О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 249 "Об утверждении Методики оценки эффективности деятельности исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, местных исполнительных органов районов (городов областного значения) по управлению бюджетными средствами"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2013 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2013 года № 8432. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 21 мая 2014 года № 240
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра финансов РК от 21.05.2014 № 240.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 249 «Об утверждении Методики оценки эффективности деятельности исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, местных исполнительных органов районов (городов областного значения) по управлению бюджетными средствами» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7718, опубликованный в собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 27.08.2012 г. № 11) следующие изменения и дополнения:
в Методике оценки эффективности деятельности исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, местных исполнительных органов районов (городов областного значения) по управлению бюджетными средствами, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Для проведения оценки эффективности органы государственного финансового контроля представляют информацию о результатах контроля на основании представлений и постановлений органов государственного финансового контроля за оцениваемый период, уполномоченному органу по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы и акиматам районов (города областного значения).»;
в пункте 10:
подпункты 2)3) и 4) изложить в следующей редакции:
«2) по критерию «Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок органов государственного финансового контроля» указывается:
орган государственного финансового контроля, которым проведены проверки (кроме служб внутреннего контроля государственных органов);
количество проверок за отчетный период;
общий объем бюджетных средств, охваченных контролем;
выявленные нарушения бюджетного и иного законодательств за отчетный период, в том числе:
при поступлении средств в бюджет (доходная часть);
при использовании бюджетных средств и активов государства;
при ведении бухгалтерского учета и составлении финансовой отчетности;
несоблюдение установленных сроков, порядка выполнения бюджетных процедур и процедур о государственных закупках.
Далее приводится доля нарушений от общего объема бюджетных средств, охваченных контролем в отчетном периоде.
Общая сумма выявленных нарушений бюджетного и иного законодательства в государственном органе определяется путем суммирования нарушений, выявленных органами государственного финансового контроля.
Объем бюджетных средств, охваченных контролем определяется путем суммирования объемов средств, охваченных контролем органами государственного финансового контроля;

"Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының бюджет қаражатын басқару жөніндегі қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 14 мамырдағы № 249 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 04 сәуірдегі № 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 23 сәуірде № 8432 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 21 мамырдағы № 240 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің Орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 21.05.2014 № 240 бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. «Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының бюджет қаражатын басқару жөніндегі қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 14 мамырдағы № 249 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде № 7718 тiркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 27.08.2012 ж. № 11 жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының бюджет қаражатын басқару жөніндегі қызметінің тиімділігін бағалау әдiстемесiнде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Тиiмдiлiктi бағалау жүргiзу үшiн мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары бағаланатын кезеңге мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулылары негізінде бақылау нәтижелерi туралы ақпаратты бюджеттi атқару жөнiндегi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың уәкiлеттi органына және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімдіктеріне бередi.»;
10-тармақта:
2)3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) «Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының тексеру қорытындылары бойынша бюджеттiк және өзге заңнаманы бұзушылықтардың болмауы» критерийi бойынша:
тексеру жүргiзiлген (мемлекеттiк органдардың iшкi бақылау қызметтерiнен басқа) мемлекеттiк қаржылық бақылау органы;
есептi кезеңдегi тексерулер саны;
бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының жалпы көлемі;
есептi кезеңдегi анықталған бюджеттiк және өзге заңнаманы бұзушылықтар, оның iшiнде:
бюджетке қаражаттың түсуi кезiнде (кiрiс бөлiгi);
мемлекеттiң бюджет қаражаты мен активтерiн пайдалану кезiнде;
бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiктi жүргізу кезiнде;
бюджеттiк рәсiмдер мен мемлекеттік сатып алу туралы рәсімдердің белгiленген мерзімдерінің, орындалу тәртібінің сақталмауы.
Одан әрi есептi кезеңдегi бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының жалпы көлемiнен бұзушылықтардың үлесi келтiрiледi.
Мемлекеттiк органда анықталған бюджеттiк және өзге заңнаманы бұзушылықтардың жалпы сомасы қаржылық бақылау органдары анықтаған бұзушылықтарды қосу жолымен айқындалады.
Бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының көлемi қаржылық бақылау органдары бақылаумен қамтыған қаражат көлемдерiн қосу жолымен айқындалады;

3) по критерию «Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля» указывается:
объем подлежащих к возмещению в бюджет сумм нарушений, согласно представлений и постановлений органов государственного финансового контроля;
объем возмещенных в бюджет в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих возмещению в доход бюджета, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля;
объем подлежащих к восстановлению сумм нарушений, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету;
объем восстановленных в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих восстановлению, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету;
количество исполненных полностью и в установленный срок представлений и постановлений органов государственного финансового контроля к общему количеству внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля за отчетный период, за исключением объема возмещенных и восстановленных сумм;
4) по критерию «Деятельность службы внутреннего контроля государственного органа» указывается:
охват функций службы внутреннего контроля планом контрольных мероприятий;
применение системы управления рисками в деятельности службы внутреннего контроля;
исполнение представлений по результатам проверок службы внутреннего контроля;
доля бюджетных средств, охваченных контролем СВК от общего объема бюджетных средств государственного органа;
доля не соответствующих стандартам государственного финансового контроля заключений службы внутреннего контроля.»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) по критерию «Организационные меры по исполнению бюджета» в разрезе показателей указывается:
доля количества исполненных пунктов плана государственных закупок к общему количеству пунктов годового плана государственных закупок;
доля объема бюджетных средств исполненных пунктов плана государственных закупок к общему объему годового плана государственных закупок;
отсутствие или наличие фактов увеличения сметной стоимости бюджетного инвестиционного проекта и причины увеличения сметной стоимости бюджетного инвестиционного проекта;
сдача (внедрение) объектов в установленные сроки, указывается количество бюджетных программ, по которым предусмотрена сдача (внедрение) объектов и количество объектов, планируемых к сдаче в эксплуатацию в отчетном периоде. По объектам, своевременно не введенным в эксплуатацию, приводится доля объектов своевременно не введенных в эксплуатацию к общему количеству объектов, а также указываются причины задержки ввода в эксплуатацию;»;
пункт 13 изложить в следующей редакции:

