструмента;
основы технологии пайки, подготовки припоев в зависимости от вида духового музыкального инструмента;
музыкальную грамоту, понятие о звуке, его образовании, строях, интервалах, а также чтение нот;
метод регулирования всех видов духовых музыкальных инструментов и способы проверки правильности работы и взаимодействия деталей и узлов;
должен уметь определять качество работы каждого вида духового музыкального инструмента и на слух обнаруживать дефекты и причины их возникновения;
должен знать основы технологии дерево- и металлообработки, метод настройки духовых музыкальных инструментов и регулировка тростей для придания инструменту определенного тембра звучания;
правила составления чертежей и эскизов;
метод заточки, правки и термообработки режущего инструмента.
41. Реставратор клавишных инструментов
Параграф 1. Реставратор клавишных инструментов, 5-й разряд
347. Характеристика работ:
ремонт и реставрация всех поврежденных деталей механики пианино и роялей отечественного производства;
изготовление новых деталей и узлов;
регулировка механики;
проверка качества сборки и регулировки подвижных узлов механики пианино и роялей;
реставрация, выравнивание и пуск на ход клавиатуры пианино и роялей.
348. Должен знать:
конструкцию клавишного механизма пианино и роялей всех моделей отечественного производства;
требования, предъявляемые к качеству механики и клавиатуры клавишных музыкальных инструментов;
основные сведения по технологии обработки древесины различных пород и металла;
виды основных, дефектов во взаимодействии частей механики и способы устранения их;
принцип работы механики пианино и роялей отечественного производства;
изготовление деталей по эскизам и чертежам;
чтение чертежей;
состав шпаклевок для обработки деталей механики;
метод регулировки и выравнивания клавиатуры.
Параграф 2. Реставратор клавишных инструментов, 6-й разряд
349. Характеристика работ:
комплексное выполнение работ по реставрации, ремонту, настройке и интонировке пианино и роялей различных моделей и систем отечественного и зарубежного производства в мастерской или по месту жительства заказчика;
осмотр поступающих в ремонт и реставрацию пианино и роялей;
определение вида и категории реставрации или ремонта и сопоставление его с дефектной ведомостью при оценке качества производимых работ;
демонтаж клавишных музыкальных инструментов;
выполнение эскиза, чертежей на реставрируемые узлы и на приспособления, сулаги для изготовления новых деталей;
изготовление по чертежам на станках или вручную деталей, узлов ремонтируемых клавишных музыкальных инструментов и доводка их специальным столярным и слесарным инструментом;
монтаж узлов и установка их в корпус инструмента;

346. Білуге тиіс:
отандық және шетелдік үрмелі музыкалық аспаптардың барлық түрінің құрылысы, барлық бөлшектер мен тораптарды бөлшектеу және құрастырудың, сондай-ақ аспапты тұтастай құрастырудың әдістері;
үрмелі музыкалық аспаптардың түріне байланысты дәнекерлеу технологиясының, дәнекер дайындаудың негіздері;
музыкалық білім, үн туралы, оның туындауы, қатары, интервалы туралы түсінік, сондай-ақ нотаны оқу, барлық түрлі үрмелі музыкалық аспаптарды реттеу әдістері және бөлшектер мен тораптар жұмысының дұрыстығы мен өзара әрекеттестігін тексеру тәсілдері;
әрбір үрмелі музыкалық аспаптың жұмыс сапасын анықтай білуге және тыңдау арқылы ақаулықтар мен олардың пайда болу себептерін анықтай білуге тиіс;
ағаш және металл өңдеу технологиясының негіздерін білуге тиіс, үрмелі музыкалық аспаптардың күйін келтіру әдістері және аспапқа белгілі бір үн тембрін дарыту үшін таяқтарды реттеу тәсілдері;
сызбалар мен эскиздерді жасау ережесі, кесу құралын қайрау, түзету және термоөңдеу әдістері.
41. Клавишалы аспаптарды қалпына келтіруші
Параграф 1. Клавишалы аспаптарды қалпына келтіруші, 5-разряд
347. Жұмыс сипаттамасы:
отандық өндірістен шыққан пианино мен рояль механикасының барлық бұзылған бөлшектерін жөндеу және қалпына келтіру;
жаңа бөлшектер мен тораптарды жасау;
механиканы реттеу;
пианино мен рояль механикасының жылжымалы тораптарының құрастырылу сапасы мен реттелуін тексеру;
пианино мен рояльдің клавиатурасын қалпына келтіру, түзету және іске қосу.
348. Білуге тиіс:
отандық өндірістен шыққан барлық модельді пианино мен рояльдің клавишалық механизмінің құрылысы, клавишалы музыкалық аспаптардың механикасы мен клавиатурасының сапасына қойылатын талаптар;
әр түрлі жынысты ағаш пен металды өңдеу технологиясы бойынша негізгі мәліметтер, механика бөлшектерінің өзара әрекеттестігіндегі негізгі ақаулықтардың түрлері және оларды жою тәсілдері;
отандық өндірістен шыққан пианино мен рояль механикасының жұмыс қағидаты;
бөлшектерді сызбалар мен эскиздер бойынша жасау, сызбаларды оқу, механика бөлшектерін өңдеуге арналған бітеменің құрамы;
клавиатураны реттеу және түзету әдістері.
