Об утверждении Квалификационных требований к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 87. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2013 года № 8462. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 243
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 243 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» и от 5 июня 2006 года «О региональном финансовом центре города Алматы» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Квалификационные требования к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы.
2. Аудиторским организациям, осуществляющим деятельность согласно квалификационным требованиям, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20 октября 2009 года № 04.2-44/172, в течение одного года после введения в действие настоящего постановления привести свою деятельность в соответствие с требованиями настоящего постановления.
3. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20 октября 2009 года № 04.2-44/172 «Об утверждении квалификационных требований к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5927, опубликованный 29 декабря 2009 года в газете «Юридическая газета» № 197 (1794).
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
«СОГЛАСОВАНО»
Министерство финансов
Республики Казахстан
Министр         Б.Жамишев
28 апреля 2013 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 марта 2013 года № 87
Квалификационные требования
к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов
на специальную торговую площадку регионального финансового
центра города Алматы

Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 29 наурыздағы № 87 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 13 мамырда № 8462 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 243 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы және «Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы» 2006 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 20 қазандағы № 04.2-44/172 бұйрығымен бекітілген біліктілік талаптарына сәйкес қызметін жүзеге асыратын аудиторлық ұйымдар осы қаулы қолданысқа енгізілгеннен бастап бір жыл ішінде өз қызметін осы қаулының талаптарына сәйкес келтірсін.
3. «Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 20 қазандағы № 04.2-44/172 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5927 тіркелген, 2009 жылғы 29 желтоқсанда «Заң газеті» газетінде № 197 (1620) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                  Г. Марченко
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Министр                                    Б.Жәмішев
2013 жылғы 28 сәуір
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 29 наурыздағы
№ 87 қаулысымен
бекітілген
Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының
арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын
біліктілік талаптары

1. Настоящие Квалификационные требования к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы (далее – Квалификационные требования) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июня 2006 года «О региональном финансовом центре города Алматы» и устанавливают квалификационные требования к аудиторским организациям, осуществляющим аудит финансовой отчетности эмитентов, в том числе исламских специальных финансовых компаний и оригинаторов, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы (далее – финансовый центр).
2. Для проведения аудита финансовой отчетности и информации, связанной с финансовой отчетностью, эмитентов (за исключением исламских специальных финансовых компаний и оригинаторов), чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки финансового центра по первой (наивысшей) категории сектора «акции», по категории «долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой» (наивысшей категории), по подкатегории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории» (наивысшая категория) категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки» сектора «долговые ценные бумаги», аудиторская организация соответствует следующим требованиям:
1) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, аккредитованной уполномоченным государственным органом в области аудиторской деятельности, которое подтверждает соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики Международной федерации бухгалтеров по результатам проведенного внешнего контроля качества – для юридических лиц-резидентов Республики Казахстан;
2) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров, либо заключения компетентного органа государства, резидентом которого аудиторская организация является, которое подтверждает соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики Международной федерации бухгалтеров по результатам проведенного внешнего контроля качества – для юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан;
3) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
4) наличие документа (сертификат или письмо-подтверждение), подтверждающего членство аудиторской организации в международной бухгалтерской и (или) аудиторской сети, члены которой проводят аудит финансовых отчетностей эмитентов финансовых инструментов, допущенных к обращению как минимум на одной из фондовых биржах, являющихся полными членами Всемирной Федерации Бирж на момент подачи заявления;

1. Осы Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары (бұдан әрі – Біліктілік талаптары) «Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы» 2006 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының (бұдан әрі – қаржы орталығы) арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп болжанатын немесе енгізілген эмитенттердің, оның ішінде исламдық арнайы қаржы компанияларының және оригинаторлардың қаржылық есептілігіне аудитті жүзеге асыратын аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді.
2. Бағалы қағаздары қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне «акциялар» секторының бірінші (ең жоғарғы) санаты бойынша, «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар» санаты (ең жоғарғы санаты) бойынша, «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының «рейтингілік бағасы жоқ бірінші шағын санаттағы борыштық бағалы қағаздар» шағын санаты (ең жоғарғы санат) бойынша енгізіледі деп болжанатын немесе енгізілген эмитенттердің (исламдық арнайы қаржы компанияларын және оригинаторларды қоспағанда) қаржылық есептілігіне және қаржылық есептілігімен байланысты ақпаратқа аудит жүргізу үшін аудиторлық ұйым мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары-резиденттері үшін – жүргізілген сыртқы сапа бақылауының нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Халықаралық бухгалтерлер федерациясының Әдеп кодексін сақтауын растайтын, аудиторлық қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган аккредиттеген кәсіби аудиторлық ұйым қорытындысының болуы;
2) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары-резидент еместері үшін – Халықаралық бухгалтерлер федерациясының мүшесі болып табылатын кәсіби аудиторлық ұйымның қорытындысының не аудиторлық ұйым резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті органының жүргізілген сыртқы сапа бақылауының нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Халықаралық бухгалтерлер федерациясының Әдеп кодексін сақтауын растайтын қорытындысының болуы;
3) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының болуы;
4) аудиторлық ұйымның халықаралық бухгалтерлік және (немесе) аудиторлық желідегі мүшелігін растайтын құжаттың (сертификаттың немесе растау-хаттың) болуы, оның мүшелері өтініш берген сәтте Дүниежүзілік Биржалар Федерациясының толық мүшесі болып табылатын кемінде бір қор биржасында айналысқа жіберілген қаржы құралдары эмитенттерінің қаржылық есептіліктеріне аудит жүргізеді;