3) «Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ұсынымдар мен қаулыларды орындау бойынша қабылданған (iске асырылған) шаралар» критерийi бойынша мыналар көрсетiледi:
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасының көлемi;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының енгізген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасының жалпы көлеміне белгiленген мерзiмде бюджетке қайтарылған бұзушылықтар сомасының көлемi;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары бақылау нәтижелерi бойынша енгізген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алуда көрсету жолымен қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасы;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алуда көрсету жолымен бюджетке қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасына қарағандағы белгiленген мерзiмде қалпына келтiрiлген бұзушылықтар сомасының көлемi;
қайтарылған және қалпына келтiрiлген сомалардың көлемiн қоспағанда, есептi кезеңдегi мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ұсынымдары мен қаулыларының жалпы санына қарағанда толық және белгiленген мерзiмде орындалған мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларының саны көрсетiледi;
4) «Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметiнiң жұмысы» критерийi бойынша:
iшкi бақылау қызметiнің функцияларын бақылау іс-шаралар жоспарымен қамту;
iшкi бақылау қызметтерiнің жұмысында басқару тәуекелдері жүйесін қолдану;
iшкi бақылау қызметін тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдарды орындау;
мемлекеттiк органның бюджет қаражатының жалпы көлемiнен ІБҚ бақылауымен қамтылған бюджет қаражатының үлесі;
iшкi бақылау қызметінің мемлекеттiк қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмейтін қорытындылары көрсетіледі.»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) «Бюджеттi атқару жөнiндегi ұйымдастыру шаралары» критерийi бойынша:
мемлекеттiк сатып алу жылдық жоспары тармақтарының жалпы санына қарағанда мемлекеттiк сатып алу жоспарының орындалған тармақтары санының үлесi;
мемлекеттiк сатып алудың жылдық жоспарының жалпы көлемiне қарағанда мемлекеттiк сатып алудың жылдық жоспарының орындалған тармақтарының бюджеттiк қаражаты көлемiнiң үлесi;
бюджеттiк инвестициялық жобаның сметалық құнын ұлғайту фактiлерiнiң болмауы немесе болуы және бюджеттiк инвестициялық жобаның сметалық құнын ұлғайту себептерi;
объектiлердi белгiленген мерзiмде беру (iске қосу) есептi кезеңде пайдалануға беру жоспарланған объектiлердiң саны және беру (iске қосу) көзделген бюджеттiк бағдарламалардың саны көрсетiледi. Уақтылы пайдалануға берiлмеген объектiлер бойынша объектiлердiң жалпы санына қарағанда уақтылы пайдалануға берiлмеген объектiлердiң үлесi келтiрiледi, сондай-ақ пайдалануға берудiң кешiгу себептерi көрсетiледi;»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«13. Под освоением выделенных бюджетных средств на соответствующий финансовый год понимается процент исполнения бюджетных средств по бюджетным программам администратора областных бюджетных программ, бюджетных программ города республиканского значения, столицы/бюджетных программ развития местного исполнительного органа района (города областного значения), на соответствующий финансовый год.
При проведении оценки по данному критерию у оцениваемого государственного органа, администрирующего распределяемую бюджетную программу из сводного плана финансирования на год исключается нераспределенная сумма распределяемой бюджетной программы.»;
раздел 5 изложить в следующей редакции:
«5. Оценка по критерию «Принятые (реализованные) меры по
исполнению внесенных представлений и постановлений органов
государственного финансового контроля»
19. Оценка по критерию «Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля» заключается в установлении:
объема подлежащих к возмещению в бюджет сумм нарушений, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля;
объема возмещенных в бюджет в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих возмещению в доход бюджета, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля;
объема подлежащих к восстановлению сумм нарушений, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету;
объема восстановленных в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих восстановлению, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету;
количества исполненных полностью и в установленный срок представлений и постановлений органов государственного финансового контроля к общему количеству внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля за отчетный период, за исключением объема возмещенных и восстановленных сумм.
20. Источником информации являются представления и постановления органов государственного финансового контроля.
21. Оценка выставляется в соответствии со значениями, указанными в приложении 7 к Методике»;
раздел 6 изложить в следующей редакции:

«13. Облыстық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттiк бағдарламалары, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттік бағдарламалары/ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының дамуға арналған бюджеттік бағдарламаларының тиiстi қаржы жылына арналған бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша бюджет қаражатының атқарылу пайызы тиiстi қаржы жылына арналып бөлiнген бюджет қаражатының игерiлуi деп түсiндiрiледi.
Осы критерий бойынша бағалау жүргізу кезінде бюджеттік бағдарламаны бөлуге әкімшілік ететін мемлекеттік органының қаржыландырудың жиынтық жоспарынан бөлінетін бюджеттік бағдарламаның бөлінбеген сомасы бір жылға алынып тастайды.»;
5-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«5. «Iшкi бақылау қызметтерi енгiзген ұсынымдары мен
қаулыларды орындау бойынша қабылданған (iске асырылған)
шаралар» критерийi бойынша бағалау
19. «Бюджет қаражатының жалпы көлемiне iшкi бақылау қызметтерiмен тексерiлген бюджет қаражатының көлемi» критерийi бойынша бағалау:
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасының көлемiн;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасына қарағандағы белгiленген мерзiмде бюджетке қайтарылған бұзушылықтар сомасының көлемiн;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасының көлемiн;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алу бойынша көрсету жолымен бюджетке қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасына қарағанда белгiленген мерзiмде қалпына келтiрiлген бұзушылықтар сомасының көлемiн;
қайтарылған және қалпына келтiрiлген сомалардың көлемiн қоспағанда, есептi кезеңдегi мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ұсынымдары мен қаулыларының жалпы санына қарағанда толық және белгiленген мерзiмде орындалған мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларының саны көрсетiледi.
20. Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ұсынымдары мен қаулылары ақпарат көзi болып табылады.
21. Баға Әдiстемеге 7-қосымшада көрсетілген мәндерге сәйкес қойылады.»;
6-тарау мынадай редакцияда жазылсын:

«6. Оценка по критерию «Деятельность службы
внутреннего контроля государственного органа»
22. Оценка по критерию «Деятельность службы внутреннего контроля государственного органа» проводится путем определения показателей в соответствии со значениями, указанными в приложении 7 к Методике.
23. Показатель «Охват функций службы внутреннего контроля планом контрольных мероприятий» характеризует степень охваченности основных функций службой внутреннего контроля соответствующими мероприятиями, предусмотренными планом контрольных мероприятий службы внутреннего контроля оцениваемого государственного органа за отчетный период.
23-1. Основными функциями службы внутреннего контроля, подлежащими оценке в рамках данного критерия, являются:
оценка функционирования системы управления в государственном органе, его подразделений и подведомственных организациях;
проверка соблюдения государственным органом бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан;
контроль реализации стратегического и операционного планов государственного органа, оценка результатов;
контроль достоверности и правильности ведения государственным органом учета и отчетности;
контроль исполнения представлений, направляемых объектам контроля, и решений, принятых по итогам результатов контроля.
23-2. Расчет показателя осуществляется по следующей формуле:
где:
A – охват функций службы внутреннего контроля планом контрольных мероприятий;
Zb – коэффициент охвата мероприятиями каждой оцениваемой функции (b);
E – общее количество оцениваемых функций службы внутреннего контроля.
При этом Zb = 1, если предусмотренные планом мероприятия полностью соответствуют оцениваемой функции (b); Zb = 0,5, если мероприятия только частично соответствуют оцениваемой функции и Zb = 0, если ни одного мероприятия соответствующего оцениваемой функции не было запланировано службой внутреннего контроля на отчетный период.
24. Показатель «Применение системы управления рисками в деятельности службы внутреннего контроля» определяет наличие мероприятий службы внутреннего контроля, разработанных на основе рисков.
Расчет показателя осуществляется путем анализа плана контрольных мероприятий службы внутреннего контроля оцениваемого государственного органа за отчетный период на предмет наличия/отсутствия мероприятий, разработанных с учетом рисков.
24-1. Показатель «Исполнение представлений по результатам проверок службы внутреннего контроля» рассчитывается как соотношение количества исполненных полностью и в установленный срок подразделениями и подведомственными организациями государственного органа представлений, принятых руководителем государственного органа по результатам проверок служб внутреннего контроля, к общему количеству представлений, исполнение которых было предусмотрено на отчетный период.