Параграф 2. Клавишалы аспаптарды қалпына келтіруші, 6-разряд
349. Жұмыс сипаттамасы:
отандық және шетелдік өндірістен шыққан әр түрлі үлгідегі пианино мен рояльді қалпына келтіру, баптау және дауыс ырғағын келтіру жұмыстарын шеберханада немесе тапсырыс берушінің тұрғылықты жері бойынша кешенді орындау;
жөндеуге және қалпына келтірілуге түсетін пианино мен рояльді тексеру;
қалпына келтіру мен жөндеудің түрлері мен санатын анықтау және оны өндірілетін жұмыс сапасын бағалау кезінде ақаулы ведомосьтпен салыстырып тексеру;
клавишалы музыкалық аспаптарды бөлшектеу;
қалпына келтірілетін тораптарға және жаңа бөлшектерді жасау үшін айлабұйымдар мен сулагаларға эскиз, сызба жасау;
жөнделетін клавишалы музыкалық аспаптарды сызбалар бойынша станокпен немесе қолмен жасау және оларды арнайы ұсталық және слесарлық құралмен жетілдіру;
тораптарды монтаждау және оларды аспаптың корпусына орнату;

ремонт и реставрация клавишных механизмов пианино и роялей 2-го, 1-го и высшего классов венской механики, двойной репетиции, полурепетиционной механики, простой механики и других систем;
расчет клавиатуры и механики при переделке их с одной системы на другую по требованию заказчика;
расчет мензуры струн, их подбор, накладка на деки, разбивка по хорам и цвиковка;
регулировка взаимодействия узлов в корпусе, проверка их на точность и четкость работы при извлечении звука определенной тональности;
приготовление отделочных материалов с доводкой по колеру общего цвета инструмента;
подбор клавишных накладок и обработка их для реставрации клавишей тонов;
выравнивание клавиатуры по линии подъема и опускания клавиш;
проверка правильности навивки и закрепления струн на вирбелях;
осмотр состояния вирбельбанка, металлической рамы, резонансного щита и других узлов пианино и роялей;
настройка первой струны по камертону (эталону) "ля" первой октавы, имеющему частоту колебаний 440 Гц;
подстройка под первую струну остальных струн хора ноты "ля" в унисон;
настройка всех хоров струн по квартно-квинтовому кругу с проверкой точности настройки каждой ноты на слух по терциям и секстам;
определение качества интонировки пианино и роялей по всему диапазону;
проверка качества фильца молоточков и выравнивание яркости звучания по всем струнам не допуская резкости звучания;
многократное проигрывание при настройке музыкального инструмента хроматической гаммы по всему диапазону и отдельных участков с целью определения равномерности звучания по тембру отдельных нот;
тщательная проверка всех узлов пианино и роялей по их взаимодействию в образовании звука;
проверка механики на точность по линии удара молотков по струнам, на быстроту отхода молотков при нажатии клавиши, на быстроту передачи удара, легкость и точность взаимодействия всего механизма;
проверка клавишного и педального механизма на точность установки клавиш, шпаций между ними, легкость работы и быстроту ответа удара при нажиме на клавишу;
сдача инструмента заказчику.
350. Должен знать:
конструкцию пианино и роялей всех отечественных и зарубежных моделей, поступающих в мастерскую для настройки и по вызову на дом;
особенности взаимодействия частей механики различных моделей пианино и роялей;
технологический процесс изготовления деталей и узлов клавишных музыкальных инструментов;
основы теоретической механики и физики;
состав и свойства материалов, применяемых в работе по реставрации и ремонту пианино и роялей;
способ расчета системы механики, клавиатуры, мензуры при переделке с одной системы на другую;
метод проверки и регулирования взаимодействия деталей и узлов пианино и роялей;
правила точного установления деталей механики в положение максимального извлечения звука определенной тональности и частоты каждой струны;
метод и порядок настройки по всему диапазону пианино и роялей, музыкальную грамоту;
строй, интервалы и звукоряды двенадцатиступенного темперированного строя;
правила интонировки клавишных музыкальных инструментов;
метод придания красоты звуку, яркости, сочности, бархатистости и определенной звучности каждой струне;
метод проверки камертона по числу колебаний;
метод приготовления шпаклевочно-полировочных материалов;
способ полирования и имитации под различные породы древесины;
методы проверки качества работы пианино и роялей по всем направлениям.

вен механикалы, екі репетициялы, жартылай репетициялы механикалы, қарапайым механикалы және басқа да жүйелі 2, 1 және жоғары сыныпты пианино мен рояльдің клавишалы механизмдерін жөндеу және қалпына келтіру;
клавиатура мен механиканы тапсырыс берушінің талабымен бір жүйеден екінші жүйеге ауыстырған кезде оларды қайта есептеу;
ішек мензурасын есептеу, оларды таңдау, үнтілшелеріне салу, хоры бойынша бөлу және орау;
корпустағы тораптардың өзара әрекеттестігін реттеу, белгілі бір үндесімдегі үн алу үшін олардың жұмыс дәлдігі мен нақтылығын тексеру;
өңдеу материалдарын аспаптың жалпы түсінің колері бойынша жетілдіре отырып, дайындау;
клавишалы жапсырмаларды таңдау және оларды тон клавишаларын қалпына келтіру үшін өңдеу;
клавишалардың көтеріліп, түсу сызығы бойынша клавиатураны түзету;
ораудың және ішектердің бекітілуін вирбельде тексеру;
вирбельбанк, металл рама, резонанстық қалқан және пианино мен рояльдің басқа да тораптарының жай-күйін тексеру;
тербеліс жиілігі 440 Гц, бірінші октаваның "ля" камертоны (эталоны) бойынша бірінші ішектің күйін келтіру, "ля" нотасы хорының барлық ішектерді бірінші ішектің ыңғайына унисонға келтіру;
ішектердің барлық хорларының күйін әрбір нотаның күйінің келтірілу дәлдігін тыңдап, терциялар мен сексталар бойынша тексере отырып, кварт-квинт шеңбері бойынша келтіру;
пианино мен рояльдің дауыс ырғағының сапасын тұтас диапазоны бойынша анықтау;
балғашалардың фильцінің сапасын тексеру және барлық ішектердің дыбыстарының айқындылығын үннің ащылығына жол бермей түзету;
жекелеген ноталардың тембрі бойынша дыбыстау біркелкілігін анықтау мақсатында хроматикалық гаммалы музыкалық аспаптардың күйін келтірген кезде тұтас диапазоны бойынша немесе жекелеген бөліктерінде көп мәрте ойнау;
пианино мен рояльдің барлық тораптарын олардың өзара әрекеттестігі мен дыбыстың пайда болуы бойынша мұқият тексеру;
механиканың дәлдігін балғашаның ішектерді ұру сызығы бойынша, клавишаны басқан кезде балғашаның тез айрылуын, соққының тез берілуін, тұтас механизмнің өзара әрекеттестігін тексеру;
клавишалық және педаль механизмін клавишаларының орналасу дәлдігін, олардың арасындағы шпациді, клавишаны басқан кезде жұмыстың оңайлығы мен оған жауап соққының жылдамдығын тексеру;
аспапты тапсырыс берушіге тапсыру.