5) занятие аудиторской деятельностью не менее трех лет;
6) наличие не менее трех аудиторов, имеющих один из международных сертификатов в области бухгалтерского учета и аудита от Associate Chartered Accountant (ACA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), Certified Public Accountant (CPA) или Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), подтверждаемый копиями сертификатов и трудовых договоров либо приказов о назначении на должность;
7) наличие не менее пятнадцати аудиторских отчетов по финансовой отчетности организаций, составленной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IAS/IFRS) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (GAAP), за последние 3 года, с предоставлением копий аудиторских отчетов, заверенных печатью аудиторской организации.
3. Для проведения аудита финансовой отчетности и информации, связанной с финансовой отчетностью, эмитентов (в том числе исламских специальных финансовых компаний и оригинаторов), чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки финансового центра по второй (наивысшей) категории сектора «акции», по подкатегории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории» (следующей за наивысшей категорией) категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки» сектора «долговые ценные бумаги», по сектору «ценные бумаги инвестиционных фондов», по сектору «исламские ценные бумаги», аудиторская организация соответствует следующим требованиям:
1) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, аккредитованной уполномоченным государственным органом в области аудиторской деятельности, которое подтверждает соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики Международной федерации бухгалтеров по результатам проведенного внешнего контроля качества – для юридических лиц-резидентов Республики Казахстан;
2) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров, либо заключения компетентного органа государства, резидентом которого аудиторская организация является, которое подтверждает соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики Международной федерации бухгалтеров по результатам проведенного внешнего контроля качества – для юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан;
3) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;

5) аудиторлық қызметпен айналысу мерзімінің үш жылдан кем болмауы;
6) сертификаттардың және еңбек шарттарының не лауазымға тағайындалғаны туралы бұйрықтардың көшірмелерімен расталған, бухгалтерлік есеп пен аудит саласындағы Associate Chartered Accountant (ACA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), Certified Public Accountant (CPA) немесе Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) халықаралық сертификаттарының бірі бар кемінде үш аудитордың болуы;
7) аудиторлық ұйымның мөрімен расталған аудиторлық есептердің көшірмелерін ұсына отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (IAS/IFRS) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданыстағы қаржылық есептілік стандарттарына (GAAP) сәйкес жасалған ұйымдардың қаржылық есептілігі бойынша соңғы үш жылға кемінде он бес аудиторлық есептің болуы.
3. Бағалы қағаздары қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне «акциялар» секторының екінші (ең жоғарғы) санаты бойынша, «борыштық бағалы қағаздар» секторы «рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар» санатының «рейтингілік бағасы жоқ екінші шағын санаттағы борыштық бағалы қағаздар» шағын санаты (ең жоғарғы санаттан кейінгі) бойынша, «инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары» секторы бойынша, «исламдық бағалы қағаздар» секторы бойынша енгізіледі деп болжанатын немесе енгізілген эмитенттердің (оның ішінде арнайы қаржы компанияларының және оригинаторлардың) қаржылық есептілігіне және қаржылық есептілігімен байланысты ақпаратқа аудит жүргізу үшін аудиторлық ұйым мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары-резиденттері үшін – жүргізілген сыртқы сапа бақылауының нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Халықаралық бухгалтерлер федерациясының Әдеп кодексін сақтауын растайтын, аудиторлық қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган аккредиттеген кәсіби аудиторлық ұйым қорытындысының болуы;
2) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары-резидент еместері үшін – Халықаралық бухгалтерлер федерациясының мүшесі болып табылатын кәсіби аудиторлық ұйымның қорытындысының не аудиторлық ұйым резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті органының жүргізілген сыртқы сапа бақылауының нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Халықаралық бухгалтерлер федерациясының Әдеп кодексін сақтауын растайтын қорытындысының болуы;
3) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының болуы;