«6. «Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметiнiң жұмысы»
критерийi бойынша бағалау
22. «Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметiнiң жұмысы» критерийi бойынша бағалау Әдiстемеге 7-қосымшада көрсетiлген мәндерге сәйкес көрсеткіштерді анықтау жолымен қойылады.
23. «Ішкi бақылау қызметінің функцияларын бақылау іс-шаралар жоспарымен қамту» көрсеткіші есепті кезеңде бағалау жүргізіліп отырған мемлекеттік органның iшкi бақылау қызметінің бақылау іс-шаралар жоспарымен көзделген тиісті іс-шаралармен iшкi бақылау қызметінің негізгі функцияларын қамту дәрежесін сипаттайды.
23-1. Осы критерий шеңберінде:
мемлекеттік органда, оның аумақтық бөлімшелерінде және ведомстволық бағынысты ұйымдарында басқару жүйесінің жұмыс істеуіне бағалау;
Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасын мемлекеттік органның сақтауына тексеру;
мемлекеттік органның стратегиялық және операциялық жоспарларының іске асырылуына бақылау, нәтижелерін бағалау;
мемлекеттік органның есепке алуды және есептілікті дәйекті және дұрыс жүргізуіне бақылау;
бақылау объектілеріне жіберілетін ұсыныстар мен бақылау нәтижелерінің қорытындылары бойынша қабылданған шешімдердің орындалуына бақылау бағалауға жататын ішкi бақылау қызметінің негізгі функциялары болып табылады.
23-2. Көрсеткішті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
A – iшкi бақылау қызметiнің функцияларын бақылау іс-шаралар жоспарымен қамту;
Zb – әрбір бағаланатын функцияның іс-шаралармен қамтылу коэффициенті (b);
E – iшкi бақылау қызметiнің бағаланатын функцияларының жалпы саны.
Бұл ретте Zb = 1, егер жоспармен көзделген іс-шаралар бағаланатын функцияға толығымен сәйкес келсе (b); Zb = 0,5, егер жоспармен көзделген іс-шаралар бағаланатын функцияға ішінара сәйкес келсе және Zb = 0, егер есепті кезеңде iшкi бақылау қызметі бағаланатын функцияға сәйкес бір де бір іс-шара жоспарламаса.
24. «Ішкi бақылау қызметінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану» көрсеткіші тәуекелдер негізінде әзірленген ішкі бақылау қызметінің іс-шараларының болуын анықтайды.
Көрсеткіш есебі бағаланатын мемлекеттік органның тәуекелдерді ескере отырып әзірленген іс-шараларының болуы/болмауы мәніне есепті кезеңде бақылау іс-шараларының жоспарын талдау жолымен жүзеге асырылады.
24-1. «Ішкi бақылау қызметіне тексеру жүргізу нәтижелері бойынша ұсынымдарды орындау» көрсеткіші орындалуы есепті кезеңде көзделген ұсынымдардың жалпы санына ішкi бақылау қызметтерінің тексерулерінің нәтижелері бойынша мемлекеттік органның басшысы қабылдаған мемлекеттік органның бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының белгіленген мерзімде және толығымен орындаған ұсынымдары санының ара қатынасы ретінде есептеледі.

24-2. Показатель «Доля бюджетных средств, охваченных контролем службы внутреннего контроля от общего объема бюджетных средств государственного органа» рассчитывается как отношение объема бюджетных средств, охваченного проверками службы внутреннего контроля в отчетном периоде, к общей сумме выделенных бюджетных средств на соответствующий финансовый год администратора областных бюджетных программ, бюджетных программ города республиканского значения, столицы/бюджетных программ развития местного исполнительного органа района (города областного значения).
24-3. Показатель «Доля не соответствующих стандартам государственного финансового контроля заключений службы внутреннего контроля» рассчитывается как отношение количества заключений службы внутреннего контроля, не соответствующих стандартам государственного финансового контроля, к общему количеству заключений, составленных службой внутреннего по результатам проведенного контроля за отчетный период.
24-4. Источниками информации являются план контрольных мероприятий службы внутреннего контроля оцениваемого государственного органа за отчетный период, заключения по итогам внутреннего контроля, отчеты о результатах внутреннего контроля.»;
пункт 27 изложить в следующей редакции:
«27. Источниками информации являются решение маслихата о бюджете области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и планы финансирования по обязательствам и платежам администратора местных бюджетных программ, аналитический отчет об исполнении местных бюджетов, отчет об исполнении бюджета области, города республиканского значения, столицы по итогам года.»;
пункт 31 исключить;
пункт 43 изложить в следующей редакции:
«43. Источниками информации являются раздел 7 «Бюджетные программы» стратегического плана исполнительного органа, финансируемого из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы и бюджетные программы администраторов бюджетных программ, финансируемых из бюджета района (города областного бюджета), отчеты по их реализации, Программа развития территории района (города областного значения) и отчет о ее реализации.»;
раздел 12 изложить в следующей редакции:
«12. Оценка по критерию «Эффективность исполнения
бюджетной программы»
48. Оценка по критерию «Эффективность исполнения бюджетной программы» осуществляется путем деления процента достижения прямого результата бюджетной программы на процент фактического освоения выделенных средств на соответствующий финансовый год.
Эффективность исполнения бюджетной программы определяется следующим образом:
Эф б/п = % ПР/% ОС х 100 %
где, Эф б/п – эффективность исполнения бюджетной программы;
% ПР – процент достижения прямого результата;
% ОС – процент освоения бюджетных средств.
Оценка эффективности исполнения бюджетной программы определяется в соответствии со значениями, указанными в приложении 7 к Методике.

24-2. «Мемлекеттік органның бюджет қаражатының жалпы көлемінен ішкі бақылау қызметінің бақылауымен қамтылған бюджет қаражатының үлесі» көрсеткіші есепті кезеңде ішкi бақылау қызметтерінің тексерулерімен қамтылған бюджет қаражаты көлемінің облыстық бюджеттік бағдарламалардың/республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттік бағдарламаларының әкімшісінің/ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органның дамуға арналған бюджеттік бағдарламасының тиісті қаржы жылына бөлінген бюджет қаражатының жалпы сомасына қатынасы ретінде есептеледі.
24-3. «Ішкі бақылау қызметі қорытындыларының мемлекеттік қаржылық бақылау қызметінің стандарттарына сәйкес келмейтін үлес» көрсеткіші есепті кезеңде жүргізілген бақылау нәтижелері бойынша ішкі қызметпен жасалған қорытындылардың жалпы санына мемлекеттік қаржылық бақылаудың стандарттарына сәйкес келмейтін ішкі бақылау қызметі қорытындыларының саны ретінде есептеледі.
24-4. Есепті кезеңде бағаланатын мемлекеттік органның ішкі бақылау қызметінің бақылау іс-шараларының жоспары, ішкі бақылау қорытындылары бойынша қорытындылар, ішкі бақылау нәтижелері туралы есептер ақпарат көздері болып табылады.»;
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«27. Облыстың бюджет туралы, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетi туралы мәслихаттың шешiмi, жергiлiктi бюджеттер туралы мәслихаттардың шешiмдерiн iске асыру туралы жергiлiктi атқарушы органдардың қаулылары және жергілікті бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң мiндеттемелерi мен төлемдерi бойынша қаржыландыру жоспарлары, жергiлiктi бюджеттердi орындау туралы талдамалы есеп, жылдың қорытындылары бойынша облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнің атқарылуы туралы есеп ақпарат көзi болып табылады.»;
31-тармақ алынып тасталсын;
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«43. Республикалық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органның стратегиялық жоспарының 7 «Бюджеттік бағдарламалар» бөлімі мен аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары, оларды іске асыру есептері, аудан (облыстық маңызы бар қала) аймағының даму бағдарламасы және оның іске асырылуы туралы есеп ақпарат көздері болып табылады.»;
12-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«12. «Бюджеттік бағдарламаларды орындаудың тиімділігі»
критерийі бойынша бағалау
48. «Бюджеттiк бағдарламаларды орындаудың тиiмдiлiгi» критерийi бойынша бағалау бюджеттiк бағдарламаның тiкелей нәтижеге қол жеткiзу пайызын тиiстi қаржылық жылға бөлiнген қаражатты iс жүзiнде игерiлуiнiң пайызына бөлу жолымен жүзеге асырылады.
Бюджеттiк бағдарламаны орындаудың тиiмдiлiгi былай анықталады:
Эф б/б = % ПР / % OC х 100%
мұнда, Эф б/б – бюджеттiк бағдарламаны орындау тиiмдiлiгi;
% ПР – тiкелей нәтижеге қол жеткiзу пайызы;
% OC – бюджет қаражатын игеру пайызы.
Бюджеттiк бағдарламаны орындаудың тиiмдiлiгiн бағалау Әдiстемеге 7-қосымшада көрсетiлген мәндерге сәйкес айқындалады.