350. Білуге тиіс:
күйін келтіру үшін шеберханаға түскен және үйге шақыру бойынша отандық және шетелдік үлгідегі пианино мен рояльдің құрылысы;
әр түрлі үлгідегі пианино мен рояль механикасының бөлшектерінің өзара әрекеттестігінің ерекшеліктері;
клавишалы музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасаудың технологиялық процессі, теориялық механика және физика негіздері;
пианино мен рояльді қалпына келтіру және жөндеу жұмыстарында қолданылатын материалдардың құрамы мен қасиеттері;
бір жүйеден басқа жүйеге ауыстыру кезінде механиканы, клавиатураны, мензураны есептеу тәсілдері;
пианино мен рояльдің бөлшектері мен тораптарының өзара әрекеттестігін тексеру және реттеу әдістері, механика бөлшектерін белгілі бір үндесімдегі және жиіліктегі әрбір ішектің үнін барынша алу жағдайына дәлме-дәл орнату ережесі;
пианино мен рояльдің тұтас диапазоны бойынша күйін келтіру әдістері мен тәртібі;
музыкалық білім, он екі сатылы темпераланған қатардың құрылысы, интервалы мен дыбыс қатары, клавишалы музыкалық аспаптардың ырғағын келтіру ережесі;
үнге әдемілік, ашықтық, қоңырлық және әрбір ішекке белгілі бір үн дарыту әдістері, камертонды тербеліс саны бойынша тексеру әдістері;
бітеу-жылтырату материалдарын дайындау әдістері;
жылтырату және әр түрлі ағаш жыныстарына келтіру тәсілдері;
пианино мен рояль жұмысының сапасын барлық бағыттар бойынша тексеру әдістері.

42. Реставратор смычковых и щипковых инструментов
Параграф 1. Реставратор смычковых и щипковых
инструментов, 5-й разряд
351. Характеристика работ:
ремонт и реставрация деталей и узлов смычковых и щипковых музыкальных инструментов с применением специальных приспособлений;
подбор древесины по цвету, текстуре, направлению древесных волокон с учетом акустических свойств древесины;
ручное циклевание, грунтование, шлифование и лакирование с применением приспособлений;
составление шпаклевок, лаков, политур;
ремонт и реставрация деталей и узлов корпусов щипковых и смычковых музыкальных инструментов без вскрытия деки;
ремонт и монтаж колкового механизма, струн, подструнников, подставок и других деталей на корпусе смычковых и щипковых музыкальных инструментов, кроме оркестровых и арф;
заточка и наладка режущего инструмента;
настройка и обыгрывание инструментов.
352. Должен знать:
приемы и методы ремонта и реставрации деталей и узлов смычковых и щипковых музыкальных инструментов;
технологический процесс изготовления деталей и узлов смычковых и щипковых музыкальных инструментов, кроме оркестровых и арф;
акустические свойства смычковых и щипковых музыкальных инструментов;
породы, пороки и физико-механические свойства древесины;
составы клеев и режимы склеивания, рецептуру и способ приготовления шпаклевок, лаков, политур, процесс нанесения лака на криволинейные поверхности смычковых и щипковых музыкальных инструментов;
правила ремонта и монтажа колкового механизма, подставок и других деталей на корпусе смычковых и щипковых музыкальных инструментов без вскрытия деки;
основы музыкальной грамоты;
правила и приемы настройки смычковых и щипковых музыкальных инструментов;
методы проверки игровых и звуковых качеств смычковых и щипковых музыкальных инструментов.
Параграф 2. Реставратор смычковых и щипковых
инструментов, 6-й разряд
353. Характеристика работ:
комплексное выполнение работ по ремонту, реставрации, настройке и регулировке смычковых и щипковых музыкальных инструментов всех видов отечественного и зарубежного производства;
осмотр инструмента и составление дефектной ведомости на производство ремонта и реставрации;
выполнение вспомогательных и подготовительных работ при ремонте;
составление эскизов и чертежей на детали, подлежащие изготовлению или реставрации;
изготовление сулаг, шаблонов, форм;
расчет мензур инструментов;
подбор и подготовка материала для изготовления заготовок ремонтируемых деталей и узлов;
изготовление отдельных деталей и узлов на станках или вручную;
ремонт и реставрация корпусов смычковых и щипковых музыкальных инструментов со вскрытием деки;
вставка реек и наращивание дек;
переклейка пружин;
изменение угла наклона грифа над корпусом, установка новых ладовых пластин по мензуре;
изготовление и подгонка подставок;
установка струн;
установка душки с регулировкой качества звучания инструмента;
ремонт смычков;
отделка внешнего вида смычковых и щипковых музыкальных инструментов, полирование, исправление резьбы по дереву и позолоты;
регулирование взаимодействия частей главного распределительного и педального механизмов арф;
проверка работы каждой педали "ля", "соль", "фа", "ми", "ре", "до", "си" с проверкой усилия при переводе педалей из положения бемолей в положение бекаров и диезов;
предварительная настройка арф и вытяжка струн до получения постоянного их натяжения;
точная настройка III октавы арфы по камертону (эталону) "ля" первой октавы, имеющему частоту колебаний 440 Гц в тоне "до-бемоль – мажор";
настройка всех октав по 3-й октаве;
регулирование арф в бекарном и диезном положениях с настройкой в тоне "до-мажор" и "до-диез – минор";
выявление в процессе регулирования и настройки посторонних призвуков и их устранение;
проверка плавности и легкости работы всех систем и механизмов арф и определение качества звучания арф по всему диапазону;
заточка, правка и термообработка режущего столярного и слесарного инструментов.