4) наличие документа (сертификат или письмо-подтверждение), подтверждающего членство аудиторской организации в международной бухгалтерской и (или) аудиторской сети, члены которой проводят аудит финансовых отчетностей эмитентов финансовых инструментов, допущенных к обращению как минимум на одной из фондовых биржах, являющихся полными членами Всемирной Федерации Бирж на момент подачи заявления;
5) занятие аудиторской деятельностью не менее трех лет;
6) наличие не менее двух аудиторов, имеющих один из международных сертификатов в области бухгалтерского учета и аудита от Associate Chartered Accountant (ACA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), Certified Public Accountant (CPA), Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA) или Сertified International Professional Accountant (CIPA), подтверждаемый копиями сертификатов и трудовых договоров либо приказов о назначении на должность;
7) наличие не менее десяти аудиторских отчетов по финансовой отчетности организаций, составленной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IAS/IFRS) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (GAAP), за последние 3 года, с предоставлением копий аудиторских отчетов, заверенных печатью аудиторской организации.
4. Для проведения аудита финансовой отчетности и информации, связанной с финансовой отчетностью, эмитентов (за исключением исламских специальных финансовых компаний и оригинаторов), чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки финансового центра по третьей (следующей за наивысшей) категории сектора «акций» и по другим категориям и секторам списка специальной торговой площадки финансового центра, аудиторская организация соответствует следующим требованиям:
1) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, аккредитованной уполномоченным государственным органом в области аудиторской деятельности, которое подтверждает соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики Международной федерации бухгалтеров по результатам проведенного внешнего контроля качества – для юридических лиц-резидентов Республики Казахстан;
2) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров, либо заключения компетентного органа государства, резидентом которого аудиторская организация является, которое подтверждает соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики Международной федерации бухгалтеров по результатам проведенного внешнего контроля качества – для юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан;

4) аудиторлық ұйымның халықаралық бухгалтерлік және (немесе) аудиторлық желідегі мүшелігін растайтын құжаттың (сертификаттың немесе растау-хаттың) болуы, оның мүшелері өтініш берген сәтте Дүниежүзілік Биржалар Федерациясының толық мүшесі болып табылатын кемінде бір қор биржасында айналысқа жіберілген қаржы құралдары эмитенттерінің қаржылық есептіліктеріне аудит жүргізеді;
5) аудиторлық қызметпен айналысу мерзімінің үш жылдан кем болмауы;
6) сертификаттардың және еңбек шарттарының не лауазымға тағайындалғаны туралы бұйрықтардың көшірмелерімен расталған, бухгалтерлік есеп пен аудит саласындағы Associate Chartered Accountant (ACA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), Certified Public Accountant (CPA), Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA) немесе Сertified International Professional Accountant (CIPA) халықаралық сертификаттарының бірі бар кемінде екі аудитордың болуы;
7) аудиторлық ұйымның мөрімен расталған аудиторлық есептердің көшірмелерін ұсына отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (IAS/IFRS) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданыстағы қаржылық есептілік стандарттарына (GAAP) сәйкес жасалған ұйымдардың қаржылық есептілігі бойынша соңғы үш жылға кемінде он аудиторлық есептің болуы.
4. Бағалы қағаздары қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне «акциялар» секторының үшінші (ең жоғарғыдан кейінгі) санаты бойынша және қаржы орталығының арнайы сауда алаңы тізімінің басқа санаттары мен секторлары бойынша енгізіледі деп болжанатын немесе енгізілген эмитенттердің (арнайы қаржы компанияларын және оригинаторларды қоспағанда) қаржылық есептілігіне және қаржылық есептілігімен байланысты ақпаратқа аудит жүргізу үшін аудиторлық ұйым мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары-резиденттері үшін – жүргізілген сыртқы сапа бақылауының нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Халықаралық бухгалтерлер федерациясының Әдеп кодексін сақтауын растайтын, аудиторлық қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган аккредиттеген кәсіби аудиторлық ұйым қорытындысының болуы;
2) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары-резидент еместері үшін – Халықаралық бухгалтерлер федерациясының мүшесі болып табылатын кәсіби аудиторлық ұйымның қорытындысының не аудиторлық ұйым резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті органының жүргізілген сыртқы сапа бақылауының нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Халықаралық бухгалтерлер федерациясының Әдеп кодексін сақтауын растайтын қорытындысының болуы;

3) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
4) наличие не менее двух аудиторов, имеющих один из международных сертификатов в области бухгалтерского учета и аудита от Associate Chartered Accountant (ACA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), Certified Public Accountant (CPA), Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA), Сertified International Professional Accountant (CIPA), Institute of Financial Accountants (IFA) или Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR IFA), подтверждаемый копиями сертификатов и трудовых договоров либо приказов о назначении на должность;
5) наличие не менее десяти аудиторских отчетов по финансовой отчетности организаций, составленной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IAS/IFRS) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (GAAP), за последние 3 года, с предоставлением копий аудиторских отчетов, заверенных печатью аудиторской организации.

3) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру келісімінің болуы;
4) сертификаттардың және еңбек шарттарының не лауазымға тағайындалғаны туралы бұйрықтардың көшірмелерімен расталған, бухгалтерлік есеп пен аудит саласындағы Associate Chartered Accountant (ACA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), Certified Public Accountant (CPA), Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA), Сertified International Professional Accountant (CIPA), Institute of Financial Accountants (IFA) немесе Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR IFA) халықаралық сертификаттарының бірі бар кемінде екі аудитордың болуы;
5) аудиторлық ұйымның мөрімен расталған аудиторлық есептердің көшірмелерін ұсына отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (IAS/IFRS) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданыстағы қаржылық есептілік стандарттарына (GAAP) сәйкес жасалған ұйымдардың қаржылық есептілігі бойынша соңғы үш жылға кемінде он аудиторлық есептің болуы.