В случае достижения прямых результатов бюджетной программы менее 90,1 %, то эффективность исполнения бюджетной программы равна «0 баллов».
По администратору местной бюджетной программы определяется средний балл эффективности по всем бюджетным программам путем суммирования баллов по каждой бюджетной программе и деления полученной суммы на общее количество бюджетных программ.
По местным исполнительным органам оценка по данному критерию определяется в виде среднего балла критерия эффективности исполнения бюджетной программы развития по всем администраторам местных бюджетных программ.
49. Источниками информации являются аналитический отчет об исполнении местных бюджетов, раздел 7 «Бюджетные программы» стратегического плана государственного органа, бюджетные программы администраторов бюджетных программ, финансируемых из бюджета района (города областного значения), Программа развития территории района (города областного значения) и отчет о ее реализации.»;
раздел 15 изложить в следующей редакции:
«15. Итоговая оценка эффективности управления бюджетными
средствами местного исполнительного органов
54. Итоговая оценка эффективности управления бюджетными средствами местного исполнительного органов определяется суммированием баллов по всем критериям и умножением полученного значения на поправочный коэффициент.
Расчет итоговой оценки осуществляется по следующей формуле:
где,
Q – итоговая оценка эффективности оцениваемого местного исполнительного органа;
T – сумма полученных баллов по всем критериям оценки;
P – поправочный коэффициент.
54-1. В случае, если значение полученной итоговой оценки эффективности превысит 100, итоговая оценка принимается равной 100 баллам.
54-2. Поправочный коэффициент – показатель, рассчитываемый с целью корректировки итоговой оценки местного исполнительного органа, имеющего повышенную нагрузку по управлению бюджетными средствами в сравнении с другими оцениваемыми местными исполнительными органами.
54-3. Поправочный коэффициент определяется на основании уровня загруженности оцениваемого местного исполнительного органа, измеряемого показателем «индекса нагрузки».
54-4. Для местных исполнительных органов, индекс нагрузки которых равен или превышает средний уровень, поправочный коэффициент принимает значения в интервале от 1,01 до 1,10 (с равномерным шагом) – равномерно распределяется между данными местными исполнительными органами от наименее загруженных к наиболее. Максимальная величина поправочного коэффициента, применяемая к местному исполнительному органу с наибольшим индексом нагрузки, составляет 1,10.

Бюджеттiк бағдарламаның тiкелей нәтижесiне 90,1%-дан кем қол жеткiзiлген болса, онда бюджеттiк бағдарламаның тиiмдiлiгi «0 пайызға» тең болады.
Жергілікті бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бойынша барлық бюджеттiк бағдарламалар бойынша тиiстi балл берiлетiн тиiмдiлiктiң орташа баллы әрбір бюджеттік бағдарлама бойынша баллдарды қосу және алынған соманы бюджеттік бағдарламаның жалпы санына бөлу жолымен айқындалады.
Жергiлiктi атқарушы органдар бойынша осы критерий бойынша бағалау жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың барлық әкiмшiлерi бойынша бюджеттiк даму бағдарламаларды орындаудың тиiстi балл берiлетiн тиiмдiлiгi критерийiнiң орташа баллы түрiнде айқындалады.
49. Жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есеп, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының 7 «Бюджеттік бағдарламалар» бөлімі, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары, аудан (облыстық маңызы бар қала) аймағының даму бағдарламасы және оның іске асырылуы туралы есеп ақпарат көзі болып табылады.»;
15-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Орталық мемлекеттiк және жергiлiктi атқарушы органдардың бюджет қаражатын басқару тиiмдiлiгiн қорытынды бағалау
54. Орталық мемлекеттiк және жергiлiктi атқарушы органдардың бюджет қаражатын басқару тиiмдiлiгiн қорытынды бағалау барлық критерийлер бойынша баллдарды қосумен және алынған мәнді түзету коэффициентіне көбейтумен айқындалады.
Қорытынды бағана есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда,
Q – бағаланатын мемлекеттік органды бағалаудың қорытындысы;
T – барлық критерийлер бойынша алынған баллдардың қосындысы;
P – түзету коэффициенті.
54-1. Алынған тиімділіктің қорытынды бағасының мәні 100-ден артық болған жағдайда қорытынды баға 100 баллға тең болып алынады.
54-2. Түзету коэффициенті – басқа бағаланатын жергілікті атқарушы органдармен салыстырғанда бюджет қаражатын басқару бойынша артық жүктемесі бар жергілікті атқарушы органның қорытынды бағасын түзету мақсатында есептелетін көрсеткіш.
54-3. Түзету коэффициенті «жүктеме индексі» көрсеткішімен өлшенетін, бағаланатын жергілікті атқарушы органның жүктемелік деңгейінің негізінде айқындалады.
54-4. Жүктеме индексі орта деңгейден артық мемлекеттік органдар үшін түзету коэффициенті 1,01-ден 1,10-ға дейінгі интервалындағы (қалыпты қадаммен) мәнді қабылдайды - осы жергілікті атқарушы органдардың арасында аз жүктелгендерден көбіне қарай тең бөлінеді. Жүктемесі ең көп жергілікті атқарушы органға қолданылатын түзету коэффициентінің барынша көп мәні 1,10 құрайды.