42. Қияқты және шертпелі аспаптарды қалпына келтіруші
Параграф 1. Қияқты және шертпелі аспаптарды қалпына келтіруші, 5-разряд
351. Жұмыс сипаттамасы:
қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын арнайы айлабұйымдарды пайдалана отырып, жөндеу және қалпына келтіру;
ағаштың акустикалық қасиеттерін ескере отырып, ағашты түсі, текстурасы, ағаш талшықтарының бағыты бойынша таңдау;
айлабұйымдарды пайдалана отырып, қолмен циклдеу, бояу, тегістеу және лактау;
бітеме, лау, политура жасау;
қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың корпустарының бөлшектері мен тораптарын үнтілшелерін ашпай-ақ жөндеу және қалпына келтіру;
тікен механизмдерді, ішектер мен ішек астарын, тұғырларды және оркестрлік аспаптар мен арфадан басқа қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың корпустарындағы басқа да бөлшектерді жөндеу және монтаждау;
кесу құралын қайрау және баптау;
аспаптардың күйін келтіру және ойнау.
352. Білуге тиіс:
қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жөндеу және қалпына келтіру әдіс-тәсілдері, оркестрлік аспаптар мен арфадан басқа қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жасаудың технологиялық процессі;
қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың акустикалық қасиеттері, ағаштың, ақаулықтары, жынысы және физикалық-механикалық қасиеттері;
желімнің құрамы мен жабыстыру режимі, бітеме, лак, политураның рецептурасы мен оларды дайындау тәсілдері;
қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың түсу емес бетіне лак жағу процессі;
тікен механизмдерді, ішектер мен ішек астарын, тұғырларды және қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың корпустарындағы басқа да бөлшектерді үнтілшелерін ашпай жөндеу және монтаждау ережесі;
музыкалық білім негіздері, қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың күйін келтіру ережесі мен тәсілдері;
қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың ойнау және үн сапасын тексеру әдістері.
Параграф 2. Қияқты және шертпелі аспаптарды қалпына келтіруші, 6-разряд
353. Жұмыс сипаттамасы:
отандық және шетелдік өндірістен шыққан әр түрлі үлгідегі қияқты және шертпелі музыкалық аспаптарды жөндеу, қалпына келтіру, баптау және реттеу жұмыстарын кешенді орындау;
аспапты тексеру және жөндеу мен қалпына келтіруді жүргізуге ақаулы ведомость жасау;
жөндеу кезінде қосымша және дайындық жұмыстарын орындау;
жасауға немесе қалпына келтірілуге тиіс бөлшектердің эскиздері мен сызбасын жасау;
сулага, шаблон, қалыптарды жасау;
аспаптардың мензурасын есептеу;
жөнделетін бөлшектер мен тораптардың дайындамаларын жасауға арналған материалды іріктеу және дайындау;
жекелеген бөлшектер мен тораптарды станоктарда немесе қолмен жасау;
қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың корпустарын үнтілшелерін аша отырып жөндеу және қалпына келтіру;
рейкаларын орнату және үнтілшелерін өсіру;
серіппелерді қайта жабыстыру;
грифтің корпусқа қарағанда иілу бұрышын өзгерту, жаңа саз пластиналарын мензура бойынша орнату, тұғырларды жасау және қиыстырып келтіру;
ішектерді орнату;
аспаптың үн шығару қасиетін реттей отырып, душкасын орнату;
қияқтарды жөндеу;
қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың сыртқы түрін өңдеу, жылтырату, ағаштан ою және алтын жалатуды түзету;
арфаның негізгі бөлу және педаль механизмдері бөлшектерінің өзара әрекеттесуін реттеу;
педальді бемоль жағдайынан бекар және диез жағдайына ауыстырған кезде күшті тексере отырып, "ля", "соль", "фа", "ми", "ре", "до", "си" әрбір педалінің жұмысын тексеру;
арфаның күйін алдын ала келтіру және ішек үнемі керіліп тұратындай етіп тарту;
арфаның III октавасын "до-бемоль – мажор" тонында тербеліс жиілігі 440 Гц, бірінші октавалы "ля" камертоны (эталоны) бойынша дәлме-дәл күйін келтіру;
барлық октавалардың күйін 3-октава бойынша келтіру;
арфаны "до-мажор" және "до - диез – минор" тонында күйін келтіре отырып, бекарлық және диездік жағдайда реттеу;
реттеу және күйін келтіру кезінде бөтен дыбыстарды анықтау және оларды жою;
арфалардың барлық жүйелері мен механизмдерінің жұмыс біртектілігі мен жеңілдігін тексеру және арфаның дыбысын барлық диапазон бойынша анықтау;
ұсталық және слесарлық кесу құралын қайрау, түзету және термоөңдеу.

354. Должен знать:
приемы и методы ремонта, реставрации, настройки и регулировки смычковых и щипковых музыкальных инструментов всех видов;
требования, предъявляемые к материалам, применяемым при реставрации и ремонте смычковых и щипковых музыкальных инструментов;
принцип взаимодействия деталей и узлов и влияние его на игровые качества инструмента;
последовательность демонтажа и монтажа деталей и узлов;
технологию обработки металлов и древесины разных пород;
способы лакирования краскораспылителем, тампоном и кистью;
режимы обработки и выдержки при работе лаком, клеем и красителями и их влияние на игровые качества инструментов;
навыки художественной резьбы при отделке арф и способ нанесения позолоты на дерево, способы выполнения столярных и слесарных работ;
правила составления эскизов и чертежей на детали и узлы при ремонте и реставрации;
правила расчета и проверки мензур;
строй всех видов смычковых и щипковых музыкальных инструментов, способы разбивки и отделки ладов;
способы изготовления и замены пружины и отделки их;
метод настройки, регулировки готовых смычковых и щипковых музыкальных инструментов;
метод настройки и перестройки дек, контроля толщин, составления сложных схем толщин;
акустическую регулировку инструментов по требованию заказчика;
метод проверки педалей арф всех тонов и установление их в соответствии с требуемой тональностью;
музыкальную грамоту;
основы акустики;
понятие о природе звука, тембра звучания струн и закон их колебания;
Государственный стандарт на струны, работы по установке струн;
мензуру струн;
правила работы с настроечными инструментами и приборами.
43. Реставратор ударных инструментов
Параграф 1. Реставратор ударных инструментов, 5-й разряд
355. Характеристика работ:
ремонт, реставрация простых и средней сложности ударных музыкальных инструментов: пионерских и оркестровых барабанов, бубнов, тамбуринов, литавр, гонгов, тарелок, треугольников, там-тама, соловья, кукушки, маракасов, кастаньет, погремушек "Румба";
изготовление отдельных деталей и установка их на корпус ударного музыкального инструмента;
шлифование и полирование отдельных деталей и всего инструмента;
регулировка под настройку.
356. Должен знать:
конструкцию простых и средней сложности ударных музыкальных инструментов, технологический процесс их производства;
правила демонтажа и монтажа деталей, узлов;
материалы, применяемые при изготовлении ударных музыкальных инструментов, их свойства и качество;
технологию слесарной и столярной обработки деталей;
правила регулировки инструмента под настройку;
способ ручного шлифования и полирования отдельных деталей и в целом всего инструмента;
влияние шлифования и полирования на звуковые качества ударных музыкальных инструментов;
правила работы на металлорежущих станках.

354. Білуге тиіс:
барлық түрлі қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын жөндеу, қалпына келтіру, күйін келтіру және реттеу әдіс-тәсілдері;
қияқты және шертпелі музыкалық аспаптарды жөндеу және қалпына келтіру кезінде қолданылатын материалдарға қойылатын талаптар;
бөлшектер мен тораптардың өзара әрекеттестігі қағидаты және олардың аспаптың ойнау сапасына тигізетін әсері;
бөлшектер мен тораптарды монтаждау және демонтаждау жүйелілігі, әр түрлі жынысты металл мен ағашты өңдеу технологиясы, бояу бүріккішпен, тампонмен және кистьпен лактау тәсілдері;
лакпен, желіммен және бояуыштармен жұмыс істеген кезде өңдеу және ұстау режимі;
арфаны әшекейлеу кезіндегі көркем бедерлеу машығы және ағашқа алтын жалату тәсілдері;
ұсталық және слесарлық жұмыстарды орындау тәсілдері, жөндеу және қалпына келтіру кезінде бөлшектер мен тораптардың эскиздері мен сызбаларын жасау ережесі;
барлық түрлі қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың құрылысы, сазды бөлу және өңдеу тәсілдері, серіппелерді жасау және ауыстыру және оларды өңдеу тәсілдері;
дайын қияқты және шертпелі музыкалық аспаптардың күйін келтіру, реттеу әдістері;
үнтілшенің күйін келтіру және қайта құрылымдау, қалыңдығын бақылау, қалыңдығының күрделі схемасын жасау әдістері;
тапсырыс берушінің талабы бойынша аспапты акустикалық реттеу, барлық тондағы арфалардың педалін тексеру әдістері және оларды тиісті үндесімділікке белгілеу;
музыкалық білім, акустика негіздері, үн, ішек үнінің тембрі туралы түсінік және олардың тербелу заңдылығы;
ішектердің мемлекеттік стандарты, ішек салу жұмыстары;
күй келтіретін құралдармен және аспаптармен жұмыс жүргізу ережесі.
43. Ұрмалы аспаптарды қалпына келтіруші
Параграф 1. Ұрмалы аспаптарды қалпына келтіруші, 5-разряд
355. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым және күрделілігі орташа ұрмалы музыкалық аспаптарды: пионерлік және оркестрлік барабандарды, сыбызғыларды, тамбуриндерді, литавраны, гонгілерді, тарелкаларды, үшбұрыштарды, там-таманы, бұлбұлды, кукушканы, маракасты, кастаньеттаны, "Румба" сылдырмағын жөндеу, қалпына келтіру;
жекелеген бөлшектерді жасау және оларды ұрмалы музыкалық аспаптардың корпусына бекіту;
жекелеген бөлшектерді және тұтастай құралды тегістеу және жылтырату;
күйін келтіруге ыңғайлап реттеу.