54-5. Для местных исполнительных органов, индекс нагрузки которых ниже среднего уровня, поправочный коэффициент принимается равным 1.
54-6. Средний уровень нагрузки определяется отдельно для местных исполнительных органов и рассчитывается как среднее арифметическое индексов нагрузки оцениваемых местных исполнительных органов.
54-7. Поправочный коэффициент рассчитывается уполномоченным органом по исполнению бюджета отдельно для каждого оцениваемого государственного органа. Определение максимального и минимального значений поправочных коэффициентов в государственном органе производится отдельно для местных исполнительных органов.
54-8. Индекс нагрузки – составной показатель, определяющий уровень нагрузки на государственный орган по управлению бюджетными средствами.
Индекс нагрузки рассчитывается на основании следующих показателей:
объем бюджетных средств по оцениваемым бюджетным программам государственного органа (скорректированный бюджет за отчетный период), тыс. тенге;
количество оцениваемых бюджетных программ на соответствующий финансовый год оцениваемого государственного органа, ед.
54-9. Расчет индекса нагрузки осуществляется путем перемножения показателей, указанных в пункте 54-9 настоящей Методики, приведенных в сопоставимый вид методом линейного масштабирования.
54-10. Расчет индекса нагрузки для отдельного государственного органа осуществляется по следующей формуле:
где,
Si – индекс нагрузки отдельного государственного органа (i);
bi – показатель объема бюджетных средств по оцениваемым бюджетным программам государственного органа (i), приведенный в сопоставимый вид;
ci – показатель количества оцениваемых бюджетных программ на соответствующий финансовый год оцениваемого государственного органа (i), приведенный в сопоставимый вид.
54-11. Расчет показателя объема бюджетных средств по оцениваемым бюджетным программам государственного органа, приведенного в сопоставимый вид, рассчитывается по следующей формуле:
где,
Ri - показатель объема бюджетных средств по оцениваемым бюджетным программам государственного органа (i);
Rmin - минимальное значение показателя объема бюджетных средств по оцениваемым бюджетным программам среди всех оцениваемых государственных органов;
Rmax - максимальное значение показателя объема бюджетных средств по оцениваемым бюджетным программам среди всех оцениваемых государственных органов;
54-12. Расчет показателя количества оцениваемых бюджетных программ на соответствующий финансовый год оцениваемого государственного органа, приведенный в сопоставимый вид, рассчитывается по следующей формуле:
где,
Ki - показатель количества бюджетных программ на соответствующий финансовый год оцениваемого государственного органа (i);
Kmin - минимальное значение показателя количества бюджетных программ на соответствующий финансовый год среди всех оцениваемых государственных органов;
Kmax - максимальное значение показателя количества бюджетных программ на соответствующий финансовый год среди всех оцениваемых государственных органов.»;

54-5. Жүктеме индексі орта деңгейден төмен жергілікті атқарушы органдар үшін түзету коэффициенті 1 тең болып қабылданады.
54-6. Жүктеменің орташа деңгейі жергілікті атқарушы органдар үшін жеке айқындалады және бағаланатын жергілікті атқарушы органдардың жүктеме индексінің орташа арифметикалық ретінде есептеледі.
54-7. Түзету коэффициентін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бағаланатын мемлекеттік орган үшін жеке есептейді. Мемлекеттік органдардың түзету коэффициенттерінің барынша көп және барынша аз мәндерін айқындау жергілікті атқарушы органдар үшін жеке жүргізіледі.
54-8. Жүктеме индексі – бюджет қаражатын басқару жөніндегі мемлекеттік органға арналған жүктеменің деңгейін айқындайтын құрамдас көрсеткіш.
Жүктеме индексі мынандай көрсеткіштердің негізінде есептеледі:
Мемлекеттік органның бағаланатын бюджеттік бағдарламалары бойынша бюджет қаражатының көлемі (есепті кезеңдегі түзетілген бюджет) мың теңге;
Бағаланатын мемлекеттік органның тиісті қаржы жылына арналған бағаланатын бюджеттік бағдарламаларының саны, бірлік.
54-9. Жүктеме индексін есептеу осы Әдістеменің 54-9-тармағында көрсетілген сызықтық масштабтау әдісімен салыстырмалы түрге келтірілген көрсеткіштерді қайта көбейту жолымен жүзеге асырылады.
54-10. Жеке мемлекеттік орган үшін жүктеме индексін есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда,
Si– жеке мемлекеттік органның жүктеме индексі (i);
bi– салыстырмалы түрге келтірілген, мемлекеттік органдардың бағаланатын бюджеттік бағдарламалары бойынша бюджет қаражаты көлемінің көрсеткіші (i);
ci– салыстырмалы түрге келтірілген, бағаланатын мемлекеттік органның бағаланатын бюджеттік бағдарламалары санының көрсеткіші (i).
54-11. Салыстырмалы түрге келтірілген, мемлекеттік органдардың бағаланатын бюджеттік бағдарламалары бойынша бюджет қаражаты көлемінің көрсеткішін есептеу мына формула бойынша есептеледі:
мұнда,
Ri-мемлекеттік органдардың бағаланатын бюджеттік бағдарламалары бойынша бюджет қаражаты көлемінің көрсеткіші (i);
Rmin- бағаланатын мемлекеттік органдардың арасында бағаланатын бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджет қаражаты көлемі көрсеткішінің ең аз мәні;
Rmaх-бағаланатын мемлекеттік органдардың арасында бағаланатын бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджет қаражаты көлемі көрсеткішінің ең көп мәні.
54-12. Салыстырмалы түрге келтірілген, бағаланатын мемлекеттік органның тиісті қаржы жылына арналған бағаланатын бюджеттік бағдарламалар санының көрсеткішін есептеу мына формула бойынша есептеледі:
мұнда,
Ki - бағаланатын мемлекеттік органның тиісті қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламалар санының көрсеткіші (i);
Kmin - бағаланатын мемлекеттік органның тиісті қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламалар саны көрсеткішінің ең аз мәні;
Kmaх - бағаланатын мемлекеттік органдардың арасында тиісті қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламалар саны көрсеткішінің ең көп мәні.»;

раздел 17 исключить;
дополнить разделами 18, 19 и 20 следующего содержания:
«18. Порядок проведения оценки реорганизованных и
упраздненных государственных органов
63. В случае реорганизации или упразднении оцениваемого государственного органа в первом полугодии оцениваемого года оценка данного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа – правоприемника и учитывается при расчете итогового балла оценки государственного органа – правоприемника.
64. В случае реорганизации или упразднении оцениваемого государственного органа во втором полугодии оцениваемого года оценка данного государственного органа не осуществляется.
65. Анализ деятельности государственного органа, реорганизованного или упраздненного во втором полугодии оцениваемого года, учитывается в рамках оценки государственного органа – правоприемника, используется в качестве рекомендаций и не включается в итоговый балл государственного органа – правоприемника.
19. Процедура обжалования результатов оценки
66. Со дня получения результатов оценки оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки вправе в течение пяти рабочих дней направить возражения с подтверждающими документами в уполномоченный на оценку государственный орган.
По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
67. В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского бюджета, столицы соответствующее уведомление.
68. Для проведения процедуры обжалования в уполномоченном органе по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы формируется Специальная комиссия, в состав которой не могут входить сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав Специальной комиссии определяются уполномоченным на оценку государственным органом самостоятельно, но не менее пяти человек.
69. В течение пяти рабочих дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, уполномоченным органом по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы формируются и вносятся на рассмотрение Специальной комиссии Таблицы разногласий по результатам оценки эффективности деятельности по управлению бюджетными средствами, по форме согласно приложению 8 к Методике (далее - Таблица разногласий).
70. Специальная комиссия проводит заседания по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которые приглашаются представители оцениваемых государственных органов, подавших возражения, а также представители заинтересованных отраслевых государственных органов.

17-бөлім алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 18, 19 және 20-бөлімдермен толықтырылсын:
«18. Қайта ұйымдастырылған және таратылған мемлекеттік органдарды бағалау жүргізу тәртібі
63. Бағаланатын мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда бағаланатын жылдың бірінші жартыжылдығында осы органды бағалау мемлекеттік органды - құқық мирасқорын бағалау шеңберінде жүзеге асырылады және мемлекеттік орган – құқық мирасқорын бағалаудың қорытынды баллын есептеу кезінде ескеріледі.
64. Бағаланатын мемлекеттік орган бағаланатын жылдың екінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда осы органды бағалау жүзеге асырылмайды.
65. Бағаланатын жылдың екінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған мемлекеттік органның қызметін талдау мемлекеттік органды - құқық мирасқорын бағалау шеңберінде ескеріледі, ұсынымдар ретінде пайдаланылады және мемлекеттік органның - құқық мирасқорының қорытынды балына енгізілмейді.
19. Бағалау нәтижелерін қайта шағымдану рәсімі
66. Бағалау нәтижелерін алған күннен бастап бағаланатын орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органға растайтын құжаттармен наразылық жіберуге құқылы.
Белгіленген мерзім өткеннен кейін бағаланатын мемлекеттік органдардың наразылықтары қабылданбайды.
67. Бағалау нәтижелеріне наразылық болмаған жағдайда бағаланатын мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органға тиісті хабарлама ұсынады.
68. Қайта шағымдану рәсімін жүргізу үшін ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органда Арнайы комиссия құрылады, оның құрамына наразылықтарын ұсынған мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер кіруі мүмкін. Арнайы комиссияның саны мен құрамын ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік орган дербес айқындайды, бірақ бес адамнан кем болмауы тиіс.
69. Бағаланатын мемлекеттік органдардан растайтын құжаттары бар наразылықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган Әдістеменің 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджет қаражатын басқару қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша келіспеушілік кестесін (бұдан әрі - Келіспеушілік кестесі) қалыптастырады және Арнайы комиссияның қарауына енгізеді.
70. Арнайы комиссия наразылықтарды қарау және бағалау нәтижелерінің объективтілігін айқындау бойынша отырыстар өткізеді, оған наразылық берген бағаланатын мемлекеттік органдардың өкілдері, сондай-ақ мүдделі салалық орталық мемлекеттік органдардың өкілдері шақырылады.

71. По результатам заседаний Специальной комиссии и принятия коллегиального решения об итогах рассмотрения возражений Таблица разногласий дорабатывается и подписывается председателем Специальной комиссии и представителем оцениваемого государственного органа.
72. В течение пятнадцати календарных дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, по результатам перепроверки Специальной комиссии уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы направляет в рабочий орган региональный Экспертной комиссии и оцениваемые государственные органы обоснованные заключения о принятии либо непринятии возражений. В случае принятия возражений одновременно направляются скорректированные заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа по управлению бюджетными средствами.
20. Представление государственными органами
неполной и некачественной информации
73. Оцениваемый государственный орган представляет уполномоченному органу по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы полную и достоверную отчетную информацию согласно приложениям 12345 к Методике в сроки, установленные Графиком проведения оценки.
74. В случае представления несвоевременной, неполной или недостоверной отчетной информации, из итоговой оценки государственного органа по данному направлению вычитаются штрафные баллы.
75. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная уполномоченному органу по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы позже срока, предусмотренного Графиком проведения оценки.
За представление государственным органом несвоевременной отчетной информации предусматривается вычитание 1 штрафного балла.
76. Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, главы, таблицы, значения показателей и т.п.), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации, согласно приложениям к Методике.
За представление государственным органом неполной отчетной информации предусматривается вычитание 1 штрафного балла.
77. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены не соответствующие действительности факты.
За представление государственным органом недостоверной отчетной информации предусматривается вычитание 1 штрафного балла.
78. Факты несвоевременной, неполной, недостоверной информации фиксируются в акте сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов, по форме согласно приложению 9 к Методике.

71. Арнайы комиссия отырыстарының және наразылықтарды қарау қорытындысы туралы алқа шешімінің қабылдануы нәтижелері бойынша Келіспеушілік кестесі пысықталады және Арнайы комиссияның төрағасы және бағаланатын мемлекеттік органның өкілі қол қояды.
72. Бағаланатын мемлекеттік органдардан растайтын құжаттары бар наразылықты алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде Арнайы комиссияның қайта тексеруінің нәтижелері бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган Сарапшылық комиссиясының жұмыс органына және бағаланатын мемлекеттік органдарға наразылықты қабылдайтыны не қабылдамайтыны туралы негізделген қорытындыны жібереді. Наразылықтар қабылданған жағдайда сонымен бірге бюджет қаражатын басқару жөніндегі мемлекеттік органның қызметінің тиімділігін бағалаудың нәтижелері туралы түзетілген қорытынды жіберіледі.
20. Мемлекеттік органдардың толық емес және сапасыз ақпарат
ұсынуы
73. Бағаланатын мемлекеттік орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органға Әдістеменің 12345-қосымшаларға сәйкес толық және дәйекті ақпаратты Бағалау жүргізу кестесінде белгіленген мерзімде ұсынады.
74. Уақтылы емес, толық емес және дәйексіз есептік ақпарат ұсынылған жағдайда мемлекеттік органның қорытынды бағасынан осы бағыт бойынша айыппұл баллдары шегеріледі.
75. Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органға Бағалау жүргізу кестесінде көзделген мерзімнен кеш ұсынылған есептік ақпарат уақтылы емес деп танылады.
Мемлекеттік органның уақытылы емес есепті ақпарат ұсынғаны үшін 1 айыппұл баллы көзделген.
76. Есепті ақпараттың құрылымына белгіленген талаптарда көзделген элементтері (қосымшалар, бөлімдер, тараулар, кестелер, көрсеткіштердің мәндері және т.б.) жоқ есепті ақпарат Әдістемеге қосымшаларға сәйкес толық емес деп танылады.
Мемлекеттік органның толық емес есепті ақпарат ұсынғаны үшін 1 айыппұл баллын шегеру көзделген.
77. Қайта тексеру барысында дұрысқа сәйкес келмейтін фактілер анықталған есепті ақпарат дәйексіз деп танылады.
Мемлекеттік органның дәйексіз есепті ақпарат ұсынғаны үшін 1 айыппұл баллы көзделген.
78. Уақтылы емес, толық емес, дұрысқа сәйкес келмейтін ақпараттардың фактілері бағаланатын мемлекеттік органдардың есепті ақпаратында қамтылған деректерді қайта тексеру қорытындысы бойынша жасалатын Әдістеменің 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша салыстыру актісінде тіркелуі тиіс.