356. Білуге тиіс:
қарапайым және күрделілігі орташа ұрмалы музыкалық аспаптардың құрылысы оларды өндірудің технологиялық процессі;
ұрмалы музыкалық аспаптарды жасау кезінде қолданылатын материалдар, олардың сапасы мен қасиеттері, бөлшектерді слесарлық және ұсталық өңдеудің технологиясы;
аспаптардың күйіне лайықтап реттеу ережесі, жекелеген бөлшектерді және аспапты тұтастай қолмен тегістеу және жылтырату тәсілдері;
тегістеу және жылтыратудың ұрмалы музыкалық аспаптардың дыбыстық қасиеттеріне тигізетін ықпалы;
металл кескіш станокта жұмыс істеу ережесі.

Параграф 2. Реставратор ударных инструментов, 6-й разряд
357. Характеристика работ:
ремонт и реставрация сложных ударных музыкальных инструментов;
осмотр поступивших на ремонт и реставрацию ксилофонов, вибрафонов, тарелок турецких, маримбы, челестов, глокеншпиллей, национальных ударных музыкальных инструментов;
снятие эскизов с деталей, подлежащих реставрации, составление рабочих чертежей по восстановленным размерам;
подбор материалов для изготовления деталей;
станочная и ручная обработка заготовок и изготовление новых деталей;
шлифование, полирование, окраска, позолота и другие отделочные работы, выполняемые при реставрации инструментов;
сборка всех деталей и узлов, проверка по элементам взаимосвязи и подготовка инструментов к регулировке;
предварительная регулировка взаимодействия узлов и деталей, проверка их работы в корпусе инструмента на слух;
устранение посторонних шумов, призвуков и окончательная регулировка всех узлов;
предварительная настройка октавы по кварто-квинтовому кругу и настройка по октаве всего диапазона инструмента;
проверка правильности установки деталей в корпус и окончательная настройка сложных ударных музыкальных инструментов;
заточка, правка и термообработка режущего инструмента;
наладка и регулировка в процессе работы деревообрабатывающих и металлорежущих станков в зависимости от качества материала и профиля обрабатываемой детали.
358. Должен знать:
системы и конструкции всех ударных музыкальных инструментов, поступающих на ремонт и реставрацию;
технологию изготовления отдельных деталей, узлов и приспособлений к ним;
способ демонтажа и монтажа всех видов ударных музыкальных инструментов;
основы технического черчения и правила составления эскизов и чертежей на реставрируемые детали и узлы;
основы музыкальной грамоты;
способы настройки и интонировки ударных музыкальных инструментов всех систем и видов,
метод регулирования, настройки и проверки зависимости звукосочетаний от конструктивной особенности каждого вида ударного музыкального инструмента;
правила заточки, правки и термообработки режущего инструмента;
конструкции деревообрабатывающих и металлорежущих станков, применяемых в процессе обработки заготовок и деталей, способ регулирования и наладки их в зависимости от качества обрабатываемого материала и профиля деталей;
понятие о допусках, посадках, квалитетах и параметрах шероховатости.
44. Реставратор язычковых инструментов
Параграф 1. Реставратор язычковых инструментов, 5-й разряд
359. Характеристика работ:
ремонт и реставрация простых и средней сложности язычковых музыкальных инструментов;
осмотр поступивших на ремонт и реставрацию полуаккордеонов, двухголосных баянов массового производства и гармоний всех систем;
определение группы ремонта и сопоставление с дефектной ведомостью;
демонтаж деталей узлов, подлежащих реставрации;
очистка деталей и узлов от припоя, пыли и грязи;
снятие эскизов и чертежей с деталей и узлов, подлежащих реставрации или изготовлению новых взамен изношенных;
подбор металла, древесины, пластмассы, целлулоида и других материалов по маркам, сортам, породам, текстуре и другим показателям для изготовления заготовок деталей и узлов, подлежащих замене или реставрации;
изготовление сулаг и приспособлений для реставрации старых и изготовления новых детален несложного профиля;
станочная и ручная обработка заготовок из металла или различных пород древесины и изготовление деталей и узлов по чертежам;
определение состояния звуковой части простых и средней сложности язычковых музыкальных инструментов, проверка резонаторов, голосовых язычков, состояния проемных клапанов по ноте звучания голосового язычка;
изготовление голосовых язычков;
установка голосовых язычков и предварительная настройка их по камертону (эталону) "ля" первой октавы, имеющему частоту колебаний 440 Гц;
ремонт корпусов;
ремонт и реставрация деталей правых и левых клавиатурных механизмов;
смена толкателей, крючков, клавиатурных рычагов, кнопок, клавиш и других деталей;
проверка меха на герметичность, прочность проклейки борин в углах, прочность посадки углов и других дефектов, мешающих звукообразованию;
подготовка корпусов к отделке;
шпаклевание, шлифование, грунтование, окраска, лакирование и полирование всех деталей и узлов простых и средней сложности язычковых музыкальных инструментов;
настройка и перестройка с одного строя на другой по требованию заказчика простых и средней сложности язычковых музыкальных инструментов;
проверка на слух качества настройки, регулировка и устранение всевозможных шумов и посторонних призвуков;
проверка качества ремонта, реставрации и сдача язычковых музыкальных инструментов заказчикам.