79. Информация по выявленным фактам отражается в разделе «Выводы и рекомендации» Заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа.»;
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в приложении 6:
критерии 3 и 4 изложить в следующей редакции:
«
3.
Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля
4.
Деятельность службы внутреннего контроля государственного органа
»;
по критерию 6 «Организационные меры по исполнению бюджета»:
строку «Своевременное принятие нормативных и/или правовых актов, входящих в компетенцию государственного органа необходимых для реализации бюджетной программы» исключить;
в разделе «Анализ эффективности деятельности местного исполнительного органа по критериям оценки» строки 3 и 4 изложить в следующей редакции:
«3. «По критерию «Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля»;
4. «По критерию «Деятельность службы внутреннего контроля государственного органа»;
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 8 и 9 согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бюджетных процедур (Ерназарова З.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и распространяется на отношения, возникшие с 1 апреля 2013 года.
Министр финансов
Республики Казахстан                       Б. Жамишев
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 апреля 2013 года № 175
Приложение 1
к Методике оценки эффективности
деятельности исполнительных органов,
финансируемых из областного бюджета,
бюджетов города республиканского значения,
столицы, местных исполнительных органов
районов (городов областного значения)
по управлению бюджетными средствами
Форма
Отчет по оценке эффективности управления бюджетными средствами
исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета,
бюджетов города республиканского значения, столицы, местных
исполнительных органов районов (городов областного значения)
________________________________________________________(наименование
исполнительного органа, финансируемого из областного бюджета,
бюджетов города республиканского значения, столицы, местного
исполнительного органа района (города областного значения)
№ п/п
Критерии оценки
Фактическое исполнение
1
2
3
1.
Критерий «Освоение выделенных средств на соответствующий финансовый год»
2.
Критерий «Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок органов государственного финансового контроля»
Отсутствие нарушений
Не проведение органами государственного финансового контроля проверок за отчетный период
Наличие нарушений от общего объема бюджетных средств, охваченных контролем
3.
Критерий «Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля»
Объем подлежащих к возмещению в бюджет сумм нарушений, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля
Объем возмещенных в бюджет в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих возмещению в доход бюджета, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля;
Объем подлежащих к восстановлению сумм нарушений, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету
Объем восстановленных в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих восстановлению, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету
Количество исполненных полностью и в установленный срок представлений и постановлений органов государственного финансового контроля к общему количеству внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля за отчетный период, за исключением объема возмещенных и восстановленных сумм
4.
Критерий «Деятельность службы внутреннего контроля государственного органа»
Охват функций службы внутреннего контроля планом контрольных мероприятий
Применение системы управления рисками в деятельности службы внутреннего контроля
Исполнение представлений по результатам проверок службы внутреннего контроля
Доля бюджетных средств, охваченных контролем службы внутреннего контроля от общего объема бюджетных средств государственного органа
Доля не соответствующих стандартам государственного финансового контроля заключений службы внутреннего контроля
5.
Критерий «Объем перераспределенных средств администратора бюджетных программ к утвержденному объему расходов»
Доля перераспределенных средств администратора бюджетных программ к утвержденному объему расходов
6.
Критерий «Организационные меры по исполнению бюджета»
Доля количества исполненных пунктов плана государственных закупок к общему количеству пунктов плана государственных закупок
Доля объема бюджетных средств исполненных пунктов плана государственных закупок к общему объему годового плана государственных закупок
своевременно
с нарушением срока
Отсутствие или наличие фактов увеличения сметной стоимости бюджетного инвестиционного проекта
отсутствие
Процент увеличения сметной стоимости бюджетных инвестиционных проектов
Отсутствие у администратора бюджетных программ бюджетных инвестиционных проектов
Сдача (внедрение) объектов в установленные сроки
своевременно
Не предусмотрена сдача (внедрение) объекта
Доля объектов сданных (внедренных) с нарушением срока к общему количеству объектов, планируемых к сдаче в эксплуатацию в отчетном периоде
7.
Критерий «Достижение прямых результатов бюджетной программы»
Выполнение количественных показателей, путем сравнения достигнутых фактических показателей с плановыми
8.
Критерий «Динамика прямого результата бюджетных программ»
Достижение максимальных баллов (100%)
В сторону роста показателей
В сторону уменьшения показателей или получения одинаковых баллов
9.
Критерий «Качество планирования показателей результативности бюджетных программ»
Наличие в бюджетной программе показателей результативности, являющихся количественно измеримыми и подлежащими к оценке
Отсутствие одного из показателей результативности в бюджетной программе либо наличие мероприятий вместо количественных характеристик, не позволяющих оценить достижение прямого результата, или дублирование прямых результатов с конечными результатами
10.
Критерий «Эффективность исполнения бюджетной программы»
Отношение полученного прямого результата бюджетной программы к освоению выделенных средств на соответствующий финансовый год
11.
Критерий «Отсутствие дебиторской задолженности»
Отсутствие
Наличие дебиторской задолженности
Наличие дебиторской задолженности по долгосрочным международным программам
Изменения в течение года дебиторской задолженности:
в сторону уменьшения
в сторону увеличения
12.
Критерий «Отсутствие кредиторской задолженности»
Отсутствие
Наличие кредиторской задолженности
Наличие кредиторской задолженности по долгосрочным международным программам
Изменения в течение года кредиторской задолженности:
в сторону уменьшения
в сторону увеличения
Первый руководитель исполнительного органа, финансируемого из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы/аким района (города областного значения), либо лицо, исполняющее его обязанности
_____________     ___________________
(подпись)             (расшифровка)
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 апреля 2013 года № 175
Приложение 7
к Методике оценки эффективности
деятельности исполнительных органов,
финансируемых из областного бюджета,
бюджетов города республиканского значения,
столицы, местных исполнительных органов
районов (городов областного значения)
по управлению бюджетными средствами
Баллы критериев и показателей
№ п\п
Наименование критерия/показателя
балл
1
Освоение выделенных средств на соответствующий финансовый год - 12 баллов