Параграф 2. Ұрмалы аспаптарды қалпына келтіруші, 6-разряд
357. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі ұрмалы музыкалық аспаптарды жөндеу, қалпына келтіру;
жөндеуге және қалпына келтіруге түскен ксилофондарды, вибрафондарды, түрік тарелкаларын, маримбаларды, челесттерді, глокеншпильдерді, ұлттық ұрмалы музыкалық аспаптарды тексеру;
қалпына келтірілуге тиіс бөлшектердің эскизін алу, қалпына келтірілген өлшемдер бойынша жұмыс сызбаларын жасау, бөлшектерді жасау үшін материалдарды іріктеу;
дайындамаларды станокпен және қолмен өңдеу және жаңа бөлшектерді жасау;
аспаптарды қалпына келтіру кезінде орындалатын тегістеу, жылтырату, бояу, алтын жалату және басқа да өңдеу жұмыстары;
барлық бөлшектер мен тораптарды құрастыру, өзара байланыс элементтері бойынша тексеру және құралдарды реттеуге дайындау;
бөлшектер мен тораптарды өзара байланысын алдын ала реттеу, олардың жұмысын аспаптың корпусында тыңдап көру арқылы тексеру;
бөтен шуларды, қосымша дыбыстарды жою және барлық тораптарды түпкілікті реттеу;
октаваны кварт-квинт шеңбері бойынша алдын ала баптау және аспаптың барлық диапазонын октава бойынша күйін келтіру;
бөлшектердің корпусқа дұрыс орналасуын тексеру және күрделі ұрмалы музыкалық аспаптарды түпкілікті баптау;
кесу құралын қайрау, түзету және термоөңдеу;
жұмыс барысында ағаш өңдеу және металл кесу станоктарын өңделетін бөлшектердің материалы сапасы мен профиліне байланысты баптау және реттеу.
358. Білуге тиіс:
жөндеу мен қалпына келтіруге түсетін барлық ұрмалы музыкалық аспаптар жүйесі мен құрылысы;
жекелеген бөлшектер мен тораптарды, оларға қатысты айлабұйымдарды жасау технологиясы;
барлық түрлі ұрмалы музыкалық аспаптарды бөлшектеу және монтаждау тәсілдері, техникалық сызу негіздері және қалпына келтірілетін бөлшектер мен тораптардың эскизі мен сызбасын жасау ережесі;
музыкалық білім негіздері, кез келген жүйелі және әр түрлі ұрмалы музыкалық аспаптардың күйін және ырғағын келтіру тәсілдері;
үндесімділіктің ұрмалы музыкалық аспаптардың әрбір түрінің құрылымдық ерекшелігіне байланыстылығын реттеу, баптау және тексеру әдістері, кесу құралын қайрау, түзету және термоөңдеу ережесі;
бөлшектер мен дайындамаларды өңдеу барысында қолданылатын ағаш өңдеу және металл кесу станоктарының құрылысы;
өңделетін материалдың сапасы мен бөлшектердің профиліне байланысты оларды реттеу және баптау тәсілдері;
шектеулер, қондыру, квалитеттер мен сәйкессіздік өлшемдері туралы түсініктер.
44. Тілдік аспаптарды қалпына келтіруші
Параграф 1. Тілдік аспаптарды қалпына келтіруші, 5-разряд
359. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым және күрделілігі орташа тілдік музыкалық аспаптарды жөндеу және қалпына келтіру;
жөндеуге және қалпына келтіруге түскен жартылай аккордеондарды, жаппай өндірістегі екі дауысты баяндарды және барлық жүйелі гармоньдерді тексеру;
жөндеу тобын айқындау және ақаулы ведомосьтпен салыстыру;
қалпына келтірілуге тиіс тораптардың бөлшектерін демонтаждау;
бөлшектер мен тораптарды дәнекерден, шаң-тозаңнан тазарту;
қалпына келтірілуге тиіс тораптар мен бөлшектердің эскизі мен сызбасын жасау немесе тозғандардың орнына жаңасын жасау;
ауыстырылуға немесе қалпына келтірілуге тиіс бөлшектер мен тораптардың дайындамаларын жасау үшін металды, ағашты, пластмассаны, целлулоид пен басқа да материалдарды маркасы, сорты, жынысы, текстурасы және басқа көрсеткіштері бойынша іріктеу;
күрделі емес профильді ескі бөлшектерді қалпына келтіру және жаңаларын жасау үшін сулага мен айлабұйымдар жасау. металдан және ағаштың әр түрлі жынысынан дайындамаларды станокпен немесе қолмен өңдеу және бөлшектер мен тораптарды сызбалар бойынша жасау;
қарапайым және күрделілігі орташа тілдік музыкалық аспаптардың дыбыс шығару бөлігінің жай-күйін анықтау: резонаторларын, үн шығару тілдерін, ойық клапандарының жай-күйін дыбыс тілінің үн нотасы бойынша тексеру;
үн тілдерін жасау;
үн тілдерін орнату және олардың тербеліс жиілігі 440 Гц, бірінші октавалы "ля" камертоны (эталоны) бойынша алдын ала күйін келтіру;
корпусты жөндеу;
оң және сол клавиатуралық механизмдердің бөлшектерін жөндеу және қалпына келтіру;
итергіштерді, ілмектерді, клавиатуралық рычагтарды, кнопкаларды, клавишалар мен басқа да бөлшектерді ауыстыру;
үлбірдің герметикалығын, жиегінің бұрыштарына берік желімделуін, бұрыштардың берік орналасуын және дыбыс шығаруға кедергі келтіретін өзге де ақаулықтарды тексеру;
корпусты өңдеуге дайындау;
қарапайым және күрделілігі орташа тілдік музыкалық аспаптардың барлық тораптары мен бөлшектерін бітеу, тегістеу, алғашқы бояу, бояу, лактау және жылтырату;
қарапайым және күрделілігі орташа тілдік музыкалық аспаптардың тапсырыс берушінің талабы бойынша күйін келтіру және бір қатардан екінші қатарға ауыстыру;
күйінің келтірілу сапасын тыңдау арқылы тексеру, шу мен бөтен дыбыстарды реттеу және жою;
тілдік музыкалық аспаптарды жөндеу және қалпына келтіру сапасын тексеру және тапсырыс берушіге жөндеу және қалпына келтіру.

360. Должен знать:
технологический процесс изготовления деталей гармоний всех видов и узлов двухголосных баянов, полуаккордеонов;
порядок демонтажа и сборки поступивших в ремонт простых и средней сложности язычковых музыкальных инструментов;
технологию обработки металлов и древесины различных пород;
составление эскизов и чертежей;
конструктивные особенности деревообрабатывающих, металлорежущих станков, способ их регулировки и настройки;
метод регулировки и настройки простых и средней сложности язычковых музыкальных инструментов;
музыкальную грамоту.
Параграф 2. Реставратор язычковых инструментов, 6-й разряд
361. Характеристика работ:
ремонт и реставрация сложных язычковых музыкальных инструментов;
осмотр поступающих в ремонт и на реставрацию аккордеонов всех видов отечественного и зарубежного производства, баянов оркестровых и баянов высококачественных по особым заказам;
демонтаж пришедших в негодность деталей язычковых музыкальных инструментов для ремонта и реставрации;
станочная и ручная обработка заготовок и изготовление деталей и узлов по чертежам для сложных язычковых музыкальных инструментов;
изготовление по чертежам сулаг и приспособлений для обработки деталей сложного профиля;
проверка качества мехов на герметичность и устранение всех неисправностей;
снятие эскизов и чертежей с деталей, подлежащих реставрации или ремонту;
подбор проемных клапанов и установка их по высоте, предусмотренной техническими условиями;
подбор и установка голосовых язычков на голосовой планке, проверка их ноты звучания и настройка;
настройка и перестройка голосовых язычков на строй по требованию заказчика;
монтаж правой и левой механики, установка их в корпус, посадка и плотная подгонка мехов;
отделка деталей и узлов сложных язычковых музыкальных инструментов;
регулировка взаимодействия частей и проверка работы язычкового музыкального инструмента на легкость хода, герметичность, отсутствие призвуков, шумов и легкость извлечения звука;
проигрывание инструмента и прослушивание его точности настройки, чистоты звука, скорости ответа звука при ударе на кнопки и клавиши;
окончательная настройка сложных язычковых музыкальных инструментов в собранном виде и сдача заказчику;
определение вида ремонта и проверка ремонта по перечню в дефектной ведомости;
подбор и подготовка материалов для изготовления деталей, подлежащих реставрации и замене;
заточка, правка и термообработка режущего инструмента, наладка деревообрабатывающих и металлорежущих станков.

360. Білуге тиіс:
жартылай аккордеондардың, екі дауысты баяндардың тораптарын және әр түрлі гармоньдердің бөлшектерін жасау технологиялық процессі;
жөндеуге түсетін қарапайым және күрделілігі орташа тілдік музыкалық аспаптардың бөлшектеу және құрастыру тәртібі;
әр түрлі жынысты ағаш пен металды өңдеу технологиясы, эскиздер мен сызбалар жасау;
ағаш өңдеу және металл кесу станоктарының құрылымдық ерекшеліктері, оларды күйін келтіру және реттеу тәсілдері;
қарапайым және күрделілігі орташа тілдік музыкалық аспаптардың күйін келтіру және реттеу әдістері;
музыкалық білім.
Параграф 2. Тілдік аспаптарды қалпына келтіруші, 6-разряд
361. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі тілдік музыкалық аспаптарды жөндеу және қалпына келтіру;
жөндеуге және қалпына келтіруге түскен отандық және шетелдік әр түрлі аккордеондарды, оркестрлік баяндар мен ерекше тапсырыспен жасалған баяндарды тексеру;
жөндеу және қалпына келтіру үшін жарамсыз болған тілдік музыкалық аспаптарды бөлшектеу;
күрделі тілдік музыкалық аспаптарға арналған дайындамаларды станокпен және қолмен өңдеу және бөлшектер мен тораптарды жасау;
күрделі профильді бөлшектерді өңдеуге арналған сулагалар мен айлабұйымдарды сызбалар бойынша жасау;
үлбір сапасының герметикалығын тексеру және барлық ақаулықтарды түзету;
жөндеуге және қалпына келтірілуге тиіс бөлшектердің эскизі мен сызбасын алу;
ойық клапандарын алу және оларды техникалық шартта көзделген биіктігі бойынша орнату;
дауыс тілін таңдау және дауыс планкасына орнату, олардың дауыстау нотасы мен күйге келтірілуін тексеру;
тапсырыс берушінің талабы бойынша дауыс тілдерінің күйін бір қатарға келтіру және қайта келтіру;
оң және сол механиканы монтаждау, оларды корпусқа орнату, үлбірді орнату және тығыз қиыстыру;
күрделі тілдік музыкалық аспаптардың бөлшектері мен тораптарын өңдеу;
тілдік музыкалық аспаптар бөлшектерінің өзара әрекеттестігін реттеу және олардың жұмысында басылу жеңілдігін, дауыс шығарудағы шу мен жеңілдігін тексеру;
аспапта ойнау және оның күйінің дәлме-дәл келтірілуін, дауыс тазалығын, кнопкалар мен клавишаларға басқан кезде жауап қайтару жылдамдығын тексеру;
күрделі тілдік музыкалық аспаптардың күйін құрастырылған күйінде түпкілікті келтіру және тапсырыс берушіге тапсыру;
жөндеу түрін анықтау және жөнделуін ақаулық ведомосінің тізбесі бойынша тексеру;
қалпына келтірілуге және ауыстырылуға тиіс бөлшектерді жасауға арналған материалдарды іріктеу және дайындау;
кесу құралын қайрау, түзету және термоөңдеу, ағаш өңдеу және металл кесу станогын баптау.