79. Анықталған фактілер бойынша ақпарат Мемлекеттік органның қызметінің тиімділігін бағалаудың нәтижелері туралы қорытындының «Қорытындылар мен ұсынымдар» бөлімінде көрсетіледі.»;
1-қосымшасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-қосымшада:
3 және 4-критерийлер мынадай редакцияда жазылсын:
«
3.
Енгізілген мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларын орындау бойынша қабылданған (іске асырылған) шаралар
4.
Мемлекеттік органның ішкі бақылау қызметінің қызметі
»;
6 «Бюджетті атқару жөніндегі ұйымдастыру шаралары» критерийі бойынша:
«Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру үшін қажет мемлекеттік органдардың құзыретіне кіретін нормативтік және/немесе құқықтық актілерді уақытылы қабылдау» деген жол алынып тасталсын;
«Орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның қызметінің тиімділігін бағалау критерийлері бойынша талдау» бөлімінде 3 және 4-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. «Енгізілген мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларын орындау бойынша қабылданған (іске асырылған) шаралар» деген критерий бойынша»;
4. «Мемлекеттік органның ішкі бақылау қызметінің қызметі» деген критерий бойынша»;
7-қосымшасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес 8 және  9-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Бюджеттiк рәсiмдер әдiснамасы департаментi (З.А. Ерназарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2013 жылғы 1 сәуірден бастап туындаған қарым-қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі                                   Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 4 cәуірдегі
№ 8432 бұйрығына
1-қосымша
Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы
бар қала, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын
атқарушы органдардың, аудандардың (облыстық маңызы
бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының
бюджет қаражатын басқару жөніндегі қызметінің
тиімділігін бағалау әдістемесіне 1-қосымша
Нысан
Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана
бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың,
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті
атқарушы органдарының бюджет қаражатын басқаруының
тиімділігін бағалау жөніндегі есеп
____________________________________________________________________
(облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана
бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органның/ауданның (облыстық
маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының атауы)
р/с
Бағалау критерийлері
Нақты орындалуы
1
2
3
1.
«Тиісті қаржы жылына бөлінген қаражатты игеру» критерийі
2.
«Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының тексеру қорытындылары бойынша бюджеттік және өзге заңнаманы бұзушылықтардың болмауы» критерийі
Бұзушылықтардың болмауы
Есепті кезеңде қаржылық бақылау органдарының тексерулер жүргізбеуі
Бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының жалпы көлемінен бұзушылықтардың болуы
3.
Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ұсынымдар мен қаулыларды орындау бойынша қабылданған (iске асырылған) шаралар» критерийi
Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасының көлемi;
Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының енгізген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасының жалпы көлеміне белгiленген мерзiмде бюджетке қайтарылған бұзушылықтар сомасының көлемi;
Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары бақылау нәтижелерi бойынша енгізген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алуда көрсету жолымен қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасы;
Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алуда көрсету жолымен бюджетке қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасына қарағандағы белгiленген мерзiмде қалпына келтiрiлген бұзушылықтар сомасының көлемi;
қайтарылған және қалпына келтiрiлген сомалардың көлемiн қоспағанда, есептi кезеңдегi мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ұсынымдары мен қаулыларының жалпы санына қарағанда толық және белгiленген мерзiмде орындалған мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларының саны көрсетiледi
4.
«Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметiнiң жұмысы» критерийi
Ішкi бақылау қызметтерiнің функцияларын бақылау іс-шаралар жоспарымен қамту
Ішкi бақылау қызметтерiнің жұмысында басқару тәуекелдері жүйесін қолдану
Мемлекеттiк органның бюджет қаражатының жалпы көлемiнен ІБҚ бақылауымен қамтылған бюджет қаражатының үлесі
Ішкi бақылау қызметін тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдарды орындау
Ішкi бақылау қызметінің мемлекеттiк қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмейтін қорытындылары көрсетіледі
5.
«Шығыстардың бекітілген көлеміне бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қайта бөлінген қаражатының көлемі» критерийі
Шығыстардың бекітілген көлеміне бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қайта бөлінген қаражатының үлесі
6.
«Бюджетті атқару жөніндегі ұйымдастыру шаралары» критерийі
Мемлекеттік сатып алу жылдық жоспары тармақтарының жалпы санына қарағанда мемлекеттік сатып алу жоспарының орындалған тармақтарының санының үлесі
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының жалпы көлеміне қарағанда мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының орындалған тармақтарының бюджеттік қаражаты көлемінің үлесі
Уақтылы
Мерзімін бұза отырып
Бюджеттік инвестициялық жобаның сметалық құнын ұлғайту фактілерінің болмауы
Болмауы
Бюджеттік инвестициялық жобалардың құжаттамасының сметалық құнын ұлғайту
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінде бюджеттік инвестициялар жобасының болмауы
Объектілерді белгіленген мерзімде беру (іске қосу)
Уақтылы
Объектіні тапсырылуы (енгізілуі) көзделмеген
Есептілік кезеңінде пайдалануға тапсырылуы жоспарланып отырған объектілердің жалпы санына қарағанда уақтылы пайдалануға енгізілмеген объектілердің үлесі
7.
«Бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижелеріне қол жеткізу» критерийі
Қол жеткізілген көрсеткіштердің жоспардағымен салыстыру жолымен сандық көрсеткіштерді орындау
8.
«Бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижелерінің серпіні» критерийі
Ең көп баллға қол жеткізу (100%)
Көрсеткіштердің өсу жағына
Көрсеткіштердің азаю жағына немесе бірдей баллдар алу
9.
«Бюджеттік бағдарламалардың нәтижелігінің көрсеткіштерін жоспарлау сапасы» критерийі
Бюджеттік бағдарламада саны жағынан өлшенетін және бағалауға жататын болып табылатын тиімділік көрсеткіштерінің болуы
Бюджеттік бағдарламада тиімділік көрсеткіштерінің бірінің болмауы не тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік бермейтін немесе түпкі нәтижелері бар тікелей нәтижелерді қайталайтын сандық сипатының орнына іс-шаралардың болуы
10.
«Бюджеттік бағдарламаларды орындаудың тиімділігі» критерийі
Бағалау бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижеге қол жеткізу пайызын тиісті қаржылық жылға бөлінген қаражатты іс жүзінде игерілуінің пайызына бөлу
11.
«Дебиторлық берешектің болмауы» критерийі
Болмауы
Дебиторлық берешектің болуы
Ұзақ мерзімді халықаралық бағдарламалар бойынша дебиторлық берешектің болуы
Дебиторлық берешектің өзгеруі:
азаю жағына қарай
ұлғаю жағына қарай
12.
«Кредиторлық берешектің болмауы» критерийі
Болмауы
Кредиторлық берешектің болуы
Ұзақ мерзімді халықаралық бағдарламалар бойынша кредиторлық берешектің болуы
Кредиторлық берешектің жыл ішіндегі өзгеруі:
азаю жағына қарай
ұлғаю жағына қарай
Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы
бар қала, астана бюджеттерінен
қаржыландырылатын атқарушы органның бірінші
басшысы/аудан (облыстық маңызы бар қала)
әкімі не оның міндеттерін орындайтын адам ________   _______________
(қолы)   (таратып жазылуы)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 4 cәуірдегі
№ 8432 бұйрығына
2-қосымша
Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы
бар қала, астана бюджеттерінен
қаржыландырылатын атқарушы органдардың,
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың)
жергілікті атқарушы органдарының бюджет
қаражатын басқару жөніндегі қызметінің
тиімділігін бағалау әдістемесіне
7-қосымшасы
Критерийлер мен көрсеткіштердің баллдары
р/с №
Критерийдің/көрсеткіштің атауы
балл
1
Тиісті қаржы жылына бөлінген қаражатты игеру – 12 балл

1. Согласно Графику оценки срок представления государственным
органом отчетной информации: «____» ____________ 20___ года.
Фактическая дата представления отчетной информации:
«____» ____________ 20___ года.
Вычет составляет: ______ балла.
2. Представлена неполная информация, в том числе отсутствуют
следующие элементы (приложения, разделы, таблицы, значения
показателей и др.), предусмотренные установленными требованиями к
структуре отчетной информации:
1) __________________________________________________________
2) __________________________________________________________
...
Вычет составляет: ______ балла.
3. Представлена недостоверная информация. В ходе перепроверки
выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
1) __________________________________________________________
2) __________________________________________________________
...
Вычет составляет: ______ балла.
ИТОГОВЫЙ ВЫЧЕТ: ______ балла.
Представитель уполномоченного
органа, должность
(дата)  (подпись)  (расшифровка подписи)
Представитель государственного
органа, должность
(дата)  (подпись)  (расшифровка подписи)

1. Бағалау кестесіне сәйкес жергілікті атқарушы органның есепті ақпаратты жіберу мерзімі: 20______ жылғы «________» _________________
Есепті ақпаратты ұсынудың нақты күні: 20___ жылғы «____» ______
Шегерім: ______ баллды құрайды.
2. Толық емес ақпарат ұсынылды, оның ішінде есепті ақпараттың құрылымында белгіленген талаптарда көзделген мынандай элементтер (қосымшалар, бөлімдер, кестелері, көрсеткіштердің мәндері және т.б.) жоқ:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
…
Шегерім: ______ баллды құрайды.
3. Дәйексіз ақпарат ұсынылды. Қайта тексеру барысында мынадай дұрысқа сәйкес келмейтін фактілер анықталды:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
…
Шегерім: ______ баллды құрайды.
ЖИЫНТЫҚ ШЕГЕРІМ: ______ балл.
Уәкілетті органның өкілі,
лауазымы                     _________  ________ ____________________
(күні)    (қолы)  (қолды таратып жазу)
Бағаланатын жергілікті атқарушы
органның өкілі, лауазымы         ______  _______ ____________________
(күні)   (қолы) (қолды таратып жазу)